Gf2112
author: Munier, Ulrich

N 12c5 11856594 021

IIIIAIIIININAIIIII 1

U8B Tübingen

Buchbinderei
TöBINGEN

W

“
U

ISTITUTIONES
THEOI OGICA

IN QUIBUS

. PRETER NIDBEI DOGMATA

PROPUGNANTUR

QUESTIONES
SOHHωσσ⁰S11,

QA AD NOTITIAM
SsSs. SCRIPTURARUM, TRADI.
TIONIM, CONCILIORUM.,
ET HERESUM CONFUTATIG
NEM CONDUCUNT.

AD USUM

TnrorocAiCGCAXPTPATON

ACCOMMODATTE-
OPERA ET STUDIO PARTIMI

1. UDALRICI MUNIER, Soc. Jrsv,
SSs. Theol. Doct. ejusdemque in Univer-
ſitate Wirceb. Prof. Publ. & Ordin.
PARTIM EO DEFUNCTO
ALTERIUS EX EAD. Soc. Ss. LHEOL.
“ Dost. ac in ead. Univerſ. Prof. Publ. & Ordin.

TRACTATUS

DE SACRAMENTO POENI-

TENTIE, EXTREMLE UNCTIO-
NIS, CORDINIS ET MATRIMONlII.
Cum Permiſſu Superiorum.

WiRCEBURGI,
yp Viduæ Joann. Chriſtoph. Kleyer, Univ. Typ.
Per Wolig ane. iſtopl Kohles, p. t. Factorem
⸗ ? * (C.

MONENDUM.

Pedrenat ſque ad Sacraznen.
tum Extremæ Unctionis Tracta-
tum hunc R. P. Udalricus Munier,
Soc. Jeſu „ Ss. Theol. Doct. &

Ejusd. in Alma Wirceburgenſium

Univerſitate per annos quinque
ſupra decem Prof. Publ. & Ord.
cum mors præveniens cocbpto obere
deſiſtere Eundem cogeret. QOuod
igitur de poſterioribus Tribus Sacra-
mentis, Extrema Unctione, Or-
dine, Matrimonio accſit, Supple-
menti loco Benevole Lector ale, 4
G& dake.

1 1
1 2 XX 4 4

Tls

A
znn
hut
n
UII NN
lauf
1le
AAl
u

Ie

lere
od

1
1

Dr⸗
Ple.
Ee,

neg.
..

nier,

un

INDEX TRACTATUS

POENITENTIA, EX-
TREMA UNCTIONE, OR-
DlINE ET MATRIMONIO.

DISPUTATIO V. De Virtute Peænitentiæ. Ppag. 3
CaAPUT I. De natura virtutis Pænitentid. 3
ART. I. An & qualis virtus ſit pœnitentia? 2
III. De morivo formali virtutis pæœ-
nitentic. 12
III. Quodnam ſit objettum materiale
virtutis Pœniteytizcd 19
IV. Uerum omne peccatum ſit objelctum
virtutis Pœnitentiæ? 26
CAPFUT II. De Actibus elicitis Pæniteutiæ. 44
AkRT. I. Quomodo deteſtatio ſit alctus Peæni-
tentiæ averſativus? 44
II. QOuomodo deteſtatio ſit alſoluta, efi.

. cax && univerſalis? 9

4
III. An poœnitentia abtus ſit honeſtus? 57
IV. Uerum altus L'enitentiæ ſit ſuper-

naturalis 62
CArUT III. De Contritione. 68
ART. I. In quo conſiſat eſſentia Contritionis
perfeltæs ,99⁹
II. De Quamitate Contritionit. 77
III. An ad Contritionem perfectam ſta-
tun remittantur peccuta? 595

MK 2 IV.

INDEX.
IV. Quomodo Contritio peccatum ex-

pellat 103
V. Quomodo peccata venialia per Pæ-
nitentiam tollantur? 113

VI. Uerum merita peccato mortifcata
per Poænitentiam reviviſcant? 122
VII. An peccata remiſſa redeant ſub'ſe-
Julente peccato novo? 138
CAPUT IV. De Meceſſitate Penitentiz?. 147
AkRT. I. Quam ſit neceſſaria Peœnitentia? 147
II. Quandonam penitendum? 156
III. De Iinpœnitentiæ peccato. 171
DisporATIO VI. De Sacramento Pœnitenti.
CAPUT I. Demonſtratur veritas bujus Sa-

cramenti. 177
AkRrT. I. An LPoœnitentia ſit proprium novæ
Legis Sacramentum?“ 177
II. An bhoc Sacramentum inſtitutum E
ſit per modum judicii? 197 A
III. Uerum Pœnitentiæz Sacramentum
diſtinguatur d Baptismo? 219 (L
IV. Quibus partibus hoc Sacramen- r,
tum conſtet? 227 4 “
V. Qum ſit neceſſarium Pœnitentiæ Drlhe
Sacramentum? 242
CaArUT II. De forma Sacramenti Pœniten- llie
ARrT. I. Quægnam ſit bujus Sacrameni ll
forma? 25 8 lgn
II. An ad formam Sacramenti Pœni- Rin
Vn

tentiæ ſuſiciant verba precatoria In4

*

9

INDEX.

III. Quis ſenſus ſit verlorum formæ

bujzus Sacramenti? 278

IV. Uerum albſolutio fine verbis dari

pocſet 5* 288

CAPFUT III. Le prima parte materiali Pe-

Akr. I.

il.

IV.

V.

