bonora pevfonam [&is: propter prudentiam &

virtutem, quae in viris id ztatis preefümitur,

I 11 c

d

Eccli 8. v. 12.

Tandem etiam divites hono-

Ti q

rari folent: eo quod majorem locum in re-

VsT

ed'ak

publ. obtineant tamquam potentiores , quibug

j

divitiee ceu virtutis inftrumenta prebent fa-

|

)

d

cultatem ad plurima bona opera in communem

utilitatem peragenda,

rpa

Quodíi quis tamen divitem pre tenui-

DAU

]

eribus honoraret ex interiore quadam aefti-

j nrl

matione divitias fecundum fe prasferendo aut

IU

(s

exequando virturibus, hau

dubium eft,

quin fe peccato acceptionis perfonarum ob-

ftringeret. Id quod lethale etiam foret, fi id

p

erer cum notabili aliorum contemtu vel inz

d

Q TM

juria: aut fiquis virtutem deliberate fperneret

pre divitiis, vel defereret, contra dodki-

nam, quam D. Tacobus c. 2. tradit.

T

J d

ILI.. Judex etiam peccat acceptione perfo-

narum, quando caufás pauperum protrahit ,

n

iïbiwr )

ac divitum & amicorum propere abfíolvit.

j

Item cum in pari caufa alteri prolixiorem ter-

sinud

minum ad probandum aut iaftruendum con-

l n

cedit: non enim ejus libidini aut gratiee com-.

; B

mittitur probationum terminos fipere, íed

Ts

prout litis ratio, fervata eequitate inter par-

o

n

tes contendentes poftulaverit.

]

ARTI-

Cco?8

Dzr JusTiTi4:

774

fit J

ARTICULUS II.

«idonets

enda diflvibutio

vafetiurarum. eg

Quomedo fati

Í

2um.

f,f;'dem p

Officiorum civi

ireftitot

Dnos eve-

[i) | )

ico L. Qui ad officia civilía indi

D

hunt, peccato mortali fe. ob

äringunt ;

if

oj

ac tenentur reipub. ad compenfandum dam.

na inde profecta.

Indignos appellamus ,

dunnir f

torum

quibus deeft vel notitia füfficiens ad munus

Obeundum, vel fides, cujus defe&u puta-

p vidat f

p Dra

tur prafecturam male adminiftraturus. Eft

communis fententia DD. £? Piy. Qui con-

qyins

ferunt munia iíta ex officio , ut princi- il

*

es & prafedi provinciarum , quos gue «j

d

ernatores nuncupant , tenentur prOCUras iij

re miniflros idoneos ex lege juftitiae erga r

temp. eo quod propter debitum illud officii jíirn,

Aniores: 1

ftipendia accipiant & tributa. Perinde ac oe-

€onomus renetur ex officio conducere famu-

w i (

uodíi quis au-

. Exol

los & operarios idooneos.

tem ex mandaro feu commiffione adminifltros

Duig

tales conítituerit, eque tenebitur: nam hoc

thibetur.

ipfo quod mandatum füfceperit, fe ipfum ad

ts n

illud re&e exfequenduin oblipgavit.

1 hm al

Confirm. Principes & gubernatores te-

at & ftonr

pentur ex juftxia rempub. recte adminiítrare,

iiv

& quoad commode fieri poteft, damna ejus

3 gl |

l in] l

avertere: hocautem fieri non poteft fine mi-

Tiflris idoneis. Erpo fi ineptos promoveant

Rititsdy

ad munia reip., tenentur ipfi praeítare damna

Jl g

inde oborta , tamquam qui caufam eorum de-

T p

;

!

Qexinr.

Vi

Dio 14

Dz JusriTiA.

775

Dic II Quinegle&tis aptioribus, mi-

ZT

nus idoneos evehit ad officia reipub., fzpe

quidem peccat mortaliter , non tamen tenetur

ad reftitutionem.

n

Ita paffim T'heologi cum

]

Soto l. 3. de Juflitia, q. 6. a 4. ProJ. 1. pavs.

*D[[fm,

'Talis facit injuriam digniori, qui pre minus

ln i.

digno majus jus habet. Deizde ex haciniquitate

PHm

I

2

naícuntur graves offenfiones & alienationes

4 n

fübditorum a magiftratibus, dum optime me-

1 Dl

ritos vident preteriri, & promoveri, minus

i JJ

AL COf«

dignos. Preteraqui omiífisdignioribus, mi-

nus idoneos extollir, apit contra fidelitatem

i

TUN

debitam reipub.; item contra trentem reipub.

Qs p

ac principis: hi enim- ideo mapiílratibus fü-

Wa

|

W

j

premis, prafectis oppidorum, ac legionum

lt

i

tribunis tantam poteftatem crediderunt, quod

a i

il

-confiderent, fore ut ad munia publica eligant

bt

digniores: nimirum viros potenteg €7 timeutes

" l

Deum , in quibus fit vevitas €?. qui oderint. ava-

u

vitiam. Exod. 18. v. 21.

ii

!

Denique nifi in hoc negotio fümma cura

n

W

adhibeatur, fenfim refp. implebitur miniftris

jiini

atheis, pfeudopoliticis, ambitiofis & avaris;

qui civium felicitate infuper habita, fuis dum-

f fe

taxat & fuorum commodis ftudeant, íacra

ilttt

& profana venum exponant, unde & religio-

u

nis & reipub. pernicies certa confequetur.

Á

Pars. ILconclufionisindeliquet, quod is

Ua

lr!

qui minus dignum ad officium publicum affu-

j

mit , etfi injutiam quamdam faciat digniori ,

u

quem preeterít, agatque contra mentem reip.

aur principis, non tamen agat contra jufti-

7

D

eea

tiam

776

Dr ]osrirífs.

fi

[

tiam commutativam,; fed folum diftributivee

?

juftitie adverfetur :

igitur non tenebitur ad

r

iel

4

hTerunf |

reftitutionem magis idoneo faciendam.

Qb;. J. coutra 1. coutl. Sperari poteft ,

1 gmplipr

;Mmm&

fore ut is, qui non erat idoneus , u(u ipfa

evadat idoneus, Ífi admoveatur ad officium

qursdi

d Anp

publicum; erpgo non peccant lethaliter, qui

indignos ad munia publica adhibent g. V,

À

Cons. "l'ametíi quandoque juftis de caufis, tran-

WM

quilla repub. poflit deftinari ineptis officium,

& adminiftrari per vicarium habilem , dum

T

J

alter evadat idoneus: nihilominus haec muni«

[pe&at'x

orum difpenfatio plerumque noxia eft ac pe. :s,q£]

riculofa, prefertim dubiis reipub. tempori. g a

bus, qua prefentem opem , virosque perie jig oj

tos negotiorum civilium & militarium requis g

mitg

j

runt.

2 J

» UA

QD;j.. ZL cont. a. concl. Officium publiz iumdi

cum non datur civi, ut parti communitatis, idilirz

poteft enim citra injuriam committi extra-

zmn pol

neo : ergo nec juftitia di(tributiva , nec ac-

1005 (

ceptio perfonarum locum hic habet; neque :in, ii

peccatum erit, digniorem negligere. E& JV,

1, MMfb

«dut. Pleraque munia dari non poffunt, nifi ii

civibus: interhos magis idoneus, utique po»

& [ntr

tior eft jure quoad dift

ributionem faciendam,

iyis

Igitur peccatum admittit, qui huic minus di»

A.

gnum prafert: & quidem mortale ,. cum agi-

Din ||

tur de officiis, a quibus jurisdictio, aut falusfub.

Ut i

ditorum pendet, ut fünt muneraj pracfidis, fe-

ia )

cretarii, confiliarii, thefaurarii & alia momen-

ümmm

ti majoris. Minora autem officía minus di-

A f

gni3

Dz ]usriti4.

777

d

à

i

|

gnis a principe faltem conferri citr& pecca.

t

tum grave poffunt.

Id quod etiam T heolo.

(;

si]

i aflerunt fieri poffe in diftributione officio-

TU

l

xum ampliorum ; quibus annexa eft jurisdictio

aur adminiftrratio erarii, quando inter com.

41

A

petitores alter non eft notabiliter minusidone.

Ll m

j

us ad fungendum munere fibi delato,

T

ARTICULUS IlI,

TR

4n liceat veudeve munia — civilia?

OUU

1 dm

0.

i UOR

N

74. In muniis civilibus quinque poffunt

; fpe&tari. L. obligatio ad certas functio-

TY

nes, qu& proprie vocatur officium. 1I. jus

At

ad congruum ftipendium. hoc, ficut & tria

m

rcliqua oritur ab officio. III.

dignitas ob

Md

quam in repul. honoratur, qui officium ge-

£

rit. IV.. Occafio lucrandi. V. exceffus ftipen-

d

£dii ultra debitum. 'Evidens autem eft, offi-

Jutti

cià civilia ratione conditionis primae & fecun-

It f

de non poffe vendi: nemo enim vendit ope-

NI

rario onus & obligationem laborandi i hor-

d nqu?

to fuo, fed potius mercede pacta conducun-

| h

zur. neque etiam vendi poteft ftipendium

jj J

labori debitum: hoc enim rependi exigit ju:

p

ftitia.

Igitur quaritur hic, utrum venum-

a,

dari poflinr ratione trium reliquarum condis

jv

tionum.

quid

. JJico À. Per fe non eft illicirum vendere

jiu

oflicia civilia ratione trium conditionum po-

j

I^

Y

fleriorum. Prob. H (ünt res humane & ci-

1]

10

vili commercio obnoxie ; ergo pretio zfti-

p*

mari poflunt ac vendi. v. g. eminentia , nam

"

(cec r

pluris

]

778

Dz ]vsTiT!A.

h ius :

pluris veneunt dominia ac ditiones , quibus

anne&tuntur majores tituli dignitatum. Map-

m

ni item afítimatur occafio & commodiras ^"

(

lucrandi. Denique fi, quod in flipendio ex. !!I//

|

;

cedit operam & induílriam officii , feparare ^^ "

princeps ab officio poreft, poterit etiam ejus

jpodit

cormnpenfationem exicere, fi tanrumdem fti:

pendio adjectum reliquerit.

3 )

i

Cozfirm. Ex recepta confuetudine equi-

tes nobiles, comites ac duces poffünt vende-

g f

(j lx

re fuas ditiones una cum dignitatibus ac pree-

rogativis; igitur civilium officiorum venditi

j O

fecundum fe non eft illicita.

