fa&ta donatario eatenus profit ; quatenus venci-

^g

tor omnium bonorum füorum querelam inot-

Vi

ficioíce

Dz Jvonr.

323

Ditr

t

?

ficiofe donationis amifit: cum venditionem

*UU'.))

lt

propriam impugnare non poffit.

m

Jnfl. 2. immodicarum donationum omni-

M

bus querela ad fimilitudinem inofficiofi tefta-

j

;

menti introducta eft, ut perhibetur /. ul£ C. de

TU r

Altugn

7l

iuffic. dogat. atqui per querelam inofficiofi te-

flamentum refcinditur in totum ; . 6. $. 1. De

AU Dj

áno[f-. teflamt. ergo etiam donatio per querelam

II

inofficioíze.

&. Difl. Maj. Immodicarum do-

litio s

nationum querela introducta eft ad fimilitudi-

amfnl-'gat(f, |

gnem omnimodam inofficiofi teftamenti IN. ad

t

aliquam fimilitudinem inofficiofi teftamenti C.

D |

In eo querela donationis & teftamenti inofficio-

( A

ficonveniunt; quod utraque quinquennio fi-

WUu

niaur, & exceptiony ingratitudinis commiffae

at

excludatur.

In hoc vero difcrepant, quod

TLUOQI

per querelam inofficiofi teftamenti impupnetur

Tirpas

a&us ultime voluntatis, per querelam vero

du d.

inofficiofae donationis refcindatur actus inter

df

vivos: per exheredationem liberi gravi inju-

D

ria afficiantur, quaproprer pater olim füb co-

n

lore & pretextu dementie fuit accufatus;

r

econtra licet per inofficiofam donationem libe-

t o

riledantur, jura tamen lefionem iftam falrem

qub

Ccorrigunt, ad legitimam reducendo.

Done

Iufl.3. Alienatio aliberto in fraudem pa-

yNOn

troni facta, in totum irrita declaratur /. 16.

pol, i

princ. De juve patronatus; ergo etiam. donatio

n p

factain fraudem heredum. z. V. Corf. Alie-

ing ii

]

natio, qua felibertus rinorem facit centenario;

a d l

ieu habente in bonis aureos mille, ita ut patro-

gfam mo ,

aus füa fücceffione privetur, eft in fraudem

of

X2

legis,

324

Dz Junz.

am

legis, adeoque ipfo jure nulla: at donatio in-

m a

officiofa eft in fraudem hominis, quam folum

UPOHUHD

revocari in quantum immoderata eft; docent

Àl 7. eg velique C. de inoffic. donat.

gO

jvisi

Obj. I1. Poteft etiam revocari donatio, fi

Mif

1

donararius donatorem inopia preffum non alue-

rit: id quod Silvefter, Julius Clarus, Antonius

oA

PUL

Gome

aliique DD. probant ex 7. 6. $. uz. ff

ii

De agn

2

C.

e9 alend. l. .f De decurionib. cum

l.4.ff. Deagno[c.

TT

alimenta negare fit necare;

vll

.

e? alend.lib, Ergo non tantuin quinque de

du d

caufis concluf. 2. addu&tis revocare donatori

sv

licet beneficium in ingratum collatum. | x AV.

Aur. Di&a ]. 6. loquitur tantum de liberto,

! Ti Q

ii

g

ui a patrono accepit libertatem, beneficium

mum j

insftimabile. /. 106. ff. de R. 7. Lege autem

num;

t la

$. fingulare traditur privilegium decurio

Mat: d

uod ad perfonas alias male extenditur. arg. J

14. 67 16. ff. de l. Non ergo qualibet , fed in-

p

I

fionis, & legibus expreffa ingratitudo fufficit

inenrih

ad revocandam donationem : Nam cum Jex ult.

C. De vevoc. donat. paenalis. fit, non debet ex-

n fü

fi eadem, vel

t

tendi, fed potius reftrinpgi, ramet

etiam ur.

entior ratio intercedat.

JEquitas ta-

tf

i

f

men poí

ulat ;

ut officio judicis donararius be-

nefa&tori indigenti cogatur preftare alimenta;

Qw

Vi

ad quantitatem fructuum , qui ex rebus dona-

vl

tis percipiuntur.

Haunoldus tv. 9. c. 2.. conitrov.

9. $. 1. 7. 268. Afferuntur quidem adhuc alii

Dum

Ui

caíus, ob quos ab ingraro donatario benefactor

M

donationem repetere poffit: ut fi ille donato-

foribus

n

ris uxorem aut filiam violaffet ; aut ejus

cornua

Dz junr.

325

t

EUR

cornua affigeret; fed ad, primam caufam, ob

lo

Qv f

j

"h

quam ex difpofirione legis donationes revoca-

b

i

"hf

ri poffunt, contumelie rales revocande fünt,

Ij

quibus donator graviore injuria afficitur, quam

EW

iM

fi verbis indigne peteretur.

3 umnorpjy,

! Jufl.1. Si donator jus habetrevocandi dona-

!05 Antyy

tionem ob fubfequentem ingraticudinem dona-

Kfar]

tarii, erpo actio revocatoria donationis active

t m

tranfitin heredes donatoris: atqui hoc nepa-

, Dmgfzp/ä

tur. c. ult. de donat. €7 d. l. ult. De vevoc. donat,

m |

g. ad ZAffumpt. Jura nuper citata negant here-

t !

l

dibus actionem, íi donator fcivit commuffas

tm X

adverfüm fe injurias, & tacuit: quia fic inju-

Ltl

riam condonaffe videtur.

