ufarasdari pauperibus. . Quam Pontificisordi-

H

fs

l)

í

. pationem DD. communiter ad incerta ex aliis

ln qu.

[

: deli£tis debita,

ob eamdem vel etiam majo-

tem rationem extendunt.

Econtra quoniam

: Mul

Ate f

de bonis zgcevti$ ex coutraciu tantum debi-

& tl

tis lex nulla reperitur, neque de confuetudine

jn contrarium conftat, poft diligentem in do-

lm (s

ht nl

minos inquifitionem his non compertis, pof-

funt illa tamquam d éezrora retineri.

Ita Pe-

MOAT

Haunoldus tr. 5.

It d

trus Navarra 1. 4. c. 2. n. 47.

c, 1. controverf. 1. $. 3. n. 33.

uf

t eluty

IlIl. Noncenfentur bona zzeerta , que con-

flat deberi uni ex duobus vel tribus, nefcitur

autem cuinam: item quae conftat deberi certae

r od

alicui communitati, vel majori ejus parti; etfi

: u ompst

enim in particulari non conftet , quid cui debea-

i p

tur; conftat ramen hzc effe illiuscommunitatis;

a

ita ut ipfa tota, vel major ejus pars jus in illa

Td at n

n -

habeat; & finguli vel plerique cenfeantur ha-

bere aliquid in illo cumulo, — Quibus in cafibus

o u

fidua d

quoad ejus fieri moraliter poteít, adniti oportet,

í

bt tes domino füo reftituatur, v.g;. fiillifortem

L

,

r

/ mittant, autreminter fe dividant, velfi trada«

; .&mïhh(

tur mapiftratui, aut epifcopo;

aut parocho, ut

(

d majus vel

!

i

j €am

diftribuat cum proportione a

a [

minus damnum,

uod membra illius cormu-

qudt

Ttem fi mercator

J

lj

4l

]

; Ritatis paffa fuiffe videntur.

q

ol

d emendum , poteft

j

[

putat ; eosdem redituros a

viliore

r

d;

4

248

Dz ]VURE-

viliore venditione reftitutionem facere.

ua

gf v

quidem omnia de gravioribus laefionibus acci-

[

7

pienda fünt, non item de exiguis: ur cum quis

"yem d

minutis venditionibus fraudaffet.* Quodfi ad.

d.

^ Aler o

hibita induftria comperi-tiequeat quibus res füb-

z

1), Ua

tractee debeantur, eroganda eft pauperibus ta-

lis vel alterius loci.

As d.

gz';ü]iïlIH» d

ARTICULUS

VITI.

ii

T !

,J»[JH ju

u:äq [

JDe veliquis modis acquivendi juve geutium.

hus

TA

ota. Dantur adhuc modi quidam jure gen-

N

tium acquirendi res. tam communes aut

Terts

qua nullus funt, quam privatas , & nomine

mine; que

acce[fionis generatim fümpto comprehenduntur,

d at

atem al

Eft autem ifta generalis acceffio titulus vel. mo-

dàs acquirendi dominium, quo res aliquaideo

mümitj

fittua, quia alterirei, quz tua eft, vel putatur

tügum o

effe tua , accedit. 7Zrg. ]. 25. 8. 4. ff. devei viudic.

VOR

Et quoniam acceffionum talium aliz fünt natu-

d a

xales, alic artificiales , utrasque per modum

hina

duplicis conclufionis exponemus.

d Qu

Dico 1. Modi acquirendi per acceffionem ;

;imob:ks l]

qu& fola operante natura fit, Sex afferuntur ,

tf

uorum primus eff a/uvio: nam, ut habetur

Qs m

$. 20 Jufl. de R..D. quod per. alluvionem agro. 1uo

N

fiumen adjecz't,. juve gentium tibi acquiritur. — Eft

M

autem. aduvio iucrementum latens , quod ita pau-

"ütys

:

[

N

latim adyicitur , ut intelligi mom po[ft, quamtum,

quoque temporis womeuto adjciatuv.

Quodfi

i

AU

[

ager fructuarius fuerit, proprietas quidem in-

af

OW

cremenu pertinebit ad proprierarium fundi,

i

lm l

LEU " us

iE

Dz Junr.

249

Qnem

]

Ts

m

( fru&us vero ad ufüfructuarium, ex 7 s. $. 4-

Qu

- ff de ufufr. . Quare emphyteutee ea propter ca-

"w nonem, vel onus aliud aut fervitium augeri

Id iW

non decet.

m

. Alter acceflionis modus dicitur coalitio feu

Vi CeCyefi0 , quando incrementum fübito & non

lente ; fed uno imperu vis fluminis a vicini pre-

dio avulfum , tuoadjicit; necramen ftatim fun-

do tuo acquiritur, fedzunc primum; cum longiore

zempore fundo tuo. adhejerit , arboresque, quas. fe-

euim 1vaxit , 2n tuum fundum vadices egerint. duff.

DI W

221.6.7.

