ſententiarum: S. Thomam, Scotum &c. imò

nec apud Guilielmum Pariſienſem; nec in

SS. PP. nec in Canonibus alicujus Concllii⸗
ante Tridentinum nec in Rirualibus, quæ
ante illud in uſu erant; nam Ritus lia, ad

quæ provocant Adverſari, quæque hæc ver-
ba habent ego vor &c. ferè pleraque edita
ſunt poſt illam Geſ. 14. Trid. Nam Sefſio

hæc celebrata fuit ſub Pio IV. die II. Mov.

1563. econtra Manuale Atrebatenſe, in quo

leguntur illa verba Tridentini;, editum fuit
anno

colh
, Ne
ceore
Plurn
unta-
Pagele
prenna
Eat

10
1
un a
nnen
inr
tenn tol
lenig d
Wön
P
denhe,
en, 8
ir/
olrahere
Oo⸗
lle,
imner
Mertgi
Alrmi

DE MATRIMONIO. 991

ln cor⸗
M anno 1600. Vprenſe 1576. Mechlinienſe 1580.
ct. de uno verò alreroque Rituali, uti & uno alte-
lis réôve Concilio particulari dicerur in object.
Nd Plura momenta pro Concluſione colligi
poſſunt ex objectionum ſolutionibus, ad quas
“ progredior, ne plus æquo congerere hic ar-
“M gumenta videamur, quorum alia adhuc alii
D Pertractant.
on 4
g ARTICVULUSV.
. Solvuntur Oljectiones.
N. CO. 1. cum Cano. Nec ex Scriptura,
s. nec Traditione probari poteſt, Matri=
nli monium ſine Miniſtro Eccleſiæ contractum
r eſſe Sacramentum; ergo ut Sacramentum ſit,
A. requiritur Miniſter Eccleſiæ. Conf. l. Hæc
“ videtur fuiſſe mens Concilii Florentini de-
n finientis omnia Sacramenta perfici tribus:
Pa rebus tanquam materia; verbis tanquam for⸗
ti ma; & perſona Miniſtri cum intentione fa⸗
e eiendi⸗. quod facit Eccleſia; atqui hoc falſum
e Sacerdos non eſſet Miniſter. Im;
G quia ſi contrahentes eſſent Miniſtri, poſſent
M Lonrrabere per ſigna, vel nutus ſine verbis.
ce SAui Laicus non poteſt eſſe Miniſter
“ eli; & mui minus fœmina; cumque
k. ferd Einper i iotæ ſint, non habent inten-
on racluilitain Conf. Il. Sacramenta
i ceremoniæ ſacræ, & ad actus Religio-
nis pertinent; atqui Matrimonium contra-

= Ccctum

9922 DE MATRIMONIO.B
Stum per ſola conjugum verba nihil habet
ſacri; quid enim ſacri reperiri poteſt in ver-
bis illis: ego te accipio in meam: ego te accipio
in meum; cum etiam ethnicis & infidelibus
communia ſint? S”ÿ”M”M
H. I. retorqueog: Nec ex Scriptura, nec
Traditione probari poteſt, Matrimonium
Sacramentum non efle, niſi Sacerdos profe-
rat verba, quæ ſint forma hujus Sacramen-
ti; quod tamen probandum incumbit Ad-
verſariis, cùm à communi & antiquiſſima
ſententia recedant, & novum quid ſtatuant;
aſſerenti enim incumbit prebatio. Non poſ-
ſunt autem hoc probare ex ſeriptura; in hac

enim nullibi legitur veſtigium aliquod mu-

tationis cujuſdam factæ circa Matrimonium,
dum elevatum fuit ad Sacramenti dignita-
tem, ſed dum de Matrimonio fidelium lo-
quitur Epheſ. 5. ait ſolummodo eſt Sacramen-
zum magnum, eò quòd ſignificet unionem
Chriſti & Eccleſiæ; unde nos ſupra cum
Patribus Tridentinis intulimus; ergo & gra-
tiam, quæ nempe ad illius conjunctionis ſi-

militudinem conjuges inter ſe uniar Chari-

tate. Non ex Trvaditione; contrarium enim
oſtendimus ex duobus Conciliis Generalibus

in concluſione; alii verò Patres & Concilia

præciſe & non plus docent, quàm Matri-
moônium fidelium eſſe Sacramentum; quin
ullibi dicerent, non eſſe Sacramentum fine
forma à Sacerdote prolata; & licèr Sacerdo-
talis Genedictionis meminerint; nullus tamen
è 88.

N. n
huos
d eon
e
1 ſahcet

4Acoligi

cramell
ront
el
Ctum 0
ſgnumch

Uelol eli

Nenmum.
1Mnnn
en i,
ingoum
Aonn
INr N
GSN W
W It
enss,
Muli ein

Lr

Uur an,
Velionn
lllimron
Mleno
N. 7.
nier
An.
. und
Il

ber
Ufer.
pi⸗
Es

lnee
wnm
.
Cinen.
UrA
linn
n⸗
.l.
ne
nu.