4

-a w

Dico 1I. Munia politica vendi plerum-

ueliots

que non licet, Ifta Cajetanus V. officior. vena- jleu, t

litas. Sotus l. 3. q. 6. a. 4. Navat- c. 25. n. z. & s d

Doctores communiter. Pby. Officiorum ifto- il

rum venditio ad plurima incommoda atque , vnin

INam ]. in- aj

ipfam reipub. perniciem cedit.

éptis atque indignis conferentur munia, qui

m t

auro fupplent quod meritis deeft: cum econ- i ()

tra digni vel nummis deftituuntur , vel certe ii

indecorum cenfent, hac via ad honores irre-

1019 fedfo

ere. II. Hoc modo provocabuntur homines

Citdt

magis ad ftudium pecuniarum, quam virtu-

.vendirq, 1

ER

tis & bonarum difciplinarum , quas vident

Mi

penfi non haberi, fecundum illud Satyrici : &i m

O cives , cive, . quavenda pecumia primum :

1s 0 p

Emtores mu-

Fwius pof| mummos. V.

10 wf

niorum publicorum plerumque íua tantum

! ff

commoda ípe&anr, pretium íuum ftudent

lii

recuperare ac ditefcere, multa injufte extor-

2 r

quendo;

Dz Josr1114.

772

li

3 hu

quendo , jus venale proftituendo , & caufis

2* J

pauperum neglectis , fauendo potentioribus,

It

Ml

Ij

Ut merito Imperator Collat 2. tit. U? 4udices

T

fiue. quoquo. fuffragio fiant. c.. 1. venditiones

itas, ceu reip. peftem, interdicat, ac preci-

t m

piat, utii, quibus officia publica conferuntur,

T

Jj

il]

nihil pro iis folvant. Quod etiam obfervatur

apud Sinenfes, qui gratis evehunt ad talia mi-

i

nifteria eos dumraxat, qui longo examine

d

robati fuerint digniores.

«

T«

Obj In regnis quibusdam per plura fe-

!

(

eula mos obtinuit; ut miniíteria publica certo

pretio veneant.

Ergo videtur hoc plerum-

as

que licere.

W. JV. Cons. Ut vendi minifteria

f

illaaliceat, certae queedam conditiones exigun-

j2

tur. I. eft auctoritas fuprema reipub., cujus

tl

folius hec fünt bona.

II. Ut quoad fieri po-

Ti

teft, vendantur digniori.

Ideo fi princeps

)u

vendiderit inepto, tenebitur, errore detecto,

u

contractum reícindere, & pretium reftituere

u

emtori.

Quodfi quis alius cum facultate

vlott

principis vendiderit, non tenebitur emtori

r 1

amoto reddere pretium: quia venditor non

TU

refcindit contra&dtum , nec privat emtorem

Viftüe

re vendita , nec ei tenebitur de evictio-

vt

ne, íed ipfe fibi emtor damnumi amiffi

i

officii imputet, qui, confcius füe indigni-

pnmwn

tatis & periculi aufus fuit munus mercari.

l:

3

IHII. Ut officia vendantur equo pretio : ali-

T

as emtori occafio porrigetur ; multa a

jl

fübditis inique extorquendi, ad recuperan.

enderat,

q

um prettum immodicum quod exp

Quodfi

LA

Dc JosTiTIA

780

*

uodfi emtor1

n di&o cafü pecuniat ab aliis

extorfiffer, nec reftitueret , folus princeps , ////^

'ubernator, aut prefectus fupremus ad dam.

v

num reipub. farciendum tenerentur, fi i

l ii

retio enormi officium vendidiffent: non

ïfï,

bu i

eo quidem, quod emrori occafionem pra

j ecdel

erint extorquendi a fübditis

ecunias, fed'

; d

quod. neglexerint impedire damna reipub, '/

uod tamen ex officio tenebantur.

At vero

W?

a

i

alius privatus, qui cum principis facul. ^

tate vendidit , ad damni compenfátionem

forgnt

non obligabitur ; quia fuit rantum illiug 45

cauía remota: perinde ac venditor alius non i?

cenfebitur cauía furti, quod emtor commir. 1 i

terer , ut pretii exceffum recuperaret ; qug Wi

Einerces ante emerat.

y, d

W farmen

IV. Tandem conditio eft reipub, necefz iil

uia cum officia /i0qu

fitas, aut ingens utilitas.

ifta non fint bona principis propria, fed com« 1 qui

munia reipub, non poteít de iis aliter difponi , n i

nifi ad mentem illius: atqui respub numquam n y

confentit in munerum publicorum venditio. i [t j

nem, preterquam ubi neceffitas & in

eng !'; 4j

;

utiliras 1d fuaferint, ut quando ingruente bel. :t:on

lo magna nummorum copia eft conflanda , j

qua aliunde comparari non poteft. Quodíi

Ml

tamen princeps absque tali neceffitate vendi-

diffet officium , contractus non foret irritus :iüudncr.p(

etfi venditor peccato non effet immunis.

tl t

NT

ARTI. *&.(

Dz JusriT1A

781

à

1

.

[

N

Jl

ARTICULUS IV,

)

Al

J

v;

l

?

