queque virtutum ceterarum in füo obje&to

exigit; bonum praftari, & abftineri a malo.

Uf

)f[]mw

Non ergo opus eft, ut actus juftitie fiant ex

l

M

motivo formali quo, intendendo fpecialem

honeítatem in redditione debiti relucentem,

ln qt

que intentio objectum formale proprer. quod

TDrt r

nuncupatur. Sed neque virtutes ceterze fem-

D.

per obligant ad operandum ex motivo fibi

AU d

proprio: nam precepto confitendi fidem fà-

W n

tisfaciunt, qui illam coram tyranno profiten-

ADUO« m

tur, etfiillud citra formalem fidei actum fa-

"It

ciant: qui divina precepta ex motivo quo-

t n

cumque honefto fervant, caritatis legi obtem-

perant; qua divina mandarta fervare jubemur.

I

Denique creditorum aut aliorum hoc

dumtaxat intereft, ut ipfi non ledantur, &

1 xclta

quod füum eft recipiant, nihil penfi habentes,

il

utrum ex juítitiee motivo formali 440 id a

Ap)

debitore praefterur an non.

d

|

Quodfíi precepta fidei, fpei & caritatis

(

t

::

Yi

elicienda nos obligent ad actus formaliter ta-

J; D E.

les, id inde oritur, quía per virtutes iftas

a d

theologicas perfecte unimur Deo & juftifica-

:

]

mur: utrumque autem effe&um iftum fine

i, Qd

&&ibus illis omnino perfe&tis obtineri non

ii

poífe, conftar tum ex rei natura, tum ex di-

yn u^

vinis promiffionibus facra pagina declaratis.

W

contra quia juftitia hunc finem proxime non

lim)

pectat, fufficit illi apere fecundum objectum

t

g

ormale quo4, querendo zequalitatem inter jus

u

a&ivum & patlivum duorum, quod per actus

puc

altem materialiter , obje&tive & terminative

A

!]

Yy-y

juítos

)

14

Dr TusTiTI &

X,['eren[iæ in

juftos obtinebit.

Nifi quis forte peculiar&

meritum & laudem abfolutee virtutis velit fibi

, d d

anir

comparare ; fecundum illud Sap.6. v. i1,

n

i OU

Qrt

iflodierint juflà juffe , 3ufltficabuntur.

Qui Ci

V. Adilluftrandum difcrimen juftitize

, d

piu jit

commutativze & diftributive Philofophus 1. 5,

Ethic. c. 3. utitur inductione proportionum

q t

d

matheinaticarum.

Proportio autem eít. dua-

o ntnt

rum rationum fimilirudo aut aequalitas. — a-

Zi0 dicitur duarum ejufdem generis magnitu-

g n

^

i

!

df

dinum aut numerorum mutua quedam ad

fe habitudo fecundum quantitatem: ita 2, ad

; n

05 10; j

6, ratio eft tripla, cujus terminus prior vo-

ijprum j

catur aptecedeus, pofterior dicitur cofequens:

quotus, indicans quomodo aut quoties ter»

pf

minus minor contineatur in majore , exponetí$

yremi

yationis nuncupatur.

Proportio coztizua con-

sum inter

d Cont

flat tribus terminis, quorum primus fe habet

ad fecundum, uti fecundus ad tertium: v. g.

; um d

uti fe habent 2, ad 4;. ita 4; ad 8.

Proportio

1 Qub

i extmot

difcveta comple&titur terminos quatuor: v. g.

ut fe habent 2, ad 4 fic 3, ad 6. ratione íc.

Tetnts

wuut foum

fübdupla. ltem ut fe habent 2, ad 6, ita 3;

ad 9. tripla ratione.

Exempla ifta exhibent

CUT

proportiones geometricas: ubi fpe&tantur ra-

!t r

tiones numerorum fecundum fe, eftque ea-

T

(

tl

dem ratio minoris extremi ad medium, quz

fiorq

inedii ad extremum majus.

At Y g.S

At vero aritbinetica proportio eft fimili-

ET

tudo rationum fecundum quantitatem diffe-

l, in

ü Tij

rentie numerorum: v.g. quee eft ratio 8;

1'.3-

ü T

40, eadem eft 10, ad. 12. -Ubi eadem eít

tiO

li

[

Dr JusTiT!iA.

71j

inter medium & minus extre-

d F'-wli'l Xio differentice

mum, ad differentiam, que eft inter majus

dj

extremum & medium: nam ficut denarius

fuperat octonarium binario; ita duodenarius

Q

l

binario denarium excedit.

j

il

i

Igitur juftitia commutativa fervat sequa-

d

liratem rigorofam rei ad rem fecundum quan-

d d

)

titatem differentie numerorum, per propor-

QUs ]

tionem arithmeticam continuam, nulla habita

ratione difcriminis perfonarum, fed fpectando

.[".en's Iqagnif::

[

folam differentiam inter plus & minus in

dl

ipía re.

