pendendi non effe & jufüitia firicta; fed &1

Katio.

k l

-

uk E'

Dz Jun&.

17I

nl

l

Ratio 3. Seculares Ecclefize officiales , licét

enfdü;ligrl

!

;

l

d

!

fliberalia habeant ftipendia pro fuo labore affig-

!pata, ea tamen omnia faciuntfua, uti & opera-

ro)än:uzä(fjgj

oU

UT

Wj

, erp

o bona illa non funt talis nature, ut

non poffint abirein ufum profanum. Item, ergo

idiplum dicendurn de bonis, que rribuuntur

) /)iif/lilllä L

'iClericis àt primariis Ecclefizee Miniftris, Itern;

|

1 t falarium liberaliffimum unius cantande Miffae

folennisin fefto principalirotum pertinet ad can-

j ju Cpn!ä'nrxz-

tantem , ergo & pingues redirus annui beneficii

u

intepri ad beneficiatum pertinent , cüm ad digni-

"ii tarem & Majeftatem Ecclefiz pertinere videatur

o,vm'.mam

l

! poffe remunerariliberalirer &magnificé obfequia

2 fnorum famulorum etiam Clericorum Ecclefige

iximis! defervientium, nam gratis ait Gormaz obligatio-

"tl mi nem füperflua ex juítitia expendendi tranfire ad

ii Clericos, extingui in officialibus: de obligatio-

dikhi pe ex juftitia ftri&ta ür valde falrem dubia non

| ls conftat, conflat veró de obligarione & juftitia

i Ya Jepali five&lege & preecepto ecclefiaftico. Unde

o

Confirmatur: Dubium eft jus ftrittum pau-

jilm perum ad Clericorum füperflua, dubium , quà

il

ltl devenerint. fractus pauperibus olim affignati ,

: lii dubium & multis non credibile, quód pii fideles,

uD liberalitffimé non nunquam fundantes,Clericis fo-

| m lm ütu(uariis voluerint tales redditus obvenire

xin. V. praefertim ob varios cafus belli & pacis; fertilita-

.mur tis &flerilirais... Noneft Ecclefia, quefic ex-

ddfum r

enfa irerum exigat, non Laicus, qui & füper-

j

m(üditt

üis acceptum ref(lituere fe judicet teneri; cüm

&t fi bona füperflua non effent in dominio Cleri-

ri-

l corum fed pauperum, poflent pauperes Cle

ec

1972

Dr Jonr.

«t n

co tali ea retinenti absque peccato furti océuité

g r

fubducere, ergo &c. quia preefertim zz parz caufa

o£ior ef? conditio po[fidentis R. 1. 65.in 6. &indu-

1

j p

io nemo fpoliandus eft jure, quod poffidet.

Ratio 4. ex P. Sthinier.. Clerici in eo ftatu

« 40

d d

in quo ipíis affignata fuir certa portio fcilicet

quarta, habuerunr illius portionis dominium;

g du

Prob. 1. Divifio eft titu-

| n fint

ergo adhuc habent.

lus ad dominium pariendum, aut ufucapiendi

a r

conditionem non minüs habilis, quàm fit ern-

n

ptio, venditio. $. l. /uff. deoffic. S'ud. Quod au«

| g mm

heinur ]

zem iflis judiciir ( quee circa divifiones rerum

fünt , fcilicer communi dividundo, familiee er-

eimi

t d

cifcunde, & finium regundorum) alicui adju-

dicatum fuevit ,id flatim eyus fít , cui adjudicatum eft.

VE

hll O

L. x7. ff deufuvp. g ufucap. i pev errovem dealienis

Jundis quafi de communibus: judicio communi divi-

ertadul

;."»-

li

ii A

h

dundo accepto ex adjudicatione po[fideve ceperimy

n

m

longo tempore capere po[Jum : L. x . Communia utvius-

que judicii tam faml. evcifc. quám com. divid. Di-

X (s

|

hd

vifionem pvediovum vicem emptionis obtineve pla-

euit. 1. 2.ibid. Etiamfi is diviftoni avbitrum

(]if)'

Mf cat

cui dandi jus non fuit, tamen , i focii quondam di

T

vifiori coufen[um dedevint , quod quisque eorum [e-

|

iB

cundim placita. po[fidet , pro. pavte. [ocià dominium

Lb

za&usefl —Ergo portio, quae habetur titulo di-

( .mm

:

vifionis rerum communium , habetur jure do-

stl

minii; atqui talis eft portio Clericorum & cu-

W&;*üg

juslibet prebendati, ergo infert tirulum domi«

lts

ni. Confirmatur. Pauperes & Eeclefia per eam.

WU&Q l

divifionem acquifiverunt dominium aílignatat.

*,ü.eül D

n

portionis ; ita ut nemo alius jus ftriétum ad illam .

pottige-

lt

"

Ds Juns.

r2$

M

lul

"

"Iportionem habeat; ergo fimile dominium na-

D

» ") Jf

LT

"t&i funt. Clerici portionis fue. Neque probari

L

!j

|poteft praecisé neceffariam tunc partem Clero

.

py

JUfe qui

m

?

N

tributam, fed potiüs cum aliqualiberalitate, No-

H

(

Ml lts

1

viter verÓ acquifita e c. ceggovimus. 19. XII.

FU n

. 2. iterum debebant dividi in quatuor partes

W//m dinij

alfignatas & decifione Greg. Papee.

I Ui al

Denique fünt integrarum Ecclefiarum be-.

