Myſteria accedere, ut narrant Socrates l. 5. C. 19.
& Sozomenus I. 7. C. 16. Hiſtor. Eccleſ. Ergo
confeſſio non eſt juris divini. B. W. Antec.
Quod ipſe Dallæus Calviniſta Genevenſis I. 4.
c. 24. falſum eſſe contendit. Quare nihil eſt,
quod Calvinus hac hiſtoria tam contumelios in-
ſultet l. 3. Inſtit. e. II. n. 7. aſinos illos appellando.
Nectarius enim non abrogavit confeſſionem
Pprivatam, ſed modum confitendi publice, & pa⸗
lam evulgandi peccata clam commiſſa, qui mo-
dus utique non eſt juris divini. Præſertim ve-
ro abdicavit Presbyterum Pœnitentiarium, &
ejus munus ſuſtulit; atque diſciplinam Eceleſiæ
in agenda pœnitentia ad eum ordinem revoca-
vit, quo ante Decii tempora adminiſtrabatur:
tunc enim pœnitentiæ diſciplina penes Epiſco-
pos erat & plures etiam Presbyteros, e quibus
pœnitens unum aliquem pro arbitrio ſeligere
ſibi poterat. Quod ex Origene in Pſal. 37. col=
ligitur, ubi homil. 2. poſtquam ad confeſſionem
fuerat hortatus, ita proſequitur: Zuntummodo
Lireutn⸗

210 DE PCGNITENTIA.

circumſpice diligentius, cui debeas pecatum conf-
teri: proba prius medicum, cui debens cauſam lan-
guoris exponere, qui ſeiat infirmari cum infrman-
Ze, fere cum fleme, qui condolendi & compatiendi
noverit diſeiplinam, ita ut demum ſiquid ille dixe-
rit, ſiquid conſilii de'qerit, facias &α ſequariv. N
intellexerit, talem eſſe languorem tuum, qui in
conventu totius Eccleſiæ exponi debet & curari, e
quo fortaſſs & teri difcari poterunt, tu ipſe
Jacile ſanari; multa hoc deliberatione, & ſatis pe=
riti medici conſilio procurandum eſt.
Cum vero Novatiani Catholicos nimiæ er-
ga peccantes indulgentiæ incuſarent, ſtatutum
eſt, ut fideles publice lapſi non ante ad Eucha-
riſtiam admitterentur, quam peracta confeſſio-
ne & pœnitentia publica. Ad horum ergo ex-
cipiendas privatim ſolum confeſſiones ab Epi-
ſcopo deſignatus eſt Presbyter Pœnitentiarius,
qui pœnitentiam publicam lapſis præſeriberet &
moderaretur, eisque indicarer, quænam peccata
palam in Eccleſia evulgare deberent; id quod
erat pars non modica ſatisfactionis, quam Deo
& Eccleſiæ præſtabant. Verum cum Conſtan-
tinopoli illo tempore mulier nobilis confeſſa
Presbytero pœnitentiario, diutius ab eo juſſa
fuiſſet hærere in Eccleſia precandi cauſa, acci-
dit ut a Diacono vitiaretur, & ſcelus iſtud occul-
te commiſſum poſtea ex indiſereto pietatis ar-
dore palam in Eccleſia confiteretur. Unde ex-
ortam populi offenſam & ſeditionem adverſus
COlerum compoſiturus Necktarius Epiſcopus in-
diſeretam iſtam confeſſionem publicam atque
1otum

, t
nin.
ſeman.
uml
llre.
l G
rni,er
ße

ir er⸗
Conoumn
IDodn.
ntelio⸗
er.
GLpr.
nrias,
RNa
Mbrent
Aoe
Uunhe
Coler
el
lla
r
Acccd
Auts A⸗
0 e 6N
advel
Cope
Gln N

d.

DE PCNITEN TIA. 211

totum iſtud munus Presbyteri pœnitentiarii ab-
rogavit, & Pœnitentiæ diſciplinam redegit in
formam veterem, quæ ante Decii perſecutionem
vigebat, ut vel ab Epiſcopo pœnitentia dicta-
retur; aut, quia Epiſcopi aliis negotiis diſtenti
huic pro merito vacare non poterant, pœnitentes
ipſi ſibi aſſumerent in pœnitentiæ moderatorem
pro arbitrio ſuo unum aliquem ex Presbyteris.
Hoc autem de poœrnitentibus tantum accipien-
dum eſt, qui illorum criminum conſcii ſibi eſſe
videbantur, quæ publicæ pœnitentiæ ſubdi ſo-
lebant. Nam qui in leviora nec pœnitentiæ
publicæ obnoxia peccata lapſi tantum fuerant-
li priſtina ſemper libertate gaviſi ſunt, quemli-
bet vellent, e Presbyteris adeundi. Ut enim ad
illos non ſpectarat Presbyteri Pœnitentiarii in-
ſtitutio: ita nec ad illos ſpectavit ejusdem abro-
gatio.
Inſt. r. Thomas Valdenſis tomo a. c. 141⸗
& Melchior Canus in relect. de Pœnit. part. y.
fol. 89. ad 6. arbitrantur, confeſſionem Sacra-
mentalem reipſa a Negétario fuiſſe abrogatam,
eumque graviter in hoc peccaſſe. Ergo non
ſolus Presbyter pœnitentiarius cum confeſſione
publica indiſcreta fuit abrogatus. N. M. Conſ.-
Confeſſio privata peccatorum omnium, etiam
non ſubjectorum pœnitentiæ publicæ inviolata
manſit. Nam I. Cuncti qui præceſſerant Pa-
tres eam ad ſalutem neceflariam eſſe enuntiave-
rant: convellere ergo eam nec voluit, nec po-
tuit Nectarius. II. Ex Sozomeno ipſo hæc
doctrina ſatis firmatur, dum I. C. ita ſeribit:
2 Cum

