contra Parmen. non ſunt rurſus ordinati; ſeq ſi-
rut Baptiſina in eis, ud Ordinatio manfit ivtegra.
Idem quoque ſtatuit Synodus Epheſina Aktio-
ne . de Meſſalianis, vel Enthuſiaſtis, & Syn-
odus VI. de ordinatis à Monothelitis ùt teſta-
tur Tharaſius Act. 1. Synodi VII. & paſſim Ss.

PP. docent: Baſil. ad Epiſcop. S. Leo Papa

PEpiſt. I1. Gap. 6.
IV. De Schiſmatico. Ex perpetuo Eccle-
ſiæ uiu & praxi. Plurima enim ſchilmata in
Eccleſiâ conſtat fuiſſe; ſic poſt mortem Liberii
anno 367. Urſicinus inſurrexit contra Damaſum:
anno 417. Eulalius contra Bonifacium: anno
49 8. Laurentius comtra Symmachum: anno 530.
Dioſcorus contra Bonifacium II. anno 538.
Vigilius contra Sylverium: anno 996. Joannes
contra Gregorium V. & omiſſis allis, Alber-

tus & Thecdoricus graviſſimum ſchiſma exci-

tarunt conmtra Paſchalem II. electum in Ponti-
ficem

ſtlone
fen
Cotun
MMN
N n

Mon
mb,
ffen
An
Aunpi
r /
lcke C
Wamn,
lunee

flent
Sunmnr
1ſ46.
nut.
ly
e
14 .
Uenu
Hee
li⸗
Chn
a.
A5.
e.
o.
r.
Ce.
lnd
NN

DE SACRAMENTO ORDINIS. 797
cem anno 1099. Atqui nunquam Ordina-
tiones factæ à ſchiſmaticis illis in dubium re-
vocatæ ſunt: imò in Synodo Guaſtallenſi prœ-
ſide Paſchale II. valere ſancitum eſt; ùt refer-
tur ab Abbate Urſpergenſi, & Zom. 10. Con-
cil. pag. 749. anno 1106. ſic & in diuturno illo
ſchiſmate, quod denique à Concil. Conſtan-
tienſi ſublatum, cùm multæ fuiſſent facte Or-
dinationes à Pontificibus inter ſe pugnantibus,
ratæ omnes habitæ ſunt, & quiſque in Ordine
ſemel accepto permanſit. Conf. Ex Pb. Mel-
chiades, cuùm abſolviſſet Cæcilianum Cartha-
ginenſem, à quo Donatus cum aliis ſe ſejunxe-
rat, ajebat etiam ordinatos à ſchiſmaticis ſe ha-
biturum pro Epiſcopis, ſi ad Eccleſiam redi-
rent; verba Pontificis refert Ep. 43. olim 172.
Auguſtinus; qui idem aſſerit Ep. 18 55. Lib. 2.
contra Ep. Parmeniani. Lib. 2, cont. Creſconium
Donatiſtam & alibi.
V. De excommunicato, & depoſito. Ex
eadem traditione & praxi Eccleſiæ; ex variis
exemplis, quæ paſſim magno numero conge-
runt Autores, unum fſufficiat Acacii Patri-
archæ Conſtantinopolitani, qui, licer depoſi-
tus & anathemate perculſus eſſet à Felice ſum-
mo Pontifice anno 484.: varios nihilominus or-
dinaverat, quorum ordinationes poſtea ratas
habuit Anaſtaſius Papa in Ep. ad Annſtafium
Imperatorem cap. 7. & S. quam exhibet Gratian.
Diſt. 19. Can. 8. in quiâ ait Pontifex ſe id fa-
cere ſecundum Ecclefiæ Catholicæ tonegikheng
. 1.

e
Dd d 5

—

7

798 DISACRAMENTO ORDINIS.

VI. De dimoniato. Concilium Chalcedon.
anno 451. Can. 2. de Simoniacè ordinante &
ordinato pronunciat, priorem venire in Peri-
culum gradus proprii, ſive depoſitionis; de
altero ait: ordinatione nibil juvetur, ſed ſit d
dignltate vel ofzcio alienus; ubi ſola dignitas &
ofhcium aufertur ſimoniacè ordinato ipſa
verò Ordinatio nulla non dezlaratur. Idem
habel Synodus Conſtantinop. ſub Gennadio
anno q; 5. Aurelianenſis V. anno 559. Can. 10.
Toletan IV. anno 633. Can. 1 9. ρ.
Katio autem generalis eſt. Quia nullo jure
talis Epiſcopus redditus eit inhabilis ad conte-
rendos Ordines: non Divino; tale enim nul-

lam aſlignari poteſt: non Eccleſiaſtico; hoc

enim dum prohibet fieri, vel admitti Ordi-
nationem ab Epiſcopo non legitimo, ſchiſma-
tico, hæretico, &c. non ideo tamen invalidare
vult talem Ordinationem; imò invalidare non
poteſt; quia, quæ pendent à Poteſtate, quam
tradidit Chriſtus, nullatenus adimi, vel impediri

poſſunt ab Eceleſiã, quantum ad valorem actus,

ſicut poteſtas baptizandi conceſſa à Chriſto
omnibus, non poreſt adimi ab Eccleſiâ; At-
qui poteſtas ordinandi eſt tradita Epiſcopis à
Chriſto, eſt enim poteſtas Ordinis & Chara-
cteris Epiſcopalis; quem ſicut nec inſtituit, ſic
nec impedire poteſt Eccleſia; éſtque indelebi-
lis, Ut nullo etiam crimine amittatur; ergo ſi
talis Epiſcopus adhibeat aliàs neceſſaria neceſſi-
tate Sacramenti, valebit ab eo facta Ordina-
tio. Unde
Collige,

d
I
tacsl
1tennn
A Nen
No
UMne
I
N
U he
Uti
W

DE SACRAMENTO ORDINIS. 799

echn Collige, Quando Ordintaiones ejuſmodi
meg dicuntur nullius roboris, infirineæ, nullæ &*. id
Nperi. nequaquam intelligendum eſſe de Ordine,
Gde quoad ſubſtantiam, ſed quoad ejus executio-
nem; aliquando quoad Gratiam, cui obicem
it ponit ſcienter talſem Ordinem ſuſcipiens, ùt
amplius patebit ſolutione Objectionum, quæ
In cùm omnem pæne Eecleſiaſticam Hiſtoriam
nh involvant, ſpeciali Articulo enodandæ ſunt.

n 10 .
ARTICULUS X.
Solvuntur Objectiones contra Concluſionem præ-
nN coecdenteim.

