ipſum affirmant Petrus Act. 5§. v. 3I. Et cæ-
teri Apoſtoli, Act. I1. v. 18. Et Paulus Act. 17.
V. 3O. C. 2O. V. 2 I. C. 26. V. 20.
Adhæc ſola Lex Evangelica promiſſionem
haber gratiæ. Ergo cum pœnitentiæ promiſſa
gratia ſit Pſ. 5o. v. 19. Cor contritum & humilia-
tum Deus non deſpicies. Iſai. 66. V. 2. Ad quem
reſpiciam, niſi ad pauperculum, & contritum ſpi-
ritu, & trementem ſermones meos. Ezech. 18.
v. 21I. Si impius egerit pœnitentiam. .. vita vi-
vet: Ppœnitentiæ, non tantum prout ex fidei
con-

60 DE PCNITENTIA.
conſolatione & ſpe veniæ exoritur, ſed etiam
in quantum præſumit terrores divinitus inje-
Gos, & ex vera perfectaque cordis contritio-
ne perficitur, ad Evangelium potiſſime per-
tinet.
Olj. I. Conc. Trid. Seſſ. 6. C. 6. docet,
Pœnitentes, excitante divina gratia a divinæ ju-
ſtitiæ timore concuti. Sed actus gratiæ excitan-
tis non eſt liber. Ergo actus pœnitentiæ non
eſt liber, ſed per illum homo magis agitur a
Deo, quam agat. N. W. Conſ. I. Tridenti-
num non ait, timorem illum, quo peccatores
utiliter coneutiuntur, eſſe pœnitentiam, ſed diſ-
poſitionem ad juſtitiam eſſe. I. Non quilibet
terror ac timor juſtitiæ divinæ eſt diſpoſitio ta-
lis: nam & demones eoredunt & contremiſeunt.
Jac. 2. V. 19., nec tamen peccatum ſuum ode-
runt, nec tumorem & obſtinationem deponunt:
& Felix ille Syriæ Præfectus, Act. 24. V. 25.
audiens Paulum de judicio futuro diſputantem
tremore concuſſus cor lapideum retinuit. II.
Tametſi ſalutaris ille terror, quo divinitus pri-
mo percelluntur peccatores, nemini liber ſit,
utpote gratia excitans: hujus tamen quaſi effe-
Gus, timor divinæ juſtitiæ, quem adjuvante

Dei gratia concipiunt, liberrimus eſt, eoque

bene diſpoſiti libere moventur in ſpem, di-
lectionem Dei, & in odium ac dereſtationem
Peccati.
Olj. III. Vere pœnitentes ipſi ſe contem-
nunt, deteſtantur, nihilque in ſe boni, ſed
multa mala agnoſeunt, atque idcirco ſe indi-
gnos

mn
UImir

S

detinn
g inje.
MIritio.
I Per⸗

e
innſt.
ereiten.
ie non
gtura
ldenti-
Kores
ſeccll.
Guiibet
lo.
liuet.
node.
hunt:
V. 25.
aatenmn
. W
tiopri
berit,
l efke⸗
vaee
eocue⸗
n, i.
tionemn

COlltet
ol,

le

DE PœNITENTIA. 61

gnos gratia, dignos odio & ſuppliciis judicant.
Ergo actus pœnitentiæ hominem omni opere
bono ſpoliat, & replet maledictionibus: & con-
ſequenter opus bonum eſſe non poteſt. . M.
Conſ. Quod peccator ſe videat malis repletum,
ac pœnis dignum reputet, non oritur a pœni-
tentia, ſed a cognitione ſui, & humilitate: ne-
que pœnitentia aut virtutes iſtæ reddunt homi-
nem ſpoliatum bonis, & plenum maledictioni-
bus, ſed talem præſumunt, & tam male affecto
ſuperveniunt. Ideo enim dolemus, quia in
Deum peccavimus: nemo autem peccat, quia
admiſſa peccata defler. Sicut nemo vulneri-
bus aut morbis repletur, quia ex vulneribus &
morbis dolet: ſed ideo dolet, quia vulnera
morbosque ſentit. Nec facinoroſi flagitiis
replentur, quia ſupplicia & judicem timent:
ſed ideo ſupplicia & judicem timent, quia
ſe flagitiis obſtrictos eſſe noverunt.
Oljic. W. Actus pœnitentiæ oritur ex vo-
luntate deſtruendi peccatum, & ſatisfaciendi
Deo, acſi nobis hoc eſſet poſſibile; ergo eſt
præſumptuoſus. . D. Conſ. Eſt præſumptuo-
ſus, ſi viribus humanis id aſſequi conaretur C.
cum per Dei gratiam id concedi ſibi pœnitens
credat N. Pœnitentia non agitur anitno ſatis-
faciendi Deo ad æqualitatem, aut ex juſtitia per-
fecta; ſed ſolum cum divino auxilio faciendi
quantum in nobis eſt, ut a Deo miſericordiam
obtineamus. Quod rationi oppido congruit.

