t col-

5 1 30
liau
1Comin
N. n6o
nond
dremmr

in.
Lplie
en⸗

lun.

uln.
iie.
i.
Imm
Un
Clleat
c.
1.
D
Ne.
(d⸗

te
nln.
nz
Nn
rtn.
Uut.
NdN
lon
E.
ſl⸗
n u.
1e.
teee
Cendi
6

DE MATRINONIOD, 10557

colle tor Zom. I. lib. 3. Sed & candem fu-

iſſe mentem Patrum Latinorum colligitur ex
Tertulliano L. 2. ad Uror. cap. 9. S. Am-
Broſio Lib. I. de Abrahamo cap. ult. Leone
Ep. 92. ad Ruffinum, & aliis. Conf. III. In
Gallia plurium Regum edictis, Henrici III.
in Comitiis Bleſſenſibus anno 1579. Henrici
IV. 1606. Ludovici XIII. 1629. & 1639. Mma-
trimonia filiorum familias ſine conſenſu de-
clarantur invalia.
MH. D. Ant. Leges civiles exigunt con-
ſenſum parentum ex honeſtate & ad licen-
tiam. C. Ad valorem Matrimonii. N. nam
Leges aliæ, velut 21. F. de Ritu nupt. L. 14.
C. de Nupt. comtrahentium libertati omnino
conſultum volunt. Vel, ſi nihilominus quis
vellet contentioſe evincere, conſenſum paren-
tum requiſitum fuiſſe ad valorem, dicen-
dum, Leges illas fuiſſe correctas à Jure Ca-
nonico, præſertim Jure novo Tridentini.
Ad Conf. I. N. A. Prob. D. Evariſtus
vocat illa Matrimonia non legitima, quia non
contrahuntur ſecundum Leges. C. quia ſunt
invalida. N. Item: vocat adulteria & ſtupra
exaggerative, quia ſunt prohibita, ideoque
illicita. C. Adulteria, ſtupra ſtricte ſumpta.
N. Sic enim & vocat ibidem Matrimonia,
dum puella non dotetur, à Paranymphis
aon cuſtodita & ſociata offeratur; ſi ſponſi
biduo, vel triduo non vacent precibus, nec-
caſtitatem ſarvent; nemo tamen adulteria &
ſtupra

105 DE MATRIMONII.

ſtupra dicet matrimonia ſine hoc ritu celes

brata. Taceo, quod hæc Evariſti Epiſtola
Pluribus ſuppoſititia ſit. Eodem modo ex-

plicandi ſunt Canones alii.

Ad Conf. II. N. SS. Pp. loqui de Ma- 1

trimoniis ut illicitis, quia prohibitis non ut
invalidis, dicique à S. Balilio fornicationes in
latiore ſenſu. Vel, etiamſi concedamus juxta
quarundam Eccleſiarum leges reprobata fuiſſe
ea Matrimonia quoad valorem, nihil tamen
obſtabir Concluſioni; cum leges illæ abro-
gatæ ſint, & correctæ per jus novum in
Concilio Tridentino; Eceleſiæ enim abne-
gari nequit poteſtas, ut Ppro temporum varie-
tate humana poſſit immutare ſtatuta, prout

„

vel neceſlitas, Vel utiliras id expoſcit, uti in-
quit Concil. Lateran. IV. Can. 50. Imo illa-
rum Legum diſciplnam jam a XII. circiter
ſæculo mutari cæpiſſe, ex Innocentio III. in
cap. Zuæ fraternitatis de Sponſalib. Lucio III.
Ep. ad Burgenſem Epiſcopum cap. cum cau-
Jam de Raptoribus colligitur. . =
Ad Conf. IlI. R. D. In Gallia declara-
ta ſunt invalida quoad effectus civiles ſolum,
ut dotationem uxoris ſine conſenſu paren-
tum nubentis, jus ad hæreditatem, legiti-
mationem prolium, JIus ſuccedendi &c. C.
Quoad ſubſtantiam, vel vinculum conjuga⸗
le, & pro foro conſcientiæ N. Nam cum
Clerus Gallicanus in comitiis generalibus
Pariſiis anno 1629. congregatus libellum ſup-
plicem

m
Cenaſie
; 8
Oes
hian,
renn 9
1 emn
vccun.
n
e
Ihnes
R
ds N
Cen Wan
tuum
ſallico,
eps, 1
ie Cor
e priie
Gbn co
Aten
nn Cul
Eotk un
N luni
uuk

a
NR.
tt⸗

e
.
l⸗
5
0
*
As

nlr
oen

DE MATRIMONIO. 1059

plicem obtuliſſet ea de re Ludovico XIII.

rogans, ut eæ voces valide aut invalide in
edicto ejuſdem Regis contentæ, nequaquam
intelligantur cum relatione ad contractum
ſpiritualem & Sacramenti; ſed ſolum ad con-
tra um civilem; tum ut non adſtringantur
Eccleſiaſtici ad judicandum ſeeundum hujus
edicti, & Bleſſenſis articulos, ſed ſecundum
Canones & decreta Eccleſiæ, reſpondit Lu-
dovicus NXIII. ommonitio Cleri quod ſpectat ud
priorem diftcultatem, ſic reſoluta fuit, valide,
aut invalide contracta Matrimonia non eſſe ali-
ter explicanda, quam per ſolam velationem ad
Contractum civilem per laicos judices. Altera
pariter dißicultas juſta && rationi congrua viſa
Aſt. Vide ea de re fuſius Cabaſſutium Lib.
3. Theoriæ & praxis Juris Canonici F. 4. 6.
Si dicas: Matrimonium tamen: Gaſſonis
Ducis Aurelianenſis fratris Ludovici XIII.
cum Margaritha Lotharinga anno 1633. de-
claratum fuit invalidum tam judicio Eccle-
ſiaſtico, quam ſæculari ex defectu conſenſus
Regis. Keſpondent Galli cum Clero Gallica-
no in Comitiis generalibus anni 1637. eſſe
hoc privilegium Regum Galliæ ſpeciale tum
antiqua conſuetudine præſeriptum, tum Ec-
cleſiaſtica authoritate munitum, quod ſine
Regum Galliæ conſenſu invalida ſint Matri-
monia tam filiorum ſuorum, quam aliorum
Regii ſanguinis Principum, qui jus proxi-
mum ad Regnum haben. —

