O. vis iterum alius eſt abſolute, alius reſpective
lurn gravis, ſicut malum, quod timetur poteſt eſſe
De. vel ablolute grave, vel reſpectiv. Abſolute
ne ver grave eſt; quod omnes, vel plerique ha-
G. bent Ppro gravi, quale eſt mors, mutilatio, cru-
mN ciatus corporis per dura verbera, gravis infa-
GRn mia, jactura ſtatůs vel bonorum & ſimilia.
. Deſpective grave eſt, quod eſt grave reſpectu
aliquarum perſonarum, quæ ſunt minùs fortes
ùr fœminæ; juvenes, viri meticuloſiores. In
D qubio tueritne merus gravis, vel levis? arbi-
.. trio Judicis decidendum relinqunur. An verö
Nds metus reverentialis, quo liberi parentibus, ſub-
ler diti Principibus, alii Majoribus ex reverentia
contradicere non audent, dicendus ſit gravis;
vel levis“ controvertitur inter Doctores. Pro-
babilius eſt, quod pure reverentialis ex ſe gra-
NII I. II 2 vis

904 DE SFONSALIBUS.

vis non ſit; aliàs enim nullus ferè conſenſus à
liberis præſtitus, aut contractus ob reveren-
tiam in parentes initus, vel ſubditum inter &
Dominum firmus eſſet. Fit tamen gravis, ſi
accedant graves minæ, indignantium vultus,
continuæ exprobrationes, vel alia ſigna gravis
offenſæ. Sic conciliantur Leges, quarum ali-
quæ metum reverentialem pro gravi, aliquæ
pPro non gravi habere videntur.
Wotandum IlI. Metum hic alium dici ju-
Rtum (non eo ſenſu, quo aliàs metus gravis
quilibet dicitur juſtus, eoquòd meritò ad aliquid
Poſſit impellere, præſcindendo an jure, vel
injuria incutiatur) ſedquia juſta de cauſa incu-
titur à Lege, vel Magiſtratu: Alium injuſtum,
ſive per injuriam innocenti incuſſum: quod
Poteſt fieri vel directo, ſcilicet animo extorquendi
conſenſum a metum paſſo vel indirectos ob aliam
cauſam, ſic tamen, ut metum paſſus ejus occa-
ſione ſe metu liberaturus conſenſum præſtet.
Quæritur hic tantùm de Sponſalibus metu gravi
injuſto extortis; nam conſtat metum juſtum,
vel levem non reddere invalida Sponſalia.
Dico I. Sponſalia clandeſtine, ſive ſine
teſtibus & Parocho contracta valida ſunt, &
Per ſe licita. Eſt communis. Et Ratio eſt,
quia nullo jure vel prohibita, vel irritata ſunt.-
Dixi: per e licita; nam ſecus eſſet, ſi ſpeciali
quodam ſtatuto Dœceſano eſſent prohibita.
Wec dicas ex clandeſtineitate Sponſalium præ-
ſumi dolum, & ſic facile cum pluribus poſſe
contrahi Sponſalia; nam primèò dolus non
Præ ſu-

N
Ci⸗ l
uul
Pele
6 ſi,
Gbher
Raat
Ankcun
r ANen
e eeſe
mii
ol
Uleni 1
len e
Eer Ct
Wn
lonſi
WWeren
meti
Pemerri
M
nudeen⸗
Mlkrennu
Uforele
meonmn,
nene
Klin
Mle
lan⸗
MMugt

deren.
lerd⸗
id,
lnn.
Nere
n d.

li.
th
id,
vel
ncu.
n,
nod
lencli
Nn.

W.
s.
gui

DE SPONSATIIBVUS. 90 5
ræſumitur, niſi ubi clandeſtineitas alicujus
Lontracts eſt prohibita; aliàs nullus Contra-
Gus clandeſtinus liceret: ſed hæc nullo Jure
prohihita reperitur in Sponſalibus; Jus enim
novum Tridentini irritans contractum Matri-
monii Clandeſtinum, cùm ſit correctorium Juris
antiqui, extendi ad Sponlſalia non poteſt. Dein-
de clandeſtineitas non eſt cauſa, cur quis con-
trahat cum pluribus, ſed malitia. Non diffi-
teor tamen ex hac cauſa conſultum eſſe, ad-
hibere teſtes, ut Sp onſalia probari poſſint, ſt
fortè pars altera illa negaret.
Dico II. Sponlalia a liberis ſine paren-
tum conſenſu inia, licèt ordinariè ſint illicita;
ſunt tamen per ſe valida. Ita Catholici com-
muniter contra Harprecht & alios Hetero-
doxos Scriptores. Pars I. Qudèd ordinariè
ſint illicita, facile inter omnes convenit, eo-
quòd teneantur liberi vi Præcepti IV. Decalo-
gi revereri parentes, iis obedire; ideoque in
re tam gravi eorum requirere conſilium & con-
ſenſum. Dixi: ordinarie; nam ſi parentes nullam

contradicendi juſtam cauſam haberent, aut ſi

conſulerentur, injuſtè contradicturi eſſent Spon-
ſalibus honeſtis, liberos ſine eorum ſcitu, imo
contra eorum voluntatem contrahentes nec ve-
nialiter peccare cenſet Pichler de Sponſalib.
aliique. Igitur B
Prob. II. pars I. Conc. Trid. Seſſ. 24. de
Reform. Matrim. C. I. dicit anathema illis, qui
dicunt Matrimoniu à Fihisfamilias ſine conſenſis
parentum contracta irrita eſſe, & parentes ea Ta-

