adnumerantur, quod fint ex fe jura perpetua. ,.j

IL. diximus, Profaga, ífeu ad períona$g[;;;,

& communitates feculares pertinentia : nam jj

!

bona immobilia ecclefiarum , monafteriorum, :j;;

Al

hofpitalium &c. id genus, & jura fpiritualia j;

hodie prefcribuntur 40.

annis cum titulo vel 1 ii«

fiftat preefcri- «

fine eo, fi jus commune non re

benti, aut prefumtio gravis. Authent.

uas zif

lg

a&iones. nup. cir. & Novell. IH c. uz.

l g

derogatum eft juri antiquo, centenariam pr sj

fcripionem Ecclefiis & locis piis induïger:til- étis )

1

J

Dz TJunr.

693

Ti

dU

f

iæ

ï

: Manfit tamen hoc privilegium Ecclefiz Rom.

J

Quo etiam gaudent monaíteria ordinis Cifter-

cienfis, ex conceffione Urbani VIIL, & or-

ho

sl 4

dinum Mendicantium domus, beneficio Leo-

5 nisX. & Pii IV. Monafteria Ord. S. Benedi-

(f

| &i ex privilegio proprio non nifi 6o. annos

li p

rum praícriptionem contra fe patiuntur. Ar-

r

nold. Rath Differt. de Ufucap.

IDf as

"

IIL. diximus, Przvatorum: nam fi ad

h?/J/z;/f;; Prin

cipes, aut flatus Romani Imperii fpectenr,

quamvis fint privatum patrimonium, cum ti-

li:q

7* tulo aut fine titulo, requirunt quadragena-

£

W

n

riam prefícriptionem.

Id. Arnoldus Rath,

Tsl

(

contra Covarruviam, Leffium, &nonnullos;

t ia

nulam hac in re praerogativam Principibus

1 ag

ad(cribentes.

Sumitur ex l. ult. C. de Fuzd.

m

Jf

patrim, & ex rubrica tituli,: /Ve vez dominice.

Cod.

lN

T

IV. diximus, Cum titulo: qui in omni

yü

j

prefcriptione ordinaria, brevis nimirum &

n

lonpi temporis, affipnari & probari debet.

n '

l. 4. C. de Prefcvipt. longi temp. &c. de qui-

a p

bus füp. a. 3. concl. r.

Deficiente autem ti-

at ; [

tulo, opus eft prafcriptione extraordinaria;

n]'eriorum

m

ut titulus preefumatur, fecundum dicta eod.

p

L

art. concl. 3.

M

m

V. diximus, decezmio zuter prajentes, 9

p

vicenmio imtev abentes : his enim duplicatur

u

!

tempus ufücapionis contra ipíos currentis ; ita

h

ut fiquis partim abfens fuerit, partim praefens;

xmnf

femper duo anni abfentize reputentur pro uno

Pre-

preefentie. Authent. Quod fuguis. C. de

p

X 3

[cript.

694

Dz Junx.

Jfcev

t. longi temp. . Hoc tamen beneficia Eccle.

'r per

fiatti

i

ca fpeciale habent, quod per triennium

g

bona fide pacifice aliquod poffidens pra(cri.

[, a

Albl[ur

bat contra actionem cujuslibet impetitoris,

:

ita ut poffeffor tutus fit in conícientia, erfj

J

hii

provifio fuerit nulla, titulus coloratus, & ca.

TL

nonica inítitutio tantum apparenter valida,

D

lh*

jl

Qqefclz

Modo beneficium non fuerit obtehtum fimo-

niace, aut per intrufionem.

Azor, Leffius

diur g

1 À

&alii communiter ex Regula 36. Cancel

lariee

de Tviennali poffcffione.

j dios

m[fwl[(]fïæ)

Cenfebantur autem prafenter, qui

Win ea-

dem provincia domicilium habent. 1..fin. C.

geeimdt

Eod. Moribus autem hodiernis praefentes di-

;TI;HI ) yeguhï

cuntur, qui funt füb eadem prafectura, aut

sj umf

eidem fübfünt judici, domicilii ad minimum;

j ip d.

aut dominii alicujus rei immobilis refpectu.

D erred

-dd banc conclufionem vevocantur fervitu- ssddi:

teS.omnes, qua cum titulo Jongi temporis zi*

ufucapione prefcribuntur. l. 10. ff. Si feroi- ]Mi

7u5 viudicetur. l. 16. de . Ufufruttu. . ult. C.

n

de Pre[cvipt. long. temp. 1. penult. & ult. C.. de « ais

Jervitut. Vide fup. concluf. a. art. 3.

Excipi-

us )

zur tamen habitatio. l. 10. pr. f£. de Ufu g

Ts t

abitat. V. (ap. c. 2. a. 4. concl. 3. p. 6o.

pl n

Dico IIl Ationes reales extinguuntut

) lt p

prefcriptione ejufdem temporis, quo pre-

u C a

Ícribuntur res mobiles aut immobiles, & jus

1 qet

reale, in quibus fundantur.

d. ]i

Excipe [. aGionem bypotbecaviam , que

1 ia

ignus vcl hypotheca poflidetur a debitore

trrm

i

Lo)

/

ï;)

, Vel ejus herede, 40. annis contra cte-

WOQR |

ditorem

j be

Dx Junx.

