U reus
ſteriore

ddebse
1ln

DE PNITENTIA. 1 7
ipſum tamunmnſontem Ergo poſterior actus
pertinet ad diſtinctam virtutem a poœnitentia;,
nempe ad juſtitiam quamdam vindicativam,
quam S. Thomas ait ſpeciem aliquam eſſe juſti-

tiæ commutativæ. V. W. Conſeq Cajetanus hic

immerito virtutes multiplicat: nam voluntaria
hæc & amicabilis vindicta tota refertur ad ple-
niorem compenſationem & deſtructionem cul-
Pæ: ac poteſt quis ex virtute pœnitentiæ in
ſemet animadvertendo, miniſterium Dei vin-
dicantis antevertere. Quid? quod Suareſio,;
in hunc S. Thomæ art. prababile videatur, juſti-
tiam vindicativam prout ſervat æqualitatem
commutativæ non eſſe realiter diſtinéctam a
communi virtute juſtitiæ commutativæ, lieet
fortaſſe addere poſſit imperium juſtitiæ legalis.
Quod de habitibus ſupernaturalibus audentius
dicimus: nam cum hi per actus frequentatos
non acquirantur, ſed infundantur unà divini-
tus, ad plura ſeſe ac diverſiſſima objecta porri-
gunt, ut in fidei divinæ habitu videmus. Qua⸗
Propter non opus eſt habitus infuſos realiter ab
ſe mutuo diſtingui, niſi quatenus pro nullo ca-
ſu ſeu licito ſeu illicito reddi poſſint otioſi, ita
ut non poſſint etiam volenti eſſe uſui. Prout
recte Haunoldus adnotat l. 4. n. 89 4. Ex dictis
hactenus
Collige, Habitum peœnitentiæ ſecundum
Preſſiorem vocis hujus ſignificationem, & pro-
ut peccati proprii retractationem notat, in Chri-
ſto nec fuiſſe, nec eſſe potuiſſe: quippe cui

Deecare omnino repugnabat, quod univerſim

B docent

18 DEz PüœNITENTIA.

docent Theologi cum S. Thoma in 4. d. 14. J. I.
a. 3. quæſtiunc. 3. ad argum.
Si vero pœnitentiæ virtus materialiter, ut
ita dicam, conſideretur, & in ſuo conceptu
adæquato, in quantum eſt habitus juſtitiæ
ad Deum, cujus jus illæſum ſervare ſtudet,
dubitari non poteſt, & in Chriſto illam fuiſſe-
& in quacunque voluntate creata recte diſpoſita
reperiri. Nam ſi pœnitentia generatim ſumpta

ertinet ad caritatem, & ſuo modo ad quamli-

et virtutem, ut aliquoties oſtendimus: & vir-
tutes iſtæ omnes citra dubium in Chriſto fue-
runt, quamvis non fub generalis pœnitentiæ
notione; plane conſequitur, pœenitentiam, quæ
virtus eadem, quæ juſtitia, locum in Chriſto ha-
buiſſe, quatenus animum dumtaxat diſponit ad
jus divinum ſervandum.
Atque hiſee ſatisfactum eſt iis quæ pro ob-
jectione firmanda fupra adferebantur. Soluta
item eſt quæſtio de ſubjecto remoto pœniten-
tiæ: nam ejus proximum ſubjectum efſſe volun-
tatem per ſe claret.

ARTICULUS III.

Quodnam ſit oljectum materiale virtutis Peni-
tentic.

Nuoz Poœnitentia dupliciter ſpectari poteſt I.
adæquate ſecundum completam rationem
ſuam, & ſecundum actus omnes quos exerce-
re valet: in qua acceptione cum varia illi incum-

bant officia, materiam quoque univerſaliorem
habetz;

D
Nn, m
Snl la
4 Lat
N
tCornn.
che
11 un

d Du PNTIENTIA. 19
Cl habet, in quam per actus tam proſequentes,
ilter,I duam averſantes fertur: ſieut delectatio illicita
S eſt materia; quam fugit caſtitas; econtra puritas
6 ie Corporis eſt ejusdem virtutis materia ample-
e l er gemn virtus Pœnitemtia plerumque i
n file Eac us Pœnitentia plerumque in
eſoln ſenſu arctiore ſumitur, Prout ex notione no-
minis retractationem facti prioris ſigniſicat: quo
in ſenſu exercet munus deteſtandi peccata a Pœ:-
nitente commiſſa, deque illis dolendi, eaque
omnino deſtruendi, arque in actibus iſtis præ-
ciſe ſiſtit. Secundum hanc acceptionem pœ-
nitentiæ objectum maxime conliderari ſolet?
ex hujus enim materiæ notitia virtutis ejusdem
laxius ſumptæ officia reliqua Promptius conjici
pPoſſun. M
Dico. Objectum materiale peœnitentiæ vir-
tutis proprie magis ſpectatæ eſt peccatum; mor-
tale præſertim, a poœnitente ipio ante commiſ-
ſum, prout deteſtandum ac deſtruendum.
1n. peoh. L. S. Scriprura objectum hoc poœnitentiæ
deſignat: Lev. 5. v. 5. Agat pœnitentiam pro pec-
7cato. Ezech. 18. v. 21. Q impius egerit pœniten-
tiam ab omniluy peccatis ſuiv, quc operatus eſt.
m. Et multa alia id genus teſtimonia in Ss. literis
Paſſim oceurrunt. Ubi etiam pœnitentia, ita
teſtl. Proprie accepta peccatoribus attribuitur, ut
Luc. 5. v. 32. Mon veni vocare guſtos, ed pecca-
tores ad pœnitentiam. Et Manaſies in oratione,
quæ Ss. librorum canoni ſubnecti ſolet: Won
ncn doſutſti, inquit, pæmitenriam juſtiy, qui tibi non
ſoren Hcccυρ.runt.

