viſcere. Ita Scotus in 4. d. 22. q. I. a. 2. Ma-

giſter, Albertus, Richardus, Cabriel d. 15.

Quibus accedunt Suareſius & plures alii.

Dice

124 DE P NITENTIA.

Dico I. Opera bona peecato mortificata, de-
nuo per pœnitentiam reviviſcunt; Hæc ſen-
tentia adeo certa eſt; ut contrarium vel ſit er-
roneum, vel temerarium, imo multis videatur
hæreticum. =
Prob. I. Ezechiel. 33. v. 12. ait Deus, lIn-
pietas impii non nocebit ei, in quacumque die con-
verſus fuerit: Noceret autem plurimum, ſi
opera bona omnino extingueret.
Cum Deus Joélis 2. Iiraelitas ad peœniten-
tiam horrarus fuiſſet, hunc pœnitentiæ fructum
v. 25. ipfis proponit: Keddam vobis annos, quos
comedit locuſta, bruchus & rubigo, & eruca, i. e.
Præteritarum actionum bonarum mercedem
vobis reſtituam, ut exponit Hieronymus &
Gloſſa in hunc locum
Ad Galatas, c. 3. V. 4. ſcribit Apoſtolus:
Tuanta paſſz eſtis ſine cauſa?“ ſi tamen ſine cauſa-
ait nimirum Galatarum ærumnas, quas ante
Pro Chriſto pertulerant, non fore inanes &
gratuitas, modo a Judaiſmo, in quem prola-
Pſi erant, reſipuerint. In quem locum S. Hie-
ronymus, Quicunque, ait, ob dem Chriſti labo-
ravit, && poſtea lapſus fuerit in peccatum, ſicut
Priora dicitur paſſus fuiſje ſine cauſa, dum peceat: ſic
rurſus non perdet ea, ſi ad priſtinam fidem, && ad
antiquum ſtudium revertatur. =
Eodem ſpecétant adhortationes Apoſtoli ad
Hebræos c. 6. v. 9. Confidimus autem de volis me-
lora o viciniora ſaluti, tametſt ita loquimur.
Won enim injuſtus eſt Deus, ut obliviſcatur operis
veſiri & dilectionis, quam oſtendiſtis in nomine ip-

Iiuls

1,
6 ſen
ſ er.
harur

N.
Aecr.
n, l

Olren.
tumn
,gtan
hlee
teeden
n

lolus:
ller
S
nes
l
noNe⸗
1, n
ii
G l

Ol A
Uois n
uimt
nr en
lntſe⸗
4

DE PGNITENTIA. 125
ſius, qui miniſtraſtis Sanctig. Teſtimonium iſtud
de reſuſcitandis operibus mortificatis intelligunt
Ambroſius, Anſelmus, Theophylactus, S. Tho-
mas: imo ipſum Concil. Trident. Seſſ. 6 c. 16.
non ſolum innocentes jubet verbis Apoſtoli I.
Cor. 15. v. 58. incitarle. Eſtote abundantes in
opere Domini ſemper, ſcientes, quod labor veſter
non eſt inanis in Domino: ſed etiam erigi pœni-
tentes ejusdem Apoſtoli ſententia: Won enim
eſt injuſtus Meus.
Prob. II. Idem Concilium I. c. & Can. 32.
ad hoc ut opera noſtra ſint meritoria, & præ-
mium ſuum re ipſa conſequantur, tres condi-
tiones requirirz I. ut ſint opera hominis juſti-
ficati. 2. Ut facta fuerint in Deo, i e. per auxi-
lium divinæ gratiæ. 3. Ut homo in gratiæ ſta-
tu ex hac vita decedat. Atqui hæ conditiones
omnes habentur, quando juſtus præſtitis bo-
nis operibus in peccatum lapſus, per Pœniten-
tiam reſurgit, & in Dei gratia decedit; ergo
ejus opera priora manent meritoria, & præ-
mium ſuum obtinent.
In quam ſententiam B. Ambrofius. I. I. in
Lucam num. 33. Vide, inquit, quam bonus Deus,
&& facilis indulgere peccatis: non ſolum ablata reſti-
zuit, ſed etiain inſperata concedit. Et Chryſoſto-
mus in dictum locum c. 3. ad Calatas ſcribit,
peccatorem prius ſuis actionibus bonis non fru-
ſtra laboraſſe, ſi deſiſtat a malo, & ad Deum
per pœnitentiam revertatur. Eadem pluribus
inculcat epiſt. 5. ad Theodorum lapſum: Et
legun-

126 DE PGNITENTIA.

leguntur inter opera S. Auguſtini l. de vera &
falla pœnitentia c. I4.
Dico Il. Merita mortificata reviviſcunt ad
totum præmium efſſentiale proprium, & con-
ſequenter ad totam gratiam ſanctificantem &
virtutes prius habitas: non vero ad accidenta-
le tantum præmium, aut ad ſubſtantiale indi-
ſtinctum realiter ab eo, quod debetur contri-
tioni, qua homo a peccato reſurgit.
Prob. I. Accidentale etiam ejusmodi gau-
dium percipiunt Beati de bonis operibus for-
maliter mortuis, h. e. in ſtatu peccati exerci-
tis: hiſce enim ſepe de congruo acceperunt
auxilia gratiæ conducentia ad Peſurgendum e
ſtatu lethalis peccati, & ad obtinendum finem
ſuum ultimum. Atqui nemo dixerit, ejusmo-
di opera mortua reviviſcere; ergo reviviſcentia
bonorum operum non ſatis explicatur per præ-
mium illud accidentale ex ipſis percipiendum.

