habet obligationem folvendi dicitur vezditor,

delitor , cenfuavius : id in quo cenfus funda-

«ais m t

"n

h

s

tur, eft res cenfita, bonum ceufiticum. aut cen-

e

jgc d

" Nota III. Henricus, Quodiib. 8. q. 27.

1janqi

y; t d

nepat, licere emtionem novorum cenfüum,

etiamfi.in re fructifera conftituantur. [dem

z f

m Veterun

videntur fentire Innocentius & ]. Andreas; as

c. i2 civitate de Ujur.

:900 pORQeTU

Sententiam hanc 1nulto acrius tuentur

( v

TUj

quoad cenfus perfonales Doctores iidem,cum

Hoftienfi, Panormitano, Antonio de Dutrio;

2 ts

Zabarella in d. c. S. Antonino 2. p. t. 1. . 8.

3. n €

Angelo; Navarro & quibusdam RR.

z, m qu

— Utrum conftitui liceat cenfüm utrimque — (7.]j,

P

redimibilem , maxima contentione difputa- xiir;

lj

pros a, dire

tur. Nam licet per decreta Pontificum

betur conventio, qua vendirori pro libitu ij(yj|

conceditur, repraefentata forte, ab onere cene ii y

fus pendendi fefe liberare: iidem tamen Pon- 3, & i

tifices videntur damnare pa&tum fimile em- u

toris gratia adnexum , quo poft penfionem : .

unius aut plurium annorum perceptam» pOl m

fit vendirorem cogere pro arbitrio ad reiol- i p

oro:

vendum contractum re,ddito pretio.

im

*

Ds Jvuzr.

- 615

| T)U]Dm

B d

enim conditionem Sotus l. 6. q. 5. a. 3. ufürae

UM

arguit cum non paucis aliis.

m

. JDico i. Jufta eft emtio cenfus realis &

h

M qu

perpetui, etiam irredimibilis ex parte vendi-

toris.

Ita Sotus cit. a. r. Covarruvia, Navar-

ais

ru$ & alii paffim.

Prob. L. Martinus V. &

(q1

"

T uj

Calliftus III. auctoritate Apoftolica, in fuis

Extravagantibus , de. Emt. c$. end. declara-

tl

runt, cenfus cum conditionibus ibi pofitis ju-

!t ftos efle, & debitores ad folutionem obligari,

nihil inter antiquos ac novos diícernentes.

TT

IL Si antiqui ceníus initio jufte ftatu-

14 «ebantur; ergo alii pofthac recens condi po-

m f

terunt : fi vero injufta erat prima conventio

jj

cenfüuum veterum, tractu temporis jufti eva-

'dere non potuerunt.

Ti f

III. Ipfi adverfarii fatentur, poffe re-

iim: cens conflitui jus percipiendee penfionis, ti-

j du

tulo donationis; ergo etiam poterit titulo

i

emtionis: nec enim minoris valet quod emi-

W

tur, quam quod donatur.

n um

Conf. 1. 9. $. 2. ff. de Peric. ei vend. ufus-

.ijm fructus, five jus percipiendi fructus ex predio

jum pro

-alieno, dicitur emi pofle.

Quod etiam l. g.

rp Ib

pr. ff de Contvab. emtione.

Afleritur de fru-

yne a

ibus futuris. Sed cenfüs realis eft pars ufus-

A I

fru&us, & fru&us futurus.

Si ergo omnes

(s

fatentur, re&te emi totum predium five jus ad

omnes fructus, non apparer, cur emi non

Pen (s

eplam

poffit jus ad partem fruétuum, aut etiam ad

l

1 4^

penfionem ;pecuniariam : cum pecunia om-

j

hium rerum aítimationem recipiat.

[

Porro

Qq3'

614

Dzg ]unr.

Porro fi alteri poffum vendere jus feryi,. :5

tutis in apro meo recens conftituendum, cur

non etiam jus penfionis annue , cum fit gque

p J

gyntot .I

particula quaedam decerpta ex jure integro ,

quod dominus habet in re fua.

lj M

Denique ex eifdem principiis fequitur,

] Cents

conflitui jufte poffe cenfüm irredimibilem ex

s Gl

(

utraque parte. Nam filicet ufuümfru&um

)m ä

J

fj

f

MH

totum alicujus predii emere & vendere, ita

ut neutri parti, altera invita; liceat redimere

gj m

g lf

vel revendere, 1. 23. ff. & c. 85. de .. 1. in 6.

utique licebit ita emere ac vendere cenfum,

zqin u

z af

qui eft pars ufusfructus. ^ Quod enim eft ju-

ris in toto quoad totum, erit quo

& Nos

que de par-

Alhgcere

te quoad partem. l. 76. f£. de R. .

u D

uodfi Pontifices nuper citt. cum Pio

alikle o

V. in Dulla, Cum ozus 2poflolice. an. 1$69.

s & lore

edita, declarant, licere cenfus, etiam redimi-

z u Y

biles

.

*

fequitür plane; cenfus irredimibiles

1. al

tanto minus illicitos effe; quanto lonpius ab-

um

funt ab ufura, eo quod pretium in his num-

quam recuperetur,

df

u

J

g

gä'fiä

tsf

Duo tamen bic obfervave oportet : aIferum,

ut conítituatur cenfus in re frugifera : alte-

N Tupi

rum, ut conveniatur de pretio jufto; quo

o af

vel lege, vel confuetudine, vel ex viri pru-

diem,

dentis arbitrio decernatur. Cujus quidem

hi, T]

pendendi, re pereunte, aut inurili effedta;

35 ad li

atur.

