ergo apertè ſupponit; ſe in prioribus loqui
de conſuetudine fori externi LL. Civi-
lium, juxta quam non puniebantur adulte-
ri dimiſſi novam uxorem duçentes. 413:
quia Lib. de Virginitate cirea medium, quam-
cunque mulierem, quæ vivente viro alteri
nubit, mœchari pronunciat. Et poſtea: non
aswdis, inquit, quod etiam, qui dimiſſam ducit,
machatur! eiſi enim pro culpa dimiſſa ſt, atta-
men vivit vir ipfius; boc eſt, eo vivente non po-
teſt ſie dimitti, ut alteri nubat.
V. J. Cregorius MWazianzenus Orat. 31.
Legem Moſaicam ait omnes ob cauſas dediſſe
libellum repudii; Chriſtum verò nonob omnes,
ſed permittere tantùm ab uxore adulter ſe-
Parari. S. Cöry Hom. 17. in Math. ex 1. Cor.
7. cauſam redens, quare ob adulterium, non
idolatriam permittatur divortium, aſſignat
hanc: quèd per adulterium jam ſolutum ſit
Matrimonium, . . & poſt fornicationem
maritus non ſit maritus, ſecus eſſe in caſu

altero. J. Aug. L. de Fide & Operib. aded

obſeuram eſſe hanc quæſtionem fatetur, ut
in ea non niſi venialiter erretur.

HN. J. Creporium plus non velle, quim

à²¾ Chriſto ex iola fornicationis cauſa permitti
ſeparationem etiam perpetuam quoad tho-

rum

7

4

1 Ae
l. pen

axore diſcedens acceſſerit ad aliam, eſt o ipſe uli,

volt;
woore
ere li
ele Ma
ativn
s;
itten
Verho⸗
colem
Ubi⸗ i
r dur⸗
tl
Perdraie
Chod n
enio
dr
Eynbe
ui re
as ce
Hune m
s ejn
19 hon
In
loncie
von
tr ſne
WGe
Gmino

ſer
mi.
rol
N
.
r.
0
e
,
.

,.

NH
NW.
1

o,te
Ae
un

1l.

im

D

7

DE MATEIMONIO. 1129
rum & cohabitationem. Mec refert, quod in
V. L. per libellum repudii fieret ſolutio ipſius
vinculi, non enim ideo pro L. N. idem tene-
re vult; cùm hæc duo diſtincta ſint: poſſe
ab uxore ſeparari, &: poſſe ſeparatum du-
cere aliam. &. Cbryſ. ſolum aſſerit ſolutum

eſſe Matrimonium quoad cohabitationem; &

maritum non eſſe maritum, quoad uſum &
jus; & quia adulterium dat facultatem di-
mittendi partem adulteram perpetuò, ideo
verbo ſolutum utitur. Ratio reſponſionis ex
codem S. P. Hom. 17. in Math. deſumitur;
ubi: ille, qui dimiſit, inquir, etſi akeram
non duxerit, boc ipſo ſe conſtituit eriminis reum,
quod adulteram fecit ex conjuge. Hic verò acci-
Piendo alienam adulter efectus eſt. Ad & Aug.
Quod tunc obſcurum judicavit, poſtea ta-
men ipſe perſpicuè vidit locis ſup. ecit.
PBPræter laudatos Patres Græci etiam §.
Epiphanium objiciunt hær. 59. ubi doceat,
qui repudiavit adulteram, licitum ei eſſe no-
vas celebrare nuptias; verùm cùm locum
hunc manifeſt& depravatum oſtendat doctiſſi-
mus ejus interpres Petavius in notis ad hær.
59. non eſt, quèd in eo exponendo labore-
mus. Inſuper hær. ead. n. 6. dogma catho-
licum diſertè adſtruit: ſeriptum eſt, mulier al-
ligata eſt nuptiis, quanto tempore vir eéjus vi-
ut: ſin autem mortuus fuerit vir ejus, libera
&. Alios verò Scriptores, maximè Græ-
cos minoris ponderis exponit Arcudius. Nee
b b oherxit

1130 DE MATRIMONIG.
oberit Traditioni, ſi unus altérve diſſentiret

in re nondum definita & aliunde implexa, ur
quidam de Theodoreto ſcribunt: irem Aſte-

rio Amaſeno. e1
ohe. IUI. Summos Pontifces g Ss, Canoner.
S. Leo Ep. 82. ad Epiſcopos Africæ, ait, Sa⸗
cgerdotem „ qui ante Sacrorum Ordinum
Auſceptionem priore uxore dimiſſa alteram
duzerst, removendum quidem eſle à S. Or-
dine; ſed nec verbo ſignificat, irritum eſſe
hoc Matrimonium. Zacharias Papa C. cog
cubhuiſti. Caulſ. 32. J. 7. videtur ngnolsereſn
Jubilitatem Vinculi, dum inquit: concubuiſti
cum ſorore uxoris tuæ: ſi feciſti, neutram babeas5
g ſi illa, duc ugor tua fuerit, onſeia ſceleris
on fuit, ſi ſe continere uon vult, nubat. Porrò
Can. Quædam. ead. q. & C. ſiquis. Permitti-
tur aliud Matrimonium poſt divortium. Ad-
de C. axor. q. & Caufſ. ead. ””M
. &. Leo ideo nihil de Matrimonii illius

nullitate loquitur, quia non quærebatur ex
Pontiſice, ſubſiſteretne hoc Matrimonium, vel
non? ſed an ratus debeat haberi Ordo à tali
ſuſceptus, vel non? & hoc eum eſſe privan-
dum deçernit. Zacharias ſolùm loquitur de
nuptiis contrahendis oſt primas morte diſſo-
lutas, quas permittit Xori innocenti poſt
Obitum viri adulteri incæſtuoſi; huic verèò
poſt obitum uxoris negat nuptias, ſive cum
ſornore uxoris defunctæ, quacum durante
Matrimonio copulam habuerat, ſiys eumn ulie.