9⁰6 DE SrONSALIBUS.
vValebunt Sponſalia; ſi eni

lenlu parentum valet; multè magis valebunt
Sponlſalia, quæ aliis adhuc modis difſolvi poſ-
unt. II. Talia Sponlalia valent Jure Natu-
rali; Jure Poſitivo autem irritata non reperi-
untur; ſed ex hoc potius contrarium habetur;
nam c. Veniens 13. h. t. Sponſalia ſupponuntur
valida, modo Sponſus & Sponla, reclamanti-
us etiam parentibus, conſentiant. Et arg. C.
Pr. Ceuſ. 27. q. 2. Ubi ex deeiſione Nico-
hai Pontificis ſufficit Fecundum Leges ſolus eorum
conſenſus, dJe guorum conjunctionibus agitar. III.
Si valor Sponſalium à parentum dependeret
conſenſu, duriſſima foret Liberorum conditio,
cùm ſic comrahere ſæpe deberent cum iis, a
quibus abhorrenr. IV. Sponſalia pertinent ad
electionem ſtatũs de ſe Perpetui, ſeilicet Ma-
trimonii, in qua Liberi non dependent per ſe
à voluntate parentum, ſed obligationem, quam
ſubeunt propria voluntate contrahere debent.
arg. C. Cum virum. 12. de Regularibut. Adeò
etiam, ut parentes Propterea præcise, quèd
contra ſuam voluntatem contraxerint, nec ex-
hæredare eos, nec dotem denegare paſſint;
licèt non teneantur dotare juxta ſtatum & con-
ditionem ſuam, ſed ſatisfaciant, ſi dotem dent
juxta conditionem mariti. Engel. Gic §. 2. . 7.
chmalzgr. eod. tit. num. 93.
Dixi per ſe; nam ſi Sponſalia eſſent pro-
miſſio Matrimonii ineundi in iis circumſtan-

tiis,

4 . A .
za, vel irrita facere poſſe. Ergo à fortiori nl

m Matrimonium, i
quod eſt indiſſolubile, contractum ſine con-

Celd
wlel
Noen
achr.
Anp
ad
loll
Cuh
ln
on
9
Prannin
o

.

en
chrnt
ona
Lilt
llenl
oelan
g un
ennn⸗
gall.
lunir
Gieh
uui
IIN

tue

in
nonium
e coN.
Ibot
hidot.
N.
Nneti.
hben
Moon
nn.
6
MNo.
Uun
UI.H
Cerer
idor
is, 1
eNr d
Ne
ga
nger
ebdn
I
et.
Cn
.
ndent
un

nh
Crtt
1

Dz SPO NSALIBUS. 907
tüis, in quibus ipſum iniri non poſſet, niſi cum
ravi & peccaminoſa parentum offenſa, ùr
quia filius cum notabiliter viliore in familiæ
dedecus contraheret; vel quia gravia inde
ſcandala ſequerentur, graves & diuturnæ diſ-
ſenſiones &c. tunc enim Sponſalia non tantùm
graviter illicita, ſed etiam invalida erunt, cùm
ad impollibile vel inhoneſtum, quale eſſet eo
caſu Matrimonium, nemo poſſit obligari;
adeò ut ne jurata quidem promiſſio ſubſiſtat c.
Quanto 18. de Jurejur. ð
Obj. l. L. 7. F. de Sponſal. ad valorem
Sponlalium requiritur conſenſus parentum,
ſub quorum poteſtate ſunt Liberi. Ergo. Be.
T. Ant. M. Conſ. Ratio eſt; quèd poſtquam
Matrimonium ad dignitatem Sacramenti eſt
Chriſto elevatum, ea, quæ ad Matrimonium
pertinent, ut Sponſalia, nequaquam ulterius
Ordinationibus Laicis, ſed Eccleſiaſtico foro
duntaxat ſubjecta ſint. Dixi T. Ant. Quia
L. cit. non incongrue explicari poteſt dicendo
conſenſum parentumn olim requiſitum fuiſſe ad
honeſtatem duntaxat Sponſalium; verba enim
Legis ſunt: in Sponſalibus etiam conſenſus eorum
exigendus eſt, quorum in nuptiis deſideratur. At-
qui ex LL. Civ. non ſatis ſolidè evincitur nul-
litas Matrimonii ſine parentum conſenſu olim
celebrati; Leges enim ſine conſenſu illo cele-
bratas nuptias ajunt ſolummodo injuſtas, L. 18-
f-. de Rit. Nupt. ſed vox ea ſaltem æquè in-
Goneſtas ſignificare poteſt, quam invalidas. Se

de hoc plura, ubi de Matrimonio.
LII 4 Obj. II.

908 DzZ SFPONSATIBVUS.
Obj. II. Parentes poſſunt irritare Spon- ulA
ſalis Liberorum; ergo ſignum eſt non valere l.
Liberorum Sponſalia, que ſine conſenſu pa- pßel
rentum contrahunt. Prob, Ant. Pater Poteſt Heln
irritare vota Liberorum ;„ergo multò magis oſden
Sponſalia; ſi enim Promiſſio facta Deo irritsri alte⸗
Poſſit, multò magis facta homini. H. I. W. Klont
Aunt. Ad prob. C. Ant. N. Conſ. Diſp. eſt. quia ch
Parer poteſt irritare vota Liberorum, quate- Alhr
nus præjudicant Patriæ Poteſtati; Deus autem imn
vel non acceptat vota, quæ tertio præjudi- N

cant; vel ſi acceptat, cedit iterum ſuo Jure, ſi craſß
Præjudicatur tertio. Sponſalia autem non ſic lanl
Præjudicant Patriæ Poteſtati; huic enim, cùm iinr/
ſint Juris Publici ſaltem diſpoſitivè, non iub- nn
jacent. Deinde Liberi circa Statũs electionem ngel
ſui Juris ſunt. . II. Si Parentes poſſent irri- Ifnmn
rare Sponſalia; ergo hoc ipſo eſſent valida, ſi-. li.
cut votum, quod poſtea irritat

ur à patre; ini
quod enim nullum eſt, annullari non poteſt. l
COlj. III. Liberi tenentur requirere con- Tinii,
ilium parentum 3 ergo etiam ſequi; ergo non lblar,
ſequendo contrahent invalidè. B. U. Ant. bcre h
Tenentur ordinariè, & ex honeſtate C. Abſo- mß 4
lutè & de neceſſitate. N. Sic D. I. Conſ. Er- lenn
O etiam ſequi ordinariè, & ex honeſtate C. zunn
Sinper, & de/neceſſitate. N. D. etiam ult. irn
Non ſequendo contrahent Sponſalia invalide in irin.

