antur; five impoflibilis de jure fuerit feu in-

i trp

|

j

fimio

onefta, ut, fi vicinum occiderit. $. 16. Zzf.

JDe bered. infl. l. 1. 9. 14.€9 20.ff- Decoudit.in-

r

Jit./ Sivero pater heredem füum füb conditio-

W0 u

neturpi inftitueret, teftamentum nullum erit, eo

IT

quod officio patris deeffer; quapropter filius

[ n9n d

fuccederet ab inteftato. . 1. ff. eod.

RE dl

Ruríus fiquis inftiruat heredem füb condi-

D a |

tione, cujus eventus dependet a tertio, v. g.

fcibate,|

Heredem inftituo fempronium, fi Titius vo-

fumiiis

luerit, nihil aget. J 68. f. De bered. iuflit.. Si-

QiovQ D

cut enim fupremum elogium, feu voluntas ul-

od

üma conferriin alienum arbitrium non poteít,

C

ita nec condirio in arbitrium tertii.

fmi; m'

Vl. Forma fübftantialis teftamenti eft legi-

Mi

tima, clara & affirmativa defignatio fücceflo-

Tis univerfalis feu heredis: cujus inftitutionem

j

Q

Z5

regu-

Dz Jonr.

462

)

jj

rerh(

regulariter fignificat verbum , rel/mquo; fi jun-

gatur cum titulo univerlitatis: at f1 ritulo par-

il

1

ticulari adhibeatur, folet indicare legatum , aut

aliam voluntarem ultiinam.

T

W

Obj. £. cont. 1. conc. Poteft filiusfam, con-

i non &)0[

fentienre patre, donare non rantum morrtis cat-

as

fa de adventiriis, fed eria.n inrer vivos. /. 7. ff

1

t

mum u

TW

!

$. 2. t9. 4. De Donat,, Ergo pote(t etiam reftari:

nam quod alicui conceffum eít quoad actus in-

h

ter vivos, multo magis conceffum effe debet

*g'ggwmcli:

quoad voluntates ulrimas ut magis favorabiles,

"n

I

m (

"Ag. pr. Infl.de leg. Puf. Camin. zollend. Xk. IN. Conf.

donelic

p

iNon eft eadem ratio contractuum, ceererorum-

que actuum inter vivos, qua teftamenrorum.

dipolto

Ad a&us inter vivos fufficit, ut quis rerum fit

J

dominus, & earum liberam habeat adminiftra-

àr, g

tionem: ad condendum teftamenrum infuper

alnpe

requiritur , ut fit; velfalrem a Jure habeatur pro

r

2

atrefamilias , ut poffit relinquere familiam.

j ;eüam*;

Qu

Jufl. 1. In iis tantum cafibus filio teftari non

licer, in quibus pater haber ufumfru&tum. /. ulr.

VTR

C. De bon. que lib.: atqui in adventitiis extraor-

RUT

dinariis ufümfruétum pater non habet; ergo

FA

de his teflari filius poteft — $. D. Maj. Exclu-

!

dendo per «à zamtum, bona caftrenfia & quafi

]

W

N

caftrenfia, & quorum intuitu filius haberur pro

Y

M

patrefamilias C. 'etiam excludendo adventitia

ffüdO'l ;'ji

irregularia, quorum intuiru filius non habetut

M

pro patrefam. N. — Tum temporis, quo Con-

inert

ftitutio illa fuit fa&ta, unicus cafüs erat adventi-

lh

j

(

10

tiorum irregularium ; quorum ufüsfructus per-

)

1

l

tinebat ad filium , dum fcilicet fine patris con-

hd

eniu

Dt ]'URE;'

365

—

I (enfu heereditatem adiiffer. J pemult. C. Quitellam.

! fc, po[J. , & hoc cafu diferte ftatutum erat, fi-

V'ium teftari non poffe. — Quapropter de cafibus

diis nondum tunc compertis /ex ul£. cit. intelli-

i non poteft. - Alii cenfent, 7. c. prohiberi fi-

Pumm

i

LU

ive téfta-

liofamilias non diftributive, fed collec

W'()j, Jl

i, (cilicet alienáre &Coppignorare ea bona , quo-

lm i

rum ufusfructus apud patrem non eft.

EU

- Jf 2. Filiofam. libera facultas difponendi

d

(

]

fäff

deejusmodi peculio conceditur /Vovel. 1 17. c. 1.

Vi

la

. I., ergo etiam facultas teftandi. — . D. Zfirt.

Filiofam. de tali peculio conceditur difpofitio

ATU

domeftica per actum inter vivos C. conceditur

difpofitio teftamentaria N. n textu greco 4.

i

Wovell. non d'iaa3-€971, teflari , fed d'ioix&iv , le-

lnl

Igitur

gitur, quod eft adminiflvare, difponere.

m if

l

ibi Imperator rantum loquitur de ea difpofitio-

Barp

ne, que minoribus eft prohibita: atqui difpofi-

mlam,

tio teffamentaria minoribus prohibita non eft

xlb

I

de jure , fed ea, quee fit inter vivos.

Quee ve-

n /i

ro ex Novella 22. objiciuntur, minus urgent,

f eyrat-

——

cum apatur de filio emancipato; ac proinde de

«; 0

patrefamilias.

