paribus, dari gratiam, ut ſi parvulus, vel
adultus rectè diſpoſitus in periculo mortis ab
iis baptizetur; Hinc, quia de fruéctu Sacra-
mentorum erat quæſtio, ait Urbanus, ſe Au-
guſtini ſequi ſententiam, ſolum Baptiſmum
apud Hæreticos ratum eſſe, ſcilicet quoad

fructum; quia revera ex omnibus Sacramen-

118

318 DE SAGCRAMENTO OubDiNis.
tis ſolus Baptiſmus poteſt ab Hæreticis cum
fructu percipi in necefſſitate, ſic volente Chri⸗

ſto ob Baptiſmi maximam neceſſitatem ad ſa-

lutem, qualis non eſt in Sacramentis &teris.
Inſi. II. Sed Urbanus quoad alia Sacra-
menta S. Cypriani ſententiath approbaré vide-
tur. Ergo hæc cenſet eſſe nulla quosd ſub=
ſtantiam. Prob. Ant. inquit enim umverſim Sa=
cratenta collata ab iis, qui ſeparati ab Eccle-
ſià ſunt, ſolùům habere formam juxta tradifiones
PP. Gregorii; Cypriani &c. Afqui Cyprianus
dicebat conſtanter eſſe nulla ſimpliciter & om-

bare S. Cypriani ſentenriam ex parte C. Ex

toto N. In eo ſolo approbat S. Præſulis hujus
ſententiam, quòd Baptiſinum extra neceſſita=
tem ab Hæretico non poſſit quis ſuſcipere
etiarn fructuosè, quantum ad gratiam; non
verò approbat quoad alia,; üt quod extra ne=

cCeſſitatemm non imprimat Characterem; in nez-

ceſſitate verò nec gratiam conferat,; nec Cha-=
racterem, quæ erat Cypriani ſententia de hoc
Sacramento & reliquis. .
Diſt. III. At ſaltem Urbanus in Epiſt. ad
Betrum Piſtorienſ. & Abbutem Vallis Umbroſæ
de ſubſtantià Sacramenti & Charactere loqui-
tur. Ergo. Prob. Ant. Ait enim ſimpliciter
Daibertum nihil accepiſſe à Nezelone, cum hic
Simoniacus nihil habuerit, quod dare potuiſſet;,
ex Decreto Innocentii Papæ. B. W. Ant. ad
Prob. D. Nihil accepiſſe quoad ſubſtantiam
Sacramenti, vel charaécterem N. Nihil juric⸗
Ve

nmne
lene
uls
SKo
t
i i
t/d
vlimit
n e,
nn won
u Ken
l E0
MAgen,
EEldoſ
Ahek
ſad
R Wn
Dttenen
ſelktee
4 e⸗ 4
Rejeclyon
tiMerl
nr⸗

nin
Un 0
ee

g
ci
.
S
e
de

DE

ons
ſi
⸗
o⸗
r
js
ta⸗
hete
n
1e
ae⸗
N
leko

.
e
ntie
len

d

Emnin
ſt
6

2

,

DE SACRAMENTO ORDINIS. 819
vVel poteſtatis legitimæ exequendi Ordinem,
in eo miniſtramdiỹiWc.
Iuſt. V. Urbanus tit. Epiſi. dicit, ſequi ſe
Damaſi ſementiam de Chorepiſcopis, qui;
licèt non eſſent Epiſeopi conſecrati, Presbyte-
ros tamen ordinare præſumplſerant; Atquicùmù
Damaſus illorum Ordinationes declaravit nul-
las; id certé quoad earum ſubſtantiam intel-
lexit. Ergo etiam Urbanus hic. g. D. Muj.
Dicit ſequi ſe Damaſ ſententiam ex aliquä
parte; & in uno fenſu C. Omni N. Nimi=
fum Damaſi erat hæc ſententia generalis: Rei⸗
terari oportet; quod mals attum eſt. Hæc verò
ſententia pro variefate ſubjectæ materiæ valiè
accipitur; & quidem hic poteſt ſumi duplici-
ter 1mnd. de Ordine quoad ejus inbitantiam,
Characterem, & ſimul jus illum exequendi;
2dd. de ſolo jure illum exequendi; Damaſus
autem hianc ſententiam applicabat ad Chorepi-
ſcopos; qui; cum veri Epiſcopi non eflent,
neé Sacramentum Ordinis, nec facultatem
Ordinem exequendi conferre poterant; ideo-
que illa ſententia Damaſi juxra ejus mentemm &
de Ordine quoad ſubſtantiam, & quoad il-⸗
lius executionem debet intelligi; Urbanus
econtra illam ſententiam adhibet ad ſimoniacos,
qui cùm eſſent conſecrati Epiſcopi, Sacramen-
tum Ordinis quidem eonferre poterant, &
characterem imprimere; ſed poteſtatem legi-
timam collatum Ordinem exequendi dare non
poterant; ideôque juxta Urhani mentem dicta
ſententia de ſola executione Ordinis debet ac-
cipi,

820 DE SACRAMENTO ORDINI8s§.
cipi, & applicari hoc modo: malè actum eſt-
càùm (Nezelo Simoniacus Dalberto dedit fa-
cultatem exequendi ſuum Ordinem; hanc einm
ipſe Nezelo amiſerat in pœnam, & proinde,
juxta Innocentium dare non poterat, quod
non babebat; Ergo hoc quod male sctom eſt,
in Daiberto reiterandum eſt; ſive de novo ilſi
conferenda facultas eit Ordinem exe uendi.
Inſt. V. Hoc eſt vim inferre verbis Ponti-
ficis, cùm ſine fundamento ſic Urbanus expli-
cetur; Ergo. N. M. Ant. Nam poſtquam
Urbanus citäſſet illam ſententiam Damaſi, &
dixiſſet: MWos igitur tanti Pontifcis. . Daiber-
tum ex integro Diaconum conſtituimus; immediate
ſubdit: quod non reiterationem exiſtimari cenſe-
mus, ſed tantium imegram Diaconii dationem.
At verò debuiſſet dicere reiterationem, ſi Or-
do collatus Daiberto fuiſſet nullus quoad ſub-
ſtantiam.
Inſt. VI. Sed Pontifex ait ſe de integro
Daibertum Diaconum conſtituere, irem in-

