n tia laborant. Cæteri vVerò Catholici pleri-
ſ que Polygamiam ſimultaneam etiam Jure
trſ⸗ Naturali prohibitam contendunt; licèt ite-
L uue rum diverſo modo id doceant, ùt videre eſt
. paſſim in AM. =ð
aacd Dico L. Polygamia, ſive pluralitas uxo-
nire rum ſimultanea eſt Jure Divino prohibita.
mmum Eſt de fide contra Anabapt. & Lutherum,
Im quos ideo damnavit Tridentinum Seſſ. 24.
i de Sacr. Matrim. ubi: SRiquis dixerit, licere
min Chriſtianis plures ſimul habere uxores, boc
Kihes nulla Lege Divina eſſe prohibitum, anathema ſit.
ſgint Et Prob. Chriſtus Math. 9. Matrimonium
nmd reduxit ad primævum ſtatum inſtitutionis
NG ſuc ; atqui prima inſtitutio Matrimonii jure
Gm Divino excludit Polygamiam; ergo. Prob.
ſitutt. Maj. Nam Chriſtus interrogatus à Phariſæœis,
an ſiecret tepudiars uxorem? reſpondit ne-
De gativè: quia, Aui ferit ominem al initio, ma-
irne ſeuſum fæmiham fecit eos, & dixit: Propter
N Xyyz⸗ hoe

1080 DE MATRIMONIO-
boc dimittet homo patrem & matrem cg5o. o
erunt duo in carne una: tum docet, quid ipſe
hac de re ſentiat & obſervari velit, ac ſub-
dit: ladque jam non ſunt duo, ſed una caro;
quod ergo Deus conjunxit homo non eparvet; er-
go Matrimonium voluit eſſe deineeps unius
cum una ſicut olim fuerat. Porrò cum in-
ſtarent Phariſæi, Moyſen permiſiſſe libellum
vepudii, Chriſtus rurſus revocans datam cau-
ſam ad primam inſtitutionem ait: ad duri-
tiem cordis veſtri Moyſes permiſit dimittere uxo-
ryes veſtras, ab initio autem non fuit A. Et
Conſirm. Math. y. Marc. 10. Luc. 16. Chri-⸗
ſtus declarat eum, qui dimiſſa uxore aliam
duxerit, mœchari; unde clarè coelligitur, Ju-
re Evangelico polygamiam eſſe omnino illi=-
citam; nam ideo moœchari dicitur, quia di-
miſſa uxore priore ducit aliam, quòd jam
per libellum repudii Vinculum Matrimonii
diſſolvi non poſſit; ut patet ex cit. verbis:
quod ergo Deus conjunxit homo non ſeparet.
Quodſi ergo mœchatur, qui dimiſſa uxore
Vivente ducit aliam, quanto magis ille, qui

uxore prima retenta infuper dueir ſecun-
Pieo Il. Polygamia etiam Juri Natu-
rali adverſatur. Prob. I Ex communi DD.
conſenſu pol mi ſimultaneæ prohibitio-
nem ad Jus Naturale referentium. II. Ex
natura Matrimonii, hujus enim fini ſaltem
ſecundario, qui eſt cohabitatio Pacifica, re-

pug-

P
et;. Pn
„Eexun n⸗
io onee
6ellur
8 .un N
e liat,
n, N
cechooe
K Wowwo⸗
geio yg
ſolonegi
wetur ore
atur aen
hatirke,
r reciun
in ou,
Reiznene
Cere Atei
1.
Col
Moren le
6 nirmit
Hultanesn
n. .S
1 pri nir
üi Plure
Cnſum,
NMlere ge
1,
0D
e her

,
eple
lelb

ſun,

Peer
ſigfoins
nenn.
Uln

b6OCnna

1. N.

ihepe
A.
n dn
ur, .
ſo lli⸗
di

N

Cnni⸗
iſe
liin
Uen.

Kee.
i0.
e
I
Ahem
in e
N

DEz MATRIMONIO. 1081
pugnat; plures enim uzxores ob Zelotypiam
huic ſexui naturalem nec inter ſe, nec cum
marito concordare ſolent; ſique plures pro-
crearentur proles, nihil pronius erit, quam
ut, cum Matres de ſuis tantum prolibus ſol-
liciteæ ſint, una ab altera patris avertat ani-
mum, prolem alterius conetur excludere à
ſuecefſione in bonis, velut Bethſabea fecit,
ut Salomon præferretur Adoniæ ex Haggith
genito 3. Reg. I. Unde & graviſſimæ diſ-
ſenſiones ipſas inter proles exſurgent, ſiquæ
ametur præ altera, vel in ſucceſſione præ-
feratur alteri. III. Ex natura Juſtitiæ com-
mutativæ, quæ exigit, ut ſervetur æqualitas
inter traditum & acceptum; ergo, cum Uxor
jus in corpus ſuum tradere non poſſit viro
alteri; neque viro licebit jus in corpus ſuum
tradere alteri uxori, vel aliis pluribus.
Oj. J. Gregorius Papa III. Can. 18.
Caul. 32. q. 7. definit, licere Viro ducere
Uxorem ſecundam ob primæ adhuc viven-
tis Infirmitatem; ergo cenſuit polygamiam
ſimultaneam non eſte Juri naturali contra-
riam. II. Si polygamia ſimultanea adverſe-
tur Juri naturæ, ergo peccarunt Patriarchæ
antiqui plures ſimul uxores ducende in ma-
trimonium, atqui hoc de viris illis ſanctiſſi-
mis dicere nefas eſt, & negatur communi-
ter; ergo. 4
M., ud Il. D. A. Definit hoc ob primæ
adhuc viventis infirmitatem qualemcunque
Yyy 3 .

