Aln er
er
lecio.
umin-
es
lone
Mkcl⸗
e, e

lelii
an e⸗
ete .
dec
Wone.
e en⸗
unone
orcocn.
ne Mui
Gereltr⸗
Nrele

Nelt, .

coque,
Gores 6
6cikumnin
idem

DEPGNITENTIA. 82

hementiam graviſſimorum dolorum de malis
aliis. Actus enim voluntatis intenſio ſequitur
vehementiam objecti, objectum autem ſenſi-
bile naruraliter vehementius movet & afficit ani-
mos, quam objectum ſpirituale & non ſenſibile.
Denique gratis omnino Recenmtiorum qui-
dam certum intenſionis gradum ad contritio-
nem extra Sacramentum juſtificantem poſcunt.
Eſt enim grave præceptum eliciendi quandoque
contritionem: at nullum datur præceptum de
re ignota, cujusmodi ſunt contritionis intenſæ
certi gradus; ergo ſine ſufficiente ratione exi-
guntur.
Prob. Il. S. Scriptura & Patres caritati tri-
buunt vim juſtificandi peccatores, quin ullum
intenſionis gradum adjiciant; ut liquet tum ex
teſtimoniis ſüupra adductis, tum Eccli 3. v. 4.
Qui timet Deum, exorabit pro peccatis ſuis,
continebit ſe ab illis, & in oratione dierum exau-
dietur.
Leo M. epiſt. 91. Mec miſericordiæ, inquit,
menſuras poſſumus ponere, nee tempora deſfinire,
apud quem nullas patitur moras vera cowerſio. S.
Joan. Chryſoſtomus epiſt. 5. ad Theodorum
lapſum. & habetur c. Zalis. de pœnit. d. 3. Cuan-
zulameumque & guamlibet brevi tempore non de-
Picit pœnitentiam. Et infra: Won patitur exi-
guæ etiam pæœnitentiæ amitti merceem. S. Au-
guſtinus tract. 9. in Joan. Caritatem, inquit,
cum habere œverit homo, Spiritum &. halebit. Et
tract. 5. in epiſt. Joan. 30. ait, non diſeerni
10

82 DE PGNITENTIA.

lios Dei a filiis diaboli, niſi caritate. Qui habent
caritatem nati ſunt er DOeo.
Concilium etiam Tridentinum dum ſeſſ. 14.
c. 4. ait, contritionem caritate perfectam hominem
Deo reconciliare priusquam Sacramentum altu ſu-
JTeipiatur, diſerimen utriusque contritionis non
ab intenſione diverſa actuum, ſed a ſolis am-
borum motivis commonſtrat.
Prob. IlI. Caritas habitualis, utcumque re-
miſſa, exeludit peccatum mortale: ergo etiam
caritas actualis. Conſequentia patet ex éo, quod
minima caritas plus diligat Deum, quam cupiditas
milla auri & argenti, ut inquit &. Thomas 3. P.
q. 70. a. 4. Sicut enim quæcumque averſio a
Deo ut fine ultimo, & converſio ad creaturam,
etiam in gradu remiſſo, ſufficit ad peccatum
mortale & ad jacturam gratiæ ſanéktificantis; ita
& quilibet actus dilectionis Dei ſuper omnia
peceatum deſtruit, cui non ratione intenſionis
opponitur, ſed ex natura ſua.
Quapropter Pius V. & Gregorius XIII. me-
rito damnarunt Baji propoſitiones 31. 32. 66.
& 68., queis doctor hic Lovanienſis ſtatuit, quod
caritas perfecta, & ſyncera, caritas vera, con-
tritio cum caritate perfecta poſſint extra caſum
neceſſitatis aut martyrii ſine ſuſceptione Sacra-
menti efle absque remiſſione criminis. Atqui
per caritatem perfectam Bajus non intellexit in-
tenſam caritatem, ſed eam ſolum qua Deus
propter ſe ſuper omnia diligitur, hoc eſt, ca-
ritatem veram: neque enim negabat, caritatemn

intenſam juſtificare extra caſum necoflitatis &
ſuſce-

Nalen

iſen
ſ.
n
Olan.

Ie e.

etlam
G
Pater
.
elio
Nurum,
Cnuun
i) i
Onmnis
eolods

WIe⸗
it No
1, WI.
Aum
daetd⸗
Arcu
exit io⸗
n Dews
elt, .
Caritaten
Aers

DE PCGNITENTIA. 83
ſuſceptionem Sacramenti. Ergo juxta mentem
Pontificum, caritas etiam minus intenſa, mo-
do vera adhuc, ad juſtificationem ſufficit.
Dico Il. Deteſtatio peccati ex motivo cari-
tatis concepta, ut ſit contritio perfecta, nulla
eget certa temporis duratione.
Prob. I. In S. Scriptura Deus poœnitenti ju-
ſtitiam & peccati remiſſionem promittit ratione
converſionis ſuæ absque ulla mora temporis.
Ezech. I18. V. 21. Ji impius egerit pœnitentiam &.
v. 27. Cum owerterit ſe impius ab impietate ſua...
ipſe animatn ſuanm viviſicabit. Et c. 33. v. 12. I
quacumque die converſus fuerit ab' impietate ſua &.
Perinde ac ſi diceret, eodem momento.
Ex eisdem Prophetæ locis argumentum pe-
titur a contrario: Cum averterit ſe juſtus a juſti-

tia ſua, & fecerit iniquitatem, morietur in eis. C.

