ſumpta, aut jurisdictio delegata dubia vel pro-
babilis.
Prob. I. Pars. Non poteſt eſſe abſolutio, ſi
Confeſſarius pronuntiando verba non habet ju-
risdictionem; quia veritas hujus Sacramenti
non poteſt ſuſpendi ad tempus futurum: atqui
Confeſſarius in caſu poſito non habet jurisdi-
ctionem, ſed ſperat, G illam habiturum; ergo.
Prob. II. Pars. Confeſſarius talis non habet
revera jurisdictionem, ſed præſumit tantum
illam datam eſſe aut dandam: ergo nulla eſt ejus
abſolutrio. Quodſi tamen adſint indicia omne
prudens dubium excludentia, & fufficientia ad
certo judicandum, reipſa conceſſam eſſe juris-
dictionem, ſufficiet talis præſumptio ad haben-
dam & exercendam Jurisdictionem. Quo
item ſpectat caſus, cum quis paulo ante quam
deſinat tempus jurisdictioni deſtinatum cœperit
ex-

536 DzE PœNITENTIA-
excipere confeſſionem alicujus. Hunc enim
Poſſe proſequi munus ſuum & abſolvere pœ-
nitentem, evoluto jam præfixo termino, om-
nes docti exiſtimant & ajunt, delegantem de-
buiſſe jurisdictionem delegatam eatenus exten-
dere, ac revera id feciſſe præſumunt.
Prob. UI. Pars. Extra caſum neceſſitatis
numquam licet uti materia & forma dubia, ne
valor Sacramenti & ſalus proximi periculo ex-
Ponantur. Quæ etiam ratio probat quartam
concluſionis partem, ut conſtat ex propoſitio-
ne prima damnatarum ab Innocentio XI.: Won
eſt licitum, in Sacramentis vonferendis ſequi opi-
nionem probabilem de valore Sacramenti, relictatu-
kiore, niſi id vetet lex, conventio, aut periculum
gravis dammi ineurrendi. Hinc ſententia probabili
tantum utendunz non eſt in collatione Baptiſmi, Or-
dinis Sacerdotalis aut Epiſcopalis. ðWèð
Dico WI. Qui jurisdictionem delegavit,
poteſt eaméem, cum lubuerit, tollere, aut
etiam Superior ipſius: abſolute tamen conceſſa
cum legantis morte non exſpirat. Prob. I. Pars.
Gratia quæ in ſui conſervatione pendet a vo-
luntate concedentis, ceſſat ut primum ab hoe
fuerit revocata: atqui jurisdictio delegata eſt
talis gratia; ergo poteſt adimi externa ſignifica-
tione revocationis a concedente, & multo ma-
gis ab hujus Superiore.
Quamvis ſi absque ratione urgente id fie-
ret, injurius Superior foret deleganti, quem
temere privaret jure annexo muneri ſuo.

. rob. Il.

enet
1We
hi
Eimn
Cnn len
Piaen
un
u
I
ama

einn
pr.
Cl.
le.
en

ui
loer
am
Mio.
WN
e

GNN.

ſln
Nui

. .

W
ge W
onolt

.

11.
Phoe

N

Ger.
on

88

1.
1

*

DE PG&NITENTIA. 537

Prob. I. Pars. Tametſi Jurisdictio conten-
tioſa a morte concedentis exſpiret: hæctamen
jurisdictio ſpontanea fori interni cum non ſit
contentioſa, ſed merus favor, omnium judicio
poſt mortem concedentis perſeverat, perinde
ac privilegia, ut intelligimus ex cap. Sicuti. 23.
de Præbendis, in 6.
Olj. L. cont. 1. Concluſ. Cap. Ommis utrius-
que. Chriſtiani omnes jubentur confiteri Sacer-
doti proprio, vel alteri cum ejus facultate:
atqui Sacerdores proprii ſunt Parochi; ergo ſi-
ne horum facultate nemo alteri confiteri poteſt.
Quod magis manifeſtum fit ex eo, quod Xy-
ſtus IV. in Extrav. de Treuga & Pace, vetret,
ne Mendicantes prædicent, Parochianos in
Paſchate non teneri confiteri Sacerdoti proprio.
W. Diſt. min. Sacerdotes Proprii ſunt Parochi
ſoli N. ſunt etiam Epiſcopi & Papa C. Juſta
autem erat Nyſti IV. prohibitio; cum falſum
ſit, fideles non teneri Sacerdotibus propriis
confiteri. Idem tamen Pontifex adjungit, ab
ſe non impediri delegatos, quominus ſecun-
dum ſua privilegia confefſiones excipiant. De-

legati autem Confeſſarii cenſentur, quos ad id
muneris deſtinarint & approbarint Summus

Pontifex aut Epiſcopi, qui ſunt proprii ac præ-
cipui Sacerdotes & Paſtores fidelium.
Inſt. Juxta Cap. eo. 25. J. I. & Cap. Ke-
ſeripta. q. 2. nullum privilegium concedendum
eſt in damnum alterius: atqui hoc Mendican-
tium privilegium impedit Parochos, quominus
Oves ſuas cognoſcant, utrum præcepto con=
LI S feſſionis

