ſed excellens, ergo Concilium Tridentinum
commendans contritionem caritate perfectam,
valde intenſlam prædicat. W. W. Conſeq. Con-
cilium ideo contritionem dicit perfectam cari-
tate, quia caritatis puræ motivum perfeéctius
eſt motivis omnibus virtutum reliquarum, ex
quibus attritio concipitur, ut ex eodem cap. 4.
Seſſ. 14. legere eſt.
Qucſtio alia adhuc moveri ſolet. Werum per
Pænitentiam peccatum unum ſine alio remitii poſſit?
Repugnare hoc docet S. Thomas d. 86. a. 3. tam
ex parte actus Pœnitentiæ, quam ex parte gra-
tiæ. Et Ccontritionis quidem actus cum ex uni-

verſali ſuo motivo peccata omnia deteſtetur,

neceſſario expellet omnia, ſi vel ab unico ab-
horruerit. Ex parte vero altera conſtat, nul-
lum peccatum remitti ſine regeneratione & re-
novatione per gratiam, ac ſine nova admiſſione
Pœnitentis ad jus hæreditatis & gloriæ æternæ
Capiendæ: at gratia, qua renovamur, & in
filios atque hæredes regeneramur, ex æquo
peccatis omnibus adverſatur; igitur omnia ſi-
mul eliminat, ſecundum illud Apoſtoli Rom. 8.
v. 1. Webil damnationis eſt is, qui ſunt in Cbriſto

Jeſu.

ARTI-

li/e
Alnann

U1A

cant
Neet,
ie.

en
tinun
Ghn,
Con.
al.
Cos
1&

Mrer

6⅓

lim
.
K.
Wanr,
no d⸗
4,
.
Me
eraie
in
E
gria
Rorn,.
Cit⸗

M

DE PœNITENTIA. 103
ARTICULUS II.ↄ„

Quomodo contritio peccatum expellat?

Nu I. Forma vetus expelli formaliter dici-
tur a forma nova, eo quod hæc cum illa
componi in eodem ſubjecto nequeat: cauſa au-
tem formam novam producens, aut in ſubje-
ctum inducens, dicitur efficienter expellere for-
mam veterem. Ita calor ſuperveniens ſubje-
Go frigido frigus expellit formaliter; ignis Ve-
ro efficiens cauſa caloris, idem frigus efficienter
expellere dicitur.
II. Gabriel Vasquez & nonnulli alii tradunt,
contritionem, licet ſola non ſit ſufficiens ſeu to-

ta formalis cauſa remiſſionis peceati, eſſe tamen

Partialem, quia ex illa & habituali gratia con-
ſurgit integra & proportionata forma exclu-
dens peccatum. Opinionem iſtam laudant So-
tus uterque, & Suareſio probabilis videtur: ni-
hilominus ipſe cum pluribus aliis contritionem
vult eſſe diſpoſitionem ad remiſſionem peccati,
atque inſuper ad genus cauſæ efficientis illam
reducit,eo quod impetret gratiam incompoſ-
ſibilem cum peccato.
III. E diverſo Lutherus in aſſertione art.
12. ait, fidem juſtifieare eriamſi per impoſſibile
homo non eſſet contritus. Volo, inquit, eam,
ſed dico, non operari juſtißicationem aut remiſſonem
peccatorum: Eides lenim in verbum Dei juſtifcat &
purgat. Eodem modo Calvinusl. 3. Inſt. c. 4.
6. 3. ait, remiſſionem peccatorum non fieri ſine
pœnitentia, ſed hanc illius non eſſe cauſam.
G 4 Huie

104 DE PœNITENTIA.

Huie errori conſentiens Kemnizius 2. part. Exa-
minis pag. 960. alt, Catholici impetrationem ve-
niæ && reconciliationem cum Deo manifeſte tribu-
unt actui ſeu operi contritionis noſtræ: & quidem
ante alſolutionem. .. Quid vero aliud eſt hoc, quam
veconcilationem cum Deo & remiſonem peccato-
vum adimere Evangelio & dei, immo gratuitæ
miſericordiæ Dei & merito Chriſti: & trangferre
illam in merita noſtrorum operum
Dico I. Peccatum lethale non expellitur for-
maliter per contritionem. Prob. J. Quod tan-
tum diſponit & præparat ad juſtificationem,
eamque impetrat, non poteſt eſſe forma juſti-
ficans: diſpoſitiones enim ad formam neque-
unt eſſe ipſa forma, & impetrare eſt officium
cauſæ moraliter efficientis. Atqui contritio ad
juſtificationem tantum diſponit & præparat,
eamque impetrat; ergo non eſt ejus forma ne
Partialis quidem. Min. liquet ex C. Tridentino
Seſſ. 6. poſtquam enim cap. 6. inter actus varios
ad juſtificationem diſponentes recenſuiſſet etiam
dilectionem Dei, cap. 7. ita proſequitur: Hanc
diſpoſitionem ſeu præparationem juſtificatio ipſa con-
ſequittur. Et Seſſ. 14. cap. 4. Fuit, inquit, quo-
vis tempore ad impetrandam veniam peccatorum
contritionis motus neceſſarius, & in homine poſt
haptiſinum lapſo ita demum præparat ad remiſſzo-
nem peccatorum &&†β.
Deinde ex S. Seriptura novimus, juſtificatio-
nem & remiſſionem peccatorum promitti pœ-
nitentiæ ex toto corde actæ: ergo Porniüchti
4

lhtg
n
u

1 Ex.

ve.
he.
iln
n
acir
mute
e.

rkor.
rn.
demn,
azat.
Negle⸗
Keben
oad
utt,
tmN
Cerino
Vr
Keterun
I. M
Mer.
A.
orum
Hte zon

ſeniſe.

