nus occurreret; hoc fenatus Confülto cavit, ne

N

creditoribus, qui filiis familias mutnam pecuni-

1 ii

am dederunt, a&io concederetur, fiquidem

1nani-

Dz Junrx.

457

lii

jil

manifefto appareat, contra SCtum effe pecca-

X

"

tum: alias; f1 id ambiguum, actio quidem de-

d

tur, fed per exceptionem elidenda.

Unde

i

conftat, in filio fam. obligationem quidem tam

naturalem ; quam civilem extare ad reddendum

16 ts

muruum , utramque tamen inefficacem elfe

j

D

73

adid, quod debetur'exigendum, ob SCtum

LT

Macedonianum.

ATU (j

h

VI. Prodipus juridice; i.e. talis a magiftra-

g

»/p

tu declaratus , invalide contrahit fine curatore,

adeoque ne naturaliter quidem.ex contractu fi-

umwü

bi noxio obligatur: nam /. 6. . de F. O. dicitur,

wïiuaqxi*

Y

W.

nec fidejufforem pro fic contrahente prodigo

)u

intervenire poffe, ficut'hec pro furiofo; cum

f PORCIH

tamen pro naturaliter obligato fidejuffor recte

tiniln

interveniat J 1. F. De cuvat, fuvios. $. x.. Inff.

(b

De fidejul. €9 1. 16. $. 3. ff eod. . Haunoldus 2.

Z

tàp. 3. contvov.. 2. 69 alij. "Sécus res accipienda

Vsl D

eít de moraliter folum prodigo, decujüsinha-

ag qui

bilitate ad contrahendum, aut reftitutione in

niemad d

integrum nulla lex extat.

jj

VIL Servus proprie talis ne. naturaliter

n -

quidem oblipatur, fi extra caufam peculiarem

d

pro alio intervenerit: fi compromiferit; fi ju-

"TT

dicio damnatus fuerit: fi in judicio jusjuran-

yfeneruot

dum derulerit.

In contractibus ceteris licet

bis ul

non fit idoneus ad feobligandum civiliter:con-

dl D

trahens tamen , perfonam füam obligat natura-

ssl

liter, aliique cum eo contrabentes ipfi viciffim

fito a*

obligantur, eo modo quo nuper de filio familias

ytm p

^

ndeb.

?. 14«

; p

$. 5. differuimus. /.13. ng. ]if, De coudidt. i

u-

Dg Junr.

458

L14. ff. de O. £? A. 1.32. jf- de. R. 9. Molina

i

Focub

difp. 261. 1. 6.

Mulier inhabilis eft ad fidejubendum pro

s if ott

sJj ?W»

quocumque 7.7. ff.cg C.ad S. C. Felleiauum.

Similiter & miles ad fidejubendum, ad füfci.

idiauM

aj as

piendum mandatum,, & ad conducenda. pra-

dia inhabilis dezlaratur . 8. $. 1.. Quz fazisdare cog,

'ïi) M W.l

u

18. $.2.ff-. Deprocurat. l, 31. C. delocato. Ni-

fs m

mirum ut genus id hogiinum ab ufuïa.rmor(um,

y n qu

ne avertatur.

«tl v

Obj. x. Ad pro

ducendam obligatioüerh na-

g and

turalem fufficit confenfus liber contrahentis.de

re füa; atqui pupillus ; preefertim pubertati pro-

«nis j

quium

ximus, poteft praftare confenfüm liberum, fi-

b at

neauctoritatetutoris; ergo fine hac obligari po-

A f 0

teft naruraliter. . Djff. Maj. Sufficit confen-

fus liber perí(onas,, qua a jure non fit inhabilis

ml pl

il m

declarata ad contráhendum valide C. conferi-

fusliberperfone, quz a jure inhabilis decla-

Q u

i dl

ratur ad-íe obligandum naturaliter, & cujus

confen(üs etiam naturaliter irritus pronuntiatur

li, W

IN. Qui matrimonium clandeítinum contra-

m pf

hunt, revera naturaliter obligarentur ; nifi per-

adtnan

U (

fone ita contrahentes , jure pofitivo declararen-

tur inhabiles, & confenfüs ipforum delibera-

a

tus pronuntiaretur irritus.

ff

!

Iufi.l. Au&oritate plurium legum pro-

t d

batur, pupillum contrahentem obligari natu-

n

;.S

:-

[

i

raliter; ergolegesnon videntur ejus confen(um

d

irritare, nec perfonamipfius ad contrahendum

1 te

inhabilem declarare quoad obligationem natura-

st [

obli- li.

lem.. m Dif. Zutec. probatur , pupillum

gari

Dr Junx.

. 459

"i UO

^il

ari naturaliter , fi tutore careat, fi dolo uíus

in contractu fuerit ; aut factus locupletior, aut

ex re ipfa oriatur obligatio C. extra hos cafüs,

itevum Difl. obligari naturaliter obligatione vera

n

& efficaci IN. ficta, debili & inefficaci C. Obli-

(

gatio naturalis vera non tantum confiderara in

///1l

íe, h. e. fecundum cognitionem rerum & vo-

;//m, X!

luntatem agendi, íed etiam fpectata quoad c£-

lm

fe&us contrahenti noxios eflicaciter adílrin-

git, puta, quod contrahens poffit conveniri,

Dhmma.

quod folutum non poffit repetere , quod poffit

Ws

ei objici compenfauo , &c. Obligatio vero na-

Qp

turalis fifa , tenuises inefficay ideo appellatur,

quod fecundum fe

T

idem fpe&tata videatur ef-

cüen

Íc in contrahente,

[

*

ednon quoad effectus juri-

Ft n

dicos eidem noxios.

