los; in quibus ſine peccati remiſſione & contri-
tione novum peccatum non incurritur.
Inſt. I. Non licet exponere ſe periculo æ-
ternæ damnationis & novorum peccatorum,
aliisque malis graviſſimis: neque enim potior
nobis debet eſſe ſalus corporis quam animæ: at-
qui qui in peccato perſiſtit, exponit ſe periculo
damnationis & peccatorum, eſt objectum divinæ
iræ &c. Ergo. . Diſt. Antec. Non licet ſe
his malis exponere committendo ipſum pecca-
tum primo C. perſeverando ad tempus in ſtatu
peccati, in quo non eſt periculum proximum
damnationis & novorum peccatorum N. Qui
committit peccatum, malis hiſce omnibus eis-
que graviſſimis ſe reddit obnoxium: qui vero
Perſiſtit in ſtatu pecoati, mala iſta tantum ſup-
ponit. Sicut ergo is ſolum peccat, qui ſibi ſtu-
dioſe mortem infert, aut morbum vel mutila-
tionem; non vero qui cunctatur a morbo ſa-
nari, cum id fieri ſine proximo vitæ, aut gra-
vioris morbi periculo poteſt: ita licet peccator,
ſpeculative loquendo, differendo pœniten-
tiam, periculo alicui damnationis ſe exponat;
quia tamen periculum iſtud non eſt proximum,
ſed remotum, non cenſetur ei ſe moraliter ex-
ponere, adeoque ſaltem non graviter peccare.
Iſt. 2. Tenemur ſtatim corripere fratrem,
quem novimus eſſe in peccato; ergo multo ma-
gis nos ipſos a Peccato eximere: plus enim te-
nemur nos ipſos, quam proximum diligere, ut
docet S. Thomas 2. 2. J. 26. a. 4. E. M. Antec.,
L4 Quæ

168⁸ DE PCNITENTIA.

Quæ tantum duobus in caſibus tenet. I. Quan-
d0 Rscerun Pproximi continuatur. 2. Quan-
do ſubit periculum aut occaſionem peccati no-
vi. Eodem modo pro caſu priore tenetur pec-
cator ab actu ſtatim deſiſtere; pro poſteriore ad
contritionem converti, ſi preces avertendo peri-
culo non ſuffecerint. Præterea B. Auguſtinus
l. I. de Civit. C. 9. docet, poſſe nos aliquande
correptionem fraternam differre, quando vel
id fieret cum propria jactura, vel certe poſtea
commodius fieret in utilitatem fratris.
Ohj. II. Quilibet ex juſtitia obligatur pro-
ximo quam primum reſtituere rem furto abla-
tam: ergo ex eadem virtute tenetur peccator
per pœnitentiam perfectam Deo quam primum
reſtituere honorem peccato ablatum. N. M.
Conſeq. Præceptum reſtituendi ſtatim obligat,
utpote negativum, & plane idem cum præce-
Ppto non furandi, quo non tantum rei alienæ
contrectatio prohibetur, ſed ejusdem etiam de-
tentio: continuata enim carentia rei propriæ eſt
quaſi continuum proximi nocumentum, tan-
toque gravius moraliter, quanto privatio eſt
diuturnior; facitque domino perpetuam inju-
riam, quem invitum ab rei ſuæ uſu impedir.
Ita S. Thomas 2. 2. q. 62. a. 8. in O., ubi ait, ſta-
tim teneri hominem ad reſtituendum, quia ſta-
tim tenetur peccatum deſerere, & numquam
licer, vel per modicum tempus, in peccato
morari; nimirum in peccato actuali: quia non
reſtituere per ſe ac de ſe actuale peccatum eſt:
licet enim non ſit actio phylica, eſt tamen actio

Qen

en.
no.
tee⸗
GE
lo⸗
lin
uund⸗
o
voſtel

o⸗
.
Centor
Himuun
N.
Monr,
ce.
dene.
nc⸗
Nreck
N) Ul.
toek
Mr.
Neli⸗
lr
daſt⸗
dpuin
Pecend
vin Col
und
gen N

DE PœNITENTIA. 169

moralis capax prohibitionis, perinde ac efſe
armatum contra præceptum Principis. In cæ-
teris autem peccatis diverſa eſt ratio: nec enim
ullum eorum continuatur, ut ſit actuale, ſed
reſtat poſt actum ſola macula per modum habi-
tus. Quamvis enim Deus peccatis noſtris of-
fendatur, non tamen privatur re aliqua ſibi uri-
li, nec detrimentum aliquod in hoc genere pa-
titur: ſed ſolum privatur honore & jure ſibi de-
bito ut finis ultimus eſt, & ſupremus guberna-
tor. Igitur poſt actum injuriæ nullum ipſi no-
cumentum aecreſcit ex eo; quod ſatisfactio non
continuo exhibeatur, nec peccator apud ſe pro-
prie detinet quoddam bonum Deo utile, ne-
que illum impedit ab uſu rei ſuæ. Ex quibus
confieitux, præceptum pœnitendi affirmativum
proprie eſſe, quo jubemur, nos, abſterſa pec-
cati macula, Deo reconciliare; quod, ſicut cæœ-
tera affirmantia præcepta, non repente, ſed ſuo
tempore, ad executionem nos obſtringit.
Inft. Qui cunctatur offenſum patrem aut do-
minum placare, cenſetur offenſam contemptu
augere; ergo etiam videtur Dei amicitiam fal-
tem virtualiter & interpretative ſpernere, qui
pœnitentiam comperendinat. H. M. Conf.
Amiſſa Dei amicitia non cenſetur dilatione con-
temni, niſi eo tempore, quo lex urget, eam
quærere, aut recuperare. Ideirco etiam Deus,
qui peccatoris animum probe inſpicit a pravo
affectu defiſtentis, non præſumit ex dilatione
Pœnitentiæ obſtinatam voluntatem, & perſe-
Verantem actu contemptum offenſi; nec ſe ha-
L 5 bet