.

tegrum dare Diaconium; Ergo nihilominus

viqetur eum de novo conſecràſſe. N. V. Conſ.
Ideo enim ait ſe dare Diaconatum ineg-
rum, vel, de integro Daibertum Diaconum

conſtituere; quia dabat facultatem Ordinem

exequendi; quæ erst complementon- Ordinis
accepti; nam ante hanc facultarerm Ordinem
habebar quoad ſubſtantiam, ſed non quoad in-
tegritatem ſive complementum; deerat enim

adhuc facultas exequendi. Ratio eſt, quia ait-

ſe id non exiſtimare reiterationem.

Inſt.

1
toben
n
ℳenn
nl
Uui 1
leran
llenh
ellent
ng i,
u61⸗
leel
llin
Ilip
Na
Donniun
e
(ea
nOden
.
Dhlicyee
ine⸗
hri
okni,
ttne
Pumn
(liee
ib e
Uönne

4 .

Hene
n W
wos
i
MN
Gnen
s
Get
Htt.
leni

Cl

1
7
7

7

Diri SAcCAMENTO ORDINIS. ga1
Miſt. Ell. Pontifex per integram Dia-
conii dationem poriùs intelligit novam collatio-

nem ipſius Ordinis. Ergo. Prob. Ant. Im-

mediatè enim hanc ſubjungit cauſam: qui nihil
habuit, nihil dare botuit. . MW. Ant. prob. D.
Qui nihil habuit, nihil dare potuir, quàâ parte
nihil habuit C. Secus N. Simoniacus habet po-
teſtatem Ordinis & Characterem, non zu em
poteſtatem exequendi, quia ipſo jure, jinxta
Canones, in pœnam tant' ſceleris ſuſpenſus eſt,
ùt ait S. Th. 2. 20. 4. 100.: 2 6. ad 1. Geiſk
moniacè recipit Ordinem, recipit didem Chara-
cterem Ordinis propter effcaciam Sacramemti; non
tamen vecipit gratiam, neque Ordinis executio-
nem, eò qudd quaſi furtivs ſuſeipit contra princi-
palis Domini voluntatem, & ideo eſt ipſo jure ſuſ-
e ρ. Dat igitur Simoniacus, quod ha-
et, ſcilicet Characterem; non autem execu-
tionem Ordinis, quam ipſe non habet.
Obj. IX. Sequentia. I. Ebbo Rhemenfis in
Synodosueſſionenſi Il. ſub Leone IV. an. 85 3.
ſub Ludovico Imperatore, cui infenſuserat, de-
poſitus, imè accedente Sergii Pontificis confir-
matione in laicà communione detentus, Poſtea
verò Lotharii Imperatoris operâ Sedi reſtitutus
Plures habuit Ordinationes: ſed iterum à Sede
dejecto Pincmarus ab Epiſcopis Gallicanis ſuffe-
Ctus eſt; ſed hic in Cone. Sueſſion. Cit. Act. 4. 5.
approbamibus pleriſque Epiſcopis Ordinatio-
nes Ebbonis declaravit abſolutè& nullas, & ab
bbone ordinatos nihil ab eo præter damna-
tionem recepiſſe. II. Pelagius Papa apud
, PFff Morin.

322 DE SACRAMENTO ORDINIS.
Morin. Exercit. 5.: cap. I. ait: non eſt verum
Corpus Chriſti, quod Schiſmaticus conficit. III.
Græci Recentiores Ordinationes Hæreticorum

de novo & verè iterandas eſſe definiunt; ùt

teſtatur Balzamon Lib. 5. qui ſimul refert id
facum à Græcis antiquis. IV. Gregorius Na-
Zianzenus, relatus à Gratiano Cauſ. I. Q. I.
Can. 2. ſimoniacè ordinatum ait in ſacro Or-
dine nulla ratione permanere poſſe, quia
hunc vendidit, & nemo retinere poteſt, quod
vendidit. V. S. Leo, relatus à Gratiano ibid.
Cum. I. Gratia, inquit, ſi non gratis dutur,
vel accipitur, gratia non ſt; Simoniaci autem
Ccc. Quid ergo dant? quod hubent; quid autem
babent? Spiritum utique mendacii. Ergo præ-
ter hunc etiam nihil conferunt.
B. Aℳd I. Hiſtoria Ebbonis potius Con-
cluſionem confirmat; omnia enim, quæ in eo
Concilio acta fuerant, improbata fuêre à Nico-
lao I. & reſciſſa; hujus juſſu congregatum fuit
Concilium Sueſſionenie III. quod Ordinatos
ab Ebbone dignos pronuncisat, qui ſuis gra-

dibus reſtituantur, definitivo judicio reſervato

Pontifici Nicolao I. qui datis literis ad Patres
Concili & Hincmarum edicit injuſtè depoſitos
Clericos, & Ebbonem immeritò dejectum.
Hincmari verò fraudem & verſutias reprimit,

& ſeverè reprehendit. Nicolao ſucceſſit Adria-

nus II. qui ſcribens ad Synodum Tricaſſinam
acta Nicolai eâà in causà confirmavit.

