qui tam periculoſe decumbunt, ut in exitu

Vit&

conſtituti videÄantur. Ex eodem C. Mediol.
dicimus, dandum eſſe hoc Sacramentum, ſe-
nio confectis, etiam non ægrotis, in diem mori-
turis: defectus enim virium, quo laborant
homines ſenio confecti, gravis eſt infirmitas.
Econtra minime miniſtrandum eſe pueris ratio-
nis uſu carentibus, ut idem C. Mediolanenſe
tradit: nec enim capaces ſunt effectuum præ-
cipuorum hujus Sacramenti. Neque dari de-
bet mulieribus parituris, ad bellum proficiſ-
centibus, arigautihus⸗ Peregrinantibus &

iis, qui mox u

timo ſupplicio mactandi ſunt.

Nam licet his vitæ immineat periculum, ſi
ægroti non ſunt, iis non accenſentur, quos

infirmorum nomine Apoſtolus intelligit.

7

Nic

Gz2 DE UNCTIONE EXxTREMA.

Dico W. groti periculoſe decumbentes

ad S. unctionem percipiendam non tenentur
Ppræcepto divino. Ita S. Thomas in 4. d.
23. a. I. q. 3. ad I. Paludanus Dom. Sotus,
Gabriel, Navarrus c. 22. n. 16. Covarruvias
in c. Alma. 2. P. G. 2. n. 6.
Prob. I. Tale præceptum non ſequitur ex
natura & inſtitutione hujus Sacramenti: nec
enim eſt neceſſarium hoc Sacramentum ad ſa-
lutem, ſed tantum utile, & ad melius eſſe.
Neque enim extat de ea obligatione præce-
ptum divinum: Jacobus enim Sacramentum
hoc promulgando, nullo verbo utitur, quod
Præcipiendi vim habeat, ſed ſimpliciter ait:
Infirmatur quis in vobis, inducat Presbyteros.
Prob. II. Eccleſia non injungit præœæceptum
de ſuſcipiendo aliquo Sacramento, niſi præ-
ceptum divinum ſupponatur: nullum autem
extat præceptum divinum de Extrema unctio-
ne ſuſcipienda; ergo neque præcepto Eccle-
ſiaſtico urgemur ad Sacramentum hoc obe-
undum. .
Sed nec Theologis tale præceptum ex ſuf-
ficienti aliqua traditione aut conſuetudine in-
troductum eſſe videtur. Quid? quod C. Tri-
dentinum Seſs. 7. can. 4. de Sacram. in gen.
Proteſtatur, non omnia Sacramenta ſingulis
eſſe neceſſaria. Et Seſs. 14. cap. 3. dicit, un-
ctionem extremam non poſſe a fidelibus ſine
Peccato contemni.
Denique cum Eccleſia tempore interdicti
Permittat fidelibus miniſtrari ea Sacramenta,
quæ

Mtnn,0
,Aicrner

A MN
0, mn
Whunenier
Wunt
Aachonenn
MLl
AAnltenke
Eninnmin
EIhAnme
nir
um
lune
I An
Nud

UL

ecunbene
Oherr
n
Pon d
arnni

Cguinm
hentie Ne
mn 40.
us eſe.
Prtee.
mentun
1, gol
iter dt:
Uere.
Cepiun
pre.
htenn

olode⸗
e .

wel⸗ I.
Ce ir.
TI.
ngn
logcls
t, I.
das 1

Pterd⸗

ctabne
6

4

DE UNCTIONE EXNXTREMA. 623

quæ ſunt neceſſaria, hoc tamen minime pPer-

mittit, ut haberur c. Quod in te. De Pœnit. &
remiſs. Quod argumento eſt, Saeramentum
hoc non eſſe ad ſalutem neceſſarium abſolute,
nec ejus uſum divino præcepto injunctum.
Dico WI. Sacramentum extr. unctionis ite-

rari poteſt. Theſis eſt contra Gofridum

Vindocinenſem abbatem & cardinalem I. 2.
epiſt. 19. cui conſenſit Ivo Carnotenſis Epiſc.
epiſt. 20. & alios ſeculi XII. ſcriptores, quos
confutat Petrus Cluniacenſis l. y. ep. 7. Prob.
IJ. Eugenius IV. d. decreto ad Armenos, do-
cet, Baptiſinum, Confirmationem & Ordi-
nem, quod characterem in anima indelebilem
imprimant, iterari in eadem perſona non poſ-
ſe. Reliqua vero quatuor characterem non
imprimere, & reiterationem admittere. Spe-
ciatim autem de hoc Sacramento, Seſs. 14.
cap. 3. Si infirmi, inquit, poſt ſuſceptam hanc
unctionem iterum convaluerint, iterum ujug
Sacramenti ſubſidio juvari poterunt, cum in
aliud ſimile vitæ diſerimen inciderint.
Prob. II. Olim durante eodem infirmita-
tis ſtatu iterabat u- S. unctio. Eam ſepties in
eadem infirmitate repetendam eſſe Præſcribe-
batur in Sacramentario S. Gregorii, editionis

Menardi pag. 253. eumdemque ritum ex plu-

ribus ritualibus probat P. Martene l. I. de An-
tiquis Eccl. rit. c. 7. a. 2. n. . Verum a
multis ſeculis uſus Eccleſiæ obtinuit, ut non-
niſi ſemel in eadem infirmitate eodemque ſta-
tu poſito S. unctio miniſtrertur. Quodſi ta-
men

