aliena ex lege prafcriptionis in Eoffeiforem s qu-æf'n

tranfit.

jerdt, 000 1

uo quidem fenfu aliqua effe juris natue ;;;

ralis conditionati , aliqua vero abfolutz, ut Déura ' iv

colere, fagere idololatriam , non pejerare &c., . lm

quorum objectum eft invariabile , Pichlerus, «;

aliique viri docti tradiderunt. — Quos indigne ;j

traducit P. Daniel Concina in Comrmentar. d& g

Ufüura pag. 270. 271. 286.

Áorur inmed

"gum. 1. Ex eo, quod. Deus Hebreis jibin

permiferit fenus ab aliepipenis exigere, aut,, "

etinere, qua ab /Egyptiis commodato accerim ,

perunt, inepte infertur, poffe moderatas ulteir t.t

ras a Magiflratu permitti: nec magis k

* It fic n

pl

batur in

d

uctione. prafcriptionis, quippe qu£ .

hum

J

in verbo Dei fundatur, [udic. r1i. v. 26.

aT

IN. Aff. Jam fuüpra a. 3. àd obj. L. notavimus,

"m mj

1

ut,,

[

licuiffe Judais feenus ab exter

is exigere ;

ü

od

Medina de reb.

,

Poü B. Ambrofium tenent Jo.

yelut.

LL

Dz Junt.

573

Im

ij

u

reftit. ex ufüra q.2. ad 3.árgum., Joantes Va

J

2l

ior in 4. d.

.'qh 23

; Gabriel ibid: q. 11.a; 1.,

m

i

.4. Fheol. pra&t; p. 3.d. 42., Lu«

l:

Steyaert Tot

dov. Habertus Tbheol. dogm. 'Tom. 4

L

WJ !

[

fs

Y

& 14., Honoratus Turnelius Pralect, 'T'heol.

.

4

i0m. 2. de J. & J. tr. de contract. p.2. c:3.2.2;

t r

&ali; In quo omnes conveniunt, non fuifle

i f

ufüras proprie tales: eo quod non proprie ex

r2

mutuo auéctarium exprimeretur, fed occafio-

ldtr r

ne mutui, Deo jus iftud Hebrszis in bona in-

n

fidelium transferente;

Quam ob caufam ni-

mïxg& gdl)u-

hil peccarunt. contra legem naturalem aut di-

)

u

J

d

vinam; qua prohibentur ufüre : ficut-reti:

à p

nendo, qu& ab /Egyptiis commodato acce-

div

1

perant; non funt prevaricati lepem nature;

gt

qua pracipirur reddi commodatum.

N

Unde non eft inepta hec argumentatio:

| j&rare&:

Ergo Mapiftratus humanus pro eminenti do-

», hd

minio in bona fübditorum poteft permittere

t

ex caufa publica, exigi preeftationetn aliquot

Qriteltd

nümmorum.a debitore; quin illud auctarium

fumatur immediare ex mutuo.

k Hre

Juflitiam prefcriptionis aliunde prob4:

a, d

mus, quam ex facra pagina. . Nam pofícffio

040 458

illa diuturna terrze a Deo Ifraélitis donatae; &

50l

&em.

ante tria fere fecula bello jufto occupate ; de

p

qua Judic. 11.; non esat talis prefcriptio;

g

Wi

quam humanse leges invexerunt: nec Jephte

, VÀ

"

tam provocat ad preícriptionem ; quam a

[

Il

Quas

juftum modum acquirendi. v. 44. ibid. Dum

G

Vero poftea ait:

)uave tanto tempore vibil [apey

It

"

M

"ic Yeperitione Teuta[lis $ argumentatur folum

ex

574

Dz [une*.

wiptit j

ex preffumtione, fícil. praefümendum non effs

Kjv(l

j

]

:

Ammonitis jus aliquod in terras hafce effe,

, eülm

frut

qui earum occupationi tot feculis numquam

»

Y

contradixerint,

o (

À preefcriptione autem non inepte fic ra. ;! C*mbï

tiocinamur: Ef jure naturali retentio alieng : *'^

rei prohibeatur, lege tamert Principum tran. 1507

,

fit ager Caji in dominium Sempronii prafcrj. i&

l

benrtis; eumque retinentis abfque violatione:

WR

M'»' ,

w

juris nature: ergo licer jus naturale prohibear :

.

lucrum preci

fe ex ntütuo,; ex ftatuto tamen :

| Ü

Principis tribui inutuanti poteft jus tempora. :205'

le; exigeridi nptnmos aliquot pro au&ario 4 :ji9

debitore; pro hujus libitu redimibile,

gt m

zdrgum. E.. Ab Hereticis mutuatus. eftulniin:

Pichlezus:pecunis feecunditatem : pecunig s i /n

enim flerilitás fetmper Catholicis certa fuit, /:1

Igitur duma datmnato hoc Haereticorum prin.. Ua

cipio ufuras permitti a Principe poffe colligit, z:10m4

portentofam in genere morum chimimram Qs

conflàt.

Irà P. Daniel Concina differt, V. st i

fol. 288.289. m« JV. "4nt.. Quamvis pecunia tiiims

non producat fruétus naturales, quales natura & u

fuapte ex re rioftra profert; nequeenim nume * Üitsi

mus nummum , ficut arbor poma gignit: 510 dj

quamyis item peécunia fterilis fit, fi ftri&te füe tiritem;

matur fes frugifera ex qua permanehite cotrt- 3 (voit

modum percipiatur. ab illa feparabile ; ufus u

enim pecuniz in confümtione confiftit: fi ta« a?

men in fenfü ampliore accipiamus rem früugi- iij

feram , cujis occafione emolumentum pro- 4 J

nummi

BUA

pria induftria quaritur, pecuniz ac

A

negan-

l

Dz Junr.