Nifi aliter fuerit conven-

jus extin

1OrOVenjn

tum ; fed tunc praeítatio periculi fuícepta ij

TU

cenfuario compenfari debet vel aucto pretäz AüDye

l

|

Dz Junz.

615

IN

Ws

quo cenfus emitur, vel cenfu imminuto: al-

R

terutrum enim zquitas naturalis exipit.

Z

Lli n

- Dico ]. Etiam cenfus perfonales jufte

*

emuntur.

Ita Conradus q. 74. Gabriel, J.

!

Prof.

Major, Medina & alii nuper laudati.

pis|

. Ceníüs ifti ufu recepti funt inBelgio, Ger-

(;

lit

mania & Gallia, & ab omnibus Belgii Theo-

fanfri

logis & JCtis approbati. Nicolaus V. etiam

tbre

in Bulla Jolicitudo Pafloralis, conceffit vendi-

Lrédimp

toribus cenfüutn in Sicilia, ut tam perfonás,

la

quam bona íua poffint oblipare, An. 1452.

fe tl

que quidem declaratio inferta fuit pragma-

endy

tice conftitutioni Alphonfi L , Arragonum &

lt

!j

Sicilie Regis.

]

Ad heec ex c. Decima. XVI. q. 1. & c. 7Zpo-

flolice, & c. Pafloralis. de Decimis.

Diximus,

( m

AU

olim Ecclefiee folvi debuiffe decimas perío-

nales, ex labore manuum & nepotiatione:

m i

iredimi

queae etiam nunc ín locis quibusdam folvun-

tur.

2. Efdr. 10. Fideles conflituerunt an-

rgist

i5b

nlum reditum tertic partis ficli pro fabrica,

aliisque fümtibus templi , idque tantum fü-

pra perfonas fuas. . Atqui ralis obligatio, quae

« ii

revera eft cenfus perfonalis; vel fponte fufce-

r : die

pta vel a mapiftratu legitime impofita, eft

ly Q

certo pretio eítimabilis ; ergo jufte vendi

Lt

poteft & emi.

i i

Prob. II Poteft aliquis promiffione fe

tll iu

Ob!igare, ad lucrum ex fuo labore vel indu-

m

!

ria proveniens folvendum alteri

poteft

item hic promiffarius aut donatarius jus fuum

Wi

sifil

àc conventione acquifitum vendere alii.

i

J

Qq4

P?te&

Je6

t

616

Ds Junr.

Poteft denique tale jus fundari fuper fervum

D

g

ïiggdo,

aut jumentum. Ergo. etiam poreft jufte ven.

j gpont j

di &emi jus percipiendi lucra ex períona cen.

30 Eüflïi

fuarii ratione induflrize & operarum ejus fuffi.

IadOa mü

,

cienter frugifera ad cenfüm talem fündandum,

ylngii p

Dico I1]] Perquam probabile eft, licere

m 2

conílitui cenfüm redimibilem etiam. ex parte

( Íun

:onmdwfw A

emtoris. Ita Conradus, Gabriel, Medina,

Valentia, Leífius; Layman, Malderus & alii,

g at

Prob. L. Potefít cenfuarius eo pac&to cenfuüm

gl i.

vendere, ut, quando fibi libuerit, liceat cen.

:.sl'iproprieemþ

fum rediiere; ergo eodem jure poteft cre-

n

ditor emere cenfum cum paécto, ut venditor

ssputir

teneatur illum redimere, quandecumque huic

vll nl

creditor eum voluerit reddere,

o

4I. Pactum retrovendendi in pratiam em-

;jproprie&in

toris adjici poteft emtioni aliarum rerum, v.

i d p

g. agrorum, domorum, animalium, ut often-

simdum d

dimus art. preced. concl. 4. :.Ergo idem ad-

nl q

jungi poteft emtioni cenfuum.

t

moUh.

JI[ Emtor jufte paciíci poteft cum ter-

tio, ut hic ab fe emere teneatur cenfum eum-

li j (u

dem, quando fibi libuerit: ergoidem pactum

( mmam í

iniri poteft cum venditore.

Prob. Couf. . i

mf en

fiat tale pa&tum cum cenfuario poft contra-

RTT

&tum initum, ipfi adverfarii juftum fore pro-

t mifs

nuntiant: erpo etiam erit juftum, fi fiatim

NT

cum contractu ineatur: qus enirm feorfim ju-

ii d

fla fünt, etiam fimul juncta, erunt jufta.

PADIUT

Confiri. Ideo venditor jufte imponit em

Ti x

tori obligationem revendendi, quia hoc ónu

um

Ccompenfatur, tanto minoris rem vendendo.

i

Ü

Mil

Atqui

Ds Jonr.

617

il

?f "Atqui obligatio,

quat emtor cenfus, vendi-

n

NH

,

N

iU

N

1

tori imponit ad redimendum , poteft viciffim

l.

compenfari tanto pluris emendo , aut alio

UM

modo, ut i pro fex nummis cenfuum in. an-

t

nos fingulos pacifcatur

ld

dumtaxat.

Ereo.

quinque vel quamor

ld

Qh. i. Cont. L -Concl.

