antequam corporibus jungebantur, pollebant:
nequaquam autem omnem memoriam dixit eſ-
ſe ſcientiam, quandoquidem multa ipſe proba-
biliter in partem utramque verſat. Denique
S. Thomas I. c. tantum probare ſtudet, con-
ſcientiam non eſſe potentiam, ſed eſſe actum:
atqui dubium etiam eſt actus, & quidem ſi eſt
de peccato commiſſo, eſt actus remordens,
qualem etiam conſcientiam eſſe, ibidem docet.
Imo in ſermone communi ſcire dicimur, quod
ex aliorum relatione accepimus, licet non in-
dqubitata notitia: & I. 25. §. 7. ff. de Hæredita-
tis partitione, dicitur quivis poſt motam comro-
verſiam..... Joire, rem ad ſe non pertinentem poſ-
Vadere ſe.
Olbj. Ill. Cum jubeamur mortalia tantum
confitéri, dubitare an culpa ſit mortalis eſt du-
bitare, an præcepto confitendi comprehenda-
tur: atqui quando dubitatur, an res aliqua præ-
cepto contineatur, nemo illo præcepto obliga-
tur, ut vulgo tradunt; ergo qui dubitat, an
mortaliter peccaverit, non tenetur præcepto
confitendi. H. Diſt. Min. Quando dubitatur,
an res præcepto contineatur, nemo præcepto
obligatur, ſi præceptum ſe non extendat ad rem
ipſam dubiam C. ſecus N. Juxta Tridenti-

num tenemur confiteri mortalia, quorum con-
ſcien-

M
Kaln
Pl
1 Pon
einn
Werp
n
nſe
rhitt
köen
ehe
üre⸗
ECbn
NG
nK
Ond
Uton
ſni
bn

DE PœNITENTIA. 405
ſcientiam habemus: atqui etiam de peccato du-
bio ſcimus nos habere conſcientiam dubiam,
evidens enim eſt cuivis dubitanti, ſe dubitare;
ergo lex confitendi mortalia etiam extendit ſe
ad peccata dubia. Et certe legem iſtam a Chri-
ſto etiam pro dubiis peccatis inſtitutam novi-
mus ex perenni doctrina & uſu fidelium: cum
econtra opinio adverſariorum vixdum a Sæcu-
lo celebretur, & ipſorummet confeſſione ſit
tantum ſpeculative probabilis.
Inſt. I. Dubium facti pertinentis ad materiam
Præcepti reducitur ad dubium juris: atqui in du-
bio juris nemotenetur ad actionem; ergo cum du-
bitare de peccato mortali ſit dubium facti perti-
nentis ad præceptum confitendi, ideoque reduca-
tur ad dubium juris, nemo ita dubitans tenetur ad
confitendum. Nam & Suarez ipſe cum pluri-
bus affirmat, neminem teneri, quando dubi-
tatur de actione ex qua legis obligatio primum
curreret: & 65. Regulam Juris in 6. de me-
liore conditione poſſidentis, non ſolum in ma-
teriis juſtitiæ, ſed etiam in aliis omnibus valere.
. Diſt. Maj. Dubium facti reducitur ad dubium
juris, quando obligatio non eſt in juncta pro facto
ut dubio C. ſi pro facto ut dubio etiam injuncta eſt
obligatio N. & conceſſa minore, eodem modo di-
ſtinguo conſequens & ejus probationem. Ex
hac reſponſione facile concedimus, neminem
teneri ad obſervandum jejunium, ad diem fe-
ſtum celebrandum, aut ad explendum votum,
qui dubitat utrum ætatem, quo jejunandi ob-
ligatio incipit, expleverit, utrum lit dies jeju-
Cc 3 nii

4 0= F( DE PCNITENTIA.

nii aut feſtus, utrum votum conceperit, &c.
nuſpiam enim præcipitur harum rerum execu-
tio, ubi de actione aut circumſtantia dubitatur:
ficut etiam netno tenetur caſum reſervatum ad
ſuperiorem deferre, qui de actione dubitat:
nemo tenetur de excommunicatione ob cæœædem
dubiam, eo quod iſta legibus non comprehen-
datur. Econtra ex homicidio dubio, aut ex
dubia percuſſione clerici contrahitur irregula-
ritas, quia hæc etiam actionibus ejusmodi du-
biis ab jure Canonico decernitur.
Inſt. 2. Dubium, quod vinci non poteſt,
quivalet invincibili ignorantiæ:: nam ſic du-
bitans vere non ſcit ſe commilſiſſe peccatum,
nec in ejus venire poteſt notitiam: atqui tace-
re culpam, quæ ex ignorantia invincibili ne-
ſcitur eſſé commiſſa, aut eſſe mortalis, non
opponitur præcepto confeſſionis; ergo qui ſic
dubitat, non tenetur confiteri. Be. Diſt. Maj.
Tale dubium æquivaler invincibili ignorantiæ,
quaæ opponitur ſcientiæ directæ C. quæ ſcien-
tiæ reflexæ opponitur N. Hoc eſt, talis vere
neſeit, ſe peccatum admiſiſſe, novit tamen, ſe
habere conſcientiam dubitantem, utrum pec-
catum commiſerit, nec ne: cum hac autem
ſCientia reflexa tenetur lege confitendi.

Inſt. 3. Peccatum dubium non eſt materia

certa abſolutionis, quæ omnino nulla foret, ſi
dubitans vere non peccaſſet; ergo neque hic
obligatur ad confeſſionem, tamquam ad pœ-
nam certam pro delicto incerto. . Diſt. An-
Ze. Non eſt materia certa abſolutionis, fi vere
com-

ba
AL Mde
e u
mon
denc
U—
nCl
Fenlefn
lebehn
10
Emu,
Di en
pen

6.⅓

el.
Ur:
d
ln
hen
ne
l

Gl⸗

M.
Nnk,
en.
Flele
1

.

