contritionem ad Sacramentum Pœnitentiæ re-
quirebant, ab errore & condemnatione C. Tri-
dentini vindicatur ab Andrea Vega Franciſeano,

qui & Concilio Tridentino interfuit, & ipſius

decretum de juſtificatione commentariis illu-
ſtravit, l. 13. c. 332. Nam, ut inquit Cardinalis
Pallavicinus I. 12. Hiſt. Conc. Trid. c. 12. Conci-
lium eorum tantum errorem damnavit, qui dice-
bant, abſolutionem eſſe nudum miniſterium decla-
randi vemiſſa eſſe peccata. Tametſii vero Theo-
logi illi eum Magiſtro doceant, per contritio-
nem confeſſioni præmittendam, peccatum con-
tinuo remitti; hac ipſa tamen contritione pro-
poſitum confitendi & ſatisfaciendi, atque ipſum
ctiam votum abſolutionis contineri aderun:
unde

Al

n o.
Meri
Uum

Olrn

nn
tr g
No ke.
Ntam 4
lpriu⸗
eltile
orkog
1do⸗
o TI.
Verum
Eecham
en.
adlonen
Kiho
is
Ninis

Ce

e
dele.

Thed-.

urtito⸗
min⸗
Obe i
re Pn
erun

DE PNITENTIA. 189

unde licet abſolutio cum datur, ſit modo judi-
ciali declarativa peccati prius remiſſi; peccatum
tamen indepe denter ab ea, ſaltem in voto re-
cepta non dimitti concludunt. Sed & ipſam ab-
ſolutionem ad gratiæ augmentum, & ad remiſ-
ſionem pœnæ debitæ pro peccatis, ajunt,
prodeſſe. Huic Andreæ Vegæ judicio ſuffra-
gantur Dominicus Sotus, & Alphonſus Salme-
ron ambo Synodi Tridentinæ Theologi.
Obj. II. Apud Lutheranos & Calviniſtas
nulla eſt auctoritas Conciliorum Tridentini &
Florentini, neque Romanorum Pontificum aut
Epiſcoporum Græcorum, multo minus Theo-
logorum Scholaſticorum; ergo horum teſfti-
monia incaſſum adverſus Novatores proferun-
tur. Ve. W. Conſ. I. Ex teſtimoniis illis proba-
mus continuam ſeriem doctrinæ ejusdem ab
ortu Eccleſiæ usque ad noſtram ætatem. II. Ex
perenni conſenſu Eccleſiæ Latinæ & Græcæ,
Schiſmaticæ etiam, ſequitur, Pœnitentiæ Sa-
cramentum ab Romanis Pontificibus non fuiſſe
confictum. III. Teſtimonia citata hoc evidens
argumentum nobis ſuggerunt. Aut Eccleſia
umverſa quingentis annis in graviſſimo errore
eſt verſata: aut verum eſt quod nos ab eadem
Eccleſia de Pœnitentiæ Sacramento didicimus.
Eecleſiam autem univerſam errare non poſſe
docet Apoſtolus I. Tim. 3. v. 15. Columnam &α

Sirmamentum veritatis illam aſſerens; ergo do-

ctrina noſtra de Pœnitentiæ Sacramento vera eſt.
Iuſt. I. S. Joannes Chryſoſtomus, Anaſta-
ſius Nicænus, & Theophylactus, verba illa
. Chriſti

190 DE PGNITENTIA.
Chriſti Matth. 18. Quxæcungue alligaveritis & ſol-

veritis &c. ajunt ad omnes Chriſtianos pertine-
re, propter verba antecedentia: & peccaverit in
te frater tuus &c., ita, ut ſenſus verborum Chri-
ſti ſit: ſi aliis injuriam remiſeritis, Deus etiam
veſtra peccata remittet; ſi retinueritis, & ipſe
vobis retinebit. Ergo ex illo teſtimonio non
ſatis probatur, datam fuiſſe Sacerdotibus pecu-
liarem poteſtatem remittendi peccata. B. M.
Conſ. Expoſitio iſta, ut multæ aliæ expoſitio-
nes Origenis, a quo illam B. Chryſoſtomus pe-
tiiſſe videtur, duriuſcula eſt, nee plane con-
textui Evangelico conſona, ubi perſona offen-
ſa clare diſtinguitur a teſtibus, coram quibus
offendens eſt corripiendus, & ab Eccleſia, ad
quam idem obſtinacior deferendus eſt. Nam
cum Chriſtus dixiſſet: & Eeclefiam non audierit,
Iſit tibi ſicut Ethnicus & publicanus, illico ſubdit:
Amen dico vobis, quæcumque alligaveritis ſatper
terram &c. Igitur genuina orationis Chriſti
explicatio eſt, quam Patres univerſim tenent,
in Eccleſia ſpecialem efle poteſtatem ligandi &
ſolvendi, eamque a ſolis Præſulibus & Sacer-
dotibus, queis Chriſtus auctoritatem iſtam cum
Spiritu S. communicavit, legitime exerceri.
Quam quidem Sacerdotum poteſtatem idem
B. Chryſoſtomus I. 3. de Sacerdotio c. 5. magni-
fice extollens, Etenim, inquit, qui terram in-
colunt, atque in ea verſantur, iis oommiſſum eſt,
ut ea quæ in cælis ſunt, diſpenſent: is datum eſt,
ut poteſtatem hahbeant, quam Deus optimus neque
Angelis, neque Archangelis datam eſſe voluit. Ne-
que

Wen

Ertine.
liit /
nhn.
Dhlo
len
rt
tonnge
ir onn.
MC.
n Cub
Ela, &
Nn
lMemn,
ſo:
fl he
8Cnrt
Henl 4
Geel⸗
CNNE
el.
niGen
migi
ffam 1
um 8
nnrte
ur is