Prob. Il. Opinio de reddendo tantum præ-

mio realiter indiſtincto ab illo, quod actui per-
fectæ pœnitentiæ tribuitur, reviviſcentiam me-
ritorum tot argumentis operoſe ſtabilitam pla-
ne convellit ac ſubruit. Nam ſi nihil antiquæ
gratiæ Per merita priora comparatæ, re ipfſa
ad jiciatur illi, quæ contritionis conatui reſpon-
der, nec majoris gloriæ gradum poœnitens in-
tuitu veterum meritorum accipiat; tota revivi-
ſcentia meritorum in titulum ſine re atque in
denominationem extrinſecam deſinit; dum gra-
dus quatuer gratiæ & gloriæ novæ pœnitentiæ
eoriceſſi, iidem omnino intuitu præcedentium
meri-

1

e

r 1
an.
IIVE
lee.
le int
COR

i gen
5s for.
eetet
Genn
ame
nffen
.
Piennn
tumpre.
Ape
umne
am.
Mlle

1e

pon⸗
ensin
terci⸗
ullei
Gage
rnlen
celenn

DEPGNITENTIA. 127

meritorum conferuntur. Non ergo ſervabitur
juſtitia diſtributiva præcipiens, ut habenti plu-
ra merita, pro ipſorum dignitate, gloria am-
plior, tanquam juſtitiæ corona rependarur:
nocebit impietas impio iterum converſo: non
revertentur anni, quos comedit locuſta & bru-
chus: obliviſcetur operis boni Deus: revera
ſine cauſay ſeu fruſtra, tanta paſſus eſt peccator
pœnitens, quando adhuc juſtus multa, Dei
gratia, tulit ac fecit: denique frigida nimium
foret adhortatio, qua ex Tridenuini juſſu ex-
citandi ſunt peccatores reſipiſcentes ad ſtrenuam
bonorum operum exercitationem; fili, ſe illis
operibus, quæ in Deo facta ſunt, divinæ legi
pro hujus vitæ ſtatu ſatisfeciſſe, & vitam æter-
nam olim, ſi in gratia deceflerint, conſequen-
dam promeruiſſte.
Prob. WI., Præmium efſtſentiale proprium
meritorum eſt certus ac determinatus gloriz
gradus, ad quem a Deo acceptantur ſub con-
ditione ſimplicis deceſſus in gratia; ergo quam-
diu homo in gratia decedere poteſt, merita vim
ſuam ad præmium eſſentiale proprium retinent,
a peccato ſubſequente non imminutam: ergo
Peccato remiſſo, vis illa tota reviviſeit, ac pro-
in merita ad totum præmium eflentiale pro-
Prium reviviſeunt. .
CQCum vero graria aneliſſeans proportiona-
ta huic præmio ordinarie ſit inſeparabilis ab eo-
dem, tanquam cauſa ipfius; conſectarium pla-
ne eſt, ſimul expergiſci jus ad totam hanc gra-
tiam, eamque una cum comitatu individuo vir-
tutum

128 DEPG&NITENTIA.
tutum extemplo reſtitui, ne promiſſiones divi-
næ nuper argumento recitatæ inanes eſſe vi-
deantur.
Hæc & alia argumenta evincunt etiam, re-
dire gratias ſine noſtris meritis per Sacramenta
obtentas.
Obhjj. I. contra I. Coneluſ. Peccata priora per
Pœnitentiam & juſtificationem vere ita abolen-
tur & extinguuntur, ut non reviviſcant aut re-
deant per peccata ſubſequentia: ergo merita per
peccatum ſubſequens eriam ita abolentur & ex-
tinguuntur. B. M. Conſ. Inter peccatum & bo-
num meritum non eſt par ratio. Nam I. bo-
na opera Deo placent & perpetuo accepta ipfi
manent, quia ſunft dona Dei, ipſi prœcipue tri-
buenda, quod ipfo inſtigante & adjuvante fiant,

qui pronior eſt ad miſerendum, quam ad pu-

niendum. Ita Scotus. 2. Actiones bonæ vim
habent a Chriſti meritis, quæ ſemper ſünt gra-
ta & accepta coram Deo Patre: at Chriſti gra-
tia plus valet, quam peccatum; ergo ſi pecca-
tum mortificat merita, multo magis Ohriſſi me-
ritum & gratia exſuſcitabit merita mortificata.
Hoc argumentum S. Bonaventuræ eſt. 3. Ipſa
Chriſti merita, exhibita quidem olim pro no-
bis, cimn in peccato eſſemus, ſêmper tamen in
divina acceptatione manent, & quotidie effe-
tum ſuum ſortiugtur, quando a peceate re-
ſurgimus: ergo in eadem Dei aeceptatione ma-
nebunt noſtræ bonæ actiones in ſtatu gratiæ fa-
ctæ, & vim ac dignitatem ſuam omnem ex Chri-

ſi meritis ſortiteæ. Quod exemplo baptiſini

decla-

ele

“S

.
i
ſe.