575

Mi

!

neg:

antur effe fteriles, 1. 3. $. 4. f£. de contrar.

AT

ln

i d

tutel, & util, act.,. & l. 7. f£. de ufur. & fru&t.;

fic enim fructus civiles & induftriales obtineri

occafione pecuniz pofle, novimus ab obliga-

WIOII in:z: C,R.

tionibus civilibus, & negotiationibus merca-

| ;etfnnm

torum. Sed & S. Thomas 2. 2. qu. 78. art. r.

Ti

ad 6. pecuniam non fecus ac domum foecun-

Til n

dam facit; ejusque locationeim permittir, do-

lÉ Vi

cens, licere vendi ufüm pecunie conceffe a2

lfl

offentationemi , vel ad ponéndum loco piguovis. V.

10 of

fup. art. 3. ad obj. 2. Imo ipfe P. Concina,

hutr.

arüm concinne fcribens, explicat rationem,

al

qua fetutia tiutuatitia evadat. fecunda: detegit

1

foutes . qui irvigave pecuniam valeut , eamque fa-

Ti d

tuudam veddeve : eamque dochrinam . cevtiffonam

1: p

penes omtés Zbeologos enuntiat. Commentat.

3 n

fol. 125. 126.

Boruri n

Utcumque vero pecunia fcunda dicatur,

pl

tamen in contractu mutui fterilis eft mutuato-

3 ditaz

1i; qui decerpere inde lucrum non poteft, nifi

ul

àccedenre tirulo aliquo extrinfeco, ut art. 3.

fufe oftenditnus.

Unde Pichlerus ita ratioci-

tj p

us

natur: pecunia induftrio mutuatario valde eft

Tatf

utilis. . Urilitas ifta preebet. occafionem Prin-

n gign'u

cdpi, ut ob rationes publicas mutuatori par-

j ial

temlucri decernat, haud repugnante mutua-

mf

tario. Quo quidem.modo pecunia fructificat

j U

mutuatario ex induítria propria, mutuatori

vero:ex ftaturo Principis, titulo legitimo mu-

nl

tuationi extrinfeco.

g

nup

Argun. 1 P. Non füfficit Magi(tratui ad

"

u

tàle flatatum faciendum utilitas publica; quo.fl

|:

j

n

[

nimi-

$76

Dz T[un£.

nimirum hac ratione eviténtur lites : faciliug

i

obtineatur mutuum: fubveniatur Ecclefüis; ]o: |

g I

cis religiofis , viduis ; pupillis ; & perfonis

;1

'.

rniferabilibus; quod confulatur tranquillitati - pnig

confcientiatum: quod prefumtione penerali "

D)

in mutuante plerumque videatur adeffe juítus

i ii

titulus 'exigendi aliquid ultra fortem., — Prol

Qüni

"Affunt. Deus providens litium futurarum, le:

ügit f

[

em juftam adverfus ufuras condidit ;

1,2.4

)

|

neque. ,.

J(;[Ava-)

j

ideo voluit obeffe bono communi reipublice;

f

abjicere curam perfonarum miferabilium, au£ ,. t

turbare conícientias; íed preecepto caritatis j« (j

ac mifericordie; bono communi, & mi

ISTO- m ii

rum indipentie fat confuluit. Erpo nec evi-

sahi, d

tatio litium, nec fines caeteri caufam fufäienz.

YUf CORX

tem prebent ad.approbandas ufuras; & M.j i

adfumt. — Ad prob. IN.. füppofititm Con[eg. quod :«

ad apprebandas ufüras ftri&ctas; rationes ill& ;....

&i

adhibeantur. 744 7. dico; fi Principes laudabili

NA

;fx&ï

dojts

ftudio contrahendi aut precidendi lites; ftas

i

1 dl

tuerunt ufucapionem, vetuerunt a traníactio

"

3md ff

hibus difcedi; aliaque id genus faluberrimá

Vbtem r

l

inedia decreverunt; nemo íanus exeo infee

Jl mj

reti ergo conatu ítolido omnes lites omnino

|

30 Donum

Pw

voluerunt tollere, & approbare legum natu

:|

1

J W. (

1

falium & divinaruni violationem. In hac fen«

1

2 Iires, li

tentia non probatur omne lucrum; fed aucta:

N

i

Uüth,

rium moderatum, legi caritatis ac juftitize not ,

UER

contrarium , ob rationes publicas à Principe 11

À

bl

permiffum. Sicut ob eamdem caufam prae

&f

Ícindendi lites in Receffu Spirenfi anno 1600;.