VI.

nitentiæ Sacramenti, quæ eſt
Contritio. 297
Sitne dolor aliquit internut de eſen.
tia hujus Sacramenti? 297
An Contritio imperfelta ſit abtus
bonus & honeſtus 301¹
An ad effeltum Sncramenti Pœ-
nitentig percipiendum neceſſariò
vequiratur contritio perfecta? 317
Uerum attritio ſine inchoata di-
lectione ſuſucienter peccatoremcon-
ſitentem diſponat ad gratiam ab-
ſolutionis percipiendam ⁵ 331
Quodnam propoſitum cum Contri-
tzione ad Pœnitentiv Sacramen-
tum requiratur“ 353
An Sacramentum Pœnitentiæ in-

Jorme eſſe poſſit defeltu attri-

tionis? . 358
CArUT IV. De Confeſſione parte altera Sa-
2=èð cramenti Pœnitentiæ, 366
Akr. I. De Pracepto Eccleſiaſtico conf.
tendi. 366
II. De Qualitate confeſſionis. 372
III. Quandonam ſufzciat Confeſſio in-
tegra formaliter tanum? 381
.K 3 IV.

INDE X.
IV. An peccatorum circumſtantias ex-
ponere in Confeſſtone teneamur? 387
V. Quomodo peccata dubia ad Con-

feſſionem pertineant 397
VI. Quando Confeſſo iteranda ſit? 408
CAFUT V. De Satigfactione. 413
ARrT. I. An cum culpa ſemper omnis pœna
vemittatur? 413
II. An pro pœna temporali ſatisfacere
oſſimus? 4²1
III. Conditiones ad ſatisfactionem ex-
tra Sacramentum requiſitæ. 429
IV. De ſatisfactione injungenda in Sa-
cramento Peœnitentiæ. 434
V. De Satisfactione à conftentibut
ræſtanda. 5 4940
VI. De Eficacia Satisfabtionis Sacra-
mentalis. 45 I
CAPUT VI. De Indulgentiis. , 460
Anr. I. De Suffragiis. 460

II. Tadulgentiarum veritas oſtenditur. 471
III. Conditiones ad dandus & lucran-

das indulgentias requiſitæ. 487
IV. Variæ Diviſiones Indulgentiarum
adducuntur. 493

CAPUT VII. De Peœnitentia publica. 498
Axr. I. Kitus Cg inſtitutio Pœnitentiæ pub-
licæ&. 498
II. Pro quibus peccatis pœnitentia
ublica diltabatur. 503

3
8

03

I -N D E X.

Carvr VIII. De Minifro Sucramemi Fe.

nitentic. 512

Akr. I. Quænam pozeſtas in Miniſtro bujus

Sacramenti requiratur? 512

II. De neceſſiate approbationis ad Sa-
cramentum Pænitentiz admii-

Rrandum. 523
III. De jurisdictione Miniſtri bujus
Sacramenti. 532
IV. De abſolutione d quibusdam caſi-
bus reſervatis. . 541
V. Quihus alſolutio danda ſit aut ne-
ganda? 551

VI. De Sigillo ſacræ Confeſſionit. 560

DisSPOTATIO VII. De Sacramentis Unttionis

extremæ, & Ordinis. 581
CAPUT I. De Sacramento VUnékionis ex-
tremæ. 581
Anr. I. Veritas Sagxramenti Vnuctionis ex-
tremc. 581
II. De Materia c Forma extremæ
Unätionis. 590

III. De effelktibus bujus Sacramenti. 599

IV. Miniſter extremæ Unctionit. 614

v.

INDE X.
V. Quaædam proprietates & afectio-

nes hujus Sacramenti. 621
CAFUT II. De Sacramento Ordinis. 630
AkxRr. I. Ordinem Sacramentum eſe demon
Kratur. 630
II. De Ordinum Eccleſfiaſticorum nu-
mero pertractatur. 6239
III. De quatuor Ordinibus minori-
bus. 651
IV. De Subdiaconatu. 661
V. De ſacro Diaconatüs Ordine. 673
VI. De Sacerdotio. 689

VII. De Excellentia Epiſcoporum. 699
VIII. De Sacrarum Ordinationum

materia & forma. 733⁰0
IX. De Miniſtro Sacramenti Ordi-
nij. 774
X. Solvuntur objectiones contra Con-
Aluſionem præcedentem. 799
XI. De ſubjecto Ordinationis. 824
XII. De Continentia ſacris Ordinibus
annexa, 841

DispwTATIO VIII. De Matrimonii Sacra-

mento. 862

E.

1

INDEX. B
CAPUT I. De Wonſalibus. 883

Akr. I. Quid ſint Sponſalia de futuro- quem
dariant effectum & quam obligatio-

nem? 864
II. De Arrbis & pæna Sponſalibus
APpoßta. 877

III. De Sponſalibus impuberum. 887

IV. An valeant ponſalia clandeſtins
contracta? vel ſinè ſcitu & conſen-
ſu parentum? item metu gravi in-

Juſto extorta? 903
V. Luibus ex cauſis Ponſalia diſſolvi
Poſſm? 2118

CAPUT II. De Watura Matrimonii. 934

AkRr. I. Qucæ ſit eſſentia Matrimonii? 93 5

II. An & ſub qua, ratione Matrimo-
nium ſit verum M. L. Sacramen-
ſtſtum? 944
III. An ſolum & omne Matrimonium
delium ſit Sacramentum? 958

IV. Quis Miniſter Sacramenti Ma-

trimonii? 977
V. Solvuntur Oh'jekliones. 9991
VI. Quæ ſit Materia & forma Sa-
cramenti Matrimonii? 1024

CA-

IN DE X.
CAFuT III. De Conſenſu ad Matrimonium
requiſtto. . 1031

Axr. I. An ad valorem Matrimonii ſem-
per neeſſarius ſit conſenſus contraben-
zium? & qualis eſſe debeat? 1031

II. Urrùm Conſenſus conditionatus
ſichiciat ad Matrimoniam“ 1036

III. Ueruùm ad valorem Matrimonii
liorum familias ſit neceſſarius

parentum conſenſus 1048
IV. An & quo jure metut Matrimo-
nium invalidet? 1060

CAPUT IV. De Unitate Maerimonii.

