CObj. II. Valida eſt actio, qua indigno ſine
legitima causa Beneficium Eccleſiaſticum con-
fertur: ergo etiam quando conferuntur indul-
gentiæ ſine legitima cauſa extrinſeca. B. M.
Conſ. Eccleſia ratam habet illam beneficii colla-
tionem, ut caveatur variis incommodis alioqui
ſecuturis. Nullum autem ſequeretur incom-
modum, ſi indulgentiæ ſine cauſa juſta conceſ-
ſæ nullæ ſint: imo ſi valerent, gravia orirentur
incommoda, quia homines tantæ impunitatis
fiducia facilius in peccata ruerent. F
Inſt. I. Ad redimendam culpam ſufficit indigen-
tia pœnitentis; ergo eadem indigentia ſufficiens
eſt ratio ad remittendam per indulgentias po-
nam. N. M. Conſ. Peccator non poteſt liberari cul-
pa niſi contritione & confeſſione, quæ cum ex ſe
ſint actiones laborioſæ, & adjunctam ſatisfactio-
nem habeant, a peccatis futuris dererrent pœ-
nitentes: At indulgentiæ non ſunt ita neceſſa-
riæ, quia pro pœnis fatisfacere unusquisque
poteſt. Hinc ne in Civilibus quidem largitio-
nes laude dignæ eſſent, ſi indigentibus anſam
deſidiæ & proclivitatis in vitia præberent.
ſt

492 DE PœNITENTIA.
Inſt. 2. Si ad concedendum indulgentias

æquale his motivum requiratur, ergo irrite
erunt conceſſiones fere omnes indulgentiarum:

cum pleræque adjunctas preces exiguas aut elee-
mosynas habeant. w. W. Seq. qualitas mo-
tivi non tam petitur a bonitate actus, qui impe-
ratur, quam a bono, quod per indulgentias ob-
tineri poſſe ſperatur: cujusmodi eſſe poteſt fervor
Ordinis Religioſi inſtaurandus, pax Chriſtiano-
rum,;, converſio Infidelium, Sanécti cujusdam ve-
neratio, aliudve publicum vel privatum bonum
diſtinétum a remiſſione pœnæ indulgentias lu-
cranti obventura: imo cum ex indulgentiis tanta
Dei gloria, quanta ex ſatisfactione ipſa, ſperatur.
Olj. II. cont. 2. Concl. Si ad lucrandum in-
dulgentias ſtatus requiritur gratiæ, ergo ſi opus
injunctum plures hebdomadas duret, ſæpius
confitendum eſſet ei, qui interea peccaret B. W.
Seq. Sufficit opus ultimum præſtari in ſtatugra-
tiæ, quando indulgentiæ aut jubilæi gratiæ ſunt
obtinendæ: nec enim Pontifex exigit, ut opus
quodlibet in ſtatu gratiæ peragatur; ſed lege
Dei ita ſancitum eſt, ut nemo capax remiſſionis
Ponæ ſit, qui non fuerit in gratia. Utrum in-
dulgentiæ reviviſcant, incertum eſt. Neque
Par ratio peti a Sacramentis poteſt: nam ſecun-
dum S. Thomæ doctrinam, nnllum horum,
quod characterem non imprimit, reviviſcit.
Qui culpa mortali vacat, confiteri non tenetur:
nam dum Pontifex ad indulgentias obtinendas
confeſſionem exigit, de confeſſione ſolorum le-
thalium a Doctoribus explicatur. Imo ſi cn
egl⸗

Mrag t
len
e 1.
un⸗
he
gen
Ar
kr
n
ſ e
N

Heni
Urlee
rum
eſes.
6Mo.
ttcr.
lkne
Kero.
Ve.
numn
ol.
Slant
aur.
mi.
os
p⸗
N
r.
elwnr
R
t⸗
IM
i⸗
eche
ec⸗
onln
wid
lenel
Kinen
Nori
vol

DE PGNITENTIA. 49⁹3

legitimè confeſione in peccatum mortale recide-
ris, confiteri iterum non teneris, modo ulti-
mum opus vere contritus peregeris. Quod
potiſſime dicendum, quando finis a Pontifice
intentus obtineri poteſt; etiamſi actio præſcri-
pta in peccati mortalis ſtatu peragatur: ut eſt
ædificatio Eccleſiæ, ſublevatio pauperum, re-
reſſio Paganorum, recuperatio terræ ſanctæ.
Olj. II. S. Thomas in 4. d. 26. q. I. a. 30. do-
cet, Incdulgentias tantum valere, quamum lonant;
modo ex parte dantis ſit auétoritas, ex parte re-
cipientis caritas, & ex parte cauſæ pietas. Er-
go non opus eſt executione operis per Bullam
injuncti. . MW. Conſ. Ideo præſcripti operis exe-
cutionem non adjicit S. Doctor, quod opus
novum injungi non ſit abſolutè neceſſarium,
quandoquidem propter opus præteritum in-
dulgentia dari poteſt.