Extrema hujüs

d 1 Mt*ü& ;

contractus funt pecunia fimul data , & pecunia

injdri

per quotas reCipienda; at pecunia vendi non

docenfin

poteft , fed mutuo dari. Ergo contractus ifte

lt n

noneft proprie emtio, fed mutuum, in quo ufü-

quas

ra palliata committitur: quia pro roo. fimul da-

V

tis recipiuntür per quotas & certa temporum

agl

intervalla multo plura in infipitum. y. JV. Maj.

In hoc contra&£tu :non pecunia aut penfio an-

as

nua proprie & immediate venditur & emitur,

T TU

fed jus ad penfionem annuam exigendam ,

n

quod multum diítinguitur a reipfa , ut often-

i.

dit Conradus q. 79. ubi 12. rationibus Hen-

rici fententiam refutat.

Jus autem illud inter

dant

immobilia cenfetur a JCts , Clemenrina,

eüm at

Exivi..$. Cumque aumui veditus: neque eft

m p

ad fümmam íimul & femel fine periculo &

d 8

& moleftiis certo recipiendam; fed ad penfio-

( euti

nes fucceffivas per longa intervalla cum peri-

foreq

eulo & moleftiis recipiendas.

LR

Juf. 1. us iftud porrigitur ad penfiones

feoimi

in infinitum deinceps exigendas; ergo pretio

jl

nito emtoris equari nequit. & V. Comf.

p*

ominium fundi frugiferi in infnitum, emi-

jj

tur pretio finito, licet fru&us, qui fücceffu

[

temporis'collieuntur, plus decuplo füummam

[

j

pretii

VQS

618

Dzr jJonr. |

pretii excedant. Cum ergo cenfüs realis (it

'v) äHiS. (

sjb

pars tantum illius juris, quod in dominio

continetur, multo magis emi poteft minori

, r

pretio, quam fübfequentes fru&tus confice.

« jUS quUl

rent, Sicut enim finita eft ceítimatio fundi

üm bt p

perpetuo frugiferi; eo quod penfiones poft.

d J

sfücvendtt

hac per- infinita temporum intervalla füturg

j of

non aupeant valorem. dominii incremento

sdnr t p

squali, fed proportionali in infinirum de-

sn du t

crefcente , ob tempora remotiora , fpes in-

certas, cafüsque varios: ita etiam jus cenfüs

shrgsput

percipiendifinitge füummzee zeftimatione exsequa-

i o

tur, ob valorem penfionum fucceffu temporis

$n as

alate xb

cum proportione decrefcentem quoad judi-

cium morale. Unde apparet,cur jus ad roo.

a pl

poft annum recipiendos non jufte ematur

A ventur

nummis 9o.

Nam jus ad roo. poft annum

Mj Ns

fimul recipiendos non minoris valet, quam

sigi d

omnes 1oo. in, prafenti, feclufo damno

i im q

xlts b us

emergente, aliisque titulis mutuo extrinfecis. :

luf. 2. ldem eít emere jus ad exigen-

i ts o

dum pecunias, ac emere.pecunias. At pecu-

exigi ao cei

nia non eít vendibilis.

Ergo non eft vera

[f 1 a

emtio, fed mutuum. — Major prob. Quia qui

1 &ümmod e

emit jus alicujus profeffionis, principaliter

& predim dj

cenfetur emere poffeffionem.

E. JV. Maj. 69

dl Dj

ejus . Prob.

Homines quotidie jura fua &

L IN

actiones pecuniarias vendunt.

Ergo ex

d

communi hominum judicio non emit pecu-

"t omimy

niam, qui jus ad pecuniam emit.

e

27de qui emit jus lepgitimorum , non emit

D m

al;&

ipfam poffeffionem, fed jus & actionem

ru

[3 d

:N

x

L À

Dz Junr.

619

læ'-sm]h

rius partis.

Qui transfert in alterum jus,

JDd !

i

quod habet in beneficium per preefentationem,

j

non transfert in illum beneficium.

Ergo li-

TU

]

pl

Rn

cet quis jus liquidum etiam habeat,. non ideo

hi

ipfam habet poffeffionem.

Prtsyd

Jufl. 3. Jusillud ad penfiones non pre-

a

exiftir venditioni. Ergo non intervenit emtio,

H MC

fed füb hujus fpecie mutuum. & JV. Zf.

fntom d

Venditor habet plenum jus percipiendi pen-

ïg fþö" [

fionem aliave emolumenta.

Sicut ergo to-

p nf

tum hoc jus poteft alteri donare : ira & totum

o'mmm-

vel partem ejus vendere ; id quod accidir in

1uttyyt

cenfu, in cujus emtione nomen mutatur juris;

qui yi

Jj

quodante extabat, Deizde jura pofthac exti-

Ls d

tura vendi poffe, conftat ex jactu retis, & ha-

l: n

reditate obventuris.

b

pf as

|o duf 4.. Res & fru&tifera; in qua cenfü

-

i,

fundari dicitur, habet íe per modum hypo-

u) d

thece. Ergo contractus ifle non eft emtio

S

cenfus, fed mutuum: confequenter cum pen-

d ais

lo recepta fortem aequaverit, aliud amplius

p

exiei non licebir.

