patur.

Dz Junr.

458

patur. Exempla pa&i legitimi fünt donatio,

giogre!

l. 35. $. 4. C. De donat., dotis promitfio, 7, 6.

juiqui r

C. De dot. promif. , conttitutum, 2.7.7: 7 C. De

!m;æ G&WWC(

cotiflat. pecun. , pactum fþf)nfalitium,—pa&um de

pxa li

ufüris, de nautico feenore, de pignore &c.

Ls

A&tio ex pacto legitimoorta dicitur conditlio ex

'Vl S'l'ï' Q

lege , ex illa (c. lege, quae affiítit tali pacto, ex.

Qu

indeque actionem concedit. z. z. /f. De couditt,

ET

ex leg.

! rl

Pa&um adje&tum quotiescumque contra-

od

&ui in continenti adjicitur., tories valide oblipar,

j p

i, n !

& producit actionem talem, qualis ex illo cón-

tractu oritur, cujus quippe pars eft pactum.

gv

Itainff.l. 7.$ s. Depad. l. 69. ib. Pro foc. l. 79. De

güpplta

coutvab. empt. l. Y6. De in diem addi&l. 1. 4. De

jndads, d

]. Commij. l. 13. C. De pact.- Dixi, pactumcon-

& À ä,'/'ï D.'"(

tractui adjici z conzizenti , h. e. vel in ipfo con-

ypeti :

j

tractus inpreffu, vel antequam finitur : alioqui

i a

naturam pacti nudiretinet, nec nifi exceptio-

|

1

,

n as

gomulius

nem producit. 4. /. 13. C. De pat 1. 72. ff De

!

coutrab. empt..

i

i

[d;bjror,yp?

l

ANota I/I. Obligatio eft jurisvinculum; quo,

quis ad dandum aliquid vel faciendum ad(trin-

ü

T0

li

gitur. J. 3. ff. de O. £? d. De hac folum obli-

n

gatione in prefens apitur , non vero de obliga-

ü

1

EK UT

tione latius & minus proprie accepta pro quo-

cunque vinculo etiam ex jure perfonarum de-

hn

Ti

Ícendente, cujus exempla habentur /. 3. pr. ff-

JDe cenf. l. 4. C. De patvia poteft.

r

lw

Obligatio alia eft zaturalis, quae ex jure na- n Wa

l

turali, alia civis, quee ex jure civili oritur. zirisy

Is ng,

fit

Obligetio gafuralis tautum dicitur , quando qt;

4

Dz Junr.

439

lty dw)am

ex folo jure naturali adfirinpitur in confcientia

pUlJ

ad aliquid praítandum, ut alteri etiam jure na-

!

tura áétio competat ad illud exigendum;.quin

j

tamen huic auétoritas juris civilis affiftat, 41 3.

:

" DeO.$3 A. 1.95.

$- 4- ff..De folut.l. xo

IT

Ut

ff

H

n

F. S.l. 7: $. 4. ff De padl.

il

[

Obligatio cioilis- tautum e

ft vincül"t*l'mwj

ü;is

d

civilis,, quo quis citra eequitatem. naturalem;,

ex fola juris civilis ratione adflringitur ad ali-

Ie nf

quid preeftandum $. 1. /7/7. de except. 1. 3. $. 3. Jf-

De .conflit. pecun. . FYaec a&tionem quiidem pro-

ü qbä;gag

N

ducit, non tamen exactionem, cum íemper

MO

exceptione pretoria, quam függerit eequitas;

t

h]V

Ll

elidi poffit. :4.3.$.1. ; ceu qui metucoactus;dolo

'ij[g'ï L ;B[

induétus, aut errore lapfus aliquid promifit. $. z.

pano;.

& a. Izfl. Deexcept.-Qui paétus cumcreditore

It

ne peteret, $. 3. /pf?. Ihid. .Obligationes:tamen

l: ditg

civiles, quae ficta quadam & praefümpta eequi-

f

tate nituntur, etiam exactionem propter pu-

dngl

L

plicam utilitatem ; producunt ; etiamfi nihil de-

beat debitor, ut obligatioliterarum poftlapfum

vulm, a

biennii, z. z. Zzfl. De litevar.obligat.

Obligatio

m atl

ex re judicata. J. 25. ff. De flat. bomin. .. Ex ju-

ülim ol«

rejurando voluntario. $. 9. Jnff. .De achion. .. Et

d

ex confeffione judiciali. J. 1. fJ. De confef] ——

o q

Ex utraque oritur: o/ligatio - 11ixfa ,. vincu-

yarun d

lum Juris naturalis & civilis, quo quis necetü-

! L 3' Pr',,.

tate adítringitur ad al

iquid. preeftandum: ut ex

emptione, venditione ; locatione , &c..: . Qu&e

T

"

quidem paffim intelligitur, quotiescumque ob-

cini

lipationis in Jure fit mentio, producitque tam

| quäfe qm

actionem , quam exactionem.

Dico.

L

Ee 4

440

Dzr Jvonr.