170 DE PœNITENTIA.

bet ut homines, qui a ſignis exterioribug
tantum judicare ſolent. Unde etiam qui fide
excidit, non tenetur per ſe, ad ſtatim eam re-
cuperandam, ſed tantum per accidens, ut re-
ſiſtat tentationibus, quando opus eſt.
Ohj. III. Sine gratia habituali nemo diu a
Peccatis lethalibus abſtinere poteſt: peccatum
enim quod per pænitentiam non deletur, ſuo pon-
dere trahit ad alia, ut inquit Gregorius M. hom.
11. in Ezech.; ergo ad vitandum relabendi peri-
culum, tenetur peccator ex præcepto caritatis
erga Deum & ſeipſum illico ſe divinæ gratiæ
reſtituere. . Diſt. Conſ. Tenetur ſe gratlæ re-
ſtituere quamprimum peccatum commiſit N.
quam primum hoc periculum advertit proxi-
me ingruere, & nullum aliud ſupereſſe medium
ab iterato lapſu cavendi C. Verum & hoc eſt
tantum ex accidente & præter ſtatum quæſtio-
nis. Ad hæc vix reperitur unus, qui animad-
vertat momentum illud, quo tantum temporis
eſt evolutum, ut moraliter amplius ſine ſtatu
gratiæ immunis a relapſu conſiſtere nequeat:
quodſi tamen periculum hujusmodi pereiperet,
teneretur continuo ad agendam pœnitentiam,
ſed, ut dixi, per accidens ſolum.
Inſt. I. Non licet peccatori velle perſeverare
in ſtatu peccati & inimicitiæ Dei; ergo neque
licet ei, nolle aliquo tempore pœnitere. N. M.
Conſ. Licet aliquid nolle aliquo tempore facere,
quo illud nondum tenemur facere: velle autem
Poſitive perſeverare in peccato & inimicitia Dei,
eſt poſitive & formaliter velle aliquid per ſe &

intrin-

1

Ale⸗

torib
uiſ⸗
n 1e.

entun
otnt
Phon
liper,
Ulars
Cre
ee⸗
N
Ptort

eduun

le et
Nſo.
wad.
Cob
ne ſun
Nelell
lere,
ennumn,

Verare⸗
Necle
NN
acere
e aoten
ctal
ete

DE PGNITEN TIA. 171
intrinſece malum, nempe eſſe objectum odii
divini, ac proinde eſt velle ipſam malitiam. E
contra nondum peœnitere non eſt formaliter in

peccato perſeverare, ſed tantum conſecutive;

neque eſt per ſe & intrinſece malum, ſed tan-
tum per accidens, quando urget præceptum.
Iuſt. 2. Status inimicitiæ cum Deo eſt obje-
tum per ſe ac intrinſece malum; ergo nemo
poteſt eum velle ſine peccato. Atqui nolle pœ-
nitere, eſt velle manere in ſtatu illo; ergo eſt
malum. W. Diſt. I. Conſ. Ergo nemo poreſt
eum ſine peccato velle poſitive, in eo ſibi com-
placendo, eum approbando & eligendo C. ne-
mo poteſt eum velle permiſſive, illum ad tem-
pus permittendo N. Dift. etiam ſubſumpt. Po-
ſitive velle non pœnitere, eſt poſitive velle ma-
nere in illo ſtatu C permiſſive ſe habere circa
omiſſionem pœnitentiæ, eam differendo, eſt
poſitive velle manere in illo ſtatu N. Non
omne id licet poſitive velle, ad quod licet ſe
habere permiſſive: nec enim Deus ipſe poteſt
velle peccata, quæ permittit: & nos multa pro-
xXimi mala non tenemur impedire, quæ Velle
non licet.

ARTIC ULUS III.
De impœnitentiæ peccato.
Ota. Impoœnitentia eſt negligentia vel omiſ-
. ſio pœnitentiæ. Hæc ſi voluntaria non ſit
neque directe, neque indireéte, vitio nemini
vertetur: peccatum enim, ex celebri illo B. Au-
guſtini proloquio, aut voluntarium eſt, aut
Pec-⸗

172 DE PœNITENTIA.

peccatum non eſt. Quapropter qui ex invin-
cibili ignorantia, naturali oblivione, inconſi-
deratione, aut alia ſimili impotentia actum pœ-
nitentiæ tempore præſeripto omiſerit, pecca-
tum novum impœnitentiæ non committet: im-
Pœnitentia enim iſta, quaſi marerialis eſt.
Ut autem formalis impœnitentia ſit, debet eſ-
ſe actus voluntarius, quod dupliciter contingere
Poteſt; primo directe, cum quis actu expreſſo
voluntatis deſtinat pro objecto omittere pœni-
tentiam eo tempore, quo agi ex præcepto de-
beret. Si ergo voluntas ex parte objeéti feratur

in omiſſionem pœnitentiæ pro eo tempore, pro

quo præceptum obligat, etiamſi diu ante deſti-

natum lege tempus id decreverit, impœniten-

tiæ peccatum admittet, ſaltem ſecundum affe-
Ctum: quamvis enim præceptum affirmans non
obliget ad exercendum continuo actionem in-
junctam, prohibet tamen affectus ſibi repug-

nantes, quo modo vim habet præcepti negativi.

