c. I0. Hiſt. Cono. Trident. Atqui certum eſt, h
liberam Scholarum Catholicarum opinionem otn
eſſe, utrum ſola contritio perfecta ſufficienter en
ad Pœnitentiæ Sacramentum diſponat: an etiam alit
attritio ſola ſufficiat ad gratiam primam in Sa- mmi
cramento conſequendam: an autem ex dilectio-
ne ſaltem incoata, & ex quanam initiali dile-
Ctione deteſtatio peecati in attritione proficiſci ,
debeat. Ergo ex Tridentina Synodo argumen- am
tum in præſenti quæſtione promi non poreſt. mimn
V. Diſt. Conſ. Ex Synodo Tridentina promi ggle
non poteſt argumentum, quo oſtendatur, hanc min
quæſtionem clare & expreſle definitam eſſe C. glii
non poteſt promi ratiocinatio theologica, qua aage
ex ipſiusmet Concilii verbis veriſimilius infera-
tur, ad peccatorum veniam in Sacramento hoc
conſequendam non requiri abſolute contritio- an
nem perfectam, ſed ſufficere attritionem, mo- n
D do dilectionem incoatam contineat N. mn
Iinſt. I. Seſſ. I4. cap. 4. Synodus docet, in mngn
Sacramente Pœhitentiæ attritionem, quæ vel H
ex turpitudinis peccati conſideratione, vel ex
gehennæ & pœnarum metu concipitur, eſſe W
diſpoſitionem ad remiſſionem peccatorum per- ir
cipiendam; ergo non opus eſt ad hunc effe-
Qum incoata Dei dilectione. H. Diſt. Ant. do- h
cet, attritionem eſſe diſpoſitionem omnino ad- D
æquatam N. ſaltem inadæquatam C. Sacra Sy-
nodus damnatura Hæreticos, attritionem ut in-

honeſtam convitiantes, voluit tantum definire,
eam i

nid
edo⸗
lch⸗
hfeſi
nen⸗
et
Monn
m
elel
1, O
en.
lohoe
Cndo⸗
W
coet,1
1e
ſel e
Gmnpet
e

An

gino 1

Gcnd
pemu

nc,

DE PœNITENTIA. 339

eam eſſe donum Dei, & pœnitentem ad gra-

tiam Dei diſponere. Reliquit autem Catholi-
corum diſputationi, utrum talis attritio ſit di-
ſpoſitio adæquata; an vere complexum ex de-
teſtatione peccati, metu gehennæ, & ex in-
coata Dei dilectione exigatur tamquam diſpo-
ſitio proxima, adæquata in ratione contritionis.
Nam, ut Pallavicinus nuper citatus refert, ma-
jor pars Patrum & Theologorum diſputarunt
pro dilectionis actu neceſſario, ad gratiam in
Sacramento Pœnitentiæ obtinendam, nec ſo-
lam attritionem ex metu gehennæ concçeptam
ſufficere ad effectum iſtum contendebant. Ho-
rum omnium primo loco ſermonem habuit ja-
cobus Lainius Soc. Jeſu, Præpoſitus Ceneralis:
quem ſecuti deinde ſunt ali omnium Ordinum
Viri eruditiſſimi, acriter declamantes pro ne-
ceſſitate incoatæ alicujus formalisque Dei di-
lectionis propter ſe. Argumentum autem de
ſuffieientia formidoloſæ Pœnitentiæ a paucis de-
libatum fuiſſe ſeribit: aliquod dumtaxat veſti-
gium reperiri opinionis negantis neceſſitatem
amoris in iis, quæ Granatenſis Archiepiſcopus
diſputavit. Quin etiam Ruardus Tapperus, Lo-
Vanienſis Academiæ Cancellarius, T'om. I. art. 5.,
& Melchior Canus part. 5. de Pœnitentia, ſut-
ficere quidem, ajunt, in Sacramento attritio-
nem ex metu gehennæ conceptam; ſed hocnon
eſſe certum & indubitatum. Et Dom. Sotus,
qui paucis poſt finitum Concilium annis Com-
mentarios in 4. ſententiarum librum edidit, diſt.
198. q. Z. a. 2. ſoribit, doctrinam de ſufficientia
X 2 ate

340 DE PCNITENTIA.

attritionis veram eſſe, ſed novam, nec auſu-
rum ſe abſolvere eum, qui diceret, ſe non pœ-
nitere propter Deum. Prorſus autem incredi-
bile eſt, quod tanti Viri, qui ſeſſioni XIV. in-
terfuerunt, & contulerunt operam ſuam con-
cinnando illi decreto, quo adverſarii noſtri con-
tendunt, definitam fuiſſe ſufficientiam attritio-
nis, dilectione Dei incoata deſtitutæ, aut hu-
jusce decreti ſententiam non fuerint aſſecuti,
aut definitionem, qua ſententiæ, quamipſi tue-
bantur, veritas adſtruitur, contempſerint.
Inſi. 2. Quod generi convenit, idem &
convenit ſpeciebus: atqui contritio generatim
dicitur pars materialis Sacramenti Pœnitentiæ,
Seſſ. 14. cap. 3.: ergo etiam attritio, quæ cap.
4. ſpecies contritionis appellatur, erit pars Sa-
cramenti, & ad abſolutionem ſufficiens. N.
Diſt. Maj. Quod generi convenit eſſentialiter
& ab intrinſeco, idem & convenit ſpeciebus
C. quod generi convenit contingenter tantum
& ab extrinſeco, iderm & convenit ſpeciebus
N. Quando prædicatum contingens enuntia-
tur indefinite de ſubjecto univerſali, propoſi-
tio evadit particularis: accidit autem contri-
tioni, eſſe partem Sacramenti; igitur vox uni-
verſalis, contritio, accipitur a Concilio parti-
culariter, ita ut idem ſonet, ac, aliqua contri-
tio eſt pars materialis Sacramenti, nempe com-
plexum illud ex deteſtatione peccati ob metum
gehennæ, vel deformitatem vitiorum, & ob
amorem Dei initialem.