Et hac fola obligatione

iibl

naturali pupillum citratutoris auctoritatem fine

( con

dolo & commodo füo contrahentem ftringi,

ibls d

probant pleraeque leges ab adverfariis adductae ;

n dj

ita ut oblipatio fecundum effe&tus civiles con-

fiderata, nequaquam ítringat pupillum quoad

m

J O

füam perfonam, feu in fui prejudicium; fed

quoad tertium, ut nimirum hic exinde effica-

rl

brltiete

citer teneatur.

uo quidem feníu leges füp.

(elbatt

citt. recte negant, püpillum naturaliter obliga-

ri: nec enim infrequens in jure eft, ut, quod

ïgum Pm

'

efiectucaret, non effe dicatur, ceu patet ex /.

]

41. . 1. . de F.O. — Hinc licet pupillus, fine

hgan Ti

at

tutoris auctoritate obligationem alienam verbis

nudetn

novans, naturaliter teneri, & prior obligatio

Yrent

tolli dicatur; ]. r. $. um. ff.. Deuovationib. ni-

nf

hilominus pofterior ifta pupilli ftipulatio inuti-

p

"

UI

li

460

Dz [unr.

lis effe pronuntiatür ; & res novatione promif.

j

E

ggcümeg

fà amitti, $. 3. Jofl.. Quib. mod. toll oblig. 'Fa-

dem explicatio patet ex 7 172.7: de 7^ O.L 9s.

g n

a

f. De folut. l. os. ff. de fidejufforil. 'ubi pupillus

fj

fingitur obligarus in prajudicium fidejufforis,

ftem ex .25. $. ur.. Quando. dies legat, & fidei-

n

com. ctdat. 1. 44. $.. Jtem fi pupillo .. De [olu.,

fs

quibus pupillus fingitur obligatus in prejudi-

qipote

cium heredis, Denique 7. 7; 9«. $. 2. f-. De fo.

(ngno

lut. qua pupillus habetur pro obligato in pra. |

du

1

IN

TO

judicium legatariorum & fideicornmiffariorum,

T

ls

Ratio borum cfl.. Sipro pupilo fidejuffor inter- |

gglt,ï

cefferit, oblipatur pupillus, feu haberur de ju-

m lst

"

p

re civili pro obligato , tantum ut fubfiftat obli-

gt

atio accefforia fidejufloris, & hic conveniri

tlv

offir, qui alias, non fübfiftenre principali obli-

lpO

Venfrst g

patione , nec ipfe reneretur. 7rg./. 178. de R. 3.

ipfe vero pupillus quoad fe nec creditoriinde

memdmmn

tenetur, nec fidejuffori, ]. 127. de P. O. quia

!, m

dum quis pro rali fidejuffit, quem fcire debe- 4 J

bat civiliter non obligari, animo donandi vi-:

hilbn

detur interveniffe, . . 25. ff. Defideuff. —

priiun

Inft. 2. Pupilluscum fuo detrimento contra- iij

hens, poteft excipere, fi conveniatura parte

btl

altera, aut petere reftitutionem in integrum

Á lm

!

At d

atque ita prolibitu fe ab obliparione naturali ex-

edire; ergo füfficienter cautum efferindemni-|t «

tati pupillorum a legibus, fi hae folum obliga-kii

f

tionem civilem fuftulerint. x /V. Cozf. Pupil- Atl

lus ab altera parte non conventus, tenereturj u

l

|

x

in fententia adverfariorum , implere.contra-Juj

d)

i

|

é&tum & folvere.

Etquamvis folutum repetere *ol:[cenmmwn

pe

*

Dz Juzz.

461

P

r acionem poffit, imponitur tamen ei ne-

j

celfitae contendendiin judicio, quod plane mo-

ledum & facile damnofüm ei accidit.

Ergo

lj

non faris ejus indemnitari confultum forer.

TUf

/|

Jufl. 3. Minores poffunt fe fine confenfü cu-

ratorum obligare perfonaliter &ad actiones per-

af ]

fonales, /. 101. ff. de . O; ergo poffunt etiam

ömm

oblipationes reales. contrahere,

R, IN. Conf.

A

L k

Obligatio minoris bona concernens non valet

1 Dprg.

absque curatoris confenfü, fed ipfo jure nulla

cing,

eft: eo quod minor , ut primum curatorem ac-

kyirtte.

cepit, liberam bonorum adminiftrationem ami-

i

Y

fert, 3. C. De im iutegv. veflit. min., : At

du

quando; obligatio perfonam duntaxat concer-

licenn

......

Jj

nit, valet, etiam non confentiente tutore: mo-

pnaopdt

do obligatio perfonalis non tendat ad alienatio-

I a

nem rerum, nec fit terminative realis.: Ratio

adiri:

aurem difcriminis eft, quod curator rebus de-

MA

tur, non perfone. 24rg.$. 2. De curatorib. c2

mf

L.8. C. Denupt. g. INov. 117.c.1. Hincpupil-

p dnad

lus qui füb tutore eft, fine hujus auétoritate

ii

períonam fuüam obligare non poteít: .quiatutor

Va OO

perfonee potiffimum datur. $. . Z2f £9 . 1. gv.

qra pate

ff. De tutel.

