ff. $. a. pro'Socio. Ergo jufte iniri non poteft,

m muty

i d

E. V. Zdnt.. In lege cit. dicitur, Caffrum ve-

Jpondiffe , focietatem talem coivi uon pofe, ut al-

i (

Duec]

de lucrum tantum; alter. damnum fentiret ; 6

banc focietatem Leoninam folitum appellave. Ap«

Yblen d

ellatione du&ta ex apologo, fecundum quem

1

[

j*

i

0; qui nullum periculum fubierat; nihil-

(

ATT

ominus afinum, praedam communem ex ve-

. M

A^

Ratione in portiones cquales dividentem di-

EUR

laniavit: qua focii calamitate vulpes cautior

facta, fere totam praedam leoni reliquit. Ta-

J

lis autem focietas in contra&tu trino non ini-

tur: €o quod. contrahens fentiat damnum lu-

1 Qu

M

cri majoris fperati, quo privatur pro affecu-

fur,

W

ratione fortis, Imo in d.l. 29. 5. 1. habe

Jta

Dz Jvunr.

633

ii *""3

Jta. coiri focietatem po[fe , ut aulliut pavtem da-

NI

Il

guui altev fentiat, lucrum vero commune ftt.

Jofl. 1. Ita contrahens transfert domi-

Pl

| p

nium íus& pecunie in negotiatorem affecu-

!N

rantem: hic enim de illa poteft pro arbitrio

de illa difponere ea conditione, ut foli illi

(taty

pereat, aut fructificet, atque tantumdem re-

E

UT 4

flituere teneatur.

Atqui hoc eft revera iniri

contractum mutui ; ergo lucrum ex eo eft

UE s de( f

vera ufura.

il

J. V. Maj. Ex contra&u ifto

Afll

& conventione feria amborum negotiator

NUA

1

tenetur pecuniam collatam cum reliqua no-

AW

mine utriusque negotiationi applicare : qua-

lUf

propter non negotiator folum , fed etiam de-

R

"

btl

ponens pecunie iftius dominium retinet.

Quod autem haec deporienti non pereat, non

^mmr

i

&ccidit ex eó, quod focietas abierit in con-

I)

tradtum mutui transferentis dominium ; fed

fí

il

j ü

ex contractu affecurationis adjuncto conven-

)

MM

tioni focieratis,

Patet hoc in cafu, quo deponens in fo-

cietatem, affecuratur a tertio non focio; item

T au

.. quo locans aut commodans affecuratur a loca-

jt, I

tario, aut commodatario: his enim in cafibus

m ere

res non perit affecurato, que' tamen in ejus

wm! dominio manet, ut confentiunt ipfi adver(a-

"T P VTR

ügi s

Infl. 2. Sixtus V. in Bulla, que incipit,

mm — Deteffabilis, damnat faturos contractus , queis

du

cavetur conferentibus in focietatem pecunias,

j pI

aut res alias, ut quocumque periculo aut ca-

i

io fàlva reftituatur: ait-

g.w

fu fors ipforum a foc

j

Rr $

que;

—

634

Dz Junxr

que, contra&us hofce ufürarios & illicitos

/I eade

[o)

fthac habendos efle.

em non

Ergo.

E. JN. Conf,

b

ulla iftain Belgio, Gallia & Germania, inio

fs

in multis etiam locis Italize recepta non eft,

li

/]f[ild

1l t

Quamquam S. Pontifex loquitür tantum de

calibus, quibus inequalitas, per tale pa&um

n

1l

iA

inducta, aliunde non fufficienter compenfa-

fri

ii

tur.

Quare merito ait; talem contractum ef-

Á

fe mutui, Poneffo focietatis momine palliatwm :

i P C')"

1

r

focietatem. iniram coz?ra equitatem eg [ocieta-

RI

zis juflitiam , obítringendo plerumque. paupeves

€? egenos, fuoque labore &g iuduflria vitlitantes

J

M

Ml

(j

ad varia pacta focietati adnectenda. Non er-

go damnat contra&tum hunc ut jure nature

L yA

Cbä

illicitum , nec abíolute ufürarium, fed tantum

r cens

ex prafumtione pro tali impofterum haben-

A nG T

dum. Sed & Francifcus 'T'oletus, cujus opera

Cs qui

Sixtusad concitiadam.hanc conílitutionem ufüs

eft, 1. s. Inftru&t. Sacerd. c. 41. n. 3. eand. confti-

.r:f'wi. ludli t

ARA 1

rutionem laudans,docerpoffe contractui focie-

tatis adjungi alios duos, modo focius aut alius

m Qu

tertius libere talem conditionem ineat., Quid?

quod Benedi&us XIV. poftquam Concinianam

declamationem adveríus contractum trinum

j

legerat, moneat Epifcopos, ne quam centu-

ram fententie benigniori inurant, cui fedes

c

Apoftolica nullam hucusque inufferit, e7/ mi-

n

[

nus congvuere videatur Sixtime [on[litutiomi. l.

7. deSynod. Dicc. c. 50.

Denique Rota Rom.

ll

olim jam conclufit, Sixti Bulla comprehendi

[

folum cafüs ufürarios de jure communi , ad-

dius majoribus poenis : & recenter per fYes

£0fi-

(

Dg Junr.

35

UY

conformes in eadem caufa editas decifiones ju-

dicavit, eam non obeffe contractui trino. Ut

refert Flavius Cherubinus in Comp. Bulla-

rii Schol. 1. ad Bull. 45. Sixti V.

