contraétum, tefle Livio l. 7. c. 16. & 27.

Ut

Cicero l. 5. ad Atticum epift. ult. fcribit, ;£j

l)r.|

edi&is Pretorum & SCto approbatas füiffe ; j

lendis

Tij

E—

d

Wfüras cadüna, i, e, cum jfingulis cá

qmen-

Dz Jonr.

m

gnenfium centefima pars fortis exigitur, ita ut

annis fingulis reddantur nummi duodeni, Iítee

ä*ïkwmm

*

vocan

tur a Seneca ]. 7. de Denefic. c. 16. u(u-

LT

pe Jauguimoleute, in Digeftis autem maxime,

TM

vaviffimue, & legitima, eo quod legibus prohi-

tT

bitam effet, majores ftipulari.

?: QUi

Juítinianus 1. 26. 6. 1. C. de Ufur, Feterem,

aulim, v?

duram 7 graviffmam u[uravum inolem ad medio-

lls d

critatem. dedu&urus, permi(it quidem u(uram

d i,

centefimam ftipulari, fed tantum nomine pecu-

mb

niarum trajeCliriarum (que traduntur naviga-

vt

turis periculo creditoris) & fpecierum fcenori-

sl

datarüm, ut fun: oleum, vinum, frumenturm :

n

at vero perfonis illuftribus vetuit excedere ufu-

ndhied

ras Tvienies, quee erant tertia centefimae, h. e.

TO

ut pro centum nonnifi quatuor in annos fin-

tlgsin

gules pendantur. Nec amplius fcneratores

nr, vl

ab apricolis pecuniee nomine pofcere poterant,

allibret.

fecundum ejusdem lmp. leges. ldem cavit,

fent d

ne mercatores Zeffem, ceteri Semi[J&in centeti-

me ufüre excedant.

Vide l. r7. ff ]. g. & 26.

TT

w dudim

C. h.t. Hodie Quincunx centefima, annis vi-

D

ginti fortem exaequans, ex confüetudine pas-

1 p

fim vi

get: quamvis in procipuis Germania

i Q

& Gallie dicafteriis nonnifi ex triente conce-

L

1

datur actio creditoribus.

julli

"Advertendum autem, in a&cionibus bone

od

fidei;poft moram ad judicari ufüras,eiiamfi de his

u

nihil inter partes conyentum fuerit. l. 7Mora. 32,

dub

$. 2. f& de Ufur. |. 24. in fin. 1. 26. $. 1. f£. De-

o

um

pofit. At vero in sétionibus ftricti juris plane

j i

nifi in ftipulationem fint

] mm,

ROn dcbemur ufurg ;

Mm $

e

ü-

$5

Dz Junrz.

deducte. 1.3. C. de Ufur. 1.24. in med, 4

ii m S'

Prafcvipt. Verb. . His adde Receffus Imperii

s &oturm

an. 1600. . So viel nun. 152. v. Oder abev,. Et

W,fm m Cafu f

an. 1654. $. 7Anlangend . die.

Cenfent autem

aob t

j

Theolopi communius; teneri quidem debiro.

isgg fibit C

1

rem folvere peenam conventionalen ante jadi-

j

TTULA

cis fententiam ; non tamen ante exactionem

n ïiqiüiid/.*]w

/

[

creditoris. Quamquam ne hic quidem pa.

nam talem exigere poffit; nifi merito preefüma-

r

!

f

gwgg?qm

tnr mutuatarii culpa in mora.

ARTICULUS IV.

; -Uï'lïü'ldo bt

A

t

, ]

Queis nomittibu

s ultra fortem exigeve cveditor

Duli at

aliquid poffit ?

CT

Ota. Etfi ex pecunia, aliave re credita lu-

; iil

Y crum ratione mutui nemo' exipere, (al-

al lt r

m intit

va religione poífit, uti hactenus oftendimus;

contingit ramen fepe, ut aliis ex nominibus;

3mn, j

naturz mutui non intrinfecis, creditores ali-

d. qii

quid ultra fortem juíte expofcant. — Hoc to-

V ol

ties licebir, quories cum mutuo idem titulus

i ob

concurrit, qui in aliis negotiis vel contracü-

Tisy

bus fufficeret ad percipiendum 'emolumen- (j

tum ultra negotii aut contra&tus illius obli-

3001 flfeny

tionem.

Ad hofce titulos. fine duübio per-

At j

tinet peena conventionalis, dequa modo difle-

t ld

ruimus. Tresalii precipui füunt Damnum emer-

A rdlendu

gens, Lucrum ceffans, & Periculum fortis

Qï s [inri

quos nunc breviter tractabimus.

* p

us exi

Dico [. Juftus titul

igendi aliquid ul-

"H i

tra fortem eft

damnum emergefs creditori

"Mi

"

fi cum mutuo concurrat.. Ita Theologi com-

1nu-

Dzg Juns.

555

0413 Idl;'

]s

muniter cum S. ''homa 2. 2. q. 78. a. 2. ad r.

N [m r

contra Scotum in 4. d. 15. q. 2. a, 3.

Hoc

[

N P

! m

enim in cafü non exigirur lucrum ratione mu-

M

J

li MT (b

W

j

tui, fed ob annexum mutuo damnum, quod

ratis fubire creditor non tenetur.

Cun va-

M d

fio 6 ufus obtineat , ueminem , cui nott vult, con-

t Qd

zra utilitatem $9 vationem cogi. de proprio faceve

Q .

lencficium.. c. Precavie. 10. q. 2.