Dico. Pactumnudum a perfonis idoneis fu.

u eüq

per re licita deliberate initum non parir obliga. i

tionem ex Jure fcriptp, parit tamen oblicatio-

j o

nem & actionem ex jure nonfcripto. — Proj, ].

g at

pars. Jus (criptum eft vel Civile vel Ecclefiafti-

D p

cum: [us aurem civile pacto nudo non tribuit

r eh; que

a&tionem, tum ne homines facile capianturver-

um

bis leviter prolatis, tum quia publice intereft,

yie p

ne ob promifícuas contentiones litibus Fora re-

| qurjt

pleanrur; ut dictum fup. Obfervatione 2.

fs

Conftàt autem ex c. 1. de JV. O. N. a Jureci-

TE

vili clare aliquid decernente recedendum noa

amn,qet

effe in queftione, de qua Jus Canonicum nihil

Jofent m

aut dübie pronuntiat: atqui hoc jus pactis nu-

Mqn

is nufpiam concedit a&tionem: ergo pa&tum

morbis lod

nudum ne jure quidem ecclefiaftico actionem

porm, d

producit.

Ita Gonzalez & plerique Recentio-

At d

rumcontra Panormitanum , Molinam , Leffium,

WOTTIT

&c., quorum fententiam communem ait & fe-

! i

l

quitur Covarruvia citatus füp. c.6.a. 2. conc. 3.

pn

ET

Prob. 1f Pavs.. Jus non fcriptum eft jusna-

n j

turz & gentium, item confüetudo. recepra &

lifongi

nj

"

Utl

W.

approbata; atqui fecundum jura ifta pactum

Il

nudum parit obligationem efficacem; ergo.

m

Prob. JAffumpt. quoad jus naturae & gentium.

AU

um ex natura füa vim habet obligandi in

M

[

À Q a

]

Í

conícientia, cum pofita capacitate perfonarum

P

i

& materiz , ad hoc nihil requiratur, quam con-

"Ut t

fenfus mutuus: atqui jus pofitivum, etfi pactis

I ts

nudis non affiflat efficaciter, non tamen eis re-

w —

fiftit; fed ea relinquit in flatu fuo & vigore;

LE

|

quem ex natura fua habuerunt: nam /. 5.ff. De

!

l

Tatta

N

j

þluf.

Dz Junr.

441

rwoü il

[j

folut. $. 2. etiam ex pa&to ufurario videtur infi-

Rjg,

&m*] [

nuari naturalis oblipatio. /. 7. . De pa&?. Patta

sl

fine dolo non contra leges inita fervaturum fe,

i

j

[

ait pretor : eademque paécta obfervanda effe , 2 9.

C. De pa&l. . Ex naturaliter equum dicitur effe,

V

b

utea, qua inter nos placuerunt, ferventur. J.1.

Afl

ff De pecun. conflit.

Ergo fecundüm jus natu-

Ke lt

rde pactum nudum producit obligationem,

Ug

quam jus gentium etiam probar.

Io2,

Quodíi pa-

étis nudis obligatio naturalis non fübeffet, ini-

j |

"

que forent leges prohibentes repetitionem

N

eorum , quae tali pacto foluta fünt, ut /. 21. C. P. ?.

CATW

Poffent enim utique repeti Condi&zoe indebiti.

du

Ad quem duétum juris naturz & gentium

od

moribus hodiernis & praxi Germanize, ob fin-

x n

ularem , ut quidam volunt, nationis bujus can-

i n

:

0.

rem, pactis nudis datur oblipatio efficax &

mf

actio in utroque foro; quse inde etiam cozidi£lio

amati

ex moribus appellatur. Quapropter non.am-

1AQI.)

plius attenditur, utrum pactum contra&ui. in

nel n

continenti adjectum fit, an ex intervallo:: nec

r

diftin&tio pa&ti in nudum & non nudum quid-

t m

quam in effectu (uüb receffü habet , cum ad utrius-

y; &

que implementum pariter api poffit. Secus res

gem'xum.

abetin preeparatoriis contractuum , feu tracta-

»hganü n

tibus ilis, qui conventiones adhuc ineundas

rfonamut

precedere folent , ubi confenfüs nondum adeft,

m

nec animus in preefens fefe efficaciter obligandi,

,a

à quibus ante acceptationem utriusque refilire

o

iberum eft.

! & WJDP)

Ob;. I. Naturales oblipationes non eo folo

m !: ,':L f

&ftimantur; fi actio aliqua earum nomine com-

] Ml

Ee 5

petits

Dr Junt.

442

X €0; fi foluta pecunïg re; f d pä&a

petit, verum etiam e

peti non poffit, ut habetur l.. 10 ff. de O & A. g um

cbonem jureci- ;« !

Ergo obligatio naturalis infert a

vili. Atqui pactum nudum, ex dictis, wem fert n

n pu Ij

obligationem con(tientiae naruralem: ergo in- (l

fert actionem civilem.

g. V. feq. utramq. Sene ais

li

füs d. l. eft ifte: naturalis obligatio eeftimatur vel if

cognofcitur rz.ex eo, fi competat actio ex |ut/

!

ll

accidenti, quia pactum contractui adjectum eft, |h

vel juramento firmatum , vel alio modo vefti-

tum: 2do ex eo, quod pactum etiam non ve-

N

ä

ftitum pariat exceptionem ; ita urfolura pecunia at

repeti non poffit. Ita Haunoldus contra Go-

g tudt

:

thefredum & quosdam explicat ; & tuetur d. ].

p godd

textum non effe vitiatum, quod J. 16.5- Defr-

f p

deju[J. eadem verba habean

tur.

m

h &eror

Jufl. 1. L. 3. f De:con.

di&. cau[. data cau[a

"

zton. fic. S. 4. datur actio ex pacto nudo. Ergo.