212 DE PGNITENTIA.
Cum poœnitentilus, etiamſi ſæpius deliquerint, ve-
niam dare Deus præceperit, cumque in petenda
venia peccatum neveſſario confiteri oporteat; grave
& moleſtum ab initio jure & merito viſum eſt, Sa-
cerdotibus tamquam in theatro, circumſtante totius
Eccleſiæ multitudine, erimina ſua evulgare. Ea-
que e Preshyteris aliquem qui vitæ integritate ſpe-
atiſſimus eſſet, & taciturnitate & prudentia pol-
leret, huic offcio præfecerunt: ad quem accedentes
i, qui deliquerant, alctus ſuos conftebantur. IIlle
vero pro cujusqgue delitto, quid aut facere ſingulos,
aut luere oporteret pænæ loco indicens, abſolvebat
confitentes aſeipfis pœnas oriminum exacturos. Huc-
usque Sozomenus. Ex cujus verbis duo po-
tiſſimum colligimus: alterum, quod arcana
etiam crimina Pœnitentiario aperiebantur, in
quo nimirum prudentia & taciturnitas require-
batur: alterum, quod ad obtinendam veniam
neceſſario oportuerit confiteri erimina. Igitur Ne-
Ctarius confeſſionem ſecundum ſe abrogare, ex
veterum ſententia non potuit.
III. S. Jo. Chryſoſtomus Nectarii ſucceſſor
idem Eccleſiæ dogma non uno in loco confir-
mat, ut mox deelarabimus.
IV. Joannes Jejunator, qui poſt Nectarium
& S. Chryſoſtomum in eadem ſede C. P. cum
fama ſanctitatis floruit, in libello Pœnitentiali
ab ſe ad uſum Eccleſiæ Orientalis ſcripto, con-
feſſionis neceſſitatem apprime commendat, ubi
inter alia: 4. Sacerdos, inquit, eum interrogat ſu-
per ſingulis peccatorum generibus. 5. FP'oſt accep-
tam

S

, 4
Nenmi,
Ven
GH.
tt
fe r.
neſe
Nr
elin

—
=

on,
chn
.Bue.
o⸗
MN
r, in
aure⸗
Veliug
urNe.
hteitl

ſoele,
.

riocn
P. Co
enuid
0, N
dar, n
teo

3

DE PNITENTIA. 213

tam accurate omnium ſingillatim delictorum con-
feſſonem, idem Sacerdos pœnitentem abſolvit &.
V. Synodus etiam Trullana anno 692. ce-
lebrata ex plerisque orientalibus Epiſcopis, ne-
ceſſitatem confeſſionis ſumptioni Euchariſticæ
Præmittendæ ecernit can. 102.
Inſt. 2. Pluribus in locis S. Joan. Chryſoſto-
mus diſputat, quod Deus nihil aliud exigat,
niſi ut ſibi ſoli dicatur peccatum, & quod talis
confeſſio ſufficiat; ergo confeſſio homini facien-
da non eſt juris divini. N. Diſt. Antec. Diſpu-
tat S. Chryſoſtomus, quod Deus præter con-
feſſionem ſibi ſoli faciendam, nihil aliud exigat,
& quod hoc ſolum ſufficiat, ad remiſſionem pec-
catorum impetrandam per dolorem perfe-
Rum C. quod Deus nihil aliud exigat & hoc
ſolum ſufficiat ad implenda Chriſti præcepta N.
Teſtimonium ex homil. 21 ad Populum Antio-
chenum inepte prorſus adducitur a Dallæo; illa
enim homilia inſcribitur Catecheſis ad iätuminan-
dos, ſeu Cathechumenos, ad quos pœnitentiæ
Sacramentum nihil adhuc artinet.
Homilia autem 30 quæ eſt 5. de incomprehen-
ſibili Dei natura, Homil. 57. quæ eſt 9. de PIeni-
tentig, Hom. 20. in Geneſ., & hom. 68. horta-
tur omnes Chriſtianos, ut peccata ſua agnoſcant
cum pudore & dolore confiteantur Deo, exem-
plo Publicani: cum & ipſi tres pueri fornacis Ba-
bylonicæ, licet vitæ eſſent purioris, nihilominus
Palam confiterentur, Dan. 3. v. 33.; commen-
dat autem ſummam Dei benignitatem ad igno-

Kendum nobis propenſam, quia fimul ac ei quis

◻—— 3 cum

214 DE PœNITENTIA.

cum Davide dixit, Peccavi, nullas ad veniam
dandam moras interponit. Hom. 2. in Pſ. 50.,
Hom. 4. de Lazaro, & Hom. 58. omnes ad
Pœnitentiam, exemplo Jobi & Pauli invitat, &
quibus interdiu non vacat, ut ſaltem noctu in
lecto peccatorum examen & coufeſſionem eo-
Fum inſtituant. Quæ omnia Catholici ubique
docent, nec tamen homines a confitendi officio
apud Sacerdotes exſolvendo immunes pronun-
tiant.
Inſt. 3. Idem Chryſoſtomus negat neceſſa-
rium eſſe hominibus confiteri. Ergo. . Diſt.
Antec. Negat neceſſarium eſſe hominibus con-
fiteri publice C. privatim N. Ad expugnan-
dam peecatorum vecordiam & contumaciam,
Dei facilitatem inducens Hom. ZI. ad Pop. An-
tioch., Squis, inquit, ex ſœcularibus judicibus
alioui ecaptorum latronum diceret, ut peccata confi-
zeretur & dimitteretur; omni certe promptitudine
hoc ſitſetperet, ſalutis cupiditate pudorem con-
temnens. Hie vero hoc non eſt: verum & peccata
dimittit, nec cogit praſentibus quibusdam ea palam
vonfiteri &c. Quod autem tantum neget neceſ-
ſariam confeſſionem publicam, teſtatur ead.
hom. 21. Deus peccata non revelat, ne manifeſta
facit nec conſpicua, nec eogit in medium proceden-
Zes, quæ pecocavimus, enuntiare. Et Homil. 30.
WMWeque enim, inquit, te in theatrum duco conler-
vorum tuorum; Hom. 20. in Gen. UOſtendamus,
inquit, ulcus medico, qui curet, & non exprobret.
Hom. 2. in Pſ. 50. Mon dico ut ea conſervo expo-
Kas „