ſto⸗
itt po⸗
Cnitenn
1

DE PœNITENTIA. 105

iſta eſt id quo impetratur juſtificatio, & conſe-
quenter hac prior, & ab hac diſtincta.
Præterea contritio a S. Scriptura & Patribus
dicitur actus hominis ad Deum ſe convertentis:
juſtificatio vero actus Dei convertentis ſe ad ho-
minem; atqui hi duo actus diverſi ſunt.
Prob. I. A Concilio Trident. eadem Seſſ.
6. cap. 7. unica formalis cauſa juſtificationis di-
citur eſie gratia & caritas, quæ diffunditur in
cordibus eorum qui juſtificantur, atque ipſis in-
hæret ut forma permanens: ergo juſtificationis
caulia partialis nequit eſſe contritio, quæ nec
diffunditur in corde, neque inhæret, eſt enim
actus tranſiens.
Porro ibidem dicimur juſtitiam recipere in
nobis ſecundum propriam cujusque diſpoſirio-
nem & cooperationem: atqui pro majore vel
minore contritione, major etiam minorve ob-
venit nobis remiſſio & juſtificatio, ut Chriſtus
Luc. 7. v. 47. docet; ergo contritio eſt mera di-
ſpoſitio ad peccatorum remiſſionem & ad juſti-
ſicationem.
Confirm. Cum in Sacramentis ex opere ope-
rato juſtificantur parvuli; & adulti contritione
imperfecta tantum diſpoſiti, juſtificatio iſtorum
eſt formalis effectus ſolius gratiæ ſanctificantis;
ergo idem habitus gratiæ ſolus erit forma juſti-
tiæ ex opere operato acceptæ. Quapropter
etiam S. Thomas q. 86. & I. 2. q. 1I13. & in 4.
d. 17. ubi ex profeſſo de hoc diſputat, num-
quam tribuit pœnitentiæ hanc cauſalitatem. Et

G 5 g. 28.

106 DE PCGNITENTIA.

q. 28. de Veritate, a. 8. excludit omnem aliam,
Præter diſpoſitivam.
Dico II. Contritio non tantum eſt diſpoſi-
tio, ſed etiam ſe habet ut cauſa moraliter effi-
ciens remiſſionem peccatorum.
Prob. I. S. Scriptura Pœnitenti & ejus pœ-
nitentiæ peccatorum remiſſionem & juſtificatio-
nem adſcribit tamquam effectum. Ezech. 18.
v. 27. Cum averterit ſe impius ab impietate ſud,:..
ipſe animam ſuam vivificabit. Et paulo inferius:
Convertimini & agite pœnitentiam... projicite a
volis omnes prævaricationes veſtras, & falite vo-
bis cor novum. Quæ quidem omnia actionem
pPeccatoris indicant, qui, a Dei gratia excitatus
& adjutus, ſe avertit, ſe convertit, agit Pœni-
tentiam, facit ſibi cor novum, animam ſuam
ipſe vivificat.

Jonæ 3. v. 10. Vidit Deus opera eorum, quia

converſi ſunt de via ſua mala: && miſertus et dg.
Ubi converſioni Ninivitarum tamquam cauſæ
tribuitur venia. De quibus S. Auguſtinus in
Pſ. 50. Pœnitentiam, inquit, egerunt, & certam
mmiſoricordiam meruerunt. Et S. Gregorius I. 3.
C. 4s in I. I. Regum, Pœnitentia omnipotentis Dei
miſericordiam facile meruerunt.
Pſ. 50. v. 19. dicitur Saerificium Deo Spiritus
contribulatus: Sacrificio autem placatur Deus, &
gratia impetratur, & ideo mox ſubjungitur:
Cor contritum & humiliatum Deus non deſpicies.
Dan. 4. v. 24. Peccata tua eleemoſynis redime.
Tob. 12. v. 9. Eleemoſyna a morte liberat, purgat
peccata, & facit invenire miſericordiam & vitam
ater-

Alann,

lol.
eck.

u.
fteno.
ch I

eli

te
ſe do.
Ponem
Netir
tpon,.
Hum

lli
Ve.
menle
hlündin
GA
ig /3

Gintut
eus, 8
ngftut
Denn
ednn
1,e⸗
G

⸗

DE PGNITENTIA. 107

ternam. Ex perſona autem Nabuchodono-
ſoris, cui Daniel conſilium illud dederat, & ex
verbis Angeli intelligimus, hos effectus tribui
eleemoſynis peccatorum, in quantum ſunt
actus vere pœnitentium & contritorum. Quam
rationem etiam reddit Chriſtus Luc. 7. v. 47.
inſignem mulieri peccatorum veniam fieri præ-
dicans, Quia dilexit multum.
Prob. II. Explicantur iſta teſtimoniis Patrum.
Tertullianus l. 4. contra Marcionem circa me-
dium ſcribit, Achabum idololatram & homici-
dam veniam meruiſſe pœnitentiæ nomine. Et I. de
pœnitent. Pœnitentia, inquit, Dominus mitiga-
tur. Origenes Homil. II. in cap. 20. Levit.
Purgatio, inquit, peccati per pœnitentiam conſtat.
quam utrui quis digne gerat, ut mereri pro ea ver
niam poſſit, videto. A S. Cypriano Serm. 5. de
lapſis, pœnitentia dicitur medicina peccati, per
quam Deus placatur: nee jam ſolum Dei vemam
merebitur, ſed coronam. S. Athanaſius, ultra
medium, de S. Perro, Zuntum, inquit, ſeelus per
lacrymas delevit. Et de eodem S. Baſilius Serm.
de Pœnit. Plexerunt, inquit, lacrymæ eum, qui
noſtri miſertus eſft. S. Ambroſius I. 10. in Lucam,
in illud Luc. 22. v. 61. Dominus reſpexit Petruim.
&c. Lacrymæ, inquit, veniam non poſtulant, ſed
merentur. Et I. 2. de Pœnit. c. 3. Zum eito, in-
quit, veniam meretur, ſc. Filius prodigus. Et
Præfat. in Pſ. 37. de Davide ait: Solvens pretium
lacrymarum pro redemptione peccati. S. Ephrem
I. de die judicii c. 5. Compunctio, inquit, remis-
ſionem peccatorum nobis acquirit. S. Fieron;iu
2.

