itij f

"

terentur in preefümtione male fidei theolo-

gice, fed potius juridice, quod ralis nimi-

ï

Eu [

LAf g

rum fuerit negligens in addifcendis legibus,

& propter hanc negligentiam preefümtam no-

* C

.lcknuam, W

lunt ipfi indulgere preefcriptionis beneficium

ex quo ditefcat.

Patet hoc ab exemp

lo in Züg

tD ul

conclufione adducto ex ff. Pro Emtore.

Jufl. Secundum me

moratam ]. 31. ff de "g

Ufumpg. ANumquain i ufi

ucapiouib. juris error "F

F g

Dz junr.

673

ii

*

.

offiffori prodeft

ergo etiam impediet prefcri-

wp

p

tionem extraordinariam. y. /V. Cozf. In dige-

Il

ii

ftis ignota erat praícriptio extraordinaria: de

, hac ergo nihilin d. lege ítatuitur. Eodem smodo

[

nihil obftat exceptioni noftre, quod l. 7. C.

PT

de JAgricolis , error juris faciat poffefforem

n

(

i

;

male fidei: agitur enim ibi de prefcriptione

^

longi temporis, quz ordinaria dumtaxat eft.

g

TU

Ex bucu[gue ditlis Colliges 1. Si ufufru-

[

]2

&uario neoligente colligere früctus, eofdem

xv)L

Rs m

proprietarius non aliter quam pro derelicto

habitos acciperet, quod bona fide facere pof-

vl

n

fet, prefcriberet hic ufumfructum intra tema

pus legitimum adverfus ufufructuarium, &

n cef»r*

cum proprietare confolidaret. FHaunold, l.c.

n. 186.

á

T

nl

.

ui cum Hoftienfi contendunt, ex-

kl

tingui debitum indefinite contractum, & per-

imi actiones períonales intra triginta annos,

modo intra hoc tempus creditor folutionem

nonexeperit; his fcientia juris alieni non vi-

detur obeffe bonz fidei in prefcriptione hac

W

AT ,

y l

privativa: nam cum debitor. habeat animum

folvendi, quandocumque creditor exegerit,

" Woo

Yjs t

manet in bona fide, & in quafi poffetfione

du

fue libertatis, quae tantum tollitur per exa-

ionem creditoris. nihil ergo agit contra

Ynta

ha

conícientiam , neque committit peccatum in-

juftitie : eo quod. prudenter exiftimet, fe

um

ante debiti exa&tionem non oblipari ad fol-

!

J

vendum, nec teneri monere creditorem fui

E)-Tl j

il

m

juris: perinde ac in actionibus aliis & juribus

Uu

li

[in

Perfg—

Ds junrx.

674

D

erfonalibus non tenetur debi

tor ultro fe of- amim d

ferre & admonere creditorem juris fui.

Ipi. 2 :

tur cum actiones perfonales indifcriminatim a

enti

fint reftrictz ad ufüm, ita ut pereant, fi intra : 00 C

triginta annos non intentantur l.35. & 4. C.i lii

de Pra[tript. 30. vel 40. amn. & l. 1. $. 1. dest

"Annali exceptione , generaliter preefcribi pof-

AV

funt, licet fciatur, alteri competere jus exi-

j

al d

endi folutionem debiti. Quod quidem ad-)

. fi circaj] Tinl

mitti poffe fcribit Haunoldus n. 194

debita indefinite contracta extarent aliquee le- jieii

ges, quibus ex caufis bonum publicum con-;jsinr

cexnentibus talia. debita extinguerentur poft, Tüis

lapíum certi temporis creditore fciente & non 4 vasi

exigenre, ex prefumtione, quod debitum, qíi;;

vellet habere pro derelicto.

ailim, o

IiL 'Tametfil 19.$. 6. ££. de ZEilitio; iil

edi&l. aCtio redhibitoria, qua emtor;

€prEe ia

henfo rei emte vitio ,

ad redhibendum ;

intra fex menfes agere poteft, menfibus to- ;(«

.

tidem prefcribatur

.

Ac f[imiliter actoz; :

Quanii minoris. competens intra annüm Hl gr

qui cognito rei vitio, emturus quidem füiflet i.

fed nou tanti , ad recuperandum tantumy;;

Qu

Item juxta..;.

TT

quanto minoris emiffet. [bid.

'conftirutionem Carolinam an. 1540. Druxel- «« ..

Jis editam, dominis , etiam fcientibus fe efle

Ts "

debitores , concedatur exceptio temporis,

füsdm

fundata in prefümrione folutionis facte,.

Rn

contra actionem famulorum ultra duos annos

MT

a deferto famulatu negligentium exigere !t-

BU

ionerp

"

1

Pendia : & in Hannonia etiam contra act

medi-

N

f

Ds Jun&.

675

ib Ül

BU

—

T

| medicorum & advocatorum; ifta tamen pro-

li

1l

cedunt tantum in foro contentiofo : nam in

foro conícientig& venditores ad refufionem

ii K

I

.'w

damni dolo dati, debitores ceteri ad fol.

N

i

"I venda flipendia mnondum numerata tene-

^ U

)

]

! buntur.

üpï

ts j

ARTICULUS .TIf

d quón a

De tituloy alteva. couditione Ufucapionis.

9t f f

Ota L Titulus generatim eft caufa juíta

tdnel

N

poffidendi.

