Can. I. ita definit: Siquis dixerit Sacramenta N.
L. (numerat autem inter ea Matrimonium)
non fuiſſe omnia a Jeſu Cbriſto inſtituta.. anathe-
ma ſit. Et ſeſſ. 24. Can I. de Matrimonio in
Im ſpecie: Siquis dixerit, Matrimonium non eſe
vere & proprie unum ex ſeptem Legis Evangelicæ
Sacramentis a Chriſto Domino inſtitutum; ana-
tbema ſit. Ex quibus patet, Chriſtum eſle in-
ſtitutorem hujus Sacramenti, ſicut eſt afiorum;
atqui

Nuge
ene
en
H

946 Z DE MATRIMONIO.

atqui aliorum fuit primus inſtitutor, & non
confirmator; ergo. Deinde latiſſimè differunt

confirmare & inſtituere, & nemo per inſtitu-

tionem intelligere ſolet confirmationem; atqui
juxta Trid. cit. Chriſtus eſt inſtitutor hujus Sa-
cramenti. Unde non ſatis apparet, quo-
modo Launoji ſententia concordet cum Tri-
dentino.
Dicet l. cum Laundjo. Ideo Matrimonium
eſt Sacramentum, quia ſignificat conjunctio-
nem Chriſti cum Eccleſia; atqui in omni ſtatu,
Innocentiæ, Legis Naturæ, & Scriptæ eam
ſignificavit, nam verba illa Gen. 2. v. 23. Hoc
nunc os ex oſibus meis... propter boc relinquet
bomo patrem ſuum, & matrem, & adbærebit uxo-
ri ſuæ, fuiſſe ab Adamo propheticè dicta de
futura conjunctione Chriſti cum Eccleſia, te-
ſtantur pailim Patres, Tertull. L. de anima c.
II. S. Hieron. in cap. y. ad Epheſ. S. Aug. L.
9. de Gen. ad litteram. c. 19. Et videtur Apo-
ſtolus ipſe teſtari ad Epheſ. 5. Sacramentum hoc
magum eſt.. in Chriſio & Eeccleſta.
H. D. Maj. Ideo eſt Sacramentum ſtricte
& propriè d'ctum, quia illam conjunctionem
ſignifieat, N. In ſenſu latiori & improprio ideo
e Sacramentum. C. quia præciſe per reſpe-
Rum ad conjunctionem Chriſti cum Eccleſia
eſt tantùm ſignum ſpeculativum; nec enim
hanc conjunctionem efficit; verum autem Sa-
cramentum debet eſſe ſignum practicum, ſive
eſſiciens id, quod ſigniſicat. Unde ſolann in⸗
erri

N.

D
ſ,)
miſe
d rtt
oteln
ſcinc⸗
AG
lin
gi
Anvat⸗
is ete

Nh
pere⸗
AMon
Mnel
6
leugen
N ln
Kenhnte
Dol
Nctse
WNwenet
coveiton
n oline
8 n l
ſvn
lnna
li
up
ugt

Eron
knn

en.
N
EGN.
.
NN.

mmen
hlocin
ien
an
Ae
ut

.
t.
nde
le⸗
me.
I
NNN.
bnnunde

n e
elonn
nid
)
lral
e
Vend
ne
nio
ſl

DE MATRIMO NIO. 947

ferri poteſt, Matrimonium ante Legem Evan-

gelicam faiſſe Sacramentum in ſenſu latiori, ſu-
mendo Sacramentum pro ſigno nudo & ſpecu-
lativo rei ſacræ. Et ſie explicandi ſunt Patres
apud Launojum. Item c. Gaudemus., de Di-
vort. in quo dicitur, Sacramentum conjugii apud
lideles & inſideles exiſtere; apud infideles enim
non nilſi in fenſu latiori Sacramentum eſt, qua-
tenus etiam horum Matrimonium ſigniſicat
conunctionem Chriſti cum Eccleſia; licèt mi-
nùs perfectè, quàm Matrimonium Chriſtia-
norum.
Dices I. Cùm Deus Adamum & Evam
conjungeret, illis benedixit, dicens: ereſcite
&o& multiplicamini Cen. I. atqui benedictio illa fuit
ſignum gratiæ pro Adamo & Eva, eorumque
poſteris; quid enim aliàs fuerit? B. MW. Min.
nam etiam prius benedixerat volatilibus & piſ-
cibus. Igitur benedicto illa ſolùm fuit ad con-

ferendam fœcunditatem.

Dico Il. Matrimonium ſub ratione Con-
tractũ⁴s eſt in Lege Evangelica veri nominis
Sacramentum. Eſt de Fide; ita enim defini-
vit concilium Tridentinum cit. concl. præced.
contra ultimos Novatores hæreticos. Idem
clarè jam ante tradiderat Florentinum in De-
creto §. ſeptimum. dicens: ſeptimum Sacramen-
tum eſt Matrimonii.
Probatur. Ad Sacramentum N. L. tria
requiruntur & ſufficiunt. I. Ritus externus,
vel ſignum ſenſibile. 2. per ſe efficaz, ſive
Produétivum gratiæ; alii dicunt: ſignum pra-
Pr-

