ret reflitutio : quia tunc praftari deberet

D

quod paulo ante ediximus, fecundum cap. O.

"TT

De cenfib.

$. Demum ut pecunie mutuo da-

t& non fuerit adjecta certa zítimatio, in qua

g D

fieri debeat, v. g. imperialem folidum 30. gros-

pcendun,

fis ceefareis cen(endo : alioqui nulla mutationis

d a

habita ratione, fecundum illam eeftimationem

Q vt

folutio facienda eft. — Quia hic non tam impe-

j

riales (ünt in obligatione, quam eorum aftima-

q, l

tío, qu& quafi pretium quoddam eft imperia-

ium nummorum venditorum : eftimatio enim

nis QUi

gt

facit venditionem. arg. /. 1. $. 4. t7 f7. ff. . 1o.

m Il

C. De juv. dot. fa&ta autem venditione nón am-

nyJ/

plius querendum, quid vendirum fit, fed quid

j

pretii nomine debeatur.

Ts

f

L] g

Sub-

Ü

$34

Dz ]vnr.

Sublimitatur tamen, modo certe pecunie

) WM, Uþlig'

reddende defignatio non fuerit adjecta emor.

Wt tenebi.wr (

fivationis gratia, (ed zaxariomis, feu effimationis

jgim d

caufa, Nam fpecies pecuniee folvenda in(eri.

g pl

tur contractui caüfa demonfIrationis , .cum mu-

gt

J

M di !nm' 0

[

tuans decem impériales pacifcitur, ut quinde-

J

cim floreni (olvantur in imperialibus, quicum-

yi um

j

que (it valor thalerorum feu imperialium num.

morum, quem fortune committit, Si vero

Mu WEM

paciscatur, ut nec minor nec major numerus

st d

imperialium nummorum reftiruatur vel in fpe-

gt (ORli

II

cie, vel in pecunia equivalente; dicitur iníeri

cau(à cffimatiosis íeu taxationis.

Quodfi de-

s n

mum conveniatur, ut reftituantur tot thaleri

ia p

numero, quot mutuo dari fünt, dicitur inferi

ff ab

smrdim ex

tam caufa demon[lrationis, quam eflimationis,

Qbj. . Datur etiam mutuum ere. civile,

lii Nien

quando debitor fpe futurae numerationis chi-

mv

rographum dat creditori, eoque confiretur,

ET

fibi numeratam effe pecuniam, qua tamen nu-

at

merata non eíl. z. ?. C. De non num. pec, - Exgo u a

mutruum non neceffario eft contraétus qui re oxfnd,

perficitur.

&. |V. Conf. Solum mutuum ztu- |/ t Àj

vale, five re£&tum & germanum propriam mu- ;5/jiniyr

tui rationem obtinet. Mutuum autem ere iil

civile eít contractus peculiaris: quippe qu! ; Ht

preter confenfüm, ad fui perfe&tionem fcri- Jiiyy.

pruram requirit; unde etiam dicitur Jierdli

^ Q

& cbirographarius contractus. — Qui etfi . 1. jf.

A0 p

de Q. €g A. inter tres contractuum fpecies non i, ,,

nominetur: diferte tamen veris adnumeratur yjr.

"u

Lt

contra&tibus. /zfl $. ult. de olligat. &$ $. tg

De Jon£.

$35

De littevav. oblio. — Quo quidem contractu de-

s

bitor tenebitür civiliter, fi intra biennium dati

AO

chirographi querelam aut exceptionem non

MWJ L

numeratze pecunie ipfe, etiam a creditore non

Mi

interpellatus, movere neglexerit. d. $. uz. iz f.

7 Ug

Tufl. de lttev, oblig. 67 1. Y4. in f. pr. €? $. 2. C. De

Íts i.

51 "um. pec.

INam intra hoc biennium exce-

Fa

ptio dicitur przvilegiata, quatenus hoc finpulare

L d m

habet, ut onus probandi debitor transferat. in

F RUTDRTUI

creditorem, qui fi probare non poffit, fe pecu-

LITO

niam revera folviffe, reus abfolvatur. 7 3. C.

IN

De son tium. pec.

Etiamfíi diferte huic exce-

(

prioni renuntiaverit: quia egens fpe facilius

WO

^

obtinende pecunie pre(íumitur inductus fu-

dl

M

ifle ad fcribendum chirographum, aut ad re-

fiditi

nuntiandum exceptioni. 74rg. ]. 22. C. 444 $. C.

It (

Pelloj.

Nifi ex intervallo, aut alia in fcheda ei-

tiions d

dem renuntiaverit ; /vg. . 4. C. De uon qum.

qoridet

pe. aut confefTus, fe pecuniam accepiffe, re-

Pt p

nuntiaverit jurato. /./fz. C. Eo2, Privilegium

u By

autem exceptionis hujus non mutuo íolum

g g t

conceffum eít, fed etiam doti non numerata.,

T

l. 14. f. &? ^dutb. [j .C. Eod. . Ubi precipitur,

fim m

fieri illam debere in fcriptis. Item in pignoris

W n

vel hypotheca conftiturione. 7. r. 69 2. C. ff

p c

Bign. comv: mum. pec. [ec. v1on fuer.

nem d

Dixi füpra: etiam zo zzterpellatus a. cvedi-

w [

tore, Quia querela hec per modum a&tionis

elluj

quoque proponi intra biennium poteft, 7 8. C.