, tor O. I. In Epiſcopo improbo non manet Cha-
Od. racter Ordinis; ergo hunc alteri conferre
u. nequit. Prob. Ant. IJ. In Conſtitutionibus
in Apoſtolicis Lit. 8. cap. 2. Epiſcopi, qui ſancti
n non fuerint, dicuntur Epiſcopi non veri, ſed
en falſi: Item ab hominibus promoti, non à
mi Deo. II. S. Dionyſ. Areopag. Ep. S8. ad Demo-
ich Philum de Sacerdote improbo ait non t Sau-
Ihio cerdos. Ergo etiam. III. 8. Cyprianus Ep.
ℳ* 68. ad Clerum & Plebem Hiſpaniæ ut eligant
ſanétos Prælules, de Præiſnle peccatore ait,
n. ejus Sacrifcia grata Deo non AWſe: Item: tales
Ccomparat cum Core, Dathan & Abiron, ſed
i. hi Sacerdotes non erant. IWV. Auctor operis
i imperſecti in Matib. inter opera Chryſoſtomi,
ell. Homil. 53. docet eos non eſie apud Deum Ec-
Od cleſiæ Miniſtros; qui ab ipſo electi non fue-
rint. V. Gelaſius Ep. ad Elpidium, relatus

Cauſ. I.

800 DE SACRAMENTO ORDINIS.

Cauf. I. Q. I. Can. 92. ait de Miniſtro improbo,
ad Contecrationem non advenire cœleſtem
Spiritum.
B. MW. Ant. Juxta definitionem Tridentini
Seſf. 7. Can. 9. 8 Seſſ. 23. Coin. 4. Aq 1I mam
prob. N. D. Non ſunt veri Epiſcopi ratione
Ordinis & Characteris N. Ratione finis, prop-
ter quem ordinantur Epiſcopi C. Sic dicere
ſolemus, non eſt homo, qui juxta rationem
non vivit. Et ratio eſt; quia cit. loc. affertur
exemplum Caiphæ, qui tamen Sacerdos erat,
licèt improbus. Alterum etiam D. Non à Deo,
ſi ſpectetur ejus voluntas beneplaciti & com-
Placentiæ C. Secus N. Nam eos ſacerdotalem
dignitatem accipere & ſervare idem Auctor
Conſtit. AQpoſt. cap. I. ex profeſſo tradit. ℳd
II. D. Non eſt Sacerdos, hoc eſt, non fun-
gitur Sacerdotis officio C. Secus N. Dicit enim
eo loco Sacerdotem debere habere vim illumi-
nandi alios, quam ſi non habear, non eſſe Sa-
cerdotem, nimirum quoad vim illuminandi ple-
bem, ſive non fungi Sacerdotis officio. od
III. D. Ejus Sacrificia grata Deo non eile
ex Opere operantis C. Ex opere operato N.
Item: comparat eum Core, Dathan, & Abi-
ron quoad poteſtatem intimam, vel Ordinis
N. Quoad jus legitimum obeundi ſacerdotalia

munia C. Cypr. hortatur Clerum & populum,

ut eligant Antiſtites dignos, aitque peccare po-
ulum, fi communicet cum peccatore Sacer-
ore quem eligit, ſicut populus olim adhæ-
rens Core, Dathan, & Abiron; quibus non
negat

Aal
0
0
D
Uciee
10,
RMWN
Dnefun
Mlnnn
ln
I ſen
ore
Ntor.
Nen

npro
lehen

Enmi
Inenmn,
one
n⸗
ed
Poſen
ene
Gen
leo,
Co.
Mlen
ultor
nton.
in
unn.
E.
unc,
4
orc
oh
6Ne
Mddk
docle
Vhrm
leſe⸗
e er
n N
ub
gt

DE SACRAMENTO ORDINIS. 301
negat indignum ordinatum habere Ordinem.

Ad IL. B. Imô. Auctor illius Libri, ſi non ſu-

ſpectus, ſaltem dubius eſt, perperam ſub Chry-
ſoſtomi nomine editus; Chryloſt. enim in
Epiſt. ad Timoth. clarè docer, Sacerdotes malos
rectè conferre Baptiſinum, conſecrare &c. Be.
2dl. D. Non eſie apud Deum, quoad Cha-
racterem & poteſtatem Ordinis N. Quoad
mercedem bonis Miniſtris paratam; veh non
eſſe gratos Deo C. Ad . D. Non advenire
Spiritum S. ex opere operantis C. Ex opere
operato N.
Olj. I. Synodus Conſtantinopolitana
Can. 4. ait Ordinationem Maximi Cynici, qui
erat intruſus, vel violentus invaſor ejus Eocle-
ſiæ Sedis, eſſe irritam, item Ordinationes ab
eo factas. Conf. Anaſtaſius Bibliothecarius in
Scholio ad finem Synodi VIII. ait faciendum
eſſe diſcrimen inter Ordinationes factas ab hæ-
retico, & ab invaſore vel intruſo, qualis
Maximus fuit, nimirum quod Ordinationes
hæreticorum ratæ haberi poſſint, non item
intruſorum. Ergo. . D. Ant. Eſſe irrifas,
quoad uſum', vel exercitium legitimum & Ii-
citum, item quoad gradum, & honorem C.
Quoad valorem, vel Characterem N. Ad Conf.
N. D. ut ante. Anaſtaſius diſcrimen ponit in
eo, quòd Ordinsti ab hæreticis poſſint recon-
ciliari, & reſtitui in priſtinum gradum & offi-
cium juxta Canones & Conſuetudinem Eccle-
ſiæ; Ordinati verò ab invaſoribus ſine recu-
Peratione officii deponantur; cujus tartonet
at;