"ls neficia, funt Capellanie, Primiffariatus à pri-

^ünfr ma fundatione fecretis in. Germania reditibus

"Ws isque copiofis, & certé ultra neceffariam fu-

"Üv ftentationem liberaliter egredientibus: anne

!'j'ri eríam in his pauperes jure ftricto habebunt par-

"ww tem? ubi tamen jam ab initio non fuit com-

lts smune dominium Cleri & pauperum.

j

Dico 17/. Oritur ergo hec oblipatio & pree-

iU cepto Ecclefiaftico; quod Jus Ecclefiafticum

Mfiuy. partim. fcriptum partim non fcriptum, fed &

(miii traditione profe&tum cenfer Pichler in tit. de

imáj] peculio Clericorum lib. 3. tit. 25.

Viv o )

Huc refer Caz, /4poff. 57. fupra conclufio-

inimá| ne primá citatum, Cazozes Caufee XIT. Tvid.S.

(jguimi 25. c. 1. de Reform. gc.. Sunt autem pro om-

igrurm k

nibus his fenrentiis Authores clariffimi.

hnilmina

Qb;. Z. Bona Ecclefiaftica, & quibus habetur

atrtiibd

arium Clericorum, fünt bona Dei & res fa-

av d €re; ergo non fünt bona Clericorum.

E. I.

onà: Ergo fimiliter falaria indeaccepta'funt bona pro-.,

innis pria Miniftrorum & officialium Laicorum , zdi«

4ijjer Düorum Qe. B.2. D. 4. quoadjx.p. Sunt bona

j

y; Del, id eft, obífequio & cultui divino deftinata

'ä

l

ticu-

((

; G. füb dominio fpeciali Dei üt Domini par

d

laris

174

iIDE Junx.

L

M hh PB!

!

laris N. 'Talia enim non habentur. Impendun.:

^

m

tur hec bona primó in gloriam Dei, dum di-*

^H

fttibuuntur Clericis Deo fervientibus.

Y

D- (C'j-' hl/n

fib

A. quoad 2. p. Sunt res (acree per denominatio-

4 fint

s qunveni

nem intrinfecam infeparabilem IN. per fepara-

bilem profectam à deputatione Ecclefie& vel

j hii

i :

fundatorum C. — Sacre res fünt; dum fünt Bc-

]

t

cleíig , item ex fine ; acceptae à Clericis aut mini-

flrislaicis funt profanz.

n Diï. Chü

ayit

luifl.1. Bona imrnediaté ad Ecclefias, ho.

fpitalia & pia loca fpectantia, five mobilia fint,

J s

N

five immobilia, funt bona Dei & Chrifti imme-

diat& ad ejus dominium particulare fpectantia;

nat lol

ergo & bonaalia Eccleftaftica. g. /V. Z. Sed (ünt

üa,mmäda

enes Ecclefiam particularem , cui tribura funt

timytl

j

1

X

à fidelibus (uti tribura Monafterio pertinent ad

Wi

Mint d

hoc monafterium ür Dominum particularem)

füb eo tamen vinculo partim & Decreto Eccle-

p q

fie, partim & donatorum difpofitione, ut fundi

fv gp

hi cultui divino dedicati confervati, quamdiu

&i |

fervari poífünt, transmittantur ad pofíteros.

La

-

PTR

. 20. X/I. 4.2. Symmachus Papa ait; ZVoz liceat

Pape pradiwum . Ecclefie alienave aliquo inodo pro

W&fprü!änz

aliqua neceffitate, mec. ia wfumfru&lum vura. dare

u

1

fcilicet fine caufà rationabili. IN. & C. Difpari-

WU

Hm'i

It

tas eft, quia bona ad ipíàs Ecclefias fpeétantia

AOv

J

à

Y

non funt particularia bona particularium Cieri-

lin,

corum, fed hi folüm adminiftrant, & fructus

& o

b

i

percipiunt e talibus fundis. . Communium bo-

J

:4

Q

PAmd

norum nemo de communitate plenus Domïl-

i

nus eft.

mllæ) Y

- Infl.2. Hieec bona vocantur res Dei à 714

.;,

Ri

AR

h

j

$.25

n

Dz Junr.

175

lts |

Q Pitig

V. 25. c. 1. Patrimonium Chrifti. c, 16. de przL.

Y

Lj

& c. 34. de ele&. in 6. pecunie Chifli. c. 1. €6.

Ti

4.2. X/. E. 1. Erpo & bona monafteriorum

p

Olb

non funt füb dominio communitatis, in quo

Jf

non conveniunt omnes adverfàrii.

Item vo-

M

& cantur & facultates Eccleí

ke'c. 13. XIE 4.4.

Vrj

li Bona Eccle(ie c. 13.de F

$. Patrimonia vel

HATS

| res pauperum; ergo erunt fpeciali jure in do-

minio Dei; Chrifti, Ecclefie, pauperum, quis

ts

ergo proprié erit eorum Dominus ?

2.

DI

A. Sunt res Dei à dominio fpeciali:N. à fine C:

Bl

Non fünt íub fpeciali dominio Dei; fed defti-

at W

nata ad culrum Dei & honorem, turn ab Eccle-

as

fiatum à donantibus, quod fit, dum miniftris

féty ci r

tam pro ftipendiis quàm pro redditibus deputan-

ipertie

tur: funt patrimonium Chrifti üt amore Chri-

mwu: fli donata; & propter Chriftum: funt bona

ni[reo

j pauperum, quia nutriuntur inde Clerici antiqui-

Wi tus veré pauperes, & aliis etiam pauperibus

nf qui e'roganda..

Vid. Schmalzgrueber 'ad tit. 25.

m dpít L 3. de peculio Clericoram.