Akr. I. An lieita ſit Polygamia ſucceſſiva,
& quæ Eccleſiæ tum Latinæ, tum
Gracæ circa ſecundas & ulterio-
res nuptias fuerit Diſciplina? 106 5

II. Quo jure Polygamia ſimultanea

prohbibita ſit?“ 1078
CAPUT V. De indiſſolubilitate Matrimo-
nit. . 1092

Anr. I. Urruàm Matrimonium infidelium
ſit abſolutè indiſſolubile quoad vin-
culum? 1093

II. Uzruùm in lege Veteri licitè dare-
tur libellus vepudii, eôgue Ma-
. trimo-

INDEX.
trimonium ſolveretur quoad vincu-
lum apud judcos? 1102
III. An Matrimonium fidelium con-
ſummatum poſſit ſolvi quoad vin-
culum? . 1108
IV. An && quo jure Profeſſo reli
gioſa dirimat Matrimonium ra-
tum etiam quoad vinculum 1137

V. Urrum ſummus Pontifex diſpen-
ſare poſſit in Matrimonio rato?“ 1147

CaAFUT VI. De Impedimentis Matrimo-

nii. 1156
Anr. I. Penes quem ſit poteſtas ſtatuendi
impedimenta Matrimonii? 1156

II. An defacto in Germania aliüque
provinciis ſeptentrionalibus ligen-
tur Heterodoxi nnpedimentis Ma-
trimonii jure ſolum Eccleliaſtico
dirimentibus, ut proinde invali-
da cenſeri debeant eorum Matri-
monia eum tali impedimento con:
tractaꝰ 1175

III. Quot, &o quæ ſint impedimen-
ta im/ edientia Matrimonii? 1190

IV. Qua ſint impedimenta dirimen-
tia Matrimonit? 1194

eWeE

Errata quæ dam.

Pag. 862. Diſputatio II. lege VIII. pag. 962.
E 2. firmior, lege firmiore. pag. 1093.
lin. 9. confirmatum, lege conſummatum.
Pag. II51. lin. 27. comperet, lege compe-
teret. Errata cætera facilè Eruditus Lector
& contextu deprehendetr.

1093.
natum.
Sommpe.

Lector

TRACTATUS
THEOLOGICO- DOGMATICI
DE
SACRAMENTIS

PARS POSTERIOR.

POENITENTIA,
EXTREMA UNCTIONE,
ORDINE & MATRIMONIO.

1 doctrina de Sacramentis Poœnitentia
quartum locum obtinet, non dignita-
te, ſed uſu Scholarum, quem Conci-
lium T'ridentinum ſua auctoritate confir-
mavit Seſſ. 7. can. I. & Seſſ. I14. Ac re-
vera etiam Pœnitentia quartum uſu Sacra-
mentum eſt: nam quod Baptiſmus præa-
cedat, per ſe patet: Confirmatio ltemn 2
U⸗

2 DEPDPCGNITENTIA.

Euchariſtia cum ſint Sacramenta vivorum,
peccatum non ſupponunt. Quia vero
ſpiritualis vita ſæpe vel culpis gravibus
amittitur, vel levioribus inquinatur, Pœ-
nitentiæ uſus Sacramenta prædicta excipit.
Pœnitentiæ autem myſterio Sacramentum
Unctionis extremæ apte ſubjungitur: ut
enim illa ad delenda peccata; ita hæc ad

tollendas peccatorum reliquias tamquam engn

conſummativa pœnitentiæ adhibetur. Se-
quuntur demum Sacramenta non omni-
bus fidelibus communia: ex quibus Ordo
magiſtratum Eccleſiæ præficit, Matrimo-
nium vero ſobolem Chriſtianam propagat.
Huic ordini inſiſtentes, diſputationes
quatuor adjiciemus, queis tota tractatio
de Sacramentis abſolvatur. Harum prior,
quæ eſt quinta totius tractatus, aget de
Virtute Pœnitentiæ: altera, ſexta, diſputa-

tio Pœnitentiæ Sacramentum examinabit: h

tum ſeptima diſputatio de Unctionis ex-

tremæ & Ordinis Sacramentis diſſeret:

Dilſputatione Octavà & poſtremà de M
trimonii Sacramento diſceptabitur.

Vrum,
d Ver
rayibun
Ur, Me.

exCi.

lentuun
Ur: U
hæc ad
quam
lr. Je.
OINII.
5 Ordo
trimo⸗
Pagat.
tiones
tatio
rior,
et de
puta-
abit:
5 ex-
jeret:

DE PœNITENTIA 3

DISPUTATIO vV.
De virtute Pœnitentiæ.

CAPUT I.
De natura virtutir Pœnitentiæ

E Pœnitentia diſputat S. Thomes 3. parte
a quæſt. 84. usque ad finem 9omæ: & in
Supplemento ejusdem 3. partis, quam
beata morte præventus non abſolvit, ex aliis
S. Doctoris ſui lucubrationibus idem argumen-
tum a diſcipulis ipſius continuatur & ad finem
educitur quæſtionibus 28. Quoniam vero
idem S. Doctor q. 85. Pœnitentiam, in quantum
virtus eſt, fuſius explorat, opus eſt ut eamndem
methodum obſervemus: nam ſicut in lege gratiæ
virtus pœnitentiæ ſine Sacramento vel ordine ad
Sacramentum prodeſſe non valet, ita nec Sacra-
mentum ſine virtute eadem poteſt conſiſtere.

ARTICULUS I.
An & qualis virtui ſit Peænitentia?