DE MATRIMONIO. 2993
Ss. PP. nullum Concilium in ea reponit for-

mam hujus Sacramenti; ùt patebit ex dan-

dis ad eorum teſtimonia reſponſionibus,
B. II. W. Ant. Nam primò ex Scriptu-
ra ſufficienter hoc probatur eo ipſo, quòd ex
ea colligant PP. Tridentini, Matrimonium

Sacramentum eſſe, quia eſt ſignum con-
junctionis Chriſti & Eccleſiæ; quo inferimus,

quod etiam ſit ſignum gratiæ, ut ante di-
ctum; ergo quando ponitur præciſe hoc
ſignum conjunétionis Chriſti & Eccleſiæ, po-
netur etiam ſignum gratiæ, hoc eſt, Sacra-
mentum. Atfqui dum præcisè ponitur ve-
rus Matrimonii Contractus, ponitur hoc ſi-
gnum conjunctionis Chriſti & Eccleſiæ; hoc

enim ſignum nihil aliud eſt, quàm ipſa con-

junctio conjugalis; ergo eo ipſo, quòd po-
natur verus Matrimonii Contractus inter fi-
deles, ponitur etiam ſignum gratiæ, ſive
erit Sacramentum; ergo ſicut ſoli contra-
hentes, ſecluſo quocunque alio tanquam
cauſa efficiente, perficiunt Cotractum, ita
ſoli ſunt Miniſtri hujus Sacramenti. Vel
igitur ea probatio ſufficiens erit; vel ſiquid
plus exigant Adverſarii ad hoc Sacramentum
ex inſtirutione divina, ex Sriptura, de qua
modo ſermo eſt, oſtendant, quod nunquam

poterunt. Traditio verò nobis non obſtat;

imè favet ex dictis reſp. præac.
Ad Conf. I. N. D. Maj. Et verbis ſem-
per formalibus tanquam forma. M. Vel for-

malibus, vel æquivalentibus in Matrimonio.

994 DZ MATRIMONIO
C. Hoc enim de Matrimonio declarat Syno-
dus, dicens, ad hoc requiri verba regulari-
ter, ut indicaret, temetſi in cæteris Sacra-
mentis requirantur neceſſariò verba forma-
lia, in Matrimonio tamen, cùm conſiſtat in
Contractu, ſufficere alia ſigna loco verbo-
rum, quibus conſenſus exprimitur.

Si verò ſermo ſit de Miniſtro, concedi-

mus hunc etiam neceſſarium eſſe in Sacra-
mento Matrimonii; ſed negamus, debere
eſſe diſtinctum ab ipſis contrahentibus juxta
dicta. Et ad Prob. Min. . C. primam. D.
alteram. Non poteſt eſſe Miniſter in iis Sa-
cramentis, in quibus requiritur poteſtas Or-
dinis C. In quibus hæc non requiritur. M.

Conſtat hoc in Baptiſmo, quem Laicus ſem-

per confert valide; & in neceſſitate etiam
licite, utique tanquam Miniſter Eccleſiæ ſal-
tem extraordinarius. Et ſi velis, tantam in
illis eſſe ignorantiam, ut non habeant inten-
tionem requiſitam, dicas etiam, 3 Laico ex-
tra neceſſitatem non poſſe validè conferri
Baptiſmnum. Qualis verò intentio requira-
tur & ſufficiat, vide de Sacramentis in gene-
re, & facilè hic ſcrupulus evaneſcet.
Ad Conf. II. N. M. Min, ad Prob. D.
Verba illa nihil habent ſacri, ſi ſpectentur
præciſe ſecundum ſe, & independenter ab
inſtitutione Chriſti C. Si ſpectentur ut inſti-
tuta a Chriſto ad ſignificandam & cauſan-

dam in conjugibus gratiam. W. Hoc tamen

non præſtant in ethnicis & infidelibus, quia
2 reſpe-

7 Nelil
inent
ſe ſtl
eie, el
Ne1.
00,
W Ne⸗
r!
Ulri
00
Mhſen
Ni Eyp
6hs cone
e
nn ſuh
N
u
Cuf. I
W!
le len
Ccendun
o mo
menrn
Ol epacl
n Geen
102
iiz
Dne

„We

r.
tri.
er.
mnt.
n
Ao.
cadehe
inRn.
cebere
urſre
.
6014.
1. N.
ſen.
etiarn
nn
N.

ſ.

DI MATEIMONIO. 995

reſpeétu eorum non fſunt inſtituta ad cauſan-

dam gratiam. . II. Verba illa, licèt fint
communia ecthnicis & infidelibus, poſſunt
eſſe ſacra juxta Adverſarios in ratione ma-
teriæ, ergo cur non etiam in ratione for-
mæ?
Olj. Il, cum Eod. &% D. Ludov. Häalert.
Soli Sacerdotes habent vi Sacramenti Ordi-
nis, ut fint legitimi Chriſti & Eccleſiæ Mi-
niſtri ac diſpenſatores myſteriotum Dei jux-
ta illud 1. Cor. 4. Sic nor exiſtimet homo ut
Miniſtros Chriſti, & diſpenſatores imyſteriorum
Dei. Ergo etiam illis debet competere po-
teſtas conferendi Sacramentum Matrimonii,
quod uſque adeo dicitur ab Apoſtolo Sacra-
mentum magnum Epheſ. z., & nullo modo
Laico, vel fœminæ, quam etiam idem Apo-
ſtolus 1. Cor. 14. prohiber loqui in Eccleſia.
Conf. I. In aliis Sacramentis Sacerdos eſt Mi-
niſter: Lem: in aliis Sacramentis nequit eſl-
ſe idem ſuſcipiens & Miniſter; ergo idem
dicendum eſt de Matrimonio. Conf' II. Non
alio modo Matrimonium fidelium evadit Sa-
cramentum, quàm Pœnitentia, atqui hæc
non evadit Sacramentum, niſi per miniſte-
rium Sacerdotum; ergo nec Matrimonium.
HN. D. Ant. Soli Sacerdotes ſunt legitimi
Miniſtri ac diſpenſarores myſteriorum Dei,
reſpectu quorum requiritur poreſtas Ordi-
nis, vel conſecratio Miniſtri. C. In quibus
ea non requiritur. M. Sic Laicus, item fœ-
mina

