borioſe uſtificatorum non valent expiare de con-
digno pœnam temporalem reſtantem poſt culpam con-
donatam.
Obj. I. Peccata gratis remittuntur, ut no-
vimus ex S. Scriptura & Patribus, præſertim
Ambroſio Il. 10. in Luc. c. 96. ubi, Mon inve-
nio, inquit, quid Petrus dixerit, ſed quid fleve-
rit: lacrymas ejus lego, ſatisfactionem non lego.
Ergo non poſſumus ſatisfacere pro pœnis pec-
catorum. Ne. Diſt. Antec. Peccata remittuntur
gratis quoad culpas & pœnæ æternitatem C.
quoad pœnas temporales N. S. Ambroſius
verbo, ſatisgfacere, utitur pro excuſare ſe, ſi-
cut & Paulus Act. 24. v. 10. Bono animo pro
me ſatigfaciam: nam idem Ambroſius antea ſcri-
Pſerat: Maluit ipſe ſuum accuſare pecœatum, ut
uſtificaretur fatendo, quam gravaretur negando.
Quamquam & ipſa pœnæ temporalis-remiſſio,
licet per ſatisfactionem redemptæ, gratuita ad-
huc dici debeat: eo quod ſine gratia Dei ſatis-
fieri ne a juſtis quidem poſſit.
Inſt. I. Si Deus operibus noſtris propitie-
tur, ergo fruſtra Chriſtus dicitur propitiatio
Pro peccatis noſtris Joannis epiſt. 1. C. 2.v. 2. & c.
4. V. 10. & Iſai 53. V. 5. Livore ejus ſanati ſit-
mus?

I
en
ak
ele

d
nk.
tul

3
a
n.

tno.
eün
ine.
er.

el⸗
tur

0.
Go
l
ne
.
,
il.
o,
d.
lans.

optt
i
.2
G
1

DE PCNITENTIA. 4²7
mus: poſuit Dominus in eo iniquitatem omnium
noſtrum. & I. Petr. 2. v. 24. Peccata noſtra ipſe
pertulit in corpore ſuo ſuper lignum. . Miſt. qj.
Si Deus operibus noſtris mere naturalibus &
humanis placatur, Chriſtus non eſt propitia-
tio C. ſi Deus propitiatur noſtris operibus, om-
nem vim & dignitatem habentibus ex merito
crucis & gratia Chriſti, ergo Chriſtus non eſt
Propitiatio N. Hanc diſtinctionem ſtudioſe
adhibet C. Tridentinum nuper cit.: Chriſtus
omne pretium large effuſeque pependit; ſed
iis tantum prodeſt, quibus per inſtrumenta di-
vinitus ordinata applicatur, inter quæ referun-
tur preces, eleemoſynæ & auſteritates corpo-
ris. Neceſſe autem prorſus erat, ut perſona,
qualis Chriſtus eſt, pro culpa & reatu æternæ
damnationis ſatisfaceret, cum id homo pecca-
tor & inimicus Dei minime potuerit. At ve-
ro ut primum, remifia culpa & damnationeæ-
terna filii Dei evadimus, ipſi in Chriſto & per
Chriſtum ſufficimus ad ſatisfaciendum pro pœ-
nis temporalibus.
Inſt. 2. Mutatio morum, juxta Patres, op-
tima eſt pœnitentia; ergo ſatisfactio eſt ſuper-
flua. Be. Diſt. Antec. Mutatio morum cum
contritione, confeſſione & ſatisfactione eſt op-
tima poœnitentia C. ſola morum mutatio N.
Unica hæc mens eſt Parrum. S. Auguſtinus
hom. 50. C. I5. I. 50. Homil. MWon ſußicit, in-
quit, mores in melius commutare, & à falctis ma-
lis receqere, niſi etiam de his quæ facta ſunt ſJatist-
ſiat Deo per pœnitentiæ dolorem, per bumilitatis
gemi-

42 8 Dr PœNITENTIA.

gemitum, per contriti cordis ſacrificium, cooperan-
tibus eleemoſynivL. Eadem habet cap. 7. Enchi-
ridii. Et ante eum S. Cyprianus epiſt. 18. ad
Cornelium, adverſus eos qui lapſos ſtatim re-
conciliari volebant: Intereedunt, inquit, ne ex-
oretur precibus & ſatisfaltionibus Chriſtus: ne Deo
indignanti ſatigiat: datur opera ne ſatisgfalctionibus
&* lamentationibus iſtis delicta redimantur, nevul-
nera lacrynis abluantur.
Olj. Il. Non poteſt ex condigno & ad æ-

qualitatem ſatisfieri Deo ab homine pro culpa,

ergo neque pro pœna. N. M. Conſ. Satisfacere pro
culpa eſt ſimul reſtaurare amicitiam cum Deo:
ad omnem autem ſatisfactionem hominis erga
Deum requiritur acceptatio Dei: acceptatio
autem Dei jam præſumit Dei amicitiam; ergo
eſt impoſſibile ſatisfacere condigne pro recupe-
randa Dei amicitia. Deinde ſicut offenſio ha-
bet infinitatem aliquam ex parte objecti: ita ut
ſit æqualitas, ſatisfactio pro ea debet habere in-
finitatem aliquam ex parte principii ſatisfacien-
tis: hæc autem infinitas deeſt peccatori, qui ut
homo eſt mera creatura; neque opera ejus ſa-
tisfactoria fiunt à Spiritu Chriſti ipſum inhabi-
tante, ſive ab homine ut membro Chriſti ac
filio Dei per gratiam & caritatem effecto; quip-
pe qui ante expiatam aut gratis donatam offen-
ſam eſt adhuc peccator & inimicus Dei. E-
contra ſatisfactio juſti pro reſidua pœna non eſt
reſtitutio honoris, nec recuperatio amicitiæ,
ſed tantum compenſatio qua reſtauretur æqua-
litas juſtitiæ, luendo debitum pœnæ rempora-
. lis;

N

Ua⸗
Kwnn
Cunln
h
1 MWa
open

4

rn.
ehi.
Ie.
t.
,
he
il

ge.

