ſibi probandum ſumpſerat. Nam ad I. . con-
trarium magis ex S. Cypriani teſtimonio colli-
gi: ſeribit enim, ſe mandaſſe, ut ex Presbyte-
ris præſentibus unus eis pacem daret: quodſi
Presbyfer non adfuerit, Diaconus id faceret:
unde apparet, ipſum loqui tantum de reconci-
liatione quadam ad pœnitentiam publicam per-
tinente. Igitur ſi reconciliationem iſtam opera
præſentium præſtari oportere S. Epiſcopus ju-
dicavit, quanto magis præſumitur idem præ-
ſtandum judicaſſe de abſolutione ſacramentali.
Ad. II. B. Quid S. Thomas petierit ab Ale-
xandro III., ex ejusdem Pontificis reſeripto con-
ſtare, quo ipſum monet, ut ſiquid commiſit, de
quo propria conſcientia debeat remordere,;illud Sacer-
ott, qui diſeretus ſit & providus, confiteatur. 8.

Epiſcopus ergo veniam ſolum periit, vel a ſuſ-ꝭ

penſione, quam ipſe ſibi, ne ſacrum faceret,

impoſuerat, vel a pœnis Canonicis. Ejusmo-

di relaxationes a pœnis Canonicis etiam fuiſſe
illas abſolutiones quas Gregorius VII. frequen-

ter abſentibus miſit, teſtatur Morinus ipſe l. 10.

cap. 22. . 6.
Nec magid probat, quod c. Qualis. 30. . 5. Præ-
cipitur, adulteræ pœnitentiam per ſoriptum vecipi-
endam eſſe: nam ibi non agitur de abſolutione,
ſed de confeſſione; idque non propter judicis
abſentiam, ſed ob majorem fidem & certitudi-
nem. Unde evidens eſt, ſcriptam illam con-
T 4 feſſio-

296 Dz PœNITENTIA.
feſſionem non exigi ad abfolutionem ſacramen-
talem, ſed ad aliam judicialem.
Ad II. . I. Serapioni non legitur data

fuifſe abſolutio Sacramentalis, ſed tantum Eu-

chariſtia per puerum miſſa, & conſequenter
Pax & reconciliatie cum Eccleſia: nam quod
metu victus coram tyranno fidem negaverat,
ad ſtatum publice pœnitentium erat redlactus.
Ad, II. . Robertum generaliter tantum
confeſſum obtinuiſſe abſolurionem ſolum cære-
monialem a cenſüris & pœnis: qualis etiam a
Ciſtercienſium Superiore moribundis datur, &
abſolutio Ordinis nuncupatur.
Peotamius poſtea ſe Conciko ſtitit, &
confeſſione præſentibus iterata, non fuit abſo-
lutus, ſed de fede dejectus; & pœnitentiæ per-
Petuæ damnatus, alio in ejus locum ſubrogato.
Hoc igſtur exemplum ipfo teſte Morino ad
6 rem præſentem non eſt.
Ad E. B. Afferri quorumdam Theologo-
rum aut Patrum fententiam opinantium, quid

poſſe fieri fibi videatur, non vero factum, quo

ſolo firmari objectio debuerat.
Obj. III. Propoſitio a Clemente VIII. pro-
ſoripta ait, licere. ... ab abſente abſolutionem
obtinere. Ergo ex hujus Pontificis Decreto
nondum evincitur, abſolutionem talem non
ſufficere. N. W. Conſ. Pontifex pracipit, ne deinceps
Ma propoſitio. umquam tunquam aliquo cafupro-
babtlis defendatur, aut ad' praxin quovismodo dedu-
catur. At ſi abſolutio abſenti data ſufficeret,
ſaltem in extremo neceſſitatis caſu Propoſiſᷓ
IIIa

Du

latnen

.
lent
nN
glierh
n.

IENtIHhn.

Perle
an 4
G.

= –

hin
r
Eper⸗
tgo.
nd

DE PœNITENTII. 297

illa ad praxin deduci probabiliter poſſet „ 2
deberet. Ergo.

CAPUT III.
De prima parte materiali Pœnitemiæ Sacra-
menti, quz éſt Contritio,
ARTICULUS I.
ine dolor aliquis internus de eſſentia bujus
Sacramenti“
Ota. Exiſtimabant nonnulli, ad Sacramenti
Pœnitentiæ effectum non requiri pœniten-
tiam formalem, ſed ſufficere voluntatem confi-
tendi & reeipiendi abſolutionem, modo pœnitens
nullo actu formaliter aut virtualiter peccato ad-
hæreat: nam cum voluntas confitendi ſit vo-
luntas abjiciendi peccatum, & recuperandigra-
tiam, hoe ipſo quædam virtualis pœnitentia eſt.
Ita ſentit Sylveſter Verb. Confeſſ. I. q. 21. Idem
de Baptiſino clare affirmavit Sotus in 4. d. 14.
9J.. 4. a. 3. .
Dico. Dolor aliquis internus atque ſuper-
naturalis omnino eſt de eſſentia Pœnitentiæ Sa-
cramenti, etiam cum tantum venialia, aut mor-
talia olim jam abſolutione remiſſa pro confeſſio-
ne exponuntur. Ita S. Thomas q. 84. a. I. ad 1I.
Item d. 86. a. 6. ac ſœpe alias, ac Theologi com-
muniter, vix uno & altero contradlicente: nam
nonnullos in loquendi modo tantum ab hae theſi
diſerepantes notavimus c. I. a. 4.