996 DEz MATRIMONIO.

mina baptizat validè, quia ad valorem Bap-

tiſmi Chriſtus non requiſivit conſecrationem
Miniſtri. & ais: hoc eſſe ob ſpecialem Ba-
ptilmi naturam, utpote ſummè neceſſarii;
Keſp. Sicut ob ſpecialem naturam Baptiſini
tanquam ſumme neceſſarii, ad valorem ejuſ-
dem non requiritur in conferente conſecra-
tio; Sic ob ſpecialem naturam Matrimonii
utpote conſiſtentis in contractu infertur,
contrahentes ſicut valide & licite contractum,
ſic Sacramentum conficiunt, quia Chriſtus
inſtituendo hoc Sacramentum contractum
omnino in ſuo eſſe reliquit. Dicitur quidem
Matrimonium ab Apoſtolo Sacramentum

magnum, ſed ideo, quia ſignum eſt conjun-

Gtionis Chriſti & Eccleſiæ, ut patet legenti
verba Apoſtoli ad Epheſ. S. Dum veròô A-
poſtolus I. Cor. 14. v. 34. Prohibet mulie-
rem loqui in Eccleſia; vult, ut non doceat
ublicè, prædicet, interpretetur Verbum
Pei , de eo non diſputet, ut patet legenti
caput hoc I4. ideoque continuò ſubdit ju-
bens mulieres eſe ſubditas, utque viros ſuos in-
terrogent domi, ſiquid diſcere velint.
Ad Conf. I. N. I. Si hoc argumentum
aliquid probet, valebit etiam hoc alterum:
alia Sacramenta conſiſtunt in re tranſeunte,
ſcilicet actione; ergo etiam Saeramentum
Euchariſtiæ, quod eſt Lutheranorum. Fa-
teamur igitur, quodlibet Sacramentum ha=
bere peculiare quid. Unde H. II. ad primum:
. diſp.

c
ios
Ss cetn
Qud/
liwere!
d, i te
in

Gl bn

ceco lie

4 Cune
ne o
Add
r
Volae
in Coore
lihentss
urmmort
Ci
h ſbi
llan, ur
EC
Pelunv
NA

nN.

iemn

i.

ſi;
kuini
tae.
Clen.
umii
üam,
ludun
Clnilte
adn
len
Num
nn.
genti
A.
lie⸗
Wt
Ikyn
dr.
lir.

nem
Eunt
lane,
lenm
l
nunt.
H hk
6

DrE MATERIMONIO. 997
diſp. eſt, quòd ſolum Sacramentum Matrimonii
ſervet naturam Contractůs; hunc verò effi-
ciunt contrahentes. Ad alterum N. Ant. ſum-
ptum univerſaliter; nam in Euchariſtia po-
teſt eſſe idem ſuſeipiens & Miniſter, ſcilicer
Sacerdos. Quoad alia Sacramenta diſp. eſt
voluntas Chriſti: ratio convenientiæ autem e.
. quoad Baptiſinum quia hic eſt generatio
Finirualis ; unde Sacramentum regeneratio-
nis dicitur; nemo autem ſeipſum generat.
Quoad Peœnitentiam, quia hoc Sacramentum
inſtituere volebat Chriſtus ad modum judi-
cii, in hoc verò judex & Reus non ſunt
idem. Quoad Ordinem; quia neme dat,
quod non habet; ergo connaturaliter lo-
quendo Laicus ſibi ipſi non confert Ordi-
nes. Omitto mala, quæ in Eccleſiam re-
dundare poſſent, ſiquis ſibi ipſi Ordines,
vel aliud quodlibet Sacramemum conferre
indiſtinctè poſſet, quæ Chriſtus præcavere
voluit. Econtra Matrimonii Sacramentum
in Contractu conſiſtir; hune vero ipſi con-
trahentes perficiunt. Deinde etiam in ipſo
Matrimonio ſuſcipiens & Miniſter ſuo mo-
do diſtincti ſunt; non enim quilibet contra-
hens ſibi, ſed alter alteri hoc Sacramentum
miniſtrat, ut pluribus exponetur Artic. ſeꝗq.
Ad Conf. II. k. N. Maj. Ratio patet ex
diverſa utriusque Sacramenti natura ex me-
do dictis.

998 Dr/ MATRIMONIO.
Olj. III. cum lvio Concilium Triden- wunn
tinum Seſi. 24. cap. I. de Ref. Matrim. juber g Nh
Parochum, ut habito ſponſorum conſenſu ed Eun
hæc verba proferat: Ego vos in Matrimo- Uill
nium conjungo in nomine Patris &. ergo hæc amheinn
Verba debent habere rationem formæ Sacra- hlen
mentalis. Prob. Conſ. Vi horum verborum gitur cel
Parochus ſponſos verè conjungit, nec tan- Pgnin
tum declarat eos jam conjunctos eſſe; ver- frnink
ba enim illa debent ſumi juxta veram ac na- m
turalem ſignificationem, quando nihil ob- e ſm
ſtat, vel nihil ſequitur contra fidem aut bo- nodl
nos mores, uni hic; ergo etiam haud du- ihut
biè formam continent. Conf. Dum dicit “
Sacerdos: Ego te abſolvo: Ego te baptizo, mon,
verè ipſe ſolus baptizat, abſolvit, eaque ver- ſonn ſe
ba ſunt vera forma; ergo etiam hic. B. I. D. Gragten⸗
Ant. Jubet proferre hæc verba determinate. ſactie
MW. Hæc vel ſimilia. C. Hoc autem non fa- “
ceret Synodus, ſi judicaſſer hæc verba eſſe Echi
formam Sacramenti. Vide rationes hujus den

in Coneluſione. B. 2. M. Conſ. Ob dicta ibi-

dem de hoc Concilio. Ante reſp. ad pro. Wdut
bationem olſervo plerosque Adverſarios eſſe ͦerde
eosdem, qui in forma Sacramenti Ordinis 4 Puſc
nobis diſſentiunt, negantes hæc verba: acci- Kolui
pe Spiritum ſanötum habere rationem formæ 8 .
gtiam partialis, & conſequenter per hæc ver. ni
conferri Spiritum S. vel gratiam; ſed “
tantùm ajunt his declarari expreſſius pote- iu
ſtatem & gratiam collatam. Liceat igitur Vnn