6
M

Venun
Ne,
es A
Wri
Men
nbige
lofre
on.

eceſt.
D.
We.
uumn.
muchnn⸗
0oAn.
oer
otoff⸗
ttlln
en .
fuun
Nnn
ler
en
nteke
elen⸗
Cil
oloſft
fnkmnt
ahnie
ſrotn
. 9

DE PCNITENTIA. 215

nas, qui te probris impetat. Hom. 4. de Lazaro:
Num bhomini dicis, ut te probro aftciat?
Inſt. 4. Idem Chryſoſtomus confeſſioni co-
ram Deo, quam exigit, ſolam confeſſionem pu-
blicam ut minime neceſſariam conſtanter oppo-
nit; confeſſionem autem in aures Sacerdotum
faciendam ſilet. Ergo. . Diſt. Antec. Con-
feſſionem Sacerdoti privatim faciendam fſilet,
quod ea locis a Dallæo nuper objectis ad pro-
poſitum non faciebat C. Confeſſionem Sacer-
doti privatim faciendam ſilet aliis etiam in tra-
Gatibus N. Sanctus Doctor prædicabat, locis
nuper laudatis, ſingularem Dei humanitatem,
qui pudori hominum parcit, etiam dum iis igno-
ſeit: nec præcipit confeſſionem publieam, cu-
jus major eſt verecundia & gravius jugum.
Exemplum autem privatæ confeſſionis coram
Sacerdote faciendæ ad id non conducebat: tum
quia hanc Deus a nobis flagitat, tum quia non
ita pudibunda eſt. L
uod autem idem S. Chryſoſtomus docue-
rit, Sacerdotibus aperienda peccata eſſe jam ar-
tic. Præced. Inſt. I. ad obj. 3. ex l. 3. de Sacer-
dotio indicavimus, ubi: Inſania enim manifeſta
eſ, inquit, deſpicere tantum principatum, ſine quo
nec ſalutis, nec promiſſorum bonorum compotes eſſe
poſſumus. Ramdem neceſſitatem jam ante firma-
verat l. 2. C. 3., Multa, inquit, arte opus eſt, ut
qui lahorant Cbriſtiani, ultro ſilbi ipſi perſuadeant cu-
rationihus Sacerptum ſeſe ſubmittere.... Raque ni-
hil eorum reliuquendum eſt, quod probe non excu-
tiat atque examinet Epiſcopus: duin omnia accu-
◻ 4 Tate

216 DE PNITENTIA.

vate ac ſtudioſe perſerutatum tum demum oportet il.
lum ſua ipſius remedia congrue, apte, accomodate
afferre. Hom. 30. in Geneſ. Quia, inquit, in
magnam hanc hebdomadam perventmus Dei gratia,
nune maxime &&* gejunii curſus intendendus, & ma-
gis continuandæ ſunt preces, faciendaque diligens &*
pura pecoatorum onfeſſto... Soit enim inimicus no-
Ner quod per tempus illud poſſumus de iis quæ ad ſa-
lutem noſtram attinent, loqui, & peccata declara-
re ſeu aperire, & detegere vulnera Medico; & ſani-
tatem conſequi. Hom. de Muliere Samaritana:
BEum, inquit, qui nos judicaturus eſt non reformi-
damus; eos vero qui nullatenus nos lædunt, berhor-
reſeimus, && ignominiam ab' ipfis inurendam refor-
midamus. Quapropter eo ipſo, quod timemus, peœ-
nam ſuſtinemus. Qui enim homini detegere peccata
erubeſeit, Deo vero cernente facere non erubeſcit,
negue conſiteri vult, neque pœnitentiam agere; in die
ila non coram uno vel duobus, ſed univerſo terrarum
orhe ſpectante traducetur. Denique hom. 9. in
epiſt. ad Hebr. Cjusmodi ergo eſt medicamentum
Pænitentiæ & quomodoconficitur?“ primum, ex pec-
catorum ſuorum oondemnatione & declaratione.
Tum addit: Quod oporteat & ſe in Sacerdotes, ut
convenit, gerere. Tandem modum confitendi ad-
ducit: Son autem dicit, ſum peccator; ea autem per
Weciet non cogitat & ſupputat, & non dicit: hoc o*
Wudpeccatum adimmi’fi; nunquam ceſſabit, ſemper qui-
dem confitens, curam autem nullam gerens corre-
Ctioniß. ₰
Inſt. §. Chryſoſtomus eos, qui per confeſ-
ſionem Deo interius factam a peccatis expurga-
X tI⸗

nti.
Nlcn⸗
l
in
b
rd
Ntuttr⸗
Nl
Nllnr.
Mnr⸗
lamn:
yn⸗
Ph.
nper.
,.
un
r,
nl⸗
6foron
penun
yer.
Mmn,
n,
Aid.
onden
her il⸗
colſe⸗

