vir in virum, placari ei poteſt Deus: ſi autem in
Dominum beccaverit vir, quis orabit pro eo“ Non
inquit: Wullus oralit pro eo, ſed quærendus
eſt inſignis Dei amicus, qui oret, qualis fuit
Moyſes, qui pro populo idololatra oravit, &
exauditus eſt, Exod. 31I. v. II. Probat hoc in-
duétione Pſ. 14. Domine quis habitabit in taberna-
culo tuo“ & ait: MWon enim nullus, ſed probatus
babitalit &t.
Exemplo autem B. Stephani doctrina iſta
magis illuſtratur: nam hic pro perſecutoribus
ſuis oravit, Act. 7. v. ult. quos ſciebat, blasphe-
mia in Spiritum S. teneri: cum enim viderent
tot prodigia & ſigna magna quæ fecerat ipſe in
Populo, nec poſſent reſiſtere ſapientiæ & Spi-
ritui, qui loquebatur; nihilominus dura cer-
vice, & Incircumciſis cordibus & auribus ſem-
Per Spirirui Sancto reſiſtebant. Arqui non Sau-
lum modo, ſed alios etiam Stephani lapidato-
res hac ipſius precarione veniam, gratiam &
ſalutem adeptos fuiſſe, Oecumenius ex Patri-
bus alis teſtatur. De eorum ergo ſalute S. Martyr
non

Jam.
erieu.
il
n. &
nlo,
ten.
opllo,
loran.
Heli
ori
n i
Non
enddus
ls fuit
1, &
Ne in⸗
herue-
Ohatas

n
Nortbus
he.
derent
iplet
Si⸗
a cer⸗
1 ſeih⸗
On Sal⸗
dano⸗
tiacn
.Mary⸗

DE PœNITENTIA4. 39

non deſperavit: ue imprudenter pro eorum-
dem ſalute videatur oraſſe, ut ex S. Auguſtino

ſupra laudato intelligimus.

Igitur ſenſus citati teſtimonii is eſt, quem
S. Hieronymus I. 2. in Jovinianum nobis ape-
rit, precationes pro peccato ad mortem per-
quam difficulter a Deo exaudiri: ac viros etiam
ſanctifſimos pro peccatoribus hiſce interdum
fruſtra rogare. Ut Deus Jeremiæ dixit: MWoli
orare pro populo hoc: quia non exaudiam te. c. 7.
V. 16.
Inſt. 2. Proverb. I. v. 28. ait Deus: Invoca-
bunt me, & non exaudiam: mane conſurgent, &
non invenient me. Et Pſ. 17. v. 42. Clamaverunt,
nec erat qui ſalvos faxeret; ad Dominum: nec ex-
audivit eos. Jerem. 1I4. v. 12. Cum jejunaverint,
non exaudiam preces eorum &c. Ergo peccata
quædam non poſſunt pœnitentia expiari. N.
MW. Conſ. Loquitur Deus I. de pœnitentia quam
poſt hanc vitam in die judicii & in inferno acturi
ſunt impii, qui Dei adhortationes in hac vi-
ta ſpreverunt: nam in eodem capite Prover-
biorum præmittitur v. 24. Quia vocavi & renui-
NRis.. .. Ego quoque in interitu veſtro ridebo.
Quando venerit ſuper vos tribulatio & angusſtia.
Tune invocabunt me &c. Et Sap. §. v. 3. Micen-
tes intra ſe, pœnitentian agentes: Hi ſunt, quos
habuimus aliquando in deriſum &c. Et Mat. 25.
fatuæ virgines ſero venientes & admitti ad nu-
Ptias Poſtulantes, rejicientur. Et clarius Luc.
13. V. 25. Cum intraverit pater familias, & clau-
lerit oſtium, incipietis foris ſtare, & pulſare oſtium,
C 4 gicen-

40 DE PœNITENTIA.

dicentes: Domine aperi nobis. Et reſpondens di-
cet vobis: Meſeio vos. .. diſcedite a me omnes ope-
rarii iniquitatis &c. II. Quæ ex Davide, Je-
remia & prophetis alüs adducuntur, videntur
accipienda de invocatione Dei ad arcendas pœ-
nas, non vero de ſeria pœnitentia, quæ culpas
deteſtatur. (Qualis etiam erat pœnitentia An-
tiochi Regis 2. Maccab. 9., & Eſavi, de qua Heb.
12. V. 17., qui jacturam tantum juris primoge-
nituræ lugebat: nam ſtatim ita propoſuit: Ve-
nient dies luctus patris mei, & oodam Jacob fra-
trem meum. CGen. 27. V. 4I.
Iuſt. 3. S. Paulus Fleb. 6. v. 4. ſcribit, eſſe
impoſſibile, eos, qui ſemel ſunt illuminati, & pro-
lapſi ſunt, rurſus renovari ad pœnitentiam. IIlu-
minatio autem iſta eſt baptiſmi Sacramentum.
Ergo peccata poſt baptiſmnum commiſla non
ſunt objectum pœnitentiæ. N. I. Cum S. Hie-
ronymo l. 2. adverſus Jovinianum, lapſos poſt
baptiſmum in peccata enormia rurſus renovari
eſt impoſſibile, ſeu valde difficile C. eſt impoſ-
ſibile in abſoluto rigore N. Impoſſibile, inter-
dum in 8S. Scripturis idem eſt ac perquam dif-
ficile. Mat. 19. v. 24. ait Servator: eſſe facilius
camelum per ſoramen acus tranſire, quam divi-
tem intrare in regnum œlorum: qui tamen mo-
do ante dixerat: Dives dificile intralit in regnum
lorum: & mox diſcipulis mirantibus, Apud
homines, inquit, boe impoſſbite eſt: apud Deum
autem omnia poſſibilia ſunt. Et licet jerem. 13.
v. 23. ſicut æthiops colorem cutis ſuæ mutare
nequit, ita Judæos non poſſe mores ſuos malos