1060 DEY MATEIMONIO.
ARTICULUS IV.
An, co quo Jure metus Matrimonium in-
validet“
Nn eſt hic controverſia de metu Leri;
neque de juſte incuſſo, e. g. a Judice Ec-
cleſiaſtico compellente ad ſtandum Sponlali-
bus; neque de incuſſo a cauſa non lilera; eum
certum ſit omnibus, nullum ex his officere
valori Matrimonii. Quæſtio ſolum de me-
tu gravi inſtituitur, eoque injuſte incuſſo a cau-
ſa libera ad extorquendum conſenſum in Ma-
trimonium, an, præſertim 1n0, quo jure
illud invalidet? 240. An etiam, ſi metum paſ-
ſus Matrimonium firmaſſet juramento? cæ-
terum expoſitionem metus gravis Vide de
Sponſalibus metu extortis. l
Dico I. Metus gravis injuſte incuſſus
nec jure Divino; nec jure Narurali z ſed ſo⸗
lo jure Eceleſiaſtico invalidat Matrimonium.
Prob. I. P. Quia nullum jus Divinum aſſig-
nari poteſt. Prob. II. P. Quia ſpectato ju⸗
re Naturali ad valorem Contractuum plus
non exigitur, quam conſenſus ſimplieiter
voluntarius & liber; plus enim ex hoc Jure
deduci non poteſt; ſed merus conſenſum ſim⸗
pliciter voluntarium & liberum non tollit;
eſt enim hæc natura actus voluntatis inter-
ni, ut a nulla creata vi abſolute cogi & im-
Pediri poſſit, quo minus libere ac voluntz-
rie feratur in objectum, ſi id prius cogno-
ſeat ; & licet metus actum reddat involun-
tari⸗

1
ſecun

nnrt
il

n e0s

meto N
Vy II
wetos 1
ndl ern

Ni

nun ien
s co⸗
leur pni
Mo,
n
n conen
unin
on don n
Cndendt
em. Den
EKnred.
Is aut n
le en,
Au,
Nnir, er
un
lnphero
,
ün beek

Iunna .
Ne ſen

Ran

DE MATRIMONIO, 1061
tarium ſecundum quid, & velut conditiona-
te voluntarium, ita ut quis nollet contrahe-
re, niſi aliud metueret malum; manet ta-

men zctus abſolute liber & voluntarius; &

ex metu volens vere vult, cum malum mi-

nus, ut ipſi apparet, eligat præ majori. Conf.

Si metus invalidaret Matrimonium Jure Na-

turali, ergo vel ratione conſenſus, quem rol-

leret, vel ob injuriam, quæ inferretur; pri-
aum dici non poteſt, tum, quia ex ante di-
Ctis conſenſum non tollit; tum quia ſeque-
retur pariter tolli conſenſum metu gravi ju-
ſte illato, vel a cauſa non libera, ut mor-
bo, & tunc æque Jure Naturali ob defe-
Sum conſenſus irritum eſſe Matrimonium.
Mon ſecundum: quia injuria ex natura rei
actum non irritat; ſed ſolum tribuit jus vel
reſcindendi actum, vel perendi ſatisfactio-
nem. Deinde ſi ob intervenientem injuriam
irritaretur, etiam metus levis injuſte incuſ-
ſus aut metus injuſte incuſſus ob alium pla-
ne finem, quam Matrimonium, irritaret con-
tractum, ſi metum paſſus, ad mala, quæ
metuit, evitanda, eligeret Matrimonium:
uorum primum aperte falſum; alterum
altem plerisque, etiam adverſariis diſplicer.
Prob. IlII. P. ex C. 2. de eo, qui duxit. Ubi
validum declaratur Matrimonium, quod pars
metum paſſa poſtmodum libere iniverat cum
Parte altera; & declaratur nullum; quod
Prius exat metu extortum. Adde c. 14. I6-
XXX 4 28

1062 DE MATRIMONIO0D
28. b. t. Igitur cum nullo Jure alio invali- (A.
datum reperiatur Matrimonium extortum rnurn l
metu, ſequitur ſolo illud Jure Eccleſiaſtico nohd
invalidatum eſſe. Urmelun
Mec dicas: Ab Eccleſia invalidari ſolum adetuirt
tale Matrimonium pro foro externo; ergo G
ſi metum patiens interne conſentiat, uti po- dei Geb
teſt, cum actus internus a nulla vi & cauſa (r) le
extrinſeca impedibilis ſit, valebit Matrimo- (h!
nium pro foro interno, non obſtantibus tex- dl e
tibus Juris cit. Item. Eccleſiam tantum ir.- ſe hſ
ritare hoc Matrimonium, quia præſumit, on poel
non adeſſe conſenſum internum, ubi metus iomen
intervenit; ergo ſi adfuerit conſenſus, va- unnn ali
lebit, quia tunc præſumptio cedet veritati. nit
Nam HN. M. A. juxta c. 2. de eo. cit. Si enim mn, e
invalidaret ſolum pro foro externo hoc Ma- /0e
trimonium, non portuiſſer approbari Matri- idls
monium alterum poſtmodum cum parte alia ulm W
libere initum. Ad alterum N. A. Eccleſia nſſcſe
enim non præſumit peccata, quæ probari mho, Iin
debent; ſi vero niteretur hic præſumptione f. Neſe
non poſiti internè conſenſús, præſumeret ſit,n
mendacium ex metu contrahentis. Sed ir- 6,
ritans hoc matrimonium fundatur in verita- A
te conſenſús, non ſponte poſiti, ſed per me- um in
tum extorti, unde mala graviſſima naſci ſo- Wmn
lent. ⸗
Deiteo II. Matrimonium metu gravi & gl vf
injuſto extortum invalidum eſt, etiamſi a Letiin
metum paſſo fuerit juramento firmatum.: nn

