SacrTa-

6986 DE SACRAMENRO OKDINIS.

Sacramentum erit, eoquèòd facultatem im-
pertiat ad obeundum melius ea munia, quæ
abſolutè exerceri Gne illa poſſent.
QERES, gquid de Dioconiſſis ſentiendum?
Cùm Diaconiſſarum frequens apud ve-
teres occurrat mentio, in libris etiam Pon-
tificalibus illarum ordinationis & conſecrationit
ritus comprehendatur; de iis hic neceſlariò N
eſt agendum, ne fortè Sacramento Ordinis
initiatæ credantur. Unde ad quæſtionem
Reſp. I. Diaconiſſarum nomine hic intel-
ligimus, non uxores Diaconorum, quemad-
modum in Conc. Turonenſi II. can. 12. &
13. legimus Epiſcopas, Preshyteras & Subdia-
coniſſas, Epiſcoporum, Presbyterorum & =
Subdiaconorum conjuges, ied pudicas quas- um
dam honeſtâsque mulieres, ad Eccleſiæ mi- Ihihn
niſterium deputatas: quæ quidem tam ex vi- Dſeter
duis, quàm virginibus deligebantur, dt li- men
quet ex Conſtir. Apoſt. L. 6. C. 17. ubi legitur: Aſſte
eligatur Diaconiſſa virgo pudica; ſin autem non liuin
fuerit virgo, ſit ſaltem vidua, quæ uni nupſerit, umnint
& fidelis atque honorata. Et S. Epiphanius cap. Mh!
ult. Panarii de iiſdem ait: UMæ quidem univiræ inimn
&& continemes eſſe debent, vel poſt unas nuptias ult
viduxæ, vel perpetuæ virgines. Alnn,

. II. Diaconiſſarum inſtitutionem an- Knde

tiquiſſimam eſſe conſtat 10. ex Apoſtolo ad
Rom. c. 16. ita ſcribente: commendo autem vo- Biinn
bis Phaæben ſororem noſtram, quæ eſt in miniſterio Njnn
Eccleſiæ, quæ eſt in Cenebris; ubi in Græco le- ibah
gitur, iaαoοαν ?πτυααας diaconam ed⸗ N
2 ⸗ i&:

16

en in.

1, le

Glene

5

DESAcCRAMENTO ORDINIS. 697
ſiæ: ideôque apud Græcos in oratione ſecun-
da, que fit ad ordinandam Diaconam, rogatur
Deus, ut ei, quæ in Diaconarn conſecra-
tur, largiatur Spiritum ſanctum, at largitus

Ie. eſt Phaæb'v. Liquet 2. ex aliis momentis Eccle-

nmn.
☚1
Celech
Oent
nen
nrel
emnd.
12. G&
Me.
n 6
n
e mi.
Vi.
t l.
G:
fen N
ee

ſiaſticis. Nam ut omittam conſtirtutiones
Apoſt. modò commemoratas, meminit Dia-
coniſſarum S. Ignatius in Epiſt. ad Smyr-
næos, & ad Antiochenos; Tertullianus L.ꝑ I. ad
uxorem cap. 27. & de velandis virginibus c. 9.
Mentio itidem illarum fit can. 19. Conc. Nicæni,
Can. 15. Chalcedonenfis, Can. I1. Laodiceni.
H. III. Diaconiſſiæ ritu aliquo iacro
fuêre initiatæz. Nam in Conſtit. Apoſt. c. 20.
legitur: Oe Diaconiſſa verè ego Bartholomaus
conſtituo, ut manus ei, Epiſeope, imponas, præ-
ſentibus Preibyteris & Diaconis ac Dioconiſſis, 9

dices: Deus æterne. . . qui Mariam, Deboram,
Annam &* Oldam SWiritu ſantto impleviſti, ipſe

nunc reſpice hanc ancillam elettam ad miniſterium

(zi dianoviav) mundam efhce ab omni inqui-

mamento carnis, ut opus ſili impoſitum dignè per-

iuc, lciat &c. Tertullianus I. c. quontum, inquit,

Niſe
hin
n W⸗
0.
gemnd⸗
inſ⸗
c

idei detrabant, quantum obſtrepant ſanctitati nu-
Ptiæ ſecundzæ, diſceiplina Eccleſiæ & Apoſtyli præ-
ſeriptio declarat, cum digamos non ſinit præſidere,
càùm viduam adlegi in ordinationem niſi univiram
non concedit. Et in fine adhortationis ad caſti-
tatem de iiſdem viduis verba faciens eodem
ordinandi verbo utitur: Quantæ igitur, & quæ
in Eoœlefus“ ordinari in Eccleſia ſolent, quæ Deo

nvubere maluerunt. Goarius verò in Eucholo-

8¹⁰

—

6S8 DE SACRAMENTO ORDINIS.
gio Græcorum, & Arcudius L. 6. c. 10. ritum
referunt, quo apud Græcos Diaconiſſæ ordi-
nari conſueverunt, illumque ferme eundem
eſſe, quo initiantur Diaconi, manifeſtè ap-
Paret. .
W. IV. Heæc tamen Diaconiſſarum or-
dinatio non fuit initiatio aliqua ſacramentalis.
IIlla namque manüs impoſitio, & alia, quæ
Præſtabantur, ad meram ceremoniam perti-
nebant: nuſquam enim Diaconiflis facultas ad

Altaris miniſterium collata fuir. Unde Epi-

Phanius hær. 79. inquit: quanquam Diaconiſ-
Jarum in Eccleſta ordo ſit; non tamen ad Sacerdi=
tii functionem, aut ullam hujuſinot adininiftra-

tionem inſtitutus eſt. Rationem addit deprom-

ptam ex Ep. I. ad Cor. 14. ubi prohibentur
mul eres in Eccleſia loqui; unde infert illas
ad ſubeunda Eccleſiaſtica munia prorſus eſſe
ineptas. Illarum itaque ordinatio ad evitanda

