enim habent: ſis alſolutus a me; aliæ: abſolvimus
e; aliæ: alſolvo te. Si ergo Sacerdos pœniten-
tem non abſolvat precando, non una, & ea-
dem fuit olim abſolutionis formula; Ergo ne-
que idem Sacramentum pœnitentiæ. H. D. Il.
Non fuit formula abſolutionis eadem gramma-
tice C. eadem moraliter N. Imperativa & in-
dicative, numeri ſingularis aut pluralis idem
ſenſu communi ſignificat.
Ohy. 2. In Eceleſia Græca prioribus ſæculis
hujus Sacramenti forma fuit mere deprecativa:
Nam in Euchologio typis edito, & in pluribus
MSS. nihil præter preces a Sacerdote pro re-
miſſione peccatorum pœnitentis ad Deum fun-
dendas præſeribitur. Recentiores irem Græci,
ut Nicolaus Cabaly la Hieremias Pankxh

274 DE PœNITENTIA.
C. P. Reſponſione I, ad Lutheranos, in eisdem
precibus formam abſolutionis ſtatuunt: atque
hodiedum quamplurimi Sacerdotum Græco-
rum aliter non abſolvunt. Ergo. d. MW. Ant.
Eædem ſemper fuerunt formæ Sacramento-
rum in utraque Eccleſia, & prorſus immutatæ
in omnibus Eccleſiis, ut fatetur Morinus ipſe
c. 18. n. 2. Cum ergo Florentinum Concilium,
nihil contradicentibus Græcis, ac poſtea Tri-
dentinum dicant, hujus Sacramenti formam ſo-
lam eſſe verba, Abſolvo te, vel his ſimilia, ſe-
quitur, formam Eccleſiæ Græcæ numqum de-
Precatoriam fuiſſe. In Euchologia autem tan-
tum relatæ ſunt ceremoniæ & preces prolixæ,
ab omnibus Sacerdotibus ſuper pœnitentes pro-
mendæ, non ut eis pœnitentes abſolverentur,
ſed ut adjungerentur formulæ, queis abſolutio
pPerficiebatur, quæ in antiquis Latinorum &
Græcorum Ritualibus & Pœnitentialibus, juſta
ex cauſa omittebantur, quam retulimus diſp. 2.
C. 2. a. 3. ad Inſt. I. Obj. T.
Atque hoc Euchologiorum ſilentium præ-
bere occaſionem potuit, cur multi Recentio-
rum Græcorum in ſola deprecatione Sacerdo-
tum, vim remittendi peccata ſitam eſſe putent,
&ẽ formam antiquam omittant, quæ ſenſu in-
dicativo conſtat, & qua non pauci alii tum Ca-
tholici, tum Schiſmatici etiamnum utuntur, te-
ſte Arcudio de concordia utriusque Eccleſiæ
I. 4. C. 3.3 Presbyteri enim eorum dicunt, Habeo
te venia donatum: Epiſcopi vero, Mea medio-
oritas habet te venia donatum: Alii, Divina gra-
, 114

ehen
AN
rcco.
,.
No.
me
Mpſe
elun
n I.
.
1,E.
unce.
ntn.
volne,
lesplo⸗
Fenu,
Pli⸗
U O
lde

n N.
eeennb⸗
o⸗
Uecl)
S
elian.
oror
.
Uodel
ot, E
ln
D'
1

DE PœNITENTIA. 275

tia Somni Spiritus per me peccatorem & Cminimum
Jxrvum ſuum habet condonata, quæcumque peccaſti.
Hanc quidem Gabriel Philadelphienſis Epiſco-
pus habet: priorem vero tradidit Arcudio Ni-
cephorus quidam Eecleſiæ Conſtantinopolita-
næ Archidiaconus & Protoſyncellus vir doctus.
Idem Arcudius ex Manuicripto, Ruſſorum
idiomate conſcripto, talem abſolutionis formu-⸗
lam legit: Ab' omnibus peccatis, quæcumque nunc
coram me indigno confeſſus es, ota te faciat,
Ego quoque Pater ſpiritualis, poteſtate mibi a Deo
&ρ ſuperioribus conceſſa alſolvo te ab ommibus peo-
catis tuis. Det ergo tibi Deus, ut in hoc && in

Juturo ſæculo irreprebenſibilem te ſiſtas judicio ejus,

qui oſt benedictus in ſæcula. A duobus autem
Antiochenis Patriarchis hanc accepit: Medio-
critas noſtra habet venia donatum ſpiritualem filiun
Juum. Quæ quidem formæ omnes idem ſo⸗
nant apud Græcos, ac ſi quis latine diceret: Do
tibi veniam, mediocritas mea dat tibi veniam:
hinc omnes ſufficiunt ad abſolvendum. Mini-
me vero ſufficiet, ſiquis diceret: pſe Domine
dimitte, remitte, condona peccata bujus M., dquiq
tua eſt potentia, & tuum regnum Patris &.
habet enim hæc forma ſignificationem ſubſtan-
tialiter diverſam ab iſta, Alſolvo te; adeoque
iſti æquivalere non poteſt.
Iuſt. I. Euchologia habent formas Baptiſmi,
Confirmationis, Ordinis, & Extremæ unctio-
nis: at non apparet ratio cur formam Pœni⸗=
tentiæ non contineant; ergo forma Pœniten-
tiæ ſunt illæ preces, quas Sacerdotibus ſuper
8 2 Son=