47
lineg
monom
alie⸗

Cien
eno
unl.
1ſbene
rAnn.
nihee
nnt
Nelen,
ioens
N N.
enlietti
Genimn
e Me.
lur.⸗
Eeli
e un
Thrrte

DE MATRIMONIOO. 1063
Prob. ex 6. 2. de eo, qui duxit. cit. (Quo Ma-
trimonium metu initum declaratum eſt nul-
lum, non obſtante, quod fuiſſet juramento
confirmatum. Deinde Matrimonium extor-
tum metu irritatum eſt boni communis cauſa,
ergo & Juramentum ei adjectum irritatum
cenſeri debet, ne obſtet bono communi. arg.
c. 27. de Jurejur. 12. de foro com.
Olj. I. Cont. mam. Spectato Jure Na-
turali ex injuſtitia non poteſt naſei juſtitia,
ſive obligatio Juſtitiæ; ergo vi hujus Juris
non poteſt valere matrimonium extortum
injuſto metu. N. T. A. nam ita abſolute
poſitum falſum eſt, cum ex injuſtitia oriatur
obligatio Juſtitiæ Relsad illatum da-
mnum, vel ſatisfaciendi pro injuria. M.
Conſ. JSuppoſ. Quod obligatio illa Matri-
monialis naſcatur ex injuſtitia, quam infert
metum injuſte incutiens; ſed ex conlſenſu
ſimpliciter libero, quem ponit meium pati-
ens, licet ponendi illum metus occaſio fue-
rit. Reliquas objectiones jam attigimus, de
Sponſulib. metu extortis, ubi legi poſſunt.
OCOj. II. cont. 2dam. I. Can. 22. Cauſ.
22. q. 4. Validum declaratur Matrimonium
cujuſdam juratum, licet fuiſſet metu injuſto
extortum. II. Tale juramentum nec eſt in
Præjudicium alicujus tertii; nec, ſi ſervetur,
vergit in diſpendium ſalutis; ergo ſervan-
dum eſt, ſicut ſolvendæ uſuræ iunt, ſiquis
ſub juramento ſe eas ſoluturas promiſerit.
arg. 6. 6. 8. 28. de Jurejur.
XXX2 He.

1064 Dez MATRIMONIO. P

. ad T. N. aſſert. Sed tantum cit. Can. 6
approbatur matrimonium, quod ceſſante in-
juſto metu, erat de novo & libere contra- e
hendum; ad quod ad Hubaldus (de quo loqui-
tur Canon) tenebatur aliunde, ur coneubi- [Coni
næ conſuleretur; ita colligitur ex verbis: Uun
Quia verò, quam prius concubinam babuerat, gſnlins
non eſt peccatum in conjugem ſuſcipere G. er- eun
o ſermo eſt de Matrimonio adbuc contra- dhe e
Bendo; ceſſante metu; non verò approbaturx ondpinn
contractum ex metu injuſto. ꝗA
. ltanes,
Ad II. B. N. Ant. Præjudicat enim Ru 6
Juri Canonico, quod boni publici cauſa ir- n, In
ritavit Matrimonium extortum metu; qua- a An
tenus ex tali matrimonio naſci ſolent pug- ms t
næ, lites, ſc andala &c. quibus perturbatur gie, 6
Respublica; Unde tale juramentum contra nen,
bonos mores eſſe conſendum eſt, & conſe- Kdoon,
quenter ſimul irritatum cum Matrimonio. ini W
Quoad Uſuras eſt diſp. quia ſolvere uſuras orouik
nec peccatum eſt ex ſe, nec Jure Canonico (e icht
prohibitum, nec boni publici cauſa irrita- ſſig
tum; licet uſuras exigere omni jure pro-
hibitum ſit; ergo, cum juramentum de uſu- 4
ris ſolvendis ſine peccato ſervari poſſit, va,
lebit. iE,
Een Lon

* PAuine
don

leilr

Dz MATRIMONIO, 106 5
ni ,

ain CAPUT III.
De Unitate Matrimonii.
litti⸗ D modis Matrimonium dici poteft
i⸗ Deaeum: Primè; Quia unus cum una
let, eonjunctus eſt. Secund); quia prore con-
hle juge defuncta, alteram poſtea non ducit:
kum utraque ea unitas Monogamia appellarar, &
nniin monogamus, qui uni conjunctus eſt, vel
fuit. Priori Unitati opponitur Polygamia
d ſimultanea; poſteriori ſucceſſiva. Folygamia
n ſmmultanea vero, ut ex ipſis vocibus liquet,
A. dicitur; dum vir plures uxores ſimui ſibi
u. jungit; Succeſſiva, ſi vir ſucceſſive plures
g. Uxores ducat ira, ut nova ſuccedat priori
ttum demortuæ. Quod ſi vir ſecundam tantum
GIu Uxorem, priore mortua ducat, bigamia in
l ure dicitur, & vir bigamus. Pari modo
imn Unitati Matrimonii Polyviria, dum eadem
eII Uxor pluribus viris nubit, opponitur, quæ,
ut de Polygamia dictum, vel ſimultatea, vel
de ſucceſſiva poteſt intelli gi.

e.
1. ARTICULVUS I.
„n licita ſi Pohjgamia ſucceſſva? & Juæ Es-
cleſiæ tum Latinæ, tun Græcæ circa ſecundas,
c ulteriores nuptias fuerit diſciplinaz

„

Ota. Secundas nuptias ceu Jure Divino
illicitas atque irritas, teſte Aug. Lib. de
Hereſib. c. 26. damnaverant olim Montani-
XxX 3 ſteæ:

1066 DE MATRIMONILO

ſtæ, quibus ſe Tertullianus adjunxit Lib. de le, m
IUe,

Monogamia, Hæretici Marcionitæ, inquiens, ſetb
nuptias auferunt. Piochici (Catholici) inge- 4

clncer,

ele Alocn

Din
cnns S

runt. Illi nec ſemel, iſti nun ſemel nubunt
Verùm neque continentia ejuſmodi laudanda, quia
bæretica ℳ; neque licentia defendenda, guia i e
phyehbica eſt. Illa blaſphemat; iſta luxuriat. Odd e
Idem dogma poſtea Novarianis placuit, eos Nln
enim, refert Theodoretus Lib. 3. Fabularum Mn
hæreticarum cap. 5. qui ſecundas nuptias inie- luleſe
rint, a ſacris Myſteriis repellunt. eniſni
Dico I. Nec ſecundæ nuptiæ, nec ulte- ſen. Ntd
riores Jure Divino illicitæ ſunt aut irritæ, unnn!
Prob. I. Tales nuptiæ Imà non repugnant 1 lh
legi Naturali, quia non repugnant Matri- (ill
monii fini tum primario, tum ſecundario. Miga
2d. Nec repugnabant olim legi Moſaicee; ign
hæc enim eas nuſquam prohibet; ſed potius Illnl
approbat, dum Judæis præcipit, ut ducant ſiu.
mulierem, quam frater abſque liberis reli- Nldtt
querit. 3 ,. Nec adverſantur legi Evange- Iwln-
licæ; hujus enim Author Chriſtus eas nul- Ge Eon
libi aut damnat, aut vetat. Imò legi Evan- Mo, un
gelicæ planè conformes ſunt; nam, & Prob- elh
II. poſitivé, 1: Cor.7. abſolutè docet Apoſtolus: uly ip
mulier alligata eſt Eegi, quanto tempore vir ejus en ſch,
vivit; quòd ſi dormievit vir ejus, liberata eſt, cui Eino l.
pult, nubet tantum in Domino. Quæ verba ifi6
Aerer expendens Auguſtinus notat, A- Il unn
poſtolum non dixiſſe, /i Srmierit primus vir, lmn,
aut N nn

„2.

N
hnlte
e lens
llin.
H e
lruifi
ſit
Ar.
d ſin n
;Thirn
gin
e re
r Miir,
1lhlonet
Nun Mar.
ſndero⸗
olie,
kiſarns
AECN
e
Ulnbe⸗

Gihue.

Mihiee
U.

DE MATRIMONIO- 1067

aut ſecundus, aut tertius, ſed indefinite vir ejus:
proinde, marito mortuo, ſemper licebit nu-
bere alteri, & ſimiliter viro, mortua uxore,
ducere aliam, cùm ſit par ratio.
Dico II. Nec Eccleſia Latina unquam
ſecundas & ulteriores nuptias aut irritas aut
illicitas fecit, vel judicavit. Prob. I. negati-
ve. Nullus enim Latinorum Patrum produ-
ci poteſt, qui nuptias illas irritas aur illicitas
fuille aſſeruiſſet qud aliàs certè feciſſent vi-
gilantiſlimi P ſtores, ſi vel illicitæ tantum fuiſ-
ſent. Ideò & S. Hieronymus Ep. ad Gerun-
tiam dum refert Damaſi tempore fuiſſe Romæ
par conjugum, quorum alter viginti uxores
ſepelierat, altera maritos viginti & unum »
licèt id graviter ferret, non tamen nuptias
Perſtringebat in ſe ceu illicitas;, ſed tantum
exceſium libidinis & concupiſcentiæ. Prob.
II. poſitivè. Patres Latini licèt innuant tem-
perare a novis nuptiis rem eſſe conſilii, id
tamen non eſſe præcepti volunt ſive Divini,
ſive Eccleſiaſtici. Sic S. Ambroſ. Lib. de Vi⸗-
duis, quod pro conſilio dicimus, inquit, non pio
præcepto imperamus, neque enim prohibemus ſe⸗
cundas nuptias, ſed non ſuodemus... licet ergo
nubere, ſed pulehrius eſt abſtinere. S. Aug. Lib.
de bono Viduitatis c. 12. de tertüs & de quar-
tis nuptiis, & de ultra pluribus, ait, ſolent he⸗
mines movere quæſtionem. Unde ut breviter
reſpondeÄam, nec ullas nuptias audeo damnare;
nec iis verecundiam numeroſitatis auferte: a
XAXXA4 in

*½

1068 DEz MATRIMONI,e.

in medium proferens mulierem, quæ ſep-
tem viros habuerat, à Sadducæis Chriſto
Propoſitam dicit: ſed nec ipſam tot maritorum
mulierem Chriſtus dawinavit. Adde, quæ ex
codem S. P. in Concl. præc. retulimus, & quæ
cod. Lib. de bono Vid. c. 1I. enunciat: ne
arbitreris, vel ſecundas nuptias crimen eſe, vel
quaſeunque nuptias malum eſſe. S. Hieron. poſt-
quam tot laudibus Virginitatem extuliſſet
contra Jovinianum, urt prope nuptias de-
Preſſiſſe vidererur, in Ep. ad Pammachium
ſive Apologia, quam adverſus ovinianum
adornavit, ſuam & Eccleſiæ mentem palam
aperit: ego nunc libera voce proclamo, non da-
mmari in Eccleſia digamiam, imò nec Trigami-
am, ita licere quinto & ſeato & ultra, quo-
modo ſecundo marito, nubert. Unde & Conc.
Florent. in Decreto pro Jacobitis docet, non
ſolum ſecundas, ſed tertias, & quartas & ul-
teriores nuptias licite contrahi poſſe.
Olj. J. S. Hieronymus Lib. 2. contra
Jovinianum C. 8. afſerit fidelem, qui iterato
nupſerit, indignum eſſe, qui Chriſti corpo-
re reficiatur. II. In Epiſt. ad Agenuhiam
ait, laicos eadem lege teneri ad monogami-
am, quâ Sacerdotes: Laicus tenetur mandato,
ber quod ad Sacerdotium pervenitur; ergo ſe-
cundas & ulteriores nuprias putavit illicitas.
III. Si ſecundæ & ulteriores nuptiæ eſſent
licitæ & validæ, ergo etiam eſſent Sacramen-
tum, fed hoc videtur falſum juxta Kolan
7. cle-

