ad duplum vel triplum appoſitas.
Inſt. III. Obligatio ſolvendi Arrhas ad
duplum, vel triplum auctas non eſt impoſi-
ta à Jure, vel Lege, ſed ab ipfis contrahenti-
bus; nam L. Müulier cit. ſolùm vult eas ſolvi
præſuppoſita conventione partium. Ergo. he.
D. Ant. Non eſt impoſita a Jure, regulari ta-
men debet juxta illud de pœnis, ſi partes inter
ſe aliter non convenerint, juxta ſuperius dicta.
C. ſecus. N.
IlIiſt. IV. Si violetur Votum pœnale, ap-
poſita ei pœna dehetur in conſcientia ante ſen-
tentiam. Ergo à pari hic. N. C. Ant. W.
Conſ. Diſp. Quia pœnæ in Voto ita promiſſæ,
& ha a Deo acceptatæ cenſentur eo ipſo, quèd
plerumque nemo ſit, qui pro iis Dei Suprewi
omnium Judicis nomine agat apud Judicem
humanum, aut agere poſſit. Vide etiam dicta
Art. præc. Olj. 3.
Oj. II. Saltem erit obligatio in conſcien-
tia ante ſententiam reddendi auctionem Arrha-
rum; ſi pars innocens per ſe exigat à reſili-
ente. Prob. Sicut, cùm agitur de ſolvendis
pœnis a Lege impoſitis, nemo ad illas tenetur
niſi poſt ſententiam Judicis; ita cùm agitur de
pœnis ex conventione appoſitis, ſufficit ſolùm
Partis petitio; quantum enim in prioribus pœ-
nis valet ſententia, tantum in poſterioribus par-
118

1
G
on
oN
en
kumend
lelen
AKre
WCen
Onldu
lg Ae
ltefl
enrſelle,
tenee⸗

N a
MNLS
pnaitw
KGnck
1WN
ncn
Crenteee
Ge
Akepoy
1 Hobon
nin ,e⸗
unttere
ttcklie

iſon
tumm

ore.
rke

—

DE SPONSAIIBOUS. 983

tis petitio. N. M. Aſſort. 8* utraimque ejus

Prob. Ex rationibus iiſdem, quæ ſupra daræ.
DVico IlI. Invalide Sponſalibus apponitur
pœna, ſolvenda etiem ab eo, qui juſtè reſilit:

Rectè tamen & validè, apponitur ſolvenda ab

Id

n.
Hutheni.
C
we
⸗
ller

c.

⸗
lene
N
an
Wen
ü
nil

Al

ubor

injuſtè reſiliente. Pars L. eſt ferme omnium
AA. & clare deciſa in c. Gemina 29. de Cponſal.
Ubi Gregor. IX. pœnam non exigi appoſitam
Sponſalibus cum puella necdum ſeptenni con-
tractis, adeoque in impubertate, a quibus, ſal-
tem pubes facta, juſtè, ex diſpoſirione Juris,
poterat reſilire, ſicut univerſim a Sponſalibus
in impubertate contractis reſilire licet. C. De
iMis 7. de Deſponſ. impub. Pars II. eſt pluri-
morum RR. contra multos & fere Ppleroſque
VV. Prob. J. & optimè negative, Quòd pœ-
nam Sponſalibus adjicere ſolvendam ab eo, qui
Perfidè & injuſtè reſilit, nullo Jure prohibea-
tur. Non Naturali; nam huic potius per ap-
poſitam pœnam conſulitur; hæc enim ſervit
ad executionem actus honeſti & ex Juſtitia de-
biti, & ſuppoſita promiſſione ſponſalitia, gra-
viter præcepti ab ipſo Jure Naturali, prohi-
bente violationem datæ fidei. Nec Divino:
Sicut enim Jus poſitivum Divinum nullibi pro⸗
hibet contrahere Sponſalia; ſic neque pœnam
apponere ad illa magis ſtabilienda. Nec Jure
Eccleſiaſtico, ut patebit ſolutione objectio-

num.

Prob. II. poſitivò. Licite apponitur Arrha
Valide in duplum de jure, & in quadru-
plum ex conventione, reſtituenda ab eo, qui
acci-

884 DE SPONSALIBVUS.B
accipit, & injuſtè reſilit, L. Mulier 5. C. de
Sonſ. & Arrb. Sed duplum & quadruplum
habet rationem poœnæ. Item: a Sponſalibus
injuſt recedens poteſt Excommunicatione,
quæ eſt pœna Eccleſiaſtica graviſſima, aliiſque
pœnis Eccleſiaſticis compelli ad ſervandam fi-=
dem. C. Ex Litteris 10. b. t. Et ex praxi plu-
rium Diœcefſium in Germania injuſtè reſilien-
tes condemnantur quandoque ad mulctam pe-
cuniariam, centum, ſubinde mille aureorum
ro circumſtantiis, aut cum adverſa parte
hujuſmodi compoſitionem inire coguntur.
Ergo.
Olj. I. Leges univerfſaliter prohibent
apponi pœnam conventionalem Sponfſalibus,
non diſtinguendo inter juſtè & injuſtè reſiljen-
tem. Ergo. Prob. Am. ex c. Gemma cit. Cum
iilera Matrimonia eſſe debeant, &α ideo talis ſti=
pulatio propter pœnæ interpoſitionen ſit meritò im-
vobanca, ideo mandamus . Confirm. ex Jure
Civ. L. Titia 134, f. de E. O. & L. Mulier cit.
in fin. G. N. Ant. Ad prob. c. Gemma loquitur
de Sponſalibus puellæ infra ſeptennium con-
tractis, à quibus pubes facta juſtè reſilire po=
terat. Imo hæc Sponſalia infra ſeptennium
abſolute nulla ſunt, a quibus ſemper recedere

licet ex jure; hanc verò recedendi facultatem

cum ſaltem multum impediat poœna appoſita,
merito rejecta eſt cit. cap. tanquam contraria
libertati Matrimonii; nemo enim ad hoccompelli
debet; ſi ſe ad illud contrahendum nondum
obligavit per Sponſalia, ſed qui infra ſepten-
mu

un

enu
Silein N
0
reſſe
Oe non
NulI
benl
rnt
ee Atn
un
niberl
Reallnbi
oe Kau
Ueldon
arikke
Rud
KNannn
nluss
Inbid
n g.
lnrel,
Ublegt
eenor,
ulung
oſen
tale

ig

uphun
Mllboe
tone,
Nnſn.
Enlin.
Mmg.
Ueonnn
ſne
mu.

bent
ſbos
len.

