a pœna temporali merces eſt & fruétus labo-
rioſæ ſatisfactionis C. abſolutio a culpa & Ppoœ-
na æterna N. De hac abſolutione ſcribit Apo-
ſtolus Rom. 3. vV. 24.: Juſtißtcati gratis per gra-
tiaim ipfius, per redemptionem, quæ eſt in Chriſto
.D . I. Ex diſciplina primævæ Ecoleſiæ
conſtat, ante expletam ſatisfactionem non fuiſ-
ſe datam abſolutionem ſacramentalem: nam In-
nocentius I. in epiſt. ad Decentium cap. 7. ſcri-
bir, tunc debere dimitti, cum vidqerit congruamm
ſatisfactionem. Leo M. epiſt. 82. ad Theodo-

1

G
Nd
Fut
Coin
li
ur

lr

rum ait, eosdem ſalubri ſatitfactione burgatos, aa f

Communionem avramentonum per Januam recon-
eiliattonis adnittendos eſſe. Ergo. W. W. Conſ.
Quamvis Eccleſia eo tempore, quo vigebat
pœnitentia publica, ordinarie abſolutionem
Peccatoribus gravibus diſtulerit uſque ad tem-
Ppus expletæ ſatisfactionis; numquam tamen
judicavit, ſatisfactionem iſtam ex neceſſitate
Sacramenti præcedere abfolutionem debere:
nam præter inſinuatum nuper mortis articu-
lum, datam fuiſſe abſolutionem nondum præ-
ſtita ſatisfactione pluribus caſibus nos monu-
menta veterum docent, ac L quidem, cum pe-
riculum erat, ne propter dilatam abſolutio-
nem pœnitentes ad Hæreticos vel Schiſmnaticos
deficerent. Ira Cyprianus epiſt. 52. II. In-
ſtante Tyrannorum perſecutione. Idem S. Cy-
prianus epiſt. 54. III. Cum ſpes erat, hac
in-

Mns
ßen
illomn
h
AM, M

hin

Aan
en
Enn

llte
lölin
bo.
6 k.
hipo.
e.

Locele

Vnul.
fumle.
.
dükkfn
Teode
,
junt.
irt
Cen
Eten
Vn u
welit
re
An.
V lk⸗
on⸗
cNNl
Pnne
.
lend

DE PœNITENTIA. 449
indulgentia vel plures ad Eccleſiæ gremium re-
verſuros, vel extinguendum ſchiſma eſſe. Ita
S. Cornelius Papa epiſt. inter Cyprianicas 46.,
& ipſe Cyprianus ep. 19. IV. Ad commen-
datitias Confeſſorum, Cyprianus epiſt. 16. V.
Cum pœnitens egregia ſigna vehementis dolo-
ris demonſtrabat, Ita S. Gregorius Nyſſenus
epiſt. Canon., & Concilium Ancyranum can. 5.
Tom. I. Conc. pag. 1453.
lLiſt. 2. Eccleſia tribus prioribus ſæculis pec-
catores, qui poſt vitam potiſſime in vitiis trans-
actam, Sacramentum abſolutionis in mortis ar-
ticulo poſcebant, ad illud non admiſit; ergo
Prebabilius intelligimus, morem iſtum ab A-
poſtolis & a Chriſto ipſo profectum eſſe. An-
lecedens patet ex S. Cypriani ep. 52. ad Anto-
nianum, ex Concilii Arelatenſis I. can. 22., ex
Innocentii I. ep. I. ad Decentium c. 7., Leonis
M. ep. 91. Ne. M. Antec. Ad cujus probatio-
nem H. J. S. Cyprianus cum cæteris Africæ
Epiſcopis ſtatuit, ut lapſi in idololatriam non
reciperentur ad abſolutionis Sacramentum in
articulo mortis, ſi illud uſque eo petere diſtu-
liſſent, eo quod ſera iſta pœnitentia non ſincera
videatur; non autem quod abſolutionem, quæ
ante ſatisfactionem perfectam conferretur, in-
validam eſſe cenſeret: nam ſub finem libri con-
tra Demetrianum ſeribit, pœnitentiam ne ſub ipſo
quidem vitæ temporalis exitu & occaſu ſe ram
eſſe: veniam confitenti dari, & ad immortalita-
tem ſub ipia morte tranſiri.

Ff II.

47 DEz PœNITENTIA.

II. De eisdem Apoſtatis loquitur C. Arela-
tenſe, aitque, eis quidem S. Euchariſtiam, non
autem abſolutionem ſacramentalem negari.
Quod confirmatur a C. Nicæno I. paucis poſt
Arelatenſe annis celebrato, canone 13. ubi, Dehie,
inquit, qui ad exitum veniunt, etiam nunc lex
antiqua regularisque ſervabitur, ita ut ſi quis egre-
ditur e corpore, ultimo & maxime neceſſario via-
zico minime privetur. Viaticum iſtud appellat
abſolutionem ſacramentalem: nam Canone eo-
dem Euchariſtiæ communionem arbitrio Epi-
ſcopi committit.
III. Eadem adhuc clarius teſtatur Innocen-
tius epiſt. cit. & epiſt. 3. ad Exuperium c. 2.
De iis, inquit, qui tota vita incontinentiæ de-
diti, ſub finem vitæ reconciliationem poſcunt,
olſervatio prior durior, poferior interveniente mi-
ſericordia inclinatior eſt: nam conſuetudo prior te-
nuit, ut concederetur eis pœnitentia, ſed Commu-
nio negaretur. Poſteaquam Dominus noſter pacem
Eccleſiis ſuis reddidit, jam terrore depuiſo commu-
nionem dari abeuntibus plac-uit. Tribuitur ergo
cum pœnitentia extrema communio, ut bomines
hujusmodi vel in ſupremis ſuis pœnitentes, miſeren-
te Salvatore noſtro a perpetuo exitio vindicentur.
IV. Neque Leo M. dum loco cit. ait, Sa-
cerdotibus a Chriſto poteſtatem commiſſam fu-
iſſe, pænitentibus ſatigfactionem injungendi, eaque
purgatos ad communionem Sacramentorum per ja-