ubeh 8 2 Prob.

n ſumpte
Camli.
6: Eir⸗
iſto fue.
litentie
læ
Moha-
Onit ad

0 ob⸗
8Oluta
Diten-

OeR
gerce-

20 DE PGNITENTIA.

Prob. Il. His concordant ſententiæ Patrum,
quas art. I. attulimus. Accedit S. Ephrem, qui
I. de Judicio extremo c. 5. Compunctio, inquit,
vemiſzonem delictorum nobis acquirit. Et iterum
S. Joan. Chryſoſtomus homil. 5. de Pœnitentia:
Peœnitentia eft medicamentum peccatum extinguens.
Et Theologi cum Magiſtro diſt. 14. & 17. & 8.
Thoma q. 85. art. I. & 2. & q. præcedente a. 2.
Ubi dicit, actus peccatoris pœnitentis eſſe pro-
kimam materiam Sacramenti pœnitentiæ: ma-
teriam autem illorum actuum eſſe ipſa peccata.
Acus vero tales ſunt virtutis pœnitentiæ.
Prob. III. Objectum materiale virtutis aver-
ſativæ eſt quod opponitur honeſtati, quam vir-
tus proſequitur. Atqui peccatum violat jus di-
vinum, quod reparare ſibi honeſtum ducit pœ-
nitentia. Ergo peccatum eſt objectum mate-
riale pœnitentiæ: cujus virtutis actus præcipuus
eſt retractatio Peccati.
Ex modo diſputatis ſequentia poriſinata de-
ducimus. I. Peccata venialia etiam objecta eſſe
virtutis ponitentiæ: nam ſi virtus ita in ſenſu
largiore conſideretur, diſplicet virtuti cuilibet
peccatum veniale propter turpitudinem, quam
unumquodque in ſpecie propria habet: ut leve
mendacium, prout veracitati repugnat, ab hac
Virtute odio habetur ac deteſtationi: caritas pec-
catum veniale quodvis luget, in quantum Deo
amico inviſum eſt, & virtutis hujus theologi-
cæ fervorem imminuit.
uodſi etiam virtus pœnitentiæ ſpeciatim
& in acceptione magis propria ſpectetur, ſub
ob-

iuk
A Cnen
iMon,
en
5 N
etn

Puum,
in, qui
Pinu,
Cthenm
enitenig:
inen
17. .
Dte 4,2.
le pro.
e: ma-
ecca.
.
isaver.
am vir.
j dl
cirpon⸗
1mate-
Cius

nara de⸗
eeli eſſe
in Enla
clilibet
,qlam
Ut leve
b hac
topec-
ude⸗
neologr⸗

Hecinin
ur, 8

0*

DEz PœNITENTIA. 2 1

objecto ſuo adæquato peccata venialia compre-
hendit: quamvis enim hoc peccatum non tam
Propria Dei ſit offenſio, ac eſt culpa lethalis;
revera tamen aliqualis eſt injuria, tum quod
aliquo modo pugnet cum voluntate & lege Dei,
tum etiam quod nec ordinetur, nec poſſit or-
dinari ad Deum ut finem ultimum, quo noſtra
omnia referri debent: quapropter etiam ab in-
reſſu beatitudinis hominem retardat.
II. Peccata habitualia ipſius pœnitentis ob-
jectum materiale proximum eſſe hujus virtutis.
Nam, ut S. Thomas dq. 85. a. 2. ad I. ait, pro-
Pprium virtutis hujus munus eſt, intendere de-
ſtruéctionem peccati: ſolum autem habituale pec-
catum in peccatore reſipiſcente adhuc hæret
quoad maculam & reatum; ergo hoc poteſt ſo-
lum deſtruere, ut ut de actu præterito doleat,
eumque deteſtetur: neque enim virtus iſta ſo-
lum fugit committere actum peccati, ſed etiam
ſtatum ipſum peccati deteſtatur: cum peccatum
habituale & actuale in eodem genere deformi-
tatis conveniant, ſicut actus & habitus bonus
conveniunt in eadem honeſtate virtutis.
III. Ejusdem virtutis pœnitentiæ objeéctum
materiale proximum ac direétum eſt peccatum
omne quod committi adhuc poteſt. Nam actus
Poœnitentis præcipui ſunt triſtitia de peccato
commiſſo, ejusque deteſtatio, qui actus ambo
ſunt de malo præſenti, atque oriuntur ex odio,
qui affectus malum ſecundum ſe reſpicit, præ-
ſeindendo præſensne illud ſit, an abſens. Ergo
ſicut hoc odium in pœnitente triſtitiam ciet de
B 3 Pec-

22 DDE PœNITENTIA.
pPeccato præſenti ejusque abominationem: ita
in eodem excitat averſionem & fugam a pecca-
tis abſentibus & quaſi ingruentibus. Id quod
conſtat ex C. Tridentino ſeſſ. 14. C. 4. ubi dici-
tur, veram poœnitentiam includere propoſitum
non peccandi de cætero. Et ex illo 2. Cor. 7.
v. 10. ubi Apoſtolus; Quæ, inquit, ſecundum
Deum triſtitia eſt pœnitentiam in ſalutem ſtabilem
operatur: nam cum poœnitentia ipſaà fit triſtitia,
Poœnitentie actum alium operatur, hoc eſt,
Perperuum odium & fugam peccatorum, quæ
committi deinceps poſſent.
IV. Peccatum originale non eſt objectum
Pœnitentiæ virtutis proprie ſumptæ. Mam de
peccato actuali eſt pœnitentia proprie, inquit S. Th.
q. 84. a. 2. ad 3 quia proprie dicimur pœnitere de
bis, quæ noſtra voluntate commiſimus: ſed pecca-
tum originale non eſt noſtra voluntate peractum, niſi
Jorte in quantum voluntas Adæ reputatur noſtra,
ſecundum modum loquendi, quo Apoſtolus Kom. 5.,
In quo omnes peccaverunt. In quantum tamen
large accipitur pœnitentio pro quacumque deteſtatio-
ne rei prateritæ, poteſt diei pænitentia de peccato
originali. Ex quibus conficitur, peccata aliena
multo minus ad objectum pœnitentiæ pertine-
re, niſi prout ſenſu latiore accepta tamquam
ſimplex affectus juſtitiæ erga Deum ab omni in-
juria in Deum commiſſa abhorret.
V. Cum habitus quilibet potentiæ appeti-
tivæ prime ac proxime tendat in bonitatem fi-
nis, & propter hanc in objecta cætera; virtus
Quoque poœnitentiæ per ſuos actus fertur prius
in

