de gequir, vel amitt. Peſſeh. ubi: conftat poſſi⸗
aLere

PP

Nt,
4DMvta
uniens
ponico:
hui erle
torenn;
urh int
UD
Audvenen
anin oble
o conne
ſelig el
ennn 4r.
ſrecebe,
munier
s onceh⸗
le
Nr
N G,
occonſe
iualter,
llasmo
in,
nl n
Anuliert
Ael
6Cinlttu

Nan in

dih
Mheun

9
nanhnei.
ern ſen
ireſt,

lond
i le⸗

N Nd.

Urnn

lonlet

Chtunn
Nene
Mlate.
Nniun,
Mle h⸗
Mri.
Munn,
un.
nli
Cion!
N

E

.

DzEz MATRIMONIO. 1035
dere nor, donec neſtra voluntate diſceſſerimur-

Et l. Obligationum ſ-. de A. & O. ſubſtantia

obligationis ponitur in animo ſe obligandi.
Canonico: Can. 22. 4. 5. MWon dehet, inquit,
aliquis verla conſiderare ſed voluntatem, & in-
zentionem; quia non debet intentio verbis ſera' rey
ſed verba intentioni.
II. Deliberatus, id eſt, cum cognitione
& advertentia, quæ ſufficit ad mortale; hoc
enim obligationis gravitas, quæ ex Matrimo-
nio contrahitur, exigit. Irem mutuus, &
vVerbis, vel ſignis ſufficienter expreſſus, juxta
Florentin. in Decr. utrique enim parti inno-

teſcere debet, ut acceptari poſſit. Porro ſal-

tem moraliter ſimultaneus, h. e. utriusque con-
ſenſus non debet neceſſario coexiſtere & poni
ſimulrate phyſica, ſed moralis ſimultas ſuffi-

cit, id eſt, ut, poſtquam pars una conſen-

ſum dedit, altera ex intervallo conſentiat,
modè conſenſus prior adhuc perſeveret ha-
bitualiter, ſive non ſit revocatus, talis enim
ſimultas moralis cæteris in Contractibus ſuffi-
eit; & intervallum medium non vitiat obliga-
tionem l. I. F. de E. O. Quoad Matrimonium

*verd nulla extat in ullo jure exceptio. Deni-

que debet eſſe publicus, non clandeſtinus, ubi
viget Conſtitutio Tridentini Matrimonium

clandeſtinum irritantis: liber ab errore &
metu, de quibus partim hoc Cap. partim ſuo

loco uberiùs diſſeremus.

Ttt 4 ARTI.

1036 DE MATRIMONIG.

ARTICULUS II.

Vhrum conſenſus conditionatus ſufficiat ad
Mairimonium?

OVrvandem J. Conſenſum in Matrimo-
nium præſtari poſſe cum Demonſtratio⸗=
ne; cum Cauſa; cum Modo; cum Condi-
tione. Qum Lemonſtratione præſtatur, ſi ap=
ponitur ſigaum, Per onæ, qucum contra-
hitur, qual tartem exprimens, fierique ſolet
pPer particulas relativas qui, quæ, quod, ut:
duca te, quæ nobilis, dives es. Cum Cau⸗=
ſa: dum apyonitur ſignum exprimens moti-
vum, quod operantem impellit, & denota=
tur per particulim cauſalem quia; ut: duco
te, quia de tali ſtemmate oriunda es. Cum
Mogo: quando ſignum apponitur expreſſivum
oner's, vel obligationis, quæ imponitur; vel
effectus, qui ſperatur, vel finis, qui intendi-
tur; fitque per particulam ut; velut: duco
te, ut hanc dignitatem per te obtineam.
Cum Cenditione: ii detur conſenſus, ſed tan-
tùm ſub conditione, ſiquid poſitum fuerit;
ac proinde per particulam ſi indicari ſolet,
ut: duco te, ſi pater tuus conſenſerit. Nece
Modus; nec Cauſa; nec Demonſtratio per ſe
impediunt, quo minus actu verè fiat Matri-
monium, cui apponuntur, cum errorem tan-
tùm acecidentalem inducant 17. 33. F. de
Condit. & Demonſtr. Et Ratio eſt; quia non

Nekon
od 4
6 ſwe⸗ el
1, ſwe
e, e
o ſ Non
Noc ucre
1s won
D we
ievori
en len
e.
Iia
RdAN
0Mun, cui
umrnen
Cciocet
N lid e!
WCd
Gorun
r⸗
A
le
Cvo
Condo
uvro.
Gllonen
Uro,
umn.o
d
nne

id

Min.
Unferee
nCn
hI
n n
GeN
,
1 C
Nie
600le
Cbeo

Cn

Nn
r
linen
een
A⸗
hnt
(ern
e
Mr
vennh

fe
N 0.

1

DE MATHIMONIO. 1037
Impediunt, quo minus conſenſus feratur in
id, quod ad Matrimonii ſubſtantiam perti-
net, ſive vera ſit Cauſa, Demonſtratio, Mo-
dus, ſive non, ùt cùm dicitur: duco te,
quæ, vel quia nobilis es; ſive verè ſit, ſive
non ſit nobilis, ſemper occurrit ejus corpus,
quod acceptatur, & in quod fertur conſen-
ſus tanquam in ſubſtantiam. Dixi: per ſe;
niſi videlicet habeant rationem Conditionis,
cui contrahens alligavit conſenſum; quia tum
idem ſentiendum, quod de Conditione, de
qua nunc.
II. Licèt, attento ſenſu Juris, ea ſola ſit
ſtrictè dicta Conditio, quæ Actum, vel Con-
tractum, cui adjicitur, ejusque obligationem
in futurum eventum dubium ſuſpendit, ſive
Conditio de futuro contingenti 9. ſub conditie-
ne. Inſt. de E. O. latius tamen hoc loco ſumi-
tur Conditio, prout ingludit etiam alia Con-
ditionum genera; & definiri poteſt, adjectio
appoſita ſuſpendens, vel reſolvens diſpoſitionem
Acüs vel C. ntroctus, ejutque, gquæ ex illo naſci-
zur, obliga onem. L
Conditio ſic latius ſumpta 1. dividitur

