fiunt vel nullo condito teftamento, vel condito

xl

quidem, fed rali; quod per fe non fübfiftit,

i

uirf;z

41

1?(

fed propter adje&tam claufülam. codicillarem.

il

l

[

]

[

1.29. $. x. ff- Qui teflamenta fac. po[[.&7 l. fin. p

&2 $. C. D. 1.

Codicilli teftamentarii vires cae

h

dä n

piunt e teftamento, ab eoque dependent: non

-teftamentarii faa vi fübfiftunt , & heres ab inté-

VU

IUj

T

tii

ftato im

Jf.5. t.

plere tenetur relicta. /. 3. $. ulr. £. /. 1.5-

5Tyj

Eft autem claufülailla codicillaris, expreffio

! il

ET

enixe voluntatis teftatoris ; ideo teftamento ad-

it;

Dr Juns.

381

l

[vf

dita, ut fi illud.non poffit valere ut teftamen-

GT

tum, valeat ut codicillus; vel alio quocunque

ü

modo. 4. 3. ff De teflameut. nulit. €g 1. 29. $.. x:

b

G]

ffQui teflam.fac. pof.. Nam claufulae ralis effectus

1

eft, fupplere defe&tus circa folennia, aut here-

lr

dis inftitutionem in teftamento admiffos, ut ex

Dd

]1l citt e9 ]. 41. $.. 3. f- De vulg. & pupil. fubfliz.

Defectus tae

Wrireyi

gj 1. ult. . fru. C. b. tit. apparet.

Um codicn

men circa voluntatem aut habilitatem teftatoris

in teftamento occurrentes codicillri claufüla

?ui/(ber) qlj

N

E.x

[

W.

non fupplentur / 1 1. $. 1. ff. De legat.. 3.

MM;DX)X

N

- Diximus modo, codicillarem claufulam.effe

i Cs

voluntatis teftatoris expreffionem; nam i in

teftamento hac claufüla non fuerit expreffa;

imelum.

non fübintelligitur. 7Zrg. /. fz. $. 1. C. b. z.. Ne-

|

nidcumy,

que enim continuo codicillum condere voluiffe

prefumitur , qui teftari voluir. J. z. ff; b. z. eg £.

0 ie

uf

14. C. De teflam. 89 l. penult. $. ult. ff De legat. 2.

Vib etüi

í

Ohj. J. Scriptorum tantum codicillorum fit

r

/

ln

1

l

mentio 7 /nf/.pr. b.t., ubi LuciusLentulus primus

du

li

i

T

J

dicitur codicillos introduxiffe , quos decedens in

7

yelcondi

(

Africa fcripfit, & ad Augufílum Cafarem trans-

|

Vil

mifit:qui deinde confultisSapientibusufüm codi-

jcllrem. )

cillorum; civibus ob magnas & longas peregrina«

;f r

tiones uriliffimum & neceffarium, . probavit,

TU

irgo codicilli nuncupativi non videntur fun-

je:

ari in Jure.

&. J. Corf. INon videntur in Ju-

sb

:

re fundari , fi fpectetur codicilli erymologia , &

j g

prima illius introductio C. , fi con(ideremus le-

Bes recentiores & morem, quo ad teftamento-

n sfio

rum imperfeCtorum analogiam codicilli fieri

confüeverunt , non videntur in jure fundari N.

Q

(

Conf.

582

Dz ]um&.

Conf. Lucius Lentulus teffamentarios tantum /'

[utret

sper

codicilos confecerat, ac nihilominus ibidem

jl

ünc

ftaruitur , ut fiquis reftamenrum facere non pof-

fet, tamen codicillos poffet. Si ergo indiícri-

j

y & tant

d

1ninatim probantur teftamenra five fcripto five

nuncupatione copdita, quanto magis codicilli,

À

Qh. 1f. Heres poteft inftitui per codicillum

ex variis legibus; ergo inftitutio heredis non

D i

repugnat codicillo.

E Difi. Conf. Inftitutio in-

directa heredis C. inftitutio directa heredis non

jisi

d

repugnat codicillo N. . Cafus ifte eft: In teffa-

tä

ais

mento fcribitur; quem heredem codiciliis fece-

ro, heres efto: cum ergo in codicillo inftitui-

giuminl

duntie v

tur heres Tirius, valer inftitutio talis, quatenus

eft ex teftamento , non precife quatenus exco-

, Ia

i

6.

dicillo; Ex fpeciali tamen privilegio heres in

lil

[j

g

codicillo militis poteft inftitui: ubi ramen codi-

Á

j

ln

cillus militis, amiffa forma codicilli, rationem

$i

f

/;

teftamenri induet, & habebit fe runc miles non

aliter, acíi feciffer duplex teftamentum ex pri-

sl

i

M

vilegio militari. Z Mtzs codicillis ff. De teflam.

]

?i

squiu.

li

[j

änl

In alíis cafibus inftitutio heredis in codicil-

Jl

lorefertur ad inflitutionem indirectam fideicom-

W

ife

ii

ln

T

miffariam ac fübttitutionem , qua heres ab inte-

E

1

à

At

n

l

ftato cenfeatur ropatus , ut hereditatem reftituat

heredi fcripro in codicillo, atque voluntas ul-

HW IU

tima füftineatur eo modo, quo fuftineri poteft.

n

TT

[

Igitur in codicillo hereditas directe relinqui

lj

l

!

non poteft, necícribi exheredatio, neque con-

:

i

!

ditio apponi heredi alias inteftamentoinftituto:

ämgou |

poteft ramen fieri declaratio ; hunc effe heredem

i

H

Dz Junz.