BUA

dim f

$. 139. decernitur; ut Judex abíque ulteriore

ii

br

pro

il j m,

Dz j'(llii;

322 1

probátiorie prafümat, poft móram debir

ori$

J

ll;

J

gefïal'ö lucrum refporidens quantitati $. pró

Jl

It

i

NU

OOHJ Il e? HL. dico ; Deurü jaflitie rátios

f

A d

hem habuiffe, prohibendo ufüras ftricte tales;

(inim

l

ác fimul recté corifüluifle bono publico; fub-

flrnin

fidio Ecclefiarum & pérforarüm miferabilium,

dum nofi prohibuit ufüras làte fumtas; dedit-

Id n

que Priticipibus poteftàtem difponendi de bo-

Itl

üt

nis fübditoturn in üfurti commünern, prout

"!uiiunf

'

V

&quitas fuaferit. Hinc irie

p

t

tilN

Xté quis fic argus

i n

mentátur: fi ob dictas rationes poteft Prinz

ceps ftatueré auctarium occafione mutui fus

MT

Y

i

^

m

inenduri, érgo Deus proliibendo ufürás; bo-

Urmï- FX"!

hurh commüne perturbavit,, fübditos oppref-

fit&c. Alias viciffim ità licebit arpgümentari z

ul

fi cóniractus à püpilo vel minorenni initi;

IOT

inulieris fidejffio, confenfus in alienationem

igeln

*

prédii dotalis,

Q el f

n

renuntiatio heeréditatis pater-

p

he, aliique fimiles actus re

gulàriter per legeä

]

humahas funt irritáti ,

ergo Deus & natura

J

Valorem tribuendo dicti

s actibus , oppretfit

u )gfi upil

los; mülieres &c., coinmurne rerum-

m pb

um fdto

onum pertutbavit &c.

)

Ad I1F. dico. Sicüt ii foro exterto inter-

j

F du

j

m lires, itá in foro interno dubia & ànxie-

,U. far

es oriuntur; quid exigi poffit, au£ debeat

] püin

9)

7 dari? cum ver

ex riaturalis ac divina fingil-

5 aPnïf latim nihil ftatuer

it, tribuit Principibus pote-

u

atetn ferehdi in talibus cáfibüs leges, tum ad

j €

Vitándum lites fori externi, tum ad fedane

quuc*»'ïj,j 0$ conftien

)

ulos. lia etfi Votó-

dárüm fci'äp

[e)

rüni

*

578

Dsg IJURE.

l

g of

rum obfervatio naturali ac divina lege preci.:

-

us 0s

piatur: facra tamen poenitentiaria ab hac o

!

il

iq

ligatione liberat, pro con[cientia" quiete.

AX

formula in aliis quoque difpenfationibus uti "

r

& qi

folet.

AAd F. dico , etiamíi prefumtio generalis,

d i ij

o f u05

alius jufti tituli exigendi quidquam ultra for.

su d

tem, Principem moveat ad condendum illud

flatutum, non continuo fequetut, legem na-

p ii

turalem & divinam ufüras vetantem, folum

5,;;' M/)] mp!.üf

z n

in cafu raro & ektraordinario oblipare, ut

afedit g

quidam perhibent. Naia feeneratorüm ava-

dldfmà

ritia lucris modicis non contenta , exefcet

4

viüns d

anatocifmos, ufüras in pluribus contra&tibus

palliatas ; excrefceates in alterum tantum,

m Df

J

Á

M

J

!

Aliii

aliasque artes innumeras.

; Zirgum. /. Si tale ftatutum con

di a Prma

WA

À

:

cipe poffet, ergo Papa declarare poterit, ufu.

ïjzkä

"

liv

[

i

rasa Principe approbatas licere. Atqui Cie.

Viennenfï

iil

l

D

inens V. cumi Concilio Oecumien.

vetuit talia flatuta ; etiam moderatas ufuras '

h; um d

!

W

m

approbantia. Eroo.

g. Difl. féq. Maj.. Papa

l

ting,

poterit declarare licitas ufuras ftricte fumtas,

S

quas lex naturalis damnat, N. ufüras minus

)

)

ï)

liyy, i

;

)

i

! n.lpl]m. qu

ftricte fümtas fc. augmentum quoddam ex le-

gitimo titulo perceptum, C. — Talibus titulis

I k

muüruo extraneis accenfetur ftatututn Princi-

amefean

pis.

ontificem id fa&o ipfo fufficienter de-

zfrgum. Jl

&

clara

e approbando montes pietatis mixtos,

.'nclpum, qu

cenfent Pafqualigus, Poteftas & Viva in con-

Viteua

cluf. citati.

Sed & modernus S. Pontifex edi-

s G

debitis fub-

Bv

€&o 7. Septembr. 1745. edito; in

1tO-

--

Dz Jonz.

579

hu

J

ditorum fuorum occafi

one nuperi belli con-

tfactis;

annuas preeflationes reducit & mode-

ratur ad quatuor pro cenrum.

AO

T

Bened. XIV. tom.

V. Eullar. ejusd.

V

I. D. 139. Nihilautem re-

fert, quod P. Concina fol.

180. fcribit;. edi-

I)

f

&um iftud a Benedicto uti P

rincipe, proopti-

[

mo fui Status pol

(dbndni

itico fegimine latum fuiffe,

minime vero ut a fupremo Paftore Ecclefiae

j lnna

pro aliquo fidei aut morum pun&to declaran-

H Án "

do. Nam (apientiflimi Pontificis edicha poli-

lts ut

tica nequaquam adver(antur ejusdem edi&is

UT V

pro Ecclefize regimine fancitis;

Zdd Affumt. Y fimiliter ;

i at

ii

'JW

de ufüris ftricte dicts.

Concilium loqui

Darnat enim cormmi-

TUf I&M

titatum Poteflates , Capitaneos, Re&loves ,

gudi-

C&5 Confiliavios , aut alios quofvis Officiale

$, qui

idia D

ftatura hujufmodi diétare praefümferint.

