ignorantiam cavendam tenetur quisquam pec-
cata ſua ſeripto conſignare; niſi forte quis ita
ſtolidus ſit, ut nullum omnino peccatum me-
moria tenere poſſit. Mutos tamen qui non
omnia peccata nutibus poſſunt exprimere, &
ſcribere norunt, aut confeſſuros Sacerdoti ſur-
do ad id præſtandum obligari docer Suarez cum
Pluribus aliis: eo quod diligentia iſta reſpectu
talium hominum non cenſeatur extraordinaria.
Pars II. itidem ratione communi aſſeritur,
quod præcepta iſta affirmativa non obligent
cum gravi proprio aut alieno incommodo vi- Edd
tæ, famæ, aut fortunarum: quæ quidem di- Imi
ſtinctius enarrantur in Theologia morali. Mpe
IItud ſolum hic addo, nemini umquam li- Mqin
cere detegere in confeſſione occultum peccatum uIlie
alienæ perſonæ, quæ non fuit complex in eo- tinic⸗
dem peccato confitentis. Imo ne licere qui- Mhad
dem complicis crimen proferre, ſi aliter poſſit iuh
ſuummet ſatis explieare, non aperiendo nomen uum
complicis. Quodſi ſuum peccatum ſatis ex- auli
plicare non poſſit, quin una confeſſario notus Mi
fiat complex, tenetur etiam cum hac privata
complicis nota ad integram materialiter confelſ- A
Kionem, quam nec differre, nec alii Sacerdoti,
. qui

nherl

Td

nal

ſentg
luro⸗

ſuur
n⸗
n.
men
npe.
nin
nme.
non
le,
llle.
cun
ſer
ne
lur,
en
o N
enc
.
Mont
ſeb⸗
. Poh
honel
is
Ro
Pe
1

dne

7
1

DE Pœ NITENTIA. 383
qui complicem non agnoſeat, præſtare po-
teſt, prout traditur communiter a Theologis
contra Valentiam & Dianam.
Obj. IJ. Qui petit confeſſarium, deſiderat
quidem confiteri, re ipſa tamen non confite-
tur: atqui ad abſolutionem requiritur prævia
confeſſio; ergo qui pertit confeſſarium, non
poteſt ab hoc ſuperveniente abſolvi. Be. W.
Maj. Jrgrotus talis confitetur quali per inter-
pretem ſaltem incoate & confuſe, quantum in
hiſce circumſtantiis valet, quod ſufficere ſupra
abunde oſtendimus. Ex Canone autem, Quem
Pænitet, diſt. . de Pœnit. colligitur tantum, ejus-

modi confitendi ritum citra caſum neceſſitatis

non licere.
Icſt. I. Non poteſt ferri ſententia, niſi ju-
dex diſtincte cognoverit crimen ſontis: atqui
ſi pœnitens tantum poſcat confeſſarium, aut
ſigna edat doloris, non cognoſcitur diſtincte
ullum ejus delictum; ergo. . Diſt. Maj.
Non poteſt ferri ſententia in cauſis criminalibus
aut civilibus, ubi agitur de damno tertii aut
Reipublicæ, niſi judex diſtincte cognoverit cri-
men ſontis C. non poreſt ferri ſententia incogni-
ta diſtincte cauſa in judicio ſacro hujus Sacra-
menti, quod ſolum rei gratia eſt inſtitutum, &
cujus tota reconciliatio & abſolutio pendet a
vero dolore & ingenua quadam delicti confeſ-
ſione, quoad ejus fieri poteſt N.
Inſt. 2. Sacerdos tali moribundo ſuperve-
niens non habet ſufficientem notitiam, utrum
Priorem dolorem non retractaverit, aut an non
Pec-

384 Dz PœNITENTIA.

peccatum novum commiſerit; ergo. v. Dif.
Antec. Non habet notitiam ſufficientem pro
caſu neceſſitatis N. extra hunc caſum T. Ar-

gumentis hiſce tantum probatur, non licere

ſta diſpoſitos extra caſum neceſſitatis abſolvi.
Inſt. 3. Jam ante ſciebat ſacerdos, talem ho-
minem peccatorem efle; atqui hæc confuſa &
imperfeéta notitia ipſi amplius nihil declarat;
ergo ſi ex notitia priore non poterat ipſum ab-

ſolvere, neque id poteſt ex ſignis hiſce imper-

feéctis. . W. Aſſumpt. Ex hilce ſignis capit ſa-
cerdos notitiam judiciariam & ſacramentalem
materiæ proximæ Sacramenti, nempe accuſa-
tionis doloroſæ factæ a pœnitente, eo modo
quo hic & nunc fieri potelſt.
Inſt. 4. Peccata ejus, qui generatim tan-
tum ſe accuſat, ne indirecte quidem remittun-
tur: nam directe dicuntur remitti, quæ clavi-
bus diſtincte ſubjiciuntur, indirecte vero reli-
qua, propter conſortium illorum quæ direéte
per verba abſolutionis & gratiam inde profe-
Ctam remittuntur; ergo cum nihil proferatur,
ad quod abſolutio terminetur directe, nullum
peccatum indirecte remitti poterit. . cum ua-
reſio W. Antec. ad cujus probationem Dico, abſo-
lutionem in hujusmodi confeſſione generica di-
recte terminari ad peccatum ſecundum rationem
Communem, in qua peccata omnia conveniunt,
indirecte autem ad peccata ſecundum rationem
particularem. Hinc eadem peccata particula-
tim debet poſtea, cum poreſt, ſacerdoti iterum
gonfiteri.