; Eyde

lufl. 3. Filiusfamilias habet fe etga patrem,

&i

ut valallus ad dominum directum : atqui poteft

xur r

vafallus confentiente domino directo reftari de

vent

feudo; ergo etiam filius ex patris placiro tefta-

n at

ridebonis adventitiis poreft. ze./V. AZaj. Vafallus

nür

non ex defectu perfonce vetatur teftari , fed ne

1 advemi-

domino dire&to prajudicet de re feudali difpo-

us p

nendo: quae quidem ratio domino directo ane

;ams con:

nuente cefíat. " Econtra filio interdictum eft te-

«

ftari

364

Dr Jvonz.

ftari ob qualitatem perfone , quia non haba

t m reïsl h

gelm

ftarus qualitatem , &eft alieni juris, quod obfta.

culum con(eníu patris non amovetur.

Regula

l(chïnd

s

jf (

enim eft : Quecumque jure publico alicui com-

.r jnup.c

petunt, hac privatorum pactis concedi non pof-

wmmunelü

funt. /. 38. ff- De pa&. Ideo renuntiare quidem

fmpubes J

parer juri fuo in privatis poteít, non item in

s

publicis.

n

Infl.4. De bonis caftrenfibus & quafi ca.

a t

ftrenfibus filiusfamilias teftatur: item filiusfam,

n de

Clericus de advenritiis poft Clericatum acquifi-

dpm

tis, cum hec ut privileoiata annurmerentur ca-

yen o

ftrenfibus; ergo etiam teftari potelt de omnibus

:mim 4

Bo

aliis, ne partim teftatus, partim inreftatus dece-

dat. E. /V. Corf. In prioribus pro patrefami-

t finpk

lias conferur ; non in pofterioribus. Poteft au-

aita ia

tem partim teftatus, partim inteftatus decedere

qt i

quoad bonorum genera divería, quorum alte-

m

rurm fingulariter privilegiatum eft, non vero

wj Di [

alterum, Licet patre teftatoris filii preemortuo,

m x

omnia bona, ut unum patrimonium videatur

vt

capere heres talis fcriptus.

pumr t

/

Ob;. II. Pupillus poteft cum auctoritate tu.

h r

toris adire hereditatem; ergo etiam facere re-

";'rr;n

EU

j

flamentum. E. /V. Corf. 'Teftamentum non po-

m

n

teít pendere ex arbitrio alieno, uti aditio here-

Ml

ditatis & actus alii inrer vivos.

UA

5

Juüfl. Saliem . valebunt teftamenta a pupillis

150l

1

& aliis períonis caeteroquin inhabilibus condita

Y d

ad caufàs pias.

&. non valent, fi fit inhabilitas

IU

juris natur& , qualis eft in infantibus: item fi,

Vr

inhabilias fimul tollat perfeéctum dominium;

ceu

'*-äquib

Dz junr.

365

Ml

i

?

l

L

1

ag

"ceu 1

nreis lefz majeítaris. In reliquis ambigi-

»,r

X

" U

l

'tur. Saneimpuberem ad caufàs etiam pias inuti-

! firer teftari; docent AZoliza difp. 136.12 f. Haunol-

Ti

* dus fup.cit. comtv. 5. 1. 237., eamque ajunt effe

communem fententiam: probantque ex eo, quod

$

"* impubes jure civili fimpliciter reddaturinteftabi-

|

1 iläü;

; lis;quod quidem abJure Ecclefiaftico nufpiam re-

peritur corre£tum ; neque favor cauíze piae men-

A u g

2

tis flabiliratem füppleat, qualem, pupillus ade-

1f

tus effe non cenfetur.

Quodfi cap Licet. 4.

mayif.

De fepulturis 22 6. negatur , filiumfimilias impu-

,

berem pofle (ibi eligere fepulturam; quanto

(

N

l

A

Vafb

minus ad caufas pias teítari poterit?

Porro teftamentum ab impubere factum

? r

D.

ita fimpliciter nullum eft & manet, ut licet is

poftea pubertatem adeptus illud ratum habeat,

d

jrum d

- aut aliud non condat, tamen non convalefcat.

L & r. Ifl. Quib. zon eft permif. fac. teftam. € L. 1.

qon W

B. f]- De bonor. pofJeff. [ecund. tab. dicitur , tefta-

)ræmpr

^! torem habere utroque rempore jus teftandi , &

1547 quo facit teftamentum, & quo moritur: Exci-

,

piuntur tamen impedimenta facti , non juris:

Arife t

fer t

V. g. furor aut prodigalitas fuperveniens non

infirmant teftamentum ; infirmat autem de-

|monpte

Ortatio.

n

N els

Obj. HTT. cont. ». concl. A&tus inter vivos;

V.

contractus, per appofiram conditionem

a impof

libilem fiunt invalidi regulariter ex legibus;

i^ 'ereo eriam teftamenta.

E. AV. Conf. Primum

ii peutur ex dererminatione legum. Alrerum ex

1./?l convenientia: in teftamento relinquitur abíen-

'

n coti.

Wuïg übus, quibus imgutari nequit defectus: i

[ ä&iä

566

Dg Jvunx.

«po n

rra&tibus vero agitur inter preefentes, qui pof.