Si Cajus & Titius fin

uli habuerint

9

i

LW«

aureos ro, & Titio Cajus ab

ulerit 2, hic

qui injuriam intulit habebitaureos 12, & Ti-

À AA IU

tius paffus injuriam habebit tantum 8. Ut

LA

T

^ Mi

ergo fiat equalitas inter ambos, oportet poni

Atl COt

medium inter 8, & 12, proportione arith-

fbl

metica continua: eft autem, ut nuper dixi-

D

mus, eadem differentia 8, ad ro, qu& 10;

)u

ad r2, nim. binarius excedens ; qui fi mi-

I

nori extremo adjiciatur, uterque habebit ro.

f

Econtra cum juftitia diftributiva non at-

tendat folam zequalitatem. rei ad rem, fed

h aüib;z

etiam conditionem perfonarum , fervanda eft

Áumtir t

in ea proportio difcreta, conítans terminis

dqee

quatuor faltem sequivalenter, ita ut fit eadem

um &

proportio rei cum re, que eft dignitatis cum

ignitate. v. g. Si publicum zrarium dividen-

j

um fÍit inter plures pro ratione meriti in

TU

|

n

rempubl., & meritum Caji fit duplo minus,

n

merito "litii fiet huic injuria, nifi fumma ei

O tri«

iioi

L

, data fit duplo major, quam fumma Caj

buta:

p

716

Dzs JusTiT:4.

buta: eadem enim debet effe proportio pecunig ;

[jedemi

jdia

cum pecunia, quce eft perfone cum perfona, (

jndgr d

ARTICULUS 1II.

4l u lq

De Reflitutione genevatim.

Ota J. Vitium juftitide adverfüm dicitur äpf.d?hff"

N

jrapin

injuftitia. Ab hac oritur injuria, que

a 'Theologis definitur, voluztaria violatio juris

g, dld

&lieni, qu& velactione fit, vel omitlione. Ex

j Iu

hac definitione B. 'Thomas q. 59. a. 5. itaar-

P

aj m

gumenratur: ficut nemo per fe & formaliter

injuriam facere poteft, nifi volens: ita nec

jgis n

j afeunmat

pati formaliter ac per fe poreft injuriam, nifi

nolens.

Nam /cienti $9 conjemtienti non fit inya-

afun, t

d T 3

via, neque dolus, ut habetur R, J. 27. in6. &

l 187. de R. .. Hinc marito confentienti in

asdimed o

; Ganerudm

uxoris adulterium, item ei qui confentit in

fui mutilationem aut ceedem, aliifque quibus

Afioreidlen

eít jus immobile atque inabdicabile, confen-

df i

tientibus non fit injuria proprie ac formaliter,

fuijdum

fed folum improprie & materialirer , ut in-

[

quit $. Thom 1. c. quamvis enim lege prohi-

;qul UI

beantur abdicare f& jure füo, & ideo inefüca-

Eu

citer confentire videantur ex parte objecti

h peta

quia tamen ex parte fua non funt inviti; fe

Oi od

revera volentes, injuriam proprie loquendo

ün LfL |

non patiuntur Qua di(tin&ione explican-

b RCenm

dum eft c. cogtinpit.. De fent. excomm. Mo-

PUR

lina, Leffius; Amicus contra Cajetanum &

lures alios.

'

"

1 tdümy

Jurisconfultis injuria gen

ratim dicitur

ff. de

m

amue quod uon jure fit. Pr. Inft. & . 1.

Injur.

tlj

Dzs JusriTI14.

t

717

a

,

1

W

Injur. five demum id fiat ex culpa z/eologica &

"* dolo feu callidirate ad alium ledendum f(cien-

1

ter & maligno animo adhibita; five ex cu/pa

wa juridica; que dicitur lzefio alreríus per impru-

D

.. dentiam vel negligentiam facta,

Specialiter autem injurie nomine cozzu-

li

melia accipitur; a contemnendo dicta, eft de-

"am/f/mm

li&um , quo alterius honor dolofe leditur;

: dolofe, inquam , nam fi abfit dolus, & jus

S

^i adfit, aliquid contra alienam exiftimationem

ii faciendi, non fiet injuria. l. 3. 13. 33. fE. h. t

noi

: Perfonales iftze injuriae alize fünt verbales, quae

tl

; verbis inferuntur, alig& reales, qua actione

aliqua fiunt, ut traditur $. Inft. À. 7,

H« n

JVota ]. Supra oftendimus, obligatio-

) (0j

nem reftituendi oriri ex fola juftitia commura-

tiva. Generatim autem reftitutio definitur,

* redditio rei alienze: nam reffiruere ciderur , qui

id veflituit , quod babiturus e[fet atlov, fi coutvo-

^; verfia ei fa&a non fuiffet. l. 31. & 75. f£. de F.

I

iA ) V

. qua. defcriptione continetur actio refti-

si!^ tuendi ex contractu, aur alio quovis nomine

Ti

debita.

rl

In preíenti autem argumento preffius

i* accipitur nomen reftitutionis pro reparatione

dyo? uis alieni lefi, Qus quidem differt a folu-

;qm/^ tione: nec enim omnis folutio eft reftitutios

g»!| ut cum folvimus, que ex voto, juramento;

gu? caritate aur mifericordia debemus : neque

omnis reflitutio eft folutio ; nam reftituere

g

! dicimur depofita, non folvere.

