quoad caufas civiles Nicolaus Liranus in c.

23. Exod. Angelus, Panormitanus, & qui-

n

dam Canonifte, « Ceteri, cum Soto l. 3. de

Juttit. q. 4. a. $. viam mediam inierunt, pro-

z

N

ut mox videbimus,

)

WL

Dico £. In caufis civilibus licet. judici

L

fecundum allegata & probata damnare reum,

il

uem privata fcientia novit efle irninocentem.

;

u*

"

)r. Respublica habet auctoritatem difponen-

[5

)

$14

Dzs JvsriTI24. |

ua

di de fortunis civium prourt juftis ex caufis

li

re communi vifüm fuerit, ut conítat ex toto

p

f

ean

jitulo de Ufurpationibus & ufucapionibus : atqui

auun

hic füppetit ei caufa jüfta, ne fcilicet forma

(u.

judiciorum publicorum cum offenfione populi

g m

pervertatur; ergo poteft ftatuere, ut judex in

st j

tali cafü formam judiciorum przfcriptam ob.

jagis

(ervet, etiamfi innocensfortunis füis privetur.

-Goufirm. Nemo. civium conqueri jufte

gequi for»

li

poteít five de republica, que jure.fuo

joks t

utitur; five dé judice , qui ante omnia fuit

|

|

j

m

expertus incaffum, ut oppreffo fuübveniret:

[

neque par eft, ut judex officium potius po-

li, t

',

(innao

nat, quam ferat fententiam.

'

Dico 1I. Nüllo modo pote

ft judex mor-

I

p af

deadr

te damnareprobatum fontem,quem fcit ipfe in-

fontem. P)r. /. Cedesinnocentis ram jurena-

Mano i

m. d

turali prohibetur, quam lege divina Exod. 25.

linfi

v..7. düfontem , g. juftum mom. occides. Ergo

1 hi

judex, etiam fupremus, in repub. nullam ha-

(dem vl

bet auctoritatem occidendi, quem, certo no-

vit effe innocentem: nulla enim respublica

ibl de clw

U

(j

/

jidquam contra jus naturale aut divinum

)

ftnetir f

1

atuere poteft.

Phr. HI.Fin

is potiffimusac fere unicüs ob

m a//cgz

quem ratio naturalis dictar, judicem pronunti-

t0db at

TSEN

are oportere pro notitia acquifita fecundum

NO0 d

allegata & probata, eft, ne a verirate & jufti-

tiain judicando facile aberret: ergo quando

s (

evidenter novit, fe injuftum & falfum Judici-

düm

um laturum, fi pronuntiet fecundum notiti-

mma few

EU

am ex allepatis & probatis acquifitam, non

licef

T ul

Dr ]Jusriti4

8171

f

licet ei hanc notitiam fequi , cum Íciat , íe

"OO

contra finem ipfius legis agere, quze przci-

Ti

pit; fecundum notitiam ex alle

gatis & proba-

jj

tis hauftam decidere.

Conf. Lex que per calumniam oppret-

A

fum damnari/ preciperet , . etiamfi ejus. in-

Dd

nocentia judici certo conflaret, effer injuíta

& equas. aures offenderet; ergo illud ipfum

11

J

u

exequi foret injuftum.

fe J

Ob;. I. Deusipfe pracipit decidi caufas ca-

l

il

Il

pitales fecundum teflimonia plurium, Deut.

il

H

17. V. 6. Jn Ore duorum aut. tvium teflium peri-

aW

bit, qui intevficietuv.

Ergo. & AN. Cous. .. Lex

divina folum vült non füfficere unum teftem

k

in caufa obfcura, fed plurium teftimonio opus

ia

'

eíTe ad'reum damnandum: mox enim additur,

jiiïffiä-

AVeno occidatur ,. uno coutva [e dicente teflmoni-

]ij

um. . 1d quod c. 19. v. 15. repetitur: 77 fla-

bit teflis unus contra aliquem:. fed in ore duorum

ln

"

auf trium teflium flabit omue verbum. Quee ea-

1

dem verba recitat Servator Mat. 18. v. 16.

y

übi de corre&tione fraterna.

j |

Ob;.. 17. Judex eft perfona publica; ergo

tenetur fequi fcientiam publicam ;juris fecun-

T

dum allepata & probata. B. Vera hec effe,

if

modo non conílet de errore aut calumnia.

um

Judex eft perfona publica ratione officii, non

'Vero eatenus, ut fequatur errores fibi perfpe-

ld

étos.

Quid ? quod teneatur procedere fe-

g

cundum fuam, non aliorum, etiám plurimo-

nf

rum; ífententiam , licet non conftet,' eos

decipi, aut. decipere J. 1. C. $. 6. de Fter.

*

juv. enucleat.

Unde

*

$16

Dz fusriTiA.

N

Unde conílat fenfus verborum S. Am.

brofii ferm. 2o. in Pf. 118. Jorus judex mibil

j o

g j*

ex avbitvio [uo facii, fed juxta leges $9 . jus

va promumtiat. Nuspiam vero n jure preci-

, «t

irur, interfici poffe reum ad teftimonia plu.