4 muta-

d,.
1e⸗
ſe.
Ne.
Clles
la An.
aHeb
noge.
Ve.
Hf.

ele
G.
U.
ton.
non
.Tlie.
Edo
OVr
impol.
. Mel-
n lk.
ſauilin
At-
nmo-
gnum

Aud

Deum

eh. 19.
Whutatt
Osnli
lk⸗

DE PœNITENTIA. 4

mutare, eo quod malefactis adſueverint. Et
tamen toto illo libro eos ad pœnitentiam hor-
tatur, & veniam eis pollicetur. Alii aliter tex-
tum illum interpretantur, ſed non ad mentem
Apoſtoli. Igitur k. II. cum SS. Chryſoſtomo,
Thoma, & aliis in hunc locum item Ambroſio
lI. 2. de Pœnit. C. 2., Auguſtino, aut ſiquis auctor
eſt, l. de vera & falſa pœnit. c. 3., Athanaſio orat.
de blaſph. in Sp. S. non longe a principio; Im-
poſſibile eſt, lapſos poſt baptiimum renovari
iterato baptiſmo & conſequi illam liberalem re-
miſſionem culpæ & pœnæ, eo modo, quo in

baptiſimo conceditur C. Impoſſibile eſt, eos

Per virtutem & Sacramentum pœnitentiæ ve-
niam peccatorum & ſalutem obtinere N. Sen-

ſum iſtum ipſa Pauli verba nobis aperiunt: Qui

Jemel ſunt illuminati i. e. baptizati: illuminari, enimn
veteribus, baptizari, eſt. Kurſus renovari: re-
novamur enim per baptiſmum. Kurſum eruci-
Eigentes: nam baptiſinum eſſe ſymbolum mortis
Domini, ait Apoſtolus Rom. 6. v. 2. Quod

idem Heb. 10. v. 26 indicans: voluntarie peccan-

tibus nobis poſt acceptam notitiam veritatis, jam
non relinquitur pro peccatis hoſtia i. e. non alia mors
Chriſti, quæ iterato baptiſinate repræſentetur.
Hinc S. Athanaſius advertit, non dici a Paulo,
impoſſibilem eſſe pœnitentiam, ſed eſſe impoſ-
ſibile per cauſam pœnitentiæ quempiam renovari
iterato baptiſmate. Et S. Juſtinus, ſi tamen ha-
rum qq. auctor eſt, q. 96. ad Gentes, Licet;
inquit, in lege Evangelica unicum ſit lavacrum,
relinqui tamen slapl ſpem ſalutis, i pæœniten-
5 liæ&

4² DE PGNITENTIA.

Zic remedio uti velint. Vide S. Thomam q. 94.
a. 10. & quæ diſp. I. de Sacram. C. 3. a. 7. inſt. I.
ad obj. 2. de eod. teſtimonio diſſeruimus.
Inſt. 4. Sicut baptiſmus habet eſſicaciam ſuam
ex paſſione Chriſti, ita & pœnitentia. Ergo
ſi baptiſmus non iteratur propter unitatem palſ-
ſionis ac mortis Chriſti, nec iterabitur Pœni-
tentia. Ad hanc objectionem, qua & Sacra-
mentum pœnitentiæ & virtus æqualiter impug-
nantur, E. S. Thomas d. 84. a. 10. ad 3. & 5.
M. Conſ. aitque, baptiimum habere virtutem
ex paſſione Chriſti, ſicut ſpiritualis generatio
quædam cum ſpirituali morte præcedentis vi-
t&: ſtatutum autem eſſe homini ſemel mori &
ſemel naſci; ideoque baptiſmum ſemel tantum
conferri, peenitentiam autem poſſe iterari,

quia virtutem ſuam ex paſſione Chriſti habet

tanquam medicina. Et Chriſtus Mat. 9. v. 12.
ſe comparat Medico, cujus eſt ſœæpius recidi-
vos ſanare. Hane S. Doctoris rationem ſupra
jam expendimus diſ. I. c. 3. a. 7. Inſt. 4. & 5.
ad obj. 2. S=
Sed potiſſimam rationem idem S. Doctor in
argumento & concluſione hujus articuli, & a. I.
q. 86. reddit, benignam ſcilicet Dei voluntatem
ex Ss. Literis nobis manifeſtam: nam cum
homo dum hanc vitam vivit, ſemper ſit in via,
& peccatis obnoxius, ad divinam Providentiam
Pertinebat, ei de medio conſulere, quo pecca-
torum veniam conſequi poſſet.
Olj. II. 88. Patres tradunt, pœnitentiam
tantum ſemel eſle concedendam: ut Ainbe-
Ius

.
lnl 1.
um
ro⸗
n a.
Pcen,
Sora.
npug.
&5.
Utemm
ratio
IW:
ori
Vtuum
Aari,
nabet
. 12.
ecidi⸗
lpre
45.

