De quo modo

o

tradendi & apprehendendi poffeffionem difpu-

hu

tatur a Jureconfültis in lib. 3. Decretalium, titt.

a

De inflitutionibus, & de Feudis. & in libé&

Ti

Feudorum.

Ex modo dictis

m

Collige. Non acquiri poffeffionem traditione

(9: d

ficta fine confeníü prioris poffefforis, qui eam

J

tradat..— Quapropter vera apprehenfione opus

ln

eft ad acquirendam proprieratem ac poffeffio-

utg

nem rerum quaznon fünt nifi primo occupantis;

j

N

p

ut theíaurorum, ferarum. |ZjffBit. IDe vevum di-

(uet

vifione, S. llud.

Sed & heres aditz haredi-

4

Asf

tatis poíleffionem vera apprehenfione capere

debet, eo quod nullus füperfit poffeffor, qui

F;mrber

Ü

,W.

eam ipfi tradat.

Eadem naturalis apprehenfio

requirirur, cum quis vi aut clam rem alienam

vult poffidere.

Quare depofitarius rei apud

3

Íe

depofitee poffeffionem clam non acquirit;

(

E

ita

eam locó moverit. ]. 3. $. Sivem. ft. De

(s

P

v$ir. pofzff.. Ymo quando'quis autoritate ju-

i

dicidn pofleffionem aliu

s dorninii mittitur ; ap-

!.W

Ítad poffidendum , nifi

ii

]

IN

preheníione vera opus e

A gt

prior

Dz Junr.

37

ts prior poffeffor confentiat, ut Bartolo; Panor-

à

mitano & aliis videtur.

i

Vi

Dico IF. Poffeffor rei tam mobilis quam

immobilis pofleffionem amittit; quando indi-

UH

4 fj

cat, fe eam retinere ultra nolle. L. Talem vo-

luntatem quoad. bona immobilia aliquis cenfe-

L d

Talt d

tur habere, fi fciens rem füam ab alio occupa-

tam effe, tamen id neglipat: aut fi timens

Puitrd

Tultm a

repulfam non audeat repetere, &invadere pos-

t Qu m

feffionem:. aut fi ftatim repetens pofleffionem;

ab alio repellatur.

Huc etiam pertinet, quan-

Xïx&mm&x(w

du t

do rei ab alio occupate. non eft probabilis re-

b nl

cuperatio : ut fi vir potens eam occupet, aut

mare vel flumen aflidue inundet.

uorum

yem d

m

modorum poffeffionem amittendi radix eft fere

r qi

folus animus. non continuandi pofleffionem.

Eamdem ob caufam pofleffione excidit, qui

dettns t

longo tempore (fere ad decennium) ita abeft,

TOU

urt ne quidem per alium rei fuze infiflat ; aut

Doocuptt

protefterur, íe nolle amittere poffeffionem.

Dummi

Quamdiu autem pofleffor eft in ipía re, aut

dite hat

faltem ita vicinus, ut prefto potlit effe; cum

nfore apet

opus fuerit, retinet poffeffionem rum natura-

ofeftr, qi

lem, tum civilem. l. 3. $. 7. & 17. 1. 6.1.7.1. 8.

7 prehenür

m dient

l.17. L.25. $. ffn. l. 46. i. de acquiv. pofJ. .. 37.

ff de Ufuvp. e? Ufucap.

j rei

on QU

IL Videntur etiam deponere voluntatem

continuandi poffeffionem bonorum mobili

j t

soronude

qui ea tradunt alteri, licet hic poffeffionis

nonfit. Qui gemmas, annulos & alia id

axitiud

inccu4 P

ita amittunr, ut non retineant ampliu

(lhd0D»

flodia, autin rebusfuis, velnefciant ubi fint*

p

ul-

C5

38

Dz Junr.

Quibus aufugiunt volucres, cervi aliave ani-

i

malia non domeftica, qua prius capta in cu-

O

ftodia habebantur, neque redeundi confuetu-

gt

dinem habent. l. 3. $. Jzem feras. ff. de acquir.

w (b

jolf[- Et paulo ante ita habetur: Pecus fimul

l

j

atque aberravevit ut qon inveniatur ,. protinus. de-

[

ii

fineve a. mobis. po[fideri , — licet a. mullo poffideatur.

I

Servi tamen & ancille poffeffio per ipforum

g

fugam non amittitur. l. Porponius. ibid. — De-

h

/W [j

nique poffeffionem rerum amittimus, quam-

primum alterius cuftodiee fübeffe incipiunt, li-

ii

cet furto etiam nobis aut rapina fübtrahantur,

ä

l

aut fraudedepofitarii; rem fuam facere cupien-

don

Q

tis:: ad quod plane opus eft rem contrectari a

n

depofitario & loco moveri: quie furtum fine

r

contve&latione fievi mom potefl, mec animo furtum

at

ftsd

'admitti, ut habetur l. 3. ff. de acquir. po[fef[.

ini

C APUT IL.

d

pror:.:w;

De satura £* proprietatibur. domimii i

[

mper»ï

jetti fpeciatum.-

fitti

ARTICULUS L

tyim

i (

Quid ej quotuplex fit. Ufusfrutlus fovmalis ? —

[f

iv

. ofa.

-

Perfe&um dominium complectitur

V g

N

-N proprietatem & ufümfructum.