hur
6. eid
tuato
n pert
1 e
4 eli
1 Dr
; N
(drhr
non e
Diacon
lem er
ſemus
bet⸗
(Monen
Permſlu
Centl er
leſey
emnte
de Ar
Gemn el
fonemn
ſonem
.D
ontinia
gla
Eenhent.
en 1e
lo d
contt
Raunt

4 DE MATRNIMONIO. 113t
Mr Sumitur hæc expoſitio ex Can. Mi vero. Cauſ:
Ee G& q. ead. ubi neutri, altero vivo, noveæ Per-
e mirtufitur nuptiæ; innocenti vero poſt mor-
rem partis adultere. Eodem modo N. ad
. C. Quædam. & C. ſiqzuis. cit. Ad Can. uxor.
Vr. M. deſumptum eum eſſe ex Commenrario in
In c. 7. primæ ad Cor. qui S. Ambrofio tribui-
Un tur; verutn; ur jam ſuo l0cO notavimus; ex
N. communi hodie ſententia commentarius hie
n non eſt S. Ambroſu; ſed PFlilarii cujusdam
C Diaconi Romani Lueiferianis addidi, qua-
ne lem eundem in ſuo catalogo notavit Hiero-
ℳ6α nymus. Unde Canon ille authoritatem uon
G6 habet. Alii, ex antiquioribus maximnè fie
N Canonerm hunc interpretantur, ur ſenſus ſit,
h Permiſſlas fuiſſe novas nuptias ſoli viro inno.
mm centi ex licentia LL. Civilium, non verò Eë:
4 cleſie, quæ ſemper juxta Legem Chriſti Hane
licentiam improbavit, ac alias S Ambr. Lib.
Is de Abrah c. 4. & 7. & in Lucæ C; 16. ean-
Wm dein eſle viri ac mulieris quoad hoc condi-
ine Fionetn tradidit, Velut in ſpecie in eum Ca-

Gd nonem notat Baronuuiuus—
Ad Obhzj. IV. er Concihis, & aliis monumen.
SE zir amtiquis Concilium Arelatenſe habitum an-
eIe nO 314. Can, 10. de vitis,; quorum conjuges
H deprebhenſæ adulteris, ſtatuit; ut confilium eis
eWdertur, ne viventibus uxoribus, licèt adulte-
em ris, alias accipiant; ergo Patres Arelatenſes
nüns ad conſilium Pertinere, non ad Præceptum
mh Putarunt, ſi conjux innocens ſibi temperet a
en⸗ Bbbbz ſecun-

1132 DE MATEIMONIO.

ſecundis nuptiis ob alterius adulterium. Con-

cilium Vermerienſe, anno 752. ſive apud Ver-

merias, relatum Can. ſiqua mulier. Cauſ. 3 14

q. I. ita decrevit: Equa mulier in mortem ma-
riti ſui cum aliis conſiliata fit, & ipſe vir ali-
gquem illorum ſe defendendo occiderit, ſi probare
poreſt vir eam ream eſe conſilii, poteſt, ut nobis
videtur, uxerem dimittere, &;, ſi voluerit, aliam
ducere. Præterea Concil. Aquiigranenſe III.
anno 862. permiſit Lothario Regi, ut repu-
diata uxore Theutberga, ob copulam cum
fratre Lotharii habitam, ducat aliam. His
adde vetus Pœnitentiale RKomanum, permittens
uxori, quæ juſſu, & culpa mariti adultera-
ta, ſi ſe continere non poſſit, nubere cui ve-
lit; econtra marito adimens omnem novi
Matrimonii ſpem. =è
B. Patres Arelatenſes vocem conſilium
ſumpfſiſſe pro exhortatione; ut ſenſus ſit,
Paſtores exhortari debere adoleicentes, ſive
juniores maritos, de quibus ibi agitur, ne,
deprehenſis in adulterio propriis uxoribus,
ducant alias. Katio ſ. Quia ex ipſiusmet
Canonis textu patet, illicitum ac nullum fu-

turum eſie aliud, quod tentarent, Matrimo-

nium: c probibentur nubere &. Concilium
Vermerienſe inprimis partieulare eſt: deinde
textus ex eod. cit. mendoſus eſt; nam apud
S. Ivonem verba: poteſt, ſi voluerit, aliam
ducere, non reperiuntur; & Can. ſiqua mu-

Ger. h. t. ſubſtituta leguntur hæc: pozeſ “

ontn
ſhunc?
N A

D.!

ptnoni

Gc eninn
eline
cwen
wod
4go
Calir,
cohANI.
VCn.
lbmnc
No hebit
Mnrunne
Dlr S
lrime
1,
Zuoſren
prohibe
iMud
ris, er
emn ſne
eentit
un nup
Annn
N Rr
ile ten
ſer
hen

n.
N.
N
l.
Nre
i
.
l
nn
n I
nien
let.
le⸗
NI
ade
nnte,
ee
N
glun
Pol
n
N⸗
—

Dza MXATRIMONID. 2133
1 mortem uxoris, ſi voluerit, aliam ducere
t hunc eſſe ſenſum, patebit amplius paulò
poſt ad Pœnit. Rom. Ad Cone Aquisgranen-
ſe N. D. Hoc permiſit ob copulam ante Ma-
trimonium cum Lotharii fratre habitam. C.
Sic enim nuptiæ fuerant incæſtuoſeæ, & nul-

læ ſine diſpenſatione; ſi tamen verum fuerit

crimen hoc Theutbergæ à Rege objectum;
quod ipſa negavit in literis ad Nicolaum I.
à quo & defenſa & commendata Epiſcopis
Galliæ. De qua re Vid. Epiſtolas plures Ni-
colai I. in Act. Concilior &c. ad ann. 862.

