mihi, quòd illius ſolius eſt offerre Sacrificium, qui
indeſinenti ac perpetuæ ſe devoverit Caſtitati. Quæ
verba licèt non videantur importare ſtrictum
præceptum; indicant tamen ſaltem, quid tunc
judicarint Græci. Deinde S. Epiphan. unus
ex pracHus dilertè ad Canones provocat, ut
dictum Concl. præc. Et eàâd. Hær. 59. ita fibi
objicit & reſpondet: At dices mibi, in quibuſ-
dam locis adbhuc liberos gionere, & Preshlqteros *
Diaconos; at non eſt juxta Canonem, ſed juxta
bominum mentem. Conf. Il. ex Synodo VI.
relata Can. Siquis 7. D. 32. Siquis eorum, qui
ad Clerum accedunt, voluerit nuptiali jure mu-
lieri copulari, hoc ante Ordinem Subdiaconatis
. ⸗ faciat.

ene

n
cgund
Con)
Pan
n
ia
A
il
ſn
Mun
114
n
WIe
de
Eplo
ooe
lant6
in ie
Ul n
ue
um

DE SACRAMENTO ORDINIS. 86 1
Nch faciat. Quæ verba Patres etiam de Eccleſia
Wr. Græca pronunciarunt. Conf. Itl. ex uſu &
conluetudine Eccleſie Græcæ modò, juxta
Inn quam etiam irrftum eſt Matrimonium Cleri-
o corum Græcorum poſt Sacros Ordines contra-
Kum, ut probat Azor p. I. I. 3. C. 12. J. 5F.

r. Pignat. TZom. 8. Conſult. & 1. n. 32. & alit.
ddhts Prob. 2. p. Ex S. Epiphanio; Item Clem.
nd Rom. citat. S. Hieron. Ep. 30. ad Jovin. cir.
6% ubi ait: Epiſcopi, Preibyteri, Diaconi eligun-
A turaut vidui, aut certè poſt Sacerdotium in æter-
in num pudici. Et initio Libri contra Vigilan-
o tium: Quid facium Orientis Eccleſiæ, Aeg ypti,
ni⸗ * Sedis Apoſtolicæ, gqux aut irgines Clericos
n. accipiunt, aut continentes, aut ſi uxores habue-
. rin, mariti eſſe deſiſtunt?
e. At ab hac lege/ diſceſſit Eceleſia Græca,
ſaltem à tempore Synodi Quini Sextæ, ſive
ei Trullanæ, ubi Can. 13. permittitur, non qui-

dem Epiſcopis, ſed Presbyteris, Diaconis, &
on Subdiaconis uti ſuis uxoribus antea ductis, ex-
Cr. cepto tempore vicis ſuæ; Licèt verò nunquam
HH approbatum fuerit, quod Cit. Can. damnata

G fuerit à Patribus Trullanis Lex Continentiæ,
li quam ſervari volebat Eccleſia Romana; ſicut
. multa ſunt in Canonibus dictæ Synodi, quæ
non approbata ſunt à Summo Pontifice; ta-

u men non improbatum fuit, quod ei Can. Sa-
oN. cris Miniſtris permittat fuis uti uxoribus, ut
II Ccolligitur ex cap. Aliter Diſt. 31. & cap. Cum
en olim de Clericis conjug.
NoNNOH

Neque
enn Hhh 5

862 DE SpONSALIBUL8L8,.

Nequemos ille in Concilio Lugdunenſi, 1

aut Florentino reprehenſus eſt. Utrum verò
ante Synodum Trullanam jam mos ille vigue-
rir inter Græcos, ut quidam putant, non pa-
ter: affertur quidem Can. 78. Concilii Nicæni
ex Arabico; ſed Canones Nicæni præter vi-
ginti, valde incerti ſunt, ut obſervant Baro-
nius, & Spondanus ad ann. 225. Affertur &
hiſtoria Paphnutü, de qua ſupra Objeét. 3.
ſed etiam hæc dubiæ fidei eſt juxta dicta
ibidem.

DISPUTATIO II.
HDe Matrimonii Sacramento.

NI Vrinrn a matre nomen accepit, quòd
licèt patris ſit providere liberis de hære-
ditate, unde patrimonium; matris tamen mu-
nus ſit, ad certam ætatem enutrire prolem;
ſive, ut ait Gregor. IX. cap. Ex Litteris. 2. de
Converſ. Infid. quòd infans matri ſpecialiter
oneroſus ſit ante partum, doloroius in partu, &
pluribus annis poſt partum laborioſus. Alio
nomine dicitur conjugium, quèòd uno veluti
jugo conjuncti conjuges conveniant ad ſoſti⸗
nende matrimonii oners, ineântque individuam
vitæ ſocietatem. Dicitur quoque nuptiæ à nu-
bendo, id eſt, velando, quèòd Virgines tra-
dendæ in matrimonium tegi velo, tanquam
nube, fſolerent ex S. Iſidoro L. 2. de offic. Ec-
cleſ.

nenh,
nyerd
e.
ND.
Nei
A.
n.
rnr
A,

en.
nd.
en
,20e
ler
No
ori
lck.
ſllamn
ſeimm.

el

Ne
(A“

Nd

DE SPONSALIBUS. 863

cleſ. c. 19. ſive id pudoris grati fieret, ùt fa-
Qum à Rebecca obſervat S. Ambroſ. L. I. de

Abrahamo c. 9. ſive in ſignum ſubjectionis &
obedientiæ, quo modo mulier I. Cor. 2. jube-
tur orare velato capite, quia virum habet ſupra
ſe, cui ſubjecta eſt. Cùm verò ſponſalia ſint
quædam ad Matrimonium diſpoſitio, & velu-
ti via, viſum eſt ab aliorum Theologorum
methodo recedere, qui prius de Matrimonio,
quàm Sponſalibus; ſed prius de his aget Diſ-
putatio, exemplo Gregor. IX. qui in IV. De-
cretal. ubi de Matrimonio ſermo eſt, a Spon-

ſalibus ſumpfit exordium.