69$

Od;y

ditorem perimitur. L z. $. 1. & *. C. de

l

Pra[cript. 30. vel 40. az. Si vero poflidetur &

X

terrio, Íc. cum titulo; 10. vel. 20. annis;

]l

i

prafcribitur d. 1. 7.

fj

4L Petitionem beveditatis directam, quae

COJ [v

(s

il

durat 30. annis, ob.preeftationes perfonales ei

DAfen

W

admixtas. l. 7. C. de. Petit. beved.

Mamyi

JiL Querelam inofficiofi teftamenti,

M li

!

uc finitur quinque annis ab adita hereditate,

A

X fin. C. de Zuoffic. teflam.

IF. AGiones perfonales civiles, five dein

1 C«

fint perfecutorie , five poenales, five mixtey.

N

adeoque etiam debita , quae per actiones exigi

m

poterant , regulariter extinguuntur prefcri-

püone 3o. annorum. l.3. &4. C. de Prafcript.

30. vel 40. em. l . C. de Annali excepr.

Quibus correctum eít antiquius jus, qua

i

if

actiones civiles erant perpetue: nunc autermt

que eliduntur 30: annis, perpetue appellantur.

F. AGiones Pratorias, que períequidem

perimuntur lapfu unius anni, fi fint peenales

jul

pure, aut mixte. Pr. Inft. de Perpet. & tem-

flull'

(4

por. a&ion. Si perfecutorie , 30. annis, ficuf

4

[

d

actiones civiles, feu jure civili introductes

v. g. depofiti, mutui, emti. Actio tamen

p

QU

doli, licet poenalis fit; finitur primum bien-

nio. i. ult. C. de 2olo malo.

AdGio futi ma-

q

(«j

T

nifefli, que tendit ad quadruplum, omnino

perpetua eft. Pv. /nfl. cit.

""Aéliones cvimninas

im

Jes feu jus accufandi de crimine ad vindictam,

vt

prafcribuntur regulaviter annis 20. à die com«

miffi criminis. l. 12. C. 4d l. Covacl. de falfit.

n

*

XX4

3.

|

696

Dz

'URE.

$ dat

p

l3. ff. de Requivend. vel : abfemt.— dammandis;

dixi, Aegulaviter : nam quinquennio ceffat

, f

jprelt

actio adulterii . adverfüs maritum , .accufatio

ftupri, inceftus, lenocinii &c. l. 29. 6. 2. ff

;'(fw &'PW, ]

de JAdult. 'Ultra viginti autem annos probabi-

;:ndam Vi

liter nulla durat actio criminalis.

p x

uc fpectant praeftationes annuee (Jabr-

j Argm^

i

liche Zin[en, Rentem), quod jus triginta anno- 5

rum fpatio acquiri, atque etiam extingui, fat (j | '/

manifefte novimus ex 1. 3. & 4. C. de Pre. i 4

ftript. 30. vel 40. aunor.

Dubitatur autem

ii t

g Qu

utrum is qui alteri fingulis annis decem aureos

tenetur pendere, omiffione folutionis per an-

f: etgo(

nos 3o. continuata jus alterius hac prefcri-

& fum pral

ptione ita extinguat, ut nihil deinceps in per-

E

petuum praítare amplius teneatur? Extinpgui

y diert ven

omnino in perpetuum, contra Gailium &

munr d. 17:

alios probant Baldus, Panormitanus, Hau-

vetorfour

sf qu de,

noldus, & alii L ex l. 26.. C. de Ufur. ubi

unica 30. vel 4o. annorum precriptione dici-

i d

rur tolli oblipatio folvendi ufuras, arqui hzec

a It

obligatio eft annua. IT. c. 4. de Prafcripr. di-

itis prmim

citur obligatio folvendi quartam decimarum

D

Epifcopo, & c. 6., oblipatio folvendi deci-

R H

mas quadraginta annorum preeícriptione ex-

iemmon

tingui. obligationes autem ille funt annuz.

ts d

Ergo idem obtinet in preftationibus ceeteris;

r

cum in jure civili oppofitum non fit clare fta-

ii

^

turum. Arg.c.r. de V. O. N. Corf. Unicae

At

radix vel contractus & actusinter vivos vel ül-

t enrs

tima voluntas, unde oritur jus exigendi, & debi-

. J f

i

tiafp

l

u &qu

thum folvendi praftationes annuas: ergo e

unte

Dz Jun&.

697

;

i

:n,f;m!mij unicum datur jus

exigend?, & uníca oblipatio

m unica datur a&tio

;"d eafdem folvendi, ergo etia

. "j petendi preeftationes annuas, licetiíle finr fuc-

"34f ceffivae & pl

1

uresrefpiciantannos. Atqui ad ex«

Ti tinguendam unicam actionent fufficit unica

)

refcriptio, ducta a primo anno, quo ceffatur a

Fa

folutione. Argm.1. r. 6. ult. C. de Zmal. except.,

Juiu

& completur lapfü triginta annorum. Ergo. :

u

( ET

Ob. I. . Clareinnuiturl Ctm notiffani;

7. $. ult. C. de Prafcript. 30. vel 40. anuor.

fïällf EO

O

M

praícriptionem talium praftationum ànnua-

TICUfeOg

rum incoari a quolibet anno; quo omittitur

fs R

preítatio: ergo quelibet preeftatio orniffa re-

li d

quirit fuam prafcriptionem , ita ut illa quae

n

debebat folvi anno 1700. extinguatur anno

r frim

1730. altera vero anno r7or. pendenda, ex-

n 1

tinguatur an. 1731. & fic deinceps. &« JV. 7f.

