five deinde ab ipfo diftracti fint ; five ufu ab-

N

il

fümpti. /. 4o. n f. ff. de A. R. D.

p

pH

Ji

Dico J. Male fidei poffeffor nullos plane

[4T0)

fru&tus fuos facit, fed teaetur omnes, etiam

:

percipiendos, fiveillos, quiadomino potuiffent

M

" Mq

h]

O-

j

266

Dzg JUR.E.'

vincenti

honefte percipi; domino rem fuam e

j n d

reftiruere.

Ita Haunoldus de . €7

b

i, 9.

4f

€. 3. controv. $. 1. 284. €7 [7qd.. Struvius exercir.

al

[ if

ad pand. v1. 1b. 18. & alii patfim.

sst

Pavs £. Habetur ] 22. C. de R. F. &9 D. $;

,'fïäffüh It

55. Jifl., ubitamquam certum enuntiarur, quod

enenuti

male fidei poffeffor frué£tus omnes cum ipfà re

g

E vatio fuadet , iniquum effe,

prattare foleat.

gl

'

ut quis ex mala fide & dolo füo fentiat lucrum.

jl t

arg. l. 206. de R. Í. Quodfi poffeffor alius fra&tus

j t

ex re alienafuosfaciat ob bonamfidem;fibiimpu-

m

(

N

(

y

"

tet male fidei poffeflor, quod rem alienam deti-

Jrlnyrkt

nuerit; ac defectu bonz fidei fructus reddere

vefite

cum re ipfà teneatur.

&igil

Pavs 41. efteorumd. £ probr. ex 1.33.1.62. $. 1.

batut, J

ff. de R. F. L. 10. $.20. ffgy Que in fraudem cre-

im, H

ditor. &c. quibus jubetur m. £. pofieffor non il-

1 m

lostantum fructus, quos percepit, fed etiam

Dny d

quos percepiffet honefte dominus, reftituere.

Jiavat

Dixi £. fru&us bouefle percipiendos:: mamvin

fet d

fructibus pervcipieudis refpicimus ad honeftatem,

fimrim Y

nequis ad delinquendum inviretur; non item

ifirdi

in perceptis, quia turpia lucra etiam malee fidei

t ag j

poffeffori (ünt extorquenda. avg. ]. 5.f. de ca-

. Tivf d

lummiat. ltaque m. £. poffeffor non reftituet

]

u

[v

lenoni fructus, quos ex lenocinio percipere po-

Es

tuiffet, reftituet autem, fi perceperit.

*

tl

Dixi I1. a domino: non enim ad id refpici-

Irj]

tur, quantos fructus potuerit m. f. poffeffor;

TU r

]

fed quantos dominus percipere potuerit.

| HVUS "

Excipiuntur ramen fructus mere induffriales,

quos malz etiam fidei poffeffor pleno jure fuos

W s

!

n

1 ä!ïï ln

|

facit, ita ut ne quidem extantes, & inquan-

!

AUA

J-,ï

nn

h

1

[

La

D'«E Juns.

267

Q

üm inde ditior factus fuit, reflituere te-

Ü

i

'ferür : nam ficut fructus rei rem, ita fructus

'indaftriae induftriam fequitur.

Quo modo

C

. gemo tenetur aliend tabulee aut chartze m. £

|

boffeffor, in quibus pretiofam imaginem aut

Tentrp

i

l

llls)

commentarium defcripfit, nec fruétus inde

perceptos ; fed tantum aftimationem illarum

L

l

domino reftiruere, ut QO. 4. £? 5. cozcl. 2. art.

L

veted. probavimus. Sicut nullus pictor aut

fcriptor tenetur lucra ex alieno penicillo aut

koraïiuæl'ruc?g

calamo acquifira inftrumenti domino, fed vel

inftrumentum ipfüm, fi extet, vel ejus pretium

fl

reftiruere, — Haunold. nup cit. n. 264.

Si qui ICti hac in re diffentire a. nobis vi-

|

dentur, hi fru&tus non sere indufiviales intel-.

T

l

lipunt, féd mix£or, qui partim beneficio no-

frmni.

tablli corporis , partim induflria notabili ho-

"

]

f eti

minis'proveniunt ; ut

funt fructus, quos

s tefiers

thy v

dlienus aper a me cultus & íeminatus pro-

fert, penfiones rerum locatarum, mercedes

sdhoneluen

fervorum, vecture navium & jumentorum,

] non n

& plerique fructus civiles, quos ICti fimplici-

m mf

ter vocant zzdufhriales, '"Theologi qmixtos.

mf

Dico 14. Potfetfor bone fidei omnes fru-

9 fl

&us ex, re aliena perceptos facit füos, ita ta-

men ut extantes domino rem füam evincenti

pI

l

teneatur reftituere, nifi eos preecripferit.

lo

Pav J. diferte habetur d. $. 35. 7nfl. ubi

ii Püfrf[ J

naturali ratione ejus fructus dicuntur, qui

Qrpt.