Inſt. 3. Non omnes actus Sefſſ. 6. cap. 6. Te-
cen-

iuf⸗
Mn
IA
nln
Fu

ae
Plen

ℳ
Wen

lmnn

lſen
unnen
r
onen

ault
npc.
leci.
n.
n.
n.
luntr.
uuN.
leng
Al.
nt
en
tttun
lente
Nec
1s.
6 N.
taler
d
T
heids
Penutt⸗
nut
CMl.
i
i
P (Ooll
ope⸗ 0
5 ſhen
n,

DE Pœ NITENTIA. 341

cenſiti ad juſtificationem in baptiſino obtinen-
dam ſunt neceſſarii; ergo neque actus ille in-
coatæ dilectionis. B. W. Conſ. Ad juſtificatio-
nem adulti requiritur converſio ad Deum: hæc
autem ſolo amore fit. Hinc capite præcedente
recitantur a Concilio verba Joëlis 2. v. 12., &

Zach. I. v. 3.: Convertimini ad me, & ego con-

vertar ad vos.
liſt. 4. Deteſtans peccatum, quia eſt con-
tra reverentiam, Deo ut ſupremo Domino de-
bitam, convertitur ad Deum, quem non ideo
formaliter diligit; ergo converſio ad Deum
non fit ſola dilectione formali. H. M. Antec.
Hujus pœnitentis objectum materiale eſt pec-
catum, formale quod proximum eſt deformi-
tas peccati, remotum eſt honeſtas moralis actus,
finis qui eſt pœnitens ſibi honeſtatis talis orna-

mentum expetens; non ergo adtus talis eſt con-

verſio ad Deum formalis: hœc enim ſolum acci-
dit vel actu caritatis perfectæ, vel amore concu-
Piſcentiæ, ut diſp. S5. cap. 3. a I. fuſe exegimus.
Inſt. §. Synodus Tridentina in præfatione
Seſſ. I4. proteſtatur, ſe exackiorem & pleniorem
de Sacramento Pnitentiæ qefinitionem traditunam;
Capite autem 4. contritioni caritate perfeltæ, &
ante Sacramenti uſum ſanctificanti opponit con-
tritionem imperfectam ſeu attritionem, quæ ex
conſideratione turpitudinis peccati aut gehen-
næ metu concipitur, quin ullam caritatis men-
tionem addat; ergo dum mox ait, attritione
iſta nos in Sacramento ad gratiam Dei impe-
trandam diſponi, in ea non requirit amorem.

342 DE PœNITENTIA.
Be. Diſt. Conſ. Synodus in attritione non requi-
rit amorem perfectæ caritatis, quæ ex ſe homi-
nem Deo extra Sacramenti uſum reconciliet C.
Synodus hac diviſione dilectionem Dei incoa-
tam ab actu attritionis in Sacramento ad gra-
tiam diſponentis excludit N. Eodem capite
contritio generatim definitur, dolor ac deteſtatio
de peccato commiſſo, ecum propoſito non peccandi de
cætero: dolor autem de peccato, ſecundum S.
Auguſtinum L. 14. de Civit. c. 7. & S. Tho-
mam ſupplem. q. 3. a. I. fundatur in amore rei
illius, de cujus jactura dolemus, præſertim ſi
ex metu gehennæ excitetur, cujus potiſſimum
malum eſt jactura ſummi boni, quæ poœna
damni ſolet nuncupari. Præterea dolor ille de-
bet eſſe de peccato, quia eſt offenſa Dei, cum
ſit actus pœnitentiæ: vix autem concipi poteſt
dolor de offenſa Dei ſine aliquo Dei amore;
actus enim virtutis pœnitentiæ, ait S. Thomas
3. P. Q. 85. a. 6. et contra peccatum ex amore Dei.
Et q. 86. a. 3.: Ad rationem pœnitentiæ requiri-
tur, ut diſpliceat peccatum, quia eſt contra Deum
Juper ommia dilectum.
Inſt. 6. Concilium illam attritionem pro
diſpoſitione ultima ad gratiam Sacramenti ad-
mittit, quam Lutherus rejicit: atqui hic num-
quam negavit, attritionem junctam cum amo-
re Dei bonam eſſe & utilem; ergo Concilium
ſolam attritionem ex gehennæ metu conceptam

pro ultima diſpoſitione ad Sacramenti gratiam

admittit. Minorem declarat Lutherus in aſſer-

tione articulorum a Leone X. Gdamnnatorui
. U 1,

mun
Dw
“

D G
unri

4

Ewin
eni n
htn
m
Kn
nn

.

egn
vom.
et
or.
n
r
ien
ndd
ond⸗
To.
lelei
inſ
mm
e o
1e
cun
Mel
re;
o
nede
etun
O

i
Nu
al
nofu⸗
ehe
i
B;