ginßfe
ſerſen

umd
lrnt
1fien
an
lpn
nn/

muam veconciliationis admittendi, ullo modo aſ- ,

ſerit ſatisfactionem ex neceſſitate abſoluta præ-

mittendam eſſe reconciliationi ſacramentali:
nam

Kr
Ml
uult,
ir

ſinr

Gyrel
onee
toly⸗

neen⸗
ume
rie
oluot,
r u-
furt.
.
en
Chn.
ur N
lut
Nſr.
mnr.
1t, N
Gunte
i, 44
n hei
noc⸗
onn
tubi, 1

DE PœNITENTIA. 451
nam ibidem addit, urgente periculo mortis,
non eſſe negandam reconciliationem: Quia, in-
quit, miſericordiæ Dei nec menſuras poſſumus po-
nere, ne- tempora defnire.
Inſt. 3. S. Auguſtinus Serm. 57. de temp. ſeri-
bit: Parum eſt, peccatorem pœnitere, niſi pœni-
tentiam peregerit; ergo veteres videntur dubi-
taſſe de veritate abſolurionis datæ moribundo,
qui pœnitentiam eo diſtulit. . Diſt. Conſ. Vi-
dentur de talis abſolutionis veritate dubitafle ex
eo Capite, quod executio ſatisfactionis præmiſ-
ſa non fuerit N. ideo dubitarunt de veritate
talis abſolutionis, quod pœnitentia ſera raro ve-
ra ſit C. Datur quidem, proſequitur idem S.
Doctor, etiam in extremis pœnitentia, quia non
poteſt denegari, ſed auctores tamen eſſe non poſſa-
mus, quod qui ſic petierit, mereatur abſolvi.
Pænitemtia quæ ab infirmo petitur, infirma eſt.
Pœnitentia quæ a moriente tantum petitur, timeo
ne ipfa moriatur. Sermone autem 66. Pæniten-
tia vera non annorum numero cenſetur, ſedamari-
udine animi.... Pœnitentia quumvis ſit exigui
emporis, ſi intimo cordis amaritudine agitur, non
deſpicitur apud udicem juſtum Deum, qui cor-
dis ſecreta conſiderat. &c. ð
ARTICULUS VI.
De Efficacia Satisfactionis Sacramentalis.
COta. Cum Concilium Tridentinum Seſſ.
14. Cap. 3. dicat, confeſſionem, contri-
tionem & ſatisfactionem eſſe partes Sacramen-
ti, quatenus ad plenam perfeltamque remiſionein
beccatorum ex Dei inſtitutione requiruntur; effe-
f 2 ius

45⁵2 DE PœNITENTIA.

ctus etiam aliquis gratiæ ex opere operato ſa-
tisfactioni ſacramentali eſt adſeribendus: eo
quod actio iſta alquo modo procedat a poteſta-
te ſolvendi & remittendi pececata, Sacerdoti per
confeſſionem ſubjecta, & ideo Chriſti merita &
ſatisfactio ſpecialiter per hane partem applicen-
tur: neque pars ulla Sacramenti ſit, quæ non
operetur, quod peculiari modo ſignificat.
Quamquam autem certum ſit, a pœnitentiæ
Sacramento effectum gratiæ duplicem præſtari,
quorum altero remittitur culpa, altero pœna æ&;=-
terna, & aliquid etiam temporalis pœnæ relaxa
tur: negarunt tamen quondam non pauci, grati-
am gratum facientem conferri ex opere operato
ſatisfactionis, in quantum hæc pars pœnitentiæ
eſt, ut refert S. Thomas in A. diſt. 16. q. I. a. I.
quæſtiunc. 2. ad 3. in quorum ſententiam multi
etiamnum concedunt.
Imo Adrianus q. 2. de ſatisfactione in ſolu-
tionibus argumentorum, & quidam alii ſentire
videntur, ſatisfactionem nequidem remittere
pœnam ex opere operato, ſed tantum ex opere
operantis, quamquam cum majore merito,
quod ex præcepto Sacerdotis fiat.
Dico I. Proprius & maxime indubitatus
effectus ex opere operato ſatisfactionis eſt re-
miſſio alicujus pœnæ temporalis, præter illam

quæ reſpondere poſſet ex opere ſeu merito ope-

rantis. Ita cum S. Thoma quodlib. 3. a. 28.
Theologi communiter quos citat Suareſius diſp.
38. ſect. 2. n. 2. Prob. I. Sacramentum pœni-
tentiæ inſtitutum eſt ad remiſſionem peccati:
H atqui

At
Ulliͤ
Me
üllis
EN
Cunneg
l
wlung
Merien
tena

lo .