Et Can. Lotharius, Can. 31. q. 2. Ob co-

pulam durante cum Lothario Rege Matrimo-
nio habitam. N. Patres loqui de copula ante
Matrimonium cum Lotharii fratre, ſuppo-
nunt & evincunt rafiones ab iis allatæ pro
Matrimonio nullo & irrito declarando; qua-
lis eſt, quæ ex Conc. Agathenſi c. de incæ-
Ruoſis conjunctionibus petita, ubi tales ronjungi
prohibentur. Denique ad Vetus Pœnit. Kom.
W. illud loqui juxta normam Diſciplinæ ve-
teris, ex qua hoc erat diſcriminis inter conju-
germ innocentem, & adulterantem, quèd in-
nocenti poſt mortem adulterantis liceret cele-
brare nuptias novas; non item adulterant?
poſt mortem innocentis. Vi hujus dilcipli-
næ ob graviora quædam crimina negatam
fuiſſe facultatem ineundi Matrimonii, palam
eſt ex Ep. 92. S. Leonis c. 12. atque ex ipſo
cit. Pœnitentiali Rom. oſtendit Antonius Au-

1134 DE MATRTMONIG.
guſtinus; &, quoad præſentem controver-
ſiam ob adulterii crimen, anno 791. Syno-⸗
dus F orojulienſis capit. 10. Plaçuit, ut re-
ſoluto, fornieationis taltſa Fugoli wvinoulo; quo-
ad, cohabirationem, ut probant ſequentia ,
non liceat viro, udm dus udultera vivit, aliam
uen ducere, Licet ſit ila, adultera; ld neg
adalteræ, qu« anas gravißimm luere dubet,
aliuni acipere viraim, neg vivente,; neg moytuo;
Aem no, ute defraudars, marito,

Ol. e er Rarioie Jeczr, I. Divortium in

1ee⸗ Novà. eſt ſuhrogatum repudio Legis
Molaieæ; ſed hoc repudio diſſolvebatur ipfum

Matrimnonii vinculum; Seergo: II. Lex Chris

ſtl nog Fogit. AusrPign ad continentiam per-
Petuam; cumn, teſte Ghriſton non omnes ca-
Piant erhum hoc; fed ſi non liceret viro,
limiſſa uxore adultera, gucere aliam, coge-
rgrur ad, perpetuam, illa vivente, continen-
tiam. ergo. III. Adulterium tollit unitatem
illam carnis, in qua fita eſt natura Matrimg-
nii, – illad : Ciene 2 erunt duo in carne

FS I. D. E übrogatunn quosdl mho

ohabitationem antm. C, (M0a

eaz gtiam quoad vinculum. N. Repuodio
V ſubrogatum eſt divortium qugad, ſolam
Isparationein a thorg, & cohabitatione, &&
guidemn ut illa Berpetna elſe poſſit, Ex ſola
Torniggtignis, cauſa; Augad poteſtatem Verô
Jucendi z orem aliam, priore dimiſſas abe
rogsitin eſt à Chriſto repndium.

Ad

e
(b.

Lex

ſpont
okucnt
eiſol⸗
1 O
D. Ain
nedlie
cum p
eigue/
cooine
eochul
lthit d
Conlle
tantenn
NN
Mnls
conli
conler
Deind
Nimwon
iquo⸗
gi
Muüe
lerius
6t.C

Won

DE MATRIMONTOD 1II35
AdI. W. 1 mö. D. Maj. Nemihem cogit
directè& & per ſe. C. Indirectè, & per acci-
dens. N. Sic ſuppoſito voto Caſtitatis, eo-
git Lex Chriſti ad continentiam. Atque ita
ſuppoſito Matrimonio legitimo eontracto &

conſummato, ex ordinatione Chriſti prorſus

indiſſolubili cogitur conjux ad continentiam;
ſi nolit cohabitere adulteranti. Hinc . 20,
D. etiam Mm. Cogeretur abſolurè ad comti-
nentiam perpetuam. N. Ex hypotheft, quòd
cum parte adulters libere nolit reconciliari;
eique cohabitare. C. Si enim nolit ſervare
continentiam, poteſt ſe reconciliare cum par-
te adultera, eique condonare crimen?; quod
ur fiat ſuadent Ss. PP. ex S. Pauulo.
Ad HI. W. N. Eſientiam Marrimonit
conſiſtere in illa carnis unitate; hæc enim
tantum proprietas eſt „& velur effectus fiuens
ex Matrimonio jam conſtituto. Sed, ut dixi=
mus Cap. I. eſſentia Matrimonii in facto eſſe,
conſiſtit in illo vinculo perpetuo, quod ex
conſenſu interno & pactione externa reſultat.
Deinde; permiſſo gratis, ex unirate illa Aia-
trimonium perfici; non tamen ſequitur, ſol-
vi quoad vinculum.
Olj. VI. in ſpecie cum Launejo. Saltermm
malè dicitur, doRrinam de indiſſolubilitate
Matrimonialis vinculi in caſu adulterii al-
terius eonjugum eſſe dogma Fidei definitum
eit. Can. VII. Tridentino. Prob. vmo: quig
Canon ſolùm Lutheranos ferit, qui erroris
b 4 incu⸗