.'.

repg,

De. diffibutione lencficiorum ecclefiaflicorum,

d

3

d.

ota J. Beneficium ab Innocentio & Ho-

nf

uN

T

füienfi in c.. Aelatum de. Prebeud. defini-

Rin.

iur, jus perpetuum percipiendi fru&us ex

ii

bonis ecclefiafticis, propter aliquod officium

t nj

fpiriruale ; auctoritate ecclefize conftitutum.

Ám

er rÓ perpetuum. excluduntur a beneficiis vi-

i fl

cari& & caplanie temporales: quodíi per-

tivem

petue forent, veris beneficiis accenferentur,

1 ii

ut notat Navarrus l. 3. confil 6. de Prelendis.

üswm

Eri autem Abbatie in locis quibusdam

(

in triennium dari foleant , prioratus item ,

g

beneficia regularia, & quse manualia vocan-

tur, ad nutum fuüperioris auferri poffint,

Vere tamen adhuc manent beneficia: officia

nf

enim ifta non fünt mobilia ex füa inftitutione,

Ei

1j

fed ideo quod illa poffidentes fübjecti fint fü-

T

dg

periori quoad fünctiones füas, habitationem

r

ac totam vite rationem.

Deinde beneficia

ninya

dicuntur petpetua , non quia nequeunt au-

TT

ferri; fed quia inftitura funt, ut emper du-

f.Ifefd

rent, atque tribuantur alteri, dum alii adi-

n[eZeL

muntür: cur econtra penfiones cum penfio-

.Haud

ij

Dario exfpirent.

Qu

ANota 11. Dividitur beneficium in regula-

RY

üi

1e & feculare : utrümque flatui füo itaadheret;

aL

üt illud non poffitconferri clerico feculari, ne-

j

que hoc regulari citra dipenfationem fümmi

Pont.

€.

P.

offe/frones. de Aeb. Ecche non alie-

j

vand. &c. Qum de beneficio. de Prabend. in 6.

«XC i'

782

Ds [JusTiT!A-

]

j

Excipiunttur beneficia curata. c. Quod Dei si-

j

Porro beneficia

j P

aorem. de flatu wonacbor.

at 0i

tam regularia, quam fecularia alia funt fim.

g DdX

]

plicia, alia duplicia. Zuplicia vocantur, qui

yuxat i

busádminiftratio adnectitur, ut funt Papatus,

m !

c. 1. de Malidicis. Patriarchatus , Archiepi-

4 phlribü

fcopatus, Cardinalatus. c. Clevos. d. 21. c. Fe-

j ejusdem

licis. de Penis. in G. ltem beneficia, qua di-

adffet

cuntur Zigzitates, ceu Preepofitura, Decana-

TU

tus, Archidiaconatus, Abbaria fecularis, quat

j canOI

in quibusdam ecclefiis eft inflar decanatus ;

Abbatia regularis , Prioratus conventualis

ag 200

clauítralis. . Eft autem dignitas Parnormitang ^

in c. De multa. de/ Prabeud. preeminenti

A^ 00 410f

nhublis d

cum jurisdictione in foro externo.

Ad hac dantur beneficia dicta Perfonatus,

dminort

tinibu

uc fine jurisdictione habent eminentiam in ec-

clefia : ut funt Cantorie & (imiles; quibus tri-

aTand

stoe, Y

buitur preerogativa in confeffu chori , in fuppli-

cationibus, dandis fuffragiis. Denique Parochi-

g

*

&cien

alia feu curata beneficia omnia funt duplicia; ut-

j

xpurimr

pore quibus preter communia ceeterorum cle-

? bendfi

ricorum officia, incumbit cura animarum.

Ml j

Caetera beneficia dicuntur /Zmplicia , quae

neque adminiftrationem , neque eminentiam

Mnt, q

fingularem habent; fed tantum fünr inftituta

UE

ad preces & oflicium divinum peragendum.

r t

tfcim

"Tales funt canonicatus, etiam ecclefiarum ca-

thedralium, ut tradit INavarrus.

T t Jl

i Y

Nota 11 Sex modisbeneficium ecclefiafti-

!qu vj

cum lcgitime acquiritur. L. Prefentatione, qu&

eft perfonge per patronum epifcopo aut alteri ,

Ql

[

a

Dz Jvsri714.

783

[

il

ad quem inftitutio pertinet, lepitime facta ex-

TWf

l

hibitio. Hoftiens. in c. Ea zofcitur. De bis

]

if

que fiunt a prelatis. — Hicec fieri etiam poteft

l

a laico habente jus patronatus: dat tamen

TU

i

l]

dumtaxat jus ad rem, ita ut beneficium alte-

] nun«

ri conferri non potlir.

II. Electione, quz

MI.:.Fg.

fit a pluribus, & quidem a folis ecclefiafti-

n

! q

cis ejusdem congregationis aur capituli. In

J

quo. differt a praefentatione. IIIL. Poftulatio-

1 qu

ne, qua habet tantum locum in preelaturis ,

AUS

eftque concors, faltem duarum ex tribus parti-

IT

bus capituli, petitio,ut is in praelatum affuma-

RY

tur, qui non propter animi vel corporis vitium,

fed ob alium defectum, propter quem non eft

zemmeuüw

inhabilis ad profpiciendum ecclefiz ; ceu quia

Ms eftminor trigintaannis, autlaicus, in minoribus

Timitet

[

ordinibus, illeritimus ; eligi nequit. cc. 3. & g.