Indirecte vero ſeu interpretative omiſſio vo-
luntaria pœnitentiæ accidit, quando ex negli-
gentia culpabili actus omittitur tempore debito,
Vel ex ignorantia vincibili, vel ex certa ſcientia,
ſine voluntate quidem directa omittendi, cum
voluntate tamen agendi, vel retinendi aliquid
incompoſſibile eum præcepto.
Dico. Impœnitentia, Ppræſertim finalis, eſt
ſpeciale peccatum, idque unum ex graviſſimis.
Prob. I. pars. Si datur ſpeciale præceptum pœ-
nitendi; ejus violatio eſt peccatum ſpeciale: at-
qui datur præceptum ſpeciale pœnitendi. Ergo.

Major

11
l
Meln
S

en

invin

CON.

Po⸗
Necr
Wim.
ſebel.
inben

Prelo
Pen.

toch.
rutar
tnro
eel.
bnlen⸗
1 .
non
enin⸗
nne
Nepcin
ltoro
Alert
Celt
ſentin
7chlI
Agudd

1s 9 4
ViCuns
ucn ⸗
Ciler 4

1

DE PœNITENTIA. 173

Major eſt evidens ex eo, quod peccatum ſit le-
gis præœvaricatio. Minor item conſtat ex arti-
culo 1. hujus capitis, & ex concluſione art. 3.
cap. 2. Neque iſta ſolum aceipi debent de pro-
poſito directo non pœnitendi, ſed etiam de ne-
glectu pœnitentiæ indirecte ſeu interpretative
voluntario: ſi enim in omni alia omiſſione pe-
culiaris præcepti illud voluntarium ſufficit ad
ſpecialem contrahendam malitiam, ſufficiet
etiam in omiſſione indirecte voluntaria prœce-
pti pœnitendi, cujus malitia moraliter non eſt
diverſa a malitia omiſſionis directe intenta. Er
confirmatur theſis I. ex S. Thoma, qui2. 2. q. 14.
a. 2. ait, impoœnitentiam prout numeratur in-
ter ſpecies peccati in Spiritum Sanctum, non
dicere ſolam permanentiam in peccato, ſed pro-
poſitum non pœnitendi: & in 2. diſt. 43. ſigni-
ficat, unicum modum committendi hoc pecca-
tum ſpeciale, eſſe per formale propoſitum.
Confirm. Il. Propoſitum non pœnitendi eſt
ſpecialis actus voluntatis tendens in objectum
habens ſpecialem malitiam moralem, neque
aliam niſi impœnitentiæ: nam ſi quis eſt forni-
catus, & alius pejeravit, & poſtea pœnitere no-
lint, non contrahent novam malitiam fornica-
tionis, aut perjuri; ſed uterque unicum ejus-
dem ſpeciei impœnitentiæ peccatum, licet pec-
cata, ob quæ pœnitentiam nolunt agere, diver-
ſæ ſpeciei ſint. 3
Pars II. Sequitur ex modo dictis. Talis
enim non ad tempus, ſed in perpetuum ſper-
nit amicitiam, beneficentiam & gloriam Dei:
atque

174 DE PœNITENTIA.

atque ita peccat ex propoſito in Deum Patrem;

qui ipſum ereavit & vocavit: Eilium Dei con-
culcat, ſänguinem teſtamenti pollutum dqucit, in
quo ſan'éificatus eſt; & Spiritui gratiæ ontume-
liam facit, ut habetur Hebr. 10.v. 29. Totam
ergo SS. Trinitatem graviſſime offendit. De-
nique ſui hoſtis infenſiſſimus immenſa & infini-
ta mala ſibi ſponte accerſit.
Obyj. I. Si impœnitentia eſt ſpeciale pecca-
tum; quilibet impœnitens neceſſario cum infini-
tis peecatis moreretur: nam de ipio etiam pec-
cato impœnitentiæ teneretur dolere, cujus ne-
glectu nova impœnitentia ſe obſtringeret, de
qua iterum teneretur pœnitentiam agere; ſic
que peecaret in infinitum. B. W. ſequelam utram-
que. Qui peccati unius, v. g. Hhomicidii reus
morte improviſa abripitur, quin ante de pœ-
nitentia cogitaverit, damnatur ob unicum dum-
taxat᷑ pPeccatum homicidii. Qui vereo ſta-
tuit non pœnitere, non tenetur, dum in hoc
malo propoſito perſeverat, de eo pœnitere:
impoſiibile enim eſt peccare ſimul & pœnitere.
Olj. II. Omnia peccata mortalia adverſan-
tur juſtitiæ & carifati Dei & ſui ipſius: ergo
impœnitentia non eſt ſpeciale peccatum contra
juſtitiam, eujus ſpecies eſt pœnitentia; &
contra caritatem, ſed malitia illius tranſcendit
omnia peccata mortalia. . Diſt. Antec. Omnia
peccata mortalia adverſantur juſtitiæ & caritati;
malitia aliqua communi & generica C. malitia
quadam peculiari, & ultima quadam differen-
tia ſpecifica ſoli propoſito non pœnitendi prô-
pria

Mreft
i a.
It,
lme-
Toun
N
Ninhns

Peccet.
infint.
npee⸗
sne⸗
8, &
e, le
ronr
rens
Ppo.
nduen⸗
10 N.
Nnn
Mnlete:
ehlete
Genin⸗
eo
cootti
4, 8
ſcendit
Onwin
Carieti
melin
Dl

