hſ iam Petram æ&difealo Eccleſiam meam. „
ſgi Inde per temporum o lucceſſionum vites Epiſeopo-
A rum Ordinatio, & Eccleſiæ ratio decurrit, ut
8 4 Eecleſhia Juper Epiſcopos conſtituatur, c omniz

eo
6

DIE SACHAMENTO Oa/3ͦ.1NIS. 711

zos in Preslteratum per progreſſum gloriæ Caam
gloria difert d gloria) donec in virum perfeétum,

dtus Eccleſiæ per eoſdem Præpoſitos gubernetur,
VVy 2 Cuùm

—“
712 DE SACHAMENTO OEDINIS.
Càm boc itaque divina lege fundatum ſit &c,
Quid clarius? .
S. Hieronymus in Dialogo adverſus Lu-
cifer. Eccleſiæ ſalus, inquit, iie Summi Sucer-
dotis dignitate pendet, cui ſi non eor quædam
cv ab hominibus eminens detur poteſtas, tot in Ec-
cleſtis eficientur ſebiſinata, quo? Sacerdotes: quo
loco S. Doctor apertè inſinuat, Eccleſiam
ipſam ſuapte natura flagitare eminentem ſu-
Pra cæteros Sacerdotes Epiſcopi authorita-
tem, ne eriantur ſchiſinata: Chriſtus autem
utique Eccleſiæ ſuo conſulere voluit. Idem
Epiſt. ad Evagrium: Quid facit, inquit, ex-
ceptd ordinatione Epiſcopus, quod Presbyter non
faciat? Ibidem, in Epiſcopo, ait, & Preslg-
zer continetur. Qui provehbitur, de minori ad
majus provehitur. Ibidem ſcribit: Et ur ſeia-
mus traditiones Apoſtolicas ſumptas de veteri Te-
ſtamento, quod Aaron & ilii ejur atque Levitæ
in templo fuerunt, boc ſibi Epiſcopi Preslyteri
&& Diaconi vindicent in Eccleſia. Tribuit hic
Hieronymus Epiſcopis ordinis diſcrepan-
tiam, ampliorem in Eccleſia dignitatem Aa-
ronis ſupra Levitides excellentiam ex tradi-
tione Apoſtolica ſeu jure divino. Immeritèò
ergo eo tanquam Patrono adverſarii glo-
riantur.

Denique, ut innumera aliorum Patrum

teſtimonia omittam, S. Auguſtinus L. de Hæ-
reſ. n. 573. Aéërium inter hæreticos recenſet
quod inter alia nefaria dogmata diceret, Pres-
Lyterum ab Epiſcopo null differentid delere di-

nd

eet
Endui⸗
Pfe
bbep
ts 6
MEn
l

Pocode

mn
Gtennt
Ginß
Ac
herdn
Pl
We
Aenrs
Conug
Ichum)
unſl
n
eh

Prob. III. ratione. Nullus Scriptorum
Eccleſiaſticorum, qui primorum temporum
ſel. formam deſcripsêre, meminit immutationis,
iler. quà ſæculo ſecundo Epiſcopi imperium in
E Presbyteros adepti ſint; ſed omnes unanimi-
l. ter tradunt, ipſorum auctoritatem in Pres-
r byteros ubique jam inde ab Apoſtolis perpe-
hain r0 deinceps viguiſſe. Deinde incredibile
mnt prorſus eſt, mutationem iſtam ordinis ab
tont Apoſtolis profecti fortuito poſt ſæculum pri-
edd mum in Eccleſias omnes fuiſſe invectam.
Nen Fidem quoque ſuperat, cunctos in toto orbe
nee Presbyteros in id ſtatim conſenſiſſe, ut gradu
HE moverentur: quaſi verò omnes jugum ſponte
Pelh. Acceperint poſthabitàâ ordinis proprii glorid
miA dignitate nuper ab Apoſtolis obtenta.
ſir Quodſi Presbyteris repugnantibus id eve-
ein 1 niſſe obtendant Calviniani, id certè ſine con-
4lute rentionibus, turbis ac celebratis ſynodis mi-
Nenf nimè poterat extorqueri. Atqui horum ni-
üt hil veteres meminerunt. Meritò igitur Tri-
Um dentina Synodus Seſi. 23. Can. 6. definit Hie-
u rarchiam Eccleſiaſticam Jivind ordinatione in-
I. ſtitutam fuiſſe, & conſtare ex Epiſcopig, Pres-
mi yteris , miniſtrig; & canone proximo, Epi-
iir ſcopos Presbyteris eſſe ſuperiores.
Obj. I. contra Aſſert. J. Concilium Ni-
nban cænum in Epiſtola ſynodica permittit Pres-
lh byteris, qui ad nullum ſehiſina defeciſſe comperti

8
rhl
1A

X

DE SACRAMENTO ORDINIS. 7r1s

ſunt, jus habere & ordinandi, & eor, qui digni
clero fuerint, nominandi. Ergo Presbyteris

tunc jus erat ordinandi, teſte Theodoreto

Yy 32 L. I.

