Pæ, ſi ſcribat: Non obſtane ſcandalo, ob defe- Mon
Gum poteſtatis. Jam vero ſi juxta B. Gregeo- un
rii mentem, percepta in confeſſione revelare, ben
etiam ſcandali declinandi cauſa, nequaquam li-
cet; ſequitur evidenter, multo minus poſſe
Pontificem relaxare legem de non violando ſ.
ſigillo, quam ſuper ſcandalo queat diſpenſare.

Nec refert, quod Papa in voto ac juramen-
to poſſit diſpenſare: ad hanc enim moderatio-
nem adhibendam juſtæ cauſæ ac neceſſitas ipſa
quandoque urgent. Quamquam nec ſic qui-
dem Prælatus, diſpenſando in voto, diſpenſet
in præcepto juris naturalis vel divini, ſed ſua
auétoritate faciat, ut quod continebatur ſub
voto, non contineatur, in quantum determi- unn
natur in hoc caſu hoc non eſſe congruam ma- am I
teriam voti. Ita ſimiliter argumentatur S. mmm
Thomas nuper cit. Ubi idem, & poſt ipſum in
Adrianus advertit, quod qui vovet, quodam-
modo ſibi legem ſtatuat: nemo enim adſtrin-
gitur ad juramentum aut votum ſine animo
ſeipſum obligandi: quare etiam diſpenſatio
voti ſe haber ad modum diſpenſationis, quæ
fit in obſervantia alicujus legis; lex autem fer-
tur reſpiciendo ad id, quod eſt ut in pluribus
bonum. Econtra ad ſervandam ſecreti ſacra-
mentalis fidem ſacerdos, aut ſiquis etiam alius,
ſine facto ſuo devincitur præcepto divino-
quod

Den
nr.
.
e
Iml.
e
col

e,

e.

1atio.

i
1W
.
6
l. .
W⸗. .
dN
ſhin
n.
ſo
o⸗
Ge
nlu
n
e

—

DB BœNITENTIA. 579

quod conſequitur ipſum ſacramentum: cujus

quidem præcepti laxandi nulla cauſa (uffi-

ciens excogitari poteſt: neque enum malum

tam grave occurrit, quam ſacri ſecreti vul-
gatio, quo confeſſio Chriſtianis omnibus ſu-
ſpecta & abominabilis evaderer. ð
Sanctitatem hujus legis ſuæ Deo pacuit
miraculis confirmare, dum linguam B. Joan-
nis Nepomuc. pro aſſerendo hoc ſigillo an-
nO I83. interemti immunem adhuc a corru-
Prione tot feculis in diem præſentem usque
ſervavit. Ex vitis etigam Patrum refert Al-
tiſiodorenſis 4. p. c. de confeſſ. cum quidam
in navi metu mortis publice confeſſus efſſet
crimina permulta, cæteri omnes;, qui eadem
in navi audierant, ſic omnium conrinuo fuiſ⸗

ſe oblitos, ac ſi illorum notitiam numquam

Percepiſſent. Sed annon hoc mazimum mi-
raculum, quod cum tot ſint ſacer dotes, quo-
rum nonnulli vitæ profligatæ, aur verſi in
amentiam, tamen rariſſime viſum ſit 8. ſigil-
lum periclitari? Quodfi nihilominus unus &

.

aler tam grandi ſacrilegio ſacra myſteria

Profanarunt, eos per Epiſcopum ſacerdotio
exauguratos magiſtratus politicus aut gladio
mulctavit, aut laqueo ſuffocavit, & proceſſu
Pronuntiato irrito, tam impie Proditos Ppe-
nitentes dimiſit impunes, donec aliunde ve-
nirent indicia legitima, prout contigit Vene-
tiis teſte Heliciano, De degradatione, c. 14. &
àpud Toloſates ann. 1579 ut recenſet Theo-
Ooz Pphilus

580 D PNITENTIA
Philus Rainaudus in Prato Spirit. ſ. in Ce-
turia hiſtoriar. tom. 17. oper. n. 13. ac Con-
ſtantinopoli ſententiam Patriarche Græco-
rum ratam habentibus magno Vezirio &
Muphthio ſummo Turcicæ ſuperſtitionis anti-
ſtite. Tanta ſacro iſti arcano exhiberur re-
verentia non a Catholicis tantum magiſtrati-
bus, ſed etiam a Mahometanis.

Quanta autem fide tam a clero Proteſtan-

tium, quam a Magiſtratu civili colatur,
oſtendit Gobatus, hic n. 778. 9- & 80. uhi
ait, virum quemdam, Gu⸗ ſilium veneno ſuſtu-
lerat in pago quoqam; in altero vero mulierem
aliud erimen capitale patribus ſuis Spiritualibus
Pradicantilus bona fide clam confeſſos; ab big
vers Præfelto denuntiatos, capitali ſupplicio
piam ſimpliciratem lutſſe. Exemplum aliud
Pprofert Bochmerus I. c. tit. 38. §. 48. ubi
queritur, Annam Nizelin, quæ folatii cau-
ſa adulterium Paſtori ſuo Lutherano cum

multa pœnitudine confeſſa privatim fuerat,

ab hoc ad magiſtratum delatam: & fuppli-

cio fuiſſe addictam nulla habita ratione re-

ſponſi, quod ICti Hallenſes ad hunc caſum
reddiderant an. 1694.

Kn
hoh
iel
Aml

10.
en.
Ge
n
N.
NK.

Belan⸗
tor,
0 Wi
r.
erent
ou⸗
,r
Pln
NN
I
⸗
Nn

Eenin
l

Nele.
n

DE UNcTIONE ExTREMA. 581

DISPUTATIO VII.

De Sacramentis Unctionis extre-
mæ & Ordinis.

CADIUT I.
De Sdacramento Unctionir extremæ.

ARTICULUS I.
Veritas Sacramenti Unktionis extremz.