60
Nelte.
iper
Nr.
lern
1.
hlente
Alur;
euc.
grti.
eno
ente
a
Nli

c.
eene
onlet
ellene
Nen/,
Pans
le⸗
1 Wan
100e
2,1
1s6
n
4

4

DE PCNITENTIA. 45⁵3
atqui pars iſta non ordinatur ad remiſſionem
culpæ; ergo ad remiſſionem pœnæ temporalis,
ut Concilia nos docent; ergo remittet ex opere
operato aliquid temporalis pœnæ. II. Sacra-
menta novæ legis efficiunt quod ſignificant:

atqui pars iſta pœnitentiæ ſignificat punitionem

peccati & commutationem pœnæ purgatorii in
pœnam præſentem; ergo redemptionem pœnæ
vel maxime efficit ex opere operato.
Dico II. Sacramentalis ſatisfactio etiam poſt
abſolutionem peracta confert ex opere operato
gratiam aliquam gratum facientem. Ita S. Tho-
mas q.. 90. a. 2. ad 2. Cajetanus in comment.,
Dom. Sotus d. 17. q. I. a. 2., & Suareſius, qui
theſin hanc dubiam cenſet, ei tamen utpoôte fa-
vorabili adhæret, tam propter auctoritatem B.
Thomæ, quam ob rationes ſqq. I. Si pœni-
tens ante perceptam abſolutionem omnia ſibi
injuncta ſatisfactionis opera exhibuiſſet, majo-
rem utique gratiam ex opere operato, tam-
quam magis diſpoſitus acciperet, atqui ſatisfa-
ctio abſolutionem ſubſequens, nihilominus cum
Partibus aliis unum Sacramentum conſtituit;
ergo totum Sacramentum per hanc quoque par-
tem pœnitenti melius diſpoſito gratiam majo-
rem confert; adeoque per ſatisfactionem aliquid
gratiæ infunditur, quod antea datum non erat.
II. Pars iſta pœnitentiæ inſtituta non tan-
tum eſt in vindictam & remiſſionem pœnæ, ſed
etiam ad medelam & emendationem peccato-
rum; ergo, cum novæ legis Sacramenta idem
efficiant quod ſignificant, dabitur ex ſatisfactio-
Ff 32 nis

454 DE PGNITENTIA.
nis opere operato gratiæ peculiare auxilium ad-
juvans ad emendanda peccata. Arqui in ſacra-
mentali effectu auxilium peculiare gratiæ adju-
vantis ſemper conjunctum eſt cum habitu pe-
culiari gratiæ ſanctificantis; ergo probabile eſt,
dari talem habitum etiam ex opere ſatisfactio-
nis poſtea præœſtito.
Dico III. Satisfactio impleta in ſtatu pecca-
ti non confert effectum pœnitenti, niſi remo-
ta fictione. Pars I. eſt contra Marſilium, Me-
dinam, Scotum, & contra eos etiam, qui pu-
tant, a peccatore ſatisfieri ex opere operantis
poſſe pro pœna temporali.
Prolbr. Nullum Sacramentum confert effe-
ctum ſpecialem ſine generali, neque ſecunda-
rium ſine primario, ut conſtat ex Baptiimo &
Euchariſtia, quæ indigne ſuſcipiens non con-
ſequetur remiſſionem reatus, etiam reſidui a
peccatis olim jam remiſſis; ergo idem dicen-
dum eſt de ſatisfactione poſt abſolutionem in
ſtatu peccati peracta.
Cynfirm. Remiſſio pœnæ temporalis effe-
us eſt ſupernaturalis, aliquo modo præparans
hominem, ſen removens impedimentum glo-
riæ; igitur non decet illam conferri, niſi ei,

qui eſt proportionatus ad gloriam & amicus
Dei. Unde ſtatus peccati videtur eſſe obex re-

miſſionis pœnæ tam in Sacramentorum uſu,
quam in exercitio aliorum bonorum operum.
Pars Il. traditur a Navarro de Pœnit. d.
6. cap. I. in principio n. 48., Cajetano, Vi-
Gtoria, Petro Soto, quos citat & ſequitur Sua-
reſius,

lls
itm

Seck
n di
N
egne
Nilͤ li
eliane
eni
Alent,
ii
Ame

Annge

Nlhe

rin.
lun
ltt
D

— =-

üpenr
Seno
Me.
Vihu.

Krahns

ete.
Clch⸗
*
1n.
ni
den.
Wen V

6
i
ngt
i
ae
Derke
D
Penit
tno,
uru:
6

DE PGNITENTIA. 455
reſius, rem hanc incertam appellans, licet pro-

pabiliorem eſſe arbitretur. Nam ut ſatisfactio

talis tamquam opus operantis mortuum ſit, at-
Jue eatenus effectum numquam conſequatur;
in quantum tamen opus ſacramentale eſt & ap-
plicatio ſatisfactionis Chriſti, ſemper ex ſe vi-
vum eſt, & nonnihil mortificatum ratione ſub-
jecti, ur non poſſit in eo habere effectum ra-
tione præſentis diſpoſitionis. Igitur ſicut ope-
ra mortificata reviviſcunt recedente fictione,
ita & ſatisfactio iſta obice amoto effectum ſuum
ſortitur tamquam pars veri Sacramenti.
Oj. I. cont. 1I. conel. Remiſſio pœnæ tem-
poralis alieujus peccato debitæ effectus eſt com-
munis omnibus Sacramentis; ergo noneſt pro-
prius ſatisfactioni ſacramentali. Ve. Viſt. Antec.
Remiſſio alicujus pœnæ temporalis eſt effectus
pPer accidens communis omnibus Sacramentis
Trans. quia hoc incertum eſt, quamvis pie cre-
datur. Remiſſio alicujus pœnæ temporalis eſt
effectus quaſi per ſe & ex inſtitutione conve-
niens omnibus Sacramentis N. hoc ſenſu ſoli
Pœnitentiæ?, & maxime ratione ſatisfactionis
convenit. Equidem verum eſt, per abſolutio-
nem Sacerdotis aliquid etiam pœnæ tempora-
lis remitti, atque ideo eum, qui obtenta ab-
ſolutione, ante ſatisfactionem peractam mori-
tur, mirius in purgarorio haberi: nihilominus
reſiduum pœnæ ante exhibitam ſatisfactionem
non tollitur, eo quod Sacramentum non præ-
ſtet effectum ſuum ex opere operato, antequam
Ff 4 re