in Conditionem de præterito; de præſenti;

de futuro. Conditio de præterito eſt, quæ
diſpoſitionem reſolvit, & dependentem red-
dit ab aliquo, quod extitir; ut: duco te; ſi
pater tuus mortuus ſit: de præſenti; quæ ab

aliquo, quod ſit actu; ut ſi nobilis es: de

futuro, quæ ab aliquo, quod extiturum ſir.
TIts 2. In

1038 DE MATRIMONIO.
2. In poſſibilem & impoſſibilem. Poſplilis,
quæ evenire, & non evenire poreſt. Iinpoſſt-
bilis, cujus eventus dari non poteſt, ſive ex
natura rei; ut: ſi hirco cervum ceperis; velex
Satu; ut ſi verè pauperi dicas: ſi Principatum
in dotem atruleris; mille aureos numerave-
ris; vel defacto, ut: ſi montem aureum attu-
leris in dotem. Huc pertinet Conditio, quæ
dicitur impoſſibilis de Jure, alias dicta Con.
ditio turpis; quèòd enim non licet, id nec
poſſe cenſemur. h. 5. F. J Condit. inſtit. Hæc,
ſi adverſetur uni ex tribus Matrimonii bonis,
id eſt, generationi aut educationi prolis; vel
fidei conjugali; vel individuæ vitæ ſocietari
eſt turpis repugnans ſubſtantiæ Matrimonii; ut:
ſi ſub quæſtu adulterandam te tradas: per
Poculum ſterilitatis, procreationem abortũs
generationem prolis evites &c. 3. in neceſſa-
riam & contingentem. Weceſſaria; quæ eſt
certò extitura, ſive ex natura rei, ut: ſi cras
ſol oriturus ſit; vel ex revelatione, ut: ſi An-
tichriſtus venturus ſit. Contingent, cujus even-
tus eſt dubius; ſi hic pendet a libera volunta-
te partis, qua cum contrahitur, ut: ſi Reli-
gionem catholicam amplecti volueris, dicitur
contingens Bioteſtativn; ſi a voluntate tertii,
ut: ſi Titius te hæredem ſcriber, eaſualis; alias
erit contingens ſimpliciter. Quæritur nunc,
an, vel quatenus dictæ conditiones appoſitæ
contraétui Matrimoniali reddant hunc invali-
dum, vel ſuſpendant?
Dico

Diol

gnente
Meredel
1 ſc eel
ifei
ctrclote
er icve
ſotenm el
enwn
rlhlin
5lanion,
ernmie
le, Ne
rtcksn
llere⸗

(orne

Aivronn
v eman
Wnc
Potecun,
Ulerandin
les e,
gnimn vine
Molubinta
wbono
li Cni
mlenlis in⸗
lnin Ug
pormunue
nohnen
elgnn
Knin

iſe
hl
nfen
nee.
nm.
e
rCn
1 Nn
ni,
el
etaii

U
Uer
te
ed

a

6.
glu
gti

ex
te

t⸗

D

DE MATRIMONIO. 1049
Diro I. Matrimonium ſub conditione re-
pugnante ſubſtantiæ Metrimonii eſt nuilun.
Patet ex c. fin. de Condit. appoſ. ubi Gregor.
IX. ſic decidit: ſi conditiones contra ſuhſtantiam
conjugii inſerantur: puta, ſi alter dicat alteri;
contrabo tecum, ſi generationem prolis evites: vel
donec invemam aliam honore vel facultatibus di-
tiorem: aut ſi pro quæſtu adulterandam te tradas,
matrimonialis contracius, quantumcunque ſit fa-
vorabilis, caret effetu. Pro quo oblerva: ad
Matrimonium ex inſtitutione divina eſſentia-
liter tria requiri: primum eſt ejus indiſfſolu-
biliras, ſive vinculum perpetuum. Secun-

dum: fides mutus conjugalis, h. e. obligatio

non adulterandi; & reddendi debitum, ſi ab
altero conjuge legitime exigatur. Tertium:
obligato non impediendi generationem pro-
lis, eamque, ſi nata fuerit educandi. Ideo
nullus eſt contractus juxta c. n. cit. contra-
ho tecum, donec invenero ditiorem: ur ad-
ulterandam te tradas; ut ſterilitarem procu-
res &c. vel natam prolem occidas; primus
enim vinculo perpetuo, ſive Matrimonii in-
diſſolubilitati; alter fidei conjugali; poſtre-
mus bono prolis poſitivè adverſatur. A tio
æ priori Concl. eſt: quia non poteſt ſimul ſtare
conſenſus in ſubſtantialia Matrimonii, & con-
ſenſus in aliquid Matrimonii ſubſtantiæ re-
pugnans; unus enim tollit & deſtruir elterum.
Quomodo tamen ſubſtantiæ Matrimonii non

repugnet in conjugibus votum ſervandi caſti⸗

uatem, vid. ſup. Dico

1040 Dz MATRIMONIO.
Dico II. Conditio poſſibilis de præteri-
to, vel de præſenti contractus Matrimonia-
lis valorem non ſuſpendit; ſed vel ſtatim nul-
lus eſt non exiſtente conditione; vel ſtatim
valet ea exiſtente. Ratio eſt; quia contractus
ex voluntae & conventione contrahentium
legem accipiunt juxta X. 85. 1n 6. ergo ſi eon-

trahentes conſenſerunt ſub conditione nobili.