Mee

lele
A
Emurl
CMnvdn
, Ce
ſert,
olen
.

6

ſan

Clen
Undh.
mper.
Nlli.
rlen
Cou
NN

Iu.
nun.
C.
r
dne
ror
Menu⸗
AMA
Ne
1 N.
eicrd⸗
Hltione
Webiu
itn
Pant⸗

lon

Dz PœNITENTIA. 385
Inſt. 5. Obtento fine deſinit obligatio præ-

cepti; ergo ſi in confeſſione tantum formali-

ter integra peccatum remittatur omiſſum, non
deber Poſtea directe iterum ſubjici clavibus. B.
Diſt. Anes. Obtento fine deſinit obligatio præ-
cepti, ſi finis ipſe non pendeat ab efficaci vo-
luntate præceptum exaéte implendi C. ſecus N.
Ita etiam contritione perfecta, aut Sacramento
extremæ Unhétionis remittuntur peccata, quæ
tamen poſtea Sacerdoti aperienda ſunt. Vide
propoſitionem 11. ex, damnatis ab Alexandro
Obj. II. Ingens difficultas ex verecundia aut
metu infamiæ propriæ orta non excuſat a con-
feſſione integre facienda, ergo neque difficul-
tates aliæ. G. M. Conſ. Damnum aut difficul-
tas infamiæ propriæ apud ſolum Confeſſarium
ex confeſſione orituræ ſequuntur per ſe ex in-
tegritate confeſſionis, uti etiam infamia com-
plicis neceſſario detegendi in confeſſione ma-
terialiter integre peragenda: econtra aliæ in-
commoditates graves, cujuſinodi forent odium,
quo Confeſſarius pœnitentem aut complicem
Proſequeretur, aut exhæredatio eorum habent
ſe ex accidente ad confeſſionem.
Olyj. III. Infamatio proximi jure naturæ
Prohibita eſt: ergo numquam licet aperire in
confeflione complicem. N. Diſz. Confſ. Num-
quam id licet, ſi aliter confeſſio materialiter in-
tegra præſtari poſſit C. ſecus N. Infamatio
injuſta proximi eſt quidem prohibita, non ve-
ro juſta: nam & in foro externo licet quando-
Bb que

3986 DE PGNITENTIA.

que detegere complicem, ſi rei crimen aliter
perfecte cognoſci nequeat; quanto id magis li-
cebit in confeſſione, eui ex natura hoe incom-

modum adhæret, ut materialiter integre fiat,

& in qua complicis infamia fere nihili eſt in-
tuitu judicii forenſis. Neque in hoc negotio
confeſſionis omnino integræ ita neceſſario, pe-
jor debet eſſe conditio pœnitentis, quam com-
plicis, qui patrando ſimul crimen videtur jure
ſuo ceſſiſſe, ne aliquatenus infametur. Ita ceon-
rra Navarrum & alios quosdam Theologi com-
muniter cum S. Thoma 2. 2. q. 73. a. 2. Ac
refert etiam Venerabilis Beda L. de remediis
peccatorum cap. I. ex antiquis Canonibus,
quod, ſi quis ucoratus ancillam ſuam violaverit,
annum unum poœniteat &c., igitur circumftantia
ancillæ complicis erat declaranda.
Pius item IV. Pont. an. 1561., & alii dein-
ceps Pontifices conſtitutionibus vulgatis præ-
ceperunt pœnitentibus deferre Sacerdotes, a
quibus in ſacro tribunali ad flagitium ſollicita-
bantur. Ergo quandoque licet Pœnitenti pro-
pter ſuam propriam utilitatem, ſocium crimi-
nis vel ſimpliciter reum declarare.
Praxis etiam veteris Eccleſiæ nos docet,
licere pœnitenti, propter complicis aut alio-
rum utilitatem, crimen ipfius Sacerdoti mani-
feſtare, ut corrigatur & emendetur: impera-
batur enim olim talis delatio, ſtatutis etiam pœ-
nis adverſus eos, qui fratrum peccata, quæ
noverant, non accuſabant. Ita juſſit S. Hera-

clas, Alexandriæ Epiſcopus, ut Heæretici ad
Eccle-

Ate
l.
n
ilh

in⸗
ſo

n
Col
n.

eis

Pn

l⸗
.
) 4
No.
Hot⸗

eh

do.

ddr
oer,

e

1,6

DE PœNITENTIA 387

Eccleſiam redeuntes non prius admitterentur,

duam quæcumque ab adverſariis audierant, palam
poſuiſſent. Ita refert S. Dionyſius Alexandri-
nus apud Euſebium L. 7. Hiſtor. c. 7. Plura
in hanc rem exempla dabit Morinus L. 2, de
Pœnit. c. 7. “ W
Nihilominus non niſi perraro & admodum
circumſpecte indulgendum pœnitenti, ut pro-
Pter ſuam aut aliorum utilitatem complicis per-
ſonam aperiat: ne aut fidelibus, violatum a
Sacerdote confeſſionis ſigillum ſuſpicaturis,
poœnitentiæ tribunal inviſum reddatur; aut per-
ditis hominibus præbeatur occaſio, viros pro-
bos obtentu religionis & pietatis aliquando tra-
ducendi. .