.
802 DE SACRAMENTO ORDINIS.
dat; quèòd lapſi in hæreſin fuerint Epiſcopi!
veri & legitimi, & habuerint facultatem in ſuo
Ordine miniſtrandi; nunquam verò intruſi &
invaſores.
Olj. IIl. Conſtantini, qui in Sedem Ro-
manam per vim fuerat intruſus, Ordinatio
fuit damnata à Stephano IV. & Ordinationes
à Conſtantino factæ, fuerunt à Stephano re-

ſeiſſæ, & reiteratæ; nam decreverat Concilium, Uirl

quod Stephanus ex Galli?, Germaniæ, &
Italiæ Epiſcopis congregaverat; ut Epiſcopi à
Conſtantino conſecrati redirent ad gradum,
quem ante habuerant, et, ſi digni judicarentur,
irerum electi, irerum conſecrarentur. Idem
decrevit de Presbyteris & Diaconis. Ergo.

en

Uhelo

N

Meſel

Uſla

Nl

NN

B. D. Ant. Reiteratæ Ordinatione verè Sa-

cramentali; ſimiliter Concilium juſſit iterum

eligi & conſecrari Conſecratione Sacramentali d
Ne

N. Cæremoniali, quâà potius reconciliabantur

⸗

C. Concilium non loquitur, nec intelligi debet Müdn

de ipſo Ordine reiterato, ſed de ritibus uſi- 1hot

tatis in reconciliatione Schiſmaticorum, hære- Ilun

ticorum, quem ritum vocat Anaſtaſ. Bibliothe- Mlmn,

carius Benedictionix Sacramentum. Ità Ba- (onn

ron. ad ann. 769. & oſtendit Alexander Natalis ih
ad VIII. Sæculum. cap. I. artic. 8. Nec obſtat, ih

inter illos ritus fuiſſe adhibitam impoſitionem

e

manuum, nam hæc impofitio non erat ordina- Gft
tziva, ſed cæremonialis & veconciliautoria, quæ y
ſemper adhibebatur, quandocunque fiebat re- it
conciliatio cum Eccleſiã. Ratio Keſponfionis ee

ſ, quia idem Concilium juber à Conſtantino
ordinatos

16
Uplle
inte
Nrui5

ndo.
Olero⸗
Animne
Not
Delin
e, 9
Hlan
on
teman
lden
Erg
fere .

tervm
weneit
thnnon
uc
etubad
un e
We
N.

Ue Gnn
Clionen
D
ru,
S

DE SACRAMENTO ORDINIS. 803

ordinatos in Presbyteros & Diaconos, ſi ante
laici fuiſſent, ut depoſiti in religioſo habitu
permanerent, ut refert Anaſtal. Bibliothe-
carius in vitd Stephani I. & Sigebertus ad ann.
767. Cur enim hoc, niſi, quèòd in iis per-
manere Ordinem judicaret? ergo licèt illi
eſſent depoſiti, hoc eſt, prohibitum eis efſet
miniſtrare in ſuo Ordine, non tamen ipſo
Ordine privati erant.
Olj. IV. De Photio, qui à Gregorio Sy-
racuſano depoſito ordinatus fuerat, & expul-
ſo Ignatio Patriarcha Sedem Conſtantinopoli-
tanam invaſerat, ait Concihum Conſtantinop.
an. 869. Can. 4. Photium nunquam Epiſeopum
Juiſſe, ne nunce ulla ratione eſzs, juſto Decreto
declaramus; nec ab illo ecreatos in eo Sacerdotii
H in quem ab eo promoti ſunt, permanere.
Ergo. Conf. Hoc idem ante citatum Conci-
lium dixerat Nicolaus I. Ep. 9. ad Michaëlem
Imperatorem ſcribens: Gregorius, qui cononicè
ac ſynodicè depoſitus, & anathematizatus erat;
Rerie adate boſſet quemquam provehere, vel
Venedicere, ratio nulla docet; igitur nihil Photius
Oregorio percepit; niſi quanium Gregorius ha-
buit: nihil autem habuit, nihil deqit.
g. L. Ant. Nec Photium, nec ab eo crea-
tos Epiſcopos fuiſſe quoad ſubſtantiam Ordi-
nationis, vel Ordinis, Characteris N. Quoad
honorem, uſum, & legitimam executionem
ſui Ordinis, quia juxta Canones graviter pro-
hibebantur, exequi ſuos Ordines, & omnino
ab omni functione erant ſuſpenſi C. ſ⸗ ad
onf.

3204 Dr SACHAMENTO ORDINIS.

lùm intelligit de officio, vel executione Or-
dinis; nam de Photio dixerat Epiſt. 7. cap. I.
ſit omni ſacerdotali honore & nomine alienus, &
omni Clericatüs offcio exutus. De Gregorio
verèò ibid. cap. 2. Gregorium definimus. om-
ni ſacerdotali carere & privatum fore miniſterio;
& cap. 3. eodem modo de ordinatis à Photio.
Secundò Quia idem Nicolaus I. in Ep. 13. in
Gregorio Syracuſano tantùm arguit, quòd
Photium irregulariter ordinaſſet; ſed aliud
eſt ordinare irregulariter, aliud non validè.
Tertid. Quia Adrianus II. Nicolai ſuc-
ceſſor in Epiſt. ad Bafilium palam profiterur
adhærere ſe in eo Decretis Leonis I. qui ſta-
tuit ejuſmodi Epiſeopos quidem deponi de-
bere, ſed ratas tamen haberi poſſe Ordinatio-
nes ab iis factas. Quartòè. Quod in Cit. Con-
cil. eodem modo dicatur non Chriſtianus, quo
vocatur non Epiſcopus; at certè, eo non ob-
ſtante, retinuit Baptilmi Characterem; ergo
etiam. Quints Denique quòd Photius poſt
mortem Ignatii à Joanne VIII. citra ullam no-
vam conſecrationem, uti & ab ipfo ordinati
in priſtinas Sedes fuerint reſtituti, ùt conſtet
ex Epiſt. Joannis ad Baſilium. in qua: Hune
ipſum Patriarcham, Photium, cum omnibus ſive
Epiſcopis. .. in quos judicii fuerat cenſura pro-
lata, ab omni Eccleſiaſticæ ſanctionis vinculo ab-
ſolvimus, ſanäétaque Eccleſiag Conſtantinopolitanæ
judicamus recipere Sdem, Dominicique gregis eſe
Paſtorem.
Inſt. I.

