pofitum in [pecie, alius fequeftrum , L. $, $. 1. L 7.pr.

st

€9 1.12. $. 2. b.z. Depofitum in fpecie eft, qua

amaïmïmgm&

do res mobilis non litigiofa ab uno vel pluribus,

—

R

trmm

aut litigiofa quidem,

fed fimpliciter ab uno de-

elimon fs

ponitur. /. 6. €7 17. pr.

Eod, Avgum.]. 110. ff. de

lsf ]

Z.$. Quod( hoc fiat ob imminens periculum .. .

incendii, ruing , naufragii , tumultus; aliave eX

3A

neceflitate, dicitur depofitum neceffarium, ac

tll

miferabile ; alioqui voluntarium nuncupatur.

m

L 1. $.2. £9 ]. 18. ff. Eod.

do reslitigiofa ea leg

Ui

Sequeftrum eft, quan

nità.

Áj

ht

deponitur, u

pendente lite cuftodiatur , finità

Tifegen

:

vero viclorire

ftituatur. 7 5. $. 1. 67 2.1.6. f d

T pj

Si cum partium confenfü res cuftodienda tr

adi-

tur

[

1

N

. Ds Junr.

$515

|

l

1]

^i tur tertio , erit fequeftrum voluntarium.

[

(rf. Depo[: €9 L18.fF. De preferipr.verb.

Siau-

U

i r

&oritate Judicis fiat parte invita, erit neceffarium

fequeftrum. 7. 7. $. ffz. f Qui fatisdar. cog. Hoc

tj kj

fine neceffitate fieri prohibetur . uz. C De probib.

* t

Jequtftr. INam fecundum c. z. De

Jequeftv. po(feff-

ZT

fpecies eft executionis: a qua pr

oceffus non eft

Tritür r

J Upiag

incoandus , /. 3. C. De execut. vei judic. . nec

"iquisquam commodo

poffeffionis (üe eft privan-

l dtin

dus. |.6. $. 1. C. Uude vi.

niqem

lh

Dicirar IIL. Zradirur alicuj. Deponereergo,

Al

!

at d

, & recipere depofitum poffünt omnes, qui leoi-

busnon prohibentur. Deponente fervo, actio

it edy

.acquiritur domino. /. z. $. 17. ff. j.z. Pupillusra-

Vi t

tionis ufüra habens, fine auctoritate tutoris de-

7 li Q.)"

ponere poteft: eo quod nihil juris amittat, fed

feditscà

"jusadhuc acquirat./ Admittere autem non po-

teft depofitum cum oblipatione, nifiin quantum

)** evaderetditior

autdolum committeret .]. r.$. 1 g

X

U. "T'amerfi relieiofüs, fervus, aut filius fam. rem ab

L

*

vd p

fe depofitam'repetere in judicio non poffint, re-

f4100 G

Jto f

&e ramen ipfis depofitum reftituitur, modo id

bona fide fiat ]. 1.f /.

. Furi quoque & prz-

perg'culu

7 doni re

:

m ablatam deponentibus daruractio. /. 1.

um 4

LT

ff- Eod. Superiotibus Soc. Jesu depofitum

Iecipere prohibetur 7ev.69. Prepof. dom. prof. 99

ioptt

$

Áito. 64 Retloris. Caeteri ClericiacReligiofi depo-

itum admittere poffunt : hoc fi perierit, Ecclefia

gïofaeadzïf

aut Monafterium non tenebuntur, nifi in quan-

juun l

tum diriores evaferint

; id quod deponenti pro-

'W ; bandu

m incumbit c. 1. de Depos.

d

V

|

Kk a

Dici;-

Dz Jonr.

$16

"TE

Dicitur IV. Ut res eadem fpecie refttuatut.

p

Poreft ramen accidere, ut accipiens non teneatur

('grerm

eamdem fpecie rem reftituere : ut fiquis depo.

j qum þïD(

nat pecunias vel aliam rem fungibilem, hac lege

urdominium quidem in accipientem transferat,

m u

iverodori

nectamen plane velit effe mutuum; eo quod fibi

gt

refervet jus revocandi ad libirum, ita ut depofi-

us 200

tarius teneatur vel eamdem fpecie rem; vel; hac

T^

|

st

forte confümpta, aliaid genus reftituere. Qu

*Y

TT

quidem in cafu, fi contractus in favorem depo-

mqunh

pentis precipue initus fuerit , etfi mutuum fa.

w

piat; erit tamen fimpliciter depofitum: nam mu

ag.mmm

zuum fit tantum in gratiam murtuatarii , nec po-

Rn

teft ad mutuantis arbitrium revocari , datürque

idern

in eo locus compenfationi ; contraria vero om-

Tictr V.

nia in tali depofito accidunt,

Item in mutu

r po

datur exceptio non numeratae pecuniae ; non au-

ren dl

tem in depofito, 4 14. $. 1. C. De gon mm. ptt.

at du

Denique talis depofitarius fi effer in mora refti-

ftituendi, teneretur ad ufüuras folvendas, pf

ts

h quidr

tempore mor:e: ad quod non obligatur in.mu-

V n

tuo, nifi ufürzfuerintin ftipulationem deductz;

Vr /jn,

€o

quod mutuum fit ftricti jurqisjl./ 24. €7 25.