1 Otnys

Tertius modus eft productio zzfule in flu-

"m mine, que i in fluminis medio naícatur, divie

m

$um di deber in utrinque praedia habentes; quando

!m qutem eft vicinior uni rips, cedir tora habenti

zwh predium in illa ripa. Infüla in marirecens or-

jupm tafit primo occupantis. Z/i4.

r

$. 22. Moribus

j

imut tamenhodiernis infuülee Rheni ,

Albis quoad ele-

imu éboratum Saxonize, item fluminum Gallize &

:wuz Belpiinon amplius privatis, fed Regi ac Prin-

!

cpibus, quorum flumen eft, acquiruntur, qui

a, eis nobiles vel civitares pro preediis clientelari-

i, bus féa Feudis impertiunt, ut Turis publicido-

u) &ores cum Grotio de ] B,&P.L2:c.8, n. 9s

TUb & fqq. oftendunt.

ym'itmu j

Quartus modus eft a/ve mutatio, ubialveus

qiiif» antiquusaccrefcit his, qui fundos vicinos habent,

i,j 8veus autem novus ejus juris effe incipit; cujus

w ( &umen,i.e.publicus. Jyflit.6. 23.e.7. Quam-

su^ quam & hoc jus in certisquibusdam ditionibus

u

nainter

i

; Numutatum fit; &cum principes flumi

3

regalia

ágo

Dz Jonr.

regalia fua cenfeant ; alveum quoque derelictum gl

eo referant & bonis fifcalibus addicant, ac no- ii

bilibusin feudum donent: ut Albim derelictum,

p

D

Die alte Elbe , in Marchia veteri Bandeburpica,

T2

Jimm

& in di(tri&u Magdeburgico, te(te Gryphian- -

nü

dro, de Infulis c. II. n. 45.

& d

[

Quodfi poft aliquod tempus ad. priorem alveum.

WL

vevevfien fuerit flumen, vuv[us novus alveus eorum

Ti

!l

j

Hï

"i

e[fe incipit , qui prope vipam ejus predia poffident,

j

j

$. eod. Secus pronuntiandum de inundatione,

!]

|

l

hd

i

3

Qd

quze cum fundi fpeciem non commutet, ager

t

h

M

recedente aqua manet ejus; cujus &fuit. $. 24

L

moni

l

]

« €. f.

p ag

Quintus acceffionis modus fz/ura eft ani-

featoremit

«tb lk dl

malium: nam, ut $. 19. Zufliz. e. £. dicitur, que

ex animalibus domino tuo. [ubjetlis zota futt eodem

um ver

ldl

juve tibi

acquivumtur ; licet ex alterius animali

.

conceperi

nt, 4.5. $.2. F. de. R. F. Quodfiquis -

friel

equum alienum, invito domino in equas fuas

j lum

immifit, actione in factum tenebitur ad equi-

iil

mientum, i.e. ad mercedem pro admiflura equi.

lm r

1.52. $.20. in fin. ff. de furt.

Qu

Sextus acceffionis naturalis modus eft, fer-

FA m

"

ceplio fru&uum , quos colligit bonae fidei pot-

J

!

Mul

feffor , .de qua Haunoldus zra&. 3. c. 3. contvov.

T

t

NT

j. . 261. 67 /74.

[

E

räx

st

Dico II. . Acceffione artificiali; quae huma-

A

!

N

na induftria fit, res alienze pluribus adhuc mo-

«

u

| l

dis acquiruntur. T. eft izedificatio, utfi exalie-

rj

|

na mereria in tuo folo zdifices, tota ftru&tura

l

Y

II 4

j

fit tuat

uia omme quod [olo inedificatur. olo ce

]

P

Itf

9. Infl. de R. D. ubi mox additur: JVec

;

Y

Münea(,

di;' 5-] 2

gamet

W

"

Dz Jonr.

241

li

&

gauen idea i$, qui matevie domiaus fuevat , defizit

tl

damiaus ejus ejfe . fed tantifpev neque vindicaveeam

'Hr

"W

[ij

oteft , neque ad exbibendum de eave agere, proptev

7) f

!

lgem duodecim tabulavum,; qua cavetur, ze quis

nipium alienum eedibus [uis juntlum eximere cofd-

Pf s

gur , [ed duplum pvo eo prajffet per. aliogem , quee

ocatuv de tiguo jum&lo. — "Adppellatione autem tigni,

S

A ]A

mpis matevia frgnificatur, ex: qua edificia fiunt.

! r.ä/"'r*yr""/f//f/fh

J

uod ideo provifum e[l, ne cedificia vefcindi meceffe

* 7

[

,

',

Quodfi aliqua ex caufa direftum [it edificium,

LT d

oterit matevie domitus , fi non fuerit duplum iam

IN

! confecutus, tunc eam vindicave , 62 ad exbibendum

]

|

-de ea agere.. 1gitur ne quidem amalee fidei eedi-

u

II G d

ficatore materiam vindicari poffe , oftendunttam

m a'i:i/

[//;

;j

ratio hic allata , ze cedificia veftimdi meceffé fit;

; quam verba ]. z. ff. de tigno juntlo , ubiita habe-

[

zz

"

14

tur: Lex XLL tabul, neque folere permittit tignum

Q

urtivum edibus vel vineis junttum , ueque vindi-

dl eoyo

Etquamvis /.23. $.6. F. de R. F. contra

du d

' maleefidei edificatorem detur actio ad exhiben-

i? dum: hewc tamen ralis non eft, qua in effe&tu

. confequatur. deftru&tionem «dificii, fed sefti-

"

wdusef?, !

fmationem materie, ut exeadem /. 1. ff. de tíguo

£ iun&o, $, 2. colligitur,

, f0

Nihilominus m. f. poffeffor quoad hoc eft

conditionis dererioris, quod non folum in du-

i quæhumæ

lum conveniatur, fed infuper actione ad ex-

j n

j

ibendum, quaultra duplum (quodtotum eft

j, Ual

cna furti) compellitur folvere pretium ; &

vufti

I

mplum, adeoutetiam poftquam dominusdu-

jerht

j

lum confecutus eft actione de rigno jun&lo , ad-

j

,

]

(

fï

uc actione 27 exbilendum, quaagitur ad eefti-

martio-

252

Dz Junx.

mationem, conveniri poffir.