X. JW. Conf. Cenfus non

j d ret

iffert a ceeteris juribus percipiendi fructus

:

(uiau

aut commoda ex re alterius, ceu jus eundi

viplit

per predium alienum ,* venandi, pifcandi,

Ms

colligendi glandes, ratione cujus res non di-

nf

citur hypothecata pro illo jure: fi enim res

UE

pereat, perit jus; fi in alium transferatur,

Prior dominus omni obligatione folvitur.

"

r

D

i

!

contra quando res hypothecata perit, aut

n

L

v d

lii cedir; manet obligatio perfonalis : . datur

4l

P^*

debiti

)

fnim hypotheca in fecuritatem alterius

maxi-

r

L:

620

Dz Junr.

maxime perfonalis Si ergo; juxta Henrici

íünf

jgrdes;

opinionem, res cenfui fübjecta effet pro cenfü

hypothecata, nullus daretur cenfus realis, fed.

od

gt ;

ornnes effent perfonales.

uamvis autem in emtione cenfus irredi- :!?

Rf an

j

jtot

d

mibilis exipi poffit hypotheca; heec tamen, re :

cenfui fübje&ta pereunte, nulli erit ufüi; fed !

(s ditl

eo folum conducit, ut fi debitor, re illa ad.. 2047

huc exiftente , nolit folvere penfiones , hy-

g n

qüs d

potheca vendi, & ex ea peti folutio poffit.

. dindto

Obj. LI. Cout. 11. Coucl, Martinus & Cal-

(ü

liftus PP. folum de cenfibus realibus memine-

H

J

fïeneri

runt; ergo perfonales funt illiciti. w U. Conf. " ü

Equidem Martinus an: 1425. a Vratislavienfi- .(n V

bus, Calliftus a. 1455. ab Epifcopo & Clero j

Merfeburgenfi contulti folum de cenfibus rea- x2 r

libus, eos ab ufure crimine immunes effe re- m ln

fcripferunt; nec tamen ideo perfonal

escenfus : qi

damnarunt, quod eosdem filentio preterie- st

rint. Neque Pius V. in fíua conílirutione manlu

contra&us iflos enuntiat effe ufürarios, fed miwlai

folum prohibet ob ufüra periculum. Quam- wirim

quam conftitutio iffa non fit recepta in Ger- ? 17

nal leit

mania, Gallia & Belpio.

Jufl Liber homo nec in fervitutem rapi. 3uum

ob debira potefít; nec pignori dari. l. 12.-C. ti(«

de O. £? ,4. &c. 2. de Piguovib. Ergo pen- 5api

fio non poteft in perfona libera conflitui: jus "ais

enim cenfüs majus eft jure pipnoris. P

« m pre

Conf.. Nos hic agimus de cenfü perfonali, qui. ij

in creditore folum ponit jus penfionis annug: i

in debitore vero tantum obligationem perío-

naiem

, Dz Jonr.

62I

m

nslem illius folvendee , quae eatenus tranfeat

j

At

ad heredes, ut non teneantur, nifi fecundum

i

vires hereditatis. « Cenfus talis nullo jure re-

prehenditur ; fed is dumtaxat, qui conftitu-

du

itur in perfona tamquam in pradio, ita ut

tttee

creditor debitorem, íi hic folvendo non fit;

t ii

vendere aut.trahere poflit in fervirutem :

EM

perinde ac praedium vendi poteft, aut domi-

tf

nium vindicari.

Quo quidem in cafü debi-

io uf

tum potius ceffaret, aut extingueretur, fal-

ts OL

tem füb conditione , nifi ad meliorem fortu-

Y méts

nam pevenerit debitor.

A MR

Obj. IT. Cont. II Concl. Dare fundum,

Vr

aut aliaam rem vendibilem pro pretio; cum

Lj

d

oblipatione ad eam reftituendam, 'eft vere

Tl

emere: at dare pecuniam cum obligatione

vder.

ad eam reddendam, eft mutuare, non vero

iscnla

emere ; & quando aliquid ultra fortem exi-

j pïæmi"v

gitur, vel patet vellatet ufüra. .Ergo in ar-

at

gumento fecundo conclufionis non eft lepi-

firi,

tima confecutio ex pacto retrovendendi,cum

n (us

nonit par ratio utriusque. ' Ita Sotus füp.

"TU

Cit.

Ae[p.. Difl. Couf. In dicto argumento

non.eft lepitima confecutio, fi emtor cenfus

daret pecuniam iminediate pro pecunia re-

yem u

n

füundenda C. cum emtor det pecuniam im-

D

mediate: pro re vendibili, & obliget alterum;

ylti: f

ut recipiat jus fuum quod vendiderat, & pro

n

eo juftum pretium perfolvat N. Tunc enim

erat ve

€ff0f.€' :ïI

ra emtio cï:»enfus cum pacto retroven-

od

endi.

Inft.

J

du

$

622

Dz Junr.

s(:üffo? f

- Juft. Sepe laudati Pontifices in füis con.

ftitutionibus prohibuerunt cenfüs ex utraque

gäifl(lmiemx

jüfliW[iOm

parte redimibiles, uti & cenfus irtedimibiles,

Carolus V. Imp. in Reform. Polit. Auguft,

a haeth

an. 1530. tit. 26. decrevit, ut penfiones an.

nus in cenfibus. ultra quincuncem non 'ex-

gin t

creícant : & an. 1548. tit. 17. $. 8. adjecit,ut

ais

Eu

jus redimendi cenfus penes venditorem fit;

non autem penes emtorem.