ſe

en

el,
e

DE PGœNITENTIA. 407
commiſſum fuerit N. ſi non fuerit commiſſum
C. utcumque autem ſe habeat, eſt certo pec-
catum dubium in conſcientia: ne vero injuria
Sacramento fiat, aut a pœnitente adjungendum
eſt peccatum certum, aut abſolutio cum con-
ditione impertienda. Hinc Diſz. Conſ. non ob-
ligatur ad pœnam certo delicto reſpondentem
C. reſpondentem delicto dubio N. obligatur
ad accuſandum ſe de peccato tantum ut dubio,
ex qua obligatione ſoluta grande beneficium re-
fert, nempe veram abſolutionem, ſi forte pec-
catum perpetraverit. Ex hactenus dictis
Colliges I. Certus ſe peccaſſe mortaliter te-
netur illud confiteri, ſi ita de confeſſione facta
dubitet, ut probabiliter decidere nequeat,
utrum confeſſus illud fuerit: eo quod ne pro-
babiliter quidem ipſi conſtet, an obligationi
fecerit ſatis.
II. Eodem modo qui dubitat, an pecca-

tum, cujus ſibi certo conſcius eſt, mortale, an

veniale fuerit, ad ejus confeſſionem obligatur;
ne ſe exponat periculo confeſſionis non integre
factæ.
III. Qui ſcit, actionem aliquam eſſe letha-
liter malam, & negative dubitat, num illam
admiſerit, tenetur ad ejus confeſſionem, tum
ob rationes modo adductas, tum quia tenetur
ad contritionem de tali actu eliciendam.
IV. Non tenetur ad confitendum, qui poſt
examen diligens abſolute ac fere certo judicat,

le non peccaſſe, etſi reſtet formido quædam

de oppoſito: tale enim judicium abſolutum
Cc 4 ſuf-

408 DE PGNITENTIA-
ſufficit, ut quis lege ſolutus habeatur. Idem
pronuntiandum, ſi quis valde probabilius cen-
ſeat, ſe non peccaſſe: quandoquidem etiam ve-
riſimilitudo infigniter major æquivalet in mo-
ralihus certitudini. Idem reſpondendum in
contrarium de eo, qui judicat, ſe peccaſſe,
Prout de judicio probabili, & probabilium
comparatione, in I. 2. Thomæ traditur.

ARTICULUS VI.
Puando confeſſo iteranda ſit
Teo JL. Qui Sacramentum Pœnitentiæ vere
ſuafſcepit ſine confeſſione materialiter inte-
gra, tenetur in proxima confeſſione repetere
illa tantum peccata, quæ ex oblivione inculpa-
ta aliisque de cauſis legitime reticuit.
Prob. I. pars: Concilium Tridentinum ſeſſ.
14. Ccap. 5. docet, ea peccata confitenda eſie,
quorum quis conſcientiam habet: at peccato-
rum jam expoſitorum in confeſſione ac remiſ-
ſorum nemo habet confcientiam. Deinde fa-

tum jam ſatis eſt præcepto Chriſti, Joan. 20.

dicentis: Quorum remiſerifis,, & quorum rvetinue-
ritis peceata &c. unde potiſſimum confeſſionis
neceſfitas probatur: retineri enim peccata amn-
plius nequeunt, quæ diſtincte in confeſſione
explicata funt ac remiſſa.
Quapropter Benedictus XI. in Extravag.
Imter cunctar. De privilegiis: We ſequutur, in-
quit, alſurdum, ut peccata ſemel per pœnitentiam
dimiſfa debeat qiuis iterum confiteri. Confirmar
idem Joannes XXII. in Extrav. Vas ⸗tg.
e

PAalee
N
Wanmg
conn
Gunre
t
Irmen
Prtorl
Gnne
ent
lrine
ld
Ulnel

u
ut

N

Nete
Lne.
ter
lr.

ne
S
d⸗
tent.
.
ilk.
s
r.
Ronm

Em
tur, .
ntene
orſ

DE PœNITENTIA. 409
de Hæret., ubi oppoſitum dicit eſſe hære-
ticum.
Pars Il. conſtat ex ſupra diſputatis, ac præ-
ſertim ex Concilio Tridentino ſeſſ. 14. cap. 5.,
quo docetur, oportere omnia peccata morta-
lia ſigillatim & in ſpecie, quorum pœnitentes
poſt diligentem ſui diſcuſſionem conſcientiam
habent, in confeſſione detegi: quæ autem in
confeſſione formaliter tantum integra pœni-
tens omiſit peccata, nondum ſigillatim & in
ſpecie eſt confeſſus; ergo ad ea rurſus expo-
nenda adhuc tenetur.
Dico II. Quando Sacramentum Confeſſio-
nis quocumque ex defectu nullum fuerat, ite-
randa eſt confeſſio etiam materialiter antea in-
tegre facta. Eſt ſententia communis & certa.
Prob. Sacramentum Confeſſionis eſt præ-
ceptum tamquam medium ſimpliciter ad ſalu-
tem neceſfarium: at quando ex defectu aliquo
Sacramentum Confeſſionis nullum fuit, pecca-
tor nondum ſatisfecit præcepto ſuſcipiendi hoc
Sacramentum; ergo adhuc tenetux illud ſuſci-
Pere confitendo ſua peccata, quæ ſacramentali
abſolutione nondum ſunt expiata.
Variis autem modis Confeſſionis Sacramen-
tum nullum eſſe poteſt: vel enim deeſt pars ali-
qua marerialis, quales ſunt contritio aut con-
feſſio peccati culpabiliter omiſſi: vel deeſt ab-
ſolutio Sacerdotis, aut profert hic verba ſine
animo abſolvendi, aut caret juriſdictione vel
approbatione.

