coni præter quoſdam ritus acceidentales ſola im-
, Poſitione

1
h
nit
Ah
Wawn
Ulogt
ot
he

Seun
Wr
uic
Kn
Onnn
Mmn
i
N,len
5
Woon

A

A
M.

orete

itr.
n Mie.
.
(Wn.
dnn,
lene
Hunrne
e, e
t
Miiner
Hundo
Urae⸗
.
25

Urum
ili.
Gextenn
gun
dlie
Ccmon
acun nn

Ae

Oavus
f⸗
tuneu
LDrh
n iie
i
Nfeti
se

4

DE SACRAMENTO ORDINIS. 732

poſitione mannuum, ſine alia inſtrtumentorum
traditione abſolvunt, dicendo: Divinæ gratia..
promovet N. Subdiaconum in Diaconum. Ore-
mus igitur &. ſimiliter ſolà impoſitione manuum
Subdiaconatum conferunt, ut liquet ex eorum
Euchologiis. Quæſtio nunc eſt, neque levis
controverſia, quænam ex enarratis ceræmoniis
& ritibus ſint tum materia tum forma eſſentia-
lis, hoc eſt, neceſſaria neceſſitate Sacramenti
Ordinis? Pro quo
Nota Il. In tres prœæcipuè ſententias hic
abierunt Scholaſtici. Prima univerſaliter Ppro
materia ſolam manuum impoſitionem aſſignat;
pro forma ſola ea verba, quæ illi reſpondent;
porrectionem vero inſtrumentorum vel inter
ritus merè accidentarios numerat; yvel eſſe ſo-
lum materiam integralem, ut Wittaſſe, Juenin,
Habert, Turnely, & alii; vel eà ſolùm ratio-
ne vult pertinere ad materiam, quatenus dici
poſſit inſtrumentorum porrectionem implicite
ac virtute contineri in impoſitione manuum,
cùm manus ſit organum organorum, & inſtru-
mentum inſtrumentorum, ut loquitur D. Bona-
vent. inq. Diſt. 24. q. 4. a. I. & docet Morin. hie
p. 3. Exercit. I. C. I. Menard. in notis ad Libr. Sa-
crament. S. Gregor. Papæ. Becan. & cæteri.
Secunda contra ſolam porrectionem inſtrumen-
torum eſſe materiam eſſentialem aſſerit, & for-
mam ea verba, quæ tunc proferuntur; ma-
nuum verò impolitionem vel inter ritus merè
Eceleſiaſticos refert, vel ait contineri in tradi-
tione inſtrumentorum, ut Paludan. q. 2. a. 32.
Z2 5 Valentia

734 DE SAcCRAMENTO OEDINIS.
Valentia Diſp. 19. hic q. I. punct. 5. Eſtius in
4. Diſt. 24. §. 24. Zertia inter duas priores media
vult materiam eſſentialem tam in manuum im-

poſitione, quàm in porrectione inſtrumento-

rum conſiſtere, per conſequens formam in iis
verbis, quæ utrique correſpondent. Ita ſentit

Bellarm. L. I. de Sacram. Ord. c. 9. Vaſquez

cæterique communius, & videtur eſſe genui-
na mens Doctoris Angelici tum Opulc. 5.
& hic dq. 37. a. 5. dicentis: uia principa-
lis actus Sacerdotii eſt conſecrare corpus & ſan-
puinem Chriſti, ideo in ipſa datione calicis
Jub forma verborum determinata charatter Sa-
cerdotis imprimitur. Tum 3. p. q. 84. a. 4. 0,
ubi rationem reddit, quare in Sacramento

Baptiſmi & Pœnitentiæ non requiratur im-

poſitio manuum, requiratur autem in Sacra-
mento Confirmationis & Ordinis; quia im-
boſitio manuum ſit in Sacramentis Eccleſiæ ad ſig-
nifcandum copioſum gratiæ effelctum. Cum hac
Dico r. Materia eſſentialis Ordinationis
Epiſcopi eſt 10. impoſitio Libri Evangeliorum,
& 2°. impoſitio manuum; adeoque duplex
partialis unam totalem conſtituens: forma ve-
rò utrique reſpondens adæquata eſt hæc: acci-
pe Spiritum §. Prob-. 1. pars de impoſitione Li-
vri Evangeliorum. Hæc enim fuit concors &
perpetua omnium Eccleſiarum conſuertudo, un-
de meritèò colligitur ritum impoſitionis Libri
Evangeliorum habitum fuiſſe pro vera mate-
ria, cum præſertim Eccleſia Græca cum Lati-
na in ritibus merè accidentariis vix unquam
omnino

.

aßthe
chut
m
n
u
ltn
ue
ent
Gepn
9,4
(Ul⸗
N

h

1
2
.

Mn

.

DE SACRAMENTO ORDINIS. 735

in S
fien omnino conveniat. Et hæc ratio aon poteſt

nec4
in.
ntN.
ine
enn
n
egenli
,
lfn
/1.
N⸗
Ne.
40,
ent.
In.
.
.
e
iott
run
Cper
Nle⸗
Ili
NHH
Oun.
Ubril
ae .
olet.
dn
W

non valere ſaltem apud RR. quoſdam Adverlſa-
rios, qui à materf'ia eſſentiali ideo potiſſimùm
cujuſvis inſtrumenti traditionem alias exclu-
dunr, eoquèd vel in Eccleſia Græca in uſu

non fſit, vel in Latina ſeriùs cœperit adhiberi.