,girime J

rium falía aut fuüfpecta. Imo contrarium ]e.

gjex fcu

imus Exod. 23. /Von fufcipies vocem mendaciis

uec dà judicio plu

vimorum acquie[ces fententiay

jnoveit

aabfoli

utavero devies. — Jnfoutem g 5u[|wm uon occi-

des.. A quo jure divino nequaquam difcedunt

atferrel

humana: nam c. À. de fent. &2 ve judie. in 6.

d CI)US

jubet Pontifex judices ecclefiafticos procedere

«lurmais.

fecundum confcientiam & juftitiam : cum etere

fdxi; S

gi 1vibunal 1udicis illum veum uon babeat , quem

Ài

tuia L 1

snjufle udex condemnat. Ac generatim monet;

ut in concipiendis [ententis , €y' fevendis,pra ocus

binlr

lis babeant folum Deum.

u

us vero civile, quo maxime nituntur

um

&nm,

adverfarii, dum jubet, judicem procedere

in judicio fecundum allegata & probata , eo

tEf0rom

dumtaxat intendit,; ut judici im re dubia

t fimih

certius innotefcat veritas , ac minus fallatu£

ips d

circa caufze merira. Nam /. 6. ff. de officio pre-

qumdi

fid. decernitur: Prefes provincig id [equatur ,

ferum f

vbl

quod comvenit eum ex fide eorum. qu. probabuie

zur [equi. non poffünt autem ei probari; h. &

in N

fidem facere teftimonia aliaque argumenta ,

Wm t

qusz ipfe certo novit effe falfa,

Quaproptet

tf

etiam /] 2. 3. ff.&g' INovell. 9o. de Zeflib. hore

etn

15

tantur judicem , diligenter excutiat

i adh

oj

teftium , teftem füfpectum repellat, vel mie

nus fidei tribuat,

Ndice; Q

hif. L

Ds jusTiT15.

817

Mma

Infl. 1. Siquis legitime probetur effe in-

!tij

fons, fecundum hzc allegata & probata debet

H

eum judex abíolvere , etíi privata notitia

D

fÍciat , eum patraffe homicidium: ergo fiquis

:

legitime probetur homicida efíe, debet eum

fh.e.»

judex fecundum hiec allegata & probata con-

demnare, licet infontem effe, privata fcien-

tia noverit.

E. M. Cons. Siin dato cafü no-

ZT

cens abíolveretur, nemini fieretinjuria: at cer-

sini

ta inferretur injuria infonti, quem judex con-

hi

fcius ejus innocentig interficeret oppreffum

d

calumniis. Praílat enim decem nocentes ab-

t

folvi, quam unumdamnari innocentem.

)

Alit negant. antecedens, qui cum Covare

fl

ruvia l. z. var. refolut. c. 1. n. 7. cum Barto-

hu

lo in /. 1. C. Ut que defunt advoc. pavt. judex

'itppleat , arbitrantur , poffe (upremum prin-

jntit

cipem ex privata ícientia, etiam contra fidem

vt

actorum , fententiam proferre tam condem-

"u

natoriam, quam abíolutoriam: eo quod in his

[

ac fimilibus que fünt juris pofitivi poffit prin-

B

ceps difpenfare: atque ipíius auctoritati plus

if*

quam duobus auttribus teftibus fit tribuendum.

fl

erum merito opinio ifta tamquam minus

T

probabilis repudiatur a Cajerano 7 Homici-

n

diun.

Navarro c. 25. n. 9. Soto & aliis T T.

WT

ddem enim bomo nom potefl iusul. eff judex, ao

g

cufator, g teflis, inquit S. 'Thomas q. 67. a

1

3. ad 3. Nam quod folus judex vidit, ceníe-

W

tur adhuc occultum injudiciis humanis; ergo

À

reus ob iftud non pcteít publice condemnari a

Judice; qui ficut perfonam füftinet publicam ,

1

ita

$18

Dz ]osriT14.

W Pïæ(c

ita non pote

ft decidere nifi ex fcientia publi-

ca, citra gavem injuriam r

eo illatam , cui

:a[arc [)Ul

Däïldef; (

tolleretur jufta defenfio fui: poteít enim fe

defendere, dum crimen non eft probatum,

qtte5, 10

Praeterea

TF.

& maxime fi probari nequeat.

paret poteítatem judicandi in oc-

gt d m

judex ufur

j endit

culis, qua foli Deo eft propria. c. Eruje-

d. 32. c. Con[uluifi. 2. 4. y. & c. Tua

a

fcant :

Ubi fermo eft de occulto ;

420$. de [imonia.

( diftin

etfi in opus

a di

quod teflibus nequit probari ,

xtofi d

externum prodiit.