Jitrim m

]

$. 1. ff P. t.

Econtra

fi contractus talis pracipue initus

äresfuitopp

Jæ

Mb

foret in favorem accipientis , erit mutuum fim-

pliciter: unde d. /. 24. afferitur, zalem comvahum

f:onu—aüupigm

'

^ n

2107 iffimos terminos depofiti egvedi.

Iy r

Quodfi deponens rem fungibilem,

det acqi:

IN

ienti facultatem ea utendi, modo rantumc:

reftiruatur, nolit tamen contractum mutui ce

u L

lebrare; manebit depofitum;

fed irregulare vo-

D

catut;

Dr Jvnzs.

$17

hdg, €atur; nec ante res tranfit in creditam, quam

ab accipiente mota fuerit. /. 1o. fF. De veb. cred.

Caterum qui fine aperta facultate uteretur

, 16; quam pro depofita fervat, non peccaret ,. fi

!

l

;remdä

i

1 bona fide putaret, dominum non fore invitum.

nag: Sivero dominus ufum non conceffiffet, nifi pro

r pretio, teneretur ad reftitnendam zeftimationem

; Ufüs, in quantum locupletior inde factus effet.

Sed & re fungibili utendo non peccaret, fi cer-

lr (

Ym d.

tus effet; fe aliam eeque bonam in promtu ha-

biturum quandocumque repeteretur depofitum:

w

T Ra

Tacite vero cenfetur concedi facultas utendi, fi

n

v.g. pecunia numerata & non obfignata fimpli-

i

1 g

citer deponatur ; non addito, quod eadem reddi

debeat in fpecie. /. 3 1. ff. Locat;.

UOT

m j a

Dicitur V. Deponentireftituatur. Unde con-

ficitur, non poffe depofitarium recufare reftitu-

fjg; t

tion

À

DI

.

em depofiti, donec fibi folvantur impenfze

3n rem depofitam factze: hoc enim jus retinen-

n d

"

vends, f

J n

j

didepofitarius defendere deberet exceptioue do-

li

; quafi alter repeteret depofitum, eo quod no-

!igafurinmö

andedud

it folvere expenías: atqui hec ipfa exceptio

Iuf2

vetatur ]. pez. C. Depos. Deinde fequitur,depo-

'

itarium non poffe uti exceptione pignoratitia,

Ie$ fuit oppignorata antequam deponeretur :

ioye Iu

um n

nam depofitarius in hoc caíü receflit a priore

contractu

pignoris. Econtra retineri rem pof-

nconrraf?f :

fe, i füerit prius depofita, quam oppignorare-

tr; probat hzc eadem ratio; quod conven-

lm

g

ol

j, liones füb(equentes prioribus detrahant, /.ur. C.

g*

Tan cbirþgmþb.

Jv

Deni-

I

j

J

-

518

Dz Jun z.

Denique Sempronio repofcenti fuum de oä

, d

fitum retineri non. potefta depofitario ; etia

gt ?

Cajus creditor Sempronii denuntiet;ne illnd de.-

a m

bitori fuo. reftituatur ; donec fatisfactum fibi

f i

fuerit: hec enim denuntiatio in depofito, pen:

lp

fionibus & panibus civilibus interdicitur /Zuj.

dum n

]

un. C. b. t. Depofiterium de dolo tantum, &de

i s

culpa lata teneri diximus, c.prec. a. 7. concluf. 2.

quuum?

p

JDico I F.: Pignus eft contractus realis; qu

debitor rem aliquam creditori in crediti fidem

TU

feu fecuritatem tradit, ut, foluto debito, eadem-

A

snii

in fpecie reftituatur. $. g. Jzfl. Quib, mod. te siedinit

contvab. oblig. Definitionem iftam pignoris pro- af Lt

prie (ümpti per $$. fqq.' explico.

L Diciur ii

contra&us: vulgus enim fiepe hoc nomenaccie jinü?

pit pro obje&to five materia hujus conventio- vf (

nis;interdum etiam pro éffe&tu contra&tus iftius,

.?

Mu d

4

j

j

five jure; quod creditori inde quefitum eft,

iif

fumitur, prout extat in Digeftis titulus, Quib: samav

1mod. piguus vel bypotb. folvatur. Quandoque fi- | Quiq

gnificat inftrumentum pignoris /. 22. JDe pi« ib

" at

gnor. a&.

II. Dicitur, quo vem tradit creditori: cone us

tractus ergo realis eft pignus. — Unde apparet | (j

differentia inter pignus & hyporhetahü Nam

"r

pignoris appellatione eam propvie vem contineri dici-

Mopitz

mus, quze fiul etiam tvadirur creditori , maxime fi bomyos;

molilts fit.. t eam qua fine rraditione nuda comen-

li

zione tenerur proprie bypotbece appellatione contineri

A

I n

dicimus.$.7.fufl. Deathion.egl.9.S.x JF-Depignor.a

A

Ltj d

2—]

5

Licet ergo-pignus plerumque foleat eíle mobi-

!

lii

lium; hypotheca immobilium, ratione object [f

]

T

tamen

Dz June.