CN

M⸗

unn

anin
an
Pum
Cmtun

nk
9

DE SeoONSALIEBUS. 88 G
nium promittit, nondum ſe obligat, nam ex
defectu ætatis hæc Sponfalia ſunt nulla, ex ta-
libus autem Sponſalibus nulla oritur obligatio.
Ad Confirm. H. I. Etiam in L. Zitia. ſer-
mo eſt de Sponſalibus à parentibus contractis
nomine liberorum ignorantium, quibus liberi
abſolute non tenentur, & renunciare poſſunt.
Sed . II. Lex TZitia fuit correcta per MWovell.
18. Leonis Imperatoris: ut in Sponſalibus con-
Mituta peœna exigatur. Quod idem de verſu
Enal. Legis Mulier dici poteſt, ubi Prohibet
augere Arrhas ultra quadruplum. Et, præ⸗
terquam quod LL. Civ. in hac materia, quas
eſt fori Eccleſiaſtici, non adeo curandæ ſint;
addo, etiamſi in cit. LL. pœna re jiceretur;
nihul inde ſequi; nam cùm antiquo Jure Ro-
mano non ſolum a Sponſalibus, ſed ipſis etiam
Matrimoniis legitime contractis & conſumma-
tis liceret reſiliré, modò reſiliens pœnam Legi⸗=
bus ſtatutam, nimirum Arrharum, Dortis, aut
donationis propter nuptias amiſſionem ſubiret
L. I. C. de Sponſ. L. 14. C de Nupt. L. 2. f. de
Divort. & Kepud. inde, ut hæc libertas reſili-
endi conceſſa à LL. non impediretur, ſtatutum
eſt aliis Legibus, ne inſuper adhuc Pœnæ alige
apponerentur; ne alicquin nimium conſtrin-
gerentur tam Sponſalla L. Zitia. & L. Mulier.
cit. quàm Matrimonia L. & ſtipulatio. 19. Ff. de
V. O. Sed aliter ſe habet res in Lege Chriſtiana
in qua ſicut Matrimonii vinculum eſt prorſus
inſolubile; ſic Sponſalia inducunt obligationem:
gravem, à qua non licet ſine juſta cauſa invito
altero

886 DEZ SPONSALIBUS.
altero reſilire; ideoque recte apponi pœna po-
teſt, ut executioni detur iſta obligatio, & Leo
Imp. Nov. cit. conſuetudinem exigendi pœnam
appoſitam confirmavit, ceu Juri Naturali &

Divino magis conſentaneam, id quod iteratis

vicibus Mov. cit. repetit.
Obj. II. Matrimonium debet eſſe liber-

rimum, ex Jure naturali & poſitivo L. 2. C.
de inutili Stipulat. Sed hanc libertatem infringit
pœna à reſiliente ſolvenda. Ergo. Be. D.
Maj. Debet eſle liberrimum, ut quis ſe ad illud
obliget C. Poſtquam ſe ad illud ibere obliga-
vit & non interveniat juſta cauſa N. Suppo-
ſitã hac obligatione libera, jam Jus naturale
non concedit libertatem illud contrahendi, vel
non; ſed econtrario datam fidem violari pro-
hiber: ſimiliter Jus poſitivum c. Ex Litteris cit.

ad illud tunc præcipit pœnis compellere reſi-

lientem. Igitur metus pœnæ ſolvendæ tunc
plane juſtus eſt. Deinde retorſio eſt in Arrha
dquplicata, vel quadruplieata. Item in judice
Sponſos ſæœæpe compelſente ad contrahendum
Matrimonium pœnis Eccleſiaſticis, vel con-
demnante reſilientem ad gravem mulctam. Ni-
mirum quando per pœnam adſtringuntur ad'
non reſiliendum injuſt, non adimitur ipfis
libertas, ſed adempta ſupponitur.
Ob. III. Stipulatio teſtamentaria de pœ-
naeſt nulla & invalida; ut ſiquis cum teſtatore
ſic ſtipularetur: ſi hæredem me non feceris,
tantum dare ſpondes? Ergo etiam. . C. Ant. N.
Conſ. iſp. Quia teſtator non eſt aliunde obligatus,
ut

pennd
n Mert
r NoN
henn
nh ſe
Ner,
onen 1
Mauy⸗

1
pun

Gen
GhNIN
un w
n N.
ert N
DEpenn
tNden
Medl
Up,
Stect
Uhtc

Un

anpo.
leo
Denm
nan &
Cknr

Cbe.
0la
ninint
l
lr.
Npo.
Crlle
,vl

N
Henr
ur
.
rd
Nis

dne⸗
Ctars
0MN
lt

Dr SPONSAIIEBUS. 887
ut illum inſtituat heredem; ſed gaudet omni
libertate Phyſica & Morali, quam jura ſemper
ſalvam volunt, ideoque irritant Stipulationes
ejuimodi. Econtra Sponſi jam fſunt ali-
unde obligati ex liberrima eleéctione ſua
ad ineundum Matrimonium, quam diu
non intervenit juſta cauſa reſiliendi; igi-
tur non gaudent amplius libertate morali ad
reſiliendum; & ſicut, quia obligatio eorum eſt
gravis, ideo Jus naturale præcipit illam im-
pPlere, Jus poſitivum etiam urget pœnis exe-
cutionem ſic ſe ipios ſponſi pœnis voluntariis
ad ipſam urgere poſſunt.