17

DEPCNITENTIA. 191

que enim ad illos dictum eſt: quæcumque alligave-
ritis in terra, erunt alligata & in &lo; C. quæ-
cumque ſolveritis in terra, erunt ſoluta in cælo...
Halent quidem terreſtres Principes vinculi poteſta-
tem, verum corporum ſolum. Id autem quod dico
Sacerdotum vinculum ipfam etiam animam contin-
git, atque ad los usque pervadit: usque adeo
ut quc«cumqe Sacerdotes confecerint, illa eadem
Deus ſuperne rata habeat, ac ſervorum ſententiam
Dominus confirmet. Etenim quidnam boc aliud
ſſe dicas, niſi omnem rerum cæleſtium poteſtatem
ſſe Mis a Deo conceſſam * Quorumcumque enim,
ait, peccata remiſeritis, remittuntur eis, & quo-
rumcunque retinueritis, retenta ſunt. Quxnam,
obſecro, poteſtas hac una major eßſe queat. Tum
Sacerdotes noſtros ſupra legis Moſaicæ Sacer-
dotes extollens, At vero, ait, noſtris Sacerdoti-
bus non corporis lepram, verum animæ ſorder, non
dico purgatas probare, ſed purgare prorſus conceſ-
Num eſt. Denique argumentum ex illis Chriſti
verbis Joan. 20. v. 21. Stout miſit me Pater &c.,
nuper a nobis duéctum S. Doctor ita ſtabilit: Pa-
ter omne udicium Pilio dedit: caterum video,
ipſum omne judicium a Deo PFilio illis traditum.
WNam quaſi jam in cœlum translati, ac ſupra hu-
manam naturam poſiti, atque noſtris ab affeltibus
exempti, ſic illi ad principatum iſtum perducti ſunt.
Quæ hactenus ex B. Doctoris libro de Sa-
cerdotio paulo fuſius reeitavimus, poteſtatem
dimittendi peccata Sacerdotibus manifeſte aſſe-

runt. Nec moveri debemus, quod idem S.

Doctor hom. 1I5. in Matth. ſeribit: Liberare a
Lutre-

192 DE PGNITENTIA.

utredine peccatorum, Chriſti profelcto virtutir eſt;
ut autem non ad illa iterum revertantur, Apoſto-
lorum curæ ac laboris &c. non enim hic de admi-
niſtratione Sacramenti pœnitentiæ, ſed de ſan-
ctæ converſationis exemplo, deque prædica-
tionis officio, queis Paſtores Eccleſiæ populo
ad veram fidem & juſtitiam Chriſtianam con-
verſo præire, eumque a vitiis compeſcere, &
ad virtutum ſtudia hortari tenentur.
Inſt. 2. Solus Deus poteſt peccata remittere,
ut pluribus S. Scripturæ teſtimoniis confirmari
Poteſt, præſertim Luc. 5§. v. 21. Quis poteſt di-
mittere peccata, niſi ſolus Deus? Et Iiai. 43. V. 25.
Ego ſum ipſe qui deleo iniquitates tuas. Ergo non
datur Sacramentum, quo Sacerdotes confiten-
tibus peccata remittant. Be. Diſt. Antec. Solus
Deus poteſt pececata remittere poteſtate pri-
maria & principali C. poteſtate ſecundaria &
miniſteriali N. Quamvis impoſſibile videbatur,
per pœnitentiam peccata dimitti: conceſſit hoe Chri-
Rtus Apoſtolis, quod ab Apoſtolis ad Sacerdotum
ofzcia transmiſſuim eſt, inquit B. Ambroſius I. 2.
de Pœnitentia c. 2. Quibus ex verbis liquet,
hunc S. Doctorem nihil Acatholicis favere, dum
lI. 3. de Spiritu S. c. 18. Per Spiritum &. inquit,
peccata donantur. Homines autem in remiſſione
peccatorum miniſterium exhibent, non jus alicujus
poteſtatis exercent: nam Spiritum S. quod is pri-
maria & Præcipua auctoritate peccata dimittat,
Deum verum eſſe concludit, id quod libris illis
probandum ſuſceperat.

Inſt.

Clkt
AE
iut.

irg

nirere,
Ermeri
d.
Ba.
gonen
CCltien.
ne g.
Cera
Vichn,
Ue⸗
Orenane
Moisl
1Men
e
uit,
niſne
Clerha
A⸗
chtoiue

lbrs

DE PGNITENTIA 193
Miſt. 3. B. Auguſtinus tract. 3. in Joan. ſer-
vus, inquit, agere ſecundum legem poteſt, ſolvere
a reatu legis non poteſt. Idem clarius adhuc con-
firmat S. Cyprianus tract. de Lapſis ſic ſcribens:
Solus Dominus miſereri poteſt. Veniam peccatis,
qucæ in ipſum commiſſa ſunt, ſolus poteſt ille largiri.
Ergo nullus Sacerdotum poteſt a peceatis abſol-
vere. E. Diſt. Conſ. Nullus Sacerdotum poteſt
a Peccatis abſolvere auétoritate propria, natu-
rali, eaque infinita quæ Dei eſt, aut poteſtate
excellentiæ, qua pollet Chriſtus C. poteſtate
miniſteriali a Chriſto communicata nullus Sa-
cerdotum poreſt a peccatis abſolvere N. Patres
ambo monent, Sacerdotibus non conceſſam
fuiſſe poteſtatem abſolutam nullisque legibus
vinctam, qua pro ſua libidine gratiam indignis
impendant, ſed reconciliationis miniſterium
impoſitum illis fuiſſe, quo erga vere pœniten-
tes utantur, eisque peccatorum veniam ſecun-
dum leges a Chriſto præſcriptas miniſteriali fa-
cultare concedant. Eapropter jure a Patribus
caſtigatur intempeſtiva Sacerdotum quorum-
dam indulgentia, qui invito Chriſto, ante ex-
piata delicta, ut S. Cyprianus libro laudato ait,
ante exomologeſin factam eriminis, ante purgatam
conſcientiam, lapſis falſam pacem reſtituunt, peri-
culoſam dantibus, acxcipientibus nilbil profuturam.
His conſentit B. Hieronymus, dum com-
mentario in c. 16. Matth. invectus in Epiſcopos
& Presbyteros, qui Phariſæorum ſibi ſuperci-
lium aſſumentes, quosvis ſontes & inſontes ſe
Ppro libitu ſolvere ac ligare poſſe, cauſa non
NA cogull-