Si vero ignoravit

badtin

ingratitudinem contra fe admiffam , aut fi de-

ä

lol

mum jam mortuus a donatario fuerit infarna-

tus, heredes ejus jus revocandi donationem

XIUQUD,

t agl

habent: dici enim non poreft filuiffe; qui in-

!

a b

gratirudinem ignoravit.

wh if

I

|

Imo a&tio hec revocatoria paffive etiam ad

mb

donararii heredes tranfit; modo lis cum inpra-

dderer|

to jam fuerit conteftata: nam 4. ]. ulr.. faltem

m d

actionis primordium prohibetur: & actio om-

nisjudicio femel inclufà, confervaturac in here-

Jias t

s be-

des transmittitur, ]. 139. pr. . 164.f. de R. 9.

Jinmentt

Quodíi vero lis non fuerit conteftata cum vi-

Qs don:

vente ingrato donatario, in hujus heredes non

tranfibit: quia peenalis videtur, ideo enim in-

y u

yhi d

venta eft, ut donatarii in

pratitudo cafligetur.

l.7.87 d. l. ult. C.. De vevoc. donat,

vt

& d-

Infl.2. A&ione hac id perfequimur, quod

j foribus

addonatarium a nobis profectum eft; ergo erit

il

3

rei

326

Ds Junr.

n

rei per'fecutoria, non poenalis.

x. N. Conf.

gj t

Abeffe nobis dici non debet, quod libera vo-

Aeità o^

luntate in alium tranftulimus.

qor il

ydidtur

CAPUT

VIL.

s

Qsa qwec

De trauslatioue. dominii per. ultimam -

g

«veluntatem.

ii

p ii

AARTICULUS I

WMJ

Ms

4 teflamentum mon. privilegiatum ,. cavens

deomi

foleumitate aliqua , fit irvitum *

ce-omi

fis deca

Ota L. Voluntas ultima defcribitur a Mo-

lina difp. 124. n. 2. & Cardinale de Lu-

[ miks:

N

go difp. 24. n. . gratuita difpofitio de

hia

bonis in tempus mortis, feu morte difponen-

T

tis confirmanda.

Ejus genera videntur efle

P

quatuor: Teftamentum, codicillus, epiftola;

inim f

& donatio mortis caufa, de qua cap. proxime

liwïe,x d

precedente fatis egimus.

Reliqua , ut legata;

t enimy

fidei commiffa, tutorum dationes &c. non tam

km,)

funt diftin&te fpecies, quam preedictorum ge-

ts

&o (

nerum capita, partes, vel appendices.

H Precipua autem voluntatis ultime fpe-

Q

Vitit

ciesell teftamentum;cujus etymologia Zzf].princ.

B. ?. petitur ex eo , quod 7efJatio mentis i. De-

WY

tl

finitur autem a JCtis: Ultima voluptas , dire&tam

bevedis inflitutiosem contineus : vel juxta Mode-

!mflyi

ATR

fünum; ustatis noffre juffa. Jententia, de co

quod quás poft movtem fuam fievi vult. |. 1. f-. b« t.

hr

L/1C1-

327

Dz Junx.

r

Dicitnr zoffve , i.e. cujusque noftrum.

Nec

[

W

"n

:

:

enim valet difpofitio in alterius voluntatem col-

locata. /. /lle inflitutio. 32. ff. de beved. infhrt. ni

favor fübfit piee caufe. c. 13. Extra. b. ?. Por-

j

ro dicitur fententia ju/fa , i. e. fecundum preece-

ta legum condita. avg. przzc. InfbF de INuptiis.

C

Qua voce comprehenditur haredis inftirutio,

quippe que bafis eft & fundamentum teftamenti,

& fine qua nullum fübfiftit teftamentum. $. 34.

Juf.. de legatis. 69 $. 2.. Iufl. de fideicom. bevedit.

& L ult. ff. de Suve codicillor.

"m |

Preterea dicirur, de eo quod qui$ &c. i. e.

de omni eo; fit enim in teftamento difpofitio

t

de-omnibus bonis, cum nemo pro parte tefta-

at h

tus decedere poffit , & pro parte inteftatus, nifi

hi dl

fit miles: $. $. Jufl. de bered. inflit. eg l. 6. in fin.

(fnln

nb

ff de teff. milit. 1mo interdum & alius /. 15. $.2.