Oia I. Extrema unctio affinitatem quam-
N dam habet cum pœnitentiæ ſacramento:
eo quod ad abſtergendas tliquias pec-
catorum per pœnitentiam ſüblatorum ordine-
tur: au non modo LPanitentiz, ſed etiam totius
Chriſtianæ vitæ, quæ perpetua pœnitentia eſſe de-
vet, conſummativum exiſtimatum ſit a Patribut,
ut notavit C. Trid. initio doctrinæ Extr. Unct.
ſeſſ. 14. A Latinis quandoque dicebatur Oleum,
aliquando ſacrum chrismatis oleum, aliquando
Oleum infirmorum, item ſacramentum exeuntium.
Græci appellabant Oleum ſanétum, qui titulus
in ipſorum Euchologiis legitur, uti &, Oratio
cum oleo.
Mota II. Lutherus, l. de Capt. Babyl. c. de
Extrem. unct. ritum quidem iſtum non rejicit,
ſacramentum tamen eſſe negat. Calvinus I. 4.

Inſt. c. 19. §. 18. & ſqq. & Kemnitius in 2. p.

Exam. cæremoniam iſtam irrident, ut biſtrio-
nicam ypocriſin. Eandem e ſacramentorum
003 cCata-

582 DkE UNCTIONE EXTREMA.

Catalogo: a Waldenſibus, aliisque antiquioribus

hæreticis expunctam fuiſſe, multi arbirrantur
cum Bellarmino, c. I. I. un. de Extr. Unct.
Verum Waldenſes in profeſſione fidei Uladis.
lao Hungariæ Regi oblata, ſacramenta inqui-
unt, ſeptenario ineluſa numero Eccleſiæ Chriſti uti-
lia eſſe pandimus. Poſtea extremæ unctionis ef-
fectum vere catholicum deprædicant.
Nec refert, quod Reinerus Cc. §. aliique
ſcribaht de. Waldenubus: Sacramentum unttionig
etiam reprohant: nec enim inficiabantur eſſe ſa-
cratnentum, ſed ſpernebant, Ppropter conſe-
crationem olei Propter abuſus, quod tantum
divitibus detut, & propter plures ſucerdotes ibine-
ceſſarior, aliosque, quos ubtendebant. Quare
Innocentius III. red turos ad Eccleſiam Waſden-
ſes ita profiteri juchit: Unétionem inf, morum
cum oleo conſecrato veneramur.
Huſſitæ etiam reſipiſcentes, aut de errore
eorum ſuſpecti, ex C. Conſtantienlſis præſcri-
pto, S. ult. rogandi ſunt: Urrum eredant, quod
Chriſtianus contemnens ſuſceptionem ſneramento-
rum O ufirm tionis .* Extremæ Unklionis, aut
ſolennizationis matrimonii pecoet mortaliter * In
d. autem C. Conſtantienſi Seſſ. 8. & 15. damnan-
rur quidem nominatim articuli J. e &
Hud, de ſ. Unctionis autem negatione nullus
eorum meminit. Unde clligirſa „ Wiclef-
fum I. 4. Trialogi c. 25. negantem, quod hoc
ſacrainentum a Chriſto aut Apoſtolis inſtitutum
fu rit, de conſecratione olei fuiſſe locutum.
Quod Albigenſes Extremam Unctionem e ſa-
cramen-

nfrtn
Un,
MI
ne ge⸗
M ae

dt⸗

Dre
int
lleſg.
conle.
onrun
Mine.
Qure
er.
NroN

e

⸗

DE UNCTIONE EXxTREMA. 583
cramentorum numero eliminaverint, teſte S.

Antonino, ſummæ Theol. p. 4 tit. II. C. 7. G. 5.

mirum non eſt: nam propago iſta impietatis
Manichaicæ longiſſime omnium a ſacris chri-
ſtianis receſſit.
Dico. Extrema uncéctio eſt verum novæ le-
gis ſacramentum. Prob. I. S. Jacobus epiſt. c.
5. v. 14. ita ſcribit. Infirmatur gquis in volis?
inducat Presbyteros Eccleſtæ, & orent ſuper eum,
ungentes eum oleo in nomine Domini: oratio
fiqdei ſalvabit infirmum, & allevialit eum Domi-
nus: & ſi in peccatis ſit, remittentur ei. Hac
Apoſtoli ſententia continentur omnia, quæ ad
eſſientiam ſacramenti à Catholicis omnibus; &
a plerisque Proteſtantium requiruntur. Im-
primis ſymbolum externum eſt unctio olei &
oratio fidei: deinde promiſſio gratiæ, eſt alle-
vatio infirmi & remiſſio peccatorum: denique
ipſa eadem Apoſtoli dicta divinam inſtitutio-
nem produnt, quia a nemine alio poteſt inſti-
tui ſignum, quod gratiam Dei certo conferat.
Prob. II. Innocentius I. epiſt. ad Decen-
tium c. 8. eadem Jacobi verba repetit: ac poſt-
quam conlſecrationem olei ab Epiſcopo pera-
gendam, & ejus uſum fuſe deſcripſiſſet, ita
ſubdit: Pœnitentibus (i. e. ſolenniter, ac non-
dum reconciliatis) ſtud fundi non poteſt, quia ge-
nus eſt ſacramenti. Nam quibus reliqua ſacramen-
ta negantur, quomodo unum genus putatur poſſe
concedi
Eadem Jacobi verba ad nos pertinere, &
debere etiam nunc & omni tempore Presbyte-
OO4 roS

184 DFE UNCTIONEEXTRFEMA:

ros id fagere quod jacobus ſcripſit, Patres ex-

preſſe dicunt: ut Origines hom. 2. in Levit.
Chrylſoſtomus I. 3. de Sacerdotio, Auguſtinus

in ſpeculo, & ſerm. 215. Auctor operis de vi-

ſit. infirm. tom. 9. oper. S. Auguſtini: V. Beda
in c. 6. Marec. & 5. Jac. aliique, quos large pro-

ferunt Bellarminus c. 4. & Suareſius diſp. 39.

