judicio períequi nepligunt ; exacuatur; e&um

pum

/

Vg

Dz Junr.

E

i(im'ï i

Ll

unitur ademtione dominii. l. 2. C. de 7Zzuali

Jem

exceptioue &gc. & c. F'igilanti de Prefcvipt.

d

Confirm. cap. fin. de Prefcript. damnatur

" rantum illa preefcriptio, quae cum mala fide

eft conjuncta ; id quod claro eft argumento ,

d

il

l

preícriptionem cum bona fide conjunctam

approbari a Jure Canonico, quo nihil appro-

'àl

"

batur, quod confcientiam ledat.

Obj. l. L. 166. de R. J. & c. 48. Eod. in

ij LJu

6. Juve nature equuim efl, meminem cum alte-

Ti

Dre

vius detrimemto &^ injuvia freri locupletiorem.

DA

aM

Hoc autem fit in prefcriptione.

Ergo z. JV.

j

MUl

ZA[J. Cum detrimento quidem alterius fit lo-

p p

cupletior, qui prafcribit, fed non cum illius

iiv ul

d

injuria : Jus enim nullius violat, qui aucto-

ib

riate publica & legum prefíidio dominium

Al

& jus acquirit.

Atqui ufücapione; uti & tra-

Qu pat

ditione tem noftram fieri, deci

dit l. Zraditi-

)

!

CULT

onibus. C. de Padis.

Wt

Ob;. 1. Nemo fine culpa privandus eft

DN

NY

re fua R. J. 23. in 6. nec (ine facto noflro in

alium tranfire poteft quod eft noftrum. 1. 11.

Tl !ifïi"'

de R. J. fed in prafcriptione non preeceffit

(um px

culpa, feu negligentia poffefforis prioris in

poüeiïæ

reíua inquirenda, ut ponimus; neque etiam

T

fa&tum ipfius, quia neque contractu, nec alio

yo d

confenfü abdicavit fe jure fuo. . Ergo. &« ex-

QU M

blic. d. teflimonia.

Nemo fine culpa re fua

M [egm

privandus eft, privatione poenali C. legali;

u

cum id exigunt uriliras & neceffitas publica

M

N. cap. cit. fize culpa , vifi fubfit caufa; mou eft

p

aliquis pusieudus , explicationem noftram cla-

re

!

654

Dr Junr.

»

re innuit: qua in dominii aut jurium trans.

4 n

latione Respublica fupplet confenfüm domi.

40 mb

norum priorum. Huc etiam pertinet; quod

2

a

m 4X

L. 25. f£. de Probationib. Nemo cenfetur jacta.

4 ufque d

re füum, quíi laborat ignorantia.

lufl. Lex de ufücapionibus & prefcri-;

gum, d*

sgri t

prionibus punit fegnitiem priorum poffeffo-

gium, n

rum; ergo eft peendlis; & preefumit culpam,

j Gf d p

Ye. Dift. Couf. i folam

unitionem neplipgen-

ais $c

ti& fpeGaret C. cum ob fines illuítriores fu.

14!1 /h A q

erit ítatuta N. Eorum tres ptacipuos in

conclufione adduximus.

h f ïj*

Ánydm,

Ol;. III. Imperator Novella 9. prefcri-

jfife dient

tionem nuncupat zmpium prefidium , & im-

y m

probam temporis allegationem. — Ergo hoc titue

lo acquirentes ufücapio non preeítat tutos in

d intima |

conícientia.

TOR

m. ]V. Conf. Juítinus Aug. Ro-

5is &l f

mane Ecclefi& centum annorum privilegium

9 Q

ad prafcribendum contra eam indulget. Im-

pium autem prefidium & improbam allega-

i. Dnci

tionem teimporis nuncupat eorum, qui mala z u

fide continuaturi erant prefcriptionem. JVec v m

iniquis, ait , bominibus umpivan. vemaneat prae xuai

Jidium, &2 tutus peccaudi locus , etiam [cientibus

'Tm Áin jn.

2

velinquatur , &c.

Juf. 1. Qu

i fcit, fententiam judicis,rem

lsT

tv m

fibi adjudicantis; niti prefümtione falía, non

poreft illam rem , falva religione ; retinerej

N d

At tl

ergo qui evoluto tempore ufucapiendi com«

perit, rem alius fuiffe, eam bona conícien.

Vg

B. M. Con.

tia poffidere ultra non poreft.

Qs

Judex fua fententia nemini jus confert, 16

T Pgmh

ecia«

Dz Jvnxz.

65f

il

If

declarat tantum , utri partium lepes mapis

I1

faveant fecundum ipforum allegata. At prae-

Ua

fcriptio tribuit prefcribenti novum jus aut

LUf

(

dominium . abfolutum — au&toritate : publica.

Quod ufque adeo verum eft, ut, fiquis rem

Häu] & Y

ufücaptam ; ex errore juris domino priori

V nl

teflituerit; nihilominus, ob acquifitum ejus

lii i

z

dominium, vindicare reftitutam poffit. Ut

A nl

cum Gloffa & praflantiffimis JCtis probat

hifrirs f

Haunoldus tr. 5. c. 2. controv. 1. n. 17f..

Hs

Jnfl. 3. Ad conícientiz fecuritatem opus

J

eft bona fide ; fed fi evoluto tempore ad

Wx ]

prefcribendum ,* novus poffeffor comperiat

!Ib

rem fuiffe alienam, deeft ei bona fides.