;

:

ib

ff- de inoffici. teff.

demr d

Denique dicitur, de eo quod quis poff mor-

l ep*Hp'!,

zem fuam fieri vult: ex quibus verbis apparet

duplex difcrimen teftamenti & contra&tus: a

p, prot

; It deti

ï

hunc enim requiritur confenfüs pluriumin idem

( n m

placitum, /. 1. &2 f7q. de Pa&is., eítque firmuta

um

flatim, atque eft initus, neque revocari, nifi ex

Ó

amborum contrahentium voluntate poteft:

cum econtra teftamentum ex unius teftatoris

jome r

uf

Ü

l

voluntate conftet, quam etiam , dum vixerit ;

murare poteft: /Zmbulatovia en

im ef voluntas us-

n )

|

il Jm." 7)

que ad fupvemum vite exitum. l. 4. f- d adim. $9

u

f

twanfer. leg. — Sola ergo teftatorum morte te-

amenta confirmantur: ubi eninteflamentum e[by

p t

q]ium

l

if

siorg nece[fe efà intevcedat zeflatoviss. Toframe

enim

328

Dz Junx.

enim in movtuis coufirimatum ef : alioquin nondum

st

valet , dumvivit, qui teflatus eff. Heb. 9.v. 1 6.g9 l72

4qm

Ambze ifte definitiones reciprocari poflunt,

fg[(] vl

non item illa, quae à notatione nominis ex /;-

as eUttL;

flit. adducitur : nam ab etymologiaad id, quod

j piäs j K

s11005;

explicatur, non valet argumentum , nifi negari-

vé: v. g. non eft teílatio mentis, ergo nec re-

Jxl)

v

Jj

Rs

ftamentum. Joan. a Riberteria zz Zop. Sfur. l1.

€ap. 4..

j

f

. Z/f. Jure vetere teftamentum dividitur in

st

civile & prattorium. Civile fiebat velpacis tem-

$, t

pore calatis comitiis , quandoteftator coram po-

Ed

pulo ad comitía calato feu vocato heeredem de-

L

| t

clarabat: vel cum in

r&lium exituri effenr,

dtsnpl

quod preciz&um dicebatur: Velper estg libram,

tüm ob

quod per mancipationem, i. e. imaginariam

t frpn

quamdam venditionem agebatur , quinque te-

du h

ftibus & libripende, Civibus Romanis puberibus

t voln

preeféntibus , & eo, qui familiz emptor diceba-

]

vfgiiiore W

tur. Qui quidem modus teftandi duduim ab-

1400

togatus eft. $. 1. /nf. de Toflam. ovdim. — "Tefta-

Dirdin

mentum pretorium eít, (uprema voluntas ícri-

tthmen

ptis confignata , & a feptem teftibus fübfignata,

stf

Et hic teítandi modus remanfit, (ive fcripto

TT

five voce tetamentum ordinetur. $. 2. €? /74«

Pt

Tuff. d. 1. 68 1. bac confultiffima C. de Téflam, Hoc

LACT

aliud eft publicum , quod nititur fide &auctorita-

i

te publica,

1

uale eftoblatum Principi , autapud

"WS'.&'L*

acta judicis

aCum: aliud privatum, quod ni-

T

ütur fide & auctoritate privata ; eflque iterum

la

uplex, aliud folezze & perfeium, quod fit ad-

Qf

h

ibitis omnibus debitis & a Jure ad hunc actum

WJ W

pre-

Dz Junr.

329

M( 1

L

| preícriptis folennitatibus: aliud eft-zoz foleze,

[

jl

mpevfeum , privilegiatum , quod ex fpeciali pri-

g

A

vilegio vel nullas, vel non omnes Juris folenni-

N

Q

dïäv

tates exigit; ut teftamentum piurn vel ad. caii-

i

fas pias,. teftamentum inter liberos factum a

U 55

n

arentibus ; téftamentum militis in expeditione

) ,Wgo Ufg l

bellica, teftamentum ruftici, teftamentum tem-

f

pore peftis.

Ierum aliud teftamentum eft fiviptum. vel

Tl

veda&um in [cvipturam , quod vocatur etiam clau-

i,

fum, quia nece(Ie non eft, ut teftator manife-

d N

flet ejus renorem & heredem a fe inftirutum;

od

dummodo dicar teftibus , fuam ültimam volun-

n d

tatem in hac fcriptura contineri, licet teftamen-

V

tum folenne fit: aliud eft zuzeupativum, quod fi-

It

ne fcriptura fit oretenus, nominato coram te«

( t

ftbus herede, íive dein actuarius hanc ulti«

ii

mam voluntatem teflatoris pro memoria &

ior Qd

failiore probatione ; in fcripturam redigat,

dind

ive non.

i. Tdh

Dividitur etiam teftamentum ratione finis

Yunts r

in teftamentum a pias ceujas, & ad profanas:

(l

ratione füccefforum 1n teftamentum zzrer libevos,,

«l

| duter extraneos: ratione caufa&e efficientis in

MM

Ieitamentum papanicum & in militare.

m B

F. 'Teftamenti fcripti folennitates fünt fe-

au&orita-g'

|

quentes: r. ut haresin eoinflituarur expreffis

i

|

Nerbis , & nomen heredis fcriptum fit vel tefta-

Qu D

toris vel alterius manu. . Quodfi per alium te«

yelum

ftamentum fcribatur, debet nihilominus tefta-

"TT

tor ipfe vel propria manu fubfcriberecoram te-

I z&um

flibus, vel ( non poteft, oCtavum teftem adhi-

j

d

X 5

bere,

339

Dz Jun&.

T ro/'/?i

bere, qui nomine &loco ipfius fübfcribat. De-

inde feu propria, feu aliena manu fcriprum fit

f foy.

teftamentum, reftator illud quantumvis claufüm

j ]i

debet oftendere teftibus & dicere , in illo con-

gpun&o

tineri füam ultimam volunratem. Porro quan-

j eü.

do teflator ipfe fcripfit, vocatur holographum.

poro A

Vide /. 21. 28. 29. C. de Teft. INov. 119. Conf[lit.

