tus poſſit valide conferre Ordines. Negrunt
CGratianus & Palea Cauſ. 9. 4. I. aliique, quos
Gloſ. ibi refert in Can. Nos. Item Magiſter
ſentent in 4. Diſt. 25. Lit. C. Hoc autem
ſentiunt de iis ſolùm Epiſcopis, qui nunquem
fuerunt Catholici; de aliis enim, qui aliquan-
do fuerunt in Eccleſia, deinde ab hac præciſi,
inquit Gratian. Ordinationet eorum ab Eccleſid
miſericorditer tolerantur.
DecoI. Miniſter ordinarius Sacramenti Or-
dinis eſt ſolus conſecratus Epiſcopus. Eſt de
fide. Prob. Iind ex Scripturâ Sacrà, in quàſo-
lis Epiſcopis, ſcilicet Apoſtolis & eorum ſuc-
ceſſoribus Ordinis collatio adſeribirur. Act. 6.
Ordinatio ſeptem Diaconorum. Act. 14. de Pau-
l1o & Barnaba diciture cùm conſtituiſſent illis per
Eingulas Eccleſiag Presbgteros. I. ad Tm 4.
Woli negligere gratiam, quæ data eſt tili.. cum
impoſitione manuum Preslgterii. & cap. y. præ-
cipit illi Paulus manus citò nemini imponere.
Ad Tit. I. ſcribit, ujus rei gratia reliqui te Cretz
e , qucæ deſunt corrigas, ut conſtituas per
civitates Presbyteros, ſicut ego diſpoſui tili.
Prob,. Il. er conſtanti Traditione quæ con-
ſtat ex facto ipſiuſmer Novatiani hæretici, qui
omanum Epiſcopatum ambiens, tres Epi-
ſcopos, homines rudes in fraudem adduxerat,
cum eos temulentos cerneret, compulit,
Cec 2 ut,

776 DE SAcCRAMENTO ORDINIS. !
ut, licèt vanâ impoſitione manuum, ſibi Epi-
ſeopatum conferrent. Rem narrat Cornelius ol
papa in Epiſt. ad Fabium Antiochenum apud il
Euleb. L. 6. Hiſt. c. 43. Adeò in Sæculo III.
quo hoc comtigit, veritas illa perſuaſa fuit. ig
In Sculo W. eandem tradit Concil. Carthag. r
I. Can. 5, habitum anno 348. Et Alexandrinum, i
ex Aegypto, Libya, Thebaide, Pentapoli H
congregatum ſub Oſio anno 319. ut enim re- o
fert Athanaſ. apol. 2. Cont. Arian. declaravit u
Iſchyram accuſatorem Athanaſi non eſſe verum N
Sacerdotem; eoquèd à Collutho ſimplici Sa- WZ
cerdote ordinatus eſſet. Epiphanius verò Ac-. a
rium rejecit & cum hæreticis damnavit, quòd
Presbyteros in jure ordinandi pares Epiſcopis ck
judicaret; & ait Hær. 75. Per Epitcopos gigni
Patres Ordinationis virtute, per Presbyteros
Verò filios duntaxat Eccleſiæ virtute Baptiſmi. We⸗
in Sæt. VI. Arelatenſe y. Can. v. Item Bracca- ii
renſe Anno 563. Can. 8. In Sac. VII. Conc. nt
Hiſpalenſe 2. anno 619. cap. 5. irritam affirmat il
ordinationem illam, in quàâ Presbyter verba
formæ pronunciaverat, & Epiſcopus, qui
præ oculorum dolore legere non poterat;, ſo-
ABam manus impoſuerat. 4
Prob. III. Ex Conciliis generalibus Flo- in
rentino & Tridentino, quorum primum de Ihe
Ordine ait in Decreto Unionis. Ordinarius Ellt
Miniſter hujus Sacramenti eſt Epiſeopus. Alte-
rum Seſſ. 23. Cag. 7. Siquis dixerit Epiſcopos
non eſſe Preibyteris ſuperiores, vel non haberepoteſta- NAd
tem confirmandi ordinandi, vel eam quam tact e
. illis

5
Ctnehng
mepud
ſ.
Ci,
u
Dentdd
eninte.
Eohnnit
ſerun
Nir.
oAs.
od
lo
Ngin
eos
Maccd.
le
lüm
rſet
Gett⸗ 1-

nbn
Olon
e. 3
t
red
lenhe, .
hlllen,

,
“

DE SACRAMENTO ORDINIS. 777

ilis eſſe cum Presbyteris communem. . anatle.
Kutio d priori eſt voluntas Chriſti, quam
nobis declarat perpetua praxis Eccleſiæ; ac
Pproinde poteſtas ordinandi propria eſt Epiſeo-
pis jure Divino, non ſolo jure Eccleſiaſtico.
Ratio Convenientiæ eſt; quia Epiſcopi ſunt à
Chriſto inſtituti ùt Principes Eccleſiæ, ergo
conveniens fuit munus ordinandi Miniſtros
Eceleſiæ pertinere, ſaltem de jure ordinario,
ad ſolos Epiſcopos; ſicut ſolus Princeps ſœæcu-
laris ordinarie miniſteria publica diſtribuit.
Dj. I. Aaron fuit ordinatus Sacerdos à
Moyie, licet Moylſes non eſſet Sacerdos; nam
in Lege Veteri Sacerdotium ſolùm ad Aaro-
nemn ejuſque filios pertinebat; ergo etiam po-
teſt quis ordinari Sacerdos in Lege Novà à non
Sacerdote; ergo Epiſeopus non eſt Miniſter
ordinarius Ordinis. w. Ind. Moyſen verè Sa-
cerdotem fuiſſe docet S. Leo Papa Ep. 88.
juxta illud PſI. 98. Moyſes & Aaron in Sacerdo-
tibus ejus. Poſtquam verò ordinatus fuerat
Aaron, ad hunc ejuſque filios tantùm pertine-
bat Sacerdotium ex ordinatione Divina. Ne.
24 Tranſmiſſo hog N. Conſ. Res tota pende-
bat ab arbitrio voluntatis Divinæ: poterat Deus
per non Sacerdotem Sacerdotium conferre
Aaroni; ſed aliter ordinavit pro Nova Lege
Chriſtus, ur probant rationes concluſionis. Dein-
de ſicut Lex Verus & Nova, Sacrificium L-
gis Veteris & Novæ, ſic differt utriuſque
Sacerdotium. W
Ccc 3 Olj.