J

lt

Imperator folum voluit, quoda quolibet anno;

menfe aut die, quo cospit omitti preeftatio,

jf

J

incipiat prafcriptio immunitatis; non vero

Qul

quod incipiat a tempore vel exordio obliga-

ij

1

)u

tionis primitus conítitute, ad cenfüm v. g.

d

annuum pendendum. Atque hunc fenfüm in-

a d

dicat per verba, manifeflum efl : nam utique

X

manifeftum non eft, quod prefcriptio com-

i

EUA

putari debeat ab exordio obligationis, & tot

U u

requirantur prafcriptiones, quot funt anni,

*

t di

manifeftum autem eft ex anterioribus juribus,

Ut

precriptionem computari ab initio cujufque

]

T

anni vel menfis; quo primitus omiffa fuit fo-

nl

l

lutio. Z Haunzoldum tr. $. c. z. Contrc .

g

p

P- 358' & f.qq.

AX

698

Ds Josnt

^ P

gt

Ob. IL Vreftationes annue fünt obliz

i

ationes in diem , vel füb conditione, per

,

eM

«f

E

.l $4 l.4. fl de 2dunuis legat... Sed

obligationibus in diem' vel fub condirione,

gt a

, quidopo

non.poteft Ipraícribi antequam dies advene

rit, vel conditio exílirerit; per eamdem 1. 7,

siaslüan

jona 16

$. 4. dies autem quoad futuras penfiones non.

dum exítitit, quia fingulis annis refpondet

gye fnpr

ipenent

peculiaris obligatio. Ergo. x« N. Maj. Nam

jura & oblipationes annuz producunt unam

ngæ

gunge d

tantum actionem, & habent fe per modum

unius obligationis pure, licet effe&us & pre-

ardier n

a, lum p

É

ftationes ipfie fint diverfa, ac diverfa refpi-

ciant tempora.

Veritas hujus refponfionis

at dem

que inante

omnino apparetin obligatione folvendi ufuras;

ac decimasannuatim, quam lonpgiffimi temporis

i lu C

Qu pe l

praícriptione perimi, nuper oftendimus.

ARTICULUS VI.

s n

De veliquis propvietatibus. Prefcviptionis.

undetpn

Ota. Preter tres priores conditiones ad

Duiqu w

fitversnd

ufücapionem rite incoandam requifitas;

dantur quadam obftacula, quee& coepte jam

Din] (

ufücapionis curfüm impediunt, ira ut vel

xl d

dormiat, vel interrumpatur. . Ac dormire qui-

tl m

tiin l

dem feu quiefcere praefcriptionem impedimenra

illa faciunt; quze curfum ejus fic fufpendung, ut

t qrj

tempus preteritum computetur, & remoto1m-

C tl m

edimento connectatur feu continuetur cum

n f

fubfequente, illo dumtaxat tempore, quo dura-

DI

vit impedimentum , deducto tamquam inu-

V uj

tili. Ufucapionem vero égterrumpurt omning

Mi

totum

E.

ü

l

;Ha impedimenta, qu& faciunt; ut

;erx'ïpus

&

bE ]unr.

L

699

d

DN

^

tempus preteritum nihil valeat, neque cum

M

"N

iKtempore fübfequente continuetur

1

; füblato

l

d

s

Xetiam obítaculo, fed ur recens incoari debeati

f

M

n

E

Jnterrumpitur autem pree(criptio vel zazura-

t

,

liter, quando poft eam incoatam una ex conz

; ezrpd

3/! ditionibus fubftantialibus defi

cere advertitur,

pititm

W

h

i

[

v.g. bona fides: vel civiliter, quando juris

!2 fübtilitate fingitur aliqua conditio

num defi-

M cerey interveniente nimirum aliquo a&u ju«

urmmg diciali. v. g. litis conteftatione.

Hoc tamen

t myj

im inter utramque difcriminis eft, quod prafcri-

&us&'p

| ptio naturaliter interrupta, ceffante impedi-

«iX» mento, ftatim poflit incoari: interrupta au-

tl

exdiuf

I

tem civiliter, demum poft 40. annos a puncto

:

peremte inítantie & ceffationisa lite compus

(imus

um tandos. l. ult. C. de Prefcripr. 30. vel 40. az-

40Y.

Quia per litis conteftationem a&tio fuit

| perpetuara, & huic prius praefcribi debet, an-

( tequam altera prafcriptio incoetur.

jf

Denique preícriptionem jam abfolutam

giis| afficit ac refcindit reftitutio in integrum.

u t

Dico 1. Ceepta pree(criptio dormit I. re-

t üt v;l pectu pupilli durante etate pupillari; & re-

w 1peetu minorennis, durante minorennitate,

imw ia ut intuitu illius preefcriptio nulla, intuitu

münyt

ujus autem, ordinaria tantum non currat..

YOOtOP.

li3.-Q.

Hib. mon objie. long. temp. prefiv.

«uv| Item refpe

d

ctu filiifam. quoad bona advenritia,

.

.

j qu()dll'.'