[

& gom num. pec. Aut chirographum repeti

n

4

conditione fine caufa. /. 7. C. Eod. &9 l. 2. 9 4-

h

T

f Aut adhiberi remedi-

!

C De condi&l. fiue cau,

Li4

um,.

$56

Dz Juonr.

um. . fi conteudat. De fidejuff.. Ymo fi forte nec ,j "

facultatem agendi habeat, proteftari poreft de

E

gt

pecunianonnumerata: quo fa&to hzec exceprio lh

fit perperua, etiam quoad pra'fcriptionem, & s

ad haredes tran(it, . 8. 9. 14. $.4. C. De mon us P

q)um. pec.

»ms: ! P

Quamquam autem s/ftra Djennii metas ]u.

r

jusmodi e» ceptio iminimne extendatur, in f. Iuft, De

m r

littev. oblig. eo quod ex rei taciturnitate & ne-

T

gligentia preíümatur numerátionem inrerve-

Ts &

ni(le: nihilominus eidem adhuc reftat exce-

vgo d u

ptio vulgavis, quatenus ipfe vult probare & li-

dn gt

quido oftendere, pecuniam fibi non effe nu-

TT

yneratam: eatenut'enim omnis exceptio per.

df u

dem wb

petua dicitur. ]. $. C. De except. l. s. in f. f. De

dol. mal. except.. Cum qua quidem doli mali

frümmr n

exceptione generatim ifta concurrit. 7 3. C, De

p aof

9107 niutm. pec.

[

at

INec refert, quod /. 16. C. Eod. dicatur, ne-

od

gationem non numeratee pecunie naturali ra-

dv a

tione probari non poffe : nam etfi nepationes

lis quüeqm

in jure directe ac in fe non poffint probari,

Yi mati

A1m d d)

poffunt ramen indirecte, ex aliquo pofitivo feu

affifnativo, h. e. ex circumftantiis & adjundtis

&t

cum quibus neceffario conne&tuntur, quailia

Atj l

Perefius non pauca refert apud Haunoldum

Ts di

Caterum in

fY. 9. €. 3. COTifYOU, 2. ium., 302.

G)Mgün CU

Giallia & plerisque Belpii provinciis exceptío

*YOpnt tj

1

rivile

giata non numeratae pcc'uniævlocum-non

I

Vv qi

h

abet.

RLT

O5. II. Quandoleges dicunt, mutuum con-

U p

üaye zebus, qua ufü confumi poffünt, aut que

* (f

Dr Jvn.

137

Ih:ï M)m nf

in pondere, numero & menfüra confiftant, id

MT

j

1

l

intelligendum eft, vegularirev : cor enim mutu-

Tl

um non fir quando quis accipit ab altero bo-

MT

vem, aut arierem, reftituturus alium fimilis bo-

MU

nitais ? Prefertim cum 7 8. C. f cert, pet. le-

gamus : ff pyo murua pecunia, quam a cveditove

D 7

pofcebat, avgentum, cel jumenta , vel alias [pecies

ii

uiusque con[emfu eflimatas accepifli, egc. — Tta

ltte d.

Molina . 299. z. 3. poft Cujacium & aliquos

1 Inerye

JCtos.. & .N. 4f Di&tus contra&tus non ef-

dit m

fet mutui, fed innominatus, do ut Jes.: Licet

rl .

enim equi ad numerum dari poflint, ira tamen

m w

inter fe fpecie, forma, qualitate & probitate

UT

differunt , ut f1 alii reftituantur, non tamen ii-

yunfa

dem videantur ref(titui.

Que ex 2. ]. g. pro-

m dol a

feruntur nihil obítant : hoc enim folum colli-

T

gimus, quod fpecies poíTit eeftimari, & exinde

converti in caufam mutui, puta, pecunige, Ve-

(

luti cum quis ab altero fcyphum centum aureis

p

eftimatum ea lege accipiat, ut centum aureos

| t

ilis quafi ex mutuo debeat, per fictionem bre-

j p

vis manus, ut loqui folent: fingitur enim cen-

nftio a

tum aureos ab alrero accepiffe: quia non hic

ädjm&m

fpe&tatur, an re ipía nummos habeas aut des,

NU

fedan jure habere aut dare poíles, fi haberes.

Ex hactenus di&is

mnoïdum

um ?

Colliges, ^ Contra&tum mutui non include-

T

rTe proprie reciprocam obligationem feu cv-

JOum

TÍAa^yua : quia folus mutuatarius obligatur,

an$ vero mutuum non obligatur, nifi ad non

pndt

atim reperendum debitum : neque enim ad

jit

,fynallagma fufficiunt o

bligationes, qua red-

dunt

L!s

$38

Dz Junr.

dunt &ctom impoffibilem & invalidum, v, s.

n lo

obligatio non ducendi confanguineam fine dis.

PUR

jj a

penfatione, vel contra votum folenne caflitatis,

contra quam quidem effe&tus attentarus fieri

Bs

«omabis o .ï

poteft, fed fine effectu, quem quis intenderet,

Hujusmodi etiam eft obligatio non repetendi

y; vl

m

ante tempus legitimum rem mutuo datam;

quia talis repetitio effet plane inefficax, quippe

7 Mp, ïf'l'/l'

T a

que jus alterius nequaquam minuit . fieut nec

repetitio illegitima rei donate. — At vero obli-

ij, n Wj[:- mf

itï- C:

gationes, qua debent induci contra&tu aut pa-

éto juridice fumpto, funt oblipationes aliquid

M

raítandi, quod reipfa poteft non preflari, &

ic impediri, quo minus jus activum alterius

confequatur effectum fibi debitum :. ut obliga-

T. Uin

tio reddendi debitum conjugale, tradendi mer-

AT

j

cem venditam, folvendi pretium, ad equum Ca-

m p

jo venditum non vendendum aut tradendum

POTT

alii: his enim poteft phyfice, efficaciter 1. e.