1082 DE MATRIMONIO.

N. ob infirmitatem, quæ erat impotentia na-
turalis & antecedens perpetua ad reddendum
conjugale debitum, propter quam prima
UDxor nen erat Uxor vera, eoquod talis im-
potentia dirimat jure naturæ matrimonium
C. Ita colligit Barboſa & alii ex reſcripto
zregeri ad Bonifacium Epiſcopum: nam
Juod propoſuiſti: quodſi mulier infirmitate cor-
repta non valuerit debitum viro reddere, quid
eus faciat jugalis? Nec obſtat, quod ſimul
Gsregorius jubeat, ut vir ille poſt ſeeundum
matrimonium alat priorem mulierem: non
zamen ſuh'ſidii opem ſubtrahat ab illa; hoc enim
non ideo, ut notat Gloſſa, addidit, quod in-
firma illa fuiſſet Uxor vera, ſed vel per mo-
dum conſilii; vel dotem ei reſtitui voluit,
eoquod propter infirmitatem ſibi de victu
Providere non poſſet, aut inops, aut egena

eſſet.
Ad II. reſpondet Calvinus; ſantiſſimos
Patriarchas omnino reos factos fuiſſe adulte-
rii; hoc tamen ipfſis à Deo imputstum non
eſſe ad culpam, quèd eſſent & Prædeſtina-
torum numero. Sed falſum eſſe hoc Calvi-
ni reſponſum, licitéque Patriarchas veteres
plures duxiſſe Uxores, licet polygamia re-
pugnet Juri naturæ, dabit ſequens Con-
cluiio. ʒ
Dico II. Ex conceſſione tamen Divina poſt
diluvium uſque ad Legem Evangelicam lici-
ta fuit polygamia ſimultanea. Prob. 166*

Pr

„Sh
Mo
incteru
nlt
iocah.
t pern
orius in
r.
12. Mi
ron /
l, lie
ln. Une
D
ues in
vig /
trnkere
ren i
.
Pocb.
(detunt:
gut Mara
ſgia
Mlt teſtie
rum pe
Rmul
turos
.
Munre
lo iog
ipen ett

lojie

tdinn
ſen
fmmnm.
linjui
9Cldl
l
enen
6erenn
An.
ger o.
lwolt,
le
Negent

ſchde
er
npnr

Mn.
u
Unges
l 1.
(.

Dirgt
orler⸗
l⸗

7

DzEz MATRIMONIO. 1083
S§§. PP. S. Hieronym. Ep. ad Oceanum, ubi⸗

ſeiebut Apoſtolus, lege conceſſum, & exemplo

Patriarcharum ac Moyſi familiare populo nove=
rat in multis liberos ſpargere. S. Chryſoſt. hom.
56. in cap. 30. Gen. tunc inquit, quia principia
erant, permiſſum fuit cum duabus, vel pluribus
Uroribus miſceri, ut bumanum genus propaga-
retur. S. Aug. qui L. 3. de Doctr. Chriſt. c.
12. ait: Sufftciendæ prolis causd erat uxorun
plurium ſimul uni viro abendarum inculpabi-
lis, ſcilicet ob conceſſionem Divinam conſue-
tudo. Unde Innocentius III. c. gaudemus. de
Divortiis. cum dixiſſer nulli unquam licuiſſe
plures ſimul uxores habere, addidit: niſi cni
Juit divina revelatione conceſum. .. per quam
Patriarchæ, & alit viri juſti, qui plures legun-
rtur ſimul babuiſſe uxotes, ab adulterio excuſan-
Prob. Il. Vel ex ipſo exemplo Tatriar-
ecbharum: nam Imo nuſquam S. Scriptura ar-
guit Patriarchas ob multiplicata ſimul con-
jugia. 2. Imo illuſtria eorum ſanctitati tri-
uit teſtimonia. 3. Silens etiam de quavis
eorum pœnitentia ob conjugium cum pluri-
bus ſimul uxoribus teſtatur juſtos cum eis
regnaturos in cœlis Marth. a.
Prob. IIl. Non tantum Parriarchis in
Lege naturæ, veluti Abrahamo, Iſaaco, Js-
cobo, quos plures ſimul uxores habuiſſe
ſcriptura teſtatur, injurioſa eſt Calvini re-
ſponſio; ſed etiam ſanctiſſimis Viris aliis in
1 vyy 4 Lege

1084 ODEY MXATRIMONIO.
Lege Moſiica ut Davidi. Wec dicas cum Cal.
vino: hoOc viris illis ſanctis imputatum non
fuiſſe ad culpam, quod eſſent è numero Præ-
deſtinatorum; nam ex hoc numero Davi-

dem fuiſfe certum eſt; & tamen unum eum

Berſabea adulterium ipfſi graviter imputatum

ſeimus per Nathan Prophetam & peœniten-

tiam Davidis; licet igitur fuerint & præde-
ſtinatis Viri ſancti, de quibus loquimur, hoc
tarhen non obfuiſſet, quo minus pluralitas
uxorum fimultanea illis impurtaretur ad cul-
pam, niſi ea Divina ex concefſione lieuiſſet.
CObj L. Deus in Lege naturali diſpen-
ſare non poteſt; ergn⸗ male dicitur licuiſſe
tunc polygamiam ſimultaneam ex Divina
conceſſione. Omiſſis aliorum reſponſis, quæ
Pro ſuo de jure naturali ſyſtemate afferunt.
N. C. A. & IW. ſuppoſ. quod Deus concedens
Pluraliratem uxorum ante Legem Evangeli-
cam, tunc diſpenfarit in Jure narurali; quia
caſus ille, quo Deus concedet pluralitatem
uxorum; nunquam objectum fuit alicujus
Legis naturalis prohibentis. Pro quo ple-
nius intelligenndo. doe nnigat, iitzit,
Olſerpa ſequentia: Ims Lex Naturalis
abſolutè immutabilis eſt & indiſpenſabilis:
eſt enim Ordinatio Divinæ Voluntatis per re-
ctam rationem promu gata circa ackiones &
omiſſiones creaturarum rationaliutm, ad rectam
conſtitutionem & felicitatem reipublicæ Di-
vVinis Perfectionibus conformem neceſſaria.

