in Trid. c. 26. 34. & 36. id inde probat, quod

exiſtimata ſaltem ex invincibili ignorantia attri-
tio neceſſaria ſit ac ſufficiat non ad ſubſtantiam
ſolum, ſed ad effedtum quoque Sacramenti:
quam opinionem ut falſlam ſupra jam repudia-
vimus. Melius ſententiam iſtam defendunt
Gabriel, Joan. Major, Adrianus & Medina
vVeram & ſupernaturalem contritionem bperfe-
Gam vel imperfectam necefſlario requirentes

tam ad eſlentiam, quam ad effectum hujus Sa-

cranenti: quibus accedunt Cabriel Vaſques,
Pallavicinus, Haunoldus, & recentiores innu-
3 1R 4 meri.

1

360 DE PONITENTIA.

meri. Et haud dubie eadem mens fuit priſco-
rum Scholaſticorum, qui unanimiter pro di-

ſpoſitione ad gratiam abſolutionis obtinendam
exigebant contritionem ex caritate perfecta, aut

ſaltem ex amore Dei initiali profectam. Cum
quibus
Dico. Quando pœnitenti in dato caſu deeſt
univerſalis deteſtatio peccatorum mortalium,
Pœnitentiæ Sacramentum ſimpliciter nullum
eſt, adeoque informe dari nequit & verum ac
validum.
Prob. I. Concilium Florent. in decreto Eu-
genli §. Quartum ait, materiam hujus Sacra-
menti eſle actus pœnitentis, qui in tres diſtin-
guuntur partes: quarum prima eſt cordis con-
tritio; ad quam pertinet;, ut doleat de pecca-

to commiſilo, cum propoſito non peccandi de Cæ-

Zero; ergo motivum univerſale ex parte pro-
Poſiti non requirir. Atqui hoc idem eſt moti-
vum doloris: eſt enim impoſſibile, ut quis
amet aliquod motivum, & ſimul adverrtat ad
peccatum a ſe commiſſum deſtructivum illius
motivi, quin doleat de peccato ex tali moti-
vo; ergo cum motivum tam propoſiti, quam
deteſtationis ſit univerſale, Sacramentum Pœ-
nitentiæ nequit eſſe informe. Quam ob rem
Concilium Tridentinum Seſſ. 14. Cap. 4. docet,
contritionem non ſolum vitæ novæ propoßitum
e innovationem, ſed veteris etiam odium contine-
re: nec ratiolapparet, Cur illud neceſſario uni-
vVerſale eſſe debeat, & non iſtud.
Prob. Il. Concilium Trident. eadem ſeſl. 14.

Ccan.

n

C
Kln
n
nn

lo⸗
(.
un
ſdut
Cn
Am
m

r.
Nr⸗
Clbn.
C
erer⸗
.
d⸗
Nl.
nA
No.
un
Pren
do
n cohe
Hrio
enk

DE PCNITENTIA. 3 61
can. 4. ita definit: & quis negaverit, ad inte-
grain α perfectam bevocatorum remiſſonem requiri
Zres atctus in pœnitente, videlicet contritionem,
confeſſtonem & ſatisfactionem, quæ tres Poœniten-
tiæ partes dicuntur, anathema ſit. Unde ita ar-

gumentor: ideo Sacramentum Pœnitentiæ,

Juxta adverſarios „ informe eſt, quia deficit
contritio actus pœnitentis: atqui contritio actus
Poœnitentis eſt pars pœnitentiæ, ad peccatorum
remiſſionem requiſita; ergo hujus defectu Sa-
cramentum plane nullum eſft.
Prob. II. Eadem Synodus cum cap. ſeq.
dixiſſet, exigi eorum tantum peccatorum mor-
talium confeſlionem, quorum pœnitens recor-
datus fuerit, illico ſubjungit: Keliqua autem
peccata, quæ diligenter cognanti non occurrunt,
eadem confeſſione incluſa eſſe intelliguntur: pro
quibus fideliter cum Propheta dicimus: Ab' occultis
meis munda me Domine. Ergo juxta doctrinam
Concilii univerſim peccata mortalia occulta in-
telliguntur incluſa in eadem confeſſione, & per
eamdem confefſionem illorum quoque venia
petitur: atqui non ſunt incluſa, neque venia
illorum petitur, niſi ratione doloris univerſa-
lis; nam dolore particulari nec eomprehendun-
tur, nec retractantur: ergo ad confeſſionis va-
lorem, ex mente Tridentini, requiritur dolor
univerſalis.
Olj. I. Sufficit reſtringi verba Coneilii ad
propolitum univerſale univerſalitate tantum ſe
extendente ad relapſum; ergo ex univerſalita-
te propoſiti non legitime concluditur neceſſa-
1 5 Tia

.