714 DE SAcRAMENTO ORDINIS.

L. 1. c. 9. & Socrate L. I. C. 19. N. D. Am. 1
jus habere ordinandi, hoc eſt, eligendi C. *

id eſt, conſecrandi N. Verbum græcum 7αο;=
ciet&s ſignificat promovere. Synodus Me-
lerian Schiſmatis Presbyteris in Clericorum 10
promotione ſuffragii jura conceſſerat; cæte-
ris autem concedit za ααπρααοαιιεια ιαH᷑ 06- I
nara oEsaXXριν, hoc eſt, & promovere o i
nomina ſuggerere. Nec refert, quod vox illa i
7ο YHρρoροιειορυια Paulèò ante dicatur de iis, qui Mnd
ab Alexaudro Epiſcopo Alexandrino erant inlin
conſecrati. Nam licèt ex ſe promotionem uünl
tantùm electione factam ſignificet; poteſt ta- nin
men etiam ad ordinationem, ùt ſibi ſubjectam, inrln
applicari; prout can. 14. Synodi II. & alibi ul
adhibetur. Porro mendoſum eſt, quod in nn
Codice Dionyſii Exigui can. 13. C? Ancyrani mi
legitur: Pretyteris non licere Pretbyteros auf Hd
Diaconos ordinare ſine præcepso Epiſcopi vel litte- illie
rir, Ita enim exemplaria emendatiora alio- fu
rum habent: Sed nec Presbyteris civitatis ſine iuni
Epiſcopi præcepto amplius aliquid imperare, nec aln
ſine authoritate litterarum ejus in unaquague pa⸗ s
rochia aliquid agere. amm
Inſt. I., Concilium Hiſpalenſe II. A. 619. M /
ecapitulo. 7. ſtatuit: quamvis cuin Epiſeopit pluri- w li
ma illis (Presbyteris) communis ſit diſpenſatio; ne
uædain tamen authoritate veteris legis, quædlam iie
vovellis & Ecclehiaſticis regulis ſibi Frohihir no⸗ DM
verint, ſicut Presgterorum & Miacouorum ac
virginum conſegratio. Ergo ex jure duntaxat Gi
Eccleſiaſtico ſoli Epiſcopi conferre ſactos Or- gil
ines

4

enc D
nne
luhle.
COEIn
g.
l
orte
or N
li
erint

ionen

telt tn
elhun
K
Nodi
Neyran
or
Ale⸗
e d⸗

eeſef

Pn
en
ſeli⸗

87
llit

DE SACRAMENTO ORDINIS. 715

dines poſſunt, ideoque jure divino non ſune
ſuperiores Presbyteris quoad poteſtatem or-
dinis. Confrmatur ex eo, quod Synodus eo-
dem modo de ſacris ordinationibus, quo de

Virginum & Eccleſiarum conſecratione lo⸗

quatur: atqui hoc poſtremum juris eſt tan-
tum Eccleſiaſtici. Ergo & primum. . Diſt.
Ant. & Synodus novellarum regularum nomine
intelligit novi fæderis leges, quas veteris Te-
ſtamenti inſtitutis opponit C. intelligit recen-
tiores à Conciliis conditas N. Illum eſſe Con-
cilii ſenſum liquet ex ſerie cit. cap. in quo re-

prehenditur Agapius Epiſcopus Cordubenſis,

qui cùm à ſæculari militia ſtatim ad ſummum
fuiſſet Sacerdotium promotus, diſciplinæ Ec-
cleſiaſticeæ non ſatis peritus frequenter Pres-

byteros deſtinabat altaribus erigendis, &

baſilicis conſecrandis, id quod vetat Syno-

dus inquiens: In divinis enim litteris præci-

biente Domino ſolus Moyſes in Labernaculo Dei
erexit Altare, ſolus ipſe unzit, quia ſummus uti-
que Sacerdos erat Dei, ficut ſeriptum eſt de eo:
Moyſes * Aaron in Sacerdotilus ejus; ideöégue
id, quod tantàùm facere principibus Sacerdotum

juſſum eſt, quorum typum Moyſes & Aaron te-
nuerunt, Presbyteri, gqui filiorum Aarvon geſtant

fguram, arripere non præſumant. NWam quam-
vis oum Epiſcopis &c. Ex quo Eecleſiæ hac in
re doctrina potius confirmatur.
MNec refert, quod novellas regulas Eccle-
ſiaſticis oonjungat. Non enim conjungir,
quod eædem ſint; ſed quod utræque in idem
XV 4 argu⸗

„*
.

716 DE SACRAMENTO ORDINNS.

ſiaſticis regulis jus divinum ſœæpe declarertur,
ideo ipſi non infrequenter adjunguntur.
uAd onf. Diſt., maj. Loquitur eodem
modo quoad reſervationem ipfam C. quoad
jus, quo reſervatio innititur, N. Conjungit
itaque Synodus iſta tanquam ſolis Epifcopis
reſervata: & merito; omnia enim illa pariter
Epiſcopatus honori reſervantur, ſed vario
jure, quod non ſemper exprimunt veteres.
Quanquam Synodus Hiſpalenſis novi Teſta-
menti regulis Eccleſiaſticas ideo etiam con-
jungere videatur, ut innuat geminam illam
conſecrationem ex diverſo jure proficiſci.
Inſt. II. Veteres nonnulli affirmant,
Epiſcopos creari à Presbyteris; Ergo. Prob.

Ant. Eutychius Patriarcha Alexand. in Hi-

ſtoria Eccleſiæ Alexand. & vita Marci Evang.
memorat, S. Marcum conſtituiſſe duodecim
Preshyteros, qui adeſſent Patriarchæ, ut dece-
dente Patriareha eligerent unum s duodecim Pres-
Pyteris, & imponerent religui undecim Precbyteri
manus capiti ejus, & benedicerent eum, & con-
Nituerent eum Patriarcham. De Novato Pres-
bytero loquens Cyprianus Ep. 49. Ipſe oſt,
inquit, qui Feliciſſmum ſatellitem ſuum Miaco-
wum, nec permittente me, nec ſinente, ſua fa-
ttione && ambitione conſtituit. Ergo. N. Diſt.
Ant. Presbyteri creabant Epiſcopos, & Dia-
conos, hoc eſt, eligebant, vel conferri ordi-
nem curabant C. per ſe ipſi conſecrabant, N.
Ita benignè explicari poteſt Eutychius. or-
at

argumentum conſpirent. Nam cùm Eccle-

enmh
enl
ancu
Dlnnn
Einnih
ünir
Nspri
N
e)
Ednn
Unl
ie
un en
ACn
1 C
7 5
n
Alen
Aebe
e

