monium uxori nubere alii? ſique nupfſiſſet, it
jamque eſlet cognita, an nihilominus ſepa- W
Fanda, & reddenda marito priori? reſpondit o
Pontifex non licere, & meritò; neque enim u
hoc ſine gravi cauſa, & praterea diſpenſatione p
Pontificis unquam licuit; eſto enim, valuiſſe 1
olim ex more particularium quarundam Ec- ſe
cleſiarum Matrimonium ſecundum, ſi eſſet pe
conſummatum; non ideo tamen licitum fuit. bil
Quèòd verò Pontifex poteſtatem non habeat, (o
ſi gravis cauſa exigat, diſpenſandi, ne verbu- il
lo exprimit. Sa] Innocentium III. Bi. ut Art. l
prac. ad obj. Il. Nicolaus I. Can. cit. de Ma-
trimonio conſummato intelligendus eſt; eò- d
424 cenſeatur Matrimonium ordinariè con- h
Ad

linc
lo.

nl

nhon.
d.
W
dr
ti,e

14

N

Mur.
We

ale.

ſoet,
Nedn
Peke
e
lel⸗ .
1
N
tc.

4.

DE MATRIMONIO. 1151
Aà Conf. z. Imoò. Ergo fatentibus Ad-
verſariis, tot Pontificum teſtimonio, ſenten-
tia noſtra probabilior eſt; utrum verò priva-
tus quis opinionem ſuam oppoſitam nihil⸗
ominus contra tot altiora judicia rectè pro-
babiliorem appellet, qui voler, facilè æſtima-
bit; præſertim cùm Pontifices præſtantiſſi-
morum virorum adhiberent conſilia. B. 20
Nos per relata Pontificum facta non inten-
dere ſententiæ noſtræ conciliare certitudinem
Fidei, ex hac ipſa ratione, quòd nunquam
Ss. Pontifices hanc poteſtatem ſuam propo-
ſuerint ceu dogma aliquod tori Eecleiee ore-
dendum; unde dicta illa nos non ſtringunt;
ſed hoc duntaxat exigimus, & jure; ſenten-
tiæ noſtræ ſaltem multò majorem probabili-
tatem competere; cùm Ss. PP. in re tant?
momenii fimile quid non attentâſſent; niſi
hanc poteſtatem ſibi, ſi non certò, ſaltem
probabiliſſimè competere cogſoviſſent; tum
ideo, quèd ita non unus duntaxat Pontifex,
ſed plures; nec inconſultèò, ſed adhibitis fem-
per doctiſſimis Viris judicarint; atque ita ſæn
Ppiſſim & uniformiter cenſuerit S. Congr.
Conc. &c. Tot verò Pontifices poſt tot con-
ſultationes Doctorum &c. tamen non attigiſſe,
quid ipſis Juris comperet, aſſerere, nobis
videtur, ut phraſi manſuera utar, plus æquò
dictum eſſe. Adde, quod Adverſarii nullum
Pontificem aſſignare poſſint, qui clare ne-
gaſſet, hanc ſibi poteſtatem competere, ſed
CccC4 Exem-

112 Dtrz MATNIMONIO.
exempla aliorum, quale ad ſummum eſt illud
Nicolai I. merè negetiva ſunt; igiur tot Pon-
tificum in Matrimonio Rato iſpenſantium
haud dubiè incomparabiliter plus valere de-

bent; ſicut, ùt inquit F. Pich. hic, regulari-

ter duo teſtes pro affirmativa deponentes plus
probant, quâm I00. merè negativa.
a Conf. Il. . M. Ant. Nam Grego-
rium VII. qui tribus integris ſæculis, & ultra
dimidium vixit ante Martinum V. diſpenſaſſe
in Matrimonio Rato, teſtatur Baronius ad
A. C. 1074. Ad illud quod additur de Inno-
centio VIII. . Imoô. nihil tale ullibi authen-
ticè reperiri; ſolùm ita refertur ab Abb. in c.
Ex publico, unde ſuppoſita veritate facti R. 2d5.
D. Dixit ſe non poſſe ex defectu poteſtatis
ſuæ, dum gravis cauſa exigit. N. Ex defectu
ſufficientis cauſæ. C. Nam facere id ſolùm

Poſſe dicimur, quod à nobis fieri juſt, ho-

QOhb. IIl. Math. 19. generaliter dicitur:
od Meus conjunxit, homo non Jeparæ; ergo.
B. D. Ant. Homo quà homo præcisè, ſive
pDoteſtate purè humana. C. Ut Vicarius Chri-
ſti poteſtate ab eo, ſicque divinitus accepta.

nstigaye Poteſf.

N. Sic verò Matrimonium potius a Deo per

hominem fſolvitur; velurti fit, dumS. P. di-
ſpenſat in Votis. Mec inde inferas: ergo &
Pariter in Matrimonio Conſummato diſpen-
ſare poterit. . M.' illuuum. Hanc enim po-
teſtatem non eſſe conceſlam Pontifici, vel Ec=

e,
m l
etes
zenſin
Ciin
Pon
hoett
un
Ci
Corl
19, ²
Matr
llhe
Eel
rn
cohl
oan
rt
1
141
in
ſed
i
Mn
ſn

le

DEz MATRIMONIODO 17153
cleſiæ, conſtat ex hujus praxi; quia nun-
quam hanc poteſtatem in ſe agnovit; licètur-
gentes ſæpe cauſæ ſuadere potuiſſent hanc di-
ſpenſationem in Conſummato. Et ratio eſt,
quia per ſolam conlummationem fiunt ver?
una caro conjuges, quæ dividi amplius non
poteſt, & ſolum Matrimonium Conſumma⸗
tum ſignificat perfectè inſolubilem unionem
Chriſti cum Eccleſia; non Ratum: Item de

Conſummato elſſe intelligendum illud Math.
19. erunt duo in carne una, tradit Alexander III.

