COb,j. lI. contra Aſſert. I. Dionyſius c. 5.
Hierarch. Eccl. Hieronymus in cap. 19. Eſaiæ,

Obptatus L. 2. de Schiſmate Donatiſi. n. 14.
tres duntaxat ordines recenſent, Pontificum,

Presbyterorum, & Diaconorum: ergo per-
peram ſeptem à Catholicis ſtatuuntur, Ita
Calvinus & Kemnitius. &. lidem Patres
aliorum quoque ordinum meminerunt: de
Dionyſio conſtat ex dictis ſupra. FHierony-
mus commemorat Subdiaconos in Ep. 91.
Acolythos ac Lectores in ep. 2, ad Nepotia-
num, Exorciſtas den Ae & Oſtiarios in Com-
mentario cap. 2. epiſt. ad Titum. Optatus
I. c. Eccleſiæ miniſtros generali appellatione
commemorat. Unde Diſt. Antec. Patres illi
tres fantùm ordines recenſent, relatè ad ſuum
Propoſitum C. excludendo cæteros N. Dio-
nyſii (ſi tamen is auctor eſt iſtius operis)
(Copus erat exponere, non numerum Ordi-
num, ſed Hierarchiarum, quæ quidem tres
ſunt, prima Pontificum, Sacerdotum altera,
tertia Diaconorum. Diaconi enim, tametlſi

comparati ad Sacerdotes, miniſtri dicantur G&

ſint; attamen præſules eriam ſunt, ſi compa-

rentur ad plebem, ideoque & Hierarchæ di-

cuntur. At inferiores ordines non præſunt
populis, ſed Diaconis & Sacerdotibus mini-
ſtrant. S. Hieronymus eò loci non loquitur
de ordinibus Clericorum, ſed Chriſtianorum:
hinc primo loco Clericos, deinde Laicos,
quos fideles vocat, ultimo Catechumenos, ve-
lut in Eccleſiæ veſtibulo „ Collocat. Ex Cle-
SS 2 ricis

644 DE SACRAMCNTO ORDINIS.
ricis autem tres duntaxat nominat, quibus ta-
men comprehenduntur reliqui, quos aliis in
locis diſtinct commemorat. Porro ſi qui
Parres ac Theologi veteres duorum tantùm
ordinum meminerunt, Presbyrteri ſcilicet &
Diaconi, id eò fecerunt, quod horum mini-
ſterium proximè ſpectet ad Euchariſtiam,
quam Sacerdotes conſecrant, Diaconi verò
olim ſub ſpecie vini miniſtrabant.
ITInſt. I. Admiſſis ſemel orcdinibus aliis
præter Sacerdotium & Diaconatum, neceſ-
ſum erit adſtruere plures, quàm ſeptem.
Nam apud veteres etiam Pſalmiſtæ ſeu Canto-
ves, & Foſſarii ſeu Laborantes, qui defuncto-
rum corpora humabant, connumerantur.
Ergo. N. M. Aſert. Prob. Diſt. connume-
rantur iſti tanquam ordines Eccleſiaſtici N.

tanquam officia Eccleſiaſticorum C. Apud

Latinos Pſaltæ quandoque erant ii, qui citra
ullam initiationem Clericalem fungebantur
officio cantorum, uti conſtat ex can. 10. Con-
cilii Carthag. IV. ibi: Pſalmiſta, id eſt, Can-
tor poteſt abſque ſeientia Epiſcopi, Jold juſ:
ſione Preshyteri offcium ſuſcipere cantandi, dicente
ſibi Presbytero: vide, ut quod ore cantas, corde
oredas; & quod corde credis, operibus compro-
bes. Aliquando eriam Pſalmiſtarum nomine
intelliguntur ii, qui ſola toniurà initiati ad
pfſallendum in choro admittuntur cum aliis
Clericis, ut colligitur ex Cap. Cum inter.

Extra. de rejudic. Apud Græcos verò Lecto-

rum Cantorumque idem cenſetur ordo.
. Con-

Me
ianmu
Aunm
ICe
Eelkunn
En
A
nes
l.
ren

⸗

hicgh

Miae.

1
elare

nſt
Al
un⸗
A
Antn

DII

t, ubre
Gucsät
Mnkg
umn
Aiſns
runn.
Ueherltn
Noi ſe

bus di
1y becel.
ſepten
en Cun
ekund
neramnn
Olnumne.
Niei N
Sd
dn
nhnen
lo.
,ℳℳ
d
omnhe
othn
üni
CUNN 9
Pn ing
erd
ſunt 6

6

D SAcERAMENTO OHDINIS. 64 5
Concilium enim Laodicenum can. 15. ſtatuit,
non licere præter canonicos pſalres, id eſt, qui re-
ulariter camores exiſtunt, quique tulpitum aſcen-
en, && de codice legunt, aliuin quemlibet in Ec-
rleſia pfallere. Qui autem & ſuggeſtu legebant,
erant Lectores: igitur horum nomine Pſaliæ
comprehenduntur.
Idem dicendum de Foſoribus, qui non
alia de cauſa Clericorum nomine interdum
cohoneſtantur, niſi quia iiſdem Clericis id ne-
gotii dabatur, ut mortuos tumulo mandarent?
quod præſertim in ſepultura Alaretum ſer-
vatum fuiſſe, extra controverſiam eſt. Porro
Foſſarios, qui & Copiatæ dicebantur, veros
non fuiſſe Clericos, ex eo conſtat, quod in
codice Theodoſiano l. 12. de Epiſc. aſſeratur,
occupatos defunctorum obſequiis Clericorum
vocabula ſibi uſurpare, ideoque non eſſe in
uliquo Clericali ordine conſtitutos.
Inſt. II. Epiſcopatus eſt ordo à Presbytera-
tu diſtinctus: pariter prima Tonſura C. cam
contingat, de ætate & qualit. præficiendorum, ordo
clericalis vocatur. Plures ergo ſunt ordines
quàm ſeptem. . ad 1. Diſt. Epiſcopatus
Præcisè ſeu incompletè ſpectatus, eſt ordo à¾
Presbyteratu ſimplici diſtinctus C. Epiſcopa-

tus completè ſumptus N. Cùm dicimus ſe-

ptem eſſe ordines, Sacerdotium &c. Ordo
Sacerdotum accipitur, prout Presbyteratum
ſimul & Epiſcopatum complectitur, quoniam
ex utroque effloreſcit unum Sacerdotium ar-
que perficitur. Unde Epiſcopatus à Sacer-
88 3 dotio