Er-

tU

go. H« JV. miz. Fundamentum prafcriptio-

nis eft legitima poteftas & voluntas legisla-

p d

toris, ita pro communi bono ftatuentis. Bo-

sls

na fides eft folum conditio -requifira pro

dygtt,qm

T

tempore,; quo incoatur & continuatur pra-

Q

A

It

ícriptio. Hoc finito, quando poffeffor com-

f

UL

[)

perit; rem non fuiíTe füam, errore ifto de-

u'»"l'

prehenfo , non ceffar bona fides ipfius, fed

):ionelm

lj

/f

melior evadit, cum certus jam fit; rem pof-

T

onis.

feffam füam jam effe jufto titulo prefcripti-

yics tl

Infl. 3. Tempus non eft modus indu-

) Eal(æ ;

cendz vel tollenda obligationis. /. Oligatio-

M

u

N

mum. fE. $. x. de O. €? A.

j Rü

Ergo fi preefcri-

jend t

)

ptioante non habeat vim adimendi dominium

iä w;q,'f:ï;'

uni, & alteri tribuendi, neque habebit tractu

1',:

temporis completa. x /V. Cozf. Preefcriptio

h

(

vim füam potiífime obtinet ab auctoritate le-

n

gum,

656

Dzs Jvsnr.

gum, que ufucapioni certo temporis decur.

ygrhlia

íu, aliisque 'conditionibus preditee jura do-

g i

mini prioris tribuit.

:Qpi[æ) t

Jufl.4. Etfi flatuatur a C. Trident.

ajnem t

Seff. 25. c. 19. tempus quinquennii ad pra-

Jl

fcribendum contra reiigiofum, qui ob vim,

snre Ti

merum aut defectum e&tatis ; negat. validam

A;econveniegff

fuiffe profeffionem fuam , haec tamen conftitu-

dadio 1

tio non procedit, nifi in foro externo; érpo

vf

etiam leges prefcriptionum. 3 4JV. Corf. ad

gfr r

profeffionem opus eft confenfa libero tironis,

il 9 Vr

quem, fi non adfuerit, Ecclefize leges fupplere

A ii

non poffunt.

'Transferri attem jura invitis

j Expra

!

dominis poffe magiítratus fuprema au&ori-

imo fümity

tate, exploratum habemus.

d a

Qb. IF. Saltem prefcribens non ac-

domints hd.

quirit dominium dire&tum, fed utile dumta-

1 Qominr

xat, ut multi quondam opinabantur: nam

j o qui

giulianus. ait,

l. 13. $. 1. ff de Jurejurando.

gt, lm.

eum, qui juvavit, fundum [uum effe po[i longi tem-

m hr

poris prajcviptionem , etiam utilem atlionem La-

AN

bere debere. . Cui autem competittantum utilis

& rion directa actio, non habet dominium di-

m jl jn

rectum.

B. JV. A. De hac diftin&tione jura

t [ a

nuspiam meminerunt, fed perpetuo dicunt,

dominium transferri in preefcribentem : prg-

tf

OT

!

ter plurimas ll. alias, l. 4. C. infin. de Pre-

Jax ov

feript. 30. v. 40. ammor. ait Imperator: /fit li-

ber, & prefentis faluberrime legis munitione fe-

A W

3nt

curus, . Non autem pleniffime fecurus effet, f

alter retineret dire&um dominium: quia ca-

0[

M

füs poffet occurrere, quo dominium utile di-

rc

9

|

j

) s

j

Dzr Junz.

652

L

[

re&o confolidaretur; aut alia praejudicia pae«

Ícribens incurrerert.

Deinde nec lites ita ef-

"

ll

fent fopite, ut refufcitari facile non poffent,

l

l

j

quem finem tamen leges maxime fpectanr.

"Ad avrgum. X Sermonem non effe de rei

Il qui j s

La

vindicatione ratione prefcriptionis , fed de

a&tione conveniente ratione preftiri juramenti,

littn i

CITQO:

)*

quz eft actio in fattum. . Quamquam in jure

* a&tio utilis frequenter nominetur, non prout

; I

/

jl

J.4

opponitur directe, fed prout idem eft ac effi-

brotmry

px r

. ult. f£. de /4qua pluv. 1. 10. pr. ff.

m ipin

fi fervitus vindicetur.. ec.

t um

u u

Jifl. Ex pra(criptione dicitur oriri exce-

ptio; imo fümitur pro ipía exceptione.

At-

ey um d

. qui exceptio eft actionis exclufio; ergo anti-

uus dominus habet rei dominium.

E. Án-

|

Ti

AL D]

tiqguum dominum non habere revera jus

]

agendi, eo quod exceptione füccumbat; fed

j'dtaug q/

.f agat, folum quoad apparentiam videri

DAU

A

a&ionem habere.

n;fi'wl

i

y wa

ARTICULUS .II.

itmund

- foua fides, prüma conditio ad prefcribendum

finn

necellavia.

Vr j

/

Ota L Prafcriptionem quoad füubítan-

30 d

N

tiam fuam & originem primam ex jure

: nre

gentium proficifái Hugo Grotius cum cele-

p h

[

Ir:

brioribus doctoribus afferit. Quatuor ad eam

qr p

:

conditiones requiruntur , quas hi verfus

munitiga

[

exhibent,

!l

4Non ufucapies, quatuov nifi talia [ubfint :

if

«Equa fides , juffus titulus, ves nom vitio[a,

p

ü

L

Zunpore prajcripto po/]ïfz'o coutimuata.

le

658

Ds Junz.