1

sd actus ſingulos neceſſariam jurisdictionem

538 DE PœNITENTIA.

feſſionis obtemperarint; etgo ſaltem dubia eſt
hæc Mencdicantium jurisdictio. E. cum S. Tho-
ma Liſt. Maj. Non eſt privilegium conceden-
dum in damnum alterius, ſi privilegium cedat
in favorem tantum unius perſonæ particularis,
cui conceditur C. ſi cedat in bonum eommu-
ne N. Hoc privilegium magis cedit in com-
modum commune omnium fidelium. Admin.
Dico, quod Paſtor oves ſuas debeat noſſe tali
notitia, qua uti poſſit ad extrinſecam ipſarum
ubernationem, ad quam notitiam ex confeſ-
Kone petitam adhibere non licet, ſed eam ſo-

lum quam ex inſpectione morum & converſa-

tionis ſui gregis haurit. Demum Alexander V.
in Bulla quæ incipit, Regnans in excelſis, damna-
vit hanc propoſitionem: Confeſſio Fratribus ad-
miſſis facta, eſt dulitabilis & incerta: quaprobter
omnes tenentur dimittere incerrur.
Obj. II. cont. 2. Concluſ. Abſolutio valet, ſi
Sacerdos jurisdictionem habere putetur errore
communi, cui ogcaſionem dedit titulus colo-
ratus, v. g. collatio Parochiæ, vel juriscdictio-
nis delegatio in ſpeciem legitima, quæ tamen

valida non eſt oh defectum occultum ſimoniæ

vel excommunicationis: idque patet ex L. Bar-
varius. D. de officio Paſtorum. Quo jure etiam
Eccleſia utitur; ergo valet etiam abſolutio: cum
jurisdictio eſt præſiunpta, dubia vel probabilis.
EB. C. Ant. N. Conſ. Nam in hoc errore com-
muni, cui Eccleſia occaſionem dedit, eadem
ſupplet defectum in Sacerdote, cui tranſeunter

tri⸗

1ner

I
Pfn
Cun d
Ae
1 l

DE PœNITENTIA. 539

tribuit, ne ex occaſione tituli colorati animæ
intereant: econtra ubi eſt jurisdictio mere præ-
fumpta, dubia aut probabilis, nuspiam con-
ſtat defeéctum jurisdictionis ſuppleri ab Ec-
cleſia.
Inuſt. Secundum regulam Juris in 6. Ratiba-
bitionem retrotrabi, && mandato non eſt dubium
comparari. Ergo Sacerdos jurisdictione carens
vere abſolvit, ſi abſolutionem poſtmodum Pa-
rochus ratam habeat. E. MW. Conſ. Regula Ju-
ris locum tantum habet in caſibus, in quibus
agitur de ſupplendo defectu vel ſolennitate ju-
rIs humani: ubi actuum valor proxime pendet
a voluntate illius, qui eos ratos habet, pro-
ut evenit in contractibus: at enim abſolutio
proxime confertur nomine & auctoritate Dei,
non autem hominis. Igitur ratum babere quis
non poteſt quod ipſius nomine non eſt geſtum, ut
R. J. ibid. tradit.
Olj. UII. cont. 3. Concluſ. Mortuo Epiſco-
Po Vicarii ipſius jurisdictio tota ceſſat, ergo
etiam aliorum. H. M. Conſ. Vicarius unicam
eamque ordinariam cum Epiſcopo jurisdictio-
nem habet, quæ neceſſario cum Epiſcopo
deſinit.
Inſt. Ergo etiam Superior religioſus aut ſe-
cularis poſſet ſibi perinde ac aliis dare faculta-
tem, quæ deinceps identidem duret, etiam
cum amotus a præfectura fuerit, ut ſemper
poſſit exire cœnobiis, abſolvere a reſervatis.
R. W. Illat. Inter delegantem & delegatum de-
bet intercedere diſtinéctio. Igitur dum tals erat
3 upe=

740 DEPGNITENTIA.
Superior, ſibi delegare nihil poterat; multo mi-
nus autem poteſt, quando deceſſit Magiſtratu.
Quodſi tamen toti communitati contuliſſet pri-
vilegium, eodem poſtea frui ipſe poſſet, atque
ita ſibi facultatem mediate impertiſſet: aut ſi
cui facultatem dediſſet cum poteſtate ſubdele-
gandi, ab hoc poſtmodum præfectura amotus

ſiquam ſibi facultatem adhuc Superior dediſſet,
cujus executio antecedat finem ſuæ præfectu-

ſibi veſtem comparaſſet. Ex nuper dictis

tionem requiritur, ut habens jurisdictionem

Pro adminiſtratione hujus Saeramenti ſit Sacer-
dos & approbatus; quem tamen Ordinarius

ei jurisdictionem committit, approbat. Deni-
que addunt alii, ut delegans nonniſi ſuis ſub-
ditis jurisdictionem committat: quod generatim
ſtatui non debet: cum Parochus Sacerdoti in

ueat.
4 II. Delegatur jurisdictio vel jure oommuni,
Vel privilegio, vel conceſſione particulari, cum
Epiſcopus uni certæ perſonæ jurisdictionem
confert, aut cum pœnitentibus poreſtatem dat
eligendi ſibi Confeſſarium: quæ quidem dele-
Biti dicitur indirecta, quia Ordinarius Pres-

ytero dat jurisdictionem hac Sonditions ſi
E lga⸗

exſpectare aliquid beneficii poſſet. Denique

ræ, uti eadem poſſet deinceps, v. g. ſi novam

ordinariam non ſit excommunicatus aut ſuſpen- il
ſus non toleratus: ut is cui delegatur jurisdictio

D habens poteſtatem Epiſcopalem hoc ipſo quod

alia Diœceſi approbato jurisdictionem legare

Coll. I. Ad legitimam jurisdictionis delega-

4

⸗

1
n
Ae
GEealt
Mentr
imne
onmnu⸗

onn’
tann
pri.
e
.
N
enn
elle
Keln.
CVad
hl.
onen
ſen
lto
Ger.
ri
N
Dn.
l
Cenin
M
e
Cooh
1,C
Doort
Neme
enc
ion

.