646 Ds SAcEAMENTO ORPDINIS.

quamvis Presbyteratus ſine præviis ordinibus
aliis valeat, Epiſcopatum tamen ſine Sacerdo-
tio minimè valere.
Ad d. . Tonſuram non eſſie ordi-
nem in preſſiore ſignificatione acceptum, ſed,
ùt ait Catechiſmus Rom., P. 2. c. 7. §. 13.
quandan, præparationem ad Ordines fuſcipiendos:
ut enim homines ad Baptiſmum exorciſmis, ad
matrimonium ſponſalibus præparari ſolent: ita
cum tonſo capillo Deo dicantur, tanquam aditus
ad ordiniz Sucramentum illis aperitur. Nulla
quoque ſpiritualis poteſtas per Tonſuram cle-
ricalem initiatis confertur, ſed hi deputantur
duntaxat ad vacandum præ cæteris divino
cultui, pſallendo præcipuè, quod quidem
munus ad Eucharilliam peculiari titulo non
pertinet, quemadmodum de Pſalmiſtatu,
quem eundem cum Tonſura eſſe ordinem ad-
Verſarii contendunt, paulò ante ex Concilio
Carthag. IV. docuimus. Quare Ordinis cle-
ricalis nomine, quod uſurpatur cit. c. Cùm
contingat, intelligitur ſtatus, quo Clerici
Hreciiinent laicis. Præterea eò loci cum
onſùra etiam alii minores ordines compre-
henduntur; refertur quoque canon. 14. Sy-
nodi VII. quo ſtatuitur, Lectores ab Abbate
in proprio Monaſterio ordinari poſſe, ideo-
que cit. Capituli ſenſus eſſe poteſt, Tonſurâ
& minoribus Ordinibus initiatum revera eſſe
clericum, revera ordinatum. Non minus
infir-

dorio completè ſpectato inadæquatè tantum
diſtinguirur. Ex quo & illud conſequitur,

e.

luid ur
hntr
isolli
nege

1 elene
cgrunntt
, , 6
piun
hij, 4
n? in
ſn ocktu
NuH
Uum ce.
tunnn
6 Civine
gnicen
Ftlo nor
ne,
jdrend
AContl
Clnree
e M
,Cerei
0el Cun
Comhte
114.

DE SAcMAMENTO ORDINIS. 647

infirmum eſt, quod ex Conſtit. Sixri V. quæ

incipit: Sanctum & ſalutare proferunt de eo-

rum degradatione, qui Tonſura ſunt initiati,

ac de charattere clericali, quo Tonſurati di-
cuntur inſigniri. Liquet enim degradatione
initiatum non dejici ab ordine, prout Saçra-
mentum & character eſt, ſed ab officio, ha-
bitu & privilegiis arceri, & ad laicorum con-
ditionem redigi. Nomine autem characteris,
qui in eadem Bulla Tonſuratis tribuitur, non
animi habitudo denotatur, ſed exterior nota
commodè? intelligi poteſt.
Cæterüm animadvertendum eſt, hoc
unum à Concilio Trid. adverſus Novatores
fuiſſe definitum, nempe ordinem eſſe verum
N. L. Sacramentum, ac ſeptem eſſe ordines
ab Eccleſiæ incunabulis ad hæc uſque tem-
pora uſitatos, per quos ad Sacerdotium rit?-⸗
aſcendatur. Utrùm verò ſeptem tamàm ſint

ordines, hoc non eſt de fide. Unde Conci-

lium Trid. non dixit eſſe ſeptem tantum ordi-
nes, quemadmodum definiit eſſe ſeptem tan-
tüm novæ Legis Sacramenta.
Olj. IIl. contra Aſſert. 2. In nullis Græ=
corum Ritualibus mentio aliqua Acolytho-
rum, Exorciſtarum & Oſtiariorum reperitur.
Atqui credi vix poteſt, illos ordines, ſi re-
vera apud Græcos aliquando obtinuiſſent, iis
in libris fuiſſe prætermiſſos. Ergo. N. N.
min. Cùm enim ex productis ſupra Græco-
rum veterum monumentis perſpicuum ſit,

alia præter Lectorum munia à principio ex-
” 8⁸ 4 titiſſe;

7 Z.

64 89 DE SAcExAMENTO ORDINIS.