276 DE PGNITENTIA.

confeſſos dicendas præſeribunt. E. M. Aſſ. Ideo
Euchologia non habent formam pœnitentiæ,
quia MSS., unde excerpta ſunt, eamdem non
habuerunt, quæ tamen formas quatuor illorum
Sacramentorum continebant: ſicut etiam Ritua-
lia latina habent quidem formas quatuor illorum
Sacramentorum, quin Pœnitentiæ formulam
habeant. Quodſi quæ as, cur cæteris formulis ac-
curate conſignatis in veterum Ritualibus & Eu-
chologiis utriusque Eccleſiæ, Pœnitentiæ ſo-
lius forma deſideretur? . Euchologia & Ri-
tualia antiquorum condita fuiſſe eo tempore,
quo formæ Sacramentorum viva voce miniſtris
tradebantur, nec ſine neceſſitate ſcripro quid-
quam mandabatur. Opus autem erat, literis con-
ſignari preces in Pœnitentiæ Sacramento & aliis
ufſitatas, eo quod plures eſſent ac prolixæ:
item formas & ceremonias quatuor dictorum
Sacramentorum, quod aliæ atque in ſpeciem
diverſæ adhiberentur in utraque Eccleſia, ut
citra confuſionem quælibet ſuos ritus religioſe
conſervaret. Econtra quoniam forma, Alſol-
vo te, breviſſima erat & perpetuo communis
utrique Eecleſiæ, nulla urgebat neceſſitas hanc
literis mandandi.
hiſt. 2. Clemens VIII. in inſtructione ſuper
ritibus Græcorum anno 1595. edita, jubet
Presbyteros Græcos, homini Latino in neceſ-
ſitate abſolutionem tribuentes, uti forma a Con-
cilio Florentino præſcripta, eisque permittit
adjicere precationem, quam pro forma abſo-
lutionis tantum adhibere alias conſueverunt.
L Ergo

e
enlix,
1non
Uum
Mn.
lnn
ohln
Hllor.
L.
le ſ.
&N.
or,
rs
dgit
cor⸗
ais
ire:
Croln
Nen
a, l
o
Ar
NMMun
Flae

ehet
de
oneck
mnidr,
Pelln
6

ſeſen

DE PœNITENTIA. 277

Ergo Pontifex vidertur approbare ut validam
Sacramenti hujus formam precationis ab ipſis
in pœnitentes Græcos prolatam. . M. Conſ.
Simpliciter & abſolute jubet adhiberi formam
Concilii Florent. Ergo ſolam formam depre-
catoriam, aliis Græcis uſitatam, tamquam in-
ſufficientem repudiat: nam alioqui hanc per-
mitteret, & non adſtringeret ipſos ad formam
C. Florentini. Sicut dum eodem decreto Græ-
eos Epiſcopos Latino Epiſcopo ſubjectos a Græ-
co Epiſcopo ordinari permittit, non interdicit,
eos forma & ritu Græco ordinari, etſi hæc a La-
tinorum ordinatione plurimum differre videan-
tur, approbantur tamen a Pontifice ut ſufficien-
tia; ergo illam formam deprecatoriam ad Sa-
cramentum Pœnitentiæ conficiendum ut nul-
lam & invalidam prohibet.
Inſt. 3. Quidam recentiores etiam Theolo-
gi cenſent, valere formas precatorias in Pœni-
tentiæ Sacramento, quamvis ſint illicitæ. Ergo.
Be. N. Conſ. Franciſci quidem Maironis hæc erat
Opinio: ſed venia dignus erat, quod ante CC.
Florentinum & Tridentinum ſcripſerit. Hanc
autem veniam non æque merentur nonnulli,
qui cum Eſtio, poſt illa Concilia idem dicere
auſi ſunt. Cæterum Morinus Dominicum So-
tum, Vaſqueſium & Bellarminum immerito in
ſuam ſententiam pertrahere conatur: contra-
rium enim docent: ac Sotus quidem in 4. d.
I4. q. I. a. 3. Qui deprecatione, inquit, ſolum uti-
ur, non abſolvit, ſed alſolutionem petit a Deo. Et
§. ult. negat valere formas: Alſolvat te Deus,
5 3 vel,

278 DE PœNITENTIA.
Vel, zribuat tibi abſolutionem, eoquod depreca-
tive accipiantur. Hanc ergo formam, Abſol-
vit, vel, abſolvat te Chriſtus, cum valere ait d.
3. J. un. art. 5. imperative accipit, non depre-
cative. Quo modo Arcudius recte ita argu-

mentatur: & in ſermone trito illa verla, parcat

tibi Deus, idem ſonant, quod, Ego tibi parco,
profecto poterunt in Sacramento, niſi aliud olſtet,
b. e. Eccleſiæ onſuetudo, eodem ſenſi dici, & va-
lebit Sacramentum.
Olj. I. Chriſtus Matth. 16. & 18. & Joan.
20. dedit etiam Eccleſiæ poteſtatem ligandi &
ſolvendi cenſuris, & nihilominus ſola preca-
tione poſſunt abſolvi ab excommunicatione;
ergo etiam a peccatis. . M. Conſ. Etiam mu-
tu, ſcripto; familiari converſatione, collatione
officii aut beneficii poſſunt abſolvi ab excom-
municatione, quamvis abſentes: quod tamen
nemo de Sacramentali abiolutione dixerit. Igi-
tur cum abſolutio a cenſuris non ſit actio Sacra-
mentalis, arbitrio Eceleſiæ omnino permiſſa eſt.
E contra Sacramenti forma a Chriſto determi-
nata, ab Apoſtolis tradita Eecleſiæ, ab hac im-
mutari non poteſt.

ARTICULUS III.