456 DE PœNITENTIA.
re ipſa ſuſcipiatur; ergo neque pars ejus, pro-
Portione ſervata. 2
Quamquam non ita neceſſariam hanc ſatis-
factionem a Sacerdote injunctam æſtimemus,
ut allis bonis operibus pœna redimi nequeat,
quem Adriani errorem merito Petrus Sotus
lect. 2, de ſatisfactione reprehendit. Nam ut
Pœnitens ſatisfactionem imperatam abſolvere
teneatur; ſi tamen hanc explere nequeat, aut
ante tempus ſatisfactioni præſcriptum alia ope-
ra bona aut Sacramenta frequentet, porerit ſi-
ne dubio per ſatisfactiones congruas ab reatu
toto penitus ſeſe exſolvere: neque enim impo-
ſitio pœnitentiæ cæteris piis actionibus ad ſatis-
faciendum idoneis vim ſuam ullo modo ener-
Vavit.
Inſt. I. Si remiſſio pœnæ effectus eſt pro-
Prius ſatisfactionis ſacramentalis, ergo ſi hæc
Præmittatur abſolutioni, & ſubjectum diſpoſi-
tum ſit per contritionem perfectam & per gra-
tiam, effectum illum ante abſolutionem conſe-
querur ex opere operato: eſt enim pars Sacra-
menti, & virtute clavium nititur. w. M. ſeq. Nul-
lum Sacramentum effectum ſuum ſortitur, quod
non ſit eſſentialiter conſummatum per formam.
Deinde remiſſio pœnæ eſt effectus ſecundarius
remiſſioni eulpæ conjunctus; ſicut ergo pœna
ante culpam non remittitur, ita neque pars iſta
ante abſolutionem poteſt ad effectum ſuum ſa-
cramentalem pertingere. Denique ſi contritio,
Pars potior, effectum ſuum ex opere operato
ante abſolutionem non obtinet, quanto Nmi
atis-

Min
r Kn
Wi
dn
Eannt
Urunen
iad
91.
d⸗
lmn
uli

H ro.

eltti.
imn,

,

8dn
N
Hohee
A
Hope.
ill.
dtenn
limo.
Ul
ane.

r.
e
r
4
M.

IAN.
Goans
Nn
left

nnrn
Oen
to
*

DE PCNITENTIA. 457

ſatisfactio, pars integrans duntaxat? Si quem
ergo remiſſionis pœnæ effectum nondum data
abſolutione adipiſcitur, adſcribi is operi ope-
rantis debet.
Inſt. 2. Abſolutio tollit ex opere operato omnem
peccati maculam; ergo' ſi ſatisfactio remiſſio-
nem pœnæ tamquam peculiarem ſibi præſtat ef-
fectum ex opere operato, quælibet injuncta a
Sacerdote ſatisfactio omnem pœnæ temporalis
reatum tollit, perinde ac indulgentia plenaria
a Summo Pontifice conceſſa: cum uterque fa-

ciat totum quod poteſt. . M. Conſ. Peccati

lethalis macula non poteſt tolli, niſi tota ſimul:
gratia enim æqualiter peccatis mortalibus omni-
bus & ſingulis adverſatur. Hæc autem abſo-
lutionis gratia torum peccatum remittens im-
mediate a Sacerdote confertur. Econtra Sa-
cerdos non immediate tollit reatum diviſibilem
Pœnæ, ſed mediante impoſita ſatisfactione di-
viſibili, per pœnitentem peragenda. Eodem
modo cum Pontifex per indulgentias immedia-
te reatum omnem tollir, opus injunctum ſe ha-
bet ut mera conditio: cum tamen ſacramenta-

lis ſatisfactio ſit cauſa remiſſionis pœnæ.

Inſt. 3. Deus reliquit Sacerdoti poteſtatem
commutandi pœnam purgatorii in ſatisfactio-
nem impoſitam; ergo qui ſuſtinendo pœnam
a judice impoſitam, Præſtitit ſatisfactionem, ni-
hil debet amplius. Ita Gloſſa in c. Menſuram.
de Pœnit. d. I. H. Diſt. Ant. Deus dedit hanc
Poteſtatem Sacerdoti ſervgra juſtitiæ propor-
tione C. ut ſuo arbitrio diſponat N. Deus non
f 5 fecit

45868 DE PœNITENTIA.

fecit Sacerdotes dominos, ſed judices; ratio
vero judicii æquitatem poſtulat. Igitur cum
reatus ſit finitus, dabitur ſatisfactio, quæ eum
exæquet, aut etiam excedat.
Obj. II. cont. 2. concl. Per unum Sacramen-
tum non datur niſi una gratia ſacramentalis: ae
Præſertim in hoc Sacramento non confertur alia

gratia quam remiſſiva peccati. Atqui ſatisfa-

ctio abſolutionem conſequens, præſumit gra-
tiam illam jam collatam; ergo non confert gra-
tiam ſacramentalem. N. Diſt. Maj. Per Sacra-
mentum omnino jam conſummatum poſita for-
ma, non datur niſi unica gratia ſacramentalis C.
ſecus N. Item, in hoc Sacramento non con-
fertur alia gratia, quam remiſſiva peccati, ſi
totum cum abſolutione perficiatur C. Si abſo-
lutione peracta, adhuc perficiatur integraliter
Per ſatisfactionem N. tunc enim alia adhuc
gratia habitualis adjungitur.
Inſt. Si ſatisfactio poſt abſolutionem pera-
cta aliquam gratiam ſacramentalem confert, ergo
illam in ſtatu peccati exhibens peccaret mortali-
ter, eo quod obicem gratiæ poneret. N. Diſt. IIiat.
Peccaret mortaliter, loquendo ſpeculative C.
Practice & moraliter loquendo, peccaret mor-
taliter N. Quia effectus iſte valde eſt incertus,
ac probabiliter etiam negari poteſt, ideo practi-
ce ac moraliter tantum onus nemini eſt impo-
nendum. Peccare tamen talem venialiter, pro-
babile eſſe videtur: eo quod recipiat partem Sa-
cramenti indigne, Salicui ejus effectui obicem
ponat.
obj.