2 .. argu⸗

nden
l.
nate.
.
t
tn,
ver.
1.0.

goare,

DE MATRIMONIO. 999
argumentum hoc in ipſos retorquere Adyver-
ſarios: vi horum verborum accipe Spirieum
§& verè datur Spiritus S. nee ordinans tan-
tùm declarat jam datum eſſe Spiritum S.
verba enim illa debent ſumi juxta veram ac
naturalem ſignificationem, quando nihil ſe-
quitur contra fidem aut bonos mores, ut
hic contingit; in vera autem & naturali ſig-
nificatione verba illa fſupponunt nondum da-
tum fuiſſe Spiritum S. ergo etiam haud du-
biè formam continent. Viderint igitur,
quomodo ſuum ipſi argumentum ſolvant
quidquid verò reſponderint, nobis ſervire
poterit: quanquam expeditius illud ſoi-
mus; nam in forma ad Prob. Conſ. B. D. Ant.
Vi horum verborum Parochus veré ſponſos
conjungit coram Deo & ſimpliciter. N. Verè
in facie Eccleſiæ, faciendo, ut habeantur pro
legitimè oninnctis C. Et heæc eſt etiam
vVera conjunétio, non minus, quam verè ab-
ſolvi dicitur ab excommunicatione, qui,

poſtquam antè jam ſecretò ab ea fuerat ab-

ſolutus, deinde palàm abſolvitur a Judice
per verba hæc: Ego te abſolvo à vinculo ex-
communicationis in nomine Patris &. Nec
plus voluit Trid. quod ideo in Decreto ipſo
nec verbulo meminit iſtorum verborum,
ſed ſolùm ait: qui aliter, qudm præſente Pa-
vocho &G&ρ. vid. in Concluſ. Igitur illa con-
junctio Parochi eſt conjunctio quantum ad
torum externum & Eccleſiam, extrinſeca au-
RTYT 2 tem

100 DzE MATRIMONIO.

tem ſubſtantiæ Sacramenti. Alii malunt vo- 6

care conjunctionem approbativam, fſcilicer
Prions per ſponſos expreſſione conſenſus
Ad Conf. N. Diſo. eſt; quod in Baptiſ-
mo formam aliam aſſignare non poſſimus,
ſimiliter in Pœnitentia; pro utroque enim
hoc Sacramento h nc formam determinavit
us formam; ſed contrarium colligitur, &
probavimus ex duobus Concilis generalibus
PFlorentino & Tridentino. Deinde cum Sa-
cramen um Pœnitentiæ ſu ad modum judi-
cii, abſolutio ab alio eſſe debet, qui judex
ſit; Baptiſmus verò cum ſit Sacramentum
regenerationis, etiam eſſe debet ab alio juxta
Reſp. ad Conf. Olj. 3tiæ: Matrimonium verò
Sacramentum eſt conſiſtens in Contractu;
quilibet verò ſe ipſum obligare poteſt, imèò
quilibet ſe ipſum obligat. Unde verba illa:
Ego vos cc. non poſſunt accipi in lenſu pror-
ſus vulgari pro conjunctione abſolutè &
ſimpliciter tali; non quia alioquin ſequere-
tur aliquid contra fidem & bonos mores;
ſed quia eſt contra naturam Contractũs, qui
à ſolis con rahentibus eſſe poteſt tanquam
Miniſtris. MD
Ohj. I. cum eod. &* teris ex Audtoritate.
8S. Patres; ſummi Pontifices; Concilia z &
Plurima Ritualia ita de nuptiarum benedi-
ctiene loquuntur, ut neceſſe planè ſit fateri,
illam ipſi Sacramento eſſentialem eſſe; g
i.

Ororen
nui⸗
fun
1 9
ſon unn
m Gn
ſ 1 1.
1 6
nin 4
frt
an
Pil
ian
1 E
inpont,
GRA
Eo
i grmin
n celeht
en elin
NA
mnlis fen
bilten
angt5

AHde)

llleer
Ali

eneelu⸗
.
n ,
cer
emrum
jure
Verd
hltu;
hind
le
fupw
Gn/
ſe

Dz MATRIMO NIO. 1 0 0r.

w. Miniſter hujus Sacramenti erit Sacerdos.

Prob. Ant. W
. Ex SS. PP. Nam Tertullianus L. 2.
ad Uxorem verſus finem, unde ſufſiciamus, in-
quit, ad enarrandam felicitatem eus Matri-
monii, quod Eccleſia conciliat, confirmat ob-

luatio, & obfignat benedictio?“ S. Baſilius Homil.

7. in Hexamer. Jugum per benedicétionem im-
poſitum diſtantium ſit conjunctio. S. Ambroſius
Epiſt. 19. ad Vigilium: Cum ipſum conju-
gium velamine Sacerdotali & beneditétione ſancti-
frari oporteat: Similia habent plures alii.
1I. Ex ſummis Pontificibus. Evariſtus
Epiſt. 1. & relatus C. Aliter 30. q. 5.
connubia, ait, ſine Sacerdotis benedittione con-
tracta, ſeu praæſumpta, non conjugia, ſed adul-
tzeria, vel contubernia, vel ſtupra, aut Jornica-
tiones potius, qum legitima conjugia elſe. Si-
ricius Epiſt. ad Himmerium Tarraconenſem
cap. 4. la benedictio, quam nuptutæ Sacerdos
imponit, apud fideles cujuſdam ſacrilegii inſtar
eſt, ſi ulla tranigreſſione violetur. Innocentius
I. Epiſt. 9. ad Probum aſſerit, Matrimonio
dari gratiam divinam, quando celebratur;
atqui celebratur, quando Parochus benedi-
Qionem elargitur; ergo. Similia habet in
Epiſt. ad Victricium Rothomagenſem. Et
Hormiſdas relatus C. Wullus 3. q. 5. nulus,
inquit, fidelis occultè nuptias faciat, ſed benedi-
ctione accepta a Sacerdote publice nubat in Do-
mino. His adde Nicolaum I. in Epiſt. ad Re-
Rrr 3 don-