624 DkE UNCTIONE EXxTREMA.
men ejusdem morbi vis ita remiſerit, ut ægro- ul
tus mortis periculum evaſiſſe cenſeretur, quin
tamen a morbo plane ſit liber, poſtea vero
recrudeſcente malo in periculum ſimile mor-
tis recideret, denuo ei Sacramentum hoc im- m
pertiendum eſſe conſentiunt Theologi cum S. Sallte
Thora in 4. d. 23. d. 2. d. 4. Q. 2. Elhe
Dico W; Olim extremæ undtionis Sacra- „l
mentum ante S. Euchariſtiam ægrotis mini- elmm
ſtrabatur. Ita S. Thomas & alli, quos ci-
tat. Suareſius diſp. 44. ſect. I. n. 9. Prob. I. „Anhrii
Theodorus Cantuar. relarus c. Ab infirmis. 26.
q. 7. hanc ſeriem præſcribit: ut infirmi, poſt
confeſſionem ſacra unctione inuncti, commu-

nione viatici reficiantur. S. Bernardus in vi- aginin
ta S. Malachiæ, Ungitur, inquit, Epiſeopus, Imginn
&& ſumpto viatico, ad lectum revertitur. Petrus nun
Cluniac. I. 3. epiſt. 4. ita ſeribir. A Domino m
Viſeliaſenſi Albate eum inungi, ac ſacri corporis i 1
viatico reftei fecimus. S. Arnulphum prius aſen
inunctum die ſabbati fuiſſe, poſtea vero ad an
veſperam viaticum ſumſiſſe Surius refertc. 50. 0

ejus vitæ, die 15. Aug. B. Gertrudis I. 5. R
Divinar. inſinuation. 2. 29. narrat, ægrotis in- 6 Kn
Primis miniſtrari ſolitum Sacramentum poœ- en
nitentiæ, deinde extremæ unctionis, ultimo ain i
Euchariſtiæ in viaticum. ulni
.rk

Et congruebat quidem, tum quod Eu-. um
chariſtia finis eſt omnium Sacramentorum, ad ugl

quam cætera quodammodo referuntur: tum Khr

quod illi præmirti decet perfectifſimam animæ
Purgationem, etiam quoad reliquias peccato- u,

rum: Peui

IN.
l,men.
aeeg
eretu n
Poleare
Kniem.
In horn
glan

ni Ne.
t Nid.
lo l.

Suld I.
il 20.
hpott
OImm.
Rin .

Perns
NmirH
mni⸗
IW
teſo
o⸗

tnd

Gn,4

5

DE UNCTIONE EXxTREMA. 62

rum: tum quod viaticum detur diſeeſſuris;

cum econtra unctio conferatur, ut quando-
que iterum convaleſcant. Sed quoad hune

ordinem inſpiciendi ſunt libri rituales ſingula-

rum dicceſium: nam per ſe falis ordo non

requirirur, eo quod exrremæ undt onis diſpo-
ſitio ſuſticiens ſit perfecta contritio de pecca-
tis, quorum ſibi conſcius eſt *ger: neque
etiam de hoc ſacramento invenimus ſpeciale
latum eſſe Præceptum præmittendi confeſſio-
nem, ut de Euchariſtia compertum habemus.
Ex accidente tamen neceſſarium Plane
eſt, præmitti S. confeſſionem: Sacramentum
enim unctionis ſupponit hominem jam in ex-
tremo mortis articulo, in quo neceſie eſt,
omnia peccata mortalia confiteri. Quo qui-
dem in periculo præſtaret omitti unctionem
extremmam, quam pœnitentiæ Sacramentum.
Obj. cont. 2. concl. Concilia & Patres verba
Jacobi explicantes, indicant Præceptum divi=
num & Ecoleſiaſticum eſſe, ut infirmi hoc Sa cra-
mento urantur. N. M. Aſfumpt. Quod Theo-
dorus Cantuarienſis in libro Pœnitentiali Præci-

Piat, infirmos, ſecundum autctoritatem canonicam,

ſacra unktione olei imnunpgi, C communione viatici
refici ſecundum ſtatuta &§. Batrum, incdlicat, præ-
ceptum eſſe Paſtoribus, adminiſtrare S. unctio⸗
nem &grotis, pro quibus ea peritur.
Neque eſt par ratio unctionis & com-
munionis viatici, ut aliqui ex allata ſanctione
Volunt argumentari; alias dicarn , orationes 8g

Rr guiri,

conſolgtiones ecclefiafticas divino præcepfe re-

* .

626 DI UNCTIONE EXTREMA-

quiri, nam & his ægrotum refici Theodorus
juber. Nec magis cauſam adverſariorum ju-
Vat canon. 48. Conc. Cabilonenſis: non enm
ait, ex præcepto divino debere ſuſcipi hoc
Sacramentum; ſed, ſecundum Apoſtoli docu-
mentum, cui etiam documenta Patrum conſen-
ziunt, ungi infirmos debere. Eodem modo
dum C. Colonienſe an. 1536. habitum, cap. 50.
Part. 7. ait, impendendam eſſe unctionem
cum expoſitione unctionis & mandati Apoſto-
lici, loquitur de mandato, quo ritus & mo-
dus ſacramenti hujus adminiſtrandi ac ſuſci-
piendi præſcribitur, non vero quo uſus ejus
fimpliciter jubetur. Et, ut cum Scholis lo-
quar, mandatum eſt quoad ſpecificationem,
non quoad uſum abſolute latum: cujuſmodi
præceptum Domini Paulus I. Cor. 7. v. 10.
declarat de matrimonio.
Denique C. Senonenſe in decretis fidei
decreto 10. negat, S. unctionem noſtram eſſe
præceptum illud Chriſti, quod Marci 6. v. 13.
expleverunt Apoſtoli ungendo infirmos: ſed
ait, eſſe Sacramentum, idque verbis Jacobi,
Infirmatur quis &. confirmat.
Inſt. I1. Qui Sacramentum extremæ un-

peccat: atqui qui Sacramentum hoc, cum
poteſt facile accipere, negligit, ſaltem facto
Lenſetur illud contemnere; ergo jure divino
obligantur omnes ad uſum hujus Sacramenti.
. Diſt. Conſ. ad uſum hujus Sacramenti jure

ex

divino omnes obligantur per ſe & abſolute N.