778 DE SACRAMENTO ORDINIS.
Otj. II. In primitivà Eccleſià populus
habuit jus ſuffragii in Miniſtrorum electione;
ſic Act. 6. priuſquam eligerentur ſeptem Diaco-
ni, placuit ſermo coram omni multiudine. Idem
innuit S. Cypr. Ep. 33. & 69. ergo non ad ſo-
los Epiſcopos ſpectat collatio Ordinum. Be.
Imd. D. Ant. Habuit jus ſuffragii ex jure Di⸗=
vino N. Ex mero indulto Apoſtolico, vel Ec-
cleſiaſtico C. . 29 M. etiam Conſ-.
enim cœlo diverſa ſunt eligere, vel ferre ſuffra-
Primum indulſerant Apo-
ſtoli multirudini: conſiderate ergo fratres viros ex
vobis boni teſtimonii ſeptem. Act. 6. v. 3. nimi-
rum ut tantò melius ledarent murmur, ü po-
pulo relinquerent electionem. Sed electos or-
dinarunt Apoſtoli: v. 3. ibid. Sic & poſtea
Eccleſia ſæœæpe dedit populis jus ferendi ſuffragii
in electione Miniſtrorum; ipſa tamen Ordina-
tio ſemper perrtinebat ad Epiſcopos. P
rum in Ordinatione Miniſtrorum tria contin-
gunt: Electio, Ordinatio ſive Conſecratio,
Electio nihil eſt aliud,
quàm deſignatio perſonæ idoneæ ad Eceleſiaſti-
cam dignitatem, vel functionem; Ordinatio
eſt cæremonia ſacra, quà miniſtri pro tali dig-
nitate conſecrantur, velillis poteſtas ſacra con-
fertur, poſtquam conſtat de eorum idoneita-
te ex Electione. Miſſio vel Vocatio Iurisdi-
Rionem tribuit, & Paſtorem Eecleſiaſticum
conſtituit. Concedimus igitur jus ferendi ſuf-
fragii in Electione concedi portuiſſe popu
conceſſum fuiſſe; non autem jus or

gium, & ordinare.

Miſſio vel Vocatio.

ern
l 1.
ae n
hvn
ncket
MCN
a
Wakt
Enkon
1 1
Nihekee
au0
CEln
n
Ion
ng
t

puls
Kone,
Meo.
Iem
inil⸗
i
e.
Nle⸗
o
A.
lt e
Dimi.
(po.
er.
Noſes
lko,
Nm.
W.
nanmn
Cgerin
UA
Muk
irdo
Lel

Gnc⸗
Corenn
ſofcns
lahhan
endt
egnie

Ginm

DE SACRAMENTO OENIS. 779
Obj. III. Concilium Nicænum I. in

Epiſt. Synodica apud Theodorer. Lib. I. c. 9.
& apud Socratem Lib. I. c. 19. poſtquam iis, qui

à Meletio Schiſmatico conſecrati fuerant, Pres-
byteris facultatem ademit, in Schiſmatis pœ-

nam, quemquam in Qlero deinceps promo-

vendi, vel deſignandi; de aliis, qui Meletio
non adhæſerant, inquit: Hi autem, qui Dei
gratia. . , ad nullum H defeciſe comperti
ſunt, & ſe intra Catbholicam Ecoleſiam onte.
7, *

zos continuerunt, jus habeaut & ordinan

eos, qui digni Clero fuerint, nominandi. ergo

Presbyteri tunc temporis gaudebant poteſtate

ordinandi. . D. Ant. Jus habeant ordinandi

ordinatione propriè tali, ſive conſecratione
N. Ordinandi impropriè, id eſt, ſuo ſuftra-
gio cum cæteris eligendi, deſignandi, & ap-
probandi C. Katio eſt imò, quia Concilium, ut
ex ejus Epiſtolæ verbis deducitur, concedit

Presbyteris non Schiſinaticis illud jus, quod in

pœnam negabat aliis, qui adhæſerant Meletia-
no ſchiſmati, ſed his tantùm negat jus ſuffra-
gii in electione, deſignandi, approbandi, erge.
24d. quia Ordinationem præmittit Nominatio-

ni; certum autem eſt, quod primò debuerint

nominari tanquam digni Clero, antequam ùt
Clerici verè ordinarentur. 2110. quia in Eræ-

co legitur mο*αορρισπο quod propriè ſigni-
ficat promovere, præordinare, eligere; hinc

etiam r coXααροοιιο σ α & 6ναιτιοι W αρν
id eſt, promovere, & nomina eorum ſugge-
rere, qui ordinatione digni judicantur, tan-
Cc c 4 quaimn

730 DE SACRAMENTO ORDINIS.
quam ſynonyma conjunguntur. Et All. 22.
v. I4. eandem vocem græcam Vulgata vertit:
prcordinavit, ſcilicet Deus Paulum, eum eli=
gendo in Apoſlolum; quæ tamen præordina-
tio non erat vera ordinatio; nam, non obſtante

illa præordinatione Paulus cum Barnaba ordina-

tus, ſive conſecratus fuit Epiſcopus Ackl. 14.
Olj. IV. Presbyteri in Ordinationibus ſi-
mul cum Epiſcopo manus imponunt, ex anti-
qua praxi Eccleſiæz. Ef I. ad Tim. 4. ait

Paulus: noli negligere gratiam, quæ data eſt tibi 1.