ſ

dunl

Lel
en

N
Cd

Ge

Dle
npnit

V n

elens
Tele
nc.
ſe.
mate
Pok⸗
H.
ng.
dee
bu⸗
endne⸗
Nahen
D
DN.
ſt
D
K

ttle

buan

1

DILE SACHAMENTO ORDINIS. 717
ſtat enim triplicem manuum impoſition m ab
Orientalibus in electione & ordination: Epi-
ſcopi adhiberi: quarum prima eſt populi to-
tius præſulem ſuum deſignantis: ſecun e
Presbyterorum eundem ſimul eligentium, &
poſtea electum approbantium: TYertia Epi-
ſcoporum electum & confirmatum conſecran-
tium. Hæc Abrahamus Ecchellenſis Maro-
nita cap. 2. & 10. p. I. Eutychii vindicati ad-
verſus Seldenum & Hottingerum alioſque
Proteſtantes, qui plura ex dicti Eutychii hi-
ſtoria excerplerunt, queis contra Catholicos
abuterentur. Cæterum Eutychii vel nulla
vel tenuis eſt authoritas; quippe fabulis dele-
Ctatur, ſummamque veteris hiſtoriæ ac diſci-
plinæ ignorationem præſefert, id quod non
Catholici duntaxat Theologi, ſed etiam Pro-
teſtantes pluribus oſtendunt, Seldenus, Eduar-
dus Procokius, qui Eutychii ſeripta typis
vulgavit. Videſis Carolum Witaſſium Tract.
de Sacram. Ord. Part. 2. q. I. de Epiſcopo-
rum ſuperioritate. ⸗
Pariter quando Novatus perhibetur Dia-
conum feciſſe, id ſolùm arguit ejus ſtudio
effectum, ut Feliciſſimus Diaconus conſtitue-
retur. Colligitur id ex ipſis verbis Cypria-
ni, diſertè pronunciantis, Novatum factione

ſua duntaxat effeciſſe, ut Feliciſſimus ad Dia-

conatum eveheretur. Addir S. Cyprianus:
i⸗ iſtie adverſus Eceleſiam Diaconum fecerat, ik
lic Epiſcopum fecit, ſcilicet Novatianum Romæ.

Novwerat autem Cyprianus ex Epiſtola H

XVy 5

718 DE SAcRAMENTO ORDINIS.
nelii Pontificis ad Euſebium, Novatianum

non à Novato, ſed à quibuſdam Epiſcopis te-

mulentis fuiſie ordinatum.
Inſt. III. Ignatius, Auguſtinus aliique
Patres affirmant, Sacerdotium præſtantiorem
eſie gradum, sd quem poſſit mortalium ali-
quis aſcendere. Atque hoc de ſimplici etiam
Presbyteratu verum eſt, qui pariter honor
omnium maximus dicitur. Sic enim Euſe-
bius L. G. c. 14. de Origene diſſerens ait: Zhe-
octiſtus Cæſarec«, * Alexanqer Hieroſolymorum
Ediſeopi. .. Cum ſupremo honore dignum Ori-
genem probaviſ'm, et manus, ut Preslyterio
ungeretur, impoſuerunt. Auctor quoque
Commentariorum in Epiſtolas Pauli, ſive
Am broſiaſter in cap. 3. Epiſt. ad Tim. I. ſcri-
bit, Eyiſcopi & Preshyteri eſſe unam ordinatio-
nem. Ergo tunc temporis nihil erat Sacerdo-
tio & Presbyteratu ſublimius. N. Diſt. Conſ.
Nihil erat ſublimius Sacerdorio adæquatè ſum-
Ppto, prout ſcilicet duos ordines diverſos
complectitur, C. inadæquatè ſumpto pro
ſolo Presbyteratu Subdiſt. nihil eſt ſublimius
dignitate C. authoritate N. Itaque reapſe
nulla eſt præſtantior poteſtas eâ, quâ confici-
tur ipſum Chriſti corpus, quæque Presby-
teratu confertur. Neque verò Epiſcopatus
ſeorſim acceptus, Presbyteratum dignitate
ſuperat, ſed authoritate, quod non impedit,
quominus Epiſcopi ſint Presbyteris ſuperio-
res. Quare dum Ambroſiaſter (quanquam
is ignoti nominis ſit, & incertæ ætatis auctor)
Presby-=

l

19
eid
P
Ethern
1 n⸗
6we
urh
M
Peui
nlli
enen

hten
mtih
enah
nnens
nte
n bi
Upet
une

anlt

Ucetn
lzin
Uine
n

e⸗

4

tumm
te.
le

fn
nd.

lelim

Fhonnt
le.
1D.
rH

=.

Nen

vgde
ſe
laii.
Ntr.
do⸗
N.
n.
Nee
N
M.
.
.
Aas
Nne
Nio⸗
gonn
NNH

DE SACRAMENTO ORDINIS. 719

presbyteri & Epiſcopi unam eſſe ordinatio-

nem affirmat, non unam ex omni parte in-
telligir, ſed quantum ad Sacerdotium ſeu
Pzesbyteratum. Sic quippe protinus ſubjun-
git: uterque enim Sacerdos eſt: ſed Epiſcopus

primus eſt, ut omnis Epiſcopus Prechyter ſit, non

omnis Preshyter Epiſcopus.. . Unde & quemad-
modum E Roru, ordinet, oſtendit: neque enim
fas erat, aut icebat, ut inferior ordinaret majo-
rem; nemo enim tribuit, quod non accepit.
Olj. Il. contra Aſſert. Il. S. Paulus ita lo-
quitur deEpiſcopis acpresbyteris, ut aliquando
Presbyteros vocet Epiſcopos, aliquando Epi-

ſcopos appellet Presbyteros, & quidquid de

Epiſcopis dixerit, id pariter de Presbyteris af-
firmaverit. Ergo Epiſcopi jure divino non ſunt

ſuperiores Presbyteris. Prob. Ant. ex Variis

Scripturæ locis. Ad Philip. r. ſic ſcribit: Paulus
& Zimothens ſervi J'Eſu Cbriſti omnibus ſanctis, qui
ſunt Philippis, cum Epiſcopis &ι Dieconibus:
ubi per Epiſcopos intelligi Presbytezos mani-=
feſtum eſt; ſi enim Epiſcopi nomine ſigniſi-
caretur primus aliquis Sacerdos juriſdictione
in cæteros præditus, non dixiſſet Paulus
cum Epiſcopis, ſed cum Epiſcopo; fieri enim
nequit, ut ejuſdem urbis plures ſint Epiſcopi
in ſenſu à nobis uſurpato. Ergo. Ad Tim.
1. C. 4. V. 14. dit: Moli negligere gratiam, tecd
data eſt tibi per impoſitionem mamium Presf
byterii. Idem ergo eſt Presbyter, qued Epi=

fcopus, eùm fatentibus Catholicis fermo ibi

ſit de impoſitione manuum facta ab Epiſco-
Pis.