Qs

[I!

h. t. Tam electi, quam poftulati egent confir-

4

E-

iq

nl

matione, ficut etiam preefentati inflitutione :

Datd

quz utraque eft vera collatio & attributio be-

p

neficii feu jurisin re ac dominii in benficio. IV.

um

Acquiritur beneficium collatione libera, quan-

IUf

do beneficium íolo jure pra:ati datur, nec

j (

ubeft juri patronatus.

V. Acquirkur per-

mlidnd

mutatione , quando ex caufa legitima, cum

N

confenfü epifcopi, duo conveniunt, ut alter

;nöw

alteri cedat beneficium , a quo ipfe viciífim

us

beneficium confequatur fibi per eum ceden-

dum.

c. 7. de Pevmutatioue ver. & c.. Un. ib.

i 3 V. Refignatione in gratiam alterius.

:

e qua vide Ludovicum Engel ad tit. de Re-

L

nuntiatione n. g.

j

Caterum

ï

84

Dz fustifiA

ial

Caterumi generatim verum eft quod

R. 1. ]. in 6. decernit Pontifex ,. Z'eueficium

4 eccatü

g n

ecclefiaflicum mon po[f licite obtinevi fine. inflis

zutioue camomica , h. e. juxta canones facta,

s hibenta

a, (f

'

Ubi nomen infltutionis laxius fümitur,

-

rout confirmationem comprehendit , &

';'

fheihg

collationem.

Quodfii quis absque inftitutie

TE

s Laf

ene ceperit poffeffionem, aut bonorum ad«

£

hu L

miniftradoni feíe immifcuerit ,

cenfebitur

quum p

intrufüs & amitret jus quod per electionem

canonicam erat confecutus. c, 44varitie. de

;gitinfacer

; hu

Eletlione iu 6.

IVota 1F . Non licere prefentari ad bes

y, dj

neficium obtinendum , qui non fit ido«

vt a

neus, fequitur ex iis quae artic. 2. differui.

Vaf t

Tnus.

juodfi patronus laicus preefentaverit

m p

As af

ineprum, jubendus eft, dignum exhibere,

Puj. ]

Patronum vero ecclefiaífticum, capitulum aut

monafterium , a quo indignus fuit preefenta-

j fib med

ORE

tus, excidiffe pro illa vice jure preefentandi ,

.fibyet,

& collatorem poffe libere conferre , con-

tendit Gloffa in c. Cum : vor. de offic. ord. ex;

m A

co. Qun in cun&dis. de Ele&l, fed contrarium

,

robabilius videtur aliis: eo quod d. c. Cun

at

£. J

in cunfis, loquatur tantum de electoribus

epifcopil.

ii ul

aM eu,

Prefentato autem digno epifcopus cone

ferre tenetur, &ad id compelli poteft, per

ij d

c, Pafloralis. de Sure patvonat,

Modo patro«

PCC'I&A

pus fe ipfum non prefenraverit :

hoc enim

fi |

non licere, colligirur ex c Zer goffras, — Eods

Md fs

&

;

[

mempm

|

n

4

l

Dz justiTIA

783

m

!

I

JDico 1. EleCtores, preefentatores & colla-

d2

tores peccato lethali f& obftringunt, fi ad be-

()la

neficia curam animarum , vel aliam func&tio-

nem habentia

gravem in ecclefia provehant

"Q

dignum, omiffi

o digniore, qui in promtu eft.

u

Ita Theologi & ICti plerique cum S. 'Thoma

Ti

q. 63. a. 2. ad 1. & 3. Item q. 185. a. 3. quos

m d

refert Leffius l. 2. c. 34. dui

14.

tf

Prob. /. Exemplo Dei ipfius , qui Lev.

tb

$. coram principibus populi folum Aaronem

f

i à

elegit in facerdotem cujus virgam florere fe-

dt. Inquem locum Origenes hom. 6. fcri-

N

bit, eum eligi oportere in facerdotem qui fit

n i db

preflaitior omni populo , qui dotlior , qui in om-

qi virtute eminenutior.

Ipfe Dominus Chriftus

2'.

l

AH

etrum gregi fuo preefecturus ro.

gat, num ,;fe

]

]

plus ceteris diligar.

0. 2E Y, L$-

lIt

!

Prob. II. Chryfoftomus l. 3. de facerdo-

Ri

tio, fub medium, turbas in Ecclefia fübortas

i

!

minus accuratee electioni epifcoporum rribuir,

i N

ac fubjicit, antiftitem cepu valentiffimuim effe

T

oportere. — Auguftinus füb fin. ep. 29. ad Hie-

Vr

ron. Qui, inquit, ferat, eligi divitem ad [cdem

t

bonoris ecclefie , contemto paupeve. inffru&liore ac

lg

unthiore. Ydem tenent Leo M. ep. 84.c. 6. Ber«

nardus l. 4. de Confid. ad Eugen. Innocene

h

?XXS W

tius HT. c. un. a ecclefiaflica. beuef. frne. dimin,

f

À

M

£oufer. Concilium Bafil. Ses. 12. ac

rident S,

?l

d

24. CC. I. & 18. de reform.

a

Prob. I|L 'Totum ecclefie . bonum

j

]

quoad fidem, mores & facrorum adminiftra«

tionem pender a bona electione miniftrorum,

J

ficut

785r

Ds JvsTiT14.

