ſio proficiſcitur: contra hanc peccant, qui fra-
tri veniam poſcenti injurias non remirtunt. Ex
parte autem hominis tres actus ad peccatorum
remiſſionem potiſſimum concurrunt, puta,
motus fidei, pœnitentiæ & propoſitum confi-
tendi: quibus adverſantur apoſtaſia a fide, do-
lor de pœnitentia habita, & contemptus con-
feſſionis. V. S. Thom. a. 2. ex cujus artt. ſqq.
Coll. I. Reatus qui ob ingratitudinem ſe-
quentis peceati redit, major interdum eſt, in-
terdum minor reatu peccati præcedentis: nam
ſi contemplemur peccatum novum ſecundum
ſuam ſpeciem, poteſt ejus malitia major eſſe
vel minor, malitià peccati prioris; circumſtan-
tia vero ingratitudinis gravitatem peccati alte-
rius tantum auget intra ſuammet ſpeciem. Sicut
ergo peccatum Tepetifumn pro ſpecie ſua boret
eſſe

.
146 DE PCNITENTIA.

eſſe minoris aut majoris malitiæ, quam pecca-
tum antecedens, ita etiam circumſtantia gra-
vitatis ex adjuncta ingratitudine. S. Th. a. 3.
II. Idem S. D. a. 4. oſtendit, quod ingrati-
tudo ſequentis peccati non ſit peccatum pecu-
liare, ſed circumſtantia communis, niſi adjun-
gatur expreſſa intentio contemnendi benefi-
cium: peceatum enim accipit ſpeciem ſuam ex
intentione peceantis. Quod de peccatis accipi
oportet, quæ conſummantur in voluntate,
quorum malitia actui interiori primum conve-
nit, & ab hoc in opus exterius derivatur: ut
ſunt odium, inobedientia, atque etiam ingratæ
mentis vitium. .
II. Si innocentia, & remiſſio peceati con-
ſiderentur ſecundum ſe, majus eſt beneficium
innocentia, cum præſtet, numquam peccaſſe.
Si vero ſpectentur ſecundum gratiæ donum,
amplius eiſe poteſt beneficium remiſſio peccati:
quia fervide Ppœnitentibus major quandoque
gratia in juſtificatione refunditur, quam qui-
dam innocentium poſſideant. Denique ſi gra-
tia utraque referatur ad ſubjectum, largius erit
beneficium peccati remiſſio: nec enim tantum
impenditur non merito, ut innocentia tribui
ſolet, ſed poſitive etiam indigno, & iram me-
renti. Quam ob cauſam S. Auguſtinus I. 50.
homil. æqualiter, ait, teneri ad gratiarum actio-
nermn & eum cui plura peccata dimiſſa ſunt, &
eum cui pauciora: debitorem enim hunc eſſe
pro omnibus, a quibus præſervatus eſt. Nem-
Pe licet remifſio intuiru ſubjecti videatur majes
eſſe

Neccn
Ore.
nari.
n.
n.
deneh⸗
nner
Lcbi
Ute,
e.
gere
con.
Clum
lle.
nam
eeehe⸗

Noele

Gr
el
et
utunn
Nihui
We⸗
8 1. 60.
Co⸗
vt, 6
unc el
Ne.
r n
6

DE PGNITENTIA. 147

eſſe beneficium; præſervatio tamen ſecundum
ſe ſumpta excellit. Par ergo quodam modo
utriusque eſt ratio.

CAPUT IV.
De neeſſitate Pœnitentiæ.

ARTICULUS I.
Quam ſit neceſſaria pœnitentia.
Nat. Hactenus explicavimus efficaciam pon-

nitentiæ: nunc reſtat, ejus neceſſitatem
declaremus. Cum autem Catholici omnes
fateantur, actum hujus virtutis eſſe medium ad
veniam peccatorum obtinendam neceſſarium;
diſputant tamen Scholaſtici, utrum actus iſte

debeat eſſe Pœnitentia formalis, an virtualis ſuf-

ficiat? Scotus d. 14. q. I. a. 3. Gabriel, Jo. Major
in eandem diſt., Medina tract. I. de Pœn. q. 2. ad 3.,
Navarrus in ſumma c. I. n. 10., aliique cenſent
ſufficere pœnitentiam virtualem. Contrarium
videtur Thomiſtis recentioribus; ac Melchior
quidem Camus Relectione de Pœnit. part. 3. tamm
aſſeveranter hoc tenet, ut pronuntiet, poſſe
eſſe actum dilectionis Dei ſuper omnia in homi-
ne permanente in peccato mortali, ex defectu
formalis pœnirentiæ.
Dico I. Per ſe loquendo actus formalis pœ-
nitentiæ neceſſarius eſt ad remiſſionem peccati
mortalis conſequendam. Ita S. Thomas q. 86.
a. 2., ac ſeepe alias.

K 2 Prob.