Quis ſenſus ſit verborum formæ hujus Sacramenti? Al

Noe I. Jam ſupra c. I. a. I. ad obj. 2. Inſtan-
Ltiam meminimus, Magiſtrum non ex-
tendere poteſtarem clavium ad remiſſionem
culpæ: nam diſt. 18. Lit. F. ſcribit, Sacerdoti-

bus

cn
M,

lyfe

leer⸗
ione,
nNr.
ore
tom⸗
unen
⸗
diett⸗
hrek.
gemm.
eit⸗

gmeii

. olu
Mri
⸗
don⸗

DE PGœNITENTIA. 279
bus tantum conceſſam eſſe poteſtatem ſolvendi
& ligandi, id eſt, offendendi homines ligatos vel ſo-
lutos. Unde ſenſus verborum, Ahſolvo te, alius
ipſi non eſt, quam, Abſolutum oſtendo & decla-
ro. Hunc ſequuntur ibid. q. r. a. 2. S. Bonaventu-
ra, Gabriel, Major, Alexander 4. P. q. 21.
Medina tract. 2. q. de effect. abſolutr.
II. Senſus alius horum verborum eſt: Ab-
Jolvo te, non a culpis, ſed ab obligatione eas
ſubjiciendi clavibus Eccleſiæ. Hanc interpre-
tationem referunt S. Bonaventura & Alexander,
& ex parte ſequitur Gabriel d. 18. J. ..
Richardus autem Victorinus l. de Poteſt. lig.
& ſolv. c. 21., Hugo Viéct. l. 2. de Sacram. pP. 14.
c. 8. & Scotus d. I4. Jq. 2. ad 2. arbitrantur, ver-
his illis ſignificari remiſſionem pœnæ vel æter-
næ, vel temporalis, juxta indigentiam poœni-
tentis. His adverſatur Janſeniſtarum error,
qui totam reconciliationem peccatoris cum Deo
fieri putant contritione perfecta & debitæ Sa-
tisfactionis exſecutione: unde hanc præmitten-
dam eſſe contendunt, ac demum a Sacerdote
verbis illis deelarari oportere, ipſum a peceato
jam eſſe immunem. =
Dico I. Senſus verborum abſolutionis non
eſt, Ego te oſtendo, declaro a peccatis abſo-
lutum. Ita S. Thomas q. 84. a. 3. ad 5. & in diſt.
18. J. T. a. 3. quæſtiunc. I. & cum eo Theologi
veteres ac recentiores. Argumentum, quo ex
verbis S. ſeripturæ utuntur; Richardus 'tapro-
Ponit. Extat quorundam Jententio tam Ffrivola,
ut ridenda potius, quam vefellenda videatur: n.
S Han

280 DE PœNITENTIA.

zant enim, Sacerdotes non habere poteſtatem ſol-
vendi, ſed oſtendendi ſolutos: ſed numquid Domi-
nus dixit, quod ſolutum oſtenderitis, erit ſolutumé
Dicunt, Sacerdotes non habere poteſtatem remit-
zenqi peccata, cum Dominus hoc dicat: & dicunt,
babere poteſtatem oftendendi remiſſa, cum Domi-
nus hoc non dicat.
Ex eisdem Chriſti verbis C. Tridentinum
ſeſſ. 14. cap. 6. decidit, Sacerdotis abſolutionem
non eſſe ſolum nudum miniſterium qeclarandi remiſ-
Ja ſ peccata. Et can. 9. contrarium propu-
gnaturos anathemate ferit.
Confirm. I. Declaratio iſta peccati remiſſi
non fit Deo: neque Eccleſiæ, cum plerumque
ſeereta ſit: nec fieri ſemper poteſt pœnitenti,
qui ſæpe ſurdaſter eſt aut moribundus ſenſu de-
ſtitutus: ergo eſſet ſermo plane otioſus.
Imo cum effectum divinæ gratiæ & remiſ-
ſionis peccatorum jam præiumeret, ſecundum
ſe quoque eſſet omnino inutilis æque ac fides,
qua Hæretici credunt remiſſa ſibi eſſe peccata
per Chriſtum.
Conf. Il. Hac Magiſtri explicatione enerva-
tur omnis poteſtas Eccleſiaſtica. Quis enim di-
XNerit, Papam & Epiſcopos illis Chriſti verbis,
Quacumque alligaveritis, && ſolveritis &c. vere
accepiſſe faculratem diſpenſandi, aut cenſuris
adſtringendi, ſi aliud nihil poſſint, quam decla-
rare, hunc hege non teneri, hunc eſle ligatum?
Denique ſupervacaneum foret miniſterium
Sacerdotum: cum quivis doctus & prudens vir
conſcientiam pœnitentis accuratiusi poſſet ex.
plo-

INr
ct

Un
Un
linl
rih

n
Dm.
n
it.
Vn,
Dn.

Mnn
kopen
rn.
on.

niü
unele
Nlenth
lice⸗
tenl.
dhen
de

Pecal

eerA.
Nind.
ſes,
. Ve
cenioit
Gedt
enn
foltert
Nudenit
16
o

DE PGNITENTIA. 281

plorare, ac de obtenta peccatorum venia judi-
cium ferre, quam Sacerdos qui literis & inge-
nio minus polleret.
Dico Il. Neque ſenſus formæ abſolutionis
eſt, Abſolvo te obligatione ſubjiciendi peccata
clavibus. Prob. I. . argum. Chriſtus Joan. 20.
dedit poteſtatem remittendi peccata: at ſolverce
aliquem ab obligatione præcepti, non eſt re-
mittere peccata. Ergo hoc ſenſu non exerce-
tur proprie facultas a Chriſto Sacerdotibus im-
Pertita.
II. Nullum ſenſum talis abſolutio haberet,
ſiquis confiteretur tantum peccata venialia, aut
lethalia alias jam legitime in confeſſione prolata.
III. Poteſt quis abſolvi a peccatis, quin ab ob-
ligatione illa confitendi ſolvatur, ut in materia
de caſibus reſervatis indicatur. IV. Ad talem
effectum non oporteret gratiam conferri in Sa-
cramento, nec requireretur diſpoſitio ulla ſu-
Dernaturalis in pœnitente ad obligationis hujus
ſolutionem obtinendam; ergo talis abſolutio
nihil participaret de ratione Sacramenti. Imo
nec utilis eſſet nec neceſſaria, cum ſe onere con-
fitendi ſola culparum ſuarum narratione pecca-
tor exſolvere Poſſet, ſine forma ulla verborum
ab audiente Sacerdote adhibita.
Dico III. Neque etiam forma memorata
habet hunc ſenſum: Abſolvo te a poœna pecca-
tis debita. Prob. eisd. argum. Secundum hanc
opinionem Sacerdotes numquam remitterent
Peceata: Chriſti autem verba, Quorum remiſe-
vItis pecoata &c., in ſenſu proprio accipi opor-
8 5 tet;