ſcandala ſervandamque fidelium exiſtimatio-

nem inſtituta fuit. Electæ ſcilicet Diaconiſſæ
fuêre primaùm teſte Epiphanio loc. cit. ut mu-
liehris ſexus honeſtati conſulatur, ſive ut baptiſmi
tempore adſit. .. ſEve cium nudondum eſt corpus
mulieris, ne virorum, qui ſacris operantur, aſpe-
Gtui ſit expoſita. Deinde cùm negotium aliquod
urgeret, nec adire fæminas Epiſcopis con-
ruum videretur, Diaconiſſæ eorum ad illas
mandata deferebant, id quod Conſt. Apoſt.
L. 2. C. 26. aſſeritur. Porro ruſticanas & im-
peritas mulieres fidei rudimentis imbuebant,
At conſtat ex Conc. Carthag. IV. can. 22.
Denique

119.
y
SPror

nk!

ectt

8 N
Rath
nn
unl.
Wwivh
Gyzi

I

ehunk
N
oa
in Ge

blen

Eclnann
le

Nen

ndem

un Ile
4

ennls?

1N
N helie
UkisA
li.
une
Nene
frt.
Dtonn.
entt
ils
ele
nee
ncr
Koe
4 6 MM⸗

,,

ſe.
ad
Ce

doeNH

c!
D

ocl

De SACRAMENTO ORDINIS. 699
Denique portam, qua in Eccleſiam mulieres
ingrediebantur, cuſtodiebant; unde S. Igna-
tius Martyr in Epiſt. ad Antioclienos, ſaluto,
inquit, ſanétarum portarum cuſtodes Diaconiſſas.
Hæc de Diaconiſſis breviter & ſummatim,
lura legi poſſunt apud Morinum part. 3.
Exercit. 10. Cap. 2.

ARTICULUS VI.

De Sacerdotio.

AXAOta. Sacerdotum Ordo lipartitus eſt, in-
quit Anacletus Pontifex Epiſt. 3. c. I.
Epiſcoporum ſcilicet, qui Sacerdotes primi
appellantur, & Presbyterorum, de quibus

Rhabanus L. I. Inſtit. Cleric. cap. 6. ait: ſe-
cundi verò ordinis viri Preibyteri ſunt. Utrum-

que igitur hoc Articulo complectemur. Ac
Ime inquiremus, an Presbyteratus ſit Sacra-
mentum? Cui tamen quæſtioni non immora-
bimur diutius: iiſdem enim momentis, qui-
bus art. I. hujus capitis Ordinatienem gene-
ratim Sacramentum eſſe demonſtratum eſt
Presbyteratum quoque eſſe hujuſwodi aper-
tè declaratur: nihilominus quædam profere-
mus, quæ ad Sacerdotium ipſum peculiari
ratione pertinere videntur. =
240 inveſtigabimus, utrum Epiſcopatus
ſit Sacramentum à Presbyterio diſtinctum?
Qua in re non una Theologorum eſt opinio
inter Catholicos, quorum tantùm hac in
Parte ſententiam ad examen vocabimus; nam
XX quid

G690 DE SAcCRAMBENTO ORDINIs
quid hæretici ſentiant, infra expendemus.
Antiquiores, Hugo Victorinus, Petrus Lonr-
bardus, Alexander Alenſis, Albertus M.
S. Bonaventura, Divus Thomas, Domini-
cus Sotus, Turrecremata negant Epiſcopa-
tum eſſe verum ordinem aut Sacramentum à
Sacerdotio diſtinctum, ſed ajunt illum me-
ram extenſionem eſſe characteris ſacerdotalis
ad nova officia, poteſtatem ampliorem ac
dignitatem. Fatentur tamen hi Doctores,
per Ordinationem Epiſcopi conferri gratiam,
atque ipſe S. Thomas Lect. 3. in ep. 2. ad Ti-
moth. explicans illa verba: quæ eſt in te per
impoſitionem manuum mearum, inquit: à quo
ſcilicet ordinatus erat Epiſcopus; in qua manus
impoſitione data oſt ei gratia Spiritus Ne-
gant autem gratiam iſtam eſſe ſacramentalem,
quoniam non datur ad Euchariſtiam dignè
conficiendam, ſed ad munia Epiſcopalia dignè
exercenda. His vero contradicunt Navarrus
in Manuali c. 23. Petrus Soto L. de Inſtitut.
Sacerdotum Lect. 4. de Sacram. Ord. Eſtius
in 4. Diſt. 24. §. 28. Sylvius in 3. p. S. Tho-
meæ q. 40. art. 5. Bellarminus de Sacram.
Ord. cap. 5. aliique plurimi.
LDico I. Presbyteratus eſt Sacramen-
tum propriè dictum. Probatur. Ex ſæpe
dictis tria ad Sacramentum requiruntur, in-
flitutio divina, ritus ſenſibilis, & productio
gratiæ ſanctificantis. Atqui tria illa reperiun-

tur in Presbyteratu. Ac Imè quidem inſtitu-

tio divina; cùm ex Scriptura conſtet, con-
. .Y ceſſam

Ne
4 gell

lerm
6 Mh
ehkn
n
Pare
tve
tant
in ,N
Sr
nlin
inhi
emn Ken

mn
m

Cfue
M
Wumein
nert
latpn
ecl
lns
Dun
ſuan
NUng
Nn
ni

5
genn
lon/
16 M
Umini.
ſope.
n3
n.,
d
Ten
ore⸗
liiny
11I.
e der
mig
Ne.
ſem
n .
n⸗
ns
r.
M
o.
n.

el⸗
e
aie
TI.