109 DE PœNITENTIA.
I. 2. contra Pelagian. Qui peccata ſimpliciter con-
fitentur, merentur humilitate clementiam Sal-
vatoris. S. Joan. Chryſoſtomus l. 2. de Com-
Punctione cordis: Cordis compunctio ſicut ignis
ommne animæ vitium berurit & adimit. S. Augu-
ſtinus ep. 54. ad Macedonium: Ut pœnitentia
placare poſſint, quem peccando comempſerant. Igi-
tur, cum abluere, purgare, Deum placare, me-
reri, pretium exhibere, efficientiam quamdam
ſignificent, contritio, ex Patrum doctrina, eſt
quædam cauſa efficiens remiſſionem peccato-
rum.
Prob. WII. Concilium Tridentinum ſeſſ. 6.
cap. 6. actum pœnitentiæ inter diſpoſitiones ad
Juſtificationem numerat: diſpoſitio autem in tali
caſu non ſolum tenet ſe ex parte materiæ, ſed
etiam ex parte agentis ſeu pœnitentis; ergo
idem pœnitens gratia Dei adjutus active con-
currit ad juſtificationem.
Deinde idem Conc. Tridentinum ſeſſ. 14.
C. 4. docet, contritionem omni tempore neceſ-
ſariam fuiſſe ad veniam impetrandam: quam
doctrinam hauſit ex S. Scriptura, ubi ſpiritus
contribulatus Sacrificio comparatur, peccata
dicuntur redimi, purgari, extingui per pœni-
tentiam. Atqui hæc omnia vim quamdam cau-
ſæ efficientis ſignificant. Quapropter B. Tho-
mas q.. 85. a. 2. ad 3. Pœnitentia, inquit, expellit
omne peccatum effective: in quantum operatur ad
deſtrulétionem peccati, prout eſt remiſſibile ex divi-
na gratia homine cooperante. Et cum Magiſtro
in 2. d. 27. q. A. ad 4. docet, per contritionem
108

Uhe

e
Nn
l.
Eein
Dnn
emln

et coN
n Ar
Com.
eu-
nr
nnn
1
le,me.
Mmden
1,
Ccall⸗

6.
Ones l
iut
t, ſl
apo
⸗

.
Ne den
ne Cnn
iHmn
kanl
An CA.
8.The.
, etzel
etatun
eir r
rrione

DE PœNITENTIA. 109

nos peccatorum remiſſionem & juſtificationem
de congruo mereri: quod idem diſt. 28. S. Bo-
naventura, Scotus, Durandus, Gabriel, & in
I. d. 41. a. 2. ad 5. Albertus M. & ex recentio-
ribus Suarez diſp. 8. ſect. 3. n. 14. & quam plu-
rimi alii tuentur; obnitente Capreolo in 2. d. 40.
q. un. & Dom. Soto I. 2. de nat. & grat. C. 4. qui
poœnitentiam, uti & actum fidei & dilectionis
volunt tantum eſſe diſpoſitiones ad peccati re-
miſſionem & ad juſtitiam.
Obj. I. cont. I. concl. Juxta Synodum Tri-
dentinam ſeſſ. 6. cap. 7. Juſtificatio eſt ſanctifica-
tio & renovatio interioris hominis per voluntariam
Nuſoebtioneim gratiæ &α donorum: in illo autem
verbo, voluntariam, actus contritionis includi
videtur; ergo hic ſaltem ex parte eſt forma
ſanctificationis & renovationis. . Exrplic. C.
Trid. Juſtificatio eſt ſanctificatio per volunta-

riam ſuſceptionem gratiæ, ita ut voluntaria hæc

ſuſceptio indicet cauſaliratem formalem in actu
N. ut ſignificet diſpoſitionem requiſitam in adul-
tis, quod nimirum ſuæ juſtificationi conſen-
tiant C. Doctrina iſta Patrum cohæret cum iis,
quæ cap. 5. dixerant: Adultos ad ſui converſio-
nem divinitus excitatos & adjutos, ad ſuam ipſo-
rum jucſtificationem eidem gratiæ libere aſſentiendo &o
cooperando diſponi; ita ut tongente Deo cor hominis
per Spiritus Sancti illuminationem, neque homo ipſe
nihil omnino agat, inſpirationem illam recipiens &c.
Et eap. 6. idem Concilium ait, diſpomi eos ad ju-
ſtitiam, dum excitati divina gratia & adjurti, li-
Sere moventur in Deum, credentes, timentes;
ſperan=