korin
Xa. I.
gtem
CuN
1 Vla,
atiamm
eec⸗
entiam
obro⸗
ſo

DE PœNITENTIA. 43

ſius l. 2. de Pœnit. c. 10., Auguſtinus ep. 53. &
54., Clemens Alex. I. 2. ſtromatum., Chryſo-
ſtomus hom. I. in ep. ad Epheſ., Item Tertul-
lianus l. de Pœnit., Origenes hom. 15. in Levit.
Ergo peccata hanc pœnitentiam conſequentia
non pertinent ad objectum pœnitentiæ. k. D.
A. Patres ſemel tantum pœnitentiam publicam
& ſolennem concedunt C. concedunt tantum
ſemel pœnitentiam privatam virtutem vel Sacra-
mentum N. Rirus pœnitentiæ publicæ olim
ab Eccleſia injungebatur peccatoribus gravio-
ribus ac notoriis ad publicam ſatisfactionem &
ædificationem, idque ſemel tantum tum ad ma-
jorem terrorem, tum ne iterata ſperneretur,
tum etiam ne ſcandalo cæteris eſſet qui ſœpius
Pœnitentiam egiſſe notaretur. Certo autem
conſtat, præſertim e Syricii Papæ decretali I.
c. 5, relapſos poſt publicam pœnitentiam priva-
tim poſſe pœnitere, eisque abſolutionis Sacra-
mentum debere imperriri.
Oly. III. Si Deus Petro revelaret decretum,

nullum ei peccatum remittendi, & hic culpabi-

lirer nollet credere hanc eſſe revelationem fa-
Ctam: tale peccatum, cum Dei locutionem eſ-
ſentialiter veram & nullo modo fallibilem ſup-
ponat, foret intrinſecè irremiſſibile. Ergo. Be.
MW. Supp. Quod Deus poſſit ejusmocdhi nugatoria
decreta, quæ hominem ſanum etiam dedecent,
condere, ex quibus apertæ contradictiones ſe-
quuntur. Nam ſi Deus diceret: Molo remitte-
ve Petro peccatum ullum intrinſece remiſſibile: &
Petrus culpabiliter revelationem hane crodene
nol-

44 DE PGœNITENTIA.

nollet, committeret peccatum remiſſibile & ir-
remiſſibile in hac nugaci hypotheſi. Eſt igitur
manifeſta repugnantia in complexo ex hiſce tri-
bus, videlicet ex decrero Dei de non remitten-
do peccato ullo, ex decreti hujus revelatione,
& ex ſubſequente peccato eſſentialiter eonnexo
cum tali decreto. Deus enim nihil decernit non
facere, niſi poſſibilia.

CAPUT II.
De Aétibur eliciti- Pynitentiæ.

ARTICULUS I.

Quomodo deteſtatio ſit actus pæœnitentiæ averſa-
tivus ?

Ota I. Pœnitentia ſtricte ac proprie acce-
N pta ſex potiſſimum actus elicit, Odium,
deteſtationem, dolorem, voluntatem de-
lendi peccatum, deſiderium Deo ſatisfaciendi,
& propoſitum nunquam deinceps peccandi.
Ex actibus hiſce odium eſt ſimplex averſio à
peccato, quæ etiam abominatio dicitur. Huic
deteſtatio addit deſiderium quoddam, quo cu-
pimus, peccatum numquam à nobis admiſſum
fuiſſe: qui quidem actus in pœnitentia non di-
ſtinguitur ab odio. Ex deteſtatione præſentis
mali oritur in ſubjecto capaci aftictio, ſeu lucta
quædam & inquietudo animi, malum exoſum
excutere & fugere conantis. In quo conſiſtit
doloris hujus ratio: ſicut gaudii ratio ſita eſt
in

—ro—

ir.
iotur
letr.
Niten.
on,
Dlnen
irnon

ſi

Ce

encd,

DE PüœNITENTIA. 45
in oblectatione animi quieſcentis in bono præ-

ſenti & poſſeſſo.

II. Vera pœnitentia neceſſario requirit utrum-
que actum formaliter elicitum: neque enim via-
tor peccatum habitualiter adhuc ſibi adhærens
vere ac ſerio deteſtari poteſt, niſi una doleat ſe
peccaſſe; neque de eo dolere ira poteſt, niſi idem
deteſtetur. Sicut gaudium neceſſario ſequitur
ex vehementi amore boni præſentis: & amor
abeſſe non poteſt a gaudio, quo quis in bono
præſenti conquieſcit. Quare ſicut amer & gau-
dium in hoc caſu cenſentur perinde ac unus
actus, ita deteſtatio etiam & dolor in pœniten-
te. Imo pœnitentia ſecundum rationem ſuam
omnino intrinſecam formaliter ac præcipue con-

ſiſtit in utroque actu deteſtationis ac doloris, ita

ut neuter præ altero ſit præcipuus, quem vir-
tus iſta primario eliciat. Nam præterquam
quod pœnitentiæ nomen afflictionem animiſig-
nificet, Sancti in cœlo vere deteſtantur peccata
ab ſe olim commiſſa, quin tamen vere pœni-
tentiæ actum eliciant: deteſtatio vero eſt dolore
Perfectior tam in ratione virtutis, cum ſit ma-
gis libera, quam dolor; quam in ratione re-
pugnantiæ cum peccato: continet enim virtute

dolorem; & quod dolor ſit talis aut talis virtus,

contritio vel attritio, habet ſolum a modo de-
teſtationis.
Igirur non conſiſtit formaliter in ſola dete-
ſtatione, quæ dolorem neceſiario ſubſequen-
tem, tantum ut connotatum extrinſecum reſpi-
ciat: neque præcipuus actus pœnitentiæ eſt s.
or

