contrahit in Italia, atqui hoc videtur abſur-
dum. N.: M. min. Quia ſicut ſponſus, vel
ſponſa poteſt inire dormiens contractum
hunc per Procuratorem, ſic etiam per illum
miniſtrare hoc Sacramentum: Et ſicut non
eſt abſurdum, quòd, qui ante ſomnum ha-
buit intentionem ſuſcipiendi Baptiſimnum,
vel patiendi Martyrium, ſi dormiens bapti-
zetur, aut occidatur, recipiat gratiam in ſo-
Dices III. Nullum eſt Matrimonium,
quod fit ab ebrio, licèt ille præviderit ſe in
ebrietate contracturum; ergo pariter nullum
erit Matrimonium, quod per Procuratorem
contrahitur, dum dormit Principalis. B. M.
Conſ. diſp. ot. Quia prior nunquam adctu hu-
èð mano

—

Holber
, cN

een I

0derun
Per imen
Ctin
in 9
18 con
Muet
crli⸗
ileno l
, inen
menon
Galep
Elen
er ſer
Is,
GNe!
Pnen
tonn inen
NMar ali
Negar an
. 2 1
nrin e
cogroe
Une ule
inen
Manr,
Uehben
aſe⸗

=S
E

NWN
wun ke
rlon
en .

Chn,
en
FMlnn
ilem
1N.
.
Groe

Dvu MATRIMONIO. 969

mano libero contraxit, vel conſenſum dedit,
licèt, cùm liber eſſet, contractum purè ver-

balem in ebrietate ſecuturum præviderit;
imò eriamſi in ebrietate contrahere intende-

rit; quia in ebrietate non perſeverat mora-

liter intentio vel conſenſus ad efficiendum

contradtum vel Sacramentum ſufficiens: econ-

tra in altero caſu Principalis liber & ratio-
nis compos dat mandatum procurateri ceu
inſtrumento vitali; unde licèt dormiat prin-
cipalis, imò ebrius ſit, adhuc in eo perſiſtit
intentio virtualis, exiſtens in mandato prius
dato; intentio autem virtualis ut in aliorum
Sacramentorum Miniſtris ſufficit; ita etiam

hic; & ſic principalis contrahendo per pro-

curatorem confert gratiam, & ſimul recipir,

niſi per peccatum mortale ponat obicem,

non minùûs, quàm qui baptizatur dormiens,
cùm ante Baptiſmum petiiſſer. An verè
idem teneatur caſu, quo principalis in amen-
tiam incideret, non eſt æquè certum, affir-
mant alii communius ob paritatem rationis;
negat cum Lugone & aliis P. Kugler de Ma-
frim. p. I. J. I0. quod videtur probabilius, ſi
amentia eſſet habitualis ſaltem, vel perpe-
tua, eoquòd, cùm ſponſa non præſumatur
nubere ſtulto velle, aut furioſo, in hac de-
ficiat conſenſus; ſi tamen ſponſa edocta de
ſponſi amemia, nihilominus in conſenſu per-
ſiſteret, tenendum videtur cum ſententia pri-
ma ex paritate rationis. —
SðU PPp3 Diees

970 DE MATRIMONIO.
Dices I. Alia Sacramenta nec miniſtra-
ri, nec recipi poſſunt per Procuratorem;

ergo neque Matrimonium. HB. M. Conſ. diſp.

eſt. Quòd nullum aliud Sacramentum invol-
vat rationem contractús; econtra hoc Sacra-
mentum conſiſtat in contractu, qui ens mo-
rale eſt, & cujus illa eſt narura, ut fieri poſ-
ſit per procuratores, & inter abſentes, mo-
dò procuratores præſentes ſin, qui ſuſti-

nent perſonas principalium.

Si inſtag: Licèt quis judicialiter abſolvi

abſens poſſit in judicio forenſi, nequit tamen
abſolvi talis in judicio Sacramentali, ſive fo-
rO Sacramenti Pœnitentiæ; ergo ſimilirer li=
cèt contraétus alius pofſlit celebrari inter ab-
ſentes, non tamen comractus Matrimonii,
utpore Sacramentalis. G. M. Conſ. diſp. Quòd
in judicio Sacramentali Qonfeſſarius ſit ju-
dex diſpoſitionis interioris pœnitentis, & in

ferenda abſolutionis ſententia dependeat, ſe=

cus, ac in judicio forenſi, a d' ſpoſitione pœ-
nitentis, eâque præſenti, quando datur abſo-
lutio; abſentis autem diſpoſitio, non poteſt
ita cognita eſſe Confeſſario; & hæc fuit vo-
luntas Chriſti, nobis intimata per praxin Eo-
cleſiæ, & definitiones Pontificum, Clement.

VIII. 20. Junii 1602. item Pauli V. Unde

non præcisè ideo nequit judicium Sacramen-
tale exerceri inter abſentes, quia abſolutio
eſt Sacramentalis, ſed quia eſt Sacramentalis
zalis ex ordinatione Chriſti: Econtra in Ma-

io c
Pinethr
Mr 4
Ide

Dierr

lt l

ed
Conhtun
enum
(oen
Sni
fopaen
Mor
ole.
oVI
MIMend
Humed
Nen
Il
Mve he
Memn
tzCtyn
len Hrn

int, el
unllre
Amm
guind
Eien

ien;

e.

l.
len.
.
in
No⸗
Ullt

en
lo⸗
li

ib⸗

N
6 .
W
N.