7

110 DE PüœNITENTIA.

ſperantes, diligentes, pœnitentes &c. Quæ
infra can. 4. repetuntur. Agit ſcilicet Conci-
lium contra errorem Lutheri, qui in digreffio-
ne libri, Operationes in Pſalmos inſcripti, Er-
ror, inquit, eſt, quod liberum arlitrium habeat
aliquam activitatem in bono opere, quando de in-
terno opere loquimur. Tum addit, Velle ilud,
quod oredere, ſperare, diligere diximus ... ſem-
per oſt paſſio. Ut in luto, quando forma ei affn-
gitur, Mera paſſio eſt. Adducit autem teſtimo-
nium Hierem. 18. v. 6. Eece ſicut lutum in manu
Eguli, ſic vos in manu mea. Calvinus irem I. 2.
Inſtit. c. 3. S. 7. & 1I. & I. 3. 6. contra Pighium,
& in Antidoto ſeſl. 6. Conc. Trident. & Kemni-
tius ad eamdem ſeſſ. 6. aliique hæretici doeent
voluntatem noſtram in bonis operibus ſic agi a
Deo, ut non poſſit non agere, & quamvis
ipſa producat actum, concurrere tamen tan-
tum ut merum inſtrumentum Dei naturale, non
vero ut cauſam liberam & dominam ſui actus.
Inſt. Concilium Trident. nomine diſpoſitio-
nis, ſeſſ. 6. cap. 6. & alibi intelligit tantum cari-
tatem incoatam & imperfectam, quæ in Sacra-
mento ad accipiendam gratiam diſponit. . M.
Aſſertum. Seſl. 14. c. 4. dum ait, modum hunc
contritionis quovis tempore ad impetrandam
veniam peccatorum neceſſarium fuiſſe, procul
dubio de contritione perfecta loquitur, ac ſta-
tim ſubjungit, contritionem iſtam præparare
ad remiſſionem peccatorum: igitur peccatorum
remiſſio non eſt effectus formalis contritionis:
actus

Mrm
Cnn
Mahe
e
man

.
Aftr.
limo.
M
nl2.
un,
Lennol.
Cocent
mvis
in.
e ud
s.
ſolte
Unr.
art.
UN
uc
ndacn
Proell
e ſ
EPorar
COru
rinoon

DE PGNITENTIA. 1I11

actus enim non impetrat effectum ſuum forma-
lem, ſed per ſeſe confert illum.
Obj. II. Peccatum includit actum vel mo-
ralerm habitudinem ad illum: ergo formalis
cauſa expellens illud, debet actum oppoli-
tum, id eſt, actum pœnitentiæ includere. .
W. Conſeq. In peccato habituali, ur diximus,
eſt macula, offenſa, injuria, reatus. Macula
prout eſt privatio gratiæ, non niſi per formam
iſtam realem tolli poteſt. Quia autem actus
Pœnitentiæ non eſt tam efficax ad reparandam
injuriam ſatisfaciendo, ſicut fuit peccatum ad
offendendum Deum, propter dignitatem per-
ſonæ offenſæ; & ideo neceſſe eſt, ut Deus of-
fenſam & injuriam gratis remittat: ergo nihil
in peccato habituali reſtat, quod per actum pœ-
nitentiæ formaliter poſſit expelli.
Inſt. I. Dictum eſt ſupra c. I. a. 3. ad Obj. 2.
a malitia actus peccati duplicem in anima relin-
qui maculam, quarum prior ſit privatio nitoris
naturalis animæ, adhuc averſæ a Deo ob pec-
catum nondum retractatum. Atqui macula iſta
formaliter tollitur per contritionis actum: ſicut
enim albedo & nigredo ſunt formæ repugnan-
tes, ita averſio & converſio; per contritionem
autem convertimur ad Deum: ergo non ma-
nemus ab eo averſi. Neque dici poteſt, a con-
tritione maculam hanc expelli diſpoſitive: ea-
dem enim forma non poteſt reſpeétu ſui eſſe
diſpoſitio. Ergo contritio ſaltem partialiter in
genere eauſe formalis concurrit ad remiſſionem
Peccati & ad juſtificationem. E. Viſt. probat.
Ackumpt.

112 DE PœNITENTIA.

Aſſumpt. Converſio ad Deum per contritionem
eſt forma averſioni repugnans pront hæc eſt
actus & ſpectatur in ratione liberi C. repugnans
averſioni prout hæc eſt proprie peccatum
habituale, & reſidua in peccatore macula,
injuria, & offenſa Dei N. & eodem modo
diſtinéta conſecutione prima, alteram abſolute
nego. Remiſſio peccati non poteſt eſſe actus
Peccatoris offendentis. In macula enim pec-
cati duo ſpectantur, alterum phyſicum, quod
Privatio gratiæ eſt; alterum morale, ſeu reſpe-
tus ad peccatum præteritum, quod moraliter
permanet, dum remittatur: cujus remiſſionis
tantum impetratio, exoratio, & qualecunque
meritum eſt pœnitentiæ actus.

Inſt. 2. Per amorem homo formaliter adæ-

quatur primæ regulæ: ergo per illum eſt for-
maliter juſtus & ſanctus. Be. Diſt. Antec. Adæ-
quatur formaliter primæ regulæ adæquatione
actuali & quoad actum præſentem C. adæqua-
tione habituali, & quoad effectus ab actu præ-
terito relictos N. Licet caritas formaliter tol-
lat averſionem actualem, non tamen tollit aver-
ſionem habitualem, qua homo ob actum pec-
cati præteriti caret habitu gratiæ & caritatis,
Deoque inviſus eſt. Nec enim amor quo ho-
mo in Deum fertur, eſt amor, quo Deus ho-
minem viciſſim complectitur, ſed tantum ad
hunc diſpoſitio eſt & impetratio.
Obj. III. cont. 2. concl. Si eontritio efficit, &
meretur juſtificationem, ergo non juſtificamur
gratis, contra quam S. Paulus Rom. 3. . 24.
ocet.

r

onern
e e
uns
M
ll,
nod
bldre
Ah

1pe.

uol
eſpe.
cher
Thonis
unqe

ral.
lor⸗
Wr.
tione
Wecr
Wore
ertor
ONkener⸗
e.
liticls).
po⸗
ens ho.