J0 Nremeo

cum effe&tu contraveniri, licet injufte impe-

a qu

diendo jus alterius.

sr ii

Ex contractu tamen mutui nafcitur credi-

Qu n

tori actio contra debitorem, qua vocatur cefi

f ii

condi&lio. Et condi&tio quidem nomen omnibus

IT

]

actionibus perfonalibus generatim competens,

15dotr s

:

i

l. 25. ff. de O. £? A. fpeciatim tribuitur a&tio-

fets

nibus, qua folummodo competunt ad dan-

dibq 44

dum, i. e. ad dominium transferendum. $. 14;

At ptoy

lofl. de 4&l, — Qua quidem ratione alia certi elt

ET

alia incevti, kec datur, quoties incertum pe-

Vr

titur,.feu cum nondum conftat, quid; quale;

"16 Dree

ü

quantumque debeatur, fed illud demum per

tht

7

en-

Dz Junx.

$39

i !| fententiam decidendum. ]. 75. . de Z: O. — lila

ld

vero, quoties certum petitur, feu cum conftar,

uf

quid, quale, quanrumque debeatur /.74.$.1. Eod,

fs

.Et hec iterum vel eft generalis, competens

M

ex omnibus obligationibus, quibus cerrum pe-

fl [fpagnï

ritur; vel fpecialis, qua ex ftipulatu datur, &

TO d

ex mutuo. /f. pr. Quib. tmod. ve coutr. oblig.cg

A Qp

Y.de .O. . Dicitar autem hac condictio cer-

. ht

ti ex mutuo, etiam in (pecie /&o mutui, l. s. C.

Tet0 obj.

Quib. mon objic. long. temp. prafcvipt. &9 1. 1. ff

de R. C.

d.

i d

ARTICULUS III.

yeln d

j

im um

De ufura.

: udis

Ota. Ufüra generatim idem eft ac ufüs.

siend m

N

Ita apud Plautum in Amphitryone, vfa-

qun(

Tam corporis, apud Ciceronem & alios lepimus

vadendt

ufuram lucis, vite, falfi gaudii. . Sumitur etiam

rl

pro incremento, quod ex rei cujuspiam ufü

jilcinp

provenit : quo íeníü idem Tullius de Sene&.

terram, inquit, nunquam fine ufura reddere,

iar r

quod recepit,

"Transtulerunt fignificationem

at t

iltam lepisperiti ad lucrum, quod creditori ex

yomtiüus

füumma mutuo dara accedit, Eapropter ufüra

mopetts

Grecis dicitur sóxoc, partus, & Latinis fzzus,

m edie

quafi feetus. pecunie mutuo date, prour A.

TO

Gellius ex ]. 3. Varronis de ling. lat. oítendit.

n !

U(üra, prout in praefenti controverfia acci-

du

pitur, eft contractus reddendi aliquid ultra for-

ncemr*

tem ratione mutui, c. Ufura, 14. q. 3. at vero

Uidv qül,'!

canone pracedente, quo ufura effe dicitur,

Ql

quodcumque forti accedit , indicatur lucrum ufu-

[;

rarium.

ii2

$49

Dz Jun&.

l

g h

rarium. Cumquis eo propofito mutuam pecuy, /

(ige x

niam credit, ut, licer omni conventione eeffzn. !

j

te, plus tamen forte recipiat, non alias mutug "

1

j r

traditurus, dicitur habere voluntatem ufura-:

jj

riam, & committere ufüram implicitam c. Cor.

1

í

gt um

fuluit. De ufür.

Ii. Judzi & quidam Heretici quondam pu-

j eadeql f

tarunt, licitam effe ufüram, ut refert Alphonfus

m

n

]

a Caftro V. Ufura. Alphonfo T'oftato, Richar- *

r g

^ (tE900l

l

do Armachano & Petro Anchorano tribuitur, !

ipfos docuiffe, jure tantum pofitivo ufüras pro-

H

(ici t

biberi, atque aliqua ratione poffe fieri licitas.

m od

at

Easdem nec lege naturali, nec atiqua, aut ftih

D

Evanpelica interdictas effe, fed re&teab Jure ci. ?/

vili permitti poffe; modo moderatz fuerint, /'!

Ti

j]. B

fcripfit Carolus Molinzus tract. de commer-

gyenitmd

ciis;n. 7.

uobus o

Dico. Ufure omni jure fünt prohibitte, ^

oma in 3. d. 17. & a2 1 ia

j

Itaà T'heologi cum S.'Th

|

q.78..& alias.

Prob. ]. Exodi 22. v. 25.

to. 1. i

B

W

ag inüzlgew

hiber Deus opprimi ufüris populum. Lev.

um m

v. 36. idem repetitur: JVe accipias ufuras abeo.t

Drettc

Deut. 23. v. 19. & 2o.. /Von fenevaberis fratri

£uo ad ufuram pecuuiam, nec fruges, mec quamli-

as Boc i

bet aliam vem. &c.. Pf 14. v. g. Qui

pecuniam 3 *s u

fuam uon dedit adufuram, Pf.$4.v.Yo.. Fidi imi-

a eefaroi

quitatem in civitate: labor in

.

medio ejus & injuft-

AU d

fia :

u[ura. Exech. ;«

lmequi

e9 non defocit de plateis ejus

18. V. 13. Deus hominem ad afuram dautemt? Wn,uy

dololatris, ho- : ]

amplius accipientem damnat cum i

micidis, adulteris & raptoribus.