DE PœNITENTIA. 343
ubi, & dixerint, inquit, ſe loqui de contritione
in caritate facta, jam articulus nibil ad me: non
enim umquam ſic docui: imo quia, ut meum da-
mnant, de contritione naturali && impia extra fi-
dem eos loqui oportet. W. Diſt. Min. Lutherus
numquam negavit attritionem junctam cum
amore Dei h. e. caritate perfecta habituali, bo-
nam eſſe & utilem C. attritionem ſine caritate
Perfecta & habituali N. Lutherus omnem pœ-
næ timorem vituperavit tanquam violentum &
coactum: deinde nullum, ait, bonum opus
fieri poſſe ante caritatem diffuſam in cordibus,
h. e. ante gratiam ſanctificantem; hinc ſcribit:
de contritione in caritate facta; non autem ex
caritate facta. Utrumque hunc errorem confu-
tatura Synodus docet, attritionem ex gehennæ
ac pœnarum metu conceptam, ſi voluntatem
peccandi excludat cum ſpe veniæ, impulſum
eſſe Spiritus Sanéti, & ad Dei gratiam in Sa-
cramento pœnitentiæ impetrandam diſponere.
Olj. II. Joannes Gerſon tom. 2. in ſerm. de
Poœnit. in Cœna Domini ita ſcribit: Dicit Lo-
minus Guilielmus Pariſtenſis, & ali communiter,
quod attritio, quæ alias non eſt ſuffciens, Kt ſuf-
iciens virtute Sacramenti. Item S. Thomas in
4. d. 6. q. I. a. 3, ad §5. Ad hoo, inquit, ut ho-
mo ſe præparet ad gratiam in Baptiſino percißi-
endam, prcexigitur fides, ſed non caritas, Auia
ſuffcit attritio præcedens, etſi non ſit contritio. Er-
go etiam ſecundum antiquorum Theologorum
communem ſententiam ſufficit ad remiſſionem
Peccati in Sacramentis mortuorum impetran-
V 4 dam

344 DE PGNITENTIA.
dam attritio ſupernaturalis ex metu gehennæ,
vel conſideratione turpitudinis peccati, aut alio
ſimili motivo ſupernaturali concepta ſine actu
dilectionis Dei incoatæ. ita Jo. Bapt. Gonet in
Manuali Thomiſtico tom 6. tract. 5. C. 4. 6. 4.
Et fuſius de eadem re agit alias tom. 5. diſp. 7.
a. 2. We. Diſt. Conſ. Sufficit talis attritio ſine
actu dilectionis ex motivo perfectæ caritatis C.
ſine actu dilectionis Dei, qui ſit amor initialis N.
Guilielmus Pariſienſis libro de Pœnitentia fol 31.
ſcribit, attritioni, qua peccator indulgentiam
ſcelerum in Sacramento conſequitur, neceſſa-
rio conjuncfum eſie amorem præparatorium,
quo Deus ametur ſecundum quod eſt Deus.
MWeceſſe, inquit, o, ut moveatur qui atteritur
vel conteritur, motu fidei, ſpei: .NVecoſſe eſt
eiam, ut moveatur motu dilelctionis alicujus, ive
illa ſit caritas ſive non. Et paulo ante: Amore
præparatorio amatur Deus ſecundum quod eſt Deus;
quemadmodum amore, qui caritas dicitunr. Quare
erunt eusdem ſpeciei amor præparatorius & amor
qii caritas dieitur: nimirum ex objecto mate-
riali & formali inadæquato. Jo. Gerſon I. c.
Confeſſo, inquit, ſiat vere, non ficte, hoc eſt, in
contritione & caritate, ſecundum probabilem con-
Jecturam. Utrum autem confeſſio, quæ fit ſine
caritate, liberet, ne iterum dicantur peccata, t
diſcultas vix inter ſohbolaſticos diſſolubilis. ... Dicit
autem Dom. CGuilielnut. Nec profuit Adver-
ſariis S. Thomæ auctoritas: loquitur enim loco
citato de caritate perfecta: quod vero ad omnem
Pœnitentiam exigat aliquam Dei dilectionem,
ex

Gn
er

end
Cn
Aliren
pen

ehne,

r
A

tin

foln.
lun
lleN
.
in
el
Crun,
Der
ennn
Ante
Du
Ere
V N
Goete
le
71„½

.

DE PœNITENTIA. 345

ex ſupra adductis ipfius teſtimoniis vidimus.
Quapropter Conertus ipſe in Manuali l. ce. Se-
cundo alit reſpondent, amorem, de quo Concilium
ibi loquitur... eſſe amorem ſpei, ſeu concupiſcen-
tic, quo peccatores Deum ut ſibi onum & piaca-
bilem diligere incipiunt, ut ex ipſo contexrtu li-
quet &c. Reſpoaſione autem tertia idem Go-
netus ait, incoatam illam dilectionem a Con-
cilio requiri non quidem ut diſpoſitionem omni-
no neceſſariam ad jJuſtificationem quæ ſit in Baptiſ-
mo, ſed ſolum declarari, talem dilectionem fre-
quenter reperiri & ordinarie in adultis, cum adsa-
cramentum Baptiſini accedunt. Quod idem Jo.
Baptiſta Gormaz innuere videtur.
Inſt. I. Si Lex Evangelica oneri confeſſio-
nis adhuc neceſſitatem amoris adjiciat, ergo
gravior erit lege antiqua. W. MW. Illat. Amor
iſte Dei difficilſis videri non debet: nec enim
Pœnitens ſperare à Deo peccatorum veniam
poteſt, quæ deteſtatur ſuper omnia dereſtabi-
lia, quin Deum ſimul amer, ut tanti beneficii
auétorem; vel ſaltem tunc propendeat ad ſic
amandum Deum, ut non poſſit eum non ama-
re, niſi expreſſe nolit, imo & conetur in op-
poſitum. Non ergo eſt difficilis Lex Chriſti
exigens amorem illum, qui grata quadam ne-
ceſſitate conjunctus eſt cum ſpe veniæ, & tam
convenienter requiri poteſt per modum diſpo-
ſitionis ad juſtificationem.
Iiſt. 2. Sacramentum pœnitentiæ cum ma-
joris ſit efficaciæ, quam Sacramenta Veteris

Teſtamenti, longe minorem exigit diſpoſitio-

X 5F nem

346 DE PGœNITENTIA.
nem ad juſtificationem: hoc autem non eſſet,

ſi exigeretur actus formalis dilectionis. Ergo.