Conf. Ratio eſt Imè. Quia Nicol. I. ipſe ſo-

Mee
PDon
lte rn
plem
eneh
n 10
bveuen
„0 k
uuben
en en

Cens
n
Mne t
Eoi
, u
cne
rh

45
pen
Me O
. 1
, &*
ſgrrio
⸗
rtn
N
I
1, Cl
i
e
e.
tenur
U Kr.
nice⸗
alio⸗
Cor.
co—
id.
Ulerl
lun
Htlut
aler
eue
ſuſe
haſſ.
l
plhei
gch

.

7
DE SAcCkRAMENTO ORDINIS. 805

Inſt. I. Nicolaus I. ut habetur in ejus
Ep. I. ſuis legatis præceperat, ut Photium
haberent tanquam laicum; Er Act. 4. Synodi
VIII. dicitur de eodem, quòd Romana Sedes
eum inter laicos computaverit; Adrianus verò
in Epiſt. Synodicdé, Pbotium, inquit, damnamus;
niſi Hecretis noſtris ſe ſe obtemperaturum promit-
taut. . . tune enim illi laicorum communione non
interdicimus. Ergo nec quoad charaçcterem cen-
ſebatur Epiſcopus; laici enim illum non ha-
bent. N. D. Ant. Haberent tanquam laicum
in foro externo, quoad jura, dignitatem, offi-
cium C. ſecus N. Nam Nicolaus I. quidem
eum ut laicum haberi præcepit, cùm nondum
conſtarer, annon Photius eſſet Epiſcopus legi-
timus; ideoque mandatum iſtud non ſpectabat
Ordinem & characterem, Deinde obſervan-

dum, quod juxta Canones hæc eſlet pœna;,

ut, qui contra leges prorepfſiſſent ad gradus Ec-
cleſiaſticos, iis carere debuerint, & haberi
quaſi nullos eſſent adepti, & Epiſcopi etiam
antea veri & legitimi, ſi in gravia crimina fuiſ⸗
ſem lapſi, ad cemmunionem laicam fuerint re-
tracti, ut docemur ex Concil. Agathenſi Can.
50. N Epiſcopus, Presbyter, aut Diaconu: ca⸗
pitale erimen commiſerit... ab NB. hcit ho-
nore depoſitus, in monaſterium retrudatur, &£
ibi, qudm diu vixerit, laicam tantummodo coms
munionem accipiat. Ia quoque ad verbum
Concil. Epaunenſe Can. 22.
Inſt. II. Photius tamen reipfâ reiteravit

Ordinationes factas ab Ignatio. Ergo. H. MW.

Eee Conſ.

806 DE SACHR AMENTO ORDINIS.
Conſ. Factum enim Photi, intruſi & ſchiſma-
rici, improbique eſſe inſtar regulæ non poreſt.
Deinde hæc ipia impietas ipfi vitio data fuit;
ergo potius Concluſionem confirmat.

Inſi. II. Legati ſummi Pontificis in Bul-
gariam miſſi Sacramentum Confirmationis da-

tum à Photianis reprobärunt,; & reiterârunt;
t teſtatur Metrophanes in Epiſt. ad Manuelem
Patricium p. 3. ſynodi cap. 2. atqui hoc factum
non fuiſſet, ſi Photius intruſus potuiſſet adhuc

validè ordinare. N. D. Maj. Sacramentum

Confirmationis datum à Photianis Presbyteris
C. Epiſcopis N. Legati judicabant Presby-=
teros non eſſe idoneos Miniſtros hujus Sacra=
menti, ideoque reiterandum putabant, licèt,
ut id facerent, ſpeciale mandatum Pontificis
non haberent. Ità ſe rem habuiſſe manifeſtum
fit ex Photii Epiſtolà encyclicàâ, quam refert
Baronius ad ann. 863. Chriſmate inuncios per
Sacerdotes denuo Cbriſmate inungere non exhorrue-
runt, oum ſe Epiſcopos prædicarent, & Preshytero-
rum Chriſma inutile ac Fruſtra factum comminiſce-
rentur.
Olj. V. Duo Pontifices Stephanus VII.
& Sergius Formoſi Pontificis Ordinationes non
modèò declaräârunt eſſe nullas, ſed etiam reipſâ
reiterärunt, & planè de novo, ordinatos à
Formoſo, in ſuis Ordinmibus conſecrârunt; ùt
teſtatur Auxilius Scriptor coævus, Sigeber-
tus, Luitprandus, & monimenta Romanæ
Eccleſiæ. Ergo. E. D. Ant. Duo Pontifi-
CeS,

lanet
Dervong
m/
nn
el
Kolle
Uope
Unbe
t
Puita
unn
füen
Pdro;
e,
Diuer
e
Klin
Rhum
n
un

Mizr

16
Eni
pote
fui

1Dt
irle.
umm
Hmnie
elon
actve
Eyum
tei
lecr.
Gdere⸗
ſod
pihcs

eſtom
elert
in te
nee⸗
hhre

mg

TI
elol
nigt
Cuncl
nz
Spr
Nona

NE

B F SAGRAMENTO ORDINIS. 807

cCes, Apoſtolicæ ſedis invaſores, viri peſſimi,

imero facto ita egerunt C. Secus N. Stephanus
vi Adalberti Marchionis Tuſeiæ Sedem Roma-
nam invaſerat; ait Luitprandus, Sergius verèà
Francorum ope noctu Romam ingreſſus Pa-
patum invaſit teſte Sigeberto. Uterque ird &
vindictà accenſus contra Formoſum, tam ini-
qua aftentavit. Furore percitus homo, inquit
Baronius de Stephano ad an. 897. non quod jure
liceret; ſedquod exæſtuans rabies ſuaſit, implevit.
Won enim fuit error in fide, ſed violenta tyrannis
in Jacto. Unde ex hoc nihil probatur contra
Conelu::
Inſt. I. Sed idem cum Stephano judica-

runt muli ex Clero Romano. Ergo. e. D.