Prob. Concilium Trident. Seſſ. 14. c. 3. do-

cet, contritionem eſſe partem & quaſi materi-
5 am

298 DE PGœNITENTIA.

am hujus Sacramenti: atqui non eſt pars mere
integralis; ergo eſt pars ellentialis. Prob. min.
Pœnitentiæ actus formalis per ſe loquendo eſt
medium ſimpliciter ad juſtificationem neceſſa-
rium, ut diſp. 5. C. 4. a. I. demonſtravimus: &
Concilium Trid. cap. 4. declarat, contritionem
ſemper fuiſſe neceſſariam ad peccatorum re-
miſſionem impetrandam, nec Scriptores Ca-
tholicòs umquam tradidiſſe, Sacramentum Pœ-
nitentiæ absque bono motu ſuſcipientium, gra-
tiam conferre. 1 6
Ex hactenus diſputatis liquet altera pars
Theſfeos. Nam peccata mortalia, queis in prio-
re confeſſione jam abſoluti ſumus, peccata item
venialia ſunt materia remota Sacramenti Pœni-
tentiæ, & ſola etiam perquam utiliter pro con-
feſſione recitari queunt, ut cit C. Tridentinum
habet cap. 55. Ergo etiam ad illorum confeſſi-
onem neceſſaria eſt contritio: ne Sacramen-
tum Pœnitentiæ nullum ſit defectu partis eſſen-
tialis. .
Obj. J. Quod pertinet ad Sacramentum ut
Pars, debet fieri cum intentione;, ut fiat Sacra-
mentum: atqui hoc non eſt opus ad contritio-
nem, qua pœnitens ad abſolutionem diſponi-
tur: nam ſiquis pridie veſperi excutiens con-
ſcientiam, nihil de confeſſione cogitans, vere
conteratur, ac poſtridie Sacramentum Pœni-
tentiæ adire velit, non requiritur nova contri-
tio. Ergo contritio eſt mera diſpoſitio ad ab-
ſolutionem recipiendam. . Diſt. Maj. Quod
pertinet ad Sacramentum ut pars, debet fieri
cum

ne
AMn
hefe

M/

X

I nen.

uin
lo ett
Keſl
Iinen
unt
Ne
tumnbo.
I 7 61 I⸗

Nn
pro⸗
Mnln
Den’
0CN½t
Vinumn
el⸗
awene⸗
teder

enumt
ſGr
Unnnio⸗
AMoer.
8 C
ns, Ven
n ben
1 cOo
toi
Gehe

DE PœNITENTIA. 299

ecum intentione ut fiat Sacramentum ex parte
Miniſtri C. debet fieri cum intentione Sacra-
menti ſemper ex parte ſuſcipientis N. Huic
ſufficit intentio habitualis ſuſcipiendi Sacramen-
tum, quam adferre cenſetur is, qui Chriſtiane
vivit, & contritione elicita Deo reconciliari
deſiderat, id quod eſt votum implicitum Sa-
cramenti Pœnitentiæ.
Inſt. I. Ad ſuſcipiendum Matrimonii &
Ordinis Sacramentum non ſufficit i ejusmodi
interpretativa intentio; ergo neque ſufficiet ad
Sacramentum Pœnitentiæ. B. M. Conſ. Ma-
trimonium eſt contractus oneroſus, ad quem
partis utriusque confenſu formali opus eſt.
Item in Ordine mutatur vitæ ſtatus, gravis ob-
ligatio ſuſcipitur, quæ nemini niſi directe vo-
lenti injungenda eſt.
Inſt. z. Ut contritio tanquam pars Sacra-

menti fiat ſenſibilis per confeſſionem, debet

hanc præire, & ad hanc movere, ut ejus cauſa:
atqui hoc ſæpe non accidit: valet enim abſolu-
tio, licet contritio poſt confeſſionem eliciatur,
ut docent Suarez, Vaſquez, Henriquez, de Lugo
& alit communius contra Coninc. Ergo con-
tritio eſt mera diſpoſitio ad Sacramentum. H.
W. Maj. Quæ etiam ex uſu fidelium contrario
confutatur. Satis ergo ſenſibilis fit contritio
Per confeſſionem, cum qua moraliter unum
efficir.
Inſt. 3. Sacramenta plura plures partes re-
quirunt;: atqui poteſt unus dolor ſufficere du-
plici abſolutioni: qui enim obtenta abſolutio-
ne;

300 DE PGNITENTIA.

ne, alius adhuc peccati recordatur;, abſolvitur
denuo, quin ad novum dolorem adſtringatur.
Ergo contritio non videtur pars hujus Sacra-
menti. N. Diſt. Aſuimpt. Unus dolor virtua-
liter & moraliter multiplex ſufficere poteſt du-
Plici abſolutioni C. dolor & realiter & morali-
ter unus ſufficere poteſt duplici abſolutioni N.
Prior dolor univerſalis cenſetur adhuc informa-
re coônfeſſionem proxime inſtauratam, hince vir-
tualiter multiplex videtur. Secus judicandum
eſſet, ſi altera confeſſio a priore confeſſione &
dolore diſtaret, ut ab illo informari amplius,
nec cum eo commune quidquam habere crede-
retur. Cur autem ad iterationem Sacramenti
requiratur alia confeſſio & abſolutio, uti etiam
ad reliqua Sacramenta diſtincta realiter materia
& forma, facile hinc licet intelligi.
Olj. Il. Contritio ad integritatem Sacramen-
zi requiri dicitur a Concilio Trid. ſeſſ. 14. c. 3.
Pars autem integralis non eſt eſſentialis; ergo
contritio non eſt de eſſentia Sacramenmti Pœni-
tentiæ. Be. MW. min. Cujus ratione lege ſupra
C. I. a. 4. inſt. 3. ad obj. 2. Partes integrantes
dicuntur, quæ ſua quantitate totius quantita-
tem conſtituunt. Secundum hanc generalem
materialium partium conditionem Concilia Flo-
rentinum & Tridentinum ajunt contritionem,
confeſſionem & ſatisfactionem requiri ad inte-
gritatem Sacramenti & ad perfectam peccato-
rum remiſſionem, quin negent, aliquam, vel
aliquas ex hiſee partibus eſſentiales & ad verita-
tem Sacramenti ſimpliciter neceſſarias eſſe.

cnimn
A

G
n
l
n
w.
Nimn

Jl

ſee
1

e

Pohefn
onnr
Nere.
me.
.