"

b. £ illos percepit. & J 48. ff. de 2. R. D. Sta-

t

L

jf

tuitur, quod b.£. poffeffor non dubie fructus

lj

&X aliena re percipiendo füos izterzm faciat, mon

tantum eos, qui dilicemtia €9^ opeva ejus perveue-

j mqg;"

,Yun

268

Dz Tunz.

vunt , [cd oniress h. e, & induftriales & natura

N TULS!

les. — Cujus etiam ratio mox additur: quiaquollälï

ad fructus attiet, loco dominipene efl ; atquido-

fl 1

»frdus p*

minus non induftriales tantum fructus, fed na-

turales quoque facit füos, ergo& poffeffor bo.

s onfünp

spuontom

n& fidei. . Nam /ogafídes tantumdem poffiden-

ü preftat, quantum veritas, quoties lex im.

arinrfctus

sls 11

pedimento non eft. ]. 136. ff de R. 9.

Pars I]. itidem certa eft ex . 4.

9. 35. Iuf.

sls

J.t. $. 2. Inff. de offic. Shudic. 7 1.4. $

2.ff. finium

p M

v(gund. quibus locis decernitur, non pofle a

T d

fb

domino fundum poftea vindicante agi de frutli-

Lus con[umptis, (ed' eos cedere lucro bonz fi-

jconmps

Alfidine

dei poffefforis ;; ergo fuperveniens dominus

fundi fui vindicator poteft agere de fructibus

flinere

nondum coníümptis; ergo hi non fünt irre-

510 0U )

vocabiliter bonze fidei poffefforis; fed hic eos

As con

tantum 2z7/erij faos facit ut d. 1. 48. advertit &

hd d

i Y

]. 22. C. de R. .. certum effe, , dicirur , .mas

foffelfoves omnes fru&us oleve cum ipfa ve praffave,

Q u

Lone fidei vero exflantes.

übnt

Pavs I11.. difficultate caret: nam fi fru&tus

Xf

percepti adhuc extantes, debent reftitui domi-

ul

no rem fuam evincenti; quanto mapis fructus

lh ofrïciumJ

iW

T

nondum percepti, fed adhuc pendentes eidem

um

!

domino a quocumque poffeffore erunt refti-

n

j

i

h

N

i

W

j

tuendi: fru&tus enim pendentes fünt pars fun-

x)n

[

di, cuicoherent. . 44./f. de R. . ergo fundo

Ql ss

evicto, ipfi etiamcenfentur evj&i.

Hinc /. 13.

od

$. 10. ff. de a&. empt.. fru&us emptori cedunt;

At ]

li ager illis maturis diftractus fir.

R

Rs d

educere tamen expenías poteft bonee fi-

W

dei polTefor faétas ratione fructuum percepto-

ruim

Dz Juzr.

Y

269

t*f rum adhuc extantium & peudentium: nec um-

nE

"]

lh

i

quam de fru&tibus. adhuc percipiendis renetur.

IUf

Dico III. Bong fidei poffeffor quoscum-

que fructus percepros, & ante litis conteftatio-

sili

nem confumptos irrevocabiliter füos facit: ne-

m

: quein tantum domino tenetur;in quantum eislo-

f eupletior fatus eft. Parzi /. adveríantur multi ex

raviffimis T'T. & ICtis. eam tamen tenent

z/,? ]

4

&03

Haunoldus cit. $. 4. z. 28 1. Struvius deexercir.

M

^l

15. 7. 33. Harp. & Hoppius ad d. $. 35.. Inff.

N

f

b.t. eg pluves ali.

Prob. Jura omnia que de

I

fru&ibus a bonee fidei poffeffore rei fingularis

tl bl

confümptisloquuntur, generatim ac fine ulla

ts Q

diftinétione negant, quod eosdem teneatur

t df

reflituere, neque actio ab eis conceditur do-

/ír;y mino, qua petere poffit id; quod poffeffor ex

j

j

iil fru&tibus confümptis lucratus eft, h. $. 35. &

Ldeut $. 2. 4uff. de offic. Shud.l. 4. $. 2. fE. fimium ve-

IA

]j

d

K

Q n; puna.

Neque enim ei dari poteft Z7rdicatio,

-

j1p quia confümendo non amplius poffidet rem

.domini ; neque Cozdi£io, quia confümendo

witi nec deliquit, nec contraxit ; neque demum /m-

diidm. flovatio officii judicis, quia a&tione principali re-

us mota, officium judicis ceffat in iis quee acce-

qudin dunte /. g. €9. ult. ff. de eo quod cert. loc,

emn r

Deinde qui fru&tus lucratur, non tenetur eos

gpse reltituere, in quantum factus eft locupletior,

ais quia alias nullum ex eis lucrum perciperet: at-

üx; qui poffeffor bonae fidei fru&tus confümptos

giu "ucratur ex d. ]. 4. $. 2. ff-. i. veg. ergo non te-

P

netur eos reftituere in quantum locupletior fa»

us eft,

vll

Prt-

J PelüPïE"

ii

270

Dz ]unr.

Pryeterea confümptio b. f. poffeffori tantu

(j,.] 0

-----

1

jrefito

preftar, quantum ufücapio / 4. $. 1s. ff-

!

a o

pl

ufup. g ufüczp. atqui ufücapio tribuit domi. ?

nium irrevocabi

le; ergo & confümptio. Hing ii*

merito fimpliciter negatur, haberi rationem :

fru&uum ante litem ceeptam confümprorum, jj!4/

"i d

$. 2. Jnfl. de offic. Jud.