'Tandem tal

is judex fine auctoritate tale

f fs h

; h

fibi fumeret officium: nuspiam enim gentium

ubi non eft tyrannicum regimen, respublica

sbileac

pem tT

tantam licentiam contulit in principem, hoc

enim effet indulgere ei facultatem , exercendi

qum ol

m oc

tyrannidem , & omnia pro libidine admini-

ftrandi. Imo ne poteft quidem respublica po-

Auum, «

At (

teftatem tribuere, reos pro füo judico privato

abfolvendi aut condemnandi , contra quam

ümere v

Leffio & Becano videbatur. KHwc enim for-

ma, ut ad unius teftimonium nemo damne-

lil

VU

adi f

tur ,

non eft folum juris pofitivi humani fed

divini, imo & naturalis, ut ex fupra

dictis li-

hdj

"FTA

quet.

uod autem Principis auctoritas plus

quam p

lürium teftifnonia valearin caufis tefta-

L

non continuo

Qtcito (e

mentorum, aliisque civilibus;

idem erit in cauía fanguinis, nifi forte ad reum

'lfm 21]: ii

1) 0C Qne

abfolvendum fuam interponeret fidem.

Jufl. ». Judex condemnans ; quern cere

f

"mefeí

to novit infontem effe, hujus cadem indire-

&e tantum intendit: directe enim vul

t obfer-

At DI

vàa-

Dz JusriTiA

819

1j

ll

vare preefcripram juris viam, & bonum pro.

* (

a

[

curare publicum. Perinde ac is qui urbem

obfidet, dejiciendo rurrim, in qua fünt inno-

1

centes , folum indirecte horum cedem vult.

R. JV. -4st. Eodem modo tendit condetn-

M

Erl,.

nans ad mortem noti fibi innocentis, quo mo-

do tendit condemnans eum , quem fcitfon-

T

tem effe; nec aliud objectum a cede utrius-

Vi

que diftin&tum affignari poteft, quod imme-

s

diate ac dirccte velir fententia judicis condem-

natoria ad mortem , quam occifio.

Aliter

T3

vero fe habet oppugnaror urbis, dejiciendo

,

turrim; habet enim objectum aliud ac fepa-

qua

l

li

rabile a czede innocentum, nimirum dejectio-

2

nem turris , quz urbis oppuguationi obeft ,

ial

quam obíeffor urbis juftre inrendir.

Cate-

(

rum hoc modo adveríarii facile excufaverint

"

Pilatum, dicendo, quod Chriftum indirecte

4

:

tantum occiderit ; directe vero ftuduerit re-

dimere vexam, & fedare rumultum populi.

!

Jufl. 3. Jura ipfa precipiunt, cauías de-

cidi fecundum probationes, & actitata. 7. 6.

f.

$. 1. de offic. prefid. — Clementina fa. $. fent.

[

n

tam. de F. S. & c. ag. $.. Quia vero. de Offi-

li

cio deleg. preccipirur judici, cui demandatur

VA

executio fentenri, ur hanc exequatur , Jice£

h

[ciat eff inyuflam , nifi impetret liberationem

ab hoc onere. Ergo judex tenetur juxta al«

legata & probara ferre fententiam, etfi inju-

;me'

J

ftam efle (ciat, fialio modo non

offit chlii—

nare prolationem fententig.

li

N

[ COHJ. Il-

j (g'

"

Ía

820

Ds 'JUST!TIA.

la jura procedunt ex fuppofito, quod aliunde

non conftet judici veritas, & ex prefüumrio-

g

g t

ne, quod probationes & allegationes fint aptee

facere fidem judici.

Ideo enim jura exigunt

; qu ol

d t

probationes & tefles , ut veritas detegarur ,

nequeinjuriafiar innocenti. Igitur fi aliunde

yququtt

qiioim,

conítet veritas, fruítra afferuntur probatio-

!

]oitü

nes in contrarium ; aut fi judex certo noverit,

gtl

falli teftes aut fallere; nullam eis fidem habe-

re poteft: prefümtio enim cedit veritati /.

g pn

de Probationib.

29. ff-

du

9/7

d. c. Paflovalis. de Officio €9' poteft. qu«

(h

fs min

dicum deleg. loquitur Pontifex tanturn de cau-

fis ecclefiafticis; non vero de capitali fuppli-

fnanr n

fcre p

cio reorum, in quo utique non liceret ei eXe-

qui fententiam notorie injuftam , aut /7 ferten-

u jud

tia intolerabilem evrorem. contineat : alias excue

peicu

faventuy. cavnifices , qui martyres occiderumt.— fi

mlf

r d

vero nuon coutineat mamifeflam injuflitiam, um

jeccat praceptum exequendo. — S. 'Yhom. q. 64

5 ce

fm, V

a 6. ad 3. ldem confirmatur c. 13. de Aeffir,

Spoliat. ex c. 44. de Sent. excom. que& aperte ne-

fet mie

teftmpn

gant, licere exequi fententiam, quam quis

certo fcit repugnare juri naturali aut divino.

tf

tu,

lufl. 4. Judex cognofcit ac. decidit ut

perfona publica: ergo non poteft decernere

fecundum ícientiam privaram , fed tenetur

fequi fcientiam publicam g. Df 1.

avt,

&

jene

conféq. non poteft fecundum privatam

tiam abfolvere reum aut condemnare C. non

Na!a j

fi)

poteft uti fcientia privata, quo minus abfti-

vatim

od

neat a condexgnatione rei, quem pri

certo

PA

4

Dz jJusriITIA.

$21

u

certo novit effe infontem N. Ad alteram par-

.

tem confequentis jam diximus, probationes

que adverfus innocentem adducuntur, judi-

ci, qui conícius eft innocentiz accufati, de-

teftandas effe tamquam calumnias & errores,

nequaquam autem videri ei poffe fcientiam

publicam.