t;tis, paternæ mortis &c. his exiſtentibus ſta-
tim naſcitur obligatio; vel nullus eit con.-
tractus iis non exiſtentibus; quia ſub his con-
ditionibus præcisè ſe obligare intendunt.
Dico IIlI. Conditio impofſibilis adjecla
Matrimonio illud ſaltem Pro foro externo non

vitiat. Patet ex c. fin. de condit. appoſ. quo

dicitur: aliæ conditiones appeſitæ in Matrimonis,

Ki turpes && imnpeſſiiles fuerint, propter favorem

jJus debent pro non adyectis haberi; tune enim,
niſi aliunde conſtet contrahentes ſeriò eas ad-

kcile, Eccleſia in dubio Ppræſumit, contra-
entes ſolius joci cauſa eyusmodi conditiones

adjeeiſſe, & potius ſerièò contrahere voluiſſe,

quàm invalide; proinde non defuiſſe conſen-

ſum & mertò? ne fortè ſeperentur, qui le-

gitimè conjuncti ſunt, & aliis conjungantur
Per Alatrimonium illegitimum. Limitavi ta-

men Concluſionem pro foro externo; Aliter

enim pro foro interno ſentiendum eſt, ſi re-
Vera ſeriò tales conditiones adjiciant; & verè
ſuum conſenſum tali conditioni alligent, ut
ſine illa non intendant contrahere; tunc enim
nullum

ert
e un
ehtuſn orn
eolel
Pennn
alhi le
Do!
Geann Mar
Num
el
blkntir
b ſpe
Me int
Eenra
ſicecn
incvvn
gogoe
In Lodee
KWolſe
Poroen
id ,
o adhnie
mnin it
rla cond
Nolebit .
n ſehe
eleur
nhmteore
Alemdi
Uenineneen

D·E MATEIMONIDO. 1041
gJullum erit Matrimonium, ex defectu con-
ſensůs: quin hoc ipſo, quod ſe nonniſi in
eventum nunquam futurum obligaverint, pa-
tet, eos ſe obligare omnino non voluiſſe: id-
que multo magis verum de conditione im-
Poſſibili de præterito, vel præſenti.
Pico Il. Spectato foro externo, valet
etjam Matrimonium regulariter ſtatim ut ab-
ſolutum, cui apponitur conditio impoflibilis
de Yure ſive turpis, de futuro, non repugnans
ſubſtantiæ Matrimonii. Habetur iterum ex
c. fin. ſæpe cit. Dixi tamen 1mò regulariter,
ſcilicet ſi dubium ſit, num ſerio, an joco ad-
jecta fuerit conditio; ſi enim aliunde conſtet
ſeriò ad jectam fuiſſe cum animo ſuſpendendi
Matrimonium uſque ad conditionis eventum,
nec pro foro externo valebit; præſumptio
enim Eceleſiæ, qua hic præſumit contrahen-
tes voluiſſe juxta mentem Eccleſiæ, & ſine
Peceato eontrahere, non eſt præſumptio Ju-
ris de Jure, quæ probationem in contrarium
non admittat. Dixi 2do: torpis de futuro;
ſi enim ſit de præterito vel præſenti, valebit
Per ſe conditione poſita; eâ verò non poſita
non valebit pro utroque foro. Dixi 3tio &
irerum ſpectato foro externo; nam pro interno
ſuſpendetur Matrimonii valor & obligatio, ſi
contrahentes revera non alirer, quàm in even-
tum talis conditionis ſe obligare intenderint;
cum enim conſenſus ſit de eſſentia Matrimo⸗=
nii, ſtcut contractus cujuslibet, non poteſt
S Valere

4042 DzE MATRIMONIO.
valere Matrimonium ut abſolutum, ubi ab
ſolurus conſenſus non eſt.
Dico E, Matrimonium ſub conditione
de furturo neceſſaria eſt abſolutè validum. Ra⸗-
tio eſt: quia talis conditio eſt defacto deter-
minata in ſua cauſa, eſtque moraliter præſens
& impleta, eo quòèd futuritio ejus defacto in-
ſit rei. Præreres ejusmodi conditio cenſetur
addita non tam ad conſenſum ſuſpendendum
quam oſtendendam i lius certitudinem, ur
ſenſus ſit, ſicut certum eſt e. g. ſolem cras
oriturum, ſic certum eſt, quòd te ducereve-
lim. Pro foro interno tamen mens ipſa con-
trahentis ſpectanda eſt, annon verba talia /
cras ſol oriatur, ita intelligat; ur velit indicare
tempus, quo cras ſol oriatur; tunc enim nou
Valebit Contractus ante diem craſtinum.
Dico VI. Matrimonium ſub conditione
honeſta, indifferente, aut contingente de fu-
turo non valet abſolute ante eventum condi-
tionis, ſed uſque ad hunc ſuſpenditur: quia
contrahentes non intendunt ſe obligare, niſi
poſt eventum conditionis; actus verò ultra
intentionem agentium non operantur. Et
quoad hoc ſatis inter DD. convenit? ſolùm

controvertitur inter eos, utrum Matrimo-

nium ſub tali conditione de futuro contractum,
conditione poſira ſtastim convaleſcat abſque
conſenſu novo, ſi modo prior conſenſus non
fuerit revocatus? Unde

Die⸗

D
o V

ſob e
collage

edol 7l

Nnrield,
gos
Ih
eoun,
ocomunen
byanid ol
unmn e
Pror
lten /
Petunri

(l retn,

nieſenen
noe ete
her bime
eN
Eww
6Duy.
1 itr⸗
Mentia ſt⸗

S1.