$19

"It tamen non differunt: cum aque pignus con-

"t ftitui poffit in immobilibus, & viciffim hypo-

(

W& theca in mobilibus. /. 1. $. 2. 7- Depig:.

7

ER

E

.Ex eadem autem differentia intellioimus;

!

eploäl:uï

&| hypothecam non contractum, fed tantum effe

l14 paétum legitimum & I 17. $.2. De pa&, appel-

"i Jatur pignus , de quo jure Pozorario na[citur afio :

/tij;' quia inter pignus & hypothecam, quantum ad

'i;m a&tionem hypothecariam attinet ; nihil intereft.

diftm d. G. 7. Jufl. .De atlion. Communi autem defini-

^8m tione ambo ita defcribuntur; conventio quaali-

lmt| quid creditori'in folutionem obligatur, ut inde

m farisfiar, fialirer non fit (atisfactum.

T D

IHI.. 2e; illae folee dari in pignus, aut in hy-

w pothecam obligari queunt ; que vendiadebito-

CODYent

re poffunt.' Quare nullum pignus eft aut hy-

us

potheca rei alienee invito domino: neque etiam

zitum d

obligari ita poffünt res Sacrae aut publicae; nifi

tis, (

in quantum véndi eas licet.

ag

Quodfi quis omnia bona fua alteri oblipat;

DT

generalis bypotbeca vocatur : Specialis autem erit,

fialiqua tantum determirmata obligantur, aut om-

M: 0«

nia bona unius certi generis.

: r

/. Obligatio ifta deliberata conventione & con-

fenfu partium fa&ta, dicirur bypotleca expreffa:

n N

ii

&opponitur hyporthecee zaczzz, quam legesre-

us imponunt in favoremcertorum debitorum,

at

du

quzque fübfiftit debitore etiam non confentien-

te; imo & invito.

'Talem habet locator in re-

u

1f

bus illatis ab inquilino in predium urbanum;

pupillus in rebus tutoris & curatoris pro mala

T u

d

adminiftratione, uxor in bonis mariti pro dote.

r

Kk 4

y-

520

Dz Junr.

Hypotheca iffa perperam a nonnullis. nucu

rur conventionalis tacita, ut Molina & Hay.

i,

noldus obf(ervanr.

gin p

Eadem ratione pignus dividitur in cozven.

g refianon

éionale, quod folo partium confenfü conftituitur:

g, qui?

in pretorium , quod judicis edicto ante fenten-

T

tiam definitivam in paenam conftituitur per mif.

n perce"*f !

fionem in poffeffionem debitoris contumacis,

tor t fl',fl

quaimmiffione non acquirit poffeffionem, fed

a p

meram detentionem rerum tamquam pionoris

vl

pretorii: deniquein judiciale , quod conftituitur

ht

pretoris decreto per immiílionerh in bona de-

dj m

r eliten

bitoris jam per fententiam condemnati, adeo-

que in exíecutionem fententiz jam lare , ut ex

n pecumafoï'

illis bonis fatisfiat creditori immiffo, qui perta-.

mto R

lem immiffionem acquirit poffeffionem fimilem

Jeimacpad

ili; quam acquirit ex pignore conventionali

dullominsa)

per traditionem. /.26. ff. Depignor.

m dm

IV. Dicitur pignus z crediti fidam tradi.

IIj

k m

Hunc fi finem excedat creditor , & invito de-

u

bitore, utatur pignore; furtum committit $. 6.

DN

Iufl. De oblig. que ex deliclo. Ex conveniri po-

gituced

teít furti ecundum seftimationem uf(üs non pi-

pgmqranda k

noris Bartol. Lopez. Molina cum G/or.zz/. Quz

ANgepy

jumenta. ff. Defurt.. Quandonam autem debitor

t .

confentire in ufum pignoris praefumatur ; intel.

Jrsitnn

'.

ligi facile licet ex his, quae nuper concluf. 3. $.

It r

4. de depofito differuimus.

L: r

Cum fructus una cumre oppignorat

i e.tiam

WT

D

(9

014,

cenfeantur, tenetur eos creditor vel (ecundumie

l

cum pignore reftiruere, vel, fi eos vendidir, aut

dul

in ufüm fuum convertit, quia fervari non po-

Wt

terant,

Ds Junsz.

$21

U t

terant, eorum pretium rependere, faltem xqui-

TM

valenter ; detractis nimirum expenfis, compu-

tare in parter debiti, . 1. C. De pign. a&. 1mo

i I l

Á

lt

m

ad reftitutionem quoque illorum fructuum te-

m

netur, quos poterat pefcepiffe creditor, & cul-

04

dl

N

pa füa, quam vi hujus contractus cavere debet,

Urpei

non percepit. /.2. C.d. z. Tenetur autem credi-

dOntima

J

tor tantum ex culpa lata & levi. $.4. Zgf7. Quib.