Surante patria poreftate

refpectu uxorig

u

quoad bona doralia vivente matito.

g

II Refpeétu Ecclefiee, quando vel caret

u ym

W&tore, vel habet quidem pralatum, fed ex

p

CeD4

700

Dz Junr.

cenfura, captivitate &c. impeditum, vel viz

;ibhus igUOI,

ventem apud illum; a quo fuit la. c. 4. &

ylius ^^

15. de Prefeript.

III. Refpe&

u omnium temþpore graffan-

yi p?emf

tis belli aut peftis; quo homines aufupiunt, &

,j r

jus pro tribunali non dicitur. c. ro. Eod.

d lJïl'Uï[Tl

A

Jico II Prefcriptio interrumpitur na-

| Qucäh ]

turaliter , fupervenienre mala fide ejus, qui

o

ufucepit , & refoluto jufto titulo, atque amiffa

PU

offe(fione civili.

Ita DD. plerique ex c. 5.

j

& 19. de Praf[cript. & l. 44. ff de Ufuvpat.

c—

jl

Quamvis Felinus & alii putent; praefcriptio-

" l

nem tunc folum dormire.

,

fpfuntes

ais compot

Civiliter autem interrumpitur przfcri-

dende u

ptio; l. per citationem illius ad judicium qui

ufücepit, five prafcriptio ordinaria fit ; five

gnpet t

sr lia

extraordinaria. l. 3. C. Jde /Znuuua except.

IT. -Per litis conteftationem fine

olo fa-

m

Nl

&am, faltem fi praefcriptio fit longi temporis,

qnon fnt «

feu 1

O

vel 20. annorum. 1. 26. C. de &. F.

'TJame

in communior etiam idem teneat de

irefos dit

$ g

triennali feu brevis temporis preefcriptione,

Jige

teíte Keenig & aliis.

III. Per fententiam judicialem. l. 3. & 4.

n pl

3 m

C. de Pre[cvipt. 30. vel 40. amp. . Quodfi ta-

T P

l

|

men feratur fententia pro poffeffore ufuca-

g ]

piente, interruptio civilis haud eeftimatur ali-

ter, ac fi numquam eveniffet , ac tempus pr&-

iwxcunüü&u:

&t p

cedens integrum utiliter ad continuandam

à

ufucapionem computabitur.

tlv

t& ]

.Dico I1I. Domino priori, contra quem

D.'d-

V, du

præfcriptum fuit prafcriptione extraordi

ria

|

Dzr Junt.

70

n

J

w; ria, non datur reflitutio in inteprum, ex ca-

&ij pite folius ignorantie , quam obtendir. ]ta

robabilius Zoéfius, Fachineus & pluritni

t

t

contra Gailium. — Aario. l. 4. & 6. citt. pree-

3l

fcribenri plenifïïma fecuritas afferitur , &

6l

u

Ll

riori domino omnis actio negatur, abflra-

TU

hendo, utrum ignorantia intervenerit ,. an

df €jüj) (l

non. Quodíi hujus ignorantia locum refti-

df

tutioni concederet, lex utiliffima prefcriptio-

Ieaeg

nis fine füo fruflaretur. Ex ha&tenus difpu-

tatis.

[ [ ï!ïp«?.',

^

J

Colig. L. Incoare ufuücapionem nön

poffe infantes, amentes, furiofos; cum enim

i

mentis compotes non fint; neque poffeffio-

nis adeunde funt capaces.

idin

Si tamen pofflef-

if n

fionem per tutores aliofve ante adierint, con«

.

AU.

tinuare ;ufucapionem

fi poterunt. l. 4. $. 2.

« dolo f

& 3. & l. 44. $. 5. ff.

d

Ufuvp. €g. Ufucap.

timor

Neque ufücapionem incoare : poffünr,

170/

qui non funt capaces dominii & juris a&tivi

o

adverfus alios, ut reli

giofus privatim; & feg—

vus. l. 128. de R. 7.

g(mptioni ,

Denique quicumque rem non fuo no-

mine poffident, ut ufufructuarius, depofita-

n

)godü t

rius, pignoratarius &c. de quibus füp. art. 4.

IL Prefcribi nequit contra eum ; qui

du

at

impedimento juris, feu intrinfeco, ut dici-

mf

tur, conítrictus, agere in judicio & jura fua

tueri non poteft: ut contra filium fam. quoad

mïnuaucjg

bona adventitia tempore; quo fübeft poteftati

patrie. l, 1. $. 2. C. de Zdnual, except, contra

mud

uxorem, ftante matrimonio; quoad bona do-

xtr"?

talia.

D«

702

Dz Junz.

talia, Ediverfo contra eos, qui nequeune

agere detenti impedimento fa& feu exrrin.

DI

feco, qualia funt abfentia, morbus, defectug

ecunig. Titt. ff & C. Ex quib. cauf majoy,

]i

tem prafcribi non poteft adverfus illos

qui

alienare prohibentur , intellige , per fe

lo-

C

quendo, íeu prafcriptione ordinaria: quia

equum non eft, ut , quibus alienatio pro-

l

hibita eft una via, v. g. per

onationem ,

ARTI

venditionem &c. concedatur alius modus,

nempe per prafcriptionem. Vide commen- DsObjM

tarios Viti Pichlerin c. de Prefcripr.

