t fialias neceffario orirentur. Écontra ad cultum

[ hq T

m

m

; veri Dei; ad honorandum parentes,. ad non

! pejerandum , ad vitandum homicidium , adul-

*0'/[0 [cf;m

jj

4

"Igerium, furrum, ratio ipía naturalis (ecundum

7U fe, etiam nulla civitatum & regnorum habira

Tif* rwione, propendet: Sicut etiam ad matrimo-

UM gmimm, extra vitam politicam| & fepofitis in-

""tr commodis ceelibatus. "l'extus autem ille ex In-

A UO

|

"b flitutionibus depromptus conclufionem non

fitn

?* firmat: nam ultro fatemur, rem, que nullius

Mencii erat; fieri primo occupantis, modo apta fit,

intirin ut poffit alicujus fieri: boc enim idem in ftatu

t i imnocentise lex naturae diétaffet; econtra faci-

ini!ii endam effe , divifionem, jure gentium pracipi

wisy contendimus. . Quamquam hoc ipfum jus gen-

Uixinl. lum in eisdem Inftir. $. preced. & $. 1. e ju-

vt Jat. gent. & civ., cum jure naturali confun-

yiunrt datur.

od m

Infl. S. Auguftinus tratt. 6. in Joan. docet ;

ag qe

ifionem rerum factam fuiffe jure humano

at n

er Imperatores & Reges; ergo facta eft jure

hi. n

!

civili.

EK. Difl. 44nt.. S. Do&tor docet divifio-

d i n

nem rerum primam & generalem factam effe

o

jure civili N. divifiones rerum fübfequentes &

;genens Wa

particulares proprierates effe juris civilis C.

Mua h&a

! "Tractatus ille S. Auguflini citatur c. 1. dfz. 8.

5um wbi: 9yye, inquit, bumazo dicitur: bec villa

denmi , amog

eff, bec domus mea eff, bic fervus meus efts

Pühfm J

!

m

; Qura autem bumapa jura Imperatorum [utt,

o p

j

bonv'

O

Prima

21o

DE ']uxx«:.

Prima autem & generalis divifio terrarum Quamquamve

inter pofteros INoé facta eít circa annum centez 0

pulta

/

i

k

fimum primum poft diluvium, quo natus eft :

Phal

e

, cui pater hoc nomen indidit, eo 2god ii

& eur

i diebus ejus divifa. fit terra , Gen.c.10. v.25. & x

j

Bu

c.1r.v.16. Aliquam etiam divifionem jure divi- ;u, 4

no factam legitus Gen.12. v.7. C.13. V.15. c.15,

$p gt

v.18. & fqq. ubi terram, quam in prima gen- a

l

tium divifione Chanansi obtinuerant, Abrahee um

pofteris Deus promifit, & evolatis quatuor fie-. 4j ait

culis demum tradidit, INum. 21. 22. ac toto -mwam

TJofüe.

ä

jl

!

ficmnà

ARTICULUS II.

; ga:bmbæ [

iriy, 4c ls

Quouodo aminalium dominium acquivatur vena-

pudennt,

l

zione, pifcatiome , aucupio ?

dsader

ico J. Ferarum beftiarum dominium acqui-

gaum a

D

rit, quisquis illas, dum non fünt in alte-

pimas at

rius poteftate, occupat venatione, aut alio mo-

J

li,

do honefto, neque refert, utrum venator ci-

1l

ä

(

vis fit , anextraneus.

Prolb. ex Inflit. dererum

li

i

SU)

divif. $. 12. ubi Imperator: Zere, inquit, Je-

VE

flie €$ volucres , €g pifees, €g omnia animalia ,

Perud

que mayà, celo €9' zevra ua[cuntur , fimul atque

tin w

ab aliquo capta fuevint , jure gentium flatim illius

iT

eJfe incipiunt. — Quod emim. ante mullius eft , id ua-

WLW "

gurali vatioue occupanti conceditur.

m

tl

IWTUA

Dixi: Dum uon fuut n alterius poteflate : nam

mDHW,m

f fera beftia fuerit in domini vivario incluía;

!f

?

lii

aut alio modo in poteftate illius detineatur; oc-

Ww[ li

«upari ab alio citra crimen furti non potelt.

e( Wm h. [1

uam-

h,

Dz Jonr.

211

(s

ii

i

j

uamquam vero apium, pavonum & colum-

AR

barum natura fit fera, ut $$. 14. &915. Zufl. De

rer. divif. declaratur; Sitamen animalia ifta, uri

Ttn i

"t (

& cervi & cuniculi, opera noftra fic manfue-

fant: ut abeundi & redeundi confuetudinem

nff/.'vilïom;war

habeant, tam diu in nioftro cenfentur effe do-

wk.,;(,'l], l':])"m

minio; . neque occupari ea licet a quoquamalio,

?

]

Af n Dity [

dum animum revertendi retinent. Revertendi

Ti j

autem animum habere definunt, cum rever.

Vsqu

l£ tendi confüuetudinem deferuerint, .hoc eft, f

314

"W fiepius emanferint; & ad domefticorum con-

fpe&tum fugerint, adeoque occupanti cedunt ,

five fignum habuerint five non.

uare etiam

J

columbze tuz , fi fe alterius columbis appgrepa-

m

f

j

, Verint; ac bis rerque ad tuum columbarium

[

non redierint, fiuntalterius ;; modo : hic fine

Oa

m;;ff

fraude illas allexerit, v.g. per illecebras vetitasy

"

quales non cenfentur effe , fi fuas columbas

ii commodius alat. Naver. c. r7. n.