C. Ex publico. de Conv. Conj. & alii. “
Olj. III. Si S. P. diſpenſare poſſet in
Matrimonio Rato fidelium; etiam in eodem
reſpectu infidelium ſibi ſubditorum poſſent
entiles Principes; quia circa contractus, cu-
jusmodi eſt Matrimonium infidelium ante

conſummationem non minus poſſunt, quàm

Pontiſex circa contractus fidelium. H. MW.
parit. Nam Principes gentiles in ſubditos
ſuos aliam poteſtatem non habent, quàm me-
r& humanam; dum verò Pontifex diſpenſat
in Matrimonio Rato, poteſtate non humana,
ſed Divina utitur à Chriſto conceſſa.
Obj. IV. S. Pontifex nequit diſpenſare
in jure Naturali & Divino, ex communi ſen-
tentia; atqui etriam Matrimonium Ratum Ju-
re Divino & Naturali inſolubile eſt. Conf.
Matrimonium Ratum eſt verè Sacramentum,
& hujus eſſentia eſt, ut ſit perpetuum & in-
ſolubile; ſed Pontifex, non obſtante ſua ge-
Cccc F nerali

Pl 54 DE MATRIMONIG6.

nergli poteſtate, mutare eſſentiam Sacramens

ti non peteſt; ergo. H. C. Maj. D. Min.
Eſt inſolubile Jure Divino & Naturali abio-
lurè & pro omni caſu. N. Non abſolutè,
nec pro omni caſu. C. Diximus ſupra Art.
Præc. quod Jure Divino habeat infolubilita-
tem nen ablolutam; ſed conditionatam; niſi
diſſolutionefis ejus juſta cauſa usdeat; ex hac
ver poſſe illud pofeſtate à Chriſto accepta
Dostificem ſolvere, hactenus probavimus.
Ins verò Naturale pre hoc caſu, pro quo
Chriſtus faeulrarem dabit, nunquam dillo=
lutionen prohibuit; five caſus hic nunquam
fuit objectum vel materia Legis Naturalis
Prohibentis. Deinde retorqueo in Votis, in
quibus: dicitur diſpenſare Ponrifex, licèt ob-
ligatio Voti Juris Divini & Naturalis ſit. Ad
Conf, W. M. ſuppoſ. Min. Pontifex enim tunc
non mutat eſſentiam Sacramenti; ſed tantùm
tollit vinculum, quod eſt effectus, énon Sa-
cramentum; effectus verò non eſt necefſariò
inauffer bilis, vel inamiſſibilis. Reſpondent
gtiam alii, Pontificem directè irrirare con-
tractum, fſcilicèt ùt in vinculo Perleveran-
tem, quo ſublato ratio Sacramenti in illo
fundata, indirectè deſinir. Deinde quod ad-
ditun in Majore eſlentiam Sacramenti eſſe, ut
ſie perpetuum & inſo'ubile M. ſimpliciter in
Matrimonio Rato rantm; quia aliàs nec ob
Profeſſionem Religioſam ſolvi hoc Matrimo-
nium poſlet. Et ratio eſt, quia. deeſt per-

6d

Gr
gNe
ure
l
KN.

DE MATRIMONIDS. 11575
fecta ſignificatio Unionis Chriſti cum Eccle-
ſia inſolubilis; eum Matrimonium Ratum ſo-
làùm ſignificet conjunétionem Chriſti per Cha-
ritatem cum anima Juſti, quæ conjunctio

.ſolvi poteſt.

Oolj. V. Matrimonium Kätum juxta
communem differt à Conſummato ſolùm ac-
cidentaliter, non eſſentialiter; ergo vel in
utroque poterit diſpenſare Pontifex, vel in

neutro poterit; atqui falſum conſequens quõ.

ad primam partem. G. Imô. ſi argumentum
hoc lcuid probaret, ſequeretur, neque per

Profeſſionem Religioſam diffolvi Matrimo-

nium Ratum. H. 20. M. ſeq. quia ſoluhilitas

non provenit ex natura rei, ſed ex ſola vo-

juntate Chriſti. W. 3tio. D. Maj. Differt ta-
men ſicut integraliter imperfectum a ſic per-
fecto. C. Neque ſic differt. N. Illa autem
imegrali perfectione per conſummationem
ſignificat perfecte unionem Chriſti cum Ec-
cleſia perperuam; non verò ſine conſumma-
tineoe.

De Impedimentis Matrimonii.
Thediment nomine aliquid præexiſtens in-
dicatur, quod Matrimonium aurt invali-

dum, aut illicitum, reddit. Impedimerke
E

1IIy6 DE MATRIMONIO.

hæc duplicis ſunt generis: Dirimentia, quæ,

né Matrimonium valids contrahatur, faciunte
Imhedientia tantüm, quæ etiam prohibentis
dicuntur, quæ Matrimonium quidem illici-
tum reddunt, non tamen invalidum. Nos
hac in materia, quæ plurimam partem tum

Theélogie Moralis, tum Juris Canonici fo.

rum refſpicit, eas quæſtiones delibabimus,
quæ fori Theologiæ Scholaſtico- Dogmari-
c& mhagis propriæ lunt; Proinde inquiremus
Imd: BPenes quem ſit poteſtas ſtatuendi im-
pedimenta Marrimonii? 23d3. Utrùm Hære-
rIci noſtri teneantur etiamnum Impedimentis
introduétis ſolo Jure Eccleſiaſtico ; tum de-
mum stidò. brevem, quantùm huc pertiner,
Impedimentorum ſyllogen addituri.

