ordinatorum, carnalium & ſervorum: non au- Wnn
tem eſt intrinſece malus, quia timor gehennæ (um
eſt. Nam quod abſterret etiam ab extrinſeca mn
ſolum actione peccati, neque inducit ad pecca- m
tum: non eſt malum: atqui timor iſte cohibet am
ab extrinſeca actione peccati, neque inducit ad hn
peccatum, ergo malus non eſt. Quod autem
homo talis magis timeat pœnam quam culpam,
& malit adhuc peccare, non oritur ex hoc timo-
re, ſed ex affectu ad peccatum, qui adhue ani-
O

Nn
N
Coroe⸗

o.
NDhunun
lnii
D
otdr
Knn.
ſhinl
8andt
N
,MA
enc
rſecn
Ne⸗
doct
od Alen
hoe io
hihn

DE PœNITENTIA. 317

mo inhæret, & cui expellendo timor iſte nimium
infirmus eſt, nec ideo in ſe malus, ſed mini-
me omuium bonus eſt: bonus tamen adhuc,
quia lege divina & humana hic terror incutitur
iis, qui necdum ratione & virtutis amore duci
ad officium volunt; ut ſaltem externa abſtinen-
tia acriminibus, vel non cohtrahant aut augeant
habitus pravos, vel contractos longa ceſſatione
nonnihil deſueſcant, afque ita idonei magis
efficiantur ad ſtudia virtutum. Ita Bellarminus
l. 2. de Pœnit. c. I17. & 18. ad Obj. 5. ubi lau-
dat illud Gregorii M. in c. I. Cantic. dicentis:
Kecti diligunt te: non recti adbuc timent te.

ARTICULUS III.
An ad effettum Sacramenti Pœnitentigæ percipien-
dum neceſſario requiratur contritio perfelcta?

N* I. Petrus Lombardus in 4. Senr. d. 18.,
S. Bonaventura ibid. art. 2. q. I., Hugo &
Richardus Victorini, Alexander, Gabriel Ma-
jJor, Medina, & nonnulli alii exiſtimabant, mo-
tum contritionis verum & perfectum ita ad Sa-
cramenti hujus ſuſceptionem eſſe neceſſarium,
ut, ſi pœnitens eo deſtituatur, Sacramenti etiam
effectu fraudetur, quamvis putet ſe vere eſſe
contritum, neque in Sacramenti ſuſceptione
quidquam peccaverit. Hi nimirum negant, po-
teſtatem clavium extendi ad remiſſionem pec-
catorum mortalium.
II. Sententiæ hujus auſteritatem mitigare
ſtuduerunt Henricus quodlib. I. q. 32., Cajeta-
nus q.S4. a. 3., Ferrarienſis l. 4. cont. Gent. C. 72.

7

318 DE PœNITENTIA.

& alii quidam dicentes, perfectam contritionem
eſſe per ſe quidem neceſſariam ad Sacramenti
effectum percipiendum; ſufficere tamen quan-
doque ſolam attritionem ex parte Pœnitentis,
qui ſe putat eſſe contritum, eoquod Sacramen-
tum faciat, ut actus ex attritione tranſeat in con-
tritionem, vel perficiendo eumdem actum, vel

efficiendo ut homo ex actu imperfecto tranſeat

ad perfectum; vel etiam per ſolam habituum in-
fuſionem poœnitens ipſe ex attrito evadat æqui-
valenter contritus. Quod ultimum tenuerunt
Franc. Victoria in Relect. de poteſt. Eccleſ. q. 2.,
Sotus I. 2. de Nat. & Gr. c. 1I5. & in 4. d. 18.
q. 3. a. 2., Ledeſina & alii quidam.
II. Denique S. Thomas & complures Theo-
logi, quos infra memorabimus, tradunt, veram
peccatorum attritionem ſufficere ei etiam, qui
ſcit ſe non eſſe perfecte contritum.
Dico. Ad Pœrnitentiæ Sacramentum cum
fructu percipiendum non opus eſt contritione
Perfecta, ſed ſufficit attritio ſola, etiam cognita
ut talis. Prob. J. Chriſtus Matth. 16. dedit cla-
ves Petro, & in eo cæteris Epiſcopis & Pres-
byteris, & Matth. 18. & Joan. 20. dedit Apo-
ſtolis & ipſorum Succeſſoribus poteſtatem ſol-
vendi & remittendi peccata, hoc eſt inſtituit
Pœnitentiæ Sacramentum, quo fideles poſt Ba-
ptiſimum lapſi expiarentur a ſuis peccatis, ut fa-
tetur tota Eccleſia, docetque Concil. Trident.
Seſſ. 14. C. I. & Can. I. & ſeqq. Ac S. Tho-
mas etiam ait, Sacramentum Pœnitentiæ eſſe
medicinam, qua peccati mortalis febris olrur
-