8 le.
WN

e
bolen
gutre.
lapet
Kex⸗
Kdo.
I.o
Dgil
Meltl.
efany
pn.
N
N .
thüge
lee
lice
Irttene
1l
10 nd⸗.
men I
heee
“
Obenn
genkt
den
;

DE PœNITENTIA. 129

declaratur, qui, licet cum obice ſumptus, ma-
net tamen in divino conſpectu aceeptus tan-
quam opus Chriſti, & obice remoto effectum
ſuum obtinet.
Inſt. I. Principium ſupernaturalis vitæ cari-
tas per peccatum deficit, ac interdum etiam fi-
des; ergo merita bona ſimul cum caritate ex-
tinguuntur & emoriuntur, ac nihilo magis re-
viviſcunt, quamopera bona formaliter mortua:
a privatione enim non datur regreſſus ad habi-
tum. Ne. IWW. Conſ. Licet principium ſupernatu-
ralis vitæ caritas extinguatur peccato; quia ta-
men primitiva ac præcipua bonorum merito-
rum origo Chriſtus, qui tamquam caput in
membra, & tamquam vitis in palmites in ope-
ra Pietatis influxir, perpetuo vivit: eadem bo-
na opera manent in acceptatione divina, quous-
que poteſt homo ad gratiæ vitam reſurgere,
h. e. usque ad ultimum vitæ ejus momentum;
quæ proinde, cum peccat, non annihilantur, nec
emoriuntur, nec ſunt opera mortua, ſed me-
lius dicuntur ſopiri & mortificari. Habent enim
ſe adinſtar plantarum & arborum, quæ aſperæ
hiemis algore compreſiæ & coëreitæ, ne folia,
flores & fructus proferant, id poſtmodum præ-
ſtabunt adſpirante aura tepiciore, quam ſpon-
ſa, Cant. 4. V. 16. invitat: Veni auſter, perfla
bortum meum, & fluant aromata dlius. Ut do-=
cet S. Auguſtinus in Pſ. 125. Quapropter in
hiſce operibus meritoriis non eſt vitæ privatio
Proprie, ſed impedimentum, quo minus in
actum ſecundum prodeant, quod amoto obice
1 ſtatim

Du PüNITENTIA.

ſtatim præſtabunt. Econtra actiones formaliter
mortuæ id numquam poſſunt, quod gratiæ

vita numquam vixerint.
Inſt. 2. Deus Ezech. 18. v. 24. ait: &i juſtus
Jecerit iniquitatem, omnes jusſtitiæ ejus, quas fece-
rat, non recordabuntur. Ergo merita priora
non reviviſeunt. H. M. Conſ. Loquitur Deus
de eo qui non reſipiſcit: mox enim ſubjicit:
In prævaricatione & in peccato ſuo morietur. EKx
quo theſis noſtra firmatur: nam ut talis ſe habet,
ac ſi numquam boni aliquid fecerit: ita ad fru-
gem reverſus ſe habet perinde arque ſi num-
quam peccaſſet: ait enim Deus v. 22. Omnium
iniquitatum ejus, quas operatus eſt, non recor-
dabor.
Inſt. 3. Virginitas, teſte Hieronymo, re-
parari non poteſt: quod idem dicendum de pri-
ma innocentia; ergo non omnia Dei dona per
Peœnitentiam reviviicunt. . Diſt. Antec Vir-
ginitas & innocentia recuperari non poſſunt,
ſecundum ſubſtantiam, & ſecundum ſùum eſſe
formale N. ſecundum eſſe ſuum materiale,
quod ei ex obliquo accidit, reparari non poſ-
ſunt C. Formale virginitatis eſt propoſitum
ſervandæ caſtimoniæ, & abſtinendi ab omni
oblectarione venerea: materiale vero eſt inte-
ritas corporis, expers omnis voluntariæ dele-
ationis venereæ, qua pudoris integritas vio-
letur. Gloria iſta ſemel amiſſa recuperari ne-
quit: fieri enim non poteſt, ur qui corruptio-
nem talem admiſit, corruptus non fuerit. Id
quod etiam de innocentia dici debet, quæ M
Cculla⸗

ulte
atie

Mur
hfee.
Pine
Dens
bio
“
haben
Afiu.
Duum-
önntun

eol⸗

, e⸗
Gepri
nper
V.
W,
umene
Glere,
Non po.
Poliun
ofwnl
Kimte⸗
eele⸗
is vo⸗
erari e
Ortuptre
getit.
qux

DEz PœNTTENTIA 131
chliaris virtus non eſt, ſed ſolum immunitas
ab omni lethali peccato. Ex modo dictis de
virginitaté, liquet, quomodo Adamo pœni-

tenti juſtitia originalis rota fuerit reddita ſecun-

dum rectum & entitatem, quæ eſt gratia San-
Rificans; non item quoad obliquum, ſeu quo-
ad felicitatem illam, qua inferior appetitus ſu-
periori perfecte ſubjiciebatur.
Obj. M. Apoſtolus Heb. 6. v. 10. loquitur
tantum de operibus vivis hominum extſiſten-
tium in ſtatu gratiæ, non vero de operibus mor-
tificatis per peccatum: ergo ex illo Pauli teſti-
monio non rite colligitur merita morrificata re-
viviſcere. Antecedens conſtat: hortatur enim
Hebræos ad perfectionem, eosque deterret a
peccatis, difficultate reſurgendi propoſita, ſi
poſt tanta Dei beneficia laberentur: ergo loqui-
tur ad eos qui nondum peccaverant, nam ait, qui
miniſtraſtis & miniſtratis, in tempore præſenti,
in quo erant expertes peccati, ne miniſtratio-
nes ipſorum ſint opera mortua. ꝶ&. M. Anter.
Ad probat. Diſt. Conſ. Loquitur ad aliquos, qui
nondum peccaverant C. loquitur ad omnes qui
nondum peccaverant N. Apoſtolus ad totam
Hebræoraum Eccleſiam ſcribit, atque eos qui-
dem qui poſt acceptam baptiſini gratiam lapſi
non erant, hortatur ad perfectionem & perſe-
verantiam: lapſos vero in ſpem erigit, pollici-
tus, non ſolum fore ut Deus præſentia juſto-
rum opera compenſet, verum etiam memorem