Quam confti-

TL

u t

tutionem Rudolphus II. Ord. Polit. Franco£

an. 1j77. t. 17. repetiit. Ergo non licet con.

g hs

fütui cenfum redimibilem ex parte emtoris,

Cïï«gö i

R. Dift. Conf. Hic cenfus non licet, ubi vi-

simq

d em,

gent conítitutiones illorum Pontt. & Impp:

C. ubi confítitutiones ille non funt recepte;

auier d

aut ubi fünt abolite N. Conditiones, quas

o

Martinus V. & Calliftus IIL.. in Germania &

rieolts

Polonia obfervari folitas memorant, Navar-

5105, 8]

rus ad octo reducit in comment. de ufur. n.

d

72. Eas tamen ad juílitiam cenfus non effe

n y

neceffarias, ipfi Pontt. fatentur : fed folum.

ol

eos tamquam juftos ac licitos commendant;

TT !

qui ita funt comparati.

Equidem Pius V. in

lm

fua conftitutione proteftatur, contractus fub

a d

alia forma pofthac celebrandos, fore irritos

at«

& foeeneratitios.

Verum ipfe fatis indicat;

Wüdtm

conditiones in fua conftitutione praícriptas;

ET

ad juftitiam contractus jure naturali aut di-

3 onttn

vino non requiri, dum enuntiat, fe legem

"

hanc ad contra&us jam celebratos non éxten-

3 enfin s

dere. Er vero an ufura erit, fi pretium non

continuo numeretur ? fi non coram tefítibus

,1;

u

Wt

Ds Junt.

625

I

l

li

!

& Notario ? fi redemtio per bimeftre antea

tl t

1

l

non denuntietur ? Igitur frcitra preefcripram

in conflitutionibus formam ceníus conftitu-

Y

l

antur, tamquam de ufurze labe fufpectos con-

I p

tra&tus haberi, & ex hac prefümtione contra

UPCEEI

ü.'

eosdem in foro agi preecepit. Carolus item

Mi

Imp. cenfus, faltem confignativos, irredimi-

i

biles ex parte vendiroris in Be

lpio' conftitui

"UI Cj

vetuit; non quod ufürarii effe videantur: fed

Ü

lt Pj

ne bona maneant

perpetuo onerata. Ex di-

Wt

Íputatis hactenus

It emyns

Col/iges 4. Incerti temporis cenfüm ir-

lt d.

redimibilem , qualis eft vitalitius, minori pre-

i g

tio jufte emi, quam finr penfiones fperate,

lt

communiter aflerunt doctores, paucis admo-

ln g

dum refragantibus.

'Talis enim contraétus

m

cum fit expofitus fortunz, ad inítar ludi aut

t Mi

ja&us reris, seque damnum emtori afferre

d n

poteft ac lucrum.

Igitur fpes ifta cum peri-

[ m d

culo connexa pretio certo eítimari poterit;

n

modo hoc juftum fuerit, ex legibus, confue-

gt

—

tudine, aut prudenrum arbitrio conventum.

E

;lin i

Imo Joannes de Lugo & Salas probabi-

pdts

lem affirmant effe contra&tum , quo Cajus

TIUS

centum florenis emit cenfüm quincuncem a

is ii

Sempronio ad tempus vite fuc & filiee fue

yelui

€o pacto, ut fi ipfe aut filia gravi neceffitate

J

j d

preffi; pretium repeterent, is reddere illud

1

p

teneretur.

uia-hoc pretio Cajus emere

)

Qs

poffer cenfüm realem perpetuum redimibi-

d

em, quem etiam alteri poffet eodemi pretio

lj

u

yendere

II. Pot-

624

Dz Jonr.

TT

II. Poffe etiam, cenfum realem rminor

1

Mu[ etidtm

pretio, quam fint omnes penfiones fimul

fumtz, conititui ad certum tempus; quo ela.

s

m fiomd

pío extinguatur, forte non refuía , indubira.

l

tum videtur. Conrado; Covarruviz;: Cajeta-

t E

,

.

ifuio D!

no,Navarro & aliis.

Nam fi ceníus real

I$

m i

perpetuus emi poteft ; multo magis id lice-

bit quoad cenfum certo tempore finiendum.,

g d

um

Idem quoque quoad fimiles cenfus per.

fonales licere tuentur doctores nuper laudati,

jprs n T

a

uia alioqui cenfus perfonalis ad- annos 20.

!

gb

plus valeret, quam cenfus perfonalis vel re-

I

]

fania!

alis perpetuus redimibilis aut. irredimibilis,

n p

Neque etiam apparet ratio, cur zftimatione

communi, aut lepe Principum juribus per-

aihus d

autmnos d

fonalibus imponi poffit pretium minus; quam

fit res qu& in futurum exfpectatur.

lts

stum mb

men contractus ifte ab ufurz fuco fit immu-

s u

nis, pro tempore legitimo ad minimum anni ::5t

I

lï

octo a quibusdam exiguntur.

d

3 DI

ARTICULUS IX.

.mmms. ?*T !

m

]

H

4

s

De Cambio, coutvatlu. Societatis. . De Spo

7?- ng

fioue g. alea.

^

"

: -

INota À. Cambium Italicum. vocabulum

Ti

Uv

04

Grecis dicitur deyvplou dAAa'yn pecumie per-

t

N

N

smutatio wegotiatoria : Grallis Cbange, Gierma-

M

nis JZechfe], Belgis Ziffal.

fim dividitur in cambium «erum :

Univer

& adulterinum.