148 DE PœNITENTIA.

Prob. I. Teſtimoniis S. Scripturæ ſupra ce-
lebratis, ac præſertim Luc. 13. v. 3. Miſi pœni-
zentiam habueritis, omnes ſimiliter peribitis. Quan-
do autem talis conditio non præſumit ſubjectum
gratum, ſed indicat id, ſine quo gratia non ob-
tinetur, manifeſte continet neceſſitatem medii
& non tantum præcepti. Eccli 2. v. 22. &t pœ-

nitentiam non egerimus, incidemus in manus Do-

mini, & non in manus hominum. Apoc. 2. V. 5.
Memor eſto unde excideris: &à& age pœnitentiame
Sin autem, venio tili & c. Ezech. 18. & 33. tam
neceſſaria dicitur pœnitentia ad reparandam vi-

tam ſpiritualem, quam peccatum eſt neceſſarium

ad illam amittendam. Quapropter etiam Chri-
ſtus Mat. 4. v. 17. & Apoſtoli Act. 2. v. 38. initio
ſuæ prædicationis ſemper requirebant pœniten-
tiam ad remiſſionem peccatorum, etiam cum
baptiſimnum eſſent ſuſcepturi.
Joannes autem, Mat. 3. cum v. 7. dixiſſet:
Progenies viperarum, quis demonſtravit vobis fu-
gere a ventura ira“ mox quaſi unicum remedium
ipſis ſuggerit: Facite ergo fructum dignum pœni-
tentic. Ubi S. Chryſoſtomus, homil. 10. no-
tat, Joannem impleviſſe, quod de illo prædi-
tum fuerat Iſ. 40. v. 3. Kectas facite Semitas Dei:
nam peænitentiag, inquit, ſola eſt, quæ rectam fa-
cit viam, quæ in peccatore erat obliqua.
HFæc autem & ſimilia ſcripturæ teſtimonia
poſſunt ac debent in ſenſu proprio accipi de
Pœnitentia formali, ſicut cum actus fidei aut ca-
ritatis exiguntur: præſertim quia nominibus
Pœnitentiæ, doloris, triſtitiæ, gemitus, he
aliis

4ce.
ni.
nn.
umn
.
l
Nle.
.
V).
in:
tam
AV.
Flun
Chr..
intto
Uen.
Chun

Wer
Gfr.
echun
0 ſens
10,⸗
iell⸗
6D
n fe.

oni
6li
1A
Hri
ns,
Ns,,
6

DE PœNITENTIA. 149
aliis id genus proprietatem illam exprimentibus
S. pagina utitur.
Brob. II. S. Cyprianus I. de Lapſis, circa
fin. Mi, inquit, ſola ſupereſt pæœnitentia, Auæ ſa-

tisfaciat: qui autem pœnitentiam eriminis tollunt,

Jatisfactionis viam claudunt. S. Ambroſius I. 5.
epiſt. 28. Pecoatum non tollitur, niſi lacrymis 89*
penitentia. S. Auguſtinus concione I. in Pſ. 3.
Hanc confuſtonem, inquit, de peccato commiſ-
ſo, non formidat Chriſtianus; imo ſi hanc non ha-
beat, æternam habelit. Etl. de pœnitentiæ me-
dicina, c. 5. Mon ſatis eſt, mores in melius muta-
re, ſed oportet ſatisfacere etiam Deo per pœniten-
tiæ dolorem. Et epiſt. 50. circa finem: MWiſt ege-
ris pœnitentiam, ſalvus eſſe non poteris: quomodo
enim gaudebis fuiſſe correctum, niſi doleas, fuiſſe
perverſum “ Gregorius M. homil. 20. in Evang.
Ventura, inquit, ira eſt animadver ſio ultionis ex-
tremæ, quam tunc peccator non effugiet, qui nune
ad pœnitentiæ lamenta non recurrit. Eadem S.
Chryſoſtomus hom. 10. & II. in Matth. 9. ad
Hebr. 2I. 22. & 24. ad Populum, aliique PP.
confirmant. His accedit Concilium Tridenti-
num, quod ſeſſ. 6. cap. 6. & 7. contritionem in-
ter præcipuas diſpoſitiones ad juſtificationem
recenſet: & ſeſſ. 14. cap. 4. Fuit autem, inquit,
quovis tempore ad impetrandam veniam peccato-
rum hic contritionis motus neceſſarius. Et habe-
tur etiam in Concilio Lateranenſi cap. Firmiter.
De ſumma Trinit. .
Prob. III. Juſtitia exigit, jus Dei reparari,
quod læſum fuerat, quando homo ſea Deo fine
. K 3 ulti-

150 DE PœNITENTIA.

ultimo avertit & ad creaturas peccando conver-
tit: per pœnitentiam autem propriam formali-
ter ſe homo avertit a creaturis, & ad Deum
convertit: licet enim homo poſſit ſe virtualiter
avertere ab uno termino per converſionem ad
contrarium; tamen in actibus animæ perfeéctio-
ri modo fit hæc converſio & averſio, quando
pPer formales actus ipſa anima accedit ad unum
terminum, & ab alio recedit.
Præterea Pœnitentiæ actus formalis proxi-
me tendit ad petendum veniam, & ad placan-
dum perſonam offenſam: eſtque medium ma-
Xime accommodatum ad vitæ emendationem,
quam reſipiſcentiæ virtus potiſſimum ſpecétat.
Dico Il. Ad remiſſionem peccati pœniten-
tia virtualis per accidens ſufficit. Pars I. Eſt
Theologorum nuper laudatorum, cum S. Tho-
ma q. 70. a. 4. & q. 87. a. I. ac Petro Soto quidem
adeo certa videbatur, ut eam de fide eſſe pro-
nuntiaverit. Indicata autem jam fuit ſupra c.
3. a. I. & Diſput. 2. C. 7. de Baptiſmno Flaminis.
Probr. autem ex ſcriptura Jo. I14. v. 21. Qui di-
ligit me, diligetur a Patre meo. I. Jo. 4. v. 7. Omnis
qui diligit, ex Deo natus eſt. Prov. S. v. 17. Ego
diligentes ine diligo.
Quam ob rem Gregorius M. hom. 33. in
Evang. eharitatem appellat ignem conſumentem
rubiginem peccati: & B. Auguſtinus I. 2. Con-
tra Creſconium, c. 12. ſcribit, Peccata mundan-
ur ipfa, quæ omnibus ſupereminet, caritate, gqucæ
ſi adqſit, omnia relcte funt. Et Il. 14. de Civit. C. ult.
ait, caritatem dividere inter filios Dei & Pinide Per-
itio-