Porro fecaundum

$. 35. Juff. b. t naturalira. ä&uävlsfü

10

tione placuit, fruétus, quosb. f. poffeffor per-

W

W

cepit, ejus efTe pvo culzuva &9 cura5 ergo cum

i

ille fru&tus fine lucro confümptos, ex omnium iij

fententia , fuos irrerocabiliter faciat propter qhit

bonam fidem ; etiam cum lucro confumptos | jiir

faciet irrevocabiliter füos ram propter bonam ! (j

fidem, quam propter culraram & cuvgm: aliag «ridn

qvo cultura g cura Imperator nihilampiius con. |;; //,

BU

cefliffet.

Pars If. qubd b. £. poffeffor fru&us poft

LU

litis conteftationem confümptos domino rem

ia

f

- " fuam evincenti reneatur reftituere, eft commus :

Y

"

l

X WU

nis: nam d. 1. 22. C. de R. F. Iinperatores re-

DC

ífcribunt, fructus omnes polt litem contefta-

vlbfrfn

tam etiam a b. £. poffeffore confumptos reftitui :

vf

ne 'aï.ümö

ífolere. .Ef fequitur ex couclufioge J. ubi ofte

du

dimus, poffefforem male fidei teneri a

vitdm

omninm fru&tuum reftitutionem; atqui po

i

YWiAT

conteftatam litem.poffeffores omnes incipiunt|u:

male fidei efle, 1. 25. $. 7. ff-. de beved. petit. er- Mu

go qui prius poffeffor b. £. erat fru&us poft li- [««

tem conteftaram confümptos evincenti rem sj

fuam domino reftituere tenetur.

Fini

O.

I

: Ilj

REI

Dz Junz.

Mp

27I

PL

TM

nes

Db

Qbj. £. cotit. 1. coucl. Creditor täntum tel

ll;

tur ad reftituendum fructus, quos ipfe ex pig-

!

ii

nore percepit , vel percipereipfe ex eo potuir;

non autem refietur ad fru&tus, quos alius,. vel

I

A

- ipfe debitor percipere poruiffet, /.2. C. depar-

M

t piguor. €9 1. Creditor. C..de pignovat. a&. ergo

neque male fidei poffeffor tenetur ad reftiruen-

"// tj

dum fruétus fundi alieni, quos alius vel fundi

"Ms dominus ex eo percipere potuiffet. . /V. Conf.

"itt Ratio differentiee eft, quia cre

diror caufam pof-

A La

(v

,

fidendi pignoris a domino volente habet, adeo-

NU

,ucrg Qj

que b. £. poffidet: male fidei vero pofleffor

:

invito domino fundum detinet.

Obj. II. cout, 2. Coucl. Poffeffor b. f. fructus

du W

ex re aliena fuos facit pro cultura $5 cura, ex d.

D

qiut $. 35. uff. , fructus autem naturales cultura &

cura non egent ; erpo hos non facit füos.

T.

thsw D. Maj, 1

ta ut verba illa, pro cultura &2 cura,

inn fint ratio principalis pofita ad reftringendum N,

tdmr ut fint tantum ratio fecundaria ; explicandi er-

w go pofita C. Ratio potiffima, ob quam b. f.

lm poffeflor fru&us- fuos facit , in bona fide, jufto

t

f

^ tiulo fübnixa conflat , cui privilegium lioc con-

[ ceffüm eft, ut pofleffor pene protdomino habea-

[ & £ fur, fecundum 7. 25. $. 1. ff. de ufur; 69 fru&l. cg

uj p P 136. ff de P. 9.

uamquam prius verbum,

w n eultura , adindultriales, pofterius vero , eura,ad

hv

.

i

naturales fructus referri commode pollit.. Li-

nj cet enim hos natura producat, ut tamen übe-

T

qu2 riores & fapidiores proveniant, utique opus

elt aliqua hominis cura; fic v. g. arborum rami

,

äl

!

uperfiui amputandi , a raucis liberandi &c

If

372

Dr Junz.

)

T

Iif, Maritus aut uxor percipiendo fru&us |

4j

ex re fibi à conjuge donata illostantum füos fa-

c dOR

cit, quos fuis operis acquiffevit , veluri feveudo:

u

nam fi pomum decerpfevit , vel ex [ilva cadit , mn

sf quit

fit ejus, ficut mec. cujuslibet. bone fidei pofffovis,

quia zon ex fa&lo ejus fru&lus na[citur, ut haberur

gpgupsric

OHJWC

L. 45. ff. de ufur. g fru&. — Atqui. fru&tus natu-

WH

rales ex fatto b. £. poffefforis non nafcuntur;

hm

ergonon facit eosfuos. . . Maj.Fructus non fit

m

cujusibet b. £. poffefforis, qui non ex facto ejus

A

naícitur C. fru&tus non fit b. £. poffefforis jufto ti-

j

N

'Y

u

iUv

.

tulo muniti, qui non ex facto ejus nafcitur IN. &

C. min. Difl. Conf. Quilibet b. £. poffefTor non

E n

it ht

facit fruétus naturales fuos C. poffeffor b. £. le-

1777

gitimo tirulo munirus non facit fructus natura-

itone re

les fuos N.

Lex cit. agit de eo, qui ex caufa

ntr ii

a Jure reprobata poffidet, cui cum lex, dona-

at

tionem inter conjuges prohibens , obfter , utut

O

bonam fidem obtendat, non poteft fructus fa-

cere füos: at vero thefis noftra apit de poffef-

li

fore b. £ qui jufto ritulo nititur, & cui eapro-

erïï, fa;i; |

(

lj

p

prer leges favent. — Infüper comparatio conju-

gum cumb.£. poffeffore non ultrareftitutionem

MT

fructuum eft extendenda. quippe de qua tan-

tum agitur in d. . , non autem de acquifitione;

BL 0mm

n

de qua in $. 55. /uff. P. tit. ut adeo fenfus illius

J

d

legis fit , Sicuri quilibet b. f. pofféffo firu&tus na- ?

l

guvales, extantes [c. ve[Hituit, fic quoque cotzjux vfti-V^

N

zuit fru&us natuvales.