ARTICULUS III.
De Sponſalibus impulerum.

Olerwandum I. Impulerum nomine ii in-
telliguntur, qui, ſi mares ſint, nondum
decimum quartum ætatis annum, ſi fœmellæ
ſint, nondum duodecimum anmim expleve-
runt. In ordine tamen ad Sponſalia contra-
henda illi magis ſtrictè vocantur impuberes,
qui ſeptennio licèt expleto, nondum puber-
tatem adepti ſunt, hoc eſt in ſenſu Juris, non-
dum prædictos annos exceſſerunt, L. Ein. C.
guando Zutores eſſe deſinant, &6. 6. 10. 11. b. te.
Dixi: in ſenſu Juris: nam puhertas eſt duplex,
Legalis, quæ eſt determinata a Legibus, & tune
habetur, quando mares annum decimum quar-
tum egreſſi ſunt, fœmellæ duodecimum, eo-
quòd tunc ordinariè eſſe puberes ſoleant, hoc

888 DE SPONSALIBUS.

eſt, apti ad generandum. MWaturalis, quæ eſt ipſa
habilitas & potentia actualiter præſens ad gene-
randum, ſive jam adſint anni pnbertatis legalis,
ſive non, quia ſubinde ante hos annos apti
fiunt ex diſpoſitione naturali ad generandum.
Si verò adhuc minores ſeptennio ſint, non
propriè impuberes, ſed Infantes jJuridicè di-
cuntur. Quæritur tamen hic de utriſque. Pro
quo obſervandum
II. Sacros Canones ætatem certam Spon-.
ſalibus contrahendis, & Matrimonio præſeri-
pſiſſe. Et quidem ad Sponſalia contrahenda
tam in mare, quàm fœmella ſeptennium com-
plerum requirunt c. Litteras 4. c. Acceſſit. 5. &⁰.
de Deſponſ. impub. && c. unico eod. t. in 6. eo-
quèd ordinaréè ante hoc tempus pleno ratio-
nis uſu careamus. Ad Matrimomum verèò in
maribus deeimum quartum c. Atteſtationes. 10.
c. Ex litteris I1. h. t. in fœmellis verò duode-
cimum ætatis annum completum exigunt. c.
Continelatur. 6. h. t. g. Cùm verò hujus æta-
tis defectum nonnunquam ſupplere dicatur ma-
litia, obſervandum eſt
III. Malitiam ſupplere ætatem aliter intel-
ligi in Sponſalibus, aliter in Matrimonio. In
GSponſalihus malitia ſupplere ætatem dicitur, ſi
ante ſeptennium à jure requiſitum adſit ſuſſi-
ciens Rationis uſus; unde malitia hic potius
prudentiam, vel ulum Rationis denotat. In
Matrimonio, ſi ante puberratem legalem non
ſolùm habeafur perfedtus uſus Rationis, ſed

ctiam pubertas naturalis, ſive potentia perfe-
QGa

*

N
memn
6penit 4
Pepoh
gh
Anel
esRuäns
Gooli
e ſyenn
ls
Henm
I lelein
e pon
nobene
oN N.
Uenfrt
1 en
Wl.
entlimn
Doonin
haeritle
ACnncelin
la Nn
Whenes
lnper
UCo
. u n
Mn

fenn
amn.
Ge.
eb⸗
lio⸗
dion
.10.
le⸗

n N
Ce- 6

gufent

DE SPONSALIBUS. 889
Qa ad generandum; proin malitia hic ſumitur
pro potentia generandi.
His poſitis, cům jura ad valorem Spon-
ſalivum requirant ſeprennium completum, eo-
quèd ante illud ordinariè non habeatur ſuffi-
ciens Rationis uſus, quæritur I. Annon valeant
Sponſalia, ſi malitia ſuppleat ætatem, ſive ſi
ante ſeptennium jam adſit ſufficiens Rationis
uſus? Non enim valere ſi hic abſit, certum eſt
ſive contrahantur ante, ſive poſt ſeptennium,
ex defectu coniensũs ad omnem Contractum
neceſſarii, hic verò dependet ab uſu Rationis,
quo ex ſuppoſito carent. 2. Quid JIuris de
aliis Impuberum Sponſalibus?
Dico IJ. Non valent Sponſalia inita ante
completum perfectè ætatis ſeptennium, licèt
malitia ſuppleat ætatem. Ita multi contra
multos. .
Prohb. I. Lex fundata in præſumptione
generali non ceſſat obligare, etſi in caſu aliquo
particulari non ſubeſſet, quod Lex præſumit,
ùt patet in Lege Tridentini irritante Matrimo-
nia clandeſtina ob periculum generale negandi
poſtea Matrimonium, & ideo ad clandeſtinè

contrahenda Matrimonia perſonas inhabilitante
quæ lex ſemper obligat, & perſonæ ſunt ſemper

inhabiles ad contrahendum clandeſtinè, licèt

fortè in caſu particulari non ſubſit hoc peri-

culum: item in Lege jejunii non obligante ante
vigeſimum primum ætatis annum, licèt ante