I

Igitur generales ille. fententiee cum bac

qbeäe-

exceptione femper fünt intelligende, re :d

i |

uod pro juftiia fervanda fuit introductum,

d

etorqueatur ad injuriam.

k

Obj. I1I. Hac ratione judices facile pof-

fent muneribus acceptis induci, ut maleficos

finant impunes abícedere , perhibendo , fe

n

i

fcire privatim, infontes eos eífe. g. JV. feq.

Raro judex volet fe f& tantis incommodis &

n

D

h

periculis exponere, quanta ipfum manerent;

l

fi malefactorem ac vere fontem niteretur con-

) []

tra depofitionem teftium liberare, mentien-

""

do, certo fibi perfpectam ejus effe innocen-

UM

tiam. Viciffim adverfariorum doctrina prae-

j

j

bet malevolis anfam, de compofito confictis

(

teftimoniis aliisque mendacibus argumenctis

|

Jj

confpirandi in ejus necem, quem perditum

u

cupiunt,

t

ARTICULUS YV.

n

De. Officio vei.

W

r

]

IP

ia L Ex fupra di&tis conftat , duobus

v

modis judicem adverfus criminofos

procedere folere , vel ex officio, ad inítan-

)

Eff3

tiam

$54

]JvsTiTIA.

E

j r

jam pattis.

x officio procedit-via znquifitio-

qsms ]

si;, quando precedente aliqua, - infamia vel

dementiatione capit informationes & orditur

j HOBCOE

o PEC

inquifitionem contra auctorem criminis, ut

4 [ptermo

ita ad plenam Probationem & notitiam per-

ial

veniat, .4d inflantiam partis autem procedit

f jdie n

via accufatiori , quando actor porrigit accufa.

h. 1 4

tionem , quam fe fpondet probaturum, &

Lï«& COHi

judex, hac admiffa, fecundum probationes

j Ui j

cauíam profequitur.

Modus hic proceden-

di rarior eft: Plerumque enim accufator non

qji, «t

qufio

&dmittitur, nifi fuam. vel fuorum injuriam

e

rfequatur, ut in regno Neapolitano: in

g d

g, d

F

rancia prohibita eft omnis accufatio , que

dere: hb

tendit ad vindictam publicam, & folum per-

figrin

mittitur agi de intereffe civili, tefte Julio

Claro l. $. q. 5. n. 6.

Qlidam tertium mo«

fit, d

b t

dum procedendi eruuntex c.. Qualiter 6$. quati-

do, 2. de "ccufationib. per. viam demuntiatio-

d u

Pa

Zis, cum quis crimen detulit, cujus probandi

onus non füfcepit.

Verum denuntiatio eft

Q ciat

m 3

quiddat previum, ut judex ex oflicio pro-

c«dar..

f0

z disg

No

t2 II Ut judex dicatur reum legiti-

me íeu juridice interrogare, debet fervare

100

lrl con

ordinem juris, procedendo velex officio; vel

ad inftantiam partis. oportet ergo, ut pr&e

[rnm tin

'mwïum

cefferit diffamatio rei ob crimen, aut manie

feffa ejus indicis , vel accufatio; aut denun-

praiim

membron

tiatio criminis cum ferniplena probatione;

prout declaratur c c. 17. 62 24. de dccujation.

D

crimie

p ]

Igitur non licet judici interrogare de

nibus

Ed

Dz ]vsriT14.

823

!l

u

j

nibus accutis, aut de aliis, qua&& cum illo;

:

«ujus reus jam convictus eft, vel fuapte na-

At

tura nonconnectuntur vel fecundum füffientia

J

eo non fpectant, 1ta confictus de furto non

j

pl

rite interrogatur.de homicidio.

UR

Dico J. Non tenetur reus fa

teri delictum ,

[uit

fia judice non legitime interropetur legitime.

j

Bavs. 1 .eff communis cum $. 'Thoma q. 69.

;

(iis

a. 2. & colligitur ex c. 17. 19. t 21. de Zdccu-

t

g

fat. ubi judex prohibetur interrogare de oc-

1]

cultis, adeoque & obligare interrogatum ad

confeilionem veritatis.

Ipitur reus non te-

i

netur ad ejus mentem reípondere aut jura-

u

re , fed artificio poteft interrogantem elu-

D

dere: habet enim fe judex ita interropans in-

li

flar privati. In caufis tamen civilibus fi reus

l

Ti

Íciat, debitum fuum nondum expunctum efz

liiv

-

fe, tenetur aliunde, etiam non interrogatus,

J

fateri quod debet, & fatisfacere creditori,

u

Pars JK. Contra potentes adverfarios;

"n

)u

quos citat & fequitur Silvefter, defenditur ta-

men ab aliis pluribus, puta; a Cajetano, Ad-

i

xiano, Soto, de fecreto, memb: 3. q. 2. concl.

[«

2. aliisque apud Leffium l. 2. c, 31. dub. 3.

j

n. ro. ex eo potiffimum, quod iri dubio me-

|

lior fit conditio poffidentis, ideoque reus ad-

h

ftrin

i non poffir, qui in poffeffione eft fuse

Lm-

incolumitatis & fama, contra fe fateri, cum

j

j

graviffimo incommodo & periculo vitze aut

(j

membrorum.