Sect. I.
Prob UI. C. Cabilonenſe, an. 13. cele-

bratum, can. 48. ſecungum B. Jacobi Apoſt. in-

quit, documentum, cui etiam documenta Batrum
conſentiunt, infirmi oleo, quod ab Epiſcopis hene-
dicitur, a Preihyteris ungidebent. &. Eadem
eſt præceptio C. Aquisgranenſis, an. 936. ea-
dem Moguatini an. 847. eadem Regiaticenſis
an. 850. celebrarorum, aliorumque deinceps
usque ad C. Trid. Seſſ. 14
Eadem leguntur in Capitularibus Caroli M.
I. 7. C. 7 5. & 76; in capitulis Heraldi Turo-
nenſis, quæ an. 856. fuere promulgata. Ea-

dem capitula Hincmari Remenſis ſub idem

tempus, & canones Iſaci Lingonenſis: & duo-
bus ante ſeculis, liber pœnitentialis Theodori
Cantuarienſis ordinati a Vitaliano PP. an. 66¾.
ex quo Ivo Carnutenſis, decreti parte 15. cap.
26. ſtatutum excerpſit. In ſacramentario au-
tem CGregorii M. Feria V. in Cæna Dom. præ-
ſcribitur ritus conſecrandi oleum infirmorum:
ac in ordine ad viſitandum infirmum modus
ipſe inungendi & preces addendæ recitantur.
His accedit, quod Græci traditione perpe-
tua Extremam unctionem inter Ieptem ſacra-
menta

hel
cce
enn

1lNNe
Uuneſs
UII
Nſtheet

unt

lenen
l, n
Can
Eun

llger.
lhlait
e.
enr

llg

Ir
jumn
lene.
Piden
6, el.
CeNH
eeſs

no
Nr
Nen
DR
d
G.
h.
O .
des:
Dkoln
not
CNt.
eef

DE UNCTIONE ExTREMA. 58 5
menta venerentur, eosdemque ritus in ejus

adminiſtratione obſervent, quos Latini, ut

EoYoHναHν1o ſeu rituale ipſorum declarat: & ſcri-
bunt Simeon Thefſſalonicenſis, I. de ſeptem ſa-
cram. Nicçolaus Cabaſila in Expoſitione S. Li-
turgiæ, c. 29. Hieremias Patriarcha CP. in
reſponſ. ad Confeſſionem Lutheranorum, c. 7.
ubi teſtimonium S. Jasobi repetir.
Idem teſtantur exempla apud Surium I. 2.
& ipſos hæreticos Centur. 8. & ſeq. C. 6. Tres-
anus Presbyter Ssmus Seculo VI. moriturus,
accepta ſ. Unctione, Viaticum petiit, ut legi-
tur in ejus vita I1.: Februarii, apud Bollandum.
Sta. Kunegundis, ſec. VII & unctionis oleum &o
Euchariftiam ſili petiit miniſtrari-, ut ſeribit Su-
rius c. 14. .
S. Adelardus Corbeienſis Abbas ante obi-
tum a S. Hildemanno Epiſcopo, benediétionis
oleo, ſicut a G. Apoſtolo ſancitum eſt, inungi pe-
tiit, ut in ejus vita narratur.
Olj. I. Unctio, de qua epiſtola Jacobi me-
mimt, eadem erat, quam Marc. 6. Apoſtoli a
Chriſto miſſi ægris adhibebant: atqui hæc jux-
ta omnium fere & præſtantiſſimorum Theolo-
gorum ſententiam non erat ſacramentum; er-
go nec illa, quam epiſtola jacobi prædicat. Be.
MW. Maj. contra Theophylactum, Bedam, Ly-
ranum, Catharinum, Maldonatum & alios
abpud Tirinum. I. a C. Tridentino S. 14. Cc. I.
dicitur hoc ſacramentum a Chriſto apud Mar-
cum inſinuatum, per Jacobum autem Apoſtolum
& fFratrem Domini ſidelibus commendatum ac pro=
Oο mul-

586 DrF UNCTIONE EKXTREMA.
mulgatum. Inſinuatur autem id, quod non ex-
Preſle proponitur, ſed adumbratur & obſcure
indicatur, ut inquiunt Eſtius, Bellarminus &
alii. II. Marci 6. v. 13. Apoſtoli tantum ute-
bantur unctione ad ſanationem prodigioſam
morborum: nam à Chriſto mirtebantur täntum
ad prædicandum Evangelium, & ad confir-
mandum miraculis doctrinam ſuam, ut etiam
videre eit Mat. 10. Luc. 9. III. Apoſtoli tunc
temporis nondum erant ſacerdotes. Conſtat
autem ex verbis jacobi, ſolorum Presbytero-
rum eſſe, extremæ hujus unctionis cæremo-
niam peragere. IV. Apoſtoli cæcos, claudos, &
omnis generis ægrotos tunc linebant. Certum
autem eſt, ſaèramentum unctionis extremæ
ſolis lethali morbo decumbentibus miniſtrari
pofle. V. Apoſtoli promiſcue fideles æque ac

1
I1 U
6Funi

infideles Marc. 6. ungebant, neque rogabant wan

Prius, utrum languentes baptizati ſint: Sacra-
mentum unctionis ſolis baptizatis conferri po-
teſt & prodeſle. Probabilius ergo ſacramen-
tum iſtud tunc a Chriſto inſtitutum fuit, cum
Ppœnitentiæ ſacramentum primo ordinavit, cu-
Jus quidem conſummativum extremæ unctio-
nis ſacramentum exiſtimatum eſſe a Patribus,
inquit C. Tridentinum, Proœmio doctrinæ de
Extr. Unct. Ubi etiam ratio, cur ſaeramen-
tum hoc a Chriſto inſtitutum fuerit, reddi-
tur: Quia congruebat, hominem eo maxime
tempore novis & majoribus præſidiis muniri,
quo dæmon omnes vires & artes ſuas in illius
Perniciem exſerit. .