B. Diſt. Maj. Sacramentum pœnitentiæ mi-
norem exigit diſpoſitionem, ita ut pœnitentes
a lege amoris Dei & veræ ad Deum converſio-
nis prorſus eximat, ſoloque timoris gehennæ
actu juſtificet N. ut ſaltem amoris initialis actum
exigat C. Qum in lege timoris nemo ſine ca-
ritate & contritione perfecta juſtificari potuerit,
credibile non eſt, in lege Evangelica & amo-
ris homines ſolo timore ſine ullo amoris actu
juſtificari poſſe.
Suſt. 3. Timor gehennæ ſupernaturalis im-
pulſus Spiritus Sancti omnem peccandi volun-
tatem excludit, hominemque ad Deum con-
vertit; ergo eſt ſufficiens ad Dei gratiam in Sa-
cramento percipiendam. . Diſt. Antec. Ti-
mor gehennæ adæquate ſumptæ omnem pec-
candi voluntatem excludit, hominemque ad
Deum convertit C. timor gehennæ inadæquate
ſumptæ hæc præſtat N. Gehenna adæquate
ſumpta complesctitur pœnas ſenſus & damni.
Timor ergo pœnæ ſenſus, quæ eſt gehenna
inadæquate ſumpta, quandoque actualem
omnem peccandi voluntatem excludit, ira ut
ne conditionatam quidem, implicitam & in-
tus latitantem retineat. Quodſi ſimul fuerit ti-
mor pœnæ damni, erit metus gehennæ adæ-
quate ſumptæ, qua voluntas & affectus peccan-
di omnis ſive adtualis ſive habitualis plane re-
movetur, & peccator pœnitens ad Deum po-
Rtive convertitur: talis enim affectus non eſt
absque

“
mn
de
reen

UNI

Intoczn

iukn
llun e
NNontane
Ullehhe
Mun

Wn

ncthi
ne
Ake
Mm

et,

o
i.
h.
n
n
ec
Meni

.

.

i

Uin.
Foln.
.
1.
II.
Ne.
dere
Celun
C.
em
len
AU
K.
enrt⸗
ale⸗
Neenn
Den⸗
aung
8 N 3

DE PGœNITENTIA. 347

absque amore ſpei, eo quod timor mali naſca-
tur ex amore boni contraru, atque in ipſo funde-
tur, ut docet B. Thomas I. 2. Jq. 25. a. 2.,; C7*
paſſiones omnes ex amore cauſentur, ut S. Augu-
ſtinus l. 14. de Civit. c. 7. & 9. tradit.
Olj.III. Teſtimonia S. Scripturæ, quæ 1I. Con-
cluſione de converſione ad Deum adducuntur,
caritatem perfectam ſine dubio ſuadent; ergo non

ſatis apte in concluſione 2. ad actum ſpei, qui

eſt amor concupiſcentiæ, accommodantur.
N. M. Conſeq. Ex laudatis Scripturæ teſtimoniis
conſtat, neminem juſtificari, qui non per ac-
tum amoris ad Deum convertatur: ar in Sacra-
mento baptiſini & pœnitentiæ actus ſolos cari-
tatis perfectæ non eſſe neceſſarias diſpoſitiones
ad gratiam primam obtinendam nuper evici-
mus; ergo ſufficiet amor initialis, quo Deum
tamquam omnis juſtitiæ fontem diligere inci-
pimus.
Inſt. I. Patres Tridentini Seſſ. 6. cap. 6.
Poſt recitatum ſpei actum ſubjungunt amorem
initialem; ergo amorem iſtum ab actu ſpei di-
verſum eſſe pronuntiant. B. Diſt. Conſ. Ergo
Ppronuntiant dilectionem Dei incoatam diver-
ſam eſſe ab actu ſpei tendentis in objectum ſuum
ſecundarium C. ab actu ſpei in objectum ſuum
Primarium tendentis N. Objectum ſpei pri-
marium eſt Dei bonitas, qua beati reddimur;
ſecundarium vero ſunt media ad beatitudinem
noſtram proficientia. Igitur dum Concilium
dicit: In ſpem eriguntur, fidemes, Deum ſili
propter Cbriſtum propitium fore; ſpem indicar
ten-