ficut omnia eccle

fie mala S. Chryf'o&ofnus

ffläb&[ (

merito adícribit ele£tioni temere factw : at-

hutun

qui nifi in id incumbatur , ut maxime ido-

f

nei eligantur , facile accidit, ut praficiantur

jpe) CU

inepti: tam multa ením ad perfe&tum mini«

y. Pt

ftrum requiruntur, ut (zepe qui apti videban.

vl i

tur, pofílea comperiantur inhabiles. / Ergo

inlli Ve

ne in tales impingamus, tenemur in re tantd

dl

füb peccato lethali eligere maxime idoneos.

$, u d

Coufirm. ex is que a. 2. disputavimus. In

j n dl

re gravi fidem debitam violare eft peccatum

gtors t

mortiferum : atqui qui neglectis dignioribus

ET

minus dignum promovet ad minifteria eccle-

i. c M

fie, agit contra fidelitatem in re tanti ponde-

Conc. f

ris debitam ecclefie ; erpo culpam pravem

Pontifcem

admittit, etiamfi Papa fuerit; aut Epifcopus;

lii m

& Princeps fecularis.

l8

. Dico 11. Beneficia cetera conferre quart-

j impl

doque dignis, neglecto digniore, non erit

ardpn,

peccatum morrale.

Íta Alexander, Sotus ac

movea

plerique VV. & RR. apud Leffium l.'c. E?

tdem i

vatio illorum efl, quod ita nec ecclefiee notabi-

dpnior a

le incommodum, nec dignioribus gravis in-

Xopent

juria inferatur: quia paucorum mediocritas

tj d

Non er-

virtute aliorum facile compeníatur.

At tl

o peccatum grave in tali cafu admittitur.

n

mo quandoque nullum,; 'ut in cafibus quatu-

;.deäfpen[,

or oftendunt Doctóres I. Si patronus prafen-

lt h graüag

tet dignum, huic conferendum effe benefici-

od

um, pretermiffis dignioribus, c. /Mozafferium.

1C &m ff

« c. Decermümus. 16. q. 7. Etiamfi benefi-

AR

cium foret curatum: modo patronus fit laicus.

u

:

i lp(e fr

Dz Jusri114.

987

AUIN

ut habet C. Trid. S. 24 c. 18. Quod etiam

fw

praítandum effer , fi fundator conítituiffet ;

conferendum beneficium , licet curatum,

at

idoneo cuipiam ex íua familia. Covarruvias;

Reg. Peccatum. p. 2. $. 7. Item fi beneficium

[

M

ex fua inftitutione dandum fit alicui ex certa

& I

familia vel oppido; aut fi decreto canonum

m."» i

eligendus fit aliquis ex clericis ejusdem eccle-

(hrey

Íi, tunc quidem aptiffimo inter eos dandum

fit, f

eít, non aliis, etfi magisidoneis. olim enim

-eg:fmm

aptiores tantum ejusdem ecclefie eligi fole-

"

Y

bant.

ut conftat ex c. /Vullus. c. Obitum. d.

à

61..c. Merropolitano. d. 63. c. 3. & 4. d. 79. ex

d

Conc. füb Stephano III.

uibus ftatuitur ,

t funel

Pontificem ex collegio Cardinalium oportere

! 'COrJS 1

eligi; modo aliquis inter eos idoneus fuerit.

II. Salus publicaecclefie exigit; ut bene-

l

li

"l

ficia fimplicia, quamvis opimiora, conferan-

u

ïf

tur dignis , & pauci qui füperfünt digniores

At

admoveantur a

curam animarum.

HL Ex

od

eadem ratione preeftat, fuffragio füo accedere

T

digniori aut digno etiam , fi paucis electorum

Qu

propendentibuserga digniffimum , verendum

Ti

fit; ne ob diffidia fuffragatorum , minus di-

Qd«

pnus aut plane indignus ad prafecturam fa-

iit

cram evehatur. Adrianus in 4. tr. de reftit.

1

q. de difpenf. benefic. IV. Qui beneficio fuo ce-

s?fæm

dit in gratiam alterius, hunc recepta confue-

| bCFf."

tudo abfolvit debito inquirendi in digniorem,

u

Hic enim non tenetur ex officio praficere mi-

j

niftrum ecclefie ; confert quod füum eft, &

D

cui ipfe prius non debebat majorem operam;

2

quam

788

Dz josTITi5.

""

quam alius mediocriter idoneus, impendere.

]ta plerique cum. Cajetano , V. Beneficium.

at p

Qh. L cont. 1. concl. Concilium Trid.

s;

S. 7. c. 3. de reform. folum requirit, ut be-

jque p

3 cot

neficia, etiam curata, dignis conferantur, &

qpetitorut

provocat ad conftitutionem Alexandri IlI. &

«ifeilllo

Greporii x. Ergo jura antiqua & nova non

exigunt inquiri in digniores aut digniífimos,

jtefeatg

jlendfcn

E. V. .Cons. Eadem Synodus S. 24. c. 18. de

ref. pro parcciis eligi Jubet digniffimos. Ipi-

iitone d

i

tur quando Concilium '& quidam doctores

precipiunt, beneficia dignis conferri, non

)u «t

hw

continuo excufant a peccató eos, qui prter-

mittunt dipniores, fed monent arceri indig-

N non

nos, ne collatio in foro externo pronuntie-

irobique

tur irrita, quod verba mox fubje&ta decla-

(j

"hutive d

rant: /Zluer autem fa&la colatio five pvovifio

omuiuo irvitetur.