282 DE PNITENTIA.

tet, niſi vel Eccleſia aliud ſtatuat, vel circum-
ſtantia literæ aliud requirat.
Deinde contingere poteſt, ut quis iterum
ſe accuſet peccatorum tam mortalium, quam
venialium, quæ olim pœnitentiæ virtute & Sa-
cramento quoad culpam & pœnas omnes ab-
unde expiavit, ita ut nullus formæ tali effectus
ſupereſſet.
Dico IV. Verum ſenſum formæ hujus Sa-
cramenti nobis exponit S. Thomas dicto art. 3.
ad 5.: Abſolvote, id' eſt, Sacramentum Abſolutionis
Zibi impendo. Hanc B. Thomæ ſententiam Theo-
logi fere omnes hodie ſequuntur, ut omnium
optimam. Per formam enim Abſolutionis pri-
mario ae directe ſignificatur, & efficitur pecca-
torum remiſſio virtualis, ſeu talis formæ Poſi-
tio, quæ ſecundum ſe faciat hominem formali-
ter ex peceatore juſtum. Sive ergo pœnitens
ante abſolutionem juſtus jam ſit, ſive adhuc pec-
cator, ſemper vere profertur in eum memorata
Sacramenti forma: licet in ſolo peccatore per im-
Perfectam contritionem diſpoſito remiſſionem
etiam formalem & ſignificet, & operetur. Er Ratio
eſt; quia Sacramentum omne per ſe ac præcipue
ſignificat effectum ſuum primarium ſeu gratiam:
ergo etiam Pœnitentiæ Sacramentum præcipue
ſignificat eamdem gratiam prout remiſſivam pec-
cati. Prob. Seq. Si pœnitentia ſignificaret &
efficeret primario ac immediate remiſſionem
Ppeccati, & gratiam tantum ſecundario ac indi-
recte, ergo peccati remiſſio antecederet gratiam;
cum tamen unica cauſa formalis noſtræ juſtifi-
catio-

eh.

um
Gen
d.
RL.
fean

1o K.
It/,
foi
no⸗
hkſomn
opr.
helet⸗
ol.
Gll.
ens
bee⸗
Vokant
erir.
oven
Mer

de

Chnn.
eſpe
lapee⸗
e
Goren
ei
igetii
reſt

DE PœNITENTIA. 293
cationis dieatur gratia a Tridentino Concilio
ſeſſ. 6. cap. 7. & omnis formæ veteris privatio
formæ novæ induéctione poſterior cenſeatur.
Obj. I. Verba illa Chriſti, Luc. 7. v. 48.: Ke-
mittuntur tili peceata, tempore præſenti profe-
rebantur, eis tamen Chriſtus tantum declaravit
ac teſtatus eſt, peccatricem ſolutam ſuis crimi-
nibus eſſe, prius enim erant jam dimiſſa. Ergo
etiam forma, Abſolvo te, vera erit, licet decla-
ret tantum, peccata a Deo dudum dimiſſa eſſe.
H. M. Conſ. Ad argumentum jam reſpondimus
diſ. 5. c. 3. a. 3. ad Inſt. obj. 1. Textus Græcus
exprimit in tempore præterito: αιοvτ—. ο
a& ααaρτιαν vemiſſa ſunt tua peccata.
Qhbj. I. Quamvis peccata per contritionem
fuerint remiſſa, non tamen ſine ordine ad abſolu-
tionem; ergo hoc ſenſu peccata illa dieuntur re-
mitti per formam abſolutionis ſubſequentem,
quod per hanc illorum remiſſio quaſi complea-
tur & conſummetur.
Confirm. Sicut Chriſtus Patres dudum ante
a peccatis mundatos dicitur redemiſſe, quia ju-
ſtificati erant in virtute pretii, quod poſtea ſol-
vit: ita quamvis peccatum fuerit remiſſum prius,
tamen per hoc Sacramentum fit quaſi ſolutio &
ſpecialis applicatio meritorum Chriſti ad conſum-
mandum illum effectum. v. M. Conſ. Hæc ex-
Plicatio non tenet in venialibus per contritionem
prius remiſſis: neque in peccatis mortalibus
jam ſemel abſolutione ſacramentali deletis.
Neque ad rem præſentem facit exemplum
illud de juſtificatione Patrum antiquorum: iis
enim