titiſſe; meritò creditur, ea ſucceſſu temporis

in deſuetudinem abiiſſe, Clericoſque in com-
pluribus Orientalium Eccleſiis per ſaltum, àùt
ajunt, fuiſſe promotos, ùt fortaſſe ante Cor-
nelii Papæ tempora etiam in Eccleſia Rom. ali-
quando agebatur., Roboratur hæc reſponſio
ex eo, quod Gabriel Philadelphienſis apud Mo-
rinum part. 2. Pag. 202. de ordinibus ſcribit.
Septem, inquit ille, ſunt ordines ſacerdotii. Pri-
mus eſz Janitorum Cg7 Acolytborum. 2. Exor-
ciſtarum. 3. Leltoris. 4. Subdiaconorunt.
5. dacrorum Diacongrum., 6. FSacerdotum.
7. Prineipum Sacerdetum ſeu Epiſcoporum.
Hune numerum antiquum eſſe in Eccleſia teſtatur
S. Mariyr Enatius in epiſtolis ſiit. Ubi nota in
ſeptenario ordinum numero comprehendi
dem Epiſcopos, ſed Janitores & Acoly-
thos ſimul conjungi.
Inſt. J. Conciſium generale VIII. Act
IO. can. j. declarans non alium ad Epiſco-
pPatús honorem evehi debere, quam, qui
Eer omnes gradui Eccleſiaſticos definitis tempori-
bus prius tranſiiſſet, quatuor duntaxat gra-
dus ordinum appellat. Huic Canoni con-
ſentiens Joannes VIII. S. Pontifex, in ſua
Epiſtola ad Imperatorem Baſilium data, vo-
lumus inquit, ur talis promoveatur per ſingu-
los gyadus Recleſiaſticos probatus, ut prinmium
LVector, deinde Acolytlus (pro Subdiacono Aco-
lythus hie ponicur) poſten Diaconus, tum Preshy-
ter, poſt Geæc Epiſcopuf. Ergo CGræci præter
Lectoratum alios minores ordines non con⸗
ferebant.

ionte
Elmn

1

.
4

SG
hrulr
nſter
ren
uh!

1

,

ul
ens
unck
gant
GäIma
Dhertuel
Nrön
lenadhh
lhle
NN
QAmten

NS.

l enet
Gleinen
erlinnt
ene.
lahee
e Kſth
ſeepole
Pig hant
N N
2 Iun.
mn,.
nlran.
itpenen.
an
inotd in
rekend
Al⸗

1. A.
lle.
in, N
Denpor
iun
n an.
ſia
/N⸗
. r.
fiern
1 M.
Fptel⸗
on
rebane

6

DE SAcEAMENTO OEDINIS. 649

ferebant. w. T. M. Conſeq. Ob rationein

in Obj. allatam. E. 2. Diſt. Conſ. Præter
Lectoratum alios minores ordines non confe-
rebant ſeorſim ſeu ſeparatis ordinationibus
C. conjunctim cum ordinibus aliis N. ordi-
nes Acolythats & Oſtianiatûs unà cum Sub-
diaconatu apud orientales conferri ſupra de-
monſtravimus, atque ipſa adverſariorum con-
ſenſione firmatur. Fatentur enim Joannem
VIII. qui nobis objicitur, Acolythi nomine
ſignificaſſe Subdiaconum, cui, ùr Morinus
ipfſe advertit. Part. 2. Exercit. 14. c. r. n. 6.
ræci ea prope ommia ofzcin, quæ Acolythis ſuis
Lutini triluunt. Quod ergo ſoannes Pontifex
Probans Synodi VIII. canonem, ordines pro-
pPrio nomine non diſtinguat, ratio eſt, quia
Acolythatus & Oſtiariatus ſimul cum Hypo-
diaconatu conferuntur à Græcis, neque Pon-
tifex exigit ſejunctas ac diſtinctas initiationes;
quas tamen à Græcis aliis Latinorum ditioni
ſubjectis Sæculo XIII. ſervandas præcepit In-
nocentius IV. Porro Exorciſtatum à recen-
tioribus neglectum fatemur; ab aliis tamen
orientalibus tribui ſolirtum conſtat ex Ga-
briele Philadelphienſi ſupra relato.
Inſt. I. Oſtiarii, Exorciſtæ, & Acoly-
thi, qui à vetuſtis illis Scriptoribus memo-
Tantur, non ſunt veri, ac propriè dicti ordi-
nes, ex aliqua ſcilicet vera ordinatione, ſed
officia quwdam ex commiſſione in templis
exerceri ſolita abſque peculiari initiatione:
Patet ex eo, quèd in laudatis ſcriptorum iſto-
SS f rum

67e DrE SAcCHAMENTO ORDINIsS,
rum teſtimoniis aliquis ex receptis ab Eccleſia
Rom. ordinibus prætermittatur, aliquis in-
fuper addatur. Ergo. N. M. Antec. Nam
quod ad Ofiarium attinet, is in canone Trul-
lano 4. apertè ſecernitur à laico, & in ordine
Eccleſiaſtico conſtituitur. Hoc enim Canone
ſtatuitur, ut, ſiquis Epiſcopus, vel Presby-
ter, vel Diaconus, vel Subdiaconus, vel Le-
Cor, vel Oſtiarius mulieri Deo dicatæ vitium
attulerit, deponatur; ſin autem laicus, ſegre-
getur. Exorciſtam verò peculiari ordinatione
non minus, ac Lectorem & Hypodiaconum
apud Græcos initiari, apertum eſt ex can. 10.
Synodi Antiochenæ an. 34 1. ubi Chorepiſco-
Pis permittitur, ut ordinent Lettores & Subdia-
conos, & Exorciſtas. Denique Acolythi ordi-=
nationem sαρ— ροο aοellat Simeon Theſſa-
lonicenſis L. de Sacris ordinat. cap. I. apud
Morinum part. 2. pag. 129. Quid præter
impoſitionem manuum, & verborum for-
mam, quæ pariter in græca ordinatione Aco-
lythi reperitur, ultra ad ordinem propriè di-
um exigas? quid aliud præcipiunt Græco-
rum Euchologia in ordinatione Lectoris?
Queritur præterea Simeon Theſialonicenſis
hanc Ceroferi ordinationem ſuèâ ætate ceſſaſſe
uæ tamen, t ait, vigebat ante paucum tempus
in Theſſalonicenfi Ecclefia, & in antiquis Formu-
lariis deſeribitur. Atqui munus deferendi ce-
reos in Eccleſiis Græcorum nunquam fuit
abolitum: Igitur ægrè fert Simeon ritum or-
ginationis fulſſe neglectum. Cæterüm ex quo
V Scriptores

e! 0
8

zinm
A
fen
lecj
ülame
Wl
ſlt
ne
yhni
NAA
Ulung,
Ginn⸗
Age
r

lkt
fedlekt
„ Dgun.
AehKn
Mnorelt.
Gineke
Minn
elliek⸗
n ſell
Nk giinn
,
Charoone
lccooum
XCMN,lo.
Nepilc⸗
r.
orcd⸗
IThel-
1 Ppud
C
ehen
nn⸗ 6.
Mh⸗

mero e

DE SACRAMENTO ORDINIS. 651
Scriptores Græci non omnes diſtinctè ordi-
nes recenſent, minimè ſequitur, eos, qui
alicubi Pratermitzuntur, ex ordinum nu-
e expungendos; neque enim neceſie
eſt, ut, ubicunque de ordinibus ſermo eſt,
ſingillarim omnes enumerentur, quod & ad-
verſarii de ordinationibus Latinorum fateri

ARTICULUS III.