er N
ere

DEPGNITENTIA. 217

ti fuerint, videtur ab omni deinceps onere re-

levare. Ergo non reſtat confeſſionis apud Sa-
cerdotes inſtituendæ labor. B. MW. Antec. An non
reſtabant pœnitentiæ privatæ & publicæ opera,
quibus & Juſtitiæ Divinæ & Eccleſiæ ælificatio-
ni ſatisfieret? An ſuſtulit etiam hac confeſſio-
ne Deo ſoli facta eleemoſynas, quibus redime-
rentur peccata? An ſiquis aliena ſurripuiſſet,
ea reſtitui prohibuit? Quodſi S. Chryſoſto-

mus Deo ſoli confeſſos omni pudoris neceſſita-
te exemiſſe videtur; pudorem confeſſionis pu-

blicæ intellexit, minime vero privatæ: nam in
hom. de Muliere Samaritana, totum illud pu-
doris genus, quod divelli nequit a confeſſione
privata, peccatoribus devorandum eſſe pro-
nuntiat.
Inſt. 6. Verba illa Apoſtoli I. Cor. II. v. 28.
Probet autem ſe ipfum homo, & ſic de pane illo
edat &c. Eccleſia Romana de Confeſſione Sacra-
mentali interpretatur Seſl. 13. Trid. cap. 7., qua-
ſi hæc ſit neceſſaria probatio ad Euchariſtiam
ſumendam. Atqui locum illum Pauli non ita ac-
cipit Chryſoſtomus hom. 56., quæ eſt 8. de Pœ-
nit. & hom. 28. in I. Cor., ſed de examine pri-
vato; ergo non idem, quod Romana jam Eccleſia
de confeſione, ſenſit. N. N. Conſ. Acceſſuri ad
S. Euchariſtiam duplicem probationem inſtituere
poſſunt, quarum prior communis eſt Chriſtia-
nis omnibus, ſeilicet expendere ſtatum animi,
num quid criminis aut pravi affectus ei inhæ-
reat, quo indignus quis ſit, aut minus idoneus
ad tantum myfſterium capiendum. De hac pro-
5 batie-

218 DE PGNITNTIA.

batione potiſſimum diſſerit B. Chryſoſtomus, &
Conc. Tridentinum priore parte c. cit. Pro-
bationem hanc communem Chriſtianis omni-
bus ſequitur probatio altera peculiaris tantum
eorum, quos criminis gravioris conſcientia re-
darguit. Atque iſtos quidem a confeſſione pu-
blca immunes declarat S. Doctor dicta hom. 8.
de Pœnit. his verbis: Won in commune theatrum
dcuſationem producit, non delictorum teſtes ſtatuit:
intus in conſitentia, adſtante nemine præter eum,
qui cuncta videt, Deum, judicium pelcatorum ſta-
zuens, veforma quod deliquiſti: atque ſie pura con-
ſoienta Sacram attinge menſam. Et hom. altera:
Weque juſſit, ait, alteri alterum probare; ſed ſibi
ſe ipfum, faciens Judicium, ad quod populo non pa-
zeat aditus, & probationem, quæ careat teſtibus.
Adeo autem peccatores a privata confeſſione
non eximit, ut ad veniam impetrandam enume-
ratione criminum ſingillatim Sacerdoti facienda
opus eſſe plane aſſeveret, prout pluribus ex S.
Patre teſtimoniis prolatis demonſtravimus nu-
Per ad Inſtant. 4. Beatus autem Cyprianus ve-
hementer invehitur in eos peccatores, qui an-
te actam pœnitentiam & reconciliationem Ec-
cleſiæ ad communionem accedunt: imo & Sa-
cerdotes ipſos reprehendit, qui peccatores ad
Communionem facile admittunt ante perfectam
ſatisfactionem, ut videre eſt epiſt. 10. II. 12. 14.
18. & 1. de Lapſis, & aliis locis frequenter.
Idem ſentit S. Auguſtinus epiſt. 118. C. 3. dicens,
eum qui conſcientia peccati mortalis gravatur;
non ſuo, ſed Sacerdotis arbitrio debere ad hoe
OOOMU Sacra-

n,;A

Uo.
Ci.
um
ur.
e
lomn 9.
Aljrpn
Nn,
un,
Iſe.
.
Then
Aſi
Nn .
Mu.
one
hume-
Ge
eid
nnson.
bf⸗
lar⸗
n e⸗
KN.
Ies
eCarn
12.14
Uente
ccend
Taward,
kendk
r

DE PGœNITENTIA. 219

Sacramentum accedere, vel ab eo abſtinere.
Et lI. 50O. hom. 35. alias 70. fuſe hanc doctrinam
exſequitur. Et Auctor libri de Eccleſiaſticis
Dogmatibus c. §3. item ſcribit, criminis con-
ſcium ſibi, Sacerdotis judicio reconciliatum Commu-
nioni ſociaxvi debere, ſi vult non ad Judicium &* con-
demnationem Euchariſtiam peretpere. Clarius Leo
M. epiſt. 91I. cap. 2. Mediator, inquit, Dei &
hominum hanc præpoſitis Eccleſiæ dedit poteſtatem,
ut & confitentibus altionem pœnitentiz darent, &
eosdem ſalubri ſatisfattione purgatos ad communio-
nem Sacramentorum, ad januam reconciliationis
aqmitterent. Recte ergo Patres C. Tridentini
dicunt: Eceleſiaſtica conſuetudo declarat, eam pro-
bationem neceſſariam eſſe, ut nullus ſibi conſcius
mortalis pecati, quantumvis ſibi contritus villea-
zur, absque præmiſſa Sacramentali Confelſione ad
Sacram Euchariſtiam accedere debeat.