ſoneſe⸗
rt

M
nle
wen
⸗
hnen.
nio
Heuls
In N
v⸗

DE MATETMONIO. 971

trimonio cContrahens non eſt judex volun-
tatis interioris in altero contrahente, neque
hic obſtat aliqua praxis, vel definitio Eccle-
ſiæ; ſed ex hujus praxi potius valor Marri-
monii ùt Sacrathenti eruitur juxta Concluſ.
Dices V. Si Matrimonium per procu-
ratores contractum ſit Sacramentum, cur
ergo poſtea principales iterato perſonaliter
contrahunt coram Parocho ? certè& ſi Sacra-
mentum fuiſſet, „iterari non boſſet. Be. M.
Quèd iteraò contrahant; ſed tantùm omiſ-
ſas ſolennitates tunc ſupplent, & contractum
per procuratores Matrimonium ratihabendo
teſtantur, ſe perſeveraàſle in conſenſu, dum
ſuo nomine contrahebatur Matrimonium.
Dico V. Licèt Chriſtus contractum Ma-
trimonialem elevaverit in Sacramentum; po-
teſt tamen à fidelibus contrahi Matrimonium,
quod valeat in ratione Contracts, quin ſi-
mul ſit Sacramentum. Vaſq. Rebel. Sylvius,
aliique Recentiores. Prob. I. Juxta com-
munem DD. conſenſum: quando Chriſtus
contractum Matrimonialem elevavit ad dig-
nitatem Sacramenti, vim obligandi, quam ex
reciproco paciſcentium conſenſu hactenus
habuerat, ei nullatenus ademit, ſed naturæ
illum priſtinæ reliquit, & tantùm illi ſuper-
addidit vim collativam gratiæ, hoc eſt, ratio-
nem Sacramenti; ergo ſicut antea ſtabat Ma-
trimonium in ratione Contractus ſolius, ſic
& nunc ſtare poteſt, ſi a contrahentibus im-

PpPp4 Pedi-

977 Dz MATRIMONIO
Pediatur vis Sacramenti, ſcilicet ſi intende-
rent ſolum Contractum ſine Saçramento-

Confirvz. A paritate aliorum Sacramentorum,

in quibus Chriſtus elevando res naturales ad
rationem Sacramenti ipfarum naturam non
immutavit Phyſicè, vel moraliter, ſed ſolum
addidit vim collativam gratiæ, e. g. in Bap-
tifmo ablutioni per aquam, quæ vis ſi im-

Pediafur ex intentionis requiſitæ defectu, üt

certum eſt illum ſic poſſe impediri, ac pro-
inde Sacramentum, adhuc retinebunt id,
quod prius erant; ſic à pari in noſtro cafu,
fi ex mutuo illo conſenſu ob defectum in-
tentionis Sagramentum non fieret, adhuc Per-
fiſteret ille civilis Contractus.
Pruokl. M. Ut Matrimonium valeat in ra-
tione Contrackus civilis, plus non requitur,
quàm ut perſonæ contrahentes ſint jure ad
contrahendum habiles, liberè reciprocè con-
ſentiant, eumque conſenſum coram Parocho
& teſtibus ſignis exterius exprimant, quæ eſt
ſolennitas requiſita jure novo Tridentini; at=
qui hæc fingula & adhibere poſſunt fideles,
lict expreſsé nolint Matrimonium ut Sacra-
mentum: ergo. Nec dicas: Inter conditio-
nes à Chriſto ad valorem contracts Matri-
monialis requiſitas inter baptizatos eiſe hane,
ut celebretur cum intentione Sacramenti; eo-
quôd ratio Contracts & Sacramenti ex vo-
luntate Chriſti inſeparabiliter connexa ſint;
nam hujus voluntatis nullum weſtigium, e
DUMU Indi-

un K
tirͦMn
,
AWN,
uvenven
efeb
uni
ne
Nhhn.
Waumn
n
lid,
Nangiur!
Cehnin
en e
Elninr

at,e

in l
inn

4

tce,
Nnto,
numn
Sd
lton
NHn
n⸗
I
hi
1 , .
l;
hin⸗
er.

In.
tur,
ed
.
ndn
guc
Nnbt
l
A.
lur⸗
n.
.
AVo⸗

DE MATRIMONIO. ;
indicium habetur, cum nec in Scriptura ſa-
cra, nec in Concillis, nec Ss. PP. a Docto-

ribus inveniatur ſolidum aliquod id dicendi

fundamentum ; quin contrariæ Chriſti vo-
lIuntatis fundamentum Præbet Prob. I. Con-

cſ. Porre
Si dieas I. Goncilia Floreitifulin & Tri-

dentinum ſimpliciter ſine ulla exceptione,
Vel reſtrictione definiunt, Matrimonium in-

ter fideles contractum eſiſe verè ac propriè
dictum Sacramentum; ergo quocunque ca-
ſu fiat Matrimonium, erit Sacramentum. M.
W. Conſ. Quia Conciſia id ſolùm docere in-
Sacrartentuun; 3; iarentinmin, Ruidem de hoc
inſtruere volebat Armenos; Tridentinum ve-
rè ita definiebat contra Novatores ultimos,
abſolute negantes Matrimonium eſſe Sacra-
mentum. Ut verò fiat Sacramentum, dum fi-
deles contrahunt, citata Concilia ſupponunt
contractum celebrari cum congitionibus re-
quiſitis, quas inter eſt intentio illud cele-

brandi ut Sacramentum. Sic cit. Concilia li-
cet definiant etiam Baptiſmum, Confirmati-
onem &c. eſſe Sacramenta N. L. non tamen

ideo ſequitur; 3 ergo quandocunque fit ablu-

tio in aqua, erit Sacramentum Baptiſmi; ſed

ur tale flat, ſupponunt adhiberi neceſſaria ad
rationem Sacramenti: hinc Florentinum ſub-
die, lac Sacramerme es herter valus ur