N

7 3
DE SAcCRAMENTO ORDINIS. 6/T
ceſſam Sacerdotibus duplicem eſſe poteſta-
tem, alteram in corpus Chriſti verum hiſce
verbis Matth. 26. Hoc facite, alteram in cor-
pus Chriſti myſticum his aliis verbis Joan. 20.
co latam: Accipite Spiritum &, quorum remiſeri-
tis peccata remittuntur eis, &&τ& quorum retinueri-
tis, vetenta ſunt: Hoc diſertis verbis declarat
Tridentinum Seſſ. 22. cap. I. canone autem
I. anathemate ferit eos, qui dixerint, Sacer-=
dotium in Novo Teſtamento eſſe officium
tantùm & nudum miniſterium prædicandi
Evangelium. 240 ritum habet ſenſibilem,
cùm in ordinatione Sacerdotum adſit mate-
ria, ſive ſit inſtrumentorum Porrectio, ſive
manuum impoſitio, ſive utrumque, nec deſit

verborum forma. ztiò Ritus ille gratiam

ſanctificantem producit, quod de ordinatione
generatim pertractantes oſtendimus.
Confrmatur ex Concilio Florentino, quod
in Decreto pro Armenis ordinem docens eſſe
Sacramentum N. L. inter ordines Presbyte-
ratum primo loco recenſet, nullà ipſius etiam
Epiſcopatûs factà mentione. Tridentiaum
quoque Sefſſ. 23. c. 2. definit Sacerdotium in-
ter ordines principem locum obtinere, &
ad illud, tanquam ad perfectiorem finem,
tendere ordinationes inferiores: can. autem
3. anathema contorquet in affirmantes, ordi-
nev ſive ſacram ordinationem non eſſe verè & pro-
prie Sacramentum 4 Cbriſto Domino inſtitutum.
Porro nil habent novatores, quod obtrudant,
niſi quèd fideles à B. Petro & à Joanne in

XX 2 Apo-

6G92 DE SACRAMENTO ORDINI9.
Apocalypſi nomine Sacerdotum cohoneſtan-
tur; hæc verò aliis in locis toties obtrita ſunt
c refutata, ut de iis pigeatiterum verba facere.
Dico II. Epiſcopatus, pront includit iſg
poteſtatem & jus conferendi Ordines aliaque
officia hierarchica exercendi, eſt verum Or-
dinis Sacramentum.
Proh. I. Impoſitio manuum, de qua
Paulus ad Timoth. ſupra citatus agit, erax
verum ac proprium Sacramentum, omnes 7
enim conditiones ad verum Sacramentum ne-
ceſſarias habere demonſtravimus. Atqui di.
cta manuum impoſitio fuit ordinatio in Epi-
ſcopum, ùt cum Chryſoſtomo, cujus verba
ſupra produximus, Theophylactus, Oecume-
nius, Anſelmus aliique notæ non infimæ in-
terpretes affirmant. Ergo ordinatio in Epi-

hn

Se
ſcopum eſt veri nominis Sacramentum, aut
Sacramentum Ordinis ex ſacris litteris pro- nn
bari non poteſt. Hinc 1n

PpProrohb. Il. ex Concilio Trid. cujus Seſſ. 23. Uln,

c. 3. hæc ſunt verba: Cuùm Srripturæ teſtimo- Uhn
nt

n

nio, Apoſtolica troditione & Patrum unanimi
conſenſu perſpicuum ſit, per ſacram ordinationem,
quæ verbis & ſignis exterioribus pericitur, gra-
tziam conferri; dubitare nemo debet, ordinem eſſe
verè & propriè unum ex ſeptem ſanctæ Eccleſiæ
Saeramentis: inquit enim Apoſtolus; Admoneo
te, ut reſuſcites gratiam Dei, quæ eſt in te per
zimpoſitionem manuum mearum: non enim dedit I
nobis Spiritum timoris, ſed virtutis & dilectionis
& ſobrietatis. Eadem Synodus eapite Pro-
. ximo

D E SACRAMENTO ORDINIS. 693
nen Nimo docet, ſacrà ordinatione Epiſcoporum,
i Sacerdotum & cæterorum ordinum conſtitui
ſeit Eccleſiaſticam Hierarchiam, quam divinâ or-
Alli dinztione inſtitutam definit canone ejuſdem

ne Seſſionis ſexto. Ergo ſancta Synodus agno-

n. ſcit in Epiſcopatu impoſitionem manuum tan-
"quam materiam, divinam inſtitutionem, &
Eer ſupernam gratiam. Quid verò neceſſarium
nd menti dignitatem evehatur? —èð
ie Prob. Ill. ex Patribus, qui ordinatio-
üd. nem in Epiſcopum expreſſo nomine Sacra-
i menti condecorant, præſertim Leo Magnus
ſen Sertm.. I. in die anniverſario Aflumptionis ſuæ,
m. & Epiſt. 87. ubi de Epiſcopo digamo inquit:
eꝑ Zuis ergo diſſimulare audeat, Fos in tanti Sacra-
U., Wehtt perpeiratur injuriam“ S. Hieronymus
it Luciferianos in Dialogo reprehendit, quòd
. Arianorum quidem baptiſina recipiant, non
h autem ordinationes Epiſcoporum: ſi in fide,
Nu- inquit, nua baptizato Hapetan nocere non po-
ir vult, G& in ſide ſua oonſtitutum conſtituens non ir-
in Duinavit. Auguſtinus in Concione ſuper ge-
en ſtis cum Emerito Donatiſta: Invocatio, ait,
4 miniz Dei ſuper caput pſorum, quando ordi-
d Pantur Epiſeopi. invocatio ila Dei o, non Do-
ee Vati, aralter non eſt deſ'rtoris, ſeg imperatoris.
nmè Idem ſapientiſſimus Antiſtes L. 2. contra
e, PI Parmeniani cap. 13. aliiſque in locis ad-
45 Nerſus Donatiſtas docet, valere ordinationes
illorum Epiſcoporum, qui ab Eccleſia aur
ſchiſinate aut hereſi ſeparantur. Ex quibus