Il

ſti

unt
olki⸗

N

mntu
nagt
Inprtn
Cpancn
no
CM
lroen
Ennn
2Ma
Men
den
n
um
Amne
M

l

Re
rcun
Eeumn

nmi
licke
rr
tor.
ctr.
nor.
isC⸗
MC.
, 4
illo.
Klter
e

n
ahe
jmmnte
Mn
e 0
nol⸗
ceridd
Preck
iwp
er, 0
nend

DE PœNITENTIA. 459

Obj. II I. cont. 3. concl. Satisfactio ante ab-
ſolutionem præcepta & præſtita in ſtatu pec-
cati coniequitur ſuum effeéctum; ergo etiam ea
quæ in ſtatu peccati poſt abſolutionem præſta-
tur. . Diſt. Antec. Satisfactio ante abſolutio-
nem in ſtatu peccati præſtita conſequitur ſuum
effectum formalem & proximum C. conſequi-
tur ſuum effectum finalem ac remotum N. Ef-
fectus ſatisfactionis proximus ac formalis eſt,
quod concurrat ad integritatem Sacramenti, &
& impleat obligationem a Sacerdorte impoſitam:
quem quidem etiam præſtat ſatisfactio poſt abſo-
lutionem in ſtatu peccati exhibita. Confeſſarius
enim non tam modum operis, quam opus ip-
ſum præcipit. Quod idem in præceptis aliis
apparet: neque enim graviter delinquit, qui
in ſtatu peccati Sacrificio Miſſæ diebus feſtis ad-
ſiſtit: neque uſpiam extat evidenter grave præ-
ceptum contritionis aut confeſſionis ei, qui in
medio injuncti jejunii menſtrui iterum in pec-
catum ineidiſſer. Sicut ergo ſatisfactio ante ab-
ſolutionem in ſtatu peccati præſtita effectum
remotum & finem ſuum, ſeu remiſſionem pœ-
næ poſt abſolutionem demum aſſequitur: ita &
ſatisfactio poſt abſolutionem in peccato perfe-
Cta reatus remiſſionem ſolum obtinet, cum per
contritionem, vel per abſolutionem reviviſcit.
Quod quidem verum etiam eſt, licet opus bo-
num fiat cum circumſtantia aliqua venialiter
mala, ut cum ex præſcripto jejunans excedat
nonnihil in quantitate cibi & potus, aut cum
vana gloria id præſtet, modo formam ſervet
jeju-

460 DEPGNITENTIA.

jejunii: nam actio ejusmodi quoad ſubſtantiam
bona eſt ac pœna delicti, habetque ſe tamquam
inſtrumentum, quo Chriſti ſatisfactio applica-
tur. Exemplum nobis præbent baptiſmus, qui
peccaminoſe ſuſceptus, recedente tamen fi-
ctione pœnam omnem cum culpa remittit: &
confeſſio ipſa aliaque Sacramenta, quæ venia-

liter peccando obita gratiam nihilominus con-

ferunt.

CAPUT VI.
De Indulgentiis.

ARTICULUS I.
De Suffragiis.

Nv I. Hactenus de ſatisfactionibus propriis
Ppœnitentis. Aliæ autem ſpecies ſatisfactio-
nis ſunt ſuffragia & indulgentiæ: per illa ſatisfit
ex opere operantis, per has ex opere operato.
Nomen autem ſuffragii bifariam ſumitur, pri-
mo quidem magis ample, pro ſubſidio, quod
ſibi fideles mutuo præſtant, precationibus præ-
ſertim, ad quas hortatur B. Jacobus epiſt. cap.
5. v. 16. Orate pro invicem, ut ſalvemini. Et S.
Paulus c. I15. v. 30. ad Rom. ſcribit: Obſecro vos
Nratres, ..: ut adjuvetis me in orationibus ve-
Rris pro me ad Deum. Jobi etiam ultimo v. 8.
ait Deus: Ite ad ſervum meum Job: Job autem
Jervus meus orabit pro vobis: faciem ejus ſuſeipiam.
Veritas hujus ſuffragii adeo certa eſt, ut eam ne
Hæretici quidem in dubium vocent: quam-
quam preces nihil prodeſſe contendant, ſed ex
errore

mren
Ckan

Mncnn

Uun ce
N
Neſ en
r iti
ahee
ranlt
D

nin
Wan
Pler.
gui
uf.
i

DE PœNITENTIA. 461

errore illo, quo præter cœlum & infernum
damnatorum, locum tertium negant dari, in

quem animæ defunctorum migrent.

De hac ſuffragii acceptione non diſceptabi-
mus, ſed de altera preſſius ſumpta per modum
ſolutionis pro altero, qua tollitur reatus Poœnæ
illius cui applicatur aut in quem transfertur ſa-

tisfactio.

