Eccleſia de confeſſionis neceſſitate quoad effe-
ctum, h. e. quoad veniam conſequendam C.
quoad præceprum N. Duplex quæſtio eſt de
Confeſſione, altera Catholicos inter & hæreticos
de confeſſionis neceſſitate quoad præceptum, an
omnibus poſt baptiſinum in crimina lapſis a Chri-
ſto præcepta ſit, & in Eccleſia ſemper uſurpa-
ta: altera inter Theologos de confeſſionis ne-
ceſſitate quoad remiſſionem peccatorum; an
Prima gratia contritione ante confeſſionem &
Sacramentum, an vero in Sacramento demum
obtineatur. Primam de lege Chriſti ac præce-
pto circa confeſſionem hic non attingit Gratia-
nus; ſied ſecundam, quæ non mediocri animo-
rum contentione in utramque partem agitaba-
tur. Hanc poſtremam ſolum controverſiam ex-
Pendit Gratianus, diſputans de effectu confeſ-
ſionis, non de præcepto. Quod patet I. ex ipſo
quæſtionis titulo: & ſola confeſſione cordis crimen
boſſit deleri? II. Ex verbis, quibus primam opi-
nionem exhibet: Sunt enim, inquit, qui dicunt,
quemlibet eriminis veniam ſine confeſſione falcta Ec-
leſiæ && ſacerdotali judicio poſſe promereri. Paſſim
etiam hiſce locutionibus promiſcue utitur: ſine
confeſſtone: ante confeſſtonem: in contritione: non
in confeſſione. III. Quia de venia, juſtificatione,
& remiſſione peccatorum ſemper loquitur; non
au-

ℳ

—
=SS

nun
t
cent
ele
Leties
Un a
Chn.
Ur.
is.
m "
Nnemd
Gemum
Necr
Grne⸗
ſund.
A
elbme
olle
Nerßi
.
noe⸗
jAent
n
N
nor/
oner
hotoe
Cinn/

S= =

DE PœNITENTIA. 253

autem de ſalute. Eodemque ſpectant teſtimonia
Scripturæ & Patrum, quæ adducit: Convertimini
ad me, &α ego convertarad vos &. & illud Augu-
ſtini: Wondum pronuntiat ore; & tamen Deus jam
audit in corde. Idem ſuadent comparationes,
quas adducit, v. g. de leproſis: qui mundati ſunt
antequam ſeſe oſtenderent Sacerdotibus; de
Abrahamo, qui juſtificatus eſt ante circumci-
ſionem. IV. Hoc idem Gratianus identidem
colligit his & ſimilibus verbis: Ex quo datur in-
telligi, quod antequam Sacerdotibus peccata noſtra
conſfiteamur, a lepra peccati mundamur.. Patet,
quod ante quam quisque confiteatur peccatum, per
gratiam internæ compunkétionis alſolvitur. .. Cum
ergo ante confeſſionem, ut probatum eſt, ſimus re-
ſuſeitati per gratiam &ẽ
Huc etlam ſpectavit Gratianus Can. Qui-
dam. ſupra art. 2. Inſt. ad Obj. 2. indicato, ni-
mirum eam efle vim contritionis, & confeſſio-
nis Deo factæ, ut peccata purget inviſibili Dei
operatione. Canonem iſtum, quem Uſſerius
& Dallæus Acatholici Scriptores etiam interpo-
latum eſſe fatentur: repurgatum exhibet editio
decreti juſſu Gregorii XIII. accurata.
Inſt. I. SS. Thomas in 4. d. 17., Bonaventu-
ra ibid., Antoninus in Chronico part. 2. T. I5.
ſect. 19. aliique paſſim Gratianum accipiunt de
lege confeſſionis. Ergo. HN. MW. Conſ. Plurimi
ſunt, qui exiſtimant Gratianum non de ipſa con-
feſſione, ſed de confeſſionis effectu ac efficacia
contritionis illic diſputare. Id quod ex nuper
diſputatis apparer, tum quod ibidem Oratianus

254 DE PCNITENTIA.

ſeribat, argumentum quod tractabat talis eon-
ditionis eſſie, ut de eo ultro citroque a ſapienti-
bus ae religioſis viris ætate illa diſputaretur: at-
qui nullus Theologorum illius ætatis neceſſita-
tem confeſſionis ex divino præcepto faciendæ
negabat; Ergo Gratiani diſſertatio tantum de
confeſſionis & contritionis effectu erat inſtituta.
Prob. Aſ. inductione ſapientum, qui Gratiano
coævi aut ſuppares erant. Goffridus Vindoci-
nenſis Abbas I. 3. epiſt. 16. fuſe probat, confeſ-
ſionem, non quatuor tantum criminum, ut ad-
ſtruebat Guilielmus quidam, ſed omnium pror-

ſus eſſe neceſſariam, atque hoc eſſe certum, nihil.

hoc certius eſſe, i’dem ad fidem Catholicam pertinere.
S. Bernardus in exhortatione ad milites tem-
pli. Quodſi, inquit, quispiam confiteri eonfundi-
tur.. talis pudor peccatum adducit... quandoma-
lum, quod ex profundo cordis compunctio conatur
expellere, pudor ineptus olſtruſo labiorum oſtio non
permittit exire. Idem S. Bernardus primum
edidit miraculum, ut ne vir quidam nobilis ſine
confeſſione moreretur; quemadmodum in vi-
ta ejus Guilielmus S. Theodorici Abbas Ber-
nardo coævus narrat.
Theobaldus Stampenſis in epiſt. ad Epiſc.
Lincolnienſ. ſcribit, confeſſionem cordis non fo-
re infructuoſam, ſi aliquo eventu confeſſio oris im-
pediatur.

Petrus Cellenſis de diſciplina clauſtrali c. 20.