In quaftione preefenre tri-

M du p

lex titulus datur, Z?rus, Exiffimatus £ pre-

xgwïeyem W

"

d

fumtus,. "Titulus verus eft caufa quaelibet ex fe

j i:'.emem

| habilis ad transferendum dominium, ut do-

u d

1

natio, emtio, permutatio, legatum, fidei-

"

commiffum , occupatio rei pro derelicto ha-

H

j '; äy//».

f

bitz aditio hereditatis &c. que quidem caufze

hi

licet interdum ex vitio occulto non fint validae

Id

]

ii

adtransferendum dominium, füfficiunr tamen

lu

[1.

ad transferendam ufücapiendi conditionem.,

Quare etiam tunc vocantur colovazi & appa-

fi

Jm u

ml

l

Tentes, eo quod in tali cafü revera non trans-

feratur dominium , et(i transferri videatur.

j df

Alii tituli qui ex natura füa non tendunt ad

fem juxrf

dominii translationem, ut commodatum , de-

» D

pofitum &c. nec ad ufücapionem fünt habi-

us d

les. "Titulus exiffimatut dicitur, quando ve-

"75 rustitulus ad rem poffidendam non interve-

u nit, prudenter tamen exiftimatur interveniffe:

i^ ut cum heres rem Cajo tamquam legaram

uU

1

*' tradidit, quae ei leoata non fuir: unde eam

-

u

W

Cajus dicitur poffic

lere Pro fuo. de quo titulo

[

u

a

^

gi-

Dz

URE.

676

f

agitur l. 4o. ff. t. 10.

Titulus prefumtus pt

4ftl

f

vocatur, quando ob diuturnitatem tempo-

rls ,

V.

.

3o. annorum continuate poffe(-

X a^

j ml

fionis, prefümitur a jure titulus idoneus

«f t

preceffiffe, licet poffeflor non poffit ullius

gt !

tituli fpeciem affignare.

Hunc titulum de

Luco & Dicaftilius cum colorato confun-

g, Àl

FTL

dunr, locutione Jurisconfultis inufitata. Vide

fup. c. 1. à. 3. concl. 2. p. 14.

n if

iNota I] Prefcr

iptio alia eft ordinaria;

st

alia extraordinaria. — Ovdinaria preefcriptio alia

À.

"E

eft brevis temporis, ceu trium annorum: alia

s od

longi temporis , Íc. annorum decem, aut vi-

inti.

Extvaordinavia f. lougiffüni temporis

sl p

i& N

comple&titur annos triginta aut quadraginta,

Quo etiam fpe&tant prafcriptiones annorum

irpto, d

[ne

60. 80. atque etiam centenaria; atque ea po. übxu!

tiffimum, que dicitur zgmmemorialis: ad quam ii

ld

non requiruntur centum aut plures anni, ne- o

]

ii |

que tam antiqua . poffeffio ; ut nec ex fama z

neque ex documentis fcriptis conftet, aliter t us

olim fuiffe, (ed füfficit, f poffeffionis hujus ini» : àdy

tium fugiatmemoriam hominum modo exiften- ij: ii

tium. Dases fchon übev mans gedenken [eye. Quare :j d.

Molina Covarruvias & nonnulli perperam

tittia

hanc pr

efcriptionem cum centenaria confun-

a

dunt Nam peculiare privilegium Ecc

lefiae

ul

DUUEM

Romane- jura concefferunt ; nequa contra

ipfam valeat, nifi centenaria preeícriptio:

'y g,

cum tamen contra multos alios ex immemo-

QUUTM

riali prafcriptione api oporteat , qui privilegio

At l

illo Rom. Ecclefiz carent.

.IWP, W T

Tgitur

Dr Jon&

T

f

67»

Tgitur fecundum hunc fenfum accipi

"i eportet, quando c. r. de Prefcription. in 6.

c.26. X..de V.S. 1.3. $. 4. fE. de /4qua quotid.

Iu

lf

€j efliva. tempus dicitur immemoriale, cujus

cortvavii memovia 100 exiflat , eg cujus origo tne-

m

N

LU

smoviam exce[fit , memoriam íc. hominum nunc

Og

viventium. . Alioqui ne mille quidem anno-

firem

rum poffeffio ad tempus immemoriale confti-

tuendum füfficeret: quando quidem omnium

d

fere regnorum initia nobis hiftorie produnt.

tíry

rifn ah

V d

Dico L Ad prefcribendum proprïe

M

W

tempore ordinario reouiritur titulus , faltem

M

1

exiftimatus feu puratititis. ProJ. Z. pars. fine

bona.fide & poffeffione jufta non procedit

fl

praf-riptio, atqui bona fides & poffeífio jufta

td

non habetur fine titulo jufto , faltem generali

"

((QU

quo aliquis poflidet profuo. Ergo. Prob. //.pars.

Ad prefcribendum ordinario tenipore requis

ritur titulus: arqui prafumtus titulus non

N

fuffcit, nullus enim a jure tunc preefümitur

Q

L

fed debet allegari. & probari certus titulus,

UI

alioquin ufücapio non intelligitur. exftitiffe,

, (ur.

127 . 1. & l.24.-C. . de IZ

Igitur,

j

perperam

cüm de titulo colorato nullus dubiteg, faltem

a

exiftimatus requiritur, quem etiam jura pro-

[ l

i

|

ant,l . & 6. ff. pro Legato. Ea ves, que

xqua CU.»