IIL Ne minorennes quidem aut Eccles

J l Vi

fias gaudere reftitutione in integrum adver. 1

füs prefcriptionem extraordinariam comple. /!//

tam, 1-3. cit. &l ulr. . C,

uib. ex : cauf. vefli. 5 0

fut. & c. 6 de Prafcvipt. lbi: Quadragenalig 8 3

pvelcviptio ommem prov[us aGionem excludit. ca 2 067

quidem fecundum jus fcriptum : praxis enim :

MA

paflïm, utajunt; aliud obtinet.

qm. Aqi

n p pas

äpyivarus d

(2

(

!

ATU

i

N ZA

Ls

E

AL

1 um

TR

Dte u

jne gt

t Mitm «

3Q t

Q i

DISPU.

Ds JusTiTIA.

703

DISPUTATIO L

De Tuflitia.

»)

CAPUT 1

dl

LOm

J

De Juflitia commutariva,

L

lr ayiy

ARTICULUS 1I.

1 commen.ä

. De Objetfo Shuflitie commutative.

Ie;:'

at d

Ota L Virtus juftitia, que, ut initio

QUm dl

hujus tractatus meminimus, eft cozf/ans

€? perperua voluntas jus fuum cuique tvi-

I a.

uj ij| Bueudi , re&e a S. 'T'homa 22. q. 58. a. 5. &

4 fqq. dividitur in gemeralem & particularem.

ii Iq| Genevalis quidem juftitia virtutum. omnium

jspim | a&tus ordinat ad bonum commune: — Parficu-

loris autem ftuder bono particularium perfo-

narum. Atque iíta iterum dividitur bifariam,

nam prout pars communitatis parti alteri, ci-

vis privatus civi privato fuum tribuit, . dicitur

juítitia commutativa: inquantum vero respu-

blica diftribuit bona communia in períonas

fingulas, tamquam partes communitatis, d«

fiributiva juttitia appellatur.

.Ex hifce conftat, tres rantum effe fpecies

fcu partes fübjectivas juftitie, legalem nimi«

rum juftitiam, commutarivam & diftributi-

vam, que naruram & definitionem juftitige

Beneratun fümpte ramquam vniveca perfee

i

«e

D

704

Dz jusTiTI4.

&e participant ; jus fuum cuique feu debitum J vt

legale, fundatum in jure activo alterius ad. | ims

verfus perfonam obligatam , tribuendo. $,.

"Thom. q. éi. a. r. .ex Philof. L. g. Eth, as ?

€. 2. . 4.

gos con

Differunt autem ab íe mutuo tres ifte ; u 9

fpecies ex jure paffivo diverfo, a quo, ficutj. n*

omnes actus, tamquam a fuo objecto, füam.ylii: n

capiunt fpeciem.

um st

Refpicit enim juftitia commutativa jus jj

propvietatis, quod privatus quifque alteri pri--550;

vato ut fuum debet: diftributiva fpe&tat jus;s u

dignitatis, quod alteri tamquam membro ;j ii

communitatis debetur ratione meriti füi; de-.ydi

nique jus paffivum o/fervaztie, quod reipu- qus:

blicee debetur a membro , procurat juflitia , qui

legalis.

ss Verot

[

. Ceetere virtutes o&to, videlicet Zeli- ,

jo, Pietas, Ol[ervantia , . Fevitas ,. Gratityas 7

"Fündicatio, Liberalitas, 24micitia [eu Aff abt- s

liàas, magnam quidem cum juftiria habent' j;,|

cognationem, perfe&am tamen eJus rationem s

4non attingunt, ideoque a S. Thoma partes;g jj

tanrum potentiales juftitiae nuncupantur, quoó ;

inftar facultatum feu potentiarum animee» VIr- , ;

*

quti adjungantur, & a&tus illius fec

undarios "Hlia gü ,

erficiant. lNam tres prioresin hoc deficiunt

Q trby

reddant;

2 perfecta juftitia, quod per fe non

b qu

"

aut reddere poffint equale.debito.

Relique

T$ exte

ob id a perfecta ratione juftitiee defcifcunt;

Y d

quod in iis non fit legalis, fed moralis dum-

tto (

saxat debiti perfolutio.

IIL Vere !

ll

Ds JusriT:A.

705

AU

i

N

M

W

IIL — Vere autem in procemio difpuratio-

Al

uN

M

'.'.

:.

,

*nis L. diximus, juítitiam inter virtutes mo-

Pw "

j

W.'..

"'rales primatum tenere: tum quod bonum

n

"commune , cui lepalis juftitia invigilat, fin-

n

ularibus commodis unius perfong antecel-

: Df

zdb,

00

A'.'v. j

at; ita ut , fecundum Ariflotelis oraculum,

y. Eth. 1. zeque. Hefperus, neque. Lucifev ita fit

00

W

admirabilis: tum . quod juftitia etiàm particu-

Fonutty:

laris tam ratione fubjecti, quam objecti dua-

us alis praftet: nam cum temperantia &

Lque akgri

I

N TR

* fortitudo in appetitu fenfitivo harentes, paf-

/! fionibus domandis ftudeant; juftitia refidet

in appetitu rationali feu voluntate, que& no-

bilior pars eft anime. — Aliz virtutes laudan-

i

tür, quatenus ornant habentem ipías: jufti-

DI

^| tia vero, quarenus eriam neceffario in bonum

; alterius vergit. Quodfi fortitudo aliis utilis

eft in bello, juftitia tam bello , quam pace

/

ij

conducit. S. Thom. q. 58. a. 12. ex Philo-

fophi 5. Eth. z. & 1. Rhet. 9.

ullu

Dico 4.