N

du n -

Jufi.3. 'Trid. prohiber expendi fü

peiHua

'igmij 1n caufas profanas üt rem malam, quia res fünt &

w patrimonia pauperum. & D..4. Utinfe intrinfec&

T

CDfy malam & invalidam N. üt intentioni fundato-

disp$: Tum non convenientem, Legibus Eccletie jam

idmn( €iu prohibitam, à veteris Ecclefie more alie-

k hío nam C. Fideles pluribus forté in locis obtu-

(mus férunt hac bona defiderantes & fperantes ea

gj d pium ufüm adhibitum iri, fed fine obligario-.

"

ne juftitie, uti poteft contingere in alia etiam

l

gl [1

Qona;ione liberali: Conveniens inde vifüm eft

Ea

176

Dz Jonr.

ul

Ecclefie lato precepto ufüum profanum talium '-;wk/

!

J

i

v.

! IM]?W

T.

bonorum prohibere, & quidquid transfertug

in Clericos refidui é congrua (füftentatione lepe

g t

1 'rïf [)

i

latà caufis piis addicere. Tridentinum non fte-

tiffe pro fententia dominium Clericis negante,

0 p

r

patet ex eo, quod fecutum non fuerit fenten.

nü

tiam Archi-Epifcopi Braccarenfis Bartholo-

À g

mai de Martyribus volentis Epifcopis prae-

nl

fcribi conditiones menfz, fuppellectilis & fa-

x

milie, eosdemque obfítringendos, ad redden-

i Unt

das fümptuum rationes in Coacilio Provincia-

sls

li, licet enim effenr domini illius partis, quae

m

illis neceffaria erat, reliquae tamen efle meros

o

Bf l

difpenfatores : Quod etiam, cum in decreto

uodam pofitum elfet Epifcopos proventuum

Wal

Écclefiafticorum difpenfatores effe, Card. Ca-

r

rolo à Lotharingia, Petro Guerrero Archi. E-

'ä.

lpl

i

l

fhi

pifcopo Granatenfi & aliis monentibus , utre-

.

n

inoveretur i

d, ne detrimentum afferret valde

!

communi fententiz , quae docet verum domi-

T

1

iM

nium penes illos effe, id deletum fuerit. Vide

yit

]

Card, Pallav. i Hift. Couc, iid. l. 24. c. 3. t.4.

li

öþj'z'c. 2. Fidelium oblationes dicuntur pa-

li

trimonia pauperum, unde tantüm in pios ufüs

A Sl

expendi debent: c. 1. X//. 7. 3. Clericus, dum

"rvll

nihil habet; ordinatus & tempore Clericatüs füi

MP

l

agros vel quacunque pradia nomine fuo come

h

bj

LUl

T

parans, tanquam rerum Dominicarum invafio-

P

"tb

nis crimine tenetur, nifi ea admmonitus Eccle-

RU

fiz contulerit. C. inquirendum 4. de peculio Cle-

V d

ricorum, ex Conc, Rhemenfi, zec fuo uec aliezo

1101js

[

Drz ]unä.

177

Dufum n fä! ;

t

!

toi

Ll

.momine Pesbyter fraudem. faceve. de. facultatihus

Qj

hm Beelefiafficis deber, quomiam boc Saerilegium eft,

:g ] 89 par crimimi 3ude furis, qui facvas oblationes

H

lm (j

h

*

a&wvm&rzz eg fuvabatur. — S. Bern. vocat facrile-

pium & rapinam fi quis preter victum necef-

10 t g

df lin

arium & veftitum de altari retineat.

S. Aup.

'

o

j

! rum.

omnia, que Sacerdos habet, dicit, effe paupe-

Dd d

P

Similiter loquuntur S. Hier., S. Ambrof,

|

Conc. Burdigal., Exceftrienfe , "Trid. &c.

Fdüi i t

Be T.

mnes textus non tàm ripidé aeci-

Ao i

| M W;xgï u

iendos effe, ex eo patet, quód etiam S. Hier.

t 68. X7T. q. 1. citátüs dicat de Clericis haben-

a d

, i

tibus, unde vivant, ftipendiis tamen Ecclefize

füftentatis, (àcrilegium eos comimittere: Cle-

ts

!

tsb Cl

Ticos autem illos comvenit Ecclefie flipendiis fuflen-

J

D

avb quübus paventum eg popinquorum nulla faf-

J Av

Vanus, t

frapantuv. — Qui autera bonis paventum &g opibus

uffestavi po[funt .. i, quod pauperum eft , accipium,

TIES

L VeRU QU

I cvilegium p

vofeéto committunt , €g pev abufionem

j

Talium 3udicium [ibi mauducant $9. bibunt. Quod

um t J

jam non admittitur: tales etiam increpant Ss.

llyipt

Aup. & Profper. Simili ratione detonant in

ivites Laicos pauperibus non fübvenientes;

s m p

S. Auguft. ad Bonifaciam Comitem & quidem

n inpisti

Laicum (cribit :

Si privatim poffidemus, quoduo-

as Bj rireiur.

Cericnsd

Q07 ia uofiva funt, [éd pauperum ;

Woyum procuvatiouem gerimus , 2on proprietatem

n

WU gob;s damwabili ufüvpatioue vindicamus.

Item,

a. ] paupevum compauperes fumus, & moffva

Junt eg

m5 Lorum. ita XX/IT. q. 7. cau. 3.

Et i PC- 1217.