948 DE MATERIMONIO.
Cticum III. inſtitutum à Chriſto. Atqui tria
illa habentur in Matrimonio. ðè
I. Ritus externus, vel ſignum ſenſibile;
conjunctio enim viri & mulieris quæ fit per
verba, vel ſigna conſenſum internum expri-
mentia; verbo: contractus ille externè ex-
preſſus ille procul dubio ſenſibilis eſt.
Il. Produttio gratiæ, juxta illud Apoſtoli
ad Epheſ. 5. Viri diligite uxores veſtras, ſicut
Cbriſtus dilexit Eccleſiam, & ſe ipfſum trudidit
pro ea, ut exhiberet ſibi glorioſam ſponſam... ita
&& viri diligere debent uxores ſuas ut ſua corpora
ſicut & Chriſtus Eccleſam; quia membra ſumus
corporis ejus, Chriſti, d rarne ejus, && de oſſi
bus ejus. Saeramentum hoc magnum eſt; ego au-
tem dico in Cbriſto & Eccleſia. Ex quo ſic ar-
gumentor: Juxta Apoſtolum Matrimonium
ſignificat conjunctionem Chriſti cum Eccleſia;
ſed hæc conjunctio eſt per gratiam; ergo
etiam copjunctio conjugalis, viri & mulieris
talis eſſe debet; alioquin enim non poſſet ſig-
nificare illam conjunctionem Chriſti. Certe
ita ex eo loco Apoſtoli arguebant Patres Tri-
dentini in Procemio Seſſ. 24.
III. Inſtitutio Divina; hanc enim Apo-
ſtolus ibidem innuit; propter boc, h. e. quia
Sacramentum magnum eſt, ſive repræſentans
conjugium Chriſti & Eccleſiæ, relinquet homo pa-

trem &ÿρ. Addunt alii illud Matth. 19. Quod Deus

conjunxit, bomo non ge.

Confirm. ex Traditione. I. ex PP. e quibus &

præcipue Tertullianum & Auguſtinum profe-
rimus

d
enun

6 (Ci
mrun!
himonin
nrtun
enl
ſneren
M
inln
funtei
pli
nss,
umab
Klance
Moine
N
iny, rt
ta
ſſn,
is ei
lieen

L De MATRNMONIO. 949
iu rimus, tum, quòd eorum teſtimonia ſint cæ-
teris clariora, nec ita ab Adverſariis detorque-
iie, ri in alienum ſenſum poſſint; tum, ut pateat
Eiher falſitas dicti à Calvino I. 4.. Inſtit. c. 19. ante
n. Gregorium M. qui ſedit circa finem ſæculi VI.
n. Matrimonium non fuiſſe agnitum tanquam ve-
tum Sacramentum. Igitur
Chpet Tertullianus IL. de Præſcript. c. 40. ipſas
u guvque, inquit, ves Sacramentorum Divinoruinin
nu, zaolorum myfteriis diabolus æmulatur. Tingit &
r H ipſe quoſdam.., expiationem deliltorum de lavarro
AH vepromittit; 285 ſic adbue inisiat mitra; fignat in
mu frontibus militei ſuor; celebrat & panisz oblatio-
E nem, Quid? quod &ρα ſummum Pontificem in
. gnites nuptiis ſtutuit; ubi inter Sacramenta nu-
le. merat nuptias, & eo modo numerat, quo
Oun Baptiſinum & Euchariſtiam.
eIs S. Auguſtinus L. de bono conjugii. c. 24
Du de Matrimoniis Infidelium & Fideſium air:
mig bonum igitur nupriarum per omnes gentes utque
letz bomines in cauſa generandi ſ, & in ſide caſtita-
n eis; quod autem ad populum Dei pertinet, etiam
uski in ſanctitate Sucramenti. Ubi docet in Matri-
moniis Fidelium eſſe ſanktitatem Sarramemii 3
atqui hic Sacramentum ſumit ſtrictè; quia ait
I hoc eſſe peculiare Matrimoniis Fidelium, quod
un habeant fanétitatem Sacramenti: qund nutem ad
tem populum Dei &ι⁰. ſed hoc falſum eſſet ſi ſume-
A ret Sacramentum laté pro nudo ſigno & im-
perfecto conjunctionis Chriſti eum Eecleſia;
Neuh quia hane ſpeculativè etiam ſignificat Matrimo⸗=
n % nium
I

9 ½0 DE MATRIMONIO.B
nium Infidelium. Plures textus Patrum Bell- füht
arminus exhiber. =ð ℳ
Poro Tradirio illa confirmatur inde, Uil
quòd Matrimonium ab initio Eccleſiæ fuerit Mündl
celebratum tanquam re ſacra, ſacris ritibus, lelut
Præſentibus ſacris Eccleſiæ Min ſtris, ùt te- wüneo
ſtatur S. Igna ius M. vir apoſtolicorum tem- kelad
porum, Ep. ad Polycarpum: decet, ut ſponſce llen
c& ſponſi de ſententia Epiſcopi Torjugtin faciante ib ung
Tertull. L. 2 ad uxorem. cir a ſinem: UVude ahle
ſuffciamus ad enarrandam felicitatem ejus Ma- Hellt,
ezrunonii, quod Eccleſia conciliat, & confirmat Hin
Oblatio, && obſignat benedictio? quibus tria te- ki
ſtatur, Matrimonium celebratum fuiſſe in Ec- ledh
cleſia, cùm fieret Miſſæ Sacr ficium; hoc enim ade
ſignificat vox, oblatio, & cum benedictione, 1
quæ hodie adhuc vigent. An verò tanta re- lar
Tigioſitas adhibita ſemper fuiſſet, ſi Matrimo- (Madl
mium habitum fuiſtet ùt res profana;, & con- ( Ae
tractus merè civilis, ac politicus? EIyni
Poſt Gregorii M. tempora amplius elu- mivn⸗
cet hæc Traditio ex Decretis ſummorum Pon- ito⸗
tificum, ùt Lucii III. TI 1. relati c. Ad abo- n ont
lendam. de Hæret. Ex Conciliis, Conſtarn- mna
tienſi Seſſ. 15. Florent. Lateran. Trident. cit. g
Antiquiora Concilia, quæ hanc veritatem Amhor
apertè definiant, non habemus, eoquèd non
fuerint hæreſes, quæ præcisè negarent Matri- nmi
monium Sacramentum eſſe; Manichæi enim gie
non hoc præciſe negabant; ſed uſque adeo
licitas & honeſtas elle nuptias; ac proinde nm
hoc

unhel⸗

eherit
gtbrs,
d ue.
Wrn temn.
6ſor:
n ſein
ene Mn
.
fne
ite⸗
einbe⸗
Nenim
Gone,
ntte⸗
arino⸗
Re.