ARTICULUS IV.
Quas peccatorum circumſtantias exponere in con-
feſſtone teneamur?
Nv J. Cireumſtantiæ quædam aliam ſpe-
ciem peccati actibus etiam internis in ge-
nere moris conciliant: ut ſunt adjuncta perio-
næ, loci, inſtrumenti, finis, modi, tempo-
ris. Dixi, in genere moris: nihil enim attinet
ad præſentem quæſtionem, quod ſpecie phy-=
ſica varietur actus, utrum quis gladio, an ve-
neno interficiatur.
Aliæ dantur circumſtantiæ, quæ quidem
peccati ſpeciem non mutant, reddunt tamen
illud haud Paulo gravius in ſua ſpecie: nam fur-
tum gravius cenſetur committere, qui vim in-
gentem pecuniæ furatur proximo, quam is,
Bb 2 qui

.

388 D PœNITENTIA.

qui tres aut quatuor aureos eidem ſubtrahir:
hærere diutius in pravis deſideriis idem, ſed
gravius peccatum eſt, quam eisdem ad mo-
mentum conſentire. “
I. Solus Cajetanus, Tom. I. Opuſc. tract.
de Confeſſ., tunc ſolum, ait, ſpecies peceato-
rum exprimi oportere, cum illæ ſunt ſatis cla-
ræ, & notæ omnibus, tantæque, ut morale
Confeſſarii judicium varient. Quæ quidem
opinio non diſplicet Cano relect. de Pœnitent.
part. S., & Navarro in c. Conſideret. in princ.
n. I8. & 19. de Pœnit. diſt. 5.
Major eſt contentio ratione circumſtantia-
rum, quæ peccati magnitudinem in ſpecie ſua
inſigniter augent. Has per ſe quidem confi-
tentibus neceſſario declarandas eſle arbitraban-
tur olim Altiſiodorenſis, Alexander, Marſilius,
Cajetanus, Canus, Victoria, Sotus uterque,
ac plures alii, quos refert & ſequitur Fr. Sua-
reſius diſp. 22. ſect. 3.
Non pauci tamen pœnitentes hoc onere
immunes pronuntiant, ut S. Thomas in 4. d.
16. a. 2. J. 5., Albertus, Paludanus, Duran-
dus, Bonaventura, Almainus, Carthuſianus,
Adrianus, quos itidem & plures alios ordine
citat Suareſius; & ex recentioribus Toletus,
Vaſquez, Lugo, & quamplurimi, quos vide
apud Dianam p. I. tract. 7. reſol. I.
Dico J. Circumſtantiæ, quæ ſpeciem &
numerum peccatorum immutanr, in confeſſio-
ne aperiendæ ſunt. Hæc theſis certa eſt.
PBrob. Conecilium Trid. ſeſſ. 14. Cap. 5. ait,
Sacer-

UMts
;Aen
0

DE PœNITENTIA. 389

Sacerdotes judicium hoc exercere non pôtuiſ-
ſe, ſi pœnitentes in genere duntaxat, & non po-
tius in ſpecie ac ſigillatim ſua ipſi peccata declaraſ-
ſent. Et infra: Etiam eas cireumſtantias in con-
feſſione explicandas eſſe, quæ ſpeciem peccati mu-
tant. Cujus mox rationem reddit: quod ſine
illis peccata ipſa neque a pœnitentibus integre epo-
nantur, nec udicilus innoteſeant; & ſtert nequeat,
ut de gravitate eriminum recte cenſere poſſint, &α
pæœnam, quam oportet, pro lis pœnitentibus im-
ponere. Et can. 7. aliter docentes feriuntur ana-
themate. Idem colligitur ex Trullano can. 102.,
quo ita ſtatuitur: Oportet, qui facultatem alſol-
vendi & ligandi a Deo receperunt, peccati quali-
tatem ſpeculentur. Et can. 7. Concilii Worma-
cienſis anno 868.: Pœnitentibus, inquit, ſecun-
dum differentiam peccatorum Sancerdotis arbitrio
pœnitentiæ decernantur. In decreto etiam Euge-
nii Armenis a Concilio Florentino tradito dici-
tur, ad confeſſionem pertinere, ut peccator om-
nia peccata, quorum memoriam habet, ſuo Ssacer-
doti eonfteatunr. Denique Concilium Lateran.
can. 2I. Omnis utriuſque. non ſolum monet fide-
lem quemlibet, ut omnia ſua peccata conftemur;
ſed etiam, ut ſit Sacerdos diſeretus, diligenter in-
quirens c& peocatoris circumſtantias && peccati.
Unde ita ratiocinor: Concilia docent, pec-
cata omnia pro confeſſione eſſe dicenda: ſed
quando vel numerus peccati ejusdem reticere-
tur, aut circumſtantia ſpeciem varians, non
omnia peccata dicerentur; ergo & numerus
Peccati ejusdem frequentai „ & ſpeciem varian-
3 tes

390 DE PœNITENTIA.
tes circumſtantiæ debent exponi. Min. patet
ex doctrina de actibus humanis: nam quando
circumſtantia ſpeciem mutat, hoc ipſo ſunt

æquivalenter duæ peccatorum ſpecies, etſi eo-

dem in actu conveniant.
Dico II. Per ſe loquendo non eſt obligatio
exponendi circumſtantias peccatum in eadem
ſpecie inſigniter aggravantes.
Proh. I. Cum oynodus Tridentina ſeſſ. 14.
cap. 5. docuiſſet, circumſtantias ſpeciem mu-
tantes confitendas eſſe, atque pronuntiaſſet,
impium eſſe dicere, hanc obligationem obſer-
vatu impoſſibilem eſſe, ſubjungit rationem:
Conſtat enim, nihil aliud exigi, quam ut ea pec-
cata quis conftteatur, quorum meminerit. Atqui
hoc facit, qui confitetur numerum & ſpecies;
ergo conſtat, præter hæc nihil exigi.
Conf. S. Thomas nuper cit. reſponſ. ad 5.
hoc de utraque ſententia judicium profert:

Quidam dicunt, quod omnes eircumſtantiæ, qucxk

aliquam notabilem quantitatem pecxcato addunt,
confiteri neceſſitatis ſit, ſi memoriæ occurrant. Alii
vero dcunt, quod non ſint de neceſſttate confkten-
dæ, niſi circumſtantiæ, quæ ad aliud genus peccati
trabunt, & hoc probabilius eſt.
Prob. II. Non poteſt inveniri regula certa,
& in praxi obſervanda, qua cognoſcantur cir-
cumſtantiæ inſigniter in eadem ſpecie pecea-
tum aggravantes; ergo pœnitentes non ſunt ſi-
ne neceſſitate in has anguſtias redigendi. An-
zec. probatur ex ipſo difſidio Adverſariorum,
& commentis diverſis, quæ non cohærent.

Nam

n⸗
nttr

Miuu

WA
Tns,

,

n.
leri
er.
enn
. r.
ll
1,

DE PNITENTIA. 391

Nam quod Suareſius hunc canonem ſtatuat,
Quando gravitas excedit notaliliter or dinarium mo-
dum operandi tali modo circa talia oljetta, rem
magis involvit: quis enim modus ordinarius in
furtis, detractionibus, perjuriis, imprecatio-
nibus, cogitationibus laſcivis aut deſideriis?
Quaſi vero ordinem aut modum teneant, qui
modum rationis excedunt.
Proh. III. Si explicandæ ſunt circumſtantiæ
aggravantes, explicandæ quoque erunt circum-
ſtantiæ minuentes, v. g. cum peccatur ex Ve-
hementi ira,; metu, tentatione, aut dolo alte-
rius: atqui hoc eſt contra praxin etiam adver=
ſariorum; ergo. Maj. prob. Sicut non licet in
confeſſione minuere materiam neceſſariam ad
confeſſionis integritatem (qualis eſt, ſecundum
adverſarios circumſtantia aggravans) ita non
licet materiam non idoneam abſolutionis appo-
nere; quod utique faceret, qui circumſtantiam
alleviantem non exprimeret: hanc enim reti-
cendo, apponerem gravitatem, quam pecca-
tum haberet ſine tali circumſtantia: ſicut adver-
ſarii putant, ſuppreſſa circumſtantia aggravan-
te, non omne exponi, quod eſt neceflſaria
confeſſionis materia.
Obj. I. Laudati canones Concilii Trullani
& Wormacienſis requirunt exactam narratio-
nem peccatorum non tantum quoad ſpecies di-
verſas, ſed etiam quoad circumſtantias aggra-
vantes; ergo ſi ex illis canonibus probetur, di-
verſas peccatorum ſpecies in confeſſione eſſe
recenſendas, probabitur Eetenn circumſtantias
4 Ag-

392 DE PœNITENTIA.

aggravantes ſpeciem explicari oportere. B. N.
Eönſeq. Non omnia quæ hiſce & aliis antiquis
canonibus ſuadentur, ſimpliciter neceſſaria funt
ad veritatem Sacramenti: quædam enim circum-
ſtantiæ notantur, quæ ne quidem rationem ha-
bent peccati ſaltem mortalis, ut complexus con-
Jugis gravidæ aut tempore feſtivo &c., quibus
etiam poœnitentia præſeripta dictabatur; non
quod iſta aperiri in eoonfefſione Sacramenti ne-
ceſfitas exigeret, ſed quod rigor diſciplinæ Ec-
eleſiaſticæ, & fidelium fervor ad tantam accu-
rationem procedebant. Recte ergo Vaſquez &
alii ſcribunt, nimium ab Adverſariis deduci ex
illis canonibus, dum neceſſariam circumſtan-
tiarum tantum aggravantium explicationem vo-
lunt exprimere, quam concilia ut perurtilem
monent eſſe adhibendam.
Inſt. Ideo Tridentinum Concilium jubet ex-
primi numerum & circumſtantias variantes ſpe-
cies peccatorum, quia alioqui Sacerdotes hoc
Judicium incognita cauſa nec exercere poſſunt,
neque æuitatem in Pœnis imponendis ſervare:
atqui ratio eadem afficit circumſtantias aggra-
Vantes, quæ impoſitionem pœnæ diverſam exi-
gunt, & Confeflarii judicium de ſtatu pœniten-
tis inſigniter variant. Ergo. N. Diſt. Maj. Ideo
Tridentinum & numeros & ſpecies peccato-
rum juber exprimi, quia alioqui Sacerdotes nee
judicium hoc quoad eſſentialia exercere, nec
Zqualitatem eſſentialem in pœnis decernendis
ſervare poſſunt, C. quia opus ſit formari ju-
dicium perfectiffimum & metaphyſice cxactunn
. . E

WNG
Com
RN

Iuo⸗

mns

le en
ltt
amne

e

nea

3

n

us
n
I. .