Cc 5 Ohj.

410 DE PCGNITENTIA.

Olj. I. cont. I. concl. Si peccatum jam rite
in confeſſione expoſitum ac dimiſſum, non am-
Plius ſit materia neceſſaria confeſſionis, ex eo,
quod retineri amplius non poſſit, neque idem
erit materia ſufficiens amplius ad confeſſionem:
nam verba: Quorum remiſeritis &c. æque late
patent, ac illa: Quorum retinueritis peccata. H.
W. Illat. & ejus prob. Quod amplior ſit pote-
ſtas remittendi, quam retinendi, probat con-
feſſio peccatorum venialium. Reus rite abſo-
lutus poteſt in eadem cauſa ſæpius judicari, ſi
velit; non vero ad tale judicium cogi juſte po-
teſt. Quod vel maxime in voluntario hoc pœ-
nitentiæ judicio locum habet, in quo juſtus ſe
ſe peccatorum præteritorum ſæpius accuſare,
&& abſolutionis gratiam obtinere poteſt: reti-
neri autem dimiſſa peccata amplius non poſ-
ſunt, cum nec ipſa redeant, nec Sacerdos poſ-
ſit impedire, quo minus quiſquam per actus
Pœnitentiæ ad beneficium abſolutionis crebro
recipiendum ſe diſponat. Neque nunc major eſt
confeſſionis neceſſitas, quam olim erat contri-
tionis, antequam lex confitendi figeretur:
nam tunc ſemel de peccatis ſuis perfecte contri-
to iterata contritione non erat opus, licet ma-
gno cum fructu id ſæpe fieret.
Qhj. II. oont. 2. concl. Quando confeſſione
legitime facta non conficitur Sacramentum ob
Malitiam Sacerdotis nolentis abſolvere, pœni-
tens facit, quod potuit ac debuit, ergo non
eſt obligandus ad iteratam confeſſionem. B. .
Cenſ. Eſt obligatio recipiendi medium hoc M
alu-

Am
Eennls
lun,
Ae n
W
Wa

DE PœNITENTIA. 411

ſalutem neceſſarium: ſine præmiſſa autem con-
feſſione recipi non poteſt; manet ergo obliga-
tio confitendi. Sicut cum quis ex malitia ba-
ptizantis ſine intentione fraudatus hoc Sacra-
mento citra culpam ſuam fuerit, ad actionem
Baptiſmi denuo ſubeundam adſtringitur, quod
medio ad ſalutem ſimpliciter neceſlario carere
ipſi non liceat. Ex dictis hactenus
Conficitur I. Eum, qui ex malitia aut igno-
rantia culpata ſacrilege confeſſus eſt, & hanc &
ſequentes alias confeſſiones omnes teneri repete-
re, ſi eas memor prioris ſacrilegii fecerit, nec id
emendarit confefſione legitima. Quodſi confeſ-
ſionem unam aut plures intermedias, oblitus con-
feſſionis ſacrilegæ, bona fide peregerit, has in-
termedias ſolas iterare non tenetur.
II. Eidem Sacerdoti peccatum ſacrilege
omiſſum aperiens non tenetur ſingillatim cæ-
tera jam diſtincte in priore confeſſione expoſi-
ta repetere, modo generatim dicat, ſeſe eo-
rum, quæ nuper confeſſus eſt, accuſare: nam
Sacerdos eorumdem adhuc confuſe ſaltem re-
cordatur, & de omnibus prudens judicium
ratione ſtatus pœnitentis formavit. Ita plures
contra Suareſium.
III. Non repetendum eſt peccatum jam
confeſſum, cujus omiſſa inculpabiliter circum-
ſtantia ſine hoc ſatis explicari queat. Ita qui
furtum confeſſus, poſtea meminit, ſe etiam
contra votum egiſſe, ſatisfacit confitendo, ſe
violaſſe votum. Econtra circumſtantia parri-
cidii aut inceſtus violenti non poſſunt ſeorſim
. expo-

412 DE PCGNITENTIA.

exponi: nam licet ſpeciem mutent, non tamen
habent malitiam diſparatam a malitia totius
actus.
IIV. Qui ſcit, ſe aliquando confeſſionem ſa-
crilegam feciſſe, neſeit autem, quænam illa
fuerit, aut quodnam peccatum omiſerit, ſatis-
facit dicendo, ſe aliquando, unum peccatum
omittendo, ſacrilege confeſſum fuiſſe, neque
ideo tenetur omnes interea peractas confeſſio-
nes repetere: nam tenetur eo tantum modo
confiteri, quo dubitat; dubitat autem ſolum
generatim indeterminate de aliqua confeſſione.
V. Si quis novit, Confeſſarium aliquod
peccatum non audiviſſe, eo quod ſurdaſter ſit,
aut obdormiverit, aut fuerit diſtractus alio,
tenetur illud repetere in eadem vel proxima
confeſſione. Si dubitet, quodnam peccatum
Sacerdos non perceperit, totam confeſſionem
retexere debet.
VI. Bona fide confeſſus Sacerdoti adeo im-
perito, ut hic nequiverit diſcernere materiam
neceſſariam a non neceſſaria, non tenetur pec-
cata ſemel confeſſa iterum exponere: neque
ignorantia Sacerdotis tollit juriſdictionem; alio-
qui miniſtro tali non poſſet moriturus in neceſ-
ſitate confiteri: neque par hujus Sacerdotis eſt
ratio, & miniſtri ſurdi, ille enim omnia aceu-
rate percipit.
VEII. Qui omiſit etiam ex malitia injunctam
ſibi ſatisfactionem exſequi, nec poſtea ejus re-
cordatur, non tenetur deinceps priorem con-

feſſionem legitime factam iterare: nam gor
abſo⸗

1
N
et
6

4

Ute
i li

unnin
m
Etende
Icnan
nels⸗
Dl

Amen
tis

l.

