Ncſti; qui ordines diverſos Eccleſiæ tucæ dondſti, *
gradus miniſterii in ea contuliſti, ad miniſtran-
dum ſantctis tuis & immaculatis myſteriis &c.
En! Græci ipfſi Subdiaconatûs aliorumque
ordinum aucdtorem Deum-hominem faciunt.
Adſunt deinde in Subdiaconi ordinatione ma-
teria & forma, quibus traditur poteſtas tan-
gendi & ad Sacrificium deferendi ſacra vaſa,
ae Diaceno Proximè inſerviendi. Nec abeſt
Hfenique ſacramentalis gratia, quæ in ritè ſuſ-
eipientibus ſejungi non poteſt à charactere,
quem Subdiaconatu imprimi ſupra oſten-

Aimus. .

zunc
l
WMnek
mnee
Dhn
ſ, 3
9
rlnan
ilren
el
Eim
mi⸗
Kunn
I
Ale

7

ndt.

n
1 en

ſckir
lng l
Crn
,eN

ſenpolg

1o NA
ſnatur
übrg
CPtn.
ort 1
oniin
let,
ini⸗
1i⸗
ife
eten⸗
nne
auor
Nen.
tn⸗
avln
t.
i
ae
4 Ole⸗

1

DzEz SAcCNAMENTO ORDINIS. 66
Oby. I. kontra Aſſert. I. Patres in or-
dine ſaero Epiſeopos, Presbyteros & Diaconos,
minimè verò Subdiaconos collocant. S. Igna-
tius in Ep. ad Smyrnæos agens de obedientia
Eccleſiæ miniſtris præſtanda, Laici, inquit,
Dinconis ſubditi ſint, Diaconi Presbytero, FPrect-
Eyteri Epiſcopo, nullà factà mentione Subdia-
conorum. S. Hieronymus in Ep. ad Eva-
rium ſeribit. Ut ſciamus, traditiones Apoſto-
Ten ſumptas de veteri Teſtamento, quod Aaron
z filii ejus atque Levitæ in templo fuerunt, hoe
Eibi Epiſcopi & Presbyteri; & Diaconi vindicent
in Eccleſia. S. Auguſtinus in Epiſt. ad Vale-
rium 148. nibil, ait, in hac vita diffcilius, periculo-
ſius, leborioſius Epiſcopi, aut Presbyteri, aut Diaconi
offcio. Nunquid non fuiſſet etiam periculo
obnoxium officium Subdiaconi? Atque ut
mens ſancti Doctoris fiat apertior, adverte,
Subdiaconos ab eo ad inferiorum Clerico-
rum claſſem rejici; ait enim: Meque de Pres-
byteris, aut Diaconis, aut inferioris ordinis cle-
ricis, ſed de collegis (id eſt, Epiſcopis) ageba-
tur. Be. Diſt. Patres Subdiaconos non collo-
cant in ordine ſacro, prout ordo ſacer dicit
pPoteſtatem inſerviendi ad Altare pro confe-
ctione ſanctæ Euchariſtiæ N. prout ordo ſa-
cer idem eſt, ac Hierarchicus C. Hoc unum
ex recitatis Patrum teſtimoniis conficitur.
Reticentur itaque Subdiaconi, & inter infe-
riorum ordinum Clericos numerari videntur,
quoniam non præſunt plebi, ſed Sacerdori-
bus & Djaconis duntaxatr miniſtrant. At
Tt Diaconi

666 DE SACHAMENYO ORDPDINIS.

Diaconi quoque, comparati ad plebem, prin-

cipes ſunt ac præſules, omniaque faciunt,
quæ Epiſcopi & Presbyteri, ſi conſecratio-
nem dominici corporis, ordinationem Cle-
ricorum, eâqve munia, quæ poteſtatem or-
dinis requirunt, excipias. Quid igitur mi-
rum, quèòd Auguſtinus dicat, eorum etiam
officium magnis eſſe difficultatibus, labori-
bus, periculis implicatum?
Inſt. I. C. Wullus in Epiſcopum ex Ur-
bano II. fic habetur: Sacros autem ordines di-
cimus Diaconatum, & Preslyteratum; bos ſi-
quidem ſolos primitiva legitur habuiſſe Eccleſia.
Atque laudati Pontificis decretum commemo-
rat etiam Innocentius III. cap. A multis: de
ætat. qual. & ord. Præfic. decernens etiam Sub-
diaconos poſſe in Epiſcopos eligi, cùm jam
ipſorum ordo inter ſacros recenſeatur, cùm
bodie, inquit, Subdiaconatus inter ſacros ordines
computetur. Ergo Subdiaconatus non ſem-
per in ordinum ſacrorum numero habitus eſt.
g. Diſt. Conſeg. Si ordinis ſacri ratio
petatur à ſolenni cælibatus profeſſione C. ſi à
Propiori acceſſu ad Euchariſtiam, quàm com-
etat aliis inferioribus ordinibus N. Laudati
Pontidces aliique Scriptores, ùt Petrus Can-
tor, & Magiſter ſent. duos tantùm ordines,
Presbyteratum & Diaconatum in Eccleſia pri-
mitiva ſacros fuiſſe eo ex capite aſlerunt, quòd
Presbyteri & Diaconi ſemper & conſtanter in
Eecleſia Latina caſtitatem ſolenni voto profi-
terentur, non item Subdiaconi; pro his fi-
quidem

zmmnn
NA N
4
Afn
Rwm
Aent
ℳ.
en
pnn
bali
et
hn
.
L
8

Ils

Gle in,

Clone.
totnl.
telta.
in:
Nuntnr
G, Ehn

er U
Gur.
larſ.
Luulite.
menmno⸗
Sub.
n ſam
ſclitt
N .
FPnsc
n
G.
Ullei
6CN.
Näne;
ahb.
c
onet
o U
0 U
h

DE SACRAMENTO ORDINIS. 667
quidem varia olim erat diſciplina. In Con-
cilio Eliberitano can. 33. & Gerundenſi can. 6.
adſtringuntur utique ad continentiam etiam
Subdiaconi, nec non in pluribus Toletanis:
at non ita in Carthaginenſi V. c. 3. ubi in-
dicta Epiſcopis, Presbyteris & Diaconis vitâ
cælibe, ſubjungitur: cæteros autem clericos

non cogi, ſed ſecundùm uniuscujuſque Eccleſiæ

conſuetudinem obſervari debere. Nicolaus I. P.
M. de Adone Viennenſi Epiſcopo conqueri-
tur, quòd cuidam Subdiacono uxorem du-
cendi poteſtatem feciſſet. Pelagius quoque
II. ex more Romanæ Eccleſiæ Subdiaconos
Siciliæ continentiæ legi ſubjecerat: at hoc
Gregorio Magno viſum eſt durum atque in-
competens, ùt ipſe ſeribit Lib. I. Ep. 42. re-
lat can. ante triennium. Diſt. 31. Quare Pe-
lagii deceſſoris ſui decretum ita temperavit,
ut permitteret Subdiaconis matrimonio jun-

QRis uxores retinere ea ng ut Diaconatu nun-

quam initiaretur, niſßi qui ſe victurum caſtè promi-
erit. Poſteaquam igitur hæc Eccleſiæ Rom.
conſuetudo ad alias Eccleſias, etiam orienta-
les promanavit; Subdiaconatus etiam ex ti⸗

tulo caſtitatis annexæ appellatus eſt ordo ſa-

cer, tametſi hujuſmodi ſemper ex propiori

ad Euchariſtiam acceſſu extiterit.

Inſt. I. Subdiaconis olim non licebat
ingredi ſacrarium, quod Græci appellant
Diaconicon, nec tangere ſacra vaſa. Can.
Non oportet. Diſt. 23, qui canon eſt 21. Conc.
Laodiceni. Ergo Subdiaconatus non eſt ordo
ſacer,

*

668 DE SACAMENTO ORDINIS.
ſacer, etiam quatenus hic tribuit poteſtatem
ſpiritualem contrectandi ſacra vaſa. . Duo
apud veteres ſacraria fuiſſe, alterum, quo
Peractis myſteriis Euchariſtia à Diaconis re-
condebatur, quem locum etiam thalamum,
Peßophorium aut columbam appellabant; alte-
rum, in quo ſupellex Eccleſiaſtica ſervaba-
tur: hoc ſecundum ingrediebantur Subdia-
coni, non primum. Porrò adverſarii, ut
Subdiaconatum ab ordinibus ſacris arceant,
iud hic etiam objiciunt, apud Græcos Sub-
diaconatum extra Sanctuarium conferri, aut
in Diaconico, aut ante portas, quas vocant,

WPecioſas, chorum à Narthece dividentes:

quod quidem nos idcirco factum dicimus,
quia Subdiaconatus non eſt ordo Hierarchi-
cus, ideoque extra Sanctuarium, & in Dia-
conico aliquando conferebatur, propterea
quòd eo in loco, quo condebatur ſacra ſu-
Pellex, incipiat Subdiaconi miniſterium,
quod eſt ſacra vaſa ad altare deferre: Verùm
quomodo Subdiaconi in Diaconico ordinan-
tur, ſi iſtud ingredi nequeunt? Itaque niſi
ugnantia loqui velint adverſarii, duo/ fuiſſe
Vacratia neceſſum eſt fateantur.
Quod ad contactum ſacrorum vaſorum
attinet, k. Laodicenum canonem accipien-
dum eſſe vel de ſacris vaſis jam in altari poſi-
tis, & ſacrificii tempore non contrectandis,
quod col igitur ex C. Won liceat. Diſt. 23.
Vel de ſacris vaſis iis, quæ actu continent cor-
Pus & ſanguinem Chriſti; cùm Subdiaconi

ii
Wen,
Pots
lro
oule
in
Muadl
ln,
6G.
Nmmo

P nt

, Ane
ler T
Cummn

tele

Wn,

trloch
urn
Cige
hrn

Uli⸗

lt

lothen
P
ln e
lns
i
b
1lente
Leri,
enn,
b.
li, aut
Cencn
lentes:
invs,
Nehi.
M.
Hetes
l.
Finn
Petn
linen.
l Nii

e

Dronm
Pien⸗
Munti-
n
el
Nen

1

DE SACRAMENTO OkDINIS. 669
pro officii ſui munere ſemper tetigerint ſa-

cra vaſa Sacramento vacua, uùr Morinus ipſe

Part. 3. Exercit. I2. Cc. 2. n. 7. fatetur, ac-
que ex Balſlamone probat, vindicans hac ra-
tione canonem Laodicenum adversùs non-
nullos Theologos. Itaque & hoc adverſario-
rum argumentum ficulneum eſt, & fractum.
Obj. II. contra Aſſert. Il. Si Subdia-
conatus eſſet Sacramentum, certè Eccleſia,
utpote fidelis cuſtos depoſiti à Deo ſibi cre-
diti iſtud cautè conſervaſſet, nec facilè quiſ-
uam, niſi eo ſuſcepto, ad altiores ordines
ſuiſſer ſuſceptus. Atqui (æpe numero ad
alios ordines promoti quidam fuêre præter-
miſſo Subdiaconatu: Ergo. Minorem probat
Morinus Exercit. II. cap. 2. multis exemplis
de Chryſoſtomo, Theodoreto, Nazianzeno,
Pauliniano Hieronymi fratre, omiſſo Subdia-
conatu, ad Diaconatum, & Presbyteratum
evectis. Idem de Macedonio, Acepſima,
Salamano eremi cultoribus aliſque complu-
ribus refert Morinus. . Hoc argumen-
tum ſemel atque iterum obtritum eſt ſupra,
ubi ex Tridentino docuimus, ſeptenarium
ordinum numerum inde ab Eccleſiæ incuna-
bulis ſedulèò fuiſſe cuſtoditum. Pariter ibi-
dem diximus, viros quoſdam nominis cele-
britate ac ſanctimoniæ fama illuſtres, cujuſ-
modi fuêre laudati à Morino, per ſaltum fuiſle
ordinatos, quod tamen poſtea inhibitum fuir.
At quid deinde? ſequitrne, Subdiacona-
tum nec ordinis ſacri, nee Sacramenti ratio-
nem

—

670 DE SACHAMENTO ORDINIS.
nem habere? minimè profecto; alioqui con-
ſequens foret, nec Diaconatui ineſſe præſtan-
tiam Sacramenti; ſiquidem ipſemet Morinus
I. c. annotat, Macedonium, Acepſimam, &
Salamanum, quin & S. Auguſtinum ad Sa-
cerdotium fuiſſe promotos, Diaconatäs or-
dine prætermiſlo.
Iſt. J. Si Subdiaconatus verum eſſet
Sacramentum, non poſlet niſi ab Epiſeopo
conferri, quippe qui ſolus Sacramenti ordi-
nis miniſter eſt. Atqui collatus olim fuit à
Chorepiſcopis, ùt conſtat ex can. 10. Conc.
Antiocheni, qui tamen ſimplices erant Epi-
ſcoporum vicarii, ůt iterum manifeſtum eſt
ex Ep. 88. S. Leonis Magni ad Epiſcopos
Germaniæ & Galliæ data anno 444. quà pro-
hibetur, ne Chorepiſcopi chriſma conficiant,
& ipſo chriſmate ſignent frontes baptizato=
rum, eoquèòd non habeant apicem Epiſcopa-
tus: ergo. . Cum Card. Bellarmino L. I.-
de Clericis cap. 17. quem ſequuntur etiam
recentiores plerique omnes, Tournelio ex-
cepto, Chorepiſcopos olim per ſe quidem
fuiſſe Presbyteros, per accidens tamen ali-
quando epiſcopali præditos conſecratione,
cujuſmodi hodiedum ſunt Epiſcopi quidam
Titulares, qui & Suffraganei appellari ſolent.
Eruitur id ex cit. canone Antiocheno; ſic
enim ineipit: Chorepiſcopi, qui manus impoſirio-
nem ab Epiſcopis acceperunt, && àt Epiſcopi ſunt

"tdinati &. ubi non de omnibus promiſcuè

Chorepiſcopis ſermo eſt, ſed de iis dunta-
Xat,

azcün
N
Z
lalhane
llpel⸗

Clu

iobhe
uln een
6
un
e le
nden

IIna

Sonhlce
E Drele
er en,
PEnnf
numn ,
onutkt

S

plen

Uli orde

At 1

. Cone.
n Hpi.
lun e
leopos
pro.
gelant,
nato⸗
r.
S⸗ l
n ein
elo er
(ltn
dl
one,
cam
enr.
o;
hetre
Olile
8

1

7

DE SACRAMENTO ORDINIS. 671

xat, qui Pontificum ritu à pluribus ſunt Epi-
ſcopis conſecrati. Præterea eodem Canone
Concilium hiſce Chorepiſcopis non permit-
tit ſolùm, ut Subdiaconos abſolutè ordinent;
ſed etiam ut Presbyteros & Diaconos inaugu-
rare poſſint, ſi id Epiſcopus loci permiſerit.
Ex quo perſpicuum eſt, ees Chorepiſcopos
revera epiſcopali charactere fuiſſe inſignitos.
Porro in fine illius canonis, ubi legitur: niat
autem Crore n: ab Epiſcopo civitatis, cui
ſubjicitur, non de iiſdem Chorepiſcopis agi-
tur, ſed altero genere, eorum ſeilicet, qui
Presbyteri duntaxat erant, illo tamen nomine
cohoneſtati, quèòd in pagis & villis ſeu erlam
oppidulis (id enim Græca vox Xαοο ſonat)
Epiſcopum quodammodo repræſentarent.
Voluit enim Concilium ſtatuere legem, ut
deinceps Chorepiſceopus ordinetur ab Epiſco-
po uno, qui proinde Presbyter ſit, non Epi-
ſcopus. Atque de hoc Chorepiſcoporum ge-
rere accipiendus eſt S. Leo in cit. Epiſt. Quod
ſiquis contendar, conceſſum aliquando Chor-
epiſcopis ſecundi generis fuiſſe, ut Subdiaco-
nos ordinarent; dicendum, id factum ex
Privilegio & extraordinaria facultate, quem-
admodum demonſtratum eſt alibi, poſſe
Presbyterum ex delegata poteſtate conferre
Sacramentum Confirmationis, quanquam id
ordinario jure ad ordinis Epiſcopalis poteſta-
tem ſpecter. Ita Bellarm. Atque ex his pa-
tet reſponſio ad argumentum propolitum.

Iiſt. II.

R 1 el

DE SACRAMENTO ORDINIS.
Inſt. I. Ordinatio, in qua non adhi-

betur manuum impoſitio, non eſt Sacr

Mermi
gorore

mmen- 1
amnen- n

rum: atqui in conferendo Subdiaconatu ma-
nuum impoſitio non adhibetur; ergo. Prob.
maj. Concilium Trid. ſtatuens ordinem eſſe
propriè dictum Sacramentum, id demonſtrar
ex verbis Apoſtoli 2. ad Tim. r. Admoneo te,
ut reſuſcites gratiam Dei, quæ eſt in te per impo-
itionem manumm mearum: Ergo. Be. MW. Maj.
lioquin poteſtas conſecrandi Chriſti corpus
& ſanguinem, quæ Presbytero cum porre-
Gione inſtrumentorum citra impoſitionem
manuum confertur ſub hac forma: accipe po-
reſtatem offerendi ſucrife
rerur per ſignum collativum
infra rejiciemus.
cilium id demonſtrat ex illis Apoſtoli verbis,
quatenus exprimunt rem ſenſibilem gratiæ ef-
fectricem C. quatenus præcisè manuum im-
oſitionem exprimunt, Subdiſt., loquendo de
Cdine Hierarchico Zr. de alio quocunque N.
Trid. ſic loquitur: Cùm Seripturæ te-
Apoſtolica traditione, & Patrum una-
nimi conſenſu perſpicuum ſit, per
tionem, quæ verbis & fignis ex
citur, gratiam conferri; dubitare nemo debet, or-
dinem eſe verè & propriè unum ex ſeptem ſanctæ
Eccleſiæ Sacramentis: inquit enim Apoſtolus:
admoneo te, ut reſuſcites. &. Ubi Concilium
primùm generatim pronuntiat, per ſacram
ordinationem, quæ verbis & ſignis exterioribus
perficitur, conferri gratiam: ſu

—

ium Deo, &c. non da-
ratiæ, quod

Adq Prob. Diſt. Antec. Con-

ſacram ordina-
terioribus perfi-

binde hoc

6 ⸗ Go
Inhren
giny
nnel
d
Ane
Dylnone
SON NN

800
nchen
Kon
NAN
Eeumn
Ded;Mn
1 MCA
Puoiovenn⸗
n Aeve
Vn
IILbnin
enien

UI

r

o

A

l

1 NA
cne
n Lone
Mtonenn
ſpe i⸗
on

1,

e Col
verbis
nie e.
n ⸗
end 1
oncgehe
een
N
lle
tenf⸗
et, 6,.
n ſnet
Aneri
onoli
er ſ
eetne
oe
ene

7/

DE SACRAMENTO ORDINIS. 67¾
demonſtrat exemplo ordinationis Epiſcopalis,
in qua impotione manuum velut ſigno ex-
teriori gratiam mpertiri probat ex Apoſtolo.
At quis inde concludat, nulla n ordinationem,
in qua non uſurpatur m nuum impolitio, Sa-
cramenti rationem habere? eſto, ritum hunc
ad ordinem Hierarchicum efſle neceſlarium.
Quanquam impoſitio manuum à Græcis ad-

hibetur etiam in ordinatione tam Subdiaconi,

quàm Lectoris, & qui ordines iſtos Sacra-
menti dignitate ſpoliant, aſlerere debent, ma-
nuum impolſitionem interdum ritum eſſe ac
ceremoniam, non ſemper ſacræ ordinationis
Materiam.
Inſt. II. Olim Chriſti corpus eriam
laici attrectabant, quod utique amplius ali-
quid videtur, quàm ſacra vaſa contingere:
ergo ex tradita in Subdiaconi initiatione po-
teſtate tangendi ſacra vaſa arque ad altare de-

fereodi, non infertur digniras Sacramenti.

G. MW. Conjf. Aliud quippe eſt de altari com-
munionem accipere; aliud ad altaris miniſte-
rium accedere: iſtud omnibus rectè creden-
tibus commune quiddam eſt; hoc verò ad
ſolos à, Domino electos & in Dei ſortem ad-
ſcitos pertinet.

ARTICULUS V.

De ſacro Diaconatus ordine.

UOta I. Diaconatus rectè definitur ordo,
V per quem poteſtas confertur, ut quis
Uu ſolen-

674 DE SACRAMLNTO OQRPDINIS.
ſolenniter ac proximè presbytero ſacris ope-
ranti inſerviat. Unde S. Laurentius apud
Ambroſium L. I. de offic. cap. 41. ita Ponti-
ficem Sixtum alloquitur: Quò Sacerdos ſancte
ſinè Diacono properas? Zu nunqusm ſinè Dia-
cono ſaerificium oferre conſueveras. Et S. Igna-
tius in Ep. ad Trallianos inquit: Quid ſunt Dia-
coni, niſi imitatores Chriſti, miniſtrantes Epiſco-
po, ſicut Chriſtus Patri, & operauntes idi opera-
tionem mundam && immaculatam“ Præterea in
Sacrificio Miſſæ Diaconi legebant Evange-
lium, teſte S. Hieronymo Ep. 48. ad Sabi-
nianum Diaconum: Euchariſtiam diſpenſa-
bant præſentibus, atque ad abſentes defere-
bant, cujus conſuetudinis exempla complura
exrant apud Cyprianum; meminitque S. Ju-
ſtinus Apol. 2. quod tamen officium ipfis ali-
quando, ſaltem præſente Presbytero prohi-
bitum fuit, ůût habetur in Concilio Arelat. III.
can. 15. & Carthaginenſi IV. can. 38. Tan-
dem, ut alia munia præteream, baptiſinum

cum eorum, qui præſunt, facultate confe-

rebant.
II. Diaconatum eſſe ordinem eumque
ſacrum, atque etiam Hierarchicum, non eſt,
cur prolixids hic demonſtremus; cùm ex iis,
quæ dicta ſunt hactenus de ordinum numero,
ac ſpeciatim de Subdiaconatu, ſatis comper-
tum habeatur. Novatores cum Calvino L. 4.
Inſtit. c. y. totis viribus contendunt, Diaco-
natum aliud non eſſe, quàm deputationem
quandam ad miniſterium profanum 2 nu.
ðèðWUWM modi

dennin
1 N,in
let
Iar
Do de
.
Hlnnht on
Pe Cen
Prondh
n
Alet
I N
vannn
inn.
iezt

oe.
DO
Ponti.
nn
1U.
le.
t.
D.
Gnr.
gte
ge.
Ndl.
hehlr⸗
tere⸗
Plr
r.
Gal⸗
vohi.
II.

TN.

Flwonn
ole

he
elb
nero,
lupet⸗
l
Diac-
tone
l,
N

DE SACRAMENTO ORDINIS. 675
mocdi eſt præſidere menſis, & in viduas ac
Pauperes eleemoſynas erogare. Spalatenſis,
ut hanc Calvini ſententiam molliret, L. 2. de
Repub. Eccleſiaſt. c. 4. addit, Diaconos ſuc-

ceſſlu temporis ex Epiſcoporum facultate

eriam Altaribus aliquo pacto inſerviſſe, atque

aliqua Sacramenta miniſtrâſſe. Tolerabilis

hac in parte foret hic hæreticorum error, ſi
alids aditruerent ſacras ordinationes & altaris
miniſteria; quandoquidem nec ex Catholicis
Theologis defuére, qui Diaconatui Sacra-
menti dignitatem ereptum irent. Falis fuit
Duraadus in IV. Diſt. 24. q. 2. Talis Cajeta-
nus Tom. I. Opuſc. Tract. II1. aſſerentes ſo-
lum Sacerdotium eſſe Sacramentum. Ho-
rum tamen opinionem præclariſſimi Docto-
res ajunt ſine temeritatis nota defendi non
poſſe. Itaque
Dico. Diaconatus eſt Sacramentum Ppro-
pPriè dictum. Prob. I. In Diaconatu repe-
riuntur omnia, quæ ad Sacramentum Pro-

priè dictum requiruntur. Nam I. conſtat

ſigno ſenſibili, manuum ſcilicet impoſitione,
quam in primorum Diaconorum inaugura-
tione uſurpârunt Apoſtoli, qui Act. 6. v. 6.
oranes impoſuerunt eis manus, quamque Eccle-
ſia ſemper adhibuit. 2. Rru hoc ſenſibili
confertur gratia, quod invictè oſtenditur ex
cauone 4. Seſl. 23. Concilii Trid. Stquis di-
Terit per ſacram ordinationem non dari Spiri-
um J. ac proinde fruſtra Epiſcopos dicere: ac-

cipe piritum ſantctum 2e. Etenim apud Lati-

Uu 2 W nos

1

676 DE SACRAMENTO ORDINIS.

nos eadem verba recitantur ab Epiſcopo ma-
num imponente iis, qui Diaconi conſecran-

tur; in Eccleſia veròè Græca eodem planè
modo Diaconus, quo Presbyter ordinatur,
mutatà duntaxat voce Preilgteri in vocabulum
Diaconi. Igitur conſecratio Diaconi eſt ſignum
ſenſibile conferens Spiritum S. & gratiam. 3.
Diaçonatum divinæ inſtitutionis eſſe, colligi-
tur tum ex facto Apoſtolorum Diaconos conſe-
crantium; tum ex Tridentino eadem Seſſl.

Can. é6. anathema contorquente in eos, qui

dicunt, in Eccleſia Catholica non eſſe Hierarchiam
divina ordinatione inſtitutam, quæ conſtat ex Epi-
Jſcopis, Presbyteris & miniſtris; adeoque niſi
quis ſacrorum virorum cœtui adlegere velit
clericos cæteros, neceſſe ſaltem erit ei inſe-
rere Diaconos, qui peculiari ratione, ſuique
etymologia nominis Miniſtri dicuntur.
Proh. Il. Traditione Patrum, inter quos,

ne recenſeam paulo ante commemoratos,
Auctor operis de Hierarchia Eccleſ. cap. 3.

Diaconos vocat ſelectos Liturgiæ miniſtros. 8.
Obptatus Milevit. L. I. quid commemorem, in-
quit, miniſtros plurimos, quid Diaconos in tertio,
quiq Presbyteros in ſeeundo Sacerdotio conſtitutos *
Quo in loco per tertium Sacerdotium ſacri Ordi-
nis miniſterium intelligi oportet; aliunde
quippe conſtat, Sacerdotii gradum duplicem

tantùm eſſe, Epiſcopatum & Presbyteratum.

S. Hieronymus in Epiſtola ad Evagrium,
poſtquam Diaconorum Presbyteris ſeſe
quantium inſolentiam multis caſtigaverat,
S ſubjungit,

,dlrnn,
rrike!
glar
A ent
Ate ngel
Konmt

l
IMen
1
fonn en
A Mtſol

HN

10ugr,
W 1
Dnin
emn
adh
r
,

vome.

lemn.

Dene
nIr,
NIm
tenn
lum 6
lge
Ceolle.
.
9 i
ANin
H.
d
ſet
iſl.
ade

⸗ 2

Ry
.

DE SACRAMENTO ORDINIS. 677
ſubjungit, quod Aaron, & filii ejus arque

Levitæ in templo fuerant, hoc ſibi Epiſcopos
& Prebyteros & Diaconos vendicare in Ec-

cleſia Dei. Ex quibus Diaconorum officiis
procul dubio ſacris, atque hinc à Patribus
tantopere commendatis conficitur, eos pecu-
liari Dei gratia indigere, proindéque eorum
ordinationem eſſe Sacramentum.
Prob. II. Diaconatus ſemel ſuſeeptus
nunquam amittitur, nec iterari poteſt: igi-
tur characterem imprimit, ideôque Sacramenti
rationem habet. Nec juvat dicere, Diacona-
tum non ex charactere, ſed ex conſecratione
quadam juréque divino eſſe perpetuum.

NDam ſi perpetuitas iſta aliunde, quàm ex

charactere repeti poteſt; ruet certè princeps
Catholicorum ratio, quâ probant, quibuſdam
Sacramentis imprimi characterem, eoquèd
iterari nequeant: ùt alibi diximus.
Ohj. I. Diaconatus non eſt à Chriſto in-
ſtitutus; ergo non eſt Sacramentum. Prob.
Ant. primùm auctoritate S. Cypriani, qui
ep. 6. ad Rogatianum ait: Diaconos poſt aſcen-
Jum Domini in cœlos Apoſtoli ſibi conftituerunt
Epiſcopatiis ſui Cg* Eccleſiæ miniſtros. Deinde
teſtimonio Anacleti cap. I. Epiſt. 3. quæ extat
apud Labbeum Tom. I. CC. ubi recenſito Sa-
cerdotum & Epiſcoporum Ordine addit:
amplius, qudm iſti duo Ordinesg, nec nobis Deo
collati neque Apoſtoli docuerunt. Confirmat id

