ſti, non à profeſſione fidei intrepida actuali.
Olj. V. cont. 20am Concl. I. Flavianus An-
tiochenus Macedonium Eremicolam in vertice
montis, poſtquam hunc arte ex montis ſolitu-
dine ad ſe pertraxiſſet, eum etiam inſcium or-
dinavit; nam ut ait Theodorer. in Philotheo,
cop. 23. Flavianus Macedonii ſanctitate per-
motus, eum per ſpeciem objectæ accuſationis
ad ſe advocavit; & ſub Miſticum Sacrificium
altari admovit, coptavitque in numerum Sacer-
dotum. Cümque peractd L'turgid hoc ill, quidam
indiciſſit ignorabat enim prorſus quid egiſent)
primum quidem convitiis, verbiſque aſperis pro-
ſcidit unwverſos; deinde arrepto baculo, quo in-
nixus propter ſenium incedelat, Pontificem ipſum,
do alios inſecutus eſt. .. ſed tum quidem ſic in-
dignantem, ægrè tandem amici quidam ſedave-
Tunt. Ergo Macedonius non tfantùm infſcius
de Ordinatione ſui, ſed etiam invitus quoad
illam fuit. II. S. Epiphanius, t habetur in
ejus Epiſt. ad Joannem Hieroſolymit. Paulia-
num fratrem S. Hieronymi ordinavit invi-
tum; nam per maltos Dioconos, ait S. Epiph.
Ep. cit. eum apprehendi juſſimus, & teneri os eus;
ne fortè liherauri cupiens, adjiuraret nos per no-
men Chriſti. Ergo. Ubi
Oblervandum, poſſe aliquem eſſe invi-
tum dupliciter: primò ablolutè, ut nullis mi-
nis, vel hortationibus sdduci poſſit, ur Ordi-
nationi conſentiar, aut etiam ſit omnino in-
ſcius Ordinationis ſuæ, vel ignarus illius rits,
gg 2 qui

—

gque, quæ nolunt, donec adſit eis voluntas ſuſci-

qvia tales conſentiunt, licèt victi precibus &
minis. Et ſic ſe res habuit in Ordinatione

compulſum ad recipiendam Ordinationem:

N

840 DE SACRAMENTO ORDINIS. ,
.

* qui in Ordinatione celebratur: atque huic Ordi- ſn

natio nequidem validè conferri poteſt. Talis fuit en
Macedonius ille, ac proinde irrita fuit ejus Or-
dinatio: nec probatur pleriſque factum illud i
Flaviani, quamvis coram Deo innocenter ege- ii
rit, quòd putaret, nec adeo invitum, nec HR
adeo ignarum rits fore Macedonium. Se- enn
cundò ita ut ex ſola humilitate, & in Sacros
Ordines reverentiàâ, hos refugiat; nec niſi pre-

cibus, vel imperio, hortationibus impellatur, /.

& tandem intus conſentiat, de quo genere e
Auguſtin. Epiſt. 173. ad Donatum ait: Müulti, en
ut Epiſcopatum ſuſeipiant, tenentur inviti, per- ſi
ducuntur, includuntur, cuſtodiuntur, patiuntur- z
t
n
Mne
Ect
1
lein

biendi operis boni. Hæc ordinatio eſt valida,

Pauliani; nam, t ait Epiph. Epiſt. cit. in
ordinationem conſenſit: valde obnitebatur, in-
dignum ſe eſe comeſtans; vix ergo compulimus eum
2perſuadere potuimus teſtimoniisscripturarum &.
ergò reipsà perſuaſerat Pauliano, isque con- M
ſenſerat. Sic explica Ordinationem Baſſiani, mnln
qui Epiſt. ad Valentinum & Marcianum Impe- ehl
ratores, quæ habetur Act. XI. Concil. Chal- un

cedonenſis, ait ſe juſſu Memnonis plagis fuiſſe ſale

Ego autem non acquieſiebam, ab hora tertia ui-
que ad ſextam me plagis offixit && ſanäétum Evan-
gelium, & altare ſanguine eſt impletum &c. ſed
tandem viétus conſenſit. Sic quoque ait Cy-
prian.

1

5,
le

ToH

1Oe
n luc
letepe.
im, ſec
n N.
1 o
Nie
lin

ete
u⸗

fel⸗
tit.
Mi.
Alie
s ⁶
loge
.
ie
lu
ol⸗
orb
pe⸗
ie
elc e.
fo
8
Nl
6

DE SACRAMENTO ORDINIS. 841
prian. Ep. 52. ad Antonian. de Ordinatione
Cornelii in Romanum Pontificem: ipſe vim paſ-
ſus eſt, ut Epiſcopatum coactus exoiperet; nihilo-
minus conſentiendo. Eadem eſt reſponſio
ad facta ſimilia. De cæteris diſpoſition ibus
requiſitis ex parte ſubjecti, ſatis agitur in
Theologia Morali, quæ prælegitur.

ARTICULUS XII.

De Continentia Saeris Ordinibus annexa.
Ota. Quænam ſint Clericorum officia, es
ex aſſignatis materiis & formis fingulo-
rum Ordinum ſatis patent. Hic de eorum
obligationibus agitur. De harum pleriſque,

At recitatione Horarum Canonicarum, feren-

dà tonſurà & habitu Clericali, ac aliis ſpectan-
tibus vitam & honeſtatem Clericorum rractat
Theologia Moralis; unde hic loquemur ſolùm
de obligatione ſervandæ Continentiæ.
Circa Clericos Minores videtur olim
fuiſſe in Eccleſia quædam Diſciplinæ varietas:
nam Carthaginenfe V. C. 3. anno 3998. poſt-
quam ſacros Miniſtros obſtrinxiſſet ad Conti-
nentiæ obfervantiam, de Minoribus ait: Cæ-
teros autem ad boc non cogi, ſed ſecundum uniuſ-
eujuſque Ecclefiæ conſuetudinem olſervari debere.
Prius verò Carthaginenſe IIE. Can. 19. fic ſta-=
tuerat: Placuit, ut Lectores, cùm ad annos pus
hertatis advenerint, cogantur aut uxores ducere,
aut Continentiam profieri. In Conchie Khar =
2òB Ibe⸗

Egg 3

942 DE SAcCRAMENTO ORDINIS.
Eliberitano anno 305. Can. 33. & uali modo
Continentia Clericis cæteris, quo conſtitutis
in Sacris, ſive Majoribus Ordinibus imponi-
tur. Sed ea varietas tandem ita finem accepit,
ut poſſint, ſi voluerint uxores ducere, dum-

modo ab officio excluderemtur, ùt ſtatuir

Alexander III. c. 3. de Clericis conjug. & Inno-
cent. III. c. 7. quod hodie etiam ſervari

videmus.