ddq II. W. DO. Non eſt verum Corpus

Chriſti quoad ſignificationem myllican⸗ quia
W= uguai⸗

nin
N
Alen
gvn
ne n
Den lu
enn eo
ad Kiu
nCcin
GMn
ſoonene

uoin

ſonnt
Unertn
cp
unn
Gn D
don Ce
trn
1Cteia
16
An
1 Gy,
AI,
Epnn
IC
e

ncel

,5

DE SAcCRAMENTO ORDINIS. 92⁹
Venm ſignificat vnitatem C. Non eſt verum in ſubſtan-
tI tià & re N. Similia plura habet Leo M. Epiſt. ad
nd Anatol. Item Algerus Lib. 5, de Sacram- Corp.
e A Janguin. Chriſtt.
rid Ad III. B. 10. Recentiores Græci, Schi-
Ae ſmate divulſi ab Eccleſià, auctoritatem non
habent, nec meremur; ſique Ordines reite-
N rent, id contra Majorum ſuorum dogma per-
MI versè faciunt. Balzamonis auétoritas, utpote
etiam Schilmatici, levis eſt. . 240. etiam D.
] refert id factum à Græcis antiquis Ordinatione
nnon Sacramentali C. Sacramentali ſubd. Si itenan-
Wen dus erat Baptilmus, ex defectu legitimæ formæ
Wn ab hæretico ante invalidè collatus C. Secus N.
D Duæ olim erant claſſes Hæreticorum; Imæ eo-
rum qui recipiebantur reiteratione Baptiſmiz
C quia fuerat nullus defectu formæ. 2da eorum qui
o pPer ſolam Unctionem admittebanrur „ juxta
No Concilium Conſtantin. I. Can. 7. Poſtea acceſſit
i rertia eorum, qui nuneupatà tantùm prafeſſio-
uu ne Catholicæ fidei recipiebantur, ùt conſtat
ex S. Gregorio Lib. 9. Ep. 61. & antiquis
GI Græcorum Euchologiis; Igitur ſi alirer hodie
MS agant Græci, à Majorbus luis recedunt.
dua Ad IlI. N. 1Im. Ea verba nullibi reperir?
Am. in S. Gregorio Nzzianzeno, ac proinde huic
rnn immeritò à Gratiano tribuuntur ; Cujus veròè
ſint, incertum eſt. H. 2460. Etiam commode
Gexponi poſſunt de Ordine quoad executionem.
V. . Imô,. Neque hæc verba in
KEOperibus S. Leonis ullibi reperiri. Fe. 20.
E Quiscunque Auctor ſit, loquitur de gratid
Fff z Sancti-

59
324 DE SAcCRAMENTO ORDINIS. zun
Sanctificante, quæ urique in Ordinatione ſi- M

moniacâ non obtinetur. Dum igitur ait dari gin
Spiritum mendacii, gratiam vult duntaxat ex- (l

egludere, cui illum opponit. e
V iöns
ARTICULUS XI. “
De Subjecto Ordinationit. Ul

X Hrerericis antiquis Marcum & Gnoſtico- aſoan
rum grege mulieribus poteſtatem feciſſe Eu- jiin
chariſtiæ conſecrandæ teſtatur Irenæus Lib. I. en n
cap. 9. Montaniſtæ, qui & Pepuziani, Cata- n
Phryges, Priſcilliani nominati ſunt, non tan- Alee
tùm Diaconiſſas, ſed etiam Presbyteras, imò miie
Epiſcopas ordinabant, ùt videre eſt apud Epi- gle
phanium Hær. 49. 7 79. Auguſtin. de Hære- ih
ſib. cap. 27. Apud Collyridianos mulieres quo- en
libet anno ac certâà die B. Mariæ Virgini Sa- mi
crificium, ac placentas offerre conſueverant. aachn
Epiphan. Meær. 79. Ex Catholicis Docto- en
ribus infantes eſſe incapaces Ordinis cenſuit ,n
Durandus, & Lournely: invitum validè ordi- fatr
nari docuit Morinus, Vanroy cum paucis
aliis. 1222
Dico J. Subjectum capazx Ordinationis
eſt ſolus, & omnis mas baptizatus. Prob.
prima pars de ſolo maſculo ex Srript. Apoſtolus
T. Cor. 14. mulieres, inquit, in Eccleſiis tace- i
ant; non enim permittitur eis loqui, ſed ſubditas
eſſe, ſieut & lex dicit. Siquid autem volum diſ- lirt
cere, domi viros ſuos interrogen; vurbe enim e, in⸗
znulieri loqui in Eccleſftä. Idem I. ad n: 2.
ite

bone
Firch
ialen

Clis
olel
MI.
(1s
on ti
8, N
d
Mm
eGlo⸗
lNe
gerna
r
sc
n
end
ee

Nun

NO

4

DE SACRAMENTO ORDINIS. 825
dicit: mulier in ſilentio Jiſeat cum ommi ſubjectio-

ne. Docere autem mulieri non permitto, neque

dominari in virum, ſed eſſe in ſilentio. Ex qui-
bus ſatis patet, mulierem in nullo gradu Ec-

cleſiaſtico eſſe poſſe; qui enim conſtituti ſunt

in gradibus Eccleſiaſticis, his competit doce-
re, loqui in Eccleſià, & habent auctoritatem
& præeminentiam in alios; Apoſtolus verò

hæc negat mulieri, eam in ſtatu iubjectionis
collocans. Conf.- ex traditione. A Chriſto enim
qui in ultima Coœnâ nequidem ſanctiſſimam

Matrem ſuam, ſed ſolos viros ordinavit, uſ-

que nunc nulla unquam mulier ſive ab Apo-

ſtolis, ſive eorum ſucceſſoribus ordinata fuit

ſacramentaliter. Imò ſive Naturæ legem ſpe-
Ctemus, ſive Molaicam, nulla unquam occur-

ret mulier, quæ Sacerdotio functa fuerit: Ec-
cleſia autem inſuper tanquam Hæreticos ſem-

per habuit eos, qui Sacerdotium mulieribus
conferebant. Et ratio eſtt: Quia Ordo, ex
dictis, ſuperioritatem & eminentiam impor-

tat; mulier verò ſtatum ſubjectionis habet;

vir caput mulieris eſt, ad Epheſ. 5. non illa viri.
Præterea ita condita eſt mulier, ut conveniens
non ſit ejus verecundiæ, fragilitati &c. publicè
in Eccleſià miniſteria habere; iacris altaribus
adſtare.

