qui vetinent adulterina conſortia, h. e. occaſio-
nem peccandi nondum abdicaverunt. Nam
S. Pater mox ita proſequitur, oum ſalvos corpo-
re in his permanentes non admittamus ad Bapti-
ISinum, tamen ſi deſperati, & intra ſe pænitentes

jacuerint, nec pro ſe reſpondere potuerint, bapti-

zandos puto, ut etiam boc peccatum cum ta⸗ n
lava-

ſ

lord 6
ſoin
ſon
omn
Wnwn
r
3 In
holte

en ien
en
I
Mh
M
uen
h

ften.

N.
con.
S
o
n

n.
Nl
lit.

un

neH

nd
½
n.
Ad

N.

IGE

etun
8N.

DE PœNITENTIA. 55
lavacro regenerationis abluatur. Quis enim novit,
utrum fortaſſes adulterinæ carnis Mecelbra uſque
ad Baptiſinum ſtatuerant detineri.
Inſt. Sacerdofale Romanum Venetiis an.
1560. a Jo. Voriſco excuſum fol. 62. profert &
approbat ſententiam S. Antonini, tract. de Sa-
cram. pœnit. c. 26., qua decernitur, infirmo,
qui amiſit loquelam vel uſum rationis . ſi bene
vivelat ut bonus fidelis, & frequentabat confeſ-
lonem & communionem, quamvis non petieriz Sa-
cramenta, abſolutionem eſſe impertiendam. Simi-
le quid habetur in ſtatutis ſynodalibus Eccleſiæ
Lemovicenſis conditis an. 1619. c. 21. & ri-
tualibus Eccleſiarum Moguntinæ, Herbipolenſis
ac Wormatienſis, editis an. 1671. p. 87. de Pœ-
nit. Sacram. Deinde licet Theologi paulo an-
tiquiores dicantur concludere pro ſententia ri-
gidiore; non pauci tamen tam veterum, quam
recentiorum recitantur benignioris opinionis
patroni, a Diana tom. 3. reſolut. moral. tract.
3. Porro multi non Theologorum dumtaxat
ſcholaſticorum, ſed Eminentilſs. ac illuſtriſs. e-
tiam Cardinalium & Epiſeoporum cenſent, mi-
tiorem iſtam diſciplinam S. Auguſtino fuiſſe
probatam, & in his Ecclefiis executioni debere
mandari. Dubia igitur res eſt, utri partium
adverſarum ſit adhærendaum. Denique utcum-
que Thomiſtarum ſententia (quod actus pœni-
tentis ſint materia Sacramenti ex qua) proba-
bilior judicetur, manet tamen ſua probabilitas
opinioni Scotiſtarum tenentium, contritio-
nem & confeſſionem eſſe materiam circa funn
ei

558 DE PœNITENTIA.
ſeu diſpoſitionem abſolute requiſiram, ut ha-
beatur effectus Sacramenti pœnitentiæ. Un-
de ſequitur; data abſolutione, integrum
eſſe Sacramentum integritate ſubſtantiæ;
quamvis dolor & confeſſio ægroto deſint. At-
qui cum dubium eſt, an Sacramentum valeat
ac prolſit, urgente neceſſitate; conferendum
eſt, ut hominis ſaluti conſulatur. Ergo. Ita
Toan. Morinus l. 10. de pœnit. c. 10. n. 4. Mer-
beſius in ſumma Chriſtiana, diſſert. 4. de Poœ-
nitentia. q. 85. & alii B'. qui pluribus adhuc
argumentis ſententiam mitiorem laborant ſta-
bilire. . M. Conſ. ſive confeſfio cum dolore
ſit materia ex qua, ſive materia cirea quam; ma-

teria tamen Sacramenti hujus pronuntiatur a

C, Tridentino Seſſ. 14. cap. 3. & pars Sacra-
menti pœnitentiæ, can. 4. Quod certe non eſ-

ſent, ſi nullo ſigno externo probabiliter ſub

ſenſus caderent, prout in dato caſu accidit.
Ablſolutio ergo nequit impendi, quando ne
Probabilis quidem Sacramenti materia appa-
ret. Hinc S. Facultas Pariſienſis, 3. Febr. an.
1665. hanc ex Amadæi Guimenii libro excer-

ptam propoſitionem proſecripfit: Iyfirmus, gquit

amiſit loquelam, vel uſum rationis, ſi bene vive-
bat ut bonus 8 iqelis, frequentabat confeſſionen
& communionem, quamvis non petierit Sacramen-
ta, quia ex inſperato talia acciderunt, debet præ-

ſupponi contritus, & faciente aliquo confeſſtonem

generalem pro eo ſicut fit in populo, Sacerdos fa-
ciat abſolutionem ab omni ſententia & peccato. Ta-
lis quoque eſt propoſitio 16. quam inter plu=
res

cen
ſalllet
el,in
Cronn
Ecta
Raman
wnen
(W

S=S
— E
—

DE PGœNiTENTIA. 559
res alias a ſuis Profeſſoribus doceri prohibue-
runt Superiores Societatis Eſu in Ordinatio-
ne pro ſtudiis ſuperioribus. Sententiam iſtam