"N

W.

l:

&« IV. A. Erat contra&tus, innominatus, vide-

]

IN

1

Iïg Y

,

licet; promitto decem danda, ur manumittas

Stichum. — Et quamvis anre manumifífionem | i

u

Stichus mortuus fuerit, fictione ramen jurisita

lm

i

(l

mortuus habetur pro manumiffo eo effectu; um

1f

ur Sempronius condi&tione inftirura decem aj

il

Maevio petere poffit: quoniam quee ob cafüm

$m

inculpabilem praeftari nequeunt; fictione juris Ut

pro praftitis habentur.

"ts

/n[l. 2.. Ulpianus 7. 7.

$. 7. ff. de pa&t. alt; ss

pretorem fervaturum pacta conventa , qugnes v

que dolo malo, neque adverfus leges, p'ebi- »5Ef01iäi»?f.imf

fcita &c. fatta erunt: ergo pa£ctum nudum prO-ruy .

ducit actionem. — . V. Corf. Pretor fer-vatä- "lnte

Dz Junr.

443

l

rus eft pacta eo modo, quo fervari poffunt,

/' A

dando nimirum exceptionem pactis nudis & li-

beratoriis , actionem vero

pactis promifforiis

j

& non nudis.

Obj. l.. Cap. 1. De pa&, Cum Antigohus

Mataurenfis Epifcopus in Concilio Africano di-

li

xiffet, auz 2m£a pa&a [uam obtineant firmitatem ,

FA 4108

aut conventus ; fi [e mom cobibuerit, ecclefiaflicam

(jdund

feutiat difciplimamm: — Patres univerfi dixerunt:

(X ref

Pax fervetur ,. pa&a cuflodiautir. ^ Ergo pactis

f0 v

nudis tribuitur ibidem aétio. x JV. Cozf. Con-

m

venerat inter Antigonum & Optantium Epifco-

TM

&wcd]

os, ne alter alteri plebem fübtraheret. Hoc

pacto , quod Antigonus fedulo fervaverat,, non

híg

ftetit Optantius :

contra quem Antigono vé-

re competebat actio, non quidem ex pacto nu-

UT

do, fed ex contractu innominato

90j facio , "t

qio D

Qon facias..

nitus Y

Jufl. x. Gregorius M.c. 3. De pa&. Srudiofe,

at

inquit. agezdum efl, ut ea, que pvomittuntuv ;

nilors

]

opere compleantur. Exgo. — & N. Conf. Pontifex

m junsi:z

ibidem de caufis pauperum & minorum , non

a dl

autem de pactisnudis tractat. — Ac licer de pa-

dem a

&is nudis ageretur, non continuo fequitur , da-

ob um

m

ri eis actionem.

Sicut paéta nuda jure civili

jone J

actionem non producunt, licet alios non fper-

nendos effectus producant; quod nimirum pa-

T

riant exceptionem , /. 7. $. 4. De pa&. quod im-

qta, (

pediant condictionem indebiti ; 7 15.7.26.8. 12.

o

!

d d

N

JF- De condiét. indeb. quod faciant locum. cóm-

nu

"u

penfationi, /, 6, £: De compen[at. quod fecüns

&t

1

U

:

dum illa conftitui poflit, /. 1. $. 7. f De conffir.

V

pemm

444

Dg Junr.

pecun.. quod. admittant novationem, ]. z. $. r,

Lfüma (eges

. De novat. quod efficaciter eis accedere pof.

f

g p

fint fidejuffores & pignora, $. 1. /nf?. de fidejuff,

A

L. x.£7 7. ff. Eod. 1. 5. pr. &9 [. 14..5. 1. ff. De pig-

norib, &c.

Quod autem Hoppius commert. in

(

G. 2. Jufl. De oblig. ad probandum, pacta nuda

jure canonico actionem producere, refert c.34,

N0 Ü

t a

De [at.excom.ad rem non eft: fiquidem d. c.54.

agit de vero contractu, quo tenebantur Vene-

am d

M

l

"

ti, qui a militibus cruce fignatis partem nauli

fiiy

jam acceperant.

vf n

mf

Infl. 2. Ecclefia judicat de omni pacto c. 13.

De jud. ergo tribuit etiam pactis nudisactionem:

du

alioqui non confülitur fatis. confcientiis, nec

n d

peccata eliminantur.

E. IV. Coz[. Peccata fa-

s afiend

wtim m

tis caventur, quod concedatur denuntiatio ca-

nonica, & imploratio officii judicis contra eos,

sls p

qui paétis contraveniunt, ut ex cc. 1. & 3. cift.

atltt &

aliisque locis conftat.

Iter conícientia ipfa ur-

Ri n

gens füfficit ad fervanda pacta & ad peccataan-

j

tevertenda.

LOI

Jnfl. 3. Qui vult finem, vult etiam media.

Jdy

1777

"g. l. 2. f. De jurisd. Atqui Ecclefia vult pa-

étorum impletionem , ne peccara admittantur;

Summidy

ergo etiam eis tribuit actionem , qua pactorum

t d

impletio vel ab invitis extorqueatur. & Diff.

t m d

Maj. Qui vult finem, vulr media omnia; etiam

E

illa; qua gravibusincommodis fünt obnoxia N,

L

f

T

Wi

vult media aliqua, quibus citra tàlia incommo-

t Doilnl

da finis obtineri poteft C. — Ubertas actionum j

Vi

promiícue conceffarum videbatur olim ame tj

m

pllle us

T

Ds Junz.

445

js|

::

lifima feges litium; & modici fructus pro

i

quiete publica.

4gq

ARTICULUS Il

Jly

(hy

Al

!