Di PœNITENTIA. 125
pria N. &e Diſt. Conſ. & præcipue ejus 2. part.
Impœnitentiæ malitia generica, materialiter ea-
dem & communis tranſcendit omnia mortalia
peccata C. impœnitentiæ malitia ſpecifica, for-
maliter diverſa & propria Tranſeenclit omnia
peccata mortalia N. Quamvis inobedientiæ
malitia tranſcendat omnia peccata; qui tamen
de induſtria ſtatueret non obedire Deo, pecu-
liare peccatum inobedientiæ, etiam in confeſ-
ſione explicandum committeret. Eodem mo-
do licet omne peccatum adverſetur caritati &
juſtitiæ; ſiquis tamen proponeret non pœnite-
re, ultimæ ac ſpecificæ differentiæ peccato im-
pœnitentiæ ſe obſtringeret, cujus malitia in eo
Conſiſtet, quod ſpeciatim opponatur, tum de-
Dito ſatisfaciendi Deo, tum æternæ conjunctio-
ni cum Deo per amorem, & adeptioni ſalutis,
quam impeœnitens irreparabiliter excludit,
omnem illius ſpem ſibi præcidendo. Secun-
dum hanc doctrinam apparet, quomodo S.
Thomas 2. 2. J. 14. a. 2. in O. dixerit, impœ-
nitentiam, eo modo, quo dicit permanentiam
in peccato, non eſſe ſpeciale peccatum, ſed
quamdam peccati circumſtantiam: nimirum ac-
cepit impœnitentiam negative pro omiſſione
Pœnitentiæ ſecundum ſe, & permanentiam pro
continuatione actus: ſicut etiam in 2. d. 43. a. 3.
ad 3. ait, perſeverantiam eſſe tantum circum-
ſtantiam virtutum. “” .
Advertendum tamen eſt, quod S. Thomas di-
Ga quæſtione 14. tractans de peccatis in Spiri-

tum S. ſolo directo propoſito non pœnitendi
doceat

176 DEz PoœNITENTIA.
doceat peccatum impœnitentiæ in Spiritum S. 11
committi. Hinc cum art. I. in O. retuliſſet
doctrinam B. Auguſtini ſerm. II. de Verb. Dom. He
dicentis, peccari in Spiritum S. impoœznitentia
finali, quæ corde, ore, & opere poteſt contin-
gere, in reſponſione ad 3. ait, hoc non eſſe
ſpeciale peccatum: NWam ſinalis impæœnitentia po- 1
teſt eſſe ecirecumſtantia cujuslibet generis peccati.
Hoc autem S. Thomæ ulitatum eſt, ut, quan- 1
do unum peccatum habet plures circumſtantias,;
quæ ei diverſas malitias addere queunt, non
vocet plura peccata, ſed unum: quod ſit ex ob- In
jecto unius ſpeciei, pluribus licet affectum cir-
cumſtantiis. Circumſtantia ergo perſiſtendi
in peceato lethali ſecundum ſe non variat ſpe-
ciem, niſi quando urget neceſſitas ad actum
Pœnitentiæ exercendum. Quo in caſu etſi omiſ-
ſio pœnitentiæ virtualiter ſolum voluntaria pec-
catum in Spiritum S. eſſe B. Thomæ non vi-
deatur; peccatum tamen mortale impœniten-
tiæ eſſe, ac ejusdem ſpeciei, cujus eſt impœ-
nitentia directe volita, ex eodem S. Doçctore
intelligimus, qui 3. p. q. 84. a. 7. ad I. & 2. tra-
dit, eſſe præceptum naturale pœnitendi: con- mn
ſtat autem ad eamdem peccati ſpeciem pertine-
re præcepti violationem, ſive directe, ſive indi-
recte voluntaria fuerit.

DIS-

lmg
tulie
Dom
entie
in⸗
n
Apr
unti
,n
kuntios
,o
AXb⸗
WN⸗
tüſend
lirſhe
Aun
lomi⸗
taſee⸗
0 N⸗
Prihen
Atinpe⸗
HDochee
e
, coN.
vetine⸗
ſeinct⸗

=

DE PœNITENTIA. 177

DISPUTATIO VI.
De Sacramento Pœnitentiæ.

menti. II. De ejus forma. III. De con-
tritione. IV. De confeſſione. V. De ſa-
tisfactione. VI. De Indulgentiis. VII. De Pœ-
nitentia publica. VIII. De Miniſtro hujus Sa-

cramenti.
CAPUT I‚
Demonſtratur veritas hujus Saçramenti.
ARTICULUS I.

An Pœnitentia ſit proprium novæ Legis Sacra-
mentumd
Nv* J. Montaniſtæ & Novatiani a non pau-
cis dicuntur pœnitentiæ Sacramentum ne-
gaſſe: verum ut diſput. præcedente c. I. art. 4.
ex ipſorum Montaniſtarum & Novatianorum
ſcriptis docuimus, in eo ſolum errore hæretici
illi verſabantur, quod putarent, non eſſe in Ec-
cleſia poteſtatem graviora quædam crimina re-
mittendi iis, qui poſt baptiſinum in ea ſunt pro-
lapſi, ſed illorum veniam a ſolo Deo per jugem
in hac vita pœnitentiam impetrari oportere.
Eodem modo nullus vererum, qui Walden-
ſes impugnarunt hoc ipſis errori tribuit, quod
Pœnitentiam ex albo Sacramentorum expunxe-
rint: imo conceptis verbis aſſerunt, ipſos agno-
viſſe poteſtatem in Eccleſia vere pœnitentibus
dimittendi peccata. Quoad uſum tantum hu-
M jus