" du

Jmp. [ab. Maximil. L. an. 1512. tit.. Fon. Tofla-

j

gnenten.

d

2. Solennitas pertinet ad teftes: quorum fep-

»

j vt

temin teftamento folenni debenr adhiberi,omnes

iMv

idonei, liberi , maículi, non peregrini , non im-

H

puberes, non furiofi, noncceci, non muti, non

fotm

omnino ebrii, nec prodigi, qui comparantur

co d t

furiofis; non damnati ob crimen famoíüm;

dem t

non inteftabiles tam active, quam patfive, i. e.

fb

qui nec poffunt condere teftamentum, nec ali-

& fnptu

quid ex eo capere; non domeftici reftatoris vel

hs m

heredis, cum unus fcilicet in poteftate alterius

tftbosl

eft, vel ambo in poteftate tertii; non heres.

[stmon o

legatarius tamen , vel fidei commiffarius parti-

um n

cularis teftis effe poteft: nam principale com-

tj n

modum ex teftamento eft heredis, non. vero

t5 d

Debent autem teftes effe habiles tem-

legatarii.

Ti

pore conditi teftamenti. Z7ff. de teffam. ordin. $. 3.

T v

& fga.

l. 19. €3 fqq. ff- Qui teflam. fac. po[J-

Tttda

Deinde hi teftes debent effe ropati,

faltem

Vsj

ab alio, preefente teftatore, vel convocati, ve

Qd

ut praefentibus fignificetur, quod teftimonii te-

ftamenrarii caufa adhibeantur, urt fcilicet .eo

Adt

LTH

confultius & deliberatius videatur agere teita-

t

tor, l. ax. ff. Qui tellament. 6$. Reco]J.. Imperios

nf

Drz Junr.

331

s["HW*T(M- )

w cir. conftit. Maximil. L. Sed & Innocentius

M

nj

IV. Pont. dicitur pronuntiaffe, quod teftes

] j

l

W

etiam de Jure Can. debeant eífe rogati , quia in

MOH

1 n

VT

hoc punéto Jus Civile a jure can. correéctum

non €eit.

Porro hi te

ftes debent effe praefentes tefla-

UI NI

tori, üt hunc videant, & audiant. 7. g. C. De

T

zeflam.

Denique finguli teftes fimul debent

fübícribere füuum nomen, & fubíignare illud

.

Wrünf.

fi

g

l

llo vel proprio vel alieno. ]. 12. 21. C De

iins

tflam. $. s. Inft. ibid.

Tüiyr. |

3. Solennitas pertinet ad contextum;

ut fc.

mj

totum negotium peragatur uno eodemque lo-

at

co & tempore, uno contextu, i.e. non qui-

X fimln

dem requiritur, ut uno eodemque tempore

p i

fcribatur teftamentüm, exigiturtamen, utan-

1 d-

sR

tea fcriptum uno tempore, teftibusque omni-

bus fimul convocatis oftendatur, & a teftatore

lue dlemy

mn hs

& teftibus fübfcribatur & fübfignetur , ex J eit£.

Licet non obfit valori teftamenti modicum in-

r

tervallum neceffarium, v. g. ob fumptionem

p at

medicinz, neque actus ad teftamentum perti-

100 YefO

nens; ut deliberatio de relinquendis lepatis.

diestn

Obeft tamen, fi intervenerit actus plane ex-

niny

A ]

traneus, v. g. contractus.

W. ]

]

Hinc ad effentiam teftamenti jure commu-

ll

,

[

OCU

ni non requiritur prafentia notaril publici, ne-

que ad folenne expreffio anni, menfis & diei.

(imyi

»

f d

Licet probabiliter hoc requiratur in teftamen-

to paterno, feu in divifione omnium bonorum

h m

paternorum inter liberos, ex Nov. 107. Iter

i

)Dv

nihil refert; in quacumque materia; &a quo-

cumes

332

Dz Jonr.

cumque fcribatur teftamentum, dummodo uta. ;; ij

tur charaéteribus ufitatis, aut fiadhibeat noras, ;j

ec fint indubitatae,

r

V. Teftamentum nuncupativum easdem

d

requirit folennitates, excepra fcriprura & fig-

n 1pr€ W

natura: dummodo teftator coram feptem tefti-

d a

bus idoneis, ropatis, fimul & eodem tempore

g n

reíentibus voluntatem fuam ultimam circa

j

ys n

eredis inftitutionem , legata, &c. . oretenug

gwnmu N

vel per fe; vel per alium, etiam ex fcripto le-

4 m

gendo &articulatim declaret..| Unde etiam vim

n

teftamenti nuncupativi dicitur habere , fi teíta-

j

mentum ícriprum totum coratn teftibus lepa-

ritr Ut

tur.

Non fufficitautem, fi teftator tantum re-

Jeres if

ferat fe ad aliquam chartam, in qua fcriptus

Ym f

heres inveniatur : quiaipfe heres viva voce pro-

^intefio

muleari deber.

Huc pertinent teftamenra re-

n d

ciproca inter conjuges ufitata, vel (cripta, vel

m d

nuncupativa.

Probabiliter fufficiunt feptem

p

tefítes pro utroque teftamento, dummodo fàl-

atlds d

tem exprimant diferte , íe utrique utriusque

D

]

vedem

teítantis nomine fübfícribere velle.