Po«

p

defa Italis eft Preetor civitatis. Porro jubet

Aii(

talia ftatura de libris communitatum , ff fapev

1. Vient

oc poteflatem babuevint, delere, "Unde appa-

etti ul

tet folum ibi fermonem effe de flatutis füb-

r,M// lef

ordinatorum Officialium ; & communitati

(defumt

ubje&orum, qus fierent contra jura divina

J us

& humana , id eft, contra leges communes

n

rncipum. quibus tunc forte aüctarium tale

bus i

uitra fortem permittere non videbarur necef:

a Pm»

arium effe aut utile.

Nl

,"d'rgum. PL Nufpiam extát tale (tatutum

yis 1

Incipum, quo creditori aliquid a mutuata-

tio exigere ultra fortem liceat. E diverfo au-

Mi

p

F,

(

tem Reges Germani & Imperatores ftatuta

Braviffima contra ufuras ediderunt: ut con-

LR

iM

Oo 2

ftat

580

Dr Jun£.

ftat ex lib. 1, capitularium c. j.; lib.2.c.59. &e

fntot

Trem ex legib. Lotharii L. c. 19. ; ex Receffib,

T.

Imperii Auguftee ánno r 50o. tit. 51. Imperan:

j h

te Maximiliano T. Receff. Imp. Ratisbon. an.

(s àc u

no 1532. tit. $. Imp. Carolo V. Receff. Imp;

üemt. N

Spire ànno 1r570; $. 83. Imp. Maxiinilano I[,

pireni i

Ordinat. Polit. Francofurti atino 1577. tir. i7.

ia

PUL

Imp. Rudolpho II. aliisque politicis reforma:

tionibus tam civitarum, quari provinciarum

fiatit

Germanie; Ergo pro auctario ultrà forteir

gamo d

capiendo nulliim duci poteft argumenturi 4

9 p Vi

Principum ftatutis.

x pl

Confirm. Quamvis Principes abfolute pof

àg u

fint; non folent tamen legibus univerfalibus

t

obligare ad preftandui aliquid alteri mere

Ts

ATV

ratione füi flatuti ; fed vel contractum ordi-

l] nl

nant, vel aliud miedium idoneum; ex quo

i ia G

talis oblipatio jüftitiee oriatur: ita leges tris

tedus d

buunt heredibus bona ob teftameritum; funs

uv Md

dos alienos in prefcribentem transferunt ra

yfmod u

tione poffeffionis longo tempore Cum boná

tf d

fide continuate. Arquüi ad ftatuendüm aucta-

ln u

Barlmihus

rium creditori noti poteft effe contractus mu-

tui, ut Catholici orinés faténtür: neque ex-

gmum quidem

tat medium àáliud idoneum. —Ergo videnrur

;pcrii fonita

Principes prudentef abflinuiffe a decernéndo

Ti q

auctario preeter fortem abíque tituló alias pro:

tht Mfen

bato.

dér judicium eft de confueradine,

"pem V cou[

que ficüt vires lepis habet, itü conditiones

L af

j

j,

cateras jüftée legis habere debet. z« /V. 42

à

j AUguüæ

Preter ea, que 1. 17; pr. ff 1. $. 26. áliisqu

8;&6!)1;

in Cod. pro auctario a créditoribus accipiett-

9

m

"

Dz Junz.

$81

at

do ftatuuntur, conftat, tale auctarinm fatis a

3 df

republica approbari; tum quod ipfà contra-

HLSI Lm!]

'PRW f

&us huju(modi exercear; tum quod in judi-

ciis ac tribunalibus eadem creditoribus adju-

a.

Wi

1'4

lii

dicentur, Quse confirmantur-a Marquardo

Spirenfi Epifcopo Camerz Imperialis Judice,

Jf

& cateris Camerz ejusdem Affefforibus, qui

Q r

anno 1577. ad Principes, & eorum Lepatos

Vil

Francofurtum fcripferunt: lucrum modera-

hi frei

t d

tgm ex mutuo, cujufmodi eft penfio quinque

pro centum ubique ufitata, hucufque in Ím-

perio publicis legibus non fuiffe damnatum:

Bw

D

alioqui negotiationes , qua fine/ hujufmodi

pl

contractibus confiflere nequeunt, plane peri-

ii n

turas

adun t

pamvis autem ifta juri Ecclefiaftico

gonnihil repugnare videantur, nihil tamen

1j g

infolitum in Germanico Imperio effe, quod

il t

€x gravibus caufis aliquid contra decreta illa

itm f

ftatuatur. |Multos viros do&tos fentire, hu-

nfemuti

jufiodi contra&tus legi divinze , in qua Pon-

( bt

üficum decreta fundantur, adeo non adver-

Xin d

ri, ut ei potius conveniant: eo quod in ca-

as t

fibus fimilibus ex mutua caritateapatur. . Ne-

hi

gotium quidem Principes & Lepati, ad. plena

vulet

mperii comitia rejecerunt, interéa tamen Ju-

cemini

rifperitos in caufarum cognitionibus ac deci-

fionibus jufferunt fe accommodare Recetlibus

oaïwsp;?

Yi

um

mperii & conftitutionibus ; nimirum, anno

dl

1530. tit. 36., & anno 1548. tit. 17. Reform.

Fl A íin

H

Polit. Augufte, & in comitiis Ratisb. an. 1522.

4

tit. 8., & an. 1541. $, 76.

Wiv

Qo 3

Deni-

"

^

582

Dr Junr.

