enim metus gravis confenfui libero non officiat,

icus D

(

quanto minus officiet metus levis? Etiam jure

[

f

canonico & civili tales contractus tenere con-

l

ftat ex . c. 4. &9? 6. De bis que vi. l. 7. pv. ff. Quod

metus cauf.. 1. 184. ff. de . 3. ubiita habetur:

A

j i

'ani timoris jufla. excu[atio zon eff.

í

!

Pavs 11 conítat ex iisdem capp. & ll, aliis-

ï

hi

que compluribus ; quibus negatur actio ex va-

no metu contrahentibus: tum quod de injuria

(A

h

conqueri non poífint inanem metum paífi

/:M

!

quem contemnere debebant: tum ne fora liti-

bus non neceffariis obruantur.

ii

L

Ex jure natura tamen tenetur metum infe-

rens propter injuriam confentire in diffolutio-

i

1

5

nem, fi alter voluerit: quia tenetur ad omnia

p»( [

J

damna reparanda , quorum caufam dedit, & ad

((

"

reftiruendum lefüm in integrum. Nifi forte

77

IW// [?

,

fuerit in contra&tibus , qui divina & huma-

na lege irritari non poffunt , cujusmodi eft ma-

V n

trimonium: neque enim natura ad leve malum;

RI

uod metu incutitur, evitandum , irritare de- ïïjifjenuüïe.

'

buit tales contractus , quorum irritatio graviffi-

at

"n gt

mum malum eft ipfi reipubl

.

þicæ , & non foli

injuriam inferenti.

Jtrlyet

Dico II. Contra&us x gravi metu initus lzi

j5

fion eft omnino nullus regulariter j

ure nature [«j

fmZR;.,'la

Dz Junx.

477

u ij

& pofitivo : intantum tamen claudicat, in quan-

tum pro libitu metum paíli poteft re(cindi.

J.

Pvob. £. pars. Fluic contractui non deeft con-

fenfüs liber, qui quidem dat caufam proximam

A

acioni, non vero merus per injuriam incuflus :

ergocontractusralis jure nature non eft omnino

Vi

iritus, InInflitutionibus autem pr.De exception.

copfirmatur idem : Sj snetu coatlus flipulagti 7i-

zio promifif/i ,. quod uon debueras promutteve , pa-

lum eff , juve civali te obligatum e[fe , €7 a&lio, que

t

dmtenditur , dave te opovteve , efficax eff..— E 1. 21.

6..5. ff- Quod auet. cauf-: .Sà metu. coaClus adri- be-

l

Ài

!('

veditatem, puto me bevedem effici: quia quamvis,

db

fi berum effet , noluiffem , tamem coactus volui.. Vi-

lr

de /. 4. $. 33. - De doli mali 67 metus excepz. eg

m p

$. 27. Jufl. De action.

efotli

Pars 41. prob. ex ead.1., ubi mox . additur:

Sed per pveetovem veflituendus [um, ut. alflinendi

i

mibi poteflas tvibuatur ;; Gieneratim autem 4 fiz.

o

. de bis, que vi. dicitur: Z'enditiones, donatio-

t adomi

265 , tYan|aGiiones , que per potentiam extovte fuut,

Mi d

pracipimus iufirmari.. Venique c. 2. 2 4* De lis

Mi fare

Qqu& vÀ, : Que metu €9 vi fiunt , de juve deleut in

: umie

trvülum vevocavi.

Si ergo leges metum paílis

j

concedunt exceptiones &acliones varias , queis

Tuon

contra&us .refcindantur & irritentur, fignum

,

Qs

(

elt; eos tenuifIe,

o DT

[

Conivin, Leges infirmando tales contractus

n

f

favere volunt lefis injufte: atqui magis favenr,

repulariter & per fe loquendo, finon penituseos

mitio irritos declarent, fed ad lefi inftantiam

Ti JUS

W

ura Dl

Id

jubeant infirmari : nam fi hic e re fua fore vide-

rit;

Dr Junr.

478

i

Dd

rit, poteft leedentem adigere ad ftandum con.

sjit

r u

lp

ventis : quo beneficio fruítraretur fi pactio non

TAU OTQ '&V

l

valeret.

I

d al

Datur autem hoc remedium , tamerfi tantum

indirecte five alium ob finem incuffus fuerit me.

yp.anf V

]

OM

tus, ut de Lugo & alii contra Covarruviam &

nonnullos probant ex 7. 7. $. 1. F. Quod meni

lp i

T

cauf. ubi preetoris beneficio feu reftitutione in

| r

inreprum dignus cenfetur, qui in flagitio de-

Dd hi

rehenfüs , metu gravis mali non jure; h. e. in-

(

jufte inferendi , aliquid dedit, vel fe oblipavir,

a

licet metus non fit incuffus ad aliquid dandum

qyftà t

vel fe obligandum.

nita n

Item etiamfi metusfuiffer incuffus ab aliquo

int; .

tertio, & non ab eo; cüm quo contraxifti. /. 14.