Srultitie

autem . [peciem effó, privatorum [cribentium au-

oritatem. exequave buic. au&lovitatà Rotse fc.

Rom. fcribit in Relat. Rom. Cur. difc. 32. n.

86. Cardinalis de Luca, pre centum proba-

lll

biliftis a P. Concina aftimatus.

Vide P.Francifci Zechi S.]

n

. Differt. 2. de

P

rigore noderato doctrineS. P. Benedi&i XIV.

circa ufur. c. 2. fect. 3. 4. y. & 6 ubi paralogis-

mi P. Danielis Concine folide diffolvuntur.

Oh. IF. Cont. IIL. Coucl. Ludus aleze

prohibetur clericis c. Clericz. de vita €g bondft.

Cleric. & in C. Trid. Seff. 22. c. x. de Aeform.

u

Imo & laicis quibusvis in ff. & Cod. t. de /4-

leatoribus. ludi tales interdicuntur, ac flata-

iur, vi£&um im alee lufu mom po[fe comveniri:

Fitlli

& fi [olvevit, babere vepetitionem, tam ipfum,

"

quam bevedes ejus advev[us viorem g. ejus De-

Védes, idque pevpetuo, €3. etiam poft triginta an-

70$ Cg*.

Ergo alee ludus adverfart videtur

[TitUm

juftitiae.

& JV. Conf. Nihil contra juftitiam

m n

peccabitur, modo ferventur condiriones qua-

qu f

i

tuor, L Ut fit facultas libera ludentium di-

ls

fponendi de re, quam ludo exponunr. Il.

equis meru aut dolo ad ludendum induca-

RomRL

tur

III. Nequa fraus contra lufüum leges

Qff

committatur.

IV. Ut fit equa ludentium

condirio.

IQ

Leoislatores autem; quibus boni

mores in rep. cordi funt, merito aleatoribus

funt

|

6356

Ds Junr.

funt infenfi : eo quod ludis iftis temperantia

lurimum ledantur.

n d

alieque virtutes

ua-

propter Ecclefia

;

icis perfonis ludi tales füb

[glï, ho

fl

culpa gravi interdicuntur, fi non tam recre-

ationis caufa, atque immodice exerceantur,

j Uam

j

"

u &

V. Silveftrum, Verbo, Zudus. n. 11. Leffium

j

!

5

] /]. j

de ]-& - 1. a. c. 267n. $.

o

ARTICULUS X.

!j

(

l

"

[*

il

[

i

3De Locatione, Condu&lione, Empbyteufi , Fzu-

.;.ï»'.üi

m

do, Lilello , fupevfice.

Jartur Opis

JDico. . Locatio eft contractus proximus

s, Go

ettioni venditioni, quo perfona, vel res ali-

r qui

qua ad ufum vel fructum mercede concedi-

stor lo

tur.

Huic xefpondet cozdu&iio contractus ,

ianr qii

quo perfona vel res dicto modo comparatur.

(; andtdo

Eft ergo unus idemque coztra&us. confeufualis

j v t

de ve fruenda, vel opeva preflanda pro. certa

qus den

sneycede. — Pr. Inft. & $. 1. h. t. & l. 22. fin. ff

qr od

de Commun. divid.

Item toto tit. Zocazz.

a d

Dicitur L Confenfualis : ad quod fufficit

confenfüs tacitus.

D]

Ut fiquis initio fponte

jz.:iafr.:: g

Occupaverit rem, quae certa mercede locari

folebat : aut ex poít facto conductor finito

Umhzn

At

condu&tionis tempore; fciente & confentiente

1j

locatore, non modico tempore retineat

'enm

"

n

conductam, cenfebitur facta effe reconductio

]

D

AT

tacita. l. 13. in fin. & l. fq. f£. h. .. Oportet

.32&'«

100

autem, lege aut moribus certam mercedem

n

conductioni effe jam determinatam, ut tacita

H(

locatio condu&tio contrahatur ab initio; alio-

n

il

t

*

qui

Dz Junr.

637

W Mæw

. qui non evadet locatio & conduclio proprie,

f

fed eo nomine actio prefcriptis verbis datur.

!

J

. I. Inft. h. t. & l. 22. ff. de Prefcript. Ferb.

Dicitur IL. De re fruenda, vel opera pra-

C

anda.

Ut cum conceditur ufus rerum feu

AO

li

fruendi puta , edium fundi, libri; equi &c.

l. 9. pr. ff. b. t. aut operarum feu locatio fa-

ciedi, qua ufüs perfonarum feu opere pro-

mittitur ; idque vel indeterminate nudz ope-

]

f

ra, prout fit in fervis & ancillis noftris : vel

dererminate, cum quis operas fuas locat, &

fimul certum opus faciendum, v. g. zedes ex-

m

ftruendas, conducit. l. 22. $. 2. ff J. £.

mä)x

ua quidem in locatione operis idem

iECSöC QOT.C-fL

& locator dicitur & conductor ratione diver-

LURU

w

fa: locator quidem, quatenus operas fuas

p npas

locat ; conductor vero, intuitu operis faci-

L

endi , v. g. aedium exítruendarum. — Vicitfim

7

m

(

qui operas alterius conducit, hac ratione di-

a

Jl

fCL,I !

citur conductor ; idem refpectu operis faci-

li

endi dicitur locator. d. l. 22. €2 paffun b. t.