Luc. 6. v. 35* "151 e

i N

AMutuum date, uibil inde. [pevantes.

Prol.

Dz juzr.

541

Prob. ]1. Exsdem ufürze facris canonibus

".

'raæu.,

feveriffime coércentur: ut habetur in canoni-

bus. Apoft.. Concilii Eliberitani, Niczni alio-

d

rumq. qui referuntur a Gratiano diít. 47. &

L

caufa XIV. q. 3. & 4. ubi Aïbroüi,Hieronymj,

Auguílini, aliorumque Patrum teflimoniis ve-

IG"C-'**:V

ritas eadem firmatur: & gravií[imae poenee in-

T

p

fliguntur fcneratoribus, quas Pontifices &

Concilia innovarunt, ut videre eít in decre-

o trhwim

talib. Gregorii IX. & in 6to.. De Ufaris.. Pa-

wes Concilii Vien. /aze /;44i;, inquiunt, iz

illum errorem incidevit, ut. pevtinacitev affirmare

E.

pre[umat, exevcere ufuras z0n e[fe peccatum , de-

ceruimus, eum velut beveticum puniendum. Clem.

un. h. t.

Mu us

Prob.1/]. Ex hactenus di&is fequitur, ufu-

ram jure naturali etíam interdici, Nam Patres

protux

in canonibus modo laudatis ufürarum injufti-

H

tiam demonílrant teflimoniis veteris ia&ru- !

&5

i

AA *

menti. Atqui poft Evangelii promulgationem

nl5

non alie leges veteris teftamenti permanferunt,

[

quam morales & fundate in lege naturee.

z

m

Igitur exercens ufüras peccat contra jus na-

f (ifi-

tural, Hoc enim exigit, ut cujusvis contra-

ts

&us leges accurate ferventur: at vero leges

Jà

mutui neceffario in dati atque redditi eequaiita-

te

i

te verfantur; ergo has prevaricatur, quis-

n

quis, eadem zqualitate femel pofita, ab redden-

TE

mna»

m

te muruum, amplius aliquid ab eodem ratione

mutui exigit. lra philofophatur S. Pont. Be-

nedictus XIV. in encyclica ad Anriftites Italize,

-

edita Kal. Nov. A.MDCCXLV.

n

Hinc

$42

Dz Junr.

j &

Hinc etiam ufürarum malitiam profcripfe

]

re ethnicorum fapientes, Plato ]. . de Legib,

siay t

!

3

Ariftoteles l. 1. Polit. c. z. Cato apud Cicere.

1

nem l. 2. de offic, in fin. feneca de Benefic, ],5, 2*

a

m'mt.el

/€,7. Plutarchus, zregi oU u9 Uiv d'avsí^ecoaj, : 5 jri

Ob;. I. Deut. 23. v. 19. cum dixit Deus; ; 0 4

INon feuevaberis fratri tuo : deinde additur: m ^

Sed alieuo. — Ergo ufurafecundumfe non eft il n ?/

licita, cum lege divina permittatur. 3 ZV. Corf, Lj

I. S. "Thomas 2. 2. q. 78. a. 1. ad 2. ait, non lj & &j

cuiffe Ifraelitis ufuram, fed indultum id eis erga (5 um

alienos fuiffe, ut minus malum ; ne fratres fu. t m

os opprimerent avaritia, cui o mnes dediti erant, i J

If. 56. v. 1. Quodfi a frarribus exigere ufü- 1l as

ras.non licer, profe&o infertur, id omnibug xiti Q

plane interdictum efle in ftatu Evangelii, «d /imiti

quod omnes vocantur, & in quo bominem wrto i

quaíi proximum & frarrem habere debemus ii

lI. Alii cum S. Ambrofio 1. de Tobia; c. 1j iplsuii

Il

fefis $

arbitrantur, Judeos jufte ab infidelibus exegis:

fe ufüras, quos tamquam hoftes aut iniquos us

pofleffores bello licebat aggredi & fuis bonis inddm

|

vi & dolo fpoliare; Deo rerum omnium do-

(rimeo

mino jus iftud Ifraélitis in bona infidelium trans.

| lroon

ferente, ad modum, quo preeeepit fpoliari ZE« ! dinm

|

gypticos, Sap. 10. v. 17.

X te od

" Dum vero Deut. 38. v. 12. ait Deus: Z lp

(

nevaberis gentibus multis, €9 ipfe a mullo fauus a

|

25 mj r

cipies : promittit Ifraélitis rantas opes; ut vicie:

]

4

1

"

fitm, n

nis mutuum dare poffint, nec opus fit peteré iapp

Nam vox Hebraica 702 u)

ab illkis mu*tuunbl.

qUe i

Ds Junz.