W
e
M

An
M
un
6aen
lain

We

„.
e
D

G

eu
rurone
cnt
Eenick⸗
Le.
.
end.
rn
d
68) n
Tce
NS

ent,

DE PNITENTIA. 319

Atqui eſt plane abſurdum, dari alicui claves,
queis nemini aperire poſſit fores occluſas: im-
Pertitam poteſtatem judici, qui abſolvere ne-
minem poſſit: facultatem remittendi peccata
collatam Presbyteris fuiſſe, qui peccatum num-
quam remittant: conſtitutum eſſe Sacramentum
reconciliationis; quo nullus in æternum recon-
cilietur: indicatam medicinam pro febricitan-

tibus, qua nemo niſi ſani utantur; quæ quidem

manifeſta abſurditas contingeret, ſi ſola contri-
tio perfecta ad recipiendam abſolutionem ſuffi-
ceret, ergo non hæc ſola ſufficit ad gratiam pri-
mam in Sacramento recipiendam, ſed ſufficien-
ter etiamn ad gratiam hanc ſuſcipiendam diſpo-
nit contritio imperfecta.
Prob. Il. Si ad hujus Sacramenti valorem opus
eſſet contritione perfecta; requireretur diſpoſi-
tio, qua ordinarie carent pœnitentes: atqui hoe
cogitari non poteſt, quod Sacramentum iſtud
plerumque nullum ſit. Ergo. Prob. Seg. Maj.
Seſſ. I4. C. 4. ait Tridentinum: Etſi comtritionem
bane aliquando caritate perfeétam eſſe contingat:
S. Auguſtinus epiſt. 180. ad Honoratum ſeri-
bit, magnum exitium ſequi eos, qui de hoc Sæ-
culo exeunt vel non regenerati, vel ligati. Er-
go ſentiunt, pœnitentes plerumque perfecta
contritione carere. Ac ratio ipſa ſuadet: nam
licet catechumeni plerique ante Baptiſinum, &
Pœnitentes ante Confeſſionis Sacramentum di-
ligant Deum; nondum tamen tam puro in ipſum
amore afficiuntur, qualis contritionem perfe-

Ctam reddit.
Prob.

320 DE PCNITENTIA.

Prob. III. Salus morientium ita pendere po-
teſt a Sacerdotis abſolutione, ut hujus defectu
quandoque damnentur: atqui hoc falſum eſſet,
ſi perfecta contritio omnino & abſolute ad ab-
ſolutionem requirererur: nam ſi illa adeſſet; ſi-
ne abſolutione pœnitentes ſalvarentur; ſi abeſſet,
etiam cum abſolutione damnarentur. Ergo con-
tritio perfecta eaque ſola non omnino & abſolu-
te ad hoc Sacramentum requiritur. Maj. autem
prob. tum ex laudata nuper S. Auguſtini epiſto-
la, tum ex c. 2. epiſtolæ Cœleſtini Papæ ad Epi-
ſcopos Viennenſis Provinciæ, ubi Sacerdotes in
articulo mortis abſolutionem pœnitentibus ne-
gantes, ait, mortem æternam eis addere, & ani-
mas interficere: tum ex ſenſu totius Eccleſiæ,
in qua, ut docet Conc. Trident. Seſſ. 14. cap. 7.,
NWe quis pereat, pie admodum cuſtoditum ſemper
Juit, ut nulla ſit reſervatio, in articulo mortis; atque
ideo omner Sacerdotes quoslibet pœnitentes a quibuſ-
viy cenſuris abſolvere poſſint. Et olim jam in C.
Carthaginenii III. Can. 34. jubentur omnes
ægrotantes in mortis articulo baptizari vel abſol-
vI, modo aliorum teſtimonio conſtet, hæc Sa-
cramenta ab eis expetita fuiſſe. Citatur c. Ægro-
tantes. de Conſec. d. 4. Plura adhuc in rem
iſtam Patrum & Conciliorum teſtimonia coacer-
vat Gratianus Cauſa 26. q. 6. Denique ſi abſo-
lutio nihil ſit aliud, quam declaratio peceatorum
contritione perfecta jam remiſſorum, cur fide-
les morituri tam ſolicite Sacerdotis abſolutio-
nem flagitant? .

1 . Prob.

UVe

giden.

Jeun
Ul
ven
enld

mgt
NN
Mrnnn
tinw
TCiaunn
UINenonn
iinon
Agene
Untl
Ulin.
NIe
unben
ne

Sai

nenr
Sencr.
on

uele
er
lle
Cl.
. Clon
ſ.
er
Ar.
i lecn
(dacel⸗
ſ
oliolli
ani
6l

4
4
8

—

DE PCNITENTIA 23232
Prob. IV. Idem Concilium Trid. cap. 4. do-

cet, attritionem quidem ſine Sacramento per-
ducere peccatorem ad juſtificationem non poſ-
ſe; tamen eum ad gratiam in Sacramento di-
ſponere. Ergo Concilium cenſet, attritionem
eſſe diſpoſitionem ultimam per ſe ſufficientem
cum Sacramento ad conſequendam juſtificatio-
nem. Conſequentia patet: nam paulo ante dixe-
rat Concilium, omni tempore neeſſariam fuißſe
contritionem ad impetrandam veniom ererro ere,
ubi ſine dubio Concilium de diſpoſitione ulti-
ma ad juſtificationem loquitur. Deinde Conci-
lium dicit, attritionem in Sacramento aliter di-
ſponere ad grariam, quam extra Sacramentum:
atqui extra Sacramentum diſponit ad gratiam
remote, ergo proxime diſponit in Sacramento.
Ergo Sacramentum Poœnitentiæ juſtificat pecca-
torem per ſolam attritionem diſpoſirum.
Prob. E. Sicut Baptiſinus per ſe inſtitutus eſt
ad homines regenerandos: ita Pœnitentiæ Sacra-
mentum per ſe inſtiturum eſt ad reſuſcitandos
baptizatos à morte peccati; ac eapropter ambo
hæc dicuntur eſſe Sacramenta mortuorum. Ergo
Sacramentum Pœnitentiæ ex inſtitutione ſua ac-
cepit vim conferendi gratiam primam, & ex-
Pellendi peccatum mortale; ergo ad ſuam effi-
caciam non requirit neceſſario, quod peccatum
Jam ſit expulſum.
Prob. VI. Si contritio perfecta ſemper ad
Sacramentum Pœnitentiæ requireretur, multo
difficilior erit reconciliatio Chriſtianis, quam
Olim in Lege antiqua fuerat: quod aperte repu-
X . guat