Quinam contvabere po[fint ?

Ü

n

n ^

Qia 1. Contra&us definitur conventio cer-

HMI d C')."F

tum nomen vel caufam habens, füique

Tir J

matura obligationem & actionem producens.

Quj L. $. 1. €9 2. ff. De pa&. Quibus ultimis ver-

bis differt etiam a paéto legitimo, cui actio fo-

A

lum ex affiftentia legis tribuitur. 7. 6. f. De pa&t.

s

Quodíi quandoque lex contractui affiftere vide-

ol w

tur ad producendam actionem, non fimplici-

al

ter aífiftendo hanc ei vim confert, fed fimul

QUX

certam ei formam tribuit; qua mediante hicex

n

satuva f[ua, per novam fcilicet legem ei tributa

Lt

producit a£tionem: ut in fponfálitia largitate

tl

contingit. /Vov. IIg. c. 1.

Quod fecus in pa&is

us

legitimis.

Aota IJ. Contra&tus dividuntur,ratione mo-

ii diobligandi, in unilarerales & bilaterales. U

( datevales uovózrA«ugo: gr&ce, fünt, ex quibus

ii5 ! unus tantum obligatur , contra quem alteri non

«hnn| obligato daturactio: tales funt mutuum, ftipu-

&Dh latio, literarum obligatio, hereditatis aditio;

indd & indebiti folutio. — Zulaterales , d'izrAevgor , ex

hmoxiaN."

utraque parte producunt obligationem & actio-

i? nem. Etquidem fi contractus duplex nomen

d habuerit, unicam utrinque actionem, fc. dire-

j Ohm Mf

am producer: ut in emptione; venditione,

j« locatione ; conductione; inquibus uterque con-

trahen-

446

Dz Junr.

m*

wahenrium seque principaliter ab initio oblipa-

tUur.

ol que

Quodíi vero contraétus unum nomen

habet, toties duplicem producit actionem, ut

J

in commodato, depofito, pignore, mandato,

)

'cgnj"zafl. M

l

nepotiorum & tutele geftione , in quibus alter

lt

GEEl

gicd

contrahentium ab initio feu principaliter obliga-

! NWUA

f

lanr; £

tur, alter ex poft faéto feu fecundario; unde

|

contra hunc datur actio contraria, contra illum

vero directa.

Excipiuntur tamen contra&us

Societatis & Emphyteufeos: qui pariunt actio.

j

N

nem utrinque directam.

ANota l[]. Alteta divifio eft in contrattus

ln

A

j

A

bone fidei & ftricti juris.

Bona fides hic non

i

Ut

10

bb

D

confetur prout fraudem & dolum partium ex-

cludit, & cujus rationem in omnibus contra-

um edoonit

^

il

&tibus haberi precipit J. 4. C. De O. £? 4. Ne-

d

:

;,5/

que etiam eít prudens legum ad mentem legis.

fafd

latoris interpretatio, quam in judicibus expo-

$Q

Wt

i

fcit . 8. C. De judiciis. Sed eft benigna &equa

interpretatio conventionum, que non precife

t L

Mecia[o-,lf.

verbis inheret, íed ex aequo &bono illas diju-

l

dicat.

Igitur contractus Zoze fidei dicuntur;

!

(?nïrf m

l)

n

/

qui ita funt a Jure comparati, ut hanc judicis

Mi

interpretationem actione exinde inftituta admit-

VIr.

'ä

a

tant. . 7.jJ. De negot. geft. 1. 24. ff. Depof.eg S. un.

RUT

CCGL'n:

Jnfi. Deobligat. ex confeuf.. Econtra contratus;

in quibus judicis poteffas ad verba conventio-

r

nis & naturam negotii eft reftrí£ta, dicuntur

Jfvi&li quris feu ffritle poteflatis. "4vg. l. x. jf. De

Bis , qui [unt. [ui vel alt. juvis. 1. 99. f. De F. 0.

uml

x;

'Tales fünt omnes contractus unilaterales , exce-

Ti

pta ftipulatione pro dote repetenda. $. 29. //f.

€

Dz Junz.

447

UT

De at. Omnes quoque contra&us innominati

J

W

I

v

ilid. omniaque pacta legitima; v. g. donatio &c.

]. s. 68 1. 7 fF. .Dé eo quod certo-loc. l. 16. $. 1. fff.

li

10,

De coüflit. pécun. Cateri vero contractus bonge

Jüq

fidei cenfentur effe.

Clpahr ;

IVota //7.. . Ali Xterum €ontractus veri di-

Ij

]

cuntur, alii quafi contractus. —ri feu propri

contractus fünt; qui vero utriusque contrahen-

QU

COntrds

tium confeníüineuntur , verbis ; literis vel facto

r a.

declarato.

Quafi contra&lus feu amproprii fünt;

qui ex ficto & alege ex facto aliquo praefümpto

d

confenfu efficacem producunt obligationem.

x licm

—

l, 13. $. fi. ff. commod. e9 $. fu. Infl. De oblig,

I

a a

Cau(a obligandi in contra&tibus veris non tan-

J o

tum eít confenfüs expreffus, fed etiam tacitus,

|

4

M

ui & ipfe verus eft confenfus. /. 2. /. 4. $. fin.

qoln. Jf Depati.eg 1. 34. ff. de R. *

talisque confen-

du o

fus tacite feu facto ipfo declaratus füfficit in ve-

u

ris contractibus, v. g. in Societate. 1. 4. ff. Pro

m p

focio. Locatione, /. 13. in frr. £? 1. 14. ff. Locat.