720 Dk SAcCRAMENTO ORPDINIS.

S Aſn
Pis. Ad Tit. r. v. y. inquir: Reli ui te Creta itt
u. . . oonſſituas per civitater Presh'teros, ſiur

& ego diſpoſui tibi. Subinde virtutes Presby-
teri deicribens v. 7. addit: oportet enim Epi-

((CVohpum ſine orimine eſſs. Ergo nihil diſcernit un
„Presbyterum inter & Epiſcopum, Pprout ex e

VYI

Pparticula enim intelligimus. Denique Act. 20.
V. 17. legitur: A Mileto Paulus mmittent Ephe-
ſum, vocavit majores natu ( cαροττια) Ec-
cleſiæ, quibus deinde ait v. 29. Attendite vohis
cG univerſo gregi, in quo vos Spiritus ſanczus po-
Juit Pg vegere Eocleſiam Dei. Ergo vel
plures erant ejuſdem civitatis Epiſcopi, vel
iidem erant Presbyteri, qui Epiſcopi. e
B. I. Diſt. Ant. S. Paulus Presbyteros i
vocat Epiſcopos & viciſſim, quèd Epiſcopi Mn
Oe& Presbyteri nomina utrique ordini Apoſto- eun
borum &ο fuerint communia C. quaſi ordi- Mn
nes ipfos tunc diſtinctos non fuiſſe ſenſerit Pai
M. Ant. & alo,. Ita hoc Argumentum ſol- Ml
vit S. Chryſoſtomus Hom. I. in Epiſt. ad

unnte

1

Wan
Philipp. expendens illa verba: cum Epiſzopirs
& Dioconibus: Quid eſt hoc?s inquit: an unius Allla
civitatis multi erant Epiſeopi? nequaguam. JSed liu,
Presbyteros ita appellavit. TZunc enim nomina g
adhuc erant communia, atque etiam ipſe Epiſco- ii

pus vocalatur Diaconus. Idrirco ad Timotheum l.
ſeribent, Diaconiam, id eſt, miniſterium tuum Wn
inmple, cum tamen ile Epiſcopus eſſet, quod con- en
Rat ex illis verbis ad eundem ſeriptis: . gquæ acl
data eſ tibi cum impoſitione manuum Presbyterii.
Preulyteri enim Epiſcopum non ordiniſſent. Et len

11uL=

ll/
,
Tel
elos
pi
Rto.

nic.
l
Ne
H
tt
Sean
fr
R.

DFE SACRAMENTO ORDINIS. 721

rurſus ald Titum ſerihens: Hu us rei gratié reli-

qui te Cretæ, ut conſtituas per civitates Presby-

teros. . . Quæ quidem de Epiſcopis dicit. Nam-
que hæ cùm dixiſſet, ſtatim addit: Oportet enim
Epiſcopum ſine erimine eſſe. Antiquitus enim
Epiſcopi voçabantur Preslyteri & HMiaconi Cri-
Ri. Quocirca hodie mlti Epiſeopi ſeribunt ita:
ympreiltero cg Syndiacono. Procedente verò
tempore proprium cuique zributum eſt nomen, ut
bic quiqem Epiſeopus, ille verò Presbyter abppel-
laretur. Hanc Chryſoſtomi explicationem
tanquam omnium planiſſimam & commodiſ-
ſimam plerique interpretum Græcorum &
Latinorum tenent. Nam in 8. Scriptura non
tantum nomen Epiſcopi, ſed etiam Apoſtoli
& Diaconi aliis quoque tribuebatur, qui or-
dine & authoritate aut minores erant, aut
multèò præſtantiores. Præter duodecim, quos
Chriſtus in Evangelio elegit Apoſtolos etiam
Paulum, Barnabam, Andronicum, Juniam

alioſque hoc nomine cohoneſtatos legimus:

imoChriſtus ipſe ad Hebr. 3. Apoſtolur confeſlio-

nis noſtræ appellatur. Paulus ſe & Apollo I. ad

Cor. 3. V. 5. & 2. ad Cor. 3. V. 6. Vocat diν&⁹

Miniſtros, & ad Rom. 15. v. 8. ait, Chriſtum
iaονοο. Miniſtrum fuiſſe circumciſionis., Petrus

item Epiſt. I. cap. 5. V. I. ajebat Presbyteros,

qui in vobis ſunt, olſecro Compresbyter, aut

Juxta vulgatam, ſeniores conſenior. Audebunt-
ne Novatores Chriſto Apoſtolos & Epiſeo-

os, Apoſtolorum principi Presbyteros, imo
Ppiſcopos Diaconis fasere authoritate Pares?
Re-