De quatuor Ordinibus Minoribut.
Mer J. Ordines diſtinguuntur in majo-
res & ſacros, hoc eſt, per quos datur
jus propius ad altare accedendi, ſacra per-
agendi, aut presbyteris rem divinam pera-
7 . Sõ
gentibus proximè aſſiſtendi; & in minores ſeu
non ſacros, id eſt, qui non ita prope ad Eu-
chariſtiam accedunt. Ordo dicitur ſacer, in-
quit S. Thomas in 4. Diſt. 24. q. 2. a. I. J. 2.
qui habet aliquem actum circa rem aliquam conſe-
cratam: & ſic ſunt tantùm tres ordines ſaeri, ſci-
licet Sacerdos &G Diaconus, qui babent altum
circa Corpus Chriſti & Sanguinem conſecratum, 857
Subdiaconus, qui habet actum circa vaſa conſe-
crata: && iqeo etiam eis continentia indicitur, ut
Jankti & mundi ſint, qui ſancta tractant. Qua-
tuor igitur ſunt minores ordines, Oſtiariatus
Lectoratus, Exorciſtatus & Acolythatus. De
quibus hic agere inſtiruimus. .
MWota Il. COſtiarii munus eſt aperire &
claudere templorum fores, res quæ in Eedle.
R’ 118

1.

7

S5A DE SACHAMENTO ORDINI

ſiis ſervantur, cuſtodire, arcere infideles &
excommunicatos, vel aufu quodam templum

ingreſſos ejicere, præſertim dum ſacra cele-

brantur, & juxta Pontificale Romanum, ape-

rire librum ei, qui prædicat. Lectoris offi-
eium eſt legere clard diſtinéctaque voce libros
novi veteriique Teſtamenti, cantare lectio-

nes, benedicere panem ac novos terræ fru-
GKtus. Nonnulli dixére, huic ordini alligatum
olim fuiſſe miniſterium concionandi, eò quèòd
in Pontificali Rom. habeatur, Lectorem opor-
tere legere ea, quæ prædicat, & lectiones camare.
At prædicare hic aliud nihil ſonat, quàm alta

claraque voce è& ſuggeſtu publicè legere, niſi

fortaſſe hujuſmodi prædicatio ad rudiments

fidei, quæ aliis explicet, revocetur; hoc enim

ad Lectorem ſpe7tare aſſerit Catechiſmus
Rom. de Sacram. Ord. m. 16. Eworciſtæ præ-
cipuum munus eſt ejicere dæmones ex obſeſ-
ſis corporibus: fundit præterea aquam in ba-
Pptiſmi miniſterio, monétque, ut, qui ſa-
cram ſynaxin non ſumunt, cæœteris ſumptu-
ris locum cedant. Ad Acoluthos denique

(quorum nomen idem ſonat ac pediſequus à

verbo αε νε, ſequor) pertinet cerofera-
rium ferre, luminaria Eccleſiæ accendere, &

aquam ad Euchariſtiam miniſtrare. Videa-

fur Pontificale Romanum.
At difficilior reſtat controverſia, an mi-
nores ordines ſint Sacramenta propriè dicta.
Negant cum nonnullis veteribus complures
Fecentiores; Morinus part. 3. Exercit. II.
Iuenin.

Pehn

o
o
NNN

4
.

4

II
on
8
Dai
Unon
Mrn

1

WN

Cei
Giuyh
lrin
rti
I
En
N

Nls

ſike)
W
Nlens
ull

At.

Cee

re Al.

lerte
Aunn
6oo
nr.
Cemore.
m de
le, nil
lmene
enin

liſwus

mi⸗
l⸗
pen
leli
era⸗
e, 8
Vider

n
d
oohu
ercl

17

DE SACRAMENTO ORDINIS. 6 53
Juenin. q. 7. c. I. Lud. Habert. part. I. de
Ord. c. 6. Tournely q. 6. art. y. Witaſſius
g. 5. art. I. alique ex Sorbonicis. Affir-
mant cum S. Thoma Thomiſtæ ferè omnes,
cum Scoto Scotiſtæ. Idem ſentiunr Paluda-
nus, Richardus, Victoria, Sylvius, & ve-
teres Scholaſtici omnes, perpaucis exceptis,
ex recentioribus verò graviſiimi quique, ùt
teſtatur Bellarminus, qui & ipſe ſenteantiæ af-
firmanti ſubſcribit, ſic tamen, ut eam intra
Probabilitatis fines contineri fateatur.

