Et habetur c. Confirmandum eſt. diſt. 50.
Per pœnitentiam vero publicam intelligitur
tantum lucétuoſa illa ac ſolennis, quæ in tertio
Pœnitentiæ gradu, qui Sulſtratio dicebatur,
Peragi ſolebat, in quo pœnitentes cinere con-

ſperſi, induti ſacco ac plane lugubri habitu,

variis laboribus & carnis afflictationibus, &
frequenti menus impoſitioni Epiſcoporum &
Cleri rotius ſubjiciebantur: a quo dedecore ac
verecundia Clericos majores Kccleſia ſemper
exemit. .
Privatam tamen ſeceſſionem ac peeniten-
tiam lapſis Clericis injunctam fuiſſe, ait S. Leo
in epiſtola laudata. Quo modo explicatur, qui

„Objici ſolet Canon 76. Conc. Eliberitani, alla-

que teſtimonia, quæ Morinus adducit)

1.
CAPUT VIII.
DE
MINISTRO SACRAMENTI PCGNITENTIE.
ARTICULUS I.
Ouauam poteſtas in miniſtro bujus Sacramenti
veqzairatur“
ico J. Ut quis ſit verus Sacramenti hujus
miniſter, ſimpliciter in eorequiritur po-
teſtas ordinis, ſeu ur ſit Sacerdos. Ita
Catho-

„

514 DEPGNITENTIA.
Catholici omnes contra Waldenſes, Wiclef-
fiſtas, Lutheranos & Novatores Ccæteros.
Prob. I. Verba Chriſti Joan. 20. v. 23. Quo⸗
rum remiſeritis peccata, vemittuntur eis, σ quo-

rum retinueritis, retenta ſunt, ſolis Sacerdotibus gnl

dicta fuiſſe conſtat ex perenni traditione & uſu

Eccleſiæ orientalis & occidentalis. Concilium

Florentinum in decreto Eugenii §. Quartum,
inquit: Miniſter hujus Sacramenti et bacerdos.
Idem ſtatuit Gonc. Tridentinum, Seſſ. 14. Cap. 6.
& can. 10., Siquis dixerit, inquit, non ſolos da-
cerdotes eſſe miniſtros alſolutionis, ſed omnibus &α*
ſingulis Chriſti fdelibus eſſe dictum: Quorum re-
eniſeritis peccata . . . quorum verborum virtute
quililet alſolvere poſſi, anathema ſit.
Prob. II. Teſtimoniis Patrum. Origenes
homil. 2. in Levit. Eſt adbuc, inquit, ſeptima
peccatorum remiſzo, ocum peccator non erubeſcit
Sagerdoti Domini indicare peccatum ſuum. S. Cy-
Prianus l. de lapſis: Confiteantur, inquit, ſin-

guli delictum ſuum, dum remiſſio facta per Sacer-

dotes apud Deum grata eſt. &%. .
Baſilius M. in Regul. brevior. ad interroga-
tionem 288. reſpondet: Meceſſario is peccata
aperire debent, quibus eredita eſt diſpenſatio my-
Mteriorum Deie Non autem cuilibet, ſed Apo-
ſtolis & ipſorum ſucceſſoribus Sacerdotibus
hanc diſpenſationem creditam eſſe monet B.
Paulus I. Cor. 4. v. I. & c. 12. V. 28. & ſqq.
S. Joan. Chryſoſtomus I. 3. de Sacerdotio,

cap. 5. extollit poteſtatem Sacerdotibus a DBeo

conceſſam abſolvendi a peccatis, quæ ſit major
omnium

u

n

ulu
An
ut
.
nu
lon ſe
At

ene
n
Gn
⸗
I

nn.

lengr.
nn⸗
N
otbi
oner
d
cerd
bose

DE PNITENTIA FxrS
omnium terrenorum Principum poteſtate,
guam Deus optimus neque Angeliy, neque Arch-
angelis dutam eſſe noluit. &. ut fuſius retulimus
ſupra c. I. a. r. ad Inſt. 1. Obj. 3.
Innocentius I. epiſt. 1. De pondere, inquit,
ſtimando deliczorum, Sacerdotis eſt adicane.
Auguſtinus epiſt. 228. deterret Sacerdotes,
ne deſerant oves in periculo: quia magnum exi-
tium ſequizur eoxr, qui de hog Saculo vel non re-
generatt exeunt, vel ligati.
S. Leo epiſt. 8. Stc divinæ, inquit, bonitarxit
Prelidiis ordinatis, ut indulzentia Dei niſi ſuphli⸗
cationibus Sacerqotum nequeat obtineri.
S. Cæſarius homil. 41. Peccatorem ad non
difterendam pœnitentiam hortatus: Weſcit, in-
quitz; ! poſſu pæœnitentiam accipere, && confiteri
Deo &&* Saverdoti. Plura Patrum teſtimonia de-
dimus cit. cap. I. huj. diſp. Art. I. & 2.
Dico Il. Ut quis Sacramentum pœniten-
tiæ adminiſtrare poſſit, opus ei adhuc eſt ju.
risdictione. Prob. C. Florentinum dicta Seſi.
1I4. Cap. 7. ait: Nullius momenti eſſe abſolutio-
nem, quam Sacerdos in eum profert, in quem
ordinariam, aut ſubdelegatam non habet juris-
dictionem. Ac rationem hanc reddit: Poœni-
tentiæ Sacramentum eſt judicium: atqui ad ju-
dicium requiritur neceflario in judicante juris-
dictio, & ſubjectio in eo qui judicatur: neu-
trum autem habetur a ſola poteſtate ordinis;

alioqui Sacerdotes quilibet eſſlent ſibi mutuo
Paſtores & ſubditi. Ergo.