9 ls

Mandato, ]. Qui patitur. 18. l. 6. $. 2. . Mandar.

J m

Econtra in. quafi contractibus cauía obligandi

eft confenfus fictus & a lepge praefümptus, qui

n jidos

Qaidrte

in eo differt a confenfu racito, quod leges tra-

€tatum inter contrahentes ad id, quod racite

fu.

yureo

fi; requirant, qualis eft collatio bonorum in

onventt

Societate. . 31. £ 32./f. pro Joc. . Quod autem

T

J

pre(ümptive fit, id absque tractatu inter con-

f

trahentes habito factum fingunt jura, prout

paret in omnibus quafi contractibus. pr. 7/7. De

WW

iUS] i

s

ollig. que ex quafi conir.

JVota

m

448

Dz Junz.

U Í

IVota P. Contra&tus veri alii fünt nominati,

alii innominati.

JVominati certas ac ípeciales

TT COUIFE

formas habent, indeque fpecialia nomina acce-

( eig at

perunt, certas & nominatas producunt actio-

ssl pn

nes. À. 7. $. 1. ff. De pa&l. arg. l.2. &2 3. ff. De

st

pvefcvip:. verb. Dividuntur autem injreales, ver-

a

bales; literales & confenfuales. $. 2.2z f. Zuft. De

]'ü'.Ple [

ollig. l. 1. $. 1. ff. De O.&? ,4.. Contractus vea-

j

lis quidem eft, qui effentialiter perficitur tradi-

p

tione rei, utmutuum ,commodum , depofitum,

,,,,,

juzis d

[

pignus. Jufl. 1. 1. Quib. mod. ve contvab. obligat.

Vonmite

Contractus verbalis effentialiter perficitur ver-

ET

bis, ut flipulatio, cum preefens pra'fenti inter-

TMTI

roganti; num praftiturus fit, quod rogatur,

gunjm

congrue& continuo refpondet, fe preeftiturum.

ais n

De quo Zufl. ti. 16. de F. O.ey feqgq. — Contra-

ag

us literalis effentialiter perficitur datione chy-

i eontuls

rographi continentis confeffionem pecunie cre-

jm, Qua[m

ditee , quae tamen credita non efl. /z/?. de litevar.

du , j

oblig. Contraétus confen[ualis effentialiter per-

At

ficitur folo confenfü ; nec ad füi valorem requi-

*nerakacp]unt

rit vel praítationem rei , vel verba aut fcriptu-

TUOo: g

ram , ut emptio, venditio, locatio, conductio,

Qd g

emphyteufis, focietas, mandatutu.

Quibus

IU

Layman 7eol. Moval. l.3. tv. 4. c. 3.2. 2.£7 Hop-

IG

pius ad $. 1. /ufl. De patr. potefl. circa f. addunt

FUR D

fponfalia & matrimonium.

fï"PmS; V

Contractus zzzominati dicuntur, qui certa

F

N

r

forma & nomine fpeciali deftituuntur , nec cer-

.

J

E

1.

J

iu

£—3À.

tas & nominatas actiones producunt, quia ta-

^t, ( m

men caufam habent pracedentem, feu gurZA-

TN] TRtre NT

-

!

9uypa ; 1. e. dationem vel fa&tum ab altera parte

imple-

Dz Junx.

449

! Ut

impletum; fub lege mutuz preflationis, hinc

1

At

M

i

omnes contractibus realibus accenfentur, datur-

"M

D

Id

que eis a&tio, pracriptis verbis, di&ta, quod

D

res gefta preeferiptis verbis fit defignanda, quia

M

l

T

Itl

negotium , unde actio oritur, fpeciali nomine

caret. 4 7. $.2./-. De padt. L1.8.2. f 13. C De

uf /m,

f

ver. pevimut. l1. 2. 69 3. fF. Depreferzp: vevb.

IVota FT. Innominati contractus iterum di-

fciur t

viduntur in regulares & irregulares.

Btegulaves

li,

longius abeunt a contractibus nominatis, nec

!b d

ia .

ullo nomine funt fignati, fed prout negotium

geritur,ita fimplicit »r appellantur: o u des,do ut

i.

Jucias,Facio ut des, Facio ut facias.1.5.8.3.£9 $. De

Wt

prafevipt, vevb. — [rvegulaves dicuntur , qui pro-.

prelims

pius accedunt ad contra&tus nominatos, fimul-

V. Cri

que aliquod nomen habent. /. 1.pr.^ Depermur.

d d

Ut contra&tus eftimatorius , permutatio, cam-

petue

bium. Quamvis autem contra&us ifti nomen

Md

habeant , nihilominus dicuntur innominatiz

tidin t

quod nomen ipforum non (it fpeciale, fed ge--

prenaqi

nerale ac pluribus contractibus &.negotiiscom-

r t

mune: nam permutationisnomine continetur,

qndidt

quidquid ob rem datur, ut in venditione, lo-

us

catione &c;contingit. Sed & conrractus, Dout

d-

des; à permutatione differt, quod ille latius,

j at

quam h&c pateat: nam fi conventum fuerit,

utilla ipfa res, quae data eft, vel fola vel cum

quat

alia reddatur, non

eft permutatio. ]. 17. $. 5. £2

u t

L18.ff.de P. F

It quä'!z-

Dico. Contrahere poffunt omnes, qui libe-

, k

rum preftare.confenfüm , eumque fàtis mani-

entuf.,

bt

feftare poffunt , nec jureipofxtivo prohib

p

&atio.