Reſtat igitur quæſtio de Ordinibus Sacris,
ſive Majoribus, eaqne multiplex. I. An iis
annexa ſit obligatio ſervandi continentiam? II.
Quo Jure? an Divino, an Eccleſiaſtico? III.
An, ſi ex jure Eccleſiaſtico, hæc obligatio
oriatur immediatè ex Lege? an ex Voto, IV.
An Eccleſia Continentiam Sacris Ordinibus
rectè & convenienter adjunxerit? V. A quo
tempore adjuncta fuerit, & an etiam olim in
Eccleſia Græca?
Dico I. Ia Eccleſia Latina Clerici omnes
in Majoribus Ordinibus conſtituti, hoc eſt,
Epiſcopus, Presbyter, Diaconus, Subdiaco-
nus ad perpetaam tenentur Continentiam
adeo, ut Ordine Sacro ſuſcepto nec poſſint
contrahere Matrimonium, nec Matrimonio
uti, ſiquod ante ſuſceptionem Sacri Ordinis
contraxerint. Prob. ex Trid. quod Sefſ. 24.
Can. 9. ſic definit: Sequis dixerit Clericos in
Sueris Ordinibus conſtitutos poſſe Matrimonium
contrabere, contractumque validum eſſe, non ob-
ſtante Lege Eccleſiaſtici, vel Voto. . . anathema

NRr., Idem ante Trid. Innocentius II. C. Ue

. leæ.

N
go

lt
ac
NN
Ulß
enten
lſen⸗
n
iwi
onte
Uol
Seic
1eE
n
10
D,
Nlhn
i
r Mr
con
r.

ls,

Cllirri

nponi.

lcepit,
6 Comm.
lerie
Elm.
N Erpri

ng
4,
YII.
II.
aro
IWV.
lnibos
ln in)

onet
Wweh
ldun
enun
MNt.
ono
deS
,14
el
otinn
N
etſte
10

DE SACRAMENTO ORDINIS. 843

lex. Cauſ. 27. J. I. ſtatuerat declarans, hujus-
modi copulationem, quam contra Legem Ec-

cleſiaſticam conſtat eſſe contractam, non eſſe
Matrimonium. Et Callixtus II. innuit C. Pres-
byteris. Diſt. 27. Alexander III. verò. c. Con-
jugatus. de Converl. Conjug. abſolutè pro-

hibet quemquam conjugatorum promoveri ad

Sacros Ordines, niſi ab uxore Cominentiam

profitente fuerit abſolutus. Hinc Lex Conti-

nentiæ in Eccleſia Occidentali tria exigit: pri-
mum: ne conjugatus initietur, niſi voveat
uxor perpetuam Continentiam. Secundum:
ut Sacris initiatus uxorem non ducat; quam
etiam invalidè duceret. Tertium: ut abſtineat
omnibus actibus venereis, etiam cum conjuge,
ſi quam ante duxiſſet. .
Dico II. Obligatio, quam habent Majo-
res COlerici, ſervandi Comtinentiam, non eſt
ex jure Naturæ: nec ex jure Divino: ſed ſo-
lùm ex Jure Eccleſiaſtico. Ita cum S. Th. 2.
2. q. 88. a. II. Theologi ſatis communiter.
Prob. Primò enim Matrimonii uſus ex ſe non
Pugnat cum Sacro Ordine, ut patet ex Græ-

cis, qui ex diſpenſatione Eccleſiæ licit utun-

tur Matrimonio ante ſuſceptionem Sacri Or-
dinis contracto, ùt liquet ex C. Aliter. Diſt.
31. Corr. Rom. & Concilio Florentino, in
quo nemo id Græcis objecit. Concilium Ancy-
ranum verò poteſtatem uxorem ducendi fecit
Diaconis iis, qui in Ordinatione proteſtaban-
tur ſe Continentiam ſervare non poſſe. At-

qui hæc omnia non ſubſiſterent, ſi obligatio

Egg 4 ſervandæ

844 DFE SACRAMENTO ORDINIS.
ſervandæ Continentiæ deſcenderet ex Jure Na-
turæ, vel Divino. Deinde tale jus Divinum
nequit aſſignari ſive ſeriptum, ſive traditum:
ſiquis enim locus Seripturæ proferri poſſit, is
ad ſummum oſtendit Continentiam Qlericis
eſſe congruam, non imperatam. Talis eſt 24
ad Tim. I. Wemo militant Deo implicat ſe nego-
Fus ſecularibus. Vel dum idem Apoſtolus Ti-
tum hortatur ad Continentiam cap. I. Oportet
Epiſcopum ſobrium eſe, juſtum, ſanéctum && con-
zinemem &σ. item Timotheum I. ad Kund. 5e
Tiſum caſtum cuſtodi, ſumit continentiam pro
abſtinentia ab omni illicita voluptate, quæ
utique Juris Divini eſt, ſicut abſtinentia ab omni
intemperantiâ & injuftiria, iracundiâ &c. quæ
hic Apoſtolus conjungit; illaque Conti-
nentia conjugatis & ſolutis æquè Præcepta eſt.
Non verèlntelligit Conrinentiam ab uxoribus.
Et ratio eſt: quia ſic I. ad Tim. 4. Eum vuk
eſſe exemplum fidelium in charitate, in fide,
in caſtitate; at certè non ita, ut ejus exemplo
fideles ab uxoribus ſive ductis, ſive ducendis
abſtineant. Sic 2. Pet. I. jubet Petrus omnes
fideles dare operam Continentiæ, certè non
eo ſentu, ut ab uxoribus abſtineant, lſed illi-
citisvolupta tibus; nam & ſua Matrimonio eſt
Caſtitas & Continentia. Poryrô &W maxime,
quia nihiſominus idem Apoſtolus r. ad Tim.
à: iner alia vult eſſe Epiſcopum habentem filios
Iulditos cum ommi Caſtitate, qui domui ſuæ bene
Præeſe noverit. Non igitur repugnat etiam