.„ AkrICULUS L.
Pener quem ſit poteſtas ſtatuendi Enpedimema

Watrimoniid

Nulis Legibus Eccleſiaſticis impediri poſſe

Matrimonia pertinaciter Luthero viſum

eſt; contra Catholici poſt Conc. Tridentini
Seſ. 24. Can. Il. definitivam ſententiam nunc
omnes hanc poteſtatem reverentur in Eccle-
ſia; tametſi ante Tridentinum non pauci du-
bitarint, ſitne hominum ulli ea poteſtas à
Chriſto conceſſa? Imò ex ipſis laudati Con-
cilii Patribus 40. omnino Epiſcopi, aliique
Doctores fuere, qui initio putarent, non

ſe
I
tort
Ege
no

da

— — —9e

1

DzZE MATRIMONIO. 1157
eſſe hanc poteſtatem in Eccleſia; eò quèd,
ur ipſis videbatur, Eccleſia quoad Sacramen-
torum materiam ac formam immutare quid

æquè parùm poſſet, quàm Sacramenta aut

nova condere, aut tollere antiqua.
Poſt Tridentinum DD. Catholici in eo
duntaxat diſcrepant, penes quem in Eccleſia
ea poteſtas reſideat? An privativè penes Ma-
giſtratum Eccleſiaſtium, & quisnam eo no-

mine intelligi debeat? An etiam penes Prin-

cipes ſæculares, ſaltem quoad jus, quod ipſis
innatum dicitur, valorem contractuum certis
Legibus definiendi; tametſi hoc jure ſuo ceſ-
ſerint ſponte quoad Matrimonii contractum,
juris illius exercitium committentes Eceleſiæ;
quæ eſt Petri Soto ſententia, quem ſequitur
Honorat. Tournely ac quidam alii DD. Galli;
contra ſoli Pontifici, ac Eccleſiæ ſive Con-
cilio Univerſali poteſtatem hanc conveniſſe
ſemper, & eſſe propriam Bellarminus &
Vaſquez contendunt, quibuscum ſentit com-
munior Theologorum & Canoniſtarum pars.
Has inter duas ſententias planè ſingularis eſt
illa Launoji Doctoris Sorbonici opinio, qui
Lib. de Kegia in Matrimonium poteſtate, ut
poteſtatem hanc Principibus ſæcularibus vin-
dicaret, néve offendere videretur in Cano-
nem Conc. Trid. ſub anathematis pœna hanc
poteſtatem Eccleſiæ adſtruentis, Eccleſiæ no-
mine contendit debere intelligi cœtum fide-
lium, non quidem quatenus Fonnzen &
. Ordi-

1158 DFE MATRIMONIO.
Ordinem Sacerdotalem complectitur, ſed
prout conſtat ex Regibus & Magiſtratibus Po-
iisis Lib. lit. pag. 293. At tam inſolens Lau-
noji aſſertum, de quo nos pauca inferiùs,
continuò multis confutarunt Inſignes duo alii
Doctores Sorbonici, alter Lib. Traite du pou-
voir de l' Egliſe, & des Princes ſur les empeche-
mens Ju Mariage. Pariſ. 1697. invice de-
monſtrans adductis quovis ex ſæculo teſtimo;
niis, Ecclefiam nequaquam Precario, ſed
proprio ac nativo jure hac poteſtate uſam in
ſtatuendis impedimentis dirimentibus. Alter
Lib. Olſervationes in Librum Magiſtri Joannis
Launoji de Regin in Matrimonium poteſtate anno
1678. malam Launoji fidem demonſtrans in
depravandis, ac interpolandis textibus; ex-
pilatumque ab eo fuiſſe totum Prope Anto-
nium de Dominis, dictum alias vulgò, Spa-
latenſem. 2
Nos Bellarminum & Vaſquez ſecuturi
mò, contra Lutherum poteſtatem adſtruemus
in Eccleſia ſtatuendi impedimenta Matrimo-
nii dirimentia; 24: Eam non promiſcuè
aliis in Eccleſia; ſed ſoli S. Pontifici; ac Ec-
cleſiæ ſive Conc lio Univerſali competere
Dico I. Datur in Eceleſia poteſtas ſta-
tuendi impedimenta Matrimonii, non tan-
tùm impedientia, ſed etiam dirimentia: Eſt
de Fide; juxta Trident. de Ref. Matr. Seſſ. 24.
Can. IV. Siquig dixerit Eccleſiam non potuißſe
tonſtitnere impedimenta Mazrimonium dirimen-
334

gel
4 E
Ele 5
phum
is pr
her
herien
Se
ſdronk

Marr

eſſet
Pars
men4
declan⸗
erlonn
tium
Veru.
fuitad
Mnri
doed
clele
gular
mue
s 8
eat.
leeleſi
netilib
Paiet
ebos
lentin⸗

.

anmne
nenn
niro
nlort
el
e
G.
lo.
AH

“
in

DE MATRIMO NIO. 1159
tia, vel in illis conſtituendis erraſe, anathema

ſit. Et Ratio eſt: Quòd hæc poteſtas ſit Ec-
Tcleſiæ neceſſaria ad commune Regimen, &

bonum animarum, cùm ſinè hac fufficienter
ſuis providere non poſſet, eò quèd multi
perverſo modo ſe gerant in contrahendo in
periculum proprium æquè ac ſæpe prolhium.
Sic diſparitas cultůs, quæ tempore Apoſto-
lorum nec illicitum nec invalidum reddebat
Matrimonium, quèd tunc plerumque ſpes
eſſet ob frequentes converſiones, fore, ut
pars fidelis converteret infidelem; poſtea ta-
men ab Eccleſia ceu impedimentum dirimens
declarata fuit, quòd tunc, cùm rar orescon-
vVerſiones eſſent, experientia doceret contra-
rium, partem fidelem unà cum prolibus per-
verti. Sic impedimentum criminis induéctum
fuit ad tollenda conjugicidia &c. Conf. I.
Matrimonium in contractu legitimo & vali-=
do conſiſtit; poteſtatis Legislativæ autem Ec-
cleſiæ eſt æquè hunc, quâm varios alios re-
gulare contractus, in quantum exigit com-

mune & ſpirituale animarum bonum dare le-

es & conditiones, ſub quibus non aliter va-
eat. Conf. II. a Traditione & praxi totius
Eccleſiæ; quæ ex Conciliis & Epiſtolis de-
cretalibus cognoſci poteſt; & de dqua lon-
gior infra ſermo erit.
Obj. A nulla poteſtate mutari poteſt ali-
cujus Sacramenti ſubſtantia, ùt docet Tri-
dentin. atqui ſi conſtitui poſſent ab Ecoleſis
impe-