Ant. Eò partim minis & metu compulſi, par-
tim ſimilibus de cauſis; C. Secus; N. Nam,
ùt teſtantur Auctores citati; plurimi alii, qui
ſaniori pollebant conſilio, Formoſi Ordinatio-
nes tanquam ratas & validas habuerunt. Cæ-
teri verò ex Clero Romano conſentiebant Ste-
phano; vi ac terrore compulſi; partim eò,
quèd è& re ſuâ id eſſe crederent; cùm enim
jactirarent hoc eſſe jus Cleri Romani, ut ne=
mo, niſi ex ejus gremio promoôveretur in Se-

dem Apoſtolicam; ideo adhærebant Stephano

contra Formoſum, qui ab Epiſcopatu Portuenſi
in Sedem Romanam aſſumptus fuerat; crimi-
nantes imperitè & malitioſi Formoſum non
fuiſſe verum Epiſcopum, quòd non ſtetiſſet
jure jurando, quo ſe obſirinxerat Joanni VIII.
V non
KEee 2

308 DE SACRAMENTO ORDINIS.

non redeundi ad Eccleſiam Portuenſem, quo ta-
men Marinus oannis ſucceſſor eum abſolverat.
Inſt. II. Formoſus tamen ipſe agnovit
ſe non fuiſſe verum Epiſcopum, cùm factus
eſſet Romanus Pontifex. Ergo. Prob. Ant.
Nam manũs impoſitionem ſibi fieri voluit, ac
ſi Epiſcopus non eſſet. B. M. Ant. & Prob.
Ita quidem dicebatur à Formolſi æmulis, ſed
falliſſimum eſſe inquit Auxilius Lib. 2. cap. 26.
huic Hiſtoriæ coævus & Romæ exiſtens.

Olj. VI. Ordinationes Hæreticorum opor-

tere iterari ſtatuit Canon Apoſtolicus 68. Conf.
I. Nam t ait Cyprianus in Ep. contra Hæret.
omnia quæcunque faciunt Hæretici carnalia ſunt,
inania & falſa, ut miil eorum à nobis probari
deleat. Conf. I. Synodus Nicæna Cen 8. No-
vatianos quidem recipi jubet in ſuis Ordinatio-
nibus, ſed acceptà manuum impoſitione, quam
verò manuum impoſitionem fuiſſe ordinati-

vam, & intelligendam de Ordinatione, non

reconciliatione vel confirmatione in ſuſceptis
Orqdinibus docet Morinus, aliique Veteres,
Ruffinus in verſione Concilii Nicaæani. Martin.
Bracarenſis, Iſidorus Mercator &c.
. D. Ant. Hæœreticorum corrumpentium
formam Ordinationis C. Servantium N. Eo-
dem enim loco conjungit Baptiimum & Or-
dinationem. Unde Auctor illorum Canonum
aut confirmat potius noſtram Concluſionem;
aut dieendum, quòd erraverir cum Cypriano;
hinc Ad Conf. I. B. Auctoritas Cypriani in
hac materiâ nihil habet ponderis, urpote qui
. D docuit

5
Gin
5.
o
Fuoi
60
Dhle
wene
.
lutn iu
es A
r
luon:
DMlong
N
E n
fin

e

en un
p
i.
4,
e a
leh⸗
u l
lkern

e
SI.
oel
Gs
n.
Cf.
leret
ſnn
Non
„No.
nntio.
n
nalt⸗
Y
ues
Nees
n

un
.
E.
o
ſoren
N
ul
1 oe

—

DX SAcCRAMENTO ORDINIS. 909
docuit etiam Baptiſmmum ab Hæreticis collatum

mullum eſſe, in quo erravir. Ad Conf. Il. Be-

N. illam impoſitionem manuum non fuiſſe re-
conciliatoriam; nam Imô. Tharaſius in Syno-

do VII. Act. I. hanc impoſitionem interpretatur

de ſimplici benedictione, quâ Hæretici recon-
ciliarentur, & in acceptos Ordines reſtitueren-
tur. 24d0. Siricius in Decretis ſuis depromptis

ex Ep. I. ad Himmerium. Se I. hance impoſi-
1

tionem manuum extendit ad laicos ipſos rede-
untes, adeéque vult eſſe communem Clericis
& Laicis redeuntibus ad Eceleſiam; ergo fuit
reconciliatoria; ordinatoria enim non conve-
nit laicis; & quidem Pontifex ibi provocat ad
Can. 8. Wicænum. Quos, inquit de Arianis,
nos- oum Movatianis alisque Hæreticis, ſicut eſt
in Gnodo, Nicænâ, quæ ità de Novatianis
Can. cit. ſtaruit, conſtitutum, per invocationem
ſolam ſeptiformis Spiritus Epiſcopalis maniis im-
poſitione Catholicorum conventui ſociamus, quod
etiam totus Oriens Cccidenſque cuſtodit. 3tid.
Quia ipſa Nicæna Synodus Novatianos rece-
pit in ſuis Ordinilus per ſolam impoſitionem
manis, ut conſtat ex ejus Ep. ad Alexandrin.
& ex Epiſt. Innocentii I. 22. ad Epiſeopos Ma-
cedoniæ; illam verò impoſitionem Pontifex
vocat imaginem Poœnitentiæ, quà admitteban-
tur redeuntes Ep. ad Alexandrinos eoſd. atd.
Unde
., Ad Aäd. cit. N. D. Veteres docent illam
impoſitionem fuiſſe ordinstivam ſacramentali-
ter N. Non Sacramentaliter C. Vox enim Or⸗
Eee 3 dinatio

