Solum Matrimonium à baptizatis contractum

& conſummatum ex inſtitutione Chriſti per-
fectè indiſſolubilem Verbi cum Eccleſia uni-
onem per Incarnationem ſignificat; ergo de-
bet habere indiſſolubilitatem omnimodam,
qualis intercedit Divinum Verbum inter &
Eccleſiam. Quod quoad fſubſtantiam aliis
verbis exprimit Innocentius C. Quanto cit.
inquiens: Etſi Matrimonium verum inter in-
Rideles exiſtat, non tamen eſt ratum; inter fide-
les autem verum & ratum exiſtit, nimirum ita,
ur, cùm fuerit conſummatum, nulla poſſit
ratione diſſiolvi, quia Sacramentum fidei, nem-
pe Baptiſimus, quod, ſemel eſt admiſſum, nun-
quam amittitur, & ratum effcit conjugii Sa-
cramentum, ut ipſum in comjugibus illo durante
perduret, id eſt, ſemper. & quæras denique
quando ſolvatur quoad vinculum Matrimo-
nium, de quo Concl. III. &c. . ſolvitur
primùm per ipſum Matrimonium ſecun-
dum, non verò per ipſum Baptismum, quia
C. Gaudemus cit. tenerur fidelis recipere al-
teram, ſi ante Matrimonium ſecundum con-
L22 5 ver⸗

II02 DE MATRIMONI.
vertatur ad fidem; ergo prioris Matrimonhi
vinculum nondum folutum cenſetur ante
ipſum iecundum Matrimonium.
eeARI ILCULUS II.
Uerum in Lege Veteri licite daretur lilellus re-
pudii, eoque Matrimonium ſolveretur quo-
ad vinculam inter Judaeos?
Upponimus in Lege Naturæ Matrimoni-
Jum quoad vinculum fuiſle inſolubile, ùt
Patet ex Math. 19. ubi Chriſtus ait Moyſen
libellum repudii permiſiſſe Judæis propter
durifiam cordis eorum, ab initio autem non
fuiſſe ſic; h. e. a prima Matrimonii inſtitu-
tione uſque ad Moyſen, Marrimonium fuif-
ſe quoad vinculum inlſolubile. Controver-
ſia tantùm efſt de Lege Seripta, ſive Meſaica,
an in ea libellus repudii, qui conceſſus legi-
tur viris Hebræzæ gentis Deut. 24. licite da-
retur a viro mulierf, eoque Matrimonium
ſolveretur quoad vinculum, ita ur repudiata
uxor poſſer lic& & validè nubere alteri?
An verò permiflus fantum fuerit, non tan-
quam licitus, ſed tanquam minus malum,
ad mala majora præcavenda, remanente ad-
huc Matrimonii vinculo ? Utramque ſen-
tentiam problematice defendunt S. Th. hic
q. 62. 2. 3. & 4. & Scotus. & poſteriorem
quidem, quæ eriam S. Hier. L. 1. Comment.
in Math. c. . tribuitur fuiſſe communiorem
ætate ſua S. Th. cit. aſſerit. Prior tamen
hodie

de wag
Nlas ee
Pet
I ſadr
Poleti,
crgitie
Ta te
in ſerbp
erpencl
ciſer
i ſb
Gilcer n
&m
cootiand
Port
Gund dool
Giberiwid
ſnd
conlicin
uoaN
liumm i
im cog
lenis in
Eult, n0
Dio
n uc
eogl N
Vivolon.
i le
Crr/⸗

an
e

4
1
Mnnn.
Ulle/
ner
Ppnne
nan
Utn.
n ⸗
toret.
,
lg⸗
n.
Gnonnn
de

e

. DE MXATRIMONIO. 1103
hodie magis recepta deprehenditur apud Ca-
noniſtas æquè, ac PTI.
Per libellum verò repudi intelligi-
tur inſtrumentum authenticum, datum
mulieri, quo à viro dimiſſa declarabarur &
lbera, ut duci poſſet ab omni viro; Juxta
conſtitutionem Moyſis & Iſraæl, ut in ejus for-
mula refertur à Scriptoribus. Debebat dari
in ſcripto ipſi repudiatæ, poſtquam Scriba
expendiſſet repudii cauſas, eaſque juſtas ju-
dicaſſet. Cauſas verò Scriptura ſacra non
niſi ſub generico fæditatis nomine exprimir,
ſcilicet non tantùm phyſicæ & corporalis,
ſed & moralis, velut ſi intractabilis eſſet,
continuò rixoſa, incorrigibilis &c.
Porrò: repudium & divortium inter-
dum confunduntur; hoc tamen inter ea eſt
diſcriminis: Primò: divortium tantùm in
ſeparatione quoad thorum & cohabitationem
conſiſtit; repudium verò etiam ſolutionem
quoad vinculum indicat. Secundò: divor-
ctium fit tam ex parte viri, quàm fœminæ
jam cognitæ: repudium vero ex præſeripto
Legis inter Judæos dari tantùm à viio po-
terat, non viciſſim à muliere ipſi viro.
Dico. Licite, ex conceſſione Divina,

inter Judæos dari poterat libellus repudii;

eoque Matrimonium diſſolvebatur quoad
Vinculum. Prob. ex Deut. 24. ubi lex re-
pudii ſic à Moyſe promulgata legitur: e
acceperit bomo uxorem, & babuerit eam, & non
= inve⸗