Cambium verum veale ac pro- *

f

prium, eft permutatio legitima pecuniarum :

UI'L

fcrvata &qualirate inter datum & acceptum. :

ame

Dz Jonr.

6is

i

Cambiurn adultevinum (eu fidum, eft vera ufu-

Mi

]

ya, dicitur etiam ficcum , eoquod vera per-

TM

mutationis fücco & vipore deítirutum, cam-

Iin.

Ut fi folum ha-

bii nudum nomen praeferat,

mmx&ää

beatur ratio temporalis diflantize, vel finga-

Htlv

tur folurio alibi facienda; quee tamen ufüra-

af

rie eodem in loco fiat.

Hinc non nifi men«

Qf

daciter ei a. feeneratoribus cambii proprá ap-

S n

pellatio tribuitur,

Alii ficcum dici putant;

lr

ldu

quod maria non tranfeat, neque locum in

EF

f

quo conrractus celebratur,

M

n m

Cambium verum aliud eft mammlä, aliud

tj

Jocale.

AMauuale fit permutatione de manu

i .æft:tmadm

ad manum prafentium nummorumi cum aliis

n j

prafentibus diverfz rationis, v. g. patriorum

if

cum extraneis, aut viciífim,

Hoc idem dicis

m s

tur etiam cambium igutum & xó»ufdoc , a

nummulo quodam zreo, grecis Col/jbus nun-

r'ugo'lït i

DI

cupato : eoquod collybiftz ; trapezitee, ar«

gentrarii feu nummullarii arpenteos aureosve

nummios permutarent minutis.

J

Cambium /ocale feu trajetfitium et per-

*x

Mfr

mutatio pecunie prefentis pro abfente. v. g;

quando contrahis hic cum nepotiatore, ut pro

epcdbuum

pecunia ej numerata tantumdem Moguntiee

vt

aut alio in loco folvatur. Er quia heec folu-

tio demandari per literas foler; cambium iftud

f u

etiam vocatur Jiferavium,.

ui negotiatori

m&biüm "

.humerat pecuniam alibi folvendam ; vocatur

p u

Campfarius , aut. vemittens. Gall. Je douneuv. de

valeuv. Nepotiator , qui pecunie'fibi nume-

d á

Fatr; alibi reftiruendee curam fuüfcipit, dici-

Ils

w

ä

Rr

Iur

[

!

626

Dz Jonr.

tur Campfor, vel Tvaffaus, Gall ]e Tivew.

$ chUme

Pecunia huic numerata, nuncupatur Zzlya,

guSlS for

in literis cambialibus.

(e qii

ui pecuniam alio in

U

loco reflituit, appellatur 7YTaffatus f. 4.ce-

ertil

prans, Gall. Z4ccepteur , Payeur. — Y5 cui pecu-

o

nia alibi folvitur, eft Exa&or, Praf[fentaus, Gall.

le Povtzeur.

II Contra&us fíocietatis eft conventio

T

plurium , füas opes aut operam ad lucrum

0i

commune conferentium , fervata inter fingu-

los equalitate proportionali lucrorum & da-

mnorum pro rata eorum, quaà conferumur.

yanmd

De contractus hujus conditionibus vide tit.

jprsim

^

pauter 4

pvo focio. in f& & C.

Huic accedere poteft

conventio, qua conferens pecuniam in focie-

vu, d d

Mim

J

tatem, cum aliis pacifcitur, ut quidquid con-

! guæfü(

a0nor

tiperit, fua fibi fors integra reddatur cum cer-

to lucro, fed minore eo, quod merito fpera-

h

W

AW

re potuiffet.

Conventio iíta nuncupatur con-

M

traus trimus, eo quod virtute comprehen-

dat contractum focietatis, affecurationem for-

tis, & venditionem lucri tajoris incerti fpe-

rati pro certo minore.

Contractum hunc

rejecere. tamquam illicirum olim Abbas, A-

bulenfis, Sotus, Baunez, Silvefter &c. ac no-

viffime P. Daniel Concina in opufc. de ufura

contr. trin.

III. Alea proprie eft idem quod teffera

vel ipfe ludus tefferarum.

Accipitur étiam

pro quovis ludo, qui cafu potius, quam arte

gubernatur.

Per translationem ponitur pro

quavis fortuna, five periculo.

ÁAleam: ergo

"UT

!

AL

jace-

Dz Junr.

'1G

627

jacere dicuntur ; quicumque ineunt contra-

A

&us , queis fortuna admifcetur : u funt affc-

i

Tn

curatio, de qua füpra, /udus, fbonfio , Jovtes.

Jj

Contractus quidem /udi eft paétum plurium,

ut victori certaminis cedat quod depofue-

1Pl»c

runt $porfioeft contractus;in quo plures de

veritate rei cujusdam aut eventu contenden-

"um tes fibi viciffim aliquid fpondent dandum ei,

141 ] qui veritatem fuerit affecutus.

Sortes duci

itrím dicuntur, quando aliquid ideo agitur, ut ejus

) (

"w»ii eventu fpectato innotefcat aliquid occultum.

Ad hoc autem eft opus, ut fortibus fua figni-

ficatio prius imponatur.