ARTICULUS IV.
Variæ diviſiones Iadulgentiarum adducuntur.
D* I. Indulgentiæ ratione ſubjecti, cui alli-
gantur, aliæ ſunt locales, aliæ reales, aliæ
perſonales. I. Locales dicuntur indulgentiæ,
quæ templo, ſacello, altari, aliive loco ſacro af-
figuntur, ut, quicunque illa ingreſſi fuerint, aut
viſitaverint, & præieriptas preces vel opera
Præſtiterint, illas adipiſcantur. II. Interdum
addicuntur alicui grano, roſario, crucu-
læ, imagini aliive rei ſacræ, unde veales ap=
pellantur. III Interdum tribuuntur perſonæ;

quoties illa v. g. Sacrum fecerit vel audierit, vi-
ſita-

494 DE PœNITENTIA.

ſitaverit infirmos aut captivos, quam ob cau-
ſam perſonales nuncupantur Tres iſtæ indul-
gentiarum ſpecies, quia ſine temporis determi- †
natione ſubjectis ſuis affixæ ſunt, vocantur per-
petuæ: nam quæ conceduntur definito ſpatio
temporum, quo ſolum percipi queunt, dicun-
tur temporariæ: ut cum pro iis lucrandis deter-
minantur viginti quatuor horæ, hebdomas
una & altera, vel annus integer, ut in jubilæo.
Si generatim dicatur, concedi indulgentias in
mortis articulo, quin exprimatur, in vero arti- 5
culo mortis, probabilius etiam obtinentur in ar-
ticulo mortis præſumpto, quamvis mors reve- 1
ra tum non ſequatur. 1
Dico Il. Ratione effectus dividuntur indul- alnm
gentiæ in partiales & totales. Katio eſt. Effe- Mift
tus proprius indulgentiarum eſt remiſſio pœ- iſai
næ; ergo ſi juxta limitationem conceſſionis, Aüd
pars tantum pœnæ remittatur, erunt indulgen- fnnfl
tiæ tantum partiales: ſi vero citra exceptionem immin
omnis reatus tollatur, ut nihil pœnæ luendum ünm
ſuperſit, erunt totales & plenariæ. B (tong
I. Indulgentiæ partiales aliquæ ſunt tot die- Audi
rum vel annorum, ſignificantque remiſſionem tMn
Pœnitentiæ, quæ peragenda fuiſſet tot diebus vel denn
annis ſecundum Eccleſiæ ritum: nam in primiriva Mmi
Eccleſia ſolebat imponi peœnitentibus, ut feria mm
2. 4. & 6, jejunarent, ut abſtinerent a balneo, c
equitatione, ſacra communione &c. prout ex he
Tertulliano l. de Pœnit., Conc. Triburienſi Can. i
34. & ex l. 19. Burckardi conſtat. tan

Or.

b an
eincl
Lerm.
r er.
o⸗
cn.
lee
Müons
leo
1
0oft⸗
ia.
kee⸗

rinl
E.
pe⸗
er
ſen
enn

N
ent
ordl
ire
Nken
Poe
toht

ena

1

DE PœNITENTIA. 49 5

Quadragenæ indulgentia ſignificat remiſſio-
nem pœnæ, quæ quadraginta continuatis die-
bus in jejuniis & aliis laborioſis operibus agen-
da fuiſſet. Quodſi pœnitens tempus iſtud in ſolo
pane & aqua tranſigere debebat, carena dicebatur
ob carentiam fere omnium ciborum, qualis
Præmitti ſolebat pœnitentiæ ſeptenni, ut Au-
Ctores nuper citati teſtantur.
Indulgentia, qua pars aliqua, v. g. tertia aut
quarta peccatorum donatur, ſignificat, remitti
Ppœnitentiam, quæ pro tanta parte pœnæ pec-
catis debitæ fuiſſet peragenda.
II. Legitur aliquando indulgentia plena,
plenior, pleniſſima. Suareſio diſp. 50. ſect. 4.
num. v. videtur verbis iſtis æqualiter ſignifica-
ri indulgentia totalis; gradus autem compara-
tionis, putat addi ad majorem rei declaratio-
nem, & ad tollendos ſcrupulos, qui ex variis
opiniomibus poſſent oriri. Sotus ait, indulgen-
tiarum prædicatores exaggerationis cauſa illam
gradationem inveniſle. =
Quidam plenam ad ſolam penam peccatis mor-
ralibus debitam referunt: pleniore, ajunt, re-
mitti adhuc pœnas venialibus decretas: pleniſ-
ſima verò etiam culpas veniales indulgeri.
Probabilius videtur Bonifacius Papa, qui in
extrav. Antiquorum de Pœnit. & Remiſ. primus
vocibus illis uſus eſt, indulgentiam plenam re-
tuliſſe ad remiſſionem totius pœnitentiæ injun-
Gæ a Sacerdote: pleniorem, ad remiſſionem
Pœnæ totius ſecundum Canones injungendhze 35

496 DE PœNITENTIA.
pleniſſimam, ad remiſſionem omnis poœenæ, quæ
a divino judicio exigi poſſet.
III. Inter plenarias indulgentias eminet Ju.
bilæum, Ha hebraice, quod ipfis ſignificabat

annum quinquageſimum remiſſionis, in quo
agrorum cultura quieſcebat, & venditæ poſſeſ-
ſiones prioribus dominis reſtituebantur, ut le-
gimus Levit. 25. & 27. & Num. ull. Unde
Iſaiæ 61: V. 2. & c. 63. V. A. translata eſt illa vox
ad ſignificandum tempus Evangelicæ Legis,
quod per annum Jubilæi Hebræorum ſignifica-
batur. Idem vocabulum nobis exprimit annum
ſæcularem, quo maximæ indulgentiæ Romæ
conceduntur: qui quidem initio fuit annus cen-
teſimus, quando a Bonif. VIII. anno MCCC.
magnum illud Jubilæum primo Romæ celebra-
batur. Poſtea anno MCCCL. a Clem. VI. re-
vocatum fuit ad annum quinquageſimum. De-
nique a Xyſto IV. anno MCCCCXXV. ad vi-
gelimum quintum annum eſt arétatum.
Banauam autem ampliſſima hæc Jubilæi
remiſſio non differat ab indulgentüs plenariis
quoad effectum primarium remiſſionis omnium
Poœnarum, tres tamen præcipuas præroga-
tivas habet. Nam primo motivi certitudine
vulgares omnes indulgentias ſuperat. Secundo
ratione ſolennitatis & conſenſus totius Chriſtia-
ni Populi; Tertio propter privilegia plurifna;
videlicet quod poſſit quilibet per quemvis Con-=
feſſarium ab Ordinario approbatum ad exci⸗
piendum eonfeſſiones abſolvi a caſibus reſerva=
1t18,

N
E
ndr
tenk
Cuen
1A
MI
hlerl
umn

t
6

t, uu

e N.
eber
U⸗
..
Hu
N
vo
lin
Dber
nnun
Rome
uocel⸗
.
gehre
re⸗
N.
Ae⸗
6
Nu
Muni
loe⸗
che
eCun
et

Porn

sC .

