tat e, g. oculum, vel ſimilem contrahat de-
formitatem. Moralis accidit in mor ibus &£
bonis animi per turpe crimen, hæreſis, furti,
Jatrocinii &c. aut in fortunis Per notebilem

amillionem bonorum, vel etiam juſtum timo-

Fem exhæredationis &c. r
VI Per fornicationem unius, ob quam
innocens à Sponſalium etiam juratorum obli-
gatione abſolvitur c. Quemadmodum 25. de Ju-
tejur. Dixi: unius, non ſolius ponſe; licèt enim
6. cit. loquatur de Sponſa, recte tamen idem
de Sponſo imelligitur, cùm ſit eadem ratio
utriuſque; & Sponſus fornicando *τè fidem
datam frangat, & injuriam inferat ſponſæ,
quam hæc, dum fornicarur, ſponſo; igitur
ſicut poſt unius conjugis adulterium licet tam

0

zmui
n
lenn
Iunp
Honſe
un n
tos
Pchan
, 1
AMn
pns
Eere
nn
Venn

Mo

N, e
Ine
lungen
n.
UnI
Gant
nmnom,
ne e
n .
Pmenun
i en

eno

.
I
di

ine

lerſl
Frloki,

HNr.
1 ſre
IIe
hntr
Uden⸗
dlen
Ar
ler.
Niti
act.
thum
mit⸗
de.
orti
NR N
mund⸗

dn

Sotten
Dr

DE SPONSALIBUISLs. 22 5
quàm marito divertere Can. Apoſtolus 32. 4. 7.

ſic poſt unius tam ſponſi, quàm ſpontæ for-

nicationem reſilire licebit alteri. Si verò co-
pula fuit per vim extorta, diſtinguendum eſt:
Si Sponſæ per vim & violentiam oppreſiæ ſtu-
Prum illatum eſt, licet reſiire ſponſo; cum
per hoc Sponſa multo fiat vilior, ſitque ſponſo
probroſum ducere corruptam, item periculo-
ſum, ne prolem alienam alat pro ſua c. Quem-
admodum cit. ſecus verò eſt, ſi ſponſus vi cor-
ruptus fuerit; quòd ejuſmodi violentia non

afferat tantam notam ſponſo, nec ſponſæ ſit

tam probroſum, nec periculoſum.
VII. Per ſuperveniens quodcunque im-
pedimentum dirimens Matrimonium; eo caſu
enim Matrimonium nec validum erit, nec li-
ecitum; ergo nec Sponlalia ad illud obligare
Poſſunt c. Siquis 27. 4. 2. C. Ex literis 8. de eo,
gqui cognovit. juncto Tridentino Seſj. 24. cap. 4.
de Reform. Matrim. Si tamen pars impedimen-
tum malitiosè incurriſſet; ut ſponſus fornican-
do cum fſorore ſuæ ſponſæ, obligabitur vel ad
damnum, quod inde ſponſa patitur, reparan-
dum; vel ad diſpenſationem, ſi illa velit, pe-
tendam. Ratio eſt; quia malitiosè ponens im-
pedimentum Matrimonii graviter violat jus
alterius; ergo ex Juſtitia obligatur reparare
hoc jus removendo impedimentum, quantum
poteſt. .
VIII. Per Profeſſionem Religioſam, quia
& hæc impedimentum dirimens Matrimonii
eſt, & e Jure Sponſalibus ineſt hæc conditio:
Mmm 5 niſs

926 DE SPTONSALIHBUS. .
niſi Religionem intravero; unde & licitè fit Pro.
feſſio invità licèt ſponla. Similiter ſolvun-
tur per ſuſceptionem actualem Ordinis ſacri,
ſive Majoris, quia & hic ſuſcipientem reddit
inhabilem ad Matrimonium, ob ſolenne, quod
ineludit, Votums caſtitatis Extrav. Antiquæ
Joann. XXII. de Voto. Ordinis tamen ſu-
Iceptio probabilius graviter illicita eſt, ſi fiat
ſponsâà vel inſcià, vel invità. Rario eſt, quia
neque Naturali, neque Divino, neque Eccle-
fniaſtico jure conceditur ſponſo hæc facultas;
ſicut ei conceditur emittere Profeſſionem Re-
ligioſam Extrav. cit. & c. 7. de Converſ. conjug.
Unde gratis dicitur ſuſceptioni Ordinis ſacri in-
eſſe hanc conditionem: niſi ſtatum elegero per-
Jectiorem; ſed manet ohligatio Juſtitiæ.

Quoad cauſas hactenus allatas ſatis inter

AA. convenit: dubitatur adhuc ſolummodo,
an etiam diſſolvantur Sponſalia per vorum ſim-
plex caſtitatis, vel Ordinum ſuſcipiendorum,
ingrediendi Religionem, vel ipſum ingreſſum
Præciſe, nondum ſecutà Profeſſione. Unde
Dico II. Dum unus ſponſorum emittit
Votum caſtitatis, vel ſuſcipiendi Ordines; vel
Votum ingrediendi Religionem; vel ſi Reli-
gionem ingrediatur præcisè, Profeſſione non-
dum ſecuta, hoc ipſo alter acquirit facultatem
reſiliendi. Ratio quoad Votum caſtitatis, vel
Urdivum eſt, quia vovens hoc ipſo Juri ſuo re-
nunciat; nam, quantum ex parte ſua eſt, ſe
ohbligat ad id, quod cum ſtatu Matrimonii con-
ſiſtere non poteſt. Quoad Votum ingrediendi
Keli-

P

n
Genm
ne
on G
Wen 1
htio
fern
cche⸗
ue
reh
e n
eul
Pngni
Elurtin
oone
l
NA
1C
nedien
Ggen

hon

Uencen
pehu
ie ⸗
un obl
e Mn
Pube
lenin
Kün
Wik
u

Elale,
utg⸗
Ne.
nin.
.

nter
do,
Nun.
we
wnn
Une
ent:
N,
N.
elor⸗
lluen
1
ole.
4 S
ciicr.
Fa
N

DE SPONSALIBVUS. 927
Religionem ratio eſt eadem, quèòd vovens

centeatur ex parte ſua Sponſalibus renunciaſſe:

Quoad ingreſſum Religionis militat tum eadem
ratio, quod licèt ingreſſus hic ſit licitus, ſit
tamen tacita Sponſalium, adeoque Juris ſuire-
nunciatio; ergo eo ipſo pars altera acquirit
Jus pariter renunciandi; tum ſpecialiter, quod
diffcile nimis foret remanenti in iœæculo exſpe-
Gare uſque ad tempus Profeſſionis; tum de-
nique quèòd per ingreſſum Religionis fiat per-
ſonæ mutatio in æſtimatione humana, fiatque
hæc vilior in ordine ad Matrimonium, partim
ob magnam, quam egrediendo proderet in-
conſtantiam, partim quod probroſum ſit ha-
bere conjugem, qui habitum Religioſum exuit.
Dico III. Votum ingrediendi Religio-
nem, vel ingreſſus ipſe, ſeclusꝭ Profeſſione,
non diſſolvit Sponſalla ex parte voventis, vel
ingredientis: neque etiam Votum caſtitatis, vel
ſuſcipiendi Ordines. Katio primi eſt, quia per
hoc Votum vovens præcisè ſe obligat ad expe-
riendam & probandam Religionem; fieri verèò

poteſt ut poſt factam experientiam egrediatur

licit? & impleto Voto ſuo; ergo adhuc tene-
bitur obligatione Juſtitiæ antè contracta. De-
inde Novitiatus non ſolvit Sponſalia ex natura
ſua; unde enim hæc repugnantia? nec ex Ju-
re; tale enim nullum afſſignabile eſt, Adde;
quèd ſic via aperiretur fraudibus, cùm facile
foret aſſumptione Religioſi habitůs ad breve
tempus ſe liberare ſponialitia obligatione. Igi-
tur non extinguitur ingredientis obligatio, ſed
tantùm

928⁸ DE SPONSALIBVUS.
tantùm ſuſpenditur; ita ut iterum egrediens
teneatur ad contrahendum Matrimonium, ſi
pars altera velit.
Katio ſecundi eſt: Quia hoc Votum eſt de
re aliena & debita alteri ex Juſtitia; ergo vo-
ventem deobligare non poteſt; proinde nec
acceptatur à Deo; non enim Deo placere po-
teſt victima, quæ ex rapina fit. Confirm. Non
pPoteſt promiſſio commutari in melius, ſi com-
mutatio eſt in præjudicium Promiſſarii, niſi
quando in promiſſione fuerit expreſsè addita,
vel ſaltemn tacitè ſubintellecta conditio de tali
tommutatione; non enim poteſt promiſſor diſ-.
ponere invito promiſſario de jure ab hoc ac-
quiſito: atqui in promiſſione ſponſalitia nec
fuit expreſsè addita; nec tacitè ſubintellecta
conditio: niſi elegero cœlibatum; vel: niſi ſu-
ſcepero Ordines. Prob. Min. Non fuit expreſsè
addita, ùt ſupponi debet: nec fuit tacitè ſub-
intellecta; vel enim ineſſet hæc conditio ex na-
tura Sponſalium? vel ex Jure? MWon primum;
quia homo non tenetur ſemper ad id, quod
perfectius eſt, ſed poteſt ſimpliciter eligere
minus perfectum, & proin ad illud ſe alteri ob-
ligare, qua obligatione facta jus quæſitum al-
terius jam lædere non poteſt. Mon ſecundum;
quia tale jus non habetur.
Obj. I. Sponlſalibus ſemper ineſt hæc ta-
cita conditio: niſßi ſtatum elegero perfelctiorem;
vel: niſt KReligionem intravero. juxta c. 2. 7. de
Converſ. Conmjug. Atqui ſtatus Novitiorum eſt
Perfectior ſtatu ſponſorum. Ergo. g. ſupe
. boſit.

M
N

ſeel.

orenan
Noni
Feo
goetie
uſe
1 Non
eo C/
Ilu.
l
Ue,
hencen
Dneko
redn
EtR
nRn
Nnc
Ne,e
M.
Un munl
1) NM.
ppenin
eo
Ahercon
inn
W ni

ſrie⸗

etleng
n,
nlde
ro.
eN
en.
N
lan.
l, N
Ai,
l
rol.
ele⸗
Nee
e

ſe⸗

eſe
h.
NN.
nnnn
g
eet
.
mt..

lr⸗
en

DE SPONSALIEBVUS. 929

boſit. Min. ſtatus enim ſignificat ſtabilitatem,
quæ Novitiatui non competit. vel D. Maj.

Niſi elegero ſtatum propriè dictum, h. e. Pro-=

feſſionem in Religione C. Impropriè talem, ſi-
ve Novitiatum, qui tantum eſt via ad ſtatum
perfectiorem. N. citt. capp. loquuntur de ſtatu
pPerfectiori propriè tali, dum quis Religionem
intrat per actualem Profeſſionem; neque enim
qui Novitiatum ingreditur probationis cauia,
ideo dici poteſt aſſumpſiſſe ſtarum, cùm ſolum
in via ſit.
Inſt. I. Conditio Novitiorum tamen per-
fectior eſt, quàm ſponſorum. Ergo adhuc
ineſt Sponſalibus hæc conditio, niſi ſtatum per-
fectiorem elegero, v. Religionem, Novitia-
tum intravero. B. N. Conſ. Nunquid promillio
mille aureorum facta Pauperi, vel alteri cauſæ
piæ Perfedtior eſt, quam facta diviti, vel cau-
ſæ merè profanæ, nec tamen his facta invol-
vit hanc conditionem, niſi eos donem paupe-
ri, vel alteri cauſæ piæ impendam.
Inſt. II. Ipſa ratio dictet, cuilibet eſſe li-
citum tranſire ad perfectius, & ſe conſecrare
Deo, non obſtante promiſſione facta homini;
neque enim hic conqueri porteſt, quòd poſt-
ponatur Deo; ergo ſemper Sponſalibus ineſt
ſaltem hæc conditio: niſi per Eotum elegero ſta-
tum perfeétiorem. Confirm. Sic & in ipia Pro-
feſſione religioſa ſemper ſubintelligitur hæc
conditio: promitto me ſub hac Religioſa di-
Iciplina perſeveraturum, niſi Ordinem ſtri-
ctiorem elegero. E. I. Probas etiam licere
con-

930% DE SPO NSALIBUS.

conjugi poſt Matrimonium conſummatum

tranſire ad Religionem inſcio altero: res quas-
cunque promiſias homini & debitas eo invito
poſſe expendi per eleemoſynas W. II. D.
Ant. Ratio hoc dictat cuilibet non vinculato, ſi
fiat ſine læſione Juris alieni. C. Secus N. Et
ita homo conqueri poteſt, quod ſibi fiat in-
juria ſub prætextu accedendi ad Deum: nec
Deus ipſe vult Sacrificium ex alieno. Ad Conſ.
diſp. t primò, quèd Jure poſitivo Ecclelia-
ſtico c. 18. d Regularib. & tranſ. ad Kelig. inſit
Profeſſioni ea conditio, ſed tale Jus nullum
extat Ppro Voto reſpectu Sponſalium. Secun-
dò, quia utraque Profeſſio principaliter fit ei-
dem, ſcilicet Deo, ergo ſine alicujus injuria;
unde præſumi poteſt eam Deo magis placere,
quæ fit in Ordine ſtrictiore, ſed contra accidit
in noſtro caſu.
Inſt. III. Sponſalibus & matrimonio Rato
ineſt hæc conditio: niſi ſtatum Keligioſum per
Profeſſionem elegero: ergo etiam Sponſalibus
ineſt hæc: niſi Cælibatum elegero; vel niſi vovero
NRatum Sacerdotalem. Confirm. Promiſſum non
infringit, qui illud in melius commutat. c. 3.
de Jurejur. Sed hoc facit, qui poſt Sponſalia
vovet caſtitatem, ſuſcipere Ordines, ingredi

Religionem. N. D. Ant. Ineſt hœæc condituo ex

natura rei, aut præcisè, quia ſtatus perfectior
eſt. N. Ex diſpoſitione Juris clari. C. Scili-
cet ex . 7. de converſ. Conjug. & Trid. ſeſſ. 24.
Can. 6. Sponſalibus verò dictæ conditiones nec
inſunt ex natura rei, nec ex aliquo Jure, &
Pprivi-

N
Eenum
cche
110,
elosc
ekrom
Cins n
n,C.
N. N.
ee Non
nlli
Nhi s
Mointt
CNnne
noel
VY
Eine
Wltt
Wten
DWe
t Dunt
Uent on
r ye
DMlhere,
Eper l.
1dole
iſen,
lini ſel
let io
nen

8

humntuen
lles.

ANto
AA.
u
NN.

n rer
40g
Uvkle
S
Ma
evn
ſtei.
Prn;
eke;
ceicit

e
nn
onm
nn
t15.
li,
lnel
er.
Cor
l⸗
N
ebe⸗
e

Nn

itu.

DE SPONSALIBUS. 931
privilegium conceſſum ſoli Religioni extendi
non debet cum Sponſæ præjudicio.
Ad Confirm. O. Maj. Non infringit, qui
in melius commutat ſine injuria tertii, quando
hoc fit cum conſenſu promiſſarii, vel quando
melius datur eidem, cui debebatur minus bo-
num. C. Si fiat cum injuria tertii, uti hic fie-
ret. M. Min. & ſuppoſ. poſſe eſſe melius, quod
nec bonum eſſie poteſt, ſicut tale Volum poſt
Sponſalia. Adde, ſic omnes prom ſſiones ho-
mini factas expungi poſſe per Vota & oblatio-
nes faciendas Deo. Denique c. 3. cit, loquitur
de commutatione promiilionis Deo factæ; ſic
Votum poteſt commutari in aliud de re adhuc
meliori. ðUUMW
Inſt. IV. Juxta c. Veniens 5. Qui Clericivel
vovent. punita eſt mulier, quòd per uptias vio
lare voluerit Votum ſimplex caſtitatis poſt
Sponſalia emiſſum, & deta ei fuit diſpenſatio,
ut poſſet nubere; ergo Votum valuit. E. D.
Ant. Punita eſt, quod per nuptias violare vo-
luerit Votum nubendo priori ſponſto, & data
ei fuit diſpenſatio, ut poſſer huic Sponſo pri-
mo nubere. N. Punita eſt, quia fidem mentita
t, & per Votum repudiaverat Sponſum pri-
mum, & poſtea volebat nubere alteri, ad quod
egebat diſpenſatione. C. Punita igitur fuir,
quod contra fidem priori Sponio datamn illum
repudiaverit, ſub prætextu Voti caſtitatis; &
dipenſatione eguit, quia poſt Votum volebat
nubere alteri, quod non porerat licire; quia
Votum caſtitatis ſimplex poſt Sponſalis emnif
ſum

932 DE SPONSALIBUS.
ſum licèt non valeat in præjudicium Sponſi;
quaſi vovens per hoc liberaretur a data fide;
Valet tamen in præjudicium voventis, ur cum
altero licit Matrimonium contrahere non poſ-
ſit; nec exigere conjugale debitum. arg. e. Pla-
cet 12. de Converſ. conjug.
Olj. II. Si concurrant duo vincula, ob-
ligat hoc, quod fortius eſt c. & inter 31. de
Sponſal. Sic Matrimonium ſolvit Sponſalia prius
cum alia vel alio inita: atqui Votum & Spon-
ſalia ſunt duo vincula & fortius eſt Votum v. g.
Caſtitatis; quia fit Deo, & per illud obliga-
tur Deo corpus & anima. Ergo. B. D. Maj.
Si vinculum illud in ſe fortius hic & nunc lit
validum, & verè exiſtat. C. Secus. N. VYotumin
noſtro caſu, quatenus alteri præjudicat, nullum
eſt. Quoad Matrimonium ℳ diſp. quia hoc
validum eſt c. & inter cit.
Ohbj. IIIl. Vortum ſimplex caſtitatis irritat
Sponſalla ſubſequentia, etiam jurara; ergo &
viciſſim antecedentia. Confirm. Votum ſim-
plex non minus obligat coram Deo quàm ſo=
lenne; ergo etiam æquè ſolvit Sponſalia an-
tecedentia. N. M. Conſ. quia Sponſalia poſt

Votum inita eſſenc promiſſio rei allenæ alteri,

ſcilicet Deo debitæ, ergo non valent; con-
ſequenter nee Juramentum, quod nequit eſſe
vinculum in'quitatis. Ad Conf- N. D. Ant.
Non minus obligat, quoad effectus aliquos, &
in præjudicium voventis, ut cum alia con-=
trahere non poſſit licit, nec petere conju-
gale debitum in Matrimonio, Ob'geturdis
. 4

chent

9 een
(MV
0
oheerl
ſen
)ANe
Gln
Moſn
nctvoe
hle
Ponlere
ungten
iatie
ibuenn
Dedin
enl
Menged
fneſcd.
eppre
wenſen
Een l ch
r feni 4
ny/
ile ell
ſhne
Urrl

.
S
Geine
r.
i⸗
Pl.
eli
mian
lomn
Ahoe

Srca
e
Cunn M.
Crh⸗
en,
⸗
ide
A
1⸗
ehe⸗
lugt
4

DE SroNSALIBUS. 933
ad continentiam alterà parte defunéta. C.
Quoad effectus omnes, & in præjudicium ter-

tu N. Ant. & Conſ.

Oéj. IV. Sponſalia non claudicant, ſed
eſſentialiter ſunt mutua; ergo ſi ex parte unius

ceſſent, etiam ceſſabunt ex parte voventis. G.

D. Ant. Non claudicant, ut maneant perfecta
Sponſalia. C. ut per modum promilſſionis ſim-
plicis ſolum partem ream obligent. N. Vel:
non claudicant in fieri, ſive dum fiunt Sponſa-
lia. C. in facto eſſe, ſive conſervari. N. Idem
reſpondere debent omnes in ſuperveniente
quacunque mutetione notabili ex parte unius,
ut fornicatione &c. quo caſu poteſt reſilire in-
nocens; huic tamen pars altera obligata manet,
ſi innocens nihilominus velir Matrimonium.
Quæres I. An cauſæ enumeratæ refiliendi
facultarem præbeant, ſi jam ante Sponſalia ex-
titerinr, & poſtea primùm ſint detectæ? B. af-
Rirmativè. Quia in Jure paria ſunt non eſſe &
non apparere L. 77. F. de contrab, einpt. & ſu⸗
pervenire talem cauſam, vel ignorantes præ-
cedere, cùm tunc primum res de jure cen-
ſeatur fieri cùm innoteſeit. arg. c. Paſtoralis de
Except. .
Quæres II. An poſſint Sponſi propria
auctoritate reſilire, ſi cauſa aliqua ex prædictis
ſubſit? B. afirm. per ſe loquendo, modo cauſa
certa ſit; neque enim ullo jure cauta reper tur
neceſſitas tunc adhibendi auctoritatem jJudicis,
& per ſe Sponſalibus ineſt, conditio, niſi juſia
reſiliendi cauſa intervenerit. Si verò cauſa ſi du-
Nn bia

924 DE MAT RI MO N IO.

bia, judicis Eccleſiaſtici auctoritas debet acce-

dere; quia vi contractús ſponſalirii, quilibet
ex ſponſis eſt in poſſeſſione juris acquiſisi; in
dubio verò nemini licet auctoritate propria de-
turbare alterum de poſſeſſione juris ſui. Dixi:
per ſe loquendo, ſcilicet ſecluſo ſtatuto diœceſas

no ſpeciali.

CAPUT II.

De Natura Matrimonii.

Atrimomum ſub duplici ratione ſumi pe-
teſt; activè, ſive ut alii loquuntur, in fieri,
vel cauſaliter, nimirum pro ipſo contractu Ma-
trimoniali; & paſſivè, ſive in facto eſſe, ſcilicet
pro ſtatu conjugum habirualiter permanente;
& per contractum inducto; tametſi verò hoc
poſteriori modo ſumptum magis communiter
& propriè dici videatur Matrimonium, ee-
quòd in Florentino conſenius vel contractus
dicatur cauſa effieiens Matrimonii, de hoc ta-
men in priori a ceptione potiſſimum hic age-
tur. Et quia Matrimonium active ſumptum
iterum conſiderari poteſt dupliciter, ùt eit in
offcium Naturæ, ſive contractus naturalis, &
ut eſt Sacramentum, de Matrimonio ſub utra-
que hac acceptione diſſeremus.

1)
Nne
lerbe
ll
Nd n
,n
hul
, ſn ,
Cetſinol
eiur0
ilge⸗
1Dn
Ile An

mMlu

Flll.
Uomnichen
Dhrdklen
Dem cone
Vylon
n Nen
uinh
Ainge⸗
unmn⸗
Etuniun

14,

DX MATRIMONIO. 93 5
r ere.

Nlſber ARTICULUS I.

e n Quc ſit eſſentiæ Mazrimonii?
ie Myr J. Matrimonium ut eſt in officium
dlrih Naturæ & active ſumptum definitur:
Contractus legitimus, quo mesz & fœmina, Jure
babiles, ſibi mutuo jus tradunt in corpora in or-
dine ad alctus ex ſe aptos ad generationem prolis,
& ſe, obligant ad individuam vitæ ſocietatem.
Quibus ſi addas: & ex inſtitutione Chriſti Gra-
tiam, quam ſignißicat, conjugibus conferens, erit
ſimul definitio Matrimonii ut Sacramenti.
e. . Dicitur I. Contractus legitimus, hoc eſt ve-
ſei, lidus juxra Leges, ram Humanam, quàm Na-
M. turalem & Divinam. II. quo mas &g fæmina
cice ſcilicet unus & una, ad excludendam polyga-
e, WMiam, Jure bhabiles , ſive nullo impedimento
ance irretiti. 111. Sbi mutuo jus tradunt in corpora .
mumet mimirum ſaltem radicale, non enim requiri ne-
ma Ceſſariò realem traditionem corporum Per a-
uc Gualem concubitum dicetur infra; unde Ma.
ene trimonium potius ad Contractus Conſenſua-
m. les, quâm Reales reducitur. IV. Er ſe obligan,
Kr ad individuam &c. quibus Matrimonii in N. L.
t⸗ inſolubilitas indicatur. Reliqua naturam Sacra-
„& menti exprimunt.
Matrimo nium verò paſſvè ſumptum, ſive
in facto eſſe, & pro conjugali ſtatu com-
muniter definitur: Eiri & mulieris meritalis
vonjunttio individuam vitæ ſovietatem retinens,
Dieitur conjuné’tio, ſcilicet in facto eſſe, & ha
bitualiter Permanens; maritalis autem , quo
Na z pote=

ut

936 DE MATRIMONIO. 9
poteſtas utriuſque in corpus alterius innuitur Gu 8
juxta illud 1. cor. 7. Mulier ſui corporis poteſta- ſllull
zem non habet ſed vir; ſimiliter autem && vir ſui nhn
corporis poteſtatem non habet, ſed multer. Matri- rſ
monium utroque modo activè & paſſivè ſump- ela
tum etiam ſic brevibus definiri poteſt: Mari- Glte,
talis conjunctio, vocem comunctio modò ſumen- al.
do ut eſt in fieri, modò ut in facto eſſe. Aochns
WVota II. Ex definitione Matrimonii con- jmni
Rat in eo varia reperiri I. Mutuum conſenſum /0*
internum, & externam pactionem, vel ſigna, aſitg
quibus conſenſus exterior exprimitur, h. e.
Contractum. II. Corporum traditionem mu- eſnn
tuam. III. Vinculum conjugale ex contractu il- nrner
lo proveniens. IV. Jus cujuſque in alterum, et
ſive mutuum quoddam corporum dominium, fNRe
cui mutua correſpondet ſubjectio. V. Uſum jmm
ipſum Matrimonii, ſive copulam. Quæritur unge
igitur in quonam ex hisce recenſitis ſita ſit el- Nſe
ſentia Matrimonn? n
Eſſentiam Matrimonii in uſu ejuſdem, vel “
conſummatione ſitam eſſe Julianus Pelagianus ,,,
docuit, rabus ſine hac non poſſe Matrimonium iuh
conſiſtere, ut teſtatur Auguſtin. Lib. 5§. cont. nn
Julian. C. 16. dicens: nihil aliud dicis eſſe nup- Ren
tias, qudemn corporum commixtionem. Infami verd
calumnia Calvinus Catholicis affingit Lib. 4. ſinn
Inſt. c. 19. §. 34. eos docere, coitum eſſe par- ſa⸗
tem Sacramenti, citans ad marginem Librum uat
4. Magiſtri ſentent. cùm hic tamen Lib. eod. D. Hider
27. alſrat explicitis verbis, errorem eſſe af- ut

firmare, ſine copula non poſſe contrah Ma-

inſt

Clior.
ennn
Nr,
e,
.
ul.
un,
hon
U
Eritor
cee

Nüng
Negtn
,nnnim
M.
S
ie
t
Eehe
öbrom
od.

n

Crn

⸗

DE MATRMONIO 937
trimonium, & deinde exponit, quo ſenſu ali-

qui Veterum ſeripſerint non eſſe perfectum

conjugium ſine commixtione ſexuum, fcilicet
perfechone ſolùm accidentali, quia non repræ-
ſentat perfectè conjunctionem Verbi cum Hu-
manitate, & Chriſti cum Eccleſia.
Dico l. Uſus Matrimonii licèt licitus ſit,
& honeſtus per ſe; non tamen eſt de eſſentia
Matrimonii quomodocunque ſumpti. Parsl.
eſt de Fiqe contra plures Hæreticos antiquos,
Encratitas, Manichæos, Marcionem, Satur-
nin. &c. Prob. ex Seript. &. juxta quam Deus
Auctor Matrimonii voluit per hoc humanum
genus propagari Gen. 1. Creſcite & multiplica-
mini; quæ a Deo ad Adamum & Evam, &
Gen. 9. ad Noë & filios ejus dicta ſunt; Atqui
Deus ad rem intrinſece malam poſitivè hortari
vel eam præcipere non poteſt. Deinde in Le-
ge Nova licet commendetur Continentia, ur
Matth. 19. 1. Cor. 7. Apoc. 14. nuſquam tamen
Matrimonium, vel ejus uſus reprobatur; quin
1. Cor. 7. præcipit Apoſtolus, uxori vir debitum
veddat, ſimiliter autem & uxor viro, & 1. Zim. y.
Volo juniores nubere & filios procreare. Unde in
Conc. Braccarenſi II. Can. 2. dicitur: ſiquis
conjugia humana domnat, & procreationem naſcen-
ium perhorreſcit, ſicut Manichæus && Priſcillia-
nus, anathema ſit. Similia habent PP. paſſim
Iren. Lib. I. c. 22. & 30. Epiphan. bær. 46. de
WBoedi. Aug. L. 9. de Gen. ad Lit. & ſæpe
alibi. P
Pars II. prob. Inter Beatiſſimam Virginem
Mariam & S. Joſephum verum fuit Matrimo-
Nn 3 nium

988 DE MATRIMONNO.

. . . pe
nium juxta illud Mattb. 1I. noli timere accipere

Mariam conjugem tuam; nec tamen inter eos ſd
ulla interceſſit commixtio; nec perierat, ait S. Pſronli
Aug. L. I. de Nupt. & concup. c. 21. nec mendax l
manſerat conjugis appellatio, uli nec fuerat, nec l
futura erat carnis commixtio. Et de S. Joſepho ſ-
Lib. 23. contra Fauſtum C. 8. neque enim, quia (loll
coneulitu von commixtus, ideo non maritus. Ni- Puiinl
militer S. Ambroſ. Lib. de Inſtit. Virg. C. 6. re- NMlil
fellens eos, qui putabant, nullum Beatiſſimæ M
Virginis & S. Joſephi fuiſſe Matrimonium, Mit
non deftoratio, inquit, Virginitatis facit conju- Inll
ium, ſed pactio conjugalis. Verum etiam fuit ih
latrimonium inter primos parentes, dum in Wo-
Paradiſe morabantur, nec tamen niſi Paradiſo ghenin
ejectus Adam cognovit Evam Cen. 2. Quis uldlo
etiam inter ſenes copulæ incapaces negabit ve- salte
rum eſle Matrimonium? Katio a pviori eſt; fw
quia uſus ipfſe & operatio rei non efſt de illius Waln
eſſentia; hæc enim ad uſum, vel operationem wd
ſupponitur, & uſus eſt quid conſequens ad eſ- peehy
ſentiam; ergo modo detur jus mutuum, vel Nein
poteſtas mutua ſaltem radicalis in corpora, exit dnm
verum Matrimonium. Cpuumn
Dixi: modo detur jus mutuum, vel poteſtas, nge
Jaltem vadicalis, in corpora, quia ſi ita contra- in
herent, ut nullus haberer dominium, vel jus in i
in corpus alterius, nullum eſſer Matrimonium; yt
hoc enim eſt ex natura ſua conjunctio marita- Akiig
lie, quæ per dictum jus in corpora præœciſe dif- Ele
fert ab aliis conjunctionis ſpeciebus. Et verò an
ſi ad Matrimonium ſufficeret ſola in individuam / 6,
VII&

= = Se
= —

DE MATRIMONIO. . 939

eunpen vVitæ ſocietatem animorum conjunctio, etiam
linera inter matrem & filium, fratrem & ſororem

aieS
Ueninle
nt r
pro
nt ge
urtu. I.
Beanilne
wiin,
Me⸗
im fuit
Gmin
udl⸗
1 s
birre.
ſi
KNN
Merſpet
lebse
lunne
Clonei

cant⸗
6
ronung
Nront
rded
D
Gobie

6

Matrimonium eſſe poſſet.
Dico I. Eſſentia Matrimonii activè ſumpti,
in fieri, & pro contractu, conſiſtit in mutuo
conſenſu, exterius expreſſo. Ratio eſt: quia
omuis contractus eſſentialiter eſt duorum, vel
plurium in idem conſenſus externè expreſſus.
Nec in hoc d'ſfſi ultas eſt, aut controverſia.
Dico III. Eſſentia Matrimonii paſſive
ſumpti vel in facto eſſe, conſiſtit in nexu illo
vel vincu'o indiſſolubili reſultante ex ipſo con-
tractu, vel conſenſu mutuo maris & fœminæ.
Prohb. Nam I. non conſiſtit in conſeniu mutuo
contrahentium ſive interno, ſive externo, nec
mutua traditione corporum, tum, quia con-
ſenſus pertinet ad cauſam efficientem Matri-
monii; tum quia tam conſenſus, quâm ea

traditio ſunt actio tranſiens, permanente Ma-

trimonio: Item conſenſus internus revocari
poteſt, Matrimonio nihilominus perſeverante.
IHI. Nec in uſu ipio Matrimonii, vel copula,

ut dictum Concl. I. III. Nec in jure mutuo

ad copulam; hoc enim potiùs objectum, finis,
vel effe ctus eſt Marrimonii, quam ipſum Matri-
monium; ideo enim conjuges habent jus ad
copulam, quia ſunt legitimè junéti Matrimo-
mo. Ergo debet conlſiſtere in illo vinculo;
quia nihil aliud adeſt, vel aſſignari poteſt.
Olj. I. cont part. 1. Concl. 1mæ. Uſus
Matrimonii reprobatur in Scriptura S. ergo.

Prob. Ant. I. nam I. Cor. 7. ait Apoſtolus: o-
Nn 4 num

940 DE MATRIMONIO.
num eſt bomini mulierem non tangere: unde
Hier. J.. I. cont. Jovin. c. 4. infert: ergo ma-
lum eſt tangere. II. Ibid. vult Apoſtolus eos,
qui nubunt, eſſe tanquam non nubentes; ergo
vult eos non uti Matrimonio. III. Kom. g.
dicit, qui in carne ſunt, Deoplacere non poſſunt.
unde Siricius Papa Ep. I. 6. . ait Matrimonium
eſſe pollutiones. IV. Apoſt. 1. Cor. 7. cit. licèt
dixiſſet, zuſquisque Ppropter fornicationem uxo-
vem ſuam habeat; ait tamen: hoo autem dico ſe-
cundum udetgenteent non ſocundum imperium.
Ergo ſuadet ſolum Matrimonium tanquam mi-
nus malum, ur majus eviterur; hoc enim in-
dicat indulgentia juxta Aug. ILäib. de pecc. Orig.
c. 38. evidenter dum tribuit veniam, denotat
culpam. .
H. N. Ant. ad prob. I. N. D. Conſ. & Hier.
Eſt malum pœnæ. C. Culpæ N. Dicitur a S.
D. malum pœnæ, quia fit carnali concupiſcen-
tia, quæ peccati Originalis pœna eſt, ideoque
Virginitatem præfert; ſic enim cit. loc. ſe iptum
explicar, dum Marcionis, Manichæi, Pariani
errore rejecto ait: non ignoramus bonorabiles
nuptias, torum immaculatum; ſed ita nuptias
recipientes, ut virginitatem, quæ de nupsiis naſ-
citur, praferamus. Ergo non intelligit malum
culpæ.
Ad II. B. M. Conf. non enim verbis illis
Matrimonii uſum prohibet; ſiecut nec prohi-
bet poſſeſſionem rerum temporalium per hæe
eod. loc. qui utuntur hoe mundo, fint quafi non
ujentes, ut colligitur ex particul ienguemt ſe
ſolùm

nulan
Corn
n
ſn. I
etst
Metlonn
Etri
finonta,
r
djehlenh
Eenubn
ihai
Cannn
Am
ſGeer
m
er
E
WN
connnt
ur
ſeinpee
les iMen
unal
ih un
nin
1

1 Unde
nnm.
ligeos,
eo
le.
ßt.
tnnian.
ſerli
ukr eut⸗
He e.
inn
.
Uin in⸗
nar

Mer.
n.
ſen
N

rleptr
hn Nü

l
,gl
G

Entn

helie
epch
fee
n
upnd

DEz MATEIMONIO. 941

ſolùm uſum inordinatum; ſicut in ultimo ſolum
affe um inordinatum. M
Ad IIIl. w. in carne bic ſumi pro juxta
carnem. Sirteius verò loquitur de Matrimo-
niis illicitis tum ratione perfonarum talibus, ut
Sacerdotum, Monachorum, & eorum, qui

poſt pœnitentiam publicam contrahebant Ma-

trimonia, quod tunc juxta Canones iis erat
prohibitum, ut colligitur ex Can. 21. Concil.
Arelatenſis II. tum aliunde illicitis.
AdIV. B. N. Conſ. Si enim Matrimonium

in ſe malum eſſet, nequidem vitandæ fornica-

tonis caufa illud ſuaſiſſet, aut ſuadere potuiſ-
ſet; ſi enim juxta eund. Apoſtolum non ſint
facienda mala, ut eveniant bona, quantò mi-
nus dicere potuit, eſſe facienda mala, ut vi-
tentur majora mala. Unde indulgentiam hic
opponit prœcepto, innuere volens, nuptias
non eſſe præceptas; & in iis reperiri minus
bonum, quàm in virginitate, cum qua ibi eaſdem
comparat. Et hoc ſenſu explicari poteſt S. Aug.
ita ut culpa ſumater negativè, quatenus Nup-
tiæ impediunt à majori bono, fſcilicet Virgini=
tate; ita enim ſe explicat L. 6. de bono conj. 6. 8.
non duo mala ſunt, inquiens, connubium &&αfor-
nicatio, quorumn alterum pejus; ſed duo bona ſunt
connubium && continentia, quorum alterum eſt
melius.
Obj. Il. cont ejuſd-. p. 2. τ Concluf, II. & II.
Ad Epheſ. 5. ait Apoſtolus, erunt duo in carne
una; ergo uſus eſt de eſſentia Matrimonii.
m. M. Conſ. Verba enim Apoſtoli vera manent,
Nn § ſ

942 DE MATRIMONIO.

ſi dicatur, per ea indicari ſolum mutuam
translationem dominii in corpora, quæ licèet
ex ſe referatur ad actus conjugales, ſine his
tamen eſſe poreſt; non enim neceſſe eſt, ut,
qui dominium habet rei alicujus, eâ etiam facto
utatur. B. II. Per hæc verba vult ſolùm pro-
hibere conjunctionem fornicariam & adul-
teram, eoquod duo conjuges debeant efſe in
carne una, non multiplici; ſic enim ſe expli-
cat I. Cor. 6. An neſcitis, quoniam qui adbæret
meretrici, unum rpus ehicitur? erunt enim duo
in carne una; qui autem adbæret Domino, unus
Spiritus eſt, fugite fornicationem. 1
Obhbj. IIl. Si uſus non ſit de eſſentia Ma-
trimoni, ergo verum eſſet Matrimonium,
quod contraheretur cum pacto ſervandi caſti-
tatem perpetuam; atqu hoc eſt fallum; ergo
Prob. Min. I. Tale pactum obſtat fini Matri-
monii qui eſt generatio prolis. II. Contraria-
tur ſubſtantiæ Matrimoni, ſicut conditio hæc
appoſita: contraho tecum, ſi generationem
prolis evites. c. ſi conditiones. de Condiz. appo-
it. H. C. ſeq. Maj. quia tale pactum non repug-
nat ſubſtantiæ Matrimonii. Deinde tale pa-
tum licite & meritorè adjici poteſt poſt con-
tractum Matrimonium, cur non ante? Tertie
quia lieit? & honeſtè intendi poteſt Matrimo-
nium ut Katum. arg. c. 16. h. t. Igitur N. Min.
Ad prob. 1. . D Finis eſt generatio prolis ex
ſuppoſito, quòd conjuges uti velint Matrimo-
nio. C. Si uti nolint, ut ipfis liberum eſt. N.
Deinde finis non eſt de eſſentia rei. Ad II. R⸗
M. hoc

epe

D

i
ppole
hn i
eS
nonl
. Uo
Unishe⸗
Dnhne
on
Pul N
P!

iet,n

imanpn,

lpnel
Alghin
WCN
aexent
Dtnn,
Nn N
i
Ur oo e
Sal⸗
Ml
ulgn
Nabene
U
ſi
lag
ſ

Ulfrecn
Peſeet

n h’
n,
Nd.

DUinne.

1AAA.

1 Een
eng.
GAn
rn
A

M.
lum,
cſt
eo
Wti⸗
rik
Wrode
Nentoen
lt er⸗
nne⸗
Eli
Ino
nce.
NV
ta
Mno⸗
miN
INI
Me

DE MATRIMONIO. 943

M. hoc pactum eſſe contra ſubſtantiam Matri-
monii. Parit. D. Conditio hæc: generatio-
nem prolis evites, contrariatur ſubſtantiæ Matri-
monii, ſi generationi prolis contrarierur poſi-
tivè. C. Si ſolùm negative. N. Poſitivè contra-
riabitur, ſi generatio prolis ſit impedienda per
e. g. poculum fterilitatis, procurationem ab-
ortũs &c. negativè verò, & remote, ſi id ſo-
lum intendatur, ut omittatur copula, quæ li-
citè omitti poreſt, ut patet ex dictis, exemplo
Beatiſſ. Virginis & S. Joſephi.
Inſt. I. Ergo ſaltem de eſſentia Matri-
monii eſt, ut detur jus mutuum & poteſtas ad
uſum corporis alterius; ſed hæc poreſtas ſta-
re non poteſt cum pacto ejuſmodi. Ergo. B.
D. Maj. Ut detur jus radicale & remotum ſive
in actu primo, item poteſtas radicalis & re-
mota C. Proxima & expedita N. Cum pote-
ſtate vero radical bene ſtat pactum ejuſmodi;
ſi enim poſt contractum jam Matrimonium
non repugnent ſibi hi duo actus voluntatis,

volo jus ad copulam, & nolo ipſam copulam:

cur non etiam tale pactum cum poteſtate ra-
dicali?
Inft. II. Illa poteſtas radicalis eſſet nugatoria
& inutilis, nunquam enim poſſet exire in actum.
Ergo. B. M. Ant. licet enim non poſſet exire
in actum ſtante voto vel pacto tali, præſtaret
tamen hæc: I. ut neutra pars ſine compartis
injuria poſſit alteri dare uſum ſui corporis. II.
ut ſi ſe cognoſeerent, licet peccarent contra
— votum

944 Dz MATRIMONIO.

votum, copula tamen eſſet matrimonialis,
non fornicaria, & proles nata non efſlet ſpu-
ria. III. Poſſet licitè redigi in actum obrenta
diſpenſatione.
Olj. I. Juxta S. Aug. L. de bono Viduit.
voventibus Eirginitatem non ſolum nubere, ſed
tiam nulere l damnabile eſt; ergo ſupponit
uſum Matrimonii eſſe de hujus eſſentia. Conf.
Juxta eundem Lib. 19. contra Fauſt. c. 26. Ma-
zrimonium ex boc appellatum eſt, quòd non ob
aliud fœæmia debeat nubere, niſi ut mater fiat. N.
W. Conſ. oquitur enim de is, quæ nubere vo-
lunt, ut fit ordinariè, cum intentione, vel pe-
iculo coniummandi Matrimonium. Ad Conf.
N. J. OQ. hic de illis loquitur, quæ præciſe nu-
bunt propter carnales amplexus, docetque,
quòd hos non debeant apperere præœciſe prop-
ter concupiſcentiam, ſed generandam prolem,
quod probat ex Matrimonii nomine: ſic verò
non negat poſſe verum Matrimonium eſie ſine
illius conſummatione; imò hoc ſatis affirmat
relatus ſupra de Matrimonio Beatiſſimæ Virgi-
nis & S. Joſephi.

ARTICULUS II.

An && ſub qua ratione Matrimonium ſit verum
M. L. Jaeramentum?

MEgant Huſi, Luther. Calvinus eorumque
ſectatores moderni hæretici, volentes
Matrimonium eſſe ſolùm Contractum civilem
& po-

oheune
boe
Doche
nd eh
Man
ise
Menvn
Re
Pefn
Alet
Clnemt
e NMA
PC
Uhr
1oI
honon
entcom
HentaW
wmenen
D
grlant
um Ne
n ni⸗
(wunn
on
. N
lr
Core
Won,
uhe
man

DE MATEIMONIO. 945
mnig & politicum. Affirmant contrâ Catholici om-
Hür. nes, hoc ſolo opinionum diſerimine, quòd ex
eg his Doctores aliqui velint Matrimonium jam
à mundi exordio, in ſtatu Innocentiæ, quando
. Deus Adamum conjunxit Evæ, fuiſſe veri no-
A minis Sacramentum; in ſtatu autem peccati re-
n paratum fuilſe ad veri Sacramenti dignitatem
o dependenter à præviſis Chriſti meritis, ſicque
5.! perſtitiſſe uſque ad Chriſtum; proinde non
w fuiſſe ab hoc inſtitutum primèò in ratione Sa-
cramenti, ſed ſolùm in ea confirmatum. Ita
. teſte Maldonato, multi ex antiquioribus, Pe-
. trus Soto, & præſertim ex Recentioribus Lau-
H nojus Lib. de Reg. in Matrim. poteſtate p. r.
enl a. 2. c. II. Dum econtra communis cætero-
e, rum omnium, qui poſt Concilia Conſtantienſe,
n. Florentinum & Tridentinum ſcripſerunt, eſt
En, lententia, Matrimonium eſſe verum N. L. Sa-
A cramentum, ab ipſo Chriſto primò inſtitutum.
zdets Dico I. Matrimonium ante Legem Evan-
Büm gelicam nunquam fuit veri nominis Sacramen-
neſ tum. Prob. ex Conc. Trident. quod Seſſ. 7.