Tij

Ob;. III. Conjux non tenetur re

ftituere fru-

atl

m

fl

'

&us induftriales, quos percepit ex re donata;

"

licet adhuc extent. /. 45. ff de ufur. £2 frudl. ; et-

Cülï!lüium

l

!

M

VD'E [unx

273

iU

!tj

o nec alius b. £. poffeffor.

E. IV. Conf. Sicut

ex d. . 45. conjux fructus naturales ex re a con-

[]

; juge donata perceptos fuos non facit: ita vice

veríà fructus indufltriales füos facit irrevocabie

lt

Jiter; cum donatio, ex qua donans non reddi-

Mfir u

tür pauperior, nec donatarius locupletior, in-

TO nf

ter conjuges íit valida, & titulus translativus

dominii irrevocabilis.

Econtra fola perceptio:

o nf

ARU

fru&uum ex difpofitione Juris b.£. poffefforem

n

í

fültem interim faciat dominum fru£tuum.

bag

v

,

l

l

VA

Jufl. 1. Inauditum eft daridominium revo-

Wtf

N

cabile in rebus preefertim , quae ufü abfumuntur;

M

ergo fi b. f. poffefor fru&tus perceptos füos fa-

Ui

cit ; facit irrevocabiliter. — E. JV. /Z. . 6.princ. jf.

Qtmdosmam

de i diem addi&l. dicitur , quod quando fub con-

i guet at

ditione refolutiva res in diem addicitur, em-

[

i

)

ni

M

l)

ptor interim fructus füos facit; conditione au-

t d

, On vt

tem meliore oblata rem una cum fructibus ven-

ditori reddere teneatur. Confer/. 66.f. de R. F.

at s

Iufl.2. Quos fructus pleno jure quis füos

TT

TU q

acit; facit irrovocabiliter: atqui poffeffor b.f.

ru&tus pleno. jure fuos facit. /. 29. prigc. jf. de

t t

TT

uJur.e7 frucl. ; ergo facit irrevocabiliter fuos. E.

e dequi t

D.M. Quos fru&tus pleno jure quis füos facit , &

apuilinone

acit pro omni eventu , tuos facit irrevocabiliter

J

C

fenfis U

^. quos fructus pleno jure fuos facit zzterim tan»

, um

; fuos facit irrevocabiliter IN, — Poffeflor b.

jv

[

!

4

u

£. eft pleniffimus perceptorum fruétuum domi-

TT

! DuS, antequam res evincatur, ac dehinc vi juris

il

, realis, quod in illos obtinet; liberrime de iis di-

^

U

Wt

f

j

:

, fponere poteft. Quoniam vero caufà fundans

/

M

"

, Gominium fructuum fitbona fides; hecque cum

i

re

;

$

274

Dg Junr.

re evictafefolvatur , etiam dominium fructuum

y

«t

^

D

m

us con

neceffario refolvitur.

Jufl. 4. Poffeffor b. £. idem juris babet in

j ql]amlm

tor od

fru&tibus perceptis, quod dominis prediorum

tributum eft /. 25. $. 1. ff. d. t., atqui domini

r u

sitti i

prediorum fructus perceptos fuos faciunt ir-

a p

revocabiliter ; ergo etiam b. f. poffeffor fru&tus

m fto

perceptos füos facit irrevocabiliter. v. /V. Maj.

Tulianus in d. /. 25. $. 1. expreffe loquirar de

a ]

]

fru&tibus percipiendis , non de perceptis. In illis

ii NI

quin.

poffeffor b. £. idem juris habet; quod dominus:

M

I

quia ficut ille fruétus füos facit; five ille eosdem

|

"

ais

perceperit, five alius, puta fur aut predo; ita

etiam pofleffor bonz fidei. Econtra in fructi-

|ne lare

|peto

bus perceptis idem juris non habet , quod do-

minus; cauía enim fundans dominium in b. £

i lt i

&t 1

po

fleffore refolvi poteft.

Olj. 1F contra 3. Coucl. Poffeffor b. £. te-

hf

netur fructus extantes reftituere, ergo tenetur

tiniyd

ffts x

etiam reflituere fructus confümptos, fi factus

.

fit ex eisdem locupletior

)

quia hi funt fru&tus

iheny

THjoy

extantes, /. 72. ff. de leg. s. l. 23. ff de adim. vdl

zrausfer. legat. L. 32. $. 9. f. de donat. intev vir. 69

L

Ubf

ux. ]. 22. ff de negot. gefl M. 34. princ. ff. de mi-

r—3

norib. *« Diff. A4ntec. Poffeffor b. £. renetur

n

fï,'»'ï'!ulmm

fru&us formaliter extantes reftitnere C. tene-

1

Wt n

tur fructus virtualiter tantum & eequivalenter

N n

extantes reftituere N.

Mf

Iufl. y. /Equitas non patitur ; ut locupletior

Y Gllgmgm

quis reddatur cum damno alterius, 7 14. f&

T :

condi&t. indelit. l. 22. l. 33. . x. 1. 5 s. ff. de petit.