,

mlponi

AC m

Jufl. 1. Olim beneficia clericis ejusdem

ecclefie conferri , per canones füpra lauda-

^t ij

vinor del

tos, debebant. Ergo. x. /V. Cous. Idem ufus

D

hodieque in ecclefus multis viget: eo quo

A J5

cives pre extraneis habeantur utiliores & fi-

t p

deliores ecclefie in qua fünt educati; rerum

imdi

ipfius fint magis gnari ; & firmius in eadetn

At v

foleant refidere.

A contmyt

Jufl 2. Apoftolus requirit folum , ut

(

Mf Ms

epifcopus fit fobrius , pudicus egc. 1. 'T'im. 3.

tnfinis

etad 'l'it. 1. non vero ut fitomnibus dignior:

RUT

Ergo. $. N. Cons. Vix digniffimus tot habe-

h tmici

bir conditiones, quot Apoftolus ad epifcopi

^m j

aut diaconi minifleria exipit.

UT

]/2./20 3'

4Dz [osriTI4.

789

j

,Injf. s.

Ergo qui putat fe mínus dignum

,

nec poterit petere, nec acceptare collationem

md.

beneficii: ne alterum inducat in peccatum ,

aut ejus peccato confentiat. . JV. Jlarum.

;

Solius collatoris eft judicare de preftantia

competitorum. Ipitur qui fenovir idoneum,

f

oteft fe illi offerre ea conditione, ut fiis bo-

Iniloy

Ü

:

na fide fe eeque dipnum judicaverit, conferat

TA

l]

fibi beneficium.

Et quamvis adhuc obtenta

1 J

collatione alterum fe putet praftantiorem ,

gocïores

ftatuere induftria füa compenfare dotes, queis

ln

ab altero antecelli videtur.

l ?ï&h

Porro ízpe accidit, ut exceffus digni-

iil

Qd

tatis non fit in altero tam infignis: unde par

]'l lv

a

utrobique habenda eft ratio.

]

Ug

Qb. IL cout. 2. concl. Lege juftitise di-

/ ;7/ W

ftributivae debetur beneficium digniori, ergo

fi poftponitur, fit ei injuria, & committitur

f

j

peccarum , mortale. & /V. Cons. Proprie non

t ei injuria, quia ei non debetur jure ftri-

QT U

&to, ficut debetur ele&to aut preefentato. Ha-

agl

et aurem jus largius acceptum, confiftens in

(s])

t

majore aptitudine ac proportione: cujus vio-

T

atio non eft per fe peccatum lethale ; ficut

H

nec violatio juftitize diftributive, nif: ad ju-

flitiam commutativam accefferit.

m

Infl. Mens ecclefiee & fondatorum elít,

n

ut digniffimis conferantur beneficia, etiamfim-

TU

inii

plicia; ergo qui fpectata tantum confangui-

gl

nitate, amicitia privata, aut commendatione

"

rave

potentum, illa confert minus dignis,

pecgatum admittir,

B. IV. Cons. Exfi aliquo

jl j]

mo-

, Ddd 3

-

N

799

Dr lusrina.

;;gndum

modo contra tnentem fundatorum agat, hon

k eniml

tamen collatio iíta concernit rem , que eft

;jn fb

tanti rnomenti ad bonum ecclefie.. Nifi quis

j g bere

forte curaret fzpe minus dignos preponi di.

nioribus, tum enim graviter peccaretur

gme

fs D

contra fidelitatem debitam ecclefie, ac nepli.

g d a

geretur magnum ejus bonum. . Magni enim

grononur

intereft, ad celebranda officia divina viros pro-

afti

bitate & doctrina infignes admoveri: item

vfagendi

hac optimorum prerogativa clericosad ftudia

literarum & virtutum accendi.

Ideoque lar-

ss i.

jn m

iras fundatorum prebendas iftis ac bene-

jfeibui

j

cia non rantum voluit effe minifteriorum

ii m

ftipendia, fed eriam praemia virtutum. Ex ha-

af n

€tenus di&tis

o p

Colliges L Siquis dignus probabilius

II £

exiftimet, fe dignioribus folo collatoris favo-

re antehabitum fuiffe, nihil inde labis con-

30fícic

traxit, fi bona fide foliciravit , aut oblatum

zdimir

fibi beneficium admifir.

Neque tenebitur ;

x f f

magis idoneo cedere beneficium : quia ipfi

dqu in

non incumbit, miniítros ecclefie dare, fíed

m d g

1extnire

fufücit, offido íuo pro virili fatisfacere.

U

Quod etiam afferimus , etiamíi quis induxe-

rit collaxorem ad f& preeferendum alteri, quem

limafine j

TU

fe noverat effe digniorem, NNam etfíi peccave-

rit inducendo«lterum ad peccatum contra fide-

i N

litatem; collatio tamen erat valida, neque ip-

fi incumbit miniftrorum optimorum procu-

ratio.