1
ncu,
Uuuin
munn
n r

lbe
Ilnet
Nn,n

eNe

waßf

me it
Pecca.
1cuod
Nidei.
böknum
Cor-.
udln⸗
mhilen
kiſtitin,
ett,
quæ

Qam
Wen N
5 T.
le
Hece.
, i
re,
om. 5.)
thnen
a.
euuto
dliena
rtine-
guann
nn m⸗

Appei⸗⸗
tetn f⸗
„Virtus
vrrir
i

DE PœNITENTIA. 2 ⅞
in bonum cui, videlicet in jus divinum ſalvum
ſervandum tamquam in objectum ſuum pro-
prium & immediatum, ac poſtea peccatum bo-
no illi contrarium præcife ac generatim odit.
Quodſi peccatum præſens fuerit, excitatur ma-
culæ hujus eruendæ deſideriun. Porro ſubori-
tur dolor ex malo præſente, & deteſtatio ſeu vo-
luntas efficax peccatum deſtruendi. Sequitur
deinde conſultatio de mediis, & commodiorum
mediorum electio. Hæc excipit voluntas ſatis-
faciendi læſo Deo, & ſemetipſum puniendi, qua
voluntate malum pœnæ amatur. Denique pro-
poſitum peccata quovis modo deinceps vitandi
totam actuum iſtorum ſeriem claudit. Ad
quam quidem actuum plurium conſecutionem
Pœnitentiæ habitus abſolute & in tota ſua la-
titudine ſpectatus ſeſe extendit.
Si autem preſſius, ut in præſens conſidera-
tur pœnitentia, prout in peceatum fertur per
modum reſipiſcentiæ, tricitier „ atque deteſta-
tionis laborioſæ, quæ reſpiciat malum quodam-
modo præſens, actus ejus tendunt in peccatum
tantum a nobis aliquando admiſſum, & quo-
dammodo adhuc perieverans vel ratione macu-
læ habitualis, vel ratione reatus, pro quo non-
dum ſatisfactum ſit, vel denique ratione deno-
minationis extrinſecæ, qua vere dicitur olim
fuiſſe a nobis perpetratum, licet quoad macu-
lam & reatum ſit jam expunctum.
Obhj. I. Pœnitentia proxime verſatur circa
deſtruétionem peccati, quam potiſſimum in-
tendit; ergo Objectun Pœnitentiæ Poxiinum
4

24 DE PNITENTIA.

& immediatum non eſt peccatum. E. I. M.
Conſ. Ut objectum aliquod materia proxima
virtutis eſſe dicatur, ſufficit, hane per actum
aliquem cirea illud immecdliate verſari: at pœni-
tentia per actus ſuos elicitos diſplicentiæ ac tri-
ſtitiæ proxime averſatur peccata. Deinde ſi
bonum ut obtinendum dicitur eſſe proximum
objectum intentionis, ſeu ſpei, aut deſiderii,
cur non etiam reſpectu intentionis pœnitentiæ
eccatum, ut deſtruendum, ſit objectum actus
illius? Neque enim ibi ſunt proprie duo obje-
cta, ſed unum cum reſpectu ad ſubjectum, cui
obtinendum eſt, vel a quo eſt expellendum. De
formali autem intentione vel expulſione loquor,
de qua procedit objectio: nam reſpectu ſub-
jecti vel mediorum alia ratio eſſe poteſt.
Iiſt. Quando deteſtor peccatum, quia jus
Dei violat, ſimul amo æqualitatem cum jure di-
Vino, quod peccato tollitur: atqui idem actus
nequit eſſe amor & odium; ergo per actum
Poœnitentiæ mediate tantum deteſtor peccatum.
B. Diſt. Maj. Exæquationem juris divini ſimul
amo formaliter N. virtualiter C. Diſt. etiam
eſumpt. Idem actus nequit eſſe amor & odium
formaliter & reſpectu eodem C. virtualiter ac

diverſo reſpectu N. Porteſt etiam duplex actus

eſſe, quorum prior ſit voluntas ſatisfaciendi &
gompenſandi illatam Deo injuriam, unde actus
ſubſequens, averſio a pecçcato, imperetur: ubi
nihilominus uterque aatas ferretur in idem mo-

tivum formale, nempe in æqualitatem cum di-
Vino jure.

x— Olij.