fore præteritorum, quæ ipfi aliquando fece-

runt, eaque remuneraturum, ſi per Pœniten-
I 2 tiam

132 DE PœNITENTIA.

tiam a peccatis reſurgant. Scripfſiſſe vero Pau-
lum ad Hebræos, qui poſt juſtificationem &
multa bona opera rurſus in peccatum lapſi ſunt,
patet ex dicto capite, in cujus initio inſinuatur,
ipſos, defectu ſufficientis inſtructionis, putaſle,
in lege Chriſti, adinſtar ritus Moſaici, plura
eſſe lavacra ad abluenda peccata: unde remiſ-
ſiores in caritate facti facilius peccabant: ut
Apoſtolus in progreſſu capitis compararet eos
terræ producenti ſpinas & tribulos.
Inſi. Quod merita mortificata reviviſcant,
miſericordiæ divinæ eſt adſcribendum: S. Pau-
lus autem dicto c. 6. juſtitiam adducit; ergo
tantum loquitur de operibus nondum mortifi-
catis. F. Diſt. Antec. Effectus hic adſeriben-
dus eſt miſericordiæ ſoli N. parti etiam juſtitiæ
C. Solius miſericordiæ effectus eſt, quod Deus
peccatorem excitet ad pœnitendum, & quod
Pœnitentem juſtificet: item quod ad gloriam
olim propter bona opera tribuendam non re-
quirat continuam in ſtatu gratiæ perſeverantiam;
poterat enim hoc exigere: ſicut ad meritum in
actu ſecundo opus eſt acceptatione divina ad
hunc effectum, cum Deus aliis nominibus no-
ſtras actiones exigere poſlit. Poſitis autem
hiſce beneficiis merita habent eumdem effectum,
quem habuiſſent, ſi mortificata non fuiſſent:
atqui prius exigebant gratiam & gloriam ex ju-
ſtitia, quæ Deum inter & homines intercedit.
Deinde ſi meritorum reviviſcentia eſſet opus
ſolius miſericordiæ, non diceretur ab Apoſto-
lo Deus injuſtus fore, ſi præmium illis negaret:
gedque

lunt,
Dau⸗
ege
Hottkr⸗
enben⸗
lite
IDens
god
Yotmm
WEe⸗
Erunrum
etumin
Pſin
us no⸗
Cuteth
Eeucnn
ſaßlecn:
e
ercel
Eet O
Mpoft
8 neglit
Nile

DE PGNITENTIA. 133

neque ſi operibus reſuſeitattis proportionatum
præmium retribueret, hoc jam conferret pro-
pter ipſa merita, ſed ex mero ſuo beneplacito.
Ergo revera non reviviſcerent merita in ratione
meriti.
Ohj. III. cont. 2. concl. Merita mortificata re-
viviſcere ad gaudium accidentale dumtaxat, &
ad ſolam gratiam fervori caritatis juſtificantis
reſpondentem, quæ ſimul etiam detur intuitu
meritorum præcedentium, adeo aperte a S.
Thoma traditur q. 89. a. 5. ad 3., ut Suarez ipſe
exiſtimet, eum in partem alteram trahi non
poſſe. . W. Aſſert. Sotus hanc Banneſiüi ſen-
tentiam, ait, eſſe falſiſſimam, Ledesma erro-

neam: queis cenſuris præſtantiſſimi Thomiſta-

rum illam non perſtringerent, ſi Sancti Thomæ
eſſe judicaſſent. S. Thomas autem ibidem in

concluſione & ad I. aperte docet, opera bona

per peccatum non aboleri, ſed adhuc manere
in acceptatione Dei; impediri tamen, ne ſint
efficacia ad perducendum hominem in vitam
æternam: ſublato tamen peccati impedimento
per remiſſionem, recuperare efficaciam ad per-
ducendum eum, qui illa fecit, in vitam æter-
nam, Deumque implere illud, quod opera illa
merebantur. Atqui opera bona non ſolum me-
rebantur gaudium accidentale, ſed præmium
ſubſtantiale proprium, habebantque efficaciam
perducendi hominem ad vitam æternam per
gratiam ſanctificantem propriam, & in menſu-
ra gratiæ ſanctificantis præmio illi determinato
reipondentem. Ergo juxta eamdem S. Tho-
. 1 3 mæ

134 DE PœNITENTIA.

mæ docttinam, merita reviviſcunt ad præmium
eſſentiale, proprium & totale.
Quid Suareſius de mente S. Thomæ ſenſe-
rit, ipſe commentario in dictum art. 5. ad 3.
declarat his verbis: Ineredibile videtur, hoc
Jenſiſes D. Tlomam, quia directe repugnat cum
coneluſione & ratione corporis articuli. .. Meque
etiam veriſimile eſt, per vitam æternam ſolum præ-
mium acoldentale intellexiſſe: neque effcacia meri-
orum alia ot, quam conſecutio præmii illis debiti.
Præterquam quod doctrina illa in ſe valde falſa eſt,
& parum conſentanea doctrinæ ejusden: D. Thomæ
in aliis loci6. Et præſertim notandus eſt locus in
guodl. 5. 4. 12. a. I.; dicit enim, aureolam Jemper
Præſupponere auream, & ideo qui non meretur au-
ream, id eſt, præmium eſſentiale, non mereri au-
reolam, id esz, præmium accidentale: quod intelligit
non tantum reſpecta eJusdem ſubjecti, ſed etiam re-
Wectu ejusdem operis: nam hine concludit, eum, qui
docet propter vanam gloriam, quia non meretur au-
ream, neque aureolam mereri. Ex quo ulterius infert,
quamvis poſtea illius peccati pœnitentiam agat, non
vecuperare aureolam: quia pœnitentia, inquit, reſti-
Zuit homini præmia prius babita, non tamen ea quæ
non habuit, niſi in quantum motus ipſe contritionis eſt
meritorius. Pœnitentia ergo ex mente D. Z omæ, re-
Nituit non tantum præmium accidentale, ſedetiam eſ-
ſentiale, &, ſi hoc non veſtitueret, neque illud confer-
ret : quia ſteut a principio non potuit quis mereri au-
veolam ſine aurea, ita nec poſtea potefi vivificare me-
ritum ad aureolam, ſi non poteſt ad auream: eſt
enim eadem utriusque ratio, ſcilicet, quia aureola
præ-