Sunt autem fortes alice diviforiz, aliee coz-

, Jfulto

víe, alie dioinatoric.

1

Sortibus djviforis

deciditur' queftio, quid cuique tribuendum

:'um (

de rebus, honoribus, penis, aut functioni-

»m bus : Huc pertinet fortitio fchedularum in

: urnam conjectarum, quarum alie nihil, alice

& dona exi

Nobis

u

f

ua; ali magna continent.

icils

Olla fortume , Gallis Loterie vocatur.

Con-

fultoriis fortibus divinum confilium explora-

a bgn:

tur, quid in negotiis obfcuris fieri oporteat:

lls - Divinatorüs inquiritur in eventus futuros.

d-

Dico 1. Jufte percipitur lucrum tam ex

.&ür cambio manuali, quam locali.

Plures in

utroque cambio occurrunt tituli; ex quibus

u

glit lucri moderati juftitia demonftratur. Ut fünt

I. Labor & íolicitudo in coneerendis varize

IPKUA f

;v

r

ortis monetis, iisque permutandis , fcriben-

s literis, conficiendis rationibus in gratiam

j

ad arbitripm campfíariorum. 2. Sumtuofà

J ::

i

Rra

fu(ti-

£28

Dz Junr.

m

fuftentatio famulorum fidelium & rei campfa.

IN

rie peritorum.

3. Lucrum ceffans & da.

"t

mnum emergens, dum campfor fepe fe pri-

2 p

vat moneta aurea aliave note melioris ad

(ers; d

negotiandu

m magis idonea. 4. Perpetuum

serfns «

tum quod valor nummo-

fortis periculum;

g at

rum fa&pe augeatur a

ut decrefcat : tum quod

4 m

j

focii negotiatores fidem fallant creditoribus,

Í

f oD

cedantque foro, vel vitio fortung, vel frau-

l

j d f

de, ut fieri quotidie experimur, quoad con-

: ii (

rüm trajectitiarum.

tra&tus pecunia

]u

Wt

Dico 141

Probabilius eft, contractum

«

"

trinum fupra defcriptum jufte poffe iniri.

Ws 7

Prob. ]. Poffe ea ratione iniri focietatem , u£

OE

damno "on teneatur

.

.

fx

quis lucri pavtem ferat , de

ded

ut mullius partem. damni. altev. [e

utdt, lucrum

j

li

f

vero commute fit , legimus $. 2. Inft. de Societ.

j T

& 1l.29. $. 1. fF. pro Socio. — Innocenrius III. c.

Pet veftvas. de Donat. inter vir. $9 uxor. cum.

at :

praeítan-

ia

vir ad inopiam vergerer & cautionis

da impotens effet, jub

et dotem mu

lieris a]i- dv

n

1

cui mercatori committi ,

ut de parte boneflà lucvitsts

J

vir oueva po|fit matrimonii [uftentare. Hic er-

RC

o & dotis fecuritati confulitur, & ex contra- ,

&u Socieratis lucri honefti portio uxori fu-

1

1]

ftentande decernitur.

Z

"n

q

Ejusdem contraétus juftitiam — tuentur

kius, Jo. Major, uterque Navar- ts

Joannes Ec

Card. "Foletus; ac

rus, Gabriel, Sylvefter ;

M

lures alii T T. & JCti, atque

Academicz Ca-. 1l

J

tholice , quas recitat libellus tert

ium Parifis 15

editus u

Dz Junr.

629

ij

editus an. 1745. cum titulo : Examen 7Leolo-

N

gique fv la Societé du pvét à vente.

Prob. I1. Secundum adverfarios, tracta-

lia

ä

tus ifte triplex erit juftus; fi divifim ineatur

m

cum diverfis; ergo etiam fi celebretur fimul

j

J

^

inter perfonas easdem. Neque enim ex con-

G g

junctione contradtuum aliorum Societatis

li

conventio mutabit naturam. Nam que na-

1b re f

turalia funt contractui, uti communio damni

] quæn [

naturalis eft focietati, poffunt per pactum

1

abeffe, manente contra&tus fübftantia.

i

It

Dico IIj Contradus, quibus fortuna

Y

mifcetur, fecundum f& nequaquam adverfían-

Probv. indud. ]. S.'Thomas a.

tur juftitige.

2. q. 168. a. 2. & fzepe alibi, ludos moderatos

robat effe actus virtutis, quam Eutrapelian

iil

l

W UM

appellat Philofophus l. 4. Eth. c. 8.

Hac

tsl

tamquam modeílie pars ad temperantiam

T

LA

tf "

Ípectat.

fs -

Deinde cum quilibet fit rei fuze dominus,

p i

nihil adverfus juítitize virtutem. peccabunt lu-

[

I

dentes; fi eequali periculo lufüs nummos fuos

j

H[

exponant.

Y'ex contr

1I. Pari ratione fpon

fionum honeftaä de-

y u

fenditur, modo certetur de re non turpi; &

cum incertitudine zequali : nifi forte alter

not

W

protefletur, veritatem aut eventum, de qui-

bus contenditur, fibi probabilius aut certo

m

T

f

conflare.

9

IIL Sortes diviforias Deus imperavit

Mi

s

um. 27. v. 55. & alioqui adrmodum frequen-

f(f

!l

etiam

"

tes in vetere teflamento occurrunt. Sic

RrIS3

SOAu-

Ds TJvn*.

r

630

jl

j t

J

S. Auguftinus ep. 180. fcribit, forte eligen

f T«

dum Sacerdotem, qui tempore peftis vel per-

nti

jj

fecutionis maneat in oppido ad íacra mini-

J It

T

J

ftranda.