I28. & $. Pa-

ais vorum. Juff. de vev. divif. Quodfi

fera talis ma-

n litiofe ab alio detenta fuerir, confüetudinem

l.« revertendi deferuiffe dici non

poteft. /. Pompoz

1. Itl ^ nius, 9.8. 1. fE. Famil. evcifc.

ag ts

Preterea illud quoad reliquas feras non ci-

; [ ! cüres tenendum , easramdiu in tuo manere do-

sj minio, dum tuo vivario, fepto, aliave cufto-

; , ?? dia continentur:. quodfi cuftodiam tuam eva-

I

erint; G naturalem liberratem recuperaverint;.

quii? fieri primo occupantis, Ex di&o $. Ferae. If

m de ver div. 69 1.3.4. s. fF. De aequir. ver, donin.

du

ftimantur autem libertatem naturalem recu-

vi effugerint , velita

gt PUE Pef?(re; cum ve] ocules daþzi

a

f[nt

*

212

Ds ]'URf;

gt

fint. im confpetlu eyus , ut diffcultev poffmt ab eo

soti, At

comprebendi. S. Fere. cit.

us hactenus de fe

ris beftiis dicta fünt;

|-3

quncc

Siyerv

jocum habere non poffunt in animalibus natura

füa maníuetis & domefticis, ut füunt equi, bo-

j venatio

D

]

TTR

ves, oves, porci, gallinze; anferes, hec eni

a

TOU

etíi confpe&tum domini fui effugerint , quo-

cumque loco fint, illius effe intelliguntur; -&

pOU

bet in. vindicatione rei—

aol

quidquid hic juris ha

Iþw] Wg, lül

íuz corporalis, idem etiam juris ipfi eft in

animalibus manf(uetis.

Unde licet a lupis

pl

N

T

| us

)

Y

JWW

fuerint erepta; & his ab aliis per canes extorta,

adhuc tamen manent priori domino, & ab hoc

ltsl

a itmpi

vindicari poffunt, intentando furti actionem.

L Pompouius. 44. ff. De acquivendo ver. dom. INam -

njb i

$. Galliarum. . Inft. De rer. divi.| Qui. lucraudi

t a

auimo ea. auimalia detinet , furtumi commütteve in-

"'x:!rl"non.

e

zelligitur.

T

JDico

m

Il. Qui contra juftam prohibitionemx

n

WU !

venando feram cepit, peccat quidem pro ra-

I

i 'rem

tione injurie vel damni illati; non tamen in

confícientia renerur, predam reftituere.

]ta

Ti W p;æj:

L

communiter [Cti & Theologi cum Covarruvia;

ad regulam , Peccatum. p.2. $. 8. Dom. Soto;

fw, I eæ'e,u

Medina, Navarro & aliis: petiturque ex dicto

uj

$. Fere. de R. D. ubi etiam ratio indicatur; ex

qua 1ta avgumentor.

Quatuor de caufis ve-

i

Patio prohiberi jufte poteft. —Przmo, ratio-.

1

W*l L

ne flatus períone, quo modo prohibetur ftre-

pitofà venatio Clericis. c. 1. Exzra. . De clerico.

Mi

ïUIO IFD[e

[

vemaore, Quamvis godeíta venatio ecclefia-.

1cI8

"n

N

Dz Jvnr.

215

' (f

W i^

l.flk

/

!j fticis non fit interdicta, five neceffitatis, five

' exercitii , aut recreationis pratia fiat; ut Panor-

; mitanus in c. cit. Medina C. de veffizutioue. q.

!

jl

: I2. Silvefter v. vezatio. notant.

Secundo inter-

05 tf

D

dicitur venatio ratione temporis, v.g. diei fes

j anlär:;, lg

fli, aut jejunii, ex c. 77 puratis. d. 86. eo tan-

! tum cafu; quo venatio effer caufa, violandi Je-

lm junium ; aut non affiftendi Sacris, ut docet Na-

"Tertio folet interdici ratio-

Wif ; Varrug C. I3. n. II.

id; ne loci, v. g. fi eft fundus alienus, aut locus;

1 t i inquo ftatuta eft a Principe immuniras, nequis

Ms alius ibi venetur.

!]

Quavto ratione publice uti-

Qf

U

litatis, ne foboles ferina extinguatur, unde illa

i

& anni tempeftate, qua gravide fünt feree, ve-

I

J

1in); nando füperfedetur.

Atqui ex nullo horum

J

i

(ílm capite tenetur venator, pradam captam re-

"m ftituere: non I. ratione períone ecclefiafticae;

. cui venatio prohibetur, aut ob tempus facrum;

spHy quo vetamur venari: he enim conditionee

qiinp Don faciunt actum injuftum, aut rem obno-

, mum Xiam reftitutioni. Nec II. ratione alieni fundi,

ul [ 3ilvee vel preedii, inquibus quis invito domino

wj Venatur ad reftitutionem captae feree tenetur:

; Jinsn, Nam, ut eodem $. Zere. traditur , ziDil interef?,

xoa d feres Poffias Qs* volucres utvum in [uo fundo quis

onlonr: 49222 , am im alieso. Et quamvis fundi domi-

ials: Bus, fi preeviderit, alium venandi aut aucu-

hi, Pandi gratia fundum ingreffurum, prohibere

qieh poffi; ne ingrediatur; atque adeo actio inju-

;(,

4; ]i Ziarum eidem compertat adverfus illum, qui fe

Qj: nvito ingreffus eft, ].13. $. fiz. f. Deimur.

j hon poreft tamen facere, ut res, que nullius

3

€ii;

Dz junr.