) |

Denique in Receff. Imp. anno 1654. $: 174.

decernitur, ram de annuis reditibus venditis,

yi jpitut

Wpen Qmï.

quam de pecunia mutuo accepta pendendas

eíle ufüras etiam conventionales, non folum

z oq

oX qilim

a tempore morae, fed a tempore conventio-

nis.' Dumque ibi provocatur ad Conflitutiones

; a

nino 02

j

4mperij, hoc tantum quantitatem ufürarum,

defignar, ne fcil. quincunces ufüre excedan-

j 9

,

j

g

tur; ut verba Receffus diferte declaranr,

"d Confirin, 3. IN. Affumt.. Obje&tum fla-

, f t

j fudnn

tuti Principis , ex quo oritur jus ad exigen-

dum a debitore emolumentum, non eft folus

at

u du

contractus mutui, fed prefumtio genevalis du«

plex; altera quidem , quod patfim in muruan-

apylum p

ssniex d

te adfit juftus tirulus eorum aliquis , quos

art. 4. recenfuimus ; - exigendi aliquid ultra

3. Cl

fortem , quod Receffus Imperii indicant, pre-

45 qidü

as du

fertim Spirenf. anno 1600. $. 152. &l 7. $. 3.

ff. de admin, tut. Altera, quod ex re mutuo

qum, at

D d

accepta accedat mutuatario opporrunitas lu-

crum conficiendi: neque enim ita flerilis eft

groxm cor

diciguist

pecunia, ut accedente humana induftria fru-

€tificare nequeat, perinde ac domus, equus,

tie dimmdn

d

fundus, qui fine humana opera fru&tus nihil

afferunt.

uapropter in pecunia etiam quaii

(,ütem

ufümfructuni conílitui poffe , rraditur l. 1.

i (uge

& 2. fl de ufufr. eav. ver,. quee ufu confum.

t-

uUl

| Sun; ai

vdstfürg

qui lex fundata in praefumtione generali, ac

in ordinarie contingentibus, recte fertur,

Ti Qrvam

viget pro omni cafü, etfi in cafibus quibus-

i

ïzlc. Ti

il

VAE g

dam particularibus ratio illa univerfalis defi-

ciat,

TUTIA

/ü

ZArgum.

Dz Junr.

783

/

BW:

l

Agum. P T]. Non poteft refpublica ita de

bonis fübditorum difponere, nifi aliunde illis

compenfetur. Atqui contrariüm plane acci-

!

dit:: eo quod multi debitores ex frequenti fo-

J

Y

lutione talium penfionum fortunis fuis ever-

(

tanrur; cum tamen caritas exipat, pratis Of«

1 i

XH

nino mutuandum effe indipentibus.

Bl' No

I? (j

]

Affunt.. Statutum illud conditur fübditis non

At

invitis, ceditque immediate in bonum fübdi-

m f

torum, prout etiam in preefcriptione contin-

it. . Profecto longe plus damni in rempubli-

dein.

ind'is

cam redundaret, íi fubditi indigentia preffi

mutuum confequi non poffent.

uod in-

i

Ym

commodum plerumque accideret, fi credito-

ribus nihil ex dato mutuo urtilitatis effet fpe-

, qu

iil ia

randum.

Conftat autem , multos ad incitas

d

redigi, qui ufuras juftis etiam ex titulis ftipu-

latas pendunt; ac magis ob fuam incuriam;

[0y]T

a mup;

luxum , aut prodigalitatem fortunis excidunt.

QO

Denique fi Chriftiana charitas fuadeat,

s ferdhe

proximo cibos, hofpitium , aliaque pietatis

xl i

officia gratis exhiberi, nemo continuo injufti-

DEU

tie damnabitur, qui de eisdem pretium pa-

cifcitur.

Vr

m quil

Q. Quenam fint pene ufurariorum ?

dl i

X Quinque a Jure Ecclefiaftico decernun-

tur ; I. Sunt a&tive inteftabiles, nifi de refti-

jn. )

N

t

tuendis ufüris caverint. II: Sepultura Eccle-

1

«

fiaftica privantur. Utraque hec poena habe-

w

hst

tur c. 2. de U/fir. in 6.

III. Sunt irregulares.

l

C. $. d. 46. qui eft petitus ex Concil. Cartha-

(

IV. Clerici ab officio & be-

gin. IV. c. 67.

m

TM

Oo 4

neil-

9

584

Dr jJunr.

neneficio funt füfpendendi. c.

7.de Ufu.. V,

Suurentio |

Neganda ipfis eft abfolutio & S. Euchariflia,

*

il 3Pu

neque oblátiones ipfo

D

rum ífu

J

jbl

int recipienda,

€. 3. ibid., & c. 2. eod. in 6.

g gt

Secundum jus civile ufurarii fünt infames,

efibdic

l. 20. C. Ex quib. cauf. infam.irrog. quee citatur

ia MOHICS

€. 2. $. Porró. füb fin. IIL. q. 7. — Verum lex

*

nj

ila folum

1

ippellet improbum fenus

exe?äeht'er,;

V

o

$2 ufuras ufuvarum illicite exigentes.

f

lsl

Ordinationes politicae Bavarie 1. 2. tir, r,

j

gt A

a. 1. damnant|ufüras füb pcena amittendie for-

gmtts

t11Ss

Át in Imperio Rom. ex Conftitut. Ca-

sf

roli V. in Comiitiis Auguftan. ; ac poftea in

tif, um

Ordinaát. polit. Francofurti 1577. tit. 17. Ru-

jp a

M

dolghö. !