Dico J. Probabilis eſt ſententia negans
quatuor minores ordines eſle Sacramenta.
Hujus opinionis argumentum I. eſt, quod

nullus ex antiquis aſſerar, eos ordines eſſe

inſtitutionis divinæ. Non igitur aſſurgunt
ad dignitatem Sacramenti. =
II. Urbanus Papa II. in Concilio Be-
neventano apud Yvonem Carnotenſem De-
creti part. y. cap. 72. inquit: Ordines ſacros

dicimus Diaconatum & Prestzteratum. Hos ſi-

uidem ſolos primitiva legitur Ecoleſia hubuiße
Reer bis ſolis præceptum Apoſtolicum babemus.
Ergo. =èð
III. Minores ordines nec ſemper lidem
nec eodem numero habiti ſunt; nonnulli
enim extitêre olim, qui jam planè desierunt,
ùt Pſalmiſtarum &c. Eccleſia autem Græoa
nullum ordinem inferiorem præter Lefctora-
tum agnoſcit. At Græci tres ordines non
Prætermiſiſſent certè, ſi eos ad dignitatem Sa-
cramenti

. UN
654 DI SACHAMENTO ORDINIS. N
cramenti à Chriſto evectos exiſtimaſſent. ih
Ergo. M
IV. Minorum ordinum officia ſunt n
ejuſinodi, ut iis etiam Laici licirè bperfungi 1
poſſint. Non igitur eiſdem ineſſe Sacra- g 6
menti ratio videtur. u fi
V., Ceæteri ordines non alia de cauſa Sa-
cerdotio & Diaconatui videntur adjecti, niſi ͤr Ne
ad Sacerdotium digniores tantùm & adulri, cfe
Poſthabitis tironibus & neophytis, promo- Min
verentur, & at ad Sacerdotalem gradum produ- Kiun
Nior eſſt aſcenſus, ut ait Amalarius Lib-2. de Gun
Officus Eccleſ. c. 6. Ergo ordines iſti ad Ec- NuI
cleſiaſticam diſciplinam, non ad Chriſti inſti- Sflie
tutionem referendi ſunt. Hæc aliaque mo- UUu
menta profert Morinus, queis & Sacramento- Pyne
rum numero etiam Subdiaconatus expungi- mhn
tur. Nihilominus „ èq”
Dico Il. Probabilior viderur ſententia quube
affirmans, minores ordines eſſe Sacramenta MWonn
Propriè dicta. Prob. I. ex Concilio Floren. Wun
tino, quod in Decreto ſuper unione Arme- alhell
norum ſie habet: Sextum Sacramentum eſt or- Eunlnn
dinis, cujus materia eſt illud, per cujus traditio- (mnanl
nem confertur ordo, ſicut Presbyteratus tradiur uumnnn
per calicis cum vino ?o patenæ cum pane porre- e
tionem: Diaconatus verò per Librt Evangelio- knn
rum dationem; Subdiaconatus verò per calicis vo- En
cui cum patena vacua ſuppoſita traditionem: (AI
Jimiliter de aliis per rerum ad miniſteria ſua perti: Emn
nentium aſſgnationem. Forma Sacerdotii talis eft: n
accipe potqſtatem offerendi sacrificium in ere n

Ne DE SACRAMENTO ORDINIS. 6 55
ellmun pro vivis & mortuis in nomine Patris & Filii &
NVNiritüs Sanäti, α ſic de aliorum ordinum formis.
luin Ordinarius miniſter ujus Sucramenti ſt Epiſco-
dus: effettus augmentum gratiæ, ut quis ſit ido-
e neus miniſter. Hucuſque Decretum: ubi Ar-
menis principio traditur, ſextum Sacramen-
Eeale trum eſk Sacramentum ordinis. Deinde re-
atniu cenſitis rebus, quibus apud Latinos confe-
AGD runtur majores ordines, ſubjicitur: & ſimi-
,Noo. Titer de aliis: definità pariter ordinationis for-
N.ↄ ma, quaà Sacerdotii ordo confertur, ſubjun-
Iae git concilium: & ſic de aliorum ordinum for-
idk. mis. Videtur itaque ſub generali appellatione
ſtinkt. ordinis & quidem Sacramenti non majores tan-
em. tum, ſed & minores ordines complecti.
Men. Reſpondent prioris ſententiæ patroni,
e. materiæ Sagcramentt Ordinis exemplum in Sa-
cerdotio duntaxat & Diaconatu à Concilio
em reponi, & ex data occaſione ſubjici materiam
mIon Subdiaconats, atque indicari materiam mi-
oTun, norum ordinum; minimè verèò ſtatui, quem-
Ne Ae⸗ cunque ordinem eſſe Sacramentum; cům ad
dHH Synodi propoſitum ſufficiat, quod vel una ex
fi- ordinationibus, quarum materiam aſſignatr, ſit
NAluor Sacramentum. Valerer, fateor hæc reſpon-
. ſio, ſi, quæ hic debet, diſpar ratio eâque ef-
d ficax afferri poſſet, cur Florentinum exem-
de plum de Sacramenti ordinis materia in prees-
emt byteratu & diaconatu, non irem in reliquis
ſuſen ordinibus ponat. Certè vox ſimiliter, quâ
utitur Decretum, haud obſcurè Sacramenti
rationem utrobique denotat; præſertim cùnm
. derermi-

676 DE SACRAMENTO ORDINIS.
determinatio una, quæ ad plura determinabi-
lia refertur, ea pari eodémque modo deter-

minert.
II. Concilium Tridentinum poſtquam
Seſſ. XXIII. can. 2. definiverat, præter Sacer-
dotium eſſe in Eccteſia Catholica alios ordines
majores && minores, ſequenti canone citra ullam
reſtrictionem ſtatuit, ſacram ordinationem eſſe
verè & proprié Sneramentum d Cbriſto Domine
inſtitutum. Et Can. 6. definitin Eccleſia eſſe
Hierarchiam divind ordinatione inſtitutam quæ
conſtat ex Epiſcopi?, Presbyteris miniſtrise
miniſtrorum nomine intelligens omnes reli-
qtiios ordines, quos cap. 2. diſertè nominave-
rat. Ergo præter Sacerdotium & Diacona-
tum cæteri quoque ordines divinâ ſunt ordi-
natione inſtituti, ac proinde veri Sacramenti
rationem habent.
Tapmeitlſi igitur concedamus, quod ajunt
adverſarii, noluiſſe hac de re quidquam defi-
nire Tridentinum, utpote coactum ad extir-
pandos errores Novatorum, negantium Sa-
cramentum ordinis, & ſeptem hujus gradus
deridentium, quod & Pallavicinus Lib. 21.
Ccap. 13. fatetur: manifeſtum tamen eſt, Tri-
dentinos Patres in eam, quæ cæteris ordini-

bus Sacramenti proprietatem tribuit, ſenten-
tiam propendiſſe.
I. Ordines etiam inferiores impri-

munt characterem Sacramentalem. Affirmat
hoc S. Thomas q. 35. Suppl. a. 2. Probätque
e go, quod hi ordines nunquam iterentur,
iiſdém-