190
ſelen
n
Men
4 ee
giege
Iecn
e Ndn

O1O DE SACRAMENTO ORDINIS.
dinatio apud Veteres non ſemper Conlſecratio-
nem & Sacramentum ſignificat; ſed ſœpiſſimè
etiam benedictionem; reſtitutionem in digni⸗
tatem & officium cum certis inſignibus tra⸗
ditis in ſignum reſtituti honoris, ut annulo &
baculo Epiſcopis &c. ut præſcribit Concil. To-=⸗
letanum IV. an. 633. quanquam hic ritus non
ſervaretur ubique. In eo autem ſenſu ſump- T
tam fuiſſe vocem Ordinatio, conſtat 1mô quia nn
multi Canones & Patres mentionem faciunt lutr
de Ordinatione Diaconiſſarum & ſimilium Mi- Munni
niſtrorum, ùt Cantorum &c., quæ tamen Or- Mun
dinatio eſſe Sacramentalis non poterat. 24). 11N
Ipſa Nicæna Synodus ſanbtliorem Ordinationem aße⸗
Vocat eam cæremoniam, quâ Meletiani in ac- nlii
ceptis Ordinibus confirmabanfur, 3is, Sic ennn
Gregorius M. de quodam Presbytero loquens; iWII
qui ſam ſacramentali Ordinatione fuerat ordi= lin
natus, eum præcipit in primâ, quæ Vacave- en
rit, Eccleſi ordinari. Atqui Ordinationes hh
ilæ ſacramentales non erant. 4106. Tharaſius Umun
Act. 4. Synodi VII, diſtinguit impoſitionem Nolke⸗
manus; unam ait efle Ordinationem; alteram lwnet
Verèò benedictionem; hic verò non ſumi pro Ilnl
Ordinatione ex Profeſſo Probat; ur in præcçe- ne e
denti dictum. ”l anih
Olj. EII. Innocentius I. Ep. 18, ad Alex- ſff
andrum Antiochenum Epiſconum diſtinguit ſauß
Ordinationem Hæreticorum ab eorum Baptiſ- Hnl
mo, & hunc quidem ratum habet, non illam; II
Ergo ceniui Ordinationem factam ab Hæreti- (n
60 non eſſe Validam. Prol, Conſ. Sio enim ile
Orgcdinatic-

.„
‚—R

ſni
lin

l ont.

In,,
no

flunn

lnn
lt
in
rli
100.

ioen

inA

lveng
orcl.

one
Aemn
nr,
e⸗
N.

6e

N

n

DE SACHAMENTO ORDINIS. 811
Ordinationem ratam non habet, ſicut ratum
habet Baptiſinum; ſed hunc ratum habet quo-
ad characterem, nam quoad gratiam non po-
terat habere ratum univerſaliter, adultus enim
hæreticus hanc non obtinet; Ergo Ordinatio-

nem ratam non habet quoad characterem, ſi-
ve valorem. e. D. Ant. Baptiſinum ratum
habet quoad honorem & jura; non ſic Ordi-
nationem C. Ratum habet Baptiſmum quoad
Characterem, & non ſic Ordinationem. N.
Innocentius hic nec de gratiâ, nec de Characte-
re loquitur; ſed ſolùm de juribus, honore
utriuſque Sacramenti; nam in Decretis Inno-
centii hujus capitis eſt hic titulus: Quòd Aria-
norum Clerici non ſint ſuſei iendi in ſuis Oiciis 3
ideôque in cit. Ep. apertè honorum & digni-
tatum mentionem facit. Nimirum baptizatus
in hæœreſi juxta Pontificem, cùm reconcilietur
Eccleſiæ, Baptiſimi honoribus & juribus gau-
det; econtra ordinatus in hæreſii Ordinum
ſuorum honoribus & juribus juxta ſeveriorem
Eccleſiæ diſciplinam excidit; quanquam etiam
hoc nec ſemper, nec ubique obſervaretur, juxta
eundem Pontificem Ep. 22: ad Epiſcopos Ma-
cedoniæ referens exempla Anyſii Theſſaloni-
cenſis, qui Bonoſianos ſine dignitatum jactu-

rà ſuſceperat; & Concilii Nicæni, quod ſio
Novatianos ſuſcipi decreverat; & fecerant ob
neceſſitatem Epiſeopi Macedoniæ.
Inſt. I. Mens Innocentii I. univerſim erat
ordinatos in hæreſi non eſſe ſuſcipiendos in
ſuis Ordinibus ſine iteratà Ordinatione ſacra

Eee 4 mentali;

7

3812 DE SACRAMENTO ORDINIS.

mentali; Ergo. Prob. Ant. 1m. In Ep. 21.

ad Martian. opponit ordinatos à Bonolo ante

ſuam damnationem illis, qui à Bonoſo erant

poſt damnationem ordinati; de prioribus enim
inquit eos in ſuis Ordinibus ſine iteratà Ordi-
natione ſuſcipi; ergo poſteriores cenſet non
eſſe ſuicipiendos ſine ordinationis iteratione;

aliaàs enim inter eos nullum fuiſſet diſcrimen.