ARTI-

62 DE PGœNITENTIA.

ARTICULUS IV.
Verum altus pœnitentiæ ſit ſupernaturalis ⁶

No*. Approbarunt quidam olim Pelagiani
Pœnitentiæ actus tanquam honeſtos, ſed
eos naturalibus liberi arbitrii viribus attribue-
runt, dixeruntque, hoc modo gratiam qua libe-
ramur a peccato, ſecundum merita actionis na-
turalis nobis dari: ut teſtatur S- Auguſtinus I. de
Hæreſibus c. 88. & in ep. 106. B
Errorem iſtum Catholicis impudenti calum-
nia affinxit Kemnitius in 2. parte Examinis c. 4.

de Pœnitentia, pag. 96 3. ſcribens, Concilium

Tridentinum ſtabilire voluiſſe dogma illud:
quod humanis viribus ſine ſpeciali Dei auxilio
Pœnirentiam illam tribuit, quæ ſit ſufficiens
diſpoſitio ad peccatorum remiſſionem.
Dico. Actus Chriſtianæ Pœnitentiæ hoc

ſenſu eſt ſupernaturalis, quod ſine ſpeciali &

ſupernaturali Dei gratia exerceri non poſſit.
Theſis hæc eſt de fide.
Prob. I. Sicut fides & caritas in Scriptura S.
dicitur donum Dei, ita & pœnitentia: ergo ſi
ex hoc argumento fides & caritas demonſtran-
tur eſſe actus ſupernaturales, etiam ex eodem
argumento conſtabit, pœnitentiam actum eſſe
ſupernaturalem. Prob. Ant. 2. Tim. 2. V. 25.
ait Apoſtolus: Mequando Deur det illis pœniten-
tiam ad cognoſcendam veritatem, && reſipiſcant a
diaboli laqueis. In quæ verba S. Leo ep. 91. ad
Theodorum Epiſc. Pœnitentiam, inquit, ex Dei
credimus inſpiratione conceptam, dicente A Mele-
7.

DE PœNITENTIA. 63

Mequando Deus det illis pœnitentiam. Et S. Au-
guſtinus l. 5. contra Julianum c. 3. Miſi ipſe de-
ͤ rit, quis agit pœnitentiam.
Peni Act. 5. v. 31. Apoſtoli Eune, ajunt, Principem
d A& Salvatorem Deus exaltavit Jextera ſua ad dandam
Iumde. panitenttiam Iſrasli, & remiſſonem peccatorum.
Ne. Ergo æqualis eſt conditio Pœnitentiæ & remiſ-
SNů. ſionis peccatorum: hanc autem ſupernaturale
d donum eſſe nemo dubitat; erit igitur & pe⸗-
nitentia.
Alu. Ezechielis 36. v. 26. Deus ait: Auferam
ie. cor lapideum de carne veſtra, & dabo volis or
nafaun carneum. Quod teſtimonium in hanc ſenten-
Uud: riam adducir S. Auguſtinus I. I. contra 2. epi-
niio ſtolas Pelagian. c. 20.
fcdens In multis item S. Scripturæ locis perimus,
ut Deus nos convertat; ut Jerem. 31. v. 18.
hoe Converte me, & convertar. .. Poſtquam enim con-
ei& vertiſti me, egi pœnitentium. In quem locum
poſin. commentans Hieronymus: Eide, inquit, quan-
tum ſit auxilium Dei, & quam fragilis humana
us, conditio, ut hoc ipfum, quod peœnitentiam oimus,
goſt niſi nos Dominus ante converterit, & niſi Dei ni-
ſtra- tamur auxilio, nequaquam implere vale§amus.
Odlem Prob. II. Auguſtinus ep. 106. ait, in Con-
mele cilio Palæſtino, ubi Pelagius errores ſuos com-
V. 2. Pulſus eſt revocare, declaratum fuiſſe, pœni-
venir tentiam eſſe donum Dei. S. Fulgenrius I. de
pſem Fide c. 31. ait, neminem poœrnitentiam agere
9l. 4 poſſe, niſi quem Deus iluminaverit, & gratuita
er Di Ma miſeratione converterit. Et Concilium Arau-
N ſicanum II. Can. 4. Siguis, inquit, ut a recen
. -

64 DE PœNITENTIA.

purgemur, voluntatem noſtram Deum exſpectare
contendit, non autem ut etiam purgari velimus, per
Sanékti Spiritus infuſionem, & operationem in nos
Keri oonftetur, reſiſtit ipſi Spiritui Sancto.
Conc. Trident. Seſſ. 6. c. 5. Declarat, ipſius
Juſtificationis exordium in aqultis a Dei per Cbriſtum
Jeſum præveniente gratia ſumendum eſſe. Cap. 6.
Diſponuntur, inquit, adipfam juſtitiam, dum ex-

citati divina gratia atque adjuti, fidem ex auditu

concipientes libene moventur in Deum ac pro-
pterea moventur... per pœnitentiam &&. Cap. 14.
Kurſus uſtificari poterunt, cum exeitante Deo per
Panitentic Saxramentum merito Cbriſti, amiſſam
gratiam recuperare procuraverint. Et Qan. 3.
iquis dixerit, ſine præveniente Spiritus Sankti in-
piratione atque ejus adjutorio hominem oredere,
Jperare, diligere, aut pœnitere poſſe, ſicut oportet,
ut ei juſtifcationis grotia conferatur; anathema ſit.
Et Seſi. I4. C. 4. diſerte ait, etiam imperfectam
contritionem, quæ attritio appellatur, e do-
num Dei, & Spiritus Sanécti impulſum.
Obj. I. Scotus in 4. d. 14. q. 2. a. I. tradit,
actum pænitentiæ ſecundum ſe & totam entita-
tem ſuam eſſe naturalem; adeoque viribus na-
turæ ſolius poſſe exerceri. Ergo Kemnitius
vere errorem ſuum tribuit Catholicis: cum Sco-
ti opinioni adhæreant Scotiſtæ; item Gabriel

quæſt. I. Durandus in 2. d. 28. q. 5. Cajetanus

Tom. I. Opuſc. Tract. 4. q. I. M. I. W. Ant.
Scotus in I. d4. q. un. ſcribit, ideo poſſe quem-
libet peccatorem ſalvari, quia poteſt eum Deus
ſua gratia prævenire. In 4. d. 14. q. 3. negat,
. ac

n
N 6
chun
Cnt
l
elll
ze
d

i
Pt
NN
unna
rifnn
umn
En
n⸗
A
iin

ecen.
nln /
hlir /or
n
e
Chn
(16
AMer.
A
Il fri.
N
Din ſer
Cikſert
C9,
cir.
lleje,
Gner,
Henn ſ.
ekteon
1,Aer
1,trdt
Amentit.
busm⸗
ennnitias
umc⸗
Ciſetaru
N. A
legvenn
eun Des

