dum judicii voluntarii, art. 2. oſtendimus contra
Hæreticos; ergo requirit confeſſionem, qua pœ-
nitens ipſe ſit ſui accuſator, teſtis & reus: un-
de confeſſio eſt de eſſentia & intrinſeca ratione
hujus judicii. De pondere, inquit Innocentius I.
epiſt I. Cc. 7. &ſtimando delittorum, Sacerdotis eſt
udicare, attendendo ad confeſſtonem Degere, 4ad
etus

=

DN

Wen

ticte

Cmm
8 A
un
Eh
Ce
inli
AOe
tur
Nl
.
nmne
Nur
eloe

s
e⸗
10.
Irsle
ehan
Vllet
Uls
Eo.
0Oo
nN.
0S: Wn.
Tation
Lennibl
erate
ſton

DE PœNITENTIA. 23 1

Neius, ad lacrymas. S. Ambroſius epiſt. 3. ſcri-

bit, providum efle debere judicium Sacerdo-
tale, nec debere Sacerdotem populi peccata
comedere, i. e. remittere, ſine prævia confeſ-
ſione ſincera: cibus enim, inquit, Sacerdotis eſt
peccatorum veiniſſo.
II. Contritione ad peccatorum remiſſionem
opus eſſe, ſupra ſatis demonſtravimus, ubi de
PCnitentiæ neceſſitate actum fuir. Et docet
Leo X. in bulla contra Lutherum art. I5. Item
Concilia Colonienſe, Moguntinum & Seno-
nenſe, & Catechiſinus Pii V. in doctrina de hoc
Sacramento. Ac ratio ipſa declarat: nuda enim
peccatorum ſuorum recitatio vel eſt ſtulta &
turpis jactantia de malo, vel hiſtorica præteri-
torum criminum narratio: ut ergo ſit legitima
ſui accuſatio, quæ veniam obtineat, ex dolo-=
re, ac deteſtatione proficiſci, hisque pœnitudi-
nis actibus informari & honeſtari debet. Se-
cundum illud z. Esdræ 9. v. F. Convenerunt filii
Irael in jejunio, & in ſacxeis, & buimus ſuper eos,
&& confitebantur peccata ſua.
III. Demum ad integritatem judicii pœna
reo inflicta pertinet in vindictam criminis: igi-
tur ſatisfactio aliquo modo eſt pars Sacramenti,
cum & ipſa effectum peculiarem ex opere ope-
rato Præſtet, ut alias explicabimus.
Partes haſce omnes paucis comprehendunt
S. Cyprianus ſerm. de Lapfis ſœæpe laudato: ac
primum contritionem & confeſſionem: Apud
Sacerdotes dolenter & ſimpliciter conntentur: Dein
ſatisfactionem: Salutarem medelam parvis licet &
P 4 modi-

932 DEPCNITENTIA.
modicis vulneribus exquirunt. Et S. Jo. Chryſo⸗
ſtomus ſerm. de Pœnitentia tomo 5. poſt homi-
lias decem de Pœnitentia: In corde ipſius contri-
Zio et, in ore confeſſo, in opere tota humilitas.
HMæc eſt perfecta & frulctifera pœnitentia. Et S.
Auguſtinus in illud Pſ. 146. Qui ſanat contritos
corde. Sanat, inquit, contrios corde, ſanat
confitentes, ſanat ſe ipſos punientes.

Dico III. Actus quidam alii male ab Hære-

ticis partes pœnitentiæ dicuntur. Prob. per
partes., I. Apoſtolus 2. Cor. 7. V. I0. terrores
iſtos a pœnitentia diſtinguit dicens: Quæ ſecun-
dum Heum triſtitig eſt, pœnitentiam in ſalutem ſta-
bilem operatur. Ubi per triſtitiam non intelligit
dolorem & afflictionem animi quæ actus ſunt
Pœnitentiæ eliciti; ſed moleſtiam, timorem ac
pudorem, quæ excitabantur ex objurgatione
illa acri & minis, quibus Apoſtolus in priore
epiſtola in ipſos fuerat invectus. Hinc paulo an-
te, CGaudeo, inquit, non quia contriſtati eſtis, ſed
quia oontriſtatt eſtig ad pœnitentiam. Quaſi dice-
Tet, non gandeo de triſtitia, gaudeo de fructu,
qui eſt pœnitentia.
Deinde pœnitentia eſt actus ſalutaris, ut te-
ſtatur Apoſtolus: at terrores tales ex minis le-
gis incuſſi ſalutares eſſe non poſſunt, cum ſint

actus mere naturales, præcedunt enim fidem,

ut Lutherani volunt.
Denique ne fides quidem eſt pars pœniten-
tiæ; ergo multo minus terrores iſti conſcien-
tiæ, qui ex Lutheranorum ſententia fidem præ-
eunt. Et quamvis a Concilio Trident. ſeſſ. 6.

cap.

4

GUt
on
unnn.
Ne.
16
nn

Hre
ores
r.
nſo.
dlat
6 nn
emnar
tone
hiole
Woc.
dde⸗

1 le.
lole⸗
ſor

demm,

Nrnlen
olet
Getapre
t.