Olj. .. Exceptio SCti Macedoniani con-

ineprut

ii

ceffa filiis fam. eft in odium & peenam fcenera-

f

torum tantum; ergo a foro externo non e

um 4

extendenda ad internum. — &. V. 745ft. Equi-

dem principalis ratio hujus SCti eft odium fce-

l Conf- Pum

ææmw

neratorum, J. 1. pr. ad $. C. Maced. e l. 40. pr.

d

ff De condil. indebit. — 1mpulfiva tamen caufaeft

adolefcentum corruptio & profufio coércenda,

,uwmffPïüïf

aVOI

462

Dr Junr.

iil rt?

favor parentam , & intereffe publicum. 7 £j

$. $. C. De bouis que lib. quapropter licét liberi

5 (*,Cl]m D

f Bypit

fuüi juris facti pecuniam ; quam in poteflate

conítituti mutuam acceperunt, adhuc habeant

(X

wwf

falvam, nihilominus ideo efficaciter conveniri

non poffunt. 4. 9. $.2. ad SCrum Maced.

iofenfis pf

mET

lufl. . Iniquum videtur, ut beneficium

mutuantis fit eidem datnofum. — Ergo filius

T

fam. ita mutuatüs tenebitur in confcientia ad

II

vam [

reddéndum mutuum. *« Dif7. 7ztec. Iniquum

iij

a d

viderur, beneficium mütuàáriti fieri dáninofümi

citra füam culpám C.fi cum cülpa füa mutuum

ii du

gtl

dederit, videtur iniquum ut fir ei damnofüm

N. Qui fua cülpa damnum fentit, id fentire

|

ndlrtorem

—

&f D

non videtur. 7.203. ff. de R. 9. atqui creditor

femel contra S. C. Macedonianurii peccavit.

T. D

A Of

Jufl. ^. infilio fam. manet naturalis obligá-

tio áccepturi mutuum reftirüeüdl ; 1. 10. ff. «

a m

UE

$. C. Mac. ergo per exceptioriem SC. Macedo-

niani non liberatur ab oblipatione confcientis;

Aiims, df

AUIT e

f Difl. 4nt: Naturalis obligatio rnanet, fi füt

juris fa&us, debitum agnovetit; novando, fol-

,

tb

vendo; item in cafibus aliis in quibus SCtum

,

TET

Macedonianum ceffat C. fecus N. . Pluribus de

m &b

caufis evenire poteft, ut hocSCtumlocum non

j M S

«

habeat. I. Exparte filii, fi hicfui juris effectus;

Fs

!

debirum agnoverit , novando , aut modicam fal- ['tisy.

F-

tém partem folvendo : aut fi errore communi

1

lerem[, hæï«

páter familias habitus, vel fetalem mentitus fit:

"bl

aüt militaverit tunc; cum debita contraxit : aut TM

peculium caftrenfe vel quafi caftrenfe, imo etiam m««

rur

m b

adventitiuni irregulare habuerit, üut intglligi

ex

bz ]unr.

463

1

l

ex IVovell. 117. c. 1. tunc enim pro quantitate

P

talis peculii exceptio SCti Macedoniani ceffat.

(:

l]. Ex parte parentisaccidit, ut di&ta exceptio

! [

SCrilocum non habeat; fi pater in mutuum

A

confenferit faltem ex poft fa&o: qui quidem

W/fr

confenfas preefümitur, quotiefcumque mutuur

It ld

in talem caufarn a filio acceptüm & erogarurmm

Inis

eft, ad quam pater ipfe tenebatur. . III. Defi-

Menra

nit hoc SCtum ex parte creditoris ; fipupillus

! ium

vel minor 25. annis infcio tütore aut curatore

Vomyni

füo mutuum dederit filio familias: nifi tamen

MAT

hic ipfe adhuc fuerit rinorennis, quocafü hu-

| r

jus confümentis caufa melior eft, quam alteriuis,

i r

reftitutionem in inte

grum replicantis. Z, 11. n

M C

i. ff. Deniroy.

[f

.IV. Denique ex parte tet creditae exceptio

iib oj

dicti SCti ceffat quandoque. nam, preterquam

TT

quod dictüm SCrum non fpectet contractus cee-

o Mes

teros, venditioriis; locationis &c. ut füpra metmo-

QO

j

ravimus, fed folum mutüum; ne ad hoc qui-

E

nns, (

em ormne pertinet; fed rantum ad illud quod

ounio -

pecuniee nutneratee datione eftcontra&tum. Tpi-

Jus um

tur fi res aliee fungibiles, vinum, oleum, fru-

lirbosde

mentumi &c. filio fam. mutuo datee fuerinrt, lo-

m oot

cum non habet SCtum Macedonianum: nifi

g hs

for(àn in fraudem SCti resez datae mutuo fuüe-

wiem

Lint, ut nimirum filius fam. illis diftractis, pe-

; C()ITI[HI:K:

cunia uteretur, hzcque pro mutua haberetur.

nl

oribus tamen hodiernis eidem SCto locus eft;

vt

fi filio fam, alia luxus fübfidia fuerinr füppedita-

jtn

fa, Ut puta, merces in veftirnenta fümpruofio-

m—

Ta; efculentà, & pctulenta nimis profufe ven-

l imcïigïïl

!

d

dita.