(ntm (

mod. ve contrab. oblig. cafam tamen fortuitum

1 pinors

reftare non tenetur. $. cif. Znfl.

tutür

Quapropter etiam-rejicirur pactum azri-

hod

cbrefeos , pignoris contractui adje&tum ; quo in-

T i

ter creditorem & debitorem convenitur;ut, do-

lie, d

nec pecunia folvatur , creditor ex fundo pigno-

)qip

PU

!

rato in vicem ufurarum fruges percipiat. Erfi

n

enim hoc pactum a jurecivili non improbetur,

Yentond

nihilominus ab Innocentio III. c. 6. De piguori?.

]

implicite damnatur , & fruétus jubentur in for-

fim t

tem computari.

Nam quidquid ultra fortem

xinod

accipitur, ufüra eft: intelligendo fortis etiam no-

miti(/

minelucrum ceflans,damnum emergens,&quid-

n p

quid a creditore jure poteft eftimari, & actione

[jmonp

pignoratitia peti.

T

! Neque pignori apponi poteft pactum com-

m deoor

miflorium , ut hoc ipío quod intra certum rem-

tur,'mxel'-**'

pus debiturn non folvatur, pignus dominio cre-

d)

itoris cedat ín folutum vel tamquam vendi-

tum: hocenim pa&tum utroque jure reproba-

gt

tür; ].5. C. De pa&l. pignor. &9. de lege comiJ. ve-

g, fCind. €9 c.7. De pignov.. Quia fapit hecconven-

tio ufuram : nifi forte pignus non plus valeat,

r

quam debitum, aut conventum fuerit, ut pignus

[f

Kk ;j

p to

$22

Dr Junr.

jufto pretio effet venditum, cum oblipatione

i

folvendi exceffum valoris fupra debitum: oc

gt

' uo(ïfl Q

enim . cafu. videtur quodammodo . conditionalis effe

venditio. 1.16. S.9. ff. Depignor.

,inevetl

Venniom &

V. Denique dicitur: u£,foluto delito, eadem:

ffpecie veflituatur.. Quodfi creditor in mora fue-

jurone R

vond d

rit, cohceditur debitori actio perfonalis pigno-

vatitia , divecla adver(üs creditorem ad rem op.

ln (

J at

pienoratam fàlvam & incorrupram reftituen-

dam, imo & fructus ejus de quibus modo me-

vexio m

minimus. $. ulr. ff. Quib. mod. re contvab. oblig. eg

T od

2.1. ff. De piguor. a& Nifialiud debituminterve-

Dl

gt o

nerit: tunc enim pienus, usque ad folutionem

retineri poteít; etiam(i res pro debito ifto op-

iv

iionen idim

pignorata non fuerit 7. z.

. Etiam obïrlfirogva- |

phariam pec.

J

dhmferid

Viciílim creditori datur a&o cogtraria ádver-

3

rumdanm;

fus debitorem ad indemnitatem pipnoris no-

fs ia

mine confequendam /. 2. $. 2. ]. 16. $. x. . De

iif u

pignovat.a&. at füntimpenfze neceffarigaut etiam

Ti

t

utiles cum conf(enfu debitoris in rem oppigno-

ratam factee, /. g. pr.]. 25. ff. 9 1. 7. in fín. C. Eod.

üne w

Si debitum non fuerit folutumtempore de-

D

finito, incipit creditor ef& dominus rei oppi-

t

Üf Lt

gnorats: ]. ffz. $. 1. C. Deguve domimiü impetr. 69

l. 4. ff- De piguor. at.- Ex(pe&are tamen debet;

Mi

l. N. G]"F l

dum dies ultimus fit elapfüs J. 4. ff De diffratk.

pigr. Nec opus eft moneridebirorem, quia dies

It ts dj

pro creditore interpellat. /. 12. C. Decontrab. 6

Ws

committeuda flipul. Si vero-nullus dies folutioni

Jf D.

f

F

prefixus fuit, tunc ut debitor incipiat efie 1n

^0 COj

mora a creditore interpellandus eft elapfotem-

* 0

Pore;

Dz Jun x

'523

Ui

pore, poft quod ratio ditat, effe folvendüm exi-

A m "

ente creditore. /. 23. J. de P. O.

Ulb

i

Quodíi nullum paétum de vendendo pigno-

re intervenit, facta una denuntiatione. adhuc

hi

biennium exfpectatur, computandum a denun-

Ia

tiatione facta, fi debirem eft liquidum, alioquin

Md [

a punéto late (ententie. /. 3. $. 1. C. .De jure

2

1

dom. impetr.. Qua conítitutione abrogate fünt

Mp

]. antiquiores, quibus continuo poft moram

j mOdOIIIf'

venditio concedebatur , ut 4 4. F. De piguer. a&.

MT

hg

l767 8. C. de diftrati. pign.

Dehique licet inter partes conventum effet,

)

j

ut creditori non liceat pignus vendere , nihilo-

GT

j

minus vendi poteft, fed poft trinam denuntia-

tionem factam debitori in moraconílituto, que

midmn

quidem fieri debent cum aliquo intervallo; v. g.

i

trium dierum, aut judicis arbitrio, quibus per-

»ignoris n

actis, reditur ad jus Codicis nuper recitatum.,

uf

l 4 inf.ff. De pignov. a.

atl

.Hae de pignore & hypotheca conventio-

p

nali, & ejus venditione: de judicialij autem ven-

ol

ditione vide 7. 2.. C. De ufuris vei judic. &2 c. 17.