„7
6

DE PNITENTIA. 233
Cap. 6. timor ex juſtitiæ divinæ fide obortus ad
Pœnitentiam & juſtificationem dicatur diſpone-
re, differt tamen a pœnitentia, ſicut fides &
ſpes, quæ ibidem diſpoſitionibus accenſentur.
II. Neque fides in partem pœnitentiæ ad-
mitti poteſt. Nam S. Scriptura fidem a pœni-
tentia de induſtria diſcernit Marci I. v. 15. Pæ-
nitentiam agite, & oredite Evangelio. Act. 20.
V. 21. 1 eſicfcans gudaæis atque Gentilibus in Deum
peœnitentiam & fidem in Dominum noſtrum Jeſum
Cbriſtum.
Jonæ c. 3. v. 5. Crediderunt Winivitæ in Deum:
&ν Predicaverunt jejunium, & induti ſunt ſaccis.
Igitur cum fides ſit principium pœnitentiæ, &
actus cujusliber ſalutaris, diſtingui illam neceſ-
ſe eſt a pœnitentia.
Patres item omnes quotquot de pœnitentia
ſeripſerunt, numquam illam actum fidei eſſe
dixerunt, ſed contritione, confeſſione, & ſui-
met afflictatione definierunt.
III. Errant etiam molles Lutherani, quan-
do omnes actiones bonas, quæ juſtificationem
conſequuntur, inter partes pœnitentiæ referunt.
Nam etſi omnia opera hominis juſti ad ſatisfa-
ciendum pro peccatis conducere de ſe queant:
multa tamen, quæ non animo reparandi offen-
ſas Deo illatas, & expiandi reatus reſiduos præ-
ſtantur, ſed alio ex fine bono fiunt, actus pœ-
nitentiæ nequeunt appellari.
IV. Pœnitentiæ partes non ſunt mortifica-
tio & vivificatio, hoc eſt, refrænatio vitioſarum
affectionum, & pium ſtudium bene operandi,

P 5 quæ

234 DE PœNITENTIA.
quæ in reconciliatione incoantur, ac deinde to-
ta vita perficiuntur, ut Calvinus & Beza vole-
bant. Prob. Pœnitentia Præit juſtificationem
tanquam via & diſpoſitio ad hanc; ut S. Scri-
ptura docet pluribus locis, præſertim Act. 2.
v. 38. Pœnitentiam agite, & bbaptizetur unusquis-
que veſtrum in nomine glheſu in remiſſionem pecca-
torum, & accipietis donum Spiritus Santcti. Act. 3.
v. 19. Pœnitemini, & comvertimini, ut deleantur
becsata veſtra. At vero Calvinus oſtendit, pœ-
nitentlam iſtam, quæ ſit mortificatio & vivifi-
catio, fructum eſie fidei juſtificantis; non ergo
talis eſt pœnitentia, qualem in Scriptura Sacra
legimus. Conf. Pœnitentia non eſt niſi pec-
catorum, nam Juſti non indigent pœnitentia, ut
Chriſtus Luc. 15. v. 7. inquit: atqui vitioſarum
affectionum mortificatio, & pium bene operan-
di ſtudium, actiones ſunt communes omnibug
hominibus juſtis, eisque prorſus neceſſariæ; er-
go vivificatio iſta & mortificatio non ſunt par-
tes ponitentiæ.
Obj. I. Si pænitens per ſuos actus eriam pro-
ducit gratiam Sacramenti, ergo non ſolus Sa-
cerdos eſt miniſter Sacramenti Pœnitentiæ. Be.
M. Seq. Solus Sacerdos nomine Chriſti tamquam
Judex cauſam pœnitentis cognoſcit, ac decidif.
Nuspiam vero reus aut accuſator dicuntur ad-
miniſtrare juſtitiam.
Inſt. I. Illud proprie & unice eſt Sacramen-
tum, quod confertur a miniſtro: ut conſtat in-
duétione Baptiſmi & reliquorum Sacramento-
rum: atqui ſola abſolutio tribuitur a miniſtro;
ergo

ſke
Ee⸗
venn
.
et
Nfe⸗
Monen
pa.
ego
N
Uhe.
MM,I
ſran
ennn.
bos
ejel⸗
.

D 60
s ⸗
. N.
G
eCll.
A.

ctaen
oln

DE PœNITENTIA. 235

ergo hæc erit ſola Sacramentum Peænitentiæ.
N. oum S. Th. a. I. & 2. Diſt. M. Illud unice eſt
Sacramentum, quod confertur a miniſtro, in
Sacramentis quæ habent corporalem materiam
C. in iis quæ habent actus humanos pro mate-
ria N. Talia Sacramenta ſunt Pœnitentia & Ma-
trimonium, quæ habent effectum correſpon-
dentem humanis actibus: & ſunt ex eſſentia ſua
judicium & contractus, ubi actus humani a ſuſ-
cipiente neceſſario ſuppeditantur, & nomine
materiæ & elementi largius acceptorum intelli-
guntur, quibus viciſſim formam ut Sacramen-
ti complementum adjicit miniſter. In eœteris
vero Sacramentis materiam & formam ſimul
miniſter ſolus exhibet.
Inſt. 2. Tota hujus Sacramenti vis ſita eſt
in clavibus: atqui hæ non ſunt penes pœni-
tentem, ſed penes ſolum Sacerdortem; ergo ad
effectum Sacramenti non poſſunt concurrere
actus pœnitentis. . D. Maj. Sacramenti hujus
vis tota abſolute ſita eſt in clavibus N. tota i. e.
Præcipua vis ſita eſt in elavibus C. Viſt. etiam
Conſ. Actus pœnitentis ſeorſim ſecundum ſe non
concurrunt ad Sacramenti effectum C. actus
Peœnitentis prout ſubſtant abſolutioni non con-
currunt ad effectum Sacramenti N. Sicut me-
dicus dicitur conficere medicamenta, & ſanare
ægrotum, licet hie aliquid materiæ conferat:
ita quamvis pœnitens adtus, quos ipſe produ-

cit tanquam Sacramenti materiam exhibeat, Sa-

cerdos tamen moraliter tantum Sacramentum
ſua abſolutione conferre cenſetur.
E.