244. In Ep. 22. ad Epiſcopos Macedoniæ dicit
Hæreticos per impoſitionem manũs in ſua Or-
dinatione ſuis nonniſi vulaus infligere. 3175.
In hæreſi ordinatos nihil accepiſſe ab Ordinan-
te. B. W. Ant. Ad prob. Imam D. Ant. Op-
Ponit Ordinatos à Benoſo ante ejus damnatio-
nem Orcdinatis ab eo poſt illam quoad iteratio-
nem Orgdinationis N. Quoad ſuſceptionem in
Ordinibus C. Juxta Legem Eccleſiæ Romanæ
tune temporis, ad quam Pontifex in hac Epi-
ſtolà provocat, Clericis ab hæreſi redeunti-
bus on concedebatur Clricatis & Ordinis
honor; ille verò lex quomodo intelligenda
ſit declarat, nimirum ſoluùm de iis, qui ordi-
nati eſſent in ipià hæreſi. Woſtræ, verba ſunt Pon-
tifi is Ep. 22. Lex eßt Ei cleſiæ venientibus ab Hæ-
geticis. . . per manüus impoſitionem laicam tantum
kribuere communionem; nec ex bis ahquem in Cle-
vieatut honorem ſubrogare. Ergo Pontifex 10-

lùm agit de Ordinum honoribus oncedendis,

Vel non. Ad prob. zcam . Q. non niſi vul-
Nus in ligere, quia ſcienter ſe ordinari faciens
in hæ eli vel ab hæretico non obtinet gratiam
Sacramenti, & de nove graviter peccat C.

Quia

N
pun
hlen
Ule
l. n
Pligt
Unen
enbb⸗
Mnn

enrcdene
Peſ ag
leron
lekenmn
vn
Ulonre
loie .
o
Ukri

Ance

un
II

6 21
Ne
Elant
nic
.
KN
ng
Inen
,
10.
S
en.
0).
io

o.
in

VIE

nl.
N
Are
o.

lln.

4

4

100
0

.
Enld
B.
ticet
uit
ledl

DE SACRAMENTO ORDINIS. 813

Quia non recipit Characterem N. Vulnus il-

lud peccatum eſt; cum quo vulnere ſtat Cha-
racter in homine, imò in damnatis; non enim
Character ſed gratia peccato opponitur. Ad
prob. 3tiam D. Nihil accepiſſe quoad Sacra-
menti gratiam; vel quoad Ordinis accepti dig-
nitatem, & uſum C. Secus N. ſic enim con-
textus habet: Sed contra aſeritur eum, qui NB.
bonorem amiſit, bonorem dare non poſſe; nec il-
lum aliquid accepiſee, quia nibil in damte erat,
uod ille poſſet accipere. Verum eſt: quia quod on
ahair ,„ dare non potuit: damnationem utique,
quam habuit, per pravam impoſitionem manils de-
dit; & qui particeps factus eſt damnato, quomodo
debeat NB. honorem accipere, invenire non poſſum.
Inſt. I. Quælſtio inter Innocentum
ſaltem Epiſcopos Macedoniæ non erat, eſſént-
ne ordinati à Bonoſo damnato ſuſcipiendi ſim-

pliciter cum honore & uſu Ordinis, ſed an

eſſent de novo ordinandi? Ergo Pontifex non

poteſt explicari de honore Ordinis, ſed ipſa

Ordinatione. Prob. Ant. Epiſcopi Macedo-
niæ fecerant id, quod Anyſius Theſſalonicen-
ſis; ad hujus enim exemplum provocaverant.
Atqui hic ordinatos à Bonoſo ante ſuſceptio-
nem ordinaverat; hoc enim teſtatur Innocent.
in hac Epiſt. voluiſſe eum, in Synodo Capua-
nà ut ordinati reciperentur. Ergo dum Pon-
tifex hortatur illos Epiſcopos, ne Clericos Bo-
noſianos recipiant, vult eos non ordinari de no-
vo in pœnam. H. W. Am. &proh. Min. Ad buj.
prob. g. Io. poſſe explicari de Ordinatione re-
Eee 5 concili-

SITA DE SACHAMENTO ORDINIS.
conciliatoria. G. 240. directe ad ſenſum hiſtoriæ
D. Ut ordinati reciperentur, hoc eſt, qui jam
ordinati erant, & quomodo erant ordinati, ſi-
ve in gradu & Ordine a Bonoſo jam accepto
C. Ut de novo ordinati reciperemur N. nam
apud Juſtellum pag. 209. non habetur ut ordi-
nati, ſed ſt ordinati; unde colligitur ſermonem
eſſie de Ordinatione jam accepftâ & ratio porro
eſt, quia Anyſius in Synodo Capuand, ite-
rationern Ordinationum coram omnibus pro=
ſcripſerat.

liſe. III. Ad quid igitur ità diſputaſſet In-

nocentius cum Macedoniæ Epiſcopis, ſi ſolùm
fuiſſet quæſtio de Uſu Ordinum, non de Cha-
ractere? conſtat enim omnibus, ab Hæreticis
legitimum Uſum Ordinis dari non poſſe. Er=
go quæſtio erat de Ordinis valore, vel cha-
Factere, . Conſtabat Uſum illum dari ab Hæ-
reticis non poſſe; neque hoc diſputabatur; ſed
illud ſolàm, an, cùm Uſum Egitimunn non
haberent, eſſent nihilominus redeuntes ab hæ-
reſi permittendi obire ſuorum Ordinum mi-=
niſteria? affirmabant Epiſcopi, nixi exemplo
Synodi Nicænæ, & Anyſü, cujus ratio fue-
rat in Synodo Capuanâ apud Innocent. Epiſt.
Cit. ut eà facilitate tolleretur ſeandalum. Ne-
gabat Innocengius, volens illos adigi ad pœni-
tentiam, quæ erat, ut ordinati à Bonoſo poſt
damnationem, ſuſciperentur quidem in Eccle-
ſiam, ſed ur, ſine honore Ordinum & officio,
ad communionem laicam retraheremur; pro-
inde hortabatur illos Epiſcopos, ne ex Anyſii
4 exemplo

1

hatr
weelt
Akte
NN
rn
,an
nul
en ann
ronnn
NIV
n
Pitcomun
en d
ſonn
dad
Phtn.
ſen
enn
e Nen
Den
umn hon
n

V

=

n

A.