10082 DEz MATRIMONIO
doaldum, & relatum C. Lotharius 31. q. 2.
ubi docet Matrimonium inter Lotharium &
Waldradam initum diſſolvendum eſſe, ſi non
fuerit cum benedictione Sacerdotis celebra-
III. Ex Conciliis. Carthaginenſe IV. Can.
13. conjuges monet, ut nocte poſt accepfam
benedictionem, ob reverentiam benedictio-
nis ſe contineant. Colonienſe habitum anno
1536. Part. 7. cap. 40 ait Sacramentum Ma-
trimoni, ſi quis, ſicut decet, acceperit, ac-
cedente Sacerdotali precatione, conferre donum
Spirit¹s Sancti, quo vir diligat uxorem amo-
re caſto, ſicut Chriſtus dilext Eccleſiam, ubi
verba: accedente Sacerdotali precatione, mani-
feſte demonſtrant, at Tournely, mentem
hujus Synodi eſſe, ſacerdotalem precationem
eſſe formam hujus Sacramenti. Et in En-
chiridio, quod juſſu hujus Concilii editum
eſt capitulo penult. dicicur: Quamto magis pu-
zandum eſt in nova Lcge Sacerdotes, qui legati-
one pro eo funguntur, legitimos hujus Sacramen-
si Miniſtros eſe. Cameracenſe habitum anno
1567. Paulò poſt habitam Seſſ. 24. Concilii
Tridentini; Item Remenſe anno 1583.
& quædam alia partim meminerunt Sacer-
dotalis benedictionis, partim Parochum vo-
cant Miniſtrum. Specialiter verò Concilium
Lateranenſe. c. Cum in Eccleſiæ corpore. 9, de
Simonia, ait horribile eſſe pro benedictioni-
bus nubemium, ſive aliis Sacramentis aliquid
= acci.

e, a
. Ge (Neor
velit Con
Anent I
IV. .
Nnounn E
hn
mnab
vnnn le
ll
Gcranent
cfls e
Pnreyent,
Dyomeo
41 10,
eCn,t
Fin Mun
I1sE.
drde
N.
gehenlltt
IKeibusl
ochi
wwen 4
Ghralem
pern
ilenecie
Eel, a⸗
oli hee
ciinte

DeE MATRTMONIO. 100 ¾
, accipere, ergo ſupponit hanc benedictionem
umnd eſſe de eſſentia Sacramenti. Denique in fine
ln Concilii Conſtantienſis Martinus V. inter Sa-
din. cramenta numerat Matrimonii ſolennitatem.
IV. Ex variis Ritualibus. Inter quæ Ro-
ENen manum antiquum anno 1494. ait: contraben-
funm! tibus veſpondentibus, ſe nec affines, nec conſan-
kni. guineos &c. Sacerdos pronunciet verba, Juæ ſunt
Hunn Jorma bujus Sacramenti. Et aliud Romanum
mA juſſu Pauli V. editum in Præfatione ait, inter
g. Sacramenta, quorum adminiſtratio ad Pa-
non rochos pertinet eſſe Matrimonium. Quod
im. igdem reperitur in Mediolanenſi ſub S. Carolo
bh Borromæo part. 4. Act. Rituale Atrebatenſe
nmi anni 1600, Yprenſe 1576. jubent ut Sacer-
den dos dicat, & ego tanquam Eccleſiæ Miniſter
nen vos in Matrimonium conjungo in nomine
H. Patris &c. Similiter Mechlinienſe 1589. ſed
ün & pluraalia benedictionis meminerunt. Ergo.
nr⸗ K. N. Ant. Ad probationes I. & II. R. I.
generaliter, nullum ex allatis SS. PP. & Pon-
H RHiicibus loqui vel verbulo de benedictione
nd Parochi dicentis: ego vos conjungo Gsc. quam
Cetin tamen Adverſarii ex Tridentino volunt eſſe
G. eſſentialem; ſed loquuntur de alia, qua Sa-
er⸗ cerdos per varias orationes nubentibus ſolen-
n ⸗ niter benedicit; quæ benedictio eſt ſolum ac-
nlnn cidentalis, cum adhiberi non ſoleat nuptiis
ege ſecundis, nec primis tempore Advents &
nd. Quadrageſimæ. Proferant autem ſi poſſint,
Gd vel unieum texttm ex S. Patre, vel Summo
òèWð Rrr4 Ponti-

1004 DE MATRIMONIO.
Pontifice, qui teſtetur benedictionem illam
factam fuiſſe per verba iſta: ego vos in Marri-
monium &&. quod quàm diu non faciunt, fru-
ſtra textus accumulant; cum juxta Adverſa-
rios ſola ea bened ctio, quæ per illa verba
ſit, eſſentialis ſit. In ſpecie verò
Ad prob. I. ex &. PP. N. Tertullianus loqui-
tur de benedictione aeccidentali, qua Sacerdos
Per varias preces hbenedicit neo-ſponſis; nam
ante hanc benedictionem ſupponit jam Matri-
monium in ſuo eſſe perfectum; quod indicant
ejus verba; quod Ecclefia conciliat, & confir-
mat oblatio. Deinde ſi teſtimonium Tertul-
liani aliquid probaret, ſequeretur, ea omnia
eſſe de eſſentia, quæ ibi recenſet, & ſic etiam
foret renuntiatio Angelorum; nam poſtquam
dixiſſet, & obſignat henedictio, immediarè ſub.
dit: Co angeli venuntiant. Cæteràùm agir hic
Tertullian. de conjugio fidelium, oſten-
dendo illud felix eſſe, quod tor ſacris ritibus
ragatur, ſecus ac fiat in conjugiis infide-
ium; id quod verum eſt, etiamſi ea bene-
dictio eſſentialis non ſit. Baſilius ſimiliter
benedictionem illam accidentalem intelligit;
ſine hac enim non ſolebant fideles celebrare

atrimonia, cùm adhiberi deberet ex

Præcepto. §. Ambroſius intelligendus eſt non
de ſanctificatione ſacramentali, quæ ex opere
operato habetur; ſed accidentali, quæ ha-
betur Per preces Sacerdotis benedigentis.
Ratio reſponiionis ex ipſo S. Doctore patet;
òU dehor-