236 DE PœNITENTIA.

Inſt. 3 Dolor & Confeſſio non pertinent a
ſubſtantiam judicii; ergo neque ſunt partes Sa-
cramenti, quod per modum judicii eſt inſtitu-
tum. W. Diſt. Antec. Non pertinent ad ſub-
ſtantiam judicii ſecundum ſe talis C. non perti-
nent ad ſubſtantiam judicii reconciliativi, quale
Chriſtus inſtituit N. In cauſis civilibus & cri-
minalibus nihil refert, utrum reus crimen aut
debitum fateatur an non: utrum debitum aut
peœnam libens an invitus ſolvat, modo, cauſa
cognita, legitime fuerit damnatus: allus item eſt
accuſator, reus alius. Econtra pœnitentia ad
redintegrandam cum Deo amicitiam ex natura
ſua tendit. Quam ob rem Act. 20. V. 21. vo-
catur Pœnitentia in Deum: & c. 26. v. 20. Ccon-
jungitur cum converſione ad Deum: & Eze-
chielis 18. & 33. ejus finis dicitur juſtificatio &
reconciliatio: ac ſæpe comparatur actioni, qua
liberi cum parentibus, ſervi cum dominis, &
uxores cum maritis in gratiam redeunt: ubi er-
ratorum confeſſionem, deteſtationem & depre--
cationem, cum ſatisfaciendi voluntate requiri na-
turæ inſtinctus nos docet. Ad udices, inquit pro
Ligario Tullius, ſie agi ſolet; non fecit, non co-
gitavit, falſi leſtes, fictum erimen: adparentem au-
tem, erravi, temere feci, pœnitet, ad clementiam
zuam confugio, delicti venianm: poſco, ut ignoſcas, oro.
In hac ergo ſacramentali actione confeſſionis
perceptio, prout eſſentialiter in accuſatione
comprehenſa, eſt pars materiæ; & ſatisfactio-
nis injunctio eſt pars formæ, quatenus ſare
. i0

ltte
tns
Allin.
nilo.
nt.
ti
M
men
uma
, C
lemet
Cnn N
rr
21, .
40, C.
&Lee
to
l
ns,
We
nbeen
lllie
ove⸗
,MA.
man⸗
ertion
ſn ) Ul
echon
ellnie
ichen
nli

DEz PœNITENTIA. 237
Ctio ipſa eſt materia. Aſt interrogatio pœniten-
tis habet ſe ſicut examen prævium in judiciis.
Inſt. 4. Et Florentinum & Tridentinum
Concilia actus pœnitentis non vocant mate-
riam; ſed quaſi materiam; ergo non videntur
eſſe revera Sacramenti Pœnitentiæ materia. Ke-
ſpondent I. aliqui N. Conſ. & dicunt, ideo a Con-
ciliis actus poœnitentis quaſßt materiam appellari,
quia tota Sacramentalis materia non eſt propria,
ſed per analogiam ſic nuncupatur. Verum hæc
ratio omnibus communis eſt, quorum tamen
rem formæ ſubjectam Concilia abſolute mate-
riam vocant. Neque ullius Sacramenti forma a
Conciliis quaſi forma dicitur; cum tamen om-
nium Sacramentorum formæ nomen hoc ad ana-
logiam formarum naturalium ſortiantur. Igitur
N. II. Diſt. Antec. Actus pœnitentis appellantur
quaſßi muteria, quod illi non eo modo, quo in
Sacramentis eſt materia, ſint proprie mate-
ria Pœnitentiæ Sacramenti N. quod non con-
ſtent ex aliquo elemento ſeu corpore ſenſibili,
ſicut eſt in Sacramentis aliis C. In Sacramen-
tis cæteris, ſicut in compoſitis artificialibus, ma-
teria proxima conſiſtit in uſu alicujus corporis
ſenſibilis, ideo ei nomen ſimpliciter tribuitur.
Aſt in pœnitentia nec mareria proxima, nec re-
mota ſenſibile quoddam corpus eſt. Quamvis
autem ob rationem iſtam pœnitentis actus qua-
ſi materia appellentur: nihilominus in hoc Sa-
cramento munus ac ratio materiæ æ&qquè ſerva-
tur, ac in ſex aliis, in quibus ſubjecti ſignifica-
tio imperfecta ac minus determinata per formam
ſuper-

238 DE PœNITENTIA.
ſupervenientem plane determinatur. Quapro-
Ppter etiam Concil. Trident. caput 3. Seſſ. I4. ità
coneludit: Atque bæc de partibus hujus Savramen-
ti &. Gnodus tradens &.
Oj. II. Et ſubſtantia & effectus Sacramenti
Pœnitentiæ ſine ſatisfactione conſiſtunt: ergo
hæc non eſt pars illius. G. Diſt. Antec. Sine ſatisfa-
ctione conſiſtunt Sacramenti ſubſtantia integra
& effectus omnis N. conſiſtunt Sacramenti ſub-
ſtantia & effectus præœcipui C. Diſt. etiam Conſ.
Ergo ſatisfactio non eſt Sacramenti pars integra-
lis præcipua C. nullo modo eſt pars integralis
materiæ Sacramenti N. Sicut corpus, materia
hominis, componitur ex capite, corde, manibus,
edibus, & cæteris membris tanquam partibus
integrantibus: quarum tamen aliquæ ſint præci-
puæ & quaſi eſſentiales animanti, ut cor, caput;
pectus, &c., quia ſine his primariis partibus eſ⸗
ſentia hominis nullo modo conſiſteret: ita ſe ha-
bent contritio & confeſſio, ſine quibus nec ma-
teria Sacramenti componi poteſt, nec abſolutio
impendi. Aliæ partes integrantes ſunt ſecunda-
riæ, ſine quibus rei eſſentia eſſe quidem poteſt,
ſed mutila & imperfecta: cujusmodi ſunt ma-
nus, pedes, oculi &c. in corpore humano; &
ſatisfactio in pœnitentiæ Sacramento.
Inſt. I. Luc. 3. v. 8. ſatisfactio dicitur fru-
&tas poœnitentie: ergo nequit eſſe ejus pars. He.
Diſt. Ant. Dicitur fructus pæœnitentiæ virtutis C.
Sacramenti N. Virtus pœnitentiæ cum ſit ha-
bitus ſimplex, non componitur ex partibus:
actus tamen tres habet, quorum prior mmicthut
e

en
H /

D 6

260

rt
tt
lunng.