322 DE PœNITENTIA.

gnat ſuavitati Legis Evangelicæ & ſenſui com-
muni Chriſtianorum. Hinc Clerus Gallicanus
in Comitiis generalibus anno 1700. celebratis
declarat, duo iſta ex ſacroſancta Synodo Tridenti-
na monenda; primum, ne quis putet, in utroque
Sacramento (Baptiſmno & Pœnitentia) requiri ut
præviam contritionem illam, quæ ſit caritate per-
fecta, &* qus um voto Sagramenti, antequam altu
ſuſeipiatur, hominem Deo veconciliat.
Sacra autem Facultas Pariſienſis anno 1638.
Kalendis Julii inter alia, quæ in Claudii Segue-
notii Oratoriani notis in S. Auguſtini librum de
Virginitate notavit, de theſi præſente ita pro-
nuntiat: Quæ tradit auétor de attritionis inſuß-
cientia, & contritionis ex perfecta caritate neceſſi-
zate ad recipiendum Sacramentum Pœnitentic, &

quwa addit & approlat de abſolutione, quod nibil

aliud it, quam declaratio Jutidica peccati jam re-
mniſſ, damnavit quoque Facultas, T cenſuit, has
propoſitiones eſſe quietis animarum perturbativas,
commani & omnino tutæ praxi Eccleſiæ contrarias,
eſzcaciæ Sacramentit Peœnitentiæ imminutivas, &σ
inſuper temerarias & erroneas. Seguenotius vero

caritatem non intenſive & ratione gradus per-

fectam, ſed eam, quæ ex motivo iuo proprio
& formali vera ſit & perfecta, intelligit: pro-
ut manifeſte patet ex notis ejus ad Cap. 38. Pag.
II3., ubi motivum timoris gehennæ opponit
motivo perfectæ caritatis.
Obj. I. Coneilium Trid. docet, attritione tan-
rum impetrari, non vero effici gratiam in Sa-
cramento; ergo juxta doctrinam Tridentini
attrt-

naf

Cah

on
nin,

DE PœNITENTIA. 323

i. artritio eſt tantum remota diſpoſitio ad gratiamm;
e imbpetrando videlicet gratiam contritionis, qua
e homo juſtifietur. N. W. Conf. Concilium im-
„ Pertratlonis nomine intelligit efficientiam mora-
e em bPropriam, quam exercet ut Ppars Sacra-
menti: nam eodem vocabulo impetrationis ve-
.

niæ utitur, cum de contritione perfecta ſub Ca-
Pitis initium difſerit. Deinde ſi attritio tantum
eſſet infallibilis diſpoſitio ad contritionem, er-
nlce 90 quilibet attritus in Sacramento Confeſſionis
Gr. eiiccret ex opere operato certo & infallibilirer
nt contritionem, tamquam effectum Sacramenti;

nſen

e hoc autem eſt contra experientiam. Præterea
repugnat, ut actus vitalis liber ſit effectus ex
opere operato Sacramenti productus. Ad hac
i aliter attritio diſponit ad gratiam in Sacramen-
t0, quam extra illud: atqui jam extra Sacra-
II mentum Poteſt impetrare contritionem; ergo
nin in Sacramento diſponit proxime ad gratiam ſan-
n Ctificantem, tamquam Sacramenti pars, ut hic
m a Concilio Tridentino nuncupatur. Denique,
dum Concilium dicit, attritionem in Sacramen-
Hr. diſponere ad gratiam, comparat illam cum
e contritione, quæ omni tempore neceflaria fuit
ad veniam impetrandam: atqui contritio ſem-

Per fuit ultima diſpoſitio ad gratiam; ergo &
Ngſ artritio erit in Sacramento diſpoſitio ultima ad
oohon gratiam; cum nullius Propioris diſpoſitionis
mentio a Concilio fiat.
ionete⸗ Inſt. I. Patres Concilii Tridentini ex decre-
emn, to ſibi exhibito expunxerunt hæc verba: Con-
iden zritionem imperfectam. .. otiam ſuſfcere ad Sacra-
— X 2 menti

324 DE PCGNITENTIA.
menti hujus conſtitutionem: atqui quæ expungun-
tur & corriguntur, non approbantur; ergo
ſecundum mentem PP. Tridentinorum contri-
tio imperfecta non ſufficit in Pœnitentiæ Sacra-
mento ad gratiam recuperandam. N. Diſt. Aſ-

ſumpt. Quæ expunguntur, non approbantur

in ſenſu, quem verba expungenda aliquando
præferunt C. non approbantur in ſenſu alio,
quem verba commodiora ſubſtituta indicant N.
Non eſt propria locutio, quod attritio ſufficiat
ad Sacramenti conſtitutionem, cujus aliqua pars
materialis tantum eſt. Deinde noluit Coneilium
ſententiam Scoti aperte proſcribere, qui in ſola
abſolutione hujus Sacramenti eſſentiam ſtatuit.
Igitur commodius dicitur attritio ad Dei gratiam
in Sacramento Pœnitentiæ impetrandam diſpo-
nere: quæ verba eumdem, quem nos tuemur,
ſenſum habent, & leguntur citato Ccap. 4.
ſeſſ. 14.
lyſt. 2. Ideo correctum fuit decretum, teſte
Pallavicino I. 12. C. 10. Hiſtor. Concil. Trid.,
quod Epiſcopus Tudetanus monuerit, variare
ſententias Catholicorum circa ſufficientiam ar-
tritionis: Concilium autem agens tantum con-
tra Hæreticos, noluit definire quidquam Theo-
logis Catholicis eontrarium. Ergo ex Concilio

non poteſt peti argumentum pro attritione.