caſibus ſupra Poſitis, in quibus Matrimonium
eſt illicitum. C. Secus N

Dico II. Sponlialia meru gravi injuſto ex-
torta probabilius valida ſunt. Ita cum Hau-

i.
li⸗
l
.
ein
Poven
6

el
Fen
hmn

loer⸗
H

1
DE SFONSALIEVUS. 909
noldo, Leſſio, & aliis contra plures TT. &
Canoniſt. Prob. I. Talia Sponſalia valent in-
Primis ſpectato Jure Naturali; nam hoc Præ-
cisè ſpectaro etiam Matrimonium metu extor-
tum valet, cùm hoc ſit irritatum ſolo Jure Ec-
cleſiaſtico. Et ratio utriuſque eſt, quia me-
tus non tollit rationem voluntarii & liberi ſim-
pliciter, ſed ſolùm ſecundum qnid; ergo ad-
eſt adhuc ſuſſiciens conſenſus, qui à Jure Na-
turali tantùm requiritur. Deinde valent etiam
Jure Poſitivo; quia juxta hoc vValent regula-
riter actus meru extorti c. 2. De hir, quæ vi
metssſve cauſa. Et L. fn. C. eod. tit. ubi quc metu
vel vi unt de gure delent in irritum revocari,
vel infirmari: ſed in irritum revocari, infir-
mari non poteſt, quod nunquam valuit, nun-
quam firmum fuit: nec ab hac regula gene-

rali Sponſalia ullibi excipiuntur, ut conſtabit
ſolutione objectionum.
Perob. II. Non poteſt afferri ulla ratio efſi-
cax invaliditatis talium Sponſalium; ſi enim
aliqua foret, eſſet hæc, quam plures ex adver-
ſariis dare ſolent, ut ita melius conſulatur me-
tum paſſo; ſed hæc ratio non eſt efficax; nam-
licèt dicanrur valere ejuſmodi Sponſalia, ad.
huc metum paſſo iatis conſultum eſt per hoc
Imd. quòd merum paſſus poſſit petere & facilè

obtinere reſciſſionem contractus. 240. quèd

Jus Naturale obſtringat eum, qui metum
injuſtè intulit, reſilire à Sponſalibus, ſi id exi-
gat Pars alterg, 371:5. Imèò metum patienti
major favor pfeſtatur ſi dicatur valere ejuſ-
LII 5 modi

910 Dr SPONSALIBVUS.
modi Sponſalia, quia habebit ſibi obligatam n
partem alteram, poteſtque eam compellere ad umn
ſtandum eontractu, ſi metum paſſo poſtea Matri- 1 6
monium placeat. N;
Obj. I. Irritum eſt Matrimonium metu ſsil
gravi injuſto extortum c. Veniens 15. c. Con- lln
ſultationi 28. h. t. Ergo etiam Sponſalia, ſi de his en⸗
aliud in jure non ſit expreſſum. Confirm. Mche
Quod in ſure ſtatuirur de Matrimonio, etiaam
de Sponfalibus intelligi debet. L. Oratio 16. i
ff. de Sponſal. Atqui ex jure non valet Matri- Mmin/
monium metu extortum, & de Sponſalibus iim-
aliud in jure expreſſum non eſt. Ergo. N. C. Ant. Goue
MW. Conſ. Ratio eſt, quòd de Matrimonio ita n
ſpecialiter ſit a jure ſtatutum juxta textus cla- n al
ros. c. Veniens eit. &c. & juxta c. Cum locum A
14. eod. Nihil autem tale ſtatuerit jus circa Ey
Sponſalia. Ergo dicenda ſunt valere juxtare- 0wmmn
gulam generalem, quà regulariter valent actus ld
meiu extorti; item juxta Jus Naturale, quod den
plus non exigit quam mutuum conſenſum, h)
quem metus non tollit ſimpliciter. le,
Ad Confirm. N. I. Lex illa Civilis poſt ele- nn
vationem Matrimonii ad dignitatem Sacramenti mm
in Sponſalibus tanquam in re ſpirituali attendi e
non debet. Et ratio eſt, quòd argumentum
à Matrimonio ad Sponſalia non teneat univer- en
ſaliter, ut ipſi fateri debent Adverſarii. Deinde H
eſto, quèd Lex illa vigeat . I. D. Maj.
Quando eadem eſt ratio Matrimonii & Spon- A
ſaſtum C. Secus N. Eſt autem-hic valde diſpar i
ratio; cùm enim Matrimonii valide initi, dole
&& Garr

—

glem
te id
lr.