Prob. illa conſuetudo perpetua ex Scriptori-
bus antiquiſſimis & primi Eccleſiæ temporis;
Clemente Romano (aut quiſcunque Auctor
dicatur Conſtitutionum Apoſtolicarum, certè
ad prima tempora referri debet) Lib. 8. c, F.
ubi. Unus ex primis Epiſcopis una cum duobus
aliis ſtans prope altare, reliquis Epiſcopis & Pres-
lyteris tacite precationem facientibus, & Diaco-
is aperta Evangelia ſuper caput ejus, qui ordi-
natur tenentibus, in hunc modum precatur Ccα.
S. Dionyſ. Areop. L. de Eccl. Hier. p. 2. c. 4.
Pontifex, qui ad conſeerationem in Pontifßcem ad-
dqucitur. .. ſupra caput babet Evangelia à Deo
tradita, maniumque Pontificis. Concilio Carthag.
IV. ann. 398. quod Can. 2. dicit: Epiſeopus
cuùm ordinatur, duo Epiſcopi ponant, & teneant
Evangeliorum codicem ſuper caput ejus. Ex Ri-
tualibus antiquiſſimis tam Græcis, quâm La-
tinis, de quibus teſtatur Morin. Exercit. 2. Cap.

I. quæ mira conſenſione hunc ritum tenendum

præcipiunt. Conf. I. Quia huic ritui ineſt vis
practic& ſigniſicativa, I0. quia conjungitur cum
forma, qua traditur Spiritus S. 20⁰. Hoc in⸗
nuit S. Chryſoſt. Homil. de Legislatore ritũs
hujus rationem reddens: IMcirco in Eeccleſia cum
ordinantur Sacerdotes (Epiſcopos intelligit, ut
Patet

736 DE SAcCEAMENTO ORDINIS.

Patet ex ſeg uentibus) Evangelium Cbriſti capitiè

imponitur, ut diſcat is, qui ordinatur, veran ſe
vecißere Evangelii Tiaram, ſcilicet ſignum ſu-
mendo pro re, hoc eſt, Tiaram pro ſpeciali
ila poteſtate, quæ confertur Epiſcopis, vel
Charactere Epiſcopali, 10. quia ait: Evangelii
Tiaram. 20. quia hæc Tiara non Poteſt ſig-
nificare Mitram Pontificiam, quæ completa Or-
dinatione apud Latinos reipfa imponitur; reſtat

igirur ut ſit ſgnum Poteſtatis Epiſcopis propriæ:

Inde ſic argumentor: juxta S. Chryſ. impoſi-
tio Libri Evangeliorum eſt ſignum poteſtatis,
quæ ſolis Epgiſcopis, dum ordinantur, confer-
tur; ergo hujus eſt ſignum Practicum; quod
enim in Sacramentis ſignificat Sacramenti effe-
ctum, hunc practicè ſignitficat. Conf. II. Hæc
Sententia accedit propiùs ad mentem Concilii
Florent. quod in Decreto generaliter ait ma-
teriam Sacramenti Ordinis elle illud per cujus
traditionem confertur, quæ Propoſitio cùm
ſit indefinita in materia dogmatica, ac proinde
univerſali æquivalens, ſupponit in cujuſvis col-
latione Ordinis aliquid tradi, quod ſit mate-
ria; ſi autem excludatur impoſitio Libri Evan-
geliorum, nihil poterit hic aſſignari', quod
tradi dici poſſit; cùm ritus cæteri, in quibus
varia traduntur, non poſſint, præſertim jux-
ta Adverſarios, pertinere ad materiam, utpo-
te qui, ut dicetur, Ordinationem Epiſcopa-
lem jam completam potius ſupponunt. Fru-
ſtra etiam dicitur, per materiam hic intelligi à
Flor, accidentalem, vel integralem, verba
enim

1
zor

nel
Ellter
a
Urbe
ül
N
ohr
In
rpen
9 n
AMn
Tnln
Wen
Woen
„5„
Nlt⸗
1
u
nn,

i,
/
l.
Gn
I
N
l.
40.
eler
lie⸗
ll.
g
1.
d
k.
e
i
.
N
Gde
bell
e⸗
Hl
hus
.
Po.
0⸗
Pro.
o
Vete
in

DE SACRAMENTO ORDINIS. 737
enim Concili debent ſumi in ſenſu proprio,
ac proinde per meteriam intelligi verè & pro-
priè talis, qualis eſt eſſentialis, quàm diu ur-
gens cauſa non adeſt, quæ cogat ſumere im-
Pproprie, qualis hic nulla eft. Unde & Conf.
III. Quia nulla eſt ſolida ratio impoſitionem
Libri Evangeliorum removendi ab Ordinatio-
nis Epiſcopalis materia contra communiorem
Doctorum ſententiam, t patebit ſolutione
argumentorum.
Prob. II. p. de impoſitione manuum. Hac uſi
ſunr Apoſtoli, dum ordinarunt Epiſcopos, ut
I. Tim. 4. Woli negligere gratiam, quæ data eſt
tibi per prophetiam cum impoſitione manuum Prei-
byterii. Et z. ad Eund. 1. Admoneo te, ut re-
Juſcites gratiam, quæ eſt in te per impoſitionem
manuum mearum at verò quis dicet, Paulumin
Ordinatione Timothei in Epiſcopum, qualem
ab illo ſimul ordinatum fuiſſe convenit inter DD.
Catholicos, non niſi materiam accidentalem,
vel integralem adhibuiſſe? Conf. 1. Hanc om-
nibus ſæculis adhibuit utraque Eecleſia, Lati-
na & Græca, quæ ultima quidem Ordinatio-
nem Antonomaſticè vocat, oανοτoοvιαανο impo-

ſitionem manuum. Conf. 2. De hac loquitur

Carthag. IV. quod Can. 2. poſt impoſitionem
Libri Evangeliorum, vult, ut Uno, Epiſco-
Po, ſuper eum, qui ordinatur Pontifex, fjun-
dente benedictionem, reliqui omnes Epiſcopi, qui

adſunt manibus ſuis caput ejus tangant. Hanc

omnes PP. & Pontifices, qui uſque ad octavum
ſæculum ſcripſerunt, pro Epilcopis ordinan-
dis