non Thomiſtæ modo, ſed Scotiſtæ etiam am-

plectuntur: eamque Cardinalis de Lugo diſt.
17. de poœnit. ſect. 3. n. 39. & 40, ait, merito
ab omnibus ut certam ſupponi, nec expedire,
in re tanti momenti ſub pieratis ſpecie plus ſa-
pere, quam Patres noſtri ſapuerunt, de qui-
bus ſupra argum. 2. concl. 2.
Cum hac ſententia ſpeculative certa mitio-
rem conciliant, qui gemitus, ſuſpiria, reſpi-
rationes, oculorum membrorumque aliorum
inuſitaras motiones tamquam ſigna dubia,
queis moribundi ſuam contritionem & abſo-
lutionis deſiderium pro renuitate teſtari viden-
tur, probabiliter ajunt, ſufficere Sacerdoti,
ut beneficio abſolutionis periclitanti & poſſit,
& debeat opitulari. Quodſi talium ſignorum
defectu, videatur aliquibus vita chriſtiane
acta ſufficiens eſſe confellio, eo quod tali con-
verſatione quivis ſibi cupiat prodeſſe quantum
poteſt, intendat ſe in tali caſu ad obtinendam
abſolutionem manifeſtare; putentque ob refle-
Xa & practica judicia, talibus abſolutionem,
ſaltem eum conditione, minime eſſe negandam:
non video tamen, qua probabilitate ſuſtineri
Poſſit, quod Bonagratia aliique affirmant, in
caſu poſito, abſolvi poſſe laborantem infamia,
in actuali peccato ſenſibus deſtitutum, in du-
ello vel adulterio confoſſum, V. La Croix l. 6.

560 DE PœNITENTIA.

ARTICULUS VI.
De ſigillo ſacræ confeſſtonis.
Nuv. Inter officia, quæ miniſtro ſacramen-
ti pœnitentiæ incumbunt, ordine poſtre-
mum eſt obligatio reticendi omnia, quæ pœ-
nitentes in ſacro hoc tribunali confeſſi ſunt,
quæque inter ipſum & confitentem in negotio
iſto ſalutis fuerant tractata. Nam licet Sacer-
dos pœnitente dimiſio, cæteras ſuæ functionis
Partes numeris omnibus abſolverit: legibus ta-
men ſacri hujus ſilentii tum demum arctiſſime
& perpetuo ita incipit adſtringi, ut nemini
umquam de iis, quæ ſibi in pænitentiæ ſacra-

mento credita fuerunt, verbo aut ſigno alio

deinceps mentionem, pcœenitente invito, fas
ſit ingerere. “
De ſacro hoc vinculo, quo Sacerdotum
linguæ tenentur, quodque paſſim ſigillum ſa-
eramentale in ſcholis audit, tractat S. Thomas
in 4. d. 21. q. 3. a. 2. & ſqq. & in Supplemen-
to 3. P. q. II. tota, & cum eo Theologi cæ-
teri. Secundum quorum placita ſigilli hujus
veritatem, naturam, firmitatem, originem

Cæterasque proprietates & affectiones breviter

expendemus. .
Dico IJ. Miniſter pœnitentiæ ſacramenti

obligatione graviſſima tenetur ad reticendvum

perpetuo ea omnia quæ ſibi pro confeſſione
credita fuerunt a pœnitente. Ita Theologi
communiter, & Canonum conſulti, qui con-
trariam quorumdam veterum ac recentiorum

opinio-

Mhe
Wnn )
Mhe

fhee.
tre.
uhe⸗
1

Uenda

Keet⸗
onit
ls t⸗
Plhne
nemndl
elaenn
no 10
9, 66

os
Mener
gice
rie

ſeſiter .

end,
ſeſte

Tbeo
diic
centi

DE PœNITENTIA. 561
opinionem tamquam erroneam rejiciunt. Prob.
J. Gregorius M. c. Sacerdos., de Pœnit. d. 6. Ve-
tat, peceata cuiquam hominum recitari, neque
bro aliquo ſcandalo quidem. Quodſi ſacerdos
ſecus fecerit, deponatur, inquit, & omnihbus die-
lus vitæ ſuæ tonominioſus peregrinando pergat. At
ſcandali quidem evitandi cauſa ſuader, multa
fieri aut omitti, quæ alias citra peccatum omit-
ti non poterant aut exerceri. C. Lateranenſe
can. 21. qui habetur cap. Omnis utriusque. de
Pœnit. & Remiſſ. idem ſtatuit: Saverdos caveat

omnino, ne verbo aut ſigno?, aut alio quovis modo

aliquatenus prodat peccatum .. Quoniam qui
peccautum in pœnitentiali judicio ſili Jetettum præ-
ſumſerit revelere, non ſolum a ſacerdotali ofycio de-

ponendum decernimus, verum etiam ad agendam

Sn
ſ

Perpetuam pœnitentiam in arctum monaſterium de-
trudendum. Hondkius etiam III, cum Joannem
Presbyterum Rectores Urbis ad fures ſibi
confeſſos prodendum urgerent, jubet illos a
Propoſito abſtinere: Quia pernicioſum eſſet,
Prædictum Presbyterum ſibi talirer credita re-
velare; ſeveriſſimam ergo ſ. hujus ſilentii legem
oportuit olim fuiſſe.
II. Ead. obligatio oritur ex jure naturali,
quod prohibet revelari occulta proximi pecca-
ta & vitia, ne infametur. In quam rem ſerva-
tor Mat. I8. V. I 5. Si pecoaverit, inquit, in te fra-
ver tuus, vade, & corripe eum inter te, & ipſum
ſolum. Fides item & juſtitia hanc reticentiam

exigunt: credit enim ſua peccata pœnitens ſa-

cerdeti, & hic tacite condicit filentium. Præter-
Nn 22

etiam cenſetur ordinaſſe omnia media, ſine qui-

vinum ſigilli hujus nequaquam violandi, quod
non ſit mere poſitivum, ſed ſimul negativum &
naturaliter conſequens ſacramenti ipſius inſtitu-