Cea I. Pœnitentia ſenſu laxiore accepta di-
N citur retractatio quælibet voluntatis prio-
ris, etiamſi mala non fuerit: quo modo per
metaphoram Gen. 6. v. 6. Deum peœnituit, quod
hominem feciſſet in terra. Et Jurisperiti ajunt
aliam eſſe pœnitentiam contractus, aliam cri-
minis. Gloſ. ad I. Qui ea. ff. De furris Quam-
quam non quælibet pœnirudo criminum laude-
A 2 tur

4 DE PœNITENTIA.

tur, ut in Juda Iſcariote patet, qui Matth. 27.
v. 3. peœnitentia dulétus retulit triginta argenteos.
Igitur ad pœnitentiam, de qua nunc loquimur, &
quæ ſit virtus, requiritur, ut aliquis doleat de
quo dolendum eſt, & eo modo & fine quo do-
lendum eſt. Quod quidem duobus modis acci-
dere poteſt, primo quidem per honeſtam re-
tractationem peccati ex motivo peculiari cujus-
cumque virtutis: omnis enim virtus uti ex mo-
tivo proprio fertur in actus bonos, ita ex eo-
dem malos deteſtatur. In hac philoſophica ac-
ceptione pœnitentia dicitur generalis virtus, eo
quod ad omnes virtutes ſimul ſe extendat. Si
vero pœnitentia conſideretur Zheologice, eſt ha-
bitus virtutis ſpecialis & diſtinctæ a cæteris omni-
bus, quæ ex motivo ſibi proprio, peculiari,
& generatim ſe ad omnia peccata extendente cri-
men perpetratum averſatur ac deſtruit. Dari
talem habitum ſpecialem virtutis pœnitentiæ ne-
gant Altiſiodorenſis l. 4. Summæ tract. 6. q. 3.
& Franciſeus Maironis in 4. d. 14. q. 2. dicentes
ſufficere poœnitentiam, quæ ſit collectio virtu-
tum omnium, quarum quælibet ex ſuo motivo
peccatum fibi appoſitum dereſtetur.
II. Hæretici nolunt pœnitentiam eſſe affli-
ctionem animi peccata præterita deteſtantis, &
abolere cupientis; ſed ajunt, eſſe meram
piſeentiam & mutationem vitæ in melius.
Lutherus & Beza in cap. 3. Mat.; quibus in erro-
re præiverunt Laurentius Valla in c. 7. Poſte-
rioris ad Corinthios, & Eraſimnus in c. 3. Mat.
putantes, ſe id ex etymologia vocis Græcæ
T†α.

Dtley

„ n
) 8 Mnce

0encun

een G
Jeycnmn

DE PœNITENTIA. 17
inlh. 27. erαννοοαιι, & Hebraicæ 2 eruiſſe. Verum

en Scriptura & Patres contrarium nos docent, etſi
“ eisdem verbis utantur. job c. ult. v. 6. ait: Lſe
de

. reprebendo, & ago pœnitentiam (P. „
disci. in favilla & einere. Joël c. 2. v. 12. Convertimini
ſtam re. (anw) ad me in toto corde veſtro, in jeJunio, &
ticujus. in ſtetu, & in planéctu. Et ſeindite corda veſtra,
NO. cοονννertimini n*) ad Dominum Deum ve-
ed . rum: Mat, II. v. 21. Luc. 10. v. 13. de Tyriis

ita Nd. S& Sidoniis ait Chriſtus: Olim in cilcio & einere
D penirentiem egiſent, Aerevsnzay. Ex Pluribus

geſt Patrum, quos lege apud Bellarminum I. I. de
elt. Pcnit. C. 7. S. Auguſtinus epiſt. 108. ad ſeleucia-

ot. num, Eſt, inquit, penitentiæ honorum && bumi-
eulial, inmn fidehum pœna quotidiana, in qua pectora tun-
e rr. Simus, dicentes: dimitte nobis debita noſtra. Quin
ane & ipſe Tullius etſi pœnitentiæ nomen non uſur-

pet, vim tamen eamdem verbo tribuit l. 4. Tu-
J.3. fſeulan. qq. ſub finem, ubi, ut Alexandrum, in-
ccees quit, Wegem videmus, qui cum interemiſſet Ciy-

od. Dzum familiarem ſuum, vix a ſe manus abſtinuit:
nh zanta fuit vis peœnitendi. Et Ovidiusl. I. de Ponto
. Eleg. I. Pænitet; & facto torqueor ipſe meo. His
e fi. Prænotatis
ni, 8& Dico. Poœnitentia prout in præſenti argu-
ne mento accipitur, eſt vera virtus diſtincta a vir-
6, Ia tutum omnium collectione, eaque non Theo-
in e logica, ſed moralis.
. P .

1 MN.. Partem I. S. Thomas q. 85. a. I. ita a poſte-
Wl riori probat. Præcepta legis dantur de aäctibus
ir⸗ * A 3 vir-

6 DE PONITENTIA.

virtitum: quia legislator intendit cives facere vir-
tuoſos, ut dicitur 2. Ethic. I. ſed praceptum divinæ
legis eſt Je pœnitentia, ſecundum illud Mat. 4. v. 17.
Paænitentiam agite & 0. ergo e et eſt virtus.
Eamdem theſin S. Doctor mox a priori ita
demonſtrat: 2 Ethic. c. 2., & 6. Virtus eſt habi-
tus electivus ſecundum rationem rectam. Pertinet
autem ad rationem rectam, ut aliquis doleat de quo
dolenqum eſt, & eo modo && kne quo dolendum eſt.
Quoq quidem obſervatur in pœnitentia de qua lo-
quimur: nam poœnitens aſſumit moderatum dolorem
d- peccatis præteritis cum intentione removendi ea.
Unde manifeſtum eſt, quod pœnitentia, de qua nunc
loquimur, vel eſt virtus, vel actus virtutis. Ha-
tenus S. Thomas, cujus doctrina Patrum te-
ſtimoniis firmarur. Nam S. Joan. Chryſoſto-
mus hom. 23. in Mat. Won eſt, inquit, aliquod
omnino peccatum, quod non cedat pœnitentiæ vir-
tuti. S. Gregorius M. l. 2. Regiſtri epift. 39.
Magna, inquit, o contra peccatum virtus pœni-
tenti«. Et homil. 34. in Evang. dum ait, pœ-
nitentiam non eſſe aliud, quam perpetrata mala
plangere, & plangenda non perpetrare, dolorem
& propoſitum pœnitentiæ actibus comprehen-
ſum indicat. Cui concordat S. Gregorius Nyſl.
Oratione contra eos, qui alios acerbius judi-
cant: Quid, inquit, aliud eſt pœnitentia, niſi diſ-
ſolutio 2 everſio præteritorum, quæ vel re, vel
cogitatione ſunt adimniſſa?
Denique pœnitentia, de qua nunc loqui-
mur, eſt habitus bonus, qui facit habentem bonum,
opus ejus Vonum: eſt Vona mentis qualitas, a
1G16

leadr
WAdon
laimik
eN
.