284 DE PœNITENTIA.

enim prius facta eſt applicatio meritorum Chri-
ſti, quam exhibitio pretii a Chriſto fieret. Nunc
autem ex parte Chriſti cum ſolutio jam ſit ſuffi-
cienter exhibita, eadem tunc efficaciter applica-
tur, quando datur effectus divinæ gratiæ: at
hic effectus datur per contritionem; ergo per
abſolutionem non applicantur merita Chriſti ad
ſolvendam remiſſionem peccati per contritio-
nem ante dimiſſi, neque applicatio meritorum
Chriſti reſervatur in illud tempus, quo eſt appli-
candum Sacramentum, utcumque contritio vo-
tum Sacramenti contineat. Igitur modus iſte non
videtur ſatis accommodatus eſſe ad ſacramentalis
formæ ſenſum exponendum, eo quod vi formæ
novus effectus à Sacramento non producatur.
. II. In verbis iſtis, Abſolvo te, tacite
ſubauditur, quantum indiges; quare ſolum re-
miſſionem peccati ſignificant, quantum ad id,
quod de facto tollitur: ergo hic adæquatus ver-
borum iſtorum ſenſus ſecundum ſe unus ſem-
per & idem eſt. . MW. Conſ. Nam ſi pœnitens
ob remiſiſa prius & plane expiata peccata, nul-
lius amplius indigeret, forma in dicto ſenſu nec
Operaretur quidquam, nec ſignificaret.
Ohj. I. In Sacramento Pœnitentiæ remit-
titur pœna æterna, & aliquid etiam de pœnatem-
porali; ergo formæ ſenſus recte ſtatuitur iſte:
Abſolvo te a pœna peccatis debita. N. MW. Conſ.
Tam ob rationes Concluſ. 3. adductas, quam
quod remiſſio pœnæ æternæ tantum ſignifice-
tur indirectè per formam, prout nimirum fit:
fit autem non per ſe, ſed quatenus culpæ remiſ-

A
n
CMenn
at

ſioe-

C.
Mune
ſff.
Nlar.
e
o
nlud
Uittio⸗
orun
l.
o.
enon
ennls
Orane
Mur.
le⸗
n 1e
,
rer⸗
blen⸗
Mnlen⸗
itr l.
Ninee
lerih⸗
Atenn.
oe de⸗
NC
88)
nfe
Girmn:

DE PœNITENTIA. 295

ſionem conſequitur, in qua comprehenditur.
Quare etiam eamdem conditionem includit, ſci-
licet ſi ſit in homine ralis reatus qui remittatur:
quæ quidem conditio deficit in iis, qui peccata
gravia recitant; quibus antea jam ſunt abſoluti,
& in iis, qui venialium tantum ſe accuſant.
Temporalium vero poœnarum remiſſionem
forma eadem indirectè ſignificat pro modo diſ-
poſitionis, quam pœnitens ad Sacramentum ad-
hibuit. Quodſi Baptiſmus flaminis, qui virtus
tantum pœnitentiæ eſt, tanta virtute quando-
que pollet, ut cum culpis omnem etiam reatum
Pœnæ temporalis abſtergat; quanto magis effe-
tum iſtum præſtare poterit Pœnitentiæ Sacra-
mentum, dummodo peceator tam perfecta con-
tritione ſeſe ad effectum iſtum digne diſpo-
ſuerit.
Obj. V. Forma Sacramenti idem ſignificat,
ſive ad peccatorem edicatur, ſive ad pœniten-
tem jam juſtificatum: atqui prolata ad juſtifica-
tum non ſignificat tolli vinculum peccati; ergo
hoc etiam non ſignificat dicta peccatori. Minor
conſtat induléct. Rideretur enim, qui homini ſo-
luto ac libero diceret: Solvo te vinculis aut car-
cere. . Diſt. min. Prolata ad juſtificatum non
ſignificat, peccati vinculum rolli immediate,
proxime & formaliter C. mediate, remote ac
virtualiter N. In utroque ſignificat: Impendo
tibi Sacramentum Abſolutionis & ſignum illud
effectivum gratiæ, qua reddaris amicus Dei, &
in libertatem filiorum ejus vindiceris: quæ qui-
dem gratia formalem etiam remiſſionem pecca-
. 11

286 DE PoœNITENTIA.

ti operatur in eo, qui adhuc peccatis obſtrictus
tenetur. Igitur ridiculum non eſt, pœnitenti
etiam juſtificato dici: Alſolvo te: nam verba,
condono, abſolvo, remitto &. in uſu humano non
unice reconciliationem formalem & actualem,
ſed etiam radicalem & virtualem ſignificant: ne-
que filius, patrem, quem ſibi reconciliatum eſſe
novit, denuo veniam rogans, ridetur, quaſi rem
jam factam, adeoque impoſſibilem poſtularet. Er-
go homines iteratam condonationem poſſibilem
Putant, & ipſis vox, condono, quantum in ſe, idem
ſonat, ac, eo affelctu te proſequor, qui eſt incompoſ-
ſililis cum jure ad odium, ſive id fuerit, ſive etiam-
num exiſtat. Atqui identidem juſti quortidie
Deum obſecrant: Dimitte nobis debita noſtra:
nec id incaſſum, nam eumdem gratiæ Dei affe-
ctum ſibi exhiberi depoſcunt.
Inſt. I. Diſputatur hic potiſſimum, quem
ſenſum verba iſta, Alſolvo te, habuerint ex uſu
hominum, ante ſignificationem myſticam ex
Chriſti inſtitutione adje tam: atqui ex homi-
num uſu non ſignificant gratiam ſanctificantem,
neque Sacramentum Abſolutionis; ergo non
ſatis commode dicuntur primario ſignificare gra-
tiam ſanctificantem Saeramento Abſolutionis im-
pertiendam. Ne. Diſt. Aſſ. Iſta non ſignificant
ex uſu hominum determinate & explicite C. in-
determinate & confuſe N. Verbo, Alſolvo, in-
dicatur quælibet vera abſolutio, qualis etiam uſu
hominum habetur virtualis ſeu radicalis abſolu-
tio nuper explicata. Cum ergo gratiæ ſacra-
mentalis communicatio ſit vere abſolutio vir-
ua⸗