$. 3. Jf. Eod. ? c. x5. De [poufal. Nifi is, cum

alttprpt

st p

quo contraxifti, nihil inde participarit, nec ex

y

juftitia fuerir obligatus tibi fuccurrere: tunc

H

Q

kbl

enim tenerer contractus irrecindibiliter: quia

fic refpe&tu hujus ceffaret injuria, quee eft ra-

A i pug

IQ

tio potiffima reíciffionis : ut fi ad arcendam mor-

tem , quam tibi aliquis injufte minatur, emas

Titig

Tnon a

arma ad tui defenfionem , contractus ifte em-

1

fmdurn, [

]

prionis valebit, nec refcindi poterit; quamvis;

f

qui metum intulit mortis, teneatur tibi com.

onem factos.

li lhtgy

penfare fümptus in tui defenfi

bl

Dixi füpra, vegulaviter: nam excipiuntut

du

lttiy

pefta quadam per metum injufte incuflum ex

preffa,

ira utinitio non valeant, quale eft I ma-

D

müïqueamr

trimonium, c. 15. De fp

onf;l. lT. Profetfio Re-

iofa, c. 1. De bis qua vi.

III. 'Teftamentum;

:

l. 20. $. ulr. ff Qii

&R

It

quod teftes fünt coa&li ,

T

fe[iam,

Dr Tunrx.

i

l

479

Iï

l

h

A

tfum. facer. IV. Promiffio qualibet ab eo, qui

tf

ld

ïibm

in carcere detinetur eum in finem, ut promit-

tat in pratiam ejus,

a quo in carcerem conje-

1)[2 I-;u..

&us eít, aut in eo detinetur;

per l. 22. ff. Quod

lnl

met. cauf. V. Abfolutio a cen

füuris, vel revoca-

hia

tio earum, c. 1. De bis que vi in 6. VI. Promif:

f (lim

fio & rraditio rerum Ecclefiz , ac juramentum

Ál

de iisnon repetendis, c. 2. Dejurejur. VII. A&ta

finio

unoris inviti; vel per vim retenti, /. 1. $. 1. ff.

De au&orit. zutor.

6518 il]-

Ti

Olj. . Eft contra jus naturale, ut quis ex

ipn

injuria alteri illata ferat commodum , aur ut ex

injuflitia oriatur juftitia: atqui haec abfurda eve-

hod

nirent; fi contractus metu injuíto extortus va-

nvl

leret; ergo. — g. /V. mir. "Tales contractus non

IT

valent propter injuriam , fed ob confenfürn libe-

iphy t

rea merum paffo praeftitum.

Quamquam ne

fee: Db

iftud quidem commodum, qu

od metum incu-

yltr g

tiens fperavit, eeftimabile admodum fit: quip-

qeda

pe qui jure nature ante omnem fententiam ju-

um

icis teneatur illatum damnum/farcire, & ad po-

jtur, i

ulationem leefi, refcindere contra&um: jure

ife n

autem civili competat eidem leefo aCtio varia ad

yami

Tecuperandum , quod coactus alteri tradidit, &

bi of

exceptio ad retinendum, quod adhuc habert.

dos

Juf. x. In contractibus praruitis tirulus uni-

ipur €US ad transferendum dominium eftliberalis vo-

fin; !untas donantis, promittentis, legantis , commo-

.dij| Cato aut precario dantis; atqui fi voluntas ifta

(f metu extorqueatur , non erit liberalis, . 20za-

qun Ponest. f De dopationib. w.IN.min. Quamvisactio-

j; (; 96$ tales non fint ita liberales & gratuite , atque

!ïgüï'k

Qrent

480

Dz JvonE.

forent abfente metu ; eatenus tatnen vere dicuns

i

turconventionesgratuitae, quatenus funt lucrati

va , & fine compenfarione mutua. — Quod qui

a

dem genus contractuum metu exprefforum va:

uf

lere; colligimus ex /. ult. C. de bis que vi.: ubi

donationes per porentiam extortze jubentur in«

firmari; ergo ante fententiam non fünt irrite,

Iufl. 2. Nihil confeníui tam contrariuineft

quam vis atque metus. /. 116. ff. de R. 7.. Lo-

cum enim non habet confeníus, ubi metus vd

coactio intervenit. c. 14. De fpou[al.. Atqui ubi

deficit confeníus, actio Jure nature nulla eít;

ergo & contraétus, quem metus extorfit : nam

& c. 28. De jurejur. metus eequiparatur dolo.

fi

g. Explico dd. Il Metus eft contrarius confen.

fai , in quantum hic eft voluntarius ac liber fim-

pliciter N. in quantum eft fpentaneus C. Sic

etiam , ubi metus intervenit ; locum non habet.

confeníus firmus & irrevocabilis; habet tamett

locum confenfus infirmus ac revocabilis. Come

LEU

hy

paratur item metus dolo, prout hic latius fum

h

prus omnem lefione

m injuftam innuit ; non vee

ro prout nomine doli fraus & circumfcriptio

intelligitur.

Qh,. 41. Mu

Itae lepes pronuntiant , contra-

élus metu extortos efle irritos & nu

llos: ut . r

C. De vefcind. vendit. 1. 6. S. ult. ff. de adquir. v

omitt. beved, $9 c. 2. de bis quee vi.

&c. Ergo

B

Explic. dd.l

tem jure pofitivo non valent.

Dicuntur tales contractus irriti; nulli &c.;

|

eju

;

quantum cedere poffent in commodum

idl

qui vim injuftam & metum intulit C. fimp!

Mi

[

a

Dz Juns.