W

er.
nali.
n
ter
in.
hndo

n

orl.
n.
.
Nen,
h.

iten.

o⸗
Cen
o.
n
gnoss
.
mui

ly

bltetch
,COl⸗
nde⸗
ſe,
lospe⸗
Ge

DE PœNITENTIA. 151

ditionis. Et I. de ſpir. & lit. c. 32. dilectionem
vocat juſtitiam, qua juſti efficimur: quia actus
caritatis eſt ſecundum ſe connaturalis dipoſitio
ad infuſionem habitus caritatis, quam infallibi-
liter comitatur gratia ſanctificans & remiſſio pec-
catorum.
Denique actus caritatis eſt perfecta ad Deum
converſio, virtute continens actum pœniten-
tiæ; ergo infallibiliter ſecum adfert converſio-
nem mutuam Dei ad hominem per gratiam &
peccatorum remiſſionem, prout Deus pollice-
tur, Zach. I. v. 3. Convertimini ad me: & conver-
tar ad vos. Quod autem non nemo dixerit,
fore ut tunc Deus gratiam homini ſubtrahat,
quo amoris actus tantum naturalis evadat;
id gratis omnino confingitur: talis enim homo
excitatur ſupernaturali conſideratione fidei, quæ
ex parte intellectus excitatio ſufficiens eſt, &
quantum eſt ex ſe, voluntatem etiam excitat.
Auxilium autem comitans ad perficiendum
actum ſalutarem voluntati Deus non negat, niſi
defectus fuerit ex parte hominis, quem hic
non interveniſſe, ex peccati præteriti inculpata
ignorantia conſtat.
*Paysg II. Traditur ab eodem S. Thoma cit.
art. I. ubi in fine O., poſtquam dixiſſet, ſolo
actu caritatis deleri peccata venialia, mox ſub-
jicir: Quod tamen non ſuſfcit ad remiſſtonem pec-
cati mortalis, niſi quantum ad peccata oblita poſt
diligentem inquiſitionem. Igitur, juxta S. Docto-
rem per ſe opus eſt formali actu pœnitentiæ:
eſtque ſolus caſus oblivionis peccatorum, in
K 4 quo

152 DE PNITENTIA.

quo pœnitentia virtualis remiſſionem illorum
obtinet. Quod probr.: Pœnitentiæ Præceptum
non obligat niſi ſuppoſita conſcientia peceati:
atqui homo ignorat invincibiliter ſuum pecca-
tum, & actum caritatis elicit, præcepta omnia
quæ ſibi ad ſalutem conleuenndlain neceſſaria &
ſufficientia occurrunt, implet; ergo remiſſio-
nem peccati, & falutem æternam conſequitur.
Quæ quidem aſſertio non tantum in obli-
vione habituali ſeu in actu primo locum habet,
ſed etiam in oblivione actuali ſeu in actu ſecun-
do, quæ naturalis inconſideratio dici ſolet: hæc
enim dum eſt, æque cauſat involuntarium ac
ignorantia vel oblivio, quamdiu durat; nec
enim ad volendum fſufficit habitus, ſed neceſſa-
ria eſt actualis cogitatio: ergo hac naturali in-
conſideratione affectus peccator ſi ad Deum
actu dilectionis formalis convertitur, conver-
ſionem mutuam Dei ad ſe, & peccati veniam
merebitur.
Olj. I. Patres aliis actibus Chriſtianæ pieta-
tis æque tribuunt remiſſionem peccatorum, ac
Pœnitentiæ: Origenes homilia 2. in Leviticum,
numerat inter hæc media baptiſmum, carita-
tem, martyrium, eleemoſynam ex Dan. 4. v. 24.,
remiſſionem injuriarum Matth. 6. v. 14., & cor-
rectionem fratris a via mala Jac. 5. v. ult.; S. Au-
guſtinus I. 2. contra Creſcon. addit verbum ve-
ritatis; S. Chryſoftomus hom. 4. in 2. ad Cor.
ſubmiſſionem animi, gratiarum actionem in ad-
verſis, aſſiduam precationem: imo hom. 22.
ad populum, Won babes, inquit, compugltto.
nem?

n.
de
ee
beſir
iin.
uin
et⸗
Dlann

Pen
n, d
Nurny
Aier⸗
1249
1Cor.
d No⸗
n Ve⸗
C
N
nolh.1
nc̃

DEPGNITENTIA, 153

nem? ecce Propheta clamat, probibe linguam tuam
a malo &c. & in ſalutem tibi ſufnciet: ubi vide-
tur illi ſola mutatio vitæ ſine poœnitentia ſuffi-
cere. Ergo non ſola pœnitentia formalis eſt
medium per ſe requiſitum ad peccatorum
remiſzonem. . Diſt. Antec. Patres æ& ue
tribuunt remiſſionem peccatorum aliis acti-
bus piis, tamquam diſpoſitionibus proximis
& immediatis N. tamquam diſpoſitionibus re-
motis æque tribuunt remiſſionem peccatorum
quoad certitudinem effectus, ſi rite uſurpentur
C. Nempe Deum movent per modum impe-
trationis, & meriti ſaltem congrui propter di-
vina promiſſa, ut det motus perfectæ contri-
tionis, queis peccata abſtergantur. Martyrio
quidem poſſunt peccata remitti ſine actu con-
tritionis perfectæ, modo antea retractatum fue-
rit peccatum actu attritionis, quæ eſt actus for-
malis pœnitentieæ, & diſpoſitio ſufficiens ad
gratiam baptiſmi ſuſcipiendam. Quodſi quis
mortem imminentem præviderit, & peccati
lethalis recordetur, ſine prævio contritionis
Perfectæ actu ſalvari non poteſt, prout fupra
diſp. 2. C. I. a. 7. Inſt. 3. ad obj. 3. tradidimus.
S. Joan. Chryſoſtomus per compunctionem
ſignificat dolorem ſenſibilem, & per vitæ mu-
tationem non ſolum propoſitum futuræ vitæ
intellexit, ſed etiam convenientem dereſtatio-
nem prioris: nam hom. 42. in Mat., ubi eadem
remedia ad remiſſionem peccati enumerat, com-