€gatz gomine tradita eff, quamvis dominus ejus

r

lr

|

Vivat , legatorum tamen uomine ufucapietur , fi

45 cui tradita efl , mortui e[fe exiffimaverit, Ea-

em fatis luculenter habentur l. 33. $. z. fE.

j

j

i

I

Ufucap. &1.48. . .Eod. Haunoldus tr. 5.c. 2.

J

vugj

£onL i

!

678

Dz Jonr.

Mi cxrivl

contr, 3; n. 224. ubi precipuos [Ctos pro ha

::;U[ ab 0 ]l

thefi laudat.

;

yc] n fi

j

$

Excipitur tamen emtionis titulus,de quo

ZAliud [i putem me ex . caufa ven-

præfc'-'ipm,

l.a8- (& b

i, 0.

diti tenevi, 69 ideo tradum . bic enim, sfi a&io

gm d

pracedat , pro emtove ufucapio locum nou babet..,

s o

Jn cetevis caufis [olutionis tempus in[picitur ... in

E

f 7

emtioge autemn $9 contva&us tempus én[picitur,

n

j

eg quod folvitur: mec potef? pro emtove u[ucapere,

Ui

TE

qui uon emit , uec pro [oluto , ficut im cateris

«gofamit

contraGibus. — Nihilominus fi tertius quispiam

rüpur t

Ü

]

l

v. g, meus fervus aut procurator, cui rem

'L

0

»

|

emendam mandavi, eam mihi tradiderit tam.

E

j H

ïï

j

l

quam meo nomine ab fe emtam , opinatus

!

'

'

hic titulus fufficiet ad ufucapiendum pro em-

retatufi

31

*

P

tore, l, fin. f£. $. 1. pro fuo. & l, 11. ff. pro

quiu

Ils

Emtore. Quo in cafu intervenit bona fides

Atb tl

ex parte principalis, quantum ab illo exigi

vl

ä

poterat: dederat enim mandatum , ut res fuo

db fl f

nomine emeretur, Quia in alieni fa&hi igno-

a &gï"

antia tolerabilis error ef] , ut habet cit. l. fin, wnitn

Error autem circa proprium factum non to» a

leratur ad percipiendum inde commodum]l.7. ;; ;|

j

f£. ad S. C Felle.

Diximus in conclufione: Ad preefcriben-

"p.f,:'iyflll:)ï l

Affi

dum pvoprie: quia agitur ibi potiffimum de

A mmos

praefcriptione propria & po[itiva rerum cor-

ibl

poralium, que procedit ex animo poffidendi

x Pa

rem ut fuam. Aliud enim fentiendum de

dnq

prefcriptionibus zmproprie [umris , quas qui-

dam privativar preeícriptiones rerum incor-

ïïpïædü ln

r

po

oralium nuncupant, quod his jus præhabi-

[

[

]

Dz Jonz.

679

üos](mm 'tum alterius extinouatur, itaque pree(cribens

eximatur ab oblipat;'one, qua alteri erat ob-

ftriétus vel in fua perfona, velin re fua.

Ut

m

fitin prefcriprione contra actionem perfona-

lem alterius, & in prafícriptione ferviturum;

^nn

refertim coztimuavum , h. e. qu&e habent

T

j

actum continuum aquz ductus , fugorundii

//j

lJ

i&c. v. füp. p. 71. & fqq.

Dico 1. Ad prefcribendum tempore

Aff

ordinario fervitutes reales continuas nemo te-

Y

Qp

U netur al

Ita ha-

legare aut probare titulum.

betur l 10. ff. fi fervitus vindicetur. : Ytem 1. x.

$. fin, v. faze. fi. de A4qua pluv. avcend. & cla-

Tiä.ï.,ï

r

rius ]. $. $. 3. fE. de ftinere , a&uque: privato.

j

"

I

il

p

Ubi generatim dicitur longa poffeffio, con-

dll

füetudo & ufus vicem tituli obtinere: modo

P

prefcribens zog po[federit vi, clam, aut preca-

L

J

i

1

rio, ut d. l. yo. habetur. 'Talis ergo non eft

URU

in mala fide: fcit enim, fe cum bona con-

TA

fcientia id egiffe, cum nihil contra leges

d l

commiferit, que patientiam domini confen-

p 0

füm interprerantur; & quafi pro titulo ad-

nopdm;

mittunr. vide fup. Inft. 2. p. 74.

nam

j

1

Diximus 1.

Servitutes cozzinmuas :

præfcr

fervitutes difcomtimue , ut fünt iter, aétus,

Jfimm &

DL

via&c. merito excipiuntur, ita ut praícribi

näcpomd

! finertitulo non nifi tempore immemoriali pof-

'

]

^

; fint.

Haunoldus f.c. n. 226.

uodfi titu-

)

Ril

t

; lus adfuerit, quem quis faltem a putativo do-

l

mino przedii bona fide obtinuit, hafce & ce-

r

teras omnes fervitutes indifcriminatim tem-

v

Uu 4

pore

680

Dz Junr.

pore ordinario preefcribet. l. fin. C. de Pra.

J n

30de Pr(

Jevipt. lougi temp.. Cab. fin.

Dixinus 2. Servitutes veales: quia de

"] ( tit

his tantum ; jura loquuntur.

Quapropter

; of

jp, if

JCü excipiunt meriro ufumfru&tum ; ' ne

inore fervitutum realium. tempore ordinario

: poflefrOf |

g pf

citra titulum prafcribatur; ob damni gravita-

gre at

tem &contentum rei emolumentum, continet

f

T2

enim portioneti dominii. lNota tamen, qua

$

-coroll. r. art. proximi diximus.