Ex his ſequitur, nequidem Tonſuram

poſſe recipi validè à muliere, quia eſt præparatio
ad Ordines Eccleſiaſticos; igitur cùm jure Di-
vino ſit incapax Ordinis, tanquam formæ,
etiam incapax cenſeri debet diſpoſitionis ao
f 32 præ-

—

826 DE SACRAMENTO ORDINIS.
Præparationis ad formam. Eodem modo
Hermaphroditus repelli debet ab Ordinibus,
ſi in eo ſexus fœmineus prævaleat. Navarr.
Lib. 1. Conſil. Conſ. 8. & alii. Plura de his
Theologi Morales.
Prob. ſecunda pars de maſculo quolibet bap-

zizato. Innocent. III. Unic. de Clerico per ſal-
zum promoto, conſultus, quid agendum efſet
de Clerico, qui Minoribus Ordinibus infra
annos diſcretionis receptis, poſtea præter-
miſſo Diaconatu ordinatus erat in Sacerdotem,
jubet ordinari in Diaconum, nullà mentione
factâ aliorum Ordinum; ergo cenſebat hos va-
lidè collatos fuiſſe; ac proinde infantes eſſe ca-
aces Ordinis. Idem docet Benedictus XIV.
. I. Bullarii ſui in Inſtruäéct. ſuper dubiis ad Kit.
Eecclefic; validè Ordinari infantes, licèt illicitè.
Et Ratio ex D. Th. in 4. Diſt. 25. 4. I. a. I. eſt:
quia Sacramenta, quæ non in actu, ſed po-
teſtate conſiſtunt, abſque ſuſcipientis actu &
conſenſu conferri poſſunt ex parte infantium;
atqui Ordo non conſiſtit in actu, ſed poteſtate,
Or patet ex illius definitione. Ergo. Prob.
Maj. Poteſtas præcedit actum, atque ab hoc
eſt independens, ſicut cauſa præœcedit effectum,
nec ab eo depender; ſic ideo Baptiſmus &
Confirmatio ſine aliquo actu parvuli bapti-
Zandi, aut confirmandi dari poſſunt. Ergo.
Quod tamen non valet de Sacramentis Pœni⸗

tentiæ & Matrimonii, quia horum Sacramen-

torum eſſentia per actus proprios ſuſcipientium
conſtituitur. Porrèò Exempla infantium ordi-
G natorum

15
N
160
zab
Dcinn
Ne
gl n
rlii
numr
Cni
1 l
tens
nnde
Aled⸗
und
se
ain
c
onn
Vl o
ſnren⸗

Eelr

ilpi
ſ

dr
A
gai

hi⸗

Pnbu
Nvor
le i

y.
ncd
u
eet⸗
en
Nlone
Nyt⸗
leer.
XIIV.
6.
ſeie
lno.
hen⸗
ſte
68
dihe

=

—

DE SACHAMENTO ORDINIS. 827

natorum plura Morinus affert p. 2. de Sacram.
Ordinat. Exercit. 5. Martennius Lib. I. de An-
tiquis KRitib. cap. 8. d. 3.
Excipit S. Th. 4. 39. a. 2. Item Bona-
vent. q. 2. a. 2. Epiſcopatum. Ratio S. Th. eſt,
quia in Epiſcopatu traditur poteſtas in Corpus
Chriſti myſticum, quæ ſine paſtorali cura eſſe
non potelt, & hæc ſine acceptantis actu ne-
quit intelligi. Ratio D. Bonav. verò, quia

per Epiſcopatum contrahitur ſpirituale matri-

monium inter Epiſcopum & Eccleſiam, ad
quam conſecratur; matrimonium autem ſpiri-
tuale eſt ſuo modo, ſicut carnale, quod ſine
contrahentis conſenſu nullum eſt. Verùm
nihilominùs idem ſentiendum eſt de Epiſcopatu,
quod de Sacerdotio reſpectu infantis, nam in
Epiſcopatu duo diſtingui debent poteſtas, & ve-
lut habitus exercendi actus Epiſcopales; deinde
actus ſuſcipientis paſtoralem curam animarum,
& Eccleſiæ, quâcum contrahit ſpirituale ma-
trimonium. Ad hoc poſterius requiritur actus,
vel conſenius Epiſcopi; non ad primum;
ſumendo enim Epiſcopatum pro poteſtate &
velut habitu, non magis repugnat infantem
fieri Epiſcopum, quàm confirmari, quàm
habere fidem, charitatem, cujus nondum
oſſit exercere actus; ſieque explicandus eſt
oor Angelicus cum D. Bonav.
Eadem eſt ratio de perpetuò amentibus,
quæ de infantibus, quibus æquiparantur zunde

etiam ſicut infantes baptizari poſſunt. Dixi⸗

perpetuò amentibus: nam de amentibus aliis, quĩ
EFff 4 ente

—

Snn

828 DE SACAMENTO ORDINIS.
ante amentiam habuerunt rationis uſum, di-

ſen
. . . ot
ſtinguendum eſt: vel enim, antequam in amen-
tiam inciderent conteſtati ſunt, ſe nunquam 4
n .