Ac pro-

lt

Mitehe

etas quidem dicitur jus in re, quo res alicui

Y

ligatur, ut fine ipfius voluntate non pof

M(, n

ri alterius, & ad ipfüm pertineant omnia

Dm«* )

*

rer

olumenta, quz ipfe alteri non commu-

& ln

caufa

L

Àil

Bicaverit. Proprietas e?go ila eft quafi

ineta-

e

Dz Jun*.

39

NLTT

metaphy;üca ufüsfructus, feu juris percipie

ndi

P"'ïsæpgm

i

emolurenta ex re domino propria.

Quapro-

ïjq*a'wu.

ter fidominus ufumfructum unacum proprie-

lii f

u

tate fibi retinet, dicitur a Jureconfultis Ufus-

Ut

vuttus caufalis :

uodfi vero ufümfructum alteri

J ffü/;m i

cedit, fola (ibi proprietate fervata, appellatur

J

hoc feparatum jus, UJusfru£us formalis, de

E iüng

quo deinceps differemus.

dl

Dico 1. Ufusfru&us eft us utendi g fruendi

J5, quiy.

vebus aliezis. falva ip[arum fubftantia. L. 1 &f. de

p .

Ufufru&lu. & Inftit. Eod. tit. zz princip. . Dicitur

N

l. 9us, non vero actus hujus juris, quem JCti

r cup'm,

ufum facti nuncupant.

Dicitur IL. us uzeudi,

Vonted

ut excludatur jus, quod habet detentor pigno-

i fmm f

ris vel depofiu.

Dicitur III. Vus fruendi, quo

TT

excluditur merus rei ufüs , qui fe ad fructus rei

Hf

non extendit: cum econtra ufüsfructus non fo-

lum fit jusutendi re, fed etiam fructus inde pet-

(

cipiendi, ita ut ufufructuarius horum perce-

ptorum evadat dominus in folidum. T'ructuum

n m

vero nomine in pecoribus & aliis animalibus

non tantum lac & bona, fed eorum fcetus etiam

accipiuntur. Inftit. De verum divifioue. S. I pe-

eudum. — Quodfi fru&tuarius ante fru&tuum per-

'fmmalis?

ceptionem moriatur, illi, eriamfi maturi fue-

ympledt

rint, non haredibus ufufructuarii ; fed domi-

, k

n0o proprietatis acquiruntur: nam fruétus ante

perceptionem adhuc rei ipfi uniti adheere

TE aliq

*

yre n po

Inftit. De rer. dicif. $. Is vero.

tneant (f

DiciturlV. Aebus alienis , utufusfru&

non d

malis difcernatur ab ufufructu caufali;^qui ju

eft utendi & fruendi rebus propriis: nec inte

djdia

ervi-

mi

4

40

Dz Jun*.

fervitutes computarur , quia res füa netmini fer- ïäïm&

vit. L. /n ve ff. De fervit. pred. Uvb.

Dicitue

j

[

V. Salva ipfavum. [ubflantia: quia ufüfructua-

21

rius debet rem integram proprietario fervare, | U!

Quapropter ufüsfructus proprie non poteft in E. w

vino, frumento, oleo, pecunia, & rebus cate-

nibyf;

ris, que uno ufü confümuntur , conftitui.

&is

Dico. 1. Ufüsfru&tus improprie conftitui-

T

»

tur etiam in iis rebus, qua uno ufu coníu-

(

[l

Il

l!

QZ

muntur, ut vino, frumento, pecuaia & fimi-

p

ii

libus,. queis etiam accenfentur vefltimenta.

Inftit. De ufüfructu. $. Couflituitur. & f£. toto

Qot |

m

titulo; JDe ufufru&u earum verum , qua ufu confa-

suuntuv. — Quibus ita ftatuitur , ut, ficui legatur

n d

ufusfructus omnium bonorum, illa, qua ufü

;*rgda

fj

/

confümuntur , prius certo pretio aeftimata lega-

hi

tario tradantur , praeftiracautione, quod exacto

jr;reufusfr

w

ufusfruétus rempore illorum redditurus fit efti- |

mationem ,. non vero bona ipía ufu.confümpti-

w

bilia.

Unde intelligimus, res iftas fungibiles.

n d

ufüfructuario perire, fi pereant: quia ipfarum.

m

l

dominium, quamprimum ipfi traduntur . ac-

Id

[

quirit.

At in ufufructu proprio. dominium |

rerum nom tranfi in ufufructuarium, . ac pro-

inde frfine hujus.culpa pereant, foli propric-

d

tario percunt.

$5

Z'ico III. Utusfru&tus alius eft legalis;, alius.

s

- &onventionalis. divifione defumpta a caufis per

!

quày conflituitur & acquirirur.

Ac legalis qui-|

f

!l

legis ordinatione conftituitur, ut is quem

pater habet.in peculio filii adventitio, quara-

MU

| (v

diu eft füb patria poteffate; & quem mater ba-

bet

F

Dr ]unr.

41

J t

ia

il

bet tranfiens ad fecunda vora in bonis prioris

l)

tori. L. Quecunque. &L. Cum oportet. C. De bo-

Iu u

Fl

gis que liberis.

Conventionalis autemn ufüsfructus conftitui-

AU

M

tur privata difpofitione , ut teftamento, pactio-

ä Ic?blü [

nibus; ftipulationibus. Inítit. De Ufufru&£u. S.1.

Qdj

& ff. ac C. eod. tit.. Quando teftator alicuile-

'e confüin

at ufümfructum , proprietas manet haredi.

lI conf

uando autem legat alicui proprieratem dedu-

Q6 (imi.