1736 DE MATRIMONIO.

incuſabant Eccleſiam, quòd doceret, non
Poſſe diſſolvi Matrimonium, ſuppoſito licèt
adulterio; ergo. 240. Ut refert Cardin. Pal-
lavicinus Concilii Hiſtoricus L. 22. cap. 4.
Concilium Canonem primò conceptum cum

anathemate contra eos, qui dicerent diſſolvi

pPoſſe conjugale vinculum ex cauſa adulterii,
poſtea ad petitionem Oratorum Reip. Vene-
tæ in gratiam Græcorum Reip. ſubditorum
immutavit ac temperavit, omiſſoque anathe-
mate, Canonem, qualis nunc extat, protu-
lit; ergo Concilium non intendit definire
hanc controverſiiim.
B.. W. Ant. cum communi TT. teſte
Tournelio, conſenſu. Ratio eſt, quia licèr
Concilium in Canone ſie reformato anathe-
ma non ferat apertè in Græcos, ſed Luthe-
ranos; declarat tamen, non errare Eccle-
ſiam, cùm ita doceat juxta Evangelicam e57
Apoſtolicam dottrinam; ac proinde affirmat;
doctrinam ſuam & Eccleſiæ de indiſſolubili-
tate Matrimonii ob adulterium eſſe doctri-
nam Evangelicam; conſequenter caput Fi-
dei; quale haud dubiè facit doctrina Evan-
gelica. Deinde ex Canone illo fic bene ar-
uitur: Non errar Eccleſis, cùm docet juxta
Fvangelcamse Apoſtolicam doctrinam, non
Poſſe diſſolvi Matrimonium ex cauſa adulte-
rii unius conjugum; ergo errat contra Evan-
gelicam & Apoôſtolicam doctrinam, qui aſſe-
tit poſſe diſſolvi. Conſequentia patet; non
2 .⸗ enim

.

der
el
Gidte
ced
r ſoge
ſgnife⸗
0.30.
Wdar
Faup
diſett
vij
ifa
ſni,
ſerd
eC
nne
Ctn
n

Cerotr

,
9

GR
nhg
tim
W t

—

DEz MATRIMON10.¹1 4137
enim datur medium inter errorem & verite
tem; ſed dogma aliquod aut verum, aut fal-
ſum eſt. Unde ad prob. 1. M. Conſ. ob mo-
do dicta. Ad a. B. D. Immutavit Canonem,
quoad modum & ſonum verborum tantùm,
ùt inquit Pallavicinus cit. O. Quoad rem &
ſignificationem. N. Ita Pallavicin. ipfe ibid.
n. 30. reprehendens Suavem, qui ſeriplerat,
mutationem Canonis gereÄem, & urilitatis ef-
fectusque vacuam eſſe, inquit, nen ſolum
diſerimen inter urrumque Canonem eſt, quam-
vis ſubtilius, ſed etiamſi non ineſſet, convenien-
tius fuiſſet Reip. ſatisgfacere, ubi per eam merus
ſonus, non autem ſignifcatio variaretur. Rectè
Verò dixit ſubtilius eſſe diſcrimen inter utrum-
que Canonem, qui licet in Canone, qualis
nunc extat, non dicat Synodus explici'&
doctrinam, quam tradit, eſie Fidei, hoc ta-
men verbis æquivalentibus fufficienter ad-
ſtruit & docet. ðèð ⸗

*

An c/ quo Jure Profolte Beligioſe Arimet

Matrimonium Katum, etiain quoad
N'n competere Profeſſioni Religioſæ
vim ejusmodi circa vinculum Matrimo-
mii, quod conſummatum eſt, certum ſuppo⸗
nimus, & facile ex dictis Art. præc. evinci-
tur; tum inde; quèòd nunquam Eccleſia eam
B bbb 5 diſſo-

1138 DEY MATRIMGONIO-

diſſolutionem vel agnoverit, vel paſſa fit.

Solùm de Rato hie quæritur. Negant No-
varerves ultimi vim talem ineſſe Profefhioni

Religioſæ, dirimendi vinculum Matrimonii

Rati; Catholici contra, tamerſi ezam omnes
Profefſioni Religioſæ attribuant juxta Friden-
Eini definitiohem, & ſlempef amea tribuerint;
ſolum in aflignanda radice vis illius diſſen-
tiunt. Hanc alii ex Jure Naturali, alli ex
Jure Peftivo Divino, ali ex purè Ecclelia-
Ktico derivant ſed antiquiſſimo ab Apoſtolo-
ruH temporibus introduéto. Nomine verè
Erofefion’s Religioſæ ea ſolàm venit Pre-
feifoe, quæ in Religione approbata fit, què
eriam perrinet emirti ſolita à quorundam Or-
dinum Militarium Equitibus, qun ex Inſtitu-
to ſuo cœlibaum & continentiam perfedlam
Profientur, & verè Religioſi habentur, ve-
Ihti Equites Melitenſes, S. Marig Teuteni-
corum &c. Secus autem de iis eſt, qui cat
ſtit tem duntaxat conjugalem profitentur, ut
Equites Alcantaræ;, S. Jacohi; Morteſiæ;
Calatravæ &c. horum enim vora cum Matxi-
monio compoffibilia ſunt, deoque illud non
ſolvoiiff.“ eR e
Dico J. Matrimonium, quod eſt Ra-
tum tantùm, per ſolennem alterius conju-
gum in Religione approbata Profeſſionem,
dirimitur quoad vinculum. Concluſio eſt de
Fide, & definita in Trid. Seſſ. 24. Can. VI.
ſiguis Raerit Matrimonium Katum kz con⸗
Sèð =GM um-

letun
Pius
ein ve
Eclara
donlife
an A
on
Rra⸗
NWev
6
re b
wti
ſerbel
ſer ix
ſtem
d
al
Phore
ges
gept
itit
ſuiſt
guan
ni,o
l
Ku⸗
(
99
mu