1104 DE MATRIMONIO
invenerit gratiam ante oculos ejus propter ali-
uam feditatem, ſerilet lilellum repudu, & da-
Si⸗ in manus ilus, dimittet eTam de domo
ſua. Cumque egreſſa alterum maritum duxerit,
&& ille quogue oderit oam, deqeritque ei libellum
repudii, & dimiſerit de domo ſua, vel certò mor-
tuus fuerit, non poterit prior maritus vecipere
eam in uxorem. Arqui verba hæc in ſenſu
naturali & proprio veram permiſſionem ju-
ris, ſeu facultatem legitimam dimittendi uxo-
rem, ac ſolutionem infuper quoad Vinculum
important; nec tantùm meram tolerantiam
minoris mali ad præcavenda graviora. Nam
Imò: per hæc: cumque egreſſa alium mari=
um duxerit, ſatis apertè fupponitur, repu-
diatam validè & licite nubere potuifle viro
alteri; ſecus enim repudiata poſt repudium
nupta alteri, plures ſimul maritos habu ſlet;
quod nunquam eſſe poterat, nec pro ullo
conceſſum fuiſle legitur. 240 hæc: dimittet
cam, ex ſenlu communi & obvio veram fa-
eultatem important; ergo ab hoc receden-
dum non eſt, cum nulla ſolida ratio a ſenſu

propria recedere cogat. 3ti0. Vir ſecundus

appellatur maritus; ſed talis dici non poſſer,
ſi remaneret prioris Matrimonii vinculum.

4tS. Prohibetur viro primo, ne repudiatam

3c poſtea nuptam alteri, ab eoque iterum
uxor primi viri deſierat. S=W=”

.

(onf.
1. ci
ucn &
4, igen
luach
ili pro
ſbi onn
Wa
g bu
kum te
len
6 kep,
lin
Kum 1
H
Mofſen
WRaN
Permi
neln
ergo/p
Nus me
ucſane
ſtiro⸗
onnr
Eor ſe
Enr
NNte
iig ie

mtl.
S6 er
1 o
ine
9
llen
Noir.
fhnn
knele
fſorn-,
lenclun
Vhnm
Cerin
M
0Mre
leol.
leno
pudrmn
uſes
Indt
Nenn,
Ne⸗

Flen
d

DzZz MXTRIMONIO. 1105
Cconf. Conel. J. Speciali lege Levit. 21.
. 13. cautum erat, ne Sacerdos uxorem vi-
duam & repudiatam, ac meretricem accipe-
ret; igitur aliis viris, ſicut licuit ducere vi-

duam, ita etiam repudiatam, quid enim ſpe-

ciali Prohlbitione opus fuiſſet reſpectu Sa-
cerdotis, ſi indiſeriminadim id inhibitum fu-
iſſer omnibus? TConf. II. Si uxoris repudio
non fuiſſet ſolutum nuptiale vinculum; er-
go nuptiæ tum mar i repudiantis cum 'alia;, „

tum repu liatæ cum mar to novo fuiſſent

adulterioæ, conſequenter nec omilſiſſet Deus
eas reprobare ac r Prehendere, ut alia po-
puli fui vitia; nihil tamen ejuſmodi unquam
factum legimus, tametfſi aliàs lex rigida adul-
teras Upidari Præciperet.
Oej. ſequentia J. Chriſtus Math. 19. zit
yſen repudium permilſiſſe Judæis ad du-
Cordis eorum, ac de nde revocat hane
ionem, Matrimonium ad inſtitutio-
nem primam, qua erat inſolubile, reducens;
ergo permittebatur tantum à Moyſe ut mi-
nus malum ad excludendum majus, uxori-
Hdia. II. Malachiæ 2. de viro uxorem re-
udiante ex odio dicitur: Operiet autem ini-
quitas veſtimentum ejus. Ergo. III. Deut.
24. muülier repudiata, ſi nupliſlet alteri vo-
catur polluta abominabilis coram D mino,
eur veroô ita voc retur, niſi adulterinæ fuil-
ſent repud atæ mulietis ſecundæ nuptiæ? IV.
Imò repudiata mulier & nubens alteri forni-
cariis accenſetur Jerem. 3. ergo
be. Ad

1196 DEz MATRIMONIO
B. Ad I. M. Conſ. Imd: Quia Moyſes
non ſua, ſed authoritate Divina, cujus erat
executor, permiſit. 2d: Quia Judæorum
duritia ſolùm occaſio fuit conceſſionis iſtius;
licèt igitur illa culpabilis fuerit; permiſſio ta-
men, occaſione duritiæ facta eos excuſabat
à culpa. 32410. Chriſtus etiam polygamiam
inhibuit, revocando Matrimonium ad pri-
mævam unitatem; non ideo tamen polyga-
mia tanquam minus malum permilſia fuit.
Deinde reprobavit libellum repudii Chriſtus
non pro Lege Veteri & Molaica, ſed pro
Nova & Gratiæ, utpote perfectiore, quam
erat Vetus ſcripta; proinde quod in Veteri
pPermiſſum ſolummodo fuit, ut minus bo-
num, intuitu fragilitatis & obſtinationis ju=
dæorum, permittendum non fuit in Nova.
Ad II. k. Ibi ſermo eſt de repudio fſi=
ne legitima cauſa, ſcilicet quod ex mero fie-
bat odio; ante enim dicitur: cum odio habue-
vis, dimitte, quod ironicè dictum ajunt In-
terpretes. 3äl
AJAd III. W. cum J. Th. cit. D. Mulier
ea dicitur polluta abéminabilis ob contra-
Gam culpam, cùm nuberet viro ſecundo. N.
Ob contractam immunditiam, ac irregulari-
tatem legalem. C. Hæe autem ſine culpa
contrahi poterat. Sic etiam immundus ha-
bebatur, qui mortuum, vel leproſum tange-
ret. Dici etiam poteſt, pollutam & abomi-
nabilem vocari relatè ad priorem virum, it

gon
. d
n Dom
ſers &
Pns: Ian
Chonin
Gia redl
ſer gorll
Aeri poe
lor
Heb
Mlatenn
iai

e aom
cin iop
Tehodinn
ſolite g
ee do
,
en b
iplum b
O
ion ſu
in u
Unbue,
Podcr
Mefbu
De Nnn
er e
NN