LUp9^ ait: $r

l

[/7 P4

Á

tperf]ua. divitum necq[/fl'?/rm [utit pauperu

j

f

s

e$

L

178

Dz Junz.

j o

Res aliene pofüdentur , cum. fuperflua pofiidentur.

Similia dicuntur habere S. Ambrof., S. Chry-

sls 0

.fium pre

foít. & alii PP., ergo nequidem Laici effent do-

Unde & S. Hieron. dicit

» Il monni

mini fuperfluorum.

ss, Qu

indefinité: ;ZLema vapere comvincitur ,. qui ultra

$0

nece[favia fibi vetinere probatur. . S. Bernard. di-

4 C

vites pauperibus non fübvenientes vocat ho-

£nicidas.

o

Qnorat

N^

E. 2. ad hos & fimiles textus: Loquuntut

m HITV

ul um

aliqui 1. dé ftatu primorum Seculorum & Ec-

clefize primitivae, ubi omnia erant communia;

^

NT

in qua bonorum communione nullus hab

uit Mmes,amï

plenum dominium in totam illam maffam, & p

fl

pro eo

tempore fcripsére Ss. Hier.. Ambrof.; n

Auenft. Simplicio Pontifice anteriores.

2. In«

sifons i

m ad

zellige de portione pauperibus affignata, quam

fi. Clerici auferant, contra juftitiam peccant.

w«l

is in extrema necelfitate , ubi

n h3

3. In gravi ac mag

bona potiffimüm .

Eccle(aflica hactenüs divifa

ii m

probabil

iter communia fierent in favorem pau-

TR

erum. vide $. 79.2. 2. q. 185. a. 7. ad 1. 3. 694

]i

»?mmm

ü

à

ad neceífitarem ejusmodi refle&tentem.

4

4f

!y

WUR

AU

Amicus explicat de Clericis, qui-antiquitüs erant

pauperes. vide Thoma[fimum. | . Ex Zetl fuper-

2

M

L

flua & divitum & Clericorum fünt bona pau-

;

I

perüm, non quoad dominium; fed quoad de-

"

bitum eis ea tribuendi ex Ecclefiae lege. . 6. Re-

i

P

rehenduntur ex mente Hugonis in c. // at

|

talel

Zen.

XII. q. 1. apud Haun. Clerici habentes;

Ui

unde vivant, fed ambientes beneficia & fine non

lg

li

Wi

probando, ut ditefcant, confanguineos ditent,

I

UIH J

i

bona Ecclefias cum fcandalo accgmulent , ba

[e

:

ii æ'M

u

INf

Dz Junz.

179

AE

1

M

!Jicé vivant, cum przjudicio aliorum & detri«

m

hi T

! mento cultüs & fervitii divini,

7. Multa indi-

! cant folum praeceptum Ecclefiafticum. — g. De-

'ndf&h

^l

i nique in nonnullis facilé agnofcentur exagpge-

l.

If $ ls

jl

*

:

rationes , qualeq & in Refponfione prima ha-

entur.

Bs o

lüfl. 1. Clericis tribuitur fola adminiftratio

horumbonorum , nondominium. C. 29. $7 pui-

Ilj [WUUII(.

vatum.. X1I. q. 2.

C. 3. Precipimus. XF1. q48.

&t & C. 3. Quod autem.

XXIIH. q.7.. c. fratevuitatem.,

"m* 5 de dopatiomibus: E.

rgo Clerici funt admini-

:

5it ftrarores, non Domin

l. R.1..74. cum Schmier

1

ä-ammn

? tribuit

pro tempore nondum facte divifionis

s Hir, An)

AR

' bonorum communium C. pro tempore factie

! divifionis Suld. refpectu bonorum mer? Eccle-

x

1

^ 9 fiafticorum ad ipfas Eccle(ias pertinentium. C.

"1 * bonorum ad Clericos titulo deferviti translato-

itesliiet ram V.

&.2. cum Schmalzerueber 2. C. quo-

7

bis r ag r. p, (

am 2. IN.) Adminiftratores puri bo-

1] norum alienorum V. adminiftrarores o

perarii

D adl. 3&

bonorum propriorum C. Hoc fenfà etiam pro-

iiwm digis declaratis inhibetur adminiftratio bono-.

0154 rum , quorum tamen funt domini. c.

Sz priva-

tem Lai-

Bsl 2um. . eft S. Aug. ad Bonifacium Comi

i«* cum fcribentis.

c. pracipumus. eft Nicolai II.

&iq*! Pontificis lepe latà precipientis. c. quod autem.

uge C iterum eft S. Aug. ad Bonifacium.. c. fraterzita-

iic/ zem. Alexander lT. aoit derebus ipfis Ecclefize.

a u

Jnfi. 2. Simplicius Papa poft erecta benefi-

du

!/ cia & factam divifionem obligavit Gaudentium

p Epift

c

um ad reftitutionem, c. 28. de vedditi-

d

06

D. ad reflitutionem fü-

d b bu E

i. M! $. 2. Be

M a

pere

180

Dz Junr.

g C

perfluorum & füa quarta /V. ad reflitutionem,

jj

trium aliarum pórtionum Fabrice, Ecclefia; "

Clericis Ecclefize miniftris & pauperibus debi: ?

peïes &

(

tarum, quas ad fe averterat C.. Cuz;. fcil. Giau-*

dentio, Zoc fpecialiter precipimus ,. ut tves illag ?

peccent

portiones, quas trienmio dicifur. fibi zantummodi

TR PQIW

um r

viudicáff , veflituat.

lufl. 3. S.'Thomas 2.2. q. 100.

a. 1. ad 7. aitt o

Á

priucipalis di. h

h"

Quamvis ves Ecclefie [int Papee àt

Á fï/lfï

. MU

|

]

fsenfatovis , mon tamen [unt ejus àt

domiti & po[-

li

di. Qlerici fumt. difpe

72

l;u

At

Á

efforis. q. 119. a.3.a

Uzl

£oYes

bonorum Ecclefze, qua [unt pauperum , quoi

[

defraudant prodigà expendendo.. In ep. 2. Cor. 12.