M

1 igeur

Cator,

s,i
Plkeltionn
ifralum
aolar
0Tis 4
Gam,d
Connnn
4 ne
Plero,
elun ot.
AHumzm
lgvenr
Ue, clſts
Me udh
Gige &
. N
e ugn
Domin
men pr
Oluncho
m lube
onon 0
hroone
kunni
ſine
VA N
ſeenh neo

Ebiin

Nr
aon
ihlr.
moli
unmn
eunn
ue.
ſtlrce.
uonhe
Eobnux
A
loule
Rlper
laule
Dir
de
ſenmt

Nens

bat.
W
hle
lls

1ens
ols;
hele
Srt
Halrin
e N
Plr.

DE MATRIMO NIO. 1085
Sicut igitur ipſæ Divinæ perfectiones, ad
quas manifeſtandas omnis natura rationalis
otdinatur, ſemper eædem ſunt, & immuta-
biles, ita etiam Leges latæ ad Divinarum
Perfectionum normam. 2d Legum tamen
natu ralium in ſe planè immobilium aliæ ver-
ſanur circa actus, qui attingunt materiam
nyillius alterius juri nequidem Divino ſub-
ectam, ut blaſphemia, mendacium &c. Aliæ

econtra circa actus, qui materiam attingunt
in jure alterius poſitam, humano, vel ſaltem
Divino, ſic bona fortunæ in certis caſibus

etiam poreſtati humanæ, bona vitæ, corpo-
ra humana Divino juri ſubjeécta ſunt. Un-

de ſequitur multas materias ex aliena volun-

tate, cujus juri ſubditæ ſunt, ita immutari
poſſe, ut objectum Legis naturalis etiam ne-
gativæ & prohbentis nullo modo conſtitu-
ant. Sic rem alterius ſibi ſumere, vel bona
fide acquiſitam retinere poſt cognitum etiam
Dominum Lex naturalis prohiber; non ta-
men prohiber hoc pro iis circumſtantiis,
quando illud fit ex conſenſu illius qui ple-
nam habet de illa re diſponendi facultatem.
Sic non obſtante, nec- mutato, & fſine dif-
pPenſatione in Lege naturali non ocœcides, licitè

Abraham immolare voluit filium ſuum habi-

tä juſſione Dei, qui vitæ & mortis Domi-
nus eſt. Nimirum lex naturalis non com-
Prehendit, nec prohiber retentionem rei ex

conſenſu illius, qui de ea diſponendi facul-

yy 5 tatem

1

1086 Dz MATRIMONIO.
tatem habet; nec occiſionem juſtam, qualis
eſt, quæ juſſione Dei fit. Ita in noſtro ca-
ſu : Lex naturalis prohibens polygamiam,
nunquam comprehendit vel prohibuit plu-
ralitatem Uxorum pro iis circumſtantiis,
quibus Deus, in cujus pleniſſima poreſtate
& dominio ſunt corpora, eorumque jura,

etiam in ordine ad conjugales actus, de illis

diſponet aliter, & jus unius in corpus divi-
dat inter plures.
Inſt. I. Nusquam legitur in Scriptura
aliquid de facta à Deo conceſſione plures ſi-
mul uxores ducendi. Ergo. B. eam S. Th.
P. 3. Jq. 65. a. 2. factam eſſe per internam In-

ſpirationem Patriarchis populi Iiraéliici, &

per ipſos aliis, cùm non ſit eredibile, tantos
viros in ſcriptura adeo laudatos in perpetuo
vixiſſe adulrerio. Tempus verò conceſſionis
hujus quod attinet, probabilius facta videtur
ipſi Noẽ non diu poſt diluvium, ab eoque com-
municata poſteris, ipſis demum gentilibus;
tunc enim illam poſcebat magis propagandi
generis humani neceſſitas, cujus octo tan-
tum animæ erant ſuperſtites, ætasque ho-
minum eſſet brevior, quam ante diluvium.
Inſt. II. Mulieres poſteriores in Scrip-
tura Concubinæ appellantur, ergo conjugium
eum his non erat verum; ſed adulterium.
. D. A. Appellantur Concubinæ eo ſenſu,
ae hodie ea vox uſurpatur, ſcilicer pro
corto aut uxore non legitima N. Qi⸗ ſo-

11 gen

ſervario
1 C. doo
n nonl
ebem
nupüruen
Nores
ſaonddins
ehen
Copatkt
legibine
Pdi de
A
Cenels
ſlen,
gil emn
Giarire
Dre
dee,e
16. N
gen del
cubina⸗
lam 41
hoſten .
lenita d
n !
.
MMun
ſtunn
Aanin

unlr⸗
n
petno
n
Nene
Ne
üin
g
r
ging.
Gein
n ln
lenne
E

DE MATRIMONIO. 1087

lum ad generationem prolis, non autem ad
gubernationem Domus, ac alia admitteban-
tur C. duo tunc genera uxorum erant: quæ-
dam non ſolum ad generationem prolis, ſed
& gubernationem Domũús, & bonorum com-
munitatem admittebantur, quæ antonomaſticè
uxores dicebantur, etiam Dominæ & matres
familias erant, earumque liberi hæredes:
quædam ſolum ad generationem prolis, quæ
Concubinæ dictæ, licet cæterà eſſent uxores
legitimæ. Colligitur ex 2. Paralip. II. v. 21.
ubi de Roboamo legitur: Urores decem &7

octo duxerat, concubinas autem ſexaginta. Et

Geneſis 25. Deditque Abrabam cuncta, quæ
poſſederat, Iaac: filtis autem conculinarum lar-
gitus eſt munera. Utrumque genus Uxorum
diſtinxit etiam Gellius l. 18. Noct. Attic. c.
6. Præterea in ſcripturis, quæ Concubinæ
dictæ, etiam uxores appellantur. Sie Gen.
16. Sara ancillam ſuam Agar viro ſuo Uxo-
rem dedit, quæ tamen Gen. 25. inter con-
cubinas numeratur. Et ibid. dicitur Abra-
ham aliam duxiſſe uxorem Cethuram, quæ
poſtea concubina dicitur. Sic Jud. 19. de
Levita dicitur: Accepit ſibi uxorem concubi-
nam de Bethlehem Juda.
Inſt. IIl. Salomon 3. Reg. 11. ob multi-
tudinem uxorem reprehenditur; Ergo illi-
citè egerat eas aſſumendo. N. D. A. Præ-
cisè ob multitudinem N. ob nimiam, &
Præſertim, quia alienigenas & idololatra? aſ-
fum-