194 DE PœNITENTIA.
cognita, gloriabantur, mox ita eos hortatur:
Epiſcopus & Preslyter pro oficio ſuo, cum pecca-
torum audierit varietates, ſeit, qui ligandus ſit,
quive ſolvendus. Eorumdem & Presbyterorum

in Eccleſia poteſtatem, epiſt. I. ad Heliodorum,

magna reverentia extollit his verbis: Abſit, de
bis quidquam ſiniſtrum loquar, qui Apoſtolico gra-
dui ſuccedentes, Coriſti corpus Sacro ore confciunt;
per quos & nor Cbriſtiani ſumus; qui laves regni
cælorum habentes, quodammodo ante diem judicii
Inſt. 4. Miniſtrorum abſolutio præſumit pœ-
nitentem ſpiritualiter jam viventem, & peccati
condonationem a Deo factam: in cujus confir-
mationem Patres proferunt exemplum Lazari,
quem prius a morte ad vitam Chriſtus ſuſcita-
vit, quam diſeipulis ſolvendum a faſeiis ſepul-
cralibus commilſerit. Ita enim Gregorius M.
hom. 26. in Matth., Zunc, inquit, vera eſt abſo-
lutio præſidentis, cum æterni arbitrium ſequitur Ju-
dicis.. Ecce illum diſeipuli jam viventem ſolvunt,
quem magiſter reſuſeitaverat mortuum. Et B. Au-
guſtinus ſerm. 67. de verbis Evangelii, alias 8.
de verb. Dom. Quis, inquit, eum ſuſcitavit,
niſi qui remoto lapide clamavit, Laozare prodi fo-
ras *“ Quid eſt autem foras prodire, niſi quod oc-
cultum juerat, foras prodere?“ ui conftetur, fo-
ras prodit: foras procire non poſſet, niſßi reſuſeita-
tus eſſet. Ergo ſecundum Patrum ſententiam,
Sacerdotes non remittunt peccata, ſed veniam
illorum divinitus factam eſſe tantum declarant.
B. M. Antec. B. Auguſtinus duos in Peccator?
. a

Sm

4
.

S
Uremmmt

Mtui
Mimn
nmen
un
iſe
Al

ortarur
R
,
Trn
Chonn,
An
Moge
ifoun⸗
jg
i

mIpe.
Ercen
Econbr.
nLu
lli.
leonl.
Ctne N.
1id .
hnen
nſon
Br⸗
unt,
ufr
Hon N⸗
etur, 1
iſtr
tenban
d enid

DE PNITEN TIA. 195

ad juſtitiam traducto effectus agnoſcit: alter qui-

dem eſt gratia excitans & adjuvans ad odium
peccati, ad melioris vitæ propoſitum, & ad
ſinceram peccatorum confeſſionem, qua velut
ineoatæ & imperfeétæ vitæ motus exercet; at-
que vita hæc a ſolo Deo intus vocante & ope-
rante oritur: alter vero eflectus provenit ab
Eccleſia exterius miniſtrante, & a vinculis pec-
catorum ſolvente, cui dictum eſt, Quæ ſol-
veritis ſuper terram &c., & a Deo ipio ratam
Eccleſiæ ſententiam habente, ut ita expedirus
peccator omnes vitæ perfectæ motus edere poſ-
lit. Atque iſta lueulenter tradit idem S. Do-
Ctor loco nuper citato: tum vero concione 2.
in Pſ. 107. Kemiſſio, inquit, peccatorum ſolutio
eſt .. . . Cum audis, ominem pbeœnitere peccatorum
ſuorum, jam revixit: cum audis, hominem confi-
tendo proferre conſcientiam, jam de ſepulebro edu-
tus eſt, ſed nondum ſolutus. Quando ſolvitur?a qui-
us ſolvitur? Quæ ſolveritis in terra, inquit, erunt
Joluta & in olo. Merito per Eccleſiam dari ſo-
lutio peccatorum poteſt; Jitſeitari autem mortuus,
non niſi intus clamante Domino, poteſt: hæc enim

Dominus interius agit. Eamdem vero B. Gre-

gorii mentem fuiſſe ex homilia nuper in-
dicata intelligi licet, ubi, Videndum, inquit,
ℳ quæ oulpa præceſſit, aut quæ ſit pœnitentia ſe-
cuta poſt eulpam; ut quos omnipotens Deus per
compunctionis gratiam viſitat, illos paſtoris ſonten-
tia abſolvat. Ex quibus apparet, quo ſenſu ab-

dechte Jolutio præſidentis ſequi debeat arbitrium judicis &-

ecel

terni. Cæterum Patres conſtanter aſſerunt, ante
N 2 Sacer-

196 DE PGœNITENTIA.
Sacerdotum ſententiam in terris latam peccata

in coœlis a Deo non dimitti. Ac S. quidem Hi-

larius in cap. 16. Matth. exclamat: O beatus cœli
Janitor? cujus arbitrio claves æterni aditus tradun-
tur, cujus terreſtre judicium præjudicata auctoritas
ſit in cœlo; ut quæ in terris aut ligata ſint, aut ſo-