*

ctin
bo Iun
Glel
ein
ſe eth
eiam
Rri
4 lll
ſorburtie
uunlo
ej
1 n feou
lorbnin
mucinde
TU
ntoſer
eit,
Melmn
Cln wo
lcoreh
nrnehg
le able
njpi
I.
nni /
Cen

un /,

olr 4

niln
lini.
int.
Alrd.
Unte

ng. .
idrsn
IN
m ene
Ciolen
auf.
NNl.
Cnnid

eliam
Can

Diü
8NmOH
elle

e

Cron
e
e
lenls⸗
Nen.
hon

DE MATRIMONIoOD roO¶
dehortatur enim eo loco fideles, ne cum in-
fidelibus Matrimonia ineant, ſine ritibus ſa-
cris quibus ſanctificari alias Matrimonia opor-
tet; addit enim immediatè: quomodo poreſt
conjugium dici, ubi non eſt fidei concordia ?“ Aliàs,
ſi velis verba S. Doctoris tibi ad rem facere,
dicas etiam, velamen ſacerdotale ad eſſentiam
hujus Sacramenti ſpectare. 1
Ad II. ex Summ. Pontif. . Ad Evariſtum:
Imd. Epiſtola illa Evariſti plurimis Recen-
tioribus ſuppoſititia videtur. 24. Hoc etiam
Transmiſſo D. Vocat ea Matrimonia adulte-
ria, vel juxta præſumptionem fori exter-
ni, non reputantis pro vero Matrimonio;
quod probari non poteſt; vel ea tantùm Ma-
trimonia clandeſtina, in quibus non adeſt ve-
rus utriusque conſenſus. C. Secus. N. nam
ſtatim ſubjicit: niſi voluntas propria ſuffragata
fuerit, & vota ſuccurrerint legitimg. Et ſic
Adverſarii ipſi explicare Evariſtum debent;
cùm non negent conjugia ſine dicta bene-
dictione Parochi eſſe vera conjugia in ratione
Contractus; conſequenter fateri debeant, non
fuiſſe adulreria. Et verò ſi negare vellent,
illa conjugia fuiſſe vera ſaltem in ratione con-
tractůs, Tridentino apertè contradicerent,
quod Seſſ. 24. cap. I. declarat, clandeſtins
Matrimonia, libero contrabentium conſenſu facta,
vata && vera eſſe Matrimonia, qum diu Eccleſia
ea irrita non fecit. Ad Ienocentium IJ. B.
D. Tone dari gratiam ex opere operato, v?.
ii Rrr5 bene-

1006 DE MATRIMONIO.

benedictionis. N. Vi poſiti conſensũs mutui. 1

C. Hormiidas ibi affert ſolùm præceptum ad-
hibendi benedictionem Sacerdotis, id quod

non negamus; ſed ſolùm, hance fuiſſe eſſen-

tialem Sacramento. Micolaus I. ita ſcripſit
juxta præſumptionem fori externi, in quo
non reputatur pro Matrimonio vero, quod
à partibus probari nequit. Nimirum Lotha-
rius repudièsrat Teutpergam uxorem ſuam,
ut Waldradam pellicem duceret. Mandat
igitur Pontifex Rodoaldo legato ſuo, ut nul-
lum hoc Matrimonium declaret; niſi probet
Lotharius, quod prius, ante Teutpergam,
duxerit Waldradam, non clam, ſed palam,
cum benedictione Sacerdotis, ut refert Baro-
nius ad annum Chr. 862. En verba Nicolai I.
S& minimè probatum fuerit, W. aldradam fuiſſe
uxorem legitimam, neque nuptiis ſecundum mo-
rem celelvatis, per benedictionem ſcilicet Sacerdo-
tis celelratis, hilio noſtro Lothbario fuiſſe con-
Junctam, ſuggerite illi, ut &. Ergo loquitur
Juxta præſumptionem fori externi. Sed cùmnm
conſtet ex Trid. cit. Matrimonia clandeſtina,
ſalrem fuiſſe vera in ratione Contractůs, nec
diſſolvi ꝓotuiſſe, ſicut adhuc hodie vera ſunt
in terris, in quibus non viget conſtitutio
Tridentini ea irritantis, nec ſolvi poſſunt,
Adverſarii nobiſcum ſolvere hanc objectio-
nem debent. ð
Ad III. ex Conciliis. Et primò ad Conc.
Carthbaginenſe &. D. Hoc monet conjuges,
enet! 1 1 quia

nan
crunenon
umenut
Eenale, 1
intnia
nſeni⸗
Nummonen
Eentiorert
4 0
n i
pyunmuk,
nn nen
nenun .
D,adleke
ueny
Snn Vri
eagnte
Nilinn pe
uto ſ
Acverli