16
6 N

4

DE PœNITENTIA. 497
tis, & in plerisque votis diſpenſationem obti-
nere.
In lIucrando autem Jubilæo quatuor potiſ-
ſimum obſervanda ſunt, nempe executio ope-
rum injunctorum, eorum commutatio, abſo-
lutio a reſervatis, & tempus quo beneficium
iſtud eſt acquirendum, quorum omnium ex-
Plicatio Theologis moralibus incumbit.
Ohj. I. Si quis indulgentias, queis Ponti-
fex dimidium pœnarum remittit, bis lucratus
fuerit; vel torus pœnæ reatus tunc donabitur,
vel tantum dimidium partis dimidiæ, quæ ſu-
perfuerat a prima acquiſitione indulgentiarum?
Si primum, ergo falſum dixit Pontifex, tan-
tum dimidiæ pœnæ remiſſionem datum iri: ſi
ſecundum, ibitur in infinitum; cum dimidium
reſidui ſemper in duas partes dimidias divida-
tur, quarum altera novis ejusmodi acquiſitio-
nibus indulgentiarum expungi poſſit. B. W. r.
Jq. Quod reſiduum eſt pœnarum non æſtima-
retur tunc ut totum, ſed ut dimidium totius
quod extabat, cum indulgentiæ primum ac-
quirebantur.
Oj. I. Non eſt credibile, aliquem 48000.
annorum in purgatorio fore; ergo gratis ad

tot annos Iæpe conceduntur indulgentiæz. H.

MW. Conſ. Formulæ conceſſionum tantum indi-
cant, tolli pœnas purgatorii, quæ tollerentur
Per pœnas eccleſiaſticas tot annorum, ſtatutas
à 8S. Canonibus, & temperandas pro fervore
Pœnitentium.

DE PœNITENTIA.

GAPUT VII.
De Peœnitentia publica.

ARTICULUS IV.
Ritus & inſtitutio Pœnitentiæ publicæ.
Ota I. Chriſtiani olim in duos ordines diſ-
N pelſcebantur, in Catechumenos & fideles.
Catechumenorum quidam erant audientes, qui
conciones quidem auſcultabant, baptiſinum au-
tem nondum petierant; alii econtra catechu-
meni, qui baptiimum jam expetierant, dice-
bantur electi & competentes.
Fideles dividebantur in tres claſſes, quarum amm
primam conſtituebat Clerus, ad quem omnes mium
Eccleſiaſtici pertinebant: ſecundam Laici, qui mindl
communi nomine fideles nuncupabantur: ter- Hh
tiam Pœnitentes, qui etſi fideles eſſent, tamen mii
ob crimina a cæteris fidelibus ſegregati, & quaſi m is
in ſentinam Eccleſiæ rejecti pecullari nomine upan
cenſebantur. Nomine autem Pœnitentium ſo- zann
li illi intelliguntur, quibus pœnitentia publica, auinpr
eaque ſolennis imperabatur. Nec enim omnis aamn
Poœnitentia olim publica erat, ſed dabatur etiam mai
Poœnitentia privata & occulta, quando pecca- nil⸗
tum clam commiſſum ſoli Sacerdoti detegeba- nr
tur, & ſatisfactio ita privatim & occulte per-. s

Klll

agenda injungebatur, ut ex ea crimen aliis in- Nlr
noteſcere non potuerit; ut conſtat ex epiſt. 80.
S. Leonis ad Epiſcopos Campaniæ.
,

Mota Il. Pœnitentia, quam Gratianus c. WNi- .

bil prodeſt. de Pœnit. d. 3. & Magiſter zn.
Iſt. A

l
ang
binne
,E

Con

1O
, N
7, ter⸗
Ulcen
Kcen
Vodohne
funt
AM
vetla
Necd
eg
lre
A

aumdt
Sſtet

DE PGNITENTIA. 499
diſt. 14 ſolemnem, S. Auguſtinus ep 54. hu-
millimam, S. Ambroſius & Patres alii ſimplici-
ter publicam nominant, pluribus ex capitibus
differt a Pœnitentia publica non ſolenni. Nam
I56 Pœnitentia ſolennis ob aliqua tantum cri-

mina publica & enormia indicebatur, nempe

ob idololatriam, homicidium & fornicationem;
quibus S. Gregorius Neocæſarienſis in epiſto-

la canonica adjungit furtum in cives, barbaro-

rum incurſione afflictos & fugitivos admiſſum.

2do Pœnitentia ſolemnis ſemel tantum in vita

concedebatur. Quod ſi quis deinceps iterum

in ejusmodi crimina relaberetur, licebat ei qui-

dem conventui Eccleſiæ & ſacrificiis adeſſe, non
autem communicare de corpore Chriſti, niſi in
mortis articulo; ut refert Syricius Papa epiſt.
I. C. 5. 3 1 Pœnitentia ſolennis non injunge-

batur Clericis majoribus, neque conjugato cui-

Piam, niſi ex conſenſu conjugis alterius, & ra-
rO juvenibus aut mulieribus. Atο Solennis pœ-
nitentia imperari a ſolo Epiſcopo poterat: cum
econtra pœnitentia publica non ſolennis ob plu-
ra alia crimina publica, ac (æpius etiam fideli-

bus quibuslibet, non ab Epiſcopo dumtaxat,
ſed etiam a Presbyteris dictaretur.

