reditatem petitione herediratis: fed fücceflor zij

pretorius vocatur poffeffor, profequitur here-

ETU

ditatem actione, qua dicitur poffefforia here« i t

ditatis petitio. — Vide zzz. . De petir. bered.

Atspefm

Bonorum poffeffio alia eft contra tabulas; is«

fc. teftamenti, olim neceffaria liberis emancl«

E -

Àt r

rl

patis, a patre præterjtis,: alia juxta vel fecun-i

»

[Ds Juns.

419

A r

dum tabulas, qua. teftamentumm jure civili

UM

zuptum in nonnullis cafibus jure pratorio con-

d

]i

valefcit: alia ab inteftato, queea ratione fucce-

:

Hf

dentium vocatur .Uzde lberi, Unde legitimz ,

'e T

Uude cognati, Undevir 2 uxor... Vide titt...De

H

lowor.pofes. Potleffio edictalis dabatur ex edi-

Id

&to pretoris perpetuo: poffeffio decretalis tri-

Ilj

buebatur cum fingulari caufze cognitione a vi-

T0f6, ytg.

vo pretore. /. 3. $. 8. ff De bonor. polféffronib. l.

HDrocedn

2.$. 1. ff-. Quis ordo in bonov po[fefJ. . Ut, ventris

t ile

momine, dum mulier fe gravidam dicebat, &

w]

ventris nomine poffeffionem petebat. Z ziz De

nis, f

ventre i2 po[JeJ. initt. Vel Carboniana ,, quee da-

X

batur liberis impuberibus , quibus de ítatu fi-

p t

mul & hereditate queeftio erat mota. /. 1. pr.e9

yünei f

].3. $.3-ff- .De Carbon. edi£ : Vel litis: agnofcen-

fendents

degratia, quee datur filio emancipato exhere-

tom;qe

dato, vel praeterito , ad confequendam facul-

imoxoy

tatem intentandi querelam inofficiofi , quam

ais

alias non habebar. /. 6. $. 2. fF. De inoff-. teff.

15

Aota 1. Succeffio ab inteflato vel fit in

:

licip

capita, velin flirpes.

Succeffio zz capita fit,

i

quando tantum atrenditur numerus capitum vel

veftrute

perfonarum pro dividenda equaliter heredita-

yinr De

!

té. Sic cum fuccedunt duo fratres germani ;

ii

hereditas dividitur in duas partes eequales, &

ginorb

cuilibet obvenit una pars.

Econtra fit divifio

Jf t

in flirpes vel ftirpem , quando non artenditur

dl

numerus perfonarum, fed ftirps vel linea; ita

n

ut omnibus ex ea ftirpe defcendentibus fimul

"n

umptis-portio tribuatur ftirpi debita;v.p. Ti-

il W: W'

s: relinquit duos fratres

!tius- fnoritur fine liberi:

Dd 3

fuper ^

420

Dz Jos*.

füperftites : ex tertio fratre

redefuncto re.

j f

à

£:

ftant duo iterum filii & refpe

IVe nepotes: ita

w fidnt

dividitur hereditas, ut hi duo ultimi' accipiant

D

unam tertiam , & tantum , quantum accipit

j A

quilibet e duobus fratribus defün&i: nam

"r n

participant ut reprefentantes defunctum

gl

Ls

trem fuum, cujus jure füccedunt.

u

Dico 1. Primus ordo eft in defcendentibus

n

hac ratione, quam $$. fqq. exhibebunt. I.Ge-

g n

neraliter;, quandocumque defunéctus relinquit

g U

defcendentes , excluduntur alii ordines a füccef-

A C

fione, per fe fcilicet loquendo, & intellipendo

Nl

de bonis defun&to perfecte quefitis, & que

dint u

poffunt tranfire ad heredes.

Succeffio quoad

n n

defcendentes fit in capita in filiis; in nepotibus

V. u

vero potiíffimum, dum concurrunt cum flliis,

*

*

lfs

fitin

irpes ]

ure transmiffio.

nis , eo quod fücce-

qiaf]

dant in jus filiorum.

ii

II. Liberi legitimi & naturales fimul cujuse

u lul

cumque fexus, füi & emancipati, nati & polt-

( qm

humi füccedunt parentibus in equalibus por-

ietmaeri

tionibus ab inteflato, ex /Vovel. 118. ex qua

TU

pleraque hic accipiuntur. lta & fucceduntli-

A

beri legitimati per fübfequens matrimonium:

n

habentur enim ac fi ab initio legitime nati ef-

1 Til

fent. c. Zanta efl. Qui Filii fint legit.

: iv

III. Liberi lepitimi tantum füccedunt pa-

As

tri adoptivo extraneo, niíi fuerint ab eoeman-

Kf

cipati.

Quod i jufte fa&tum fuerit; - quarta

Ri

pars bonorum paternorum allodialium tribui-

W 'NU[I ]

tur iis. $. 3. /nf. De adop

f. Sgltem dum arro-

7 &

gatus eft impubes.

IV. Filii

x',vll "8' mvg

Dz Junrz.

421

r

l

it

- IV. Filii naturales illegitimi proprie tales

Bs

non füccedunt ab inteftato parentibus, quando

"lmk*ä'pfanl

It

extant filii lecitimi, aut fi fit füperftes uxor le-

duj

b

gitima, ob favorem matrimonii: quamvis hec

uxor etiam non füccedat.