punctionem a contritione diſtinguit, aitque,

cor contritum apprime requiri. .
K 5§ Obj.

154 DE PœNITENTIA.
COlj. II. Etſi homo cogitet de Deo & pec-

catis ſuis, poteſt tamen concipere actum dile-
ctionis Dei ſuper omnia, qui ad juſtificatio-
nem ſufficiat; ergo ad juſtificationem non opus
eſt formali actu pœnitentiæ. V. M. Antec. Hæc
Medinæ opinio jure ab aliis theologis rejicitur.
Nam pœnitentia formalis, quando haberi po-
teſt, per ſe eſt medium neceſſarium ad remiſſio-
nem peccati: poteſt autem facile exerceri actus
Pœnitentiæ ab eo qui ſua peccata meminit, & be-
ne in Deum eft affectus: adeo enim talem Dei
amor a peccatorum dereſtatione non impedit,
ut vix a dolore ſe continere poſſit, præſertim ſi
Peccata ſibi nondum remiſſa eſſe intelligit.
Colliges I. Pœnitentiam inſuper ex divino
præcepto poſitivo peccatoribus neceſſariam eſſe,
demonſtrant teſtimonia Seripturæ in concluſio-
ne I. recitata. Ex aliis item divinis præceptis
novimus, hominem teneri ad finem ſuum ulti-
mum tendere, ſuamque ſalutem operari Rom. 6.
v. 22. Habetis fructum veſtrum in ſanétificationem,
kinem verò vitam æternam. Eccli 30. v. 24. Mi-
Jerere animæ tux placens Deo. Actus vero pœ-
nitentiæ re aut voto conceptus medium eſt pec-
catori ſimpliciter ad ſalutem neceſſarium, ita ut
ejus defectum nec ignorantia nec impotentia
exculſet.
II. Item de jure naturali eſt, quòd aliquis pœ-
niteat de malis quæ fecit, quantum ad hoc quod do-
leat ea feciſſe, & doloris remedium quærat per ali-
quem modum, & quod etiam aliqua doloris ſigna
oſtendat, inquit S. Thomas q. 84. a. 7. I.
on

„

h

E

nn

per.
(le.
No.
ke
e
il⸗
ts
be.
Dei
n,
nſl

ine

le

lio⸗
Pis
U
W..
enn
NM.
⸗
pel⸗
a
entn

lig pe⸗
odr
1.
Ner r

ir G

DE PGNITENTIA. 155

Non continetur autem lex iſta in præcepto quin-
to Decalogi, ut putavit Andreas Vega l. 13. in
Conc. Trident. Can. 20., quia præceptum illud
prohibet tantum læſionem corporis, non ani-
mæ. Neque iſta ſola impœnitentia, ſed quo-
cumque alio peccato interimitur. Melchior
Canus in Relect. de Pœnitentia pPart. 3. tradit,

obligartionem illam oriri ex præcepto diligendi

Deum, & ſe ipſum. Quod verum eſt, ſi non
tantum accipiatur præceptum illud generatim, ut
nobis divinorum præceptorum obſervationem
injungens, ſed ut ſpeciatim actum divinæ dile-
Gionis præœcipiens. Præterquam quod juſtitia
ipſa divini juris reparationem per media con-
grua præſtandam a peccatore exigat.
UI. Per ſe loquendo, ſemel tantum pecca-
tor tenetur conteri de peccato. Neque enim
ad pœnitentiam iterandam eum adſtringit juſti-
tia; eoquod Deus contritionem quê admit-
tat, acſi eſſet æqualis ſatisfactio pro peccatis,
& debitum omne expunxiſſet: neque obligatur
ex caritate; cum fecerit quod ſufficit ad recu-
perandam gratiam, amicitiam & ſalutem æter-
nam. lis tamen qui ſciunt, ſe Deum offen-
diſſe, ſuadetur, ut actus pœnitentiæ identi-
dem frequentent: caritas enim eſt inſatiabile
deſiderium placendi Deo. Quodſi David, Pe-
trus aliique SS., qui de venia obtenta certi erant,
nihilominus omnem vitam ſuam pœnitentiæ im-
penderunt: multo magis decet nos de propitia-
to peccato non eſſe ſine metu, ut Eccli 5. v. 5. mo-

nemur.
ARTI-

156 DE PœNITENTIA.

ARTICULUS II.
Quandonam pœnitendum?