722 DE SACRAMENTO ORDINIS.

Receptâ igitur hac Chryſoſtomi ſententiâ tota

illa probationum farrago evanefcit.
mM.. 2. cum S. Epiphanio, aliquibus in
locis extitiſſe Epiſcopos cum Diaconis abſque
Presbyteris, in aliis verò Presbyteros cum
Diaconis ſine Epiſcopis; indeque factum, ut,

ubi Apoſtolus Epiſcoporum mentionem fe-

cit, de Presbyteris omnino ſiluerit. En ver-
ba Epiphanii Hom. 75. edit. Petavianæ ad-
verſus Aérium ita dicentis: Sed nimirum veri-=
tatis iſte ſeriem ignarus, nec in reconditiore hiſto-
via verſatus, non intelligit Apoſtolum, cùm re-
cens adbuc eſſet Cbriſtiani dogmatis propagatio,
pro re nata ſeripfiſſe. Nam ubi jam Epiſcopi con-
Ninuti fuerant, ad Epiſcopos ac Miaconos ſerile-
bat; neque enim ſubinde omnia ab Apoſtolis ordi-
nari poterant: & quidem Presbyteris in primis
&οσ Diaconis opus erat, d quibus videlicet ambobus
eceleſiaſtica negotia adminiſtrari poſſunt. Quare
ubi nondum Epiſeopatu dignus aliquis occurrerat,
nullus e loco præpoſitus eſt Epiſeopul. At ubi &α
nectſſitas poſtulabat, nec eovum, qui Epiſcopatu
dioni erant, copia deerat, ibi Epiſcopi conſtituti:
ſed cum baud magna multitudo foret, reperiri
nulli potuerunt, qui Epiſcopi crearentur; unde
Jolo Epiſcopo contenti fuerunt. Sine Diacono
autem Epiſcopus eſſe non poteſt.
Erant igitur ex mente Epiphanii primis
Eccleſiæ ſæculis Epiſcopi à Presbyteris non
ſolum gradu & authoritate, ſed etiam nomine
diſtinécti. Nec tamen ex produétis ſupra
ſeripturæ teſtimoniis ad Philipp. 1. & Act. 20.
ſequi-

“

ennen
it
uf

l
eſe
aſenr
8 et Hi
T
etzei⸗
ml
Pielre

UI

cchan
un
n
„,

K

Nort

netnt,

ſen
M
IAo

ę

inss
8 n
lhine
A,

DE SACRAMENTO ORDINIS. 723

ſequitur plures fuiſſe ejuſdem civitatis Ebi-

ſcopos. Nam cum Philiopi merropolis eſ-
ſet, plures ſub ea erant Epiſcopi illius pro-
vinciæ, qui ex urbibus aliis negotiorum ci -
8à poterant convenire. Eodem ſenſu expli-
cat illud Act. 20. v. 17. S. Irenæus L. 3.
c. 14. inquiens: A Mileto convocatis Epiſcopig
& Precheteris, qui erant al Epheſo, & à reli-
quis proximis civitatibur. Cærerùm hæc Epi-
Phanii aſſertio cum ſententia Chryſoſtomi fa-
cilè conciliari poteſt; cùm non repugnet, ea-
dem vocabula in ampliori ſignificatione plu-
ribus, in preſſiore verò & propria uni tan-
tùm convenire
Iuſt. J. S. Chryſoſtomus hom. 1II. in
1. ad Timoth. Peſtquam, inquit, de Epiſcopis
dixit (Apoſtolus,) eéſzue formavit. . Omiſſöo
Prersbyterorum ordine, ad Diaconos tranſiit. Cur
id, quæſo? quia ſeilicet inter Epiſeopum & Pres-
yterum intereſt ferme nilil: quippe & Preibyte-
Tis Eccleſiæ cura commiſſa eſt, & quæ de Epiſco-
pis dixit, etiam Pretbyteris congruunt. Idem
ſeribit Theophylactus Chryſoſtomi veſtigiis
imò verbis inhærens. Ergo Chryſoſtomus

non agnovit Epiſcopos Presbyteris authori-
tate antecellere. k. W. Conſeq. Nam ſi S.

Doctor non agnevit Epiſcopos Presbyteris

eſſe Haeriores, cur miratur, Apoſtolum præ-

termiſio Presbyterorum ordine, nominatis
Epiſcopis ſtatim ad Diaconos tranſüſſe? Cer-
tè niſi Presbyterorum & Epiſcoporum ordi-
nes jam fuiſſe diſtinctos credidiſſet, nullus
fuiſſet

724 DI SACRAMENTO ORDINIS.
fuiſſet admirationi locus. Deinde licet pene
unus eſſet gradus; attamen Chryſoſtomus af-
firmat interfuiſſe aliquid, quod indicant illa
verba: 371 & οπ 1 εινοo,; quæ meliùs ver-
tas: quia non multum intereſt, quam, intereſt
ferme nibil. Quid porro interſit, ibidem de-
clarat, cùm & veſtigio addit: ſola quippe ordi-
natione ſuperiores illi ſunt, atque hoc tantum plus
quam Presbyteri habere videntur. Quod autem
etiam Presbyteris tribuat animarum curam,
hoc ultra fatemur, non tamen independenter
ab Epiſcoporum juriſdictione, & authoritate.
Eadem valet reſponſio ad Theophylactum,

qui in Epiſtolam ad Philipp. ſcribit Presbyte-

ros quoque dici Epiſcopos, quod etiam ipſi po-

pulum inſpiciant, ut purgent, & illuminent, hoc

eſt, exorcizent catechumenos, & baptizent;

Jed alia eſſe Epiſcopi oficia; non enim Presbyterè

ordinant.
Inſt. II. S. Hieronymus hanc Epiſco-
porum eminentiam atque à Presbyteris diſtin-
tionem ævo Apoſtolorum viguiſſe minimè

credidit. Prob. Ex ejuſdem comment. in

cap. primum Epiſt. ad Titum. Principio

enim ait: Idem eſt ergo Preslyter, qui Epi-=
ſcopus.
Subjicit ſtatim: & antequam diaboli inſtin-
&tu ſtudia in religione fierent, & diceretur in po-
pulis: ego ſum Bauli, ego Apollo, ego autem Ce-
phæ, communi Preibyterorum conſilio Beœcleſiæ gu-
ernabantur. Ergo Hieronymus nullum ag-
noſcebat, qui Presbyteris authoritate anteiret.
Pergit