e
6 XAX 3 ita

=

ultra eſt, ut Epiſcopi inauguratio ad Sacra-

694 Dz SACAMENTO ORDINIS.
ita ratiocinamur: Conſecratio Epiſcopi im-

rimit characterem, quo tribuatur poteſtas

indelebilis: atqui imprimere Characterem &
conferre poteſtatem indelebilem actio ſolius
Sacramenti eſt; ergo conſecratio Epiſcopi
eſt Sacramentum. Jam verò ſi Epiſcopatus
proprii Sacramenti rationem habet, cùm pe-
culiari ritu, diſtincta conſecratione, proprũſ-
que materia & forma perficiatur, conferat-
que poteſtatem, quam nulla alia ordinatio
rribuit, legitima conſecutione infertur, Epi-
ſeopatum eſſe ordinem & Sacramentum 4
Presbyteratu diſtinétum. Contra hanc aſſer-
tionem
Obj. I. Septem ſunt tantùm ordines:
atqui ſi Epiſcopatus ſit Sacramentum pecu-
liare, erunt ordines octo. Ergo. w. Dif.
min. niſi ſub uno Sacerdotii ordine Epiſcopatus
& Presbyteratus comprehendantur C. cùm ex
utroque exiſtat unum genere Sacerdotium N.
Sacerdotium in duos ordines diſpeſcitur, in
unum, quo traditur poteſtas Euchariſtiam con-
ficiendi, & in alium, quo ulterius confertur au-
thoritas eos, qui Euchariſtiam conficiunt, ordi-
nandi & conſecrandi: qui quidern duo ordines
duæ ſunt ſpecies Sacerdotii tanquam generis.
Quemadmodum igitur admittimus Presbyte-
ratum & Diaconatum, imo etiam cœteros Or-
dines tanquam Sacramenta, nec tamen Sa-
cramentum ordinis multiplicamus; ita Epi-
ſcopatum ſtatuimus eſſe ordinem & Sacra-
mentum, quin plures ordines aut Saerainent
Plura,

ine
Anl
EEN
Ee
Al
Pnnk
zN
el.
abde
Md
N
arton
iando
Mi
unr
ac
II.
Ae

DE SACRAMENTO ORDINIS. 695
Plura, quàm ſeptem adſtruamus. Quamob-
rem Rhabanus Maurus L. I. de Inſtitut. Cle-

ricorum cap. 4. ait, octo eſſe gradus Eccleſia-

ſticos, cùm ſint tantùm ordines ſeptem.
Inſt. I. Epiſcopus ex ſua ordinatione
non habet, ut poſſit conſecrare Euchariſtiam,
ſed ſolùm ut poſſit confirmare, & ordinare
Presbyteros & Epiſcopos; ergo Epiſcopatus
non convenit genere cum Presbyteratu, ſed
eſt res diverſiſſima. Deinde ordines diſtin-
guuntur per relationem ad Euchariſtiam perfi-

ciendam aut conſecrando aut ad conſecratio-
nem præparando: ſed in hac parte Epiſcopa.
1.

tus nihil addit Sacerdotio: ergo. B. 4
Diſt. Ant. Epiſcopus ex ſua ordinatione
Priore non habet, ut poſſit conſecrare Eucha-
riſtiam N. id non habet ex ſua ordinatione
poſteriore C. Epiſcopatus ſuapte natura inclu-

dit in ſe Sacerdotium, ita ut ſine hoc nequi-

dem intelligi poſſit Epiſcopus; eſt enim ſum-
mus Säcerchs, hoc eſt, primus ac præcipuus
Sacerdotum, duplici charactere inſignitus,
qui ambo tanquam genus & differentia ejus
eſſentiam integram & perfectam conſtituunt,
quorum prior facit eum convenire cum Ss-

cerdotibus ſimplicibus, per poſteriorem verò

ab eiſdem differt.
Ad II. Diſt., min. In hac parte Epi-
ſcopatus nihil Sacerdotio addit directè ac pro-
ximè C. remotè & indirectè& N. Epiſcopatus
enim confert poteſtatem ſacra ordinatione

ilos eonſecrandi, qui Euchariſtiam confi-

XX 4 cianty

696 DE SACRAMENTO ORPDINIS.
ciant; ſub qua proin conſideratione Epiſco-
Patus ad Euchariſtiam refertur.
Inſt. II. Si propter ampliorem digni-
tatem poteſtatémque Epiſcopatus ſit à Presby-
teratu ſejungendus, etiam Archiepiſcopatus,
Patriarchatus & Papatus ordines erunt, &
Sacramenta ab Epiſcopatu diverſa. N. N.
hanc conſecutionem; etenim in variis illis

Epiſcoporum gradibus diſtincta quidem Ju-

riſdiétionis amplitudo, at non diverſa poteſtas
Orinis reperitur.
Olj I. Si Epifcopatus foret ordo pe-

culiaris, major eſſet Presbyteratu; atqui hoc

dici non poteſt: quia nihil eſt excellentius
Poteſtate conficiendi Euchariſtiam. Ergo.
W. Diſt. maj. Epiſcopatus adæquatè ſpeéta-
tus major eſſet Presbyteratu C. ſpectatus inad-
æquat& ſecundàùm characterem, qui in ultima
ordinatione imprimitur, N. Poreſtas in corpus
Chriſti verum, quoad fundtionem conficiendi
& Fuchariſtiam eſt intenſivè ac ratione æſtima-
tionis intrinſecæ præſtantiſſima, per quam
Presbyteri æquales ſunt Epiſcopis. At quo-
niam Epiſcopatus & hunc characterem &
alium necefſario comprehendit, quo Confir-
mationis Sacramentum miniſtrat, & Eccleſiæ
Chriſti non filios tantùm per baptiſmum, ſed
etiam patres, h. e. Presbyteros & Epiſco-
pos per Sacramentum ordinationis gignit;
charaéter eins extenſivè major eſt & eminen-
tior ſimplici Presbyteratu: hic enim Sacer-
dotii fundamentum eſt & initium, Epifco-
patus

1
0

1

5 n

Gorts
e N
n
ehe
en,
n
Ging
Alenn
1
Eas
Celan
nden
lur
enh
Ant,
CNin
lla
dtn
En

ell
E

1

S DE SAcCRAMENTO ORDINIS. 697
big Putus vero ipſius apex & complementum, ùt
Paires loquuntur.