nl
Cnm
Nege
kelio.
nod
Olun
lone.

d

kerſ,
d
Nin
Nu
Nlenn

Eo
meien
er.
ele
d.
lecc⸗
se

1 ACe.

nlr⸗

eſ 1

ene

DE PCNITENTITIA. 413

abſolutionis non pendet a peccato futuro: nec

obligatur quis pœnitentiam petere pro pecca-
tis rite olim expoſitis & condonatis, cum ſa-
tisfactio pars eſſentialis Sacramenti hujus non ſit.
VIII. Communiter docent Theologi, eum,
qui confeſſus peccatum ut dubium, poſtea ve-
ro certam ejus notitiam conſecutus eſt, teneri
ad id pro certo deinceps recenſendum. Aſt

Cardinalis de Lugo, Rhodes, & non pauci alii

eo pœnitentem non obligandum eſſe arbitran-
tur: cum non poſſit dari ratio diſpar, cur non
teneatur etiam deinde dicere numerum certum,
quem incertum antea detulerat.
X. Si quis confeſſione generali bona fide

pPeracta, poſtmodum dubitet, utrum in ea pec-

catum aliquod omiſerit, non obligatur ad il-

lud in confeſſione ſequenti explicandum, niſi
ei ratio poſitiva admodum probabilis id ſuaſe-

rit: nam a poſſeſſione peccati expoſiti tam faci-
le derurbandus non eſt; neque exponit ſe pe-
riculo ulli ſuæ ſalutis, eo quod ita generaliter
confeſſus ab iis etam quæ memoriæ non occur-
runt, abſolvatur.

CAPUT V.
De Smitfactione.
ARTICULUS I.

An cum culpa ſemper omnis pœna remittatur 2

N J. Gehennæ pœna triplex eſt; prima
reſpondens malitiæ, qua peccator a Deo
avertitur, eſt privatio viſionis Dei, quæ pœna

damnmi

414 DE PœNITENTIA.

damni dicitur: altera eſt pœna ſenſus, quæ re-
ſpondet inordinatæ converſioni ad creaturas;
tertia eſt utriusque pœnæ æternitas, reſpon-
dens offenſi Regis æterni & infiniti implacabi-
li iræa. Harum primam & tertiam ſemper cum
culpa remitti nemo inficiatur: ſecundam item
Ppœnam remitti omnem in baptiſmi Sacramento
certum eſt, uti etiam in baptiſmmo ſanguinis ſeu
martyrio, & in perfecto flaminis baptiſmo,
hoe eſt, per pœnitentiæ & contritionis actus
vehementes admodum ex amore puro Dei pro-
fectos. Diſpuratur ergo in præſens inter Ca-
tholicos & Hæreticos, an hæc eadem pœna
Pœnitentibus extra dictos caſus baptiſinatis ſem-
per una cum peccato remittatur, an vero ad-
huc in iſta aut furura vita in purgatorio luenda
reſtet?
II. Quamquam autem Lutherus in aſſertio-
ne articulorum ſuorum, art. 5. admittat rea-
tum poœnæ temporalis in hac vita poſt culpam
remiſſam: idem tamen alias negavit, ullam pœ-
nam à Deo exigi poſt culpam, ut intelligimus
ex concione de indulgentiis habita anno 1518.
& ex Aſteriſeis, quos oppoſuit Eckii Obeliſcis
ad initium ſecundi Aſteriſci. Quem errorem
ſecuti ſunt Calvinus I. 3. Inſtit. c. 4. §. 31. &
32. ubi docet, pænas juſtis non in vindictam
ſcelerum præteritorum infligi, ſed tantum pa-
terne eos caſtigari ad emendationem & profe-
ctum impoſterum. Idem tradunt Melanchton
in Locis ultimo editis tit. de ſatisfactione, Kem-
nitius in 2. parte examinis pag. 1074. Dallæus
In

uImin

Mel
VN 10
hal

IDen
IGnerr
Mnn
Ciſplr
benn e
n.

Ure
tuas
Pon.
Nibi.
cum
Ien
MMend
nnoſer
no
Akus
lhro.
1C.
Ment
slen.
.
Uendh
Frio⸗
ter⸗
CMn
umpe⸗
onu
6
ellis
IOtem
.5.
dn
tuta
eocrt
le, e