Jure Divino conjugalis ſtatus Sacro Ordinj.

Prob.

ente
1 1,

d
CnN
M
teun
n 0
conhe⸗
, ..

M

N
N
C.
1 Mhr

ſ
e

orn
UAN 0
nn n
m.
160

DE SACAMENTO ORDINIS. 84 †

Prob. igitur III. Pars. Quia hoc clarè ſuppo-
nit Trid. dum Seſſ. 24. Can. 9. dicit anathema
ei, qui dixerit valere Matrimonium poſt iui-
ceptos, Sacros Ordines contractum', non ob-
Nante Lege Eccleſiafticd vel Eoto. Deinde Inno-
cent. II. C. Ut le cit. Concl. I. dum ait nul-
lum eſſle Matrimonium poſt Sacros Ordines
contractum, quia conſtat eſſe econzra Legem Ec-
cleſiaſticjm. Item hoc formulæ aliorum Pon-
tificum indicant, ùt Callixri II. cit. C. Pres-
lyeris. dum ait: Presbyteris, Diaconis, Sub-
iaconis contrahere Matrimonia penitus inter-
dicimus, contracta quoque disjungi.. ju-
dicamus.
Dico WI. Probabilius eſt obligationem
Continentiæ in Majoribus Clericis efſe imme-

diatè ex Voto. Prob. Greg. Lib. I. Ep. 42, .

relatus C. Ante. Diſt. 31. præcipit Epiſcopis,
ut nullum facere Subdiaconum præſumant,
niſi, F ſe victurum caſtè promiferit. Et in
Pomif. Kom. jubetur Epiſcopus ante Ordina-
tionem quærere ex Ordinandis, an Continen-
tiam promittam? Ubi promiſſio Votum im-
Portat, vi cujus ſe obligant Clerici ad Conti-
nentiam. Conf. I. Innocentius III. c. Caàm
olim. 6. de Cleric. conjug. apertè hujus voti
mentionem facit, dum inquit: nos igitur at-
tendentes, quod Orientalis Eccleſia otum
Continentie non admiſit. Conf. M. ex Trid.

Seſl. 24. Can. 9. cit. ubi anathema dicit illi, qui

dixerit valere hojuſmodi Matrimonium, non

obſtante Lege Eccleſiaſtieà vel Voto. Cur Vori

Sgg 5 emmi⸗

3246 DE SACRAMENTO ORPDINIS. 1
meminiſſet, ſi tale non fieret? ſi verò Votum zu
fiat, illud indubi obligabit immedia&; cùm A
Votum hoc ante ſe ſupponat Legem Eccleſia-
ſticam; ex häc enim tale Vorum ortum, & N
Ordinibus annexum eſt. Eſt igitur iſta obli- 680
gatio ex Lege Eccleſiaſtica, ſed mediante Vo- ack!
to, ac proin ex hoc immediatè. e
Wec olſtat I. quod ſæpe ſimpliciter dica- Glh
tur: Lex Continentiæ. II. Qui ordinatur igno M
rans tale Votum eſſe annexum, tenetur ald um

Continentiam, & tamen talis non facit Vo- M0,
rum. III. Qui Ordinem ſuſciperet, poſitivè cqmd
nollens vovere, validè ordinaretur, nec tene- ℳ.
tetur ad ſervandam Continentiam; non enim Am
teneretur vi Voti, quia non poteſt eſſe Votum ⸗
ſine conſenſu ſaltem implicito, qui hoc caſu m

non habetur, ob voluntatem poſitivè contra- a
riam, quà non vult vovere. Nec teneretur n
vi Legis Eccleſiaſticæ; quia, juxta dicta, Lex ßl
non obligat immediatè ad Continentiam, ſed (
ad emittendum Votum. Nam E. ad J. Sic ufe
dicitur, quia Votum continentiæ eſt ex Lege Iq
Eccleſiæ. Ad II. k. Diſt. Utimum: non facit g
Votum explicitè C. implicit? N. Qui enim mng
vult eſſicaciter officium aliquod, vult hoc ipſo ceane
implicitè ea, quæ illi annexa ſunt. Ad II. N.
Equidem non obligaretur vi Voti, quia Vo-
tum non poteſt eſſe ſine conſenſu ſaſtem im-
plicito, qui hic eſſe non poteſt, ubi eſt poſi-
tiva voluntas non vovendi: neque etiam vi Le-
is Eccleſiaſticæ ob rationem datam; vi hujus
egis tamen obligatur ad Votum faciendumx
. 3 60,

ele.