ann w hie I. de veritate hujus Sacra-

178 DE PGœNITENTIA.

jus poteſtatis ipſos erraſſe teſtatur Reinerus l. de
Sacramento Pœnitentiæ contra Waldenſes c. 5.
Quod dicerent, nullum a malo Sacerdote abſolvi
poſſe: bonum Laicum habere abſolvendi poteſtatem;
bono laico potius, quam malo Sacerdoti eſſe confi-
tendum: non eſſe injungendas graves pœnitentias,
exemplo Chriſti. & .
II. In confeſſionis Auguſtanæ Apologia c. 7.
de numero & uſu Sacramentorum, Lutherani wn
ita proteſtantur: & Sacramenta vocamus ritus, i
qui habent mandatum Dei, * quibus addita eſt
promiſſio gratiæ, facile eſt judicare, quæ ſint pro-
prie Sagramenta.. . . Vere igitur ſunt Sacramenta
Baptiſinus, Cæna Domini, Alſolutio, quæ eſt Sa-
cramentum pœnitentic. Nam bhi ritus habent man-
datum Dei, && promiſſionem gratiæ, quæ eſt pro-
pria MWovi Teſtamenti. 4
Etiam hiſce adhuc temporibus videntur Lu- “
therani Saxones Pœnitentiam tamquam verum agel
N. L. Sacramentum agnoſcere: nam in cate- cacel
chiſino minore Lutheri, quo utuntur, titulo, (ens
De Confeſſione, ad Q. I. ita habetur: Confeſſzo ianlin
duo comprehendit, unum eſt peccata confteri: alte- cpi
rum eſt alſolutionem ſive remiſſionem a confeſſario enic
Rwve præcone Evangelii accipere, tamquam ab ipſo ,
Deo, & non dubitare, ſed firmiter oredere, pecata
per illam abſolutionem coram Deo in cœlo remiſſa

S=

n
Ahu
oende
eſe. Et ad Q. II. Coram miniſtro autem debemus D

tantum ea peccata confiteri, H nobis cognita ſunt,

&α quæ in corde ſentimus. Tum miniſter audita
confeſſione, ita jubetur interrogare confiten- I

tem: NWum meam remiſſionem credis eſſe Dei d. “

erlog ,d
ls,
leen
eiren
ii⸗ f.
Heymnmen,

logee
Luthere
Mt nirit
allite,
ſht
Gernug
(lo g
enrun.

legfirt

enwrli⸗
hach Verunn
W ee⸗

Nr, tlg

r: C
iin. Ar
inn⸗
Grt

ſeteht,

ntenſi
nidenee
ngieſr
Piſerean
Ne ol
1N,

DE PCNITENTIA. 179

miſſionem. Aſzrmantit & credenti porro dicat:
Eiat tibi ſicut oredis. Et ego ex mandato Domini
noſtri Jeſu Cbriſti remitto tibi tua pecata in nomi-
ne Patris, & Pilii, T Spiritus ſanéti, Amen.
uamvis autem Lutherus ſub initium Libri
de Captiv. Babyl. ita ſcribat: Principio neganda
mihi ſunt ſeptem Sacramenta, & tantum tria pro
tempore ponenda, Baptiſmus, Pœnitentia, Panis:
circa finem tamen libri ejusdem ſententiam mu-
tat, aitque: Pœnitentiæ Sacramentum, quod ego

his duobus accenſui, ſiono viſibili & divinitus inſti-

tuto caret, & aliud non eſſe dixi, quam viam ac
reditum ad baptiſinum.
Item Melanchthon in Locis commun. an.

1522. editis, tit. de Pœnitentia: Sagramentum

ejus, inquit, vel ſignum non aliud niſi Baptiſmut
ſt: atque hic omnium rebtiſſime voxetur Sacramen-
tum Pœnitenticx. Eamdem Pœnitentiam e nu-
mero Sacramentorum deturbarunt Zwinglius
l. de vera & falſa Religione, cap. De Sacramen-
tis: QOalvinus I. 4. Inſtit. c. 19. §. 15., Marthias
Flaccus Illyricus in Apologia Confeſſionis Ant-
verpienſis c. 18., Kemnitius, Wigandus, Selne-
ckerus, & plerique Novatorum.
Dico. Pœnitentia ſeu ritus ille, quo Chri-
ſtiani pœnitentes & peccata Sacerdoti confiten-
tes ab eodem abſolvuntur, eſt verum ac pro-
prium legis novæ Sacramentum.
Probh. I. Chriſtus, Joan. 20. v. 21. & ſqq: ait
Apoſtolis: Seut miſit me Pater, & ego mitto vos..
Accipite Spiritum ſanétum: quorum remiſeritis Pec-
cata, remittuntur eis: & quorum retinueritis, Te-
M 2 tenta

180 DE PœNITENTIA.

tenta ſunt: verbis hiſce Chriſti tres conditiones
continentur, quæ ad Sacramentum verum ab
ipſis etiam Lutheranis requiruntur, nimirum
ritus externus, promiſſio gratiæ, & mandatum
divinum. MWam primo Symbolum externum
inde apparet, quod Apoſtoli peccata remittere
non potuerint, niſi ſiceſes illa fuerint confeſſi,
& quidem cum ſignis doloris, quia non remit-
tuntur peccata, quæ non retractantur per pœ-
nitentiam: neque item fideles poterant ſcire re-
miſſa ſibi peccata eſſe, niſi ſigno externo a Sa-
cerdotibus percepto id intellexerint.
Deinde his ipſismet Chriſti verbis, Quorum
remiſeritis peccata &c. exprimitur gratiæ pro-
miſſio ritui externo divinitus adnexa, eo quod
nullum peccatum ſine Chriſti gratia remittatur.
Denique mandatum ſuum Chriſtus ſatis de-
clarat, dum ait: Scut miſit me Pater, & ego mit-
to vos. Accipite spiritum §. &. Et Apoſtolus
2. Cor. 5. v. 18. Dedit nolis miniſterium reconci-
liationis.
Prob. II. Patrum univerſorum conſenſus
ſemper intellexit, Chriſtum, Joan. 20. dum in-
ſufflavit in diſcipulos, tam inſigni facto, & ver-
bis tam perſpicuis poteſtatem remittendi & re-
tinendi peccata, ad reconciliandos fideles poſt
baptiſinum lapſos, Apoſtolis & eorum legitimis
ſucceſſoribus communicaſſe: & Novatianos,
remittendi poteſtatem olim pertinaciter negan-
tes, magna ratione Eccleſia Catholica tamquam
hæreticos exploſit atque condemnavit. Hacte-
nus Concilium Tridentinum ſeſſ. 14. as. 1.