H. Diſt. Aſſumpt. Concilium noluit aliquid con-
trarium Theologis Catholicis definire directe
& immediate C. indirecte & mediate N. Con-
cilia neceſſario ſæpe emendarunt opiniones

Theologorum Catholicorum, connexas errori-
bus

2
2

nn
MwK
Cn
e
r
h

yr.
1go
nn.
r.
nh
n di
nt N.
ſenr
Mlon
nten
ktu.
iren
lho.
mll⸗
,4

e
Ind,
lle
d⸗
C⸗
Tleo-
Onehio
tone
Gid con⸗
e re
N
Wsen

4

DE PœNITENTIA. 32 5⁵5

bus Hæreticorum. Ita ſententia illorum, qui
cum Magiſtro dicebant, abſolutionem eſſe tan-
tum declarationem peccatorum remiſſorum,
rejecta fuit a Conciliis Florentino & Tridentino:
quod quidem minime acquievit Tudetano,
qui contendebat, contritionem perfectam ſem-
Per ad abſolutionem peccatorum in Sacramento
requiri.
Inſt. 3. Idem Concilium ſeſſ. 6. cap. 6. inter
diſpoſitiones ad Baptiſmum enumerat dilectio-
nem Dei; ergo eadem dilectio requirerur tam-
quam diſpoſitio ad effectum Sacramenti Pœni-
tentiæ obtinendum. HN. Diſt. Antec. Concilium
enumerat dilectionem Dei puram & perfectam
N. dilectionem Dei inchoatam & necdum per-
fectam C. Verba illa: Deum, tamquam ommis
ſtitie fontem, diligere incipiunt, rem ſatis lo-

„quumtuur.

Iuſt. 4. Concilium ibidem requirit propo-
ſitum ſervandi mandata divina, quorum pri-
mum & maximum eſt pura Dei dilectio; ergo
hanc ad omnem converſionem exigit. N. Diſt.
Conſ. Concilium ad omnem converſionem re-
quirit dilectionem puram virtualiter, implicite
objective C. requirit puram dilectionem for-
malem N. Obſervatio mandatorum objectum
eſt hujus propoſiti, ergo re ipfa ab hoc diſtin-
guitur.
Iunſt. §. Seſſ. I4. cap. 4. Concilium requirit
ad effectum Sacramenti contritionem, quæ fuit
quovis tempore neceſſaria ad impetrandam ve-
niam: atqui heæc eſt contritio perfecta; in lege
X 3 enim

326 DE PNITENTIA.

enim vetere non juſtificabat alia; ergo. N. Diſt.
Maj. Requirit, quovis tempore neceſſariam
contritionem ſumptam inadæquate, & ſecun-
dum prædicata generica C. requirit contri-
tionem ſumptam adæquate, & ſecundum præ-
dicatum unum ſpecificum N. Quod vero ſub
finem Capitis dicit, Ninivitas ad plenam ter-
roribus prædicationem Jonæ pœnitentiam egiſ-
ſe, & miſericordiam imperraſſe, probabilius
vult, ipſos tantum a ſubverſione urbis ſervatos,
non autem perfecte juſtificatos fuiſſe: hoc enim

exemplo tantum utitur Concilium, ad oſten-

dendum, pœnitentiam talem bonam eſle, non
vero malam, ut criminabantur Hæretici.
Inſt. 6. Analogum ſimplieiter prolatum ac-
cipitur pro præcipuo analogato, ut patet ex
vocabulo panis, quod ſimpliciter prolatum,
Pro tritico ſumitur: atqui cap. 3. dictæ Seſſio-
nis dicitur ſimpliciter contritio eſſe pars Sacra-
menti; ergo Concilium intelligendum eſt de
contritione perfecta. p. M. Suppoſ. Min. Con-
tritio æque eſt nomen univocum intuitu contri-
tionis perfectæ & imperfectæ, atque animal re-
ſpectu hominis & beſtiæ, Falſum autem eſt,
quod prædicatum de ſubjecto univoco enuntia-
tum, Ppræcipuum tantum univocatorum afficiat:
nam cum dicitur, animal ſentit, æque intelli-
guntur beſtiæ, ac homines. Quod vero voca-
bulum, panis, plerumque accipiatur pro triti-
Cco, nihil probat: cum a Particulari ad univer-
ſale trahi argumentum non debeat.
Clj. II. S. Joannes epiſtola priore c. 3. 6 14.
icit:

etannn
letlan
vane
mmne
I

M

iam
Cun.
mi.
N
nb.
ne
Deb
ſnenos
Cenin
le.
,
mn.
e e
Nun
elio.
Nt.
E
Con-
CNN.
E.
el
NR.
cer
ind
10 VOt
Auohe