Dl

jl

I

[

j

Difcre-

j

Dz JusriTIA

718

«

Difcrepat etiam reftitutio a fatisfa&tione;

quatuor de caufis r. Satisfactio latius pater:

Tjggica, quæ

nam omnis reftitutio eft fatisfa£tio, non con.

jom

anwa

tra. 2. Reftitutio rem concernit, eamque

1MRüW

ipfàm, vel tantumdem reddit: fatisfa&tio per-

Íonam refpicit, praeftando quantum huic fa-

g r

j ent

tis eft, etiamíi non fit zequivalens debito,

3. Satisfactio proprie fit pro injuria violati

od 4f »

Bheenit

honoris: reftitutio pro damno illato ; vel ab-

nl

lara re alterius. 4. Satisfactio fit etiam pro

damno irreparabili : reílitutio folum pro

y alb

gm :

damno reparabili.

Nota III. O

bligatio fe&ituendi ex cauía

qu Q

durerimp

duplici oritur, quarum prior eft, injuíta ac-

zhrum, 1

ceptio vei aliene; altera. vero; ves ip[a aliena,

five jufte accepza fuerit, five injufte. S. Tho-

qpc :

3

m

j iiqidt

mas q. 62. a. 6. & 7. Per acceptionem inju-

flam non furtum dumtaxat. intelligitur, aut

smantum

qdnents

rapina, fed quodvis etiam damnum homici-

ii lt

dio, ftupro, furto; infamia, aut modis aliis

folirum inferri injufte: quicumque enim al-

A. t

V,

teri damnum infert, fübtrahit eidem aliquid,

unde ratione injufte acceptionis compellitur

D)

"

/

'r

j

j

E

:

adreftiruendum. — Aes accepta hic vocatur non

ea tantum quze a domino ablata eíft, ut equus, :

Mzim;,ryg

veflis, pecunia, fed illa etiam, que domino Jl l

ex juítitia debetur, & penes me eft, ut lega- n

tum, depofitum, venditum.

1. $ T

Poteft autem alicui inferri injufte da- 2iiy

y

mnum Ííinelucro iriferentis: ut cum res alte-

[

Lf

rius corrumpitur aut deftruitur, cum &des Vr hg

incendunrur, occiditur animal aur vulneratur,

ace-

Tli

Ds JosTiT14.

719

(

lacerantur veftes; five dein id fiat ex culpa

theologica, quz peccatum coram Deo conti-

Yi

net & cum dolo vero; five ex culpa juridica

latiore; in qua dolus prefümitur, five ex

i

filitm

culpa levi; five ex cafu fortuito, quo da-

P

mnum ex actione aut omiffione fecutum pree-

TU

videri aut evitari nec potuit, nec debuit. Inft,

) IOR

Dig. Cod. ad L. J4quiliam.

.0) |

Huc etiam pertinet damnum ex quafi de-

Bs

ll

litlo: nam ficut damnum ex vero delicto, ceu

h n n

dolo; vel culpa p-opria , dari poteft, ad quod

reparandum lex Aquilia fuppeditat media &

Jl

UI

4

actionem: ita quoque datur ex quafi delicto,

"

videlicet ex imperitia, vel alieno facto, v. g.

Wi

famulorum, liberorum, non ex dolo proprie

J

autculpa fua: v.g. fi ex caenaculo tuo , vel

E-

domo aliquid ejiciatur, vel effüundatur, quo

commeantium aliquis lzditur in corpore fuo

aut veftimentis; íiequus tuus fit calcitrofüs,

& alteri, licet blandienti , nocuerit. Inft. de

obligationib. que quafi &x delito. lib. 4. t. $. &

t. 8. de JVoxal. a&ionib. & t. 9. St quadvupes pau-

u

periem feciffe dr./ Jtem. Dig. l. 9. titt. 1. & 4.

WOGREUI DO

Cod. l. 3. t. 41. Item in decreto Greg. IX.

ag

tit. de Injuviis €9 damno dato.

Dico 4. Reftitutio neceffaria eft ad fa-

u dor

m H

utem tam jure naturáli, quam pofitivo di-

vino.

S. Thomas a. 2. ubi recitat reftimo-

| j

u

nium S. Auguflini ep. 54. ad Macedonium;

quod refertur c. Sivesalena. 14. q. 6.. IVou

Qu

mi

vonittitur peccatum , ufi voflruatur ablatuu.

m

aM

Ef

D

720

Ds JusTiT!14,

: jacceptiont

E* Ratio J. eft evidens.

us nature di.

-

)

,ngrmü eà

€tat , neceffariam effe obfervationem juftitig,

od 6]

qua in equalitate quadam confiftit: aequali-

s PI'O

OF*

tas autem iíta tollitur tam ab eo, qui alteri

gyint o

damnum injuíte infert; quam ab eo, qui ha.

jj

bet rem alrerius ; habet enim plus, quam

fuum eít, & verus dominus habet tantum.

n

um

dem minus. ergo compenfíàtione damni, &

at

redditione rei alienze partes ambae ad equali-

ge ii

tatem componi debent.