luta, ſtatuti ejusdem conditionem obtineant & in

cælo. S. Jo. Chryſoſtomus hom. 5. de Verbis
Iſai. A terra, inquit, judicandi principalem au-
toritatem ſumit cæœlum. Nam judex ſedet in ter-
ra, Dominus ſequitur ſervum. Et S. Bernardus
ſer. I. in Natali Apoſt. Pet. & Paul. Sententia Pe-
tri, ait, præcedit ſententiam cœli. Non quod
proprie ſint duæ ſententiæ: una enim ſolum eſt,
ac Præcipue a Deo, & hoc quidem in genere
prior; nihilominus hominis ſententia dicitur
præcedere, vel quia exterior abſolutio ordine
naturæ antecedit interiorem, vel quia proxime
incoatur, & quaſi definitur ſententia a Sacer-
dote, & infallibilirer conſequitur effectum, &
rata habetur in cœlo.
Inſt. 5. S. Auguſt. ſerm. 99. de verbis Evang.
S. Lue., alias 23., & hom. 50. reprehendens eos,
qui arroganter dicunt, Ego dimitto, ego mundo,
ego ſanctifico: Keſpondeat illi, ſubjicit S. Doctor,
MWon ego, ſed Chriſtus; ergo negavit penes Sa-
cerdotes eſſe facultatem peccata dimittendi. N.
M. Conſ. S. Auguſtinus & PP. cæteri poteſtatem

excellentiæ Chriſto ſoli adſecribunt: miniſterium

autem & communicatam Sacerdotibus a Chri-
ſto poteſtatem eadem peccata remittendi iidem

Pluribus extollunt, ut hactenus affatim demon-
ſtravi-

.

An
Minch
x
Ddenn
Ae
ite

Peced

en H.
re
ulir.
ürte
tuf.
Vn
e Verb
Ma.
iu.
urcs
nale⸗
ndo
None,
geret
dcit
one
Nüne

1el⸗

on, 4

PeLen
ens e
,Muuh
Dodoe,
es N⸗

endi Ne

Neſtanent
erue
a
lti
den⸗
e

DE PœNITENTIA. 197

ſtravimus. Quamquam B. Auguſtinus loco
laudato impudentiam Donatiſtarum præcipue
petat, qui vim Sacramentorum ex ſuæ ſectæ
miniſtrorum ſanctitate pendere jactabant, quaſi
nullum foret Sacramentum, quod ab heæreti-
co, aut alio malo miniſtro fuerit collatum.

ARTICULUS II.

An boc Sacramentum inſtitutum ſit per modum
. udici?
Ota. Hactenus ſatis ad propoſitum noſtrum
oſtendimus, Sacerdotibus poteſtatem re-
mittendi ac retinendi peccata a Chriſto fuiſſe
impertitam. Ex quibus Conc. Tridentinum
ſeſſ. 14. cap. 2. & 5. legitime intulit, Sacramen-
tum hoc ad formam judicii divinitus ordinatum
eſſe, quod inſtitui rite non poſſit, niſi pœni-
tentes peccata ſua Sacerdotibus aperiant.
Quid de confeſſione ſenſerint olim Monta-
niſtæ & Novatiani, ex ſupra dictis licet intel-
ligi.
Audiani Hæretici, qui tempore Valentinia-
ni ſenioris Eceleſiam vexabant, jubebant quidem
unumquemque peccata ſua confiteri: deinde confeſ-
ſis dabant veniam, non tempus ad pœnitentiam
defnientes, ſicut Eccleſiæ leges præcipiunt, ſed po-
Zeſtate condonantes, ut narrat Theodoretus I. 4.
Heæret. Fab. C. I0.
Eumdem morem tenuerunt Waldenſes,
tantum pauculas preces confeſſis injungere ſo-
liti: nec aliis, dicebant, confeſſionem fieri de-
N 3 bere,

199 DE PGNITENTIA:

bere, quam Barbatis, hoc eſt ſectæ ſuæ Pres-
Pyteris, penes quos tantum putabant efle fa-
cultatem abſolvendi. Poſtea anno 1530. a Bu-
cero & Oecolampadio rogati, ut revocarent
articulum, quo profitebantur confeſſionem au-
ricularem juris eſſe divini, detrectarunt id fa-
cere Barbati ſeu Waldenſium miniſtri, cauſati,
quod articuli illius proſeriptione erroris labes
iis inureretur, qui ad ea usque tempora felici-
ter rexerant Waldenſium Eccleſias, ut teſtatur
Igidius in hiſtor. reform. c. 5. Nihilominus
anno 1536. a Farello Calvini emiſſario induéti
proſcripto hoc eodem articulo Calviniſinum in
omnibus capitibus amplexi, & in unam cum
Genevenſibus Synagogam redacti ſunt.
Sæculo I4. Joannes Wicleffus docuit, omnem
exteriorem confeſſionem ſuperfluam eſſe & in-
utilem ei, qui debite fuerit contritus, ut habet
art. 7. eX 45. damnatis a Concilio Conſtantienſi
ſeſl. 8.
Sæculo 16. Deſiderius Eraſmus Roteroda-
mus, in annot. ad epiſt. S. Hieron. ad Ocean.
de obitu Fabiolæ, & ad cap. 19. Actor. & in
methodo theologiæ, & Beatus Rhenanus, in
annot. ad l. Tertull. de Pœnit. auſi ſunt jactare,
confeſſionem non ſemper fuiſſe in uſu, nec di-
vino eſſe inſtituto introductam.
Poſt hos Lutherus in Serm. de Confeſſ. &
Euchariſt. edito an. 1519. ait, confeſſionem,
quæ fit coram Sacerdote, non eſſe præceptam
a Deo, ſed a Papa: utilem tamen eile pronun-
tiat in vifitatione Saxonica an. 1528. Anno au-
. tem

ſn

HEhſee

? Dies
e
1 Bu.
ment
un.
li
e
1tela⸗

etatun

Mminus
dud⸗
numin
n cn

omben
in.⸗
habet
niet

oro

10n

n,
der ⸗

okel.
ldonenn
erene
lepton
Aobot.