6

e.
dn
ute
h
telt
N

e
ſ.
Nei
d
11
⸗

DE MATRIMONHO. 1139
ſummatumm per ſolemem Keligionig Profeſſionem
alterius conjugim non diruni, anathemat ſit.
Idem verò multo ante Pridentinum tempore
declaravit Innocentius III. qui Saummum
Pontificatum adiit anno IIoS8. & meortuus
anno 1216. C. Ex parte tua. de Converſ. con-
jugat. tribuens relicto in ſæculo conjugi fa-
ceſtatem ad ſecunda vota tranſeundi. Et
Alexander III. in Sæculo XII. c. Ex publico.
c. erum. de Converſ. Conjug. ubi & in prio-
re hane rationem affert, quòd ante conſum.
mationem conjuges nondum ſint una carey
verba enim Scripturæ: evunt duo in carue uuas
queæ indiſſolubilem conjugalis vinculi finmi=
tatem efficiunt, de ſolo Matrimonio conſum-
mato debere intelligi. Pruſtra excipiunt H.
ita ſucceſſu temporis conſtitutum fuiſſe à Rom:
Pontificibus in Monachorum gratiam; nam
vmo antiquiffinam hanc praxin fuiſſe Eccle-
ſiæ & ab Apoſtolotum prope temporibus ae-
Ritiſſer ſpeciale jus Divmum; nunquam auſi
niſſent Pontifices ichaſſerere; Hæretici id ali-
quando laudatis Pontificibus vertiſſent grimi-
ni; oppoſuiſſet ſe aliquis ex tot ſanctis, doétis⸗
que Præſulibus; aut Synodus aliqua; ſed nihil
fale unquam cantigi⸗ 2 l
Obj. At S. Gregorius M. L. 19. Epiſt.
39. ſunt, inquit, qui dicunt Keligionis 6auſa
conjugin dehere diſſolvi: verum ſciendum eſt, guia,
e ſ hos lex humana conceſſit, lex tamen Divina
„. pro-=

1140 DEz MATRIMONIO.
probibuit. Et Alexander III. c. Præterea, de
Conv. Conjug. Dicimus, quod, niſi uxor ad
Keligionem tranſterit, aut perpetuo caſtitatem ſer-
varve promiſerit, vir poteſt &y delet de monaſte-
rio revocari, in quo Profeſſonem emſerat; er-
go. N. Uterque loquitur de Matrimonio con-
ſummato. S. Gregorius enim, ut reſpon-
ſum ſuum probet, uritur illis verbis Gen. 2.
erunt duo in carne una; additque hoc abſur-
dum alioquin ſequi: unam enndemque carnem
ex parte tranſive ad continentiam, && exr parte
vemanere in pollutione; atqui una caro ſunt Pri-
mùm per conſummarionem. Alexander au-
tem in c. Verum. ſequenti loquens expreſſe
de Matrimonio Kato tanthm contrarium aſſe-
rit; ergo in priore, cum ibi Ratum non ex-
primat, de conſummato loqui cenſendus eſt
Adde textum illum Alexandri ſu mptum efſle
ex Conc. Lateran. in Append. p. 5. c. 4. ſub
eod. Pontifice celebrato. hic verò de Matri-
monio conlummato ſermo eſt, ut patet ex
propoſitione faéta Pontifici; an vir ingreſſus
Monaſterium debeat ad uxoris thoruin revoca-
riI; & reſponſione Pont. ſub allata conditione
ex ratione: quod fuerint una caro effecti. V
Dico IIl. Vis dirimendi Matrimonium
Ratum Profeſſioni Religioſæ conceſſa proba-
Pilius Imo non ex Jure Naturali, 2 nec Di-
Wino; stio ſed ex Jure Eccleſiaſtico, anti-
quiſſimo & ab Apoſtolorum remporibus in-
troducto immediatè deſcendit. Prob. I. p.

vine
ealo!
tan
lapr
er eos
Mrolell
Ciricer
acowo
Poen
il
relpe
ſarſos
Wit A
lunals
1lsſur
Kienoi
Chum!
tisAn⸗
Ind
and
ueed
quos.
Præcj
leſt eu,
umen
Nom
liun
hoeßi.
trimdi
en
Wp⸗

e

h.

.
⸗

ni
.
A

1n

.
.
Ne
W

M

e
lch
ti

NNe

un
n.
eN

.

DE MATRIMONIO. 1141
quis vinculum Profeſſionis ſtare poteſt cum
vinculo Matrimonuü, ùt in eo patet, qui poſt
conſummationem Matrimonii de uxoris con-
ſenſu profitetur in Religione; nec tamen in-
ter eos dirimitur conjugale vinculum; ergo
Profeſſio Religioſa non poteſt ex natura rei
dirimere vinculum Marrimonii ante ejus con-
ſummationem; non enim ex natura rei unum
vinculum dirimit alterum, niſi ob incompoſ-
ſibilitsrem, quam habet vinculum ſuperveniens
reſpectu alterius. Deinde ideo juxta Adver-
ſarios Profeſſio Religioſa jure Naturæ diri-
mit Matrimonium Ratum, quia eſt mors ſpi-
ritualis, vel civilis; proinde ſicut mors natu-
ralis jure Naturali ſolvit vinculum carnale Ma-

trimonii conſummati; ita mors civilis vin-

culum Matrimonii Rati; quæ ratio eſt Docto-
ris Angelici; atqui ratio hæc nihil evincit;
Imò, quia eſt tantùm congrua, & ùt talis al-
lata à S. Thoma. 2d; quia Profeſſio eſt mors
quædam metaphorica; ergo non debet eſſe
quoad omnia ſimilis morti naturali; imò in
præcipuo effectu difſimilis eſt; ſtare enim po-
teſt cum Matrimonio conſummato; quocum
tamen mors naturalis non ſtat, cùm hæc ſol-
vat omnia. 3tiàò; quia Profeſſio eſt mors ci-
vilis jure tantùm Eccleſiaſtico; quatenus ab
hoc Profeſſus redditur incapax Dominii; Ma-
trimonii contrahendi & in ordine ad alios
effectus civiles. 4t0 mors ſpiritualis dicitur;
quia per eam repudium datur vitæ ſ& ularij