Atef
e
Finrt
Vli
1.
ege.
Es
,Mlert
unbn
vnbu
nrei
c
P
aeh
Eleen
lChn
kunt⸗
oth
0rn.
md

un
ts. .
Viruun⸗

DE PNITENTIA. 239

eſt contritio; duo externi ſunt confeſſio & ſa-
tisfactio. Qui quidem actus externi a S. Scri-
Prura fructus pœnitentiæ vocantur.
Inſt. 2. Satisfactio prout eſt in voto & pro-
poſito pœnitentis, ſub ſenſus non cadit: prout
autem re ipſa exercetur, tum demum exiſtit,
cum actio ſacramentalis, confeſſio & abſolutio
dudum prærteriit. Ergo ſatisfactio nequit pars
elle Sacramenti. N. LDiſt. I. part. Ant. Satis-
factio ſub ſenſus non cadit, prout eſt in voto
Pœnitentis C. Prout a Sacerdote injungitur, &
a pœnitente admittitur N. Diſt. etiam partem
alteramn. Satisfactio re ipſa exercetur, cum præ-
teriit ſacramentalis actio quoad eſſentiam C.
dum præteriit adtio ſacramentalis quoad inte-
gritatem N.
Inſt. 3. Partes materiales, etiam integrales,
ſupponuntur formæ, ut ex Sacramentis aliis
conſtat, quorum partes materiales vel non di=
ſtinguuntur, vel ſi deſtinguuntur, unicuique
Parti materiæ reſpondet pars formæ. Atqui ſa=
tisfactio reapſe Præſtita formam ſequitur; ergo
non eſt pars materialis pœnitentiæ H. D. M.
Partes mareriales primariæ, ſine quibus com-
Poſitum conſiſtere non poteſt, ſupponuntur
formæ C. Partes integrantes ſecundariæ N.
Diſerimen patet in naturalibus compoſitis hete=
rogeneis: nam in matris utero cor & partes in=
tegrantes præcipuæ primum formantur; poſtea
vero membra reliqua, tanquam integrantes par-
tes ſecundariæ ac non elſlentiales accreſcunt.
Neque in Sacramentis omnibus quoad Partium
Ungu-

240 DE Pœ&NITENTIA.

ſingularum ordinem & conjunctionem ſimilitu-
do exacta hic exigi debet, ſunt enim illa res quæ-
dam morales vel quaſi artificiales, quarum una-
quæque fere diverſum modum habet compo-
ſitionis. Quamquam in argumento præſenti
ſententia etiam, quam fert Sacerdos Judex a
Chriſto delegatus, dupliciter accipiatur, & qui-
dem eſſentialiter, cum a crimine & Pœnis æternis
abſolvit; integraliter autem, quando ſatisfactio-
nem temporaneam jubet, tamquam partem Sa-
cramenti integrantem. Quæ profecto ſatisfa-
ctio opere ipio poſtmodum exhibita ſignifica-
tionem ſacramentalem, & efficaciam quamdam
ex opere operato habet, tum quod illam dolor
de peccatis voto & propoſito continebat; tum
etiam quod Sacramentali formæ moraliter con-
necteretur.
Olj. II. S. Auguſtinus Sacramentum Pœ-
nitentiæ appellat manuum impoſitionem: &
Concilium Carthaginenſe IV. Can. 78. ait: Pœ-
nitentes, qui in infirmitate Viaticum acceperint
Euchariſtiæ, non ſe oredant abſolutos, ſine manus
impoſitione, ſi ſupervixerint. Ergo pars Sacra-
menti Pœnitentiæ eſt iſte ritus incurrens in ocu-
los, ut moveat corda, quemadmodum Melanch-
thon ſcribit art. 13. Apolog. Conf. Auguſt. H.
M. Conſ. Etſi olim in Eccleſia fuerit uſitata, &
hodiedum ſit, nec niſi impie a Wicleffo deri-
deatur manuum impoſitio in Sacramenti hujus
adminiſtratione: numquam tamen credebatur
ad peccatorum abſolutionem eſſe necefſaria.
Quas enim Scriptura Sacra manuum impoſitio⸗
nies

nn
un
Rir

.

lnin
ee
n.