Gneg
thclgz
4 uemmn
lorg
ernite.
entr
udh.
mnnie.
Pamlike
NdiChe
, Günn
ne n
Nen
iin do.
ne e
NNN.
DloS
nedfe.
a.
nimke

0 N
re

Dz MATHIMONI0. 1107
ut non poſſet amplius ab eo duci in uxorem,
ſique id fieret, futuram abominationem co-
ram Domino. Fundamentum hujus He-
bræus & Græcus textus ſuppeditat, ita ha-
bens: quoniam boc, redire ad virum primum,
, abominatio coram Domino: quippe ſi repu-
diata redire potuiſſet ad virum primum, mu-
lier quaſi ad tempus alteri viro commodata
videri potuiſſer. Item ſic repudiis via am=-
lior & facilior patu ſſet; ac libellus repu-
gi „Hebræo populo ob hujus tantùm infir-
mitatem conceſſus a Deo, fuiſſet inſtar leno-

Ad IV. g. cum Bellarm. M. Ant. Sed
hic argumentum fit a minori ad majus; ità
enim Prophera Dei nomine arguit: ſi mulier
repudiata a viro ſuo redire ad iplum non
poſſit, quantèò magis poſſer Deus non reci-
pere popolum, qui abiit poſt fornicætiones
ſuss, h. e. idololatriam aliave vitia; ea ta-
men ꝓpſius clementia eſt, ur, ſi reverti velit,
ipium benigne recepturus ſit.
Quæres: An durante Lege Veteri repu-
dium Ilcuerit etiam Gentibus cæterig? Apud
has in uſu fuiſſe conſtat ex gentilium Scrip-
toribus; nam de Cretenſibus id memoriæ
prodid't Ariſtot. L. 2. Ethic. c. 8. De Athe-
nienibus Alexander Genial. dier. L. 4. t. 8.
De Romanis Plutarchus Problemat. t. 13. &
patet ex KRubrica & Tertibus f. r. r. ubi eti-

am forma præfcribitur: quin apud hos eri-

P108 DE MATRIMONIO.
am mulier repudiare poterat virum: unde
Martislis: Menſe novo gani veterem Proculeja
maritum deſeris, atque jubes res ſibi habere ſu-
As; quæ ultima verba formulam important:⸗
ves tuus tibi habeto; vel: aoito &. Licitum
verò fuiſſe aliis Gentibus negant Sotus &
alii, quòd de hac diſpenſatione Divina quo-
ad Gentes nihil expreſſum extet in Ss. Lit-
teris. Verùm etiam de diſpenſatione Divina
cum Gentibus quoad pluralitatem uxorum
nihil expreſſum legitur in utriuſque Teſta-
menti Tabulis; & tamen diſpenſationem,
vel rectius conceſſionem Divinam ad Gentes
quoôque extenſam fuifie eruitur ex Aug. L.
22. ont. Fauſtum. Docet Bellarm. L. I. e
Matrim. c. Xl. Valent. aliique plurimi: unde
airmativa ſententia æque probabilis eſt.
An Matrimonium Pidelium conſummatum poſſie
iholvi quoad V'inculum
N I. Matrimonium fidelium tametſi con⸗
*½Vſummatum ſolvi poſſe etiam quoad vin-
culum quinque de cauſis Lutherus cenſuit
Lib. in c. 7. primæ ad Cor. Imô. Ex cauſa

adulteriüi unius conjugum. 240. Si fictus

Chriſtianus deſerit chriſtianam conjugem.
3710. Si conjux conjugem pertrahat ad pec-
catum. A45. Si ob frequentes rixas cohabi-
tatio alterutri accidat moleſta. f10. Si diu
abfit alter conjugum. Calvinus contra Lib.
14.

Mi.
61 Mu
netli
M
ſatrita
otu
ſ temp
Doleie
ſordden
liem!1
le Ga
Etenim

Mo

Real
Getel

Chri
Cdom
Vekunus
lvi i
u t

(lit,

mMum,
Eur,
l, Ve
ineoe
1 de
rei

anun

e

..

e
e
tn
ncn
I
nen,
en

Diz MATRIMOMIO. 17109
14. Eiftit. c. 19. ex ſolius adulterii cauſa diſ-
ſolvi Matrimonii vinculum Poſſe contendit,
tametſi conſummatum fuerit. Atque eti-
am hac ætate noſtra Græcos diſſolvere
Matrimonium, cui adulterium ſupervenerit,
notum eſt: eamque praxin inter eos viguiſ-
ſe tempore Tridentinæ Synodi habetur ex
Pallavicino Lib. 22. Miſt. Conc. Trid. c. 4.
ſeribens de Canone ſeptimo Seſſionis 2 52
Item rempore Florentinæ ita receptum fuiſs
ſe Græcis, ex eadem Synodo perſpicuum fit;
etenim Seſſ. 2. poſtquam edita fuiſſet con-
feſſio Fidei, ita Græcus quidam loquitur?
Poſt bæc Latini quæſivére d nobis quare conju-
gia dirimitis &. Imò huic errori inheſiſſe
Sæculo XIII. fidem facit Guido Carmelita,
qui circa initium Sæculi XIV. floruit.
MN. M. E Catholicis tres, Cajetanus „