, DE PœNITENTIA. 65
ab homine ſolis naturæ viribus poſſe cognoſci,
Peccatum eſſe deteſtandum ut offenſivum Dei,
aut averſivum ab eo: & d. 22. art. 2. extremo,
pœnitentiam a Deo inſpirari fatetur. Hinc &
Scotus & Theologi nuper citati dicunt, licet
actus aliquis pœnitentiæ naturalis eſſe poſſit, ut
tamen exerceatur, prout exigitur a Deo ad ſa-
lutem, ſupernarurale aliquid ad ipſum neceſſa-
rium eſſe, quod a divina gratia pendet.
. Il. Omiſſo antecedente N. Conſ. Si unus
& alter Theologus exerraverit, aut obſcurius
fuerit locutus, non continuo Catholicis ipſo-
rum erratum adſcribi oportet: multo minus
Concilio generali, quod veritatem oppoſitam
manifeſtis atque iteratis explicationibus pro-
ponit.
Olj. II. Ad aſſequendam Conciliorum men-
tem ſufficit dieci cum modo laudatis Theologis,
pœnitentiam, quatenus fidei & caritati conjun-
Ctam, eſſe ſupernaturalem, non quia in ſe ſu-
Pernaturalis ſit, ſed quia vel direétio fidei, vel
amoris imperium ſeu ordinatio ſupernaturalis
eſt. . M. Aſſert. Alias eodem modo dicam,
ſpem“ vel caritatem ſecundum ſe actus fuperna-
turales non eſſe, ſed quoad directionem fidei:
vel fidem in ſe ſupernaturalem non eſſe, ſed ur
caritate informatam. Sed & Concilium Trid.
non tantum copulatim ſeu complexive definit,
gratiam eſſe neceſſariam ad collectionem illo-
rum actuum, ſed diviſim & copulative ad ſingu-

los illorum actuum gratiam requiri, & ideo non

ſine cauſa utitur particula dis junctiva, aut. Non
E poteſt

66 DE PGNITENTIA.

poteſt ergo ſecundum fidem negari, poœniten-
tiam ſimpliciter loquendo, actum ſupernatura-
lem eſſe. Denique cum actus pœnitentiæ, juxta
C. Trident. ſeſſ. 6. c. 6. & ſeſſ. 14. C. 4. ſit ultima
ad gratiam diſpoſitio, actum eumdem neceſſario
ſupernaturalem eſſe convincimur.
Inſt. I. Sufficit, ſi proxima ad gratiam di-
ſpoſitio ex directione caritatis ſit ſupernatura-
lis: talis enim diſpoſitio extra Sacramentum in-
cludit deteſtationem peccati propter Deum ſum-
me dilectum. Ergo non ſolide concluditur,
actum poœnitentiæ eſſe ſupernaturalem, niſi
quoad hanc relationem. H. . Ant. Nam nu-
per jam oſtendimus, ſingulos actus diſpoſitione
illa comprehenſos, ex Synodi Tridentinæ do-
Grina, ſupernaturales efle. Deinde ad ultimam
diſpoſitionem ad gratiam non ſolum non ſuffi-
cit actus naturalis, verum ne quidem ullus eo-
rum eſt neceſſarius: tum quia tota ultima diſpo-
ſitio eſt ordinis ejusdem, cujus eſt forma, ad
quam diſponit; tum quia ſi aliquis actus natu-
ralis per ſe neceſſarius foret ad diſpoſitionem
talem, homo illum ſolius naturæ viribus incoa-
re & perficere poſſet, per ſe loquendo & ſe-
cluſis extrinſecis impedimentis vel difficultati-
bus; atque ita per illum ſalutis ſuæ initium poſ-
ſet capere, quod ſanæ doctrinæ in Conciliis,
Arauſicano præſertim, traditæ repugnat. B
Inſt. 2. Naturali lumine mentis cognoſci po-
teſt, quod honeſtum ſit deteſtari offenſas Dei;
ergo voluntas ex ſe ſufficit ad peccatum dete-

ſtandum, modo poœnitens gratia Dei inſtructus
pen

7
.

4

1 „
4 /,
n
vage
A
la
SIln⸗

tnlten⸗
Nturz.
urtn
Wina
Wt

tomd.
Nature-
Umn in-
nſum.
Eitur,
u
n.
Ohtione
r ⸗
macn
lack.
seo⸗
l⸗
W
M Idr⸗
OGtonen
Us inct⸗
odl⸗
eulat⸗
vnn do⸗
Oocliüs,
A.
olen 00.
els Dey

