ratio eſt; quia ex una parte ſervitus ex ſe
non repugnat abſolutè ſubſtantiæ Matrimo-
tionem ſervilem alterius datur adhuc con-
ſenſus ſimpliciter liber & voluntarius in per-
ſonam talem; error enim ſervitutis eſt er-
Tor tantùm qualitatis, proinde accidentalis,
non ſubſtantialis, ſeu circa ipſum perſonæ
individuum; Jus Naturale verò ex ſe non
plus quàm conſenſum ſimpliciter liberum ac
Voluntarium poſcit.
III. Votum, nimirum ſolenne, ſeu ſolen-
nis Profeſſio in Religione approbata c. 3. C*
Rin. Qui Clerici, vel voventei. Item CC. Chal-
ced. Act. 15. Zolet. Il. c. 51. ac noviſſime Trid.

Syſßf. 24, Can. 9. Votum hoc vim ſuam diri-

mendi præcisè traxit ex Jure Eccleſiaſtico c.
unico de Eoto. in 6. De quo vid. plura Cap.
IV. Art. IV. Eandem tamen vim compete-

re etiam Votis ſimplicibus in Societate, Art.

Præc. innuimus ex Bulla CGregorii XIII. Aſ-
cœndente. V.

nii; ex altera verò parte in ignorante condi-

4

W

Ppirſt
ſango
dem
nen
frne
MI
inelo
Cone
ftring
hoc
mum
Drruunn
i,
A.
in ge
Afffrt
ort
9,. a
ſegui

irin

in pi
myrt
amni

uſn.

110.
u

I
iI

lrln
Ninm

dte

oore

en

ne.

.
.
e
limine
l

.

lſer
le.
ncl
Nn
Ee
t

1
19½

i.

ſcote

hpen,
1

DE MATRIMO NIOOD.., 1197
IV. Cognatio. Hæc triplex eft: natura-
lis, ſive carnalis, quæ conſanguinitas dicitur;
Spiritualis; ac Legalis. Naruralis, ſive con-

ſanguinitas eſt vinculum perſonarum ex eo-

dem ſtipite deſcendentium per propagatio-

nem Sanguinis contractum. Hæc in luea

transverſa Jure Eccleſiaſtico dirimit Matrimo-
nium contrahendum uſque ad 4tum gradum
incluſive. C. 8. MWon debet. 8. b. t. quod eſt
Concil. Lateran. ſub Innocentio III. ac re-
ſtringit Jjus antiquum, quo impedimentum
hoc extendebatur ad uſque gradum ſepti-
mum. Nec refert, utrum conſanguinitas
ortum habeat ex generatione licira, vel illi-
cita, cum Jus inter utramque non diſtin-
guat. An verò etiam Jure MWaturæ dirimat
in gradu primo hujus lineæ, controvertitur.
Affirmat Bellarm. L. I. de Matr. c. 298. cum
plurimis aliis: negat §. Z. 2. 2. 4. 154. a.
9. ad 3. cum æquè multis, quos refert, &
ſequitur P. Schmalzgr. h. t. In linen reécta
dirimit Jure Naturæ Matrimonium ſaltem
in primo gradu, h. e. inter patrem & filiam,
matrem & filium, ut eſt communis omnium
omnino ſententia cum S. Aug. Ep. 66. ad Pa-
zern. ac S. Thom. in 4. D. 40. 4. unica. a. 3.
in O. Sed pro certis babemus ea, in quæ com-
muni opinione conſenſum eſt juxta Quintil. Et
ratio eſt, quòd ab ejuſmodi Matrimoniis na-
tura ipſa & ratio, ac inſtinéctus naturalis ab-
horreat, ut dicitur L. 14. §. 2. F. de Rit. Nupt-
Ffff 2 eſt

11938 D-/ MATRIMONIůo.
eſt autem incredibile, datam eſſe à Deo &

Natura poteſtatem hominibus transferendi

jus & dominium corporis in alios in ordine
ad uſum, qui rectæ rationi, verecundiæ, &
communi ſenſui omnium gentium contra-

rius, ac perpetuò turpis eſt. Dixi: ſaltem in

gradu Trcnt * nam de ulterioribus gradibus
1

non eſt æque certum. Alü cum S. Thom.
abſolutè tenent, irritationem iſtam Jure Na-

4

zurali ultra gradum primum non extendi.