$i vero nec filii le-

þl

ïfämc

itimi relicti fünt, nec uxor lepitima füperfit,

naturales illegitimi una cum matre concubina,

;fcendm!ihæ

fi hec íÍola fuit,

i [

non vero Ífi concubine

plures, füccedunt in fextantem feu duas uncias.

gt

d

Reique decem uncie cedunt confanpuineis.

ZAutb. Licer. C.. Denatur. liber. . Nov. 89. c. 12.

tl

is g

Non füccedunt avo aut proavo paterno : fucce-

dunt tamen matri & aícendentibus in linea ma-

i qui

". C. "d SC. Orfician.

gt

æmär., J.

t m f

purii in fenfü Juris civilis & vulgo, guz-

fiti; non füccedunt patri, cum pater incertus fit.

quif

atg. 1.23. ff. De flatu bomin. Unde etiam fpar-

fim concepti, & quafi fine patre filii appellan-

i aje

tur. ]. 12. Zpfl. De gupt. füccedunt. tamen ma-

od

Li-

tri; quee certa eft, cum liberis legitimis.

fs t

cet fi rater illuftris fit, plures excipiant 7. s. C

(j r

vedbrtl-

44 SC. Orfici. Si tamen fuerint fpurii in fenfü

fmonm

juris canonici, vel nati ex damnato coitu , nec

parinec matri, nec ulli afcendentium fücce-

m d

dunt. "Vide JVov. 74. 69 89. in ulr. capp. 9 ali-

Ü lmo jus civile vult tales fpurios ne quidem

lm p

alendos eífe a parentibus, i. e. non tam laute,

WU^ fedad neceffitatem. .R

ete quz in hanc rem

i qu

]

füpra diximus 2v7. 4. co

7

"

Is. $. 4-

m

. Non exiftentibus filiis, füccedunt ne-

p

potes, exclufis omnibus aliis, avo aut avia.

N*Füü

n"ef?.

9V. 118. c.1. $.6. Jnjïl.) dDeleered. qua ab i

licet

L

422

Dr Jonr.

"TE

licet fint émancipati , fcerninz , pofthumi; mo-

do jam concept, ltaeft votum parentum &

LT find

(

ziGls

avorum: cum per nepotes memoria defuncto-

—

rum fit in eevum duratura.

[ireisa

VII. Liberi fi omnes vivant

g igtim

füccedunt pa.'.;

«spatimo)

rentibus in capita: uno e liberis praemortuo;

st

hujus liberi füccedunt in flirpes, reprefentan-

do fuum parentem.

Non vero fic fuccedunt

g

i

nepores e filio adhuc vivente & hereditatem

paternam repudiante: quia viventis & heredi-

d

gednit

tatern pateénam acquirere nolentis repreefenta-

tio dari non cenífetur.

Si tamen heredes füi

ii

Jetty

omnes deficerent, vel ab hereditate abftine-

zent, hi nepores, filii viventisliberi füccederent

nj

t immuni

jure confanguinitatis,

üem ii

Vitrico tamen vel novercae non füccedunt

at

privieni e diverfo matrimonio nati: nifi inter-

ho fied

veniffer unio vel parificatio prolium,. ubi ex

V

pacto au&toritate publica inito füccederentacft

Tlntum et

proprii effent ipforum liberi.

d n

VIII. Partes in fücceffione in capita de jure

communi funt equales; fed ex confüetudine

datün, f

g n

aut parricularibus ftarutis fünt in locis pluribus

u

inequales. Sic in familiis illuftribus fzepe filiie

LI

l

—

V.

tantum accipiunt cerram dotem vel legitimam,

n

ita ut habeantur pro renuntiantibus reliqua he-

p

&l

reditati, (altem tacite.

Íta alicubi arma; li-

ILIT

:

bri&c. pertinent ad filios, mundus muliebris

hii

linigi

adfilias. lta.prior natu alicubi jure primoge-

niturz capit totam fere portionem leredita-

*t Dl

1 diry

xiam, ur fplendori familiarum illuftrium confü-

rpetua

t bt (

latur: aliis fratribus p?nüo quadam pe

PCCU-

Dz Junx.

425

ecunke aut 'aliornum reditüufn annuorum

mümj j

Ti

éer; aut fundorum ufüsfructus attribui folent,.

Mi

uz a Gallis, des appanager , dicuntur.

IX. Jure feudali plerumque füccedunt foli ma-

! chctdm

fculi, legitimi & Baturales fimul, vel per fubfe-

D.

quens matrimonium legitimati , non vero legiti-

Iteltts

mati per refcriptum Principis, nii legitimansfi-

És

mul fitdominus dire&tus feudi, & legitimaverit

ktdigom

ad (ücceffionem feudalem. Ita in feudo proprio

&lersdi

& ftri&to exigente fervitia perfonalia: nam foe-

mina admittuntur in feudo foeminino, de quo

r

hst

feemina primum inveftita eft.