,
Deo
el
ino
e⸗
8

An.

Cen
N

e
IE
l.
Men.
E

Mo

1
enn

DE PœNITENTIA., 429

lis; quod utique præſtari poteſt ab homine Deo
grato ex bonis ipſi propriis: cum ad juſtitiæ æ-
qualitatem non requiratur æqualitas perſona-
rum.
Inſt. Gloria æterna eſt præmium æquale
bono operi; ergo omnis ejus vis & valor ex-
hauritur promerendo Garkin „ neque ſufficit
ad obtinendam ex condigno remiſſionem pœ-
næ. MW. Diſt. Antec. Gloria æterna eſt præ-
mium æquale operi ut meritorio C. ut ſatisfa
torio N. Antec. & Conſ. D

ARTICULUS III.
Conditiones ad ſatigattionem extra Sacramentum
reqluiſitæ.

D'* J. Ut opus pœnale ſit condigne in actu
ſecundo ſatisfactorium & temporalem pœ-

nam certo tollat, requiritur acceptatio divina.

Ita Suarez eontra Vaſqu. Prob. I. Deus ut ſu-
premus Dominus poſſet opus iſtud pluribus a-
liis nominibus exigere; ergo niſi ipſe illud tam-
quam ſatisfactionem pro pœna debita deſtinave-
rit, non poteſt illo pœna certo tollii.
II. Supremi Iudicis eſt reo pœnas commu-
tare, non autem ſontis. =
III. Satisfactiones noſtræ ſunt perinde æ-
quales pro pœnis hujus, ac alterius vitæ; ſed
certum eſt, eas ſœpe non ſufficere in actu ſe-
cundo pro pœnis hujus vitæ, defectu ſolius
acceptationis divinæ; ergo quod ſufficiant pro
Poœnis vitæ alterius, ſolæ divinæ acceptationi
adſeribitur.
Conf.

4³⁰ DE PœNITEN TIA.

Conf. Animæ a corporibus ſolutæ non ſa-
tisfaciunt pro pœnis, licet intenſiſſima contri-
tione peccata deteſtentur; neque etiam per pœ-
nas in purgatorio patientiſſime toleratas: at-
qui horum alia ratio reddi nequit, quam quod
Deus hos actus in eum finem non deſtinaverit.

Ergo.

bus Pœnis ſatisfaciat, opus eſt, eum adhuc eſſe
viatorem & in Dei gratia. Prob. I. pars. Hoc
diſcrimen inter ſatisfactionem & ſatispaſſionem
intercedit, quod Deus in hac vita ipſam volun-
tariam acceptationem & perpeſſionem pœnæ,
tam ſponte ſuſceptæ, quam divinitus nobis im-
miſſæ admittat in partem ſatisfactionis & expia-
tionis, ita ut ſatisfactio iſta hac ratione cenſea-
tur actio noſtra: econtra quia Deus volunta-
riam tolerantiam pœnarum vitæ alterius non
computat in partem ſatisfactionis, totum quod
miſeri illi juſti etiam libentes ſuſtinent, æſtima-
tur dumtaxat ut paſſio, neque computatur in
Partem pornæ ſatisfactoriæ ad tollendum rea-
tum. Quapropter Chriſtus Jo. 9. v. 4. Venit
nox, inquit, quando nemo poteſt operari. Ubi
per noctem alterius vitæ ſtatum innuit: nam
etiam ſe ipſum inter eos, qui nocte ingruente
nihil operari poſſunt, comprehendit.
Prob. II. pars ex Tridentino, quod ſatisfa-
ctionem omnem noſtram fieri dicit per Chriſti
gratiam, in qua vivimus.
Dico III. Ad ſatisfactionem condignam
non ſufficit actionem eſſe liberam honeſtam &
ſuper-

Dico II. Ut condigne quis Dro temporali-

ldu
und
A
nn.
emi
MNeme
latvent

von .
Cltri.
1ne.
d.
od

Wn

Ponk.

eele
Noe⸗
olen
dun.
Pon,
oir.
eni
Elle⸗
unt.
Oton

nled

Ae⸗ .

rur
uon e-
Si

1

DE PœNITENTIA. 431

ſupernaturalem, ſed inſuper requiritur, ut
ſit laborioſa. Prob. Satisfacere eſt cum
conſenſu offenſi judicis prævenire pœnam
ab hoc infligendam, & eam ita evadere: quia
æquum non eſt, ut idem bis puniatur; ergo ſa-

tisfactio eſt actio juſtitiæ vindicativeæ. Atqui

omnis vindicta exigit pœnam; ergo ſatisfactio
omnis conſiſtit in actione pœnali & ærumnoſa.
Ohbjy. I. cont. I. concl. Malæ actiones, ſeclu-
ſo decreto & comminatione Dei, merentur
pœnam, quia ponunt inæqualitatem cum jure
divino: atqui actiones ſatisfactoriæ hanc in-
æqualitatem tollunt pretio ſuo intrinſeco ante
omnem Dei acceptationem extrinſecam: ta-
lis enim promiſſio non auget valorem ope-
ris intrinſecum; ergo non egent acceptatione
Dei, ſed Deus debet acquieſcere, perinde ac
creditor repræſentata pecunia debita. Ne. Diſt.
Maj. Mala opera ſecluſo Dei decreto merentur
poœnam in actu primo C. in actu ſecundo N. Ubi
lex non eſt, nec eſt legis transgreſſio ſeu pec-
catum, aut inæqualitas cum divino jure. Diſt.
etiam min. Actiones ſatisfactoriæ hanc inæqua-
litatem tollunt in actu primo C. in actu ſecun-
do N. ante divinam promiſſionem ſunt idoneæ
ad ſatisfaciendum, ſi Deus nolit ipſe pœnas ſu-
mere, & actiones bonas aliis nominibus exi-
gere. Unde apparet ratio diſparitatis evidens:
nam ſolius judicis eſt pœnas decernere aut mu-
tare: mereri autem pœnas eſt peccatoris ſolius.
Neque ad rem eſt exemplum creditoris huma-
ni & debitoris: nam hi ambo jura & bona pro-
Pria