464

Dr Jonx.

«ineim

dita, . Quam in rem diver

farum Academia;

rum faluberrima flatuta a Lauterbachio & DD.

du 8

grem ia

aliis adducuntur. Imo fi alius contractus, quam

obidume

mutuum, in fraudem SCti celebratus , ut fi-

quis vendiderit aliquid filio, ut pretium rei

-/fäïum

boï?ïiïi

lU

li

l

vendita in mutui vicem haberet , exceptio SCti

Macedoniani datur. Xlaéteuus ex 7.7. fJ.c7 C.

| C'Mml', u

de $. C. Maced.

| quni a

ARTICULUS III.

li

Quoinodo ervov 69 dolus contvatlum vitieut ?

ins

ï

Ota i. Ad pacta & contractus confenfum

N

u I

liberum pacifcentium requiri conftat ex

nuper difputatis, tum ex /. 1. $.3. f Depad.tg

f ln

iinrziiz..iïä

1.3. $. 1. f- de O. £? .2. Huic autem libere

T

confenfioni plurimum officiunt ignorantia: &

E

ld

Ut

metus: ac merus quidem voluntati adverfatur,

^ i

quo minus pro íüa propenfione decernat:

M EU«

ignorantia vero intelle&tum obfufícat , ut ne;

dv

quid eligendum fit; perfpici queat.

De metu

S'II':S

I

MM

| Y

lIs

tractabimus articulo proxime fequenti,. Nunc;

quantum contraéctus corrumpantur per igno-

M

!

if

rantiam , examinabimus.

Ignorantia vel accis

u ufr

pitur negative tantum & privarive pro fimpli-

]i

ci defe&u debite notitie, quam Tullius/. 1. 41

h

1

"

.

"dcademic. inícientiam nuncupar ; vel fumitur

u-

l

lh

Ht

pofitive pro errore, qui fecundum S. Aug

W

Ítinum in Enchiridio c. 21. eft exiftimatio v

d

approbatio veri pro falfo , eít certi pro incer-

? w

RR i

to, veleconverfo, c. /g quibus vebus. 22. q. 2-

Atrqueinterdum quidem fuapte quis a Yero exer-

KEUY

pac

Dz Junr.

465

m

rat: interdum vero aliena opera in errorem in-

ET

ducitur. . Quando alter alterum de induftria in

Oi

Qun

errorem inducir, machinatio iíta dicitur dolus ,

li

i.

vocabulum commune dolo bono & malo: nam

du

dolum bonm . Veveres pro folertia ufurpabant:

D

maxime fi adverfus hoftemlatronemve quis ma-

UAU

chinetur. ZJo]us malus vero a Labeone definitur :

omnis calliditas , fallacia, machinatio ad circum-

vetiendum , fallendum, decipiendum alterum

i

adhibita. /. 1. $. 2. ff De dolo malo. £$ 1. 79. fFADe

4 7.. Calliditas dicitur fieri tacendo verum,

ii

fallacia mentiendo , machipatio arte verborum

f

& occultis infidiis.

i n

JVota 17 In contractu quedam dicuntur

J

f

N

V

fübftantialia, queedam naturalia, quedam acci-

Jl

ii

denralia,. Sabfdautialia tam neceffario debent ad-

od

effe ,. ut fine iis contractus fübfiftere non poffit.

dv

Talia (unt v. g. in emptione pretium, merx, con-

: ln

fenfus, $. 2. Jnfl. De empt. €? veudit. l. 2. . 1. 2

[af,

1.8. - Eod. Horum ergo immutatione contra-

, J

&us inducitur novus vel fpecie, ut cum prore

yi Ms

vendita rem aliam dari placuit, evadet permu-

tatio J. 5. $. 1. £9 /. 6. ff. De pvefcvipt. verb., vel

] pfr lgm).

TE

nutnero diftinétus inducetur contractus, utcum

iil

convenitur, rem antea IOO. aureis venditam,

i. 14

nuncemi $0. : manebit venditio , fed numero alia.

d lum

1.7.8.6.£9 127. 6.2. ff. Depat. INatuvalia, quee

M

& dduinicula dicuntur l. 72. ff. Decontrab. empt.

Qumd

ÜT

contractui inefle folent, aut praefümuntur tan-

|

p

quam proprietates, quamvis falvo contractu ,

immutari à contrahentibus aut tolli poffint. Sic,

"TL

um

l

licet ex natura depofiti

depofitarius tantum p

Yocn

i

Á

j

J

J

ftet

Gg

466

Dz Junr.

fter dolum, conveniri tamen poteft, ut etiam

dlb

culpam praftet. ]. 1. $. 6. ff. Depofit.: cam ven«

fle u

ditore paciíci quis poteft , ne is ad eviéctionem

g at

teneatur , ad quam ex natura emptionis , vendi-

tionis teneretur /. 11. $. 1. 2.69 18. Dea&. empr.

Ti

Demum Zccidentaha adeffe contractui, vel ab

[

us P

!

eo abeffe pro libitu. contrahentium poffunt

j E

!

ut arrhe in emprione, venditione. pr. 4nf. De

ïndïch; lä"[)

empt. veud. Lex commiforia, additlio in diem &c.

f g

Quo pertinet vulgatum illud : Pacta dantlegem

eridasqu

contractui. J. 23. ff &? 85. i2 6. de R. 9. 1. 5a.