Conjux;

MU n

invito altero, tale teftamentum mutare potef

i u

quoad füam partem, vel gravare fideicommif-

. mwï nr

hat (b lf

ío: non poteft autem, íi pacta per modum

b Wl

f

contra&tus inter conjuges concludantur.

ïm u !

Dico I. "'eftamentum non privilegiatum,

Mil

folennitate aliqua nuper adducta carens, eftir-

Day

ritum pro foro externo. Efítcontra Bartolum

is] fd&[

& alios quosdam communis fententia , propter

T

claros textus . 9. 12. &62 ]. Hac confultiffrma 21.

f

enni-

G (: 1. adeoque (eptem tefes, & aliee fol

&

tates

M

Dz Junz.

333

u

"ll tates fupra recenfite, pro foro externo non

"ll »recife ad probátionem, fed ad fübftantiam &

M.

'li

valorem teftamenti folennis, pertinent regula-

Wl

riter: nam excipitur cafüs, quo heres ab in-

AA

Ef n

teflato ipfe percepit, ac fatetur voluntatem de-

xPh

functi alium heredem inftituentis.

l. fin. C. de

Vs

fidtic. ubi redditur hac ratio: Cumves (nempe

7/?/0]3(]; q

voluntas) per £effium [olegnitatem offendituv, tunc

£, Ofefos

e2 mumevus Teflium , €9' unnia [ubtilitas vequiven-

L

dacf. Ergo fi de veritate aliunde, nimirum

AR

J N

exconfeffione ipfius heredisab inteftato conftar,

hujusmodi numerus & folennitas fruftra requi-

teü'fwsïegz.

(

ritur. Unde /ex fiz. cit. ulterius difponit, ut fi

heres inftirutus in teftamento ob omifTam ali-

uj

quam folennitatem imperfecto fciat, heredem

N WODTO

&b inteftato preefentem fuifTe; cum fiebar tefta-

ln .

mentum, &audiviffe, velcertocognoviffe-vo-

íriti W

luntatem defun&i, poffit heredi ab inteftato

i fptt

ml

id neganti deferri juramentum: quod fi recu-

fürer heres ab inteflato, hereditas devolvetur

t Ui

ad heredem in teflamento irrito inftitutum?

(onjn

uali emim, inquit textus; Jocus zeffibus velin-

i ol

Va

uatuy , vel quemadmodum ad extraueam fidem de-

eurvatuv , propria &g iudulitata fide velifla. Idema

'fdm |

If

:

tenet de lepatario refpectu heredis ab. inteftato

.

4

.

in fi

tni

üegïatum' veditati

i).

li cafü ex $. ffn. Iufl. - De fideicomi[Jav. be-

n5, &Ll

Dico ]I. Teftamentum non privilegiatum;

Di'! ! cárens folennitate jure pofitivo requifira, non

w* eftirritum in foro confcientie , fed valet tam

ia

quoad inftitutionem heredis, quam quoad le-

zi

udice in-

[r

£à&tà, quam diu non pronqmia-rur abj

validüms

334

Dz Junx.

6

validum.

Eft contra Covarruviam, Haunol. 117

dum, deLugo & nonpaucos recentiores. $e4 ;j

g Jü

Pvob. I. auctoritate veterum JCtorum & Theo-

logorum fére omnium , quibus áccedunt So-

qge ia

yi A

tus, Medina, Bannez, Molina, Laiman quos

íequitur & cirat Leffius de 7.. eg 9. ]. 2. c. 19.

d

ho L

dub.3. Hi omnes docent, id quod ex tali te-

ftamento poífidetur , non effe reftituendum,

usl

donec per fententiam heredi ab inteftato adju-

s t

dicetur: eo quod ex tefítamento minus folenni

j

obligatio naturalis enafcatur, cui heres ab in-

"A

yoam

teítato teneatur fatisfacere; & unde inítiturus

poffit relidum petere & retinere.

0 Qu

non d

Prob.2. Leges aperte fupponunt, volun-

tatem defuncti, de qua conflet per confeífio-

Qunt d

nem heredis, cujus intereít, validam effe de- i/pii

bere etiam in foro externo, etfi per fcripturam | lii

minus folennem non fàtis probetur. ta /. erft surá

inutilitev. C. de fideicom. Sanxit Antoninus: /Vog iv

dol[e per te vepeti fideicommüffum veli&£um a. defun sb

élo inutiliter. (i.e. in fcriptura minus folenni) ff u

zu [ciens volugtatem defun&li, cujus. es beves , illud vuin

prafüitifli: quia mon ex ea [ola fcriptura , [zd ex ts l.

cou[cientia veli&li fidei commiffi, defun&li voluntatà pv m

[atisfa&tum e[fe videtur.

Eu

In eamdem fententiam pronuntiatur 1. fin.

Fuhäïxïwt

C. de fideicom. & $. ul. Znfl..De fideicom. beve-

I dug

dit. Si teftator fidei heredis füi commifit, ut

t !

hereditatem vel fpeciale fidei commiffum tibi

D

reítituat; & poítea nec ex ícriptura, nec ex

1.

quinque teftium numero poffit probari, hanc

n

b

M

fuiffe ejus voluntatem: poffis ei offerre jura-

hi Ín

| paen-

Dzr Tun&

335

rruvm)

Halmav

mentum; & fi jurare noluerit , vel fi faffus fue..

i

i

"s p

rit, cogatur tibi reftituere: necliceat ei ad füb-

!