432 DE PGœNITENTIA.

pria ac diverſa habere poſſunt; cum econtra
ſubſtantiæ creatæ, quidquid ſunt, Dei ſint.
Obj. II. cont. 2. concl. Satisfacere eſt æqua-
le reddere: atqui peccator pœnam ſibi debitam
ſuſtinendo, æquale reddit; ergo non opus eſt
ad condignam ſatisfactionem ſtatu viatoris &
graticæ. w. Diſt. Maj Satisfacere eſt æqquale
reddere conſentiente & probante ſupremo Ju-
dice C. hoc non conſentiente N. ſine gratia
Chriſti in hac vita nulla ſatisfactio eſſe poteſt.
Quod autem in altera ſuſtinent damnati, inviti
atiuntur; ergo nequit eſſe ſatisfactio: cum ne
Lonam quidem voluntatem, qua juſti in pur-
atorio ſupplicia admittunt, Deus pro ſatisfa-
Rione acceptet.
Olj. III. cont. 3. concl. Si ſatisfactio debet fie-
ri per opus pœnale, ergo actus caritatis, licet
Perfectiffimæ virtutis, eſiet minus ad ſarisfa-
ciendum idoneus, quam actus abſtinentiæ. N.
Diſt. ſeq. Si actus caritatis ſit valde languidus,
& actus abſtinentiæ ſit admodum intenſus & æ-
rumnoſus C. ſecus N. Omnes actus honeſti

ſunt habiles ad ſatisfaciendum: nam quia ad-

verſantur bono alicui ſenſibili, nobis ſunt diffi-
ciles & ærumnoſi. Quodſi hominibus virtute
perfectis faciliores videantur, ob habi-
tum vehementer intenſum, non minus ſunt
ideo ſatisfactorii: cum actio ex virtute abſoluta
profecta præſtantior omnino ſit. Cæterum in
hoc diftert ſatisfactio a merito, quod hoc non
augeatur intenſive ab opere externo adjuncto
& continuato: nam meriti pretium maxime pe-
titur

N

Kade
WWN
Gonn
Lpeln
Inin
ennun
ln,
unln
Nüe

DS
,⸗A.

Coniti
nt.
q.
DIom
weſt
i
N
.
egnt
oeſt.
luytl
uane
npor.
ſioh.

letf.
lat
ckr⸗
K. N
Clig⸗
iNe.
fieg
i
Grrue
DeDre.
1 on
Dt
erun
oc N
Ane
Ne

7
6

OE PœNITENTIA. 433

titur ab honeſtate actionis internæ: cum econ-
tra opus inde dicatur ſatisfactorium, quod pœ-
nale ſit & ærumnoſum; ergo cum opus exter-
num ſecundum ſe pœnam & ærumnam augeat,
addit vim ſatisfaciendi actui interno, a quo fuit
imperatum, etſi hic phyſice amplius non per-
ſeveret. Ex hucuſque diſputatis
Coll. I. ſatisfieri etiam per opera alias præ-
cepta, licet non peragantur a nobis animo ſa-
tisfaciendi, ſed tantum ſtudio placendi Deo.
Nam Tridentinum Concilium ſeſſ. 6. cap. 10.
docet, nos non tantum per actiones bonas ul-
tro admiſſas, ſed etiam per præceptas mereri
augmentum gratiæ & gloriæ. Ratio autem
tota, cur per bonas actiones ſatisfaciamus, eſt,
quia ſunt pœnales, fiuntque per Chriſti gra-
tiam, in qua vivimus, & Deo placemus.
II. Hactenus actum eſſe de ſatisfactione,
quæ ex opere operantis exhibetur: ad quam
tamen obierva, neminem per ſe teneri. Ne-

que enim juſtitia vindicativa exigit, ut quis de

ſe ipſe ſupplicium ſumat: ſufficit ergo illi ſatis-
fieri in purgatorio. Neque etiam lex caritatis
quemquam graviter adſtringit ad avertendum
a ſe malum, niſi irreparabile, & quo inimici
Dei conſtituimur: neque jubet procurare ac-
celerationem beatitudinis, ad cujus perfectio-
nem procurandam neminem ſub gravi culpa
obligat. Et quis peccati lethalis damnabit eum,
qui veniale peccatum adhuc in mortis articulo
admitteret, aut de venialibus omnibus non
contereretur tunc, quando ſcit, ſe amplius ſatis-
facere non poſie. Ee AkR-