481

ter ac lecundum fe dicuntur nulli N,.. Si juxta

cap. cit. debent in irritum revocari , ergo prius

valebant, . Aditio aurem hereditatis czz. 4 6. re-

vera nulla eít, non ob metum, fed defe&tu

confenfus : nam ibidem habetur: Eum, qui £i-

0j

more coa&tus , fallens adievit beveditatem &c.

—— dnfi. Metum paffo datur actio realis, inretu,

AE

& non folum adveríus perfonam; /.9.$7 22.

"äj, l

j

|

J

ITELUS V

df- Quod metus cauf. ergo contractus eft nullus,

eo quod res adhuc maneat in dominio merum

paffi. .. /V. Corf.ey eyus cau[alem. : A&io , Quod

metus cau[a , non ideo dicitur iz vem utilis, quod

res conventa maneat in dominio metum paffi ;

fed quia datur adveríüs quemcunque poffeffo-

rem inflar actionum realium, & quia per hane

'a&ionem facile eft confequi, ipfam rem: qui

n

enim actionem habet ad rem recuperandam,

ipfam rem habere videtur. 7. 15.f. de &. 7 e2

I)

L.52. De acquir..ver. demir. Ea propter etiam

.res adhuc in bonis metum paffi dicitur effe.

l. 9. fup.cit. quia nemo exclufus videtur ab illa

re, quam auxilio preetoris per reftitntionem

recupemïe poteft. 7. 5. ff. Deïz';izv integv. nfg/iitgza

, a

n

1

C

M

^ARTICULUS V.

. Uirum contratéus jure bumamo irrir

jm*ä. j

x

aento fomeniur s

Ora L. Dantur quidam contra&us jure na-

*

turali ac divino irrii, aut jure humano

j

irtitati, eo quod cedant in detrimentum tertii,

T

M

3ut reipublicae: hos conflat, non poffe jura-

Hh

mentq

482

Dzg Junx.

mento firmari, quod vinculum nequit effeini. | (j

quitatis ; adeoque de talibus contractibus in

U'sp[()pm

i.

praens non difputari : ficut nec de iis quos jus

humanum non modo irritat , fed fimul jura.

jmepoüfv

1 DD. n

mentum iis adjectum pronuntiat effe fine viri-

bus, ita ut. nec obligationem religionis pariat.

1 gt

Suredin

Solum ergo hic incontroverfiam veniunta&tus,

quos jus humanum, civile potiffimum, invali-

| i

dos ac infirmos decernit, principaliter & dire-

v l

€te propter privatam utiliratem quorumdam,

] dingrit

nintos

qui cedere jure fuo poffunt , & cedere eopra-

fumuntur , fi adjicianr juramentum;

3 ais

vari fine crimine poteft.

guod fet.

a

j dimomt

IVota 41. " Vales convent

iones fünt. 1. Alíe-

| fjren

natio rerum doralium & donationum propter

^ jl

nuptiasab uxore facta in gratiam mariti. c. 98.

jl

2. Pactum , quo filia re-

hii

De jurejur. c. 2.e0d.in G.

nuntiat hereditati paternee. c. 2. JDe pa&. in 6.

mrimpa

3. Contractus minoris. füb juramento celebra-

iRMUT

tus absque aucboritate tutoris aut curatoris.

*

—

uf

"Authent. Sacvamenta. pulerum. .. i. advatfus

B

venditioues. 4. Donatio omnium bonorum pree«

D UT

fentium & futurorum.

s. Donatioquingentos

fihur

Íolidos excedens, facta absque infinuatione apu

i ad

jüdicem.

6. Promiffio non revocandi tefta-

tf

li

mentum, aut inílituendi certum heredem.

7. Fidejuffio mulieris cum juramento renunti-

1!

Mp

äïïfïïfm

antis SCto Velleiano.:

g. Mutuatio filii fam.

r

jurato renuntiantis SCto Macedoniano, & non-

W ( i) L

nulle aliee conventiones, de quibus que&lto

It

procedit, an eas juramentum reflituat Va/orb.

li

& ita firmer; ac quafi refüfciter; Ut .Pääial?f m i

Dxz Junr.

483

Ui

obligationem juftitie, & non tantum relipio-

j

nis propriam. jurijurando ?

Ub

t

b

dÉ tDico,

r

um

Juramentum non firmat contractus

Bs

jure pofitivo irritos, Ita non pauci recentiorum

i f[[i"b'ï.i.

DD. contra Gloffam in c.2. De pad. in 6. F.

religignig h

Servari. : Baldum , Covarruviam , Fachineum,

!H

Suarefium, & communiffimam aliorum. .ro/. 7.

II IM

avgumento uegativo. Ex nullo jure füfficienter

lierd d

probatur, tantam vim juramento ineffe, ut

indn,

aliam pariat obligationem, quàm fibi propriam

duewpræ.

réligionis: non jüre naturali; & ex juramenti

D ul

natura; alias firmaret contraétus jure naturali, &

divino irritos, vel dolo aut metu obtentos &

tl x

fic jure naturali refcindibiles. NNeque etiam ex

p

jure pofitivo vim talem juramento tribui, ob-

1.

jedtionum folutione mox manifeftum fiet.