21j

M 'mqu

1

Jico 414 Quaefinetitulo pre(cribi tem-

Iu

poreordinario non poffunt;prafcribuntur tem-

I

Ámti t

pore extraordinario, 30. vel 40. annorum, qua

longiffimi temporis pofleffio nuncupatur, quin

srelimtis

dlonam

potleffor teneatur titulum ullum allegare. Quia

tunc a jure przfumitur titulus juftus interve-

a cuq

simffe u

niffe, licet a poffeflore ignoretur. l. 4. C. 4

;

Prefcvipt. 30. vel 40. ann. talis poffeflor pro-

T

J

nuntiatur J/ev, €9 pvafeutis falubevvime legis

( 11

nitedi

pleuiffima munitione fecurus.. Ydem confirmatur

c. Zdd aures. de Prafc

Y

t Quia. quadrageualis

3 o

$ a&nuem excludit.

pyafcviptió. omnem . pror

!

at

Duez autem ad hoc requiruntur -condi- 51

1 ia dl

tiones, I. Ut ne poffeffori jus refiftat , pro-

/^

hibendó fc. talem poffeffionem. Ex quo de-

df

i

M

Tj

arochias

fectu Epifcopus nec ecclefias, nec

t n

[

in aliena diccefi quadragenaria ufucapione

»Q

n

praefctibet fine titulo: nifi tempore immemo-

m g

riali poffederit. c. x. de Praftripr. in 6.. talis

& U (

enim poflzílio immemorialisufucapientem;bo-

nl d

na fide, etiamcontralegis refiftentiam obfirmat.

;z

à

r

Il* conditig eft, ut non fit prafumtio

n

inac

Ds Junr.

681

"h snale fidei in poffidente: ita enim excludere-

1

tur in eodem prafumtio jufti tituli.

odf

L.

A

conflaret de titulo vitiofo & de jure invalido,

d

y. g. locatíonis, emtionis rei vitiofz, pree-

TUf

n

mp VUftf

]

fcriptio, etiam immemorialis corrueret, nifi

forte .pofïefï'ör alium adhuc juftum titulum,

ü

D

roferre poffet. . Ita Fachineus cum com-

TUD Q

muniore contra Ferdin. Vafquium & nonz

nullos.

Iu q

Ratio fumitur ex c. 4. d. g. ubi B. Au«

euftinus l. 3. de Bapr. contra Donat. c. 6

rl

N

,

Quis dubitet ; inquit, veritati manifoflate de-

U.

bzre confuetüdinem . cedere? Uüde natum axio-

ls

u

ma: Prafumtio cedit veritati. Ergo ceffat tià

tulus preefumtus ; ubi conftiterit, non pra-

ngum:',oït

ceffiffe idoneam caufam poffidendi rem alie-

nam: ac confequenter fine bona fide neque

(4

ccptam fuiffe ufüucapionem, neque continua-

Tam. V. &/3r. de Decimis.

i

Qh. 4. l. 4. C. de Prefcript. long. temp.

N

J

DT

indefinite dicirur, diutinam pofleffionem abf-

que titulo non prodeffe ad prafcriptionem.

Érgo cum in prefcriptione minus proprie ac-

gt at

cepta defir titulus, qui marer bome fidei dici-

fir, r

tur, illa non valebit. & JV. Cozf. In lege illa

Lqu

[

agi de praefcriptione rerum corporalium, ipfa

QUOE

legis verba docent. Quodfil 2. C. de Ser-

t

i

1

MAT

vitutib. €g aqua. & l. fin. C. de Prefcr. dang.

& In

Zünp. eadem jubentur obfervari in preefcri-

)mUJ

ptione rerum corporalium && incorpora-

lpl,npm j

lium ,

nihil ibidem agitur de titulo,

ia ut in preafcri-

a

fed de tempore ,

72

ptione fervitutis requiratur idem tempus,;

j

b

quo

Uu $

:

682

Dzr Junr.

quod in preefcriptione rerum corporalium; ut ;!

quiþus '

vult dicta lex 3., & quidem cum diftin&ione : fP

|

inter preefentes & abíentes, contra quos pra- |

ho

"TO

fcribitur, fecundum eandem legem finalem.

Qij. II Gratis flatuitur.difcrimen in. ;ipo[ïe[long

ter fervitutes continuas & difcontinuas: nam du

juxta l 28. f& de. Seroit. urbam. prediov, u

omnes omnino fervitutes perpetuam caufam ;j/5 4

habent. Quod enim naturalirer fit , & fem. jt

per, quandocumque lubet, fieri poteft, per- qnradiat !

petuum ac continuum eít; etfi affidue nog j

fiat. Ergo etiam ad preefcribendum tempore «iiii

ordinario fíervitures difcontimuas nom erit jyimed

opus allegari a poffeffore titulum. 3« V. Zfgt, «l i

Servitutes continuas & difcontinuas diftine ii5 C

uunt, & has non nifi immemoriali tempore j (; d

j

ne titulo acquiri; JCti veteres omnes cones ; qunó

tendunt; quorum fententiam ; fumma tribu-

syeludi; r

nalia paífim. fequuntur.