MWota II. Pœnitentia ſolennis tres, ſeptem,
decem ac plures interdum annos durabat. E-

jus initium dabatur feria IV. ante Dominicam I.

Quadrageſimæ, quando pœnitentes pulla veſte
& cilicio induti, tonio capite, exceptis fœmi-
nis, & cinere aſperſi, in Kecleſiam induee-
bantur. Hinc ſupereſt etiamnum ritus, fide-
Ii 2 lees

500 DE PœNITENTIA.
les initio jejunii verni cineribus aſpergendi. Ia-
ductis in Eccleſiam pœnitentibus Epiſcopus cum
Clero manus poſtquam impoſuit, eosdem de-
nuo ex Eccleſia ejiciebat: ubi diverſas ſtationes
occupabant, prout in pœnitentiæ temporibus
proceſſerant. Harum prima dicebatur 7aρ=-
αανα.νοι, ſtatio Elentium, qui extra fores Ec-
cleſiæ ſub dio, aut ſaltem in veſtibulo preces
fidelium cum fletibus poſtulabant. Secunda
appellabatur cρννοu, HAuditio, quando intra
portam in poôrticu cum Catechumenis verbum
Dei ipſis audire, non autem precibus fidelium
intereſſe licebat. Tertia nuncupabatur bvνvα.
α, Suhſtratio, quando humiſtrati & genuflexi
hærebant, humili ac de miſſo habitu, variisque
pœnis & carnis macerationibus exercebantur.
ſeveriſſima fuit hæc ſtatio, unde apud veteres

abſolute pœnitentia vocabatur. Iſti cum com-

petentibus ad concionem & preces Eccleſiæ in-
tra templi ambitum usque ad ambonem, id eſt,
ad locum, ex quo Epiſtola & Evangelium legi
ſolebat, admittebantur, non vero ad ſacrificii
celebrationem. Quarta ooννο νο ſen Conſiſten-
zia erat, cum in Eccleſia ad Sacrificium etiam
conſiſtere, non vero ad communionem altaris
pPercipiendam admitterentur, ex qua cauſa etiam
ſtatio iſta appellabatur minor execommunicatio.
Hiſce quatuor vulgatis ſtationibus Ppœniten-
tium quintam nonnulli adjiciunt, quæ ésαοι
ſeu complementum vocatur, eratque illorum,
dui jam expleta poœnitentia exſpectabant feria

mnA
Atümm
hmmn
Ad
lin d
tirnm
nnpnt
punp
n
lm

.
wan
.
Ni
Alt.
Cel
Lount
U
tbucn
cfum

NN.

ken
iege
tur
eres
⸗
en.
G
boe
u
n
ers

dn

Nid.
eniles⸗
lan
Gon
uk

DE CoNFESSIONE. 5Ser

V. in eœna Domini reconciliari: hoc enim ſo-

lIum tempus reconciliationis erat.
Nota IV. Præter ea, quæ hactenus me-
moravimus, pœnas plures ſubibant. Nam I.
ante expletam pœnitentiam nulli licebat par-
ticipare ſacra myſteria prioribus Eccleſiæ tem-
poribus. Morituris tamen poſtea S. Commu-
nionem conceſſit ſynodus Nicæna I. can. 12. &
Eccleſia Romana ſingulis annis feria V. hebdo-
madæ majoris pœnitentes reconciliavit, eisque
S. Communionem tunc ſolum indulſit, ut te-
ſtatur Innocentius I. cap. 7. epiſt. ad Decentium
Epiſc. Eugubinum. 2. Numquam poterant
promoveri ad Clerum, etiam expleta pœni-
tentia. 3. Non concedebantur pœnitentibus
nuptiæ, niſi quandoque juvenibus. 4. Non
licebat eis adire militiam, neque convivia aut
balnea. §5. Dum ſtarent in ordine pœniten-
tium non poterant eſſe ſuſceptores in baptiſmo
aut confirmatione. 6. Privabantur unctione
infirmorum. 7. Debebant ſepelire mortuos.
8. Diebus dominicis & tempore paſchali flexis
genibus orabant, dum fideles cæreri ſtantes
Precarentur. Diebus autem jejuniorum in Ec-
cleſia comparebant, & in genua provolutis Sa-
cerdotes manus imponebant, & preces pro
ipſis fundebant.
Dico. Inſtitutio pœnitentiæ publicæ & ſolen-
nis non eſt a Chriſto & Apoſtolis, ſed eſt di-
ſciplinæ tantum Eccleſiaſticæ. Prob. I. Toto