385

uT

"

1

l

ll

in teftamento inftirurum: poreft eriam verbig

tl

À

l

!

Wu

obliquis per fideicommiffum dari vel adimi he-

Qfö D

í

reditas: tunc enim inftirutus primum heres ma-

| BU

(

'

]

net, & tantum. declaratur, cui is hereditatem

D f:npm 1

reítituere d?beat.

Ts

r Cl

ARTICULUS VL

ied

|

r

n

De Subflitutione &2 Fideicommiffo,

]to 1. Subftitutio vel fübinflitutio eft fecunz

BRU

i hd

di heredis inftitutio, ícilicer in locum de-

|

Qö RU.

ficientis heredis prioris, vel eft unius aut plu-

iil

rium in locum alterius autaliorum in ultima vo-

luntare vocatio.

l quey

De qua agitur zf/. . ]. 2. ziz.

HO 630

15. De vulgavi fubflitutioue. tit. 16. De pupillari

sohnsin

fulfit. eg ff. 1. 28. tàt. 6. De vulg. c? pupill. fub-

[uit. g C. 1. 6. tit. 25. Deinflitution. eg fubflit. i.

ln ey

j, ii

26. De mpuberum £2 alüs fubftit. Quibus in lo-

Y mils m

cis varie fübftitutionum fpecies recenfentur,

m eupr

quas $$. /74. delibabimus.

|

I Subítitutio alia eft dire&ta, alia indirecta.

j.Dufa

|

|

[

Direla fit verbis directis, ita ut fübftirutus con-

jn dl |

|

|

fequatur hereditatem immediate ab ipío tefta-

filom-

|

toré fine alterius minifterio, v. g. Heres efto

i dbinte- |

Cajus: fi non erit; heres erit Mevius. Subfti-

od

tutio dire&a , obliqua , fideicommi[favia , olim in-

olontas

firma, fed modo firmata, fit verbis obliquis &

precariis: Cum v.g. teftator rogat heredem in-

ii pme!þ

|

(lereing

itutum, vel juber , ut hereditatem vel partem

ejus reflituat alteri, fcribendo, heresefto Cajus,

nagett

yoinlttt

quem ropo, ut hereditatem tradat Titio.

In

[oem

fübftitutione dire&ta heres fubftitutus capit om-

N

nias

.

384

Dz Junz

nia; in obliqua vero non omnia: nam primo

l

4l S[Cü

nominatus derrahit Trebellianicam , de qua ar£,

yudi

fd. Va & pater fübftituit filio directe usque ad

yitit

ubertatetn , quamdiu fcilicet non poteft (ibi

"

m fnitt

j

eredem querere; fed indirecte femper & pro

iil

fij

femper fübftituit.

t

II Subftirutiodirecta dividitur in vulgarem,

&i

pupillarem & quafi talem feu exemplarem, qua

n pot

etiam juítinianea dicitur. Subftitutio vulgaris

lii

eft,.qua quiliber quemlibet, etiam extraneum,

l;

/

.:gma |

in locum alterius vocare poteft, five pluresfint

sfdy

fübítituti, five unicus.

Effectus fubftitutionis

Duhm.

bujus eft, ut fi primo inftitutus heres non fit ;

t p

vel quia non vult, vel quia, ut. premortuus,

polito

non poteít, füccedat fübítirutus. Sed adeunte

tlo i

herediratem eo, qui primo heres fcriptus eft,

Aenor/r

hac fubftitutio exfpirat.

BU

]

HL. Pupillavis fit a patre vel avo, filio im-

|

at

ubere in paterna poreflate conftituto (ub ifta

ETE

conditione, fi fiius heres erit, & ante annos

a

ubertatis. fuerit mortuus &c.

Mater fic non

tin;q

fubftituir, cum non habeat patriam poteftatem.

t f

Finirur hec fübftitutio, quando pupillus, cui

^ Qd

fubftiruitur, pupillares annos egreflus ; ipfe te-

& [

N

"

Y

"

ftari poteft.

Dicunt plerique, fübftitutionem

|

P t

vulgarem expre(ffam continere tacitam pupilla-

(tgy

rem; & viciífim ab expreffa pupillari contineri

p

tacitam vulgarem. Juxta communiorem longe

(0019)

per (übftitutionem pupillarem expreffam exclu-

6 eq

ditur mater filii impuberis cum omnibus aícen-

* (j

dentibus per lineam. maternam , etiam quoa

| j HCXH

legitimam ; quam alias ei filius relinquere tene-

& Dtt

retur,

Dr Junx.

385

IU i l

T

K

retur. Sicfi Cajus extraneus pupillariter fübfti

L

! i DT

[

ia

tutus eft Sejo ; hocin impubertate mortuo, Ca-

[

jus acquirir omnia bona Seji, eriam acquifita pet

d

lineam maternam, dummodo matri indicenti

Ti

neceffaria alimenta fübminiftrer. Ratio eft: quia

1.8. ff De inoffic. teftam. $. $.. mater impuberis

lTs

filii teftamentum inofficiofüm per querelamdi-

"P/" W

UT

cere non poteft; atqui fi pofira tali fübftitutio-

Cietg,

ne pupillari expreffa teftamentaria , compete-

zerlegitma matri, poffet reponere querelam

Vr

Hinc c. z.