Maledittus, inquit, omnis, qui non amputat per
confeſſtonem peccata.

Ro.

1
Nö
t⸗
AMen

N
Wfan
ſeu

beurtee
eale
Ugrern
tbner
1o
Huntn
Tintin
Cre
Vindos
Colel.
Dr ad.
nnror.
n fil.
npenmn.
Ulueger.
lunts
io N
n
ppmm
ſolsle
Ndomn 1. 6
Ro.

Ai.
anſe.
iin⸗

rchic
hpungf

DE PœNITENTIA. 255
Robertus Pullus, ſententiarum part. 5. C. 10.
p. 6. C. 5 1. & 59. ſcribit, Corde contrito & hu-
miliato mox peccatorum veniam oncedi; neceſſe ta-
men eſſe poſtea Mlſreni.
Hugo Viétorinus Tom. 2. ſerm. 53. Zunc
Julus, inquit, peccutoris incipit, quando veraciter
pro delictis ſuis ingemiſeit; quæ tamen ſalus tum perfi-
citur, quando id, unde inoemuit, ore confiteture quc
ſalutis perfeétio eſt.... necxeſſitatis articulo impedia-
tur: per ſimmunn tamen Sacerdotem... adimpletur.
Mox pluribus ediſſerit, delicta graviora Sacer-
dotibus pandi oportere. Et Tom. 3. l. 2. de Sa-
cramentis fidei, part. 14. integra, diſputans de
confeſſione, pœnitentia, & remiſſione peccato-
rum, expendensque illud Jacobi 5. Conftemini
alterutrum peccata veſtra, ut ſalvemini, ſeribit:
Hoc eſt, non ſalvamini, niſi connteanuni. Et c. 8.
advertit, multos ſenſiſſe, quod in ſola cordis
contritione, etiam ante confeſſionem oris, pec-
Cata dimittantur: ſed non ideo tamen confeſſio-
nis Sacerdoti faciendæ neceſſitatem ac legem
ſuſtuliſſle, Poſt contritionem enim cordis, con-
feſſionem quoque oris eſſe neceſſariam: quia
iquis, etiam poſt impetratam veniam peccatorum,
confteri eudem peccata ſua neglexerit, quaſi inſtitu-
tionis divineæ contemptor, reus... erit.
Richardus Victorinus de poteſtate ligandi &
ſolvendi c. 5y. Vera Pœnitentia, inquit, eſt abo-
minatio peccati cum voto uvedi, confitendi, & ſa-
tisfaciendi.... ſolus hax conditione non tenetur, ui
evequendi facultas divinitus denegatur.. nam ſi
Jacere neglexerit, periculun æternum non evadit.

Pe-

256 DE PœNITENTIA.
Petrus Bleſenſis l. de Confeſſione ſacrameni⸗

tali, ejus neceſſitatem probat verbis S. Auguſti⸗-

ni, quæ aliquoties jam recitavimus: Memo dicat,
Oeculte confteor &c. Lum, ſi vese, inquit, pudor
probibeat confiteri; recolat, quomodo libri conſcien-
tiarum aperientur coram omnibus in die Judioti.
Petrus Lombardus 4. ſent. d. 17. duas mo-
vet controverſias, perinde ac Gratianus, alte-
ram de vi contritionis; alteram vero deinceps
de confeſſione: ibi autem ſancit ex Jacobi man-
dato & plurium Vererum dictis, indubitanter
oſtendi oportere, Deo primum, ac deinde Sacerdoti
offerri confeſſtonem, neo aliter poſſe perveniri ad in-
greſſum Faradiſi, ſi facultas adſit.
Petrus Pictavienſis ſententiar. Part. 3. C. 12.:
ait pariter, confeſſionem eſſe neceſſariam, &
quidem ſub pœna peccati mortalis. cap. autem
13. eam fundat in Chriſti verbis & Apoſtoli
Igitur ſapientes illi ac religioſi viri quorum
meminit Gratianus, non de confeſſione dubi-
tabant aut diſceptabant; ſed de alio quodam ca-
pite prorſus diverſo; hoc eſt, de contritionis
efficacia. ê
Iuſt. 2. Gloſſa in princip. de Pœnitentia diſt.
5. dicit, ritum confitendi peccata inſtitutum eſſe
ab Eccleſia vel ab Apoſtolo Jacobo, quam, teſte
Navarro, ſecuti ſunt nonnulli Canoniſtæ. S.
etiam Bonaventura d. 17. 2. P. a. I. q. 3., Alexan-
der 4. Parte, d. 17. alias 76. membro 3. a. 2. do-
cent, inſtitutam quidem a Chriſto confeſſionem
fuiſſe, ſed non præceptam. Ergo confeſſio
non