hanc ætatem adſit magna virium robuſtas; &

ſimilibus alis paulò poſt referendis. Et Ka-
Kk k 3 1140

89 0* DE SYONSALIBUS.
tio eſt, quia ſi Lex fundetur in præſumptione
generali, fundamentum Legis manet ſemper,
etiamſi in caſu particulari ceſſaret Legis finis;
ergo etiam pro ſemper obligat, quia ſic nun-
quam ceſſat ipſa Lex. Subſumo: Atqui Leges
Eceleſiaſticæ exigentes ad Sponſalia ſeptennium
completum, & irritantes Sponſalia ante ſep-
rennium fundantur in præſumptione generali,
quòd ante illud tempus non adſit ſufficiens Ra-
tionis uſus ad obligationem tam gravem ſibi
imponendam, & quod aliàs fraudes, confu-
ſiones &c. non ſatis evitarentur, ſi certa ætas
non definiretur. Ergo non valent Sponſalia
ante ſeptennium, licèt malitia ſuppleat
Etatem.
Prob. II. Sacri Canones expreſsè requi-
runt univerſaliter ſeptennium completum, &
Sponſalia ante illud contracta abſolurè pronun-
ciant invalida, & nullibi excipiunt caſum, quo
malitia ſuppleret ætatem; ergo etiam non po-
geſt excipi pro libitu à privatis. Prob. Antec.
ex c. Literai. 4. de Deſponſ. impub. ubi ab Ale-
xandro III. ejuſmodi deiponſationes pronun-
ciantur Umpliciter nullæ. Et licet ibi ſermo
ſit de puella in incunabulis deſponſata; ait ta-
men Pontifex occaſione hujus valiturs fuiſſe
Sponſalia, ſi puella ſeptimum annum comple-
Viſſet. c. Acceſiit 5. eod. ubi idem Pontifeæ
declarat: quia deſponſationes Matrimonia ante
ſeptem annos fieri non poſſunt. Ubi deſponſatio-
ees ſumuntur pro Spontalibus de futuro, ut
ex contextu clarum fit. c. Ad diſſolvendum.
13. eod.,

1
bel
Pamnon
eleni
Clentn
Corn
wunte
ll.
ltn
eemmne
rlhen
Crmwon
Eeinlee
6Mohrons
ltus ete
e Ren
Me/R
CrRuxn
6n.SC
nlbzer
Cllnht 5
NDoL.
AkGeben
elnpbe
uſellie,
unlwoo
nkelin
unſbe

Arjn

htone
inpen
Ntnis⸗
ennn.
ilges
Dinun
e
gennn⸗
en .
Nen ,bi
l.
VElds
oltlir
pperr

egr⸗
n, &
Hlun⸗
DNN
Pe
ſln⸗
emo
l⸗
le⸗
Polten
rd eti
Ppnftx
Cno,!
11*

DE SPONSALIHBUS. 891
13. eod. ubi INNOCENTIVUS III. inquit, inter Ju-
venem & puellam, nec Matrimonium, net Spon-
alia fuiſſe contratta, cum conſtet puellam nondum
ad ſeptennium perveniſſe. At cert juſſiſſent Pon-
gifices attendere, an adfuiſſet Rationis uſus, ſi
voluiſſent tunc valere Sponſalia.
Confrmantur dicta, & ſimul prob. Sep-
tennium debere eſſe Ce completum. Dum
CC. & LL. Eccleſiaſticæ pro celebrandis con-
tractibus, pro Profeſſione Rel'gioſa determi-
nant certam ætatem, vel certa tempora, non
valent actus ante ea tempora, vel ætatem, li-
cèt adſit maturitas judicii, prudentia, ſcientia
&c. Sic nulla eſt Profeſſio ante exactè comple-
mum Probationis annum, & ante decimum ſex-
tum ætatis perfecte completum. Sic Infans
juridice, ſive minor ſeptennio, utut polleat
Ratione, nec ſolus, nec conſentiente Tutora
contractus alios celebrat valide L. 3. G. de Au-
Gor. Conſenſ. Tutor. Filiusfamilias donec
impubes erit, nequidem Auctore Patre rectè
contrahit §. 10,de inut. Sipul.
Dico II. Sponſalia ab Impuberibus con-
tracta & habentibus uſum Rationis 1mò valent,
ſicque Impuberes obligant, ut ante pubertatis
annos reſilire, eaque diſſolvere non poſſint
etiam mutuo conſenſu. 24. Poſſunt tamenre-
clamare & reſilire facti puberes, ſufficitque,
modò pars una pubes facta ilicò reclamet: 3tio
Niſi forte pubertati proximi contraxiſſent
Sponſalia cum juramento; quo caſu facti pu-

beres
Kkk 4

9892 DzYz SPONSALIBUS.
beres nonniſi mutuo conſenſu ea poſſunt diſ
ſolvere.
Pars 1I. conſtat ex c. De illis 7. && c.
nohig 8. de Deſponfimpub. in priore quidem ex-
Preſsè dicitur: iwe uterque, ſive alter reclamet.
Et Ratio eſt, ne propter fragile & lubricum
judicium Sponſalia facile & ſœpe temere con-
trahant, iterumque diſſolvant.
Parsg Il. Sumitur ex c. Io.de Sponſal. &
juxta c. De illis cit. is, qui prius factus eſt pu-
bes, reſilire poreſt non exſpectata pubertate
alterius, quamvis pars impubes reſilire non
oſſit, etſi pars altera pubes facta ſit. c. cit.
j.Müulier. Porro pars pubes facta ſi reſilire
Velit, id illico, ſive ſtatim facere debet, hoc
eſt, intra triduum. arg. L. fin. C. de Judic. & L.
En. C. de errore Aqvocat. ubi illico fieri dicitur,
quod intra triduum proximum fit. Alias rata
habuiſſe Sponſalia cenſebitur. Excipiunt tamen
alii cum Wagnereck ad c. De illis iti ignorave-
rit ſe pubertatem attigiſſe, vel ſibi competere jus
reſiliendi, eoquòd tempus ignorandi non
currat.
Pars II. Habetur ex éod. c. 10. de Spon-
ſal. ubi hic caſus excipitur. Unde licèt Spon-
ſalia Impuberum habeant imbibitam conditio-
nem hanc; niſi pars pubet facta reſilierit, ac
Proinde etiam Juramentum adjectum eam ha-
bere videatur, juxta Regulam uſitatam: Ju-
vamentum ſequitur naturam Contractus, cui ad-
dicitur; fallit tamen ea Regula in poſito caſu ob
ſpecialem exceptionem. Pubertati autem pro-
ximi

1
enu
n
S.
1
elef.
ae
oN
r
neh
nulheis
nicb ane
Eed de
rs
Nenh
Smlt
Polant
1d
Aewknn
w
Nenteh,

Al

16
Gnon e
6Mlurin
enrit
WCv
tank

.