notitiam hauſerunt: cujusmodi ſunt ſuperiores,

DE PœNITENTIA. W

562
ea exigit reverentia ſacramenti, ſecreta haberi,

quæ iacro huic tribunali committuntur: ſicut
injuria & irreverentia loeo ſaero fierer, ſi, quæ
ibi, ut in aſylo depoſita fuerant, efferrentur.
III. Validiſſimum ſigilli hujus omnino invi-
olabilis argumentum affertur ex C. Sennonenſi
celebrato an. 1524. a Suareſio diſp. 33. f. I. n. 8.
petitum ex S. Thoma nuper cit. Chriſtus, qui
confeſſionis ſacramentum inſtituit, neceſſario

pus præcepta confeſſio ſuſtineri non poſſet. At-
qui præceptum confeſſionis non ſubſſteret, fine
arctiſſimo illo & nullo in caſu violabili ſacramen-
ti ſigillo; ergo tenendum plane eſt, ſapientiſſi-
mum legislatorem adjeciſie hoc præceptum di-

tionem. Minor propoſitio conſtat. Nam ſi ſecre- Wlam
tum hoc pro arbitrio ſacerdotis, aut alius magi- zauicl
ſtratus revelari liceret, omnes paſſim ab eo aver- Nw
terentur; imo tantum timentes incommodum ne n in
tenerentur quidem peccata ſua ſacerdoti aperire. lmin
Unde liquet, in nullo caſu licere ſecreta ſ. con- ni
feſſionis ulli prodere: neque curandum ſacerdo- mi,g
ti, etiamſi Epiſcopus ei fulmen excommunicatio- io
nis intentet, niſi juſſus arcana ſibi in confeſſione
credita retegat; prout S. Thomas ſæpe memora-
tus monet. Neque ſacerdoti tantum miniſtro ſa-
cramenti obligatio iſta incumbit, ſed aliis etiam,
qui non niſi ex confeſſione ſecretorum illorum

uli

qui

DEPCGNITENTIA. 563
heben qui ad abſolvendum a reſervatis facultatem con-
u ceflerunt; interpres adhibitus a pœnitente aut
e confeſlario; is quem confeſſarius cum pœniten-
u tis venia conſuluit; qui furtim, licet inviti, confi-
I, rentem audierunt; ii quibus confeſſarius ex im-
prudentia, vel ex malitia Peccatum prodidit.
1 I (Quodſi tamen quis Schedium, in quo pœnitens
I Peccata ſua deſcripſit, fortuito inveniſſet, ad ſi-
lin ſentium is quoque teneretur, ex præcepto chari-
ve. ratis, non autem ſigilli ſacramentalis.
3A. Dico II. Materia ſigilli hujus non ſunt tantum
IIe peccata pœnitentis, quamvis leviſſima, ſed omnes
me etiam eorum circumſtantiæ & adjuncta, antece-
i. dentia, comitantia & conſequentia, ex quibus
mé. peccatum complicis, item defectus, infirmitates,
d damna, detrimentatam pœnitentis quam aliorum
ng cognoſcuntur per contfeſſionem, quorum reve-
u. lando aut notitia ab ipſo etiam confeſſario in uſum
K. deducta ſacramentum pœnitentiæ poſſent red-
WA. dere odioſum’ß
Ctet⸗ Hinc non licet patefacere, ſiquis defectum na-
Unm talium, irregularitatem aut cenſuram eccleſiaſti-
e cam poœnitentis ex confeſſione perceperit. Pec-
cata Ppoœnitentis publica non licet repetere ex
o. confeſſione, v. g. de meretrice publica dicere non

r licet ſacerdoti, quod peccata illa cum ingentido-
GG lore fuerit fibi confeſſa: quod in hac vel illa com-
H munitate certa crimina graſientur: non licet dice-

re, ſe Pœnitentem non abfolviſle: non licet
Bef confeſio vultum ſeveriorem poſtea exhibere. Si
WEſacerdos non niſi ex alterius confeflione novit,
deni eum indignum beneficio eſſe, non poteſt eumn
„ NnZ prohi-

8

564 DE PNITENTIA.

Pprohibere, ſed tenerur, ur alioqui feciſſet, eum-
dem promovere. Siquidem a Clemente VIII. cau-
tum eſt decreto, an. 1594. promulgato, non liee-
re ſuperioribus regularium, aut confeſſlariis, qui
poſtea ſuperiores evaſerint, notitia ex confeſſio-
ne hauſta ad externam ſuorum gubernationem
uti. Denique non licer uni pœnitentium ſe ma-
gis addictum oſtendere, ſi id in confeſſionis
alienæ derrimentum cedat.
Ad inducendam vero obligationem ſigilli ne-
ceſſe non eſt, conteſſionem integram fieri, aut
Poœnitentem cum vera contritione confiteri; ſed
ſufficit, quod ſe voluerit accuſàre coram judice a

Chriſto conſtituto, vel ut ab illo abſolvatur, vel

adjuvetur eo modo, quo ipſe judicaverit expedi-
re. Econtra ſi confeſſio tantum in hunc finem in-
ſtitueretur, ut confeſſarius ad peccandum indu-
catur, aut acquiratur favor ſigilli, & ſecuritas eo-
rum, quæ narrantur, aut ſolius conſultationis vel
ſolatii cauſa, nulla contrahitur ſackamentalis ſigil-
li obligatio: neque enim ejus violatio cederet in
detrimentum aut injuriam ſacramenti. Quodſi
tamen fraus illa vel conſilium confitentis non
moraliter certo conſtaret ſacerdoti, ſine dubio
tenebitur ſacramentali ſigillo.
Obj. I. Quæ juris divini ſunt non ita ſemper
obligant, ut quandoque relaxationi locus non de-
tur, quemadmodum de integritate materiali ſa-
cræ confeſſionis ſupra dictum fuit. Ergo licet ſi-
gillum confeſſionis ſit juris divini, poſſet tamen
lacerdoti quandoque officium hoc reticendi re-
laxari. R. (W. Conſ. Ex doctrina & traditione Ec-