1
reiun
rli

ol
AEi
mbe
r

DE PœNTENTIA. 257

umei non eſt medium ita neceſſarium. . M. Conſ.-
e. Sumpſerunt iſta ex Hugone Victorino I. 2. de
din Sacramentis P. I4. C. I. at hic ſcribit, confeſſio-
y nem fuiſſe de jure divino legis vereris, & Chri-
Gn. ſtum Dominum non dediſſe in hoe novum præ-
ceptum, ſed ſpecialem modum priori addidiſſe.
Ergo exiſtimabat Hugo, confeſſionem non
fuiſſe juris humani, ſed divini. Igitur S. Bona-
ventura & Alenſis docent inſtitutum quidem
a Chriſto fuiſſe Sacramentum confeſſionis quo-
ad ſignificarionem & efficaciam, promulgatum
vero tantum ab Jacobo quoad præceptum.
Nam ſi confeſſionem Chriſtus ipſe non præce-
Piſſet, ab Eccleſia profecto tantum onus fideli-
bus imponi minime potuiſſet, ut pluribus oſten-
n, & dunt Scotus d. 17. Jq. r., Durandus q. 8., Paluda- .
AMem MUIS q. 2. a. 2., SOtus d. 18. q. I. . I., Navarrus de
tüi Pcœnit. d. 5. n. 18., Canus & alii. Quorum ſen-
tentiæ etſi Adrianus & nonnulli Theologi re-
pugnent; omnes tamen ſolide concludunt,
præceptum confitendi peccata antiquius omni ca-
none humano eſſe; adeoque a ſolo Chriſto &
Apoſtolis voluntatis divinæ præconibus Eccle-
ſiæ commendatum: nec fieri poruiſſe, ut legi
nact. humanæ tam ſeveræ, tamque dubii juris non
umcle adverſarentur Chriſtiani proceres, aut nulli
nwiek umquam ejus venia fieret. Hinc Janſenius in
hr d Concordia cap. 147. ſcribit, Apoſtolos ex Spi-
MWer ritus S. inſpiratione intellexiſſe, hanc fuiſſe
25 Chriſti intentionem, eamque Eccleſiæ tradidiſſe.

Nfehio⸗

O,

tin.
en
en.
, de
eincen
mml.
toner
eetti
illin⸗

0l

Aor
leElni
Cdnc.
Cntons

258 DE PœNITENTIA.

CAPUT II.
De Forma Sacramenti Pænitentiæ.

ARTICULUS I.
Quænam ſit hujus ðacramenti Forma!

NTOaI Conſuetam hujus Sacramenti for-
N mam his verbis, Ego te alſolvo &τ. com-
prehendi, legimus ex CC. Florentino in
decreto Eugenii §. Quartum Sacramentum, &
Tridentino ſeſſ. 14. c. 3. Formulam iſtam reji-
ciunt Hæœretici noſtræ ætatis, quibus abſolutio
nihil eſt aliud, quam miniſterium annuntiandeæ
remiſonis peccatorum, ut Melanchthon in Locis
an. 1543. editis ſcribit.
II. Inter Catholicos Theologos quidam,
quos alias indieabo, non probabant formam
hanc per modum indicativum efferri, ſed de-
recando potius recitandam cenſuerunt.
Alphonſo Toſtato, 1. Part. ſui Defenſorii
c.6. non videbatur dicendum, Alſolvo, quod
magis proprie verbum, Remitto, adhiberetur.
Gabriel diſtinct. 14. J. 2. Putat, addi debere,
al omnibus peccatis. Durandus d. 22. J. 2. invo-
cationem SS. Trinitatis judicat eſſe de neceſſi-
tate hujus formæ. In quam ſententiam Joan-
nes Major & Petrus Sotus inclinant.
Dico. Forma hujus Sacramenti conveniens
& ſufficiens ſunt verba iſta formaliter ſumpta:
Ahſolvo te. Ita S. Thomas d. 84. 2. 3. & in 4.
d. 22. q. 2. a. 2. & Theologi communiter. Prob. I.

pars argumento S. Thomæ. Cum Sacramema
nova

,

Eunic.
e C
entinon
M,
n tej:
luno
Mtmnte
ilos

unm
Oormam
de.
2M
Nendi
ho,
Phberenn.

Eebele,

2 Mo⸗
enel
n on

Obwenſe
et nn
4. ) Kn
ierli

n e⸗
n ,

DE PNITENTIA. 259

novc legis eſfciant, quod ſignificant, forma qebet
ſianificare id, quod in Sacramento qgitur proportio-
naliter materiæ Sazramenti. Atqui pœnitemiæ
Sacramentum non conſiſtit, ut reliqua, in conſe-
cratione alicujus materic, nec in uſu alicujus ma-
teriæ ſanctificatæ, ſed in remotione materiæ cujus-
dam, prout peccata dieuntur eſſe materia pœniten-
tic. TLulis autem remotio ſignificatur a Sacerdote,
cum dicitur, Ego te abſolvo. Nam peccata Jſunt
quaædam vinecula, ſecundum illud Prov. y. v. 22.
IMmiguitates ſuæ capiunt impium, &funibus pecca-
torum ſuorum quisque conſtringitur: Unde hac eſt
convenientiſſima forma.
Conkrm. I. Ut ſignificetur effectus hujus Sa-
cramenti, neceſle omnino eſt verbum, Ahlſol-
vo, aut ſimile aliud adhiberi: opus item eſt pro-
nomine, Ze, ut ſignificetur perſona cui effe-
us impendatur; ergo hæ duæ voces requi-
runtur ad conſtituendam eſſentiam formæ hu-
jus Sacramenti. .
Confrm. II. Sacerdos eſt vere judex a Chri-
ſto conſtitutus: ut ſupra probavimus; ergo
convenienter utitur verbis illis, Abſolvo te: ejus
enim ſententia ex inſtitutione Chriſti eft infalli-
bilis, & ſimul cum ipſo & per ipſum Deus ju-
dicat, quin ideo Sacerdoti auctoritas divina, aut
Ppoteſtas excellentiæ tribuatur.
Prob. II. pars. In Sermone etiam vulgari
cum deprecantibus dicimus, condono tibi, vel
Temitto tibi, remiſſionem offenſæ & injuriæ a
nobis fieri indicamus: & in judiciis civilibus
hæc duo verba, Abſolvo te, ſufficiunt, ad ur
R 2£ ube:

260 DE PGNITENTIA.

liberum pronuntiandum; ergo etiam ſufficient
in Sacramento pœnitentiæ ad totum formæ ef-
fectum exprimendum.
Oj. I. Per verbum indicativi modi proprie
ſumptum potius ſignificatur remiſſio principa-
lis, ſeu, ut vocant, auctoritativa; ergo verba
hæc, Abſolvo te, non convenienter adhibentur
in formam Sacramenti. Be. Diſt. Amec. Per
Verbum indicativi modi ſignificatur remiſſio
principalis, ſi non reſtringatur a perſona & in-
tentione proferentis C. ſecus N. Sacerdos eſt
tantuimm miniſter Cbriſti, & diſpenſator myſterio-
rum Dei, ut proteſiatur Apoſtolus 1I. Cor. 4.
V. I. nec alio nomine actionem aggreditur, niſi
tamquam judex miniſterialis. Excellit tamen
judicem humanum inferiorem, quod hujus
ſententia non ſit omnino firma & irrevocabilis
ſeu definitiva, donec per ſuperiorem confirme-
tur: at ſententia Sacerdotis ultima ſit & defini-
tiva, cum ſit vere ſimul ſententia Dei ut judicis
principalis, ac Sacerdotis ut miniſtri.
Inſt. Reatus pœnæ eſt quoddam vinculum
morale, non vero peccata ſunt vincula quæ ſol-
vi poſſint, ſed ſunt potius injuriæ & offenſæ
quæ remittantur, & Chriſtus tantum dixit:
Quorum remiſeritis; ergo improprie & contra
Shriſti inſtiturionem adhibentur, Abſolvo te. N.
M. Antec. Licet pœna ſit actus ad quem ſontes
ligantur, tamen funes, quibus ligantur ſunt
ipſa peccata, quæ illos conſtringunt & detinent
ad ſupplicium, ut ſine gratia Dei illis expedire

ſe non poſſint. Hinc Iſa. 52. v. 2. dicitur: ſolve
vincu-

yNd

NoK
Tlenm
, le
Iennile
1Gir.
os e
hee.
(.
ur,l
amen
Eii
Neblis
rme⸗
ENR.

Cvonun
1 Ne 1.
Nenſe
C.
oo
ote⸗
o
ror i
deine
ſe
Cr,

DE PGNITENTIA. 261
vincula colli tui. Et 58. v. 6. Diſolve colligationes

umpietatis, ſolve faſetculos deprimemntes. Pl. 118.

v. 61. Funes peccatorum circumplexi ſunt me. Chri-
ſtus etiam Matth. 16. v. 19. ait: Quodeumque ſol-
veris ſuper terram. Et c. 18. v. 18. 4uæ Wiαι ſol-
veritis.
Non ergo debebat Toſtatus offendi hac vo-
ce, Abſolvo, neque in re tantilla diſcrepare ab
uſu communi & traditione Eccleſiæ. Cum ver-
bum, Abſolvo, ſit uſitata in omnibus judiciis
formula: econtra vox, Remitto, latius pateat,
& a quocumque privato injurias aut debita con-
donante adhiberi ſoleat. „
Obj. II. Sacerdotes abſolventes ſolent cer-
tas in ritualibus præſcriptas preces præfari; di-
cunt ſemper: Abſolvo te a peccatis tuis: & Con-
cilia dum dicunt, formam eſſe, Abſolvo te, ad-
dunt, & otera. Ergo hæc duo verba, Ab-
Jolvo te, non ſunt forma ſufficiens ad hoc Sa-
cramentum perficiendum. N. M. Conſ. Hoc
ſolum ex argumento ſequitur, verba illa, cum
diſtincta invocatione Ss. Trinitatis, ex neceſſi-
tate præcepti eſſe adjungenda: eo quod in Sa-
eramentorum adminiſtratione teneamur ſervare
ritus ab Eccleſia præſcriptos, ut jubet C. Tri-
dentinum ſeſſ. 7. can. 13. de Sacram. in genere.
Quod etiam accipiendum de præſeriptis preci-
bus eſt, niſi harum omiſſionem neceſſitas, aut
Pœnitentium copia ſuaſerit.
Loquendo ergo de neceſſitate abſoluta,

pronomen, Ego, ſine dubio redundat, cum
R 3 illud

262 DE PœNITENTIA.

illud perſona prima, Alſolvo, neceſſario con-
tineat. .
Iuſt. I. Verba quæ requiruntur ad comple-
tam ſignificationem & ſenſum formæ, ſunt de
formæ eſſentia: atqui verba, a peccatis tuis,
determinant ſignificationem verbi, Abſolvo,
quod alioqui eſt indifferens ad liberandum a
cenſura, pœna, aut peccato; ergo ſaltem illa
verba ſunt de eſſentia hujus formæ. N. Diſt.
Ahumpt. Verbum, Alſolvo, ſecundum ſe ac
ſeorſim ſpectatum indifferens eſt ad quamlibet
abſolutionem C. ſuppoſita confeſſione, ſuper
quam cadit, eſt ita indifferens N. In hiſce cir-
cumſtantiis ſatis determinatam habet ſignifica-
tionem. Sicut enim forma ultimo determinat
materiam: ita viciſſim forma a materia ſolet de-
terminari. Quapropter S. Thomas ſup. eit. ver-
ba illa: eatis tuis, ad formæ eſſentiam non
requirit: meque illa neceflaria eſſe cenſent S.
Antoninus 5. p. tit. I7.c. 2I. G. I., Sylveſter & Ca-
Jetanus in ſumma, Verbo, Abſolutio, Navar-
rus, Sotus, Suarez & Theologi plerique.
Quodſi quis illa etiam adjecerit putans, ad
formæ eſſentiam ea ſpectare, non continuo
formæ ſubſtantiam component, aut effectus Sa-
cramenti tunc demum producetur, quando de-

ierint efferri: neque enim cum efſentia Sacra-

menti poſita fuerit, ejusdem effectus ſuſpenſio
ex miniſtri arbitrio amplius pender.
Inſt. 2. Unicum verbum, Alſolvo, Pprola-
tum ab Judice civili, ob circumſtantias accuſa-
tionis ac defenſionis, ſufficit ad reum ab omni

crimi-

.