Rne

HMA
elf.

llre

hoe
l.
lun
teti
nen

oc.

Karſ

N.
ſn.
to⸗
N
Nbr.
i N
Neln
En
10

DEZ SPONSALIBUS. 893
ximi cenſentur, ſi deſit adhuc dimidius annus, vel
integer, vel, ut volunt alli, etiam integer eum
dimidio.
Ohyj. I. cont. Concl. I. L. In Wonſalib. con-
frabend. ff. de Sponſal. ait Ctus ſatis eſſe Spon-
ſos, quid agant, intelligere. Item: in Sponſa-
libus ætas deſinita non eſt, ut in Matrimoniis.
Ergo. Be. I. ſed ead. L. ſtatim ſubjicitur expli-
catio: id eſt, ſi non ſint Minores, quam ſeptem
annis: ergo Lex præſumit generaliter ante ſep-
tennium eos, quid agant, non intelligere; &
proinde ante eam ætatem non eſſe Sponialia.
Unde ad alterum B. cum CGloſſa ſenſum eſſe
Imò. quòd in Sponlſalibus non ſit eadem ætas de-
finita, quæ in Matrimonio. 240. quod in Spon-
ſalibus non ſit alia ætas definita pro maribus, &
alia pro fœminis ut in Matrimonio; cujus ra-
tio eſt, quia ad Sponſalia ſufficit uſus rationis,
qui eodem tempore, ſaltem ut plurimum, ma-
ribus & fœminis advenit; potentia autem ge-
nerandi, quæ inſuper ſpectatur in Matrimo-
nio, tardiùs in viris reperitur, quàm fœmi-

nis. 3 1iò, quòd ætas definita pro Sponſali-

bus non ſemper ſufficiat, ſicut ætas definita
pro Matrimoniis, cùm ſæpe comtingat eos,
qui ſeptennium expleverunt, nondum per-
veniſie ad uſum Rationis, adeoque inhabiles
eſſe ad contrahende Sponſalia. Denique . III.
Dum agitur præſertim de Sponſalium valore,
Leges Eecleſiaſticæ reſpiciendæ ſunt; hæ vero
determinèrunt ſeptennium completum pro
Sponſalibus, ut patet ex dictis in Concluſ.

894 DE SPONSALIBUS. .

Inſt. I. In c. Juvenis de Sponſal. ab Eu-
genio valida agnoſcuntur Sponſalia, quæ Ju-
venis cum puella ſeptennio minore contraxit,
eoquèòd in puella videretur malitia ſupplere
ætatem. Ergo LL. Eccleſiaſticæ non defini-
verunt abſolute ſeptennium completum pro
Sponſalibus. Prob. Antec. Nam ibidem dici-
tur, quòd Juvenis ille impedimentum publicæ
honeſtatis contraxerit cum conſobrina illius
puellæ & ob hoc declaratur nullum eſſe Ma-
trimonium, quod hic Juvenis poſtea contra-
xerat cum conſobrina illius puellæ. Ergo illa
Sponſalia erant valida, nam ex Sponſalibus
irritis & nullis nullum oritur impedimentum.
e. N. Antec. Ad Proh. B. I. ex eo, quòd or-
tum fuiſſet in eo caſu impedimentum publicæ
honeſtatis, non ſequitur valida fuiſſe Sponſa-
lia ratione ætatis, cùm de Jure antiquo orire-
tur impedimentum hoc etiam ex invalidis,
modè invalida non eſſent ex defectu conſen-
sůs, qui juxta Adverſarios in dato caſu non
defuit. N. 2. D. Ant. Dicitur, quèòd certò
contraxerit hoc impedimentum, & præcisè
Propter Sponſalia ante Septennium eontracta.
N. Dicitur ſub dubio quòd contraxerit, eo-
quòd forte poſt ſeptennium facto ratificaſſent.
C. Eugenius non pro certo, ſed ſub dubio
judicavit ortum eſſe hoc impedimentum, quia
dubium erat, annon ratificaſſent poſtea Spon-
ſalia ſaltem facto; ait enim: ex bumana forſan
fragilitate tentavit, quod complere non potuit:
& ideo in dubio hoc tutiorem partem dlegi,
Volunt-

pe
, G

,
I
den 10
rerun
Merdo
niu
Oinuuunhn
Hu
Ewenun
zal
aNG
Aerenrin
ge
nne
Gl i
Konſ
Nhiszr
E o
on i.
min
A Mhur
Uord
lkne i
c.
Re