Contrarium tamen docent alii communius

arg. L. 53. 8 Fn. F. de Rit. Mupt. & S. Inf.

de Nupt. Accedit ratio, quòd aſcendentes
reſpectu deſcendentium habeant veram rati-
onem principii, & veniant nomine genito-

rum, ac parentum, deſcendentes verè nex-

mine liberorum; arg. E. 53. zit. quæ ratio
Principii & principiati exigit in principiato

reverentiam majorem, quâm par ſit ad Ma-
trimonium. èG M
Hiritualis cobpßnatio eſt quarundam per-
Tonarum propinquitas, jure Eceleſiaſtico Can.

Wiquis iligſtrum. 2. Cun. De eo. 5. Cauſ. 30. 4½

TI. Q oto bh. t. introducta ob collationem Ba-
ptismi, vel Confirmationis, ſuſceptionémve

ſuſcipientis unum ex his Sacramentis diri-

mens Matrimonium inter certas perſonas.
Jurve novo Trid. Seſſ. 24. r. 2. de Reform. in-

ter ſuſceptores ſeu patrinos, & baptizatum,

vel confirmatum, hujuſque patrem & ma-

trem; tum inter Miniſtrum illorum Sacra-

vente
11s
Wartl

n
leg
hree
dele⸗

WWW DE MATRIMONIG. 1199
Mi mentorum & baptizatum vel confirmatum ac
ei ejus patrem & matrem. Ergo patrinus &
matrina MU!
ntt Legalis cognatio eſt perſonarum propin-
non quitas ex adoptione proveniens. Dicitur
Em Legalis; eò quèd, ſicut adoptio creatura
H præcisè Juris Civilis eſt, ita & hæc ex illg
Un deſcendens cognatio Legibus iiſdem origi-
iuh nem debeat; licèt, niſi ab Eccleſia Can. 1.
Idel e 6. Cauſ. 30. gq. 3. G 6. unico h. t. recepra
ODmmm S& approbata fuiſſet, ex Civilium præcisè Le-
gum ailſpoſitione vim dirimendi in Eccleſia
ndd non obtineret. Jure Canonum quidem non
Aim reperfitur alia prohibitio expreſſa, quàm inter
tin adoptatum & adoptantem & hujus legitimum,
dw. vel naturalem filium, ac filiam adoptivam &
em viciſſim; Jure Civili tamen §. 1. 2. 6. Inſtit. de
fn Nupt. L. 14. 17. 55. F. de Ritu MWupt. ea pro-
G hibitio ſe longiùs extendit, cujus Juris diſ-
poſitio hac in parte hodie ex communi om-
un nium obtinet, & obſervatur, eò quòd ex uns
parte Can. I. cit., item etiam juxta rubrum
& nigrum in hoc titulo cognatio Legalis ſit
n generaliter per Canones approbata; ex Parte
Ge. Verò altera Jus Canonicum quoad prohibitio-
ie nem hanc non ſit omnino clarum; nee con-
G rrarietur tamen Civilibus Legibus; hinc quod
eas in materia deeſt Juri Canonico, meritè
erx Civili ſuppletur; arg. c. 1. de N. O. N.
n8r Unde, huic Juri inſiſtendo, Legalis cogna-
nen io in tres ſpecier. Aeiaiur, quæ deſignant

2

I 4 per-

13 0o D/z MATMIMONICO.
pPerſonas, inter quas contrahitur. Primæ,
quali in linea recta, dicitur paternitas, atque
adoptantem & adoptatum, tum ex adoptato
filio (non filig) deſcendentes afficit. Secunda,
quaſi in linea laterali, vel transverſa, frater-

nitoy appellatur, reſpicitque adoptatum &

adopfantis liberos naturales & legitimos ac
deſéendentes, Patriæ adoptantis poteſtati
ſubjectos. Durat tam diu fraternitas quàm diu
durat adoptio; hâc Verò diſſolutã, etiam illa

ſolvitur. TZertia eſt quaſi afnitas, inter ado-
Pfantem & adoptati uxorem; tum adoptatum

& uxorem adoptantis. Hæc, uti, paternitas,
eſt perpetua, nec ceſſat ſolutione adoptionis;

Probabiliter tamen ſolùm uſque ad quartum

gradum incluſivè dirimit. Habentur hæc ex

J. I. 2. 6. Inſtit. cit. L. 14. 17. ff. de Kit. Nupt.

Wrg. c. 8. de Conſ.

V. Crimen, ſcilicet duplex dirimit jure
Eccleſiaſtico Matrimonium ; adulterium &

conjugicidium. Ut verò adulterium dirimat,

requiritur 1, ut accedat promiſſio futuri

Matrimonii poſt obitum conjugis; nee re-
fert, an præceflerit, vel ſubſecuta ſit pro-
miſſio; 10do fuerit dcceptata. 2410. Ut ſit

adulterium formale; ſi enim ignoret com-
Plex alterum eſſe conjugatum, adulterium

eſt materiale tantùm, quod Inon dirimit. 31i0.
Ot ſit perfectà copulà conſummatum; ex
Regula enim generali Leges pœnales de actu
conſummato ſolum intelligendæ ſunt, niſi
4 AAAAiu

0d

Got
(die
u
. 2lu,⸗
utrae
6e
con
ſerl
cili
ſe

Verl
iUel
t.
S
dæo
nn
del
Vj

D
ure
bo
ſi
ii

u
Qant
ion
hir

W
Nü
me
punn
lln
one
un
er

N

Gnge
Df

len.
CNY
C
A

DE MATRIMONIOO. 1201
aliud exprimant. 4. Multò magis dirimit
adulterium, ſi eſt conjunctum cum conjugi-
cidio. Conſtant hæc ex c. 1. 6. G. De eo,

Jui polluit. Ut conjugicidium dirimat, etiam

ſine adulterio, debet hoc perperratum eſſe
actu, vel effectu ſecuto, cum intentione ex
utraque parte, aut promiſſione Matrimonii
ſive de futuro, ſive de præſenti; adeéôque
conjugicidium ſolum nunquam ſufſcit; item
fieri debet conſpirante, vel conſentiente oc-
ciſi conſorte. Vide. c. 1. de Converſ. infd. Can.
VI. Cultus diſparitas. Eſt Religionis di-
verſitas inter contrahentes Matrimonium, ſi
videlicet fidelis cum infideli vellet contrahe-
re. Imßhidelis hic ſtrictè, ùt paſſim in Jure
aliàs, pro non baptizato ſumitur; velur Ju-
dæo, Gentili, Ethnico, Turca, Pagano;
non verò latè etiam pro Hæreticco. Hæo
Religionis diverſitas licèt Jure Naturali & Di-
vino ſemper illicitum fecerit Matrimonium
per ſe loquendo; non tamen invalidum ex eo
Jure fuit, ſed vim dirimendi obtinuit ex ſo-
lo Jure Eccleſiaſtico, tradito potiàs, quàm
ſeripto. 7
VII. Vig. Dividitur in abſolutam & con-
ditionalem. Abſoluta, quæ eſt coactio om-
nimoda & corporalis de præœſenti illata relu-
Canti, velut ſi violentè cogaris ad porre-
ctionem manũs, quæ pro ſigno conſenſus ac-
cipitur, etiam Jure Maturali Matrimonium
Firittgz“ irri⸗

1202 DE MATRIMONIO.

irritat, cum conſenſum omnem excludat.
Conditionalis, per quam hic metus inrelli.
us

tur;, fi hic gravis ſit, atque injuſtè incu

eo fine, ut extorqueatur Matrimonium, di-

rimit iſtud, ſed ſolo Jure Poſitivo, juxta di-
Cta Cap. II. de ronſenſu metu extorto: item ſup
de Sponſal. metu extortis. =
VIII. Ordo. Ligat impedimentum hoe
eos ſolummodo, qui Ordine aliquo ſacro,
ut Subdiaconatûs, Diaconats, Presbyteratũs
initiati ſunt, quos Jus Eccleſiaſticum YZvid.
Seß- 24. C. 9. 21 . I. 2. Qut Clerici; vel vo=
ventes. Inhabiles reddit ad contrahendum
Matrimonium. M
IX. Ligamen. Eſt vinculum prioris Ma-
trimonii legitimè contracti, vivente utraque
comparte. Dirimit Jure Divino I1. Cor. 7.

