ficio debeat. Nam cum ſatisfactio fiat ſolven-
do tantum, quantum debetur; non poreſt ea-
dem ſufficere ad ſolvenda duo debita æqualia,
proprium & alienum: quapropter minor in
ſingulis redditur, quæ offertur pro multis.
Ita Scotus quodlib. 20., S. Antoninus & Theo-
logi communiter cum S. Thoma d. 45. q. 2. a.
I. quæſtiunc. 4. & d. 20. q. I. a. 2. quæſtiunc. 3.
Secus in impefratione contingit: nam quia
in hac non ſpectatur æqualitas vel condignitas
operis aut operantis, ſed ſola bonitas ac libera-
litas donantis; impetrans alii omnes ſuas ſatis-
factiones ſibi retinet. =Sð
Sive autem quis ceſſione ſuarum ſatisfactio-
num, ſive per impetrationem proſit aliis, adee
de meritis propriis nihil illi deperit, ut ea ad-
huc ob ſtudium caritatis & miſericordiæ augean-
tur. Satisfactio enim pro alio & meritum pro
ſe ſimul in eodem opere eſſe nihil repugnat:
£ quod diverſarum ſint rationum, ordinentur
ad diverſos effectus, fundenturque in prinei-

Gg 3 . Piis

476 DE PœNITENTIA-

piis ſeu proprietatibus actuum diverſis, ſcilicet

in bonitate & reatu pœnæ. e
OV'j. IV. Animæ in purgatorio detentæ per-
tinent ad aliud forum; ergo ſatisfactio per ſuf-
fragia pro ipſis oblata, eſt mera impetratio, qua
Deum precamur, ut ipfis liberaliter reatum
condonet: nam ſi Eccleſia ſciret, eſſe ſolutio-
nem condignam ex juſtitia effectum infallibili-
ter habituram, non rogaret Deum, ut ſuffra-
gia pro defunctis acceptet. Be. M. Conſ. Suffi-
Ccit, illas adhuc pertinere ad idem corpus Ec-
cleſiæ, & auxiliis alienis indigere: quapropter
licet judicari à nobis ultra non poſſint, poſſunt
tamen adhuc juvari ſatisfactionibus noſtris per
modum ſuffragii, non vero ad modum ſenten-
tiæ. Preces Eccleſiæ eatenus ſolum ſatisfacto-
riæ ſunt, quatenus pœnales: nam per ſolam
impetrationem nemo fidelium animas in purga-
torio ſuis reatibus, ſicut nec ſe ipſum imme-
diate poteſt eximere. Quando autem Eeccleſia
Deum precatur, ut preces & ſuffragia pro de-
functis admittat, ſolum poſcit inſpirari fideli-
bus deſideria ſatisfaciendi pro eis, & eisdem
applicari reſiduas in theſauro ſuo ſatisfactiones.
Iuſt. Satisfactiones hujus vitæ non habent
proportionem cum pœnis purgatorii: hæc
enim longe alius ordinis ſunt & rationis; ergo
ad has expiandas illæ condignæ non ſunt. B.
Diſt. Anteg. Satisfactiones hujus vitæ cum pœ-
nis purgatorii non habent proportionem phy-
ſicam C. moralem N. Obpus liberum in gra-
tia præſtitum ab homine viatore æquivalet pœ-
. nis

lan
Mtnd
uhe
1 9
Mnden
minp
il
dn

UI

n

ler

er⸗
l.
dln
nn
Gis⸗
bl
lhe.
Guft.
l⸗
oret
Cloer
pen

e.

to.
On
nr.
nre⸗
dodene
N E
Gdl.
ACen
ed⸗
ddeat
U
Herg
at.
Cnßt
n
din⸗
Gi,

9

DE PœNITENTII. 471
nis acerbioribus vitæ alterius. Fructumtamen
Sacramenti, aut indulgentias ſibi ſoli conceſſas
transferre in alium nemo poteſt.
Obj. V. Preces & aliæ piæ actiones, quas
Eecleſia per miniſtros peccatores pro animabus
in purgatorio exſolvit, hiſce proſunt; ergo
etiam peccatoribus proſunt ſatisfactiones com-
municatæ. He. Diſt. Antec. Preces & pſalmo.
diæ ex opere operantis ab Eccleſia per os mi-
niſtrorum peccatorum Deo exhibitæ proſunt
tantum per modum impetrationis, quæ gra-
tiam in ſubjecto non exigit C. proſunt permo-
dum ſatisfactionis M. Antec. & Conſ. Solius
Chriſti opera in Sacramentis & Sacrificio ap-
Plicata ſuſpenduntur peecatoribus, & iis juſti⸗
ficatis reviviſcunt.
Obhj. EI. Ordinum Religioſorum Superio-
res ſolent quandoque hominibus extraneis com-
munionem omnium bonorum ſuæ familiæ im-
pertiri; ergo non opus eſt, ut ſuffragator li-
bere ſatisfactiones proprias in alium transmit-
tar. W. MW. Conſ. Religioſi ſinguli ſciunt morem
illum & probant: id quod ſufficit, ut illorum
Superiores tamquam Patres ac diſpenſatores
univerſales juſtis ex cauſis poſſint in communio-
nem fatisfactionum & impetrationum ſui ordi-
nis alios admittere.

ARTICULUS II.
Indulgentiarum veritas ofenditur.