Catharinus, Launojus circa Matrimoniale vin-

culum paulèò liberius ſenſiſſe notantur. Ca-⸗

jetanus quidem Comment. in c. 19. Math.
ſolvi illud poſſe judicat ex adulterii cauia,
ſalva tamen ſemper Eccleſtæ definitione, quæ, ut
inquit, non apparet, Verùm, quod ad excu-
ſandum, vel refellendum Cajetanum fſufficit,
videtur, cùm hoc ſcriberet, vel non ponde-
râſſe, vel oblitus fuiſſe illius, quod Floren-
tina Synodus anno 1429. in Decreto edixe-
rat. Etenim Seſi. 25. Eugenium IV. ſic
Græcos allocutum conſtat: Primò dico, om-
nes conqueri de ſeparatione Matrimonii, ideque
2 Aaaa Core

corretctione indiget. Tum poſt pacificum Græ.
corum diſceſlum Eugenius in Decr. ſic enun-
eiat: Quamvis autem ex cauſa fornicationii li
geat thori ſeparvationem facere, non tamen g
ad Matrimonium contrabere fas eſt , cùm Ma-
wimonii vinculum legitimè contraltuni perpetur

am ſit. Vixit autem Cajletanus ferme inte-

1110 DE MATRIMONIO-

gro poſt ſæculo, quippe anno 1534. demor-
Ceatharinus L. . Annotat. cont. Cajetan.
&ι Opulc. de Matrimn. q. ult. ex eadem cau⸗
ſa quidem ſolyi poſſe Marrimonium autu-
mat, quod nec ex Evangelio, nec Apoſtolo po
AAi, von Mere s sauſa fornicdtionii aliad
inire Marrsnonium; cùm tamen Eccleſia tcis
ſanctionibus vetitum eſſet, ad ſeparationem
ejuſmodi neceſſe eſſe, Eccleſiæ accedat au-
thoritas. “ Catharini dictum, magis
ſolubilitati Marrimonü favere, quam illud
Cajetant, forte nonnemini videbitur „ cùm
Catharinus ipſi etiam Tridentinæ S nodo in-
terfuerit. At ſciendum, interfuiſſe quidem

Seſſioni 24. in cujus Can. VII. dogma de in-
EEEEbeE 1235. .
ſolubilifate Watfimomi definitum fuit.,.
Se e . e Peg ,
unOi démum opinio 17. de Keg. in
Matrm. pojeſt, his capiribus continetur: 1
Conſlantem fuifle in Eccleſia traditiopemn àd
uſque Synodi Tridentinæ tempora, ſolvi
boiſe adulterii cauſa yinculum Matrimonii,
24: Quæſtionem de ſolubilitate 2 Nel inn⸗

4

con
nogen
non 6
linan
n iarer
Krimmon
Cjagum
Nla,
4 CN
Hendum
ul pal
M
xa
rine
ni Lee
Ar e
W N
Ali vinen
Ubta l.
1. Nne
ne goee
n, 4
Iv
ſaa; liya
ErN
ulin,
i
ſhtpenn
4

Cr. D r MATRIMONIO. rIIII
An. ] Pilitate conjugalis vinculi ex adulterii cauſa,
, ac Canonem à Tridentino hac de re condi=
tum non dogma & doctrinam, ſed meram
. diſciplinam complecti. Imò ztiò viguiſſe
olim inter Chriſtianos morem diſſolvendi-
Matrimonium ex bona gratia, h. e, mutuo
conjugum ceonſenſu ad uſque Juſtiniani tem-
Pora, qui primus „né porrò fieret, id Le-
U ge caviſſet. Quid de hàâc Launoji mente ſen.
us tiendum, ex probatiombus ſequentis Con-
na cluſ. palam fiet. 2
eH . Dico. Dogma catholicum eſt arque or-
thodoxa veritas; & ab ipſo naſcentis Eccle-
cs ſiæ primordio ad noſtra uſque tempora pro-
em Pagata Eccleſiæ Traditio, exceptäà morfe,
u. hulla ex cauſa, nequidem fornicationis, ſol.
i Vi poſſe Matrimonii inter fideles conſum-
i mati vinculum. Prob. Concl. guodd Vinoula
membra I. ex Neriptura Sacra. Mare. 10. v.
Lr. generaliter & ablolute ſine ulla Himitati-
one docet Chriſtus: Quicunque Adimiſerit uxo
em ſuam, & aliaim duxerit, adulterium com-
mittit Juper am; cz' ſi uxror dimſerit virum
ſeum, 85 alii nupſrir, machatur. Et ſimiliter

*

he

1 Luc. 16. V. 18. Omnis, qui dimittit urorem
NH

in ſuom, & alteram ducit, machatuy Er qui di-
. 1 miſſam à viro ducit mæbarur. Sio &α Apoſto-
en us I. Cor. v. ſine exceptione jubet uxorem

4 dimiſſam manere innuptam : iis, gui⸗ Malri-

e ninus, uvorem d viro non diſcedere, quocſt diſ-
Asaa 2 Re⸗

1

4118⁸ DE MATRIMONIG.
ceſerit (ex juſta cauſa, uùt commiſſi à vira
adulterii, ob quod licita eſt diſceſſio à thoro Mn
eaque perpetua) manere innuptam, aut viro mn 8
Iuo reconciliavi. n en⸗
Prob. Il. ex Conciliis generalibus Floren- ois
tino & Tridentino; prioris quidem verba Apoli
paulèò ante recitavimus N. II. Alterum ve- Ii le
rò, poſtquam cap. Unic. Seſſ. 24. dixiſſet: ihlie
Matrimonii perpetuum indiſſolubilemque nexum h (
wimus bumani generis parens Diwini Spiritä Proken
inſtinttu pronunciavit, cum dixit: hoc nunc os Mn!
ex oßibus meis & caro de carne meu E7 ild 4
erunt duo in carne una; Can. IV. Seff. ejuſd. el;, h
anathema infligit iis, qui propter hæreſim; Inn, iun
aut, quod Luth rus cit, docuerat, propter Nile
moleſtam cohabitationem, abſentiam à conju- Penerlatt
ge diſſolvi poſſe Matrimonium dixerint. Ac, mu
demum Can. VII. punétum præcipuè con- Il; n
troverium, an ex cauſa fornicationis ſolvi Aiſte u
poſſit Matrimonii conſummati vinculum, Grne!
tangens, rem ita definit: Siquis dixerit Ec- tbolus
cleſiam errave tuùm docuit, & docet, Juxta Evan- julla y
gelicam && Apoſtolicam doctrinam, propter altuls llis et
Zerium alterius conjugum AMatrimonii vinculum i pol
non poſe diſſolvi, e etiam innocentem, ꝗui cau- imè
ſam adulierio non dedit, non poſſe altero conjuge in er
wivente, aliud Matrimonium comtrabere; mecha- mlii
rique eum, qui, dimiſſa adultera , aliam duxe- Dolnnn