mium

enle.
A3.
.
ntn
lle.
e.
nri.
lin
Hlone
bolgin
onhre
lr.
Mial⸗
loer
ln K⸗
Uunten
gennon⸗
ſainenn
,
, .
IAl
unreh
einne,
Ceoffe⸗
nereni
fanen
eam:
i /,

DE PGœNITENTIA. 135

præſupponit auream, ſicut comparativus poßitivum.
Et paulo inferius: Fateor, inquit, me non ſatis
intelligere, quid D. Thomas in hac ſolutione ſilbi
voluerit. Et libentius dicerem, non ſatis accurate
hie reſpondiſſe, quam propter unum verbum, quod
excidere ſolet in ſolutione unius argumenti, ſentex-
tiam aliquam improbabilem, && altis principiis eus
repugnantem, illi imponere. Hactenus Suareſius.
Iuſt. I. Præmium a Principe pluribus no-
minibus collatum cenſetur majus eſſe: v. g. co-
rona ob plures victorias impoſita militi; ergo
etiam majus præmium erit gratia & gloria col-
lata ex meritis præcedentibus & prælente con-
tritione. Be. Diſt. Antec. Si ſit præmium mere
morale, cujusmodi ſunt ſigna honorum C. ſi
ſit præmium reale, phyſicum N. Cum ho-
nor ſit alienæ excellentiæ æſtimatio, hujus au-
tem æſtimationis declaratio dicatur honorifica-
tio, æſtimationem illam unico ſigno maj'orem
vel minorem poſſumus teſtari. E diverſo rea-
lia præmia plura & majora non niſi mercedis
pactæ multiplicatione & incremento exhiben-
tur: nam 4 Rex militi delinquenti placatus,
etiam reſidua priorum annorum ſtipendia re-
pendere promiſerit, non ſatisfaciet promiſſis,
ſequentis anni ſtipendia etiam tirulo priorum
numerando: neque acquieſceret operarius, ſi
uno tantum nummo pro hodierno labore de-
bito, volueris priorum etiam dierum labores
compenſare. Sicut ſiquis pœna uni peccato re-
ſpondente afficeretur nomine plurium, non
cenſendus hic eſſet, pœna pluribus digna plecti.
14 Wiſt.

136 DE PœNITENTIA.
Inſt. 2. Juſto eadem gloria datur nomine
mercedis & hæreditatis: ergo poreſt idem præ-
mium ex pluribus nominibus rependi. Be. Diſt.
Conſ. Poteſt idem præmium ex pluribus nomi-
nibus rependi, ſi remunerationum tituli ſint di-
verſæ rationis eadem actione neceſſario com-
prehenſi C. ſi ſint tituli reales ejusdem rationis
ob diverſas actiones rependendi præmium N.
Quælibet juſti bona actio neceſſario continet
titulos mercedis & hæreditatis: at nomen mer-
cedis multiplex uti actiones plures requirit, ita
Præmium etiam peculiare atque ab alterius
actionis ſimilis præmio re ipſa diſtinctum, aut
ſaltem ſecundum ſe præſtantius, cujusmodi eſt
habitus gratiæ & viſio Dei intenſior.
Inſt. 3. Omnibus Ohriſti meritis non datum
fuit præmium, niſi quod ſingulis adæquate debe-
batur; ergo pluribus noſtris actionibus bonis po-
teſt idem præmium ex titulis pluribus conferri.
Ve. M. Confeq. Actiones Chriſti ſingulæ fuerunt
Pretii infiniti: ergo non porerat aliud præmium
ab eo quod uni datum fuit, cæteris reddi;
Quamquam nulla ſeorſim Chriſti actio erat in
actu ſecundo meritoria ullius præmii: eo quod
illarum omnes, ut morte ſolum conſummatas,
Chriſtus una Patri ita jubenti obtulerit.
OQOhlj. I. Juxta C. Trid. ſeſſ. 6. c. 7. pœnitens
recipit gratiam ſuæ diſpoſitioni reſpondentem:
ergo cum diſpoſitione languidiore non poreſt
recipi gratia intenſior ante peccatum acquiſita.
W. Explic. Juxta Trident. pœnitens recipit diſ-
Poſitioni præſenti reſpondentem gratiam, dus

mine
orx.
N
ni.
d.
.
lionss
n N

Ntinet .