545

lln

M

que ibidem & v. 44. ufurpatur, proprie non

ün

|

iloi

fignificat, foenerari, fed mutuari,

alüzm

(

lufl. 1. Dare mutuum proximo extra pra-

d

T

vem neceffitatern pertiner ad confilia; ergo ex

f."ï Jill(äu

verbis Chrifti, AMuruum date, nilil iude fperau-

I dj

1ej, non fequitur, peccare eum, qui fcenus ex

h dl

mutuo capit: confilia enim non obligant füb

Dd

peccato. E& /V. Conf. cum S. IThoma, ad 4.

As

Licet priora Chrifti verba confilii (int, eo quod

V o

non femper rnutugm dare teneamur : pofte-

üila qu

rioribus tamen verbis fimplicirer verar, queeri

has .

lucrum ex mutno.,

Sic Pf. 75. v. 12. fuadetur

EO

tantum, Zovete, at dum mox fabjungitur, t

j exigere u

vedde, precceptum his verbis infinuari, nemo

r, d onnir

negaverit. Quare Sotus DeT. & I. l. 6. q. r.

Bul

& 1. illam verborum Chrifti explicationem im-

yo Dnrinz

merito vocat ineptam gloffam, negatque, illam

z dbent

in verbis ciratis Evangelii, energiam effe, quee

Tuigy 1

vulgo illis tribuitur. . INam; praterquam quod

UT

is fit fenfus S. 'Thome & communiter Theo-

$ u I

oporum, Concilium Lareran. relauum c. 3. de

ii Ufür. & Alexander III. ibid. c. 4. dicunt, afu-

qmind. T& crimen utriusque teftamenti paginis damna-

jmme Tl Ex novo autem teftamento íolum illud

fpolimä

rifti effatum adverfus crimen illad produci

poteft 5 ae producitur ab UrbanollI. c. 10. Ib.

De: ]

INec vefert, quod ibid, cap. 1. Clericus ia

qhiew. Plgnus mutui recipiens a laico beneficium Ec-

j 1? Clefiafticum, non teneatur deducere fructus.

psir? Advertit enim Panormitanus, Alexandrum III.

4 € c. agere de beneficio a laico inique ufürpato,

« 3tque ideo proprie füpra fortem non accipi a

laico,

$44

Dz Junz.

fr s

leico, dum capitur quod clerici efl, & non il.

lud ad quod laicus alias jus haberet.

T. ügnali l

jmipote

Jufl. 2. Chriftus, Mat. 25. & Luc. t9. ap.;ií

probat ufuram: nam in períona patris famili.

a

as reprehendit fervum nequam , quod pecuni. 'Emingu'ugra

am creditam non dederit nummulariis, ut cum t

ufuris exiperetur. . &. A. 4ffumr. In Evange- jn i0/

lio legitur, dari debuiffe talentum oic agazr« ii

Círauc, menfariis, feu arg;ntariis aut collybi(tis, ii

qui nummorum perrmutatione;plerumque jufla, 16 !

lucrantur fibi & aliis.

Unde Dominus alle- /;;/90'

goriam ducit ad quaftum, quem «x bonis j;güt

fpiritualibus a Deo nobis creditis facere de-

j u

bemus.

um

Obj. II. Saltem pro ufu fortis licebit credi.

jl Sun

tori auctarium a debirore exigere. — Prob. Li. sinin; r

cet etiam accipere preriurm pro vafis argenteis, 5patinn

quorum ufus alteri tantisper conceditur : atqui ss

argentum fignatum & argentum faé&tum nihil gacute

Ípecie differunt, & V. /4/f;. Ad cujus prob , Dj i

tionem dico, multum interefle inter ufüm rel j um

mutuo date & locate, — Qui vafa argentea al- d

teri pro prerio locat, ex uf rei

fuee lucrum'Q;zrmusaufen

exigit: at qui ex ufü pecuniz mutuo datee foe-vi jírj

nus captat, ex re non fua vult diteícere : quia j, qu ;

contractu mutui fors tota cum omni ejus utili-z;.

tate tranfit in dominium mutuatarii.

Undesigij;

creditor pro ufu pecuniee mutuo date injulie j; ,

lucrum exigeret; ficut non licet venditorigzy.

quidquam pro ufu equi ab fe venditi ab emtoszuy j

re extorquere,

Vf nenot

F m

DE ]URE*.

545

g

Ex quibus conftat , etfi materia arpenti

fas

j

ái & fignati fit (peciei ejusdem , arnbo tamen

M'- ]9 $

in eftimatione civili plurimum differte: nam

l lfa.

jus utendi in pecuniis mutuo datis nequaquam

h

diflinguitur a dominio earum : cum econtra

Vnitm

jus utendi vafis argenteis tranfeat in locatari-

J Iuj

um, dominio penes locatorem manente. — Nifi

] fj i

quis forte argenturn fignatum feu pecuniam al«

Ilj

teri ad oftentationem, vel pignoris dandi gras

Ij

tiaconcederet ; ubi pro ufü pretium paciíci

nim d

poífet : eoquod conrra&tus talis fit vera locas

) us

s d

tio, in qua & dominium argenti, & periculum

fortis foret penes elocantem.. Sed ufüs talis

Á

"ï,

forét pecunise improprius & fecundarius,

lifl.. Suni; qui pecuniis mutuo fümtis

. Dbl

negotiando; fortunas fuas amplificant ; ergo

fsiga

ufus pecuniarum eft quid aílimabile, tum qua«

dr: d

tenus intereft debitoris, eum fibi concedi ; tum

fidum d

Qquatenus intérerat, eundem alteri non concedi;

ais n

K. Difl. Cos[. pecunie ufus eft quid eeftimabi-

yerlm:

lé, quatenus creditoris intererat, ratione lucri

atgenta !