„
kenn
eekr
ſtoti.
Wler.
Mnden
ndl
tlen
C.

nN.
ine
in
cen
ſeunt
15 Gent⸗
, Al⸗
Cnchr.
H
rn,d
o
otiby
gecehe
e

DE PœNITENTIA. 241
nes meminit, vel curationes grotorum pro-
digioſas concernunt, vel parvulorum benedi-
ctiones Marc. 10. v. 16. vel adminiſtrationem
Sacramentorum Confirmationis & Ordinis.
Concilium Carthaginenſe publice pœniten-
tes, qui in mortis periculo privatim abſolveban-
tur, jubet, ſi reconvaluerint, in tertium pœni-
tentiæ gradum reverti, ubi Epiſcopus & Olerus
ipſis tempore jejuniorum proſtratis manus im-
ponebant, non quidem abſolvendo Peccatis,
led pro ipſis orando, aut eos Eccleſiæ reconci-
liando, ut abſoluto pœnitentiæ tempore fiebat.
Ex haétenus diſputatis
Colliges I. Sacramentum pœnitentiæ non
per ipſum genus ſigni, ſed per rem ſenſibilem
formalitati ſigni ſubjectam recte definiri: Compo-
Iitum morale conſtans ex actibus pœnitentir, & verbis
Saucerdotis, inſtitutum ad ſignißcandam & conferen-
dam gratiam remiſſvain peccati poſt aptiſinum com-
miſſi. Si vero res ſenſibilis in ſuas Partes diſtincta;
ad modum rerum artificialium definiatur, erit

Confeſſio legitime in foro pœnitentic Jacta, S abſolu-

ione judicis ſacri ſirmata. Ubi perperam abſo-
lutio pro genere poneretur: hoc enim cum ra-
tionem habeat materiæ, melius per partem ma-
terialem explicatur. H
II. Durandus d. 14. J. 3. contendit, Sacra-
mentum hoc potius dici debere Abſolutionis;
quam confeſſionis, eo quod illa ſit forma, præ-
cipua pars compoſiti. Sed contrarium ex hac
ratione videtur ſequi: nam quia materia magis
nobis nota eſt, ab hac Sacramenta cœtera dac
. 1

242 DE PœNITENTIA.

ſim ſua nomina acceperunt; ut Baptiſimus, Chri-
ſina, unctio extrema &c. Quin etiam a Patri-
bus ritus iſte utplurimum audit Sacramentum
reconciliationis, Homologeſis, Exomologefis, quod
latine Confeſſio ſonat: quare etiam hodie vul-
go Sacramentum pœnitentiæ ſeu confeſſionis

nuncupatur.

ARTICULUS V.
Quam ſit neceſſarium pœnitentiæ Saxramenum 5

Ota. Qui ex Hæreticis Sacramentum peœni-
tentiæ aliud a baptiſino divinitus inſtitutum
eſſe inficiantur, conſequenter ejus neceſſitatem
negant: nam ſi tale remedium a Chriſto ordi-
patum non fuiſſet, potuiſſent Chriſtiani a pec-
catis poſt baptiſina contractis per actus virtutis
pœnitentiæ æque expurgari, ac olim in lege
antiqua.
uæritur ergo nune ſolum, an poſtquam
Chriſtus hoc Sacramentum pœnitentiæ inſtituit,
medium iſtud Chriſtianis omnibus peccato le-
thali obſtrictis ita ſimpliciter ſit neceſſarium, ut
ſine illo re aut voto ſuſeepto, ſalutem conſequi
non poſſint? Et quamvis Catholici omnes fa-
teantur, illud ex præcepto Eccleſiaſtico neceſ-
ſarium eſſe: videntur tamen quidam e Scho-
laſticis antiquis ac recentioribus, quos infra no-
minabimus, negare, hoc idem Sacramentum
eſſe ex Chriſti inſtitutione medium a baptiſino
graviter lapſis, ad ſalutem plane neceſſarium.

Certe

nuch
en
K
od
Men
lcki

den
nnumn
elknen
orl.
dpee
nns
EE

DE PœNITENTIA- 243

Certe Scotus in 4. d. 17. q. un. 5. in iſta qua.
Rione. Gabriel, Medina & Cajetanus putant,
ejusmodi neceſſitatem ex illo loco Jo. 20. v. 22.
non colligi.
Dico. Sacramentum pœnitentiæ neceſſarium
plane medium eſt ex Chriſti inſtitutione ad've-
niam peccatorum lethalium poſt baptiſma admiſ-

ſorum obtinendam.

Prob. I. Chriſtus Mat. 16. v. 19. & c. 18. v. 18.
& Joan. 20. v. 22. dum ait Apoſtolis, Accipite
Spiritum S., quorum remiſeritis peccata &c. conſti-
tuit Sacerdotes judices peccatorum mortalium,
committendo ipfis claves regni cælorum, cum
Poteſtate ligandi & ſolvendi, remittendi pec-
cata & retinendi: atqui ſi fideles ſine ipſorum
miniſterio poſſent cælum intrare, ſolvi a pec-
catis, eorumque remiſſionem obtinere, fruſtra
& joculariter poteſtas talis Sacerdotibus com-

milla fuiſſet; ſic enim nemini poſſent peccata

ar
eli
Non .
nuny
eui
es 1r.
0 ecel⸗
S Gh⸗
Aae
enn
Merne

16

retinere, h. e. negare, aut differre abſolutio-
nem ab eis. Ergo judicium Sacerdotum, ſeu,
quod idem eſt, pœnitentiæ Sacramentum, ex
Chriſti inſtirutione eſt ſimpliciter neceſſarium
ad remiſſionem peccatorum lethalium a bapti-
ſino admiſſorum. Hoc argumento utitur Con-
cilium Tridentinum ſeſſ. 14. cap. 5. Et pridem
ante S. Auguſtinus eodem argumento uſus ho-
mil. 49. & 50. Agite, inquit, gucſo penitentiam,
Oualis agitur in Rccleſia. MWemo ſibi dicat: ooculte
ago, apud Deum ago. Ergo ſine cauſa dictum eſt,
guc ſolveritis in terra, ſoluta erunt in cœlo: ergo
ſine cauſa ſunt claves datæ Eecleſiæ Dei5 fruſtra-
2 mus