738 DE SACRAMENTO ORDINIS.

dis uſurpandam eſſe declarant, & ſupponunt.
S. Dionyſ. Areop. ſupra Cir. S. Auguſtin. de
geſtis cum Emerito: invocatio, inquit, nomi-
nis Dei ſuper cuput ipforum quando ordinantur
Epiſcopi. Damaſ. Ep. 5. contra Chorepiſco-
pos ordinare præſumentes: cùm Pontifices non
erant, ea, quæ ſolis Pontificibus debentur, dare
non poterant, & proptera magis vulnerabant cabi-
ta, quàm per manus impoſitionem tangebant. Si-
milia haber Innoc. I. Ep. 22. ad Epiſcopos
Macedoniæ. Ulis etiam adde S. Thom. rela-
tum ſupra Mot. II. ſuperſedeo cœteris in re
manifeſte. Conf. 36°. & maximè: Illud eſt
materia eſſentialis, quod eſt ſignum practicum
grati, atqui tale ſignum A hæc impoſitio
ergo. Maj. conſtat ex definitione Sacramen-
ti. Min. ex Epiſtolis Pauli ad Tim. ſupra Cit.
& quia hæc impoſitio conjungitur formæ, qua

traditur Spiritus S. accipe & . Plura argumenta

vide Concl. ſequenti.
Prob. III. p. de forma. I5. Hæc ſequitur
ex dictis; univerſaliter enim in iis verbis ſta-
tuenda eſt forma eſſenialis, quæ materiæ eſ-
ſentiali, quam forma determinare debet ad eſſe
Sacramenti, conjunguntur; ſed hoc fit in
Verbis illis eese piritum S., 20. Trid. ſeſſ.
23. Can. IV. definit, ſine ullius exceprione Or-

dinis: ſiquis dixerit per ſacram Ordinationem

non dari piritum S. ac Pproinde fruſtra Epiſeopos
dicere: accipe spivitum & *ρ. Anathema ſit. Ergo
hæc verba: accipe Spiritum S. prolsta ab Epi-
fopo conſecrante verè conferunt Spiritum §.
IVGe

ninn
Sme
eft
rhn
nuun
Dhemnl
G 0
Dlert,
Urlen
ſ
inr en
giigt
1lir N
innun
1ani
SNn
MNN
N
nche
lendeb
Miste
unmonn

W hi

Konnen
uuen

DE SACRAMENTO ORDINIS. 739

m, ſive gratiam; aliàs enim dicerentur fruſtra;
d ergo forma eſſentialis ſunt; quia hæc ſola forma
n. eſſentialis, non alia poteſt producere gratiam,
H Reſponſionem Adverſariorum ad hoc argu-
. mentum præoccupatam vid. Concl. ſeq. Por-
u ro verba illa: accipe Spiritum & ſunt forma ad-
„ quata Ordinationis Epiſcopi, quia ſola illa
s. materia, cui conjunguntur, eſſentialis eſt, ut
/S. nunc dicam, ergo & ſola illa verba poſſunt eſſe
H forma, & proinde ſunt adæquata: nam
lte⸗ Oppoſitum omnino cenſendum eſt de tra-
Ie ditione baculi & annuli kpiſcopalis, nec non
elſt de capitis & manuum unéctione, aliorumque,
cin quæ ſupra Wota J. recenſentur; cùm enim
io hæc omnia rraduntur, jam Epiſcopalis Ordi-
en. natio eſſentialiter peracta eſt; nec nili ad po-
teſtatem acceptam magis explicandam confe-
a runtur; Liber enim Evangeliorum ſecundò ipſi
In tracditur, ut ſit ſigaum poteſtatis acceptæ præ-
Qicandi Evangelium, & reliquis illam commu-
eht nicandi; baculus Epiſcopalis, ut ejus non tam
6G Jurisdictio quam modus jubendi, corrigendi,
excommunicandi indicetur; annulus in ſym-
ℳ bolum conjugii ſpiritualis, quod cum ſua Ec-
ALleſia contraxit; inungitur caput ſolùm pro-
A. Ppter dignitatem & principatum, quem accepit
e. ſuper alios in Eccleſia; manus verò propter
mm miniſterium & officium benedicendi; quæ om-
le nia ſunt ferme eadem verba, quæ habet n.
b voc, 1 II. de ſacra Unctione o. I. Et conſtant hæc ex
le verbis, quibus quodlibet dictorum fit & tradirur;
im un dum caput inungitur ait conſecrans: Mgar
Ar

740 DE SACHAMENTO ORDINIS.

tur oonſecretur caput tuum cleſti benedictione
in Ordine Pontificali: dum manus: Ungan-
zur manus Mtaæ de oleo ſanctificato, ſiecut unxit
Samuel David -- ita - - in nomine Patris &c.
Dum baculus traditur: accipe baculum Paſtora-

iis offcii, ut ſis in corrigendis vitiis piè ſerviens &.

Dum annulus: accipe annulum, fidei ſignaculum,
quatenus ſponſam DEI, ſanétam videlicet Eccle-
ſiam intemerata Vde illibatam uſtodias Cc*⁹ρ.