1160 OE MATRIMONIO.

impedimenta Matrimonii dirimentig, muta-
ri poſſet ſubſtantia Sacramenti Matrimonii;
his enim ſtatutis contractus, qui antea erat
materia Sacramenti Matrimonii, deſineret
eſſe materia; ſurrogaretur enim nova, quia

novus contractus. . MW. min. Cc brob. Ra-

tio: quia pro materia hujus Sacramenti Chri-
ſtus aſſignavit ſub ratione generica contra tum
legitimum, h. e. initum juxta leges; quis
verò eſſet contractus ille legitimus, Chriſtus
in ſpecie non dererminavit, ſed poteſtati Le-
gisativæ reliquit, ſive arbitrio Eccleſiæ; un-
de dum Eccleſia ad boni communis exigen-
tiam contractui ſuas leges dat, hic erit
legitimus; ergo ipſam materiam non mutat;
quia manebit ſemper; contractus legitimus
eſt materia Sacramenti Matrimonii. QQuod
cùm in Synodo Tridentina ita, allatis etiam
exemplis, expoſuiſſet Camillus Campegius;
Patres Tridentinos in ejus iviſſe ſententiam,
atque approbaſſe, refert Pallavicuan.
Dico IIl. Nec Epiſcopis, nec aliis Præ-
latis inferioribus competit poteſtas inducendi
impedimenta ſaltem dirimentia. Colligitur
ex c. I. 8gg 2. de Zranslat. Epiſe. vi quorum
majores cauſæ, cujusmodi haud dubiè matri-
moniales ſunt, ubi de valore agitur, quæque
Sacramenta ſpectant, Summo Pontifici reſer-
vatæ manent: Item ex praxi ipſa. Præterez
in iis, quæ ad Sacramenta pertinenr, quan-
tum fieri poteſt, debet eſſe in tota Eccleſia
uni⸗

emin
in vuin
elilnen
ilcopt
Ee ſi,
ſfin..
s Tn
rn —
Noke
verde
1e rati
olle
incuei⸗
ſoczt
Di
Genday
Dpito⸗
dart. N
Wa
trimo
cſe un
Ibet
aula
lcitum.
Uecin
ſen D
Drins
Pop
Ohrinen
RMarr
l

DrE MATRIMONIO. 1161
uniformitas; ergo illa ſtatuere poteſtatis tan-
tùm univerſalis eſſe deber. Mec dicas: Im-
pedimenta quædam etiam dirimentia olim ab
Epiſcopis & Conciliis Provincialibus intro-
duéta ſunt, ùt teſtis eſt Pontius L. 2. de Ma-
zrim. c. 2. nam fatetur idem, ex impedimen-
tis Epiſcoporum & Conciliorum Provincia-
lium authoritate introductis quædam à Sede
Apoſtolica rejeéta & exploſa fuiſſe, quædam
verò ejusdem Sedis authoritate, vel acceden-
te ratificatione approbata, ſicque conſtitutz
fuiſſe; quo modo impedimenta dirimentiæ
induci poſſe ab Epiſcopis, nemo in dubium
vocat. =”MU
Dixi: ſaliem dirimentia. nam quoad impe-
dientia, quin ea ſtatuendi poteſtas ecompetat
Epiſcopis nobis quidem cum Clericat. de
Sacr. Matrim. Deciſ. 18. aliisque non videtur
dubium. Imd. quia prohibitio præcisè Ma-
trimonii citra ejus irritationem non videtur
eſſe una ex cauſis majoribus. 24d: quia qui-
libet Superior poteſt ſæpe ex emergente juſta
cauſa prohibendo illicitum reddere „quod erat
licitum. stiò: quia Eccleſiæ vetitum inter
impedimenta impedientia refertur, licere au-
tem Epiſcopis reſpectu Diœceſis ſuæ, imò
Prælatis aliis, ſi in certi territorii Clerum &
Populum Jurisdictionem quaſi Epiſcopalem
obtineant, aliquibus juſta de cauſa interdice-
Tre Matrimonio, communis eſt AA. conſenſio
apud Schmaltzgr. ad Zirt. de Interdicko.
Dddd Dice

1162 DE MATRIMONIOO
Dieo III. Nec Princeps ſæcularis,

etiamſi poteſtate abſoluta ferendi Leges gau-
deat, ſtatuere poteſt impedimenta Matrimo-
nii ſubditis ſuis fidelibus; ſed poteſtas ea ſoli