COta. Indulgentia in ſenſu theologico ac-
cepta, eſt remiſſio reatus pœnæ infallibi-

Eg 4 liter

472² D?E PCNITENTIA.
liter facta ex opere operato per legitimam diſ-
penſationem theſauri Eceleſiæ. Dicitur I. Re-
miſſio, quod vocabulum generale eſt, com-
plectens actum geminæ juſtificationis, quo in-
dulgentiæ concedi ſolent: nam viventibus tri-
buuntur per ſententiam abſolutionis; defunctis
vero non per ſententiam, ſed ſolum exhibitio-
ne pretii ex theſauro Eccleſie, eo quod non
ſint amplius ſubditi. Sicut princeps eum, quem
in ſua poteſtate habet, e carcere eximit tam au-
toritate ſua, quam pretio perſoluto: quem au-
tem in poteſtate non habet, tantum ex ærario
publico pretium ſolvendo liberat; ubi ſolum in
ærarium publicum jurisdictionem exercet. Di-
citur II. Reatus pœnæ: neque enim culpa mor-
talis ſine Sacramento remitti ab Eccleſia poteſt;
ergo per indulgentias relaxantur ſolum reatus
EιEι, non Eccleſiaſticæ tantum, ſed etiam de-
itæ in purgatorio: alias defunctis nihil pro-
deſſent, econtra vivis forent noxiæ, quos a
Pœnitentiis Eccleſiaſticis avertendo ad ſupplicia
graviora purgatorii differrent. At neque ad
tollendum poœnas Eccleſiaſticas opus foret ex-
Pendere theſaurum Eccleſiæ, cum in pœniten-
tiæ Sacramento tolli poſſent. III. Dicitur, ex
opere operato: nimirum vioperis, ut a Chriſto in-
ſtitutum eſt, non vero ut ex honeſtate, ex meri-
to aut ſatisfactione operantis proficiſcitur: quo
quidem in puncto indulgentiæ a ſuffragiis diffe-
runt. IV. Fer legitimam diſpenſationem: ad
uam quidem non opus eſt poteſtate ordinis,
ſed ſuſhicit poteſtas jurisdictionis; nam & Cnr⸗
Ima-⸗

t
cthre
Kenkan
Ade
G
nont
inni
Eliktla
Mulire
Une
vCh
Urt
e

nd.

1.

com.
in.
ſt.
d
hir.
4 n
lefnt
Mman.
ldl
Entti⸗
lunin
1 N.
.
Cel;
itis
ne⸗
.
n
ptet
le
ten⸗
Men⸗
,
ſoi.
ert
:
sd
ſem: 1
nil
6

DE PGœNITENTIA. 473

dinales Diaconi largiuntur indulgentias. V.
Theſauri Eccleſic: ita habent Summi Pontifices
mox laudandi: nam juſtitia Dei exigit, ur ni-
hil ſine ſolutione debita remittatur. Nihilomi-
nus gratis fit remiſſio iſta: quandoquidem Deus
dat unde ſolvamus, nempe ſatisfactiones Chri-
ſti ſaltem inadæquate ad ſolutionem quamlibet
concurrentes, ſine quibus opus operatum dari
nullum poteſt.
Poteſtatem dandi indulgentias olim negarunt
Waldenſes, Joannes Wicleffus, Joannes Hus
& Hieronymus Pragenſis, ut conſtat ex Con-
cilio Conſtantienſi Seſſ. 8. & 19.
Item Petrus Oxumenſis, de quo ſupra me-
minimus, inter errores alios docuit, Papam
non poſſe alicui vivo remittere purgatorium.
Præ omnibus autem hisce ſe extulit Martinus
Lutherus An. 1517. indulgentias dictitans pias
Eceleſiæ fraudes, aut potius impoſturas Pon-
tificum fidelibus noxias. Ad quam hæreſin ip-
ſum non tam veritatis ſtudium, quam invidia
impulit, quod provinciam promulgandi indul-
gentias a Leone X. conceſſas Albertus Cardina-
hs Brandenburgicus Archiepiſcopus Magde-
burgenſis & Moguntinus Dominicanis detule-
rit. Luthero quoad hunc errorem adhæſerunt
Zwinglius, Calvinus, & cæteri Novatorum.
Dico. Datur in Eccleſia poteſtas conceden-
di indulgentias, queis remittantur fidelibus pœ-
næ pro Peccatis remiſſis debitæ apud Deum.
Theſis iſta eſt de fide Catholica, &
Eg' 5 Prol.

474 DE PœNITENTIA.

Prob. I. Chriſtus Matth. 16. v. 19. pro-
miſit Petro claves regni cœlorum, & poteſta-
tem ſolvendi, ita ut ſoluti etiam ſint in cœlis,
quos ipſe ſolverit in terris: quod ipſum cap. 18.
V. 18. ad Apoſtolos alios, & Sueceſſores eorum
Epiſcopos edixit. Ergo cum hæc poteſtas citra
reſtrictionem Petro commiſſa fuerit, poteſt om-
nia ſolvere & amovere, quæ aditum ad cœlos
prohibere poſſunt, cujusmodi ſunt pœnætem-
porales pro peccatis remiſſis adhuc pendendæ.
Poteſtatem iſtam exercuit B. Paulus dum 2.
Cor. 2. v. 10. de inceſto pœnitente, quem an-
tea Satanæ tradiderat, reſcripſit: Cui autem
aliquid donaſtis, & ego: nam & ego quod donavi,
ſi quid donavi, propter vos in perſona Cbriſti.
Prob. II. Poteſtatem hanc conſtanter agno-
vit Eccleſia, ut conſtat ex Tertulliano, qui I.
ad Martyres c. I. ait, rogatu Martyrum remiſ-
ſas fuiſſe pœnitentias publice pœnitentibus, &
licet l. de pudiecitia c. 22. Poteſtatem iſtam in-
dulgentiarum ſugillet factus jam Montaniſta,
hoc ipſo tamen ejus uſum ſæculo ſecundo fre-
quentem inter Catholicos demonſtrat.
Morem eundem pœnitentibus confeſſis &
abſolutis ad Martyrum libellos indulgendi pœ-
nas Sæculo III. nobis refert S. Cyprianus, epiſt.
I2. Idem confirmat Baſilius M. citarus a Pho-
tio can. 73. Nomocanonis. S. Gregorius M.
populo Romano indulgentias ſtationum conceſ-
lit, ut ipſi aclverſarii fatentur.
Idem conſtat ex can. 59. Concilii Ancyrani,
ex C. Nicæni I. can. II. & CC. Lateranenſi an.