Mien
non
hiert.
lonctn
ellnec⸗
nin,
leacke
Cnerd
ietin
tert

Fmner⸗
1)
WY
eneu
ſn
mun
Nlit.
Ckklen
Clart
fnonen
in
Rhen
gum,

Kadge
1 4 .

DE PœNITENTIA. 301

ARTICULUS II.
An contritio imperfecta ſit actus bonus & hboneſtus

Né I. Contritio generatim a Conecilio Tri-
dentino ſefl. 14. cap. 4. definitur, animi
dolor ac deteſtatio de peccato commiſſo, cum propo-
ſito non peccandi de cœtero. Quo conceptu con-
veniunt contritio perfecta & imperfecta, quæ
nunc paſſim vocatur in ſcholis attritio, & cap.
cit. C. Trid. dicitur concipi vel ex turpitudinis
peccati conſideratione, vel gebennæ & peœnarum
metul.
Quandocunque ergo fides Chriſtiana nobis
exhibet motivum diſtinéctum a formali ratione
caritatis, aptumque ad excitandum odium ac
deteſtationem peccatorum noſtrorum, erit for-
malis ratio contritionis imperfectæ ſeu attritionis.
II. Lutherus ſermone de pœnitentia an. 1517.
habito docuit, deteſtationem peccatorum ob
amiſſionem æternæ beatitudinis, aut ob reatum
damnationis æternæ, facere hominem hypo-
critam, imo magis peccatorem. Hic eſt arti-
culus 6 quem Leo X. cum aliis pluribus ex eo-
dem ſermone excerptis damnavit, quemque
Lutherus & ſuum, & Chriſtianiſſimum eſſe po-
ſtea obſtinate aſſeveravit libro eontra Bullam
Antichriſti, & in aſſertione omnium articulo-
rum ſuorum.

III. Alter error eſt diſcipulorum Baji, qui,
cum nullum actum medium agnoſcant, qui non
ſit aut ex caritate ſeu amore benevolentiæ, aut
ex vitioſa cupiditate, omnia etiam fidelium ope-
ra

302 DE PNITENTIA.

ra contendunt eſſe peccata vera omiſſionis, eò
quod per actum veræ caritatis ad Deum tam-
quam finem ultimum non referantur: adeoque
actus fidei, ſpei, timoris, religionis, mileri-
cordiæ, patientiæ aliarumque virtutum, ſi non
ſint ex caritate, vera eſſe peccata. Quo etiam
ſpectavit Janſenius, cum 1. 5. de gratia Chriſti
C. 21. timorem pœnæ ex ſe ipſo quidem rectum
eſſe ait; at ex parte timentis, qui eum ex cari-
tate non refert ad Deum finem ultimum; eſſe
vitioſum.
Digco I. Attritio ex conſideratione turpitu-
dinis peccati concepta actus bonus eſt & hone-
ſtus. Prob. I. Concilium Trident. nuper cit.
declarat, talem actum eſſe donum Dei, & piri⸗
tus Sanäéti impulſum. II. Quælibet virtus tbo-
na mentis qualitas, qua relcte vivitur; qua nemoma-
le utitur, ut tradit S. Auguſtinus . I. retract. C. I.
habet enim peculiarem honeſtatem ab objecto
proprio, atque in eadem conquieſcit: neque
ulla lex a Novatoribus oſtendi poteſt, qua præ-
cipiatur, ut actiones ſingulas ex motivo amo-
ris benevolentiæ ad Deum referamus, prout in
tractatu de actibus humanis, & de gratia pluri-
bus demonſtratur.
Dico II. Bona etiam & utilis eſt attritio
concepta ex ſolo metu gehennæ & aliarum pœ-
narum a Deo infligendarum, h. e. qua quis
Deum vindicem ita timet, ut ſolius pœnæ fu-
giendæ cauſa de peecatis admiſſis doleat, & im-
minentia averſetur. Prob. Bonus eſt & utilis
timor gehennæ; ergo etiam ad hanc evitandam
bonum