Dico II Reus legitime interrogatus ex

libus

eulpa lcthali fateri in caufis non, capita

4

deli-

2

824

De jusriTi!4.

delictum vel debitum fuüm , aut aliam rem

"t

gravis momenti, de qua interrogatur.

Eft

pgümf[[:

commaunis fententiia cum S. "Thoma q. 69,

yarifco

a, T. cujus vatio bac eff. Secundum SS. literas

gt

h.

& rationem naturalem, quivis tenetur obedi-

re fuperiori legitime precipienti: at judex

gnfent

gumpe

ex ordine juris füb juramento aut cum jura.

mento inrerrogans, precipit legitime reo,

agl

ut fateatur quod res eft; ergo tenetur ei reus

Eonegü[ili

refpondere ad interrogata , & aperire veri-

gj 1605

tatem. Alioqui fruítra foret jus interrogandi

yn; egn

in judice, fi reo non incumberet officium re-

Jl

fpondendi, & fatendi veritatem.

um

Dico 411l caufa capitali tamen aut equi-

23

valente non tenetur reus, etiam juridice inter-

düm con

fit f

rogatus, fateri crimen, quamdiu fpeseft evaden-

di. Itacontra S. 'Thoma mnup. cit.tenent Panor-

exhibere'

mitanus in c. Cum fuper. de Confeffis. Col. penult.

(

Angelus, Silvefter, Fumus, Eman. Sa, & multi

mitr pr

lum db

RR. Phr. L Preceptum hominis dari non po-

teft ad aliquid hurnane infirmitati nimis diffi-

tehie v

ilod nor

cile & arduum , fed accommodatum effe de-

bet conditioni nature humane, ficuti lex

enim m

l

humana principis debet effe poffibilis & fe-

al

tionz (

cundum naturam, ut ait can. z. d. 4. atqui

videtur nimis arduam & inhumanum, homi«

d

nieu f

nem obligari ab alio homine, ad fatendum id

ex quo pendet vita, membra & alia equiva-

tss w

Intertys

lentia: ergo preceptum judicis, quando de

delicto capitali nondum fatis conftat non po-

at wl :

(

teft obligare ad fatendum veritatem, ex cu-

siq

Vede

Jvl

jus confeflione pendet vita &c. Igitur reu

[ail

Dzs ]vsn'ru.i

82j

!

tali cafu, ficut & quando non juridice inter-

j

ropatur, poteft uti amphibologica locutione

& artificio ad celandum veritatem, at

terropationem judicis ita eludere.

que ?n-

Pbr. -I1, juxta communiorem & verio-

rem fententiam , lex humana non poteít obliga-

l

recum periculo mortis, & confequenter neque

h

praceprum humanum , nifialquando magnitu-

ï

f

do negorii illud poftulet: at ex confeffione cri-

J

minis reus incurrit certiffimum mortis pericu-

7

lum; ergo cum hoc fateri non tenetur,

h]

Pbhr. II Nemo poteft cogi ad teftifi-

candum contra fanguine fibi conjunctum. 7. 4,

f

[F. de Tiflib. ergo multo minus ad teftifican-

lu

dum contra fe ipfum: nam fecundum 7. JVz-

müs grave C. eodem. nemo tenetur contra fe

l

exhibere id, per quod fibi nepotium fiat.

Qbj. . cout. 1. coucl. In dubio prefue

li

mitur preceprum eífe juftum ; ergo reus

l

dum dubitat, utrum legitime interrogetur,

l]

celare veriratem non poteft. & adagium

j

illud non tenere in ceufis criminalibus: in his

4

enim magis favendum effe reo , íupra jam

l

oftendimus. Preterea non adítringir dictum

axioma, quando de ipfa poteftate precipien-

'

di dubitatur; tunc ergo judici incumbit ape-

!

rire reo ftatum cau(z, probationes, indicia,

D

tefles, ut videat fervari ordinem juris, feque

I

interrogari poffe, & quz fibi videntur oppo-

)

nat vel excipiat.

X(

Obj. lÍcont. 3. concl, Quisque tenetur

1

obedire füperiori legitimo pracipienti, &

»

j

legi-

$26

Dr J[vsriT!4

legitime roganti refpondere: atqui fuperior

'w emm

j

habet jus eliciendi veritatem ex criminofo,

quem , íervato juris ordine ac delato ju-

T.

re;urando , interrogat; ergo reus tenetur

i hi

dicere, veritatem ; non modo ex reverentia

j

l.

juramenti, fed vel ob folam füperioris prae.

j

cipientis auctoriratetem,

Alioqui inane fo-

j d

j

rer jus interrogandi, ut ad conclufionem a.

T

adnotavimus.

m. Dif. Ma Quisque te.

a

netur füperiori lepitime interroganti re-

gdami

ípondere in caufis civilibus C. in caufis

M

capitis N. Exfi judex boni publici caufa

l

jus habeat interropandi legitime : reus ta.

yim, m

imen zaon tenetur ad ejus mentem res.

hjam

pondere, ob fümmum jus vitee füze tuen-

l

.Enuu*u

nirim

]

mui e

dze, quo ipfi tegere ea licet; que morti

eum reddunt obnoxium.