1115,

kt
Men
lm
nmnne
Mrhe
enhnn
lehtei
wimn
lſn
n
N 1
egie

Ume

Aen

pro.

reſta.
elo,
nS
nmn
Gi
N
lenn.
e⸗
II1.
⸗
Oten
Non,

DrEPGNITENTIA. 475
11IS. Lateranenſi an. 1215., ex Lugdunenſi
Generali, & Generali Viennenſi ſub Glemente
V. Clementina un. dereliquis. Confirmatur-
que a Clemente VI. Extrav. Unigenitus. de Pœ-

nit., a Paſchali II. aliisque deinceps Pontifici-

bus. Concilium autem Tridentinum Sefl. 21.
cap. 9. de Ref. indulgentias cleſtes theſauros ap-
pellat. & Seſſ. 25. decretum de Indulgentiis ita
incoat: Cum poteſtas conferendi indulgentiasa Cbri-
NRto Eocleſiæ conceſſa ſit. Et infra eos anathema-
te dammat, qui indulgentias aut inutiles eſſe aſ-
ſerunt, vel eas concedendi in Eccleſia poteſta-
tem eſſe negan.
Prob. III. argumento dicti Clementis VI.
Extat in Eccleſia theſaurus ſatisfactionum Chri-
ſti & Sanctorum: atqui theſaurus iſte foret
omnino otioſus & inutilis, ſi per indulgentias
applicari fidelibus non poſſit; ergo dantur in-
dulgentiæ, queis ſatisfactiones Chriſti & San-
Gorum in egentes expendi poſſint ac diſpenſari.
Major Prob. Satisfactiones Chriſti ſunt infinitæ;
ergo quantumcunque hucuſque depromptum
ex eis fuerit, theſaurus illarum integer manet.
Deinde innumeræ fuerunt actiones bonæ & æ½=-
rumnoſæ Sanctorum, queis aliqui ipſorum non
indigebant in ſatisfactionem ſuorum peccato-
rum, ut B. V. Maria quæ peccati expers plane
erat; allique qui admodum innocentem & pœ-
nitentem vitam degebant. Manent ergo ſatis-
factiones reliquæ adhuc in conſpectu Dei, &
retinent vim ſuam, ur diſpenſentur fidelibus ab
Eccleſia, ad cujus ærarium tamquam Rau⸗
icæ

.

476 DE PœNITENTIA.
blicæ, bona civium ſine certolhærede deceden-
tium ex jure gentium pertinent. Ita S. Tho-
mas in 4. d. 20. q. I. a. 3. Q. I.
Obj. I. Ex capp. 16. & 1I9. Matth. tantum
probatur poſſe ſolvi fideles a peccatis & pœnis
per abſolutionem ſacramentalem & per pœ-
nitentiam ibidem injunctam; ergo teſtimonium
illud pro indulgentiis non rite adducitur. .
M. Antec. Quia Chriſtus non adſtringit ſuam
promiſſionem ad vinculum aliquod particulare,
loquitur de poteſtate ſolvendi ab omnibus vin-
culis, nimirum a vinculo pœnæ, vinculo ex-
communicationis, vinculo legis, voti, ac ju-
ramenti. .
Inſt. Eſt eadem poteſtas ſolvendi; ergo ſi
culpa non ſolvitur, niſi in Sacramento, neque
poœna ſolvi extra Sacramentum poteſt. . Diſt.
Antec. Eſt eadem ſolvendi poteſtas, uno & eodem
modo uſurpanda ad ſolvendum omnia vincula
N. ſolvendum vinculum quodque, prout con-
ditio ipſius exigit C. Peccatum mortale non
ſolvitur ſine infuſione gratiæ: hæc vero extra
Sacramentum tribui ab homine non poteſt, at
quia pœna temporalis novam gratiæ infuſionem
non exigit, ſed hanc præſumit, nihil obſtabit,
quo minus etiam extra uſum Sacramenti tol-
latur.
Inſt. 2. Si omnia illa vincula a Pontificibus
ſolvi poſſe probetur ex eo, quod Chri-
ſtus verba ſua ad nullum vinculum ſpeciatim
adſtrinxerit, ergo etiam poterunt ſolvi ab illis
vincula matrimonii conſummati; conſequens

e

DE PœNITENTIA. 477

eſt falſum, ergo. E. MW. Ilat. Verba Chriſti
tantum comprehendunt vincula ſolubilia: ma-
trimonii autem conſummati vinculum indiſſo-
lubile eſſe Chriſtus ipſe declaravit Mat. 5. v. 32.
Inſt. 3. Eccleſia nequit ſolvere quod ligare
non poteſt: atqui reatum pœnæ retinere ne-
quit, ergo neque per indulgentias remittere.
B. M. Maj. Cujus falſitas apparet in peccatis
venialibus, queis Eccleſia ſolvit, licet retinere
ea nequeart.
Obj. II. S. Paulus tantum loquitur de abſo-
lurione a cenſura excommunicationis & remiſ-
ſione pœnæ Eccleſiaſticæ: alias non dixiſſet, ſe
poœnas illas cum tota Eccleſia donare; ergo.
B. M. Antec. Apoſtolus non pœnam folum Ec-
cleſiaſticam, ſed illam potiſſimum, quam ince-
ſtus Deo & Chriſto debebat, remittit: nam ait,
ſe illi remittere non ſuo aut Eccleſiæ nomine,
ſed in perſona Chriſti. Verba ipſius refero:
Cui autem aliquid donaſtig, (h. e. donari petiſtis)
& ego (ſupple, dono) nam & ego quod donavi,
propter vos, (nempe, donavi) in perſonæ Chri-
Ni. Quod liquet ex pœna, quam huic ſcele-
rato I. Cor. 5. v. A. inflixerat: In nomine Do-
mini noſtri eſu Chriſti... ocum virtute Domini
noſtri Jeſu. IL-oquitur ergo ibi de foro divino,
non autem tantum de poreſtate illa externa po-
litica & Eceleſiaſtica, ut exponunt SS. Ambro-
ſius L. I. de Pœnit. c. 6., Epiphanius heæreſi
59. & Anſelmus.
Inſt. I. Maldonatus diſp. de Sacram. tom. 2.
q. 3. de Indulg. ſcribit ſcholaſticos quosdam Hu⸗
taſſe