DE PCNITENTIA. 541
eligatur. Facultatem autem eligendi ſibi Con-
feſſarium habent omnes Ordinarii, tam ſœæcu-

lares, quam religioſi, ut liquet ex cap. fin. de

Pœnit. & Remiff. Sacerdotes item alii Sæcu-
lares: denique Reges & Principes, ex Privile-
gio: —ð
8 III. Delegatus non poteſt ſubdelegare alium:
nam delegato non committitur ipſum officium,
ſed tantum pars ejus, & jurisdiétio adſtricta
ad certum exercitium. Excipitur tamen Le-
gatus Summi Pontificis, qui propter dignitatis
Pontificiæ excellentiam ſubdelegare poteſt. C.
Cum cauſam. De Appellationib. Item is quem
Ordinarius delegat committendo ei vicarium
aliquod officium, ceui jurisdictio adnexa eſt.

ARTICULUS IV.
De Ahlſolutione a quibusdam peccatis reſervatis.

CUta I. Reſervatio caſuum eſt vel negatio
vel reſervatio jurisdictionis neceſſariæ ad
abſolvendum a certis quibusdam peccatis. Un-
de conſtat, penes ſolos & omnes Ordinarios
hanc reſervandi poteſtatem eſſe. Quæ quidem
a primævo Eccleſiæ inſtituto perpetuo viguit,
& confirmata fuit a Cone. Tridentino Seſi. 14.
Cap. 7.
IlI. Peccatum autem nullum reſervari ſolet
miſi mortale numquam remiſſum, idque certum,

atque opere etiam externo perpetratum: nam

etſi peccata venialia & mortalia jam remiſſa ſuo
modo etiam reſervari poſſent: quia tamen illa
confiteri nemo tenetur, lex reſervandi mmert⸗
Cinalis

542 DE PNITENTIA.

cinalis finem ſuum, qui eſt coercere nimiam
peccandi licentiam, in illis non obtineret: ac
Peccata etiam interna diu committi nequeunt,
quin erumpant foras.
III. Eodem modo Summus Pontifex po-
teſt quidem peccatum quodlibet mortale ſibi
reſervare, nullum tamen ſibi reſervat, niſi cui
adnexa cenſura eſt. Si Epiſcopus ſine cauſa re-
ſervando ſibi ſoli poteſtatem abſolvendi a qui-

busdam peccatis illicite agit adverſus Ordina- Wel-

rios inferiores, vera nihilominus erit reſervatio.

Nam etſi diviſio Parochiarum ſit a Papa, nec

Epiſcopus ſine cauia Parochum ab officio mo-
vere poſſit; poteſt nihilominus eum ab officii
exercitio ſuſpendere, cum ejus jurisdictio ab
Epiſcopo pendeat.
Dico I. Extra mortis articulum abſolvere
a caſibus reſervatis directe poteſt I. is qui illos
reſervavit: nam cum reſervatio ſit actio Supe-

rioris in inferiorem, nemo ſibi poteſtatem ab-

ſolvendi adimere poteſt aut arctare.
II. Is qui eſt reſervante ſuperior, aut ei-
dem æqualis: reſervatio enim tamquam actio

Superioris in inferiorem exerceri nequit ad-

verſus Superiorem aut æqualem. Qabrobrer
Succeſſor Epiſcopi aut Summi Pontihicis pollet
facultate abſolvendi peccatis omnibus ab Ante-
ceſſore ſuo reſervatis. Nullus tamen Epiſco-
pus aut Archi-Epiſcopus extra viſitationem
aut appellationem cenſetur æqualis aut Supe-

rior Epiſcopi alterius eſſe.
III.

Wune
Im
Urterd
Mde
1 M
renm
IIt

lmign
lti N
leuat⸗

o.
Ulcdn
lund
⸗
Mm.
yato.
4, e
.
bofei
Goe

OMere
ilo
e⸗
ntd.

Ue
4 ,
N
let
Ddlen
None
Poe
edone
nn N

X
DE PœNITENTIA. 543
III. Quicumque habet poteſtatem delega-
tam vel a reſervante vel ab hujus Superiore:
ſicut enim ab his poteſt accipere jurisdictio-
nem abſolvendi a peccatis aliis, ita etiam a re-
ſervatis. Utriusque autem delegationis forma

& uſus conveniunt.

IV. In mortis articulo poteſt quilibet Sa-
cerdos pœnitentes abſolvere a quibusvis caſibus
reſervatis. Conſtat ex Tridentini Seſſ. 14. c. 7.
Nec uspiam præcipitur, ut ita abſolutus ſiſtat
ſe poſtmodum quando convaluerit, Superiori
ſuo, niſi peccato adnexa fuerit cenſura. Qui ob-
ſtrictus eſt cenſura S. Pontifici reſervata, tene-
tur jurare, ſe cum primum poterit, ſtiturum ſe
ei a quo extra mortis articulum abſolvi poterat,
& pœnitentiam ab eodem petiturum. Si jurare
non potuit, monendus poſtea, cum convaluerit,

a Confeſſario eſt, ut id quamprimum præſtet.