N* J. Præceptum pœnitendi tempore ali-
quo determinato dupliciter poteſt obliga-
re, per ſe nimirum, & per accidens. Ac per
accidens quidem ſive ex fine aliquo extrinſeco
& accidentario virtuti pœnitentiæ, ajunt, nos
obligari in tribus caſibus. Eorum primus eſt
inſtans exercitium actionis; quæ ob ſuam ſan-
ctitatem requirit ſtatum gratiæ in operante, nec
ſine novo peccato exerceri in ſtatu lethalis pec-
cati poteſt: ut cum quis ex officio Sacramen-
tum eſt adminiſtraturus, aut Sacramentum ali-
quod vivorum aditurus, hic ex omnium Theo-
logorum ſententia, ſi confeſſione prius non
fuerit expiatus, ad perfectæ contritionis actum,
gravi præcepto obſtringitur.
Alter caſus a Soto & aliis Theologis poni-
tur vehemens tentatio & occaſio peccandi, ad
quam vincendam cenſeatur eſſe moraliter ne-
ceſſaria divina gratia & amicitia. Verum dif-
ficulter ſuadetur, contritionem eſſe mediumita
neceſſarium, ut inde oriatur obligatio ad illam
eliciendam: niſi forte peceandi occaſio conſide-
retur ut diuturnior futura, & ſtatus gratiæ di-
catur eſſe diſpoſitio ad conſtanter reſiſtendum.
Ad vincendam enim quamcumque tentationem
auxilium gratiæ excitantis & ad juvantis ſufficit:
nullum autem eſt principium, quo ſufficienter
ſuadeatur, tale auxilium ſine gratia habituali
obti⸗

N.
4
7

N

unn,

l⸗
1, d
1 de⸗
nc.
mitt
m
ide⸗
E⸗
domm
Obenn
ſcet
en
bin

DE PCNITENTIA. 157

obtineri non poſſe, aut non contrito negatum
iri.
Deinde contritio eſt ipſiſſima victoria de
imminente tentatione, & effectus auxilii gratiæ;
ergo non poteſt eſſe medium ad obtinendum
illud auxilium, quo tentatio ſuperetur: imo
cum minori gratiæ auxilio vinci tentatio poſſet,
ſola repudiatione vetiti actus vel objecti.
Tertium caſum ſuggerunt Adrianus, Perrus
Sotus, & Navarrus, malum Reipublicæ impen-
dens: pro quo avertendo Cives Deo ſupplica-
re tenentur. Quamquam autem opinio iſta pia
oppido ſit & probabilis, raro tamen quisquam
obligabitur ad judicandum, hoc medium ad aſ-
ſequendum finem illum ita neceſſarium eſſe, ut
citra novum peccatum negligi non poſſit. Nam
Ppræterquam, quod ſufficere videatur oratio,
quæ non tam juſtitiâ precantium nititur, quam
Dei Miſericordià, qui peccatores etiam audit:
poteſt privatus quisque ſemper præſumere, in
Republica eſſe plures juſtos, quorum gratia
Deus peceatores una orantes exaudiat.
Quidquid autem horum fuerit, indubitan-
ter enuntiamus, in nullo illorum trium caſuum
committi duplex peccatum omiſſione contritio-
nis, ſed in primo tantum offendi in præceptum
negativum non tractandi irreverenter Sacra-
menta: in ſecundo commiti peccatum tantum
incontinentiæ, vel aliud, ad quod tentatio pro-
vocat; aut ſaltem delinqui a tentato, dum ſe ta-
lis peccati periculo exponit, omiſſione medii,
quod ad evitandum peccatum exiſtimabatur eſ-
1e

158 DE PœNITENTIA.

ſe neceſſarium: in tertio demum caſu adverſus
caritatem peccari, qua patriam diligere, & ejus
ſaluti ſtudere tenemur. Qualiscumque enim
neceſſitas in caſibus iſtis extrinſeea tamtum eſt,
ex alio, quam pœnitentiæ præcepto orta.
II. Per ſe autem obligari ad pœnitendum
certo tempore poſſumus vel ex præcepto po-
ſitivo, vel ex rei natura. Et quidem S. Anto-
ninus 2. P. tit. 9. C. I., Marſilius, Angelus & alii
exiſtimabant, peccatorem teneri ad contritio-
nem concipiendam ſaltem ſingulis diebus feſtis.
Aſt ſententiam iſtam Medina, Dom. Sotus &
Canus merito falſam & fundamento deſtitutam
cenſent. Nam quod Angelus verbo, Feriæ n.
41I. citat illud Levit. 23. V. 27. & ſeq q.: Sabbatum
requietionis eſt, && afftigetis animas veſtras: anima
quæ non fuerit afflitta die Bac, peribit, ad rem non
eſt: tum quod ritus iſte tantum decimo die menſis
ſeptimi, ac ſemel in anno fuerit præſcriptus, ut ex
IJ. c. & c. I6. v. ult. intelligimus; tum quod exter-
na tantum pœnitentiæ opera, ut ex c. 30. V. 1I4.
Num. conſtat, injuncta fuerint. Quamquam
hæc præcepta cæremonialia dudum cum lege
ipſa deſierint, & ex uſu Eceleſiæ dies dominicus
eæterique feſti negative quidem ſanéctificentur
vacando ab operibus ſervilibus, poſitive autem
ſacro Miſſæ officio, ut ex Conc. Agathenſi præ-
cipitur c. Miſſas. de Conſec. d. I., quod utrum-
que fideles peccatores ſine contritionis actu
præſtare queunt.
Caſum alterum adfert Petrus Sotus Leét. 13.
de Pœnit., eos qui præſcriptam jure Eccleſiaſti-
C0

.

lvetin
Ke⸗
enim
nek,
n
n
1 o⸗
Aoo.
A
ritio⸗
leſtis
1
mann
ten
Menn
Mint
nNon
menls
ren
exter⸗
Rl
ungoan
n
Minens
Cenrur
zuten⸗
ſpre.
Ortuc⸗
is 40