velle Ordines ſuſcipere: vel iſtos petierunt: h,
vel neque petierunt, neque poſitivè renue- e
runt? Si primum: nec validè ordinantur; Mlnn
quia intentionem poſitivè oppoſitam, quam vltet
habuerunt, adhuc habere cenſendi ſunt; & mpin
Iſi hoc dici debet de Baptiſmo, à fortiori de iui
Ordine. Si ſecundum; affirmativè concluden- Mlli
dum eſt propter rarionem oppoſitam. Si ter- nilei
tium; Cajetanus ſentit Ordinationem valere; Gh
quia in cap. Majores. De Baptiſmo dicitur: n!
Tunc ergo Charalterem Sacramentalis imprimit nß
operatio, oùm obicem contrariæ voluntatis non in. 1Men
Venit olſiſtentem. Arqui in illis, qui nec petie- Min
runt, nec renuerunt, non invenitur obex contra- men
riæ voluntatis obſiſtens. Ergo. Sed tenenda eſt ilin
communis Doctorum ſententia,„ Ordinatio- Kid
neum in hàâc hypotheſi non valere; quia tales inß
amentes non debent abſolutè conſiderari ùrin-
fantes; ſed computandi ſunt cum adultis, in an-
quibus propterea aliquis actus, vel conſenſus nll
Poſitivus eſſe debuit. n G
Unde ad rationem Cajetani B. M. Min. 1ri
Nam per obicem voluntatiscontrariæ non tantùm wc
Qiſſenſus poſitivus; ſed etiam ſola carentia con- ienn
ſenſũs debet intelligi; quia Innocent. III. Cit. on
cap. non tantùm exigit, ut recipiens non ha- u
beat poſitivum diſſenſum; ſed expreſsè aliquem
pPoſitivum conſenſum, ſaltem perſeverantem Nr
requirit: duo enim ibi definit: dormientes &
. — amentes

7

n 6
enn
Oban
Munt:
nne.
nt,

DE SACRAMENTO ORDINIS. 829
amentes non recipere Characterem, ſi ante
habuiſſent propoſitum contrarium: & contra

eos recipere, ſi habuiſſent tale propoſitum;

ait enim: Secus autem ſi prius Catechumeni exti-
tiſent, & bahniſſent propoſitum baptizandi, hoc
eſt Baptilmum ſuſcipiendi. Ergo cùm imme-
diare inferat: Zunc ergo Characterem Sacramen-
tzalis imprimit operatio, cùm obicem contrariæ vo-
untatis non invenit obſiſtentem, per obicem con-
trariæ voluntatis non tantùm poſitivum diſſen-

ſum intelligit, ſed etiam ſolam carentiam con-

ſensůs; huic enim conſenſus poſitivus opponi-
tur, quem Pomtifex expreſſe requirit. Unde
ſummarius ſenſus verborum Innocentü eſtis:
cùm obicem contrariæ voluntatis non invenit
obſiſtentem, ſed voluntatem in conſenſu per-
ſeverantem. Et verò aliäs inepta efſſet Inno-
centii illatio: Tune ergo &c. quia non reſpon-
deret duobus membris præcedentis ejus de-
finitionis, ex quibus tamen deduéta eſt.
Dixi in Concl. baptizatus. Ex communi
enim ſenſu Eccleſiæ, Ss. Patrum & Theologo-
rum Baptiſinus janua & fundamentum eſt alio-
rum Sacramentorum, ſive ut ait Eugen, IV.
in Decreto: primum omnium Sacramentorum
locum tenet ſanttum Baptiſma, quod vitæ ſpiri-
tualis janua eſt; per ipſum enim membra Cbriſti,
C de corpore eficimur Eccleſig. Sed ſine januâ
non intratur; nec ſine fundamento ſuperædi-
ficatur. Deinde Baptiſmus eſt nativitas ſpiri-
tualis juxta Joan. 3. Miſi quis renatus fuerit ex
aqud & Spiritu S& juxta S. Th. 3. P. q. 72. a. 6.
Fff 5 ſicut

33 0 DrE SAcCRAMEFNTO ORDINIS.

ſicut ergo, qui corporaliter natus non eſt, nullius
actionis aut paſſionis eſt capax ſecundùm cor-
Ppus; ita qui ſpiritualiter regeneratus non eſt,
nihil poteſt agere, vel recipere ſecundùm Spi-
ritum. Unde c. Siquis. de Presbytero non
ordinato dicitur: Siquis Presbyter ordinatus de-
prebendat ſe non eſſe aptizatum, baptixetur, C5*

iterum ordinetur. Idem definit Innocent. III.

c. Veniens. ibid. Et olim Nicænum I. ſtatue-
rat Can. 19. jubens Paulianiſtas, qui non ſer-
vabant formam Baptiſmi, rebaptizari, & ab
iis ordinatos reordinari.

Dico II. Abſolutè inviti Ordinatio omnino

invalida eſt. Prob. Innocent. III. cap. Majo-
ves. de Baptiſmo expreſsè definit, quod ille,
qui nunquanmi conſentit, ſed penitus contradicit,
nec vem, nee Characteren: ſuſeipiat Sacramenti.
Quod magis quidem de Ordine, quàm de
Baptiſmo, de quo quærebatur, affirmari de-
bet; cùm Baptiſmus ſit ad ſalutem abſolutè ne-
ceſſarius, non ſic Ordo; & ex alià parte gra-
viora onera ſint annexa Ordini: quanquam in
eod. cap. explicitè id etiam de Ordine dicat,
cùm eorum alſerat eſſe refellendam ſententiam,
qui dicunf, quod Sacramenta, ùt Baptiſmus 89*
Urdo, non ſolum dormientilus & amentibus; ſed
invitis, & contradicenilus; etſi non quantum ad
vem, quam n tamen ad Characterem conferantur.
V T de Sacrament. in genere A. IX.
QOhj. I. cont. Concl. I. Inter Leonem IV. &
„ Benedictum III. fœmina quædam, nomine
oanna, fuit ordinata in Pontificem. Ergo.

Prob.

en
ui
e,
Nteon,
I
Non
I.

udth

un
d⸗
urn
ie

le,
Me
100
nler
u
4)

n

Ul
cor.