U1 het

1 er
olmn
glicku
PNwvn
glinn
Pedo
ucj

M

Dthunne
Cdac
M1
NRen
Garm
Ulkenun
Amnarl
A
1 AN
Alexnn,
1e
nl
umnn
i

II.
cemmni
Molhe.
alier.
nr
italln.
nn,
1 Mn
Elace
ſen
iſprue
es tel.
ninare-
cona
roll.
Imenti

Nihnt
n.
llent.
Nin O
I.
Ndinl.
enten.

ni⸗
Mrmi
dobeg
teredn

e.

DkE SACRAMENTO ORDINIS. 657
iiſdémque Clerici conſtituantur ſupra plelem in ali-
quo Geode boteſtatis ſpiritualis ordinatæ ad diſpen-
ſationem Sacramentorum, ad quod requiritur ſi-=
gnum diſtinctivum ab aliis. Suffragatur Ponti⸗
nicale Romanum, in quo Tit. de Ordinibus con-
ferendis, Epiſcopus in omnibus ordinationibus
jubetur monere ordinandos, quod inſtrumenta,
quibus characéter imprimitur, tangant.
Reponunt, qui tuentur oppoſitum, etiam
primam tonſuram repeti nequaquam poſſe,

nec tamen eâ characterem imprimi. Idem

itaque dicendum de Subdiaconatu & minori-
bus ordinibus, qui ſi iterari non poſſunt, id
eò fit, quòd Deo ſemel conſecrata, ſemper
conſecrata maneant, ùt in altarium quoque

& eccleſiarum conſecratione patet. Verum

videntur Hæc argumentum adeo non diluere,
ut corroborent magis, Ipſe enim Morinus,
à quo opinionis ſuæ momenta ferme omnia

mutuantur, part. 3. Exercit. 15, C. 4. R. 12:

affirmat, Tonſuram omnibus Sacrorum Ordi-
num candidatis ſeparatim, & ante quemvis ordi-
nem olim collatam fuiſſe. Ut igitur modò
non iteretur, ſola Eccleſiæ conſuetudo facit.

Deinde quemadmodum templorum conſe-

cratio non repetitur, eoquod chriſma conſe-
crationem tribuat permanentem; ita haud alia
de cauſa non iteratur ordinatio, niſi quia ſi=
guum aliquod indelebile imprimit, ùr infert
S§. Thomas: & meritò quidem; nam & ex eo,
quòd compertum nobis ſit, Baptiſinum &
Confirmationem iterari non poſſe, rectè col-
I üiagimus

65S8 DE SACRAMENTO ORDINIS.
ligimus, id provenire ex permanente quo-
dam effectu, ſcilicet charactere.
W. Quidquid ad Sacramenti conſtitu-
tionem requiritur ac deſiderari poteſt, id
omne in collatione inferiorum ordinum re-
Peritur- Primuùm enim habetur ſymbolum
externum, ſitum in materia & forma, non
qualibuſeunque, ſed quæ exprimunt poteſta-
tem miniſterii in ordine ad myſterium Eu-
chariſtiæ. Deinde nec deeſt divina inſtitu-
tio, ůùt ex Tridentino docuimus. Demum
ex eodem effectus gratiæ exteriori ritui anne-
Xæ oſtenditur. Nam Seſſ. XXIII. c. 3. gene-
ratim docet, per ſacram ordinationem, qua
verlis & ſignis exterioribus perfcitur, gratiam
conferri. Accedit, quèòd unus Sacramenti
effectus, cujuſmodi eſt character, ab alio,
qui eſt gratiæ, ubi ſuſcipientis non deeſt dil-
poſitio, ſejunctus eſſe nequeat.
Hæc argumenta, tametſi demonſtratio-
nis vi non polleant; plus tamen habere pon-
deris, quàm oppoſitæ ſententiæ momenta
videntur. Quare ſiquis aſſertionem hanc
pPoſteriorem tueri velit; ad rationes prioris
ſic reſpondere poterit.
Ad I. N. Ant. Ordines enim inferio-
res à Chriſto inſtitutos fuiſſe, inde magnâ
Probabilitate conficitur, quòd Concilia Pa-
tréſque antiquiſſimi eorum mentionem fa-
ciant, Concilium verò Tridentinum definiat,
aniuscujuſque eorum propria miniſteria ab iſo
Eocleſic initio in uſu fuiſſe, nec oſtendi poſſit,
quando

Ren
9 n
Ganln
enoyr
1 M
1ni
en kufn
Nunt

.
,/
4

itk
NO
holue
odnan
Colket
ANNN
Nrd
4II
Rmi,
gtn
N C—
VVinte⸗
Elawn

lse
nnenn

Nll oli.
ol
lnk.
Unnn.
mdot⸗
cium br
1 iie
Demuan
uianne⸗
3. gebe⸗
i,
Gminn
Hamnerti
5 do,
el .