[

?(ih

lect. 5. 77

detur , quod male fecerimt Principes 9 *

ondeo: Dicens i ii

alii , dando divitias Pralatis. — Refp

]

diun efl, quod non. dederunt. Preelatis propter f0

41l Jl

4f

féd propter pauperes: g ideo mom dedevunt eis , Jàly

przul)ewþus :

Pvelatis autem daitur tanquam pau.

Qpf

l

perum difpe:

D

ifatoribus €gc. Ergo D. Thomas eft ii

contrarius ;

& cenfer & ftricta juftitia, eropan- :

l

da füperfluain pauperes. E. A.C. Textus q !

IO0. a. 1. ad 7. agit de Simonia, que huc nonJ!

Q

pertiner; unde ad rextum citatum fequitur: E pl

if

ádeo , [i veciperet ^ Papa) pro aliqua ve [piritudli i

pecuniam de vedditibus Ecclefie alicujus; mon ce- L

veret vitio Simomie. Et fümiliter etuam po[et. Si Va i

zhoniam committere , vecipiendo pecumiam ab aliqui;

r

u

Laico , s102 de lbouis Ecclefie. — Alibi loquitur vel| fodgs

de bonis pauperibus deftinatis, adminiftrationi

UT

TW

nexis,

Mi

Cleri reliétis, vel de prediis preebendeean

L

qua non tranfeunt in abfolutum perfe

m do-

Au!(' t

dü

minium Clerici praebendati: NNos veró agimus

Jnh n ]Paf(

«

iv

Dsz Jonx

I8I

1

de bonis Clerico appropriatis, circa que non

nf

i

aenofcit obligationem , expendendi füperflua

'jn pauperes ex juftitia ftricta S. Thomas, .nam

t

2,2. 4 185. 4. 7. quarit: Urtrum Epi[copi mor-

ff t

aliter pecceut, [i boma Ecclefiflica, que procu-

l iswqapt, pauperibus z1on lavgiautur. Et-in Q poft-

uam dixerat, Epifcopos habere propriorum

I^ bonorum dominium, tum fübjunctà diyifione

]

!Ij in 4, partes fa&tà, ait: .Epzfcopum peccare movta-

V

tinpy fitery teueri ad ve[fitutionem , fi poft banc divifio-

?

m l mem. retiueat fibi quidpiam de iis , que evoganda fuut

sz:gn;mun,ga pauperibus , Clevicis, fabrice. Demum ait:. De

J

i

bntaQr dis autems. quee funt [pecialiter [uo ufui deputata ,

zzt

m videtur e[f& eadem vatio, que eft de propriüs bonis ;

at feilicet. propter. immodevatum affe&um & ufum

r peccet quidem fl immoderata [ibi vetineat , €g alüis

£4l

, zom fübveniat, ficut vequivit dehitum. chavitatis.

rinim; Atqui in propriis non tenetur ad reftiturionem

iT ex eodem .-. articuli, ergo nec in quorta per

jf ev hanc divifionem attributa. —ZVec dicas. Ibidem

V Ten aitz: Sed bonorum Ecclefiafficorum funt. difpenfato-

j rl Te.. Be-D.. Mer& ad. Ecclefias pertinentium C.-

m itr: pofità divitione Epifcopis attributorum IN. pa-

0 textu.

i frivtet ex i pf

lr 1

em S. 'Th. quodlibeto 6. a. 12. ad

13. ait:

at Dicendum, quod bone Ecclefiaffica non folim funt

,

Á

vuim d

; difpenfanda paupevibus , [ed etiam. Eccleftee Mini-

iiie fa. urade fécunditim . camones debent dividi boc mo-

dul 0. £ aliquid procedat. in ufus pauperum , €g. ali-

)

du

x (qua pars 22 ufus miniftvorum e$ in cultum Ecclefie.

M

y

[

!

d. «f Hter ergo. dicendum €9 -de illis bonis ecclefiaffieis ,

Nudil

que principaliter funt. attvibuenda. tece[ftati pau-

M 5

perum,

Dz Juxr.

182

pemr

n

t? ex con[equenti nece[fitatibus miniffro-

yintns.

vum, ficut funt bona bofpitalium &g. aliorum bujus-

xiuones'

smodi : & alitev de illis bonis, que [unt principa-

r

litev attvibuta ufibus mniziffrorum, ficut [unt Pva-

Nam in

gdetiono

bende Clevicorum, &9 . alia bujusmodi.

vimis bouis peccatum. committitur non [olàüm ex

;agx() l'&bU

P

us ol

[

bufu, [ed etiam ex ipfa verum conditione, dum

femon? ln

aliquis in fuos ufus a[fumit , quod ff altevius; €9

jl

ideo tenetuv. ad veflitutionem. tanquam. defraudator

fl

vei aliene ; In [ecundis vevó bonis uon committitur

m 20

peccatum mifi pev abufum, ficut 9 de bonis patri-

s anto

emonialibus di&hum efl ,^ unde mon tegetur. quis ad

ofit i

veflitutiouem; fed [olum ad pemiteutiam peragenw

monions

dam.

