liticus diſponere quoad dotem, arrham, do-
nationem ad nuptias, ſucceſſionem in hæredita-
te, alioſque Rbctus civiles; ergo etiam quo-
ad ipſum Contractum quatenus civilis eſt. II.
Poteſt Princeps decernere pœnas iis, qui
contra Leges ab ipfis latas contrahunt; ergo.
III. Poteſt prohibere militibus, ne ſinè ob-
tenta venia uxores ducant. IV. Hane pote-
ſtatem circa Matrimonium, ut Contractum
civilem in Principibus agnoſcit S. Thomas
in 4. Diſt. 34. 4. I. a. I. dd A4. Matrimonium,
in quantum eſt in oficium Naturæ, ſtatuitur
Jure NWaturæ; in guantum eſt in oficium com-
munitatis, ſtatuitur Jure Civili; in quantum
eſt Sacramentum, ſtatuitur ure Divino, c ideo
exæ qualibet dictarum Legum poteſt perſona efzci
ad Matrimonium illegitima.
B. ad I. C. Ant. N. Conſ. diſp. eft. quod
priora, dos, arrha, & fimilia ex ſe quid
merè

1174 DE MATRIMONIO.

merè ſæculare ſint, & omnino acceſſorium,
proinde diſpoſitio de his non eſt in rei ſa-
Eræ Præjudicium: unde etiam quotidie in-
tra Catholicam Eccleſiam coram ſæculari Ju-
dice illæ cauſæ aguntur: at Contractus ma-
trimonialis, nec quid merè ſæculare, nec ac-
ceſſorium eſt, ſed ipſum conſtituit Sacra-
mentum. Ad II. E. D. Ant. Si Leges illaæ
Principum, & pœnæ in transgreflores ſtaru-
tæ, ſint latæ ad promovendas, vel adjuvan-
das Leges Eccleſiaſticas, quæ vel prohibent,
vel irritant quædam Matrimonia C. Si ver-
ſentur circa Matrimonia Lege EKccleſiaſtica
approbata & valida. N. Ad II. W. Non
obſtante tali prohibitione, iplum Matrimo-
nium femper tamen erit validum. Deinde
Princeps his prohibet Matrimonium ad exi-
gentiam boni publici; proinde prohibitione
ſua urget præceptum naturale, quod prohibet
Privatis Matrimonium, ſi eſt in boni commu:
nis præjudicium. Ad I. d. D. eum Pplie!
In quantum eſt in offieium eommunitatis ſta-
tuitur à Jure Civili in ordine ad effectus civi-
les, dotis, ſucceſſionis, idoneitatis ad officia,
& ſimilium. Item ſi fiat cum ſubordinati-
one ad Eccleſiam. C. Secus N. Nam ta-
le Jus Civile alias ſe ſolo inſufficiens eſſe,
idem Doctor Angelicus apertè tradit in 4.
Diſt. 42. 4. 2. a. 2. ad 4, ubi: dicendum, quòd pro-
bibitio Legis Humanæ non ſufhceret ad impedi-
mientum Watrimonii, niſi interveniret BeeMi
. autho-

erte

Gach

Tarein
er V0
1,8.
N
s N.
Hure

ℳ
Gyne

R

Sept
Pert
voci
Do.
1i va
Gem
mi.
fanit
Uansl
xi
lorn
6 ho⸗
De

let
kit.
lr 1
lere

iske,
ene
hi
Es
ce
NM
no-
N
Atd⸗
Mlte
inck
nnnt
ninf
teftt
ſan
u
G
Ninl
Gi⸗
E
Nℳ

DE MATRIMONIO. 1175

authoritas, quæ idem etiam imerdicit. Dici

etiam poteſt, S. Thomam locutum eſſe de
Mattimonio, prout contrahi poteſt indifferen-
rer vel à gentili, vel ab infideli, vel à fide-
li, & ſie quolibet Jure dirimi poſſe, in gen-
nili quidem per Jus Naturæ; in infideli per
Jus Naturæ, & Civile, in fideli per Jus Na-
turæ & Eccleſiaſticum. 2=ðèð
ARTICULUS II.
An defatto in Germania, ahisque Provinciis
Septentrionalibus ligentur Heterodoxi impedimen-
tis Matrimoniz Jure ſolum Ecoleſiaſtico dirimen-
tibus, ut proinde invalida cenſeri debeaut eo-
ruſn WMatrimonia tali eum impedi-

mento contracta?
DRæſentem controverſiam, quæ ſanè mo-
menti maximi eſt, & uss in Provinciis
Septenfrionalibus frequentiſſimi, neminem
pPertractare auſum fuiſſe ante P. Leſſium &
Societate comperimus: quem poſtea ſecuti
DD. inter ſe admodum diſcordes, de ea mul-
ta varietate ſentiunt, & loquuntur. Et qui-
dem conjugia ejuſmodi valore omnino de-
ſtitui cum Leſſio, Buſenbaum & aliis latè de-
fendit P. Gobat Exper. Zr. 9. cg Append. 15.
tametſi ſententiam oppoſitam aſſerat in pra-
Xi rutam. Pro valore econtra conjugiorum
illorum ſtant Petrus Marchant. Henric. Mair,
& hoc teſte, Simon Felix Moralis Scientiæ
Doctor eximius. Favent etiam non obſcu-
12