Neque de-

ODtzupy

éeat, quemquam ex liberalitate fua peric;ita-

r. l ;o. fF. de Re Jud. . Poteft ergo quivis

in praítando beneficio fuüze coníulere inde-

D

mnitati,

dl

Duplici autem in cafu titulus ifte accedit

contraéctui mutuationis.

I Ex mora debito-

l creditaly

ris , qui tenebitur ad compenfationem damni,

ts

quod fua tergiveríatione creditori contra ju-

tfendim:

ftitiam intulit, omittendo elapfo termino fo-

.Qominid

lutionem, licet de hac a creditore non inter-

sls d

ellatus ; quia dies eum fatis interpellabat.

L Ht

Nam, ut colligimus ex l. 2. & 4. fE. Deeo,

jm t

quod certo loco dari oportet. quando conftitui-

À m

tur terminus folutionis , aut rei exhibendee

al

inter contrahentes , pa&tum tacitum initur,

lii o-

ut non folvens teneatur ad inrereffe defectu

iio t

olutionis obveniens.

Non videtur tarnen

v dle

pa&um illud extendi ad cafus, queis debitor

mmen

ad reftituendum redditur plane. impotens.

lum t

Quales fünt incendium , captivitas, aut ex-

trema pauperies, quae illi fine culpa fua ob-

T

venere , . quia fecundum c. 6o. de R. . in 6.

y

won efbimimora, qui pote[t exceptioue tegitima [e

j

*uevi,

Mi

?

"

M

A. Si

$j9

Dzg Jvng.

IL. Si fuerit conventum, ut mutuatarits

compenfet damnum, fiquod evenerit ex mny.

gin at

tuatione creditori ,

" u[ique n P

tantum ille tenebitur.

)

quantum huic evenerit, licet in mora n

on ^il

vt p*

k

fuerit mutuatarius. INihil autem ultra fortem !

debebit, íi mutuans nullum fuerit damnum :*

um

-- f

paííus.

Mutuanti enim licet, fervare fe in.

]i Po!fä

demnem. fe(S, 14. C. Lat. füb Leon. X.

et, i m,»'þ:.æ l;

Poteft etiam ob periculum damni futuri

yuzri i

s J n

mutuatarius fe obligare ad certam & rationa-

bilem fümmam, quam unicam pendere ultia

s; t

ini pI

fortem tenebitur, five damnum magpnum, fi.

ve parvum , five nullum creditori evenerit,

41 Qu

quod omnino forti u:rinque committitur.

jmoo t

Nam periculum incertum pretio seftimabile

selimt, ]

eíl, perinde ac jactus retis, qui jufte emirur,

s n anm

t ob

five multi, five pauci pifces extrahantur, fi-

ve omnino nullus.

Non. poteft autem mu-

150, 19 at

tuatarius ad pactum hoc fecundum obligari

fs id m

invitus, fi malit tantum pacifci primo modo;

IU

ad farciendum omne damnum, quod mu-

tnh hn i u

tuanti obvenerit ratione mutui: nam hocmo-

17 r a,

do mutuans fàt indemnis fervaretur.

hr M

u

odíi conditio ifta non fuerit in pa&tum

imtrÜpiny|

deduécla, ad nihil tenebitur mutuatarius, fieo

.

Bf ii

Vi

tempore, quo nondum fortem debebat refti-

m mj

"

OOb

tuere, creditori damnum obtigerit. [ta pro-

babilius contra alios decernit Haunoldus tr. 9.

fU Ij

€ 3. conttov. 1o. $. 3. n. 391. cum Leffio &

lii a

pluribus aliis.

uia juxta decifionem Rot&

MT

149. ceffamte mora mon efl locus. ulli intere[fe:

"ml d

li

| w&v [l Pc(*

inmoraaurem noneft) qui ante prefixum

E

terminum non refljtuit.

X-

[

Dz [unxz.

552

t

- Excipitur tamen creditor, qui ad murao

dandum vi aut juíto etiam metu inductus fuit ;

hic utique fine pacto przevio intereffe damni

L mä

V lts

i

emergentis poterit exipere; quia mutuat non

i.

ex affectu benefaciendi, fed declinandi malum

mm vam

ex metu imminens.

Tif

- JDico 1. Poteft creditor in pz&tum dedu-

nl

cere, ut ratione lucri ceffantis fibi aliquid a

mj i

mutuatario folvatur. Ita Covarruvias, Navar-

Tif

rus, Medina, Molina & alii communiter con-

o

tra Durandum, Scotum, InnocentiumIV. in

m

c, Naviganti. De. Ufur. & multos Canoniftas.

W gt

Prob. 1.

uod intereft creditoris, non folum

Qul

T

ex damno emergente, fed etiam ex lucro cef-

0 elinji

fante aeflimatur , 1. un. C. de fententüs, qua

jl

proeo, quod iutevefl, proferuntur. . Et l. 13. f£.

lasl

Ratam vem baberi. dicitur : ff commiffa efd. fti-

ATT T

pulatio, iy tautum competit , in quautum mea

tm od

intevfuit, idefl, quamtum urbi abefl , quautum-

rimo m

que lucvavi potui. L. 3. $. fin. fÉ. de eo, quod.

qui m

certo loco dari oportet. ad quzeftionem: 247 Ju-

a hr

Cri vatio babeatur , gon folius dammi ?. xefpon-

!

etur :

Puto, $9 lucri baleudam vationem.

j m

]

Nam ut Ulpianus l. 2. f£. $. 11.. /Vequid in loco

pullico fiaz. fcribit: Damnmuum pati videtur , qui

js, h

commodum amittit.

du at

Siereo ob merum damni ; ex mutuatione

lu

gisti

oriuri , lepitime cum debitore pacifcimur;

nldii

idem licebit ob defe&tum lucri, quod ex pe-

cunia retenta fperari poterat: nequeenim fpes

TU

m

i(ta facienda eft minoris, quam metus damni.