348 DE PœNTTENTIA.

tendentem in veniam peccatorum, quæ eſt
medium ad beatitatem: dum vero ſubjungit: il-
lumque tamquam omnis jutſtitic fontem diligere in-
cipiunt; affectum exprimit ejusdem ſpei Deum
ipſum amore complectentis. .
Iuſt. 2. Præſtat dici, hanc incoatam Dei
dilectionem eſſe amorem benevolentiæ, quo
Deus propter ſe tamquam finis cui diligitur,
ſed nondum ſuper omnia. Ne. M. Aſſertum.
Quomodo iners hic affectus ſimplicis compla-
centiæ, qui nec eſt actus virtutis theologicæ, nec
moralis, nec nomine caritatis dignus, quo Deus
non amatur ſuper omnia, inducere pœniten-
tem poteſt ad peccata ſua ſuper omnia mala de-
teſtanda? aut quomodo anteferatur amori alii
ex virtute ſpei profecto, quo & Deus propter
ſe ac ſuper omnia diligitur?
Inſt. 3. Qui contra fidem aut ſpem pecca-
vit, ſine actibus harum virtutum juſtificari non
Poteſt; ergo cum omne peccatum caritati ad-
verſetur, nullus peccator ſine adtu caritatis ju-
ſtificari poteſt. N. W. Conſ. Fides, ut ait Tri-
dentinum Seſſ. 14. c. 8., eſt juſtificationis no-
ſtræ initium, fundamentum & radix, uti &
Spes; caritas autem eſt finis vel potius forma
qua juſti ſumus: igitur fides & ſpes tamquam
media neceſſario antecedunt gratiam ſanétifican-
tem, non item caritas, quæ non eſt medium
ſed finis. Quod autem extra Sacramenti uſum
actus caritatis perfectæ ad juſtificationem re-

quiratur, non tam ob rationem in inſtantia ob-

tenſam accidit, quam quod ad juſtificationem
ex

enelte
ln⸗
al
II “ 4
Uprelie

n el
1.
Pilh.
n

un

e.
“
en
Mer.
Nle.

A
Per

er⸗
GNda
igd.
ibe
N1I.
.

16
ONnn
Gen

bhenr.

eun

hobn
leſln
Corer⸗

VAn.

DEPCNITENTIA. 349

ex opere operantis impetrandam nullus extet

actus alius, præter caritatis perfectæ actum,
qui ad gratiam ſaltem de congruo promeren-
dam ſolus quamdam habet proportionem.
Olj. W. In ſententia iſta poſſet quis ſalvari,

etiamſi tota vita ſua nullum dilectionis perfe-

Ctæ actum elicuerit, ſi poſt ſuſceptum cum in-
coOata Dei dilectione & attritione baptiſinum mo-
reretur. N. M. Aſ. Omnis homo rationis
uſum adeptus tenetur continuo ſine vitupera-
bili mora per actum perfectæ caritatis ad Deum
converti, idque etiam poſtquam ſuſcepto Sa-
cramento juſtificatus fuit; eumdemque actum
debet ſæpe, dum vivit, repetere, ac præſer-
tim in mortis articulo: neque poteſt lex iſta
diu latere hominem qui Deum agnoſcit: neque
ad baptiſmum eſt admittendus, qui eamdem
ante doctus non fuerit. Quodſi quis ſuſcepto
baptiſmo, diutius quam par eſt executionem
hujus præcepti diſtulerit, lethaliter peccabit;
ac multo magis is qui in mortis articulo actum
perfectæ caritatis ſua culpa neglexerit. At ſi
ſuſcepto legitime Sacramento, poſtea ſubito
mortis caſu occupatus impediretur, quo minus
actum dilectionis perfectæ concipiat, ſalvabi-
tur. Adulto enim peccatori Sacramenti copiam
habenti actus caritatis non neceſſarius eſt ad ſa-
lutem neceſſitate medii, ſed tantum ex præ-
cepto, quod non pro quovis puncto temporis

obligat, cum ſit poſitivum, nec minus propter

probabilem juris & facti ignorantiam, aut ob
impotentiam excuſationem admittit, quam quæ-
liber

350 DE PGNITENTIA.
libet alia præcepta. Ita Suarez Tom. 4. in 3.
partem S. Thomæ diſp. 15. Sect. 4. dub. 2.
Ex hactenus dictis
Colliges. Joannes Gormaz diſp. 6. ſect. 5.
n. 448. hoc argumento contendit tamquam mo-
raliter certum, licere eum attritione ex metu
gehennæ, aut ex conſideratione turpitudinis
peccati concepra accedere ad Pœnitentiæ Sacra-
mentum: illa ſententia, inquit, eſt certa mo-
raliter, quæ ex Eccleſiæ doctrina & praxi, aliis-
que principiis certis ita deducitur per diſcurſum
theologicum, ut oſtendatur, principia illa ſta-
re non poſſe, quin ſententia ipſa inde deducta
ſubſiſtat; atqui ita ſe habet ſententia de ſuffi-
Cientia attritionis: ergo. Minorem probat tum
ex praxi communiſſima Eccleſiarum Germaniæ,
Hiſpaniæ, Italiæ: tum quod Alexander VII. in
Decreto art. 4. Obj. 3. laudato, ſententiam ne-
gantem neceſſitatem aliqualis dilectionis Dei in præ-
Jata attritione ex metu gehennæ concepta, vetet,
alicujus theologicæ cenſuræ alteriusve injuriæ aut
contumeliæ nota taxari; addatque hanc ſenten-
tiam hodie inter Seholaſticos communiorem videri:
tum quod iidem Scholaſtici Tridentinæ Synodi
doctrinam pro ſua ſententia ſtare afſeverent:
tum quod declarationem Cleri Gallicani neceſ-
ſitatem ſolius perfectæ dilectionis pro Bapti-
ſini & Pœnitentiæ Sacramentis, an. 1700. reji-
cientis, ſibi patrocinari affirment.
Ex his, inquam, principiis, & ex oppoſi-
tarum objectionum explicationibus concludunt,
ſententiam ſuam plane certam eſſe certitudine

pri-

n ie
len
n
KrV
An
ir
le
Mlnun
Waen
led

i⸗
Utet

Une
trdn
elune
ſonen
it
Cbeni
El.
,tun
ni
Un
ſe.
ſe.
N
ie an
elnen

Ael.
gecel.