oezant
Menen
nun
Vliie

a
Ir
Ga.
Ut elen
Oltune
Dnltt

Uero.
em.
09,0
ertun
eme
eri
Ner
bPunt
r
nü.
Cinen⸗
,C

,.

o.
dos;
Ne de
Wel.
ledd⸗
mön

i V

DE UNCTIONE ExTREMA. 597
Inſt. I. Extremæ undtionis ritus fuit ab
Apoſtolis inſtitutus; ergo Sacramentum ve-
rum eſſe non poteſt. Ant. doeuit olim Hugo
Vicétorinus l. 2. de ſacram. p. 1I5. c. 2. quem
ſequuti ſunt Magiſter in Aro. d. 23. Alenſis, S.
Bonaventura, Altiſiodorenſis & alii quidam. p.
I. idem Theologi negant conſequentiam: ajunt
enim, mediate a Chriſto inſtitutum fuiſſe hoc
myſterium per Apoſtolos, quo nihil, putant,
detrahi efficaciæ atque excellentiæ ſacramenti.
H. II. W. Ant. (Quamvis non inficiemur, po-
tuiſfe Chriſtum hominibus delegare facultatem
ſacramenta condendi, ſup. difp. I. c. 4. a. I.
Pag. 191. & ſqq.: ibidem tamen probavimus,
ommia ſeptem Eccleſiæ Catholicæ ſäcramenta
immediate a Chriſto ſolo fuiſſe inſtituta. Ubi
etiam, quæ contra hanc ſententiam catholicam
obmoventur, ſoluta reperies.
Inſt 2 Non legunus, veteres usque ad IX.
Seculum ulli extremam unctionem impertiſſe
aut recuſaſſe: neque Scriptores, qui piorum

mortes conſignaverunt, indicant, aliquem illo-

rum extremæ undctionis ſacramento munitum
deceſſiſſe. Ergo. B. W. Ant. Argumentum
hoc negativum Hæreticorum abunde confuta-
vimus teſtimoniis Patrum & exemplis. Nam
Præterquam quod plurima primorum Eccleſiæ
Patrum ſcripta ad/ nos usque non pervenerint;
in his, quæ ſuperſunt, aliqua tantum rei chri-
ſtianæ capita tractantur. Hinc in argumentum
trahi non poteſt, quod auctor libri de Hierar-
chia Eceleſ. ſecundum multos Dionyſius Areo⸗

Pagita,

1

738 DE UNCTIONE ExTREMA.
pagita, unctionem extremam prætermittat
agit enim accurate de Sacramentis novæ legis,
prout per ea innoteſcere poteſt Eccleſiaſticæ
Hierarchiæ ordinata diſpoſitio ſecundum actio-
nes miniſtrorum & recipientium: non vero
omnia ſigillatim determinat, & ex propoſito
exponit: quam ob cauſam nec pœnitentiæ, nec
matrimonii facit mentionem.
Sed neque in hoc eodem I. de Hierarchia
Ecel. neque in LL. Conſtitutionum Apoſtolica-
rum, Clementi Rom. tribu ſolitis, fit mentio
Euchariſtiæ morituris dari ſolitæ per modum
viatici: neque Euſebius, nec Gregorii Nazian-
zenus & Nyſſenus, nec Ambroſius, Sulpitius,
Hieronymus, Metaphraſtes & alii piorum
mortem enarrantes referunt, datam ipſis S.
Euchariſtiam in viaticum fuiſſe; quod tamen
can. 13. (alias 12.) præcipitur, mirum igitur
videri non debet, quod de unéctione extrema
nihil meminerint. Nam I. Scriptores ea quæ
uſu vulgari trita ſunt, ut plurimum omittunt.
II. cum extrema unctio ſit quaſi perfectio &
eonſummatio ſacramenti pœnitentiæ, ea delibuti

Præſumuntur fuiſſe, qui pœnitentes diſceſſe-

runt. Atque hæc ratio eſſe viderur, cur nec
in vita Bernardi legamus, ipſum in morbo ul-
timo ſ. unctionem recepiſſe; nec ipſe, S. Mala-
chiam eodem Sacramento inunctum fuiſſe, in
Epilcopi hujus vita meminerit: cum tamen S.
hic Epiſcopus mortis ſuæ vates, ſat opportu-
nitatis ad illam recipiendam habuerit, & certo
conſtet, S. Bernardum ſacramentum iſtud ma-
XiImI

N

RNeen
Und
niide
Ninmcke
Winte
un
Hunn,
Lennt
Ae
in

arf

etten
ant
h
eer
lh.

arekne
Colcr.
nentio
ddun
en.
Hita
orun
066,
1nen
guu
en
Ne
ſfrom. .
A
.
o.
Mch
ſe,
mend
phorn
N
ſn