um impoſitione manuum Presbyterii. Ergo. Be.
D. Aut. Impoſitione merè Cæremoniali C. Sa-
cramentali N. illa enim impoſitio ſolùm ſigni-
ficat conſenlum Eccleſiæ in Ordinationem
Electi; nullum autem effectum producit; nam
ſic imponendo manus nec verbulum profe-
runt. Ad 1. Tum. q. W. O. Per Presbyterii in=
telligendo Presbyteros ſimplices N. Epiſco-
pos C. Ità enim explicat Theodoret. Oecu-
men. Theophylact, præſertim S. Chryſoſto⸗
mus dicens: non de Presbyteris le loquitur, ſed
de Epifcopis 3 neque enim profectò Preilqteri ipſum
ordinrunt, Et ceriè tunc agebat Paulus de
Conſecratione Epiſcopi, in quâ ex conſtanti
diſeiplinà Eccleſiæ ſolent plures Epiſcopi manus
imponere Onunquam veròbresbyteri ſimplices,
. Porro Presbyteri nomen tunc commune
erat Epiſcopis; imò aliquando uſurpatum ab
Apoſtolis, Presbyterii autem vocabulum Ec-
gleſiæ ſenatum denotabar, qui vel ex Epiſco-
Pis ſolis conſtabat; ut plures autumant vel ex Epi⸗=
G ſceopis

1lekt
nh
Mid
n
lnlen
bwwel
bi le
,
1onlie,
kN

ſin⸗

n

4 DE SACRAMENTO ORDINIS. 784
ℳ fcopis ſimul & Presbyteris, ut alii ſentiunt.
Uent (uidquid verò ſit, ex eo nihil colligi poteſt;
mes aut enim Presbyteri manus non imponebant,
uin ſed ſoli Epiſcopi; aut ſi imponerent cum Epi-
WImg ſcopis, üt adhuc hodie in Ordinatione Pres-
n. byterorum, illa impoſitio ſacramentalis non
A fuit.
lntu. Obj. V. ſequentia;: Imò. Presbyteri ſim-
um plices habent poteſtatem conſecrandi Euchari-
à ſtiam; ergo etiam Sacerdores, vel Diaconos
6α ordinandi jure ordinario; qui enim poteſt

,

majus, poteſt etiam minus; majus autem quid
dr, eſt conficere Corpus Chriſti, quàm Miniſtrum.
nlei. 20%. Epiſcopus poteſt ordinare Epiſcopum;
foten ergo etiam Sacerdos Sacerdotem. . ad vmum.
VuIm M. Conſ. Ad ejus prob. B. D. Si minus ſit ejus-
Nek. dem generis, ſubordinatum majori, non de-
frin. Pendens ab alterius voluntate; e0. Secus NW.
. Unde fallit hoc axioma etiam in Phyſicis, ut:
homo poteſt generare hominem; ergo etiam
formicam. Et proinde multò magis in mora-
libus, quæ pendent ab alterius voluntate, uti
hic poteſtas Miniſtrorum à voluntate Chrilſti.
Voluit ille à Presbyteris ſuum Corpus conſe-
crari, non alios Sacerdotes; ſed poteſtatem
Wmm hos conſecrandi eſſe voluit penes Epiſcopos
uhes Eccleſiæ Principes. Ad 2dum. MN. Conſ. Ka-
od zio eſt eudem voluntas Chriſti, quæ nobis con-
mm ſtat ex Traditione perperud, praxi & mente
DNm Ecclelix. Accedit, quòd pofeſtas ordinandi
denli non ſit Ppoteſtas Jurisdictionis, ſed Ordinis,
NHh guam in Conſeeratiope ſuàâ ſoli accipiunt Epi=
Cec 5 ſeopi,

782 DE SACRAMENTO ORDINLS.
ſcopi, non Sacerdotes alii; ergo hi non poſ-
ſunt ordinare alios jure ordinario. 4
Dico II. Sacerdos ſimplex non eſt Mini-=
ſter Extraordinarius Presbyteratus, hoc eſt,
non poteſt hunc Ordinem conferre alteri etiam
ex commiſſione Eccleſiæ, vel ſummi Pontifi-
cis. Eſt communiſſima AA. tum Veterum,
tum Recentiorum cum S. Thomd in 4. Diſt.
25. J. I. a. I. ad 3. contra Panormitan. cap.
quanto. de Conſ. Capreolum, Angelum in
Sum. Verbo: Ordo: & Gloſſ. in Can. Manus.
de Conſecrat. Meratium. Katio eſt primo; quia
ex unâ parte nec Scriptura, nec Traditio alium
Miniſtrum hujus Ordinis aſſignat uſquam, præ-
ter Epiſcopum: ex alterà parte ne unicum ex-
emplum extat, quo facultas conferendi hunc

Ordinem fuiſſet delegata Presbytero ſimplici;

quod eſt maximum argumentum, Eecleſiæ non
eſſe conceſſam à Chriſto poteſtatem, delegan-
di Presbyteris facultatem alios Presbyteros or-
dinandi; ſi enim Chriſtus hanc poteſtatem de-
diſſet Eccleſiæ, hæc certè illà aliquando uſa
fuiſſet, cùm plures ſe offerrent occaſiones, id-
que poſcere videretur neceſſitas, & animarum
ſalus, maximè perſecutionum temporibus,
quibus Epiſcopi latebant in cryptis, aut ra-
Piebantur ad necem. Item ula fuiſſet Presby-
terorum operâà in remotis regionibus, ubi
nulli adhuc erant Epiſcopi, & in quas mitti
non poterant ſine magno diſcrimine, & labo-
re; atqui tamen nunquam id factum legimus,
ſed conſtans eſt in ſupprimendo hoc Presby-
tero-⸗

wed
cn
uhnn
n
ee Ne
uße⸗
uioi
it
⸗
ons
Uobe
uzetl
iun
fne
ler/
M/

Iin:

N
ln

ils — ,
ingt DE SACRAMRNTO OERDINIS. 78 3

terorum jure conſenſio Epiſcoporum; altum
ncl in ipſis Presbyteris, quotquot de Otdinibus
fſeripſerunt, eâ de re ülentium. An fortè ne

e mini id in mentem ventèd
mnihr Ratio eſt 2dò. Omnium fer Theologorum
en conſenſio, exceptis Paucis; Atqui in rebus,
N qgue pendent à ſolà voluntate Divinà, ut in
ini ſpecie Sacramenta, maximi momenti eſſe de-
nn bet communis DD. conſenſus, Præſertim

“ quando veritas Catholica non eſt expreſſa in
gi Scripturàâ Sacr; ſed ex ſola Traditione erui
un debet, uti Præſens controverſia.
o. KRatio eſt 3tid. Quòd plerique SS. PP. aſſe-
de rant und ordinandi facultate Epiſcopos Pres-
iw byteris eſſe ſuperiores, ut S. Epiphanius Hær.
le; 75. conra Aérium, qui nullum admittebat in-
n ker Epiſcopos & Presbyteros diſcrimen, ait- Me
“ (Ordo Epiſcoporum) vim gignendorum batrum
d habet; at ille, Presbyterorum, cum patres gignendi
e. poteſtatem non habeat, per regenerattonis lavacrvanm,
ſilios gignit Ecolefiæ. Et verè qul tandem Presbyteros
. 1 conſtituat, qui ad ordinandum manuum impoſitio-
iz nem non habet? S. Hieron. Ep. 85. ad Eva-
M grium: Quidfacit exceptd Ordinatione Epiſeopus;
1 D quod Presbyter non faciat? S. Chryſ. Hortil. 11.
1. ad TZim. De Epiſcopis ait: ſold manuum
e impoſitione Presbyſteris ſuperiores ſunt. Sed hæe
„faulla eſſent, ſi ex delegatione poſſent Presby-⸗
fene teri ordinare Presbyteros; nam ità ſe haberent
SNe ad Ordinationem, ſicut ad Confirmationem,
Ne quam poſſe eos conferre ex commiſſione ſum-
n mi Pontificis communis eſt ſententis; erg
= 0l

784 DE SACRAMENTO ORDINIS.
ſolà Ordinatione Presbyteros excedunt Epi-

ſcopi juxta PP. ſequitur, quod ex delegatione

non poſſint ordinare Presbyteros; vel non ſo-⸗
là Ordinatione ſuperiores erunt Epiſcopi, ſed
et am Confirmatione.
KRatio oſt 4t0. Quod ſententia contraria

diſerimen inter Epiſcopos & Presbyteros ni-

mium labefactet, & incautè ſuppediter arma
Calviniſtis, qui toti pugnant adverſus Epiſco-
porum excellentiam. Vide Petavium in Diſ.
Jertat. de Eccleſiaſtic’ Diſciplind. zd'. Quod
non parùm obſit cauſæ Catholicæ de ſucees-
ſione Paſtorum; eo enim maximè impugnamus
HH. quod Paſtorum ſeriem oſtendere non
Poſſint; At facilius ſe tuebuntur, ſi Presbyte-
ri alios ſibi ſubſtituere poſſint. 2t15. Quod
tollat Epi ſcoporum neceſſitatem.
Olj. I. Ex Haiſtor. Eccl. ſequentia I. Juxta
Caſſian. Collat,. 4. cap. I. Paphnutius Presbyter

Danielem diſcipulum ſuum ordinavit primò in

Diaconum, deinde etiam in Sacerdotem. II.
Sub Valeriano & Gallieno cùm Scythæ plures
Clericos captivos abducerent, inter hos Ul-

phila cùm morum ſanétitate & præcdicatione

multos barbaros converteret, ab Euſebio non-
dum Epiſcopo fuit conſecratus, ùt refert Phi-
loſtorg. in Eclogis Lib. 2. cop. F. III. Chorepi-
ſcopi quondam leguntur ordinàſſe Presbyteros.
pe. Ad I. D. Ordinavit, hoc eſt, eum ob-
tulit præſulibus, ut ei manus imponerent, sic-

que ordinari curavit C. Ordinavit verè N. Ad

Yl. HN. Im, Probas nimium; nempe Presby-
feros

1.

Malan
As
Gtty
rel

ANe
50e⸗

Dnd
od/

Mienun

, e
Eſo
Alen

n Do
Cenoone
onſ.
a

Crun

e.

tem
lyer

I

e

her
Vea
en.D.

epoe
Ml
AAe
Honn.
ALne
oren
Meer⸗
nncr
ent, R
et Ne
l⸗

4*

DFE SAChAMENTO ORDINIS. 785
teros poſſe ordinare Epifcopos; nam ſic quo-
que Ulphilam funſle ordinatum ab Euſebio non-
dum conſecrato Epiicopo ait cit. Autor, ſed
W. 24. Philoſtorgio nulla fides habenda eſt;
Arianus erat, qui ut oſtenderet Gothorum
Eccleſiam fuiſſe ab Arianis inſtituram, refert
Ulphilam, qui muueribus illectus ad Arianam
heæreſin Gothos perduxit, fuiſſe primum Epi-
ſcopum, quod tamen fallum eſſe habetur ex
Socrate Lib. 2. Hiſt. cap. 41. qui narrat Theo-
philum Gothorum Epiſeopum Nicæno adfuiſſe
Coneilio, illique ſubieripſiſſe. Deinde Philo-
forg. ait Legationem Ulphilæ, cujus occaſio-
ne factus eſt Epiſcopus, eveniſſe Conſtantini
temporibus; ſed Sozomen. Lib. 6. cap. 37.
Theeodorer. Lib. 4. cap. 37. Socrates Lib. 4. ca bD.
933. ad Valentis imperium referunt. Ad IIl.
R. D. Chorepiſcopi, qui erant verè conſecrati
Epiſcopi C. Qui non erant N. Vide de bis fol.
670. Et Art. VII. de ſuper. Epiſcop. —
Ohzj. II. S. Leo M. Ruſtico Narbonenſi
interroganti, quid agendum eſſet de Presby-
tero, vel Diacono, qui ſe Epiſcopos menti-

ti ſunt, & de his, quos ipſi Clericos ordinäa-

runt? reſpondet Ep. 92. quòd, ſi Ordinatio
peracta fuerit cum judicio & conſenſu Præœſi-
dentium, haberi poſlit ut rata; ergo juxta S-
Leonem ſubſiſtit Ordinatio Presbyteri facta
non Epiſcopo. N. D. Conſ. A non Epiſco po
vero N. legitimo C. nam ambo illi, de qui-
bus interrogat Ruſticus, Conſecrationem Epi-
ſcopalem acceperant, & ideo erant veri Epi-
ſcopi;