Cihoem

n 1
G

DE PGNITEN TIA. 113
docet. . Diſt. ſeq. Si contritio ex merito con-
digno efficit juſtificationem, non juſtificamur
gratis . Si contritio effcit juſtificationem ex
merito congruo, non juſtificamur gratis N. In
peccato eſt macula, injuria, offenſa. Macula
eſt averſio a Deo, & privatio gratiæ: converti
autem ad Deum non poſſumus ſine præveniente
& adjuvante Dei gratia. At licet cum gratiæ
auxilio ad Deum convertamur, hæc tamen con-
verſio pro injuria non ſatisfacit; igitur nec of-
fenſam tollit, nec infuſionem gratiæ meretur.
Sicut ergo maculæ prioris abſterſio a Dei gra-
tia pendet: ita & injuriæ remiſſio & condona-
tio offenſæ; neque enim effectus iſti actui con-
tritionis ex juſtitia debentur, eo quod hæc ju-
ſtificationem præcedat; quam meritum condi-
gnum & fimpliciter tale demum ſubſequitur,
ut ſeribit B. Auguſtinus in Pſalm. 110. I. de fide
& operib. c. I4. & alias. Hinc Tridentinum
ſeſſ. 6. cap. 8. tradit hominem juſtificari gratis:
meritum enim ex juſtitia opponitur gratiæ, non

autem meritum de congruo, quod non in ju-

ſtitia, ſed in liberalitate fundatur.

ARkRTICULUS V.

Quomodo peccata venialia per pænitentiam tol-
lanturgs

D* I. Perfecta contritio ſola ex opere ope-
rantis tollic omnia peceata venialia, ad quæ
ex motivo ſuo ſaltem virtualiter extenditur.
Prob. I. pars, quæ eſt ommunis omnium. Si

con⸗

114 DE PGNITENTIA.

contritio perfecta tollit omnia mortalia, ad quæ
ex motivo ſuo virtualiter extenditur, quanto
magis delebit venialia?
Prob. etiam II. pars, Quod peccata venialia
extra uſum Sacramenti non tollantur contritio-
ne imperfecta, aut actibus virtutum aliarum.
Si attritio ex ſe ſufficit ad tollenda venialia, ergo
hæc numquam remittuntur per Sacramenta
pœnitentiæ, baptiſini aut unctionis extremæ:
quia horum uſum dignum ſemper anteit attri-
tio: ergo Sacramentum pœnitentiæ ne ſecun-
dario quidem inſtitutum eſſet propter remiſ-
ſionem peccatorum venialium; cum hæc eſſet
effectus, quem præſumit ſemper prius acqui-
ſirum: quod videtur repugnare Concilio Tri-
dentino ſeſſ. 14. cap. 5. Deinde inutilis eſſet
confeſſio venialium peceatorum: neque enim
certior ſum de veritate Sacramenti, quam de
conceptæ attritionis veritate ſum certus. Præ-
terea abſurdum omnino videtur eſſe, quod a
Deo medicina fuerit inſtituta, quæ ſupponit
ſemper ante ſui uſum morbum jam ſanatum.
Denique ſicut attritio venialium opponitur
peccatis venialibus, ita retractatio mortalium
mortalibus: ergo ſi illa delet venialia, etiam
hæc delebit mortalia. Sicut ergo attritioni de
mortalibus, horum remiſſio non eſt. promiſſa:
ita neque attritioni de venialibus a S. Scriptura
promiſſa oſtendi poreſt remiſſio venialium. Ita
Vaſquez, Becanus & alii eontra Suareſium, Lu-
gonem & alios complures.

Dice

1e

lanto

Cile
i.
Uunm.
en
amenn
trene:
etani.
ſn.
leril⸗
e
gll
oTI.
eſet
ebimn
e
e.
a
pon
arun
Hvoniu
Mlin
ctläm
ornde
Otil:
eriptort
ium. In
Gon

DE P&NITENTIA. 115
Dico II. Peccata venialia ex opere operato
abſterguntur non tantum a Sacramentis pœni-
tentiæ, Paptiſini & unctionis extremæ, ſed
etiam a quatuor reliquis, modo attritio aliqua
non deſit. Eſt ſententia communis. I. partem
omnino fide tenendam eſſe affirmat Vaſqueſius:
in eum enim finem tria illa Sacramenta inſtituta
ſunt, idemque effectus ſignificatur per verba,
alſolvo te G. baptizo te &. Indulgeat tibe
Pars altera etiam probabilior efle videtur;
quam cum S. Thoma q. 87. a. 3. O. paſſim am-
plectuntur Theologi. Certum enim eſt, quod
hunc effectum habeat Euchariſtiæ Sacramen-
tum, quippe quod a Tridentino Concilio ſeſſ.
13. Cap. 2. dicitur datum eſſe tamquam antido-
tum, quo liberemur a culpis quotidianis. Ergo
etiam tribui Poteſt cæteris Sacramentis vivo-
rum, quæ, ſublato obice, peccatum quoque
mortale extinguunt: neque enim minore pol-
lent virtute, tamquam actiones ipſius Chriſti,
quam contritio, actio ſolius hominis gratiæ di-
vinc auxiliis excitati & adjuti. SG
Olj I. cont. I. Concl. Sicut unum eſt moti-
vum fidei, ita & caritatis: ergo ſicut unum
credens articulum, cæteros omnes implicite
eredit ex motivo fidei: ita etiam deteſtans pec-
catum mortale ex motivo caritatis, ex eodem
motivo neceſſario deteſtatur etiam venialia pec-
cata; & conſequenter remiſſo peccato mortali,
remittuntur etiam ſemper omnia peccata venia-
lia: quod videtur adverſari iis, quæ ſupra
H 2 cap.