214

fce

eft, occupanti non concedatur: Fere autem

" €Him n

non fünt domini filvee aut apri: nec enim ani-

malia funt fruc&us agrorum, filvarum aut flu-

qnqii a

j

viorum, ficüt arbores, que folo adherent,

x 20f

fed alia ex aliis procreantur, A 16. ff. De a&.

einp. ? vend.

n d

j

3(

i 6

Que quidem ratio etiam evincit, non te-

li

neri ad reítituendam feram, qui eam cepit in

Quod

L

1

loco, ubi ftatuta fuit immunitas a füpremo ma«

T

.

iftratu, ne quis alius ibi venetur; neque ob-

10

j

gari ad reftitutionem ferce, qui exercuit ve-

1 V AW

e m

nationem ratione publice utilitatis prohibitam:

$mo nec eum, qui venatus eft in poffeffione;

Jionidomm

fim n n

cajas potiffimi fru&tus in venatione, aucupio;

aut piícatu confiftunt , etiamíi venatio alteri

imirhe

Til

elocata fuerit: nec enim fera animalia fünt con-

3 tdn

1

duétoris , -fed folum jus venandi, quod cenfe-

j

tur ad fructus fundi pertinere. /. Sz fundi. 9. $.

uf

$

1

]

jl

zducupiorum. ff. - De u[ufv.

infequï'.w;x., |

. Denique etiamfi quis inftrumentis prohibi-

ao

tis aliisve mediis illicitis ufus ad venandum, .

dul

aucupandum, aut piícandum fuerit, nihilomi-

|

nus beftias fic captas facit fuas, nec eas refti-

ffwr üín|

tuere ulli tenebitür: ad damna tamen, fi qu&

'umlä 3l

jb

gravia reipublicae, Principi, aut privatis fun-

DA

dorum poffeffionibus intulit, compenfanda ob-

ds

EL |

lipabitur in confcientia: ut fiquis fobolem feri-

bl

[

nam norabili ex parte extingueret, aut crebra

Y

[

u

W

Venatione effecerir, ut jus venandi, quod elo-

€ari alias

UA

pretio magno folebat, jam vïl,i pen-

Geretur.

" D

3 Hug s

*

h3

Ds Jonr.

al

N

d

At

Huc revocatur etiam apium captura: Ha-

1l

rum enim natura, cum fit fera, nihil refert ,

Of

; utrum quis examen apum in folo proprio; an

» Q f

; in alieno ceperit; füoque alveo incluferit: nam

!l

i

hii

lj dum ex arbore alieni füundi pendent, non ma-

*pis pertinent ad fundi dominum, quam volu-

( i tv CreS; qui in ejusdem fundi arboribus nidum

Tgu/samæpiz; fecerint. ' Quodfi tamen examez apum ex alceo

Wiv 00 evolaveri?, eoujgque iutelligitur effe tuum , do-

"Á

iE

r (

mec n con[peé

7u tuo ef], zec drfficilis ejus profecutio

W

q

Y

i

W

z

efl. $. Mpium quoque.. Infl. De ver. div.

Imo

Qs yiiltr

.ex alveo tuo evolaverit in hortum alterius;

sd'opld

hortidominustibi non poteft prohibere ingref-

whmay füm in füum hortum, ob rationem modo da-

wimps ram in hoc $.

]

m

f1d]

[

j

li

E

Áon

JDico H1]. V'era a Cajo vulnerata; &

ab, alib

«s capta, ordinariefit capientis. Zzff. De ver. div.

hn ]llzgd que[itum efl. — Si tamen Cajus illam ita

leferit, ut ad illam capiendam füfficiat; fi illam

;

infequatur , moraliter certo. appreheníurus,

ents p

p 4 red

cenfebirur effe quafi capta, & in ejus poteftate

effe: neque ab alio anteverti poteft, nifi dubi-

fer, n

; ncest

tetur, an fera fit evafura, quo cafü libertatem

naturalem habere videtur, ex/. Naturalem. $.1.

a u

- JDe acquireud. ver. dom.

j privatis fug :

ico F. Fera laqueo aut reti a me tenfo

at

shoen

1

capta, mea eft, non alius, qui illamexpedit &

aufert. Ira Ludov. Molina tract. 2. de Juftitia.

yet at

^

ifp.42. contra Covarruviam n.73. Navarrum

l, g

€. I7. D. 176. G alios, qui ex l. [n laqueum. f.

l jämï F

de atquir. domiz. dominium feree attribuunt il

rehendenti: Verum

&c

j hfþ expedienti, & fic app

4

216

Dr ]unx.

j. boc gd (U

hazc ipfàlex probabilius thefin noftram videtur

afferere, ira enim habet: z laqueum, quem ve-

n

zandi cau[a pofuevas , apev incidits . cum o bere-

Oþ' ]' (0./"

yet, exemptum abfluli : mum . tibi videov. tuum

, u d

aprum abflulife ?. & fi tuum putas fuiff , fi folu-

yii at

i quoum

zum in filvam dimifilemn : |eo cafu tuus efft defüifjet,

an maueret 2 $9 quam at&iogem mecuim . babeves ,

1005

d

IU

f

eff , num m fa&hum davi oporte-

yet :