ceflantis vel damni émergentis, C. fecus, IN;

[re l

Quatenus autem rmutuatarii iütereft, non aliam

odl

habet eftimabiliterem ufus pecuniarum credi-

w qi

tarum; quam pecunie ipf. . Igitur pro illo

u

lucti nihil poteít repoíci, ficut nec pro ufü frus

j W

inenti aut vini venditi.

ye nf

Infl. 2. INego:iator ex ufu pecuniee mütüio

i v

acceptee periride fit locupletior , ac is, qui per-

i

cipit commoditatem ex sedibas fibi loeatis. Sie

cut érgo nemo renetur alteri ufüm aedium füae

j

tum grati$ concedere; licet illás hic inregrás

In

feíti-

$46

Dz Junr.

reftituat : ita neque cre

ditor tenetur þecuniæ

ij ff&)

(

füee ufum gratis mutuatario permittere, quar- j;

[

ip &

vis recipiat ab eo fortem integram. . /V. Copf, qi qis

Non eíi par ratio utrobique. — Locator retiner «t f

domus fuz dominium; & ejus ufüm feor(im « ?

aftimabilem, alteri concedit.

In mutuo autem a ol

transfertur dominium, cujus, ficut/& catera- gj u

rum rerum fungibilium ufus non habet diftin. ; !

&am aftimationem, . Nihil ergo ex argumen- i5

to óbjecto conficitur, quam quod nemo tenea- :s:ii5 *

tur rem fuam donare, aut mutuuüm dare fine ii

onere reftituendi ipfam fortem. — Qui enim ;;

fortem recipir, gratis alteri non eft mutuatus: sijui

cum tantundem recuperet, quantum expen- frmuipecuniap

gérat ; quod eft juftitiae.

tht t u

Zofl. 3. Debitor voluntarie pa&us eft, dare jinidi

ufüras; ergo has creditor jufte repetit: vo- seprif

lenti enim non fit injuria.

R.].27. in 6 3« xigetint

Difl. 4ut. Pa&us eft voluntarie, voluntate ab- ii

foluta N. fecundum quid involuntarie C. Mal- ii x

let mutuas pecunias absque pacto ufürario 5 ii

fed neceffirate ddactus pacifcitur ufüras, 60 umj

quod fine his alter mutuare nolit. S. Thom. :i;i;

ad 7.

At df j

Olbj. I]I. In mutuo fpectatur ex parte cre- ii n

ditoris jus ad pecuniam poft unam aut p'ures sj

annos recipiendam ; ex parte debitoris autem ii

obligatio pecuniam mütuo accepram reftituen- i, j

di eodem tempore. Atqui nec jus illud CTÉ- 2 g h

ditoris; nec refpondens ei obligatio debitoris TM

tanti zeftimatur, quanti pecunia preefens: ergO . j;j,.

ad fervandam in mutuo equalitatem, non !0* uj

[*

Dz Juns.

$47

d

*:. lum poteft, fed debet etiam mutuanti reddi ali-

! ]s

M

us

quid füpra fortem. J4/fumtio conflat inde,

m'l x 0()/

|quod quivis fapiens plüris ae'ftimet füummam

At g

i ii

prafentem; . quam jus ad illam poft longum

tempus recuperandam : nec quispiam vellet

D

émere centumi aureis jus ad centum aureos,

UO t

poít annos quinque aut decem recipiendos.

dub d

y. IN "dffinnt. fi tibi mütuanti. tnihi centum

Viftuma

üureos, dem debitoris mei fyngrapham aureo-

RTO (6D&j

rum centutr, tü ed accepta, ornnium judicio

1 drene

cenfeberis accepiffe folutionem asqualem cre-

(ri m

dito ; ergo obligatio tantundem valet; quan-

NOTTY

tum id; quód tamutuo datum eft. Quamquam

p

vi mutui pecunia praefens data alteri; non come

penfetur per jus creditoris praefens, neque pet

disdd

obligationem debitoris, fed per futntnam fimi-

ptit: v

lem tempore deftinato reprafentandam :: quae

j in6 1

tunc utique tantumdem valebit; quancum nune

Qlonte d

pecunia à mutuante nümerate, — 224 rob. &.;

C

utlitatem pecunie nullam effe, nifi pro eo

p Würin

a&tu, quo diftrahitur; álioqui nihil babet utili-

ifins, d

tatis compenfatione zeftimabilis. Ergo ex di«

$ Thon.

verfitate temporis tantum , quo alter illatn poss

fidet, alter non potfider, nullus habetur titulus

jrte

aliquid ultra forrem exiftendi: nifi creditori

u pure

intervenerit lucrumi ex fnutuo dato ceffans;

Qris at

aut damnum emergens, aut fortis pericülürm;

d

& incommoda alia in eadem recuperanda :

PJS mUdm

que tamen lonpioris témporis tnutuationes

jo t

plerumque folent comitari.

du

h

Isfi. 1. Mutuans in annum, cedit jüre fuo

3l )

àd repetendum fortetn ; eaque utendum intra

n

Mm 2

tale

548

Dz Juxs.

tale tempus. — Atqui jus illad ütendi pecuniig ; C

intra illud tempus, eft pretio eftimabile : ergo,,

?