4142 DE MATRIMONIG.
fſed, non obſtante hoc repudio, ſtat cum
Profellione vinculum Matrimonii Conſum-
mati; ergo & Rari ſtare poteſt, attentâ præ-
cisè naturâ rei. 4 1
Prob. It. p. Trmò negativò: Quia ex nulle
Seripturæ textu habetur, quod ea vis Pro-

feſſioni ex Jure Divino' infit. Aaodl ſrquis ,

ad, Traditionem recurrat; equidem perpe-
tnam in Eccleſia traditionem aliquam vel
Praxin agnoſcimus in præſenti controverſia;
verùm num jus illud traditum Divinum fit,
an Eccleſiaſticum in primis temporibus in-
troduétum, hoc illud ipſum eſt, quod quæ-
ritur; Eccleſiaſtieum autem eſſe, evincent
rationes ſequentes & prob. III. p. 200 poſiti⸗
Si Profeſſio Religioſa vi juris Divini di-
rimat Matrimonium Ratum; igirur vel quia
eſt ſtarus perfectionis; vel propter emiſſum
caſtitatis votum; vel propter ſolennitarem;
ſed nullum ex his dici poteſt: non primum:
nam etiam ſuſeeptio Dafuns Sacri ſuſcipien-
tem in ſtatu perfeétiore conſtituit; nec tamen
Ordini Jure Divino ea vis ineſt, ſolvendi
Matrimonium Rarum. Idem eſt de votis ſim-
Pplicibus in Societate. Mon ſecundum; alios
uin enim omni voto caſtitatis ea vis ex Jure
H competeret, quod falſum eſſe Patet
in conjugibus muruò caſtirarem voventibus.
Mer dicas: votum emitti debere in Religione

approbata, quale non eſt illud conjugum;

nam Imò vota ſimplicia Socieratis ſunt vota
1 emiſſa

1

glaenet
oned

talbe
1o Q
ig, Mn
Rreens
iteli
Bogei
Con tuu
Pritun
(re
denn
oniun
närn
Uatn ſ
monin
contr
rolan
lachit
eli e
Uoni
arss
Zaon
Profeſe
prot
4

Lan
Cne
Nln.
N
en
lor
WE
Cen N
er,
nunt
tbuf
ente
fe
Aa
iln
inen;
pymmn
ep⸗
Neeſnt
i

64
Aur
Ehuet
enid
g
Nſen

DE MATRIMONIO. 11432
emiſſa in Religione approbata, & verè Reli-
gioſum efficiunt juxta Bullam Gregorii XIII.
Quantèò fructuoſius anno 1582. Col. Febr. 8 Bul-
lam: Aſcendente Domino 1584. 8. Cal. Jun.
& tamen nullo ex Jure hanc vim obtinent.
2o Quèd Religio una approbata ſit, non
alia, immediatè ex ſolo Jure Eceleſiaſtico eſt.
Won tertiuim: quia voti ſolennitas eſt juris
Præcisè Eccleſiaſtici ex e. unico de Eoto & Lo-
ti redempt. ubi, nos igitur attendentes, inquit
Bonifacius VIII. quéd voti ſolennitas ex ſola
conſtitutione Ecgteſtæ eſt inventa ; ergo & ſoloe
Jure Eceleſiaſtico Profeſſio Religioſa sam vim
ſortirur. M =èòM 2
Proob. III. p. Imô; quia aliud jus nullum
ſupereſt. 2d. Profefſio in Religione appro-
bata Jure ſolum Eccleſiaſtico dirimit Matri-
monium contrahendum; ergo etiam fantùm
ita dirimit Matrimonium Ratum. BErob. Conſ.
mam ſi jure Divino poſitivo dirimeret Matri-
monium contractum; à fortiori eodem jure
contrahendum dirimeret. Igitur maxime
prohatur Ant. ex c. Unieo cit. ubi Pontifex
rradit I. Votorum ſolennitatem ex ſola Ec-
cleſiæ conſtitutione ortum habere. 2. Ma-
trimonium confrahendum per illud ſolùm
caſtitatis vorum dirimi, quod fuerit ſolenni-
gatum per ſuſceptionem ſacri Ordinis, vel
Profeſſionem in Religione a Sede Apoſtolica
approhaa; ergo tantüm Jure Eccleſiaſtico.
Couf. Quòd olim Profeſſio Religiofa non di-=
rime-

1

1144 DE MATRIMONIO.
rimeret Matrimonium iſubſequens, ut con-
ſtat Can. qda Eirgo. 22. Can. Quotquot. 24.
& Can. LZirtinei 25. Cauſ. 27. q. 1. ubi vir-
ginibus ſacii, quæ poſt votum continentiæ
nubunt, indicitur quidem pœna; non tamen

ſeparari jubentur; non autem nunc immuta-

ta Profeſſionis natura eſt; & quod nunc Pro-
feſſio Matrimonium contrahendum dirimat;
hoc ei à Jure Eccleſiaſtico aceeſſit.
Jus verò hoc antiquiſſimum eſſe, nec

poſterioribus ſæculis primum invectum à

Pontificibus in Monachorum gratiam, ùt
ecriminantur HH. probatur à praxi Eccleſiæ
etiam eorum ſæculorum, quibus Fides & Ec-
eleſia, ipſorummet HH. ſuffragio, incor-
rupta floruit. Sic igitur de S. Thecla, S. Pau-
li ditcipula refert S. Epiphan. hær. 78. quod
in Paulum cum incidiſiet, pactas nuptias diſſol-
verit . . terrena illa contempſerit, ut cœleſtiuni
4 mhor ſe poſſet, ſcilicet continentiam profi-
endo pro ratione illius temporis. Idem al-
legat S. Ambroſ. L. 2. de Virginib. c. 3. The-
cla copulam fugiens nuptialem, . naturam etiam
eſtiarum virginitatis veneratione mutavit. Imò
Fauſtus ipſe Manichæus illud Theclæ facinus
protulit apud Aug. L. 30. cont. Fauſt. C. 4.
dicens: Paulus 1 beclam oppignoratam jam tha-
lamo in amorem ſermone ſuo perpetua virgini
tatis incendit: tam notum erat hoc omnibus:
nec contradixit Aug. ſed inde contra Ma-⸗
niehwæos inferebat tantùm; Virginiratem Præ-
ð erri

oupt
duobu
aAc..
un kog
Rtiobenn
abere P
terra⸗
lee ad
l. Ce
NMedu
ſimilite
Cebiltet
Nöchor
Celbatun
ſie wne
Man, u
anſe
tantünn
za din

§ Pb.