, Nir.
dine
VI.
Uirtus.
riori i
hah.
Hoyrinet
un
n
Cia lo⸗
Golorem

Nndi e.

uenune
. H.
Um te-
loſto⸗
hliguod
ic vir⸗
ſt. 39,.
56 bPem.
1, P&⸗
tomale
orem
tehen-
Nyſ..
8judi-
nſich.

ſe, vel

locui⸗
,bomam,
fan , hlu

DE PGNITENTIA. 7

relcte vivitur, qua nemo male utitur; eſt ergo vir-
tus: nam ita virtutem definiunt Ariſtoteles 2.
Ethic. 5. & S. Auguſtinus I. I. retract. c. I.
Partem Il. concluſionis idem S. Thomas
art. 2. hoc argumento declarat. Wli ocurrit ſpe-
cialis alctus laudabilis, ibi neceſſe oſt ponere Bci⸗ti
habitum virtutis. Manifeſtum eſt autem, quod in
pænitentia invenitur ſpecialis ratio alctus laudabilis,
ſcilicet operari ad deſtructionem peccati præteriti,
in quantum eſt Dei offenſa: quod non pertinet ad
rationem alterius virtutis. Unde o ſt ponere,
quod pœnitentia eſt ſpecialis virtus. Præſertim
quod ſit ſpecialis honeſtas in ſuperanda difficul-
tate objecti formalis pœnitentiæ: deturque præ-
ceptum ſpeciale legis de pœnitentiæ actibus
exercendis. S
Confirmatur. Si non detur ſpecialis habitus
pœnitentiæ, ergo qui pœnitentiam vellet agere
de pluribus diverſisque peccatis, deberet ſpe-
ciatim meminiſſe eorum omnium, & ex pecu-
liari virtutis cujusque motivo, cui peccatum
quodlibet adverſatur, ſingula quæque deteſtari.

Hoc autem perquam abſurdum eſt: foret enim
nimis arduum, imo impoſſibile, rudibus præ-

Rpus; neque uspiam præceptum tale extat.
P9O.
, UI. Eſt etiam S. Thomæ a, 3. ubi ne-
gat, poœnitentiam eſſe virtutem theologicam,
& eamdem ad juſtitiæ commutativæ analogiam
reducit. Nam virtus theologica habet pro ob-
jecto formali immediato perfectionem aliquam
Dei. Poœnitentiæ autem objectum formale eſt
A 4 hone-

38 DE PGœNITENTIA.

honeſtas actionis, qua peccator jus illud Dei
Pro viribus cum divina gratia adæquat, delen-
do peccatum & compenſando offenſam. Quod
quidem motivum cum creatum ſit, virtutem
ethicam conſtiruit.
Olj. L. Verecundia non eſt virtus, quia
ſupponit turpe factum, ut habet Philoſophus
4. Ethic. c. ult. Ergo etiam pœnitentia non erit

virtus: nam & iſta peccatum ſupponit. B. diſt.

Antec. Verecundia non eſt virtus, quia ſimpli-
citer ſupponit turpe factum N. non eſt virtus,
quia eſt mera paſſio, neque efficaciter averſatur
turpitudinem C. Verecundia eſt motus appe-
titus ſenſitivi indeliberate conſurgens ex appre-
henſione dedecoris ob turpe factum, quod
menti objicitur, atque ſaltem intentionaliter
Ppræſens eſt, pudoremque excitat, a quo ſan-
guis ſubi o in faciem propellitur. Quamvis au-
tem S. Thomas, 2. 2. J. 1I44. a. I. verecundiam
laudabilem eſſe pronuntiet, recte tamen negat
eam eſſe virtutem, tum quia eſt paſſio; tum

etiam quod talis timor, ut art. 2. proſequitur,

pPrimo & principaliter reſpicit vituperium ſeu
opprobrium: quod cum vitio debeatur, ideo
tantum ex conſequenti reſpicit turpitudinem
vitioſam, ſeu deformitatem mali actus volun-
tarii, idque dupliciter, primo, ut quis deſinat
Vitioſe agere propter timorem vituperii; dein-
de, ut in turpibus, quæ agit, vitet conſpectus
pPublicos ob timorem vituperii: quorum prius
pertinet ad erubeſeentiam, poſterius ad vere-
cundiam: neutro autem modo ſic agitur ex vir-
tute.

lphend
li
kir

Undkfet,

ſaetlnr⸗

Selehe

en
AAI
,umein

aianſerte

Ehncchen

Ale
numn
Umnliene
Kökifene
Munnnceen

Wkkertn

umn
ri

4
6

Sen
Schi

dl Dej
delen.

Qod

Unnatemm!

3, qoln
Mophus
lon erit

R. Ah.

ſinpli.

Virtus,
Verfatur

8 appe.
appre.

„quod

Onaliter
uo ſan⸗
WWis au⸗
Wadiacm
en negat
1o; tunm
lguiwr,
un leu
7, ideo
Udinem
Volun-
delinat
dein-

lpechus .

Prius
d vere⸗

llc.