116 DE P& NITENTIA-

cap. 2. a. 2. Inſt. 4. ad obj. 2. diximus. B. W.
baritatem Antec. Fides non habet motivum, ni-
ſi unicam Dei loquentis auctoritatem: econtra
dicet caritatis motivum formale ultimum ſit tota
Dei infinita bonitas, quæ ſpecie infima eſt uni-
ca, proximum tamen ſecundum rationem mul-
tiplex eſſe poteſt, videlicet perfectiones omnes
propter quas Deus amore dignus eſt. v. g. de-
teſtor peccatum mortale ex amore in Deum ut
amicum, ut finem ultimum &c.; quæ motiva
ad peccatum veniale non porriguntur „ queis
nec amicitia divina ſolvitur, nec homo a fine
ultimo excidit. Quodſi de peccatis doleas eo
quod Deo ſummo bono diſplicueris per illa;
Eetiam venialia dolore eodem comprehendis.
Okbj. Il. Si ſola contritio perfecta delet ex
opere operantis peccatum veniale, ergo Plus
ad hujus deſtructionem requiritur, quam ad
expulſionem peccati mortalis: nam motivum
contritionis, quod ſe ad venialia peceata exten-
dit, perfectius eſt. N. Diſt. Mat. Plus requi-
ritur ad veniale deſtruendum ex opere operan-
tis T. ad illud deſtruendum ſimpliciter N. Con-
tritio Perfecta, qua peceatum véniale deſtrui-
rur, non involvit votum ullius Sacramenti.
Nec refert, quod contritio de venialibus per-
fectior ſit ex ſuo motivo: nam & attritio de eis
concepta perfectior ex motivo ſuo eſt, quam
attritio, qua lethalia peccata deteſtamur. Nec
adverſatur nobis, quod Concilium Tridenti-
num ſeſſ. I4. c. 5. doceat, peccatum veniale non

Sacramento ſolum pœnitentiæ, ſed multis za
us

„ .

8

,N
⸗
ntr
Ha
lei
N.
Uinng
ce.
tine
less
lne
eige
er ;
et e
ln
ANN
N
geden⸗
lel.
Oetar
VCn
Salut.
neoki.
es pet⸗
Ge es

DE PœNITENTIA. 117

huc aliis modis expiari poſſe: hoc enim conmtin-
git & per contritionem ex opere operantis, &
per attritionem cuilibet Sacramento vivorum
adjunctam.
Inſt. I. Sicut voluntas peccati mortalis ſuf-
ficienter per contritionem retractatur: ita vo-
luntas venialis Peccati retractatur per attritio-
nem: ergo ſi ſola contritio tollit mortale pec-
catum, ſola attritio tollet veniale. E. N. Antec.
Voluntas ita mutanda eſt, ut reſtituatur in ſta-
tum priſtinum: cum ergo per veniale aliquo
modo offendatur Deus, nilſi tollatur offenſa,
non poteſt veniale tolli; offenſa autem contri-
tione ſola tollitur: nam attritione homo ſe non
convertit ad Deum, ſed ad pœnam vel igno-
miniam. Vide S. Thomam q. 87. a. I. ad 2. ubi
oſtendit, ad delendum veniale peccatum non
requiri actum formalem pœnitentiæ, requiri
tamen virtualem quamdam peccati diſplicentiam
per motum caritatis, qui continet Virtualiter
deteſtationem venialis, nimirum tune, quan-
do quis ita diligit Deum, ut ſi illi occurreret
memoria peccati venialis, illud deteſtaretur ob
Deum: talis enim actus conſtituit hominem
contrarium peccato veniali. Quodſi actus di-
lectionis eſſet tam inſignis, quo quis ſtatim de-
teſtaretur quodcumque veniale, ſi oceurreret,

deleret omnia ſimul.

Inſt. 2. Opus bonum hominis juſti magis
Deo placet, quam peccatum veniale ejusdem
diſplicuit: ergo ſi augmentum gratiæ Dei me-
reri poteſt, etiam remiſſionem peccati venialis
H 3 obti⸗