DE PGNITENTIA. 327
dicit: Qui non diligit, manet in morte: I.
Cor. ult. v. 22. anathema dicitur non diligenti-
bus Dominum nolumn eſm Chriſtum: & cap.
I3. actus cæterarum virtutum & Dei dona nihil
prodeſſe dicuntur ſine caritate; ergo. N. Ex-
plic. illa teſtimonia: Qui non diligit Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum, & fratrem ſuum, æ
non diligit, accipiendo contrarie, manet in
morte, eſt anathema, C. aϑ non diligit, acci-
pPiendo præciſive, N. Hinc S. Joannes mox
ſubdit: Omnis, qui odit fratrem ſuum, homiciqa
eſt. Quamquam huic objectioni jam ſatisfa-
tum ſit articulo proxime præcedente H. ad
Inſt. I. Ad peccatorum remiſſionem Deus
exigit converſionem ex toto corde, ut Deut. 4.
V. 29., JOEël. 2. v. I2.2 & aliis locis: atqui attritio
non eſt converſio ad Deum ex toto corde, fa-
lis enim converſio fit tantum ex motivo amo-
ris; ergo. Be. Diſt. Maj. Deus exigit conver-
ſionem ex toto corde, h. e. converſionem, qua
Peccator vere ac ſincere crimina ſua deploret
ac deteſtetur C. quaſi hæc ſit ſola converſio
ex toto corde, quæ ex motivo perfectæ cari-
tatis Pproficiſcitur N. Etiam contritio ex mo-
tivis virtutum cæterarum, ipſiusque gehennæ

metu vere ac fincere deteſtatur peccata, eaque

vitare ſtatuit. Inficiari tamen non poſſumus,
contritionem imperfectam qualemcumque in
Vetere Teſtamento non diſpoſuiſſe proxime ad
gratiam, ubi Pœnitentiæ Sacramentum nondum
fuerat inſtitutum, & legales expiationes per ſa-
X 4 4 cri-

328 DE PœNITENTIA.

crificia infirmæ nimium erant ad peccata tol-
lenda, ut tradit B. Paulus Heb. 10. v. 4.
Iuſt. 2. Auctoritate Patrum, & præſertim
S. Auguſtini. . Patres hortari ſæpe ad dete-
ſtandum peccata ex motivo caritatis Dei; at mo-
tiva virtutum cæterarum nequaquam ſpernere.
Sane Auguſtinus Serm. I. de temp. non ait, pœ-
nitentiam ſolam, aut veram, ſed, pœnitentiam
certam non facit, niſi odium peccati aut amor Dei-
nam ſi quis timore pœnæ peccata deteſtatus,
poſtmodum in ſe affectus divini amoris
non experiatur, merito ſuſpectam pœnitentiam
ſuam habere poteſt, ne fuerit ex timore illo
ſervili, qui affectum ad peccata non excludit:
timor enim ille caſtus, qui peccati expellit affe-
Gum, ideo divinitus inſpiratur, ut ſenſim ad

amorem pelliciat. Eodem ſpectat B. Joannes

Chryſoſtomus Homil. 4. in poſteriorem ad Co-
rinthios ſuadens, ut ingemiſcamus tantum,

quod Dominum ram benignum & noſtri aman-

tem offenderimus, non vero quod pœnas ſimus
daturi, hoc enim nihil eſſe: nempe timorem il-
lum mere ſervilem ſpernit, non ut malum, ſed
ut inſufficientem ad veniam obtinendam, obaf-
fectum peccati, qui illi adhuc adjungitur.
Quamquam Patres ſubinde ſolum loquan-
tur de Pœnitentiæ virtute ſecundum ſe, quæ
utique non conſequitur veniam peceatorum ſine
imperato adtu perfectæ caritatis. Ita in libro
de vera & falſa Pœnitentia cap. 17. dicitur: oine
amore Dei nemo umquam gratiam inenit. Et B.

dantur,

Auguſtinus l. 2. contra Creſconium c. 12. Mun-
1.2.

N
nn!
lenre
ünhnm

1
ie, on
,

.
tnnin
ſor
lund
NN
eiun
Ne lo
Neluce⸗

Iick.

InG

ANeSs

(C.

WNI.
8lurne

Nteni.
d

DE PONITENTIA. 329

dantur, inquit, peccata caritate, quæ ſi adſit,
ommia recte funt; ſi vero abfit, cœtera fruſtra
fiunt, Et I. de catechiz. rudib. c, 20. Legem non
implet, niſt caritas. Hæc enim omnia Par-
tim de caritate habituali intelligi oporter, ſine
qua non agitur aliquid dignum æterno præmio,
neque diu quis poteſt conſiſtere, quin legem
divinam prævaricetur: partim etiam de actu
amoris inchoati ſunt accipienda. Evidens au-
tem eſt, id non potuiſſe dici ab Auguſtino de
ſolo actu perfectæ caritatis Dei: nam ſine hoc
bonos eſſe actus juſtitiæ, religionis, miſericor-
diæ, imo & timoris ſervilis, fatetur ipſe S.
Doctor.
Ohh). II. Alexander VII. decreto edito 5.
Maji an. 1667. ſub pœna excommunicationis la-
tæ ſententiæ vetuit cenſura theologica, alterius-
ve injuriæ aut contumeliæ nota taxari ſenten-
tiam eorum, qui ad juſtificationem in Sacra-
mento actum dilectionis neceſſarium eſie con-
tendunt. Ergo juxta mentem Summi Pontificis
videtur ad fructum Sacramenti Pœnitentiæ per-
Cipiendum requiri caritatis motivum, quo con-
tritio perfecta reddatur. N. M. Conſ. Pontifex
Prohibet, gravi cenſura notari ambas ſententias,
ſive quæ negat, ſive quæ aſſerit neceſſitatem ali-
qualis dilectionis Dei in artritione ex metu gehen-
næ concepta: caritas autem, qua Deus propter
ſe perfecte diligitur, non eſt aliqualis dilectio
Dei, ſed caritas Dei perfecta, & dilectio Dei
ſimpliciter, non vero cum particula diminuen-

te accepta. .
X 5 Olj.