&

1l.
le.

nle⸗

S
5
A

„

D SACAMENTO ORDINIS. 847
adeo, ut peccet tam diu, donec Votum conci-
Piat; Item vi Legis hujus manet ſemper ad
contrahendum matrimoniuminhabilis.
Dico IV. Rectè & omnino vOenjenre

Sacris Ordinibus Continentia ab Kccleſia ad

juncta fuit. Contra Novatores HH. Ratio
bujus convenientiæ eſt I. Sankttitas & Dionitas
Sacrificii & Myſteriorum N. L. ut proinde illa

tractari deceat à Miniſtris ſummàâ munditià &
puritate nitentibus; Unde Innocentius I. re-

latus C. Tenere 4. Diſt. 31. inquit: ſi priſeis
temporibus anno vicis ſuæ de Le'mplo Dei Sacer-
dotes non diſcedebant, ſicut de Zaccharia legimus,
nec domum ſuam omnino tangebant, quilus utique

propter ſobolis ſucceſſonem uxoris uſus fuerat re-

laxatus, quia ex alia Tribu, d præterquam ex
Jemine Aaron ad Sacerdotium nullus accedere præ-
cipiebatur; quantò magis hi Sacerdotes, vel Le-
vitæ pudicitiam ex die Ordinationis ſuæ ſervare

ſine ſucceſſione eſt, nec præterit dies, qud vel d-
Sacrificiis Divinis, vel dà Baptiſmatis ohkcio va-
cent. Et Epiphanius Har. 59. propter hono-
rem Sacerdotii neceſſariam, ſive ſummè con-
venientem dicit eſſe Continentiam. II. Si
Apoſtolus I. ad Cor. 7. velit conjugatos abſti-
nere ad tempus ab uſu conjugi, ut vacent
Orationi; Ergo, ut ait Hier. Lib. I. cont. Jo-

vinianum relatus C. /i Laicus. 7. Diſt. 31. Sa-
cerdoti ſemper carendum eſt Matrimonio, quia

huic ſemper pro populo offerenda ſunt Sacri-
ficia, & ſemper orandum eſt. III. Sunt Ma-
Kia

gebent, quibus vel Sacerdotiun, vel Miniſterium

3248 Dkz SAcCRAMENTO ORDINIS.
nia magna & multa Sacrorum Chriſti Miniſtro-
rum, unde Apoſtolus eos milites Chriſti vo-
cat 2. ad TLim. 2. eum volens ut bonum mili-
tem Chriſti non implicari negotiis ſæcularium;

ſed nihil magis implicat negotiis ſæcularibus,

aut 4 Divino Miniſterio impedit, quàm curæ
conjugales, prolium, familiæ domeſticæ. IV.
Quòd cura uxoris & prolium obſit curæ pau-
perum, hoſpitalitati, benignitati.
Obhj. I. Matrimonium eſt juris Naturalis
& Divini. Ergo Eccleſia injuſtè illud prohi-

buit Clericis. Prob. I. p. Antec. ex naturali

hominum inclinatione. Prob. II. p. ex Gen.
I. Creſcite & multiplicamini. h. D. Ant. Eſt
Juris Naturalis & Divini permiſſivi C. Præ-
ceptivi Subd. Reſpectu collectionis homi-
num, ut propagetur, vel conſervetur ſpecies
C. Reſpeéctu fingulorum ſubd. Pro primis
mundi temporibus, quibus replenda erat terra
juxta illud ibid. & replete terram, & proin
paucitas hominum exigebat, ur generarent ſin-
guli C. Pro hac mundi ætate, quâ repleta eſt tel-
us, nec timendus ſpeciei humanæ interitus N. Ita
rextum illum Gen. I. explicat Tertull. Lib. de
Monogamid. Cyprian. Lib. de Habitu Eirgi-
Wia. Hieron. Lib. 1. econt. Jovinian. Augu-
ſtin. de fancta Virginitate Cap. 9. Igitur Matri-
monium cadit ſub præceptum, quarenus eſt
medium mex w& neceſſarium ad finem à Na-
rura intentum, ſcilicet ad debitam & congruam
propagationem, vel conſervationem ſpeciei;
quod præceptum indicavit Deus Gen 8 I. cit.
2.

C

Wen

tl
e
umn

( Ne

Acan
1a co
.
rnn
6 1
m l
mnon
nn
o⸗
ln.
dch
Wiun
Nd
GN
!
lee
Genun
or

(hha

lae

ln.

inll.
un,
to
one
h.
knr.

DE SACRAMENTO ORDINIS. 849
& 2. Quam ob' rem relinquet homo patrem ſuum

cv matrem, & adbarebit uxori ſuck. Ex eadem

causa erat præœæceptum poſt diluvium. Sed
fine hoc ſufficienter obtento, ceſſat eſſe præ-
ceptum reſpectu ſingulorum. Nimirum ſi-
cuti nemo jure Naturali, vel Divino tenetur
ad manducandum, niſi quando urget neceſſi-
tas conſervandi individuum; Ita nemo tene-
rur ad nubendum; niſi quando neceſſitas ur-
get conſervandi ſpeciem.
Inſt. I. Apoſtolus I. ad Tim. 4. doctri-
nam prohibentium nubere vocat doctrinam
dæmoniorum: Ergo Matrimonium adhuc
præceptum eſt; vel ſaltem Jure Divino ita li-
berum, ut à nemine ulli prohiheri poſſit. Conf.
Auguſtin. Lib. 2. de morib. Manicaor. cap. 18.

ait Manichæos ad huc incidiſſe in Apoſtoli ſen-

tentiam, licèt Manichæi non prohibuerint
nuptias omnibus, ſed ſolùm Electis ſuis, id
eſt, Sacerdotibus & Monachis. Ergo. B-. D.