1

Sntre
Nen
Dferope

Uenele

e

elis
ien
Eprun
Nenen

Pin

DE PœNITENTIA. 565
eleſiæ, ipſaque ratione conſtat, quod materialis in-
tegritas confeſſionis non ſemper requiratur, cum
poœnitentiæ ſacramenti votum aliquando ſuffici-
at, neque ad impoſſibile ullus teneatur. At vero
eadem Eccleſiæ traditio cum ratione nos convin-
cit, nullo in caſu licere confeſſionis arcanum ef-
ferre: eo quod hac facultate permiſſa, confeſſio-
nis præceptum a Chriſto latum ſuſtineri non
poſiet.
Inſt. Chriſtus, Mat. 18. jubet quidem fratrem
errantem corripi primo ſine teſte; mox tamen
addit, ſi non reſipuerit, unum aut plures adhiben-
dos eſſe teſtes; imo ad Eccleſiæ judicium illum

eſſe deferendum. Ergo ex illo Chriſti præcepto

argumentum nullum pro inwiolabili ſigillo con-
feſſionis duci poteſt: contrarium enim inde ſequi
videtur. M. W. Conſ. Si cui privato non licet inju-
riam a proximo acceptam ante teſtibus aliis ape-
rire, quam eum clam admonitum ad ſanam men-
tem reducere fruſtra tentaverit: ergo ſacerdoti
numquam permiſſum eſt, crimen occultum pœ-
nitentis pandere tertio cuipiam. Nec enim a pœ-
nitente ſacerdos læſus fuit; nec erimen ipſe pro-
Pria experientia detexit, ſed peccator id ipſi ultro
eſt conteſſus hoc pacto, utne alteri ulli copiam
ejus faceret; multo minus erratum ſuum obſtinax
defendit, prout in caſn dato Chriſtus ponit, ſed a
ſacerdote veniam ſupplex petit & medelam. Ue-
nique quomodo ad Eccleſiæ judicium deferet ſa-
cerdos crimen pœnitentis cæteroqui occultum,

quod nullo argumento idoneo poſſet probare?

N RZ3 Obj. II.

1

566 DrFE PœNITENTIA.
Olj. II. Cæſarius Heiſterbachienſ. ex Ord. gim

Ciſterc. I. 3. Hiſtor. memorabilium c. 32. re- “
fert calum, in quo Innocentius III. conſultis gukrt
Cardinalibus, juſſerit revelari peceatum ſecre- d
m,

tum in confeſſione clam expoſitum. e. Nar-
ratlonem hane non mereri fidem, quia nequit
conciliari cum iis, quæ idem Innocentius, c.
OUmnis utriusque, in C. Lateranenſi de inviola-
bili hujus ſacramenii ſigillo ſanxit. Hinc eo-
dem modo exploditur, quod Guilielmus An-
tiſiodorenſis l. 4. tr. 6. q. 4. ſum. Theol. ſeribit,
Theologos Pariſienſes decidiſſe, tribus in hy-
potheſibus ſibi propoſitis licere mamitfeilkare fe-
creta in confeſſione excepta. Nec enim memi-
nit, utrum fuerint privati quidam docztores;
an tota Facultas theologica. Sed & ex
ipſa futilis & puerilis prodir, indignam ilo am-
pliſſimo ſenatu fuille ſententiam; ait enim, ipſos

dn

licatio

. . . „ 11. . .
dixiile: in caſibus illis ſacerdos non infrit, RE
lum, quod deformitatem importat, ſed ape: utl

rrarium plane Pariſienſis Academiæ Magiſtri en
ſtatuerunt, vulgarem illum verſiculum, Hae- In
reſis eſt erimen, quod non confeſo celat, ut peſti- Eak
lentem damnando. Ih
Inuſt. 1. Adhuc pluribus, eisque cerrioribus inil
exemplis docemur, Presbyteros, imo & Epi- Wn
ſcopos peccata evulgaſie, quæ ex confeffionis
ſacramento acceperant. Ergo. Prob. Ant. ex (A
c. Otcii. De Pœnit. & Remifſi. c. ſignific aſti. Iin
De Aduker. c. Matthæus. De Simon. & c. Le- (n
ciæ de Renuntiat. Cardinalis Matthæus & Ar- In
chiepiſicopus quidam confeſſum ſibi peccato- ſia
DD — rem

10,
2, re.
is
lere.
t

. e

hir
Nee
An.
rbi
nl⸗

es,

DE PœNITENTIA. 567

rem ejusque peccatum ad ſ. Pontificem detu-
liſſe memorantur. Hilſce aliisque argumentis