⸗

DEPG NITENTIA. 393

de gravitate peccatorum, & quiaſint injungen-
dæ pœnæ mathematice æquales, ideo Triden-

tinum & numeros & ſpecies peccatorum jubet

exprimi N. Unde etiam apparet falſitas mi-

noris: neque enim ad judicium eſſentialiter re-

tum in hoc Sacramento opus eſt cognoſci cir-
cumſtantias ſpeciem non mutantes, ſed tantum
aggravantes, eo quod hæ judicium dumtaxat
quoad accidentalia varient, perinde ac circum-
ſtantiæ tantum notabiliter actum minuentes.
Quodſi eadem eſſet ratio habenda circumſtan-
tiarum aggravantium, quæ ſpeciem mutantium,
Concilium valde ofſcitanter egiſſet, dum illis
Prætermiſſis, has dumtaxat exprelſſit.
Denique Concilium ibidem noſtram opinio-
nem magis firmat docens, Sacramentum iſtud
ita fuiſſe inſtitutum, ut non ſit carnificina con-
ſcientie, ac nihilominus exigens accuratum
examen in omnem ſpeciem ac numerum pecca-
torum: hoc enim nec moraliter eſt impoſſibi-
le, nec admodum difficile homini ſalutis ſuæ
ſtudioſo; at indagare omnes circumſtantias ag-
gravantes tam ex parte actus, quam objecti,
easque memoria tenere, opus intolerabilis mo-
leſtiæ & infiniti laboris eſſet non tantum igna-
ris literarum hominibus, ſed literatis etiam.
Olj. II. Si circumſtantiæ aggravantes non
ſint exponendæ in confeſſione, ergo furatus
mille aureos ſatisfaceret confitendo , Juratus
ſum aureum, hæc enim eſt ſumma gravis, &
Juxta hanc opinionem ſufficit dici, Jurtumgra-
ve comniſt: Item qui impetu uno decem ho-
b 5 mines

=

394 DE PG&NITENTIA.

mines interfeciſſet, ſufficienter confiteretur, di-
cendo: Occidi. Atqui hæc ſunt abſurda. Ergo.
B. M. ſeqq. Confitens furtum aurei, utitur mo-
do loquendi limitativo & reſtrictivo, unde vul-
70o æſtimatur hanc unitatem aurei furando
non exceſſiſſe; non ergo talis confitetur pecca-
tum ſuum: at dicens ſe ſummam gravem fura-
tum eſſe, utitur conceptu præciſivo, quo ſum-
ma nulla excluditur, datque Confeſſario occa-
ſionem inquirendi in ſummam ipſam, quo &
diſpoſitionem pœnitentis agnoſcat, & de reſti-

tutione præſtanda cum illo conveniat. Quem-

admodum autem Confeſſarius jus habet & of-
ficium ita interrogandi, ita pœnitens roganti
reſpondere tenetur.
Eodem modo . ad caſum alterum, non ſa-
tisfieri dicendo, Occidi: nam ex illa communi
formula loquendi deceptus Confefſarius, unius
tantum hominis cædem factam fuiſſe judicaret;
ui alias dicentem, ſe plures uno impetu inter-
Teiſſe, incunctanter in cæſorum numerum in-
quireret: nec enim numerus hominum occiſo-
rum ita in homicidium unum coaleſcit, ut ſum-
ma aureorum plurium uni ſubductorum fur-
tum unum conficit.
Iuſt. I. Ex modo dictis, Sacerdos, audito,
abſtuli ſummam gravem, jure debet inquirere in
quantitatem furti, & pœnitens tenetur reſpon-
dere; ergo eſt obligatio confitendi circumſtan-
tias pecatum in ſpecie aggravantes. G. Diſt.
Conſ. Eſt talis obligatio per ſe loquendo N. ali-
quando per acoidens C. Interrogatione illa ao
1e-

1 1 4
od
An
)
ficei
yone
Minn
Mohen
akce

lij

ch.

DE PGNITENTIA. 395

reſponſione non opus eſt per ſe, quaſi explica-
tio illa ſit materia ſimpliciter neceſſaria ad Sa-
cramenti valorem; ne videatur pœnitens velle
impedire novo peccato inſtructionem ſibi ad ſa-
lutem neceſſariam; aut non habere ſufficiens pro-
poſitum. Quòdſi pœnitens ſatis alias doctus
noverit, ſe Confeſſarii inſtructione hac in par-
te non indigere, ſitque paratus ad præſtandum
omnia, quæ injungi ſibia Sacerdote poſſent, nec
ipſe reſpondere teneretur, nec Confefſſarius ea-

dem de ipfo prudenter præſumens, illum in-

terrogare.
Inſt. 2. Unum furtum aureorum decem con-
tinet totam malitiam & gravitatem decem fur-
torum ſingulorum unius aurei; ergo ſi in hoc
caſu eſt explicandus numerus, in illo erit ex-
plicanda gravitas. . M. Conſ. Non eſt expli-
candus numerus propter gravitatem præciſe,

ſed quia alioqui ſi tantum confuſe dicerem, laſ-

phemavi aliquoties, ſeiens me decies blaſphemafſ-
ſe „non exprimerem numerum certo mihi co⸗
gnitum.
Ol'. III. Si non tenemur exprimere cir-
ſtantias mere aggravantes peccatum, ergo non
opus eſt declarari actum peccati externum, ſed
ſufficit dici, conſenſi in homicidium: in diffama-
tione non eſt addendum, utrum obtrectatio
vera fuerit an falſa: in inceſto gradus conſan-
guinitatis non eſt explicandus: in adulterio po-
teſt reticeri ſolicitatio complicis: ſufficit, ſi
quis accuſaverit ſe violati jejunii, quin addat,
ſe carnes comediſſe. Atqui ſequelæ iſtæ ab