1176 DE MATRIMONIO. Ure

r& Tanner Zum. 4. Diſp. 8. 4. 3. Laym. Lib. ini
5. 17. 10. p. 2. e. 4. aliique, dum valida eſſe Qeline
docent conjugia ab Hæreticis, abſente loci s ehr
Parocho Catholico, contracta. Apertè verô Won
connubiorum eorum valorem propugnant UWihel
Schmalzgr. Pichler, van Elpen, aliique RRt penhre,
Præ ſertim Canoniſtæ hodie communiàùs, ul el
maximè quoad impedimentum Clandeſtinei-:
tatis, quos refert Pichl. Zit. 1. de Matrim. odll
n. 98. Nos, donec Eccleſia quid aliud ſta- ſetode
tuat, interim ita cum poſterioris ſententiæz, Eyo
Patronis reſolvimus: .
Dico. Probabilius eſt, in Germania no- lü vel
ſtra aliiſque Provinciis Septentrionalibus d um/5
facto non ligari Heterodoxos impedimentis kin e
Matrimonii dirimentibus, Jure tantüm Ec- Wade
cleſiaſtico ſtatutis; proinde valida cenſenda ere le
eſſe eorum connubia tali cum impedimento IIi in
contracta. Dixi 1mò: defacto: i. e. nunc Müh
temporis, quo ipſis vel Præſcriptio & conz- lLer t
ſuetudo Legibus Ecclefiæ connubialibus con- Jod
traria, vel conniventia Eccleſiæ favet proba- cleſ
biliùs; aliàs enim Hæreticos quoſcunque Le. onilt
gibus quibuscunque Eccleſiæ, tam connubi- Hum
alibus, quàm aliis ligari per ſe, ante præœſeri- in er
ptionem, ac conſuetudinem contrariam „ aut on
conniventiam Eccleſiæ, certum ſupponimus; Ci
utpote qui per Baptiſmum ingreſſi Eccle- Inn
ſiam, hujus hoc ipſo eſſe ſubditi, & Juris. uinont
dictioni fubeſſe cæperunt. Can. y. D. 45. Di- uis
Xi 2dô: Derimentibus Jure tantum Eccleſaſti.

i
.
Nende

en

E
e
ſe
E
.
.
4
ons
.
A.
Pf

DE MATRIMONIO. 117

e; pariter enim certum eſt, Hærericos

uè, ac Catholicos Perpetuò ligatos teneri
impedimentis, quæ Naturalis, aut Divini
JNris elari ſunt, cùm contra utrumque nulla
unquam prœvalere poſſit conſuetudo; aſſue-
factio enim ad res malas, aut à Poteſtate ſu-
Periore, quàâm ſit humana, prohibitas, corru-
ptela eſt Poris quàm vera confuetudo.
—Proh. J. Non videtur credibile, quòd
Eccleſia velit urgere Leges ſuas contra He-
terodoxos quoad impedimemta Matrimoni?;
Ergo probabilius iis defacto non ligantur.
Prob. Ant. Non eſt credibile, quèòd Eccle-
ſia velit urgere Leges, quarum obſervan-
tiam ſperare non poteſt, cùm alioquin aper-
t& in deſtructionem tenderent, & Leges hoc
ipſo eſſent irrationabiles; aut quòd velit ur-

gere Leges, ſi ſit Prope certum moraliter,

nihil fructûùs, vel certè parum, econtra da-
mni ſpiritualis plurimum inde naſciturum 3
Lex enim communitati debet eſſe utilis,
quod vel maxime in ſuis Legibus intendir
Eecleſia: Suhſ. Atqui Eccleſia non poreſt
moraliter ſperare Legum iſtarum connubi-
alium obſervantiam inter Heterodoxos;
cùm exceptis forte doctioribus „ eas igno-
rent communiter; vel certè ſe iis non ad-
ſtringi autument; & Proinde, ſi urgeret,
plurimum inde damni naſceretur; cùm Ma-
trimonia eorum contracta cum impedimen-
t0 Juris Eccleſiaſtici eſſent meri fornicarii
Ecee Son⸗

1178 DE MATRIMONIO.-
concubitus, proles illegitimæ; nec pärùm „
averterentur eorum animi à Fide Catholica-
ſi proles ſuas haberi illegitimas & ſpurias iſa
cernerent: adde: dari ſic occaſionem luxu. e
rioſis deſerendi contracta matrimonia, novâ-
que ritu Catholico contrahendi, & hæc, ut ftaris
meritò notat P. Pichler ſine ullo fructu. Er- enie
go non videtur Eccleſia urgere defacto Le- Anan
es (uas contra Heterodoxos quoad dicta un
Impedimenta; ſed connivet permirtendo, ihcl
nec irritando eorum Matrimonia tali cum ama
impedimento contracta. L i!
Perol. II. Poteſt per conſuetudinem de Im
rogari Legibus Eccleſiæ connubialibus quoad
vim irritanndi Matrimonia, ſi habeat con- Uune
ditiones ad legitimam coniuetudinem requi- l
ſitas; & per conſuetudinem contrariam H.
retici jam derogârunt connubialibus Eccle- ſcemn
ſiæ Legibus, hæcque conſuetudo habet con- 0 d
ditiones omnes ad legitimam conſuetudinem Küpi
requiſitas; ergo ü
PBrob. Amt. I. P. Nam univerſaliter, ex 7.
c. fin. h. t. datur ea vis conſuetudini, ut per dn
eam abrogari poſſint Leges Eceleſiaſticeæ; ſi laumn
illa ſit rationi conſona, & legitimè præſeri- lte
pia; h. e. conditiones requiſitas habeat; ſed ͦ e
conſuetudo, de qua loquimur, poteſt eſſe nnari⸗
rationabilis, & habere conditiones requiſi- Ipre
tas; nam ex Regula generali communiter Gin
recepta à DD. eæxdem cauſæ, & circumſtan- en
tiæ, quæ rationabilem poſſunt facere Legent uilyiß
Eceleliaſticam, etiam poſſunt rationabilem N
facer

endn
E
,nn kn.
0e ⸗
len
fer .
Ghle.
NAie
enminnen
Nl

MMon
Noge
dh.
lelle
e.
We
Cvatin

9

Petle
lt
i
6 4

DzE MATRIMONIO. 1179
facere conſuetudinem; ergo, ſi per Leges
Eceleſiaſticas tolli, ac reſtringi poſſint impe-
dimenta Jure Nocleſiaſtico inducta aliquan-
do, ut videre eſt in impedimento conſangui-
nitatis & affiniratis, quod Jure antiquo ex-
tendebatur ad ſeptimum, nune ad quartum
duntaxat gradum c. non debet. 8. de Conſan-
uin. Item in impedimento publicæ hone-
ſiaris, quod ante Trid. ſe extend ebat ad gra⸗
dum quartum, & oriebatur etiam ex Spon-
ſalibus de futuro invalidis, nuné poſt Decre.
tum Trid. Se. 24. 6. 3. de KReform. Matrim.