Dicitur III. Pro éerta mevcede.

dïgucd li

Quo

i f0

quidem ex capite locatio & conductio pro-

r I

xima eft emtioni & venditioni, & eisdem re-

Xr ii

gulis. juris confiftit. Pr. Jzf. D. z. Quantum

yientati

autem hic ex $. a. £ ]. g. $. 2. f. de P. P at-

vndt r

que aliunde intelligimus-merces tantum jin

TO

Pecunia numerata confiftere debet, quando

"

"

tlocatio operarum. Atin rerum locatione

mf

etiam admittunt aliam rem fungibilem //. 8.

(ill

& 2n C. L. f. Cujus differentie ratio eft,

j.utj^

Qj

quod, fi pecunia non numerata interveniret,

docd-

638

Dr Junr.

locatio operarum foret contractus innomina.

i !ggaïiont

st

tus, do ut facias : cum in hoc contractu non

giridun

poiïïrintervenire pecunia, fed id quod datur,

m

n

debeat effe fpecies.

Secus eft in locatione

TO

Vontio d

rerum. Nam fi locem tibi vineam, ut loco

E

mercedis decem quotannis folvas amphoras

QuId

W

odl

vini, non erit contractus innominatus facio

ut des

r

.

enm d

quia traditio non eft tale factum,

quod in contraétum innominatum venit, nec

f

T

pro traditione, fed pro ufu vinez alteri vi-

"

num datur. Oportet tamen rem fungibilem,

qua mercedis loco pro re locata datur, cer-

tam effe: nam fi fuerit quid incertum, v. g.

üural

dimidia vel tertia fructuum pars promiffa a

IT

condu&tore, erit magis contractus innomina-

lfs sdio

tus cum colono Partiario ( Zalbbauer, ) qui

« toododori

alias focius dici folet. l. $. C. Je Padis.

i quwid !

Ex data modo definitione liquet difcri-

$s p I

men inter locationem & venditionem. Nam, ;; l:

ut Ludovicus Molina d. 336. ex l. 65. de con-

du

^T

trab. emtioné. ex l. 2. $. 1.1. 29. f£. Locati , &

L.

l

$. 4. Jüfl. b. 1. docet, in venditione inrerve-

nit' merx, non in locatione.

Ac generatim ;

Haunoldus tr. 10. c. 1. controv. 2. flatuit,

v 4v WIMUM

venditione transferri in emtorem dominium,

n

M

aut quafi dominium, quoad de jure poteft,

aut faltem ufücapiendi conditionem : in loca-

)U

tione vero id agi, ne dominium , fed folus

ufüs transferatur.

De induftria hic adjecd- ,

i*

mus; quafi dominium : quia folus ufüs rei cu-

«

jusdam vendi poteft alteri; quo cafü quafi do-

ininium transfertur in venditione ufus; non

item

Dz jJunx.

639

It

item in locatione, fecuta traditione rei uten-

Á

de. Sed plures adhuc differentias inter utrum-

ue contractum prabet id. Haun. c. 4. con-

trov. 2. D. 443

L

Notatio autem hujus difcriminis non eft

inutilis

D0R]

quia 1n rerum locatione non debe-

tur cenfus venditionibus impofitus.

V d

! Ceterum ex contractu iíto emergir du-

I Venit

plex a&io: altera Jocaz; , qua locatori licet ur-

V df

L

»eré conductorem , ut mcxccdcm debito tem-

T

pore pxæüet & rem conduéctam, finita loca-

U

tione, reftiruat indemnem, ürmendo damna,

que dolo aut culpa ipfius data funt. 1. 17 35.

p

(o99C. L 8.&9. fE h-t

tf

Altera actio cogdu&i adverfus locatorem

datur conductori, ut fibi re conduécta liceat

uti; & fi quid preterea interfit, praeftetur. 1.

U (

8. &. pr. l 15. pr. & $. 1. 1 55. $. r. L ér.

n N

pt.

ht

Hoc ergo nomine agere condu-

1 6; uz

étor potefï ne ante locationem finitam expel-

11 LO»

Iarlg$ & 21 C. h. t

Id

Quatuor tamen caufee fünt, ob quas lo-

, ["'Fxlv»

catori licet conductorem ante evolutum tem-

Atl

pus e re conducta exturbare: quarum due

Jom»mum

priores cafü eveniunt, due pofhrxores culpa

us

conductoris.

1. Si locator interea ex impro-

mmü

vifo indigeat re locata ; id quod tamen ei le-

XL

gmme pxobandum incumbit. l. ZZde. C. h. t.

Jice

2. Si res locara inftaurationem requxrat,

fis t

que non nifi conductore expulfo fieri poflit

a

3. C & l. 3o. pr. f h. t Quod ob utilita-

M

rtem

"f

640

Dzr Jonx.

t t

tem pub

licam decretum, ne urbes tuinis de.

formarentur. l. 2. C. de Z&dific. privat,

j oQm

qsletit;

3. Si condu&tor, cui res ad plures annos

locata, debito tempore non folverit merce-

fifead

£t

dem. d. l. 3. ZEde. C. & L g4. $. x. f£ h. t His

Jis 11 1

legibus non prefcribi biennium,; fed tantum

«ap. 3. h. t. probat Haun. contr. 16. n. 535.

ss i

endo d

4. Si conduétor re conducta abutatur, v,

g. recipiendo meretrices fures &c.il. 3. G

j em a

h.f

Huc accedit, fi conductor domum de-

rl

ftrueret, redderet infigniter deteriorem, aut

s

vicinis moleftiam crearet.

In cafibus priori-

2 nf

bus tribus pro rata temporis penfio erit re- sgri

|

mittenda. Arg.

l. 3o, pr. f£ & d. c. 3. h.t. non at brina

tamen in quarto cafü: eo quod preeter loca- sia, b

toris opinionem conduétoris converfatio in «yl, J

ecdibus ralis eft, ut nec doceat nec liceat eum :(il: lu

amplius in zedibus tolerari, V. Haun. n. 541.. 4f i,

Quodífi condu&or interpellatus nolit fpon- siainj

té eedibus cedere, non licebit locatori, eum st

auctoritate propria exturbare; fed fervandus inrl

(

eft ordo juris ac legum , que locatori no

T

n [

l.,

lg

corporalem expulfionem permittunt, fed c

n ju

vilem, quz per magiftratum publice fiat. R. L.

& m

176, fF. & l. 13. f£. Quod metus cauf.

l i

Heredes tam locatoris, quam conduco-

J

;

L.: 1

i,

i

ris. eodem contractu tenentur : fuccedunt ,

w

enim in omnes oblieationes defuncti, l. 10 1

M

h.

|

Hl [

W u

C-h t

L

Idem judicium eft de eo, qui rem ,,

L

Q

r

!

À

Al

AT

|

locatam a fifco emit ; qui condu&

orem, ob,

1 l ^

Z

fpeciale fifci privilepium, expellere non po-.

M

|

ii

(

teft. 1. fin.fL. de Sfure fifoi. Ceteris emtoribus

icef.

3

o

Wt

Dz Junr.

641

ii

( ficet expellere conductorem. 'Hic tamen

ex

|

condu&to contra locatorem ag

hs

[

ere poteft, ut

I

fibi praftetur ,

quantum intererat , contra-

&um fuiíTe ad finem perdu&tum,

^j

l.9. C. L25.

Il

5.1. h.f

T

L

Dico [l Emphyteufis eft contra&us

jm*f If

»"»r'ä; conft

nfualis, falte

J transferendo r

m ad decennium initus, de

ei immobilis dominio urili in

34 alium , ut ea

m colat, & quotannis certam

'Qnin& penfionem, in

recoenitionem do

minii directi,

154 folvat. $. 3. Inft.

€ Locat. Coud. & tot. tit,

mw.C. de 3ur.

Empbyt. Ubi dominus dire&us

àut Germ.

n

appellatur Gruzdberr: colonus & em-

V phyteu

ta, Erbrechter, Gultbauer: bona em-

i phyteu

Oa

tica, Erbleben, Erbrecht,

Erblefland,

|Erbuinsgutb, Bauervleben,

Hofsut: canon vo-

Dic d

! catur GZ/? : landemium

Tj

Handlobn , "hufzug-

l

j

| geld IAuf- und Abfart.

' Secundum hane de-

if )

l

[

S

' finitionem Emphyteufeo

naturdtn & proprie-

foatan

! ttes breviter perítringim

us.

P

fdena

Dicitur I. contractus confenfuslis.. 'Unde

, )ucaw;i'.

fcrip

tura ad ejus conftitutionem non re

quiri-

us i t

Arg.

$. unic. Inft. de

Sed

folum adh

Obligat. ex con-

T fa.

J

ibetur melioris probatio-

nis caufa

: ideoque l. 1. & 2.

C. de Jur. Em-

R. lg

"

: dicitur, feriptura intevve

"ive.

"Uftüs ta-

'. [ugce&, me

n obtinuit, utjad fübfi

ftentiam emphyteu-

m * feo

S ecclefiafticae & civit

atis fcriprura plane

«* requiratur ,

idemque traditur ].

l4. $ 3

W^* & Auth. Zoc

J'us. C. de $5. Eccl

ej-Nov. 120.

kP

€5. pr. l. fin. C. de Fzud. veb.

eiu.

»

D

Ss

iCI-

642

.Dz Jonrz.

Dicitur 1I.

Saltem. ad. decenmium . dnitus,

dT

n

Fit enim hic contractus vel in perpetuum,

vel ad unius aut plurium vitam, vel ad tem-

Afl

gt tntür

us certum, quod decennio brevius effe non

Regulariter tamen bona emphyteu-

T

pote&.

.

fica, eti

am ecclefiaftica funt perpetua, ita ut

qyes t

tranfeant ad quofcumque heredes. Nov. 55.

iminf

sieuls

c 3. Nov. 120. C 6, & 1. & e T. p APN

Quibus juribus immuta-

puipodt

Ecclef. mon alien.

H

)

tum eít, quod iNov. 7. c.

3. videtur praci-

TT

l

du

pere, ad tertiam tantum generationem'ex.

tendi emphyteufes.

ln IV

Per hanc con

ditionem differt emphyteu- ;

N

fis a locatione.

Nam fi res immobilis locetur ; r

ad decennium, vel ad vitam conductoris, ;; qui ox

non tam erit locatio, quam contractus em- i [j (

phyteuticus ;

quo transfertur jure communi «j

in conductorem

dominium utile & jus in rej zl

ita ut ei competat actio in rem contra queme ii

vis. $

.3. Inft. de Locatioue Conduti l. 1. G. v i

.

de officio comi

tis Sac. palat. €9 l. 1. $. 3. fE. d& lsf

uperficieb. V. Haunoldum nupercit. n.45 T. uj

Dicitur IIL. de transferendo rez zmmoP (s |. (

domimio utili.

Hinc iterum differt a loca- Q"üd/fw/m

tione. Emphyteufis enim conftitui folum po i.

|

teft in rebus immobilibus, que cultura me- ,.

VET

liores reddi poffunt:

per eam transfertur O- ;

(

iite

folo dominio directo ,

minium utile, manente

1]

j

V

penes proprierarium. Neutrum autem Jit M

H

Hïguml

locatione: locari qui

ppe res omnes pofíunt, , j.

,

W

Al w

qua in commercio funt; modo ufü non cone .

fumantur: quia reftitui nom poffent l(?cafm';-. acanoueäug

!

Dz Jonr.

643

21 i

l. 51. ff. h. t. & confequenter tranfiret do.

il

It

minium. arg. 1.3. $. fin. f£. Conmodat. quod;

];

uti & pofleffio, manet penes locatorem, fa-

cultate tantum utendi conduc&tori conceffa.

l.39. fÉ. Locati. Quapropter ufüsfructus &

:

]

f

(s

l)

fervirutes cetere locari etiam poffünt, non

quidem in fe, feu ratione juris confiderates,

[

M

fed ratione ufüs.

Facultas enim utendi fervi-

Ti (;

tute locari poteft, excepta fervitute ufüs.

$.2.

Vr p

& abitat. v.

RUE

Inft. de Ufufr. & $. 1. de Ufu

füp. c. 2. a. 1. pag. 39.

Dicirar IV. u eam colat , recentiore vo«

um

tabulo, tmélioret, dicitur. — Ex conceptu ergo

molsz

n at

hujus contraétus tenetur emphyteuta ad eas

Operas, quas communis diligentite colonus

d

!

adbibere folet, & cujus defectu fundus de-

J QU

terior evadere. Neque emphyteutz, finito

bb r

contraétu, meliorationum iftarum refufionem

Lanm gt

:

& domino dire&to licet repetere: fed earum

a

durmtaxat , ad quos vi contractus non tenetur;

n

ut fi inftrauraffet horrea aliave neceffatia eedifi-

grat.o4f

cia, collapfa, aut incendio citra culpam fuam

v

abfümra. 1, 3. C.

f il

Quodfi colonus dolo vel culpa lata aut

ial

evi damnum notabile attulerit rei emphyteu-

al $

tici , cadet in commiffum, poteritque a do-

a

mino pr

rietatis ea privari. Authent.

1

jnio dig&;

Yem. C.

E

$S. Ecclef. defumta ex Novel. 120.

yuimi

€ 3. Item arguim. 1. 3.

in fin. C. Locat. de

yil

ur. Empbyt.

p

u

Dicitur V. e? quot atiiis certam péufiouem,

cant, folvat.

[u ;'Aï"

t qua

]

m ecanonem vo

Equidem

Ssa

No-

Dz Junr.

644

4f

m;ämf

NNovella7.c.2.$. 1. Sivero. eam juftam penfio-

j

f0l

pofi

nem effe conftituitur, qua& 20. annis collecta

, &i debt

Ifü

eequat valorem rei emphyteutice: verum ca-

a Dnus

non plerumque ex eequo contrahentium arbi-

trio pendet.Qui etiam conveniunt, utrum annis

j It

ln

fingulis, an quolibet biennio fit praeftandus,

[

/

^

Quodfi peculiare nihil decreverint de anni

| 'Si domint

,

tempeftate , nec loci confuetudo quidquam

sunoner KU

hac füper re prafcripferit, folent eum exigere

smite d

füb anni finem, quo fruétus fuerunt colle&ti.

Canonis vero folutio. non tantum de

st La

fuübftantia, fed etiam de conceptu contractus

W tï. hu

j

'

Tenp

hujus eft. . Quapropter emphyteuta in com-

Wi

f

miffum incidet, fi in emphyteufi communi

gytat o

canonem triennio , in ecclefiaftica autem bien-

&t]r &X QOf

nio non preítiterit, etiam non interpellatus:

um of

yeit.

cuimn in hocC cafü dies ftatuta pro domino in-

terpellet. cap. oruit. de Locat. L. 2. C. de

j ao

-& m

ur.. Empbyt. & Nov. 7. c. 3. $. Stire autem.

Hec tamen porna. commiffi modis pluribus :iix:|

6dmu

purgari poteft.

1. Si emphyteuta , antequam dorinus:

tl

ad privationem egerit;

canonem offerendo; u i

purgaverit moram, d.c. fin. Porui. Quod (j

quidem beneficium emphyteute communt u ;

non conceditur à lege, imo negatur magl$ Ug

dum caducitatem voluntati domini alligat.

"Wmr

Et 1. 23. ff de O. &?. 4. & V.. Celfus. $1. d*

"Ut

"drlitr. poena iíta confirmatur. V. Hauno--

fVL

dum tr. 9. c. 4. controv. g. n. $o9. & Ífqq.

t

2. Ceffat poena commiffi, fi emphyteuta *nso.

jt-

j

W

T

abfque omni theologica culpa' folutionem

fer-

Dz Jonr.

t

645

n

termiferit: aut emphyteuma , citra culpam

v

MW

füam non poffederit.

la

3. Si debitor maximam canonis partem,

e

ue ad unius anni praflationem accedit,

ïïunï)uïüäïj

folviffet , licet vicibus interjectis. tantum

!t Prlällll.'

"

d

contuliffet. 1. r. C. 4e

folutionib. -& 1. I.

Tnnt n

ff Eod.

Ib qiig;

4. Si dominus, culpa diffimulata, exi-

A GU

eret canonem futuri temporis: fic enim vi-

t ol

r

etur. remittere. caducitatem ; ne contraria

|ttum d

.velle videatur. l. 2. C. de Sur. Emphyr. &

n undts

arg. l 38. ff. de Minor. fecus habet, fi cadu-

o

1

| Citate denuntiata , preteriti temporis debita

um

ab emphyteuta exipat: hz enim penfiones

VE

debentur ex contractu przcedente; qui au-

ag tem jus unum exfequitur, non propterea al-

jdmm: teri cedit.

LiCA

$. Si canonem oblatum dominus non ad-

!

fnin| miferit, & eumdem emphyteuta confignave-

A

1j rit ac depofuerir fecundum d. 1. .

"

6. Si ex emphyteutz heredibus unus

sü penfionem non folverit, folventes caeteri non

] on'r fnd('«

incidunt in commiffum. 1. g. ££. de Pullica-

j (ud

"i. Quia heredes tamquam perfonae a do-

mü mino nominate, non a defuncto, fed a pri-

ymj mOo concedente emphyteuma accipiunt, ne-

gd; que fpe&antur ut heredes formaliter, fed fo-

]

3

J

, *um materialiter.

v n

icitur VI. iz recegnitionenz dominii diretd;,

yl

Acet tamen emphyteutae emphyteuma & me-

aj

1

/

!

lorationes, quae épzrovímre dicuntur, venum

JW It

9Xponere ad. explorandum idoncum empro-

[8[*,

96 5

rem;

[

646

Dz Junr.

rem; ita ut facta emptoris & pretii denun.

!iggum du

»

tiatione, rem domino prse aliis venalem of.

bicilur [

ferat, quo intra duos menfes nihil decernente,

gt

poterit alteri impune vendere. — Hoc fi negle.

du a

xerit, & empbyreuma, domino infalutato,

i

[ Qu

vendendo ,

permutando , 'donando in

alium tranftulerit, incidet in commiffüm tam

slredunma

, lii

juris emp

hyteutici, quam meliorationurfi

l. 3. C. de 9ur. Emplyt.

j.

yr, G.

!

g Wi

Ideo autem in venditione emphyteufeos

dominus jure protimefeos (Zes P'orkaufsrecbiy)

s, L

ipitium, qu

gaudet, quia in emtione, venditione, ubi pre-

tium attenditur, nihil refert, a quo perfol.

apm p

vatur; quod fecus in aliis titulis permurtatio-

gU

s ps r

nis, donationis &c. qui vel ob affectionem

erga rem, vel ob merita perfonee ineuntur.

dt, at

gatris

Secundum d. 1. 3. dominus ab emphy-

teuta novo non exiget pro inveftitura f. in-

W. Df

eito d

ductione in novam pofleffionem ultra quin-

quagefimam partem pretii. In aliquibus ta-

du

, um

men locis pars vigefima ei conceditur, qu&

laudemium , forte a laudativo aut donativo s li

l

|

nuncupatur. Quodfíi dominus ipfe redeme- :

ntm ) m

í

rit & confolidaverit emphyteuma, aftima-

tUn4] j

tionem integram tenebitur pendere.

du ddftn

Dico J/L Feudum eít concetfio rei im-

ERN

mobilis, quoad dominium utile, pro fidelitate

s n

& fervitio perfonali exhibendo.

T n

Dicitur L — Conceffo , plerumque lilera-

"A WR

DDER

li. Emitamen poffe conftat ex cap. unico,

de natuva - PFeudi. &c. un. de beueficio fratrit. viniy;

modo pretium minus fit eftimatione ïie' ü n

Ds Junz.

647

l,

in feudum date , ut fpeciem beneficii

A

1

i

tineat.

: re-

j

Dicitur IL. vez zmmobilit, quo nomine

W

etiam cenfentur jura incorporalia, venandi, ju-

TIO)

al

risdictionem exercendi, vectigalia accipiendi.

q

i

iUj

H Quoad dominium utie: nam domi-

OTH

If

nium dire&tum manet penes concedentem, qui

tnrin:

dicitur fimpliciter Dominus, Proprietarius,

Infeudator, Germ. Zebenberr: cum alter ap-

Vr

pellerur Vafallus & Feudatarius, Germ. Ze-

IL7]

bhemnann, Lebentveger.

Majus autem hujus

ln«

'eft dominium, quam ufüfructuarii: hic enim

quet

jus tantum perfonale habet, quod cum ipío

5 pemrt

"

extinguitur, nec cedere poteft alteri ; vaíal-

h ftua

lus vero ju$ fuum ad heredes transmittit , al-

2f

teri elocat , aut etiam concedit per modu

m

fübfeudationis. '

T

(l i

IV. Pro fidelitatecs fervitio perfonali. Qua

ia i

ex conditione differt ab emphyteufi, qua

d

onus reale imponit emphyteutze.

Hinc di-

wC*diïUI- !

cunt, Zeudum , a fide fervanda nomen obti-

UE

nuiffe.

Item in hoc etiam feudum proprie

s

fümtum ab emphyteufi difcrepat , quod illud

tantum ad heredes mafculos defcendat ; hec

j tlint

Demum Inveftitu-

autem etiam ad fceminas.

ia

ra in feudo intervenit, vel propria, realis &

od

corporalis, cum dominus feudatarium in. ca-

rum aut oppidum poffidendum inducit , at-

n

lfl

que hoc ipfo jus in re & utile dominium

qup

tribuit ; vel impropria & abufiva, quando

vl

eum inveftit traditione annuli, enfis, pilei,

i

VLUM

aut alius figni, datque facultatem adeundi

Ss5 4

por

648

Dz jJunr.

offeffionem , &

jus in re/acquirendi, WVide f

Ctorum commentarios i c. de

D

XFeudi: & duog jj*

feudorum libros.

Dico IV. Libellus eft contra&us , quo

Emphyteuta aut Feudatarius quod ipfe pof. lii

fidet feudum aut emphyteuma alteri pro pen-

A

fione fibi folvenda concedit, feu ut alii lo.

Puji

quuntur, fübinfeudat aut fübemphyteuticat,

(f

Is cui hec fit. conceffio, Jjellavius: dicitur:

1*)','(7

l A.M)/*

j

VO

quamvis eum quandoque cum emphyteum ?

aut vafallo confundant.

E

j t

Dico V. Superficies, ut cotractus, eftcon. 517

ceffio juris in fuperficiem foli, ad plantandum : m

veladificandum. Sumta pro re, eft res ipfa folo : tutut

impofita, ut domus, vinea, olivetum.

Cui :am nl

jus tale conceffum eft, fuperficiavius vocatur, 3. 3

ac preter dominium utile füperficiei nihil zut, dj

in folum juris haber. — Conceditur autem jus :

iftud a domino foli directo , vel donatione, st

vel elocatióne, vel venditione, vel pen« hij

fione annua aut ad certum, tempus pro li- ia z

bitu domini, & conventione mutua, fecun- &il

£€um conditionem contractuum iftorum.

!'; Qijin

Juribus ha&tenus explicatis opponitur 5455

vadlaudium íive Allodium ,' vox recentioribus i,

dumtaxat JCtis cognita, eftque res immobi- :ijiyy

i

lis ita fui poffefloris propria, utnullum alium :5

nofcat domidum dire&um , ac proinde uj

ad

nihil oblipetur, nmifi ad preftanda tri- s.

buta.

Budao tefle, nomen habet a lu- ii

dando , h.e. a nominando ductum ,. quo

Dm) r

qui (gle predium poflidet ; nominare 2Bt0- 5;|;.

H

]

Dz TJunr.

649

quI

M

rem fuutm nemini teneatur.

Dividitür in no-

dllU;

bile & ignobile. V. tit. 54.1. a. Zeudor.

Q

CAPUT X.

QUi

lt

De translatione Dominii per Prefcriptiouem.

ARIICULUS L

iE

[

T

u

Prefcriptionis Suflitia.

Ti diig

Ota l. Abfolvimus hucufque tres modos

N

ET

queis volente domino priore, dominium

rerum in alios transfertur, ut cap. 7. a. 1. no-

A

e(ï;oa.

tavimus p. 277. reflant tres modi, queis,

Y TRU

domino

invito ,

rerum ;

dominia

in

W/'J

alios tranfeunt.

Ac de jure belli difpu-

ls

(

tare extra noftrum inflitutum eft ,

quod

-

]

Y

fufcepimus. — Solurm alterum titulum de prae-

^

l

sE

Ícriptione , capite praefenti expendemus; quo

vatmjs

res a domino legitimo, citra ejus crimenin

| ämmne,l

alios transferuntur au&oritate legis.

g

Prefcriptio autem olim in jure Ceefareo

mup:

idem erat ac exceptio, feu oppofitio, qua

VU AR

actori litem intentanti mazeute litis fundamen-

Áinrom,

70 , quidpiam opponirur ad repellendam

ejus aCctionem. Praeícriptio talis & exceptio

owm

cenn'onbu.s

alia eft peremtoria qua .probata extinguitur

; nmo»

alio : ut fi opponas, te jam folviffe quod pe-

um r

titur, te mandato principis aliquid feciffe ;

i pïcïïi",

alia dilatoria, quee protrahit actionem, fi op-

ponas , judicem non effe competentem, te«

gt ;

es infames.

t t

.

hi F'::

Dixi, manente- litis fundamento

b

quia fi

n*

T

Regetur litis fundamentum, non erir pro-

Í

li

$5 3

prie

650

Dz Junr.

/ma eïunk

prie exceptio , fed defenfio : ut , fi neges, te

ol

n

emiífe equum, cujus pretium poftularis, non

df

diceris excipere vel prafcribere, fed te de-

fendere, fundamentum litis extinguendo. v,

t. t. fE. de Exceptionib. Pre[cvipt. &c.

u

vt

iVota II. Ad hunc modum prefcriptio-

00

nis nomen in difputatione praefenti accipitur

hUt

pro exceptione peremtoria, inde orta, quod

tempore legibus definito rem aliquam poffe-

dimus, vel jure aliquo ufi fumus, vel alius

ab ufuü rei cujusdam ceffaverit.

De quo

IN

argumento agitur in C. duob. titt. de Pra-

Jeript. longi tempor./ Ex de Pre[cript. 30.£7 40.

a.

NT

Recentiores autem juris Ecclefiaftici &

J

civilis Confulti prefcriptionem mifcent cum

ufücapione, qua l. 3. f. de Ufucapionibus. Ita

m

deícribitur : 727je&;o vel adeptio -:Dominii per

;

continuationem po[jeffomis temporis lege defimiti.

Nam fi talis a domino priore impetebatur,

prefcribebat peremtorie, i. e. excipiebat &

TP

opponebat legitimam certi temporis poffef-

(

fionem , qua acquirebat poffeffz rei domi-

nium, & confequenter jus & actionem alte-

rius extinguebat.

Magis tamen proprie loquendo , ufüca-

pio & prefcriptio pluribus differunt. Nam

ufucapio non eft formaliter acquifitio domi-

P

nii, fed caufa hujus adeptionis ac preícri-

"

ptionis.

Unde dicimus, ufücapienem inter-

rumpi. Jveizde pre(criptio fola eft vocabu-

ra?-

lum commune exceptionibus, JDemigue p

cri-

Dz Jvunr.

6j1

V 556055

fcriptio, qua extinguitur actio perfonalis vel

ii

realis alterius, ufücapio vocari non poreft,

(

rifi admodum late ac improprie, inquantum

jus & libertas ab aliqua/obligatione ufücapi

äh

diceretur.

nj

fewi

Quod vero interpretes quidam fejun-

*z?(fä(

NU

«

NU

ant ufücapionem a preeícriptione, eo quod

LT.

illa t mobilium , hzec immobilium ; non pro-

ln

batur. Siquidem ufucapio etiam eft immo-

TE

bilium, Inft. de Ufucap. in Prafcvipt. & . un.

a

C. de Ufucapione . trausformanda, & preefcri-

ï.:ftï. l]vï 1 Tæ.

ANM lo

ptio in rebus etiam mobilibus locum habet.

"

Solent autem uti accufativo ; cum jus

novum adverfüs alterum adepti fumus, di-

Bl

cendo : Hanc vem, fervitutem, ufumfru&um,

n

jurisdiclionem - pre[cripfi. — Quando. autem jus

i

altrerius contra nos habitum extünximus tra«

! DJ'M

&u temporis, utimur dativo cafu, dicentes:

LT

Huic juri , obligatioui , atlioni , [ervituti pre-

T

p

l

ltlm

Kcripfr.

«

lVota TII. Etfi leges per prafcriptionem

p ,

dominia rerum ac jura transferant, non poffe

s d

tamen illa jufte retineri, fi; termino prafcri-

tnem lt

ptionis elapfo, conftiterit, fuiffe rem alie-

nham : nifi negligentia domini in re fua inqui-

i,

renda intercefferir, putarunt olim Adrianus,

w M

in 4. q. 2. Toan. Medina C. de Reftir. q. 18.

jfio d

:

Scotus, Gabriel, & quidam alii. -

( p

T

Contrarium ceteri "Fheologie & JCü

nem J

tenent, quos fequitur & refert Covarruvia;

efl Y

l

ad Reo. Poffoffor p.3 $2$

Mi

M

Dice

:

652

Dz Jvonr.

Dico. Prefcriptio legitima transfert do.

PT

114

minia rerum & jura etiam in foro confcien.

tie.

Prob. Rite prefcribenti leges domi-

if

n jh Pfæ

K

nium rei poffeffe aur jus adverfus priorem

dominum afferunt ; d. 1. 5. f£. & Inft. pr. de

;.),W*Vuniqïfl j l

x

iqpronan (

Ufucapionib. & 16. q. 3. & X. t. t de Prafcvi-

h

siui a i

piiouib. ergo in foro confcientiz tutus eft de

acquifito dominio, nec tenetur ad reftitutio-

^ qugd qunia

j

fj

!/

Í

"

l"/

nem, licet poftea comperiat, rem fuiffe alie-

li

nam

Prob: Comf. Leges juftis de caufis

T

l

r df

A V

transtulerunt dominium aut jus in rite pra-

Ícribentem ; ergo non tenetur in conf(cien-

m n

tia jus fuum cedere alteri, qui illo excidit.

(Cym detm

r quprz

Caufz autem cur dominia ac jura precri-

bentibus adjiciantur, funt feqq. . I. Ne'diu ac

1: J enm

fere femper rerum quarundam dominia in-

s pbl & |

certa eflent. Pr. In(t. de Ufucap. & d.1. 3. f£

sapin, À

II. Ut aliquis litium finis effet , qua pene

g tem n

i C Dd

immortales forent , fi liceret poft diutinam

rerum poffeffionem eas repetere a bone fidei

(j N«

poffefforibus. 1. ult. ff. Pro fuo.

III. Ne pot-

fs

feffores ejusmodi prope immortali timore

d ml

teneantur, ut ait Juftinianus, l. Cum notiffimi.

elIRR j

Pr. C. de Prafcript. 30. vel 40. aun. dum per-

[ nmge

petuo metuerent, ne res ab ipfis pofleíle

hq Is

evincantur. " Unde fieret, ut nemo auderet

l

i

fundos colere. Lex enim jufta in foro exter-

ïi;f*iab

i

NI

1

"

;

ï

no , jufta etiam eít in foro interno, ut fert

Mf

axioma tritum. IV. Ut hac ratione fegnities

s d. i

& defidia hominum, qui res fuas ac jura in

U i