At vero b. £. poft jj ii

feflor, qui non eft convictus de dolo, íed negyiíii a

que etiam poteft purgare prae(ümptionem doliy ; 24

aut negligentiae commiffze, pote(ï conveniri fo« s/i!l

laactioneide tigzo quu&loin duplum. . Quodfi pro-

x j od

TA

baret fe vacare omni culpa, & bonae fidei pof.

(efforem fuiffe, fola aCtione zz fz&ium, ad con:

n fU

Íequendum pretium, aut fi aedificium dirutum

um

^f

effer, vei vindicatione conveniri poffer.

Qua

i

j, um

explicatione Haunoldus conciliat doctores in. j

hac quaftione difcordes.

A

In caíü autem contrario $. 30. & /.7. $. 12.

| u

|bts partïeni

ff. de acquiv. ver. dom.. ftatuitur, quod fi quis

Íciens in folo alieno ex fua materia zedificaverit,

TM

non tantum domus fiat ejus, cujus folum eft, fed

r efe u

"

zedificator etiam, domo diruta, materiam vin-

küfinf,

Nec refert, utrum bona

dicare non poffit.

l

| l WO

an mala fide zdificaverit ; nam fi ipfe.eedificium

2

f

fil

non pofllidet, tunc ftricto jureipfi nulla actione

fucurritur, qua polfit íüuum repetere. ltaha-

j;

6

betur /. 33. ff. de condi&. indebiri.

Ex equitate

ttn i

tamen poteít poffeffionem repetere condi&one

1

l

incerti , quo fumptus & impenfas deducat, qui-

jm,

ncu,'u;»

bus res melior eít fa&a, fecundum /. 38. ff. de

A

p beredit. ubi de m. f. eedificatore fic decer-

[

nitur : Jg bujus quoque per[oma baberi vationem

1 Jo

[

impen[avum , mom eni

m debet petitor ex. aliena ja-

&ura lucvum facere.

Et /.2. C. de vei vindic. di-

m s

N

citur, materia, diffoluto zdificio ad dominum

d y

f*'ond )

s

redire, /ive bona fide , [ive mala eedificium exf[Irue

i

&um fit.

(Uü

À4L. hmplautatio , ut fi plantam tuam in alieno

Vgly,

olo,

Dz Junr.

253

ii

folo, vel viciffim plantam alienam in tuo íolo

:

&

ofueris , cedit folo, fed poftquam radices ege-

xpr

j p

irit: anze euim quam vadices egevit , ejus pevmamet,

|

j

eujus fuerat. Eodem modo arbor, i vicini ter-

m

[

Al

; ram ita prefferit, utinejusfundum radicesepe-

mit, efficietur vicini, modo etiam truncus in

If

folo vicini totus infixus füerit: quodfi bic par-

d fim Cajifundum, & partim fundum vicinicon-

"Ó (| tigerit; & utrimque radices egerit, fier arbor

"405; communis, non quidem proindiviío, fed prout

in hunc vel illum fundum truncus, redices

TU

&c rami fe magis extenderint, eoque in fructi-

w eig

bus partiendis eft refpiciendum. /. 8. ff. de .4.

T

Aïe:ri

A.D. Eruta tamen arbor, pro indivifo inci-

tyellnd]i

piet effe communis, quia tunc partes locis an-

j

J

te diftinétee, videntur confufz.

m hn

Si vero truncus in Caji predio totus hafe-

ghukm mit, enamfr radicibus: vicimi avbor. aletuv , tamem

Ü

Jindlesd

n

Mi

ejus efh, n cujus fuudo ovigo ejus efl, h. e. Caji.

t ]ui

16.$.3.. /dvbor. furt. cef. ubi codices Greeci

;l æquï;s

textum clarius fic exprimunt: Quamuzs vagices

a d

avboris ex alio agvo alentur. — Quamquamautem

d du

vicino, incujus fundum arbor radices aut fron-

m/;&ffde

des porrexerit, cédere eas non liceat, datur

xi;d tamen ei actio negatoria contra dominum ar-4

jimis: boris, ut ead. 1. $.2. declavatur. . Imo fi vicinus

41dm) arborís domino denuntiaverit, ut radices aut

?

qut frondes porre&tas tollat , & hic neglexerit id

,j* preflare, porerit ille non tantum radices &

jysf! frondes, fed etiam totam arborem füccidere,

igna füccifà tollere impune, per /. z. €g 2.

neide-

]wammäf Jf de avbovib. cedend. ut nonnulli cum Sch

Wino,

Dr Junk.

554

wino, Carpzovio aliisque ICtis cenfent; & jus

n

j n

j

i p

Saxonium provinc. approbat.

z

$ n

Á

4

j

j

jl

I1II. Satio, feu fparfio feminis in folo alie.

i

jl 1

l

hi

no, qua folo cedere intelliguntur eader ratio-

/ Ü

A

ne, qua plante; quee terr& coal

uerunt, ut nos|

i

sdum pl

tatur $. 32. Jufl. e.t. Iftud tamen intereft, quoc

]

D

i

frutnenta folo cedant , licet radicesnon egerii

b.

n

!

i, d

l. 14. ff. de donat. quia non uti plantee; fic quo-

Adverten-

vidtr i

que fingula grana colligi poffunt.