Gin Sek⸗

galrucu

DE PNITENTIA. 67

per virtutes Theologicas ſufficienter ad Deum
ordinetur. g. Diſt. Amec. Naturaliter iſta poſ-
ſunt cognoſci urcumque T. naturali lumine co-
gnoſci Ræc Poſſunt utiliter & prout oportet ad
conſequendam juſtificationem & vitam æter-
nam N. Ant. & Conſeq Actus, ad quem pro-
ducendum neceſſario requiritur principium
gratiæ, eſt ſimpliciter & quoad ſubſtantiam ſu-
Pernaturalis: atqui ad pœnitentiam, quæ ſit
diſpoſitio ad juſtitiam, requiritur neceſſario fi-
des ſupernaturalis, inſpiratio Sancti Spiritus &
auxilium peculiare divinæ gratiæ, ut hactenus
oſtendimus: Ergo. Confirmamur hæc ex can.6.
C. Arauſicani, qui ita habet: Srquis ſine gratia
DVei credemibus, volentibus,; deſiderantilus, g, pulſan-
tibus nobis miſericordiam dicit conferri, non autem
divinitus, ut eredamus, velimus, vel hæc ommig ſic-
ut oportet, agere valedmus, per infufionem & inſpi-
rvationem & Spiritus in nolis fieri confttetur, aut
Humilitati aut obedientiæ humanæ ſub'jungit gratig
adjutorium, nec ut obediens & umilkmus ipfius
gratiæ donum eſſe conſentit, reſiſtit Apoſtolo dicen-
ie Quid hales quod non accepiſti? I. Cor. 4. V. 7.
Et can. 7. St quis per naturæ vigorem, bonum
aliquod, quod ad ſalutem pertinet vitæ zternæ, co=⸗
gitare, at expedit, aut eligere;, .. poſſe confirmat;
bœretico fallitur spiritu &. Ponitentiæ verd
actus eſt electio bona, quæ proxime ad ſalutem
Pertinet vitæ æternæg.
Inſt. 3. Intentio ſuſcipientis Sacramentum
non debet eſſe ſupernaturalis; ergo neque actus
Poœnitentiæ, H. W. Conf. Intentio nec eſt dipo-
E a ſitio

68 DE PüœNITENTIA.

ſitio proxima ad gratiam, nec hujus impetra-
tio: eſt enim eadem ſive ſacrilege, ſive cum

fructu Sacramenta frequententur. Secus res

habet in actibus pœnitentiæ, de quibus S. Tho-
mas q. 85. a. 5. D. Ad pœnitentiæ, inquit, alctus
Deo operanti in peœnitentia cooperamur. Quorum
actuum primum principium ez Dei operatio con-
vertentis cor, ſezundum illud Ibrenorum ult. v. 21.
Converte nos Domine ad te, & convertemur. Et
paulo ante dixerat, habitus pœnitentiæ imme-
diate a Deo infunditur ſine nolis principaliter ope-
rantibus: non tamen ſine nolis diſpoſitive cooperan-
tilus per aliquos actus. Ergo actus poœnitentiæ
ſalutaris non eſt naturalis: naturalium enim
actuum habitus non infunduntur a Deo, ſed
noſtra opera efficiuntur.

CAPUT III.

De Contritione.

ARTICUL US I.
In quo conſiſtat eſſentia contritionis perfectæ 5

Nu I. Efficaciſſimum pœnitentiæ actum

eſſe perfectam contritionem SS. Literæ &
3 perpetua Eccleſiæ traditio nos docent.
Contritionis hujus genus eſt deteſtatio dolore
miſta, ut Theologi omnes fatentur: per hunc
enim actum convenit cum imperfecta contri-
tione, quæ recentiore vocabulo attritio appel-
latur. Cum vero Suareſius diſp. 4. ſect. 2. ſcri-

bat, ſibi poſt Sotum aliquando viſum fuiſſe,
M con-

a
Wanin
601

.

DE PGNITENTIA. 69

ben. contritionem extra Sacramentum juſtificantem
caam concipi poſſe ex motivis juſtitiæ, religionis,
IS gratitudinis & aliarum virtutum, quæ prœæmium
o. aut pœnam non intuentur; eamdemque opi-
o monem ex recentioribus plures ſecuti fuerint:
CGonn queæritur in præſens, utrum differentiam per-
n. fectæ contritionis ſtatui oporteat in ſolo moti-
. vo caritatis Dei ſuper omnia dilecti?
1. E II. Caritas generatim accepta quemlibet bo-
e ni & recti amorem ſignificat. Quo ſenſu B.
ce⸗ Auguſtinus lI. de gratia Chriſti e. 21. Quid et,
au. inquit, caritas, niſi hona voluntas? & I. de mo-
feig rib. Eccl. C. 15. Qucælibet virtus, inquit, ℳ ordo
ein amoris. Nimirum, ut S. Thomas I. 2. J. 52.
, art. 2. ad 3. notat, Qucælibet virtus dicitur eſſe
ordo amoris, in quantum ad quamlibet cardina-
lium virtutum requiritur ordinata affettio; omnis
autem afectionis radix &* PrinePiene eſt amor.
Preſſius ſumpta caritas eſt amor, quo in
Deum ferimur. Eſt autem amor quidam perfe-
&tus, quo aliquis ſecuudum ſe amatur; utpote cui
No aliguig vult bonum, ſicut bomo amat amicum.
Amor vero imperfectus et, quo quis amat aliquid
An non ſecunqum ſe ipfum, ſed ut illud bonum ſili ipſi
ee proveniat; ſicut homo amat rem quam concupiſcit.
en. Primus autem amor pertinet ad caritatem, ducæ
dore inheret Deo ſecundum ſeipfum: ſed ſpes pertinet ad
hune ſecundum amorem; quia ätle, qui ſperat, aliquid
cootti. ſibi obtinere intendit. Hactenus S. Thomas 2. 2.
0. q. 17. a. 8. D. Ex qua doctrina conſtat, ſolo
Gi amore caritatis perfectæ ac proprie dictæ amari
nlid Deum ſuper omnia ſimpliciter & abſolute, ſci-
LE 3 licet