478 DE PCNITENTIA.
taſſe, indulgentias non eſſe antiquiores quadrin-
gentis annis, hoc eſt ante ſæculum duodeci-
mum eas non obtinuiſſe. Ergo verba illa Pau-
li male de indulgentiis explicantur. N. MW. Conſ.
Scholaſtici illi errarunt, quod non ſaris diſcer-
nerent modum concedendi indulgentias ſub cer-
tis conditionibus & operibus qui a ſœæculo duo-
decimo uſurpabatur, ab uſu ipſo indulgentia-
rum, qui Eccleſiæ ipſi coævus eſt. Nam cer-
to novimus indulgentias conceſſas fuiſſe a Pa-

ſchali II., Urbano II. in Concilio Claromonta-

no crucem pro recuperanda terra ſancta ſuſci-
pPientibus: a Gregorio VII. in epiſt ad Epi-
ſcopos Britanniæ, & in epiſt. ad quosdam Fra-

tres Monaſterii Maſſilienſis: qui quidem ſœæcu- AI

Io XI. ſederunt: & ante hos a Sergio III, qui
ſæculo X. ineunte, & a Leone III., qui exſpi-
rante ſœæculo VIII. vixerunt. Ac Waldenſes
quidem primi indulgentiarum hoſtes dicuntur:
hi vero ſub annum MCLXX. apparuerunt. Ex
quo falſi convincitur Kemnitius, qui indulgen-
tiarum uſum anno MCC. cœpiſſe ſcribit. Leo-
nem quidem III. plures indulgentias conceſſiſ-
ſe teſtatur S. Ludgerus in epiſtola, quam refert
Surius tom. 2. die 5. Mart. poſt vitam S. Swi-
berti c. 9. Bellarminus vero L. I. de Indulg.
c. 3. ait, Romæ in Eccleſia S. Martini in mon-
tibus extare memoriam in marmore exciſam
literis antiquiſſimis indulgentiæ illi Eccleſiæ con-
ceſſæ a Sergio II. qui circa medium ſæculi IX.
ſedit.
“ Imo

nC
ar
icynn
Ulken
Nlrin
ien ,
lenci
tht
eng
ummt
Gine

rci⸗
loe
br.
dln
olr.
Lll.
pemn
ce.
,.
homn.
.
hnkE
nlten

7

DE PCNITENTIA. 479
Imo jam a Gregorii M. ætate ſat luculenta
de indulgentiis notitia extat, quem plenariam
indulgentiam conceſſiſſe refert fama publica tum
Romæ, tum aliis locis. S. Thomas in 4. d.
20. q. I. a. 3. quæſtiunc. 2., Altiſiodorenſis,
aliique Scholaſtici ſeptennem ab eo indulgen-
tiam conceſſam fuiſſe ajunt.
Inſt. 2. Cum Patres ſcribunt, ſe remittere
Pœnas pro peccatis debitas, non intelligi eos
oportet de pœnis debitis in foro divino, ſed de
his tantum, quæ debentur in foro Eccleſiæ, ad
hoc enim ſignificandum in decretis Pontificum
additur, de injunctis pœnitentiis: ut c. Cum ex eo:
& c. Moſtro. de Pœnit. & Remiſ., & in Clement.
unic. de Reliq. & venerat. SS. Ergo. H. M.
Antec. Sicut Epiſcopi remittebant pœnas ab
Eccleſia definitas, quando ad bonum animarum
expedire cenſebant: Ita videntur etiam remi-
ſiſte pœnas apud Deum definitas, quando id
fieri oportebat, cum poteſtas ligandi & ſolven-
di de ſe omnia complectatur. Deinde cum pœ-
næ illæ impoſitæ fuerint non ſolum ad ſatisfa-
Cctionem Eccleſiæ ſed etiam ad compenſa-
tionem delictorum, non videntur fuiſſe remiſ-
ſæ, quin alia via compenſaretur ſatisfactio ſeu
remiſſio pœnæ apud Deum. Unde Cyprianus ep.
I4. dicit, ideo has remiſſiones ad preces Marty-
rum vel aliorum fidelium fieri, quia auxilio eo-
rum adjuvari apud Dominum in delictis ſuis poſ-
ſent; indicans, ſatisfactiones iſtorum per mo-
dum ſuffragu prodeſſe lapſis apud Deum, ideo-
que