L

[

!

*

,ll

Veftigia hujus juris jam inveniuntur in'

J

S;

/

"TE

libro Judicum c. 11. ubi ]ephthe Ammonita-

m

j

(

/ll

rum regi regiones Jordanem verfus ab Ifrad-

1

I

"

u

ï:,z, .g!h?

/

litis repetenti objecit poffeffionem aliquot

il

Jl

M

I

li

/

1

i

feculorum. In quantum vero conditionibus '

]

,.A.

f

[

;

ml

itii

!

illis modi peculiares & certi fuerunt a legibus '

[

)

[

/

^l

[

[

1

adjecti, recte dicitur ufücapio modus acqui- ^

N

/)/ï

Jj Wa/

l

rendi juris civilis. Pr. Inft. h. t.

Nota IL Bonafides dicitur opinio , qua

La

i

quis credit,

fe effe dominum rei po

fTeffae, aut "

]

iil

íc agere pro jure fuo. l. ro9. de . $. Econ-

tra mala fides eít jüdicium, quo quis exifüi-

j p

.

(f i dr Q

1nat, fe apere contra ]

us alterius, rem po

s pb d

dendo, faciendo aliquid aut omittendo. 1.2.

SLIT

t

ro Emt.

adipt etun

Bonam

fidem zPeologice fümtam nuper " ü

Eadem erit juridice talis, cum *

i d

defcripfimus.

At

[

$p

a legibus prafumitu

r non poffidere alienum, '

;b

(

Poteft au- :

T dren f

aut nihil contra jus alterius agere.

tem aliquis bona fide

theologice niti, ac ni-

gb od

j ]

hilominus laborare ma

la fide juridice. Sicetfi:

quis perfiftat in bona fide theologice; dum :

adt, a

ipfi füper re poffeffa

lis intentatur; per ipfam " Q p

HMra.

tamen conteílationem

litis inducitur fides

MT

mala juridice, propter praefumtionem juris

(luarqquam &i

]

in contrarium.

3 p

Dico L Fides theologice bo

na ad

BOR

incoandam,

omnem prefícriptionem tam

. d y

Eft fenten-

WH. i J/uv[

»

quam conrinuandam requiritur.

tia certa tam "Theologorum, quam

Juris Con-

ïif, W

n.

e

W f w

fultorum, &9 Probr. ex cc. 5. 17-

u

!

Praícript. fumto ex c. 41. C

. Lateran.

] M ,

/

am;;(

Innoc.

Dz Junr.

659

Innoc. III.

uoniam omue quod mon eft. ex fide

eccatum 6f2 : Syuodali judieio defrpmus , ut

1

nulla valeat abfque bona fide prefeviptio, 1am ca-

gonica, quam ctvilis.

1) (

Cum generaliter fit omui

con[Hitutioni atque confuetudimi derogandum, quee

Is

ab[que mortali peccato tom poteft objervavi. Unde

J

oportet , u£, qui pre[cvibit , in nulla Temporis

parte vei babeat cou[cientiam alieng. Secundum

WH hoc c. R. L 2. in 6. Pofféffor, inquit, male

lis« fideà ullo tempore mon prejcvibit.

UA

Secundum hanc conclufionem , nemo

qsicum dubio practico incoare poteft prefcri-

]

$ M

iM

i

Wi ptionem, aut continuare, Nam talis non

1:5]; tantum dubitat de rei dominio & immunitate,

ed ambigit etiam, an hic & nunc fibi liceat

1j Tem occupare aut retinere, agere aliquid vel

jq omittere citra juris alieni leefionem.

Atqui

« ita dubitans peccat formaliter, eo quod fe

ul

preferat alteri fine jufta caufa, feque expo-

;; nat periculo occupandi rem alienam. . Neque

(

talis judicare praétice poteft, rem alienam

ii non effe, aut fe non agere contra jus alterius:

pj nam qui practice dubitat , non judicat

« ii practice,

m ïüïi:

Quamquam autem nonnulli putent, cum

übio practico prefcriptionem pofle conti-

g Duari; contrarium tamen non tutius modo,

[e

2

-

vt

onge eft probabilius , ex l. $; fur.

p $ r. fE. de Ufurp.ez Ufucap. —.Si quis id, quod

"

(r.

v

!

)

j

. poffidet , uom putat fibi pev leges licere ufucapere :

]

Icendum eft , etiamft ervez , nom. procedeve ta-

Mrd

1] eyus ufucapionem: vel quia mon boua fide

[

qTt23

eide-

660

Dz Jonr.

si 0

videatur. po[fidere, vel quia i jure ervanti nn s

1.77'06' €

dat ufucapio.

Econtra dubium fpeculativum, quo ani. .

mus flucuat de dominio f. immunitate ab ;5

obligatione, five illud fit pofiivum, feu ne- ; ij

ativum , non vitiat bonam fidem, etíam,.uy:

quando incoatur prefcriptio. — Quoad conti- jiii

auationem. quidem, eft fententia plurium hii

longe probabilior, contra Adrianüm, & pau- :;]Oiü'd?[g;m

cos, innixa illi axiomati, 77 pavi dubio potior ..