46 DE PœNITENTIA.
lor connotans præviam deteſtationem, ut Scho-
laſticis quibusdam videtur. Nam Synodus
Tridentina Seſſ. 14. c. 4. æqualiter ait, contri-
tionem eſſe dolorem & dereſtationem peccati.
Hac ſeholaſtica altercarione breviter delibata,
operæ pretium erit contemplari, quomodo de-
teſtatio hæc, quæ triſtitiam antecedit, pecca-
tum averſetur? quam quæſtionem ut expediam
Dico. Deteſtatio peccati ex motivo alicujus vir-
tutis & ipſiusmet etiam caritatis porteſt eſſe actus
formaliter tantum averſativus, quin amorem for-
malem includat. Prob. I. In actu amoris formalis
bonum non tantum concurrit ur motivum for-
male, & ut ratio amandi, ſed etiam ut objectum
materiale & tanquam res amata. Atqui in deteſta-
tione peccati ex motivo caritatis vel alterius vir-
tutis bonum concurrit tantum ut quo, ut obje-
ctum formale & motivum odü; ergo deteſtatio
non eſt formalis amor, ſed actus formaliter tan-
tum averſativus; proſecutivus autem virtuali-
ter & æ quivalenter.
Prob. Il. Non poſſum eodem actu formali=
ter dereſtari peccatum, & amare ſimul bonum,
propter quod peccatum deteſtor; quia repug-
nat ſimpliciter, ut idem actus ſit formaliter amor
& odium; ſicut actus intellectus idem nequit
eſſe ſimul aſſenſus & diſſenſus.
Quodſi dixeris, actu priore formaliter ama-
ri bonum, & altero actu dereſtationem pecca-
ti exerceri propter bonum, cui adverſatur:
verum affirmas, ſed nihil contra theſin noſtram.
Id enim paſſim ac ordinarie, non tamen neceſſa-
rio

N
Con

DE PœNITENTIA. 47

pg. riO in pœnitentia contingere Suarez aliique no-
4 ſtræ ſententiæ Patroni fatentur.

ci Olj. I. S. Scriptura & Patres ad gratiam &
un. juſtificationem recuperandam exigunt conver-
i ſionem ex toto corde per amorem Dei mutuum,
“ & per contritionem caritate perfectam. Atqui
GE heæc ſine actu formali caritatis eſſe nequeunt;
eicd ergo. M. D. M. Scriptura & PP. exigunt amo-
heden rem Dei neceſſario formalem N. ſaltem virtua-
. lem C. D. etiam Min. Hæc eſſe nequeunt ſine
etels actu formali caritatis ſaltem averſantis C. ſine
nr. actu caritatis Proſequentis N. Deteſtatio pec-
Inds cati cx motivo caritatis eſt actus hujus virtutis
ni formaliter quidem averſantis, ſed virtualiter &

æquivalenter proſequentis: nam æquivalet actui
Pprolſecutivo: peceatum enim odimus ex motivo
. Donitatis, quia adverſatur juri divino, aut Deo
obje⸗ ſumme amabili diſplicet. Nec enim malum
cauſare dicitur, niſi per vim quam a bono ac-
de. Cipir.
md. Olj. I. Omnis actus tendit in objectum
ſfuum formale; Ergo etiam contritio tanquam
ng. aus theologicus tendit in bonitatem divinam,
mum non quidem hanc averſando, ſed amando. à.
ug. D. A. Actus tendit in objectum ſuum formà'e
mor directum & immediatum C. indirectum & me-
eie diatum Subcdiſz. illud amando formaliter & ut
quod N. virtualiter, & ut quo C. Peccati
rNd malitia movet ad deteſtationem, quatenus pec-
bee catum malum Deo eſt, eique diſplicet. Qua-
ertu: Propter peccati malitia movet Proxime ac imme-
oſftin diate; Dei autem bonitas mediate & remote

nece movet;
1 .B

Perel.

3² DzE PœNITENTIA.

movet, & amatur tantum ut quo, virtualiter,
actu ſimplicis complacentiæ, qualis ipſam Dei
dilectionem formalem præcedit.
lIuſt. Actus pœnitentiæ imperans amorem Dei
aut contritionem, etiam remote attingit divinam
bonitatem quin ſit actus virtutis theologicæ. Er-
go ad actum virtutis theologicæ non ſuſſicii,
quod medlate attingat perfectionem divinam.
N. . Conſ. In actu deteſtationis peccati ex motivo
bonitatis divinæ, hæc revera eſt motivum for-
male intrinſece perficiens & complens aſtum
contritionis: ad actum autem pœnitentiæ aut
alius virtutis imperantis actus contritionis im-
Peratus nihil intrinſece confert.
Obj. III. Cum alicui volo malum, quia ipſi
malum eſt, ipium formaliter odi. Ergo cum
Alicui nolo malum, quia ipſi malum eſt, forma-
liter ipſum amo. ꝑ. M. Conſ. In Antecedente
ſubjectum cui malum cupimus eſt ſimul obje-
Gum materiale & formale directum, proximum
& immediatum: econtra in deteſtatione peccati,
coquod Deo ſumme bono diſpliceat, objectum
materiale eſt peccatum, formale proximum ejus
malitia, Dei autem Bonitas, cui peccatum ad-
verſatur, eſt motivum remotum & mediatum-
Inſt. I. Receſſus a termino à quo eſt forma-
lis acceſſus ad terminum ad quem. Ergo cum
contritio ſit receſſus a creatura ad Deum, erit
formalis amor. ꝑ. M. Conſ. Deteſtatio & alii
actus potentiæ appetitricis ſunt tantum æqui-
voce & metaphorice motus intuitu motionis lo-
calis; quare illis ſufficit virtualis acceſſus & re-
ceſſus

lalitet
lin hei

Nenen
tmnrm
ge .
luſher,

Civinnmn

motiO

m kor.
Muam

Ntir aut
Cols n.

Oule l
gocum
torme⸗
tdepte
dcl de⸗
truenon
neſecen

OHechum

Mulneſes
Num A.
digtum
ormne
go curn
Um, erl
io &d
un E
oionis
elus &
t

DEz PœNITENTIA. 49
ceſſus: neque enim amor omnis eſt formale

odium, tametſi ſit acceſſus ad bonum.