330 DE PNITENTIA.

Olj. IV. Contritio perfecta refertur neceſ- 1

ſario ad actum poreſtatis clavium, remiſſio pec-
cati per contritionem prius obtenta quaſi con-
ſummatur; ergo licet ad effectum Sacramenti
conſequendum ſola contritio perfecta diſponat,
poteſtas remittendi peccata non erit fruſtra, eo-
quod ad culpæ remiſſionem hoc modo opere-
tur. B. I. A. MW. Conſ. Illa clavium poteſtasre-
vera nec peccatum remitteret, neque a culpa
abſolveret, ſi non haberet actionem aliquam de
ſe expulſivam peccati, ſed ſolum declararet ab-
ſolutum, aut ab obligatione culpæ pronuntiaret
immunem: ut pluribus ſupra art. 3. cap. 2. do-
cuimus.
Iunſt. I. Contritio in quantum pars eſt & vo-
tum Sacramenti, remittit culpam; ergo etſi
numquam ſine contritione conferatur hic effe-
ctus, ſufficienter tamen explicatur hoc modo
Sacramentum pœnitentiæ cum poteſtate clavium
ad peccati remiſſionem eſſe inſtitutum. H. M.
Ant. Contritio in dato caſu remittit peccata an-
te confeſſionem & abſolutionem; ergo tantum
ex opere operantis, perinde ac olim in Anti-
qua Lege remiſerat. Igitur hoc modo pote-
ſtas clavium & virtus Sacramenti non apte ex-
plicatur. Nam cum Patres Tridentini Seſſ. 14.
C. 3. Præcipuam vim Sacramenti Pœnitentiæ in
forma ſitam eſſe tradant, ſequitur, effectum Sa-

Cramenti ex opere operato ante non conferri;

quam illa proferatur. L
Inſt. 2. Poteſt accidere, ut & contritio pœ-
nitentis, & abſolutio Sacerdotis eodem puncto
tem-

Mrt
lun
4
unedh
nilts⸗

Phecel
1 Dec.
Dcon.
enti
ln.
Uc
elisr.
etole
ene⸗
ntth
nite

D10

o.
a
ek.
od—
Wluen
.N
tl.
utunt
14li.
e⸗
ee.
eNl
enien
nd
colen

aitofe

DE PNITENTIA. 331

temporis exerceantur; ergo tunc abſolutio per
ſe ipſam operabitur ad peccatorum remiſſionem.
N. I. Ant. quod moraliter impofſſibile videtur,
ut actus inſtantaneus pœnitentis cum oratione
Sacerdotis ſimul eodem puncto temporis deſi-
nant. Ad Conſ. G. Dato etiam tali caſu nihil
pro Adverſariorum ſententia conficitur: nam
formæ veritas non fundatur in eo, quod con-
tritio cum illa concurrat, ſed in hoc, quod ipſa
vim habeat peccatorem juſtificandi: ergo vim
illam habet, etiamſi non præſumat diſpoſitionem
per ſe ſufficientem ad tollendum culpam. De-
inde ſi perfecta contritio culpæque remiſſio tam-
quam diſpoſitio unice neceſſaria ad actionem &
& efficaciam Sacramenti ſupponeretur, nullum
remedium facilius ad peccatorum remiſſionem
obtinendam datum fuit per inſtitutionem Sa-
cramenti, ſed potius adjectum fuit onus.

ARTICULUS IV.

Urum attritio ſine inchoata dilectione ſußcienter
peccatorem confitentem diſponat ad gratiam
abſolutionis percipiendam?

Ota. Cum Sefſ. 6. c. 6. Concilium Triden-
tinum doceat, ad juſtificationem requiri,
ut pœnitentes Deum tamquam ommis Juſtitic fon-
tem diligere incipiant: Seſſ. autem 14. Cc. 4. nulla
expreſſa hujus dilectionis indicatæ mentione fa-
Cta dicatur, quod contritio imperfecta ſeu attri-
tio peccatorem ad Dei gratiam in acramento PIzg-
nitentiæ impetrandam diſponat: orta eſt contentio
celebris inter Scholaſticos, qui perfectam con-
rri-

332 DE PœNITENTIA.

tritionem negant eſſe neceſſariam diſpoſitionem
ad Sacramentum Pœnitentiæ; aliis quidem in-
coatatn quamdam Dei dilectionem abſolute re-
quirentibus ad hoc, ut attritio in Pœnitentiæ Sa-
cratnento ad gratiam proxime diſponat: aliis
vero id negantibus
Incoata autem dilectio Dei ſenſu triplici quo-
ad quæſtionem præſentem ſumi poreſt. I. Quan-
do Deus ſuper omnia diligitur propter ſe etiam
ut finis cui, ſed actu remiſſo, nec admodum ve-
hementi, quem affectum Bajus, Janſenius alii-
que Novatores caritatem imperfectam nuncu-
pant, & ad gratiam in Baptiſmi & Pœnitentiæ
Sacramentis obtinendam ſufficere arbitrantur,

nequaquam vero extra Sacramentorum illorum

uſum, niſi forte in caſu neceſſitatis, ut ſupra
diſp. 5. C. 3. a. 3. advertimus.
II. Alteram Dei dilectionem incoatam, quæ
cum attritione neceſſario conjuncta eſſe debeat;
ut peccatorum remiſſio in hoc Sacramento con-
feratur, laudant Pallavicinus & Recentiorum
nonnulli, eſtque ea omnis & ſola, qua Deus
propter ſe tanquam finis cui diligitur, ſed non-
dum ſuper omnia: nam etiamſi, inquiunt, di-
vina bonitas creatis omnibus præſtet, eisque an-
teferri mereatur: vere tamen & ſincere diligi
poteſt propter ſe, licet non ſecundum to-
tam dignitatem & amplitudinem ſuam. Poſſu-
mus enim vere ac ſincere amplecti motivum ali-
quod, etſi illud non amplectamur ſecundum to-
tam ſuam dignitatem & amplitudinem. In hanc

rem adfertur Bellarminus, qui l. 6. de Er⸗
lib.