II Suffragia iſta ſpeciatim accepta olim ne-
gabat dari Joan. Wicleffus, teſte Thoma Wal-
denſi, tom. 3. de Sacramentalib. a cap. 93. ad
c. 100., & poſt eum Lutherani aliique recentio-
res hæretici, vel quod putent, remiſſa culpa,
nullum pœnæ reatum ſupereſſe; vel quod di-
cant Chriſtum abunde pro omnibus ſatisfeciſ-
ſe, & conſequenter noſtra merita & ſatisfactio-
nes pro reatu proprio aut alieno rejiciant.
Catholici vero hoc ſuffragi genus admit-
tunt cum conditionibus aliquot, quarum prior
exigit, ut uterque, tam is qui tribuit ſuffra-
gium, quam is qui accipit, ſit & juſtus & via-
tor. Nam juſtus & viator pro ſe ſatisfacere
poteſt; ergo ſolus id in alterum poteſt trans-
ferre: injuſtis autem viatoribus non remittitur
Pœna ante culpam. Beati in cœlo non poſſunt
ſatisfacere amplius pro aliis, ſed cum quadam
Dei diſpenſatione animabus purgatorii ſuffraga-
ri, ſuas eis ſatisfactiones applicando, queis in
hac vita non eguerunt. Soli ergo viatores ju-

ſti ſatisfacere poſſunt pro juſtis viatoribus: qui-

bus adhuc accenſentur quoad hoc beneficium re-
cipiendum animæ in purgatorio.

462 DE PœNITENTIA.

Altera conditio eſt, ut ſuffragator ſatisfa-
cCtiones ſuas in juſtum alterum transferat eique
communicet libere: alioqui ſatisfactiones ſicut
cæteræ actiones bonæ, ſoli ſatisfacienti, ut par
eſt, proderunt.
Dico. Poteſt juſtus viator in alterum juſtum
viatorem transferre ſatisfactiones ſuas, queis
hic a reatu pœnæ temporalis ex pacto divino
condigne & ſecundum eam, quæ erga Deum
elſſe poteſt, juſtitiam liberetur. Hæc theſis eſt
S. Thomæ in 4. d. 20. dJ. I. a. 2. J. 3. & Theo-
logorum omnium, quorum potiſſimam par-
tem recitat & ſequitur Suarez diſp. 48. ſect. 2.
n. 4. Prob. I. Apoſtolus Coloſſ. I. v. 24. ſcri-
bit: Gaudeo in paſſzonibus meis pro vobis, & ad-
impleo ea quæ defunt paſſtonum Chriſti in carne
mea pro corpore eus quod eſt Ecoleſia. Id eſt, ut
explicant S. Auguſtinus in Pſ. 61., Greg. M.
in I. Reg. c. 9., SS. Anſelmus & Thomas in loc.
cit. Apoſt. Ofero paſſiones meas pro Eccleſiæ mem-
u, ut Chriſti paſſones eis ſiant in actu ſocundo
utiles.
Idem Apoſtolus ad Rom. c. 12. v. 5. ait:
Multi unum corpus ſumus in Chriſto, ſinguli autem
alter alterius membra. & I. Cor. 12. V. 27. Los ſtis
corpus Chriſti & membra de membro. Sicut ergo in
corpore naturali, ita etiam in myſtico mem-
bra ſibi mutuo operationis fructum communi-
cant, ut explicat S. Auguſtinus tract. 32. in
Joan., & S. Chryſoſtomus hom. 41. in I. ad
Corinth., qui ad hoc etiam expendit verba Apo-
ſtoli 2. Cor. I. V. II. Aduvantibus vobis in ora-
fione

1
uN
M N
Arel,
un
ing
lunn
Kntn
U⸗
un

DE PœNITENTIA4. 46

ids zionepronobis, Re. & colligit, ſolere Deum aliis

Leige
lenr
upar

hſin
I
0 dhin
Denn
lelgel
Iheo.
n.
.
Alu
,
ur
9 1
Gonce.
ſeen.
ſin

1/4
Gan
i
eon
Wenn

„

Propter alios gratificari. Et infra ſubdit: Unum
corpus omnes ſumus, ſint membra licet alia aliis illu-
Eriora, undique veniamipſis impetrari licet precibus
pro ipſis eſfuſis, muneribus datis, conſortio eorum,
inter quos velut commune corpus referuntur.
Prob. II. Ex uſu veteris Eccleſiæ, in qua
paſtores publicis pœnitentibus aliquid de pœna
ſeu ſatisfactione debita ſolebant remittere pro-

pter aliorum juſtorum interceſſiones & ſatisfa-

ufun

in 11
b!
n,

Ctiones, ut colligitur ex Tertulliani libro ad
Martyres, cap. I., & ex S. Cypriani epiſtola 11.
alias l. 3. ep. 15. & epiſt. 13. & 14. VUnde,
inquit, qui libellos a Marryrilus acceperunt, præ-
rogativa eorum apud Deum adjuvari poſſunt: &α
iterum, Auxilio eorum adjuvari apud Dominum
in delictis ſuis poſſunt. Si ergo miniſtri in per-
ſona Chriſti remittunt & relaxant pœnas, ſa-
tisfactiones & cenſuras ſecundum illud Apoſtoli
2. Cor. 2. V. 10. Cui aliquid donaſtis, & ego,
nimirum rogatus à vobis: nam & ego quod do-
navi, propter vos in perſona Chriſti: conſequens
plane eſt, a Chriſto quibusdam remitti pœnas
pPeccatorum propter aliorum interceſſiones ſive
ſatisfactiones. Item ſi libellis & ſatisfactionibus
Martyrum adjuti pœnitentes venia peccatorum
a Deo donantur, quanto facilius pœnæ remiſ-
ſionem obtinebunt, quod minus eſt.
Prob. III. Eccleſia illum Symboli articulum,
quo Communionem Santctorum credimus, eo ſen-
ſu ſemper intellexit, quod fideles ſibi mutuo
ferre ſuffragia poſſint, ita ut alius pro alio ſol-
Val

464 Dy/ PœNITENTIA.

vat pœnam temporalem peccatis remiſſis debi-
tam. Nam Catechiſmus Pii V. de Sacramento
Pœnitentiæ . 61. In eo, inquit, ſumma Dei
bonitas clementia maximis laudibus & gratiarum
actionibus prædicanda eſt, qui humanæ imbecillita-
ti hoc condonavit, ut unus poſſit pro alio ſatisfa-
cere. Et de modo hujus ſatisfactionis inquit:
Qui divina gratia præditi ſunt, alterius nomine
Poſſant, quod Deo debetur, perſolvere, quare ſit, ut
quodam pacto alter alterius onera portare videatur.
Wec vero de hoc cuiquam fidelium dubitandi locus
relictus eſt, qui in Apoſtolorum Symbolo Sancto-
rum communtonem prontemur.