1D
nl)
n dane
n amenn
iir, u
Uncgene
ohetk
. Np
Nos cn/
cpvun ,
agen,
Alprnn

Uolten
cnunn
lea
1 Wen
Wöe
laimete
beclſe
Ma

Ec
Rionis contemnit, ſine dubio in jus divinum

I
iſe DE UNCTIONE EXxTREMA. 627
lrumg X accidente C. Synodus Tridentina decidit
Me e Aduidem Sacramentum hoc non poſſe ſine
llin Peccato contemni, ſtudioſe tamen omittit
ſs definire, utrum ſit peccatum mortale: eo
quod in contemptu ipſo gradus eſſe poſſint, &
ex imperfecta deliberatione contemptus levis
imeng detur. Neque per ſe peccaret mortaliter, aut
D gravis contemptus ſe reum faceret, qui ideo
eet Sacramentum hoc non peteret, quod non
nlu e eſſet præceprum, aut quod aliunde diffcul-
el Tatem & repugnantiam ſentiat. Igitur ad gra-
eläi vem contemptum requiritur, ut quis parvi
pnlutt Pendat Sacramentum & fructus ejus: qui
Ctclb guidem contemnendi modus vix eſſe poteſt,
niſi in eo qui errore vel hæreſi circa hoc Sa-
cramentum laborat. Quodſi quis Sacramen-
tum hoc, quod facile accipere poſſet, re-
g; ſpuit, merito in eo Præſumitur eſie talis con-
tüfi teinptus: meritoque talibus ſepultura eceleſia-
rndh ſtica interdicitur cap. ulr. Conc. Colonienſis
i/ ſub Adolpho Epiſcopo celebrati an. 1549.
m H ſ. 2. Quo jure effectus eſt neceſla-
utß rius, eodem neceſſaria eſt cauſa: atqui jure
naturali & divino tenemur ſuperare tentatio-
el nes dæmonum, quæ ſub finem vitæ ſunt gra-
Hunmm viſſimæ; ergo tunc tenemur jure naturaſi &
, divino adhibere extremam unctionem, tam-
enn 4 quam medium a Chriſto inſtitutum ad tenta-
lechi mones illas ſuperandas. Confirmatur argumen-
e tum inductione Confirmationis, quam immi-
ment nente Perſecutione Chriſtianus quilibet ſuſci-
b pere tenetur, ut adverſus hoſtes fidei robo-
r 2 retur.

Pyton
Locen nn

ins E..

ionen
lnvci
. V. 10

.

g8 DE UNCTIONE EXTREMA.
retur. N. Diſt. Maj. eodem jure eſt neceſ- chen
ſaria cauſa, ſi hæœæc ſit medium unice neceſſa- e
rium ad effectum obtinendum C. ſi ſit me- a
dium valde utile ad effectum, qui per cauſas
alias obtineri adhuc pofſſit, N. Quamvis ex- n
trethæ unctionis Sacramentum conferat pluri- n
mum ad vincendas dæmonum inſidias; tamen r,
per orationes & ſacrificia, alioſque modos ju- ennn
vari ægrotus poteſt. Non ergo eſt Sacra- a
mentum hoc tam neceſſarium medium, ut
ob illius defectum homo ſe morali & pro- Nten⸗
ximo periculo exponat peccandi mortaliter in e
alio genere, ſeu conſentiendi tentationibus ii
dæmonis. Igitur ratione periculi, cui ſe ex- N
hoc remedium contra inſidias

4
6

ponit omittens
inimici, non eſt per ſe beccatuin mortale. Anm
Exemplum de confirmationis Sacra- e
Dart

mento nihil probat. Nam S. Thomas in 4.
d. 7. q. I. a. I. q. 2. & in 3. parte ſummæ dik
q. 77. a. 8. ad 4. docet, ſecluſo contemptu, ME
non eſſe peccatum mortale omittere Sacra- Mlt
mentum confirmationis toto tempore vitæ. M
Cujus ſententiam amplectuntur Sotus, Le- Mle
deſma, Adrianus, Navarrus, & plures alii, Unan
quos recitat & ſequitur Suareſius tom. 3. n
diſp. 38. ſect. 1. & rationem reddit, quod Ni
neque in S. Scriptura, nequeé in traditione ex- dl
ſtet præceptum de confirmationis Sacramento
ſuſcipiendo. Si enim Patres ſcribunt, re- Mü
quiri confirmationem ad perfectionem & ple- Id
nitudinem hominis Chriſtiani, perfectionem he

ſubſtantialem non intelligunt, quæ ſolo ba- Mil
Dtifmat

INN

e lre
niceſent
CINe
i ere
Qumin
Dhlernfr.
ſclegte
e n
G
edlon
A K
Vlen
Huttondr
Cilet
inlcti
Ne,
act
in/
ne
Wen
re N
oe I
le

es d.

10M.
,
ionet
Acrame
unn
end
N

DEF UNCTIONE ExTREMA. 629

ptiſmate confertur: neque etiam indicant Pple-
nitudinem ſufficientiæ, ſed loquuntur de ple-
nitudine abundantiæ, & de chriſtiano milite
conſignato, ut Alenſis advertit.
Quodſi confirmatio jure divino efſſer
Præcepta, daretur fidelibus in articulo mor-
tis; quod Eccleſia tamen non ſolet. Sed &
alias non inducit fideles ex neceſſitate quadam
obligando ad ſuſceptionem confirmationis,
ſed tamquam invitando ad id quod per ſe bo-
num eſt ac utile.
Denique conſtat, confirmationis Sacra-
mentum elle quidem valde efficax & maxime
utile ad perſeverandum in fide, non tamen
eſſe ſimpliciter neceſſarium: eo quod fint alia
media ad finem hunc obtinendum ſufficientia,
ceu oratio, meritum, exercitationes virtu-
tum, Euchariſtia & ſimilia. Igitur propter
hunc quoque Sacramenti finem non videtur
illud eſſe præceptum proprie & intrinſeca Sa-
cramenti obligatione: & conſequenter dicen-
dum, ex vi objecti & intrinſecæ obligationis
nullum eſſe peccatum, confirmationis Sacra-
mentum omittere.
Quamvis ejus neglectus ex accidente
Peccatum dici poſſit: nimirum ratione con-
temptus aut ſcandali, item ratione conſcientiæ
caritatis propriæ: ut ſi practice quis ſibi
Perſuadeat, ſe non poſſe ſine hoc medio tenta-
tiones contra fidem vincere. Quæ omnia de
negligentibus ſacram unctionem dici poſſe,
nuper indicavimus.
Rr 2 CQCAPUT

y/.