WUO

"Prob. H ZAvgum..pofitivo. Jus civile con-

Dyéit;

trarium plane edílruit. nam cum/. /Vos. dubium

od -

$1. C. De LL. Imperator nullum effe pactum

i at

pronuntiaffer, quod fitcontra legem prohiben-

C, i üwiï;f' ;

tem; mox addit: /Vegue flipulatiogem bujusmo-

guormre

diteueve , nec Sacramentum admitti. 1. y12. $. 4.

þqu)yfn(as

ff. de legat. 1. Susjuvandum , ait , contra vim le-

ii u

..

gum €5' au&oritatem quris i teflamento. [criptum ,

and t

qul/ius effe enomenti. Idem repetit, /. 56. pr. 7-

hi

De fidejuf. & mandator.. 1.7. $.16. ff.. De padt.

yo renttt

Jta decernit: Ergeneraliter , quotics pa&lum a5u-

jp fl i

£ Commugi vemotum efl, [evari boc uon opovtet z

lïaüoa&næ

uec le

:

aYi, uec jusyuvandum de. boc. ada&um as

i ?

quis agat , [ervan.

4

um.

emtwiwfb

US canonicum vero contractibus hifce fir-

potuit nec voluit.

j Pïäïi

-!B?ïafem juftitig dare nec

z

Impri;gX

484

'"Dz JunE

h

Imprimisno

npotuit: quia, ut communis fert

FE

fententia, P.

ontifex nihil habet poteftatis in ea,

jrunitto

qua jus

civile in máteria profana & pro laicis

ftatuit.

Deinde non. videtur Pontifex, quan-

] u

g n

tumcumque poffir, voluiffe fpoliare infirmas

dio ipfis a jure civili conceffo,

fs.

perfonas praefi

gtl

firmando contractus, qui in gratiam ipforum

irriti ex caufa admodum rationabili declarantur,

a

, W;MW

Quapvopte

r idem Pontifex in canonibus, queis

adverfarii nituntur ;

nufpiam ait, fejuramento

n com

| d gna

tribuere vim refüfcitandi obligationem juftitiee

& confirmationem actuum alioquin jure civili

: ii

fim xX

irritorum; fed folam rationem religionisaddu-

m

cir, fervandum effe omne juramentu

m, quod

g

non vedundat in alterius prejudicium ; tiec vevgitrin

)

di[pendium [ulutis eterue.

«

p p

n Autbent. | Sacra-

n lp

Obj.

4 Fridericus Imp. 7

vufmi

menta puberum.

C. fiadver[us venditionem. Pre-

fadla fuper

Tdent,

cipit; ut Sacramenta. puberum [ponte

lib

contra&ibus. verum [uarum non vetvatiandis ürvio-

-

Q dj

labiliter cuftodiautur. ergo contractus, quosmi«

«

um d

nores, citra juramentum, invalide celebrant;

is, validi

pámgyi,

adjecto jurejurando fponte initi ab e

ia

evadunt , & fünt;obfervandi.

EK.

N. Conf.

nam Imo videtur ibidem fermo effe de actibus

Kirqui

validis , ut colligirur partim ex ru

brica, füb qua

N

tening

ponitur Authentica cit. quzeeft, De ve[litutio-

A U

26 advev[us venditionem impetranda per au&lorita-

r

nitur, /Voft

ts

zem judicis: partim quia in textu po

vetraclandis; contra&tus enim, qui

validi non

V

p, nec retractari

Tüne

funt, nec reftitutione indigen

queunt.

Ildo teftimoniumn &

ddu&um probat

l«

t Qu

u

Dz Jonz.

485

It i

dutht—axat, tales contractus ratione juramenti

Wfsinee,

t

éíle validos materialiter, & inviolabiliter ob-

fervandos oblipatione orta ex virtute religionis;

Ht

j *

nequaquamautem valere formaliter ratione fui,

lii

ut contractus fünt, aut ex juítitie virtute ad-

1l a

flringere.

Quod mox fubjectis verbis Impe-

rator innuit: Per vim autem, vel per quftlum me-

1 j

k

qum exitovta , etiam a majoribus , uullus" effe -

menti ubemus.

Senfus ergo legis ita habet:

lb qii y

TEU

minorum contractus fponte jurati ferventur ;

ob juramenti reverentiam , z7zviolabiliter , i. e.

ia

ye

fine fpe relaxationis: at ubi vis aut metus cau-

fam contractui dederint, refcindatur, nulla

r

n

etiam'adjecti juramenti ratione habita, a quo-

cumque demum juratum fuerit. Ex hifce ap-

ml

paret; per memoratam authenricam non eífe

b m

correétas leges civiles fupra indicatas, ut ad-

ver(arii fine fufficiente fun

at Dre

$

damg-nto & jure cla-

ro afferunit.

x

x

11 d

nis inyalidee di

dmitr

lufl. 1. Pactum renuntiatio

citur, adjecto juramento, fzrmav; & [ervaride-

g

i *

erey c.28.. De jureyur. 62 c.2. eod. in 6.. atqui

pactum quod eít firmatum, atque eo nomine

$, n

j o

fervandum obligat in ratione pacti & ex debito

s us

juflitie ; ergo hanc obligationem confequitur

sfübqi

ex juramento.