dlu
gnouke
Ge
Caln
ſen.
vntnn
n
ſe Patt.
de ebin
1
o
140 1

DE MATEIMONIO. 951
Hee i iis perſequebantur Patres, ùt ait Augu-
Dirnxi in Conecl. ſub ratione Contradtus; li-
eèt enim quoad hoc Concluſio non ſit de Fi-
de; nequit tamen probabiliter dici,; quòd ſit
Sacramentum ſub ratione vineuli; quia, ſi ùr
tale eſſet Sacramentum, ex Chriſti inſtitutione
ſauctificare deberet uſu ſuo & ex opere ope-
rato; atqui hoc nullo ex fundamento de vin-
eulo dici Poteſt. Deinde communis eſt TT.
ſententia, omnia Sacramenta, præter Eucha-
riſtiam, eſſe tranſeuntia; vineulum autem
illud eſt quid permanens. Denique vin ulum
illud, ſive obligariopetrminöhdi in individua
vitæ ſocietate eſt effectus Matrimonii con-
Oj. I. cum HII. ſoquentia. Matrimonium
non habet efſentialia Sacramenti N. L ergo-.
Prob. Ant. I. Quod in Sacramentis habet ra-
tionem ſigni, debet eſſe inſtitutum à Chriſto;
ſed rationem ſigni Matrimonium non accepit
à Chriſto; nam ante Chriſtum jam erat ſig-
num conjunctionis Chriſti eum Eceleſia. II.
Sacramentum propriè tale eſt ſignum efficiens

id, quod ſignifigat; ſed Matrimonium non
efficit unionem Chriſti cum Eceleſia, quam

ſignificat. III. Matrimonium non habet an-
nexam promiſſionem gratiæ; vel enim eau-
ſaret gratiam primam vel ſecundam? Non
primam; quia hanc cauſant ſolaà Sacramenta
mortuorum. Non ſecundam; quia aliâs ſe=
Oo2 queretur,

952 DEZz MATRIMONIO.
queretur, quèd illi obtinerent augmentum
gratiæ, qui relicto ſtatu Cominentiæ, qui
perfectior eſt, contraherent Matrimonium,
quod eſt ſtatus minus perfeétus. IV. Sacra-
menta conferunt gratam, dum perficiuntur;
atqui Marrimonium non confert gratiam, dum
exercetur côpula, per quam perficitur. V.
In omni Sacramento N. L. hæc tria reperiun-
tur; Sacramentum tantùm; res tantùm, res
& Sacramentum ſimul; atqui hæc non repe-
riuntur in Matrimonio. VI. Eceleſia nequit
immurare ſubſtantiam Sacramentorum; ſed
illa quædam mutavit circa ſubſtaptiam Marri-
moni; quia in Tridentino conſenſum antè le-
gitimum, ſcilicet elandeſtinum, fecit ilegi=
timum. =S
W. M. Ant. Ad prob i. k. D. Maj. Debet
à Chriſto eſſe primò inſtitutum in r tione ſigni
efficacis & practici. C. In ratione ſigni quali-
cunque alia N. Ante Chriſtum Matrimo-
nium erat ſigaum ſpeculativum fururæ unio-
nis ejuſdem cum Eccleſia; Chriſtus verò il ud
ſimul fecit ſignum practicum gratiæ, ui per
hanc viri diligerent uxores, ſicut ipſe dilexit
Eccleſiam.
Ad Il. D. Maj. Eſt ſignum efficiens id,
quod ſignificat ſpeculativè. N. Quod ſignifi-
cat practicè. C. In Sacramentis duplex diſtin-
gui poteſt ſignificario; una ſpeculativa, vel
objectiva; alera practica: ſic Euchariſtia duo
ſignificat, mortem Chriſti, & gratiam nutri⸗
. tivam?;

Uenin eſe
nrhan
Crli
gi
ne
AII
Un e
ſden tent
e lulſfe
,Mare
onby 1
ne
iwom
1, Gum
igehet
Hanwono
Nrſcen
MCern
GADe
Gachehun
Unſec,
1 N C
Minon
elrein
man ſo
ein ſoir
ultart
6 14 1.
1gRe

tinnn
unten
fin. V.
UEptin
MIn, N
Nleh⸗
Migle
g Ad
ſuri.
ntle⸗
lllegi⸗

Debet
neſgni
Wrre
rg ui⸗
uettel
ie t
ins

el
ln.
e
tecen
Gn

DEz MATRIMO N10. 953
tivam; prior ſigniſi atio eſt purè ſpeculativa;

non enim efficit Chriſti morrem, quam ſigni-
ficat; ita Matrimonium ſignificat primò unio-

nem Chriſti cum Eccleſia; ſed purè ſpecula-
tivè; quia illam non efficit; deinde gratiam,
ſed pracéticè, lam in conjugibus producendo.
Ad IIl. N. Ant. Quidquid ſit de gratia
prima, de quo Wid. Tr. de Sacram. in genere;
ſaltem accipit ſecundam, ſive augmentum gra-
tiæ ſanctificantis. Nec hoc abſurdum dici po-
teſt; licèt enim Continentia perfectior ſit Ma-
trimonio, ſi præcisè ſtzstus comparetur cum
ſtatu, itaque ſit majoris meriti; quia tamen
Matrimonium habet ſimul rationem Sacra-
menti, Sacramentum verò confert gratiam
ex opere operato, ideo continens, ſi contra-
hat Matrimonium, accipit augmentum gra-
tiæ; licèt idem continens, ſi nuptias propter
Deum contemplſiſſet, plus inveniſſet gratiæ
apud Deum, quàm ſit illa, quæ datur per Sa-
cramentum Matrimonii.
Ad IfI. D. Maj. Dum perficiuntur ſuis
intrinſecis, ſive conſti utivis. C. Dum extrin-
ſecis. N. Copula verò licèt dicarur conſumma-
tio Matrimoni; hoc tamen non perficit in-
trinſece ſive in ratione Contracts, ſive Sacra-
menti, cum ſub urraque ratione ſit verum Ma-
trimonium, licèt nunquam ſequatur copula,
ùt conſtat ex Artic. pæc. 2
Ad V. . I. Dogma Fidei de exiſtentia
alicujus Sacramenti non dependere ab hac quæ-
O. ſtione