FOU

Ratio 11. conftatex lege divina, oz fa-

ii

yalevis, Exod. c. 20. & fqq. quibus reftitu.

gt

tio variorum damnorum illatorum precipitur,

lm IÀ

Qui enim fcit, penes fe effe rem alienam, nec

innditbl

fe habere titulum, eam retinendi, incipit in

(njnn. N

mala fide verfari, atque praevaricator feptimi

uurds, q

precepti habetur, ni reftituat.

iyicen

Dico. ]. Nec jure naturali, nec pofi-

]

n m

tivo datur in confcientia obligatio, ante fen-

a, 000

tentiam judicis, reparandi damnum ex culpa

ii d

mere juridica, vel ex quafi deli£to datum. v.

tgbiem m

. Si rem alterius ex oblivione relinquas in

g Ti

f

[0)

co publico, & illa pereat: fiillam forte per

mmrea]

/

imprudentiam frangas, perdas: fifamulus a

at ao

ivnem obdormiícens caufam dedit incendio,

atl

Eft fententia communior Innocentii, Molinz

t

&aliorum, quos laudat & fequitur Haunol-

Tl

dus tr. 2 c. 2. contr. 4. $. 4. & contr. j. $.2.

ht Qp

m

"m

A

. Prob, . Imprimis de jure naturali non eft

obligatio in confcientia, ob rem acceptam;

Xiing

eum hoc damnum non fit lucrofüm: nec ex

UX p

injufta

Iu

D: ]usTiT1A.

731

n

MU

|

injufta acceptione , quia non eftadmiffun pec-

ls

catum formale & in confcientia.

N

Deinde jus pofitivum , etfi tribuat leefa

m

$)

actionem pro foro externo, nullibi tamen cla-

nj

1 g.

w

re exprimit obligationem in conícientia ante

1 &f y)

"

fententiam judicis, Erpo nec de jurepofitivo

Is h.

datur oblipatio in conícientia : nam cozrra

n

eum, qui legem diceve potuit apevtius , facienda

5 g d

eft interpretatio. Imo. l. a. C. de l. 24quil. — fa-

tis clare infinuatur ; non nifi poft fententiam

v d

U M*

damni ita illati compenfàtionem pofIe obtine-

p g

Al

rj dum ita pronuntiatur: Competentis judicis

QLOLUIT

M

au&oritate confequevis. . .. Sudicis cura impetra-

dUl

[!:

i5 Ergo lex Aquil. ante judicis fententiam

&t

non intendit obligare ad reparationem damni,

&i

Al

Coufirm. Non prudenter afferitur obliga-

tio naturalis, que tam paucis videtur dari,

du

ut fimpliciter dici poffit a toto genere humano

t

ur; AUE

ienorari: nam lex naturalis debet ; per fe lo-

Jir

quendo, nobis effe nota citra Scholafticorurm

l

ImUm d

fübtilitares; alioqui plane effet oriofa & ob in-

dc/ ]

IUO Q

vincibilem ignorantiam fine culpa negligere-

ye r

tur.

Talis autem effet obligatio refarciendi

init damnum fineculpatheologicaillatum , qua nos

f amsa

teneri ante fententiam judicis nemo pruden-

d d

tum exiftimat , exceptis paucis, quos Schola.

yi, Y

fticie queedam argutize ad id opinandum indu«

z

iur Bu

Xerunt,

oj

Per culpam autem mere juridicam nopn

evem dumraxat, fed etiam latam intelligimus.

mmh [l

m a

Quod ipfüm etiam extenditur ad contra&tus ;

in quibus praftari culpa juridica debet, five

fin: f

ii

Z

levis.

l

j

Ds JusTiT!4.

722

levis, fivelata, etfi non fit conjun&ta cum

ii

f

Brill

culpa theologica: nifi quis fpecialiter in fe re-

i

cepiffet tales cafus fortuitos.

, 0q

Dico III. Poftfententiam judicis proba-

bilius tenemur in confcientia ad reparandum ?

per(iner l

þ) ]l

damnum ex culpa mere juridica, velex quafi

deli&to datum. Ita Molina cum plerifque con- 5^/*

]

'

tra Rebellum & nonnullos. Pr. Lex Aquilia Aguis

& ll noxales funt rationabiles & juítee , funda- !!: a

ia

[

'

t& in bono publico; intendunt enim ftimu-

lare cives ad majorem providentiam & caute- 52 I

lam fortuitarum damnificarionum, ne aliis no- g gt

ceatur, vel;per fe; vel per fuos, etiam per anima-

j r

lia: ergo fententia fecundum has leges lata,

mampa

av

eft jufta:

fed fententia jufta obligat in con(ci- ia

ur ju-iN Albot

entia; nam jusnaturale exigir, ut pareat

dici jufte & fecundum leges imperanti. Er o ritm nol

etiam fententia judicis mulétam juxta leges i

pen

ales infligentis obligat in confcientia.

1iy mea i

Confirm. Si poft fententiam non daretur p ha Q

obligatio in confcientia parendi, nec judicum n at

au&toritas effer fatis firma & efficax, nec le-ciii

m finis fufficienter obtineretur.

lii

Obj. I.cont. 1. Cozcl. Cam ChriftusLuc. 1 I« tn, t

v. 39. Pharifieorum injuftitiam & rapinas re-'mi

Tülsid

l

prehendiffet , mox fübdidit : — evumtamen

quod fuperefl, date eleemo[ynam : g^ ecce omtuia : x

anunda funt volis. E

rgo reítitutio injufte par- :g

M

torum non videtur e

f

e neceffaria iis qui ele- :

emofynas expendunt. Ita Greci quidam pU- anyj,

zarunt, tefte Guidone Carmelita lib. de He&- us

jxeüþ. A, AN. Cons. Chriítus folum hortatï:'1 lst l

Tli

]

Dz jJustiTi1A.