244 DEPGNITENTIA.

mus Evangeliun, fruſtramus verba Cbriſti. Vi-
delicet ſi aliunde aditus in domum pateat, fru-
ſtra uni claves crederentur.
Prob. Il. Teſtimoniis Patrum ſupra art. I.
& 2. recitatis: quibus aliqua hic pro auctario
ſubjicimus. Origenes I. 3. Periarchon. c. r. cir-

ca medium: Qut non ria- inquit, ſuorum pec-

catorum cognoverit mola, ac proprii oris confeſſto-
ne prodiderit, is abſolvi non poterit. Baſilius M. in
id Pſ. 32. Miſericordia Domini plena eſt terra, di-
cit, Deum velle remittere peccatum, ſi tamen
contritio & confeſſio adſit. Idem regula 288.
ex brevioribus, Neceſſario, inquit, s peccata
aperiri debent, quibus oredita eſt diſpenſatio myſte-
riorum Dei. Idem habet in epiſt. 15. ad Am-
philochium cap. 73.
S. Leo epiſt. 91. ad Theodorum Forojulien-
ſem Epiſc. Multiplex, inquit, miſericordia Dei
1ta lapſibus ſubvenit humanis, ut non ſolum per ba-
pitiſini gratiam, ſed etiam per boœnitentiæ medicinam
ſpes veniæ veparetur ernæ; & quii regenerationis
onum violaſſent, proprio ſe udicio condemnantes
ad remiſſionem eriminum pervenirent, ſic divinæ
homnitatis præſidiis ordinatis, ut indulgentia Dei ſine
ſuphlicationibus Sacerdotum ete obtineri. Me-
diator enim Dei & bominum homo C. J. hbanc Ec-
cleſiæ præpoſitis &c. ut in fin. art. 2.: Si ergo ſine

Sacerdotum ſupplicatione venia peccatorum

obtineri nequeat, ſupplicatio iſta ſive abſolutio
Sacerdotum jure divino neceſſaria erit.

Prob. II. Si lex adeo difficilis confitendi
peccata etiam maxime propudioſa, eſſet inſti-

tuta

N
1.
.

Etnan

Ule
Uin
alen

l ſt

Ait

Un,
nelt
n
Afß⸗
eN
,G
en
.
ent
tonmte
A

Olen.
ne
nri
fedeu
Cnn
N.
unr
eho 1
cc
D
l.
cont
G⸗

DE PGœNITENTIA. 245
tuta ab homine, vel non fuiſſet admiſſa præci-
pue a potentioribus, vel deſuetudine abrogata
fuiſſet, ut etiam legibus Apoſtolicis contigit,
vel ſaltem aliqui ejus veniam interdum ſeu diſ-
penſationem impetraſſent. Atqui horum nihil
umquam eveniſſe recordamur. Igitur evidens
ſignum eſt, divina autoritate illam ab Apoſto-
lis Eccleſiæ fuiſſe commendatam; quemadmo-
dum de hujuscemodi ritibus & præceptis do-
cet S. Auguſtinus I. 4. de Bapt. contra Donati-
ſtas c. 24.
Confirm. Minutius Felix Tertulliano coæ-
vus, in Octavio Scribit, Chriſtianos ab Ethni-
cis riſu exceptos fuiſſe, quaſi adorarent virilia
Sacerdotum, eo quod ad horum genua provo-
luti peccata confiterentur.
Clj. I. Multa poſſunt dari media utilia ſeu
ſufficientia ad eumdem finem, quamvis nullum
eorum ſimpliciter ſit neceſſarium; ergo ex eo
quod Chriſtus judicium Sacerdotum tamquam
utile ac ſufficiens ad peccatorum remiſſionem
inſtituerit, non legitime coneluſerunt Patres
Tridentini, illud eſſe neeeſſarium. . Diſt. Conſ.
Si ex eo ſolum, quod Sacerdotes a Chriſto in-
ſtituti ſint judices, Patres Tridentini collige-
bant, judicium hoc eſſe medium neceſſarium
ad remiſſionem peccatorum, non legitime con-
cluſerunt C. cum ex eo, quod tales ſint judi-
ces, ad quos pertineat remiſſionis aut retentio-
nis peccatorum ſententiam pronuntiare, judicii
hujus neceftſitatem Patres collegerint, non legi-
time concluſerunt N. Si confeſlio non efler

Q3 neceſ-

246 DE PœNITENTIA.

neceſſaria, ſed voluntaria dumtaxat, Sacerde-
tes remittere quidem peccata poſſent, retinere
non poſſent. Ad exercitium ergo utriusque
hujus adtus opus eſt, ut fideles teneantur uti
hoc medio tamquam neceſſario ad peccatorum
remiſſionem. Nam cum Mat. 16. V. 19. Sacer-
dotibus creditæ ſint claves regni cælorum, hoc
Peccatori ſine clavium actu patere nequit: hoc
enim ſub clave clauſum eſſe dicitur, quod ſine
clave non poteſt aperiri; ſecundum illud Apoc.
3. v. 7. Qui habet clavem David: qui aperit, &
nemo claudit: elaudit, & nemo aperit.
Inſt. I. Sola pœnitentis contritione remittun-
tur peccata, quin illa Sacerdos retinere poſſit;
ergo ex poteſtate retinendi non colligitur, pœ-
nitentiæ Sacramentum eſſe medium neceſſarium
ad peccatorum remiſſionem. B. Diſt. Antec.
Sola Pœnitentis contritione remittuntur peccata
abſolute N. ea conditione, ut judicio iſti ma-
neat adhuc obnoxius C. Semper manet obli-
gatus huic tribunali, ut in eo ſententiam abſo-
Iutionis aut retentionis excipiat. Nam licer in
dato caſu peccata quoag culpam non retinean-
tur; nihilominus quoad obligationem confiten-
di retinentun a Chriſto, cujus inſtitutio & lex
nondum eſt impleta. Unde ſequitur, Sacra-
mentum iſtud re aut voto ſuſcipiendum me-
dium eſſe neceſſarium ad peccatorum remiſ-
ſionem.
Inſt. 2. Secundum hactenus dicta, videmur
Petere principium: præſumimus enim neceſſi-
tatem confitendi peccata; & ex hac neeſiirete
infe⸗

dort
) lei,
nh
eru
t
n t
et
lod
Apoe
1,

indn
eſolt
M

Cinun

Atii
ne

r.