DE SAcCRAMENTO ORDINIS. 831

Prroh. Ant. Hoc enim teſtantur plures Do-
Gores Catholici, qui id ſcriptis ſuis tradide-
runt, ut Imò. Marianus Scotus in Chronico

Francofurti edito, in quo inquit: Leo Papa
oliit Calendis Auguſti; buic ſucceſſit Joanna mu-
lier &c. 2d0. Sigebertus in Chronico ad annum
854. 3ti5. Martinus Polonus ex Familia S. Do-
minici. 4. S. Antoninus p. 2. Chronic. tit.
16. cgp. I. Platina Lib. de Vitis Pontificum
in Joanne VIII. Conf. ex aliis monumentis. 1mò
ex ſtatuà marmoreâ præferens mulierem cum
infante, quæ poſita erat ad viam, in quâ Ioan-
na peperiſſe dicitur, quam ſtatuam tandem
Sixtus V. juſſit dejici. 240. Simile ſimulacrum
inter Romanorum Pontificum ſtatuas Senis in
majori Templo collocatum erat, & perſtitit
uſque ad Clementem VIII. tiò. Pontifices ho-
diedum adhuc, dum in Lateranum ſe confe-
runt, declinant illam viam, in quâ Joanna pe-
pererat, licèt ſit brevior; nimirum ex de-
teſtatione turpiſſimi illius facti.
Be. I. Si hæc vera eſſent; maximus
quidem error contigiſſet; decepti fuiſſent Ele-
tores & Epiſcopi illam conſecrantes; ſed ni-
hil in Ordinatione contuliſſent; decepta etiam
fuiſſer illa muliern, quæ ſexum mentiens nihil
recepiſſlet. Sed
B. 2 . M. Ant. quod eſt meriſſima fa-
bula. Primò(., Quia inter Leonem IV. & Be-
nedictum III. neminem mortalium tenuiſſe
Sedem Romanam tradiderunt omnes Scripto-
res antiqui & coævi, Lupus Ferrarienſis Epiſ.

—

832 DE SAcRAMENTO ORDINIS.

carius in Vità ejuſdem Benedicti. Annales Ber-

tiniani ad ann. 855. Hincmarus Archiepiſco-

pus Rhemenſis, qui Epiſt. 26. refert ſe miſiſſe
Legatos ad Leonem IV. qui, cùm audiiſſent
in itinere, eum obiiſſe, iter tamen perfece-
runt, & à Benedicto ejus ſucceſſore reſcripta
obtinuerunt. Secundö. Quia ipſi hoſtes Ro-
manæ Eccleſi?, & Romanorum Pontificum
Benedictum III. Leoni IV. immediatè ſucceſſis-
ſe fatentur, ût Blondellus Miniſter Calvinianus
in Diſſertatione, quam eâ de re habuit, fabu-
lam eam vocat. Photius Lib. de Spiritus S.
Pproceſſione contra Latinos; Item Metropha-
nes Smyrnenſis poſt Leonem immediatè in
ſerie Romanorum Epiſcoporum Benedictum

collocant. TZertiò. Quia Scriptores, qui hanc

fabulam referunt, inter ſe ipſos pugnant: nam
Martinus Polonus fœminam illam vocat Joan-
nem Anglicum, & natam ait ex Moguntia,
quæ tamen Urbs Germaniæ eſt; Alii dicunt
natam in Anglià, ſed à parentibus Mogunti-

nis. Platina econtra natam Moguntiæ, ſed

ex parentibus Anglis. Magdeburgenſes ſolùm
in Anglia educatam fuiſſe contendunt. Ta-
ceo id genus, contradictiones alias, quibus
abundat ea fabula; eùm & hoſtes Romanæ Ec-
cleſiæ ipſos pudeat porrò iſtius meminiſſe.
Ad Prob. Antec. B. D. Ita tradiderunt par-
tim decepti, partim ex vindictà in Romanum
Pontihicem; partim quòd alii nmterpolirn &

103. ad Benedictum III. Ado Viennenſis in
Chronico ad annum 85 5. Anaſtaſius Bibliothe-

UN

Nere
ten
s N
Uf
der
Eehnn
o,
un.
ndn

1rid
n
Neno
nl.
A
i
nert
W
rt
i

n

nlg in
orhe.
9ber
leo.
nle
ler
lree⸗
Cte
lglo.
Fum
EM
h.
86.
ha.
in

um
nc
un
n.
t⸗
Conn
u

en
U
s
le⸗

ter.
Nnum
n O

NH

DE SACRAMENTO ORDINIS. 833

haic fabulà depravarint eorum ſeripta; partim

dubitanter ita tradiderunt C. Secus N. Re-
ſponſio patet ex ſubjectis. Nam, quantum
ad Marianum Scotum, non reperitur ea fa-
bula in codicibus ejus antiquioribus, t feſta-
tur, qui Colomæ 1574. typis edidit, & notis
iuſtravit Merropolim Alberti Kranzi. Simi-
liter in Sigeberti Chronico Aurographo, quod
aſſervatum in monaſterio Gemblacenſi, in quo
Sigebertus monachum egerat, & teſtatur Jo-
annes Molanus Doctor Lovanienſis, non ex-
tat illa fabula, ſed addita eſt Sigeberti Chro-
rico alienà manu. Item non reperitur in Co-
dice manuſcripio Martini Poloni Bibliothecæ
Vaticanæ, ut teſtatur Leo Allatius: Pariter in
quodam Codice, qui ſervatur in Anglià ſolùm
in margine legitur ea narratio, & deſeripta

aliend manu, dicirurque Joannam puellam pe-

tiiſſe Athenas, ut literis vacaret, ibi biennio
docuiſſe, & poſtea communi ſuffragio fuiſſe
ele Ram in Pontificem & effectam gravidam, quæ
nemo non fabuloſa videt; verius igitur dicen-
dum ſupereſt, ipſius codicem fuiſſe corruptum.
S. Antoninus verò ab Interpolatoribus Martini
Poloni deceptus fuit, quos deſcripſit, eadem
enim verba, quæ illi, habet ‚Deinderefert illa du-
bitanter; ait enim: ſi verum fuit, quod vulgò
dicitur &c. Platina non eſt audiendus; conje-
Qus fuerat à Paulo II. in carcerem; & indig⸗
nationem ſuam in Romanos Pontifices exereré