Panormiranus, Hoſtienſis, Joannes Andreas,
Petrus ab Ancharano, ac nonnulli Cti ex an-
tiquioribus oſtendere nitebantur, licere inter-
dum Sacerdoti ſecreta crimina ex confeſſione
Privata cognita, aliis aperire: ex quorum par-
tibus ſtant Theologi quidam eximii, Alexan-
der 4. p. q. 78. meinb. 2. a. 2. & Silveſter V.
Confeſſzo. 3. q. 5. B. N. Ant. Adducta exem-

pla errori contrario adeo non patrocinantur,

ut aliqua illorum veritatem catholicam adhuc
fulciant. c. Oſſcii., detexit quidem ſacerdos
crimen ex conteſſione intelleétum, ſuppreſſo
tamen pœnitentis nomine & conditione, unde
in confitentis notitiam Pontifex venire non po-
terat: id quod ſalva fide arcani ſacramentalis
ſæpe contingit. Cap. ignifßcaſti. non viderur
fuiſſe confefſio ſacramentalis: adultera enim
publice edixit, tam ſe, quam adulterum reum
ſacerdoti flagitium confeſſos fuiſſe: quod cum
mulier noſſe non potuerit, ſi ſacramentalis fuiſ-
ſet confeſſio, plane conficitur, adulteram di-
xiſſe, ſed & adulterum tertio cuidam ſacerdoti
crimen faſſos fuiſſe confeſſione extrajudicioli,
qui forte ambos in eccleſia deprehenfos adjura-
verat ad dicendam veritarem, ne ipſe in pollu-
ta Eccleſia ſacris operaretur; aut ipſi, ſacrile-
gii pœnas timentes ei ſe commendarunt. Cap.
Matthæus. Cardinalis non ait, ſe quid ex pœ-
nitentiæ ſacramento accepiſſe, ſed ſecrete con-
ſilii capiendi cauſa, ad Papam retuliſſe ſerupu-

568 DE PœNITENTIA.
lum alterius, qui dubitabat de legitima ſui ele-
ctione. Cap. Lectæ. Archiepiicopo Trevir.
Abbas quidam ſecrete ac reverenter aperuit de-
ceptjonem, quam ab æemulis paſſus fuerat. Cap.
NWemo. De Simon. habetur, poſſe aliquem de

alterius reconciliatione ferre teſtimonmrm : re-

conciliationem autem fori externi cæremoniam
eſſe, ut ſoleniter pœnitentium, aut abſoluto-
rum ab excommunicatione, conſtat ex c. San-
um. de Conſecr. d. 4. Cap. Exhibita De Ho-
micidio, quidam morti proximus dixit, ſe
cuidam ſacerdot, qui præſens aderat, ſuam
aperuiſſe conſcientiam: minime vero legitur,
ſacerdotem aliquid ex auditis prodidiſſe.

Tnſt. 2. Olim confeſſio fiebat Presbytero

Pœoitentiario, qui graviora peccata retulit
Epiſcopo, cujus Jeinde erat judicium, an pœ-
nitens deberet easdem ſuas culpas confiteri pu-
blice, aut permittere, ut palam ab alio recita-
rentur. Quod etiam declarant exempla ex So-
zomeno, Perro Damani, aliisque ſeriptoribus
idoneis nota. Ergo. Ant. multis adſtruit Jo. Mo-
rinus l. 2. de Pœnit. c. 10. Tapperus art. F.
Lindanus, Panopliæ l. 4. c. 69. Pammelius in
adnort. ad tradt. S. Cypriani de Lapſis, & in
lib. Tertulliani de Poœnirentia. Be. M. Ant.
Quod nititur falſo hoc fundamento, pro cri-
minibus occultis poœnitentiam publicam in pri-
mitiva Eccleſia injungi ſolitram fuiſſe. Cujus
contrarium fuſe demonſtravimus ſupra c. 7. art.
2. Ubi etiam diluuntur, quæ ex Sozomeno
adducit Morinus.

Qum

ilrn
Genni

en

l

lieſe.
tvit.
e.
.
e
Coo.
DN.
Ho.
nmn

Uur,

lero
lr

1
„

DE PœNITENTIA. 569
Cum quondam Epiſcgpi quidam in Italia
multum ſe pro diſeiplina feeiſſe putaſſent, dum
fideles cogebant, peccata ſua ſeripto tradere;
ut iis in Eecleſia publice recitatis & pœnitentes
ad ſatisfaciendum inducerentur, & cæteri a
peceatis abſterrerentur, Leo M. ep. 30. ad Epi-
ſcopos Campaniæ, Samnii & Piceni data, di-
ſciplinan talem nuncupat præſunnionem contra
Apoſtolicam regulam a quibusdam illicita ulurpa-
tione committi; ait eſſe conſuetudinem improbabi-
lem, modis omnihus ſubmovendam. Quæ qui-
dem S. Leo non ſcripfſiſſer, ſi publicatio illa
peccatorum occultorum, quam Morinus &
quidam fingunt, conſuetudo fuiſſer ab Apoſto-
lis orta, & in Eccleſia primæva communiter
uſurpata. 2
B. Petrus Damiani I. 6. ep. 32. narrat, mo-
riturum quemdam monachum, antequam 8S.
viaticum ſumeret, ſibi unum ex fratribus appli-
cuiſſe, ejusque in aures, neſcio quod, grave pec-
catum icſerraſe : id autem relatum ab ipſomet
confeflario fuiſſe. Sed ex facto iſto nihil Mo-
rinus pro ſua opinione concludere poteſt. Fe-
cit enim iſta Presbyter defuncto jam pœniten-
te, ſpeciem criminis reticuit, ac facile credi-
derim, ſeculo decimo rudiſſimo illo & infeli-
ciſſimo, præter ſimplicem illum, plures adhue
Presbyteros hoc errore fuiſſe imbutos: ut proin-
de Pontifices & Concilia tum confeſſarios de
exactiſſima ſigilli hujus cuſtodia merito admo-
nuerint. Inter quos ipſe Petrus Dam. Serm.

de S. Andrea, ad Sacerdotem, Eideat, inquit,

Nn 5 , Ze

570 DE PœNITENTIA.

ne umquam de his, uæ ſub ſignaculo confeſſionis

accepit, aliquam factut mentionem.