.
4

DE PœNITENTIA- 199
tem 1537. in articulis Smalcaldicis, de Confeſ-
ſione, dicit, enumerationem peccatorum de-
bere eſſe liberam, ut quisque enumeret illa quæ
voluerit. =ðèB
Nec ſolum confeſſionis inſtitutionem divi-
nam negat eſſe Calvinus, ſed ait inſuper, rem
eſſe peſtilentem & noxiam Eccleſiæ l. 3. Inſtit.
c. 4. §. 7. & 19. Nihilominus §. 12. arbitratur,
expedire aliquando ſolatii cauſa, aliqua, de qui-
bus nimium angimur, miniſtro confiteri.
Dico. Sacramentum Pœnitentiæ a Chriſto
proxime eſt inſtitutum ad formam judicii, quo
nimirum fideles Sacerdoti peccata ſua aperiant,
& ab eo ſententiam excipiant.
Proh. I. Chriſtus, Matth. 16. V. 1I9. talis ju-
dicii inſtitutionem promiſit, dicens Petro: Zi-
i dabo claves regni cœlorum: & quodcumque liga-
veris ſuper terram, erit ligatum & in &lis: &α*
quodeumque ſolveris ſuper terram, erit ſolutum & in
c&lis. Et c. 18. v. I8. Amen dico volbis, Jucum-
que alligaveritis ſuper terram, erunt ligata & in
cœlo: & qucunue ſolveritis ſuper terram, erunt
Joluta & un lo. Joannis autem 20. V. 22. PO-
teſtatem eammdem Apoſtolis reipfa contulit, dan-
do eis Spiritum S. & dicendo: Quorum remiſeritis
peceata, remittuntur eis; & quorum retinueritis,
vetenta ſunt. Atqui non poſſunt miniſtri Chriſti
ligare aut ſolvere fideles, retinere vel remittere
peccata, niſi illa noverint, juxta illud Prov. 12.
v. 17. Qui judicat quod novit, judex juſtitic ſte
non polſunt autem pœnitentium cognoſcere
cauſas, niſi hi reos ſe ſtiterint & ſuimet accu-
N 4 ſato-

20⁰⁰ DrEPœNITENTIA.
ſatores, & quidem peccata ſua diſtincte expo-
ſuerint. Ergo dum Chriſtus dedit poteſtatem
ligandi & ſolvendi, retinendi & remittendi pec-
cata, Sacramentum iſtud in formam judicii in-
ſtiruit.
Act. 19. v. 18. & 19. legimus: Mulii ereden-
zium venielant conftentes, & annuntianter actus
Juos. Multi autem ex eis, qui fuerant curioſa ſe-
dati, contulerunt libros & combuſerunt coram
omnibus: ubi verſio Syriaca ſic habet: Plurimi
ex iis, qui erediderant, veniebant, conftebanturque
1d Sd,. ecerant. Hic primo confitentur fideles
jam baptizati, hi enim proprie dicuntur creden-
tes, ut conſtat Act. c. 2. V. 44. C. 4. V. 32. C. 5. V. 14.
& I. Theſ. I. v. 7. & alibi. Et babetur Græc.
7 αWαεινννουτιν, ui crediderant.

Deinde Confitebantur fua peccata, ut non
tantum Catholici omnes cum V. Beda in cap. I.
Marci, ſed etiam Melanchthon, Calvinus, Be-
Za, Bullingerus, Sarcerius in acta Apoſtolorum,
& maxima pars Adverſariorum exponunt. Et
quidem ſpeclatim ſua peccata recitabant, quod
indicat vox Græca, ava-Veεπονντος & Syriaca,
V, reſpondens hebraicæ, , numeravit,
ut idem ſit ac, numerantes peccata ſua. Et quo-
modo Paulus noſſe potuiſſet, ipſos curioſa ſe-
Ctatos fuifſe, aut libros ipſorum igni tradere,
ſi ipſi hujus delicti ſpeciatim ſe non accuſaſſent?
Denique Confeſſio illa non ſoli Deo facta fuir,
ſed etiam homini: ad Paulum enim veniebant,
ut confiterentur actus ſuos. Ergo confeiſie
. a

u.

e

er
larem
Pee.
lin.

on.
N
lſ.
CAN
Nrin
lte
Ucses
eden.
Fwl
Crre

n wn
1ch.
1,N.
orun⸗
un
, ll
Gnn,
nean
icho⸗
toale.
lere,
lthent

enieben

collc⸗

DE PCGNITENTIA. 201

iſta a Chriſto fuit inſtituta; cum nulla tunc tem-
poris lex Eccleſiaſtica de confeſſione exſtaret.
Jacobi 5. v. 16. præcipitur: Confitemini alter-
utrum peccata veſtra, i. e. non ſoli Deo, ſed
homines hominibus, neque omnibus indiſcri-
minatim, ſed Presbyteris, ut explicant Orige-
nes hom. 2. in Levit., S. Chryſoſtomus I. 3. de
Sacerdotio, S. Auguſtinus I. 50. homiliarum,
homil. 12., & Patres univerſim.
Prob. Il. Ex traditione perperua. Sculo I.
S. Barnabas, in epiſtola num. 19. inter varia ſa-
lutaria monita, Conftemini, inquit, peccata ve-
NRra. Epiſtolam autem iſtam tamquam verum
S. Barnabæ Opus laudant S. Clemens Alexandr.
Origenes, Euſebius, S. Hieronymus, & Ori.
tici recentiores, ut etiam Pinius in nova biblio-
theca auctorum Eccleſ. pag. 6. B
S. Clemens Rom. epiſt. 2. Vum vivimus, in-.
quit, ex toto corde convertamur ad Dominum,
quicquid mali admiſimus in carne abdicantes, ut ſa-
lutem adipiſeamur, dum ad pœnitentiam nobis tem-
pus ſuppetit: poſtquam enim ex hoc mundo egreſſi
fuerimus, nee confiteri pecata, nec pœnitentiam
agere poterimus. L
eculo II. S. Irenæus vir Apoſtolicus & S.
Polycarpi diſcipulus, l. I. c. 9. de Marco hære-
tico & præſtigiatore, ac pluribus mulierculis
ab eo corruptis diſſerens: Eæ, inquit, æpiſ-
ſime converſæ ad Ecoleſiam Dei confeſſæ ſunt, &&
ſecundum corpus exterminatas ſe ab eo, & velut cu-
pidine inflammatas valde illum dilexiſſ. Lum addit
de uxore cujusdam Diaconi, quæ ſimile vitium
N 5 Paſſa