Inſt. 2. Nullus actus intellectus eſt pura ne-
gatio & diſſenſus, ſed ſemper eſt aſſenſus for-
malis. Ergo nullus actus voluntatis eſt mera
fuga, ſed ſimul erit proſecutio formalis. H. M.
Amec. Cum dico, Homo non eſt lapis, non
affirmo negationem, ut quidem fingunt, nam
negatio formalis, ſeu actus intellectus non affir-
mat, neque affirmatur, ſed eſt id, quo nega-
tur de ſubjecto prædicatum: negatio autem ob-
jectiva ſeu non identitas ſubjecti & prædicati
etiam in illo actu non affirmatur formaliter, ſed
tantum dicitur, prædicatum non eſſe ſubjectum.
Ad quod ſufficit, ſi apprehenſionibus variis an-

tea cogitaverimus hominem, lapidem, & di-

ſtinctionem termini utriusque, idque adhuc

habitu ſciamus. Sicut ſufficit ad aflenſum con-

cluſionis, quod ejus motivum ſeu præmiſſæ ad-
huc virtualiter in intellectu hæreant, & attin-
gantur virtualiter, & ut quo. Dabuntur igitur
actus voluntatis, qui mera fuga ſint. Nam
ſicut ſe habet voluntas appetendo bonum: ita ſe
fere hebet averſando malum. Si ergo bonum mo-
vere poteſt ad meram ſui proſecutionem, malum
etiam movebit ad puram a ſe averſionem.

ARTICULUS II.
Quomodo deteſtatio ſit abſoluta, effcag, &5⁵
univerſalis.
Nte J. Actus conditionatus dicitur, cujus ef-
ficacia pendet ab adjecta conditione. Con-
DD ditio

50 DE PœNITENTIA.

ditio iſta ſi ſit ex parte ſubjecti ſeu potius vo-
luntatis, ſuſpendit ſeu tollit in præſens omnem
actum voluntatis; adeoque actus talis improprie
conditionatus vocatur, quia revera nullus eſt,

ſed eſſet, ſi conditio poneretur.

v. g. Si Pe-

trus me rogaret, vellem illi dare eleemoſynam:
qui quidem actus magis ad intellectum quam ad

voluntatem ſpeétare videntur.

Igitur actus voluntatis vere ac proprie condi-
zionatus petitur magis ab objecto, quia licet vo-
luntas in præſenti illum exerceat, per illum ta-
men non tendit in objectum abſolute ſumptum,

ſed conditioni alicui adſtrictum.

Ut cum te-

ſtator legat Petro centum, ſi hoc fecerit, reve-
ra vult donare, ſed cum conditione. Cujus
ſignum eſt, quod conditione expleta, voluntas
illa effectum ſine novo actu ſortiatur.
IIuie contrarius actus dicitur alſolutus, quod
ſolutus ſit ac liber ab omni conditione, quæ
vel ex parte ſubjecti vel ex parte objecti adjici

poſſet.

II. Deteſtatio peccati dupliciter poteſt eſſe uni-
verſalis: Primo formaliter, cum eam antecedit
diſtincta vel confuſa omnium peccatorum re-
cordatio: Deinde virtualiter, quando unum qui-
dem ſolum peccatum menti obverſatur, ratio
tamen illud deteſtandi ſufficit, ut voluntatem a
cæteris omnibus avertat. Quodſi motivum
non excederet crimina uni tantum virtuti ad-
verſantia, deteſtatio ex motivo tali profecta,
eſſet tantum particularis. Nam cum quis adul-
terium deteſtatur, quod honeſtati caſtitatis re-

1

pugnet,

Unt
WN
mnn
(Won
u

un

tig vo.
Unnem
Moprie
luct,
Ae.
u
Tumed

nd.
et vo.
nln te⸗
Pram
nte⸗
reye
⸗
Oluatis

gho
* G.
Nadhn

leſeuu⸗.
ecedit
n 1e⸗
mqni⸗
atio
tetna
OtWuN
uei ad
roletta,
Gnadol⸗
Ptadsre

Pogr

DE PœNITENTIA. 51
pugnet, ejusmodi actus non foret deteſtatio
furti, aut alius virtutis.
Dico I. Deteſtatio quæ reſpicit actum
pPeccati præteritum eſt voluntas efficax & ab-
ſoluta ex parte ſubjecti, ſub conditione af-
ficiente objectum: ex parte autem peccati ha-
bitualis abſoluta eſt & efficax utrinque. Prob. I.
tfarz, Quæ eſt S. Thomæ in 4. d, 17. q. 2. a. I.
q. I. ad 3. & aliorum. Licet enim objectum il-
lud ſit tantum impoſſibile ex ſuppoſitione, vo.
luntas tamen non verſatur circa illud per talem
actum, niſi ex ſuppoſitione prædicta: & ideo
perinde ſe habet, ac ſimpliciter impoſſibile.
Actus ergo ille non eſt abſolutus, ſed ineludit
hanc ex parte objecti conditionem, ſi mibi eſſet
Poſſibile. Fieri enim non poteſt, ut abſolute &
efficaciter velimus numquam peccaſſe cum ſcia-
mus, hoc jam omnino eſſe impoſſibile.
Pars Il. etiam eſt S. Thomæ, & caret dif-
ficultate. Peccator enim pœnitens non tantum
odit peccatum habituale, ſed retractat etiam Po-