Inſt. 3. Sacerdotes ea ſolum peccata confi-

tentium manifeſtare prohibebantur, quæ legi-
bus humanis plecti oportebat. Ergo. HB. N.
Ant. S. Leo prohibitionis cauſas binas ſubdit
cum disjunctione: Ne multi a pœnitentiæ reme-
diis arceantar, dum aut eruleſcunt, aut metuunt
inimicis ſua falta reſerare. Lum vero pergit:
Suſpcit enim illa confeſſio, quæ primuim Deo offer-
zur, zum etiam ſacerdoti: tum enim demum plu-

res ad pœnitentiam poterunt provocari, ſi populi

auribus non publicetur conſcientia confitentis. Ex
quibus conitat, probablle nen eiſe, quod cri-
tici illi obtendunt, nullo veternm concilhio, nul-
lo Pontificum antiquorum decreto ante Inno-

centium III. cautum fuiſſe, ne audita in contel-

ſione revelentur, nec ullum hac luper re ver-
bum apud antiquiores Patres extare; cum le-
gem illam ſupprimendi audua pro confelſione
S. Leo Tegulam Apoſtolicam appellaverit. Ad-

ferre ſolehant adverſarii etiam teſtinomum

can. 99. & 1I00. ex Conc. Africeno, relatum c.
Placuit. 6. q. 2. unde videtur piſcopo licuifſe

revelare crimen, fibi in confeſſione madifeſta-

tum. Sed de confeſſione ſacramentali ſermo-

nem ibi non eſſe, non Gloſia tantum animed-

vertit, ſed inde etiam patet, quod initio cano-

nis dicatur: ſiquando Epiſcopus dieit, aliquem ſili
ſolum proprvium erimen eſſe confeſſum: inutilis enim

foret particula, ſoli, ſi ageretur de confeſſione
ſacramentali, cum nemo neſciat, hanc uni ſoli

fieri

11
1 en
Priche

W
Kocn
Umnn
Drlre
uit
i i
A
un
rah
n
ſael
len

4

nſ.
N.
NKe
N.
lt
ee
Gr.
bl.
ll

DE PœNITENTIA. 571
fieri, non sutem pluribus. Deinde ibidem
agitur de crimine, de quo aliis documentis de-
beret Epiſcopus convincere reum, cujus con-
victionis defectu repellitur Epifcopi teſtimo-
nium: at non poteſt aliis documentis prohari,
quod ex ſolo ſacramento confeſſionis co-
gnoſcitur.
Olj. II. Qui confitetur, ſe cum hoſte
conſ iraile in perniciem civitatis, aut hæreſin
voluiſſe inducere, aliamve corruptelam mo-
rum, gec ipſum mali propoſiti ita pœnitet, ut
abilutionis ſacramentum poſſit recipere, indi⸗
gnus quoque videtur, qui ſub hoc ſecreti ſer-
vandi beneficio impunis latest; ergo poteſt ſa-
erdos iſta conſilia prava detegere, quo ſaluti
Publicæ conſulatur. Ant. Prob. Tenetur ſa-
cerdos talem confitentem abſterrere a ſcelere
mediato, eumque adigere ad deregendas pra-
vas hoſtium aut ſociorum machinationes, ſi ali-
ter cædes innocentum, aut Reip. calamitas aver-
ti non poſſit; ergo idem poterit ſacerdos ipſe
præſtare, abnuente alrero vel negligente. Ira
non pauci Cti cum Panormitano, qui ad ſuas
partes adiciſcunt etiam Innocentium IV. J. P.
. Tranſ. Ant. N. Conſ. Ut confeſſio ſigillo
muniatur, opus non eſt, eam abſolutione ſta-
tim dignam eſſe. Siquidem & laico facta con-
feſſio in periculo mortis, ſecundum omnium
judicia, eodem filentio premenda eſt, quo
legitimam confeſſionem premi oportet, quam-
vis illa abſolutionem non obtineat. In c.
Qui vult contteri. De pœnit. d. 6. Deinde ſi
con-

1

572 DE PœNITENTIA.
confeſſio nondum ſat contriti ac diſpoſiti, ab-
ſolutione perfici tunc nequeat, ſacramenti ta-
men materia eadem evadit, cum primum com-
minuta duritie, ſuccedenteque vero dolore
cum propoſito, abſolntione divina informatur.
Denique Sonſtat ex l. Qui condemnare. ff. De re
judic. &c. Cum inferior. De major. & obed.
ejusdem rationis eſſe ac fori, cognoſcere cau-

ſas ad condemnandum, cujus eſt, eas indaga-

re ad abſolvendurn. Hinc in ilud ſo. 20. v. 23.
Quorum remiſeritiz Gg. B. Ambrelius I. I. de
Pœnit. c. 2. Dominus, inquit, par jus efſe voluit
& ligandi & ſolvendi. At ſi manifeſtatio pecca-
ti ſuſficiente diſpolitione prædita, Sacerdoti

ræbet cauſam abſolvendi pœnitentem; pro-

fecto ejusdem peccati confeſſio cum animo non
ſatis ad accipiendam abſolutionem diſpoſito,
imponet facerdoti neceſſitatem, ita male affe-
Qctum condemnandi, ſeu retinendi ejus pecca-
ta, dum ei negat zut differt abiolurionem. Si-
cut ergo utrobique cognoſeit peccata ut mini-
ſter Dei & Chriſti vicarius: ita ex ratione pari
& lege divina ſeveriſſima ſtringitur ad reticen-
dum omnia utriusque confitentis peccata.
Innocentius autem IV. hanc ipſam ſenten-
tiam nofſtram evidenter enuntiat. Nam poſt-
quam vir doctiſſimus, comment. in c. Cmnis
utriusq. Jurisconſultorum illorum ſententiam &
argumenta retuliſſet, mox ita decidit: Haæc ra-
zio non placet: quia hene eredimus, quod ut mini-
KRer recipiat, etiamſi in peccato remauere proponat.