Easdem adhiberi poffe ad lites di-

M

MM

!N :

rimendas; habetur l. fed um armbo. ff. de Studi-

ceis. Vidé eund. Aug. l. r. de do&tr. chriftian,

e u

C. 28.

Huc illud Prov. r8. v. 18. Contradi-

30

&iones compvimit fors, €9 imter potentes quoque

dijudicat.

Per Confuültorias fortes deprehenfus fuit

Sacrilegus Achan, Jof. 7.. Affertum Sauli re-

f

gnum, r. Reg. 1o. Ele&tus in Apoftolum Ma-

d

thias, Act. 1. dicente iterum Salomone : $or-

'

m n

zes mittuntur in fimum , fed a Domino temperan-

fur. Prov. 16. v. ult. Verum hac fortitione

g in umb

prelatos Ecclefi&e eligi prohibetur c. ult. de

T dub

fovtilegüs.

Quia nullum beneficium Ecclefia-

fticum obtineri licite poteft fine inftitutione

;:em Tenur

canonica.

R. x. .. in G. ne aut fortis temeri-

n

s Üint m

tati prefecturz facre ac minifteria ecclefiafti-

ca objiciantur, aut videamur Deum tentare;

, ts dl

t

judicium propius ab eo exfpe&tando, quod

:W

dAC

n

pL'Qpria indagatione capere ipfi poffimus. v.

&p. LI9. S. Aug. c. 20. & fententiam Leonis

n : r

IV. ad Epp. Britan. c. Sortes XXVI. q. 5.

IIl PJHI]

Nihilominus in electionibus ad officia fe-

cularia fortes iftas ufürpari pofle; nulla lege

interdicitur, modo competitores idonei, ac

fere pares alez fübjiciantur. Item cum grave

f

occurrit negotium , ad quod decidendum hu-

j

&

mana confilia deficiunt, confultariis fortibus

uti licebit, cum bona fpe, fore ut a divina

i

AU

:

Dz Junr.

63r

I[,

I

Uæ

rovidentia temperentur, fecundum id quod

Prov. 16. recitávimus /fupra.

Id quod cum

mágna reverentia X precibus ad Deum fufis

fieri oportere monet V. Beda, relatus c. /Voz

exemplo Matbie XXVI. q. 2.

AUL

JDivinatorie fortes vang fünt ac fuperfti-

tiofie, ac merito damnantur cum divinationi-

busaliis & incantationibus cc. 5. 6. 7. 8. &c.

XXVL q. 5. & c. 1. de Sortil.

Merlor u

Qi.. L. Cout. 1. Concl. Princeps , taxan-

TU

do valore legali monetam, jam habuit ratio-

li Nl

nem puritatis materig& , caeterarumque com-

Y

moditarum , que in conclufione afferuntur :

ergo earum intuitu non poteft valor iterum

li

augeri in cambio manuali. X Df /4nt. Prin-

6u

ceps jam habuit rationem monera , quoad

Ec;ll

ufum ejus primarium, qui eft effe menfuram

& pretium rerum venalium ac folutionum

? infiim:

fot

C. quoad ufüm ejus fecundarium N. — Tales

:ria CR

ufus funt nummorum antiquitas, conformi-

tas, raritas oftentationi ferviens : item mate-

)eu.m; f

0)9

rie puritas ad opera artificum. commodior:

polmus, V

ponderis levitas, apta ad transferendum pe-

"

|

àm Latt

cuniam : pretium majus in locis aliis: ufüs

talium nummorum in terris quibusdam, cae-

(

i

dica

teris interdictis : minus periculu

m legalis va-

,a &

loris a principe diminuendi &c. — Quibus de

caufis valor nummorum naturalis & eftima-

Md

Ut

p oum f

tio apud homines crefcit, manente pretio il-

(

lorum primario ac legitimo. Unde confici-

tur, centum florenos aureis nummis nume-

ii

l)

ratos, & centum florenos nummis arpenteis

1

aut

Rr4

,

655

i)E Junsz.

[j

aut cupreis , eequales effe uni tertío, v,g,

jl füfl?f 1

u

il

equo emendo, ac confequenter inter fe, quo.

hu

ad pretium & valorem legalem nutnmorum,

jj. 1

ye u

il

non autem quoad rationem 'illorum fecunda.

riam, ad permutandum vel emendum per

$: hic at

smodum mercis.

; üfpo

4 tll f

Oh;. /I. Pecunia, quatm dat campfárius,

ftatim fit campforis ; ergo hic lucrum accipit

gt

afum mtu.

pro translatione rei füz. FX« 4V. Conf. Pecu.

nia enim campforis rion transfertur ; fed fit

hi

M

s

|

j

«t l

virtualis. translatio nummorum campfarii;

campfíor enim fua induftria tantumdem effi-

q pecumm |

cit, ac fi campfarii pecunia alio transferretur;

ss Y

atque infuper praftat periculum fortis; quod

g ao n

bajuli plerumque non folent, nec poffunt.

ag puunz

Qh;. 11J. Cont. 1. Coucl. Contractus iíte

ahaptem D

trinus eft focietas Leonina, damnata l. 29.

00