ühfinins

inofficiofi pro obtinenda legitima.

M

Deteflam. i2 6.. licer filius teftamento fuo ma-

Ms i,

p

trem portione jure nature debita privare non

& adem

poflit, pater tamen poreftinteftamento, quod,

ipusd

filio impuberi facit. Multo magis ergo exclu-

dentur fratres.

0 flb i

IV Subflitutio exemplaris ad exemplum '

priorisintroduéta eft, qua parentes liberis pu-

p i h

C ante 4000

beribus etiam, mente captis, furiofis, fürdis fi-

mul & mutis, vel prodiois fübfliruunt in eum

fuer f

eafüm, quo in amentia vel prodigalitate decef-

pocduem V

ferint. 6. 1. /pfl. Depupill.[u!fl.. Hiic etiam ma-

il d

ter, que alioqui non poteft fübftituere pupil-

jl |

futonem

lariter, fubftituere filiis poreft: eo quod hac

fübítitutio effe&tus fit commiferarionis.

Ne-

i pup'üh- :

d

que etiam pro libitu quilibet extraneus fübftitui

i COnt

gf |

poteft, fed fubftituendze (unt primum perfonce

yem ong

ff

conjuncke , & poftea demum, his deficienti-

bus, extranei:

nam cum humanitate nitatur

jbosdit

h

um q

&c fübflitutio, contra humanitatem plane fo-

Iet, fi extranei conjunétis preferrentur. .At

Qs

& corn-

Rl

neque pþomi(&ue fubftitui poffunt perfon

jun&te

Dz Jun£.

886

jf

juncee, fed quo ordine füccedunt ab inteffato,

eo etiam ordine quafi pupillariter fübftituendi

1p meo If

conjuncti. ltaque imprimis vocandi fünt libe-

jl

riejus, cuifubítituitur ; & quidem ut quilibet

r [ ante

faltem falvam habeat legitimam. /. 9. C. De im-

anic, f

pub. &2 al. fubftit. Deinde fi non adfint liberi,

TTE

ex ead. 1. 9. fübftituendi (unt fratres & forores:

j i

imo ante hos fübftituendi parentes, qui hodie

|

t od

potius jus pra fratribus habent.

Ad extre-

j

dittn

mum defectu iftorum fubftitui extraneos licet,

i ts

d.l.9. iuf. C. Deimpub. eg. al. [ubff.

& w

W

"Tres autem ifte fübítitutionum fpecies a

(mm&e

conditione appofita inter fe fecernuntur. Vul-

pirir 1

& f

aris quidem eft ifta, fi heres non erit Cajus;

übftituo Sejum: Pupillaris vero , fi filius meus

Ti |

!

impubes infra annos pubertatis fuerit mortuus;

n v

J

(übftituo Sempronium: demum exemplariseft

dpelni

fi filius meus Lucius mente captus in amentia

H hipfo

deceíferit, füubftiruo Maevium.

t

V. Huc revocantur conrentee in prioribus

2 Q

'

fpeciebus adhuc duse, fcilicec Reciproca & com»

if

pendiofa. —Aeciproca eft, quando heredes in-

D f

ftituti fibi mutuo (übftituuntur: v. g. Tinum

! il

& Mevium heredes inftituo, eosque fibi mu-

"

ln

MM

:

tuo fübftituo, ur fi alter noluerit, aut non po-

i

"

tuerit adire hereditatem , ejus portio accedat

alteri.

Subftirutio ifta reciproca, feu compo-

j ss

fita continet duas vulgares in duobus extra-

ROmj

neis fubftirutis, duas pupillares in duobus fi-

At

liis impuberibus, duas exemplares in duobus

l

amenribus.

Compendiofa fubftituit compen-

:ghd

Bf

dio verborum vulgariter, pupillariter, exem-

3 dj

plariter

U

Dr Jua&

387

:

lt

|

lariter fimul, v. g. Sic teftatur pater: Ificio

Is

den

Inj

t

fiio meo impuberi deceffuro fübftituo Cajum,

k

Lucius fi decedat, non adita hereditate , eft vul-

t

Md

aris: fianre pubertatem, eft pupillaris: fi in

pubertate , fed factus amens, eít exemplaris.

Ifim 'u'*'xrï,

0 r

Dico 1]. Fidei commiffüm eft . fübftitutio

indire£ta, qua heres immediate füccedens

? Qul

At a.

vel ex teftamento , vel ab inteflato, obliga-

tur hereditatem totam vel ejus partem,

I [te,

rel

vel rem certam alreri füo tempore reftitue-

Hinc non adeunte primo & directe

um

fcripto herede, evanefcit fidei commiffum re-

. Vi

gulariter: nam excipitur caufa pia. — Accipitur

Iub

etiam fidei commiflum objective, pro re re-

ii

fituenda.

TEU

Nomen habet afide: nam olimabs-

que vinculo juris fideliras heredis requirebatur

tmpirid

[ dmetfa

ad praftanda fideicommifía, usque dum vo-

lente Augufto Confüles auctoriratem füam iri-

terponerent.

Reftituens vocatur heres fiducia-

nproris

rius, is vero eui reftiruitur, heres fideicome

o d

miffarius.

jertds

De fideicommiffis tractatur in Zzf?. lib. 2. z.