Gesnt
ENnn
Ann⸗
n Hit
iimuin

n
nlr
ung,

DEzE PœNITENTIA. 25

Obj. Il. Peceatum actuale præteritum non
amplius eſt. Quod autem non eſt, non poſ-
ſum retractare. Ergo pœnitentia non retractat
peccatum præteritum. N. Diſt. Maj. Pecea-
tum præteritum amplius non eft actu & phyſi-
ce C. non eſt habitu ac moraliter N. In pec-
cato ſunt actus & malitia. Actus gignit habi-
tum vitioſum inclinantem ad actus ſimiles. Ma-
litia poſt ſe relinquit culpam habitualem, & rea-
tum pœnæ. CQulpa habirtualis complectitur ma-
culam, offenſam, & injuriam. Et macula
quidem eſt duplex animæ peccatricis deformi-
tas: altera quæ conſiſtit in reſpeétu ad actum
peccati præteritum moraliter permanentem,
altera eſt privatio gratiæ, ut habet S. Thomas
I. 2. q. 86. a. I. Offenſa vero in eo ſita eſt, quod
homo per voluntariam defectionem a Deo, ipſi
diſpliceat, & amicitia ipſius indignum ſe red-
dat. Injuria autem, quod violetur jus divinum,
quo tenetur homo Deo fini ultimo plus adhæ-
rere quam creaturis. Denique reatus eſt ortum
ex peccato actuali morale debitum ſubeundi
Pœnam. Ex hiſee habitus vitioſus phyſice hæ-
ret in peecatore, cætera moraliter, vere tamen,
& ſunt omnia cum actu ipſo præterito adhue
objective menti obverſante objectum materiale
proximum pœnitentiæ, quæ illa averſatur, &
quibus poteſt modis conatur abolere. Ac licet
habitus peccati, ac reatus etiam omnis eſſent
ſublati, juſtus tamen pœnitens odit adhuc pec=
catum aliquando a ſe admiſſum, de actu hoc tri⸗
ſtatur, optatque, numquam illud a ſe admiſ=
. B S fum

26 DE PGœNITENTIA.

ſum fuiſſe, quo modo illud deteſtatur & re-
tractat.
Inſt. I. Peccatum habituale non eſt liberum,
cum neceſſario ſequatur ex actuali; ergo non
eſt objectum pœnitentiæ. . Diſt. Antec. Pecca-
tum habituale non eſt liberum antecedenter N.
conſequenter C. Qui deliberate eligit trans-
greſſionem legis, etiam culpam habitualem &
reatum cenſetur velle. Quamquam & iſta am-
bo liberum ſit peccatori tollere: cum Deus poœ-
nitenti veniam ſpoponderit.
Inſt. 2. Si peccatum habituale eſt objectum
proximum & immediatum pœnitentiæ, ergo
etiam peccatum originale erit tale objectum,
cum & ipſum ſit peccatum habituale. . M.
Itlat. Peccatum habituale eſt homini volunta-
rium per proprium actum: & ideo vere per-
tinet ad pœnitentiam præciſe conſideratam, ut
exercet actum contritionis & retractationis facti
Prioris. Peccatum autem originale non reſpi-
cit actum proprium per quem ſit voluntarium.
Igitur pertinet tantum ad pœnitentiam largius
ſumptam, quæ eſt ſimplex affectus juſtitiæ ad
Deum, & odit omnem ſtatum injuſtitiæ, qua-
cumque ratione contractum.

ARTICULUS IV.

Uerum omne peccatum ſit objectum virtutis
banitentiæ?“

ICOia. Dubitationem iſtam S. Thomas q. 96.
a. I. ita proponit: Uerum per pœnitentiam
omnis

Dr

en

Vlaun

get

4

Eue
Pau
Uh
Ncen
kin
Uni⸗
tuize

huene

& re.

erun,
onon
Dede-
Ner N.
trans.
lem
la am.
po.

eum
elgo
Aum,
N. N.
lunta-
per.
n, ut
S a
reſſi⸗
tarium.
Nrvins
ie ad
qua-

tis

9/.
fenttan
ClA

DE PœNITENTIA- 27

omnia peceata removeantur?“ ac duobus modis,
ait, intelligendum hoc eſſe, altero, an omnis
Peccator poſſit agere veram pœnitentiam? an
vero ob multitudinem & gravitatem peccato-
rum quidam ita a Deo deſerantur, ut num-
quam ſint auxilium gratiæ ad recte pœnitendum
habituri? Altero, an tanta detur Peccatorum
multitudo aut enormitas, ut, licet quis veram
agat pœnitentiam, hæc tamen non ſufficiat ad
Peccata illa tollenda? Prior quidem quæſtio de-
ciſa jam fuit in I. 2. & in 3. partem, cum tra-
ctaretur de gratia & meritis Chriſti: nam ſi ex
Chriſti meritis omnibus adultis detur gratia ad
ſalutem aſſequendam ſufficiens, etiam peceato-
ribus ea dabitur ad pœnitendum de peccatis
utcumque ob copiam vel atrocitatem enormi-
bus: cum ſine pœnitentia ſalutem obtinere non
Poſſint.
Reſtat ergo hic ſolum decidenda quæſtio
Poſterior, ubi paſſim reprehenduntur Novatia-
nus & ejus ſequaces Cathari, aliique hæretici,
quod docuerint, aliqua Chriſtianorum peccata
Poſt baptitmum commiſſa deleri per pœniten-
tiam non poſſe: & hujus erroris teſtes citantur
Epiphanius hæreſi 79., Theodoretus in epito-
me divinorum decretorum cap. penultimo, Cy-
Prianus epiſt. 52. In eodem errore dicuntur
fuiſſe Montaniſtæ & cum ipſis Tertullianus.
Verum, ut recte advertit Suareſius diſp. g.
ſect. I. n. 3. hæretici iſti, quando graviora pec-
cata idololatriæ, homicidii & adulterii per pœ-
nitentiam non remitti poſſe dicebant, Sacra-
Mmels