Eccleſiæ competit, adeoque Romano Ponti-
fici, ac Concilie univerſali. Prob. I. Ex
Conc. Trid. quod eit- Seſſ. I14. Can. IV. hang
poteſtatem Eccleſiæ aſſerit ſub pœna anathe-
matis, nihil prorſus memorando de Princi-
pibus ſæcularibus, ergo, cùm definitio illa
PTridentini in re dogmatica ſit, propoſitioni
excluſivæ æquivalet, ut ſenſus ſit, ſoli pote-
ſtati Eccleſiaſticæ hoc jus competere; ſicut
dum inquit Conc. ſeſſ. 14. Can. I15. Claves
dasas de Eecleſiæ: Seſl. 25. in Decr. de In-
dulg. pozeſtatem oonferendi indulgentias d Cbri-
ſio Eccleſiæ conceſſam eſſe, ſenſus eſt excluſivus,
texeludatur quævis poteſtas alia, etiam Re-
gia. Conf. ex Ejusd. ſeſſ. Can. XII. ubi: S&i⸗
quis dixerit cauſas matvimoniales non ſpectare ad
Judiges, Eccleſiaſticos, anatbema ſit. Unde ira
arguimus: plus eſt contrahendis inter fideles
Matrimoniis leges ponere, & ſtaruere impe-=
dimenta,; quam de matrimonialibus cauſis,
quæ inter fideles oriuntur, cognoſcere; at-
qui poteſtas ſæcularis de his cognoſcere non
poteſt juxta Trid. ergo multo minus impe-
dimenta ſtatuere, cùm recepta ſit Regula:

cujus quis in aliqua materia non ſortitur forum, ,

ejus etiam Legibus non ligatur. c. fin. de Conſtit.
in 6, L. ſin. GJ. de Jurid H
4 Reſpon-

1

fimumm 8
6polleit
ieſtatencn
Nn
ſee woll
hæc Ve
ſye Con
Luchenn
ſonibus,
Coynna
(n
Eecleſie
Goxorun
II, N
zutun
Uiinil
Dimirun
lter pe
ſla men
en 91
nMort
t,
cum z
e nunn
nnes ti
Uirbye⸗

Uein
hinttoi
opolti
Clipe.
e,
e
EIn.
1
Ndchos
enke
Cnn
ne
Clete
Npun
r tn

6
hen

DE MATRIMO NIO. 116¾

Keſpondet Launojus Imo: In Tridentino
Can. IV. non ſtatui dogma, ſed diſciplinam

invehi. 2do: per Eccleſiam Summos Prin-
cipes Politicos ac Reges intelligi. Sed vontra

primum eſt: quèòd in Canone duo diſtingui
oporteat, nempe impedimenta ipſa, & po-
teſtatem impedimenta decernendi: illa ad di-
ſciplinam pertinent, ſi Juris ſolius Eccleſiaſti-
ci ſint, cùm, ùt exigente cauſa ſtatuta ſint,
ſic tolli poſſint, ùt factum nemo ignorat:
hæc verô, ſive poteſtas ipia ad doctrinam,
ſive dogma Fidei pertinet, cùm definitio ea
Lutheri errori ſub pœna anathematis in Ca-
nonibus, in quibus à Tridentino non niſi
dogmata continentur, ſit directèà oppoſita.
. Contra alterum eſt i1 môò. vVulgatiſſima illa
Eccleſiæ notio, quæ amnium omnino ortho-
doxorum animis adeò altè inſider, ut vel pue-
ri, qui prima elementa ſidei perceperunt, dum
audiunt Eccleſiam, intelligant cœtum fide-
lium ſub legitimis Paſtoribus congregatum,
nimirum ſpirirualibus, ad quem cœtum non
dliter pertinent ſœculares Prineipes;, quam pri-
vata membra: ſic dum audimus legem eſſe la-
tam ab Eccleſia; ita definiviſſe Eccleſiam c*ρ.
nemo orthodoxus ſæculares Principes intelli-
git, ſed Summum Magiſtratum Eccleſiaſti⸗
cum. 2: Quèd S. Scriptura voce Eccle-
ſiæ nunquam ſæculares Principes; ſed fideles
omnes tam plebejos, quàm alios cum ſacris
Iuis Præſulibus, ſive Paſtoribus intelligat:
Dddd ez exat

1164 Drz MATRIMONIO.
erat Petrus in carcere, & Eccleſiam pro eo
Preces effudiſſe legimus, numquid tum Prin-
cipes effuderunt? Columna dicifur ab Apo-
ſtolo & firmamentum veritatis; ſed qui Prin-
cipes ſæculares ante Conſtantini M. conver-

ſionem fulciebant Eccleſiam? Ab eod. Apoſt.

Sponſa Chriſti appellatur ſine macula & ruga;
an hic Politici Principes indicantur? 3710.
Vox Eccleſiæ can. cit. àa PP. Tridentinis ſu-
mitur eo ſenſu, quo ſumebaur a Luthero,
hunc enim ibi damnant: At Lutherus negans
Eceleſiam poſſe condere impedimenta, Paſto-
res ſacros, maximè Rom. Pontificem intel-
lexit Serm. de Matrim. inquiens: duodevi-
Eimi cauſas in ſuo Jure einxit Papa, quibus
Matrimonium vel diſſpet, vel impediat, quas
zamen ferme omnes rejicio && condemno c. non
verò ſæculares Principes; cum enim Luthero
Matrimonium non niſi contraéctus civilis eſſet,
hic neceſſariàâ ſequelâà ex Luthero ſubditus ma-
nebat Legibus civilibus Principum, ſicur ſunt
ſemper contractus civiles cæteri.

5

Prob. II. ex Traditione Eccleſicg perbetua.