Sinle

DE SPONSALIEUS. 895

l voluitque Juvenem à puellæ illius conſobrina
ſn l. ſeparari, quacum contraxerat Matrimo-
, nium. =
r Inſ. II. Pontifex pro cauſa ſeparandi Ju-

venem a conſobrina puellæ iſtius affert impe-
dimentum publicæ honeſtatis. Ergo cum ex
* copula oriatur impedimentum affinatis, non
intig publicæ honeſtatis, ſupponit Sponſalia valuiſſe,
ee non obſtante, quòd contrahentium pars altera,
El. nimirum puella necdum ſeptennis fuerit. E. I.
mn. D. Ant. ut ante . 2. D. etiam Conf. Si im-
pedimentum Affinitatis proveniret ex quacun-
s que copula. C. Cùm tantùm proveniat ex

um. perfecta N. Copula verò, de qua dubitabat
o. Pontifex erat imperfecta ob puellæ, vel etiam
ler ipfius adhuc Juvenis impubertatem; hoc enim
. ſuapponunt verba: forſan tentavit, quod com-

e. plere non potuit. Et inde eſt, quòd Pontifex
IS afferat iub dubio impedimentum publicæ ho-
lr neſtatis pro cauſa ſeperandi Juvenem & puel-
um læ conſobrinam, eoquòd mexito dubitabatur,
As an non facéto aliquo licet imperfecto poſt ſep-
vHE rennium puellæ fuiflent ratificata Sponſalia;
, nam traduxerat puellam in domum, & hæc
A illius uxor dicebatur, ut tum e. Juvenis. tum
o ejus Rubrica indicat. Denique N. 3. W. Conf.
quia, ut ipſimet Adverſarä ſupponunt cap.
i illud loquitur de caſu, quo faltem ſufficiens ad
o. Sponſalia conſenſus adfuit malitia ætatem ſup-
A Plente; hoc autem conſenſu ſuppoſito orta
N Ffuit olim publica honeſtas, licèt propter ætatis
e defectum Matrimonium & ipfa Sponfalia
li fuerint

896 DE SPONSALIBUS.

fuerint nulla per textum clarum c. Un.
de Sponſal. in 6.
Inſt. III. Ex una parte valent Sponſalia
ante ſeptennium, ſi malitia ſuppleat ætatem,
ſpectato Jure Naturali, quia hoc plus non exi-
git, quam ſufficientem conſenſum: ex altera
verò parte ſpectato Jure Poſitivo eſt dubium,
an receſſerit à Jjure Naturali; ergo ſtandum
eſt pro Jure Naturali & valore talium Spon-
ſalium. w. I. M. 2. p. Antec. ob textus claros
in Concl. cit. G. II. Hoc argumentum, quod
in aliis etiam materiis objici, & ſubinde malè
applicari ſolet, tunc ſolummodo efficax eſt,
quando pro utraque contradictionis parte ex
Jure Poſitivo afferuntur textus ſolidi & graves,

ita ut res ponderatis textibus ab intrinſeco fſit

verè dubia,; & pro qualibet parte ſtet ferè
εο qualis probabilitas, tunc enim in praxi recte
ſuadetur ſententia, quæ propius accedit ad Jus
Naturale, licèt in Theoria nihilominus utra-
que ſententia ex merito propugnetur. Et ra-
ti0o eſt, quòd aliàs, cùm vix ſit materia, in
qua non videatur aliqua apparens repugnantia
textuum, Jus poſitivum deberet penitus negli-
gi, & in rebus indifferentibus ſolum dictamen
Naturæ attendi. Cum igitur textus & ratio-
nes Juris pro noſtra ſententia loquantur clarè,
ſaltem longè clariùs, quàm pro parte adverſa,
non verſamur amplius in re verè dubia, nec
ræ& cisè ſtandum eſt in Jure Naturali, ſed Po-
Rure ſatis claro inhærendum.

IMſt. IV.

iore
Kag
Anl
oAsen
C
16ℳ1
o lrlee
l Mey
Wicuren
oee
,
AR
Golautcn
utodne
9 Folm
his erfel
Dpentan⸗
Pcelltert
eten
Crtuwen
Gpnt⸗
ENd von
er nee
gtel
Cr

DE SFPONSALIBUS. 897

Inſt. Il. Jura à nobis allata ideo ptæcisè
W, requirunt ſeptennium, quia præſumunt in eàâ
æiate adeſſe uſum Rationis. Ergo ſi hic præ-
ta veniat eam ætatem, Sponſalia valebunt. Prob.
n Conſ. Præſumptio cedit veritati L. 19. F. de
mei. Probat. G. O. Antec. Quia præſumunt præ-
uum ſumptione generali non adeſſe uſum Rationis,
nin & ex hac generali præſumptione irritant talia
nun Sponſalia, quèd aliàs confuſiones & pericula
nem non ſatis evitarentur, niſi certa ætas definire-
e tur. C. Præſumptione particulari. M. An-
gu tec. & Conſ. Et buj. Prob. O. ſimiliter: Præ-
E ſumptio generalis cedit veritati. N. Particu-
laris. C. Inter præſumptionem generalem verò
ee G particularem diſp. eſ: quòd Lex fundata in
A, præſumptione generali, & ex hac irritans actum
oſht aliquem, vel prohibens, aut præcipiens per-
eè maneat & obliget in Conſcientia, licèt in caſu
de particulari non ſubſit, quod præſumit Lex;
R qͤuia fundamentum Legis eſt quid generale e.
Gun g. periculum univerſale, quod permanet, &
cujus evitatio eſt finis Legis; igitur licèt in
calſu particulari tale periculum non eſſet; non
ideo ceſſaret finis Legis; proinde nec Lex ipſa;
l. & conſequenter nec ejus vis obligandi. Econ-
en tra ſi Lex fundata ſit in prœæſumprione particulari
d. e. g. facti particularis, delicti, qualitatis &c.
de tale quid non ſubſit, etiam ceſſat Lex, &
e Cconſequenter nec obligat in conſcientia. Et
ee rati eſt, quia ceſſat fundamentum, rat io, &
r. finis adæquatus Legis. Sic juxta multos, qui
condemnatur a Judice ad Iolvendum, quod
TrévVera