"nino V

dum autem eft, quod hac in caufà textusInflit,

AR

adjungit: Sicut is, qui in alieno folo adificavit, fi

J lr

ab eo dominus petat. &dificium , defendi poreft pet

—

|

cpitjt

exceptionem doli mali: ita ejusdem exceprionis au-

—

tibule r

xilio tutus e[fe potefl i$, qui aliemun fundum fua

f m

mpen[a bona fide con[evit. lmo etiam n con-

d o

Ü

feí[o apud omnes effe debet, quod mala fidel

m

3 utinc

feminatori & poffeffori fructus auferre fibi li-

—

mmiono

ceat, nifidominus apri fümptus refundat. ]. 37.

f n

£3 [74. ff. de R. F.

fa.

IF. Modus ita acquirendi eft. Seriprura;

RTE

quam quidem ut ut pretiofam & eruditam char-

'

II

Verurni

l

t& cedere decidunt Zzf/i. $. 33. 5.z.

k n

ufus obtinuit, ut charta fcripturce cedat, Unde

i of

qui bona fide in charta aliena fcripfir, quee füa in-

1

t diy

tereít, fatisfaciet domino charte, aliam aéqué

nf

—

l

bonam reddendo, vel pretium illius, áut in-

*lb g

terreffe.

Si mala fide fecerit; porerit ultrá

lus

zeítimationem Chartæ, etiam actione furti id

xnm&m

duplum conveniri.

Qua quidem valde cor

lii

fentanea fünt iis; qu&& Imperator de modo ac-

ET

quirendi ,

Pm;ädCOqL

F. Qu&

T

Dz Jonsz.

255

. [Culg

POR

QX

^

F. Quaseft PiZura, ftatuit $. 34. tabulam

alienam piéture cedere: Aidiculum emmm, ait,

(j

(

, eff , picuram. 7dpellis vel Parrbafüi in accefftonem

]Igl)[

viliffmee tabule cedere,. Quamvis autem /. 23.

? (0

ff. de .. F. pictura tabule cedere videatur fe-

(

It

t

| gundum pauli opinionem; tamen /. 9. $. 2. ff-.

"st

b 4. R. D. fententiam a. Cajo latam prafert

i j, Imperator, dum in Inftit. hic decernit: $edno-

x J Dis videtur melius effe , 1abulam. picfuree cedere.

t

M,

Domino tamen tabulee adverfus piétorem ejus

:

offefforem conceditur uw/lis a£o , ut aut ille

lu

/

1

d.

reftiruat huic tabulam , & pretium picturz ac-

cipiat aut , fi pi&turam retinere velit, pretium

i

J

W tabulee reddat,

Ino d in g

F. modus dicitur Specificatio,- quae eft in-

i f

troductio formz in materiam, talisque immu-

tatio; ut in commercio humano fortiatur quo-

fl

pf

dammodo novam rationem entis, ac novo no-

iine fübflantivo efferatur: ita fiquis ex uvis

. faciat vinum, ex olivis oleurn, ex auro vel ar-

|dij: gento vas, ex vino & melle mulfüm, ex me-

m dicamentis emplaftrum, ex lana veftimentum,

, lat ex tabulis navem &c., novam materic fpeciem

t U inducere cenfetur; fic differunt uvee & vinum

jgclt? tamquam cibus & potus, olivaeitem aliud quid

,un:; fecundum fpeciem moralem zftimantur , quam

üs &: oleum, vinum & mel feorfim fpectata diver-

quir füm quid a mulfo funt, ficut & differunt au-

Quxif, fum & flatua aurea, navis & tabulee, ex quibus

u Baves compingunrur. Econtra alia entis fpe-

yüm?! €les non reputatur lanà colore infecta ab lana

&tivo folet

: pura; adeoque cum folo nomine adje

A

expriimnis

556.

Dz Jozz.

exprimi, neque in prafentem queeftionem ad.

a

ducitur, fed difputatur folum de modis varian- ;5

di prioribus, utrüm fiquis alienee materiee for- ; Rib

imam induxerit novam, fpecies recens produ- um

éta ad hunc pertineat , an vero ad marerice do- if5

minum? ad quem cafüm Zzf/ir. $. 25. refpon- anyt !

dent cum diftin&tione: Siformaauferriiterum, «j

fàlva materia feu fubftantia priore, poffit, do. «iu

minum rei totius effe eumdem, qui materiz do- at

minus fuerit; fi vero res ad priorem rudem- i

|

que materiam reduci nequeat, eumr potáus intel- d

ligi domimum, qui fecevit fneciem novam. — Itavas | i

conflatum poteft ad rudem materiam aris, ar- |prnt

Addr

genti velauri reduci, & confequenter eft do-

mini materie : vinum vero &oleumaduvas vel r

olivas reverti non poteft, neque mulfum in lcltid

mel & vinum refolvi poteít; erunt ergo hazc

l

gris [

artefacta illius, qui Poza fide in (peciem novam

!