concron

ileine
li d
gimn ,in
n ſer
nane

eſer
ian.
la
Clcare
1non

one
E.
nod.
l/
El
IA
M
Finde
en
e
ed

Dz MATRIMO NIO. 1043
Dico EII. Probabilius eſt Matrimo-
nium ſub conditione honeſta, indifferente,
aut contingente de futuro, polſita conditione,
conſequi valorem abſolutum tam in ratione
contractůs, quàm Sacramenti ſine novo con-
ſenſu, modò prior revocatus non fuerit. Ra-
tio eſt. 10. Quia eſt hæc omnium aliorum Con-
tractuum, etiam Sponſalium natura juxta
communem AA. ut ſub tali conditione cele-

brati e purificatà, acquirant valorem abſo-

lutum ſine conſenſu novo, modò conſenſus
Prior ex nullius parte revocatus ſit h. 11. f.
qui potior. in pign. l. 7. . de contrahb. empt. Er-
go etiam Matrimonium, quod naturam con-
tractůs retinuir. 26. Quia conſenſus ille,
cùm in eventum conditionis relatus ſit, uſque
ad hunc perſeverat moraliter, ſicut in eo,
qui per Procuratorem contrahit; igitur poſi-
fa conditione non minus obligabit, quàm ſi
de novo poneretur. 30. Quia ſic deelaraſſe
S. POM V. & CEMENT. VIII. refert Fagnan.
in c. ſuper eo. L. y. n. 56. h. t. ut adeò hæc
ſententia ſit authenticè declarata.
Olj. I. Actus legitimi non recipiunt diem
aut conditionem c. 50. in 6. l. 72. f.. de N. J.
atqui Matrimonium eſt actus legitimus; ergo.
N. D. Maj. Actus legitimi, h. e. qui vel ex
diſpoſitione Juris diem aut conditionem ex-
cludunt; vel ex natura ſua ob certam verbo-
rum formam præſcriptam vel a Jure humano,
Vel divino ut in reliquis Sacramentis. Alii
actus.

1044 Dz MATRIMGNIO.
a Qus. N. Per Acus legitimos in citt, NX,
illi Actus intelliguntur quibus ex diſpoſitione
Iuris non licet conditionem adjicere; tales
iunt in Jure ſpecialiter expreſſi, ut c. l. 77.
emaneipetio, acceptilatio, hæreditatis aditio,
ſervi optio, datio tutoris; & in Jure Cano-⸗
nico c. 2., de Elect, in 6. electio: item illi Actus;
quibus certa verborum forma Ppræſcripta eſt;
t in Sacramentis cæteris: non verò per Actus
legitimos intelliguntur Contraétus ſecundum
ſe;, vel Actus in Jure ſpecialiter non expreſſi;
proinde nec Matrimonium, cùm nec ſpecia=
liter quoad exeluſionem conditionis exprima-
tur in Jure; nec certa verborum forma con-
ſtet; nec ex natura ſua ſit excluſivum condi=
tionis; quin ipſo Jure imbibitam habeat con=
ditionem intrinſecam: niſi Religionem intra-
vero.
ODlj. II. c. Super eo. 5. H. t. ſtatuitur eum,
qui Matrimonium iniüt cum muliere ſub eon-
ditione conſenss pa erni, ante illius even-
tum ad Matrimonium contrabendum cogi non

poſſe; infertur: ergo hic eveniente ad illud

contrabendum cogi poterit. Sulſ. atqui non
contrabitur Matrimonium niſi per conſenſum
ergo cogi eo caſu poterit ad ponendum con⸗
ſenſum novum. B. D. Am. Et Pontifex
ibi contrabere ſumit. pro ponere conſenſum. N.
Pro perſicere contractum, h. e. conſummare
Martrimonium; ut ſenſus ſit ad Matrimonium
onſummandum cogi non poſſe. C. Quæſie
tum

anin iu
Cüonis
mendum
contrehe
Ponlum!
4 4 1 lam
erom,
6V ſogg
cn
en Ae
R,
As pene
d poe
Erkin
Geo
don N
1 ’
Mane
Unin ne
enber onn
cone
Url

olode

Rhon nu
d
Punmm
Caniar e
tin

De MATnIONODO. 104
fum enim fuerat, utrum talis ante eventum
conditionis cogi poſſit ad Matrimonium con-
ſummandum, ut patet ex Rubrica; ergo per
nin An contrahere intelligit conſummare; alis
I telponſum interrogarioni non coneordaret:
nlls Vel ſi tamen contendas, Pontificem velle,
ie ut iterum contrabatur, eumque de contractu
I 1n0Vο loqui, dici poteſt, id factum ideo,
“ ued dubium fuerit, annon brior conſenſus
on Uerit ante conditionis eventum revocatus.
ien 7 M. 1. In C. it. dicitur, quòd con-
“ ſenſus Pendens ab eventu füturo non ſit ha-
u bendus pro conſenſu de præſenti; atqui ad

nile
Ghline
Eeiles

. Rlatrimonfum requititur conſenſus de præ-
tan. ſenti; ergo ponendus eſt conſenſus novus.
m. K. D. Maj. Conſenſus bendens ab eventu fu-
turo non eſt conſenſus de præſenti, h. e.-
ne non eſt abſolutus & omnino perfectus ante
de. Sonditionis eventum. C. Non eſt conditi-
N Onatus, incompletus, revocabilis, quam diu
“ pendet conditio 5 & obligans ad exſpectan-
dum conditionis eventum. N. Eſt conſen-

ſus de præfenti poſitus, ſed conditionate,
proinde facit Matrimonium conditiona-
tum, non nuda ſponſalia de futuro.