lnenu

ler ven
Cs rn
unimn
ulin,
o) oe⸗
luo
ate

DeE MzXTRIMONIO. 1007
Wunm quia juxta Concilium Benedictio Sacerdotis
tumnd. eſt Sacramentum, vel forma Sacramentalis. N.
d Quia eſt cœremonia ſacra, vel, ùt loquitur
üin S. Th. quid Sacramentale, habens' adjunctum
nhlt Sacramentum. C. Benedictio enim illa licèt
lie Sacramentum non ſit; eſt tamen quid Sacra-
Gnl! menmtale, igitur ſicut olim conjuges ob reve-
mm. rentiam in dies Feſtos & Dominicos ab actu
Umin conjugali abſtinere debebant, ita rectè Conci-
MA lium monere potuit conjuges, ut idem face-
IH rent in reverentiam Benedictionis nuptialis.
lpu Ad Concilium Colonienſe k. Potius pro
dun, noſtra ſtat ſententia; dicendo enim; quod
Mm DSacramentum, ſiquis, ſicut decet, acceperit,
b. accedente precatione & . ſupponere videtur,
l. Sacramentum confectum eſſe ante precatio-
nem, atque hanc illi acceſſoriam eſſe. Dici-
n tur autem, accedente precatione, conferri do-
um num Spiritũs S. quia cùm Benedictio ſaltem
e præcepta fuerit, illam culpabiliter omittens
D gratiam percipere non poterat, utpote cui
1peccato ſuo ponebat obicem. Denique liceat
ex Adverſario quærere, quomodo ex his:
accedente precatione, probare velint, aut poſ-
ſint, hæc verba: ego vos in Matrimonium con-
d jungo eſſe formam Sacramenti, quæ ſenſum
mI, Precatorium nullum continen.
Ko. . Ad Enchiridium juſſu hujus Concilii edi-
tum H. D. Vocat Sacerdotes Miniſtros legiti-
r., mos, quia conficiunt Sacramentum ipſum.
D N. Quia contrahentes nee ſolenniter, nee li-
Eite

1008 DEz MATEIMONIO.
eite perficere poterant hoc Sacramentum, niſi
præſente Sacerdote, exquirente conſenſum;
& per verba de præſenti conſenſum nomine
Eccleſiæ ratum habente & benedicente, ver-
bo: quia Sacerdos ad cæremonias Marrimo-
nii & ſolennitatem principaliter concurrit. C.
Hoc duntaxat ſenſu Sacerdotes dictos eſſe
Miniſtros Matrimonii inſinuat Concilium
Viennenſe ſub Clemente V. ubi lata in Reli-
gioſos Matrimonia celebrantes excommuni-
catione, Matrimonio aſſiſtentes vocantur,
non conficientes, ſed ſolennizantes. Et verò
hanc non aliam eſſe Enchiridii iſtius mentem,
ex ejus verbis eodem Tr. de Marrimonio,
quæ nimis ſtudiosè diſſimulant Adverſarii,
planum fit; nam rem ita explicat: Supereſt,
ut verlum & elementum bujus Sacramenti videa-
mus, & gratiam infuper in eo conferri demon-
Rremus. Verbum itaque hujus Sacramenti, quo
accedente ad elementum fit Sacramentum, id ni-
mirum eſt, quo ambo mas && fæmina, cum pie-
tatis reſpeltu, quæ in Deum eſt, ſibi mutuo ſi-
dem conjugalem dant, accipiuntque, non quovis
modo, ſed Dei nomine conjunguntur. Ergo
Verbum, quo hoc Sacramentum fit, quod
proinde forma eſt, non eſt Sacerdotis Bene-
dictio, ſed quo contrahentes conſenſum dant,
& accipiunt; dum igirur Sacerdotes vocan-
tur Miniſtri legitimi, hoc in ſenſu dato intel-
ligi debet. Eodem modo reſponderi debet
ad Concilium Cameracenſe & Remenſe

01

9 el.
Aiooenn
irn
mmeinie
ben
aſnenns 1
ice
ſpa bad
un
,
H
AMt
onin
NCt
ennel
onl e
Menach
Cd
Dſſe n!
ſpeles e
Uenngni,
memnnens
Wrmeron
ANimton
hemniur,
Unen cont

Ino A⸗
Mtieer

Wlden
1 NAiui

lum nl
kln,
Numine
enn .
Ulnnn.
roi,0
G
Conihn
inhe
vommn.
enney
Ned
ſlem,
vonio,
rlri,
ſen;
lile⸗
Uenn.
gig
IN
Nt⸗
nt
4NI
Pbeve⸗
n
8 Wll⸗
Horel.
Eie
he

DirO MATRIMONIO, 1009
Ad Concil. Lateranenſe R. N. Conſ. nam
Benedictionem ibi jungit aliis Sacramentis,
non quia Sacramentum eſt, ſed quia eſt quid
Sacramentale, & ceremonia ſacra, ſic plura
alia ibidem Sacramentis jungit, quæ certè
Sacramenta non ſunt; ait enim eſſe borribile
pro Epiſcopis vel Abbatibus, ſeu quibuicunque
perſonis Ecclelaſticis ponendis in ſedem, ſive in-
troducendis Presbyteris in Eccleſiam, nec non
pro ſepulturis & exequiis mortuorum, & Bene-
dictionibus nubentium, ſeu aliis Saucramentis ali-
uid H Unde vox aliis non eſt relativa
ic, ſed abſoluta, velut Luc. 23. ducebantur
cæ alii duo nequam cum eo.
Ad Concil. Conſtantienſe. E. D. Martinus
V. in fine Concilii Sacramentis aliis ad jungit
Matrimonii ſolennizationem in abſtracto. N.
Sumptam in concreto pro Matrimonio ſolen-
ni, contracto in facie Eccleſi?. C. Jubet
Pomifex in Bulla ad finem hujus Concilii
ſuſpectos de hæreſi inter cætera ſpecialiter
interrogari, an credant, quod Chriſtianus
contemnens ſuſceptionem Sacramentorum
Confirmationis, vel Extremæ Unct onis, vel
Solemnizationis Matrimonii peccet lethaliter?
ubi Solemnizationem non ſumit in abſtracto,
quaſi in ea conſiſteret Sacramentum; ſed in
concreto pro Matrimonio ſolenni, h. e. con-
tracto in facie Eceleſiæ; ſive pro Matrimonio