i. u

illa transformavit: quia extin&ta videtur ma- |

teria, & prevalere forma, /.6. $. 1. ff. de aur, |riyi

€7 avgerit. leg. . Navis facta ex alienis tabulis ad- Junit

huc rudibus, & ad extructionem navigii nec-:

ia

dum przparatis, fit facientis, per /. 26. pr. de

prden

t d n

4. R. D. quia non poteft reduci ad priorem

"

materiam : at fi confecta fuerit ex tabulis ad

1

Ua

exftruendam navem jam praeparatis, manet ejus;

f.ms ii

cujus materia erat, quia ad priftinam materiam

r

il

T

redi

i poteft. /. 61. ff. de R. /. Quomodoam-

b« iftae lepes conciliantur.

i

Arvero qui ex alie-

V

A

nisfpicis frumentum excutit, nihil fibiacquirit

h

As

"

dominii, quia fpeciem novam non facit ; [e

Wyg

RDD.

fllfüpe. |

d

db QUE jam eft, detegit;/. 7. $. 7. . de A.

ecun-

Dr Junx.

259

W

MY

ln

! fecundum quam legem explicari oportet Infii-

d

uU

utiones, qua . $. contrarium videntur affere-

;ye. Ratio autem, cur fpecies nova ad priftinam

MÍN

Y

materiam revocabilis domino materize cedat, eft;

L

7)

^M

! quod fpecies nova ftabilis deeffe, materia vero

'incorrupta füpereffe videatur, adeoque hec

LUPT

l

*' merito preevalere debeat. /.78. 7: $ .4. de legat.3.

'/im", p

;( Specificanti tamen in hoc caíü actio in factum

[52

1

competitad pretium opere confequendum, arz.

"um [fitg me Qo Titium. 32. f. de veb. cveditis.; aut

"i. fiadhuc poffideat materiam fpecificatam , reten-

uw^hw tio ejusdem & exceptio doli mali, usque dum

i^5 prerium refundatur. /. 23.$.4./. de. R. F.

f di

Addunt Inftit. hoc $. eum, qui partim exfua;

ii partim ex aliena materia fpeciem fecerit, v. p.

imín! ex füa & aliena lana veftimentum, fine dubio

: effe operis dominum :. Cum moz. folum operam

«t - fuam dederit , fed & pavtem eyusdern materie pre-

üwmrm fevz. Si tamen opus in vriftinam , naturam

&if reduci poffir; unusquisque füse materie domi-

jens d

k

r

^nus manebit, ex . 12. $. 1.ff.de/4. R.D. . Ubi

em ag

- fpecies ex aere meo &argento tuo conflata, ne-

ï

xlj/4 gatur effe communis, eoquod diverfz illae ma-

jd p terie ab artificibus feparari foleant.

qui: ! — Ut autem intribus hucusque memoratis ca-

tis,manete]üf"'ulbus aliquod dominium aut commodum con-

r

mammaterial

fequatur fpecificans, opus plane eft, ipfum in

omo

bona fide fuiffe , putando materiam effe fuam:

i

€FO

gs! namfcienti materiam effe alienam objici poteft,

eceritex materia alie-

jl

- quod temere fpeciem

1

Idemque vide-

2 & ma. avg. $. 30. in fin. Inft- . vit.

2,

Fur operam fuam donaffe domino; /. 53. £2 8

L

in

258

Dg Junx.

!

d

ff. de Reg. Sur., & fe facit obnoxium omnibus

g

|letor; d

actionibus, qua contra furem dantur, quales

fünt actio ad exhibendum, & rei vindicatio,

[ junäæ U

s om Id

ranquam contra eum , qui dolo poffedit aut de-

quoammo

fir poffidere, . 12. $. 3. - ad exbibeud. , nec

non condi&io furtiva, . 13. ff de condicl. furtiv.

gupim

j

& actio furti; /. $2. $. 14. ff-. de furt.

amqy JUDg(

! ésnnl

-- FIIk modus eft Zdjuntlio feu acceffio fpe-

ciatim & magis proprié fümpta, de qua fequens

ii

dl

regula'traditur: quotiescumque aliquid fpeciei

jam confe&tze adjungitur, toties huic ramquam

J

w

accefforium füo principali cedit, licet acceffo-

ii

rium fecundüm fe pretiofius fuerit. 4 34. fr:ff.

Principalis autem res cenfe-

ütiloin

de contvab, empt.

adalmt

tur, qua alteram plane occupat & infortnat,

um

17;

Ita purpura cedit vefti, cui intexitur, pes fta-

W

"

b»

ll

/

tuse, anfa fcypho, gemma annulo , tabula navi,

j

quibus ramquam principalibus adjunguntur,

N

Secundum daram regulam adjunctio facile dif-

cernitur a ípecificatione, quae partim ex pro-

f

h

i

"

1

pria, partim ex alíena materia fit, ubi non da-

tur acceflorium, fed ambae materie ad rece-

Ti d

ptionem formz inducendee zequaliter fe habent:

J

in acce(Tione autem feu 7z extura; fuffultura &

Srian

Bf

l

'

|

futura inducitur forma in materiam v. g. ve i-

1

menti , principalem , cui purpura tamquam

Eu d

accefforia adfuitur, unde veftis purpurea nun-

-T

cupatur. Tta /. 23. $. 2.ff. devei. vindic. 9 $. 26.

:u)mï

Juft. b. 1. Quo ex jure conítat ; eum, qui rem

Ts

alienam fuce adtexit fe

jungit, dominium illius

Migls

t d

fidefuerit. Aliter de-

acquirere, licet in m

m'ien.'ur,u;

3

Wikus

cernitur de fpecificatione; in qua cum oper

rel

j

Dz Jun&.