Tpofe Q

De [ert.

]

^

€2 re Judic. & . 2.]7".;15047. & L3rf.De

r 0npe

ve judic,

int.

- OBj. T. cont. 1. coicl. In mutuo non poteft

gn (t

intervenire res aliena, ergo necin commodato,

d

3.IV. Conf:. Quando agitur de jure inretransfe-

i Qu

rendo, res aliena non poreft effe objectum

]

Qu

(UM

!H

contra&tus: ut in mutuo;, & permutatione.',l. I.

" d

$.3. ff De vev. perimut. Secus res habet, cum de

ia

11

períona contrahentium tantum obliganda agi-

dit,

l p*Wm'

d

tur: qupd non folum in commodato acci

fed

"

—

724

Dzg Jvnr.

fed eriam in depofito, /. z. $. 39. 1. 3x. $. x. ff.

g

Depos. in pignore; /. 9. $.4. . 22. 6.2. jf. Depi.

j eti

uov. a&t. in locatione conductione, /. 7. $9 9. 6.

fj . M

fin.ff- Locat. Sitamen dominus concurrat, &

ii

rem fuam vindicet, ipfe praefertur commodanti,

leü, [-15' "

propter juftiorem, quam habet petitionem.

y Qu Rn

l.. 31. $. 1. . Depos.

]inrgti

Qb;. Il. Leges volunt, in foladepofitiactio-

r a

ne compenfàtionem objici non debere. /.f.C.

|(ff dj

De compen[at.9 $. 30. Infl. DeaGt. Exgo incom-

jj hi

modato compenfatio locum habet. s. 22 4gte.

d (ncit "

non debere compenfationem objici, nifi fit par,

i,

vel major ratio contractuum aliorum C. fecus

um

N. Commodans rem etiam aliquo mododepo-

hus nb

nit, & alterius cure ac cuftodize commendat,

pere d

ejusque ufüm ei concedit: ac propterea non

ampralttnt

deber effe deterioris conditionis, quam depo-

U. g

nens, fed melioris; neque decet, commodata-

J Y

rium effe conditionis melioris , quam depofi-

tariutm.

lt m

FURm

Juff. 1. Juxta J x8. $.4. . Commod. 4*Si]co,m-k-

Tl

modatarius pote(t a£tione: commodati contra-

UT

ria confequi v. g. expenías factas, potefteasdem

tb

confequi jure compenf(ationis, fi conveniatur a

Tl j

€ommodante actione directa.

R. hoc folum

UTR

procedere in cafü, quo res ipfa non poteft am-

Qd

plius reftitui , fed reftitnenda efteeftimario illius,

O&J. TU

'

aut fiquidem reftitui poteft, fed non nifi dete-

Vübttrm

riorata, dominus ramen rem ip(am vult reftitui

MORT

una curí '/c*pmpen(ätione deteriorationis; tunc

Mp

enim ratione aftimationis poreft fieri compen-

lrl

fatio alterius debiti ejusdem rationis, v. g.

ebea-

ïUfymr.ägg

Dz Junz.

525

j

M

debeatur pecunia ex vendito, & eeftimatio etiam

i

f:

i

'.

folvenda effet in pecunia.

Infi. 2. Commodatarius, ob impenfas

'quas

L

fecit in rem commodaram, hanc retinere

pz

TOi

fx.

Dl

teft; J 15. $. fmm. &9 1. $9. ff. Defurt. Evpgo.

NN. Con[. Ratione expenfarum, retineri commo-

vf

datum poteft ad modum pignoris, quod cum

primum liberatur, reílitui oportet: at quod

t Jf

compenfatione retinetur, non reftituitur,

Vi Q

- dnfi. 3. Initio fupra citate 7. //z. C. De com-

x.ngz!ff.

mes

peil-. fancitur, compenf[ationes ex ommibus atlioni-

hus fievi, ergo etiam in commodato. s. explic.

M

ii

ita ut femper compenfaátioni locus fit in omni-

bus actionibus N. omnes actiones, fi de ge-

JDrend

nere actionis fermo fit , ita comparatas effe, ut

pren m

compenfationem admittant , modo nihil aliud

undpe

Ym

obftet C. Requifitum hoc non folum in actio-

ne in rem, verum etiam in perfonam eeque de-

nàpi

fideratur, cum nec in hac indiftin&e compen-

fatio permitratur; fed his conditionibus, r. ut

hj u

res utrinque fit compenfàbilis: hinc fama, fe-

od

[lesrem

cundum theologos, compenfari pecunianon po-

tefl, ficut nec vita aut membra.

2; Utcom-

IUE)

c (olum

penfatio objiciatur illi; cui jure objici poteft.

3. Ut reus conventuscompenfet quod fibi, non

xdam-

rioills

quodalteridebetur. Videar. 8.6. 2. cap.pveced.

Obj. 111 Contr. conclu[. 2.. A&tio precícriptis

nifi t«

verbisdatur contractibus innominatis; atqui pre-

jl

cario concedenti datur actio prefcriptis verbis

yis; U

contra rogantem, qua res concef[a repeti poflit,

um

uti &inrerdi&tum reftitutorium. 7.2. $.1. 82 2.