5/1]& Zuus

e 57 5

Suminam. baue puto effe, ut, fi in

ign[ ']HVUCVSI

meam poreflatem pervenit, meus fa&hus fit...Sin

pi. h^

g i

auteimn apvam aueum ferum in. [uam gaturvalitatem

^

dimififfes , eo fatto neus effe defilfet , & a&tionem

nibi 12 fa&um dari opovtere; abilex ait: meum

i p;æ us

factum e(le aprum, /j in meam poteflatem perve-

iplum )

Zit: etqui venit in meam poteftatem per la-

perandahf*

queum vel rete, quod tetendi: ergo.

Neque

1 Mis o

£ít quisquam , qui non putet, fibi factam efle

U

li, lm

injuriam, fi fera laqueo füo intricata capiatur

2b alio.

Quodíi is, qui exemptum aprum in

Y kud

Ti

fuam naturalem laxitatem dimi(it, actione in

factum conveniri ab eo poteft, qui tetendit la-

g. hl

D

queum , ut lex citata declarat, plane convinci-

u

mur, aprum fuiffe hujus, cujus laqueo capie-

tügi

batur, non vero illius, qui eum forte depre-

Y d

hendit, & fibi exemir.

ï;.'e il

$i fera, quam períequor , incidat in laqueum

mgnmum [

Titirs

tuumi, alterius noftrüm erit, qui illam primo

l

occupaverit. Idem ftatuitur de eo, quiinftru-

Mxx ;

mento alieno feras, pifces, aut aves ceperit:

li

i

l

g

li

preda enim erit alterius, qui alterum antever-

CI!-

Á

Mi

m,ï vel illius; qui infalutato domino inftrqm

m

MM

"

,

Dz Jon r.

217

thefm W.

| M

ti, hoc ad fua commoda adhibuit, ejus, ad

)H

quem laqueus vel naffa pertinet.

Qh;. 4. cont. 1. Concl. Res noftre alize amif-

jj

L

fie, atque etiam befliee manfüetee & domefticee

W/l ;///W

longius aberrantes, manent in dominio noflro,

H

& a quocumque vindicari poffünt, licet defi-

477

l

W

"n

nant a nobis poffideri, ].3. $. 13. ff De acquir.

Jim i u

poff- Ergo etiam fere femel à nobis captee

/)Wfä [ Q

; manent in noíiro dominio, licet iterum effu-

reff, J,'

; gerint.

R. JV. Cogf.. Cum in brutis analogum

i

* quid rationis confpiciatur , ut confpicimus ex

w princip. Inftt. de Sure nat. gent. & civil. . Hoc

"

j

M.

pra cateris beftiis fpeciale habent feree,. quod

n gj

[

n

ipfarum animo non parum tribuatur in recu-

E.

n

peranda liberrate nàtura ; fecus vero eft in cee-

"t g N

teris rebus; quee non ita , u& ferce acquiruntur.

ij

ln

Oljic. |J. Furti a£tio famofa eft; ergo non

hia aj

decet, illam dari propter unicam gallinarn alie-

1tum apc

nam, lucrandi animo derentam: neque enim

imilt, dv

minima curat Pretor. . 4. ff. De veffitut. in 1n-

?gr. W« UV. Cog[. Furti actio non judicatur

|, gt

; as

ex quantitate rei detentee, íed ex facti qualita-

prguo g

te; & ex malevolo animo diteícendi alie-,

ii no detrimento.

Laudata , lex enuntiat non

-folere a Pretore indulgeri remedium extra-

Va i

ordinarium reftitutionis in integrum ob res$

minimas.

Econtra remedia ordinaria, cujus-

yillmyra

«9, Qu

modi eft a&io füurti, etiam ob rem minimam

dari folent. . Nam /. 14. $. 2. f. de condi&l. fuvt.

TET

um*

Ob cornua bovis datur actio furti. l. autem 5.

yupndr"

$. 3-JF. d exlibend. p

ropter ftercus datur actia

[

2

ad egþ;bendpm. Er 1. 7(6 ï 9. ff. D« »legä;,..

S

*

218

Dz Juzr.

P

»f*v*

de lana eaprina, & de égieZU^ , i. e. de laga

[

"0

TT

uO eIM(

liguea, quam Latini goffipium , Galli Coroz, ap-

pellant, apitur.

; o pf

Ob;. 1. cout. 2. Concl.. Qui contra juftam

gt

prohibitionem venatur, non habet jus venandi;

d m l

ergo peccat mortaliter, nec feram facit fuam,

y Lrgs

fed tenetur hanc reftituere.

E. JN. Con[f.. Per

aof

fe tantum venialiter peccat: utienim venatione

h fali t

$t

contra lepis mandatum non cenfetur notabilis

injuria vellefio reipublicee, cum jure gentium

| i

"W ?w

lïh 2

liceat occupare, que nullius fünt: atque ideo

d at

etiam talis venator predam fuam facit, nec ulli

s

[

reflituere eam tenetur.