630 DE SAcCRAMENTO ORDINIS.

CAPUT II.
De Sacramento Ordinis.

ARTICULUS I.
Ordinem Sacramentum eſſe demonſtratur.
MWy I. Appellatio Ordinis preſſius a

Theologis accipitur pro certo gradu ho-

minum, qui ad res ſacras ac divinas deſtinati

fſunt. Ordo hic bifariam conſiderari poteſt,

vel active, ut ſcholæ loquuntur, vel paſſwve.
Priori modo ipſamet eſt Ordinatio, ſeu ritus,
quo miniſtri conſecrantur, eiſque poteſtas
exercendi actiones ſacras, ad Sacrificium &

Altaris miniſterium ſpectantes tribuitur; po- zteel

ſteriori modo eſt ipſa poteſtas, quæ confer-
tur; & de hac ſermonem hic non inſtituimus
ſed de illa; quæ quidem communi definitione
circumſeribitur, quod ſit ritus ſenſibilis, quo
raditur poteſtas, conſecrandi ac miniſtrandi cor-
pus & ſunguinem Cbriſti, nec non Jacerdotio ex
officio inſerviendi. .
II. Lutherus L. de captiv. Babyl. cap.
de Ordine, Illyricus cap. 1I1. Confefl. Ant-
verpienſis, Kemnitius 2. Part. Exam. ſacram
ordinationem e numero Sacramentorum ex-
pungunt. Philippus Melanchthon in locis
communibus An. 1523. Argentorati procuſis
duo duntaxat Sacramenta ſtatuerat: at in po-
ſterioribus ejuſdem operis editionibus, nec

non in Apologia art. 3. Confeſſ. Auguſt. Or- I

dinem

men

limm

0
9wnt
ol
wrnſin
enban
, G 4

In
D 0
umenen
Dmenn
Clt,
Mnl⸗
nm
MmWimn
unen
hie
d,

luls.
.

ren.
Preliinl
Nulre
Cetinat
iotel,.
ſu.
en ritus
Potelis
GuN
I, po⸗
olet.
Pinns
Cnlione
ehn
Gliv

a.
Kor.
(erun
wunn
inb
ihren
AI
u
4

DE SACRAMENTO ORDINIS. 631
dinem inter vera Saci amenta recenſet, propte-
rea quod ritum, mandatum ac promiſſionem
habeat. Calvinus, tametſi pleriſque in locis
duo tantum aſſerat Sacramenta: attamen L. 4.

Inſtitut. c. 14. §. 20. & c. 19. §. 28. Ordi-

nationem verum eſſe Sacramentum ingenue
fatetur, & excuſans, quod hoc Sacramentum
alibi non commemoraverit, ait, id eò fa-
Gctum, quèd duo tantum Baptiſmus & Coœ-
na, omnibus ſint fidelibus communia. Non
inutile judicavimus, hanc novatorum inter ſe
diſſenſionem, variationem, & erumpentem
ex invitis pectoribus veritatem adnotare.
Porro duplex quæſtio inſtitui poteſt, prior
generalis, utrum ordo ſit Sacramentum? po-
erior ſpecialis, quinam ordines Sacramenta

ſint? De priore nunc

Dico. Ordo eſt vere ac proprie N. L.
Sacramentum. Prob. I. Tria ſunt, quæ ad
Sacramentum conſtituendum, hæreticorum
conſenſu, ſufficiunt, ſymbolum externum
Promiſſio gratiæ, & divinum mandatum, ſive
inſtitutio. Hæc autem in ſacra ordinatione
reperiri manifeſtum eſt ex Scripturis. Nam
ſymbolum externum, manuum fſcilicet im-
Poſitio, legitur Act. 14. v. 2. cum Paulus &
Barnabas conſtituiſſent illis per ſingulas Eccleſiat
Presbyteros, ubi græca lectio habet aaρorovs-
gavres, h. e. impoſitione manuum ordinaſſent.
Haud alio ritu ordinatus eſt Timotheus,
quem Paulus 1. ad Tim. 4. v. 14. ait, dona-
tum fuiſſe gratiâ per impoſitionem manuum prei-
Rr 4 lyterii.

632 Dr SAcCHAMENTG ORDINIS.
Pyterii. & Ep. 2. C. I. V. 6. per impoſitionem ma-
nuum ejuſdem Pauli. De externo itaque ritu
hac in re nefas eſt dubitare. Deinde eadem
ceremonià collatam fuiſie gratiam idem teſta-
tur Apoſtolus commonefaciens Timotheum
Priori loco: noli negligere gratiam, quæ data eſt
tibi per prophetiam cum impoſitione manuum prei-
ytern; in altero autem: admoneo te, ut reſu-
Jeites gratiam Dei, quæ eſt in te per impoſitionens