ſitive, & mediis utitur efficacibus, queis ab illo

ſe penitus expedliat.
Dieo II. Tametſi deteſtatio peccati eſſet par-
ticularis formaliter & in objecto materiali, ſi ta-
men ratio deteſtandi ſit peccatis mortalibus
omnibus communis, deteſtatio erit univerſalis
virtualiter, & abſolute voluntatem avertet ab
affectu omnis peccati mortalis. Ita S. Thomas
J. 86. a. 3. Suareſius diſp. 4. ſect. 8. aſflert. 3. &
T. communiter. Prob. Deteſtatio virtualis
Omnium peccatorum eſt actus omnino incom-
D 2 poiſi⸗

„*

52 DE PCNITENTIA.

poſſibilis cum affectu ad quodlibet peccatum ex
motivo ſufficiente ad deteſtanda omnia peccata.
Atqui ſi ratio deteſtandi unum particulare pec-
catüm ſit mortalibus omnibus communis, erit
actus omnino incompoſſibilis cum affectu ad
quodlibet peccatum mortale, eritque motivum
ſufficiens ad deteſtanda omnia mortalia Peccata.
Ergo. Min. conſtat. Nam cum ſit idem omnino
motivum in omnibus, quod eſt in ſingulis pec-
catis, & adæquata ratio deteſtandi omnia per-
inde ac unum mortale, non poreſt voluntas
eodem tempore odiſſe unum, & complacere
in aliquo alio. Virtualiter igitur deteſtatur
omnia mortalia, qui unum deteſtatur ex eo,
quod per hoc incurratur pœna æterna, aut ami-
Citia Dei diflolvatur, aut talis Deo injuria infe-
ratur, ut ratio finis ultimi cenſeatur ipſi adimi.
Habet enim hic res ſicut in fide: nam qui unum
articulum credit, quia Deus ſumme verax eum
revelavit, virtualiter credit alios omnes, & qui
negat formaliter unum, virtualiter cæteros
omnes inficiatur.
Confirm. Efficax deteſtatio peccati venialis ex
motivo communi pœnitentiæ, caritatis, ſpei
aut alius virtutis non tantum eſt virtualis dete-
ſtatio omnium venialium peccatorum, ſed etiam
mortalium. Quia ejusmodi motiva commu-
nia ſunt non tantum peccatis venialibus, ſed
etiam mortalibus, ita ut ſit legitima conſecutio
ex comparatione a minore ad majus. Nam
qui efficaciter odit caritatis remiſſionem, leves

offenſas & injurias, pœnam temporalam, er
tudi-

en.

3 1
HTN

.
N

„

umn er
Ceite

ee.

letit
d
Otipun
ecet.
mnino
per.
1per-
luntäs
Mere
ekturnt
er eo,
Hrn⸗
inke-
Aaini.
Cnlurn
Wenm
Gan
ckletos

lisen
ſpei

Gele-

detiarn.

NNN.

8) ſe
Namn
n, ee
n, n.
.

DE PœNITENTIA. 53
tudinem, multo magis oderit caritatis amiſſio-
nem, offenſas & injurias graves, & ſuppli-
cium æternum.
Ohj. I. cont. I. Concl. Hi ſunt tantum actus
intelleétus: ſi Petrus adeſſet, darem ei eleemo-
ſynam, ſi adeſſet, ipſum viderem; ergo etiam
hic: Si res adhuc eſſet integra, jam non am-
plius peccarem. B. C. Ant. N. ſuppoſ. Conſeqj.
Sicut hi ſunt veri actus voluntatis: Vellem dare
Petro eleemoſynam, modo adeſſet: Vellem
ipſum videre, modo adhuc viveret: ita & hic:
Vellem numquam peccaſſe, ſi ves adbuc integra eſſet.
Siquis nunc optaret, olim peccaſſe, pecearet uti-
que. Sed actu intellectus nemo peccat. Ergo
ejusmodi deſideria ſunt veri actus voluntatis.
IlInſt. Lalis actus eo tendit, ut, quod factum fuit
& præteritum, fuerit infectum & non præte-
ritum; ergo eſt inutilis & otioſus. N. Diſt.
Ant. Eo tendit prorſus abſolute etiam ex parte
objecti ut præteriti N. Eo tendit abſolute ex
Parte ſubjecti, & conditionate ex parte objecti C.
Talis actus eſt odium ſimul ac dereſtatio: prout
odium, recte explicatur per verbum indicativi
modi: Wolo peccatum: quo modo eſt abſolutus eſt
efficax ad ſeparandam & avertendam voluntatem
ab affectu peccati: impoſſibile enim eſt, cum tali
actu ex deliberata voluntate concepto affeétum
peccandianimo inhærere. Idem odii actus ſimul
eſtdeteſtatio abſoluta & efficax ad deſtruendum
peccatum commiſſum, quatenus hoc aliquo
modo permanet habitualirer ſeu moraliter:
quantum autem ſe habet deteſtatio ad objectum

P 3 Pro-

54 DrPGCNITENTIA.
proprium, quod eſt, facere ut peccatum com-
miſſum non fuerit, non caret ſimpliciter omni
conditione, neque habet efficaciam; tametli ſit
aflectus eatenus abſolutus, quatenus revera in-
eſt voluntati. Ex quibus apparet, quo ſenſu
verum ſit, quod Alexander & Albertus dicunt,
actum pœnitentiæ abſolutum eſſe: S. Thomas
vero eum vult eſſe conditionatum: Adrianus ve-
rO Pputat illum nec eſfe abſolutum, neque con-
ditionatum, ſed ad ſimplicem affectum diſpli-