459

Dz Juas.

Aatío. Ad inducendam obligatiónem jure nài

y. if

rurali: plus non requiritur ex parte pacifcentis;

il y

quam confenfus libere preeftitus ; igitur nifi jure

hm ob

pofitivo prohibeatur, integrum erit ei paciíci

ï;-;;uir.poffelï

aut contrahere.

Quinam autem jure pofitivo

ur,qu

prohibeantur contrahere. $$. fqq.. exponam.

I ]ure canonico interdicitur contrahere

lt g

j

M

Pralatis & adminiftratoribus Ecclefiarum /ac

p

rerum ecclefiafticarum fine certis folennitatibus;

ü

l

TToto tit..De veb. Ecclef. alier, — Ytém relipiofis

!quï

contrahere de rebus temporalibus fine confen-

Ri

f

fu füperioris non licet: partim quia non habent

l

h

I^

velle proprium & nolle. c. 2. De teflam. in 6.

partim:quia fine confenfu preelati nihil dare aut

accipere poflünt, ob votum paupertarisf Vide

füp. c:3.a. 6.

II.. Jure civili infaris juridice, 1. e. qui nec«

dum explevit feptimam annum; 7 18. C. De

ïi]

jure delibev;. aec. folus, nec tutore. qu&tore

us

W

re&te.contrahit. nam: contrahere auétore tu-

tore..eft contrahere approbante tutore id

TM

quod cum pupillo gerirur, ut haberur 4 3. ff.

JDe au&lovitat. €$' conf. tut. Atqui: eum infante

pupillo-nihil poteft geri : nam $. o« Zsf .. De

:

zuur. Sbipul. dicirur non multum diftare a furio-:

j

Ío: & L 1.6.2. in fin. f De adminill. g pericul»

?

zitf. pro infantibus tutores ipfi judicium fufci-

1

l

pere jubentur ; pro'iis vero qui fupra feptimutm

u

üqu

ull

zetatisannum (ünt, auctoritarem preeftare. " Sed

omnia

"ZIIUF, CW D. ï;lï;

& fecundum praxin imperii, tutores

TO

s

per fe ipfos nomine infantum agunt.

Nimi-

Qd d

iE

if

rum iqfantes dicuntur uon fentire; /. 33. à/ f. C;

Q

um

Dz Junz.

bHU if

It

4j1

De 'z'mf. 7(f). Qui autem non fentit, nec

COns

li

DT

lIt

fentit. /. 8. $. 2.7. .De optionelegata. Sententiam

Éu

iftam confirmat fpecialiscafüs , /.32. $.2. . .De

(CID)

J

W

i

acquir. pof[e]- ubi utilitatis caufà receptum effe di-

citur, quod infans tütore auctore poffeffionem

LT

lE (Qgis

poffit queerere. — Molzza tv. . de 9. 9 3j. difp.

224. 1. 30. Laymatita tv. 4. 0. 9.2. $. Struviuts exer«

p ;

M

tit. 6. tb. 39. cum plerisque T T. e? 3 Ctis. Se-

cundum quorum fententiam, infans ita con-

1 rcllgiof/s

Uf n

trahens, atque etiam locupletior fa&tus, nulla

&tione renetur, fed: folum in quantur locu-

il

Mena

pletior faétus adftringitur ex eequitate naturali,

l. 206. - de R. 3. fanchez 1.6.. De matvim.

difp.

A at

38. 3. $. n f.

p T

.III. Impubes infante major carens tutore,

1eqiit

recte contrahit folus: nam jura, quibus actus

ejus irriti declarantur, tutorem effe conftitutum

lu cà

prefümunt,

tre r

fine cujus confenfu egerir pupil-

lus. Salva tamen manet lefo reftitutio in in-

adret.

teorurm.

: t d

.,v'

Si vero tutorem habet, cumhoccontrahe-

lsf

Ym tf

Te nequit, nifi cum confenfü contutoris, vel

curatoris adid dati, vel ex decreto mapiftratus,

l M D!

aut confenfuü

eafono-

propinquorum. $.

ult. In(. ]. x.pr.

L. $-2: 69 1 . fE. De aulor. t

ut. Cumaltero

v yrit

àm i

Vero contrahens , confentiente tutore ; legitime

quidem apit, l&füs tamen reftitueridüs in inre-

vl

grum eft. 7.7. 72/7: ff eg?' C. de autlor. zut. z. t. ff

du Y

eminor.C. De in inteev. veflit. miu. €?. C. fitu-

yre

Tor vel cuvat. intevven.

"o

uodfi absque tutoris confenfü contraxe-

t

rit dolo ufus, & civiliter & naturaliter tenebi-

y;

Ff2

tur.

$2

Dz Jon*.

n COUW

tur. ]. 13. . um ff De dolo malo. l 1. $. 15. ff

j

Wi

Depofíti.

Quiaffic malitia fupplet etatem. /. 23.

j

;

ii

!

jDU. t

JDe furt

e? ] 111.de R. 9. . Sin autemdolonon

fit verfatus in contractu , ex quo locupletior

ps lm

—

yilu m

evadit, contractus fimpliciter valet/.5. ff. €9 pr.

!

Infl. Deauclor. tut. $. 9. Deinut. flipul. 1.6. C.

fre i

De ll c. 61. de . 9. in6.. Atfi conditionem ex

il Qflï /

j

rali contractu meliorem facere non poteft, con-

23

[//

li

tra&us fimplicirer nullus eft. . pr. Juf. De

1

gu&. tut.

j

Porro in contra&tibus, ex quibus conditio-

lund

!

j

!