Nb,
tam.
odn
Ueri.
Nlwn
u
Ntehn
ene
In,

hnt
Kloe.
het 6
.
g
Hlou⸗
Cc
Gdo
11 r
gue
fom.
IM
Clu⸗

ere
tochſ
Gn
ont!
eut, .
Er⸗

ctu

DE PœNITENTIA. 200

bonum eſt dolere de peccatis admiſſis, & inſtan-
tia horrere, quia hæc ſunt cauſæœ certiſſimæ,
quæ pœnas ſempiternas accerſunt. Prob. Ant.
I. Deus timorem iſtum ait eſſe initium Sapien-
ticæ Pſ. 109. V. I0., Prov. I. v. 7. Expelli ab eo
peceatum, nec quemquam ſine eo juſtificari
poſſe Eccli. I. v. 27., eſſe initium dilectionis ib.
C. 25. V. 16.,; Chriſtus Mat. 10. v. 28. jubet nos
Deum timere, qui poteſt & animam 8o7 corpus
perdere in gebennam. Et Mat. §5. v. 13. C. 24. V.
25.2 Marc. 9. V. 42., LUc. 12. V. 5., Ac ſæpe alias
ignem gehennæ, flammas inextinguibiles, ver-
mem non moriturum, tenebras exteriores, &
ſtridorem dentium minatur. Idipſum Mat. 3.
v. 10. Joan. Baptiſta intentat.
Ex Patribus Clemens Alexand. l. 2. Stromat.
Qui timorem, inquit, damnanz, i legem etiam in-
Vectantur: quodſ legem, clarum eſt, quod & eum
qui legem tulit. Hieronymus in c. I. Malach.,
Vult, inquit, Deus, ut primum ejus filii ſimus,
& bonunz voluntate faciamus; ſi hoc conſequi no-
lumus; ut ſaltem nos ſervos habeat, a malis per
Nuppliciorum formidinem recedamus, ut de timore
ſervorum ad gratiam ſiliorum transeamus. Et in
c. 2. Mich. Ur, qui pudore vel verecundia non tenen-
ur, agant pœnitentiam Laltem comminatione pœna-
rum, Auguſt in Pſ. 127. Me, inquit, timor non-
dum caſtus præſentiam Domini & poœnas timet:
imore facit, quidiquid boni facit, non timore amit
Zendi bonum illud, ſeq timore patiendi illud malum:
non timet, ne perdat amplexus pulcherrimi Sponſi,
led timet, ne mittatur in gehennam. Bonus eſt &g& iſte

timor, utilis eſt. Prob.

304 DE PœNITENTIA.

Prob. II. Timor iſte eſt actus ſpei, ergo eſt bo-
nus & honeſtus. Prob. Ant. Spe Theologica
non tantum deſideramus conſecutionem ſummi
Boni, & media eo conducentia, ſed timemus
etiam & averſamur mala conſècutioni Summi
Boni contraria: atqui damnatio æterna ſummum
malum eſt, & æternæ beatitudini vel maxime
adverſatur; ergo actus, quo illam horremus,
a ſpe, virtute Theologica, proficiſcitur.
III. Effectus hujus timoris eſt honus, quia
voluntatem peccandi coërcet, ac ſaltem opus
externum prohibet; ergo timor talis actus ma-
lus dici nequit.
IV. Probabile eſt, hunc timorem pertinere
ad dona Spiritus Sancécti, de quibus Iſai. I1. v.
2., ut non tantum tradunt Alexander Halens. 3.
part. ſum. Theol. q. 76. n. 2., S. Bonavent. in 3.
d. 34. Part. 2. a. I. J. I., Sed etiam S. Gregorius
& S. Auguſtinus; ac ne diſtinctioni locus ſit, Gre-
gorius hom. 19. in Ezechiel. ſcribit, eſſe timo-
rem pœnæ, qui creſcente caritate minuitur. Et
Auguſtinus l. de Gratia & lib arb. Cc. 18. ait, ti.
morem, quem Iſaias inter Spiritus S. dona nu-
merat, non eſſe illum, quo Petrus Chriſtum
negavit, ſed de quo Dominus: Zimete eum,
qui poteſi && animam & corpus perdere in gebennam.
Quamquam vero S. Thomas 2. 2. q. 19. a. 9.
in OQ timorem ſervilem enumero Spiritus S. do-
norum/excludat, ait tamen, illum a Spiritu S.
eſſe: & art. 7. probat illum eſſe initium Sapientiæ,
in quantuim aliquis timore pœnæ diſcedit a peccato,
& per boc babilitatur ad Sapientiæ effectum. P
enl=

.
S

elbe.
hor
hlummn

emms
rm
Uenn
Qunn

peme
I1
lens,
N in,
kegris
e⸗
Deine⸗
num
Git
OCAAR.
Crnn
un

Cymm .

19,97
1S
gGapen
IrA.
Cyn.
in

DE Pœ NITENTIAA., 305
Denique C. Tridentinum nuper cit. decla-
rat, contritionem conceptam ex conſideratio-
ne turpitudinis peccati, vel ex gehennæ & pœ-
narum metu, ſivoluntatem peccandi exeludat, eum
ſpe veniæ, non ſolum non facere honunem lypocri-
tam, && magis peceatoremn, verum etiam donum
Dei ſe, & Spiritus Sancti impulſum &. Et cap.
5. contrarium tenere auſos damnat. Sefſl. 6. au-
tem Can. 8. ita ſtatuit: Siquis dixerit, gehennæ
metum, per quem ad miſericordiam Dei de pecca-
is dolendo confugimus, vel a peccato abſtinemus,
beccatum eſſe, aut peccatores pejores facere, ana-
hema ſit. Unde etiam Alexander VIII. anno
1690. 7. Dec. inter 31. propoſitiones damna-
vit hanc 14: Zimor gehennæ non eſt ſupernaturalis.
Et 15. 8 Attritio, quæ gehennæ & pœnarum metu
coneipitur ſine dilectione benevolentiæ Dei propter
ſe, non eſi bonus morfus ac ſupernaturalis.
Olj. I. Primo & maximo mandato tenemur,
omnia noſtra referre ad Deum ex motivo cari-
tatis; ergo ſiquis deteſtetur peccata ex motivo
ſpei, religionis, timoris aut alius virtutis tan-
tum, peccat ſaltem peccato omiſſionis; eſtque
defectus non tam actonis ſeu ſpei, aut virtutis
moralis, ſed ex parte agentis, qui actionem
on ex caritate refert ad Deum. N. M. Majs
Sufficit referri omnes actiones noſtras ad Deum

relatione quadam conformitatis, eo quod ſint

conformes regulæ primæ morum, ſeu normæ
rectæ agendi, quæ Deus eſt: quo quidem ſen-
ſu ſpes & virtutes morales Opus ſuum ad Deum
t finem referunt implicite, ita ut Deus ſit omni-
U umm