centiæ peccati commiſſi revocat. Vide ſupra

C. I. a. I. Inſt. ad Obj. 2.
Obj. Il. cont. 2. concl. Poſſum ex pœniten-
tiæ vel caritatis motivo dolere de uno peccato
graviori ob tantum gravitatis gradum, quin de
cæteris minus gravibus doleam. Ergo deteſta-
tio ex motivo pœnitentiæ vel caritatis non ne-
cefſario eſt univerſalis virtualiter. N. W. Ant.
Talis non haberet motivum verum & princi-
pale harum virtutum: hoc enim neceſſario non
ſe extendit ante ad gradum, quam ad ſubſtan-
tiam peccati. Igitur in dato caſu non eliceretur
actus Ppeenitentiæ vel contritionis.
Inſt. I. Poteſt quis amico ſuecurrere in ali-
quo negotio ex motivo amicitiæ, qui eidem
non ſuccurreret in gravi & periculoſo caſu: dat
aliquis ſtipem moderatam pauperi ex miſericor-
dia, obedit quis ſuperiori in rebus obviis ex
obedientiæ motivo, qui tamen pauperi non da-
ret ſtipem amplam, nee largiretur ſæœæpius neque
pauperibus pluribus; irem qui in rebus difficilibus
non obtemperaret. Ergo poteſt aliquis ex mo-
tivO

IAA
en A.

mcom.
Pomni
etliſit
eklin⸗
oKn
on
Thomes

IIIIS e .

e on.
Alpl.
ſüpri

Cniten-
Peetitd
guin
beteſta-.
on he-
Alt.
üner⸗
tid don
lloblun

Neerenr.

ein d
eidem
lu: dat
ſeticor⸗
Pvüs X
nondr
USnegue
Kclibb⸗
5NN

DE PœNITENTIA. 55

tivo pluribus virtutibus communi unum grave
peccatum averſari, quin cætera virtualiter de-
teſtetur. N. Diſt. Ant. Poteſt quis edere actus
mediocres amicitiæ, miſericordiæ, obedientiæ,
quin, data occaſione, ederet illorum plures &
difficiliores, ſi prudentia dictet, ipſum in hiſce
circumſtantiis obligari ad plures & difficiliores
actus exercendos N. ſecus C. In actibus fugæ
motivum eſt indiviſibile: nam quodlibet mor-
tale peccatum ſecundum ſe totam motivi ratio-
nem deſtruit; igitur vi ejusdem motivi omnia
& ſingula ei adverſantia peccata ſimplieiter &
abſolute averſari oportet. Econtra ratio actuum
proſequentium diviſibilis eſt: etſi enim univer-
ſim jubeamur virtutum actus exercere, quia
tamen præceptum hoc affirmativum non quo-
vis tempore, nec quacumque alia circumſtan-
tia nos adſtingit ad agendum, crebro actiones
ilæ bonæ omitti queunt, quin contra rationem
virtutis peccetur. Si quis nihilominus, cum
teneri ſe ad actuum horum exercitium pruden-
ter exiſtimat, ab actibus difficilioribus abſtineat,
hic vel ante, cum faciliores eliceret, non age-
bat ex motivo primario virtutis, vel difficul-
tate victus intentionem priorem abjicit. Id
quod idem ſæœpe accidit iis, qui ex motivo ge-
nerali virtutis peccatum antea efficaciter dete-
ſtati, poſtmodum tentationi ſuccumbentes in
Peccata relabuntur.
Inſt. 2. Voluntas libera eſt; ergo ex motivo
univerſali poterit unum peccatum deteſtari, quin
deteſtetur alia. Be. Diſt. Ant. Voluntas libera

D 4 eſt

56 DE PœNITENTIA.

eſt ad deteſtandum vel non deteſtandum pec-
cata C. eſt libera ut poſſit ſimul deteſtari & non
deteſtari objectum idem N. Hoc eveniret vir-
tualiter ſaltem ex motivo æque communi Pec-
catis omnibus, ſi unum tantum deteſtaretur,
& alia quædam exeiperet. Vellet finem, &
non vellet, quia medium neceſſarium nollet,
quod eſt fuga peccati: quodvis enim lethale cri-
men virtutis generalis fini obſtat.
IWnſt. 3. Qui unius peccati præœteriti recor-
datione obleétatur, non continuo idem virtua-
liter præſtat erga cætera, quorum non memi-
nit: ergo neque deteſtatur virtualiter peccata
omnia, qui ex generali motivo unum deteſta-
tur. H. W. Conſ. Ad perfectam delectationem
de peccato uno concipiendam non opus eſt
complacentia peccatorum omnium: econtra
deteſtatio virtualis peccatorum cæterorum idem
motivum participantium ſimpliciter exigitur ad
conſervationem & efficaciam pœnitentiæ vel
virtutis alius.
Inſt. 4. Qui ex motivo univerſali deteſtatur
peccatum mortale non deteſtatur ſemper omnia
venialia; ergo non ſemper deteſtabitur ſimul
omnia mortalia. B. M. Conſ. Venialia peccata
non ſemper continent motivum peccatorum
mortalium: nam cum peœnitentia odit ac dete-
ſtatur peccatum mortàle, quia ita injurioſum
Deo eſt, ut ei tollat rationem finis ultimi; cum
caritas peccatum averſatur, quia diſſolvit Dei
atnicitiam; cum ſpes ab eo abhorret, quia pri-
Vat divina gratia, & poœnas ſempiternas gecet⸗
ſit;

mnpe
non
Uetpir.
l Pec-

,

lem,
Pnolet,
halecr.

Lecor.
Virme
emi-
Ne
Ceteſtr.
Nem
N elt
COntra
nidem
or
e el

elketur
rommhia
fumnl
peccala
orurm
. Geie-
atiolumn
i, cu
Nw De
Gi Per
ns i⸗

DE PCNITENTIA. 57

ſit; motiva iſthæc ſolis peccatis mortalibus ſunt
propria, minime vero venialibus communia;
ad quæ aflectum retinere poteſt, qui peccata
mortalia efficaciter deteſtatur.