[ (]ly

259

B)

rei accedat, perfonce immurantis potiffima ratio

m

^W

"Mi

habetur: aft quia in adjunctione resaccedit rei,

res junctee magis fpectantur, quarum quidem

|

(

IU

j

L]

nec bona fides eft nec mala. Imo res adjuncta

quodammodo extinéta viderur feu amiffa, ut

j

f.'«(('i)

W

adeoipíà impoffibilitas obílet, quominus aquo-

d f

cumque jungente vindicetur, /. 23.ciz. $. s.

j funj

Si tesnonfint confufze, fed pars adjun&ta ad-

12 /Equ.;;

huc feparari poffit, datnr ejus domino actio ad

tf

t

exhibendum, ut ita tandem per confequentiam

n

Mi

vindicetur, ex /. 6.62 23./7- ad exbibendum. , ubi ita

!

l

habet: G'erma inclufa auvo alieuo , vel fgium can-

il

delabro vindicavi mon potefl s fed ut excludatur , ad

AU T

exbibendum agi potefl,. Alias veroactio in factum

ad eftimationem. 4. . 23.

Contra eum vero,

V i

qui mala fide rem adjunxit, idem dormizus ba-

i

Vet fuvti a&lionem & condi£lionem : [ive spfe fit , qui

A

DUDKOE

veflmentum fecit , [ive alius; mam ves extiutle liceg

fin i

vindicavi tou po[[mt ,. condici tamen a furibus , €g

n p

quibuscumque alus po[fefforibus poffant. fuf. b. .

j uimot

Huc reducuptur fzrrumgatio, cum duo

qme d

metalla dominorum diverforum in unum cor-

jerb a

pus conjunguntur, nt contufione duo fruíla

Jfani

ferri candentis ;& plumbatura , quando per dif-

TELS

fimilem materiam conjunguntur, v. g plumbo,

m tmqqit

Ítanno, aut clavis &c.: de quibus modis adjun-

ypure n

&ionis idem renendum ,

quod de jntextura.

u d

Sequitur

J qlllfü

F1II. modus;qui dicitur cazfufioquando due

lomiüiumwü

materiz liquidee ejusdem aur diverfee fpeciei ira

j It*

mifcentur, ut arte humana & ordinaria nec fepa-

Tari àfe mutuó poffint, nec alia ab alia fenfibiliter

?

j 0&3

d

dif-

560

Dz jonE.

difcerni: ut cum vinum Caji mifcetur vino Ti.

sl

Jufhir.

jgyz; Q

tii, aut vinum cum melle confoncitur.

$. 27. ita pree(cribunt: fi confufio fiat ex volun-

.

gmaguvie

tate utrl

um hinc t

usque domini, . aut fortuito utriusque

commune eft, pro rata tamen materiarum , fci-

um q

U?H

licet habita ratione quantitatis aut pretii mate-

Wi

rie ab utroque collatze, per /. 3. . 2. ff- de Reivin-

wa$m

g p

dic. Nifi feparari facile poffint res confufe: quo

in cafü feparatio potius inftiruenda eft, & quili-

gaii us

bet füam partem per rei vindicationem repete-

þmm&& i

re poterit. . 5. 6. 1. . de R. F t9 L. 12. $. r.de

w

. £. D. Quodfi nova fpecies ex commixtio-

p

ne fuerit facta, ut ex vino &melle mulfum, fer-

T

admila m

vabitur doctrina de fpecificatione $. 6. hujus

conclufionis tradita; que etiam facile accom-

li mutià

modabitur cafibus, in quibus materie fpeciei

(

n p

ejusdem &urt diverfie commifcentur.

|

. IX. modus eít commixtio íeu permixtio,

hdefing

ut fru-

quando materiee folidae commifcentur;

demx,&gw

menta unius cum frumentis alterius.

Hec fi

Ml

confenfu utriusque contingat , uterque fit do-

Adip,

minus indivifim totius cumuli; fi voluntate

rgihsd

unius, vel cafü, quiliber manet dominus pro

! rl

Íua quantitate eequaliter. inter utrumque divi-

t

denda, & fi unius materia fuiffer melior, arbi-

i ls

trio judicis compenfario facienda eft. $. 28. /nfl.

!

i ij

h. t.

Pecora tamen, ceum fi mifta fuerint , fa-

Tltn]ni

cilius difcerni poffint, quam grana, inde etiam

V

l

fingula vindicari poffunt, / 23.$. s. v. t in

tl

J

ll

!

!h

j

|

bis. ff. de R. F. De permixtione pecunic fpe-

il

m

ciatim ftatuitur J 78. ff. de Solutionibus., nimi-

Qu

]

rum, utalienam indifcernibiliter fuge mifcens ;

V

Utl

E

1

4

:

WP

Dz Jvnzr.

26rI

i

QU

five bona five mala fide , fiat dominus totius

Ml

; fumme; cum obligatione tamen perfonali pre-

Lf

tium equivalens refundendi alteri: cujus ratio-

m

*^| nem hanc effe quidam ajunt, quod in nummis

tantum quantitas cenfideretur, feu zeftimatio,

hi

!