998 DE SEONSALIHUS. 1

revera non debet, hunc ſententia non obligat n
in conſcientia ſi ipſi certum ſit, quod nihil IWUunn
debeat & ſententia ſit injuſta ſaltem ma- ejl
terialiter : confirmant hoc exempla & Mll
textus c. 13. de Reſtit. ſpol. c. 44. de ſent. u M
Excomm. &σ. Hinc dWe

N. II. Retorq. argum. Jura irritant Matri- MWlt
monia clandeſtina, quia præſumunt periculum nin
illud poſtea negandi: irritant profeſſionem Re. Min
ligioſam ante decimum ſextum ætatis annum, M 6
quia ante hunc præſumunt defectum ſufficien- Wnn
tis diſeretionis. Item contractus ſeptennio ſinn
Minoris, Filifamiliss impuberis &c. Ergo ſi nin e
hæc præſumpta aliquando reipſa non ſubfint; Imn
valebunt Matrimonia clandeſtina, Profeſſio M
Religioſa &c. quia præſumptio debet cedere ilieht
veritati. Prlehft
Inſt. V. Etiam ante Tridentinum erat lut
Præſumptio Juris pro Matrimonio de præſenti emiͤn
contracto, ſi ſponſus cognoviſſet ſuam Spon- Eil
ſam de futuro, quia præfumebatur cognoviſſe umn
ſponſam animo maritali; & tamen non erat lumn
Matrimonium, ſi eam cognoviſſet animo merèê ch aln
fornicario. Ergo a pari idem hic de Spontali- in:
bus dicendum eſt. N. C. Ant. N. Conſ. Præ- Ie,
ſumptio Juris ante Trid. pro Matrimonio de hat
præſenti in poſito caſu erat quidem præſump- lIn
tio Juris de Jure, ſed fundata in facto par- Imn
ticulari Sponſi; quod ſi fallum eſſet, conſe- Imſe
quenter tota præiumptio erat falſa, carens om- Ilf,
ni fundamento, nec ſtringens in conſcientia; Nte
— ſicut etiam hodie Lex vel Jus oblaan coO⸗ i
abl⸗

l nſi
I .
N
E.

Nllei.
Nen
enk.
ſAdun
firn.

en)
d
bing
elio

edete

Reret
enn
.
Cn
et
Hinde
Wr.
Mod
An⸗
oſet⸗
Geo
cerit

DE SPONSALIEBUS. 899

habitandum maritaliter uxori, quia præſumit
illud Matrimonium contraétum fuiſſe in facie
Eceleſiæ, vel ſine impedimento, non ſtringit
in conſcientia, ſi præſumprio ſit falſla, & re-
vera Matrimonium contractum ſit vel clande-
ſtinè, vel cum impedimento. Econtra Leges
Eecleſiaſticæ irritantes Sponlſalia ante Septen-
nium fundantur in præſumptione generali, quod
ante eam ætatem non adlſit ſufficiens uſus Ra-
tionis, & periculi univerſalis fraudum & con-
fuſionum, quæ facilè oriri poſſent, niſi certa
ætas ſtatueretur; ſi enim contrahens ante ſep-
tennium poſtea ſtare promiſſis veller, ſuffice-
ret dicere, non defuiſſe uſum Rationis, ſi ſta-
re nollet, negare hunc adfuiſſe. Lex vero fun-
data in hac præſumptione Univerſali, manet
ſemper vera, ſemperque ſtringit, licet in caſu
Particulari ſit falſa præſumptio: ut patet ab
exemplis jam ſæpe allatis.
Obj. II. Sponſalia ſunt via & diſpoſitio ad
Matrimonium; ergo quod Jus diſpoſuit circa
Matrimonium quoad malitiam ſupplentem æta-
trem, etiam intelligendum erit de Sponlalibus.
Subſumo: Atqui in Matrimonio malitia ſupplet
ætatem c. Continebatur. &c. 4. de Deſponſ. im-
pub. c. in. eod. Ergo etiam in Sponſalibus. Prob.
ſeq. Maj. Quando utrobique eſt eadem ratio ali-
quid ſtatuendi, non poteſt præſumi, quod jus
circa unum ſic, circa alterum aliter ſtatuerit.
arg. L. Illud. f. Ad Legem Aquiliam. Sed utro-
bique hic eſt eadem ratio; nam ſicut ratio ſta-
tuendi certam ætatem pro matrimonio, eſt po⸗
ten tia

„

90⁰⁸ DE SPONSALIEUS.
tentia generandi; ita pro Sponſalibus uſus Ra-
tionis. Ergo ſicut nihilominus in Matrimo-
nio malitia ſupplet ætatem; ita etiam in Spon-
ſalibus. . .
. JI. Ketorq. arg. Ergo quod Jus diſpo-
ſuit circa Matrimonium clandeſtinum, etiam
diſpoſuit circa Sponſalia clandeſtina, quod eſt
ſaltem contra communem. Item: ergo ſicut
Matrimonii vinculum, eſt Jure Divino nullaâ
ſuperveniente cauſa ſolubile, ita Sponſalia. &c.

W. II. M. ſeq. Maj. Ad prob. N. Min, cum ejus

prob. nam diſp. eſt. quòd jura ſpeciali ex ratio-
ne in Matrimonio voluerunt ſufficere puber-

tatem naturalem; ſeilicet ob periculum incon-

tinentiæ, fornicationis, cui malo non ſatis oc-
curriſſent, ſi præcisè pubertatis legalis, non
etiam naturalis haberi rationem voluiſſent: ſed
hæc ratio ceſſat in Sponſalibus; proinde de-
Ciſio facta circa Matrimonium ad Sponlialia ex=
tendi non poteſt. Imò eo ipſo, quod jurail-
lud expreſſerint duntaxat in Matrimonio, ſéi-
licet in hoc malitiam ſupplere ætatem; non
item in Sponſalibus, clarum ſignum eſt, quèd
in his diſpoſitionem indefinitam, & ordinarium
Juris intellectum limitare non voluerint, ſed
potius firmare juxta vulgare: exceptio firmat
regulam; & proportionaliter aliis actibus à
certa ætate pendentibus, ac ſupra memoratis
nullitatem inducere defectu ætatis requiſitæ.
Olj. IIl. Saltem non eſt neceſſe, ut ſep-
tennium ſit perfectè completum; ſed ſufficiteſſe
completum moraliter, h. e. licèt adhuc deſit
menlſis, vel dies. Ergo. Prob.