&urgentibus,

; de F. O.

ia

Addunt alii.Solezzia: quae alege autconfüe-

g

tudine ad ritum &formam contraétus requirun-

um

tur: fed nihil a memoratis differunt: nam fire«

t vf

quirantur per modum formee fübftantialis ita;

tj

ut alioqui contractus non fübfiftat, quemadmo-

EUTTE

dum contra&tus matrimonii fine praefentia Pa-

Medom

rochi & teftium initus, nullus habetur, & alia

nl

id genus , que /olennia itvin[eca appellant, fub-

l o g

ftantialibus contractuum accenferi debent : at

li Bn

vero quze dicuntur olezzia extrit[zca , nihil ab

truipdm

accidenralibus difcrepant, ut trina fponforum

gmm

denuntiatio, benedictio connubii, & plura hu-

WTAT

jgsmodi, que non ad veritatem actus, fed ut

Bo

rite & ex forma praícripta fiat , exiguntur.

IVota II ]. Ex his licet intelligi, quid fit er-

At t

A ts

ror acdolus fübftantialis, quid accidentalis: nam

d

fi fint circa fübítantiam actus , vocatur erroraut

N

]

W q

À

P

"

dolus fibflautialis, ut cum erratur in corporeé

Pj

rei, de qua contrahitur , item in períona con-

ii d

wahentis: fi veroerratur in qualitatibus aliisque

Qaccie

:wn,inqw'! Lïr.'

Dz Junx.

46

&T

xlx)

j

accidentibus , error aut dolus acciZentolis dicitur.

! UWW-

SKWD

]

Difficile autem eft abfolute determinare, quod-

d.

nam prédicatum fit fübítantiale, uti Haunoldo

videtur.

l

Dri'

Irem dolus alius verus eft, alius praefum-

hii

pus. Z?rus dolus vel a jure pro vero dolo ha-

m

betur , vel detepitur ex manifeftis & indubitatis

J

indiciis, vel ex propria malitiofe apentisconfef-

Itl

fione agnofcitur: Prafuwmprus aurem colligitur

At /c'gem

ex indiciis quibusdam, licet non adeo manifeftis

;

n

& urgentibus,

Denique alius error aut dolus eft zzzecedezs,

MT

IU

qui inducit ad promittendum, pacifcendum,

contrahendum , quod alias non fieret, fi de vi-

m

tio vel fraude conftarer, unde & dicitur dare

ln

caujam contratiui : alius eft comizans , qui quidem

Jerudt

sb h

non movet ad contrahendum, facere tamen po-

tef, ut alio modo contrahatur, v.g. ut ematur

TU

aut vendatur minori pretio: error ifte aut do-

dluty i

lus dicitur zzcidere im contra&um.

d d

JDico 7. Exror fübftantialis dans caufam con-

1, nl

traQui in alterutro contrahentium, uti & dolus

jonorüm

talem errorem involvens, reddunt contractum

yur; t

jure naturali & pofitivo nullum. Jea/io eft. Ad

, iu

vere contrahendum requiritur confenfus liber

A

paruum: atqui cum errore fübftantiali contra-

x g

hens non confentit liberé: nam ad confentien-

v u

dum opus eft cognirione rei, in quam confen-

p

Urur; cognitione autem privat error.

Idem

n n

porro error obeft voluntario: Ormge enim , quod

vt

ob ignovantiam efl fa&um , uon [ponte quidem eft

u

Hinc

q

48um; inquit Philofophus 5. Ethic. 1.

g 2

Ulpia-

469

Dz Junx.

Ulpianus]. 15. De jurisdicl.: Si, inquit; pererro-

f

vem alius. pro alio preetor fuerit aditus, qibil vale-

d i

lit, quod a&um efl : cum m couentiant , qui er-

hn o

vent : quid euimtam contvarium confenfui e[t , quam

st

ervoy 2.. Et ]. 9. C. de 9. &2 F. . Nullus eft er-

lo Wq

rantis confenfus. Et/. 9. ff $. 2.Decontvab. empt.

Qigus, d

Si «s pro auvo , plumbum pro avgento veneat , nulla

du

efl venditio , quia in matevia evratur. Pignus ta-

Ü

men, errore in materia intercedente non vitia-

u

ia

rur: praeftat enim habere zes pro pignore ; quam

g

lane nihil. . 22.ff. de F. O. L. 1.ff. De piguor, atf.

dodm t

Dico JI. lgnorantia & error accidentalis,

ia

licet antecedens & ex dolo profectus, nonred-

ii d

dunt contractum irritum. — Pro/. /. 'Falis con-

dul

tractus non eft irritus jure natura,, fecundum

(unim

quod füfficir confenfus voluntarius & liber cir-

Nusaccn

ca fubílantiam rei, de qua contrahitur: igno-

pouur; 4l

rantia autem & error quicunque circa acciden-

denelin

talia (equitur principale, ranquam accefforium.