&. Dift. Maj. Pa£tumtale, quia

nihil antea firmitatis & virium obligandi habe-

D

] at

bat, dicitur, adjecto juramento, falrem ali-

n

L

quam firmitatem religionis adipifci, ob quam

mmh A

unicam fervari deber C. dicitur firmari & fer-

lat

vandum ex juftitia N.. Ipfi adverfarii conce-

; u

y i

dunt, contractum ufürarium nullo: juramento

E

3

juftum

UFET

486

D JvRE.

jj So

juftum poffe evadere: ac nihilominus Alexan-

qions

der III. c.6. eod. pracipit folvi ufüras cum ju.

j

TOE

£ejurando promiffas. *

N

at

J foi

Inft. 2. Major vis juramento fponte pre.

Ra entm

flito tribuitur, 44. cc. 28. €? 2. quam fi vi vl

Áne i

dolo expreffum fuerit: atqui juramentum vi

aut dolo obtentum parit obligationem religio-

s en'a;

vt d

nis; ergo fponte adjéttum conventioni, huic

etiam obligationem juftitiee conciliat, X, Dj

fojban n

vl

Maj. juramento fponte preeftito tribuitur vis

major, ita ut intra religionis terminos conti-

j j

Vv

neatur C. ut confequatur inde conventio alias

irrita obligationem juftitie IN. Juramentum

gt

Íponte,preeftirum parit obligationem z/mbolabi-

ia

liter implendam: neque ei fatisfieri poteft per

|IO CNEITQ

fi, fl

íolutionem momentanear , ut ftatim repeti fo-

tretd m

lutum poflit: Secus, ut diximus, fe habetcon-

tuf r

tractus, ctüi

caufam dedit.

juramentum vi aut dolo obtentgm

&

yinialtu

Ob;. Il. Conventiones füpra recenfitee fub

t5 ptts

ea rantum conditione dicuntur irritee, nifi

Vl Cæ[ïwq

eis juramentum adjiciatur; ergo hoc adje&to;

mitsim

iltirnm

recipiunt firmitatem (uam, obligando ex jufti-

tia

E.

. "nt. quod gratis fumunt fibi ad-

n(gd/l/möym

RLT

verfarii, & contralepum fenrentiam ; quejs vis

omnis & auctoritas Sacramento feu jurijuran-

Ht

do in conventionibus vetitis concepto adimitur.

NT

Quodfi actus tales ex hypothefi adje&ti jura-

Ht

menti non pfonuntiarentur irriti, plane celia

fetomgyg)

quseftio, an a&tus fecundum lepes irriti vim

oblipandi ex juftitia recuperent, quam ex juris

0!(2]. I

|

ntdn

difpoütiqnc numquam amiferant.

Áufi.

Dz ]unr;'.

487

TM :

« - nfl.. Si conventioni legibus hutmanis irritáe

Msj

adjiciens. juramentum ratione hujus inviolabi-

ter teneatur ad preeítandum ea, de quibus con-

V,

ventum fuit; ergo perinde fe habet; utrum ex

ii

iiftitia etiam obligetur. . &. ZV. $egu.. Multum

Vi

&ne intereft: ^nam Íi juramentum tales actus

n n

redderet etiam in ratione juftitiae valentes, re-

1 j

vivifceret obligatio alias propria contractibus

C

feu juftitie vinculum, quod a füperiore Ec-

TU

defaftico relaxari nequit, ficut folvi obliga-

UM

tio juramenti poteít, imo licet relaxaretur

Kai |

juramenti vinculum ,^fnaneret tamen - adhüc

j

oblipatio contractus.

II.- Ubi viget oblipatio

m i

juftitiee ,. ex tali conventione oritur actio in fo-

t pdy

ro externo contra jurantem.

III. In dato ca«

*

iil

fü, is cui folvifti; habet ex contractu jus.re-

fs

tinendi folutum, nec tu reperere illud potes,

R

Joolentun

aut facereoccultam compenfationem. 1V. Obli-

gatio inde orta, urpote realis, tranfit in here-

d

^

des jurantis.

Qus omnia aliter habent, fi

a&us ceteroqui ex difpofitione juris humani

irie; i

hi

invalidus, juramento non confirmatur in ratione

juftitie: namex juramento quod actibus memo-

pant

D

n

ratisadjicitur;

ritur tantum denuntiatio ecclefia-

flica vel canonica, & obtenta difpenfatione feu

uv

relaxatione juramenti oblipatio omnis tollitur.

n

gt

ARTICULUS VL

j p

Z liceat contvabentibus panitere [eu vefilire , aut

i

penamin uon [evvantes contvatum apponere ?

"Iu

t

Ora I. Queritur hic tantum; an, fi alter

u

ft in mora;- aut fi ci-

N

coqtrahentium non e

tra

b

4

!

Ds Jonx.

488

tra culpam fuam £it in mora, re adhuc ínteo:

gin

ponitere parti altefi liceat; quee contra&tum

r

implevit? Nam fi pars, quee in mora eft, con.

dufb

tractum, cum poteft, nolit implere, non du.

veitere

dafdom 1

tum fuerit de fide mutuo fervanda.

biratur, refilire alterilicere: eo quod conven.

4

yupript

Nota IT. Poena pendenda ei, qui contra.

tiqum

étum non fervat, vel flatuitur confenfü mutuo

n

,

contrahentium ,. & eonventionalis dicitur : vel

tiad) ii

legibus figitur, ac nuncuparur /rgalit : vel ap-

qalmme at

pellatur judicialis, quod a judice di&tetur.