Prob. 14 Pecunia, quatenus fübeft indu-

d

-F'

g

)

firige

$58

Dr forx

gtl

ftrie humane , habet fe velut femen facun.

——

il

l

j qu

dumn , quod lucrum virtute conrineat; unde

a

creditori pluris val

et, quam fecundum fe fpe. /:illl^

étata: ergo amplius quid poteft pro ea exi

uia & lucrum in illa latens fimul tradi cen-

j

etur.

;um m

J

yd ho p

Conf. I. Qui gratis alteri commodat in.

À

ftrumenta artis , poteft cum hoc pacifci de

:

i p

p

compenfando lucro, alias ex ufuillorum per-

cipiendo. Ergo pactum fimile ftare poteft shinimd

cum mutuo gratuito de compenfando lucro, i5*

IL. Ipfi Adverfarii admittunt. compenfàtio. 2 7

nem lucri ceffantis ex mutuo, ad quod dan. :*

Molni,

dum creditor compellitur: ergo oportet cott !

cedant, fpem lucri effe pretio eftimabilem :

Xf

ultra fortem ; alias non liceret illam compen: ts

fationem exigere, quia vis illara non auget ln

N

valorem rei mutuo datae.

3 Notun

IIL Idem argumentum duci poteft ex i

LC

T

mora debitoris. Et quidem in Germania ad

lires pracidendas, pra'fumitur, ex retardafa at

aurege m d

folutione annis fingulis ceffare lucrum

Yi

rum quinque ob centum mutuo datos, Recefs,

üm, v

l

f, Jl

Spir. an. 1600. $. 139.

. Ex quibus conftat; etíam

ante moram de«/ r jj

bitoris, iniri poffe pactum de folvendo lucro* 1j

ceffante, modo fuerit fpes lucrifaciendi ; i mu- !t

tuum non daretur. Haber enim creditor jüS "n ujj;

fervandi fe indemnem; id quod tali paétioney 'iin, jj

nüllo jure prohibita, praftare poteft.

LT

Imo fi, quando mutuum dabatur, propitis tiny,

enalt |i ( ii

li

qua & probabilis opportunitas lucri faci

ad-

Dz Junx,

325

TM

aderar, contrahi eapropter cum debitor

e po-

| cmäf; Ut

teft de certa quantitate praftanda,

five majus,

At

I

J

fiveminus, aut nullum etiam lucrum ceffet.

j PM

Nam cum fpes iíta aeftimabilis fit , perinde ac

D

jactus retis, transigi de ea licebit, & exigi pre-

Qs

tium minus lucro fecundum f& fpectato, eo

,quod hoc propter incertirudinem tanti non va-

& at

leat; ut notat S, Thomas q. 62. a. 4. in (.-

J 1//0!1][11 pe[.

Dico /]1. Juftus etiam titulus exipendi ali-

[ poi

quid ultra fortem eft periculum fortis, vel pror-

tb j

füs amittendze, vel non fine magnis moleftiis

ml

recuperanda. Ita Angelus & Sylvefter in fum-

iwli& ma cas. confc. Medina l. de Reftir. Malderus,

Qp

Diana, Molinà, Lugo, Philippus a S. Trinir.

yelmdit

in 22. de J. & J. d. 8. q. 78. v. Dubitatur fepti-

lm a

9. Petrus Navarrus, & multi alii, contra D.

L d

Sotum , Mart. Navarrum , Paludanum , Tole-

tum; Reginaldum Theologos & Canoniftas,

Q poreü:

Prob. 1, Conftat experientia, tale fortis pe-

Getmina

riculum fzepius creditores fubire, quod apte

g t

i

deícribitur Eccli. 29. v. 4. & fqq. AMulti quafi

(

iventiogem cflimaverunt fenus, i. e. mutuum

jts A

hibi datum , £? praflirerunt molefliam bis, qui fe

édjuverunt, — .Douec. accipiant, ofculautur. mamus

vum d

aüfis , €9 ig promi[fouibus bumsüliant / vocem

ido lt

Wm. Er in tempore vedditiouis poftulabit tem-

:ndï; ü r

i, Q9 loquetur verba tcdii $9 murmuvationum,

qelttf

& fempus caufabitur. — Si autem potuerit reddere,

jj g

adverabitur , folidi vix veddet dimidium , €g com-

i

putabit illud quafi inventionem. — Sin autem, fran-

& &abit illum

(U! FW

/

pecunia, $9 poffidebit illum: inimicum

j RYalis: 9 comvitia 9 maledila. veddet illi, c7

P

]

pro

Dïs Jun.

$60

j

pro bouove &g leneficio veddet ii centumelian,

Atqui tale periculum damni & aliorum incom.

»

ym.

modorum eít mutruo extrinfecum & pretig

" gnp

a-ftimabile: ergo pro eo in fe füfcepto lieebit ,«u:

creditori futnmam cerram pacifci.