Íta morte dam.

gb m

pato licet fugere e carcere, uti & fervo

at (l

bello jufto capto , etíi utrique juíle inter-

1 ataty

dicatur füga, & deprehenfi merito puni.

o m

cantur.

loitur preceptum ab judice non

1 eneri

tam injungitur ad oblipandum reum , quam

ziqe j

ad ipfum terrendum vel inducendum ad

^il um

Á

1:805.00

proferendum veritatem.

nirüthr

Jufl. 1. Partes. jubentur ante litem ju-

t m

rare de calumnia, 4 2. C. de Surejurando

iiyo

RUE

propier calumz. ergo reus debet jurare de

veritate dicenda.

B. JV. Cont. juramen-

D

ilb

tum in d. 1. non intelligitur de veritate di«

|

cenda, fed de non agendo caluminofe, feu

g,

quod non committet calumniam in caufa:

L flgmg

actor

j

Dz JosriTI4.

827

Mi

wg,

a&or enim precipitur, jurare , No ealum-

siandi amimo litem fe moviffe , fed exiflimando

wrd

AU

bouam cau[fam babere: reus vero, quod pu-

zan$ [e bona inflantia uti , ad veluandum pev-

d

venerit.

Producitur autem & 4 AMavcellus,

$. r. f de JG. vev. amerar. Verum — hic

!

agitur civiliter 744 exbilendum , unde ifta

Eüï;

& cetere leges in. caufis civilibus nihil ad

J

Il

rem praíentem faciunt, ubi de cauía capi-

1j

'tali differimus.

j

—

Ijft. 3. Qui aliud cogitat ,

uam ore

l

Is

profert , menutur, Zexz &9 Glof. im c.

JNon efi contra. 22. q. 1. fed hoc facit qui

i

If

legitime interrogatus non fatetur crimen

capitale.

erpo. & JDifl. aj Quiid fa.

[

cit; nullo modo exprimendo exterius , quae

)

mente cogitat, & fimul animo fallendi, uti

addit citatus canon,

ille mentitur C, qui

aliquo modo , quem interrogans non adve-

i|

rtit, exterius exprimit quod fentit interius ,

fimulque juítam habet cauíam ita invol.

vendi fuam locutionem , ut interrogans vel

|

audiens.non advertat íenfum ,

quo verba

proferüntur, mentitur N. Ita Cardenas in

crifi propof 27. & 28. ab Innocentio XI.

profcriptorum. 'Secundum eruditos, dif-

i

ferunt amphibologie feu equivocationes

]

proprig tales ; a reftitutionibus & non fen-

1

fibiibus , quas folas damnat Innocentius.

4&quivocatio eft locutio , qu& ex verbis ;

eut fignis aliis & circumfltantiis fenfum du-

[

plicem

828

Dz JusTiT1!A.

plicem habet, alterum verum, falfum al.

"L

e;dici[llf; |

rerum.

Refiridio autem mentalis mere ac

proprie ralis eft locutio, quae. ex verbis

r

a

ipfis aliisque fignis externis & adjunétis ad

unum dumtaxat fenfüm, eumque falfum eft

[b

dererminata , ubi folum in mente alterius

f

aliquid fübauditur & quafi refervatur , per

y rl

!j ij (a

quod externa illa locutio redditur vera, Se-

cundum dicta hactenus

d at

« m

Collz'gz'tuv I n fententia Panormitani,

gg 0

g s

Angeli aliorumque DD. fupra nominatorum

reum capitis non teneri jurare ad mentem

g ia

à

v ia

judicis, fed uti poffe amphibologia feu reftri-

é&ione mentali minus proprie accepta. Nec

f Ch

n

facerdos debet eum cogere ad crimen faten-

dum , quam diu fpes eft evadendi. Sa, V.

1 0bl

a i

AReus. & alii RR. Imo non improbabile qui-

busdam videtur, idem poffe reum in caufis,

ln n

quae propius abfunt a capitalibus, ceu dam-

rA

natio ad triremes , ad carcerem perpetum;

Atntà p

confiícationem bonorum.

Pena tamen ex-

1: wl

communicationis excipitur, eo quod hac fa-

tcudnos, |

cile tollatur.

qis cu

apetdos

3 n

IL. Antonio Gomefio tom. 3. c. 12

aliisque viris doctis valde expedire videtur ;

W

fi füpremus magiftratus tam ecclefiaíticus ;

quam civilis prohiberet, ne in caufis capi-

talibus a reo exigatur jusjurandum de di-

cenda veritate , proprer evidentem occafio-

nem perjurii: íicut c. Clericos de Colabit.

Cie-

Dr T[vusTiT!4.

829

1

clericor. & mulier. ob idem periculum in-

terdicitur, ne clerici, ad abjurandum quas

habent concubinas conmpellantur, fed ju-

bentur cogi cenfuris ecclefiafticis.

III. S1 crimen proximi fit occultum ,

& fperetur fore ut privataadmonitione emen-

M

!

detur ac fatisfaciat, prefertim fi condirio-

2

nis honefle fuerit, non licet eum ante ac«

cufare aut denuntiare juridice, quam pri-

vatim moneatur ut refipiícat.