FTT

1J. 'Valis contraétus nec jure pofitivo eft ir-

T

ritus: nam /. 10. ff De contrab. empr. valet em-

r

prio, fi aurum deterius fuerit, quam emptor

deate ia

exiftimaret. Et c. 18. De fpon[al. Ignorantia cir-

ca qualitatem, etiam ex mendacio inducentea

ii

J

4j

p

contrahendum matrimonium , non impedit

Iv

confeníum requifirum. . Quodfi error acciden-

MA

Qd

talis absque dolo partis alterius contigerit; re-

ts

Ícindi contra&tus non debet , fed ad aequalitatem

bou

reduci, per 7. 2. C. De vefcind. vendit.

OM ha

Deinde $. 1. /ufl. De exception. 1. x1. ff. De

QU r u

a&. empt. Ej:LUE(Zdlï. 7 1. 56. ff. de F. O. dolofe

Müumf

circumventus dicitur fubtilitate juris obflriétus,

pofíe

Mu

-

Dz Jvunz.

469

j

poffe tamen uti exceptione. Et 7. $; De zguril.

ipul. ita habetur: Dolo vel metu adbibito , atlio

quidem nafeitur , ( fubdita flipulatio fit: pev. doli

mali tamen vel a£fus exceptionem fulinoveri petitio

hm

delet.. Id quod non tantum de contractu ftri-

VE ]

T

&i juris; cujusmodi ftipulatio eft , intellipitur ,

fed etiam de contractibus bone fidei, ut eft ven-

Dny

P0 f

ditio: hanc enim dolo obtentam refcindi jubet

l. s. C. De vefcind. vendiz. Ex his aliisquelepibus

It (

itaargumentor: quando datur actio ad refcin-

nl

dendum contractum , aut exceptio ad eum non

tf

implendum, contractus. non erat ante irritus:

m

atqui deceptis datur exceptio doli mali , autactio

| Ts

1

|

N

^

doli ad reíciffionem contractus; ergo.

NH

Quoniam autem actio doli famofis a&tioni-

la

bus accenfetur, nequa condempato infarmia af-

itr: i

RTO

pergatur; .alia adhuc remedia actionum parti

lefz conceduntur ,. ceu reflitutio in i

odf

nBinds

condictio indebiti &c.

Yiivodia

Ex eadem doctrina patet, multo minus con-

vb

tra&tum reddi irritum dolo comitante feu inci-

ia

j

At -

dente: hic enim nec caufam dedit contractui,

nec impedivit confenfüm; five adfuerit, five

irenead

abfuerit. Etfi vero refciffio contractus cum hoc

inpdt

dolo initi nulla lege dari videatur, datur tamen

TM

actio doli , actio ad intereffe , ut omne damnum

xg&t'u, n

occafione doli acceptum refarciatur. /. 23: de R.

:quaïimcn

J. l 24. $. 7. De pa&l. ..

^. J. cont. 1. Concl. Valet venditio virio-

m

€; qu& aurea putabatur, licet magna ex parte

7 ii

it &nea: item fi inauratum aliquid fit5 licet au-

ss

"

M

N

reurp putetur. ]. 14

ff De«contvabeud, empt.. at-

68 3

qui

Dz Junr.

479

qui hic eft error fübítantialis G antecedens. Er.

»:um»kd gx

OT

(

R. N. uin. INon hic erratur in fübftantia,

m qn |

fed in quantitate auri , quod rei venditae eft per.

mixtum. Quodíi . 41. $. 1. eod. nulla pronun.

C U

dl Y

tiatur emptio, quando menía argento cooperta

pro folida venditur ignoranti, hoc difcriminis

p

r

reddit Cujacius , quod rebus inauratis vel inar-

gentatis aurum vel argentum immixtum vel in-

j

hr

fufüm fit: ideoque qui rem inauratam emit pro

aurea, non omnino erret in materia: nam in

fvl

h

ea ineft auri aliquid. — His autem, quee argento

velauro cooperta fünt; argentum vel aurumin-

fs g

T

fufüm vel immixtum non eft; ideoque talia

cum emuntur pro auro vel argento, erratur in

m

QORU

materia: nulla enim parte aurea fünt , fed ope-

rimento duntaxat lamine veftita.

tdeos f

ts

Jnfl. x. Exror in materia feu qualitatibusrei

non vitiat ftipulationem , dummodo in corpore

(

Bd (

confentiant contrahentes, utpote fi zs fit , quod

surum putabatur. / 22. ff. de . O. Exgo idem

tm d

|

error non vitiat emptionem.

E. JV. Conf. In

—

um

m

l

Faf

emptione pretium datur pro re; quod nifi ad-

&quatum feu proportionatum fit ipfi rei; non

ET

poteft videri emptor in illud confenfiffe. 7. 9. f

m

ij UIOZMF [;U/m |

fj

h

De contrab. empt. — Aft in ftipulatione pretium

I

RA

l

1

(

non datur: unde ibi fatius eft, rem qualem que-

tj

lem habere , quam nullam. . Poterit tamen de-

IM) qa

ceptor actionedoli a promiffario conveniri. Ead.

MT

l. 22. ff. de F. O.

iil

lufi. a. Valet emptio aceti pró vino: ergo

"k

b

error fuübftantialis non reddit irritum contra

&um. m Difl. "4utec.. Quando non fuitantet tj

ääe

vinuti

Dz Junr.