4
1

DE PCNITENTIA. 415

in peculiari libro hac de re edito, & cæteri Lu-
therani & Calviniſtæ, conſecutione neceſſaria
ex errore alio, quo adſtruunt, pœnitentiæ Sa-
cramentum non diſtingui à baptiſmo, ſed pœ-
nitentem ex memoria baptiſini olim ſuſcepti tam
Perfecte renovari quoad condonationem omnis
culpeæ & pœnæ, quam perfecte renovabatur
cum primum baptizaretur, quem errorem ſu-
Pra C. I. a. 3. Confutavimus.
Dico. Quando peccator Deo reconciliatur,
non ſemper ei remittitur tota pœna tempora-
lis. Hæc eſt doctrina Catholica, quam confir-
mavit Concilium Tridentinum ſeſſ. 6. cap. 14.,
& can. 30. & ſeſſ. 14. cap. 8. & cann. 12.
13.2 IA.
Prob. I. Peccatum ſuum Adamus pœniten-
tia expiavit, ut traditur Sap. 10. v. 2., idem
Peccatum originale Adami poſteris remittitur
Per Baptiſmum & Pœnitentiam, ac nihilomi-
nus pœnæ temporales ſeu pœnalitates Adamo
ipſi fuerunt inflictæ Gen. 3. v. 19., easdemque
ejus poſteri ob criminis communionem omnes
ſubeunt, teſte Apoſtolo Rom. 5. v. 12.: Ia in
omnes homines mors pertranſiit, in quo omnes pec-
caverunt.
Exemplum alterum nobis exhibent multi,
qui diluvio perierunt Geneſ. 6., quos pœni-
tentes ſuorum criminum fuiſſe colligimus ex
I. Petri 3. V. 19. & 20.
Item Num. 12., poſtquam Mariæ ſorori
ſuæ Moyſes veniam exoraſſet peccati murmu-
rationis, ob quod lepra divinitus fuerat per-
cuſſa,

416 DE PœNITENTIA.

cuſſa, hæc tamen adhuc una hebdomade pœ.
nas criminis dare debuit.
Exod. 32. Dei inſtinctu juſſit Moyſes inter-
fici viginti tria hominum millia ob peccatum
jam remiſſum ad preces Moyſis: de reliquis
autem, quos ejusdem peccati jam pœnituerat,
& quorum peccatum Moyſes iterato depreca-
batur, ait Deus v. 34.: Ego autem in die ultio-
nis viſitabo & hoc peccatum eorum.
Omnes adulti Iſraelitæ, qui murmurave-
rant contra Deum, prohibiti ſunt ab ingreſſu“
terræ ſanctæ, licet ipſis Deus ad preces Moy-
ſis peccatum dimiſerit- Num. 14. v. 20. Imo nuln
Moyſes ipſe & Aaron in ultionem diffidentiæ Epont
ad aquas contradictionis admiſſæ non permit- Ulhl
tebantur populum in terram promiſſam indu-
cere, ſed debebant mortem in deſerto obire.

r..
SE NoNe.

Num. 20. & Deur. 32. v. 49. tle.

David quoque Deus veniam peccatorum me

adulterii & homicidii dedit, 2. Reg. 12., id ni- Utſgfen

hilominus v. 14. adjecit: Verumtamen quoniam (fi
blaſphemare feciſti inimicos Dei propter verbum hoc, hhl
lius, qui natus eſt tili, morietur; & ante v. 10. Att⸗
dixerat: Quam ob rem non recedet gladius de do- W1
mo tua uſque in ſempiternum.
Eumdem David licet peccati, quod nume- m
rando populum commiſit, pœnituiſſer, arque älui
is ſine dubio Deum placaſſet, pœna tamen hujus uſi
delicti relaxata non fuit, ſed optionem ei Deus yn
per Gad Prophetam reliquit aut famis ſeptem a
annorum, aut trium menſium fugæ ab hoſtibus, m
aut peſtilentiæ dierum trium, ut ibid. C. 24. re-
cenſetur. De

lepr.

inter.
uum
cns
hunn
e
elr

nnaye.
gteſn.
Wo⸗
. O
Georie
Eln⸗
Ir.
le,

oten
Ptin
unlel
Ne
Al

W
Agt

enli

n

6 60

DE PœNITENTIA. 417
De filiis & poſteris David legimus Pſ. 98. v.
30.: Si autem dereliquerint filii ejus legem meam,...

viſitabo in virga iniquitates eorum, & in verbe-

ribus Peccata zorum: miſericordiam autem meam
non diſpergam alb eo.
Denique Apoſtolus I. Cor. II. v. 30. ait,
multos Chriſtianorum ob indignam S. Eucha-
riſtiæ Communionem morbis & morte puni-
tos fuiſſe, quibus tamen veniam indultam pec-
cati fuiſſe meminit ibidem mox ſubdens: Dum

Judicamur autem, a Domino corripimur, ut non

cum hoo mundo dammemur.

Prob. IIl. Multi Patrum ſuadent, orandum
eſſe pro mortuis, & locum eſſe aliquem poſt
hanc vitam, in quo peccata expurgentur. Alii
pro peccatis propriis ſatisfaciendum eſſe do-
cent, ut S. Chryſoſtomus homil. de Pœnit. &
Confeſſione: We peccantes, inquit, & inukti
manentes nos ehfceremur deteriores, non remiſit
nobis ſupplicium; ſed vidit hoc manifeſte, quod pec-
catis ipſis non minus damnoſum ſit non punirie
Propter hoc imponit pœnam. S. Aug. in Pſ. 50. ad
hæc verba: Veritatem dilexiſti: ita commentatur:
Hoc ot, impunita beccata eorvum, etiam quibus
ignoſcis, non reliquiſti: ſic prorogaſti miſericor-
diam, ut ſervaves & veritatem. Blura in hanc
rem habet Enchiridii c. 70. & ſeqq. Et Auctor
Libri de vera & falſa pœnit. c. 19.: Converſus, in-
quir, vita vivet; non tamen promittimus, quodevadat
opm pænam. Gregorius M. L. 9. Moral. Cc.
27.² Weguaquam, inquit, peccato parcitur; quia
nullatenus ſine vinditta = Rie David audire
D

boſi

41¹8⁸ DE PNITENTI.