306 DE PGNITENTIA.

um actionum illarum moralium finis ultimus cui.
At vero caritas ſuis actibus ita explicite fertur
in Deum, ut hic ſit finis qui, & finis proximus
& ultimus cui. Vide ſupra diſp. 5. C. 2. a. 3.
Inſt. Quod non fit ex caritate, vanum eſt
& frivolum, ut docer Apoſtolus I. Cor. 13.
atqui actus talis attritionis non fit ex caritate;
ergo eſt vanus & ſimulatus. HBe. Ewxplic. Ent. Ap.
Hoc eſt, nihil proficit ad meritum vitæ æter-
næ, quod ſine habitu caritatis Dei & proximi
fit C. quaſi cæterarum virtutum actiones malæ
ſint & hypocriticæ N. Videtur Apoſtolus mo-
nuiſſe, nullum opus bonum illi proficere, qui
proximum odit: nam de amore Proximi ibi
potiſſimum ſermocinatur. Attritio nondum
quidem ex caritate concipitur, in eamdem ta-
men inducit, ſicut & fides, quæ juſtificationis
initium eſt.
Obj. I. Talis magis odit gehennam, quam
peccatum; ergo affectu inordinato laborat. H.
Diſ. Ant. h. e. gehennam primo ac propter ſe
dereſtatur & peccatum propter gehennam C.
quaſi comparet gehennam cum peccato, & mi-
noris faciat malum peccati, quam gehennæ N.
Ita in hac materia explicandum eſt axioma: Pro-
pter quodunumquodjuetale, illud & magis: nempe
deteſtatur pœnitens gehennam prius natura &
independenter a peccato, & non viciſſim. Ne-
que ideo magis appretiative deteſtatur gehen-
nam, quam peccatum, quando hujus fugam ad
illam evitandam adhibet: nam ſæœpe majus bo-

num amamus & uſurpamus ad conſequendum
ml-

nuei
Eenrnr
nus
neſt

r9
e er,.
Nnn
0een
obere⸗
nnli
rnn
Coocn
Gend.
tons

rC
Dorn. 1
Unlet
Hen .
Ann.
necN
Die⸗
menb⸗
V
GoN
knon
D

egle,

1

DE PœNITENTIA., 307
minus, quin tamen hoc illi præferamus: jita
enim minus bonum intendimus tantum ut fi-
nem proximum & utilitatis, non vero ut finem
ultimum & excellentiæ. In quo nihil præpo-
ſterum aut inordinatum apparet: cum & Deus
ipſe uſus Incarnatione Verbi ſit ad hominumre-
Parationem.
Viſt. I. Attritus magis movetur a malo ge-
hennæ, quam peccati, ergo pluris facit malum
gehennæę. N. MW. ſeq. Snmma & ſempiterna
miſeria majorem vim habet percellendi animum
hominis ſordibus peccatorum aſſueti, quam
foœditas peccati. Hinc Deus a pœnarum metu
ſolet incipere, dum peccatorem ad reſipiſcen-
dum inducit, ut docet C. Tridentinum ſeſſ. 6.
cap. 6.; & S. Auguſtinus Tract. 9. in Joann. &
nullus, inquit, timor, non eſt qua intret caritas.
Inſt. II. Talis attritio oritur ex amore pro-
prio, ergo eſt vitiola. e, Diſt. Ant. Oritur
ex amnore proprio ordinato tamen C. inordina-
to N. Quando quis ſibi vult bonum divina
lege prohibitum, aut propter objectas difficul-
tates ab officio deficit, præpoſtero affectu labo-
rat, qui paſſim amor proprius dicitur, & vi-
tuperatur voce in malam partem accepta. In
attritione autem tres affectus comprehendun-
tur, quorum primus eſt deſiderium vitandi ge-
ennam: alter deteſtatio peccati cum dolore &
Propoſito deinceps ab illo abſtinendi: denique
ordinatio hujus dereſtationis ad gehennam vi-
tandam. Quæ quidem omnia rationi rectæ, &
divinæ voluntati convenire oſtendimus in con-
cluſione. U2 Ulj.

308 DE PCNITENTIA.

Olj. I. Hujusmodi attritio concipitur ex
timore ſervili: atqui timor ſervilis malus eſt,
ergo & attritio. E. Diſt. Maj. Attritio conci-
Pitur ex timore ſerviliter ſervili N. ex timore
fimpliciter ſervil C. Timor uterque dicitur
ſervilis, quia ſervorum eſt timere pœnam pro-
pter ſe, & ex ſolo timore pœnæ peccatum fu-
gere ac deteſtari. Timor autem ſerviliter ſer-
vilis eſt, quo timetur gehenna tamquam prin-
cipale & ſummum malum, ut inquit S. Tho-
mas nuper laudatus, a. 4. ita u- homo eam plus,
quam ipſas Dei offenſas metuat, malitque De-
um peccando offendere, quam æternas Ponas
ſentire: qui timor utique perverſus & malus
eſt; non quia timetur gehenna, ſed propter
pravam animi comparationem & amorem ſui
inordinatum, quo homo ſe ipſum finem ulti-
mum ſibi præfigit. Timor autem ſimpliciter
ſervilis non eligit peccatum, ut fugiat infer-
num; ſed horret & declinat peccatum, ut infer-
num declinet, quem averſatur; arque adeo
utrumque ſimul deteſtatur.
Imſ. I. Timor iſte ſimpliciter ſervilis poteſt
quandoque adhuc eſſe cum affectu ad pecca-
tum; ergo erit adhuc malus. W. Diſt. conſ.
Erit malus ſi foret cauſa inducens ad affectum
peccati C. cum potius ab hoc affectu deterreat
N. Affectus iſthic malus tribuendus potius eſt
ſubjecto non ſatis efficaciter gehennamtimenti:
hinc tam parum inficit actum timoris, quam
parum inficiuntur actus fidei, ſpei, miſericor-
diæ, aliarumque virtutum moralium, guilhus
⸗-

tur er
Hek,

Cnel.