18. V. 26. Juſtus non poterit vivere in juſtitia ſua,
in quacxumque die peccaverit. c. 33. V. 12. Hoc eſt,
conſenſus in peccatum mortale ſtatim ac fit, eſt

peccatum mortale, gratiam deſtruens: ergo

etiam adtus contritionis ſtatim ae fit, eſt vera
& perfecta contritio ſeu ultima ad gratiam diſ-
Politio. . .
Iſai. 30. v. I15. dicitur: Cum ingemueris, tune
ſalvus eris. Et quamvis vulgata latina, propius
ad Hebraicum textum accedens, habeat: & re-
vertamini, & quieſcatis, ſalvi eritis: Sanctus ta-
men Cyprianus epiſt. 8. & I. de lapſis cirea fi⸗
nem, S. Chryſoſtomus orat. de S. Philogonio,
aliique Patres Latini & Græci, priorem LXX.
Interpretum lectionem tenentes nullam veræ
R32 con-

234 DEPGNITENTIA.

contritioni moram temporis ſtatuunt, quo mi-
nus illico Dei gratiam obtineat, quemadmo-
dum ex SS. Leonis & Chryſoſtomi teſtimoniis
nuper intelleximus. Quibus accedunt Tertul-
lianus I. de pœnit. C. 4., Hieronymus ep. 46. &
8., Pacianus ep. 3. ad Sympron., & Cæleſtinus
Bapa epiſt. ad Epiſcopos CGalliæ Paucis omnia
complectens, Vera, inquit, converſio mente
potius, quam tempore metienda eſt, dicente Pro-
pheta: ſi converſus fueris, ſalvus eris. Ecce idem
Iſaiæ teſtimonium ex vetere Italica verſione pro-
latum, & ſenſum eumdem reddens. Eum no-
ſtra Vulgata v. 19. manifeſte confirmat his ver-
bis: Miſerebitur tui: ad vocem clamoris tui ſta-
tim ut audierit, reſpondelit tibi.
In quam rem B. Auguſtinus Enchiridii c. 65.
In actione pœnitentiv, inquit, non tam conſide-
randa eſt menſura temporis, quam doloris.
Nec tantum apud Iſaiam conditionate illa di-
cuntur: ſed etiam Zachariæ I. v. 3., Jeremiæ 15.
v. 19., Apocalypſis 3. v. 20. abſoluta fit promiſ-
ſio, Convertimini, & convertar: ergo hæc duo
inſeparabiliter ſunt conjuncta, quia veritas con-
ditionalis poſtulat, ut poſito antecedente, in-
fallibiliter ponatur conſequens. Atqui homo
convertitur, cum primum peccata per contri-
tionem dereſtatur. Ergo.
Prob. II. ratione. Actus pœnitentiæ, qui
extra uſum Sacramenti, tamquam ſufficiens diſ-
Poſitio ad remiſſionem peccatorum, habet gra-
tiam infallibiliter conjunctam, eſt vera contri-
tio: atqui omnis actus, qui ex ſua eſſentia &
moti⸗

lu⸗
lalh
Urhen
un
Uutgn
un
Vep⸗

Glofn.
admo.
woniis
Uenul.
Gelinms
6 On
, int
e Pie.
e dem
gepro.
m no⸗
lis ver⸗
tuiſe⸗

ic.
allle

elac
eriel;
ponk⸗
Okerco
itse.
Mle, II⸗
Uikonno
cOör

ie, gul
cebso
habet ge⸗
Era (Ohil
eleniul

DE PGœNITENTIA. 35

motivo eſt perfecta converſio ad Deum, &
averſio a peccato, ejusque deteſtatio ſuper
omnia, habet infallibiliter & ſine mora adjun-
Ctam gratiam & peccatorum remiſſionem, ur
teſtimonia hactenus allata oſtendunt: ergo omnis
talis actus continuo eſt vera contritio.
Confirm. I. Peccator lege naturali & poſiti-
va tenetur aliquando Deum ſuper omnia dili-
gere, & ex caritatis hujus motivo peccata ſua
deteſtari: at enim certam temporis moram in
continuando, aut repetendo hoc actu præſcri-
ptam eſſe nullus docere poteſt.
Confirm. 2. Actus fidei & ſpei ſupernatura-
lis ſunt veri & perfeéti actus virtutum theolo-
gicarum, licet non ſint admodum intenſi & ve-
hementes, aut prolixi, dummodo ex motivo
ſibi proprio concipiantur: ergo etiam actus ca-
Titatis ex motivo proprio conceptus, vere erit
actus virtutis theologicæ: & deteſtatio peccati
ex ejusdem motivo profecta, erit vera contri-
tio, quin certa intenſio, aut prolixitas ad pias
haſce affectiones requiratur.
Confirm. 3. Poſſet homo in fine vitæ dete-
ſtari peccatum ex motivo earitatis perfectæ, quin
ei ſuperſit tanta mora temporis, quantam Sco-
tus exigit, ut ille actus ſit contritio; adeoque
Peccator in eum poſſet ſtatum redigi, in quo
per verum pœnitentiæ actum, peccati remif-
ſionem conſequi non poſſet: conſequens autem
hoc damnatur ut erroneum in libro de Eccleſiaſt.
dogmatib. c. 80. Idemque refert ex Concilio
P 3 Mogun-