786 DESACRAMENTO ORDINIS.

ſcopi; ſed quia contra Canones abſque Metros=
politani conſenſu, aliiſque comprovincialibus
Epiſcopis fuerant ordinati, ideo mendaces
vocat Ruſticus, ſive non legitimos, quia juxta
Eccleſiæ regulas non numerabantur inter Epi-
ſcopos. Colligitur hoc ex verbis S. Leonis“
ait enim in Epiſt. cit. Wulla ratio ſinit, ut inter
Epiſcopos habeantur, qui nec à Clericis ſunt electi,
nec d plelibus expetiti, nec à provincialibus Epi-
Nopis cum WMetropolitani judicio conſecrati.
Olj. III. Concilium Hiipalenſe II. anno
619. Cap. 5. pronunciat abjiciendas eſſe & gra-
dibus ſuis Clericos duos, Presbyterum &£
Diaconum, qui Epiſcopo manum quidem
imponente, ſed Presbytero formam dicente,
eoquòd Epiſcopus ob oculorum dolorem eam
legere non poſſet, ordinati fuerant; ſed qui

ab Ordinibus deponuntur, ilos habuerint,

neceſle eſt; ergo poteſt Presbyter conferre
Presbyteratum & Diaconatum ex delegatione.
W. L). Maj. Pronunciat abjiciendos, hoc eſt
Ven deponendos, quaſi jam verè Ordinemac-
cepiſſent, N. hoc eſt declarandam eſſe irritam
corum Ordinationem, & Proin non permir-
tendos, ut in iis miniſtrent C. Ratio eſt, quia
alioquin ſequeretur poſſe ab uno applicari ma-
teriam, ab alio formam, quod nemo dixerit
extra Sacramentum Pœnitentiæ.
Obj. IV. Concilium Florentin. ait Sa=
cramenti Ordinis Epiſcopum eſſe Miniſtrum
Ordinarium; ergo ſupponit Sacerdotem poſ-
ſe eſſe Extraordinarium. Conf. Imo. Sicut ex
e0,

iuszen
IM.
inng
6wanen
s0
temd
mund⸗

(luroen

Nel
Ahd

Ticrercn

mn tr

nſen!
te
ihlin
lolegen

1
En
Nan

,

A

ni
un
4 l

6

Merro⸗
ielb
dlceg
n.
ed.
Aie
EIH.

cenre
nin
ennl
le.
Ceit

i N
Hogeun
Cende
Sen
D

DE SAcCRAMENTO ORDINIS. 787
eo, quòd Epiſcopum dicat Miniſtrum Or-
dinarium Confirmationis, infertur, Sacerdo-
tem eſſe Extraordinarium; ità quoque hic.
Conf. 200 Tridentin. Seſ-. 23. Can. 7. Eodem
modo dicit Confirmandi & Ordinandi faculta-
tem propriam eſſe Epiſcoporum, nec Pres-
byreris communem, & tamen hoc non ob-
ſtante Sacerdos poteſt eſſe Miniſter Confirma-
tionis; ergo etiam Ordinis. .
. M. Conſ. Vocat Epiſcopum Miniſtrum
Ordinarium, quia Sacerdos ex delegatione poteſt
ſaltem conferre Ordines non Hierarchicos, aut
Minores. Ad Conf. I. E. . Suppoſ. quòd ideo præ-
ciſè inferatur Sacerdotem eſie Miniſtrum Extra-
ordinarium Confirmationis, quia Epiſcopum vo-
cat Ordinarium; nam poſità ſolà voce Ordinarius
adhuc poterat affirmari & negaridacerdotem eſſe
Miniſtrum Extraordinarium; ſed quia addit: Le-
giturtamen aliquando per Apoſtolicæ edis diſpenſa-
ionem ex rationalili & urgente admodum cauſd
ſimplicem Sacerdotem, Cbriſimate per Epiſeopum
confecto, hoc adminiſtréſſe Conkirmationis Sacra-
mentum. Nil tale addit de Ordine; unde cùnm
pro Presbyteratu nullum exemplum etiam ali-
unde afferri poſſit; Epiſcopus eſt ſolus illius
Miniſter, cum excluſione alterius Miniſtri Ex-
traordinarii. Ad Conf. zdam E. M. Ant.
Concilium quidem hic de utrâque poteſtate
ait, eſſe propriam Epiſcopis; non tamen ideo
dicit, aut vult eſſe propriam eodem modo,
ſed oppoſitum potius ex Tridentino colligitur,
ubi de qualibet poteſtate ſeorſim ex profeſſo
1 . agit

„98 Dr SACEHAMENTO ORPDINIS.
agit; nam Seſ-. 7. Can. 3. definii de Confirmatio-

ne tra Rans: ſiquis dixerit, ſanctæ Confirmationis Mi-

niſtrum Ordinarium non eſſe ſolum Epiſcopum,

Jed quemvis ſimplicem Sacerdotem; anathema ſit.

