ceſlariam. Alter ad hilaritatem animi con-
cipiendam, qua morbi incommoda & ærumnæ
levius toleremus. Tertius Auxiliis illis gratiæ red-
dimur fortiores animo & promtiores ad ſuperan-
dum tentationes deæmonis, quæ tunc acrius ur-
ent. Effectuum horum typus eſt S. unctio:
P enim ſanat & roborat, & per eam diſponi
ſolent luctatores & pugiles ad certamen. V. d.
C. Trid. cap. 1. & cap. 2. Hæc gratia . . .
inquit, æoot:t animam alleviat & onfrmat, ma-
gnam in eo divinæ miſericordiæ fäduciam exeitan-
do: qua infirmus ſublevatus, & morbi incommoda
ac labores leviui fert; & tentationibus dJemonis
calcaneo inſidiantis facilius reſiſtit. Sed & Euge-
nius IV. in C. Florentino, ſacramenti hujus ef-
fectum docuit eſſe mentis ſanationem. Merito
ergo Extrema unctio ſacramentum Spei appella-
tur: ſicut Baptiſmus Sacramentum fidei, Eu-
Chari-

Pnr l

Ne Cl

e W
lnnakge
Epe
Al ſett
ln,
aren

Arn

I.
l len
Hant
Peche,
lnl.

yre⸗
neh
0enenn
1N,
N, ebl
lbauni

Cem, u

Vimeye.
mnl con.
euimne
lelel.
Penn
usot⸗
o:
n

Ar

Mi.
ncee
onont
NLog
hte
Me
ae

6

DE UNCTIONE EXTREMA. 601

chariſtia ſacramentum amoris, & Confeſſio a
Theologis dicitur oacramentum Pœnitentiz.
Diuo II. Finis & effectus ſecundarius ex-
tremæ unctionis eſt, per ſe proxime diſpone-
re animam ad introitum gloræ. Prob. Ex-
trema unctio dicirur a Patribus Sacramenum
exeuntiutn, & torius Cchriſtianæ vitæ conſumma-
tivum, ut habet Pprocmium & cap. 3. doctri-
næ de Extr. Unct. in C. Trid. ergo ejus effe-
ctus ſecundarius eſt, proxime diſponere ad
introtum gloriæ. Duplex autem hæc diſpo-
ſitio ſpect ari poreſt, ac prior quidem eſt per-
fecta animæ ſanctificatio, quæ, præter habi-
tum gratiæ, conſiſtit in remotione omnis mali
à Peceato provenientis: poſterior autem eſt
perſeverantia in illo bono usque ad mortem.
De hac poſteriore ſatis modo egimus in con-
cluſione prima; priorem vero Præparationem
nunc breviter expono. I. Sacramento Un-
Gionis ſacræ tolluntur peccata: ait enim, Et
i in peccatis ſit, remittentur ei. Idem ſignifi-
cant verba formæ, Per iſtam unctionem . .
indulgeat tibi Dominus quiqquid peccaſti per Q.
& quod cap. 2. docet C. Tridentinum: NRes
bujus ſacramenti gratia eſt Spiritus ſancti, ujus
unctio delicta, ſiquæ ſint adbuc expianda, ac pec-
cati reliquias alſtergit. Quæ quidem teſtimo-
nia, cum ſint univerſalia, & ſenſu proprio in-
telligenda, etiam de peccatis mortalibus accipi
oportet. Præſertim quia conſtat, quod pecca-
ta in rigore magis ſignificent mortalia;, quam
venialia, atque in illo articulo magis neceſſaria

P p 5

602 DE UNCTIONE EXNTREMA.
ſit illorum remiſſio, quam iſtorum. LVenique
propter ſola peccata venialia, aut poœnas reſi-
duas, ne opus quidem erat adnecti ab Apoſto-
lo conditionem, ſi in peccatis ſit: vix enim re-
peritur homo, qui culpa veniali, aut pœna-
rum reatu non ſit obſtrictus. Quomodo au-
tem ſacramento Extr. Unctionis peccata letha-
lia interdum remittantur, fuſe explicatum fuit
ſupra diſp. I. de Sacramentis generatim, c. 3.
a. 6. P. 152.
II. Cum peccata venialia etiam ab ingreſſu
regni cæleſtis nos morentur, etiam heæc ex opere
operato hujus ſacramenti, ac per ſe quidem re-
mittuntur quoad culpam. Nam nec verbis
Apoſtoli, nec forma hujus ſacramenti, pecca-
ta generatim appellantibus, venialia a remiſſio-
ne excipiuntur. Sed etiam Origenes, hom.
18. in Levit. ut probet, eum quem peccati
pœnitet, conſedui illius remiflionem, utitur
vVerbis Jacobi: Iufirmatur quis in vohis, Gα. ubi
diſtincte tam de ſacramento pœnitentiæ, quam
de unctione extrema diſſerit, cui adde cæteros
Partes art. I. in concl. laudatos.
Corollarium iſtud admittitur etiam ab iis
Theologis, quibus non probatur, remiſſio-
nem peccati mmortalis per Sacramentum unctio-
nis fieri: ajuntque fide catholica certum eſſe,
peccata, ſaltem venialia virtute hujus Sacra-
menti remitti. Verum hanc quoque materiam
tractavimus jam ſupra de Pœnit., diſp. 5. c. 3.
2. 5. P. 113.