202 DE PœNITENTIA.

Paſſa eſt: Omne deinceps tempus in exomologeſi
conſummavit, plangens ac lamentans ob hane,
duam paſſa eſt al hboc mago, oorruptelam. Et I. 3.
c. 4. de Cerdone hæretico: Conſummavit, in-
quit, modo quidem latenter docens, modo exomo-
logeſim faciens. Ergo tunc temporis in Eccleſia
exomologefſis etiam de occultis animi libidini-
bus in uſu erat. .
Eodem tempore Montaniſtæ duos pecca-
torùm ordines ſtaruebant, alia quidem venialia,
quæ ab Eccleſia remitti poſſe credebant, alia
irremifſibilia, quorum reis, poſt exantlatos Ppœ-
nitentiæ labores, a ſolo Deo veniam exſpectan-
dam eſſe volebant. Utrosque autem Catholici,
gbſoluta Pœnitentia ab Epifcopo dictata, pec-
Catis abſolvebant, teſte Tertulliano l. de pudi-
citia. Ergo confeſſio tum erat in uſu, ex qua
Epiſcopi qualitatem peccatorum, & dignam qui-
busque criminibus ſatisfactionem intelligerent.
Idem Tertullianus in libro, quem adhuc Ca-
tholicus de Pœnitentia compoſuit, poſtquam
oſtendit, omnibus omnino peccatis eluendis
Pœnitentiam eſſe neceſſariam, addit, confeſſio-
nem ejusdem eſſe necefſitatis, etiam quoad ſe-
creta animæ vulnera, ita ut pereant, qui ea de-
tegere erubuerint. Cap. 9. Zuntum, inquit,
relaxat confeſſio delictorum, quantum diſſimulatio
exaggerat. Confeſſio enim ſatisfactionis conſfilium
eſt, diſſimulatio contumacixc. Hujus igitur pœni-
tentiæ ſecundæ & unius quanto in arcéto negotium
eſt, tanto operoſior probatio et, ut non ſola con-
ſcientia præferatur, ſed aliquo etiam actu edie-
. 1e-⸗

in
nun
gfer
1.
4 /

l

Nam,
Ul⸗,
n in.
1
ormy.
N
lGn

0d elt
Venldl
Aat, 4
luose
Aheltn
Cathole,
1, per
Gepull⸗
er g⸗
ungll
lugren
b
lun
5eeenh
lelo⸗
Nunl
4 Ee⸗
ün,
emnlni
olſliun
ur ſen
tegotu
ſone
tuodr⸗

DE PGNITENTIA. 203

ble ſzretur. Cap. 10. Plerosque tamen hoc opus ut
publicationem ſui aut ſifugere aut de die in diem

differre præſumo, pudoris magis memores, quam

ſalutis... Grande plane emolumentum verecundiæ

occultatio delicti pollicetur. videlicet ſiquid huma-
næ notitiæ ſubduxerimus, proinde & Deum cela-
Simus & Adeone exiſtimatio hominum & Dei con-
ſcientia comparantur“ An melius eſt damnatum la-
tere, quam palam alſolvi? Et c. 12. St de exomologeſi
retractas, gehennam in corde confidera, quam tibi
exomologeſis extinguit; & pvena prius magnitudinem
imaginare, ut de remedii adeptione non dubites....

Litur cum ſcias adverſus gebennam, poſt prima illa

intinéctionis dominicæ munimenta, eſſe adbuc in exo-
mologeſi ſecunda ſulſidia, cur ſalutem tuam deſeris 8
Ex hoc teſtimonio ipſe Beatus Rhenanus con-
feſſionis antiquitatem rite colligi fatetur.
Seculo Ill. Origenes hom. 3. in Levit. Poſt-
quam ſcripſit, occultiſſima peccata noſtra om-
nia olim publicatum iri ab accuſatore dæmone,
qui nos ad illa inſtigaverat, mox ſubjungit: &
ergo in vita prmæveniamus eum, & ipſi noſtri accu-
ſatores ſimus, nequitiam diaboli inimici & accuſa-
toris eſfugimus: ſic enim & alibi Propheta dicit:
Die tu iniquitates tuas prior, ut juſtificeris. Et
hom. 2. in Levit. Eſt adluc, inquit, & ſeptima,
licet dura & laborioſa, per pœnitentiam remiſſio pec-
catorum; cum lavat peccator in lacrymis ſtratum
ſuum, & cum non erubeſeit Sacerdoti DVomini indica-
re peccatum ſuum, & qucrere medicinam, ſecundum
eum qui ait: Dixi, pronunciabo adverſum me iniuſti-
tiom meam Domino, & turemiſeſti impietateimn ey