gni. Inſi. L. Dici poteſt, quèd, etiamſi in
. Epiſcopali conſecratione non imprimatur no-
ng vus character, amplietur tamen, & perfe-

Gior reddatur character ordinis Presbytera-
N E rüs, & ad ea, quæ Epiſcoporum ſunt, exten-
datur. Ergo non eſt opus ſtatui diſtinétum à
A Presbyterio Sacramentum. B. W. Antec.
Neg Primum, quia idem dici poſſet de Diaconatu,
ſcilicet hujus characterem eſſe exrenſionem
N. quandam Sacerdotii. Deinde ſi character eſt
he quid reale, eadem efficacia requiritur ad ex-
otiis rendendum, quæ requirebatur ad imprimen-

o. dum. Si vero dixerint, illum extendi fola
di. ügnificatione, ita ut in Epifcopo ſignum ſit
dl. poteſtatis amplioris, quàm in Presbytero; ad
Um hanc ſignificationem opus erit acceſſione novi
nns characteris veri & realis, ſicut realis character
end requiritur in anima ad ſignificandum poteſta-
. term ſpiritualem, tametſi character nil agat in

In anima, ſed ſit merum ſignum paécti divini
o. eum anima ad concurrendum in actionibus

illis ſacramentalibus. Denique ſi aſſeramus,
dt. Ebpiſcopatum Sacramentum eſſe à Presbyte-
e ratu diſtinctum, facile erit confutare hæreti-

„N cos, qui negant, Epiſcopos ordine & juriſ⸗
e dictione à Presbyteris quidquam ex inſtitu⸗
n tione divina differre: quod in ſententia oppo-
eGine ſita præſtatu perdifhcile erit. 2
Inſt. II. Si Epiſcopatus peculiarem ani-
mæ characterem imprimeret, ergo qui ante
le XX 5 non

698 DE SACHAMENTO ORDINIS.

non erat Sacerdos, neglecto presbyterio,
poſſet verus Epiſcopus ordinari; perinde ac
verè ordinatur Sacerdos, qui Diaconus non
erat. Atque hoc argumentum invictiſſimum
putat Dominicus Soto. M. MW. Illat. Epiſco-
Patus, ut jam diximus, tanquam totum in-
cludit & presbyteratum ſimplicem & pres-
byteratum ſummum ceu partes ſuas; eſt
enim Epiſcopus Sacerdas ſummus. Sicut ergo
olim Summus Sacerdos eſſe non poterat,
qui non erat de ſtirpe ſacerdotali; ita nunc
Epiſcopus eſſe nequit, qui Sacerdos non ſit.
Quare chimera foret Epiſcopus ſine presby-
teratu, ſicut Archi-Epiſcopus qui non eſſet
Epiſcopus. Præſumit enim Epiſcopatus
Presbyteratum velut totum ſuam partem
priorem ac ſubjectivam, ůùt vocant, quem-
admodum ternio numerum binarium, quem
comprehendir. Quod quidem de Diaconatu
dici non poteſt; non enim Sacerdotium con-

Hatur ex ſuo famulatu & charactere excel-

lenti presbyterats.
Wec dicas, ſi Epiſeopatu, imprimatur
character diverſus, imprimi ſuperiorem ſa-
oerdotali ac nobiliorem, ſicut in Presbyteratu
character figitur diaconali nobilior, ideeque
Epiſcopum ordinatum etſi Sacerdos non fo-
ret, conficere poſſe Euchariſtiam, quod ta-
men fidei repugnat. Nam . Quamvis in
ordinatione Epiſcopi imprimatur character,
non ſequirur tamen, imprimi characterem
nobiliorem formaliter, ſed tantùm characte-
rem

. ſeen

5
chun
e
n

le
Mlet
Cren
Geun
ſnns
inn
llih
ene
el
Sen
i
mln
1C
6wl.
Prhn
ſa mn
rin
Gal
ladvon
ſchrt

!

4

R.

R.

. DE SACRAMENTO ORDINIS. 699
ei rem novum cum nova poteſtate in presby-
*« fero non exiſtente; novus autem character
uu imprimi, niſi præſuppoſito presbyterii cha-
mn ractere, non poteſt. Atque ex hoc
.. Colliges, Hallucinari Eneam Epiſcopum
. Peariſienſem, dum L. adverſus objectiones
Ie. : CGræcorum ſcribit, ſuâà ætate, id eſt, poſt

medium Sæculi noni, Romæ plerumque con-
ſecratos fuiſſe Epiſcopos & Diaconos, non
in ſuſcepto priùs presbyteratu: & morem iſtum
ne excuſat, quòd in Epiſcopatu Presbyterium
D eminenter comprehendatur. Verùm purga-
⸗ tione iſta opus non erat: ſiquidem Nico-
D laus I. ep. 7o. proteſtatur, id quod objicie-
uu patur, calumniam eſſe à Photio confictam,
n quam Latini conſtanter à ſe depulerunt. In-
m. ter quos Ratramnus contra oppoſita Græ-
n corum L. 4. c. 8. Græci in cæteris, inquit, ſibi
n demunt autboritatem fidei; quandoquidem in
. iſtis tam evidenter mentiuntur. Hæc impu-
A. dentia Græcorum videtur Æneæ præbuiſſe
occaſionem errandi: ac ipſe Photius vide-
n tur anſam convitiandi ſumpſifle & canonibus
4 Latinorum, qui permiſère, ut Epiſcopi ex
Presbyteris vel diaconis peterentur.
e
„ ARTICULUS VII.
U⸗ 4
Sn De Excellentia Epiſcoporum.

Ren M' I. Epiſcopi nomen ab n. ſuper &
een qxonò confidero aut ſpeculor derivatum,
Ee antiquis ſignificabat inſpeétorem. Nam teſte
ſeN . Plu-

4
1.