; jm, r

Confirm. Habet creditor jus petendi pignug ;;;

TU

aut fidejufforem: ergo & jufte exigit aliquid jj

ultta fortem, quando fubit ipfe periculum

æjïinm!icv;i! [

fidejufforis; certum enim eft; poffe hune pas v

ciíci, ut fibi a debitore aliquid pendatur, tam ;;;j

pro onere illius gratra fufcepto; quampro pes — (ifmm.

riculo damni, quod fübire poffet.

l

z

; propod

In aliis itemi contra&tibüs ultra obligatioz

h& Q

hiem illis propriam aflimari poteft periculum;

piynit fil

m

ut in locatione, emtione debitorüm periculo-

m i

foram: fine ulla enitn dubitatione literas cen«

tinojrtmy

fuales centum aureorum aureis feptuaginta emi

lt f

licetj tum propter incertam cenfuum folatios

CPTUT

nem; tum ob difficilem conventionem illoe

A

lw

) mj

rum; quorüm eftfolvere cenfus; Ergo mue

LLTT

tuans poteft ultra fortem aliquid exigere ob rj

;

m

illius pericalu

ficut emtor accipit literas plus p

continentes.

Jenique fi ob probabile pericus o c

lum damni incerti; de pendenda quantitaté ;j

certa licer paciíci, idem fane licebit ob pericus jr.ic.

lum probabile fortis amittende: amiffio enim «

fortis mágis adverfatur naturz mutui; quatü ;j

N

À

damnum inde emergens. ReGte ergo hic tit;li |

b int i

lus ad zzzere[Je refertur.

Aeido

í

!

di

J

Piób. H. Auoritate S. Thomoe; qui opuft

tl

73. de üfüra c. 10. De vendentibus carius prv-

Arfeen.

"u

prer [olutionein , (ab medium , fi veuditor, inquib

,

£

[j

lg

Dz JfUR É;

56t

H fiy

2

i

vem [uám imendat vendere cavius, won pvoprei

zenpus fantum , [ed tfamtum pYopter damuum;

lfe. i

I6

i

"h

JHH

quod videt fibi immineve ex. dilatione [olutionis ve«

:

"

euperaude , [eu propter vexatiouem fuam vedimen-

dam, quam pvobabiliter tünet futuram fb im vez

veutione debiti pvoptev. malitiam vel impotentiari

ET

À Det

n

«l

debitorit ; tunc excu[atuv a vitio,

€7 frt eequitas

eflimationis i& b

ujusmodi coutvatlibus pev com-

fe hr h

(tr, ts

peulationem damui:: vel quando probaliliter timenz

tur bec 15 cvedentia accidere egc,

tj DI p

Confirm. , Ad plures a Miffionariis Sinerifi

bus propofitas quaftiones refponfione tertiá

Dd

rl

Patres & Qualificatores congregationis de pro-

paganda fide & Sanéti Officii cen[uevunt , vationé

n r

ylitrs s

mutui immediate 7* preecife uibil eff accipiendum

ultra fortem prinicipalem. — Si aliquid accipiant va-

X

M

piome peviculi probaliiter imminentis, pvout iü

cafi, 102 effe inquietandos. ( mutuatores Sinen-

ynnem d

fes) dummodo babeatur vatio qualitatis periculi $

Dytu

probabiliratis ejusdem , ac forvata proportione iti«

| at

yer peviculum $9 id quod accipitur. kanc deciz

ilir p

ionem cum ceteris refponfis an. 1646. Ínno«

hie pro

centius X; S. P. approbavit; & fub poena ex«

quand(are

communicationis pracépit; ut omnes Sinarutii

] p

Miflionarii fe illis in praxi conforment. Ita re-

ü[ïlo en'm

fert Thomas Hurtadus in refolutionib. de ve«

n Q*?EE

to mattyrio fidei, p. 495. edit. Colon.

goh'xc t

Ab hoc título parum abeft z(fzcirazio fortífs

quando creditor in f& fufcipit periculum tráns-

æ,qüi U?üä

ferendi pecüniam in locum remotum; quo fi

TA

€a pervenerit; folvatur fibi foenus 6o: aureo«

u

W"ïï

il

tum ultra fortem millenorum: fi vero fors pez

Nn

rierit;

$62

Dz Junr.

rierit, non folum pereat creditori, fed hicin. j

füper teneatur tantumdem mutuare, & in ]o. ;;5

cum deftinatum ejus translationem curare, 'Ta. u ?

lem enim contractam ab ufüre vitio vindicat zi

S. 'Thomas opufc. 73. c. 6. contra Abbatem, ;jj; j!!

Hoflienfem & alios veteres.

Nam moleftia yoxits !

& folicitudo orta ex ali aflecuratione, pretio ii*

eft eftimabiliss cumque ad onus iftud nemo ii

teneatur , liceret tertio qui & periculum in fe i V

füfciperet, aliquid pro illo exigere.

Unde ii

evidenter agnoícimus , non ratione mutui aue jj

&arium in tali cafü pofci.