Auel

1 Rl
Geit
ntmn
n
nnd
nrd
Pücin

Aack
Imn
e. An
nehln
ni
1,Ai
ſ
nnn
Ulht

N

t pen
llg .
r ili⸗
bſer.
ine
nc.
ele.
tenſe
Caen
Cuuc,
Vener
lare,

ent,
ren

Mo.
g.
6s.
tnin
el
NdO

iſte
ten
eg
Mum
0eſe
Donl

DrE SACRAMENTO ORDINIS. 72 5
Pergit deinde: poſtquam vero unuſquiſijue eos,
quos baptizaverat, ſuos putabat eſſe, non Chriſti in toto
orbe decretum t, ut unus de PFresbyteris elelctus ſu-
perponeretur cæteris, ad quem ommis Eccleſiœ cura

pertineret, & ſehiſinatum ſemina tollerentur. Puta-

vit igitur S. Hieronymus hane Epiſcoporum
excellentiam & poteſtatem jure tantum humano
ad tollenda ſchiſinatum ſernina fuiſſe invectam.
Demum coneludit: Scut ergo Presbyteri
ſciunt, ſe ex Eccleſig oonſuetudine ei,; quit ſibi
præœpoſitus fuerit, eſſe ſubjectos: ita Epiſcopi nove-
rint ſe magis conſuetudine, gquam diſpoſitionis do-
minicæ veritate Presbyteris eſſe majores, in
commune delbere Eccleſtaun regere. Ergo &c.
His alisz que S. Doctoris teſtimoniis triumphat
Blondellus, qui integrum librum edidit, ut
Hieronymum in oppoſitam ſententiam deror-
queret; ſed inanis, ſicut in cæteris, ejus eſt labor.
B. Mego aſſertum, cujus fallitas perſpicua
fit momentis ſupra ex S. Hieronymo produ-
Ctis. Ad prob. N. verba S. Doctoris ſingilla-
tim explicando. I. Idem eſt Presbyter, qut Epi-
ſeopus nominetenus C. reipſa N. Eodem enim
loco, ait: Presbyter & Epiſeopus aliud ætatiſs
aliud eſt nomen offciit. . Eosdem Epiſcopos illo
tempore, quos & Presbyteros appellabant; pro-
pterea indifferenter de Epiſcopis quaſi de Preslegteris
Aſt locutus. Quod probat ex variis Scripturæ
loeis ſupra à nobis adductis, qui de ſolis nomi-
nibus agunt, præſertim ex initio Epiſtolæ ad
Philipp. cum Epiſcopis & Diaconis, atque: Certè
in una civitate plures, t nuncupantur, Epiſcops
42 eIe

726 DE SACRAMENTO ORDINIS.
Cud

eſſe non poterant. Ergo Hieronymus fingulares n
primi Ordinis antiſtites, eosque alios à Presby- nn
teris credidit. wni
2. Communi Presbyterorum conſilio Eccleſiæ nt
gubernalantur, & pari etiam auctoritate N.
communi conſilio, ſed auctoritate diſpari, C. !
Ex communi cura & adminiſtratione Eccleſiæ b
nequaquam ſequitur pares fuiſſe Epiſcopis Pres- (dlt
byteros. S. Cyprianus Ep. 5. ad Presbyteros alid
& Diaconos, ſolus, inquit, reſeribere nihil po- 1
zui; quando à primordio Epiſeopatüs ſtatuerim, ni-
bhil ſine confſelio veſtro & ſine conſenſu plebis med
privatim ſententiäé gerere. Nemo tamen nega- zts
verit, tunc multum fuiſſe diſcriminis inter hige
Epiſeopum & Presbyteros, inter hos & Dia- Mlan
conos, inter plebem & clerum. Id quod ſa- hei
tis agnovit Hieronymus: ſcribit enim ipſe L. Aldd

de ſeript. Eceleſ. in Jacolo, eundem Jacobum wen
primum Hieroſolymorum Epiſcopum conti- Anmm
nuo poſt Chriſti aſcenſionem fuiſſe conſtitu- inl
tum: ſciebat Petrum Antiochiæ ſediſſe, & pihnf
Evodium ſibi ſucceſſorem ordinaſſe, Marcum eiun
Alexandriæ ſediſſe antiſtitem ante tempora il- g n
lius ſchiſmatis, ad quod provocat. 67 ſe,
3. At occaſione ſchiſmatis Corinthiaci, teſte aim
Hieronymo, toto orbe deeretum eſt, ut unus ex rin
Presbyterit electus ſuperponeretur cæœteris. Diſt. l
id eſf, ut unus, qui jam ordine & charactere an,
alios antecellebat, curam & adminiſtrationem
ad ſe ſolum revocaret C. ut ſuperponeretur
præcisè N. Ante iſtud ſchiſma erat in qualibet
inſigniore Eccleſia Epiſcopus, qui charactere
3⁰

ne.
emt
negr⸗
Rinte
KDe
oc
0el
Cobun
conl
re
le, G
ln

R

ete
i i

raben
donen
eet
n 1
Orne

u

el⸗ .

DE SACHAMENTO ORPDINIS. 727
ac ſuæ ordinationis dignitate Presbyteris ex-

cellebat; curam tamen gregis cum Presbyteris

ultro communicavit: quam tamen poſtea ob-
orto ſchiſmate, ob Presbyterorum arrogantiam,
Epiſcopi ad ſe revocarunt, ita decernentibus
Apoſtolis. Atque hoc eſt, quod ait Hierony⸗
mus in toto orbe deeretum eſſe: neque enim de
Concilio univerſali, aut ſpecialibus ſynodis hac
ſuper re coaétis conſtat.,
4. Eodem ſenſu accipiendus eſt Hiero-
nymus, quando dixit, Epiſcopos Presbyteris
majores eſſe conſuetudine magis quàm diſpofitio-
nis dominicæ veritate. Negne enim vult ſicg
eſſe majores quoad gradum, dignitatem & cha-
racterem Sacramenti, ſed exterius duntaxat,
quòd Presbyteri non amplius æquè vocaren-
tur à præſulibus in partem ſollicitudinis ùt antè.,
Illam quippe in gubernanda Eccleſia curarum
conſilioriümque communionem, quam S. Hie-
ronymus ait initio ſervatam fuiſſe explicat
Præſtantiſſimus Doctor verbis illa in objectio-
ne allata proximè conſequentibus: imitantes
Moyſen, qui cum hableret in poteſtate ſolus præeſſe
populo Graæl, ſeptuaginta elegit, cum quibus po-
pulum judicaret. At Moyles utique jure divi-
no illis erat ſuperior.