Damaſus epiſt. 4. ſcribens: quia ordines ſunt

duo tantùm primi in Eccleſia, id eſt, Apoßiolo-
Uu 3 rum,

—–—

minem Chriſtus confirmaverit, aut extrema

67 8 DE SACRAMENTO EDINIS.
um, & ſeptuaginta diſcipulorum: Ergo. H. M.
Ant. Ad prob. N. Conſ. Nam Cyprianus tan-
tum ait, Chriſtum non conſecraſie Diaconos,
ſed iſtos ab Apoſtolis fuiſſe conſtitutos & ele-
os, ut cujuſdam Diaconi adverſus Epiſco-
pum inſurgentis audaciam reprimeret. Ex
hoc tamen non ſequitur, Diaconatum à Chri-
ſto non fuiſſe inſtitutum; ſicut quamvis ne-

unctione munierit, inferri non poteſt, Con-
firmationem, extremamque Unctionem à
Chriſto non fuiſſe inſtitutas. Anacletus &
Damaſusnon loquuntur de omnibus ordinibus,
quos Chriſtus inſtituit, & ab Apoſtolis acce-

.
.

ells
ſoltent

Pimus, ſed de ordine duntaxat ſacerdotali,
qui duplex eſt, Presbyterorum ſcilicet & ſii
Epiſcoporum; inquit enim ibidem Anaclé- 4fnalh
tus: Sacerdotum, Fratres, Ordo bipartitus eſt, rülen
&& ſicut Dominus illum conſtituit, d nullo debet ammde
perturbari. Id quod etiam confirmat Dama- c
ſus, quoniam Chriſtus ſolùm elegit Apoſto- stuin
los, quibus Epiſcopi, & Diſcipulos, quibus nd gt
Presbyteri reſpondent. Atque hoc uterque hm.
Pontifex docet ad deprimendam arrogantiam nhhl
Chorepiſcoporum , qui ſeſe aut pares Epi- D
ann.

ſcopis, aut hos inter ac ſimplices Sacerdotes MWnm
medii cujuſdam ordinis eſſe jactitabant, cùm N li
tamen ipfſi ſimplices tantùm Sacerdotes eſſent, ſon
tametſi ampliori aliqua juriſdictione præditi; ll
uàm cæteri Presbyteri. uel
Inſ. J. Act. 6. v. 2. electi ſunt Diaconi, ad
ut inſervirent menſis, aliaque munia obirent, niig
nequa-

DeI SACHAMENTO ORDINIS. 679
nequaquam ſacra & ad Altaris myſterium ſpe-
enn. Cantia: legitur enim: non eſt æguum nos dere-
nog linquere verbum Dei & miniſtrare menſis. Con-
Ace. ſiderote ergo fratres &c. & elegerunt Stephanum
k. Kec. Narratumgeue ibi murmur Græorum ad-
, verſus Hebraos, cujus occaſione Diaconi con-
Cr. ſtituti fuerunt, ut utriuſque nationis viduis
eN. Equa pars eleemoſynarum diſtribueretur.
reom Gratis igitur aſſerimus ſacra miniſteria, tan-
n. dquam ex Chriſti inſtitutione convenire Dia-
1 conis. HB. MW. Ant. Fatemur equidem occa-
6 ſione murmuris Græcorum ſeptem Diaconos
g fuiſſe electos, qui ad normam charitatis ob-

Me. lata à fidelilus bona diſpenſarent: attamen

u eoſdem ſacros etiam miniſtros ab Apoſtolis in-
& auguratos cum Lucas ipſe haud obſcurè in
c. Actis prodidit, tum verò Patres vivà voce di-

6 ſertè tradiderunt. Certè antequam conſti-
U tuerentur Diaconi, ſedulò inveſtigatum eſt,
Dm. non tam, quantæ induſtriæ eſſent ac fidelita-
P⸗ tis, quod pro miniſterio menſarum ſatis eſſe
poterat, quàm utrum eſſent boni teſtimonii 87
e pleni Spiritu & ac fapbientd, quæ ſanè ad ſa-
nin crum miniſterium, non ad profanum referun-
i. tur. Narrat deinde ſacer Hiſtoricus . illos
s Apoſtolicarum manuum impofitione ordina-
da tos Prædicandi Evangelii, ac baptiſmatis con-
AA ferendi jure potitos fuiſſe, quod de Stephano
“ Præſertim ac Philippo perhibetur. Demum
evyx iis, quæ eòô loci ſcripſit S. Lucas, ſacra
Diaconorum ofſicia deſumpsêre Patres ſupra
laudati: quibus hic addo V. Bedam, qui in
Uu 4 cap. 6.

D
CNA

eg30O DE SACRAMENTO ORDINIS.
cap. 6. Actorum ſeribit, ſeptem Diaconos
Aab Apoſtolis electos, qui ſublimiori gradu eſſent
cateris, & proximi circa aram quaſi columna
Altaris aſſiſterent. Et in Retract. ejuſdem ope-
ris ſic in eundem ſcopum loquitur: Communis
gquidem diſpenſatio exigebat, ut miniſtri pro vi-
duis vir: eligerenur: verùm ubi invemi ſunt, qui
dignt ad boc miniſterium viderentur, ereſcente
pradatim, ut ſolet, providentia conſilii ſalutaris,
placuit eoſdem ipſos altaris uoque ſacvi ac domi-
nici ſanguinii, ſicut & refectionis menſeque com-
myiunis multitudinis eredentium miniſtros ordinari.