-Hnp.quars pers don n E

al p

addicta,

gt n Ti

iNon ante autem poenas illas incurrit ufü-

at p

rarius, quam póft fententiam [udicis declara-

m r

toriam criminis. /rgm. c, 19. de Heret. in 6.

sl

Quze quidem rariffime feretur: eo quod jufti

a g

tituli dgfe&gs 1110111 :i"deo facilis fit probgnomg ;

3ris qe t

ob wye

ARTICULUS VI.

De Montibus Bietatis.

1 rv

AXl n n

Ota 1. Mons pietatis eft acer

vu

S

N

yus pecuniæ,;

Ti

aut rerum aliarüm ufu confüumtibilium,

Em

iu

in pauperum opem collócatus, ut iftis füb piz

10 d

;

j

!

E

gnore credatir. Nomen fortitus eft ab in-

AUD us j

exhaufia opum copia. Hinc apud Plautum

UI

]

montes fruimenti: montes auveos; & apud Salu-

ARDU,

füurm, z7heria montesque polliceri , de iis dicitur,

10f

,

Euig

d

n

qui fpes ampliflimas oftentant. — Et Tyseiogy

Ml

Ds Jvns.

585

H J

fl

2S. Laurentio exquirit fweide taonter n"onete

conditos, apud Prudentium in hymnis, Pie-

li

Yj

1atis vocabulum indiderunt ei Pontifices a fine,

qui eft levamen indigentium, qui hac mutua-

u*&

g' f

tione fubducuntur feeneratorum rapacitati.

,

41. Montes pieratis alii fünt puri, quorum

Bu

confervationi tam liberaliter a piis fundatori-

mfmw,:

hus confulrum eft, ut a mutuatariis, preter

lit;

fortem, nihil plane repetatür: alii dicuntur

d

njxti, ubia

fuftentationem montis modicum

(

ii (

quid a mutuatariis, preter fortem, folet exi-

z

NI

Talis fuit erectus Urbe Vetere in ditione

Lj

p

m

ib

tificia, quem Pius II. aano MCCCCIII.

IlI. Jun. in Brevi edito probavit, & Montem

n hfco f

Chrifti appellavit.Exemplum hoc Perufini,

güque in Iraljà imitati, fimiles exítruxere

m

krddn

montes pietatis, qui propterea Zfzliei nuncu-

pantur, Inter conditiones alias, queis mon-

eu. i

ts ifti innituntur , hze préecipue memorantur ;

g

pon nifi depofiris pignoribus, pecaniam dari

j

egenis, quz inontig. miniftri cuftodiunt fuo

periculo, ac vertente anno, ubi muruum fue-

It reprafentatum ,

murtuatariis reftituunt.

Qu

uodíi hi in mora fuerint, vendetur. pignus,.

&t

& forte fübtracta ; quod reliquum eít, red-

yblium,

ditur dominis

ignoris, retento auctario mo-

iib

derato, ad fü

4

"

rA

entatio

n

dar

iem mgmnis, & mm1-

rorum ejus neceffario.

i r

Paulo aliam formam habent montes pieta-

gb

tis Beleici, qui non tam ex piorum fundatio-

i

ne, quam ex pecunia ad cenfum conflata, au-

T

&toritare Alberti Belgarum Principis funt ere&ti

[

Oogj.

ru-

Dz Jonx.

586

Bruxellis anno 1619., & fequenti anno Ant.

p !

[])

verpie, tum vero anno 1622. Gandavi; ita ut

0f

quolibet anno tum ad expenfas, tum ad fol.

Jj M

vendos cenfuum canones rj. I3. Vel 12. in

n

1010,

J

centum a murtuatariis numerantur; quo pre-

j n

tio cenfus tunc in Belgio emi folebant. Ex

Q1j

[) 1

his non pauperes dumtaxat mutuum acci-

J

Osplf

4j

J

piunt, fed aliis quoque pofcentibus fubveni-

tur.

uapropter vontes profani folent dici.

n

J

"m

Al

I1£^ Ob auctarium a mutuatariis penden-

dum rmontesItalicos ufürz crimine incufabant

E:Laimr [

jnmi

Do&ores ex Ordine Predicatorum, & non-

f f

nulli aiii, Nicolaus Barianus Placentinus, fa-

j n

milize Eremitarum S. Auguft. ''heologus an-

s i

no 1494. vulgavit opufculum ,. de Monte Im-

tta Qul

pieiatis, infcriptum. — Argumentum idem tra-

Vr i

€tavit "Thomas de Vio Magifter Generalis

j gpirt

Ord. Predicat., ac poftea Cardinalis Cajeta-

;

IT

nus commentario de Mornte pietatis anno 1498.

st r

edito. Dominicus Sotus ejusdem Ordinis in-

Aer lg

fignis Do&or in volumine de Jure & Juftitia

sls omum

i

anno 1554. abfoluto, l. 6. q. z. a. 6. arbitra-

^üform d

tur, ejufiodi rationem montis neutiquam ab ufu-

Wt CH

va [ordibus elui poffe. Ejusdem fententice fue-

- 3 ronmtam

runt Silvefter, Summ. V. Ufura. 5. & plu-

z

100 vrig

res alii.

3 gt

Econtra Theologi complures alii, ac pr&-

2 IN uv

fertim ex Francifcana Familia, quos Obfer-

f

L

vantesappellant, piorum montium iftorum

Vil

juftitiam ftrenue vindicandam fufcepere. In-

- Tücttin;

ter hos eminuit Bernardinus de Buftis; qui

Mon

.

u fïn'fmr;

anno 1497. in lucem emifit Defezforium

[

;

: ffgir;f [

Dz TJunr.