Clrtio⸗
Coeno.
onen
Ben

eio.
R
la be
heng ,
Eeti.
10
olie
un

DE SACRAMENTO ORDINIS. 659

quando primò in Eccleſiam fuerint invecti;
tametſi non ſemper per omnes gradus ſeor-
ſim ſuſceptos, initiati ad Sacerdotium aſcen-
derint. Nam, àùt ait S. Thomas in IV. Diſt.
24. J. I. a. I. in primitiva Eccleſia propter pau-
citatem miniſtrorum omnia inferiora miniſteria
Dioconis committebantur. . Wibhilominus erant
onmues prædictæ poteſtates, ſed implicit in ung
Diaconi poteſtate, ſed boſten ampliatus eſt cultus
divinus; Co* Eecleſia, quod implicitè habebat in
uno, explicite tradidit in diverſi. Unde
— Ad II. N. Conſeq. Dici enim pPercomnmmo
dè poteſt, collationem Subdiaconarũs at ue mi-
norum ordinum relictam fuiſſe Eccleliæ diſ
poſitioni & arbitrio, & idcirco Urbanum aſ-
ſerere quod de his Præceptum Apoſzolicum non
abeamus; non autem, quaſi illorum ordi-
num inſtitutio à Chriſto non proficiſcatur.
Ad III. Diſt. Ant. Minores ordines
nec ſemper iidem, nec eodem numero habiti
ſunt explicite, C. implicite, ùt loquitur S. Tho-
mas. N. Conſtat ex dictis art. 2. ubi, quz
de Pſalmiſtarum alioruümque officiis dudum
deſueris objiciuntur, diſpuncta pariter con-
tritâque leguntur. Illud hic addimus ſedulòè
obſervandum, nempe Concilium Carthagi-
nenſe IV., cùm à canone ſecundo ad nonum
uſque de ſingulis ordinibus Pertractat, ſem-
per uti vocabulo ordinationis; Diaconus um
ordinatur, Subdiaconus cuùum ordinatur, Acoly-
Wus cùm ordinatur, & ſic de eæteris: at cùmg
can. IO. & I1. de Pſalmiſta & conſecratione
TLZ ſancti-

6GG6O DE SACRAMENTO ORDINIS.
ſanctimonialis agit, ab ordinatimis nomine
Prorſus abſtinere. Quid ita? quoniam voci or-
dinationis non cujusvis miniſterii aut rits, ſed
rei cujuſdam auguſtioris, veri ſeilicet ordinis ae
Sacramentiſignificationem ſubeſſe exiſtimavit.
Aq IV. MW. Conſeq. Quamvis enim mi-
norum ordinum miniſteria laici quandoque,
ob Clericorum defefstum aut negligentiam,
licit exerceant; hoc tamen non faciunt ex

officio, & ſuſcepta poteſtate. Hanc reſpon-

ſionem adhibet S. Thomas q. 37. Suppl. a. 4.
ad 9. eamque hoc exemplo illuſtrat: ſtcut, ail,
in domo non conſecrata poteſt dici Miſſa, quamvis
conſecrutio Eccleſiæ ad boc ordinetur, ut in ea
Miſſa dicatur.
Ad V. N. Ant. Nam ex C. Sollicitudo.
Diſt. 3. ſive ex Reſcripto Alexandri II. ad
Epiſeopum Conſtantienſem, ordinatus in
Diaconum & Presbyterum, Subdiaconatüs or-
dine poſtpoſito, tenetur Subdiaconatum ipſum
ſuſcipere: ideôque non in gratiam tironum
minores ordines ſunt inſtituti. Ne verò neo-
Phyti ad Sacerdotii honorem obreperent; de-
finitum inter unum & alterum ordinem ab
Eccleſiz fuit aliquod temporis intervallum,
non Wrenn inſtituti ordines aliqui, qui ab
exordio Eccleſiæ minimè extiterint. Quam-
vis igitur, t ſcribit S. Leo Magnus Epilt. ad
Anaſtaſium Theſſalonicenſem, qui Sacerdos c*

Levita ordinanqus eſt, per omnes clericalis Oicii
ordines provehatur, ut diuturno diſeat tempore,

cujus & doctor ipſe futurus ; non alium ta-
men

7

1

geh nun
untet
Alwnn
le

nN

14
,üntee
tonn
ood
nn N
ns
be iler⸗
unmn⸗
NWMI
re

l
r onin

famfi.

Nttt
Ctorie
Cennt.
Conen
gbenin
lon
eleho

le.

n
Aon,
t il 1

tincd⸗
III N
nd i
r l⸗
Wiun
tronnn

eſed he.

teli⸗
lven
elomn
Au3

d
1N
eeden
lg t
t

DE SAcHAMENTO OEPDINIS 661
men in finem, quàm ad Euchbarviſtiæ conſeera-
tionem, decenteémque ejus tractationem ſeptem or-
dines ſunt inſtituti, t q. cit. a. 2. ſeribit Doct.
Angelicus, & fusè proſequitur.

ARTICULUS IV.

De Subdiaconatu.

Mre. J. Subdiaconi nomen idem ſigni⸗
ficat, ac Subminiſter, cùm Diacono ſub-
ſit, eique inſerviat. Unde Subdiaconi offi-

cium eſt, vinum & aquam pro Altaris mini-

ſterio præparare, miniſtrare Diacono, cali-
cem & patenam in uſum fſacrificii eidem of-
ferre, Pallas Altaris & corporalia abluere,
epiſtolam in Miſſa ſolenni legere. Olim
etiam ad Subdiaconum pertinebar catechu-
menis tradere rudimenta fidei: apud Græcos
verò cuſtodire fores templorum, catechume-
nos introducere, & educere eos, qui pœni-
tentiam publicam obibant, ùr tradit Mo-
rinus.
II. Subdiaconatum efſe ordinem ſacrum,
atque inter eos, qui majores dicuntur, com-
putandum, apertè declarat Tridentina Syno-
dus Seſſ. XXIII. cap. 3. & Doctores omnes
conſentiunt. At duo, quæ difficultatem in-
gerunt, diſcutienda reſtant: primum, utrùm
Subdiaconatus pro ordine ſacro ſemper fue-
rit in Eccleſia Dei agnitus? alterum, an ſit
veri nominis Sacramentum ? Recentiorum
complures cum Morino Exercit. 12. cap. 5.

conrendunt, Subdigconatum per duodecim

1 3 Prioras

.
4

662 DE SAcCRAMENTO ORDINIS.

priora ſæcula in claſſe minorum ordinum lo-
catum fuiſle, inde verò eximi cœpiſſe, cùm
eidem ſolenne caſtitatis votum fuit annexum.
Pariter, qui inferioribus ordinibus, ii quo-
que Subdiaconatui dignitatem ſacramenti de-
negant, eà ſcilicet duéti ratione, quèd Sacer-
dotio & Diaconatu exceptis, ordines reliqui
auétorem Chriſtum non habeant.
Dico IJ. Veroſimilius eſt Subdiacona-
tum ſemper in Eccleſia Dei fuiſſe ordinem ſa-
crum, quatenus hic ſpiritualem tribuit pore-
ſtatem, in ſacrificio Altaris propiùs inſer-
viendi. Prob. I. C. Tridentinum ſupra rela-
tum declarat, uniuscujuſque ſeptem ordinum
propria miniſteria ab ipfo Eccleſiæ initio in uſu
Juige. Atqui proprium Subdiaconi miniſte-
rium eſt, inſervire in ſacrificio Miſſæ pro-
piùs, quâm initiati minoribus ordinibus fa-
ciunt, contrectare ſacra vaſa & ad Sacrificium
deferre, aliiqque munia paulò antè comme-
morata obire, ùt vel ex ſola Subdiaconi ordi-
natione apparet. Ergo Subdiaconatus ſem-
per & à ſui inſtitutione ordo fuit ſacer, in
prædicto ſenſu acceptus. II. Idem Triden-
tinum Seſſ. XXIII. c. 2. diſertè inquit: Sub-
diaconatus ad majores ordines d Patribus && ſacris

Conciliis refertur. His autem verbis vetus &

univerſalis exprimi traditio videtur; neque
enim recentiores, dum hoc Tridentini pro-
nuntiatum ad poſteriorum Sæculorum Patres
& Concilia referunt, aptam hujus interpre-
tationis rationem afferre poſſunt, quemad-
modum

15

NI
d
Cer
eW
Plani
(CN
AN
e S
iͦl
iol
a
ſounn
lin
lr
ui.
our
c
Mm
Fekun
Cronu
mn
iſi⸗
utt
N

INI

Crdorh
ltunn,
Numtt.
Cuold.
lnong

ciene
Mn
it por

1 Iler
ri “

orcimnn
io n
inie
le pro
ibs
Cthooen
R
con
n l

, AO

Tidene
N
e
en
rg
DDrn,
tonn 1
Gi
NH

Dz SAcCRAMENTO ORDINIS. 66 %

modum nec demonſtrare valent, quandonam
primùm Subiiaconatus in Eccleſiam fuerit in-
truſus. Ergo.
Cæterùm ſi denominatio ſacri à conti-
nentiæ voto proficiſcatur, fatemur eo ſenſu
Subdiaconatum non fuiſſe ſemper ordinem
ſacrum. Sed cælibatus ad ſacri ordinis de-
centiam, non ad ſubſtantiam pertinet; alio-
qui ſacris ordinibus carerent Græcorum Ec-
cleſiæz. Sed de hoc infra recurret ſermo.
Rurſus ſi ordo ſacer pro Hierarchico accipia-
tur, facilè concedimus, Subdiaconatum or-
dinibus ſacris non accenſeri. Hierarchæ
enim ſunt, qui juriſdictionem aliquam ſeu
principatum in Eccleſia obtinent, cujuſmodi
ſunt Epiſceopi, Presbyteri & Diaconi, ùt do-
cent Patres, Ignatius Ep. ad Trallianos, Hie-
ronymus in cap. 2. Ep. ad Titum, Chryſo-
ſtomus Hom. 83. in Matth. HFlis ſiquidem in
ſuo cuique gradu competit regere gregem,
Sacramenta aliqua miniſtrare ac prædicare

verbum Dei: quod cùm poteſtatem Subdia-

conorum excedat; ii utique ad Hierarchiam
proprièà non pertinent, niſi ùt Hierarcharum
miniſtri; ae proinde Subdiaconatus hac ra-
tione conſideratus non eſt in ordinibus ſacris
numerandus.
Dico II. Veroſimilius eſt, Subdiaco-
natum eſſe proprii nominis Sacramentum.
Probatur omnnibus iis momentis, queis Art.
ræcedente aſſertionem zdam roboravimus.
abet enim Subdiaconatus, quiequid ad Sa-
Tt 4 cramenti

E6 DE SAcRAMENTO OEDINIS.
eramenti naturam requiritur. Ac primò qui=

dem inſtitutum eſſe à Chriſto, Snde efficitur,

quòd vetuſtiſſimi Patres & Concilia eundem,

non velut rem recèns invectam, ſed in Eccle-

ſia compertam commemorent, ſcilicet Auctor
conſtit. Apoſt. L. 8. c. 13. & 28. Scriptor
Epiſtolz ad Antiochenos, Cyprianus L. 2.
ep. 10. C. Laodicenum can. 24. & Cartha-
ginenſe IV. can. 2. apud Bellarm. L. de Cle-
ricis c. 12.: nec oſtendi poteſt, quo tempore,

quo auctore cœperit. Igitur ejus origo ad
Chriſtum referenda videtur. Confirmatur

ex Græcorum Euchologiis & Pontificalibus,
uæ tamen ab adverſarlis identidem obtru-
antur, Nam ipſo Morino teſte part. 2.
pag. 81. Epiſcopus Græcus in Subdiaconi in-
auguratione ita precatur: Domine Deus noſter,
qui per unum && eundem spiritum ſanéctum unicui-
que éorum, quos elegiſti, chariſimata tua divi-