Lelkl
Cclit

6

DE PGNITEN TIA. 159

co confeſſionem annuam peragere non poſſunt,
ex eodem annuæ confeſſionis præcepto-teneri
ſaltem ad contritionem eliciendam: quia licet
excuſentur ab eo, quod facere non poſſunt, non
tamen ab eo quod ſervare poſſunt, excuſabun-
tur. Sed & iſta Soti opinio a vero abludit.
Ut enim Cajetanus verbo, Contritio, circa fi-
nem notavit, lex illa Eceleſiæ non requirit a fi-
delibus actum interiorem pœnitentiæ, niſi in
quantum illo opus eſt ad Pœnitentiæ Sacramen-
tum vere obeundum: ad hoc autem perinde
ſe habet contritio imperfecta ſive attritio, ac
perfecta contritio; ergo ubi copia confitendi
toto anno non fuerit; non teneretur homo ad
contritionem perfectam, ſed ſufficeret imper-
fecta: nam cum lex de Pœnitentiæ Sacramento
diſtincta ſit a lege contritionis, hanc minime de-
terminat, niſi prout contritio in Pœnitentiæ Sa-
cramento comprehenditur.
Ex eodem capite conficitur, fideles in da-
to caſu ad neutram contritionem Eccleſiaſtico
Præcepto teneri: nam cum actus interior ſe-
cundum ſe non cadat directe ſub Eccleſiæ ju-
risdictionem, Eccleſia præcipiendo, per ſe nec
præcipit, nec determinat actum internum, niſi
in quantum eſt neceſſarius ad actum externum:
ergo ceſſante obligatione actus exterioris, ceſſat
etlam obligatio actus interioris. Ita qui præ-
ſcriptas ab Eccleſia preces vocales ob infirmita-
tem recitare non poteſt, non tenetur tunc tem-
poris interius attendere ad Deum: qui vel ex
voto vel ex præſcripto ſui ordinis Aualier heb-
oma-

160 DE PGNITENTIA.

domade ad eonfeſſionem obligatur, & hoc
Præceptum defectu Sacerdotis explere non po-
teſt, ad nullam contritionem tenebitur.
III. Denique poteſt obligatio pœnitendi de-
terminari per ſe ex vi ipſius præcepti tantum,
ſolaque ratione naturali ſeu connaturali gratiæ
& fidei. Cum autem certum ſit, peccatorem
in mortis articulo ad pœnitentiam gravi præce-
pto teneri, eoquod hac neglectà poſt hanc
vitam damnatio æterna inſtet; Quæſtione illa
Prætermiſſa, tres adhuc nobis ſunt exponen-
dæ, quarum prior eſt, utrum in mortis articu-
lo teneatur peccator ad contritionem perfectam,
etiamſi cum attritione cognita confeſſus fuerit;
aut confiteri poſſit?2 Altera quaæſtio, an pœni-
tentiam usque ad mortis articulum differre li-
ceat? TYertia; an poœnitentiæ præceptum ſta-
tim poſt peccatum commiſſum ad contritionem
obliget? æ ſtatim hic non ſpeculative, ſed
practice ac moraliter eſt accipiendum, hoc eſt,
quamprimum patrati peccati occurrit cogitatio:
atque ſufficiens excitatio & opportunitas ad
pœnitendum, ſine neceſſario impedimento:
quo in caſu peccatorem continuo ad deteſtan-
dum peccatum gravi præcepto teneri, cenſue-
runt olim Guilielmus Paris. I. de Sacramentis,
Thomas Argentinenſ. in 4. d. 17. a. 4. ad 4.,
S. Antoninus 3. p. tit. 14. Cc. 18. §. 2., Archidia-
conus in c. Ile KRex, de Pœnit. d. 3. Innocen-
tius in cap. Omnis utriusque, de Pœnit. & Remiſ.,

& plures Lheologiæ & Juris Can. Conſulti.
Dics

o

npo

ice.
un,
Ge
boren
Nee⸗
lane
e I
MeH⸗
tien⸗
Cann,
ert,
Pon
e l.
1ſ-
Mem
eekt,
into⸗
145
heno:
elan⸗
Ulle⸗
enkts)
d 4)
cicie⸗
nocel
Ben
nhali

DE PœNTTENTIA 161
Dico I. Fideles in articulo mortis tenentur

dd perfectam contritionem ſaltem virtualem de

ſuis peccatis, licet norint, ſe illa cum attritione
modo confeſſos eisque abſolutos fuiſſe, aut ad-
hue confeſſuros. Ita Suarez diſp. 15. ſect. 4.
n. 19. Contra aliquos, quibus adhærere videtur
Becanus. Prob. I. Tenetur homo priusquam
moriatur, Deum ſuper omnia diligere: ac licet
aliquando in vita Deum dilexerit, hoc tamen
præcepto iterandæ caritatis ſæpius ac præſer-
tim in mortis articulo obligatur, poſtquam per
peccatum ſubſequens caritatem priorem retra-
tavit. Hæc ergo obligatio cum non tantum
ſit ratione peccati, ſed etiam per ſe & ratione
caritatis intrinſeca, manet etiam in mortis arti-
culo, ut obiturus ſe & omnia in Deum refe-
rat, non ſecus acſi denuo procreatus eſſet.
Non poleſt autem eſſe, ut is, qui Deum vere
amat, peccata, quorum recordatur, non illico
deteſtetur. Quodſi tamen actum caritatis Dei
elicere conatus fuir, non videtur ad alium con-
tritionis perfectæ actum obligari: quia obliga-
tioni pœnitentiæ formalis jam ſatisfactum fuit
in Sacramento Confeſſionis, & juſtificationem
per actum amoris, qui pœnitentia virtualis di-
citur, certius jam fuit aſſecutus.
Prob. II. Talis homo non tantum pecca-
ret contra caritatem Dei, ſed etiam contra amo-
rem & miſericordiam, quam ſibi ipſe debet,
omittendo actum ad ſalutem neceſſarium. Quod-
N, inquit Suareſius, contingeret, hominem in eo
caſu mori ſinue actu eart; vel rmnttiouc, S,
1⸗ n6