N
0.

1 li
(lne)
Ulo le
I lo
. l
1 00
cscor
e
M
0lmk
aneno
heins
herre
Krvin
i
1N
eWn,An
DluINd
inpen
iiui
on
Ahe

an

At
o
N

lade⸗
Mrii
io.
ler.
n.
doe⸗
non
de⸗
er⸗
ſeil.
lo⸗
N
6
Gunmm
o!
elbs
le⸗
dle
Eenele
Ud
D

DE SPONSALIBUS. 901

Prob. Ant. I. Juxta axiomata Philoſophi-
ca, & ex uſu Juriſtarum: quod parum diſtat,
nihil diſtare videtur. Ariſt. 2. PMhj. Parum
pro nihilo reputatur. Proximè accingendus
habetur pro accincto. L. penult. f. de Zeſiam.
milit. II. Ultima dies in favorabilibus habe-
tur pro completa: ſic in favorem Teſtamenti
conceditur impuberi, ut Teſtamentum con-
dere poſſit ultima die. Atqui Sponſalia ſunt

cauſa favorabilis. III. Licèr Jura certos an-

nos præſcribant Ordinibus ſuſcipiendis; ſuf-
ficit tamen ultimum diem eſſe inchoatum: ergo
à pari ſufficiet ad Sponſalia ſaltem ultimum diem
eſſe inchoatum. IV. Septennium determinatum
eſt propter præſumptionem uss rationis; ſed
ex defectu unius alteriuſque diei non ceflſat illa
præſumptio.
wv.. M. Antec. ſed debet eſſe perfectè com-

pletum, ad momentum; ſicut tempus deter-

minatum ad Profeſſionem Religioſam, quæ,
niſi impetrata fuerit ætatis venia, non poteſt
emitti validè, niſi ultima dies anni decimi ſexti
ſit ad momentum completa; idque ex eo ca-
pite, qu'a hoc tempus a Jure præſeriptum eſt,
& ideo determinatum, nequis ſuo judicio, vel
arbitrio illud murare poſſir. Unde
Ad I. H. IIla axiomata ſolum locum ha-
bent in rebus arbitrariis; quando Jura non præ-

ſcribunt actui certam & completam ætalem,

ſive tempus. Hinc retorſio eſt in Profeſſione
Religioſa: item de anno Probationis, qui ei

Præmitti debet.
LII Ad II.

902 DE SPONSALIBVUS.

Ad II. N. D. In merè favorabilibus. T
Non enim hoc certum eſt, ubi Jus aliquid
pecialiter non excipit. In aliis. N. In Spon- n
ſalibus verò contrahitur gravis obligatio & nei
onus, uti publicæ honeſtatis. Teſtamenti fa- fnnd
ctio eſt merus favor; hinc eſt diſparitas. Præ-
terea in factione Teſtamenti eſt ſpecialis excep- Nen
tio ; hæc autem firmat regulam in oppo- Nen
Ad UI. N. C. Ant. M. Conſ. Diſp. eſt, ahan
quòd ex praxi Eccleſiæ, quæ eſt optima In- Mimnn
terpres Legis Eccleſiaſticæ, conſtet, non exi- mn m
gi ab Eccleſia annos phyſicè completos; ſed amm
nihil tale conſtat ex praxi quoad Sponlalia. De- S olli
inde ſimitatio ætatis præſeriptæ Ordinibus quo- q dl
ad ſuſſicientiam anni ulrimi inchoati Præcisè Or- ammin
dinandorum favorem ſpectat. Denique Jura, annn
dum agunt de ætate requiſita ad Ordines, pla- fong
ne aliis utumtur terminis, quàm ubi agunt de gnw
Sponſalibus; nullibi enim dicunt, ante eos an- ugo
908, quos præſcribunt completos, non poſſe n
ſuſcipi Ordines, aut ita ſuſceptos eſſe nullos i, jen
& irritos; ſicut tamen ſtatuunt de Sponſalibus. ug
Deſponſationes ante ſobptem annos ſteri non poſſunt. tunte
6. Acceſſit cit. G&ια. Vid. Conclulſ. enne,
Ad I. W. Min. nam præſumptio illa eſt aen
Præſêmptio Jurisy, non bominis; ergo proce-
dit univerſaliter, nec arbitrio Privati hominis

—

ezci

. 110 .
mutari poteſt; ſicut tempus Profeſſioni Reli- an
gioſæ præſeriptum. Wnn

ARTI-

DE SPONSALIB US. 98
M ARTICULUS IV.
on. .
ꝰ An valeant Sponſalia clandeſtine contracta? vel
mift. Zine ſeitu & conſenſu parentum? Item metu
r. gravi injuſto extorta?
inch. Maxdam I. Metus dicitur trepidatio
ne . V mentis periculi inſtantis, vel futuri cauſe;
„, EZ. I. E. Quod metüs auſa. Alius eſt gravis, qui
,4 cadit in conſtantem virum, ùt quando malum,
n quod timetur, eſt ejuſmodi, ut virum etiam
. fortem movere poſſit ad faciendum, quod
d alias facturus non eſſet. Alius levi, qui ab
De homine conſtante facilè ſuperabilis eſt, quia
. malum, quod timetur, eſt leve. Metus gra-