€&to ufüfructu , ufüsfru&us erit heredis. Quan-

Nlnent,

do alteri legat proprietatem, alteri ufümfru-

NY

€tum, legatarius prior poteft fuam proprieta-

T

tem ad haredes transmittere: ufüsfructus au-

ii lo

tem, quem lepatarius alter habet ; änitoï rteme

li, que ií

pore redit ad proprietarium.

finza ps

QDj. cont. concl. x. Feudum quandoque ia

quod x

Jureufusfruétus vocatur : ergo definitio data non

us (tali

convenit foli ufüfruc&tui: nam & Juri emphy-

confimpl

teutico & füperficiario aliisque poteft accom-

s füngbk

modari. E. /V. Conf. /. Emphyteuta, Feudata-

j iplünt

rius & Superficiarius civilirer ut domini haben-

(üntur, &

tur, dum ipfis proprio nomine rei vindicatio

damianut

conceditur, & quia fervitutes confítituere pof

) & g

fünr: Fructuario autem neutrum conceditur:

[ propte

& fi aliquando utitur jure domini, ut cum agi-

tur de damno infecto ; de aqua pluvia atcenda,

i il

id non proprio, fed procuratorio nomine facit.

a us

Quodíi feudum ufüsfructus vocatur, id deyfu-

c li qi

fru&tu mixto intelligendum, qui non efiffiervi-

, w

tus; fed mixtus, hoc eft, dominio vel

e dor

l[i[i[)] qmE

'vel utli conjunctus. — /7. Maritus i

»

V XOCIS.

m

L

j

42

Dz Junr.

uxoris faltem civiliter, feu juris fübtilitate eft

dominus, dum licet illi foli dotem vindicare:

& in Jure notatur tamquam exceptiva commu-

bt

ni regula, maritum non poffe dotem alienare;

()

cum ramen dominus fit. Inftit. Qui/. aliezare li-

JI/. Colonus utitur fruitur re

'Dl

l

cet. In princ.

ül

conduécta non fuo, fedlocatoris nomine , quem

fi

t

1l

habet fibi perfonaliterobligatum, fed non habet

jus in corpore, ex L. O//gationum. fE. De O. £g

( 1

n

74. lF. Clericus eít dominus predii, quod

fpectat ad ejus beneficium, ex quo fructus col-

fim if

ia

ligendi jus haber, poreftque illud vindicare:

quodíi ab aliquo injufte impediretur a perce-

Qu

d

ptione fru&uum , non ageret confefforia, íed

actione injuriarum.

F. Ufufructuarius mul.

giiü

tum differt ab haerede fiduciario: hic enim ve-

ltl

re dominus eft rei fideicommi(lo obnoxie,

donan

quamvis habeat obligationem reftituendi hare-

p

di fideicommiffario íeu indirecte fubílituto:

fici

quia 777 ideo minus vetle quid noffrum e[fe vindica-

ii

bunu;, quod alire a mobis domimium fpevatuv , [

gt

l

couditio legati vel libevtatis couflitevit, L. 66. tf.

fimi

)

f de vei vindic.

INec refert , quod L. 3. C. Com-

tf

mutiia de leg. S. fed quia. dicantur fidet commiffa

ial

effe aliena: nam ex contextu patet, hoc dici

D

refpectu futurc alienationis ex obligatione fa-

Ri

cienda , ftatimque additur ; ideo ea non poffa

mümïw

o

norari, aut prius alienari, quia Fiducia-

n.f;';&m

gius

non fure in füis bonis poffidet ; hoc eft;

Ug

ure.

n

j ümm

ARTI.

'"ïw'üfwn::;g

Dz Junx.

43

h

Jrsin,

ARTICULUS

II.

| ORk W

r

b

Uty.

Que officia qus iflud im w[ufru&uario ex,

igat ,

V (f

&9 quaudo defint ?

M

[

ico [ Ufufructuario quatuor hac officia

'ür//urfmirur.;f

D

incumbunt.

L 'Tueri rem ne deterior

IUni, (

fiat: ea nimirum cura, quam folet diligens pa-

&Inon

ter familias communiter adhibere. 1. 5 6. deufufr.

MM g

Quapropter folum tenetur de culpa levi, non

)l?dii, quod

aurem de leviffima: non enim ufüsfructus fo-

h froy.

lum ufufructuarii gratia conftitutus eft, fed

hi Val

aliquo modo etiam gratia domini, utpote cui

Ier a as

cautio preeftari , & novum opus nuntiari deber.

Yf (

Speciatim autem tenetur rem reparare, fi-

ais mj

quod vitium contraxerit: sgedes modice refice-

^liceimve

re: farta tecta confervare: fuündum colere: in

[y oboia,

locüm arborum emortuarum (nontamen tem-

od here

peftate erutarum) alias fübftituere: rem à fu-

e fübfütuto:

tibus cuftodire: uti fervitutibus, fiquae fundo

nifrvidio

debentur, nenon ufu amitrantur: interpellare

n MM;/F

ufücapionem , alioquin rei ufücapte zeftima-

) Lf

tionem deber. 1. 7. $. Quoniam &2 fqq. 1. /4vlo-

A CUn.

Téj. 59, & l. 15. $. ult. f£. De ufufruttu. - Item*

j comi(

Li &o.f£ UfufruBuarius quemadm. cav.