4³⁰ DE PNITENTIA

que eorum interceſſione merito fieri remiſſio⸗
nem apud Eccleſiam.
Denique impoſſibile eſt, Eccleſiam univer-
ſam errare in re morali & graviſſima ad bonos
mores fidelium pertinente: atqui Eccleſia uni-
verſa ita acceptat hunc indulgentiarum uſum,

ac de illo ſentit, ut hæreticos æſtimet, qui ta-

lem uſum reprehendunt, ſeu hanc poteſtatem
Eccleſiæ negant; ergo Eccleſia in hoc more in-
dulgentiarum recte ſentit, & conformiter pri-
mitivæ Patrum traditioni.
Inſt. 3. Apud antiquos Eccleſiæ Doctores
Græcos & Latinos, quales ſunt Chryſoſtomus
& Auguſtinus, non invenitur expreſſa harum in-
dulgentiarum mentio. Ergo. W. W. Conſ. Non
erat tunc opus, diſtincte harum indulgentiarum
meminiſſe, tum ad perſuadendum, tum ad de-
fendendam fidem, nullo tunc hæretico indul-
gentias obtrectante: neque etiam propter mo-
res fidelium componendos, eo quod rigor diſ-
ciplinæ, ac fervor pœnitentiæ tunc magis vi-
geret. Unde etiam fortaſſe accidit, quod in
Primis Eccleſiæ temporibus rarus eſſet actus in-
dulgentiarum, ut Sotus d. 21. q. I. a. 3. in fine
adnotavit. Sufficiebat ergo Patribus antiquis
declarare poteſtatem remittendi peccata & ſol-
vendi Eccleſiæ divinitus conceſſam, quin mo-
dos, queis Eccleſia ligare poteſt ac ſolvere, ſeor-
ſim explicarent.
Oj. II. Si indulgentia tollit pœnas tempo-
rales aut injunctas a Sacerdote, aut injungen-
das per canones, ergo pœnitens non tenetur

ad

Sbe
epn
Urm
lun
Prll⸗
ueB
Eee

no.

Uver.

onos
ni⸗
n
G
len
teit⸗
1l.

Cores
onns
Unmin.
No
Erumn
Uck.
dll.
1.
u,
N
Cot
Avin⸗
Vt
tis
⸗
d

e ſeor.

tenh
oſong
Na

4

3

DE PCNITENTIA 481
ad pœnam ſubeundam, quam Sacerdos in rri-
bunali pœnitentiæ iujunxit. N. M. Seq. Si pœ-
næ à Sacerdote injunctæ ſunt medicinales, ab
his Eccleſia non diſpenſat. Sed & cæteras ſine
gravi cauſa omittere nemini licet, tum quod
nulli conſtet, utrum fructum omnem indul-
gentiæ perceperit; tum quod Eccleſiæ diſci-
plinæ conſulturi Pontifices in diplomatibus in-
dulgentiarum apponere ſoleant: Iijunctä ſaluta-
vi Ponitentidt.
Inſt. I. Canones Pœnitentiales non vigent
amplius: & in Sacramento Pœnitentiæ leviores
ſolent injungi pœnitentiæ: ergo in præſentiſta-
tu Eccleiiæ indulgentiarum uſus fere nullus eſt.
N. M. Conſ. Hoc ipſo, quod leviores ſatisfactio-
nes à Sacerdotibus injunctæ impares ſunt pla-
candæ Divinæ Juſtitiæ, ſubſidium indulgentia-
rum nobis eſt neceſſarium.
Iiiſt. 2. Eccleſia non poreſt a jure divino diſ-
pPenſare; atqui, pœnas temporales divinæ
juſtitiæ debitas relaxaret, diſpenſaret in jure di-
vino; ergo. . Diſt. Maj. Non poreſt aucto-
rifate humana ac propria diſpenſare in jure di-
vino C. nomine & auctoritate Chriſti N. Ita
Paulus 2. Cor. 2. V. 6. ait, ſe donaſſe in PBerſo-
ga Chriſti. Quamquam ne Eccleſiæ quidem in-
dulgentia quemquam pœnitentem ab omni pœna
temporali & laborioſis operibus penitus eximat.
NambPaulus demum poſt exactam anni unius pœ-
nitentiam inceſto illi reſiduum ſatisfactionis di-=
Miſit. Et S. Cyprianus Tract. de Lapſis, gra-
viter expoſtulat cum jis, qui lapſis, ad Mar-

482 DE PGNITENTIA.

tyrum commendationem, ſine prævia pœni-
tentia, dabant pacem irritam c& accipientibus nibil
profuturam. Ded & Bonifacius VIII. Extrav.
Antiquorum, docet, unumquemque plus mereri,
cv eftcacius conſequi indulgentias, qui Baſilicas ip-
ſas Apoſtolorum aumplius & devotius Frequentat.
Quæ quidem conſirmantur ex can. 5. Conc. An-
cyrani, & can. II. C. Nicæni I., ubi Epiſco-
pi arbitrio committitur, mitius tractare, ac
tempus pœnitentiæ abbreviare iis, qui ferven-
tius in ſtudium bonorum operum & ærumnas
pœnitentiæ incubuerunt. Accedit, quod in-
dulgentiæ eximere peccatores non omnino poſ-
ſint ab onere penitentiæ, jure naturæ neceſſa-
rio: nam Luc. 3. v. 8. præcipitur: Facite fructus
dignos pœnitentiæ, & c. 13. v. 5. i poœnitentiam
non egeritis, omnes ſimiliter perlbitis. Atqui pœniten-
tiæ uſus non tantum ob ſatisfactionem, ſed etiam
ad extirpanda vitia & cupiditates frænandas ſa-
luti æternæ eſt ſumme neccſſarius. Alioqui
foverentur peccata, torpor & enervatio diſci-
plinæ Eceleſiaſticæ irreperet, & hæreticis præ-
beretur occaſio indulgentias ipſas petulantius
obtrectandii
Denique ſi B. Paulus, Heb. 6. ſoli Bapti-
ſinatis Sacramento perfectam hominis renova-
tionem attribuit, ita ut effectus idem pœniten-
tiæ auſteræ, etiam cum abſolutione ſacramentali
junctæ, non niſi perraro contingat: tantum bene-
ſicium inengenrd bonis operibus & pœniten-
tia congrua deſtitutæ difficile adſeribetur. Qua-
Propter quas Eccleſia offert indulgentias Plend.