Umetun
n.
ſcg
Crfn.
0eln
,46
M.
Dne
At.
0 n
8cl⸗
uin
cires
wate⸗
er
an

tnedl
Sneni
Centun
iel⸗

DE SFONSALIBVUS. 9 11

& carnsli commercio conſummati vinculum
ſit à nulla authoritate humana ſolubile Math.
19. v. 6. Sponſalia autem ſolvi variis modis
Poſſint; ideo Matrimonium majorem præ
aliis actibus libertatem meritò poſcit, & illud
metu extortum, non verò Sponſalia, irritandi
ſpecialis & æquiſſima ratio fuit, ut advertit
Sanchez ipſe adverſarius Diſp. 19. n. 3.
.Inſt. L. Matrimonium metu extortum
principaliter nullum eſt Jure Naturali, & non
tantùm Jure Poſitivo; ergo etiam Jure Natu-
turali irrita erunt Sponſalia extorta funt enim
inchoativè Matrimonium. Prob. Ant. In c.
Veniens & e. Cum locum. cit. aliiſque jam ſup-
Ponitur nullitas Matrimonii extorti ianquam
inducta jure anteriori; ſed hoc jus anterius de-
bet efſe Naturale. Conf. I. Si Matrimomum
extortum non eſſet irritum ſpectato Jure Na-
turali; ergo Jus Naturale non fſatis providiſlet
indemnitati innocentis metum injuſtum Paſſt.
Conf. Il. Jure Naturali omne illud irri-
tatur, quod repugnat fini Matrimoni; ſed
huic repugnat conienſus metu extortus, ni-
mirum fidei conjugali, conjunctioni animo-

rum &c.

N. I. Etiamſi concedatur Matrimonium
hoc eſſe nullum Jure Natureæ; non ideo idem
ſequitur pro Sponislibus; nam, ex rationibus
allatis, ideo præcipue Matrimonium eſſet nul-
lum Jure Naturali, quòd hoc alias non ſatis
Providiſſet innocenti metum paſſo, cùm Ia-⸗
men Matrimonium ſit inſolubile; & quod me-

us

912 DE SYONSALIBUS.
tus repugnet fini Matrimonii; ſed hæ ratio-
nes ceſlant in Sponſalibus; licèt enim fint in-
choative Matrimonium; variis tamen modis
ſolubilia ſunt; Item metum paſſus ea reſcin-
dere poteſt; nec obligant ad Matrimonium
ſtante metu contrahendum. Sed . II. MW. Anm.
cum communiore ſententia, & veriore. Ad
prob. H. M. Min. Jus enim illud anterius po-
tuit eſſe tradirum vel ſcripto, quod poſteain-
Tercidit, vel vivâ voce, vel conſuetudine, vel
traditione introductum; ergo non eſt neceſſa-
riòè Jus Naturale. Sic in Matrimonio cultiis
diſparitas eſt impedimentum dirimens ex ſolo
Jure Eccleſiaſtico, etiam juxta adverſarios, li-
cèt in toto jure Eccleſiaſtico non extet textus,
quo primùm tale Matrimonium eſſet irrita-
tum.
Ad Confrrm. I. . M. ſeq Sufficienter enim
metum paſſis Author Naturæ conſuluit, legi-
timo Magiſtratui conferendo poteſtatem, con-
jugia metu extorta irritandi; ſicut dando ejuſ-
modi poteſtatem, ſatis occurrit incommodis
quæ oriuntur ex nuptiis clandeſtinis. Dein-
de licet metum paſſus obligaretur metum in-
cutienti, antequam a Lege irritaretur tale Ma-
trimonium; Jus Naturale tamen iſtum ab in-

cuſſione metůs ſemper abſterruit commina-

tione gravis pœnæ, & ad injuriæ compenſa-
tionem obligavit graviter. Sicut ergo Jus
Naturale, licèt permittat illos irrevocabiliter ob⸗
ligari, qui doloſa ſimulatione divitiarum & c. in-

ducti funt ad Matrimonium, ſatis illis etiam

juxta

M
ni
ld
eumn
orenn
41
nnn
wr
e
aln
eln
An
p
8 e

E,
1

1.
r i
uen
e N
Mön
Mvorn
Y
5
r
,oe
Loel
Atben
irebe
bori
W

DE SPONSALIBUS. 913
juxta Adverſarios providit, quod doloſas
ejuſmodi ſimulationes, prohibuerit graviter
etiam ſub periculo malorum inde naſcentium,
& eum, qui dolo uſus, obliget ad compen-
ſationem, ita hic. , =WO
Ad Confir. II. R. N. Maj. nam etiam re-
pugnat fini Matrimonii, ſi contrahens inten-
dat non ſervare fidem, occidere proles &c.
& tamen Matrimonium tale non eſt jure Na-
turali irritum. Deinde illa mala non ſequuntur

neceſſariò ex natura metus, ſed ex malitia

metum paſſi. Denique ur conditio aliqua re-
pugnans fini Matrimonii irriter Matrimonium,
debet eſſe in pactum deducta e. zn. de Condit.
boſ.
Iiſt. I. In c. Cùm lIlocum 14. h. t. ubi de-
claratur irritum Matrimonium metu extor-
tum, datur ratio, quèòd locum non habeat con-
ſenſus, ubi metus, vel coauctio intercedit: ergo
Matrimonium metu extortum non valet Jure
Naturali, quia juxta hoc requiritur conſen-
ſus. Ergo etiam ſpectato Jure Naturali irrita
erunt Sponſalia metu extorta ex defectu con-
ſensûs Jure Naturali requiſiti. . D. Cauſ.
Antec. Locum non habeat conſenſus perfecte
liber & ſpontaneus, qui ibi ad valorem exigi-
tur à Jure Eccleſiaſtico. C. Conſenſus ſimpli-
citer voluntarius & liber, qui ſolùm à Jure Na-
turali exigitur. N. Ant. & Conſ. utramque. In
Matrimonio jus meritò majorem libertatem
exigit, ſcilicer perfectam, & ſpontaneitatem,
cùm enim hoc inſolubile ſit, pars merum paſſa
care-

metus.