trit; & eam, Auæ;, Simigo aduhyero , alii mpſe- h
rit, anatema ſii. uu

KRes ene

DE MAranIONIO. 113
Keſpondet Launojus cit. Can. VII. non
dogma & doctrinam proferri, ſed diſcipli-
nam induci. Sed contra eſt L. quòd verba
Canonis fingula non niſi de doctrina infel-
ligi poſſint; dicitur enim 1mè. Si quis di-
Xerit Eccleſiam errarxe; atqui error non diſ-
ciplinæ opponitur, ſed dogmati & veritati.
2d. Cum docuit & docet; ergo hic doctrina
profertur, ſive dogma catholieum. 23tiòz
Juxta Evangelicam & Apoſtolieam docétrinam;
ergo eſſe verè doctrinam, negari non po-
teit; latum enim diſerimen inter Docktri⸗
nam, tum meram Diſciplinam eſt, quod ig⸗
noraſſe Tridentinos Patres, non niſi ſumma
temeritate dici poteſt; ſique non ignorave-
rint, ad illud reſpicere vel maximè eos opor.-
tuit; maléque rem meræ Diſciplinæ, ſub Dao-
rinæ nomine protuliſſent, cùm enim Do-=
Krinæ ſaltem error; contra Diſciplinæ ſolùm
abuſus opponatur; ſi quis aliter ſentiret,
juxta verba Canonis in ſenſu obvio, reus er-

roris convinceretur, qui tantùm abusůs ar-

gui poſſet.“ II. Quia hoc Canone Lutherans
maximè & Calviniſtæ feriuntur anathemate;
ergo errâſſe cenſendi ſunt contra Doctri-
nam; igitur Canon non Diſciplinam, ſed
Doctrinam complectitur.
Prob. III. ex Traditione PP. Nam Sæ-
culo II. Athenagoras in Apol. pro Chriſtian.

Fecundum, inquit, abfolutè conjugium, ſcilicet
vivente altero cunjuge contractum, ut pro-
a

a5 3 nt

1114 DE MATHIMONIO.
bant ſequentia, iluſtre eſt adulterium: quicun-
ue enim, inquit, Chriſtus, uxorem ſuam dimi-
Rie, & aliam duxerit, mæochatur. Sæculo III.
Clemens Alexandr. L. 2. Strom. in fine:
Quod.: . Seriptura: znec d conjugio unquam
permittit diſcedere, legem apertè conſtituit: non
dimittes uxorem pruterquam ob fornicationem.
Adulterium autem exiſtimat conjungi Matrimo-
nioy vivo altero ex ſeparatis; ubi dum dicit:
ob ſolam fornicationem poſſe dimitti adul-
terum; de dimiſſione quoad thorum intelli-
gi debet ob ſequentia: adulterium autem .
L Sæculo IV. quid hac in re crediderint
majores noſtri, docet S. Hieronymus Epiſt.
ad Oceanum; deſeribens pœnitentiam publi-
cam, quam Romæ egit S. Fabiola, eò quòd;
At permiſſum putabatur humanis legibus,
dimiſſo à ſe viro adultero nupſiſſet alteri-
In Epiſt. ad Amandum verò idem dogma
his demonſtrat: qui dimiſſam duxerit, adulter
eſt, ſive e Anirte wirun, ſive d viro dimiſ-
ſa ſit, adulter eſt, qui dimiſſam duxerit.
. Nec dicat quis cum Launojo, credidiſſe
Hieronymum, in nubendi jure inæqualem
eſſe viro mulierem, ac licere viro dimiſſa ju-
ſtè uxore adultera, cum altera inire Matrie
monium, ſed non licere idem mulieri dimiſ-
ſo viro adultero. Nam Imò nuſquam Hier.
vel verbo inæqualitatem iſtam, de qua Lau-
nojus, aſſeruit. 24db. Imèò contrarium docet
Epiſt 30. guidiuid viris jubetur, inquiens,
8 4 = Colse

hen
llere
ce l⸗
lit 1
dunn
1e4)
ſruii

duri
45
ornt
tn
em
lnn
t
inin
Aal
Gan
de
obla
Ope⸗
oca
Add
im
g1

1o
ſs ee
Mrrid
er

E
-S

=
=

Dz MATMIMONIoOD.. rrI
sonſequenter redundar in fœminas;“ neque enim
aduliera dimittenda eſt, & mæchus tenendus. As
in c. 19. Math. & guia poterat accidere, ur
quit éalumniam faceret innocenti, & ol ſecun-
dain pulam nupriarum vetert crimen impinge-
vet; ſie priorem dimittere jubetur uxorem, us

ſecundam prima vivente non hbabeat.