ee In
n Ordin
ſonm U
prur In
cuncee d

N 1
lernre l
üdem!
ticinis
Marrino
er ej
6Dochn
1ech euun
t iteog
Ci obr⸗
Geittkun
A
Winer
Den
Ceniis;
cam ſen
lium ad
Rmi,
Nenti, nn
ltppon
(ſtl eu
llrrino
GCenie;
nunte

4
nſeli.
ei
ſtnn
hger
inuir
ani
Inn 1
Hen.
en enier
e Mlple
Dunmän

Dinmmn

ed Munn
Mdr.
Viyrn.
lnhe.
Cone.
odon
nadl.
l
hnce
gikn
mud
ed
Nie
1ur.

Greom
n

DrE MATRIMONIO. 1069
Eccleſiæ Im, quia bigamia quoad receptio-

nem Ordinum cauſat impedimentum Cano-

nicum ſive irregularitatem; ergo non vi-
dentur habitæ ùût Sacramentum. 240 Quia
ſecundæ nuptiæ non benedicuntur.

. ad I. S. Hieronymum velle, quòd
iteratæ nuptiæ arceant à communione, non
quidem in ſe, ſed in cauſa, ſcilicet ratione
libidinis, ob quam ùt plurimùm ad iteranda
Matrimonia impelluntur. Reſponſio patet
ex eo, quèòd, ùt paulò ante notavimus, cùnm
S. Doctor Virginitatem contra Jovinianum
adeò extuliſſet, ut viſus eſſet damnare nup-
tias, ideoque culparetur, palam profeſſus fu-
erit, nuptias in ſe licitas eſſe, quantumeun-
que iteratas. Ad Itl. S. D. voluiſle, Laicum,
ſi ad Sacerdotium pervenire velit, debere
abſtinere à ſecundis nuptiis juxta conſuetu-
dinem Eccleſiæ bigamos a Sacerdotio ar-
centis; vel Laicos tantùm ex decentia qua-
dam teneri, ne alioquin ſibi ad Sacerdo-
tium aditum præ cludant. Ad III. C. maj.
MW. min. Nihil enim deeſt ad rationem Sacra-
menti, non materia & forma, nec intentio,
òt ſupponitur; non etiam ſignificatio unionis
Chriſti cum Eccleſia; nam hæc ſignificatio
in Matrimonio duplex eſt, eſſentialis & ac-
cidentalis; prior conſiſtit in eo, quod Matri-
monium ſit unius eum una, ſicut Chriſtus uni-
XXX è tur

1070 Dkz MATRIMONIO.

tur uni Eccleſiæ; altera ſtat in hoc, quod

Prius non fuerit unitas cum altera; licèt er-
go accidentalis & ſecundaria deſit; ſemper
tamen habetur prior & eſſentialis, quia eſt
Matrimonium unius cum unaga. Ad L. prob.
M. Conſ. Illa enim irregularitas non eſt in-
duéta ideo, quaſi ſecundæ nuptiæ Sacramen-
tum non eſſent, vel in iis eſſet contracta
culpa; qui enim, inquit S. Ambroſ. Ep. 82.
iteraverit conjugium, culbam quidem non babet
coinquinati, ſed prœrogativa exuitur Sacerdotis;
ſed ob defectum Sacramenti, id eſt, perfectæ
ſignificationis Sacramenti Matrimonii, ùt ait
Innoc. III. c. 5. de Big. non Ord. Matrimo-
nium enim fidelium ſignificat primario &
eſſentialiter conjunctionem Chriſti cum Ec-
cleſia, velut unius cum una; ſecundario ve-
ro ex dictis ſignificat conjunctionem Chriſti
cum Ecclelſia tanquam ſponſa unica, ante
quam non fuit alia; ad hanc verò ſignifica-
tionem repræſentandam bigamus ineptus eſt;
ac proinde decere non videtur, eum Sacra-
menta miniſtrare aliis, qui ipſe in ſignifica-
tione ejuſdem patitur defectum. Ad 2. prob.
W. equidem de Jure non benedici ſecundas
nuptias, ſive ambo conjuges, ſive alteruter
tantum in priori matrimonio benedictionem
jam ſuſceperit c. I. c& 3. h. t. Sed Katio eſt,
quia benedictio ſemel collata ſemper adhuc
durare intelligitur, quam proinde repeti non
convenit cit. c. 3. b. t. Præſertim cum uno

con⸗
*

ſoge e
elens
auten
t ſtnun
cMode? oi
Aadhue
Di
Pös un
(R
Amyti
Shuuen,
i Au
l.
Cls a
er ſg
Sswo
Nlnm
Poland)
dr
r., A
Mudt,
cüͦm 1
lum N
leum,
au,
loleſiam
ſten,
leſa
6 lro
Conm

.