Nam tribus prioribus Eccleſiæ ſæculis Ec-
cleſiam quædam ſtatuiſſe impedimenta, te-
ſtis eſt Ballius in Ep. ad Diodorum de vi-
duo, qui ſororem mortuæ ſuæ conjugis du-
Xerat, inquiens, eum contra Sanctiones egiſſe
à ſanttis viris traditas; impedimentum au-

tem affinitatis, elicèt permittatur, quòd

hæc in linea recta Aſl- & Defſcendentium
in gradu primo dirimat Jure Naturæ Ma-
trimo⸗

crooiu

1 Lccle,

moN
6 . 0
uit
adh
Nduce
Fecl
nes e
ſl.n
decero
Nticl
S
plieh
Mrohl.
ordg
Toeriæ
t uanr
Imimens
guinita
xLac
Rom.
Uartur
er com⸗
Nrulo
.
Gleslal
Docenicn
Uias con
uteor 1
nm pr

nclan

DE MATZIMONIO. 116 5
trimonium; in knea tamen obliqua ſolo Jju-
re Eccleſiaſtico. Iu ſæculo IV. Conc. Elibe-
ritanum Anno 315. conjugia cum infideli=
bus, cum ſorore uxoris iniri non poſſe
ſtatuit Can. 15. 16. & aliis. Item Siricius Papa
Ep. ad Himmerium c. 4. refert impedimentum

publicæ honeſtatis tanquam induétum à Præla-

tis Eccleſiaſticis. In Sæculo EI. Jus hoc fuiſſe pe-
nes Eccleſiam evincitur ex Synodo Aurelianen-
ſi II. anno 533. Agathenſi anno 506. Can. 61. dum
decernit diverſos conſanguinitatis & Affinitatis
gradus dirimentes Matrimonium. In Sraculo III.
&VII. Eccleſiam præſcripſiſſe leges, quibus

nuptiæ quædam fierent irritæ, liquet ex Gre-
gorio NI. qui ineunte Sæculo VII. reſpondens

quoad gradus conſangu nitatis Auguſtino Can-
tuariæ Epiſcopo: neceſſe et inquit, ut jam tertia,
aut quarta generatio decenter ſibi jungi debeat; per-
mittens Anglis in tertio & quarto gradu conſan-
guinitatis conjugium, prohibens in ſecundo.
ExZaccharia Papa, quo Præſide habita anno 747.
Rom. Synodus, qua revocata fuit venia poſt
quartum gradum nubendi Germanis recen-

ter converſis conceſſa à Gregorio II. Pro

Sæculo XII. XIII. teſtis eſt Alexander Papa
II. in Ep. 38. ad Epiſcopos, Clerum, & Ju-
dices Italiæ?. Concilium Lateranenſe ſub In-

nocentio III. anno 12157. in quo conſangui-

nitas coartata ad quartum gradum fuit. In
quatuor verò ſæculis, quæ Synodum Triden-
tinam præceſſerunt, Eccleſiam, nemine con-
tradicente, hanc exſeruiſſe poteſtatem, nemo
Dddd 3 difft⸗

1

7
1166 DE MATRIMONIO.

diffiteri poteſt; nullum enim ferme extat
impedimentum, quod aut in Decreto Gra-
tiani, aut Gregorii IX. Decretalibus non le-
gatur. Item tunc ex toto Chriſtiano orbe
ad Eccleſiam confluxiſſe non modèò plebe-
jos, ſed & Principes, ut obtenta diſpenlſati-
one liceret intra gradus prohibites inire
conjugia, omnis ferme teſtatur Hiſtoria.
Ex his facile corruit, quod aliàs non-
nulli Reſpondent; Imò. Eccleſiam ſibi jus illud
uſurpare cœpiſſe Sæculo IX. quo prodierunt
Epiſtolæ Decretales falsò attributæ prioribus
Summis Pontificibus, ubique verò receptam
fuiſſe praxin illam cirea Sæculum XI. & XII.
quibus Burchardus, Ivo Carnotenſis, & Gra-
tianus eas Decrerales ſuis collectionibus in-
ſeruêre. Nam, ur ex allatis liquet, non tan-
tum ex Gregorio II. Gregorio M. ſed eri-
am antiquiſſimis Conciliis multèò ante Sæ-
culum IX. varias de Matrimoniis con-
trahendis leges Eccleſia ſanciverat. Deinde
cùm Decretales illæ prodirent in lucem, ſup-
Poſitionem earum advertit Hincmarus Rhe-
menſis, multique alii, qui de judicandis E-
Piſcopis egerunt cum Nicolao I. nemo ta-
men uti auſus argumento eo, quèd illæ De-
Cretales contra antiquam Eccleſiæ praxin, ùt
loquuntur Adverſarii, adſtruerent Eccleſiæ
Poteſtatem impedimenta ſtatuendi. Imò nec
ullus Principum, de quorum tamen jure age-
batur ex ſuppoſito, ac quorum proinde ma-

mniin
bep
R
ſarvid
Gimnen
Pro
Pom.
Molk
4
cohe
ſtate
Impe
lul⸗
Timo
Cle
5,0
niabi
rele⸗
un
tem
Can
ex
hanc
ac
ühn
e
Tatcn
Cine
ee

nder
n
EII.
Cl.
W.

Wld⸗

1

—

er

6
4

4 .

DE MATRIMONIO. 1167
zgimi intererat ea novitas, oblocutus aliquan-
do deprehenditur. Igitur
Reſpondent alii 20. Eccleſiam equidem
ſtatuiſſe jam antiquiſſimis temporibus impe-
dimenta varia, non tamen ex nativo ac pro-
prio ſibi jure, ſed mera conceſſione Princi-
hum. Verùm contra eſt 1moò. Quèd nulla
prorſus aſſignari poſſit Imperialis Conſtiturio,
qua poteſtas ea fuiſſet a principibus translata
in Eccleſiam, nullus nominari Princeps, qui
conceſſiſſet. 24: Quòd Eccleſia hac Pote-
ſtate uſa ſit contra Principes & Conſtitutiones
Imperatorias. Nam cùm Juſtinianus legem
tuliſſet, ut licita eſſent inter conſobrinos Ma-

trimonia §. duorum. Inſt. de Nupt. & cui

ſimilem legem jam ante ediderat Honorius,
S. Gregorius Papa legem Honorii & Juſti-
niani apertè reprehemait, & contra ſtatuit in
reſcripto ad Auguſtinum Anglorum Epiſco-
pum, inter conſobrinos Matrimonia eſſe cen-
ſenda illicira; & hæc Pontificis lex, non au-
tem illa Cæſaris in Eccleſia robur obtinuit.
Can. Quædam lex. Cauſ. 356. J. 2. 3115. Si
ex mera indulgentia Principum poteſtatem
hanc exercuiſſet Eccleſia, Principes, ut intra
gradus prohibitos celebrarent nuptias, non
ita humlliter ſe latis ab Eceleſia legibus ſub-
jeciſſent, ita ut inviti etiam quandoque ſepa-
rationem paterentur, ſi celebraſſent contra
Canones, quis enim credat maximos Princi-
pes ita facile adduci potuiſſe, ut humiliter
. Dddd 4 nuptia-