Neque leges aliter

3us, ml

definiunt; l, . $. fin.. Cum lege 1.2. $. 8. ff

; 5 Qu

de /4qua pluv, avc. l.. Servitutes. ff de. Servit,

i

& l. Hoc jure. 3. $.. Du&us aque. ££. de 7dqua

quot. $$ e[liv. Covarruv. l. r. variar. refol,

D

€.17.n. 11. Erratio effe videtur: quod amif-

T. R

|

fio juris pafcendi, lignandi, venandi &c. id

|

WTA

genus; grave admodum damnum creet domi-

ATR

l

no; at ubi grave damnum infertur, merito

Teotendn

titulus proprie dictus requiritur, ut ex pr&-

n

fcriptione rerum corporalium conftat. Ubi

At n

autem eadem eít ratio, eadem juris difpofi-

iT b

tio prefuümitur effe; per l. 13. & fqq. d

"h um

l. Aliter fentiendum !de fervitutibus co

nti-

EOTRT

nul$;

Dz ]'U-li-E.

683

Ttey

ll

N

! gauis, in quibus modicum onus' predio im-

«

jl

! ponitur, & ejus libertas imminuitur.

$

| COM

]jj2

n

'|

N

Obj. IIL.. Per l.10. f& . Si fervitus v

ts

I

? dieetur. debet preefcribens oftendere, fe lonpa

uafi poffeffione zoz clam ufum fuiffe; ergo

QORU

Af/A,

[/

I

opus eít, ut fciente & approbante domino

rl

poffedifle fe oftendat; id quod eft allegare ti-

p

tulum juris aquee ducende. 3. JV. fequelastis

ïf /7'[1 A k

fufficit tolerantia domini negativa , quod is

Itl

p

non contradicar, neque opus eft, ut pofitive

l

Dof

approbet a&tum:.tum quod--leges füpra ad-

Qm ta

JUUUIS

ducte nihil.de fcientia meminerunt, tum quód

t n t

!l

prefcriptiones alize etiam.adverfus ignorantes

lh M

currunt. l. fin. C. de Prefcript. long. temp.

b LUE

i

Quodfi 1. 2. C. de Servit. &9 -aqua. legitur;

i

€o fciente , íc. domino; Imperator folum in-

Vs (

icat, aquam clam non effe ductam, (; cum

rqbu-'

animo celandi, nec impediri curfüm preefcri-

ls

',1 tl

puonis, etiamfi dominus ignoret factum. l. 5.

n

$. 3. f£. Quod vi aut clam.

hW

fl I:VU

)

ARTICULUS, IV.

1

u n

- Quenam bona aut jura ufucapi zom poffrnt.

gt

X c i

Ota. Res, quas ufüucapi nefas eft; dicun-

:tur viriofe, vel quia ex natura füa non

w d

recipiunt conditiones, generatim requifitas

lï,mw

ad prefcribendum, vel quod ex fine fpeciali

La

ac difpofitione legum ab jure ufucapionum

Ql [

exempte funt.

j

Dico L Ex natura fua preícribi non

f

poffünt, quaecumque non funt in hominum

commercio feu bonis privatorum.

n

ARatio.

684

Dr Jozx

"t

V

— Qüatie. Prefcriptio enim eft adje&tio do; /

fint

;

iil

a

fninii, ipitur prefcribere nemo poteft res, ;

]u

[

árüm dominus- effe non poteft. 1..9. £. 4e ^

jl

]

m

Ufucap. Ufucapionem vecipiunt maxime ves cor.

l

om&w

povales, exceptis vebus facvis " fanctis , pullicis:

jj

| Mar

populi. Rom.&9 civitatum, item laberis bominibus, '

Hinc L. prafcribi nequit liber homo; ut : a

fiat fervus. $. £. Inft. Je Ufucap. Poterit ta- /!^ .

men fervus libertatem fuam prefcribere fpa. 1007

tio 30.annorum.]l. 2. C. de longi temp. Prefcr.

"

1

cultum Dei & /

T

IL Res faére, i e.a

ufus facros deftinatee, ceu templa , caemete. ii

i

ria; calices, altaria &c. Quamquam res fa. :

:

cr&, quatenus earum dominium quoad dif-

;Eione ont

pofitiones quaídam pias & .non dedecentes

M

transferri poteft, praeícriptionis incapaces

g, 1 lm

non-fint. Schmier.

s; urodi

II. Res fan&e, h. e. quee fanctione fpes

i 5 8

ciali defenduntur: ut porte & muri civitatum, ls jü

corona & cetera infignia Imperatoris, omnia

1ts, i

etiam jura majeffatis intrinfeca, quae ab aliis sqint

]

TT

appellantur regalia majora, v. g. jus ferendi

.L&RM

leges, creandi nobiles, comites, duces; queequi-

TM

dem a fübdito poffideri bona fide non poffunt.

UT

IV. Res publicis ufibus. fervientes : ut :(gl.

forum, vize publicee, pontes, fontes, fluminay

N

D

s

maria &c.

t itr hd

V. Resuniverfitatum, feu plurium come

stl

munes, quamdiu íünt indivifz a íocio ve

M

herede.

duj

VI. Jura fpiritualia & ecclefiaftica: ut jus

m

decimandi nondum íeparatum a titulo,

MT

officio

|

Dz junr.

685

d

"Iw officio fpirituali; qua quidem, feclufo pri-

N

h

poffideri a laico & preefcribi nequeunt,

w

J x'ri]egio,

.I1

£

€c.

^f

L

VIL Immunitas ab obedientia erga fum-

Á

ll

mum Pontificem in fpiritualibus.

l

VIII. Matrimonium carnale, erdo facer,

lr

i| & ali

a facramenta, quee funt juris divini. c. 4.

! D

f de Con[uet.