Quodíi fe-

creta admonitio non fuífecerit, coram uno

" (

i

aut duobus teftibus fraterna correéctio ite-

retur. Si hifce non acquieverit, fiat . publi-

ca denuntiatio ad füperiorem , juxta prae-

W

fcriptum Chrifti, Mar. 18. v. 15. & fqq.

(

Ad iftum tamen ordinem fervandum

lT

nemo oblipatur, quando probabilius judi-

l,

catur, Ííecretam &dmonitionem fore inuti-

J 4

lem aut noxiam :. aut quando crimen cedit

in grave damnum reipublice , ac medela

"

promta opus eít, ne ceteri, eo corripian-

[

tur : ut fl irrepferit in urbem hsreticus

/

occultus, fiquis tractet cum hofte, 'íi prin-

cipis confilia prodat, fi adulteret monetam:

impendens enim periculum comunitati plue

ris faciendum eft, quam infamia aut damnum

reo ex accufatione obventura. V,

4)

'Thom. q. 68. a. 1.

(.^A. M. D. . G.

M

n

«

ERRATA N OTABILIQRA.

d

"

Pag. 4. lin. 12. fcientia lege decentia. 5

15 1

l. 15. contraventioues /ege conventiones. p. 13,

TRou!

l.3. Dico Il. lege £. p. 13. l. 10. füperaream

nlj

lege fuper aream. p. 22. l. 29. unus pendeat

n

Iege unus non pendeat. p. 24. l. 38. verbum

fanaL i

adde habet. p. 26. l. 29. definitio ac divifio

lege definitio. p. 35. l. 20. oppofitionem /ege

appofitionem. p. 36. l. 13. lib. 6. Jege libb. s.

/zg:

P.43. l.ulr. fingulorum /ege fed fingulorum.

i

. g0. 1.22. revocabili /ege irrevocabili, pH

l.8. confetur /egecenfetur. p.76. 1.3. Articu-

lus V./ege VI. p.95.1. 26. con(irmari/ege confir-

0t

mari. p.108. l. 13. fi vir. /egefi viva. p.r19.

j p

l:2. qua kge quia. ibid. l. 18. derelinquit

"

j

adde ea. p. 138. l. 10. immobilia ade vel

dTl

mobila. p. 163. l 28. 29:: /ee 33.. p. 173.

l

1.28. accepta fünt /zge non funt. p. 179.1. 9.

i

q. 2. ltge q. 1.

p.201. l 27. hyptefi jege

,1!*:

Á

ag u

hypothefi. p. 205. 1. 7. pofliderunt /ege pof-

1 leredi

federunt.: p. 207. l. 28. eos lege eas. p.216.

p lr

l8. nam /ge num.

a17. l-n ejus Por vol

zd f

ejus. p. 218. l. 20. Michaél /ege Joannes.

Lw

p.228. l.15. convenite /ege conveniti p.233.

;ïlü W

]. 13. fiant /ege fieri.

ibid. 1. 29. adícribunt

ii lg

Vav

lege adícribuntur. p. 238. l. 1. compulfione

Wi lu

lgge| compulfionem.

ibid. l. i$. Buneman.

LEU

legge Bruneman. p.240. l14. qui lge qu&

TE

ibid. l. 15. rheta /ege rheda.

pxelrgo

ddn

Vovro. leze sUperQa. — p.248. l.5. cotmperi Jeze

pittte

comperir. p.250.1.30. meteria /ege materia,

W

T,

(55

p. 2j 1. l10. directum /ege dirutum. F

ID

l. rr. redices /ege radices. -2/i. l. 24. cedere

lege. caedere.

p.2;8. lg. VIILI. Jege VIL

M

p.260. l2. de adde quo. p.262. L2j. An-

M

tonius /ege Antoninus. p. 264.1.8. de fervit,

lege fi fervit. p. 266; l7: inf. leem.f

p.274. Lraz. 72. lege 27. ilid. de leg. a. .Jege

deleg. p.278. l.19. quia ad /ege ad: p.28o.

l. 25. ftandi /ege ftanti.

ilid. l. 26. gemme

|

lege gemma.

P.284. l. 18. patet Jege putet.

j

ï

A ilid. l. 24. ubi negatur /ge negatur.

p.299.

l. 25..60. lege 6oo.

p.319. l.28. revocari

poffe /

e non pofle.

pi 324 l.13, de.cons

dition.

1

€

ge f£. de condition.

paaas. lorg

exceptioni /ege exceptione. p. 324.1. g. Go-

u

firmus.

mex /ee Gomez. p.327. l.23. firmum /rge

p.346. l.26./ & die kgze & diei.

p.3;8. l.30. quinta pars /ege quinque par-

tes. p. 363.l.15. d'ueíSeDau lege d iviSriid a.

. 372. l 15. quaslibet /ege quoslibet. p. 374

9:;

[

24. filii Jege filis. p. 378. l. 11. teftamen-

nec heredi.

tum /ege codicillum.

ibid. l. 29. heredi Jege

|

p.399. l23. ver& hge fere.

p.412. l.1. enndito /ege condito. àbid. l.

fundandi /ege probandi.