: . 94. $. 1. ff. Eod., qu& cumfemper eadem fit,

j

]. 1. pr. ff. de coutvab. empt., & fic facile aliquis

I

T í

fuum recipere poflit, facilius etiam dominii

j ;er

translatio conceditur. Collegium vero Argen-

,toratenfe docet, hanc Conftitutionem peculia-

l1

rem factam fuiffe in permixtione pecuniz pro-

prer ufüm quotidianum nummorum iri com-

MM

(

merciis , ne ex dominii incertitudine in nummis

'admiffa contraétus innumeri fluétuent, preefer-

MVU

tim mutui & emptionis, qui fünt quotidiani.

»npuv

Qhj. 1. cont. 1. Concl. In cafu accretionis feu

- coalitionis priftinus dominus adhue agere po«

Íp ii

teft ad eftimationem fundi (ui avulfi confequen-

, u

dam, & quidem urili rei vindicatione, per 7. s.

us n

$. 3. de R. .; atqui non datur aétio in rem,

kl

nifi domino, vel cui dominus actionem ceffir:

- f at

& in quibusdam aliis caibus, de Aez vindicatio-

g

7zt,recenfitis. Ergo in caíü coalitionis feu ac-

g d

cretionis prior dominus non amifit dominium.

ndnns t

- Confirm. Maj ^ Quotiescumque alicui jura, ac-

iv

AR

". ceflionis titulo, dominium rei addicunt, toties

i priftino Domino actionem &d prerium pro ea

.a) 'mde Elil[]

confequendum conceduat /. 2 5.5. 4. €7' 5. ff. Eod.

Y

]

i

lt

& $.24. Jufl. b.t.. . IV M.DumUlpianus/ 5.

j

]

qiuid

]

ti! Ícribit: dearbore,quain alienum agrum trans-

i Ü

ata coaluit, & radices immifit Zarus $g JVer-

m dalant; hiftorice nar-

d W'

i

Ua utglein in vemr atlione

rat;

R 3

565

Dz Juns.

j d

yat, hoc quidem olim obtinuifTe ; noh item ap..

sj tempis

probat, quafi modo id amplius obtineat: quod

4f Pa 3

voce, dabagt, fatis indicat. lta plerique cum.

qveliii

Ácurfio, Bartolo aliisque JCris jura conciliant:

« idhüt

&Gloffa lit. D. poft medium; JDic ergo , inquit,

m a

euh B. €g Slo. bic: d uos ou damus.

ro confirmátione adferuntur , nom

a Bpnoo

Quae

^4opbi

fünt accipienda de acceffione naturali , fed ran-

UT

türn de arrificiali, in qua doli mali exceptio 1o-

ii

cüm habet, üt jur&ibidem laudata (atis innuunt,

O. Il. cont. . Concl. Maala fide &edificans

RRR

n t

ih folo alieno feir, aut faltem fcire deber, zedi-

diir U

ficia folo cedere ; ergo in eo praefumitur ani-«

tsf d

inusdonandi materiam domino foli alieni: Nam

$

quod nullo jure cogente in alium transfertur;

l

donatio eft. ]. 82.ff. de &. 3.* ergo nee fümprus

',)lb

15 (

(

1

[/

&l repetere licet, ftante edificio , neque hoc

;

ij

diruto, mareriam. & Difl Co»[. Animus do-

ls

nandi in eo prafümitur fecundum $. 30. /uff.

À

hi.

!

€2 ff. in conclufione adductas C. fecundumi le-

hn

ges alias & recentiores donaffe praefümitur N.

EO

Oppofitum magis prafümitur, quam animus

i,

donandi: qui non tàm prefümendus eft, quam

tl

Hinc A. 2. C. cit.

probandus a domino fundi.

nf

Antoniüs [Impérator addit: Si gon donandi aui«

dirdig

$o edificia alieuo folo impo[tta fimt: evgo prae

ii

fumit, plerumque animo poffidendi, non au-

mm& äiW

iem donandi , a malee fidei inzedificatoribus eedi-

Poteít autem quis

Mi

ficia folo alieno impohi.

rj

prefumptionenm illam legum anriquarum elide-

^f t

fé & proBare, fe animium donandi non habuit

Wi

íe, licet íciverit, folurn effe alienum : utpote

H

Dz Jonx.

263

nm[[x fjl

fifandum, quem bona fide nactus, fub zdifi-

li

i

candi tempus fcire cceperit effe alienum, 7. 57.

l

: de R. F., fi ex concetfione domini fe credi-

U

derit eedificaffe ; fi in folo litigiofo, quippe quem

y

Que

- fperare adhue poterat fibi manfürum.

"f//'//.vf 7

uidem excufatio in fpecificationelocum habet;

üöïï'(]a/gf/1 [

tefte Haunoldo, ut fiquis fciens rem efle alie-

nam inculpabili tamen errore putat; dominum

w 3/]) /(T'ldfäf

d

materie non effe invitum, dummodo pro illa

]i

J

compenfatio fiat: talis enim nec mala fide age-

NV

re, nec operam fuam donare velle cenfetur;

stf

l

neque ad eum pertinet quod /. 53. ff. de £. 3.

dicitur: C

"

'

neinima

]

jus pev evvovem. datà vepetitio eff ; ejus

]if

M

]

x confulto data dogatio eff.