1

i

lv

ur efle con«

u

F. De p,remr. Ergo precarium videt

tractus,

$26

Dz Junr.

gt

ta&us, X Explic.affumpt. datur. ei a&tio pra.

hr dea

ícriptis verbis, ex equo & bono , propter fimi-

, jf Sit

litudinem quam habet cum commodaro, ur di.

citur . 1. $. 3. Eod. C. datur ei talis a&io ex ne.

qyli R

gnmioodt

otio &contractuN. Zazerdi&um de precario e-

du

vito intvodu&lum efl , quia nulla eo ttomine juvis ci-

Vi qu fUl

um

041

J

vilis a&io effet, imagis enim ad donationes e9 benefi-

NT

cii caufam , quam ad megotii contratti (peGat preca-

)

fil

T'3

vii conditio. Licet ergo non fit proprie contra-

p

9

N

&us, tamen ob fimilitudinem quamdam, contra-

:

[

ipe ts

&ibus czteris admifcetur. . 23. F. de R. F.

Ob IHF. Qoit. 3.concl.. Poteft depoüto'äd-

y,&l.þe:;.(. l

m

poni conditio, qua non impleta, depofitarius

n 10

nonteneatur rem depofitam reftituere, /. 1. $.22.

AO. ditg

ff. Depos. Exgo natura depofiti non exigit, rem

fuam repofcenti domino ftatim reftitui. & Djff.

ii ]

Fatrufra

Conzf. natura depofiti íecundum fe hoc non exi-

uemneden

it N. fi adjecta fuerit conditio C. Sicut depo-

o

fitarius obligari ex paéto amplius poteft, quam

b(þïbus í

recife ex natura contractus obligaretut ( h. e.

| Ws

(im. An]z

ad folam culpam latam) ut habetur /. 1. $. 35. ff-

Eod, ita etiam adjici poteft pa&£tum , ut nonte-

n

lmmobärspo(m

neatur reftituere depofitum ante, quam fibi re-

ftituantur expenfz factz in ejus confervatio-

UL

VUW

nem, vel fibi folvatur aliud debitum. — Poteft

ergo conditio adjecta in commodum depofita-

WTA

RLUTT

rii oblipationem reftituendi füfpendere: quia

fecundum repgulam generalem , in contractibus;

7: Quie n

Wetenm

prafertim bone fidei, pacta adjecta funt (er-

vanda: legem enim contraé&tus a conventione

20

eaum

n

accipiunt, Ex quiþus apparet, fupervacan

euc

)d

^

Dz ]URE

$7

eífé interpretationem Hunnii & aliorum, qui fe-

queftrum dicta lege intelligi volebant,

Mf n

]

"LT

*

Juf. Saltem proprer damna & impenfàs

ih!ït x ^

tamdiu retineri poteft depofirum, ufque dum

!j

ATW

eo nomine fatis fiat: nam /. 18. 6./27./7. Commod.

Af

quidquid contraria actione peti poteft , illud

n

n

!

l

^

etiam ab eo qui directa convenitur, retineripo-

,

d

"

teft. — B. . ] dffumpt.. ,4d ejus Prob.. Y«. ab hac

Mf h

1 COT

regula excipi jure pofleriore depofitum : nam

URU

$.30. Jnfl. De attion. ait Imperator, fe compen-

M

fationes latius induxiffe, excepza fola depofiti a£hio-

yüng.

n & L. pen. C. Depos. dicitur:. Nullamque velde-

du&ionem vel doli exceptionem opponat. . ItaHau-

iylitis

la

noldus zr. 10. c. 8. cozzrov.9. 2. 850. Verum

RR.DD. diftinguunt inter debitum exzrazeum,

t

m

& debitum ex zpfa ve ortum; ob illud retentio-

Y 00ner-

nem depofiti denegantes juxta jura cit., obhoc

u

autem concedentes, ut fatis apparet ex J. 23. ff.

il qui

Depof. Quibus accedunt P. Molina & de Lugo.

m (ht

OLj. F. Res mobiles etiam recipiunt cufto-

n

diam. 7rg. ]. x1. ff.. Deperic. €? comed. veivend.

QOD L

l. 3. $. fin. ff...De acquir. po[f.. Ergo etiam.res

nlb re

immobiles poffunteffe depofitum in fpecie: g.

m |

Dift. 4ut. recipiunt cuftodiamcirca rem C.cu-

Dud

lodiam reiN. nam furto auferri non poffunt.

$.2. Jnfl. De ufuc. 1.38. ff. Eod. Id proprie poni-

xepofua-

: i

tur&traditur,quod delocoinlocum poteft trans-

mibu

ferri: quare nullum in toto jure rei immobilis

Ti d

epofitae reperirur exemplum, nec ulla ejus fit

n n

mentio; fed cuftodia circa illam gratis commit-

ul

à notiffimos depofiti terminos excedit, & in

mandatum degenerat, 7 .

$. 4. f-. De prafcr.

Hï

Vfl 1.

v:r?. l1. pr.ff.. Depof.

L]

]

Dz Junr.