ügod
NS
ſer
uſ
Aln
SBmdt.
elne.
ſaanntr

heol n

n aH

1Nenli⸗
pente

Nli:A

Myno⸗
mnnc
in e
lno ve,
nil
la
Ahhhe
eput

DE MXTERIMONIO. 1071
eonjuge excluſo alterius benedictio incon-
veniens & contra morem Eccleſiæ foref. Di-
xi autem: de Jure; nam de conſuetudine,
aut ſtatuto in pluribus Diœceſibus etiam ſe-
cundæ nuptiæ benedicuntur, maximè ſi ſpon-
ſa adhuc nunquam fuerit benediéta.
Dieo IIIl. Eccleſia Græca ſecundas nu-
ptias nunquam illiciras vel cenſuir, vel fe-
cit. Prob. ex PP. Graæcis S. Baſilio Ep. ad
Amphilochium Can. 41. quæ in viduitate po-
teſtatem ſui habet, ita ut viro cobabitet, ab om-
ni culpa libera eſt, cum Apoſtolus dixerit, ſi
mortuus fuerit vir ejus &7. hic verò de ſe-
cundis tantùm nuptis loquitur. S. Epiph-
hær. 59, Novatianos dicit ſtolidos, quòd ab
ilis non amplius admittatur, qui poſt Ba-
ptiſmum ſecundam uxorem duxerit. Addi
poſſunt S. Gregorius Nazianzen. Orat. 321.
S. Chryſoſt. Homil. 19. in c. 7. Epiſt. I. ad
Cor. aliique, eos, qui ſecundas nuptias dam-
nant, habentes ut hæreticos; & meritèò;
cùm ſecundas nuptias licere innuat Conci-
lium Nicænum, eſſeque hoc dogma Catho-
licum, dicens Can. 8. Haæc autem pro omiui-
lus eos, Catharos ſive Novarianos dum ad
Eccleſiam recipiendi ſunt, Jeriptis convenit
profiteri, quòd Catholicæ &ν Abpoſtolicæ Eccleſiæ
dogmata ſuſcipbiant & ſequantur; id eſt, & bi-
amis ſe communicare &. Unde improbabi-
s rédditur opinio P. Gaſparis Juenin in
Comment. Hiſtor. & dogmatico aſſerentis,
quas-

1072 DE MATRIMONIO.

quaſdam Orientales Eccleſias Jjure Eccleſia-
1io ſecuudas nuptias feciſſe illicitas, neque
enim verolimile eſt, Patres Orientales, præ-
ſertim qui poſt Concilii Nicæni tempora
non adeò diu floruerunt, velut Baſilius, Gre-
gor. Nazianzenus & alii, contraire voluiſſe
Concilio Nicæno, rem hanc de ſecundis nu-
Ptiis eſſe doma Catholicum aſſerentii
Obj. J. Eos, qui ſecundò nupſiſſent,

Patres Orientales in Concilio Neocæſareenſi

Pœnitentia caſtigandos voluerunt; ergo le-
cundas nuptias voluerunt ill ciras. II. Gre-
gor. Nazianzenus Orat. 31. ait Apoſtolum
ſecundas nuptias averſari. III. S. Chryſoſto-
mus Homil. 32. in c. 19. Mathæi in Opere
imperfecto ſecundam, ait, accipere uxorem
ſecundum præceptum Apoſtoli eſt; ſecundum ve=
ritatis autem rationem verè fornicatio eff.
e. ad I. M. Conſ. Patres modicam pœ-
nitentiam imponebant bigamis, non ob cul-
pam in ſecundis nuptiis admiſſam, ſed ob
quandam incontinentiæ ſpeciem, quam illæ
Præſeferre videbantur. Sic & Baſilius ei-
dem praxi Conc. Neocæſareenſis adhæſit E-
piſt. ad Amphiloch. Can. 4. Difiniimus, in-
quiens, annum pœnitentiæ in Digamis; at-
qui certum tamen eſt Baſilium judicaſſe ſe-
cundas miptias eſſe licitas; patet enim 1mò
ex ejus verbis eod. Can. ſupra relatis. 24.
Quia non adeo diu poſt Concilium Nicæ-
num ſeripſit, in quo hæc veritas ſatis aper-
16

1

ſbiſt
gerat.
A

nis etl

1

elni inp

SScynſer

( MMN i

eprile mn
hon
iceluin
AIl
Pn,led
sni⸗
Rw
Mern.
Id
, §!
GAWn
tu cridi
ge ehen
Ut: ſeeul
Ai,
Mpoftolun
reer
o/
nngribn
Manle
Mrvn
li

1
ihr.
linn
fuſ
lenit
elig
n
lglhn⸗
Neltert
opne⸗
C.
ſln
Nllb.
Dere
Wen
n.
nn.
1d.
AN
Gen
MM
Auil
1
l.
IN
Ne.
ste⸗
6

DEz MATNIMONIO. 1073

te ſtabilita erat quod S. Baſilium latere non
poterat.
Ad Il. . D. Ait Apoſtolum ſecundas
nuptias averſari proprie, h. e. ut illicitas. N.
Averſari improprie, h. e. ſuadere potius vi-
duis continentiam juxta illud Apoſtoli: bea-
tior autem erit, ſi ſie permanſerit. C. Hanc
eſſe præciſe mentem Gregorii, ex ejus Orat.
37. in illud Evangelii, cam conſummaſſet g E-
Jus hos ſermones, clarum fit, cum hæc ſcrihat

ibi de Matrimonio: primum lex eſt, ſecun-

dum venia & indulgentia.
Ad III. B. Opus illud non eſſe S. Chry-
ſoſtomi, ſed vel hæretici Authoris, vel alte-
rius doctrinam S. Chryſoſtomi corrumpen-
tis. Et vero ut obſervat Bellarminus Lib.
de Matrim. c. 19. aliique paſſim, plurima in
co libro continentur, quæ cum orthodoxa
fide, & doctrina S. Chryſoſtomi, alibi ab
eo tradita aperte pugnant. Quin in cit. tex-
tu craſſam contradiétionem notare eſt, lon-
ge abhorrentem a tanti Doctoris ſapientia;
ut: ſecundam accipere eſt præceptum Apo-
ſtoli; & tamen vere fornicutio eſt; an enim
Apoſtolum veram fornicatonem vel ſuaſiſſe
vel præcepiſſe quis prudens dixerit?
Dico IV. Satis probabile eſt Trigami-
am in quibusdam Orientalibus Eccleſiis ha-
bitam fuiſſe illicitam, ſaltem jure Eccleſiaſti-
Cco; licet non irritam. Prob. I. P. ex PP.
Graæcis; S. Baſilio, qui Can. 4. in Ep. ad Aen⸗