; hoc d

Si commiflus ipfi| fuerit ufüsfructus torius

jritone f

grepis vel armenti, tenetur in locum mortuo-

; non o

rum aut inutilium capitum alia totidem fübfti-

us F

tuere ex apgnatis, fiqua habet: Sin mi

g

jet; od

non tenetur aliunde coémpta fübmitter

1

culpa interveniffet. Hoc tamen locum

€t ; fi pecora non gregis aut arment/homing,

AT.

fingulorum capitum ipíi fuerint relicta: prex

enimz—

44

Dz junr.

enim eft quafi perpetuus , fed fingula capita

xi

in proprietarii dominium cedunt, eique pe-

nl

reunt. l Zerus. 68.fF. de Ufufr. & /drgum. 1.

gt

ult. ££. Quib. mort. ufusfr. amitt. & Inftit. Dere-

d)

vuimn diois. $. 42 pecudum.

vl 4?-4

II. Alterum ufufructuarii officiutm eft, prae-

J

flare ftipendia, tributa, alimenta & fimilia, ad

444444

que res fructuaria eft obftricta, vel quee illi

.

imponuntur. 1l.7. $. Ha&enus.. . 27. $. Suquid.

um

h. t. & J ffz. $. Sin autem es alienum.

C. De &00

f

yis, que li.

g

Iii. Debet ufüfructuarius proprietario ca-

gt

vere ,. fe boni viri arbitrio ufurum fruiturum

A.

re ipfius , eamque reflituturum finitotempore

V

prefcripto. 1 z. f£. Ufufru&uarius quemadmo-

dum caveat.

jf

f

uodfi ufüfructuarius pauper foret, nec

ii

fidejutíorem nancifceretur , füfficiet cautio jura-

toria; prefertim fi non fit perfona füfpecta: alio-

qui

l

Ml

IN

quin bona, in quibus conftitutus eft ufusfru-

1

&us, alteri tradendafünt, decujus manu ufüra

&t

iLl

fructum accipiat.

EU

!

l

*

f:u'..

Ab hac autem oblipatione fatisdandi in u

:.

/n

fructu conventionali nemo.eximitur.

Nam l. z.

|

?

! "

C. de. Ufufr. ftatutum eft; fi uxor leget marito.

ET.

ufumfructum füorum bonorum, & eum etiara

M

eximat ab obligatione fatisdandi, reneri nihilo-

n

usfatisdare. Etl penultima. C. w z2 pof-

&m, id in univerfüm ftatuitur de omni

[/

&u teftamento relicto : quare teftator non

finr

oteft

i

.(ï

gatario, cuiufumfructum reliquit , re-

[

&nittere ejusmodi cautionem,

dj

Nihi-

Dr junzs.

45

M

IUb

Nihilominus l. 9. $. Plaze. £ Ufufru&uar.

ïdllm) gj

q

If &

Áj 1:':

quemadm. cav. ab hac cautione preeftanda exci-

^ Alli; ]

pitur is; cui ex die proprietas legata fit , ufusfra-

&us pure: quia cevtum fit , ad eum propvieraten ,

vel ad bevedem ejus percenturam.

flpef

Ü

p

tf

Dixi nuper,in ufüfructu cogvezzionali: quia

ll i

aterfamilias ufüfructuarius legalis in bonis ad-

V qei

ventitiis filii fatisdare non tenetur, ex l. fin. $.

2077

3077

Sin autem in fine. C.. de bomis. que lib.. ubi ratio

ifta redditur: Parerga veveventia eum excu[aute

€9 a vakiocinus , $9 a cautionibus, $9 ab alüs

QGN

ommibus, que ab ufufru&uariis extvaneis exigun-

üm frürinm

Zuv.

vnitoremporc

Alia autem adhuc ratio eft, quod pater

ufufructuarius teneatur ad majores fumptus ex

lL ftmudi.

ipfis fructibus, (i ad refectionem & conferva-

tionem bonorum , quibus utitur4 neceflarii

Ffitt, t

fint; imo etiam teneatur ad fümptus litis; fi-

Tautojunm.

qus& circa ea bona oriatur ; ut colli

fpxdu:di

gi;ur ex lT.

db usf

C. de bonis matevuis.

- IV. Denique officium ufufructuarii con-

smanuuüfm

ventionalis eft, facere inventarium bonorurm,;

in quibus conftitutus eft ufüsfructus. l. r. ff.

hdintfte

tifusfr. quemadm. cav. — Videtur tamen, teftátor

Nnl.

poíle ufüfruftuarium abfolvere hoc onere:

a mmatito.

nam citata lex penult. C. U zz poffef- prohi-

eQmenm

neri il

bet quidem, ne reftator ufümfruétum legans

remittat cautionem, remiffionem tamen confi-

, wap

ciendi invenrarii nec ipfa, nec lex alia ipz

q*cii-

r de o

cit. Quodfi tamen hac remiffione n«

xefttormt

entariu

ftante, proprietarius cujus intereft, i

,reigin?

confectionem ab judice poftularet, teneretde

neum

N

hic .faltem bonorum fruendorum defcriptio

U ne

-

46

Dz Joas.

du

furntmariam pracipere: quam fi ufüfructuarius

recufaret, füfpectum fe de dolo redderet, &

miühs

!

proprietarius admittendus effet ad jurandumin

litem , ac fructuarius condemnandus, quan-

i

ixi

tum ille in litem juraverit.

Ita cum Molina &

pluribus aliis Haunoldus tr. s. num. 1 11.

lg

lo

Dice/ Il. Ufüusfructus pluribus modis fini-

tur

I. Elapfo tempore, quo conceffus eft, fi

dhor

in diem fuit conítitutus.