We

lert.
m.
El
Anii
el⸗
Eens
A
Her
enli
0l
Noer
We⸗
be

1
1

t i

l
en
eCon
Eeettes
Or
,

Gleie

,

.
N

1

DE PNITENTIA. 309

adjungi poteſt. Excludit autem omnem affe-
Gtum ad peccatum timor ſervilis, quando eſt
appretiative maximus, quo nimirum timemus
gehennam ſuper omnia mala, quorum perpeſ-
lio ad vitandam offenſionem divinam necefſaria
eſt. Quodſi timor appretiative minor fuerit,
Pro aliquibus tantum caſibus affectum ad pec-
catum execludert: nec tamen ideo malus dici de-
bet, ſed minus bonus & minus efficax; & at-
tritio inde concepta etiam erit bona, licet non
ita ſufficiens. At vero orta ex timore priore,
nempe attritio appretiative ſumma, eſt multo
melior, & ſola ea, quæ, ſi cum ſpe veniæ jun-
Cta fuerit, in Sacramento ad impetrandam gra-
tiam diſponit, ut habet Trident. ſeſſ. 14. cap. 4.
Inlt. II. Timor ſimpliciter ſervilis opponi-
tur caritati perfectæ, & ab hac foras mittitur,
ut traditur I. Joan. 4. v. 18. Ergo non efſt bo-
nus. B. Diſi. Ant. Timor ſervilis ſecundum
fubſtantiam opponitur caritati,; & ab hac foras
mittitur N. Timor ſecundum denominationem
extrinſecam ſervilitatis opponitur caritati &c. C.
Ita D. Thomas recens citatus. Timor iſte fe-
eundum ſubſtantiam eſt metus gehennæ pro-
bter ſe, & peccati propter gehennam. Qui
quidem manet in hominibus perfectiſſimæ ca-
ritatis & ſanctitatis, ſed ſine denominatione ſer-
vilitatis: nam hæc tantum extrinſeca timori eft,
nec ei ratione ſui ipſius convenit, ſed tantum
ratione ſubjecti: quando nimirum eſt in ho-
mine, qui peccatum timet non ratione offenſeæ
divinæ, ſed ſolum propter pœnam, quæ pro-
C. 3 Prie

310 DE PGNITENTIA.

Prie ſervorum eſt. Igirur ſervilis dicitur timor,
quia hæret in ſubjecto deſtituto caritate: ſicut
dicitur fides mortua, quia eſt in ſubjecto non-
dum per gratiam & caritatem vivente. Quem-
admodum ergo caritas ſuperveniens non ejicit
fidem mortuam, ſed tantum denominationem
mortuæ facit ceſſare: ita caritas ſubſequens non
ejlicit timorem peccati propter gehennam, ſed
tantum deſinere facit denominationem ſervilita-
tis, idque curat, ut juſti non ſolum deteftentur
peccatum propter gehennam, ſed etiam ob
amorem virtutis, ac Dei ipſius. Unde conſe-
quitur, timorem iſtum quandoque hominum
malorum & ſervorum eſſe, nee tamen idcirco
malum & intrinſece ſervilem dici oportere.
Iuſt. IUII. Timor mundanus malus eſt &
prohibitus Mat. 10. v. 28., & I. Pet. 3. V. I4.9
Iſai. 5I. V. 7. 5Q ergo etiam timor ſervilis. . M.
Conſ. Timor mundanus dicitur, quando quis
mala a creaturis impendentia ita veretur, ut
Creatorem offendere non dubiter: quod fecit
Petrus Chriſtum negando: igitur mundanus
iſte timor, tamquam peccati cauſa, malus eſt.
At ſervilis timor non poteſt in peccatum indu-
cere: nemo enim peccat, quia Deum iratum
timer, ſed potius vel ideo a peccatis cohibetur.
Deinde timor mundanus, quem ſæœpe reſpe-
Ktum humanum nuncupant, faeile quoad inten-
ſionem ſeu vehementiam actus excedere poteſt:
Contra timor gehennæ numquam poreſt eſſe ni-
mis vehemens; nemo enim tantum timet ge-
hennam, quantum timeret, ſi eam, ut eſt, per-
ſpectam

tinon

ſc

nN⸗

en.

Enlir
kfeuot
ennch
Pone⸗
onton
ſaen
ere

A

1.l49
o
; 1
ol
undn
il.
Eauud
Piben
e
Odinee
ele e
t 7
inet
nee⸗

. DE PœNITENTIA. 311
ſpectam haberet. Quodſi quis etiam plus ti-
meret pœnam gehennæ, quam culpam, non
ideo peccaret, quia nimium timeret pœnam ge-
hennæ, ſed quia defeétu caritatis, & ſanæ

rationis judicii, non tantum horreret culpam,

quantum deberet.