$i quis tamen vaftita-

fifhy t

t

tem inferret filvisimmodica venatione, aut in-

w ld

ficiendo aquas nimiam piícium copiam confice-

vt m

ret, aliudve grave damnum conculcatione fe-

5 quno

getum, vel disjectione fepium reipublice, aut

aQ domun

privatis filvarum, agrorum, rivorumque pof-

vwdun,

fefloribus crearet, ad compenfationem illius

n

F

plane obftringetur.

Michael-Medina tamen

TR

Cod. de veffitutioue q. 12. exiftimat multos feri-

Id

petas a damnorum ejusmodi compenfatione ex-

f f

cuíari poffe: eo quod Principes illam curare

(tm t

non foleant, fed fatis habeant, a de

prehen(i-s

iï:gün(rnæg

poenas exiei.

pl

lj

k

Juf. 1. Duee vel tres fere poffünt effe res

i (

maeni momenti: ergo, quieas contra juftam

LT

prohibitionem ceperit ; tenebitur ad farcien-

n

dum damnum. E. JV.Corf. Erfi in emptione

"m

venditione tres fere poffint privatis homipibus

ET

effe res magni momenti ; Jus ramen venandi

70 eyrd

ni fit.

" Q

xelþe&g earum in magno faltu non mag

9/7 T

[

Dz Junr.

219

af

(

HP .

Infl. 2.

Nemo debet fentire commodum

! (

"bex fuo delicto. /./aque. ff. de Furtir.

At-

ll de

qui contra prohibitionem venanres peccant:

00/] bgb»

ergo non faciunt feras captas fuas, fed obligan-

tur ad earum reflitutionem.

Lf Ej

!

!

&. Legis cit. fenfüs eft, quod nemini con-

" Mi

cedatur actio forenfis in materia legibus prohi-

Ut o

bita. In fen(ü alio fallit axioma, ut patet in

I jf

turpi lucro.

J m

lufl. 3. Peccans contra juítitiam commuta-

Xl&ül

Pj

tivam tenetur ad reftitutionem; ergo cum illi-

E

Qd

1

cite venantes probabiliter peccent contra juíti-

JUS tv

t

tiam, tenebuntur ad re(titutionem. — g Z. ui-

Wt t

werfim IN. "dut. Secundo emptori vendens &

NT

1

TU

tradens rem eamdem pretii dominium acqui-

rit; quod non tenetur reítituere: in domum

r

invito domino irrumpens, non tenetur ad

firmqup

reftituendum , fed ad ceffandum ab injuria;

nonem i

ambo tamen hi peccant contra juftitiam com-

LNedint t

imutativam.

ii ml

lgitur 9. 77. D. Con(: ''enebuntur ad refti-

Jmpenü//onm

tutionem: fi hanc princeps in dato cafü exigat,

& IU CU

C. fi non exigat, fed vel ex magnificentia velit

l deprehenüs

effs contentus poena deprehenfis infligenda, vel

ejus lex prohibens non fit recepta füb onere

finr f

reftituendi, IN. Conf.

m pf

Obj. IF. contv. 3. €?. 4. Concl.. Non acquiri-

y d rce

tur dominium ferz nifi per apprehenfionem:

t t

atqui folus is, qui ab alio vulneraram capit , qui

at m

laqueo ab alio pofito implicitam fibi eximir, fe«

w;U ram apprehendunt; ergo horum tantum erit

Honf"ag"fä €ra, non aurem vulnerantis eam, aqurlej

US?

T.

qu

20

Dz Junr.

qui lequeum ftruxit.

E. IV. Mi Qui feram

j

ita vulneravit, ut in conclufione 3. pofuimus;

"TU [

i

& eam adhuc infequitur, perinde fe habet, ac

guin; dl

fieam jam apprehenderit. Apprehenfio item

W?ii!,

fere laqueo faéta fufficit; ut debeat cenferi il-

lius, qui pofüit laqueum: ficut enim manibus,

, Mp

Ti

ita inftrumentis apprehendere aliquid poffu-

g, um

mus, & in noftram poteftatem redigere.

Rbf

Quodíi ralis apprebenfio non fufficiat ad com-

5j huch

parandum dominium , (quod tamen evidenter

probari non poteft) nihilominus fàtis eft ad

j Ut

n

comparandum jus ad rem, in eo confiftens;

quod tu, exqlufis aliis; poffis feram apprehen-

lici n

dere, ita, ut, fialius preveniat, & te impe-

1 n r

diat, teneatur ad reftitutionem.

Molina tr. 2.

Vufrrine

difp.42. Leffius de J. & J. 1.2. c. . dub. 1 1. n.

TIEI

ts Bol

49. Becanus ibid. c. $. q. 9. n. 2.

Si tamen fe-

ra fe erat extricatura, poteft ab alio occupari;

iW

EE

Ifqoc:

1

i

quia fic in tuam poteftatem non omnino per-

u

venerat.

Nam lex cit. ZZdeamus , inquit; pre-

^

zevea, utvum in eo ita be[evit apev , ut expedive

L

fuäa;m

j

Tj D

fe uom po[ht ipfe, am diutius lu&kando expediturus

e fuevit «

ls

v

[ts

JVec vefert ,' quod tenearis mihi reftituere

It

avem ex mea cavea erepram, quam nihilomi-

Á

h

:

nus evafüram in libertatem pravideras; nam

Euf

avis ifta ante jam erat mea; unde nifi reipfana-

NaLT

turalem affequatur libertatem ; mihi eft reftitu:

|

Md

d

enda:. aft impedita laqueo a me tenío fera ad-

NU s

huc evafüra, nondum facta eft mea, cum eam

me H

" nondum occupaverim.