Mrlero f

IX. d

enique huc refer res & actus merae

d facultatis, ex l. 2. ff. de ia pull, & c. l-

mb Bate. de .. S.

uia quod fit vel omittitur

1mt. prorfus libere & fine animo fe obligandi, nul-

9155 jam parit obligationem; .que tamen ex pree-

tione oriri debet.

ij gu?eä

i

G fcrip

Dico 14 De jure pofitivo prefcribi ne-

) J pin

queunt..

T. Limites certi & manifefli dicce-

fium, parochiarum , regionum. c. 5. & 6.

xf cauf.

16. q. 3. & c. fuper ee. de Parochiis.

R

II. Res. pupillorum tempore etatris pu-

iB pillaris, etiamfi pupillus habeat tutorem; ita

q

| ut ne quidem tempore longiffimo prefcriban-

tur. 1. 3. . fed pupillari, C.. de Prefcript. 30«

s vel 4o. an. ; Item contra minores non currit

g tempore ordinario prefcriptio proprie dicta,

as U l fin. C.- a quib. cau[. veflit. im integr. wecef-

Ms 2omefl., Sed neque.bona. adventitia filiorum,

in quibus pater habet ufumfructum & confe-

jsnr| quenter adminiftrationem, ufucapi, ante fo-

,j! lutam poteftatem patriam; poflunt. l. 1. in

D. C. de.dnuali exceptioue.

IIT. - Res furto aut vi ablatee non preefcri-

ff

j

Untur tempore ordinario, adeo ur, etiamfá

per

! ,mJ

686

Dr Juntr.

,uldfm ïemï

^

per mille manüs ambulaffent, ea$ dominus a

poffeffore vindicare poflir , nullo reftituto

f

;pjltop

r

pretio, nifi expenfis in fuftentationem,. v. g,

equi. $. 2. Inft. de Ufucap. Tntelligi iftaopor-

p p

uod'

yiendi

tet; quamdiu virium mon fuerit purgatum.

varie accidere poteft, primo; fi fur effet he- 7

ypiln

)ft

Qu

res illius cui furatüs erat. l. 42.. ff. de Ufucap.

Deinde fi res poft furtum reverfà faltem gqui-

zil 44

s dieut (

valeriter ad dominum füum, denuo bona fide

t ofunh

ab.alio poffideatur. l. 84. ff. Ze Furtis.

Rege, r |

Huc revocantur qua contra legem

tudavrum dantur jadici, aliive maciftratui pu

sJl u

blico, ad id faciendum, quod alioqui jam ex 5 !

:

officio tenebatur; qua Ífi deinde ad tertium ? * F

bone fidei poffeflorem pervenerint, perinde :5 *

0 1«

ac furtiva, numquam, nifi purpato vitio DT

prefcribuntur. l $. ff 244 legem ul Re-:

E. Schmk

petzmd.

h18

Fru&us rei furtivee ufücapi rempore or« dum !

dinario poffe, quamvis non redierinr prius xiixu

ad rei dominum, nec virium purgatum fue- aitt; Y

rit, affirmat probabilius Arnoldus Rath, ex um

1.249. $. 2. f£. de , c? R. D. & Lag. fE. dexiiim

füvrt. contra Bachovium & alios.

Mya

1 000 A

IV. Jura quzdam Epifcoporum: ut jus

confecrandi, ubiS. unctio intervenit, ufucapi

I

At n

non-poteft a facerdotibus minoribus Epi-

fcopo.'c. 4. d. 68.^ Neque jus vifitandi Epi-

Atl

t

Ícopo competens ; fi ufucapio tendat ad ex-

ünétionem omnis vifirationis a. quocumque

"0 li

prelato ecclefiaftico facienda. c. 12; & 16.

RURT

s;

V d

Je Prafcript. Quo etiam ex capite novim

ne

|

Dzs Jung.

687

D l

ne quidem rem

pore. immemoriali pre(cribi

2 Ri

T0

MA

M

poíffe Epifcopi jus exigendi procurationem

u

feu füftentarionem vifitationis tempore.

lo

db

V. Res prohibitz alienari abfque certa

| ;wg:*,

:

.'J

g

forma & conditionibus a jure preícripris: ut

preter pupillorum & minorennium res, funt

ATT

etíam feudalia, doralia; primogeniturz, fidei-

g,

commiffa, & legata, que teftamento prohi-

10 pl

bentur alienari. c. s. & 6. de Reb. Eccl. alieg,

lii

l. 16. f£. de Fundo dot. 1.2. C; de Ufi

ll['/lj). [)7'0

;'[ll

emtove, vel traus. l. fin. C.. Communia

de lepat.

alegggn

*

"

Probabilius tamen videtur, res Eccl

efice ífme

W r

m

debitis folenniratibus alienatas, feuda rmale

ii

alienata, & res fideicommiffarias , five fint

iil d

majoratus, five primogeniture tempore ex-

70 n

taordinario feu longifhimo poffe prafcribi,

i(l

J

prout P. Schmier & non pauci tuentur.

Ob 1. Secundum plurimos juris textus,

K Qf d

poteft homo liber bona fide poffidéri : rara

A

T

enim habetur ejus venditio, quando fe vendi

vt

permittit, ut de pretio participet.