418 DE PGNITENTIA.

obtinere poterit. . Cone. Antec. Diſt. Conſ.
Poteſt etiam remiſſionem peccati venialis ob-
tinere immediate & proxime N. mediate & re-
mote C. Qui mereri poteſt finem, poteſt &
media ad ipſum neceſſaria mereri, niſi quid
aliud obſtet, ut inquit S. Thomas I. 2. J. I14.
a. 10. Juſtus autem poteſt de condigno mereri
vitam æternam: ergo etiam neceſſaria ad illam
mecdia, quorum unum eſt peccatorum venia-
lium remiſſio. Videlicet per attritionem vel
alios virtutum actus meretur auxilium gratiæ,
quo ad contritionem de venialibus excitetur.
COly. II. cont. 2. Concl. Si quolibet Sacra-
mento dimittuntur omnia venialia, ergo inuti-
le eſt confiteri venialia: nam ſi vel mortalia
tantum confitearis, aut unum veniale, aut Eu-
chariſtiam ſuſeipias, æque omnia venialia dimit-
tuntur ac ſingula, acſi ſingula quæque confeſ-
ſus eſies. N. MW. Illat. Si actus aliquis dilectio-
nis perfectæ ira poteſt eſſe comparatus, ut ali-
qua tantum peccata venialia deteſtaretur, ſi oc-
currerent, non vero omnia, & conſequenter
non deleret omnia: quanto magis actus attri-
tionis Sacramento præmiſſus ad aliqua tantum
Peccata ſeſe poteſt extendere! quo in caſu Sa-
cramentum tantum illa remitteret peccata ve-
nialia, quæ per actum attritionis retractata fue-
rint. Deinde cum theſis quoad alteram partem
adeo certa non ſit, tutius agetur confeſſione
ſingulorum. Ex dictis
Collige I. Merito S. Thomas vim remittendi
Peceata venialia non tantum contritioni, ſed
etiam

dob.
Ere.
Eun
neten
Gilann
enin.
n vel
Utix,
r.
ere⸗
öiun,.
Vrl
U u.
Gmmt.
olel.
led.
Ud
, loe⸗
enenn
g ant⸗
nuan
K⸗
a Ne⸗
ake⸗
Porlen
Gechon

eüttell

Col,K
e0

DE PœNITENTIA. 119
etiam ferventibus caritatis actibus tribuit q. 79.
a. 4. ad I. & q. 87. a. I. ad 3. nam licet peccata
venialia caritati quoad habitum non repugnent,

ei tamen adverſantur ſecundum actus fervorem,
qui peccatorum venialium deteſtationem virtu-

te contineat.
II. Tametſi peccata venialia numquam de-
leantur ſine infuſa gratia, quam contritio, Caritas
aut Sacramentum efficiat: formalem tamen ſuæ
deſitionis cauſam aliam non habent, quam Dei
condonationem extrinſecam; eo quod non ſint
incompoſſibilia cum Ppœnitentia, caritate, Sa-
cramento, & habitu gratiæ Sanctificantis. Ita
S. Thomas q. 87. a. 2.
III. Sacramentalia dicuntur actiones piæ, queis
communiter adſeribitur vis remittendi peccata
venialia. Comprehenduntur hoc verſu: Crans,
tinctus, edens, confeſſus, dans, benedicens, h. e.
Oratio Dominica, Aqua benedicta, Panis be-
nediéctus, Confeſſio generalis, Eleemoſyna,
Epiſcopi vel Abbatis conſecrati benedictio.“

Quibus adhuc tria adduntur, ſcilicet Oratio in

Eccleſia conſecrata, Tunſio pectoris, & Un-
Gtio Sacra cæremonialis: ſed duo priora ad ora-
tionem, tertium ad tinctionem reduci poſſunt.
Horum ſignorum aliqua etſi Deus proxime
inſtituit, aliqua Eccleſiæ paſtores: Deus tamen

noluit ipſis vim indere expellendi peccatum ve-

niale ex opere operato; Eccleſia vero id non
potuit. Ita S. Thomas hic art. 3. & in 4. d. 16.
q. 2. a. 2. quæſtiunc. 4. & d. 21. . 2. a. I. Alexan-

der, S. Bonaventura, Durandus, Richardus

&
* 114

120 DE PœNITENTIA.
& veteres, contra Franciſcum de Victoria, So-
tum utrumque, Canum I. 12. de locis. cap. 23.
ad 9., & recentiores quosdam, qui cæremoniis
hiſce effectum tribuunt ex opere operato ad
modum Sacramentorum, ſi non inveniant com-
Placentiam contrariam, & homo vel pia actio-
ne, Vel alio modo religioſe illis utatur. .
Remote tamen ad peccatorum venialium
remiſſionem conducunt duplici de cauſa: nam
imprimis ſi rite uſurpentur, excitant in nobis
Pios motus pœnitentiæ vel reyverentiæ in Deum
& res ſacras, queis nobis occaſio præbetur, de
Peccatis, ut par eſt, dolendi. Ita S. Thomas
art. 8. citato nuper. Deinde ad eamdem exi-
lium peccatorum veniam diſponunt per modum
impetrationis, non quidem proxime, ſed pro-
ut juxta promiſla divina, vel ad preces Ecele-
ſiæ, ritus hoſce adhibentibus gratiæ ad contri-

⁸

tionem excifantes diſpenſantur.
Verum effectus iſti non ſunt adeo certi .
*Partim defectu particularis promiſſionis divi-
næ&*;, Partim ex oſcitantia utentium cæremoniis
iis, partim etiam quod preges pro aliis fuſæ non
ſemper ſint efficaces. Certius tamen ſigna illa
& ritus movent ad pœnitentiam, quam piæ
imagines, conciones &c. quæ non ut Sacra-

mentalia ab Eccleſia proponuntur. W
IV. Culpas veniales reſiduas poſt hanc vi- Iwve
tam juſtis remitti conſentiunt SS. Patres, ex il- r.
10 I. Cor: 3. V. 2.: qui peceata venialia, indicata
Per ligna, Jænum, ſtibulam ſuperædifcat .. . . õ

e ſalvus erit; hiotamen quafi per ignem. Ita S. A
. Augu-
„

1,
. 2,

noni

10 44
loom.
.

niälum
nun
nob
Deum
1,de
hotwas
n e.
Modun
pro.
Leele.
nt⸗

Cti
Eh
genons

Duleor
n .