Quod probatum eſt verbo, quo dictum eſt: cg

orantes impoſuerunt eis manus. Moc etenim pro-

wium eſt eorum, qui de commnuni fidelium nu-
mero ad ſacroſanéti altaris promoventur ofzcium.
Inſt. II. S., Hieronymus, ut compri-
mat ævi ſui Diaconos, qui efferebant ſe, ac
inſoleſcebant adverſus Presbyreros, ſic in ep.
ad Evagrium ſcribit: Quis patiatur, ut menſa-
vum ac viduarum miniſter ſupra eos tumidus ſe ef-
Jerat, ad quorum preces corpus Chriſti ſanguiſque
conficitur: Idem confirmat Synodus Quini
ſexta habita in Trullo A. 692. quæ can. 16.
diſertis verbis juxta mentem S. Chryſoſtomi
Hom. 14. in Acta declarat, ſeptem illos Dia-

conos ab Apoſtolis electos fuiſſe, ut menſis

duntaxat miniſtrarent, & ſic concludit: Pro-
pter hac ergo nos Huage⸗ prædicamus, ut prædicti
Jeptem Miaconi non de iis aceipiantur, qui miſte-
riis ſerviunt; ſed ens eſſé, quibus fuit conoredua
ac tradita diſpenſatio communi eorum uſui, qui
tunt

1

m

Mf
e 9
1
3,
AR

11 e
1

6 I

(Moo

cerctis 3
1
Klll
Do
odon⸗
Peidlern
. Nn
Conpume

ndiN

N,ol

, nl.

WNNN

onen
12,4
er
oe;
Ajlet
Vaon

on
ſun
nn
l 0pe.
nune
fu .
n li⸗
Ceete
Ning
PAN.

ANN.

nuri
, G
,ft.
1 .
n.
npti.
XN
nep.
one⸗
e
tſe
(
I,
oni
Da⸗
geen
Ur.
Eect
ne
hteſtt
ins.
u

DE SACAMFNTO ORDINIS. 691
zune collecti fuerant, qui nobis in hoc quoque for-
ma fuére humanitatis, & ſtuqii in eos, qui indi-

gent. Porro verba Chrylſoſtomi Trullano ca-

noni inſerta ſunt iſta: Quamnam autem babe-

beunt hi (delecti Act. 6.) duthoritatem, & quam
acceperunt ordinationem, ſome eſt neceſſatium.

Wunquid Hiaconorum?“ Atqui hoc non eſt in Ee-

cleſtis. An Prosl'yterorum diſpenſatio? Alqui

nulius adbuc erat Epiſcopus, ſed ſoli Apoſtoli.
Unde nec Miacon um nec Preshyterorum nomen
exiſtimo apertum eſſe ac manifeſtum.
B. ad im. Eò loci Hieronymo fatis

fuiſſe recenſere cauſam, quæ Diaconerum

electioni occaſionem dedit. Er ſanè nihil
opportufiùs ad frangendam Diaconorum-

iltorum inſolentiam objicere poterat ſapien-
tiſſimus Doctor, quàm infimum adminiſtra-

tionis officium, viduarum ſcilicet menſarũfn-
que miniſterium, à quo Presbyteri eximun-
tur. Verùm in eadem epiſtola S. Pater Dia⸗
conorum ordinem commendat quàm maxi-
mè, cùm hoc eſſe dicat Diaconos in Eccleſia
Dei, quod in V. Teſtamento Levitæ fuerunt,
quos conſecratos fuiſſe atque electos ad
deris compertum eſt.
Ad 2,. dico. Ex Canone Trullano id
unum probari poſſe, quod duo eſſent Diaco-
norum ordiges, alter menſis & viduis deſti-
natus, myſteriis alter, qui propterea Sacra-
mentum foret. Quod idem cum Oecume-
nio docent nonnulli Theologi & interpretes,
Uu 5 iner

obeundum miniſterium in Tabernaculo fo-

682 DE SACRAMENTO ORDINIS.

inter quos ſunt Vaſquez & Auguſtinus Cal-

met, aſſerentes, ſeptem viros, de quibus
Act. 6. fit mentio, tunc non Diaconos, qua-
les nunc ſunt in Eccleſia, ſed menſarum dun-
taxat miniſtros ab Apoſtolis eſſe inſtitutos.
Veràùm huic ſententiæ non ſubſcribimus; ha-
bet enim hoc incommodi, quèd, ſi eadem
probetur, nequeat ſacer Diaconatus Ordo ſa-
crarum litterarum authoritate demonſtrari;
tametſi eæteroquin ad ordinem ipfum vindi-
candum univerfſalis traditio ſuppetat. Expe-
ditior itaque communiſque T'T. reſponſio eſt,
Canones Concilii Trullani parum habere au-
thoritatis, quippe nec receptos, nec à Pon-
tifice Sergio confirmatos.
Accedit, quòd Canon 16. qui objicitur,
falsà nitatur verborum Chryſoſtomi interpre-
tatione. Affirmat enim cit., loc. Chryſoſto-
mus, initio quidem nul'um fuiſſe inter Epi-
ſcopos, Presbyteros & Diaconos apertum
diſcrimen quond nomen quod antè appoſuit
S. Doctor, omnéſque appellatos fuiſſe ſacros
Miniſtros, horum tamen extitiſſe Ordinatio-

net. Nam S. Chryſoſtomus verbis fupra re-

citatis hæc addit: Sed interea in hoe fuerunt or-
dinati; quæ verba à Synodo Trullana fuéêre
Prætermiſſa. Ut ergo erant ab initio, quan-
tum ad coharacterem & ordinem Epiſcopi, ita
erant & Diaconi. Atque hanc Diaconorum
ſacram ordinationem Chryſoſtomus ead
Hom. I4. haud obſcurè indicat, cùm in ea
verba: impoſuerunt illis manus Act. 6. ait ma-
nifeſtum

oleat
tci R
Ten

einc
Crd

ln. Ne
Sohte⸗
evonir
Wwn
N,
woN
barnn
Kl

ſa

1C
nbn
CU.
cn.
h,
N.

eNin!

ol.
le
VC
e.
0 elt
e .
Pon.
tur,
Pte.

o.

o⸗
wwn
Pn
H
ike⸗
c⸗
Uete
vun.
1in
un
8
Uin
t6H

DE SACRAMENTO ORDINIS. 683
nifeſtum eſſe, quoniam Apoſtoli hoc ritu ſeptem
illos ſegregemerint d multitudine, ſubjicitque in
eo ritu fuiſſe impoſitionem manuum, quæ homi-
nis opus eſt, atque divinam operationem.

Oj. IJ.. Cum Durando. Quando ex
multis ad effectum aliquem ſacramentalem

directis, unum ſolùm eundem præſtat, reli-
qua non cenſentur niſi quædam ſucramemtalia,
& præparationes ad illum, àùt manifeſtum eſt
in baptiſino, in quo exorciſmi & inſufflatio-
nes præcedunt ceu præparationes ablutionem

aquæ, quæ ſola Sacramentum conſtituit: at-

qui ita ſe habent inferiores Ordines ac Dia-
conatus ad Presbyteratum, qui ſolùm attin-
git effectum ſacramentalis ordinationis, id

eſt, conſecrationem corporis & ſanguinis

Dominici: ſolus igitur Presbyteratus erit Sa-
cramentum. HN. Tranſ. maj. N. min. Ne-
que enim conſecratio corporis & ſanguinis

Chriſti ſacræ Ordinationis effectus eſt, ſed

finis. Nam eſſectus Ordinationis eſt gratia
ſanctificans & character: atqui tam illa, quàâm
iſte non in Sacerdotio ſolàm, verùm etiam in
Diaconatu producitur: ergo non ſolum Sa-
cerdotium, ſed & Diaconatus verum pro-
priique nominis Sacramentum eſt. Arque
hinc diſpar ratio conſtat, cur in baptiſmo ſo-
lùm ablutio aquæ cum ſua forma Sacramenti
rationem habeat, non item inſufflationes,
exorciſmi &c. quoniam horum ope nmulla,
ſaltem ex opere operato graria, nullus cha-
r6er

684 DE SAECRAMENTO ORPDINIS.

racter confertur; ideéque nudæ ſunt cere-
moniæ ad Sacramentum præparantes.
Sſt. I. Per iniriationem Diaconi nec
poteſtas recipitur, nec character: ergo. Prob.
Anec. tmô. Poteſtas per ordinationem col-

lata, Sacramenti confectionem reſpicit, quem-

admodum poteſtas, quæ per bapuſmum con-
fertur, Sacramentorum ſuſceptionem ſpe-
ctet. Atqui Diaconus nullam Sacramento-
rum conficiendorum poteſtatem recipit: ergo.

Prob. 2d. LEx epiſtola Vigilii Rom. Ponti-

ficis ad Ruſticum & Sebaſtianum, quæ extat
Collat. VII. Synodi V. ex qua apparet, Dia-
conos quoſdam ad tempus conſtitui, ſicut
idem Sebaſtianus ,„ abſentibus Diaconis
Stephano & Anatolio, Diaconus à Pontifice
creatus eſt, & ſubinde à Diaconatu iterum
dejectus. Ergo inauguratio Diaconi non tri-
buit permanentem aliquem effectum ſeu cha-
racterem. N. MW. Ant. ad prob. I. M. maj. fal-
ſum enim eſt omnem poteſtatem Sacramen-
falem ad Sacramenta conficienda pertinere.
Manifeſtum hoc eſt in Confirmatione, quæ
licèt Sacramentum ſit, nullam tamen admi-
niſtrandi ſacra myſteria facultatem tribuit.
Neque characteres Ordinis & Baptiſmi ita in-
ter ſeſe comparantur, ur, quemadmodum

character Baptiſmi ad Sacramenta recipienda,

ita character Ordinis abſolutè ad ea confici-
enda hominem idoneum reddat.

Ad prob. 2. F. Vigilium loqui non de

Oradinis cbaractere, ſed offcio & oco. Seba-
ſtianum

rllen
Chun
ancet
1 ugtl
V

47

neune

7

ainD

en
ennun
DNnen
lo
1W N
ItN
ld d
p en
Meluohi⸗
lllhen
npiee
tiie

DE SACRAMENTO ORPDINIS. 695

ee ſtianum enim, qui Judicato ſuo in cauſa Tri-
um Capitulorum edito per Italiam & Africam

ve Palam obſtrepebat, ea lege Diaconi honore
M, ornaverat, ut in officio contineretur; cm
n. veròô rediiſlet ad ingenium, atque ad Conci-

r. lium Conſtantinopolitanum II. profectus tur-
bas rurſus excitaſſet, meritò à Vigilio Diaco-
ne norum gradu ſeu officio ſubmotus fuit.
Vento. Iuſt. II. Poteſtas collata per ordinatio-
dn nem, quæ Sacramentum ſit, ſuapte natura
m. tendit ad faciendum aliquid, quod ſine ipſa
em nullo pacto fieret, ùt patet in Sacerdotio:
De. afqui in Diaconatu hujuſmodi poteſtas non
ſca confertur; cùm omnia Diaconorum munia
ns etiam à non Diaconis ſaltem vælidè exerceri
ifte Poſſint: ergo. Hk. M. maj. Tametſi enim
m Per Sacerdotium talis facultas tribuatur, ut
m. qui eo Sacramento caret, conficere Euchari-
. ſtiam nullo modo poſſir; hoc tamen genera-
Ud. tim non probat, quacunque ordinatione
me hujuſmodi impertiri facultatem debere,
in ut, quod per ipſam fir, ſine ipſa nulla ra-
ℳ tione fieri poſſit; ſatis quippe eſt, ſi detur,
A⸗ ut melius fiat. Liquet denuo in Confirmati-
e. One, cujus beneficio character ſeu facultas ad
h. fidem intrepidè profitendam confertur, etſi
hn non confirmatus eandem fortiter conſtantér-
encn que profiteri valeat. Quemadmodum igitur
orle⸗ Confirmatio Sacramentum eſt, quoniam ad
figdem meliùs profitendam tribuit firmitatem
n4 ac robur, quamvis citra illam fides propug-
nari fortiter poſſit: ira ordinatio Diaconi