tam quoad ſubſtantiam ejus, quàm ſolenni-

tatem; Matrimonii verò quoad ſubſtantiam
ini-

1010 DE MATRIMONIO.
Miniſtri ſunt contrahentes, quoad Solennita-
tem eſt Parochus. , —
Ad Il. ex KRitualibus. Primèò ad Roma-
num antiquum, . D. Sic loquitur de Matri-
monio ſumpto, adæquate, tam quod ſub-
ſtantiam, quàm ſolennitatem. C. Secus. N.
Matrimonii autem ſic adæquatè ſumpti forma
adæquata & integra coaleſcit ex Verbis Sacer-
dotis & Contrahentium; nam per hæc quoad
ſubſtantiam, per verba Sacerdotis quoad ſo-=
lennitatem perficiturr. “
Adalterum Rit. Rom. juſſu Pauli V. edi-
tum N. D. ait adminiſtrationem Sacramenti
Matrimonii pertinere ad Parochos, quiacon-
trahentes non poſſunt licite, nec modò juxta
Tridentinum valide perficere hoc Sacramen-
tum ſine afſiſtentia Parochi tanquam teſtis eſ-
ſentialiter requiſiti vel: adminiſtrationem Sa-
cramenti Matrimonii quoad ejus ſolennita-
tem. C. Secus. N. Eodem modo explica
S. Carolum Borromæum in Actis Ececleſiæ
Mediolanenſis part. 4. §. 1.
Ad catera Ritualia, ùt Atrebatenſe,
VYprenſe, Mechlinienſe æ. ea, utpote poſt
Tridentinum edita, ſic loqui, quia Trid.
ſupra cit. dixerat, ut Parochus vel bis verbis
utatur: ego vos in Matrimonium conjungo; vel
ſimilibus Sicut ergo, ut ſupra reſpondimus
ad Tridentinum, hæc verba ibi exempli gra-
tia proponuntur à Tridentino (alioquin enim
Trideantinum non diceret, ut bæc vel ſimilis
PrOs

D1
NNu
Go
n, 1 1
Vele Kin
esficen
66 damn
lſnnh
Hadſerki
100 140
in, gil
DiN n
S Muno
eeltn h.
danenen
eiethu
natnne f
Eyy n
umne
Moru
uilg I
henit
Penento
iunnmn
llen
Rhnns

nie.

lilkhen

Mirlklge.

udahb.

Md.
Ngmrnti
Clucon.
D jore
nmen⸗
wlgel.
Nen e⸗
8 Rar.
olhann
Wobre

DE MATRIMONIO. 1011
proferat) ut per talia contrahentes conjungat

coram facie Eceleſiæ, non autem coram Deo,

coram quo jam conjuncti ſunt per datum con-
ſenſum, ſic nec plus volunt illa Ritualia, nec
plus velle & intendere potueruaun.
Obj. V. er &. Thoma. S. Doctor variis
in locis videtur ſentire contrarium; ergo. Prob.

Ant. nam Imò p. 3. q. 83. a. 3. ad S8. inquit;

diſpenſatio Sacramentorum pertinet ad Miniſtros

Eccleſiæ; hi verò Sacerdotes ſunt. 2d: 2. 2.

q. 100. a. 2. ad 6. Dare pecuniam pro Matri-
monio, in quantum eſt Eccleſiæ Sacramentum, eſt
illicitum; & ideo in jure Terobinser, ne pro bene-
dictione nubentium aliquid exigatur. Ergo. 3tio.
In 4. Diſt. I. q. I. a. 3. docet verba eſſe de
eſſentia Matrimonii ut Sacramenti. Et cum
ſibi objeciflet: Peœnitentia & Matrimonium ſunt
quædam Sacramenta; ſed de integritate eorum non
ſunt verba aliqua; ergo. Sic ad y. dicit: Ma-
trimonium, ſecundum quod eſt in oficium Matu-
&ö LPanitentia ſecundum quod eſt virtus, non
babent aliquam formam verborum; ſed ſecundum
quod utrumque éſt Sacramentum, in diſpenſatione
Miniſtrorum Eccleſiæ conſaſtene, utrumque habet
aliqua verha. Ergo juxta S. Doctorem utrum-
que in diſpenſatione Sacerdotis conſiſtit. 40.
In Supplemento q. S8. a. I. Solus ille Miniſter
Sacramentorum, in quibus gratiæ datur, qui
balet Miniſterium ſuper Corpus Chriſti verum,
quod eſt Solius Sacerdotis. 510. lib. 4. cont.
gentes cap. 78. probat Matrimonium eſſe Sa-
cramen-

P

10712 Dz MATRIMONIO. .e
eramentum, quia diſpenſatur per Miniſtros 1 el
Eccleſiæ; hæc autem probatio eſſet nulla, ſi 1 en
contrahgntes Miniſtri eſſen. N
d. Imo. Textibus allatis opponendo tex- 1 ae
tus claros. Sic in 4. Diſt. 26. J. 2, a. 1. ad I. nn .
refertur in Supplem. d. 42. a. I. ad I. inquit: orut,
verbu quibus conſenſus Matrimonialis exprimitur,
ſunt forma hujus Sacramenti; non autem bene-
dittio Sacerdotis, quæ eſt quoddam Sacramentale, muͤlgnn
Quid clarius? Item ibid. q. 45. a. 5. ad 2. cum Nin 6
ſecundo loco ſibi objeciſſet? Sacramentum Huimn Ae/
Pœnitentiæ non perficitur, niſi mediantibus n noker
Eccleſiæ Miniſtris; ergo nec Matrimonium i,
in occulto abſque Sacerdotis Benedictione; vann kil
ſic reſpondet: dicendum, quod actus noſter in ionn
Pœnitentia, quamvis ſit de eſſentia Sacramenti, tede
non tamen eſt ſuffciens ad inducendum proximum Ele Gni
effectum Sacramenti, ſeilicet abſolutionem a pecca- AGedtl
tis, & ideo oportet, quod ad perfectionem Sa- NKs;