Obje&um materiale juftitize

st

commutativee eft actio alteri praeftanda ex jure

Ti

ftrido: objectum formale autem eft ratio de-

IU

iij quatenus refpondet juri illi activo alte-

t

rius S. Thomas q.61:. a.2. & íqq. Ztio.

f

]

Juftitia eft virrus, qua movemur ad füum

g.

Cuique tribuendum.

Objectem autem ma-

f rs;fi

teriale; quod homo juftus expetit, non tam

Q

UA

Untres externae, fed actiones, queis illee tri-

It

uuntur alteri, cui debentur; forrmale vero

n

eít ratio debiti, qua movemur ad tribuen-

um alteri, quod ei debetur. Igitur cum Ju-

J

füitia

y

Drs jJosTiTiA.

]

706

Ü

ftitia commutariva, quz eft pars preecipua ju« «t

ítitie , habeat pro objecto formali Cui jus s2 ]"

a&ivum flrictum alterius, qui eft obje&um «im ??

materiale Cui; objectum mareriale Quod, erig i

actio debita ex hoc jure, illudque adcquans, ;iltbit

& plane extinguens; formale vero ratio d-

mUFäi

biti ex eodem jure activo alterius profei, ; dl

Nomine autem juris ftricti intelligimus jus Jin // ?

ilud feu debitum , cujus violatio producit u

obligationem novam reftituendi aut farisfa- ;; fuidii

ciendi, quotiefcumque acciderit. "Tres ejusqi£.t

conditiones explicavimus difp. 1. c. 1. & 2. j atl

Dico [l Juftitia commutativa differt asuium

.

diftributiva L. Ratione fübjectorum

2

nam s

commutativa eft inter perfonas privatas qua ii jj

tales: diftributiva refidet in republica aut ma- ar, lr

giftratu, & f& habet ad privatos.

M: d

IL. Obje&um commutative funt com- ;f

mutariónes, h. e. muruz urrinque dationes & lii

acceptiones, unde & nomen traxit ; quame ii

quam latius etiam fe ad fimplices tributiones : &i

r

atque omiffiones extendat : diftributiva vero u

UWU

circa diftributiones verfatur.

]

—

M

]

hn

III. Commurativa fpectatconditionem rei

a

alterius, ut ei reddatzequale: diftributiva con-

Atlaumm

fiderat conditionem perfons, num dives fit,

*itdtris

an pauper: nobilis, an ipnobilis: doctus, an

i Ht

indo&tus: idoneus ad officium, an ineptus;

od

ut pro conditionum illarum proportione fiat

31092 t

diftributio.

3 nclyy

IV. Finis intrinfecus juftitie commuta-

' jül'ï pmp:

tivee eft conflituere eequalitatem inter darum

Qc-

lg

|

l,

|

Ds JosmiT!A.

707

l

1

r

l

| & acceptum: diftributive vero fervare eequa-

litarem inter proportionem & proportionem,

Q

a

ut fit eadem proportio inter res diftribuendas,

UT

|

]

TU as

jl

| que eft inter conditiones perfonarum, quibus

bona diftribui oportet. Unde pafífim dicitur

T

1

]

juítitia commutativa fervarezequalitatem arith-

d

J

,

meticam, diftributiva geometricam.

]

il

Ü

A

Dico I/l. Sola juítitia commutativa ob-

1 fá figat

ad reftitutionem.

lta contra Cajetanum

ld & a]

ios Suarefius Leffius & plerique cum S.

: ii o 'Tho

ma q.62. a. r. ubi in (5 ita ait: 77 re-

MM fürutiomge arteudituy «

qualitas juflitie . [ecuudum

uN

i

|

!

! recompen[ationem vei ad vem:. quod pertinet ad ju-

; n

]

"

flitiam comimnutativam. — Et ideo voflitutio fl adus

Spmdas

L.

l

]

comnutative juflitie , quando fc. ves unius ab alio

à VE

Y

»;

babetur , ve] pev voluntatem ejus, ficut i mutuo

vel depofito: vel comtra voluntatem ejus, ficut ia

Jl

] fun: LTO

IU

j

d

vapina ve] furto.

Rátio patet ex dilis: nam re(titutio pro-

Ti

I

prie accepta eft reparatio lafi alieni juris ftri-

€H, faciendo, 'ut lefüs poft reparationem

rDona W

eeque fe habeat, ac fi leefüs nonfuiffer: ad tzlem

/

autem actum fola illa juftitia obligar, qua lefa

j

)naaemr:.ï

tollitur quod proprium eft alterius: atqui laefa

Qtvacon

"fola juftitia commurativa tollirur quod eft pro-

Ti

du

prium alterius ftricto jure. Ergo. Prob. A[.

Sola juítitia commurtariva fpectar jus proprie-

p ij

ratis alterius ftricte rale: nam ante diftriburio-

;or[ionelï'

nem bona communia non fünr proprie par-

!

i

j

tium, nec bona partium feu privatorum füb-

T

|

antjuri proprietario communitatis, quam-

j

Vis hec habeat jus altum in bona fübditorum

ii

Yy 2

pro

J

708

Ds JusTtiT!iA.

r

ro cafu neceffiratis. Ergo violatione jufti.