ſrichn
iteng.
ebe,
hnon
En,
U.
ncke
n
et .
Pihen
0Gen
r⸗
Etane
dile
.

en
NN
n
honm
Cnen
NN
ell⸗
se⸗
Kemt
C. i
voy.
Kataun
Sinſ
ieſ
Unoſ

DE PüœNITENTIA. 287

tualis, & quandoque etiam formalis; hæc utique
voce hac, Alſolvo, ſenſu vulgari acceptâ, com-
prehenditur, licet indeterminate & confuſe.
Inſt. 2. Forma Baptiſmi & aliorum Sacra-
mentorum collationem gratiæ etiam ſignificat;
ergo a ſignificatione Sacramenti Pœnitentiæ non
diſtinguitur. V. D. Ant. Significat collationem
gratiæ ex inſtitutione ſua ſacramentali C. ex ſig-
nificatione quam habet communi hominum uſu
N. Significatio ſacramentalis Baptiſmi, Pœniten-
tiæ & aliorum Sacramentorum, gratiam deter-
minate etiam exhiber. Econtra ſignificatio,
quam verba Baptiſmi habent ex uſu hominum,
non præfert gratiam, ſed ſolam intinctionem
aut ablutionem corporis: cum tamen vox, Ah-
Jolvo, quia quamcumque liberationem a culpa
ſignificat ex uſu hominum, illam etiam quæ gra-
tiæ collatione fit, neceſſario ſua ſignificatione,
licet indeterminate & confuſe contineat.
Ex quibus etiam apparer diſcrimen inter eum,
qui homini dudum e vinculis & captivitate ere-
pto diceret: Solvo te vinculis & carcere, & inter
Sacerdotem, qui pœnitenti juſto dicit, Abſolvo
Ze, nam prior vel ludit, vel declarat mere &
confirmat exemptionem factam; quia verba ejus
habent pro objecto immediato realem, forma-
lem & actualem ſolutionem vinculorum: cum
viciſſim Sacramenti forma objectum habeat
quamcumque etiam virtualem liberationem à
culpa factam.
Inſt. 3. Ergo forma abſolutionis partim ſe
haberet ipſam pro objecto, & ſimui grathun
eln

288 DE PœNITENTIA.

Dei, peccatum deſtruendum & hominem ab-
ſolvvendum. B. C. Illat. Seæpe contingit, ut
actus intellectus aut voluntatis ſe ipſi habeant
partim pro objecto: ita voluntas aliquid do-
nandi, præcipiendi, prohibendi, debet per ſe
ipſam id velle præſtare: ut: declaramus Cajum
innocentem, addicimus ei hæreditatem, lego ei
hortum ſuburbanum: & apud Logicos omnis
cognitio eſt adtus vitalis, omnis vox eſt ſonus
aëre percuſſo editus. Igitur, ſicut Sacramenta
cætera ſignificant effectus ſuos, non omnino ab-
ſolute, ied quantum eſt ex parte ſua: ita & for-
ma Pœnitenticæ ſignificat efficaciam abſolutionis
a peccatis, quantum eſt ex ſe, atque hoc modo
ſignificat exhibitionem Sacramenti ex ſe remiſ-
ſivi peccatorum, non in actu quidem ſignato,
ſed in actu exercito. Quæ omnia breviter ex-
preſſit Hugo victorinus l. 2. de Sacram. p. 14.
C. 8. dicens, hanc formam magis ſigniſicare virtu-
tem ſuam, quam eventum.

ARTICULUS IV.
Utrum Abſolutio ſine verbis dari pPoſſit?

Ota I. Ad eſſentiam formæ abſolutionis ſuf-
ficere ſigna, queis intentio Sacerdotis de
Ppœnitente abſolvendo convenienter exprima-
tur, ut ſunt ſcriptura, aut nutus, exiſtimarunt
olim quidam Theologi non ignobiles, ut Palu-
danus, d. 17. q. 2. a. I. num. 7., Medina, Cod.
Confeſſ. q. de modo confit., Petr. Sotus lect. II.

de Confeſſ., ubi dicit, hanc ſententiam poſſe ſe-

cure teneri, quam tenent, inquit, plures noſtrorum.
Sylve

nr
Ala
fudkm
D
And
oN
Gnn
h
,⸗

en d
it, u
beant
lco.
Prl.
Cn
Cond
Pſonn
Imen
noeb.
Kr.
lioass
nol
nl.
gono,
erer.
N
onil

,
isc
Cincg.
W
n D
na,

Diy PœNITENTIA. 299
Sylveſter, Armilla, Tabiena, Rainerius, &
Præcipui veterum Thomiſtarum, inter quos S.
Antoninus 3. p. TIIt. 14. C. 19. H. 9. & tit. 17.
c. 12. & C. 21I. H. 3. refert in Conc. Baſileenſi
tractatam fuiſſe quæſtionem, quid faciat Sacer-
dos, qui ſine jurisdictione audivit Confeſſio-
nem, & abſolvit pœnitentem, multosque di-
xiſſe, poſſe poſtea petere jurisd ctionem, &
abſolvere illum ubicunque ſir. Opinionem
eandem indicant Adrianus, Navarrus, & com-
plures alii. 3
II. Ad idem argumentum ſpectat quæſtio,
utrum Sacerdos abſentem pollit abſolvere?
nam licet verba Protulerit, verba tamen pro-
Pria eſle nen poſſunt ei, ad quem diriguntur:
cum enim ab eo non percipiantur, rem ſigni-
ficatam in eo exprimere non poſſunt. Poſſe in
caſu neceſſitatis confeſſionem fieri Sacerdoti ab-
ſenti & ab eodem abſente abſolutionem dari,
teruerunt auctores modo recitati cum Richar-
do, Majore, Alexandro, & quibusdam aliis,
quorum ſententiam Dom. Sotus, Relect. de te-
gendo ſecreto, memb. 3. q. 4. Concl. 5. dub. 4.
ait, fortaſſe eſſe veram.
Quamvis autem S. Thomas in Quodhbeto
quodam doceat, confeſſionem fieri poſle per
Scripturas, ut Suarez memorat; nmihilominus
in4. d. 17. q. 3. a. 4. . 3. ad 3. ait, in extrema
neceſſitate utilius effe confiteri Laico præſenti,
quam Sacerdoti abſenti: ubi innuit Sacerdotem
abſentem ablolvere non poſſe. Eum ſequitur
Scotus, nixus eo unslo, quod confelli⸗
de-