362 DE PœNITENTIA.

ria univerſalitas deteſtationis ac doloris. . M.
Anteç. Si ita arbitrari licet, dicam, requiri tan-
tum propoſitum non repetendi peccata com-
miſſa, neque illud extendi debere ad peccata
omnia, quorum ſpecies nondum fuit perpetra-
ta. Atqui Concilium Seſſ. 14. cap. 4. contri-
tioni, ait, junctum eſſe propoſitam non peccandi
de cctero, quod ſine dubio generatim ad om-
nia prorſus peccata extenditur. Et infra, illa
attritio ad Dei gratiam in Sacramento Pœniten-
tiæ impetrandam diſponere dicitur, quæ vo-
luntatem peccandi excludit, h. e. virtuale ſaltem
pPropoſitum continet, nullum deinceps admit-
ftendi peccatum. Et clarius adhuc Sefſſ. 6. cap.
6. ad diſpoſitionem baptiſmo præviam exigi-
tur, ut proponant. ... incoare novam vitam, 7
Jervare divina mandata. Quo quidem argumen-
10 preſſi adverſarii fatentur, ideo debere ma-
gis extendi in Sacramento Pœnitentiæ propo-
ſitum, ne minus ad juſtificationem requiri vi-
deatur ab eo, qui poſt baptiſinum multis ſe
Criminibus contaminavit, quam ab illo, qui
peccatum nullum perſonale ante baptiſinum
commiſit.
Inſt. I. Synodus Tridentina Seſſ. 14. cap. 4.
loquitur de attritione, quæ per ſe eſt ſufficiens
diſpoſitio ad gratiam in Sacramento: atqui at-
tritio ex particulari motivo virtutis moralis con-
cepta ſuſticienter in Sacramento ad gratiam di-
ſponit, quantum eſt ex ſe, & reſpectu eorum
peccatorum, quæ quis deteſtatur formaliter &
confitetur; ergo juxta mentem Concilii Trid.
attri-

fut
me
n

A
Gel
C
ln
Ume

DEPGNITENTIAA 363
N attritio iſta ſufficit ad conſtituendum Sacramen-
dr. rume nam ex accidenti plane ſe habet, quod
un. peccati ignoti obex in ſubjecto hæreat, quô
2tritionis & Sacramenti effectus impediatur.
. p. M. Min. Secundum cap. 3. ejusdem Seſfſ.
Junt quaſi materia hijus Sacramenti ipfius peæni-
tentis actus, nempe contritio &., qui quatenus in
peœnitente ad integritatem sacramenti, ad plenam-
que &α* perfectam peccatorum remiſſonem exr Dei
nſtitutione requiruntur, bac ratione partes FPoœni-
. jentix dicuntur. Atqui contritio ex particulari

In virtutis moralis motivo concepta non condueit
ad perfectam remiſſionem peceatorum in eaſu
„ poſito: ergo.
N. Nec juvat hic cauſari, quod per accidens ob
6 ignotum aliud peccatum attritio talis effectum
r gratiæ in Sacramento obtinere nequeat, utpo-
Ir te obice latente impedita. Nam extra caſum
p. talem ne per ſe quidem id poreſt: ſi quis enim

r ſolius intemperantiæ gravioris reus, hoc pec-
6E catum mortale ex temperantiæ tantum morivo
I Qeteſtaretur ſine propoſito formali, hic etſi ri-
nim te confeſſus Sacramenti fructum non percipe-
ret: nam etſi Suareſius Lect. 4. n. 33. doceat,
4½ propoſitum virtuale per accidens ſufficere;
Gens quia tamen temperantiæ motivum Particulare
N eſt, univerſale propoſitum nequaquam virtute
SN. ſua comprehendit, quod tamen univerſale pro-
n poſitum ſaltem virtuale, ad Pœnitentiæ Sacra-
eciuu mentum ſimpliciter exigi hucuſque oſtendimus,
WI S adverſarii ipſi paſſim fatentur.
i Inſt. 2. Materia eſlentialis Sacramenti Pœ-
9 niten-

1.

364 DE PC&NITENTIA.

nitentiæ eſt deteſtatio peccatorum a ſuſcepto
baptiſmo admiſſorum: atqui hic dolor eſſe po-
teſt ſine eftectu gratiæ; ut ſi quis non concepto
dolore de peccatis ante baptiſimum cum obice
ſuſceptum eommiſſis, poſtea doleret de pec-
catis ſuis ut oppoſitis obligationi Chriſtianæ,
dolor iſte obicem non tolleret: ergo. e. Diſt.
Maj. Materia Pænitentiæ eſſentialis per ſe ac
regulariter eit talis deteſtatio, modo ſit ſatis
univerfſalis C. talis deteſtatio, quæ per accidens
non eſt ſat univerſalis ac ſufficiens ad plenam &
perfectam peccatorum remiſſionem, eſt mate-
ria eſſentialis Pœnitentiæ N. Male præſumit
Lugo n. 94. tamquam indubitatum, quod in
illo caſu ſufficeret deteſtatio peccatorum, in
quantum ſunt hominis Chriſtiani. Opus au-
tem eſt deteſtatione magis univerſali, quæ &
peccata ante baptiſmnum commiſſa, & ea, quæ
baptiſinum ſecuta ſunt, complectatur, ac du-
plici munere fungatur: habet enim ſe tantum
ut diſpoſitio, qua poſita, baptiſinus reviviſcens
Peccata Præcedentia abſtergat; pars vero ma-
terialis eſt Pœnitentiæ Sacramenti, quo peccata
a Chriſtiano jam perpetrata dimittuntur. Unde
apparet, peccata, quæ baptiſinum anteceſſe-
runt, nequaquam eſſe materiam remotam Sa-
cramenti abſolutionis. ,
Obj. II. In Sacramentis aliis defectus dolo-
ris eſt tantum obex gratiæ; ergo idem contin-
gere poteſt in Pœnitentiæ Sacramento. B. W.
Conſ. In Sacramentis cæteris contritio eſt tan-
tum diſpoſitio ad conſequendam gratiam: in

Poœni-

S
lNon
Mnin
y/

S

DE PGCGNITENTIA. 365
Pœnitentiæ autem Sacramento eſt ſimul pars

eſſentialis. Hinc petitur ratio, cur non ſuffi-

ciat contritio exiſtimata: compoſita enim ex
veris Partibus, non autem ex puratitiis conſtare
queunt. Hinc iterum patet, cur abſolutio &
confeſſio ſine dolore non poſſint moraliter per-
ſeverare, dum poſtea verus dolor excitetur,
ſicut baptiſinus rite collatus perſtat moraliter,
ac poſtmodum amoto per contritionem obice
gratiam denique reviviſcens confert.
Inſt. Suflicit dolor, quo confeſſio peccato-
rum memoriæ occurrentium habeat veram for-
mam accuſationis, & abſolutio ſormam judicii
exhibeat: atqui talis eſt dolor particularis de
peccato occurrente memoriæ, & tamen ineffi-
cax reſpectu alterius quod ſtudioſe reminiſeen-
tem fugit. Ergo. N. Viſt. Maj. fufficit talis
dolor ſi fuerit univerſalis & propoſito univer-
ſali conformis ſaltem ex motivo tale propoſitum
virtute comprehendente C. ſi fuerit Particu-
laris, qui propoſitum univerſale non fundet N.
Ideo non poteſt deduci par ratio a confeſſione
non integra materialiter: nam integritatem iſtam
ſæpe de induſtria omittens vere abſolvitur &
gratiam Sacramenti obtinet; quod nemo dixe-
rit licere de dolore particulari. Deinde dolor
univerſalis & deteſtationem omnium peccato-
rum in confeſſione omiſſorum, & propoſitum
vitandi omnia etiam ignota complectitur, quæ
omnia particulari dolori deſunt.

CA.

366 DE PœNITENTIA.
CAPUT IV.
De Confeſſione pante altera Sacramenti
Pœnitentiæ.
ARTICULUS I.
De Pracepto Eccleſiaſtico confitendi.

Uta. Sicut fides & caritas, ita pœniten-
tiæ quoque virtus præcipitur lege natura-
li, quæſecundum ſe quidem præit legem Dei poſi-
tivam, per quam virtutis ejusdem exercitium im-
Peratur. Econtra lex confitendi ſua peccata &
Pœnitentiæ Sacramentum obeundi ſolum eſt
poſitiva, neque dici poteſt naturalis, niſi in
quantum natura dictat, adhiberi oportere me-
dia à Deo ad ſalutem obtinendam injuncta.
Tale vero medium ex divina ordinatione præ-
ſcriptum eſſe confeſſionem, fuſe probavimus
cap. I. fere toto hujus diſputationis. In præ-
ſens autem quæritur, quos & quando lex iſta
obliget ex determinatione Eccleſiæ aut neceſ-
ſitatis?
Dico. Lege Eccleſiaſtica uſus confeſſionis
fidelibus certo tempore præcipitur. Prob' I.
Canon 21. magni Concilii Lateranenſis an 1215.
ſub Innocentio III. celebrati ita habet: Omnis
utriusque ſexus delis, poſtquam ad annos diſere-
tionis pervenerit, omnia ſua ſolus peccata conftea-
tur ſideliter ſaltem ſemel in anno proprio Sacerdoti,
& injunctam ſibi pœnitentiam ſtudeat pro viribus
adimplere. Eadlem lex approbatur a Conc. Trid.
Seſſ. I4. cap. 5. & can. 8. damnantur oppoſitum
ſuadentes. Prob.

n
Kn
Win,
Und
ll

l.

len
r.
l⸗
n.

n
Ne⸗

DE PœNITENTIA. 367
Prob. II. Præceptum confeſſionis annuæ

dudum jam ante Concilium iſtud Lateranenſe

vigebat. Nam B. Joan. Chryſoſtomus hom. 30.
in Geneſ. quam in majore hebdomade habuit,
monet ſuos, faciendam tunc eſſes purom & dili-
gentem peccatorum confeſſionem, ut pluribus ejus
verba recitavimus ſupra c. I. a. 2. Inſt. 4. ad. obj.
3. Sonnatius Archiepiſcopus Remenſis in Ec-
cleſiæ ſuæ ſtatutis, & Theodulphus Aurelia-
nenſis Epiſcopus in Capitulari ad ſuæ diœceſis
Epiſcopos cap. 36. tempus quadrageſimæ huic
confeſſioni afſignant, ſæculo nono.
Regino Prumienſis Abbas ſæculo decimo,
l. I. de Eccleſiaſticis diſcliplinis cap. 57. & 288.
feriam quartam ante Quadrageſimam ab Epi-
ſcopis & Presbyteris, ait, plebi Chriſtianæ præ-
ſcribi oportere, ut cum omni humilitate & con-
Zritione cordis ommis ſimpliciter confeſſus, ſuſeipiat
rvemedia pœnitentiz &c. Et I. 2. C. 65. monet
ſciſcitandum ex laicis, t ad confeſſionem non ve-
niat vel una vice in auno, &&α Poœnitentiain pro pec-
catis ſuis ſuſcipiat &c. .
Sæculo eodem Ratherius Epiſcopus Vero-
nenſis in ſynodica ad Presbyteros per univer-
ſam diœceſin conſtitutos, Feria quarta, inquir,
ante Quadrageſimam plebem ad confeſſionem invi-
tate &c.
Undecimo Sæculo Burchardus Wormacien-
ſis Epiſcopus l. 16. Decretorum cap. 2. ſtatuit,
monendos eſle populos, ut feria quarta ante
quadrageſimam confeſſionem accedant.

Odo

368 DE PNITENTIA.

Odo Pariſienſis Epiſcopus, in ſtatutis ve-
tuit, ne quis ultra annum confeſſionem ſuam

differat, tomo 6. Bibliothecæ PP. Bignei, &

tomo 10. Conciliorum.
Imo S. Chrodegangus Epiſcopus Merenſis
in Regula cap. 31I. tom. 3. Spicilegii, præce-
perat jam ſæculo octavo, ut ter per annum
populus fidelis ſuam confeſſionem ſuo Sacer-
doti faciat. Ex hac doctrina
Conftcitur I. Nondum baptizatos lege iſta
non adſtringi: cum nec ſint proprie fideles,
nec peccata ipſorum ſubſint clavibus Eccleſiæ,
neque poſſint ſubjici etiam poſt baptiſinum
ſuſceptum.
II. Lex iſta ligat omnes baptizatos mentis
compotes & gravis peccati/reos, atque ipſum
etiam Summum Pontificem ſaltem quoad vim
directivam: exigit enim lex naturæ, ut caput
membris conformetur in iis, quæ ipſi & mem-
bris ſunt communia.
III. Ait decretum Concilii Lateran. Qui
ad annos diſeretionis pervenerint: quare amentes
& parvuli, qui nondum contraxerunt peccata
mortalia, nec poſſunt exhibere actus pœniten-
tiæ, canone iſto non comprehenduntur.
IV. Canoni illi ſunt obnoxii qui conſcii
ſunt ſibi peccati lethalis: nam venialia confite-
ri nemo tenetur, ut habet Concilium Triden-
tinum Sefſl. 1I4. cap. 5. ſub finem monens,
Eccleſiæ præcepto deſignari tantum tem-
pus, quo tenemur confeſſionem jure divino ne-

ceſſariam facere: atqui jure divino nemo tene-
tur

ln
n
e
VN

Ml

e.
Dm

l
Inn
.

e i
eles,
ele,
Cnunn

nen’
n
Iin
n
M⸗

Wenns
“
enr.

Cin
Ttide⸗
oen
U
G
old

DE PCœNITENTIA. 369
tur ad confeſſionem noxarum venialium, aut
eorum mortalium, queis ſemel jam pro con-
feſſione fuit legitime abſolutus. Ergo.
V. Præcepfo iſti non ſatisfit per confeſſio-
nem ſacrilegam: Eccleſia enim præœcepto divi-
no implendo tantum adſignavit tempus; igi-
tur non ſatisfacit præcepto Eccleſiaſtico, qui
non implet divinum præceptum, quod jubet,
Peccata Sacramento confeſſionis expiari. Vide
1I4. Propoſitionem ex damnatis ab Alexandro
VII. Quodſi daretur confeſſio ſacramentalis
valida & informis, defectu doloris ſe exten-
dentis ad peccata, quorum pœnitens non remi-
niſcitur, ea ſatisfieret Præcepto Eccleſiæ, quæ
tantum requirit, ut hoc Sacramentum bona fi-
de ſuſcipiatur, perceptionem autem fructus non
imperat. Ita Eccleſiæ præcepto ſatisfacit, qui
in ſtatu peccati Miſſæ aſſiſtit, etſi ejus fructum
non percipiat: nec enim fructus Miſſæ præci-
Pitur, ſed reverens ejus auditio, licet etiam
hæc præcipiatur ob fructum, tamquam propter
finem legis extrinſecum, qui ſub præeeptum
non directe cadit.
VWI. Rite confeſſus mortalia clavibus nondum
ſubjecta ſatisfecit Præcepto Eceleſiæ de confeſ-
ſione annua, etiamſi mortale aliquod ex obli-
vione aut juſta de cauſa omiſerit: eo quod di-
vino præcepto ſatisfecerit. Secus res haberer,
ſi mortalia clavibus jam rite ſubdita, aut venia-
lia tantum confitendo recitaſſer: recordatus
enim peccati lethalis, quod in confeſlione ex-
ciderat, aut legitime fuerat omiſſum, tenere-
A a tur

370 DE PœNITENTIA.

tur ad ejus confeſſionem anno eodem præſtan-
dam: quia non ſatisfecit præcepto divino, quod
eſt tantum de peccatis mortalibus exponendis,
quæ clavibus nondum rite fuerunt ſubjecta.
WI. Eamdem ob cauſam lapſus demum in
peccatum mortale tenetur ad ejus confeſſionem
præcepto Ecclefiaſtico faciendam anno eodem,
etiamii antea ſœæpius venialia, quæ ſolum per-
Petraverat, confeſſus fuiſſet. Quodlſi ſemel
mortalis peccati, in quod cecidit, ſe legitime
accuſaſſet, ad aliorum confeſſionem, quæ an-
no eodem commiſit, præcepto Eccleſiæ non
adſtringitur.
VIII. Tametſi confeſſio ſub tempus paſcha-
le inſtituta valde probetur a Tridentino Conci-
lio ſeſſ. 14. cap. 5.; qui tamen alio tempore
confeſſus fuerit, nihil amplius debet legi Eccle-
ſiaſticæ de confeſſione annua: niſi Concilium
Provinciale decreto ſpeciali ad id feſtum exe-
cutionem præcepti reſtrinxerit.
IX. Quilibet tenetur confiteri in mortis ar-
ticulo, aut in morali periculo numquam poſtea
implendi præceptum confeſſionis: nec tamen
quiſquam obligatur ad iſtud præſtandum ſcri-
pto vel per interpretem: utraque enim confeſ-

ſio iſta publica eſt, quæ non præcipitur. Ita

Theologi communiter cum Cardinale Toleto.
X. Qui toto anno confiteri neglexit, tene-
tur prima die anni ſequentis, ſi poteſt, aut pri-
ma data opportunitate confiteri: nam præce-

ptum hoc non eſt ex iis, quæ cum tempore

Præſcripto expirant, ut præcepta jejunandi,
. reci-

A
Cräin
Gencokn
We

P
I
nad⸗
ohnni

W

DE PœNITENTIA. 371

recitandi horas canonicas, celebrandi feſta:
ſed præſcribit ſolum terminum, ultra quem
executio Præcepti divini differenda non ſit. Li-
cet ergo finis anni ſit terminus, ultra quem con-
feſſionem differri non licet; terminus tamen non
eſt, quo ceſſet obligatio, cum ſit tantum de-
terminatio Præcepri divini, declaretque, obli-
gationem talem eſſe, ut confeſſio ultra differri
non debeat. Igitur talis evoluto anno deinceps
& continenter peccat, donec confiteatur, cum
confitendi obligatio tantum non exſpiret, ut
creſcat etiam. Quodſi ſola prioris anni Pecca-
ta confeſſus, poſtinodum in alia gravia recide-
rit, ad iteratam horum confeſſionem, qua hu-
jus anni præcepto ſatisfiat, obſtringetur. Cur
autem non ad tres confeſſiones renebitur „ qui
tribus annis præceptum confitendi neglexit?
E. Qia una confeſſione jubetur exprimere
Peccata omnia, quæ poſtea non ſunt amplius
materia neceſſaria confeſſionis.
Oj. I. Etiam non baptizati divino præce-
Pto ad ſacram Euchariſtiam tenentur, ergo er-
lam ad Sacramentum Confeſſionis. F. M. Conſ.
Non baptizati tenentur Chriſti præcepto ſuſci-
Pere Baptiſinum & ſacram Communionem, cu-
Jus ſtatim evadunt idonei: Poœnitentiæ autem
Sacramenti nemo capax eſt, niſi Poſt baptiſina
Peccaverit.
Olj. II. Si pueri rationis uſum aſſecuti Ec-
eleſiaſtico præcepto adſtringantur ad confeſſio-
nem annuam peccatorum mortalium, ergo
etiam ſubibunt pœnas neglecti hujus præcepti,
Aa 2 quæ

372 DE PGNITENTIA.
quæ Capitulo: Ommis utriuſque. indicantur;
nempe quod viventes ab Eccleſia arcendi ſint,
& mortui careant ſepultura Eceleſiaſtica. B. W.
Conſ. Excipiuntur capp. I. & 2. extra. de deli-
& puerorum. Quamquam ne adultis quidem,
ni i ad arbitrium Epiſcopi pœnæ illæ, aliæque
ſtatutis ſynodicis decretæ infligantur prævari-
catoribus legis illius Eceleſiaſticæ.

ARTICULUS II.
De Qualitate Confeſſtonis.
N Queritur cum Hæreticis aliis Calvi-

nus, a Concilio illo Lateranenſi magno

demum fidelibus laqueum confeſſionis injectum

fuiſſe: & Dallæus Genevenſis Miniſter convi-
tiatur, invectam ab Innocentio III. eſſe ſervi-
tutem immanem & inauditam, ac ne a ſœviſ-
ſimis quidem Tyrannis umquam tentatam. Sed
impudens mendacium iſtud confutatur teſtimo-
niis S. Scripturæ & antiquitatis univerſæœ, queis
conſtat, ex divina Chriſti inſtitutione Confel-
ſionis Sacramentum ex perpetuo Eccleſiæ uſu
ad nos uſque perveniſſe: Eccleſiam vero ipſam
hac in re aliud nihil ordinaſſe, quam quæ ad
diſeiplinam pertinent, dum tempus dumtaxat
fidelibus præſeripſit, quo Sacramentum iſtud
obire debent: atque iſtud pluribus ante Late-
ranenſe Concilium & ipſum Innocentium III.
a Conciliis & Epiſcopis fuiſſe Ppræſtitum, nu-
per in ſecunda probatione concluſionis demon-
ſtravimus. Reſtat jam, ut de ejusdem confeſ-

ſionis qualitate, quantitate, alisque Pro-
Prle-

U

z

4
6ol
un
aoen

1

e

Mar

DE PœNITENTIA. 373

prietatibus breviter pro noſtro inſtituto aga-
mus.
Dico I. Ad Confeſſionis ſacramentalis eſſen-
tiam non requiritur, ut ſit ſecreta. Ita poſt
Alexandrum S. Thomas Quodlib. I. art. 10 &
in4. d. 17. q. 3. a. 4. q. 3. ad 2., & in eamdem eſt.
Joan. Major, Richardus, Paludanus & Theo-
logi paſſim contra Scotum ead. diſt. q. unica
art. 3.; Gabrielem q. I. a. 2.) & Angelum ver-
bo Confeſſto I. num. 39., qui putabant, ſecre-
tum eſſe de eſſentia ſacramentalis Confeſſionis;
quandoquidem peccata cordis ſunt ſecreta.
Prob- I. Conditio iſta non exigitur ex ne-
ceſſitate Sacramenti: nam ad hoc ſolum opus
eſt accuſatione ex vero animi dolore profecta,
qua Sacerdoti ſufficiens detur notitia ad judi-
candum de peccatis ac de ſtatu pœnitentis: at-
qui ad talem accuſationem nihil refert, utrum
Publica ſit, an privata. Ergo.
Prob. II. Neque ſecreta confeſſio neceſſaria
eſt ex præcepto aliquo. Si enim Chriſtus ſo-
lam confeſſionem ſecretam inſtituiſſet, non po-
terat Eccleſia approbare confeffiones publicas,
& eas pœnitentium arbitrio committere, ut
olim fecit, & Concilium Tridentinum adhuc .
Probat ſeſſ. I4. cap. 5.
Dicoll. Ad Confeſſionis ſacramentalis ſub-
ſtantiam non pertinet, ut voce fiat. Ita S. Tho-
mas nuper cit., cui conſentiunt cæteri Theolo-
gi. Proh. S. Leo epiſt. 91. ait, abſolvendos
eſſe moribundos, qui ſolo nutu confitentur,
vel quos teſtantur alii confeſſionem petüſſe.
Aa 3 Idem

374 DE PœNITENTIA.

Idem habetur ex Can. II. Coneilii Arauſicani I.
& ex Rituali Romano a Paulo V. edito & pro-
Poſito toti Eccleſiæ, quod nimirum contineat
receptos & approbatos Eccleſiæ ritus, & quo

hortatur omnes, ut tamquam Eccleſiæ filii il-

lud obſervent, utpote Romanæ Eccleſiæ om-
nium Matris & Magiſtræ auétoritate conſti-
tutum.
Confirm. I. Poteſt pœnitens cauſam ſuam Sa-
cerdoti æque aperire per ſigna alia: ergo dici
non debet, medium iſtud confeffionis adeo ne-
ceſſarium ad verba formalia ſola, quæ pluribus
ſæpe deſunt, eſſe alligatum.
Conkhirm. W. Accidit ſubinde, ut pœnitens
vocis uſu deſtitutus, non ſolum poſſit, ſed et-
iam teneatur in articulo necefſitatis per ſigna alia

confiteri, per ſe loqquendo: eo quod hæc ſint

Materia indubitata, & facile ac-ſine indecentia
exhiberi poſſint.

Dico Ill. Confeſſio facta abſenti per literas

Aut ſigna alia valet, ita ut Sacerdos teneatur ta-

lem præſentem, ſi aliter amplius confiteri ne-

– gueat, in mortis periculo abſolvere. Ita B. Tho-

mas & Theologi complures, quos laudat & ſe-
quitur Suareſius diſp. 21. ſect. 3.
Prob. I. Talis revera accuſat ſe apud Sacer-
dotem peccatorum ſuorum, ut ab illo abſolva-
tur; atqui ejusmodi accuſatio ſufficit in caſu ne-
ceſſitatis; ergo. Prob. min. Ex verbis inſtitu-
tionis ſolum habemus, ut pœnitens Sacerdoti
aperiat cauſam ſuam; quod quidem variis ſignis
in necefſſitate fieri poteſt. Neque extat præ-
ceptum

UU
ae⸗
Ceane
E
ie

nil.
no.
lee
o
1.

l

7

DE PœNITENTIA. 375

ceptum divinum aut Eccleſiaſticum, quo accu-
ſationis hujus eſſentia ad ſolum ſermonem hu-
marium formaliter talem adſtringatur. Neque
etiam expediebat, medium ſalutis adeo neceſ-
ſarium arctari ad ſignum illud ſolum, quod in
neceſſitatis articulo toties deficit. Igitur cum
literæ ſigna ſint admodum clara ſermonis hu-
mani, confeſſioni præ aliis omnibus in neceſſi-
tate ſubſerviunt.
Prob. II. Juxta indubitatam doctrinam S.
Thomæ Opuſculo 6S5., S. Antonini, Paludani,
Silveſtri, aliorumque Thomiſtarum veterum,
cum Scoto, poteſt moribundus ſenſibus deſti-
tutus abſolvi a Sacerdote præſente, modo per te-
ſtes conſtet, ipſum prius pœnitentiæ ſigna de-
diſſe: atque etiam debere abſolvi conſtat tam ex
epiſt. 9I. Leonis M. relata Can. His qui in tempore.

26. q. 6. ex Concilio Arauſicano I. & Rituali

Pauli V. citatis Concluſ. II., quam etiam ex Con-
cilio Carthaginenſi IV. Can. 67., Carthaginenſi
III. Can. 34., item ex Can. Qui recedunt. 26. J.
6.,; & C. ZEprotantes. de Conſecr. d. 4. Ergo re-
Cte concludimus, valere confeſſionem per lite-
ras factam in neceſſitate.
Dico IV. Confeſſio non redditur invalida a
vanæ gloriæ pruritu, aliove ab affectu veniali-
ter malo. Proh. Ad veram & validam confeſ-

ſionem exigitur legitima declaratio ſuorum pee-

catorum Sacerdoti facta, cum vera de iis con-

tritione: atqui hæc duo poſſunt eſſe, licet af-

fectus vanæ gloriæ, aut alius venialiter malus

ſe elam inſinuet. Ergo.

/

376 DE PNITENTIA.

Dieo V. Mendacium non reddit irritam
Confeſſionem, niſi quando in mareria confeſ-
ſionis fuerit peccatum mortale. Katio patet:
nam ſi quis negaret ſe feciſſe peccatum veniale,
quod re vera fecit, aut mortale, quod olim
confeſſus jam fuerat, aut aliunde confiteri non
tenetur, hie neque peccatum grave committe-
ret mentiendo, nec ulli gravem inferret inju-
riam; ergo ex hoc ſolum capite confeſſio non
redderetur invalida, modo ſufficientem abſo-
lutioni materiam & dolorem adferret.
Econtra qui ſe accuſat peccati mortalis, quod
non fecit, aut qui negat tale, quod confiteri de-
beret, decipit in cauſa gravi Confeſſarium, ejus-
que judicium, quod de confitentibus ferre de-
bet, confundit: atque inde hoc novo peccato
Sacramentum reddit irritum.
Quod idem tenendum de eo, qui confeſſus
veniale peccatum quod non admiſit, aliud pec-
catum abs ſe vere commiſſum non adjicit, men-
dacio illo in ſpeciem levi ſubduceret Sacramen-
to materiam, ac lethali ſe crimine obſtringeret.
Quod tamen non contingeret, ſi peccatum
allud re ipſa perpetratum ſimul cum dolore con-
fiteretur: ita enim nemini gravem injuriam in-
ferret.
Denique ſi quis generalem exomologeſin fa-
ciens, peccatis mortalibus olim jam rite con-
feſſis, miſceret alia, quæ numquam antehac
confeſſus fuir, neque hujus rei moneret Sacer-
dotem, aut interrogatus veritatem celaret,
ſine dubio peccatum grave, & poœnitentiam ir-
ritam

. Se

Iüden
Id
tniil
s
el

.

n

H
.
el
alner
Ceel
Cutr.
ec.
ni.

nr
te N
ie
et e⸗
eniit

DE PG NITENTIA. 377

ritam faceret: cum foret in cauſa, quo minus
Sacerdos judicium prudens tam de danda abſo-
lutione, quam de ſatisfactione præſtanda ſerret.
Olyj. I. cont, I. conel. Synodus Trid. Seſſ. 14.
cap. y. ait, confeſſionem ſecretam non eſſe

alienam a divino mandato, nec inventum eſſe

humanum. Et cap. Omnis utriusq. Præcipitur,
ut ſoli Sacerdoti confeſſio fiat. Ergo confeſſio
publica hon probatur ab Eccleſia. GN. M. Conf.

Synodus/rident. tantum ſtatuit, aliquam con-

feſſionem ſive ſecretam, ſive publicam a Chri-
ſto præceptam fuiſſe, nec eam eſſe inventum

humanum, ut calumniabantur Hæretici: quos

cann. 4. 6. 7. & 8. condemnat. Concilium ve-
roO Lateranenſe, cap. Omnis utriusque. ſolum
monet, confeſſionem ſecretam dumtaxat exigi
Poſſe, eaque ſatisfieri divino præcepto. Recte
tamen Suareſius tradit, nemini ſine cauſa gravi
confeſſionem publicam faciendam, aut permit-
tendam eſſe.
Obj. Il. contra 2. Coneluſ. In Decreto Eu-
genii in Concilio Florentino edito §. Quartune,
Dars materialis hujus Sacramenti dicitur eonfeſ-
ſto oris: ergo ad eſſentiam hujus partis opus eſt

ſermone humano. B. MW. Conſ. Ita appellatur,

quia plerumque ſolet, ac etiam debet ore fieri
confeſſio, niſi gravis neceſſitas ſuadeat nutu,
ſcripto, aut ſignis aliis eam peragi. Quam ob

rem Concilium Tridentinum Sefſl. 14. cap. 5.

ſolum confeſſtonem, omiſia voce, oris, pronun-
tiat jure divino neceſariam ommibus poſt Baptif-

num lapfis. 2=
Aa S Quodſi

378 DE PCGNITENTIA.

Quodſi ex cap. 3. ejusdem Sefſſionis, ubi
verba miniſtri Sacramenti hujus forma dicun-
tur; abſolutionem verbis propriis fieri tantum
debere, expreſſimus: non continuo ex Euge-
nii decreto ſequitur, æque ad confeſtionem
verba proprie talia requiri; cum alia longe ſit
ratio materiæ Sacramentorum, alia formæ.

Ohj. III. contra 3. Concl. S. Leo, & Patres

alii, hac & præcedente concluſione citati lo-
quuntur tantum de abſolutione a cenſura Ec-
cleſiaſtica, non vero de abſolutione ſacramen-
tali: ergo illorum teſtimonia ad rem præſen-
tem nihil attinent. . M. Ant. Tametli Patres
quidam loquantur tantum de abſolutione ab ex-
communicatione, ac præſertim S. Cyprianus ep.
13., Ubi ait, in ſimili eventu Diaconum poſſe re-
conciliare ægrotum pœnitentem, facta exomo-
logeſi: quos tamen laudavimus Patres & Ponti-
fices non ſpeciatim de excommunicatis, neque
de publice pœnitentibus agunt, ſed abſolute &
ſimpliciter de fidelibus & peccatoribus, decla-
rantque illius pœnitentiæ & abſolutionis tan-
tam eſſe neceſſitatem, ut ex ejus defectu dam-
nari homines poſſint: quod de abſolutione a
cenſuris verum non eſt. Deinde Patres iidem
utuntur voce pœnitentiæ?, eamque appellant
actionem Sacerdotis, ſatigfactionem, actionem pœ-
nitentis, quibus non ſolet ſignificari abſolutio a
cenſura: vel alia cæremonialis, ſed verum Sa-
cramentum. Imo Leo M. expreſſe dicit, pœ-
nitentiam dandam eſſe a Sacerdote vi poteſtatis
aeceptæ per illa verba: Quorum remiſeritis pec-
ocata

ennt
non
ler hje

unna
n
G

DE PœNITENTIA. 379

cata &c. Merito ergo hane Soti & Cani ex-
ceptionem rejicimus, cum S. Thomas ipſe q.
84. a. 3. ad 2. verba Leonis M. de reconcilia-
tione ſacramentali interpretetur.
Inſt. I. Rituale Pauli V. non habet majorem
approbationem, quam libri cæteri cum licen-
tia Romani Pontificis editi. Ergo. Be. MW. Ant.
cujus falſitatem arguunt proteſtationes ipſius
Pontificis in concluſione recitatæ, quibus ad-
dit, ſe rituale hoc edere, ſicut Pius V. & Cle-
mens VIII. Breviarium, Miſſale & Pontificale
ediderant: atque hoc negotium proprio & ma-
turo conſilio, ac ſtudio præſtantiſſimorum Car-
dinalium & aliorum Doctorum fuiſſe tranſ-
actum.
Iuſt. 2. Propoſitionem iſtam: Licet per lite-
ras ſive internuntium confeſſario alſenti peccata ſua
Jacramentaliter conftert, & ab eo abſente alſolu-
tionem obtinere, damnavit Clemens VIII. ut fal-
ſam, ſcandaloſam & temerariam quoad utram-
que partem conjunctim & diviſim, & contra-
riam interpretationem rejecit, prout idem Pon-
tifex in congregatione Inquifitionis Romanæ
declaravit 6. Jun. 1684. referente Petro Lom-
bardo Archiepiſcopo Armachano epiſtola da-
ta ad Ægidium Coninc S. J. Theologum, cu-
jus exemplar ipſe .gidius recitat in libello apo-
logetico, qui inſcribitur, Reſponſio ad diſſerta-
zionem impugnantem abſolutionem moribundi ſenſi-

bus deſtituti. Imo Paulus V. S. Pont. die 14.

Julii 1605. idem quod Clemens VIII. declara-
vit, & contrariam Suareſii opinionem juſſit ex-

pungi

380 DEPGNITENTIA.

pungi ex tomo ipfſius IV. in 3. p. S. Thomæ
ſect. 4. diſp. 21. Ergo. e. W. Conſ. Idem Cle-
mens VIII. poſtea rogatus reſpondit, ſe hunc

caſum moribundi nec intendiſſe, neque decre-

to ſuo comprehendere; ſeque ipſum, ſi adeſſet
rali moribundo, abſolutionem impertiturum:
quod an. 1608. 16. Aprilis Patri Florentino S.
J. Belgicæ Provinciali Præpoſito, & Leonardo
eſſio, Romæ tum agentibus, teſtati ſunt Car-

dinalis Bellarminus & Petrus Lombardus Ar-

macanus Hiberniæ Primas, qui etiam hujusce
rei teſtimonium propria manu ſubſcriptum im-
Pprimis dicto P. Florentino, tum Doctoribus
quibusdam Lovanienſibus tradidit. Porro Cle-
mens VIII. S. Leoni aliisque PP., & Paulus V.
ſuomet Rituali contradicere nec voluerunt, nec
pPotuerunt. Et Petrus Armachanus ait, non
impune ab ſe laturum Parochum, qui ægroto
tali abſolutionem negaſſer.
Inſt. 3. Euſebius Papa ſcribit, eo caſu ſacer-
dotem debere orare ſuper ægrotum, nulla fa-
Cka abſolutionis mentione. e. Dictum jam ſæ-
pe fuit, precum nomine a Patribus intelligi for-
mas Sacramentorum. Quamquam epiſtolæ il-
læœ non ſint Euſebii Papæ, ſed impoſtoris cu-
jusdam, ut vel inde patet, quod in iis fuſe tra-
Kerur de inventione S. Crucis & feſto ejus ab
Euſebio inſtituto: atqui Euſebius jam obiit an.
31I. Crux autem demum ſub Silveſtro Papa
an. 326. inventa fuit.

ARTI-

Ponne
med

An

M N
llte
d
Cin
Menmn
Ml
lne
Mntnn

UMo

Oe.
hune
ale.
Cet
hn
d
N
1C.
Ar.
wee
n.
tbun
Ce⸗
5.
Ie
Nol
o

ſce.
akr
nl⸗
r.
lel.
8 (W⸗
ſer
o4
Püre
1ol

DE PœNITENTIA. 28 1

ARTICULUS II.
Quandonam ſußciat confeſſto integra formaliter
tantum?

NCOta. Materialiter integra confeſſio dieitur,
in qua omnia peccata mortalia diſtincte ſe-
cundum ſuas ſpecies & numeros exprimunrur:
quodſi quis ex cauſa legitima generatim tantum
ſeſe peccatorum ſuorum accuſet, vel unum &
alterum reticeat, aut circumſtantiam cæteroqui
neceſſariam ſupprimat, erit confeſſio formali-
ter tantum integra. Utrum iſta aliquando ad
hoc Sacramentum ſufficiat, nunc inquirimus:
nam materialiter integram per ſe requiri, con-
ſtat ex hactenus dictis, & ex dicendis infra con-

ſtabit.

Dico. Ad beneficium abſolutionis obtinen-
dum ſufficit confeſſio formaliter tantum integra,
quando obſtat impotentia phyſica vel moralis,
quo minus pœnitens confeſſionem materialiter
integram præſtet. Ita communiter Theologi.

Pars I. quoad naturalem impotentiam jam ſatis

probata eſt articulo proxime præcedente, ubi
ex Patribus & Concilis docuimus, ad abſolu-
tionem moribundo impertiendam ſufficere, ſi
is aliqua tantum peccata proferre poſſit, aut
petierit Confeſſarium, aut ſigna alia doloris edi-
derit, Talis enim facit, quod ab ipſo in ejus-
modi circumſtantiis præſtari ac prudenter exi-
gi poteſt: & quamvis non edat confeſſionem
diſtinctam & perfectam, de peccatis ſingilla-
tim, peragit tamen incoatam & largius ſum-
Ptam

392 DfE PGNITENTIA.

ptam de peccatis generatim & confuſe indicatis,
quatenus ſe peccatorem declarat, & abſolutio-.
nem poſtulat. 8
Obſtaculis impotentiæ naturalis accenſetur
etiam oblivio aut ignorantia inculpata alicujus
Peccati lethalis, teſte ipio Concilio Tridentino
Seſſ. 14. cap. S., neque ad oblivionem iſtam aut