»em d 3».(

Ü

fünt curare, ut omiffa conditione, res clarius

(

»

proponaror, Preeterea expedit plane homini,

non mori inteftatum ; igitur prafümitur , in te.

j

j.

ftamento non voluiffe jocari; adeoque voluiffe

haberi conditionem pro non adjecta, quam ul.

timam voluntatem non valere.

Sed in actibus

Va

inter vivos hocnon valet: poffünt enim viven.

tes declarare voluntatem fuam,; & conditione |

füblata iterum contrahere. 7 39. ff Depa&. De- |

.7/ l

l

|

J

[l[ïeüï.

nique unus teftator facilius hic labi poteft , quam

[ st

duo contrahentes.

Ts t

Jufl. 1. Si herespoteft inflitui füb conditio-

ne, erpo paganus poreft pro parte temporis

a) hr

aisf

partim inteftatus decedere, contra/. 7. ff. de£. 3.

"

nam ante eventum conditionis exit teftatorin-

i ol

teflatus: perfecta vero conditione, herede ad.

ss tl

j

xiod

eunte hereditatem erit teftatus.

g. JN. Suj.

Eventus aut non eventus fictione retrotrahitur

lii

ad rempus mortis, quafi jam tunc evenerit , vdl

Q xv

Jere

non evenerit, ita ut in cafu priore teftator cen-

featur mortuus teftatus, in pofteriore inteflatus.

fem don

ts d

Iufl. 2. Si füb conditione inftitui heres po-

À Tiet

teft, ergo etiam ad diem certum: v.g. Cajus

mihi heres efto ed decem annos. Item ex die

certo: v.g. Titius mihi heres efto poft decem

annos a morte mea. . E. /V. feg. Quia in utro

lu

qua cafu teftator partim decederet teftatus pro

li r

eo tempore, pro quo Cajus aur Titius heres

lispl

eít: partim decederet inteítatus, poftquam an-

ï((*m, (

ni decem Caji effent finiti, & antequam Tiriu

ii

Vi

fuccedere poffet. . Ergo talis dies certus habe

4

tur

Dr Juns.

367

! lY

tur pro non adjecto: cum tempus hoc per er-

f

dl

rorem adjectum effe cenfeatur,

Aliud eft de

li

die incerto, qui eequivalet conditioni.

Vide

J

ll

$. 9. Jufl. De bered. uufüit.

ARTICULUS IV.

i

Heredisinflitutio, aditio bereditatis, exberedazio,

I £0 «

T od

vizia Teffamentorum.

U(f"w/ li

lo L. Heredem inftituendum fequentia at-

tinent.

l. Heres füccedit in univerfüm

)Oïïlï;quam

jus defuncti.

Alius quidem heres eft necefía-

Db

rius tantum , ut'fervus proprius teftatoris ab

eó heres fcriptus: alius heres füus & neceffa-

m w?ïï

rius fimul , uti filius in poteftate morientis pa-

T

Mi

l

J

tris conflitutus.

Alius voluntarius, feu extra-

j ht

neus, teflatoris jurinon fübjeCtus. - Hodie he-

.A

redi füo &

ceffario fimul datur poteftas ab-

ao

1

ftinendi ab"heredirate jure preetorio,, ita ut ali-

ss

qua ratione volunrarius fit, cum olim onera

telaon

hereditatis neceffario fuftineretper continuatio-

u

TeltfG

Mdl

j

nem dominii, íeu facta aditione anre apertas

f

tabulas, etiam dum ienoraret patrem deceffif-

r Qs

ífe. Hoc tamen folum neceífarius heres eft,

m ex d

quod etiam emancipatus neceffario vel inflitui

;oït Qd

debeat, vel nominatim exheredari.

'

ya u

Il. Teftator non tenetur heredibus, etiam

ln

füis, relinquere omnia bona fua: ut fcilicet de

aliis poft mortem bene mereri poffit.

Portio

Tiziush.fra*

Ql

!

autem, quam debet relinquere ex legibus, di-

i!

Gitur /egitma , nimirum pars portionis ab inte-

ao

flato debita; certis períonis neceffario a teíta-

tore

368

Dz Jonr.

«t ea

tore relinquenda. 7 . $.6./f- Deinoff. tefl. INow.

1.c. . $. .. Debet autem portio legitima effe

"mam nol

gae u

non hereditatis, fed bonorum, detraclis fcili-

cet debitis, & expenfis funeris; licet dos, do-

Noud. !

nyem DO

natio propter nuptias &c. praeaccepta compu-

yrce

tenrur in legitimam, nifi teftator prohibuerir.

ff. &? C. De collat.. Infpicitur ramen. quoad le-

| W.

girimam tempus, quo reftator mortuus eft.

aQ PIOM"

Ti

II. Jure antiquo legitima erat quadrans;

g

feu quarta pars ejus, quod liberis ab inteftato

l,

íit: d

^j

i'

fucceffuris obveniebat. $.4. £? wuz.. Pufl. l. g. $.