434 DE PNITENTIA.

ARTICULUS IV.
De ſatigfactione injungenda in Sacramento
bœænitentic. =

D'. Sacerdos ſpectata gravitate peccato-
rum & facultate pœnitentium, tenetur
pœnam peccatis proportionatam illis injun-
gere. .
Prob. I. ex uſu perpetuo Eccleſiæ, quæ
pœnitentes numquam ſine conveniente ſatisfa-
ctione impoſita abſolvit.
Prob. II. Concilium Laodicænum ſæculo4.
celebratum canone 2., Concil. Carthaginenſe
III. ſub finem ejusdem ſæculi IV. can. 31., Tu-
ronenſe III. anno 813. can. 22., Cabilonenſe
II. eodem anno can. 38., Moguntinum I. ſub
Rhabano anno 847. can. 31I., Wormacienſe an-
no 868. can. 25., & Tridentinum ſeſſ. 14. cap.
8. præcipiunt, debere Sacerdotes, quantum ſpi-
ritus & prudentia ſuggeſſerit, pro qualitate Gri-
minum & pænitentium facultate ſalutares & con-
venientes ſatisfatctiones injungere.
Prob. II. a priori, ex inſtitutione divina,
Matth. 16.: Quxcumque ligaveritis, & cap. 18.:
Quzxcumque alligaveritis: quibus verbis Chri-
ſtus Sacerdotibus non tantum poteſtatem dedit
retinendi peccata impœnitentium, ſed etiam
pœnitentes ad certa ſatisfactionis & pœnitentiæ
opera alligandi: ut, quemadmodum peccata
remittunt quoad culpam & pœnam æternam,
dum abſolvunt, ita etiam retineant peccata
quoad pœnam temporalem, dum imponunt
mulctam

üKünn
Muckt
e lin
len
Uln;
Vm
e

lo.
fen
nr
oft.

n 4

bnene⸗

1,T.
Pnene
I

len.

nſ.

necn⸗
V.

Cin

r.
Ce

edan

nevte
ee

Eteraa

nbe⸗

DE PœNITENTIA. 435

mulctam pœnitenti. Ita argumentatur Triden-
tinum nuper citatum, & Patres antiqui, quos
inter Leo M. epiſt. 91.: Mediator Dei, inquit,
& hominum hane Præpoſitis Eccleſiæ tradidit po-
Zeſtatem, ut && onfitentibus actionem pœnitentizc
darent, & eosdem ſalubri ſatisfatctione purgator,
ad Communionem Sacramentorum per joenuam re-
conciliationis admitterent.
PBrob. IV. rationibus compluribus eorum-
dem Patrum, ques Concilium Trid. breviter
ſtringir. Par omnino erat, a Deo mandari
Miniſtris, ut neminem a Baptiſmo lapſum, ſine
ſatisfactione reconciliarent: ſiquidem in lumine
fidei & agnitione Dei jam verſantes peccarunt,
poſtquam diabolo & pompis ejus renuntiarunt,
per gratiam Spiritus ſancti habitacula & filii Dei
effecti, totque beneficia adepti, Deum offen-
derunt: quæ quidem omnia de nondum bapti-
Zatis dici non poſſunt. Deinde ita extollenda
eſt divina miſericordia, ur & juſtitiæ, quoad
Hieri poteſt, ratio habeatur. Præteren Baptiſ-
mus eſt regeneratio, quæ citra magnum labo-
rem naſcituri accidit: econtra Pœnitentia eſt
medicina, quæ per ægroti uſtiones, inciſio-
nes, ſüdores, allaſque ſanandi moleſtas exer-
citationes peragitur. Porro expedit plane,
non adeo impunem poœnitentem diicedere, ne
facilitate veniæ ad iterum peccandum provo-
cetur, ſed pœnis coercitus & gravitatem cri=
minum agnoſcat, & horum odio virtutisque
atmnore ſenſim probe vivere diſcat: extirpet ha-
bitus vitiorum, virtutes acquirat ; dumque

Ee 2æ Chridhi

336 DE Pœ NITENTIA.

Chriſti deguſtat crucem, cum ipſo pro pecca-
tis ſuis compatiatur, ut cum eodem in cælis
regnet. S=WèW
Denique dum unuſquiſque ſua peccata caſti-
gat ipſe, avertitur a populo Chriſtiano ira Dei,
corriguntur alii, ſarciuntur ſcandala, & tota
exhilaratur Eccleſia.
Olj. Dici nequit, omnes fere Sacerdotes
damnatum iri, cum hodiedum ſoleant poœni-
tentibus pro multis & gravioribus criminibus
aliquot precatiunculas, aut unum & alterum je-
junium injungere, licet Concilium Tridenti-
num nuper citatum dicat, eos alienorum cri-
minum participes affici, ſi forte peccatis conni-
veant, & indulgentius cum peccatoribus agant,
leviſſima quædam opera pro graviſlſimis deli-
Ctis injungendo; ergo non videtur debere in-
jungi ſatisfactionem proportionatam peccatis.
H. Diſt. Conſ. Non videtur debere injungi ſa-
tisfactionemm Pproportionatam peccatis ſolis C.
Pproportionatam etiam facultati pœnitentium N.
Debhent, inquit Concilium, Sacerdotes Domini,
quantum ſpiritus & prudentia ſuggeſſerit, proqua-
litate oriminum & benitentium facultate, ſaluta-
ves convenientes ſatidfabtiones injungere: fru-
Qus enim pœnitentium potitlime ipeétandus eſt.
Quapropter Ppœnitentes moribundi ſine ſatisfa-
ctone injuncta abſolvendi ſunt, ut conſtat ex
Conciliis & Patribus relatis ſupra cap. 4. a. 2.
concl. 2. & 3. Quoad cæteros moderanda eſt
ſatisfactio pro ratione infirmitatis corporalis aut
ſpiritualis ipſorum, ſi nimirum ex Pemifeni
7„ 2 . u⸗-

Eunen
macr
N
lehhn
Nunte

perc.

cxl

nelli.
;
G

erd

Lpeen
iabs
uunſe.
bdent⸗
n
Ccom.
Gian
SCel.
ge ll⸗
ns.
utr
sC
gtund.