954 DE MATRIMONIO.
ſtione ſcholaſtica, an hæc tria in omni Sacra-
mento adeſſe debeant? cùm ex una parte Chri⸗

ſtus Sacramenta pro ſuo arbitrio ordinärit; ex

altera verò parte quoad hoc nihil definierit Ec-
cleſia; unde lict hæc tria in Matrimonio non
haberentur, non ideo excludendum eſſet &
numero Sacramentorum W. II. N. Min. nam
Sacramentum tantùm eſt Contractus, live con-
ſenius mutuus exter & expreſſus; qmia ſigni-
ficat tantùm, & non ſignificatur: Res tantum
eſt gratia; quia tantùm ſignificatur, & non

ſignificat: Res & Sacramentum ſimul poteſt
dici vinculum, quia ſuo modo ſignificarur,

ſcilicet etiam a Contractu; & ſimul, quia eſt
perperuum, ſignificat, nimirum unionem
Chriſti cum Eccleſia perpetuam. ==M
Ad VI. D. Min. Quædam mutavit circa
Matrimonium ut eſt Contractus. C. Ut eſt
Sacramentum. N., nam ſubſtantia Matrimonii
t Sacfamenti eſt Contractus legitimus; jam
verò licèt Eceleſia ad tollendos abuſus, & præ-=
cavenda Varia mala certas conditiones requi=
ſierit ad Contractum matrimonialem legiti⸗

mum, ſcilicet ut fiat coram Parocho & teſti-

bus, ſiceque reprobârit Contractum clandeſti⸗=
num; nunquam tamen fecit, ut, quod non
eſt Contracstus legitimus, ſit Sacramentum
Marrimoni, quod eſſet mutare Sacramenti
ſubſtanim.
OPhj. Il. Pluresex ipſis Doctoribus catho-
licis negirunt Matrimonium eiſle Sacramen-

lötnm
Cenoen
N
hlimn.
ſaiwonl
hr w
n
M
,1
NA
WV
oeden
uekt
Wſehhn
AM
Nummnere
Neng.
Error
boemn e
og ele
Pine gr
Kenr ur
ti⸗
puuenn
de

Gere.
rchr.
tii, ee
leitc.
nron
en S
WIn
gleecon⸗
deſne
ymne
1,G
ltet
Mnaor,
Gulget
ſonem

rcſren
N e
rend
end N
loe
fone d
ln her
hetl⸗
Guel
/
ln

.

cnneng

ſoethe⸗
hnet

DE MAT RIMONIO. 955
tum, ùt Magiſter ſententiarum, Durandus,
qui Lib. 4. Diſt. 26. q. 3. approbat ſententiam
quorundam Canoniſtarum, ut Gaufridi, Ho-
ſtienſis, Bertrandi, negantium Matrimonio in-
eſſe vim conferendi gratiam ex opere operato,
quod tamen ad Sacramentum propriè dictum
requiritur; ergo non. fuit ſemper habitum Sa-
cramentum.
v. M. Ant. nam uterque: Magiſter ſen-
tentiarum & Durandus, conſtanter agnovit
Matrimonium eſſe verum N. L. Sacramentum;
prior quidem L. 4. Diſt. 2. ubi ita loquitur:
quorum (Sacramentorum) alia remedium contra
eecatum præbent, & gratiam adjutricem confe-
runt, ut Baptiſmus; alia in remedium tantum
ſunt, ut conjugium; alia gratia & virtute 105
Julciunt, ut Euchariſtia &σ Ordo⸗ Poſterior
verò, ſive Durandus in eundem Lib. 4. Diſt. 2.
q. 2. apertè aif ſeptem eſſe Sacramenta, quo-
rum ſeptimum eſt Matrimonium. Et, tenen-
dJum eſt abſolutè, inquit, quòd Matrimonium eſt
Sacramentum, eiun hoc determiner Eccleſia, extra
de Hæret. Ad abolendam.
Error igitur Magiſtri ſolùm erat circa
notionem veri Sacramenti, cum putaret poſſe
aliquod eſſe verum N. L. Sacramentum, quin
proferret gratiam, modò aliud ex eo bonum
Faberetur, ut ex Matrimonio, quod dicebat
eſſe in vemedium tantum. Et hic etiam error
fuit pauculorum Canoniſtarum, quos refert