28 DE PNITENTIA.

mentum abſolutionis putaverunt, non vero
œænitentiæ veræ virtutem. Quod pluribus ex
loeis demonſtrari poteſt: aliqua hic producam.
T'ertullianus jam Montaniſta libro de pudicitia,
quem contra Catholicorum diſciplinam ſcripſit,
cap. 2. Delicta, inquit, dividimus in duos exitus.
Alia erunt remiſſililia, alia irremiſſibilia. Et c. 18.
QOuocſi clementia Dei ignorantibus adbuc & infde-
libus competit, utique & peœnitentia ad ſe clemen-
giam invitat, ſalva illa pœnitentiæ ſpecie poſt fi-
dem, quæ aut levioribus delictis veniam ab Eptſco-
po conſequi poterit, aut majoribus 8 irremiſſibili-
bus a ſolo Deo.
De Novatianis autem ſeribit Socrates, &
ipſe Novatianus, l. 4. Hiſt. Eccleſ. c. 12. No-
Vatianus ad omnes Eccleſias ſcripfſir, ut lapſos mi-
nime ad myſteria admitterent, ſed hortarentur ad

Pænitentiam, remiſſionemque permitterent Deo, qui

Pd & bhabet aubctoritatem peccata remittendi.
Et B. Amtbroſius I. I. de pœnitentia, c. 2. de
eisdem Novatianis non abſolventibus a pecca-
tis illis gravibus, Ajunt, inquit, ſe Domino de-
ferre reverentiam, cui ſoli remittendorum crimi-
num poteſtatem reſervent.

BPoſt hoſce ſæœæculo XIV. mediante Richardus

Archiepiſcopus Armachanus I. 9. quæſtionum
Armenorum cap. 27. tradidit, probabile eſſe,
ob quædam ingentia crimina non poſſe veniam
impetrari, etiamſi peccatorem vere pœnituerit.
Dico. Certum eſt, omnia peccata, etiam
poſt baptiſmum commiſſa, utut multa ſint aut
Strocia, per veram pœnitentiam expiari. ieli
theſis

ith
E—
ngn
kſeli
lntena
Elrme
Uluhe
Ake
ſi

Ver
nsex
em.
leie,
Criit⸗
eritut.
Cteng.
iic.
omen.
ſ
etile

89, &
N.
Nr mi.
r 0
, ui
tendt.
44, de
ecce
. .
Aimni⸗

Adus
Dnum
eſle,
eniatn
tuerit.
etiarn⸗
int Au
Del
thets

DE PœNITENTIA. 29
theſis certa eſt omnibus Theologis Catholicis,
ejusque oppoſitum S. Thomas dicit eſſe erro-
neum, Suareſius hæreticum, eoquod Concilio-
rum definitioni repugnet, & ſenſui communi
Patrum.
Prob. I. pars ex lege vetere & nova. Sa-
pientia Adamum cuſtodivit, ne mox in peccate
ſuo moreretur & interiret, Sap. I. v. 2. 9& edu-
xit illum a delicto ſuo, inſpirando illi pœniten-
tiam, qua veniam peccati obtinuit, ut Patres
omnes unanimiter docent contra Tatianum, cui
hæretico ſolus Rupertus I. 3. in Gen. c. 31. ad-
hæret. Quare etiam cap. 1II. v. 24. MmoxX adcdi-
tur: Miſereris omniuin . . O diſſimulas peccata
bominum propter pænitentiam: patienter exſpe-
ctas, donec poœnitentiam agant, & veniam con-

ſequantur. Ac propterea Cain tam graviter

reprehenditur, quod veniam deſperaverit, Gen.
c. 4. V. 13.
Poſtea Jerem. 18. v. 8. Deus ait: S pœniten-
tiam egerit gens illa a malo ſuo: agam && ego pœni-
tentiam ſuper malo quod cogitavi, ut facerem ei.
Iſaiæ 55. v. 7. Derelinquat impius viam ſuam.:.
& revertatur ad Dominum, & miſerebitur eJus & &.
In lege nova prædicatur pœnitentia tam-
quam fructuoſa & neceſſaria ad remiſſionem
pPeceatorum, Mat. 3. v. 2. & 4. v. 17. Pœniten-
tiam agite, appropinquavit enim acer cæœlorum.
Luc. 13. v. 3. MWiſi bœnitentiam babueritis, omnes
ſimiliter peribitis.
Petrus peccati poſt baptiſinum acceptum

commiſſi veniam pœnitendo conſecutus ell.
ue.

30 Dr PcœNITENTIA.
Luc. 22. V. 32. Et Act. 8. v. 22. Simonem ma-
um jam baptizatum, ad pœnitentiam agendam
ortatur, ſpem veniæ ipſi exhibens. Sed &
Apoſtolus Czalatas poſt baptiimum lapſos, &
Corinthios itidem baptizatos, ac præſertim illum
inceſtu contaminatum ad peœnitentiam provo-
cat epiſtola priore, & veniam peccatorum ob
Poœnitentiam datam ſeribit epiſtola 2. c. 2.
Teſtimonia ſcripturæ alia, uti & Patrum ſu-=
pra non pauca jam ſunt allata.
Pars II. probr. verbis Chriſti Joan. 20. v. 2.
Rorn remiſeritis peccata, remittuntur eis: ubi
Chriſtus poteſtatem indefinitam remittendi pee-
cata Apoſtolis impertit; ergo nec nos oportet
illam arctare ad unicum tantum lapſum, aut
unam & alteram dumtaxat remiſſionem.
Idem clarius exprimitur apud Matthæum.
Nam cum Chriſtus conditionem poſuiſſet c. 6.
v. 14. Si dimiſeritis hominibus peccata eorum: di-
mittet & vobis Pater veſter cœleſtis delitta veſtra:
& Petrus, c. 18. v. 21. rogaret: Domine, quo-
ties peccabit in me frater meus, dimittam ei?
usque ſepties * Dicitàt YJeſus: Won dico tili, us-
que ſepties; ſed usque ſeptuagies ſepties. Ubi nu-
merus ille pro indefinito ponitur, indicaturque
infinita Dei miſericordia, quæ hominem pœni-
tentem ſemper in gratiam recipit, ut in illum
locum adnotarunt SS. Hieronymus, Hilarius
can. 18. & Chryſoſtomus hom. 62. Et homil. 2.
in Pſ. 5o. circa principium: Peccaſti“ inquit,
Pænitere: millies peccaſti?“ millies pœnitere. Ac
deinceps late confirmat, neminem dum vivit .
4

Cti Ae
ulrlin
unn,
n ſn,
nutnieni
lelſnie
11 Iüun

umemtch

umin

dem
I&
&
ln
Proro.
um o

mn ſ.