DE PœNITENTIA. 437

duriore prævideantur fore puſillanimes, alieni
a Sacramento Pœnitentiæ, aut ſi ratione mor-
bi, aliusve impedimenti impotentes fiant ad
illam peragendam. Nam ſi moderata ipfis ſa-
tisfactio dictetur, communiter & per ſe lo-
quendo, periculum tantum eſt, ne gravius
tantum in purgatorio luant; ſi vero decernatur
pœna auſterior, quam pœnitentis infirmitati
expediat, verendum eſt, ne is ſe alio quodam
gravi peccato obſtringat, negligendo ſatisfa-
Gtionem, reticendo peccata graviora, mollio-
res & imperitos Confeſſarios de induſtria ad-
eundo. Denique mitiorem ſatisfactionem im-
perans non facit Sacramento injuriam, ad cu-
jus integritatem ſatisfactio omnimodis exaéta
non requiritur, neque etiam ſatis certo con-
ſtat, quænam illa ſit: neque Deo injurius eſt,
cujus integrum ſervatur jus pœnam debitam
olim in purgatorio expoſeendi. Quam in rem
in Supplemento B. Thomæ q. 18. a. 4. in OQ.
ita habetur: Pœnæ ſatisfactoriæ in canone deter-
minatæ non competunt omnibus, ſed variandæ ſunt
ſecundum arbitrium Sacerdotis divino inſtinétu re-
gulatum: ſicut Medicus aliquando prudenter non
dat medicinam eficacem, quæ ad morbi curationem
Jußciat, ne propter debilitatem naturæ majus pe-
riculum oriotur: ita Sacerdos divino inſtinctu mo-

tPus non ſemper totam pœnam, quæ uni peccato de-

betur, injungit, ne infirmus allquis ex magnitudi-
ne pœnæ deſperet, & a poœnitentia totalter re-
cedat.
Inſt. Canones Apoſtolorum & Conciliorum
Ee 3 priſco-

438 DE PGNITENTIA.

priſcorum certas, eaſque graves pœnas pecca-
to cuilibet decernebant; ergo Eccleſia hodie in
gravem morum corruptelam defecit; quæ ca-
nonum illorum executionem non urget. k.
Diſt. Ant. Canones decernebant graves poœnas
Z foro Eccleſiæ externo, & quidem ad Epi-
Copi arbitrium injungendas & temperandas C.
decernebant eas pro foro interno, ſubd. tam-
quam præcepta divina aut Eceélefiaſtica N. tam-
quam regulas, queis Presbyteri inſtruerentur,
& quibus prudenter uterentur C. nullam cer-
tam pœnam divinitus eſſe præſcriptam, neque

etiam lege humana, quæ pœnitentibus dicte-

tur, ſed diſcreti Confeſiarii arbitrio rem com-
mitti, conſtat tum ex Concilio Tridentino
ſeſſ. 14. cap. S., tum ex Innocentio III. c. Deus
Aui. de Pœnit. & Remiſſ., irem ex c. Menſuram.
de Pœnit. diſt. r. Hine N. Conſ. Nam Sacer-
dotem leviore pœnitentia per aceidens ſæpe
contentum eſſe poſſe, conſtat ex uſu veteris
Eccleſiæ, quando peenitens inſolita ſigna ve-

hementis doloris edit, aut fatisfactiones plures

jam ipfe præœæmiſit: quando adhibentur indul-
gentiæ, ſacrificia & ſuffragia; his enim & plu-
ribus aliis de caufis publicæ etiam pœnitentiæ

modus olim ſtatuebatur. Ex hiſce breviter ex-

Plicatis
Coll. I. actiones mere internas, ceu medi-
tationes, actus fidei, contritionis & ſimiles
pofſe, ac interdum expedire in ſatisfactionem
injungi. Sunt enim optimi, & maxime liberi,
difficiles ac ærumnoſi: atque in q. 86. a. 4. S.
Thomæ

KDer
Cünn
Mh
S
ittl
TAun
Ula
l

e

eccr.
Dle in
ec.
.
NS
A.
Need,
mn.
Nun.
fentur.
1cer.
Iece
8cicke
mC.
Ennno
M
n.
r⸗
1Nen
onſe
NPns
C.
enrie
Ker

acko
e

8

DE PœNITENTIA. 439

Thomæ concorditer tradunt Theologi, remiſ-
ſionem temporalis reatus peccati majorem eſſe
ac minorem pro modo contritionis. Oratio
item ab omnibus inter opera maxime ad ſatis-
faciendum accommodata numeratur, non qui-
dem propter ſolam vocem, ſed potiſſimum ob
mentis attentionem, in qua maxima ejus per-
fectio & difficultas conſiſtit.
1I. Quantumvis Sotus & alii probabilius
arbitrentur, actiones aliunde jam præceptas in
criminum pœnam imperari poſſe; raro tamen
id expedit: nam pœnitentia injungenda non ſo-
lum eſt ad novæ vitæ cautelam, ſed ad præ-
teritorum etiam vindictam & caſtigationem
erratorum, ut Patres Tridentini monent.
Quod dici vix poteſt de actionibus alioqui præ-
ſcriptis, quæ exſequi Chriſtianos oportet,
etiamſi nihil peccaſſent. Igitur culpa non va-
cat Sacerdos, qui tantum decerneret in pœni-
tentiam pro peccatis gravibus actiones alia lege
Eccleſiaſtica jam ordinatas.
III. Si Sacerdos opus ab alio exequendum
in ſatisfactionem decernit, hoc opus, prout
per alium abſolvitur, non eſt pars Sacramenti,
ſed ſola illa actio laborioſa ac difficilis, qua pœ-
nitens opus illud ab alio exequendum pro-
curat.
IW. Pœnitens, cui ſatisfactio modica pro
gravi crimine injungitur, monendus eſt, hoc
fieri, ut ipſius imbecillitati conſulatur; eique
ſunt explicandæ pœnæ, quas juxta Canones an-
tiquos ſubire deberet, & quas graviſſimas Deus
Ee 4 adhuce