290 DE PüNITENTIA.
debeat eſſe ſecreta: quod ſane rem intentam
non evincit. His conſentiunt Thomiſtæ, Car-
dinalis Toletus, Suarez, Gregorius de Valent.,
Edmundus Augerius Catechiſmi c. 4. lect. 7.,
ac Theologi recentiores omnes.
Dico L. Sacramenti hujus forma ſufficiens
verbis propriis ac voce humana eſt proferenda.
Ita Magiſter in 4. d. 14., S. Thomas q. 84. a. 3.
ad 3., & Theologi modo laudati. Prob. Juxta
Decretum Eugenii in C. Florentino editum, Sa-
cramenta novæ legis conſtant verbis: a qua re-
gula generali non eſt facienda exceptio, verba
analogice aut in ſenſu improprio accipiendo in
Sacramento aliquo, niſi Eccleſiæ Traditio aut
conſenſus Doctorum id ſuadeat. Atqui nec
Traditio Eccleſiæ, neque Doctorum conſenſus
exceptionem talem in Pœnitentiæ forma facien-
dam ſuadent. Ergo. Prob. min. Ex documen-
tis antiquis conſtat, in Eccleſia dum pœniten-
tes abſolverentur, ſemper adhibita fuiſſe verba
formalia vel phraſi indicativa vel imperativa,
Vel, ut quibusdam placet, deprecatoria aut im-
petratoria: nec apparet veſtigium, quod nutu
aut ſigno alio verbis æquivalente Sacramentum
hoc fuerit unquam adminiſtratum.
uid? quod Concilium Florentinum in
dicto Decreto doctrinam iſtam de Pœnitentiæ
Sacramento vel maxime explanat docens, for-
mam hujus Sacramenti eſſe verla, quæ Sacer-
dos profert, cum dicit &. Qui conſonat Sy-
nodus Trident. Seſſ. 14. cap. 3. declarans, for-
mam Sacramenti Pœnitentiæ in illis miniſtri e⸗
V is

M
lfin

ehtam
Cr.

len,

1,,

He
Een
19
YN
n ⸗
lare.
Netbe
do n
lio en
ine
Nenl⸗
cen.
len
cnen⸗
leretn
ennnd
ur .
Nl

eltum

nn n
6neore
,
G
ong
lads, .
Polini

Se

DE PœNITENTIA. 291
lis poſitam eſſe: neque preces adjungi ſolitas
ad formam perfinere. =òM
Ex quibus intelligimus, vera ac formalia
verba a Conciliis ad Pœnitentiæ & quinque pri-
orum Sacramentorum formas abſolute requiri:
nam memoratum C. Florehtini Decretum in
ſolo Matrimonii Sacramento cum exceptione
loquitur, dum ait, cauſam ejus efficientem eſſe
vegulariter conſenſum per verba de præſenti ex-
Dico II. Sacerdos non poteſt abſolvere niſi præ-
ſentem. Prob. I. Quod in uſu & adminiſtratione
Sacramenti Eccleſia nec facit, nec fecit unquam,
ſignum eſt fieri non poſſe: atqui nullo exemplo
doceri poteſt, abſentem àa Sacerdote umquam
abſolutum fuiſſe. Ergo. Major prop. inde pa-

tet, quod fere omnia; quæ ad doctrinam &
diſciplinam de Sacramentis attinent, licet in S.

Scriptura fundentur, ex uſu & traditione Ec-
cleſiæ firmari præcipue oporteat ac declarari.
II. Nuper oſtendimus;, ad Sacramenti hu-

4 jusformam ſermonem humanum neceſſario re-

quiri. Præterea eſt talis ſermo, qui dirigatur
ad perſonam aliam per pronomen, Ze, TZili;
Vos, Vobis, & in formulis precatoriis, MHic,
Mte &c. Atqui particulæ tales ad veritatem
ſermonis perſonam præſentem exigunt: licut
in forma Euchariſtiæ particulæ Moec, Hie,
ſubjectum, in quod efferuntur, præſens requi-
runt; neque fieret transſubſtantiatio aàab eo, qui
per pronomina, IIud, Ile, formas conſecra-
tionis in panem, aut calicem abſenten ediceret.
I2 Ergo

292 DE PœNITENTIA.
Ergo idem tenendum eſt de forma Sacramenti
Euchariſtiæ. 4
III. Clemens VIII. Anno 1602. die 19. Jul.
Hanc propoſitionem, ſeilicet licere per Iiteras ſeu
internuntium Confeſſario alſenti peccata ſacramen-
taliter confteri, & ab' eodem alſente abſolutionem
obtinere, ad minus uti falſam, temerariam, &*
ſcandaloſam damnavit, ac probhibuit &c. Atqui
non damnavit Pontifex ſimpliciter confeſſionem
abſenti factam, ut conſtat ex declaratione per
Paulum V. Rituali Romano adjecta, & ex iis,
quæ infra dicturi adhuc ſumus: ergo damnavit
potiſſimum eam partem, qua abſolutio abſenti
impertita defenditur.
Olj. J. Cum Pœnitentiæ Sacramentum ſit
inſtitutum per modum judicii, nihil eſſentiali-
ter poſtulat, quod non ſit de eſſentia judicii:
atqui de eſſentia judicii non eſt, ut verbis for-
malibus ſententia feratur, ſed ſeripto ſolet ſee-
pe dari, ac nutibus fieri etiam poteſt. Ergo.
B. MW. Maj. Actio Sacramenti Pœnitentiæ in plu-
ribus ab judicio forenſi diſcrepat: idem enim
in hoc Sacramento actor, reus, & teſtis eſt,
cui pro ſe & contra ſe peroranti fides habetur;
& qui numquam damnari poreſt, ſed ſemper
abſolvitur, dummodo vere pœnitens acceſſerit.