T

l

l

l

|

nem fuam meliorem aut deteriorem reddere po-

J

n

g us d

teft, ut funt contractus bilaterales, tenetur in

g d

quantum inde ditior evafit. 4 1. pr. L 5.$.1.ff-

De au&. $9 con[ens. tut.. Si.non inde locupletior

üjm.

eyec m

exiftit, contractus ex parte. pupilli claudicat, &

lo contraxit, obligatur.

quptt d

folus is, qui cüm pupil

d. p. in f. lufl. De audl. tut.

e7? 1. ag. ff. Depat.

(ptenciln

Denique & naturaliter & civiliter pupillus

leileim y

tenetur , Íi ex re ipía oriatur obligatio, feucum

t tv

intrinfeca nepotii natura actionem fügpgerit;ip-

| dügratn

| Bj

faque rei eequitas dictat, licet nulla conventio

interveniat: urpote fiquis communem 1un-

tj a

dum habeat cum pupillo, & in eum aliqui

:a.örlrumwmpem

impenderit. 7. Furzofus. 46. ff. de O. &2 A. Aïg-

fU

pr. dt.D

eoblig. ex delitio.

m

Igitur obligatio pupil

li ex contractu fine tu-

ttrsdy

tore inito, in quo fine dolo verfatus eft, nec

L

ditior inde fa&tus, probabilius ne quidem pro-

*:;j;ovmiolqux

.....

Wl

&auam;.

prie eft naturalis, ita ut, citra religionem, per-

inde fe gerere poffit, acfi numquam contraxi-

W ä' ) IUN (w

fet.

KHautoldus tv. 8. €. 3. contr. 3. f

196. H -

LOT

dinguy,

EY

Dr Junr.

453

|

LU c[[U/-

dingus, Covavruvia, Cujarius, Corvimus, Hunnius cg

g

13]1

multiex T T. &9 J Ctiscontva non paucos ultriusque

Ls

J

cffis DD. Probatur autem fententia ifta clariffi-

Rn

mis teftimoniis.*7. 59. . de O. £? .4. dicitur:

I

l ff .5,?,':' A

Pupillus mutuam pecuniam accipiendo, ue quidem

i

[

|

juye aturali obligatur.. Jem L. 41. Decondil. in-

hii

deb. Quod pupillus fine turovis au&oritate flipulan-

pacfan

ie promszit

, folvevit, vepetitio efl : quia uec ma-

db )

tura delet...Idem habetur /.29. f Eo. Unde

itaratiocinor: Quod naturaliter debetur & fo-

uY

lutum eft, repeti non poteft. . 10. jf. de O. £2

l m

A. atqui pupillus repetere poreft folutum fine

j r

auctoritate tutoris; ergo obligatione naturali

r

lj

4

non tenebatur.

OY

fi.vlï

Coufirmm. Finis predictarum legum fuit;

VTR

cavere indemnitati pupillorum : Sed non fuffi-

cienter & efficaciter caviffent , fi folüm obliga-

o

j

tionemcivilem, non vero naturalem füftuliffent :

quid enim prodeft, fi pupillus in confcientia

j t

t

obligetur fervare pactum, licet actione civili

ad ejus exfecutionem cogi nequeat ?

ireli

j corerm

Ex hac tbefí féquitur , tali pupillo non poffe

m Á

objici compenfationem : quia hec prafumit

em naturaliter tenere.

i dqid

debitum compenfàbile falt

1.6.]f. De compen[ationib.

Deinde tale debitum

T

nec novari poffe a pupillo, nec conftitui, etiam

voufinet

cum tutoris auctoritate. arg.7. 1. $.7. ff-. .Depe-

w d

cun. conflit. l. x. G. un. in f. ff. Denovat. Eft au-

tem zovatio modus priorem obligation

em tol-

quïüem p

af

lendi, & aliam novamin ejus locum fübftituen-

di. $. 3. Zfl. Quib.mod.

toll. oblig. €? l. x.$. 1. ff

m u

Detuovat. ut dum contra

&ui prius inito adhibe-

tur

,læ' /

1.19

)

3

iDz Jun&.

454

tur pignus aut fidejuflor , ante non adhi.

;n,:eoqüüa

bitus : dum conftitutum -antea -»pignus re-

»":ïiï. O

mittitur , vel adhibitus fidejuffor liberarur: fi

PO V

contractus conditionatus fübftituitur puro &

ginat

abfoluto: fi venditioni fübftituatur mutuum,

V.

Novationis fpecies eft delegatzo, videlicet cum

'eyaort;

a priore debitore íciente & mandante alius

! odl

debiter in locum fui, novandi caufà credi.

hm

tori acceptanti fübflituitur.

Dft. fup. cit. g

1 [/ U*M

l. x1.f.. De novat.

Quo quidem . caíü licet

k'æ [7] QQSPFUP[

ass

pupillus fubftitutus novus debitor tantum pu.

tatitie obligetur, vera tamen oblihglatip prace-

n

dens perimitur.

p n p

Conflitueve vero hic eft nudo. pacto promir-

IT

tere quod antea debebatur: ita ut confHitutum

lii

dicatur pactum legitimum, quo quis illi; cum

Bs ml

quo paciícitur, debitum vel fuum vel alienum

|rpuremde

fe foluturum promittit , fine ftipulatione. . Di-

Ab

citur autem pa&um legitirmnm , quia per Pre-

afteilisy

toris edictum, tamquam per legem, $. 3. 67 7.