Oljic.

dus eftju-

jl

,!ll.l In dubio nemo fpolian

L diit

Ye, quod obtinet, fed caufie pie, non veró

m d r

Clerici, obtinent jus legitimum in füperfluis

s

MN

^

p

modo poft divifion

em, ficut obtinebant ante

L

iM

divifionem, ergo.

E. C. M.D.mii.. Obtinent

li

-

in füperfluis Clericorum N. in füis bonis C.

Väm V8

item, ubi fcitur, quó devenerit illa pars pau-

filino

perum permitto, ubi nefcitur, an hofpitalibus,

latid

Í

fàcris expeditionibus &c. tributa fir IN. . Z7 o/-

;

m

"

j

H

;

|

fcurvis. minimum f fequendum , R. L. 30. in 6.

n

Semper in obfcuris , quod sminimum eft , [equimur.

jl

in

EU

Jf

R. L oF.. Semper in dubüis bemigniora praferenda

VAAUN

funt. R. 1. 56.ibid. Dubium autem eft, an fideles

e liberali munificentia dederint Clero bonalnon

p

impofirà oblipatione ex juftitia fuperílua expen-

[

1]

dendi in cauías pias, an fine hac , folum ufüm

le-

fi

p

bonum fperantes; Cur autem non poffintC

gto Qt

D €rg'0 ]

zico affignari ftipendià, quorum ex inte

domi

tir

| Dz Jonr.

185

l Wtf

dominus, cum talia ftipendia in otmni Republi-

WM

V

ca Miniftris affignari fcleant ? Etiam prime

W)]() fl

r—]

fundationes vel integrae vel magna ex parte ali-

Htrg,

|'cubi perióre, & ex infinitis, ut ita dicam, piis

7/? JJ(V

fandationibus fuperfünt, quafi queedam & nau-

I

frapio tabulae, quz tamen oftendunt pauperi-

?!'jis , bus olim fatis provifum fuiffe. Demum in pof-

ij feffione funt

Clerici.

[/

I

Hc fententia obeft. pauperibus ;

Vs

j

nj//y

fovet luxum , cum Clerici fint pauperum tuto-

f*lï [

( ï,mw

re. E. r. Proderit magis pauperibus, fi Cle-

n

rici dicanrur nullius rei domini, Íi divites nil

"

AU P

poffint habere de altari, fi & fuperflua 2 patri-

monialibus, & quafi patrimonialibus ex juftitia

mo/nrndts d

1

dicantur expendenda in pauperes , fiidem dixe-

ris de divitibus fzecularibus.

2. Non fover lu-

ibf mont

xum, fed tribuit cuique,. quod fuum eft.

3»

i n üpe

j onebant

Clerici tutela refpectu pauperum non eft talis ;

qualis in jure & refpectu pupillorum.

D. Oi

T füs Dons

Iufl. 2. Dominium in deicommiffo eft gra-

vatum onere reftituendi, faliem. poít mortem

vt d past

fübflituto, ergo & dominium Clerici in bonis

,af

TT T

beneficii eft gravatum . onere largiendi füper-

fluapauperibus. s. /V.C. fübftituto ad fideicom-

YT

i, lm

miffum jus quefitum effe, patet ex voluntate

exprefía primi fideicommiffum inftituentis ; un-

n r

de (fubftiturus poteft agere ad revocationem

dl u

Clero bot

malélalienatorum. — Nihil ejusmodi habetur de

pauperibus refpectu Clericorum.

la?

Olji. 1. Clerici nequeunt teftari de acqui-

hi, ü)!umt/i

fitis per Ecclefiam c. z. 2. 7. 8. 9. d

Tiflamen-

p

Prob. C.

um Domini.

qalt

ii verg'o non (unt eor

M 4

Quia

q

184

Dz Jonx.

Quia nemo de rebus pleno jure ad fe fpe&tan-

PT

tibus prohibetur difponeretum inter vivos, tum

qenoam &

mortis causá.

EK. r. Etiam Clerici de ftricto

(

jure veteri nequeunt teftari ad cau(as pias, nifi

PC

quoad modicum quid. C. velatum 12. de Teff.

soip

Unde N.C. cumprobatione: W. 2.D.4. Nequeunt

iter ci

J

ex defectu dominii N. ex impedimento legis

pEEC(!!

AL

teftamentum Clerici de his bonis vetantis, ne

j

ss

fc, ftuderet accummulandis opibus C. — 'T'eftari

/

inddp

nequit impubes, amens, licét dominus fit. Qui

Jurere copit , €9 flatum , €7 dignitatem , in quaf uit,

jl m gl*

€g magifivatum , & poteflatem videtur vetinere: fi-

j u

eut vei fu. dominium vetinet l. 20. ff de flatu bo-

gdudis]

(krias

um -X 3. D. 4. Nequeunt de jure com-

muni C. accedente Facultate Pontificià IN.. An

p M

al

poffünr etiam $ confüerudine fáltem immemo-

riali?