1088 DE MATRIMONIO.
ſumpſerat, per quas depravatum eſt cor
ejus, ut ſequeretur Deos alienos C.
Inſt. IV. Judæi Joannis 8. dicunt: Nos
ex fornientione non ſumus nati: quod idem eſt,
ac ſi dicerent, nos ex Agar concubina Abra-
hæ nati non ſumus, ſed ex Sara uxore ejus
legitima, ergo. E. I. Judæos hic non car-
naſem, ſed ſpiritualem fornicationem, ſive
idololatriam intellexiſſe, quæ ſœpe ſeripturæ
Phraſi fornicatio dicitur; perinde, acſi dice-
rent: Nos Idololatræ non ſumus, ſed unum
verum Deum colimus; non enim ex majo-

ribus, qui idola coluerunt, genus ducimus,

ſed ex Abrahamo veri Dei cultore. Colligi-
tur ex contextu; prius enim dixerant: Ta-
zer noſter Abrabam eſt; poſt verba autem: nos
evx fornicatione &6. ſtatim ſubdunt: Unum
Patrem hubemus Deum. W. 240. Si permit-
fatur etiam, judæos de carnali formcatione
locutos fuiſſe; non tamen inde ſequetur,
quod peræcisè fornicationem Abrahæ cum
Agar intellexerint.
liiſt. V. S. Ambroſius tamen Lib. I. de
Abrabam c. 4. videtur ſupponere illius tem-
pore polygamiam nondum fuiſſe licitam,
quia rationibus omnibus conatur Abraha-
mum defendere à culpa adulterii, quod non-
dum eſſet lege prohibitum, quod ex con-
ſenſu Saræ & poſteritatis, non libidinis cau-
ſa feeiſſet; quod de eo facto, commixtione
cum Agar pœnitentiam egerit; item S. Aug.

1 coo
1 Oſe
1 euch e⸗
hü
Nii. M
cumm
enm d Ce
Oaeld es
ro
gume
Aiam.
lenm An
Orident
encol
eutreto
Onlltrex
uno id
in tan
Nemne;
Apum
uit, uni
Nirum 6
G elt 4
winus
Rron⸗
Deine
wſe
ndgur
WM

Wonn

kar
80

Gun e

Mhet
ül.
lnetg
chen te
geſenmn
atde
,duen
er N
in,
lge
1,Ne.
tn
Mn
me.
ciſ
henn
N

6M
Em,
4 Ro⸗
AG
as⸗
lng⸗
1.2

DE MATRIMONIO. 1089
L. 2. contra Fauſtum c. 30. & alibi Mani-
chæis objicientibus crimen Abrahæ reſpon-
dit, eum excuſandumteſſe, quia non libidi-
ne, ſed prolis gratia, & cogente uxore fe-
cerit. Denique &. Leo Ep. 2. alias 92. ad Ru-
ſticum Narbonenſem diſtinguit inter uxo-
rem & concubinam; confirmatque diſtincti-
onem exemplo Saræ & Agar, ac concludit,
virum non committere polygamiam, ſi poſt-
quam concubinam duxiſſet, duceret uxorem
aliam. Supponit igitur Ager non fuiſſe uxo-

rem Abrahami legitimm. e
M. dd I. M. A. licet enim S. Pater ab ini⸗
tio videatur ſupponere peccatum aliquod af-
ferendo rationes minus probabiles, ob quas
excuſaretur Abraham eum tamen tandem
excuſat ex hac ipſa ratione, quod Deus Ab-
rahamo id conceſſerit in myſterium: pecca-
sum aon fuit, inquit ibid. ſed enyſterium; illud
nempe, quod Paulus exponit c. 4. ad- Gal.
Seriptum eſt, quoniam Abrabum duos Eülios ha=
buit, unum de Ancilla, anum de lilera Ni-
mirum Oratorum, quorum morse hic locu-
tus eſt Ambroſius, id proprium eſt, ut an-
te minus validas, poſt validiores & gravio-
res rationes proponant,. =
Deinde prima & ſecunda ratio non ſub-
ſiſtin; ſi enim nulla lex prohibebat adulte-
rium, quare Abraham dicitur egiſſe pœni-
tentiam? Revera tamen ſemper Lege Na-
turali prohibitum fuiſſe adulterium, & M
Le-⸗