ágn; Qu

Ob;. £. cont. x^concl. Principalis jubetut fi- sisi a

dejuffori integre fatisfacere non folum pro iif

fümma principali, fed etiam pro toto iotereffe &5

damni, c. Pervemit. De fidejuffor. ubi nulla fit ii iif

diftin&io, an füa culpa, an fine culpa folutios « ríp m

nem diftulerit, . Ergo mora inculpata non ex- ;s,u jj

cufat debitorem a compenfatione damni emet-. jj Vr

gentis. B. /V. Conf. In cafü cap. cit. non dee- siigii

rat culpaa clericis accufatis: jubentur enim pue iyi; w

niri tamquam perjuri. Deinde illud inter mue j; j

tuatarios & fidejuffores intereft , quod hifce (]jj. ,

concedatur actio mandati vel negotiorum ge- tf

;

ftorum , ita ut, fiquos fumtus fecerint bona jf .

fide pro mandatario, mandans eos refundere i.

teneatur.

A T

$1

OB;. IL. cont. 2. concl. Venditor morofus, «

f

qui mercem opportuno tempore non tracidib ij

VT feri

non tenetur ad lucrum extrinfecum ;

us f

quod emtor nepotiando interea acquifivilie

l';m

POfe 3]10, vqln

fi rem venditam accepiffet. ]. 21.

$. 3.

P

40f

N WW/T

LU

u

Dz Junr.

$63

lr

tl

ji

ls

!

Itj

ZIion. emti, vend. Ergo neque creditor poteít

aliquid ratione lucri ceffantis exigere a mu-

W

li

tuatario. X /V. Conf. l. Lex ifta correcta vi-

A WUM

detur al. un. C. De feng., que pro eo, quod in-

j TU A

ol

tevefl , proferuntuv , ubi dicit Imp. f& antiquas

D Qj

prolixitates velle coar&are. II. Videtur im

ii p

allata lege fpeciale quid ftatui pro conrractu

tl n

kalm il

venditionis, ut eequa fit venditoris & emtoris

conditio. Nam cum emtor non folvens pre-

& n

TU d

tium damnaretur tantum ad ufüras ordinarias

ab legetáxatas, non vero ad intereffe extrin-

Ífecum ; aequum erat, venditorem morofum

st

condemnaári quoque ad fólam sftimátionem

n g

j

intrinfecgm , feu in quo res quoad valorem

1o as

facta eft deterior.

III. Adverti oporter, in

TUf

dicte legis cafu non interveniffe bactum, at-

Ypi b

X 0O d

que infupér moram ab emtore fuiffe protra-

&lam, ut lex ipfa exprimit.

lt ent

j m

lnfl. Non poteft oroduci ulla lex Taris Ca-

nonici aut civilis , quz fpontanearn lucri cef-

trenn

fantis pa&tionem perrmittat in mutuo; ergo

Viet

xec tion licet: prafertim cutr repudietur a

g hi

S. Thotüia 2. 2. q. 78. a. 2 àd 1., aliisque DD.

jrumpe

preeftantiffimis, atque a Bulla Pii V. quze in-

r bot

Cipit: /z eam. edita anno 1$71. 8« V. "dutec.

ondet

tzxter teftimonia legüm civilium in conclu-

lone recitata; füfficienter thefin noftram fir-

a

fnante c. 6, & fin. De ufur. fecundum quee li-

m a

Cet Vendere rem majore pretio; quam in prae-

w

fens valeat, fi probabiliter plus valitura fit

ICQUIMSD

Y

tempore alio, in quod eam venditor volebat

B2

(

onüm tatio eft tanrutr

[

ervare: quar?m decifi

Nn 2.&5

D

ji0-

Dz jonr.

$6

T &i

eà obventuri.

Ergo

pvolabilis pes. lucvi. poft

nam credito vendere

,;mfemha &

idem licebit in mutüo :

',nl*lä Buua) |

eft implicite m

utuare;

l

S. T homas

3*!

loquitur de fpe lucri remota

[

jl

quando s

creditumi non erat deftinatum ne-

j U

otiationi ;

fed poterat dumtaxat eo deftinari:

j

nobifcum autem

feritit quoad fpem lucri pro-

u i

[l

xime obventuri ex pecunia negotiationi defti-

ld

f

nàta; quando negotiatio per mutuationem

/

nl

nec lucrum fperatum aliunde com-

"

'&

impeditur;

j

u

J P('f(

enfatur.

Nam q. 62. a. 4. in ) feribit, ad

a, g

reftituendum alteri teneri ; u impedit eum; qe

n p

adipi[catur ,

quod eyat in via babendi,

duv p

üámvis autem t

hefis noftra antiquiori-

f prbup

bus.non fàtis probáretur, atque a recentiori-

u enm d

büs;, ceu mninus probabilis, cum formidine

v gt

defenderetür, ut Sotus de J. & J. 1.6.q. 1.a.5.

gind.

notat; adeo tamen communis nunc evafit, ut,

li g

tefte P. Daniele Concina Comment. 160., €

m eityr

ris fub-

Catholicis hodie pauci, iique inferio

st

fellii; eam impugnent :

atque ipfe

Jacobus

& Qu gi

Sanbovius , D. Sorbonicus;

& Profeffor Rce

*

ii

ius refporiderit; poffe ha

ric Opi

nionetn plane

" admgu,c (

iam, qui non ni

admitti a 'Theologo ; eo et

t duj

antiquas regulas, & purior

em doc&rinam mo-

Co

mmnent. Trivult. 4

m ( f

ralem ample&ti ftatuit.

Bw g()[upeuj

an. 1705. 9Jan. avt. 5

Conftitutionetn Pii V., ait Navarfus;

apt-

Bo

RU

te de folis cambiis, nec extendendam ad cot-

Á

li

« fit prohibitiva

tractu$ &lios ; qüippe qu

NI

1l D

ponalis. Nequüe eà nati

ones alias adftringh

[

Mpj

cum in fola pontificia ditione fit recepte

Dz J]vnr.