1

Mfm)

Qu

ARTLE

l)

5 ag

t

Dzs Jonr.

221

&4 N« -Vv, 'n'" ".«.

hf

ARTICULUS TTE

T

uhp

[)

n Princeps fubditis fuis venationem n locis com-

!l

if

ii

)

L

li

amunibus , aut etiam ad aliquem privatorum

(

JpeBantibus juffe probilere poffrt ?

l

Al 0

i.

MTo/z. Negantem fententiam olim tenuerunt

[l5]d

ll

l

N

'

(; 1N non pauci ex pracipuis Jureconfülris, Ho-

h*a'ïaæä

ï

1 flienfis, Joannes Andreas, Decius, Tiraquel-

ld lus, Rebuffüs, & plures alii, inter quos Jafon

uö.ïameq;x'i!gg[&r fcribit: hanc fententiam effe communem, teíte

i Didaco Covarruvia, ad regulam , Peccatum.

DEU

Verum his adverfàntur

x De , T. in6. p. 3.

Isf

j

VU I

hic idem Covarruvias $. g. n. x.. Cajetanus tom,

writp 1. Opufe. tra&t. 17. c. 12. Joan. Med. Cod. de

« g Reftitutione q. 12.. Sotus l. 4. de Juftitia. q. 6.

lujdbi, «4. Leffiusde J. & J. 1.2. c. 5. düb.7. — Beca-

1 Bus, Haunoldus, . aliique recentiores paflim;

diwy excepto Menochio & Craveta, qui veterum

w Opinionem fectari maluerunt.

Tu, ii

ico: Juftee fünt caufie, ex quibus Princi-

s? pes fübditis venationem in fua ditione prohibe-

hugóin xe poflunr. Farum precipuas hic referimus.

. Principes, in quos populus lege reoia

nij!

d« omne imperium füum & poteftatem concefhit ,

um $. 6. Znfl. de Shuv. INat. Gent. ? Civ., jus ve-

jl : nandi tamquam regale fibi vendicant. //.Etiam

lispr 85Sque populi confenfu poffünt Principes ob

jidxi: fofam recreationem fibi Jus venandi in locisqui-

m&g Puscam refervare: hoc enim & ad Principis

psué ClBnitatem pertinet, & ad tuendam ejus vale-

tidinem, quae ex immodicis pro republica la-

M bf)ribus, quos fubit; hac corporis exercitatio-

ne

222

Dz Junr.

ne honefliffima recreatur. Z/7. Jus iflud ve: UPMDCOG

o um 00

nationem fibi folis vindicandi poterant Princi-

]

yor: fosa

pes ex confüetudine legitime preícripta acquis-

rere: confüetudo enim, quia habet vim lepis

]

; jre nat

arimoni

& privilegii; efficere poreft, ut jus venandi /!

privative Principi prefcriptione, ficut & alia ?.

m

-

Iul

[j

)

!

J

ura, obtineatur. 47 Utilitas ac neceffitas pu--

blica exigere videntur communem venandi li-

M

B

st

centiam reftringi, ne cives venationibus affi-

"g m

Qüt&ïmmïüm

dué inrenti agriculturam & opificia negligant;

atque ob egeftatem ex inertia confecutam ad

ag b

winis

latrocinia & praedationes convertantur, anirnis

ob difcurfationes perpetuas per faltus, & ob

1if o

caedes ferarum efferatis. arg. /. 6. ff. de 7.&9 9.

i

J Occupatá bello Provincià Principes Victo-

A rendio

res ea lege predia & poffeffiones diftribuiffe

um 40

a nonnullis dicuntur , ut folis fibi jus venandi

w m2

m

ramquam proprium retinuerint: ubi autem aut

i irqmen

Tr, (

;

uando initee fuerint tales pacis conditiones;

nec Pichlerus, nec quis

RORT

quam alius hujus opil--

i

nionis affertor indicat.

h km,.

Obj. . Quod jure nature & divino licet;

rohibere Princeps non poteft: atqui venari

M. m

n m

privato cuiliber licer jure naturee & divino;

nam Gen. 1. v. 28. dicitur: Dorminamüigi pifci-

Vr

bus maris , &? volatilibus celi €$ univevfis an-

mhäm.

mantibus. Exgo à Principe venatio prohiberi

Vg

non poteíl. E. D. miz. Jure nature & divino:

M x&ü

j

p

ln

privatis omnibus licet venari abfolute &in qua-:

cunque rerum circumflantia N. fub conditio-

hl

ne, & ad tempus indefiritum, pura, quamdiu

&il

l

Cl

ob bonum publicum a poteftate fuperiorg ,que

À

u

Dz Jvnazx.

v p

223

ij & ipfa a Deo eft, non prohibetur C. — Dona.

D

!

l

tio ultra 5oo. folidos jure naturz liceret: jure

eg:ïfimap

m)g

li

; naturze filiusfamilias licite & valide reftari pof-

ifet: jure nature vere ac honefle contrahere-

UT

!

tur marrimonium fine teflibus ; quas tamen

TPl

It

4j go na

omnia pofitiva lege declarantur irrita. ]us er-

turale, quod homini facultatem capien-

"M diferas concedit, non imponit neceffitatem ut

Wüblyi capiat. Si ergo a ca

piendo abílinere poteft,

"iMb utique etiam confentire

UT

poteft, ut Princeps fo-

4luscapiat: Ipitur fübditis hodie non licet, ne

i

n

; in fundis quidem propriis venari feras beftias,

j PE?