Ts V R

lufl. De 9. N. G.&2 C. Specialiter confirma-

qui ia

li

tum, actionem conflitutee pecunie nanciícitur.

5(51)1155, j

L. 6.e9 17. $. 1. De padt.

,4/

ij //«

Ex eadem thefi porro fequitur, ludentem

f

cum pupillo teneri ad reftirueundum lucrum;

li

]

wï';

modo id fümma norabilis fuerit: nam pecunid

Dd

EU

modice ludo amiffa& dominium videtur ex ta-

T

cita permiffione tutoris & juris translatum, qui

TM

honeftas recreationes pupillis indulgent.

i h"abi&fwmu

Denique fequitur , eur , qui emptione alio-

i LU

i

ve contractu onerofo, a.tutore non approba-

,,,'c Mi

to, aliquid acquifivit, teneri adillud reftituen-

V t

um.:

y

Dz [onx.

455

ij

P[i an

(

dum: eoquod. nullum rei talis dominium acquis

L

f

fiverit.

Cum econtra pupillus dolofe in.con-

f

"

traétu non ver

fatus nec ditior inde fa&üs, ad

nihil teneatur.

*

TA

IV.4 Minor qui

eft pater familias, & caret

DN

curatore, aut curatorem habet, eodem jur&

M i

oteft, aut.non poreftcontrahere , quo pupil-

GUb (

lus tutore carens, aut; habens tutorem; : ntmo-

b

do explicatum. fuit. 7.« .. De in iutegv. veflit.

at J

t

A

l

mii. Qnapropter minorcuratorem habens; res

MU. Dl

immobiles, & mobiles pretiofas que fervando

V g.

fervari poffunt, absque decreto judicis aliena-

re non poteft, etiam: €

Ov

p

:l

tienté ggratore.

"

l.22. C. deadmin. cuvat. €9 tub-

B

f

Alia ratio eft filiorum familias:- natn.

donec

QU

z

l

filius familias impubes erir, ne quidem aucto-

T aken&m

re patre recte contrahit. $. 1o. i2 f. Deamut. [hi-

ts D

ul. At pubes factus, & contrahens de bonis

pl

caftrenfibus vel quafi, etiam inconfulto pa-

f

f

tre; tam naturaliter, quam civiliter obligatur:

RI CODUIT

quoad ifla enim; fictione juris, habetur pro pa-

.

TO

tre familias, pr. Zuf?.

1

J. on eft permis. fac.tef?.

Lo.ff. l. ult. $. un. C. ad $. C. Macedort. l.7. $. ulr.

luentrm

ff. Dedonat. &c.

m ctot

Et quamquam ratione bonorum adveniitio-

mpecumæ

rum extraordimariorum non cenfearur effe pa-

r Lt

familias, valide tamen de iis contrahit, etiam

um Q

inconfulto patre: nam de iis difponendi libe-

pan

Ü

lr

ram habet facultatem , eo modo, quo exprimi«

,

p

tur /Vovella 1 17. c. 1.

n g

De bonis vero adventitiis ordinariis 'filius

familias , non confentiente patre ; invalide con.

hi

jf

tra-

4

456

D Junr.

trahit, etiamfi fuerit ma

jorennis. Lfin $. g.C.

lo r

JDe bog. que lib.

: dii !

Si. pater filio. concefferit peculii profeaitii

; fd

adminiftrationem, ex contraéctu de. hoc a £ilio

gf

iniro obligabitur utérque. 7 44. f De peculio.

gior

Et pater quidem peculiotenus, i. e. fecundum

myotuum ;

vires & menfüram peculii. $. 10. Zzf?. :Deatliog,

gid, q

Filiusautemin folidum / 47. De judic. 1.39. ff de

Ya

Id

O.£7 .4, "Vide que fupra difputavimus Cap. 3.

avt. 2, 9.

4- cap. 6. 43« $. 1. 63 arf. 4. $, 1. G9 cap.

p t

7.4.3. 6 4. 09 -

|

l

ag

Filius fam. pubes poteft, etiam infcio

t od

patre, oblipare

f

onam füam civiliter quibus-

ssf

vis conrractibus *

utuo excepto) ita ut obli

j

gationi fatisfacere reneatur, faltem poftquam

tinen r t

ífui juris factus eft, aut bona alienabilia ac-

jeveni )

quifivit. Pars 7. hujus thefeos $. 6. /ufl. De

Mf

, uf

anutil. flipul. l. 5. pv. ff. Quodcum eo qui im al.po-

"

|

zefl. 1. 59. ff. de O.t9 4.. Rationem reddit Hau-

m

i

i

m

noldus zr. 8. cap. 3. contvov. $. z. 239. quodle-

fs d

It

ges filio fam. obligationem perfonalem ad alie-

Bul

nandum permittant tunc, cum füi juris fuerit.

UET

Pars II. Ejusdem thefeos , quazmutuum ex-

qw'd:mjo&;þm

cipitur, patet ex ff. &9 C. z. z. /245. €. Macedo«

odrigygg

viamun 5 $. 7. Inft. Quod cum eo, qui in alieua,

t dmgg f

pote?. NNam cum improbus quidara feenerator

t ]

]

Macedo pecuniam incertis nominibus.creden-

tti

tgdd

do filiis familias materiam fiepe peccandi malis

"t

moribus praftaret , ut malo ifti fenatus Roma-

MU