162 DE PCNITENTIA.

ſine novo peccato, vel quia raptus eſt priusquam hoc
advertere poſſet, vel quia illos omilit ex probabili
ignorantia obligationis ſeu juris aut facti: quia vi-
Shae⸗ conatus eſt ad talem alctum habendum, & pu-
zavit ſe habere, re tamen vera non habuit: in his,
inquam, caſibus, ille homo' ſalvalitur: quia tumne-
ceſſtas talis actus non eſt neceſſitas medii in re ipſa
omnino requiſiti, ſed pracepti, a cujus transgreſzo-
ne tune excuſabitur propter aliquam ex dictis cir-
cumſtantiis: & ideo non amittit juſtitiam, quam
per Sacramentum conſecutus fuerat; ergo ex vi lius
Jalvabitur.
Dico IIl. Peccator gravi obligatur præcepto,
ne poœnitentiam ad mortis articulum differat:

quamvis hoc præœceptum non videatur obliga-

re, niſi ratione caritatis. Prob. I. pars. S. Scri-
ptura dilationem iſtam prohibet. Eccli 5. v. 8.
We tardes converti ad Dominum, & ne differas de
die in diem: ſulito enim veniet ira illius. Eamdem
Pœnitentiæ dilationem Deus graviter reprehen-
dit Iſaiæ 65. v. 12. Omnes in cæde corruetis, pro eo
quod vocavi, & non reſpondiſtis. Hinc S. Auguſti-
nus ſerm. 57. de tempore: Pænitentia, inquit,
quæ ab infirmo petitur, infirma eſt: qnæ autem a
moriente petitur, timeo, ne & ipſa moriatur. Et
ſerm. 71. ad Fratres in eremo: Satis, inquit,
alienus eſt a fide, qui ad agendampœnitentiam tem-
pus ſenelctutis exſpectat.
Deinde non licet rem omnium maximam
& difficillimam, cujusmodi eſt ſalus æterna,
per pœnitentiam recuperanda, in illius momen-
ti anguſtias conjicere: cum hora mortis ſit in-
Cer-

ne
Nalin
ovi.
de
nli⸗
nne

ſe.

Nr
N.
n
ur

d,
Perer:
blpr⸗
Kri.
V. H
Ueele
aden
hhhen.
Pn
unli
Mu
4.
, E
aunt;

entenn.

enant.

Etethr
ofhen

DE PGNITENTIA. 163
Eertiſſima, vires corporis & animi fractæ; aut
nimium debilitatæ, & homo ad actiones bonas
minime omnium idoneus. Quare S. Hiero-
nymus in illud Pſ. 37. Putruerunt & corruptæ
Junt cicatrices meæ a facie infipientie mec: duid
nolelam, inquit, agere pœnitentiämn.
Quodſi homines ſanctiſſimi continuis pre-
cibus, jejuniis & lacrymis id ſolicite ſtudent, ut
gratiam finalem à Deoô obtiueant: quomodo
prudenter eam ſperabit; qui flagitiis jugiter im-
merſus dedita opera ſtatuit; in ültimo mortis
articulo dermum per pœnitentiam ad Deum con-
Verti; cum tali homini pœnitentia tunc fere ſit
impofiibilis; vix enim adduci in extremo illo
momento poteſt; ut abſolute & efficaciter de-
teſtetur, & proponat deinceps, ſi 6onvaleſce-
fet; Vere cavere peccata; quibus adeo pertina-
Citer adhiæret. Quam ob cauſam B. Chryfſo-

ſtomus hom 80, ad populum: Zum bona, in-

quit, quam mala, ſi nimium fuerint immorataz
potentiora hunt. Et S. Bonaventura Tom. 1:
Opuſc. Collatione de contemptu ſæœculi: Hoo;
inquit, zeneo; hoë verum puto; quod ei non bonus
lnis eſt; oui ſeiiper fuérit mala vita.
Prob. II. pars. Non licet differre expletio-
nem præcepti de diligendo Deoô usque ad fi=
nem vitæ: eoquod tanta dilatio aperte repug-
net fini hujus præcepti; qui eſt convenienter
conjungere hominem cüm fine ſuo ultimo;
eumque dirigere; ut poſſit vitam recte inſtitue-
re. Non poteſt autem fempore debito ſervari