Econtra agens de Ordine e. 23. Cap. 4. ait:
Sacroſancta Synodus declarat, Epiſcopos...
Miniſtros Eccleſiæ ordinare. In primo autem
jloco abſolutè definit, Sacerdotem non eſſe
Miniſtrum Ordinarium Confirmationis; in alio
loco diſſerens de Ordine, ſolis Epiſcopis facul-
tatem ordi-landi ſimpliciter attribuit, nec ver-
bo mentionem faciens Miniſtri ordinarii. .
24do. M. Conſ. Licèt enim hic locns Tridentini
non obſtaret; obſtant tamen alia pto Ordine,
& quidem Presbyteratũs præcipuè; nunquam
enim Eccleſia agnovit ſibi datam eſſe poteſta-
tem delegandi facultatem Presbytero hunc
Ordinem conferendi, ſieut Confirmationem.
Olj. V. Plures Canonici Juris Conſultiſu-
pra citati: Item etiam Theologi docent, Pres-
byteratůs Ordinem à ſimplici Ptesbytero con-
ferri poſſe; ergo. N. Ad I. D. Plures Cano-
nici juris Conſulti docent, eò inducti ex falſis
principiis C. ſecus N. Inprimis Interpretes Ju-
ris Canonici non ſunt audiendi præ Theolo-
gis in præſenti cauſà, quæ ad doctrinam per-
tinet. Deinde ità ſenſerunt nisi falſis princi-
püs: primum eſt, Quòd Presbyteri & Epi-
ſcopi ſint quid unum & idem jure Divino ſic
Guillelmus Raymundi Gloſſator, Gloſſa, &
Panormitanus. Secundum: Quècd quivis

Clericus poſſit eum, quem habet, Ordinem
Con⸗-

Chrin
C
e M
ANI A
fpdhin
Dalot
N.
R in
aneks
NN
eWnc
Cohu
lel
ut
eunn

1 D DE SACAMENTO ORDINIS. 789

Gmd conferre, ut Subdiaconus Subdiaconatum⸗
i Diaconus Diaconatum, Presbyter Presbyte-
ralum; idque putabant Gloſſa, Sylveſter, An-
uß, Felu⸗ de Clavaſio, Hugo, Bernardus, antiquis-
i. limus Decretalium Commentator in Summà,
. Aſtenſis Lib. 6. Lit. 3. A. 1. TLertium. Quèòd
num, facultas dandi, quod habeas, extendatur etiam
IG ad Laicos ipſamque Confirmationem, ità ut
Grh confirmatus poſfit confirmare, Laicus Laicum,
pta ur Gloſſ. ad cap. Pervenit. Diſt. 95. Quartum.
eo. Quôd Presbyteri tantam habeant poreſtatem
i. circa Ordines; ut etiam urgente neceſſitare
Gnin Poſſint ordinare Epiſcopos, ut Guillelmus,
Miin, Panormit. Atqui huec falla ſunt, & à nemi-
un ne jam admittuntur; ergo nec Interpretum il-
detr. lorum auctoritas hic pondus habere poteſt.
Ine . . Ad. II. . D. Theologi berpauci & iisdem
n. nixi ferè priacipiis, quibus Cit. Juris Canoni-
in. ci Interpretes C. Secus N. Sic in ſpecie Aureo-
*M lus credebat Epiſcopatum & Sacerdotium non
mce eſſe diſtinctas poteſtates; quod quidam alii ju-
e dicabant probabile, ut Nicolaus de Orbellis.
4 Ohj. VI. Omnis forma, quæ eſt in adtu,
ei. poteſt ſe communicare in eadem ſpecie; ſic
4 „ ignis producit ignem; ergo etiam habens
u. Presbyteratum poteſt hunc communicare alteri.
D N. IIId. Ergo anima rationalis poteſt produ-
e cere alteram; Confirmatus Laicus confirmare
8 1 alium; quæ ſunt notoriè falſla. Hinc B. 2α
hia D. Ant. Forma corporea. T. nam & in
60 ]Phyſicis univerſaliter fallum eſt, ſic forma la-
4U pidis non producit ſimilem. Spiritualis, ſu=
n Ddd perna-

790 DE SACRAM ENTO ORDINIS.

pernaturalis; item in moralibus quæ pendent
unicè à voluntate inſtituentis, ut Sacramen-
ra N. In his tota ratio eſt voluntas inſtitu-
entis.
Dico IIl. Sacerdos ſimplex etiam proba-
bilius non eſt Miniſter Extraordinarius Dia-
conatús. Eſt communis tum Vererum, tum
Recentiorum; contra Recentiores alios, nixos
Prcæipuè privilegio conceſſo Abbatibus Ciſter-
cienſibus, ex quo tamen, ut infra oſtendetur,
infirmum petitur argumentum. Prob. Conrl.
illis ipſis rationibus, quibus prior; æquè enim
ad noſtræ uſque Theologiæ incunabula inau-
dirum eſt in Eccleſia fuiſſe Presbytero ſimpli-
ci delegatam poteſtatem hunc Ordinem confe-
rendi, quàm Ordinem Presbyteratis; Tradi-
tio autem & perpetua praxis, vel obſervantia
Eccleſiæ ſunt optima interpres voluntatis
Chriſti, à quà ſolà tota pendet doctrina de
Sacramentis. Conf. illa Traditio & Olſervan-
tia. Imò. Primos Diaconos Act. 6. ordinârunt
Apoſtoli. 2d. CGelaſius Papa pronunciat
aliquos quidem Ordines poſſe ex Epiſcopo-
rum licentiàâ conferri à Presbyteris, ſed intra

Subdiaconatum hæret, nec altiùs aſſurgit;

quid ità? niſi ut tacitè innuat altiores Ordines
nequidem ex commiſſione poſſe ab iis con-
ferri. 3tio. Quandocunque de hàâc delegatâ
ordinandi poteſtate fit mentio, nunquam ex-
primitur Diaconatus. Sed
Oj. Innocentius VIII. anno 14989.
conceſſit Abbatibus Ciſtercienſibus ſaeut an
5 U1S