!

IU'ilmM "

tilitatem juris confugere, i.e. nonliceatei op-

U

onere defectum íolennitatum.

Et rationem

na)[nïhu

[

fubdit: /Ve depereat ulzima -voluntas teflatovis, fi-

jj

]i

dei beredis commifa.

la

ii

Prob. Ll. Numerus teftium & fimiles fo-

It

Jennitates folum requiruntur in teftamentis, ut

UT

fidem faciant in foro externo, & ut omnis fal-

lo n

fitas & deceptio evitetur ; ut proteflatur Juítinia-

A IR

nus d. ]. fiz. C. de fideic. , ergo non fuit mens le-

T m

gislatorum reddere irrita talia teftamenta in fo-

el

ro coníclentiee , fed tantum in foro externo eis

IU

non affiftere , (eu non dare actionem: ficut non

p r

dant a&tionem ex nuda promiílione;, nifi formu-

n d

la ftipulationis, vel fimili modo fit veftita.

tltpnma

Deinde Authent. de Nuptiis collat. 4. c. 46.

L duj

Imperator ait: Ulique cuffodire volumus morieu-.

Wnmy: J

um voluntates:: nam uc idem $. Per zvaditio-

du d-

!

uen Ioff. de vev. divif. advertit, Nibil l tamcon-

tf

/

venieus gatuvali equitati, quam veluntatem. do-

rdnt, i

mini volegtis vem fuam in alum zvansferri, vatam

i,f

baleri, . Ergo non eft conveniens equitati na-

j d

turai; ut omiífio talium íolennitatum; quod

Íepe per ignorantiam vel impotentiam contin-

iLot Lün;

git; hanc volunratem reddat invalidams.

hi r

Hinc PliniusSecundus l. 2.ep. ad Anianum,

——

Eso, inquit , propriam legem mmibi dixi, ut defun-

vilim

orum voluntates, etiam[i deficevent , quafi pevfe-

y 14

15 Tuerev. Ec 1. 5. ep. ad Calvifium: ZJoc egim,

M) hi

1 us a[picias , avvitum ; fi defuncli volumtatem , va-

w $um Q9 formwm efl: ambi autem defuntlà voluutas

m

(vereor

436

Dsr Jun*.

(vereor , quam in pavtem Shurisconfülti quod di&tu-

st

if

vus fum , accipiant) antiquior jure eff.

OLj. 4. cont. 1. cozc]; Jus canonicum c,. Cum

m VO l)

usf

effs b.t. correxit jus civile; quo ad valorem

teítamenti exiguntur feptem teftes per modum

ttotfe ]

(s

folennitatis fübftantialis: nam ibi reprobat ne-

ceffitatem feprem teftium pro teftamento fo-

d

f hep

lenni, & folum eft contentum duobus vel tri-

bus teftibus; cum Parocho. Ergo. . JV.742-

Jl

BUA

iéc. cum communi & Gloffa contra Sfondra-

tum & alios.

Suffragatur praxis & ratio , quia

9. du

quando inter jus canonicum & civile reperitue

contrarietas vel diffidium circa caufam mere

Áicert

profanam, néc peccatum concernentem, quod-

i quius

libet eft obfervandum inforo füo, nempe cano-

up Q

PUR

nicum in foro ecclefiaftico, civile in politico &

Íaculari: Sed jus canonicum reprobans nume-

AEDEDE j

rum feptem teflium in teftamento folenni di-

4;*.du&ionem

j

n

T)

l

üg

fcrepat a jure civili in materia mere profana;

peccatum non concernente.

Ergo. Imo inta-

MSTGURS

li.s i

m

li materia rere politica ; nec peccatum nec per-

fonas ecclefiafticas aut ecclefias concernente

i

ls

COT

Pontifex ne quidem poteft aliquid ftatuere pro

T.

orbe univerfo legibus civilibus contrarium, fed

BOR

tantum pro fuo temporali territorio; ubi ipfe

eft füuprémus dominusterritorialis. 7rg.cam. 6.

18 t d

£? 16. d. 96. t9 cap. x3. De judiciir.

lr

Jufl. 1. In c.10. &? 11.. De zeffament. Ale-

"i

xander III. ait; a divina lege & Sanctorum Pa-

t

Mi

trum infttitutis ; (& a penerali confuetudine

glienum effe, feptem vel quinque teftes adhi-

1b f&

bere in ultima voluntate, uti jubent legesciviles,

.mpugm

cutm

Dz jURE.

337

dj

cum Scriptüm fit, zz ore duorum . vel tvium te-

ium flat omne vevbum. — Ergo leges pro valore

Mmf- M

ultimse volunratis requirentes feptem vel quin-

ls

ueteftes fovent peccatum.