quodeunque Matrimonium ſubſequens, niſi

vinculum hoc fuerit ſolutum vel morte al-

terutrius conjugis; vel ſolenni Religionis
Profeſſione, ſi Matrimonium nondum fue-

7

rit conſummatum.
X. Honeſtaz. Communiter publica ho-
neſtas dicitur: item Juſtitia publicæ honeſta-
tis. Eſt propinquitas, ſeu quædam Affinita-
tis ſpecies, orta ex Sponſalibus validis & ab-
ſolutis, & ex Matrimonio Rato, non Con-
ſummato. Ortum ex Matrimonio Rato,
dirimit ad quartum gradum incluſivè cum
conſanguineis Sponſæ, vel Sponſi; ad pri-
mum verò duntaxat, quando ex Sponſalus.

I

ſlt

ex!
be
leut
de
1e
jen
in⸗

lier
.
nes

lin

1

DI MATIMONIeO. 1203
Validis naſcitur jure novo Tridentini
Seſſ. 24. cap. 3. de Keform. Dixi: validis;
Trid. enim cit. correxit Jus antiquum, vi cu-
jus impedimentum hoc contrahebatur etiam
ex invalidis. Nec ceſlat impedimentum pu-
blicæ honeſtatis diſſolutis, mutuo licèt con-
ſenſu, Spouſalibus; ſic enim, apud Fagnan.

die 6. Jul. 1658. declaravit S. Congregatio;

idque die 10. menſis ejuſdem approbavit A-

lexander VII. juſsitque doctrinam hanc de-

inceps non ampliùs vocari in dubium.

XI. Ahinitas. Eſt perſonarum propin-

quitas orta ex copula carnali perfecta, ſive
licita, sive illicita; per quam duo fiunt una

caro; ſicque conſanguinei viri evadunt affi-

nes conſanguineis mulieris, ac viciſſim con-
ſanguinei geulieris conſanguineis viri. Affi-
nitas, ſi antecedit Matrimonium, poſtea con-
trahendum dirimit, ſi ſupervenit, privat Jure
petendi debitum. c. I. 8. de Conſj. && Ahn.
Eſt tamen quædam differentia inter affinita-
tem ortam ex copula carnali licita; & or-
tam ex illicira: prior dirimit Matrimonium

ulſque ad quartum gradum inoluſivè c. 8. cit.

quo corrigitur jus antiquum, vim dirimen-
di olim extendens uſque ad gradum ſepti-
mum: altera ſolùm uſque ad gradum ſecun-

dum incluſivè, jure novo Trid. Seſ. 24. rap.

4. Unde vir, defunéctà uxore, nequit con-
trahere cum conſanguineis defunctæ uſque

ad quartum gradum incluſivè; nec fornica-

tor

DE MaATRIMONIO.
tor cum conſanguineis fornicariæ pPrimi, aut
ſecundi gradus. Porro affinitas hæc non af-
ficit conſanguineos, vel conſanguineas, h. e.
non dirimit, nec impedir Matrimonium in-
ter conſanguineos viri, & coônſanguineas
mulieris; copula enim carnalis tantùm illum,
vel illam, quæ copulam habuit, cum con-
ſanguineis alterius parris connectit. .
duæ ſorores poſſunt ducere duos fratres:
item pater & filius matrem & filiam al-
teérius cognationis: filius mariti ex alia uxo-
re filiam uxoris ex alio viro. C. y. de
Conſ. & Affin. Can. p. Cauſ. 35. 4. 2. De-
mum Aßfinitas agit retro; hinc ſi ſponſus for-
nicetur cum matre, vel ſorore ſponſæ, non
poteſt implere ſponſalia; quia per hanc for-
nicationem ſponſa facta eſt affinis ſponſo;
ſed nec matrem, nec ſororem poteſt habere
in uxorem, ob publicam honeſtatem ortam
ex ſponſalibus.
XII. Clandeſtinitot. Si non contrahitur
coram proprio Parocho, vel alio Sacerdote,
de ipfius Parochi, vel Ordinarii licentia, &
duobus vel tribus teſtibus; Matrimonium
ſic clandeſtinè contractum irritum
Seſſ. 24. cap. I. de Keform.
XIII. Impotentia. Eſt
vel incapacitas ad exercendum conjugalem
actum. Alia eſt Waturalis, ex defectu natu-
rali proveniens; & ſic impotentes dieuntur
in Jure frigidi; alia eſt Accidentalis, à cauſa
ertrinſeca, maleficio, orta; atque ita i