ARTICULUS III.
Utrum Peœnitentiæ Sacramentum diſtinguatur
a Baptiſmo?
NOGe J. Cum, ut ſcribit Sozomenus ſup. cit.
in nullo penitus peccare divinioris cujus-
dam naturæ ſit, & humana præſtantioris, lapſis
vero poſt Baptiſmum ſpes veniæ divinitus præ-
beatur; reconciliationem iſtam Catholici per
Pœnitentiæ Sacramentum fieri docent, quod
proinde ſecundam poſt naufragium tabulam ap-
pellant Tertullianus L. de Poœnit., S. Hierony-
mus in c. 3. Iſai. & epiſt. ad Demetriadem, alii-

que Patres, & Theologi cum Magiſtro in 4.d. 14.,

220 DE PœNITENTIA.

S. Thoma q. 84. a. 6. Baptiſinus enim eſt pri-
ma tabula, quam in communi originalis pecca-
ti naufragio arripuimus.
II. Doctrinam iſtam Patrum antiquorum &
Theologorum dereſtantur Hæretici recentiores,
ex quibus Lutherus l. de Captiv. Babyl. c. de
Baptiſmo: P'ræhutt, inquit, is opinionibus occa-
Rionem verbum illud periculoſum D. HMieronymi, ſi-
ve male poſitum, ſive male intellectum, quo Peniten-
iam appellat ſecundam tabulam poſt naufragium,
quaſi vero Baptiſinus non ſit pœnitentia. Et Cal-
vinus I. 4. Inſtit. C. 19. J. 17. majore adhuc im-
Pudentia in phraſin illam invehitur: S&d dittum,
inquit, eſz Hieronymi. Cujusecumque ſit, quin pla-
ne impium ſit, excuſari nequit, ſi ex eorum ſenſu
exponitur: quaſf vero per peccatum deleatur Bapti-
IJinus. Secundum horum opinionem, Melanch-
thon in Locis editis anno M D XXI. & cæteri
Novatores non aliud reconciliationis Sacramen-
tum admittunt, quam Baptiſmum, qui in con-
Virmationem gratiæ fiduxic ſigillum iis datus ſit,
qui pœniteniam meditantur, ut quoties de remiſſto-
ne peccatorum oogitant, Tline ſeſe colligant, animum-
que vecipiant & ſidem conſirment, inquit Calvinus
nuper citatus.
Baptiſinum cogitatione ſic apprehenſum &
memoria repetitum, ajunt, affatim ſufficere
ad culpas omnes & earum pœnas tam perfecte
remittendas, quam culpæ & reatus peccatorum
Præcedentium Baptiſmo ipſo remittebantur. Ex
hujus myſterii ignoratione ortum fuiſſe inter
Catholicos commentitium peœnitentiæ Sacra-
Wmell⸗

10er.
.
.
M,
C.
.
m,
nr.
,.
ch⸗

Den

W⸗
lot⸗
4 4
un.
uus

S
Rcere
lkecte
1Oruu
r.
le ine

Glel⸗

DE PeNITENTIA. 2321

mentum docet Calvinus I. 4. Inſtit. c. 15. §. 4.
& cum aliis hæreticis carpit Concilium Triden-
tinum, quod velit, difficiliorem ac duriorem eſſe
Pœnitentiæ reconciliationem, quam fuerat in
Baptiſmo.
Dico. Pœnitentia eſt Sacramentum omnino
diſtinctum a Baptiſmo. Ita Concilium Trident.
Seſſ. I14. C. 2. ubi anathema dicitur confunden-

tibus baptiſmum cum pœnitentiæ Sacramento.

Prob. I Memoria circumciſionis neminem
olim circumciſorum a peccatis expiabat, ſed
Præſcripta erant alia media, nimirum Sacrificia,
ut conſtat Lev. 4. 5. & 6. Ergo nec memoria Ba-
Pptiſmi tollet peccata Chriſtianorum, cum hic ſit
Sacramentum durironoy circumciſioni, circum-
ciſio ſpiritualis & non manu fatta, ut Coloſ. 2.
v. II. nuncupatur.
Apoſtolus Item, Hebr. 6. v. 4. dicens, eſſe
Impoſſibile, eos qui ſemel ſunt iluminati, h. e. ba-
Ptizati, & prolapſi ſunt, rurſum renovari ad pœni-
tentiam, non negat lapſos poſt baptiſmum poſ-
ſe Deo per Eccleſiam reconciliari, ut falſo col-
ligunt Novatiani, quia conſtat inceſtuoſum
Corinthium reconciliatum eſſe, ſed negar,
poſſe renovari per baptiſmum, ut textus ipſe,
& Patres communiter declarant, & ſupra fu-
ſius oſtendimus diſp. 5. C. I. a. 4. Inſtant. 3. ad

Object. 1.

Denique Luc. 12. v. 47. & 48. ait: Servus
qui cognovit voluntatem Domini ſui, & non fecit,
vapulabit multis: qui autem non cognovit, && fe⸗
cit digna plogis, vapulabit paucis. At juxta Hæ-
Teti-