DEUNCTIONE ExTREMA. 789

ximi feciſſe. III. Denique cum Sacramentum
hoc non ſit ſimpliciter neceſſarium, & multi
ejus copiam, morte occupati, non habuerint;
ſcriptores piorum obitum ex hac vita narran-
tes, de eo tacuerunt. M
Obj. II. S. Jacohus & CC. dum ungendos
eſſe infirmos, dicunt, non excludunt ſanos.
Ergo nihil differre viderur ab unctione, qua
olim Apoſtoli, Marc. 6, alios etiam ungebant,
modo defeéctu aliquo corporis tenerentur. W.
W. Ant. Quando ſpeciale ſacramenti ſubjectum
deſignatur, cæteræ excludi cenſentur; præ-
ſertim ubi nulla in contrarium exempla extant.
Atqui ex tota Eccleſiæ traditione nequit oſten-
di, quod alteri, quam ægroto, ſacramentum
iſtud fuerit collatum. Sed & decretum Eugenii
in C. Florentino, ſolis infirmis id eſſe admini-
ſtrandum præcipit. Præterea juxta Tridenti-
num c. 3. eadem neceſſitate infirmus eſt ſubje-
ctum hujus ſacramenti, qua Sacerdos eſt ejus=
dem miniſter: conſtat autem, hunc ſolum mi-
niſtrum eſſe poſſe. Denique eidem C. Triden-
tino dicitur hoc ſacramentum infirmorum, & ,
exeluntium, non profecto ideo, quia ſolet hiſce
dari: alias Euchariſtia & Pœnitentia forent
etiam Sacramenta infirmorum & exeuntium:
ergo ideo tantum, quia his ſolis, non vero
ſanis poteſt adminiſtrari; ut pridem argumen-
tabatur S. Thomas cit. Quæ quidem omnia
ex effectu utroque Sacramenti Extremæ Un-
tionis inferius confirmabuntur. L

Imiſt.

5909 DrI UNCTIONE EXTREM A,

Inſt. Græci hoe Sacramentum fſanis etiam
conferunt. N. I. Ant. N. Conſ. Joannes Natha-
naél Cretenſis, apud Arcudium I. 5. concord.
c. 4. & ipſemet Arcudius deteſtantur hunc mo-
rem, tanquam novitium apud Græcos, & S.
Scripturæ adverſantem. Verum Goarius ait,
injuriam fieri ab Arcudio Græcis: eo quod
hæc cæremonia ipſis non ſit Sacramentum;
quippe quæ ſine forma ſacramentali, & inten-
tione Sacramentum conficiendi peragatur tan-
tum ut ritus pius: perinde ac veteres Latini eo-
dem oleo ungebant varios ægrotos, ad mor-
bos depellendum.
Hiinc ille abuſus apud GræcosS increbuit,
ſatisfactionis loco ungendi œnitentes. Quam
quidem relaxationem diſciplinæ interdicit In- ulg
nocentius IV. epiſt. ad Epiſc. Tuſeul. Sedis ult
Apoſt. kegatum. Gun

ARTICULUS II.
De materia & forma Extremæ Unklionis.
D'“ J. Materia proxima Sacramenti un- (M
Gionis extr. eſt inunctio ægroti. Ita Ca- lf
tholici omnes contra quosdam antiquos, qui- urni
bus oleum ab Epiſcopo benedictum videbatur in
eſie Sacramentum, unctio vero ufus ejusdem boe
Sacramenti. Hanc opimonem referunt, SS. Aln
Thomas & Bonaventura in 4. d. 23. & tamquam (t
improbabilem rejiciunt. Et merito nam Præ-
ter Euchariſtiam, nullum Sacramentum con-
ſiſtit in materia permanente, ſed in uſu. Sicut
HD ergo ex verbis Chriiti, Mar. ult. Buptizantes
e05;

ih
l

Mele,
iner.

tur lan.
Ainieo⸗
d mor.

DE UNCTIONE ExTREMA. 591
eos, intelligimus, baptilmi materiam proximam

eſſe actionem tingendi in aquam aut abluen-

di vel aſpergendi aqua, non vero aquam ipſam:
ita ex verbis Jacobi, Ungentes eum, recte co-
gnoſcimus materiam proximam Unctionis ex-
tremæ eſſe actionem ungendi oleo, non ve-
10 oleum.
Conf. C. Trid. Seſſ. 14. cap. I. cum dixiſ-
ſet, Materiam eſſe oleum, mox addit: NWam un-
ctio aptiſſime piritus ſancéti gratiam Tepraſen-

tat! Igirur docuit, unctionem eſſe Sacramen-

tum; quia ait, illam eſſe ſignum efficax gratiæ.

Id quod etiam ex ipſo nomine hujus Sacra-
menti diſcimus.

Plures ſenſus inungendos eſſe, conſtat I. ex
Decreto Eugenii IV. ex Rituali & carechlſmmo
Romano, a quibus ochli, aures, nares, os;
manus, renes & pedes ungi jubentur. Nihil-

ominus plurinm partium inunctionem tantum

ex præcepto Eccleſiæ neceſſariam eſſe, inde
colligimus, quod B. Jacobus ſimpliciter ſeribat,

Ungentes eum: quemadmodum ex Chriſti ver-

bis, Gaptizantes eos, immerſionem unicam, aut

lotionem aſperſionemve unius membri novi-
mus ſuffcere. Idem ſuadet uſus Eceleſiarum
Varius, plures, auf Pauciores partes inungen-

tium. In Eccleſia Rom. olim caput ſolum,
vel frons linebatur; ut ex libro Sacram. CGre-

gorii M. legimus his verbis: Poſtea faciat ei ſi-

nomine Patris &. quamvis ibidem ita quoque

Agnum crucis in sapite de oleo beneditto, dicense In-

habeatur: Multi enim Sacerdotum perungunt in.