o
n
le
0Ren

DIE SACRAMENTO ORDINIS. 815
exemplo regulam facerent, ſcilicet ſeverus di:
ſciplinæ exactor.
Obj. EIII. Urbanus II, videtur apertè aut
declarare, aut ſupponere Ordinationem accep-
tam ab hæretico, Iichiſmatico, vel ſimoniaco
pnon valere etiam in ratione Sacramenti & Cha-
racteris. Ergo, Prob. Ant. 1mô. In Ep. 17. ad
Præpoſaum S. Juventii de ſchiſmaticis & hære-

ticis nondum ab Eccleſig ſeparatis ait; eorum

Ordinationes, & reliqua Sacramenta ſantta &α
veneranda eſſe; de ſeparatis ab Eccleſia econtra
aſſerit, eorum Sacramenta formam quidem Sa-
cramentorum, non autem virtutis effectum bhabere
juxta Patrum traditiones, Cregori, COypriani,
Auguſtini. Deinde ibid. diſerimen facit inter

Flæreticorum Baptiimum & Ordinationem;

priorem ait ratum eſie propter neceſſitatem
ejus, juxta doctrinam S. Auguſtini, ſecus eſſe

de aliis Sacramentis non ità neçeſſariis, ut Or⸗-

dinatione. Prob. II. In Epiſt. ad Petrum LPiſto-
rienſem, && Kuſticum Abbatem Eallis. Umbroſcæ;
ut refertur à Gratiano Cauſ. I. Q. y. Can. 24.
de Nezelone ſimoniaco, qui Daibertum ordi-
nàârat Diaconum, diſerte ait Pontifex juxta De-
cretum Innocentii Papæ, Nezelonem ſimonia-
cum, ab hæretico ordinatum quia nibil babuit,
nihil dure potuit ei, cui manus impoſuit. MWos
igitur tanti Pontifcis, Innocentit, auctoritate
Simcgt e Damaſi Papæ teſtimonio roborati, qui
ait: Beiterari oportet, quod malè actum eſt, Dai-
bertum ab Hæreticis corpore & Spiritu digreſſum,
etque utilitatibus Eccleſiæ pro viribus inſudanem
4 4

816 DESACRAMENTO OkDINIS.

ey integro, Excleſiæ neceſſuute ingruente, Diaco- yn
num conſtituimus: quod non reiterationem exiſti- Noin
mari cenſemus, ſed tantum integram Diaconii ra-
zionem; quoniam, ut prædiximus, qui nihil ha- t
buit, nilil d're potuit, Ergo. 2ððDM
Be. NW. Ant., Ad prob. I. D. Eorum, qui gunt
ab Eccleſiꝗ nondum lſeparati ſunt, Ordinationes eel
& Sacramenta ſancta & venerande eſle, hoc eſt, ANn
admittenda; Item ſanécta ex parte innocenter ſor
ſuſcipientis, & gructuoſa, quia nuic non ob- liue
ſtet improbitas Miniſtri C. Sancta & veneren- 54
da ex parte Miniſtri improbi N. Conſtat ex rler
ſcopo Pontificis; decernit enim cuique licere elte
accedere ad Sacramenta improborum, quàm An

diu non ſunt ſeparati ab Eccleſià, ſcilicet per
ſe loquendo; hoc autem nunquam licere ſi ſint
ſeparati. Item: Sacramenta eorum, qui ſepa-
rati ſunt, tantùm formam habere Sacramento- niN
rum, per fortham intelligendo ſubſtantiam

Sacramentorum C. Tanmtùm externam ſpeciem, Nail
vel meram apparentiam, ſine Sacramento in
re N. Sic etiam S. Leo ait Baptimmum ab hæ- mggn
retico collatum tantùm habere formam Baptis- un
Mutr
mi, quem tamen declarat validum, Cauſ. I. Q. ,,
I. Can. §I. imò ideo vult Baptiſmum non ite- r
r.andum, quia formam Baptiſmi habet; id eſt, ne in
lllubſtantiam. Ità Urbanus hic vocem forma ickt
ſumit. Et ratio eſt, quia Urbanus ait, ſe eâ Umn
in re Auguſtini, Gregorii, Hieronymi ſequi i
decreta; ſed hos PP. Hærericorum ut Baptis- gitt
mum, ſie Ordinationem admiſiſſe nemo du- erink

bitat. Ad prob. Il. k. M. Conſ. Loquitur enim un
, de

DE SACRAMENTO ORDINIS. 817

de Ordine duntaxat quoad executionem ejus,
uſum, honorem. Interim contra utrumque
juxta ordinem
Inſt. I. Urbanus in Ep. 17., ad Præpoſ. §.
Juven. cit. Auguſtini quidem probat & ſequi-
tur ſententiam, ſed tantùm quoad Baptiſinum,
quia hic eſt prior Sacramentis cæteris & ſum-
mè neceſſarius. Ergo licèt juxta Urbanum va-
leat Baptiſmus Hæreticorum, non tamen Or-
dinatio. Prob. Ant. ait enim illo loco ſolum
Baptiſina eſſe ratum apud Hæreticos. Ergo.
N. D. Ant. Quoad Baptiſmum tantùm cum
fructu ſuſcipiendum ab Hæreticis, nimirum
in neceſſitate C. (Quoad Iubſtantiam Baptiſini
N. Ad prob. D. Solum Baptiſma eſſe rarum,
hoc eſt, ſolum Sacramentum Baptiſmi poſle ab
Hwreticis ſructuoſe ſuſcipi, ûn in neceſſitate
C. Solum eſſe ratum quoad ſubſtantiam Sacra-

menti N. Quæſtio enim erat; an liceret ali-

quando ſuſcipere Sacramenta ab Hæreticis, &
an ſic ſuſciperentur cum fructu? Negaverat
utrumque Cyprianus ſimpliciter, ut aliunde
conſtat; Auguſtinus verò conſtanter aſſerehet
in Baptiimo Hæreticoruſn imprimi characte-
rem; & in caſu neccefſſitatis etiam, cæteris