aliquando voluit: Imò & ipſe rem aſſertivè

non protert; ſed dicit: bæc, Auæ dixi, de
Ioannà

1.
834 Dr SACRAMENTO ORDINIS.
Joannâ Papiſſà, vulgò circumferuntur, incertis
zumen &* obſeuris auétoribut.
Ad Conf. z. Ex his monumentis planè
nihil evinci; nam primo ſtatua illa Romana nec
mulierem repraſentabat, nec infantem, ſed
puerum jam grandiorem, vel juvenem, ùt ob-
ſervàrunt rei antiquariæ periti, inde colligen-

tes, per ſtatuam illam vel Numen quoddam

gentilium, vel Sacerdotem Ethnicum deſig-
nari cum Miniſtro; præſertim quèd alterd ma-
nu palmæ ramum deferret, quod nunquam
fuit inſigne Romanbrum Pontifeum. Sublata

vVerò fult ea ſtatua à Sixto V. non ad delen-

dam memoriam Ioannæ Papiſſæ, quaſi ea
aliquando egiſſet Pontificem; ſed ut viam eam

faceret rectiorem & majorem ad ornamentum

Urbis, ſicuti plures alias fecerat. Secundò
ſtatua Senenſis equidem Papiſſam referebat, ſed
hoc aut Senenſium, aut ſculptorum licentiæ
tribuendum, vel errori. Denique tota fabula
originem traxiſſe videtur, ait Henno, à Jo-
anne XII. apud quem magnâ pollebat gratià fœ-
mina quædam, Joanna nomine, ur ejus aucto-
ritate multa faceret Pontifex; quam proinde
vulgus Papiſſam vocabat; ſicque tandem cre-

ſcente ſenſim famà, ùt fit, ab aliis ex errore inter

Papas numerata fuit.
Ob'j. II. Mulieribus convenire poteſt Juris-
dictio. Ergo. Prob. Ant. Abbatiſſa mona-
ſterii fontis Ebraldi in Gallia dicitur etiam ſui
Ordinis Monachis præeſſe, inque eos exercere
Jurisdictionem. Abbatiſſa de BFrubrige Cano-
. == nicas

1s
t
iee⸗
ape
ſie
l
Küren
ti
un f
cgun
onſhu
Dou
Won
0
aez
1
GA!
noc
0h.D
Cenſil
ſlhe⸗
,n
en

inon/

Gn

N
.
Re.

t

R

d⸗
nIN
ele
o⸗
t

EO

–

DE SACHAMFNTO ORPDINI8. 835
nicas ſuas & Clericos ſuæ Jurisdictioni ſubje-
Gos propter eorum culpas officio & beneficio
ſuſpendit, àùt colligitur ex c. Dilelta. de
Majoritate & Obedientiã. Ergo etiam Ordi-

mis capaces eſſe poſſunt. Adde: muljeres

poſſidere beneficia Eccleſiaſtica; inſtituere Cle-

ricos in beneficiis; lectiones publicè in Eccle-
ſià recitare; pſallere in Choro. . D. Ant.

Jurisdictio Ercleſiaſtica N. Politica & civilis C.
Datur hæc ſubinde mulieribus in defe u hæ-
redum maſculorum. Olim etiam Debora ex
commiſſione extraordinariâ habuit. Ad Prob.
D. Dicitur præeſie Dominio Oeconomico C.
Jurisdictione Eecleſiaſticà propriè dictà, &
alicujus Ordinationis virtute ipſi communica-
Ià N. aliàs poflet etiam excommunicare, ſu-
ſpendere, aliaſque cenſuras ferre in perſonas
ſibi ſubditas, quod falſiſſimum eſt. Item: Ab-
batiſſa de Brubrige Clericos ſuſpendit facto &
irrito effectu C. Jure N. Unde Honorius III.
cap. Dilecta Cit. Abbati de S. Michaele Abra-
denſi ſcribit, ut ipſe Clericos cenſuris Eccle-
ſiaſticis ad reverentiam Prælatæ debitam com-
pellat; ne iidem conkiſi ex eo, quòd eadem Abla-
tiſa eos ercommunicare non poſſit, eorum exceſſus
remaneant incorrecti. Unde patet mulieri con-
ceſſum non eſſe, ut excommunicationem ferat,
& ita ſuſpendat, ut inducatur irregularitas,
ſed hoc Abbati commiſſum eſſe, & in Abba-
tiſſà fuiſſie ſolam præcipiendi facultatem.
Quèòd verò Beneficia Eceleſiaſtica poſſide-
ant; tantùm probat, Eccleſiam ex bonis ſuis
. potuiſſe

836 DE SACHAMENTO ORDINIS.
poruiſſe illis aliquid, unde viverent, largiri.
Clericos aliter in Beneficiis non inſtituunt,
quàm eos præſentando, vel nominando, cujus
Juris etiam Laici capaces ſunt. Lectiones re-
citant; in Choro pſallunt, non tanquam pub-
lici Miniſtri in Eccleſiàâ, ſic, ùt teſtatur Philo
Hebræus Lib. de Vid contemplat. olim alter-
nis choris cantabant viri ac mulieres in Eccle-
ſià Alexandrinà; nec mulieres illæ aliquam ac-
ceperant Ordinationem: quem Ritum poſtea

in Sabellio & Pelagio, damnavit Eccleſia, ùt
legitur in Hier. Lib. I. adverſus Pelagianos;

eumque reprobavit in Sanctimonialibus Inno-
centius II. in Concil. Rom. Can. 17. ne ſcilicet,