M

mïor hæ

V

i

"b«red. ]. 206. ff. de R. -; atqui po(fefï'(:r b.f.

:edde-

Dsz ]unr.

275

10[]] l

H

Q

(

redderetur locupletior cum damno alterius, fi

l

MII

frué&tus confümptos non teneretur reftituere ,

in quantum ex illis fa&tus eftlocupletior; ergo

|

AU

tenetur reftituere.

E. Difl. Maj. /Equitas non

[Í,

atirur ; ut locupletior quis reddatur cum dam-

J

no alterius injufto, 7Yarf. cum damno alterius

iblrree

jufto JV.. ;Poffeffor b. £. percipiendo fru&tus ex

I s

realiena füuos faci:: quos proinde confümit , abs-

du

que injuria alterius confümit, avg. J. 55. ff- de

fs nj

&.3. Neque ex re aliena, fed propria fit lo-

n

cupletior,

dedoan

Jufl. 2. In petitione fingularum rerum eir-

DT

ca fructus eadem interveniunt, que in petitio-

o n

ne hareditatis, $. 2. /zff. de Offic. Jud.: atqui

l, quid

1

in petitione hzreditatis veniunt fruétus confüm-

fammin ;

pi; in quantum percipiens ex illis factus eft

ditior, /.20. $. 6. verf. Ztemeos. l.25. $. 11. L. 40.

TET

$. 1. f. de bevedit. petit..l. x. $. 1. C. eod.. Exgo

,

Gsl

etiam in petitionern fingularum rerum veniunt

Qu

!

[r

D

:

fru&us confümpti, in quantum percipiens ex

tf

illis fa&tus eft locupletior. m. 7. « Maj. cun

Haitoldo 1. 283. eadem intervenire formaliter,

j dul

a. d

non materialiter , feu utrobique peti fruétus, fed

j f n

non eo modo, nec parilatitudine. — g. /7. JV.

j f reneti

Maj. Multum differunt judicium univerfale &

ge C t

ingulare: nam fructus ex haereditate percepti

æqu'waknw

non obveniunt poffeffori, fed cedunt ipfi hze-

reditati , quae tamquam univerfalis füapre natu-

ul

cup]ä

l

í

fa aupmenrum recipit per fruc&tus & decre-

) L

|

mentum per impenfas, 4.7. 20. $.3. ff. de baved.

/;

?)

perit. l. 9. C. famil. bevcifrund. Unde dum potz

W;h

jf

feflor heereditatis fructus ex hiereditate perce-

:

f

M

I

&

2

ptos

$76

Dz Jonx.

ignt

ptos confümit , non confümit proprios fru&tus,

o n

fed alienos, quos proinde merito jubetur refti-

tuere, fi factus ex illis fit locupletior.

FHincdi-

L]NS

jyapiot

citur petitio hereditatis preeftationes perfonales

sminium d

admixtas habere in d.]. 25.$. 18.ff-de|beered. petit.

L]y,yjmj]

£2 /. 7.eod, Econtra poffeffor rei fingularis, fi

N.

'l

ru&tus perceptos confümat , confuümit fruétus

M j

d

proprios, adeoque non eft, cur reftituere illos

teneatur , fi factus fit ex eisdem locupletior.

du

gbl

Jufl. 3. Sicut per fructus'augetur hereditas,

fs U

fic etiam augetur patrimonium: ergo fi pro-

fs.

pter hocaugmentum poffeffor b. £. fru&tus ex

Jl

ia

univerfitate perceptos & in pretio füperftites

E

cintat d

tenetur reflituere, tenebitur etiam poffeffor

Culngen

b. £. reftituere fructus ex re fingulari perceptos

3 confcn

& in pretio füperftites, — B« D. 74gtec. Sicut per

VEU

fructus augetur hereditas aliena, íic augetur

patrimonium alienum N. fic augetur patrimo-

C

nium proprium poffefforis C.

Infl. 4. Jure naturg tenetur poffeffor b. f.

fructus confümptos reftituere , in quantum ex

1 J M

illis fa&us eft locupletior, ergo tenetur etiam

de jure pofitivo.

E. IN. /Antec. Poftquam lex

civilis b. £. poffeffori dominium fruétuum de-

ïz

11 f

tulit, jure dominii eosdem abfümit, neque rem

h

alienam detinet invito domino , fed ex propriis

fructibus confümptis fit ditior, adeoque nec ex

VOMP

u

radiceinjufte lefionis, necex fonte reiacceptte

n N

!

ad reftitutionem obligatur. Ejmdem anteceden-

Al

i

tis falfiras patet ex eo, quod in Concl. 2. dixi-

T t

mus, teneri poffefforem b. £. reftituere fructus

A T

extantes; 27/fr eos pve[cripferit:: Quamvis enim. [ ii

jure

Dz Jvonr.

277

N

r"M.L

!

aure nature equum eff neminem cum altevius de-

Tl

trümento fievi locupletiorem , ut traditur /. 206. de

l.

NUP]

R. 9. , leges tamen humane poffeffori b. f. per

"M

1

ufücapionem plenum & irrevocabile fractuum

l.

L

NI

dominium attribuunt ; pr. /nf]. de ufucap. €9 ]. 4.

r

1

'lï.vguäa&;;'i

$ 19. ff eod.