Eademï ]

tie diftriburive & legalis non leditur jus

,

ftrictum alterius, nec ei aufertur quod erat

ftricte füum.

n u

g,

Obh;. [. cont. 1. Coc.. Non ledere eft

gur &U

actus juftitie commutativa: atqui non le-

i, qu

dere alterum non eft adzquatio juris alieni,

4nr, at

cum fit mera negatio. Ergo objectum juflitize

commurative non confiftit in adequatione juris

nl r5

at

alieni E. /V. min. Quilibet habet jus pofitivum

quje Iul

ne ledatur: hoc adaquatur ab eo qui abítinet a

gl p

le(ione; ergo hec abftinentia eft aCtus, fàl-

d m

tem negauvus juflitiz.

Quamvis autem

10 dierits

Georgius de Rhodes & nonnulli eequalitatem

s p €

cum jure alterius objectum formale quod ju-

ftiriae commurative effe contendant; quod ea

wlitte, ex

ut finis a virtute intendatur; non eít tamen

i gsadiun

g. Q

aliud quam objectum juftitiee & terminus ejus

marerialis: nam ratio formalis propter fe mo-

um

J5

vens ad eequalitatem alteri tribuendam eft ob-

la

ligatio debiti refpondens ativo juri alterius.

Obj. i. cont. 2. Concl,

Preria rerum

mim d

ihetun fj

augentur, minuuntur vel ab ufu, vel a legi-

bus. Ergo juftitia commutativa non fervat

iB a p

muin f

medium rei, fed rationis: aequa enim eftima-

tio, que ex ufü hominum aut ab legibus fit,

IU

ipeliunn

actus eft rationis. . Dif) ;4nt. Pretia rerum

m d

ab ufü vel legibus variantur, per comipara-

tionem rei cuju(que ad rem fecundum prafen-

a d

Pl t

tem ufüm C. per comparationem ad operan-

tem, aut alterius perfonz dignitatem & me-

":IlS; atqug (

rita N. Hoc íenfü temperantia, fortituco

lt fj

j*

ll

Dz JusriT14.

709

! Wi

A

Q0n

& juftitia diftriburiva fpe&tant medium ratio-

Jam

nis

Eadem enim quantitas cibi & potus,

j

iW

qua congruit ad tuendam valetudinem Caji,

Titio non füfficeret, Sempronii vires plane

N

l

d

obrueret. Bona communia & dignitates tunc

H

U

dicuntur «equaliter inter cives diftribui,

11 g

[

quando i qui conditione, virtutibus ac cenfu

reítant, ceteris preferuntur, atque alius

Jcdnid

U

n

alio plus, minus pro meritis obtinet.

Aft

ïJ

uspoiidrui

juftitia commutativa fpectat medium reiidem

d

& equale intuitu. omnium; non quidem

Í

eequalitate phyfica & materiali pretii cum mer-

V

ul

ce, fed morali & formali debiti cum jure

As

activo alterius.

Nam cum varietur materia-

liter pretium ex majore vel minore rerum

flqt'OC.ji«

muii

d

neceflitate, ex faciliore aut difficiliore ufu:

]l

inde jus activum emergit venditoris adveríus

f

J

emptorem. Quod etiam contingit, quando

pretia rerum legibus decernuntur, aut obliga-

tiones certae naícuntur ex contractu.

EJ'

Infh .

uando dives & pauper tan-

hyi t

rumdem debent alteri; prudentia dictat, ut

dives totum folvat, pauper faltem dimidium,

TT

g f

fi plus non poteft; ergo etiam juítitia com-

murativa fpeétat medium rationís pro viribus

im lm

perfonarum. g. /V. Conf. Per accidens in tali

lg j

r

cafü perfonarum difcrimea facit juftitia; per

fe autem debitum utriufque aequale urget:

at a

Quodfi debitor non poteft expungere totum,

lm pïæ.:'f

füfpenditur, & quaft fopitur jus activum cre-

d

j

itoris; atque continuo revivifcit, quampri-

1uum alter folvendo fuerit.

Id quod non

$m

j

I

X 3

cons

'-

J

g16

Dr jusTiT14.

"T

contingit in temperantia & virtutibus aliig,

quse medio rationis acquiefcunt.

g ?

Infl. 2.

Si Cajus leget mille aureos, a

;:'ïü VCOgnanO

as

prefe&to ftudiorum fcholafticis pro cujufque

inopia diftribuendos, certum eft, quod pra-

EU.

fe&tus teneatur legatum ex juftitia commura-

tiva diftribuere proportione geometrica fer-

snodo n

; i 0j

vata. Ergo juítitia commutativa etiam fer-

vat proportionem geometricam. X. JDiff. Conf.

g gl

V

'

Servat eam per fe N. ex accidente C. Hic

&tls

uþum[,

"T

non tam eft diflributio, quam folutio rei,

qua antea Jam erat füub dominio eorum queis

g ex

fueratlepgata. Imo nullius jus ab alterius jure

sin d

pendet, ífed uni fua portio eodem modo de-

a du Y

betur, ac fi folus foret: ideoque fola equa-

ss n füs

litas arithmetica per fe hic intenditur, geo-

ige du

metricaexaccidente. Tta ftipendia militibus de-

; Nequaqug

ündtaed

bita, & merces operariis publicis fingulis eo-

dem modo dantur, ac fiunufquifque folus effet.

d vim

Obhj. IH cont. 3. concl.