. ſuper

592 DE UNCTIONE ExTREMA.
Juper in quinque ſenſus corporis. Renum inun-
Gtionem in mulieribus honeſtatis cauſa ſemper
omittendum monet Rituale Rom. uii & Conci-
lium Mediol. IV. ſub S. Carolo. In Codice Re-

migio Remenſi, in Riruali Pariſienſi, Mechli-

nienſi approbato ab Academia Lovanienſi an.
1588. allisque pluribus præſcribitur unius dun-
Xat ſenſus unctio, quando morbus contagio-
ſus, aliave neceflitas ita ſuadent, modo in fine
formæ dicatur: Quidquid per ſenſus peccaſti.
Dico II. Materia remota hujus Sacramen-

ti eſt oleum olivarum, ab Epiſcopo benedi-

ctum. Pars I. Traditur in epiftola S. jacobi:

Ungentes eum oleo. Unde concludunt PP & CC.

quæ ſupra laudavimus, oleum ad S. hanc inun-
ctionem requiri, & quidem oleum olivarum, ſ.
ex olivarum baccis expreſlum, ut Decretum
Eugenii in Concilio Florentino declarat: tale
enim intelligirur, cum oleum ſimpliciter ap-
Pellatur. Qu bus conſentit traditio Orenta is
& Occidentalis Eccleſiæ, quæ materia alia num-
quam uſæ ſunt.
Convenientiſſime autem oleum à Chriſto
fuit præſcriptum: mitigat enim dolores, af-
fert hilaritatem, ſanat morbos, robur membris
conciliat &c. prout alias oſtendemus. Quam-
vis autem nonniſi purum oleum adhibendum
ſit, valet tamen actio, ſi ei mixti ſint alii liquo-
res, aut unguenta odorifera, modo olei ſüb-
ſtantiam non deſtruant.
MNec refert, quod Innocentius I. materiam
hujus Sacramenti ait eſſe Cbriſma: nam i

wdeun
etetk
clenn

Denl

lnt,

11.

hummtan.
ene
Cor.
Ccſel
Me
nienle
BNiott
CoMr
o n
umen.
denec⸗

obi:

600
elnun
ln, 1.

retllin

lie
.

Henlis
Aanne

Cel

/ 1.

enbr 18

Qume
ndunn
ſn
Ge

aten

DE UNCTIONE ExTREMA. 593
bulo hoc græco unguentum quodlibet ſignifi-
catur: ſive ſimplex illud fuerit, ſive mixtum.
Pars II. Quod debeat oleum eſſe ab Epiſco-
po benediétum, tum a CC. ſupra citt. quibus
accenſe CC. Wormatlenſe cap. 72. & Aquis-
granenſe tit. 2. cap 8. tum ab Innocentio I qui
ſeribit ægrotos inungendos eſſe oleo ab Epiſeo-
po confecto, a Gregorio M. in l. Sacramento-
rum, a V. Beda commentario in c. 6. Marci,

& ſuper epiſtolam Jacobi: tum a perpetuo uſu

& tradirione totius Eccleſiæ tam ſolide firma-
tur, ut Bellarminus, Eſtius, Suareſius & non
Pauci T'T. purent, ſe eviciſſe, benedictionem
iſtam non fantum eſſe de neceſſitate præcepti;
ſed etiam Sacramenti.
Verum Franciſcus Victoria, Cajeranus,
Maldonatus, Sambovius aliique inſignes Theo-

logi nihilominus repugnant: quorum ſenten-
tia adhuc probabilis manet, ur ex eorum argu-

mentis infra addugendis videbimus.
Dico II. Forma hujus ſacramenti eſt pre-
catio, quam ſacerdos inungendo pronuntiar.
Prob. S. jacobus in epiſt. formam hanc ſatis

aperte indicat, dicens: Orent ſuper eum... Et

oratio dei ſalvabit infirmum &Sα.. Ex quibus
Verbis Eugemus IV. in Decrero C. Florentini,
& PP. Tridentini probant formam hanc Eccle-
ſiæ Romanæ: Per iſtam S. uncrionem, g. ſaam
Piiſimam wmiſericordiam indulgent tibi Dominus
quidquid peccaſti per viſum &. Qua formula
Eccleſiæ Occidentales olim utebantur. Orien-
tales autem Ecclelias omnes formam mere pre-
P p Cato-

1

/

594 DE UNCTIONE EXTREMA-
catoriam adhibuiſſe, evidens fit ex Græcorum
Euchologis, ubi ſacramenti hujus ritus deſeri-
bitur, nec quidquam reperitur verborum mo-
di indicativi & abſoluti.

Hinc S. Thomæs d. 23. J. I. 2. 4. d. 2. ita

concludit: In hoe ſacramento non poteſi eſſe for-
ma indicativi modi, ſicut in prædiétis ſacramentis.
Idem ſenſerunt Ss. Albertus & Bonaventura
aliique, quos refert & ſequitur Suareſius diſp.
40. Sect. 3.

Olj. I. cont. I. concl. S. Thomas in 4. d. 24.

q. 2. a. 3. q. 2. Bonaventura, Durandus, Ri-
chardus, aliique veteres Scholaſtiei omnes
quinque ſenſus neceſſario inungendos eſſe cen-
ſuerunt; ergo non erit verum Sacramentum,
quando una tantum pars corporis ungitur. He.
MW. Conſ. Suareſius ait, non omnes diſtincte lo-
qui de neceſſitate ſacramenti, ſed abſolute. S.
Thomas in ſupplem. q. 32. a. 6. D. Mla un-
tio ait, ab omnibus, quæ fit ad quinque ſenſus,
quaſi de neceſſitate ſacramenti. Ex quibus cum

eodem Suareſio concludimus, varias illas un-

Ctiones ſolum de neceſſitate præcepti eſſe ad-
hibendas. 7
Olj. II. cont. 2. conel. Concilia & Traditio
neceſſariam quidem, ajunt, eſſe benediétio-
nem olei ab Epiſcopo faciendam, non tamen