ex validis tantùm oritur, & primo tantümm

gradu concluditur; non apparet, cur idem
non poſſit conſuetudo legitima. Wec ob-
Rat. c. Quod ſuper. y. de Conſ. quo reprobari;
videtur conſuetudo talis; nam intelligi

hoc debet, de conſuerudine non Præ-

ſeripta legitimè; ſic enim & de omni con-
ſuetudine contra Jus, Eccleſiaſticum dicitur
c. 7. hb. t. quòd non tam cossſuetudo,
udm corruptela ſit cenſenda, quæ Sacris e
Canonibus inimica; ſed hæc & ſimilia
dicta intelligenda eſſe de conſuetudine de-
bitis conditionibus deſtituta, non legitimè
Præſeripta, vel irrationabili, communis eſt
interpretatio, nec latet etiam Tyrones Juris;
id enim ſatis clarè exprimit c. in h. z. ubi:

iicer etiam longæve conſuetudinis non ſit vilis

authoritas, von tamen eſt uſque adeò valitura
vt vej Juri Poſitivo debeat Prajudieium generare-
Eeee z NB.

4180 DE MATMIMONIO.
NB. niſi fuerit rationalis & legitimè præſoripta. „onhi.
Unde Maj. nobiſcum admittunt AA. com- non
munius Sanch. Lib. 7. de Matrim. Diſp. 4. ab mn, N
eoque citt. plurimi; quibus addi poſſuat Gon- aus
zZal. Sylv. Pal. aliique RR. quin ab Adverſa- urimdn
riorum quibusdam admittitur; ut tota pro- am, ſ
pe controverſia quoad 2. p. ſit: ſed u
* Proh. 2. P. Nam I. habetur & frequen- di ddl
zia aétuum, & qiuturnitas temporis, àt per ſe precth
patet, cùm conſtet ab ipſo Religionis acatho- wanle,
licæ initio Legum Eccleſiæ connubialium eſt ¹4
plurium non uſum, ſive uſum illis contra- leg
rium apud Proteſtantes fuiſſe; inita ab iis invatun
fuiſſe conjugia paſſim. ſinè nullitatis exiſtima- mri n
tione, hodiéque ita celebrari. II. Nec deeſt enue
Legislatoris couſenſus, ſive Pontificis; Nam ffolfbe
Ym is univerialiter vim dedit conſuerudini c. gun d
fin. b. t. Cit. abrogandi Leges Eccleſiaſticas; ſerum
igitur ſi non conſtet de contraria voluntate hiorun
Legislatoris Pontificis, etiam vis illa conſue- dal
tudinis ſe ad noſtrum caſum extendet; Pro-= poſſt,
inde habebitur Legislatoris conſenſus ſaltem ſnda ſ-
legalis; atqui de voluntate contraria non (
conſtat; imò habetur conſenſus ejuſdem per- erec
ſonalis tacitus, cùm conjugia ejusmodi cele- iim n
brärunt ſciente Pontifice, nec tamen licèt Pmmue
poſſet, contradicente, ſed diſſimulante, ac niiniti
tacente. III. Nec deeſt rationabilitas; ut eaicns
enim vis Legum irritantium conjugia hujufſ jeniim
modi poſt continuatum tanto tempore nom ance)
nſum earum, vVel uſum iis contrarium eella⸗ Dä

2

DE MATRIMONIOOD IISY
ret, omnino expediens fuit; rum; quia ſpe-
rari non poteſt illarum Legum obſervantia;
tum, ut evitentur fornicationes & concubi-
natus; tum, quia Legum illarum ceſſatio
plurimùm confert ad tranquillitarem publi-
cam, faciliorem Proteſtantium reductionem
Qc. ut dictum Prob. I. ſicut igitur Provin-
er. cia aliquà Catholica jejunium ab Eccleſia
n Ppræceptum longiſſimo tempore non obſer-
ic vante, id ſervandi obligationem tolli, non
“ eſt à ratione alienum, ſed expediens,
un ne Leges, quarum obſervantia poſt con-
tinuatum tanto tempore non uſum ſpe-
rari non peteſt, incipiant eſſe noxiæ, damno
el ac ruinæ ſpirituali; ita in Provinciis Septen-
I rrionalibus continuato non uſu aliquarum Le-
it gum Eecleſiaſticarum Nuptias irritantium,
Als. Marum vim, ex iisque provenientem con-
GW jugiorum nullitatem ceſſare prorſus expedit,
Uub quòd Legum iſtarum obſervantia ſperari non
e poſhit, ac proinde moraliter impoſſibilis cen-
un ſenda ſit. =ÿGM
Confirm. Plures ex Adverſariis admittunt,
valere clandeſtina Proteſtantium Matrimonia,
e etiam nunc in Terris, in quibus aliquando
6Gpromulgara fuit Lex Tridentini illa Matrimo-
e nia irritantis, ſcilicet propter allatas à nobis
rationes, oppoſitam conſuetudinem, conni-
nk' ventiam Eccleſiæ &c. ergo idem meritèò di-
e ecitur de Matrimoniis contractis cum aliis im-
v pedimentis jure Eccleſiaſtico ſtatutis, ut pub-
Eeee 2 licæ