914 DE SPONSALIB US.
careret omni remedio ſe ab injuria liberandie
contrarium eſt in Sponſalibus, in quibus ſpe-
Ctato utroque Jure Naturali & Humano ſuſſicit
conſenſus limpliciter liber, quem non tollit

Inſt. Iil. Etiam Jure Eccleſiaſtico hæc
Sponſalia nulla ſunt. Ergo. Prob. Ant. INNO-
CENT. III. zc. Ex literis. de Deſponſ. impub. per-
miſit puellam impuberi deſponſatam & in do-
mum ejus traductam recedere, & alteri nube-
re, eoquòd minis parentum impulſa fuiſſet.
Ergo ſuppomit ea Sponſalia metu extorta non
valuiſſe; aliàs enim non permiſiſſet eam re-
cedere & alteri nubere. . I. M. Conf. Sed
potius eo ipio, quod Pontifex, ut verba ſo-

nant, trilui facultatem juſſerit nubendi alteri,
voluit reſcindi Sponſalia; ergo ſupponuntur
valuiſſe; reſcindi enim non poteſt, quod nun-=

quam valuit. . II. Permiſlo etiam gratis
(non conceſſo) Sponſalia illa fuiſſe invalida, O.
Conſ. Supponit ea non valuiſſe præcisè ob me-
tum. N. Ex defectu conſensús ſimpliciter,
& abſolutè. C. Nam puella dicitur fuiſſe nolens
&o invita, ergo ſimpliciter non conſenſerat;
ſed tantùm ejus parentes.
Ohy. II. Non poteſt dari obligatio ad
actum illicitum, & ipſo Jure nullum; Atqui
ſi valerent Sponſalia, obligarent ad actum illici-
tum, & ipſo jure nullum. Prob. Min. Qnia
obligarent ad Matrimonium, quod metu ex-
tortum illicitum, & Jure nullum eſt. . N.
Min. Prob. D. Obligarent ad Matrimonium

NRante

en
n
aen
Chl
Dned
ane g
Woenn
en
Uet eie
hrlaee
Nelx eli
in Ner
M e
uumetu
1peri
Eunmin
luten
he
Mahon
IN We
Crburn
el h
elor tn
oa
li, en
Hont
nifeng
nnſce
ne
Ne

Fneh⸗
ſe.
Uett
it

llee
N.
t.
e.
be
l
.
ed
0o.
en
nur
hun⸗
gti
de
echne⸗
lhe
Pen

n
ll
l⸗
ſenet⸗

1 1

.

nul

DE SpPoNSALIBVUsS. 915

Rante metu contrahendum, adeéque contra-

hendum illicite & invalide N. Ceſſante metu
contrahendum, adeoque dum hoc licite & va-
lide contrahi poteſt. C. vel Subd. Obligarent

abiolute & efficaciter N. Inefficaciter, & condi-

tionate quaſi, niſi metum paſſus velit inſtituere
Actionem quod metüs cauſa & ſic cogere alterum
in Judicio ad reſcindenda Sponſalia, vel oppo-
nere exceptionem quod metis cauſa, eaque
repellere alterum C. Nimirum Sponſalia hæc
metu extorta non obligant ad Matrimonium,
dum alter adhuc pergit merum incutere, in-
eundum; ſed quando metus cefſſat, e. g. Si
deſinat metum incutere, vel tertius, qui me-
tum injecit, moriatur &c. Item: ſi metum
paſſus non vult uri Actione, vel Exceptione,
Juod metis cauſa; tunc enim conſentire cenſe-
tur. Unde exemplum & retorſio eſt in Spon-
ſalibus Impuberum, Clandeſtinis, Raptorem
inter & Raptam initis, quæ valida ſunt, ùr de
duobus prioribus oſtenſum eſt ſupra; de ulti-
mis eſt longè probabilius, cum Jure ſolum ir-
ritetur Matrimonium inter Raptorem, & Rap-
tam, quod Jus, cùm fit correctorium Juris
antiqui, extendi non debet ad Sponſalis; &
tamen Sponſalia impuberum non obligant, niſi
ad contrahendum Matrimonium in pubertate,
niſi reſiliant; Clandeſtina, non niſi ad contra-
hendum in facie Eccleſiæ; Raptoris & Raptæ,
non fſtante raptu, ſed quando Rapta loco eſt
Teddira tuto. Ita hic-

916 DE SPONSALIBUS.

Iiß. I. Metus, quo extorquentur Spon-
ſalia, influeret in ipſum Matrimonium, etiam

ſublato meiu; nam quidquid influit in obli-

gationem tanquam radicem, influit etiam in

objectum & effectum iſtius obligationis; ergo

ſi Sponlſalia ſint extorta metu, etiam ſic ex-
tortum cenſebitur Matrimonium. B. D. Ant.
Influerent in Matrimonium, fſublato metu;
abſolute. N. Inefficaciter, & quaſi conditio-

nate, h. e. ſi metum paſſus nolit uti actione,

vel exceptione quod metus causd. C. ſi verò
hac uti nolit, hoc ipſo confirmare cenſetur
Priora Sponſalia, & libere omnino contrahit

Matrimonium, licet dependenter à prioribus

Sponſalibus. Hinc Matrimonium ceſſante

metu initum pendet à Sponſalibus metu ex-

tortis ferè ſicut Matrimonium à pubere, in
facie Eccleſiæ, vel cum Rapta exira Rapforis
poteſtatem conſtituta initum pendet à Spon-
ſalibus, quæ ab Impubere, Clandeſtine, aut
cum Rapta in Raptoris poteſtate conſtiruta ſunt
contracta; ac proin ſicut Matrimonii valori
contracti in pubertate, in facie Eccleſiæ, ceſ-
ſante Raptu non obſtat Impuhertas, Clande-
ſtineitas, Raptus; ita nec Merus. Et ſicut ex
eo, quod Matrimonium Impuberum, Clan-
deſtinum, aut cum Rapta à Raptore detenta
initum non valeat, malè infertur Sponſalia inita
ab Impubere, Clandeſtinè, aut cum Rapta ad-
huc detenta eſſe invalida; ita iterum hic.
Inſt. II. Ponamus, quèd metum paſſus