bnen
enben
le
ll
1
AEnn
3
e
no,

1

l I
Knnen

fonen
emin.
le e.
ir.
Hor.
rlectn
Muane.
A.
humm.
ghlente
runr,
um

e
en;
Wen.
Ntinum
us
.
lenn
ocn .
1 Dol
pwunt
domt
I

,de

DE PGœ&NITENTIA. 333
lib. arb. c. 7. Dilectio Dei, inquit, alia eſt perfe-
&ta, quoniam eſt dilectio Dei ſuper omnia, quæ vi-
delicet Deum rebus omnibus anteponit; alia imper-
Jecta; quoniam qfficitur quidem erga Deum, ſed non-
dum illum rebus Cæœteris præfert. Et infra: Dile-
Ctio imperfecta, qua Deus non antefertur omnilbus
rebus, non meretur nomen caritatis, neque impiet
legem, neque conveniunt illi encomia, qlwa püſſim
zribuuntur ins Divinis Literis caritati: tamen ex
isdem locis onvincitur, ümperfelcta illa dilectio do-
num eſſe Dei, && e ſolis naturæ viribus haberi non
III. Demum incoata Dei dilectio diei poteſt
actus ſpei, quo Deum tamquam omnis juſtitiæ
fontem diligimus: ubi Deus eſt objectum mate-
riale, & fnis, qui propter ſe ipſum diligitur, cum
idem ſit objectum formale hujus actus: qui in hoc
unico a caritate perfecta deficit, quod in Deum
non feratur tamquam in proximum inemcui, ſed
proximum ſubjectum cui ſit amans ipſe. Unde iſta
dilectio amor concupiſcentiæ nuncupatur: cume
diverſo caritas perfecta, qua erga Deum, etiam ut
ſuljectum cui, bene afficimur, amor benevolen-
tiæ atque amicitiæ dici mereatur.
Dico I. Ut imperfecta contritio ſit proxima
diſpoſitio ad gratiam abſolutionis accipiendam,
aliquam ſaltem incoatam Dei dilectionem debet
includere. Prob. I. Non minor diſpoſitio ad
Peccatoris juſtificationem requiritur in pœniten-
tiæ Sacramento, quam in Baptiſmmo: atqui in
hoc requiritur, ut peccator Deum tanquamom-
nis juſtitiæ fontem diligere incipiat, ex Sefſ. 6.
C. 6.

334 DE PœNITENTIA.

C. 6. Trid.: ergo multo magis hoc opus eſt in
Sacramento Pœnitentiæ.
Prob. II. Ad omnem adulti juſtificationem
requiritur vera & propria ad Deum converſio,
hoe enim indicatur a Scriptura & Patribus exi-
gentibus converſionem ex toto corde: atqui ve-
ra & Propria converſio non conſiſtit in ſola pec-
catorum deteſtatione, ſed etiam in dilectione
formali Dei, ergo & hæe ad juſtificationem in
Sacramente requiritur. Major & Minor ſæpius
fuir probata in diſputatione præcedente, ac in-
Primis C. 3. art. I. & ſeq., ac declaratur iterum
breviter ſecundum principia S. Thomæ: Quod-
vis peccatum continet malitiam duplicem, quod
ſit averſio a Deo, & converſio ad bonum creatum.
Igitur ut peccator vere ad Deum convertatur,
utramque illam malitiam retractare debet: quod
quidem ſola attritione fieri non poteſt, qua pœ-
nitens ſolum a creatura iterum avertitur: ergo
opus adhuc eſt amore Dei, quo ſolo ad Deum
ſe denuo formaliter convertit. Ita S. D. q. 86.
a. 2. in O. & ad r. Adulto, inquit, in quo ſunt
alttualia peccata, quæ conſiſtunt in deordinatione
altuali voluntatis, non remittuntur peccata, etiam
in Baptiſmno, ſene actuali immutatione voluntatis,
quæ ſit per pœnitentiam. Talem autem immu-
tatiönem non tantum averſione a creatura, ſed
converſione ad Deum fieri neceſſario, tradide-
rat in Corpore concluſionis.
Prob. III. teſtimoniis PP.: S. Cyprianus Tr.

de Lapfſis, poſtulat ab iis, qui abſolutionem a Sa-

cerdotibus exſpectabant, ut ſinguli delictum ſuum
con-

1

.
En!

llt
Ai
UWce
Ille
un

mige
MI
aann
Men

ein

Mem
Il.
r.
Aleni
lenie
El.
lenmn
.
Clol
Aun
nun,
vod
.
Deum
,/
nr
GGn
d,
ldn.
nſ
Calſc⸗