Durandus.
. Oo 4 Duran-

956 Dz MATMIMONIO.

Durandus verò nequidem negavit Matrimo-
nio vim conferendi gratiam, ſed hanc ei po-
ſitivè tribuit L. IV. Diſt. 2. q. 2. Alio modo, in-
quiens, poteſt ſumi brevius eorum (Sacramento-
rum) ſußicientia ex parte adjutori, quod confe-
runt. Sacramenta enim expediunt nos ad aczus
virtutum, qux ſunt ſeptem, eres Zheologicæ, ½
guatuor Cardinales. Ad actus ergo Fidei expe-
dit nos Baptifmus; ad aätus Spei Extrema un-
ctio; ad altum Cbaritatis Euchariſtig a4ad
ac‿εum Temperantiæ Matrimonium.
Nec approbavit Durandus dictorum Ca-
noniſtarum ſententiam; ſed ſolum conten-
dit, eos non docere aliquid contrarium de-
ſinitioni Eccleſiæ, vel quod eſſer hæreticum:
ſunt alia duo, inquit in L. IV. Diſt. 26. q. 2.
cirea Matrimonium, circa quæ ſine pericula hæ-
reſis licitum eſt contraria opinari, quorum unum
N Yheologicum, ſcilicet urum in Matrimonis
conferatur gratia ex opere operato &c. Erre-
t ; tunc enim id nondum clarè Eccleſia
definierat; igitur tunc contrarium opinari
error erat, non hæreſis. Unde etiam S.
Thomas in Suppl. q. 42. a. 3. Bonavent. So-
tus, qui cum communi catholicam tueban-
rur ſententiam, eam ſolùm ùt probabilio-
rem, non ur fide omnibus credendam propo-
nunt. Nemo igitur Doctorum e catholicis
negavit unquam Marrimonium eſſe Sacra-
mentum, ſed tale efſe certa erat & indubi-
tata doctrina; licèt quidam Qiſputatenr, an
Vel

unmt
* 3
1 0)

A
il
ettarum
Mwon
Thton
, m
u, n
leukeet
oulo i
G.
1
cmneowun
G inl
AIlS

N

Whck,
on ett
Unonun
en Abin
lonu te
M Ms
umub,
u0 5
n Ce⸗
Arule
W
ſchn

life⸗

des
N.
ſeh⸗
UN,n

7

Dz MATRIMONIO. 957

vel quomodo conferret gratiam, erroneè
putantes, poſſe eſſe verum Sacramentum,

licèt ex opere operato gratiam non confer-
ret.

Ex his etiam colligitur, falſum eſſe,
quod ait Jueninus, temporibus Magiſtri ſen-
tentiarum & S. Thomæ Eccleſiam credidiſſe
Matrimonium eſſe Sacramentum N. L. ex
Traditione non explicita quidem, ſed impli-
cita tantum, quam clarè poſtea tum Floren-
tina, tum Tridentina Synodus explicuère,
ſic ut hoc dogma per illa Concilia ſit factum
articulus Fidei, qualis antè non erat.
Oj. I. Non convenit inter Catholi-
cos ipſos, quando Chriſtus inſtituerit hoc
Sacramentum; ergo. B. Meg. Conſ. Etiam
quoad tempus inſtituti Baptiſmi magna eſt
inter Patres & Theologos opinionum diver-
ſitas, nec de tempore illo convenit inter Ad-
verſarios, an ideo Baptiſmus Sacramentum
non erit ? Interim de tempore, quo Ma-
trimonium à Chriſto ad Sacramenti dignita-
tem ſublimatum, triplex eſt opinio. Prima
aſſignat tempus, quo Chriſtus nuprias in
Cana ſua honeſtavit præſentia, & illuſtravit
miraculo; pro qua adduci ſolent S. Augu-
ſtinus & S. Cyrillus, eoquèòd prior Zr. 4.
in Joann. doceat, Chriſtum ideo nuptiis in-

tereſſe voluiſſe, ut caſtitatem conjugalem fir-

maret; alter verò Lib. 2. in Joann. c. 22. di-
cat Chriſtum in illis nuptiis ſanctificaſſe con⸗
. O 5 ju⸗

958 DE MATRIMOMO.
jugium. Altera tempus opinatur illud, quo
Chriſtus Matth. 19. abrogato repudii libello
Matrimonium ad indiſſolubilitarem primam
reduxit. Tertia tandem poſt Reſurrectio-
nem factum exiſtimat, quando Chriſtus per
40. dies in terra converſab tur cum Apoſto-

lis varia loquens de Kegno Dei,

ARTICULUS III.

An ſolum & omne Matrimonium Fidelium
ſit Sacramentum.
MiPle eſt quæſtio: I. An ſolum Ma-
1 trimonium Fidelium ſit Sacramentum
ita, ut ratio Sacramenti omnino non conve-
niat Matrimonio Infidelium? II. An Ma-
trimonium Infidelium fiat Sacramentum pro-
priè tale poſt uſceptum ab iis Baptiſmum,
ſaltem ſi renovent conſenſum? III. An, ſi
Fidelis contrahat cum Infideli, Matrimonium
ſit ſaltem Sacramentum ex parte conjugis
fidelis, ex ſuppoſito, quod Eccleſia diſpen-
ſaſſet in Impedimento diſparis cultus? ſine
hac enim hypotheſi nune quæſtio non po-
teſt procedere. IV. An etiam Matrimo-
nium Fidelium, quod per Procuratorem
contrahitur, Sacramentum ſit? V. An Ma-
trimonium Fidelium ſit Sacramentum adeo
ut ratio Sacramenti a contractu Matrimoni-
ali ſeparari non poſſit à contrahentibus?

„ Dico

Mn
o urn
n A
n
r alne
0
mo e
crin i
obanb
ADrafe
o
WeNN
prnt
Mesbyte
lns, eſe
ber hepe
odn
enun,
nb tn
uin ake
Mend.
uen

,
d
Nnem
mcio.
nber
lh

lin

l⸗
Dkurn
nye⸗

M.