Quodſi non obtemperaverit, recidit in excom-
municationem; & ubi hæc ejus pervicacia con-
ſtiterit, iterum vitandus eſt æque ac ante. Haben-
tur hæc ex c. Ea foſcitur. Extra, de ſent. Ex-
Com., & ex cap. Eos qui. Eod. tit. in 6.
V. Epiſcopi a calibus occultis Summo Pon-
tifici reſervatis abſolvere poſſunt, ut tradit
Concil. Tridentinum Seſſ. I4. cap. 6 de Ref.
Nomine autem Epiſcopi non tantum hic in-
telligi Epiſcopum electum & confirmatum, aut
Capitulum ſede vacante, ſed etiam Prælates
alios ſæculares & regulares quaſi epiſcopali po-
teſtate præditos, declaratum fuiſie a Congre-
gationibus Cardinalium, ait Gregorius de R
AEeS

nés, valetudinarios, membris debiles, pueros vſ

ſen

544 DE PœNITENTIA.
des de Pœnit. q. 6. ſect. 4. §. 2. Cum econtra C
Suarez diſp. 30. ſect. 2. num. 6. proferat de- N
clarationem Cardinalium, quæ omnino oppo- e

ſitum ſtatuit. Iſtud jure decretalium conſtat,
ab excommunicatione pereuſſoribus Clerici in-
flicta poſſe per Epiſcopum abſolvi mulieres, ſe-

N

etiam poſt annos pubertatis, Moniales etiam- Mrd
exemptas, aliosque omnes qui ob legitimum i⸗
impedimentum Pontificem ejusque Legatum
adire nequeunt, ut legimus ex capp. 6. 13. 33.
58. extra de ſent. excom., modo ea ſe præſti-
turos ſpondeant, & ſuo tempore exequantur,
quæ capitulis citatis præſcribuntur. Licere
item Epiſcope, imo Sacerdoti cuilibet a mani- Muln
feſtis etiam caſibus Pontifici reſervatis abſolvere kE
mulieres, ſenes, pueros, pauperes, infirmos, imifte
& alios id genus fideles, qui nec Pontificem al
nee Legatum ejus convenire poſſunt, commu-. iumd
niter a Doctoribus traditur. (lant
VI. Poſſunt Epiſcopi per Confeſſarium, quem lundl
ſibi ipſi elegerint, abſolvi ab omnibus caſibus re-. uiint

ſuntn
fiß

ſervatis, a quibus ipſi poteſtate ordinaria abſol- kiinil
vere queunt. Quæ fecultas etiam competit ipſo- acin
rum Vicariis & Prælatis regularibus, niſi ſta- Wllug
tutis Ordinis aut Superiorum prohibeantur. Myun

Patet hoc ex c. fin. de Pœnit. & Remiſſ.; & ra- Mi

tio ſuadet, quia poſſunt totam poteſtatem ſuam (ui
delegare alteri. Equidem facultatem eſſe penes ug
pPaucos Epiſcopos ratione caſuum occultorum ye-
Summo Pontifici reſervatorum, a quibus de- tn
creto Concilii Trident. abſolvere Poſſunt, li- an
gquer

= =

Aontrt
il E.
hpo⸗
liet,
f.
l.
Derm
gein

tinun.

lum
19,*
Mrel.
Hannr
Licen:
lnnl.
ere
Irmo;
cen
CN.

oecen
ſor⸗
ie.
,l.
eAorut.
K
)
ſe Ne
ron
ids

CCo
4 4

7

D-E PœITENTIA. 545
quet ex declaratione Cardinalium apud Suare-
ſium loco nuper laudato n. 15. Quod tamen
de Præœlatis cæteris etiam exemptis, qui pote-

ſtatem quaſi epiſcopalem habent, dubium ad-

huc eſſe intelligimus ex modo dictis.
VII. Non licet amplius Religioſis ſecun-

dum privilegia ſua abſolvere a caſibus Epiſed-
po reſervatis. Conſtat hoc ex propoſitionibus

damnatis ab Alexandro VII. anno 1659. & 1665.
item ex Bulla Clementis Y. Quæ tamen do-
Ctrina intelligenda tantum eſt de caſibus reſer-
vatis Epiſcopo in eujus diœceſi Regulares pri⸗
vilegiati verſantur: alioqui id poſſent, modo
ne pœnitentes declinandi judici ſui Epiſceopi
cauſa extra diœceſin ſe contulerint ad Regulares.
VIII. Peregrini & viatores peccatum in
ua diœceſi reſervatum confitentes in aliena, in
qua idem non eſt reſervatum, abſolvi poſſunt
non tantum a Regularibus hic approbatis, ſed
etiam a confeſſariis ſæcularibus. Quodſi ar-
tulerint caſum hie quidem, non vero in ſua
diœceſi reſervatum;, judicandi tantum ſumt mo-
re ejus loci incolarum: igitur a ſolis iis qui ab-
ſolvendi facultatem habent, abſolventur, aut a
ſacerdotibus & Epiſcopis propriis. Si vero ca-
ſus utrobique reſervatus fuerit, nemo eos, ni-
ſi facultatem in caſus reſervatos habens abſol-
vere poterit.
Hactenus egimus, quomodo peccata reſer=
Vata tolli poſſint directe ſecundum ſe proxime
& immediate: nunc etiam abſolvemus quæſtio-

nem, an & quomodo tolli Poſſint indirecte &

Mm son-

546 DE PONITENTIA-
conſequenter, ratione peccatorum non reſer-
vatorum, quæ dimirti nequeunt, quin pecca-
tum reſervatum ſimul tollatuur.
Dico II. Extra mortis articulum non po-