DE PœNITENTIA.
reticorum opinionem, qui ſcienter poſt fidem
& baptiſmum peccaverunt, eſſent pares iis, qui
ignoranter in incredulitate ante baptiſmmum de-
liquerunt: imo melioris conditionis hiſce illi
eſſent: eoquod facilius ſit, baptiimum olim ac-
ceptum reminiſci, quam re ipſa iterum bapti-
2zari. Quæ quam abſurda ſint, nemo non videt.
Prob. Il. Patres pœnitentiam appellant ſe-
cundam poſt naufragium tabulam. Tertullia-
nus I. de Pœnitentia vocat inſuper poſt bapti-
ſinum ſecundam ſpem & ſecunda ſubſidia: at-
que ibidem cum. PP. cæteris docet, cum ante
baptiſmmum facillimus ſit aditus ad indulgentiam,
poſtea vero ad remiſſionem peccatorum non
Perveniri, niſi per multos labores, orationes,
lejunia. Ita Clemens Alexandrinus apud Eu-
ſebium I. 3. hiſtor. cap. 17. alias 24., Cyprianus
ſermone de lapſis, Gregorius Nazianzenus
Orat. in Ss. lumina, Pacianus epiſt. I. ad Sym-
pronianum, Hieronymus nuper cit., Epipha-
nius Hæreſi 59.; a quibus etiam nuncupatur ba-
ptiſmus laborioſus & lacrymarum.
Auguſtinus epiſt. 23. ad Bonifacium: & in-
Jans, inquit, poſt Vaptiſinum propria incipiat ha-
bere peccata, illa non regenerattione auferuntur, ſed
alia ocuratione ſanantur. Et l. 2. de adult. conjug.
cap. 16. & a catechumeno fatctum eſt homicidium,
baptiſimate abluitur; ſi a baptizato, pœnitentia &α
reconciliatione ſanatur. Et homil. 50. lib. 50. ho-
mil, de expiatione peccatorum a baptiſmo ad-
miſſorum loquens, In hac, inquit, pœnitentia
majo-

flen
hi
e.
N
r⸗
b
E
nl
lie⸗
Mpr.
A
Ute
tan,
N Mo
lones,
U.
nus
enns
F.
Dlr.
rbr⸗

Gu.
,l.

ſg.

Guun,
ria
zte⸗
ſnot⸗
Cnten

.

DE PüœNITENTIA. 223

majorem in ſe quisque ſeveritatem exercere debet,
ut a ſe ipſo judicatus non judicetur a Deo.
Patrum plura teſtimonia hactenus in decur-
ſu hujus tractatus adducta catholicam veritatem
eamdem luculenter probant.
Prob. III. Ratione, quam Conc. Tridenti-
num cap. 2. ſeſſ. I4. a quadruplici genere cau-
ſarum repetit. Wam præterquam quod materia &&
forma quibus Sacxramenti eſſentia perfcitur, longiſ-
ſime diſſident; conſtat certe, baptiſini miniſtrum ju-
dicem eſſe non oportere, cum Eccleſia in neminem
Judicium exerceat, qui non prius in ipſam per ba-
ptiſini januam fuerit ingreſſus Quid enim mihi,
inquit Apoſtolus, de his, qui foris ſunt, zudicare“
Secus eſt de domeſticis f’dei.. . . MWam bos, ſi ſe
poſtea erimine aliquo contaminaverint, .. ante hoc
tribunal (Pœnitentiæ) tamquam reos (Chriſtus)
ſiſti voluit, ut per Sacerdotum ſententiam poſſint
liberari. Alius eſt præterea baptiſini, alius pœni-
tentiæ frubtus: per baptiſmum enim Chriſtum in-
duentes nova prorſus in eo eftcimur ereatura ple-
naan & integram peccatorum omnium remiſſtonem
conſequentes: ad quam tamen novitatem d inte-
gritatem per Sacramentum penitentiæ, ſine magnis
noſtris fletibus, divina id exigente juſtitia, perve-
nire nequaquam poßſſumus &c.
Deinde ſi baptiſmi iterata memoria obſigna-

ret promiſſionem reconciliationis, ut Hæretici

volunt, ergo contra ſuam doctrinam, de ſua
juſtificatione certi eſſe non poſſunt: nam cum
infantes ipſi baptizati fuerint, non niſi ex alie-

no teſtimonio norunt ſe eſſe baptizatos.
Deni-

224 DE PœNITENTIA.

Denique non poreſt dici, quod baptiſmus
illico cum confertur jam deleat peceata omnia
futura, alias nemo Catholicorum & Hæretico-
rum damnabitur: neque quod tum illa purget,
cum reminiſcendo per fidem & pœnitentiam ad
ſignum & fœdus baptiſini cogitatione reditur:
alias incerta, ut dixi, erit juſtificatio: neque
ratio apparet, cur ſublata Euchariſtiæ frequen-

tatione, non ſufficiat ſpiritualis cibi aliquando

guſtati memoria.
Obj. Baptiſinus per Peccatum non deletur,
ergo ſemper poteſt eſſe utilis ad tollenda pec-
cata: ergo non eſt neceſſarium novum Sacra-

mentum pœnitentiæ. HBe. in ſententia Haretico-

rum N. Antec. Tria in baptiſino conſiderari poſ-
ſunt, actio externa baptizandi, gratia juſtificans
& character. Actio externa tranſit, gratia per
peceatum tollitur, characterem Hæretici non
admittunt. Igitur in ſententia Hæreticorum,
nihil baptiſmi poſt peccatum ſupereſt.
Inſt. I. Licet actio baptiſini deſierit, manet ta-
men perpetuum pactum in baptiſmo inter Deum
& nos initum, quod conſiſtit in hac Chriſti pro-
miſſione, Marci ult. v. 16. Qui orediderit & ba-
ptizatus fuerit ſalvus erit. Ergo ratione hujus
poteft eſſe utilis baptiſmus, ſi in memoriam re-
vocetur, & excitetur fides divinarum promiſ-
ſionum de venia peccatorum per Chriſtum dan-
da. Nam hoc eodem medio Judæi reconcilia-
bantur Deo, ſi recordabantur fœderis in circum-
ciſione cum Deo initi, & egreſſionis ex Ægy-
pto. B. M. Conſ. Pactum in baptiſmo initum