1

440⁰ DE PœNITENTIA.

adhuc ab ipſo in hac vel altera vita in flammis
Piacularibus repetiturus eſt, ni ipſe ultro ma-
num ejus præveniat.
V. Qui moderatas etiam poœnas, medici-
nales prælertim detrectant, abſolvendi non
ſunt.
VI. Poœnitentiæ publieæ nondum fſunt pe-
nitus abrogatæ, ſed inſtaurari eas poſſe aſſeve-
rat Concilium Tridentinum ſeſſ. 24. de Reform.
cap. 8. Quamquam niſi ob crimina publica, &

inconſulto Epiſicopo imperari eas non opor-

teat.
ARTICULUS V.
De ſatigfactione a confttentibus præſtanda.
lo I. Pœnitentes tenentur injunctam ſibi
ab Sacerdote ſatisfactionem accurate ab-
ſolvere tempore & modo præſcripto, niſi fue-
rit legitime dilara, mutata aut ſublata. Prob.
L. pars. Concilium Tridentinum ſeſſ. 14. cap. 8.:
Claves, inquit, Sacerdotum non ad ſolvendum
dumtaxat, ſed & ad ligandum conceſſas, etiam
antiqui Patres & eredunt, & docent. Unde Sa-
cerdotibus ipſis incumbit gravis obligatio di-
ctandi confitentibus ſatisfactionem: atqui po-
teſtas iſta & officium fruſtra forent, ſi ex arbi-
trio pœnitentium penderet parere, & non pa-
rere. Ergo.
Pars Il. non eget probatione: nam ſi ſatis.

factio differatur a Sacerdote, pœnitens eo tan-

tum tempore ad illam præſtandam tenetur, in
quod jure conjieitur: ſi vero ex negligentia
culpabili fuit procraſtinata, ſolvi debet, quam-
primum

Couman
Gle
Pnid
lller⸗

lun

Wrn
Ne
.
NW
Monen
W

heen

Aummnt
me.

cei.
8

llan⸗
homn
Ohor.

l
n
le dh
Ie.
D.
Nnüm
4, (
e
.
.
n Nr

a.

8 eo
gerot,
egie⸗

DE PœNITENTIA. 441
primum poterit. (Quodſi fuerit ſublata, ad
nihil tenebitur: ſi immutata, ad illam ſolum,
quæ fuit in locum prioris ſubſtituta. Num-
quam autem licet Pœnitenti ſatisfactionem im-
peratam mutare ſecundum ſubſtantiam: cum
reus in judicis ſententiam nihil poſſir. At Con-
feſſlarius, qui illam dictavit, hoc ſine dubio
poteſt, utpote cui nec facultas, nec notitia de-
ficit: quæ quidem commutatio ad Sacramen-
tum idem, quo primo injuncta, pertinet. Po-
teſtatem eamdem habet unuſquiſque Sacerdos,
jurisdictione in pœnitentem præditus, modo
hunc eadem peccata iterum confitentem audiat,
& eisdem abſolvat: nam commutatio pœnæ
actus judicii eſt, quod ſine cognitione cauſæ
& Sacramenti adminiſtratione exerceri nequit:
Sacramentum vero adminiſtrare eſt confeſlo
abſolutionem impertiri.
Præterea tolli aliqua Pœnitentiæ pars po-
teſt, ſi fuerit imprudenter impoſita: imo ipſe
Pœnitens poſſet aliquam fſatisfactionis portio-
nem per accidens tollere, ſubtrahendo mate-
riam, quando moraliter certus eſt, ſe indul-
gentias lucrari; modo non fuerit ſatisfactio me-
dicinalis: nam talem nec indulgentia tollere,
nec ipſe Sacerdos, niſi in ſimilem, ſine pecca-
to convertere poteſt.
Denique in præfatis caſibus expedit, ſem-
per aliquid de prima ſatisfactione relinqui, ut
prioris Sacramenti integritati conſulatur.
Dico II. Nullo Chriſti præcepto ſatisfactio-
nis præſtationem abſolutioni Sacerdotis præ-
Ee 5 mittere

442 DE PGNITENTIA.

mittere jubemur. Prob. I. Xyſtus IV. anno

1I478. hanc Petri Uxamenſis propoſitionem
damnavit: Quod non ſint abſolvendi pœnitentes,
niſi peratcta prius pœnitentia ipfis injuncta: & Ale-
xander VIII. iſtam: Ordinem præmittendi ſatis-
factionem abſolutioni induxit non politia aut inſti-
tutio Eccleſiæ, ſed ipſa Chriſti lex & Præſoriptio,
natura ret Mdipſum aliquo modo dictante, Quam
eamdem S. Facultas Pariſients anno 1644. die
28. Julii damnavit ut temerariam & hæreticam.
I. In antiqua Eccleſia non tantum publice
pœnitentes, ſi ante expletam pœnitentiam in
mortis diſcrimen incidebant, ſed etiam alii gra-
ves peccatores, qui in peccato perſeverantes
Pœnitentiam agere differebant, in eodem vitæ
periculo abſolvebantur, modo conſtiterit,
ipſos Sacerdotem, cui confiterentur, deſide-
raſſe, ut ſæpius ſupra oſtendimus.
III. Eccleſia Latina jam a ſex ſæœæculis, &
Græca jam a duodecim ſæculis, ſervare deſiit
morem pœnitentes non abſolvendi, niſi per-
fecta pœnitentia, ut data opera ex Græcorum
Ritualibus Joan. Morinus demonſtrat L. 6. C.
24., atqui Eceleſiam in adminiſtratione Sacra-
menti alicujus tanto tempore erraſſe, dici non
poteſt ſine enormi temeritate & errore mani-
feſto: nam Quicumque aliter ſentire aut docere
non metuunt, quam ſacroſancta KRomana Ecclehia
prædicat & obſervat de Sacramento Confeſſtionis &
reliquis Eccleſiaſticis Saeramentis, vinculo perpe-
tzui anathematis innodantur. C. Adq abolendam. de
Hæret. Et B. Auguſtinus epiſt. 118. ad Ja-
nua⸗