96 DE PœNITENTIA.

Moguntino cap. 2. Ivo in ſuo decreto, part. 15.
Cc. 32.
Olij. I. cont. I. Conol. Peccatum ſuper omnia
mala deteſtari eſt illud cum malis cæteris con-
ferre: atqui hoc foret admodum periculoſum,
& diſſuadendum infirmioribus; eo quod obje-
tis. præſentibus & corporeis facile movea-
mur; ergo non quælibet contritio perfecta de-
treſtatur peccatum ſuper omnia mala. e. Diſt.
Maj. Peccatum ſuper omnia mala dereſtari eſt
illud conferre ſemper explicite & formaliter,
expendendo mala cætera ſingillatim, aut omnia
confuſe, & ea præ peccato eligendo N. eſt il-
lud conferre ſaltem implicite & virtualiter cum
malis cæteris C. Urtique formalis comparatio
eſt diſſuadenda, ne malorum præſentium ima-
ginatione viva nimium obverſante terreantur
imbeeilli, & ad illa fugienda peccare malint.
Quando autem deteſtamur peccatum ut ſum-
mum malum, virtualis ad minimum inſtituitur
comparatio, neque enim voluntas derteſtari po-
teſt peccatum tamquam malum graviſſimum,
quin illud ſaltem obirer & implicite comparet
cum malis cæœteris, quæ peccati intuitu minus
atrocia & enormia eſſe videntur. Modus ve-
ro ita deteſtandi ex perfectæ caritatis motivo
habetur: ſicut enim ex hoc Deus ut ſummum
bonum, & conſequenter ſuper omnia amatur: ita
ex eodem peccatum ut ſummum malum, urpote
ſummo illi bono unice contrarium averſamur;
ac vi hujus quidem actus voluntas ita diſpoſita
manet, ut malit quodvis malum ante pati, rad
letha-

Il. 1).

Onnna
on.
N
.
oyer.
elde.
M.
Ani e
Ater,
Olnna
lehl.
er cun
Pnnd
nima.
enntur
llare.
.
Wrut
elurlpo⸗
Mimuen
Onere!
I MNS
s ve⸗
nOtN
Imenk
Nkur: in
etlawnat,
lhoſ
oti
⸗

DE PCNITENTIA. 87

lethali culpa Deum offendere. Porro quamvis
peccator ex animi perverſitate bona præſentia
& ſenſibilia quandoque virtualiter Præferat
omnibus bonis reliquis, ac ipſi quoque Deo,
idque ob rationem valde vilem; depravatio
iſthæc nihil ſententiæ noſtræ detrahit, ſed eam
confirmat amplius: inde enim palam fit, Deum
amari numquam poſſe ex præſtantiſſimo puræ
caritatis motivo, quin virtualiter bonis omni-
bus anteferatur.
Inſt. 1. Contritio non poteſt peccatum de-
teſtari ſuper omne malum Deo intrinſecum,
quale eſſet perfectionis cujusdam divinæ deſtru-
ctio; ergo non poteſt deteſtari peccatum ſu-
per omne malum. N. MW. ſupp. Quod poſſit
malum Deo intrinſecum dari, & comparatio de
eo fieri: contritio ergo, cum ſit actus pro-
æreſeos, non fertur, niſi in objecta poſſibilia.
Iuſt. 2. Si per contritionem perfectam dete-
ſtamur peccatum ſuper omne malum, ergo is,
quem gravioris peccati pœnitet, ita eſt affectus,
ut malit peccata leviora committere, quod per-
quam abſurde dicitur, cum nullum peccatum
ſanæ electionis objectum ſit. k. W. Mat. Pœ-
nitens ex amore puro Dei deteſtatur peccatum
ſecundum ſe ſuper omnia phyſica mala, & ſu-
per omnes pœnas ſenſus & damni, & compa-
ratione ſaltem virtuali fertur in illa actu etiam
proſecutivo eadem præ peccato eligendo, ac
dicendo: malim omnia iſta potius ſubire, quam
Deum peccando offendere. Econtra cum pec-
cata prudenter appeti nequeant, in eorum nul-
F 4 lum

2

88 DEPONITENTIA.

lum fertur actu proſecutivo, minus grave præ
graviori eligendo; ſed tantum actu averſante
magis abhorret graviora, quam minus gravia,
cum peccata inter ſe mutuo comparantur: eo
quod illa fint majus Dei dilecti malum.
Olj. II. Peccator ſumme offendit Deum:
ergo, eum contritio ſit diſpoſitio proxima ad
gratiam, ſumma illius intenſio requiritur. k.
Diſt. Antec. Peccator Deum ſumme offendit,
conſiderata dignitate perſonæ offenfæ C. ſem-
per cum ſummo intenſionis conatu N. Et quam-
vis hoc feciſſet, tamen in diſpoſitione ad gra-
tiam ſimilis intenſio deteſtationis non exigere-
tur: nam cum minima gratia ad remiſſionem
cujuscumque culpæ ſufficiat, ſufficiens quoque
& proportionata gratiæ diſpoſitio eſt dolor ſe-
cundum ſubſtantiam & eſſentiam ſummus ſeu
ex puræ caritatis motivo conceptus; & conſe-
quenter erit etiam contritio iſta culpæ propor-
tionata.
Inſt. 1. Pœnitens non poteſt Deo pro pec-
catis condignum reddere; ergo merito ab ipſo
exigitur quantum poteſt ex toto conatu ſibi
poſſibili. B. Diſt. Conſ. Exigitur quantum po-
teſt quoad dolorem ex ſua ſubſtantia perfectiſ-
ſimum C. quantum poteſt quoad doloris ejus-
dem intenſionem N. Intenſio hæc ſumma ac-
cidentaria eſt: nec expediebat ſalutis viam adeo
difficilem reddi.
Inſt. 2. Ignis licet in minimo gradu eſſen-
tialiter perfectus, impar tamen eſt expellendo
frigori: ergo etiam caritas non opponitur pec-
2=ð cato;

Alin

ln

Kpnn

epte
ellante
gewin,
. 60

Demm:
NNda
Ir. N
koct,
lem.
gam.
Age
Vgere.
Gonenn
grogve
Porke⸗
o ſen
colle⸗
nor.