— —
— — —

ſtione
um 40
Nirumn
unm
unum
lies
llell
Lremnt.
erpe.
le e.
G⸗

Wun
o.
lol
nrur.
oce⸗
t⸗
N
ſeore⸗

enis
ni⸗
&er.
r.
6
ghms
Aanos
Reegen⸗
Achgumn
P

ch
i

DE PGœNITENTIA. 191

Contra eosdem Novatianos B. Ambroſius l. r.
de Pœnitentia c. 2. ita diſputat: Sed dunt, ſe
Domino deferre reverentiam, cui ſoli remittendo-
rum eriminum poteſtatem reſervent. Imo nulli ma-
jJorem imjuriam faciunt, quam ei, cujus volunt man-
data reſcindere, ommiſſum munus refundere. Nam
cum ipſe in Evangelio ſuo dixerit Dominus Jeſus:
Accipite spiritum ſanctum; quorum remiſeritis
peccata, reinittuntur eis, & quorum detinueritis,
detenta ſunt; quis eſt qui magis honorat, utrum qui

mandatis oltemperat, an qui reſiſtit? Eceleſia in

utroque ſervat obedientiam, ut peccatum d& alliget,

cz velaxet. &c.

S. Auguſtinus epiſt. 50. ſeribit, quod aliquis
poſt eriminis gravioris pœnitentiam ad Cleriea-
tum non admittatur, vel inde ejiciatur, non de-
ſperatione indulgentiæ, ſed rigore factum eſt diſci-
plinæe. Alioquin contra oclaves Eccleſiæ datas di-
ſputalitur, de quibus dictum eſt, quæ ſolveritis in
terra, ſoluta erunt in cœlo.
Tertullianus adhuc Catholicus contra Hæ-
reticos, qui præter baptiſmum, nullam in Ec-
cleſia poteſtatem remittendi peccata docebant,
libro de Pœnitentia ita ſcribit: Hæc venena pro-
videns Deus, olausd innocentiæ janud, & intinctio-
nis ſeré olſtructä, aliquid adbue permiſit patere:
collocavit in veſtihulo pœnitentiam, quæ pulſantibus
patefaciat. Idem Tertullianus jam Montaniſta
I. de Pudicitia, in S. Zephyrinum Papam ita in-
vehitur: Audio dictum eſſe propoſitum, & quidem
peremptorium, Pontifex ſeilicet maximus, Epiſco-
bus Epiſcoporum dixit, Ego & maæchiæ & fornica-
M 3 tionis

182 DE PGœNITENTIA.
tionis deliéta pœnitentia funtctis dimitto. Ergo jam
Primis Eccleſiæ ſæculis Pontifices Romani po-
teſtatem ſibi eſſe dimitrendi peccata crediderunt.
S. Cyprianus Sermone de Lapſis: Conftte-
antur ſinguli, quæſo vos fratres, delictum ſuum,
dum adbuc qui deliquit in ſæculo eſt, dum admitti
confeſſio eJus poteſt, dum ſatifactio remiſſio ejus
facta per acerdotes, apud Deum grata eſt.
Plura Patrum deſtunonin in hanc rem dabit
Bellarminus de Pœnitentia Il. I. C. 10. & ſqq.
Prob. III. Concilium Eliberitanum ſub ini-
tium ſæœc. IV. celebratum, can. 76. decidit, Dia-
conum in grave crimen prolapſum, ſi ſponte
fuerit confeſſus, acta legitima pœnitentia, poſt
triennium ad communionem admittendum: ſi
alius detexerit, poſt quinquennium, acta pœ-
nitentia, ad Laicam communionem amandan-
dum. Qui canon non ſolam ceremoniam ex-
ternam, ſed abſolutionem etiam a peccatis in-
telligit.
Concilium Nicænum can. S8. præcipit, ut
non ante Novatiani ſive za aροο in Eccleſia re-
cipiantur, quam ſcripto profefſſi ſint, ſe etiam
lapſis oommunicaturos, quos, licet ab Eccleſia
veniam obtinuiſſent, refugiehant. Ergo Patres
Concilii Nicæni crediderunt, ab Eccleſia remitti
Poſſe graviſſima crimina, quale erat lapſorum
in idololatriam.
Huc pertinet, quod Conſtantinus M. teſte
Socrate I. I. c. 7. Aſterio Novatiano Epiſcopo
improperat: Erigito tu tibi ſealas Aſteri, & ad
cæœlum ſolus aſcendito. Nimirum Aſterius cum
Nova-

lann
PM

1

1o ,n

nn o.
krunt
life.
lſon,
lket
oie
n
.
lbinn.
1Da.
e
un: 1
Ape
olan⸗
mek
sio⸗

Cbt,
len⸗
enun
Nceli
Deres
fewi,
Morum

Nel
olon
i,
gins
Nr.