In feudo mere

hts d

hereditarío , de quo poffeffor pro libitu difpo-.

ld

nere poteft, in feudo franco vel a talibus fervi-

tiis immuni, in his fimul admittuntur fceminee,

Q s

faltem in fübfidium. Liberi e matrimonio ad

: Rib i

morganaticam contraéto non confueverunt in

m uid

,

feudo füccedere.

rl

X. Jus repreefentationisin linearectadefcen-

dentium extendit fe in infinitum: nam fecun-

dum /Vov. 119. c. t. mortuo quodam defcen-

p p

muígtudte

dentium , filii filizeve ejus & alii defcendentesin

aj n

roprii parentis locum füccedunt, ubi ver-

[oyr fl

à

a

hec, alii defcendentes, generalia funt, nec

reftringuntur; cum econtra in linea transver-

:gitimamu

i

fà jus repraefentationis ad pradum rertium ar-

&etur ibid.c.3. Erpo jus reprecfentationis in

j um

y miiót

defcendentibus

P

orrigitur in infinitum.

Et ratio quidem füffragatur: eque enim

m p

m d

per pofleriores, ac per nepotem, pronepo-

tem, abnepotem defuncti memoria propaga-

(

m

N

tur; ipitur eft eadem repraefentationis ratio :

:3:

Dd 4

neque

!

424

Dz Junx.

neque enim foli nepotes ac pronepotes, fed. a p

ceteri quoque ex illis propagati generali libe-

sforum

rorum appellatione comprehenduntur, /, 220.

PT

inc. ff. De F. $.

gt

Dico H.. Alter ordo füccedentium ab inte.

'qgomp

ftato ftruitur in afcendenribus , qui in defedium

gt t

deícendentium, exclufis certo modo collatera-:

m

libus, ad fücceffionem vocantur ea ferie, quam

.

m r

smox explicabo.

iggitt

; n

I. Solet in fucceffione afcendentium prior

excludere remotiorem ex /Vov. 118. . Quia in-

gt

ter afcendentes ceffar jus repreefentationis, quod

Mmä n

ex derivatione fanguinis pendet: avus enim a

qiimmin

J ]

filio non derivat fanguinem, — Neque hic atten-

ditur ad fexum, cujus rationes diverfas Imp.

wiloroesh

denentin

uftinianus abrogavit.. Quocumque autemgra-

du aícendentes fuerint, a collateralibus non ex-

is, uf

cluduntur: at vero ipfíi excludunt collaterales,

nl f

exceptis defunc&ti permanis &

um

germanorum l.if

beris. JVov. cit. $$* Nov. 127. c. 1

As Auln,

Aífcendentes inter fe concurrentes eodem

NT

radu concurrunt & füccedunt in capira. Dum

iil D

vero cum ftatribus defun&ti germanis eorum-

ii jir

queliberisconcurrunr , eodem modo fuccedunt,

im ity

idquecitra diftinctionem bonorum paternorum

|

LL M

eut maternorum.

é

M

Ex modo dictis manifeftum &it, filio mor*

LT

tuo füccedere patrem & matrem: avum autem

Pt

& aviam excludi: qui nihilominus parentibus

t

k

E

mortuis füccedunt in flirpes, dummodo defun-

X g d

€tus fratres germanos non reliquerit. . Dictam

i

fücceflionem oportet intelligi de bonis; que

D

pua-

Dz Jvnr.

42j

""s prascife pertinebant ad filium in aïiodio:

natr

1:

l

n[l,bf profectiuorum dominium míanet penes patrem,

Ui

perinde ac ufüs adventitiorum ,

fuerat.

prout anre

lii

II. Si cum parentibus defun&ti adfint ger-

ltl

mani fratres vel forores, defuncto ex utraque

X Cs

art&conjuncti , hi , exclufis aliis collatera-

libus, cum vicinioribus aícendentibus füucce-

| vfflle) Qu

dunt equaliter, & in capita quidem, ex /Vov.

m

cit. Sivero ex uno ejusmodi fratre vel forore

Ui

füperfint filiiaut filie , füccedunt fimul cum aliis

Md |

inflirpes , quatenusrepracfentant patrem füum,

As m

qui fecundum partem virilem fücceffiffet , ex 4.

V

AVov, 127. Imo etiamfíi omnes defundcti fratres

Is l

vel forores fuiffent mortui , horum liberoscum

d

alcendentibus fuccedere eft probabile , faltem in

Bs tont.

firpes; tefte Haunoldo cap. 3. cozrrov. 3. $. 7.

URU

$.478.. Fratres autem & forores ex una folum

parte conjuncti non füccedunt cum afcendenri-

inunum li:ä

bus. Zduthent. Defuuclo C..4d $. C. Tertul. e?

nhs d

Aov, X18. 0. 2

pia D

III. Pater adoprivus non fuccedir in pre-

J &UU

juäi

cium patris naturalis: hic enim omnia jura

(cceduty

in filium intepra retinet. $. 14. Z»f. De bered.

(EPDOTum

que ab inteft.,

licet probabiliter puberi non

emancipato arrogato fuccedat. Ex erg. d. . 14.

üiom* 27/7. De Deved, que ab int

4

. $. 9. Infi. De aequi-f

a a, fE. per avvog. l, pen. $

. ult. C. De adopt.

ia

— Pater naturalís tantum filio tantum naturali

pb Tüccedit in duabus unciis, fi fcilicer non re-

j m Aeta fit jufta conjux aut defcendentes: fed ma-

yi5; U

5- ulf- Injic de & C.f

pn

æ. tér füccedit in lxereditäge.

$

Aeríull,

Dz Jong£

426

Tevtull. l. 2:5. 1. ff. eod. l. 2. v. Htaq. l. 4. ff Un.

yjnuh X

de coguat. Nifi cum patre concurrat ; tunc enim

füccedet in decem, hic in duabus unciis. /Zuz).

: qm. Näm(

licet. in f. C. De uatural. lib. Nov. 89.c. 13. Na-

jnine f

torum ex damnato coitu de jure non eft füccef-

jueriti d

fio legitima, licet mater poffitbonorum poffef-

g d

fionem pe

li u

tere. 4futb. Ex complexu. C. :Ie inceft.

nuptiis.

w gma

j

IV.

Ha&tenus di&ta intellige de allodialibus

fj gt

&propriis, fublata diftin&tione bonorum parer-

|

g m at

norum & maternorum , fecluíaà confüetudine

finc f

contraria, nam in feudalibus a filio recens ac-

',n

imy: n l

quifitis non fuccedunt afcendentis: fuccedunt

o

Áüisconum

autem in feudis juris antiqui , aut dum per in-

veítituram patri velafcendentibusfimul profpe-

d

sien, a

&um eft. Denique intellige heec, ut fucceffio.

parentum tranfeuntium ad fecundas nuptias re-

Fal

ftringatur ad bona provenientia ex priore ma-.

nv tpit

trimonio. 7 Vov. 22. c. 46. "dutbent. Ex tefla-

Digidnd,

u

mento C. De [ecuud. mupt.

Md

— Dico J1Í. 'Tam defcendentium, quam af-

fenaeu

cendentium defectu, ordo tertius ex collatera-

E

libus conftiruitur /Zuzbent. CefJaute. 67 [74. C. De

Pt j

legitim. bered. eg 4d S. C. Tertull. €g INov. 118.

t ec i

€. 3. Quarum le

nj

hibebunt.

nglm difpofitiones $$. feqq. ex«

;

Eu [

I. Quando fratrum liberi cum afcendenti-

b

bus aut fratribus defuncti concurrunt, fücce-

tari

dunt in flirpes jure reprecfentationis fuüorum

lii

parentum: alioqui jure proprio füccedentes in

Pt j

|

capita füccedent. Si veró nec fratres ; nec tra-

U

[

irum liberi füerint reli&ti, indiftin&te füccedit

Watri

proxi-

Dz Junr.

427

Muf roximus, non attendendo ad repreefentatio-

]

Vr

1em, duplicitatem vinculi, bonorum diftinctio-

b

nem

am d. JVov. c. 3. generatim ac fine dif-

! 9»5,?? XQ-

crimine ftlatuitur, ut, fi fratres confanguinei

od

& uterini concurrant ; hereditas ex eequo inrer

TOA

eos dividatur. Sed & jus reprefentationis in

l a,dz i

linea laterali ante laudatam NNovellam incogni-

tum, extenfüm duntaxat eft ad cafüm concur-

odl

fus, quo fratres aut etiam aícendentes concur-

AT p

runt cum liberis fratrum.

Mutdre

Hinc fratres & forores germani, duplicís

VR.

nempe vinculi; füccedunt in capita, exclufis

t du

confanguineis & uterinis. Siverocum his'T'hiis

inpri

fuis concurrant fratrum liberi, concurrent fuc-

ini x

Ofþ&[

cedendo in ftirpes, ut repraefentantes füuum pa-

stf

rantem, exclufis defuncti patruis.

JUud

Fratrumfilii foli füperftites fuccedebant pa-

(anreme

truo in capita, Jure vetere Romano. £. per.C.

.

De legit. bered., cui quidem juri non fàtis per

Novellasderogatum putat Haunoldus cum aliis:

ID

permanere ergo necefTe eft, quod non fuit muta-

at OL

tum .27. Deteflam,Nam veniunt non jurerepre-

du

fentationis , fed jure proprio & propinquiratis :

Áitt 18

quia ex /Vov. 118. c. 3. reprefenrationis bene-

Á o

ficium ipfis dumtaxat tribuitur: quazdocum pro-

prüs vocantur. T hiis ma[culis eg. faminis.

Idem

(cendent

valet de jure Imperii , uti Mynfingerus oftendit

yr, J*

ex comitiis Spirenfibus anni 1529., & ex praxi

ns f

camerz Imperialis.

Quamquam dicti fratrum

st

filii 'Thium feu patruum defuncti excludant.

«t

II. Poft fratres germanos eorumque libe-

dj

TOS vocantur in capita fratres unilaterales , con-

pïOXl'

änguig

428

Dz ]URE.

i

u(ü &[CO ) d

fanguineei fcilicet vel uterini; tum etiam eorum:

h

filii e jufto matrimonio, jure etiam reprafen-

g

tationis & in ftirpes, fi concurrant cum pro-

pris patruis. PFratresfubfequente matrimonio

aibs

lepitimati , eorumqueliberi jure eodem

d r

quo lepititne nati.

gaudent,.

?.

sf

'Tum vocantür

ii

f

füo jure caeteri colläterales'

fecundum gradus prerogativam, ita ut prior

i

iil

gf

in gradu excludat remotiorem , & pares pradu

pariter in capita fuccedant.

Spurii fratribus

ngngÁ

fuis uterinis füuccedunt, non item fratribus ex

A

latere patris: nullum enim de jure habere intel-

, Ldern

; lipdis

liguntur.. /Zrg. 1. 5. f. De in jus vocando. ldem.

zn v

uris eft de fratribus naturalibus. tantum. À. 2.