eonl
Centd

Cne

DE PGNITENTIA. 335

conkteantur, & ad Dominum toto corde convertan-
tur & redeant. S. Auguſtinus l. de Gr. Chriſti
c. 26. Eiſi, inquit, mandatum Dei viqetur ali-
quando non a diligentibus, ſed a timentibus fieri;
tamen ubi non eſt dilectio, nullum bonum opus imm-
putatur (ſeilicet ad juſtitiam pœnitenti) nec rette
bonum opus vocatur. Et l. 21. de Civ. C. 16. Me-
que, inquit, id ſit veraciter ac ſinceriter, niſi vera
dilectione juſtitic... Tunc itaque vitta vitia depu-
tanda ſunt, cum Dei amore vincuntur. Eumdem
initialem Dei amorem indicat S. Doctor: cumm
epiſt. 145. alias 144. L. de Nat, & Gr. C.57. in Pſ.
77 ac ſœpe alias docet, ſolo timore pœnæ, abs-
que amore juſtitiæ neque declinari peccatum,
neque bonum opus fieri. S. Joannis Chryſo-
ſtomi, aliaque plura teſtimonia ſupra a. I. C. 3.
d. 5. attulimus.
Confirm. I. Peccator per pœnitentiam reci-
Pitur in amicitiam Dei ex inimico: nihil autem
eſt convenientius, quam ut hæc reconciliatio
fiat deteſtatione offenſæ qua talis, quod ſine ali-
qua Dei dilectione formali propter ſe continge-
re non poteſt: nam qui ſolum deteſtatur pecca-
tum ſine actu formali Dei dilecti, de malo tan-
tum ſuo, non vero de Dei offenſa dolere vide-
tur.
Confirm. II. Hac ſolum via non tantum con-
ſulitur virtuti Sacramenti Pœnitentiæ & Pote-
ſtati clavium, ſed auctoritas etiam S. Scripturæ
& Patrum, præprimis Concilii Tridentini ſer-
vVatur, toties conteſtantium, remiſſionem pec-
catorum non fieri ſine dilectione Dei.
18

336 DE PœNITHNTIA.
His adponimus judicium Cleri Callicani an.

1700. de diſpoſitionibus ad Baptiſmmi & Pœniten-
tiæ Sacramenta neceſſariis ita declaratum: We-

que ſatis adimpleri poteſt utrique Sacramemto neceſ-
nrium vitæ novæ incoandzæ, ac ſervandi mandata
divina propoſitum, ſi pœnitens primi ac maxrim
mandati, quo Deus toto corde diligitur, nullam
curam gerat.
Quæ quidem congruunt doctrinæ Concilii
Araulicani II. Can. ult. ſic decernentis: Deus
ipſe nobis nullis præcedentibus bonis meritis &* Fdem
& amorem ſui prius inſpirat, ut &C Baptiſmi Sa-
oramenta fiqdeliter requiramus, & poſt Baptiſimum,
cum ipfius adjutorio, quæ ſibi ſint placita, implere
poſſimus.
Dico II. Amor ille initialis, quem attritio
proxima ad gratiam Sacramenti diſpoſitio com-
prehendit, eſt actus ſpei, quo Deus diligitur
tamquam nobis bonus. Ita cum Honorato Tur-
nelio Theologi complures. Prob. Ut in Sacra-
mento proxime ad gratiam diſponat attritio, de-
bet hæc amorem quemdam Dei initialem con-
tinere: atqui amor iſte initialis non eſt alius,
quam actus ſpei, quo Deum tamquam omnis
juſtitiæ fontem diligere incipimus. Ergo. Prob.
Indutct. I. Amor iſte initialis non eft caritas Dei
ex ſuo motivo formali, & ſpecifico perfecta,
ſed tantum quoad intenſionem ſeu vehemen-
tiam actus paulo remiſſior, ut ex quorundam
veterum Scholaſticorum opinionibus, Recen-
tiores quidam & Rigidiores conjiciunt: nam

Omnem

contra hos ſupra diſp. 5. c. I. & 2. evicimus, A

. n
o .

Putuf
N
mmns

nom

Ghnn
N Gon
M

1 Nr
llen
ul
U
III

Kl

NIeN
Uiten.
Ne.
egſ.

Ct
r.
lonor
N.
detr
ol
eNN.⅓
Mas
l.
asNe
Dl
APeten
Oung
Re
:N
c⸗

DE Pœ NITENTIA. 337

omnem contritionis actum ex perfectæ carita-
tis motivo formali & ſpecifico elicirum cujus-
cumque is gradus fuerit, proxime ad juſtifica-
tionem diſponere.
II. Neque amor iſte initialis eſt imperfecta
illa Dei dilectio, qua afficitur quidem peccator
erga Deum, ſed nondum illum cæteris rebus
Ppræfert: nam ut dilectionem talem cum Bellar-
mino donum Dei ſupernaturale eſſe demus,
nihilominus illa, judice ipſo Bellarmino,
ne nomen quidem caritatis meretur, neque
implet legem. Quomodo ergo ignavus iſte mo-
tus animi, ac ſimplex complacentia, qua Deus non

antefertur omnibus rebus, peccatorem pcœniten-

tem accendere, atque ad gratiam Sacramenti &
Peccatorum veniam diſponere proxime poſſit?
III. Reſtat igitur, ut quandoquidem actus
contritionis imperfectæ, qui proxime ad pri-
mam gratiam diſponat, dilectionem Dei incoa-
tam complectitur, hæc ſit actus ſpei, quo Deus
diligatur, & propter ſe diligatur, & ſuper om-
nia diligatur: hoc enim cuilibet Virtuti Theo-
logicæ proprium eſt, ferri in objectum ſuper
omnia. Quamvis in hoc unico, ut memini-
mus, amor hic initialis a caritate deficiat, quod
in Deum, ut amanti bonum feratur, & ſic amans
nondum ſemetipſum in Deum expreſſe referat,
nec ſimul finem ultimum ſubjectivum in ipſo
explicite ac poſitive reponat.
Obj. I. Tridentina Synodus ſemper ſtudio-
ſe cavit, ne ſuis decretis ullum inferret præju-
dicium liberis Scholæ opinienibus: Wec er
Y col-

338 DEPCNITENTIA.

colleca fuerat ad decidendas opiniones, ſed ad er- Ein
rores reſeindendos. Ut ſcribit Pallavicinus l. 4. N 1