De

lu d d

poena conventionali hic difcepramus : qua ut

1j w

jufta fit; non deber fieri animo palliaadi ufu-

|

ii um

Ti 0900

yas; deinde/pacti transpreffio debet effe culpa-

bilis theologice, faltem in fua caufa, denique

li quià

fido f n

culpa poenae proportionata effe debet, nificon-

.trarium in pactum eífer deductum. — Poteft

Vr

autem conventionalis poena. ftatüi vel propter

d

damnum emergens aut lucrum ceffans ex ne-

p

[

"

gle&u contàtus; vel folumad

puniepdem cult

l c EXU

j

;

i

pam tfansprefforis pacti.

It

,

Sl)

Mj

. Dico £. In contractibus innominatis poni-

Wi D

,

. tere licet parti, que pacto fatisfecit, quamdiu

ii

alter contrahentium eft in mora,. licet hac in-

Mp

culpabilis füerit. . "Fhefis habetur, /. 3. $. 2.t9?

Atdpri

l. . pr. imo toto tit. ff De conditt. cauj dat. eadf.

u

zon [ec. ltem L. 4. 6. £? 7. C. Deverum permut.

Fsl

Ubi ejus, qui dedir, quod conventum fuerat,

Qu Wt

arbitrio committitur, aut alterum qui accepit;

[

n

actione, praefcviptis verbis ,

compellere ad cone [

tractum adimplendum; aut condictione; caufz [uss;.

i&,a

data cau[a uon ficuta; ad id quod datum; refte |ui,

[

tuens

-

1

Dr ]!URE.

489

m

tuendum. Ao ef7. Qui deditaliquid in hoc con-

u

Rn

tra&tu, non ea intentione dedit, ut fe alteri, fedut

EM

&

WL'C) ij

xdu

alterum fibi obligaret. Eivero, qui fecitaliquid,

poenitere integrum non amplius eft, c um faétum

mmüþ

infe&um fieri nequear: reflat

itur illi actio

4

Q

prefcviptis verbit, aut etiam de

4

jo, ub delus

0l QU

aliquis arguatuv. ]. 1. ff. De prefeript.verb. TYem

jj fn[i/ [j

1.5 6.3. eod.. Ideo autem actio hoc nomen for-

Al

U Y

tita eft, quila cum nepotium ex quo oriturífpe-

l

p

ciali nomine careat, res geffa praefcriptis ver-

h. [

bis eft defignanda.- ]. 1.2. ? 3. £. De prae-

w fevipt. verb.

Dixi L 77 contra&ibus immomi-

Wi

Ji: nam in contractibüs nomiinatis, pce-

xb d

nitere invito altero regulariter non licet , cum

1 d

ibi quod ab initio. fuit voluntatis, ex poft

Hj n

fa&to fiat neceffitatis. 1. $. C.de O. Q9 74. . Tta

m Bd

venditor ; re'tradita, ad pretmim tantum con-

W p

fequendum agere, & crediór rem mutuo da-

sditsenms

tam in genere folurm repetere poteft /. 2. pr. ff

p

de R. C Excipiunturtamen contractus Socie-

tatis) $.4.. Zf]. De fociet. 1. 4. $2 65. ff.. Pro fo-

ts

eio: Depofiti; 7. 1. $. 46. ff. Depof. & manda-

v], qu!mäü

tl, $. 9. Zufl.. Demaudat. in quibus refilire licet,

at licil

ac generatim in omnibus contractibus nomina-

p

tis quando alterius contrahentium nihil intereft.

TT

Dixi IL. Jicet altevius mova iuculpabilis fuevit,

fin p »

adeoque licet hic non folum paratus fit, ex fua

num d

quoque parte conventionem implere; fed etiam

qi 6

preparatoria jam fecerit , adeoquere non omni-

J

nointeoraamplius, refilire tamen ei qui fuas

i

partes explevir , adhuc licebit; modo expenfas

du d

anc in rem a cunclatore jam erogatas eidem

f

Hh ;5

refunf

90

Dz Junt.

refund

ii adi L5.

ff.. De condi&l. cauf. dat; wbi

,reit;

additur, ceffare conditionem ; ubi cunétator

j n

plus jam erogavit, quam acceperat.

j i C

Dico II. Poteft éx mutuo parrium confen.

Bü?

J

fu adjici poena contractui a. preevaricatore pen-

anor, &

denda ante judicis fententiam, &ante poftula-

Lmielie

tionem partis alterius. Ita habetur J 1. ff De

polo ol

.

a

pa&. Ratio eriam fuader. Quilibet rerum füa.

rum eít arbirér, nifi leges ei fpeciatim obfi-

r(zmäfmrïf

ftant; ergo ficur res fuas (ub quacumque con-

Ü plmen if

ditione honefta five, cafuali, five- poteflativa

sien lt

donare alteri poteft: ita f& poteft füb talibus

MM

conditionibus obligare ad folvendum.

:

J gidug

"

fuerir adjecta ad com.

i lnceid

Quapropter ; fi pcena

pen(ándurm damnum emergens aut lucrum cef-

d ii

ES

fansex pacti negle&tu;tenetur praevaricator padli

yintür

ad folvendum peenam non exfpeétata fenrentia

omuloo cti

i

judicis, aut partis alterius petitione, fi damnum

|

aj

revera acciderit, aur lucrum ceffaverit: damna

; Ddl

enim iíla funt ex juftitia refarcienda, etiamfi

^

(l LO

inim];

non per modum poeenz. adjecta effet quantitas.