DE PœNITENTIA. 183

Novatianis negabat poteſtatem eſſe in Eccleſia
dimittendi baptizatis graviora crimina, ajebat-
que, horum veniam non a Sacerdotibus con-
cedi poſſe, ſed a Deo ſolo ærumnis pœnitentiæ
tota vira agendæ illam extorqueri oportere.
Concilium Florentinum in decreto Eugenii
ad Armenos, de ſeptem Sacramentis, & Quar-
tum. Pœnitentiam inter Sacramenta novæ legis
numerat. Et Concilium Tridentinum ſeſſ. 7.
can. I. & ſeſſ. 14. can. I. aliter docentes ac di-
centes damnat. Quod idem ante jam factum
fuit. cap. Ad abolendam. Extra. de Hæreticis.
Conſentiunt huic doctrinæ Scholaſtici Theo-
logi omnes cum Magiſtro ſentent. 4. d. 14. ac

tota Eccleſia Græca non Catholica tantum, ſed

etiam ſchiſmatica: nam Hieremias Archiepi-
ſcopus Conſtantinopolitanus in reſponſione ad
Auguſtanam Confeſſionem a Lutheranis Tu-
bingenſibus ſibi per Stephanum Gerlachium
oblatam an. MDLXXIV. clare profitetur c. 7.
Pœnitentiæ Sacramentum inter ſeptem vera Sa-
cramenta numerari ab Eccleſia Græca. Veri-
tatem hanc confirmant & approbant Epiſcopi
Græci in Synodo Bethlehemitica præſide Doſi-
theo Patriarcha Hieroſolymitano congregati
an. MDCLXXII.
Obj. L. Utriusque teſtamenti pœnitentia ea-
dem eſt, tam quæ a Prophetis, quam quæ a
Joanne Baptiſta, a Chriſto & Apoſtolis Præcdi-
cata eſt: atqui pœnitentia prædicata a Prophe-
tis Sacramentum non erat; neque ea, quam
Joannes Baptiſta & Chriſtus prædicarunt, ut
M 4 fate-

194 DE PœNITENTIA.

fatetur Concil. Tridentinum ſeſſ. 14. c. I. Quin

& Petrus & Paulus proteſtantur, ſe eam pœni-
tentiam docere, quæ a Prophetis teſtimonium
habet. Ergo poœnitentia novæ legis non eſt
Sacramentum. H. Diſt. Maj. Utriusque teſta-
menti pœnitentia, prout virtus, eſt eadem C.
Pœnitentia, quatenus Sacramentum, eſt eadem
N. Majorem: & conceſſa I. parte Aſſumpt.
ad ejus alteram partem , quod Joannes &
Chriſtus etiam prædicarint pœnitentiam virtu-
tem ſolum, quæ erat diſpoſitio neceſſaria ad
baptimmum: Sacramentum autem pœnitentiæ
tunc prædicari & ſuaderi non poterat, eo quod
Poſt Chriſti reſurrectionem demum fuerit in-
Rtitutum. Verba enim Chriſti Math. 16. v. 19.
Tibi dabo claves regni cœlorui &c. Et 18. v. 18.
Ouceumque alligaveritis ſuper terram &c. pro-
miſſiones futuræ poteſtatis tantum erant. Pe-
trus, Act. 10. v. 43. ait, Prophetas teſtari, re-
miſſionem peccatorum futuram Chriſti nomine.
Paulus autem Act. 26. v. 20. indicat pœniten-
tiam, qua infideles ad baptiimum præparantur;
& addit, a Prophetis prædicta fuiſſe myſteria
adventus, paſſionis & reſurrectionis Chriſti.
lLiſt. I. CQum Luc. ult. v. 47. dicitur: Opor-
tebat in nomine eJus prædicari baænitentiam, & re-
miſſionem peccatorum in omnes gentes, idem om-
nino exprimitur, quod Joan. 20. ait Chriſtus:
Ouorum remiſeritis peccata &c.: atqui verbis illis
Luc. ult. exprimitur tantum poteſtas facta remit-
tendi peccata infidelium per baptiſinum & præ-
viam pœnitentiæ virtutem; ergo hæe eadem

Pote-

lpeeni.
Onium

n eS

El.
NeN
Kenlen
Cnp⸗

nnes A.

Virtu.
Nin
tennie
0
verkio.
Gl.19
V.IN.
o.
.
,K.
odenne
Penet
Munnn
Ileti
.
Ge⸗
I O.
hrios
bsi
karem
nN

ell

⸗
N

DE PœNITENTIA 185

poteſtas ſolum indicatur verbis Chriſti, Joan. 20.
. W. Maj. Verba Chriſti, Luc. ult. tantum ge-
neratim enuntiant, prædicandam eſſe omnibus
gentibus pœnitentiam & remiſſionem peccato-
rum in nomine Chriſti: Joannis autem 20.
Chriſtus confert Apoſtolis poteſtatem remit-
tendi & retinendi peccata; quod longe aliud eſt
a priore. Ex quibus apparet falſitas aſlumptio-
nis & conſequentiæ. Quod autem Hæretici
dicunt, Chriſtum verbis illis, Accipite Spiritam
ſantctum &c., dediſſe Apoſtolis tantum poteſta-
tem prædicandi Evangelium, ex cujus auditu
fides concipiatur, qua peccata remittantur: id
ſane ridiculum eſt, & SS. Patribus ignotum.
Equidem Hieronymus ep. 150., Ambrofſ. I. 10.
in Luc., Chryſoſtomus hom. 70. ad Populum,
ac PP. cæteri poteſtatem judiciariam Apoſtolis
& ipſorum ſucceſſoribus verbis illis traditam
agnoſcunt. Ut proinde Concil. Tridentinum
ſeſſ. 14. can. 3. hane genuinam Patrum traditio-
nem aſſerat, & interpretationem Hæreticorum
de nuda prædicatione Evangelii juſte damnet.
NWec refert, quod Janſenius Gandavenſis &
Joannes Ferus cum S. Cyrillo l. 2. in Joan. in illa
verba,; Quorum remiſeritis &c. ſcribant, tunc
Sacerdotes fidelibus peccata remittere, cum
Probatos ad baptiſinum admittunt: tunc pec-
cata retinere, quando indignos a baptiſmmi gra-
tia prohibent. Nam præterquam, qued hoc
foret merum officium declarandi omnibus Chri-
ſtianis commune, neque parvulis baptizandis
Poſſit accommodari: ſenſum genuinum S. Cy-
M 5 rillus