OUbi nunquam dicitur: accipe poteſtatem; mimi-

rum, quia hæc jam data eſt.
Dico I. Mareria neceſſaria neceſſitate Sa-
cramenti in Ordinatione Presbyteri apud Lati-
nos eſt duplex partialis unam totalem conſti-
tuens; & ſimiliter duplex forma: 10. Inſtru-
mentorum, ſcilicet calicis cum vino & patenæ
cum hoſtia, ſive pane porrectio cum verbis
ſive forma: accipe poteſtatem offerendi Saerificium
DEO tam pro vivis, qudm pro defunctis in no-
mine Patris &. 20. Impolſitio manũs ſecunda,
ſive ultima, quæ fit à ſolo Epiſcopo cum for-
ma: accipe Spiritum &.
Prop. I. p. Ex Florentino quod in Decr.
§. ſextum ait: Sextum Sacramentum eſt Ordi-
nis, oujus materie eſt ilud, per cujus traditionem
confertur Ordoe ſicut Presbyteratus tradutur per
calicis cuun vino, & patenæ cum pane porrectio-
nem. Et infra: forma Sacerdotii talis eſt: acci-
pe poteſtatem oerendi Sacrificium &c. Eſt au-
tem omnino abſurdum dicere, Concilium cùm
de Sacramentis ex profeſſo ageret hic ſolùm

loqui de materia & forma accidentali, vel in-

tegrali

A
UnuNe
S
Nhrt
chche
Enin

M
Ao
ntn

an
Aſen
lel
Ull ſeen
Ne
Cnnike,,

Ann 1

, .
tn,

.
Inn

1

Ne

Uler.
rz
nee⸗
DN.
ind
Puien
6l.
, .

lee⸗
Ilai⸗
Onlti⸗
lru⸗
tenee
etbis
ftun
n o⸗
Nnn

HN.

NVn
Mvn,
l ſet
nlin
e
omcr
b

DeE SAcCAMENTO ORDINIS. 241
tegrali, cùm ſic in nullo loco meminiſlet ma-
teriæ & formæ eſſentialis & neceſſariæ, quam
tamen pro quolibet alio Sacramento aſſignat.

Bdet 10. E'ittqſſe cum quibuſdam RR. præœſertim

Gallis- Hoc Decretum non eſſe factum ipſo
approbante Concilio, ſed poſtquam jam Græ-
ci diſceſſerant, ab Eugenio IV. Papa, non ut
definiente, ſed ſolůùm ut opinionem ſuam Pro-

ferente. Verùm hæc reſponſio apert& falla eſt,

Ne & ſuſtineri non poteſt; nam quæ in Florentino
. 16

Concilio poſt Græcorum diſceſſionem acta ſunt,
ſaltem quantum ad Armenorum unionem, per-
acta ſunt ipſis ante diſceſſam conſentientibus
Græcis, adeoque cum totius conſenſu concili;
hoc ex ipſo Decreto conſtat, in quo ſic habe-
tur: Sacro opprobante Concilio, & ipfis etiam
Oratoribus conſentienzibus data Armenis inſtrubctio
uadam ſub oompendio orthodoxæ Eicei. Et in
fine Decreti: Datum Florventic in bpublica ſeſſione
nodali, ſolenniter in Eccleſta majori colebrata.
Unde & Clem. VIII. Decretum hoc ipli tribuit
Concilio, dum Græcos ipſe inſtruit de Sa-
cramento Pœnitentiæ dicens: Utantur forma
Abſolutionis in generali Concilio (loquitur de Flo-
rentino) Præſeripta, ſcilicet in hoc Decreto,
in quo ſolo hæc forma reperitur. Redent alii
2 cum Vener. In hoc Decreto præſeribi ſo-
lùm porrectionem Inſtrumentorum, tanquam
lateriam acceſſoriam & integralem, quia non
erat neceſſe inſtruere Armenos de impoſitione

manuum, cùm hæc apud illos in uſu eſſer.

Sed etiam hæc reſponiio admitti non porteſt,
A aa eſtque

„42 DE SACRAMENTO ORDINIS.
eſtque merum effugium, nullo nixum funda-
mento; nam licet dici poſſet, ideo Concilium
nihil dixifſe de impoſitione manuum, non ta-
men propterea ſequitur, quod, cum expri-
mat porrectionem inſtrumentorum, per hanc
intelligat materiam purè acceſſoriam; ſed con-
trarium inferri debet: quia materia, forma ſim-
liciter & abſolute prolata ſignificant materiam
verè & ſtrictè talem, nimirum eſſentialem, non
qualemcunque & acceſſoriam, ſic dum Conc.
ait de Sacramentis reliquis, ut Baptiſmo, mate-
ria eſt aqua: Confirmatione: materia eſt chris-
ma &c. nemo non intelligit materiam eſſentia-
lem, quæ ſimpliciter mareria dici ſolet; ergo
etiam talis hic intelligi debet; dum eodem mo-
do, ſine ulla verborum limitatione dicit de Sa-
cramento Ordinis: cujus materia eſt illud, per
cujus traditionem confertur, ſicut Presbytera-
tus Crc. Et Conf. Quod inter omnes Latinos
ritus nullus ita ſignificet principalem effectum
Sacerdotii, qui eſt poteſtas in Corpus Chriſti
naturale, quàm illa porrectio cum forma: ac-
cipe poteſtatem offerendi &.
Prob. II. p. de impoſitione manuum. 10.
Ex Scriptura, quæ hanc Ofdinationem expri-
mit nomine impoſitionis manuum, ut I. Tim.
5. manus citò nemini impoſueris. Quin Scriptu-
ra ”. quandocumque Ordinationem refert; di-
cit factam per impoſitionem manuum: ſic Ti-
motheus ordinatus fuit à Paulo Presbyter ſi-
mul & Epiſcopus loc. cit. ſic Paulus & Barna-
bas Act. 13. V. 3. ſic primi ſeptem aom

1
V.
ſi
Ne
Ciemm
Cenari

ench
mulen
1le
rmun
dufl
C
Unnie
.
Umummn
Une
C
e n
,

7

hfuncde.
Neliomn
on⸗
ahri⸗
Wine
cr.
0VNocr.
Nuetun
Hendon
nCoe.
Me-
lchris.
entia⸗
ergo
nmo⸗
ledi⸗
6, /
Eyerr
inns

GRe

omme .

Nn
Mehle⸗

ILO.