Inſt. Il. Conſenſus ille conditionatus præ-
N ciſe & tantum ſponſal ia de futuro conſtituit.
* Prob. quia ſi ita conditionate contrahens po-
ſt:ea contrahat cum alia per verba de præ-
ſenti abſoluta, valebit hoc ſecundum Matri-
monium; atqui non valeret, ſi prior conſen-
Uaͦ ſin

4046 DE MATRIMONIO. 1
ſus conditionatus valuiſſet in ratione Matri- Rchin
monii; nam Matrimonium eſt ex natura ſua aolio
indiſſolubile. N. W. Ant. Prob. Min. D. Non iu- ins
vValeret, ſi prior conſenſus conditionatus va- imonſ-
Iuiſſet in ratione Matrimonii perfecCti C. cum nninet
tantum valuerit in ratione Matrimonii condi- Ml
tionati, incompleti, nec proin irrevocabili- e, N
ter. N. Matrimonium perfectum, abſolutum Nc en
indiſſolubile eſt. NNRN
Obj. III. Matrimonium eſt inter Chri- 1 ne
ſtianos Sacramentum; ergo debet adeſſe ſi= un 4
num ſenſibile; atqui eveniente conditione N o
non apparet ſufficiens gnumn ſenſibile. Conf. Hunmn
Ceætera Sacramenta N. L. à futura conditi- itergl
one pendere nequeunt; ergo nec Matrimo= Wn wd
nium. H. M. Min. Nam ſignum ſenſibile WdS
ſfufficiens eſt ipſe conditionis eventus, per nnd,
quam ex contrahentium Ppacto eorum con- ba
ſenſus adhuc perſeverans redditur ſenſibilis mon
& abſolutus; conditio enim eveniens opera- Wmn ild
tur idem, quod contractus purè celebratus vondem
TL. 11. F. qui potior. in pign. L. 7. f. de con- Imn
zrah. einpt. §. 6. Inſtit. de E. O. Ad Conf. k ilt
diſp. eſt. Quod Matrimonium retinuerit rTa- W eyen
tonem contractâs; hic vero conditionatus ) A
eſſe poteſt, & ſine novo conſenſu perficitur elani
conditione impleta. W
DVtrum verò in hac ſententia neceſſe ſit, duc,
ut conditio impleatur coram Parocho & te- ange
ſtibus, vel his faltem ſignificetur ejus imple- uh
tio, adhuc inter AA. controvertitur. Pro= Ain
babilius videtur, id neceſſarium non eſſe,
modè N

DzE MATRIMONIO. 104 7

lin. modèò ab initio coram Parocho & teſtibus
“ ſub conditione contractum ſit; quia jam ob-
ülon rinetur finis Tridentini „ ne deſerto primo
ire. Matrimonio contrahatur aliud, cùm non
Illum permittet Eccleſia aliud contrahi Matrimo-
le nium, niſi conſtet de non impleta conditi-
nle one, aut revocatione conſensus conditione
ln adhuc pendente. Sic etiam in Matrimonio,
dquod per Procuratorem contrahitur, neceſ-
rh ie non eſt, ut ſciat Parochus & teſtes, man-
uk datum efle legitime datum, non revocatum
nti Sc. ſed ſufficit eos præſentes eſſe, dum per
Procuratorem contrahitur: irem in caſu quo
Nle impuberes impubertate naturali contraxerunt
in coram Parocho & teſtibus dicendo, iſe pu-
if beres eſle & potentes ad generandum, ne-
ceſſe non eſt, ut poſtea manifeſtent Parocho
nan. G teſtibus ſecutam eſſe pubertatem. Imo
juxta communem ſententiam erit Matrimo-
aee nium abſolutum, licèt conditionis impletio
dum nondum conſtet ipfis contrahentibus, quan-
quam ut bona fide ui Marrimonio poſſint;
hæc ipſis conſtare debeat; cur ergo condi-
En tionis eventus conſtare debeat Parocho & te-
um ſtibus? Accedir, quod Tridentinum requi-
tir rxat præſentiam Parochi & feſtium, quando
contrahitur Matrimonium; ſed contrahitur
Neſh tunc, quando conſenſui conditio apponitur;
A non quando ea impletur. Et demum reſte
Ne Fagnano hoc ſufficienter declararunc Pius V.
No & Clem. VIII. pro valido habentes Matri-
m, monium per verba de præſenti ſub conditi-
Duuz one

1048 DE MATRIMONIO.
one de futuro honeſta contractum coram Ehbi
Parocho & teſtibus, approbantes declaratio- es, gn

nem S. Congr. Cardin. Concil. Trid. lrcdae
diria!

Llrum ad valorem Matrimonii filiorumfamiligs alnn I
. 1s 406 un
ſit neceſſarius parentum conſenſus? nel

A fürmat Calvin. . 4. Iaſtit. c. 179. Le es Pon- Müumn
IA iificias, quibus conjugia inter a oleſcen- Mhil
tulos parentum injuſſu contracta firma ratàque lli luu
declarantur vocans in Deum impias, partim in iub
Somines iniquiſſmas, h. e. contra jus Naturale nilifn
& Divinum. Diſtinctione Lucherus utitur I
Serm. de Matrim. Si ex conjugio abſque pa- Mllldi
rentum conſenſu contracto jam nata ſit pro- n eri
les, vult illud ratum eſſe debere; ſecus ve- Mvorun
rd, eſſe irritabile pro arbitrio parentum. Amn
Brentius non parentibus, ſed Magiſtratui Dand
voieſtatem tribuit irritandi, vel conſirmandi hu C
M üimonia à filiis inita parentibus ſive in- Mond
Vitis, ſive inſciis; ſinguli verò ſe Jure Ma-
gurali & Divino fundari contendunt. (eil
Concordi econtra ſententia nunc præ- ſie
fertim poft Tridentinum tenent Catholici, hinoyn
nec Jure Maturali, nec Divino irrita eſſe di- Al
&a Matrimonia, licèt illicita, ſi abſque juſta Ind
cauſa ita filii contrahant; & ſolum inter eos Mm
oſt Trid. orta fuit quæſtio, an S. Synodus itiin
ecrxeto ſuo ͤ ſ. 24. E/,. AMacrim. c. I. do- Altii
ðð = 1 gins hiülij

tn
no.