Ant. In ſenſu, quo poſtea Hæretici, ut Ta-
tianiſtæ, Marcionitæ, Manichæi docturi eſſent

de nuptiis, eas eſſe malas & prohibitas, ut
ajunt Aug. Lib. 30. cont. Fauſtum c. 4. Ambrofſ.
Chrylolt. in illum locum Apoſtoli C. Secus N.
Eccleſia verò nuptias non damnat ùt malas
ſicut illi HH. nec abſolutè eas prohiber; ſed
ſolùm ſub conditione libera; liberrimam enim

facultatem relinquit omnibus nubendi abſolutè

& ſclùm exigit, ut ii, qui ordinari, vel ad

dignitatem Sacri Miniſtri promoveri velint

ſponte, promittant Continentiam. Uti ergo
nemi-

870b D' SACRAMBFNTO ORDINIS.
neminem cogit ad Ss. Ordines, ſic neque ante
eos ad Continentiam: & qui liberè Sacros
Ordines ſuſcipit, hoc ipſo etiam ſponte Con-
tinentiam amplectitur.
Ad Conf. . D. Ant. Non prohibebant
nuptias omnibus reipsâ N. nam univerſim do-
cebant nuptias eſſe malas & prohibitas. Non
prohibebant omnibus ita, ut nequidem eas in
aliis permitterent, & tolerarent C. Non ob-
ſtante, quèòd nuptias abſolutè malas & prohi-
bitas aſſererent; quando tamen illas impedire
non poterant, permittebant, & tolerabant,
ait id. Aug. Lib. cit. c. 6. Wec ideo vos dicatis
non probibere, quia multos auditores veſtros in
boc obedire nolentes, vel non volentes, ſalvâ ami-
citid toleratis.
Inſt. II. cum Calvino. At Apoſtolus ait
id eventurum eſſe in noviſſimis diebus; Spiritus
autem manifeſtè dicit, quia in noviſſimis tempo-
ribus diſcedent quidam d fide &. Ergo non po-
teſt intelligi de Latianiſtis, Marcionitis & Ma-
nichæis. B. Imô. Ergo neque intelligi pote-
rit de Lege Eccleſiaſtica, quæ nuptias Sacris
Miniſtris prohibuit; nam certè quando pro-
hibuit, noviſſimi dies non erant; neque modò
in ſenſu Hæreticorum ſunt. B. 2dô M. Conſ.
I. quia ùt probabitur Concl. ſeq., Lex Conti-
nentiæ jam ipſorummet Apoſtolorum tempore
emanavit, Apoſtolus verò loquitur de Hære-
ticis poſt Apoſtolorum tempora futuris. II.
Quia noviſſini dies omnes illi appellantur, qui
à Chriſto ſunt uſque ad judicium; ſic 1. Cor.
. 10. ait

ahea
m
Nen
Ccrun
VII
ehil
Enenl
Rent um-
u hne
o
e
Ull
rmn
RN
Mer N
nbaun
Cl
!
Akebu
en
le
ull⸗
uat
nii

Ginin

DE SACRAMENTO ORDINIS. 8 51
lee 10. ait Apoſtolus: Mos ſumus, in quos fines ſee-
Acm culorum devenerunt. Et 1. Joann. 2. legitur:
oun. Eilioli noviſſuna hora eſt: unde juxta BPatres,
qui vineam adierunt horâ noviſſimâ, eos de-
um notärunt, qui in Lege Evangelica futuri eſſent
in in Chriſti Eccleſia. B
N Iuſt. III. Apoſtolus I. ad Zim. 3. & ad
eSn YZt. I. Epiſcoporum dotes recenſens, vult eli-
Nn. gendum eſſe illum, qui fuerit unius uxoris vir.

. Eit præterea ad Hebr. 13. nullaà exceptione fs ta
aſſerit inter omnes honoralile eſſe conjugiuin Ergo
ln data ſupra reſponſio non eſt juxta mentem

Hti Apoſtoli. B. M. Conſ. Nam verha priora,
i unius uoris vir, ſumenda ſunt negativè, non
i. poſlitivè, ſive, ut Epiſcopus non ſit bigamus,
etiam ſueceſſivè; ſic enim verba ea ſemper
ir intellexit Eccleſia, quæ ab initio ideo biga-
ſut mos tanquam irregulares non admiſit ad Sa-
n. cros Ordines. Ita quoque illa verba exponit
N. Hiier. ad Oceanum, Chryſoſt. in Comment.
N. in locum iſtum Apoſtoli, Ambroſ. cæterique:
.„ Quin Lutherus ipſe in propoſitionibus de bi-
gamia. Et ratio eſt, quia Paulus ipſe uxorem
.non habuit, ut manifeſtè colligitur ex ejus
verbis I. ad Cor. 7. dum inquit: Volo omnes
. vos eſſe ſicut me ipſum, ſed Padla⸗ proprium

on. Jdonum bhabet ex Deo, alius ſic, ali

us verò ſic.
pore Dico autem non nuptis & viduis, bonum eſt illiiſi
Hee. Nic permaneant, ſicut & ego. Ubi cùm non ſo-
Llum ad viduas, ſed etiam innuptas loquatur,
6 haſque ipſius exemplum imitari ſuadeat, planè
Oevincitur, ipſum nunquam nuptiss contra-

85ʒ2 DE SACRAMENTO ORDINIS.
xiſſe; aliàs dicere potuiſſent innuptæ: nube-
mus ſicut tu, deinde ſicut tu permanebimus.
Sed neque Timotheus, neque Titus uxores
habuerunt. Conf. data expoſitio: quia edd. ad

Zim. §. vult etlam in Diaconiſſam eligi vi-

duam, quæ fuerit unius viri uxor, hoc eſt,
quæ unum tantum maritum habuerit.

In altero textu verò Apoſtolus loquitur

de conjugatis, & ad illos, vulrque inter eos
conjugium eſſe honorabile in ommibus, hoc eſt,
ut nullà ex parte maculetur, ſed ſit honora-
bile tam ex parte fidei, quàm Sacramenti;
ſubdit enim rationem: Fornicatores enim & adul-

teros judicalit Deus; quam rationem inepte

ſubjungeret, ſi honorabile conjugium non intel-
ligeret in dato ſenſu.
Inſt. IV. Paulus. I ad Cor. 9. inquit: MWun-
quid non habemus poteſtutem ſororem mulierem
circumducendi, ſicut cateri Apoſtoli, & fratres
Domini & Cephas. Ergo revera Paulus uxorem
habuit. Ergo & cæteri Apoſtoli habuerunt.
Conf. Ad Whilze. ult. ſcribit? KRogo te etiam
CGermane compar, adjuva illas &«. in Græco
habetur: CGermana Conjux. B. I. Etſi totum
Calvino concederetur, nihil iplum juvaret;
probandum enim illi eſt, Apoſtolos, poſt-
quam Apoſtoli fuêre, vel uxores duxiſſe, vel
uſos fuiſſe uxoribus, quas ante duxerant,
quod probare nunquam poterit, cùm potius
contrarium inferri debeat ex Matth. 19. Ecce

nos reliquimus omnia; ad quod reſpondit Chri-

ſtus: omnis, qui reliquerit Patrem, aut Matrem,

„

nl
cen
nete
en 1
Menm
oloe
lcn
N ſen
oke
Plenunt
lhte
lehurt
eNrilol
. )
Eoi
nu
Lolas⸗
Inbh
dR