; Tiium

23. DDe fideicommnifavüs. beveditatib. e$. ad S. C

[

Trelellianum. lib. 36. fF. t.x.. 4d $. C. Tyelellian.

Donpo- |

li. 6. C.tit. 42.. Defideicommiffis. €? ti 49.. .4d

o i

|

Q eompo.

& C. Trelell. e? INovell. 39. & 108. ex quibus

E

3

compendio hic adnotamus, que ad varia fidei-

ys tite

|

commiffa &

db

tinent.

. ad fideicommiflarii officium per-

jp db

L Fideicommiffam uriver[ale eft, quando

j m

tota hereditas, aut portio ejus quota, puta,

g

tiens; alteri reftitui deber: particulare vero vel

plariter

Bb 3

fiu-

588

Dz Juznx.

[ Rid&

fingulare dicitur , quando ex voluntate ultima

teítatoris res quaedam fingularis, aut pars he.

at

ii

reditatis quanta debet alteri reflitui, v. p. hec

domus, hic fundus, aurei bifmille.

Particu-

«t t höf

"

, pl

laria fideicommiffa exaequantur legatis, i. e. eo-

dem jure cenlfentur, $. 3. /zf?. Delegat. Manet

ii

lat

em

tamen differentia in modo relinquendi: namle-

&X

gata direéte relinquuntur, verbisad legatarium

s

directis, videlicet, 'Titio lego centum aureos:

fideicommiífa vero indireéte, verbis directis

m

ad heredem inftitutum , nimirum,; hogo, ju-

ii X&

sin la

beo Cajum heredem , centum. aureos dare

"L itio.

Qi R&

Fideicommiffarius univerfalis pro ratione

J

:|

fjl

portionis renetur ad onera hereditaria ut heres;

non vero fideicommiflarius particularis.

I)f

r

TAT

Dantur etiam fideicommiffa familiaria , gen-

tilitia, vfimogenitüra , majoratus, cum tota

QO DIOD

i

a

stl

j

j

!

1

familia in fideicommiffo fübftituta, vel femper

fuüccedit natu maximus familie, exquacumque

m i

linea fit; vellinea fenior, & hac deficiente;

m

alie linese.

(j

4

l

Aliud fideicommiffum eft expreffum , aliud

E

litm

facitum , dum heres rogatur, ut certutn ali-

b

J

quem heredem fcribat.

Aliud purum; aliud

ld

conditionale (àb certa conditione, aliud ex certo

j

die; Aliud quo gravatur heres, aliud quo gra-

Ql w

vatur fideicommiffarius, altero fideicommiffa-

il mi

rio huic fübftiruto, qui fecundus fideicommif-

Ttelig

:4

farius nequit detrahere Trebellianicam, quando

efliyd

priorjam detraxit: ne tota hereditas demum

DT

exhauriatur,.

B p

IL Fidei-

Dr Jonx.

389

tl

II. Fideicommiffarius propria auCtoritate

n lus hf.

üiül', t

il

rem occupare nequit, nift id liceat per teftato-

li

rem, vel fiduciarius fine herede. decefferit;

l

Scilicet ut. heres directus feu fiduciarius füam

j

kgän

t

quarram poflit detrahere. Quodfíi heres dire-

n )

&us univerfali fideicommiffo gravatus heredi-

kj gj

tatem adire recufet ; copi officio judicis poterit;

t

utadeat, & fideicommiflario reftituat, heres

1] d9

enim directus fimul cum hereditare pro rata

3 dl

portionis transfert incommoda & onera here-

t

ditaria in' fideicommiffarium ; non ergo eít

N

ratio, cur illam nolit adire.

]us autem peten-

'

di fideicommiffüm pure relictum rranfit ad

pO r

fidecommiffarii heredes.

fitt s

j

Obj. L. cont. L. concl. Subftitui etiam dicirur

legatatiis . 6. C. De legat, ergo (übftitutio non

Juriy at«

eft fecundi heredis inttitatio. &. /V. Coof. Di&a

]

Qim

lex non proprie, fed large loquitur ad fimili-

v m

tudinem fübftitutionis proprige : ut lego Titio

g

domum, fi ille non agnoverit, lego Sem-

(elcat

ronio.

O. IT. cont. S. 3. ejusd. coucl. Filius fine li-

i, ii

beris decedens non poreft preterire matremi,

tum d«

quin ei faltem legitimam relinquat: atqui füb-

j ditd

z

flitutio pupillaris expreffa, eft teffamentum

|ar a

li: ergo in ea mater excludi non poteft;

qua.

quin ei comperat querela teftamenti inof-

ciofi pro obrinenda legitima.

m. Difh min,

um

RIcOnOm«

eft teflamentum filii, quod ipfe facit, & quo

If QW 1

ipfefilius teftatur N, quod ipfius loco facit pater;

; n

quoque de filii impuberis hereditate agit C. hinc

potius pars eft teftamenti paterni.

d

Bb 5

Ob;. LII.