1 «

eft conditio poffidentis, ex R. J. 65. in 6 Poteft.- i g

ergo poffeflor continuare polfefhonem , ac

;b bour

rafcribere. Nam illa fola poffeffio inutilis;,.... j

eft ad preefcribendum, quee zor ef? fine peccatoy .. Y

ex d. c. fin. b. 1. ,

i f

Incoare vero cum bona fide prafcriptio-

fjj

[

nem poffe eum, qui fpeculative de ju

ftitia

n 5

tituli dubirat, quamplurimi inficiantur. Ni-, ,,,

hilominus Ferdinandus Vafquius, Ludov.

!

Ü

um m

Engel, Vitus Pichler aliique id fàtis folide af-

, W

ferünt. Nam dum c. . 34. q. 1. ?amdiu quif-

j

dferem f

7

ue bone fidei poffeffor ve&ifeme . dicitur., quam

o lofeg

diu fe po[fideve ignovat. aliemum: & d. c.fin. xe-

t d

quiritur, ut qui prefcribit, z mulla zemporis

20 [

parte rei habeat conícientiam aliene, jus ca-

Ff g

]

nonicum nihil difcriminis ftatuit inter preefcri-

dam.

At-

"i

l

)

ptionem incoandam & continuan

[

75

qui cum dubio fpeculativo continuari poffe

W

4

M

T

arii, eo quod.

prafcriptionem , fatentur adverf

LTAR

habeatur fides, quze excludat fcientiam rei

Wel

'

'

'

T

alienz; ergo etiam poteft incoari cum fimili

t

TE

|

ïï

dubio.

ES

Prol.

l

Dz Junr.

661

| 1v/

Prob. Coufeq.

Ideo cum dubio fpecula-

' tivo continuari poffeffionem licet, quia ex re-

lts

cepto axiomate formari poteft judicium pra-

&ice certum , cui fides bona innitatur: atqui

p !

A

ex eodem axiomate & pluribus aliis amoveri

m hum

.poteff dubium practicum, & formari judi-

"

cium certum practice, cui bona fides innita-

(b

AV

[!

."

| tur, ad incoandam preícriptionem. — Ergo.

J

?617119 P,W;

Prob. min. indu&l. Siquis emit equum &

1 j

ili

- incipit poflidere, nefciens aut dubitans, utrum

f

f

' venditor fuerit equi dominus, hiíce axioma-

T

" tis poterit uti; queisa dubio practico fe ex-

m

A

M

m)uu

W

ediat, & bonam fidem initio . pofleffionis

fibi comparet: Zz dubio meliov efl conditio po[-

üdentis: Xem , /Verno pra[umendus eft malus , g

/

/

analee fidei poffeffov , aut vendeus. vem mon. fuamn,

im

uifi probetur. — Argm. c. fin. de Prefumt. l. 1.

f G

n N.

. pro Socto.

Sed non fatis probatur, vendi-

torem mala fide poffediffe equum , aut rem

non fuam :mihi vendidiffe; ergo recte pra-

T

fumo , venditorem equi dominum & b. f.

poffefforem fuiffe; & confequenter equum ab

i

"

h,

illo bona fide emo; & incipio poffidere.

"T

Similiter dum dubitas, num contractus,

WH

WW

quo rem tibi traditam incipis poffidere, ju-

3

[0

as

ftus fuerit, ita philofophaberis: Zz dubio pre-

Jumendum 'potius ef , contractum valere, quam

d

E

at

72om valere; erpo licite rem ex hoc contractu,

j

alias ad transferendum dominium idoneo, ac-

fii; gU

,

cipio & poffideo. Duplex enim praefumtio

ad prefcriptionem rite incoandam hic con-

n

currit; altera quidem , qua

redo;

t

P

: prudenter c

V€lla

l

li

662

Dz Jonr.

.ySfQibusi |

venditorem fuiffe rei dominum ; altera; con. ;; ii

tractum validum effe.

Qua quidem pra. jl

fumtio juris utraque fortior eft poffeffione: ;;j

eo quod onus probandi in poffefforem ipfum ; s;j i

rejiciat, fi pro non poffidente illa fteterit. c, i.

un. Uf beneficia ecch[. & c. ult. $. Saue. de.

glb

gurejur.

vfüeiun t

Jico II. Ad.legitime prefcribendum 1

« nl

na

opus etiam eft bona fide juridice tali. Ita non

un i

refcribit ordinarie, qui laborat ignorantiailjprægmþg

l

Juris certi ac manifefti.

Jyob. l-4. tb p n

l

«

£? F. 9. Shuvis ignovantiam in. ufucapione nega-.

[

m

i

j f

zuv prodeffe : fathi vevo iguovanmtiam prode|e con- :

ye « 'I

flat. c. 13. de R, J. in 6, /guovantia fatii , non.

Ufuc.

j hd

JMTZJ' exc

ufat. l31. pr. f de Ufarp. 9

Dm ].

:

ANumquam in u[ucapionibus uvis error p

o[iri.

)

nj

1

prodefl. l. 7. in fin. C. de J4grvicoli. — Male.