Sanctimoniales ſimul cqum Canonicis, vel Monachis

in Eccleſid in uno Choroconveniant ad pſallendum:
quem Canonem refert Gratian. Caul. 18. J. 2.
c. V'ernicioſum. Sic etiam hodie Laici in tem-
plis cantant, & Presbytero celebranti inſer-
viunt.
Oj. UI. Erant olim imn Eccleſia Epi-
ſcopæ, Presbyteræ, Diaconiſſæ. Ergo. H. D.
Ant. Sic dictæ, quia erant ordinatæ ſacramen-
taliter N. Alio in ſenſu C. Sioc enim vocaban-
tur, quia erant Uxores eorum, qui ad Epi-
ſcopatum, Presbyteratum, Diaconatum aſſu-
mebantur; hécque ſenlu eas ita vocat Conc.
Turonenſe II. Can. 13. Antiſſiodorenſe Can. 21.
Romanum anno 721. cap. I. Tenebantur au-
tem vel Religioſam profeſſionem emittere in
monaſterio; vel, ſi manere vellent in Sæculo
Vvovere caſtitatem, uti EraſeriHutk ncil
ntII⸗

1
n
4 Gln
ie
lunn
zuun
wun
e⸗
Nent
iin
NN
ne
eſon
lui
ten

is

UEgr
nbun
eſl
en
lidonn
Schene
Anne
eue,
ln
uru

6
pit
Eluun
0chjs
negre.
pob.
ur
nihe.
bae.

unr.
oſen
N
s,
no.

leet,
Nebi
un:
9. 2.
lem⸗
der.

——,ÿDb—

.
990
Mer.
n.
i.
la.
0e.
1Al.
r.
elen
DreN

DrF SACHAMENTO ORDiNIS. 932
Antiſſiodor. & Roman. cit. & alia. Presbyteræ
etiam quandoque dicebantur viduæ ſeniores,
Presbyter enim ſeniorem ſignificat; & hoc
ſenſu ſumuntur à Concil. Laodiceni, quod
refertur C. Mulierei. Diſt. 32. Diaconiſſæ ad

certa munia deputabantur, de quibus Vide

Lol. 6 86.
Olj. IV. Ad validam Sacramenti ſuſce-

ptionem requiritur aliqua intentio ſuſcipientis

atqui infantes nullam habent; primò non ha-
bent propriam, ùt patet; deinde nec alienam
parentum; horum enim voluntas non cenſe-
tur eſſe voluntas infantium, niſi in iis, quæ

ſunt neceſlaria ad ſalutem, ſicut Baptiſmus

Ordo aurem ſic neceſſarius non eſt. Ergo.
B. D. Maj. Si ſuſcipiens ſit adultus C. tunc enim
in eo requiritur intentio propria, poſitiva;
ſaltem habitualis, juxta Tr. de Sacram. in ge-
nere fol. 277. Si ſit infans N. Nam hic, li=
Ccèt diſſentiant parentes, baptizarur ſaltem va-
lidè, confirmatur; ergo etiam ſic ordinatur-
Iiſt. I. Ergo ſicut infans baptizatus poſtea
ad obſervantiam Legis Evangelicæ, ita etiam
Ordinatus legibus & obligationibus Clericorum
teneretur; ſed durum eſt aliquem ſine habito
ejus conſenſu obligare ad ſtatum-, cui gravia
ſunt annexa onera, ut ſtatui Clericorum majo-
rum perpetua continentia &c. B.. M. Illatum

vel D. Si ordinatus infans, quando adeptus

eſt annos diſeretionis, velit abſtinere funétio=

nibus Ordinis N. Si has exercere velit C. Ita

Bened. XIV. cit, in Concl. Liberum igitur eſt
Egg infanti

338 DE SACRAMENTO ORDINIS.
infanti ordinato, cùm ad annos diſcretionis
pervenerit, vel exercere functiones ſui Ordi-
nis, vel his abſtinere; ſi abſtinere voluerit, ad
continentiam obligari non poteſt; nec ideo de- u)
ſinit eſſe ordinatus; quia manet in eo Chara- Mieſdd
Ger; ex alterâ autem parte continentia eſt an- dl
nexa Ordinibus majoribus ſolùm ex inſtitutio- Mnl
ne Eccleſiæ. Deinde inter Baptizatum & Or.
dinatum diſp. eft: Infans baptizatus poſtea ad ns
Legem Evangelicam tenetur; quia hujus ob- d
ſervantia eſt ad ſalutem neceſſaria; non ſic idnn
functiones Ordinis. C
Inſ. II. In infantibus nequit eſſe vera for- h
ma Ordinationis. Ergo. Prob. Ant. Forma miil
partialis eſt: accipe poteſtatem C†–. Atqui nulla imuſi
poteſtas accipitur ſine accipientis conſenſu, & lzn
hic non eſt in infantibus . MW. Aut. ad Prob. An
N. Min. Quia hæc poteſtas non datur infanti um
per modum Donationis, vel Contractůs, in 1 d
quo accipientis, vel donatarii conſenſus exi=- GNldn
gitur; ſed per virtutem Characteris Epiſco- amn-
palis, ubi recipiens ſe tantùm paſſivè habet; io laſ
hinc accipe potius dantis imperium ſignificat, h inn
ut norat S. Bonav. q. 2. a. 2. ad 2. ad cujus in
impletionem ſatis eſt in altero pura capacitas an⸗
aſſiva.
Iuſt. III. Ergo infans in cunis poſſet diei
Epiſcopus, Sacerdos; ſed hoc eſt abſurdum.
Be. M. Min. Nam hæc denominatio non ab acti- mi
bus & exercitio iſtorum Ordinum oritur; ſed niet
impreſſo Charactere, & poteſtate collatâ in mii

Ordinatione. Sic infans baptizatus dien fi- ie
elis

retion
lOrd
eripad
eoge.
Chr.
eln.
Clirta
n60:
Nla
lvo.
ſe

akor.
orim
nul
i
Pich.
üori
G I
ſen⸗
Hole
,
ln
is
las

1d
tonn
Aic
!
IH

1

1

DE SACRAMENTO ORDINIS. 929
delis à fide hebituali; Confirmatus, miles Chri-