Volens reſcindi Sponſalia, non audiretur à Ju-
dice;

8 ſl,

oo
rorin
Ogeren
Lode ho
hol
Guytem
Alretr
e
Myeuin
et la
Tegtonn
ln l
IMrn
Enen
Nynn
INNWEn
Geken I
ECnnn
eonin
Wolſu
dI
En o
INMe
l
Uufti
ulhen
ürhan
ns
igt

Non.
etonn
bl
min
eo
0.
DIe
0lt.
Cor,
end
r
N
lbos
nte
el⸗
e, in
rors
.
NrW
Euntn
ier

ſſola
Gent
Gd
cunr.
n M

DE SPONSALIBVUS. 917

dice; vel, ſi audiretur, metum probare non

poſſet; compelli poſſet a Judice ad ineundum
Matriwonium; hoe verò durum eſſer, quia
ſic cogeretur perpetuèò vivere in ſtatu violen-
to. . Hoc caſu Matrimonium eſſet nullum.
Deinde hoe incommodum æquè ſequi Ppoteſt;
ex ſuppoſito quèòd Sponſalia illa eſſent invali-
da, nam etiam tunc ſi pars metum paſſa non
audiretur à Judice, vel metum probare non
poſſet, compelli poſſet ad Matrimonium.
Olj. Ill. Sequentia: Licèt Vota alia ſim-
plicia metu injuſto extorta valeant; invalidum
tamen eſt Votum Religionis ingrediendæ metu
injuſto extortum, quia eſt via ad Profeſſionem
Religioſam. Ergo etiam Sponſalia, quia ſunt
via ad Matrimonium. II. juramentum Spon-
ſalibus metu extortis adjectum eſt nullum;
ergo ſignum eſt invalida erjam eſſe Sponſalia-
III. Si valeant hæc Sponſalia; ergo ex his naſ-
ceretur Impedimentum publicæ honeſtatis;
ſed durum eſt innoeenti, qui metum paſſus eſt,
tale onus imponere, quo ejus libertas eitra om-
nem culpam reſtringeretur. Ergo.
. ad I. N. Am. Nullus enim textus ju-
ris afferri poteſt, quo irritum declaretur tale
Votum metu injuſto extortum; & à Conſti-
turione, quâ Profeſſio meru extorta irritatur,
tanquam reſtringente jus Naturale duci non
debet argumentum ad Votum ingrediendæ Re-
ligionis meru extortum. Inſtantia, vel retor-
ſio eſt in exemplis ſupra allatis de Matrinonio
Clandeſtino &c. Ad Il. N. W. Ant. nam regus
Mmm lariter

- P

918 DE SPONSALIBUS.
lariter valet, & obligat omne Juramentum, M
quod ſine peccato impleri poteſt arg. e. Quam- Ftin
SoN

vis. de pact. in 6. ſed Matrimonium licuè &
ceſante metu validè iniri poteſt, eriam vi Jura- tcht
menti. Ad III. k. C. ſeg. Maj. D. Min. Eſt n dh⸗
durum hoc onus imponere ſine ſufficienti causa Pnenn
& ſine lure. C. His habitis. N. Hoc onus im- w C
ponitur à Jure; Jus enim hoc Impedimentum WIun
annectit Sponfalibus validis, Sponſalia verò Aurdben
meru extorta nullibi à Jure invalidantur. De- unenh
inde licèt metum paſſus careat culpa, non ta- n
men ſine ejus confenſu hoc Impedimentum N
contrahitur, eoquèd, licèt ex metu contra- po
hat Sponſalla, illa tamen adhuc liberè con- Iel

trahat. 1 Vin
Uunp
ARTICULUS V.
Quibus ex caußis Sponſalia diſſolvi polſſiut? ⸗
Pieo I. Sponſalia non ſolùm morte naturali, on
gquæ ipfum etiam Matrimonii vinculum &.
ſolvit, ſed & fuperſtite utroque deſponſato- mnn,
rum multis ex caulis diſlolvi poſſunt. N
I. Sponalia puberum mutuo conſenſu ſol- Ilini
vuntur. c. Præterea. 2. b. f. Ratio eſt, quia ob- zohiin
ligationes, quæ conſenſu contrahumur; con- aiuße
traria voluntate diſiolvuntur S. Ein. Inſt. quib. Aden
mod. toll. oll. Et generaliter omnis res per l
quaſcunque cauſas naſeilur, Per eaſdem diffol- aen
vitur. c. I. && L. 35. f-. de I. J. intellige, ſi res,
vel obligatio ex natura ſua ſolubihis fit, un ſunt

Sponſalia; atqui hæc mutuo conſenſu naſcun-
. tur.

entung,
Con.
Hie.
e
Niene
ſ.
Snenmnn
rſen
N.
NA.

Mum
Unntr.
(.

Eurch
Vyon
Eheln.