fecit Zrvid.

negatio potenti?,

fenne
elu
Viucn
lis

tod,
in
1ed⸗
gen
lnve
1
gui
hen
o
ſiat:
(u
In
cur
gui
ſn
pel

un
lub

Dra
II
irin
pol
du

n.
I
4.

impotentia, quæ eſt in pueris ab uſu ratio-

DE MATRIMONIO. 1205G

tentes maleſiciati dicuntur. Porro ex his alia

iterum eſt perpetua vel temporalis; matrimo.
nium antecedens; vel huic ſuperveniens. Ex
his tantùm impotentia antecedens & Perpe-
tua, & quidem jure Naturæ, Matrimonium
dirimit; tum quia Lex Naturæ inval dat con-
tractum, in quo quis ſe ad impoſlibile obli-
gat; tum quia, ſi eſt tantùm ſuperveniens,
invenit Matrimonium verum & validum „
Proinde indiſſolubile; ſi eſt temporalis tan-

tùm, primò non irritatur à Jure Naturæ;

quia, ſpectato hoc Jure, ad validè contra-
hendum non requiritur, ut conjuges quo-
vis tempore coire poſſint; ſed ſolùm ur poſ-
ſint abſolutè, nec à Jure Poſitivo, cùm ab hoc
etiam approbetur. c. 6. de Frigid. & Malef.
Impotentia heæc non eſt idem ac ſterilitas,
cùm ex dictis ii ſolùm impotenter dicantur,
qui exercere actum conjugalem, h. e. con-
ſummare Matrimonium non pPoſſunt, nec
Per copulam fieri una caro; Meriles verò qui
ex copula præhabita prolem non ſuſcipiunt,
ut ſenes ad conſummandum Matrimonium
habiles, ſed inhabiles ad generandum.
XIV. Xtas. Reducitur ad impotentiam.
Etas ſeu impotentia, quæ eſt in pueris ante

perfectum rationis uſum, Jure Naturæ Ma-

trimonium dirimit; cùm rales Præſtare non
pPoſſint conſenſum, Jure Naturæ ad contra-
Ktum Matrimonii requiſitum; ætas verò vel

1S

1206 DE MATRIMONIO.
nis uſque ad pubertatem dirimit, ſed ſolo
jure Eccleſiaſtico, Matrimonium. Arg. c. 6.
de Frig. &à Malef. Pubertas autem duplex
eſt; Legalis, quam Leges præſumendo ſtaru-
erunt; éſtque in Maſculis annus ætatis deci-
mus quartus. c. 3. 10. I1, de Deſponfſ. impub.
in fœminis duodecimus c. 6. n. eod. tum
MWaturalis, dum malitia ſupplere ætatemn di-
citur, h. e. ſi ante pubertatis Legalis tempus,
jam adſit aptitudo ad conſummandum Ma-
trimonium. Sufficit ad valorem Matrimonii
pubertas naturalis, ut ex c. 3. 6. 9. & in. eod,
golligitur; & maximè ſi ætas legalis proxi⸗
ma fuerit c. 6. & 11. iicd.
XVV. Raptus. Eſt violenta abduétio fœ-
minæ, aut etiam maris, de loco in locum
Matrimonii ineundi cauſa. Dirimit Matri⸗
monium, quàm diu durat vis & circumſtan-
tiæ Raptũs juxta Trid. Seſſ. 24. c. 6. de Re-
* form. Dixi I. Violenta abductio; Raptus enim
non erit in ordine ad dirimendum Matri-
monium, ſi ſœmina lubens ac volens abdu-