DE PœNITENTIA. 9

tute. Aliter res habet in pœnitentia: nam
etſi odium, dolor & triſtitia in quantum ſunt
Paſſio appetitus ſenſitivi, virtutes eſſe non poſ-
ſint, & hoc ſenſu poœnitentia ſit mera paſlio;

prout tamen affectio iſta eſt in voluntate, quæ

deliberate triſtatur de peccato præterito, illud-
que ex fine honeſto deteſtatur, ac deſtruit, vera
& propria virtus erit.
Inſt. I. S. Thomas q. 85. a. 6. ait, pœniten-
tiam tantum præſuppoſito peccato præexiſten-

te neceſſariam eſſe ad bonum hominis; unde

a. I. dixerat, de illa magis dici poſſe, quod ſit
virtus, quam de verecundia; ergo eſt tantum
virtus ex ſuppoſito, non autem ſimpliciter.
Ita Cajetanus. N. M. Conſeq. ſuppoſitio pec-
cati non prohibet, quo minus aéctus pœniten-
tiæ ſint deliberati, recti & naturam rationalem
ex fine honeſto decentes; ergo neque rationem
abſolutam virtutis ab habitu pœnitentiæ tollet.
Sicut ſuppoſitio cauſæ producentis, ut Petrus
in rerum natura detur, non impedit ne idem
ſit abſolute homo, eo quod illa rationem abſo-
lutam hominis Petro non demit. Deinde S.

Thomas ibidem ait, pœnitentiam ſe ad virtutes

cæteras habere quoad neceſſitatem, ſicut ſe habet
ad Sacramenta cætera; at reſpectu horum nihilo-
minus eſt vere ac ſimpliciten Sacramentum; er-
go reſpectu aliarum virtutum eſt vere & ſim-
Pliciter virtus.
Inſt. 2. Virtus eſt diſpoſitio perfecti ad opti-
mum, ut habetur 7. Phyfſ. text 17. At pœniten-
tia non eſt diſpoſitio perfecti, cum ſupponat

A 5 Pec-

10 DE PNITENTIA.

peccatum in ſubjecto. Ergo. N. Explic. tex-
tum. Virtus eſt diſpoſitio perfecti ſemper præ-
ſuppoſitive N. perfecti ſaltem conſtitutive C.
Virtus ex ipſa ratione nominis importat quam-
dam perfectionem potentiæ, quia de ratione
virtutis eſt, quod ponat potentiam in ultimo

quoad actum, quoad objectum, & quoad mo-

dum operandi. Ultimum autem & finis cujus-
que potentiæ eſt actus. Ergo dum virtus rite
dererminat potentiam ad actum, diſponit illam
ad optimum in ſuo genere: finis enim cujusque
potentiæ & optimum idem eſt. Vide S. Tho-
mam I. 2. J. 55. a. I. & ſqq. Sicut ergo albedo
eſt forma albi, non præſuppoſitive, ſed con-
ſtitutive: ita pœnitentia perfectionem ſuam po-
tentiæ communicat, eamque dererminat ad
actus honeſtos ſibi proprios, qui ſunt finis po-
tentiæ, & optimum in linea hujus virtutis.
Olj. I. Nulla virtus eſſentialiter præſumit
peccatum in ſuo ſubjecto. Ergo pœnitentia
non eſt virtus. N. W. Antec. Ars medica præ-
ſumit morbos ſaltem poſſibiles in proprio &
alieno corpore. Habitus juſtitiæ vindicativæ Ppræ-
ſumit delicta poſſibilia aliorum. Juſtitia com-
mutativa habet pro objecto debitum reſtituen-
di etiam ex delicto proprio contractum. Ha-
rum etiam virtutum actus expeti queunt, ſed
facta hypotheſi, quin ideo morbi, aut crimi-
na expetantur. Simpliciter item negandum
eſt, quod pœnitentiæ vel alius virtutis actus
contrarium ſui exigant in ſubjecto: nam exi-
gere eſt eſſe quodammodo prius, cum ſit quaſi

cau⸗

)

s uuah
(ebent
erehn Vt
mncan o
,Cordlg.
Dwumac
tlen th
id0
zigeun
ul; Mr
GrRN
laNkrume
n,ele
Cümufen
Eren t
mndn
Gfuſien
uehn
MM Anten
5 TMnyer
ſtuigi⸗
hil
e,i
Ank
riein
INni

Nle ner.
er præ.
Uire C.
A Ium-
tatone
n Ultimm
Oadmo.
s cjus.
tus rite
nit illam
Ujusque

led con-
m po.
nat ad
nis po⸗
is.
Elümit
itentia
a pre⸗
l τ
præ-
com-
tituen-
Ha-
t, ſed
crimi-
ndurk
18 aOrus
arn exi.

raul
l⸗

DE PœNITENTIA. 11

cauſa illius quod exigitur: item quod exigitur
debet eſſe bonum exigenti; pœnitentiæ autem
actus neceſſario poſterior peccato eſt: neque
peccatum eſt ejus bonum, ſed terminus tan-
tum, & occaſio.
Iuſt. Pœnitentia conatu ſtulto vult factum
infectum reddere; ergo non habet voluntatem
abſoluram virtutis: nullus enim eſt ſtultus eo-
rum, qui ſunt ſecundum virtutem, ut 4. Ethic.
habet Philoſophus. G. M. Antec. cum S. Tho-
ma a. I. ad 3. Dolor pœnitentiæ eſt diſplicen-
tia ſeu reprobatio peccati præteriti cum inten-
tione removendi ſequelam ipſius ſcilicet offen-
ſam Dei & reatum pœnæ: itaque animum com-
Parat, ut ſi integra res adhuc eſſet, non jam
admitterertur peccatum, quod ſtultum non eſt:
nam prudenter odimus, quod inſipienter ege-
ramus.
Ohj. II. Fides eſt virtus theologica, licet
motivum ejus inadæquatum, ſcilicet revelatio
divina, ſit creatum aliquid. Ergo licet æqualitas
cum jure divino ſit quid ereatum, tamen pœni-
tentia virtus theologica eſſe poteſt: in ea enim,
ut S. Thomas art. 2. hujus quæſt. notavit /in-
venitur ſpecialis ratio actus laudabilis, ſeilicet ope-
vari ad deſtructionem peccati præteriti, in quan-
zum eſt ofenſa Dei; quod motivum videtur eſſe
caritatis. W. M. Conſeq. Fidei theologicæ ob-
jectum formale præcipuum & immediatum eſt
authoritas Dei revelantis. Econtra nec pœni-
tentia nec virtus alia moralis objectum proxi-
mum