3929

Dz Jonr.

sj gtf

OBj. IIT. cont. 2. concl. Nemo heres ex cer-

fl MM

to tempore aut die inítitui poteft, ut nuper in

|

fine art. 3. oftendimus; ergo neque ex certo die |

gyors I

l

( Mi

L

fideicommiffum dar

oteíl. — &. 4V. Corf. Di-

x rl

ximus jam, non po

d

e ad certum tempus vel

i

;j»quilllf; |

diem inftitui heredem, eo quod qui femel he- |

p

tes factus eft, non poffit poftea definere heres *

.

effe, 1. 8. 22 fin. f- De beved. iuflit. nec quis-

[

K

Q I

quam refpectu temporis pro parte teftatus, &

:umï W'

pro parte inteftatus decedere poffit. $. 5. 77,

od fecus in fxdei;

ts

Ü

eod. €g ]. 7. ff. De R.9. Qu

w f

commiffario accidit, ubi heres fiduciarius , ro-

gatus hereditatem reftituere, interim heres eff)

frigm

audonti

manerque, etiam reítituta hereditate. $.3. D

fideicom. beveditatib.

us

ii

ARTICULUS VII.

puiln d

fs OOU

De legatis , de pavte falcidia & trebelhanica.

Jv

dtnini

ico J. Legatum imprimis accipitur pro re

D

tintk

legata: tum pro caufa idonea ad rei lega«

tz dominium transferendum , — Aulr. £5 zitt. ff

[ dumun

i qu

Pro legato. . Denique pro a&tu legandi, qui eft

if

donatio quaedam a, defuncto reliéta ab herede |**

preftanda. $. 1. Jfl. D.:. 1.36. ff. De hat 2. | *

!mm

HJJ*

N

Dicitur [. Doraerio, quia provenit ex liberalita-

W

te legantis, nec per fe poteft legatario damno-

ILS;Fl&ö

mmmj«

fà efe, ultra rem legatam, ut cauíà heredita- ]"

.U]

tis. ]. 32. ff. Maudati. 1. 119. ff. de F. S. Dici-

tur Il Donatio 4uedam , puta, impropria,

t

Va

quippe que non requirit lepatarii confenfüm

utpropriadonatio: unde abíenti etiam & igno| '

hjl

rantü

Dz Junr.

391

ranti lepatum relinqui poteft. — Dicitur III. ve--.

1

Qbemeï [

r

lia a defuntlo: quia robur accipit per mortem

i

E

teítatoris ita ut ante libere

hoc revocari

TUj

Mil

il

offi. Per eadem verba diftinguitur legatum

W

N

a fideicommiffo: hoc enim a defuncto quidem

10 P

n

lal

relinquitur, fed per intermediam aliquam per-

Htl

fonam, cui prius quaritur, &in cujus perfo-

/. D Q

nà radicatur; legatum vero períona defuncta

leoatarío immedliate ac directe relinquirt.

tl d

[' 9' d

Dicitur IV. a? Perede preflanda: licet. enim

a fi.

legatarius poft adiram ab herede hereditatem

UR

verum legati dominium & jus in re acquirat,

Miined

fi legatum . non repudiet, non tamen ei licet

ii l

au&oritate propria occupare legatum abíque

pona legis, i. e. amiffionis lepati. /. 1. $. 2. f-

uod legatorum. . Debet ergo ex(pectare, dum

T

poffeflio ei ab herede tradatur, aut ab alio hu- '

lat

jus nomine. . Dicunt tamen, legata pia deberi,

licet hereditas non adeatur. Quod vero legati

i?

dominium per aditionem hereditatis dicatur .

acquiri a lepatario, penes quem eft periculum

T

j pf

& damnum rei in fpecie legate; inde prove-

yj,quet

ni ; quod fictione juris , dominium lepati;

dl

um acceptatum eft, retrotrahatur ad diem

mortis. Imo dicunr nonnulli, quod legati do-

) lgt

minium fictum tranfeat ftatim a morte teftato-

x lberdite

rio damy?

1is, ob /. 8o. ff. De legat. 2. verum autem do-

fa hd

minium a die aditze hereditatis computetur. 7

86. $. 2. ff De legat. 1.

T

i

De legatis tra&tant. /nff. l. 2. tit. 20. De le-

a.

gat. Lit. 21. De adempt. legat. 89 translat. Ytem

4

g

n

Jf- trilus libris 30.31. 32. De 4-legat. lib.57. tit. sä

592

Ds Jvunr.

De . legat. praffl. €y' Cod. lib. 6. tit. 37.,. ex qui-

p t t

bus excerpfimus , qua fequuntur:

55939 j

I. Legare

teft is , qui teftandi jure pol.

p

D

greconon

let : nam qui poteft plus, poteít eriam minus,

fi utrumque fit ejusdem rationis. /Zrg. ]. 2. c?

TU

j

Ll 114. princ. jj. De legat. 1. Econtra legare

l

g um

non poteft ex eadem ratione, qui facere teíla.

gulnt 4

wing

menrum non poteft, ut impubes, prodipus,

l

fervus, filiusfam. &c. /. r.ff. De legat.3.

lp

II Legari poteft illi; cum quo eft tefta-

n

menti factio paífiva, h. e., qui poreft aliquid

as

capere ex alieno teftamento. $. 24. Zuff. boc tit.