Weque hic paritatem peti poſſe a poteſtate ſol-

vendi a cenſuris, oſtendit reſponſio ad obj. 3.
art. 2. L
Obj. I. Quamvis C. Florentinum in laudato
Decreto Eugenii tradar, Confeſſtonem oris pPar-

tem eſſe materialem Sacramenti Ponitenmtis .
illa

enn

u.
1
i,.
Fn
n,
ugl
loen
e per
11s,
Muft
Deni

n
innil.
lei:
8lr.
Na
. 1
enht
n ann
el⸗
heu,
lnhel
Ceti.
ne
o

10 4
Clen,
en,

DE PGNITENTIA. 292
illa tamen ſeripto, nutu, aut abſenti etiam fa-
cta ſufficit; ergo licet idem Concilium doceat,
abſolutionem verbis impertitam, eſſe formam
hujus Sacramenti, poterit eadem etiam nutu
præſentibus, aut per literas abſenti dari. Ne.

MW. Conſ. Ex uſu perpetuo Eccleſiæ, ex Patrum
& Conciliorum traditione novimus, a Chriſto

ſola verba pro abſolutione fuiſſe aſſignata, non
item pro confeſſione: expreſſior enim ſignifi-
catio magis ex parte formæ requiritur, quam
ex parte materiæ. Declarantur iſta ex Baptiſ-
mi adminiſtratione & Euchariſtiæ, quorum for-
mas vera verba a Chriſto præcepta fuiſſe nemo
dubitat; etſi hujus præceptionis argumentum
potiſſimum ab Eecleſiæ traditione conſtanti pe-
tatur.

Inſt. Etiam ad Sacramentum Matrimonii

peragendum verba ordinarie requiruntur, quod

nihilominus in caſu neceſſitatis nutu, ac literis
etiam inter abſentes perficitur: ergo idem te-
nendum de abſolutione ſacramentali ideo neceſ-
ſaria, præſertim in caſu, quo Sacerdos loquen-
di impotens pœnitentem nonniſi per ſigna alia
abſolvere poteſt. . M. Conſ. In Matrimonio
Chriſtus naturalem contractum honorare tan-
tum voluit, & in eo altiorem Saeramenti ra-
tionem fundare, igitur materiam & formam

priorem reliquit: ar in Sacramento Pœnitentiæ

ritum ſpecialem inſtituit, eique ſpecialem for-

mam novæ Legis Sacramentis accomodatam de-

ſtinavit, quæ verbis proprie talibus conſtaret.
Quodſi in Baptiſino, qui majoris multo neceſ-
1 3 ſita⸗

—

294 DE PGNITENTIA.

ſitatis Sacramentum eſt, quoad formam ver-⸗
balem diſpenſatum non fuit, quanto minus id
erat opus in hoc Sacramento, cujus defectum
poœnitens contritione ſupplere poterit.
Obr. II. Ex ſola natura & inſtitutione Sacra-
menti Pœnitentiæ perquam difficulter ſuadetur,
abſolutionem per ſigna verbis æquivalentia da-
tam, aut literis abſenti miſſam, Jure Divino
irritam eſſe ac nullam, ſed potiſſimum Theſeos
noſtræ argumentum ab uſu & traditione Eccle-
ſiæ ſumitur. Atqui exempla plura abſolutio-⸗
num abſentibus miſſarum exhiberi queunt: nam
I. S. Cyprianus I. I. ep. 17. ſeribit, ſe recepiſſe
confeſſiones aliquorum abſentium, per ſeriptu-
ram; ergo videtur ipfis etiam abſentibus red-
didiſſe abſolutionem, hujus enim ac confefflio-
nis par eſt ratio. II. S. Thomas Cantuarienſis
in carcere detentus Romam pro impetranda ab-
ſolutione miſit. III. Apud Euſebium I. 6. C. 34.
Serapion quidam ægrotans milit ad Presbyte-
rum quemdam ægrotantem, ur ipſum abſolve-
ret, & ſibi Euchariſtiam per miniſtrum quem-
dam mitteret: qui cum illi Euchariſtiam miſe-
rit, præſumitur etiam illum abſolviſſe. IV. Ro-
bertus Cœnomanenſis Epiſcopus morti Pproxi⸗
mus a Patribus Concilii Duciacenſis an. 872., &
Potamius Bracarenſis Epiſcopus a Patribus Con-
cilii X. Tolerani abſolutionem obtinuerunt. Sed
& Hildebaldo Sueſſionenſium Epiſcopo abſolu-
tionem per literas poſtulanti dedit Hincmarus
Archiepiſcopus Rhemenſis. V. Hisce accedit
judicium Patrum multorum Conc. PBañieenis
quod

i

DEPNITENTIA. 295
quod initio hujnus art, ex S. Antonini 3. parte
adduximus. B. MN. Acumpt. Omnibus hiſce
inductionibus non aſtequitur Morinus, quod