(ona

Humn!
hnc
M,,,
NRoii
Untni

—
% J

. DrF SACRAMENTO ORDINIS. 953
ute. Ee? rorem Gc. B. Il. W. prim. ſeg. Nam
o Per mullerem ſororem non intelligi uxorem
rs ied mulierem, quæ illi tanquam ſoror non
i Quidem ſangume ſed charitate miniſ,traret, ut
i. explicant Patres Græci & ö Latini, Chryſoſt.
hech Theodoret. Oecumen. Theophyl. Ambroſ.
Arnſelm. Igitur de pijs illis fæminis loquitur,
quæ ſicuti Chriſtum ſequebantur, ita & Apo-
ſtolos his miniſtrando, vel eos ſuis opibus

Coln

ſuſtentando. Ad ſecundum ſeq. N. In0. Elſi
. Abpolſtoli cæteri habuiſſent uxores, abtequam
vocarentur à Chriſto, non tamen ex dictis ſe-
. quitur illis uſos fuiſſe in Apoſtolatu ſed con⸗
efrarium. Ne. 2010. Fallum etiam eſt omnes Apo-
tel. ſtolos habuiſſe uxores, anfequem à Chriſto

vocarentur; nam S. Joannem in cælibatu per-
ſe. ſtitiſſe totius eſt Eccleliæ traditiv. Econtra S.
Petrum habuiſle uxorem, cçonſtat ex Marth. g.
De reliquis Apoſtolis contraria lunt Patrum
teſtimonia: negant Tertull Lib. de Monegamia.

ren
tſes

Hieron. Lih. I. in Jovinian E onzra affi mat
. S. Ignatius M. Epift.6 ad Philadelphios ſcrihens:
Go Ricut. . . W. veliqui Apoſtoli, qui nuptlis fue-
tun gunt Jociati, Equidem ibid. etiam S. Peulum
nominat:: led illius nomen ab alio additum vi-
CE. detur; non enim legirur in exemplari Oxoni-
enſi Vaticano; nec in alio Marthiæ Corvini Piain.
W nonivæ Regis teſte Ambroſio Camaldulenſi.
an, Ad Conf. k. Per voces, Germane compar
dd ſignificatur alius, qui ſocius eſt in eodem
r onere portando, vox enim græca &6ο νR

ſignificat eidem jugo alligatum; unde non præ-
Hhh cis?

854 DE SACRAMENTO ORDINIS.

cisè uxorem denotat. Chryſoſt. & Theophy-
lactus volunt à Paulo ſigaificari maritum ali-
cujus ex fæminis antè ab ipio memoratis, ni-
mirum Evodiæ, aut Syntyches. Juxta Theo-
doretum verò indicatur ſocius in prædicatio-
ne Evangelü. Deinde falſum eſt in Græco
haberi determinat? Germana Conjux, naln in
Græco habetur νι Pnοααιςι; ſed νσορα
utrumque articulum & admittir: ſiquis verò
legere malit Germana, parùm refert; eodem
enim ſenſu tunc explica, quo antè de muliere
ſo rore dictum eſt.
Olj. II. Saltem licebit Clericis uxorem
ducere, ſi poſt ſuſceptos Ordines ipſis peri-
culum ſit incontinentiæ propter tentationes.
Ergo. Prob. Ant. ex I. ad Cor. 7. Probhter for-
nicationem autem unuſ’juiſqué uorem ſuam ba-
eat. Et ibid. v. 9. &t non ſe continent, nubant;
melius enim eſt nubere, qudin uri. HBe. M. Ant.
Ad Prob, . Apoſtolum primo loco loqui de
conjugatis, qui, cùm in paganiſmo duxiſſent
uxores, poſt converſionem dubitabant, an iis
uti liceret; atque his reſpondet, ut unuſquis-
que uxorem ſuam retineret & conjugale de-
Pitum redderet; ita explicant Tertull. Hieron.
cit. aliique Patres; & probatur ex contextu;
nam v. F5. ait: nolite fraudare invicem, niſifortè
ex conſenſu ad tempus, ut vacetis orationi; 8*
iterum revertimini in idipſum, ne tentet vos⸗ Ja-⸗
tanas propter ineontinemiam veſtram. Hæc autem
ſolos conjugatos ſpectant. In ſecundo loco

loquitur ad ſolutos & eos tantàm, qui nullo
= Voto

unt
rie

vn
inhen

As
Kon
h
1d
Crto
k

X
nn]
1 e
NE
Eäien
le
Nli
un
de
NE

3

huch
tlumel
tig i.

The.
Alero.

1Cee

N
lis
Ubfere
elen

l

ſen⸗
eti⸗

1

Drz SACAMENTO ORDINIS. 855
Voto ſunt impediti, & his quidem ſolùm ſua-
det matrimonium, non præcipit; ait enim;
boc autem dico ſecundum indulgentiam, non ſecun-
dum imperium; quibus ſupponit eos adhuc aliis
modis ſuperare poſſe tentationes, quàm præ-
cisè matrimonio. Non autem hic ab Apoſtolo
comprehendi etiam Voto obſtrictos, patet ex
1. ad Lim. S5, ubi de viduabus, quæ poſt datam

Chriſto promiſſionem fidei, ſive pactum ſer-

vandæ Continentiæ, volebant nubere, dicit: ha-
bentes damnationem, quia primam fidem irritam

fecerunt.