12 DE PGNITENTIA.

mum & immediatum habet perfectionem ali-
quam divinam: neque enim pœnitentia deſtru-
Gionem peccati & offeniæ Dei intendit ex mo-
tivo divinæ bonitatis, ſed tantum ob honeſta-
tem actus, quo injuria Deo illata compenſatur,
ut S. Thomas art. ſequenti oſtendit. Sicut Re-
ligio non eſt virtus theologica, quia immedia-
te movetur ab honeſtate cultus Deo exhibiti ob
ſupremam ipſius excellentiam, mediate autem &
remote tantum ab eadem Deiexcellentia determi-
natur. Quapropter etiam non ſatisfaciunt dicen-
tes, motivum formale quod pœnitentiæ eſſe de-
ſtructionem peccati quoad effectus morales de-
meritorios: & motivum formale propter quod
eſſe bonitatem & honeſtatem in deſtructione
peccati mortalis quoad eſſe morale: nam ejus-
modi motivum vel nimis commune eſt, cum
virtus quælibet oppoſitos actus quoad eſle mo-
rale deſtruere nitatur; vel ſpei ſoli convenit:
ſicut enim objectum ſpei ſunt merita, ita ejus-
dem eſt deſtruere peccatum quoad actus deme-
ritorios. Multo minus ratio virtutis pœniten-
tiæ conſtitui poteſt in eo, quod pœnitens pro-
pter ſtudium pacis cum Deo deſtructionem pec-
cati deſideret; nam ſi peccator ſuà causà Deum
amicum velit, amor erit concupiſcentiæ &
virtus ſpei: ſi autem Dei causâà amicitiam & pa-
cem illam expetat, erit amor amicitiæ & caritas,
quæ virtus theologica eſt.

ARTI-

munſu⸗

elimnk
öceehhlt
Dn N

E

.

ntaren
MMöf
n ina
AImn Mnnn
ini r,
Snimmmnn
Uietmiger
Unnieb
01 NMunn
enkrfnm,r
WWA Kelir
Porwenen

nem ali.
Adeſtru.
X o⸗
honeſa.
Henliinr,
icut Re.
mmecda.

hibitiob

lutem&
letermi⸗
t dieen.
ellede-
rales de-
hter guod
IuCtvNe

mn ejus.

ſt, cum
le mo⸗
OVenit:
ejos.
s Genhe-
Pcenlten.
ens pro-
em pec-
1Deum
ntie &
m& Pa-
Caritas,

DE PG&NITENTIA 13

ARITICULUS II.
De motivo formali virtutis Pœnitentic.

Cta. Motivum ſeu objectum formale vir-
tutis cujuscunque eſt propria ratio, pro-
pter quam fertur in objectum materiale, &
qua a virtutibus reliquis diſcernitur: eſt enim
finis intrinſecus & primarius, quem ſola illa
virtus per ſuos actus reſpicit, & propter quem
amat, odit, deſiderat, fugit, triſtatur, gau-
det &c.
Si Pœnitentia generatim & quaſi philoſo-
Phice accipiatur, non habet definitam & ſpe-
cificam rationem formalem objeéti, ſed uni-
verſim & confuſe illi reſpondet motivum ho-
neſtum ad deteſtandum peccatum, ut ex nuper
dictis liquet. Nam objectum debet eſſe pro-
portionatum virtuti ſeu facultati, cui aſſigna-
tur: pœnitentia autem modo illo ſumpta non
eſt una definita virtus, ſed plures ſub illa con-
fuſa ratione comprehendit; ergo & pluribus
ex mMmotivis peccata diverſa deteſtatur.
Cutn vero ſecundum S. Thomæ & Theo-
logorum plurimorum ſententiam peculiaris de-
tur virtus, quæ ex motivo proprio, & a cæœ-
terarum virtutum collectarum motivis diſtincto
peccata præterita averſatur & delet, quodnam
illud motivum ſit, breviter diſpiciamus.
Dico. Motivum ſpecificum & proprium
Pœnitentiæ virtutis peculiaris, eſt jus divinum
quatenus ex peculiari debito juſtitiæ ſervan-

ARI dum: prout autem exercet poœnitentia peculia-

1

14 DE PœNITENTIA.

re munus deteſtandi peccata, proprium ejus
munus eſt reſarcire divinam injuriam. Ita cum
Thomiſtis Suarez diſ. 2. ſect. 3, de Rhodes,
Conine & plures alii.
Prob. S. Thomas q. 85 a. 3 Pænitentia, in-
quit, non habet, quod ſit virtus ſpecialis ex hoc ſo-
lo, quod dolet de malo perpetrato (ad boc enim
Juffceret caritas) ſed ex eo, quod pœnitens dylet
de peccato oommiſſo; in quantum eſt offenſa Dei,
cum emendationis propoſito. Emendatio autemof-
fenſæ contra aliquem commiſſæ non ſit per ſolam
ceſſationem offenſæ, ſed exigitur ulterius quædam
recompenſatio, quæ babet locum in offenſis in al-
terum commiſſis, ſicut & retributio. Urrumque
autem ad materiain juſtitiæ pertinet: quia utrum-
que eſt commutatio quædam. Unde manifeſtum
eſt, quod pæœnitentia ſecundum quod eſt virtus, eſt
bars uſtitic.
Ex his ita argumentamur: Iuxta ſanctum
Doctorem, poœnitentia eſt quædam juſtitia ad
Deum. Atqui jus eſt objectum juſtitiæ, ut ha-
bet idem S. Doctor 2z. 2. q. 57. a. I. Ergo
pœnitentiæ objectum formale eſt jus divinum
exæquandum.
Hinc Paludanus, Sotus, Canus ac Thomi-
ſtæ paſſim dicunt, objectum formale pœniten-
tiæ eſſe peccatum ut deſtruendum, ut expiabi-
le, & ut compenſabile. Quæ quidem vox