ope⸗
n
nn Ii
umpv.
eeic⸗
6 eſls⸗
nmma A⸗
n ade

n eler
elend

nlrar ſe⸗
o

DE PGœNITENTIA. 89

cato, nec illud deſtruit ratione ſuæ eſſentiæ,
ſed ratione gradus dumtaxat. B. MW. Conſ. Actio
Phyſica calefaciendi & comburendi fit ſucceſſi-
ve applicando activa paſſivis: actio vero ſpiri-
tualis caritatis & virtutum ſupernaturalium non
eſt ſucceſſiva, ſed inſtantanea ac indiviſibilis.
Inſt. 3. Quod movet ad appretiationem,
movet quoque ad intenſionem actus: ergo con-
tritio non poteſt eſſe ſumma appretiative, &
remiſſa intenſive; nam intenſio doloris in vo-
luntate ſequitur magnitudinem doloris ex obje-
Cti æſtimatione. G. W. Antec. Appretiatio ori-
tur ex dignitate & præſtantia objecti: intenſio
vero actus ex magna & vehementi applicatione
facultatis ad objectum. Dictum autem eſt con-
cluſ. I. argum. I. refutatione 2dæ opinionis, ve-
hementius appetitum noſtrum moveri ab obje-
tis ſenſibilibus, quæ nihilominus ob ſuam vi-
litatem honeſtis & præſtantioribus objectis poſt-
ponimus. Exemplum præbent nobis matres,
quæ vehementiore amore feruntur in filios par-
vulos, licet conſervationem vitæ filiorum ætate
grandiorum præferant.
Obj. III. S. Scriptura & Patres requirunt,
ut magno conatu enitamur ad contritionem pec-
catis proportionatam: probant id teſtimonia
art. I. recitata. Et Michææ 4. v. 10. Dole
Satage quaſi parturiens. Apoc. 3. V. 16. Tepre-
henduntur tepidi: hi autem ſunt qui remiſſe
operantur. S. Cyprianus tract. de lapſis, Quam
magna, inquit deliquimus, tam granditer deflea-
mus, Alto vulueri diligens & longa medicina non
F S deſit?:

90 DE PœNITENTIA.

deſit: pœnitentia erimine minor non ſit. S. Cæ-
ſarius Arelatenſis Homil. 1. Haæc, inquit, prin-
cipalia mala ingenti rugitu & gemitu, & fonte in-
digent lacrymarum &c. In eimndem modum ſeri-
bunt S. Ambroſius ad Virginem lapſam c. 8., &
I. 2. de pœnit. C. 10., S. Auguſt. ſerm. 34. C. 12.,
S. Gregorius I. 4. Moral. C. I7., aliique, quorum
ſententias coacervat Morinus. His accedit,
quod Catechiſmus Concilii Tridentini part. 2.
de Pœnit. n. 46. Ut doloris, inquit, acerbitas
cum ſelerum magnitudine æquari conferrique poſſit.
Et S. Thomas in 4. d. 17. Jq. 2. a. 7. quæſtiunc. 3.
ait, dolorem voluntatis adeo remiſſum eſſe
poſſe, ut non ſufficiat ad contritionem. Ergo.
Be. M. Conſ. I. S. Scriptura & Patres frequenter
nos docent, quid fieri deceat: optanda nimi-
rum eſt & optima contritionis quoad gradus in-
tenſa magnitudo; eaque laudatur in regibus Da-
vide & Manaſſe, uti & in B. Petro aliisque pœ-
nitentibus. Nam cum Deus ſit ſumme bonus
ac diligendus, peccatum vero maxime dereſta-
bile, timeri nullus exceſſus debet aut in amore
Dei, aut in odio peccati.
II. Eadem S. Scriptura, Patres & Cate-
chiſinus laudatus indicant, qua ratione pecca-
tum ſumme appretiative deteſtari debeamus:
ad hoc enim ſæpe magnus conatus requiritur,
ut inelinetur voluntas ad deteſtandum pecca-
tum, cuſus amore tantopere prius exarſerat.
III. Idem Catechiſinus, Scriptura, & Patres
loquuntur ut plurimum de remiſſione peccati
quoad reatum: nam pœna temporalis, poſt cul-
Pam

4

le⸗
M
10
Mn
urin
unel

4 N

6 C2.
huir
ite tn.
nſeri.
6,S
on
guoruen
cceltt
Pert 1
lerlity
etcſe.
lne.3.
n ele
go⸗
glener.
mn--
Gs in.
duoe.
eW.
Ne don⸗
Ne eeſ
janore

& CW-
ecct⸗
ealnus:
Coin,
Pece⸗
lerar.
&Pinns
e Neel
6 Pol

DD PDü NITENTIA. 91
pam condonatam reſidua, non remittitur, niſi
in hac vita numero & gravitati peccatorum ſa-
tisfactio adæquetur. Quamquam quæ B. Cy-
prianus modo recitatus ſeribit, pœnitentiam
ſolennem, quæ in Eccleſia fieri ſolebat, con-
cernunt: graviter enim ibidem reprehendit il-
los, qui crimina ſine delectu æqualiter punie-
bant.
IV. Liber ille ad Virginem lapſam non vi-
detur S. Ambroſii, nam cap. illo 8. Iubære, in-
quit, pœnitentiæ usque ad extremum vitæ, nec
tibi præſumas ab humana die poſſe veniam dari:
quia decipit te qui hoc tibi polliceri voluerit. Qucx
enim proprie contra Dominum peccaſti, ab' illo ſolo
te convenit in die udicii exſpectare remedium.
Quæ quidem ſententia Novatianum errorem
continet, contra quem diſputat S. Ambroſius
duobus LL. de Pœnitentia. Vide Bellarminum
de Script. Eccleſ.
V. In Apocalypſi non vocatur tepidus, qui
remiſsè operatur, ſed qui mala opera bonis ad-
miſcet: ac præſertim qui cum fidem habeat,
caritate caret, ut declaravit S. Thomas q. 3. de
malo a. 13. ad T.
VI. S. Thomas cum S. Bonaventura & aliis
Antiquis, tunc ſolum, ait, contritionem minus
intenſam non ſufficere ad juſtificationem, cum
deſtituitur intenſione, ut ita dicam, eſſentiali,
objectiva, ſeu, quod idem valet, appretiativa,
quando non eſt verus & efficax Dei amor, nec
inducit ad deteſtandum peccatum ſuper omnia.
Nam ibidem manifeſte pro nobis ita concludit:

92 DE PœNITENTIA.

Quantumeumque ſit parvus dolor, dummodo ad
contritionis rationem ſicffciat, omnem culpam delet.
Sed & B. Auguſtinus dum l. de Natura &
Gratia c. 70. ait. Caritas incoata incoata juſtitia
eſt: caritas provelcta provetcta juſtitia ot; caritas
perfelcta perfelta juſtitia eſt; Vult ſolum, quod
qui incipit habere caritatem, incipiat etiam
juſte vivere; & creſcente caritate, juſtitia vi-
tæ augeatur. Idem enim Auguſtinus caritati
ſimpliciter tali peccatorum remiſſionem tribuit,
ut tract. 5. in epiſt. Joan. Per dilectionem, inquit,
peccata ſolvuntur. Et tract. 9. Anima noltra fœ-
da eſt per iniquitatem; amando Deum pulehbra eft-
citur.
Ohj. IV. contra 2. Conel. Actus contritionis
eſt diſpoſitio ad gratiam: atqui diſpoſitio debet
antecedere formam; ergo contritio aliqua ſal-
tem temporis duratione eget. . D. M. Con-
tritio eſt diſpoſitio ad gratiam qualiscumque N.
eſt diſpoſitio ad gratiam perfecta & ultima C.
hujusmodi diſpoſitio non antecedit formam
tempore, ſed natura.
Nec paulo magis probat alterum Scoti ar-
gumentum, quod contritio debeat perfici us-
que ad certam intenſionem: nam præterquam
quod nulla certa ad actum contritionis requira-
tur intenſio; ut ex hactenus dictis palam fit:
intenſio iſta ſi requireretur, poſſet in inſtanti
pPerfici in actu immanente, ut in qualibet for-
ma, quæ ſine reſiſtentia contrarii producitur.
Ex his quæ hucusque diſputavimus

cl.

6
cei
Ulenn
WMW
ten

,A
nllt,
Ura
ia
intar
h do
t etim
Eti ri.
CAllteri
Ubbi
qui

fe⸗

raf.

itons
Cebet
luſl.
C.
ndeN.
Uina.
örnn

Gori.
ei e⸗
elghann
eglta⸗
lon ſ:
Eanni
bet kor⸗
Cdociro

DE PœNITENTIA- 93
Coliges J. Contritione nos magis deteſtari
peccata graviora quam leviora: in peccatis enim
gravioribus magis apparet ratio motiva, puta:

malum Dei; unde majus odium & dolorem ac

deteſtationem in nobis excitant.
II. Propria item peccata magis deteſtamur,
quam aliena: nam quia cuivis homini ſpeciatim
injunctum ſit, Deum ex toto corde amare, amo-
ri huic peccata propria vel maxime adverſantur.
Quam ob rem magis averſamur peccatum ve-
niale a nobis commiſſum vel committendum,
quam peccatum originale: per peccatum enim
veniale homo adtu proprio facit, ut Deo non-

nihil diſpliceat, eique mali aliquid inferat; cum

econtra originali peccato incurrat tantum & pa-
tiatur malum, nec ſe ipſe a Deo avertat, ſed ipſe
voluntate aliena avertatur a Deo. Hinc etiam
magis deteſtandum peccatum noſtrum veniale
actuale, quam mortale habituale: per hoc enim
toleramus malum a Deo nobis illatum: cum
econtra per illud novum Deo malum infera-
mus.
MWec refert, quod peccata aliena gravia ſint
majores Dei offenſæ, quam noſtra levia: ordinata
enim erga Deum caritas præcipit, ut, ante-
quam de aliis cogitemus, ipſi prius maximum
illud præceptum implere ſatagamus; præſertim
negativum, magis abſolutum a tempore, loco,
alisque circumſtantiis, ut nequid adverſus
Deum committamus. Quapropter licer S. Tho-
mas recte probet, B. V. Mariam in utero Ma-
tris ſanctificatam fuiſſe, quia majus eſt privile-

