cramenti inerveniat altus Sacerdotis; ſed in Ma- W i
trimonio actus noſtri ſunt cauſa ſufficiens ad in- Aſn Ure
Jucendum proximum effectum, qus eſt oblivatio; ileiiis
guia quicunque eſt ſui Jurit, poteſi ſe alieri obiga- i ohfn
re, &o ideo Sacerdotis benedictio non requiritur Eiucq
* quaſi de eſentie Sacramenti. Et ante O. dixe. G, ci
rat: conſenſus expreſus per verba de præſenti in- t Menll
ier perſonas legitimas ad contrahendum, Martri- AN umn
monium facit, quia hæc duo ſunt de eſſentia Sa- An glnnt
cramenti; alia autem omnia ſunt de ſolennitate lio 0
Sacramemi G'c. Ex his jam patet reſponſio itißell
ad textus objectos. Unde . gi
Pe. 200,

0

lloigreon

Gul,6

ecoex.

Kimnir
ignnn,
euin h
Cmnd
A,an
ummnn

edintbue
vtn

Altione;
Nr i
fnnmni,
Orimun
Ipeur.
en .
Kolr.
en d/

Clin⸗
Mn.
nu e
ſntnf
pnle

8

4 DE MATRIMONO 1013
v. 24. W. Aut. ad Prob. vmam Be expli-
co cum Diſt. Diſpenſatio omnium Sacramen-
torum eodem modo pertinet ad miniſtros Ec-
eleſiæ. N. Diſpenſatio vel quoad confectio-
nem aut eſſentiam, ut ſex priorum Sacra-
mentorum; vel quoad ſolennitatem tantum,
ut fit in Matrimonio. C. Ad 2. B. MW. Conſ.
Nam S. D ibidem ipſe Sacramentum Matri=
momi ſignanter diſtinguit a Benedictione nu-
ptiali; & ex hoc quod ſit illicium pecu-
niam dare pro Matrimonii Sacramento, ſo-
lùm probare vult, rectè prohibitum efle ab
Eccleſia, pecuniam exigere pro Benedictio-
ne, cùm ſit ſaltem qucddam Sacramentale;
imò ipſa Sacramenti ſolennitas. Ad ztiam Be.

Non hoc dicit vel- cit. loc, vel ullibi, verba
eſſe de eſlentia Matrimonii ut Sacramenti.
Quod verò ad 5§5. dicit, mutilaè affertur à
Cano & aliis; ſignanter enim ex hoc ipſo
loco convincitur S. D. pro nobis efle; cum
enim dixiſſet: usrumque bhabet aliqua verba;
immediatè ſubdit: ſteut in Matrunonio ſunt
verba exprimentia conſenſum, & iterum Bene-
diétiones ab Eccleſia inſtitutæ, ut Pœnitentia au-
tem eſt abſolutio Sacerdotis verbotenus facta.
Hoc præmiſſo. B. D. Conſ. Ergo ju-
Xta S. D. utrumque Sacramentum in Bene-
dictione Sacerdotis conſiſtit edem modo.
N. Diverſo C. Etenim juxta S. D. Pœni⸗
tentia in diſpenſatione Miniſtri Eccleſiæ con-
ſiſtit quoad ſubſtantiam & formam eſlentia-
888 lem

1014 DrE MATRIMONIO. N
lem: Matrimonium vero præciſe quoad ſo- N N.
lennitatem; & hoc, non aliud intendit per Ommm
oppoſitionem inter verba exprimentia con- Ee daret
ſenſum, & benedictiones ab Eccleſta inſtitu- fless
tas; nimirum conformiter illis, quæ dixit Wi üru
ſæpe alibi, ut Reſp. I. citavimus : Sacerdo- ſ In
tis henedicétio non requiritut in Matrimonio quaſi m, &
de eſſentia Sacramenti &c. Ad Atam Be. D. ltef
Sacramentorum, id eſt potioris numeri Sa- en n
cramentorum. C. Omnium. N. Suhd. ut jl,n
ante: eodem modo. N. Diverlo. C. S. D. M
vocem Sacramentorum non ſumit univerſali- 6cht
ter; neque ſic ſumi poteſt, cum certum ſir nc e
ſimplicem Presbyterum, qui tamen haber in9 92
miniſterium ſuper corpus Chriſti verum, mWdn-
non eſſe Miniſtrum Baptiſmi. Ad stam g. ( ,M
D. Probat Matrimonium eſſe Sacramen- Mmnt
tum, quia per Miniſtros Eccleſiæ diſpenſa- i ln
tur quoad ſubſtantiam. N. Quoad acciden- mtin m
taria, ſolennitatem. C. Addit enim, eate- mzell i
nus diſpenſari per Miniſtros Eceleſiæ, qua- gyiign
tenus quædam benedictio nubemibus adhi- Dls
betur, quam conſtanter aſſerit alias pertine- m dee
re ad ſolennitatem. Igitur, ut notat in hunc rraphi
Doctris Angelici locum Ferrarienſis, cele- mnng h
bris S. Thomæ Interpres, vult ſolùm S. D. wN
eexyseo, quèòd ad benedicendum Matrimonio a
adhibeatur Miniſter Eccleſiæ, cognoſci velut 10
ex ſigno, Matrimonium eſſe Sacramentum, I
& non contractum merè civilem; quia ſi elſ-
ſet Contractus merè civilis & profanus, non le
adhibererur Miniſter Eccleſĩ. o

.
Mecd Uer
li n.
Kikn.
N
l.
nſſiſ
Sand.
nen N.

NI

0 6
Mierti.
mmnl.

,Hber

rum,
n g.
Wmen.
enli⸗
An⸗
A
e n
See,
1
ae⸗
18.
ſtobio
Awene
enuum;
ile.
Cnn

B DE MATRIMONIO. 1015
Olj. Vl. Authoritatem Theolagorum. Ex
his I. Canus refert Guilielmum Bariſienſem
Tr. de Sacramentis. c. 9. ubi inquit, quod
apud fideles Matrimonium ſit ſacrans henedi-
ctionis virtute. Theologos Concilii Coloni-
enſis. Paludanum in 4. Diſt. y. q. 2. Sco-
tum, & quoſdam Canon ſtas veteres. II.
Tournely poſt Guilielmum Pariſ. & Canum
refert unum ex primariis Sorbonæ Doctori-
bus, qui, teſte Pallavicino lib. 23. Hiſt. Con-

cil. Trid. c. 9. ſententiam Cami propugnavit

in Concilio Trid. Toletum lib. 7. Sacerdor.
Inſtruct, c. 6. Petrum de Ledeſima de Ma-
trim. q. 42. 2. I. Dub. 4. Eſtium, sylvium;
Dominicum Bannez, qui in I. p. S. Thomæ
q. I. 4a. 8. inquit, ſentenium communem mod

multis improbari, non ſolum poſt celebrationem

Cocilii Tridentini, ſed etiam anteag, & Cani
ſententiam muſtos alios ſequi abſque ulla temeri-

tmate, quod enim uno tempore occultatur, poſtea

per diligentiam & ſtudium multoties innoteſeit.
III. D. Ludovic. Habert hiſce addit Senten-
tiam de Sacerdote Miniſtro ante Canum fu-
iſſe receptamm & probabilem; & quidem in
Germania ùt probabiliorem. Verùm dictis
hiſce non obſtantibus, ſine metu, aut falſi
periculo.
Be. Ind. Opponendo Authoritatem om-

nium Theologorum, qui ante Canum ſcrip-

ſerunt, intérque eos Theologiæ Scholaſticæz

Principes Hugonem à S. Victore lib. 2. de
. Sss 2 Sacra-

1

1016⁶ DE MATRIMONIO.

Sacramentis Fidei p. 1I. c. 5. & 6. Magi-

ſtrum Sententiarum lib 4 Diſt. 27. §. B. jun-
o §. C. S. Thomam ante citatum. Scotum
in 4. Diſt. 26. q. unica. Item Durandum lb.
4. Diſt. 27. q. I. in O. S. Bonaventuram in 4.

Dilt. 27. a. I. q. I. & a. 2. J. I. 2. Et com-
munem hanc ſententiam fuiſſe teſtarur Do-

minicus Soto ex Familia Dominicana Cano
coævus, & ante hunc ſecribens in 4. Diſt. 26.
q. 2. a. 3. Controriæ ſententiæ neminem eorum,
Jui bucuſque ſeripſerunt, meminiſſe. Ex hac
verò communi doctrina ſcholæz omnino col-
ligitur, ut ait Bellarminus, doctrina & pra-
XIS Eccleſiæ, cüm Paſtores Eccleſiæ doceant
fubditos, juxta opiniones, quæ in ſcholis
communes ſunt.
Minùs verè autem, ac minùs reveren-
ter in Angeliaum Præceptorem ſuum ait
Bannez, S. Doctorem ætate proveéctiorem ea
ſcripſiſſe, quæ non ſatis cohærent cum iis,
quæ ſcripſit junior in 4. Sentent. nam

ferme ſingula, quæ nobis objiciunt Adver-

ſarii ex Doctore Angelico, jam antea ſcrip-
ſerat, quàm ſcriberet ea, quæ pro ſententia
noſtra attulimus. Ea verò, quæ ex lib. 4.
cont. Gent. objiciuntur, equidem ordine ſcri-
ptionis poſteriora ſunt, minimè tamen con-
tradicunt iis, quæ S. D. ſeripſit alibi, cum
Miniſtros hujus Sacramenti contrahentes aſ-
fereret; ut liquet ex reſp. ad illum textum
S. Doctoris ex lib. 4. cont. gent. olject. Mar:

dheton
ilec

1
e Mn

Donumte
5
bencun
i

cltet⸗

nfuhe
e Kl
nf
hrmri
bus Ne
Nn teho
io rerd
hhelnns
inn
Rcoomm
n hom
enid
cie P

li

n nn
Ute
ino
En..
ceint
Nhols

eren.
l dit
We
,
A
KE.
mi⸗
l
eſetr
N⸗
W Iun
e

en

1
le,

89

Dz MATNIMONIO. 1017
m. 209. In eitationibus Theologorum
pro adverſa ſententia falſa veris commiſceri.
unde HB. ad A⸗A. citatos a Cano. Et primò
quidem Guillelmus LPariſienſis perperam addu-
citur; eſto enim, quod ſenſerit Benedictio-
nem Sacerdoris eſſentialem huic Sacramento
eſſe; non tamen juvat Adverſarios; nam
Guillelmus per Benedictiosem intelligit ora-
tiones, quæ ſuper nubentes fiunt, ut patet
ex cap. 6. ubi ex profeſſo agens de Senéti-
tate Matrimonii, ait, habere etiam Matri-
monium non parüm Sanctitatis ex Benedicti-
one & Oratione Sacerdotali; proinde hanc
adhibendam eſſe, cuùm nee cilus ſumendus ſit
abſque Oratione &, Benedictione Sacerdotali, ubi
Sacerdotis eſt copia; tum poſt pauca rationem
dat; quia gratia Sanctificationis & puritas ſpi-
ritualis ne- Deo acceptabilius quæri, eg eſzca-
cius aut facilius obtineri, qudm graticſiſſimis Ec-
cleſiæ precibus; at in his orationibus, preci-
bus Eccleſiæ Adverſarii formam Sacramenti

non reponunt, nec reponere volunt; alte-
rius verò formæ in toto hoc Tr. de Matrim.

Guillelmus non meminit; Dixi: eſto,
quod ſenſerit & quia ſic eum ſenſiſſe putant
AA. communius; quanquam diſſentire vi-
deatur Dominicus Soto relatus ante Reſp. I.
& alii, qui dubitanter Guillelmum referunt,
fortè, quòd verba: Sacrant B nedictionis vir-
zute, iis videantur explicari poſſe, de virtu-
te ex opere operantis, præſertim ſi confe-
§8§ 3 ral-

1018 Drz MrXrRIMONIO.
rantur illis, quæ modèò ex c. 6. retulimus.
Interim non vacat hic, ſpeciali diſputatione
inquirere mentem Guillelmi; cùm, ex di-

tis non juvet Adverſarios, volentes, for-

mam eſſentialem eſſe: Ego vos in Matrimo-
nium &ρ. nequaquam verò preces Eccleſiæ,
vel orationes.
Quanrum ad Zheologos Concilii Colonien.
K reſponſum eſt Object. IV. Paludanus au-
tem planè immerito citatur; nam ratio om-

nis, ex qua Canus Paludanum pro ſe allega-

Vit, illa eſt, quod Paludanus cit. loc. dicat,

non peccare eum, qui in peccato contrahit

Matrimonium, quod docuir a. 2. n. 22. Ca-
nus verèò dictum hoc intellexiſſe videtur de
Matrimonio contracto ſine Sacerdote ; ſed
fallitur; quia Paludanus expreſsè loquitur
de omni Matrimonio, etiam Sacramento, &
idem docuit de omni alio Sacramento, ſci⸗
licet non peccare mortaliter, qui Sacramen-

tum miniſtrat in mortali: & quidem eodem
etiam loco expreſsè notat Miniſtrum Sacra-

menti Matrimonii non eſſe Sacerdotem. Quo
igitur jure Paludanus ciratur? “è”U
Kotus adhuc minus Cano favet; nam
in 4. Diſt. 26. q un. mentem ſuam ſic ex-

primit, ur clarius non poſſet: Sacramentum
Matrimonii eſt expreſſio certorum verborum ma-

vis 8g fœminæ ſe invicem ſignificantium traditi-

onem muiucæ poteſtatis corporum ad prolem d-

Ssuè procreandam ex inſtitutione divina effcaci-

(guitnn

Centtm;
i
)
ſn, hn
mngie
SAucc
UImm 60
ii Mnn
lerbn en
IE
iNN
Sſe
N
pentum,
Venrumnn
lberi
N; ind
ey gua
nlts
Weri
Egnen
Ponnton
M
Ahetz

„
„

DEz MATRIMONIO. 1019
alnu zer Ngn jcans gratium conferendam mutuò con-
guine erabentibus ad conjunctionem mutuam animo-
M rum gratioſam. Nec juvat Canum, quòôd
r. poſtea eodem loco dicat: de Miniſtro eſt aliud
liv. Jubaum , gquia ut plurimum comtrabemtes mini-
e, ſrant ſibi ipfis boc Saucramentum, ſed nec loc
requiritur neceſſariò: in omni contractu eſt Sa-
in] cramentum; vel aliquando patres contrabunt pro
AmH ihis vel flliabus præſentibus, eis non exprimen- .
nm ribus ſigna propria. S& ergo ili ℳ Sacramen-
li tum; oportet dicere, quòd Miniſier bujus Sa- 1
, ocramenti poteſt eſſe indifferenter, quicunque poteſt
Nefu e Min ſter in Contractu Matrimonii. Nam
((. Scorus, ut ex verbs palam eſt, non dubita-
ne vit, utrum contrahentes ſint Miniſtri Sacra-
Ad menti Matrimonii, ſi ipſi proferant verbs
Uur conſenſum exprimentia; e⸗ dubium Scoti
„& erat hoc, an ſolus lle contractus Martrimo-
E mnii ſit Sacramentum, quando ipſi contrahen-
mne tes conſenſum exprimunt? dicitque, ſi ve-
non rum eſt, quod in omni contractu ſit Sacra-
n. mentum, etiam parentes poſſe hoc Sacra-
ao mentum miniſtrare liberis, ut quando paren-
tes liberis præſentibus & tacentibus contra-
in hunt; imd ſic miniſtrare hoc Sacramentum
a4 poſſe, qu cunque poteſt eſſe cauſa efficiens
uuon contracks. M W
n Malè etiam a Cano quidam Canoniſiæ ve=
M. eres allegantur, qui putaſſe feruntur Ma-
N. trimonium non eſſe Sacramentum, quaſi hoe
cde tantûm dixerint de Matrimonio, cui non aſ-
„üflſtit Sacerdos 3l nam primò Canoniſtæ illi
SSS 4 n0n

I02292 Drz MATRIMONIG
non negabant Matrimonium eſſe Sacramens
tum; ſed erronee putabant, licèt Sacramen-
tum ſit, non tamen conferre gratiam ex ope-
re operato. Eid. Artic. I.. Deinde quod
Canoniſtæ illi docuerunt de Matrimonio,

non tantům docuerunt de illo Matrimonio,

cui non aſſiſtit Sacerdos; ſed de quocun-
que, ſive aſſiſtat Sacerdos, ſive non; quod
error erat, & longè diſtat a ſententia Cani.
Ad Ad. cit. d Toöurnely. Et quidem Do-
QGor ille Sorbonicus ſententiam adverſam fer-
me nihil promovet; Unus enim hic ex toto
Senatu Parrum Tridentinorum & Theolo-
gorum ibi præſentium refertur à Pallavici-
no- propugnaſſe ſententiam Cani; quæ au-
tem ſententia tam heteroclita aliquando fuit;
gquæ non unum ſaltem alterumque Patro-
num haberet? Nihil etiam illi Doctori tri-
buendum cenſuerunt Patres; unde ſubdit
Palavicin. plures ac præſtantiores ex Doctori-
gZus in oppoſitam partem, h. e. noſtram ſenten-
tiam, concurrunt; & illa ſententig, Doctoris
Sorbonici, ægre toleratur, & a pluribus caſtiga-
tione cenſoria veprebenditur, praſertim poſt oc
Tvidentinum Decretum.

.Y 7 letus gratis refertur; dum enim ait
poſt Tridentinum Miniſtrum hujus Sacra-

menti eſſe Sacerdotem, idque ad ipſius eſ-

ſentiam pertinere, non negat Contrahentes

eſie Miniſtros, ſed præter contrahentes ex
Decreto Tridentino requirit etiam Sacerdotem

11

h,
At
it lerl
s i
iokec
nlro
ea iul
o, nn
N iliui
inlao
.
NM/0
lceniri,
MdI
Clon
ſennir
tin en
t i
Dunnet
eſnn
o Nil
lnel /
UN
hmge
Ain r
leenten
iyübene
Ma
Wl
n⸗

unen
Enmen.
ae.
nnn,
on.
na
it i
en
ſn
Ao
l
Gi.
b al⸗
lui,
ro.
ni.

Mn
hbener
M

4

n
ett⸗
penes
e
en

6

DE MATRIMONIOD. 1021
cum teſtibus, ur validè celebretur, cùm ta-
men ante Tridentinum, ut ipſe fatetur, non
fuerit neceſſarus Sacerdos; ergo cùm ex-
preſſe dicat, ante Tridentin. ad valorem
hujus Sacramenti non fuiſſe neceſſarum Sa-
cerdotem, ſed poſt, intelligi non poteſt de
Miniſtro Sacramentum conficiente, aliàs nec
antea fuiſſet ſine Sacerdote miniſtrante vali-
dum, càm talis Miniſter nequeat ab Eccle-
ſia inſtitui; ſed tantùm intelligi poteſt de
Miniſtro aſſiſtente, ſolemm zante, & teſtifi=-
cante.
PbPetrus de Ledetma verò totus contrarius
eſt Adverſariis; quid enim ipſe ſentiat, quæſt.

RM

XLII. Art. I. ſic declarat: Ultima Concluſio.
Poſt Coneilium Trident. non videtur mihi pro-
habilis ſententia Magiſtri Cano: ſed tenendum eſt
tanquaim certum, quòd non requiritur forma exr
parte Miniſtri Eccleſiaſtici, etiam in ratione
Saeramenti: certum tamen eſt, quod requiritur
præſentia Sacerdotis ad Matrimonium &&. Qui⸗
bus nihil clarius. Hoc ſolum dixerat in
Concl. 4. probabile eſſe, quòd ante Triden-
rtinum & Florentinum fuerit neceſſaria ali=
qua forma ex parte Sacerdotis ad Matrimo-
nium in ratione Sacramenti; idque contra
Soto dicentem, quèd ante Canum nullus fu-=
erit, qui hanc ſententiam defenderet. Ra-
tio autem quare hoc probabile vocarit Le-
desma, erat ; quia, inquit, Magiſter Cano
multos pro ſe adducit Doctores. Sed hos
S. 88 5 5 ſine

1022 DaE MATRIMONIO.
ſine jure adduci à Cano ante oftendimus.
Subſiſtit ergo aſſertio Dominici Soto: nec
favet Ledesma Adverſariis.
Bainnez etiam fruſtra opponitur: nam
Primò falſum eſt, communem, noſtram ſen-
tentiam à multis improbari ante Tridentinum,
ut facilè evincitur ex allatis hactenus Docto-
ribus: Secundò: pauci ſunt admodum, qui
poſt Tridentinum à communi ſententia receſ-
ſerunt, ſi compar mur iis, qui nobiſcum
ſentiunt. TZertiò., Non ſine injuria tot gra-
viſſimorum Theologorum, qui ferè per
quingentos annos hac de re diſputârunt, aſ-
ſeritur, eos omnes fugiſſe veritatem, & ſoli
Cano apparu'ſſe, in re adeò capitali, ubi de

forma & Miniſtro Sacramenti agitur, præ-

ſertim cùm argumenta, quæ in Florentino
Canus ſe inveniſſe putat, debilia ſint, ùt ex
reſponſis ad ea colligitur; alios verò Do-
Gores malè pro ſe allegarit, ùt dictum. Non
remanent igitur D. Tournelio Doctores, niſi
Eſtius, Sylotus, & fortè quidam ahii. W
Quod denique D. Ludovicus Halert af-
firmat, ſententiam de Sacerdote Miniſtro an-
te Canum receptam fuiſſe ut probabilem, &
quidem in Germania ùt probabiliorem; U-
trumque falſum eſt, & ſine omni fundamen-
to aſſeritur; cum nulli AA. ante Canum tam
in, quàm extra Germaniam aſſignari poſſint,
qui ita vel ſenſiſſent, vel docuiſſent, vel
ſcripſiſſent.
0%

Pe
N6VI
Gon cdnn
0 lben
le Pil
llla pe
n uenn
clapta
iote
o Mni
plli N
Pecti, e
ſotum e,
1A.
en onnin
m munun
nonler!
1muntdik
lrnr
ntirn
Me MN

(n hlir

lenis

r, .

IV N
Uur ind⸗
ordi
n nel en
lunl 0
N
rt!

lalinns
nec

uenen
itnen.
flumn
mhe.
CUml
ni
Nohun
.
,,

,A

6ſ
bi
Pre⸗
tino⸗
Uex
AN.
NN
thei

. .
Mel.

hhen.
Un,
U.
Cwen.
mnin
4

1.

L Des MATRIMO NO0 1823
Obj. VII. ex Ratione ſequentia J. Matri-
monium contractum ſolis conjugum verbis
non ſignificat effectum Sacramentalem. II.
Ante Tridentinum & juxta jus antiquum
ſponſalia per copulam affectu maritali fa-
Gam tranſibant in Matrimonium, & copula
ſic habita ſupplebat vices horum verborum:
accipio te &c. ergo contrahentes non poſſunt
dici Miniſtri hujus Sacramenti; quia alias
copula illa illictta dici deberet pars Sacra-
menti, vel actio vice Chriſti facta, quod ab-
ſurdum eſt dicrer.
. Ad I. N. A. Significat enim ſpiri-
tualem conjunctionem conjugum per chari-
tatem mutuam. Ad II. B. 1mò. Videtur
eſſe moraliter impoſſibile, ut copulam ani-
mo maritali factam nulla præcedant verba
vel ſigna, quibus ſponſi ſignificent, ſe in
eam conſentire affectu maritali; ac ut pro-
inde non antecedenter ad illam ſit contra-
Rum Matrimonium per illa verba vel ſigna
conſenſus. Interim etiam admiſſo taſu N. 24
D. Ant. Copula carnelis præcisè & ratione
ſui. N. Nam etiam tunc copula ſecundum
ſe erat indifferens ut fieret vel affectu mari-
tali, in ordine ad contrahendum Matrimo-
nium; vel animo fornicario explendæ lbi-

dinis cauſa. Copula ratione ſigni, vel cum

manifeſtatione mutui conſensús in Matrimo-
nium. C. Cùm enim copula rarione fſui ſit
indifferens, ut fiat vel animo maritali, e

„

1024 DE MATRIMONIO.
fornicario, non ipſa; ſed utriuſque conſen-

ſus externè expreilus fiebat vice Chriſti pro-

ut ordinatus ad Sacramentum. Nimirum
cauſa effieiens Matrimonii Sacramenti eſt
conſenſus mutuus externè expreſſus; quod
autem expreſſio fiat per hoc vel fale ſignum,
habet ſe accidentaliter & materialiter. Si-
que hoc ſignum ſit actio turpis, non ideo

„valori obſtat Sacramenti, ſed ſolum ponit

obicem gratiæ ex parte ſubjecti. Sic reſpon-
dere debent ipſi Adverſarii in caſu quo
aqua in Baptiſmo applicatur per tactus im-
pudicos, ubi quidem hæc actio eſſet mate-
ria proxima Baptiſini.
AKRTICULUS vV.
Quæ ſit materia & forma Seeramenti Ma-

tvimonti?
MAivlex hic eſt Scholaſticorum ſenten-

tia. IIII, quibus placet, Miniſtrum

huſjus Sacramenti Sacerdotem eile, pro ma=
teria plerique aſſignant Contractum legiti-
mum; pro forma verba Sacerdotis: Ego
vos in Matrimonium conjungo. Cæteri Verò,
qui nobiſcum commumter aliàs ipſos con-
trahentes eſſe hujus Sacramenti Miniſtros
contendunt, quoad materiam & formam ta-
men diſſentiunt. Navarrus in Summ. cap. 22.
conſenſum internum eſſe materiam adæqua-
tam docet; formam verò verba, aut alia ex-
terna

5

4 n
. N
n N.
Cenom
Crelon.
N
Rn
im I
A
Cnlahinn,
ug auont
ir
Kcoli
WMen Con
nin iſhs
n auedn

(N

Wus
conrtent
M.
Nenti non
ftelle in
in conlen
ſm,
t i
Pelur⸗
1tänen
unt
nd

lene

=

lu
eſt
od
hm,

= =

R

Miee
un mn
e
o
No.
iſ

iro.

DE MATRIMONIO. 1025

terna ſigna conſenſum exprimentia. Palu-

dan. in 4. Diſt. 26. 4. 4. a. 3. 4d 2. Covarr.
L. 4. Decret. p. 2. 6. I. Vaſquez. Diſp. 3. de
Matrim. Sect. 5. allique ipſa contrahentium
corpora eſſe materiam ſuſtinent; formam

conlenſum verbis, aliisve ſignis ſufficienter

expreſſum.
Nos cum Suarez, Bellarm. Sanch. &
RR. paſſim in Contractibus duplicem mate-
riam diſtinguimus. Altera eſt remota, ſeu
circa quam, quæ ſunt res ipſæ, de quibus
contrahitur, 4 objectum, in quod cadit con-
ſenſus contrahentium. Altera eſt proxima

ſeu ex qua, & dicitur illa, ex qua compo-

nitur & conſtat Contractus. Prior conſti-
tutionem contracts non intrat, cùm fſit
tantùm ipſius objectum. Poſterior contra-
Gum ingreditur ut pars intrinſeca, ex qua
& forma conſtituitur unum compoſitum mo-
rale pariens obligationem ex parte utriuſque
contrahentis. Unde
Dico I. Materia adæquata hujus Sacra-
menri non videtur convenienter poni poſſe
præciſe in conſenſu interno. Prob. Primò
enim conſenſus internus non poteſt dici ma-
teria remota, ut per ſe patet; cum materia
remota ſit illa res, circa quam ipſe conſen-
ſus verſatur. Deinde non poreſt convenien-

. . . .
ter dici materia proxima. Prob. hæc pari.

Imô. In contractu humano; item in Sacra-
mentis materia debet ſaltem ex aliqua ſui par-
E 1e

.
1

X

102, 6 DE MATRIMONIO.

te eſſe ſenſibilis; Sacramenta enim ex gener
ſuo ſunt ſigna ſenſibilia, non tantùm ratione

formæ, ſed etiam materiæ, ſed conſenſus

internus ex nulla (ni parte ſenſibilis eſt. Di-
Xi: ſaltem ex aliqua ſui parte quia non eſt in-
conveniens, materiam partialiter eſſe inſen-
ſibilem, quæ fiat ſenſibilis per aliam mate-
riam partialem, ut in Sacramento Pœniten-
tiæ dolor interior, qui eſt partialis materia,
fit per confeſſionem ſenſibilis, quæ cum do-
lore unam materiam totalem integrat. Prob.
240d. Materia & forma in Sacramentis de-
bent proportionari materiæ & formæ in
compoſitis phyſicis; per horum enim ana-
logiam aſſignantur in Sacramentis; ſed in
compoſitis phyſicis materia ſemper eſt quid
indifferens & determinabile; forma autem
determinata ad unum; ergo idem in Sacra-
mentis dicere convenit. Subſ. Atqui con-
ſenſus internus non eſt quid indifferens &
determinabile in conjugibus, ſed eſt actus
determinatus ad ſuum tantùm objectum ex-
primendum; nec determinatur a verbis, ſed
ab his ſolam ſenſibilitatem accipit; ergo non
poreſt eſſe conveniens materia Matrimonii.
Dico II. Corpora contrahentium, ſeu ùt aliis
dicere placet, jus vel dominium in corpora in
ordine ad uſum conjugalem, ſunt materia
remota & circa quam; non proxima & ex
qua. Proh. Materia proxima & ex qua eſt
pars materialis ipſius Contractus, quam in-
. . Krin-

1
Ee on
;, 1
iemn
un lal
Cont 1
ſetin pro
gen Wae
Eug er
4 Urm.
vnathen
lls fel
eßnrel
a e er,
len 8
lna
ind,
mn d,
Lmaoc.
MeW
alhsy
Uitun mun
in gupr
eg,
plcileen
in V
Pmmcn
Euſem 1
nrunnn
en
chi⸗

ee
eriagg
i0
lin.
l.
lane.
0leute
lBnune
Pnd
,A,
Hellete
ne /
At
d in
lid
Ntemn
Nera⸗
n.
N
Ad
oe.
lted
un
u.
nrin
hlen
OH

nad

DE MATRIMONIO. 1027

grinſece componit; atqui corpora contra-

hentium, vel jus in ea in ordine ad uſum
conjugalem, non componunt intrinſece con-
tractum, ſicut res vendita, ager, vinea non
componit intrinſece venditionem; igitur
materia proxima dici non poſſlunt. Sunt
tamen materia remota, & circa quam, quia
circa corpora, vel jus mutuum in ea con-
tractus verſatur; ſicut venditio verſatur cir-
ca agrum, Unde nullus Ctus hactenus

contractum definivit per res, circa quas Con-

tractus verſatur; ſed per mutuum conſen-
ſum expreſſlum, vel per murtuam obligatio-
nem, ut per proprietatem ex contractu con-
ſequentem. Sic Inſt. de Oblig. exconſ. pr. con-
tractus Emptionis, Venditionis, Locationis,
Conduétionis, Societatis, ſolo conſenſu di-
cuntur perfici, nulla mentione facta rerum,
quæ emuntur, venduntur, locantur &c. Conf.
I. In eo formaliter conſtituendus eſt Con-
tractus, ex quo proximè & immediate ſe-
quitur mutua contrahentium obligatio; hæc
enim proprius ipſius eſt effectus, vel pro-
prietas; atqui hæc non ex rebus, ſed mu-
tuo paciſcentium conſenſu & conventione
naſcitur. Unde Ulpian. I. Labeo. 19. ff. de VE.
Contractum per mutuam contrahentium
obligationem ut per proprietatem, quæ im-
mediate naturam Contractus conſequitur,
definit. Eadem verò Matrimonio conveni-
unt; cùm nihil aliud ſit, quàm contractus
ElvI-⸗

7

1028 DE MATRIMONIO.
civilis ad dignitatem Sacramenti elevatus.

Unde ſpecialiter pro hoc Conf. II. Corpo-

ra, vel jus & dominium mutuum in illa, nec
ſignificant, nec cauſant gratiam; ergo non poſ-
ſunt eſſe pars materialis Sacrame ti.
Dico III. Materia Pproxima hujus Sacra-
menti & forma ſunt ipſi contrahentium
actus, quibus ſibi mutuò corpora, vel mu-
tuum in ea dominium in ordine ad conju-
galem uſum tradunt, & traditionem accep-
tant. Mlateria eſt traditio; forma ejus occep-
tatio; utraque dicens & conſenſum internum
& externam expreſſtonem. Prob. In aliis con-
tractibus materia & forma actus ſunt contra-
hentium, ita ut traditio habeat rationem ma-
teriæ; acceptatio formæ; ergo & in contra-
Qu Mätrimoniali; nam in ratione contra-
Qus Matrimonium à cæteris civilibus con-
tractibus non diſtinguitur; nec ut Sacra-
mentum eſt, diverſam habet materiam &
formam à ſe ipſo, ut éontractus eſt. Anter.
Prohb. IIlud ſe habet Per modum materiæ;
quod ſe habet per modum dererminahilis; il⸗
lud verò ſe habet per modum formæ, quod
ſe habet per modum determinantis; ſed tra-
ditio ſe habet per modum determinabilis; &
acceptatio illius per modum determinantis;
Traditio enim adhuc quid informe eſt; per
zam enim ſolum contractus inchoatur, eſt-
que inefficax, & manet ſuſpenſa, donec ac-

cedat acceptatio, per quam traditio fit Ee⸗ 4

ecta

„
tken
r
zEe N.
nereit
Qom
Cs vere
aConn
Pnexpe⸗
06,
znhode
Auemneo
sconlee
ptn
iaeyi
MMocorvo
1fit ir
nl wod
1ionarn
NCdrt
chennn
tonſcerin
Ir e me
Urho
llin etfe
In conlen
n, in
tlorm,
Elnmere
ninie
ummmn
mlid

lttemng
l(npo.
lnee

lmol.
5„

ite

ünn

N .
l
Uen n

ei
Aenn.

dlan
CNte⸗
en m.
Colit⸗
Cnte

8 CO.
1Ner.

GN
Mn
ie
e, ol
N.
ie⸗
Unnotg;
Ailer
u .
(era⸗
6 Nr.

DEZE MATRIMONIO. 1029

Eecta & efficax, totusque Contractus perfici-

tur. Dixi: utraque dicenz & conſenſum inter-
zum &ασ. Matrimonium enim quà Saeramen-
tum neceſſariò ſenſibiliratem requirit, quæ

per actum externum habetur; quà Con-

tratus verò exigit eſſentialiter utrumque 3
quia Contractus ex conſenſu interno & ex-
terna expreſſione conſtitui ur. =
Oj. I. Ergo idem erit materia & forma
in hoc Sacramento. B. 1). idem ſecundum
eandem conſiderationem N. ſecundum diver-
ſas eonſiderationes. C. Eadem enim verba:
accipio te in meam: accipio te in meam, ita
ſunt acceptatio ab una parte, ur ſimul ſint
traditio corporis proprü; ſie dum ſponſu ait?
Kerg te in meam, his ſuum corpus tradit3
& ſimul accepiat traditionem ſponſæ; ſimili-
ter ſponſa dum dcit: accipio te in meum, &
ſuum corpus tradit ſponio, & acceptat tradi=
tionem ſponſi; idem igirur ⸗tus ſub diverſa
conſideratione meteria eſt & forma; materia;
At eſt traditio; forma, ur eſt acceptatio.
Et hoc viderur velle Vlorent num, dum
cauſam efficientem Matrimonii aſſiqnat mu-
tuum conſenſum per verla de p æ enti ex-
preſſum, nu la alia aſſignata cauſa ut mare-
riali, aut formali,; cùm tamen in reliquis ſuam
cuique & materiam & formam aſſignet; cur
enim hoc, niſi quia ſentit Conci ium, in hoe
Sacramento non allam eſſe cauſam materialem
& formalem, quam illam, quæ eſt efſiciens;
TIEI alias

8030 DEz MATRIMONIO.
aliàs enim eam expreſſiſſet, ůt fecit in Sacra-
mentis reliquis? Nec latuit Concilium, in

Sacramentis cauſam efficientem non diſtingui

a cauſa materiali & formali; ablutio enim &

Verba à baptizante prolata ſunt materia & for-

ma Baptiſmi, & fimul cauſa effectrix tum
ratiæ, tum characteris, quem imprimuns:
ita mutuus conſenſus conjugum externè ex-
preſſus, cauſa materialis eſt, quatenus eſt tra-
ditio; formalis, quatenus acceptatio; effi-
ciens verò reſpectu gratiæ, quam confert,
& nexus, vel conjugalis vinculi, quod cau-
ſat. Veruͤm
Oj. II. Juxta Vlorentin. cit. materia Sa-
cramentorum ſunt res, forma verò ſunt ver-
ba; ſed juxta nos etiam verba vicem materiæ
ſubeunt. F. D. Maj. Res & verba ſemper
materialiter. N. Formaliter, quatenus ha=

bent conditionem materiæ & formæ. C. In

Sacramentis non tam attendi debet ad res &
verba materialiter, quam ad ea formaliter,
h. e. quatenus habent rationem materiæ &
formæ. Unde ſicut in Sacramento Pœniten-
tiæ etiam verba habent conditionem mareriæ,
ſcilicet confeſſio; ita in Matrimonio res ver-
bis explicatæ conditionem formæ, & eadem
Verba ſecundum aliam conſiderationem habe-
re poſſunt conditionem materiæ; neque enim
Florentinum, licèr dixerit Sacramenta perfici
materia, forma & Intentione Miniſtri, ideo
dixir, hæc tria in ſingulis debere realiter di-=
ſtingui. Olj.

Rſersnt
cocleoe
Gs lus
me

Nne

un
Une, o
oonetre
n Aa
Mlünnmnd
Kenhlen
Pul, g
S

Mallen
etcn.

ſir
IInn ,

ble

0
Uln.
iip⸗
Nler
Ntüker.
inn
t:
lin e
fenutee.
N.
n en,
dar

K
l ver.
nterie
enper
hi
A
mie
ert
olen.
enc,
Nster⸗
Ne
nte

en

ennete

Ude
Gd⸗

DE MATERIMONIO. 103N
O/j. III. Acdus contrahentium non
pgnificant effectum hujus Sacramenti; ergo.
B. W. Ant. Directe enim & explicite ſignifi-
ecant juris mutui, & conjunctionis vinculum;
ac conſequenter implicite gratiam ad actus
juris illius & conjunétionis conjugalis neceſ-
ſariam.

De cConſenſu ad Matrimonium requißtto.

m juxta Florentinum Concilium Dex.
Union. S. ſeptimum. ut ſœæpe hactenus re-
tulimus, cauſa efficiens Matrimonii ſit mu-
tuus contrahentium conſenſus, & Tridenti-
num Seſſ. 24. de reform. Matr. eundem con-
ſenſum non obſcurè requirat, ordo poſtulat,
ut explicata Matrimonii natora, de hoc con-
ſenſu, quantum ad forum Theologiæ Schoe
laſticæ pertinet, diſſeratnus.

ARTICULUS I.

Au ad valorem Matrimonii ſemper neceſarius ſor

conſenſus contrabentium? qualis eſſe
debeat?
Nen eſt hic quæſtio, utrum ad Matrimo-
X num in fteri ſive ut Contractut eſt, ne-
ceſſarius ſit abſolute & ſemper conſenſus con-.
W TIE trahen-

4032 Dz MATRIMONIO
trahentium: certum enim eſt Matrimonium
hoc ſenſu ſumptum ſine conſenſu mutuo nun=
quam haberi poſſe, cum uti contractus alii,
ita matrimonia is conſtet ex conſenſu mutuo
ceu partibus eſſentialibus, eumque includat
formaliter; at cauſa formalis a nulla cauſa ex-
trinſeca, nequidem devinirus ſuppleri poteſt;
aliäâs enim cum cauſæ formalis ſit conſtuuere
ipſam rei eſſentiam, ſi res ſine ſua cauſa for⸗
mali exiſtere poſſet, etiam poſſet ſine eſſentia
cxiſtere. Nec quæritur de Matrimonio; ut S&a-
eramentum eſt, hoc enim in ipſo contractu
conſiſtit; ſi igitur ſine eo conſenſu haberi non
poſſit contractus Matrimonii, nec haberi po-
terit Sacramentum. Solùm quæſtio proce-
dit de Matrimonio in facto eſſe, ſive ut dicit

Einculum ex contractu relictum, quo conju-

es copulati & adſtricti manent nexu indiſſo-
ubili.
Dico . Ad Matrimonium etiam ſub

gatione vinculi, adeò neceſſarius eſt mutuus

conſenſus, ut ejus defectus ſaltem nulla ſive
Sæculari, ſive Eceleſiaſtica poteſtate ſuppleri
poſſit. Ratio eſt: quia nuh potellati creatæ
a Deo poteſtas hæc conceſſa eſt; non enim
a Deo datur poteſtas in deſtructionem, ſed
ædificaionem boni communis; falis verò po-
teſtas boni communis deſtructiva eſſet; cum
Matrimonisa inter invitos & repugnantes facta
impediant amorem mutuum ad proereatio-
nem prolis ejusque rectam sducatiohem- ne⸗
ceſla-

D
tom; P
E pundo
Al pole
vetelli
Dleie
in oe
n Klen
Zeneſen
io harte⸗
ENN
barcon
ſeg ,
ulmcon
d, Gm
RMochl
6loin
Gids own
G Gnun
ispalum
Venyo.
In hen
ig inpo

elli

rporui
MNiN,
llr e
Uunnin,
Mande
Nn

n eeni
onr
hnc
ommn
npo,
Unlg.

cct
nn.

nc
Kymnnr
ulr
Sn
ubo⸗

1
ent
eril.
en i.
NNrH

DE MATRIMONIO. 1053
ceſſarium; producant mala maxima, perpe-
tua jurgia, fornicationes, homicidia &c. Un-
de & nunquam Eccleſia, aut Respublica ali-
qua talh poteſtate uſa fuit, quæcunque ſuade-
vet neceſſitas, ut uteretur.
Dixi: ſaltem nulla ſive ſæculari &g. Deum

enim poſſe tale vinculum inducere inter ma-

rem & feœtinam ſine illorum conſenſu, vi-
detur veroſimilius; poteſt enim Deus tradere
viro poteſtatem in corpus mulieris, & vi-

ciſſim abſque utriusque conſenſu; cùm majus

habeat dominium in corpora conjugum, quàm
ipſimet; ſed ex facta illa traditione reſultaret
vinculum conjugale, ſicut reſultat, dum vir
mulieri, & mulier viro hanc poteſtatem tra-
dit. Nec obſtant tunc mala ſequi nata, dum
mas & fœæmina conjunguntur reluctantes &
inviti; cum Deus æque animorum ſit Domi-
nus, quàm corporum, ac proinde inſpirare
iis poſſit amorem mutuum, quo ea mala præ-
caventur.
Obj. J. Validum habetur Matrimo-
nium ſub conditione impoſſibili; quia condi-
tiones impoſſibiles appoſitæ Matrimonio pro
non adjectis habentur. C. fin. de condit. appoſ.
ſed tunc potuit nullus fuiſſe conſenſus in Ma-
trimonium. Et ſimiliter ante Tridentinum
Sponſalia, ſi acceſſiſſet copula, tranſibant in
Matrimonium, ſed & tunc abeſſe conſenſus
Potuit; ergo Eccleſia ejus defectum ſupplere
Poteſt. IIL. Poteſt Respublica ex dominio,
Trt 3 quod

1034 DzE MATIMONIO.
quod habet urgente neceſſitate in corpora ei=
vium, ſubditum reluctantem tradere in ſer⸗
vitutem; imò in mortem; ergo etiam in Ma-
trimonium.
. ad J. Validum haberi tale Matrimo=-
pium pro foro tanrum externo, quia Eccle-
ſia præſumit adfuiſſe conſenſum, & condi-
tiones tales, utpote nugatorias, vult pro non
sdjectis haberi, quia ſupponit eas non ſerio,
ſed ex joco, vel ſub modo & pacto tantum,
ſi turpes ſint, adjectas fuiſſe; unde, ſi reipſa
conſenſus defuerit, hunc non ſupplet Eccle-
ſia, & coram Deo nullum eſt Matrimonium.
Idem eſt de Sponſalibus, quæ accedente co-
pula ante Tridentinum traniibant in Matri⸗
monium, ſcilicet pro foro externo tantum,
ute Eccleſia præſumebat, copulam habitam
Uiſſe affectu maritali, adeoque cum coaſenſu
in Matrimonium; non tamen in foro interno
& coram Deo verum erat Matrimonium, ſi
reipia conſenſus defuiſſet. Ad II. W. Conſ.
Quia primum exigere poteſt bonum com-
mune; non verò ſecundum., ”
Dica It. Conſenſus debet eſſe I. verus⸗
non fictus; cçontractus enim ur ſic natura ve-
rum conſenſum poſtulat, velut utroque Jure
ſancitur; Civili; quod docet, quamdiu in

nobis non fuerit animus rem deſerendi, Vel

Kansleren in alium, tam diu in noſtra nde
nere poteſta e à Beſſideri N. Quodſt ſervus.