Ergo

js

etiam lex humana poteft permittere, ut con-

"

tra talis hominis libertatem

preefcribatur,

Confe

quenter quod homo liber üfücapi non

g up

poffit, non Videtur provenire ex natura rei,

li[) uäw? !

fed ex legis prohibitione. & JV. Urramq. fg.

n 1

a folum ex rei natura prefcribi poffünt pez-

lütandiïï?'

mittentelege, quorum dominium altum pe-

nl d

nes legislatorem eft; hujufinodi autem do«

d

minium legislator non habet in hominem li-

erum: at quando homo in füi venditionem

pl

confentit, ideo fip vere fervus, quia eft füce

EL»"'W?

liber-

688

Dzs Jun&

m

libertatis dominus , .eaque fe fponte ab.

í

dicat.

,uinitl

p dos

Qb

;. II Laici quidam exercent jus de-

cimandi, quin privilegium poffint. probare,.

gbl

hij

Ergo poteít jus decimandi prafcribi a laicis ?

[

tempore immernoriali, juxta c. z. de Prafcr. » ^ ^.

in 6. &. Dift. Conf. — Poteft preefcribi titulo ?

folum praíumto C. Secus N. Cum de ex-

r

ordio non conítat, nec quifquam tot anno-

ho m

rum intervallo quaeftionem, moverit, prefu-

mitur, juftam quoque initii rationem fuiffe,

$1 Qu

merira in Eccle- ünsp

fc. quod majores ob infignia

fiam hoc jure fuerint donati

. Hinc decimg z. Qu

ejufmodi, ut mere laicales, more aliarum re- fs d

rum, non petito confenfu Ecclefie , paífim TU

libere venduntur, aut alio. modo alienantur. zi

Tlaiman.l4. tr.-.6..c..6. m

s&g. Immu-./ji d

nitatem autem a folvendis.décimis poffe pree- ii

Ícribi, non tantum a tempore immemoriali, 116

íed etiam cum titulo quadraginta annorum u

fpatio, tam a perfonis particularibus, quam w

2 comimunitate tota, tuetur adverfus Covar- ii

ruviam, Arnoldus Rath thefi 4.. Paffim enim [j; jj

*x confuetudine de pomis, fceno, herbis de- sj

ru-

40

cime non penduntur. Idem ergo quoa

1

i hi

€tus reliquos recipi poteft, ubi aliunde con-

(j ïfï*immi]

AU f5 Y

grua

facerdotum fuppetit fuftentatio.

OLb liL Secundum 1l 3. C. de jure

RUT

dotium. licet marito mancipia dotalia manu-

hm d

mitrere conftante matrimonio. Ergo dotalia

"t n

bona poffunt prafcribi. x.. Difz ConJ. Dorta-

;pxiunepml

la bona immobilia N. iobilia C. Fundus

mTrim

&ota1s

Dz Junr.

T.

689

LU

[

dotalis ne quidem longi temporis prefcriptio-

nem admittit, nifi ufucapio fuerit incoata an-

r

d

tequam dotalis fundus coeperit effe. 1. 16. £f

VN

de Fundo dot. Res vero dotales mobiles trien-

)

ts

V

!

nio prefcribi poffe probat Arnoldus Rath ex

m

l3o. C. de Jure dot. Vide Haunoldum

p

1. 362.

i um d

AI] f0 dU

ARTICULUS V.

R Dre

.. Quanto tempore opus [it. ad pre[cvibendum?

m ff

4 J. Quarta condirio ad prefcriben-

nf

fcie-

N5

um eft poffeffio tempore definito con-

Is

tinuata.

Quid autem fit poffeffio & quotu-

t afm'm [

plex, fatis difputavimus cap. 1. hujus tracta-

yir,

tus; a. 5. & 6. pag. 26. & íqq. Poffeffionis

9d

neceffitatem intelligimus ex l. 25. f£. de Ufurp.

g ln

& Ufuc. ubi fic habetur: /rge poffofftoge ufuca-

jl n

pio contingeve non potefl. — Quod repetitur c. 3.

Oa

de R. 9. in 6. Et quidem ufque ad elapfum

Rn

tempus a jure definitum produci poffeffionem

u'x Wi

15 d

oportere, five ab uno eodemque poffeffore,

ts U

five a diverfis, eruitur ex $$. 12. & 13. Inft. d&

fimal

J

Ujfuc. & c. 8. de Prafcvipt. . Yn pree(criptione

li

tamen privativa non requiritur poffeffio pofi-

quoad

ifü

üva, qua' habeatur per actus pofitivos cor-

ii Qu

poris velanimi, vel utriufque fimul; quibus

Q

detinerur res, vel jus exercetur; fed fufficit

hUM

i

negativa feu impropria, quee habetur per ne-

yui D

Ji

gationem actuum, quibus v. g. fervitute pof-

UA

bt

fet uti dominus, qua non utitur , ficut in prae-

Ícriptione pofitiva rerum & jurium incorpo-

otefít vera & flricte dicta

Ll'ü

rahüum dari non p

Xx

pofíeífio;

TT

*90

Dz Junr.

poffeffio, quod illa corporis adminiculo a fjaimon

prehendi proprie ac detineri nequeunt, feq ahpolit

tanrum quafi poffeflio confiftens in exercitig J*

gpmur n

alicujus actus, ut c. 1. a. 5. & 6. diximus.

INota I4J. Adrerum corporalium preeferi. 4 int ]*

ptionem incoandam opus eft ppifeiïïonenatu. gur u

rali & civili. Nam ufücapionem incoari oporte (j 11//

a poffeffioneformali: hzcautem acquiritur per n j

apprehenfionem . veram vel fiétam rei ut fuz, j 1*

gorporis, animi 69 juris adminiculo ; ergo tam' na» i

turalem, quam civilem comprehendit. l. 4. C. de £«

adquivenda $. vetin. po[J.. dicitur: Licet pofféffro ]y: «n fi

guudo animo acquivi i0n poffrz , tamen. [ole ammo i ss i

vetinevi poteJT.

d.