V. 99.
6: Wi
ipee⸗
orrer
aut

eum.
c.6.
m: di⸗
Ueſtre:
e, o⸗
e⸗
M ul⸗
i nu⸗
rque
eeli⸗
Wum
blarius
DIil.2.
inquit,
ViV,
1

DE POENITENTIA 31

ab hoc remedio excluſum eſſe. Eadem repetit
hom. 24. & 40. ad populum. Et apud Nice-
phorum I. 2. hiſt. c. 36. idem Chryſoſtomus:
Vel decies millies per pœnitentiam reſipiſcens, in-
quit, Eccleſiam ingredere, ego paratus ſum pœni-
tentes admittere. Tertullianus de Pœnitentiac. g.
MWemo, inquit, deterior ſiat, eo quod Deus bonus
ſit, toties vemittens, quoties delinquimus.
Conſentiunt his S. Dionyſius Corinthius
apud Nicephorum I. 4. hiſt. c. 22. Damaſcenus
I. 2. Parallelorum c. 83. & Hieronymus epiſt.
46. & 48.
Prob. III. pars. Ezechielis 18. v. 22. Deus
peccatori ad pœnitentiam & ad mandatorum ob-
ſervationem converſo ait: Omnium iniquitatum
eus, quas operatus eſt, non recordabor: in juſtitia
Jua, quam operatus eſt, vivet. Et c. 33. v. 12.
Iinpietas impii non nocebit ei, in quacumque die
converſus fuerit ab impietate ſua. Atqui ibi re-
cenſentur peccata graviſſima idololatriæ, homi-
cidii, adulterii. Pl. 50. v. 19. Cor contritum 99
bumiliatum Deus non deſpicies. Zach. I. v. 3. Con-
vertimini ad me: & conver ad vos. Deut. 4.
v. 29. Cum quæſteris Dominum Deum tuum, in-
venies eum: ſi tamen toto corde quæſieris & tota
tribulatione animæ tuk. Et c 30. v. 4. Si ad car-
dines cœli fueris diſſipeotus, inde te retrahes Domi-
nus Deus. Teſtimoniorum talium plenæ ſunt
S8S. Paginæ, quibus Deus pœnitentibus veniam
Peccatorum citra reſtrictionem promittit. At-
qui indignum foret, pollicitationes ampliſſimas
dandæ veniæ a Deo factas reſtringi ab hemini-
us

3² Dz PoœNITENTIA.

bus ſine ſufficiente ratione: cum ad gratiam per-
tineant, quæ extendenda magis, quam coarctan-
da omnibus videtur, præſertim in lege gratiæ,
ubi miſericordia ſuperexaltat judicium, Jac. 2. 13.
hoc eſt, jactat ſe, effert ſe, gloriatur & cervi-
cem extollit adverſus judicium: prout ſecun-
dum phraſin græcam, zaraααναα ρορ ααα
oea, legunt Auguſtinus epiſt. 29. ſuperexultat
judicium, & epiſt. 89. ſuperexultat judicio: cum
Beda, Eraſmo, Gagneio, qui ita legendum eſſe
ſuſpicantur.
Hanc divinæ pietatis abundantiam Chriſtia-
nis commendat B. Joannes epiſtola priore c. 2.
Siquis peccaverit, advocatum babemus apud Pa-
zrem, Jeſum Chriſtum juſtum: & ipſe eſt propitia-
tio pro keeu- noſtris; non pro noſtris autem tan-
zum, ſed etiam pro totius mundi. Ubi peccatores
in ſpem veniæ erigens, nullum genus peccato-
rum, quantumvis enermium, nullam eorum
copiam excipit, ut SS. Hieronymus l. 2. contra
Jovin., Baſilius homil. 29., quæ eſt de Pœniten-
tia, Ambroſius I. 2. de Pœnit. e. 4. monent.
Sed & exempla in novo teſtamento id evi-
denter evincunt. Nam eadem peccata, quæ
hæreticis irremiſſibilia videbantur, remiſſa fuiſſe
legimus, ut in Evangeliis negatio Petri: ince-
ſtus ille turpiſſimus 2. Cor. c. 2. & 7. Et po-

ſteriore ad Timotheum c. 2. v. 25. jubet Paulus

monendos eſſe hæreticos, ſi forte Deus det illis

penitentiam ad cognoſcendam veritatem, & reſi-

Fiſcant a diaboli laqueis.

l
Wll,
ltne
ſ

RMene.

pet.
tctan.
ati,
1 I3.
Cell⸗
ſecnn.
Tult
cu
n eſſe

Kiſlia⸗
c. 2.
4 Pe.
Iine-
ntan.
Nrores
cato⸗
Oroh
COött
Enlten⸗
.
id evi.
quu
ince-
t po⸗
Pablas
Iet ihit
S,

DE PœNITENTIA. 33
Confirmantur dicta hactenus ex uſu perpetuo
Eecleſiæ, quæ peccatores quoslibet ad pœni-
tentiam admiſit. Tertullianus Montaniſta l. de
pudicitia, c. 9. in Zephyrinum Papam & Ca-
tholicos invehitur, quod meœchiam & fornica-
tionem pœnitentia donent. Ex can. 8. Conc. Ni-
cæni I. novimus lapſos in idololatriam, poſt
exactam pœnitentiam præſcriptam, venia do-
natos, & in Eccleſiæ communionem fuiſſe re-
ceptos. Hoſce, uti & alios graviſſimos pecca-
tores in Eccleſia primitiva poſt præœſcriptam
Pœnitentiam, veniam conſecutos fuiſſe teſtatur
Euſebius l. 5. Hiſtor. c. 2. & I. 6. c. 34. Acce-
dunt Concilia Milevitanum, Arauſicanum, &
Lateranenſe ſub Innocentio III. cap. 1. / poſt
Juſceptionem baptiſini contingat prolali in pecca-
Zum, per vetam pœnitentiam ſemper poteſt recupe-
Vart. Et Tridentinum ſefl. 6. cap. 14. & can. 29.
& ſeſſione 14. tofa: ut & ea quæ Gratianus in
decretis de Pœnitentia, & diſtinctione 50. in
hanc rem profert teſtimonia Patrum. Inter
quos S. Hilarius can. 18. in Mat. Meque fas eſt,
inquit, nos ex præſeripto legis, dandæ veniæ nu-
mero concludi, cum per Evan elii gratiam ſine mo-
do nolis a Deo fuerit indulta. S. Ambroſius 1. 2.
de pœnit. e. 4. ommlus converſis pollcetur veniam,
quia ſeriptum eſt: Ommis quicumque invocaveri
nomen Domini ſalvus erit. S. Hieronymus in
epiſt. ad Oceanum, de digamia: EFruſtra, inquit
mortuus eſt Cbriſtus, ſi aliquos vivißrare non po-
eſt &c. Et S. Auguſtinus id quod I. I. de lIer-
mone Domini, dixerat, ee peccatum, quod re-
. Imit-⸗

34 PDE PNITENTIA

mitti non poſſit, l. I. Retractat. C. 19. ita corri-
git: Addendum fuit ſi in hac tam ſeeleraa mentis
berverſitate finierit hanc vitam: quoniam de quo-
cumque peſſimo in hac vita conſtituto non ot uti-
que deſperandum, nec pro illo imprudenter oratur,
de quo non deſperatur.
Olj. I. Mat. 12. V. 31. ait Chriſtus: Omne
peccatum & blaſphemia remittetur hominilus, ſpi-
ritus autem blaſphemiæ non remiütetur d& quicum-
que dixerit verbumcontra fllium bominis, remittetur
ei: qui autem dixerit contra spiritum s. (qui autem
laſphemaverit in Siritum Sanctum Marec. 3. v. 28.)
mon remittetur ei, neque in hoc ſculo, neque in
Juturo. Ergo peccatum aliquod pœnitentia
expiari non poteſt. . Explic. Antec. Diſt.
Blaſphemia in Spiritum S. non remittetur, quia
abſolute per poœnitentiam expiari nequit N.
quia difficilior eſt pœnitudo de hoc peccato,
quam de cæteris C. Hic duplex quæſtio mo-
vetur. I. Quodnam ſit hoc peccatum blas-
phemiæ in Spiritum Sanctum? Præteritis au-
tem Patrum quorumdam & Scholaſticorum ex-
poſitionibus, probabilius cum S. Athanaſio in
libello de hac re ſcripto, & orat. 2. in Arianos:
Chryſoſtomo homil. 42. in Mat., Hilario, Hie-
ronymo, Anſelmo, Theophylacto, B la in
C. 12. Mat., Aliisque Patribus dicendum, pro-
babilius illos in Spiritum S. blasphemare, qui
Spiritu Sancto illuſtrante cognitam veritatem
manifeſtam improbant ex malitia, & ſigna ac
prodigia virtute Spiritus Sancti facta malo dæ-

moni tribuunt. Hunc loci illius ſenſum eſſe gan⸗
at

ewle
Aend

mN
UM
Meg
Prlſen

icon.
Nu unn
n ue.
ltl i.
inn,

8: Oe
.
Oliuuir.
Alyntur
i uren
3129)
lle in
Nitentia
. .
ia
t N.
1CatO,
Nmo-
Dlas⸗
is au⸗
um ex-
Aſio in
janos
,Hie.
a in
Pro.
, Qun
itatern
goln ae
lo dee

lecon-
ſ

–

DE PGNITENTIA. 35
ſtat ex occaſione qua Chriſtus id dixit, & ex
cauſali quam Marcus adjungit: Quoniam dice-
bant: Spiritum immundum Hager. Id nimirum
eſt Spiritui Sancto reſiſtere, ut aliis in locis Scri-
ptura loquitur: nam Spiritui S. tribuitur ope-
ratiol miraculorum, I. Cor. 12. v. 9. & ſqq., &
illuſtratio animorum ad cognoſcendam verita-
tem, Joan. 16. v. 13. At vero blasphemia in Fi-
ium hominis erat eorum, qui opera Chriſti,
quem merum hominem eſſe putabant, calu-
mniabantur, dicentes: Ecce homo vorax, & po-
vator vini, Matt. I1. v. 19. De horum numero
ſe fuiſſe ſeribit Paulus I. Timoth. I. v. 13. Prius
blaſplemus fui, Q berſecutor, & contumelioſus

Ned miſericordiam Dei conſecutus ſum, quia gno-

rans ſoct.
II. Quæſtio altera eſt, cur peccatum in Spi-
ritum 8. irremiſſibile dicatur? Ad quam opti-
me omnium reſpondent SS. Athanaſius, Hila-
rius, Hieronymus, Anſelmus in dictum locum
Matthæi, peccatum quidem iſtud vere Pœni-
tentibus remiſſum iri, tamen peccatores tales
ad pœnitentiam numquam perventuros: quod
jnſto Dei judicio deſerti, & in ſenſumn repro-
bum dati ſint. Quam ſententiam nonnihil at-
temperant SS. Chryſoſtomus in eumdem locum,
& Ambrolius I. 2. de pœnit. c. 4., ajuntque for-
taſſe nonnullos ex Judæis hiſce, quos Chriſtus
reprehendebat, Chriſti & Apoſtolorum præ-
dieatione converſos ad Pœnitentiam, & ſalutem
conſecutos fuiſſe., Igitur ſecundum horum do-
ctorum expofitionem, peccatum in Spiritum S.
C2 non

36 DE PœNITENTIA.

non remitti dicitur, quia ordinarie & ut pluri-
mum eſt incurabile, idque primo ex parte ſub-
jecti, nam talis peccator directe reſiſtit & re-
pudiat gratiam. Dei: quemadmodum morbus
illius dicitur incurabilis, qui medicamentum
unicum, quo curari poſſet, reſpueret. Deinde
ex parte actus, cum peccatum tale non ex igno-
rantia aut infirmitate, ſed ex mera malitia com-
miſſum excuſari nequaquam poſſit, nec miſe-
ricordiam mereri. Peccato tali plures hæretici
laborant, qui veritatem ex Scriptura & Patri-
bus ſibi perſpectam de induſtria oppugnant,
odio, invidia, aut commodis privatis inducti.
Aliam etiam ob cauſam S. Jo. Chryſoſtomus
blaſphemiam in Spiritum S. ait eiſe peccatum
irremiſſibile tam in hoc, quam in altero ſæcu-
lo: Deus enim quædam peccata diſſimulat in
hac vita, ut in altera plectat; quædam in hac
vita punit, ne puniat in altera: peceatum vero
in Spiritum S. in hoc & in futuro ſæculo pu-
nit. Sicut Judæis accidit, quos in hac vita
Hieroſolymorum excidio, atque innumeris aliis
malis afflixit, & poſtea damnatione æterna.
Inſt. I. S. Joannes epiſtola I. C. 5. V. 16. (cri-
bit: Eſt peccaium ad mortem: non pro illo dico ut
roget quis. Peccatum autem, pro quo remit-
tendo non licet rogare, non eſt objectum pœ-
nitentiæ.. Ergo aliquod peccatum non perti-
net ad pœnitentiam. HB. MW. Supp. Quod pro
eccato illo non liceat rogare. Hic iterum du-
Pirationi geminæ eſt occurrendum. I. Quale

hoc ſit peccatum ad mortem? Crimen autem
tale

lur
lub.
Xre.
hbus
no
Deinle
iono.
co.
miſe.
retici
atri-
munt,
ci
komus
tutn
ſec⸗
lat in
n hac
Ver
0 po
1C W
riselis
nn.
. ſei
No
rermit-
mn pee⸗

perti.

0 Pe
n
AWel
6

DE PœNITENTIA. 27

tale non eſt omne peccatum mortale, ut auctor
libri de vera & falſa pœnirentia, c. 4. putavit.
Nam peccatum quod ibidem dicitur, non ad
mortem, etiam vita privare dicitur: Qui ſeit fra-
trem ſuum peccare peceatum non ad mortem, petat,
& dabitur ei vita peccanti non ad mortem. Re-
Pugnat etiam huic expoſitioni conſuetudo Ec-
cleſiæ, quæ Pro peccatoribus frequenter pre-
ces fundit. Neque etiam peccatum ad mortem
eſt eorum, qui in peccatis ſuis usque ad mor-
tem perſeverarunt, ut SS. Auguſtino de correpr.
& gratia, C. 12., & Gregorio l. 6. Moral. c. 31.
videbatur; ante enim dixerat Apoſtolus: Qui
Nit, fratrem ſuum peccare peccatum non ad mor-
tem, petat &c. ergo poteſt tale peccatum ſeiri,
& diſcerni ab altero, adhuc vivente fratre: fi-
nalis autem impœnitentia, niſi poſt mortem,
cognoſci nequit. Hinc non dixit: quis ſeit
fratrem ſuum peccaſſe.
Peccatum ergo ad mortem eſt, quod ob
ſui enormitatem eſt quaſi immedicabile, ſaltem
per ordinariam Dei gratiam, quæ dari ſolet.
Uti etiam morbi & plagæ lethales dicuntur, quæ
ægrotanti mortem corporalem via ordinaria in-
ferunt, & quorum deſperata eſt curatio. Tale
pPeccatum eſſe quod in Spiritum S. committitur,
docet Auguſtinus l. I. de ſerm. Dom. in monte
c. 43., Et Chriſtus ipſe Phariſeæis in malitia ob-
ſtinatis prædicit Jo. 8. v. 24. Moriemini in pecca-
to veſtro.
II. Ut dubitationi alteri ſatisfiat, adverten-
dum eſt, S. Joannem non prohibere abſolute
C 3 orare

1

38 Dz P&NITENTIA.-]

orare pro hujusmodi peccatore, ſed per quam-
dam exaggerationem ad declarandum pericu-
lum talis peccatoris dixiſſe, Won dico, ut pro illo
oret quis. Ita S. Thomas in 2. d. 43. in fin. &
q. 28. de Veritate. a. 1I. ad 8. & q. 3. de malo,
a. 5. ad 3. Poſt S. Ambroſium Il. 2. de Pœnit. cap.
38. & 9., qui addit, non quemlibet de populo,
ſed virum apprime ſanctum eſſe aprum ad oran-
dum pro hujusmodi peccatore. Quod Heli

I. Reg. 2. V. 25. innuit, his verbis: & peccaverit