Wiſt. I.

Gnmt
Keln

Unehin

S

uiin
Kehe

2,.

Ohut
r.

nI
n
r ſi
rnii⸗
don

DE PGNITENTIA, 573
Inſt. I. Bonum publicum antecellit priva-
to, atqui ſigillum ſacramenti cedit tentum in
commodum privati confitentis: ergo cum Sa-
cerdos prævidet, imminere ingens detrimen-
tum Eccleſiæ aut Reip. tenetur lege divina ſe-
cretum confefſionis pandere. E. W. min. Lex
ſgilli hujus non privatum dumtaxat pœnitentis
bonum, ſed totius Eccleſiæ commoda, ſacra-

menti a Chriſto inſtituti reverentiam & ſecuri-

tatem, omnium denique fidelium utilitatem

ſpectat: malumque quod ex violatione fſigilli

in univerſam Eccleſiam redundaret, majus eſt,
quam commodum ex caſu quodam rariſſimo
exſpectandum. Ita Honoratus Turnelius in
tract, de ſacram. Pœnit. ad q. quam arcta ſit
lex & obligatio ſigilli Pœnit. Martinus Gran-
din Diſp. I. de Pœnit. c. 4. a. 3-S. I. Eſtius in
4. diſt. 17. §. 14. Ludovicus Habert tom. 6.
c. 9. G. 7. q. 4. Omnes ſocii & DD. Sorbonici,
aliique tam ex Clero, quam ex ordiuibus reli-
gioſis, qui in luce Academiæ Pariſienſis doctri-
nam iſtam tuentur. Unde apparet, quam ma-

lIa fide Bœhmerus I. V. Juris Eceleſ. Proteſtant.

t. 38. §. 50. appellet hoc dogina Jeſuitavum,
quod etiam ſaniores inter Catholicos borre§+ant.
Nec enim Jeſuitæ hoc primum excogita-
runt. Siquidem Navarrus in c. Sacerdos. cit.
& alii veterum ingentem turbam Cardinalium,
Epiſcoporum, aliorumque TT. & ICtorum
recitent, qui ſententiam iſtam, de non vulgan-
do confeſſionis arcano quacumque de cauſa,

jam ante tradiderant, quam Jeſu Socieras con-
deretur.

9

574 DE PœNITENTIA.
deretur. Ac tot inſignes viri in Gallia aliisque
regnis doctrinam eamdem etiamnum tenent.
Inſt. z. Arctifſima hæc ſigilli ſacramentalis
obligatio non niſi in Principum ac Reip. perni-
ciem cedit; ergo non portuit a Chriſto præcipi.
Prob. Ant. Parricidæ Regum, aliique in res
novas intenti funeſta conſilia ſua Sacerdotibus
pro confeſſione aperiunt: hi vero nefas ſibi
ducunt, illorum quidpiam ad Magiſtratus de-
ferre. Foventur ergo parricidia & conſpira-
tiones, ipſique ſacerdotes a crimine proditio-
nis & majeſtatis excuſari non poſſunt. Ita Joan.
Dallæus Miniſter Calviniſta, & cæteri Prote-
ſtantium, quorum nonnullos adducit Bœh-
merus nuper cit. B. N. Ant. Ad Confirma-
tiones ejus reſnondet Cardinalis Perronius in

reſponſione ad Regem Britanniæ, e. 6. obſerv.

2. Pag. 563. Qui Kegum ſecuritati conſulere ſe
exiſtimarunt, opinionem illam vulgando, quod
conftentium revelare poſſint peccata confeſſarii, ſi
ſit læſe WMajeſtatis crimen, ii contrarium ejus,
quod ſe præſtituros ſperabant, effecerunt. Ue
enim de ejus opinionis ad ſinem, quem intendunt
urilitate, dicere omittam, ut ſemel vulgata erit;
quia nemo orimina læſc majeſtatis in confeſſione
aperiet, vel aperire tenebitur, cum eos confeſſio-
nem ſuam revelare, vel ſe ad Regem vel ejus mini-

Nros, ut majeſtatis reum deferre lieere noverit: ut,

inquam, de hoc ſileem, illi KReges duobus ſubſidiis,
commodisque privant longe maximis, quæ in eos
Poſſunt ex confeſſone redundare. Primum in eo
Poſitum eſt, quod confelſarius poſſit, & ſub pœna
gamud-

dl

Nee)
eni
t

l

v
en

DE PGNITENTIA. 575
ne Aamnationis teneatur couftentem reum a nefariis
hujusmodi conſiliis divinorum judiciorum terrore,
lis && abſolutionis denegatione avertere. Alterum in
nll.
i