n t
ete⸗

ane N
8 9 X
Hidien
.,
. I

DEPCNITENTIA. 121

Auguſtinus Enchirid. C. 69. & I. 21. de Civit. C.
26. & I. de Fide & operib. C. 15. & de Vera &
falſa pœnit. c. I8. Et refertur. diſt. 25. can. pe-
nult. & in can. Qualig. refertur eadem ſententia
ex B. Gregorio l. 4. Dialog. c. 39., qui eam colli-
git ex illo Matth. 12. V. 32. Mon rennttetur ei ne-
que in hoc ſæculo, neque in futuro: nam in-
de infert, aliqua peccata remitti in futuro ſæ-
culo: Non mortalia, inquit, ſed venialia, quæ
remittuntur in purgatorio. Quod necefſario
quoad culpam intelligitur: nam quoad ponam
dimiſſa culpa reſtantem, etiam mortalia ibidem
remittuntur.
Abſterguntur autem culpæ iſtæ veniales
primo momento, quo anima corpore ſoluta eſt:
tunc enim eſt omnino expedita ad cognoſcen-
dum optime ſtatum ſuum, & ad cognoſcen-
dum perfecte & amandum Deum, & ad dete-
ſtandum peccatum veniale: cum habeat auxi-
lium Dei efficaciſſimum pro menſura ſuæ gratiæ
ſine mora perfectiſſime operatur. Ita S. Thomas
q. 7. de Malo. a. I I., Abulenſis Matth. 25. q. 723.,
Richardus, Paludanus, Durandus, Major, Al-
mainus diſt. 21., Suareſius diſp. . ſect. 4. n. 13.
contra S. Bonaventuram, Carthuſianum, Dom.
Sotum, & alios opinantes, id fieri toto tem-
pore, quo durat pœna purgatorii. Neque ho-
rum opinio ex nuper laudatis Patrum teſtimo-
niis firmatur; nam a primo illo momento ani-
ma incipit purgari intrinſece a venialibus pec-
catis, ita ut vere dicantur remitti in purgatorio:
Præſertim quia plena E n ino & quoad culpar
5

122 DE PœNITENTIA.
& quoad pœnas non conſummatur eo inſtanti,
ſed per purgatorium ignem.

ARTICULUS VI.

Uerum merita peccato mortiſicata, per pœniten-
tiam reviviſeant?

N*α I. Actio effectwe mortua ſeu lethifera eſt
peccatum mortale, quia mortem animæ
creat. Actiones formaliter mortuæ ſunt actus
virtutum ſupernaturalium in ſtatu peccati letha-
lis exerciti, ac proinde nullum jus ad æternam
gloriam tribuentes. Actiones vivæ dicuntur
eædem actiones bonæ ſupernaturales, quæ in
ſtatu gratiæ fiunt, & jus ad gloriam auctori ſuo
conferunt. Actiones iſtæ viventes, a peccato
lethali ſuperveniente dicuntur mortificari, ita-
que impediri ab effectu ſuo præſtando, ut ho-
mini nullum jus ad gloriam tribuant, dum is in
peccato perſeverat.
De hiſce operibus bonis diſputatur, an
peccato mortali omnino moriantur & usque
adeo extinguantur, ut numquam deinceps ad

Præmium ſupernaturale reviviſcant? An ve- A

ro tantum mortificentur peccato lethali, & quaſi
conſopiantur, ita ut reſuſcitata per pœniten-
tiam & juſtificationis gratiam anima, ipſa quo-
que priora opera reviviſcant, & vim priorem
exſerant?
II. Cum Catholici omnès unanimiter con-
ſentiant, merita peccato mortificata reviviſce-
re, ut oſtendit Suareſius in opuſculis, Rele-
tione

ln

ſer.

nel
ninne
A
lethe.
Cnnmn
Cuntar
Gnein
boni⸗
Eedlo
ir.
uho⸗
m Bn

, 41
G ⸗
enſs
J0 Ve-
el
Eniten⸗
nco.
Ptioten

DE PGNITENTIA. 123
Qione 2., quoad modum tamen doctrinam iſtam
2

explicandi, Scholaſtici Doctores multum inter

ſe diſſident. Ima. opinio fert, Pœnitenti ex me-
ritis præcedentibus præmium dumtaxat acci-
dentale obventurum, gaudium videlicet de il-

lis. Hujus ſententiæ videtur fuiſſe S. Thomas

q. 89. a. 5. ad 3. 20da Sententia putat, reſtitui
quidem priora merita ſecundum præmium eſ-
ſentiale, non tamen proprium ſeu diſtinctum
ab eo, quod debetur costritioni, qua homo a

peccato reſurgit; eo quod gratia non infunda-

tur, niſi juxta diſpoſitionem ſubjecti: ſubje-
tum autem per contritionem tantum diſponi-
tur ad tantam gratiam, quam per contritionem
accipit; ergo hanc ſolam accipit, licet duplici
titulo, nempe meritorum præcedentium, &

contritionis prælentis.

gꝗtia Opinio aſſerit, merita mortificata revi-

viſcere, etiam ad proprium præmium eſſentia-

le ac diſtinctum ab eo, quod contritioni præ-
ſenti reſpondet, proportionatum tamen præ-
ſenti diſpoſitioni. Duæ priores opiniones ſunt
veterum Thomiſtarum; tertia eſt Recentiorum,
quibus accedit Gregorius de Valentia.
Quarta ſententia prioribus omnibus libera-
lior, affirmat merita mortificata cum toto præ-
mio eſſentiali proprio per quamcumque contri-
tionem perfectam, & actum amoris Dei revi-