Ubi advertendum:

g

Si tibi lepetur ufüsfructus donec T'tius puber-

hm

i

tatem nactus fuerit, tuque moriaris ante pu-

]

bertatem Titii, finietur ufusfructus: hic enim

nm

eft jus perfonale; quod cum perfona refolvi-

tur.

Si vero moriatur Titius ante pubertatem,

7i,di

durat ufusfructus conceffus ufque ad illud tem-

) jmi

fl

pus, quo Titius pubertatem fuiffet adeptus, fi

päi;f

(

füpervixiffe: hae enim fuiffe mens prafümi-

tur cedentisufüumfructum. — Quod&i pofito ter-

i

mino: QCwmn Z7itius uxorem duxerit, vel aliud

ia

quid fecerit ,

hic ante mortuus fuerit, durat

T

l

V

ufüsfructus quamdiu Titius illud opus differre

potuiffer.. lra Silvefter, Palaus & DD. corm-

t

(

d

muniter apud eundem Haunoldum , l. c. n.117.

]. Definit ufustructus cum morte naturali ufu--

H

Vl

T

fructuarii. l. 3. $. ult. f£. Quib. mod. ufusfr. amitt.

& l. Corruptionem. C.. de ujufr. & Inftit. de ufufv.

LJJ. hh')f

Ti t

$. Finitur.

Quodfi ita conceffüs eft, ur ad

herejes tranfeat, eft novus ufüsfructus , eum-

d primum tantum ufüfructuarii here-

dém ,

on ad ulteriores pertinere declaravit

Nam

ln

u

&per?mr, l.Zdutiquitas C. deufufru&tu.

fi ad

2gra f*?

Drs Jvnr.

47

l üufufmauï:

fi ad haeredem alterum & fequentes tranfirer,

ted]

i

inutilis domino eflet proprietas.

TT

jtoly

Quodfi ufüsfructus legaretur perfone fi-

Ti

, ut civitati; Ecclefi&e, Academie, Nofo-

4 Q M

E—

Atj

dochio, poft centum annos, qui eft finis vitze

TU T.

longe hominís, definet. l. g. ff. Ze ufu c9 ufufr.

Wnyiy degato. & $8. f. de ufufr. nifi civitas interea ita

tigd i^ deftrueretur, ut civitas effe defineret; cenfe-

Iümim. retur enim quafi mortua, & cum ea ufüsfru-

lil

&us extingueretur. l. $i ufusfr. civitati. 2$. ff

Wmw — deufu C babit.

l: i eim

. ]ll. Quando ufüfructuarius vel cedit füum

Yfn: r jus proprietario, vel ipfe proprietatem acqui-

tmgs rit, ubi ufüsfruétus formalis definit per cozfu-

ülliem fiome, quam 'Theologi cozfoldationem nuncue

iips pant. Inftit. de ufufr. $. Fzuitur.

m prafüm. —

IV. Quando ufüfructuarius jure fuo non

lipfi; Utitur tempore ad praefcribendum rei immobi-

i, li. lis proprietatem neceffario. l. Corruptiozem. C.

wiày de oufufr.

D

; Quando deftruitur res, in qua conftitutus

us df

D) qm. .. erat ufusfructus:

ut fi edes incendio confla-

!

l«; , Brent; auccorruant, ita finitur ufusfructus, ut

ardy. , ne jus quidem in area manear. Inftit. 7.c. & l. s.

uod

lifumin , & 2- fE. QuiP. mod. u[usfv. vel ufus amirt.

iij locum non haber in ufüfructu patris quoad bo-

d, ud na filii adventitia, quibus adhuc accenfetur id ,

fu,u» Quod re deftructa remaner.

Deftrui

item

má l quoad hunc effe£tum cenfétur res, forma e;

elini I'à mutata, ur nomine, füb quo in ea uf fru*

us conítitutus fuit; non' amplius appelletur :de

fs N

jj Wt fi ex agro flagnum, pratum; vinea, ex 6il-

vs

48

Dr jJunt.

ye m

va czdua fationes, ex auri maffa vas fiant , aut

j

viciffim , quibus mutrationibus utusfructas

extinguitur. l. ro. $. Z4gri.. & fqq. fE. eo2. zit.

(s V

mü&

ubi $. 7. de navi, Sabimus [cribit, fiquidem per

pavtes vefela fit, ufumfructum mon interive: i

r

l

autem diffoluta fit , licet disdem talbulis , nulla pve-

£evea adje&a , veflaurata fit , ufumfruchum ex-

Qp

1

tinélum.

Gregis ufüumfructum definere conflat ex 1.

ult. ££ eod. tit. Si ovium numerus ita defecerit ,

ut grex non intelligatur, h.e. ut decem non

hg l

]

D

amplius fint, totidem enim gregem facere di-

cuntur l. //z. ff. de abig.

VT. Porro ufusfructus etiam amittitur per

7!

capitis diminutionem, non quidem minimam

l

st

ut olim, fed maximam & mediam, de quibus

Áiara

Inft. de capitis diminur. ubi maxima dicitur effe ,

txctet

cum quis & civitatem & libertatem amittit:

mnedia, cum amitritur civitas , fed libertas reti-

Troai

D

netur, ut fit deportatione in infülam , aut ficui

hii

aqua & igni interdicitur: minima vero, cüm

íervata libertate & civitate , ftatus commuta-

ii r

[ ül.i// 1!

tur, ut fit per arrogationem vel emancipatio-

lr

(

nem.