6. ff 1. 6. €9 g. C. De inoff. tefl. Hodie vero fi

3n, r

tirbets

liberi fint pauciores quam quinque;legitimaeft

,;'S:r

triens, feu pars tertia di&torum bonorum, ex

T

AVovell. 19. c. 1.£g /dutb.. INoviffrma lege. C.eod.t,

&il

at

Si quinque fuerint liberi, aut plures, portio

legitima erit Semis, feu fubftantiee totius dimi-

st Í

ur idem fta-

du w

dium. Etquia in fine capitis vi

tui de aliis, quibus querela ino

*

ciofi compe-

PT

re anti-

TRU

tit, etiam legitima parentum, qua ju

quo erat quadrans, hodie eft triens. Par eft

n

ratio fratrum & fororum, quibus etiam prae-

o

ii

Msf

teritis querela conceditur ad capiendam legiti-

J

marn, Íi perfona turpis inftituatur.

D

Ad compurationem autem legitimee non ha-

Ti

bentur in numero liberi , qui parentibus non

N

fuccedunt ; v. g. obexheredationem: talesenim

l

Eadem legitima libe-

| //'l(

)h

pro mortuis habentur.

HU

ris ac parentibus titulo infirurionis eft relin-

lm

quenda, atque fine onere, per fe loquendo,

a-

ita ut hoc onus pro nonadje&to habeatur.

üdg

itur

PU

M

h]

let tamen teftamentum duim filius inftitu

Í

eres

Dz Junx.

869

t^

Vi

[

n

!l heresin recerta & particulari, quae valore fuo

pl

legitimam non attingit: ubi filius contra here-

I

des agere. poteft ad. füpplementum legirimae,

Tl

Ij

ex JVovell. 1315. c. 3.. coheredibus autem here-

&

M

diratem non adeuntibus, filio competeret jus

4

accrefcendi,

i

12 gj

IV. Inflitui heres poteft, qui finpulariter

TW

nonprohibetur. Prohibentur autem deporta-

"ag

tus, hareticus non toleratus, vel apoftara,

d inelu

communitas Judaeorum, & quavis communi-

lg

tas illicira: civiras hoflilis, percuffor Cardina-

Dd |

lium , interfector teffatoris : is cui ob delictum

)

1&3.&gl(*.m

aufertur hereditas, & fifco addicitur, &c, Vi.

AQUTQCU

de /nfl. De beved. infl. $g. de

beredum qualit. g

V,

vfh

21

diffev. fF. &9. C. De beved. Juflit. — Preeterea fpu-

lr por

rius non poteft aliquid capere a patre five ex

tisdni

tellamento, five ab inteítato, five ex contra-

bf -

Qu inter vivos : ut patet ex /Vovelf, 74. c.6.

: ücompg-ï

ANulla eis pavticipanda clementia eft ,

fid fie fuppli-

d

£m etiam boc patrum &c.

Imo ne matri

ul-

x Drd]

dem füccedere poteft, eriamíi nulla illi alia

|

diin pre

1

proles faperfit. — Nam illegitimus, quinon po-

um

E

|

z

teft fuccedere patri, non poreft eriam füccede-

z

Te matri, nili fpecialis fir exceptio in jure, ut

T

colligitur ex . /Vov. £ ex z4utbent. Licet. C. De

tius not

taturalib.. liber. - Nulla autem. de. fücceffione

tlsent

fpurii in bonis rnaternis exrat in

jure exceptio,

tim

—

J fiqua illuftris. €. ad S. C. Ovficia

AU.

j

T

Igituríola ea fpurius capere poteft, que ei in

u

teftamento pro alimentis relinquuntur : hzc

ur fv

enim ei ex pietate naturali a parentibus deberi,

ii

h aliunde füftentare fe noa poflit, definicur

Is

*

€. Cum

370

Dz juRnr.

c. Cum baberet, — De eo qui duxit. quo. quidem iil

ü

mirigatur aufteriras juris civilis, 7ZwPent. Ex

hr

complexu. C. De incertis mupt.

j«

Spurii autern dicuntur nati ex parentibus,

j

inter quos tempore conceptionis & narivitatis

MV

i d

[

erat impedimentum dirimens, v.g. altero pa-

ii

rentum vel conjugato, vel facerdote.

u

(

PAU

l

Econtra filius naturalis, defe&tu legititna-

rum prolium, heres univerfàlis inftitui a pa-

[I'uü I

A

f

V

rentibus poteft. 74u£). Licet. C.. de matur. lib.

Wv

]i

Marri inteftatze heres ex affe fuccedit: habenti

lu

& W

legitimos, füccedit ex aequo cum illis. 2. 1. fiqua

| &a d

allufl. ad S. C. Ovfic. . Patri habenti legitimos li-

! frir

beros, non füccedit ab inteftato: uncia tamen ei

M pri

relinqui poteft: fi liberis lepitimis careat; ei in-

pudun

teftato füccedit rantum in fextante.

wpsad

Naruralesautem liberi jure civili dicebantur;

wmdimi

qui ex unica concubina domi rerenta naíceban-

WL

FT

tur: jure canonico vero, orti ex parentibus

inter quos tempore conceptionis vel nativita-

t

tis non erat impedimentum dirimens: quod

bitony

etiam in foro civili admitti , fcribir Panormi-

d

tanus.

f ts

Dico II. Quoad hereditatis aditionem ob-

Hgmam A

fervandafunt fqq. . I. Defercur hereditas, quam

F

primum aliquis eam adire poteft, vel repudiare,

prout libuerit : acquiritur ab extraneo per

aditionem , amittitur per repudiationem.

herärzu

II. Aditio hereditaris eft actus lepitimus he-

*redta

tedis extranei verbis vel factis declaratus; quo

l"»fme, |

hereditatem fibi delatam vendicat & admittit.