186 DE PœNITENTIA.

rillus mox ipſe aperit, ita ſubjiciens: Vel alio
quodamn modo peccata remittunt ac retinent, nempe
cum ſilios Eccleſiæ peccantes corripiunt, vel pœni-
tentibus ignoſount.
Iiiſt. 2. Chriſtus, Joan. 20. ait Apoſtolis: &-
out miſit me Pater, & ego mitto vos. Sed Chri-
ſtus ipſe remiſit peccata ſine Sacramento; ergo
idem fecerunt Apoſtoli. . Exphc. teſtimonium
cit. Chriſtus ait, ex eodem fine mitti ab ſe Apo-
ſtolos, ex quo ipſe miſſus eſt C. eodem modo
etiam ab Apoſtolis adhibenda eſſe ſalutis alienæ
media, quo ipſe illa adhibuit N. Poteſtate ex-
cellentiæ eminebat Chriſtus, eum Apoſtolorum
tantum eſſet poteſtas miniſterialis, quamvis eo-
dem ex fine agerent, de quo Paulus 2. Cor. 5.
v. 18. Dedit nolis miniſterium reconciliationis: &
boſuit in nobis verbum reconciliationis. Quapro-
Pter impudentiſſime mentitur Kemnitius, dum
Part. 2. Examinis Conc. Trid. cap. 4. Pag. 921I.
ſcribit, quod Catholici doceant, Apoſtolos aliam
Pœnitentiam docuiſſe, quod ab ſubſtantialia attinet,
qua impii ante haptiſinum ad Deum convertantur;
& alidm diverſam, qua lapſi poſt baptiſinum cum
Deo in gratiam redeant. Contrarium enim om-
nino omnes tenemus, & declarat Tridentinum
ſeſſ. 6. cap. 6. & 7. & cap. 14. ubi dicuntur pec-
eata remitti per Chriſti merita, præcedente fide
& pœnitentia, ac Deo corda excitante & adju-
vante &c. Eadem enim prorſus eſt pœniten-
tiæ ſubſtantia, ſive aſſumatur in partem Sacra-
menti, ſive non: ſive diſtinctam peecatorum
enumerationem & opera laborioſa cum abſolu-

tione

l

N
lte
feni.

d.
a
linn
Apo.
oco
Uene
eer.
Moruen
bed⸗
Cr/.
G
oro.
Corn
Gon.
chen
1fiet,
A
Momn
oN.
un
pec⸗
i⸗
Ao⸗

Eoiten.

n daete
CNtOtun
U

DE PGNITENTIA 187
tione Sacerdotis illi adjunxeris, ut poſt bapriſ-
mum contingit, ſive hæc illi deſint, ut ante ba-
ptilium ſolet. Hæc enim pœnitentiæ ſolum
accidunt.
Inſt. 3. Nuspiam legitur, Apoſtolos exegiſſe
enumerationem peccatorum, injunxiſſe mul-
Ctam, aut abſolutionem impertüſſe. Ergo. E.
M. Conſ. Nec uspiam legitur, Apoſtolos pro-
nuntiaſſe inter baptizandum verba: Baptizo te

in nomine Patris &c., aut peccatorum remiſſio-

nem confeſſis fidelibus annuntiaſſe, ut Luthe-
rani faciunt. Sufficit ergo nobis, quod Chri-
ſtus Apoſtolis injunxerit officium remittendi &
retinendi peecata, & quod Eccleſia Catholica
hunc ritum ſemper obſervaverit: quod eſt ar-
gumentum certiſſimum, ab Apoſtolis illum
promanaſſe, cum a nullo Concilio conſtet eſſe
inſtitutum, ut docet B. Auguſt. I. de Baptiſ. c. 24.
Olj. II. Chriſtus Joan. 20. juſſit Apoſtolos
impertiri fidelibus remiſſionem peccatorum:
non autem juſſit, ut prolatis verbis illa fieret.
Atqui remiſſio peccatorum ſolo actu interno
concedi poteſt; ergo ex illis Chriſti verbis non-
dum colligitur ritus externus, qui Sacramen-
tum conſtituat. B. W. Antec. Chriſtus remiſ-
ſionem illam per modum judicii voluit inſtitui:
in judicio autem humano ſententia exterius
proferri debhet. Hane Chriſti inſtitutionem
perpetua Eccleſiæ praxis probat, quæ nullum
umquam peccatorem ſine conceptis verbis ab-
ſolvit. Hinc illud Auguſtini l. 5. de Bapt. c. 20.

Quomodo exaudit homicidam deprecantem vel ſuper
aquam

188 DE PNITENTIA.
aquam baptiſini, vel ſuper capita eorum quibus
manus imponitur
Inſt. Multi Scholaſtici poſt Magiſtrum do-
cuerunt Sacerdotem declarare tantum peccata
Per contritionem & ſatisfactionis propoſitum
Pœnitenti dimiſſa eſſe: ergo etiam Catholici non
tenuerunt pœnitentiam eſſe Sacramentum, quo
gratia & peccatorum remiſſio conferatur. k..
W. Conſeq. Richardus & Hugo Victorinus re-
ferunt quidem, docuiſſe quosdam, datam a
Sacerdotibus abſolutionem nonniſi peccati prius
remiſſi declarationem eſſe; ſed addunt, erraſſe
illos in hoc capite. Imo ſunt ex recentioribus
quidam, qui hanc Magiſtri ſententiarum & alio-
rum quorumdam opinionem a Concilio Tri-
dentino damnatam fuiſſe arbitrantur. Verum
Theologorum iſtorum ſententia, qui perfectam