Inſt. II. Peccat, qui Deum propter alincd

tantum diligit, v. g. propter bona temporalia,
amore mercenario; ergo peccat etiam, qui

Deum timet propter aliud, nempe propter in-

fernum. N. M. conſ. Objectum amoris eſt bo-
num, timoris malum: Deus autem eſt ſum-
mum bonum in ſe, nec ullo modo in ſe malus,
ſed tantum mali ſunt ejus effectus, quibus ſon-
tes affligit; ergo Ppropter aliud timeri debet, &
amari propter ſe: non vero ſolum propter bo-
na temporalia: id enim eſſet finem ultimum in
horum fruitione collocare; eſſetque talis amor
æque præpoſterus, atque amor hic comitansti-
morem ſerviliter ſervilem, quo eligeretur pec-
catum ad vitandum gehennam.
Obj. IV. Omnes Lheologi cum Philoſopho
docent, fieri aut omitti invite & ſecundum quid
involuntarie, quidquid ex metu fit, aut omit-
titur: atqui hoc ideo dicitur invite, & ſecun-
dum quid involuntarie contingere, quia rema-
net affectus ad contrarium; ergo qui ex metu

gehennæ a peccato deſiſtit, affectum ad pec-

candum retinet. H. Diſt. Maj. Secundum Theo-
logos & Philoſophum quidquid ex metu fit aut
omittitur, contingit ſecundum quid involunta-
rie, ſi affectus ad oppoſitum non obſtat fini

4 Per

312 DE PüœNITENTIA.
er actionem vel omiflionem ex metu decre-

tam obtinendo C. ſi huic fini obſtet affectus ad

oppoſitum N. & conceſſa min. Diſt. conſ. Si
affectus ad peccandum non obſiſteret fini per
omiſſionem actionis intento C. cum talis affe-
ctus impediat, quo minus finem omiſſione actio-
nis intentum aſſequatur N. Conſ. Qui ſincere
finem deſiderat, vult eriam omnia media ad il-
lum aſſequendum neceſſaria: atqui ex gehenneæ
metu deteſtans peccatum, vult vitare gehen-
nam; ergo etiam cupit omnia mecddia ad vitan-
dum gehennam neceſſaria. Atqui ad hanc fu-
gam magis opus eſt exuere affectum ad pecca-
tum quam deſiſtere a mala actione externa:
nam ſolus affectus ad peccatum damnare homi-
nem poteſt, eum externa actio ſæpe vitio non
vertatur; ergo qui ex meru inferni deteſtatur
peccatum, non retinet affectum ad hoc; ergo
metus inferni ſincerus ac vehemens non facit,

aut, ut magis proprie loquar, non relinquit in

ſubjecto involuntarium, ſaltem actu.
Inſt. J. Qui jacturam mercium facit, qui
a furto abſtinet ex metu, retinent affectum ad
oppoſitum; ergo etiam is, qui ex gehennæ
metu cohibet ſe a peccato. N. MW. Conſ. Mer-
cator in tempeſtate jacturam faciens, fur metu
laquei manus continens, ſciunt voluntatem ad
contrarium nihil obſtituram fini abs ſe intento:
nam navis vere alleviatur jactura ſolum exter-
na: & qui ſolo affectu in res alienas fertur, num-
quam ſuſpenditur e patibule, cegitationis enim
paœnam nemo patitur, ff. de pœnis, & c. Cogiza-
onts.

I
1/
N 11

certe⸗
eN
l. S
1 ſer.

.

Grd.
gee
eir
Aſtu.
untr
Aer
elennt
ſekont.
o
lme.
e

oNrg

.
lul, Gl
1

Ner.

r wetn
eni

Ttee

nen⸗ ee⸗
lat,in
onit⸗

efelke

DE PNITEN TIA. 313

tionis. de Pœnit. d. I. videlicet in foro humano.

Homo enim videt ea, quæ parent: Dominus autem
intuetur cor. I Reg. 16. v. 7.
Inſt. I. Qui ex ſolo gehennæ metu pecca-
tum deteſtatun, virtualiter dicit: vellem peccare,
niſi gebennam metuerem; ergo affectum ad pec-
catum retinet. B. Diſt. Ant. Si r0 ſolo acci-
piatur exeluſive aut comparative, virtualiter ita
diceret C. cum a0 ſolo ſumatur tantum præci-
ſive N. Ita pœnitens abſtinet ab omni virioſa
comparatione vel excluſione: neque enim mo-
tivum timoris gehennæ Præfert aliis præſtanti-
oribus, neque offenſæ Dei, injuriæ, inobedien-
tiæ &c.: nec mortiva iſta formaliter excludit aut
virtualiter; ſed ab his omnibus præſeindit.
Inſt. III. Multi tamen ita comparati a natura
ſunt, ut peccarent, ſi metu inferni non abſter-
rerentur; ergo virtualiter ita dicunt: vellem pec-
care, ni metuerem gehennam. N. C. Ant. M.
Conſ. Ex ackibus conditionate futuris nemo bo-
nus eſt aut malus. Non pauci ita ſunt affecti,
ut ſi Dei aut virtutis amore non duceren-
tur, in his vel illis occaſionibus peccarent: num
ideo abſtinendo a peccatis ex motivo amoris Dei,
aut ex honeſtate virturum, virtualiter dicunt:
vellem peccare, ni Deum diligerem, aut ni duce-
Ter honeſtate virtutis?
Inſt. I. Voluntas efficax finis non neceſſa-
rio applicat media, niſi urgente conſecutione
finis. Ergo poteſt quis velle virare gehennam,