204 DE PüœNITENTIA. .

dis mei. Et hom. 17. in Lucam, de eadem exo-
mologeſi diſſerens: &t hoc, inquit, fecerimus, &α
vevelaverimus pececata noſira, non ſoium Deo, ſed
&α his qui poſſunt mederi vulneribus noſtris atque
Peccatis, delebuntur noſtra peccata ab eo, qui alt:
Ecce deleo ut nubem iniquitates, && ſicut caliginem
ccata tua.
De Philippo Imperatore narrat Euſebiusl. 6.
c. 34., quod cum Chriſtianus eſſet, & pro mo-
re precibus pridie Paſchatis intereſſe voluiſſet,
eum ab Eccleſiæ aditu prohibuerit Epiſoopus, quod
multis oriminibus inquinatus eſſet; nec eum admi-
Jerit, autequam confeſſionem feciſſet, & iis, qui hu-
manitus lapſi fuerant, & in ordine pœnitentiumſta-
bant, ſeſe adjunxiſſet.
Luculentum item argumentum pro confeſ-
ſione nobis ſuppeditant Novatiani medio hoc ſæ-
culo orti, quorum occaſione, ut Sozomenus I. 7.
hiſt. c. 16. ſcribit, inſtitutus fuit Presbyter Pœ-
nitentiarius, ad quem omnes in crimina etiam
ſecreta lapſi accedebant, dignam & congruen-
tem ſatisfactionem præſtandam pro delictorum
modo & pravitate ab eo accepturi. Eadem er-
go tunc fuit, quæ nunc viget, hac in re Eccle-
ſiæ diſciplina.
S. Cyprianus libro de Lapſis: Quanto, in-
quit, & ſde majores &*ztimore meliores ſunt, qui
quamvis nulio Sacrificii aut libelli facinore conſtri-
i, quoniam tamen de hoe vel cogitaverunt, hoc
ipfum apud Sacerdotes Dei dolenter ſimpliciter
confitentes, exomologeſin conſcientiæ faciunt, ani-
mi ſut pondus exponunt, ſalutarem medelam Penze
tet

kenen
un
o, /1
titſe
U:

ebül⸗
ron⸗
Gliſſet,
olel
n dnn⸗
Plühr⸗
Htune⸗

Hcolkel.
hoele⸗
enngl,
Nerde⸗
pn eium
Cogluet
Geiconn
emer.
lelack-

tori.
n 9
eaſſtt
ruſt, N
ſnhlen
riur,

DE PGNITENTIA. 205
licet & modicis vulneribus exquirunt, ſeientes ſeri-
ptum eſſe: Deus non deridetur... Plus imo delin-
quit, qui ſecundum bhominem Deum cogitans,
evadere ſe pœnam eriminis eredit, ſi non palam
erimen admiſit.... Confiteamur populi ſinguli, quæ-
Jo vos Fratres dilectiſſimi, delictum ſuum, Jum ad-
buc qui deliquit in ſeeculo eſt, dum admitti confeſſio
ejus poteſt, dum ſutisfactio & remiſſio facta per da-
cerdotes apud Lominum grata eſt. Hactenus S.
Cyprianus.
Sculo IV. Lactantius I. 4. Inſtitutionum c.
17. cum dixiſſet, circumciſionem figuram pœ-
nitentiæ fuiſſe, mox adjicit: Deus volens vitæ ac
ſaluti noſtræ pro æterna ſua pietate conſulere, pœni-
tentiam nolis in illa cirecumciſione propoſuit, ut ſi
cor nudaverimus, ideſt, ſi peccata confeſſ ſatis Deo
fecerimus, veniam conſequamur, quæ contumacibus
&& admiſſa ſua celantibus denegatur ab eo, qui non
Jfaciem, ſed arcana pectoris intuetur. Et Cap 30.
agens contra Hæreticos, ac nominatim adver-
ſus Montaniſtas & Novatianos. Quia, inquit,
ſinguli quique cœtus Hæreticorum ſe potiſſimum eſſe
Cbriſtionos, & ſuam eſſe Catholicam Eccleſiam pu-
tant, ſeiendum eſt, illam eſſe veram, in qua eſt con-
foſſio Pænitentia, quæ peceata &° vulnera, qui-
bus ſubjecta eſt imbecillitas carnis, Jalubriter cu-
rat. Quæ de confefſione divinitatis Chriſti in-
epte Betuleius interpretatur: agit enim Lactan-
tius de confeſſione, quæ Novatianorum confeſ-
ſioni opponitur: nam illiin confeſſione divinita-
tis Chriſti non exerrabant; led confeſſis & pœ-
. ui=

206 DE PœNITENTIA.

nitentibus graviorum criminum veniam ab Ec-
cleſia dari poſſenegabant.
Synodus Laodicena Can. 2. jubet confeſſos
& pro diverſitate delictorum pœnitentia expia-
tos Communioni offerri.
S. Ambrofſius I. 2. de Pœnit. c. 6. Sil vis, in-
quit, uſtifcari, jatere delictum tuum: ſolvit enim
eriminum nexus verecunda confeſſto peccatorum.
S. Joannes Chryſoſtomus hom. 20. in Ge-
neſ. poſtquam multa de confeſſione Sacerdoti-
bus ſecreto facienda dixiſſet, ita coneludit: Con-
feſſio enim peccatorum abolitio eſt delittorum. Et
hom. 33. in Joan. In peccatis, inquit, quæ com-
miſimus, confitendis neminem vereamur.
Plura Conciliorum & Parrum reſtimonia
dabit Bellarminus l. 3. C. 5. & ſeqq.
Olj. I. Enarratio peccatorum omnium im-
poſſibilis eſt; ergo nec fuit à Deo præcepta,
neque ab Eccleſia præcipi poterat. Ita Calvinus
Inſtit. l. 3. c. 4. J§. 17. & 18. He. W. Sippoſ. quod
talem confeſſionem præceptam fuiſſe Catholici
Credant aut doceant. Sicut enim Calvinus ait,
in confeſſione Deo facienda non ſatis eſſe, ge-
neratim dicere: peccator ſum; ſed oportere,
quantum in nobis eſt, ſingula peccata accurate
confiteri, ac poſtea addere illud Pſ. 18. v. 13.
Delicta quis intelligit? ab occultis meis munda me:
& ſicut hæec enumeratio non eſt impoſſibilis,
neque crudelis carnificina, nec homines facit
hypocritas: ita cum in confeſſione Sacerdoti
facienda amplius aliquid non requiri tradunt
Catholici, etiam ab illis convitiis, ſeeundum ju-
dicium

17

1
mmm
M
Ii

rl

4
Neſſes

apl,.