teſt pœnitens habens caſum reſervatum, ne in-

directe quidem abſolvi a Sacerdore non haben-
te poteſtatem in peccata reſervata. Prol.
Concilium Trident. Sefl. 14. cap. 7. Qoniam,
inquit, natura & ratio judicii ilud expoſcit, ut
ſententia in ſubditos dumtaxat feratur; perſua-
ſum ſemper in Ecclefia Dei fuit, & veriſſimum eſ-
ſe ſynodus hæc confirmat, nullius momenti abſolu-
tionem eſſe dehere, quam Sacerdos in eum profert,
in quem ordinariam aut ſubdelegatam non habet ju-
visdiétionem. Atqui confeſſarius ſeu ordinarius
ſeu delegatus non habens poteſtatem in reſer-
vata, nec ordinariam nec delegatam jurisdi-
Gionem haber in pœnitentem Pſtrictum caſu
reſervato; ergo ne indirecte quidem ab eo po-
teſt abſolvere. Prob. Min. Si Sacerdos eſt
Parochus, jurisdictioni ejus ordinariæ pœni-
tens ſubtractus eſt vi reſervationis, & cauſa il-
lius evocata ad tribunal ſuperioris. Si vero con-
feſſarius eſt alius Sacerdos, delegatus tantum
eſt ad abſolvendum perſonas caſum reſervatum
non habentes; ergo nullam habet in talem pœ-
nitentem jurisdicdtionem. Id quod aperte de-
clarat Concilium Tridentinum nuper citatum
de Sacerdotibus ejusmodi ita docens: Cum ex-
zra articulum mortis nihil poſſint in caſibus reſer-
vatis, id unum peœnitentibus perſuadere nitantur, ut
ad ſuperiores & legitimos judices pro beneficio ab-
ſolutionis accedant. . Obj. I.

ikum
iren

Dond

emſa

Cehan
Cuent
in
1 H
ve
U
(N
N
i

neſt
lperes

N po.
lein.
Uben.
.
Mmm
iu
ir
lonr
nfn
lit⸗
lnerus
Ielt

Nibci.

Nd.
1od
Eepenn
Jalut
eN⸗
NiNY
turcn
d.
e d
ccnu

NNI.

unf
ulsti
ii

7

DrE PœNITENTIA 547
Olj. cont. I. concl. Facultas abſolvendi
ab hærefi occulta, quam Conc. Tridentinum
concedit Epiſeopis, ſublata fuit per Bullam Cœ-
næ, ut docet Suareſius nuper citatus num. rI.
ubi hanc declarationem Cardinalium adferte
Rpiſcopus on poteſt alſolvere hominem haæreticum
in foro conſcienticx, licet æc facultas a Conciſio
ſit ei conceſſa. Ergo Epiſcopi non poſſunt am-
plius abſolvere ab hœreſi. Bnde Gallicani, dictam
revocationem locum non habere, niſi in iis pro-
vinciis, in quibus Bulla Cænæ recepta non e
viger ſ. Inquiſitionis officium: in Gallia autemmy
ubi nec Bulla Cænæ recepta eſt, nec ſ. Inquiftio-
nis inſtitutum officium, faeultatem illam a C.
Trid. conceſſam adhuc vigere. Verum his con-
tradicit modernus S. P. Benedictus XIV. I. 7. de
Synod. c. 33. argumentis pluribus ac teſtimoniis,
Ploruenmer etiam PP. Gallorum, ſententiam
uam firmando. Secundum cujus doctrinam ac-
cipienda ſunt, quæ conclul. I. huj art. §. 5. & alias
de hoe argumento diſputavimus. Ubi autem offi-
cium I. Inquiſitionis inſtitutum non eſt, Epi-
ſcopi ſunt inquiſitores nati, ex c. Ad abolen-
dum. Extra. de Heæret. Juxta quod Epiſcopi
in eos qui de hæreſi ſuſpecti ſunt, procedere
poſſunt auctoritate ordinaria, ſi tales non fint
exempti; auctoritate vero Apoſtolica ſibi dele-
gata, ſi tales exempti fuerint, ut ait Gloſſa ad c.
Per ot. eod. Iit. in 6. Quare ubi inſtituturm
hon eſt ſ. Inquiſitionis officium, jus habent
Epiſcopi per ſe, vel per alios a ſe delegatos abiol=
vendi ab hæreſi manifeſta, in judicium adducta.

X

548 DE PG& NITENTIA.
Oblj. II. cont. 2. concl. Qui peccati reſerva-
ti ignarus aut oblitus bona fide confitetur pec-
cata non reſervata, eſt diſpoſitus ad beneficium
abſolutionis recipiendum; ergo ita abſolvitur
ab his peccatis directe, ab illo autem indirecte
PerSacerdotem carentem facultate in peccatare-
Ervara. Be. M. Conſ. Non eſt defectus ex parte pœ-
nitentis, ſed ex parte Sacerdotis, qui excepto caſu
mortis, nihil poteſt in peccata reſervata, ut ma-
nifeſte proteſtatur Concilium Tridentinum.
E. I. Sacerdos iſte ſaltem eſt legitimus
judex reſpectu peccatorum non reſervatorum
in caſu propoſito; ergo ab his poteſt directe
abfſolvere, & a calu reſervato indirecte. H. W.
Antec. Numquid, ſi Sacerdoti huic aperiretur
peccatum reſervatum, crederet ſe legitimum
judicem talis pœnitentis reſpectu cæterorum
eccatorum? Non ſane. Ut ergo dicatur quis
egitimus judex pœnitentis, cbet habere fa=
cultatem expeditam ad eum abſolvendum omni-
bus peccatis mortalibus.
Inſt. 2. Sacerdos qui tenetur ſacrum facere,
nec poteſt peccatum reſervatum confiteri uni
qui in illud poteſtatem habet, ſaltem tum in-
directe abſolvemir ab alio; quia Conc. Triden-
tinum jubet ipſum ante confiteri ſi poteſt. Er-
go. N. W. Antec. Cum talis confeſſarius extra
mortis articulum nihil poſſit in reſervata, ut
monet ipſum Tridentinum, tenetur memora-
tus Sacerdos elicita contritione perfecta, non
confeſſus celebrare, ut qui copiam confeſſarii
non habet, ac po modum, quamprimum da⸗
teſt