1o con.

mple.
in de
nie,
A
Mdum
len i
1
nEeN
Uolbet
er
leer.
lynhter.
ermint
Geerce.
el.
do

ert I

er⸗
Ny.
e⸗
7 4
Cntiao
ansde
aodod
fa
glolen

lin⸗ n
dunn 9
unt,

.

DE PœNITENTIA. 26⁸

criminatione abſolvendum; ergo idem unicum
verbum ob ſimiles circumſtantias a Sacerdote
prolatum ſufficiet, ad pœnitentem peccatis ab-
ſolvendum, quin dicatur, Alſolvo te. . W.
Conſ. Ratio diſeriminis apparet ex diſp. 2. C. I.
a. 2. ubi probavimus, in baptiſmo exprimen-
dam eſſe perſonam, quæ baptizatur, quod
etiam in Sacramentis cæteris locum habet. Sic-
ut enim verbum, Baptizo, non ſatis ſignificat
actum determinatum ad perſonam & tempus,
cui actio applicatur: ita etiam verbum, Abſol-
vo. Quam Chriſti inſtitutionem, tamquam
quæſtionem facti melius ex conſenſu Doctorum,
& decretis Conciliorum intelligimus, quam ex
uſu fori civilis, cum quo Sacramenti hujus ad-
miniſtratio in non paucis convenire non poteſt.
Inſt. 3. Sacerdos exhibere ſe deber abſol-
vendo ut Dei miniſtrum: atqui hoc præſtat di-
cendo, In nomine Patris & Filii & Spiritus S.
Ergo hæc SS. Trinitatis invocatio videtur ne-
ceſſaria eſſe ad eſſentiam formæ hujus Sacramen-
ti: ficut requiritur etiam ad formam Bapriſini.
g. MW. Conſ. Non eſt neceſſe, ut in omnibus

Sacramentis cauſa principalis exprimatur. Chri-

ſtus diſerte juſſit baptizari in nomine Patris, &
Eilii, & Spiritus &. Et Baptiſmus eſt janua Ec-
cleſiæ, & ſolennis profeſſio fidei explicitæ in 88.
Trinitatem, quæ per ſe loquendo ac primario
eſt neceſſaria in lege gratiæ. In Sacramento au-
tem Pœnitentiæ ratio iſta congruentiæ locum
non habet: nec verba Chriſti Joan. 20. nec Ec-
cleſiæ Traditio ſuadent, hanc SS. Trinitatis in-
R 4 vOCA-

264 DE PNITENTIA.

vocationem in abſolutione uſurpandam eſſe,
quippe quæ duodecim prioribus ſæculis nec in
Latina, nec in Græca Eccleſia fuit uſurpata.
Hine S. Thomas nuper cit. ſeribit, nullum ex-
tare de hac re Chriſti præceptum, ſed hoc relin-
qui arbitrio Sacerdotiis. Quod autem adjungit
Conc. Tridentinum, & ctera, indicat, ſe quæ-
ſtiunculas illas Doctorum diſputationibus relin-
quere.

ARTICULUS II.
An aq formam Sazramenti Pœnitentiæ ſuüfficiant
verba precatoria“

No* J. Clavem Sacerdotis non ſe extende-
re ad remiſſionem culpæ niſi per modum
deprecationis, cenſuerunt olim S. Bonaventura
d. 18. a. 2. q. I. & 2., & Alexander q. 80. &
Guilielmus Pariſ. c. 9. de Sacram. Pœnit. Hi
ſine dubio ſufficientem eſſe pronuntiabant for-
mam deprecatoriam ſive impetratoriam. Qui-
bus acceſſerant Joannes Mayro d. 14. q. 2. Dom.
Sotus d. 3. a. 5. palam affirmans; formam hanc
eſie validam, Abſolvat te Cbriſtus.
Joannes Morinus I. S. de adminiſtratione Sa-
cram. Pœnit. c. 12. teſtimoniis quamplurimis
oſtendit, Græcos quovis ſæculo abſolutionem ſa-
cramentalem expreſliſſe, ac nunc etiam expri-
mere verbis deprecatoriis. Id quod etiam in
Eccleſia Latina jugiter factum fuiſſe usque ad
ſæculum duodecimum fuſe probat idem Mori-
nus c. 8. 9. & ſeqq.

II.

n ele
nec i
npen
me.
ai.
Apnt
t.
Eleln⸗

Fine

Menle.
Nocun
Hertuni
Vnid.
.
gubn
Dunkun
Ner.
rnd
wenſt
erht
etmmn
Gse 4
en Ain

DE PGNITENTIA. 26 5

. Advertit hic Suareſius d. 19. ſect. 1. n.
25. verba precatoria ſeu impetratoria bifariam
poſſe accipi, ſemel formaliter; prout nimirum
non habent ſenſum alium, quam deprecandi;
materialiter autem accipiuntur eadem werba,
quæ cum in ſenſu deprecandi proferri poſſint,
proferuntur modo & intentione impetrandi: ut
ſiquis pro poteſtate verba iſta, Abſolvatur Pe-
trus, tamquam actum judicialem proferat, ait
eſſe æquipollentia formæ communi, qua Sacer-
dos Petro dixerit: Abſolvo te.
Dico. Forma Sacramenti Pœnitentiæ non
poteſt eſſe mere precatoria aut impetratoria.
Ita S. Thomas q. 84. a. 3. ad I. Scotus, Duran-
dus, Paludanus, Gabriel & reliqui in 4. d. 14.
Petrus Sotus leét. 4. de Confeſſ., Navarrus c. I.
de Pœnit. diſt. 6. num. 9., Suarez &c. Prob. I.
Chriſtus dedit Apoſtolis poteſtatem ligandi &
ſolvendi, eosque Judices conſtituit, quibus fa-
cultas ſit remittendi & retinendi peccata: atqui
Judex exequens munus ſuum, ac decidens cau-
ſas, profert ſententiam ſuam aſſerendo, vel ne-
gando, neque utitur forma deprecatoria, aut
aliena ope fieri poſtulat, quod ſibi injunctum
eſt. Ergo.
Prob. II. Cum N. L. Sacramenta efficiant
quod ſignificant, ac viciſſim ſignificent quod
efficiunt, forma Pœnitentiæ debet ſignificare,
quod miniſter efficit: at hie non tantum exorat
& impetrat peccatorum remiſſionem, ſed hanc fa-
cit, & pro poteſtate confert; hinc S. Scriptura non
mmeminit precum a Sacerdote adhibendarum,
R § neque