eſt

Phln
onni
Uetioo.
be,

und

.
els
Lecler
Ouinen

Lerur,
ee.
⸗
loeio.
mipol
Stenns
Naer
N
dro

,nnnttt.
Mereun
lipro⸗
Uolr
uſs
falnre-
Noonil ,
Pon Gan
col
Gacten
no n

Dr PœNITENTIA. 22⁵
eſt tantum cdnditionatum, non autem promiſ-
ſio abſoluta, ut Patres omnes hucusque intel-
lexerunt, ac præſertim Gregorius M. homil.
29. in Evang. ſequitur: Qui erediderit c bapti-
zatus Juerit, ſalvus erit. Fortaſſe umusquisue
apud ſemetipſiun dicat: Ego jam oredidi, ſalous
ero. Verum dicit, ſi fidem operibus tenet. Ne-
que B. Petrus Simonem magum ad recorda-
tionem bapriſmi remiſit Act. S. v. 22. ſed ait:
Pænitentiam age ab hbac nequitia tua: * roga
Deum &c.
IIraèlitæ ſolebant in memoriam revocare pa-
Gtum cum Deo initum, & egreſfionem ex Æ-
gypto, non quod ea commemoratione purga-
rentur a peceato, ſed ut recordatione benefi-
ciorum Dei, ſuæque inconſtantiæ & ingratitu-
dinis ad pœnitentiam excitarentur, atque ita di-
vinam clementiam exorarent.
Deinde ſatis jam refutatus eſt error Hære-
ticorum, qui purtant ſola fide divinarum pro.
miſſionum remitti peccata, & conſequenter Sa-
Cramenta ad hoc non conferre, niſi excitando
fidem. Vide diſp. I. C. 2. art. 3.
Denique baptiſmus præteritus non poteſt
excitare fidem, ſed inquiri oportet objectum
aliud, quo & fides in nobis, & ſuſcepti olim
baptiſmi memoria exciterur. .
Inſt. 2. Apoſtolus Epheſ. 5. v. 26. ſolum di-
cit, mundari Eccleſiam lavacro aquæ. Et S.
Fulgentius l. de Fide ad Petrum c. 30. vocat
baptiſinum Sacramentum fidei & pœnitentiæ.
Ergo non opus eſt alio poenitentiæ Saciarnene

226 DE PœNITENTIA.

. W. Conſ. Loquitur Apoſtolus tantum de mo-
do quo regenerantur & mundantur Eccleſiæ
membra, quando ad illam aggregantur. Mul-
tum autem diſcriminis eſt inter generationem
ſpiritualem, qua vita primum animæ datur; &
inter reſurrectionem ſpiritualem, qua vitam
ſupernaturalem amiſſam recuperamus: illud fit
per baptiſina, hoc per pœnitentiam. S. Ful-
gentius recte appellat baptiſmum Sacramentum
fidei & pœnitentiæ, ad illum enim catechume-
ni etiam per pœnitentiam diſponuntur, ſecun-
dum B. Petri adhortationem Act. 2. V. 38. Pœ-
nitentiam agite, & baptizetur unusquisque veſtrunt.
Et c. II. V. 18. Ergo & gentibus pœnitentiam de-
dit Deus ad vitam.
Inſt. 3. S. Scriptura effectum baptiſini per
tempus præſens, Ppræteritum & futurum de-
ſcribit: Tit. 3. v. 5. Salvos nos fecit per lavacrum
regenerationis: I. Pet. 3. v. 21. Jalvos facit hapti-
ſma. Marc. ult. v. 16. Qui baptizatus fuerit, ſal-
vus erit. Ergo habet vim purgandi peccata
Præterita, Præſentia, & futura. N. M. Conſ. Ba-
ptiſinus peccata habitualia tam originale, quam
perſonalia, quæ invenit, expurgat: ad futura
autem peccata vim ſuam minime exerit. Sacra
ſeriptura vero tres temporis differentias ideo
exprimit, cum de baptiſmo agit, quia in iis
qui olim baptizabantur peccata delevit, & de-
let etiamnum in iis qui baptizantur, ac delebit
deinceps qui adhuc baptizabuntur.
Inſt. 4. B. Auguſtinus I. I. de Nuptiis & con-

cup. c. 33. ſeribit, per baptiſinum non ſolum
Præ-

hlen.
lekge
1l.
türen
nS
UNn
EI.
eptuen
Pumme.
Ccun.
le⸗
Prun

Uon.

niper
n e.
nfon
ſeik,
on
, Nult
G
e
ien
ninh
AG

.

S

o e

1

DE PœNITENTIA. 227
Præterita & præſentia peccata remitti, ſed etiarm
illa quæ poſteriori tempore committuntur .
S. Doctor vult remitti peccata ſequentia ſolum-
diſpoſitive per effectus baptiſini, qui ſunt gra-
tia & character: per gratiam evadit homo ju-
ſtus, qui facile ſe venialibus peccatis expedit:
Per characterem fit idoneus ad Sacramenta cæ&œ:
tera, ac per fidem in baptiſino acceptam exci-
tatur ad pœnitentiam, qua peceatorum omnium
remiſſionem conſequitur. Fanatico autem Hæ-
reticorum ſenſui S. Auguſtinum adverſari, I-
quet ex iis quæ arg. 2. Concluſionis retulimus,
quibus l. 5. de Bapt. c. 22. addit Chriſtianum in
Peccata lapſum non ſanari per baptiſinum, ſed ber
veram converſionem.