'Tametfi vero damnati

dl

. ad füpplicium liber-

tate non excidant, íecundum authentic.

$e

bodie. C. de donat. intevr virum 87 uxor. adhuc

hi

tamen amittunt ufümfructum , quia faltem pa-

)

mkur mediam capitis diminutionem , dum

uraivitatis amittunt.

Ü

i

i

C— .Jm" J

3

In deliétis ceereris, ob quae bona fructuarii

fifco addicuntur, fi deli£tum tale non fuerit, ut

x.gna Pm:

jure

Dz Junr.

49

n?fïz w

l

"; mure communi finiri debeat ufüsfru&us, & ad

llüu

!

T

proprietarium redire , fifco cedir ufüsfructus

: um

usque ad delinquentis mortem, poít quam ad

V i

roprierarium revertitnr. l. $j

poflulaverit. $.

!Hf i,

Subet ff. ad l. uliam. de adulteriis.

MLT qu]y !

Huc revocatur modus amittendi ufümtru-

MT

. &um per Profeffionem religiofam de quo fit

* Oa r

ARTICULUS- n

"4

ladfor,

l m m

du per Profeffonem Religiofam amittatur. ufug-

d d

vu&lus, quem ante Profc

e/frorem uam

babuit Religto[us ?

D t

Ilm minimz

ito [. Amittitur in Religione bonorum &

!

D

nj &q

uibmr

redituum ftabilium incapace, atque con-

nu doiur df

- folidatur cum proprietate, id eft, ad proprie-

. tarium revertitur.

Ita amittitur in. Profeffis

Tif amit

d lberts r

, Fratrum Minorum Recolle&orum , Capucci-

i,j Borum; ita & Societas Jeü. Profeffis fuis non

1« a Tüecedit. . Non ergo pertinet ad heredes ab

wom, IRteffato, uti cenfüit Rodriquez.

n

enacipdti

Dico 17. In Religione bonorumac redituum

abilium capace tranfit ad Ordinem vel Do-

:

jàm p um religiofam , five fit ufüsfru&tus conven-

entic

D

(

;tionalis five legalis.

Ratio Auth. /ugreff C.

.1

uxor, st

12

de Sacrof. Eccl[, indifcriminatim dicit; quod

fem p

I

Profeflus omnia fua jura transferat in Mona-

uia

v

Qnem ,

( eriutm,

T'ranfit autem tantum ad . vitam Profetf

?

bona f

;9uià competir Monafterio, non ratiomt fui;

fed ratione Profeffi rantum.

T nfuai[',jv

li

Non

$o

Dz Junr.

N

Non autem tranfit ad Domum Religiofam

u

xl

fola commmoditas percipiendi frü&tus, fed ipfum

T

uf

jus: Rario eít, quia alias Domus ifta acquireret

jpet !

g

merum jus perfonale, &quidem adverfus fuum

Profeffum; non poffet eo invito cedere ufum-

vip

T

du

J

fructum proprietario; non conveniret Domui

religicfäe actio confefforia aut negatoria; fed

ag

g

hac omnia jura effent penes Profeffum , ut

"n

contradiftin&tum a reliquo Conventu: cum ex

L

[

M

hi

Á

l

;

i

"

m

auth. Zugreff; omnia jura tranfeant in Monafte-

rium. Eft communis juxta Haunoldum. Con-

lus

trarii tamen funt Covar. Gomez , Molina.

] us

OBj. 1. Pater habens ufamfractum in bonis

qui

adventitiis filii, id eft, in bonis nec ex bello,

fottt

nec ex officio publico, nec intuitu Patris, fed

f

&w D]

aliunde v. g. donatione aut legato acquifitis, fit

b

li

Fa

Religiofüs: hic nullo titulo retineret ufumfru-

&um aut Pater aut Religio; nam ufusfructus

mix

eft ob adminiftrationem bonorum, quze Pater

hgmru;

in Religione Profeffus non amplius adminiftrat:

lii

l

ergo. Iy. N. min.

exauth. Zuzreffi fefuaque om-

i |

nia Deo dedicant Religionem ingreffi. — Auth.

t

fi. qua. imulier vel vir eod. Tit. vult Imperator

"

U:

competere res 1

ngre(fi religionem Monafterio:

Eu

i

i

Lex non diftinguit inter ufumfructum legalem

& conventionalem, ergo nec nos diftinguere

li

h

oportet.

Prob. D. tantum ob adminiflratio-

nem N. etiam ob alimenta, inPatris favorem

W

.'accedit hic favor Religionis.

Nunquid

ufusfru&tus debetur Patri amenti, dum cura

1

.. tores bona filii adminiftrant ?

W

1'*1

Jufl. x. Pater Religiofus habetur pro mor-

tuo

Ds Junr.

$1

) Reïig',r,ï;

tuo. E D. civiliter C. naturaliter N. uti &adver-

T m)ü*dh*;

'

W

UI q UZ,

ut gloffa in. /Zwb. idem ? C. de bonis, que

liberts: nam alimentis adhucindiger. D. 7 al;-

Idj

l

i&tY: pro mortuo ad excludendum Dominium,

ll

vel jus a perfona folitaria Profetfi C. ad exclu-

Aenre [

dendum a toto ccetu N. — Ille folirarie acceptus

Ten0fi, í

fofüm, ;

incapax eft talis dominii, ex voto paupertatis,

non vero tota relipiofa communitas.

TIO: CUR

t Mongfe.