Dn

0 ⸗

ohe
Gben

nine

DE PœNITENTIA. 351

privata, licet non certa ſit certitudine authen-
tica, cujus videlicet oppoſitum ſine cenſura de-
fendi non poſſit. Quæ quidem vera eſſe da-
mus adverſus illos, qui contritionem ex per-
fecto caritatis motivo profectam unice pro diſ-
poſitione ad abſolutionem requirunt; modo
amor initialis non omittatur, qui ſaltem ſpei
theologicæ affectus ſit, quemque concluſione
ſecunda ſuaſimus. Temperamentum iſtud
advertit Gormaz ipſe, & amplexus eſt: nam
diſp. 5. Sect. 5. §. 2. n. 33 . ait, numquam da-
ri veram attritionem ſufficientem ad conferen-
dam gratiam cum ſacramento absque conſortio
alicujus dilectionis: licet enim attritio concipi
Poſſit ex quocumque illorum motivorum a
Tridentino aſſignatorum, quin ex amoris mo-
tivo concipiatur; in hac tamen divina provi-
dentia ſemper præcedunt diſpoſitiones a Deo

ordinatæ ad illam eliciendam: cum autem ex

illis ſir Dei dilectio ex amore concupiſcentiæ
ſaltem, numquam contritio imperfecta reperie-
tur in Sacramento absque Dei dilectione. Et
ante n. 333. accurate oſtendit, Conc. Tri-
dentinum Seſſ. 6. cap. 6. non ſolum agere de
diſpoſitione ſufficiente ad juſtificationem quæ
fit extra Sacramentum, ſed etiam de ea, quæ ad ju-
ſtificationem in Sacramento ſufficit: nam cap.
7. agit de diſpoſitione ad gratiam juſtificantem,
cuſus gratiæ baptiſimus eſt cauſa inſtrumentalis,
ut conſtat ex hisce verbis: Hajus juſtificationis
cauſcee ſunt. .. . . inſtrumentalis item Sacramen-
cum Vaptiſini: Sed illa diſpoſitio, quæ ut vo-
um

352 DE PGNITENTIA.

tum baptiſmi ſufficiens eſt ad conferendam
gratiam, eſt diſpoſitio ad gratiam extra Sacra-
mentum; illa vero diſpoſitio quæ gratiam
efficit cum Sacramento re ipſa ſuſcepto, eſt
diſpoſitio cuom Sacramento. Ergo Triden-
tinum, de dilectione Dei agens, gene-
rali voce utitur, qua disjunctim requiran-
tur ſive caritas perfecta, voto tantum Sacra-
menti ad juſtificationem inducens, ſive amor
initialis concupiſcentiæ ad Dei gratiam impe-
trandam diſponens proxime in utroque Sacra-
mento. Quod probabilius adhuc evincunt fe-
ſtimonia, quæ Concilium ad firmandam do-
Grinam ſuam capite 6. ex S. Scriptura pro ju-
ſtificatione tam extra Sacramentum, quam in
Sacramento profert his verbis: De hac diſpoſi-
tione ſeriptum eſt: Confde, fili, remittumur tibi
veccata tua; &: Peœnitentiam qoite, & aptize-
tur unuſquiſque veſtrum in nomine g. C. in remiſ-
ſionem peçcatorum veſtrorum. ne
Idem Gormaz infert, non eſſe ſermonem Imm
Concilio de amore Dei participativo, quando ln
homo attritus juſtificatur cum Sacramento; (Gan
verum etiam de amore Dei formali, ſive per- Iuumm,
fectæ caritatis, ſive concupiſcentiæ. Sicut enim g d
is, qui videre incipir, re ipſa videt, & qui in-. mm
telligere incipit, re ipſa intelligit; ita etiam, qui unni
diligere incipit, re ipſa diligit.

D
I

ige.
Ktr.
nd
on
unr in
N
iu.
ſto⸗

Enſen

M

Meno/

ele.
NeNN

n

N

DE PNITENTIA. 353

L ARTICULUS V.
Quoduam propoftum cum contritione ad pœniten-
ic Snoramentum requiratur?
Cta. Initio hujus capitis diximus, fuiſſe
Theologos, qui formalem dolorem inter-

num de neceſfſſitate & eſſentia hujus Sacramen-

ti eſſe negabant: hi conſequenter docent nullo
propoſito opus eſſe. Ac Dominieus Sotus quidem

diſt. I7. q. I. a. 2. aperte pronuntiat, confeſſionem

numquam fiéctam eſſe ex defectu propoſiti, ſi
tamen pœnitens ſüuum defectum confiteatur.
Econtra Jo. Major, Jac. Almainus in 4. D.
I4. q. I. Navarrus, Petrus Sotus, Andreas Ve-
ga, Reginaldus & complures alii exiſtimant,
requiri ſaltem ac ſufficere propoſitum virtuale,
neceſſario implicitum & incluſum in eo actu,
quo peccata ex motivo caritatis aut alius virtu-
tis genesalis dereſtamur.
Hanc quoque ſententiam pernicioſi erroris
damnant Bellarminus I. 2. de Pœnit. c. 6. & 7.
Melchior Canus, Valentia, poſt Adrianum,
& Cajeranum, nixi potiſſimum auétoritate CC.,
Florentini, quod in inſtructione Eugenii ad Ar-
menos, & Tridentini, quod Seſſ. 14. cap. 4. do-
cet, primam partem materiæ hujus Sacramen-
ti pœnitentiæ eſie contritionem, ad quam perti-
net dolor, cum propoſito non peccandi de cæ-
tero.
Media via inter utrosque inceſſit Suareſius
diſp. 20. ſect. 4. n. 33. & amborum ſententias
conciliavit: cum quo .
Di.⸗