Sant
tuota
e

pen’
Gnii
on.
He,
i.
ut
lr
ln.
e,
nven.
nns
Nir
oor.
Kell.
ſ
M
len⸗
uun
l.
Non
⸗
n.
NMnns

⸗
ON⸗
güiten⸗
wedl
nben
Nenſtl
r.C

iuse
6

DE POœNITENTIA. 483
rias, non continuo omnes aſſequuntur, ſed illi
dumtaxat, qui cum egregio fervore ac pietate
ad illas obrinendas ſeie diſpoſuerint.
Obj. II. Sicut ſatisfactio Chriſti fuit infinita,
ita peccatum, pro quo ſatisfecit etiam erat in-
finitum; ergo cum in hoc diluendo ſatisfactio
exhauſta fuerit, nihil amplius ſupereſt. . W.
Anteg. Meritum & ſatisfactio Chriſti fuerunt
infinita ſimpliciter, peccati vero malitia & of-
fenſio eſt tantum infinita objective & ſecundum
quid, eo quod reſpiciat Deum objectum infi-
nitum. Hinc Apoſtolus Rom. 5. v. 15. MWon
ſicut delittum, ita & donum. Et infra: Ui a-
bundavit delictum, ſuperabundavit &&gratia. Nimi-
rum potentius fuit donum & paſſio Chriſti, quam
peceatum Adami. Unde Clemens VI. in Extravag.
Unigenitus. de pœnit. & remiiſ-ſeribit, unicam ſan-
guinis Chriſti guttam propter unionem hypoſta-
ticam totimundo reconciliando ſatis eſſe potuiſſe.
Inſt. r. Deus reddidit Chriſto cumulatum
præmium pro paſſione: Nam Philip. 2. V. 8.
dicitur: Humiliavit ſemetipſum. : .:: propter quod
& Deus ealtavit illum. ergo nihil ſupereſt, quod
in theſauro Eecleſiæ recondatur. . M. Conj. Neo
meritum Chriſti exhauſtum fuit gloria corporis
& exaltatione nominis, aut donisgratiæ & glo-
riæ in homines collatis, cum fuerit infinitum.
Paſſio autern in quantum ſatisfactoria, ipſi, qui
pPeccare non poterat, nihil profuit, ſed tota
hominibus reiervabaur.
Mnſ. 2. Si Chriſti ſatisfactio eſt infinita,
ergo ſuperfluæ iunt Sane orum ſatisfactiones.
Ih z .

484 DEPCGNITENTIA.
W. M. Seq. Licet Sanctorum ſatisfactiones non
ſint abſolute neceſſariæ, utiles tamen ſunt ad
ſatisfaciendum: nam Chriſti ſatisfactio habet ſe
ut cauſa univerſalis ac præcipua, ſatisfactiones
autem Sanctorum tamquam cauſæ particulares
in virtute Chriſti ad effectum indulgentiarum
quodammodo concurrunt.
Olj. IV. Indignum Chriſto eſt, infinitis
ejus ſatisfactionibus modicas Sanctorum ſatisfa-
Gtiones adjici: quo Sancti etiam præter Chri-
ſtum vocari poſſent noſtri redempfores.
e. M. Aſſert. Si non erat indignum maje-
ſtate Verbi humanæ naturæ hypoſtatice uniri,
cur indignum ſit, ſatisfactionibus ipſius Sancto-
rum quoque ſatisfactiones adjicivatqui aliis etiam
in cauſis divinæ majeſtati rationes & actiones
humanas adjunctas fuiſſe legimus citra indigni-
tatem. Exodi 14. v. 3I. IIraélitæ eredideruns
Domino & Mogſ ſervo ejus. 4. Reg. 19. V. 34.
ait Deus: Protegam urbem hane, & ſalvabo eam
propter me, & propter David ſervum meum.
Act. 15. v. 28. ſeribunt Apoſtoli: Viſum
Spiritui Sancto & nobii. I. Cor. 3. V. 9. Pall-
lus ſe cum Apollo, Dei adjutores appellat: &
alios titulos & officia de ſe prædicat, quæ Deo
& Chriſto propria videntur.
Quodſi Chriſti precibus nihil indignum
committunt Chriſtiani pro aliis precando; ne-
que ſatisfactionibus Chriſti fiet injuria, ſi quis-
que juſtus pro reatu proprio aut alieno ſatisfe-
cerit: nimirum ſatisfactiones noſtræ omne ſuum
Pretium ac vigorem ex Chriſti meritis & gratis
nan-⸗

n
he
Wan
fnuna

g on
nt 20
Perke

ones

ls
Hürmn

Knt
otr.
Chn.
nſe⸗
Uonr,
Holbo⸗
ctom
ſoes
gne⸗
N
emn
ftunt

H

N
16
eeo

oon
0;1
n
oneln

DEPœNITENTIA. 485
nanciſcuntur: ac ſi quæ ſunt reſiduæ, tantum
ſecundario & per accidens ad theſaurum Eccle-
ſiæ concurrunt, qui primario ac eſſentialiter ex
Chriſti ſatisfactionibus conſtat. Unde etiam
apparet, cur ſolus Chriſtus proprie & abſolute
Redemptor noſter dici queat: hic enim ſolus
nos ſua morte liberavit a peccato, quo captivi
tenebamur, & omnem vim merendl ae ſatisfa-
ciendi præſtat. M
Inſt. I. Sancti receperunt jam ſuperabun-
dantem mercedem laborum ſuorum. Luc. 6. V.
38. Menſuram bonam, & confertam && coggita-

tam, & ſupereffluentem dabunt in ſinum veſtrum.