manuum mearum. Denique huic ritui non de-

eſfſe divinam inſtitutionem compertum fit
tum ex hujuſmodi gratiæ promiſſione illi ce-
remoniæ annexa; neque enim homines un-
quam ſenſibilibus rebus vim effectricem gra-
tiæ alligarunt: tum ex plurimis Scripturæ lo-
cis, in quibus Dominus Apoſtolis tradidir
oteſtatem remittendi peccata, conficiendi
uchariſtiam, ac ſacra myſteria diſpenſandi.
Proh., II. Traditione Patrum. Ex
Græcis Nazianzenus orat. in Baptiſma ait vi
verborum Chriſti fieri Sacerdotem auguſtum
& honorandum, novitate benedictionis a communi-
tate vulgi ſepavatum, &o inviſilili quadam vi &²
inaſpectabili gratia inviſililem animum in melius
transformatum gerere. Nazianzeno conſen-
tiunt Chryſoſtomus Hom. I. in 2. ad Tim.
Theodoretus in illud I. ad Tim. 5. Manus cito
nemini impoſueris. Theophylactus & Oecume-
nius in z. ad Tim. I. Non minus diſerte lo-
quuntur Patres Latini. S. Ambroſius L. de
dignitate Sacerdotali c. S§. interrogat: Quis
dat, frater, Epiſcopalemn gratiam, Hea 1 1
omo?

6ℳ/NE.
6mhnin

DMin
Peſ.
rkestn
wpktort,
n.
.
anud
Nenege
A.
n
aunk

Nls
Vinnne
irenn
le at
itentt.
el⸗
unt
,
Miinmn
Non e⸗
um ſt
lce.
les un⸗
la⸗
Urt D⸗
rait
endi
. AE
aN
N
„
ui
lut
Clen.
nnisc,
ecnn⸗

E121

DrFr SAcCRAMENTO OKDINIS. 633

hbomo? & reſpondet: ſine dubio Deus; ſed per

bominem dat Deus. & rurſus: homo imponi ma-
num, Deus largitur gratiam. S. Auguſtinus,
nomen etiam Novatoribus venerandum, L. 2.

contr. epiſt. Parmeniani cap. 13. Donatiſtas

exagitans ſic ſcribit: ſ (Donatiſtæ) expli-

rent, quomodo Sacramenium baptizati non poſſit

amitti, & Sacramentum ordinati poſt amitti.
& enim utrumque Sacramentum eſt, quod nemo
dubitat; cur illud non amittitur, & iltud amitti-
tur neutri Sacramento injuria facienda eſt. Idem
aſſerunt S. Hieronymus in Dial. contra Lu-
cif. Innocentius I. in Ep. 18. ad Alexandrum
Antiochiæ Epiſcopum, Leo I. aliique Patres
ac Pontifices apud Bellarm. Mentitur itaque
Lutherus, cum loc. ſup. cit. ait, e veteribus
Patribus nonniſi unum Dionyſium nobis ſuf-
fragari.
Prob. III. Eccleſiæ definitione. Multa
enim concilia Ordinationes Simoniacas ut il-
licitas damnârunt, quod in his pretio daren-
tur Sacramenta, & venalia fierent inſtru-
menta gratiarum. Ita Synodus Chalcedonen-
ſis Act. I5. can. 2. gradu dejici jubet Epiſco-
pPos, qui propter pecunias ordinationem fecerint,

c non venalem gratiam in venditionem deduxe-

rint, quod & factum in Bracarenſi II. an. 572.
can. 3. Synodus quoque Florentina in De-
creto pro Armenis Ordinem Sacramentis an-

numerat, idque confirmavit C. Tridentinum

Seſſ. 23. can. 3. Siquis dixerit, ordinem ſive
ſacram ordinationem non eſſe vere & proprie ſa=
Rr f cramentum,

634 DE SACRAMENTO ORDINIS.
ecramentum, a Cbriſto Domino inſtitutum .
anathema ſit.
Olj. J. Impoſitio manuum, de qua
paulus in laudatis teſtimoniis, erat ceremo-
nia quædam communis & vaga, quæ bonæ
precationis cauſa adhibebatur infirmis æque
ac ſanis, uti fecit Chriſtus parvulis, & Apo-
ſtoli ægris, atque olim etiam in ordinatione
Diacomiſſarum uſurpabatur: ergo inepta eſt
ad peculiare Sacramentum conſtituendum. g.
Diſt. Ant. Impoſitio manuum materialiter ut
ajunt, ſpectata eſt ceremonia communis &
vaga C. accepta formaliter, prout eſt ad di-
verſum effectum ſignificandum & producen-
dum inſtituta N. Ant. &ι Conſeq. Argumento
hoc aliud non evincitur, niſi quod non omais
impoſitio manuum fuerit Sacramentum, quod
de hac ceremonia curandis ægrotis, benedi-
cendis parvulis adhibita ultro concedimus.
At illa, quæ in miniſtrorum ſacra inaugura-
tione fiebat, erat verum Ordinis Sacramen-
tum; nam ei annexa eſt gratia, uſitata fuit
ritu perpetuo, & ſatis ſecernitur a bona pre-
catione, ut vel ex eo perſpicuum eſt, quod
ait Apoſtolus I. ad Tim. 5y5. manus cito neinini
impoſueris, neque communicaveris peccatis alienis.
Ubi ſola præcox ordinatio prohibetur, mi-
nime vero bona precatio; neque enim qui pro
alio, quantumvis indigno, precatur, com-
municat peccatis alienis.
Inſt. J. Nomen chirotonia Xρριοτοvαr,
quod in Scriptura legitur, ſignificat tantum
ma-