587

t

G'L*Nï, lt

fir piet(iti:' contra figmenta o

mua emule fai-

(/7/)719

n

?RU

Dico. Montes pietatis mixti tam Italici,

quam Belgici, jufti fünt ac liciri. — Prob, Z. de

mli,u'M

"v

fi

Vil

ftalicis, In Concil. Generali Lateranenfi Seft, X.

anno r515. habita IV. Non, Maji decernitur,

UUR

i

Montes iftos pietatis au&oritate Sedis J4poft. ba-

Genus probatos .. .. ec [peciem mali preefevve, wec

n di

peccandi incentivum praflave , uec ullo patto im-

s puda.

tar

vobavi: tale mutuum laudari $9 probari deleve,

( minime u[uvarium putari.

n

Et vatio fuffragatur : quod enim montes ifti

tit f

recipiunt, auctarium non rátione mutui po-

ts

fcirur, fed ut ferventur indemnes ab iis, quo-

1713

rum gratia conftructi fuerunt; equum autem

mikmt

eft, fentire inc

[e)

-

r G

oymmodum, clui commoda fen-

ti, A. T. 55. i 6,

x C

! Prob, If. de montibus Belgicis.. 'Tales mon-

ao 1

tes probati fuerunt a düobus Archiepifcopis,

(ydins:

& fex Epiftopis Belgii: quibus acceffit con-

d Mf

fenfus omnium fere Theologie & Jurifcon-

( ii

fultorum utriufque Academic Belgii, qui re

ubl

bene examinata, illos ab omni ufura immu-

atie li

nes pronuntiarunt.

Imo, tefte Navarro &

illiutio, varii montes cum iisdem conditio-

nibus Vincentiz a JulioII., Verone, & aliis

,a

s 0

Italie locis erecti, & a SS. Pontificibus funt

*

approbati.

ff T

Quodfi Leo X. in Bulla pronuntiat, licere

p

exigi auctarium a mutuatariis, quo mons in-

ul

l

1

h

3

emnis fervetur ; idem utique in hifce mon-

|

tiþus Belgicis licebir.

O.þjt I'

Dr T[onrE.

$88

Obj. 1, Spiritus S. non affiftit Eccle(ize in, ;d.anäl-L'

fallibiliter, cum tractatur de opinionibus pro, :^

babilibus inter Doctores, & de cafibus, qui ;

j

ex mera Philofophia perpendi debent: (edíp. u*

lum tunc, quando S. Scriptura eít exponen. sj

fl

da, aut fanciende leges neceffarig. ^ Arqui ((

talis cafus eft , qui montes pietatis Italicog 2117

concernit, quos Leo non aliter viderur ap. :

jhsant

J

probaffe , quam ipfius anteceffores, cum hacij7?

nimirum conditione : quafe?us mon vepugnant :5

S5S. Canonibus. Exgo, utramvis harum opinio. :5

num fequaris, in tuto habes confícientiam: 3j

nec enim omnia Concilii Lateranenfis decreta 11175

ufü recepta funt: neque Cajeranus, qui didto ;( gl

Concilio adfuir, juffus eft palinodiam canere;

itmn A

nedum damnatus fuit. ItaSotus.. s N. Affumt.

:sladriexas ,

ug pro declarando jure naturali aut. divino

]

I

j n

producuntur , argumenta effe ; ad quorum

l

decifionem Ecclefias infallibile Spiritus S, ad- «du

jutorium promiffum fuiffe, conftat ex decree siodi:

to Apoftolorum Antiochenis Chriftianis come ii

mendato, A& 15. v. 29. — Talem autem ca- ainai.

fum effe Montes pietatis, judicavit tam Leo X. « ( ( ari

quam Conc. Lateranenfe , a quibus Montes u

pietatis approbantur fimpliciter tamquam /2u- : jrijs

daliles, nevitorios , €g minime ufuvavios , omifla x«

illa claufüla: ut controverfic ,

uee hucufque «

inter Theologos efferbuerat,

d

nem omnino i v i

imponerent Unde Toletus Inftru&. Sacerd. : «j

1.5.c. 38. miratur hanc doctrinam Soti tam- ; us

quam nimis audacem , putatque, qui talia di- Mi à

ceret, effe excommunicatum ipío fa&q, pro-t üty

D& jonr.

$589

i

ftur.

um

l: d in d. Conéil. Lateranenfi Se&. 1. enuntia

" ( wl

«tNeque enim declaratio juris naturalis aur di--

;

[

?tvini a Concilio edirà, pendet ex receptione

"15 fübdirorüm. — Idem autem Concilium nihil in

(om

uemquam fpeciatim ftatuit: füfficiebat; fefc

d v

ofil deciinaé néc Cajetanum, riec alium quéme

Itiilis duam ex religioforum Ordinum prefectis ges

"l; reralibus interfuiffe. Sufpicamur illius pudori

* d2 füiffe parcitám , cujus doctrina tunic de 1non-

!^ni tibus pietatis fuit reprobáta. Etfi vero poftea

À. in fummitila péccátorum Pofonii ànno 1523.