& poſtea tantum peccata deſerere; ergo retine-

re adhue poteſt affectum ad præſens peccatum.
U5 He⸗

314 DE PœNITENTIA.

. Diſt. ſeq;. utramq. Poteſt ita agere, ſi gehen-
næ timor fuerit appretiative ſummus N. ſi non
talis fuerit C. Nec tamen iſte metus appretia-
tive minor, dici malus poteſt: ſicut fides & ſpes
non ſunt malæ in eo, qui vitæ emendatio-
nem differt: ut inſt. I. ad Obj. 3. obſervavi-
mus.
Olj V. Non poteſt aliquid perfecte odio habe-
ri, cujus contrarium non prius diligatur; ergo nec
poteſt quis ſincere odiſſe peccatum, niſi ex
amore juſtitiæ; ergo odium peccati ex timore
pœnæ non eſt bonum ac ſincerum. H. Diſt. ant.
Non poteſt quid odio haberi, cujus contrari-

um non diligatur, ſi propter ſe & ex motivo

proprio odio habetur C. ſi odio habetur pro-
Pter aliud & ex motivo communi N. Si ode-
rim cibum ſuavem, quia valetudini obeſt, non
opus eſt, ut ante amaverim cibum amarum;
ſed ſufficit, omnia odiſſe, quæ valetudini, quam
amo, adverſantur. Hine Diſt. I. ſeq. Si pecca-
tum ex motivo proprio deteſtatur G. cum de-
teſtetur illud ex motivo communi, & ex hone-
ſtate, quæ peccati turpitudini indirecte oppo-
nitur N. I. & 2. ſeq. Si ex amore Dei peccatum
oderim, non prius opus eſt, amaſſe cujusque
virtutis peculiarem honeſtatem. ergo etiam
poſſum bene & ſincere odiſſe peccata, quia red-
dunt me perpetuo miſerum, qui amo & deſi-
dero eſſe æternum beatus. (QQuare ſufficit,
quod motiva ejusmodi communia tollant indi-
recte affectum ad peccata.

o.

AMAN

4

er

Mmn
/
ün
el
re
r

gefen.
ron
Meir

Nonkte
eoe
M
Ainore
Un
Conn.
Voine
Ir pro⸗
6
von
ron)
aven
N
onnde
Ferten⸗

e..

nau
ſecle
batat
Sc
laon

.

DE PNITENTIA. 315
Olj. VI. Auctoritatem Patrum, ac præſer-

tim S. Auguſtini, qui l. de Natura & Gr. c. 57.

Sub lege, inquit, ℳ, qui timore ſupplicii, quod lex
minatur, non amore juſtitic ſe ſentit abſtinere ab
opere peccati, necdum liber, nec alienus a volunta--
te peccandi: in ipſa enim voluntate reus eſt, qui mal-
let, ſi ſieri poſſet, non eſſe quod timeat, ut libere fa-
ciat, quod occulte deſiderat. Eadem habet epiſt.
44., ubi talem adhuc vocat inimicum juſtitiæ: &
Concio. 17. in Pſ. I18. ait, talem invite abſtine-
re peccato, & eſſe inimicum legis: & I. c. ad Bo-
nifacium c. 9. In ipſa intus voluntate peccat, qui non
voluntate, ſed timore non pecoat: & Concione 25.
in Pſ. 1IS8. appellat talem timorem carnalem,
quo non crucifigatur caro, ſed adhuc laten-
ter vivat peccandi voluntas: & Tr. 9. in epiſt.
Joan. circa medium, comparatur timori adul-
teræ, quæ intus oblectatur adulterio, quod ta-
men non committit, quia timet maritum. Ea-
dem fere habet S. Thomas I. 2. q. 107. a. I. ad I.
& aliis quibusdam locis. Ergo timor iſte malus
eſt. . D. Antec., Hæc Pprædicata tribuuntur
timori tantum imperfecto, incoato, ſerviliter
ſervili C. tribuuntur timori caſto, appretiative
ſummo & ſimpliciter ſervili N. Quod S. Au-
guſtinus timorem ſolius gehennæ admittat, quo
Peccandi voluntas excluditur, conſtat ex con-
cluſione. Et Serm. I3. de verb. Apoſt. Zimor,
inquit, ſervus eſt caritatis. Ne poſſideat diabolus
cor tuum, præcedat ſervus in corde tuo, & ſervet
dominæ venturæ locum. Fac vel timore pœnæ, ſi
necdum potes amore juſtitic. Et Tr. 9. in ſdi
Oan.

316 DE PœNITENTIA.
Joan. Opus et ergo, ut intret timor primo, per
quem veniat caritas. Limor medicamentum, a-
ritas ſanitas.. . nullus eſt timor, non eſt, quo in-
tret caritas. Sicut videmus per ſetam introduci li-
num, quando aliquid ſuitur: ſic imor primo oc-
cupat mentem, non autem ili remanet, quia ideo
intravit, ut introduceret caritatem. Ex quibus
Patet, quam imperite Lutherus Serm. de Penit.
homines hortetur, ut acturi pœnitentiam, ocu-
los in ſolam ſpeciem virtutis, nequaquam au-
tem in pœnas peccatorum conjiciant: nam qui
peccatorum ſordibus aſſuevit, non illico move-
tur ad virtutis ſpeciem.
Inſt. Ergo ſaltem timor ſerviliter ſervilis in-
ordinatus eſt & malus, ſecundum doctrinam
Patrum. B. D. Illat. Timor ſerviliter ſervilis,
intrinſece, ſecundum ſe, & quatenus abſterret“
homines ab actione externa peccati, eſt inordi- Wlk
natus & malus N. extrinſece ſecundum affectio. MW
nem ad peccatum, quam adhuc compatitur, Im
malus eſt C. Eſt malus, inordinatus, carnalis ol
& ſervilis, quia eſt hominum malorum & in- Man