p

in

C

Wok
Neſe
Cenun
N
m nel
Mnl
lnn

1

Vamn
Tonem
lenen,
e.
Rſr.
n.
ſner

enam.
Mhlce
focn n
Aige⸗
eruntss
e
lieri⸗
lce.
, E
NR
iin le⸗
NI
4
Crr.
lnd
en⸗
Ien
1 Eecle
onnl
o e
ycm

1,
D

DE PGNITENTIA. 443

nuarium, inſolentiſſimæ audacic eſe pronuntiat,

Danere , quin ita faciendum ſit, quod tota per
orbem frequentat Eccleſia.
W. Totum fundamentum jJanſenianorum,
ſatisfactionis executionem abſolutioni præmit-
tendam eſſe contendentium, eſt, quia peccata
miniſterio Sacerdotis non tolluntur, ſed ante
expiata, & divinitus jam donata tantum decla-
rantur: atqui doctrina iſta falſa eſt, & proſeri-
pta a Concilio Tridentino ſeſſ. 14. cap. 6. & can.
9. Ergo.
V. Si injunctæ ſatisfactionis executio ex le-
ge Chriſti tam neceflario præmittenda ſit ab-
ſolutioni, ut hæc non ſit valida, niſi ſatisfactio
prius completa fuerit, ergo impoſſibilis erit
uſus Sacramenti Pœnitentiæ hominibus innu-
meris, qui mortem obeunt, antequam ſatisfa-
Gtionem abſolvere poſſint, & conſequenter vel
neganda his eſſet abſolutio, vel abſoluti etiam
damnarentur, quod a Chriſtiana pietate abhor-
rere veteris Eccleſiæ Patres & Concilia tradi-
derunt.

VI. Ut ſatisfactio reatum pœnæ tollat, ab-

latam præſumit culpam: ſed ante abſolutionem
ſæpe non eſt ablata culpa; niſi velis, ſemper
illi debere præmitti contritionis perfectæ actum:

quod falſum eſſe demonſtravimus ſupra cap. 3.

art. 3.

Quare merito cenſura S. Facultatis Pari-

ſienſis notatus fuit anno 1644. Theophilus Bra-
chet, qui erroneam illam opinionem in libro,
Verax pacificus, inicripto propugnaverat. (Et
a Cle-

—

444 DE PGNITENTIA.

a Clemente XI. anno 1713. die 8. Septembr. in
conſtitutione, Umigenitus, inter centum &unam
Ppropoſitiones Queſnelli octogeſima ſeptima
hoc eodem errore laborans, eſt proſcripta.
Hiſee Præivit inſignis Apoſtata M. Antonius de
Dominis, Spalatenſis quondam Archiepiſco-
pus, in libro de Repub. Chriſtiana c. 7. n. 57.,
ſed & hujus libri una cum defuncti cadavere a
carnifice Romæ exuſti ſunt anno 1624.
COlj. I. cont. I. concl. Sacerdos poreſt ſatis-
factionem pœnitenti committere tantum per
modum conſilii; ergo Pœnitenti tunc liberum
erit, eam implere, & non implere. . M.
Antec. Secundum doéëtrinam Concilii Triden-
tini facultas dictandi ſatisfactionem oritur ex
Poteſtate ligandi: atqui poteſtas ligandi non ex-
ercetur ſuggerendo conſilium, ſed adſtringen-
do & præcipiendo, ſicut & juſtitia vindicati-
va; ergo cum Sacerdos, per ſe loquendo, te-
neatur imponere ſatisfactionem, injungenda
eſt præcipiendo. Neque probatur excuſatio
Suareſii & Dianæ dicentium, ligari pœniten-
tem conditionate, ſi velit conſequi fructum ex
opere operato Sacramenti: quis enim putet,
reum carcere conſtringi, cui judex dixerit, ſi
Vis in carcere manere, tractabo te laute; ſi ve-
ro diſcedere mavis, per me licet, abi? Hinc
Pinguem illorum errorem averſare, qui pu-
tant, omnia futura opera pœnitentis in partem
Sacramenti extolli per verba, quæ poſt abſolu-
tionem Sacerdos quandoque profert: 1
o-