êð

974 DE MATRIMONIO

materia, verbis anguaem Jorme. , c.* memmne
Daer:.
St dicas II. Qui agit eontra Leges la-
tas à ſupremo Prineipe pro Contractu, nec
obſervat ritum contrahendi in Rep- uſitatum
invalidé contrahit; atqui hoc fieret ſi à fide-
libus contrahentibus poſitivè excluderetur ra-
tio Sacramenti; ergo. u. D. Moj. Qoi agit
contra Leges contractum, ſi aliter fiat, irri-
tantes. C. Solm prohibentes, ne aliter fiat.
M. Item: nec obſervat ritum ſubſtantialem
& eſſentialem Contractui. C. Solùm acci-
dentalem. M. Duplici modo poteſt Prin-
ceps Præſeribere ritum ac ſolennitarem Con-
tractui : Primè ut nullus ſit Contractus, ſi
ritus ille omittatur; ſecundè i ita, ut, licèt
omittatur, jure tamen naturæ obliget; eſto,
illicir contractum ſit. Et hoc poſteriore
ſolùm modo requiritur ad contractum Ma-
trimonii intentio Sacramenti, non prigre, eo-
quèd Chriſtus, ut dictum, naturam hujus
Contractús non immutarit, ſed ſolùm eleva-
rit, ut, ſi cum debita intentione celebretur,
fiat ſignum efficax gratiæ.
Si dicas III. Contractus Matrimonialis
intrinſece eſt Sacramentum inter Chriſtia.
nos, ergô in poteſtate contrahentium non eſt
excludere rationem Sacramenti, ſicut non
poteſt Sacerdos ſeparare Saeramentum Eu.
chariſtiæ à ratione ſacrifici.. W. MNeg. Ant
Sieut ablutio Corporals in Bapriſind hor eſt
aCra-

crenn
Unct.
6. Dit
ſejun l
ente
ünrecid
non
n V
CPlen
G A n d
Pramcen
ole
Connenn
N
ennn
Non
hnmin
Wi
ldn
Pea!
Mnnront
umemm

Gllk 4

olrre
Ur in)
i ⸗
WMument
ſti

ittee

DE MATRIMONIO. 975
Sacramentum intrinſecè ſine intentione de-
bira Miniſtri, ita nec Matrimonialis contra-

Ih KAus. . D. etiam Conſ. Ergo non eſt in pote-

8N
llunn
lic.

RKrn.

ſt⸗ t.
ſere
en
atk.
Prin⸗

Con.

ſ
t
eſto,
Nore
.
N.
um kee
Unee

Men,

Mnls
me
nel
e
n
Nd D
NN

ſtare, ur poſſint licit excludere rationem Sa-
cramenti. C. Validè. N. Mec inferes: Si
poſſint validè excludere rationem Sacramen-
ti, non apparet, cur non etiam licite; nam
poſita voluntate Chriſti elevandi Contractum
civilem ad Sacramentum, tam Lex naturalis,
quàm divina obligat, ita Matrimonium ce-
lebrandum eſſe, ut fiat Sacramentum; ſicut
ſuppoſita elevatione ablutionis in Baptiſmo
ad Sacramentum, utraque Lex graviter obli-
gat, ut, dum quis baptizandus eſt, fiar Sa-
cramentum, ne fruſtranea fiat Chriſti inſti-
tutio, & Sacramento irrogetur injuria. De-
inde permiſſo, Sacramentum Euchariſtiæ ſe-
barari non poſſe a ratione Sacrificii propter
inſeparabilitatem ex inſtitutione Chriſti, diſp.
Aſt: quòd Chriſtus non inſtituerit primè
Matrimonium in Contractum ſimul & Sa-
cramentum, ſed naturà Contractus ſuppofſi-
tà, quæ antea erat & obligabat ex prima
Dei inſtitutione, eum in Sacramentum ele-
vàrit: at in Euchariſtia voluntas eam inſti-
tuendi in Sacrificium non acceſſit ad ratio-
nem Sacramenti⸗- præſuppoſitam, ſed eadem
indiviſibili voluntate eam inſtituit in Sacra-
mentum & Sacrificium.
Si dicas IV. Saltem ſequeretur, plera-
que Hæreticorum Matrimonia Sacramenta
non

976 DE MATRIMONIO.
non eſſe, cdnſequenter necx indiſſolubilia, eo-
quèd intentionem non habeant Sacramentum
conficiendi. H. W. ſeg. Quia Hlæretici ha-
bent, & rluümi debent habere implicitè
intentionem Sacramenti, cum ſaltem habe-
ant, intentionem generalem contrahendi eo
modo;, quo Chriſtus fieri voluit, quæ inten-
tio prævalet perſuaſioni eorum erroneæ, qua
Putant Matrimonilum Sacramentum non eſ-
ie. Cæterùm indiſſolubiliras Matrimonii ex
eo oritur, quòd exprimat unionem Verbi
cum Humanitate, & Chriſti cum Eccleſia ab-
ſolute indiflolubilem, quam ſignificationem
habet omne & ſôlum Matrimonium con-
ſummatum inter fideles, ſeilicet membra Ec-
cleſiæ, etſi validum tantùm ſit in ratione
Contractauss.
Ex hactenus diſputatis ſequitur, eos, qui
in infantia poſt Baptiſinum abducéti ſunt ab
infidelibus, nulla habita cognitione de Chri-
ſti Eccleſia ejuſque Sacramentis, validè con-

trahere Matrimonium, non ſecus, ac reli-

quos infideles, inter quos morantur; non
autem conficere Sacramentum; ad hoc enim
requiritur implicita ſaltem & confuſa vo-
luntas contractum hunc ùt Sacramentalem
celebrandi, quæ eſſe nequit in iis, qui nul-
lam omnino Legis Evangelicte habent noti-
tiam.

RRA——

ð

„

ART.