Ptionen
hriata
relict

rre 31

mn pati
nntſ
mnelen

riNR.

Untane

DE MATRIMONIO. 1514 5
ferri nuptiis. Simile Auguſtinus memorat
W. Je duobus militibus L. 8. Conf. c. 6. De
i. Virgioe Gregoria S. Gregorius M. L. 3.
4E Dial. c. 14. eam conſtitutis jam nuptiis in Eccle-
W ſiam fugiſſe, & ſanctimonialis vitæ conver-
u. ſationem cùm quæreret, ſponſum meruiſſe
m. habere in cœlis, quod ſponſum fugiſſet in
terra. De Leobardo, quod rupto nuptiali fæ-
dere factus monachus, Gregorius Turonenſis
H L. de vitis Patrum. c. ult. Plura referunt alii.
IuI Nec dicant EHH. Im. eos deſerendo ſponſas, &
„üimiliter has deſerendo ſponſos, non ideo lau-
4* dabiliter egiſſe, 243: nondum inde ſequi,
. quòd probandum maximè, per tranſitum ad
. ccœlibatum, vel vitam monaſticam ſolutum
u fuiſſe tunc in Eccleſia vinculum Matrimonii
Rati, ut relicto in ſæculo conjugi licerer
tranſire ad novas nuptias. 2tiò: videntur
a tantùm fuiſſe ſponſalia de futuro. Nam con-

ce ezra primum eſt, quòd ideo laudentur à cit.
i Ss. PP. contra 2dum: quòd utantur verbis ſo-
81 lutionem vinculi exprimentibus: bactas
un nuptias diſſolvit: rupto nuptiali fœdere c.; er-
go relictus factus fuit liber, ut ante fuerat-
„Contra tium: quod iidem modi loquendi
(non patiantur explicationem hanc: pactæ
le nuptiæ; copulam fugiens nuptialem; oppignorata
ns, Jam thelamo c. Atque heæc in HH. gratiam
maximè. Nunc
Oj. cum aliis ſequentig. I. Ss. Canones
vim hane Profeſſioni Religioſæ non addunt,
Cecc ſed

=
=

1146 DE MATRIMONIO.

ſed ei jam aliunde competere ſupponunt, ſi-
ve non condunt jus novum, ſed conſtitutum
declarant, veluti Can. Deſponſatam. Cauſ. 27.

q. 2. Ergo eſt Divinum. II. Ipſemet Alexan-

der III. c. Ex puhlico. cit. hanc Profeſſionis
vim derivat ex Sacri interpretatione eloquii;
ergo. III. Tam Matrimonium Ratum ,
quàm Conſummatum inſolubilitatem habet
a jure Divino Math. 19. ergo niſi poteſtas
ſolvendi Matrimonium Ratum ſit conceſſa
S. Pontifici, neutrum porerit diſſolvere; at-
qui ex Seriptura non conſtat ipſi poteſtatem
hanc conceſſam fuiſſe. IV. Innocentius III.
c. Ex parte. cit. in Conel. inquit: Matrimo-
nium inter legitimas perſonas per verba de
ræſenti contractum, illis viventibus in nullo
caſu poſſe diſſolvi... niſi forte ſecus fieret
ex revelatione Divina, quæ ſuperat omnem Le-
em, ſicut à quibusdam Sanctis legitur eſſe
actum; 2èðð
. ad I. M. Conſ. Quia Jus illud, quod
Canones dicuntur ſupponere, poteſt eſſe Ec-
gleſiaſticum, licèt non ſcriptum in Decreto
Aiuo, ſed tantùm traditum & praxi intro-
ductum Eccleſiæ; ergo non ſequitur neceſ-
ſariò eſie Divinuum. Ad II. N. Conſ. Ver-
ba enim: ex ſacri interpretatione eloquii, ùt le-
genti patet, Matrimonium conſummatum
reſpiciunt, ut ſenſus ſit, juxta ſacrum elo-
quium illa inſolubilitas, qua Math. 19. dici-
sur Matrimonium nullo caſu Prster cauſam
OTrI=

Geno⸗
Dneen
H
lno.
MMium
Gino !
nmma
Weth
er
iyen
bimm
ultumm
Unr ne
Gnou
as 4
n
mmet
e, N.
btain
Nonſ
lmnn
1pot
iſi
N ſun
de
Unent,/

Ale

lun

l
N

DE MATRIMONIO. 1147
uſ. fornicationis diſſolvi poſſe, de Matrimonio
un conſummato intelligenda eſt. Ad IVI. D.
UI Ant. Habent eandem inſolubilitatem a Jure
Un Divino. N. Diverſam. C. Etiam Matri-
u monium Ratum ſuam inſolubilitatem à Jure
M,; Divino habet, non tamen abſolutam ùr con-
un, ſummatum, ſed conditionatam, niſi d ſſolu-
i rionem illius gravis cauſa ſuadeat. Poteſt
Is igitur Pontifex habira ſufficienti cauſa ex
G univerſali poteſtate ſua illud ſolvere; ex hac
e enim poteſt omnia, quæ ad promovendum
Mm cultum Divinum, & animarum bonum vel
A ſunt neceſſaria, vel, ùt Religioſa Profeſſio,
m admodum conducentia; niſi ubi forte ez po-
G teſtas à Jure Divino ſpecialiter reſtricta fuir,
lo velut quoad diſſolutionem Matrimonii con-
len ſummati. Ad IV. D. Ant. Di'cit hoc aſſer-
le aivè. N. Velut per modum objectionis aut
nG dubitationis. C. Inquit enim: etſi poſſit non
inconſultè videri, Matrimonium inter legitimas
igt perſonas Gρ. quorum ſenſus eſt: erſi videri
e ita poſſit, quòd Matrimonium tale nullo ca-
D ſu niſi revelationis Divinæ ſolvi poſſit; quæ
m non ſunt aſſertio & deciſio Pontificis; ſed
deinde aſſertivè & deciſivè loquitur Mor
N zamen nolentes à Prædeceſſorum noſtrorum veſti.
hirp giis declinare, qui reſponderunt licere.
om, ARTICULUS v.
r DVerum ſummus PEontifex diſpenſare poſſt in
Se Alatrimonio Ratos
galt Dl. Poteſt ſummus Pontifex, dum gra-
W ,. Vis cauia exigit, diſpenſare in Matrimo-
CccG 2 nio