BP

Si verbisdeclarat ; eft agnitio veladitio in fpecie:

;

Á

A ty

Dr Junx.

371

[

iïis, ffä!;"r

j

i

fi fctis vel fignis, v. g. alienum folvendo , de-

bita exigendo, nifi protefletur, alio animo f2

Lt

facere, dicitur pro herede peftio.

Si heres

! &L'st

füus eft, non tam eft aditio, quam i

mmixtio,

quia is heres acquifiram jam heredit

atem cum

od

i

Id

dominio retinet, & fi fe immifícet, dum ex-

traneus acquirit vel adir hereditatem ; acquirit

?C?U /WD'

dominium, fed non fem

Ilf

per poffeffionem; quip-

pe qua facli eft: transmittit hereditatem ad

Huty jj

Il

!

heredes proprios, obligatur folvere defun&ti de-

;.*.:: h;ben

I I

bita.

Declaratio voluntatis verbis vel actu fa-

]

M

M

&a de hereditate delata non babenda, fi facta

ïkg"ü.

i.

Uctt

fit ab herede fuo , dicitur abftentio hereditatis

per privilegium prcetoris; fi ab extraneo, re-

Nfb

à

pudiatio: fi vero herediras jam adita, aut fpes

vel jus ad futuram hereditatem nondum dela-

5dicebanrur,

TTE

tam dimittitur, dicirur renuntiatio.

HI. Cum heres debeat folvere omnia debi-

at

ta defuncti, uti etiam lepara, jus haber delibe-

v ag

randi & inquirendi in vires hereditatis, & de-

m gt

bitorum quantitatem, etiam urgentibus cre-

í Panormi-ä

ditoribus aut leparariis, faltem per annum.

Ttem. haber. jus conficiendi inventarium, vel

item dl«

legitimam & fpecialem adnorationem omnium

Jus quat

onorüm , jurium, debirorum in hereditate re-

i

pertorum.

Zoto tit. ff.eg C. De jure deliber:

TO

m

j

h

eglecto inventario, tenetur ultra vires etiam

|

ereditatis, per fe loquendo.

Porro fi adiit

egiümusbf-'

hereditarem , poteft eam confequi a tertio de-

i?

tinente, tum per petitionem hereditatis, tum

gt

Per interdictum Quorum bouorum , faltem utile.

Aa 2

IV. $i

momrpedï

Dzr JuzE

37

IV. Si creditores videant, hereditatem lo- '

u

,

QX

o periculofo collocatam , intra quinquennium

jl

j

EUl

poffünt petere feparationem bonorum, .rebus

OU ]

nondum confufis: prefertim fi creditores he-

3

iU

(

redis fint aut defqm&i. Vide zir. ff. De

vatiouib.

fega-'

" qük.m

M

- Dico 1. Que

' exheredationem attinent,

i

N

comprehenduntur pluribus titulis Zzflzz. Deex-

u

af

beved. libevov. fF. De lib. €g poflbum. bered. iuflit.

f

]

vel exbered. vel praterit. C. De lib.pretev. velex-

beved.. Item De poflbum. bered. infhit.vel exbered.

"

n

(

m

vel prat

ev. "Adde Novel. 314. Ex quibusquae-

dam compendio perftingimus. — I. T'eítator; li-

i q

cet rerum fuarum arbiter fir, non poteft tamen

[ repeH

15 d

prolibitu qu&sliber femper heredes fcribere;

fed quosdam tenetur vel inftituere, vel nomi-

1 olm.

dem

natim exheredare: puta, liberos, aut his mor-

tuis, deícendentes alios : item parentes, aut.

ov

his mortuis, afcendentes, etiam fratrem, fi

quoin

inftituerit períonam turpem.

Idem eft refpe-

st

ao

&u matrum , quia fcilicet hic non eft effectus

fed officii potius &

Il

patriee poteftatis preecife,

pieratis: cum lege naturali aliquatenus non li-

VT

i h

ceat extraneos propriis liberis, parentibus , fra-

tribus in Concurfü turpis períone preeferre.

At d

f

Olim filiis fuis fine expreffa exheredatione pre-

teritis ( nifi teftamentum effer militare) daba-

de]ktägn

tur remedium nullitatis; emancipatis ;'a patre

lexis

tl

prateritis querela inofficiofi. Sed hodie, juxta

mulros, teftamentum omnibus his cafibus a

pám

initio nullum eft, ex /Vovell rrg. cum. nul-

234

Q

lum prejudicium ex tali teftamento' liberis ge-

neretur,

Dz Jun £.

373

|

11

nere:tur, licet aliqui precteritionem matris ad-

d

xj ï[e.'gm l

ul

i

I

l

huc hodie loco exheredationis effe tueantur;

il

frater vero pretteritus, inítituta perfonaturpi,

w

v.g. concubina, aut homine ebrio/o, non an-

: M

nullabit quidem teftamentum , rumpet tamen

h "L::'r

er querelam inofficiofi; usque ad legitimam.

Itf

Nec vefevt, quod tale teftamentum patris ex

i

Novell. cit. evacuetur, infirmetur, ac reícin-

li ij

datur: nam refcinditur quidem de facto, uti

:'r'/ä'.

matrimonium contractum, ílante impedimen-

to dirimente; non vero de jure refcinditur.

q

IL. Exheredatio eft actus ultimee. volunta-

M

]fl*

tis quo ii; quibus debetur lepitima;a fücceflio-

r

ne repelluntur.