II. Qui conferri fibi vel alteri curavit

beneficium ; praterito digniore, ad nihil re-

ltu»

Dz JosriTIA.

791

!SNCI M

flituendum : tenetur digniori , aut ecclefiz,

Nec enim digniori fit injuria, quippe qui

Ts

non habet jus ftri&tum ,. fed largius dumta-

xat ad beneficium, ut füpra oftendimus; ergo

il

huic non debetur reftitutio. Neque etiam ec-

LE

clefie: huic enim preficere miniftros meliores

non eft beneficiatorum ,. fed collatorum aut

Iigfi 'ï;.*.".ï

5

Ti

patronorum.

uamquam ne ifti quidem in

Ti

tali cafu obligabuntur ad reftitutionem eccle-

ii

fie faciendam: nec enim ifta collatores & pa-

q lr

tronos füb onere reflitutionis ad procuran-

! bCHE.

dum majus bonum adfílringere videtur; nec

Mu

illi e füb tali onere volent obligare; tum ob

u

varias perplexitates inde orituras; tum quod

ecclefia non cenfeatur damno affici, modo

nj

idonei ei praeficiantur.

n n.

IIL Excipitur tamen cafus, quo benefi-

j at

cia; officia cathedreeve per füffrapia concedun-

d

tur dignioribus, ut in concurífü aut oppofitio-

n

l

Wa

ne fieri folet; tum enim collator, aut qui-

cumque in caufa fuerint, quo minus admit-

quu

i H

fatur ad examen, aur ut manifefte dienior

n

in examine repertus aliis poftponatur, tene-

ho

buntur ei ad compenfandum damnum pro

*eítimatione prudentum, ob irrogatam inju-

j

ye

riam competitoribus, qui jus habent ftri&tum

m

ex lege.

Navarrus c. 17. Manual. n. 74.

WQ-

N

! gmm-

( m

Ddd4

3-

iU

^l

»

4;

$

792

Dzr josrirü.

)

58, Ó

CAPUT Il

]i

"H

De 3'uftitia Legali,

j

l omil

(55

ARTICULUS I

-

qi il !

m

(

Utrum Sluftitia Legalis fit. virtus. fpecialis. di-

3

Qs vIttut

[lin&la a vivtutibus alüs?

b

qm m

bta. Conftat ex iis , que capitis hujus initio

g, fj*

IN

differuimus, juftitiam legalem efle vir.

u t

tutem , qua pars reipub. eidem, qua tali,

glb

ais T

tribuit debitum ex jure alto, quo oblieatur

ad commune bonum procurandum. Jus iftud iil

Ti n

altum, appellatura "Theologis commuze, gené-

vale & legale , quia ad bonum commune ordi:

erofico]

natur , ficut leges; eftque jus reipüb. qua talis o

erga particulares ad procurandum ab eiscom.

jl

mune bonum. 74/rum autem jus dicitur, quia — Jj

füpereminet juribus particularibus, eis pre- ,

dominatur ac derogat. Res publica enim pol- jitni

let jure quodam ordinis füperioris in bona immji

civium, & in particularia eorum jura, ut eis xl

prout neceffe ad communem profperitatem i, u

fuerit, utatur, ira ut corpora etiam ipforum jj

& vitam periculo poílit exponere.

Porro w

nuncupatur juítiia gezeralis ratione materie — (j

virtutum omnium moralium, in qua verfatur tl

& quz a legibus eft conftituta.

Q12 od

Utrum autetmi etiam fit virtus fpecialis; fjj

difcepratur ab eruditis. Negant

o. Burid- qyij;;

:

nus in 5. Ethic. q. 4. Geraldus ibi

J

« q. f. Eu- ]feii

flrarius & alii: afirmant. plures cum S. Tf;:; tis, d

793

Dt JusTiT14.

$na q. 58. a. $. 6. 7. cum quibus

JDco j. Juftitia legalis eft virtus fpecia-

lis ab omni alia virture. diftincta.

Prob. £.

Virtus ifta fpe&tar & procurat bonum reip.

qua talis ; hec autem fpecialiseft ratio honetti

7

W

& laudabilis ; quae non invenitur in functio-

nibus virtütum reliquarum. .II. Quisque ci-

vium tamquam pars reip. cujus fruitur com-

J

Afl

modis, ípeciali debito obftringitur ad pro-

d.

curandum ejusdem commoda; fed ubi eft

"TR

Ípecialis ratio debiti, eft etiam ratio fpecialis

MirN

virtutis. HI. Qui in neceffitate reip. deeft

fl

huic obligationi , peccat contra hanc juítitiam,

d

nec tamen tenetur ad reítitutionem , nifíi ei

DO

ex officio peculiari incumbat boni communis

confervatio

.

qui

5

ergo hec jufítitia |

fpecialis ;R "

jtitn

ab juítitia particulari divería.

p

Dico ]L Eadem eft juftitia legalis in

8

principe , que infübdito. —ProP. Juítitia le-

ES

i

alis tam in principe, quam in fübdito habet

at

idem motivum formale fc. honeftatem, quae

? t

relucet in tribuendo debito communitati qua

at