8

354. DE PNITENTIA.

Dico. Propoſitum formale, per ſe loquendo,
neceſſarium eſt ad contritionem, partem matreria-
lem hujus Sacramenti; per accidens tamen ſufficit
virtuale. Prob. LYpars. Concilialorent. & Trid. do-
cent, ad contritionem, primam Pœnitentiæsacra-
menti partem, pertinere propoſnum non bpeccandi de
lætero; ergo ſi quis confitens peccata mortalia ſci-
ens volens omittat propoſitum formale, & in ea
Ldiſpoſitione abſolutionem recipere velit, ſine du-
bio graviter peccabit, ac reddet Sacramentum
nullum; eo quod ne virtuale quidem propoſi-
tum habere convinceretur, quod vere con-
trito eſſet facillimum. Ideo nihil eſt magis uſi-
tatum in adminiſtratione hujus Sacramenti,
quam exigere a fidelibus propoſitum cavendi
deinceps peccata.
Prob. Il. pars. Concilium Trident. ait,
ſuſficere in hoc Sacramento attritionem ex ge-
hennæ metu, ſi voluntotem peccandi exeludat:
atqui omnis contritio efficax voluntatem pec-
candi excludit, etiam ſine formali propoſito
concepta, ut diſputatione præcedenti cap. 2.
a. 3. oſtendimus; ergo ad contritionem in hoc
Sacramento ſufficit ſaltem per accidens pro-
politum virtuale. Hujusmodi videlicet anima ma-
vult dilecto Deo mori, quam eo offenſo vivere, in-
quit B. Auguſtinus tract. 71. in Joan.
Ohbj. I. Concilia non fruſtra exprimunt re-
quiri dolorem & propoſitum; ergo ſicut num-
quam ſufficit ad Sacramentum pœnitentiæ dolor
tantum virtualis: ita ne per aceidens quidem

ſufficiet aliquando propoſitum virtuale. H. W.
Conſ.

N

ien
Ceiken
Menr
le
rcku
MoN
enienu

n nn⸗
ey N

War

*
DE PœNITENTIA. 35 5

Conſ. Mœſtam præteritorum erratorum dete-
ſtationem formalem ipſum pœnitentiæ nomen
inſinuat. Et Concilium Seſſ. 14. cap. A. loquens
de attritione non tam expreſſe requirit formale
Ppropoſitum, ſed ſolum dolorem illum qui pec-
candi voluntatem excluqat: contritio autem im-
Perfecta & efficax includit virtuale propoſitum
contrarium voluntati peccandi; ergo hanc ex-
cludit eſſentialiter: cum econtra polilit eſſe ef-
ficax propoſitum vitandi actionem malam ſine
ejus deteſtatione & dolore.
Inſt. Quia contritio requiritur ex neceſſita-
te Sacramenti & prœcepti, non ideo Sacramen-
tum pœnitentiæ valet, quod pœnitens ex in-
advertentia contritionem omiſerit: ergo cum
inadvertentia tollat defectum propoſiti formalis,
hoc non videtur exigi ex neceſſitate Sacramen-
ti vel præcepti. W. Diſt. Conſ. Hoc non vide-
tur ita exigi per ſe N. per accidens C. Ne-
que eſt eadem ratio contritionis & propoſiti in
hoc Sacramento: nam contritio eſt eſſentiali-
ter deteſtatio peccati præteriti, confeſſio eſt ac-
cuſatio peccati præteriti, abſolutio etiam eſſen-
tialiter & unice in peccata præterita fertur. Igi-
tur cum omnes partes eſſentiales Sacramenti &
ipſius pœnitentiæ etymologia noxas commiſſas
ſpectent, diſpoſitio in futurum non tam vide-
tur eſſe intrinſeca, quam deteſtatio peccatorum
Præteritorum.
Obj. Il. Qui habet judicium firmum de re-
lapſu, non habet verum propoſitum ac dete-
ſtarionem: nam cum actus voluntatis dirigan-=
1. 2 tuk

„
356 DE PCNITENTIA.
tur a judicio, prudens & efficax propoſitum
eſſe nequit, cui antecedit judicium certo affir-
mans pro eodem inſtanti ejus contradictorium.
Atqui certi ſumus de relapiu in venialia; ergo
hæc neque vere deteſtari, nec verum propoli-
tum ea vitandi poſſumus concipere. Be. Diſt.
Min. Certi ſumus de relapſu in venialia, quæ
deliberate omnino committantur N. de relapſu
in venialia quæ ex ſubreptione & minus delibe-
rate nobis accidant, ſubdiſt. certi ſumus, quod
tam frequenter in eadem ſimus relapfuri ac
Prius N. poſſumus nobis probabiliter perſua-
dere & cum gratia Dei ſperare, nos rarius
talia peccata deinceps commiſſuros C. F irmum
& abſolutum propoſitum concipere poſſumus
vitandi omnia peceata venialia, quæ cum ple-
na deliberatione admitti ſolent: hoc enim poſ-