Nen
nd
mloe!
ennenr
Cuie.
98S
tr⸗
uin G.
kenl

n ee⸗
ſoch

DE PGNITENTIA. 247

inferimus, manere obligationem confitendi pec-
catum etiam contritione perfecta jam deletum.
N. M. Aſſumpt. &α ejus probat. Cum Sacerdoti-
bus poteſtas univerſe & generatim commiſſa ſit
in omnia peccata mortalia, neceſſe eſt, ut poſ-
ſit circa omnia effleaciter exerceri: atqui non,
Poſſet exerceri ullo modo circa peccata per con-
tritionem remiſſa, niſi maneret ſaltem obligatio
illa confitendi; ergo ex illa poteſtate optime
colligimus & neceſſitatem Sacramenti, & obli-
gationem confitendi.
Inſt. 3. Secundum etymologiam 23 retinere,

non ſolum ſignificat non remittere, ſed præ-

cipue ſignificat actum poſitivum ligandi: ex po-
ſitiva autem hac ſignificatione hoc ſolum con-
ficitur, ſolutum aut ligatum manere, quem Sa-
cerdos ſolverit aut ligaverit; quodſi hoc Sacer-
dos non fecerit, alia via peccatorem ſolvi poſſe
aut ligari. Ita Janſenius in Concordia c. 147. H.
Diſt. Ant. Verbum retinere, non accipitur tan-
tum negative, ſed ſignificat præcipue actum po-
ſitivum ligandi, ſi referatur immediate ad ipfas
culpas N. in nonnullis aliis actibus & objleétis C.
Sicut verbum remittendi, ita etiam verbum re-
tinendi, in materia præſenti, ad culpas potif-
ſimum refertur: culpæ autem non poſſunt di-
recte per actionem poſitivam retineri. Sane
Cyrillus, Euthymius, Rupertus aliique Patres
antiqui retentionem illam per negationem ve-
niæ explicarunt. Quamquam judieium ipſum,
quo quis indignus abſolutione cenſetur, actus
ſit poſitivus, & Pro ſententiæ retentionis,
4 Ut

248⁸ DE PœNITENTIA.

ut Tridentinum loquitur. Actus autem iſte po⸗
ſitivus adhuc firmat noſtram conſecutionem: ſi
enimsacerdotes jus habent ferendi hoc judieium,
remittendi & retinendi peccata pro cauſæ meri-
tis, neceſſe eſt, ut pœnitentes ſe ſe illis ſiſtant.
lſt. 4. Ex eo quod Sacerdos retinere ve-
nialia poſſit, negando eorum veniam indiſpoſi-
tis, non infertur, Sacramentum pœnitentiæ
eſſe medium neceſſarium ad remiſſionem pec-
catorum obtinendam; ergo neque ex poteſtate
retinendi peccata mortalia non diſpoſitis ad re-
cipiendam abſolutionem non infertur legitime
neceſſitas abſoluta Sacramenti pœnitentiæ lapſis
in peccata gravia. H. M. Conſ. Non eſt par ra-
tio. Nam ſi, retento peccato mortali, clavis
non erret, vere culpa manet; quodſi etiam cla-
vis forte erraverit, manet ſemper obligatio pro-
curandi abſolutionem in foro illo. Econtra Sa-
cerdos peccati venialis abſolutionem negans re-
tinet illud tantum ſecundum quid, h. e. ut Sa-
cramentaliter non abſolvatur; non autem ne-
ceſſario deinceps foro illi ſubjiciatur.
Iuſt. 5. Remiſſio peccatorum, de qua Joan.
20., intelligi non poreſt, niſi ſuppoſita volun-
taria ſubjectione peccatoris; ergo neque reten-
tio peccatorum intelligi poteſt, niſi voluntarie
Peccator ſe Sacerdoti ſubjecerit. Ergo Sacer-
dos ea ſolum retinere peccata poteſt, quorum
ſe pœnitens accuſare voluerit, non vero ea quæ
noluerit aperire. Ergo ex utraque hac pote-
ſtate non concluditur, confeſſionem eſſe me-
dium neceſſarium ad peccatorum remiſſionem
impe-

nln
Wen.
D
e
Ultene
n er
Melkae
A re
Nine
e
lor
,
mch.
n.
in.
Gnt⸗
e Wd
Men t.