(l

etiam perfone incerte legari aliquid. poteft,

d

dummodo ex eventu aliquo certa fieri poffit,

UE

fecus, legatum nullum eít. $. 25. &2 27. Juff.

at

b.t. Religiofo etiam legari poteft : quamvis

AO 100

tunc legatum monafterio, cujus ille pars eft,

atndUST

queritur. 74rg. authbent. Iugre[f. Cod. de $s. Ec-

|

38, fj

clef. — Poteft item pluribus conjun&tim & dis-

u

junclivelegari: ac disjuz&live quidem, quando

n

vel pluribus res diverfie legantur, v. g. Cajo

TET

hortus, Titio vinea

aut cuique dimidium

Rnf

fundi, ubi quilibet fpeciatim füam portionem

mmï qW) [

a legante affignatam capit, & legatarii defi-

2 pj

cientis portio ad heredem pertinet. . 1. i fz.

priuc. ff. de ufufv. accrefcendo. 1.84. & pen. ff De

a

ega. 1. Legatur autem copjun&im pluribus

una eademque res pro indivifo, quod , fecun-

tffi

dum /. 142. ff. de F. $ tribus modis accidit,

AU eed

2

ut cum plures collegatatii re & verbis fimul

WAC (

ï

jun&ifunt, h.e. eadem orationead rem eam-

) fonq

dem

p

Dz Jons.

395

. UT

(l |

dem fine partium mentione vocati: v. p. Zifio

l

& Cajo fundum Tu[culamum do, kego. — Deinde

|

Tl

cum plures re tantum, non tamen eadem ora-

j

tione conjunguntur : v.g. 73t/o fuudum Tufcu-

M

u

9Q

M

lamum do, lego . eumdem fundum Cajo do, lcgo.

Denique cum plures verbis tantum, fed cum

il

ä*t

expre(ïione &equarum partium conjunguntur ;

:5; pl'odrgug

ut, 70 69 Cajo fundum Tufculamum equis par-

j

tibus do, lego.

Horum altero deficiente , to-

0 tl

tum legatum jure accrefcendi ex praefümpta

kl'gi]

voluntate legantis ad collegatarium pertinet.

: W b(ïï jl

$. 9. dnfl. /. 1.

Id quod in conjunctionibus

i w

WC j

ceteris quoque obtinet, nifi verbis tantum fint

d w

ll

hl

conjuncli: tunc enim, deficiente altero, jus

.U

H

accrefcendi alteri negant Accurfius, & recen-

[: qunis

tores nonnulli contra Bartolum, & ex re-

lw d

centióribus non paucos , quibus accedit Fran-

TW

Zius, partis utriufque momenta pertra&tans a

din &ds

1

9. 1. dfgue ad 16.

m quit)

Capacitas legatarii. pro legato accipiendo

p n

fpe&tatur duobus temporibus, altero, quole-

p ünidum

gatum relinquitur, ut valeat difpofitio : alte-

portünem

Tum; quo, morienteteftatore, legatum agno-

iuni df |

fitur, ut poflit habere effectum. $.32. /z/f.

TM

€ lepat.

l

p D

Ill Res leganda debet effe falrem in fpecie

l plutibus

non exempta commercio humano. . Legatum

pd, fett

optionit eft, quando nominatim lepatario da-

yds a

tür electio: & runc poterit optimam fpeciem

ani f

eh:gere e defuncti rebus. — Cujus alias fit ele-

id r &ffi

10 non conveniunt: licet in eo concordent,

a

quando plures fünt fpecies rei in genere lega-

j

[

394

Dz ]Jonr.

te , medium preftandum effe. — Re&e lepatur

gan !

res alienaheredis: tunc enim accipiet pretium, |

E.Hirogfäphm

fi propriam rem legatario preítet.. Recte irem !

yji. 197

legatur res, qua tunc nondum erat legatarii,

zajym i

oftlea vero ex cauía onerofa, v. g. emtionis, ,uittl

ad legatarium pervenit, tunc enim debetur

,x"iäoa u

eeítimatio.

Aliter dicendum eft, fi ex cau(à

gt f

lucrativa, puta, donationis, pervenit ad lega-

s

tarium: quia duee caufze lucrativae in eumdem

ia

hominem , & rem eamdem concurrere ne.

lt

ueunt.

Recte etiam legatur, &jure, res ter-

W f

tii a teffatore fcienterem alienam effe. $. 4. If

d QU

boc tit. quam (cientiam legatarius probare de-

vpnag

bet: tunc enim valente legato heres tenetur

! condlioe

eam rem redimere a domino füo , ut legatario

fiemar p

prefítet, aut fi dominus vendere nolit, vel

|mplt, d

iniquo tantum pretio , tenebitur dare aftima-

Ml la

tionem, Si vero res tertii ab ignorante; rem Jj

effe alienam, legetur, non deberur legatum, ! ii«

licet a legatario poffit prae(cribi titulo, Pro 4» ,. u

ao. Excipitur, fi legatarius fit perfona con- i.

juncta, aut multum amica leganti: tunc enlm .

ia

prefümitur merito te(tator nihilominus lega- |.

bt i

É

rurus fuiffe, licet fciviffer, rem effe alienam. |.;

l. 10. Cod. b. z.. Quod aliqui extendunt ad le-

m?(a [7

j

gat

a caufis piis facta, quia maxime nobis con-

o

&i funt Deus Pater, &Ecclefia Mater. Ti

|

r

'jun

| præf.m.

Rï

raquellus.

$u

W

E

Si nomen activum legetur debitori , eft le- Mi

«f

ES

atum Jujeratiouis: tunc enim legata eft remi

xdu

fio debiti, quam obtinebir faltem per exceptio-

Ws

nem contra heredem a&turum ; item per actio-

nem

N J

Dz Junr.