CAPUT I.

De Sponſalibus.
Ponſalia à ſpondende ſic dicta ſunt, L. 2.
f. de Sponſal. quod moris eſſet antiquis ſti-
pulari & ſpondere ſibi uxores ſuas. Unde &
Sponſi Sponſæque appellatio nata eſt L. 3. F.
b. t. Sumuntur ertiam I. improprie pro mu-
neribus ſponſalitiis, quæ Sponſæ à Sponſo dari
ſolent, quo ſenſu intelligendum illud L. I.
Reg. c. 18. Won halet KRex Sponſalia neceſſe, id
eſt, non eſt neceſſe ut David largiatur mune-
ra filiæ ſuæ, ſive Saulis Regis, quam habitu-
rus erat uxorem. II. Latius pro Matrimonio
Rato, ſive nondum per copulam carnalem con-
ſummato, ut c. 13. de Præſumptionib. Hoc
ſenſu Marth. 1I. dicitur deſponſata Maria mater
Jeſu Joſeph. Sponlſalia ſic ſumpta dicuntur
voponſalia

1

364 D E SPONSALIBUS.
SWponſalia de prkrſenti, & primo contracdli Ma-
trimonii die Sponſi & Sponſæ appellantur. III.
ſtrict us & magis ſropris pro contractu de in-
eundo Matrimonio, ſive pro futuri Matrimo-
nii promilſione mutua, dicunturque Sponſalia
de futuro, de quibus tantùm nobis ſermo erit.

ARTICULUS I.

Quid ſint Sponſalia de futuro? quem pariant
effectum c quam obligationem?
co I. Sponſalia de futuro ſunt promiſſio
vera, voluntaria & deliberata, murua,

expreſia ſigno externo ſenſibili, futuri Matri-

monii inter perionas jure habiles. Ad ſenſum
hujus defcriptionis breviter dici ſolent: pro-
miſſio mutua futuri Matrimonii. Ita quoad rem
AA communiter. Nec diſſentit hæc deticrip-
tio L. I. F. de Sponſal, ubi dicuntur Mentio &σ%
repromiſſio futurt Matrimonii; Nec etlam illi,
quam dedit Nicolaus I. Can. 3. Cauſ. 30. g. 5.
futurarum nuptiarum promiſſa & fædera; utri-
uſque enim idem eſt ſenſus, qui illius, quam
primo loco poſuimus. Dicuntur igitur
I. Promiſſo: quia non ſuſficit ſimplex pro-
poſitum, ſed requiritur animus, ſive volun-
tas ſe obligandi. .
II. Vera: non enim ſufficit fida, dum
quis merè externè promittit ſine animo pro-
mittendi séqe obligandi; actus enim agenti-
um non operantur ultra intentionem eorum

L. MWon omnis 19. F. &t certum pet. & alibi.

Oeinde

6
b
Koo
ſae
1 ezlet
enlu
Ape⸗
Dt
ot,
,
Pnont
WWo N

hhir

en
SW

Iloe

anid
I
IKcen
Clsſo

Genin

lnen

rt

nh
i te
Abn
r
Iuigt
u

AM.
U II.
1ein⸗
nno.
li
net.

n

llo⸗
lil
rj
um
ro⸗
lem
.
W
,A .
Nen
ſ
o⸗
Con.

Un
nono.
l
Nenun
NN

X

Da SPONSALIBUS. 865
Deinde contrahunrur Sponlalia voluntate at-
que conſeniu L. Muptias 30. F. de R. J. Sed
ubi quis fictè promittit, non haberur volun-
tas & conlenius, ergo nee Spong ha. Uande
infertur, eum, qui puelle N wtzimorium, ſo-
lùm externè ſine znun ſe obligandi ad con-
trahendum cum ipsè Matrimonium, promirtit,
licèt peecet graviter, ſi fictio ſe exteriùs non
prodat, eoquoòd in re gravi decipiat; & pro
injuria, vel damno, ſiquod ex deceptione in-
currat, ſatisfactionem præſtare teneatur; ad
Matrimonium tamen contrahendum in foro
interno non obligatur, extra caſlum, quo
damnum deceptæ illatum reſarciri aliter non
poteſt, quàm contracto Matrimonio. Dixi;
in foro interno; nam in externo, niſi fictionem
probet, compelli poteſt ad Matrimonium;

quia in hoc præſumitur adeſſe animus confor-

mis promiſſioni l. 7. F. de Supellect., leg.
III. Voluntaria & Deliberata, ſive cum
ſufficienti advertentia & libertate, hoc eſt; tali,
qualis ſufficit ad peccandum mortaliter; Spon-
ſalia enim ſunt actus humanus, & pariunt ob-
ligationem gravem ad ſui impletionem; ergo
voluntaria & libera eſſe debent. Hinc inva-
lida ſunt Sponſalia contracta à deſtirutis uſu
rationis, amentibus, plenè ebriis, ob defe-
ctum libertatis & conſenſus ab uſu rationis,
quo privati ſunt, pendentis. Qui per vim
abſolutè coguntur, ex defectu conſenss, ex er-
Tore circa ſubſtantiam perſonæ, aut etiam circa
qualitatem, ſi hæc in perſonæ individuum, ſeu
. ſubſtan⸗

866 DE SPTONSALIBUS.
ſubſtantiam redundet, ut, ſi puella ideo pro-
mittat, quia alterum putat certi Nobilis, vel
Principis filium, aut primogenitum; vel ſi
qualitas ſit unicus finis contrahendi, ut ſi ju-
venis honeſtus opibus præpollens, quærat afſi-
nitatem cum familiis illuſtribus, ideoque pro-
mittit puellæ ſe illuſtri ſanguine natam dolosè
mentienti: quia talis error conſenſum tollit L.
S& per errorem 15. F. de Jurisd. omn. Jud.
L. 9. Cod. de J. & E. Y.
IV. MWutua; Sponſalia enim ex natura ſua
ſunt contractus mutuus & reciprocus, juxta
L. I. f. h. t. ubi dicuntur futuri Matrimonii
ropromiſſio & Can. 3. Cauſ. 30. 4. 5. dicuntur

promiſſa, non promiſſum, quòd reciproco

duorum conſenſu conſtent. Inde ſi Titius
Matrimonium promittat Cajæ, & hæc accep-
tet ſine repromiſſione, neutra pars obligabi-
tur; cùm enim contractus ſponſalitius ſit one-
roſus & reciprocus, claudicare non poteſt.
Deinde promiſſio Titii erat ſolùm conditiona-
ta, ſcilicet, ſi repromittat Caja; non enim
cenſetur intendiſſe obligattonem aliam, quàm
contractûs Sponſalitii, qui eſt ex natura ſua
reciprocus & mutuus. Quèòd ſi tamen pro-
miſſio Titii fuiſſet abſoluta & gratuita, atque
à Caja acceptata, ille ſolus obligabitur quidem,
M non vi Sponſalium, quæ tunc nulla ſunt;
ſed vi promiſſionis ſimplicis.
V. Expreſſa ſigno externo ſenfibili; nullus
enim contractus inter ho mines fit ſine ſigno
hujuſinodi; cùm ſine hoc conſenſus unius non
= poſſit

Corl
4 he
er

al

nN
CMNic
edenn
CNron
No nun

oe

Coe
Iubun
encit
1
3
te
Saz
Kewae

Enr

ton inel

comm
n
commn
Nen hne
loren
icnne
nm
An
n

o ro.
1el
ſ j.
kenneſt.
oo⸗
Inidede
iolul.

1

nle
Tura
Nonii
Untur
Noco
Hlias
ceep.
bi.
e⸗
Non⸗
Hanenin

DE SPONSALIBUS. 8367
poſſit innoteſcere alteri. Sufficiunt autem ſive
verba, ſive aliud quodcunque ſignum, quod
utrique conſenſum alterius fufficienter expri=
mit; quale eſſe poteſt traditio & receptio an-
nuli, ſive ut dici ſolet, Subarrhatio: quia licèt
ea ex ſe ſit ſignum æquivocum & inſufficiens,
cùm ex aliis cauſis, & amoris etiam inhoneſti
cauſâà à concubinariis fieri poſſir; Si tamen vel
ex verbis, aht aliis ſignis tradentis, vel ex cir-
cumſtantiis ex inſtituto fit, in aliquibus locis
pro mutuæ promiſſionis ſigno aflumitur ex
conſuetudine: quæ, & ſimiles circumſtantiæ,
in quibus ea traditio & receptio, ſicut & mu-
tua manuum porrectio, miſſio jocalium &c.
fit, attendi debent. 'eſtner ic n. 38. aliique
E arg. c. Ex litteris. 7. & L. ſemper 34. F. de

Sed taciturnitas non eſt ſemper ſignum
conſensũs; quia is qui tacet, non fatetur, ſed
nec utique negare videtur. R. 44. de R. J. in 6.

Quare illud R. 43, qui tacet conſentire vide-

tur, intelligendum eſt, ſi agatur de ſolo tacen-
tis commodo; ſed in Sponlſalibus agitur etiam
de commodo alterius Sponſi, agique poteſt
de incommodo tacentis. Unde quoad tacitur-
nitatem inter DD. convenit primò. Si Caja ad
promiſſionem Titii omnino taceat, non cen-
ſeri contracta Sponſalia; eoquèd in iis, quæ
præjudieium afferre poſſint, taciturnitas non
habeatur pro ſigno conſensũs, excepfto calu,
quo tacens, ſi diſſentiat, oqui feneretur.
Arg. L. Filiusfamilias. 8. F. de Procutator. At-
3 qui

1

X

868 DE SPoONSALIBUSLS.
qui hie Qria loqyi ton tenerdr. Eerntre ſes
cundö. Cajaim tacentem conſentire præſumi,
ſi nomine ipſius præſentis contrahant ejus pa-
rentes, quin Caja contradicat c. Unico 9. ulti-
ro qe Deſponſ. impub. in 6. Et ratio eſt, quod ex
una parte, cuùm parentes liberos ſuos plurimùm
diligant, his optimè conſulere præſumantur;
ex alrerà verò loqui & mentem ſuam explicare
teneantur liberi, ſi diflentiant, ne parentum
acta videantur contemnere. An idem teneat,
ſi parentes deſponſent liberos abſentes, & hi de
ſui deſponſatione redditi certiores non contra-
dicant, quædam eſt AA. diſſenſio. Sed im-
meritò; ſi enim ideo præſentes conſentire cen-
ſeantur, quòd ob reverentiam parentibus de-
bitam loqui teneantur, ſi diſſentiant; etiam ſice
cenſendi ſunt conſentire abſentes, poſtquam
de ſui deſponſatione certiores redditi non con-
tradicunt; cùm & hic æquè reverentiam de-
beant parentibus; ac proinde declarare mentem
ſuam teneantur, ac præœæſentes.
VI. Inter Pesſena jure habiles. Quales
illæ ſolæ ſunt, quæ validè & licitè eo tempore
inire Matrimonium poſſunt, pro quo pro-
mittunt ſe inituros. Unde qui impedimento
vel dirimente, vel etiam ſolùm impediente pro-
hibentur, quando contrahunt Sponſalia, illa
invalidè contrahunt; nam promiſſio faciendi
illicirum, vel impoſſibile non obligat, ſi tamen
impedimentum ſit tantùm temporale, vel juris
poſitivi & diſpenſabile, fitque promiſſio ſolùm
de contrahendo Matrimonio, poſtquam eius
modi

S
5 ne

Mz
ſo
skl
nns.
lumn
nenolg
um i
lnenu,
Ao
melt
Seu
inſene
AMkl.
en
durde
unrg
yene
ſelinen
Eeenun
hon⸗
lylno⸗
b
Uhet.
an
füun
lul
che⸗

DE SFONSALIBUS.,. 9869
e modi impedimentum cefſsärit lapſu temporis
imi neceſſarii; vel per diſpenſationem fuerit ſub-.
u. latum, non eſt invalida promiſſio. Sic impu-
. beres poſt ſeptennium validè contrahunt Spon-
ler ſalia de Matrimonio contrahendo tempore pu-
miin bertatis. Sic qui voviſſet caſtitarem uſque ad
D, annum ætatis trigeſimum, validè intra illud
hhlen tempus contraheret de ineundo Matrimonio
Neun poſt annum trigeſimum. Sic & alo impedi-
hleneh medto ligati promittere ſibi poſſunt Matrimo-
Aα nium ſub conditione diſpenſationis, ſi ſit im-
oe pecdimentum, in quo diſpenſari poteſt. &
I. folert, & ſimul adſit juſta cauſa diſpenſandi:
cen. quia illa Sponſalia ſunt ſub conditione polſlibili
de. & honeſta & relata ad tempus illud, quo ha-
nie biles erunt, docétque praxis, hujuſmmodi con-
an rracus ſæpe fieri ſub conditione, ſi Princeps
on. ratihabeat. Covarr. Sanchez, Wieſtn. hic, alii-
ne que communiter. Er meritèò: quia neque
IND turpia, neque impoſſibilia reputanda ſunt, quæ
à Principe ex juſta cauſa frequenter peti &
s impetrari, t ditpenſationes in pleriſque im-
NID pecdimentis jure Eccleſiaſtico introductis, con-
. fſueverunt. Deinde licèt obſervatio Legis ferè
nd magis honeſta ſit, quàm ſuper ea impetrata
gen. diſpenſatio; hæc tamen, quòd juri deroget
AH modo ab ipſo jure approbato, inhoneſta dici
l non poteſt. Unde Leges, quæ contra afferri
Imn poſſe videntur, de iis conditionibus intellige,
As in quihus non ſolet diſpenſari; vel non poreſt.
fron Dico II. Ex Sponſalibus validè contractis
me6 duplex præcipuè effectus naſcitur. Primus eſt
Ii i obligatio

370 Dz SFTONSALIBUS.
obligatio juſtitiæ contrahendi ſuo tempore
Matrimonium cum perſona, cui promiſit.
Ratio eſt: quia Sponſalia ſunt promiſſio mutua,
oneroſa, acceptata, dans mutuò jus proprie-
tatis ad rem; ergo obligant ex juſtitia, an
graviter, an leviter, dicetur infra. Secundus
eſt impedimentum publicæ honeſtatis, quod
eſt propinquitas quædam perſonarum Juris
Eceleſiaſtici proveniens ex Sponſalibus (item
Matrimonio Rato) vi cujus neuter Sponſorum
validè contrahit cum conſanguineis alterius.
De Jure novo Tridentini eſ. 24. de Ref. Ma-
zrim. cap. 3. oritur tantùm ex Sponſalibus va-
lidis; nec excedit primum conſanguinitatis gra-
dum, ſi oriatur ex Sponſalibus de futuro (nam
quoad Sponlſalia de præſenti nihil novi ſtatuit
in hac re Trident.) hoc eſt, ſolùm afficit per-
ſonas in primo gradu conſanguinitatis conjun-
Gas Sponfo vel Sponſæ; ita ut Sponſus contra-
here poſſit cum omnibus conſanguineis Spon-
ſæ ſuæ, exceptis tantùm matre, Flin, & ſoro-
re Sponſæ: & hæc ſimiliter viciſſim cum con-
ſanguineis Sponſi, exceptis ejus patre, filio,
fratre. De jure antiquo verò, ùt liquet exc.
unico h. t. in 6. oriebatur hoc impedimentum
etiam ex invalidis: Item ſe extendebat ad quar-
tum gradum incluſivè c. unico. cit. && c. ult. de
Conſunguinit. 2 Aßn. =
Dico III. Obligatio Juſtitiæ orta ex Spon-
ſalibus eſt gravis. Ita S. Th. in 4. D. 27. 4. 2.
a. I. & communiter DD. id deſumentes ex c.
Praterea. 2. h. t. ubi ab Innocentio III. Hi,
qui

1
n
Urfin
Aoni
fn 4
eNhge
i ni
e Nleti
Uknl
o ali
Md
nn,
1 e

.

owlits
e G
VLb

un 6

Uinneſn
0unni
on dn
Anmm
N n ⸗
les An
Uelle
Wet
Wer
ohr i

Mi

man

lenpore
honit
nbhne,
onre.
enn
hlnl
n t
llen
monmn
erig
e⸗
gra.
Nem
ut

DE SPONSALIBUsS. 987 ¼
gui de Matrimonio contrabendo purò & ſinò omni
conditione fidem ſibi mutuò dederunt, commonendi,
&& modis omnibus inducendi dicuntur, ut præ-
Ritam ſidem obſervent, haud dubiè, eoquòd ad
hoc ſub gravi peccato teneantur. Et Ratio eſt,
quia Sponſalia ſunt contractus initus de re,
ſive materia gravi; ex hujuſmodi verò con-
tractu, ſi materia gravis ſit, naſeitur obliga-
tio gravis Juſtitiæ; ut, qui injuſtè reſilit, fi-
dem datam non ſervans, non ſolùm contra fi-
delitatem, ſed etiam Juſtitiam graviter delin-
quat. Meque opponas Jus Civile, juxta quod;
qui Sponſalibus obligatus eſt, condiioni re-
nunciare, & poſtea cum alia contrahere per-
mittitur L. I. C. de Sponſal. Nam hic ſtandum eſt

Pel⸗
hun⸗
.
G⸗
Ne⸗
m0.
0
e 1.
tumn
n⸗

hne
nn
ealsend⸗
0.
11

Jure Naturali, & Canonico, quo in hac ma-
teria utimur; juxta primum enim oritur obli-
gatio naturalis; & vi alterius naſeitur impedi-
mentum, dirimens quidem reſpectu conſan-
guinearum ſponſæ in primo gradu & viciſſim
Tkid. cit. Concl. prac. reſpectu aliarum verò
reddens Matrimonium illicitum; & datur actio
contra reſilire volentem. Unde in hac re cor-
rectum eſt Jus Civile a Canonico.
Sed ex his duplex quæſtio ſubnaſcitur I.
Quo tempore implenda ſit promiſſio & obliga-

tio ſponſalitia? II. An Sponſorum uno re-

nuente implere compelli poſſit exigente altero &
pro quo.
Dico IV. Si mutuo contrahentium con-
ſenlu nuptüs præfixus eſt certus termi-
nus temporis, hic obſervandus eſt, niſi
Iii 2 poſtes

872 DE SPONSALIEUS.
poſtea aliter inter eos conyeniret, vel juſta
cauſa excuſet: Si verò non ſit præfixus certus
germinus, per ſe loquendo tunc tantùm im-
plenda probabiliùs eſt promiſſio, quando pars
altera, cui facta eſt promiſſio, id exigit, id-
que ſi commodè poſſit. Pars. I. certa eſt.
arg. L. Trajeclitiæ. 22, fF. de O. &ι A. L. Mag-
nam. I2. C. de contrabend. ſtipul. c. 10. b. t. &
patet ex natura contractuum. Pare II. prob.
Quia hoc generale eſt in omni debito, cui ſol-
vendo certa dies prœfixa non eſt, ut ſolùm
tunc teneatur ſolvere debitor, quando exigit
creditor. L. Dekitores præſentet. 10. C. de
pignorib. juncta Gloſsà. Quando enim credi-
tor novit debitum, nec tamen exigit, quando
commodè exigere poteſt, dilationi ſolutionis
conſentire cenſietur. Prædicta tamen lex De-
bitores. pro foro conſcientiæ ſic intelligi &
limitari debet: niſi creditor ex juſta cauſa, v. g.
timore petere non audeat, vel oblitus ſit de-
biti; fieri debet ſolutio ſtatim, hoc eſt, quam-
primum commodè poteſt. Ideéque dixi: per
Je loquendo. Si enim pars altera non exigeret
impletrionem Sponſalium ex verecundia; vel
ex metu reverentiali, ut quandoque in fœmi-
nis accidit; vel ſi eſt in periculo gravi incon-
tinentiæ, niſi citò Matrimonium contrahatur,
Per accidens urgebit obligatio ſtatim contra-
endi, licèt executio expreſsè non petatur.
Si ais I. L. Præſentes cit. loquitur de pig-
noribus, ùt conſtat ex tit. Ergo huc nihil
facit: ſed erit obligatio Matrimonii nr.
L nendi

n
Meine
ſunt
ense
ctentu
E Nld
unbon.
ennntene,
Nhl
Sul.
Cerur tre
in
a
Men
Mennd
Ulu
lonll
aell
Annnon
Eintoonno
Winonun
enun
Ueiy n
u dli
Govn
Ueecoo
,
Fkn
gen

il
geerng⸗
lmim.
n.
inni.
nek
4LI
0lt
Len
aot
ledi⸗
oco
onis
De.
i
NE
Nace⸗
n
i
antt
ſe
r⸗
ſ⸗
auntn
1tl.
n.
rede⸗
Nlonn
Hen

DE SPONSALIBUS. 9872
hendi primo, quo poteſt, tempore . M.
conſ. Licèt enim loqui videatur de debitoribus,
qui pignora dederunt; initio tamen hæc regu-
la generalis ponitur: debitores præſentes prius de-
nunciationibus conveniendi ſunt; a qua regula ge-
nerali nullibi excipitur debitum ex Sponſalibus
contractum. Ergo parte altera tacente, non
denunciante, hoc eſt, non exigente impletio-

nem Sponſalium, ea implendi non eſt obliga-

tio.
ais II. L. 14. F. de diverſis Regulis Ju-
vis dicitur: in omnibus obligationibus, in quilus
dies non ponitur, præſenti die debetur. Ergo.
. D. Ant. Si creditor ita velit, & exigat C.
Si taceat, non exigat, cùm commode poſſit
N. Tunc enim dilationi conſentire cenſetur.
Sicque illa L. 14. optimè conciliatur & con-
cordat cum L. Delitores cit. 2
Si ais IIlI. Qui votum fecit nullo præ-
fixo termino temporis, tenetur ſtatim, ac po-
tuerit commodè, implere; ergo & promittens
Matrimonium nullo determinato tempore, quo
implenda ſit promiſſio, ſtatim, cùm commo-
dè poterit, contrahere. Prob. conſ. Ideo pri-
mum; quia aliàs defraudaretur Deus eo tem-
pore quo votum differtur. Atqui etiam ſie
defraudaretur Sponia, vel Sponſus. Ergo. Be.
C. Ant. M. Conſ. diſp. eſt. Quia in primo ca-
ſu creditor eſt Deus, qui ſemper cenſetur pe-
tere executionem Voti: quia hanc nunquam

ſolet urgere expreſſe; nec aſiunde eſt ratio, cur

non exigat ſtatim, dum eſt commoda voti im-
lii 3 plendi

874 DE SPONSALIBVUS.

8

Preisè exigere ſolet, dum vult debitum ſolvi;

P—
ile⸗

plendi occaſio: econtra in ſecundo caſu ere-
ditor eſt homo, qui exigere poteſt, & ex⸗-
unde eſt ratio cenſendi, eum conſentire dilatio- n
ni ſolutionis, dum hanc non exigit, licèt com- gene
modè exigere poſſer. , flsn
Diro V. Sponſalia ad exigentiam partis Goln
alterius implere nolens ſine juſta cauſa, primò ndl
monendus eſt; ſique renuat pertinax, per Myem
competentia juris remedia a competente judi- Aicl
ce per ſe loquendo poteſt, & debet compelli. d
Ita quoad rem DD. ſatis communiter. Prob. ex ln
c. Ex litteris Io. b. t. in quo prius præſcribi- ſpunl
tur admonitio; deinde coactio per cenſuras. II
Ratio autem eſt; quia Judicis officium exigit, M
ut, quando ſubditus jus ſuum petit, hoc illi ihhl
non neget; ſed unicuique, quod ſuum eſt, inn
tribuat; ita ut nulla illi injuria, vel damnum nmh
contingat; ſed qui ſine juſta cauſa Sponſalia winn
implere renuit, parti alteri injuriam infert. (uchen
Ergo injuſtè reſilientem monere debet, ſique g
monitio non ſufficit, cogere per cenſuras, quæ on
ſunt validiores Judicum Rechkfiaſticarum ſen- ſin
tentiæ; imò ſi opus fuerit, etiam per alias po- Ighe
nas. Conf. Si enim hoc ſervetur in rebus mi- , lye
noris momenti, ut habetur c. 3. de Pactis. l
Quantò magis in re tam gravi? Hoc addo ad wmet
inouendum, fieri poſſe, ſive illa promiſſio iin

fuerit jurata, ſive ſimplex; in utroque enim mumn

caſu fit injuria & injuſtitia, igitur in utroque ign
caſu compe li poteſt, eo ſolo Aitcrimine, quodh, Gen
ſi promiſſio jurata fuerit, aut puella ſub Ma- Dl
trimoni

en
lder.
nſbi;
llto.
Gon.

ðð
n nn
ir, Ne
enr il
nhrli
Mer
Cibi⸗
lras.
Apir
delli
n ell
nnum
eltla
hr.
cu
er⸗
.
NI.
Ad
nnſt
NWnm
Einod
Cneg
o

1 „ .
DE SPONSALIBUS. 875
beimnonil ſpecie deflorata, poſſit fortiùs com-
elli.
Dixi I. per ſe loquendo; nimirum ſi juſta
cauſa alia non obſtet; obſtare autem poteſt
perpetuitas rixarum; ſi periculum violandæ
conjugalis fidei, ſeandala & ſimilia timeantur, vel
prævideantur; timenda autem ſunt, ſi reſiliens
nec monitionibus, nec pœnis induci potuit;
tum enim ob nimiam reſilientis pertinaciam,
expedit ut dimittatur, ad evitanda alia mala,
quæ ex coacto, aut ſolàùm ficto Matrimonio
ſequi poſſunt, & majora ſunt, quâm violatio
fidei Sponſalibus datæ. C. Requiſivit. h. t. ubi
ratio datur: cùm coaéctiones dificiles ſoleant exi-
zus habere. Nec eo caiu Actori à Judice fiet
injuria, imò ipſi magis faveret Judex, quia
graviora damna ab ipio propelleret. Dixi II.
Judice competente, qui privativè eſt Eccleſia-
ſticus, dum de Jure & valore Sponſalium, &
cauſa reſiliendi quæritur. Z
Si opponas I. Lucius III. c. Requiſivit cit.
ad Sponſalium impletionem ait Sponſam mo-
nendam potius, qudm cogendam, eoquèòd co-
actiones ſoleant frequenter difficiles exitus ha-
bere. Ergo non poteſt per remedia Juris
compelli. N. M. Conſ. Vox enim potius juxta
RR. Interpret. & apud Barboſam in cap. cit. u. 3.

idem ſignificat ac prius; prius autem etiamn

juxta nos moônenda pars reſiliens. Deinde
verum eſt, quod potius monenda ſit, quùm
cogenda, ſi monitione induci poſſit ad ſervan-

dam fidem; nec hoc quæritur; ſed illud, an, ſi
Iii 4 monitio

876 DE SpONSALIEBVS.
monitio nihil proficiat, ſakem tunc per pœnas vel
intentatas, vel inflictas compelli poſſit? hoc
verò Pontifex cit cap. non negat; poſſe verò
ſic compelli habetur c. Ex litteris 10. cit.
S& opponas II. Matrimonia debent efſe
libera; nec extorta metu gravi c. Cum locum
14. c. Veniens. 15. de Sponſ. &α Matrim. & alibi.
Sed coactio obeſt libertati, vel conſenſui L.

Mihil conſenſui 116. f. de N. J. Ergo pars re-

ſiliens non poteſt cogi ad Marrimonium per
cenſuras & pœnas. E. D. Maj. Debent eſſe
libera à metu injuſte incuſſo C. juſtè incuſſo
N. Cum enim, qui fidem per Sponſalia dedit

alteri, ad eam implendam per nuprtias oblige-

tur graviter, intentatio pœnæ Ecclefiaſticæ,
vel hujus inflictio, & ex illa conceptus metus
non erit injuſtus: nec obſtabit libertati on-
ſensůs; tum; quia ſic coactus ipſa promiſſione
Matrimonii iſtius contrahendi necceflitatem li-
bero voluntatis ſuæ conſenſu ſibi ipſe impo-
ſuit juxta vulgare illud, quo Contraétus ab
initio voluntatis, poſtea neceſſitatis, propriæ vo-
luntatis conſenſu inductæ, eſſe dicuntur. L.
Sicut 5. C. de O. &σ*A. Tum; quia injuſtè reſi-
liens metum, quem patitur, ſibi ipſe intulit,
nolendo facere, quod ſine gravi alterius inju-
ria omittere non poteſt; tum; quia adhuc eo
zetu ſe liberare poteſt, injuriam removendo.

„. 4

S

(Mhwn
Gne
, Cräte
luniel
nnrl
Cnnr
on
auen
li enee
pentae
,Kin
A
1Cnch
Ne
Pnicky
iagen
Fein
hgapon
Tleg
V,Arhi
1Henin
U geto
Ilnn
me
giel

eneee
o
Eee dH.
U

kni l

DrE SFONSATIBUS. 8277

ARTICULUS II.
De Arrbis & pœna Sponſalibus appoſita.

AKbaEm nomine hic veniunt eæ res, quar

Sponſæ a Sponlſo, aut viciſſim, dantur
eæprveſié veluti in pignus futuri Matrimonii, ut,
ſi nuptiæ fuerint ſecutæ, repeti poſſint, ſicut
pignus ſoluto debito, ſi verò nuptiæ non ſe-
quantur ob culpam unius, datam fidem vio-
lantis (nam ſecus eſt, ſi non ſequantur ob ju-
ſtam cauſam) is, qui fidem violaverit, datas
perdat L. Mulier 5. C. de Sponſal. & Arrh.
Dixi: expreßse, nam ſi tradantur ſimpliciter,

ſine mentione Arrhæ, tales non præſumun-

tur, ſed potius Sponſalitia largitas, aut Joca-
lia. Arrha differt præcipuè à pæna ſimplici
quam contrahentes adjiciunt ſubinde Sponſa-

libus, quèòd ex diſpoſitione Legis, ſaltem re-

gulariter, zradi Arrham oporteat, in pœna
ſufficiat promiſſio.
Verius & communius docent AA. Ar-
rhas apponi poſſe in quavis quantitate, quia
pPer Leges nulla ſtatuta eſt limitatio. Nec re-
fert, Arrha in re mobili, an immobili, conſi-
ſtat. Si enim poteſt vendi fundus, ut ex com-

pParato pretio dentur pro Arrha res mobiles,

cur tradi non poterit fundus ipſe?
Porro circa Arrhas L. Wulier cit, ſtatuit
hæc quatuor: primum, ut qui Arrham rece-
Pit, ſi a Sponſalibus injuſtè reſiliat, duplum
reſtituat, ſeilicet ipiam Arrham, & ſimul ejus
valorem, licèt de hoc ſpecialis contractus non
Iii 5 inter-

878 DE Se?oONSALIB US.

interceſſerit, unde & dici ſolet Arrha Legaliss
vel duplum Legale, quia quoad ſolutionem
ſimul valoris, eſt præcisè àa Lege. Seccundum
ut ipſi contrahentes poſſint inter ſe hoc pa-
tum inire, ut, qui injuſtè reſilierit, reddat Ar-
rham, & præterea duplum, vel triplum; & dici-
tur duplum vel triplum conventionale. TLertium ut
hæc pacta inire non poſſit, ſi ſit minor viginti
quinque annis, & ætatis veniam nonimpetrarit.
Quartum, ut, qui juſtè reſilit, nec perdat Ar-
rham tradiram, nec ad quidpiam ſolvendum te-
neatur, præter Arrhæ, quam ab altera parte
accepit, reſtitutionem: & denique ut pro
Sponſis poſſint eorum parentes Arrhas tradere
& recipere. His ita expoſitis
Quæritur I. Utrum qui fidem Sponſa-
lium iua culpa violat teneatur in Conſcientia,
ante ſententiam Judicis ad ſolvendum duplum
Legale? II. An ſic etiam duplum, vel triplum
conventionale? nam contractui Sponſalitio va-
lidè adjici Arrhas certum eſt ex L. Mulier cit.
ſimiliter acceptam Arrham ipſam ante ſenten-
tiam tunc reſtituendam eſſe ab injuſtè reſilien-
te nemo ambigit, cùm eass retinendi nullum
illi jus ſuffragetur & nullum habeat titulum re-
tinendi.
Dico I. Ante ſententiam Judicis non eſt ob-
ligatio in Conſcientia ſolvendi duplum Legale.
Ratio eſt; quia eſt pœna Legalis; generaliter
verò non eſt obligatio ſubeundi pœnam Lega-
lem ante ſententiam Judicis.

Dico W.

tonen
IinneA
enure
PNevon
mee
Monei
umenn
e
dun
V
Meen

Au

Eplbben
Netoe
rſe
Gan
Abegn
uplr
ui⸗
kin
Mle

DE SrONSALIB US. 879
s Dico II. Nec eſt obligatio in conſcientia
fnen reſtituendi Arrhas conventionales ſive dupli-
ken catas, ſive triplicatas ante ſententiam Judicis,
. ſi de hoc expreſsè non convenit inter contra-
A. hentes; ſecus verò ſi, ut antè reſtituerentur,
N. inter eos conveniſſet. Wieſtner Inſtit. Can. L.
an IV. h. t. cc. Eſt ſententia media inter DD. ſibi

m extremè oppoſitos, quorum aliqui ſimpliciter
em, affirmant cum Felino; Alii ſimpliciter negant
cuam Navarro. Prob. I. pars. Ex mente & in-
Cne. tentione contrahentium, qui, ſi aliud non ex-
e primant, ſolùm dupli, aut quadrupli, pœnam
o cenſentur apponere, ut non recedant à data
Kere fide metu conventionis, & faciendæ condem-. *

nationis per judicem; hanc enim adjiciendo,
in dubio præſumendi ſunt habuiſſe intentionem

e

I Cconformem naturæ pœnarum a Lege impoſita-
Win rum; cùm actus geſtus in dubio Præſumatur
nen ſecundum propriam ejus naturam, ùt ait
inee Wieſt. cit. ex Menoch. Lib. 6. Præſ. 10. Sed
rE Ponzæ a Lege impoſitæ ex natura ſua ſemper
eſte. exigunt condemnationem ante obligationem
e eas ſubeundi. Accedit, quòd in dubio inter-
n Pretatio benignior ſit præferenda rigoroſæ L.

t Semper 56. & c. Eſtote. de K. J. Et Conf. inde,
quòd, cùm dupli & tripli pœna multum re-

. cedat ab æqualitate ſervanda in Contractibus,
D æ&quitas poſtulet, ut hæ non debeantur, ante-
de quam cognoſcatur, an cauſa reſiliendi verè in-

le juſta, ejuſque injuſtitiæz pœna Arrhæ multi-
plicatæ ſit æqualis, vel juſtà major, a judice
reducenda ad æqualitatem; hécque ita rece-

380 DE SPONSALIBUS.

ptum eſſe teſtatur Guttierez de Juram. p. 1.
6. 3. 6.

Prob. II. p. Quia conventio partium le-
gem inducit, quæ in Contractibus ſervanda
eſt, & obligationem parit ante ſententiam Ju-

dicis, hanc enim obligationem contrahentes

ſibi ipſi, dum ita expreſsè conveniunt, liberè
imponunt. arg. c. 85. de K. J. in 6.
Obj. 1. cont. p. I. Ubi intervenit jus Na-
turale, non requiritur ſententia Judicis, ut quis
cenſeatur obligatus in foro conſcientiæ. At-
qui dum contrahunt quoad Arrhas duplicatas
& triplicatas, intervenit jus Naturale; quia hoc
in omni pacto juſto reperitur. Ergo. H. C.
Maj. D. Min. Si contrahentes conveniant de
reddendis Arrhis duplicatis, & triplicatig ante
ſententiam Judicis C. Si non conveniant. N.
Sed de Arrhis multiplicatis ante ſententiam red-
dendis non convenerunt; ergo nec quoad has
intervenit jus Naturale, quod, ut in paétis
obliget, præſupponit conventionem.
Inſt. I. Mens contrahentium, de Arrbis
multiplicatis a reſiliente reſtituendis conveni-
entium ſine mentione ſententiæ judicialis, præ-
fumitur fuiſſe, ut redderentur ante illam. Ergo.
Prob. Ant. Quia ex dictis ſuprà conventio
partium legem inducit, quæ ſervanda eſt in
Contractibus ante ſententiam. H. M. Ant.
nam de contraria potius eorum voluntate præ-
ſumendum eſt juxta dicta in Concl. Ad prob-
D. Quæ ſervanda eſt ante ſententiam in non
pœnalibus. C. In poœnalibus. Subd. Si con-
venerint

D
GEn
un
eene
glerei
hnhth
Gahhr
Curun!
,
ſegune
l
ſnmntn
aumun
per
Peli⸗
1Pinen
ſapan
Sd e
Tahzen
unton
lunn e
Uench,e
leninteh
hven,
Anſter
rehn
cn

—

DE SPONSALIBUS. 881

venerint de non exſpectanda ſententia Judicis.
C. Si non. N. Quia enim aliud non expri-
munt, cenſentur ſolùm dupli vel tripli pœnam
apponere; cùm verò de illa ante ſententiam
præſtanda non convenerint, cenſentur, ex

dictis habuiſſe intentionem conformem naturæ

pœnarum impoſitarum à Jure; eoquod actus
geſtus, ſi eſt dubium, præſumatur ſecundum
propriam ejus naturam. Eadem eſt reſponſio
ad Prob.
Inſt. Il.. Arrha accepta ab eo, cui data
fides non ſervatur, retineri poteſt in conſcien-
tia, etiam non implorato officio Judicis. Item:
Arrha ſimplex ab eo, qui accepit, & injuſt

reſilit, reſtitui debet ante ſententiam, & etiam
ante ipſam exactionem. Ergo à pari. B. C.
Ant. W. Conſ. Diſp. o: Inprimis cui data fides

non ſervatur, habet per ſe juſtum titulum re-
tinendi ante ſententiam, quod inde patet;
quia ſi, quod Arrhæ nomine accepit, ipfi in
caſum non ſervatæ fidei fuiſſet duntaxat pro-
miſſum, habuiſſet jus illud per viam Actionis
exigendi, ergo jam ſibi traditum jure retinet;
qui enim habet Actionem, multò magis habet

Exceptionem. R. Invitus 56. f. & 71. in 6.

Deinde reſiliens injuſt nullum habet jus &

—

titulum retinendi Arrham acceptam; ergo te-
netur reddere ſine implorato judice. Econtra

quia contrahentes Arrhas multiplicatas cenſen-
tur apponere ut pœnam incurrendam ab inju-
ſtè reſiliente; nec convenerint de ea præſtanda
ante ſententiam, non eſt obligatio ante ſenten-
tiam

7

882 DE SPONSALIBUS.

tiam præſtandi pœnam, conformiter juri, juxta
quod non eſt obligatio in conſcientia ad pœnam
præſtandam ante condemnationem; ergo re-
ſiliens ante hanc jure ſuo non reddit Arrhas