2 L.4. Jff. Uude cognati.

"wonnfif

as r ve

lllegitimi alii,' prefertim inceftuofi potiffi-

mum & ex damnato coitu procreati non fücce-

1 p

at u

dunt, ut indigni filiorum & fratrum nomine.

zdrg. Nov. 74. c. ult. INov.89. in f

n w

IIL . Jure feudali fuccedunt collaterales a

a Wi

rimo acquirente progeniti , exclufis collatera-

(uuy

ibus acquirentis.

Confànguineus collateralis

NT

a germano non excluditur: eít enim eque

t

agnatus, Excluditur uterinus, nifi feudum fit

f'ïlziüff, fa.

fcemininum.

Agnati füccedunt in infinitum:

i

ubi & linez unitas, &

* L:fovarr.l. T

graduum propinquitas

fpectatur.

n

JDico IP.. Ordo quartuscomponitur ex fuc- "ii

ceffione conjugum.

Quee quidem jure civili "niy;

veterenulla erat: at jure praetorio ob vincu- "inuy,

lum matrimoniale & individuam focietatem ad- ^f

mifli funt conjuges ad mutuam fücceffionem, '

exclufo -

W ldïü] SU)a

Dz Jun z.

li

429

"p

exclufo fiíco ; data bonorum poffeffione , - Urde

Ut

Va

vir & uxor. Ut apparet ex toto zzr. ff &2 C,

'um m

Unde viv g uxor.

Succedunt ergo non exi-

Tl s;

flentibus collateralibus in hereditatem, modo

deemuM

jufto tempore intra dies centuma die fcientiaa

offeffio bonorum petita fuerit ; & juftum feu le-

T lg

itimum fübfuerit matrimonium ; & idem füb-

1

iterit adhuc mortis tem

[ PTM

non fuerit factum.

pore,; i.e. divortium

AX[6j g[gdu

g

- Jure Novellarum $3. c.6. &2 Vov. I17.0. $.

er

füccedunt fibi conjuges invicem in quarta pare

ld.

te; fialter conjugum premoriens fit [locu-

hi m

ples, füperfles fit inops., matrimonium in-

t |.

dotatum ,. vel dotatum quidem, fed dosadali-

menta non füfficiat ; liceradfint cognati quidam,

hr

aut tres liberi vel pauciores.

Si plures fint li-

m (

beri, accipit conjux portionem virilem, ita ta-

Ts

men ut proprietas liberis fàlva maneat, & folus

ufüsfru&tus pertineat ad conjugem, nifi forte

Vltest

liberi nulli amplius extarent.

fs

uodfi uxor cum cognatis concurrat, pro

v at

numero n liberis determinato vel quartam capit

4j t

vel virilem portionem, fed pleno jure. Quod &

andum (

obtinet, fj cum -parentibus mariti concurrat.

nfnitm:

Vide Stryckium 7Ya&. De [ucceffione ab intefla-

to. Diffevt. 4. c. 1. $. 16. €9 fqq.

paquts

Jure feudali nulla eft fucceffio, quia habe-

tur ibiratio fanguinis. Nifi feudum mere'he-

Vrl

jl

reditarium fit , vel in inveftitura hoc expreffum.

o

Dotalitium tamen viduae debetur, modo dos

Al

--

qeuit

.Vere illata fuerit, & in feudi utilitatem verfa.

li

Vequa re idem Suryckius c. 2. $$. 1.6.8. 14-

£0 F.

a U

430

Dn ]vuzr.

Dico P. Defe&u cognatorum & conjupum guipt

fuccedit fifcus, nifi hic per fodalitia quaedam aut i 7

collegia excludatur, ut contingit, quando cor. ii "

pus Naviculariorum defunéto Naviculario, de. ij

functo decurioni füccecit curia, aliis alius füc- n atit!

cedit ordo /. 1.2.3. 4. €9 ult. C. De bered. Decu. gt

viogum. . Ita etiam bona filiorum expofitorum nifimelg!

in multis locis pertinent ad hofpitale; ubi enu- yii/

ttiti füunt. Quodfi tale fodalitium non habetur, | o^

fuccedit fifcus, i. e. eerarium Principis nonqui- £5

dem jure fucceffionis aut hereditatis, fed füpe- i*

rioritatis ac regalium: eo quod bona ejusmo- imüpt

di tamquam vacantia habeantur: -modo fifcus iij

ea intra quadriennium ut talia agnofcat. Accie liW

dit autem interdum, u fifcus occupet bonaexe t

clufis aliis heredibus. . Quod quidem jus vetus, iif

quod bonamorte damnatorum , exclufis here- ifihi:

dibus ab inteftato, addixit fifco, /Vov. 134. « 41j

ult. etíi non valeat amplius univerfim; inter- tmuuds

dum tamen in crimine atroci, quale eft leefze raxusi

majeftatis, obrinet.

feydatdt

Porro quoad fücceffionem ab inteftato di- pivi

fcrimen ob(ervandum eft inter incapaces & in- ii

dignos. Incapacibus aufertur hereditas, itaut g

lia

accrefcat aliis proximis: tales funt nati ex coitu

M

uf

damnato, qui habentur ac íi non exi(terent:

i

n fany;

Xrty

üi[USl

fed portio indignorum, ut funt, quiteftatorem

occiderunt, exclufis aliis, applicatur fifco. 7i-

|

Atl

de titulos ff. €$ C. De bis que ut indignis t9c.