Sæculo V. S. Aug. dogma catholicum
clariſſimè expreſſit L- I. de a ulterin. conjug.
c. 9. MWec tamen ideo illum, qui propter cauſams
fornicationi: Aimiſſam duxrerit, ab hot crimine
abſolvimus; ſed utpoſque mæchos eſe minimè du-
bnamus. Nec ideo tamen eum, qui propter
cauſam foruicationis dimiſerit, & oleeramn duxe-
vit, ab bujus peccati labe defendimus; ambos
enim eſſe mæchos cognoſelmus. Et L. de Bono

conjugali. c. 5§. ſeme initum connubium in

civitate Dei noſtri, Rcclſia, nulle modo po-

teſt, niſi alicujus eorum morte diflolvi. Un-

de quod Auguſtino a iquando perplexum &
obſéurum hac in re viſum L. de Fid. &
Oper. c. 19. & implicatiſſimam quæſtionem
vocat aliàs, clarè tamen loc. cit. expreſſit-
Addi hic mererur totius Eccleſiæ Africanæ
teſtimonium in altera Milevitans Synodo an-
no 416. Canone 177.
Sæculi VII. teſtis eſt V. Beda L. 2. in c.
10. Marc. Sæculi VIII. Synodus Sueſſionen-
ſis celebrata anno 745. Can. 9. Sæculi IX.
Pariſina VI. anno 829. L. 3. c. 2. & Nan-
netenſis anno 895. Juxta alios 900. cap. 12.
Aaaa 4 SæCU=

XIIE DrE MATMIM ONIoOO.
Sæculi XI. Bituricenſis anno 1031. Can. 16.
Plures Synodos aliarum orbis partium & Ec.
cleſiarum, Romanæ, Germanicæ, Hiſpani-
cæ, pluraque pro quolibet Sæculo SS. PP.
tum etiam Summorum Pontificum teſtimo-
nia uſque fere ad Florentinæ Synodi tempo-
ra videri poſſunt apud Bellarm. Tournel. ali-
oſque hic, quos, ne æquo prolixiores ſimus,
conſulto prætermittimus.
Ratio autem a priori omnimodæ indiſſo-
lubilitatis Matrimonii fidelium legitimi &
conſummati præcisè eſt inſtitutio Chriſti,
qui per Matrimonium contractum inter ba-
ptizatos & conſummatum ſignificari voluit
Kui per Incarnationem cum Eccleſià conjun-

Ctionem, quæ omnino indiſſolubilis eſt; nun-

quam enim Verbum dimittet humanitatem,
quam aſſumpſit. Ita Conc. Florentin. in
Decr. TZertium, bonum Matrimonii eſt, in-

diviſibilita,; Matrimonii propter hoc, quod ſig-

niifcat indivifililem conjuntctionem Cbriſti cum

Eccle 2d4.
Oéj. I. Chriſtus Math. y. & 19: inter-
rogatus à Pheriſæis, an liceret bomini dimit-
*ere uxorem quacunque ex cauſa * Reſpondire
gulicunque dimiſerit uxorem ſuoam, niſi olb forni-
cationem, & aliam duxait, meæchatur z ergo
qui dimiſerit uxorem ob fornicationem, &
aliam duxerit, non mœchatur. Prob. Conſ.-
Valet enim aärgumentatio à contrario, qualis
eſt ila: & Conf. à pari. Bona eſt hæc argu-
men-

I
ulke

Mi

ſpeni
lo⸗
Drie
Korf
r; en
Gen O
3
ſormie
mum

ſenlu

d te
ſomie
et me
n me
nen
Mpur
Mieri

und

Pi

exeel

legu⸗

Nere
te
e 6
4
“

dem:
Roon

chr⸗

DE MATRIMONO 111

2

mentatio à contrario: quicunque peccaverit,
niſi pœnitentiam egerit, peribit; ergo ſi pænaen-
tiam egerit, non peribit: ergo etlam fſubſiſter
illa prior: quicunque d uxorem ſuam,
niſi ob fornicationem, & aliam duxerit, mæcha-
tur; ergo qui dimiſerit ob fornicationem, && ali-
am duxerit, non mwcbatur.
. M. Conſ. hæc enim exceptio: niſi ob
fornicationem, tantum reſpicit membrum pri-
mum propoſitionis, quicunque dimiſerit, ut
ſenſus ſit: quicunque dimiſerit uxorem quo-
ad thorum perpetuo, quod nen licet niſi ob
fornicationem, peccat, ſive mœchatur, ſcili-
cet mœchia aliena, ut dicitur Math. 5. facit
eam mœchbari, quia dimiſſæ præbet oecaſio-
nem fornicandi, ut adeo fornieatio uxoris
imputetur viro, eò quòd ſine juſta cauſa di-
miſerit. Si vero & ipſe aliam duxerit, qua-
cunque ex cauſa, etiam mæchatur, mœchis
propria ut dicitur Math.5. & 19. Non autem
exceptio niſi ob fornicationem afficit membrum

ſequens & aliam duxerit, quaſi licitum eſſet

aliam ducere interveniente fornicatione vel
adulterio. Citata autem verba intelligi de-
bere dicto ſenſu, manifeſtum eſt ex Evan-
eliſtis aliis cit. qui Chriſti ſententiam abſo-
Iute, & ſine ea exceptione referunt. Item
Apoſtolo, & PP. ac CC. cit. UVnde
Ad Prob. N. Hanc eſſe argumentatio-
nem à contrario; ut enim propoſitio ſit ve-