Di413: 41

^

5

con-

fectio adde teftamenti.

ilid. 1.30. C. de re-

pularib. /ege C. 16. deregularib. p.419.1. r.

teftamentunm /ege teftamentum. — p.420. 1.29.

juft& Jge injufté.

P. 421. l 29. concl. 11.

lege concl. z.

P. 423. 1.2. annuorum cet /epe

annuorum. p. 426. l ra. afcendentns /Jege

afcendentes.

P. 427. l 16. parantem Jege

parentem.

p. 442. 1. 4. non fert Jege fert.

P- 448. l. 10. commodum /zge commodatum.

P-454.

E

p.454. b 25- reftitueundum lege' reflituen. '

dum. p. 488. l. 20o. contactus /ee contra.

é&tus.

p. 489. l. 18. credior /ege creditor.

494. l. 30. hedem /ege heredem. — p. 555.

f.

21. judicialis /zge judiciali.

P. 536. l. 14.

eatenur /ege eatenus.

ilid. l. 24. affimativo

lege affirmativo.

p. f4r. l.5. Abrofii Jege

Ambrofii

p. 542. l. 25. preeepit lege pra-

cepit. p. $46.1.26. unam lege unum. p.677.

as

l:2. re uirirur /ege requiritur.. p.692. l.ult.

indulgentti /ege indulgenti. :;p. 703. l. 10.. 22.

.I8. communioerm /ege

legge 2. 2.

pOm

communiorem.

p.758- l. 1. excutorem /ege

execu;ote—m.

Q

"

)

24

SS

&J(

IN

NSS

SSN

N

z

ZA

ï

-

R

m

7

«

a

—

EC

(//

QSONN

[]

i

y

)

N

E

M

Wi

"P

CAVISAT:

2

lil

Ü

hinh

W

W

"I OL L

|j]

À

I

j

h.

v

w

s

ní

"

h

D

QUE

Im .'25.

r

*

II

l

h.

:E:,

ï

—

—

mps|

—

—

—

—

Ed

—

7

n

"

--

r

k

1

W

À ——

—

—

o d

—

mET

m

u

d o

TuPUP

R

-

Y

m

$

d

E

D.

A

3

»

^

P

*

f

w

|

rP

$À

ï.

m

d

z

RI

?,

T

iE a

.

p

*

4

d

h.

j

*

ex

À

d

P

ä

m

$x

F.

B

A

P^

d

T

45.

';

AE

4

a.

E

i

*

n

z

7

x

[

&

*

Ae

vX

uN

&

E

"

JXN

&

z

$

*

E.

b

"

*

-i

TE

7«

E

$ u)l

U

E

s

&

[

5

;

i

&

i^

".

j

bt

A

$e

s

$ub

WX

- ]

E.

D r

Il

,-x:

*

L

x

ä

;-

" 27

x

|

um

"

m

T5

DEU

i

3*

"

t

E

1

a

E

3

x

'i:

*

ET

(s

4

l

2

U

m

*

É

i

1

s

r d

E

g*

$a.

-

x

h

3*

RU

: jse

:

1

ii

s

A

ET

Ü

|

;

*

"

b

i,

.

3

b

R

zP ERE

z

$

]

ia

"

t

UM

1

:

R

x

2*

ï»

VAE

AC

h.

r -

2

i

n

:

1

21

;

$

i

H

s

n

Ty

d

*

2

ol

E

r

**

;

E

z

F.

^

d

"

a

X

a

-

i

^

&

x

A

"

U

m

D

- Bb d aE

n

di

b

4

vf

IÀ

a

s*

g;.

s

C

i,

E-——

19 20 21

18

17

o

2l

16

s

n JSTITUTIOWES

4llll1llll'llllllllllll1l I 4I HHH

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

Balance Q

E

IHEOLOGIC

/E—

QUIDBUS

14

o

PR/ETER MDLI DOGMATA

PROPUGNANTUR

13

Focus [6)

ä

-

QU/AESTIONES

12

N

SCHOLASTICPE

w HIIIIHHIIIHHIIIIIW

'U/E AD NOTITIAM

[

J

E

1

SACRARUM SCRIPTURARUM

2j

'TRADITIONUM,CONCILIORUM,

—

10

& FL/ERESUM. CONF UTATIONED

H

x æ*-w

ONDUCUNT,

-

ÁD USUM

T HEOLOGLE

(JANDIDATOR

e

ACCOMMODAT/E?

——

OPERA AC STUDIO

L——NMS

r

——

UDALRICI MUNIER

——CO

Soc.

ESU ,

MUU

5s. 'Theol. Do&toris, L]usdemque

in Univerfitate W. lrceburcrenü Profefforis-—

l

Publici & Or dmarn

JORSCA COCITOACE DS

4

ä

DE JURE rr JUSTITIA.

3

Cun Permilfü Superiovum.

BCPMIet w&äw&ää&sæ&—mæäæ»wæe

5

WIRCELURGI

HllilWlllll[H'HHll

L

Ill

(lIIl)1llIIlH141IlVl11II!li?11I1HWIIIIIWIHHHIWHIIH;l

db ) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

3

4

5

6

7

8

10

15

[——