4
. n

Getkan
nneorun
fote Cnr
Mronn
Goenc
ſerponmn
ſropon
ſonel,
10
Phoner!
16 0h
6wentn
S Ne
MeNN
Oſher
pinnre
nn cenle
IUne
Crom
1 lnin
indi
bin
Rcr
Alcretron
he
n n

DE MATRIMONIO, 3977

iih. Quis ſit Miniſter Sacramenti Matrimoniiäs
et as in claſſes circa Præſentem contro
nthe. Dvernam dividumtur Docteres hodie:
l o Prima eorum eſt, qui, duce potiſſimùm Mel-
Uenmn.chiore Cano in opere de Locis Theologicis,
II Miniſtrum hujus Sacramenti aſſerunt Sacer-
nINE dotem eſſe, qui virum & mulierem certa
Is verborum forma ſimul jungit, inter quos
nNAN præcipuè numerantur Eſtius, Sylvius, Juenin.
At. Tournelly, Habert, & quidam alii præſer-
nen tim Galli. Altera aliorum eſt & quidem,
ncor. teſte ipſomet D. Habert, communis apud Caa
1 noniſtas & YPeologos tum veteres, tum recenti-
ne ores, volentium, virum & fœminam contra-
henmes eſſe proprios hujus Sacramenti Mi-
qui niſtros, ita ut hi ſibi invicem, vir mulieri,
D mulier viro, hoc Sacramentum adminiſtrent.
ENN. CQui ſententiæ in quæſtione, quæ Fidem tam
URn. propinque attingit, tanto facilius ſubſeriben-
Gen] dum cenſeo, non tantùm, quèòd pro hac ſo-
I,I lidiſſimæ rationes pugnent, ſed & tanta ſit
mmn Doctorum omnis ævi auctoritas & conſenſio,
AAn quæ plurimum habere ponderis debet in
enln quæſtionibus ejuſmodi, & vel maximè apud
Ne eos, qui ubique tutiora & probabiliora ſe
IW. aliàs rimari & ſectari, profitentur. Quia ta-
men Adverſariorum aliqui, ut D. Honoratus
Tournelly hic, cupiunt deponi præjudicia,
Vquæ ex tanta Auctoritate & numero Docto-
Futiz

2

978 D E MATRIMONIO.
rum huic ſententiæ faventium, proficiſci poſ-
ſent, & rem controverſam librari ex ratio-
num momentis; demus hoc Doctori Pariſi-
no, ſanè Honoratiſſimo, nec ad auctorita-
tem provocemus, niſi dum ipſi provocant
Adverſarii. Igitur =
BPico. Miniſter Sacramenti Matrimonii
non eſt Parochus, vel Sacerdos, ſed ſunt ipſi
contrahentes, Sacramentum hoc ſibi mutuò
adminiſtrantes. Ita ſententia communis cum
S. Th. in 4. D. 28. ad Hannib. D. 26. q. un.
. I. dd I. & alibi. Prob. I. ex Concilio Flo-
rentino, quod in Decreto §. ſeptimum. ita in-
quit: Septimum eſt Saeramentum Matrimonii;
quod eſt ſionum conjunétionis Cbriſti cum Eocle-
ſia ſecundum Apoſtolum, cauſa efzciens Matri-
momnii regulariter eſt mutuus conſenſus per verbe
de praſenti expreſſus. Ex quo ſic argumen-
tor: juxta Florentinum cauſa efficiens Ma-
trimonii eſt conſenſus externè expreſſus; at-
qui hic conſenſus non à Sacerdote ponitur,
ſed à contrahentibus; ergo. Hoc argumen-
tum reticet D. Habert; diſſimulant alli, ener-
vare conatur D. Tournelly, quocum
Keeſpondent: Concilium loqui de Matri-
monio, ùt Contractus civilis eſt, non ùt Sa-
cramentum eſt; Matrimonii priore modo
ſumpti cauſam effectricem eſſe conſenſum
contrahentium; poſteriore modo ſumpti cau-

chum. Idque ajunt, oſtendit mutata loquer-

ſam efficientem eſſe Sacerdotem vel Paro-

u
Aelame
n An
1 Nrom
uponert
en
noni e
s in
Cy
e Menin
e enli,
ion up
n ienn
4 .
MN
n Er
sc
EVON
lerli .
Dneſſon
Venmen
Ce ſgre
unen,4
n keen
“ l
innz
luig,

por
Ulio.
nburt.
Nri.
Hufnent
Gennei
Cin
ümnnn
nisann
o.
loh.
1.

—

Ml.
,uni.
NeO
men.
M.
N.
Alaen

Aet

1 4
Mn.
ir⸗
Holumn
Nlcar⸗
uo.
Mern

DEz MATRIMONIO. 29279
di ratio, qua aliàs uti ſoler Eugenius in cæ-

teris Sacramentis; ſtatim enim ac dixit v. g.

primum Sacramentum eſt Buptiſmus, addit:
bujus Sacramenti materia eſt &qc. at in præſen-
ti argumento mutat conſuetam loquendi ra-
tionem, & ſimpliciter air: cauſa efßzciens Ma-
tiimonii eſt &. nimirum ne rem figeret in
ſcholis hinc inde agitatam. Secd—
Comxya eſt: Quod Concilium loquatur
de Matrimonio ùr Sacramento. I. Quia eo
loco ex profefſo vult docere Armenos in iis,
quæ pertinent ad Sacramentorum N. L. eſ-
ſentiam, ur profitetur palam initio hujus ca-
Pitis: Eccleſiaſticorum Sucramentorum verita-
tem pro ipſorum Armenorum faciliori doctri-
na ſub Gac breviſima redigimus fomula. II.
Armeni nec petebant inſtructionem ciroa
cauſam effectricem Matrimonii in ratione
Contractús civilis; nec tali inſtructione ege-
bant; cùm lateret neminem, contractum à
conſenſu contrahentium perfici. III. Si
Concilium non loqueretur de Matrimonio
ut Sacramento, nihil planè tradidiſſet Arme-
nis de Materia, Forma, & Miniſtro hujus
Sacramenti, quod tamen de aliis ſex Sacra-
mentis fecerat, & de ſingulis ſe facturum
promiſerat,; ut dictum; adeoque doctrina
Concilii manca eſſet, nec ſtetiſſet promiſſis,
uod ſine ejus injuria dici non poteſt. IV.
Qui eo loco clarè declarat, ſe Matrimo-
nium ut Sacramentum explicandum ſuſcipe-