1168 DE MATERIMONIO.
nuptiarum veniam pererent, velut eos fecifle
patebit ex probat. III. tam modeſtè ferrent
comminationes Pontificum, niſi a Prohibitis
nuptiis abſtinerent, aur Planè ſeparationem
Paterentur inviti, ſi Eccleſia hac Poteſtate
jure non alio uſa fuiſſet, quàm quod Ipſi
Principes conceſſiſſent, quodque revocare
Potuiſſent pro libitu? Hinc alii
Aeſpondent 3tiò: Eccleſiam ſibi ſenſim ar-
rogàſſe poteſtatem hanc, ac proinde vix fieri
potuiſſe, ut arrogato huic Juri contradicerent.
At contra eſt imò. quèòd, ex dictis Probat. I.
Eceleſia ab Apoſtolorum temporibus hoc ju-
re uſa ſit; ergo non ſenſim illud involavit.
Quin Apoſtolus 1. Cor. 7. conjugium fidelis
cum infideli ipſe judicavit; quin ad ullum
rincipem hanc caufam remitteret ; & Chri-
ſtus Math. 6. c 19. ſic libellum repudii ſuſtu-
lit. Comera 206: Quòd ab Adverfariis hacte-
nus proferri non potuerit, qui primus hoc
jus invaſiſſet; Contra 3tiò.: Quòd hæcreſpon-
ſio nullam veri ſpeciem Præferat; Imò: quia
jus illud clanculùm uſurpari non potuit; ſed
ferendæ erant leges, ut in uſum redderetur;
dandæ diſpenſationes, quibus nuptiarum pro-
hibitarum non plebejis ſolàm, ſed ipſis etiam
Prineipibus, fieret indulgentia. 24: quia
non eſt credibile, omnes orbis Chriſtiani
Principes ſimul & ſemel conſenſiſſe in uſur-
Pationem Juris ſibi aliàs debiti; omnes om-
nino ità ſemper ſiluiſſe, ut ne unus quidem
MUU! con⸗

tad
Herer⸗
e lu
ebant

Prinei

fiun
ducc-
ſe la⸗
mov.
dam
iu
“
..
Utin
Chpe
cd
eols
ſel,
ſte G
guen
ſCn,
(onſta
DA M.
Wnilo
Plhrem
Darorn
5 D
Nolt in
d/

DE MATIMONIO. 1169

contradiceret, in re, quæ tanti ipſorummet
intererat; cüm alioquin de Inveſtituris aliis-
que juribus, quæ Principes concernere vi-
debantur, graviſſimas lites, imò bella, uſque
ad ſchismatis periculum, Eccleſiam inter &

Principes exarſiſſe omnes noverint.

Prob. IIIl. ex ipſorum Prinecipum ſæcula-
rium praxi & teſtimoniis. Nam I. Principes,
dum hac in re ediderunt Leges, fatentur id
ſe facere authoritate Canonum, ad hos pro-
movendos: ſic Carolus M. prohibens quzs-
dam nuptias Lib. 5“ Capit. itâ, inquit, Gre-
gorius ſenſit. Ea Canones prohbibent copulari.
Carolus Calvus in Edicto Piſtenſi: conjugium
ilud . .. ſicut Leo in Decretis ſuis, J. Gre-
gorius in Epiſtolis ſuis monſtrant, diſolvatur.
Chilpericus Francorum Rex indignè ferens,

quèòèd Prætentatus Archiepiſcopus Rothoma-

genſis Meroveum cum amyta ſua conjuansiſ-
ſet, in coactâà Pariſiis Synodo, anno 577. te-
ſte Gregorio Turonenſi, Prærtextatum ar-
guens, an ignarus erus, ait, qucæ pro hac cau-
ſa Canonum ſtatuta ſanxiſſent * II. Principes

conſtanti obſervantia, cùm contracta illegiti-

ma Matrimonia diſſolvi vellent, ipfſi ad tri-
bunal confugerunt Eccleſiæ. Sic Carolus M.
priorem ſuam conjugem Defſiderii Longo-
bardorum Regis filiam, non niſi poſt latam
ab Epiſcopis ſententiam dimiſit. Lotharius
poſt ſuam à Theutberga ſeparationem, a Con-
cilio Aquisgranenſi decretam, novarum ab
Dddd 5 eodem

11770 DE MATRIMONIO.

eodem nuptiarum veniam humillimè petiit.
Henricus IV. Francorum Rex Margaretham

dimiſit, ſed non niſi poſt latam a Clemente

VIII. per conſtitutos in Francia Judices Ec-
cleſiaſticos ſententiam. Denique poſteriores
Reges Chriſtianiſſimos, ur irritarentur Matri-
monia clandeſtina, per Oratores ſuos id ſo-
lenniter petiviſſe à Patribus Tridentinis, con-
ſtat ex Pallav. Lib. 22. c. I. Plena eſt Hiſto-
ria id genus exemplis aliis. ð
Ratio a priori efſt: Quia Matrimonium
fidelium hoc ipſo, quèòd eve ctum ſit ad digni-
tatem Sacramenti, cæpit eſſe contrac7ctus ſa-
cer & ſpiritualis; conſequenter ſubtractus
oteſtati ſæculari, & ſoli Eccleſiaſticæ ſub-
jeétus. Conf. Demus, Principem ſtatuere
impedimentum aliquod, quod per Eceleſiam
ſtatutum non ſit; hoc caſu certe Matrimo-
nium eſlſet Sacramentum juxta Legem Eccle-
ſiaſticam; non efſlet verò juxta Civilem.
Quid ergo foret dicendum? ſi catholicus es,

Eecleſiam aſſeres prævalere; ergo Principis

impedimentum nullum erit; ergo illud po-

nendi nulla poteſtas. Dixi tamen in Concl.