528

,»:J'uggï]'[) m dd

Iifl. . Interdi&tum Unde vi, locam tantum

jnient i

habetin rebusimmobilibus, 1. $.6.7 Devitg

fortots

viarmat.ac nihilominus de rebus depofitis datur

old, Q

d.l. 1.8. 33. Ergo resimmobiles poffünt venire '

in depofirum. &. D. "Ant. dawurde rebus depo. |

N

fiis dire&e N. per. confequentiam , quatenus .

T

acceíTiones fuerunt fundi C. d. l. 1. $. 6.

li

l

]

Inft. 3. Sequeftrari poffunt res immobiles ]

]

1

]

"

j ]

1.51. C Quor. appell. uon vecip. l. 23. $. ult. ff. De

J

I u

app

ell. c. un. De fequefiv. poff . Aqui fequefirum.

(

eít

fpecies depofiti. E. Diff. .4|J. Sequeftrum

:',Deïzb.n'ild

^

J'.!

eft (pecies depofiti latius accepui C. preffius ac

um d

Oprie conve-

ropriefümpti N. Hocnomen pr

. n

d v m

nit depofitoin fpecie. Ita Struvius, Harprecht

H

contrariam cum multis tuetur Haunoldus nuper !

liib rl

T Manom.

cit. controv. 5.n. 815.

Qh;. FI. Cont. 4. cotc

l Di&um eft fapra

d pf

u Ünr

cap. S. avt. 8.

concl.1. pag. 266. quod rei alien&

At MO Q

ftitaere fruétus etiam illos,

'

poffeffor teneatur re

j n

quos rei dominus percipere honefte poterat ex'

Y mdm ;

illa; ergocreditor non tantum fruétus quosipie

um g

ex pignore percipere poterat, reftitmere tene-

tr0d tert

tur , fed illos etiam , quos debiror poterat inde

10 Df j

referre. g. V. Conf. Creditor non eft male fidéi

O Bs s

offeffor , fed caufàm po

ffidendia domino ha-

—-

!

bet. /. 2. C. De partu pignor.

m d

.

SCITTM

Obj. F. Sicafü fortui

to pignuslþerieri, j

Pt n

creditor debitum petere prohibetur /. 50. ff &

cafum

&ünr.|

1.6. C...De piguovat. a& Exgo etiam a

At lt rd

J

fortuirum pra:ftandum tenerur.. . D. Couf. pet

t

a au-

^

fe N. peraccidens C. nimirum fi propri

éloritare pignus occupaverit, aut caíum

in f& ts

ceper

Dz Junz.

$29

Umfanmg

fufceperit, ut 42. /. meminerunt : item fi cul-

[

i

/

n

"

pam admiferit aut moram, cui per fe loquendo

61;,:' D(!

V

caíus fortuitus connexus eft, C. uz. Cominod.

tidy

"

i

!

n

Haunold. cit. czp. $. controv, 8. ». 938.

du

ARTICULUS II

Ht

De mutuo.

i

Itl

Ico. Mutuut eft contractus realis, quo

rei noftre. funpibilis dominium in alium

uf

uilum

transferimus , ut eadem nobis reddatur in ge-

nere. Pr, Zuff. Quib. mod. ve coutvab. &9. l. 2. pr.

qultum

u

j

Jf. De veb. cved.. Ex hac definitione tria potis-

us

fimurn ad rationem mutui funt explicanda, r.

traditio rei mutuatze, 2. translatio dominii, 3.

r

Qs at

obligatio reddendi, $$. /74.

I. Mutuum eft contractus, qui re, h.e, tra-

neiln

ditione perficitur, unde contractus realis nun-

cupatur.. Oportet autem effe res, qua pon-

lr d

vem l

dere, numero, menfurave conftant, ita ut res

generis ejusdem in equali pondere; numero

eputtd

ii

vel menfüra pro mutuo acceptis reftitutee

freli

s&qualitatem rerum ambarum inferant; cujuss

modi cenfentur vinum, oleum, frumentum,

gent i

mll

óva, panes, pifces, pecunia numerata, lana, li-

num, lapides,ligna ad domum exftrnendam &c.

nino D

quz quidem ideo vocantur fungibiles, quia ita

ünt eX natura comparatz, ut altera generis, &

3 eïï?ïif!

|0]4

qualitatis feu bonitatis ejusdem exacle alterius

Üd

if

Vice fungatur, 1.2.6. 1. f&2 1, 3. de A. C.. Unde

p

non licet ordinarie reddi oleum pro vino, aut

D

vinum novum pro verere. In nummis tarnen,

yd

fi pro

i

"1

nifi aliter convenrur fuerit; tfihïl refert,

&urei

ia

53e

Dz Junr.

aureis argentei, aut pro folidis minuti, quotj

fje a

m f

pretium murtui exequant; rependantur : in hig;ji

enim non ram corpus, feu forma naturalis, j It

quam quantitas zftimatur. l. 65. $. 1. . de Fs

Q. &g ]. 1. pr. . De coutrab. empt.

J D

]L Ex eo, quod transferatur rei tradita jj« !

dominium in mutuatarium, fequitur, folos eo ,s|;;///

dare mutuum poffe, aut accipere, qui fünt do- (;

mini & rerum füarum adminiftrationem ha. 2*

bent & quibus fua alienare licet. À. 2. $. 4. Q gt

l. 19. $. 2. f. && A. C. Vide fupra cap. 8. a. 2. sm m

ubi $. 5. conclufionis fpeciatim de Senatuscons jj iiv

"

Ífulto Macedoniano, quo confulitur filiis farni- j

J

ol

lias foeneratorum fraude circumvenris.

f t hic.