DIE SACEAMENTO ORDINIS. 743
Act. 6. v. 6. Et Act. I4. v. 22. dum legitur:

cum onſtituiſſent illis per ſingulas Eccleſias Pres-
Oyteros: græcè habetur: cum per ſingulas Eccle-

ias Preslyyteros lis manuum impoſitione conſti-

zuiſſenn. Quæ certè ita admittenda ſunt, ut,
ſi dicamus impoſitionem manuum non eſſe de
eſſentia trium Majorum Ordinum, Epiſcopa-
ts, Presbyterats, Diaconats, ſed eſſe ritum

Eeccleſiaſticum, non poſſimus contra Hæreti-

cos efficaciter probare ex Scriptura, Ordina-

tionem eſle Sacramentum, cum ex Scriptura

nullum aliud ſignum extefnum & ſenſibile pos-
ſit haberi: & pari ratione dici poterit, etiam
aquam in Baptiſino, & vinum in Euchariſtia
non eſſe de eſſentia. Et Conf. Juxta Scriptu-
ram per manuum impoſitionem in Ordinatio-
ne collata fuit gratia, ut conſtat ex Ep. Pauli
ad Tim. Cit. nulli autem ritui Eccleſiaſtico gra-
tia promiſſa eſt.
Prob. II. Ex CC. In quibus referendis ne
nimium prolixi ſimus, omiſſis Nicæno I. gene-
rali Can. 9. Antioch. Can. 10. & 17. Carthag.
IV. Can. 2. 3. &. 4. clariſſime loquitur Mel-
denſe Can. 44. Præcipiens Chorepiſcopis:
BEecleſiaſticos Ordines, qui ber impoſitionem manis
tribuuntur, agere non præſumant. Moguntin.
cap. 35. In collatione Ordinum, quæ cum im-
boſctione manuum veluti viſibili Rigno traditur.
Maximè Trident. quod Seſfſ- 14. cap. 3. de
Miniſterio Extremæ Unctionis ait: oſtenditur
iWic, propriog bujus Sacramenti Miniſiros eſſe Ec-

cliſiæ Preilyteros. Quo nomine eo loco non veni-

Aaa 2 unt

741 D SAcHAMENTO ORDINIS.
unt &tate ſeniores, aut primores in populo intelli-
endi veniunt, ſed aut Epiſcopi, aut Sacerdotes
ab ipſis recte ordinati per impoſitionem manuum
Presbyterii. Et Seſſ. 23. cap. 3. probans, Or-
dinem eſſe Sacramentum profert textum A po-
ſtoli 2. Tim. I. admoneo te, ut reſuſeites grattiam
Dei, quæ eſt in te per imboſitionem mannum meavum.
Prob. III. ex Summ. Pontif. & PP. Inter
quos S. Leo Ep. I. aliàs 87. ad Epiſcopos Afri-
canos explicat illud Pauli: manus citè nemini
impoſueris; dicens: quid eſt manus citò nemini
imponere, niſi Sacerdotalem bonorem tribuere non
probatis? Gregor. M. in fine Regiſtri Decreto
7. quia ordinando Epiſcopo Pontifex manum im-
ponit; Sicut Pontificem manum non decet, quam
imvonit, vendere, a Miniſtrum &. Ambroſ.
L. de Dignitate Sacerdotali cap. 5. Homo, ait,
imponit manus, Deus largitur gratiam. Deni-
que Auguſtin. de geſtis cum Emerito docet
manus impoſitione Sacerdotes ordinari, & L.
5. de Baptiſino contra Donatiſt. c. 20. probat
à Deo exaudiri homicidam deprecantem vel
ſuper aquam Baptiſmi, vel ſuper Oleum, vel
iuper Euchariſtiam, vel ſuper capita eorum,
quibus manus imponitur. Ex quibus ſingulis
manifeſtum fit, manus impoſitionem eſſe de
eſſentia. Dicere enim, ut rectè adnotat Bel-

larminus, Concilia, Pontifices, & Patres lo-
qui de cæremonia accidentaria, ridiculum eſt,

cum ſic ſæpe ex profeſſo tractantes de ritu Or-
dinationis, nunquam id, quod ad eſſentiam

ſpectat, attigiſſent, quod dicendum non eſt.
Prob.

snn
gentln

4

.

e D
eri

7

gintn

Moen
Leſtan
petre
lrd
fnd
ANnn

ſdg
Reend
W
Mlen
ehvin
Mnh,
umncs
4 10

e.
itchtef
Or.
Ctin
ümm.
DN
Net.
Mi
i
n
AtelO
1 in.
len
brol.

Deni.
N
N.
Nn
en 6
,
M

.

DE SAcCEAMENTO ORDINISA 745S
Prob. II. . de forma. 10. in genere: quia
heæc accipe poteſtatem offerendi &. accipe Spir. §.
ex dictis conjunguntur materiæ, & proferum-
tur, cùm illa applicatur; ergo ſicut in aliis Sa-
cramentis illud eſt forma, quod profertur à
Miniſtro, dum applicatur materia, ita etiam
hic. 20 in ſpecie de 1ma: quia Florentin. cit.
ſimpliciter ait: forma Sacerdotii eſt: accipe pote-
Ratem &α. Deinde poſt tradita inſtrumenta
cum hac forma continuò, qui antea dicebantur
ordinandi, vocantur ordinati, & in ſignum ac-
ceptæ poreſtatis jubentur Neo-ordinati ſimul
cum Epiſcopo proferre verba Conſecrationis,
quod certè non permitteretur, niſi jam acce-
piflent poteſtatem in Corpus Chriſti naturale,
ſive conſecrandi. 36. de altera: quia hæc: ac-
cipe Spiritum &. manifeſte ſignificant conferri
gratiam Sacramentalem, &, ut innuunt verba
ſequentia: quorum remiſeris &c. conferri cha-
racterem Presbyteri ut Judicis. Unde Trid.
Seſſ. 23. Can. IV. anathetha dicit ei, qui dicit
per ſacram Ordinationem non dari Spiritum
S. ac proinde fruſtra Epiſcopos dicere: acci-
pe Spiritum S. Bdent K. quidam, qui formam
in Oratione Epiſcopi ponere malunt: Conci-
lium tantùm definire voluiſſe contra Hæreti-

cos, quòd in Ordinatione derur Spiritus S.