poſt confeſſonem meruit: Vominus tranſtulit pec-
catum tuum, & tamen multis poſt oruciatibus af-
Nictus ac fugiens, reÄatum culpeæ, quam perpetra-
verat, exſolvit.
VI. Rationem reddit Concilium Tridenti-
num ex cap. 6. Epiſt. ad Hebræos. Conve-
nientius fuit, ut homo in regeneratione per
Baptiſinum perfecte omnino renovaretur, ex-
tinguerenturque omnia peccata cum toto ipſo-
rum reatu: eo quod originale trahebatur ab
alio, peccata vero actualia fuerint commiſſa in
ſtatu imperfecto ab homine, qui viribus gra-
tiæ & lumine fidei carebat. At Pœnitentia ap-
licatur tantum ut medicina, ſanans quidem,
ſed non tollens omnem cicatricem, ut inquit
Origenes homil. 8., quare decebat, ut homo,
quantum poteſt, ad peccati remiſſionem coo-
pPeretur, ſatisfaciendo ſaltem pro reatu pœnæ
temporalis: nam æterna per gratiam cuin cul-
pa dimittitur. Ita B. Auguſtinus L. 2. de pec-
catorum merit. c. 39.
Ob'j. I. Pœnæ illæ, quarum S. Scriptura
meminit, non fuerunt inflictæ a Deo ut Judi-
ce in vindictam criminum, hoc enim ad ſolos
inimicos pertinet; ſed erant virgæ & corre-
ptiones paternæ ad futurorum remedium, ne
tam facile peccator relabatur; ergo. N. W. An-
tec. Etſi fateamur, flagella reſipiſcentium eſſe
etiam paternas caſtigationes, & remedia ad-
verſus relapſus futuros: ſunt tamen etiam ve-

Sn
Pürlen
nſe
Maen
gl⸗
Creni ,
Inlirn

ra ſupplicia & ſatisfactiones debitæ culpis præ- dn

teritis ex juſtitia: Davidi enim non dicebatur,
filius

Ue
Mg
ſune.

ſent..
he.
e
Nl,e⸗

i.

tur d
Min
grr⸗
tiac⸗
liden
ui
Hono,
nco.
ene

nol.

EWe

Ntpun
.
corte⸗
m,
N.A
on 6
edta
etann
ps
Gcke

DE PœNITENTIA. 419

filius morietur, ne poſthac pecces, verumta-
men quoniam blaſphemare feciſti inimicos Domini
&c.: ſed & David ipie optimus voluntatis Dei
Interpres, aliis pro peccato ſuo ſatisfactionibus,
videlicet lacrymis, jejuniis, humicubatione
mortem filii amoliri ſtuduit. Deinde mors com-
munis omnibus hominibus decreta eſt ante,
quam in peccata perſonalia laberentur; ergo
eam pœnam luunt, non ut a peccato abſti-
neant, ſed ut juſtitiæ ſatisfaciant, etiam infan-
tes præcoqua morte abrepti. Hinc Rom. 6.
v. 23. dicirur, ſtipendia peccati mors. Quin imo
cum Deus ipſe mortem, quam IIraelitis, queis
reconciliatus fuerat, in pœnam dictaſſet, ad-
jecit: Et ſcietis ultionem meam, Num. 14. v. 34.
Denique ridiculum eſt dicere, puniri ideo ho-
mines morte, ut cautius poſtea vivant.
Inſt. I. Chryſoſtomus nuper cit. ſcribit:
Propter hoc imponit nobis pœnam, non de peœatis
ſumens ſupplicium, ſed ad futura nos corrigens.
Et conſentit Auguſtinus L. 2. de peccat. mer.
c. 33. & 34. Ergo. Be. M. Conſ. Ambo Patres
docent, a Deo ſupplicia infligente magis inten-
di utiliratem noſtram, quam peccati ultionem:
uterque tamen diſerte tradit, illa immitti in
vindicdtam ceriminum.
Inſt. 2. Auguſtinus muper cit. c. 24. ait,
mortem eſſe exercitationem virtutis. Ergo. B-
MW. Conſ. Idem L. 12. de Civit. c. 6. Pronun-
tiat, mortem procul dubio pœnam eſſe naſeen-
tis, etſi gloria etiam ſit renaſcentis. Sane par-
Vulis præmature ex hac vita decedentibus mors
Dd 2 EG£

42⁰ DE PNITENTIA.

& morbi nequeunt virtutis exercitationes
eſſe. .
Olj. II. Sublata cauſa tollitur effectus; at
poœena eſt effectus peceati; ergo hoc remiſſo, illa
tollitur. . Diſt. Maj. Sublata cauſa tollitur ef-
fectus, i. e., ſi nulla ſit cauſa, non erit effe-
us C. i. e., ceſſante cauſa deſinit effectus,
Jubdiſt. Si hujus conſervatio pendeat a cauſa C.
ſi effectus conſervatio pendeat ex arbitrio alie-
no N. multi effectus naturales ac morales ſuis
cauſis ſunt ſuperſtites. Quod ergo peccato
dimiſſo reatus temporalis pœnæ perſeveret, ex
Dei placito pendet, cui aliter in Baptiſmo, ali-
ter in Pœnitentiæ Sacramento placet peccata
donare.
Inſt. Deus Ezech. 18. v. 22. Promittit, ſe
oblivioni daturum peccata pœnitentium, nec
illa ipſis porro nocitura: at vero ſatis illorum ede
recordaretur, ſi vel temporaliter illa puniret; wnias
nec modice illa nocerent pœnitentibus. Ergo. alna
Be. Explic. Maj. Deus peceata pœnitentium ob- uImm
liviſcitur, nec illa amplius nocent, quia ſemel mmdn
condonata non amplius redeunt, nec Deus re- (um,
ſpecéctu illorum iterum avertitur ab homine ut aßel
inimico C. quaſi nullam a pœnitente ſatisfactio- c ie
nem exigat N. Deus pœnitentem ut amicum mmi
& filium caſtigat, donec eum perfecte purget ag⸗
ac mundet, ut prædixit Iſai. I. V. 25.: Conver- Hele

tam manum meam ad te, & excoquam ad purum
ſcoriam tuam.