1182 DE MATRIMONIO.
licæ honeſtatis, conſanguinitatis &c. vel di-
cant Adverſarii, quare generalia illa Juris
principia præcisè & tantùm faveant Matri⸗
moniis Proteſtantium clandeſtinè contractis,
ita ut valida haberi debeant, non verèò con-
tractis cum impedimento alio Juris Eccleſia-
Olj. Omnes Heæretici hoc ipſo,
quèòd per Baptiſimnum ingreſſi ſint Eccleſiam,
hujus Jurisdictioni ſubſunt: & omnibus li-
gantur Legibus; ergo conjugia eorum con-
tra Legem irritantem Eccleſiæ inita, æquè
ſunt invalida, quàâm ſi ineantur à Catholicis.
B. D. Maj. Ligantur omnibus Eccleſiæ Le-
gibus, per ſe, ſcilicet, quibus per contra-
riam conſuetudinem non derogarunt, vel
uibus eos ligare ſemper Eccleſia intendit.
4. Ber accidens, quando eas contraria conſue-
madine ahrogârunt, vel quas Eccleſia in iis
non urget. M. Ant. & Conſ. quia Legibus
illis irritantibus derogarunt conſuetudine
contraria; nec eas in Hæreticis defacto urge⸗
Eccleſia: ſecus eſt de Catholicis.
Iſt. . Confſuetudini huic, quæ præ-
tenditur, deeſt conſenſus Pontificis; ergo
hæc contra Leges Kccleſiaſticas prævalere non
Poteſt. prob. Ant. quia non poteſt prudenter
præſümi de S. Pontifice, quêd illis tanquam
ſubditis rebellibus favere voluerit, eos velut
in præmium rebellionis eximendo à ſuis Le-
gibus. Couf. L. Hæretici poriàùs Pæn digni
. unt-»

, aon
S V.
mhbun
Eolars
ſs ree
ceroor.
.
nh. N
ien N⸗
ruN1
nivet,
itanco
tor pru
ſerwantl
a Pro
is,
4 C
Cpree
becier
tur er
Flrxet
favore
ſunt,
gibus
as il
os te
eter
indi
tammenn
conver
Geud

6
S 1

DEY MATEIMONIO. 1183
funt, quàm tali favore & exemptione ob po- .

ln teſtatis Eêcleſiaſticxæ, & Legum hujus con-
temptum & violationem. Cbuf. II. Princeps
ni, ſæcularis non præſumitur eximere a Legibus
Ieir., ſuis rebelles ſubditos; ergo nec Eccleſia He-
il, terodoxos pertinace. .“
“ W. MW. Ant. conſtat ex ſupradictis. Ad
b, prob. M. Ant. Nec ideo, dici poteſt S. Pon-
ein tifex velut præmiari rebellionem Hæretico-
Gi rum; ſed juſtis de cauſis ſupra recenſitis con-
ume nivet, ac diſſimulat permittendo, & non ir-
ine ritando ralia Marrimonia, tanquam Legisla-
i tor prudens, ne Legibus ſuis, quarum ob-
el. ſervantiam hic & nunc ſperare non poteſt,
un. quæ proinde cenſenda eſt moraliter impoſſi-
bilis, damnum inferat ſine ullo ſperato fructu.
Grn. Ad Conf. I. H. D. Potiùs pæna digni ſunt,
,, ſi præcisè ſpectetur illorum pervicacia, & in-
obedientia in Chriſti Vicarium. C. Si ſpecten-
ui tur circumſtantiæ aliæx. N. Nam 1m0. Licèt
m Flæretici ex ſe potiùs pænam mereantur quàm
favorem hunc, commiſeratione tamen digni
6 ſunt, quèd magnam partem ignorent ſe Le-
gibus Eccleſiæ ſubjectos eſſe, plerique verò
cuh has ipfſas irritantes Leges neſciant, Ppropter
emu quos toti communitati indujgeri aliquid pru-
denter poteſt. 24d. Licèt Hæretici formales
indigni ſint iſta Eccleſiæ indulgentia; hanc
tamen poſcunt & merentur ſpes promptioris
converſionis, tranquillitas publica;, evitatio
“ concubinatuum & incæſtuum certò ſecutu-
4 Eeee 4 rorum,

1184 DE MATRIMONIO.
rorum, cum Legum iſtarum obſervantia ſpe-
rari non poſſit &.. Ad Conf. Il. M. 1m.
Etiam prudentis Principis eſt indulgeie quid
immorigeris ſubditis, ſi inde ſpes ſit majo-
ris boni, eos faciliùs reducendi; ſi inde ma-
la alia evitentur. 24d . e. Princeps ſæcu-
laris potiùs vindicare injurias, quàm pro-
deſſe rebellibus intendit: at piæ Matris Ec-

cleſiæ genius eſt, etiam in contumaces filios

materna viſcera extendere; eorum procura-
re bonum, non habita ratione injuriarum;
unde prudenter creditur non urgere Leges,
quæ in damnum eorum tenderent ſine 1pe
ullius fructůs.
.—Iuſt. II. Ut conſuetudo Legi alicui
deroget, debet tam ipſa, quàm mores uten-
Iium contrarii eſſe rationabiles, ſed tales non
ſunt, quibus ſcienter contravenitur Legibus
Eeccleſiaſticis. Conf. Hæc conſuetudo eſt
malitiosè infroducta ab Heterodoxis in con-
temptum poteſtatis Pontificiæ; ergo eſt Ju-
ri Naturali & Divino contraris, quo jube-

mur parere Authoritati legitimæ; ergo irra-

tionabilis. . M. Rationabilitatem conſuetu-
dinis deſumi neceſſariò debere ex actibus

contrariis, quibus inducitur, cùm hi etiam
Poſſint eſſe peccaminoſi; ſed circumſtantiæ

aliæ conſuetudinem poſſunt facere rationabi-
lem, ùt conducentia ad bonum publicum &c.
Quæ verò rationabilem faciant hanc, de qua
loquimur conſuetudinem, dictum eſt ſupra.