70 DE PœNITENTIA.
lioet cum quis ſe ipſum explicite in Deum ita
refert, ut ſuum ultimum finem tam objecti-
vum, quam ſubjectivum poſitive & explicite
in Deo conſtituat. Qui adtus caritatis amor
benevolentiæ & amicitiæ nuncupatur.
Quamquam autem actu ſpei etiam Deum,
tamquam ultimum finem objectivum, ſuper
omnia diligamus, in quantum ita comparati ſu-
mus, ut rerum omnium, ac vitæ quoque ſub-
ire diſpendium malimus, quam Deum offen-
dere: quia tamen actu ſpei nondum nos ipſos
in Deum expreſſe referimus, nec ſimul ulti-
mum finem ſubjectivum in ipſo explicite ac po-
ſitive reponimus; caritas iſta eſt imperfecta,
amor concupiſcentiæ, dilectio Dei ſuper omnia
ſecundum quid, & in aliquo tantum genere.
Dico. Perfecta contritio, qua extra Sacra-
mentum juſtificamur, debet eſſe deteſtatio pec-
cati ex motivo perfectæ caritatis, qua Deus ſu-
pPer omnia amatur, Eſt communis Theologo-
rum cum S. Thoma q. & 5. a. 6. & G. 86. a. 3. O.
ubi ait, ad rationem veræ pœnitentiæ eſſe, ut
diſpliceat peccarum, quia eſt contra Deum ſu-
per omnia dilectum.ß
Prob. I. S. Scriptura vim omnem, quam
pœnitentia habet ad delenda peccata, caritati
tribuit. Luc. 7. v. 47. Kemittuntur ei peccata mul-
a, quia dilexit multum. Cui autem minus dimit-
zZitur, minus diligit. Ergo non diligenti nihil
dimittitur. Nam qui non diligit manet in morte.
I. Jo. 3. V. 14. & cap. 4. V. 7. Omnis qui dAiligit,
Deo natus eſt. Proverb. S. v. 17. Ego diligen-
165

m it

gectt.

Mete
Bar

Doum
ſpet
atiſ
e ſub.
0ken.
los
U.
N ⸗
lecki,
OM
Ete,
Geeta⸗
ee⸗
N⸗
Eopo⸗
649,0
ele,
eun⸗

lemn
Caritari
umu.
immt.
in mort⸗
6

DE PœNITENTIA. 71

tes me diligo. I. Petr. 4. v. 8. Caritas operit mul-
zitudinem peccatorum.
Talem autem amorem debere eſſe caritatem
perfectam „ qua Deus ſuper omnia amatur, ea-
dem S. Scriptura locis variis oſtendit. Deut. 4.
v. 29. Cum quæſieris Dominum Deum tuum, in-
venies eum: ſi tamen toto corde quæſieris eum, &£
zota tribulatione animæ tuck. Joël 2. V. 12. Con-
vertimini ad me in toto corde veſtro, in jejunio, &α

in fletu, & in planttu. Et ſoindite corda veſtra.

Matt. 22. V. 37. Ait Jeſus: Diliges Dominum
Deum tuum ex toto corde tuo, && in tota anima
zua, & in tota mente tua. Iſai. 31. V. 6. Converti-

mini ſicut in profundum receſſeratis. Atqui talis

converſio ſolum fit per caritatem perfectam:
nam ſicut peccator ante averterat ſe a Deo, &
ad creaturam converterat, hanc præferendo
amicitiæ divinæ & pro fine ultimo cui conſti-
tuendo: ita viciſſim perfecte debet a creatura
averti, & converti ad Deum, hunc ſolum pro
ultimo fine cui conſtituendo. Hoc autem fit
tantum per caritatem: virtutes enim cæteræ,
quia ipſi homini ſuam honeſtatem amant, hune
eumdem hominem habent pro fine cui, etſi ul-
terius a caritate ad Deum tamquam finem ulti-

mum referendo.

Proh. II. S. Joannes Chryſoſt. hom. 76. in

Joan. Cum pecoaveris, inquit, ingemiſee, non quod

pænas daturus ſis (nihil enim hoc eſt) ſed quod Do-
minum tuum offenderis, tam benignuin, tam te
amantem. S. Auguſtinus l. 2. contra Creſco-
nium c. 12. ait, peccata mundari Sacrificio con-
E 4 Friti

72 DE PœNITENTIA.

triti cordis: ac nihilominus de dilectione: Quæ,

inquit, i abſit, &œtera fruſtra fiunt. Et ſerm. 7,
de remp. Pœnitentiam, inquit, certam non facit,
niſi odium peccati & amor Dei. Er l. 2I. C. 27.
de civit. & pro uno ſeelere omnia ſua diſtribuant
indigentibus, niſi deſiſtant a peccatis, habendo ca-
ritatem, quæ non agit perperam, nihil eis prodeſſe
poteſt. Et auctor libri de vera & falla pœnit.
C. 9. & 17. Sine amore nemo umquam gratiam in-
venit, nec veniam aſſecutus eſt. Et c. 23. Hxc
propter caritatem dicta ſint: ſine qua in nobis non
poieſt eſſe vera peœnitentia.
S. Gregorius homil. ult. in Ezechielem cir-
ca finem docet, compunctionem alteram ex ti-
more proficiſci, alteram ex amore: & hanc
quidem eſſe perfectam, ad quam prior viam
Parat.
His accedit Concilium Trident., quod ſeſſ.
1I4. Cap. 4. tradit, ſolam contritionem, quæ ca-
ritate perfecta eſt, ſufficere ad remiſſionem
Peccatorum extra Sacramentum re ipſa ſuſce-
Pptum: non vero eam, quæ ex conſideratione
turpitudinis peccati, vel ex metu gehennæ &
Pœnarum concipitur. Atqui contritiones ſeu
Peccati deteſtationes ex motivo juſtitiæ, reli-
gionis, aut alius virtutis moralis obortæ conci-
Piuntur ex motivo turpitudinis: dereſtatio ve-
r0 peecati ex ſpei motivo pœnam damni me-
tuit; Ergo ſecundum doctrinam Synodi Tri-

dentinæ non ſuftieiunt ad perfectæ contritionis

effectum.