E. Difl. aut. Pon«

|

|

As

j

tifex tor teftium numerum requirere, ait, a le-

du

lts

edivinaeffe alienum pofitive, h.e. effe contra

ls

legem divinam N. effealege divina alienum ne-

V j

gatives h.e. preter illam; feu lege divina non

! AA

effe prefcriptum, neque preceptum tot te-

t od

ftium numerum C. Jus divinum per illa verba,

V

1

j ore duovum , vel zvium &c.. infinuat quidem,

Vg

in quolibet negotio duos vel tres teíles poffe

i t

fufücere; nullatenus tamen prohibet plures

i

in quibusdam negotiis gravibus de caufis teítes

Pa

exipi. Qualis cauía in negoriis ultimarum vo-

rf

luntatum eft periculum fraudum , qus facile

fs.

evenirent, nifi plures teftes requirerentur,

(ibmi d.

Induclionem habemus in condemnatione Epi-

m

Ícopi; ad quam Pontifex requirit feptuaginta

) Inoitt

qduos teftes. c. 3. cauf. 2. 4. 5

It

!

ÍJufi. 2. Pontifex ibidem füb poena excotn-

TICeRte ,'

municationis prohibet reíciffionem teftamenti

o p

fa&ti coram duobus vel tribus perfonis & pa-

r

l

rocho, qui per presbyterum intelligitur: Sed

di gl

excommunicatio locum non habet, ubi pec«

ln

catum non eít; ergo refcindere teftamentum

«nm duobus vel tribusteftibus fa

[u

a

&

üum; &plu-

m J

M

»

res requirere peccatum eft.

&m. Pontificem lo-

mb

qui de cafü, quo quis teflamentum cum duo-

n RU

bus vel tribus teflibus condirum in didionibus

s d

ominio temporali Pape fübjectis,: perünaci«

rmcït'ir'ïï) :

ft

ier i.mpgguare,r: nam in dicto- cap. refcrip

(

ad

338

Dz Juns.

ad epifcopum Oftienfem , qui epifcopatus eft

ion antem

4Ul

ventl

füb dominio temporali Papze.

Unde dictum

1

reícriptum exrendit fe tantum ad territorium

lii

iil

f

temporale pontificis.

st

Obj. II cout. 2, Concl. "Teftamentumimper-

fe&tum, fimpliciter pronuntiatur nullum, infe-

fj

I Sedl

&um, irritum, $. 7. Zuf/. Quil. mod. teflam. in-

firm. &alibi; ergo pro utroque foro eft nullum,

aT

E. Difl. ,4utec. Nullum pronuntiatur ibi tefta-

i

NU

mentum imperfe&um ex parte voluntatis C.

ámperfectum precife defectu folennitatis N.

s d

ynut

'Teftamentums imperfectum ex parte volun-

tatis eft, quod quis conditurus teflamen-

t n

tum non perfecit, licet cosperit: jam actio-

| . Dictt

nem, v. g. tefles jufferit convocari, propofi-

iquá n

ta adnotav^rir, uni & alteri promiferit fe ip-

loerim

forum in voluntate ultima memorem fore, nec

'umífem

tamen propofira ifta abfolvit; morte preeven-

Iu

tus, ufü loquele aut rationis ante deftitutus.

QUBLUIS

De hac folum imperfectione teítamenti agit

intter

dichus $. 7. /zf/ & nos ultro fatemur nullum il-

Lulims f

lud atque irrirum effe in utroque foro; licet n

4

'

ad caufas etiam pias fpe&taret: eum nihil preter

Il

::.»ïbii.cæ,

d

il

propotitum teftandi aut legandi contineat. At

0

vero teílamentum imperfectum defectu folen-

(;

nitatis eft actus vo'untatis cum legitima po-

Finif

1

teflate. teftandi (qua quidem duo jure na-

*sl

turali aut genrium ad. teftandum requiruntur )

MO

Ífed deficir aliqua folennitas vel conditio jure

"tyofor

"

pofitivo ad ejus valorem prefcripta.

Quod

TT

1

i

iW

quidem jure civili nullum pronunriatur, eo

n

quod ci jura non affiftant neque actionem dent ;

non

RUT

Dr TJunr.

339

(

lj

W

non eutem quod ne jure quidem naturali & in

D

m

conícientia non oblipget.

Nill

m

Jnfl. 1. In famofà illa . Hac copfulziffima. C.

r

De teflam. ubi potiffimum prefcribuntur fo-

!

UM

P

lennitates teftamenti, fic habetur: Ex ünper-.

hu

ftélo teflamento voluntatem defun&là teueve von vo-

^l

?Ioeüfm

lumus. Sed ubi ipfà voluntas redditur. ineffi-

cax, nec oblipgatio naturalis & in confcientia

TT

oritur: ur patet in religiofis, quorum volun-

ts (

tas & difpofitio aliquid attentans circa res tem-

& N

porales absque confenfü fuperioris eft abfolure

Wt i.

irritata a jure; ac nullarum omnino virium.,

ls t

ut neque obligationem in foro interno pariat.

t a d

&. Dicitur quidem ibi voluntas non tenere, fed

1 pl

UA

quia nulla fit mentio fori interni & rantum fim-

Qjen f P

^

pliciter irritatur, recte non extenditur ad fo-

Á

rüminternum, — Condirores enim juris Roma-

t pv

f

A

1

1.

AURUUS

ni; legibus fuis irritando fimpliciter teftamen-

tum, non erant foliciti de foro interno, nec de

i i

obligatione náturali tollenda, quam per fe pa-

TT

rit ultima hominis voluntas ; fed fpectabant

fuoy o

folum regimen politicum & ftatum exrernum

fipreer

reipublicee, inftruendo judices, quid in tribu-

n A

nali & foro externo tenendum effer, ac pro-

ho ln

nuntiandum: hoc enim ordinafle ad bonam

i p

reip.adminiftrationem füfficiebar.