395

u

ln

n

"U

m contra heredem defun&i ad reddendum

;

chirographum: poteft etiam aoere ex /. Sicoz-

lb

'me

D

tendat. 28. ff. De fideyuff-, at judex perperuum

V

1j

filenrium imponat heredi defuncti; nifi tamen

P

t

tantum ad tempus leeata fuiffet non tam debiti

remiffio, quam dilatio.

büaw

Legatum 7/mizi$ dicitur, quando tertio le-

E

atur nomen; & operatur adminiculante cef-

I emdan

ITf D

fione faltem actionem contra debitorem. /. 1.

Cod. b.t.

S

ss

Eriam nomen paffivum poteft legari cre-

EM

ditori; quando utile eft lepatum, dum plus

p

RI UMOL

v. g. in legato eft: (ic debes alteri 100. fl.. tub

conditione , & eosdem 10co. fl. abíolute legas;

Argum

? Dl v

tempore plus eft; nam conditione nondum

impleta; capis roo. illos nomine legati. $. 14.

re alim

At f

Jufi. b. 1. . 29. ff.. De leg. 1. 1 66. in fin. priuc,

J] e e eg.Z.

r hpn,

l, n

Ita etiam dos, licet uxori debita, recte le-

gatur. $. 15. Jufl. De legat. Nam plus eft in

&ont u

fürc m

legato dotis, quam in actione de dote: cum

dos lepata a morte mariti ftatim praeftanda fir,

j hg*

TM

non legata intra annum interdum. /.uz. $. 7.

v. Exaílio autem dotis. Cod. de vei uxor. athion.

mll

Qols cor-

Quod Ulpianus in /. 1. $. 2. f De dote prele-

pata. Vocat co

i. TH

prafentis foluti

P. d

'isc.ium reprafentationis, h.e.

|

Si eadem quantitas fzepe lepata eft eidem in

i, d

TE

eadem fcriprura, tantum femel debetur, ni

modus legandi in qualitate, conditione, loco;

3mwm

tempore, cauía, variatus fit.

At fi in diverfa

nW&W

m

criptura, puta; 1oo. legati fünt in teftamen-

t0;

l

396

Ds Jvnx.

y ii

to, IOO. in codicillis , utraque fümma debe.

tur, nifi heres probaverit , voluiffe trantum

g bt

preit;

teflatorem repetere in codicillo; quod legave-

;—;UIE"

1

spn d 4

rat in teftamento. /. 34. $. 3. f- De legat. x. |.

12. jf. de probat.

ïjï«ïf] V g' ]

' ÍV. Jure vetere inutile erat legatum reli-

s; UI

&um ante heredis inftitutionem, & id genus

gr i

Modo valent

lnbl

plura. $. 34. 35. 36.. Jnfl. b. 1.

legata quomodocumque fcripta, etiam peena-

| ugn

j

lia, reli£ta pure, (füb conditione, die, quali-

tate &c., ubi conditio fufpendit obligationem,

1 m

ita ut non (tatim debeatur, donec conditio fue-

j hs

rit expleta. Valet item legatum, quando te-

tl

Anitit

Ítator erravit in nomine, pronomine vel co-

gnomine legatarii, dummodo de perfona con-

tvociln

Ítet. . Sed fi períona incerta fit, jure civili le-

afv

gatum nullum eft: licet (altem ex cequitate fü-

db rero

Ítüneant multi, in legatis piis. . Si cau(a princi-

dote myr

palis, finalis conditionaliter adje£ta, fal(a eft

dlmmn,

jt (dit g

legatum perit: alioqui cauía feu ratio impulfi-

j [

va falía non nocet, veluti fi quis fcripferit:

Cajo , quia me ab[emre megotia mea. gefft, 1o0.

i. ]tm

H /, /6).'-/7.'v

do, lego: aut quia ejus patrocimo capitali crimi-

ze liberatus [um. . 31. Infl. b. z. d. 37. $.2. F.

&Af

72. $. 6. ff. De coudit. €9 demonftr.

rf

V. Si res legata pro pa

periit;, mortuo

A

o

;fä.:no;em

teflatore, debetur pars fuperfles: fi vivo te-

.....

d

flatore, tunc, fi pars principalis adhuc fuper-

"pte

eft, etiamnum debetur; non vero, fi füperfit

Wx'z

pars tantum accefforia. Sic fi periit fundus le-

!

[

"t U

gatus, non debentur inftrumenta; quia accel-

ls

forium fequitur naturam íui principalis. Si

Xes

Á

Dz Junz.

397

j Wïd

u

j

res fuit legata in genere; v. g. aliquis equus,

E

non liberatur heres ab obligatione, fi unus ex

d &if

i

A

equis pereat, quia genus non perit, unde pe-

LR

l

riculum eft heredis. /Si vero res legata eft in

fpecie, v. g. hzc certa domus; periculum eft

d

AU

i

legaarii ; unde heresliberatur ab oblipatione

v& Pal

per rei interirum ; nifi pereat ob culpam &

Áoib v

,

moram heredis.

lm pan.

VL Legatum nullum eft; fi erratum fue-

0b qui

rit in corpore rei legatze, fi in perfona legara-

Witrn,

rii, Infirmatur autem, fi conditio non fit adim-

Wibl |

pleta; fi hereditas aere alieno exbauíta, fi pe-

ii |

reat res legata, fi leoatarius legatum repudier.