396 DE PGNITENTIA.

omnibus tamquam falſæ proſcribuntur; ergo.
B. M. ſeqq. In confeſſione oportet exprimi to-
tum, quod ſubſtantialiter habet rationem pec-
Ccati; ackio autem externa licet non habeat ma-
litiam numero aut ſpecie diverſam a conſenſu
voluntatis pravo, non tamen huic ſolum acci-
dit ut circumſtantia, ſed eſt verum ac proprie
dictum peccatum; unde illa ſuppreſſa non di-
citur peccatum totum ſecundum (uam ſubſtan-
tiam: cum vero circumſtantia ſemper includa-
tur in eo, quod ſubſtantialiter eſt eſſentia pec-
cati, illa non declarata nihilominus dicitur to-
tum quod rationem peccati habet. Deinde
qui ſolum conſenſum internum in peccatum fa-
tetur, præſumitur acceptione vulgari, negare
opus externum, quod revera commiſit, quod
mendacium in tanto negotio culpa lethali non
vacat.
Diffamatio evulgatione veri criminis ſpecie
differt ab ea, quæ falſum crimen affingit. In-
ceſtus ſecundum gradus diverſos conſanguinita-
tis probabiliter aliæ peccatorum ſunt ſpecies:
ſecus, nemo teneretur diverſitatem graduum
explicare, per ſe loquendo, ſed tantum ex ac-
cidente ob annexam cenſuram aut reſervatio-
nem. Solicitatio item ad adulterium exprimen-
da eſt tamquam ſpecie diſtinctum crimen à vo-
luntate ſimplici mœchandi ſine opere externo.
Denique violatio jejunii comeſtione carnium
duo ſpecie peccata præceptis duobus diverſa
imperantibus repugnantia involvit. Ex dictis
Colliges’. Non ſatis cohærere doctrinam quo-
rum-

g

Onn

. 9
lobin
unn
Ale
4

lin
Ne
I
len.
Hch
C.
10.*
de
nkr.
e
d
In

e⸗
lunn
l
Mu
to.
nen
AV.
er.
Kolun
e

—=

DE PGNITENTIA. 397

rundam, qui cum Eſparza volunt exponendas
eſſe pro confeſſione circumſtantias, quæ ſe te-
nent ex parte objecti, non autem eas quæ te-
nent ſe ex parte actus, quod ipſe Suareſius &
reliqui adverſarii noſtri adverterunt. Nam ſi
unum furtum mille aureorum diſtincte eſt de-
clarandum, quia æquivalet mille furtis ſingulo-
rum aureorum; par omnino ratio erit de cir-
cumſtantiis, quæ ſe ex parte actus habent: in
diuturna enim actus continuatione cujuslibet
momenti duratio æquivalet peccato integro, &
ad mortale peccatum ſufficeret ſola. Quod
idem de actus vehementia, ſeu ut ſcholæ lo-
quuntur, majore intenſione dici oportet: ſi
enim gradus intenſionis homogenei ſint, actus
intenſus ut quatuor, quatuor diſtinctis actibus
æquivalet; ſi fuerint heterogenei, major adhuc
erit plurium actuum in actu uno æquivalentia,
eo quod gradus alter altero tune ſit perfectior.

ARTICULUS V.

Quomodo peccata dubia ad confeſſonem per-
tineant?
Cte. Dubium quandoque ſumitur pro ju-
dicio incerto, quo ſenſu opiniones proba-

biles dicuntur dubiæ: aliquando vero dicitur

ſuſpenſio aſſenſus & diſſenſus objecto incerto
Præſtandi.
Secundum priorem dubii acceptionem valde
impropriam ſæœpe contingit, ut de una contradi-
ctionis parte probabiliter judicemus, de parte
Autem oppoſita judicium probabile non habea-
IIIS

398 DE PGœNITENTIA.

mus, ſed vel ſuſpicionem quamdam aut formi-
dinem. Quo in caſu certum plane eſt, poſſe
nos, & aliquando etiam debere ſequi tale judi-
cium, ita ut ſi probabiliter judicemus nos pec-
càſſe, aut peccatum numquam fuiſſe eonfeſſos,
ad confitendum illud teneamur: econtra ſi ju-
dicemus nos peccatum non admiſiſſe, aut jam
confeſios eſſe, ab obligatione confitendi redda-
mur immunes. Hoc enim modo non dubita-
mus proprie, ſed opinamur: quod quidem ju-
dicium probabile ad humanas actiones dirigen-
das ſufficit: nam licet ſpeculative ſit incertum,
ex eo tamen deducitur judicium practice certum
de honeſtate actionis vel omiſſionis, ſufficiens ad
actiones humanas: quia major certitudo regu-
lariter hominis vires excedit.
Juxta poſteriorem vero & propriam dubii
acceptionem duplex modus dubitandi occurrit:
ac Prirad quidem, quando pro utraque con-
tradictionis parte habetur probabile judicium,
quamvis animus in partem alteram cum majo-

re vel minore probabilitate inclinetur. Du-

bium tale vocatur a multis probalile, ab aliis po-
ſitivum. At quando quis probabiles quidem
rationes habet dubitandi, nec tamen determi-
nari poteſt ad ferendum judicium probabile pro
Parte alterutra, appellatur dubium negativum.
De hiſee duobus modis dubitandi præſens di-
ſceptatio tantum verſatur: nam quod alii du-
bium negativum nuncupent, cum quis ſuſpe-
ſus hæret, an peccaverit, an non, ſine ulla ra-
tione pro parte utraque apparente, nimium
ꝗquan-

4

NN

ea
lung.
Uece
Vani/

Uanhn
ke

el

m.
le
Ni⸗
el⸗
l
n
d⸗
r.
Nl.
er.
nn
honn
ed
ren⸗

bl
ttkt
⸗
bn,
nſ⸗
N
len
erlal⸗
ero
iwtnn
en
i
ſſ
ſeuet⸗
Cian

DE PGNITENTIA. 399
quantum improprie loquuntur; ac videtur ef-

fectus iſte animi non tam dubitatio dicenda eſſe,

quam ignorantia: ut quando hæſitamus aſſere-
re, utrum numerus ſtellarum par ſit, an im-
par. Quodſi nulla apparet ratio, quæ confeſ-
ſionem peccati neceſſariam probet, nihil eſt,
quod dubitem, me ab obligatione confitendi
eſſe immunem. .
Dico J. Qui in dubio poſitivo probabiliter
judicat, ſe non peccaſſe mortalirer, vel tale
peccatum jam fuiſſe confeſſum, poreſt ſe judi-
cio iſti conformare, ut non teneatur tale pec-
catum confiteri, licet in contrarium habeat con-
jecturas adhuc probabiles. Ita Silveſter V. Con-
Jeſſto. 2. q. 2., Suarez & alii complures, inter
quos Haunoldus theſin iſtam adeo certam pro-
nuntiat, ut etiam a ſtatu quæſtionis eam aman-
det. 8
Prob. In rebus practicis, in quibus nonim-
minet periculum, licet ſequi opinionem pro-
babilem, non obſtante opinione contraria pro-
babili, vel etiam probabiliore: raro enim ple-
nam certitudinem rerum agendarum aſſequi
poſſumus; ergo judicium illud pro capacitate
cujusque cenſetur ſufficiens ad inferendam pra-
Gticam certitudinem.
Confirm. Si pœnitens dicat, ſe habere tale
judicium de peccato quopiam, & velle illud
ſequi, confeſſor debet ei conformari in hoc,
ſicut in aliis rebus probabilibus; ergo multo
magis poterit pœnitens peccatum illud omitte-
re: perinde ac ſi initio tale judicium habuiſſet
e

400 DE PœNITENTIA.

de actu ejuſinodi dubio, an ſit peccatum, aut

utrum hoc peccatum teneatur confiteri.
Dico II. Peccata mortalia, de quibus ne-
gative dubitamus, neceſſario in confeſſione de-
bent exponi. Ita S. Thomas diſt. 2. q. 2. a. 3.
ad 3. & d. 17. q. 3. a. I., Paludanus, Richar-
dus, Dom. Sotus, Medina, Navarrus, Sil-
veſter, Victoria, & Summiſtæ veteres ac re-
centiores, contra Caramuelem, Ægidium Co-

ninc, Antonium de Spiritu S. in Directorio

Confeſſor. tr. S5. d. 5. ſ. 2. n. 27 5., quibus fa-
vent Layman, Granadus, Præpoſitus, Arria-
ga & Haunoldus, quamvis omnes hi ſubtimi-
de pronuntient. Prob. I. In dubiis pars tutior
eſt eligenda: qui autem exponit peccatum, de
quo ita dubitat, nullum ſubit periculum, cui ſe
exponeret, qui reticeret crimen, quod vere
commilſerat.
II. Ea peccata tenemur confiteri, de qui-
bus extra Sacramentum conteri tenemur: at
extra Sacramentum conteri de peccatis negati-
ve dubiis tenemur ſaltem ratione periculi; ergo.
II. Ex ſententiis Practicis præferenda eſt
illa, quæ congruit ſenſui ac judicio fidelium,
& praxi continuæ, nec contra ſe habet ratio-
nes enervantes vim praxis & communis judi-
cii: atqui talis eſt ſententia ſuadens obligatio-
nem confitendi peccata negative dubia; ergo.
Obj. J. Concilium Tridentinum non memi-
nit obligationis confitendi peccata dubia; ergo
nemo tenerur ea confiteri, cum ſine ſufficienti
Gauſa tam gravis obligatio imponi Rdehbus Men
ebeat.

Kanmd
AN.
N
nu
Ehkantn
l

et.
nCo.
loro⸗
ll.
r.
Dum
otor
E
uite
ſele

⸗
:. N
egtt
Ne
e
gto⸗
lgnro.
eINN.
nienn
4; H
Uſher
pn

DE PœNITENTIA, 401
debeat. . iſt. Anr. Tridentinum non me-
minit diſerte & explicite talis obligationis, ne
definiret quæſtionem inter Scholaſticos utrim-
que agitatam C. non meminit hujus obligatio-
nis ne implicite quidem N. Concilium docet,
explicanda eſſe omnia mortalia, quorum poſt
diligens examen pœnitens conſcientiam habeat:
atqui peccati dubii habet conſcientiam ſaltem
dubiam & incertam; ergo ad illud declaran-
dum fenetur.
Inſt. IL. Nemo poteſt ſine ſufliciente cauſa
damnare alios, ergo neque ſe ipſum. . Con-
cedo Totum. Nemo ſine cauſa damnatur, ſed
obligamur dumtaxat ad confitendum peccatum
ut dubium. Z
Inſt. 2. In dubiis melior eſt conditio pofſli⸗
dentis; atqui quando dubito an peccaverim,
libertas mea certa eſt, ſolum autem peccatum
& lex ſunt dubia; ergo non teneor confiteri
Be. W. min. In hoc caſu libertas eſt dubia, lex
vero confitendi peccatum dubium certa eſt ?
nam qui dubitat, an graviter peccaverit, nec
ſe dubio expedire poteſt, tenetur ex caritate
Pœnitentiam agere, ne, ſi forte peccaverit»
damnetur. Atqui pœnitentia hominis chriſtia-
ni eſt non ſolum deteſtatio peccati, ſed ejus
etiam confeſſio, ut habetur ſeſſ. 6. cap. 14. Cono.
Tridentini; ergo talis tenetur ad confeſſionem
Peccati dubii: adeoque lex certa eſt. Igitur
regulæ Juris, In obligationibus pænisqut impo-
nendis, benignior interpretatio eſt fncienda, Mat=
Jue pro libertate innocentia & pPoſjeſſto, aliæque
Ce Ejes