1

7

EN

lna
hee
rnd

Snd

Cnone
ctere
Al
rn
Wen,
larche
mn
en
n
n

letnn
ee.
cbmn
lur
rte
un.
e.
gbelt
urme
n
tans
Vorun
nelke
, . 1
etiret
imun
rotuen
Gs
Ner
mdn.

nteen
NM
Mld⸗

Ttden-

8. N
N
NAS
men
kCa)l

ℳ

tim

DE PœNITENTIA. 49
teſt Sacerdoti idoneo confiteri, juxta ejusdem
Concili præceptum.
Inſt. 3. Oblitus peccatum reſervatum, &
cætera confeſſus ei, qui a reſervatis abſolvere
poteſt, abſolvetur indirecte a reſervato; ergo
etiam ſi conſiteatur ei qui non haber facultatem
in reſervata. N. V. Conſ. Ratio diſcriminis apparet
in argumento ipſo: quia prior confeſſarius ha-
bet facultatem ablelvendi, non item poſterior.
lLuſt. 4. Ergo ſiquis peccatum reſervatum
perpetuo oblitus omitteret confitendo Sacerdo-
tibus non habentibus poteſtatem in reſervata;
numquam abſolvetur, & conſequenter damna-
bitur: quod admodum dure ſonat. g. M. II=
latum. In articulo mortis quilibet Sacerdos po-
teſt abſolvere etiam a reſervatis peccatis. De-
inde incredibile eſt, poſſe aliquem peccati reſer-
vati perpetuo obliviſci, cum non niſi externa,
eaque atrocia crimina reſervari ſoleant. Deni-

que alia adhuc ſunt media peccato reſervato

citra confeſſionem ſeſe expediendi. Ex hacte-
nus diſputatis. =
Coll. I. Siquis a Sacerdote ordinariam ju-
risdiéctionem in reſervata habente ab his indire-
cCte abſolvatur, non ideo tollerur reſervatio
peccati ex oblivione omiſſi in confeſſione: alias
enim valde imprudenter & contra finem reſer-
Vationis ageret, ſi ita eſſet animo comparatus,
ut quemlibet pœnitentem bene diſpoſitum li-
berare vellet ab obligatione ſiſtendi ſe ſuperio-
ri propter reſervatum peccatum oblitum, etiam-
ſi illius poſtea recordaretur. Quæ quidem im-
M m 2 pru-

5 5* DE PœNITENTIA.
prudens voluntas de nullo ſuperiorum præſu-
mitur, niſi id aperte declararet. Subdelegatus
autem indirecte a reſervato abſolvens multo
minus reſervationem tollere poteſt: nequit
enim illam tollere niſi directe & valide in Sacra-
mento abſolvendo a peccato: neque etiam po-
teſt alii, cui pœnitens peccatum ex oblivione
omiſſum confiteri iterum tenetur, legare fa-
cultatem tollendi reſervationem. Excipkur ta-
men caſus, cui reſervatio propter cenſuram
annexa eſt: nam in his a quolibet confeſſario
Prius tollitur cenſura, quam detur abſolutio.
Unde ante abſolutionem folet confefſarius di-
cere: Abſolvo te ab omni vinculo excommunica- V
zionis 6. duantum poſſum .; & ſubauditur UI
etiam: Quumum licet. Hinc nemo a cenſura ni
abſolvitur, quam ſponte ſine juſta cauſa reti- Mln
cet, aut quam ob damnum alteri illatum incur- 66
rit, niſi jam fatisfecerit, vel aliud exigat neceffitas. Mll
II. Qui percipit a fuperiore abſolutionem nl
a reſervatis, quæ ipfi confeſſus fuit, etfi inva- Inh
lidum eſſet Sacramentum defectu diſpoſitionis aul
debitæ Pœnitentis, vere liber eſt a reſervario- nni
ne: nam ſuperior, vel alius habens poteſta- d
tem ordinariam, vere vult eum folvere a re- Wan
fervatione, atque id porteſt absque Sacramen- unn
to; erge Sacramentum invalidum in hoc caſu (nm
nihil obſtat. Dixi, a ſuperiore vel habemte po- (II
teſtatem ovdinariame nam'cum delegatus reſer- un
Vationem tollere nequear, niſi tollendo omnem
obligationem iterum fubjiciendi clavibus pec-
catum, quod fuit relervatum, atque ad hoc tiii
“ reEtt

Prrſt.
At

bſo
eguit

NN.

no.
MWE
gek
Nor
Cmum
rio
Obnie
s r.
Hlle
Udrur
Mt
Iell.
hel⸗
.
den
e.
Gtons
Dr
eler⸗
4K.
Weh⸗
8
te
8 “
ond
nd
,

DE PœNITENTIA. 551
recta & vera abſolurione ſit opus, conſequens
eſt, ab eo in confeſſione ſacrilega aut alioquin
invalida non tolli reſervationem, niſi ex adne-
Xa tantum cenſura fuiſſet reſervatum.
III. Peccat ſuperior, qui difficilem ſe pra-
bet in danda facultate, quam pœnitens poſtu-
lat, ut ab alio ſacerdote abſolvi a reſervatis poſ-
ſit: quia poteſtas peccata quædam reſervandi-
data eſt in ædificationem, non vero in ruinam
& deſtructionen.
V ARTICULUS V.
Qulibus abſolutio danda ſit avut neganda?
D'* I. Non licet miniſtro quemquam abſol-
vere, quem non prudenter ac probabili-
ter judicat eſſe diſpoſitum ad abſolutionis ſa-
cramentum digne recipiendum. Prob. I. Sa-
cerdos gerit vices Chriſti, & quæ ipſe ſolvit in
terris, debent etiam eſſe ſoluta in cælis, ſecun-
dum illùd B. Gregorii: Zunc vera eſt allolutio
præſidentis, cum æterni ſequitur arbitrium judicis.
Homil. 26. in Evang. & citatur in Decreto
cauſa XI. q. 3. Ergo non poteſt Sacerdos ab-
ſolvere niſi quem Chriſtus ipſe abſolvit, hoc eſt
niſi rite diſpoſitum: alias errabit clavis & mi-
niſter illa abutendo peccabit, tam contra juſti-
tiam, quam contra religionem, eo quod judi-
cium & actionem ſacram male tractet.
Prob. Il. Miniſtri Sacramentorum tenentur
non dare illa indignis: neque in re tanti pon-
deris ſine ſufficienti cognitione licet operari, ne
ſe periculo errandi exponant; ergo prudenti
20c probabili judicio ante debent decidere de di-
M m 4 (ſpoli⸗

452 DE PCGNITENTIA.
ſpoſitione bona pœnitentis, quam ei gratiam
abſolutionis impertiant. =S
Cum autem recta peenitentium diſpoſitio
eonſtet ex diſplieentia præteritorum, & ex pro-
poſito in futurum, utrumque conteſſario eſt
expendendum. I. Ac de dolore quidem ſuffi-
ciente facile judicare ſagerdos poteſt, cum poœ-
nitens in ipſo modo confeſſionis & accuſationis
ſuæ animi contriti ſigna præfert; aut certe ſi
ſit homo non valde rudis, & bene moratus,
modicam diligentiam in hoc tenetur confeſſor
adhibere. Quodſi nen appareant ſufficientia
ſigna doloris, motivis propoſitis commode eo
inducatur. Si advertat, ipfum laborare igno-
rantia myſteriorum fidei potiorum, aut eorum
quæ ad uſum Sacramenti pœnitentiæ requirun-
tur, nee poſſe ſufficienter in præſens inſtrui,
differat abſolutionem ad tempus aliud, dum aut
melius inſtitutus redierit; ne impingatur in
Propoſitionem 64. inter damnatas ab Innocen- W!
tio XI. an. 1679. Nehen
II. Ut peœnitens ad propoſitum concipien, mn
dum inducatur, non opus eſt, proponi illi man
omnes difficultates, quæ in vitandis peccatis i,
occurrere poſſunt; imo quandoque non ex- lg
pedit, ne exponatur manifeſto periculo non Ilt
ſolum non habendi propoſitum efficax emen-: catin
dationis, ſed etiam denuo peccandi. Sufficit m
ergo, ut propoſita generatim fœditate pecca-

ti, Dei bonitate, periculo æternæ damnatic-.
nis, ee peccator concipiat generale propoſitum
numquam iterum peceandi mortaliter. Neque *
4 H

opor-

.

Attiamn

oltio
Dro.
et
N.
nr.
Uicne
Certeſ
Nals;,
lelor
cientin
Ode en
no
eofun
iun.
tri:
Gun
Me

en
N
aaldD
ne
N V
ethen
Hoſfe
en
nnn
lol
N

DIPGNITENTIA. 553
oportet, ut confeſſarius & judicet etiam pro-
babiliter ita eſſe fulurum, ut pœnitens a pee-
cando abſtineat, ſed ſatis eſt, ut exiſtimet,

nunc ipſum habere verum ac ſincerum propoſi-

tum non peccandi de cætero. Ita cum Suareſio do-
cent omnes auctores; & ratio ſatis claraid ſuadet.
III. Qui proreſtatur, ſe obligationem ſuam
expleturum, quam primum poteſt ac tenetur
in cauia reſtitutionis, nec notatur efle incon-
ſtans aut infidelis, continuo abſolvi poteſt ac
debet; neque oportet juramentum aut cautio-=
nem aliam ab illo exigi, niſi in caſibus a jure ex-
preſſis, ur Navarrus c. 26.n. 2. aliique advertunt.
Quodſi quis fidem datam aliquoties fefelliſ-

ſet, differenda ei abſolutio eſt, dum officium

reipſa expleverir. Quoin caſu cautos & con-
ſtantes decet eſſe Sacerdotes, ne peccatis gra-
Ventur alienis, ur Navarrus ibid. n. 5. & c. 17.
n. 54. Cajetanus, S. Antoninus, & omnes IT.
monent. Cui reſtitutio eſt impoſſibilis, etiam
moraliter, hoc eſt, difficillima, abſolvi debet;
modo proponat, ſe ſatisfacturum ſuæ obliga-
tioni, eum primum ad pinguiorem fortunam
Venerit.
IV. Peccandi occaſio moralis proxima eſt,
Vel ex ſuo genere talis, ut frequenter homines
ſimilis conditionis ad ejusmodi peccata inducat,
vel certe experimento probavit habere in hoc
homine talem effectum. Quodſi Occaſio vita-
ri non poſſit, neque cenſebitur voluntaria, cul-
Pabilis & aſſumpta, ſed illata; atque id, quod
ex ea naſcitur, non tam erit voluntarium &
M qm 5 mora⸗