& Rom. 8. v. 18. MWon ſunt condigunaæ paoſſiones
bujus temporis ad futuram gloriam. Ergo. M.
V. Conſ. Merita quidem Sanctorum ſuperabun-
danti præmio compenſabuntur: at ſatisfactio-
nes, queis non indigebant, in communi Eecle-=
ſiæ theſauro conduntur.
Inſt. 2. Nihil ſancti fecerunt aut paſſi ſunt bo-
ni ad quod non tenebantur, ſecundum illud
Luc. 17. v. 10. Cum feceritis omnig qux pra-
cepta ſunt vobis, dicite ſervi inutiles ſu-
mus: quod debuimus facere fecimus; ergo nihil
ſupereſt, quod aliis communicent. Nam &
prudentes virgines, Mat. 25. V. 9. reſponde-
runt fatuis: We forte non ſußiciat nolis & volit.
. M. Conf. Chriſtus ibi de ſola obſervatione
Præceptorum loquitur, qua nemo debet glo-
riari, Deum enim illa nihil juvat, Job. 22. V. 3.
Quid prodeſt Deo; ſi juſtus fueris? aut quid ei con
Jers, ſi immaculaa fuerit via tua? Multa ta-
h 3 men

4

4⁸6 DE PœNITENTIA. “
men fecerunt & pertulerunt Sancti, quæ prz.
cepta non erant, quas ſatisfactiones Pro reati-
bus propriis non neceſſarias, Eccleſiæ theſau-
ro reliquerunt. . il
Virgines prudentes non loquuntur de ſa-
tisfactione; ſed de oleo’gratiæ & caritatis habi-
tualis, quod uti ad ſalutem cuilibet eſt neceſſa-
rium, ita nemo in alterum poteſt effundere.

Iluſt. 3. Si etiam ex juſtorum ſatisfactioni- .
bus indulgentiæ conferunt remiſſionem pœnæ, ſ
ergo ex eorumdem Sanéctorum ſatisfactio-
nibus Miſſæ Sacrificium & Sacramenta di- ſiu
centur talem remiſſionem præſtare. V. MW. re
Zeg. Convenit plane, ut Sacrificium Miſſæ & ſan
Sacramenta, ceu primaria Chriſtianæ Religio- uhn
nis fundamenta, ante ullius Sancti merita a ne

Chriſto capite inſtiruerentur, & ex illius ſolius ihlg
influxu vim omnem & efficaciam participarent. Al
At collatio indulgentiæ, cùm non ſit actio ſacra- M
mentalis, ſed exercitium Miniſterii Eccleſiaſti⸗ ern
ci pendens a poteſtate clavium, mutuæ carita- At
tis officia ad exhibendam ſatisfactionem non aie
reſpuit. uin
Inſt. 4. Pontifex ſine expenſione theſauri ſa- MWan
tisfactionum Chriſti & Sanctorum diſpenſat Mlie/
in votis; ergo etiam per poteſtatem a Chriſto 1
ſibi traditam poteſt proxime remittere pœnas, l
quin theſaurum illum aperiat. . W. Conſ. Ju- s
ſtitia vindicativa non exigit pretium, quo vo.
tum tollatur, exigit vero pro expungendo rea-
tIu poœnæ, quam nequit immediate ſolvere kon-
. tifex5

Pre.
lenti.
n.

el.
h.
e.
kont
ene,
io⸗
d.
N.
les
⸗
4
Nue
ſn

₰

DE PœNITENTIA. 487

tifex; ſicut nec culpam ſine Sacramento re-
mittere.

ARTICULVUS III.

Conditiones ad dandas && lucrandas Indulgentias
requiſitx. .
D* . Indulgentiæ debent a legitimo diſ-
N penſatore, juſtis de cauſis, & aliquo ſig-
no externo concedi, alioqui nullæ erunt. I.
Opus eſt lagitimo diſpenſatore, cujusmodi ſunt
Summus Pontifex, qui poteſtatem univerſalem
a Chriſto in Petro accepit: deinde Epiſcopi,
qui & ipſi poteſtate ordinaria, ſicut abſolvunt
a peccatis, ita indulgentias largiuntur: neque
enim hæc eis poteſtas ex ſpeciali commiſſione
defertur, ſed jure communi annexa eſt ipſorum
dignitati, ut decenter ſuo munere fungantur.
Quamquam hæc facultas ipſorum non ſit adeo
generalis: unum enim tantum annum conce-
dere poſſunt in die dedicationis Eccleſiæ, &
quadraginta dies in caſibus aliis: neque poſſunt
eas largiri defunctis, aut non ſubditis ſuis, eo
quod nullo jure id exprimatur. Suis tamen
ſubditis etiam extra diœceſin ſuam illas poſſunt
impertiri. c. Cum e eo. &c. Moſtro. de pœnit.
& remiſſ.
Abbates, Parochi, & Sacerdotes alii Epi-
ſcopis inferiores jure communi non poſſunt
concedere indulgentias, ſed ſolum ex commiſ-

ſione Pontificis & Epiſcoporum. c. de Excedenti-

bus. de Exceſlib. Prælat.
Hh 4 Pa-=

—

4⁸8 DE PCNITENTIA.
Paneormitanus, Felinus, Dom. Sotus, Na-
varrus & Cordubenſis exiſtimant, Concilium
generale poſſe concedere indulgentias: negant
alii, eo quod Concilium generale, ſecluſo Papa,
non papalem, ſed epiſcopalem poteſtatem ha-
beat: quod vivente Pontifice probabilius vide-
tur, non item Sede Pontificia vacante.
II. Dicitur, juſzis de cauſig, iisque diſtincétis
a remiſſione pœnæ: has enim prorſus requiri
fatetur Clemens VI. in extravag. Unigenitus. &
Leo X. in ſua decretali ad Cajetanum ait, ſe
nullam poteſtatem habere concedendi indulgen-
tias ſine legitimo motivo. Ratio etiam mani-
feſta id ſuadet: nam dominus non habet ratas
Profuſiones a Miniſtris prodligis factas; Apo-
ſtoli autem dicuntur, miniſtri Cbriſti, & diſpen-
ſatores myſteriorum Dei, 1. Cor. 4. v. I. Qua-
Propter ſi motivum non ſit æquale indulgen-
tiis, vel hæ erunt nullæ, vel ſolum proportio=
natæ motivv.
III. Dicitur, iogno externo: Nullus enim
actus jurisdictionis exercetur ſine ſigno ex-
terno fufficienter indicante voluntatem ſupe-
rioris. Unde patet, ne quidem ſolo diſſenſu
Pontificis interno revocari indulgentias ſemel
conceeſſas poſſe.
Dico Il. Ut quis indulgentiam ſibi lucretur,
debet eſſe vivens, viator, rationis compos,
baptizatus, in ſtatu gratiæ, & opus injunétum
omnino expleviſſe. I. Debet eſſe vivens & via-
zor: nam qui pro ſe indulgentias lucratur, fere
ſemper opus aliquod injunétum exſequitur:
mor-