ideo ſequitur, eam eſſe eſſentialem: ſicut non

eſt eſſentialis Euchariſtiæ admixtio aquæ, licet

eam tota traditio commendet. Ergo oleum

non benedictum ſufficere poſſet ad ſubſtantiam

hujus Sacramenti, eo quod illud fimpliciter ab

Apo-

l
le
iatin
la e
,Nhnt
AMlen:
Cunt
1 un
Alrin
c

eik
RN
Conine
genn be⸗
Tplawl
ieabeti
Men
pnn

ne

h

orkue
ucl

I
Cleonr
plloteir⸗
bermnno⸗

e (Quod aqua vino miſcenda ſit in ſacrificio tan-
int tum ex uiu & Præcepto Eccleiiæ, diltincte de-
clarant d. Decretum ugenii ad Armenos & C.
Tridentinum ſeſl. 22. cap. 7. talem autem ex-
n, N. plicationem de benedictione oleo impendenda
Wnuspiam Concilia ediderunt.
lect Inſt. Etſi materia hujus ſacramenti ab Eu-
n genio IV. & C. Tridentino dicatur eſſe oleum
Epiſcopo benedictum; non tamen ideo ſe-
ele quirur, benedttionem Epiſeopi efle de eſſen-
ſ. A ta materiæ ad Sacramentum idonex;: nam
lu Clemens VIII. S. P. laſtructione de ritibus
Græcorum edita an. 1595 Prohlber, ne co-
min gantur Presbyteri Græci accipere oleum ab
N Epiſcopo Latino: quia ex antiqua conſuetu-
A dine Eccleſiæ Orientalis, Presbyteri poſſunt
„Ooleum infirmorum de licentia & commiflione
to Epiſcoporum benedicere. Ergo rofa olei be-
did. ned Gio non eſt neceſſaria, nili ex Præcepto
UIn Eccleligk. . W. Conſ. Pofle Sacerdoribus le-
do gari hanc poteſtatem, conſtat ex uſu Kccleliæ
e, Orientalis, quam Eccleſia Latina numquam re-
0 Ne Prehendit: oleum autem non benedictum ſuf-
Dum ficere ad hoc facramentum non fſatis Pprobatur.

. ”

DE UNcCTIONE ExTREMA 595
Apoſtolo præſcribitur. . M. Ant. Aqua
Baptiſmi etlam ex Eccleſiæ Præcepfo debet eſſe
Benedicta, nec tamen Concilia dicunt, mate-
riam Bapuiſmi debere eſſe aquam benedictam,
ſed naturalem: ergo cum materiam unctionis
extremæ dicunt eſſe oleum benediéctum „ ma-
jorem, quam præcepti neceſſitatem indicant.

Ppz Veruth

596 Dr/ UNCTIONE ENTREMA.
Verum quod Maldonatus tom. 2. de Sacra-
mentis, quæſt. 5. de cærem. Extr. Unct. ad
opinionem S. Thomæ & aliorum Scholaſtico-
rum de neceſſaria inunctione quinque ſenſuum
dixit: Ego non arbitror, de eſſentia Sacramenti
quidquam affrmandum eſſe, niſi, ſuphetant majo-
ves rationes: idem quæſtione I. ad I. argumen-
tum Catholicorum reſpondet, non eſſe neceſ-
ſariam conſecrationem olei ad veritatem Sacra-
menti; ſed tantum propter præceptum & diſci-
plinam Eccleſice, quæ conſuevit materiam omnis
ſacramenti prius benedicere, quam ſacramen-
tum conficiat. Ac propterea a CC. inſtitutum
fuit, ne unctio extrema fieret niſi oleo benedi-
QGo. S. Jacobum autem ſimpliciter de oleo
pronuntiaſſe, perinde ac Chriſtus locutus eſt
de aqua, cum baptiſmum inſtituit.
Eugenius IV. docere Armenos voluit ri-
tum Latinorum: C. Tridentinum damnare
voluit errorem Hæreticorum Waldenſium,
Calvini & aliorum, qui conſecrationes materiæ
ſacramentorum ſpernebant: ideo autem bene-
dictionem olei, non vero aquæ baptiſmnatis
meminerant, quod litem Scholaſticorum, an
illa olei conſecratio ad veritatem Sacramenti
neceſſaria ſit, an non, dirimere noluerint. Cæ-
terum Baſilius M. I. de Spiritu S. cap. 27. tam
de aqua quam de oleo ira æqualiter enuntiat:
Benedicimus aquam baptiſinatis, & oleum unctionis.
Quod autem quidam dicant, Apoſtolum
per verba illa, in nomine Domini, indicaſſe be-
nedictionem olei ab Epiſcopo præmiſlam, adeo
frivo-

1

Un
le

“
Ghnten
Ne

RN
AKI.N.
meahn
Mmneede
ndI
oh
nllenn
Unugl
Cen,
mult
K
Fenin
e
Uigtrn

veldan

Gai
Hemu
Luhr.
eſetens

een

Nde
momo’s
Utunen⸗
Atwomn
hbeneli⸗
Ge Ne
us el

it 1i
ononte
Echlem,
GNeie
lenbele
gliuni

,/4

weoct
,Ce.
W
oueni
nkte⸗
Gont

lane

5

DE UNCTIONE ExTREMA. 597
frivolum eſt, ut ne ipſis quidem hujus ſenten-
tiæ aſſertoribns probetur. Id enim ſolum ver-
bis illis ſignificatur, ſacerdotem vice Chriſti
fungi, & ejus nomine & auctoritate inungere
decumbentem.
Olyj. III. cont. 3. concl. Ss. Thomas & Bo-
naventura, Durandus aliique præſtantiſſimi
Theologi affirmant, ſua ætate Mediolani in uſu

fuiſſe formam, quæ dicebatur Ambroſiana,

abſolutam & indicativam, his verbis conce-
ptam: Ungo te oleo ſanctifieato in nomine Patris
Eilii & Shiritus &, ut more militis unéti præ-
paratus ad certamen, abëreas poſſis ſuperarve pote-
Nates. Similes formæ notantur in Codice Re-
migio Remenſi, in Codice Ratoldi, in Ritta-
libus Eccleſiarum Sueſſionenſis, Catalaunenlſis,
Ambianenſis &c. S. Albertus M. d. 23. a. 4.
ſcribit, ſe vidiſſe antiquiſſimos Germaniæ KRi-
tuales LL. & obſervaſſe, formam Extr. Unétio-
nis mere indicativam, quem ritum Gregoria-
num vocabant. Atqui durum valde videtur,
cum S. Thoma contra Albertum M. & alios
Theologos pronuntiare, formas tot Eccleſia-
rum indicativas fuiſſe invalidas. Ergo. H. I.
S. Thomas I. c. & in ſupplem. d. 29. a. S. ad 3.
aliique dicunt, verba illa indicativi modi non
eſſe formas hujus ſacramenti, ſed prævias di-
ſpoſitiones ad formam, inquantum intentio
miniſtri determinatur ad actum illum per verba
illa. Verum probabile non videtur eſſe, Al-
bertum, Bonaventuram, Durandum, Paluda-
num, Aureolum aliosque Theologos, qui
Pp 3 ſcripſe-