T fj

Juft. 5. 'T'efte Hoppio, z commert. ad buuc

;reü/'/uere t

$. 35. aliisque [Ctis , moribus hodiernis indiftin-

Qp

& ram in judicio finpulari quam univerfàli te-

Md

netur b.f. poffeffor, in quantum eft locupletior

g.

J

fadus. Ergo. m. JV. Conf. Viciflim noftram

"

.E

-fententiam , teftibus Pinello, Fabro, Rebello,

i ln

Sanchefio apud Haunoldum 4. z. 281. praxis

tim p

civitate donavit: eam Veriorem. pronuntiat

Chlingenfpergerus q. 66. in hunc tit. Inft. &

r

hi

j

1// d

:w

W

in confcientia fecuram laudat Palaus p. 7. oper.

1nor. 1. 31. difp. un. puutl. 24. . 12

1 U AUUUT

Aj p

COA UI.VL

mfb

De. Trauslatione Dominii. per .Dona-

tn d

w m

tonem.

tpun t

ARTICULUS I.

hum d

Quenam promiffiones ex obje&o [mt ivvite quve

f m

patuve 9 pofitivo ?

a Pwpïiü

od

ota ]. 'Transferri dominium poteft in alte-

qun

rum vel volente domino priore, vel eo

N

p

invito, Volente priore domino transfer-

tur tripliciter, ZJogatioge, Ultima P'oluntate

OHC!' À CLU'

Contvatfu. "Totidem modis invito domino prio-

iuerevnu&uï

u

Ie dominium transfertur, 1. J'ure &clj. 2. 4du-

f

$ 3

&ovitate

278

Dr Junx.

N J

&oritate Legis, ac velfine culpa domini per pree-

j grzds D

fcriptionem; vel ob illius culpam, v. g. ob cri-

';'IW; um

men la(ze Majeftatis. 3. Senteutia Sudicis, ut fi

Hosce transfe-

daropre

fur damnetur in quatruplum.

anifone

rendi dominii modos plerosque breviter exor-

gruirdl

dine pertractabimus.

Et quoniam promiffio

ju: (

Jj

"

eft quadam quafi incoata donatio, illius natu-

spit:

ram & proprietates ante examinari oportet;

"

I

^

$d

quam donationem ipfam infpiciamus.

AA

q

INota []. Promiffio dicitur effe deliberata

R N

fidei obligatio facta alteri de re quapiam bona

| lr

& poflibili.

Dicitur obligatio deliPerata; h. e.

p

concepta cum plena,deliberatione & attentione

funcqua

qualis ad peccatum mortale, ad meritum & vo-

| T

tum requiritur: unde ficut vorum non cum

|

t a)

perfecta deliberatione editum nequidem füb ve-

|

n

I

äucniv n

niali peccato obligat, ia promiflio minus deli-

d!

berata nullam vim oblipandi habet. /Vavar. c. 18.

]

nl

7. 7. Dicitur deinde o//gatio fidei: quia-ad di-

flin&ionem donationis & fimilium contractuum

ts g

i. Dj

de prefenti, quibus non fides obligatur, fed

res ipfa preeftatur.

Item ut difcernatur a fimn-

Jind f

iaf

plici propofito, quo aliquid alteri praeftare (ta-

tuimus; aut ab officiofa formula verborum;

B m

u

queis amicis voluntatem noftram pronam a

obfequendum & gratificandum declaramus.

N

D]

L

IN

Denique dicitur , de ve quapiam bona &$ pofft-

NT

lili: nam ficut de impoftlibili non datur zrgoz/ge-

Wi

eic feu electio deliberata: fic nulla poteft con-

Yi

Vi

trahi obligatio ad id, quod fine peccato pr&-

Tf

ftari non poteft. C. ujr. de patiis.

AINora

H/*W

(s

Dz Jvonr.

279

W

It

Nota IIJ. Promiffio alia eft J/Jeralis, quan-

lem ij

do gratis alteri fides obftringitur: alia vero eft

lh

LU

"!

onerofa, cum quis füb conditioneonerofa apro-

j

miffario praeftanda promittit.' In quavis autem

ll

i

promiffione tria occurrunt expendenda: us

1/77] T

voluntatis deliberatus , quo quisalteri fuam fidem

obligat: Obje£um, quod alteri praftandum

wf'/'o, lii

I Q

romirtitur: OPligatio feu vinculum juris, quo

TU

It d

promittens ad praftandum illud o/jeum ad-

it ol

hr

ftringitur ex promiífione acceptata.

In pro-

miffione onerofa accedit adhuc Cozdzzio, pro-

)

miffario impofita, ad cujus expletionem dum-

I &a&ten;u;

taxat promittens fidem fuam illi obligat. Unde

nunc quzritur , an promiflio obliget , cujus ob-

ln

A0T 000 (

je&tum eft illicitum? aut fi objectum de fe lici-

übr;.

tum fit, an ad hoc praftandum obligetur pro-

eïusäïm

!N

M

mittens in promiffione onerofà cujus conditio

TT

eft turpis ?