70O DE SACHAMENTO ORPDINIS.

Plutarcho in Camillo tribuebatur nomen
Epiſcopi prætori & magiſtratibus, qui juri

dicundo, inſpiciendæ provinciæ aliisque re-
bus curandis præficiebantur. Cicero etiam

Lib. 7. ep. II. ad Atticum ſcribit, ſe à Pompe-

Jo conſtitutum in tota Campania, & mariti-
ma ora erouonor, ad quem delectus &i ſumma
negotii veferatur. Itaque hoc nomen ad Lai-
cos quoque pertinere poteſt: Unde Eulſe-
bius L. I. de vita Conſtantini cap. 44. de eo
ſie loquitur: ipſe velut communis omnium Epi-
ſcopus d Deo conſtitutus, miniſtrorum Dei con-
cilia congregavit: quem quidem epiſcopatum
ſuum Conſtantinus ipſe L. 4. c. 24. Epiſco-
pos alloquens ſic explicat: vos in iis, quæ
antra Eccleſam ſunt, Epiſcopi eſtis; ego verò

in iis, quæ extra geruntur, Epiſeopus ſum Ad

Deo conſtitutus. Nomen iſtud à priſcis ſum-
Psêre Chriſtiani, eôque Sacrorum ſuorum
ſummos antiſtites cohoneſtarunt. Ita Chri-
ſtus 1. Pet. 2. v. 27/.- dicitur Epiſeopus anima-
rum noſtrarum. Act. 20. v. 28. ad Philip. I.
v. I. ad 1 im. I. c. 3. v. 2. ad Tit. I. V. 7-
Rectores Ecclefiarum appellamur Epiſcopi.
Sed quidquid ſit de nomine, inquirimus hic,
an, & quo' jure ſacri illi præſules, qui nunc
vocantur Epiſcopi, iis, qui apud nos ſunt
tantum presbyteri, fuperiores ſint. Pro quo
MWoe IIl. Sæculo IV. Aérius presbyter
Arianus „ poſtquam ſpe epiſeopatus, quem
ambierat, excidiflet, docuit presbyteros epi-
ſcopis nihilo eſſe inferiores, teſte Epiphanio
— V Eited

5
I.
Nle
eer
4 n
m
Schn:

S
mn,

M
Mos

Aß tin

Pdern
ſhingl

En

it
D zun
litn
ie fne
t di
,
nna
uhu
n ,
hyere⸗
M
n n

.

onen
ri

NEe.

n
.
It.

n

Il.
Uue.
ſeen
1.
.
uun.

DE SACRAMENTO ORDINIS. 701
hereſi 75. & Auguſtino hæreſi 53. Sæcu-
lo XIV. Joannes Wicleffus Sacerdos Anglus,
ſicut expertus eſt Aërii fortunam, ita ado-
pftavit inſaniam. Dejectus enim à ſpe con-
ſequendi Epiſeopatum Wigornienſem, ita
dicebat: Zempore Pauli ſuſſiciebant Eccleſiæ
duo ordines Clericorum, Sacerdos videlicet &&
Diaconus; quia certum videtur, quòd ſuperbia
Cæſarea alios gradus adinvenit. Ita referunt
Thomas Waldenſis L. 2. Doctrinalis fidei,
art. 3. n. 60. & Wilhelmus Widefordus in
Lib. adverſus eundem. Hæſit in eodem lu-
t0 Calvinus Lib. 4. Inſtit. cap. 4. n. 2. ita ſeri-
bens: Quibus doxendi munui injunctum erat,
eos omnes nominabant pretbyteros. Illi ex ſuo
numero in ſingulis civitatibus unum eligebant,
cui ſpecialiter dabant titulum Epiſeopi, ne ex
‿αualitate, ut fieri ſolet, diſſidia naſeerentur
neque tamen ſic bonore dignitate ſuperior
erat Epiſeopus, ut dominium in Collegas habe-
ret, ſed quas partes habet Conſul in Senatu, ut
referat de negotiis, conſulendo, monendo, bor-
zando aliis præeat, auctioritate ſua totam altio-
nem regat, & quod decretum communi conſenſu
fuerit, exequatur; id muneris ſuſtinebat Epiſeo-
bus in Lresbyterorum catu, atque idipſum pro

temporum neeſſitate fuiſſe humano conſenſu in-

duttum, fatentur ipfi veteres. Ita mentitur
Calvinus, cui adhærent Recentiores Puritani

& Lutherani.

Dico I. Jure divino Epiſcopi presbyte-
ris ſuperiores ſunt quoad poteſtatem ordi-

„0O2 DESACRAMENTO ORDINIS.
nis. Probatur. Soli Epiſcopi poſſunt ordi-
nare presbyteros, presbyteri non poſſunt:
ergo Epiſcopi poteſtate ordinis antecellunt
presbyteris jure divino. Conſeqj. eſt evidens.
Prob. Ant. I. Scriptura nulli alteri collatio-
nem ſacrorum ordinum tribuit. Nam ab
Abpoſtolis conſtitutos fuiſſe presbyteros, hu-
jus rei gratia Titum relictum Cretæ, moni-
tumque Timotheum (quos fuiſſe Epiſcopos
nemo dubitat) ne cito manus imponeret
initiandis, apertiſſimè tradunt Actus Apoſto-
lici cap. 14. V. 22. & Paulus 2. ad Timoth.
F. V. 22. & ad Tir. Cc. I. v. y.
Prerob. II. idem Ant. ex traditione PL.
Auctor Conſtit. Apoſt. L. 3. C. I. poteſtatem,
inquit, non damus nomine Apoſtolorum Pres-
yteris ordinandi Diuconos, - — ſed ſolis Epiſco-
Pr S. Hieronymus (quem Novatores no-
is perpetuo objiciunt) in Ep. ad Titum c. 1.
ea verba expendens, ut conſtituas per civita-
tes Epiſcopos, ait: audiant Epiſcopi, qui habent
conſtituendi Resnreo per urbes ſingulas pote-
ſtatem. S. Chryſoſtomus hom. 13. in I. ad
Timoth. demonſtrat, ea verba per impoſitio-
nem manuum presbqterii accipi non poſie de
presbyteris, ſed de EpiſcopiKs. S, Epiphanius
hær. 75. Ordo, inquit, Epiſcoporum ad gig-

nendos Patres pracipuè pertinet. Hujus enim

eſt Patrum in Eccleſia propagatio. Preslyter
cuùm Fatres non poſſit, ilios Eccleſtiæ regenera-
tionis lotione producit, non tamen Patres aut
Magiſtroi. S. Athanaſius in ſua derſs
ria-

(n

119.

e
Alum

yns,

Peten
⸗ 4
S
ihjeee
u
urhin
s
er in
ynns
M on
lri
hre
I
1A
I, Ee
onleul⸗

Win

leMueri
tien
nſ
U
uin
le
fhr

rond.
Mr.
Lelont
ne,
Ain.
Nnh
r.
eyon.
Lilopo
Pobere
u
lmoth

h.,
unn,
Piel.
lo⸗
el⸗
Uite⸗
U
ℳ
,

.
als
⸗
enin
ſcen
gtet 6
Gben
ANe

DIE SACRAMENTO ORDINIS, 703
Arianos Apologia probat, Iſchyram accuſa-
torem ſuum non fuiſſe presbyterum „ quo-
niam Colluthus, à quo Iſchyras dicebatur
ordinatus, nunquam fuerat ad Epiſcopatus
characterem promotus: Unde igitur, inquit,
preshyter Iehyras“ quo ordinante“ nonne Col-
lutho? Atqui Collutbus, cum eſſet prechyter,
oliit, equsque ambæ manus absque authoritate
Jfuerunt. Addit Athanaſius, omnes, jui ſehi-
ſmnatis tempore d Collutho fuerant ordinati, ad
laicalem ſtatum fuiſſe redactos. Quibus tam
inſignibus teſtimoniis demonſtratur planè, ſi
Presbyter alium in presbyterum ordinaret

non inſignitus Epiſcopali conſecratione, hu-

jusmodi ordinationem irritam penitus ac
nullam eſſe, ideoque Epiſcopos poteſtate or-
dinis presbyteris anteire.
BProb. III. Definitionibus CC. Triden-
tinum Seſſ. 23. can. 7. ita definit: Srquis di-
xerit, Epiſeopos non eſſe presbyteris ſuperiores,
vel non babere poteſtatem confirmandi & ordi-
nandi, vel eam, quam habent, illis Gſſe cum pres-
yterit communem, anathema ſit. Idem multèò
ante ſtatuerant Synodi aliæ, nempe anno 348.
Carthaginenſis I. can. 5. anno 54.Arelatenſis V.
can.7. anno 563. Bracarenſis can. 8. aliæque Per-
multæ. Deberi autem Epiſcopis jus ordinandi
Eccleſiæ miniſtros, probat Tridentinum eadem
Seſſ. cap. 4. ex eo, quod illi in locum Apo-
ſtolorum ſucceſſerint, & Poſiti fuerint, ut
ait Apoſtolus, à Spiritu S. regere Eccleſiam
Del apertum enim eſt, inferiorum mini-
ſtrorum

704 D SAcCHANHEBNTO ORDINIS. Ni
ſtrorum electionem atque inaugurationem 4
non in Eccleſiaſtico ſolùm, ſed etiam in quo- ſ
libet regimine bene conſtituto ad præœpoſitos ſel
rectoresque ſupremos pertinere. . D
Dico II. Jure divino Epiſcopi antecel- H
lunt presbyteris etiam quoad poteſtatem ju- lini⸗
risdictionis. mi
Prob. I. Authoritate Scripturarum. E- untuhi
piſcopi Legis Evangelicæ non ſunt minores nng⸗
ſummo Sacerdote Legis antiquæ; atqui Sa- aleil
cerdos ſummus in veteri Lege jure divino lit⸗
ſuperior erat ordine & authoritate cæteris Unmem
Sacerdotibus & Levitis: Ergo & in nova maln
Lege Epiſcopi authoritate & poteſtate juris- n h
dictionis presbyteris antecellunt. Major Uohi
propoſitio eſt Hieronymi, qui hac in re no- Un
vatoribus puppis ac prora eſt, ad Nepotia- Lundl
num ep. 3 4. ita ſeribentis: Quod Aaron &α N
ilios ejus, hoc eſſe Epiſcopum & Preibyterum Allan
noverimus. Idem verbis exprefſſioribus ſu- ühiak

pra recitatis aſlerit Ep. ad Evagrium, ſive AUhu
ut alii volunt, ad Evangelum. MWinor aperte mind
nlmc

conſtat legenti cap. 28. Exodi, 9. Levitici, 17. Mck
Deuteron. Ex quibus liquet Aaronem am- ludi
pliorein honorem, diverſam conſecratio- Mk⸗
nem, facultatem ingrediendi ſanctuarium, M⸗
partem ex oblationibus peculiarem, atque ſu- Wa
pra Sacerdotes & Levitas omnes jurisdicti- W
onem ampliſſimam ſibi vendicàſſe. Fatetur uen
hoc ipſe Calvinus Lib. 4. Inſtit. cap. 6. n. 2.
& Magdeburgenſes cent. 1. Cc. 7. 8B

16
Ntonen
II uo.
Coltos

Udr.
Men.

Nun .

rnnnoild
K.