Mln.

eleel⸗
lorere
et
Coru.
eld
Me
delen
le

DEPGNITENTIA. 249

impetrandam. W. Diſt. Antec. hoc eſt, Sacer-
dos non poteſt remittere peccatum, cujus ſe
Pœnitens non accuſaverit C. Quaſi pœnitenti
arbitrarium ſit peccata ſua reticere, aut aliquo-
rum tantum ſe accuſare, queis a Sacerdote ſol-
vatur, & peccatorum ſilentio preſſorum ve-
niam aliunde conſequi M. Antec. & tres ejus con-

ſecutiones. Rem iſtam Chriſtus non permiſit li-

beræ voluntati peccantium, neque ait, Acci-
pite poteſtatem remittendi && retinendi peccata, quæ
ipſi peceatores voluerint; ſed ſimpliciter, vemit-
tendi & retinendi peccata. Igitur adjecta illa li-
mitatio detrahit verbis Chriſti, & poteſtati mi-
niſtrorum, quorum judicio & arbitrio cauſæ
iſteæ fuerunt creditæ. Deinde ſi liberum cui-
que ſit nolle judicari a Sacerdote de peccatorum
remiſſione vel retentione, ergo pœnitens, cui
Peccati confeſſi abſolutio negata fuit, ejus-
dem veniam aliunde ſine nova confeſſione &
Sacerdotum ôpera, per contritionem v. g. ob-
tinere poterit, ſicut fere in ſimili caſu peccato-
rum venialium poſſet evenire: nec enim facta
ſemel confeſſio obligationem illi addidit, nec
Sacerdos, utpote functus officio, addere eam
Ppoſſet. Igitur ut retinendi poteſtas ſit efficax,
Oportet, illam ſimpliciter & abſolute cadere in
peccata, & inde intelligi obligationem confitendi
& ſubjiciendi peccata abſolute huic poteſtati,
non vero cum conditione ſi confiteri illa pec-
catori libuerit. .
Quamquam enim hæc clavium una eadem-
que ſit poteſtas, primario in gratiam pœniten-
(Q 5 tium

250 DE PENITENTIA.
tium & peccatorum remiſſionem ordinata; quia
tamen etiam in favorem divinæ cauſæ ſeu juſti-

tiæ inſtituta fuit, juxta cap. S. & can. I5. ſel. 14.

C. Trid., vis retinendi evaſit ſuo modo coactiva
ad caſtigandum & vindicandum delicta: requi-
rit ergo aliquam neceſſitatem ex parte rei; cum-
que in hoc foro externa violentia locum non
habeat, oportet ut coactio fiat per obligationem
Præcepti, quo non ea ſolum peccata elavibus
ſubmittantur, quorum ſe reus voluerit accuſare,
alias poteſtas in hunc finem eſſet valde inefficax;
ſed abſolute omnia ad injurias Dei vindicandas.
Ex quibus apparet, cur neceſſitas Sacramenti
hujus magis ex actu retinendi, quam remit-
tendi peccata colligatur.
Obj. II. Chriſtus conſtituit etiam Sacerdo-
tes judices peccatorum venialium, non tamen
ex eo legitime infertur, judicium eorum eſſe
medium neceſſarium ad remiſſionem peccato-
rum: ergo neque eſt bona illatio Patrum Tri-
dentinorum pro neceſſitate Sacramenti Peœni-
rentiæ, quia Sacerdotes Chriſtus conſtituit Ju-
dices omnium peccatorum. B. Diſt. Ant. Chri-
ſtus conſtituit Sacerdotes Judices peccatorum
venialium, ad illa eodem modo remittenda &
retinenda, quo remittunt ac retinent morta-
lia N. ad venialia quidem remittenda; non au-
tem ſimpliciter retinenda C. Poteſtas retinen-
di non ita proprie ac ſimpliciter extenditur ad
venialia peccata, ſicut ad mortalia. Concilii au-
tem argumentum non tam ducitur ex poreſta-
B te ju-

F
,
AnN

er

lcuun
nli
1
leiz
NeNINI
Oont
Ohnd
Celline
eltcan.
Cnds.
Cuweni
Plenie

erco
tamen
n Ne
ecl⸗
Cun
übor
Aiur
/O.
nun
ecz.
Portt⸗
O.
keinnen
achror
“

DE PGœNITENTIA. 25v 1

te judicandi abſolute, quam ex poteſtate judi-
candi cum facultate remittendi peccata.
Inſt. Verba Chriſti ſimplicia ſunt, & quoad
utramque partem indefinite & indiſtinéte cadunt
in peccata: ergo vel ſub utroque membro ve-
nialia peccata comprehenduntur, vel ſub neu-
tro. H. Diſt. Ant... Indiſtincte cadunt in pec-
cata, ita tamen ut ipſorum ſenſus peccatis utris-
que accommodari debeat modo illis proportio-
nato C. ut par omnino ſit utrorumque ratio tam
quoad remiſſionem, quam quoad retentionem
N. Poteſtas remittendi conſecutione quadam a
mortalibus ad venialia deducitur. Nam ſi vir-
tus clavium ſufficit ad tollendam injuriam ſim-
Pliciter & ad amovendum impedimentum, quod
nobis adlitum in cœlos perpetuo præcludit: quan-
10 magis ſufficiet ad amovendum impedimen-
tum temporaneum venialis culpæ, injuriæ ſecun-
dum quid, cujus venia in hac vita facilior eſt &
in purgatorio amicis dari ſolet. E diverſo quod
Peccata venialia ſint tantum injuriæ ſecundum
quid, quod nemini cœlum occludant, ſed ſint
tantum impedimenta temporalia ab ingreſſu in
cœlum, quæ in purgatorio auferri queunt, non
Potuit ad iſta æque extendi poteſtas retinendi,

atque ſe extendit ad peccata mortalia. Quam-

Vis ergo verba Chriſti ſimplicia & uniformia eſſe
videantur, quia tamen in ipſo nomine, peccata,
analogia latet, exigunt plane, ut eum propor-
tione ad ea, quæ ſub ſe continent, applicentur
juxta materiæ capacitatem.

.

252 DE PœNITENTIA.
Olj. I. Juxta Gratianum Cauſa 33. J. 3.

duæ erant inter Viros ſapientes & religioſos opi-
niones de confeſſionis neceſſitate. Ergo libera
tunc fuit, nec divino jure præcepta. N. Diſt
Ant. Juxta Gratianum duæ erant opiniones in