N idmi[ti, V

OBj. 1. cont. 1. coricl. Si zequaliter cum legietiniy;

timis & naturalibus fimul füccedunt legitimatli ij .

m legi-

-H qni

per fubíequens matrimonigm, ergo etia

tirmati

Dr [Junx.

431

tir

timati per refcriptum principis equaliter füc-

"i

cedent cum legitimis, item legitimati per obla-

j

")

WO (

tionem curie ; ut dicunt. 3. Djfl. illaz.. Silegi-

A d

timatierant antequam liberi naturales & lepiti-

L

mi extiterant. C. fi his jam natis, fu/djfl. Si

Df md "

h]

princeps in preejudicium legititne natorum ple-

1 Dd

niffime legitiaare voluerit natürales, & hoc ex-

il ts

refferit; füccedent cequaliter cum legitimis C.

D0n d

ordinarie N. Alioqui refcriptum principis prae-

piomqi.

fumitur fubreptitium vel obreptitium. . Alii

Vil Á

dicunt, füccedere eos exclufis agnatis, fi patre

M.

non difponente lepgitimatio fit fa&ta, Vide /Vo-

- m i

vell. 89.

fa. i

"Ad altevam [eq. . , fi lepitimatio per oblatio-

t

nem curiz facta fit a patre, füccedere ita legi-

d

timatos poffe. Plurimis tamen le

erdtfs n

ceffaffe hodie videtur.

gitimatiofiïïg

n :

O. II. $.6. fufl. de bered. que ab intqfi. &it

vin; i.

tantum mentio nepotum & proneporum; ergo

y d

remotiores a fücceílione removentur, nec us

reprefentationis in lineg recta defcendentium

yineliod

porripitur in infinitum. — . V. Cozf. Nepotes

p

& pronepotes adducuntur tantum pro exem-

dis, ia

plis, quae non fünt menfüra legum. 74rg. ]. 9.

ii er ol

$. 3- v. £ licet ff. De juv. & fa. ignor. — Quee

exlerent

aurem Julianus /. 23. /. De bonis libert. dicit, fi

yuduort

libertus inteftatus decefferir, reli&tis patroni fi-

w to. P

lio & ex altero filio duobus nepotibus, nepotes

ii

non admitti, quamdiu filius effet: de nepoti-

r ao

us vivo adhuc ipforum parente intelligi opor-

m n

tet: nam illo mortuo ad nepotes jus repraefen-

n il

;ationis 'extendi, nemo negat.

t

Ob LT.

432

Dz Jun£&.

Obj. 1I. cont. 2. concl. Ab Imperatore Ju« «t

ftiniano fancitum eft $. z. /zf/. Per quas perf. cuiq. .. d

acquiv., ut fiquid filio ex re patris obveniar & i.

quod ex patris occafione profectum eft, hoc. jj L:

rotum parenti acquiratur , &ad eum revertatur, . ;|). !

Ergo aícendentes eodem gradu concurrenteg :52

füccedunt cum diftin&tione bonorum, ita, ut.

ul

qua lineà paternà ad lineam paternarm liberis

j

lmnit

obvenerunr, in ea füccedant foli afcendentes

)

;

gtl

jj j,l:(Wïf fl

|

paterni: que' per maternam, in ea foli afcen-

dentes materni füccedant. — x. JV. Conf. Loqui-

at afceq

tur 4. $. Imperator de bonis profectitiis, que

a a

ficut erant patris, ita penes ipfüm manere nul-

m j d

dentbs

lus ambigit.

Econtra nos tuemur, plures af-

cendentium in eodem gradu conftirutos equa-

ígums

liter, ac fine bonorum difcrimine füccedere , id

zlipatir

quod JVov. 118. c. 2. generaliter ac indiftincte

d m

dv Tu

decernit; Ieitur etiam generaliter ac indiftincte

ita eft accipienda difpofitio legis. J 1.$. 3.22f. ff ialas,

j

JDe aleat. ]. 1. $. 1. ff De legat. preftand. l.8. ..

d

De publiciana in vem a. Imo nec poteft amplius -

enm m

fieri diftin&tio bonorum, nam poftquam bona

30 r

a parentibus ad filium per aditionem aut iramix-

Npraingt

tionem devoluta fünt, qualitatem fuam origi-

T

pariam amiferunt, ac una cum reliquo filii pa- ln

trimonio coníolidata, poít ejus mortem tíim- .

du

lici hereditatis appellatione continentur. 4 IG. *

j

. 2. Jf De vulg

. &9 pupill. fubflit. Quodfi bono- Titm i

rum diftinctio fit admittenda, . afcendentes pa- : :

N

terni , etfi remotiores non excluderentur a ma-

fl

l

ternis propioribus, faltem refpectu bonorum

D

i

per lineam paternam ad nepotes devolutorum

n

L:

quo

Dr Junr.

433

j

krarorej

! quod repugnat JVovelle 118. c. 2., quo flatui-

3 PMIM,

l

tur, ab afcendentium vicinioribus remotiores

dU

t

i

excludi.

il

Jufi. L. 3. v. Si autem idem wepos. C. De log.