(402 DE PCGNITENTIA.

ejus generis, effectus tantum oneroſos reſti-
tuendi, ſubeundi condemnationem, pœnam,
aliudque ſimile onus reſpiciunt, non autem ef-
fectus favorabiles, ex quorum omiſſione ſum-
ma miſeria prudenter timetur, & ad quos con-
ſequenter homo præcepto naturali caritatis ad-
ſtringitur. .
Inſt. 3. Per actum pœnitentiæ ex affectu ca-
ritatis præcavetur malum, quod imminere po-
teſt; ergo ad hunc ſolum tenetur, tamquam
ad effectum favorabilem, qui dubitat, non ve-
ro ad confeſſionem oneroſam magis. N. Diſt.
Antec. Per actum poœnitentiæ junctum voto
confitendi, aut confeſſioni ipſi, cavetur malum
quod imminere poteſt C. per actum pœniten-
tiæ ſine tali voto, aut ipſa confeſſione præca-
vetur malum illud N. Actui pœnitentiæ ſecun-
dum ſe non debetur remiſſio peccati, ſed ex di-
vina pollicitatione; ergo illo non præcaventur
mala imminentia, nilſi ea ratione fiat, qua illi
Deus peccati remiſſionem promiſit, prout ad-
junctam habet confeſſionem, aut ejus votum.
Obj. Il. Concilium Trident. Seſſ. 13. cap. 7.
jubet, præmittendam Euchariſtiæ ſumptioni
confeſſionem peccati mortalis, cujus quis ſibi
conſcius eſt, & Seſſ. 14. cap. 5. docet, teneri
ad confitendum peccatum, cujus quis conſcien-
tiam habet, & cujus meminit: atqui conſcien-
tia ſignificat certam ſcientiam: & Cardenas
in criſi Theol. p. 2. diſp. 46. c. 5. n. 270. inau-
ditum, inquit, eſſe, quod nomen conſcius di-
catur de eo qui dubitat; nec niſi bfüciiſine.
. arI

l

in
N

on

lien
Ih mn

en
ean

Peli.
Enm,
in ef.
Eln.
wn
itd.

Fechne⸗
derepe
un
on ye.
M.
W
hlun
nlen⸗
lter.
.
Ad⸗
endur
Ga
n⸗
on
d.
Mll
ssl.
leneti
er
Ncen
ner
0. .
hen⸗
ndn
1

DE PGœNITENTIA. 403
dari à quolibet vocibus ſignificationem, in qua
numquam uſurpantur. Ariſtoteles item lib. r.
de memoria, ait, animam cum reminiſcitur,
pronuntiare, ſe aliquid olim ſenſu aut intelle-
Ctu percepiſſe, & Platoni meminißſe eſt quoddam
ſeire, S. Thomas autem T. p. q. 79. a. 13. in
conſcientia, inquit, ſecundum proprietatem vo-
cabuli importat ordinem ſeientiæ ad aliquid, nam

conſeientia dicitur cum alio ſeientig. Nihilautem

horum accidit dubitanti; ergo ſecundum decre-
ta Conc. Tridenrini non tenerur confiteri qui
negative de peccato commiſſo, aut confeſſo du-
bitat. N. Diſt. Aſſzumpt. Conſcientia ſignificat
Certam ſcientiam vel directam vel reflexam C.
ſemper directam N. Scientiam directam habet,
qui certo novit, ſe peccatum admiſiſſe, refle-
Xam vero, qui ſcit ſe dubitare, aut probabili-
ter ſuſpicari utrum peccaverit. Neque adeo
inuſitatæ ſunt phraſes illæ: nam Honorius III. c.
Petitio. de homicidio volunt. diſerre mentionem
conſcientiæ dubiæ facit: & Innocentius III. c.
Inquiſitioni. De ſent. excom. Diſtinguimus, in-
quit, atrum habeat conſciemiam ejusmodi ex ore-
dulitate levi & temeraria, an probabili & diſeretd.
Quapropter ròconſeius, ex Tridentino accipitur
pro habere conſcientiam: neque ſemper opus eit,
ut, qui reminiſcitur, pronuntiet per memoriam
directam, ſed ſufficit, quod id fiat per reflexam.
Sed nec Ariſtotelis aut Plaronis auctoritas ad-
verſariis patrocinatur: nam ſi anima reminiſcens
Pronuntiat, le intellectu aut ſenſu aliquid percepiſ-
ſe, vera eſt pronuntiatio, licet probabilem etiam,
Cc 2 auE

404 DE PNITENTIA.

aut dubiam perceptionem aſſerat. Plato etiam,

dum in Phædone, ſeu dialogo de Anima tradit,
Quod diſcere nihil aliud ſit nobit, quamn recordari, &&
ipſa diſciplina ſit recordatio, ſcientias noſtras pu-
Tat eſie reminiſcentias notitiarum, queis animæ