—
2

1090 DE MATRIMONIO.
Legem a nemine invincibiliter ignorari poſ-
ſe, idem fatetur Ambroſius lib. eod. c. I1.
ſola igitur ultima ratio S. Ambroſii vera &
firma eſt; atque ita, quod ex ſe peccatum

fuiſſet, ex divina conceſſione non fui.
Ad II. . Manichæos objeciſſe Patriar-
charum in plurium uxorum uſu libidinem
& petulantiam; ſatis igitur Auguſtino erat
oſtendere, Manichæos falſum loqui, eo quod
Patriarchæ non libidine carnis, ſed poſteritatis
amore ad plures uxores acceſſerint. Cœte-
rum eos non peccaſſe docet alibi Lib. 22.
cont. Fauſtum c. 47. ac lib. 16. de Civit. c.
38. Quod tunc multiplicandæ poſteritatis cau=
ſa eos nulla Lex probiteret, nimirum ob con-
ceſſionem divinam; nam alias eos prohibu-
iſſet Lex tum Naturalis, tum Divina teſte
Chriſto Matth. r9. “
Ad Ill. z. S. Leonem, dum hic con-
cubinam pro uxore non legitima accipit,
per Concubinam intellexiſſe muſierem ſervam,
cujusmodi fuerat Agar; atque ſolum aſſerit
Matrimonium cum ſerva contractum ab In-
genuo, eſſe invalidum, ut revera erat Sæ⸗=
Cculo V. vi juris Eccleſiaſtici ſolius; nam vi
Naturalis nunquam fuit. Quarel ad exem-
pli de Agar à S. Leone allati veritatem ſatis
eſt, Agarem ancillam fuiſſe Abrahæ, quod
eſt veriſſimum; non vero neceſſe eſt, ut ea-
dem uxor non fuerit

olen

GII
1eo N
aelgoci
1n ae elt

9 1o
ie ſel en
nl
WR
X
1lanion
e Egt en⸗
cpnelo Ne
ſbo, twan
inr u
ouleudie
Nen ll.
1, enbn
G
i N
Rpeiren
Ni ni n
imenio,
ſcer gen
lrplgn⸗
umirtion

Manqtun

ſuüpger
Men Pl
an
er

DE MATRIMHONIO. 1091
ln . Olj. Il. Cum Luther. juxta S. Auguſti-
, num ideo Jacob aliique Patriarchæ Polyga-
WNA mi excuſandi ſunt ab adulterio, quod Poly-
Inum gamia tunc eſſet conſuetudinis, nec adveria-
ndA retur Legi alicui. Ergo. Prob. Ant. nam
Klihr. ib. 3. de Doctr. Chri Cc. 12. inquit: ſacffi-
ulin ciendæ prolis cauſa erat uxorum plurium ſinml
giun uni viro babendarum inculpabilis conſuetudo. &
ad Ulib. 16. de civ. cit. quod eor nulla lex probi-
Sina berer. R. ùt antè, laudatum Patrem & alios
. (nm ita loqui, quòd per conceſſionem Divinam
Glün vis legis evanuiſſet: innotuerat autem illa
6ιο conceflio per ſpecialem revelationem Patri-
u archis, eamque ab iis hauſerant eorum po-
. ſteri, ita, ut apud eos ad Chriſtum uſque
ntr. in conſuerudinem abierit, Juxta verba illa In-
ue nocent. III. Quæ diſpenſatio vel conceſlio,
mos quandoque, interdum etiam fas cenſetur.
k. . . Ex diſputatis hactenus inferes, à forti-
Ntiſe ori juri non tantum Divino, ſed & Naturali
ld Polyviriam adverſari, utpote quæ Matrimo-
ini nii fini non tantum ſecundario, ſed etiam
miH Primario, & à natura præcipue intento, vi=
de. Qelicet generationj, & bonæ educationi pro-
“ð lis repugnat : CGenerationi, quia hæc per
len commixtionem cum pluribus impeditur, ut
4 it vel nunquam, vel certo rarius ſubſequatur,
w veluti patet in meretricibus: honæ educationi;
de cùm enim proles in commixtione mulieris
huf unius cum pluribus viris incerti ſit Patris,
nullus ex viris eam tanquam ſuam tenere-
iur agnoſcere, ſaltem non ita diligeret; pro-

inde

=

1092 D?E MXTRIMONIOD.
inde neque curaret, ut bene educaretur, deds
quod tamen parris præcipuum eſt officium. e nif
Quo tamen non obſtante, uti communior, mn h
ſic probabilior videtur ſententia AA. negan- hpn
tium, etiam Polyviriam eſſe jure naturali ab- on
ſolute & ſub omni ſpecie prohibitam, ita ut ſson
nunquam licere poſſit, nec eam Deus etiam Alene!
de potentia abſoluta concedere; cum ſub iis emmnt
fieri conditionibus poſſit, ut prædiéta mala *
evitentur, corpus vero mulieris æque do- nate.
minio Dei, quam corpus viri ſubjectum ſit, “
adeoque nihil impediat, quo minus jus in Pnan
corpus mulieris æque inter plures viros, (ige
quam jus in corpus viri inter plures mulie-

§ dividere polſit. De quo plura videri poſ- in
ſunt apud Dlcher Schmalzgr. de Sponſ. du- lun
orum alio daaea.

De mdiſouliltate Marrinoi’. (Jun
AAtrimonium ex parte ſubjelcti dividi po= irente
M teſt in Matrimonium inter gentiles; in= enftun
ter judæos; inter Chriſtianos: ex parte ſui ſchnlum
vero in Legitimum, Ratum & Conſumma-= uunum
tum dividitur. Legitimum tantum illud eſt, idot
quod conſenſu legitimo inter perſonas non agte
impeditas contractum quidem, rationem fa- ,
men Sacramenti non participat, quale olimm imn ie
in Lege Naturæ, & Moſaica, ac hodie in- Nann
Es A i

Auenn,
Alin,
nmor,
tenmb.
min
nMen
anſcis
Pellerke
endeinhn
nmi ri
neg ,
Uercller
Nenpol
PolC⸗

ſergeit
en
nt
, D
6 N
1,6

DE MATRIMONIO. 109
ter judæos & gentiles datur. Katum, ſive
Eccleſiæ ratificatione approbatum, illud eſt,
quod juxta Divinas & Eceleſiaſticas Leges
initur à baptizatis, ſeu fidelibus, inter quos
tamen poſt contractum illud nondum Perfe-
a carnalis copula; atque de hoc intelligen-
da eſt Regula L. 3t. ff. de R. I. quod nup-
tias non concubitus, ſed conſenſus faciar.
Conſummatum, quod accedente copla carnali
Perfecta, h. e. ex qua ſequi ſolet & poteſt
generatio prolis, completum eſt. borrò
Matrimonii in quolibet ex his ſenſu acceptẽ
indiſſolubilitas ſpectari poteſt vel quoad vin-
culum, vel quoad Thorum; quare de ea ſub
diverſis illis reſpectibus agendum eſt.

ARTICULVUS I.
Urrum Matrimonium infdelium ſit alſoluts in-
AIiſſolubile qubad vinculum
QA'ais movetur duplex I. An Matrimo-
nium Infidelium quà talium h. e. quàm
diu neuter conjugum ad fidem convertitur;
ſit penitus indiſſolubile quoad vinculum, ſi-
ve conſummatum ſit, five non? II. An Ma-
trimonium Infidelium etiam conſummatum
diſſolvi poſſit quoad vinculum, ſi alter con-

jugum ad fidem convertatur
Dico J. Matrimonium Infidelium quâ
talium, ſive quàm diu neuter conjugum ad
fidem convertitur, eſt penitus indiſiolubile
quosd vinculum, ſive conſummatum ſit,
„2 2 ſive

4094 DEz MATESIMONIO,
ſive non. Katio eſt, ſine diſtintione enim
inter Matrimonium in Chriſtianilſmo initum,
& quod in gentilitate contrsctum eſt, præ-
cipit Chriſtus Marth. 19. Quod Deus con-
junxit, homo non ſeparet; & Panus 1. Cor. 7.
Mulier alligata eſt Legi, quanto tempore vir ejus
vivit & Conf. C. Gaudemus., de divort. ubi
jubet Innocentius III. ur paganus converſus
ad fidem ex pluribus uxoribus, quas duxe-
rat adhuc Infidelis, priorem tantùm aceipiat,
quamvis dimiſſam per repudium, & alteri
viro poſtea nuptui traditam; ergo cenſuit
Matrimonium in Iofidelitate ontractum eſſe
indiſſolubile; quid enim aliàs irrita declara-
ret Matrimonia poſt primum contracéta in In-
fidelitate, dum ſuperſtites ſunt vir & mu-
Dico II. Matrimonium tamen Iafide-
lium etiam conſummatum adiſſolvi poteſt quo
ad vinculum, ſi alter conjux convertatur ad
ſidem, alter verò converſo vel I. cohabitare
nolit; vel 2. non velit, niſi cum creatoris
contumelia; vel 3. eum pertrahendo ad pec=
catum. Ità in terminis Innocentius III. C.
uonto de divort. ſi aher Iun ehum conjugum
2; fidem Catholicam convertatur, altero vel
nullo moda, vet non ſine laſphemd divini nomi-
nis, vel ut eum pertrabat ad peccatum mortale,
ei cobabitare volente, qui relinquitur, a! ſecun-
da, ſi voluerit, vota tranſibit. Fundat veró
deciſionem ſuam Pontifex in verbis
O 4

Air.Cor
ei
Ao:
nGſ
i. 1
eum
Ehnorinn
d
Cohabie
rimono
ſervirui
Gol.
W cl
Elerd sl⸗
II Che
dne ſobe
Setur 16
0noniu
ſn
Sumtt
geſes
Rcon
Clleſi

1 El 4,.

lin vej⸗
Eicabs
hi ſer,
en, n
ge

gt cnin
rinn,
ndre.
Uin⸗
lle.
etſolnus
e n
Holg acens
6, Catrn
in gefi
n, Ai
ego enii
tudun
nis Glere⸗
Htldhile
Vr A.

enliN.
rcen
lherrank
I1 :
cun t
enn ,.
e An

nne
ri
t.
6
wcrtt
N
!

DEZ MATRIMONIO. 1095
ſtoli 1. Cor. 7. quæ ſubjungit ad literam, cg
in hoc caſu inquiens, ozga⸗ „ quod ait
Apoſtolus: i Inndelis diſzedit, diſcedat: frater
enim & ſoror non eſt ſervituti ſubjectus in bujus-

mod. Ergo juxta Apoſtolum Interprete
Eecleſià, in relatis tribus caſibus, uno con-
jugum ad filem converſo ſolvi poteſt Ma-
trimonium etiam quoad vinculum. Et Ppro-
fectò: ſi, diſcedente Infideli, vel legitimè
cohabitare nolente, fidelis teneretur illo Ma-
trimonio; hic propter prioris malitiam eſſet
ſervituti ſubjectus contra teſtimonium Apo-
ſtoli. Coyf, cùm enim ex ung parte fidelis in
hoc caſu licitè cohabitare non poſſit; ex par-
te verò alia Chriſtus neminem ſine voluntate,
aut culpa propria ad vitam cœlibem obli-
gare voluerit, poſtulabat æquitas, ut fideli
daretur à Chriſto facultas contrahendi Ma-
trimonium aliud: aliter jugum Chriſti tali-
bus factum fuiſſet raviſſimum, cùm non omnes
capiant verbum c Marth. 19. Ptoinde In-
fideles à fide deterruiſſet, cujus bonum bo-
no conjugii longè majus eſt: ſi tamen Obj. I.
Apoſtolus tantm pro cauſa aſſignat Infide-
Hs diſceſſum, Innocentius verò alſignat plu-
res. II. Apoſtolus per diſcedat tantuùm quoad
thorum vel cohabitationem, ùt patet ex an-
tecedentibus v- 10. & 1I. tis, qui Matrimo-
nio juncti ſunt, præcipio non ego, ſed Dominus
uXorem viro non diſcedere, quòd ſi diſceſſerit,
manere innuptam. Pontifex Verò facultatem
2 22 ⁷ trie-