Po⸗
um,
hen
hl
der.
SVe
Mn.
len
N.
nn⸗

Dn

4

DE MATRIMONIO 959
Dico I. Matrimomum inter non bapti=
zatos ſiatquidem in ratione Contracts ci-
vilis; non tamen eſt veri nominis Sacramen-
tum; ſed ſolùm in ſeniu latiori. Ratio pri=
mæ partis eſt; quia inprimis valet ſpectato

Jure Naturæ; hoc enim præciſe ad valorem

contracts conſenſum muruum requirit, qui
adeſſe ſupponitur. Nullo etiam Jure poſi-
tivo irritatur; non Divino; tale enim nul-
lum aſſignabile eſt, etiam poſt Chriſtum;
non Eccleſiaſtico; hoc enim potius ſuppo-
nir valere tale Matrimonium in ratione con-
tractůs C. Gaudemus de Divort. per Sacra-
mentum Buptiſim non ſolvuntur conjugia, ſed
crimina dimittuntur. Imò Eccleſia tale Ma-
trimonium irritare non potuit, cui nullum
jus in non baptizatos eſt.
Katio ſecundæ partis; quia nullus, niſi ſu-
ſcepto Baptiſmo, capax eſt alicujus Sacra-
menti N. L. ùr eſt communis IT. ſenſus,
& innuit Innocentius III. C. Veniens. de
Presbytero non baptizato, eum, qui dubi-
tans, eſſétne baptizatus, ordinatus fuerat,
jubet bapti ari & ordinari; Item Florenti-
na Synodus, vocans Baptiſmum vitæ ſpiritu-
alis januam. 21 32
Ratio tertiæ partis; Quia talium Matri⸗-
monium ſaltem habet hoc, quèd ſit ſymbo-
lum conjunctionis Chriſti cum Eccleſia, li-
cèt minùs perfect?, quùàm Matrimonium
Chriſtianorum. Prob. ex C. Gaudemus. de
Divort.

7

960 DE MATRIMONIO. .

Divort. ubi dicitur Sacramentum conjugii apu
Fideles & Infideles exiſtere; Infideles verò Sa-
cramenti propriè dicti incapaces ſunt ex de-
fectu Baptiſmi; ergo apud hos eſt Sacra-
mentum ſolùm in ſenſu latiori, ſcilicet qua-
tenus eorum Marrimonium etiam ſigniſicat
conjunétionem illam Chriſti cum Eccleſia.
Nec otſtat contrahentium infidelitas, vel ig-
norantia, quod eorum Matrimoniis hæc in-
ſit ſignificatio; quia hanc habet Matrimo-
nium ex prima inſtitutione ſua facta in Para-
diſo, quam proinde tollere nequit infidelitas,
vel ignorantia.
Dico II. Matrimonium contractum à
non baptizatis non fit Sacramentum præciſe
per ſubſequentem Baptiſmum ſi convertan-
tur; probabile tamen eſt fieri, ſi, ſuſcepto
Baptiſmo, renovent conſenſum. Prob. I P.
Ut fiat novum Sacramentum Matrimonii,
debet poni nova ejus materia & forma; at-
qui Baptiſmus præeiſe nec eſt materia, nec
forma Matrimonii. Ergo. Nec dici poreſt,
quèòd præſens ſit vinculum ex priore con-
tractu inductum, quod ſubeat vices materiæ
& formæ; nam non vinculum, utpote quod
eſt effectus Matrimonii contracti, ſed con-
ſenſus eſt materia Matrimonii, ergo vincu-
lum non poteſt ſubire vices materiæ & for-
mnæ.
Prob. IIl. P. negativès: Quia non poteſt
Adferri ratio efficax, ob quam tales eſh
u.

ſ

n
. Gerane
.
onid ooe
Cnrrcn
no.
ſior iu
N
SEan
6n evr
en pen
Hnino
6tispon
Conne
rec
N NN
MANK
Wla
N
ſrum
Atoneme
uum m
Geramn
Kaan
Maen n
Eere

.

ol
fore an⸗
8mene
lent
a.
ar⸗
Et.
Np
herh

.

Nam

DE MAXTMONIO. 161
ſi ſuſcepto Baptiſmo renovent conſenſum,
hoc Sacramento privati cenſeri debeant;
ergo. Ant. Patebit ſolutione objectionum.

di ais lI. Sacramentum novum Marri-
monii non fit abſque novo Conſenſu, vel
Contractu, ut ante dictum eſt; atqui hic non
fit novus Conſenſus, vel Contractus; nam
prior ante converſionem manet; ergo. B. D.
Maj. Non fit abſque Contractu ſimpliciter
& ſecundàùm omnia novo. N. Novo ſal-
tem ſecundum quid C. Licèt poſt ſuſcepti-

onem Baptiſmi non ponatur novus Contra-

Rus Matrimonii ſimpliciter & ſecundum ſe
ſpectati; ponitur tamen a baptizatis no-
vus Contractus ſecundùm quid, & mora-
liter intrinſecè diſtinétus à Contractu infide-
lium; nam conſenſus in traditionem novo
titulo & modo inſolubilem eſt dictinctus a
conſenſu in traditionem non tali titulo &
modo factam; atqui conſenſus ille conver-
ſorum poſt Baptiſmum eſt conſenſus in tra-

ditionem corporum novo titulo & modo ni-

mirum firmiore inſolubilem, ſcilicet & rati-
one Sacramenti, & ſignificatione indiſſolu-
bilis conjunctionis Chriſti cum Eeccleſia,
quam antea non ita perfectè ſignificabat; er-
zo. Hæ verò circumſtantiæ mutant mora
iter intrinſece contractum.

Illu-

962 DE MXATRIMONIO.
Muſtrantur hæc a pari. Sic venditio;
quæ eſt facta novo titulo & modo firmior;
diſtinguitur a venditione priore: ſic vota ſo-=
lennia in Societate diſtinguuntur a votis fim-
plicibus in eadem, licèt utraque tendant in
eandem paupertatem, caſtitatem; & obedi-
entiam; quia vota ſolennia pariunt obligati-
onem magis firmam & inſolubilem. Pari
modo ſe habet res in noſtro cauu.
Si anis II. In contractu Matrimonii eſt
hoc ſpeciale, quòd requiratur traditio mu-
tua corporum, vel ſaltem juris in corpora;
ſed converſi, licèt poſt Baptiſmmum renovent
conſenſum, non poſſunt de novo ſibi mutuò
tradere corpora, Prob. WMin. Quia hæc jam
ſibi tradiderunt; vi cujus traditionis uter-
que amiſit dominium in corpus proprium
juxta Apoſtolum I. Cor. 7. k. D Min Non
poſſunt ſibi mutuò corpora tradere de novo
traditione ſimpliciter, & quoad omnia novà.
C. Nova ſecundum quid juxta dicta M. Et
D. Proh. Hæc jam ſibi tradiderunt omni
modo & titulo, quo poterant tradi. M. Non
omni eo modo & titulo. C. Quare licèt ami-
ſerit dominium ſui corporis ſimpliciter &
ſecundum ſe; non tamen amiſit omni modo
& ex omni titulo, quo poterat amitti.
& ais IIIl. Si matrimonium illud fieret
Sacramentum ob renovationem conſensus;
ergo toties repeti poſſet Sacramentum, quo-
ties renovaretur conſenſus à baptizatis ſed
100

Kln
uts B
esſon
ben ten
cller
C lano
fdde
K
S
Derini
ſrlkm
men n
NoR
Koonek,
en e
tn
nebin
Gi
Wn
los C
egtialt,
Nus unn
l eſ
nn cont
Uhcbies,
uimnn qo⸗a
Nun
Aunte

ankgi.

n Den

n,A
.
nan,
ent
nnrud

n
le.
inm
No
V
ndt
akt
lemt
M
eln.
“
NN
le
odds⸗
nn la⸗
u
W

DE MATRIMONIO 963

, hoc eſt falſum; ergo. . M. ſeq. Maj. Quia

a baptizatis non poteſt poni talis novus con-

ſenſus ſicut à converſis; quando poſt Bap-

tiſinum renovant conſenſum; priores enim
jam conſenſerunt in traditionem corporum
omni titulo & modo inſolubilem; ſed non
ita infideles ante Baptiſium. =ð
Enxzx his ſequitur renovatiooem conſen-
ss in converſis poſt Baptiſmum non eſſe
meram approbationem traditionis jam factæ;
ſed eſſe traditionem moraliter intrinſecè di-
ſtinctam à priore, quaâ intendunt indiſſolu-
biliatem firmiorem, atque novo titulo.
Dico III. Matrimonium fidelis cum in-
fideli non eſt proprie dictum acramentum,

nequidem ex parte fidelis. Eſt communior

contra quoſdam volentes, fore Sacramentum
ex parte baptizati, quia putant inter conju-
ges eſſe duo Sacramenta partialia, quorum
unum ſubſiſtere poſſit ſine altero. Contra
quos Concl. prob. Sacramentum Matrimonii
eſſentialiter eſt contractus; ergo ſicut con-
tractus unus eſt inter duos, ita Sacramen-
tum eſt neceſſariè in duobus & ſicut ad
unum contractum eſſentialiter requiruntur
duo habiles ad contrahendum; ita ad Sacra-
mentum, quod conſiſtit in certo contractu,
ſeilicet Sacçramentali, requiruntur duo habi-
les ad contrahendum Sagramentaliter; quia
Chriſtus ad rationem Sacramenti elevavit
contractum baptizatorum : Sulſ. Atqui in
pra ſenti

„

964 DE MATRIMONIO:

præſenti caſu non ſunt duo habiles ad con.
trahendum ſacramentaliter; Ergo.
Confirm. Nequit eſſe Sacramentum ſine
materia & forma eſſentiali, nec ſine ſubjecto,
vel Miniſtro capaci, atqui nullum ex his
habetur in caſu præſenti: non primum; quia
materia & forma ad hoc Sacramentum re-
quiſita à Chriſto ſunt duo conſenſus expreſſi
non qualiumcunque, ſed duorum baptiza-

torum, qui hie non habentur. Mon ſecun-

dum & tertium; quia ſimiliter ſubjectum ca-
pax & Miniſtri, ſunt duo baptizati; cum;
ùt oſtenſum antè, ſit eſſentialiter contractus
inter baptizatot.
Dices l. Licèt conſenſus partis infidelis
non ſit materia ſufficiens, ut ipſa pereipiat
Sacramentum; eſt tamen materia ſufficiens
ex parte fidelis; quia poteſt quis carere ido-=
nea materia erga ſe ipſum in ordine ad Sa-
cramentum, cujus eſt incapax, & eam alteri
exhibere, qui capax eſt; ergo. . M. Ant.
Quia materia, ut ſit ſacramentalis, debet hie
oni à baptizatis; Chriſtus enim non qua-
emcunque conſenſum elevavit ad Sacramen-

tum, ſed conſenſum baptizatorum. Deinde
conjuges ſibi invicem exhibendo materiam,

ſibi invicem ſunt Miniſtri hujus Sacramenti;
Infidelis verò, excepto Baptiſmo ob hujus
neceſſitatem, nullius Sacramenti eſt idoneus
Miniſter, ùt eſt aliäs communis TT. ſenſus.