Qui alterum

5j qum.

impedit a confecutione boni, v

: ochii T25

mv

tionabiliter fperati, cujus alter e

t

ceeteris di-

i p

adscam n

gnior, tenetur ei reftituere pro quantitate

'u-

emolumenti éx officio illo fperati.

Ergo

MT

4

l;*,.

V

d

ii

etiam juftitia diftributiva, filedarur, obligat

RVL [f

ad reftituendum, — & Dif].. 74nr. "T'enetur re-

TU

ftituere, qui alterum impedit a. confecutione

püpdne

boni, ad quod hic habet

jus proprieratis C.

1. Qu

ad quod hic habet folum jus dignitatis IN. Of-

Wtt, d

jl

ficia in rep. nemini debentur jure proprietatis

fed jure dignitatis tantum ad precftantiores

E( QU«

pertinent,

Qui ergo alterum ab officii aut

W UOHPUH

digai-

ll

Dse JusriT!A

715

i

"I

ï&äignitatis confecutione impediret; V. g. mi-

nus dignum praferendo aut intrudendo ex

«

affe&u cognationis, fpe lucri, corrüptus mu-

i

[[| e/

neribus aliifque id genus mediis illicitis, non

! teneretur ad reftitutionem : quia tantum ad-

jü&wm V

mitteret

n'r'æ- : 4

crimen acceptionis perfonarum.

"D

VU Ll

Dummodo non adhibeat vim, fraudes, mo-

T^52 dofve alios injuftos , queis digniorem a pe-

^1J/l titione magiftratus aut officii excludat. Ex

i C E ha&tenus difputatis

2 f

Coll. 1. juftitiam effe habitum medium

] em qui

inter duo extrema o/je&ive tantum vitiofa: eo

bürnue

quod ita fpe&tet jus activum unius &.paffi-

um

m

l

M

vum alterius, ut non patiatur unum habere

I

.ufdx..]

N

1æv

minus in fuis bonis, & alterum .plus, quam

[

utrique debeatur: utrumque enim vitiofum

ULL

W

[

eft.. Nequaquam autem habitus juftiriee for-

d

malitey e(t medius inter duos habitus vitiofos,

Qd

v

ficut ali& virtutes confiftunt inter duos habi-

tus, quorum alter ex defe&tu, alter ob excef-

fum eft vitiofus: ut liberalitas inter avaritiam

[

ä

fit

& prodigalitatem, fortitudo timorem inter &

10

audaciam fervat mediocritatem. — Juítitiae au-

In

tem fola adverfatur injuftitia, qua ex defectu

fur,ü

bfrgäi

peccatur: nam fi plus folveris, quam debe-

Teetr t

bas, aut ex virtute liberalitatis id praeftas, aut

"if

N

tx.m

ex prodigalitate, quod vitium liberalitati re-

'

l

r

pugnat. Quodfíi quis folutionem debitam an-

Yi

|

ticipaverit; a&um diligentiae ex parte com-

A..L,j.

I

1

JP[O f

i

1nittet.

w

Ex quo etiam manifefte fequitur, eidem

gv

debito non poffe nifi (emel ex juftitia fa

tisfieri.

i

l]. Qui

j

Ly4

l'

I2

Dr JosTriTI4.

IJ. Qui omittit dare aut praftare alteri,

bonum

quod tenebatur praítare ex titulo virtutis alius

ïSïE1

] u

a juítitia commurativa, non tenetur ad re(ti.

tuendum.

Ita fi Cajus promittat, fe voto

jn hm

"

g

m i

vel juramento obfítringat , fe daturum Sem-

pronio equum , tenetur quidem ex fidelitate

simeno

& religione equum dare Sempronio ; fi tamen

g;upatur. f

eumdem alii tertio tradiderit aut vendiderit,

TE

non adftringetur ad reflitutionem aliquam

g 0

gim, qii

Sempronio faciendam: eo quod peccaverit

"

tantum contra fidelitatem & religionem, mi.

,ai d

g qi d

nime vero adverfus juftitiam commutativam,

nifi Sempronius promitíjonem fíibi fa&tam

agetud

"n

ante accepraffet.

ap u

Eandem ob rationem filius emancipatus

Dini

RUT

ex pietate tenetur patri indigenti alimenta füb-

miniflrrare, dives pauperibus in neceflirate

atumet

extrema fübvenire; fi tamen hoc pietatis aut

a j

caritatis officium neglexerint, ceffante patris

ao red

,

[

aut pauperum egeftate, neuter ad quidquam

Quliy

reftituendum obligabitur, eo quod juflitiam

kenz

commurtativam non violaverint: nam neque

s d

pater ad bona filii, neque pauperes ad ditio-

helyon

rum opes jus habent proprietatis.

AU Mf

TM

HI. Ut fatisfiat officio juftitie ; quod

"

nobis ex precepto naturali & divino incum-

t euhty

bir, füfficiet efficax voluntas füum cuique

f& prmfts

tribuendi, ac neminem lzdendi.

Hoc enim

t

eff obje£fum formale quod & ratio ultimo mo-

* lf

vens ad exercendum actus juftirize in vira fo-

tb (j q

ciali fumme neceffarios, queis pars reip. a

W d

partem rite ordinetur: quemadmodum una-

* gt

quaque

li

Q

"i

Dz ]osriTIA.

713

N M

J