"Um Mïm

ts

we l. precipitur, ut fi nepos fuperftitibus

parre & avo improlis obierit, eorum dorminium ,

7ïllm, My

w adipfum ex matre velejus linca pevvenevint Jnons

114 j

Á

ad avum , [ed ad patvem ejus perveniat. Exgo fuc-

cedunt parentes liberis habira diftinctione bono-

fl d.

rum. &./V.Corf. In lege citata agitur de hereditate

V i.

nepotis inter afcendentes ejusdem lineze diverfi

li u

tamen gradus dividenda , & bona a matre profe-

s

&ta propiori afcendentium addicuntur: At nos

I od

de aícendentibus lineze diverfe in gradu aequali

WT

difceptamus & contendimus, ipfos fine bono-

,l

rum feparatione zequaliter liberisfuis füccedere.

cindlints

Olj. IF. cont. 3. concl. Meri fratrum filii

d

xcindilþ'

excludunt T'hios feu patruos defün&ti in eodem

1

D

i

(. gradu exiftentes, ex Vov. 118. c. 3. Ergo be-

|

T

i

:

-

neficio repreefentationis ingrediuntur locum pa-

yelumpt

rentum fuüorum. z. JV. Corf. Fratrum filii non

um

ideo pravalent defunéti patruis , quod benefi-

iUf

cio reprefentationis ingrediantur locum paren-

H ngi-

tum füorum, fed quod hereditas füapte indo-

ii

fli p

le faciliusdefcendat , quam afcendat: velporius

t

ä

Im

dl m

0c oritur ex privilegio, quam jure repreefen-

tationis; nam e re publica eft, hac in caufa ma-

1(;&[1'0000j

gis favorem impendi defcendentibus , quam

qdentet

afcendentibus.

Quapropter fretrum filii etiam

venturti

in capita füccedunt, non vero in flitpes.

hn um

Infl.I. Defun&is in ordine defcendentium

v omnibus filiis, meri nepotes jure repre&fentatio-

qu

ni$

434

Dz Junr.

nis: fuüccedunt in flirpes; ergo in ordine colla-

(

d i

teralium defunctis omnibus fratribus meri fra-

[

]

LE

irum filii jure reprafentationis füccedunt in

M.

ftirpes. ' &. /V. Corf. À jure reprefentationis

mbcognaij

in primo ordine füccedentium male proceditur

TOU

ad ordinem tertium: alias jus repraefentationis

donnor 1

in ordine collateralium porrigeretur in infini-

fs. ?

|

|

,,,,,

T

tum , contra Authent. Pofffratves fratrumque &c,

Tuis !

C. De legitimis beved.. Difparitas autemeft , quod

|

ia

in priore caíü meri nepotes hereditatem avi füi

d r

alieno-nomine confequantur quafi a füo patre

m

tranfmiffam, qui etiam vivente avo dominus

linr, r

quodanimodo fuit bonorum patris. /. 11.ff. De

d

'

lib. €y pofib. ità ut non tam hereditatem divide-

m pen

re; quam liberam ejus adminiftrationem adi-

d in

pifei cenfeatur: econtra meri fratrum filii fuc-

:9, 05 n

cedunt. patruo nomine & jure proprio, quó-

ITTUT

niam pater eorum in bonis fratris defuncti nul-

ATUS RUORU

ao di

lum omnino jus habuit, nec vivo eo dominus

bonorum fraternorum credebatur.

L m

Al

Jufl. 2. Fratrüm preemortuorum liberi cum

Mi

patruo íüo concurrentes füccedunt in flirpes,

n

f

c?oqupfæþ

ergo etiam cum foli fuerint. — &. /V. Cozf. Prio-

BI

[

recafü jure reprafentationisad hereditatem de-

^W

?

functi pertinpunt, a qüa alias per patruum pro-

m

om'sf:ï

piorem gradu excluderentur omnino: at in ca-

Ll

!

us

N

Nec

fu pofteriore fuccedunt jure proprio.

T lr

cuiquam abfürdum videatur ejusdem hominis

T

.

herediratem modo fcindi in ftirpes, modo in

RlA

capita divelli pro perfonarum & graduum va-

L

rietate: nam & jure veteri nepotes ex daobus

t Q

filiis füccedenteg ejusdem hominis hereditatem

Ut

Vle

Dz Junr.

435

M

sU

l

H]

dividunt in flirpes ; meri fratrum filii econtra in

Mfn.

«l

capita.: ]. 1.6.4.1.2.6. 2. ff De füis e2 legit. heved,

ll

Juff. 3...Si nec fratres, nec fratrum filii ad-

d

).:

r

.;

l.

dj

'N

fint, cognati reliqui vocantur incapita. /Vov.118.

N

c. 5. Ergo fratrum filii; quia non comprehen-

Jb

g

duntur inter cognatos reliquos, vocantur in

l o i

flirpes. .« D. Corf. vocantur in ftirpes cum

ha,

Thiüs.propriis C. fi foli fuerint .N. Cafüm

d J quod

ETO

iftum Imperator intactum & füb anrtiqui juris

difpofitione reliquit. .Ex quo principio folvi-

Ào r

Vr

mus , quod 7Zuzhent. Ceffante. C. De legit. beved.

dicitur, deficiente fucceffione linee afcenden-

lu

TRINITR

tis &defcendentis, vocentur primo fratres fra-

trisque preemortui filii inftirpes: nam cum au-

g d.

vtf

thentica ifta pro fonte apnofcat novellam 118.