Inſt. I. Quid ergo remedii Clericis, ſi
poſt Ordines Continentiam ſervare non poſ-
ſint? Ergo neceſſe eſt eos perire? N. Im0.
Quid remedii marito ſi ob infirmitatem uxo-
ris uti matrimonio non poſſit, & tamen ten-
tetur incontinentià? Ergo, ne pereat, poteſt
cum alia inire matrimonium, quia Apoſtolus
ait: propter fornicationem “ abſit. B. 240.
Quilibet, ſi continere ſe velit, poteſt, modò

debita remedia adhibeat. Oret, ſobrietatem

colat, pericula fugiat, fæminarum conventi-

bus abſtineat &c. Nec patitur Deus nos ultra

tentari, qudm poſſimmus, juxta Apoſtolum. Sic
idem Apoſtolus ob ſtimulos concupiſcentiæ
non ideo uxorem duxit, ne periret; ſed ro-
gavit Dominum, à quo audivit: ſufhcit tibi gra-
tia mea; nequaquam verò: uxorem ducat.
COj. II. Obligstio ſervandi continen-
tiam Clericis impoſita repugnat EKecleſiœ anti-
quæ. Ergo. Prob. Ant. Cuûm Patres Synodi
Hhh 2 Niccænz

*

.

8S56 DE SACRAMENTO ORDINIS.
Nicænæ vellent legem ferre, qua Clerici
Majores prohiberentur uti uxoribus ante Sa-
cros Ordines duétis, diſſuaſit hoc Paphnu-
tius, teſte Sozomeno Lib. I. 6. 22. Socrate
Lih. I. c. 8. eoquòd antiqua Eccleſuæ traditio boc
tautinn præceperit, ut Sacris mitiati à nuptiis in-
eundis abſtinerent. B. N. Ant. Ad prob. H. I.
Hitoriam Paphnutii ceu fabulam rejiciunt Ba-
ronius, Bellarminus, Turrianus, Arcudius,
Thomaſſinus, tum, quia inter eos, qui Ni-=
cæno ſubſeripſerunt, Paphnutii nomen ne-
quidem legitur; tum quia opponitur Epipha-
nio & Hieronymo, quorum primus Har. 59.
ait: ſed & adbuc vivenem, liberos gignentem
unius uvoris virum non ſuſcipit Eccleſia, Jedeum,
qui ſe ab una continuit, aut in viduitate vixit,
Diaconum, Presbyterum &&* Epiſeopum, & Ipo-
diaconum, maximsè ubi ſinceri ſunt Canones Ec-
cleſiaſtici. Alter verò in eundem modum lo-
quitur Epiſt. 30. adverſus Jovinianum. H. II.
Admiſſa etiam hiſtoriâ ùͤt veràâ, Patres Nicæ-
ni id ſolùm voluerunt, non eſſe pœnis ani-
madvertendum in Clericos, qui continentiaam
non ſervabant cum uxoribus, ex œconomia
quadam quaſi diſſimulando malum, quod in-
valuerat, cui vix mederi ſe poſſe credebant;
ne majus malum redderent, ſi penitus reſeca-
re vellent. Illa vero: antiqua Eccleſiæ conſue-
tudo C*†ρ. non dixit Paphnutius, ſed addidit de
ſuo Socrates. Et, ſi Paphnutius dixiſſet, erro-
neè ſic dixiſſet, ut patebit ex ſequemti.

R0
na
UIl N
gei
1(0.0
edei
Hiſtee
De Ne
Snin

Deei

,

in
Coſe
ImCn
ene
VL
enell
nee
len
Den
DNa
nn
DClvn
Cleni
r

lle S

Hefiu.
N.
eulnde.
Haci⸗
N
re
e.
5.
Nten
unn,
.
lo⸗
NI.
Ne.
enent.
enmm
nit
Nlio⸗
Giot
ece.
ie⸗
dede
heito⸗

N

DE SACHAMENTO ORDINIS. 87
Dico E. Nunquaſn licitum fuit in Eccle-
ſia Latina Epiſcopis, Uresbyteris & Diaconis
vel uti uxore ductaà ante Ordinationem, vel
ducere uxorem poſt Ordinationem. Prob. I.
ex CC. Carthaginenſe II. auno 390. Can. 2.
diſertè ait: Epiſeopos, Preibyteros ac Diacenos,
ita placuit, ut condecet ſueroſanéttos Auntiſtites, Cρ
Dei Sacerdotes, nec non & Levitas continentee
We in omnibus, quo poſſint ſimpliciter, quod d
Deo poſtulam, impetrare; ut, quod Apoſtoli do-
cuerunt, & ipſa ſervavit antiquitas, nos quo-
que cuſtodiamuß. Præterea id cujuſvis Eccle-
ſiæ Conc'ſia adſtruunt. Pro Eccleſia Germa-
nica ſunt Concilium Aquisgranenſe anno 816.
Wormatienſe anno 868. Moguntinam auno
888. Pro Eccleſia Gallicoöna Araulicanum I.
Arelatenie II. Turonenle I. & alia. Pro Eccle-
ſta Hiſpanica Tolefanum L anno 400. Pro Ec-
cleſia ltalica Romanum ſaub Sylveſtro. I.
Prob. II. Ex famnimis Pontifirib. Siricius
Epiſt. ad Humtnerium Tarraconenſ. anno 395.
narrar, quoſdam Sacerdotes ac Levitas poſt
Ordinationem ſilios ex propriis uxoribus ge-
nuiſle, ſe exculantes, quod Sacerdoti-
bus & Levitis Veteris Teſtamenti id non fue-
rit prohibitum, excuſationem hanc evertit, &
dicit: Sacerdotes omnes atque Levitæ inſolubili
lege conſtringimur, ut a die Ordinationig noſtra
ſobrietati &α Pudicitiæ & corda noſtra mancipe-
mmus G corpora., Ignoſcendum poſtea inquit
illis Sacerdotibus & Levitis; quia ſe ex igno-
rantia lapſos eſſe fatebamur. S. Leo ad Ana-
HIhh 3 ſtaſ.