Irn: per Hurigáriam legatus edidit, & Clementi V IT,

t dicavit, c. 1. z. 16. eosdem montes -pietatis

^gitacite, & quafi e obliquo petere videatur;

iumw:mox tamen fübjunpit, expenífas qualitati pi-

Wrgnotis adtiexas., imputandas effe domino

ia i pignoris..

j qui

Ob. 1. Mutuántis éft, ferváre fuam pe-

us cuniam ad mutüaridum deftinátam ;

erpo Íi

irqic refpublica erigir morttes pieatis, penes ipfara

jumelt, horum impenfàs preftare. x« Dfl. /4nt.

nütiPecuniam mütüatitiam fervare, mutuantis eft

Ità

asiper fé & ordinarie C. eX accidente N.

wlinsdittas impenfas prseftare forer penes rempu-

quniiblicám , fi utiliras montiütn itümediate ac pri-

jj n mà vergeret in rempubl. qua talemi: noh itemi

«lf urilitas fpeter fingulos fübditos primo &

m immediare, ut fürit minembrá àb idvicem di-

jiirfinda, & perfond private. — Sic refpublica

59/2 cónftituit quidem ludimagiftros , procurato-

!

j/^ 165, advocatos; aliosque miniftrós ; quos ni«

Q fz:?«"ï

minus alünt privati cive$ ; opera ilortimi

uten-

Dz Jusnr.

599

utentes. Hinc etiam privatus fua auctoritate

i

montem pieratis erigendo cum conditionibus,, (

memoratis, nihil contra Juftitiam peccaret: ;j

quamvis, ob fcandalum preefümtae ufüree, cha. ; ;

ritatem leederet.

av i

Infl. Deponens pignus , cujus affervatio « (

mifore cura eget, tàntumdem auctarii pen. j

dere debet, quantum is; cujus pignus cura ,jrs/

rhajore fervandum eft, Item mutuatarius ob

tardiorem folütionem plüs tenetur ífolvere, jj [iü

Atqui h&c olent ufuram. Ergo:

3. N.. A. ii

Jumt. Ufura foret, fi mutüans perfona privas ; ii

tàforet, qui equalitáàtem geometricam inter ;; n

au&taria à mütuatariis pendenda fervare facile | zi i

offet. At vero cum refpublica tutuum pre- «qonri

bet; in tàntà pignorüm varietate impoflibile .j

eít fervari equalitatem. quoád expenfarum g j

ecititnationeri.

juidquid ergo proportionis ;;

&t

deeft, füppletur a tepublica; confentientibus ;;

i

(

fingulis. 1rà hofpitim communi menfa ac«i«« y

cümbentium fin

£uli eequale pretium cauponi .«« t

numerant

P)

, quafvis alii plus$ ; alii minus € n

convivio abfumferint Ob dilatam folutio- ; "

nem precife nihil a mutuatàário exigitur; fed..i ;

quia longiore tempore fíolutionis protra&eg ic

amplius in miniflrrorum ftipendiaoportet ero- ..«

Tü

gari.

j qewir

OLj. 11I. Paulatim minus accipitur pro at .

Itüs, n

€tario; erpgo mons lucratur ex mutuo.

) (eu

)

Difl. Conf. Lucratur in commodum adroini-

l

J

ftratorum montis N. in gratiam murtuatario- ;

Lc'

rum fübfequentium C. Hoc montis incre-, "

inento

Dz Junr.

591

us,r 1

ii

mento fit, ut auctaria mutuatariorum rminuan-

Af

Adk

tur. Quod jufte fit auGtoritate Principis, qui

pro füprema fua poteftate difponendi de bo-

n

u

Üb

nis privatorum ad communem utilitatem,

Qu

J d

[2

gravat egentes prafentes, ad levamen futu-

rorum.

Quemadmodum praefentes fübdiri

'

ülry

adftringuntur pro füis etiam fuccefforibus ad

I5pig

exftruendum pontem communirati utilem.

TU

AU* (f

Oneres. 1n quo fundentur cenfus; ad quos

4

obligatur rnons Belgicus? quis cenfüum ven-

Rnt pgiva.-

ül

Yf

q

ditor; & pecunise ad cenfum áccepte domi-

nus? & Cum ceníus ifti partim fint perfona-

NT

BW

les, partim reales; fuündantur L inà perfona

m

fidia communitátis indigentium; in cujus do-

du

miniüm pecunic ad cenfüm accepte, ceteras

[ al

i

Sicut reditus

que montis bona tranfeunt.

|popo.

'alendis pauperibus fcholáíticis refidui trans-

O n

eunt in dorninium coiimunitatis horüm fcho-

j at

lafticorum. Il. Super jure, quod habet com-

iiün

munitas exigendi a fingulis mutuatariis, quo-

dU i

t

rum gratia reditibus gravatur, tantum fupra

fortem, quántum opus eft ad fe indemnem

xrgnmr; &

fervandam.

Ira füper jure exigendi vectiga-

j PIO[M& J

lia a futuris civibus, accipitur pecunia ad cen-

DPOIIE[ W

füm pro exítruenda civitate. 1III. Super bo-

nis, que vel in fe, vel in eequivalenti, fcil.in

i p

pignoribus; perpetuo remanent in dominio

quUE

montis, feu potius communitatis egentium.

un &

Vide Zypeum Jur. Ponti£. nov. l . tit. de

j mw;'«

Ufür. n. 11., Leffium, aliosque Delga$ Do-

res.

jv

ARTI-

|

522

Dz juh&.

:gd! Aä-

ARTICULUS Vii.

l:'.;ib ul

Deé Coutratlà Emtionis, Penditionis,

g o

'

Otà. Quondam emtionis tiotniie omtii$