(DV—
. No
et dun
mban
(ootlart
Wl
lll
col
1000
&N
Inleri
ſeopo
ſetit
eatn
oſet
M,
Itert
gai
tur.
fun
Dii
,
mvit
lunli
ſjlu⸗
nnn
Eecli

e 4

in
k
Gaon.
l
en
nim
elt
17
le⸗

l
Cnn.
NNa
lennd.
0ites
d
en
NeH

e 1

EN

N,. .

H
vion
“

4

7

DE MATRIMONIO. 1185

Ad Conf. N. D. I. Conſ. Eſt Juri Naturali

& Divino immediatè contraria. N. mediatè.

C. Sic omnis volatio Legum Humanarum,
per quam læditur ſemper obedientia legiti-
mæ authoritati debita jure Naturali & Divi-
no præcepta, eſt mediatè utrique huic Juri
contraria; hæœæc tamen mediata violatio Juris
Naturalis & Divini non facit irrationabilem
conſuetudinem Legi Humanæ immediatè

contrariam; alioquin nulla Lex humana ab-

„

& M. 2. Conſ.
Olj. Il. S. Congregatio Cardd. Trid.
Interpp. reſcripſit anno 1605. 19. Jan. Epi-
ſeopo Tricarienſi apud Belgas Legato: Hæ-
reticos quoque ubi Decçretum Tridentini Ot pu-
blicatum, teneri talein formam ol'ſervare, & pro-
pterea ipſorum etiam Matrimonia abſque forma
Concilii, quamvis coram Miniſtro: baretico, vel
Magiſtratu loci contratta,; nulla & irrita eſſe.
Item, teſte P. Reiffenſtuhl, ead. S. Congre-
gatio anno 1676. 2. Maji. ſic declaraſſe dici-=
tur: Catholicus oum bæretica Matrimonium co-
ram Magiſtratu ſæculari in loco, ubi Concilium
Tvid. eſt receptum, & parochus commode haberi
& adiri poterat, contraxit, & poſtea conſum-
mavit, §. Congregatio Eminentiſ-. §. R. E. Car-
dinalium Concili? Tvid. Interpretum, ſecundum
ea, quæ proponuntur, cenſait, diétum Matrimo-
nium fuiſſe nullum. Unde ſic arguirur: Hic
declarantur nulla eſſe Matrimonia Hæreti-
Esee „ co-⸗

rogari poſſet conſuetudine contraria. Unde

7

1186 DE MATRIMONIO.
corum contra formam à Trid. præſcriptam,
ſive clandeſtinè contracta; atqui nulla eſt ra-
tio, cur potius irrita ſint Hæreticorum con-
Jugia contra Decretum Trid. contracta, quàm
cum aliis impedimentis Juris Eccleſiaſtici;
ergo. Conf. Benediétus XIV. valida declara-

vit Matrimonia Proteſtantium contra for-
mam Trid. idem indulſit Catholicis in Pro-

vinciis Belgii confœderatis, ſive Reip. Hol-

landiæ; etiam in civitatibus, in quibus Reſp.
Holland. præſidium habet militare, vulgo

Barriere, ac ſi extra ea loca degant in caſtris
ſub ſtipendiis dictæ Reip. ur validè contra-
hant, non obſervatâ eâ formâ à Trid. ſtatu-
t; afqui exceptio firmat Regulam in oppo-
ſitum. Ergo
N. Imdô. Dictas declarationes non eſſe
Authenticas, ut vim Legis habeant, cum
emanarint, nullo Pontifice id ſpecialiter ap-
Pprobante, quòd tamen inter alia, ut ſint Au-
thenticzæ, & jus facere poſſint, ex Conſtit.
Sixti V. & Gregori XIV. requiritur. k..
20d. Etſi etiam exhiberentur in forma Au-
thentica, plus non evincitur, quàm reneri
etiam Heterodoxos Decreto Trid. in Pro-
vinciis, in quibus illud promulgatum fuit;
non verèò probatur, quòd adempta ſit con-
ſuetudini legitimè præſcriptæ vis derogandi

Eccleſiaſticis Legibus; qualis conſuetudo eti-

am ail declaratione illas introduci potuit,
ur

gacto nequidem in iis locis, pro quibus

ema-

anar
Decar
e al
Prox!
dr d
005
Nuuc
ed
lieo⸗
ert
l
Dee
jam
logu
Addl
hu
eia

44

DE MATRI MONIO. 1187
en, emanarunt, nec Trid. Decretum, nec citt.
I, Declarationes robur habeant. W. 3i5 in ſpe-
., cie ad primain. Ea modò nequidem Beſgii
en Provincias Proteſtantium ſtringit, tum, quia,
e àt dictum, per uſum contrarium per tot an-
G nos uſque nunc abrogata fuit: tum, quia
mn, nunc aliæ longè ſunt circumſtantiæ; cùm
Gm., enim hec declaratio emanaret, Regi Catho-
Nh. lico Hiſpaniarum adhuc ſubjectæ erant, nec
eE permitrebatur Novatoribus liberum ſuæ ſe-
NN Cciæ exercitium, ac proinde merito Trid.
Nd Decreti obſervantia ſperari poterat; ſed hæc
am jam per tot annos ceſſant. Ad 2dam. Hæc
N loquitur de Catholico, qui contraxit cum
Acatholica, & quidem in loco, ubi commo-
de haberi & adiri poterat Parochus; quo caſu
Ac etiam plures noſtræ alias addicti ſententiæ
cr AA. ut valeat Matrimonium, Parochi Ca-
lrt tholici præſentiam requirunt. Deinde, ut