Utrum autem damno non fecuto; nec lu-

tht

cro ceffante, ob folum periculam pena huic

V €€€W) /

reípondens pendi debeat a pravaricatore; an« Yaj

tequam hic a parte altera compelletur, conita- Éul g

bit ex his que mox difputabimus.

quis. .

l li

Dico I]I. Pcna conventionalis ad punien«

Viliug

dam folum culpam transgreffionis pacti appo«. jl

"tfdhs n

fita pendi. debet ante fententiam judicis., non ..

li FT

tamen ante exactionem factam a parte altera. .j

ii

ln

E

I

*

»

Pavs I. Sequitur ex conclufione modo prob&«

!Tj

j

": njemo enim negat; pofle contrahentecs lrtläm

z

Dz Junx.

491

['

| ]

:

Wffüä convenire, ut poenze a praevaricatore pacti penz

ii

"t dantur non exfpectata judicis fententia; atque

ifta plane eft contrahentium fententia , ut ex

Pl( TU

l

i

LU

adjeéta poena, contractüs obfervatio reddatur

fecurior, & judiciorum incertitudo, fumptus

Va

acmoleftiee evitentur, dum fefe ipfi quodam-

U'/!] modo conftituunt judices.

T Itv

Pars 11. Sequitür ex priore. Partes ita

?di contrahentes videntur fibi fumere officium ju-

TW* dicis puniendo deli&tum, quod alioqui per le-

wa*:aï;im( es'fieri poffer: atqui. quando leges non ex-

1 "Drimunt, folvendam effe peenam anté fenten-

fl

. tiam judici$ a parte innócenre implorati, reus

[

|

"* ante lianc exactionem ad nihil renetur; ergo fi

(5 hec oblipatio transprefforis in pacto non ex-

T4!K primatur, cenfetur uterque contrahentium fi-

ini- b mutuo contuliffe poteftarem ac jus exigendi

jüm? poemam;& tali exactione ponere ultimum com-

« plementum obligationis in confcientia..

D

]i t

Obj. . Cout. x.concl. Ideo.datur repetitio;

iq!! fecundum d. /. s. ff...De condi&l. cauf. dat.. quia

i,5 elapfo tempore jam non amplius is qui pecu-

pilK . niam acceperat, ire Capuam poterat eo fine;

( quem alter inrendebat; ergo ex dictalege pro-

,U. bari non poteft, quod re adhuc intepra, pee-

. Riitere liceat.

E. V. Anut. Dicta lex non fe

i? fündat in defe&u conditionis, vel quafi factus

& effet contra&tus in diem certum; fed in jure

yios, penitendi; adeoque etiam tunc, quando ad-

g huc poffet ex altera parte impleri. 1ta enim

yif* Tonat: fed cum liceat. peenitere ei qui dedit , procul

p ubio vepetetuv id quod datuim tff.

r

Inft.

92

Dz funz.

jndum

^ Dnfl. . Sup. art. 1.f oftendimus, ex pa&o nudo|j;

oriri obligationem naturalemm, imo & a&io.|;; i

nem civilem hodie concedi, quse cozditHjo ]j Wi

moribus nancupatur. ünde altero paci(centium J o

invito, recedere nemini licet; ergo multomi.janii

nus licet peenitere in contractibus innominatis, aerdri

rem datam repetendo.

B. 4. Difk. conf. injimie

contra&tibus innominatis non licet amplius j jru

-

cnitere, fi cunctator rem p:

eílare paratus

íit, & alterius, qui peenitere; & rem füuam

v t

t eam aeci- mm ]

repetere vult , fpeciatim non interfi

ere C. fi alter praftare a parte íua vel noïk';üioïmamï

Q

vel non poffit, aut illius qui vult tefilire; in- i5

terir, rem datam non accipere ; non litet po- ijogii

nitere N. Hoc cafü adhuc füpereft hodiedum , iib

st um

facultas peenitendi, & rem füam condi&ions,

;

caufa data caufa non [ecuta , reperendi: Sic eqi-m vettid: i

ceffat conditio promiffionis, fub qua fe tacite «rj ii

oblipavit, qui rem fuam preítitir, nimirum i,

alter a füa parte, & quidem eo modo. quo dé ii

bebar, impleveritcontra&tum. — Hoc fenfü vecaiij

rüm videtur Stryckio aliisque DD. quod 1re;/55

centiores [Cti paffim tradunt ; non licere amJq n

lius' in 'contractibus innóminatis poeniter&) nf r

&. IJ. Difl. Couf. Non liceramplius in contractijiriii

bus innominatis, peenitere, fi contractum £t L

rit ab(olute, nullo refpectu ad alrerius imp^

T

mentum habito C. fi füerit conrractum con

jmccivilip

tionate ;; ita ut neuter fe voluerit obligare a

3l

contractus impletionem; non licet poent

Bl

N.. Ex eo quod fe fimpliciter & abfolure oj i

trahentes obligent, oritur obliggtio naturx Vi

Drz ];UR'E.