94 DE PœNITENTIA.
gium, immunem a peccato originali eſſe, quam
a peccato veniali: ob hoc tamen privilegium non
oportebat ut eadem B. Virgo minus derteſtare-
tur, voluntate propria vel tantisper averti à
Deo per peccatum veniale, quam aliena vo-
luntate per originale peccatum, quod nobis
tantum eſt proprium moraliter: caritas enim
non tam commoda propria, quam Dei bo-
num intendit.
III. In contritione excedi dupliciter poteſt,
ſed tantum per accidens. Ac primo quidem
quando quis falſo ſibi perſuadet, peccatum tam
grande malum eſſe, ut ejus remiſſionem obti-
nere nequeat. Hunc nimium dolorem ante-
vertit Apoſtolus 2. Cor. 2. v. 7. ſeribens: Mefor-
te abundantiori triſtitia ablorbeatur qui ejusmodi
eſt. Quamquam actus ex errore iſto profectus
Pænitentia proprie dici non poſſit.
Altero modo exceditur, ſi ex nimio volun-
tatis conatu valetudo graviter lædatur. Ubi Ri-
chardo, in 4. d. 17. a. I. q. 8. dicenti, non teneri
Pœnitentem ad capitis contentionem remitten-
dam, ſi noxia præviſa non fuerit, aſſentiri non
poſſumus. Sufficit enim damnum præviſum
fuiſſe: quia præcepto naturali tenemur ita mo-
derari noſtro fervori: ut nequid gravioris de-
trimenti ſalus corporis patiatur; maxime quan-
do id ad animæ ſalutem opus non eſt, ut in ca-
iu præſenti accidit. Atque ideo ſapienter
Chryſoſtomus hom 4. in 2. ad Corinth., & ad
naturam & ad conditionem peccatorum pœni-
tentiæ labores monet eſſe temperandos. RI

rl
1,
e e
K
la

Ni

Umt

Ilian
mnon
lre.
3
fund.
N N
en

Dei be

rpotek
Guiden
tomntr
Ein
enae⸗
N.
nnl
kls

ONe⸗
Wr.
Niei
Eelinn
Peonnun
Omin
urnor.
ice
echh⸗
Wcr.
Thene
lh, 4
tunn peen

.

DE PCGNITENTIA. 95

ARTICULUS III.

An ad contritionem perfectam ſtatim remittantur
bpeccata?“

Ota I. Lutherus tradidit, neminem per con-
tritionem Deo reconciliari, ſive ante Sa-
cramenti Pœnitentiæ ſuſceptionem, ſive in ipſo
Saeramento Pœnitentiæ: nam in afſſertione arti-
culi 6. ex ſermone de Pœnitentia, Ego, inquit,
peccatum aſſero, quidiquid ante gratiam hit in homi-
ne, tantum abeſt, ut præparet ad gratiamn. Ait
autem, contritionem eſſe effectum juſtificatio-
nis, quæ prius habita ſit per fidem, qua certo
ſibi perſuadet, remiſſa ſibi per Chriſtum eſſe
peccata.
II. Ex Catholicis vero Theologis Bajus,
Janſenius, Eſtius, Gaſpar Juenin, aliique Nova-
tores appellant caritatem imperfectam, ſiquis
actu remiſſo Deum propter ſe ac ſuper omnia
diligat, neque purant contritionem ex caritate
hac imperfecta conceptam ſufficere ad remilſ-

ſionem peccatorum ante ſuſceptum Pænitentiæ

aut Baptiſini Sacramentum, niſi in caſu neceſſi-
tatis: ſed opus eſſe contritione perfecta, hoc
eſt, ea quæ ex caritate Dei admodum intenſa
Pproficiſcatur.
Dico. QoaiscuNks contritio, quæ pro-
pter Deum Iuper omnia dilectum concipitur,
continuo juſtificat pœnitentes, etiam ante uſum
Sacramenti. Hæc eſt communis ſententia Do-
Gtorum Catholicorum, qui contrariam opinio-
nem graviſſimis cenſuris proſcribunt. Pra
rob.

96 DE PœNITENTIA.

Prob. S. Scriptura ſimpliciter promittit gra-
tiam Dei & juſtificationem puræ caritati Dei, &
peccatoribus vere ad Deum ex toto corde con-
verſis, ut conſtat ex teſtimoniis art. proxime præ-
cedente adductis: atqui contritio quævis pro-
pter Deum ſuper omnia propter ſe dilectum eſt
Ppura Dei caritas & vera converſio ad Deum ex
toto corde, ſive intenſa ſive remiſſa fuerit; er-
go illico ante uſum Sacramenti juſtificat.
Confirmatur I. In Vetere Teſtamento con-
tritioni ex pura Dei caritate profectæ veniam &
gratiam continuo concedendam Deus pollicitus
eſt, atrque etiam impendit; ut Scriptura & Pa-
tres nuper recitati docent: quibus accedit S.
Fulgentlus, qui I. I. de Remifſione peccat. C. 12.
Quia, inquit, ingemuit David, ex toto corde con-
verſus, continuo ſalvus faétus eſt. Atque comple-
tum eſt in eo illud Prophetæ: &à converſus fueris &
ingemueris, ſalvus eris. Qur ergo non idem ac-
cidat in Lege Evangelica, ubi largior Dei gra-
ria ex fontibus Salvatoris manat? Id quod ex-
emplum Latronis pœnitentis declarat, qui eo-
dem temporis momento veniam peccatorum a
Chriſto impetravit, quo ad eum ſe convertit
Luc. 23. V. 44 ,;
Confermatur Il. Ex damnatione propoſitio-
num Bajanarum ſupra memorata. Ubi Adver-
ſarii gratis cauſanrur, tres primas proſcribi in-
rellectas de caritate habituali: quartam autem,
quia videtur ſignifieare, nullam contritionem
extra caſum Sacramenti aut neceſſitatis juſtifica-
re; nam propoſitiones illæ damnantur in Eni
a Bajo

lu
Knyr
ig,

rgr.
lel,
O5.
ee.
do.
Conck
euinet
llg er.