compenſationis peropportune in argumento præ-

ſenti adhibetur: offenſa enim & injuria nontol-
litur, quantum eſt ex ſe, niſi per ſatisfactio-

nem, qualem ſaltem exhibere poteſt is, qui in-

juriam

d/mnet
nitaenen
g ient

tinncgun

e Cend i
c21,
e⸗ Thons

7

heͤlir.
Ninir N
Ktſgenkg,
Mnnuiſnd

um ejus
In Cu
Moes,

eie, I.
ex orſ.
Nue nin
Auf Alt
ltemnof⸗
er alun
ualann
n in al.
lruncur
mnun.
etum

ut, t

ntum
kitia ad
ut ha-
Ergo

vinum

homi-
Pliten-
piabi⸗
eſn VOX
o Prck⸗
nont.l⸗
issfackio⸗
8) goi

6

jorim

DE PœNITENTIA. 15

juriam intulit: ſicut inæqualitas non tollitur niſi
per æ& qqualitatem.
COlj. Si pœnitentia habet pro motivo for-
mali jus divinum quatenus ex peculiari debito
juſtitiæ ſervandum: & ſi in quantum exercet
munus deteſtandi peccata, proprium ejus mo-
tivum ſit reſarcire divinam injuriam; ergo ni-
hil differet ab habitu juſtitiæ. Hoc autem dici
non poteſt: nam in Chriſto & SS. Angelis ju-
ſtitia erat, in quibus tamen pœnitentia locum
non habebar. . D. Seq. Pœnitentia nihil
differet a juſtitia, quæ inter Deum & homi-
nem intercedit C. nihil differer ab juſtitia
commutativa & ſtricta illa, quæ eſt inter homi-
nes privatos N. Equidem jus divinum tam
proprietatis, quam jurisdiéctionis altius eſt &
excellentius quocumque jure creato, ut pecca-
tum quodlibet ſit vera offenſa, & altioris ordi-
nis injuria, quam ſit omnis offenſa & injuria
humana: nihilominus compenſatio, quæ per
Pœnitentiam fit, juſtitia vere ac proprie talis
dici non poteſt: nam quidquid homo in com-
pPenſationem peccati Deo exhibuerit, multis no-
minibus inabdicabiliter jam Dei eſt, adeoque
jus divinum coæquari nunquam poterit; ut ab-
unde oſtendimus in Tract. de Incarnatione
d. I. C. 2. a. 5.
Quare S. Thomas 3. p. q. 86. a. 3. cum ex
Philoſopho 5. Ethic. c. 6. docuiſſer, aliud eſſe
juſtum ſimpliciter, politicum ſeu civile, quod
ſit inter eives æquales, & fundet juſtitiam ſtri-
cte commutativam: aliud vero juſtum ſeun⸗
um

16 DE PœNITENTIA.

dum quid, inter illos nempe, quorum unus
eſt ſub poteſtate alterius; ſicut ſervus ſub do-
mino, filius ſub patre, uxor ſub viro, addit:
Et tale juſtum conſideratur in pœnitentia. Unde
peœnitens recurrit ad Deum cum emendationis pro-
poſito, ſicut ſervus ad dominum, Pſ. 122. V. 2.
& ſeqq. Sicut filius ad patrem, Luc. 15. V. 2 I.
ſicut uxor ad virum, Hierem. 3. V. 2. Pæni-
tentia igitur eſt tantum pars potentialis, non
autem ſubjectiva juſtitiæ proprie acceptæ, cu-
jus umbram aliquam refert.
Inſt. I. Pœnitens Deo ſatisfacturus, ſe ipſum
affligit & cruciat. Ergo habitus poœnitentiæ
pertinet ad juſtitiam vindicativam. G. W. Conſ.
Cum S. Thoma nuper cit. ad 3. Wam I. Juſti-
tia vindicativa reſidet in ſuperiore habente ju-
risdictionem, & animadvertit in crimina alie-
na: peccator pœnitens ſe ipſe ob culpam pro-
priam diſcruciat. II. Vindex publicus pœnam
ſontis ſceleri commenſuratam ſecundum leges
neceſſario infert: pœnitens autem labore mo-
dico odium Dei & æternam damnationem, da-
mna & ſupplicia peccato mortali debita ab ſe
amolitur. UI. Judex criminoſos puniendo rei-
publicæ quærit commoda: peœnitens mœren-
do & adverſum ſe ſæviendo, ſibi ſoli conſulit.
Iyſt. 2. In Pœnitentia ſunt duo actus, alter
primarius conſiſtens in compenſatione culpæ:
alter ſecundarius, quo ſatisfit pro pœna. In
priore actu pœnitens ſe habet tantum ut reus
& debitor ſolvens prout poteſt: in poſteriore

autem ſe habet ut miniſter judicis puniens ſe-
ipſum

Dilr

cDſintsſ

u,n
Ma M.
unmlit
ſlantril
in allrttn
ſEunlut
4.
hnin
, e
nle

n unus
ub do⸗
1Cdlt:
.ide
Nin ro.
22. V.
. V. 21.
Penl.

8, n0n

E) U⸗

eipkomm
nltenti
NC.
Jolk.
Ne ju⸗
a alie⸗
npro.
CEeNaTE
leges
te mo⸗
, da⸗
ab ſe
lo rei⸗
Eren⸗
nkolit.
alter
colpe:

na. IAH