ARTI.

fione

, ar
P
rek.
.
r
und.
dle.
ſiS

MArO

eher
0 A
eceit

lee
Nun
e;
o.
nc
UEn
olt⸗
ſe

1o.

iconn
Purge
Conme

Ip

N

DEPGœNITENTIA. 4²1

ARTICVULUS H.
An pro pœna temporali ſatigfacere poſſimus?
COta. Aliquas caſtigationes temporales Deus
N hominibus adeo firmiter decrevit, ut nul-
lam pro iis redemptionem velit admittere,
qualis eſt mors inevitabilis omnibus, Gen. 3.
v. 19., Rom. 5. v. 12. Mors item præmatu-
ra filii David ex adulterio ſuſcepti, 2. Reg. 12.
v. I4.; Moyſi etiam deprecanti pœnam, quam
Num. 20. V. I2. ad aquas contradictionis incur-
rerat, repoſuit Deus Deut. 3. v. 26. MWequa-
quam ultra loquaris de hac re ad me; emiæ:
Zu ergo noli orare pro populo boc; .. Aduia non
exvaudiam te. De hiſce pœnis jam non eſt locus
diſputandi, ſed de aliis, utrum bonis actibus
& operibus redimi poſſint, non tantum ſatis-
factione congrua, ſed etiam condigna?
Negat Calvinus L. 3. Inſt. c. 4. F. 30. & 36.,
ita concludens: Abſit, ut alia umquam fuerit
dnοMπhιινοτι;: quam ſanguis Chriſti. Lutherus
in aſſertionem articulorum ſuorum art. S5. no-
men quidem ſatisfactionis non admittit, con-
cedit tamen, poſſe præveniri manum Dei, &
Pœnis ſponte ſuſceptis pœnas illas averti, quas
alioqui ob ſcelera noſtra merebamur. Quod
idem admittit Melanchthon in locis ultimo edi-
tis, tit. de Satisfactione & Apologia Conkfeſſ.
Auguſt. cap. de Confeſſ. & Satisfact. Kemni-
tius in 2. p. Exam. Pag. 1078. .
Dico l. Pœnæ aliquot temporales peccatis
debitæ poſſunt ſatisfactione congrua a poniten-

tibus redimi.
Td Dd 3 Prob.

7

42² DE PœNITENTIA.

Probh. J. Deus Paralip. 2. Cc. 7. promittit, ſe
ſterilitatem terræ aliasque plagas publicas cohi-
biturum, ſi populus ad pœnitentiam conver-
ſus deprecatus illas fuerit. Idem repetit Jerem.
18. V.- 8.
Daniel c. 4. v. 24. ſuaſit Regi: Peccata tua
celeemoſynis redime, & iniquitates tuas miſericor-
diis pauperum. Eccli. 3. v. 33. Lenem ardentem
extinguit agua, & eleemoſyna reſiſtit peccatis.
Tob. A. v. 11I. Eleemoſyna ab omni peccato a
morte erat, & non patietur animam ire in te-
nebras. Bed a culpa ſola pœnitentia liberat; er-
go eleemoſyna liberat a pœna peccati. Huc
Pertinet, quod Prov. 16. v. 6. dicitur: Miſe-
ricordia & veritate redimitur iniquitas.
II. Idem ſuadetur in Novo Teſtamento:
Luc. 3. V. 8. Joannes Baptiſta hortatur: Facite
frubtus dignos pPœnitentic. Quæ verba Joannes
Chryſoſtomus homil. 10. in Matth., Pacianus
epiſt. 3. ad Sympronianum, aliique Patres de
ſubmiſſione, fletu, jejuniis, aliisque aſperita-
tibus ſponte aſſumptis explicant, queis Deo ſa-
tisfaciendo venturam ejus iram evadamus, ut
Concilium Tridentinum ſeſſ. 14. cap. 8. fuſius
argumentatur. Hinc Apoſtolus 2. Cor. 7. v. 10:
QOuæ ſecundum Deum triſtitia eſt, pœnitentiam in
ſalutem ſtabilem operatur; & I. Cor. II. V. 3I.

Quodſi noſmetipſos dijudicaremus, non utique judi-

cavemur; ubi non ſolum jubet nos inquirere
ac diſcernere peccata noſtra, ſed corrigere et-
iam, atque aſpere punire, ur cum Patribus cæ=-
reris exponit idem Chryſoſtomus homil. 24. in
Matth. De-

EN
4
Me.
lunth,.

g⸗

Uhe
an

DF PGNITENTIA. 4²3³

,6 Denique innumera ejuſinodi exempla ex-
oki. tant in SS. Paginis: ex quibus eminent Iſrae-
ter. litæ, qui in L. judicum toties ob defectionem
en, ſuam aà Deo caſtigati, eaſdem caſtigationes je-
juniis, lacrymis & precibus averterunt. Ni-
u nivitæ Jonæ ult. eiſdem mediis prædictum poſt
. quadraginta dies urbis excidium effugerunt.
Hrn Manaſies Rex 2. Paral. 33. V. 12. agens pœni-
um, tentiam, e captivitate ereptus, & ſolio fuit
ο reſtitutus. Achab internecionem domus ſuæ
k. libi ab Elia intentatam jejuniis aliisque poœni-
te. tentiæ operibus diſtulit 3. Reg. 21. V. 27. Job
Hi & David ſponte ſe afflixerunt ob culpas ſibi re-
N. miſſas, & ponas eis debitas ſunt deprecati.
III. Probat eamdem doctrinam uſus per-
ew. petuus Eccleſiæ, poœnitentibus opera laborioſa
e imperantis: & Patrum teſtimonia, queis ærum-
ms nolfæ illæ ſatisfactiones laudantur & ſuadentur.
nms Tertullianus L. de Pœnit. c. 7.: Poœnitere, in-
sA gquit, non pigeat, .. offendiſti, ſed reconciliari
lytn adhuc potes: babes, cut ſutigacias, quidem
rt volentem. Et c. 8.: Confeſſio ſatigfackionis conſi-
Su lLium eſt, diſſimulatio comumacik.... Satisfa-
iun ctio confeſſione diſponitur, confeſſone poœnitentia
N naſcitur; pœnitentia Deus mitigatur. Et paulo
emn ante c. 6.: Quam ineptum eſt, quam iiquum,
banitentiam non adimplere, & veniain deliciorum
ſuſtinere; boc eſt, pretium non exvhibere, ad mer-