mer-
tyiti
erlas
,

chel

um
ebe-
.
Rkert,
rrunt
elniuen
jedli
erar in
vglod
Cnlis,

etitens
enten.
Cgolle
bt -
an,
1

DE PGNITENTIA. 37
in juſtificatione per ſe infunditur C. quæ infun-
ditur per accidens N. Contritio eſt cauſa gra-
tiæ, quæ per ſe & ratione præſentis juſtiſta⸗
tionis infunditur, & pœnitentiæ fervori tam-
quam diſpoſitioni exæquatur. Aſt intuitu gra-
tiæ ob merita ſuſcitata quaſi poſtliminio re-
verſæ, contritio non eſt proprie diſpoſitio,

multo minus cauſa illius, ſed tantum conditio,

qua impedimentum ſeu peccatum amovetur:
Inſt. I. Sacramenti efficacia major vel mi-
nor, pro pœnitentis diſpoſitione reviviſcit; er-
go etiam efficacia meritorum antecedentium.
. M. Conſ. Sacramentum nihil antehac effe-
cerat, ſed incipit demum ad ſubjecti diſpofi-
tionem vim ſuam exerere: actiones autem bo-
næ antea jam ſuum præmium meritæ & adeptæ
fuerant, quod eis in juſtificatione reſtituitur.
Inſt. 2. Si reſtituitur pœnitenti omnis gratia
prius obtenta, ergo præſtat peccare, & pœni-
tere, quam non peccare; eo quod pœnitens a
lapſu ditior reſurgat. N. M. ſeq. &* ezus cauſalem.
In ſtatu juſtitie nemo diu perſeverat, qui ſe
actionibus bonis aſſidue non exercet: ergo ſem-
per augetur meritum, & intenditur gratia, dum
interea in peccatorfe, extinéta gratia, quæ ante
acquiſivit merita ſopiuntur. Gratis autem aſ-
ſumunt Thomiſtæ, quod actus boni remiſſio-
res non intendant gratiam.
Inſt. 3. Academia Pariſienſis merito damna-
vit hane propoſitionem: Deus ſemper vocat ho-
minem ab hac vita in optimo ſtatu, quem in illa
bhabuit ut teſtatur loannes Major in4. d. 22. q. 2.
. I 5 At⸗

138 DE PœNITENTIA.

Atqui ſecundum theſin noſtram, damnata hæc
propoſitio eſſet vera; ergo. N. Diſt. MWaj. Me-
rito S. Facultas Pariſienſis damnavit hanc pro-
poſitionem, intelleétam de omnibus homini-
bus C. intellectam de ſolis prædeſtinatis N.
Electi ad certum gloriæ gradum prædeſtinan-
tur: cum ergo ad certum gradum gratiæ, illi
gloriæ proportionatum pertigerint, veroſi-
mile eſt, eos tum ex hac vita a Deo rapi ſerius
aut citius, ne malitia mutet ipſorum intelle-
Kum.

ARTICULUS VII.

An peccata dimiſſa redeant ſubſequente peccato
novo S

No Dupliciter cogitari poteſt, peccata
prius dimiſſa poſſe homini recidivo ob no-
vam culpam redire: primo formaliter, quoad
maculam, oftenſam Dei, & reatum pœnæ: ſi
nimirum reddant hominem eodem modo invi-
ſum Deôò & æterna pœna dignum, quo redde-
bant ante quam dimitterentur. Secundo vir-
tualiter ac minus proprie, puta, in aliquo ſuo-
rum effectuum. Pegçata prius remiſſa, iterum
per peccatum mortale ſubſequens redire olim
docuerunt Hugo Victorinus Il. 2. de Sacramen-
ris P. I4. C. 9., Guilielmus Pariſienſis tract. de
Sacram. pœnit. & Gratianus d. 4. de Pœnit. in
Principio. Magiſter autem in 4. d. 22. non audet
jludicium ferre contra hanc ſententiam. f
E=

DE Pœ NITEN TIA. 139

Ihu Mecdina Codice de Pœnitentia, tractatu I. q. 8.
M. argumenta oppoſita ſolvere conatur.
Po. Dico I. Nullum peccatum ſemel remiſſum,
i. novo peccato ſubſequeste reviviſeit, nec quoad
N maculam & offenſam, neque quoad reatum
mm. poœnæ. Ita S. Thomas q. 88. a. I., Albertus M.,
N S. Bonaventura, Scotus, Richardus, Cabriel
ctol. G& alii in 4. d. 22., quos ſequumtur uterque So-
ſeiu tus, Suarez & recentiores Scholaſtiei.
ele. Prob. I. In Sacris Paginis peccata diçuntur
abſolute dimitti. Iſa. I. v. 18. Mealbari ut nix.
pſ. 50. v. 3. Mundari, deleri. Michææ 7. v. 19.
Projici in profundum maris. Joan. I. V. 29. Zolli
Chriſto. A Concilio autem Tridentino ſeſſ. 5.
Can.S. peccatum originale ita dicitur tolli, ut nihil
ejus remaneat. Matth. 18. v. 18. Chriſtus, Qucæ-
cdn cumque, ait, ſolveritis ſuper terram, erunt ſoluta
No. cgv in olo. Joan. 20. v. 23. Quorum remiſeritis
od peccata, remittuntur eis. Atque ideo Sacerdo-
el tes ſine ulla conditione futuri effectus a pecca-
Noe tis Poœnitentes abſolvunt: nam Rom. II. v. 29.
el Sine Peœnitentia ſunt dona Dei. Nahum I. v. ₰.
. juxta editionem LXX. Won puniet Dominus bit
oie. in idipfum. Ezech. 18. V. 21. &., impius egerit pœ-
jeum nitentiam, omnium iniguitatum ejus non recor-
edin dabor.
ranmed⸗ Quo ſpectant, quæ Gelaſius Papa relatus
talt. d Can. ult. de Pœnit. d. 4. Divina, inquit, Cle-
entt . mentia remiſſa peccata in ultionem ulterius vivere
onagg non patitur. Et S. Proſper H. ad object. 2. Gal-
m. lorum: Qui recedit à Cbriſto, & alienus a gratia
hnit hanc vitam, quid uiſi in perditionem cke
64