1074 DE MATRIMONIO.
philoch. Trigamiam vocat fornicationem ca-
Itigatam, h. e. ut Balſamon alique Græci in-
terpretantur, fornicationem non vagam, qua-
lis eſt, quæ cum meretricibu promiſcue ex-
ercetur, ſed cum una muliere: & Can. 50.
Eccleſiæ inquinamentum. S. Baſilio conſenſit S.
Gregorius Nazianzenus Orat. 37. cit. dicens:
primum Matrimonium lex eſt; ſecunduin
venia & indulgentia; tertium iniquitas, ſive
legis transgrefſio ut ex voce græca colligi-
tur; tertium enim Matrimonium αaροααααιαα
vocat; & ex oppoſitione, quam facit inter
Matrimonium ſecundum & tertium. S. Epi-
phanius vero alique, dum exponunt illud
Apoſtoli I. Cor. 7. mulier alligata eſt legi C&̈.
ſecundas concedunt nuptias juxta Apoſto-
lum, nihil tamen unquam addendo de ter-
tiis. Dixi? probabile eſt; tantum enim ſal-
tem merentur verba Græcorum Patrum
ſumpta in ſenſu obvio atque proprio.
Nec dicas cum P. Billuart: Si Patres illi
Græci Trigamiam habuiſſent illicitam; ergo
Imo ſibi aperte contradixiſſent, cum alibi
non tantum ſecundas, ſed etiam ulteriores
nuptias ut licitas agnoſcunt, ut patet ex S. Ba-
ſilio Can. 4. Ep. ad Amphil. 240. Quod ſie
damnäſſent praxin & fidem univerſalis Ec-
cleſiæ, quod non eſt credibile de tantis Pa-
tribus. Nam H. W. I. ſeq. quoad Patres Græ-
cos, de quibus ſolis hic ſermo eſt, lieet enim
nuptias ſecundas agnoverint licitas, ut Baſi-
lius

naalceſte
lertiis
GCcrcd
fee U
Oriencte
lertigsy
Mnrin 8
e cene
.
ſetur eeni
E one
daree
Khhrachen
nda,
Bllio
Num. I
us Cin
ſnnc,
H
in l
Gendo,
i bl
NAanden
Cne

diner
Chin
ſng.
llre.
Cn
cnta.
d
Sndh
fniu,ſe
n ali
nuni
lcrieer
1 .
,ſſod
6
olo.
Eter
n.

Nn-
Cung
s
400e
lsle
mnied
nebt
hlein
aA
Ne

Ne

DE MATRIMONIO. 1075
lBius Can. & Epiſt. cit. ubi de ſecundis tan-
tum nuptiis agit; non tamen Trigamiam,
de qua loquimur. M. etiam 2. ſeq. nam ter-
tiæ & ulteriores nuptiæ an permittendæ
ſint, vel non? ad diſciplinam pertinet, ut
manifeſte probatur ex nupriis quartis, imo
ex tertiis in quibusdam caſibus, in Eccleſia
Græca illicitis & invalidis, ipſo approban-
te & confirmante Joande X. ſummo Ponti-
fice, ut dicetur Concl. ſeq. Poterant igitur
Orientales Eccleſiæ illicitas habere nuptias
tertias, quin propterea univerſalis Eccleſiæ
praxin, & multo minus fidem damnare vo-
luiſſe cenſendi ſint. G
Prob. II. P. Quia, licet Græci averſa-
rentur tertias nuptias; Matrimonium tamen
tale nunquam diſſolviſſe, aut diſſolvendum
declaraſſe deprehenduntur, quod certe alias
declaraſſent; ſed impleta quinquennü pœni-
tentia, quam imponebant trigamis, teſte
Balſilio Can. 4. cit. ratum habebant Matrimo-
nium. Res clara fit ex iis, quæ porro Baſi⸗
lius Can. 50. cit. Epiſt. tradit: Verumtamen
ejusmodi res, tertias nuptias, ut Eccleſiæ in-
Reinann er⸗ videmus, ſed publicis condemnationi-
us non ſubjicimus, matrimonium ſcilicet diſ-
ſolvendo, ut volunt Interpretes, cum de
Pœnis publicis intelligi non poſſit, quibus
Juxta eundem Baſilium Can. 4. ſubjicieban-
tur, ut quæ ſoluta au profuſa forncatione ſint
magis epetenda. ”M
Nec

1076 DE MATERIMONIO.

Nec obſtar, quod Baſilius Matrimonia
talia dicat eſſe fornicationem; hanc enim non
ſtricte, ſed latius ſumit, Imò quia tales nu-
ptias habebat ſaltem illicitas. 240 quod ter-
tiæ & ulteriores nuptiæ potius explendæ li-
bidinis & concupiſcentiæ cauſa, quam pro-
creandæ prolis ut plurimum fieri intellige-
ret; ideoque Trigamum indignum cenfuit
mariti nomine, quia videlicer mariti finis
eſſe primus debet prolis generatio & educa-
tio; hic vero in Trigamis eſſe communius
non ſolet.
Dico V. Vi præſentis diſciplinæ apud Græ-
cos tertiæ nuptiæ nonniſi in certis caſibus av-
lide contrahi poſſunt; quartæ vero nunquam:
Caſus autem, in quibus tertiæ nuptiæ apud
Græcos contrahuntun valide, ſunt, ſi biga-
mi quadrageſimum ætatis annum nondum
attigerint, & prole careant ex Priore Matri-
monio ſuſcepta. Quod ſi annum illum at-
tigerint, & prolem habeant ex priore Ma-
trimonio, ſunt prorſus ad contrahendum in-
habiles; ſi vero prole careant, licet eum an-
num attigerint, adhuc ad tertias nuptias
admittuntur, ſed impoſita peœnitentia majo-
re, quam alias trigami ſubire debent, dum

valide contrahunt. Ita Arcudius Lib. 7. de

Concord. c. 29.
Jus vero illud, quo in Eccleſia Græca
trigami ſunt redditi inhabiles ad quartas nu-
ptias, paulo poſt initia Sæculi X, Solenni-
ter