N1
Ui.
s
16
0
i
G
io
d
lzl
viu
Il
Cris
eid⸗
Me
And
A
lonlen
N

Wlln

716

pencen
glamhen
itn

Nnnrehz.
nDe.
n un
Uignre
heCe
laren
GC!
enin
Hinnn.
ſingli,

„

CÜRe⸗

Tadt.
Tvenria
untetis
Uin de
We

CUns

s
lent
nmd

no I
Ghnt

3

6

DE SACRAMENTO ORDINIS. 791
ſuis Religioſis conferendi Ordines Minores-
Subdiaconatum & Diaconatum; De Bul-
là hujus Privilegii meminit primò Navarrus
Lib. 5. Conſilior. Conſ. I3. Secundo. Eam in Biblio-
thecà Collegii Complurenſis Societat. Jeſu ſer-
vari, & ſe legiſſe teſtatur Vaſquez 3. p. Diſp.
243. cap. 4. TYertio. Berti ſe legiſſe in Bulla-
rio Ciſtercienſium. Quartò. Hoc privilegio
uſi dicuntur Romæ, & Gandavi in Belgio Ge-
nerales Ciſtercienſium. Ergo extat exemplum,
quo facultas ordinandi Diaconum eſt conceſſa
etiam alis non Epiſcopis.
W. Imd. Bullam hanc ſuppoſititiam eſſe
ait Sylvius in ſupplem. . Z Vommæ 4. 38. a. I.
Hallerius de Miniſtro Ordinationis a. 2. ſelct. 3.

& alii. Primò. Quia nullum ejus authenticum

exemplar hactenus produci potuit; non enim
extat in Bullario Romæ edito. Secund’. Quôd
de eâ pugnantia teſtentur Auctores; nam
Franciſcus Victoria ait ſibi quidem eam ad ma-
nus veniſſe, ſed in eàâ ſolum exprimi Subdia-
conatum; Vaſquez econtra etiam Diaconatum.
Tertiè. Henno, qui teſtatur eà facultate uſos

eſſe Generales, nullo id probat teſtimonio.

Quartò. Benzonius Lib. 2. de Anno akie
cap. 23. ait Bullam, quæ videtur concedere Ab-
batibus Ciſtercienſibus, ut ſubditos ſibi Reli-
gioſos ordinent Subdiaconos & Diaconos, lo-
qui tantùm de Literis Dimiſſorialibus, quas
Poſſint ſuis dare ad quemlibet Catholicum
Antiſtitem, non habità ratione Provinciarum,
aut Diœceſium, & ità declarâſſe Sacram Con-
Ddd 2 gregatio⸗

792 DE SAcCRAMENTO ORDINIS.
gregationem Concilii Tridentini anno 1592.

& Glementem VIII. Quintò. Quòd Concihium

Tridentinum, dum Seſſ. 23. cap. 8. Ordina-
tionem reſervat Epiſcopis, & oap. 10. Abba-
tum, etiam Exemptorum, reſtringit privilegia
minora, nullam faciat mentionem privilegii
conferendi Diaconatum, ergo ſupponit hoc
privilegium ipſis nunquam conceſſum fuille,
alioquin illius præ aliis meminiſſet.
N. 24b. Tametſi non ſfit nobis animus
decidere, sitne Bulla illa vera, vel non? id
tamen ex ultro citroque dictis non immeritèò
colligitur, eſſe fidei dubiæ; proinde argu-
mentum ex eâ petitum infirmum eſte; & ſub-
ſiſtere Concluſionem, quaâ ſolùm dicimus,
probabilinus eſſe Sacerdotem etiam non efle
Miniſtrum Extraordinarium reſpectu Dia-
conatũs.
Dico Il. Poteſt tamen Sacerdos ſimplex
ex conceſſione Eccleſiæ conferre Subdiacona-
tum: Item Ordines Minores. Eſt commu-
nis ſententia. Et quidem in eorum ſententid,
qui negant hos Ordines eſle Sacramentum, &
inſtitutos à Chriſto res difficultate caret; tunc
enim eorum collatio, ſicut inſtitutio, pender
ab Eccleſiæ arbitrio. In aliorum ſententiâ,
qui admittunt Subdiaconatum eſſe Sacramen-
zum; Item Minores, Probatur Imò. Aucto-
gitate Gelaſii Papæ, qui facultatem conferen-
di hos Ordines concedi poſſe Presbyteris à
Pontifice aſſerit Epiſt. 9.'cap. 6. Zom. 4. Concil.
ubi de Presbyteris loquens, ait: Wec ſibi me-
. minerint

M
NNe
idi
Arn
P
Pe
Cs
mnal
(hevel

6
W

I

unxCe
M
UUn
Dlehan
Ul me
Uale 4
Pflennk.
un. De
el.
ol
nni

ur

a
rn
M
dt.

,
ine.
he.

..

llr
.
WN
ni,

Clu
N
et

nns,
eſee

M⸗

e
lurr.
N.
ſhen
n
M
eit
gnen⸗
M.
Cetn.
Fetb
d
1in
cg

nb.

DE SACRAMENTO ORDINTIS. 79 2

minerint ullä ratione concedi, ſine ſummo Ponti-
ce Subdiaconum, aut Acolytbum jus habere fa-
ciendi; ergo vult eos hoc poſſe cum conſenſu
& conceſſione Pontificis, aliäs enim verba Ge-=
laſii inania forent, & omni ſenſu vacua.
Prob 20. in Specie de Subdiaconatu: Tale
privilegium conceſſum fuit Abbati Ciſtercienſi,
cujus meminit Pius V. in eâ Bullà, quâà hoc
ipſlum jus denegat Abbati Præmonſtratenſi.
Item Abbatibus Benedicétinis, teſtatur Viécto-
ria. Tale privilegium fuit alterius Abbatis
Ciſtercienſis in Germaniàâ, quod ante Conci-
lium Tridentinum confirmatum fuiſſe aſſerit
Navarrus Conſilior Lib. 5. de Privileg. Conſ. 14.
Prob. 3tio. de Minoribus Ordin. Syno-
dus VII. generalis anno 787. Can. 14. facul-
tatem Lectorum creandorum fecit Abbatibus:
Leéctoris autem maniis impoſitionem licentiu eſt
unicuique Abbati in proprio monaſterio ſolummo-
do faciendi. . . dum conſtet illum eſſe Preslyte-
rum. De Acolythatu conſtat ex Gelaſio Papâ
ante Cit. Etr de ſingulis ex Tridentino Seſ. 22.
cap. 10. ubi: Abbatibus, ac aliis gquibuſeunque,
quantumvis Exemptis, non liceat in poſterum
intra ſines alicujus Diæceſis conſiſtentibus, etiamſi

mullius Diæœceſis, vel Exempti eſſe dicantur, ecui-

quam, qui regularis ſubditus non ſit, Tonfuram,
vel Minores Ordines conferre. Ergo Concilium
relinquit Abbatibus facultatem, LTonſuram &
Minores Ordines omnes conferendi regulari,
bus ſibi ſubditis. .
.