Slt* Præceptum dilectionis Dei a peceatore, per ſe

1 2 loquen⸗

164 DEz PœNITENTIA.

loquendo: quin contritionem de peccatis eli-
ciat; ergo ratione præcepti caritatis Dei nemi-
ni licet differre pœnitentiam usque ad mortis
articulum.
Quod autem ratione ſolius caritatis non li.
ceat tantum differre pœnitentiam, inde proba-
tur: quia neque titulo juſtitiæ, nec caritatis
propriæ tenemur ad pœnitentiam anteverten-
dam: ratio enim, qua mox probabimus nos
utroque hoc præcepto non ſtatim a commiſſo
peccato ad pœnitentiam obligari, probat etiam
de quocumque determinato vitæ tempore,
uamdiu non imminet mortis periculum.
Dico III. Præceptum pœnitentiæ non ſtatim
ab admiſſo peccato obligat ad actum, etiamſi
opportunitas ſit continuo id præſtandi. Prob. I.
S. Thomas in 4. d. 17. J. 3. a. I. quæſtiunc. 4.
ait quidem teneri hominem ad contritionem,
quando peccata memoriæ occurrunt, ita tamen
ſententiam ſuam moderatur: Cum præcipue in
periculo mortis exiſtit, aut in aliquo articulo, in quo
ſine peceati remiſſione peccatum oporteat eum incur-
rere. Et in ſolutione ad 2. Won , inquit, de
neceſſitate ſalutis corporalis, quod ſtatim medicum
quærat, niſi quando neceſſitas curationis incumlit:
C&& ſimiliter eſt in morbo ſpirituali. S. Bonaventu-
ra ibidem ſcribit, teneri hominem ad contritio-
nem, quando recogitat, culpam commiſſam &
Dei offenſam, vel quando recogitare debet, ſi-
cut in hora mortis, vel in aliquo alio ſimili pe-
riculo. Eumdem caſum mortis vel periculi aſ-
ſignat Durandus q. 10. n. 5.,; Alenſis, Angelus-
Adria-

d.
ſemi.
Urtis

nl.
tſnis
eten⸗
n
niſſo
am
ote,

etn
fumni
Gl.
e4
gena,
nnehr
pe⸗ 1
g

1ild

i
mn
llt:
eotu⸗
riro⸗
und
bet, D
riibe
ſical .

Noge

DE PœNITENTIA. 165

Adrianus, Sotus, Medina, Canus, & alii, quos
refert & ſequitur Suarez diſp. 15. ſect. 5.
Prob. Il. Præcepta affirmativa: quale eſt
Præceptum pœnitendi, nec ſtatim, nec ſem-
per obligant: neque ratio, neque S. Scriptura
evincunt dari tale præceptum ſubitæ hujus pœ-
nitentiæ. Eccleſia autem tantum ſemel in anno
injungit Suis Pœnitentiæ Sacramentum, tam-
quam certiſſimum medium reconciliationis cum
Deo: neque fideles etiam tenerioris conſcien-
tiæ ſe accuſant dilatæ ad modicum tempus pœ-
nitentiæ: neque Confeſſarii in hanc dilationem
inquirunt.
Denique ſiqua eſſet talis obligatio, oriretur
ex titulo triplici, juſtitiæ, caritatis Dei, aut ca-
ritatis propriæ: ex nullo autem horum capite
obligatio ſtatim pœnitendi proficiſcitur; ergo.
Prob. Aſſ. primò: Lex juſtitiæ, in quantum

affirmativa eſt, ſatisfactionem pro illata Deo in-

juria aliquando quidem per pœnitentiam, non
autem continuo exhibendam præcipit: prout
autem eſt negativa, ſolum poſt factam primam
injuriam, addi alteram, & priorem augeri ve-
tat; Atqui ex eo, quod non ſtatim ſatisfiat: non
augetur injuria prior, neque commiſſum ante
peccatum creſcit. Ergo.
Eadem fere ratio apparet in præcepto cari-
ratis, quod ſecundum ſe eſt affirmativum: qua-
tenus vero negativum, prohibet dumtaxat
odium Dei, & adtus divino amori repugnantes:
nec ulla ratione ſufficiente oſtendi poteſt, exta-

re præceptum peculiare, quo interdicitur, ut

L 3 ne-

166 DEPGNITENTIA.:

nequis ullo unquam tempore ſtatum illum ini=
mMicitiæ habitualis in ſe permittat.
Nec magis repentinæ hujus pœnitentiæ
obligatio demonſtratur ex lege caritatis, quam
quisque ſibi ipſe debet: argumenta enim, quæ
in hanc rem excogitata fuerunt, S. Thomas
aliique Theologi ſatis commode diſſolvunt.
OVj. I. Deus iis graviſſima mala minatur, qui
noluerunt reſipiſeere, ut apparet ex teſtimoniis in
coneluſione 2. allatis; Item Jerem. 8. v. 6. & ſeqq.
Ergo dilatio pœnitentiæ eſt peccatum. . D. Conſ.
Dilatio quælibet pœnitentiæ eſt peccatum N. di-
latio pœnitentiæ usque ad mortis articulum eſt
peccatum C. non quidem contra juſtitiam, aut
Contra præceptum caritatis propriæ, ſed con-
tra caritatem, quam Deo debemus. Duo ſunt
Pœnitentiæ officia, primum deſiſtere a peccato
& ab affectu ad illud: alterum per veram con-
tritionem ad Deum poſitive converti: prius di-
citur averſio negativa a peccato, poſterius eſt
inſuper averſio poſitiva per ſufficientem retra-
Ctationem. Prius ſtatim fieri Deus jubet: & quia
obedire Iſraélitæ contempferunt, ideo mina-
bantur Prophetæ mala, quibus deinde fuerunt
obruti. Poſterius nec Scriptura nec Patres im-
Perant ſtatim fieri, ſed ſuadent tantum & hor-
tantur. Quo etiam tendit S. Thomas 2. 2. J.
62. a. 8. in O. dicens: Manifeſtum eſt, quod nec

modicum tempus licet in peccato morari, Jed quili-
bet tenetur peccatum ſtatim deſerere, ſecundum illud
BEecli 21. Quaſi a facie colubri fuge poœccatum.
Item ex ejusdem S. Doctoris teſtimonio conclu-
ſione

nig

ntiæ
un
e

H
idin
eg,
r
ne
ny
con.
ſur
edto
W
1d.
atent
gin
Mlut⸗
erunt
gim⸗
hol⸗
. 2. .

ol ſal

le
eniſe
ecetur
hN

N4

DE PœNITENTIA., 1567

ſione 3. adducto liquet, probatur dari articu-