23

"U: ed eleemofynam , tamquam difpofition

em

Ptf o

primam ad munditiam ahimi confequen-

M

dam: eo quod mifericordia difponamur ad

mmf

AA N

ratiam poenitentie a Deo obtinendam, ad

na m

; quam pertinet reftitutio bonorum alienorum.

( n

Obj. 1L. cont. 2. concl. Lex jufta in foro

m

ii

-R

externo , jufta quoque eft in foro interno: at-

. l

d

,

qui . Aquilia & l. noxales fünt juftze pro foro

dul

1 externo; ergo etiam tamquam jufte obligant

'ünt in foro confcientie per fe & immediate ante

"ia fententiam judicis. B. 2D/f/. feg. In foro con-

udi fcdentie obligant ad quod volunt obligare ;

ümm nim. ut judex actione inftituta condemnet ad

4 damni compenfationem, & condemnatus dam-

igni num farciat C. ut hoc fiat ante fententiam ju-

!

n

T

hu;»u»d

: dicisIN. Ad hoc nec potueruntleges obligare;

"

)

i

n

tv

|

aut faltem noluerunt , cum id

ifünécte non

a exprefferint: quo in dubio non eftafferenda ob-

Yutt

igatio, neca jure naturali recedendum. Argm,

amut l 47. fl. de O. 69 74. fed neque plurimorum

j

nf

'.m:u

octorum , aut communis hominum fenfus ;

4u, $; nec ufus ipfe hanc obligationem probar.

i

lufl. 1. Leges que concedunt actionem.

ji: in fa&tum, ex

o damnum , licet materiali-

(

imus* ter tantum inju

m , alteri eft fecutum, non

[mix fünt poenales,fed rei perfecutoriz: cum cuilibet

i«j factum füum nocere debeat; non alteri , &

i

W

alteri peralterum non fit inferenda iniqua con-

i Q

$

ditio, 1. 74. f£. de . ]. atque convenientius

|

wmm i

i

fit, illum potius fuftinere damnum, qui com-

jb d

:Hä

mifit calpam, licet juridicam tantum, quam

H

i qui

ineomniculpa damnum eft paffus. Erao.

)

422

». D.

72

Dz jusriTiA.

Mi

!

ii

|

W. Dift. Zint. leges illee non funt peenales, fed

,;:

,)

!

rä

pf

1if

yei perfecutorie , ex parte damnum paffi C.

uEbMï

J!

ex parte inferentis damnum N. Convenien-

A nj

tius quidem eft, ut is ferat damnum in foro

.

"

JÍ.

1

nterno , qui intulir cum culpa theologica ,

auprelim

vel cum juridica etiam; fi leges id ante fen-

tentiam judicis precipiant: non vero fi cul-

odb

g mdlCIS )!

a folum juridica fuerit admiffa, & propter

j

anc folam leges non imperent compen

fz

atio- !j

otetlt

4 d &

nem ante fententiam latam.

lofl. 2. Etiam jus canonicum precipit ;Aqgiï. hi

!

;

compenfàri damnum cum culpa mere juridi- !5*

ca illatum, c. 2. & fqq. h. t. Atqui jus can, : reint

obligat in confcientia ante fententiam judicis; dl t

Ergo g. A. ffumt. univerfalirer loquendo. 5 00

Ubi jus can. de culpa mere juridica agit, nec.iit

exprimit obligationem in confcientia ante fenz zriüm

tentiam judicis, cenfetur leges civiles imitari, 50 i

ac tribuere rantum actionem, ut poft fentene uj

tiam judicis reus demum d reftituendum adi- «

atur.

Á

2 vtpm

Ti

)

Jufl. 3. Satis clare exprimitur obligatia iur

VA

/

)

l

in conícientia c. fin. Je. Zpjuriis €g. damuo dato, w

dum dicitur non excufari eum, cujus culpa da- : ia

um .efl damnum tsc.

Corfirm. Veges civiles vtj

& cap. modo cit. generatim jubent farciri illa- ij

ta damnpa , nulla difcretione inter culpam /iN

utramque facta: ergo nobis non licet culpam ii

theolo

icam ab juridica difcernere. EK

» ff j

Cons.

P

ontifex ait: /Vec jgmorantia fe excu[at y ouisy,

Jf feive debuiffi, ex fatfo tuo injuviam verifini- , w

litef poffé comtiugere vel ja&uram.

Qua re-t ]

fponfione

li

Dr vjusrn-u.

7?$

p(wr

Q

onfione eonditionata remifit penirente

m ad

j

am propriam conícientíam, utrum, quam

m

obtendebat, ignorantia fuerit culpabilis, an

lUi

inon. 722 Conf. aliquoties jam fatisfecimus.

ii

hv

Obj. IT£ ad 3. concl. Lex Aquilia funda-

LEi

tur in preefümtione culpee theologice: ergo

Witi; ubi heec abeft, nequidem fub conditione fen-

ll lxv tentize judicis, nec ea mediante, obligat dicta

la fex, utpote nitens fuppofito falfo; cum pra-

fümtio debeat cedere veritati.