;6j

& Valentia & Lugo tradunt, eum, qui cer-

Is

ln

tam fpem-habet lucri indeterminat!, non te-

neriilla Bulla, quee fundatur in prefuümtione

T

ufura.

(

Obj, IHT. cout. 3. coticl. Alexander III. c. Zz

If

i

civitate. de Ufur. damnat confüetudinem reci-

piendi aliquid ultra fortem ratione periculi il-

11 t Jn

lam amittendi.

df d

E. JV. /Aff. Scribit enim Pon-

tifex: ZLiret autem contvaffus bujufmodiex tali for-

Iaf Onen

TT

ma non po[fat cen[evi nomine u[uvavum , nibilominus

sqmen veuditores peccatum incuvvuut , vifi dubium

(tüi,

fl

fíts (erces illas pius sgunusve folutiomis tempove va-

lituras, Ergo certius adhuc eft, augeri a cre-

l

l

EX

frit

ditore pretium mutui poffe, quando majori

E

l

«l

f periculo exponi, bona fide exiftimat : Ale-

II

n fomic

xander enim deteftatur taniura mentem per-

verfam feeneratorum, fingentem pericula, ubi

lu

nullum eft.

x a i

Iufl.1. Ergo quotie(cumque debitoris fi-

& 160

fs

dem creditor fequitur., exigere hic aliquid

poteft pzo periculo fortis, quod feinper füb-

jf [et

eft.

voelir M

ua quidem ratione multiplicabuntur

tituli aliquid exigendi, & copulative quidemt,

yen pat

; 0 f

ut Wadingus objicit. — & .Diff. /at, Creditor

exigere aliquid poreft, nili aliunde fit reddi-

dnum m

Ti d

tus fecurus C. fecus N. Non poteft ad rale

pa&ura compelli mutuatarius, fi voluerit pi-

v d

gnus exhibere, aut aliter fecuritati creditoris

confulere.

ldam Ed* /

n

lufl. 2, Au&tarium iftudipfum poteft pe-

riditari, expo pro hoc etiam periculo exigi

jt

l

p

a'lquid poterit, & pro ifto iterum aliquid,

i

pro-

Nll;

866

Dr Jums.

procedendo in infinitum. — Nec videtur, quo.

modo medium hoc idoneum fit ad fecurira-

, p

g n

tem preftandam. — *« JV. feg. Primum au&ta-

xium, etiam ut periclitans, eft füfficiens com.

; dfo p

Aqyrem A

penfatio: ficut fidejuffor ut periclitans etiam

o

aliquo modo, fufficit. Neque exigitur au&ta

rium tamquam medium plenam fecuritatem

i d

preftans, fed aliquo modo, & fpem afferens

o

dem st

captandi lucri, fi fors non perierit. Quod

vipii & el

quidem, quatenus cum tanto periculo exfpe-

étatur, ufüra proprie dici non poteft: ficut

qantitfe

xlius, «

quod exigitur ob certum periculum damni

incerti, non g&ufara ; nifi improPrigöc com«

Ts dedfion

wtqu eyr

penfatoria,

Qi, IF.. Canonifte. communirer cum

Jem exte:

wdi pb

Gloffa, & non. pauci Theologorum antiquo.

rum contractum affecurationis arbitrantur ufü«

NT

'int, df

rarium effe; idque probant ex c.-/Vavigatiti. de

Ufuris. Ergo.

E IV, Conf.. Videbatur qui-

aretisq

busdam, intelligendum d. capitulum effe de

at vbj

o i d

eo, qui noluit dare mutuum, nifi cum hag

conditione , ut füfcepto in fe fortis periculo;

at Dod

edmbie f

auctarium pro hoc exigere fibi liceret, Quod

a labe ufüre excufari non poffer, Verum

frim f

hi fürem

cum de cafu ifto Gregorius non meminerit

alii probabilius fufpicantur, in cit, cap. parti«

n (s

culam, /Voz, incuria Librariorum intercidif-

(Qtrem i

f^, ita ut legi oporteat: eo'quod Jufcipit in fe

( d E

peviculum, vecepturus. aliquid ultva. fortem , uju-

MTt

varius. non eff cenfondus.. INam quoad duos ca« ii

fus alios mox ita refpondet Pontifex: Zl quo-

Ro [

oc uju- s'lmplm'æ,, l

que, qui dat X. fglz'do:,... &on idebet. ex

, Tarid

o

d

Dz Jonr.

$62

i

l

vavius veputavi. — Ratione bujus dulii etiam excu-

i

fatur, qui panmos &c. — Quee quidem caufáles

Lk.

[

à

articulae non fatis apte fübjungerentur, nifi

l

o

in cafü primo, /Voz, infertum excufarat aQ

fertorem fortis ab ufura.

an'gir

uoniam autem S. Raimundus Compila-

Vr

tor Decretalium Gregorii, in Summa cafuum

k n

confcientiee l. 2. tit. de Ufur. $. 7. f 232. iis-.

i. Qu

dem verbis ufüs, damnat ufuree eum, qui na-

vieanti & eunti ad nundinas certam pecunize

1j a.