III.

uourtt
r aln
nt e
Alene,
mhſeri
N
tmlo
Me⸗
(ein
Ae

Al.
enptt
eAo
Wenin
Al N
Clnodo
Cla le
CNun

lim, e

binord
eret
Geme
e verbi
peccr

o.

hom.
ecetl
Cltur
Srd
Cd
Ckech

66
lo.
lio⸗
1 e⸗
Rotr
eriun
3.6

Dr UNcTIONE ExTREMA. 603
III. Idem Sacramentum Unctionis extr.
remittit etiam pœnas temporales peecatorum,
his quoad culpam remiſſis, reſiduas. Sequi-
tur corollarium iſtud ex eo, quod ſacramen-
tum hoc inſtitutum ſit, ad hominem proxime
diſponendum ad introitum gloriæ, & ad tol-
lenda ingreflus hujus impedimenta: arcet au-
tem abhoc ingreſſu omnis reatus pœnæ reſi-
duus. Ex verbis etiam Jacobi, & forma ſa-
cramenti hujus effectum iſtum intelligimus: aſ-
ſerunt enim umverſim & abſolute peccata, ſi-
quæ ſuperſunt, remiſſum iri, atque nomen
Peceatorum pœnis poſt culpam remiſſlam ad-
huc pendendis ſæpe tribuitur in Ss. Paginis;
ceu Lev. 20. V. 20. & 2. Mach. 12. V. 46.
Porro dum idem C. Tridentinum d. c. 2.
ait , delitta, & peccati veliquias ablſtergi in hoc
ſactamento, indefinita hæc & unwerfſalis do-
Grina merito de peccatorum reſiduis Pœnis in-
telligitur: quippe quæ & peccatorum reliquiis
vere poſſunt accenſeri, & multo magis proprie
dicuntur abſtergi ſeu tolli, quam cæteræ reli-
quiæ peccaorum. Diximus autem initio con-
cluſionis, effectus iſtos ſecundarios eſſe unctio-
nis extremæ: nam effectus primarius Sacra-
menti univerſalis eſt, omnibusque ſuſcipienti-
bus communis, & promittitur abſolute, non
vero, ut remiſſio peccati, conditionate.
IV. Reliquiæ aliæ adhuc ſunt peccatorum,
Præiertim actualium, propenſio quædam ad-
malum, torpor ad bonum operandum, & in-
eptitudo ad meditationem rerum erlcſtiuͤgr.
e

604 Ds UNCTIONH ExTREMA.
De quibus Auguſtinus I. ult. de Trinit. c. 27.

Quæ, inqvit, cauſa eſt, cur acie fixa lucem ilam

incommutabilem videre non poſſis, niſi infirmitas?
Et quid tibi eam fecit, niſi iniquitas?“ Hæ quo-
que triſtes reliquiæ Rom. 7. & alias, Peccata
vocantur, & in extr. unéctionis Sacramento
abſterguntur, teſte S. Thoma in 4. d. 24. J. 2.
a. 2. J. I. Alberto M. & aliis paſſim Theologis.
Quamquam non proprie & omnimodis tollan-
tur, ut idem advertit in ſupp. q. 3. a. I. ma-
nent enim concupiſcentia pravique habitus in
jis, qui à Sacratmento hoc convaluerint: ſed per

ſ. unctionem datur contra debilitatem ex pec-

cato relictam robur quoddam & vigor memtis
per auxilia gratiæ, quæ in concluſione prima
robavimus conferri. Unde etiam novimus,
effectum iſtum non eſſe ſecundarium, ſed ſub
primario ibidem expoſito comprehendi.
Dico III. Extrema undctio aliquando ſanita-
tem corporis ſua virtute confert. Ita Ss. Tho-

mas, & Bonaventura cum Magiſtro in 4. d. 23.

& alis T'T. Proh. I. S. Jacobus dum ait: Et
oratio fidei ſalvabit inürmum, ſanitatem ab infir-

mitate corporis promittit; alioqui ejus oratio

non cohæreret, Verba enim iſta reſpondent iis
quæ initio dixerat: Infßirmatur quis in vobis? C‿ο.

Hlinc ubi Latinus reddit ſalvabit infirmum, in

Græco legimus, zaarovra, laborantem morlo.
II. Idem fuit ſemper Eocleſiæ ſenſus. In
Sacramentario Gregorii M. ad olei conſecratio-
nem hæc oratio præſcribitur . . . . Ue ta be-

Mmelititi

(,

nedictione ſit omni boc unguemum tangenti tuta- 1

ahn,
t 6
onbe
omnn
ℳ,
ninmnn
inſ
Umnd
ücheſen
RrNfan
e
Nuumen
nmn
um
wunen
ren
Ion.
rthin,
olhe
4 1
0
en

1
lt 66
Moni
iſfnne
e
hekamm
64
keoon
Gotoln
6 LM.
Hins i
Ale
ee⸗
enis
Prini
nb,

dld

6

= ,= S=

ſnie.
ADI.
o
i
Pir.
N
enis
We.⸗
,
noe
18. 1
ſerm

ei

8

in monte, c. 12. & 24. Igitur cum conditio-

DE UNCTIONE ExTREMA. 60 5

mentum mentis & corporis ad evaxuandos omnes
dolores, omnesque inſirmitates, omnem ægritudi-
nem corporis. Idem petitur in precationibus
aliis, quas ibidem Sacerdos inunéturus infir-
mum fundere jubetur. Gabriel Philadelphiæ
Metropolita homo Græcus, in ſuo de ſeptem
Sacramentis opere, fub initium Seculi XVII.
Venetiis edito, Forma, inquit, ſunt verla,
quæ a Sacerdotibus ſuper ægros aununtiantur, qucæ
quidem vim habent dimittendi peccata, ſanandique
morbos eorum, qui Sacramentum certa ſide ſuſci-
biunt. In omnibus autem Græcorum Eucho-
logiis infirmum uncturus Sacerdos ita precatur:
Pater ſancte, . .. ſana ſervum tuum MN. a de-
tinente illum corporis infirmitate &.
Eugenius IV. in C. Florentino, decreto
ad Armenos, ait, Sacramenti hujus effectum
mentis eſſe ſanationem; in quantum autem ex-
pedit, ipfius etiam corporic. C. Tridentinum
Cap. 2. Iufirmus, inquit, ſublevatus;, . 89
ſanitatem corporis interqdum, ubi ſaluti animæ ex-
Pedierit, conſequetur. .
Quamvis autem B. Jacobus conditionem
iſtam non expreſſerit; quia tamen ſanitas cor-
poris per ſe non eſt neceſſaria homini, atque
interdum non expedit, promiſlio ejus non
cenſetur abſoluta, ſed dicta conditio ex natura
talis effectus ſubauditur in verbis Apoſtoli com-
prehenſa. Cum conditione ſimili cætera bona
naturalia, a Deo poſtulanda eſſe monet Augu-
ſtinus epiſt. 12 I. C. 12. & l. 2. de Serm. Dom.