/xl; nifi noxias, quales fünt lupi, urfi, lynces &c,

' ld genus; quae quidem venatio maxima dicitur.

i

It Aft venatio zjor, feu bannus füperior, cer-

Vorum, aprorum Ge., regale jus principum

j

)« manet, neca fübditis exerceri poteft, nifi qui

m fibi idab immemoriali preefcriptione acquifive-

du Eint.. (« 26. G. Preetevea. extva. De F. aut fi

pe

üxhjc ciali privilepio a principe obtinuerint.

Vena-

tione autem fimpliciter conceffa , minorum tan-

fdml; tum ferarum , feu inferior venatio, leporum,

i n Vulpium ; taxorum , ca

preolorum, aliarumque

:lüim minorum ferarum, item volucrum cu

juscum-

ümif que generis, exceptis alicubi ardeis,. conceffa

vifr s intelligitur,

jb wolle

O/. II. Si Princeps tot nominibus venatio-

vehis Dem prohibere poteft civibus, ergo qui contra

juetne nterdiétum tale venatur, peccat mortaliter. j.

Mu

u

a

7/Z. AHdf.

- .. tnortaliter peccat. per fe N. per

J

l

u

i accid"ens C.

Ita Covaruvias, de Lugo, Molina,

l

Oii;qJ

ipi

l

* ?ll cemmmuniter: que quidem communis

,

per-

224

Dz Junr.

Sed & jj

perfüafio interpres eft optima lepum.

fupin

Principes ipfi non folent clare mentem fuam ii

int in confcien- q: l

exprimere, utrum graviter vel

Wi

tia obligare, an poena, quam a transgrefToribug s

Quod ultimum j5

fümunt, malint effe contenti.

robabilius fit ex graviífimis mulctis pecunige tb

)

vrum A

riis aliisque füppliciis, quee a fericidis exigi fo

lent, fuadentque

Edi&ta illa effe tantum poenae. ii5*

lia, perinde ac illa, queis vetatur, ne vina; "T

jrgs u

panni , tabacus, vinum eliquatum ; Zvandemvein

ex alienis ditionibus advehantur.

x !

qin d)

Dixi, per accidens poffe prevaricatores tales

lethaliter peccare: nam ut omittam ingentem

sls

ferarum ftragem , quam feripetee folent edere;

hst

& Sacrorum negleétum diebus feflis, de qui-

padte

bus füpra jam meminimus; tale genus ho-

mirife

Ms

!

minum probabili periculo infignis muléte aut

exilii fe exponit, cum pernicie uxoris & libe-

p

rorum.

uN

Quapropter cum fe pro confelfione

mtur

prevaricationis hujus accufant , deterrendi

ditm

M

[

fünt acriter a facinore, nec anre peccatis abfol-

vendi, quam fincere promiferint, fe pofthac

T (

jus iftud regale Principis numquam temera-

füros.

(

iM

la

(,i

Iufl. 1. Si unius & alterius ferze caedes non

Irsaug

fit prohibita füb gravi peccaro, & Edicta talia

R

ad leges mere poenales redigantur, graviffima

N

impendent damna Principi; ergo ficut propter

f

EX

[

i

(

periculum graviffimorum damnorum; gravitet.

cenfetur prohibitum |eriam ditiffimo Principl | (1j;.

. !

1

unum & alterum aureum furari, ita unius

Mi j

alterius fers ceedes cenfebitur etiam fub culpa

D

et

!

Dr ]onz.

22f

j

! Jerhali prohibita. s. JV. Seg./4nt. Habent Princi-

d d

a»]ïlnx

W

!

! pes& ufurpant alia media imipediendi gravitfima

*. damna , adhibendo vigilantiffimos venatores &

(

ht

;nem

acerrimos feripetarum infe&tatores, conftituen-

Ü

n

Injmji

*1 do lynceos fylvarum cuftodes, graves mulétas

^

!

"t imponendo; . quibus ut plurimum abfterreatur

tf

l

Multum autem intereft

!tl fübditorumn licentia.

""U difcriminis inter unum & alterum aureum , &

VU r v

inter aliquot. feras: nam aurei fünr in pleno

tn.Jrgdys

Ut

Principis dominio, ac furtum naturali jure eft

rohibitum; non item venatio ferarum, que

vt

nondum captze non fünt in illius dominio, &

Omitm Intt -

fpes illas obtinendi multis adhuc fortune cafi-

Tiv

Mu

]

bus eft expofita.

Item jus in aureos non de-

N

E

jl

Ms g ;

pendet a voluntate fübditorum ; pendebat au-

» genus?z

tern jus in feras.

d ia

luf.2. In corpora feripetarum Magiflra-

i r d

tus füupremus jam animadvertit, mutilatione &

d confli

pena mortis: ergo cedere feras contra prohi-

i, um -

bitionem eft peccatum fecundum fe grave. &

f p il

A. Conf. Fortaffe feripetae illi venatorum pu-

j pl

blicorum & cuftodum fylvarum vite infidiati

g t

fünt, aut eos telis petierunt, aut latrociniis erant

infames. Caeterum folam venationem füb pos-

ór d

na mortis aut rutilationis prohiberi non pofíe,

A gt

non rantum Sylvefter V. Zegatío, Navarrus

g us

C. 17. n. 121. & Catholici communiter , fed ip

n ( p

etiam DD. Proreftantium affeverant ; inter quos

um p

celeberrimus Bened. Carpzovius Pract. Crim.