: r

quantitatem mutuat, recepturus aliquid am-

ii

plius, eo quod füfcipit in fe periculum ; eam-

Emm.,

que decifionem variis rationibus confirmat,

aitque, expreffam hodie de hoc cafu decreta-

njv a

lem extare: breviter ab hac difficultate fe ex-

D at

pedit Zyphaeus Jur. Pont. nov. l. 5. t. deUfur.

Iontont

n.4. fcribens, hoc capitulum nullibi gentium;

hwigrmli.t:

utíonat, efle receptum. . Non enim apparet,

du g

cur tertius quifpiam periculum trajectitiee pe-

lum dit

cuni pacto pretio poffit preftare, & idem

ji m t

non liceat creditori. Siquidem & feverioris

j peri:uï:.

cenfurz Doctoribus videtur, peculiari pretio

« u

eftimabile effe peviculum juri$ , cum quis di-

Verutm

fcrimen fübit, perdendi jus ipfum ad repe-

tendam fortem mutuo datam.

emintt

Ipitur Gregorius IX. in refponfione ad

)

at

queílionem fibi a F. Raimundo propofitam

refpexit ad leges civiles, qua permittebant

j

jn

in pecunia trajectitia fegus mauticum primario

immediate propter ufum pecunic, ita ut

db

a

preftatio periculi non fit caufà exigendi ufu-

Tas fimpliciter, fed rantum eas immodice eu-

j

W ]

Nn 4

gendi.

$68

Dsz. Jvnr.

gendi. Noluit autem definire Pontifex , wfu, i5*

ram effe , quidquid ratione folius

Á

Pericu]i' us e1

reftandi exipitur.

Hinc mutuantem non ]. *

abíolute ufürarium nuncupat, fed ait, ufura .[y 60

rium effe cenfendum, id eft, 4 foro exterga [ m

prefumendum ; curh videatur contraxiffe de o v

foenore nautico legibus civilibus permiffo.

e n2

— Jufl. Si excufet ab ufüre crimine prefta.

fs (

tio periculi Juris , üt creditor, f1 quo cafü fors m

pereat, ejus refarciendee debitutn. aü—"umat;;,gwmpmümriä

erpo extra hunc cafüm creditor nihil amplius.

jd ltgïikmü

exigere poterit propter íortis periculum, j

rob. [/2. Periculum fortis amittende, quod

at t

t

fus hs

periculum fatli appellant, mutuo cuilibet eft in-

g

irinfecum ; ideóque ob rerum humanarum g Vien

cafüs varios, amiffe fortis damnum infortu.

(s quind

nio tribuendum erit. E. /V, fe4. €9ejus probae

inti

zionem. .Probilimi creditores & Montes pieta-

J t

tis indemnitati füze contra hóc facti pericu-

304 db

lum coníülunt per fidejuffores aut pignora; i i i

ergo periculum iftud facti non eft mutuo cui« niouia

libet intrinfecum. Vide conclufipnex.n..

tis l

Em

ARTICULUS V.

EZ-

TE

&« flatutum Principis, aut. ufus provincie [uffis

o db

lat , ad exigendum au&lavium pveter j0t-

t Minsq

zem mutuo. datam 2

Fnis d u

TWco. Titulum iftum ut idoneum tuentut/nt

.

Zachar. Pafqualigus decif; |Moral. 183- uj

n. 13. & feqq., Felix Poteftas Exam. Ecclel- tj

tom. I. n. 2414., Dom. Viva de Ufür. qu 3: gj

8. I. Il 4-3 Emmq&lïæl $a V. Conlf'a&üf-æ

* Rüng, "

[

Dz Junxr.

$69

hu

;

'T'annerus d. 4. q. 7. dub. 3. Chriftoph, Hau-

i

M

noldus tr. 9. de J. & J. c. 3. Controv. 10. $. g.

l

n. 421. ,* Vitus Pichler ad L. V. Decret. t. 19.

! fida]

l

i

ulfl]crr.

n. $., & complures alii Recentiorum. — Hi

ajunt; non fieri licitum lucrum immediate ex

al

mutuo percipiendum, fed occafione mutui,

p

ex flatuto Principis, qui fit titulus eque ju-

li i

. ftus, & mutuo extriníecus, ac damnum emer-

U f

gens; & lucrum ceffaus, ad paeifcendum ufu-

1 dlng

ras compenfatorias. Prob. /. Statutum Prin-

lLal

eipis eft legitimus titulus, ex cauía publica

Wt

quandoque tribuendi jus alicui, a fübdito exi-

t ii

gendi moderatam preftationer ; ergo etiam

ibl

eft juftus titulus, egm exigendi occafione mu-

b

tui. INon enim mutuum excludit legem Prin-

V r

z C

ipis, quee in al

T

di parit.

iis gegotiis' effe&tum obligan-

ts a

' Jl. Poteft füpremus Magiftratus ex domi-

4X t

nio alto de bonis privatorum, ipíis etiam in-

it p

yitis, ob ütilitatem publicam difponere; er-

Trinyr

£o ob eamdem racionem utilitatis aut neceffi.

1

tatis publicze decerni poteft, ut lucrum mo-

deratum praeftetur mutuanti a mutuatario oc-

cafione mutui; prafertim quando rota refpu-

iti i

blica in talem legem aut ufum libens coníen-

4f

t Rationes autem publice utilitatis ac ne-

: Ceffiratis ad ftatueridum tale auctarium. occa-

m u

fione mutui fünt; evitatio litium : facilitas

Vi

inutuum obtinendi: fübfidium perfonarum;

u

qua per fe ipías lucrum negotiando ex fuis

U

pecuniis captre non poffunt: tranquillitas con-

H

—

T

-

?»:

"

i

Íientiarum, queis fcrupuli ob titulos alios

|

T

Nn $

.Ori.æ

$79

Dz Jvonr.