eco poſituin eſt, quod ſacerdos Principem monere
dvolz, & debeat, ut ſibi caveat, eumque de con-
zuratione in ejus perſonam inita facere certiorem;
hoc eſt, non confitentem nominatim && in individuo
indicare; ſod ex confeſſione notam generalem: non
d. reum prodere ac revelare, ſed erimen. Hactenus
I. Card. Perronius. Qui deinde refert, Henrici
Io. , IV. Franciæ & Navarræ Regis vitam a Barrie-
ſo. ri cujusdam nefaria machinatione beneficio con-
e. felſlionis fuiſſe ſervatam.
r. Innſt. 3. Ipſi Pontifices Romani ſigillum con-
. feſſionis relaxant; ergo non tam arcta videtur
Sh K efle ejus cuſtodia. Prob. Ant. Pius IV. con-
n. Ktitutione edita an. 1561. & Gregorius XV.
an. 1622. mandarunt confeſſariis, ut ſuos pœni-
I tentes, quos noverint, ab aliis ſolicitatos, imone-
Aent de obligatione denumiandi ſolicitantes, Jeu, ut
, Præfertur, tracamtes inquiſitoribus ſeu locorum
Ordinariis &&c. V. Bullarium M. om. II. p. 44. .
H n. 31. & t. III. P. 432. u. 43. Inde Bœhmerus
„ ſup. cit. &. 45. concludit, Per indirectum ſigil-
lum confeſſionis pandi: quamvis enim coufeſſonarii
ita non revelent arcana, cogunt tamen poœnitentes
um. Zæminas, ut ſemetipſas prodant judici, & fattum
“ ſacerdotis denuntient. Editas a Pio IV. & Sreg⸗
etin XV. conſtirutiones confirmavit Bulla promul-
Sata an. 1741, quæ incipit: Sacramentum Pœ-
u Uitentigd. H. N. Ant. S. confeſſionis ſigillum
re Pœnitentibus non eſt commiſſum, neque hoſce
NM eJus

e

lr.

576 DE PœNITENTIA.
ejus obligatio ſtringit, quorum gratia tantum
ſacerdotibus fides hujus arcani eſt demandata.
Non ergo per indirectum fieri poteſt, ut ſigil-
lum confeſſionis pandatur, ubi nulla eſt ſigilli
obligatio. Nam ſi nulla ſ. Sigilli obligatio ori-
tur ex confeſſione, quam conſtat factam ani-
mo inducendi ipſum ad peccandum: multo
minus fœmina Sacerdoti obſtringerur ad (. ar-
cani fidem præſtandam, a quo ſcit, ſe ad fla-
gitium in ejusdem myſterii adminiſtratione in-
vVitatam.
HEquidem pœnitentes jure naturali obſtrin-

guntur ad celandum omnia conteſſarit dicta,

quorum evulgatione juſte poſſit offendi, quod
non Catholici modo cum Paludano, Adriano
& Navarro tradunt, ſed ipſi quoque Prote-
ſtantes fatentur: verum hoc ipſo maledicentia
horum hominum declaratur, qui Ss. Pontifi-
cum conſtitutiones tamquam iniquas proſcin-
dunt. Nam ipſorummet judicio, jus naturale
non obligat ad ſervandam ſecreti fidem perſo-
næ particulari cum periculo communitatis: ait
enim Bœhmerus §. 47. tam latum ambitum ſan-
Ctitati hujus ſigilli a ſuis non dari. Neque in
eventu tali locum habent, quæ Mat. 18. V. 15.
Dominus præcipit: Corripe eum iner te ' ipſum
ſolum: magiſtratui enim eccleſiaſtico aut civili
deferendos eſſe, qui ſeductione aliave pra-
va machinatione in perniciem publicam clam
graſſantur, nemo adverſariorum negabit.
Quanta autem fidelibus damna, quantum Ec-
clefiæ periculum immineat; ſi olicitatoript
IItIs

Jonh
tl
Eepn.
nd

Ed
iuncet
Aonne,
Uhn l
r
19h
i

otue
wunde
hl.
ogt.
mnnt.
lr.
a.
Clein.

Drin⸗
oG
Greno
Poe.
Cenlil
Nif⸗
NCe
Crde
npede
grn
mlr.
Ne li
ll)⸗
e N
0
regkt
numm

o

DE PœNITENTIA. 577
iſtis tectis eſſe liceat, non opus eſt hic de-
monſtrari. Igitur cum Ss. Pontifices, queis
Chriſtus in Petro Agnos & Oves credidit Jo.
20. ſaluti publicæ memoratis conſtitutionibus
conſulant, iis confeſſtonis ioillum ex olliquo mi-
nime petitur. Siquidem ſigillum ſacramentale
laicis non eſt commiſſum, naturale autem in
dato caſu neminem ſtringit.

Qum econtra præter naturale ſecretum, ſa-
cerdos ſacramentalis etiam ſigilli fide inviolabili
teneatur. Hinc quomodocunque rogatus, an
Pœnitens certum peccatum fuerit ſibi confeſ-
ſus, ſi aliter quæſitores eludere non poſſit, tu-
10 negabir: homo enim non adducitnur in teſtimo-
nium, niſi ut homo, & ideo absque læſione conſeien-
tiæ poteſt jurare, ſe neſeire, quod ſcit tantum ut
eus, inquit S. Thomas ſ. C.

Inſt. 4. Poteſt S. Pontifex certis de cauſis
veniam voti aut jurisjurandi dare: ergo eadem
auctoritate, cum ſalus publica exigit, poterit
arctam ſigilli ſacramentalis obligarionem re-
laxare. Antec, eſt Theologorum communiter,
2. 2. J. 98. a. 10. & q. 89. a. 9. Habetur
etiam in Ss canonibus, c. I. & 2. & c. Ve-
um. De Jurejurando. &ũ c. Magnk, De Voro.
3. W. Conſ. cum iisdem Theologis & JCtis,
quibus etiam, mutata ſententia, accedit Oſti-
enſis. Neque enim Papa ſuper ſcandalo di-
ſpenſare poteſt, nec mandare, ut non obſtan-
te ſcandalo, flat aliquid, quod lege Dei non
eſt neceſſlarium, Id quod obſervavit Innocen-

0° uus

578 D PœNITENTIA.
tius IV. in c. Inquiſitioni. De Sent. excom. & ai⸗
Panormitanus, in c. Cum teneamur. De Præb.
diterte monens, non eſſe obremperandum Pa- älf