Ob'.

„

Nun
u 6

nne

bin
lre
4

in

=

erm /,
ſan,
1 47.
er
ehlher⸗
Smd
poenn.
mn ir.
Nar
i ton

n ⸗
mexti.
& ane
atn

a ſell
Gle er⸗
onenn
e⸗
Germore
Hennr
ONes
e, tel-
COn⸗
glio ve⸗
non me⸗
ciT-
nteinons

DE PCNITENTIA. 73
Ohi. I. Veræ pœnitentiæ promiſſa eſt pec-
catorum remiſſio: atqui deteſtatio peccati ex
motivo juſtitiæ, religionis, gratitudinis eſt ve-
ra poœnitentia. Ergo. Be. Deſt. Maj. poœniten-
tiæ, quæ ſit perfecta ad Deum converſio pro-
miſſa eſt venia C. Si non ſit perfecta ad Deum
converſio N. Hac explicatione plures adhuc
objectiones expediuntur: nam licet nonnullæ
virtutes deteſtenrur peceata univerſim ſuo mo-
do ſuper omnia, etiam appretiative: licet aver-
tant hominem a peccatis, & ad Deum conver-
tant; multo tamen hæc imperfectius præſtant,
quam caritas. Nec ſufficit, illarum actus à ca-
ritate informari aut imperari: hoc enim caſu ad
pPeccatorum remiſſionem non diſponerent, ſed
hanc præſumerent.
Inſt. In baprismi & pœnitentiæ Sacramen-
tis peccata dimittuntur ſine caritate perfecta;
ergo de hac ſola non ſunt intelligenda S. Scri-
Pturæ & Patrum teſtimonia. . W. Conſ. Tam-
etſi S. Scriptura loquatur generatim, excipiun-
tur tamen caſus ab eadem indicati; ut ex plu-
ribus aliis conſtat. Chriſtus enim miniſtris

ſuis poteſtatem abſolvendi non contulit gratis,
ſed conſulere voluit infirmitati humanæ Sacra-

menta inſtituendo, quæ ex attritis contritos fa-
cere dicuntur, non quidem formaliter ſed æqui-
valenter: ſubſtituendo aliquid æquivalens dile-
ctioni, nempe Sacramentum, quod effectum
eundem præſtaret.
Oj. II.. Amor, quo S. Paulus Philip. I.
v. 23. cupiebat diſſolvi & eſſe cum Cbriſto, erat
E 5 amor

74 DE PGœ NITENTIA.
amor perfeétæ caritatis: atqui amor ille inclu-
debat motivum propriæ felicitatis: unio enim
cum Chriſto neceſſario ſupponit & objectum
quod diligitur, & ſubjectum quod diligit; er-
go ex motivo ſpei actus perfectæ caritatis, &
contritionis poteſt concipi. . MW. Min. oujus
prob. Diſit. Unio cum Chriſto ſupponit obje-
ctum ſeu Deum qui diligitur propter ſummam
ſuam perfectionem in ſe abſolute conſideratam
C. propter ſuam bonitatem ſpectatam relativè
ad noſtram beatitudinem N. Explicatio iſta pe-
titur ex S. Auguſtino, qui l. 3. de doctrina Chri-
ſtiana c. 10. Caritas, inquit, eſt motus animi ad
Fruendum Deo propter ſeipfum, & ſe, & proximo
propter Deum. Cum quis amat beatitudinem
tamquam bonum ſibi, ita ut beatitudo ſit pro-
Xima ratio amandi tale bonum, eſt amor pro-
Prius concupiſcentiæ, ſpecie alius ab amore cari-
tatis. Quando autem quis ſibi amat beatitudi-
nem immediate & proxime propter gloriam
Dei, ut hunc tamquam amicum præſentem ha-
beat, ac de bonis ejus gaudeat, amor iſte licet
materialiter poſſit denominari concupiſcentiæ
ob beatitudinem, quam quis ſibi amat, forma-
liter tamen & quoad motivum eſt amor amici-
tiæ: cujusmodi erat deſiderium Pauli ad Phi-
lip. I. v. 23. Ita Suar. l. 2. de neceſſ. grat.
Cc. 13. I. 23.

Inſz. I. Deus per caritatem diligitur ut bene-

ficus & beatificus: atqui non potelt ita diligi ſi-
ne reſpectu ad bonum quod ex ipſo ſperamus;
ergo ſine motivo ſpei caritas non elicitur. k.

Diſf.

n
lel

linelr
oenim

ckamn

her
leng &
nirohe.
Uummen
beraram
relgrine
ſape.
AChr
Crinmal
Fonnne
ucloen
tpro.
or plo⸗
teri⸗
Enniond

goten.

Enenbe
rleleu
ilenie
Cunt
ramici⸗
ad Dhi.
l. geat

bene⸗
uchigi
ſperüm
itor.

DE PœNITENTIA. 75

Diſt. Maj. Deus per caritatem diligitur, ut be-
neficus ratione principii C. ratione termini N.
Diligirtur Deus ens a ſe, principium omnium
perfeéctionum, inter quas continentur etiam
benignitas & ratio finis ultimi ſeu beatitudo ob-
jectiva: quamvis beneficia in nos derivanda,
item poſſeſſio & fruitio ſummi boni, qui ſunt
termini divinæ benignitatis, ac Deitatis beatifican-
tis, a caritate directe non ſpectentur. Secundum
hactenus dicta accipi debet, quod S. Thomas I. 2.
q. 65. a. 5. ad 1I. & q. I14. a. 4. ſcribit, carita-
tem eſſe amorem Dei, quo diligitur ut beatitu-
dinis objectum: nimirum ratione ſummæ ſuæ
perfectionis, ob quam non ſolum eſt principi-
um omnium rerum, ſed etiam illarum finis &
beatitas.
Iuſt. z. Non poteſt homo ſe exuere defide-
rio naturali, que in beatitudinem fertur; ergo
deſiderium iſtud in omnem caritatis actum ſe
inſinuat. Be. Diſt. Ant. Non poteſt ſe homo
exuere deſiderio, quo in beatitudinem fertur
vel formaliter, explicite, vel virtualiter tan-
tum, implicite, marterialiter ac præſuppoſitive
C. quo in beatitudinem ſemper feratur forma-
liter & explicite, quaſi actus quilibet ſit forma-
le beatitudinis deſiderium N. In actibus libe-
ris mentem a beatitudine ita avocare poſſumus,
ut non formaliter propter hanc, ſed propter ab-
ſolutam objecti excellentiam operemur. Quoni-
am autem innatum nobis eſt erga beatitudinem