266 DE PGœNITENTIA.

neque ait, Quibus ſolutionem aut remiſſionem pec-
catorum poſtulaveritis, ſoluta & remiſſa erunt, ſed
quæcumque ſolveritis, quorum remiſeritis peccata.
Erge illa tantum ſoluta erunt, quæ habens cla-
ves &οt—t—ſtatem ſolverit: nam qui petit aliquid
ſolvendum aut remittendum, non ſolvit aut re-
mittit.
Prob. III. Concilia Florentinum, Tridenti-
num & Moguntinum c. 4. præſeribunt Sacra-
mento Pœnitentiæ adminiſtrando formam ſim-
pliciter enuntiativam: ut ſolet adhiberi in judi-

ciis, & nuspiam pure deprecativam: imo Sy-

nodus Tridentina Sefl. I4. c. 3. diſerte prote-
ſtatur, preces quasdam de Eccleſiæ Sanctæ more
laudabiliter quidem adjungi; ad ipſius tamen for-
mæ eſſentiam nequaquam ſpectare, neque ad ipſtius
Sacramenti adminiſirationem neceſſarias eße.
B. Thomas autem Opuſculo 22. ſcribens
contra quemdam ſua ætate contendentem pro
forma deprecatoria, ait ſententiam iſtam eſſe
præſümhptuoſam, ne dicam, erroneam. Tum ve-
ro ſubdit: Miror, qua temeritate aliquis aſſerat
eſſe ſolutum, quem babens olaves non ſagnificat ſe
ſolvere, ſed ſolum rogat eſſe ſolvenduin.
Obj I. Chriſtus reliquit Eccleſiæ arbitrio,
determinare formam Sacramento pœnitentiæ.
Ergo perinde eſt, ſive hæc utatur forma depre-
catoria, ſive huic plusquam undecim ſæculis uſi-
tatæ formam enuntiativam ſubſtituerit. N. Diſt.
Antec. Reliquit Eccleſiæ arbitrio determinare
formam, cujus ſignificatio effectui reſpondeat C.
quæ non ſignificet quod efficit SacramnituI

DE PGœNITENTIA. 267

unft. ſi forma hujus Sacramenti tot ſæculis depreca-
toria fuiſſet, non auſus fuiſſet S. Thomas ſæcu-
m lo duodecimo proximus, ſententiam aſſeren-
uck. tem, quod hæc ſufficiat, tam acri cenſura per-
ind ſftiringere, & ex verbo Dei probare, quod nul-
Hur 10 modo ad abſolutionem idoneæ ſint hæ vo-
cCes, Alſolutionem & Kemiſſionem tribuat tibi
Ien Deus, ut C. I. Opuſculi citati argumentatur.
Deinde nullum poteſt Concilium vel Statutum
nln. produci, quandonam hæ voces, Abſolvo te,
nidd. fuerint inſtitutæ, & ſua vis formalis deprecato-
nd. riis adempta, cum nihilominus a ſæœæculo duode-
e. cimo uſque ad noſtra tempora precandi for-
Gem mulæ verbis, Abſolvo te, & præmitti ſoleant,
=e. & ſubnecti.
hin Inſt. I. Sicut ex verbis illis Jac. 5. v. 14. In-
.

4 Eimaiur quis in vobis? inducat Presbyteros Eocle-
ſaun ſc, O ovent ſuper eum, ungentes eum oleo in no-
enſi mine Domini, & oratio fidei ſalvabit infrmum &&.
And colligimus, formam extremæ unctionis depre-
catoriam eſſe: ita cum mox ſubjiciat Apoſtolus,
oς Conftemini alterutrum peccata veſtra, & orate
o pro invicem, ut ſalvemini, pari ratione hoc idem
de forma Poœnitentiæ Sacramenti demonſtrabi-
mus. W. MW. paritatem. I. quia ſequela contra-
dicit C. Tridentino, quod formas deprecantes
ndet ab eſſentia Sacramenti Pœnitentiæ penitus arcet.
lsl. II. quia B. Jacobus per verba, Conmftemini &.
Sacramentum quidem Confeſſionis indicat; ſe-
gernim quentibus tamen verbis, orate pro invicem α.
N ſolum preces ferventes juſtorum omnium in-
monm telligit, quæ vim Sacramenti non habent, ſed
impe-

Abirio,
lentie.