Kdnn
Wp
t
hell
ni
in
galhne
in
unin
:
emn

jg DE SACRAMENTO ORDINIS. 635

I, gnanuum extenſionem, qua olim populus
magiſtratum civilem, & Clerici Epiſco-
eo pum, ut conſtat ex 4. Canone Nicæno & 19.
Ttam Antiocheno, deligebant, elata in altum ma-
rn nu ſuffragium ferendo: ergo inde non pro-
e bpatur Sacramentum Ordinis. . W. Ant.
e Nam juxta Scripturas & Eccleſiæ uſum ma-
lnnne num extendere ſeu attollere oportet intelligi
d cum addito, nempe ſuper capita ordinando-
Am,„ rum: Apoſtolus ſiquidem I. ad Tim. 4. V. 14.
Ren S& Ep. 2. C. I. V. 6. Phraſi ? déονρ Tret-
nSd 6 co'v, impofitionis manuum utitur, & Tertullia-
Ad. nus L. de Reſurrectione cap. 8. extenſionem
cen. manus, qua ſacros Ordines deſignat, adum-
mew byrationem appellat. Græci vero;, tametſi
Onnis enporoyiag nomen interdum ad ſignificandam

cod Eyhpiſcoporum electionem adhibeant; frequen-
d tius tamen illud uſurpant pro Sacramenti ritu,
Um. nec ordinant attollendo manum ſuffragii fe-
an. rencdi gratiâ, ſed ſuper capita ordinandorum,
mm ut conſtat ex Chryſoſt. hom. 10. in I. ad Tim.
iuti Inſt. II. Clerici inaugurantur ab Epiſeo-
.. Pis; at illa chirotonia, de qua Apoſtolus 1I. ad
d Tim. 4., peracta fuit a presbyteris; ait enim
mi Paulus: per impoſitionem manuum preibyterüi:
Nem. ergo ex impoſitione manuum facta Timotheo
,. non infertur Sacramentum Ordinis. H. Pres-
üpro byterii nomine hic intelligi Epiſcopos, non
A Presbyteros: primum quia Chryſoſtomus

Hom. 13. exponens citata Pauli verba inquit:
v non de presbyteris hæc ait, ſed de Epiſcopis; non
uu enim presbyteri Epiſcopum ordinaverant. Deinde
quia

4 6 1
636 DE SACRAMENTO ORDINIS.
quia Paulus in altera Epiſt. ait: per impoſttio-
nem manuum mearum. Sed de hoc infra ite-
rum dicemus.
Inſt. U. Nullo Scripturæ loco legitur,
Chriſtum inſtituiſſe manuum impoſitionem,
aut eâ uſum fuiſie, ſive in ultima cœna, quan-
do conſtituit Apoſtolos Sacerdotes, ſive cum
inſufflando dedit eis poteſtatem remittendi
peccata. ergo &c. He. MW. Conſ. Chriſtus
enim citra ſacramentalem actionem gratiam
impertiri poterat, utpote præditus poteſtate,
ut vocant, excellentiæ. At homines illa vir-
tute carentes id peragere debent mediis & in-
ſtrumentis a Chriſto inſtitutis. Cæterum
quod nonnulli ex Gregorio Nyſſeno referunt,
nempe Gregorium Thaumaturgum tridui
itinere diſtantem a Phædimo Amaſeæ Epiſco-
po in Neocæſareenſem Antiſtitem fuiſſe or- iiahr

dinatum, non eſt ad rem. Phædimus enim W
hortatu & precibus Gregorium detrectantem Mnſt
movit, ut Epiſcopatum admitteret; obſerva- Cften

tis tamen atque peractis, quæ Eieri ſolent, lepitimis mlin.
ſwve ſolennibus, ut inquit Gregorius Nyſſ. orat. mu

in Gregor. Neocæi. Unde falſum eſt, ſolo m
voluntatis imperio creatos aliquando Epiſco-
pos fuiſſe. in
Obj. IlI. Gratia Sacramentis promiſſa, h
eſt gratia ſanctificans, ſeu gratum faciens, non n
gratis data; ſed gratia, de qua citatis locis n
commemorat Paulus, eſt gratia gratis data; aig
Nam gratia ibi collata non Xαροι dicitur, ſed 4

Xaiννα,;, quo nomine I. ad Cor. 12. deſi- .
gnantur

intcik.

iln ie.

le

ltirz

zn

ſyeen
miten
Chriſo
Canim
keſine,
lavir-

Kin.

Eerum
erunt,
nidui
lco.
ot.
Sn
Den
Ar
HNic

e
ſͤh.
,%⅓

.

il

9 nol

oes
8 Cati

u, 4
2, E-

Ntur

DE SACRAMENTO ORDINIS. 627
gnantur, gratia ſanitatum, diſcretio ſpiri-
tuum, aliaque dona, quæ eo loci αapbαοα
apioud vwo“ diviſiones gratiarum dicuntur. Ac-

cedit, quod Apoſtolus affirmet gratiam illam

datam eſſe per prophetiam, h. e., ad donum
prophetiæ. Unde Hieronymus in cap. 4.
Primæ ad Tim. gratiam hanc explicat de dono
vel interpretandi Scripturas, vel futura præ-
dicendi; Chryſoſtomus vero Hom. 13. in
eundem locum de auctoritate alios docendi.
N. Diſt. min. Gratia ab Apoſtolo commemo-
rata erat ſola gratia gratis data N. conjuncta
cum gratia ſanctificante C. min. Ratio diſtin-
ctionis ex ipſo contextu petitur, cum Apo-
ſtolus 2. ad Tim. I. e veſtigio ſubjungat:
non qedit nobis Deus Spiritum timoris, ſed vir-
tutis & dilectionis, quæ ſane gratiæ ſanctifican-
tis ſigna ſunt ac proprietates. Nec obſtat,
quod Apoſtolus utatur vocabulo Xa ραονHY
non Xαρορ; utriuſque enim eadem vis eſt apud
Græcos; & Paulus ipſe ad Rom. 5. v. I5.
gratiam juſtificationis aperte vocat Xaaραονιαι,
ſed non ut delictum, ita & donum, Sro nal 70
Xapiνν. Imo I. ad Cor. cap. 12. Variis gra-
tiarum generibus enumeratis, inquit: æmu-
lamini autem chariſmata meliora. Quis vero
credar Apoſtolum hortari nos ad æmulatio-
nem virtutum & ſignorum, & non potius ſan-

Ctitatis & charitatis, qua ſecluſa gratiæ gratis

datæ non ſine argumento ſuperbiæ poſtula-

rentur.
2g.

Non

638 DE SACRAMENTO ORDINIS.

Non minus ineptum eſt argumentum,
uod Novatores petunt ex illis vocibus, per
Prophetiam: hæ etenim nequaquam ſignificant
donum vaticinandi Timotheo tunc collatum,
ſed eum peculiari Spiritus Sancti juſſione
aut revelatione fuiſſe inauguratum Epiſco-
pum, quod manifeſte oſtendit B. Paulus c. 1.
v. 18. ita ſcribens: Hoc præceptum commendo
zibi, fli Limothee, ſecundum præcedentes in te
prophetias, ut milites in illis lonam militiam. At-
que huic interpretationi ipſe Calvinus com-
ment. in d. I. ſubſcribit. Quanquam ſi lege-
retur etiam ad prophetiam, nmihil nos urgeret.
Fatemur enim primis illis temporibus ad fidei
pPrimordia dilatanda ac commendanda unà
cum gratia ſanctificante collatas fuiſſe gratias,
quas gratis datas vocamus.
Quapropter de his etiam ceu notioribus
& inſignioribus donis Patres ſupra laudati
meminerunt, quin tamen hi, aut ſacræ Pa-
ginæ excludant gratiam ſanctificantem. Nam
S. Chryſoſtomus Hom. I. in 2. ad Tim. ex-
plicans illa verba: Admoneo te, ut reſuſcites
gratiam Dei &c. inquit: Hoc eſt, gratiam Spi-
ritus, quam accepiſti ad Eccleſiæ inſtitutionem,
&νad omne religionis olſequium; quippe in nobis
eſt hanc vel extinguere vel excitare. Poſtea vero
demonſtrat gratiam, quæ extinguitur, eſſe
gratiam adoptionis, & charitatis, qua cla-
mamus, Abba Pater. Videantur ulterius,
quæ in Tract. præcedente de Euchariſtiæ
conſecrandæ miniſtro dicta ſunt.
ARTICU-

1, Gentn
lo

Nevrn
Dnnmmnn
ün
N
lched h
Ehe,
ſun
l n/
EAng
A/
Sg N
ol 8
AN
uchte
Uirtt
An
Eennn

lt

Uynennn
eb⸗
mlllan
e chlinm
M
un Pyldo
llns e
ANn
ri,
At.
con.
llege
Ugeret.
A ei
GA umd

Naih

forbus

ri

ere d⸗
n Nn
Un ar.
e
.
cNen,
,nobis
Vero
1, elle
e⸗
lteric-
Patie

DE SACRAMENTO ORDINIIS. 639

ARTICULUS II.

De Ordinum Eccleſiaſticorum numero
pertraltatur.
,MVia. Duplex hic movetur quæſtio, 1.
an admittendæ ſint variæ ordinum ſpe-
cies, quas Concilium Tridentinum Seſi- 23.
cap. 2. enumerat. Rejiciunt enim eas No-
vatores, quos inter Calvinus cæteris impu-
dentior L. 4. Inſtit. c. 19. minores ordines
vocat Sacramentula, ait ex turba illa minorum
pullulaſſe Subdiaconatum, nec uſquam alibi
de ſeptem ordinibus, quam apud inepios
Mos rabulas Sorboniſtas && Canoniſtas legi.
2. Diſceptatur, an Græci eundem nobis-
cum ordinum numerum admittant. Recen-
tiorum enim complures aſſerunt quatuor
duntaxat a Græcis ordines numerari ac con-
ferri ſcilicer Preibyteri, Diuconi, Hypodiaconi
& Lectoris, quinque autem, ſi Ordinibus
Epiſcopatum accenſeas. Ita Morinus de ſacris
ord. Part. 3. Exercit. I. c. 2. Martene L. I.
de Antiq. ritibus. c. 8. art. I. Natalis Alex.
de Ord. art. 4. c. 1. Tournely de Sacram.
Ord. q. 6. Witaſſius & alii.
Dico I. Septem ab initio ad hæc uſque
tempora apud Latinos obtinuerunt ordines,
nempe Presbyteri, Diaconi, Subdiaconi, Aco-
lythi, Exorciſtæ, Lectoris, Oſtiarii. Prob. I.
Ex Summis Pontificibus. Cornelius Papa
Sæculo tertio in epiſtola ad Fabium Antio-
chenum teſtatur, fuiſſe id temporis Romæ
T'resby-

640 DESACRAMEFNTO ORDINIS.

Presgteros duadragima quatuot, Diaconos ſe-
ptem, totidem ſubdiaconos, Acolythos quadra-
ginta duos, Eworciſtas Leltores cum Ohtiariis
quadraginta duos. Cajus item Rom. Pontifex
eodem ſæculo conſtituit, ne per ſaltum Ole-
rici promoverentur, nec aliquis eſſet Epiſco-
pus, niſi prius eſſet Oſtiarius, Lector, Exor-
ciſta, Sequens, Subdiaconus, Diaconus, Presly-
ter. Recenſentur iidem ordines in Epiſtola
Gelaſii ad Epiſcopos Lucaniæ exarata an. 494⸗
de qua etiam in Decreto Diſt. 77. Can. &tauis
& Can. Monacluf.
II. Demonſtratur ex CC. Carthagi-
nenſe IV. celebratum an. 398. expreſſam
mentionem facit ſeptem illorum ordinum a
Canone 2. uſque ad nonum. Eoſdem com-

memerat Concilium Aquisgranenſe an. 816.

L. I. de Inſtit. Clericorum, Florentinum in
Decreto Unionis de fingulis ordinibus per-
tractat. Tridentinum denique Seſſ. 23. can. 2.
ita ſtatuit: & quis dixerit prœæter Sacerdotium
non eſſe in Eccleſia Catbolica alios ordines & majo-
res & minores per quos velut per gradus quoſdam
in ſacerdotium tendatur, anathema ſit. Hoc

canone non determinat quidem, nec figit,

uis ſit illorum ordinum numerus: at cap. 2⸗
ejuſdem Seſſ. rem paulo amplius evolvit, cum
recenſens ſeptem illos ordines ait, eorum ab
iplo Eccleſiæ tnitio nomina arque propria miniſte-
ria in uſu fuiſſe. Accedit unanimis hac ſuper
re Scriptorum Eccleſiaſticorum conſenſus, Iſi-
dori Hiſpal. L. 7. Etymologiarum c, I12. Ra-
bani

.
G 4
4

3

N

hnsfn

2
Crnmn
alee
hapih

.

un tel
Umnſen
nn,
lanrce

e

Ule
Huu 3
ſi.
ini,
er“
lnne.
ier.

1.

, D.

N
Diton
,
Wur

tlhngi
teſſan
Gun 4
O.

un n

ſet⸗

ttur

n
e

ſg

largiremur, ex iis tamen Icriptis, cùm non

DE SACAMENTO ORDINIS. 641
bani L. r. de Inſtitutione Clericorum c. 6.
& ſeqq. Amalarii L. 2. de Officiis FEccleſ-
E. 7. 4 ſeqq. Hugonis Victor. L. 2. de Sacra-
mentis p. 3. C. ?. Magiſtri ſent. in 4. Diſt. 24.
apud Bellarm. L. de Clericis c. II. Neque
hæc Romanæ Eccleſiæ doctrina everti poteſt
inſtitutis ritibuſque Eccleſiæ Græcæ, ut mox
oſtendemus.
Dico II. Septem pariter in antiqua ſal-
tem Græcorum Eccleſia Ordines fuêre. Eſt
contra Theologos ſupra laudatos, aſſerentes
gradus Acolythi, Exorciſtæ, & Oſtiarii nun-
quam apud Græcos obtinuiſie. Prob. S. Dio-
nyſius ſeu Auctor operis de Hierarchia Ec-
cleſ. c. 3. de Oſtiariis ita ſcribit: Miniſtrorum
bi quidem ad januas templi lougas conſiſtunt; cer-
veri autem aliud quid Proptii muneris eαanuntur.
S. Ignatius Martyr in Epiſtola ad Antioche-
nos, aluto, inquit, ſankctum presoterium, ſa-
uto ſacros diaconos, Jaluto ſubdinconos, Toctoyer,
cantores, oſtiarios, laborames, exorciſtas. Nec
dicant adverſarii, hæc Ss. Dionyſii & Ignatii
ſcripta inter ſpuria & ſuppoſititia amandari.
am hoc cum Bellarmino L. de Scripf. Fccl.
alii viri doctiffimi negant. Deinde erſi iſtud
lint fœtus poſterioris ætatis, Perſpicuum eſt,
non deeſſe Græcécos, qui prærer lefétoratum
alios ordines minores agnoſcant. Præteren
Synodus Laodicena can. 24. non portet, in-
Juit, ſaucratos à Preslyteris iſgue all Hionok,

c Aeincepi guemililet Eccleſiaftici ordinis, iſcfuk

N

642 DE SACRAMENTO ORDINIS.
ad miniſtros, vel Lectores, vel Cantores, vel
Exorciſtas, vel Cſtiarios, vel Exwercitatorum
ordinis in cauponam ingredi. Epiphanius quo-
que in Expoſit. fidei cap. 21. Eccleſiaſticis

miniſtris Exorciſtas & Janitorer annumerat.

Invenimus ergo apud Græcos præter Lecto-
ratum alios quoque ordines minores.
Diyi, in antiqua ſaltem Græcorum Ecleſta.
Non enim diffitemur, Græcos ſucceſſu tem-
poris à veteri more receſſiſſe, quod & in ipſis
reprehendit Innocentius IV. epiſtolà ad Otho-
nem Tuſculanum Cardinalem Sedis Apoſto-
licæ in Cypro legatum. Quanquam dici po-
teſt, ſolum Exorciſtatum à Græcis recentio-
ribus negligi, Acolythatum verò & Oſtiaria-
tum ſimul cum Subdiaconatu conferri. Col-
ligitur hoc I. ex formula in ipſa Subdiaconi

inauguratione à Græcis uſurpari ſolita, in qua

prærer alia verba hæc leguntur: Ppſe Domine
conſerva illum in omnibus Sie querela & reprehen-
ſione: da illi amare honeſiautem && decorem domüs
zuæ, aßiftere portis templi ſantti tui, & accendere
lumen tabernaculi gloriæ tuxJ. Morinus de Sa-
cris Ordinat. pPart. 2. Pag. 84. Conficitur 2.
ex conſtit. Benedicti XIV. Etſi Paſtoralis ſu-
per Ritibus Græcorum, ubi Pontifex ait,
quod Clericus Græcus per Subdiaconatum
CGræco ritu collatum, Acolythatum & Oſtiaria-
tum recepiſſe cenſeatur. Igitur revera hi ordi-
nes exiſtunt apud Græcos quamvis ſeor-
ſim non conferantur.

Olj. 1.

7.

n e
lineh
Donnen
MNen
Sinul
zlnnin
al
N.
Sannen
Mnd
un
Dharnt
NN
un n
e N⸗
punn⸗
anne
noi
Hn

INI.

ret,
Lnetum
Mhxn.
Dadltes
1ament
tentlt
Ns
n N
eſinten
cin i
dOth
Apoke
ndle
leceſll
Oort
ni 01
bclacon
tmiagi⸗
Donite

Ercrir

en Ne
nece
fin
ſuit 1n
tkes 1
onne
n Ii
unds

DE SACERAMENTO ORDINIS. 643