generatim deſiderium, hoc ipſum ſemper vir-

tualiter, materialiter vel præſuppoſitive nobis
in-

76 DrE PœNITHENTIA.
ineſt, etiam quando ex caritate puriſſima agi-
mus: quæ quidem caritas deſiderium beatitatis
adeo non rejicit, ut illud una cum ſpe etiam
imperet. Nam & amor quo in Deum ut no-
bis bonum ferimur, caſtus, purus & gratui-
tus dici meretur intuitu amoris mercenarii,
quo Deum ob temporalia bona diligimus; non
vero caritati perfectæ comparatus: etſi ſimpli-
citer ſit caſtus & purus hoc ſenſu, quod bonus,
honeſtus, neceſſarius & ſupernaturalis ſit. Di-

ſtinctione data explicanda ſunt, quæ S. Bernar-·

dus epiſt. ad Guigonem n. 8. de quarto amoris
gradu diſſerit: Weſcio, ſi aquoquam hominum in
bac vita perfecte apprehenditur, ut ſe ſeiliget homo
diligat tantum propter Deum. Aſſerant hoc ſi
qui experti ſunt: mibhi, fateor, impoſſilile vide-
tun. Hoc eſt, nemo tam pure Deum diligere
Poteſt, ut in corde ſuo propriæ beatitudinis de-
ſiderium extinguat.
Inſt. 3. S. Th. 2. 2. q. 23. a. 5. ad 2. Una ſola,
inquit, vatio diligendi attenditur principaliter a
caritate divina bonitas, quæ eſt eus ſulſtantia...
Aliæ autem rationes ad diligendum Deum inducen-
tes ſunt ſecundariz, & conſequentes ex prima.
Ergo ratio qua Deus intuitu beatitatis noſtræ
diligitur, eſt motivum ſaltem ſecundarium ca-
ritatis. Be. W. Conſ. Rationes illas ſecundarias,
ait S. Doctor, eſſe tantum diſpoſitiones, queis
ad perfectam dilectionem præparamur: cujus-
modi ſunt benefcia, præmia obtinenda, aut pænæ
evitandæ, quibus diſponimur ad hoc ut in dilectione
profciamus, ut exponit ibidem q. 27. a. 3. In quen
en-

1

al⸗
Mi

„
Mn.

N

7

in
leniti
Eefiam
nuno.
Aen.

1ennn,

IO;Nn

1npl⸗
bonng
1. D.
ermr
annos
timumin
ut Mono
t N 9
vide.
Glgere
nisce⸗

Uinſan.

ehelert
Mnn
ninuer.
fiun.
oltre

fuch .

ndariss,
3) Olen

k: cujos⸗

At ſent
lein⸗
lIogen
ig

DE PG& NITENTIA. 7 7

ſenſum antea q. 23. a. I. & 5. & q.. 25. a. 10.
Amicitia caritatis, inquit, fundatur ſuper com-
municationem beatitudinis, nimirum tamquam
ſuper diſpoſitionem excitantem ac moventem
ad caritatem.
Inſt. 4. S. Bernardus l. de diligendo Deo
C. I. N. I. & C. 7. H. 17. ait, duplicem ol' cauſam
Deum propter ſeipfſum diligendum: ſwve quia nihil
Juſtius, ſive quia nibil fruétuoſius diligi poteſt. Ad
primum pertinet, quo ſuo merito; ad ſecundum,
quo noſtro commodo. Ergo N. M. Conſ. Expli-
catio data jam eſt in reſponſione ad obj. 2. & ad
ejus Inſtantiam. Quam doctrinam magis ad-
huc illuſtrat Suareſius diſp. 1. de objecto mate-
riali & formali caritatis, ubi ait, S. Thomam
2. 2. J. 23. a. 4. hoc ſenſu dixiſſe, ſpeciale obje-
&tum caritatis eſſe bonum divinum, ut eſt beatitudi-
nis objeétum: quia Deus ut objeltum beatitudinis
non amatur propter aliud tamquam propter finem:
ſinig enim ultimus ut ſie, non amatur propter ali-
um. Sive ergo S. Bernardus Deum caritate
pura, ſive affectu ſpei diligendum eſſe Procahr.
tiaverit, ex modo dictis patet, ſemper propter
ſeipfum diligendum.

ARTICUL US II.
De Quantitate Contritionis.