140 DEPCGNITENTIA.
ſed non in id, quod remiſſum eſt, recidit, nec in ori-
ginali peccato damnalitur, qui tamen propter po-
Otrema orimina en morte afcietur, quæ et propter
illa, quæ remiſſa ſunt, debelatur.
Prob. II. Idem peccatum non poteſt redi-
re, quando quis ex ſtatu juſtitiæ in peccatum
novum relabitur: nam peccatum alterum rea-
liter à priore diſtinguitur; hic enim vel maxi-
me valet illud Philoſophorum: a privatione non
datur regreſſus ad habitum ſeu formam prio-
rem; ergo eſt alia macula, ſive hæc conſidere-
tur ut averſio voluntatis a Deo ad creaturam:
ſive ſpectetur ut privatio gratiæ, quia & actus
Drivans eſt realiter alius, & forma gratiæ expul-
ſa alia eſt. Conſequenter eſt alia injuria Deo
illata; alia item offenſa. Igitur peccatum præ-
teritum ſemel condonatum, neque ſecundum
eſſe ſuum phyſicum, neque ſecundum eſſe mo-
rale redire unquam poteſt.
Dico II. Peccata dimiſſa quadruplici ex ca-
Pite redire poſſunt ſed minus proprie. I. Cum
quis in ejusdem ſpeciei peccatum relabitur, re-
dit peccatum, non quidem hoc ipſummet nu-
mero, ſed idem ſpecie, quoad ſimilem Dei of-
fenſionem, privationem gratiæ, & reatum.
Ita febris redire dicitur, cum quis ſanatus, in
eamdem recidit.
II. Cenſentur redire peccata, quia ob ingra-
titudinem ex numero & enormitate dimiſſo-
rum antea peccatorum, fubſequens peccatum
gravius æſtimatur. Hinc illud Prov. 26. v. II.
& 2. Petr. 2. V. 22. Canis reverſus ad vomitum,

0.
/.
e
l
CNN
Ier.
MiN⸗
enon
rio.
kere⸗
lamn:
AO
pl.
1Deo
Dre
Mum
eind⸗

1.
1,Cn
ur,e⸗
Nern.
Neiot.
rumn.
,. 1

jogrer
ntlo⸗
cCätun
6. VII
mmm

DEPCGNITENTIA. 141
& ſus Jota in volutabro luti: ut advertit S. CGre-
gorius l. 3. de Cura Paſtor. admonit. 31.
III. Modus ſequitur ex priore, quod Deus
tot novis peccatis offenſus ſubtrahat gratias abun-
dantes, ut homo relabatur in peccata priſtina,
atque etiam in graviora, obduretur in malo, &
impœnitens ac reprobus decedat. Hæc nem-
pe eſt plaga illa inimici, & caſtigatio crudelis,
qua Iiraẽlem a ſe percuſſum ait Deus Jerem. 30.

V. I4.

IV. Denique dicuntur priora peccata redi-
re; quando Deus menſura, quam deſtinavit,
impleta per peccata ſequentia, pœnas incipit in-
fligere, quod ante diſtulerat, & quaſi diſſimu-
laverat. Quo modo recordari peccatorum di-
citur, quæ ante videbatur oblitus eſſe
Olj. I. Chriſtus Matth. 18. v. ult. air, idem
nobis obventurum, ſi injurias non remiſeri-
mus, quod Rex fecit ſervo, cui ob crudelita-
tem erga conſervum, revocavit donationem de-
biti prius factam. Quod etiam B. Auguſtinus,
Venerabilis Beda, aliique Patres eo interpretan-
tur. Ergo peccata præterita, novo ſubſequen-
te redeunt. Ne. M. Conſ. cum S. Joanne Chri-
ſoſtomo aliisque PP., qui docent, in parabolis
non tam ſpectandam eſſe exactam ſimilitudi-
nem: quam Chriſti intentionem; qui quidem
indicare hic voluit, Deum ſeveriſſime actu-
rum cum immiſericordibus.
Inſt. I. Poteſt Deus peccatum remittere ſub
conditione, niſi novum acceſſerit; ergo hoc
ſuperveniente illud reviviſcet. H. MW. Amec.
Macu-

142 DE PœNITENTIA.

Macula peccati vere ac formaliter per gratiam
ſanctificantem deſtruitur: neque eadem macu-
la redire poteſt, niſi ex eodem peccato; quod
neque ab homine naturaliter produci iterum
poteſt: multo minus à Deo, cujus ſanctitati
hæc actio repugnat. Et quamyvis talis actio
Phyſice eſſet eadem, tamen ſic repetita quoad
injuriam & reatum perinde ſe haberet, ac duo
Peceata numero diſtincta. Quodſi ex opinio-
ne Scoti poſſent divinitus in alio decretorum
ordine reverti peccata, vix habebitur firma ra-
tio, cur jam non redeant: cum teſtimonia Sa-
cræ Scripturæ id non tam clare affirment, quin
expoſitionem aliam admittant.
Inſt. 2. Poteſt quis a ſe abdicare jus ſub mo-
do, ut Cti loquuntur, h. e. ſub pacto & con-
ditione, ut jus illud redeat, ſi conditiones re-
rum mutentur: ergo etiam poteſt Deus abdica-
rea ſe jus odio habendi hominem propter pec-
catum A. cum conditione, sut redeat idem jus
accedente peccato B. Ve. M. Conſ. Jus ad fun-
dum, qui pluribus nominibus poſſideri poteſt,
poteſt redire accedente novo titulo: nam ſi ab-
dicavi eum hac conditione, ut poſt mortem Caji
jus ad me redeat, Cajo mortuo illum poſſideo
iterum titulo conventionis, quem ante poſſede-
ram nomine hæreditatis aut emptionis. Econtra
jus Dei ad hominem odio habendum propter
peccatum A. non poteſt eſſe alio titulo niſi ip-
ſius peccati A. exiſtentis; ergo cum peccatum
A. vere extinétum numquam redire poſſit, im-
. poſſi