"

Wm* Q.$4. n. 27. Nulla enim proportio eít inter

,,05 beftiam & vitam hominis, inquit. Joachimus

if

lrcnamfublä* Oppius Adnor. ad $. Pere. Jufl. de &ev. div.

L VEC

526

Ds Jont.

l

ANVet vefert , quod hic non beftia , fed man- , um d

dati principis transgreffio confideretur : AVam; j 1

ur ve[pouder idem. au&for ,' mandatum principis ;j j

terminos habiles praefümere debet ; fifc. de- jj

li&um fit gravius ; Alias mandatum effet injue jrlo

íftum. Neque opus eft acerbitate capitalis füp- «nihp

plicii , eum aliee principibus füpperant rationes i n

coércendi praevar

icatores , de quibusnuper ad ii

Inít. i. egimus. Quod(i quis mulétis illis infü- m

per habitis expreffe in contemptum Principis j

a venatione abítinere nolit, poenam capiralem, ;j

prafertim fi admonitio przcefferit , locum ha- | ts

bere poffe , cum modo laudatis Do&toribus fa- ii x

tentur Waizenegger , Harprecht & Nicol. Ever-

Jfempue p

hardus volum. r. confilio 10. n. 35 &feqq. Ex

[uspfur

dictis hactenus

mt

m

Colliges , "Teneri Principes vel ad cavenda;

vel ad farcienda damna fubditis, fiquae ex vena-

m mb

tione refervata , aut ex nimia ferarum multipli-

at QU

catione patiuntur; nifi forte fübditi teneantur

Mi

d!

hujusmodi detrimenta fuftinere, ut fi predia

vicina comparaffent bac conditione & pacto;

h

vel nifi ipfi neplexerint media, quibus fe po-

Mij

tuiffent ex Indulto Principis indemnes fervare.

IU

Haunolc?. t« $. C. I. COfitroV. 3. D.79.

Bol

"t gj

ASUTTCULUS.IM

R

1

|

i

!

N

.Qiämodo peccent , qui contra juftam probibitionem

ff

pecora pa[cunt , aut cedunt ligna *

lr dzm

o£à. Sicut privatus quilibet poffeffor arcere

M*Pffbfüül

N

à fundo füo poteft alios , ne ibi venentur

"Mf

au

V,

[

Dz Jonr

427

n d t

Wi

i

hm

! gut apium examen capiant, ut ex $$. 12. & r4.

n

j D

i

:

* [pff. de ver. divi[. oftendimus: ita mnulto magis

D

M

jus habet prohibendi, ne quis fe invito pecora

[ N

s

agat in fuos apros aut prata, neve in fuà filva

cedatligna. Preter privatam autem prohbibi-

Vi

tionern iftam poteft respublica non tantum ex-

UTR

traneis penitus interdicere fuis pafcuis , &lignis

IT

in füee ditionis filva ceedendis; fed etiam civi-

ul

bus modum prafcribere certumque tempus;

t

quo communibus paícuis uti liceat, & filvis ad

p

ia

N

na collipenda: nam cum reipublicz poteftas

.

omnia feextendat , quae communi bonocon-

1

is D

MA

ducunt, prohibere civibus poteft, ne certo

«t

tempore pecudes in fundos quosdam, aut in

Md

filvas paftum agant; ne certis menfibus ligna

cedant; aut arbores quasdarm fternant, eo quod

u dv

]

ere communi ita videatur effe.

Queritur au-

5ylfte tv

tem hic, quale peccatum committant cives aut

frrum mibj

extranei , qui contra publicam aut privatam pro-

(übit f

hibitionem pecora íua pafcunt, aut lipna cee-

dunt ?

mmüä

jiore d p

JDico J.. Qui paícit autlignatur in fundo alie-

| yüüll: [ p

ho hominisjprivati; aut reipublicee aliene; cu-

m rv

jus cives non viciffim id in alterius reipublicse

ie

n

"

9'

[

fundo preftare folent; aut fi id fiat in fundo

communi, qui homini privato elocatus fuerit;

U

peccat pro ratione rei ablatee, vel damni illati

& tenetur ad reftitutionem; nififorte privatus

"

fundi poffeffor aut respublica foleat recupera-

"T.

tionem damnorum neglipere, fed acquiefcat,

pH fideprehenfi mulétam luant —Fatio i2 promptu

gl

fcendi autlipnan-

b -*Ex:raneusjnon'habet jus pà

2

i

à

228

Dr Junx.

" n

di in fundo privarti hominis, aut reipublice,

qr; o

que non folet viciffim in extranei illius ditione

d etam i

idem praftare: & facile accidit, ut grave dam-

Y [ of

num inferatur poffeffori privato; aut condu-

p

&ori pafcuorum communium vel filvae com-

munis.

Imo damnum ex füccifione majus

A

quandoque effe poteft, quam arbores ipfe,

qua ceeduntur.

Hinc . Zerum eff. ff. de Furtis.

Dudnati

dicuntur fürti agi poffe, qui arbores de fundo

tollunt. . Alii autem , qui pecora füa in pafcua