i

lgen
oken
inſe
iry
ee
briut
nepe⸗
p⸗
Ne.
Wn
Kfunt
Vd
NeH
4
NANN
edh
eie

Dz MATRIMONIe. 1049
gma definire voluerit duntaxat contra No-
vatores, qui docuerant Matrimonia, ex de-
fectu conſensũs parentum utroque jure, Ma-
turali &σ% Divino irrita eſſe, ideoque parentes
ex utroque hoc Jure poſſe, ea rata facere,
vel irrita? vel utrum præter dogma illud
contra Hæreticos voluerit generalem diſci-
plinæ legem proponere, qua deinceps dicta
Matrimonia in tora Eecleſia rata, firmaque
haberentur ? Negarunt hoc poſterius non-
nulli Doctores Galliæ, exiſtimantes, De-
creto Tridentini ſolummodo contra Nova-
tores definiri non poſſe, parentes Jure Natu-
rali & Divino rata, vel irrita facere ſine ſuo
conſenſu contracta à filiis Matrimonia; nihil
verò ſtatui de privatis Provinciarum, vel
Reg norum Legibus, quibus ea Matrimonis
vel rata haberentur, vel irrita; proinde eo
Decreto nullum præjudicium inferri Legi-
bus Galliæ, quibus irritata eſſe talia Matri-
monia putabant.
Dico I. Matrimonia 4 filiisfamilias, idem
eſt de filiabus, contracta parentibus ſive in-
ſciis, ſive invitis, nec Jure Naturali, nee
Divino, nec Humano irrita ſunt; nec pro-
inde Magiſtratus, vel parentes poſſunt ſuo
arbitrio ea vel rata facere, vel irrita. Prob.
der part. I. Non Jure Maturali; quia ſicut
Matrimonium eſt ſolius viri fœminæque
conjunctio, qui ſuo conſenſu contractum
Perſiciunt, ita ſpectato Jure Naturali pro ſus
Uuuz3 eſten⸗

1050 DE MATRIMONIO.B

eſſentia utriuſque contrahentis conſenſum

poſtular; hoc igitur habito valebit Jure Na-
turali. Deinde ſpectato Naturæ ſenſu pror-
ſus iniquum apparet, filios ita parentum po-
teſtati velle ſubſternere, ut fine horum con-
ſenſu valide contrahere Matrimonium non

poſſint; Imd. Quia interdum fihii ipſis pa-

rentibus prudentiores ſunt. 24. Parentes
ex ſordida ſübinde avaritia, ne dorem mi-
merare cogantur, impediunt filiorum Matri-
monia; 3i0. Vel politicis ex cauſis con-
ſenſum procraſtinant cum incontinentiæ &
animarum periculo. 45. Aliquando liberos
etiam invitos compellere intendunt in Mo-
naſterium, vel cælibe vitæ genus, nunquam
in eorum nuptias conſenſuri; vel ideo con-
ſenſum negant, dum filius admittat ſponſam,
quam parentes elegerunt;, licèt eam averſe-
kur filius; ex quo Matrimonio non niſi in-
fauſti eventus oriri ſolent. 520. Filiorum
maximè intereſt, quibuſcum perpetuam vi-
Hæ ſocietatem ineant, ob gravia onera Ma-
trimonio annexa, cùm ſir indiſſolubilis &
Perpetua quædam quaſi ſervitus, à qua per
Naturam liberi naſcimur; igitur jure Natu-
ræ non debet ejus electio neceſſariò pende-

Fe à voluntate aliorum, quàm eorum, qui
latrimonium ineunt. 6:0. Sæpe filii & fi-

liæ extr àa Patriam poteſtatem ſunt, ut eman-
cipati, vidui, viduæ, abſentes in remotis
terris, ut parentes conſulere ſubinde non
o poſ⸗

NN,
ntenbe
Mioin
etihee
( con⸗
n 1.
cher

nati
Oone 5
Circhem
n Krh
Genn
lerbure
uronni
ennon
.). W
Wene
Nee eum
il
m pore
ſin
in lanei
u Conga
ſniha

ſiee E

Me
Ro ür

(lli

DI MATNMONOD foyf
dvoſſint; vel aliunde non expediat. Et vel
inc Conf. Si ob reverentiam jure Natura-
li parentibus debitam non polſſint inire vali-
de Matrimonium abſque parentum conſen-
ſu; ergo nec vidui, nec viduæ, cùm in his
perſeveret naturalis in Parentes obligatio;
ſed conſequens eſt direéctè contra Apoſto-
lum 1. Cor. 7. de vidua dicentem: cui vult;
Zabatt—
II. Nec jave Divino; Tale enim non eſt
aſſignabile, ur conſtabit ſolutione object.
quin ex S. Scriptura tenemus Jacobum Pa-
triarcham Gen. c. 29. duxiſſe uxorem ſecun-
dam, Rachelem; & Gen. 30. alias duas Ba-
lam & Zelpham parentibus inſciis; at hoc non
feciſſet Patriarcha ſanctiſſimus, ſi ad valorem
Matrimomi jure Divino neceſſarius fuiſſet
parentum conſenſus. Sed & Tobias junior
Tob. 7. uxorem duxit Saram, jam pridem
exiſtente Lege Moſaica, ſine ſcitu parentum;
nec eum dehortatur Angelus, viæ comes.
II. Wec jure Pofitivo Humano; ut ite-

rum patebit ſolut. object. Econtra Concil.