Affirmat cum variis Pichler, quia hác

gnC.

|

W

N

confüetudine obtineri poteft; quod poteft ob-

r

"

at

tineri per privilegium, ergo

C. 26, de F. $.

A tiued

€. 9. de Offic. Ord. i2 &. nifi obftet inhabilitas per-

ahihi

Íonze per privilegium priüs habilitande. Sed

| ii :gnjagv

per privilegium Pontificis obtenta eft facultas

Mp

teflandi de Ecclefiafticis ad caufas profanas ex

)

MI,

dictis, ergo: dicunt rationabilem talem confüe-

M -'M Í

tudinem videri, ut fc. prodigalitas refrenetur]j

f?

nobiles & egregii Viri ad ftatum Ecclefiafticum

L

fï!g'mïg

L:

alliciantur. ^ Negant alii;.quod Ecclefia tali

D]

con(íuetudini continuó contradicat,

An ali-

hn

W

cubi leoitima hujus rei confüetudo intro-

lu

ducla fir, fc, validé & licité teftandi ad. cau(as

fifiji

li

profanas lege contrarià per confüetudinem in-

J!,nfcj

lf

firmarà; uti nonnulli contendunt, ad eos deci-

er

l IT

|

U

Dsz Jun&

185

90

€Iemm]r

! dere fpe&tat , qui contradictorio judicio exorto

! fenrentiam ferunt.

lin(;

j

n

O. F. Si Clerici exlege tenentur ad fuper-

j l?[l!/,u/;

| flua expendenda in uíus pios; ergo nonexpen-

4n

dendo ita peccant. &.C.non tamen tam facile gra-

]4

l

* viter acin furto. S.Th.quodlibeto 6.a. 12. /Voz

X

'/W)nm

Cïc; eccat amovtaliter , etiat

nfi fortà aliquid plus in fuos

VU f

!

: gfucomvertat, quàmopo

vteat. Etad 4. Szautem ali-

O :

Wt quis mom enultum in talibus excedat , potef? bonáfide

Wsf

[k feri ab aliquo , quivult fécundum decentiam [ui fla-

UX, fug movem gevere bis , quibus comvivit.. —

VU t

Jufl. Ergo & peccar donarta ralia à Clerico

nj Mjài ad

caufas profanas acceptando , facit enim, ut

Wt« Clericus fiat im

"

potens ad dandum aliquid cau..

:Pom:r?qz N fis

pis. mde Lugo D.l Si petendo &indu-

eEjffm T

cendoad ira donandum moveat ad aétum pecca-

ii

5 W minofüm C. fi mer& acceptet N. hic non coo-

quipot

I! peratur peccato. Quando materialis fit & licita

( T. talis cooperatio e. p. in admittente Sacramenti

'málts adminiftrationem à

peccatore , in redditione de-

üuit $ biti conjugi voro caftitatis obftricto &c. Vide

u d 'Pheoloeiam Moralem.

Áepoinis &

Obj. FI. IAutb. Collat. 1. Novell. 3. c. 3. Ut

wmti- alie expenfee, que fiunt. ex Ecclefüaflicis vedditibus

"

U CI'Ca pios evogentur a&us €g Deo placentes; & po-

[xialiar flea;. Sciam autem. Deo amabiles Oecozomi, co9

Rolda t qué aunc 9 pro tempore futuri.[unt , quia fi quid

p M* preter bec egevint , cg divinis [uppliciis [ubjacebunt,,

gwb E 9 ex fua. fubllantia indemnitatem [auclifrme pro-

Qd d o

curabunt. Ecclefie.

Hzc autem lex cüm jufta

v

fit , nec Jure Canonico corre&ta, nec peccatum

Canonico admiffa. | &.

j d

-nutriaþ cenfetur à Jure

toto

M -5

186

Dr Junr

toto- hoc permiffo lex eft , qualem & ftatuit Ec-

yfadutet

.:Haüd'l qit

clefia; Oeconomi autem meritó: aditringuntur

ad reftitutionem ,

dum de rebus Ecclefie,

] &

quarum ipíi Domini non funt, quidpiam füb-

ccurtete

ducunr.- ; imperaror Juftinianus . 34. €' 50. 6^

y diuot d

zdutb. Presbytevos C. de Epifcopis . Clericis bona

lo m

^

?

n

Clericalia in cenfüm peculii quaficaftrenfis quod

ga [vl

peculium qui haber, haber ejus dominium) re-

!

D

tulit,.etiam teftandi de iis faculrate datà, //cé£

n

j&5 (

fub paventum . poteflate fint. uri habetur autb cit.

Quznzs. Cujusfint res à beneficiato & reddi-

h käW

Wi

al

tibus ecclefiafticis emptee? &. Sunt beneficiati;

non Ecclefie. Aatío ef], quia fürrogatum fa-

D

pit naturam ejus, cui fubrogatum eft. c. 3. 67

ts l

Jlripol

4. Ut lite peudente. mibil inmovetur.. Ex non eít

j Wanl.om

ratio, cur negerur eis dominium rei per pro-

Decreta incon-

vaDont

priam pecuniam comparata.

trarium citari folita, e. g. c. 1. X/7. 4. 3. €- 4

Ji

]

tm l

XII. q. 5..c. 2. 89 4. de peculio Clevicorum : intel-

|

| fin

liguntar de rebus emptis & bonis ipfius Eccle-

fia; de emptis & redditibus quidem beneficiali-

bus non fuo tamen, íed Ecclefie nomine, de

tempore, quo nondum introducta erat divifio

bonorum Ecclefiafticorum in fuas partes, de

pracepto Ecclefiaftico.

À

i

"l'olerat quidem : Ecclefia. queedam veré in

fe & intrinfec illicira ad avertenda mala pravio-

hn

a c. 6. d. 4. €9 c. 19. de pralendis ícribit Inno»

)

cent. III.. Cum multa pev þntientz'rzm £oleventut ,

7)*

que fi dedu&la

juerint i2 judicium , exigeute jufH-

Ill

[

Non tarmen dat Eccle-

26&[q

qhu

;'viä 1101 deleant tolevavi.

I

|

&

mäü[lbus) a

i

j

Dz Junx.