Inſt. 3. Idem Ep. 85. ad Evagrium ſeri-

bit, Diaconum ſe Presbyteris anteponere idem

eſſe, ac ſe anteponere Epiſcopis: ergo. Per-
gi in ead. Epiſt. Alexandriæ a Marco Evange-
iſza uſque ad Heraclam &c* Dionyfium Epiſeopoß,
Preshyteri ſember unum ex ſe elécum, in excels
2 2 ſiors

728 DE SAcCHRAMENTO ORDINIS.

ſtori loco collocatum, Epiſeopum nominubant: quo-
modo ſi exercitus Imperatorem faciat; aut Diaco-
ni eligant de ſe, quem induſtrium noverint Ar-
cghidiaconum vocent. Atqui hic S. Doctor affir-
mat à ſolis Presbyteris factum eſſe Epiſcopum.
Ergo juxta Hieronymum jure divino nihil dif-
fert à Presbyteris Epiſcopus. . Diſt. Ant.
Idem eſſe ac ſe anteponere iis, qui charactere
ſint Epiſcopi N. iis ſe anteponere, qui curâ
adminiſtratione & nomine ſolum ſint Epiſco-
pi C. Quod autem dicit, Presbyteros unum
ex ſe electum in excelſiori gradu poſuiſſe atque
Epiſcopum nominafle, intellige, à ſolis Pres-
byteris Epiſcopum eſſe electum, non item
conſecratum. Nam S. Hieronymus continuò
ſubdit: Quid enim facit, excepta ordinatione,
Epiſeopus, quod Presbyter non faciat? Quod ac-
cipias de officiis Eccleſiaſtieis baptizandi & Eu-
chariſtiam conficiendi: nam quod poteſtatem
confirmandi non exceperit, ideo factum, quia
reſpexit ad conſuetudinem Eccleſiæ Alexandri-
næ, in qua Presbyteri ex ſpeciali commiſſione
chriſmabant.
Cæterùm uſque ad tempora ab Hieronymo
notata peculiare hoc habebat Eccleſia Alexan-
drina, quod ſoli Presbyteri jure ſuffragii gau-
derent, quod ex ſuo tantum collegio Epiſco-
pum eligerent, teſte Eutychio Alexandrino,
atque illico à morte Epiſcopi, ne aliit hunc, aliis
öllum poſtulantibus in populo jurgia &* contentiones
exiſterent, üt habet Epiphanius hær. 49. Porro
glectus iſte quamprimum à Presbyteris in ſede
. . ſublimiori

d
o

Ie
ieel
Deme

o
Ulmne
M
(Wa
Uczn
ICnine

ene

el
Mlnnn
rane

E

DE SACRAMENTO ORDINIS. 729

4 ſublimiori collocabatur, & ante conſecrationem
ia ab Epiſcopis aliis acceptam vocabatur Epiſco-
½. Pus, atque Poſt dies aliquot jurisdictione &
ift. auétoritate plenè fruebatur. Addit Eutychius
tan. Presbyteros manus electo etiam impoſuiſie, in
ntliü. ſpeciem ſcilicet anticipatæ cujusdam conſecra-
4 (lonis. Quæ quidem poſtea fuere murata: nam
Gn S. Athanalius Diaconus erat, cùm eligebatur
in Ep ſcopum; ubi procul dubio clerus reli-
quus & plebs ipſa ad eligendum Epiſcopum
admittebatur, more aliarum Eccleſiarum, in
quibus vicini quoque Epiſcopi ſuffragii jure
e potiebantur.
Neque obſtat illud, quod Hieronymus
len dixerat, Epiſcopum Alexandrinum à Presby-
niud deris ita factum eſſe, ut fiebat imperator ab
h exerciru, & Archidiaconus à Diaconis: hoc
r. enim S. Doctor intellexit ſolum quoad rationem
r. electionis, nequaquam autem ſecundùm ratio-
ün nem omnimodam, ut ſic electi Epiſcopi con-
t ſecrationem excluderet.
Aque hæc paulè prolixius verſavi, ut
in retunderetur procacitas hæreticorum, qui pu-
gnaciter contendunt Hieronymum hac in parte
totum eſſe ſuum, atque ut caſtigaretur Micha?-
w Iis Medinæ audacia, qui aſſerere non dubita-
re vit L. I. de ſacrorum hominum origine & con-
o zinentia cap. 5, Doctorem maximum Aéêriihære-
tno fi abpertè& faviſſe: cujus ſcholaſtici judicium fal-
il Hemum homine ca i lre indignum jure appel-
u lat L. 2. de Hierarchia Eccl. c. 8. Dionyſius
Petavius.
e
.