Trident. Seſ. 24. de Ref. Matr. c. I. contra-
rium ſancivit: ubi: eos ſanéte Synodus anatbe-
mate damnat, qui falſo afirmant, Matrimonia
d fliigfamilias ſine parentum conſenſu comracta
irrita eſe, & paventes ea rata, vel irrüa face-
ve poſſe. Ad quod movebantur Tridentini
PP. ob rationes fupra in Prob. part. I. allatas,
teſte Pallavicino Concilii Trid. Hiſtorieo,

1052 Dz MAYTRIMONIO
tametſi Oratores Galliæ ſolenniter Regis no-
mine peterent à PP. ut redderentur irrita
Matrimonia contracta à filiis abſque paren-
tum conſienſu, quòd plerumque noxia, ac
ſamiliis indecora eſſent, & odiorum, ut ipſi
Pputabant, quàm amoris fomes inter conju-
ges. Reſpondent equidem quidam Docto-
res Galliæ, Concilium his verbis voluiſie
damnare novos Dogmatiſtas Lutherum &
Calvinum, docentes, ea Matrimonia eſſe Ju-
re Narurali & Divino irrita; non verò con-
didiſſe Legem Diſciplinæ univerſalis, con-

trariam Legibus privatis Regnorum, præſer-

tim Galliæ; ſed huic Reſponſioni occurre-
tur Concl. II. Item valere es Matrimonia
jam ante Trident. decreverat Nicçolaus I. c,
Sußiciat 3. caufſ. 27. q. 2. !Innocent, III. c,
Tuæ fraternuatis de Sponial. Clem. III. C.
Cuùm virum I2. extra de Regular,
Dieo Il. Concilium Tridentinum, ame
cit. Seſſ. 24. c. I. de Ref. Matr. non tantùm
intendit damnare Dogma Novatorum 3 ſed
ſimul condidit Legem Dilſciplinæ univerſa-
lis, vi cujus generaliter rata firmaque ma-
nerent Matrimonia contracta ſine conſenſu
Parentum. Katio ℳ J. Quia contrarium
nullo ſolido fundamento dici poteſt, ut pa⸗
tebit ſolur, obj. . Si voluiſſet unicè defi-
nire Dogma contra Novatores, cur mere
aliàs conſtanter obſervato, definitionem ſuam
non repoſuit inter Canones? III. Si in-
1 ten⸗

D

let in
ele
ehne el
Caron
S ſed h
ſao; gooe
oga
la Gn
Hummnnn
Mronunei
Pole on
Nrger i
er Mu
lni fe,
Mnn
id Ren l
Alen
N N
W N
ccontri
Onctent
ſur, Co
or vn
/
rreept
belienri
nle oon
llr.
betur ri

rle

in.

inie
ie
d

gt

le.

Nie
fenng

eH

ea
1 D.
Nln
nt⸗
von
lo,
H

e

U

Nn

1

N

ninn

K.
W

„

Dz MATRIMONIO. 1053
tendiſſet rantùm damnare Hæreticos, nec
inducere Diſciplinam univerſalem, etiam
contra privatas Leges Provinciales; ergo ve-
Trè& adhuc eſlent irrita ea Matrimonia vi Le-
um iſtarum, poſſentque irritari à parenti-
Fus ſed hoc nequit conciliari cum Triden-
tino, quod Decretum ſuum nullo ſigno re-
ſtringit ad jus Naturale & Divinum; ſed ſine
ulla diſtinétione inter jus Naturale, Divinum
Humanum, indefinitè, adeoque univerſaliter

pronunciat valida eſie ea Marrimonia, nec

Poſſe à parentibus irritari. IV. Quia du-
plex erat controverſia in Concilio, ùt colligi-
tur ex Pallav. Lib, 22. & 23. prior ſpectabat
dogma fidei, eſſentne irrita ea Matrimonis
Jure MNaturali &* Divino; ut volebant Hære-
tici? altera Diſciplinam, an expediret ſpe-
ciali Lege irrita declarare hæg Matrimonia,
quod poſce bant Oratores Calli? igitur cùm
his nihil conceſſum legatur in Concilio; ſed
econtra verbis generalibus rata & firma pro-
nuncientur hæc Matrimonia, ſat clarè colli-
gitur, Concilium voluiſſe ſimul Legem Dil-
ciplinæ univerſalis condere. .
Ohb,zj. I. cont. Conch I. ex Jure MWaturali.
Vi præcepti Naturalis filii tenentur præſta-
re obedientiam parentibus; ergo non poſ-
ſunt ſine conſenſu contrahere Matrimonium.
Conf. I. Jure Naturali filiorum voluntas con-
tinetur in voluntate parentum. Conf. II. L.
1. & 2. C. de Nupt. in quibus neceſſarius
L Vuus paren-

4

1054 DE MATRIMONIO.
parentum conſenſus decernitur; hæc datur

ratio: hoc fieri debere & civilis & naturalis

vatio ſuadet in tantum, ut juſſus parentum
Præcedere debeat. Ergo. . W
. D. Conſ. Non poſſunt validè N. Lici-
t§. Subd. Sine legitima cauſa C. hac habitâ
N. Plus argumentum non probat. Cæte-
rùm in eligendo vitæ ſtatu nullus alteri ho-
mini à Natura deſpoticè ſubjectus eſt; ſed
ſoli Deo. Ad Conf. I. D. Voluntas filio-
rum, qui nondum ad perfectæ Rationis uſum
Pervenerunt, continetur in voluntate paren-
tum. C. (Qi ad eum pervenerunt. Subadh.
Quoad uſum, curam, adminiſtrationem tem-
poralium &c. C. Quoad vitæ ſtaum per-
ſonalem. N. ex dictis. Ad Conf. Il. . D.
Naturalis ratio ſuadet, ut juſſus parentum
Præcedere debeat, in ordine ad effectus ci-
viles, & ad Nuptiarum honeſtatem. C. Ad
Marrimonii & Sacramenti valorem. N. Vid.
diéta de sponſ. & inferius. . “
Obj. IIl. ex Jure Poſttivo Divino. Math.