Unde colligimus, ad ufücapionem con- i

tinuandam íüfficere pofleffionem mere civis ii

lem. Confirmatur ex l. 17.. $. ult. f£. de Fuvtis, ia

ubi habetur, quod abfens, qui folam polffef- ij li.

fionem civilem animo retinet, ufucapionem ;j ;

continuet. Ac merito: fieri enim non pO« jj l; [ ;

teít, ut quis naturalem poffeffionem perpetuo :j j

l

|

xetineat;ac fundo alicui tanto tempore infiftat. drimi d

Econtra poffeffio mere naturalis;

U y; fj r

quis corpore dumtaxat rem detinet, L 38.

v////(

P

l

l

/

T.

»/. [

2

.7. de F. O. inutilis eft ad ufücapiendum

DEU

ine civili, quz fit animo dominii. l. 25. 1.

EURT

de Ufucap. tic' Ufufructuarius , co

mmocdata-

du

vo Herede:

riüs, depofitarius, l. 2. $. . ff.

Aüm nferi

item qui precario poífident , ufücapere non

T

P

poflünt res fibi commiffas. 1. 4. $. 1. & ult.

xonp

du

fE. de Precar. Poffünt tamen qui ex emto do-

)

DEU

£Uj

ent $

Wi

"

pato Qe. eju(n, nominiþus rem detin

quia

Bu

m

Dz ]unþ.

691

xn ny

uia hi animo rem fibi habendi,

& juris ad-

jl

miniculo poffidenr.

Dico 1.

Bona mobilia cu

m titulo pre-

Xf

|

fcribuntur triennio,

adeoque brevi tempore,

etiamfi

]

jf

TU

fint pretiofa , univerfaliter enim lo-

quuntur jura.

Princ. Inft. de U,

ffuc. 1. un. C.

mincoa:iog;/

de Ufucap. transform.

Mobilibüs autem bo.

na:guirim:;y

nis etiam jura izcorporalia accenfentur. exce-

iT uf

pto pignore in re mobili conftituto ,

quod

Cvf

cum illa non prefcribitur. 1. 1o.

UJiIL

th,"

vat. aciione.

C. de Pigne-

]

i

]

W

Dixi: cum titulo: nam

hi :'W

"fmm

Ícribi res mobiles tem

fine titulo prae-

pore extraordinario.

2

oftendimus fuJ. a.

3. coucl. 3.

;

i

)

Extenditur conclufio etiam ad bona mobi-

0 ff cf;:w

|

lia Ecclefiarum, ut communiter tenent contra

Lt

Hoftienfem, ex Authent.

Quas aliones. de

ia

$$. Ecclef. Ibi:

Quas athiones alias decennalis,

5999 alias vicezualis ,

alias. tricenmalis pefcriptio ex-

num cfudg: be,

fi loco veligiofo competaut, quadva-

w einta ammis

excluduntur : ufucapioue trienmii vel

pur il

wadriennii prajcviptione m fuo. volore. duranti-

jdj d

H

w$: $ola Aomana Ecclefia gaudente cemtum an-

f[; 2 )AK'

aorum fpatio vel privilegio. 'Et refertur c. fin,

p

16;q. 3.

Neque alibi canones aliud ftatuunt,

I

Quapropt

er & Romanam Ecclefiam pari jure

m

n n

quoad hanc immobilium bonorum ufücapio-

nem cum inferioribus Ecclefiis cenferi, contra

g

anormitanum, Leffium & alios cenfent theo-

?

"n

?i non

pauci admodum probabiliter, cum

ii

iM

olina, Laimanno & Cardinale deLu

Pt

g0; qui,

:

Ll

suüm Roma Ícripferit,

u

X

eorum, qu&-in Ro-

ed

^,

inanga,

692

Dr Tunr.

AC

m

]

mana curia obtinent , gnarus utique fuit,/

"D

um p u

Nam exceptio d. Authentice non indicat bo. :

ey Q

pna mobilia, fed immobilia quorum ufücapien- :5

x n

]

dica'nï

dorurm tempus ad feculum Rom. Ecclefize &

tendit. Quam explicationem etiam c. 13. &

1& L

, prinlego

14

de Prafcript. accomodari oportet.

Dico J1. Bona immobilia privatorum ;

(ijp[ion:

Rg[h Jl

profana c

um titulo prefcribuntur deceunio;

inter prafentes ;

& vicennio inter abfentes, || i^

Pr. Inft. de Ufucap. & l. ult.

C. de Pra[cvipt. s; i

^

Ti

st

Iul

pIMK

Jong. temp.

Diximus I.

Boza immolilia: quo no.;i5"

fripio

mine intelligimus non tantum res corporeas, :

qua

moveri loco non poffunt , ceu. domos ;(j

.

raedi

f

a, fundos, fed etiam res incorporeas s lii

rebus immobilibus adhaerentes, aut eequivae j

ut fünt jura quadam, ; (arnl

lentes & perpetuas:

cenfus & ufusfructus fine limitation

e conítitu.;

tus , officium , beneficium , jus patronatus, [j i

advocatie &c. tametíi perfonis, quae utique jrpiu.

res mobiles fünt, adhzreanr, immobilibus;; i