5
kunrun

1148 DzEz MATRIMONIO.
nio Rato. Ita quidem Canoniſtæ omnes,
ad ſummum uno alterôve excepto, & plu ſlenlt
rimi hodie L'T. Prob. I. Certum eſt, per lom

Profeſſionem Religioſam ſolvi Matrimonium Dl
Ratum; ergo etiam ſolvi poteſt diſpenſati-dedli
one Pontificis. Prob. Conſ. quia Profeſſio- pinicht
nem Religioſam habere hanc vim ex ſolo ſu.- Ceyl
re Eccleſiaſtico, longè probabilius eſt, cùàm M
nulla efficax ratio contra afferri poſſit ab Ad. dhene N
verlariis, ůt patet ex reſponſionibus ad fun. Audtore
damenta eorum Art. præc. ergo & diſpen-Gem cel
ſare poteſt Pontifex in Matrimonio Rato; oheit in
quod enim poteſt Pontifex ex poteſtate ànt Sgn
Deo accepta per Legem univerſalem, etiam io
per ſententiam ex juſta cauſa, ſive diſpenſa- iſ 4c
tionem haud dubiè poterit. Conf. Poteſtas l.
eneralis à Chriſto conceſſa Pontifici nonChnchl
debet reſtringi, niſi ubi eam Jus Divinum lim &
reſtringat; ſed debet extendi, quantum po- l nt
teſt, & exigit recta Eccleſiæ gubernatio, ac Hi, n
animarum bonum; ergo & ad diſſolutionem poelnt
Matrimonii Rati gravi ex cauſa, ſicut ad die liunt
ſpenſationem in Votis. lontſfces
Prob. II. ex factis Pontificum, qui diſpen uumrep
„ſarunt. Nam de Martino V. & Eugeniotſinm i
IV. teſtatur S. Antonin. 3. P. C. 21. De Ju. uum ſen
lio III. Paulo III. Pio IV. Navarrus inmn
Man. c. 22. De Gregorio XIII. Cardin. Ca fulm ſi
raffa in Libris S. Congreg. Conc. in quibu'l ch
plura Pontificum poſteriorum Sixti V. Cle bredeceſ
mentis VIII. Pauli V. Urbani VIII. egen Uun dirin

DzE MATMIMeNIO. 1145
mé pla referuntur; hos verò omnes in re tam
Du gravi temerè egiſſe ac eſſe hallucinatos aſſe-
e zere ſummè temerarium eſt.
un Prob, III. ab Authorit. Ita tenendum
Gi efſe declaravit die 16. Jul. 1599. Congrega-
W uo particularis, teſte Pignat. Tom. I. Conſ.-
rs 148. deputata à Clemente VII. cui interfue-
in runt Cardinales Aſculanus, Burgheſius, Blan-
M. cherus, Mantica, Vicecomes, Bellarminus &.
α Auditores Rotæ ſelectique Canoniſtæ & T'T.
Idem cen ſuit ſæpiſſimè, Pignat. cit. S. Congr.-
W Concil. in una Carpentoratenſi 25. Jan. 1608-
e In Seguntina 17. Septembr. 1609. Ferra-
um rienſi 20. Maji. 1613. Auguſtana 16. Maji:
u 1616. Adde deciſiones Rotæ cit. ab Eod.
k Obj. I. At Alexander III. in Append.
W Concil. Lateran. p. VII. c. 8. ac relatus. c.
ind., Licet. de Sponſ. duor. Innocentius III. C.
np Ex parte. de Conv. Conj. Nicolaus I. Can.
Hi, qui Matrimonium. Cauſ. 32. q. 7. hanc
um Poteſtatem in ſe nec agnoverunt, nec admi-
A Terunt. Ergo. ita P. Billuart. Conf. ex eod.
Pontifices à nobis relati ſecuti ſunt ſententiam;
quam reputabant probabiliorem; ſed ex Pon-

id tificum facto non neceſſariò ſtatuirur Jus cer-
u tum, ſeu ùt dicit Dominicus Soto in 4. Diſt.
II 27. J. I. 3. 4. Jaétum Pontificium non facit ar-
uA eiculum EFidei. Sic enim & ipſe Alexand. III.
etue loc. cit. c. 8. 17. 18. ait nonnullos ex ſuis
Prædeceſſoribus cenſuiſſe Matrimonium Ra-
ℳA tum dirimi per ſubſequens Conſummatum,
CcCC 3 cujus

115 6 DE MATRIMONIO. 4
cujus ipſe contrarium reſolvit; non enim di- aui
cuntur infsllibiles Pontifices, niſi dum 10.
quuntur ex Cathedra proponendo aliquod u¹no
dogma toti Eccleſiæ eredendum. 1sͤ
Conf. II. ex ed. Ante Martinum V. Minl
ꝗqui obiit anno 1431. non legitur ullum Pon- ubl
tficem id attentaſſe; ergo ſignum eſt, quèòd dij
hanc poteſtatem in ſe non agnoverint. Qui- Won
bus addi poteſt, quòd Innocentius VIII. cùm N
ſupplicaretur ipſi pro Matrimonii nondum dt
conſummati diſpenſatione, reſponderir, ſe lic
id non poſſe.
D., W. Ant. Quxſitum enim fue- ſel
Tat ab Alexandro ſimplleiter, licerétne poſt En
contractum & nondum conſummatum Matri- lat