Paritas cum

'

j Ti

religiofis nulla eft: quia horum voluntas ac di-

1uirunmr,'; ;

,

fpofitio fine confenfu fuperioris irritata fariseft

vio p

etietm pro foro interrio per abdicarionem omnis

, (

ominii voto pauperratis praftitam: nam jure

j d

naturali pro foro etiam interno invalide quili-

ncmdïm;

non íua.

Afl in cafix

n

bet difponit de re

Y 2

noftro

340

Dz Junx.

nf po!

noftro teftator difponit de rebus fuis & pro-

ia eXL]

jj

M

priis.

;prei

Inft. 2.

Non voluntas nullam prorfus pro-

fed voluntas abfolute irri-

*ntum f

ducit obligationem:

As i

tata, eft non voluntas, Ergo.

E. Difl. Min.

ml

Voluntas fimpliciter irritata eft non voluntas ä

af t

ro foro externo, quod folum refpicere cenfe-

IU

tur lex irritans, quz non facit mentionem fo-

Jondtt

ri interni C. eft non. volunras etiam pro foro

Mi

interno N. Contra eum , qui legem dicere

n

"

n

j

!

d

j vt

apertius poterat , interpretatio facienda eft.

| ( i

c. 57. de R. 3. in 6.

Neque leges irritantes

himdj

& a jure naturali recedentes, adeoque odiofz,

rdi

fünt extendendae, fed reftringendae. c. 15.e04.

hbet j

& in obícuris minimum eft fequendum. c.

"

—

J d

3o. eod.

endo

Olj. II Ad omne negotium jure appro-

Btrj

batum requiritur non folum voluntas & con-

T

m

fenfus, fed eriam potentia & modus a jure de-

äx

jitur ]

finitus. /. 55. ff Delez. J. Sed inteftamento im-

BH

perfe&o licer adfit volunras teftatoris tamen de-

ficir porentia difponendi rali modo. Frgo.

:.::edil TO

Hinc filius familias injafte a patre exheredarus,

QIILQE Q

J

AUE

non tenetur heredi inftituto relinquere heredi-

hd

tatem: cum id foret nimis durum. c. fiz. 17.

Ltl

q.4. R Difl Min. deficit porentia tali modo [::

itfn

difponendi pro foro externo C. pro foro in-

il

rerno N.— Quod additur ex can. fin. cit. non

.....

1

li

ij

eft contra nos: nam imprimis ibi ranrum ha-

betur, quod S. Auguf(tinus noluerit acceptare

LR

hereditatem ecclefie delaramn a patre filium ex-

D

fïe;t.

m

en

heredanzc, non vero, quod non potui

Dr Junr.

341

Myt

Deinfi ponamus , íermonem ibi effe de filio in-

M

wufte exheredato, is non obligatur in confcien-

il

uml

tia hereditarem relinquere ecclefiz, licet tefta-

mentam ratione folennitatis non fuerit invali-

n

dum, fi velit per querelam inofficiofi, vel per

7)

li

remedium nulliratis impugnare teftamentum:

t Keftte

"

D

eti teneretur, Íi iropugnationem omitteret,

Vtnan

ï

vi eujus per fententiam judicis teftamentum

ID g

refcinditur.,

lufi. 1. Judex, coram quo heres ab inte-

zgem gjcgfg

J

ftato petit hereditatem in teftamento imper-

TR

!

fe&to alteri reli£tam fert fententiam juftam , il-

t

H

yi

lam adjudicando heredi ab inteftato; ergo he-

Vi

ælhw

res ab inteftato feu legitimus jam antecedenter

m

habetjus in hereditate, non vero heres iníti-

tutus; erpo hic illam accipiendo, vel acceptam

retinendo non eft tutus in conícientia.

k. JV.

jrap-

CTNR

Corf. Per fententiam, qua hereditas ab judice

ij

fecundum leges pronuntiante, ac proin jufte

hm -

addicirur heredi ab inteftaro eam pertenti, hic

nl

primum acquirit jus in foro eriam interno; &

heredi minus folenniter inftituto tunc demum

0. hp

Jertils

imponitur oblioatio in confcientia, hereditatem

elued- |

dimittendi: cum quisque teneatur in confcien-

TM -

tia; obedire jadici jufte pracipienti; non au-

qi m

tem ante fententiam penes illum jus, & penes

of

hunc obligatio in confcientia exfiftit. "'empe-

n d

F

ramento iíto Dom. Sotus & Dom. Bannez fen-

uD )

tentiam noftram probabiliorem reddunt.

u

i

lufl. 2. Ergo fententia judicis majorem ha-

J

j

et vim, quam lex,

E. hoc fenfu id verum

[f

ul

ele, quod fententie judicis certo jufte, &

bt

ecun-

3

342

Dz jJugx.

fecundum leges late aíliftat jus naturale, ad.

ftringens confcientias, ut illi obediatur; non

vero alliftat leoi polirivae non certz, vel omni-

(r. 1

no non exfiftenti: atqui lex pofiriva irritans te-

ftamentum minus folenne pro foro interno,

ï

p

i

$l