lNt
ümi
ante
Aiua
Cnin
luhmnte
urd
en

Me.
liu
Erant

n.

Nk.

Knts
ſegu.
Ee
Uyen.
Manl⸗
tus

Apo.

.
.

N.

Wr

ein
.l⸗
,lr⸗
Hi
ſend

cteror,
ulr
G
un,
egon

DE PœNITENTIA. 489
mortuis autem nullum opus injungi poteſt:

igitur nullas pro ſe indulgentias lucrari poſſunt.

Nihilominus cum ſummus Pontifex habeat ple-
nitudinem poteſtatis ad diſpenſandum Eccleſiæ
theſaurum etiam non ſubditis, infallibiles in-
dulgentias concedit fidelibus defunctis, ſed
tantum per modum fſuffragii & ſolutionis. Qua
de re licet veterum aliqui dubitaſſe videantur,
ſententiam ſuam tamen revocarunt. Nec quis-
quam ſine nota hæreſeos jam contradicere poſ-
ſet poſt Xyſti IV., Leonis X:, & aliorum Pon-
tificum editas Bullas. .
II. Debet eſſe rationis compos: nam uſu ra-
tionis deſtitutus tantum ſpeciatim annuente Pon-
tifice, per alium præſcripti operis exſecutorem
lucrari indulgentias poteſt.
III. Opus eſt, ut ſit haptizatus: quia Cate-
chumeno nequit Eccleſia per modum abſolu-
tionis largiri indulgentias. Sed tantum per mo-
dum ſuffragii: cum in illum exercere jurisdi-
tionem nequeat. .
IV. Debet in ſtatu gratiæ eſſe: peccator
enim frui aliena ſatisfactione non poteſt, ut Art.
r. docuimus. Excommunicato non vult Ecele-
ſia hoc beneficium impertiri, licet forte gra-
tia divina Præditus eſſet.
V. Opus injunéctum explendum eſt: nam cum
hac conditione conceduntur indulgentiæ.
VI. Dictum eſt, Uz quis ſili lucretur indul-

gentias: Nam ſtatus gratiæ non exigitur in eo,

qui alteri indulgentias lucrari cupir: peccatum
enim ejus, qui opus-injunétum exſequitur;, in-
Hh 5 dul⸗

.

te clavium in Pœnitentiæ Sacramento aliqua pœ-

490 DE PCGNITENTIA.

dulgentias impedire nequit alii conferendas,
qui peccati expers, & ſatisfactionis alienæ per-
cipiendæ capax eſt.
Naeavarrus & Cajetanus inſuper intentionem
lucrandi indulgentias gratis requirunt, cum id
Pontifices non exigan.
Obi. I. cont. I. Conel. Abbates & Præpoſiti Ordi-

num exercent jurisdictionem in ſuos Religioſos,

faciuntque extraneos aliquando participes meri-
torum & ſatisfactionum ſuæ familiæ: Sacerdo-
tes etiam virtute clavium in Pœnitentiæ tribu-
nali exercent jurisdiéstionem, & aliqua pœnæ
temporalis parte confeſſos liberant: ergo & iſti
habent facultatem largiendi indulgentias. Be.
M. Conſ. Poteſtas concedendi indulgentias per-
tinet ad forum externum Eccleſiæ;, ipfſaque
conceſſio indulgentiarum eſt actus juridictio-
nis, quo relaxantur pœnæ temporales a jure
vel ab homine diétatæ, atque idoneæ non tan-
tum ad exemplum & correctionem publicam,
ſed etiam ad ſatisfaciendum pro reatu apud
Deum reſiduo. Præfeéti autem ordinum ju-
risdictionem tantum in ſuos habent quoad di-
ſciplinam vitæ regularis; ergo illis publicas &
ſolennes indulgentias elargiri non poſſunt, ac
multo minus externis, in quos nullam jurisdi=
Ctionem habent: nam communicatio illa meri-
torum ſui Ordinis non fit virtute clavium, ſed
tantum conceditur per modum impetrationis
ac ſuffragii. .
Quamquam autem Sacerdotes cæteri virtu-

næ

Apenin
unde
, H
annin

vence
lteper

fonem
nid

⸗
o
nnetl.
eroo⸗
nbo.
Do
E
K N
1sper⸗
Ngre
cto⸗
e
un⸗
Wen
n
unn /
E
esd⸗
Awet
n, 4
tio

ert V
digu

DE PNITENTIA. 491
næ temporalis parte confeſſos eximant, hane
tamen jurisdictionem exercent tantum in foro
interno ac ſecreto, non vero in foro externo
& publico Eccleſiæ, ad quod potiſſimum ſpe-
ctat largitio indulgentiarum: nam quod in tri-
bunali pœnitentiæ minus injungunt Sacerdotes)
expiandum adhuc pœnitenti reſtar per opera
Pœnalia, ut habet Bellarminus I. I. de Indulg.
C. II.