Dico J. Jure natura

li irritee fünt omnes prd-'

T

onpud

miffiones, quarum impletio fecundum fe eft il-

licira. Aa£;0. Quiaad peccatum nemo obliga-

dl

ETU

ri poteft; fi ergo objectum promiffionis fuerit

gt [

ilicitum ex fe, adillud preeftandum nemo obli-

gabitur; cum fine peccato nequidem promitti

qeroram

oiut.

pnm d

Dico II. Irritee quoque funt, lege pofitiva,

hr

promiffiones, quae legibus aut bonis moribus

hutpf

adverfantur, licer earum objecta fecundum fe

ml

non fint illicita: Si tamen juramentum acceffe-

j potcü Ü

Prob. [. pavs

rit, in confcientia adftringunt.

p n

ex l. . C. de pa&is, ubiita decernitur: Pa&a,

Mi

que contva leges conflitutionesque , ve] coutra bo-

4

7205

580

| Dz Jong/^

30$ tmoves fiumt, mullam vim babere, indulita

Jis Il

juvis efl. — Contra bonos mores fiunt r. qu

g

tenetur

dant occafionem peccandi, ut f1 promittas alie

cui , quod non tenebitur impofterum de dolo, d

fim d

vi, de injuria, de fuürto. /. 27. ff. de patlis.

d j 1111

lffgu

tamen paífus injuriam libere eam condones

1]6[

i

(

valet condonatio: non enim leges impediu

g

condonationem, fed volunt, ne ex vi promi

um od

fionis aut pa&ti preccedentis tenearis condona« J

re, 2. Que impediunt bonos mores, quos j5 1

expedit effe in republica beoe conftituta, ut J

fünt ea, que impediunt liberratem difponendi | vt

de rebus füis. [rrita igitur eft promitlio; qua | yint

te alicui obftringis, quod inftitues eum heredem, |rspmi

quod non revocabis teítamentum , quod rece- |pionpo

des ab inteflato, quod dabis 100. coronatos, fi Jixin

non inftiruas heredem. /. Sripulatio boc snodo.ff. | lljLu

de V. O. Ob eamdem caufam non valet do-

j

natio praefentium & futurorum , quia aufert

tiloydm

|

mnlna|

poteftatem teftandi. Item invalidum eft pactum

circabona ejus, qui adhuc vivit ; füb conditione:

Dtn 0

fi ad ipfos aut eorum aliquem ea bona deveni-

M, /]) /!

ant, niíi tali pa&to confentiat is , cujus fünt bo-

Mi j

na. L. ulr. C.de patis, Item pactum poenee appo- Jrutim;

fite non ftandi (ponfilibus, nullum eftjc. Gem-.

d [

ma. Extra. De fponfal. Eo quod matrimoniali-

n f

bera effe debeant, & id eorum derocet liber-

EY

tati. Parr /T. apertecolligicur ex c. Quamvis pa«

E

Gum. De patlis ia G.. Quia, ut ibidem dicitur, |

'äpäzpm,

ejus juramenti obfervatio non vergit in Salutis

l

Rif

eerne difpendium. Vide Silveftrum, . Pa-

ilfämfma

&um g. 1.

Wt )

: Dire

)

281

i

Dz Junr.

IJ]

li

Dico IIJ. Expleta conditione mala promif-

ïüm

i& fioni adjecta, promiffor probabilius jure natu-

t

pali tenetur ex juílitia preítare objectum,

)OMC ^l

promiffüm de f& licitum. . Colligitur ex Covar-

ruvia ad Regulam , Peccatum. p.2. $. 2. n. 1.

Q] Qu

N

Cajetano 7.32. 2.2. Medina Cod. de reftit. q.

s i

28. qui quidem ex fidelitate folum oblipari pro-

P H

mittentem cenfet.

Ratio autem eff. "Talis pro-

1 Qndon

miflio non eft pratuita, fed contractus onero-

ts quy

fus, V. g. promitto tibi rot aureos pro male-

Q

ficio: atqui fi pars altera implevit contractum,

i

NN

w

tenetur altera lege juftitie; ergo fi labor vel

r

opera in maleficio praítira tanti valet, quanti

j

res promiífa, ubi praeítira fuerir, nafcetur obli-

n qui "

gatio in promi(fore ad rem promiffam repen-

*

X totts l

endam.

h d

Olj. I cont. x. concl. Si ad naturam promif-

t0n v

fionis requiritur, ut fit'de re bona, ergo pro-

TT

"

miífio prodiga non obligat, cum profufio re-

d

rum füarum fit opus malum. E. 7. C.feg. cum

Dbconotot:

Dom. Soto /.4. 4. 7. a. 1. & Dom. Bannefio

lo deret:

4.62. a. 5. dub. 5. quibus non videtur obligare

:u,r'us.fümba

etiam juramento confirmata. W. 47 2f fs.

pereg-

promiífio prodiga non obligat, fi non fàtis li-

d G

bere fa£ta fuiffe praefürnitur, aut ejus executio

latrimon:uhx

fine peccato fieri nequit C. in calibus, ceteris

u I

non obligat N. Promitfio pmd:ga & multa id

í

uml

-

penus alia etfiimprudenter & cum peccato con-

um i

Cipiantur, cum tamen fa&ta fuerint, tenenr,

ib

i

nec facile refcindi poffunt, maxime accedenre

ins ^

Juramento.

lta virgo nobilis peccat, contra

voluntatem parentum , & cum indignatione

h

j

fami«

282

Dzg Junx.

J

familie promittendo nuptias ignobili & paupe-

hi

Promiílfio ob cir-

ab

ri, vere tamen obligatur.

j (s

cumftantiam prodigalitatis peccatum quidem

J

Apino

eft, dum adhuc libere promittis ; ejus tamenim-

n

4

jl

(

pletioj fine peccato fieri poreft: nam ex quo te

obligafti promiffione vel juramento, non eft

peccatum , fed actus juftitie, ,vel fidei, vel

ul

l pmmü/a

"m

nf

)

J

religionis, prout intendifli te obligare: neque

g

n

amplius habet immediate rationem donationis;

fed folutionis debiti.