gtiam
dCll⸗

DE PNITENTIA. 143

poſſibile omnino eſt, ut idem titulus ad odium

reverti queat.
Inſt. 3. Poteſt Deus peccatum originale ita
ſuſpendere, ut exiſtat & non inficiat animam,
niſi poſita conditione: nam ſi crearet animam
ſeorſim à corpore, & anno integro in tali ſtatu
ſeparationis relinquat, toto hoc anno peccatum
originale non inficit animam iſtam; cum tamen
exiſtat ejus peccatum originale: verum enim
eſt dicere, anima hæc peccavit in Adamo: nam
tunc cum unitur, non primum peccat. Ergo
eodem modo poſſet a Deo ſuſpendi peccatum
mortale perſonale usque ad certam conditionem.
H. MN. A. Ad Prob. M. quod illo tempore ex-
iſtat peccatum originale illius animæ tanquam
macula habitualis ilam inficiens; quamvis ve-
rum tunc ſit, illam peccaſſe in Adamo: alias
etiam hodie peccatum originale Antichriſti ex-
iſteret. Tunc ergo ſolum peccatum Adami
animæ illi & futuris adhuc hominibus eſt im-
minens, quod tamen nondum eſt actu pecca-
tum hujus animæ, aut ullius hominis futuri.
Ex quibus alteram probationem Diſt. Vere di-
citur, anima hæc peccavit in Adamo, h. e. gra-
vata eſt debito contrahendi peccatum Adami,
quamprimum unietur corpori C. quaſi ante
unionem cum corpore peecatum ejus jam ex-
iſtat N. Eodem modo & ultimam propoſ. Diſt.
Tunc cum unitur corpori non primum peccat
h. e. non primum ponitur cauſa peccati ejus ori-
ginalis C. tunc non primum inficitur peccato
originali N. Conſequentiam autem alſolute nega-
. alss,

144 DEPCNITENTIA.

mus, eo quod non ſit par ratio peccati origina-
lis: & perſonalium. Idem enim non dicit re-
ſpectum ad voluntatem ejus, quiillud contra-
hit, ſed ad peccatum Adæ, quod numquam
fuit plene & efficaciter ablatum, ut fuit pecca-
tum totius naturæ, ſed tantum ut fuit pecca-
tum perſonæg. Quodſi Deus peccatorem in ni-
hilum redactum reproduceret, non ideo re-
ſuſcitaret peccatum ejus habituale: hoc enim
ſubjecto ſuo identidem adhæret, dum Deus li-
berali remiſſione illud non ſuſtulerit.
Ohj. II. Deus dicitur recordari peccatorum,
quorum prius oblitus fuerat, Pf. 78. v. 8. Ne
memineris iniquitatum noſtrarum amiquarum. Pf.
108.v. 14. In memoriam redeat iniquitas patrum
Sjus in conſpectu Domini. 3. Reg. 17. v. 18. Quid
mihi & tibi vir Dei?“ ingreſſus es ad me, ut re-
memorentur iniquitates meæ. Deus autem dici-
tur obliviſci peccatorum cum illa remittit. Er-
go cum illorum recordatur remiſſionem revo-
cat. N. M. Conſ. Deus remirtendo peccata, &
culpas, & reatum æternæ pœnæ in perpetuum
irrevocabiliter & abſolute dimirtit, quod decre-
tum mutare non poteſt. Textus autem illi
ſunt accipiendi de pœnis temporalibus, quorum
executionem Deus quandoque differt.
Iuſt. Patres, quos Gratianus & Abulenſis
referunt, docent redire peccata vetera, ob no-
vorum malitiam. Be. Explic. Docent redire
peccata vetera eadem numero N. eadem ſpecie,
ac plura adhuc diverſæ ſpeciei C. Nimirum
ob ingratitudinem crebro ſubtrahitur gratiæ
aluixi-

ginn
tre.
Ire.
vamn
.
Nr
lndt
0 1e⸗
enimn
1l

dn,
Ne
n .
Nti
Cil
fe-
e⸗
lero⸗
Ala,
helunn
ceke⸗
m U
Otun

==

eoſss
0 ho⸗
recit
ſheeß
Uminn
A
1

DE PœNITENTIA. 145

auzxilium, ut concluſ. 2. oſtendimus. Unde S.
Chryſoſtomus hom. 62. in Mat. ait, obariſmata
irrevocabilia propter hanc malignitatem revocari.
Et S. Hilarius Can. 18. in Matth. Per boc vitium
munificentiam Domini amitti. Licet autem omnia
Peccata ingratitudinem contra ipſum beneficium
remiſſionis peccatorum contineant; quatuor ta-
men formæ ipfſi beneficii præſtiti etiam adver-
ſantur, ideoque ſpeciali quadam ratione ob in-
gratitudinem redire dicuntur. Ula vereres hoc
diſticho comprehenderun:
PFratres odit, Apoſtata ſit, ſpernitque fateri,
Pamnitiliſſe biget: priſtina culpa redit.
Si enim forma accepti beneficii conſideratur ex
parte Dei, a quo nobis benigna peccati remiſ-