Noe I. Poſtquam de contritionis eſſentia diſ-
putavimus, juvat nunc ejus quantitatem ex-
pendere. Hæc vel eſt intenſiva ob vehemen-
tiam actus ipſius: vel ſpectatur ratione temporis
quo

78 DE PœNITENTIA.

quo actus durat: vel ad objecta plura ſe ſe
extendit, prout derteſtatio debet eſle univerſa-
lis. De quo argumento jam pluribus egimus:
nam cum contritio perfecta caritate peccarum
deleat extra Sacramentum, ut nuper oſtenſum
fuit, atque alias adhuc probabitur: caritatis au-
tem motivum ſit vel maxime univerſale; ſe-
quitur plane actum omnem perfectæ contritio-
nis omnibus & ſingulis peccatis adverſari, quod
concl. 2. a. 2. ca p. Præcedent. demonſtravimus.
II. Reſtat nunc demum, ut de intenſione
& duratione actus quo ex caritatis motivo pec-
cata deteſtamur, breviter diſſeramus. Ubi ſin-
gularis omnino eſt Adrianus, in 4. q. 2. de Poœ-
nit., ad veram contritionem exigens, ſummam
actus intenſionem, quam homo conatu omni
ſibi poſiibili poſſit exhibere.
Huic proxime accedit Petrus Sotus, qui lect.
14. & 15. de pœnit. docet neceſſariam eſſe in-
tenſionem maximam, non abſolute, ſed com-
Parative, ut ſcilicet pœnitens majore volunta-
tis conatu & ardore feratur in peccati odium &
amorem Dei: quam horreat quodvis aliud ma-
lum, aut bonum creatum quodlibet diligat. Quod
idem videntur putaſſe S. Bonaventura in A. d.
16. a. 2. . I. ,» Durandus d. 17. q. 4., Richar-
dus a. I. q. 5. ad 3., & Joannes Morinus de
adminiſtrat. Sacram. pœnit. I. TI. Cc. 14.
Alii dicuntur maximam quidem deteſtatio-
nis intenſionem non exigere, certum tamen
gradum, quem Deus ſolus novit.

lis le
iyerli⸗
glmus:
Norum
Olelumn
titinr.
len E
ntriie⸗
i,Cvo
Ayimug
enſone
opee⸗
Nbo.
depe.
ummam
Wonnni

aleck,
ae⸗
ſedcden
e VOuNr
6odumd
Aludmne⸗
l. Q
Iins ⸗
Richar-
nus

eteſtnie
Im tne

DE PCGNITENTIA 79

III. Scotus in 4. d. 14. q. 2. ſcribit, actum
deteſtationis non habere rationem contritionis,
niſi prius tempore aliquo, quod Deus deter-
minavit, duret. Opinionem iſtam probabi-
lem judicat Jacobus Almainus ibidem. Sed &
Cajetanus tom. I. Opuſc. tract. 4. q. I. ait, De-
um aliquando exſpectare hujusmodi duratio-
nem, priusquam acceptet actum in ratione con-
tritionis, & diſpoſitionis ultimæ ad gratiam.
IV. Contra hos omnes Theologi paſſim
contritioni perfectæ nec certam moram tempo-
ris, nec modum intenſionis præſeribunt, ajunt-
que ad magnitudinem ipſi debitam ſufficere, ſi
deteſtatio fuerit appretiative ſumma. Nam fſi-
cut Deum amore ſummo appretiative amare,
eſt ipſum diligere ſuper omnia, h. e. plus ipſum
diligere, quam quodvis bonum aliud, & crea-
tis rebus omnibus anteferre: ita contritione ap-
pretiative ſumma deteſtamur peccatum, quan-
do tali amore Dei incenſi, peccatum majus &
gravius malum æſtimamus efle, quam cætera
omnia, & præ his omnibus illud magis aver-
ſamur, ita ut, data optione malimus omnia
damna & dolores ſubire, quam peccato con-
ſentiendo Deum offendere. Dereſtatio iſta uti
ab rationis judicio oritur, ita in parte animæ ſu-
periore potiſſimum reſidet, & eſt dolore inten-
ſive magno præſtantior: nam intenſio dereſta-
tionis ac doloris major aut minor ſæpe oritur
ex commoda humorum temperie, qua appeti-
tus inferior facilius afficitur ad objectum, quod
imaginationi vivacius quandoque occurrit. Se-

(ecundum hanc explicationem Di-

90 DE PCG NITENTIA.

Dico l. Ad perfectam eontritionem non
requiritur certus modus aut gradus intenſionis,
ſed ſufficit deteſtatio peccati ſumma appretiative,
ex caritatis motivo profecta.
Prob. I. Dum Chriſtus Mat. 22. V. 37. &
Marc. 12. V. 31. recitat præceptum, Deut. 6.
v. 5. latum: Diliges Dominum Deum tuum ex
toto corde tuo, ev tota anima tua, & exr tota
Jortitudine tua; ſine dubio ſummam Dei dilectio-
nem requirit: atqui dilectio Dei ſecundum in-
tenſionem ſumma eſt impofſibilis; cum actus
caritatis infuſæ verſus maximum in intenſione
non habeat terminum. Igitur tamum præei-
pPitur Dei dilectio ſumma appretitative, quæ
etiam eſt menſura contritionis.
Meque cauſari poteſt Adrianus, requiri
tantum contritionis intenſionem ſummam re-
ſpective, ſeu intuitu præſentis auxilii gratiæ:
hoc enim ſenſii peccator eliciens contritionem
intenſam ut duo cum auxilio ut duo juſtificare-
tur: alius econtra, concipiens dolorem inten-

ſum ut quatuor cum auxilio intenſo ur quinque,

maneret in ſtatu peccati. Quod eſt abſurdum.

Eadem dificultas occurrit in opinione Petri

Soti & aliorum quorumdam. Nam ſi deteſta-
tio affectus intenſione debet excedere præſen-
tem de aliis malis dolorem, evenire poteſt, ut
contritio minus intenſa juſtificet quandoque,

cum alias magis intenſa non juſtificaret: quia

minus intenſa excedere facile poteſt dolores de
malis aliis admodum remiſſos; dum viciſſim in-

tenſior contritio crebro ne attingit quidem ve-
he-

lin
Amna
lgtt

n n
hlonds
irive,

1N
Den6