Prob. IW. In ſatisfactionibus, quas fideles

juſti pro ſe mutuo præſtant, eſt omnimoda æ-
qualitas rei ad rem; nam Cajus tantumdem præ-
ſtat pro Titio, quantum hic pro ſe ipſe præſta-
re debuiſſet. Neque deeſt pactum Dei ac pro-
miſſio, ut ex S. Scriptura & doctrina Eccleſiæ
modo intelleximus. Ergo nihil deficit, quo
minus ejusmodi ſatisfactio ſit condigna, & ex
ea, quæ Deum inter & hominem intercedit, ju-
ſtitia.
Confirm. Ex reſiduo Sanctorum theſauro
Eccleſia tamquam ipſorum heæres ſatisfactiones
fidelibus diſpenſat; ergo Sancti dum vivunt,
multo magis poſſunt aliis communicare ſuas ſa-
tisfactiones ſaltem aliquas, etiam ex opere ope-
rato, quarum ſunt domini.
Obj. I. Teſtimonia Scripturæ, quæ in hanc
rem adduci ſolent, pon evidenter convincunt;,
poſſe unum fidelem alteri ſuffragium ferre, pro
illo

Vann
M
n

mene,
nn N,
tinin
lelie.
Cnn.
Mn
Mftt
lrtr.
en
n.

6ei
noe.
enle⸗
Nulr
E.
NN
, N
du

H

MN
Coes
wont,
ſes

Ned

4
.P

end
vinon
lente

DEz PœNITENTIA. 46 ⁵
illo ſatisfaciendo & ſolvendo pœnam debitam;
ergo commodius explicantur de intereeſſione
per modum impetrationis & meriti de con-
gruo, ita ut ad preces alterius Deus alteri pœ-
nas gratis ac immediate condonet, aut huic au-
xilium præbeat gratiæ, cum quo bene operando,
pœnæ remiſlſionem merito proprio obtineat.
B. M. Conſ. Hanc recentiorum quorumdam
Theologorum opinionem Suareſius cenſet eſſe
falſam & valde novam in Theologia; ideoque
omnino vitandam in materia adeo gravi, eo
quod omnibus Theologis & ſenſui communi
adverſetur.
Nam I. ſi teſtimonia Scripturæ indifferen-
ter ſecundum ſe loqui videntur, omnem com-
municationem poſſibilem & convenlentem in-
cludunt, quem ipſis Eccleſiæ ſenſus & perpetua
traditio, fidiſſima voluntatis divinæ interpre-
tatio, attribuit. II. Ut Catechiſinus Rom. n.
52. recte notavit, ſatisfacere pro altero eſt de-
bitum pro eo ſolvere, non autem gratuitam
Pœnæ remiſſionem ipſi exorare: quod multo ef-
ficacius nobis præſtant Sancti in cœlo, qui tamen
ſatisfacere Ppro nemine amplius poſlſunt. Imo
in ſenſu iſto improprio, ad ſatisfaciendum pro
alio, ne ſtatus quidem juſtitiæ requireretur:
impetratio enim non tam in poſtulantis juſtitia
propria, quam in concedentis bonitate ac mi-
ſericordia innititur.
Obj. I. Debitum pœnæ eſt debitum perſe-
nale; ergo non poteſt per alium ſolvi. E. Miſt.
Antec. s.. eſt debitum perſonale hoc ſenſu,
Cg quod

466 DE PNITENTIA-
quod ex ſe talem perſonam conſtituat debitri-
cem, & ab ea debitum juſie poſſit exigi C. quaſi
neceſſario ſolvendum ſit per actionem vel paſ-
ſionem ſolam talis perſonæ, ac repugnet legi
juſtiti?, compenſari pœnam unius pro altero
N. Alioqui nec ſatisfactio Chriſti erit aliud quam
impetratio: ſiquidem vere languores noſtros ipſe tu-
lit, & dolores noſtros ipſe portavit. Iſa. 53. V. 4.
Inſt. I. Hoc ſufficit, ut ærumnæ Chriſti
cenſeantur eſſe propria ſatisfactio pro nobis,
quia licet hæc non fuerit præſtita a noſtra ipſo-
rum perſona, fuit tamen exhibita a Chriſto Ca-
pite noſtro. Igitur cum nullus homo ſit alte-
rius caput morale quoad hunc effectum, bona
opera pro aliis oblata erunt tantum impetra-
tiones. N. M. Conſ. Sicut actiones & ærumnæ
a Chriſto pro nobis oblatæ, ideo ſatisfactiones
pro nobis evaſerunt, quia Chriſtus à Deo ca-
put morale omnium hominum fuit ordinatus:
ita, quia ex eadem Dei ordinatione multi unum
corpus ſumus in Chriſto, ſinguli autem alterius
membra Rom. 12. v. 4., cum proportione qua-
dam alterius pro altero ſuſcepta & oblata ſatis-
factio ſufficit. Uti enim ex divina inſtitutione
ſe habet communicatio capitis ad membra, ita
& communicatio membrorum inter ſe in iis, in
quibus commode fieri poteſt. Quorum unum
eſt hæc ſatisfactio.
Inſt. 2. Debitum pœnæ contrahi non poteſt per
opus alienum; ergo neque ejus ſolutio per opus
alienum poteſt fieri. N. W. Conſ. Reatus ſequi-

tur culpam, quæ cum ſit voluntaria averſio a
Deo

Kaar
S
n
ſulge
wann
nunn.
M
ea
Anr
r

bbir:
uuli

lbeg.