Inf. 2. Pater ifte non rerinet patriam po-

teflatem in filium, ergo nec ufümfructum , qui

Qitn .

14 Mi

datus eft ob patriam poreftatem. y. N. C. Prob.

D. datus eít ob patriam poteftarem , quoad

um m

s (ec ex d

ejus acquifirionem C. continuationem & per-

feverantiam IN.

nde non acquirit ufümfru-

i Durs, &

&um in bonis à Filio poft Profeffiónem acqui-

Ditqils, :

fiis Ita & dum Filius profitetur in Religione,

nee dfumit

licet non rnaneat füb patria poteftate, Pater ta-

m ufüsfrod

men in Saculo manens retinet. ufemfructum

? que i

bonorum adventitiorum Filii; licer ea, quse

i dminilt

filius poft acquirit, ad Religionem integra per-

feftaqueat

tineant. Quod enim Filius ob digniratem vel

grefH, AUlh

cingulum militare liberatus patria poteftare ac-

j Inperaot

quirat Dominium plenum füi peculii, fpecialiter

Monddero:

flarutum eít /Voo. 81. in preemium acceptze

lum ld

dignitatis & ob favorem militie.

y diffngie

Infl. 3. Pater filium emancipans aut & pa-

yiminilt

tria poteflate dimittens , tantüm medieratem

us f*

ufusfructüs rerinet . o. /nfl. per quas pevfonas

$ Nj

cuque acquiritur. ]. 6. $. 3. C. de bouis qme

$.

j n d

lilferis. W. D. dimittens per factum proprium C.

perbeneficium legis N. intuitu fcilicet Profetfio-

"

t

nis,

bt o mn .

$2

Dz Junr.

quM

nis, que eft cauía favorabilis, & de qua con-

trarium ftatuit Imperator.

; gem

IT

Jufl.4. Profeífus patitur capitis diminu-

tionem, id eft, mutat (tatum, fed per capitis

Y

jl

dirninutionem perit ufüsfructus, ergo. & D. M.

j

minimam C. mediam vel maximam N.

Jufl.s. Religiofus Profeffus eft fervo fi-

lá

(

milis. &. D. in omnibus N. quoad juris novi

acquifitionem pro füa perfona C.

Objic. 2. Ufusfructus ; ut jus perfonale, non

poteft alienari nec cedi, nifi proprierario /. 66.

At-

hod

Jf. de juve Dotium $. 3. Inft. de u[ufruttu.

qui tranfiret per alienationem vel ceífionem a

g

perfona Profeffi ad domum religiofam. Ergo.

&.Nego min. Solum eft communicatio vel ex-

IT

Ti

tenfio ejusdem ad plures, uti ufüsfructus com-

petens paucis poteft ad plures de communitate

od

1

dl

extendi, legatus filiis poteft ad plures pofítea

natos extendi.

q

I

Objic. 3. "Tranfeat Profeffus Religiofus ab

una Religione ad alteram. x "Transferet fe-

cum ufíumfructum.

üorim

il

Ita Palao, Frantz, &c.

quia ufüsfructus fequitur perfonam 1. 3. $. f.

L

TU

Habet

il

[

ff. Quibus modis ufusfru&us. amittitur.

etiam caufam fucceífivam , & quotidie quafi

m

1

conílituitur /. r. $. pez. ff de wjufru&iu. accre-

fcendo.

Atqué ita fe non habet, ut fervus;

qui ufumfructum priori Domino acquifitum ad

hi !

fecundum non transfert 7. 15. C. de Ufufru&u.

[/

L:

P d

eque enim períona in jure fervus eft, íed

T

res Doniini füi.

Aliter fe res habet in heere-

ditate; qua manet apud priorem Ordinem vel

E:Mm jj

prius

Dz Juszr.

55

S)&deqm

DL

priusMonafterium, cum habeat caufam inftan-

taneam & ftarim

- Qp (it

perfeéte acquiratur. Fde C.

. I

Sratutum XFT.

hA r

De Ufüufru&tu agitur. Z;flir. lib. 2. tit. 4. ff-

t9. ]

Ti N

li. 7. tit. 1. 2 [24. C. lib. 3

: ?U. 53.

Ad Ufümífructum mu

ltum accedit ufus &

* df il

habitatio, de quibus fit

Vr n

ARTICULUS IV.

erfonalä,non

Htb

De Ufu & . Halitatioue.

7

D. h.

fl. lib. 2. tit. $. ff.. lib. 7. xit. g.

w effünmi

A,gïitur de his 7

C hh 3. 1. 33.

i. I

ico x. Ufus fc. juris eft jus utendi tantüm

titovd a.

D

realiena, falva ejus fubftantia, nam ufüa-

Yrüdts com.

rius tantum fumir ex re aliena ad neceffitatem,

CORITIUR

non poteft prater ea, que ad commodam fui &

lr poft

fuorum füítentationem per annum capit, reli-

quos fructus alienare, nec ipífam commodita-

tigiois d

tern alteri vendere, nifi u(us alioqui fit futurus

nosert f

inutilis, uti accidit in ufü fylva nimium remotae

d &c

ob pretium ve&ure /. 22. ff. J. *., non capit

iM

omnes fructus pecoris ad ufum conce(fi; feduti-

; Ht

tur bobusad arandum , ovibus ad ftercorandum

(die qui

aprum, non vero lana & fetu, neque lacte,

Vfl qutt

nifi modico ad fuam füorumque neceffitatem,

qt a,

«um omnes fructus fint ufufructuarii ]. plegum

um . /.z. Habens ufüm zdium inhabitat illas cum

[ifà tota familia, apnatis , affinibus, nuru , focero &c.,

"

!

x d, & inquilino etiam in iisdem cubiculis. /.2. c? /77.

ynit . P. 1., fed non poteft cubicula feorfimlocare,

Ufu

)rdinrmïei uti fructuarius /. g. ff

fervo-

PHUS

ä[() öäz. Inft. b.z.