Prob. .4us.

wylex Aquil loquitur de damno injuria dato.

a Pr. Jmff. & l. 3. fE. ad. L 4fquil. injüria au-

vtem prafumit culpam theologicam. Deinde

1j lex Aquil. non ftrin

it amentes, furiofos, in-

A

fantes, eo quod do

j

& culpz theologicze ca-

: paces non firit. B. V. 7Zzr. Lex Aquil. lo-

quitur de damno dato per injuriam in fenfü

Y

;j juridico intellectam. l. y. fE. ad ]. 4guilian

tss definitur injuria, quod mon jure fatum e(l, Loc

N

l

Wv

tf cotva 5us.

. « Igitur injuriam hic dam-

.num accipiemus culpa datum , ecem ab eo,

w qui goceve noluit.

Amentes, furiofi, infantes

M D

ideo non poffunt conveniri ex 1. Aquilia, quia

|nec diligentia ad cavenda damna aliena,

g

u quam acuere vult lex ifta; adeoque nec culpas

ul & injurise- juridicee fünt capaces.

w o

Juf. 1. Non datur per legem Aquil. &

jxo? leges noxales actio contra eum, qui caíu me-

fs

; I€ fortuito intulit damnum; Sed damnum fi-

;Mh

jj ne culpa theolopíca illatum cenfetur accidiffe

ortuito , nam inícienter & indeliberate fuit

1

datum, g, Dijf. Affunt. Damnum illud cen-

f[;f;h(*- j

fecur

, Zz«

J

726 |

Ds JusriTIA.

"g |

fetur accidiffe fortuito fecundum sftimatio-

l

j ii

nem theologicam C. fecundum aftimationem

f

i

)9

juris civilis N. Quod declaratur $. 5. Inft,

. t. vbi dicitur, hac lege non teneri , qui

,

; wf uD

1

j

((

cafü occidit,

$ modo culpa ejus mulla imvenia-

?.

INam alioqui uon minus ex: dolo, quam ex

j

s di

;

i

culpa quisque bac lege' tenctur. . Et. quidem ex

"

À

$ VCH

i

al

Ü

[

culpa leviffima teneri , probat l. 44. fF. h. t :

T

AnYnur

Quod hic fi

ngulare eft, cum in aliis deli&tis,

ut poena ordinaria obtineat, precife dolus

d

g n

st

N

requiratur: nam hic non agitur ad ponam

H.Sï'ïï)qu

corporis aut infamie, fed tantum quis dam-

'

ny

dics

num ferre debeat? sequius autem eft, illum.

p du

ferre damnum, cujus aliqua eft culpa, quam

-j

ï

al ol

illum, cujus res eft, & culpa nulla.

Jufl. 2. Sententia judicis non pote

ft effe au d

4010

majoris eflicacie, qüam fint leges ipfe: atqui ^

finfen

l. Aquilia & leges noxal. non obligant in co

n. !l

fcientia ad reparationem damni ; ergo necfen-

:1rz'na.zrul' p(

tentia judicis obligare poteft. B. V.

Min. DI

hae iaf

Di&e leges obligant in confcientia cum

Torrr

conditione, fi judex damni reparationem de-

du

creveri. Ipitur fententia judicis non eft ma»*

joris ponderis & efficaciae, qua

m fint leges j ?i

fed tantum explet earum con

ditionem , ut A

obl

atio evadat abfoluta. Porro dictz leges ^i

j

T Qd

nil

ftatuunt contra jus naturale preceptivum

vel prohibitivum , fed folum preeter illud

1b

fg

fälüa

m

imponunt obligationem per fententiam ji,.ldi- t

cis, quam jus naturale

eterminate non im- d

'

h

i

pofuit; quod in plerisque legibus humanis *.in

accidit. Ex hactenus dictis

m qu

'Collige-

li

Dzs JusriT:A.

727

mdum Éuj

Collige ]. Eum , qui ex culpa juridica»

Wz.|vel quafi delicto alterius, aut ab alterius

u|fervo vel quadrupede damnum paffus eft,

T-fämï | l

W

lh

|[non poffe ante fententiam judicis fibi ipfi ex

A I

bonis alterius, a quo, vela cuius fervis aut

itd

animalibus damnum accepit , ejus reparatio-

lt m»'g»; nem quarere: nec eilicere animalia aliena ,

t,4i;|in agris vel fegese deprehenía ; interficere ,

id;dg|vel eis damnum inferre. habent enim ordi-

Wmjjynarium juris remedium adverfus dominum ;

neatur refarcire damnum.

nipgquo te

as dm.

. Si is, qui damnum intulit, leefo fecun-

Ó

lïþEï [

ii

jj dum judicis fententiam fatis fecit , .non poffe

eïx WU

J

eumdem compenfàtione occulta repetere id,

J

TL

quod folvit: folvit enim quod debebat in con-

D

MM

Ícientia.

Id quod tanto probabilius affevera-

mus, quanto confidentius adverfarii noftri fa-

lr

tentur, fententiam noftram e/fe communiotrm ;

1

HP'

quod teneatur poft [eutentiam,etiamfi nulla tbeologi-

T.

caculpa intervenevit gravis;inodo culpa uridica le-

!wtm

ii

iW

vis aut leviffana intervenevit. Haunold.]. c. n.179.

Poterit tamen pater fam. id, quod pr

[0)

uj

d-

$d

ter damnum a domeftico datum; ipfe pre

tit; repetere ab eodem actione velin fa&um,

var a

jnovm 1

vellocati, perl 5. $. 4. ff. de Dis qui. effude-

üdn

Tint , vel dejecer.

III. Qui alteri damnum grave infert cum

n

femideliberata advertentia ad pravitatem dam-

t

ni, nonfolum a peccato lethali excufatur , fed

retit P

: X5

etiam ab obligatione compenfandi damnum

rave. fequitur ex conclufione fecunda: nam

p ä

-omni modo volunta-

amnum quod non eft

Lz 4

rium

h

[

72$

Dt JusriTi14.

at

rium non fundat obligationem reftituendi eo

modo, quo non eft voluntarium: fed in cafü

gt

; re;a[Pfa

dato gravitas damni qua talis non eft volunta-

ria,

uia non eft füfficienter cognita ; ergo

; gt

jjac oD

non

í

undat o

bligationem reftituendi.

uod-

fi voluntaria oblipatio gravis nunquam ex fe-

sqnac i

rnideliberata actione nafcitur, ut patet in con-

tractibus & votis: quanto minus orietur pra-

]r n

vis obligatio naturalis reftituendi ex lefione

alterius cum femideliberata advertentia ad gra-

wl (u !

vitatem damni, juxta iftud corollarium, tenetur

fum ig D

füb veniali ad reftituendam partem damni le- ii

vem cum proportione ad advertentiam, qui fci- i itet

ens, fe alteri damnum inferre, ad ejus gravita- 9* !ul

tem non advertit. At vero qui fciens, fe male Jutti

ere, nonadvertit, fe damnum inferre alteri, zuili

ad

nullam reftitutionem , neleviter quidem, te- ::lnz:

nebitur: quia nihil damni,eft voluntarium, & xicnr

formaliter injufte illatum. - Perinde ac is, qui pqi

femideliberate emifit vorum , ad nihil omnino

I tetet

tenebitur: quia nullam operisboni partem ple-

g d

ne deliberate voluit animo contrahendi obli-

, & i

yy

gationem ex virture religionis. — Haunoldus

t. 2. c. 3. contr. f. $. 3. n. 194.

tlf j

IV. Preceptum reftituendi non eft nega-

*tt ; i

tivum , ut multis videbatur, fed affirmati-

:-iere: CM

z d

vum. Jubetur enim actio, qna alteri fuum

h

redditur: quod etiam fit, quando cedimus e

l

|

sT

domo aut fundo alieno, injufte occupato,; ut

wl4q

dominusin pofleffionem fuorum bonorutn; 2UE. iij

ufüm jurium fuorum reftituatur : hic enim cet- iij

fatio detinendi términum habet pofirivum 5 i, ;

q

Ill

Dzs Jvsriv1A.

729

em wf '

uia fpectat cocequationem juris alterius. De-

Ti K

T

inde preceptum negativum obligat pro omni

Jur

"

tempore: at preceptum reftituendi urget dum-

1

l

M

ta-at quando eft opportunitas illud implendi.

Ac lic

et oblio;

atio reftituendia precepto fepri-

TU

110 Oriatur,

&

tisfieri tamen illi nequit ; nifi per

A a,

actus politivos.

TUSQntr E

ARTLICULUS. IIf

"d er ol

JDe dammuis animi compen[andis.

arrenu'aadg.wa

ico ]. Qui alterum vi vel fraude in pecea-

TU r

D

cum induxit, tenetur ex juítitia alterum,

m dmi l

vi vel fraude amota ; quamprimum fuz liber-

Ya

tati reftiruere , ne Ííimili modo deinceps

d

peccet. Prob. Eft contra juftitiam, fine jufta

l

]

[

auctoritate vim alteri inferre: item decipere

Jf

,

alterum falfa doCtrina circa fidem, mores, vel

[

]

u

jnt-

i

artes humanas; habet enim quisque jus$, nein-

TUf

"

r

vitus lzdatur ;que in anima, ac in corpore.

"

j

TO

u

Tgo qui invitum lafit inanima, violat ipfius

J [unu

jus, tenetur ceffare ab injuria, & quod fecir,

1

j

quoad poreft, infe&tum reddere; cefíando a mi-

yn

L

n

M'AWW t':u

nis, & fraudem detegendo.

i vi vel fraude af)ftraxif ET

Jl

Dio II Qu

religione novitium vel profeffum, ex juftitia

m

tenetur ; füblata vi vel fraude, eis reditum

j du

iuadere: conventui vero compenfare damna,

A

qu& ex defe&u harum períonarum fuffert.

p o

ententia communis, quam explicat Dom.

Occupaiü» j

Sotus l. 4. q. 6. a. 3. Pars prior fequitur ex

D

conclufione przced.

Pars . poflevior. pvob.

) hicenimïi

quoad novitium. Qui alterum vi yel fraude

T

1

"

smpedit, ne tibi relinquat hereditatem , aut

[

Zz $

con-

J

730

Dr ]vusriTIA.

conferat beneficium , quod coffferre flatuerat,

n

4';

jnpa

tenetur tibi reftituere, quanti fpes illa judi-

cio prudentum eftimatur: nam etfi ad here-

g in"-*'*F

ditatem aut beneficium illud jus nondum ha.

; qu[ VOv

beas; jus tamen habes, ne tibi, aut alteri vis

sluettl !

t

aut fraus fiat in tuum detrimentum. Ergo,

cum religio jus habeat, ne viaut fraude can-

endis. 0

3setun, a

didati arceantur, fiquis jus iftud violaverit,

es

tenebitur ex juftitia monafterio compen-

g t

fl

faré, quantum valebat fpes illacommoditem-

[

poralis , quod ex novitii hereditate, donatio-

jf Qu

ne, vel induflria exfpectabatur.

sirüni

Idem -"gumentum magis urpet eutm,

s n d

qui vi velfraude abduxit profeffum: hic enim

yador füit

4 Nf

jam eft adítri&tus religioni , tenetur ac vult

pro illa laborare, & fuis concionibus, lectio-

st

nibus, aliifque functionibus religionis utilita-

itsy d d

tem promovere.

uodfi defertor tantumdem

wur d m

fuiffet abfümturus , quantum acquifiviffet',

i, teq

aut alus a moriafterio commode ei potuerit

i d)

fübftitui, ad nihil reftituendum fedu&or tene-

Orrepittse

bitur.

(onl ij

7

OH;. I.cont. 1. concl. fiquis circa contractum

j

]

l

aut alia juftitic objectaalterum induxitin erro-

um r

rem, ut hic peccaret, ex juftitia renebitur il-

UTO

li errorem adimere: idem enim precceptum,

PT

quo'jubetur, nihil ipfé facere contra virtu-

t

tem, vetat, nequid alteri contra eam füadeat;

1 g

aut erroris obtrudat.

Ergo , quando error

Al t f

verfatur in materia fidei auraliarum virtutum;

DT

non tenebiturex lege juftitiee , fed folum le

n fs

ra

ge virtutis alterius ; deceptum errore libe

r

1

Ie

,

.l

Dzr JusriT!4A.

731

Ufn

t

re. Y . Conf.

ul alterum fine vi aut

Ti

Lf

fraude in peccatum contra fidem aut tempe-

J

rantiam induxit, peccavit contra dictas virtu-

J

tes: qui vero viaut fraude in peccata ejusmo-

di induceret, non tantum contra eafdem vir-

WUI "

Il

tutes peccaret, fed etiam contra juftitiam , ut

Ál

lr

A

in conclus. oflenditnus.

'Tenetur ergo ex

TR

juftitia etiam, errorem ei adimere: nifi forte

') Qp

Yomod.

deceptus veritatem interea aliunde edoctus

fuerit.

i df

Jufl. Qui vi vel fraude alium ad peccan-

duminduxit, teneturex juftitiaconverfionem

iU

n

t n

l

ir M

ejus curare ; ergo etiam qui prece vel pre-

yn: üctn

tio auctor fuit alteri ad peccandum. E. V.

ROTA

Corf. Non facta eft feducto injuria, qui fci-

ens prudens peccavit. lgitur ex lege tantum

caritatis, aut aliarum virtutum a juftitia ob-

ligatur ad malum fanandum : ac per f& lo-

quendo, ne quidem füb mortali peccato, ni-

f in ea neceffirate , qua ceteris quoque hujus

correptionis officium incumbit. Navarr. l. j.

Confil. tit, 3. Confil. 3. n. 4.

TU

Ob. II. cozt. a. concl Alterius man-

g.

cipium vi aut fraude abítrahens tenetur ex

li t

juftitia aliud fübítitiere. Ergo etiam qui vi

m

aut fraude novitium aut profeffüm a monafte-

d vite

rio avertit, tenetur vel ipfe monafterio f& ad-

A [uaöüï:

dicere, vel alium fübftituere. E. V. Cozf. Re-

u

ipiofi non funt fervi, fed habent fe ut filii

m

familias ; pro filio autem abducto vel occiío

TE

non reftituitur alius.

Religiofus defertor

YO M-,

non tenetur probabilius reverti ex juftitia ,

"

e

D

73*

De JosriT:!4

|

Il

L

pR

fed ex voto religionis. Quodfi etiam éx ju.

PUl flladeï l

ílitia teneretur ad reditum, nec rediret, qui

tamen eum abítraxerat , folum ex juftitia

4 præüafel

a

adítringeretur ad abílinendum a vi, aut ad

dedocendum eum errorem, nifi hic aliunde

Al

d ii

jam fraudem a

enovetit. Nequaquam autem

teneretut fed

uc

&or ipfe monafterium fübire :

ailim o

s

obligatio enim religionis non poteft oriri ex

deliéto, fed deber enafci ex voto fpontaneo:

gy Arla

'

IM a jmh

quia perfectionis ftatus eft religio, perfectio

autem nüon acquiritur nifi liberis minimeque

digm d

s amu

coa&tis functionibus.

Iec vefert ,quod ob deli&um includi

andfexo n

freait mon

jis poffit in monaíterio: nam huc relepari

quidem poteft ad agendum poenitentiam , ne-

x eum a

quaquam vero cogi ad religionis ftatum pro-

at

firendum.

xl ct

s donino

Ex eadem ratione feductor non tenetur a-

lium pro defe&ore profeffo fübftituere ca-

at x

« cuxodo,

nobio: nam religionis amplectende confili-

um non debet a perfuafione humana; fed à

axepd

diviria infpiratione proficifci.

!

Infi. I. Ad refituendum ex juftitia te-