ige
i. cem manum müttere: hoc enim pretio Dominus ve-
Giam addicere conſtituit; bac pænitenticæ compen-
H Jatione redimendam proponit impunitad»eem.
oiun Origenes hom. 6. in Exod.: Pænitendo, inquit,
S Dd 4 flendo

424 DE PœNITENTIA.

Nendo, ſatisfaciendo deleat quod admiſſum eſt. Et
homil. 15. in Levit. poſtquam docuit, peccata
in hac vita redimi poſſe, Quale, inquit, pre-
zZium? pœnitentiæ ſine qubio lacrymis congregaium,
& manibus, id eſt, labore boni operis inventum.
Cryprianus tract. de lapſis, Dominus, in-
quit, orandus eft, Dominus ſatigfactione noſtra
placandus... .. Orare oportet impenſius. .. diem
uctu ranſigere. . ratos ſolo adbaærere cineri,
in oilicio & ſordibus volutari. .. Qui ſie Deo ſatis-
fecerit. ... non ſolum Dei veniam merebitur, ſed
vovonam.
Eisdem pene verbis utitur Lactantius. I. 4.
Inſtit. cap. 17. & Hilarius cap. 4. in Matth.,
Ambroſius I. de eleemoſyna & jejunio cap.
20. Habemus, inquit, plura ſulſidia, quibus
peccata noſtra redimamus, pecuntam habes, redi-
me peccatum tuum... peccatis tuis venumdatus es;
redime te operibus tuis, redime te pecunia tua. Et
epiſt. 82. Quæ nobis ſalus eſſ poteſt, niſi jejunio
eluerimus peccata noſtra * Plura in hanc rem
Patrum teſtimonia lege apud Bellarminum de
Pœnit. I. 4. C. 9.
Dico II. Etſi Deo ex rigore juſtitiæ ſatis-
fieri non poſſit, juſti tamen per opera pia pro pœ-
nis temporalibus veterum peccatorum condig-
ne ſatisfaciunt. L
BProb. I. S. Scriptura & Patres tradunt, poſ-
ſe peccata piis operibus redimi, ſatisfieri Deo
Pro peccatis, opera bona eſſe ſatisfactiones pro
poœnis peccato debitis, eſſe pretium ac pecu-
niam queis peccata redimamus: atqui Phreſ
iiſtæ

Crn
engn
unan
y t
Uler
D

cN
M.
n,
n
n.
Sn
Mrh
nr.
13

8l
lut.
a
l
.
n;
E
Ww
N
n

erg

3

DE PNITENTIA. 425
iſtæ ſatisfactionem condignam exprimunt;

0.
Prob. Il. Satisfacere condigne & ex ea, quæ
Deum inter & homines intercedere poteſt, ju-
ſtitia, eſt accedente multiplici Dei gratia ipſi
ſatisfacere quodammodo ex propriis & ad æ-
qualiratem: atqui hæc poteſt præſtare homo
juſtus; ergo. Prob. min. Tametſi Deus abſo-
lutus Dominus omnes actiones bonas nobis im-
perare poſſir; quia tamen multas a nobis pro
Ppoteſtate non exigit, ſed illas laudando & ſua-
dendo nobis liberas relinquit, evadunt hoc mo-
do opera indebita, arbitraria nobis & propria.
Ergo ex bonis hiſce propriis Deo ſatisfacere
Ppoſſumus: cum ipſius benignitate factum ſit,
ut ſua munera patiatur eſſe noſtra merita, ut
tradit B. Auguſtinus.
Deinde per gratiam ſanctificantem efficimur

filii Dei, membra Chriſti & habitacula Spiritůs

Sancti; ergo cum opera noſtra, ut a Spiritu
Chriſti in nobis habitante procedunt, infinita-
tem quamdam habeant, etiam æqualitatem ali-
quam cum injuria, qua Deum peccando offen-
dimus, ſortiuntur.
Ad hæc Deus nos ſibi per gratiam reconci-
liando debitam peccato æternitatem pœnæ con-
donat; ergo multo facilius pro reliquiis tem-
Poralibus homo juſtus per actiones bonas ſatis-
faciet condigne: quandoquidem congrue ſatis-
facimus pro pœna æterna.
Denique ſi meretur juſtus ex cond'gne glo⸗
riam æternam, quanto magis ex condigno ſa-
D d 5 tis-

426 DE PœNITENTIA.

tisfacere poteſt pro pœnis temporalibus, quod
multo eſt minus: cum poſt Tridentinum Seſſ.
14. Cap. 8. & 9. Pius V. & Gregorius XIII.
damnando propoſitionem Baji 77mam aperte
aſlerant, nos eodem modo quo meremur, ſa-
tisfacere, idque vere ac proprie. Dicta autem
propoſitio damnata ita habet: Satigfactiones la-