Ie

606 Dk UNCTIONE EXTREMA.

ne memorata erit effectus Sacramenti hujus
certus & infallibilis.
CObj. I. cont. I. concl. Tempore Apoſtolo-
rum quidem erat extrema unéctio Sacramen-
tum, propter donum curationum, quod tunc
vigebat; poſtquam autem ceflavit, etiam cum
illa deſiit eſſe Sacramentum. E. W. Aſj. Tri-
plici in errore hic verſantur Calvinus & alii
HH. I. quod putent, Sacramentum ullum fuiſ-
ſe inſtitutum ad curationem corporis: cum
econtra ſacramenta ad animorum medelam ſint
condita. II. Qucd putent, deuinere poſſe
evangelicum aliquod Sacramentum: cum Sa-
cramenta ex natura ſua ſigna ſint ſtabilia & per-
petua, ut diſp. I. C. 2. a. I. concl. 2. J. 3. oſten-
dimus. III. Quod putent, Sacramentum ali-
quod inſtitutum eſſe ad propagandum Evan-
gelium. Nam Sacramenta uon ſunt data infi-
delibus, ſed Chriſtianis: miracula vero per
Sacramenta quandoque fiebant propter infide-
les. Quam ob rem B. Auguſtinus I. 3. cont.
Donatiſt. c. 16. ſcribit, illa olim miracula pro-
Pterea facta fuiſſe in quibusdam Sacramentis,
& jam non fieri, ut homines aſſueſcerent etiam
credere, cum non viderent, ea miracula jam
eſſe in illis. Denique male confunditur miracu-
loſa curatio ægrotorum, quam adhibebant
Apoſtoli Marc. 6., cum Sacramento extremæ
unctionis.

Inſt. I. Apoſtolus ſoli orationi fidei tribuit

ſalutem ægrotantis. Ergo unctio nihil præſtat

effectus. . M. Ant. Alt: COrent ſuper eum un-
gentes

Gene
nennch
WAm
role
Aknte
DMMo N
elurit
vyh.
Uemneg
eenlune
Ale
ulnn
lrd

Il.

Menii

eAae
enn
Cotr
eltancr
ls l
CMucnt
0: cun
ehun d

1e ſolt

N N
e⸗
10len
I.
Dyea-
iot.
ſel
ack.
9 .
Mpo⸗

Men
NlAt

Arelae

4 re

eN

6

AAn
flacd..
Dedant

DE UNCTIONE EXxTREMA. 607
gentes eum oleo in nomine Domini. Et hane præ-
cationem appellat orationem idei, non ſubjective
quidem, quaſi miniſter debeat cum fide actua-
li Sacramentum hoc conferre, aut ægrotus il-
lud ſuſcipere: ſed quia hæc cæremonia pro ſo-
lis fidelibus inſtituta eſt, ſola fide intelligitur:
& magnum fidei myſterium continer. Hinc
recte dicitur oratio fidei objective: quemad-
modum 8S. Auguſtinus tr. 80. in Jo. ait, ver-
bum fidei in Sacramento mira operari, non
quia dicitur, ſed quia creditur.
Inſt. 2. S. Thomas in 4. d. 23. q. I. a. 4.
q. 3. ad 3. ait, exprimi debere in forma Sacra-
menti effectum principalem: atque in hac for-
mula: Indulgeat tili Deus G. exprimitur tan-
tum remiſſio peccatorum, nihil vero de con-
fortatione animi contra difficultates in illo ar-
articulo occurentes. Ergo vel formula Ro-
mana eſt vitioſa, vel effectus principalis hujus
Sacramenti eſt remiſſio peccatorum. . M. Aſ.
Quod ad remiſſionem peccatorum non fuerit
primario inſtituta unctio extrema, ex dictis
hactenus liquet. Certe ad venialium remiſſio-
nem novo Sacramento opus non erat, quip-
Pe quæ ſunt idonea materia Sacramenti pœni-

tentiæ, in quo diredte etiam remittuntur, li-

cet pœnitentiæ Sacramentum potuerit non in-
ſtitui ad venialium condonationem. Deinde ve-
nialia peccata ſine bono motu animi adverſus
ea numquam dimittuntur: atqui unéctionis Sa-
cramentum ſine bono motu cordis digne ſoler
ſuſcipi. Porro neque opus erat, Sacramen-
tum

608 Dr UNCTIONE EXNTREMA.
tum unctionis extremæ primario inſtitui ad tol=

lenda peccata mortalia: præſtabant enim hoc

abunde Baptiſmus & confeſſionis Sacramentum,
ideo Sacramenta mortuorum appe lata, quod
mortuos ad vitam ſpiritualem ſuſcitent. Cum
econtra unctio extrema ſit primario Sacramen-
tum vivorum: nam ægrotus tenetur pecca-
tum ſuum lethale cujus eſt conſcius, prius con-
fiteri, aut, ſi hoc fieri nequit, ſaltem illud con-
tritione perfecta eluere. Hinc dicitur a CC.
medicina eſt ſanatio mentis non vero reſuſcitatio,
aut regeneratio, ut argumentatur S. Thomas
ſup. cit.
Secundum hactenus diſputata reſpondeo,
per laudatam formulam Romanam Eccleſiis oe-

cidentalibus communem exprimi generatim &

abſolute peccatorum remiſſionem, qua non ſo-
lum culpæ, ſi quæ adſunt, dimittantur, ſed

etiam amoveantur peccatorum reliquiæ, tor-

Por ille, debilitas animi, pravæque diſpoſitio-
nes ex peccatis præteritis ortæ, quas Sacramen-
ti hujus gratia præcipue ſanat, robur & vires
addendo ad reliſtendum pravis illis affectioni-
bus. Et quoniam ex peccatorum anteceden-
tium meritis oportebat, hominem auxiliis gra-
tiæ extraordinariis & ſuperabundantibus pri-
vari, ſuæque fragilitati ac debilirati relinqui,

debitum iſtud peccatorum per Sacramentum

iſtud ita dimirtitur, ut viciſſim auxiliis gratiæ

Sacramento huic propriis inſtruatur, & in ſpem

erectus, contra reliquias illas peccatorum con-
fortetur. Qui quidem primarius ſ. unctionis eſt
effe-

Aan
ANN
Pamnonen

un

nmr
entIr
Iuu
lun,
ODrünnth
lunen
Valtenh
I Gane

rut

1lCn
a
Mumtei
In an
inin
Ad

t.
füliutcee
nn eninte
Nhnen
pelia,g
tent (
o Krnmn
Nell en
Hprik
INe
Nlun0.
llceno⸗
Thong

poncen
eſelioe⸗
elarim
hon h.
t, A
a, Wr⸗
cir.
hner⸗
ſin.
Nerl.
iir.
in pk⸗⸗
Selucoh
Amedlun
grane
Ckune
lachoen

6

DEUSCTIONE ExTREMA. 609
effectus, indicatus his verbis: Indulgeat tili
Deus o. .
Ohj. I. cont. 2. concl. Extreme unctio non
eſt Sacramentum mortuorum, ergo per ſe
directe non tollit peccata mortalia. H. Diſt. 25
non eſt Sacramentum mortuorum ſimpliciter
& ex inſtitutione primaria & præcipua C. ſe-
cundum quid & cum particula reſtringente ad
certos caſus, in quibus ſubit vices Sacramenti
Pœnitentiæ tamquam ejus ſupplementum, per-
fectio & conſummatio; N.
Baptiſmus & Pœnitentiæ Sacramentum ex
ſua inſtitutione, & lege ordinaria ſupponunt
in ſubjecto peccatum mortale Sacramento
alio nondum remiſſum, atque valentibus cor-
pore plerumque conferuntur. Econtra un-
tio extrema nullum ante ſe ſupponit pecca-
tum mortale ex ſua inſtitutione præcipua &

lege ordinaria, quod non ſit remiſſum per

duo memorata Sacramenta; nec tribuitur ul-
li, niſi morbo Periculoſo laboranti. Ex ver-
bis tamnen B. Jacobi intelligimus, quod, tam-
quam Sacramentum mortuorum ſecundum
quid, peccata etiam mortalia per ſe ao directe

deleat, ſi quando abſolutio ex defectu occulto

nulla fuiſſet: aut ſi poſt abſolutionem æger in
Peccatum mortale aliud rediiſſet ad quod poſtea
non advertit: aut ob difficultates morbi, alias-
Ve cauſas confiteri amplius nequeat; modo at-
tririonem generalem bona fide ſuſceptioni
unctionis, cum actu dilectionis incoatæ, præ-

InN a⸗

Gro DkE UNcCTIONE EXTREMA.

miſerit. Ita S. Carolus Borromæus in In-
ſtruct. de Extr. Unct.
Inſt. Si peccata venialia & pœnæ peccato-
un Per Sacramentum extremæ unctionis re-
mittantur, ergo S. oleo inuncti non erunt ob-
noxii poſt mortem igni purgatorio. HN. M. ſeqj.
Si peccatum mortale unicum in hoc Sacramen-
to tollitur, certum eſt, cætera omnia illi ad-
juncta ſimul tolli: facit enim hoc Sacramen-
tum ex attrito contritum, non quidem mu-
tande actum imperfectum in perfectiorem,
ſed ſola infuſione gratiæ, quæ ſuapte natura
lethalibus peccatis æqualiter adverſatur.
Peccata venialia non ſemper omnia in Sa-
cramenti uſu deleri, ſed effectus iſtius modum min
ſtatui a diſpoſitione ejus, qui Sacramentum, re- minn
cipit, ſupra oſtendimus in diſp. 5. de Pœnit. AWmnd
C. 3. 2. 5. Obj. 3. P. I18. SUnctren
Pari ratione tenemus, in S. unctione non muhii
remitti ſemper omnem pœnæ reatum, quod umnſſe
ſoli Baptiſino proprium eſt; ſed tolli quidem mwnn
reatum pœnæ ex opere operato Sacramenti Snmn
hujus, ita tamen ut effectus iſte reſpondeat airin
diſpoſitioni & devotioni ſuſcipientis. Wiece
Olj. UI. cont. 3. concluſ. Sæpe poſt extre- „ “WR
mam unctionem convaleſcunt, qui ſanitate re- iit

PKonn

cuperata in animæ detrimentum abutuntur:
e converſo ſæpe accepto hoc Sacramento mo-
riuntur, qui ſi ſuperſtites forent, non tantum A
piam & honeſtam vitam ducerent, ſed alios U
quoque complures ad bonam frugem revoea- K

rent. Ergo non confertur ex hoc Sacramen- !
10

Nhl
Omeuel

enenmn
E ctiir⸗
onerunt
to. NM
Hoe Ketnn
Onnnin N
e Gerame
Clllem ne
eckoren,
ge uunm
ln.
mnu in &
bnodun
entunn 1e
Ge Den-

None nont
Cim, N
Olgnlen
Ertnenn
Eponeu
erne-
anrne e⸗
Puruonun.
Cebno
NCatert
geln

DE UNCTIONE ExTREMA. 611

to ſanitas corporis, ſi ita ad ſalutem animæ
expedierit. Conf. Sanitas corporis non eſt

medium neceſſarium ad profectum animi. Imo

ſæpe opus miraculo foret, ob vim morbi
invaleſcentis Rriree Plane abſumtas; effectus
autem Sacramenti non eſt per miraculum ex-
Pectandus. B. W Antec. Si qui ex morbo con-
valeſcentes ſanitate male utantur, non conſtat,
hos valetudinem virtute Sacramenti recupe-
peraſſe. Potuit etiam fieri, ut ſanitas ſpiri-
tualem fructum attulerit, quem homo poſtea
tentationibus ſponte cedens iterum amiſerit:
neque enim opus eſt, ut ſalus animæ, quam
Tridentinum ex Sacramento, ait, obventu-

ram, perpetuo duret.

Incertum etiam eſt, utrum juſti, qui acce-
pta S. unctione decedunt, iidem ſint perman-
ſuri, ſi convaluerint. Quare rationes iſtæ con-
venientiæ & utilitatis petendæ potius ſunt ex
ordine providentiæ divinæ, quam ex conje-
cturis hominum. Eam ob rem C. Colonien-
ſe habitum an. 1536. P. 7. c. 49. ait: & Deo
ita viſum fuerit. Ad Conf. g. Sufficere ad Sa-
cramenti effectum, quod ſalus corporis ad
animæ profectum ſit proficua, licet non ſem-
Per ſit neceſſaria.
Neque eſt contra Sacramenti inſtitutionem,
quod valetudo aliquando ſupernaturali virtute
reſtituatur: hoc enim cum nos lateat, non
cenſetur inter effectus miraculoſos: ſicut ne-
mo pro miraculo tranſubſtantiationem
2 in

6Iz DE UNCTIONE ExTREMA.

in Euchariſtia, alioſque ſupernaturales effectus
Sacramentorum, qui ſenſus noſtros fugiunt.
Inſt. S. Jacobus jubet omnes infirmos un-
gi. Sacramentum autem unctionis non præ-
Petur, niſi ſemimortuis cadaveribus. Ergo un-
Ctio iſta non eſt ritus a B. Jacobo præſcriptus.
. I. N. Maj. Cum peculiari Dei benficio, at-
que interdum miraculo ſananda fuerint per
unctionem ſacram corpora, credi non poreſt
præſcriptam a Chriſto fuiſſe, aut a Chriſtia-
nis adhibitam illis, quibus v. g. dentes dolerent
aut qui levi quodam Valotuelms incommodo
tenerentur. Sane Jacobus ungendum præci-
pit Kaurovræ, h. e. morbo oppreſſum ac fati-
ſeentem. N. I N. min. Nuſpiam Præſcribi- Hßlnn
tur in Eccleſia, Sacramentum hoc ſolis ſemi- iu Clns
mortuis cadaveribus eſſe impertiendum, licer imin
ejus capacia ſint. Eugenius IV. in d. Decre- Aunhin
to ait, Hoc Sacramentum non niſi infirmo, de Imd un
cujus morte timetur, dari debere. Tridentinum dan Kn
cap. 3. declarat, banc unctionem infirmis adhi- almnmun
bendam: illis vero præſertim, qui tam periculo- ſ
ſe decumbunt, ut in exitu vitæ conſtituti videan- S
tur, &. Theodorus Cantuarienſis in L. Pæ- ihſlmi
nitentiali ſcribit, inungendos infirmos in peri- Ah Sln
culo mortis poſitos. Eadem plane verba habet Gomumnn
C. Moguntinum c. 26. anno 847. celebratum. uem
Eadem conſtant ex hiſtoriis Eccleſiaſticis, qua- “
rum exempla quædam ſupra adduximus. Ex iigt
quibus intelligimus ſenſum eumdem fuiſſe
Patribus & CC. cæteris, qui dicunt, infirmis

tlt

Inezde
ror ſer
inmhann.
Oönge
6 Ur
reknm
benkeo
nrir
nn oe
1 Chrit
8gCketen
ommnode
im ne
e
rrlrh.
loten
mn Me
Deor⸗
em,
Ktenwunn
nnc
nfrii⸗
tun
ulE.
In er.
aheke
lhrann
s,
Cs.
hdetn 4
lal; i⸗

DE UNCTIONE EXNTREMA. 61¾

adhibendam eſſe S. unctionem ,etſi de mortis
Periculo mentionem nullam faciant.
Cæterum monet Synodus Bituricenſis ha-
bita an. 1584. & Burdegalenfis anno ſequente
celebrata, Tit. 13. & C. Mediolanenſe IV. ſub
S. Carolo Borromæo coactum, Tit. VI. de Extr.
Unét. Ue tempeſtive hoc Sacramentum miniſtre-
tur eegeo, dum integris eſt ſenfihus; nec differa-
tur, dum omnibus pene ſenſihus deſtitutus ſit. Nec
ſine multa ratione: ita enim utilior erit infir-
mo, qui ſe per actus pietatis ad fructus ejus per-
cipiendos poteſt diſponere. Deinde cum ani-
mam alleviet hoc Sacramento, profecto hoc
levamento ægrotus magis indiget initio mor-
bi & in ejus decurſu, quam cum prope depo-
ſitus omnem doloris ſenſum amiſit. Denique
ſera illa inunctio plane adverſatur ſecundario
effectui hujus Sacramenti, quæ eſt recupera-
tio ſanitatis: non enim miraculo effec7ctus iſte
Præſtatur, ſed ſupernaturali virtute, quæ vim
cauſarum naturalium non ſuppleat, ſed adju-
vet.
Olj. I. Unctio ſine dono curationis par-
tim ab Hæreticis, partim ab Ethnicis fuit in-
troducta. S. Irenæus I. I. C. 2I. ait, Valen-
tinianos omnium primos cæremonia hac uſos
fuiſſe. De veterum uncétione ſcribit Virgilius:
Lavant corpus frigentis, & ungunt. Ergo a
Chriſto non fuit inſtiruta unctio, niſi cui fuit
annexum donum curationis morborum. H. W.
Ant. Valentiniani ungebant cadavera mortuo-
rum;, ut hæreſi 36. aperte teſtatur Epiphanius.
Q 32 Aquam

614 DrE UNCTIONE EXTREMA.

Aquam oleo miſcebant, ut talis unctio illis eſ-
ſet loco baptiſmi; utebantur inauditis quibus-
dam & horribilibus verbis Hebraicis. A quo-
rum impietate multum diſſidet noſtrum ſacræ
unctionis myſterium. Quamquam etiam
Chriſtiani olim laverint mortuorum corpora,
ut de Tabitha legimus Act. 9. v. 37. & nunc
adhuc lavent. Ungi quoque conſueviſ-
ſe ab Judæis mortuos indicat Dominus Mat.
26. V. 12. dum ait: Mittens unguentum hoc in
corpus meum, ad ſepeliendum me fecit. Et Joan-
nes c. 19. v. 40. ſcribit, corpus Chriſti de cru-
ce depoſiti pretioſis unguentis & aromatibus
fuiſſe conditum, ſicut mos eſt udæis ſepelire.
Morem iſtum a majoribus ſuis acceperunt:
nam Gen. ult. traditur, cadavera Patriarcha-
rum Jacob & Joſeph ſic fuiſſe curata. Unde
apparet, quam impudenter mentiatur Kemni-
tius, ritum, quem Dionyſius c. 7. de Eccleſ.
hierarch. refert, ab Ethnicis ſuperſtitionibus
deſumtum fuiſſe.
Nemini autem ritus Chriſtianorum pii &
divinitus inſtituti ideo debent vileſcere, quod
Ethnici aut Hæretici ſimiles cæremonias adhi-
beant ad ſuas ſuperſtitiones: ſcimus enim, eos
etiam aqua & vino in abominandis myſteriis
ſuis uſos fuiſſe: quæ elementa nihilominus
adhuc in Baptiſini & Euchariſtiæ celebratione
uſurpamus.
ARTICULUS IV.
Miniſter Extremæ Unkctionis.
Lo I. Soli ſacerdotes ſunt miniſtri idonei

Ex-

1 Ceenn
Ebiver
NlMn
CEylm
Genmmion
Mono⸗
lar
Harul
n
th
ALAr⸗
Acniſc

Cm

1

RWR

nl
incko li
lits n
eg en.

Ctrunkere

GCann fn
um ann

Clleſt.
ino)M
inr Ar i

oan.
ecrn.

oſnanbos
6 Rele
epenum:
rueche⸗
1 Vode
temm.
El.
Crronins
Nun N

e e
Msatfl

enn,e

Iei
lonunn
brndc

li

DE UNCTIONE ExTREMA. 615

extremæ unctionis. Prob. L. S. Jacobus in
Epiſt. jubet induci Presbyteros Eccleſiæ, qui
miniſterium hoc peragant. Quæ verba de
ſolis ſacerdotibus conſenſus Eccleſiæ Orien-
talis & Occidentalis, ac perpetua traditio PP.
& Conciliorum explicant. Ex quibus C. Flo-
rentinum in Decreto Eugenii, Miniſter, inquit,
ujus Sacramenti eſt ſacerdos. Er C. Tridenti-
num Seſs. I4. cap. 3. de Extr. Unct. declarat,
nomine Presbyterorum Eccleſiæ, eo loco, non
ætate Seniores aut primores in populo eſſe
intelligendos; ſed aut Epiſcopos, aut Sacerdo-
tes ab ipſis rite ordinatos per impoſitionem
manuum presbyterii. Et contrarium dicen-
tes, can. 4. damnat.
Prob. Il. Idem B. Jacobi nomen Presbyte-
ros, de ſacerdotibus accipi oportere, ſcribit
Innocentius I. in d. ad Decentium epiſt. & ad-
dit: Cæterum illud ſuperſiuum videmus adjeltum,
ut de Epiſcopo ambigatur, quod Presbyteris licere
non dubium eſt. 1totſum Confirmat S. Joannes
Chryſoſtomus art. I. hujus cap. laudatus. S.
Gregorius in Sacramentario miniſtros hujus
unctionis modo Presbyteros, modo Sacerdo-
tes vocat. Concilium Aquisgranenſe can. .

monet, curandum eſſe ſacerdoti, ne per ejus

negligentiam infirmus confeſſione, ſacerdota-
li oratione aur unctione ſacrati olei careat.
His adde alia Patrum & Conciliorum teſtimo-
nia art. I. adducta, quibus nonniſi Epiſcopi
aut Presbyteri ſive Sacerdotes ad Sacramemti
hujus miniſterium a B. jacobo deſignati fuiſſe
dicuntur. Q— 4 Dico

616 DE UNcCYIONE ExTREMA.

Dico I. Quamvis Sacramentum iſtud a
Presbyteris pluribus aut Epiſcopis adminiſtra-
ri Poſſit; ad ejus veritatem tamen vel unicus
eorum ſufficiet. Prob. I. pars. In Eccleſia Græ-
ca ſeptem ſacerdotes adhiberi ſolent ad S. un-
ctionem peragendam, ut conſtat ex Arcudio
L. 5. C. 3. & ex Simeone Theſſalonicenſi apud
Joan. Morinum ſub finem commentarii de Sa-
cram. Pœnit. Quin etiam in Eccleſia Latina
pPlures olim miniſtros ad S. unctionem confe-
rendam accerſitos fuiſſe, cognoſcimus ex I. Sa-
cramentorum Gregorii M. ubi præſcribitur,
infirmum tam a Pontifice, quam ab omnibus
Presbyteris benedici ad inungendum: ....
Multi enim ſacerdotes infirmos perungunt in quin-
ue ſenſus corporis. Eadem confirmant rituales
Tibri ſupra memorati. Eparchius Engoliſimen-
ſis in vita Caroli M. ſcribir, ipſum ab Epiſco-
Pis oleo Sancto inunctum ail an. 814. Ejuſ-
dem ſententiæ fuit S. Thomas I. 4. contra Gen-
tes. C. 73.
Vario autem ritu Sacramentum hoc a ſa- its
cerdotibus pluribus miniſtrabatur. Aliquan- , Euin
do alius oleum applicabat, altero formam pro- taluin
nuntiante, ut liber Sacramentorum S. Grego- mn l
rii, aliique rituales ſupra memorati innuunt. Watn.
Aliquando ſinguli ungebant easdem corporis neſin
Partes, & formam ungendo efferebant, prout ing
videre eſt in Codice Tiliano & Remigio Re-
menſi: quo in caſu non multiplex, ſed unum
erat Sacramentum ex plurium actioni-
bus reſultans. Aliquando ſacerdos duſiher
e aliud

N.

tumn il
8 Anite.
n elui
ceble.
ra.
er Muh

hcelint

Neiceh
eta larn
enn conte.
gerl.
nbiur,
Clnnnbus
: ,
1i
Pnintes
Ollnen-
rle
Nr⸗

1.
Aur.
Nno.
Cero⸗
D
Ctpot
lt ro
E

0
6

DE UNCTIONE ExTREMA. 617

aliud organum vel membrum ungebat, ut

Præcipiunt Euchologia Græcorum. Quam
methodum probat S. Thomas in 4. d. 23. q. I.

A. I. Q. 2.
Bo, II. part. Innocentius I. ep. c. Epiſco-

pum ad hoc ſufficere judicat. Alexander III.
c. OQaæſivit. De verb. ſign. ſacerdos uno, inquit,
Gk, erico, & ettam ſolus poteſt infirmum
ungere. Quare & Eugenius IV. in d. Decreto,
& C. Tridentinum can. 4. nup. cit. Sacerdotem
numero ſingulari dicunt miniſtrum eſſe hujus
Sacramenti. Denique ab uno ſacerdote admi-
niſtratum unctionis extr. Sacramentum fuiſſe,
novimus ex vita S. Eugenii, Ex Everhelmo
in vita S. Popponis, ex Prudentio Tricaſſino,
qui ſolus S. Mauram inunxit, ut ipſe in ejus vi-

ta conſignavit.

Ohj. I. cont. 1. concl. Nomen græcnm oα-
Eoreoρσ Guo lacohu utitur, ſignificat ſenio-
rem, virum ſpesctabilem, aut legatum; ergo
Per 13 Preshyteros, recte intelliguntur ætate
majores, aut primores in populo. N. W.
Conſ. Equidem aliquoties in Evangelio &
Actis Apoſtolorum vocabulum Preslyter ma-
giſtratum populi ſignificat: alias tamen ſem-
Per Actis eisdem & Epiſtolis canonicis, ſoli,
qui dignitate ſeu ordinatione ſua ad epiſcopa-
lem & ſacerdotalem gradum evecti ſunt, hoc
nomine appellantur. I. Pet. 5. v. I. Jeniores
.r αοναUοονοHvαι in vobis ſunt, obſecro, con-

Jenior 6. uumn ναερορα 29* eſtiß. B. Joan-
nes initio ſecundæ & tertiæ epiſtolæ ſcribit:

QA 5 Deniot

6I 8 DkkE UNCTIONE EXTREMA.
Senior ονττεονο Electe: ſenior (" ρορυ
re) Cajo. Quæ quidem lignificatio vel
maxime in hoc loco epiſtolæ S. Jacobi valet:
nam imprimis dicuntur Presbyteri Eccleſiæ:
Deinde jubentur precari & ungere in nomine
Domini: ac denique ipſorum precibus & un-
Ctioni promittitur remiſſio peccatorum, rele-
vatio & ſalus ægroti; quæ functiones non ſe-
nioribus ætate, ſed legitime vocatis Eccleſiæ
miniſtris conveniunt. Quodſi annis prove-
Giores intellexiſſet B. Jacobus, excluſiſſet ab
hoc ſacro miniſterio Epiſcopos & miniſtros
Eccleſiæ, quorum quidam tunc temporis ad-
huc juvenes ordinabantur, ut S. Timotheus,
I. Lim. A4. V. 12.
Inſt. I. V. Beda ad c. y. Jacobi ſcribit,
monendos eſſe infirmos, ut ſeniorum adjutorio
curari ſe meminerint. neque ad juniores minus-
que doctos cauſam ſuæ imbecillitatis referant; er-
go per Presbyteros intellexit ætate provectio-
res. N. M. Conſ. Verba Apoſtoli, Infirma-
tur quis in vohis? primo accepit moraliter,
pro infirmiatte animi alieno conſilio egentis,
cui ſanandæ non juvenes, ſed ſenes quæren-
di ſunt. Tum vero ad ſenſum literalem ver-
ſus, Innocentii I. reſcriptum ad Decentium
laudat, & in eadem verba, Infirmatur &.
inducat Presbyteros αρ. ait, Hoc &oσ Apoſtolos
feciſſe, & nunc Eccleſiæ conſuetudo tenet, ut in-
Frmi oleo conſecrato ungantur a Presyteris.
Inſt. 2. Idem Innocentius ep. cit. Oleo Cbriſmatis,
inquit, ab Epiſcopo confecto non ſolum H
15

emud
UwENA
rls
n Weſt
ſ, ol i

Crthhheme
Mo Nun: 1
E Iinend
Nohrr
86
and

lmn,

iin en.
nlfor
Prchine
n Nie
buokr
rumn K
nes on
Lcelt
ns we.
lcller d
Niniſtos
pors 1.
othen,

Lenbi,
ſummn
ſriner.
ienitz er
ele.
, Pfen
oren
. genh
en ſen⸗
lenret⸗
Cenihdun
Utue G
he
let,
feti.
Cee

n r.