1096 DE MATRIMONIO0
tribuit illi, qui relinquitur, ad ſecunda vota
tranleundi. III. Chriſtus Marth. 19. de quo-
cunque Legitimo Matrimonio, proinde etiam
Infidelium ait: Quod Deus comjunzi, homo
non ſeparet. IV. Ibid. Qut dumniſerit uxovem,
exceptd causd fornicationis, znæchatur; ergo ſo=⸗
la fornicatio erit cauſa uxorem dimittendi,
& quidem tantùm quoad thorum, ut dice-
mus infra. V. Concilium Meldenſe relatum
can. I. 38. J. 2. ſtatuit: Stquis habuerit uxo-
vem virginem ante Baptißmum, viventé illa poſt
Baptiſmum alteram babere non poteſt; crimina
enim in Baptiſino ſolvuntur, non conugia. Bes
L. D. Apoſtôlus tantùm aſſignat Infidelis di=
ſceſſum phyſicum & corporis N. etiam mora-
lem C. Etſi Infidelis non recedat corpore,
cùm tamen non velit ſine creatoris contume-
lia permanere, revera recedit, & relinquit
ſidelem; quia cogit fidelem diſcedere, cùm
hic in eo ſtatu licit permanere non poſſit.
Ad II. N. Ant. ad Prob. B. hæc; zis, qut
matrimonio &. Pertinere ad fideles, à quorum
Matrimonio poſtea tranſit ad Matrimonium
Infidelium, aitque ſimpliciter & in

er & indefinitè,
ſine limitatione quo ad thorum: Si Iufzdelis
diſredit, diſcedat: Propoſitio igitur illa inde-

ſinita etiam diſcefſum quoad vinculum com-
lectitur; & ſecus, non ſubſiſteret ratio Pau- 1
Ii: Frater enim && ſoror non eſt ſubjelctus ſervitu-

ei in bujutmodi, quia, ſi fidelis non poſſet di=
(Gcedere etiam quoad vinculum, maneret ſub⸗
jectus

Rionenn,
Urheic
W le
Puhus
Nlum 60
tnmovin
MioNenm
6la ind
6ia inet
logrin
mzerli
dilate
d
Wet en
ſuit, g
t
Na
loo inhia
nletua
ete
ttan
Mnnonn
elo
coheten
rbi⸗/

lho
gemn.
Pum
h to
un,
ſtur
S N
lenirt
Goren
/minn
lu t.
N Nort
Clpote⸗
Cntvne⸗
Plogtk
e
n
Slen
Nud
Me
1 e
Mett
rod⸗
al⸗
ſ
t
(n

Dr MATHIMONIOD. 1097
je tus ſervituti, ſive Matrimonii vinculis,
eſſetque ejus conditio durior, quàâm antè.
Ad III. à. In noſtro caſu non ſeparat ho-
mo, ſed ipfe Deus: Chriſtus enim hanc fa-
cultatem dedit in favorem fidei, cujus inter-
pretem habemus Apoſtolum, E cleſiam, &
rationem. Ad IV. B. Cum S. Ang. L. I. de
adulterin. Conjug. c. 1. & 2. Chriſtum ibi
loqui de Matrimonio inter fideles, ſicut &
Paulus in iis locis, quibus dixit, Matrimo-
nium ſolà morte diſſolvi; ſolum enim Ma-
trimonium fidelium repræſentat perfectam
unionem Chriſti cum humana natura & Ec-
cleſia indiſſolubilem, ex quo ipfi vera & ab-
ſoluta indiſſolubilitas tribuitur. Ad V. Con-
cil. loquitur de uxore, quæ pariter ad fidem
converſaà ſit; vel de uxore, quæ pacificè co-
habitare velit, & ſine Creatoris injurizâ.
Quod autem ibi dicirur de uxore virgine,
valet etiam de corruptâ; ſed ita ſtatutum

fuit, quia quæſitum fuit de virgine, ùt no-

tat Oldduu.
Dico Ill. In præſenti ſtatu Eceleſiæ;
quo infidelis converſus non permittitor ex
conſuetudine recepto & inducto præcepto
Eccleſiæ habitare cum infideli cujusvis ſe-
tæ, etiam videfur probabilius poſſe ſolvi
Matrimonium quoad vinculum, ſi pars in-

fidelis converti nolit, licet de cœtero pacifi-

c& cohabitare vellet. Katio iterum petitur
ex verbis Apoſtoli cit. Ideo enim poreſt
ZzZzZ 3 ſolvi

1098 Dz MATEIMONIO.

ſolvi Matrimonium in caſu Concluſ. præc.

quia, dum aliter cohabitare non Vult pars
infidelis, hoc ipſo diſcedit morsliter, cogen-

do partem fidelem ad diſeeſſum, cui illicita
eſt talis cohabitatio; arqui etiam nunc ex ip=
ſa conſuetudine recepto & induéto præcepto
Eecleſiæ illicita eſt conjugi converſo cohabi-
tatio cum inßdeli, ſi hic converti noluerit;
ergo nolendo converti præcisè jam morali-
ter dilcedit infidelis, confequenter converſus
Prioris Matrimonii ſervituti etiam nunc ſub-
jectus non manet. Conf. Ex iisdem incom-
modis, quæ præc. Concluſ. attulimus; ſi
enim in hoc caiun converſus non poſſet tran-
ſire ad alias nuptias, abſque ſua culpà vitæ
cœlibi maneret adſtrictus, quod ex infideli-
tate converſis acciderer graviſſimum; unde
Lex Chrifti ipſis duriffima evaderet, ac fa-
cilè à converfione revoarentur.
Dixi: in Præſenti ſatu Eccleſiæ triplex
enim Ecclefiæ ſtatus diſtingui luc debet. Pri-
mus ſtatuitur ab Apoſtolorum tempore uſque
ad Sæculum VI. quo ſtatu frequentes erant
infidelium converſiones, ac permittebautur fi-
deles converſi cohabitare cum infidelibus jux-

ta conſilium Apoſtoli: Squis frater urorem

baleat infdelem, ey bee conſentit habiare cun
Wo, non dmittat iam. Secundus eſt à Sæcu-
10 VII. quo Galli & Hiſpani congregati in
Concilio Toletano IV. anno 650. ſtatuerunt

but
ges ſidel
gs col
Rellbus
01 Uün
epto te
coo
Ciſd
Opet
s herl
lio. N
ſiiux 4
ur ifi
Nveor
iCnl
Pon fun
or vo!
Dlennut,
Ee.
0
verlo
Hhyſin
nerpre
Oi ralis
conlen
M e i
Ii vin
Clni
mmii;
in.