Jubditis ſuis delibus; poſſe enim id Principes
Sæculares, etiamſi infideles, reſpectu ſubdi-
torum infidelium, certum videtur, & eſt
communis ſententia. KRatio plana eſt; quia
Matrimonia infidelium Sacramentum non ſunt;
ſed contractus merè civilis; igitur ſicut infi-
deles Principum ſuorum poteſtati Legislati-
. V*

4

onul

culis
Girin
fut.

con

len
ſo⸗

gel

ſen
jeni.
colltl
Don

elle

lu⸗

4p

vel

hur
loſi
n
inte
gor
!

l.

r

n
lor
N

DE MATRIMONIO. IIZF

vVæ quoad contractus alios, ira quoad Matri-
momum ſubjecéti ſunt. .
Obj. I. cum Launojo. In prioribus ſæ-
culis ſoli Principes ſtatuerunt impedimenta
dirimentia; ergo penes eos hoc jus tantùm
fuit. Prob. Ant. Imô. Legem prohibentem
conjugis inter conſobrinos, non Epiſcopi,
ſed Theodoſius tulit. 24: Legem, 2. Cod.
de inceſt. & inutil. nupt. qua proſcribitur con-
jugium ingenui cum ancilla, Conſtantinus
dedit; ad quam provocare viderur ipſe Leo
M. S. P. Epiſt. 82. ad Ruſticum Narbonen-
ſem. 3tiò. L. 4. Cod. cit. vetant Impp. Va-
lent. Theodoſ. & Arcad. contrahere nuptias
contra mandata, conſtitutionésque Princi-
pum. 470. Patres in Concilio Milevitano
Legem de divortio ab Imperatore petendam
eſſe decreverunt.
. Imô. M. Ant. cujus aperta eſt fal-
ſitas ex Probationib. Concluſ. . 200: o ge-
neraliter. Si quando Principes Leges tulerint
de impedimentis Matrimonii, id vel cum
approbatione Principis Eccleſiaſtici factum;
Vel ſi ea defuit, Lex illa etiam in Eccleſia ro-
bur non habuit; quod in ea ipſa Lege Theo-
doſii cit. videre eſt, cùm enim eam abrogaſ-
ſent ejus filii. I. celebrandis. C. de nupt. & de-
inde aliam dediſſer Juſtinianus, ut lieita eſſent
inter conſobrinos conjugia, obſtitit S. Gre-
gorius ex dictis in refutatione Reſponſ. zdæ,
ac Lex illa Juſti niani & filiorum Theodoſii
Oinmn

„

1172 DEzE MATRIMONIO.

omni authoritate caruit. Item patet in ipfſa
Lege Conſtantini irritante conjugium Inge-
nui cum ancilla; ea enim tam diu duntaxat
valuit, quàm diu voluit Eccleſia; poſtquam
hæc valere tale Matrimonium voluit c. 1. ge
Conjug. Servor. excepto caſu, quo pars libe-
ra & ingenua ignorat conditionem ſervilem
alterius, etiam illa Conſtantini Lex vigere de-
ſiit. Unde ad prob. I. &o 2. Patet reſponſio.
Item ad prob. 3. Demum ad 4. à. N. ſim-
Pliciter aſertum. Patres enim Milevitani nen
decreverunt petendam eſſe Legem, qua de-
cernatur, non licere poſt divortium uxorem
aliam ducere, priore vivente, ſed qua puni-
antur pæna etiam civili, qui id fecerint; jam
enim Patres ipſi in Concilio rem definive-
rant, adjectà excommunicationis pæna.
Olj. II. Matrimonium eſt contraétus
civilis, ergo diſpoſitioni Principis Politici
ſubjectus eſt. Conf. Chriſtus evehendo con-
tractum Matrimonialem ad eſſe Sacramenti,
Principi politico non abſtulit poteſtatem,
quam in illum habuerat, ut contractus eivi-
lis eſt; ergo.
H. D. Ant. Purè civilis. N. Talis, qui
ſimul nunc Sacramentum eſt, ut à nulla alia
cauſa, quàm ſolis contrahentibus ſeparari à
ratione Sacramenti poſſit. C. &% M. Conſ.
Ad Conf. H. M. Ant. Hoc enim eo ipſo fe-
cit, quo contractum illum conſtitutivum Saà-
cramenti eſſe voluit. dicas: Conſtitutio
impe-

ſpecit

;
KD

Aigen
8 1
1si
E
le
Gat
t
liti⸗
nalio
1,4
A

aois

(on
U.
len
ſta
ciy
iy.
i

.

lunmi

9
40

o

Ne.
Cnet
NunH
NnH

DEz MATRIMONIO. 1173
impedimenti non tendit directè in aliquid ſa-
cri; ſed ſolùm in Contractum quà civilem
& politicum. . Eſto, quèòd fortè directè
non tendat in aliquid ſacri; tendit tamen in
aliquid ad irritandum Contractum ſacrum,
qui ſimul eſt Sacramentum, nec ſubjacet ju-
risdictioni ſæcularium, ſed hæc poteſtas nul-
li ſœæcularium competit, & aliunde actus ex
Legibus Eccleſiaſticis validus indignationem
5. offenſam Judicis ſæcularis non reformi-
at⸗· 8
e. Oj. III. ſequentia: I. Poteſt Princeps po-