Itaque qui inftitui debet he-

. urm

res, & cui debetur legitima ; poteft exhereda-

t d-

ri: olim etiam pofthumus, non jure novo;

at lm

faltem licite: nam INov. 115. c. 3. requirit; ut

(;

exheredatio fiat cum expreffione ingratitudinis;

femm, l

quomodo autem ingratus poteft efle pofthus

m

us teftatori, qui poít hujus mortem demum

nafcitur ?

d

ij panas& |

III. Ut exheredatio fit. valida, debet fieri

m

nominatim , ira ut de perfona exheredata con-

tius t

flet: debet fieri pure &abfolute, non füb con-

præfetre.

ditione; etfi probabiliter füb conditione infti-

quepre

tui; & füb contraria exheredari potlir, ne vi-

jx) n

delicet praeteritus dicatur: praterea debet ex-

Ó ; PEHC'

heredari inteftamento, non incodicillo: debet

exheredari a tota hereditate, non autem a re

"

!

; di

,

pl

quapiam certa:. debet fimpliciter & non tan-

; qui Ill«

tum ab aliqua perfona, cui non füccedat per

yper

übftitutionem, exheredari. Porro ut exhere-

atio

gl

Aa 3

Dz [onx.

,J

dario jufta fit, rite fiat & excludat querelamin-

officiofi, opus eft cauía jufla & legitima, ap-

IA

fl

probata a /Vovell. 115. c. 3. atque ut ea expri-

icel

matur in teftamento, que quidem expreffio

34

UH

vocatur exheredatio cum elogio: utque heres

i

u Id

fcriptus veritarem caufze hujus probet: quod

TM

jure vetere fecus erat, quo nimirum ipfe filius

jis

l

tenebatur docere innocentiam füuam , vel (eex-

i

j

titiffe oratum parentibus fuis. /. 28. C. De in-

ojf. tefl.

. IV. Exheredatio facta fine neceffariis ad

j

m

valorem , reddit teftamentum ipío jure nullum:

j

;

deftituta vero folis requifitis ad juftitiam per-

j

)

tinentibus , item fi caufà exheredationis non

probetur ab herede, redditur obnoxium que-

À

1

/

relae inofficiofi. Er quamvis per hanc olim to-

tum evertebatur , /. 8. $. pez. |. 28. ff. De im-

umf

offic. tef]am. hodie tamen quoad (olam heredis

ä

inftirutionem evertitur, reliquis, puta, lega-

U

m f

tis, fideicommiffis, libertatibus & integris &

intactis permanentibus. 4. /Vov. t15. c. 3. 22 f

n

[

2

AUs

uübt etiam recenfentur caufie quatuordecim, ob

j

i

J

quas parentibus fas eft exheredare liberos fuos,

P [

aut filiisparentes fratresque.

Quatuordecim

lr

priores caufze hiíce verfibus comprehenduntur.

Filius exheres fiat, /i verbera primo

)

2. /dut gvave fi patvi dedecus intulerit.

3- Carcere couclufum fi negligat, 4. aut furiofutm,

h

B

5 Crimihis accufet , 6. vel pavet infidias.

7. Si dedevit damnum grave, g. finec ab boffe ve«

ID

50

4777

ü l

9. Tiflarive vetet, xo. Sefocietque Magiss

4

It

i

]

Dr Junx

373

C'm['fy:,r ') ;

oqr. Sümimos [equituv, 12. vitietque culile paven-

il

tum,

i

13. ]Von ovtbodoxus, 14. frlia fi mevetrix.

Q

Cauíze exheredandorum parentum funt fqq,

Af

ex d. IVov. c.4. Jura enim inftitutionis & exhe-

1 D n

redationis inter parentes & liberos conftituta;

j

füntreciproca. lgitur queccumque ad exhere-

J pi

D dl

dationem legitimam liberorum neceffaria funt,

j Cüe;;;

eadem ad parentum exheredationem requirun-

tur. Zutbent. Inteflamento. C. ad S C. Tertull.

[

MY

u

1. Si pater accufet capitalis criminis, 2. aut [e

)

AW

|

,

"Adjungat surui ,

!

?

viteque eft infidiatus ,

j

W

4. Teflaviprolibet gnatum; 5.imatriqueveuenum

ts

ra

Prepavet , 6. inclufum [icavceye , 7. vel fu-

APU (

vio[um

tlacdim .

Negligat , 9. €9 veram contemuat vellügio-

7Zem.

[

PT

f hs

Cum fratres & forores in cafü, quoturpis

perfona;. vel macula quadam laborans iis prae-

; N lega-ä

d r d

fertur, fint vel heredes inftituendi, vel exhe-

redandi, exheredari poffunt ex INovella 22.

FTET

J

n

ob cau(as fqq. ]. 27. C 69 $. 1. /nff.. De inoffic.

lr

"flam.

püordedmt

Pelliturafratre frater caufistribus, 1. /£

dindonto

"Avguit bunc [celeris ,. 2. vel ei vult tqllere

vitam,

u

dv

3. F&l fi ja&uram verum fibi moverit umquam.

Putant autem multi, non requiri in fratris

Ts

exheredatione, ut hujus caufà diferte exprima-

at m,fbh

Mec if

türin teftamento , aut ab herede fcripto probe-

tur: eo quod Novella 1r5. de fratribus hac in

d

tf

caufa -qihil ftatuat.