Kk z Okj. I.

516 DE PGNITENTIA.

Obj. I. cont. I. concl. Jacobi 5. v. 16. dici- il

tur: Confitemini alterutrum peccata veſtra;
ergo cuilibet fieri confeſſio poteſt. NE. Explic.
Anteced. Confitemini alterutrum peccata ve-
ſtra generatim C. ſpeciatim ſubdiſt. ſinguli ſin-
gulis quibusque N. reus judici, laicus Sacer-
doti C. Sic veteres intellexiſſe oſtendunt teſti-
monia ſæpius allata. Quæ quidem teſtimonia
etiam ſufficiunt ad dandam rationem diſerimi-
nis, cur non æque omnes Chriſtianos concer-
nat dictum Chriſti: Quorum remiſeritis pecca-
za, &. ac illud Marth. ult. Euntes aptizate.
Præterquam quod major fit baptismi neceſſitas,
quam poœnitentiæ Sacramenti, ut notat B. Tho-
mas diſt. 17. q. 3. a. 3. quæſtiunc. r. ad 2. ne-
que in baptismi adminiſtratione ſervetur rario
judicü, quam remittendi & retinendi poteſtas
in pœnitentiæ Sacramento exercet.
Inſt. I. Olim defectu Presbyteri ſacramen-
talem abſolutionem impertierunt Diaconi: nam
S. Cyprianus epiſt. 48. & alibi ſcribit, lapſos in
idololatriam, ſi libellos Martyrum exhibere
poſſint, Presbyteris abſentibus, apud Diaco-
num exomologeſin facere poſſe, ut manuum
ejus impoſitione ad Dominum cum pace ve-
niant. Ergo. . N. Antec. S. Doctor loquitur
ſolum de exomologeſi, qua morituri tales Dia-
cono ſuum lapſum in idololatriam, & ſua vota,
qua deſiderarunt reconciliari, aperiant, ut ab
80 reconciliari, & S. Euchariſtiam in viaticum
percipere poſſint. Idem ſenſus eſt Synodi Eli-

beritanæ, quæ can, 32. facit Diacono poteſta- A

temn

ntni.
1
/,
ne,
Iiu
Ur

Vlt
n gen⸗
lyl.
llle.
llr.
N.
Untrde
ine
lerimi
Ceer⸗
haen.
Chnt
cellg
D,T.
G2 e.

nſi
volelis

Crmneh⸗
herhbet
D.
nuutt
ce Ne⸗
gden
les
nN
Vite
In
.
4

7

Dfk PGœNITENTIA. 517
tem concedendæ communionis, ſi ei juſſerit
Sacerdos: indicat enim ſolum eommunionem
Eccleſiaſticam, non vero reconciliationem cum
Deo. Sed & C. Toletanum I. cum Diaconos
lapſos privat poteſtate imponendi manus, non
intelligit niſi honorariam illam, cum clerus cum
Epiſcopo pœnitentibus manus ſæœpe ſoleret im-
ponere. Ad ſenſum eundem Alcuinus, Ordo
Romanus aliique dicunt: Diaconus ſuſcipiat pœ-
nitentes, & det eis ſanétam communionem, ſuice-
ptione tantum ceremoniali, ut precum Eccle-
ſiæ & Euchariſtiæ participes fierent; non vero
abſolutione ſacramentali. Ordo enim Rom.
ſcut ſaerificium, inquit, offerre non Shont, niſt

Epiſcopi vel Presbyteri, quibus elaves regni cœleſtis

traditæ ſunt; ſic neo iſta judicia alius uſurpare de-
bet. Odo Pariſienſis, in Statutis Synodal.
Stat. 56. Probibetur, inquit, diſtricte, ne Dia-
coni ullo modo audiant confeſſtones, niſi in auktiſſi-
ma neceſſctate: claves enim non habent, nee pohſunt
abſolvere. His Alcuinus cum cæteris antiquis
conſentit.
Iuſt. Il. c. Fures. Extra. de furtis. FKuves;
inquit, e furando comprehenſit vel vulnerati,
Prebytero vel Diacono confeſſt fuerint, commu-
nionem eis non negamus. Alia item Concilia,
Patres & præcipui Theologi jubent, abſente
Epiſcopo & Presbytero, confeſſionem fieri
Diacono, aut etiam laico. Ergo. G. Senten-
tia illa in Jure can. mendoſfa eſt: ita enim ca-
non 31. Conc. Triburienſis, in decretales re-
latus, ſonat: & comprehenſi & vulnerati, Deo-
kKk 3 de

518 DE PeNITENTIA.
gque && Savergoti confeſſ, . Et ut prior lectie
admittatur, tamen recte explicari poteſt ſecun-
dum ſententiam CC., PP. & Theologorum,
qui, abſente Epiſcopo & Presbytero, confef-
ſionem aliis jubent fieri, ad præceptum Chriſti
de confeffione quoquo modo implendum, &
gratiam ipſa operis humilitate conſequendam
C. ad abſolutionem ſacramentalem ab iis ſuſci-
Piendam N. Juxta hanc expoſitionem S.
Thomas nuper cit. ait: Laicum in neceſſitate ſutp-
plere Vicemz Saverdotis, oui confeſſio fiat: eo quod
Putarer, hominem in articulo mortis teneri
peccatum mortale, cujus ſibi conſeius eſt, ſal-
tem laico confiteri: ibidem tamen ad I. & diſt.
20. q. un. a. I. quæſtiunc. z. ad 3. ait, ejusmo-
di confeſſionem non eſſe ſacramentalem, nec
ita confeffum conſequi ſacramentalem abſolu-
tionem, ſed defectum Sacerdotis erga ſic con-
feffum & contritum a ſummo Sacerdote fup-
Pleri. Igitur Morinus, qui in aliam partem
Propendere viſis eſt, ipfis veterum teſtimo-
Niis, quæ in ſuæ opinionis patrocinium addu-
cit, convincitur. Nam Magiſter ſententiarum
I. 4. diſt. 17. &, inquir, Jefuerit Sacerdos, pro-
ximo vel ſocio ot faotenda confeſſio. . . Tunta
quiphe vis oſt eonfeſtonig, ut, ſi deeſt Sacerdos;,
conkteatur proximo. . . CS† ſi ile, oui confite⸗
bitur, poteſtatem ſolvendi non habet; it tamen di-
geus venia er deſiderio Sacerdotis.

Verbis pene eisdem utuntur, Gratianus,

Præpoſitus in ſumma inedita, Albertus Ma-
ghus aliique apud Morinum.

ſed
NKe
ante
in
cton
lad
eli
inn
e⸗
Pde
.

Leckee
echn.
lum,
llel.
, S
enn
lolli⸗
Hen
lſſb.
Hato
eherti
l, K.
S
eno.
1, O
l.
.
NeN.
E
mem
elinn
r.
Tuna
gterth
anffi
anen

Ptläm
HK

6

DE PœNITENTIA, 519
Obj. II. cont. 2. coneluſ. Sacerdotes in ſua

ordinatione aceipiunt poteſtatem remittendi
peccata, dum dicitur eis idem ab Epiſcopo,

quod dicebatur Apoſtolis a Chriſto, Joan. 20.
Accipite Spiritun §., quorum remiſeritis pecoa-
za, C. atqui poſt illa Chriſti verba non ege-
bant Apoſtoli poteſtate alia; ergo neque Sa-
cerdotes poſt collatum ſibi Sacerdotium egent
diſtincta poteſtate jurisdictionis. . Diſt. Maj.
Sacerdotes in ſua ordinatione accipiunt poteſta-
tem totalem & completam remittendi peccata
N. accipiunt poteſtatem radicalem, incoatam
& ex parte principii activi, C. Poteſtas totalis
& completa remittendi peccata conſtat neceſſa-
rio ex poteſtate ordinis & jurisdictionis, qua-
rum prior ſola ordinatione confertur, poſte-
rior vero ante & poſt ordinationem conferri
poteſt. Quare Apoſtolis Chriſtus dicendo:
Accipite Spiritum S., quorum remiſeritis pecca-
ta, &. tantum conceſſit poteſtatem ordinis:

nam cum continuo ante dixiſſet: Sicut miſi me

Pater, & ego mitto vos, jam eis conferebat ju-
risdictionem univerſalem in omnes Chri-
ſtianos. S=“
Huſt. L. Sacramento ordinis confertur po-

teſtas judicandi, ſeu peccata judicialiter cogno-

ſcendi, ac deinde prout videtur retinendi ac
remittendi: atqui hæc eſt poteſtas Jurisdictio-
nis; ergo non opus eſt, alia poteſtate jurisdi-
Ctionis. B. Diſt. Maj. .. confertur poteſtas

jus dicendi remota, incoata, late & improprie

dicta C. poteſtas proxima, completa, proprie
E 4 &

520 DE PœNITENTIA.
& ſtricte dicta N. Jurisdictio proprie accepta,
de qua Concilia diſſerunt, eſt poteſtas regendi
& gubernandi; quæ non datur per ſolam ordi-

nationem: nam Epiſcopi abſolute ordinati, ſeu

mere titulares, item Epiſcopi epiſcopatu ſuo
dejecti, aut qui legitime renuntiarunt, carent
jurisdictione,; quam tamen habent Epiſcopi
confirmati antequam ordinentur. Deinde po-
teſtas ordinis ſola ordinatione confertur verbis
iſtis: Accipe Spiritum Sanctum cρ. econtra po-
teſtas jurisdictionis acquiritur pluribus ſignis
externis, v. g. collatione beneficii ab Epiſcopo,
quæ etiam legitime delegatur a beneficiato non-
dum ordinato. Præterea poteſtas jurisdictio.
nis augeri, minui, delegari poteſt, & adimi:
Poteſtas ordinis eadem eſt & æqualis in omni-
bus, nec delegari poteſt, nedum amitti. De=
niqus poteſtas ordinis confertur ſine ſubjecta
materia: jurisdictio autem nequit eſſe ſine ma-
teria certa & determinata; quomodo enim ſu⸗
pDerior ſit ſine certis ſubditis? Igitur jurisdi-
Ctionis collatio, cum ſit deſignatio ſubditorum,
habet ſe ſicut approximatio cauſæ ad ſubje-
Gtum: nam etſi ignis idoneus ſit ad comburen-
dum lignum, nullum tamen comburet, niſi
ſibi admotum.
lLiiſt. 2. Sacerdotes habent poteſtatem ſuam

abſolvendi a Chriſto, non vero ab Eccleſia.

Be. Diſt. aſj. Habent a Chriſto hanc poteſtatem
radicalem, incoatam, & ex parte principii
activi C. hanc poteſtatem abſolutam & com-
pletam a Chriſto N. accedente Iurisdictionzel

nmrn
a
eli ll
hen,
n
ſei

eph,
gend
or.
len
e

Verbe
po.
ſons
0 UCl
.
AClNe
ONN.
N
bel
R.

tved

Hdtoun
e
uer.
u
olor
Neſtans
tinet

ice

4

R

DE PGNITHNTIA. 521
Eccleſia poteſtas abſolvendi a Chriſto, per Sa-
cramentum ordinis collata, completur & per-
ficitur in ordine ad uſum.
Inſt. 3. Si non una cum porteſtate abſol-
vendi ſimul in ordinatione conferatur juris-
dictio, ergo poreſtas illa abſolvendi erit inuri-
lis, cum reduci in actum non pofſſit. . M.
Wat. Reduci poteſt in actum accedente juris-
dictione, quæ & ipſa non cenſetur eſſe otioſa,
quod ſine poteſtate abſolvendi, per ordinatio-
nem collata, in actum ſecundum non prodeat.
Habet ergo ſe res fere ſicut cum Rex eliqui-
bus poteſtatem abſolvendi vel damnandi im
Pertiverit, quam exercere non poſſint ante
quam ipfſis a Prorege in præfecturis ſubditi cer-
ti deſignentur.
Iinſt. 4. Si ad abſolvendum requiritur juris-
dictio, ergo ſummus Pontifex a nemine abſol-
vi poterit: Sicut enim in foro externo a nemi-
ne judicari poreſt, ita in judicio interno nemi-
ni poteſt in ſe dare jurisdictionem. B. MW. Illat.
& ejus probat. Propter excellentem, omnique
humana majorem dignitatis ſuæ prærogativam,
quam auctoritati mere humanæ ſublici non
convenit, non poteſt in foro externo cuiquam
in ſe committere jurisdictionem. Econtra cum
in foro interno auctoritas abſolvendi divina ſit,
ejusque judicium omnibus Chriſtianis peccato-
ribus jure divino neceſſarium; hoc ipſo quod
Pontifex confeſſarium ſibi eligit, committit ei⸗
dem jurisdictionem in ſe ipſum: perinde ac
ſupremi Principes judicibus, queis cauſas ſuas
Kkk à5 (Geci⸗

522 DE PœNTTENTIA.
decidendas committunt, jurisdictionem in ſe

ipſos conferunt.

Coll. J. Quilibet Sacerdos, etiam excom-
municatus, ſi alius haberi nequit, poteſtatem
habet abſolvendi quemcunque peccatorem in
articulo, aut probabili periculo mortis, v. g.
inſtante prælio aut navigatione. Ubi immeri-
to quidam excommunicatos vitandos, ſuſpen-
ſos, interdictos & hæreticos excipiunt: nam
C. Tridentinum Sefl. 14. cap. 7. In articulo,
inquit, mortis omnes ſacerdotes quoslibet pœniten-
tes a quibusvis peccatis & cenſuris alſolvere poſ-
ſunt. Quod autem excommunicati, penitus-
que præciſi, a Sacerdotum miniſterio arcean-
tur, & omnino vitari jubeantur, id in odium
& pœnam ſcelerum ipſorum ſtatuitur: ideoque
in aliorum fidelium emolumenta, non in ſepa-
ratorum favores pœnam illam legum interpre-
tatione molliri, non vero exaſperari decet.

II. Jurisdiétio & approbatio ordinarii tam
requiritur ad abſolvendum a venialibus, quam
a mortalibus, ut declaravit Innocentius XI. de-
Creto dato An. 1679. neque enim poteſt judex

ſine jurisdictione eſſe.

Hinc poteſt Eceleſia

reſervare peccata venialia, decernendo, abſo-

Intionem a non approbato nullam eſſe; licet

Peœnitens aliis mediis ſine Sacramento hæc ex-
vergere poſſit. Quæ omnia ad iteratam ab-

Rolutionem a peccatis alias jam in confeſſione

remiſſis accommoclari p

oſſunt.

7

ARTI.

Gtmmtann
N
CMannt
Inpkncne

in

n l

nt

Cn.

Kem
nin
lne.
Uhen.

,

ten.
e l.
☚
UCei
Oduen
e
Nr.
.
D
5 n
Ne.
er
0ckela
d.
aee 4
Aran
Ukele

N

1
Dr PœNITENTIA 523

ARTICUL US II.

De neceſſitate approbationis ad Sacramentum Pa-
nitenti«” adminiſtrandum.

bernandi populum Chriſtianum, alia
eſt ordinaria, alia delegata. Ordinaria jurisdi-
ctio eſt ea, quæ haberur ex officio & titulo, cui
incumbit cura animarum, ut eſt Epiſeoporum,
Parochorum & Superiorum, monaſteriorum
& coœnobiorum in religioſos ſibi fubjectos.
Delegata jurisdictio haberur ex commiſſione
hujus, qui ordinaria jurisdictione pollet. Ali-
quid jurisdictionis delegatæ eſt approhatio: hæc
enim non tantum eſt Epiſcopi teſtimonium ju-
ridicum de Sacerdotis alicujus habilitate ſuffi-
cienti ad excipiendas confeſſiones, ſed ſimul
conſenſus ac depuratio ad id officii in diœceſi
obeundum.
Dico: Sacerdotibus omnibus beneficium
curatum non habentibus adeo necefſaria eſt ad
excipiendas Sæcularium confefſiones approba-
tio Epiſcopi, ur ſine hac nulla ſit ipſorum ab-
ſolutio. Ha C. Tridentinum Seſſ. 23. Ccap. I 5.
de Reform. Decernit, nullum, etiam regularium
boge confeſſtones Salarium, etiam Sacerdotum,
audire, nec ad id idoneum reputari, miß aut pa-
tochiole heneſic5ium habeat, aut ab Epiſcopis per

Wota. — ſen poteſtas Eccleſfiaſtica gu⸗

cexamen, aut alias judicetur idoneus, o opproba-

Hionem, quæ gratis detur, obtineat. 3.
Dixi d.

524 DE PNITENTIA.

Diexi I. Non habentibus beneficium curatum.
Hinc omnes Prælati, etiam Regulares, hac ap-
Probatione egent: non item ii, qui habent be-
neficium curatum, ut Epiſcopi etiam nondum
conſecrati, modo jurisdictionem habeant, Ab-
bates, qui jurisdictione quaſi epiſcopali pollent,
atque etiam Parochi, quamdiu beneficium ſuum
obtinuerint. Ut primum autem deſinunt ita
beneficiati eſſe, egent approbatione, æque ac
Cæterl. .
Dixi Il., Ad confeſſiones Scoularium: cum

ergo Concilium nihil innovet circa confeſſiones

Regularium virorum vel fæminarum, poſſunt
a quolibet Sacerdote jurisdictionem habente
audiri, juxta decretum C. Tridentini. Quam-
quami Gregorius XV. conſtitutione anno 1622.
edita ſanxerit, nequis, etiam regularis Sacer-
dos, Monialium confeſſiones, niſi approbatus
ab Epiſcopo excipiat: quæ quidem approbatio
peculiaris eſſe debet pro hiſce perſonis. Ne-
que etiam is, qui pro Monialibus certo tem-
pore audiendis approbationem tulit, extra il-
lud tempus ſine ſingulari approbatione audire
illas deinceps poterit, ut diſerte ſtatuit Cle-
mens N. in Bulla, ſuperni Principis familigs.
Ex eadem lege Tridentini C. conficitur,
quod nullus Prælatus ſæcularis non habens ju-
risdictionem epiſcopalem confiteri poſſit cui=
quam non approbato ab Epiſcopo, aut non
habenti beneficium curatum. Imo quod nec
Cardinalis aut Epiſcopus aliusve ſæcularis Cle-
ricus eligere poſſit alterius diœceſis Presbyte-

nlenen

hn
ugel
lenne⸗
Se
barr
ponhn
le

n.
eh
the.

DE PGNITENTIA. 525
rum a ſuo Epiſcopo non approbatum, ut ha-
betur in declaratione Cardinalium 1158. &
1160. cCit. a Suareſio d. 28. S. 4. n. 8. Quæ
quidem ultima pars videtur eidem Suareſio no-
va & difficilis: nam ſi Epiſcopus extraneo Sa-
cerdoti jurisdictionem & approbationem in
oves proprias impertire poteſt, cur non idem
poterit in ſe ipſumꝰ
Dixi UII. Approbatio Epiſeopi: quo nomi-
ne cenſentur etiam ejus Vicarius, & quicum-
que habent jurisdictionem Epiſcopalem, ur
ſunt Abbates quidam, & Capitulum ſede va-

cante. Hinc probabile nullo modo eſt, quod

quidam aſſerere auſi ſunt, ſufficere judicium
Academiæ, aut curati alicujus: hæc enim opi-
nio prorſus adverſatur C. Tridentino, quod
ſolorum Epiſcoporum meminit; & ita quoque
explicavit Pius V. in Bulla, quæ incipit: Ko-
mani Pontificis. Igitur cum neceſſaria omnino
ſit approbatio Epiſcopi, ſaltem confirmati,
ſuboritur dubium, cujusnam Epiſcopi? In
qua quæſtione accedere non poſſumus illorum
ſententiæ, qui opinantur, confeſſarium debe-
re & poſſe a ſolo eo approbari, in cujus diœ-
ceſi Sacerdos quaſi ſedem fixam habeat, nec
poſſe approbationem ab alio obtinere, in eujus
diœceſi conſtanter non habitet: eo quod ap-
Probatie ſit actio quædam jurisdictionem ha-

bentis in Presbyterum ſibi ſubdirtum. Cur

enim Epiſcopus Wormacienſis non poſſit ap-
Probare pro excipiendis confeſſionibus Sacer-
dotem in Diœceſi Spirenſi habitantem, &£ ibi-
dem

„

526 DE PœNITENTIA.

dem non approbatum? Nam Sacerdos ab Epi-=
ſcopo non ſuo petens vel admittens approba-
tionem, fit velut transeunter ejus ſubditus,
dum ſe illi hoc in caſu ſponte ſubmittit.

Dixi I. Ue ſine hac nulla ſit ablſolutio.
Quapropter neceſſaria ſimpliciter eſt approba-
tio, vel abſoluta pro quovis loco, tempore
vel perſonis totius diœceſis; vel limitata ad cer-
tum tempus, locum & perſonas, quos
limites ſi quis exceſſerit, idoneus non eſt ad
conficiendum abſolutionis Sacramentum. Nam
Gcut poſſunt Epiſcopi Sacerdotibus, etiam re-
gularibus privilegiaris, approbationem ſimpli-
citer negare: ita eamdem poſſunt reſtringere,
ut novimus ex Bulla Clementis X. quæ incipit:
Superna magni Patris ſamilias.
Obhj. I. In extravagante: ſaper cathedram.
De ſepulturis, & in Clementina: Dudum. Eod.
tit. In extravagante: Imer cunktas. De privi-
legiis, & in Bulla Leonis X. quæ incipit: Sa-
ero approbante concilio. Statuitur, ut regulares
mendicantes, petita & injuſte negata approba-
tione, poſſint audire confeſſiones Sæcularium;
ergo eis non eſt adeo neceſſaria hæc approba-
tioO. H. MW. Conſ. Privilegium illud regularium
inſertum fuit corpori juris communis, capitu-
lo auteme Licet Komanus. de Conſtit. in 6. di-
citur: Romanus Pontifex edendo conſtitutio-
nem poſteriorem, priorem, quamvis de illa
mentionem non faciat, revocare, quando con-
tinetur in jure; atqui in Concilio Tridentino,
. quod

hntr
Fnd
l
Ren
lnnn
nſti

DE PG&NITENTIA. 527

quod Pontifex ipſe indixit & confirmavit, ubi
approbationis neceſſitas abſoluta indueitur, di-
ſerte ſubjungitur: Privilegiis & conſuetudine
quacumque, etiam immemorabili, non olſtantibus.
Nec fit cuiquam injuria: nam cum Eccleſia
omnibus jurisdictionem tribuat, poteſt, cum
videtur, eadem privare; ſicut etiam revera
privat omnem, qui approbatus legitime non
fuerit.
Accedit Bulla Urbani VIII. anno 1628. edi-

ta, quæ incipit: Cum ſicut accepimus, qua o-

mnia & ſingula indulta, quæ a Sede Apoſto-
lica promanarunt audiendi Sæcularium confeſ-
ſiones absque Ordinarii approbatione quibus-
cumque Collegiis, Capitulis, Religionibus,
Societatibus conceſſa revocantur, caſſantur,
tolluntur, reprobantur, annihilantur, viribus
& effectu evacuantur, nullisque perſonis im-
poſterum ullo modo ſuffragari poſſe decer-
nitur.
Ex quo nemini deinceps tamquam proba-
bile tueri licet, quod Navarrus in Manuali cap.

27. n. 264. & 265. & nonnulli quondam tra-

diderunt, etiam poſt C. Tridentinum ſufficere
licentiam petitam, etſi negetur.
Inſt. I. Actio injuſta nemini nocere debet:
atqui quando negatur dignis approbatio, eſt
actio injuſta; ergo regularibus nocere non de-
bet: neque præiumendum eſt, a Concilio da-
tam Epiicopis facultatem agendi contra juſti-
tiam. B. Diſt. Maj. Actio injuſta nemini de-
bet necere per ſe, C. per accidens-N. Qe
enlu

528 DE PœNITENTIA.
ſenſu etiam Concilium, reſtituendo Epiſcopis
poteſtatem ſuam integram, eisdem præbuit oe-
caſionem, quandoque injuſte agendi. Quam-
quam vix apparet, quomodo Epiſcopus præ-
ſentatos a Superioribus ſuis religioſos non ac-
ceptando injuriam illis faciat; nam dicta Cle-
mentina, Dudum, limitationes aliquot conti-
net, queis Epiſcopi ſe tueantur. Ac prior

quidem, quod Prælatus, Epiſcopo renuente

aliquem, illius loco debeat ſubrogare alterum:
Poſterior autem, ut non plures præſententur
Epiſcopo, quam ſint neceſſarii? atqui Epiſco-
pus dicere poſſet, eos non eſſe neceſſarios,
qui ſe approbandos offerrent, quod alii ſibi
ſappetant Sacerdotes.
Cæterum decernere hic de juſtitia actionis
non eſt Religioſorum, ſed Epiſcoporum, quos
Concilium judices conſtituit vel potius reſtituit
juſtis & maxime neceſſariis de cauſis. (QQuodſi
Regulares factam ſibi injuriam putent, habent
coram quo de illa querantur, abſurdiſſimum au-
tem foret, ſi penes ipſos maneret poteſtas cauſam
propriam decidendi: cum vix ullus, ut ut indo-
Cus, aut improbus ſit, non ſibi perſuadeat, cum
rejicitur, in juriam ſibi inferri. Licet ergo nege-
tur injuſte approbatio, ſuum nihilominus effe-
um talis negatio ſortitur, ſicut econtra cum
Epiſcopus approbat, cui ſcit eſſe recuſandam
approbationem, hæc tamen valida erit: Nam
cum Synodus dicat: aut alias idoneus judicetur,
loquitur de ſententia externa authentice ab
Epiſeopo lata; ad cujus valorem non requiri-
Kur,

e
le
Een
Uren
Ede
W

eoi
Ut oe.
lum.
re.
e.
40
r
enn
Clele
eromn:
egtur
Plco.
lnios,
Uütb

Ginis
Al
irt
N
wn
nnmn
sali
nitl.
M
ege⸗
e⸗
aen

DE PGNITENTIA. 529

tur, ut judex interius idem æſtimet, quod ex-
terius pronuntiat.
Obj. II. Pius V. ſtatuit, approbationem
Mendicantibus conceſſam revocari non poſle,
nec poſſie eos ab Epiſcopo, a quo approbati
ſunt, iterum examinari, ſed tantum ab ejus
ſucceſſore; ergo approbatio non poteſt ad cer-
tum tempus limitari. B. W. Conſ. Gregorius
VIII. Bulla ſua, cujus initium, In tauta rerum
& negotiorum mole, Conſtitutiones Pii V. pro
Mendicantibus & alis Regularibus contra lo-
corum Ordinarios, ad terminos Juris Com-
munis & Concilii Tridentini reduxit.
Inſt. I. Approbatio vi Sententiæ Juridicæ

Epiſcopi approbantis tranſit in rem judicatam;

ergo revocari amplius non poteſt. . W. Conſ.
Nihil verat, contra id quod prius judicatum
eſt, poſtea judicari, ſive licite, ſive non, præ-
ſertim in hac cauſa, in qua leges Epiſcoporum
poteſtatem eatenus extendunt.
Inſt. 2. Sententia injuſta non aufert jus ac-
quiſitum; revocatio autem approbationis dig-
no datæ, & qui dignus adhuc eſt, eſt ſenten-
tia injuſta; ergo non aufert ei jus ſuum. B. D.
Maj. Sententia injuſtanon aufert jus ad rem C.
non aufert rem ipſam N. Sicut per detractio-
nem vere tollitur fama, quamvis & injuſte tol-
latur, & jus ad eam maneat: ita licet injuſtare-
vocatio non tollat jus ad teſtimonium Epiſco-
pi, quia tamen ad approbationem opus eſt te-
ſtimonio actuali Epiſcopimoraliter perieveran-
te, & hoc revocatione, etiam injuſta, tollirur,
L 1 rev-

530 DIr PœNITENTIA.

revocatione quacunque, approbationem ipſam
ceſſare neceſſe eſt. Cauſæ autem juſtæ revo-
candæ approbationis ſunt nimia ignorantia, &
perverſi mores Sacerdotis, quæ approbantem
Epiſcopum latebant, aut ſi nimia approbati in-
ertia aliudve vitium approbationem conceſſam
ſequatur. Nam cum anno 1632. die 19. Febr.
libello ad Emin. Cardinalem Richelium dato va-

riorum Ordinum Regularium Superiores Pa-

riſiis degentes agnoverint, Regulares Epiſco-
porum approbatione egere, eamque revocari
poſlſe ob incapacitatem notoriam & ſcandalum
publicum, non negant, alias poſſe ſubeſſe cau-
ſas revocandi, ſed, ſiquæ extiterint, rogant,
ne Epiſcopi approbationem revocent, ante-
quam Superiores moniti ſunt de cauſa, ut, niſi
Providerint ipſi, quod facturos confidunt, ab
Ordinariis provideatur.
Olj. IIl. Poteſt Sacerdos ab uno Epiſcopo
approbatus, ubique ſine nova approbatione ex-
cipere confeſſiones; nec enim aliud ex doctri-
na Conc. Tridentini colligirur; ergo non opus
eſt, ut approbetur Confeſſarius ab Epiſcopo
loci, ubi excipiuntur confeſſiones. N. W. Ant.
quam propoſitionem proſcripſit AlexanderVII.
in Brevi dato ad Epiſcopum Andegavenſem
30. ſan. an. 1659., & antea rejecit Clementina,
Dudum, de Sepulturis. Et Innocentius X. in
reſponſione ad Epiſcopum Angelopolitanum
in Cauſa PP. Soc. IEs: & Tridentinum fig-
nanter vult obtineri approbationem ab Epiſco-
pisy. Ac ratio ipſa ſuadet, quod ob regionuc

Aöl
aln
lbde
Neͤn
Ugnünd
n
ltpn
leny lrl
,ir
UDeal⸗
pn
i
ie⸗
n
i

6

Dr PœNITENTIA. 531
& morum varietatem non idem ubique mune-
re hoc rite fungi queat. Ex his conſtat, ne-
minem poſie in/templis alienis ſine illorum,
quibus templa ſubſunt, conſenſu confeſſiones
excipere, niſi habuerit facultarem ab Epiſcopo,
cui præſes templi ſubeſt.
Ceæterum Conſtitutio Clementis X. prohi-
bert quidem, ne quis Regularis ad audiendas

confelſiones ſe exponat in Diœceſi, in qua non

eſt approbatus; non tamen vertat, quominus
illac iter forte agens alium ſuæ Diœceſeos ſimi-
liter facientem iter Sacramento Pœnitentiæ ex-

piet: quia tunc locus Dicœceſis alterius habet

ſe tantum per accidens reſpectu hujus Confeſ-
ſarii & pœnitentis. Quamquam autem & hanc
licentiam Regularibus privilegiatis quidam &
ipſi Regulares inficientur competere; certum
tamen eſt, Parochis licere ſubditorum ſuorum
confeſſiones in aliena Diœceſi excipere, modo
id privatim & ſine ſcandalo fiat: nec enim Ju-
risdictio in foro pœnitentiæ contentioſa eſt &
ſtrepera, ut exerceri in territorio alieno ne-
queat; nec Parochus proprii quidem Epiſcopi
approbatione eget ad Sacramentum ſuis ovibus
in ſua Diœceſi adminiſtrandum.
Olj. IV. Parochi & Religioſi approbati ab
uno Epiſcopo excipiunt confeſſiones hominum
ex alienis Diœceſibus ad ſe confluentium, licet
ab horum Epiſcopis ſpeciatim ad id approbati
non ſint: ergo ad legitime miniſtrandum Con-
feſſionis Sacramentum non opus eſt, ut Sacer-
dos ab Epiſeopis pœnitentium etiam approbe-

532 DE PœNITYENTIA.

tur. . M. Conſ. Quod Parochi aliique Sacer-
dotes approbati ab uno Epiſcopo abſolvere
Poſſint pœnitentes ex alienis Dioceſibus ad ſe
convenientes, fit ex conſuetudine a Superioribus
Eceleſiaſticis approbata, aliisque juſtis de cau-
ſis in Sacris Canonibus deſcriptis: ubi ab uno
Epiſcopo approbatis quoad tales caſus jurisdi-
Ctio & approbatio in alienos ſubditos tribuitur.
Cæterum Parochus ad excipiendas Suorum
confeſſiones uti poteſt opera alius Parochi, etſi
ad id ab Epiſcopo non approbati, niſi hoc aliun-
de prohibitum fuerit. Nam Parochus ordina-
riam ſuam jurisdictionem delegare alteri poteſt,
& alter absque approbatione Epiſcopi ad id mu-
neris idoneus eſt. Synodus enim Tridemina
Parochiale beneficium habentes relinquit juri
antiquo, ſecundum quod hi ſine approbatione
Epiicopi poterant Suorum confeſſiones in his
Parochiis audire, & delegari ad aliorum con-
feſſiones in alienis Eccleſiis excipiendas Quodſi
juxta Caput Omnis utriusque ſexus, Parochus
Suis permittere poteſt, ut alii Parocho alibi
confiteantur; quanto magis poteſt alium Paro-
chum delegare ad eosdem in ſua Eccleſia abſol-
vendos.
ARTICULUS III.
De Jurisdictione Miniſtri hujus Sacramenti.
NE Diximus nuper, jurisdictionem hie
eſſe facultatem judicandi alterum in foro
conſcientiæ. Atque ordinariam quidem habent
Epiſeopi, & qui poteſtatem quaſi epiſcopalem
habent,

Chns
ack
(en
lk
Nn
ck ine
Wnge
cntn
An
hr
wlk

Geer.

vere

AAle
ibu
nl.
hne
bunr
orun
iet
lon.
dan.
oel
dme.
enne
r
gore
nh
no
N
Mnte
Co A
M.
⸗

eitte
nenm.
aink
unt
le⸗

DE PNITENTIA. 33

habent, eorumque Vicarii, Cardinales in ſuis
Eccleſiis, Legatus Pontificius in ſua Provincia,
Capitulum Cathedrale Sede vacante: inter Re-
gulares Præpoſitus Generalis & Provincialis ju-
risdictionem in Suos habent quaſi epiſcopalem;
Superiores vero locales intuitu illorum ſe ha-
bent ut Parochi erga ſuos Epiſcopos. Epiſco-
pi, & qui talem poteſtatem habent, proprie Or-
dinarii dicuntur a ſuo Epiſcopatu, unde titu-
lum & munus paſtorale habent. Præ hisce
autem omnibus ſupremam in omnes Chriſti Fi-
deles & eorum Paſtores jurisdictionem obtinet
Summus Pontifex.
Jurisdictio autem ordinaria manifeſte differt
a delegata I., quia habens illam tamquam Su-
perior poteſt ex officio Paſtoris aliis tamquam
ſubditis imperare. II. Poteſt ſuam facultatem
Sacerdotibus aliis communicare ac delegare.
III. Quia dicitur proprius eorum Sacerdos, in
quos ex officio jurisdictionem obtinuit. Quæ
quidem omnia prædicata tribui nequeunt illi,
cui delegata tantum eſt jurisdiéctio.
Dico I. Quilibet Ordinarius communieare
poteſt jurisdictionem ſuam ad excipiendum
confeſſiones cuivis Sacerdoti approbato, ac Su-
Perior quidem inconſulto etiam Ordinario im-
mediato. Ita Conc. Tridentinum Seſſ. 14. cap. 7.
Prob. J. Ordinarius habet univerſalem in
Suos poteſtatem, ergo poteſt ſuas oves aliis
etiam Paſtoribus committere, ne manca ſit

Chriſti inſtitutio: cum raro unus ſolus amplæ

curæ Paſtorali ſufficiat.
L LI 3 LV.

534 DE PCGNITENTIA.

II. Joannes XXII. Extrav. Vas electionis. de
Hærer. & Schiſin. hanc theſin noſtram ſtabili-
vit contra Joannem de Poliaco, qui inficiaba-
tur, poſſe Summum Pontificem inconſulto Pa-
rocho hanc aliis Sacerdotibus facultatem imper-
tiri. Theſis eadem confirmatur a Clemente IV.
in Bulla, Quidam temere ſentientes, ab Alexan-
dro IV. in Bulla, Cum olim: a Xyſto IV. in
Bulla, Regimini univerſalis: a Leone X. in Bulla,
Exponi MWohis fecerunt: in quibus contrariam
fententiam erroris damnant.
Ad hæc extant plus quam triginta Bullæ
Pontificum viginti quinque, queis jurisdictio-
nem Perſonis quibusdam Regularibus Mendi-
cantibus delegarunt, excipiendi confeſſiones
quolibet tempore & quovis articulo, modo ab
Epiſcopis approbationem & a ſuis Superioribus
licentiam obtinuerint; ur videre licet ex Bulla-
rio. Quam etiam delegationem licere decidunt
Concilia Viennenſe ſub Clemente V. in Clement.
Dudum, de Sepulturis: Lateranenſe V. ſub Leo-
ne X. Seſſ. 1I., & Tridentinum Seſſ. 25. cap. 20.
ubi privilegia firmat Regularium.
II. Parochi poſſunt hanc jurisdictionem,
quibusliber approbatis Sacerdotibus legare in
ſuis Eccleſiis; ergo multo magis hanc poreſta-
tem habent Epiſcopi & Papa. Ita S. Thomas
in 4. d. 17. q. 3. & in ſupplem. q. 8. a. 5. &
Obpuſc. 19. c. 4. S. Bonaventura Opuſc., Quare
Pratres Minores prædicent & confeſſones audiant.
S. Antoninus part 3. tit. 17. cap. 9.
X

Almn
nl
Cokln
Cren,
M,
iriun
IAnnd
u
H

bil.

DE PœNITENTIA. 535

Ex Conciliis Gallicanis novem ſententiam
iſtam tamquam certam decidunt conformiter
juri antiquo c. Ex auctoritate. 16. J. 1. & c. dunt
nonnulli. ibid. Quibus accedunt declarationes
Cardinalium plures duodecim, approbantes ut
in articulo mortis & in Paſchate fiat apud Re-
gulares confeſſio: item auctoritas tot Docto-
rum Sorbonicorum, Cardinalium, Epiſcopo-
rum, & innumerorum magni nominis Schola-
ſticorum. Quæ teſtimonia omnia profert eru-
ditiſſimus Martinonus diſp. 53. ſect. 5. & ſeqq.
Dico IlI. Ad veram & validam Sacramenti
Pœnitentiæ adminiſtrationem non ſufficit futu-
ra Ordinarii ratihabitio, aut voluntas ejus præ-