493

d ad implendum promiíla: & fi accederet ftipu-

"3ld 1io, daretur actio civilis ad implendum pro-

? Rilj: eniffa.

Verum nifi manifefte confliterit, ita

"r abfolute contractum fuiffe; pr&fumitur con-

! t ventum fuiffe conditionate, cum hac- promif-

"i?* fiogerefpectiva, ut alterius obligatio ab alte-

J sigsimplemento pendear. Qua ratione difpo-

15 fitio juris civilis juri naturali nihil precjudicat:

«* sdeoque poenitens datum repetere, && bona

11 [2 confcientia poreft retinere, ut cum Lugone;

i«Laymanno & pluribus aliis,. contra Ludovi-

tiitit cam Molinam Haunoldus zr. 10. cogtrov. 2. z.

.

Yi

tit; 1053, tuetur: & velinde confirmat; quod con-

ul ditio qua datum repellitur, farenteipfo Moli-

xl na, fit atio efficax; qualis non foret, fi poeni-

ii tenti incumberet obligatio naturalis datum non

ii &t repetendi: nam cum ex regula certa; oj/gario

bqui waturalis paviat exceptionem, reus. conventus

iju'exciperet, dicendo, quod alter habeat obliga-

ia tionem naturalem. | Secundum hanc expofitio-

lk nem intelligi oportet, quod Carpzovius:p. 2«

]I.gi! €.33. defiii, 23. docet, adhuc hodie peenirentiae

ii lecum effe in contraétibus innominatis. Quod

4pmn aliquibus provinciis etiamnum vigere de-

i monftraer Ho

ppius fub finem comment. ad $. 2.

at Iof. De oblig.

jeris

difi. 2.

uando flipulatio accederet paéto ,

yii? nec de jure civili poenitere licet; ergo fine fti-

ure canonico,

; dit/ pulatione non licet poenitere de j

g quod flipularionem non curat. — x Dff. Conf.

jl Sicontra&um abfolure fuiffe conftiterit T. Nec

u-

j eüim jus canonicum dat actionem ex pacton

Q.

494.

]51: ]un .

i5 t

do.. Si non poffit oftendi, fuiffe contra&tum ab]ii!

folute, fed prefümatur promiffio fuiffe refpe&i,

vaN. Stipulatio accedens indicarer animum um Q

fe abfolute obligandi, ex /. 3. C. De rer. peymut ]i ?

T

Ex placiro permutatiosis , mulla ve [ecuta , conftar n

nemini a&ionem competere , mif? fIipulatio fubjet. diel

ex verborum obligatione quefierit pavkibus a&onem,| WX

Ob;. I1. Cont. 2. concl. Sripulatio. de pcenj| t

fufs

in teftanientiseft nulla; v.g: fi heredem me non

feceris, tantum dare fpondes? /..61. ff de £. Q, yirts

erg

o neque contraétus.reliqui initi füb poena m

adje

Qa. m.4V. Conf. Teftator non eft aliunde i

fmiai

obligatus ad hunc in(tituendum heredem: at :

vero contrahenseft fine poena adjecta adftri&tus ii

ad contractum fervandum.

:

p/fnnisi

Olj. LII. coutr.3. concl. Poenas co

nventioe i/1.ufi

nales fepe moderatur judex; ergo fignum eft, eilnà

recurrendum effe ad judicem , nec ante hujus ii

fententiam illam effe folvendam. — s« V. Corf. ag

Non appellatur judex, nifi reus caufetur, poenam um

non effe proportionatam: quod etiárn in paenis firim

propter lucrum ceffans aut damnum emergens ànaj

paétis fieri poteft; item cum dubiratur, utrüm rjb

contractus fecundum fübftantiam valeat; ubi te«tmti;

men adverfarii fatentur, obligari partem alte- : r

ram ad poenas flatutas non rogato judice fobin:;

vendas, fi de proportione jufta paenee ; aut d& "l;

bonitate contraétus cateroqui conttaret. .

DAEYSDÀ

'Qlj. IF.. Ex parte fecunda ejusdem conc

d'is.

fionis fequitur, quod quando teftator gravat

Vliem

dem legato, & fimul poenam pendendam

"um

riþ

V r

jicit, fi lggatum non folv-erit., v.g. paupe

CV

Dz [onr.

495

n

Mi 'c:ivitaris tot pane

$ diftribuendos, fi 100. aureos

"*«& Xenodochio Legatos non folverit, fequitur,

"Em inquam, quod lieres non.teneretür ad hanc

TU

cnam, nifi interpellatus: quod plane abfür-

Is

|

dum eft; cum heres folus hujus poenze confcius

fnisi

efle poffit. - && /V. parizatem. Pcenain rali cafü

Winós . habet rationem lepati fübftituti in defe&urn al-

]

Uéw terius, Gcenfetur quafi disjun&tive legatum;

* m ; quod, ficut legara alia,

non expectata lepatarii

[4/|, petitione debetur.

i. —4ufl. Ergo etiam, fi heresatc&atore*gmvaxtus

Qw:. eft; ducere paris nobilitatis (ponfam, aut nomen

$m &infigniateftatorisaffumere, fub peenaamitten-

Kuix . dee hereditatis , conditione non impleta, peenam

amiffionis incurret, nemine petente hereditatem.

ss Read r. cafum , fi heres ita fcriptus, fua culpa:
