de materia; quia hæc debet eſſe eadem.

a AdI. . C Ant. N. Cunſ. Prol. D. debet
nta eſſle ſemper phyſicè conjuncta forma N. ſal-

tem moraliter C. Epiſcopus primò imponit
„(r Librum, quem ne decidat, tenent afſiſtentes;
Dun deinde fit impoſitio manuum, & Conſecrator
I Pronunciat formam: accipe Spiritum §. quæ
N eſt

/
1

754 DE SACRAMENTO ORDINIS.
eſt conjunctio moralis & hic ſufficiens. Sic in
Sacramento Pœnitentiæ Abſolutio ſive forina
conjungitur ſolum moraliter cum materia five
actibus pœnitentis.
Ad Il. . D. Maj. ait a Diaconis Divina
Evangelia teneri, & etiam ab iiſdem imponi
N. ſolùm teneri, poſtquàm Conſecrator im-
Poſuit C. Diaconus non imponit Librum, ſed
a Conſecratore impoſitum, ſolùm ſuſtentat,
ne decidat, juxta Rubricam Pontifical's Rom.
ergo verè Miniſter spplicar, non alius. Ea-
dem eſt reſponſio ad Epiſcopos aſſiſtentes.
Unde ſic conceſſa Min. D. Conſ. ut ſupra.
Ad III. . W. Ant. contrarium enim con-
ſtat ex loc. in Concl. cit. proinde ſine funda-
mento ita referuntAlcuinus & Amalarius. Sed
& Morinus ipſe Exercit. 2. cap. I. ait Aucto-
ribus illis contradicere Libros Rituales, quo-
rum unus annis circiter centum Alcuino eſt
antiquior: & Menard. in Notis ad Sacramen-
tarium S. Gregorii poſtquam Amalarii textum
reeitâſſet pag. 304. ſubdit: ſed iſta omnia ex ci-
tatis locis ſatis refutantur. Morinus verò im-
pPoſitionem Libri Evangeliorum in Eccleſiis
Alexandrina, Germanica, Gallicana, omiſſam
fuiſſe ita nudè aſſerit, non probat; de Alexan-
drina id ſe demonſtraturum equidem promit-
tit, ſed non præſtat. S. Iſidorus impoſitionem
Libri ſpecialiter non explicat, quia cum im-
poſitione manuum, quam exponit, eſt quaſi
una cæremonia, & impoſitio utraque habet
eandem formam & finem, licèt hunc expres-
MB ſius

eige⸗
lerkel
teutin

li

(woie
wigek
end
men
(Vec
onene
e
lnl⸗
lon
len

1

e
kiſn
4

i

3
h

N
.

=
S

. Nei
we don
Mllerebe
noh
mint
NrE.
nn K
Clenr
Mn.
le

on⸗
da.
ded
o.

o.

Pend⸗
ls
N.
o.
6Oren.
r
e e
cenge

DI SAGCRAMENTO ORDINIS. 755

ſius ſignificet Libri impoſitio, quam ma-

nuum.
Ad IIJ. g. M. Conſ. Varietas enim illa
planè accidentaria eſt, ſive enim apertus ſit,
ſive clauſus, idem Codex eſt. Rituales Græ-
ci plerique diſertè docent apertum imponi; ſi-
militer hodie Pontificale Rom. Olim tamen
videtur fuiſſe quædam in Eccleſia Latina varie-

tas, quia duo antiqui Conſtantini ſcilicet Claë-

tani, & Ordo Romahus editus docent clauſum
adhiberi, jam pridem verò & initio apertum
Clemens Romanus.

Olj. Il. cont. impoſitionem manuum in &.
Ordinationibus. B

I. Concilium Florent. in Decreto de Sa-
cramentis pro Armenis materiam Ordinationis
Presbyteri docet eſſe porrectionem inſtrumen-
torum nulla facta mentione de impoſitione ma-
nuum; ergo hæc juxta Florent. non videtur
eſſe de eſſentia; cur enim aliàs de illa taceret?
II. Ordinandus Presbyter per traditionem
inſtrumentorum & huic reſpondentem formam

jam factus eſt, & dicitur Sacerdos; unde ſi-

mul cum Epiſcopo conſecrat; & proinde jam
accepit Characterem.
III. INNOCENT. III. cap. Paſtoralis. de Sa-
crament. non iterandis de ordinato in Diaco-
num ſine impoſitione manuum ait, nihil eſſe
iterandum, ſed ſupplendum quod incautè erat
Pprætermiſſum; idemque de Presbytero taliter

ordinato pronunciat cap. Preshyter. Fin. h. t.
Gre-

7y6 DE SACRAMENTO ORDINIS.

Gregor. IX. ergo juxta utrumque Pontificem
impoſitio manus eſſentialis non eſt. Prob-.
Conſ. ſi enim eſſentialis eſſet, ſine ea Ordina-
tio fuiſſet nulla, ergo iteranda.
WV. Idem Pontifex INNOCENT. III. cap.
cit. impoſitionem manũs vocat ritum ab Apo-
Kolis introductum; ergo non eſt inſtitutionis di-
vinæ, nec eſſentialis.
Ad I. RE D. ant. Nullà factà explicite mentio-
ne de impoſitione manuum C. Nullà factàim-
plicite N. Concilium enim vel Eugenius nomi-
ne Concilii Decretum ſuum remittit ad Pon-
tificale Romanum; in hoc autem impoſitio
manuum tanquam indubitata materia præſcri-
pitur, ergo meminit implicite impoſitionis ma-
nuum. Quod verò ejus mentionem explicit?
non fecerit, ratio eſſe poteſt, quia Concilium il MA
Armenos inſtruebat, qui de impoſitione ma- ſtin
nuum nihil dubitabant. Igitur ſolùm traditio- Iidhe
nis inſtrumentorum meminit, eò quòd illa mn
Armenis in uſu non eſſet. 6

Ad Il. R. D. Factus eſt, & dicitur Sacer- Amnn
dos, quia hæc denominatio petitur principali- MWlug
ter à poteſtate offerendi Sacrificium, quam mn
tunc jam habet C. quaſi jam factus eſſet Sa- ²
cerdos completè N. Sacerdotium N. L. du- ubje
plicem poteſtatem importat; offerendi Sacri- on
ficium, ſive poteſtatem in corpus Chriſti ve- ace
num, eaque principalis eſt, à quà maximè eſt,
& dicitur Sacerdos; deinde abſolvendi, ſive e
Poteſtatem in Corpus Chriſti myſticum, quæ
minus principalis eſt, Ordinatum potius in Wyn
ratione

DE SACAMENTO ORDINIS. 757
ratione judicis, quam Sacerdotis conſtituens,
& à priore dependet eſſentialiter ſic, ut illam
ante ſe præſupponat neceſſariò & ſine ea con-

ferri non poſſit: utraque tamen ad ſacerdotium

N. L.completum requiritur; utraque diverſa
eſt, quia una non ſign'ficatur per materiam &t
formam alterius; ac proinde ſuus utrique par-
tialis character reſpondet.
Si dis: Apoſtoli conſtituti ſunt Sacerdo-

tes completè die Cœnæ, licèt tunc ſolùm à

Chriſto acceperint poteſtatem ſacrificandi; ergo
idem dici poteſt etiam nunc de Sacerdotibus,
quando ipfis traduntur inſtrumenta cum ver-
bis: accipe poteſtatem offerre &c. quibus con-
fertur poreſtas in Corpus Chriſti verum. Prob.
Ant. 10. Judas Epiſcopus fuit ante mortem
Ghriſti, ut indicat illud Pſ. 108. Epiſcopatum
jus accipiat alter; quod vaticinium de’ Juda
dictum fuiſſe conſtat, ex Actl. I. v. 16. atqui
Epiſcopatus, completum Sacerdorium ſuppo-
nit. 24d. S. Thomas fuit completè Sacerdos,
& tamen non erat præſens, quando Chriſtus
inſufflans ad Apoſtolos dixit: accipite Wpiri-

tum S&. quorum remiſeritis Gαe. Be, MW. Ant. Ad

Prob. I. N. D. Maj. Fuit Epiſcopus ſolùm de-
ſignatione C. verè & perfect& N. Ad I. prob.
N. D. Fuit completè Sacerdos vi conſecratio-
nis ſolius in die Cœnæ factæ N. vi alterius par-
ticularis Ordinationis, quam Chriſtus per po.
teſtatem excellentiæ ſupplevit & contulit Tho-
inæ licèt abſenti C. nam, ùt ait S. Cyrillus Ale-

Xandrinus L. 1I M . Joan. intentio Chriſti

dantis

„58 Dg SACRAMENTO ORDINIS.

dantis poteſtatem abſolvendi fuit eam commu-
nicare toti Collegio Apoſtolorum, quæ inten-
tio non ad præſentes ſolùme ſed & abſentes
dirigebatur; unde infert Cyrill. non ergo, licet
abfuerit Thomas, d participatione Spiritus decidit,
cùm de mimero eſet eorum, quibus dignitate Abo-
Kolatäs dJecoratis, Spiritus debebatur. Nec ta-

men inde inferas: ergo abſentes ordinari poſ-

ſunt; nam iſtud poterat Chriſtus poteſtate ex-
cellentiæ ſibi Proprià; aliter verò ſtatuit pro
Eccleſia, uti ex ejuſdem ſenſu & praxi doce-
mur.
Adq III. N. W. Conſ. & Prob. nam, ut ait
Bellarminus, mens Innocentii III. & Gregor.
IX. fuit, non eſſe repetendum id, quod ritè
peractum eſt, ſed ſupplendum alterum, quod
omiſſum eſt; licèt enim iſtæ duæ partiales Or-
dinationes, quarum primàâ datur Ordinando
poteſtas in corpus Chriſti verum five illud of-
ferendi in Sacrificium; alteràâ in corpus Chriſti
myſticum, ſive fideles abſolvendi, unam to-
talem conſtituant, qua Ordinandus fit Sacer-
dos completè habens poteſtatem utramque &
conſecrandi & abſolvend, ideéque conveni-
enter ſimul conferantur; abſolutè tamen lo-
quendo poteſt validè conferri poteſtas conſe-
crandi ſeorſim à poteſtate abſolvendi.
Ad W. w. D. Ant. Vocat Ritum ab
Apoſtolis introductum, auctoritate propria &
independenter ab omni voluntate Chriſti N.
Auctoritate à Chriſt o acceptà C. patebit reſpon:
ſio amplius ex Objectione ſequenti.
. Ol. Il.

N8
N
in
10
ntul
n 1
Ge

4

Aond

Unni
,
pun
m
nid
1 Monen
üitnena
lte
Uwen
ioad
1Se
Aa,
Uolonn
lc
n
gutn
Uiiiſe
ArC
Dunit

1

6

Cnn
Einken
Center
Al,
negr.
NeE.
hn .
ſliet
ll oo
Iche.

Ndt
gon.
rte
od
0r.
Nen
Act.
Woſd
Gn.
nr.
eAH
eni.
gchle⸗

nchen
Cnſi
Ptcn

DE SACEAMENTO O In. 1INISs. 759
Obhj. II. cont. Traditionem inftrumentorum.
Traditio inſtrumentorum non adhibetur in Ec=
cleſià Grecâ; in Latinâ verò non fuit adhibita
prioribus ſæculis; nam inprimis Apoſtoli ſolam
leguntur adhibuiſſe impoſitionem manuum;
Carthag. IV. verò Can. 2. 3. 4. pro materia
Epiſcopatus, Presbyteratůs, Diaconatũs ſolam
allignat impoſitionem manus vel manuum; &
Can. y. dicit Subdiaconum, quia manuum im-
poſitionem non accipit, ordinari per inſtru-
mentorum traditionem; ubi manifeſtè indicat
Epiſcopum, Presbyterum, Diaconum, quia
mans impoſitionem accipiunt, per traditio-
nem inſtrumentorum non fuiſſe ordinatos;
ergo inſtrumentorum traditio non poreſt eſſe
de eſſentia. Prob Conſ. quia materia eſſentia-
lis Sacramenti Ordinis debet eſſe eadem pro
omni loco & tempore; alioquin enim non eſſet
idem Sacramentum, quod repugnar Unitati
Eccleſiæ, in quâ necefſſariò eſt Unitas Sacra-
mentorum. N. C. Ant. ob probatione. D.
Conſ. debet eſſe eadem formaliter, hoc eſt, in
ratione ſigni legitimi collatæ poteſtatis ſacræ,
ſub quâà formalitare tantum ex inſtiturione
Chriſti eſt de eſſentia hujus Sacramenti C. Ea-
dem materialiter & quoad entitatem phyſicam
N. pro qduo
Obhbſerva: Chriſtum in Sacramentorumin-
ſtitutione determinâſſe quidem materiam & for⸗-
mam ſecundùm rationem genericam ſigni ſen-
ſibilis, non tamen ſemper & in omnibus ſe=
cundàùm rationem ſpecificam talis ſigni, ſaltem

760 DE SACAMENTO ORDINIS.

ultimam; ſicque pro hoc Sacramento nec de-
terminatè pro materia inſtituit impoſitionem ma-
nuum, nec determinate traditionem inſtrumen-
torum; nec hanc, aut illam præciſè formam, ſed
tantùm generatim requiſivit ſignum ſenſibile,
quo ſigmificaretur collata poteſtas conſecrandi &
abſolvendi, relictà Eceleſiætanquam habenti aliâs
auctoritatem circa res ſacras facultate determi-
nandi in particulari ſignum ejuſmodi. Apo-
ſtoli verò elegerunt impoſitionem manuum
cum certà aliquà formâà tanquam ſignum utri-
uſque poteſtatis collatæ: Eccleſia Græca reti-
nuit ſolam impoſitionem manuum, cum formâ:
Divina Gratia, quæ ſemper infirma curat &α‧.
Eccleſia Latina etiam retinuir impoſitionem
manuum pro ſigno collatæ poteſtatis ad abſol-
vendum & formam congruentem: accipe Spi-
ritum &. pro ſigno autem poteſtatis ad conſe-
crandum aſſumplſit traditionem inſtrumento-
rum ùt ſignum magis expreſſivum hujus po-
teſtatis cum forma; accipe poteſtatem offerendi
Sacrificium &. Suppoſitâ autem dictâà electio-
ne utriuſque Eccleſiæ cœpit in Eccleſiâ Latinà
traditio inſtrumentorum eſſe materia neceſſa-
ria neceſſitate Sacramenti, non in Græc.
Hinc patet non eſſe ſubſtantialiter diverſum
Sacramentum Ordinis inter Latinos nunc &
olim, nec inter Latinos & Græcos non ob-
ſtante illa diverſitate ſigni entitativaà vel rei, quæ
eſt diverſitas ſolum materialis; cum qua eſt, &
manet eadem ſignificatio & efficientia ſacra-

mentalis; proinde idem ſubſtantialiter Sacra-
. mentum

Uh

19 I
Nl
Aenei
* G
enig
Me
cpon
Anpe
ehn.
velll
Iuni
mont
Gut
ien
iewe
1Ne
I
Wuke
nuc te
/en
nß
h
ue
Un

4.
mn
IA.
leti.
Umi!
.
Onenn
bol.
le⸗
end⸗
N.
*
Nee
Nuf
tli
ledl
Gelinag
0n S
M
Anczeu
ui
nl
luch
Nenc⸗

Dz SACRAMHNTO ORDINIS. 761

mentum in utrâque Eccleſiâ; cum utraque
conferat Sacramentum Ordinis per ſignumali-
quod expreſſivum poteſtatis, ſub qua iola ra-
tione alicujus ſigni Chriſtus hoc Sacramentum
conferri voluit.
Illuſtrant hoc alii exemplo Sacramenti
Matrimonii: Ad hoc validè celebrandum uſque
ad tempora Tridentini ſufficiens erat contra-
Rus clandeſtinus, an ſub ratione materiæ an
formæ? perinde eſt: hodie verò non eſt in
illis locis, in quibus viget Decretum Triden-
tini de reformatione matrimonii, & tamen
adhuc eſt ſubſtantialiter idem Sacramentum;
unde ſicut mala eſtet illatio: contractus clan-
deſtinus olim fuit ſufficiens; vel: adhuc eſt in
iis locis, in quibus non viget Decrerum Tri-
dentini, ergo & nunc pro omni loco debet
eſſe ſufſiciens, alioquin non eſſet idem Sacramen-
tum; irà hic de Ordine.
Inſt. I. Gratis dicitur, quòd Chriſtus re-
liquerit Eccleſiæ poteſtatem determinandi ma-
terias & formas Sacramentorum; ergo H. D.
Ant. Sacramentorum, in quibus ipſe materias
& formas ſpecificè & determinatè inſtituit C.
in quibus ſolùm genericè aut ſub ratione ali-
cujus ſigni indeterminatè, ut in Sacramento Or-
dinis N. Nullum enim in ſpecie aſſignari poteſt,

quod Chriſtus pro Ordine determinaſſet. Hince

Poteſtas illa Eccleſiæ colligitur ex hoc ipſo,
quèòd Chriſtus ſolum ſub ratione genericàâ ſigni
expreſſivi ſacræ poteſtatis collatæ inſtituerit Sa-
cramemum Ordinis; ergo Eccleſia debuit poſ-
Bbb 3 S

/

62 DE SAcChAMENTO ORPINIS.

ſe determinare in ſpecie, ut non eſſet confuſio,

ſed uniformitas Rituum. I.. Ex Concilio
Florentino, quod rraditionem inſtrumentorum
Vocat ſimpliciter materiam Sacramenti Ordi-

nis. III. Ex praxi & mente Eccleſiæ, juxta

quam ea traditio videtur manifeſtè adhiberi ad
conferendam poteſtatem, vel cauſandos effe-
Rus ſacramentales, ut ex Pontif. Rom. tum
verbis correſipondemtibus evincitur. IV. Ex
formis; has enim in ſpecie, prout adhibentur
in Ordinationibus, determinavit Eccleſia, uè
teſtatur Innocentius III. ad cap. Presloter ci=
tatus à Cardinali de Lugo, Sylvio, & aliis
niſi &ent formæ poſtea inventæ, ſußiceret Ordi-
matori dicere, ſis ordinatus, vel alia αuivalentia
verba, additâ aliqua materid, ſed ſubſequentibus tem-
poribus formas, quc ſervantur, Eccleſia ordinavit;
ergèò idem dici' poteſt & debet de materia in
ſpecie, quia Chriſtus æque parùm unam, quam
alteram determinavit in ſpecie.
Inſt. M. Impoſitionem manuum Chriſtus
ipſe inſtituit; ergo. &. D. Ant. inſtituit eam
genericè, quatenus in genere materiam Ordinis
Voluit eiſe rirum aliquem ſignificativum pote-
Ttatis collataz, quem in ſpecie Eccleſia deter-
minatura eſſet C. ſpecificè, ſub ratione impo-
ſitionis manuum N. hoc enim ſine fundamen-
to diceretur; quin Gregor IX. cap. Presbyter
impolitionem manuum ait eſſe ritum ab Apo-
olis introductunm.
Inſt. Ill. Saltem Chriſtus ordinans
Apoſtolos Sacerdotes uſus eſt materid
deter-

Omet
nmni
Plt

Mind ſ
lente
6uln
hlere
And,
n
Kücren
Gunne
ar,
/40

.

Cilio
1Contle
enn
Enit.
Ei
Nd
S
un n
VI
bennn
lelayn
eri
A
r .
llnu
nmn.
lin,
erlin
atum

Orila
10H
M⸗
Eeet⸗
ndo⸗
uwene
ieſet
*

u

1
4

DE SAcRAMENTO ORDINIS. 763
determinatä & fimiliter determinatà for-
mâ; ergo non reliquit determinationi Ec-
cleſiæ. B. T. Ant. quomodo enim Chriſtus
Apoſtolos ordinarit ſacerdotes, incertum eſt;
probabilius eſt, quod poteſtatem conſecrandi
contulerit his ſolis Verbis: boc facite in meam
commemorationem; quod poterat Chriſtus ex
poteſtate excellentiæ. Plura enim non refe-
runt Evangeliſtæ, qui tamen geſta in uhim
Condà diligenter notârunt, prælertim S. Joan-
nes. MW. Conſ. non enim omnia, quibus de-
terminatè uſus eſt Chriſtus, ſunt de effentiâ
Sacramenti; ſic in conſecratione panis uſus eſt
derterminatè vel azymo, vel fermentato, &
tamen neuter determinatè efſt de eſſentid: Apo-
ſtolis in ultimà Coenà tradidit panem & vinum
jam conſecratum, poteſtatem abſolvendi eos
inſuſſtando Jo. 20. nihil tamen horum eft de
eſſentiã; quin loco inſufflationis Eccleſia im-
poſitionem manuum adhibet.
Iuſt. Il. Si Eccleſia accepiſſet poteſtatem
determinandi materiam & formam in ſpecie;
ergo accepiſſet poteſtatem inſtituendi Sacra-
menta; ſed conſequens eſt fallum; hæc enim
poteſtas ſoli Chriſto fuit propria, qui Sacra-
mentorum Aucstor eſt; unde & Sacramentum
definitur: fignum ſenſibile, & practicum gra-
tiæ, à Chriſto permanenter inſtitutum. B. M. ſeqj.
brimò quia Eccleſia determinavit materiam &
formam Sacramenti Ordinis ſolùm in ſpecie,
& quidem poteſtate à Chriſto acceptâ. Recun-
quia inſtituere Sacramenta non eſt determis
B bb 4 Dare

64 DE SACRAMENTO ORDINIS.
nare quomodocunque materiam & formam,
ſed eſt his conferre vim cauſativam gratiæ;
Eccleſia autem non confert materiæ aut formæ
ullam vim cauſativam gratiæ, ſed ſolum eligit
aliquod ignum in ſpecie ex illo genere ſigni,

cui Chriſtus annexuit gratiam; hic verèò an-
nexuit gratiam ſigno alicui in genere expreſſi-
vo collatæ poteſtatis, & ſigni in ſpecie electio-
nem reliquit Eccleſiæ; nam ipſe nullum in
ſpecie determinavit; ergo dum Eccleſia ex illo
genere ſignum in ſpecie determinat, non ipſa,
led Chriſtus huic vim gratiæ cauſativam tri-
buit, nec proinde Eccleſia dici poteſt inſti-
tuere Sacramenta.
Inſt. V. Si Chriſtus determinavit mate-
riam & formam Sacramenti Ordinis non niſi
ſub ratione genericâ ſigni expreſſivi poteſtatis
collatæ; ergo validè ordinaretur Sacerdos La-
tinus per ſolam traditionem cujuſvis inſtru-
menti, etiam veſtis ſacerdotalis, item validè
ordinaretur ritu græco per ſolam impoſitionem
manuum; ſed conſequens non admittitur; er-
go. Be. MW. vel D. ſeq. validè ſic ordinarerur
ſuppoſitâ præſenti determinatione & electio-
ne factâ ab Eccleſia N. in alià hypotheſi, ſi
Eccleſia pro Latinis aliud ſignum expreſſivum
Tacræ poteſtatis elegiſſet, vel determinaſſet C.
Ohriſtus licèt determinarit materiam & formam
ſolùm in genere ſub aliquo ſigno expreſfivo
collatæ poteſtatis; poteſtatem tamen determi-
nandi ſignum in ipecie, ità ut hoc haberet vim
gratiæ, eſſe ſolùm penes Eccleſiam voluit, non
quem

3

äck
1 N
nul
Nl
N l
und
eret
Muſnn
wnil
e
lne
n
Aancnnn
.A.
Mn
o
Tun e
ſunna
C

.
,

vrmun

raie

Crme
heſoir

hinr

E
l. 1
egebio⸗
DIm .
eri⸗
s
mtri.

fltl.

nne.
Nnii
Un
la
hu.
W
In
lt
uelt
.
l,O
IGn n

NC

rmnnn
Creſte
detenne
beterfn
dtvr
Glen

7

DE SACRAMENTO ORDINIS. 76 5/

quemvis particularem, quod nimiam confu-
ſionem & difformitatem induxiſſet in Eccle-
ſiam, quam uti unitas, ità maximè decet Ri-
tuum uniformitas; Eccleſia verò aliud pro La-
tinis, aliud pro Græcis ordinavit, igitur nunc
non poteſt ordinari validè Sacerdos Latinus,
niſi ritu Eccleſiæ Latinæ, nec Græcus nili ritu
Eccleſiæ Grecæ.
Inſt. VI. Licèt Eccleſia determinârit pro
Latinis pro materia primæ Conſecrationis pa-
nem azymum, pro Græcis fermentatum; va-
lidè tamen à Latino & Græco in utroque pa-
ne fit conſecratio; ergo etiam licèt Eocleſia
pro Latinis pro materiaà Ordinis præter impo-
ſitionem manuum elegerit traditionem inſtru-
mentorum, pro Græcis ſolam impoſitionem
manuum, valida tamen eſt ordinatio, ſi Lari-
nus ordinetur ritu Græco, aut Græcus Latino.
B. C. Ant. N. Conſ. diſp. eſt, quia Eccleſia pa-
nem azymum pro Latinis, & fermentatum
pro Græcis determinavit tantùm ùt necefſa-
rium neceſſirate præcepti; at traditionem in-
ſtrumentorum pro Latinis determinavit ùt ne-
ceſſariam neceſſitate Sacramenti: primum
apertè docet Florentinum in Decreto Unionis
definiens, in utroque pane Sacerdotes validè
conficere Sacramentum; & tantùm addit præ-
ceptum, ut nihilominus quiſque morem ob-
ſervet ſuæ Eccleſiæ, Alterum ex Eodem col-
ligitur, dum traditionem inſtrumentorum ab-
ſolutè vocat materiam, verba huic reſponden-
tia formam; quæ voces intelligi debent de ma-
Bbb 5 terxià

N

766 DkESACRAMENTO ORDINIS.
terià verůâ, & formàâ; ſi enim Concilium per
hæc indiçare voluiſiet aliquid tantum acciden-
tale, aut integrale, id exprimere debuiſſer, ne
Armenos, quos inſtruere volebat, potiùs in
errorem inducerer; hi enim ex paritate alio-
rum Sacramentorum, in quibus ſemper Con-
cilium tantùm loquitur de marerià & form
eſtentiali, nihil a iud intelligere poterant, quàm
traditionem inſtrumentorum efſle pariter ma-
feriam, & verba reſpondentia eſfe formam
eſſentialem; quia ſicut Concilium de aliis Sa-
cramentis ait, materia eſßt; forma eſt. : . ità de
Ordine ſine reſtrictione: materia eſt traditio in-
Rrumenmorum. Et Katio d priori eſt: quia
Chriſtus pro materiâ primæ Conſecrationis de-
terminavit panem in pecie, ſicut pro materiâ
ſecundæ conſecrationis vinum, pro Baptiſmo
aquam; Eccleſia autem non poteſt facere, ut
Panis azytnus vwel fermentatus non fſit panis ſi-
eut non poteſt facere, ut vinum album, vel
rubrum non ſit vinum; ergo nec ut ſit materia
Valida, vel non: econtra Chriſtus non determi-
navit in ſpecie hanc, veh illam rem, ut eſſer
materia Ordinis; hoc enim ſine omni funda-
„ mento diceretur; ſed voluit conferri Sacra-
mentum hoc per ſignum aliquod expreſſivum
ſacræ poteſtatis Ordinie, quale autem eſſet hoc
ſignum in ſpecie, reliquit determinationi Ec-
cleſiæ, ergo illud ſignum præciſè eſt materia
valida, quod defacto Eccleſia determinavit.
Olj. III. contra eand. Partes Sa-
eramentorum debent eſſe fixæ & im-
mutabiles;

N
Mnmn
eh
uri
adn

Eemil
N 4
/W1
Au
en
ionm
WWlkick
Tonnen
edon
chnl,
Inni0
ln'
einel
loen
hen
Mun
in

E

15
n ger
ecen.
1, 16
n
Ede.
n.

N

OGn
er .

Ne

e.
dd
Min.

guis
8le.
end
ſno

ül
N
toleie
em
lt
.
Cce.
onn
ſdhoe

W

Deit
er.
es

DE SACRAMENTO ORDINIS. 767
mutabiles; ergo nequit facere Eccleſia, ut,
uod ante Sacramento eſſentiale non fuit, fiat
eſſentiale; atqui ſi traditio inſtrumentorum
nune eſſet eſlentialis, materia Sacramenzi Or-
dinis non eſlſet fixga & immutabilis; nam ante
Sæculum XI. nequidem in uſu fuit. . V. Maj.
Debent eſle fixæ & immutabiles ſaltem quuad
ſubſtantiam & formaliter, hoc eſt habere ean-
dem ſignificationem ſacramentalem; vel con-

formiter inſtitutioni Chriſti C. ſemper mate-

rialiter & in ſpecie ſubd. ſi Chriſtus jam in ſpe-
cie determinärit, ut in Baptiſino aquam G&c.
C. ſi non, ſed reliquerit determinationi Ec-
cleſiæ, ut in Sacramento Ordinis N. juxta
Trid. Seſſ. 21. C. I. Eccleſia habet poteſtatem
mutandi quædam in Sacramentorum diſpenſatio-
ue ſalvd eorum ſulſtantid; ſed dum Eccleſia, li-
cèt non ſtatim initio, determinavit traditionem
inſtrumentorum tanquam materiam partialem,
ſive ſignum magis expreſſivum poteſtatis con-
ſecrandi, non immutavit ſubſtantiam Sacra-
menti Ordinis, quia Chriſtus totam ejus ſub-
ſtantiam in eo poſuit, ut conferretur per ſig-
num expreſſivum ſacræ poteſtatis Ordinis, re-
licà penes Eccleſiam facultate tale ſignum in
ſpecie determinandi.
Oj. IV. contra formas Ordinationum.
Forma Ordinationis Epiſcopi, Presbyteri &.
conſiſtit in Oratione, quà Epiſcopus invocaè
Spiritum ſanctum in eos, quibus manus impo-.
nit; ergo. Prob. Ant. ex Morino; Juenin,
& aliis RR. Gallis I. Sacra Scriptura Act, 6. de
Ordina

768 DE SACRAMENTO ORDINIS.
Ordinatione ſeptem primorum Diaconorum,
& Act. 193. in Ordinatione Pauli & Barnabæ
meminit ſolius orationis.
II. Nec in Sacramentario S. Gregorii,
nec in Pontificalibus latinis ante quingentos an-
nos ab hinc editis referuntur alia verba, quæ
ab Epiſeopo ordinante proferanter, quàm ora-
tio. III. Nec in Iſidoro, nec Amalario,
Micrologo, Ivone, nec in antiquis codicibus
editis à Morino & Martennio comparent illa
verba: accipe poteſtatem. . accipe Sbiritum &.
ergo. H. W. Aut. Ad buj. probationes ſingulas
W. Conſ. conceſſo enim orationem olim adhibi-
tam fuiſſe ad fignificationem ſacri Ordinis, qui
conferebatur; ſed jam à pluribus ſæculis non
adhibetur. Nec inde inferas; ergo mutata eſſet
forma; nam eſſet mutata ſolùm materialiter, non
formaliter quantum ad ſignificationem, & Proin-
de ad huc eſi eadem ſubſtantialiter tora enim ſub-
ſtantia formæ ex inſtitutione Chriſti conſiſtit in
verbis ſignificantibus gratiam & chara derem;
ſive ergo ſignificent modo deprecativo, ſive
indicativo, eſt reſpectu inſtitutionis Chriſti
merè quid materiale & accidentale: nimirum
eodem modo ſe res habet in formà, ſicut ante
dicum de marterià. Deinde quæro ex Adver-
ſariis, cùm plerique ferè eorum cum Morino
ſentiant formam Sacramenti Pœnitentiæ fuiſſe
deprecativam uſque ad Sæculum XII. an muta-
ta ſit ſubſtantialiter forma Sacramenti Pœniten-
tiæ, poſtquam utrumque Concilium generale
Florentinum & Tridentinum in claris termi-
nIs

Minr

vlN
1t Mon
Scdiͤ
Genn
Murid
nlhe
I
Me
tdrean
e ie
ſcut
nciet
Lnoen
C

.
Morh
hnebe

.

epri;
N..
N
lnte
Golro

ae

enr
N
lu
nbi.
H
Snon
eſet
non.
onn.
ch.
lamn
ſo Ne
IN
Hmivon
e

Acher⸗
oro
e lule
Awoe⸗
Derlen.
Isten.
1

DE SACRAMENTO ORDINIS. 769
nis hanc formam afleruit: ego te abſolvo &ρ.
quæ imperativa eſt?
Dixi: conceſſo etiam &. nam probandum
adhuc eſt adverſariis non contineri formam no-
ſtram in aliis Ritualibus, qui ad ipſos non per-
venerunt, cûm tantùm aliquos ex antiquitate
exhibeant. Irem quòd verba, in quibus nos
ſormam conſtituimus, primùm inventa & ad-
dita fuerint Ritualibus poſt X. ſæculum exara-
tis, & non potius exſeripta ex aliis antiquio-
ribus in illos translata ſint. Denique apertè
falſum eſt, nec in Sacramentario S. Gregorii,
nec in Pontificalibus Latinis ante quingentos
annos editis referri alia verba, quàâm oratio-
nem; contrarium enim conſtat ex ipſis verbis
Sacramentarii S. Gregorii, & Ordine Roma-
no citatis Object. III.
Inſt. I. In Sacramentario S. Gregorii Ora-
tioni Epiſcopi legitur præfixus titulus Conſe-
cratio, ergo illa oratio erat forma. He. Imô ut
ante: eſto, fuiſſet, jam non eſt. . 20 M.

Conſ. quia hæc & aliæ orationes aliorum Rirua-

lium dicebantur olim, ſicut adhue modo ſuper
omnes ordinandos ſimul, ità enim præſcri-
ptum legitur; forma verò ſuper quemlibet ſe-
orſim proferri debebat, uti nunc fit, ut do-
cemur ex Carthag. IV. Can. 3. & Ord. Rom.
ergo forma eſſe non poterat. Titulus Conſe-
cratio præfigitur, quia hæc oratio erat velut
ingreſſus ad ipſam conſecrationem, vel Ordi-
nationem ſequentem.
Inſt. II. Forma quæ juxta Carthag. IV.
ſupra.

770 DE SACHAMENTO OUE DINIS.
ſupra ſingulos ordinandos dici debebat, m⸗
hil alind erat, quam mera oratio; vocat enim
benedictionem: Preslygter cum ordinatur, Epi-=
ſcopo eum benedicente, & manum ſuper Feee us
tenente. ergo. N. InoO M. Ant. benediétio illa
erat diſtincta ab orationibus Epiſcopi, conſi=
ſtens in aliis verbis. Colligitur hoc ex S.
Aug. L. 5. de Bap. cap. 20. qui Carthag. IV.
ipſe interfuit: ait enim cit. loc. ſi ergo ad boc
valet, quod dictum eſt in Evangelio, Deus pecca-
torem non audiz, ut per peccatorem Sacramenta
non celebrentur, quomodo exaudit homicidam de-
precantem, vel ſuper aquam Baptiſini, vel ſuper
oleum, vel ſuper Euchariſtiam, vel ſuper eapita
eorum, quibus manus imponitur, qu omnia ta-
men d& zunt, & valent; ubi Aug. nomine de-
Precationis intelligit idem, quod Carthag. IV.

nomine benedictionis; ſed nomine depreca-

tionis non intelligit orationem, ſed aliam ver-
borum formulam, quæ ſit quoad rem impe-
rativa; vel aliàs ſequeretur, juxta Aug. Sa-
cramentum Baptiſmi, & Euchariſtiæ mer
oratione olim confectum fuiſſe, quod falſum
eſt. H. 20. N. Conſ. Dato enim Antecedente,
nunc in uſu am plius non eſt.
Inſt. III. Jaxta Aug. & alios SS. Patres
tamen forma Sacramenti Ordinis nihil aliud
eſt quàm oratio. ergo. Prob. Ant. I. Aug. Lib.
de geſtis cum Emerito de Epiſcopis quando
ord iuantur, ait: invoxatio nominis Dei ſuper ca⸗
Put ipſorum. Lib. I15. de Trinit. cap. 26. Pro-=⸗
bat Chriſtum eſſe Deum ex eo, quod Jo. 20.
dixerit:

, te
4 f
U
gal
1 4
mt
N
lnte
nm

ſtnen

1tnnn
1.
UOon
twnn
Ns
WNu
Can
nieben
ſuin
Uen M
Ct,
lhern

t, m.
tenim
olle
le⸗
KN
tuN
Nale
.
Ne
Md.
ſer
ite
ete⸗
ſee.
N.
lect⸗
nyer⸗
nime
nd.
e nen
Clm
ine

Pore

nd
gL
Sgumta
8 rte
40 10
lh⸗
DN

DE SACRAMENTO ORDINIS. 771
dixerit: accipite Spiritum &. & ſtatim addir:

Apoſtolos nunquam protuliſſe hæc verba, nec

præpoſitos Eccleſiæ; quomodo ergo inquit,
Deus nonz eſt, qui dat spiritum & neque enim ali-
quis diſetpulorum ejus dedit Spiritum Sunbtum;
orabant quippe, ut veniret in eos, quibus manus im-
ponebant, non ipſi eum dabant, quem morem in
ſuis præpoſitis etiam nunc olſervit Eccleſio. II. S.
Dionyſius Areopagita de Ordinatione Epiſco-
pi L. de Hierarch. c. 5. ait ſanctis eum preci-
bus ſanctificari. III. Auctor operis de gigni-
tate ſucerdotali apud S. Ambroſ. idcirco ſacer-
dotis dexteram ſatpplicem vocat. IV. S. Hie-
ron. de ſacyà Ordinatione diſſerens, ait illam
non tantum ad imprecationem vocis ſed ad im-
poſitionem impleri manũs.
B. W. Ant. ad Probat . generaliter SS. PP.
dicunt Ordinationem fieri invocationibus &
precibus primò quia cum Miniſtri ordinantis
Porcitus non eſt ſuprema & propria; ſed ſo-
um miniſterialis & precaria, ejus miniſterium
eſt quædam tacita ſupplicatio, ut Deus ra-
tum habeat id, quod ipfe facit, ex quo tamen
non ſequitur, eorum verba eſſe meram ora-
tionem. Secund quia verba Miniſtri habent
vim à Chriſto, qui rogavit Patrem, ut infalli-
biliter haberent effectum. YZertiò propter
preces, quæ verba Miniſtrorum comitan-
tur, quaſi diſpoſitio, ſicque ipſimet Adverſa-
rii Juenin &c. explicant SS. Patres, dum di-

cunt etiam Euchariſtiam vel Conſecrationem,

Baptiſinum fieri Sacerdotum precibus, nimin
rum

772 DESACRAMENTO ORDINIS.

rum concomitanter & diſpoſitivè, quatenùs

ſine illa non peraguntur; non verò formali-
ter. S. Aug. vero Lib. 15. de Irinit. plus non
vult, quàm Chriſtum eſſe Deum, quia dedit
Spiritum Sanctum poreſtate proprid, & tali
Poteſtate non dediſſe Apoſtolos, quorum po-
teſtas ſolùm miniſterialis fuit & precaria, ac
proinde eorum verba, cum conferrent Spi-
ritum Sanctum fuiſſe orationem, ſcilicet taci-
tam ſaltem, uti & Præpoſitorum Eccleſiæ.
Deinde . 20. ſicut ſupras Tranſmiſſo Anteced.
M. Conſ. ob rationes allatas.
Inſt. IV. Forma apud Græcos conſiſtit
in oratione; ergo idem melius dicitur de for-
mà etiam apud Latinos, ſic enim conciliatur
utraque Eccleſia, & habetur perfectior utriuſ-
que uniformitas. N. MW. Maj ſed forma
Græcorum eſt hæc: Livina gratia.. promo-
vet M. venerabilem VDiaconum E. G. in Presbyte-
rum: prim ſic enim aſſerit Arcudius cit. Not. I.
qui pius hâc in re fidei meretur, utpote Ri-
tuum Græcorum peritifſimus & verſatiſſimus
in eorum Euchologiis. Secundo Simeon
Theſſalonicenſis de ſaeris Ordinationibus cap. 4.
clarè indicat eà formulà ſacram Ordinatio-
nem fieri; cùm enim ea formula etiam in
Ordinatione Diaconi locum habeat, eam ex-
plicans ait: cùàm boc dicit Epiſcopus, & gratiam
donat, && qui ordinatur, Diaconatum verbo Epi-
ſcopi ſtatim accipit; eficax enim eſt per ſanctiſſi-
mum Dei Spiritum. Nec obſtat, quod ſub-
jungat: nibilominus opus adbuc babet myſterio &α
berfectione

Nd
e en
1AS
1 t
Rleumd
cein

Art
agolon
Ae
Ali
hn

1

Nteni
Imali.
6 No
Edit
Kal
md.
e
N.
ec.
kle
eH

lor.
larurr
til.
O
oM
e.
M.
Wer
Plhnvn
Ge
tt
ato⸗
a
e⸗
ngien
ſalee
j tc ⸗
iNſne

7

DE SACßAMENTO OINIS. 972
perfectione preaum Epiſeopalium; nam hæc
ſaltem ex præcepto & coniſuetudine obſervan-
da ſunt; quòd verò verbis illis plus non exigat,

patet iterum ex aliis immediatè ſubjectis; per-
git enim: &* cœterorum omnium quæ in Ordina-

tionum paradigmate continentur. . . oportet eiam
caput ejus, ſacræ menſeæ incumhere, & flectente
genu Gρσ. hæe autem non ſunt de eTemri⸗
TLertiô. Ad illam formam alludere videtur S.
Chryſoſt. Orat. 4. de Sacerdotio, perſtringens
Ordinationum pravos uſus; multæ, inquit,
barum Ordinationum d Divina gratin non funt.
Denique quartò, quia verba illa: Divina gratia
Wσοσ. ſignificant collationem gratiæ & characte-
ris, & conjunguntur impolitioni manũs ſuper
caput ordinandi adeoque materiæ proximæ;
Orationes autem, quæ poſtea dicuntur, de Pres-
bytero ùt jam ordinato loquuntur, & talem
clarè ſupponunt. 2
Inſt. E. Si forma non conſiftat in oratione,
vel precibus, ad quid illæ tam religioſè adhi-
bentur; non enim ipſæ gratiam conferent Sa-

cramenti. B. adhiberi ad imperranda ordinan-

dis copioſiora, ſpecialia & efficacia auxilia
gratiæ, ad quæ Ordinatio ſacramentalis jus non
confert, ſed ſolùm ad idonea, uti reliqua Sa-
cramenta. Licet igitur preces illæ non habe-
ant vim & ſignificationem ſacramemtalem, re-

tamen & laudabiliter eas Eccleſia ordi-
navit.

“ ARTI-
Ccec

774 DE SACRAMENTO ORDINIS.

ARTICULUS IX.

De Miniſtro Sacramenti Ordinis.

ta. Miniſterium ordinandi ad populum
ertinere contendunt Lutherani & Calvi=
niſtæ; quamvis poteſtatem imponendi manus
concedant ſolis paſtoribus; non quaſi populus
hanc auctoritatem & poteſtatem non haberet,
ſed ut evitetur confuſio. Iià Calvin. Lib. 4.
Inſtit. cap. 3. Quod ipſum prius volebat Wi-
cleffius inter alia dicens: Confirmationem juve-
num, Clricorum Ordinationem, locorum vonſe-
erationem reſervari Papæ &σ Epiſcopis Propter
cupiditatem lueri temporalis 5 quem errorem
damnavit Concil. Conſtantienſe Seſſ. 8.
Catholici omnes tametſi contra HH. con-
veniant, Miniſtrum Ordinarium Ordinis eſſe

Epiſcopum, eſt tamen inter eos quædam diſ-

1

Mk
Phrei
ltul
Ptenn
N 1

ſcen 6.

ſenſio quoad Miniſtrum Extraordinarium, an
& quales Ordines poſſit conferre ſimplex Sa- i I
cerdos ex delegarione ſummi Pontificis? Pri- i
ma ſententia, quæ etiatn tribuitur S. Thomæ gün
in 4. Diſt. 25. q. I. Bonavent. q.. I. 2. T. Ri- inn
chardo & allis, negat Sacerdotem ſimplicem , i
oſſe eſſe Miniſtrum extraordinarium alicujus ,
rdinis majoris. Secunda ſententia; quæ eſt
Aureoli, Angeli, & aliorum prorſus oppoſi- S
tum affirmat. TZertia id tantùm de Subdiaco- Ulen
naru concedit. Ità Bellarm. Lib. Cleric. cap. 17.
Suar. in 3. part. Tom. 3. Diſp. 11. ſect. 3. Co- ſgit
ninck Diſp. 20. de Sacr. Ord. Quarta denique aan
etiam AN

.

.

lpondm
C
endle
dllon
hi
UwVi.
80:
gting
Poonts
Lennen
del
naNs
l
Nlnnnt
nlnt
a
1N.
ghn
lcnſe
A
Go
fnt

DE SACHAMENTO ORDINIS. 775

etiam ad Diaconatum, excepto Presbyteratu,
talem faculeatem extendit.
Porrò hic indagandum venit, utrum Epi-
ſcopus hæreticus, excommunicatus, degrada-