T? contraria, debet eſſe de eodem, ſub eadem

Aaaa f ratie-

1118 DEY MATRIMGNIO
ratione; ſed talis non eſt propoſitio illata in 1
conſeqvente; propoſitio enim Chriſti duo- (erni
bus conſtat membris; dictam verò excepti- Miy
onem referri debere ad membrum primum, um,
duieunque dimniſerit, non verò ad ſubſequens, culi
aliam duxerit, conſtat ex Evangeliſtis aliis ab- ved
ſolute d'centibus, reum eſſe adulterii, qui-
cunque uxore dim ſſia aliam duxerit. Item ui
Apoſtolo & aliis probationibus. Econtra ab ün
Adverſariis dicta exceptio ſupponitur, & iu
quidem gratis ac fallo; æque pertinere ad (ol
utrumque membrum, quaſi nec liceret di. n
mittere, nec aliam ducere niſi de cauſa for⸗
nicationis; ex hac verò liceret utrumque. ii
Hinc quodd Conf. diſp. eſt. Prima enim pro. (W
poſitio quicunque pectaverit &c. unius tantùm MI
membri eſt, & exceptio non niſi ad unuum aii
referri poteſt, ſcilicet pœnitentiam, vel ne- al
gationem ejus; prôinde illæ propoſitiones
ſunt de eodem ſub eadem ratione; igitur the
verè contrariæ æquè ac hæ: qui pæhitentium ca
egerit; non perilit: qui pœnitentiam non egeri, int
peribit: Econtra propoſitio Chriſti bimem- mu
bris eſt juxta ſenfum datum: & ſimilis huice ſ;
quicunque jejunium non ſervaverit niſi ob diſpen- (
ſationem, & ſe inebriat, peccat; ac ſicut in hie in
exceptio: niſi oh diſpenſationem, non reſpicit
membrum ſecundum, & ſe inebriat, ſed uni- m
cè primum, quicunque jejunium non ſervdrit; gr

ita in propoſitione Chrilſfi. d

N

i

e

Ah⸗

4

Ie.

—— „ N 2 „N
DE MATRIMONTO. 1119
IlIußh. . Si exceptio, niſi ob fornicationem
referri debeat ad membrum primum dunta-
Nat, quicunque dimiſerit, non etiam ad alte-
rum, cz aliam duxerit, ita ut fornicatio ſit
cauſa ſola dimittendi quoad thorum, non
verò quoad vinculum; ergo reſponſio Chri-
ſti non fuiſſet appoſita interrogationi Judæ-
orum. Prob. ſeq. Hli enim interrogabant de
dimiſſione quoad vinculum; quia sgebatur
tur de libello repudii, quo etiam vinculum
ſolvebatur; & dimiſſio quoad thorum ſolum
erat iis incognita, ſaltem inuſitata. N. V. ea.
maj. Licèt enim ea Chriſti verba, quicunque
dimiſerit &c. accipiantur ſolum de dimiſſione
quoad thorum; adhuc tamen reſponſio ap-
poſita fuit judæorum quæſite; interrogabant
enim illi de dimiſſione perfecta, & quacun-
que de cauſa; perfecta verò dimiſſio apud
Judæos continebat due, ſeparationem quoad
thorum, & quoad vinculum; quæ Chriſtus
cautè ſua in reſponſione diſtinxit, tametſi in
interrogatione non diſtinxiſſent Jjudæi: pri-
mum conceſſit, ſed ex ſolà fornicationis cau-
ſa; denegavit alterum, revocans licentiam

datam à Moyſe, ac declarat adulterum, qui

dimiſſa uxore aliam duceret.
Inſt. II. Saltem, ſi memorata exceptio
tantùm reſpiceret hæc antecedentia: quicun-
que dimiſerit, intelligendo quoad thorum; er.
go ſola fornicatio eſſet cauſa dimittendi quo-
ad thorum; ſed falſum hoc, cùm plures aliæ
cauſæ

112 DE MATIMONIO.

auſæ ſint dimittendi & ſeparandi quoad tho-
rum. H. D. ſeq. Ergo ſola forni atio eſſet
cauſa dimittendi abſolute & Perpetuò quoad
thorum. C. Dimittendi quοmmhodocunque. N-

Chriſtus meritò ſolam fornicationem (ſub

quâ tamen ſimul veniunt Era lora pe cara in

eodem genere, per quæ fit diviſio Carnis, ut
ſunt befialitas & Sodomia completa) aſſig-
navit ùt cauſam; eo quèd illa tribuat jus
parti innocenti partem adulteram Perpetuò
& abſolute, quæ elt dimiſlio Propriè & an-
tonomaſticè talis, excludendi à thoro, coha-
bitatione, ac jure Mtrimoniali; ita ut emen-
datam licèt ac reconciliari volentem adhue
ex Juſtitia repellere poſſit. Secus eſt in aliis
caulis, quæ vel dimiſſionem quoad thorum
tantùm, vel ſimul quoad tectum ac cohabi-
tationem; quoad tempus ſolùm conjugibus
ſeparationem permittunt.
OCOéj. II. Ex SS. PP. ſequentes cum Lau=
nojo & allis: I. Juſtinus Martyr qui altero
Eccleſiæ ſæculo floruit, refert in Apol. pri-
ore, quèòd fœmina quæpiam, quæ virum
malè moratum diu ſuſtinuerat emendationis
ſpe, cùm deteriorem eſſe factum intellexiſ
ſet, miſſo libello repudii alb eo ſejuntcta ſit. Quod
factum, inquit Laun. cùm fnon reprehende-
rit Juſtinus, cenſuit fuifſe ſolurum Matrimo-
nium. E. D. A. Quèòd ſejuncta ſit, ut du-
ceret alium, ſive quoad vinculum. N. Quo-
ad thorum & cohabitationem. e enim

.R ſepa-

ayrne
lufe
Man
Atict
tin
1
ſu
nen
rom
rel
Con
W

DE MATRIMONIO. 1121

Jeparaverat, inquit Juſtinus, ve, ſi eodem lecto

& menſa uteretur, particeps fieret impietotis.
Sed hæc ſeparatio ſolius thor: & cohabita-
tionis eſt; proinde & libellus repudii non
ritu gentili tunc vigemte, ſed Chriſtiano da-

ius intelligitur; & inepta Launoji illatio.