li
leo
len

.
Chrii

bis,

.
001.
tde.
bonm
pene

Unce

ones
.
onon
nhe
Negl
li⸗
oe
1, ia
isrn
1wün

orelp
er 05
os S
We
9

DE PGœNITENTIA. 467

Deo & converſio ad creaturam, aliena volun-

tate contrahi nequit: ſolutio autem pœnæ, cum
ſit bonum opus ac laborioſum, ab alio utique
præſtari poteſt, modo is, in quo reatus hæret,
conſenſerit; ad quod ſufficit voluntas implicita

ac generalis, qua quilibet a malo, quantum in

ipſo eſt, liberari deſiderat.
Inſt. 3. Debitum reliétum a peccati actu ad
ſe diſponendum pro obtinenda remiſſione cul-
Pæœ ita perſonale eſt, ut non poſſit per alium ſolvi;
ergo idem dicendum eſt de debito relicto ad ſe
diſponendum pro remiſſione penæ. HB. M.
Conſ. Remiſſio culpæ, in adultis ex lege ordi-
naria, cum ad intrinſecam rectitudinem & ſan-
ctificationem Hominis pertineat, non fit ſine
intrinſeca & proportionata diſpoſitione conver-
tendli & venia donandi: at remiſſio pœnæ ſo-
lius, quod hominem non faciat meliorem aut
magis ſtudioſum, fieri per actionem extrinſe-
cam & ſatisfactionem communicatam poteſt.
Inſt. 4. Meritum gratiæ & gloriæ ita eſt per-
ſonale opus, ut nemo alteri id præſtare poſſit;
ergo cum reatus pœnæ etiam ab aéctione pro-

Pria oriatur, aliena ſatisfactione tolli non pote-

rit. W. W. Conſ. Augmentum gratiæ & gloriæ,
quod acquiritur meritis, cum præmium virtu-
tis ſit, & hæc actibus propriis acquiratur, ne-
mo alii illud mereri poteſt: remiſſio vero pœ-
næ convenienter obtingit ex ſola liberalitate ejus
qui poteſt donare; aliquam autem liberalitatem
Dei intercedere, quando alius pro alio ſatisfacit,
nuper jam diximus. Neque par eſt ratio inter
Gg 2 digni-

468 DEY PœNITENTIA.
dignitatem præmii, & reatum pœnæ: nam ut
dignus quis ſit præmio, debet in eo actio bo-
na & ſanctitas habitualiter ſaltem adhuc perſe-
verare: at extincto jam ac dimiſſo peccato ma-
net adhuc debitum pœnæ in homine juſto; igi-
tur per ſolam pœnæ ſolutionem, absque alia
intrinſeca pœnitentis diſpoſitione vel majore
ſanctificatione reatus ille demi poteſt.
Olyj. III. Secundum doctrinam Apoſtoli ad
Gal. 6. v. 5. Unusquisque onus ſuum portabit. &
2. Cor. 5. V. 10. referet propria eorporis, prout
geſſit, ſive lbonum ſive malum. & TI. Cor. 3. V. 8.
propriam mercedem accipiet ſeundum ſuumlaborem.
quod idem Pſ. 61. v. ult. habetur. Atqui his
teſtimoniis adverſatur theſis noſtra: nam juſtus
qui aliis ſatisfactiones ſuas communicavit, dum
ipſe poſtea pro reſiduo ſuorum reatuum pœ-
nas daturus eſt, non recipiet ſecundum ſuum

laborem, ac viciſſim alter qui per ſatisfactio-

nes alienas impunis evadit, non portabit onus
ſuum, nec referet malum prout gefſſit. Ergo.
B. MN. Aſſumpt. Senſus dictorum teſtimonio-
rum eſt, quod nullus contaminetur peccatis

alienis, neque reus pœnæ evadat, niſi ex pro-

prio peccato, prout exponit S. Auguſtinus ſerm.
24. de verb. Apoſtoli: ac potiſſimum pronun-
tiatur de judicio extremo, ubi nullus expiatio-
ni locus eſt; ſed quisque ad pœnam in propria
perſona ſuſtinendam condemnabitur, niſi ei
tempore congruo atque in eo ſtatu ſubventum
fuerit, in quo capax adhuc ralis ſubſidii erat.
Quæ quidem conditio ex aliis B. Pauli verbis n⸗
telli⸗

ng
Wir.
Vlke
wm.
Vlnn

n
Antr
e
enn
nts.
n
S

oliA
N.
Pron⸗
16.
oren.
ulko
Cunn
.
Cn
Wo.
NN
Un
Mne
tn
o.
letmn.
Onon
Pati⸗
Nror
ol
Wenu
ſdis
Ver⸗

1

DE PœNTTENTI. 469
telligitur, cap. 6. v. 2. Alter alterius onera por-
tate: quod S. Auguſtinus I. 2. de Conſenſu
Evang. c. 30. de oneribus participundæ infirmita-
tis expoſut. ?
Ad prob. Ahſſumpt. B. quod, ſi is, qui alii
ſatisfactiones ſuas ceſſit, cum adhuc ipſe luen-
dum quid habuerit, non fruatur propriis ſatis-
factionibus, id ex arbitrio ipſius libero accidat,
qui ſe ex caritate aut miſericordia ſatisfactionis
ſuæ fructu privat: & quod, ſi alter, pro quo
ſarisfit, impunis abeat, hoc ipſum alieno bene-