DE SFONSALIEBUS. 919
tur. Deinde Sponſalia licèt via ſint ad Matri-
monii Sacramentum, non tamen excedunt li-
mites contraéctüs humani; ergo, ſicut iſte,
mutuo conſenſu ſolvi poſſunt. Idque etiam
locum habet in Sponlſalibus juratis; quia hoc
juramentum non obligat niſi in partis commo-
dum, quà proin obligationem remittente, tol-
litur Juramenti materia. Et, quia invito non
datur beneficium. L. Invito. 70. ff. de Ie. Y.
Juramento omni, quod in favorem, vel bo-
num hominis præſtitum eſt, ineſt tacita con-
ditio: niſi ab hoc remittatur.
II. Iplo facto ſolvumtur per Matrimonium
cum alia vel alio valide, licèt illiciie contra-
ctum c. Si inter 31. de Sponſal, 6. I. de Sponſ.
duor. Et ratio eſt, quòd inter duo vincula in-
compatihbilia teneat illud; quod fortius eſt,
rupto, aut ſuſpenſo interim debiliore; Matri-
monium verò cù⁹m ſit indillolubile, & confe-
rat jus in re, fortius eſt; ergo illi cedunt Spon-
ſalia. Dixi Imò per Matrimonium. non enim
ſolvuntur per Sponfſalia poſteriora, licèt jura-
ta, cùm valida eſſe non polſit promiſſio rei
jam alteri ex Juſtitia obligata; Juramentum
verò obligare nequeat in præjudicium tertii.
0. Cum coutigit. de urej. Dixi 2dò aut ſuſpen-
Jo; quæſtio enim eſt inter DD. an per Spon-
ſalia de præſenti, vel Matrimonium ita ſolvan-
tur Sponſalia de futuro, ut Sponsâà de præſenti
mortuâ (idem eſt de Sponio de præſenti) vel
ante Matrimonii conſummationem ingreſlà Re-
ligionem, Sponſus non teneatur implere tune
Mmm 2 Spon-

920 DE SPONSALIBUS.

Sponſalia de futuro prius inita? Non teneri
docent Sanchez Lib. I. DOiſp. 48. Laymann
Lib. 5. ZV. 10. p. I. cap. 2. ea moti ratione,
quòèòd Sponſalium de futuro initorum obligatio
per Sponlſalia de præſenti extincta ſir c. Sicut
22. c c. Si inter 321I. Obligatio autem ſemel
extincta non reviviſcat L. Qui res. 98. §. 8. F.
de Solutionib. quod Confirm. a pari. Votum
ingrediendi Religionem ſtrictiorem extingui-
rur ablolutè per Profeſſionem in laxiori c. Qui
poſt 5. de Regular, in 6. Ergo etiam ſic extin-
guuntur Sponſalia de futuro per Sponſalia de
Prælenti. Verùm teneri adbuc Sponſum ad
priora Sponſalia de futuro inita implenda do-
cent Coninck Diſp. 23. Mul. 4. Wieſtner Iuſtit.
Can. Lib. 4. Tit. I. alique, & rectè; quia nul-
lo jure habetor es vis Sponſalium de prælſenti
extinguendi priora de futuro: non Naturali;
quia juxta hoc obligatio illa poteſt conſiſtere
cum Matrimonio, ſaltem quatenus reſpicit tem-
pus illius per mortem difloluti; eamque eo
caſu tantùm ſuſpendi conveniens eſt, ne vio-
lans fidem datam ex ſua malitia commodum
rveporter, & pars innocens læſa privetur ſuo
jure pro eo calu, quo ejus uſum nihilimpedit.
Nec Poſittivo, quia in ce. citt. ſolùm dicitur
Matrimonium eſie valiqum; minime verô
priora Sponſalia omnino extingui; unde ſi-
cut ligatus Voto Religionis, ſi ineat & con-
ſummet Matrimonium, non liberatur omnine
obligatione Voti, ſed tenetur adhue mortuâ
conjuge implere Votum quantum Poteſt; ita
ic.

lend
Kun
onem
ene
umte
G
Meige
Non
en
heſten
lor
unl
Venn le
guoe
ru
Minet
Uhei
Nr
Pümnun
Gnſi
isadnn
Ms i.
erdtno
Elbel
Ahhei
Aleſlit⸗
uer
UIlmril
en

M Eenen
rrnn
uoe,
irno
1 Ne
nlnel
uun
eltlgui
NeG
ſennr
Qn
nd
Co.
i.
Morl.

Aete
Mnd⸗
Ude 6
vero.
0N

geti.
deoe
4
Cdeſ
Koon⸗
. Udt
ooll

if

DE SPONSALILUS. 92 1

bic. Item qui e. g. equum vendidit ſecundèò
alteri & tradidit, licèr einptor ſecundus per
traditionem acquiſierit Jus in re & Dominium;
ſi tamen equum reddat venditori, hic adhuc
equum tenetur tradere emptori primò; ſie in
noſtro caſu. Quoad Votum verè ingredien-
di Religionem ſtrictiorem diſp. eſt. Quia per
Votum ſimplex Religionis ſtrictoris, & per
Solenne in laxiori fides non eſt data diverſis,
ſed eidem, ſcilicet Deo; cui quia actualis ſui
traditio, per Profeſſionem in laxiori eſt gra-
tior quam ſimplex promiſſio ingrediendi ſtri-
ctiorem, ideo declaravit Eccleſia c. Qui poſt. cit.
extingui Volum ingrediendæ Religionisſtrictio-
ris per actualem Profeſſionem in laxiori: ſed
contrarium eſt in noſtro caſu.
III. Per lapſum temporis Matrimonio in-
eundo præfixi, ſi nimirum hoc præfixum ſit
obligationis finiendæ cauſa c. ſicut 22. h. t. Et
quidem ſolvuntur ex utraque parte ſive ſi ſine
ullius culpa, ſive ſi ex utriuſque culpa intra illud
tempus Matrimonium ſecutum noneſt; ex par-
te verò innocentis ſolùm, qui paratus erat ad nu-
Ptias, ſi hæ ſecutæ non ſint ex mora alterius ſive
culpabili, ſive inculpabili c. eit. Ratio eſt, quia ter-
minus ille fuit adjeétus per modum conditionis,
quâ non impletà ceſſat obligatio; nec Sponſi in-
tenderunt uitra illum terminum ſe obligare. Wee

ohſtat: quòd tempus non currat legitimè im-

pedito c. Quia 5. de conceſſ. Præb. & L. 1. & F.
C- de annali except. legitimè autem impeditus
cenſeatur, cujus mora eſt inculpabilis; nam
Mmm3 licèt