coN.
n
leiros
le.
eeſt.
reI.
NN.
ntle.
G
eni-
Neger
gol el⸗
60
otumnt
Ovent

oldo⸗
Aer
rbbiir⸗
1 Wen,
inonen
gzllie
in
1

DE PNITENTIA. 97
a Bajo intento, hoc eft, in ejus ſcriptis expreſ-
ſo, in quibus manifeſte agit de caritate actuali:
& propoſitione 31. ait, caritai, quæ ex cor-
puro eſt; habitus autem non eſt ex corde, ſe
in corde. =è
His accedit judicium S. Facultatis Pariſien-
ſis, quæ ab Epiſcopis Belgii commotis hac do-
Ctrinæ novitate conſulta, an. 1560. 7. Junii plu-
res propoſitiones cenſura confisxit, inter quas
hæc erat decima Homo exiſtens in peccato mor-
tali, ſive eJus reatu ad &ternam mortem, habet in
ſe caritatem. Hac propoſitio, ait cenſura, I hæ-
vetica. Undecima vero hujus tenoris: Per con-
tritionem non adbibito realiter Sacramento Baptiſ-
mi aut Pœnitenti”, non dimittitur peccatuin extra
caſum martyrii aut neceſſitatis, hac cenſura no-
tatur: Qaucæ propoſitio eſt hæretica & ſohiſinatica.
Olj. I. Si contritio ante ſuſceptionem Sa-
cramenti ſtatim juſtificet, ergo gratis ait Chri-
ſtus, Joan. 20. v. 23. Quorum rennſoritis peccatd,
Vemittuntur eis: ergo fruſtra Patres dicunt, quod
ſententia Petri præcedat ſententiam cœli: ergo
injuſte damnavit Pius V. & Gregorius XIII. di-
centes, non juſtificari pœnitentem miniſterio
Sacerdotum: & Auguſtinus epiſt. 180. falſo do-
cet, miniſterium Sacerdotum efle ad ſalutem
neceſſarium: perire eos, qui de hoc ſœculo
exeunt vel non regenerati, vel ligati: & dum
traét. 13. in Joan. alt, Catechumenum portare
adhuc ſarcinam ſuæ iniquitatis, nec dimitti hanc,
niſi cum venerit ad baptiſmum. Id quod etiam
habet Ambrofius l. de iis qui initiantur; c. 4.
beL

98 DE PG&NITENTIA.

B. J. Sequelas iſtas omnes etiam recidere in
ſententiam adverſariorum, qui putant, caritate
valde intenſa remitti peccata extra Sacramento-
rum uſum, aut caſum martyrii, vel neceſſitatis.
B. II. Mego has ſeqq. Vere a Sacerdotibus abſol-
vuntur, aut baptiſmi Sacramento expiantur,
qui tantum attriti ad Sacramenta iſta accedunt.
Quare neceſſarium eſt Sacerdotum miniſterium,
& qui decedunt non regenerati, aut etiamnum
ligati pereunt, ob culpabilem horum myſterio-
rum neglectum. Quare etiam Petri ſententia
Præit ſententiam cæli: ideo enim Deus abſol-
vit, quia miniſter abſolvit, & non viciſſim.
Be. III. Diſt. easd. ſqq. Si contritio ante Sacra-
mentum juſtificet abſolute ac citra votum &
onus ſuſcipiendi Sacramenta, ſequuntur hæc
abſurda Z ansent, ob modo dicta. Si juſtificet
conditionate, cum voluntate ſuſcipiendi hæc
Sacramenta &c. N. Nimirum contritus juſtifi-
catur quatenus adjunctum habet votum, ſaltem
implicitum, Sacramenti. Quodſi deinde data
occaſione, votum iſtud explere culpabiliter ne-
glexerit, ob novam culpam peribit, etſi regene-
ratus. Dixi culpabiliter: nam ſacerdos non
habet facultatem negandi pro ſua libidine ſo-
lutionem aut regenerationem poſtulantibus.
Quodſi contrito id officii negaret, non ideo

ille peribit; ſed ſua caritate & Pœnitentia rege-

nerabitur, aut ſolvetur.
Inſt. Falſum fuiſſet Chriſti effatum eum tem-
pore præſente prolatum, cum Luc. 7. V. 47. ait,
Remittuntur ei peccata multa, quoniam dilexit

mul

.
a
0

cre
itat⸗
ento.
lans,
dl.
n
Cedt.
eruum
uudn
erio.
tenti
l.
n.
Denn⸗
un
1 He
lifeet
ee
lir
Nen
de dun
lerne.
ngene⸗
Pos von
ie l.
nbos.
Geo

atege⸗

wmteln

Ki⸗
n ln

OH

—

DEPGNITENTIA. 99

multum, ſi ipſa dilectio jam antea mulieris pec-
cata abſterſerat. H. M. Illat. Alias poſtea ei-
dem mulieri v. 48. falſo dixiſſet: KRemittuntur
tibi peccata. Habuit ergo ſe illa Chriſti enun-
tiatio ſicut declaratio illa Marc. 5. v. 34. mulieri
jam prius ſanatæ facta: Eſto ſana a plaga tua.
Vere enim exprimuntur tempore præſenti quæ
Paulo ante gerebantur, eo quod moraliter ad-
huc præſentia cenſeantur. Sed & Chriſtus pu-
blica illa teſtificatione quaſi ratam voluit eſſe
ſententiam priorem, afflictamque mulierem ſo-
lari, & docere præſentes perfectæ pœnitentiæ
pretium. Qua ratione explicantur quæ de ea-
dem muliere (cripferunt B. Auguſtinus & Patres
alii: Acceſſit iminunda, ſe. ante dilectionem, ur
rediret munda, poſt pœnitentiam & dilectionem-
Ubi caritas remiſſionem peccatorum non præit
tempore, ſed natura, ſicut quælibet ultima di-
ſpoſitio, quæ cum forma ſimul tempore exſiſtit.
COlj. II. Saulus per pœn tentiam jam per-
fecte erat converſus ad Deum, & impoſitione
manuum Ananiæ acceperat Spiritum S. Act. 9.
V. 5§. 6. 9. I I. I7. ei tamen Ananias ait: Exſurge,
& baptizare, & ablue peccata tua, Act. 22. V. 16.
Cornellus item & ejus amici, licet Spiritus ſan-
Ctus ſuper eos ceciderit, juſſi ſunt a B. Petro
baptizari. Ergo hiſce non remittebantur pec-
cata, niſi per Sacramentum baptiſmi. . M.
Conſ. Ananias Paulum ad baptiſinum hortaba-
tur, tum quod internam ejus diſpoſitionem ig-
noraret; tum quod ſciret, ipſum non fuiſle ju⸗
ſtificatum, niſi cum obligatlone ſuſcipiendi ba-
G Ptik⸗