€. 5., quo Imperator non fimpliciter, fed ex-

pno, i

preffe de folo cafü, quo fratrum filii cum fuis

NT

patruis concurrunt ; loquatur, non poteft citata

y domitó

authentica aliter, nifi in ejusdem novelle fenfü

accipi.

'

tiber

Injl. 4. Filii fratrumutrinque defuncto con-

f

jun&orum praeferuntur patruo , qui conjunéctus

Aj D

e(ttantum defuncto ex altero latere. 4. /Vov. 118.

hd-

t.3. v. Uude confeguens eff. Ergo veniunt jure

iumpto-

repraefentationis ; & füccedunt in ftirpes. & D.

: an d

v

!

Coi[. Succedunt in ftirpes in dato cafu C.. Cafu;

p M

quo nullus prorfüs frater defuncti neque ger-

n honii

manüs, neque confanguineus aut uterinus fu-

,mi

pereft N,

lu

l

Infl. $. Imperator omnesinteftati fücceffio-

11 UQODUS

nes clara compendiofaque divifione difponere

od

ftatuit, ut d. Nov. 118. proteftatur; ergo cum

J

Ee 2

de

456

Ds Jun£.

de fücceffione merorum fratrum filiorum in

g

1 robi [

capita aperte nihil inveniatur difpofitum, fig-

m: Pef u

num eft illos fuccedere in ftirpes, ficut quan-

do cum parruis concurrünt. &. D. Corf; Cum

CUR

um

de di&to cafü nihil explicite inveniatur difpofi-

tum, inveniatur tamen difpofitio faltem impli-

^cifimol

cita, füccedunt in flirpes N. fi nihil ne implici-

qid; i

te quidem inveniretur difpofitum C. Hocipfo,

hm

| ia

quod fratrum filiis eo demum cafu jus reprz-

fentationis concefferit; quo cum propriis thiis

asf

ymeet, d

concurrunt , fatis innuit, in cafü oppofito jus

repraefentationis non cormpetere.

Hinc cüm

qmiss od

aymilli u

Imperator edicit, fe Leges de fucceffione ab in-

teftato prius latas velle tollere; aliquas tantum

m dC

(udivda

indicat, non omnes; adeoque jus vetus, quo

meri fratrum filii in capita fuccedebant, in fuo

tier, i

| Mujl

vigore reliquit.

modn J

CAPUT VIII.

fD

TTTE

!

PN

|

W

tiims

De Tvanslatone Dominii per Contrattum

geneïati7n.

f Mm.

j

l

(

M

-ARTICULUS L

2:9)6(40&&:3

ht

Hl

Qualis Obligatio ex patlo mudo oviatmr,

cn

Ota ]. Conventio vel pactum generatim

J

"

Ü

Md

N

eft duorum vel plurium in idem placitum

confenfus, nimirum de aliquo przftan-

n u

A(/

!

[

sl

do. ]. 1.$. 2.€9 3.f-Depa&l. Dividitur in pactum

Vaj

& contractum. /. 19. i2 fin. ff De uovat. Pactum

Is

Ípeciatim dicitur conventio carens nomine &

cauía. ]. 7. $. 1. & 2. f depatl, — Per nomen hic

M Q

P Q

H

Dz Junr.

437

|

m

intelligitur fpecialis forma certi contractus a ju-

"t (n

re probati, puta, emptionis, venditionis, mu-

] ï.*:üiapg;ï

tui: per caufam vero nonaccipitur ea, qua ad

j ,(';,['üm

ineundam conventionem impulit, fed datio

tl

vel factum ab alterutra parte, quo pars altera

äülrcm bj.

viciffim obligatur ad dandum vel faciendum ali-

li

quid, ut inita conventio impleatur. Coztra&fus

lii

eft conventio certum nomen vel caufam habens,

J t

fuique natura oblipationem &actionem produ-

r g

cens. ]. 7. $. 1. €/ 2. ff. De pad.

Ut fi ita

convenerit, dabo tibi centum , ut fervum ma-

Wi us

im

numittas: fi epo nondum dedi, aut tu non ma-

(

Es

numififli, conventio ifta pactum eft, quia &

RV tdnn

nomine & cauía deftituitur. . 27. C. Locat.

Pa

Quodíi vel ego dedero centum, vel tu manu-

tniferis, abit in contractum.

30 i

4Vota []. Pa&tum aliud dicitur nudum

;dmd

non nudum. J. 7. $. 4 ff-&9 l. 10. C. depa&t. L. 15.

ff. De prajcript. vevb.

Pactum nudum in fim-

plicibus conventionis finibus fubfiftir, ut nuper

(l

deícripfimus. ]. 27. C. Locar. 1. 15. C. Famil. er-

Cfr. Paétum tale jure civili non habet vim

efficaciter obligandi, nec actionem producit.

l.7. pr. £2 $. 4. ff. De pad. l. x5. ff De prefevipt.

jf

verb, .Pactum non nudum feu veftitum ultra

fimplices conventionum fines extrinfecus acci-

genetatïm

ypadur

pit poteftatem efficaciter obligandi, ira ut eo

) rl

nomine etiam jure civili competat actio. 7. 15.

6it. Accipit autem vim illam extrinfecus vel ex

n

j n

fpeciali legis affiftentia, ac dicitur pa&um legiti-

"un, de quo in 7. 6. . .De pa&i. — Velex con-

m

noi

tra&us.cohærentia, & paum adjetum nuncu-

]

163