II. Origenes TDr. 7. in Math, ait, quoſ-

dam Epiſcopos permiſiſſe mulieribus quibui-

dam, ur vivente viro alteri nuberent, & ſub⸗
dit, eos non omnino id ſine cauſa permiſii-
ſe; ergo cenſuit Origenes potuiſſe ſolvi con-
jugale vinculum; & ejus ætate ſic ſolvendi
mos obtinuit. E. M. Conſj. utramque. Nam
ait Origenes I1mò eos hoc permiſiſie extra es
contra Scripturam dicentem: mulier ligaza eſt,
quanto tempore vir ejus vivix. 2d: Id per-
miſſum fuiſſe tanquam minus malum & to-
lerando ad vitanda majorz crimina: Forſitan
enim propter bujuſmmodi infirmitatem incontinen-
tium hominum, pejorumi comparatione, quc ma-
la ſunt, permiferunt adverſus ea, quæ ab initis
III. Tertullianus L. IV. cont. Marcio-
nem. c. 34. aſſerit Deum non diſjungere vi-
rum à muliere, niſi in adulterii caſu: caæte-
rum præter ex cauſa adulterii, nee Créator diſ-
* quod ipſe eonjunxit. W. explico & D.
eus hoc catu diſjungit quoad vinculum. N.
quoad thorum & cohabitationem. C. Huic
reſponſioni ex ipſo Tertulliano lux affulget:
dum ibid. mœchum definit eſſe eum, qui
ukorem dimittit, ut aliam ducat: Diro ilam,
Chri⸗

1122 DE MATRIMONIO.

Chriſtum, conditionalter nune feciße divortii
probhilitionem, Ni ideo quis dimittat uxorem „ uͤr

ſam ducat,

IV. S. Baſilius p. 2. ad Amphilochium:

Can. 9. de viro propter adulterium dimiſ-
ſo ab uxore ait: qui verò relictus eft, a propria
uxore ob cauſam adulterii, dignus eſt venia,
quæ ei cohalitat, non ideo condemnaætur. Et
de eadem inferius: quare, dua cum viro di-
miſſo cobabitat, neſceio, an poſſit adultera aphel-
larit. Ergo. Hoc Sancti Baſilii loco, qui
primo intuitu perplexus apparer, quidam in-
qucti reſpondent, S. Patrem hac in contro-
verſia dubiæ eſſe mentis; hoc tamen illi con.
donandum, quòd rei huic obſcuræ nulla de-
fintrio Eccleſiæ tunc adhuc aliquam lucem de-
diſſet. Veràùm nobis ad contextum adverten.
tibus, & quàm alias S. Doctor Dogma catha-
lieum clarè & ſolide docuerit, hæc reſpon-
ſio. S. Baſilio & Dogmati catholico non parùnm
injuriola videtur. Underh in forma: explico
W O. 8S. Baſilius ait virum à muliere dimiſ-
ſum, ſi ad novam acgedat, 'e dignum venia,
G quæ ei cohahbitat, non ideo condemnari,
ſpeétata conſuetudine fori externi LL. civi=:
ium quia juxta hanc tunc non puniebantur-

adulteri dimiſſi novam uxorem ducentes. C.

Spectato foro interno, & coram Deo. N.

Eodem ſenſu ait neſcio an Poſſit adultera ap-
Pellari, ſcilicet pro foro externo LL. civi-

lium, ut in eo ſubjaceat adulterarum pœnis,

recie

*

vocem adiddtere ſumendo non abſolutè, ſed

crrücar
Aron;
udo h
numnian
Peunp
Mr, ,
in
runn con
vi le
rum ve
N, N
anun
denmnntn
II
lio: na
r nim
ncemmn.
ere 30
Demn vi
nio
Cont ha
ſtenhafen

Dz MATRMONIO. 1123

relativè ad pœnas adulteris decretas. Pro ob-
ſcuri nonnihil hujusce Canonis intelligentia.
Olſerva: Docet ibid. Baſilius 16. Si
i ſpectetur Lex & ſententia Chriſti, ratione di-
ne miſſionis idem licite mulieri, quod viro in
n cauſa fornicationis commiſſæ a Parte alterutra.
24. Sed conſuetudinem nunc obtinere, qua
“ viro duntaxat permiſſum dimirtere uxorem
fornicariam; non viciſſim uxori fornicarium

n,
e

nA. virum; ot ver inquit veluti dolens, conſue-
k tudo non ita ſe habet; ſed, in mulieribus quidem
glin nimiam adbiberi ſeveritatem reperimus; unde
num Paulè poſt ſubdit: quæ cum viro dimiſſo cobea-
nllich bitat, neſcio an poſſet adultera appellari, orimen
nllc VNim bice attingit mulierem, quæ dimiſit, nimi-
tence. Tüm contra hanc conſuetudinem; vi cujus ſo-
Penen. li viro licebat dimittere conjugem fornica-
al, kiam; ac concludit: quore quæ reliquit eſt adul-
in. tera, ſi ad alium virum ecſ, relictus vero
“ eſt dienus veniæ, & quæ ei cohabitat, non co-
demnatur; ſcilicet juxta illam conſuetudinem.

ee . nam prumo hæ propoſitiones: 11 mulieri-
nh, Zus nimiam ſeveritatem reperimus; & : non deo
indt condemnatur, pœnam indicant, proinde ſub-
ll a⸗ jacere adulterii pœnis, quæ contra conſuetu-
iet dinem virum dimiſit, non vero illam, quæ
C dimiſſo cohabitat, quia hæc non peccavit
N contra hanc conſuetudinem. Secundo: con-
n, ſaetudinem illam opponit Legi & Sententiæ
Chriſti, quæ haud dubie forum internum re-
ne
R⸗

1124 Df/f MATRIMONIO.
ſpicit; ergo intelligit conſuetudinem fori ex:
terni, & quidem civilis. Zertiò. Quia omni-
bus prædictis addit Baſilius hæc: Si vir ab

adulter .. . Og' qucæ oum eo habitat eſt aduhera;