0

980 DFE MATRIMONIO.
re, cum dieat: Septimum eſt Saneramentung )l
Matrimonii. Ut adeo, his ſingulis collectis? Nelin
ſequatur, vel Concilium loqui de Matrimo; in 1
nio ut Sacramento, vel nihil dixiſſe; dicen- Mon
do, quod à nemine petebatur, & omittendo izue

id quod neceflſarièò explicandum erat. o
We refart: Quèd poſtea ſimpliciter dis menmme
cat: Cauſà effciens Matrimonii eſt &. non nnlih
enim ira loquitur, ne ſigeret nem in ſeholis (Whellti
binc inde agitatam, ut putant Adverſarii; nul- Nh Nn
la enim prorſus erat tempore Concilii Flo. al
rentini hacde re in ſcholis controverſia; Münun
Melchior Canus enim, qui primus adverſæ hll
ſententiæ Propugnator communiter habetur; haar
& fuit, Concilio Florentino longè poſterior Ihli an
eſt; ſed communis erat tum temporis ſen- Mnnd)
tentia „ ſi fortè unus exgipiatur Guilielmus (iuſh
Pariſienſis, Miniſtros eſſe ipſos contrahentes: Mein
dixi: ſi forte unus G. nam de mente Guilia MWundl
elmi, pluribus dicetur infra. Interim per (wen E
miſſo hic tantiſper Guilielmum alirer ſenfiſſe; mudzdn
gratis tamen: dicitur, Synodum noluiſſe hic mn in
in re inſtruere Armenos, nec declarare mens Wyige
tem ſuam ob ſingularem unius viri opinio= Nenli, n
nem, omnibus contrarium unanimiter ſens aliſber
rientibus. Certé Magiſter & aliqui Canoni= Ilinm
ſtæ veteres, magnæ tum temporis auctoris Himn l
tatis laudati Art. Sup, docuerant Sacramen- ilg
tum Matrimonii non conferre gratiam ex (ammn,
opere operato; nec tamen Doctorum iſto- Na⸗
rum auetoritas obſtitit, quo minùs Synmelus D
eſi

2

*

DE MATRIMON IOG. 98 ½
ni definiret, omnia Novæ Legis Sacramenta,
dsf conſequenter & Matrimonii Sacramentum
in continere gratiam, illamque dignè ſuſcipi-
len. entibus conferre; & quare igitur unius Gui-
mo lielmi, auctoritas obfuerit, quo minus ſyn-
„Oohdus juxta communem Doctorum omnium
WGG ſententiam declararet cauſam effectricem Ma-
Gm trimoni, ut Sacramentum eſt? Mee dicant
1u Adverſarii, ſatis fuiſſe Synodo docere Arme-
eu nos, Matrimonium eſſe Sacramentum: nam
Id ImO ſicut ſatis non erat Synodo docere eos
Ne, Baptiſmmum, Confirmationem &ͦc. eſſe Sacra-
le menta, ſed ſimul eos de Materia, Forma, &T
beiig Miniſtro cæterorum Sacramentorum inſtu
krir ere debuit, quia ita poſtulàrant Armeni, &
Gu ſe facturam Synodus promiſerat; ita hic.
Inus 2W. Quia, ſi Synodus judicâſſet, præter con-
men trahentes etiam Sacerdotem, vel hunc ſolum
Gl Miniſtrum eſſe, neque hoc expreſſiſſet, oc-
AN caſionem dediſſet Armenis in re graviſſima
Iemm errandi; quid enim pronius erat inferre Ar-
Nit menis juxta verba Concilii rauſa effciens Ma-
mmet ezrimonii G. quâm eoſdem eſſe Miniſtros Sa=
ini ecramenti, qui Contractús? ſicut enim Syn-
Ge odus cuiliber Sacramento ſuum aſſignave=
nte rat Miniſtrum, ita jure inferre Poterant;
e quèd eriam hic aſſignaverit. Ergo non po-
met. terat ſatis eſſe Synodo docere Matrimonium
in Aeſſe Sacramentum; ſed ſimul hujus Mini-
mir ſtrum exprimere debuit; cumque nihil de
Wnh Sacerdote dicat, ſed contrahentes ſimplici-