ARTICULVUS IW.
Quibus partibus hoc Sacramentum conftet

Ota. Duplex hic quæſtio movetur I. utrum
Lpcnitentia more aliorum Sacramentorum
conſtet ex partibus eſſentialibus, quarum alte=
ra ſe habeat per modum materiæ, altera tam-
quam forma? Nam Scoôtus in 4. d. 14. q. 4. 10-
tam Sacramenti hujus eſſentiam in verbis abſo-
lutionis reponit, ac d. 16. J. I. diſerte negat,
contritionem & confeſſionem Sacramenti hujus
Partes eſſe: licet actum utrumque dicat præ-
requiri, eo quod ſententia ferri nequeat non

Cognita cauſa. Scoti ſententiam ampleétuntur

nonnulli, ut Jo. Major, & Gabriel, quæſt. 2z.
P 2 . efi⸗

228 DEPCNITENTIA.

definiens pœrnitentiæ Sacramentum eſſe Alſo-
lutionem hominis pœnitentis &c.
Hiſce e diametro adverſatur Dom. Sotus in
4. d. 1I4. Jq. I. a. I. aperte negans, abſolutionem
eſſe partem hujus Sacramenti: unde videtur to-
tam ejus rationem in contritione & confeſſione
ſtatuere, & abſolutionem ut neceſſariam perfe-
Gionem ſeu complementum pœnitentiæ æſtima-
re, inductus B. Thomæ auctoritate, qui q. 84. a. r.
ad 2. ait, Sacerdotem abſolvendo dare comple-
mentum huic Sacramento.
II. Quæritur item ex quibus partibus po-
nitentiæ Sacramenti materia confletur? Ubi Du-
randus in 4. d. 16. q. I. confeſſionem ſolam pu-
tat Sacramenti hujus eſſe materiam, quia con-
tritio, etſi ante omnino requiratur, ſenſibilis
non eſt: neque ſatisfactio ad eſſentiam aut ef-
fectum Sacramenti abſolute deſideratur. Pro-
bant hanc opinionem Gabriel diſt. 14. a. 2. &
quoad ſatisfactionem Marſilius .. 10. a. I. Com-
muniter tamen a Theologis aliis contritio, con-
feſſio & ſatisfactio numerantur tamquam partes
materiales, & proximæ, ex quibus materia Sa-
cramenti pœnitentiæ tamquam ex partibus in-
tegrantibus conſtet.
Dixi, has eſſe partes proximas, & ex qui-
us: nam peccata, quorum ſe Pœnitens accu-
ſat, ſæpe dicuntur materia pœnitentiæ, non
quidem talis ex qua hoc Sacramentum, ut eX
ligno ſtatua, conficiatur, ſed quia ſunt obje-
Gum & materia cireca quam Sacramentum hoc

verſatur: ſicut crimen aut quælibet cauſa alia di-
citur

4

sin
Unen

E
W

Uln
pek
Elinne
1al
ne.

.
.
mh.
ncon.
biis
nek.
1.
o,.
ins
en
ir

1t ge
0S Ar
e,
, I 6
ot

AMa

DE PG NITEN TIA. 229

citur materia judicii. Eſt ergo tantùm remota
Sacramenti materia, reſpectu cæterarum par-
tium: nam contritio eſt de peccato: confeſſio
eſt accuſatio peccati: Satisfactio ejusdem eſt
vindicta: & abſolutio, has partes informans,
a peccatis & ecrum reatu perpetuo benigne
exlmit.
Quamquam autem S. Thom. Opuſc. 22. C. 4.
referat, a quibusdam peccatorem, qui abſolvi-
tur, remotam hujus Sacramenti materiam nun-
cupari: id tamen admodum improprie dicitur:
eo quod homo ſubjectum potius, quam ma-
teria ſit Sacramentorum.
Dico I. Pœnitentiæ Sacramentum conſtat
ex materia & forma tamquam ex partibus eſſen-
tialibus. Ita paſſim Theologi cum S. Thoma
J. 84. a. 2. & 3. Prob. In Concilio Florentino
decretum ad Armenos§. Hac omnia, docet,
Sacramenta omnia Novæ Legis tribus perfici,
videlicet rebus tamquam materia, verbis tam-
quam forma, & perſona miniſtri. Et S. Quar-
tum Sucramentum, Pœnitentiæ Sacramenti qua-
ſi materiam eſſe actus pœnitentis tres, formam
vero: Ego te alſolvo &c.
Eadem omnino repetit Concilium Triden-
tinum ſeſſ. 14. cap. 3. & addit, tam abſolutio⸗-
nem, quam actus pœenitentis ad integritatem
Sacramenti pertinere. Ergo non ſimplex actio
Sacerdotis totum Sacramentum conſtituit.
Deinde Lucius Papa III. cap. Ad abolendam.
De Heæret. Sacramenta vocat Baptiſinum, Con-
feſſionem peccatorum, & Matrimonium; igi-
P 3 tur

230 DE PœNITENTIA.
tur confeſſionem Sacramentum eſſe credicdit,
confeſſio autem actus eſt peœnitentis.
Denique actus pœnitentis eſt ſignum Sacrum
gratiæ juſtificantis, divinitus inſtitutum, & ex
Dei promiſſione ad peccati remiſſionem con-
currens. Qui enim cum dolore peccata ſua
confitetur, eisque petit abſolvi, indicar, ſe illa

odiſſe, & ab eis animo recedere, ac proinde

juſtificari. Tale autem ſignum divinitus inſti⸗
tutum eſſe ad peccatorum remiſſionem, atque
ad eamdem aliquo modo concurrere teſtatur S.
Joannes f. epiſt. C. I. v. 9. &t confiteamur peccata
noſtra, Edelis eſt & juſtus, ut remittat nobis pec-
cata noſtra, && etmnundet nos ab omni iniquitate.
Quamvis effectus iſti apertius ſignificentur &
Perfecte compleantur per formam a Sacerdote
Prolatam.
Dico II. Partes materiales pœnitentiæ tres
ſunt, contritio, confeſſio, ſatisfactio, Ita Theo=⸗
logi communiter cum S. Thoma nuper cit. &
d. 90. tOta, & in 4. d. 16, q. I. a. I. Tres iſtæ
Partes materiales reeitantur etiam & explican-
tur a Conciliis Florentino & Tridentino nuper
citatis. Probatur tamen breviter de ſingulis.
I. Sacramentum hoc inſtitutum eſſe per mo-