R
ſen,
Darnare
pkyro⸗
Ptobe⸗
trum, l
s Curts
en 9
An
Aget
wahnnaurn
mnoncte
Crna, 15
nlſoeon
ealy ale
eNo N
tſolene
eWehm
Pekamie
itNoNT
Pllaſe
Ryh ot
n
Aer/
M n
n ut,
worem, l̃
lten
n Cren
il ſos iin
mnten,
ane n

erne
tann
llign.
ne.
arl.
Nd
äne.
uncit
1 Mllii
ocd

Ct.
nar
nlun:
id
br.
Unduar
eN.⸗
Nl
unͤ
enn⸗
en
mun
lau⸗
GCN
r

a
1

DE MXTRIMONIO. 1077
gzer & aperte, ſtabilirum- fuit authore Nico-
lao I. Patriarcha Conſtantinop. & Conſtanti-
no Porphyrogenito Imperatore, confirman-
te Joanne X. ſummo Pontifice, occaſiene
turbarum, quæ ob Leonis cognomento Sa-
pientis quartes nuptias enm Zoë exortæ fu-

erant, quem propterea Nicolaus ſegregave-

rat à fidelium communione, ſed Sergio Pa-
pa, ad quem Leo confugerat, hujus Marri-
monium ratum habente, & per Legatos Ni-=
colaum exauctorante. Qui poſtea in Sedem
reſtitutus, approbanſque Leonis Matrimo-⸗
nium, à Joanne X. Sergii ſucceſſore ſimul
obtinuit, aflentiente Conſtantino Leonis ex
Zoë filio, ut quartæ nuptiæ nunquam dein-
ceps poſſent valide contrahi. Decretum in
regulæ formam Orientales Epiſcopi, qui ad
finiendam litem convenerant, ita protulerunt
ſub titulo ZTbömus unionis. .. Quod ſiquis ad ejus-
modi conjupium, quartas niuptias,; progredi Jecreve-
git, ab omni cæœtu Ercleſioſtico exclufus efßto; &*
ab ipſo in ſanctam æ&deim ingreſſu ri alie-
nus, donec in hoc conjugio pertnanſerit; boc enim
ſanctis quoque Patribus, qui ante nos vixére,
viſum fuit 3 ac nos ſans ſententiam veddentes
apertiorem, eum velut alienum à vepublica Chri=
ſtiana abdicamus. Unde ſimul colligitur ra-
tio, cur dixerim ſupra, paulo poſt initia Sæ-
culi X. jus illud ſolenniter ey aperte ſtakilitum
eIe; Patres enim, ajunt, hoc ſfanctis Patri-
bus jam ante viſlum eſſe, & ſe tantum aper-
vyy do⸗

1078 DE MATRIMONIO.
tiorem ſententiam reddere. Igitur habeban-
tur jam ante quartæ nuptiæ ut invalidæ, li-
cet non ita aperte, aut univerſim aliqua Le-
ge communi ita ſtaturum fuiſſer.

ARTICULUS II.
Quo Jure Polygamia ſimultanea probilita ſit?
COta J. Qui à tempore Legis Evengeli-
V cæœ pluralitatem uxorum ſimultaneam
auderet aſſerere licitam, nemo fuit, niſi in-
famis Mahometes, ac poſtremis temporibus
Ansbaptiſtæ & Lutherus, qui Philippo Haſ-
ſiæ Principi ut ſecundam uxorem Margare-
tham de Saal ſibi adderet, etiam conſuluit teſte
Boſſuet in Hiſt. variation. Eccleſiar. Prote-
ſtant. Refert equidem de Valentiniano Im-
Peratore Socrates, quod eujuſdam Juſtinæ
amore raptus eam in Matrimonium duxerit,
retentàâ priore conjuge Severàâ, utque colore
aliquo incontinentiam ſuam tegeret, legem
Prormu girir, qua liceret viro duas ſimul ha-
re conjuges; at ùt rectè notavit Baronius
ad A. C. 370. narratio illa Socratis fabula eſt:
duxit equidem Juſtinam Valentinianus, ſed
poſt mortem Severæ conjugis, ùt probant
Sylvius, & Boſ-o alique, & commentum
eile, quod ait Socrates, pluribus oſtendunt.
NMota II. Tametſi certum ſit catholicis
omnibus, Polygamiam nunc Jure Divino po-
tivo eſſe prohibitam; an tamen etiam e

P

al, ge
Win ime
ur
Ianas in
19 M
Mrurchis,
e Dicio
etenn.
S poh
eeggol
Altes ini
ii hbonn
ge e
eunal or,
nn ind
i 44
in
lr luobltnn
Ee de
is ed
Ge Seer N
nihunt
Me .
Eal.
unt A
1 i
lin ercli
zn 4
leng reo
tdſfi,,
f

2

. DE MATRIMONIO. 1079
pi⸗ Naturali, & quo modo ab hoc prohibita ſit,
e quædam inter eos reperitur ſententiarum va-
le. rietas. Juri Naturali eam repugnare negat
Durandus in 4. Sent. Diſt. 31. Abulenſis in
cap. 19. Math. aliique; Unde inferunt imè.
Patriarchis, judæis opus non fuiſſe diſpenſa-
tione Divina, ut licite plures ſimul uxores
Eae ducerent. 20. Nec peccaſſe quondam gen-
ſure tiles polygamos, nec etiam his temporibus
4 4 eos, qui cum pluribus ſimul Matrimonia in-
ia euntes invincibili Legis Evangelicæ ignoran-