554 DE PœNITENTIA.
morale ſecundum ſe, quam neceſſitas quædam
vel impotentia, propter quam homo non fit
abſolutione indigaus. Quamquam autem ta-
libus abſolutio negari non debeat, etiamſi ite-
rum iterumque recidant, maxime ſi ſe aliquan-
tulum contineant, & numerum peccatorum
paulatim diminuant; variis tamen mediis opus
eſt ad eos curandos, & ad explorandum, u-
trum propoſitum ipſorum ſit efficax. Nec abs
re erit, abiolutionem ita affectis ſubinde differ-
ri, eisque difficiliora pœnitentiæ opera, & cau-
telas emendationi accommodatas præcipi. Tan-
dem ſi his nihil profici experimento conſtiterit,
adigendi ſunt ad tollendum occaſionem, etiam
cum gravi nocumento temporali, ut Chriſtus,
Mat. 18. V. 8. exigit. Ubi non modica Sacer-
dotis prudentia requiritur, ut ſcandalum, alia-
que incommoda graviora devitet. Vide propp.
61. 62. 63. ex damnatis ab Innoc. XNI.
V. Sunt adhuc ali, qui inveterata conſue-
tudine peccandi lethaliter detenti Sacramenta
obire præſumunt. His abſolutio ame impen-
di non poteſt, nec fides haberi debet, ur ut
dolorem ac propoſitum proteſtentur, quam
Præſcriptis mediis uſi, aliquod falem emenda-
tionis ſpecimen ediderint, ut monet idem In-
nocentius XI. damnatione propoſitionis 60.
Dico IIl. Sacerdos non poreſt abſolvere mo-
fibundum, qui nullo ſigno edito dolorem fuum
de peccatis vel ipſe vel per alios ſacerdoti te-
ſtatus fuit, aut abſolvi petiit; licet de ejus re-
Ka fide & probitate vitæ conſtiterit. 4ol 1.
Qacra-

—

N
rsd
WnN
hrN

l

enſe
löln
Mutn

/

uche,

ic
Ntan

lrchem
von ſit
nle.
lit.
Gun.
onn
6
n1.
te
er.
cal.
Tan.
leri,
elſarn
lſtg
Nlet.

ę

N.

Went
hen.
NO
n
1
I.
0.
ennd
ſoun
gonit
eſost
Sid

DE PœNITENTIAA. 555
Sacramentum peœnitentiæ conſtat ex materia
& forma tamquam partibus eſſentialibus; par-
tes autem eſſentiales materiales ſunt dolor &
confeſſio, ut c. I. a. 4. hujus diſp. demonſtravi-
mus; ergo ſi moribundus nullo ſigno vel ipſe,
vel per alios ſacefdori teſtatus fuit, aut petiit
abſolvi, Sacerdos eum abſolvere non poteſt.
Prob. ſeq. Cum deficit pars materialis eilentia-
lis, Sacramentum non poteſt confici: atqui
cum moribundus nullo igno poteſt ſuum do-
lorem teſtari, aut confeſſionem formaliter in-
Iegram proferre, deficit pars materialis eſſen-
tialis; ergo Miniſter non poteſt abſolvendo con-
ficere Sacramentum. ”

Prob. II. Adminiſtratio Sacramentorumde-

bet peti ex doctrina & uſu Eccleſiæ: atqui Con-

cilia, Patres & Ritualia ad abſolutionem mori-
bundorum Catholicorum exigunt ſaltem teſti-
monium adſtantium, quod Sacerdotem pe-
tierit, ut ſupra c. 4. a. 2. concluſ. 3. retulimus;
ergo veteribus non videbatur vita proba catho-
lici ſignum ſufficiens eſſe ad dandum ei abſo-
lutionem.

Proh. III. Ut quis ſit idoneus ad abſolutio-
nem recipiendam non ſufficit ſignum ex quo
præſumi poſſit, fore ut doleat de peccatis, &
ſe eorum accuſet, nam Tridentinum ait, ma-
teriam hujus Sacramenti eſſe ipſius pœniten-
tis altus, ſeſ. 14. c. 3. nempe contritionem &à con-
Jeſſonem: horum autem ſignum non eſt vita
Chriſtiane acta, utpote quæ cum peccato ailun

556 DE PœNITENTIA.
li componi poteſt. Imo voluntatem confiten-
di ſæpe habent chriſtiani dum actu peccant.

Ohbj. S. Auguſtinus I. r. de adulter. con-

jug. c. 26. poſtquam ſcripſiſſet, baptizandos
eſie catechumenos, qui morbo vel caſu aliquo
ſic oppreſſi ſunt, ut nec petere ſibi baptiſmum,
nec ad interrogata reſpondere poſſint, tales
etiam catechumenos, qui viventium conjugiis
copulati, retinent adulterina conſortia: tan-

dem ſubjungit, Quæ autem baptiſmatis, eadem

reconciliationis eßt cauſa, ſe forte pœnitentem finien-
dæ vitæ periculum praoccupaverit; nec ipſos enim
exr huc vita ſine arrha ſux pacis exire velle debes
mater Eccleſa. Ergo ſecundum mentem B.
Auguſtini abſolvendi ſunt omnes moribundi
Catholici, licet ſigaum nullum dare poſſint. B.
M. Conſ. ſicut S. Auguſtinus non quosvis homi-
nes in tali eaſu pronuntjat eſſe baptizandos, ſed
catechumenos, qui Bapriſinum jam flagitave-
rant: ita non quosvis uſu ſenſuum deſtitutos
Chriſtianos vult abſolvi, ſed pœnitentes, qui
per pœnitentiam publicam ſe jam diſpoſuerant
ad abſolutionem. Neque ait, pœnitentes ad-
ulterinis adhuc illecebris irretitos, eſſe abſol-
vendos, tales enim non eſſent pœnitentes: ſed,