598 DEUNCTIONE ExTREMA.
ſcripſerunt, Ambroſianam, aliasque formas
Eccleliarum fuiſſe tantum indicativi modi, &
ad conficiendum ſacramentum ſuffeciſſe, omnes
tunc ignoraſſe, quod adhiberentur præterea
aliæ formæ precatoriæ.
Deinde ſicut is qui, affundendo aquam, ait,
Baptizote gρ. non recte dicetur proferre diſpo-
ſitionem præambulam formæ Baptiſmi, ſed
vere dicitur ſacramenti formam adjicere: ita
cum ad actionem unctionis dicebat ſacerdos
VUngo ie & haud apte ſatis d'cetur, illum pro-
tuhfle præambulam tantum diſpoſitionem, quæ
ad genuinæ formæ pronuntiationem miniſtrum
Præ aret: Ita Hugo Menardus in notis ad ſa-
cramentarium Gregorn M. contra Perrum Le-
deimam.
HNIinc k. II. formas illas ſolum grammarice,
Verbeotenus & mere materialiter fuiſfe indicati-
vVas; moraliter autem, virtualiter & & quiva-
lenter preces fuiſſſe. Confirmat hanc reſpon-
ſionem S. Bonaventura, qui a. I. q. 4. ad 2.
objectignem, quod non ſit eadem forma, Di-
cendum, inquit, quod ſecundum id quod eſt neeſ-
ſarium & eſſentiale ſacramento, eamdem oportet
eſſe. ded forma verbi non eſt neceſſaria ratione
vocis exterioris, ed prout eſt erpreſſiva verbi in-

terioris Susreſius item hanc formeam eſie ſuf-

ficientem aſſerit: Ungo te oleo ſancto, ut
Deus tibi remittat quidquid peccaſti &e., qula
verbo indicativi modi adjungitur ſufficiens de-
precatio. Atqui ſimilem precationem adjun-
QStam habent tam forma Ambrofiana, quam
cæteræ

T—

lelis 1
Minn 6
n An
noceli

ndn

1
veſtne
nol
ters
me

Anell,
, N
ele,
eerco⸗
n .
enpee⸗
ilrvn
ad l⸗
Umle.

natiee,
eati.
le.
han.
nu N.
ec
one
l in
10 UI
0.) G
end ⸗
adr

.

DEZ UNCTIONE ENXTREMA., 599
cæteræ nuper laudatæ; ac præſertim quam
Palacius ex lib. Sacramentali Venetorum ap-
probato per Leonem X. ita recitat: Ungo te
oleo ſancto, ut hac unctione protectus fortiter ſtare
valeas adverſus aéreas catervas, in nomine Patris
c* Filii & Spirit. S. Indicativo modo adjungit
deprecativum forma l. Sacram. Greg. M. In-
ungo te de oleo ſancto &. . . . Operare oreatura
olei in nomine Dei Patris ν. Per eumdem 1'hri-
ſtum Gα. lisdem ferme verbis concepta eſt
forma, quam Arcudius l. 5. concordiæ, c. 5.
ex Serario legi ait, in antiquo codice mſ. Ha-
litgarii Epilcopi Cameracenſis, qui florebat
Ludovici Pii temporibus. Vide quæ in hanc

rem diſſeruimus ſupra diſp. VI. C. 2. a. 2.

ARTICULUS III.
De effectibus hujus Sacramenti.
Ico I. Finis & effectus omnium præcipuus
Extremæ Unctionis eſt confortatio animi
adverſus difficultates in articulo mortis occur-
rentes. Prob. Apoſtolus ait: Et alleviabit eum
Dominus, Gr. 2v*, excitabit, novum ei
robur, alacritatem, lætitiam & vigorem ſup-
peditando. Kationem reddit Synodus Trid. in
procmio de Extr. Unct. Chriſtus hominibus
ſanis & valentibus per cætera ſacramenta ſatis
conſuluit, auxilia in iis maxima præparando,
queis ſe adverſus tela hoſtium integros concer-
vent. Opus ergo adhuc erat, ut firmiſſimo
hoc Unctionis extremæ præſidio munirentur
graviter ægrotantes eo tempore, quo & vires
Pp.4 corpo-

„

600 DrE UNCTIONE ENTREMA.
corporis nobis deficiunt, & dæmon vehemen-
tius omnes verſutiæ ſuæ nervos intendit ad perden-
dos nos penitus, & a pducin etiam ſi poſſit, divi-
næ miſericordiæ deturbandos; ecum impendere nobis
exrxitum vitæ perſpicit. Eadem confirmat C. Co-
lonienſe part. 7. Cap. 40.
Ex his conficimus, Sacramenti hujus effe-
ctum proprium non conſiſtere in gratia habi-
tuali, hæc enim eadem omnium ſacramento-

rum eſt; ſed in ſpecialibus gratiæ auxiliis, ac- MI

commodatis ad finem hujus ſacramenti, qui

tres potiſſimum ſpeétat effectus, ab illis auxi-

liis præſtaudos. Primus ad roborandam, ut
dixi, ſpem, in mortis articulo vel maxime ne-