hrh ait Pichl. forſitan data fuit pro loco, qui ſub-
a6 elſt Principi Catholieo, urgenti obſervantiam
m. Dexcreti Trid. Unde argumentum ex Cixt.
Cne Declarationibus defacto non ſteingir, prœæter
u rationes dafas, ob conſuetudinem etiam his

obbpoſitam. Ad Conf. N. hic exceptionem
r fieri à Benedicto XIV. ſed quværentibus Epi-
ſcopis de valore talis Matrimonii, reſpondit
ſimpliciter, valere illud; quod reſponſum
proinde exceptio à Regula dici non poteſt.
Olj. III. Sequentia. I. Silentium S. Pon-
tificis ad illa Proteſtantium Matrimonia eſt
tan-

1188 DE MATIMONI0e.
tantùm mera tolerantia & diſſimulatio, cùm
impediri non poſſint; ergo illa non appro-
bat tacité. II. Si, ex allatis rationibus, Hæ-
retici defacto non ligentur Legibus connu-
bialibus Eccleſiæ; ergo nullis omnino ejus
Legibus tenebuntur, & exempti erunt ab
omni obedientia præſtanda Eccleſiæ, quia
huic conſtanter contraveniunt. III. Sic Hæ-
retici eſſent melioris conditionis, quàm Ca-
tholici; haberéntque ex delicto ſuo commo-
dum, quod prudenter nequit velle Eccleſia.
IV. Hoc modo valida fieri poſſent Matri-
monia, quæ ineuntur à Sacerdotibus & Re-
ligioſis apoſtatis; quia votum ſolenne eſt im-

pedimentum dirimens Jure tantùm Eccleſia-

ſtico.
. Ad I. M. Aſert. Quando enim res
Goncernit Provincias integras, nec repugnat
Juri Naturali, aut Divino, nec ſolet, nec
oteſt ab Eccleſia præcisè tolerari, ſed rata
haberi debet, ne ex negato conſenſu aliàs
graviſſima ſequantur mala ſine ullius fructus
ſpe; hæc verò certò poſt ſe trahet Lex,
quam, cùm obſervantia ejus ſperari non poſ-
ſit, nihilominus Legislator urgere vellet.
Ad II. N. M. illat. Sicut enim non ſe-
quitur: poteſt Provincia aliqua Catholica
per continuatum non uſum longo tempore,
ſive uſum contrarium derogare quibusdam
Legibus Eccleſiæ; ergo poterit ſic derogare
omnibus Legibus Eccleſiaſticis, & obedien-

e de
girus
Ous
niam
teatu
ſalie
1l
“
us
cun
er
li
pe
1
cl.
Mbil
ſ
160.
dica
a
lior
libu
den
Tent
m
llic
e
n
nol
od

li
ſtut.
en.

ono D
ed

le
.
Glnl
CNN
al.
1 M
6ℳ
eli.
lli.

N
gint
ee
4
ſend
el

7

DE MATRIMONIO. 1189
tiæ debitæ; ita nec tenet illatio prior. Ni-
mirum ratio eſt; quia derogari poſſe Legi-

bus Eccleſiaſticis per conſuetudinem contra-

riam, ſi conditiones requiſitas habeat, fa-
tentur omnes, & polſitivè Jus ipſum Eccle-
ſiaſticum aſſerit c. n. de Conſuet. cit. at dero-
gari poſſe ſimiliter Legibus omnibus, ipsique
obedientiæ debitæ, negant omnes: negat
Jus, tali præſcriptioni poſitivè reſiſtens. c.
cùm non liceat. 12. de Præſer. item 16. Nec
permittit ratio, ullius conſuerudinis, vel præ-
ſeriptionis vi ſubditos ab obedientia eximi,
ne ſublatis penitus Legibus, omnis diſcipli-
na evaneſcat, & Reſp. ſubvertatur; unde

conſuetudo talis nunquam poreſt fieri ratio-

nabilis. Accedit, quèòd Eccleſia ab ipſo Chri-
ſto hanc poteſtatem in eos acceperit. Math.
16. 18. adeôque hæc nec ab ipſa Eccleſia ab-

dicari poſſit.

Ad III. M. D. Eſſent melioris conditionis
abſolutè & per ſe. N. non enim abſolut me-
lioris conditionis dicitur, qui honeſtis & uti-
libus ſe Legibus ſubtrahit. Eſſent per acci-
dens; & ſic per accidens ex delicto habe-
rent commodum. C. Hoc verò ſæpius, eti-
am in Catholicis evenit, ut per accidens ex
delicto conmmodum ſentiant, dum malitio-
88 Legem non recipiunt, vel per conſuetu-
dinem contrariam, actibus etiam peccami-
noſis, dum conſuetudo eſt in Reri, abrogant.
Unde nec dici poteſt, Pomtificem hoc Enl

1

L
9

119090 D-z MATERIMONIO.
plus favere Novatoribus quàm Catholicis,
Permittendo priorum Matrimonia contra
Leges connubiales Eccleſiæ, & non irritan-
do; hoc enim non ex favore in illos facit

Pontifex, ſed ad evitanda graviora mala. Sic

Provincià aliquà Catholicà per conſuetudi-
nem contrariam abrogante Legem Eccleſia-

ſticam, S. Pontifex non ideo huic plus fave-

re dicirur, quàm aliis Provinciis.
d II. g. Non eſt paritas ; quia
his Matrimoniis ſemper ſe poſitivè opponit
Eccleſia: ſeparat, ſi ad gremium Eccleſiæ

redeant, eos ab uxorum commercio; hiſ-
que, ſi redire, vel tranſire ipiæ ad Eccleſi-

am Catholicam velin, nova permittit con-
jugia. Deinde non poteſt præſumi, conſen-
tire Eccleſiam in Matrimonium ſacrilegè
contrahendum; præciſa enim omni Lege
Eccleſiaſticâ, adhuc eſt Jjure Naturali & Di-
vino ſaltem illicitum cum voto tali inire Ma-
trimonium.