Q 4 . ter

9982 DE MATRIMONIO.
ter dicat cauſam effcientem Matrimonii, ſequi-
tur eos quoque ex mente Concilii eſſe au-
ſam efficientem Sacramenti, ſive Miniſtros. nd
3 Verior igitur ratio, ob quam Synodus 1Man
dixit, imèò dicere oportuit, cauſa effciens Ma- e
trimonii, non autem, cauſa eficiens hujus Sa- iim N.
cgramenti, illa eſt, ne doctrina Synodi redde- Limonn
retur obſcura, & ne verba hujus Sacramenti Nl N
ob particulam biujus, quæ ſubſtantivum ſibi M a
vicinius demonſtrare ſoler, referri poſſent lni
ad conjunttionem Chrifi & Fecleſiæ, de qua Gu
dixerat immediatè antea (vide ſuprà verba
Concilii) sicque præcideretur omnis occaſio anll
erroris; contrahentes enim licèt cauſa effi-N dl
ciens ſui conſenſus ſint; quèd tamen is ſit 9 E
ſigaum conjuncétionis Chriſti & Eceleſiæ, hni
hoc non habet à contrahentibus, ſed ab in- uled
ſtitutione divina. 1D
Prob. II. Ex Conc. Tridentino, quod Kanm
Seſ. 24. de Retorm. Matrim. ex Profeflo & ddle
exactè tradit doctrinam de Sacramento Ma- mel
trimonii, nullum omnino diſcrimen ſtatuit, Hecon
quantum ad Ritum & Conſtitutiva Matri- MMlll
monii, ut eſt Sacramentum Novæ Legis, & Menn-
ut fuit in offieum Naturæ ante Legem E- nnrs
vangelicam; ſed præcisè ait, Marrimonium mliu
ut eſt in Lege nova differre a Matrimonio, Molim
ut erat ante Legem Evangelicam & in offi- uliß,
cium Naturæ quòd hoc non cauſarit gra- (glban
tiam, illud verò cauſet. Ergèò ex Concilio ei
Matrimonium, ut eſt in Lege nova, ſive Sa- Aite
eramentum, non habet alium Miniſtrum, ma
4-

nn .
Ai

De MATRIMONIO. 983
en Materiam, Formam, quàm habuerat antea,
G a ut erat in officium Naturæ: Subſ. atqui an-
Uiltos te Legem Evangelicam Matrimonii Miniſter
Nodm erant ipſi contrahentes; ergo.
hn. Si reſpondes. Lcèt Trid. aſſignet diffe-
r. rentiam Matrimonii ut eſt in Lege nova à
Are, Matrimonio, ut erat in officium Naturæ,
Gummf quèd priori Chriſtus promeruerit vim cau-
i ſandi gratiam; non ideo excludere alia, ut:
Wie quòd requirat Sacerdotem Miniſtrum. Con-
u ira ℳ quèòd in materia dogmatica propoſi-
ed tiones præœciſivæ per ſe loquendo æquiva-
ie leant excluſivis, ſive particularis univerſali,
AA. ut habet axioma meritò apud omnes rece-
rsit prum, ne aliàâs vacillent pleræque Conſftitu-
le, tiones dogmaticæ, ſiquidem plerumque tra-
bh. dantur ſine additis expreſsè particulis exclu-
fivis: Dixi: per ſe loquendo: niſi ſcilicet ali-
d unde contrarium conſtet; vel Concilium de-
S claret aliter; ſed neutrum hic habetur, ut
h patebit partim ex Prob. ſeq. partim ſolutione
Geubnt objectiorum.
GNl. Probh.III. Ex eodem Tridentino, evertendo
;& fundamentum ſententiæ contrariæ. Tridenti-
nnum igitur Seſſ. 24. de Ref. Matrim. cap. I. ſic
wim habet; /1 nullum legitimum opponatur imte imen-
inig zum, ad celebrationem Matrimonii in facie Eccle-
Enof.. Ræ procedatur; ubi Parochus viro & muliere in-
uge verrogatit, & eorum mutuo conſenſu intellecto vel
Cait dicat: ego vos in Matrimonium conjungo in no-
,e) emine Patris &c. vel aliy utatur verbis Juxta
ig receptum uniuscujusque provinciæ ritum. Ex
1 Q 2 quo

984 DE MATRIMONIO.
quo ſic argumentor: Si Sacerdos eſſet Mi-
niſter Matrimonii, ùt hoc Sacramentum eſt;
ergo quia jubetur proferre hæc verba: ego
vos in Matrimonium rone c. quæ for-
mam continent, quâ perficitur Sacramen-
tum: atqui falſum eiſt per hæc verba à Tri-
dentino indicari formam hujus Sacramenti:
ergo. Maj. ab Adverſariis admittitur; nam
t ait Honoratus Tournely hic, ſi data ope-
va voluiſſet Gnodus innuere Sacerdotem eſſe Mi-
niſtrum Sacramenti Matrimonii, & verba, qui-
bus contrahbentes conjungit ſe formalia, aut
quaſi formam, non potuiſſet uti verbis ſionifi-
cantioribus. Et ratio eſt, quia inprimis Mi-
niſtri eſt proferre formam: deinde verò ver-
ba, quibus Parochus ſponſis poſtea benedi-
cit, rationem formæ habere non poſſunt,
quia hæc benediétio adhibetur, poſtquam
Sacerdos pronunciavit verba illa: ego vos in
Matrimonium &ρ.; ergo benedictio illa ſe-
cunda ſupponit jam Matrimonium in omni
ſuo eſſe conſtitutum: Taceo alias rationes,
quibus hoc probari poſſer, cùm hoc ab Ad-
verſariis non negetur. Ergo ſiquæ verba
Sacerdotis habeant rationem formæ, illa ego
vos &c. habere oportebir. Igitur
Mi. Prol. IJ. Quia Trid. cit. loc. præ-
cisè in eo verſarur, ut præcaveat, ne Matri-
monium contrahatur cum aliquo impedi-
mento; ut aboleat Matrimonia clandeſtina;
Jhoc ut obrineat, juber præmitti denunciati-
Ones

D

e e
ehs
elioß
6ornnde
rrl n
Ky 70 l
n e
un un
ini
e/
Wa
elce,
arm
t ſehin
r nenin
Chothdn
. ReEe
DMen Gn
Elerehlde
ebat ce
le Lecke
II mrmun
er lehvt
eduan⸗
DIoent
lkidren
Nafun
ICn
Mna