47X

i l

vinum, fed expreffum ex uvis immaturis, valet

lul

ll

W

lt

emptio aceti pro vino N. quando fuit antea

vinum, quod modo in acetum defiir, valet em-

Ti

tio C. Ubi eadem moraliter eft fübftantia rei

MM

vendite , valet emptio.

l

j

OCIdJ

J

]

Jufl. 3. Exror circa fubítantiam períonez

It

iL

non reddit contractum nullum: dum enim ven-

DW

dis Sempronio, putans te vendere Mavio, va-

n p

let contractus; ergo etiam error circa fübftan-

1: umj

tiam rei venditae non facit contractum nullum.

ia

x. IV. Conf. In dato cafu períona non eft füb-

RD

ftantiale obje&tum contractus: fecus res habet

T

in contractu conjugii aliisque. ]. 11. de cozzvab.

1 t

empt. S. 1.

Quodíi error circa perfonam non

mfy

committatur , fed in folo perfonz nomine con-

trahens fallatur, nec ftipulatio, nec alius con-

ltb

tra&us vitiabitur. /. 32. de 77 O.

bin p

Qb;. I7. cont. 2. Concl.. L. 1. &2 fegq. f.. De

asit,qi

&dilit. edil. Ob defe&um variarum . qualita-

| Ergo [

tum datur emptori a&io ad refícindendum

A rl

contradtum; ergo contractus etiam ex errore

ld nii d

accidenrali initus nullus eft, g. /V. Cozf. Dictee

fi r n

leges non de errore fimplici agunt, fed de eo,

fsf

cui dolus caufam dedit : nam $. 2. 7. x. cir. Ul-

e prett

pianus ita fcribit: Caufa bujus edili proponendi

m q

67 , ut occurvatur fallaciis veudentium , €g empto-

t m

vibus faccuvvatuy , quicunque decepti a venditoribus

n

fuevint.

'ales autem contractus fübftitiffe ini-

tio, evidenti eft argumento, quod actio ad re-

yn d

cindendum eos a legibus tribuatur.

.lmm qutE

lIufl. x. L. 7. ff. De dolo malo. dicitur nulla

" [ïijigfiü

venditio malee fidei ex circumícriptione aut de-

[l

Gg 4

f:eptio-

47A

Ds Junr.

ceptione, Ergo. m.JV. Conf. Lex cit. apit de

AR

circumfcripto per dolum minore fpecialiter pri-

j G

vilegiato , & inutiliter contrahente citra curato-

ris auctoritatem.

Cateros etiam contra&tus

"I

&0

cum dolo fübítantiam rei concernente initos

mïsx

nullos.effe, nuper indubitate ex legibus often.

| gt d

l

dimus:. fed & ii, qui.cum dolo accidentali per.

qo nyt

acti fuerunt, quoad effectum nulli funt ram ex

i

parte contrahentis, quatenus hic libere refilire

h

poteft; quam ex parte decipientis, in quantum

hic deceptum volentem recedere , nequit effi.

j loient

( R

caciter oblipare: quamvis ipfe efficaciter renea-

tur, fi deceptus, cognita fraude, infiflere con-

ATR

j

tractui. nihilominus voluerit.

l

I

T

Jnfd. 2. Repugnat eequitati naturali , ut quis

!

ex dolo malo lucrum reportet: atqui fi con-

[

11

tractus cum dolo antecedente accidentali initus

valeret, decipiens ex dolo. malo lucrum repor-

D

l

j

W

Wif

Vr

taret: ergo.

B. JV. min. Oblipatio & valor

qü W

contractus non oriuntur ex dolo aut injuftitia

RI T

decipientis, fed ex mutuo utriusque confenfu:

Va

at ex dolo contractus ita infirmus redditur , ut

demod.

deceptus aut refcindere contraétum pro libitu

(j

W/fd/

li

[

ia

[

poffit , aut ubi e re fua fore videbitur , dolo-

fum adigere ad id, quod contractum fuerat; |::

Wäfihj W

exequendum. Quanquam deceptor etiam an«

J

l

te fententiam judicis jure naturae teneatur dam-

[

num alteri malitiofe illatum farcire.

lul ) (l

DI

EU

ARTIE [

i

j]

D

l

[

L

Dr Junr.

473

ARIICULUS IV.

j

"n Coutvalus ex metu imiti valeamt ?

ia

Ora I. Metus dicitur trepidatio mentis, ín-

1

Tl

g:

N

flantis vel futuri periculi caufa, 7. 1. ff. Quod

t

metus caufa. — Poteft autem haec mentistrepida-

C*ldfü il

tio injici vel a caufa naturali & non libera, ac

Áint ts

dicitur metus ortus a iztrinfeco, ut cum quis

j nf

votum coücipit, aut merces ejicit in naufragii

i

periculo: vel incuti poteft a caufà libera, v. g

W.

ab homine minitànte aut vim inferente, dicitur-

AURT

que metus a2 extrinfeco incuílus.

Fis hic de-

tn

Ícribitur, majoris rei impetus, qui repelli

non poteft. ]. 3. ff. eod.

Si vis fuerit abío-

Q ts

luta; effectus inde ortus nuncupatur coa&o om-

ii d

nimoda , &violentum fimpliciter , quod fecundum

üdntl i

Ariftotelem c. 1. [ib. 3. Etbic. fit ab extrinfeco,

ttum t

nihil conferente, atque etiam obluctante eo;

o & w

qui vim patitur, ut cum quis manu Titii vio-

lenter arrepta contractum fübfcribit. Si vero

at

n onin

vis alteriillata eum adigit ad quidquam ex metu

fedit,

decernendum aut omitrendum, appellatur vis

h At

conditiogalis & compulfiva.

ir, d-

Vis ifta vel eft atrox, & quae adverfus bo-

m foert

nos mores fit: vel ea, quam magiftratus recte

etum t

infert, fcilicet jure licito , & jure honoris, quem

U

füftinet; /. 3.6. 1./f-eod, . Ex hac quidem vi me-

tus jufle ipcuffus dicicur: ex illa vero metus iz-

jufle incuffus.