DE UNCTIONE EXxTREMA. 619

bus, ſed omnibus uti Cbriſtianis licet, in ſua aut
Nuorum neceſſitatibus inungendo. Ergo præter
Presbyteros, Putavit, alios adhuc eſſe hujus
Sacramenti miniſtros: nam quæſierat Decen-
tius, an ſoli ſacerdotes eſſent S. unctionis mi-
niſtri? N. M. Conſ. Cum S. Jacobus jubeat
induci presbyteros, quæſtio tantum erat De-
centii, an ſoli ſacerdotes, Epiſcopis exclufis,
S. unctionem conferre poſſint? Multo magis
hoc munus Epiſcopo competere affirmat Inno-
centius. Tum vero ſubjungit, eodem oleo
per Epiſcopum conſecrato poſſe Chriſtianos
omnes tam ſeſe, quam alios infirmos inunge-
re, ſed hæc inunctio non erat ſacramentalis.
Exemplum ſimile nobis præbet uſus antiquus
& hodiernus fidelium, qui aqua ad conferen-
dum baptiſmmum conſecrata, aliisque rebus ab
Epiſcopo aut alio ſacerdote benedictis paſſim
utuntur ad levandos dolores, morbosque de-
pellendos. Ita quondam oleo iſto infirmo-
rum, ſine forma ſacramentali, ex ſola pieta-
te, non infirmos tantum ſe aut alios, ſed
energumenos etiam linebant. Ut de S. Ma-
cario narrat Palladius, Hiſtoriæ Lauſiacæ c.
20. de Eutychio Conſtantinopolitano Euſta-
thius Presbyter. Gregorius Turon. in vitis
PP. c. 12. n. 2. refert S. Martium Abbatem
quartanis, tertianisque febribus hoc oleo me-
deri ſolitum. S. Genovefa Virgo energume-
num ita curavit, ut Surius in ejus vita recen-
ſet.
Olj. II. cont. 2. concl. Apoſtolus ait: Indu-
cat

6Zo DE UNCTIONE ExNTREMA.

cat Preshyteros: orent ſuper eum, ungentes.
Ergo ex mente Jacobi unus Presbyter ad
miniſterium hujus Sacramenti non ſufficit. N.
MW. Conſ. Apoſtolus utitur phraſi ſolita S. Scri-
pturæ. Hebr. 1I1. dicitur: obturaverunt ora le-
onum, lapidati ſunt, ſecti ſunt: cum tamen ſo-
lus Daniel ora leonum obturaverit, ſolus Je-
remias lapidatus, ſolus Iſaias ex Prophetis ſe-
Ctus fuerit. Scribunt Matthæus & Marcus,
latrones de cruce maledixiſſe Chriſto, cum
tamen Lucas diſerte teſtetur, unum duntaxat
hoc feciſſe, ut obſervat Auguſtinus I. 3. de
Conſenſu Evangeliſt. c. 16. Chriſtus leproſis
mundandis dicit, Luc. 17. v. 14. Oſtendite vos
ſacerdotibus: cum tamen ſufficiat, uni ſe oſten-
diſſe ſacerdoti, Lev. 14. Vv. 2. Eſt ergo tan-
tum enallage numeri; ut cum dicimus, ora-
tione indefinita, ſolos Presbyteros poſſe ab-
ſolvere a peccatis: medicos accerſendos, quan-
do vis morbi ingruit. Nec enim unus multis
confitetur ſacerdotibus: & unus expertus me-
dicus ſufficit ad ægrotum curandum.
Ex hactenus dictis collige. Quilibet ſacerdos
valide adminiſtrat hoc Sacramentum: cum ad
id muneris ſufficiat ſola poteſtas ordinis. Hinc
urgente mortis periculo, & abſente proprio
Paſtore, quilibet Presbyter, etiam Religio-
ſus, Sacramentum hoc miniſtrare infirmo po-
teſt: ut contra Navarrum oſtendit Dom. Sotus:
& S. Carolus Borr. ſtatuit, ut abſente Paro-
cho, alius ſacerdos adminiſtrer. Quodſi Re-
ligtoſi alias in hoc ſe miniſterium ingeſſerint,
inci-

,gcell

Al
Vphrimn

Dwrne
Che

i

Oonesleno
Lvnmmnun
U Nrenin
Imnſurg
Uebu
Mmone
un 1
uie
nitn
Anne

1, n
kesht 4
ſſt ,
DInd
urnl.
ntame
l,
Opetel⸗
Mra
o, aum
Cuntaar
1 2. de
Eprols
Nreun
eoſen
gonr
, r.
d.
RCun⸗
Gns.
Nne.

ll,
(
Mne
ron
elo⸗.
mo o⸗
on
te e
eſ)

DE UNCTIONE EXxTREMA.

62 1

incidunt in excommunicationem ſoli Pontifici
rfeſervatam: cæteri Clerici id audentes gravi

tantum peccato ſe obſtringunt.

ARTICULUS V.

Quædam proprietates && affectiones Sacra-

mentt Extremkx« Unélionis.

D J. Extremæ unctionis Sacramentum
miniſtrari debet ſolis infirmis adultis pe-
riculose ægrotantibus. Ita S. Carolus Bor-
romæus in IV. Concilio Mediolanenſi tit. VI.
Conſtant hæs ex d. epiſtola jacobi: Infirmatur
Ges in vobis? oratio ſalvabit infirmum. Dein-
e declarat C. Tridentinum cap. 3. eſſe hanc
unctionem infirmis adhibendam: præſertim