(
(Eleris
1 Nov
e urg.
MeN
re ho⸗
epoti⸗
rn
gfon
eu
R 8
FsI.

un⸗ e

ſ Pet 6
lußl
M.
o⸗

erdn,

pül
Paten
b

3

DE SAcRAMENTO ORDINIS. 709
Nec deſunt monimenta ex Novi Teſta-
menti paginis. Nam Apoſtolos jure divino
majores fuiſſe Chriſti diſcipulis conſtat tum
ex diverſa illorum electione; etenim Luc. 6.
v. 13. duodecim rantum ex reliquorum diſei-
pulorum numero elegit, cùm Luc. 10. v. 21.
demum deſignaverit & alios ſeptuaginta duos:
tum quod ſolis Apoſtolis Joan. 20. v. 21. Do-
minus poſt reſurrectionem dixerit: ſicut miſit
me Pater, & ego mitto vos: tum denique, quod
poſt Judæ defectionem Mathias ad inſtauran-

dum numerum duodenarium, peculiari cæ-

remonia ex numero diſcipulorum fuerit in
collegium Apoſtolorum cooptatus, Act. r.
Atqui Apoſtolis ſucceſſiſſe Epiſcopos, diſci-
pulis autem Presbyteros omnium Patrum
conſenſu firmatur, Gregorii Nyſſeni de vita
Moyſis, Chryſoſtomi hom. 33. in I. ad Co-
rinth. Hieronymi in Ep. ad Fabiolam, IIi-
dori Hiſpalenſis in cap. 22. Exodi. V. Be-
dæ Lib. in Lucam cap. 42. aliorumque. Igi-
tur jure divino Kpi com tenent in Eccleſia
Jradum cæterorum Sacerdotum gradu & or-
ine ſuperiorem. .
Suffragatur S. Paulus in Epiſtolis. Epi-
ſtolà enim I. ad Tim. c. . V. 19. ita eundem
alloquitur: adverſus Preilgterum accuſationem
noli recipere, niſi ſub quohus aut tribus teſtiluſ.
Ergo Timotheus Presbyterorum erat antiſtes
& judex. Hinc Epiphanius hæreſi 75.
„ Quod autem, inquit, non idem eſſe poſ-

„ ſit cum Epiſcopo Presbyter, divinus Apo-

Yy „ ſtoli

7170 DE SAcRAMENTO ORDINIS.

„ ſtoli ſermo declarat, quo, quiſnam Epi-
ſcopus, quiſque Presbyter, intelligitur.
Nam ad Timotheum Epiſcopum fſcribens,
ita loquitur: Presbyterum ne objurges, ſed
hortare velut patrem. Quid autem attinebat
Epiſcopo vetare, ut ne Presbyterum objur-
„ garet, niſi majorem ſupra Presbyterum
„ auéctoritatem haberet? Quare deinceps ad-
„ monet: adverſus Preibgterum citò accuſatio-
„ nem ne admiſeris, niſi duobus tribuſve teſtibut.„
Prob. Il. ex Patribus, ex quorum teſti-
moniis luculentiſſima duntaxat proferemus.
S. Ignatius Martyr Epiſt. ad Epheſios n. 3.
Epiſceopi, inquit, per terræ terminos definiti ex
Eſu Cbriſti ſunt ſententia. Ad Magneſianos
n. 65. hortor, ait, in Dei concordia omnisg agere,
Epiſcopo præfidente Dei loco, & Presbyteris loco
ſenatũs Apoſiolici. Ad Trallianos n. 2. ſcribit:
PEpiſcopo ſub'jecti ſitis tanquam glhſu Chriſto, ae

Paulo poſt: neceſſe itaque eſt, quemadmodum fä- ie

citis, ut ſine Epiſcopo nibil agatis. Ad Philadel-
Phienſes n. 7. Epiſcopo attendite, & Presbyte-
rio & Diaconis. & n. 9. Boni quidem ſunt Sacer-
dotes, præſtantius autem quid eſt Summus Ponti-
Jex. Vides his in locis ab Ignatio expreſſam
Epiſcoporum ſupra Presbyteros præeminen-
tiam, juriſdictionem, authoritatem.
Clemens Alexandrinus L. 6., Stromat.
ſeribit in Eccleſia imitationes eſſe Angelicæ
“ , viréſque qui inſiſtentes veſtigiis Apoſto-
orum vixerunt in perfectione juſtitiæ, teſte Apo-
ſtojo, primo quidem Diaconos eſſe, deinde coopta-
705

tl
pr
Pin

(ognn

ie, 6
Sral
rieee
Ne
Dhrelte
it
Un ero
iunge
rlpl
ntfra
mir
hzetn
1
liunsr

bhemf

ünt
ol
1
er
/
n

uu

.
3,

“

in I
lynun
Ubeng

2d Mℳ, Epiſtopam creverinr. Igitur Epiſcopi
iahr tam diſtinguuntur à Presbyteris, quàm hi à
in. Diaconis, & quemadmodum Presbyteri Dia-
em Conis hic loci ſuperiores eſſe aſſeruntur, quod
il & hæretici fatentur, ita & Presbyteris Epi-
lit⸗ ſcopi. Tres enim gradus ex æquo à ſe invi-
,, Ccem ſecreti recenſentur, è quorum uno pro-
ntl. Breſlus fiat ad alium. Atque hoe diſerimen
eng Ordinum tempore Apoſtolorum jam ex di-
n,. vina inftitutione fuiſſe Profectum refert idermn
ier S. Doctor L. 3. Pœdagogi cap. 12. ſcribens:
ſanos Quamplurima præcepta, quæ ad electas erſonas
ni bertinen, in ſanctis librit ſeripta ſunt, æc qui-
bo dem Preslegteris, alia verò Epiſcopis, alia
hi: Diaconis.
1 „ Origenes Hom. rI. in jeremiam, quam
habuit, cùm jam eſſet Presbyter: Plus à me
fidd. ervigitur, inquit, qudm 4 Diacono; plus Dia-
Ne. νο gudmn laico: gui verò totiur Eccleſiæ arcem
e obrinet ( Epiſcopus) pro omni Eccleſia rationem
iln. reddet.
i S. Cyprianus ep. 27. Dominnsz noßer,
HM inquit, cujus præcepta metuere, cgs olſervare
ic⸗ debemus, viſcopi honorem 2 Eccleſtaæ ſuc ratio-
tei diſponens dicit Petro: Tu es Petruy * ſuper