N
)
1

100 DE PGNITENTIA.

ptiſinum. Caritas enim, qua contritio perfici-
tur, mandatorum divinorum obſervationem
urget, adeoque votum Sacramentorum præ-
ceptorum comprehendit, ut ex Seſſ. 14. Cap. 4.
Concili Tridentini novimus. Neque Sacra-
mentum Baptiſini Saulo & Cornelio erat ſuper-
vacaneumi: nam & gratiam prius acceptam ad-
auxit, & tamquam Symbolum externum am-
bos Eceleſiæ Chriſti & fidelium cæterorum cœ-
tui inſeruit. Quam ob cauſam B. Auguſtinus
1.4. contra Donat. c. 21. MWe ſecura, inquit, ſet
juſtitia catechumeni, diétum eſt: Niſi quis venatus
fuerit ex aqua & Spiritus., non intralit in KRegnum
clorum. Rurſus ne percepto aptiſino ſecura eſſet
iniquitas buptizatorum, dictum eſt: Niſi abunda-
verit juſtitia veſtra &c-. J
Inuſi. I. Idem S. Auguſtinus I. I. de diverſis
qq. ad Simplicianum q. 2. ſcribit, in Cornelio
veram fuiſſe caritatem, nec tamen illum juſti-
ficatum fuiſſe ante quam baptiſmum ſuſceperat.
Quod etiam ibidem de Catechumenis aſſerit,
uti & tract. 4. & 13. in Joan. & I. 4. de Bapt.
contra Donat. c. 21. Ergo. Ne. M. Antec. S.
Doctor ait illos ſine baptiſmo non aſſecuturos
ſalutem, non quod per pœnitentiam peccata
non fuerint ipſis remiſſa, ſed quod baptiſmum
divinitus præceptum neglexerint: Siquidem
non ſolum concipi, ſed etiam naſei opus eſt, ut ad
vitam perveniatur æternam, inquit ead. q. 2. De
Cornelio quidem I. 4. contra Donat. c. 21.
enim, inquit, Cornelius etiam Siritu & jam ac-
cepto, baptizari noluiſet, contempti tamt Sacra-
mnents

rnn
r
le
nn
r

ci.
em
Nrx.
.
e
mad.
nan.
nack⸗
kinus
putue
Gnen
N
Mulr⸗

ſetſs⸗
Melo
.
Meta.
Pe
e
u. S
Vis
eC
umm
Giden

DE PœNITENTIA. 101

ementi reus ſieret. Et c. 25. de Catechumenis
univerſim: Weque enim, inquit, allo modo dicen-
da eſt converſio cordis ad Deum, cum Dei Sacra-
mentum coniemnitur. Verum de hoc argumen-
10O ſatis jam tractatum eſſe videtur diſp. 2. Cc. I.
a. 7. concluſ. I. & obj. I. ubi de Baptiſmo Flami-
nis diſſeruimus. Cæterum perquam probabile
eſt, veterum quosdam, inter quos S. Grego-
rius Nazianzenus orat. 40. in S. Bapt., Genna-
dius I. de dogmat. Eccleſ., S. Fulgentius ep. 12.
ad Ferrandum Diaconum, tam auſteros Baptiſ-
mi propugnatores fuiſſe, ut ejus vices ne in ne-
ceſſitate quidem per poœnitentiam caritate per-
fectam ſuppleri poſſe contenderent.
Inſt. 2. Concilium Tridentinum Seſſ. 13.
c. 7. Prohibet peccatores absque Sacramento
Peœnitentiæ ad Euchariſtiam accedere, quan-
tumvis ſibi contriti videantur. Et Seſſ. 6. c. 6.
inter diſpoſitiones eorum, qui ad Baptiſinum,

& conſequenter etiam ad Pœnitentiæ Sacramen-

tum accedunt, exigit, ut Deum tamquam omnis
Suſtitiæ fontem diligere incipian-,. Ergo ex mente
Concilii contritio non videtur ante horum Sa-
cramentorum uſum juſtificare. w. M. Conſ.
I. Ad ſacram ſynaxin acceſſuris, aut etiam Sa-
cerdotibus ſacrificaturis, ſi peccati conſcii fue-
rint, præcipit Concilium, ut ſe ſacra eonfeſſione
ante probent, ob Sacramenti Euchariſtiæ reve-
rentiam: cum nemo de ſua contritione certus
ſit, & facilior ad juſtificationem via ſit per peœ-
nitentiæ Sacramentum. II. Inter diſpoſitiones

ad baptiſmi gratiam, Seſſ. 6., recenſet tantum

C 2 cari-

4 102 DE PCGNITENTIA.

caritatem incoatam, ut verba Concilii indicant:
nam Sefſl. 14 cap. 4. eadem Synodus docet,
contritionem caritate perfettam hominem Deo re-
conciliare priusquam Saxramentum rexipiatur.
Inſt. 3. Dum intellectus ſcientia perfectus
dicitur, non intelligitur ſeientia qualiscumque,