non autem quèd detur per hæc determinatè
verba: accipe Spiritum §. proinde nihil dici

contra auctoritatem Concilii, ſive dicatur

Spiritus S. per hæc verba, ſive per alia con-
ferri. Sed etiam hic effugium quæritur; natn
Aaa 3 contra

746 DE SACRAMENTO ORDINIS.
contra eſt, quòd Concilium apertè hic duo di-
cat & diſtinguat: per Sacram Ordinationem
dari Spiritum S.; & Epiſcopos non fruſtra di-
cere: accipe Spiritum S. ex quo infero: ergo
hæc verba ſunt practica, hoc eſt efficiunt id,
quod ſignificant, ac proinde ſunt forma. Prob.
quia hæc verba ſumpta in ſenſu proprio & com-
muni, in quo ſumi debent, ne allioquin pluri-
mæ & graviſſimæ aliæ Conſtitutiones dogmaticæ
eludi ſimiliter poſſint, ſignificant- idem ae: do
tihi Spiritum & quorum &. Et certè non alium,
quàm hunc ipſum ſenſum habebant verba Chri-
ſti, quando inſufflans dicebat ad Apoſtolos
Jo. 20. Accipite Spiritum S&. quorum remiſeritis.
cur igitur in alio ſenſu proferantur ab Epiſco-
po, præſertim cum Eceleſia hæc verba uſur-
pet ad imitationem Chriſti? Conf. Inde, quia
Chriſtus dixit Matth. ult. Baptizantes eos in no-
mine Patris &. omnes inferunt in collatione
Baptiſmi eſſe hac forma abſoluta utendum: ego te
baptizo in nomine Patris &c. licèt Chriſtus ſpe-
ciale mandatum aliud non dederit hac forma
utendi; ergo idem eſt de his dicendum, accipe
Spiritum S. .Z
Dixi in Concluſ. Impoſitio manüs ſecunda, ſi-
ve ultima: advertendum enim eſt hic ab aliis tri-
plicem mans impoſitionem diſtingui: prima
quæ fit ſilentio ab Epiſcopo & Presbyteris. Se-
cunda, quando juxta Not. I. iidem dexteras ex-
tenſas tenent ſuper Ordinandum. Tertia &
Ultima, quam nos Secundam dicimus, quæ
fit à ſolo Epiſcopo cum verbis accipe Spiri-
tum

ethen
Kabon
4Ed
e
Kor
Nn N
I, kNe⸗
Glla
mntl,
nwnrn
Tloro
illen
unn

An

oce
wigte
uſp⸗
U
e,

e⸗
feui⸗
Punt
6 K
rgee
elhl
o
eN
i

DzE SAcCHAMENTO ORDINIS. 747
tum S. Sed Prima probabiliſſimè non eſt de
eſſentia, ut tenet communiſſima contra Lugo-
nem & quoſdam RR. eoquòd non fiat à ſolo
Epiſcopo, ſed etiam à Presbyteris Præſenti-
bus, quos tamen conſtat non eſſe Miniſtros
hujus Ordinis, deinde nulia illi reſpondet ver-
borum forma; fit enim omnibus ſilentibus;
ſolumque videtur inſtituta in ſignum conſenſũs

Eccleſiæ circa Ordinationem ejus, ſuper quem

manus impopunt. Mec olſtat, quod I. Tim. 4.
dicatur: noli negligere gratiam quæ data eſt tibi...
cum impoſitione manuum Preibyterii. Nec, quod
Tridentinum habeat, Miniſtros Extremæ Un-
Qionis eſſe Epiſcopos aut Sacerdotes ab ipſis
rectè ordinatos per impoſitionem manuum Pres-
Lyterii; nam rà Presbyterii non poteſt hic ſigni-

ficare Presbyteros ſimplices; Apoſtolus enim

& Trident. loquuntur de impoſitione manuum,
quæ eſt de Ordinationis ſacerdatalis eſſentia,
ut patet, & clarè innuit Trid. dum ait Mini-
ſtros Exrremæ Unctionis eſſe vel Presbyteros,
non quales hoc nomine inter Hæreticos veni-
unt ſeniores, aut primores, ſed rectè ordina-
tos; & de ſacerdotalis Ordinationis eſſentia ne-
quaquam eſt, ut ſimul Presbyteri cum Epi-
ſcopo imponant manus, cùm certum ſit illos
hujus Ordinationis Miniſtros non eſſe, &
rectè quis ordinetur Sacerdos, licèt Presbytero-
rum nemo manus imponat; ergo per 26 Pres-
Pyterii non intelligitur illa impoſitio manuum,
quæ fit ſimul à Presbyteris; ac proinde malè
infertur: prima manuum impoſitio eſt de eſ-
Aaa 4 ſentia

„A8 DE SACRAMENTO ORDINIS.
ſentia Ordinationis Presbyteri, quia fit per
impoſitionem manuum Presbyterii. Igitur

vox Presbyterii Epiſcopos ſignificat, ut ſenſus

fit: recte ordinari per impoſitionem manuum
Epiſcopalium, ſive eorum, qui in Presbyterio
poôteſtatem habent conferendi Sacerdotium,
quam ſoli habent Epiſcopi. Conf. Et hic ſen-

ius non obicure ex ipſo Apoſtolo colligitur;

cù⅛m enim I. Tim. 4. dixiſſet: eum impoſitione
manuum Presbyterii, poſtea 2. ad Eundem ſcri-
bit: per impeſitionem manuum mearum. quin I.
ad Tim. 5. eum monet: manus (tuas) eitò ne-
mini impoſueris, ſcilicet ordinando Sacerdotem
ubi nulla de Presbyterio memio.
Deinde altera illa manus impoſitio, qua
Ebpiſcopus manum dexteram extendit ſupra
omnes ordinandos ſimul, multò minus vide-
tur eſſe de eſlentia, 10, quia materia Presbyte-
ratus proxima debet omnibus ordinandis, non
ſimul, fed ſingillatim applicari. 20. quia illa
manus extenſio non eſt vera & propriè diécta

impoſitio, qualem PP. & Carthag. IV. Can.

2. 3. F. requirunt, hoc eſt, per quam caput or-
J Per 4 Put o

dinandi tangitur; unde & Greg. IX. c. fin. de

Sacram. non. iger. illam Epiſcopalis manus ex-

tenſionem, non impoſitionem, ſed ſuſpenſio-

nem vocat, & utramque, fuſpenſionem ac
impoſitionem cautè diſtiaguit: Precbyter α
Diaconus ecùàm ordinantun, manuüs imvoſitionem

tactu corporali, ritu ab Apoſtolis introducto, veci-
piunt. .. Suſpenlio autem debet fieri, cum oratio

ſuper caput effunditur ordinandi.
Dico.

1

i
Chon
Kgun
1 U
Uober.
Dol
Wnn
Gnr.
Cire
Munn
Un.
1e
R

1

er

ler
Ulenlis
Eunurn
Aneto
Clnun
heler.
Nlin
end.
Aint.
m.
lenn

ſpre
Nüe.
e.

In

üle
,C.
Nlt.
“
el.
NN.
NE
Uer

ſginn

nolE

DE SACRAMENTO ORDINIS. 749
Dico. III. Duæ etiam ſunt apud atinos par-
tiales materiæ & formæ in Ordinatione Diacono=-
rum. Prima eſt impoſitio manus Epiſcopi com
hac forma: accipe Spiritum S. ad robur & ad re-
ſiſtendum diabolo & tentutionibus ejus in nomine
Patris &&c. 2da. Traditio Librikvangeliorum cum

hac forma: accipe poteſtatem legendi Evangelium

in Eccleſia Dei pro vwit & defunctis. Pars I. con-

fſtat ex dictis Concl. præc. Art. 6. ubi in Diaco-

norum ordinatione fit mentio hujus impoli-
tionis. Carthag. IV. C. 4. ubi: ſolus Epiſeopus,
qui Diaconum benedicit,; manus ſuper caput illius
ponat. Ex Ss. PP. præſertim Dionyſio loc.
ſupra cit. Trident. juxta quod Epiſcopus im-
ponendo manum, utitur forma: accipe Spiri-
zum S. qua producit gratiam, ut jam oſtendi-
mus. Pars Il. docetur à Concil. Floren-
tino in Decr. pro Armenis.
Dico IV. Materia Ordinationis Subdia-
conorum & forma eft ſimiliter duplex partia-

lis: 10. traditio calicis vacui cum patena vacua,

cui reſpondens forma eſt: videte, cujuſmodi mi-
niſterium volis traditur; ideo vos admoneo, ut ita
vos eachibeatis, ut Deo placere poſſitis. 20. Tra-
ditio Libri Epiſtolarum, cum hac forma: ac-
cipite Librum Epiſtolorum & habete poteſtatem le-
gendi eas in Eccleſia Dei tam pro vivis quàm pro
defunctis. Pars prior aberur in Concil. Flo-
rent. & Carthag. IV. C. 5. Utraque autem ſi-
mul in Pontificali Rom. quod Candidatum Sub-
diaconatus, antequam illi facta fuerit Libri
Epiſtolarum traditio, ordinandum vocat, non
A 5 ordinatum.

—

7yOo DE SACHAMENTO ORDINIS.
ordinatum. Nec refert, quèd poteſtas aſſi-

ſtendi in Celebratione Euchariſtiæ miniſtrando

Diacono calicem cum patena ſit magis princi-

Palis & ſanctior, quàm poteſtas legendi Epi-

ſtolam; nam hæc nihilominus etiam ſancçta eſt,
ut gratia neceſſaria ſit ad eam riè exercendam.
Sdi dicas: cap. Paſtoralis., de Sacram. non
iterand. quæritur, debeatne permirtti miniſtra-
re, qui ſine impoſitione manuum fuerit ad

Ordinem Subdiaconatús aſſumptus? & dicitur

non eſſe aliquid iterandum, ſed cautè ſupplen-
dum, quod incautè prætermiſſum. Item Car-

thag. IV. cit. traditioni pateneæ & calicis va-

cui adjungit traditionem urceoli cum aqua &
mantili; ergo & hæc ſunt de eſſentia. . M.
Conſ. nam quoad primum: quod in cap. cit. le-
gatur Subdiaconatus, mendum eſt, & legen-
dum Diaconatus, ut notant Interpretes, & me-
ritò correxit Anton. Auguſtinus cùm ex Car-
thag. IV. & Pontificali, ac praxi Eccleſiæ con-
ſtet Subdiacono manus non imponi. Quod
autem Carthag. IV. adjungat urceolum cum
aqua & mantili, non ideo etiam hæc ad mate-
riam pertinent, ut vel inde conſtat, quèd
non ab Epiſcopo ſed Archidiacono tradantur,
materia autem in Sacramentis debeat ab ipſo
Miniſtro applicari.
Dico V. Materia & forma Ordinum mino-
rum eſt ſequens: Acolythatus eſt iò traditio urce-
oli vacui cum forma: accipe urceolum ad ſuggeren-

dum vinum & aquam in Euchariſtiam Sanguinis

Cbriſti in nomine Domini. 20 Candelabri cum
cereo

Ne
Mon
d
Gumnn
evB
(QeN
ügun
irn,

1
N
nl
1

h
ad
Aein!

1N

N.
Outk⸗
lnn
ſe
ddrlen
en

DrE SACRAMENTO ORDINIS. 751

cereo extincto; forma eſt: accipe ceroferarium
cum cereo, & ſcias te ad accendenda Eccleſic lu-
minaria mancipari in nomine Domini. Utriuſque

enim materiæ meminit Carthag. IV. C. 6. &

Pontificale Rom. Et licèt juxta S. Th. q. 37. a.
5. ad 6. miniſtrare in urceolo ſit actus Acoly-
thi principalior, & in illius traditione character
imprimatur; non tamen id obſtat, què mi-
nùs traditio altera, licèt minùs principalis, ſit
materia eſſentialis, & character ad eam exten-
datur; vel, ſi mavis, utrique character partia-
lis reſpondeat. .
Exorciſiatiäs materia eſt traditio Libri Ex-
orcilmorum; forma: accipe & commenda me-
moriæ, & habe poteſtatem manus imponendi ſuper
energumenos, ſwve baptizatos, ſive catechumenos.
Sumitur ex Carthag. IV. C. 7. & Pontif. Rom.

quod etiam Libri Exorciſmorum vice innuit

tradi poſſe Pontificale, vel Miſſale, quoniam
in eo quoque Exorciſini aliqui continentur.
Leltoratis materia eſt Liber Lectionum;
forma: accipe, & eſto Verbi Dei Zelator, ba-
biturus, ſi füdeliter & utiliter oftcium tuum im-

pleveris, partem cum iis, qui Verbum DE! ab

initio miniſträrunt. Carthag. IV. C. 4. & Pon-
tificale Rom. Concilium verò per Librum il-
lum intelligit Libros Veteris & Novi Teſta-

menti, præſertim verò eos, qui inter noctur-

nam pſalmodiam legi ſolebant. Cûmque in
Pontificali habeatur: Lectorem oportet legere ea,
Ri praditat, & S. Iſidor. relatus cap. Per-
ectis. Diſt. 25. dicat ad Lectorem pertinere

4 1

1

752 DrE SAcRAMENTO ORDINIS.

Prædicare populo Prophetarum vaticinia, per
Prædicare non innuitur verum munus prædi-
candi, ſed quòd ea, quæ legit, alta & intelli-
gibili ab omnibus voce proferre debeat.
Oſtiariatis materia eſt clavium traditio:
forma: ſic age, quaſi vedditurus DEO rationem
pro iis rebus, quæ his clavibus recluduntur. Concil.
& Pontif. Cit. Officium enim Oſtiarii erat ape-
rire & claudere portas Eccleſiæ, ab hac indig-
nos repellere, inter quos numerabantur publi-
cêe pœnitentes in primo Eccleſiæ gradu.
Requiritur autem in collatione Ordinum
Inſtrumentorum, quæ traduntur, contactus
phyſicus, ſaltem mediatus; quia ſententiæ
negantes talia requiri, ſunt ſolùm probabiles;
ergo eas ſequi non licet, ne exponatur nullita-
tis periculo Sacramentum, & generaliter lo-
quendo, omnis illa ſententia in hac materia eſt
practice improbabilis, quæ à valore Ordinis
excludit aliquid, quod alia ſententia probabi-
lis requirit.

Cbj. I. ſpecialiter cont. Conel. Imam. ejuſqus
bart. I. ſequentia:
I. Cum imponitur Liber Evangelii, nihil
pronunciatur à Conſecrante; ergo hic ritus ma-
teria eſſentialis eſſe nequit. Prob. Conſ. quia
huic debet eſſe conjuncta forma, quæ tantùm

in verbis conſiſtit.

II. Clemens Romanus, ſive Auctor. Con-
ſtitut. Apoſtolic. cit. in Concl. ait à Diaconis

Diwvina Evangelia teneri; ubi autem id fiebat ab

Epi-

AW
D n
Nere
6
i

14 DE SACRAMENTO ORDINIS. 7532
e Epiſcopis, quandoque id ad ſolos Epiſcopos aſſi-
rad.. ſtentes pertinebat, non ad Conſecratorem,
eli qui poſtea ſolus præſcripta verba proferebat;,
. ut videre eſt apud Martennium pag. 418. 7
lr. ſeq. atqui in Sacramentis materia à Miniſtro, &
Wen eodem, à quo profertur forma adhiberi debet;:
Cml, hinc enim Synodus Hiſpalenſis IIa Qan. 5.
um cm manum quibuſdam impoſuiſſet Epiſcopus,
rine⸗ Presbyter verò præſeripta verba recitaſſet, ir-
1f. riram eſſe Ordinationem pronunciavit.
III Ritus ille non vigebat prioribus Ecele-
um ſiæ ſæculis, ergo. Prob. Ant. Aleuinus enim L. de
dus ODiv. offic. tit. Qualiter Epiſcopus ordinetur in Eccleſ.
mle Rom. circa annum 760. & poſt illum Amalarius
e L. 2. de Ofſſic. Eccleſ. c. 14. ait hune ritum neque
a. veteri auctoritate intimari, neque canonica: Mo-
. rinus vero Exerc. 2. C. I. quaſdam Epiſcoporum
Orcinationes refert in Eccleſiis Alexandrina,
d CGermanica, Gallicana ſine eo ritu peraétas;
nb Item Iſidorum Hiſpalenſem, licèr L. 2. C. 5.
varios ritus adhiberi ſolitos in Epiſcoporum
Ordinationibus explicet, hunc ſilentio præter-
mittere. IV. Ritus ille in diverſis Eccleſiis non
peragitur eodem modo; alii enim apertum,
I alii clauſum imponunt; ergo non videtur eſſe