6

huncer
cit
o
Chum

no

22 3 ARTI-

730 Dr SAcHAMENTO ORPDINIS.
3 .

ARTICULUS VIII. V.
De Sacrarum Ordinationum materia & Forma a

1XXOta I. Ut iis, quæ hic diſputari ſolent, S
lux plenior accedat, prænotandi ſunt ſa= l
cri ritus, quibus Ordinationes, præſertim
majores, in quibus eſt plus controverſiæ, per- N4
aguntur. Igitur
I. Ordinatio Epiſcopalis in Eccleſia La- Wk
tina, juxta Ordinem Pontificalis Romani his D
ritibus abſolvitur. 18 Epiſcopus conſecrans, nl
adjuvantibus duobus Epiſcopis aſſiſtentibus Li- e
brum Evangeliorum apertum, ninil pronuncians 1. 1
imponit ſuper conſecrandi cervicem & ſcapu- numn
las. 28. Tangunt ejusdem caput imponendo madi⸗
ambas manus Conſecrator & aſſiſtentes Epiſco-
pi cum verbis: accipe Spiritum &. 30. Oratio- Il
nem pro eo fundit Conſecrator: Propitiare’ un
Domine cc. 4 6. Caput ejusdem inungit Chri-in
ſmate dicens: Ungatur, && conſecretur cabut Eſfid
guum Q'â. tum ambas manus inungens dicit: Wlin
Ungantur manus iſtæ &. 50. Tra it Conſe- Müun
crato baculum paſtoralem; deinde annulum; Inè⸗
tum Librum Evangeliorum clauſum, corre- Mcſe
ſpondentibus ubique verbis: accipe baculum inl
paſtoralis offcii ρ, accipe annulum cτρ. accipe rn
Evangelium, & vade; prædica Sc. 6 . Finita Gen
Miſſa Coniecrati capiti Mitram imponit; & ln
chirothecas manibus dicendo: imponimus Do- Mn
mine capiti &- circumda Domine manus &c. n
iIin Eeccleſia Græca 18. Dum Conſecran- nſet
dus fronte ſacræ aræ incumbit, Conſectatof ui
c

66

5urmnt

ent,
lnl⸗
Mmnin
elleſet

Dadltl
Nommnn
Olleggnng
Iibus li-
Muncant
leape⸗
Ponennn
Dyio
Otere⸗
Dleptint
geC
Kun be
lnesde
emmin
in, A⸗
/ Mv
Ge⸗ ſe
Col
hon, .
pnefm
onle

7
1

DE SACRAMENTO ORDINIS. 741
hæc verba profert, priùs ſcripta Conſecrande

tradita: . . . Divina gratia, quæ ſemp' er inferma

curat, & ea, quæ deſunt, adimplet, promovet
MW. Deo amabiliſſimum lreibyreruin in Epiſcopum
civitatis N. Oremus igitur &. 20. His per-
actis impoſita manu unà cum pallio ſuper Con-
ſecrandi caput, adjuvantibus Epiſcopis capiti
ejus Evangeliorum Librum apertum imponit;
tum ter caput cruce ſignans, & manum ei im-
oſitam tenens precatur: Domine Deus &.
ta referunt CGoar in Rituali Græcor. Arcud.
L. 6. Concord. de Sacr. Ord. cap. 2.
II. Ordinatio Presbyteri apud Latinos hoc
ritu celebratur: 10. Ante Evangelium Miſæ
Epiſcopus & Sacerdotes adſtantes, nihil dicen-
do, Ordinandi capiti (ſi plures ſint, ſingulo=
rum capitibus) imponunt manus. 20. Eo
facto manus dexteras ſuper eum extenſas te-
nent, orante ſolo Epiſcopo: Oremus fratres

chariſſimi c. 38. Ordinando imponit Stolam

& Calulam; tum manus ungit oleo Catechu-
menorum. 4 Tradit Ordinando calicem cum
vino & aqua, & patenam cum hoſtia ſuperpo-
ſitam dicens: accipe poteſtatem offerendi Sacrif-
cium Deo tam pro vivis, qudm pro defunctis in

nomine Patris C. 58. Peragitur Sacrificium

Miſſlæ, in quo Ordinatus cum Epiſcopo ver-
ba Conſecrationis pronunciat. 60. Poſt Com-
munionem Epiſcopus ſolus illi manus impo-
nit cum verbis: accipe Spiritum . quorum re-
miſeris peccata remittuntur eis, & quorum reti-

mnueris retenta ſunt. Apud Græcos 10. Epi-

Z2 4 fſcopus

732 DE SACRAMENTO ORDINIS.

ſcopus imponit manus Ordinando. 20. More ſo-
lito dicit: Divina Gratia, quæ ſeniper infir-
ma curat . . . promovet W. venerabilem Dia-
conum in Preshyterum. Orémus igitur &. 30.
Ordinatum ter ſignat orando; tum Caſula in-
duir. 40 Eidem porrigit panem ſanctum,
quem efle particulam Euchariſtiæ conſecratæ
oblervat Goar: ſed nulla tradit inſtrumenta,
nimirum nec calicem cum vino & aqua, nec

patenam cum hoſtia juxta Goar & Arcud. Cit.

III. Ordinatio Diaconi & Subdiaconi inter
Latinos fit: 10. Solus Epiſcopus Ordinando

in Diaconum manum imponit cum verbis: ao-

cipe spiritum & ad robur, &ad reſiſtendum dia-
bolo & tentationibus eus in nomine &. 20
Stolam illi imponit ſuper humerum ſiniſtrum,
eumque Dalmatica induit. 300. Tracdit illi Li-
brum Evangeliorum tangendum manu dextera
cum verbis: accipe poteſtatemlegendi Evangelium
in Ecoleßia Dei tam pro vivis, qudm pro defunkétis
in nomine cα... Cum Subdiaconi ordinantur
18 Epiſcopus ſingulis calicem vacuum cum
Patena vacua porrigit dicens: videte, cujus mi-
iſterium volis traditur &. 28 Archidiaconus
ipſis urceolos cum vino & aqua offert &c.
3°. Epiſcopus porrigit manipulum & tunicam
cum verbis præſcriptis. 4 Tradit Librum
Epiſtolarum cum verbis: accipe Librum Epiſto-
larum, & abe poteſtatem legendi eas in Eccleſia
ſancta Dei tam pro vivis, qudàm pro defunkétis in
nomine Patris &. Græci Ordinationem Dia-