W o |

Amittitur legatum per ademptionem feu

ia

revocationem ex contraria voluntate, & ex-

üre a

preffis verbis, cum teflator coram quinque te-

ii

flibus revocer, duos tamen teftes omni exce-

il r

ptione majores fuflicere ; probabiliter quidam

& d)

arbitrantur; facto item amirtirur, cum tefta-

t ml

tor delet, obducit, cancellat, quse ante fcri-

rl

píera. J. 3. $. uk. &g 1. 16. ff De adimend.

af 1.

kgat. lrem fi rem legatam teftator doner al-

ij

teri. ]. 19. fF. eod. . Si rem legatam deftruat.

-

du

L65. $. f f. De les. 1. 1.88. $. 2. f-. De leg.

3. Aut inde faciar novam fpeciem irreducibi-

, m

lem ad

priorem rudem materiam. 4.]. 88. pr.

| WO

9 $& ul Si capirales vel graviffimee inimici-

huclipe

ti:e inter le

gantem & legatarium exarferinr. /. 5.

if

$. ult.. 1422. Jf- De adim. legat. 1. 9. pvinc. jf.

finds

e bis, que ut indigmis &c. ut fiquis alterius

pucie

vit infidias flruxerit, aut in cauía criminali

teíti-

qui j

n

398

Dzs Jun*-

yiricd

teftimonium contra alterum dixerit, G/ofi. a2

&if

m Ul

c. 13. De accufat.. vel alterum criminaliter ac-

"tl

[

cufaverit. /Vov. $0. e. 7.. &c.

iïli[llf

du

Amitüitur etiam legatum translatione vel de

m

períona in perfonam; ut, fundus legatus Titio ^

j

^

detur Cajo: vel de rein rem, ut, loco fundi

fip m

hJuo ID

dentur Io0. aurei: vel ut legatum pure datum

ji

*

i

"

cenfeatur deinde datum füb conditione , & vi-

ï

'J" 4

ciffim. In priore cafu, conditione non imple- |

"

ta perit legatum.

,?l

j

xel?xxüm

Denique transfertur legatum de eo; qui da-

re juffus eft, ut det aliis, v. g. duos habeo he-

agisq

tis t d

redesícriptos, Mevium & Cajum, juffi ut ille

feredesft

huic per modumlegati det fandum T'u(culanum:

jubeo deinde, ut non det Mxevius de füa par-

jNam um

1

te; fed Cajus de fua.

Si translatio non valeat :

ia

ut translatio, quia inutiliter facta, forte quod

»xerptus

ille; in. quem transfertur , fit incapax legati;

duiemy i

valet tamen ut ademptio, ita ut translatione ta-

0 ün]

li extinguatur legatum. /. 6. princ. ff. de adim.

d hi

vel trausfev. leg. $. 1. €9 [aq. Jufl. eod.

foctri d

h

t fs

VIL Datur in legatis interdum jus accre--

fcendi: hocjus contingit , cum pars herediratis;

jouris h

vel rei legatze, que in quopiam heredum aut [5

legatariorum deficit, attribuitur alteri heredi |*

ant legatario. J. 9. ff-. De fuiseg legit. bered.. Quan- ['timm

do deficit heres, cujus portio acquiritur cohe-

Natid

redi ex neceffitate ; ignoranti etiam & invito;

:

AUS

quia Jura non patiuntur aliquem decedere pro "t

parte teflatum , & pro parte inteftatum. ) 7- r

ff..De R. $. Sed dum deficit portio legatarii, | sl

legatario legatum habere nolente non accrefcit. |!à ig

regula- |

Dz Jonr.

399

mm' G'&f l

repulariter alteri legatario , fed revertitur ad he-

(TWRF Pa

rediratem.. Dixi; regularizer : nili fcilicet teftator

diferte velit contrarium: hoc autem velle prae-

m

fumitur de Jure , fi plures lepatarios fimulcon-

L

junxit. 4 33. ZDe legat 1.$. 8. /uft. Delegat. Quos

Ut

cafus füpra meminimus.

!d

Dico 17. De lepatis fzepius detrahitur

por-

line, d.

tio Falcidia. 77/7. /p. 2. t. 22. De lege Faleidia. ff

tttinp

li. 35. ?it. 2. €9' C. lib. 6. 1. $0. d 1. Falcid. $2

JVovel. 1. Eft vero lex Falcidia plebifcitum ,

d. |

rogante Publio Falcidio (ut Dio vocat) Tribu-

Bbins|

no plebis, quo cavetur , ut quarta pars heredi-

, i

tatis per legata forte exhauftee remaneat apud

Tifiine

heredes feu (criptos feu ab inteftato füccedentes.

Nam cumlege XII. tabularum liceret veltorum

1171

0 o t

patrimonium legatis erogare, ita ut crebro he-

foreqd

res Ícriptus repudiaret hereditatem tamquam

ia lod

inutilem , lara eftlex Furia, qua non plus quam

m t

1000. aurei poterant legari.

At quoniam lex

f us

i(ta eludebatur legando pluribus, fücceffit lex

l

Voconia, dictans, ne plus uni legaretur , quam

—— Eä'/habere.t heres, fed & tum plurimos vocando