üs Tal

l

!

enire n

fat

& ejus ceffio f. obligatio repetendi fortem ante ,

deftinatum tempus vendi poterit alreri pretio vt

aliquo. — /4/fumt. patet..— Nam. etfi debitor an« , , u

no elapfo fortem integram creditori reftituat, j «

reddere tamen eidem nequit poreftatem pecu. i. ii

nia utendi eodem anno elapfo. Ob hoc argu. Jj at

mentum Molina, tefte de Lugo Cardinale, ait, . ;;j

difficile effe, efficaci ratione oftendere ufürg ;

^

b

intrinfecam turpitudinem. — &, Dff. 4f Jus ;;

[

;fe

d

illud .&. poteftas utendi pecuniis eft pretio ;;5

^

ee(timabilis ,

fi interfit creditoris ob lucrum .

j

r

M

T

j qu t

eeffans, damnum emergene, aut periculum for- .

—

ad N

is C. fecus N. Ita Alexander VII. damnando ..

i

conclufionem illaamm, prop. 42. inter alias 45, 44

a

An..1666. ficut ager tanti venditur hoc anno, ;;;

V i

,

quanti anno futuro : ita moneta tanti valet an-

i

niert; q

no hoc, quanti anno futuro. Quando enim ;

Y

selite

forte creditori in genere reftituta, conceditur :

lia w

ejus ufüs deinceps fine termino, modicum il-

rl s

lud, quod deeft ex parte temporis anteceden-

iyelipdt

tis, fecundum fe nihil conferre videtur ad pe-

T

cunie ejusdem aílimationem | minuendam.

E t u

«dd prob. &., Mutuo effe effentiale, quod cre- .

j

du

ditor ad tempus aliquod pecunia mutuata ca-

u r

r

rere debeat, qua obligationem non repetendi:

"

jj

"

bih'lm li

mutuurm creditor quiliber ad certum temporis.

1

:

f n

Ípatium in contractibus peculiaribus derermi-

h

N

nat: quo mutuum a precario differa. Atqui.

titafind

0g

mutuum gratis eft praeftandum ; ergo pro illa:

il mmfn'

Elb

[

"uf

carentia & obligstione exigi nihi? Poreft.

100 j

*

b

Dz Jonr.

$49

" « dnf. 2. Creditor, fpoliando f& ad, longum

Dl

?

tempus prafentibus pecuniis, hoc actu bene-

Il

..f.j :*vao

volentiz confert debitori beneficium , ejusque

fl

benevolentiam mutuam meretur. * Átqui ob-

itn H

ligatio ifta mutua debitoris eft pretio zeftima-

bilis, neque compenfatur per reítiturionem

Hutn n

fortis : nam hac etiam facta, manet eadem ob-

) mg,

ligatio mutuatarii.

Ergo nro illa poteft pre- .

ts

ift (fg

tium aliquod füpra fortis eeftimationem exigi.

E. N. Aff. Beneficium tale creditori collatum,

4 hs

proprietas eft effentialis cuilibet mutuo, Jam

d n

vero nec pro mutuo fecundum fe, neque pro'

& m

Tunft

beneficio qua tali exigi quidpiam füpra fortem

jure poteft, Nihil ergo beneficentia illa cre-.

. uml

ditoris in mutuatario, preter obligationem for-

ht disi

tis reddendae, parit, quam officium prati animi

d)

V vt

adobíequia mutua redhibenda, cum occa(io -

id popofcerit ; quod quidem non eít officium

ido enc

juftitize ftri£tee, fed gratitudinis.

qnoxdi

voitum

Infl. 5. Pecunia & opera hominis equipa-

rantur ]. 5. s. fE. Pro forio. Ergo fi pro opera

al

r pe

impenfà poteft exigi lucrum, etiam poterit, pro

pecunia mutuo data.

E. Difi. Znt. equipa-

Jendum.

rantur in contra&u focietatis C, in ceeteris N.

ii qte

opera humana fecandum fe eft fru&tifera; pe-

QU 03:

cunia de fe fterilis eft, ac more'omnium rerum

repetendl

ungibiliam fub mutuum cadentium, ufü ipío

t

abiumitur, nec extra hunc utilitatem affert.

s d

dnfl. 4. Si beneficium mutuantis non fit

y A

pretio aftimabile, ergo Cajus non committit

u'ur& crimen, fi Titium debitorem adftrinpat;

i

ut 1þi anno fequenti

, poft fortem redditam,

j

M m 3

vicis-

Dz Jonr.

550

viciffim det mutuum. Obligatio enim vicis.

(

fim mutuandi non privaret Titium jure aliquo

jj N0

;

Ts

1

T.

eeftimabili ; ficut mutuatio non privat Cajum

bono aliquo aftimabili, fed compenfatur obli. ''

im pl

t

gtl

gatione "T'itii ad folvendum, Item non effe

,

j U

Simonia, mutuare Episcopo ad beneficium ec

-^

clefia(ticum adipifcendum : cum pro re fpiri-

s um p

tuali non daretur aliquid pretio eftimabile,

ii

p hn

i

5. A. lllat. &$ ejus probat, Obligatio dandi

« ial

mutuum, privat jure libertatis non exponendi

j n !

pecunias fuas perieulo, cogitque debitorem

.....

a nrs

providere, ut pecunias mutuo dandas in prom-

sf i u

tu habeat ; quod utrumque onus dignum pre:

x mintot

tio eft,

ui vero prior alteri dat muruum, li-

am bedi

bere id przftat;. nec inde poteft exigere, nifi

affe&tum benevolentize murug, qui füb eeftima-

atmtut.