Y$7

j Yqu

!

fia facultatetn talia faciendi , uti fecit in facultate

T mern

m

teflandi data Clericis etiam ad cauías profanas.

Licet & dives Laicus & Clericus debeant

A0 f

lil

41f

füccurrere pauperibus ex charitate; & Laicus

^y,///w [

ür ditior fzepiffimé meliüs füccurrere poffit;

Clerico tamen meritó magis commendatur er-

j

!

[r

ga caufas pias liberalitas, quod turpior in hoc

/n. GJH?//)/.Dm;ï.'.'

fit avaritia, quod & priícis Ecclefie moribus

NIIpIT]

L

l

hofpitalias magis eum deceat eriam profufa in

lii

indigentes, quod fit fine cura pofterorum &

familie, quod precepto Ecclefiaftico ligetur,

VN

U U

mandante fuperflua expendi in caufas pias.

Vi rmpan

Denique his Articulis citati fünt & Gratiano

d t

textus, qui, üré mercibus Pfeudo - Ifidori , cri-

'OQBTFFH

00f

ticis fuppofititii videntur, e. p. Epiftola unica

[

|perg

Urbani l. omnibus Catholicis. Licet autem Ur-

; Dlmf[a m&"

:..

banus Pontifex non ita fcripferit, fenfus tamen

TOU EY

feculi noni inde patet, quo recenter confictee

A0l

TU

Pontifcum illorum Decretales Orbi obtrufae

fuünt. &c.

visipfs D

um p

CAPUT IV.

Hie o

il d

De Objetto Domini.

[is ss

ARTICULUS I

ydm v

n bowo babeat dominium vite s

um r

anembvorum 2

ji (bl

m n

]

o?à. Res omnes fuüblunares objecta dohi-

z

N

nii humani effe, conftat ex Gen. c. I. V.

TT

—X

t d

j

26. & íqq. Ubi homo praficitur omnibus ani-

mantibus, arboribus, germinibus , &terre uni-

MoSI

188

Dsg Junr.

veríe; ut els dominetur, atque fibi in fuum

f

«

W

N

ufüm fübjiciat.

jm

Dixi, res fublunaves: orbium enim coleftium

dcl

g

domini proprié dici non poffumus: cum no-

gii [ 0

;','«,BMIO ij

ftree difpofitioni fübje&ti non fint, ut inferiora

corpora, quz contrectamus , & ad noítracorm-

- pl

moda aptamus. S. Th. z. p. q. 96. a. 2

i

Prater externa illà bona funt alia adhuc

r

naturalia, & moralia, quse hominis naturam vel

PT

conftituunt, vel intime afficiunt , videlicet vita,

j jf

membra corporis ; bona fama, libertas &c, de

mobent:

baid

quibus hic difputari folet, quo jure ab bomine

potfideantur.

Ac Martinus quidem Ledefina

tj J

in 4. q. 18. a. 1. dubio 5. pluribus oftendere la.

Tomren,.

borat, hominem quemlibet effe füe vitee do-

dmentü

minum.: Contrarium tenent S. 'Thomas q. 64.

velonorur

insi m

8..5. ad 3. Cajetanus, Dom. Sotus , Franc. Vi-

étoria & alii communiter, eum quibus

hf

Dico /J. Nemo dominus eft vitee füee &

| 't»"

1

n

j

membrorum.

Prob. 1. Deut. 32. v. 39. Deus

| dam

foli fibi jus vitae & necis competere protefta-

tur: Zidete, quod ego. fum folus, €g' mon fit. alius

tlf

JDeus , preetev me:.. Ego occidam &2 ego viveve fa-

ls d d

i

ciam. Sap.18.v. 13.. Zu es , Domine, qui vitee

€2 mortis babes poteflatem . . .. Homo autem occi-

UE

dit quidem per malitiam egc.

Xl

Confentiunt Ss. Patres, ex quibus Augu-

ftinus l. 1. de Civit. c. 20. Aeflat, inquit; u de

j

tj

M

Lomine intelligamus illud ,. quod ditlum'eft :...Non

ts h

N

occidess mec. alterumy evgo mec te.

IVeque enim

j li

dit.

Jj YT

qliud quam bominem occidit , qui fe ip[um occi

Ea-

i

D.E ]vnE.

189

"

D d.

[

!

Eadem erat doctrina veterum Philofopho.

rum, ut Ariftoteles ], s. Ethic. c. 10. & Cicero

uI

]. de fenecture refert, Pythagoram dixiffe: ZVe-

miai fas effe, imju[fu fmperatovis fummni Dei, de

V,

vefidio €g fZatione vitee difcedere.

&&äMä

Prob. 1. Dominium eft earumrerum, quas

(4i4,

noftra induftria nobis adfcifcere poffüumus, &

Qüïækaä

ro arbitrio de eis difponere: atqui nemo po-

UM

teft (üa induftria vitam fibi acquirere, aut fe

l rnig

ipfum jufte occidere; nam Exod. 20. v. 13. id

ihbüü&ïä

prohibetur: ergo.

V p

Deinde dominium füpponit hominem, &in

quim l

ejus arbitrio fundatur: atqui vitanon füpponit

histfnn

hominem, nec ab ejus arbitrio pendet: Sedeft

deiznei

fundamentum omnis dominii humani aliorum-

MU

que bonorum; igitur non poteft effe objéctum

J Pranc

humani dominii: Sicut füundamentum omnium

p ts

accidentium nequit aliquid accidentarium effe.

4 vite f

Denique dominium requirit ordinem quem-

*

p»)

Y

dam & habitudinem Superioris ad res ab fe di-

?