. ARTICU LUS III.
QLuot & quæ ſint impedimenta impediehtia
Matrimoniss ðèð

E impedimentis Matrimonii alia eſſe im-

Pedientia, h. e. quæ prohibent tantum
Matrimonium contrahendum, quin tamen
contractum propterea invalident; alia eſſe
dirimentia, h. e. quæ Matrimonium & Prohi-
bent, & invalidant, jam ſupra innuimus ini-
110

—

i 1o

ſen
noe

ſuot
Verſie

i, 1

ſln 0
NWenn
hon
. 10.
dienn
octay
inchut
ſanpol
Trahere

ſoleon

rum!
Eeds
tumme
ataue
ne 1
Ceceli
monit
1

(pr.

4

ls
ee
Chjern

,

0 nn.
8
lante
rla:
etde.

, l
Kchden
Loce
enco; .
Lacs

e

Colen.
lee
lH
uN
Unnrh

H
elede

1e
anmn

1N

Mande

daGO

DE MATRIMONIOD 1191
tio hujuſce capitis. De utriſque nunc in
ſpecie breviter agendum; ac primò quidem
hoc Art. de prioribus.
Dico. De Jure novo quatuor tantùm

ſunt impedimenta impedientia, hoc expreſſa

verſiculo: Sacratum tempus, V'etitum, ponſa-
lia, Votum. Quorum hæc eſt expoſitio.
I. Sacratum tempus, quod etiam ſeria-
tum dicitur: videlicet illud, quo celebrare

Sblennes nuptis prohibuit Eccleſia. Fluit

hoc tempus juxta Decretum Trid. Seſ. 24
c. 10. de Kef. Matrim. ab Adventu uique in

diem Epiphaniæ, & à die cinerum, uſque ad

octavam Paſchatis, ſive Dominicam in albis
incluſivè. Dixi: Solennes: non enim pro his
temporibus Eccleſia abſolutè prohibet con-
trahere Matrimonium; ſed duntaxat cum
ſolennitatibus; quales ſunt, ſolennis Nuptia-
rum Benedictio, publica ac ſtrepitoſa ſponſæ
deductio &c. Ut liquet tum ex textu Trid.
tum ex declaratione Cardd. Concilii Interpp.
atque ex Rituali Romano. De conſuetudi-
ne tamen, ac Lege particulari variarum Di-
œceſium, nec ſimpliciter licet inire Matri-
monium cirra Epiſcopi licentiam.
II. Eztitum Eccleſiæ, ſive interdictum:
eſt prohibitio facta à Superiore nupturien-
tibus ad certum tempus ex cauſa juſta, ùr,
donec inquiratur, an impedimentum, quod
objiicitur, exiſtat; vel aliis de cauſis.

1192 DE MATRIMONIO. .
III. Sonſalia, ſcilicet valida de futuro,
contracta jam eum parte una, & nondum ni
legitimè diſſioluta; illa enim obſtant, quo Me
minùs licitè contraharur Matrimonium cum i
alia; idque ſub mortali ob gravitatem ma- ſet
teriæ; Juſtitiæ enim ſemper repugnat, rem del
promiſlam uni, & ab hoc acceptatam, eo
invito alteri tradere.
IV. Votum videlicet ſimplex, caſtitatis, M
non nubendi, ſuſcipiendi Ordinis ſacri, in ne⸗
grediendæ Religionis c. 4. 5. 6. Qui Clerici, in
Vel voventes. c. unico de Voto in 6. Vota ta-
men, quæ in Socierate Eſu ſimplicia dicun. ii
tur, ex Bula Gregorii XIII. Aſcendente Do- 31
mino id ſpeciale habent, ut MatrimoniDum I.
non impediant tantùm, ſed etiam dirimant. 0
Dixi in Concl. de Jure novo. De jure .

epnim antiquo, ſive olim erant numero 12.

his vulgaribus verſiculis contenar: i
Ecoleſiæ vetüum, nec non tempus feriatum,
Atque Catechiſmus, Sonſalia, jungito votumn; e
Inceſtus, Rabtus, ſponſatæ mort mulieris, in
Suſceptus propriæ ſobolis, mors Presbyteralis; 8
Vel ſi pœniteat Wbmriner, aut monialem cerx
Accipiat; probibent hæc conjugium ſociandum. 5

Ex his, præſuppoſita quatuor priorum in on
Concl. notitia, cætera hic paucis, quòd in (
uſu non ampliùs ſint, delibamus. I. Cate
chiſmus, dicebatur inſtructio illa, vel Profeſ-· e
ſio fidei facta ſuper baptizando, & nomine n
baptizandi in exorciſmis, aliiſque interroga- a
. tioni⸗ iu⸗