)

u

d

'

fidei po[fifforem effe mullus ambigit, qui aliquid'

f W

o

contra legum interdila mercatur, . Exemplum

, Ui

autem affertur l 2. $. rs. fÉ pro Emtore

JE

m X

Quod/i [cias, pupillum e[fe , putes tamen , pupi

- w d

lis liceve ves fuas fime tutoris au&oritate admin

D

f-.

uris evror mulli

xemnd

firave, nom capies ufu: quia j

vunflum,

prodefr.

j Diil

Ex hifce teflimoniis plerique "Theolo

d

concludunt, etiam in foro interno non licere 172

XDUIUS Q

ufücapionem, quee fine bona fide juridice tali"

tünold

peragitur; etfi bona fides theologice talis non

"

"

MAm n

defit. Nam cum ufücapio vim füam a legi-

bus habeat, ea que cum certi juris

ienoran-'

m

f

du n

tia füfcipitur aut continuatur , precfcriptio-

nem in confcientia non pariet: quandoquidem V a

tain

l

665

Dz Junr.

li

Ulj, aM

)u

tam a lepibus, quam a Ss. Canonibus damna-

t

tür malee fidei, & neminem excufare dicitur.

^uYi$: nam cum er-

W

Dixi- L

Jgnovantia

J

rore facti legitime prafcribi, expreffe habe-

E

5

lf

tur l. Zuris.

& l Errov. ff. de 9. e?. F; .

b»

ll

[:

! Hinc fi emeris aut dono rem acceperis a fure,

.

I

|aut pupt

llo nefcius furem aut pupillum effe,

míri

bona

fide illam tenes & incipis prefcribere d.

&t f

|lo. &.15. pro Emt. . Ex eodem principio in-

.

|fertur, eum qui

cum ignorantia juris clari

fi ignora.v

TE

fundum prz(cribere nequit, fructus tamen

prefcribere: quia error circa hofce. videtur

»le

error effe facti; cum poffeffor putet, fe eos

percipere ex re fua. Navar. l r. Confil.

Ht 6. & alii.

Dixi TL

Errvor juris cevtà 6g manifefli:

fi enim jus dubium eft & inter DD. controver-

fum, ut eft v. g. quod relicta in teftatnento

imperfe&to poífint, falva religione, acce-

! ERIDUI|

ptari, illius ignorantia non facit malam fidem

:

juridicam , nec impedit ufücapionem. c. Cum.

dile&us. de Con[uetud. — Quia jus

dubium pro-

h

i

effe

"

:f/' /,

prie non eft jus: cum de ratione legis fit;

manifeftam. c. 2. d. 4.

*

Dixi. III.

Ovdinavi

e: nam preeícriptio-

; Thedt

nem.extraordinariam f. longiffimi temporis

) nonh;:

probabilius non impedit ignorantia juris certi,

j

ut Haunoldus cum communi tenet contra

t u

Molinam & nonnullos: quia ad extraordina-

| um

riam prefcriptionem

jura ne quidem titulum

]U[LS ;

le nec bonam fidem.

ll

requirunt; imo jus civi

j

Canones aütem non emendaru

nt jus civile;

[Ua T

nidi

Tt4

664.

Dr Jonx.

[

p

"U

g*

nifi quoad fidem theologice malam, quee pec.

o

cato coram Deo non vacat. Atqui ignoran

J(l[

l

Ifl/

Til

li

tia juris manifefi eft folum culpa juridica

r bonoruf

orta ex negligentia difcendi leges civiles,

qua íecundum fíe accidit abíque peccato

g dl

thieologico.

peflore?

Extraordinarie item cum ignorantia juris

guat FW

|

manifefti prefcribunt perfonz quadam , in

T

quibus tolerarur talis error, ceu minorennes,

r1l

milites: nam leges juris ignorantiam repu-

diantes, intelligi oportere ex megte juris, i. e,

f

de iis, in quibus error juris non toleratur, de-

a m x

clarant l. 1. 2. & fqq. fE. de 9. &2 F. 9. Huc

m ol

pertinent etiam ferning , fed tantum in cau-

igitem t

o

fis, ubia

[9)

itur de damno vitando. l. 9. pr. ff,

zi fd«

& l. 11. C. Eod. Item ruflici, in materiis,

syelcpt

m

quibus commiferatione digni eeftimantur. l,

l

[

l

IL,W)T

Ulr. C. de. 7eflam.

J;'::)f.:

u

f

f

lil |

u

Ex altera hac conclufione Cosficitur [.

| Ti t

quod bona fides auctoris profit fucceffori, tam

t oets g

univerfali, quam fingulari, ita ut hic tem-

sentur une

pus, quo auctor bona fide rem poffedit, fuze

4f lg

ETO

poffeffionis tempori poflit adjungere. $. 12.

& r3. Inít. de Ufucap. Nam auctor omne jus

Siwftrt

quod habuit, transfert in fuccefforem: ar pof-

f*?t?ff* p

fidendo rem per partem temporis ad ufuca-

10 f5 n

piendum requifiti, acquifivir jus, ut poffi-

To

dendo illam per tempus reliquum, ufücapio-

Y Ts

nem compleret, ac prefcriberet; ergo & hoc

3 f f

ipfüm jus in fücceflorem tranítulit.

n

U quea

Dicitur autem hic eu&or, qui tamquam

J v

rei dominus videtur dominium transferre in

J

alterum;

N 40

:(

T

D

Dz TJunr.

66f

alterum; qui ideo /ucceffor appellatur. Hic

b

fi füccedit tirulo hereditatis, nuncupatur fuc-

nu

ceffr univer[alis, eo quod faüccedat in univer-

fitatem bonorum, five fit heres ex affe, five

ex parte affis v. g. ex triente, femiffe: nam

W

?

hec füucceffio refpicit rem inde&initam, & non

L

fingularem. Econtra fucceffor fingulavis nomi-

natur, qui titulo emptionis, donationis, le-

Uh"uu()u

gad, aut quovis alio fuccedir auctori.