7

922 DE SPONSALIBUS.
licèt legitimè impedito tempus non currat ad
contrahendam pœnam Legalem, vel Con-
ventionalem juxta c. & L. citt. currit tamen ad
tollendam obligationem, ſi lapſo tempore de-
ficiat conditio, cui promiſſio alligata eſt c. ſi-
cut cit. & L. & convenerit. 14. F. Pro Socio. Et
ita ſe hic res habet.
Dixi: & præfivum ſit obligationis finiendæ
cauſa. Secus enim eſt, ſi certum tempus ob-
ligationi ſoum urgendæ & implendæ præfixum
ſir, h. e. ita, ut ultra Præſtitutum tempus
neutri differre liceat impletionem, ſicut debiti
pecuniarii ſolutioni ſolet tempus præfigi; tunc
enim lapio tempore manet obligatio implendi
ex utraque parte; nam duplex tunc datur ob-
ligatio, una ablolunè contrahendi Matrimo-
nmium, altera non differendi ultra Præfixum
tempus; prima, quæ principalis eſt, manet;
licèt altera lapſu temporis deficiat.
. IV. Per abſentiam, vel diſceſſum unius
ex Sponlſis in alienas terras parte alterà inſcia,
aut invita c. 5§. De iMis. . t. Dixi: in alienas ter-
yas. h. e. ſi diſſceſſus fiit animo mutandi do-
micilium, de quo loqui duntaxat c. cit. conitat
ex verbis: && peſten d'mittunt terram ad alias
partes ſe transferentes; non enim qui negotio-
rum, vel ſtudiorum ſolummodo caula aliò ſe
confert, terram dimittit. arg. L. 6. G. n. Ff.
de Adquir. vel amitt. V'oſſ. && L.. 2. C. de mncolis.
Ratio vero, quare dilcedente uno ſolvantur
Sponlalia ex parte alerius, eſt, quod eo ani-
mo diſcedens cenſeatur ipfſo facto illis renun-
ciare;

e
Munn
er
V
Con
c
genen
!
ſende
ends
liniu
cll
Abonn
Hole
ened
Mel
ud
1 cen
Kee
Ndn
Renie
ll, l
ll s
Ded,
Uiteni
U 0
Wl⸗
kre
Atn

=

Cfat ed

Con.

ne e

lele. .
NN

Hüfiine
ennst
efn
1N—
ebii
e
Pencdl
rob.
rimno.
Ehune
enen

n W
Nennr
enier
mn
ℳondt
i
egolo⸗
99
uole
ſf
er
Ctnu
oleo 1
ter
ls

DE SPONSALIBUS. 923
ciare nec Sponſa de futuro teneaturponſum ſe-
qui dum mutat domicilium, ſicut uxor maritum,
Sponſus verò multò minus teneatur ſequiSspon-
ſatn. Si veròô unus diſcedat animo, non mu-
tandi domieilium, ſed redeundi, diſtinguen-
dum eſt; vel enim retibus facilis, nec diu dif-
ferendus cenſetur; tunc ſatis convenit inter
DD. ex parte alierius non eſſe facultatem re-
liendi. Vel reditus eſt difficilis, & diu dif-
ferendus creditur; hoc ipſo diſcedens inſcia
vel invita parte altera Juri ſuo renunciare ite-
rum cenſetur; nec ſervaſſe, ut oporter, da-
tam fiſem, & res notabiliter mutata videtur.
Vel dubium eſt; & res optimè Judici Eccle-
ſiaſtico tunc decidenda committitur. Leges
Civiles verò ùt L. S is 2. C. de Sponſal. jubens
exſpetare ſponſam biennio, ſi ſponſus abſens
ſit intra Provinciam, & L. Liberum 2. C. de Ke-
pud. jubens exſpectare triennio;, ſi Sponſus
eſt abſens extra Provinciam; imo quadriennio
& ultra ut L. ſæpe 17. F. de Sponſal. ſi cauſa
abſentiæ Sponſi neceſſaria ſit, hodie non ur-
gent, nec afficiunt fidelium Sponſalia, quæ
juxta Jus Eccleſiaſticum regulari debent; hoc
verò c. de illis cit. ſine ulla tali diſtinctione dat
Parti alteri acultatem reſiliendi niſi dicere ma-
lis, Jure Civili fuiſſe exſpectandum tempus
Legibus ſtatutum, non vt Sponſa renunciare
poſſet Sponſalibus, ſed tantùm ut ab iis pro-
pter abſentiam Sponſi recedens Sponſa Arrhas
ab illo datas retinere poſſet, quas amiſſura
erat, ſi ante hoc tempus à Sponſalibus recede-
Mmm 4 ret.

924 DE SPONSALIEBUS.

rer. Ratio eſt, quia Jure Civili ſolo receſſu
& renunciatione Sponſæ Sponſalia ſemper ſolvi
Poterant L. 1I. C. de Sponſal.
V. Per quamcunque ſupervenientem mu-
tationem norabilem, ſive Phyſica illa ſit, ſive
moralis, quæ notabiliter difficiliorem reddit
executionem Sponſalium. Ratio eſt, quèòd
intentio Matrimonium, quod vinculum indu-
cit indiſſolubile, ſibi promittentium non cen-
ſeatur ſe extendiſſe ad caſum ita difficilem, &
contractus Sponſalitius ſemper imbibitam hanc
conditionem habeat: ſi res in eodem Ratu per-
monſerit: niſi notabilis fupervenerit mututio.
Ejuſinodi mutatio phyſica eſt, ſi pars una inci-
dat e. g. in paralyſin, vel ſimilem morbum
difficulter curabilem, aut contagioſum; ſi amit-