DE MATRIMONIO. 1193
tionibus ante Baptiſmum adhiberi ſolitis;
hæc inter baptizantem, & baptizatum, &
reſpondentem, tametſi hic parrinus non eſ-
ſet, cognationem ſpiritualem induxit. Un-
de breviter ab aliis Catechiſmus deſcribitur,
ſuſceptio catechumeni non in baptiſmate ip-
ſo, ſed ejus cæremoniis. II. Inceſtus, com-
miſſus vel à marito cum uxoris conſangui-
nea, vel à ſponſo cum conſanguinea ſponſæ
in primo gradu, ac viciffſim; his enim, mor-

tua comparte, prohibitum erat, quodcunque

aliud contrahere Matrimonium C. 20. Cauſ.
32. 4. 7. 6. 1. c§ 2. de eo, qui cognovit.
III. Kaptus: qui ſponſafn alienam rapuiſſet,

ab omni prohlbebatur conjugio C. 34. Cauſ-

27. 4. 2. quòd alienum conjugium impedire
non eſſet veritus. IV. Sponſatæ mors mulie-
ris, h. e. uxoricidium ex ira, odio &c. C. 8-
Cauſ. 33. 4. 2. ſimiliter mors presbyteralis ich
eſt Presbyteri occiſio c. 2. de Bœnit. & Remiſſ.-
impediebat à Matrimonio in perpetuum. V.
Suſceptus proptiæ ſobolis, ſive propriæ prolis
ex Baptismo levatio, ſine neceſſitate, maliti-
Osè facta, videlicet animo, privandi ea rati-
one partem alteram debito conjugali C. 5.
Cauſ. 30. 4. I. VI. & pæniteat, h. e. ſi por=
nitentiæ ſolenni, ſive publicæ eſſet ſubjectus,
ea durante, à quovis impediebatur Matri-
monio C. 6. Cauſ. 33. 4. 2. VII. Si monialem
accipiqt: Matrimonium cum moniali atten-

tatum impediebat à Matrimonio omni in pere

etuum. C. 3. Cauſ. 27. 4. I.
. Eil EPErz

1194 DE MATRIMONIO.
Ex quibus impedimentum Catecbiſmi agg i
noviſſimè abrogavit Synodus Tridentina en H
24. 6. 2. de Keform. Matrim. Reliqua vero 1n i.
Conſuetudine contraria ſublata ſun. ,f.

1olirert
QLuy ſint impedimenta dirimentia Matri. ul ſi
monii? (bſelt

O0 o. Hæc pariter de Jure antiguo fuerunt Qlltt
E t12. quibus Tridentina Synodus duo ad. Quli
didit, Clandeſtinitatis ac Kaptis, ut Jure novo Ohrind
&& moderno ſint numero 14. imò 15. ſi æta- ts
tem impuberum quis ſumere voluerit pro Eenlu
impedimento ſpeciali. Singula his verſibus ßl
exprimuntr e daeu
HError, Conditio, Eotum, Cognatio, Crimen, PG
Gda Ae ta, Zr, Ord Tigerer . “
ez,,;,, . e. id,
DW ſis afinit, ſi fortè coire nequilis, Fé
SSi Parochi & duplitir defa prieſentia teſtir, r
2. Eer S, rapta, locb nec reddita tut len
Iac ſocianda vetant a retra.
dang eectr, ecaneit Rca vece a
I. Exrror, ſeilicet Perſoxæ, cum quis ju⸗ cont
dicat perſonam, quâcum Matrimonium con. ſ
trahit, eſſe aliam, quàm ſit parte rei, v. g. cntri
eſſe Rachelem, cùm ſit Lia, dirimir Marrl- In
monium Jure Naturæ; quia tollit conſen- nil
ſum Jare Naturali requiſitum ad eſſenti- in
am Matrimonii; conſenſus verò Jure hoc re.

Cnlee DIE MATRIMONIOO, 1195
Geninee quiſitus in perſonam determinatam tendit,
ne duam quis concepit animo c. 26. h. ?. Cauf.-
inm 29. 7. I. §. Error verd. Sed hunc conſenſum
tollit error circa Perſonam; contrahens enim
P. non vult conſentire in Perſonam quamcun-
que præſentem, ſed in eam, quam determi-
Mm. natè ſibi repræſentat in animo; cùm heæc ſit
objectum primum & fſubſtantiale volentis
nnfenne. contrahere Matrimonium. Error verò circz
ecog. dualitatem perſunæ; fortunas, nobilitatem, pul-
nm Chrirudinem &c. vim dirimendi non haber;
ler nd non obſtante tali errore habetur con-
m ſenſus abſolutus in perſonam præſentem.
an Excipitur tamen I. niſi contrahens etiam
qualitatem adducerer in conditionem, h. e.
illi alligaret ſuum conſenſum; actus enim

nlimn, ſub conditione de præſenti celebratus, con-
nn, ditione non ſubſiſtente, non ſubſiſtit L. 37.
VYV. de Reb. cred, II. Niſi qualitas redundet in
, perſonam, quia tunc error circa perſonam
“ cenſetur. Error verò qualitatis tunc in per-
h

ſonam redundat, ſi qualitas ſit individualis
m gqeterminatio ipſius perſonæ; ut ſi velles
tcontradhere cum primogenita, & tibi ſiſtere-
n gi tur ſecundò genita; ſi autem eam, quacum
m contrahis, tantùm putas eſſe primogenitam
H S& tua intentio non feratur in illam, quate-
Ad. nus eſt primogenita, nondum erit error in
Adnun II. Conditio: Eſt ſtatus ſervilis ſtricte
Poen ſumptus, quo ſcilicet homo ita eſt ſub do=⸗
⸗ ð minig

. — ⸗
1196 DE MATRIMONIO.

minio alterius, ut hujus mancipium ſit. UIjG 8,de
6

hoc impedimentum dirimat, requiruntur

duo: I. Ut tantùm una pars conditionis

ſervilis ſit. 2. Ut pars libera id ignoret. c.

2. && 6. n. . t. Unde impedimentum erit con-
ditio, ſi homo liber, ſive ingenuus contra-

hat Matrimonium cum perſona ſervili igno-
ranter. Ortum ſuum habet hoc impedi-
mentum ex ſolo Jure Eccleſieſtico, ut habet
communis cum Sanch. contra paucos. Et