ODj. 1L. cont. 2. Concl. juramentum, quod eft

contra bonos mores, non obligat, juxta juri

W

Y

Ü

es illae contra bo-

vég. 58. i2 6. atqui promiffion

.'JXII:IX Qu

nos mores funt; ergo non oblipant.

E. Difl.

, t

Maj. juramentum quod eft contra bonos mo-

t j

res naturales, nimirum contra virtutem & cu-

1t du

jus objeétum fine peccato preeftari non poteít,

gilint

non obligat C. Juramentum , quod eft rantum

2080

coatra bonos mores civiles non obligat N. Di-

£m m

&erum promiffionum objecta licet incommo-

f0R0fn m

dare poíffint moribus, quos in repub. effe ex-

pR

pedit, cum tamen fecundum f& absque pecca-

i qun

to praeflari queant , accedente juramento; ier-

EU

J

vari oportet.

Quo modo pactum, quod fi-

MT

lia, dum nuptui datur, cum patre init; utdo-

AE frot

te contenta, nullum ad paterna bona regreffum

j

habeat, eft contra bonos mores, & jure civi-

Ill

M

li irritum; & tamen fi juramenro firmetur, fer-

W

vandum eft, ex c. Quamvis pa&tum. cit. Pro-

UT

M

W

miífio ufürarum eft contra bonos mores , quia

i

prebet occafionem exigendiufüras, & tamen,

l:

j

T

W

accedente juramento, debet fervari, cap. L/c-

w

1í0-

Dz Junr

283

ln

Vi

A

T

!

bBiove ; Extva. De juvejurando.

uamvis in-

E g

l

Cp

þ

W

jüriam in hifce paffis facile ab Epifcopo difpen-

fante obligatio tolli poffit.

d

- Oli. LT. cont. 3. concl. Juxta L. Generahter.

i

| de F. Q. Geuevaliter wovumus , Tuvpes flipula-

l JWH:»'Q;

h

tioues nullius eff momenti.

Ergo promiffor non

)

[

! d

v

tenerur promiífario expleta conditione turpi,

Dure n

1 QOj

ad praftandum promiffionis obje&tum de fe li-

cirum. &. Explic. d. ]. Promiffor non tenetur

NT

civiliter, neque datur illi jus petendi promiffum

z

in foro externo C. non tenetur naturaliter poft

J

n

j

QUA.

expletam conditionem turpem N. Ante exple-

tam conditionem adeo neutrum data fides ob-

NI

ligat, ut ambo a perverío propofito defifte-

sn;raäonosm:-

j

M

re naturali jure teneantur. . Hinc /. fi flagizat. ff.

eod. 1. dicitur, ab imitio nom valere ftipulatio,"ü'

m p

nddftatm

flagitii faciendi vel fa&ti caufa conceptafit. Quo-

niam autem in conditione adjuncta confiderari

VN

feorfim a malitia poffunt labor, periculum aut

qet I

detrimentum fara ac fortunarum , qua promif-

u du

farius promittentis caufa in fe füfcipit; item fi-

p p

delitas, quam huic pra:ftat, voluptas etiam &

A: K

utilitas , quze promittenti inde proveniunt; qu&-

f ) qUOt »

que omnia pretio digna eeftimantur: hifce prae-

r Qb

flitis tenetur promiflor pactum pretium ex ju-

uegrelr

flitia (olvere.

& prec

lufl. Malitia & opus malum eft idem ; fed

f

propter malitiam perpetratam merces exigi non

yn. d. 1

poteft, erpo neque propter opus ipfum. &. D.

; more [

4Maj. Malitia & opus malum eít idem realiter

ac materialiter C. formaliter & fecundum con-

fiderationem moralem N.

In actionibus bonis

u

l

quüD.-

284

Dz Junr.

quandoque laborem, periculum aliaque prae.

il Orpm,

dicata naturalia & cxvxha feorfim fpe&tare & re-

.j n

munerari folemus.

Itáa (1momæ crimine ex-

a .

gf m

cufatur, qui Sacerdoti plures aureos promittit, ;

ut in loco admodum remoto aut periculofo Sa«

qutynt ïf'f

crum faciat. Simili ratione qui pa£tam actionem .

DH l/ ij

y n

malam preeftitit ; jus (üuum perfequitur ; & mer-

cedem jure naturali debitam exigit, non pro :

»zM

peccato quidem , quod deteftari ipfe poteft tunoy

qu'wïl)m

fed pro füfcepto labore, periculo aut incom-

Müö

modo, aut pro obíequio grato & utili ipfi pro-

W ii

muttentl.

mm MW

&rmum p

ARTICULUS II

IU

promia

Quando & quomodo promiffiones obligent 2

, qus

Ico I. Promiffio mere interna homini facla

3iloert

nullo jüre obligat.

Eft fententia comm

K

n

romi

I:oa'ur

nis, a qua eatenus recedit Ledefima 77 4. p.2. (

18. 4. 1. dubit. 13. quod patet ex folo jure po- mqun

fitivo oriri , ut ralis promiffio non obliget: ju- sinni

reautem naturali veram obli 1gat10nem lndüCL-*'C uf