TU

Vr

ARTICULUS VBL

atl

n eg quomodo Dominium fru&huum. ex. alietzo

od

fundo provenientium a po[feffore acquiratur *

hinos

r

[

V

l

l

l)

Tota J.. Diximus Conclufioge 2. art. fupeyiove ,

tj

: fextum acceffionis naturalis modum effe

frmint!

velmiurA

perceprionem fru&tuum , quos bone fidei poffef-

for ex fundo alieno colligit, ut habetur $. 35;

Qu At

Jufl. de R. iD., ubi bone fidei poffeffor defcri-

jj dl u

ls C

bitur is, qui fundum a non domino, quem do-

inum effe credidir, ex qualiberjufta caufa feu

Tf

TM

t

itulo ad dominum rransferendum habili, bona

Ts

fide acceperit: Male fidei vero poffeflor dici-

nd,

/

g

tur; qui alienum fundum fciens poffederir.

srs

j

4l. Fructus a fruendo diétus in acceptione

,

?

( amem,

J

propria id folum fignificat ,. quod ex terra ; ar-

(/7", bore, animali vel fimili corpore ab ipfà natura

i

j

us

| inom"

li

, Producitur.

Hinc negat Pomponius , /. 12 1.

4

D

e

3l

N

Ds Jonz.

264

Hk,quod;

j

fj

ff. de F. $. ufüram pecuniee in fructule

j

I

"D

ol

non.ex ipfo corpore, fed aliunde, puta, ex no-

In laxiore auteim ?^

va obligatione producitur.

|

prdust

fignificatione vocabulum fru&tus denotat om-

d.

etum G

nem utilitatem , emolumentum vel proventum;

qua ex re vel occafione rei percipiuntur. 7. 29.

P€l

n

ul

f

jf de petit. bavedit. l. 62. princ. fF. de R. P. 1.4.8.2.

^.

[/

J/de fervit. vind.l. 19: in f. priucAl. 34.1.36. ff.de.

J

]n

Mi

ufur. €? frudl.

iorem hanc acceptionehf

—/?:;

Secundum larg

fructus alii fant civiles, alii naturales.

Civileg

'e

j

dicuntur, qui occafione corporis, mediante |(jm":

nova obligatione , percipiuntur, v. g. ufüre

fümitr

mercedes , penfiones, reditus annui &c. d. /. 19.

fpiactt

£? fjj. Horum aliiquidem fünt Spoztagei , qui

nl

occafione corporis , fuapte indole ad ferendum.

jf

compendium apti percipiuntur,

ut penfiones :j

pro ufü edium, equi, navis &c.

Alii vero fumnk

vtf

funt ad[cititii, qui occafione corporis ad paran-.

dum emolumenrum de fe non idonei, ex fpe--

tf i

ciali hominis induítria principaliter proveniunt, '

jl

utufüre, lucraex nepgotiatione vini, frumenti, . ag

olei percepta.

Fruétus gaturales fant fru&tus |uxujr

proprie accepti quos natura ex ipío corpore [i/:

]

[ïom, |

producit , ut fupra jam expofuimus.

Hi etiam

)

ü'gü!l

ä

dividuntur in meve maturals, qui potifimum

!

naturze beneficio percipiuntur , opera humana | ii

iW

W

ï

m

!

nihil, vel cerre parum conferente, & dicun- |:

À

tur etiam zazuvales im fpecie, ut poma, pira;| x

As

nuces, glandes, gramina, /. 40.

4. [F. d

lu

contrab. empt. 1.45. ff de u[ufv. c$ fru&l. eg avp] ss

Ib K

Langqéedfe« iq audufiviales ;; qui a

r

Ve

L

Dz Junz.

265

tl

niculante fpeciali hominis induftria percipiun-

tl

j

-rur, ut fegetes, legumina aliave in agris &

/ hortis fata ;

iJe As«

fr

l

näufïria-

Fructustam mere naturales, quami

If

les iterum difpertiuntur in pendentes, perci-

J

Af dU

piendos, perceptos. Pendege; dicuntur, qui

// [

4

orpore, unde provenerunt, adhuc tenentur.

PTR

- L61. $. 8. ff. de furt. ut porna in arboribus, íe-

etes adhuc in fundo harentes: fructus perci-

A Q

. pimndi dicantur, qui quidem nondum percepti

AU

L

füuerunt, porerant tamen honefte percipi: fer-

s as

- ceptorumveroalii fant emzzusplene pevceptz,qui tan-

Wt

tum acorpore, quo tenebantur; fünr feperati; ut

NU

d

fpicacaefa; gramen defeétum, deje&tae nuces &c.

hrj

L

(

1.78./f.de R. F. l.13.ff. quib. mod.ufusfr. amit.1. 25.

i

TORCUE

a. deufufv.&3 f ul. Econtra fru&tus pleze ac per-

Ij u.r pims.

félle percepti dicuntur ;' qui poft factam fepara-

k liv tionem in horreo reconditi, aut alias colleéti,

vel ave&ti fuerunt ,ut reconderentur; ut fpica

m

rf

euc

trità; fenum avectum &c. /. 48. v. Degique

J

*

ff.dc A. R. D.

e vf

Denique perceptorum fructuum alii funt

d. adhuc exflaztes, qui adhuc integri in bonis

p

offefforis, v. g. in horreis; affervantur. L.23.

r corporïïä

-a

.2. ff. de pignovat. a&l. l. 22. C. de R. F. l. 3. C.

Alii autem fünt cozfumptz,

li ponlümu:

de condi&l. ex lege.

qui apud percipientem non amplius exftant,

opetahumz:

ye, UT