ſc

D
l
lthen.
6 i
UNa.
Enn
adt.
let
n nu.
kchnet⸗
Ileſt
Mn.
Uun,l
AN.
Ne
lnbcel.

ke

D
CNrs
Pegn
A
een
En
G
gter 1

bem
0

GNc

DrZE MATRIMONIO. 1099
Can. 62. relato C. Judæi. cauſ. 28. q. I. ne con-
juges fideles habitare permiuterentur cum Ju-
dæis converti renuentibus; de aliis verò in-
fidelibus tum nihil deceretum fuit. Tertius,
quo tandem Eccleſiæ conſuetudine ac præ-
cepto receptum eſt, non eſſe permitendum,
ut conjux ad fidem converſus cum infideli
cujuſque ſectæ cohabitet, quod experientiè
compertum eſſet, non leve eſſe perverſio-
nis periculum ex fidelis cum infideli eonſor-
tio. Neque huic Eccleſiæ præcepto adver-
ſatur Apoſtolus cit. fiquis fruter uxorem ba-
beat infidelem &c. hoc enim Apoſtoli dictum
nequaquam præceptum divinum eſt, ſed me-
rum Conſilium Pauli, & ad ſumm um Præ e-
prum humanum, t conſtat ex loquendi mo-
do, quo Paulus uritur: cæ eris ego dico, non
Dominus, fiquis frater uxorem babeat infidelem
QObj. I. Apoſtolus ſolùm perm ittit con-
verſo ſecundas nuptias propter diſceſſum
Phyſicum, vel moralem infidelis; ſic enim
interpreratur Apoſtolum Innocentius III. ar-
qui talis dilceſſus non habetur, dum infide-
lis conſentit cohabitare pacificè. II. In du-
bio, an infidelis converſus ſit liber à Matri-
monii vinculo, infideli converti nolente, ſtan-
dum eſt pro valore & indiſſolubilitate Ma-
trimonii; Infidelis enim Jure naturali & Di=
vino in poſſeſſione eſt. III. Marimonium
inter ſideles contractum ſolvi non poteſt;
2224 erſi

1100 DE MATRIMONIO.

etſi alter conjugum fiat hæreticus, aut apo-
ſtata, ùt conſtat ex c. Quanto. cit. de Di⸗
vort. & Trident. Seſſ. 24. Can. y. ubi defi=
nit:; ſiquis dixerit propter hæreſin diſſolvi
Poſſe Matrimonium, anathema ſit; ergo
neque in noſtro caſu diſſolvi poteſt. W. q4
J. W. min. Imô. Ob rationem concluſionis.
24d. Quia periculum perverſionis, ubi jam
Trarior eſt converſio, cedit in comumeliam
fidei, & Creatoris; igitur jam diſceſſus mo-
ralis eſt; imò & 3ti0. Innocentio ipſimet pa-
ria ſunt, velle cohabitare remanendo in infi-
delitate & cohabitare cum Creatoris contu-
melia; poſtquam enim dixiſſer C. Gaude-
mus de Divort. niſi poſt converſionem ipſius illa
rvenuat cohabitare cum ipſo, aut etiamſi conſen-
iat, non tamen abſque contumelia Creatoris;
Pan'ò poſt ſubdit: Quode converſum ad fidem
& ila converſa ſequatur (adeoque jam velit
cohabitare ſine Creatoris contumelia) cam ve-
cipere compelletur. Sed clarius hoc patet ex
C. Quanto cit. quod eſt ejuſdem Pontificis,
ubi inquit, uno ex conjugibus fidelibus la-
bente in hæreſin, vel ad ipſius gentilitatis er-
rorem tranſeunte, non poſſe tranſire alte-
rum ad ſecundas nuptias, licet hoc caſu ma-
Jor oppareat contumelia Creatoris; ergo con-
juge uno converſo, ſi cohabitare licèt alter
velit, converti tamen nolit, eſt Innocentio
cohabitare velle cum Creatoris contumelia.
Ad Il. D. ſtandum eſt pro valore
2 1110-⸗

Mooblt
8 ſunde
etd ſun
Kin cu)
fonemn
cei, il
Gereror.
Wonmn
coll
ſeche in
oemp
her ud
uls in
ockelan
Vetbis e
uens
llrer
garten
Wch⸗
Mmione
e Bap
um /
ament,/
lne,
unco1
n,
Dinumn
Gnm on
6 Gn
N,I

Chnkin
Uelen.
lien
oinit.
Nhn.
Culde.
ilu
aſr.
nnri,
ANſhn
Ga
hunte
leſe
NMur,

Ul⸗

U.
P⸗
AN
ooce
Nil.
Mnkn
e

DE MATRIMO N10. 1101
diſſolubilitate Matrimonii, niſi cauſa alia ma-

gis ſuadeat oppoſitum C. ſi N. oppoſitum

verò ſuadet favor fidei, qui ſummus eſt, &
& in cujus favorem Chriſtus conceſſit ſolu-
tionem Matrimonü; non faveremus autem
fidei, ſi infidelis converſus tanto jugo ſub-
deretur, ut ad cœlibem vitam ſine omni ſua
culpa eſiet adſtrictus. Ad III. N. Diſp. eſt.