ï[

a 4

)

Faculr

376

Dz Junr.

Facultas aütem — exheredandi extendenda

gt &

tl u

non eít ad alias caufas inpratitudinis, etiam

sque graves, aur graviores: novellaenim cit.

m

cauías alias apponi verat, quam que continen-

] i

tur in ferie hujus conftitutionis, nifi cau(à füb

spy Vi

expreífis videatur contineri: e. g. fi caufa eft

(

ao

exheredationis deliétum cum noverca, quanto

mapis erit inceftus cum matre propria,

us

ao

V. Ceflat exheredatio, fi pater ante tefta-

f N

mentum reconciliarus filio caufam inpratitudi-

nisremifir, licet juxta mültos, pofita reconci-

TU

liatione , exheredatio prius facta adhuc valear.

4 v

VI. Filio jufte exheredato non licer, fülva

It

Áidiy

religione, teftamentum partris jure fuo utentis,

neque aliam ejus ultimam & juftam volunta-

fiamett

tem occultare.

fpentan

1

JDico IF. Contraria teftamentorum funt

vl

!

modi, quibus teftamentum vel vitiatur vel re-

lpis

BO

folvitur, five quibus aut eft invalidum, auttàá-

le declaratur.

Quibus de caufis tractant. /;f/it.

du

Quib. mod. teflam. infirm.. Ytem De iuoffic.teflam.

r

ts J De imuflo, vupto, irrito, fratlo teflam. &

Kelunag

eisd. /. £2 .C. De inoffic. teflam.

iteid

m

L. Igitur teftamentum vitiatur vel initio fla-

i

tim , deficientibus juris folennitatibus, preete-

rito, aut invalide exheredato füo herede: quo

cafü dicitur injuftum.

Aurt inirio validum ex

pott faéto infirmatur, vel ipfo jure, ut ruptio-

ne &irritatione; vel fa&tohominis, fcilicerju-

li

dicis , quando inftitura querela, pronuntiatur

fil

inofficiofüm , h. e. quod fir contra officium pie-

Mf

tatis, — Querela iíta pertinet ad petitionem he-

COHJ

re i[af

-

Dr Junz.

377

T fl

j

reditatis: ac teftamentum re/cindi dicitur , quod

inftirura tali querela , per fententiam judicis

Ti

infirmatur.

1 qu:

II. Irriatur,; quando ex parte teftatoris fü-

5 D

Ti

m

pervenit vitium vel defectus: fi fcilicet patia-

0 OA

tur aliquam ftatus mutationem, vel capitis di-

P (

minutionem. — Deftruiturac defertumfit, quan-

JJf

do defe&tus eft ex parte heredis vel nol

entis:,

"ff tf

vel incapacis adire herediratem.

Wtj

III. Rumpitur autem teftamentum, quan-

lt teio.

do defectus non eft praccife ex parte teftatoris

nv

vel heredis, fed vel mutatio intercedit voluri-

nl

tatis in teftatore, vel revocatio teftamenti prius

dnpn

faci, verbisaut facto, aut ere&tione novi te-

Áum v

ftamenti manifeftata, item ob apnationem itr-

fperaram pofthumi naruralis, vel civilis, i.-e.

Qrrom fut

polt teftamentum conditum demum adoptati.

tiror v

Modis ergo .pluribus teftamentum rumpitur,

dm, u

!

Z

revocatione vel facto, incidendo ; cancellando.

n J

eftruendo, radendo, delendo deliberáte ta-

iif

bulas prioris teftamenti: item faciendo novuti

$m a

teflamentum, aut coram idoneis teftibus, vel

inter acta Judicis reftamentum ante :decennium

4into (

"

gonditum tevocando.

jj; prte

rede: qui

ARTICULUS V.

viim d.

De Codicillo.

N

Ico. Codicillus eft ultima voluntas minus

N

r

folennis de eo,'quod quis poft mortem

ofianpt-

tam fieri vult absque directa heredis inftitutio-

xigen d

ne, -C,olligitur heec definitio ex /[ib..2. /gf]. tit.

molde

Aa 5

25.

378

Dz Junrz.

LUR

at

25. 69 li. 6. C. 1it.56. De Codicilis.e9 ff. lib. 29,

zit.7. De jure codicillerum.

Ex quibus etiam

4 Qrelt:

apparet, quomodo codicillus conveniat cum

Vï'm (ltü

teftamento , & quomodo ab eodiferepet. . Di-

UT

( corf

fcrepat autem a teftamento tripliciter I. ratio-

ne folennitatis: füfficit enim ad codicillum, fi

direc

eIu)

actu continuo, adhibitis quinque teftibus , con-

datur.