ſbernt
(ucn i

ine il

1 atio ) 1
lecdl
ſemioinn
K
ſundc
lidede

n

catur. arg. c. penult. de Raptorib. tum enim

adhuc ſtat integra libertas Matrimonii; ob

quam unicè Trid. induxit hoc impedimen-

tum. II. Aut etiam maris, ſi fœmina violen-

I& abducat virum, ut apud Fagnanum in c.
We innitaris. de Conſtit. volunt AA. commu-
nius contra Sanch. & alios. Et ratio eſt: quia

Trid. ſtatuendo impedimentum Rapts con-

liber⸗-

ſalere voluit libertati Matrimonii; ſed hæe

a; n
Jue
cends
ſie n
quam
incur
quæ⸗
tur,
cum
Matri
Raptoa
moni
une

—☚

DE MATEIMONIO. 12 0007d7
Ee libertas æquè tollitur, ſi fœmina violentè ab-
ℳ14 ducat virum, quàm ſi vir fœminam. De-
enin inde ſaltem in correęlativis, && ubi eſt eadem
iofn. ratio, ſub ſexu maſculino etiam in Jure, ni-
s. ſi ſpecialis fiat exceptio, communiter venit
H fœmininus L. 1. 122. 195. F. de V. §S. Sed
A vir && fœmina in ordine ad Matrimonium
“ ſunt correlativa; Eſtque eadem ratig, nempe
“ libertatis; nec ſpecialiter hic excipirur fœmi-
n N. Na; ergo. Dixi III. Matrimonii "neundi cau-
n ſa; non enim hic Rapts nomine venit, ſi
D duæ perſona abducatur violentè ſolius exer-
3tn cendeæ libidinis caus, Vel ſpoliandi &c. cùm
igen i nondum lædatur libertas Matrimonii,
. duam principaliter intendit Trid. Igitur ut
ltr⸗ incurratur hoc impedimentum, non fſuficit
giupen quæcunque violenta abductio; ſed requiri-
ntln tur, ut fiat animo contrahendi Martrimonium
inin cam Rapta, & ut hæc, quando contrahere
46 Matrimonium attentat, adhuc ſit in poteſtate,/
hone aptoris ; licèt Rapta conſentiret in Marri
in monium z ſi enim non conſentiret, jam ali-
lens te unde adhue atque independenter à Con-

NA ſtitutione Tridentini nullum foret
inn , Matrimonium.
wel
ſ
7 2
t e V NE* .

INSTITUTIONES
THEOLOGICA

IN QUIBUS.

PRXLTER FIDEI DOGMAT

PROPUGNANTUR

QUESTIONES
SCHOLASTICE

QA AD NOTITIAM
SS. SCRIPTURARUM, TRAD.
TIONUM, CONCILIORUM,
ET HMERESUM CONFUTAT'I

NEM CONDUCUNT.
AD USUM

THEOLOGIICANDIDATORU
AcCCOMMODATX-
OPERA ET STUDIO PARTIM
k. UDALRICI MUNIER, Soc. JIrs-

Ss. Theol. Doct. ejusdemque in Univer-
ſitate Wirceb. Prof. Publ. & Ordin.
PARTIM EO DEFUNCTO

ALTERIUS EX EAD. Soc. SS. THEO
Doct. ac in ead. Univerſ. Prof. Publ. & Ordin.

TRACTATUS

DE SACRAMENTO POEN

TENTIAE, EXTREMLE UNCTIO
NIS, ORDINIS ET MATRIMONII.
Cum Permiſſu Superiorum.

IE

Urad Sräs

nunneun

ETTITTTENTITEIENEENNNS

WiECEBURGILY

m m WfNNNN

Lrke

19 20 2

12 13 14 15 16 17 18

11

15

O Salance Q

Focus

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

N

M

1.

J

H

4
.„☛— Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbh www.VXymaster. com