Intereft autem noffe, utrum gravis fit me-

!

tus, an levis: ac metus gravis quidem; 1. 5. &

6. t7 fez. ilid. intelligitur non quilibet:timor;

gj

nec

Dz Jonr.

474

nec vani hominis, fed qui merito & in homi.

;miäm md(

nem conftantiffimum cadit: ut fiquis alteri ter.

gf

rore mortis, verberum , fervitutis, vinculo-

Yi 1

rum &c. pecuuiam extorferit.

Merus talis in-

a n

aim RUs

jici etiam poteft ob mala, qus& períonis nobis

Y

valde conjun&tis, ut parentibus; liberis &c. pro-

A: d5

ximé imminent.

Metus pravis dicitur a JCtis

!

Mu

|

Q

metus juf/us , non [heologlï.ie, fed civiliter, h. e.

prolalilis, quem leges attendunt. — Levis metur

! mf d

pény

eft vana trepidatio mentis, orta vel ex immi-

nente malo levi, vel ex gravi non imminente;

fs u

As

quem vane fuüfpicamur, quando minitans ma-

lum vel non poteít, vel non folet inferre, vel

M

quando malum obverfans, alio modo facile de-

f« n

.do,u Pl

clinari poteft.

Sunt tamen mala quaedam leviora, quibus

at n

períone admodum meticulofe vehementius

Rn

percelluntur, ut pueri, foeming , minores&c. ;

Wgla.

[

l

l

Va

unde metus fübortus vefpe&';ve gravis nominari

folet.

nj

Quo etiam metus reveventialis pertinet, quem

lum m

dl m

habent liberierga parentes ; uxor erga maritum,

j

fübditi in fuperiores: quem etfi quidam meri-

hii

to ad levem metum referant , gravis tamen cva-

vf l

dere per accidens poteft ob tractationem rigi-

dl

dam, ob continuas exprobrationes, vultus af-

T

petitates, rixas, importunas preces, quce qui-

AC

dem diutius perferre dictis perfonismoleftiffime

UR

accidit. c. Puelle. XX.q. x. e c. 11. De Defponj.

"'.':73 m&[u (Qmp

impub. Denique metus incuti poteft vel direde,

Rnf

ad actum quempiam vel contractum extorquen-

Wt p v

dum; ut cum quis mortem alteri intentat; ni1

pecu-

Dz Junr.

475

Ulty

ecuniam tradat: vel izdire&e, cum vis fimpli-

Tig

diter infertur, quam ut evadas; pecuniam offers.

M

!

ANota 11. Manifeftum eft , contrahi non poffe

per aCtionem violentam fimpliciter: coaétus

!

enim abfolute non confentit, fed renuir,.& pa-

titur magis, quam agit. c. 5. De Dis que vi me-

TU d !

tuve cau[.

T

&

Certum item eft, tenere aCtionem aut con-

Jl i

tractum, cui caufam dedit metus ortus ab in-

&L

trinfeco; neque actum talem obnoxium effe re-

fciffioni: nam etfi non fit fpontaneus, fed invo-

mïmnre,

y

T

luntarius fecundum quid; eft tamen fimpliciter

m&:&æ; [:

voluntarius & liber ; decretusa principio intrin-

h dl

feco confiderante fingula, circa qua verfatur

actio, ut Philofophus füp. cit. definit. Neque

i i

intervenit injuria, propter quam contractum

vemets

ejusmodi refcindi oporteret. C. 17. Z vegula-

Ynoresd

til. £2 L. 21. pr.. ff. Quod met. cauf.

TOR

Preterea certo conítat, valere contractum

tam jure narurali, quam pofitivo; quem extor-

t g

fit metus a vi jufta incuffus: contraétus enim

Em

talis fit cum confenfü voluntario ac libero, ac

Ámmat

fine injuria metus a poteftate (üperiore incuti-

Ti CVG'-

tur. c. 1. €g' 2. De adultev. eg d. 1. 21. Igitur re-

&t

fciflioni locus hicnon relinquitur: quod ob de-

vins &

licta fua aliisve de caufis vim juftam magiftra-

p qu

tU$ ita ex metu contrahentes experiantur. Hoc

nl

modo, qui contraxit fponfalia, excommunica-

p

n

Ál

tionis metu compelli poteft ad matrimonium

duf

ineundum. c. Ex literis 2. De [ponfalib. . Super-

il

"

at

1

2

eft nunc folum, ut infpiciamus firmitatem con-

tractuum,

p

Dz Jvnr.

476

tractuum , queis metus per vim injuftam incuf-

ii

fus caufam dedit.

ia

Dico 4. Contractus ex metu levi injufte in;

il lbth

cuífo initi, utroque jure valent, neque refcin-

NOL)

di póffunt per actionem in foro ecclefiaftico &

civili.

Prob. J pavs.. Valent jure nature: fi

x