ARTICULUS III.
An Pœnitentiæ actus ſit honeſtus ?*

Nh Joannes Wigandus & Lutherani ri-

gidi docuerunt, pœnitentiæ actum ac præ-
cipue contritionem non eſſe actionem liberam,
ſed potius paſſionem extortam divinitus injecto
terrore & minis legis. Unde ajunt, illam pertine-
re ad Legem Veterem, non ad Evangelium,
quod nos tantum fide remiſſionis peccatorum ſo-
latur. Denique eodem actu pœnitentiæ homi-
nem omni bono ſpoliari, & peccatis ac male-
dictionibus repleri. Igitur bonum eum eſſe
non poſſe concludunt, ut videre eſt in Collo-
quio Altenburgenſi, collatione quarta, argu-
mento 21. ad tertium ſeriptum Wittenbergen-
ſium mollium ſive Electoralium Lutheranorum.
Docti ſunt errores iſtos a Luthero, qui eos pro-
pugnat diſputatione I. contra Antinomos, pro-
Politione 2. & 30. Item in Arrticulis Schmal-
caldicis tit. de Pœnirentia. Cui adhæret Cal-
vinus L. 4. inſtit. c. 3. §. 20.
Dico. Actus Pœnitentiæ tam elicitus quam
imperatus eſt honeſtus. Prob. J. Quod Deus
jubet, & Viri Sancti faciunt, honeſtum eſt. At-
qui Pœnitentiam Deus ipſe juſſit Pſ. 4. v. 5. In
cubilibus veſiyis compungimini. Jerem. 2. V. 19.
D 5 ſeito

58 DE PœNITENTIA.

ſeito &α vide, quia malum & amarum eſt, reli-
quiſſe te Dominum Deum tuum &ù. Chriſtus
Mat. 4. V. 17. juſſit agere pœnitentiam: & ante
ipium Joannes Baptiſta Mat. 3. Vv. 2. Pœni-
tentiam egerunt Job c. 42. v. 6. David Pfſ. 50.
Ezechias ſa. 38. V. 15. Kecogitabo tibi omnes an-
nos imneos in amqritudine animæ mek. Petrus Mat.
26. vV. 75. PFlevit amare. Ergo Ppœnitentiæ actus
eſt honeſtus.
Prob Il. Turpe eſt peccare. Ergo hone-
ſtum eſt peccata præterita deteſtari & expiare.
In quam rem Tertullianus l. de Pœnitentia c. 4.
Bonum eſt pœnitere an non? quid revolvis? Deus
præcepit. Et Auguſtinus I. de duabus animabus
contra Manich. c. 14. Bonum, inquit, eſt pœni-
tere: quid neceſſe eſt Seripturas afferri & vox eſt
ipſa natura. Et Ariſtoteles 7. Ethic. c. 7. Quem
non pœnitet, inquit, inemendabilis eſt. Merito ergo
doctrina Lutheri & rigidorum ejus discipulorum
Proſcribitur a Conc. Trid. Seſſ. 14. Can. 5. Si-
guis Aixerit, eam contritionem, quæ paratur per
diſeuſſtonem, collectionem && deteſiationem peccato-
rum, qua quis recogitat annos ſuos in amaritudine
animæ ſuæ, ponderando peccatorum ſuorum gravi-
tatem, multitudinem, fœditatem, amiſſionem æ&ter-
neæ beatitudinis, & æternæ damnationis ineurſum,
cum propoſito melioris vitæ, non eſſe verum && uti-
lem dolorem, nec præparare ad gratiam, ſed face-
re hominem hypocritam & magis peccatorem; de-
mum illam eſſe dolorem coactum, & non liberum
ac voluntarium; anathema ſit.

Ol.

G, rel.
Chriſtns
l Kante
ni.
vd 1
CMett.
Truo)le.
idehn-

Ohone.

Apine.
hinc4,
d Dene
Gunnabus
tfeui
lr
Denn
ergo
Clorurn
1 5. N.
ſatr er
eut.
puine
grolt
nanr.
ſin,
1G utt.
A fue.
fen; A.
, herun

DE PœNITENTIA 59

Olj. J. Lex vetus intentatis minis terret
peccatores, qui transgrediuntur legem Dei:
Evangelium autem eos conſolatur. Hinc Chri-
ſtus Marc. I. v. 15. Pænitemini, inquit, & cre-
dite Evangelio. Ergo pœnitentia, quæ in ter-
roribus divinitus incuſſis conſiſtit, ad Legem
pertinet, non ad Evangelium. N. W. Conſ.
Terrores iſti non a Lege tantum, ſed etiam ab
Evangelio peccatoribus incutiuntur: nam Jo-
annes, Mat. 3. V. 12. de Chriſto ait: Paleas com-
buret igne inextinguilili. Et Chriſtus ipſe Mat. 5.
V. 22. C. I 3. V. 4I. C. 24. V. 5§ I. C. 25. V. 46.
Gehennam & ſupplicia ſempiterna minatur.
Terrores autem iſti ſunt tantum actus, qui gig-
nunt pœnitentiam, non vero pœnitentia ipfa.
Pœnitentia autem tota ſecundum ſe proprie ad
Evangelium ſpectat. Nam Chriſtus Luc. 5.
v. 32. ait, ſe dumtaxat veniſſe vocatum pecca-
tores ad pœnitentiam. Et Luc. ult. v. 47. ait:
Oportere prædicari in nomine ejus pænitentiam &
remiſſionem peccatorum in oinnes gentes. Quod