1

l

j

orirentur : prefümtie generalis titulorum

aliorum , quorum in tribus conclufionibus

!]

fre m

nuper meminimus. Statutum enim in«tali pra.. 51 C

fumtione fundatum vim habet, etigm cum 5119

n

quandoque deficit ratio; in qua illud univer- jl

fun fundatur.

ii pf

JJ Olim DeusIfraélitis conceffit, exipe.

fmdiin £^

(

C

"

T

re ab alienipenis ufuras,. pro fuprema fua po-

teítate transferendo dominia rerum. — Mapi.

at d

ftratus ex dominio alto reip. transfert domi-

45 gttcds Ut

nium rei aliena in poffefforem ex lege pra-

p d

fcriprionis, Ergo licet jure natura & pofiti-

ïa, pül*ïü, W

vo prohibeatur lucrum «ex mutuo: tamen oc-

a g, u

srds VOLU

cafione mutui fcenus exigere licebit, tum ex

titulis fupra probatis, tum ob ftatutum Prin-

:

J

finoy f ind

t

d OcY

cipis: nam cum pecunie fint materia in jure

j

Magiftratus füpremi pofita, ex hujus arbitrio

Sium 4 tX

immutatur ita, ut non conítituat obje&tum

LUE

QD

legis naturalis prohibentis,

Econtra non pauci 'Theologie & Juris- o v

confültorum auctarium iftud ex ftatuto Prin- ii

|

cipis aut confüetudine ultra fortem exigi foli-

erontore f

J

|

Ti lm

tum , ab ufüre crimine purgari poffe infician-

tur. Quorum argumenta cum refponfioni- jj

Jute at

bus mitiora opinantium breviter hic ad- :j, jj

ducam.

f Bre

M

"vgum. I. Quse lege naturali & divina jj

prohibentur, a nullo Legislatore alio permitt ;j

poffunt. Atqui ufüre prohibentur

lege na-

lumprm

turali & divina. Ergo. — 4ajor efh evi

dens, eo ;

& Drn

d

"—

T

quod lex naturalis aut divina ab*homine mu-

i.' *

n j

tari non poffit. . . Diff. min. Lege natural

ivi-

ln

Dzr Junr.

$71

à

E

" divina prohibentur ufüre proprie tales C. mi-

! nus ftricte fumtae IN.— Alias nec liceret aucta-

;

—

j

"

rium ratione damni emergentis, aut pro (a-

WI,Q&»

*m ]arjo miniftrorum in montibus pietatis exigi.

U 44 variongem [ubuexam va. difl. Lex naturalis aut

divina non poteft mutari proprie, intrin(gce,

"l* formaliter, ac fecundum fe C. improprie; in-

"Wi dire&te, extrinfece, ratione materie, quze in-

". Mj terdum obnoxia eft mutationi N. Si objectum

*üm. legis naturalis fint atus voluntatis dominio

lm* ^ alieno obnoxii, aut materia alterius juri fub-

t die jeda, poteft pro. Domini arbitrio objectum

"AC ;gta rut

*

ari, ut non amplius fub lege & legis-

i* laoris voluntate contineatur, Quo quidem

mm!? cafünon fit in lege ipfa mutatio, fed in legis

at materia,

Sic vota, juramenta, contractus

j fililorum aut uxorum irritari poffunt a patre,

jj Num, 30. v. 4. can. "1. 2. XX q. 2. & can., 14.

1j. XXXIL q. z. Par eft ratio Religioforum,

t

:k| quorum voluntas a nutu Superioris pendet.

im? KEodem SCtum Macedonianum fpe&tat, cujus

105l^ exceptione filiusfamilias etiam in foro con-

f fclentie liberarur a reftitutione, ad quam ca-

9420011"0"1" teroqui Jure nature tenebatur, ut Innocen-

dk* tüusIV., Abbas Panorm. in c, Quia plerique.

de immunit. Eccle,,; & complures alii U. .

&iv Confuli tradunr, Ita venditor liberatur obli-

pw? gatione naturali tradendi frumenta emtori ex-

jyg^ fero, quamprimum exportatio frumentorum

? edi&to Principis vetatur.

whomifffm'

"

uamvis ergo lepes naturales ac divinae

)

x u

]

"

; quia

l

x& fecundum fefint invariabiles &abfolutee

tamen

$7*

Dzr Junr.

tamen actionibus quibusdam '& rebus condi, |;.«ii/

tiones aliquee a Deo auc. Magiftratu humano ;;; 1f

adnecti poffunt, queishonefte fiánt, ac etiam ,;: Ti

neceffariee, harum aliqua adjecta, evadent li, ; i«

citz:; neque enim cum talibus conditionibus j Bo

f

ate , umquam in objecto legis naturalis ;; &|/.

vor

aut diving continebantur. lta Abrabam te jj [

nebatur fe accingere ad maétandum filium, jj

recte pro moderata tuitione vitee proprie in- ;;

sijh

terficiunrur injufti aggxeffores , li&bor necat,

fontes fibi a Magiftratu traditos & damnatos, .

v Qu

Ifralirae fpoliarunt /Egyptios, miles ad Du

cis imperium hoítilem provinciam diripit, res ;m, qua»pxd