54

Dz Jvunr.

fervorum conceffo , minifterio utitur eorum

nf

D

M

v

ufdarius, non autem Operas eorum aliis locat.

$. 3. /nff. l. 12.8. 6. ff. b. t. ,uti & pecoribus ad

mm*

«

operas, vectionem &c. utitur.

Differt ufüarius domus à commodatario:

Tlle habet jus in re, . actionem confefforiam

fini

contra quemcunque ,

cum hic folum habeat

r

actionem períonalem. Commodatarius tamen

M

[JW 1

uti pore(t cubiculis omnibus etiam plan&. non

neceffariis, non ufüarius.

Unde Commoda-

f

UT

tarius dicirur habere ufüm improprie loquendo

non jure fervituris fed conventionis.

Vi

[

Conftituitur fere & finitur ufüs uti Ufus-

)

fru&tus Zufl. bic in pv. g $. 2. €2 3. de Ufufru&tu.

r

Dixi feré: nam judicio familize ercifcundee aut

i

communi dividundo conftituitur ufüsfructus,

il

non vero uíüs :, quia u(us eft individuus, ufus-

[

h

Q UM

hr

fructus dividuus. 4 5. ff. de ufufr. ]. x9. ff. de ufu

£2 babit. l. 1. $. 9. L. g1. ff ad L. faleid. L. 16.

gl( !

pr- (f famil. evcifc. ufüs nuda terminatur indi-

gentia, adeoque divifioninon fübjacet : facilius

h

dividitur ufusfructus omne emolumentum com-

Wt

plectens. Voluere ergo leges ufumfructum po-

p

tius quam ufüm dividi poffc.

(

D

i

Ufusfructus ufüm in fe includit; non ergo

[

W

[

videtur ufüs feorfim , & ufüsfructus ejusdem

DI

fundi feorfim conftitut poffe ex /. 14. $. 1. ff. /.1.

E

dicunt tamen alii fervitutemutramque in codem

N,

fundo conftitui poffe ex /, 42. pr. 7- de ufufr.€5 1. s.

[]

l/

$. 2. ff ufufi. quemadmodum caveat; quia ufus rei e-

"u

molumentum folum delibat, ergo relinq uit,quod

lls

ufusfru&tus abíorbeát: Et in hac fententia ad

BI

l. 14

'

Dz Juntr.

55

MTUN

.l x4.. refpondetur fructuarium habere ufum

Rnrm

materialem in effeftu & quoad utilitatem, non

[

Vi o

formalem ut fervitutem diftinctam.

Haun.

Franz.

HU

'Tenetur ufuarius falvam rem & integram

I Copefre

finito ufü reftituere, atque ea füperre cautio-

!'f Áilm hj

nem preeftare /. 5. $. 1. ff. ufufr. quemad. caveat.

MT tj

Notabilis refe&tio ufüario non incumbit ; in-

ID d n

cumbit tamen folutio tributorum, fi omnem uti-

& Commog.

liratem percipiat, quia tributa fünt onera fru-

Vi ais

&uum.' Denique conjuncto non accreícit

Qs

ufüs, uti u(üsfructus, quia divifionem refpuit

ts u Uf

nec pluribus relinqui poteft. . Quodfi pluribus

Mi

relinquatur defacto, res ita tranfigetur , ut ufüu

ettnder

integro uni adjadicato , hic condemnetur alteri

Qu distods

in preftationem partis quoad eftimationem .

hindus, u

10. $. 1. ff. comm. divid.. aut ut utendi neceffi-

n f d

tas inter eos per tempora dividatur per 7. 19.

iL fa. ;i:'

&5 7- d. r.

n

JDJico 2.

Ufüs facti eft ipfum factum, ad

fiye: ii

quod fe extendit ufus juris ; eft autem ufus vel

dlomentumaon

inrebus unico ufü confumptibilibus ut in cibo;

ff p

potu, pecunia, quz commutando aut expen-

dendo moraliter confümitur, ad hoc enim

j n et

ut ad ufüm primarium ex Ariftotele inftitu-

taeít; velin rebus non unico ufü confumpti-

Ts e'ylgdfï

J

Facultas rebus

nuvr

bilibus, domo v. g.; fundo.

ygeinde

ejusmodi utendi alia eft irrevocabilis, alia etiam

ial

ad nutum revocabilis, qualis concedi poteft re-

!

ia

lipiofis etiam Profeflis circalibros, veftes &c.

Ufüs fa&ti in rebus etiam unico ufu confum-

)

g at

io.

lh n

ptibilibus videtur effe feparabilis à Domin

l

4

Rafio

86

Dsz Junz.

Ratio efl , quia fola licenria continuo revo-

d

N

T

j

cabilis nullum tribuit jus contra concedentem ,

nec dominium aut jus reale in rem ita conces-

j H

fam, erpo.

Atque talem nudum ufüm facti

Ü

cx&

Eu

habent Fratres Minores & Capuccini Dominio

penes Romanum Pontificem exiftente ,. cujus

tr ii