Dices

„
Uitl
zvlid
ſene Ne
iud
tio
eer wenn
) fine.
on doh

M
Ktunaie

(n Gani

gil

err

o,
necie
Uincni a
Uon d
aſchen
When
Noli kiben

ngnicon
MmO
uNuS
10
ln e
iae
lttn

DE MATRIMONIO. 965
ſan Dires , In Præſenti caſu ex und parte
baptinatus eſt Capax Sacramenti; & ex alte-
in rs parte verum efficit contractum cum non
baptizato;atqui contractui baptizati conve-
Ahis nit ratio Sacramnenti; ; modo intentionem ha-
beat faciendi, quod facçit Eccleſia. N. C. maj.
mN. D. min. Convenit eontractui baptizati inito
arn cum baptizato. G Secus. N.
t d
“ Diner II. Poteſt unus recipere gratiam,
Mng. S&nen alter ex defectu diſpoſitionis; ergo
etiam Sacramentum. W. Weg. Conſ. diſp. ;
ng quia gratia quorum eſt duplex numero &G&
diſtincta entitas; poteſt ergo recipi ab uno
fels diſpoſuo, & non ab altero indiſpoſito, vel
ie pohente obicem; econtra cùm Sacraznentum
den Matrimonii conſiſtat in contractu duorum
d habilium ad contrahendum ſacramentaliter
AN. juxta ſuperiùs diéta, dicit eſſentialiter duos
d Sacramenti apices qui in Præſenti caſu
A non habentur.
Gceti
mgt Dice I. TLicèet omnes. Orlines ſimul
Eemen⸗ fumprti conſtituant unum adedquatumm Sacra-
liy mentum Ordinis, & utraque ſpecies Sacramnen-
n tum unum Euchariſtiæ; haberi tamen poteſt
nem unus Ordo ſine altero „ & Iub una ſpecie
n ſine altera Sacramentum Euchariſtiæ; ergo
Wves ertiam idem Sacramentum Matrimmonii habe-
ri poteſt in uno coôntrahente; quin habea-
tur in n altero, Be. C. Ant. M. Conſ: Et Ordi-

Po Pp P nes

966 DE MATRIMONIO.
nes, & illæ Species etiam diverſæ totam ha-
bent Sacramenti eſſentiam; habent enim paf-
tiales etiam ordines ſinguli ſuam materiam
& formam diſtinctam, quin unus in aliquo
ex his dependeat ab altero; idem eſt de du-
plici ſpecie in Euchariſtia; Matrirnonium
verò ſicut nequit eſſe contractus verus in
uno tantùm, ſic Sacramentum in uno tan-
tum eſſe non poteſt; cum hoc, juxta dicta,
eſſentialiter fundetur in contractu duorum
fidelium; imò alud non ſit, quàm contra-
ctus duorum fidelium elevatus. Nec abſur-
dum videri poteſt, idem Sacramentum, cùm

ſit accidens morale, eſie in diverſis ſubjectis;

ſic enim una numero Poteſtas eligendi Im-
peratorzn eſt in toto Collegio Electorali,
& poteſtas eligendi Epiſcopum in toto Ca-
Pitulo.
Wico E. Matrimonium contractum à fi-
delibus per Procuratorem valet, cæreris pa-
ribus, tum in ratione contractus, tum in
ratione Sacramenti.
Ltol. I. pars ex Praxi Eecleſiæ, qua etiam
hodie ita celebrantur Matrimonia à Regibus
&α Principibus, velut hoc ipſo anno 1760. à
Sereniſſimis oſepho Archiduce Auſtriæ &
Iſabella Infante Parmenſi; quod non per-
mitterer Eccleſia, ſi nulla eſſent talia Matri-
monia. Deinde ante Tridentinum valebant,
ùt conſtat ex c. fn. de Procurat. in 6. ipſum
verò Tridentinum quoad hoc non correxit

n
anel

Per.
ntun
tameit
Docutatd
u ſen⸗
ote
rnod

0

Glere,

iooninz
M. 4
EMn
Nr1lo!

do

ſe
NN

I Nl

Rhen
erſt. I
lr cot
ipen
lnls,

INrine

Ddui
tis
ſnne

(Kulen

nn hu.

ingef

Henm

llano
er.
Humumn

n

lnan⸗
nni
0 Cuene

I Nen

le A.
n, an
bes
Ce.
Lortl;

f0 C.

8,WI

DE MATRIMO NIOD, 967
jus antiquum, ſed ſolùm irritavit Matrimo-
nia clandeſtina. èGM MVM
Prob. 2. pars contra Sylvium. Chriſtus
contractum Matrimonii validum elevavit in
Sacramentum; ſed talis eſt contractus per

Procuratorem initus, ex dictis; ergo. Chri-

ſtus verò hunc contractum nullibi excepit à
ratione Sacramenti; nec Eccleſia: Imo, quia
ratio Sacramenti non poteſt ſeparari ſaltem
licit à contractu, Eccleſia non poſſet per-
mittere, multò minus approbare talia Ma-
trimonia, ſi Sacramenta non eſſen.
Dixi: cæteris paribus; Ur enim valeat
hoc Matrimonium, requiritur I. ut Procu-
rator a ſuo Principali ſpeciale habeat man-
datum ad contrahendum cum perſona deter-
minata; neque is ſuum excedat mandatum.
II. Ut Procurator mandatum ſuum exequa-
tur per ſe ipſum, & non per ſubſtitutum;
niſi ſpecialem ſubſtituendi facultatem acce-
perit. III. Ut eo tempore, quo Procura-

tor contrahit, ejus poteſtas non ſit revoca-

ta, nequidem tacit, & inſcio Procuratore;

quia per quamcunque revocationem ceſſat

conſenſus; ſine conſenſu autem non effici-
tur Matrimonium. IV. Ur Procuratores

contractum ineant coram Parocho, & teſti-

bus, in iis locis, in quibus recepta eſt⸗
& viget Conſtitutio Tridentini annullantis
clandeſtina Matrimonia.

Pppz Dires

968 DE MATRIMONIO.
Dices I. Tridentinum ſeſ. 2q. c. 1. præ-
cipit, ut ſponſi interrogentur à Parocho, &
reſpondeant; item ut Parocho præſens ſit
conſenſus contrahentium; ſed neutrum fit,
ſi contrahatur per Procuratorem. N. D. maj.

Ut reſpondeant immediate per ſe ipſos. MW.

Vel immediate per ſe, vel mediate per alios.
C. Item: ut conſenſus ſit præſens phyſicè.
MN. Moraliter. C. Moraliter eſt præſens
per Procuratores; phyſica autem præſentia
nullibi præcepta reperitur.

Dices II. Ergo ſponſus dormiens poſſet

validè adminiſtrare hoc Sacramentum, ut ſi
contingat ſponſum in Germania exiſtentem

dormire, quando Procurator ejus nomine