4

a DE MATRIMONIO. 982
n e nes publicas; tum præſeribit modum, quo
ieg deinceps celebrandum Matrimonium, ſeili⸗
efr. cet quo impedirentur mala ex Matrimoniis
nen. clandeſtinis oriri ſolita, ac deinceps conſter
“ de contracto Matrimonio; hinc jubet illud
Nnni: celebrari in facie Eccleſtæ . dicente Parocho
intn hæc, vel ſimilia, juxta cujusvis Provinciæ
lu ritum: ego vos conjungo &c. Denique Decre-
tum ſuum his verbis proponit: Qut aliter

4

8 gudm præſente Parocho vel alio de iphus Paro-
i hu, ſeu Ordinuri licentia, & duobus, vel tri-
ife. us teſtibus Matrimomum contrahbere atenta-
“ bunt, eos G. Synodus ad ſic contrabendum inba-
rc. biles reddit, & bujuſmodu contratctus irritos ac
li nullos ſſe Jecernit. Ubi vides, ad valorem
l. Præcisè requiri præſentiam Parochi, nulla
iuc enim fit mentio verborum ejus; ergo nulla
Inm veroſimilitudine dicirur, verba illa: ego vos
IH GSc. eſle de eſſentia, vel eſſe formam eſſen-
4 tialem; ſed tantùm ſequitur, nec plùs, quàm

nn referenda eſſe ad ritus aceidentales, quibus
u volebat celebrari poſthac Matrimonium in
rne facie Eccleſiæ; quin ideo inquit: juxta cu-
mh muvis provinciæ ritumi. Sed hoc amplius pa-
tebit ex ſequentibus Probat.
Nec dicant cum Ludov. Habert. in De-

ſ creto Tridentini nullam equidem mentio-
N . nem fieri Sacerdotalis benedictionis; ſed ta-
Wr men nec ipſum Concilium, nec Congrega-

ttan tionem Cardinalium pronunciâſſe, Matrimo-
Nuud nia contracta præſente Parocho, ſed relu-

6 Qaq 3 tan-

586 DkE MATRIMONIO.
Gante, vel ſaltem nulla verba proferente,
eſſe Sacramenta. Nam . Imdô. Ex eo quod
Tridentinum in Decreto expreſſam mentio-
nem non fecerit talia Matrimonia eſſe Sacra-
menta, plus non ſequitur, quàm ſententiam
contrariam non eſſe apertè falſlam, ſed quo-

modo Adverſarii poſitivè probabunt ex Tri-
dentino, quod ipfſis incumbit, verba illa
Sacerdotis: ego vos &c. eſſe potius de eſſen-
tia Sacramenti, quàm pertinere ad ritus præ-
ſeriptos ex præcepto ſicut cætera ante De-
cretum poſita, cùm in Decreto ipſo, cui ma-
ximè inhærendum, ad valorem præcisè re-
quiratur præſentia Parochi: qui aliter, qudm
Præſente Parocho &c.?2 H. 20o. N. ſuppoſ, Ne-
ceſſe fuiſſe, ur Tridentinum, vel expreſis pro-
nunciaret talia Matrimonia eſſe Sacramenta;
ſequebatur enim hoc per ſe; quia Triden-
tinum agebat de Matrimonio, non ut Præ-
cisè contractus profanus & civilis eſt, ſed
ut Sacramentalis ſimul eſt, ſaltem conſecu-
tivè, Et hoc fateri debent Adverſarii ,no-
lint, velint; cùm alias neceſſariò fundamen-
tum ipſorum corruat; ſi enim Tridentinum
hoc cap. I. non loquatur de Matrimonio, ut
Sacramento ſimul, ſaltem conſe utivè; quo-
modo igitur amabo prætendere audent, hæc
verba Sacerdotis: ego vos conjungo &c. eſſe
formam eſſentialem Matrimonii ùt Sacra-
menti, cùm hoc nec Concilium pronunciet,
nec Congregatio Cardinalium? Unde Ad-

.

4 iun
.
Ne
N
aliuen
Marin
1

keene,

Cedo Ee
ſere con
Gimeno
Eylino 6
Penl,
el
uhlu⸗
6olecvem,

WIN

nlaut
5 in fuemt
neihien
Veowe
ſyinge
Nio, eien
N
lenrinumn
ur
mentig
leget,
mn. NH
1 Nd
In
ſon

lirente

nentio.
Elen.
Eniin
64 lo.
ul.
Wn
eltelen
Unnn
1e .
Paine.
ee.
Nuin
1,·Ne.

DE MATRIMONIO. 987
verſarii dicendo: licèt in Decreto mentio

n nod non fiat Sacerdotalis benedictionis, ſive ver-

borum ego vos &c.: non tamen pronunciaſſe
Concilium, nec Congregationem Cardina-
lium Matrimonia contracta præſente Paro-
cho, ſed re uétante;, vel ſaltem nulla verba
proferente, eſſe Sacramenta, hoc, inquam,
dicendo deſtruunt, quod ex parte alia ædi-
ficare conantur. Taceo, nullo prorſus fun-
damento dici poſſe, Concilium à Contractu
legitimo excludere voluiſſe rationem Sacra-
menti; ad contractum verèò legitimum re-
quirit præſentiam Parochit & teſtium; ergo
his habitis habebitur Contractus legitimus,
& conſecutivè Sacramentum; ſicut us non

bro.
emg
iden.
W
NW
Nlolt
ylnt⸗
o, II
goo.
n lee
K e
We⸗
0hcſen
le N

habitis, non habetur Contractus legitimus,
nec conſecutivè Sacramentum. Ware l.
3iio in forma D. Non pronunciavit Conci-
lium explicite, ſigpatè talia Matrimonia eſſe
Sacramenta. C. Non declaravit hoc exerci-
1, implicit? N. Agebat enim de Matrimo-
nio, etiam ut Sacramento ex dictis.
Proh. II. Min ſuperius poſita: Si Tri-
dentinum judicaſſet hæc verba Sacerdotis:
ego vos conjungo &c. eſſe formam hujus Sa-
crameti; ergo non dixiſſet ut Sacerdos vel
ea diceret, vel ſimilia juxta cujutvis provincic
vitum. Prob. ſeq. Imo Quia inauditum eſt
in Eccleſia formas eſſentiales Sacramento-
rum relinqui arbitrio, ur quomodocunque
proferantur, licèt per verba etiam æquipol-
Q 4 len-

98 8 DE MATRIMONIO.
lentia, cùm in tanta diverſi
re poſſit mutatio quoad ſubſtantiam, & tam
multiplex diſerepantia,
talis, dedeceat Sacramenta ; Unde j
ommunem Theologorum Peccat, qui ver-
a formæ eſſentialis mutat in ſola æquipol-
lentia pro baptizo, dicendo munqo, Vel abluo;
Et Florentinum cuilibet Sacramento verba
formæ determinata appoſuit. Ergo ſi Tri-
dentinum judicaſſet ea verba eſis formanz
eſſentialem, nunquam ea arbitrio Provincia-
rum reliquiſſet. 2:
in variis Provinciis adhiberi verba non ſo-
lùm materialiter di verſa ab illis: ego vos in Ma-
"rimonium conjungo; ſed etiam diverſa for-
maliter, quoad ſubſtantiam, ſive ſenſum;
talia refert Dominicus Sotus, qui Concilio
interfuit in 4. Diſt. 26. a. 3. ubi de hac for-
ma: ego vos c*ρ. ſic ait: echue eſt univerſalig
in Eeclefia; ſed alii dicunt: vos ſponſo *½
B. Sacramentum oonfirmo: alii: quos Deus
conjunxit, homo non ſeparet: arque alii aliter.
Et rectè: fic in Rituali Eccleſiæ Conſtanti-
enfis hæc forma legirur: Matrimonium per
voe NB. contractum ſecundamm ordinem matric
Becleſiæ ego aucoritate, gua hac in barte fun.
gor, NB. rartißco, eonfirmo, & benedico, in no-
mine Patris cρ. Similiter in Rituali noſtro
Herbipolenſi habetur: Ideo Martrimonium ber

vos contractum confrmo, ratifico, Qe benedito
s nomine Parris &c. Atqui dici non Pote

Tri-

tate facilè irrepe- hii

licèt ſolùm acciden-

Quia noverant Patres

elull
m,im
eror ine
orumn 1

(n G

eCam
eta no
o
len leln
Ne
, mun⸗
n Cher
ls lye
M
leeſete
PNWae
NENi
l
Peſfel de
Iekisinmn
Sſormr
Hunen,
Tiulireg
s Horn
inenn
ite
Eni
llung

= =
=
E

linn.
ine
hlte.
lor.
un
Clio⸗
dor.
liak⸗
i
uſt
l
netr
Nr:
U⸗

DE MATRIMO N10. 989

Tridentinum voluiſſe permittere formas ejuſ-⸗

dem Sacramenti etiam diverſas quoad ſen-
ſum & fubſtantiam; hoc enim magis inau-
ditum, imò abſurdum, & fallum eſſe con-
vincitur inductione aliorum Sacramentorum
quorum nullum habet plures formas qudad
ſenſum & ſubſtantiam diverſas, licèt fortè
quædam perfici poſſent per formas, quarum
altera modo licèt indicativo, altera depreca-
tivo proferatur, modo tamen utraque eun-
dem ſenſum exprimeret; & ratio eſt: quia
ſi aliqua forma ſit eſſentialis alicujus Sacra-
menti, non poteſt pati formam aliam quoad
ſenſum diverſam, vel hoc ipſo non erit eſ-
ſentialis. Ergo. Unde
Prob. III. ead. Min. Si Tridentinum
per hæc verba: Ego vos in Matrimonium con-
Jungo voluiſſet indicare propriam hujus Sa-
cramenti formam; ergo ſine his, vel ſaltem
ſimilibus quoad ſenſum, nunquam potuiſſer
perfici Sacramentum Matrimonii; quia ex
dictis immediatè ſupra, non poſſunt eſſe plu-
res formæ ſubſtantialiter diverſæ ejuſdem

Sacramenti; conſequenter erräſſent variæ

Particulares Eccleſiæ ante Tridentinum, ad-
hibentes formam, quæ ſenſum ſimpliciter
diverſum exprimit, qualis e. g. quos Meus con-

Junxit, homo non ſeparet. Atqui hoc dici non
Poteſt; quia aliàs errâfſent in re capitali,

adminiſtratione Sacramenti, & proinde Con-

cilium illas debuiſſet corrigere; ſaltem con-
Q; fir⸗

990 DE MATRIMONIO.
firmare non potuiſſet; cùm tamen non cor-
rexerit; ſed confirmârit; cùm diceret juxta
cujuſvis provinciæ ritum: ergo non errave-
rant illæ Eccleſiæ, & Matrimonium in illis
contractum cum talibus verbis, ineptis ad
conſtituendam formam ſacramentalem, erat
Sacramenfum; vel aliàs Concilium, illas non
corrigendo, malè functum efſet ſuo officio.
Prob. IV. ead, Min. Noverant omnes
Patres Tridentini in nulla ferè Eccleſia par-
ticulari verba illa: ego vos in Matrimonium
conjungo haberi pro forma efſlentiali hujus
Sacramenti; ergo veroſimile non eſt, quòd
Synodus per verba illa voluerit indicare for-
mam hujus Sacramenti eſſentialem. Antec.
habetur ex Hiſtorico Concilii, Cardinali
Pallavicino dicente: ſie enim ommes fere ſen-
tielant. Et verèò nullum formæ illius veſti-
gium reperitur apud Theologiæ Scholaſtcæ
Principes & Patres Hugonem, Magiſtrum