268 DE PœNITENTIA.

impetratoriam ſolam ex opere operato, ut ra-

tio mox addita indicat: WMultum enim valet dJe-
precatio juſti aſſdua. Elias erat homo ſimilis nobis,
W oravit, ut non plueret, & non pluit annos tres
2c1†. Quin etiam, ſi juxta vocis Græcæ ſigni-
ficationem accurate ſententia Apoſtoli latine red-
datur, ita ſonat: Precamini pro vobis mutuo,
ut ſanemini, n οαι α οε: unde beneficium
temporale ſolum tali oratione impetrandum
colligimus. III. Certum eſt, illis verbis Apo-
ſtoli promulgari inſtitutionem unctionis extre-
mæ: ita enim declarat Synodus Trident. Seſſ.
14. C. I. de Extr. Unét. At Pœnitentiæ Sacra-
menti inſtitutionem malunt Patres deducere ex
illis verbis Jo. 20. Quorum remiſeritis peccata &.
ut eadem ſeſſ. de Sacram. Pœnit. Cap. I. & ſed.
tradunt. Sicut ergo Eccleſia materiam & for-
mam unctionis extremæ ex verbis inſtitutionis
Jac. 5. intelligit: ita etiam materiam & formam
Sacramenti Pœnitentiæ ex verbis Chriſti Jo. 20.
illud inſtituentis debet inveſtigare, & revera in-
veſtigat, ut crebro fatetur Tridentinum loeis
citat.
Inſt. II. S. Ambroſius I. I. de Pœnit. c. ult.
Satis, inquit, eſt ad remiſſionem peccati oratio,
quæ fit a pluribus. Ergo. e. W. Conſ. S. Do-
Gtor non loquitur de remiſſione & abſolutione
Sacramentali, ſed de reconciliatione publice pœ-
nitentium: nimirum dandam eſſe iis veniam,
indulgentiam & pacem, pro quibus multi ſua
obſecratione intercedunt: hancque moderatio-

nem adhibendam, Pauli auctoritate confirmat,

Gl

ie

Ue N.
ltd.
li,
ter
n⸗
eck.
on,
en
dunn
4 Po⸗
Ie.
del.
Gerr⸗
eleel
,Ge
te⸗
r.
tors
Nennh
errnn
C los

eN
Cton
o
otoe
ſcepee⸗
ebnam,
oli
deti⸗
Oofunt

DE PCNITENTIA. 269

& ſubdit: ne triſtitia pœnitentem tædio longæ di-
lationis abſorbeat.
Inſt. II. Idem S. Doctor l. 3. de Spiritu S. c. 19.
omnem Sacerdotibus poteſtatem abſolvendi adi-
mit, ſola precandi facultate relicta, dum ita diſ-
ſerit: Weque enim in ſuo, ſed in Patris, & Filii
c Spiritus §. Womine peccota dimittuntur; iſti ro-
gam, Divinitas donat. k. M. A. S. Ambro-
ſius indicat ſolum Deo tanquam præcipuo Au-
thori tribuendam eſſe remiſſionem peccatorum,
Sacerdotes vero tanquam miniſtros ſuum ad id
exhibere obſequium; nihilominus vere abſol-
vere, nam allegat verba Chriſti: Quorum re-
miſeritis &. Deinde etiam formam noſtram in-
dicat dicens: Iz Womine Patris, & Eilii & pi-
ritus Sancti a Sacerdotibus peccata dimitti.
Ultima verba S. Ambroſii explico Diſt. Iſti
rogant formaliter antequam remiſſionem pec-
cati impertiant, & dum formam remittendi
efferunt, rogant virtualiter & æquivalenter C.
quaſi ipſa formula remiflionis fuerit precatio
formalis N. Sacerdos dicens: Abſolvo te in No-
mine Patris & Eilii & Spiritus &. & uivalenter
& virtualiter orat, quia ſciens, effectum Sa-
cramenti præcipue a Deo ſolo pendere, ſeque
tantum ut miniſtrum & inſtrumentum Chriſti
Nomine agere preces Eccleſiæ Ppræmittit, &
cum affectu deprecantis ſubjicit verba indicati-
va, ſententiam abſolutionis pronuntiando, iis-
que Deum determinat ad dandam poœnitenti
gratiam. Hanc eſſe S. Doctoris ſententiam
conſtat ex iis, quæ protinus addit: I; Baptiſmo
quo-

270 DE PGNITENTIA.

quoque peccata donari non eſt ambiguum. In Bapr-
tiſino autem operatio Patris & Pili & Spiritus
ſancti eſt. Item Auguſtinus variis locis, ac præ-
ſertim L. 5. de Bapt. C. 20. Quomodo exaudit
inquit, bomicidam deprecantem vel ſuper aquam
Baptiſini, vel ſuper oleum, vel ſuper Euchariſtiam,
vel ſuper capita eorum, quibus manus imponitur?
guc omnia tamen funt 8 valent etiam per homici-
das. Atqui omnes conſentiunt formas Baptiſ-
mi & Euchariſtiæ ſemper ac neceſſario fuiſſe
indicativas: nam Ambroſius L. 4. de Sacramen-
Iis C. 4. convenitur, inquit, ut conficiatur ve-
nerabile Sacramentum, jam non ſuis ſermoni-
bus ſacerdos, ſed utitur ſermonibus Chriſti.
Et PP. eitati de Euchariſtia ſupra, diſerte con-
teſtantur, Euchariſtiam fuiſſe confectam a Chri-
ſto, & hodiedum a Sacerdotibus confici verbis
hisce: Hoc eſt Corpus meum. Igitur hi duo &
alii Patres aliud nihil volunt, quam quod Deus
Sacerdotem ſuper panem & vinum verba pro-
ferentem exaudiat, & ad ejus verba indicativa
cônvertat elementa in corpus & ſanguinem
Chriſti, atque idem in Baptiimo, Confirma-
tione & Pœnitentia faciat, tribuendo gratiam
iis, ſuper quos forma Sacramenti profertur.
Inſt. IV. Auguſtinus ſerm. 23. L. 50. Ho-
mil. in illa Chriſti verba Lucæ 7. PEides tua te
ſalvam fecit: medicus bonus inquit, ægros non ſo-
lum præſentes ſanabat, ſed & futuros etiam prævi-
debat. Futuri erant homines, qui dicerent, ego
peccata dimitto, ego uſtifico, ego ſanälifico, ego
ſano, quemcunque baptizo. Tu, cum ſis heine⸗
1018:

NM
Pyi

en
nnt
one⸗
Dpt
ule
hmen.
n e
Clncl
Crtki
eco⸗
10Chri
ferbi⸗
GS
AN
r
wdenie
Mun
Cnmme
uun
Eenur.
D Do.
6e tun
es ton/
ſten⸗
eſeni
Cifinre
nioror
6

DE PœNITENTIA. 271
dicis: Veni mulier, ego te ſalvam facio. Re-
ſpondet tibi Chriſtus: Quando a judæis putatus
ſum homo, remiſſionem peccatorum ſidei dedi, dixi:
vade, mulier, des tua te ſalvam fecit. Deinde
contra eosdem hæreticos argumentarur ex facto &
exemplo Chriſti, mulieri dicentis non dimitto,
ſed dimittuntur tili peccata tua; Item ex verbis
Chriſti: Accipite Spiritum &.; item ex verbis
Apoſtoli I. Cor. 3. & 6. SWiritus Dei hbabitat in
vobis, ut confutet dicentes: ſi non dimittunt
homines peccata, falfum eſt, quod ait Chri-
ſtus: Qucæ ſolveritis interra ſoluta erunz & in cælo:
reſpondet enim hoc Chriſtum dixiſſe, quia Spi-
ritum Sanctum daturus erat hominibus, qui
Peccata remittit, & Deus eſt. Subſumit Morim.
atqui non potuiſſet Auguſtinus ita, niſi inepte,
contra hæreticos argumentari, ſi ipſe &alii Sa-
cerdotes Catholici hac forma: Abſolvo te, aut
ſimili indicativa uſi fuiſſent. Ergo tum tempo-
ris forma hæc indicativa non erat uſitata. N.
D. Ant. Auguſtinus ita argumentatur contra
hæreticos, horum formulam, qua in Sacra-
mentorum adminiſtratione utebantur, compa-
rando cum verbis, queis Chriſtus peccata di-
miſit N. comparando modeſtiam verborum
Chriſti cum inſolentia verborum, queis ſe hæ-
retici extra adminiſtrationem Sacramentorum
jactabant. C. Explicatio patet vel ex unica hac
phraſi hæreticorum, quam S. Doctor refert:
Ego ſano quemcunque haptizo, quod non po-
teſt accommodari ad formam Baptiſini. Item
quod Chriſtus ad condonanda peccata non uſus
fue-

272 DE PGNITENTIA.

fuerit verbis: nam dum ait: dimittuntur tili
peccata, indicavit tantum hoc externo ſigno
internum voluntatis ſuæ affectum, quo ſolo ei
peccata remiſit. Hine W. ſubl. Tametſi enim
hodie uſurpemus formam indicativam, imper-
tiendo abſolutionem; ſiquis tamen Sacerdotum
noſtrorum ex hac formula, & ex verbis Chri-

ſti Matth. 16. & 18 & Jo. 20. anſam caperetcum

illis hereticis ſe efferendi, tamquam ſuamet pote-
ſtate & auctotate peccata dimitteret eisdem ver-
bis Chriſti & aliis argumentis Auguſt. a nobis ve-
re & apte confutari poſſit. Denique hæretici
illi occaſionem errandi ſumpſerunt ex formulis
indicativis, queis utebantur; neque enim ex
deprecatoria forma fieri id potuir. Ergo tunc
temporis Sacramenta Baptiſini & Pœnitentiæ
Per formas indicativas adminiſtrabantur, cum
non poſſit oſtendi, quod ſoli hæretici iis uſi
fuerint. Ergo falſum eſt, quod XII. primis ſæ-
culis forma deprecatoria in uſu fuerit.
Inft. V. Guilielmus Paris. Epiſc. C. 19. de
Sacram. Pœnit. Weque more judicum forinſecorum,
inquit, pronuntiat Confeſſor, alſolvimus te, non
condemnamus, ſed magis orationem facit ſuper eum
ut Deus abſolutionem & remiſſionem atque gratiam
ſatisfatctionis tribuat. Ergo. H. W. Conſ. Quili-
elmus ſolum indicat, Confeſſorem abhorrere a
faſtu, quo judices ſæculares ferunt ſententiam
numero plurali dicendo: abſolvimus te; neque
etiam condemnare reos: ſed modeſtedicere nu-
mero fingulari: abſolvo te, neque id ſine Ppræ-

miſſis ad Deum precibus. Quæ reſponſio pa-
tet

1
AAl

buß
Alßne
gfun
a

“

N
lthe
liſi,
Wnn

Nlᷓ⸗
oro
loe
enin
er.
n
letcun
pore
nyer⸗

fe.

geici
Coris
len er
ne
lentie
Af.
Sull
role⸗

19,6
rrmc
, ℳℳ
em
tian
l⸗
Elere 1
genden
3 0e
ceten
ldnen

DE PœNITENTIA. 273
tet ex Alex. Halenſi, qui fuit æqualis & familia-
ris Guilielmi, & P. 4. Q. 21. membro I in O.
ait, precibus pro pœnitente præmiſſis, Sacer-
dotes ſubjungere formam indicativam, qua ſen-
tentiam pronuntiant. Hinc cum Franc. May-
ro in 4. d. 14. q. I. retuliſſet, in provincia Pro-
venciæ aliquos ita abſolviſſe: Abſolvat te Deus
Pater, D. F., D. Sp. S., ad 3. reſpondet, improba-
tam fuiſſe iſtam formam, quia ſacramentalia ſunt
ſtricti juris, & ideo immutari non debent. Er-
go hæc Cuilielmi & Mayronis teſtimonia Mo-
rinum non juvant, cum vel inde conſtet, for-
mas deprecativas recentes fuiſſe.
lit. 6. Ut ex MSS. variis intelligimus, Ec-
cleſiæ quoad precationes ſuper pœnitentes con-
veniunt, non item quoad formas alias: aliquæ