Jf

Conficitur 11. Quod mala fides aucto-

Jl

ris fücceffori univerfali immediato ita noceat,

(

l

ut non tantum acceífione temporis, quo au-

J HU»

&or rem poflederat non poílit uti; fed ne

Duc

iftud quidem tempus, quo ipfe hereditatem

cum bona fide adiit,; compurare ag incoan-

dam praefcriptionem ordinariam. Ita l. rr. ff.

ag ]

de Diverfit temporalib. prefcript. — Cum beres in

jus omue defunéli fuccedat , ignovatione [ua defun-

&i vitia non excludit.

Ratto effl. .. Quia defun-

&us & heres ejus immediatus, fictione juris

cenfentur una eademque perfona; ergo pof-

feflio heredis cque infe&ta eft ac poffeffio

auctoris.

"; ()/7/'.'7.5 ju

Succeffor tamen mediatus f; heredis heres

m d po-

n

poteft pracriptione ordinaria ufücapere,

q u

modo res non fit furtiva, nec vi pofleffa.

u

uas enim fitiones ex eadem caufa deteftan-

m

turjura, Ideoque ficut umbra non parit um-

qui

ram, ita nec fictio juris aliam fictionem de

I

mala fide, qua ad heredem alterum tranfeat.

j

j

j v'

iximus, non pofle cum 1mala fide au-

"

i

toris incoari prefcriptionem | ordigariam:

[

Tt:

nanq

666

Dz Juzr.

nam cum fnala auctoris fide preefcriptionem

o

j d

extraordinariam a fucceffore immediato poffe

godom C

incoari, probabilius docent Covarruvias, Mo-

lina, Leffius aliique, contra quofdam. Quia,

Juigt d

longiffimi temporis pre-

j ninl m

fpeétaro jure civili ,

ícriptioni non obeft mal

a fides vera; erpo

modom J*

gqun n

multo minus oberit mala fides ficta: 'at jus

Canonicum corrigendo leges non attendit ma-

T.

Proin

f(fe e fr

lam fidem fictam,; fed (olum veram.

1Gud

q

talis praefcriber, non quidem titulo Pro Je-

Ik

)

vede, fed titulo prefumto.

[tem diximus,

fucceffori umivev[ali : nam

"l TQH&HH

l n vitium. ff. de divevs. temp. prajcr. quoad

TT

fucceffores particulares Ulpianus aliter diffe.

a pl

rit: Vtüum au&ovis, vel donatoris, ejufve qui

alndo, t

mibi vem legavit , [i fovte au&tor meus juflum igi-

s. Conttt

a dendi

sint, d

tium p

offi

non babuit, puto, meque mocere,

nueque pro

deffe. Quia mala fides eft vitium per-

ts n |

fonale ; n

on ergo egreditur perfonam au-

dnm D

étoris.

ao m

Excipiuntur tamen res immobiles, qua-

u

se Rn

rum dominium non nifi tempore extraordi-

B cefeanmr

nario poteft prafcribi , fi fucceffor fingula-

qudcommur

e domino, eam

ris rem alienaverit, ignorant

Tutef d

ab alio poffideri, jure novo;

Authent. Male

16 tüptrs |

fidei. C. de Pre[cr. lo

g.

zenp. Dixi, quarum

tot de rl

dominium: cum enim de hoc folum loquatur

j

N

authentica, utpote exorbirans & corre&toria,

Akpids b

non eft ad alia jura, v. g. ad hypothecas ex-

;

Ut tj

tendenda: quas proinde ordinario tempore

AUs qi

prefcribet bonze fidei poffeffor; etiamfi eas a

W

yf

malee fidei poffeffore accepiffet, jure antiquo

uoa

1l

t

Dz Junr.

AP:!

li

.

667

uoad hoc non corre&bo. 1. r. U5 C. .

[j

ad-

lt

]i

verfus creditorem . pre[cviptio oppomatur. — Vide

f

Haunoldum tr. 5. controv. 2. n. 215.

Wi

Denique advertendum , quod mala fides

l

(«

d^]

Prelati nihil impediat, quo minus Ecclefia

poftmodum przícribat.

Nam ficut tutor,

d d

tamquam adminiftrator & defenfor pupilli,

DEU

hujus caufam fàcere dereriorem rion poteft,

u D

mala fide ejus prefcriptionem impediendo:

il J j

ita nec prelatus, qui fpectatur ut defenfor &

adminiítrator Ecclefie, eidem mala fide fua

ff

'Tenebitur tamen ille farisfacere

nocebit.

parti lefz: pro damno, & antequam corn-

pleatur ufücapio, hujus curfüm interrumpere,

manifeftando , rem effe alienam. Id. Haun,

n. 220.

Contra quem Vafquius & alii pro-

mni

nuntiant, malam fidem antecefforum in com-

"

j

munitate non nocere eorum fíuccefloribus.

Á

V

f0

Quia durum nimis videtur, quod paucorum

illorum mala fides obfit longe pluribus opti-

)

mze fidei in collegio vel monafterio, quamvis

um

TU

hi cenfeantur effe fucceffores univerfales, eo

fr g

quod communitas immortale corpus, femper

j &f

maneateadem. Poterunt ergo faltem longif-

(f Jl

fimi temporis prefcriptionem incoare : ut

., quam

nuper de herede univerfali probavimus.

]

0

tio

Ob;. L-cont. 1. concl. füfficit, ab ini

Qd

NU

ufücapionis bonam fidem adfuiffe. l. un. C.

(

T

de Ufuc. transformandis.

Quod. confirmat

f o

j

ratanus, quiin c. Placuit, ut. 16. q. 3. fic

[

ld

fcribit: Sufficit, in jmitio cuique bona fide poffz-

w

J

dere capiff, etiamfi medio tempore [cientiam vei

[is

alienc

668

Dz Jonr.

alieng babuevit.. 1mo ad prefcriptionem lon.. «t

iffimi temporis f. extraordinaril ne ab initig ;,j| l!

!

quidem bona fides requiritur l. 3. & 7. C. d

ii

;

&

Pre[cvipt. 30. aum.

Sed fufficit fola continua-

ngquil'i[ bof

tio temporis. Ergo bona fides ad prerfcri-

ag D

bendum non eft conditio neceflaria , faltem in

, dlim

Imperio & ditionibus aliorum Principum:

qen 0 J

nam canones malam fidem excludentes obti-

«(pmin d

nent folum in regionibus jurisdictioni feculari

I

fummi Pont. obnoxiis, ut refert Gloffa in c.

'.w

^

JL-A

[ 9t

fin. de Prafcvipt. 3. 1N.. Conf. cum ejus pro-

st

Àat. Juri civili a facris canonibus derogatum ...iii

AA

eít, qui , ne peccata foveantur, bonam re-

I

quirunt fidem toto eo temqore , quo poffeffio

n r i

requiritur. Quando autem de peccatis & (à-

vem adtore

]ute animarum agitur , poteftas Pontificum

Bftenfs in

ad omnes orbis partes fe porrigit. c. 13. de

TE

gjudiciis. Quo etiam exicapite Gloffa fenten-

j

C/unj n

tiam quorumdam , quam recitat, aperte reji-

t

m

f

cit; dicens: Potius flandum ef[fe canoni , quam

i

V

N

t

il

legi in boc cafu : quia prajcvibens non excu[atur

t m

a peccato per vationem legis, &gc. — Quapropter

tlcn pf

Haunoldus n. 188. merito ineptam enuntiat

tplütmad n

Dj

quorumdam interpretationem d. c. finalis;,

aim: li

quafi vero Pontifex folum reprobet pro foro

ZT

ecclefiaftico prefcriptionem canonicam, qu&

!N

L

f

fit rei fpiritualis, & civilem, queefit rei tem-

TT

oralis.

Mi

Jufl. Subditi intra X. & plures annos

Biptitns.

prefcribunt contra legem.humanam ejusque

þmodo p

oblipationem, licet fciant lepem, & peccent

eo!o-

W Go

prevaricando; ergo cum mala fide th

aR

M

UC

gxc'a

Dz Junr.

669

,,J

ica incoari & continuari poteft prafcriprio.

i

. AV. copf. Lex non tollitur per ufücapio-

nem, fed per confüetudinem, quze quidem

non requirit bonam fidem, dum incoatur &

Mdl

continuatur: fit enim per eam legis abrogatio

!l

fciente ac diffimulante legislatore. .Ad trans-

lationem vero dominii bonorum , qua igno-

M

rante domino fit; plus ex parte praefcribentis

requiritur.

i II

l.

Ob. ][. Pontifex in d. c. fin. & alias

QDACID

femper loquitur de prafcriptione rerum, quae

poffidentur & detinentur: ergo folum exigit

WIMIT

bonam fidem .ad prefcribendum actionem

realem & rei vindicationem; quoad períona-

les autem actiones nihil de jure civili correxit.

Ita Hoftienfis in. fümma , Bartolus, Panor-

n d

mitanus, & ex RR. Schmier, Pichler & alii.

p

ii

jl

[

& JV. Couf. Pontifex in capitulis füpra citt,

generatüim damnat omnes prefícriptiones

i

J

bona fide deftitutas, u ulla valeat abfque bona

]i

fide prafcriptio.

Quodíi non valet, ergo in

judicio oppofita non pariet prefcribendi ex-

6Il

f

2)

ceptionem ad prioris domini actionem repel-

lendam: fiquidem zog preffat impedimentum,

m Áoto

4 W

quod de juve mon fovtitur effetum. R. ].

:

$2. Inw&

um

Deinde conftat ex ll. 6. & 23. de V. S. rei

ye u |

appellatione & caufas, & jura, & contractus

obligationes contineri. JDezique & debira

yf E]f(

üo modo poffideri dicuntür, quatenus effenr

folvenda & non folvuntur, Haunoldus tr. f

lr P

AVJ*

c' 2. CODUIOV. 2- nl 1920

Ij L

Dr Junr.

670

. milis

.)'

Juft. L. Quamdiu creditor non exigit :

J

gincit;

debitum, non peccat debitor non folvendo:

g o

ergo abíque peccato poterit tandem prafcri.

/

|

bere. E. JV. 7dut. Si et contractum in diem,

al

] emm ICHCK

cum hic venerit, tenetur debitor, etiam cre-

dirore non exigente, folvere; alias erit in

$ ftby emg

&i o

morà culpabili, quia dies pro creditore inter-

Si debitum fuerit indefinite contra-

imiillr

pellat.

étum, cenfetur contractum in tempus, quod

g ub

ts Id

D

ex confuetudine pro folutionis termino habe-

tur; idemque elapfüm rurfus interpellat.

Vottt lUS 3'

Md

Quodíi ifta fübeffer conditio folvendi,

st

Quando creditor exiget ; cum hac quoque num-

quam prefcribetur : manet enim femper obli-

gn die d

goinyte

gatio, dum manet poteftas exigendi in credi-

tore vel ejus heredibus. Porro in hoc cafü

ins dl

requireretur animus recufandi folutionem &

igrs, U

OOT

fic incoandi poffeffionem libertatis: qui cum

fit peccaminofus, non eít idoneus ad pre-

micd,

fcribendum.

]i

0

Jl

h

Confiri. Qui fciens rem effe alienam;

k at

ejus poffeffionem adit aut continuat, non

m ortur, d

!

GL UVUAM

sberr rl

prafcribet, ob malam fidem: ergo etiam is

qui novit jus alienum, nec eidem fatisfacit.

m t d

^

x fltn

Gailius & Minzingerus, qui fententiam hanc

firmant pre;judiciis Camere Imperialis.

Juf. I1L Poffum prefcribere contra

Quig

eum , qui habet jus fervitutis ruíticee in meo

Pt

predio, etiamfi fciam, ipfüm habere hoc jus:

us

ergo cum mala fide. g. V. Conf. Ut jus alte-

161 nf

rius fervitutis in meis prediis, v. g. trans-

ïeuän G

eundi per agrum meum, extinguam præ('cri-

endo;

Dz junr.

671

(l

m

bendo , nullus ex mea parte actus contra il-

I nj

*; lud requiritur; fed fufhcit, ipfum jure fuo

lrl

W

tempore certo non uti. l.6. ff. de fervitur. ur-

han. predior. Quare non fuüm in mala fide:

At

neque enim teneor, ipfum monere, ut uta-

]

tur jure füo, etiamfi fciam ipfüm jus illud ha-

i

!

m

bere; fed bona fide fino illum jure fuo non

BI

De fervituti-

uti;, & mihi libertatem creari.

11] qi

bus autem urbanis eadem lege contrarium me-

3rmfzo li

h

rito ftatuitur, nequis eas praefcribat fine facto

aliquo contra jus alterius, ac proinde requi-

N

lj

ritur ignorantia hujus juris; alioqui cum mala

us

fide incoabitur aut continuabitur prafícriptioz

bt

qui enim alieni juris confcius contra hoc agit,

wgap:ff

peccato injuftirize fe obftringit. Hinc jusCaji,

? M

A Md

ne altius eedifices, aut feneflras in ejus hor-

M

10

tum aperias, non extinguetur, nifi bona fide

if

egeris contrarium, & ille certo tempore non.

d

contradicat.

Iuf. IIL Re&e prefcribitur actio quae

deitt

ex lege poenali vel judicis precepro ad poe-

[WM ] m

nam oritur, etiamfi quis fciverit, talem poe-

984 d

nam alteri debitam effe. Ergo. m. JV. Conf.

) t

Non tenetur delinquens poenam fponte of-

rum huX

ferre; fed folum cum exigitur poft latam a

Ti

judice fententiam, cujus executionem fübire

RU

deber. Quod quidem jus exigendi extingui-

us

tur preefcriptione , fi intra tempus a lege de-

Ó

finitum non exigitur. Tra Navarrus in Ma-

n holif

[

nuali c. 23. n. 66. aliique communiter te-

nent cum Gloffa in c. Fratemz'my. EL CO.

q. 2.

|:

(

Pari

|

672

Dr TJvnt.

1[ Wþ ' C.i

Pari ratione preeícribuntur merces quins

gemo 1

quennali ufücapione, que. ob non folutum

TU

veétigal i

pío jure fifco commiffze effe (ciun-

3';00 Dlhl n

?

tur. l. 2. C. de Pecligalib. €g' commiffis, | Ve-

hr p

rum prafcriptiones iftee non funt proprie &

1,*7)'1'[0&5 ,U

D)

ftrite dictee, qu& procedant ex animo poffi-

j

ii agf

dendi rem ut füam , atque requirant igno-

qumpon d

!

rantiam juris alieni a nobis poffeffi: de quie

f ,7;«' li

bus in prefenti quaftione tractamus.

.

j ag

/j

. III. contra 2. concl. Leges, que

g i

orantia juris màni-

prefcriptionem cum ign

TU

fefti incoatam reprobant, fundantur folum in

vfb

prafumtione male fidei, juxta c. 82. de R.

igimm 4

'

j ine. Ergofiin foro conícientig , ubi cef-

propnem &

fat preefümtio, ignorantia fuerit inculpata,

heec preefcriptionem pro eodem foro non im-

äl Qu

ediet. Ita probabiliter Medina aliique. X Z

a d in

"Autec. IN. Conf. «à Pra[umitur, in c. cit. ex-

zi af

reffum , non debet rigorofe accipi, fed ut

concordat cum legibus aliis, quae non tam

aim x |

teent; D

prefümunt, quam fingunt, in tali adeffe ma-

t ddfeon

lam fidem.

Ac licet etiam niterentur in pra-

'

T 02

fümtione tantum male fidei, non tamen ni-