1

/Ad Conf. . .N, 9

ET

tionem pecunie non cadit.

* i h

Conf.. Pacisci temporale, tamquam debitum ex

nom, Q

juítitia, Simoniee labes eft, fiveillud pretio efti-

$, Ün

mabile fit, five non.

Infl. $.. Fidejuffor recte aliquid a mu

tuata. o u

.

quam i

n f& Mu

rio exigit pro fponfione ,

Er.| hd

etiam citra damni periculum fufcipit.

o etiam mutuans poteít aliquid ' expetere !5

1)

|

r U

pro obligatione

nan repetendi fortem ante ce

tum tempus. E. V. Conf, Obligatio fideju

s« Pmptat

foris digna remuneratione, per nihil aliud com- r I

pen(tur, quam per id, quod rat

ione illius de- ?^ j

bitor rependit : obligatío autem mutuanti

$, et- 9U d

j

jam circa auctarium, fufficienter compen

fatur "tsp

fedditione debiti.

Ti (

) / E pont

Dz Juntr.

551

A TS

Ql5. PT. Romani permiferunt fuis legibus

ufuras

Non autem eít probabile, viros ram

mumjurea!iquc

L g

fapientes jus naturze latuiffe. . Ergo non vide-

Wi

tar ufura jure narurali effe illicita.

Major cort«

ht

[iat ex tit. De Ufura, am in Cod.quam in Digeft.

*ben;äcmme;.

g. . Ufüras ab Rorvanis non fuiffe approbatas,

x

fed tantum permiflas impune, ob neceffitatem

J

? &i

N

publicam, ficut lupanaria. Ita cum S. T'homa

LO

q.78. a. 1.ad 3. 'Theologi & JCti communi-

&porend

ter: & collieitur ex Novella 82. s. 7/. Diff.

m

Maj, Romani pe:miferunt uforas mere lucra-

i.

torias N. ufuras poenales C. Ufura alia eft lu-

cratoria, alia compenfatoria,

Lucvatovia dici-

ümin

um

tür, cum intuitu mutuationis, ut hec haber ra-

tionem beneficii, auctarium ultra datam for-

ts

Vi af

tem exigitur.

Punitovria , quam etiam -

rofam appellant, eft acccífio ad fortem ex con-

( À

(ebtume

ventione aut.lepibus ftatuta debitori in poe-

nam mora, quod intra certum diem non fà-

pein d

tisfecerir,

Compen[atoria ufura eft, qualucrum

]i mb

ceffans, aut damnum emergens creditori ex

n i i

mutuatione compenífatur.

j De

Ipitar ufüras non tam lucratorias, quam

penales approbatas a Romanis fuiffe, declara-

apeet

yunte t

tur l. 17. f£. in &ine $.3.. Ufure enim mon propter

lucrum petentium , [ed proptev moram [olventium

p fj

at

infliguntur. Equidem tales ufüree, utpotelucr&-

torie , jure naturz effent illicitee : quia tamen

ye lst

o

respublica ob. contumaciam non folventium

reddit illas punitivas fuis legibus, hoc ipío eva-

untlicite. —Quo cafü non mutatur jus natu-

r&; (ed circumitantiee variantur: ficut a fure

l

nemo

Mm 4

Ds Josgx.

$53

nemo privata euctoritate duplum poteft exi. ;

T

gere, poteft tamen, lege hanc poenam fHatuente, ,:i057

Exod. 22. v. 4. l. 17.f£. ]. $& 26. C. h.t.

2 qmt *

Jufl. Paena conventionalis muruo adjed ; pmguinu)enï

contrahentibus expofita eft periculo mentae qio ^^

lis ufüre : . ero

[o]

o tale pactum non licet; g. M, undi !

€orf.. Non adveríatur juri natura : quia initur

uf

a confenrientibus ob rationabilem caufam, ür-

j

stl

gendi debitores inverecunde morofos, & cre.

Wüi'/g/lw,v

Ü

antes creditori moleftias, quze litibus infunt,

-M(f]ïm!m li P

M

gïan

Sed nec jure pofitivo pa&tum tale prohibetur :

gt

mam l. 15. C. de ufuris. alimque exceffüm ta.

sipero t

lium poenarum tantum refecáüt ; & eas ad ufü.

a, WL

xas legitimas reducunt, lgitur ex argumento

g pelon

non fequitur, pacta iftaprivatorum effe de ob.

(Triiuy que

jecto illicito ; fed, ob frequentes conventio-

- 40 eeUD. l

1ium hujusmodi abufüs, oportuiffe leges ferri

á genr

queis vel ufure plane prohiberentur; vel (àl-

fs x

£em moderamen ejusmodi pactís adhiberetur,

audm n

]

Yra Rome füblatum aliquando omne feenus fu-

"m

i(Te narrant Tacitus l. 6, Annal, c. 6. & Appia-

^ mieuire x

nus l. 1. de bell. civ. Quamvis lege dudum

ChBhiel

ante lata, & diu poftea ánno V. C; 396. ple-

Ti rem t

bifcito firmata uzciarium tantum fenus per-

itit: Qu

ritteretur, quo finguli nummi quot annis pro

AUs dife

€entum mutuo acceptis penderéntur. Quod

Jaradio q]

|

jpfum annis decem 4 rogatione M. Duilli & L.

^

!

Áloritd

Manii "Tribb. Pleb. ad feimiunciarium foenus fuit

lts