primo ſæculo, & ſæculo ſecundo quoad majo-

rem partem quibuslibet peccatoribus pœniten-
Ii 3 tibus

502 DE PœNITENTIA.

tibus quorumcunque criminum etiam extra ar-
ticulum mortis dabatur abſolutio: ut conſtat
ex hiſtoria illius inceſti, quem B. Paulus ob
commercium cum noverca I. Cor. 5. excom-
municatum, poſtea tamen reſipiſcentem abſol-
Vit, & fidelibus cæteris impenſe commendavit,
2. Cor. 2. Joannes item Apoſtolus adoleſcen-
tem ad latrocinia & homicidia degenerantem,
per ſilvas conquiſivit cum lacrymis, & redu-
ctum brevi fidelium communioni reſtituit, ut
narrat Euſebius Hiſt. Eccleſ. l. 3. C. 23. S. I-
TenæUs I. 3. C. 4. aperte air, Cerdonem non ſe-
mel apoſtaſiæ ſuæ veniam conſecutum fuiſſe.
Tertullianus l. de præſcriptionibus c. 30. teſta-
tur, Marcionem ſecundo ad pœnitentiam fuiſ-
ſe admiſlum, eique, modo quos corruperat
ſecum reduceret, communionem & pacem
Promiſlam; ſed antequam id exſequeretur,
morte Ppræventum fuiſie.
Poſt medium ſecundi ſæculi cum gravibu
& publicis peccatoribus ſeverius agere cœpit
Eccleſia, & tribus criminibus, ſi manifeſta eſ-
ſent, omnem veniam negare extra morrtis arti-
culum; donec non multo poſt, circainitium ter-
tii ſæculi hunc diſciplinæ rigorem Romæ tem-
Peravit S. Zephyrinus Pontifex, & veniam for-
nicatoribus, poſtquam convenienti pœniten-
tia perfuncti eſſent, indulſit: homicidis & ido-
lolatris ſine ſpe veniæ, ut antea, relictis. In-
dulgentiam iſtam Sancto Pontifici exprobrat
Tertullianus l. de pudicitia c. I., ſed injuria:
nam ſub medium ſæculi tertii eadem modera-
tione

RKNN
Ne
mn,

4

DE PœNITENTIA. 50¾

Ning tione idololatræ & homicidæ excepti fuerunt,
unk ut conſtat ex epiſtola 58. Cypriani. Cum
u autem pœnitentiæ hujus publicæ vigor ſtatim
un. cœpiſiet deferveſcere, reſtituta eſt poſt per-
mů ſecutionem Diocletiani & Maximiani a Conci-
mm liis Ancyrano, Nicæno & aliis.
ele Prob. II. Si hæc Poœnitentia publica fuiſſet
NOH inſtituta a Chriſto, & ab Apoſtolis promulgata,
I. quilibet Chriſtiani, atque etiam de quovis pec-
„I Cato gravi deberent eam obire, neque Eccle-
SOl ſiæ liceret hac in re quidquam mutare: atqui
okt. ad eam non tenebantur olim Clerici, mulieres,
ſe conjugati, neque juvenes; & de paucis tantum,
r eisque publicis criminibus talis Pœnitentia di-
nfI. Ctabatur: ejusque ritus ſæpe fuit ab Eecleſia im-
peu mutatus; imo tota hæc ſolennitas ſenſim ſublata.
Nen Et quamvis Concilium Trident. Seſſ. 24. c. 8.
un de Reformatione, pœnitentiam publicam pu-
blice & cum ſcandalo Eccleſiæ, peccnatibus
n injungendam decernat; addit tamen, ab Epi-
ſcopo hoc peœnitentiæ genus in aliud ſecretum poſſe
commutari, quando ita magis Judicaverit.
4 ARTICWUEFUSII.

lel⸗

lc Pro quibus peccatis Pœnitentia publica dicta-
or batur?
Den⸗

Lo. Pro ſolis peecatis publicis: eisque gra-

viſſimis & ſcandaloſis olim præcipiebatur
Poœnitentia publica. Eſt contra Novatores
Pr quosdam, Prob. J. Origenes hom. 15. in Le-
ep-

vit. ob graviora quidem crimina ſemel, aut

n Ii 4 raro

7

504 DE PœNITENTIA.

raro pœnitentiam concedi: de communibusau-
tem culpis, quibus domum noſtram ſpiritua-
lem dæmoni venumdamus, & quæ frequenter
incurrimus, quotidianam pœnitudinem agen-
dam non interdici. Gregorius Nyſſenus, qui
ſub medium ſæculi IV. floruit, in epiſtola ca-
nonica ad Letoium, can. 4. & 5. ait, homici-
dis & prædonibus, qui illis ſimiles æſtiman-
tur, ſtatutam a Patribus eſſe pœnitentiam pu-
blicam; nullam autem iræ aut avaritiæ crimi-
nibus, imo ne furto quidem ipſi, neque etiam
uſuræ, ut teſtatur Baſilius M. epiſtola canoni-
Ca 2. Can. I4., neque raptoribus virginum &
viduarum, quando nullus concubitus Præceſ-
ſit: & can. 34. prohibitum, ait, fuiſſe a Patri-

bus, publicare adulteras confeſſas, aut quo-

modocumque convictas, ne mortis periculum
adirent, ſed eas juſſas a S. Communione ab-
ſtinere uſque ad expletum tempus pœnitentiæ.
S. Leo M. ep. 92. ad Ruſticum c. 17. ſcri-
bit, qui convivio ſolo & eſcis immolatitiis gen-
tilium uſi ſunt, poſſe jejuniis & manus impo-
ſitione purgari: idololatras autem, homicidas,
& fornicatores non oportere admitti ad Com-
muionem, niſi per pœnitentiam publicam. S.
Eligius Noviomenſis Epiſcopus, qui ſæculo
VIL. floruit, homilia 1I. 13. & 15. quas in cœ-
na domini habuit, fideles etiam in mortalia
lapſos, clare diſtinguit in eos, qui ſine pœni-
tentia publica prius acta, & eos qui nonniſi poſt
Pœnitentiam publicam abſolutam in Paſchate
communicaturi erant. 8

Utnen
Mmnnen
u
Cil
UI
Mnn
Uinsni
lli
N
pte
N t

cliten
ndol
n 8
rket
Dirt.
(o.
Clun
0.
lk.
lr
ligt
nnpe⸗
ing

DE PœNITENTIA. 505

II. Juxta Auguſtinum epiſt. 108. ad Seleucia-
num, hi tantum ad pœnitentiam, quam pro-
Prie publicam appellat, cogebantur, qui mere-
Pant ſeparari a corpore Chriſti per excommuni-

cationem canonicam: atqui ex eodem Auguſti-

no, non propter mortalia quælibet, ſed tantum
Propter graviora a corpore Chriſti ſic ſeparari
merebantur; ergo teſte eodem tantum propter

graviora crimina ad pœnitentiam publicam ad-

dicebantur.
III. Ex occultis criminibus etiam graviſſimis
homicidii & adulterii nemo olim obligabatur
ad pœnitentiam publicam. S. Auguſtinus de
homicida ſibi privatim noto, ſub finem ſerm.
15. de verb. Dom. Prorſus, inquit, nee prodo,
nec negligo, corripio in ſecreto. Et paulo infe-
rius eadem habet de adultero ſibi clam detecto;
uti etiam cap. 12. homil ult. ex 50. Conci-
lium autem Rhemenſe II. an. 813. can. 31. di-

ſcrimen habere cupit inter eos, qui publice, &

qui clam pœnitere debent.
IV. Eccleſia ſemel tantum conceſſit pœni-
tentiam publicam, ut ex Origene & Patribus
cæteris novimus. Quis autem credat, Eccle-

ſiam voluiſſe omnia mortalia fubjecta eſſe illi pe-

nitentiæ, quæ ſemel tantum in vita peragi po-
teſt, cum Chriſtus pœnitentiæ Sacramentum
iterabile pro baptizatis inſtituerit?
V. Qui pœnitentiam publicam obierant
numquam poterant promoveri ad ſacros
Ordines: cæteris dum durarer pœniten-
tia non licebat adire militiam, nec inire matri-
Ii 5 moOo⸗=

506 DE PœNITENTIA.
monium, aut inito uti; ſi ergo propter quæli-
bet peccata lethalia ſubeunda erat publica pœ-
nitentia, quantæ turbæ exortæ fuiſſent in Ec-
cleiia, dum pauciſfimis Chriſtianorum ad cle-
rum & militiam adlegi, aut conjugio & pro-
creandis liberis operam dare licuiſſet?
VI. Denique cogebantur ad publicam con-
feſſionem, qui ad pœnitentiam publicam dam-
nabantur: arqui nemo occultos peccatores ad
talem confeſſionem cogebat, nec conſeiis cri-
minum licebat illa publicare, ut de mulieribus
adulteris tradit Baſilius M.; Neque licuifle un-
quam ea crimina propalari a Presbyteris qui-
bus privatim confeſſio facta eſt, probat invio-
labile Sacramenti ſigillum. Ergo.
Ohj. I. Ideo Patres de pœnitentia publica
agentes, tria tantum illorum peccatorum, ido-
lolatriæ, homicidii & fornicationis memine-
runt, quia ad illa, tamquam capitalia, cætera

omnia reduci poſſunt; ergo inde nequit pro-

bari; quod de peccatis cæœteris non fuerit agen-
da pœnitentia publica. N. N. Ante. Quod &
pueris abſurdum apparet, quibus ex catechilſ-
mo conſtat, non tria, ſed ſeptem eſle pecca-
ta capitalia: quomodo enim ebrietatem aut fur-
tum ad illa tria peccata revocabis.

Inſt. I. Baſilius epiſt. cit. can. 52. fures, &
can. 65. ſepulcrorum effoſſores, aliosque pec-
catores pœnitentiæ publicæ ſubmittit; ergo non
ſola illa tria crimina pœnitentiæ publicæ erant
obnoxia. . Diſt. Ant. Baſilius illos etiam pec-
cato⸗

Cen
Vplble
lan,
Mnin
Ur
li

en
n

len

e⸗
en
o⸗

00
5

DE PGœNITENTIA. 507

catores poœnitentiæ publicæ ſubmitit, ex tra-
ditione Patrum N. ſuamet auctoritate & ex ſta-
tutis recentioribus C. Can. 30. De Ius, inquit,
qui rapiunt ( nempe mulieres) Canonem quiden
antiquum non halemus & cc. Alii Patres diſerte
eximunt fures, & eos qui idolothyta in con-
viviis gentilium veſcuntur. Concilium Laodi-
cenum Sæculo IV. can. 7. hæreticos ſola chriſ-
matis unétione ad communionem recipiendos
pronuntiat; modo errores deteſtati fuerint ac
Ppublice revocarint. Et Neocæſarienſe An. 314.
can. 4. & quis, inquit, mulierem concupiſeens, Pro-
poſuerit cum ea conecumbere, & cogitatio eus non
perveniat ad effettum; apparet quod gratia LDei li-
beratus eſt, nempe a pœnis canonieis, adeoque
Pœnitentia publica fornicariis & adulteris præ-

cepta. Ex quo conſtat, nullam pœnitentiam

Ppublicam peccatis etiam graviſſimis ſola cogita-
tione admiſſis fuiſſe ſtatutam.
Inſt. 2. Tertullian. l. de Pœnitentia memi-
nit ſolius pœnitentiæ publicæ; ergo pro peccatis
quibuscunque tunc agebatur tantum pœniten-
tia publica. w. W. Conſ. Ab initio libri usque
ad cap. 7. agit de Pœnitentia generatim, quæ
poſt Baptiſmum lapſis eſt neceſſaria. Hanc ve-
rO cap. 5. unicam, ait, eſie oportere, non qui-
dem ex deſperatione indulgentiæ, ſiquis bapti-
Zatus ſæœæpius peccaverit, ſed amore innocentiæ
ac rigore difciplinæ: quia optandum efſet, ut
in recuperata juſtitia Perſeveraret. A Cap. 7.
autem usque ad finem tractat de Pœnitentia pu-
blica, cui tamen non omnia peccata ſubjicit,
me-

508 DE PœNITENTIA.
meminit enim ſolius pœnitentiæ, quæ cum Ba-

Pptilmo conferri poteſt: nam I. ait, eſſe unam,

ſicut unus eſt Baptiſinus. II. Sicut a graviſfi-
mis criminibus idololatriæ per Baptiſmum gen-
tiles expiantur & Deo reconciliantur: ita fide-
les per pœnitentiam publicam ab homicidio &
fornicatione. III. Sicut catechumenis per Ba-
ptiſmum, ita fidelibus per Pœnitentiam publi-
cam omnis pœna & culpa a Deo remirtitur.
Inſt. 3. Ibidem cap. 1I0. damnat verecun-
diam, quæ peccatores abſtinebat, quominus
Peccata ſua confiterentur; ergo agit de pecca-
tis occultis, nam peccata publica fateri non pro-
hibet pudor. F. W. Conſ. & eus probationem.
Magna pars Eccleſiæ peccata publica pœniten-
tium ignorabat: igitur ingenti animo opus erat,

coram his & aliis omnibus in ea, qua dixi, abje-

Ctione & quallore peccata palam omnibus facere.
Inſt. 4. S. Cyprianus epiſt. 47. ad plebem,
ait, minora delicta expianda fuiſſe pœnitentia
publica. G. Fornicationem & adulterium vo-
cat delicta minora intuitu idololatriæ. Libro
autem de Lapſis triplicis generis lapſos adfert,
rimo eos, qui palam idolis chus obtulerunt:
lecundo Libellaticos, qui quidem palam fidem
non negaverant, qui pretio libellos impunita-
tis a magiſtratibus obtinuerant, quo pacto licet
& vitæ & idololatriæ exterioris periculum rede-
miſſent, ſeque a ſatellitum furore & audacia
eſſent tuiti, nominis tamen chriſtiani profeſſio-
nem confuſione quadam abnegaverant: tertio
Uos, qui libellos tales emere cogitaverant. So-

los

lurtn
Alnzern
unn
inte
N
aſid
NKe
uchr
chaun
lwn

Iutian

enn
fün

nee

.
lint

n.
Em
H

1
ren

PNen
nd⸗
Ccun.
minns
erer.
npro
ene
Nlen⸗
genh
e.
ee.
Wn
entn
N⸗
e
le,
l:
Genn
Cr.
le
Al
4e1
. 1.
ot.

DE PNITENIIA. 509

los vero illos, qui idolis ſacrificaverant, pœni-
tentiam publicam ſubire debuifle, conſtat ex
loco citato, ubi cæteros ad confeſſionem & pœ-
nitentiam privatam hortatur. Et epiſt. 58. ad
Antonianum aperte teſtatur, libellaticos facti
pœnitentes ſine mora ad communionem rece-
Ptos fuiſſe.
Obj. II. Patres hortantur ad pœnitentiam
publicam, imo jubent eam injungi ob crimina,
quæ nonniſi occulte ſolent committi, & quo-
rum aliquis ſe ſponte aceuſat: ut S. Gregorius
Neocæſarienſis epiſt. canonic. can 8., Baſiſius M.
can. 6I., S. Gregorius Nyſſ. can. 3., Conc. Anacyr.
can. 20. Ergo propter occulta etiam crimina de-
bebat obiri pœnitentia publica. N. Diſt. Conſ. Si
manſerint occulta, & ſoli Epiſcopo vel Presbyte-
ro fuerit ea eonfeſſus N. Si evaſerint nota vel dela-
tione, vel publica peccatoris confeſſione C.
crimen publicum evadere poteſt, Imo noto-
reitate juris, quando conſtat, vel ſententia ju-
dicis, vel confeſſione rei in judicio, vel age⸗
tima depoſitione teſtium: 2do notoreitate facti,
quando commiſium eſt in præſentia multorum,
vel in loco publico, vel eo tempore, quo po-
tuit multis innoteſcere, vel paſſim verſatur ob
oculos majori parti viciniæ: 3tio denique red-

ditur famoſum, quando ejus fama ex ſufficien-

tibus indiciis orta pervenit ad majorem partem
communitatis. (Quamdiu nullo generis ejus
modo crimen evadit publicum, dicitur mane-
re occultum. Igitur Origenes homil. 2. in Pf.

37. & alii Patres commencdant & probant con-

510 DE PœNITENTIA.

feſſionem publicam occultorum criminum, &
Publicam pœnitentiam, quam quis ſponte con-
feſſus palam ſubit, ad eamque inſtanter hor-
tantur: id quod olim in uſu fuiſſe, non nega-

mus. Quodſi quis palam ſuum crimen, alias

occukum, ſponte confeſſus fuiſſet, hunc ad
Pœnitentiam publicam damnabant canones ci-
tati, quamvis ad longe mitiorem, quam ſialiis
modis illud notorium evaſiſſet. Verum hoc
nihil contra theſin noſtram evincit: nam quan-
do quis omnino libere ex pietate & pœnitentiæ

ſtudio occultum crimen plurimæ parti Eccle-

ſiæ manifeſtat, pœnitentiam publicam poſtea
injunctam ob crimen notorium fübibit.
Inſt. I. S. Auguſtinus & alii Patres ajunt,
duplicis generis peccata dari, alia quidem gra-
via, mortalla, capitalia, alia vero leviora, ve-
nialia & quotidiana: illa quidem expianda efle,
inquiunt, pœnitentia publica, hæc vero pre-
cibus quotidianis. Ergo. H. Explic. teſtim. PLP.
IIla eſſe expianda, ajunt, pœnitentia publica,
ſi fuerint ſcandaloſa, & commoverint univer-
ſam Eceleſiam, ut loquitur Concilium Carthag.
III. can. 32. C. ſi fuerint occulta, aut non ita
ſcandaloſa N. Sæculo VI. S. Cæſarius Arela-
tenſis homil. g. & ſæculo XI. Falbertus Carno-
tenfis ſerm. 2. ad populum, diſtincte addunt,
diuturna iracundia, ebrietas aſſidua: brevis ergo
iracundia & ebrietas raro admiſſa non pleéte-
bantur pœnitentia publica, cum nemo neget

ea eſſe peccata mortalia. Hinc Cæſarius ſub- I
jungit: Quia Iuſtum eſt, ut, qui multorum de-

Rru- DW

De
Uaſtt
N
ogen
nn
rche
hnnin
Ann
uene.
104
/
.

IIA
NN
I
lentie
Loce
Rhoſe

Cent
en ete
, ⸗
lele⸗
1 N⸗
ol
pe
MMle
t,
A N
Mor
C

20c

erbt
00
emno⸗
Elrt.
lim

DEPCGNITENTIA. 7II

Nrubtione ſe perdidit, cum multorum ædificatione
ſe redimat.
Inſt. 2. Juxta diſciplinam Patrum antiquo-
rum omnia peccata mortalia merentur pœnam
excommunicationis, ſeu privationis S. Euchari-
ſtiæ: atqui hæc privatio erat præcipua pars pœ-
nitentiæ publicæ; ergo mortalia omnia ſubjicie-
bantur pœnitentiæ publicæ. W. Diſt. Maj. hoc
eſt, nulli licebat accedere ad Sacram Commu-
nionem, antequam peccatum mortale, in quod
inciderat, pœnitentia expiaverit, & Confeſſio-
ne Sacramentali, prout etiam præſeribit Con-
cilium Trid. Seſſ. 13. c. 7. C. quaſi omnia pecca-
ta mortalia, ſecundum Patres, meruerint ex-
communicationem canonicam N. Excommu-
nicationem canonicam & pœnitentiam publi-
cam, ut præfati ſumus, ſola peccata canonica
vulgata ſubibant: quodfi eadem peccata vel nul-
lo teſte committebantur, vel ſolo complice con-
ſcio pœnitentiæ publicæ non erant obnoxia ſe-
cundum Canones, ſed ex concilio duntaxat
Presbyteri, &ex consenſu pœnitentis, qui etiamn
negatione abſolutionis ſacramentalis compelli ad
publicam pœnitentiam quandoque ſolebat, non
vero aperta & publica ab altari remotione. Quam
ob rem S. Auguſt. ſupra laudatus, Serm. 35 1.
MWos, inquit, a Communione probibere quemquam
non poſſumus.... niſi aut ſponte confeſſum, aut in
aliquo ſive ſæculari, ſive Eccleſiaſtico judicio nomi-
natum atque convictum. Quodſi idem S. Do-
Ctor homil. 49. inter 50. adhortans adulteros,
agite, inquit, pœnitentiam, qualis agitur in a,
a

512 DE PGœNITENTIA.

ſia... Memo ſibi dicat, occulte ago, apud Deum
ago: non intelligit pœnitentiam ſolennem &
publicam, ſed generatim illam, quæ virtute
clavium peragitur, monetque illos, ne Sacerdo-
tum miniſterio prætermiſſo, coram Deo tan-
tum pœnitentiam agant: mox enim addit:
Ergo ſine cauſa dictum eſt: Qucæ ſolveritis in
terra &.
Solet etiam hic tractari quæſtio de perſo-
nis pœnitentiæ publicæ olim obnoxiis. Ubi
potiſſima altercatio eſt de Clericis majoribus,
quos multi aſſerunt ſubjectos publicæ pœniten-
tiæ fuiſſe tribus ſæculis prioribus, ſecuti Joan-
nem Morinum, qui id l. 4. c. 12 pluribus
adſtruit. Verum alü melius hoc negant
cum Albaſpinæo Obſervat. 6. & 7. in Op-
tatum. Sane hic Sanctus I. 2. n. 26. gravi-
ter invehitur in Donatiſtas, quod lapſos Epi-
ſcopos & Presbyteros pœnitentiæ publicæ ſub-
jiciant, Duol quidem perſecutionis tempore, ait, &
nullo faltum eſt poſt thurifcationem. Sed & Sy-
nodus Ancyrana anno 314. Can. I. & 2. Pres-
byteris & Diaconis, qui idolis ſacrificaverunt,
pœnitentia ductis, honoris quidem nomen ſer-
vat, verum absque ulla functione & exercitio M
Ordinis. Petrus Alexandrinus can. 10. Cleri-
cis lapſis Communionem concedit. S. Leo
epiſt. 2. alias 92. ait, alienum eſſe a conſuetudine Z
Eccleſiaſtica, ut Presbyteri aut Diaconi peni-
tentiam publicam obeant. S. Auguſtinus l. .
de Bapt. contra Donat. teſtatur, Clericis ad Ec-
cleſiam, a qua defecerant, reverlis, manus in-
ter

Ea
Gine
iel.
Nle.
int
onnn
Een
7
upbus,

ten.
fion.
urbo

egtl

100,

N
ſag
S
u

D PüœNITENTIA. 513
ter laicos non imponi, ſc. ad pœnitentiam publi⸗
cam. Et Conc. Carthaginenſe V. ætate Augu-
ſtini celebratum idem can. I1. decidit: Uy lapfis
acerdotibus manus, ſicut laicis, non imponantur.