üñibile eſt cum Dei gratia, quæ dige poſtulan-

tibus confertur ſecundum legem Dei ordina-
riam. Quamquam autem propoſitum prorſus
abſolutum de venialibus ſine deliberatione per-
fecta obrepentibus formari nequeat, eo quod
totam illorum collectionem ſine ſpeciali privi-

legio diutius caveri ſit impoſſibile: Ppoteſt ta-

men pœnitens proponere, omnem adhibere di-
ligentiam ad illa vitanda, vel minuenda quoad
humano modo poterit: id quod tam ad con-
tritionis actum, quam ad Sacramenti poœniten-
tiæ integritatem ſufficit.
Inſt. I. Multis ob diuturnam peccandi con-
ſuetudinem tam difficilis emendatio apparet, ut

impofſſibilem exiſtiment: atqui de objecto im-

lr
Vatr
Cim

Dmnn
Nn
e.
len.
Nne
Pols
Cehe⸗
o
iNin
lr⸗
ord
nc⸗

Pon

DE PGNITENTIA. 357
poſſibili non datur proæreſis: ergo multi, qui
peceata mortalia deteſtantur „ propoſitum
firmum de eorum emendatione concipere non
poſſunt. . Diſt. Maj. Multis emendatio im-
Poſſibilis apparet ſpeculative, directe & ſecun-

dum quid C. emendatio tam difficilis apparet,

ut impoſſibilem exiſtiment prudenter, abſolute,
reflexe, & penſatis omnibus N. Propoſitum
vitandi peccata mortalia debet eſſe abſolutum,
& de ſe perpetuum ex parte objecti; ergo non
eſt de objeéto impofſſibili: nam etſi gravibus

argumentis nitatur judicium de futuro relapſi,

ſpeculativum tamen eſt, eique opponi poreſt
judicium practicum de futura emendatione,
nixum ſpe divinæ gratiæ, quam Deus precan-
tibus, ut oportet, ſuamque operam ſtrenue ad-
hibentibus promittit, ac multis jam obduratis
peccatoribus ad perfeéctam & conſtantem con-
verſionem ſæpe contulit. Igitur judicium illud
de relapſu futuro, utut probabile, repudian-
dum eſt, & animus ſpe divinæ gratiæ erigen-
dus ad media vitæ melioris alacriter capeſ-
ſenda.
Inſt. 2. Si pœnitens contra judicium proba-
bile relapſus, meliora ſperare debeat; ergo
propoſitum foret actus ſpei; atqui actus pœ-
nitentiæ non eſt actus ſpei: ergo. B.. Diſt. Maj.
Propoſitum foret actus ſpei generalis C. pecu-
liaris virtutis theologicæ ſubd. foret actus eli-
citus N. imperatus C. Quævis virtus amat,
odit, rimet, audet, averſatur, deſiderat, at-
que etiam ſperat: qui quidem actus communes
, 3 ſunt

1

358 DE PGœNITENTIA.

ſunt virtutibus omnibus, atque etiam pœniten-
tiæ. Quamquam propoſita pœnitentium, ut
firma ſatis ſint, ſpei theologicæ actibus impe-
ratis juvari omnino oporteat.

ARTICULUS VI.

An Pœnitentiæ Sacramentum informe eſſe poſſu
defectu attritionis?

Ota I. Sacramentum, cui nulla pars eſſen-
tialis deeſt, dicitur eſſe validum ſeu ve-
rum: quodſi nullam gratiam ſuſcipienti confe-
rat defectu diſpoſitionis debitæ, erit Sacramen-
tum verum quidem & validum, ſed informe,
eo quod careat forma gratiæ, quam efſentiali-
ter ſignificat, & in ſubjecto rite diſpoſito effi-
cit. Lalia Sacramenta ſunt Baptiimus, Ordo
& alia, quæ miniſtrantur peccatoribus adultis,
Per attritionem vel contritionem ante non di-
ſpoſitis, ad gratiam Sacramenti recipiendam.
Il. Dari poſſe etiam Pœnitentiæ Sacramen-
tum verum & validum, ſed informe, tenue-
runt olim Capreolus, Richardus, Paludanus,
Cajetanus, Sotus, Canus, Silveſter, Navar-
rus & alii, quos refert & ſequitur Suareſius
diſp. 20. ſect. 5., cui conſentiunt de Lugo, Ga-
ſpar Hurradus, Lannerus, Diana, & multi re-
centiorum. Variis autem modis id contingere
poſſe veteres exiſtimârunt, quos hic recitare &
confutare ſupervacaneum erit: quandoquidem
eorum alii extra ſtatum quæſtionis verſantur,
alios vero ſupra jam rejecimus.
Igitur tunc ſolum viderur dari poſſe Ko
eltio

crt

ie
ion
n⸗

4

Clh

I

An
in.
lln⸗
tu,,
,

Muni

ten.

DE PœNITENTIA 359
feſſio valida ad Sacramentum conſtituendum,
at informis quoad effectum gratiæ, cum ei de-
eſt attritio non quidem intenſive, ſed extenſi-
ve ſufficiens, ſeu ex defectu integritatis, non
Vero qualitatis attritionis, orto ab inculpabili in-
advertentia vel ignorantia. Ut cum quis de
gravi peccato furti ſe accuſans illud deteſtetur
ex ſpeciali ſolum morivo juſtitiæ, ac proponat
deinceps vitare omnia mortalia ex motivo ho-
neſtatis, quæ reperitur in vitando relapſu poſt
factam reconciliationem: de peccato vero libi-
dinis lethali, quod ſola cogitatione admiſit, ni-
hil ex oblivione inculpata doleat; hic, inquiunt
Theologi illi, ſufficienter eſt diſpoſitus, ur de
furto cum fructu abſolvatur: nihilominus ei
obſtat occultum libidinis peccatum, quo minus
gratiam abſolutione Sacerdotis obtineat.
II. Econtra complures alli negant, poſle
dari verum Pœnitentiæ Sacramentum, ac ſi-
mul informe. Et Andreas Vega quidem L. 13.