DN

M
IG
Nid
ſr in
nen,

nirk-
hr

DE PGNITENTIA. 445
v LDomini noſtri Eſu Chriſti &c.: hæc enim phra-
Umm ſis mere eſt precatoria.
ime Inſt. I. Poteſt pœnitens vel omnem ſatisfa-
hn. Gionem, vel potiſſimam ejus partem differre
ind in vitam alteram, peracta modica illius parte,
. ut conſulatur Sacramenti integritati; ergo. .
IS N. Antec. Quod verum eſſe diximus de ſatis-
Me factione extra Sacramentum ex opere operan-
tis exhibenda. Secus res habet in Sacramen-
M., tO Pœnitentiæ, ubi obligatio explendi ſatisfa-
nr Gionem naſcitur ex poteſtate ligandi, quæ
vemm prorſus quoad hanc partem enervaretur, ſi
N Pcnitenti liberum foret non obtemperare.
Iidr. T'ametſi peccatum grave non committeret, qui
urd etiam de induſtria negligeret exſequi ſatisfactio-
etr. nem levem; ſicut nec Sacerdos, qui hanc non
ger. imperaret: neque enim ſatisfactio pars eſt ta-
ſekf. lis, ſine qua Sacramentum informe eſſet: &
Ne. Bonifacius VIII. reprehendit Confeſſarios, qui
m anno Jubilæi pœnitentias alias imponebant, ut
Gin refert Gloſſa in Extravag. Antiquorum de Pœe-
Aner nit. & Remiſſ. Imo nihil Sacerdos delinqueret,
nr ſine injuncta poenitentia abſolvendo confi-
om tentem, quem certo ſcit jam ſatisfeciſſle.
l Inſt. 2. Abſurdum eſt dicere, eum, qui
e. injunctam levem ob Peccata gravia pœniten-
Ie tiam omitteret, peccare tantum venialiter;
eum vero, qui gravem pro venialibus indictam
md ſatisfactionem non præſtaret, mortale pecca-
n tum admittere. B. M. Aſſumpt. Levitas &gra-
vitas hujus obligationis ex ipfſa ſatisfactionis ma-
teria proficiſcitur, non vero a cauſa, Propter
quam

446 DE PœNITENTIA.

quam ſatisfactio imperatur. Niſi forte cum
quibusdam teneas, poſſe rem gravem ſub levi
obligatione imperari, & viciſſim rem levem
ſub obligatione gravi. Quodſi quandoque ſub-
diti Magiſtratus civilis leges ſine peccato non
acceptent, non continuo ſequitur, pœnitentes
non teneri obtemperare Judici ſacro, rationa-
bilem pœnitentiam injungenti: nam Magiſtra-
tus civilis poteſtatem ſuam a ſubditis accipit.
Inſt. 3. Nemo tenerur uti privilegio: atqui
poſſe pro magna pœnarum purgatorii ſatispalſ-
ſione ſubſtituere modicam ſatisfactionem, eſt
privilegium; ergo. W. Diſt. min. Poſſe pro
pœnis purgatorii ſubſtituere modicam lſatisfa-
Gionem, eſt privilegium merum N. eſt privi-
legium adjunctum præcepto C. adhæret im-
perium Judicis vindicantis delicta, & ferentis
ſententiam abſolutoriam quidem, ſed ſimul ob-
ligatoriam, & quidem in reum, qui ſe huic
judicio ſponte ſubjecit, ubi Sacerdos poteſta-
tem abſolvendi non debet uſurpare ſine pote-
ſtate ligandi.
Ohi,. Il. Poteſt aliquis ipſe votum editum
abs ſe mutare in melius; ergo etiam ſatisfactio-
nem ſibi injunctam. H. W. Conſ. Determina-
tio voti pendet a propria cujuſque voluntate:
econtra latisfactionis modus ſtatuitur a Sacer-
dote tamquam Superiore & Judice. Quam-
quam ne hic quidem pœnitentiam, peracta
omnino tota actione Sacramenti Confeſſionis
& Abſolutionis, in graviorem mutare pofſit:
quia ſententia lata ſemel tranſiit in rem judica-
tam,

Il

eſli
wN

ißta

Aump
nd
Ten
llrhe
flie

Ap
l
tiel.
n
eNo
akr
Prni.
e in.
il
ob.
e
tr.
lemde.

n
de⸗
Latate.
Ger⸗
Qunn.
Perce
Neſton
e

DE PœNITENTIA. 447

tam, & habet quamdam rationem contraéctus,
qui nolente parte altera mutari poſtea nequit.
Obj. III. Solus Superior poteſt alterius ju-
dicis ſententiam mutare; ergo Confeſſarius
æqualis poteſtatis, mutando ſatisfactionem ab

alio injunctam, huic injurius eſt. N. Diſt. An-

tec. Solus Superior poteſt alterius Judicis ſen-
tentiam mutare in cauſis civilibus C. in Sacra-
mento Pœnitentiæ, in quo liberum eſt reo ſæ-
Pius iterare judicium N. Quoad ſacrum hoe
forum ſingula, quæ in judicio poſteriore per-
aguntur, habent ſe tamquam ex accidente ad
confeſſionem priorem.
Iiſt. Si Sacerdos poteſt commutare pœni-
tentiam ab alio æqualis poteſtatis Sacerdore di-
Ctatam, poterit Sacerdos inferior etiam muta-
re pœnitentiam a Superiore ob caſum reſerva-
tum injunctam: nam pœnitens eamdem con-
feſſionem poteſt apud Sacerdotem inferiorem
iterare. B. M. ſeq., ouus prob. diſt. Poteſt con-
feſſionem iterare eo modo, ac ſi numquam
fuiſſet facta, N. tamquam ante jam peractam
apud Sacerdotem ſuperiorem, qui ſolus pote-
ſtatem a caſu reſervato abſolvendi habet C.
Quodſi etiam Sacerdos inferior poſſet mutare
materiam, in quam Superior votum reſerva-
tum commutavit, ut Suareſius contra Navar-
rum contendit; hoc tamen nihilominus diſeri-
minis intereſt, quod commutando votum Su-
pPerior non imponat præceptum pœnitenti.
Obj. IIl. cont. 2. concl. Abſolutio, ſecun-
dum Patruin doctrinam, merces eſt Steus
abo-

44 8 DE PCNITENTIA.

laborioſæ ſatisfactionis; ergo abſolutio ſatisfa-
ctionem ſequi debert. . Diſz. Ant. Abſolutio