Dddʒ

994 DE SACRAMENTO ORDINIS.

Oj. Si poſſit Pontifex concedere facul-
tatem Sacercdloti ſimplici conferendi Subdiaco-
natum & Minores Ordines; ergo vel vi Or-
dinis ſui, vel jurisdiétionis; Atqui neutrum
dici poteſt: non primum; quia aliàs idem poſ-
ſet Epiſcopus; hic enim quoad Ordinem non
differt à Papâ; ſed illud non admittitur: non
Ecundum; quia Jurisdictio reſpicit Corpus
Chriſti Myſticum, non naturale. NM. M. ſeq.
Waj. Hoc facit Pontifex ex poteſtate ſibi con-
ceſlàâ à Chriſto; quam ei conceſſam fuiſſe de-
clarat praxis Eccleſiæ ex allatis exemplis.
Dico IV. Valida eſt Ordinatio facta ab
Epiſcopo improbo, intruſo, hæretico, ſchis-
matico, excommunicato, depoſito, ſimoniaco.
Eſt communis hodie DD. Catholicorum, &
Pim de fide, ut patebit. Prob. per partes.
I. de improbo. Imd ex Scripturä, juxta quam
1. Cor. 4. Fpiicopi ſunt Miniſtri Chriſti &
Diſpeniatores myſteriorum Dei; ſed ſive pro-
bus ſit, ſive malus procurator, non intereſt
Trei, quam nomine Domini agit, modò id ex-
equatur, quod ſibi mandatum eſt. Ergo.-
Unde & Apoſtolus ibid. cap. 3. ait: neque qui
Plantat, eſt aliquid; neque qui rigat, ſed qui in-
crementum dat Deus. 20d. Ex definitione Ec-
cleſiæ, quæ eâ de re Donatiſtas, Waldenſes,
Wiclefſiſtas, Huſſitas proſcripſit ut Hæreticos,
At conſtat ex Bullà Martini V. in quâ ex dam-
naris Wicleffi articulis hic decimus eſt: S
u exiſtat in peccato mortali, non ordinat.
Ex -Conc. Conſtantienſi ſeſ. 15. Trid.

. .

1

huli
A
Wnnid
N
Doni
Aimen
enoen
ui,
e

etent
Mleco.
0r.
Iu
nt
ENNN

em

ene
icon.
eck⸗

Ceab⸗
ſchis⸗
nitco.
1,8
mte.
Gun
S.
re.
Nhed
hhder

,

ele
Eene

ne

DE SACRAMENTO ORDINIS. 79 5

Seſſ. 7. Can. 12. ubi de Sacramentis in genere
contrarium aſſerentes ferit anathemate. 371i0
Ex S. PP. Augiſtin. Zr. 5. in Joann. Si fuerit,
inquir, eer Miniſter, cum diabolo computa-
tur, ſeqnon contaminatur donum Cbriſti. Quod
per illum tranſit purum eſt. . per lapideum cana-
lem tranſit aqua ad areolas, nibil generans in ca-
nali; ſed tamen bortis plurimum fructum affert.
Vide plura Tr. de Sacram. in genere, ubi de
probitate & fide Miniſtri.
II. De intruſo. Ex traditione Eccleſiæ.
S. Leo Papa Anatolium, à Conciliabulo, vel
Latrocinio Epheſino intruſum in Sedem Con-
ſtantinopolitanam S. Flaviani, inſtantibus Mar-
ciano & Pulcheriâà Auguſtis, non ſolùm rece-
pit; ſed etiam Ordinationes ab eo factas ap-
probavit, ůt habet ipſa S. Leonis Ep. 78. & re-
fert Auxilius in defenſione Formoſi Lib. I.
cap. 24. Apud Morin. de S&. Ordinat. p. 2. Vigi-
lii ſummi Ponrificis Ordinationes, eùm expul-
ſo Sylverio Papa legitimo vi potitus eſſet ſum-
mo Pontificatu, nemo unquam vocavit in
dubium ;nec eas poſtea iteravit Vigilius, factus,
Sylverio mortuo, verus & pœnitens Pomtifex.
Ordinationes eus, ait Petrus Damiani apud
Morin. loc. cit. in ſud Lerbaen, ſzabilitate per-
manſerunt. Plura Exempla paſſim AA. refes
runt alii.
III. De Hæretico. Concilium Nicænum
Can. 8. Novatianos cum ſuis Ordinibus decre-
vit ſuſcipiendos eſſe, quem Canonem expri-
mit Synodus VI. Carthagin. S& aliquando ve-
Dd'd 4 verinu

796 Dgä SAcCRAMENTO ORDINIS.
nerint ad Eccleſiam Catholicam Cothari, placuit,
Ricut & magna Synodo (Nicænæ) eos ordinatos
Oic manere in Clero. Tom. 2. Concil. pag. 1546.
Idem Nicænum de Ordinatis Arianis ſtatuit.
Et hinc quidem Canon ille 8. celebratiffimus,

qut in regulam deinceps evaſit Siricio Papæ

Epi ad Himmerium. Innocent. I. Ep. 22. Caß.
5§. Tharafſio Actione I. Synodi VII. Hincmaro
ad Epiſcopos Synodi III. Sueſſion. S. Hieron.
qui in Dialog. contra Luciferianos ait: in Syn-
odo Wicænd olto Epiſcopos Arianos ſuſceptos ſei-
mus. Similiter de Ordinatis a Donatiſtis, cum
ad Ecccleſiam redirent, ait Auguſtin. Lih. 2.