Nec refert, utrum teítes ropati fue.

pin

rint, an fortuito intervenerint, aut finr mares

] []Piï'h

Lult..C. b. £. nam etfi teftes omnes, foemina

w

adhibeantur, fübfiftere céftamentum intelligi-

ïk

! hgi D(

qï

L

mus ex J. 2o. $.6. ff Qui tefl. fac. po[J. wb dum

fcemina tantum a teftimonii dictione in tefta-

Il

1 il i

mento excluditur, tacite in aliis ultimis volun-

tatibus admittirur, eo quod exceptio firmet

TT

regulam in cafibus non exceptis. /. 18. jf. De

|

wifiües

zeflib. . Quodfi foeming a. teftimonio in tefta-

d

mentis repellantur, quia folennium fünt inca-

s;

paces, fequitur adhiberi eas poffe ad codicillos,

ii

f )

in quibus nulla ordinationis folennitas requiri-

tur. $. fzn. Inff. b. 1.

6f

Il. Codicillus a teftamento diffidet ratio-

t

ne inftitutionis: neque enim in codicillo heres

pridrln

D

dirécto ipftitui poteft, ne confundarur jus te-

Q

ftamentorum & codicillorum: nec filius exhe-

V

redari. $. 2: /nff. eod., quia quodcumque ju-

ris eft in datione, idem etiam juris obtinet in

!

ademptione. /rg. |.14. C. Detef]; Unde etiam

E

TIento «

«« dheredi pure inftituto conditionem adjicere co-

dicillo quis poteft: de novo enim inftituiffe il-

EU

lum videretur, quod tamen codicillis repugnat.

tl

jflit. Ex

t fifr

eoderm

d 9 2. Jaft. b.t. l. 27. in fin. De condit. du

Dz TJunr.

379

il;

j

eodem capite fübftituere directo per codicillum

" H

^f

u

4

nemo poreft: eoquod codicillus fiat tantum ad,

Wi

BU

lepata inftituenda, ad fideicommilfarias feu dire-

[i

li

l

t

!

&as fübftitutiones, & ad declarandum , immu-

tandum corrigendumve aliquid in teftamento,

| cod.*:rllmä

i

uodfi directo codicillis data fuerit hereditas;

tf .

f

fle&tenda erunt verba in fidei commiffum , quafi

5109f

(cilicet ab inteftato füccedens rogatus effet, de-

Htr as

du&da quarta, reítituere haredirarem . illi, cui

h femine

eadem in codicillis reli&ta. /. 76. fF. ad $. C. Tre-

n 'm[e!,f[gi. |

W

bell. Ioft. .De fideicommiffaria beved. $. Sed. quia

I

^

beres.

i

N

li

IIL. Differunt inter fe teftamentum & codi-

Jims v

cillus ratione numeri, quod nemo quidemcum

390 f

pluribus teftamentis, at cum codicillis pluribus

pf

poflit'decedere. $. 3. /7/1.). 1. ''eftamentaria enim

o i d-

(unt i

difpofitio extenditur ad omniabona teftaroris:nec

quisquam , praeter militem , pro parte inteftarus

joxtcl

decedere poteft. $.5. Z7/2. de bevedib. iuflit. Econ-

Itg i

tra codicilli de rebus íinpularibus fieri

poffunt.

L.6.ff. $. 1. De 3]ure codic//. Quodfi codicilli con-

[ibt r

trarii fuerint, eorum pofteriores, modo &que

al Jere

1

perfecti fint , pravalebunt. /. 3. C: J £. Si vero

irjiste-

ipnoretur, quis eorum prior fit aut pofterior;

jus

nullus illorum valet propter incertitudinem,

"

x n

quod non tam

Quondt

jus, quam p

robatio hic defician

inf

l. Duo funt Titii. 30. ff. De teft. tut.

yde

Pluribus etiam modis codicillus cum tefta-

jj o

mento convenit.

I. Quotiescumque minore

yliof

teflium numero valet teftamentum, toties &

j rleppgüäf.

codicillus. 1ra in codicillo tempore peftis con-

TM

dito fufficiunt duo tefles: in codicillo coram

'eo (l

Prin-,

580

D Junz.

Principe vel Judice facto plane nulli defideran-

j i

tur: in codicillo ceci fextus tefítis vel notarius

j

vuel

PT

Q ^ 5

eft adhibendus; habita ubique proportione ad

f

ca, qua füpra de teftamentis tradidimus.

|:

II. Codicilli, ad morem te(tamentorum;

y

3n il

[T

l

alii funt fcripti; aliinuncupativi. Scr;pzi dicun-

T h

tur, quando quis voluntatem fuam declarat in

"w

fcriptis: AVuncupativi quidem repugnare viden-

tur ex vocis proprietate, qua parvum codicem

g 'v

p

2

!

Kl

fignificar, ufus tamen obtiauit , ut quilibet , cui

teflarilicet, codicillum viva voce condat, vo-

i

Dm

luntatern füam quinque teftibus prafentibus de-

clarando. 1. frnm. $. fin. C. b. 1. eg. /. fía. C. de bomis

valütta

teflamen

que lib.

Utrique autem codicilli vel funt teftamen-

zon/übn

tarii, vel ab inteftato.

Tiflamentarii dicuntur,

geaum.

qui fiunt & fübfiftunt cum teftamento, idque

aelümit

vel preeunt vel fequuntur. 7. 14. €? 18. ff h..

MT

Precedentes teftamentum hodie valent, -etfi

lii

eorum nulla in teftamento fiat mentio. $. 1. Zzfj.

aoj

ureodio

b. t. . Codicilli zoz zeffamentavii feu. ab inteflato