ſoe
Nen
Nrunn
in
eoti.
iCn.
. D
lecon⸗

Einonit

Umin⸗
Wehe
Wos
ia
C
Hindin
ere,
Celrte
V. 1.
lntme
ves ie
Gcetil
imii

Galun

DE PGENITENTIA. 207

dieium ipſorummet Hæreticorum, confeſſio no-
ſtra erit immunis. Hanc ipſam reſponſionem
Concilium Tridentinum reddit Seſſ. 14. cap. 5.
& contrarium effutientes jure damnat Can. 6.
7. & 8.
Oj. II. Ante Innocentium III. nulla lex aut
conſtitutio lata fuerat de peccatorum confeſſio-
ne facienda; ergo antequam hic laqueum fide-
libus injiceret, res erat omnino libera. F. W.
Antec. A Chriſto latam fuiſſe legem, ſatis hacte-
nus oſtenſum fuit: igitur opus non erat, rem
a Chriſto præceptam, & perpetuo Eccleſiæ
uſu obſervatam, novis Epiſcoporum ſanctioni-
bus injungi. Quodſi lex divina non fuerit, pec-
cata Sacerdotibus confitendi, quomodo Patres
auſi fuiſſent, æternæ damnationi obnoxios pro-
nunciare, qui crimina reticuiſſent?
Præter Synodos autem ſupra laudatas, Con-
cilium Carthaginenſe III. celebratum ſub finem
Sæculi IV. Can. 31. ſtatuit, pœnitentibus pro
Epiſcopi arbitrio tempora pœnitentiæ eſſe præ-
ſcribenda. Cabilonenſe I. Sæculo VII. Can. 8.
jubet, ut pœnitentibus a Sacemotibus fatta con-
Feſſtone, indicatur pœnitentia. Concilium vero
Cabilonenſe II. Can. 32. non tantum actiones
externas, ſed etiam cogitationes malas in con-
feſſione exponendas eſle indicat. Eadem mo-
net C. Turonenſe III. Can. 22., Rhemenſe Can.
12., Pariſienſe Can. 32. &46. celebrata Sæculo
VIII. in Gallia. In Germania vero Concilium
Moguntinum III. ſub Rhabano Archiepiſcopo
Sculo IX. ſtatuit cap. 26. ab infirmis confeſſio-
nem

208 DE PGNITENTIA.

nem quidem excipiendam eſſe, ſatisfactionem
vero eis tantum eſſe declarandam. Sæculo eo-
dem Concilium Wormacienſe modum excipi-
endi confeſſiones accurate deſcribit.
Quamquam autem hæc omnia non fuiſſent,
nihil tamen inde pro hæreticis conficitur: ſic-
ut non ſequitur, Euchariſtiam fidelibus liberam
fuiſſe ante, quam Lege Eccleſiaſtica fuerat præ-
cepta Communio palchalis.
Inſt. Canone, Quidam. de Pœnit. d. I. le-
gitur: Quidam Deo ſolummodo confiteri debere pec-
cata dicunt, ut Græci. Ergo confeſſio non eſt ex
præcepto divino neceſſaria. . M. Conſ. Hæ
duæ voces, ut Græci, videntur in textum irre-
pliſſe ex marginali aduotatione imperiti cujus-
dam Scholiaſtæ: nec enim habentur in Theo-

dori Cantuarienſis capitulari, unde Canon ex-

cerptus eſt: nec in cap. 33. C. Chabilonenſs II.
ex quo Theodorus capitulum exſeripſiſſe vide-
tur: neque l. 4. Sentent. d. 17. ubi eamdem
ſententiam Magiſter adducit. At neque in Con-
cilio Florentino ſuper hac re contentio ulla erat
inter Latinos & Græcos. Econtrario Nicolaus
Cabaſyylas c, 29. explicationis Liturgiæ, & Ana-
ſtaſius Nicænus q.6. ſuper Scripturam docent ne-
ceſſariam eſſe hanc confeſſionemacramentalem.
Ac demum ſub finem Sæculi XVI. Hieremias
Patriarcha Conſtantinopolitanus in Cenſura
Confeſſionis Auguſtanæ c. II. reprehendit Lu-
theranos, quod dicerent, non opus eſſe pec-

cata ſingula ſpeciatim in confeſſione numerari.

Coren
lo eo⸗
cpi.

hn
K.
bermn
r.

11. l.
efn.
Nelte
Me
Umile.
oNi.
The.
onex⸗
enl.
eNe.
emden
en
ollten
Mools
Aor
Nehle-
ercenn.
Betenits
Ceohan
endkh
nern⸗
bun

DE PœNITENTIA. 269
Ex quibus patet, quam proterve hodiedum
adhuc talia de Græcis hæretici mentiantur: uti
etiam quod Innocentius III. c. Omnis utriusque.
confeſſionem privatam inſtituerit; cum ſolum

Canon iſte fidelibus injunxerit, ſemel ſaltem in

anno confeſſionem peragere, ne executio hu-
jus divini præcepti diutius, quam par eſt, dif-
feratur.
Olj. III. Nectarius Epiſcopus Conſtantino-
politanus abrogavit confeſſionem, & unicuique
permiſit ſecundum conſcientiam ſuam ad Sacra