19. Dicitur Deus eos conjungere, qui con-

trahunt Matrimonium; ſed non poteſt dici,
quod Deus conjungat eos, qui contrahunt
ſine conſenſu parentum; cùm ita contrahen-
tes peccent; ergo. Conf. J. Gen. 28. Judas
primogenito ſuo Her dedit uxorem Thamar;
& iterum dedit eam fiio ſuo Onan. Couf.
II. Exod. 22. dicitur, /i vivginem guit ſedu-
rerit, dotabit am, ez babebit eam uworem. &
bater

D
irtrre
7 notuen
en
en ſu
8 ſiet
.

. .
Kchunt,
Pellu he
Il Eſan
brem,.
19 h 9
py ſnli
leng li
mevnſenin
n Knnrn
Kudn
häs
Uum, Ncn

f )

n elel
ltionen
unbere,
lun⸗
Non
Ee
4 Ur.
itgiaſe⸗
W
ttei

tn
e ne
Ulerme
her.
10.
Nten
G.
ONW
NWN

4
Eles
Ghmnt
Uher⸗
d

DE MATRIMONIOD, r1055

pgater virginis dare noluerit, reddet pecuniam

jJuxta modum dotis. Adde illud Deuter. 22. v.
16. Item 1. Cor. 7. Qui Motrimonio jungit
virginem ſuam, bene facit, qui non jungit, me-
lius facit. Ubi requiritur conſenſus paren-

LIum.

Fe. M. Min. Deus verè conjungit ees,

qui abſque parentum conſenſa con-

trahunt, ſicut vere baptizatur, qui cum

affectu peccati mortalis Baptiſmmum reci-

pit; & ſicut verè concurrit ad eorum produ-
Gionem, qui naſcuntur ex adulterio, ut no-
tat S. Th. 4. 4 8. 4. 2. ad 2. Poteſt tamen
aliquo ſenſu dici eoſdem non conjungere,
quatenus, ſi abſque legitima caufa fine paren-
tum conſenſu conmtrshunt, non recipiunt fru-
ctum Sacramenti; ſicut aliquo ſenſu dici po-
teſt non communicaſſe, qui peccati mortalis
conſcius oommunicat, quia non recipit gra-
tiam, licèt vere corpus Chriſti recipiat. Ad
Conf. I. . Inde præcisè, nec plus probari,
quàm electionem ſponſi vel ſponſæ item pro-
poſitionem pendere a parentibus; iis eriam
incumbere, ut liberis de ſponſa vel ſponſo
Pzodidenni, & circumſpiciant; non verèò li-
eros non poſſe validè per ſe ipſos contra-
here; quod ſolum negamus. Ad Conf. Il.
B. IIIud Ex. 22. non eſt ad rem; non enim
ibi sgitur de conjugio, ſed de ſtupro, quod
vir habuit ad iuam explendam libidinem,
non ad habendam uzorem; in quo calu pro
10. pœna

1056 Dz MATERIMONIO, hor
Pœna criminis illud ſtatuitur, ut, ſi ſlupra- enen
tor voluerit, & parentes ejus, illam poſſit ulikno
habere in uxorem, ſin minus ſolvat dorem; oli
datur ergo hoc caſu poteſtas patri filiam ſtu-
Pratam negandi ſtupratori, licèt hic eam du-
cere vellet, idque in ſtupri penam: Unde
nihil ſequitur contra nos. Qoad alia Scri-
pturæ loca B. D. Requiritur conſenſus pa-
rentum neceſſarius ad valorem. W. Tantum
ibi fit mentio conſenſus, quatenus ad paren- 31
tes pertinet providere filiis, item quatenus ſlim
exigit honeſtas & reverentia, ut fili conſu- “
lant parentes. C. Unde idem Apoſt. 1. Cbr. D
7. V. 9. de viduis & virginibus ſimpliciter 13
dicit: quod ſi ſe non continent, nubant „me- aſilm
lius eſt enim nubere &c. ubi nihil de con- Skcne
ſenſu parentum. B 4
Olj. UI. ex Jure poſitivo humano. Variæ
Leges civiles, udi pr. Iuſt. de Nupt. item I. 2. “
18. 36. f.. de Kitu nupt. abſolutè exigunt pa- Wl 8
rentum conſenſum. Conf. . Concordat
etiam jus Canonicum ; nam Evariſtus Can. 1
Aliter I. Cauſ. 30. q. I. conjugia ſine conſen- nan⸗
ſu parentum inita vocat non legitima, imèò ee
adulterie & upra. in eundem fere ſenſum iglen
loquuntur Canones alii. Conf. II. ex SS. PP. N 6
S. Baſitius Ep. ad Amphilochium, quæ, in- “ e
quit, ſine iis, qui halent bpoteſtatem, ſftunt ma- nrl
trimonia ſunt fornicationes. Hic Pater Græ- MWllil
cus erat; talemque fuiſſe Eccleſiæ Græcæ oſt
morem probat Leunclavius Juris Orientalis Uik