3578 DE SACRAMENTO ORDINIS.
ſtal. Theſſalonic. ait: ne aut Levitico miniſte-
vio, aut Presbyterali honore, aut Epiſcopali ex-
cellentia, quiſquam idoneus exiſtimetur, qui ſe
voluptate uxoria necdum frænaſſe detegitur. Ad-
de his Innocent. I. ad Victricium Rothomag.
Gregorium M. ad Petrum Subdiaconum Sici-
liæ. Ante hos omnes verè id pridem tradidit
Clemens Rom. Epiſt. ad jacobum fratrem Do-
mini: Ad Domihica miniſteria tales eligantur,
gqui ante Ordinationem ſuam conjuges ſuas nove-
rint: quod ſi poſt Ordinationem Miniſtro altaris
coutigerit, proprium invadere cubile uxoris, Sar
crarun non intret limina, nec Sacrificii portitor

Kat.
Proh III. Ex PP. S. Ambroſ. Lib. I. de
Officiis e. ult.. . Wec ullo conjugali coitu vio-
landum cogneſeitis, qui integro corpore ,„ incor-

vrupto pudore; alieni etiam ab' ipſo conſortio con-

jugali, ſacri Miniſterii reren recepiftis. 8.
Auguſtino Lib. 2. de adulkerin, conjugiis cap.
20. ſolemus eis proponere continentium Clericorum,
qui plerumque ad eandem ſariinam capiuntun in-
viti, edmque ſuſceptam, uſque ad debitum finem,
Domino aodiuvanis, perducunt. S. Hieron.
Ep. 30. ad Jovin. ubi teſtatur cap. 19. ipſum
Jovinianum hanc legem agnovilſſe.
Secd hic duo oblervanda ſunt: Primum

EV
nil
n
ynon
r
ANe
nn
Reoen
600
beſen
inEn
Hunke

eſt; non æquè viguiſſe legem illam proom- ſcy

nibus Ordimbus Majoribus; nam Sudiaconus 1

non ſemper & ubique ab ineundo Matrimonio
prohibitus fuit; tempore enim Urbani I. qui
ſedit circa annum Chriſti 266. nondum nu-
merabatur

u⸗

L De SAcAMENTO ORDINIS. 859
ife merabatur inter Ordines Sacros, ut obſervas
Me. Innocent. III. cap. A. multis. De Aetat. &
Qualit. Primus, qui Subdiaconos ad Conti-
l. nentiam adſtrinxit, fuit Sylveſter in Concil.
ng. Rom. 2. Can. S. ubi iis prohiber tranſitum ad
nd. nuptias; idémque deinceps ab alis Pontifici-
Idh bus conſtitutum eſt, ut patet ex c. I. 2. 3. &
fen. aliis Diſt. 32. Præterea Synodus Ancyrana Dia-
, conis cap. 1I0. qui proteſtabantur ſe continen-
. rtiam ſervare nolle, uſum conceſſit Matrime-
N nii, quæ tamen diſciplina temporalis non diu
A. duravit.
r! Secundum eſt, non, quo tempêôre pro-
hibitum fuit Sacris Miniſtris convolare ad nup-
d tias, ſtatim quoque irritum/ fuiſſe conſequens
. Matrimonium; neque enim ſemper in Eccle-
. ſia imperata fuit eerum à Matrimonio ſepara-
. tio, qui poſt Ordinem Sacrum contraxerant;
§ ſead aliæ ſolùm pœnæ impoſitæ ſunt. Sic in
Gmg Synodo Ancyrana cap. 1I0. qui ſe nuptiis ob-
m ligarant, jubentur à Miniſterio ceſſlare. In
rSE Neoczæſareenſi Presbyter, ſi uxorem duxerit,
, ab Ordine deponitur. In Toletano I. cap. 4.
n. Subdiaconus, qui defunctà uxore aliam duxe-
un rit, deponitur. Qui primus lege univerſali
irritum feciſſe Matrimorium cognoſcitur, com-
un munidòs aſſignatur Callixtus II. ut refertur C.
o Preshyteris Diſt 27. ubi vult Matrimonia à Sa-
cris Perſonis contracta disjungi. Alii Inno-
wod centium II. aſſignant ita ſtatuentem in Conc.
I Rom. c. 7. ut refertur C. Ui lex Cauſ. 27. *
Ar 1. ubi ſeparari tales præcipit, dicens: bujuf-
Hhh 4 modi

860 DE SAcCRAMENTO OEDINIS.
modi namque copulationem, quam contra Eccle-
ſiaſticam vegulam conſtat eſſe contractam, Matri-
monium non eſſe cenſemus.
Dico. VI. Nunquam permiſſum fuit in
Eccleſia Græca Matrimonium contrahere poſt
ſuſceptos Ordines: nec licuit Epiſcopis &
Presbyteris Græcis in primis Eccleiiæ tempo-
ribus uxoribus uri ante Ordinationem ductis.
Prob. I. p. Ex Epiſt. Clement's Rom. cir.
Concl. præced. in cujus fine teſtatur, ſe id à
Petro Apoſtolo accepiſſe; ineptè autem dici-

tur, & ſine omni fundamento S. Petrum aliam

legem tuliſſe pro Eccleſia Græca, aliam pro
Latina. Similiter Siricius cit. teſtatur ſe anti-
qua præcepta tradere Apoſtolorum conſtitu-
tione inſtituta; at Apoſtoli nunquam diſtinxe-
runt Græcos à Latinis. Conf. I. ex PP. Græ-
cis. Orig. Hom. 23, in Lib. Numer. Videtur