Cumergo ob rationem dictam, nummi aliea ypudn, N

ni contra voluntatem dotnini crediti non fiant

v Lt

vdfiytm d

accipientis, vidicari po[fumt, fi exflant : aut fi

dolo malo definant po[fideri, ad exlibendum agi.

Nl

l. 11. $. fin. ff. de R. C.. Quodíi bona fide eos

UPE

inutuatarius confümfit, aut ufücepit, confuüme jf«

tione. aut ufücapione confirmatur mutuutm (miio:

& creditori condictio datur ex mutuo. d. J 1 . |luigsi

J 12. l. 13. pr. &2 $. 1. f-. Eod. & avg. $.26. Iuf | ln

e

.

r]

: fgntedg

E contra nummis alienis cafü fortuito amis- :

fis ab accipiente, hic non tenetur condi&tione; :j ;j

neque rali amiffione fit ex juris conftitutione j

dominus, ficut per abíüumtionem bona

€ Tà- o d (

&aimn ; adeoque perierunt domino füo : & accie süg i.

pienti datur exceptio contra dantem, non o

MIEUTT

flante promiffione eosdem in genere redden

Rittgu

accipi-

di. Aufio «/, Quia non effet equum

Ü Vi

entem

Dz JURE.ï

531

Itàj

J

entem fine culpa gravari ad refundendas alias

r n

|

Wi

pecunias non verfas in fuam utilitatem, nec fua

culpa deperditas, Haunold, ;r. s. c. 3. conirov.

i

UR aTy.

Wl

Il[. Licet in contra&tu mutui dies apponi

U N

lr (s

foleat, quo fit oblipatio folvendi ; quia ramen

ex 4 41. $. 1. , 38. $. 16. F. de F. O. certo con-

QU n

((nem h.

ftat, adjectionem diei in dubio femper pro reo

effe, non pro creditore, hinc juxta /. 70. Eod.

jjeg

debitori liberum relinquitur, diem ftatutum an-

hbt

tevertere ; g2 quod in diem debetuv , ante. folvi

ET

tils f

potefh, licet peti mon po[fit. 1. 137. $. 2. Eod.

i tamen in gratiar creditoris dies adjectüs

j

forer, copi hic non-poffet ad folutionem ac-

Qnmid

ceptandam, Neque etiam in priore cafu te-

j 0 f

neretur, fi tantum ex parte foletio ante diem

: ul

conftitutum offerretur. 7. 41. $. 1. f. De ufar.

hm g

Nifi forte in judicio debitor conventus in cen-

ma fb at

tum, neger; fe plus quam quinquaginta acce-

i, lp

pifle: tunc enim in tantuma judice poteft cone

* ROU

demnari, & crediror ad illud accipiendum com-

j d

pelli; ut lites dimipuantur, 7, 21. ff. de . C.

j

Accidere autem poteft, ut res credita in eoz

em genere & qualitate haberi amplius non pose

j(otmie

t* quo in cafü neceflitas füadet, invito ertiam

qidiont

creditori eftimationem effe admittendam :

fivios

quia; cum res ipía praeftari non poteft, pretium

T

rérum vicem fubit, 7 22. F. Eod.. Qve dot&tri-

o

na etiam locum habet, fi'nummi, in fpecie cer-

y t

tà eX pacto reftituendi, non amplius extent, aut

d

hon conquiri, nifi cum ingenti diflicultate, pose

j

u

int: ut colligitur ex cap. Ojim. De cenfib.

2

Afhinis

532

Ds Juns.

M

Affinis huic cafüs eft, quando mutatio mo.

T

Emus T P(

fete contigir, an in reftirurione pecunie mu.

tuo accepte debitor fpe&tare debeat valorem

sss

quem nummi habebant tempore contractus,an

girs

quem babent tempore folutionis ? Cum vero

wfnt a

u qu

duplex valor fit pecunize, alius quidem intrin-

fecus, qui in puritate & pondere metalli con(i-

Qio virid

d ii

ftit ; alius extrinfecus, feu impofitirius , qui ei

ab sftimatione publica accedit; recepiflima

mntt ]

MU

eft fententia, contra Molinaeum, facta mutatio-

ne intrinfeca moneta, debitum reddeadum e(fe

qi d.

NU

fecundum bonitatem nummorum, quam ha.

buerant tempore contraétus, non folutionis.

3 il

fb d

Si ergo bonitas intrinfeca aucta fuerit, debitor

fmremmo

detrahit augmentum, & tanto minus reflituit ;

fin vero diminuta, illud quod deefít, fupplet,

dene lr

Nam in mutuo

s relitto:

&deoque ranto plus reddit.

tantum reftituendum, quantum in obligatio-

lj

)

ib u

junfh. Y

nem deductum. pr. Jofl. Quib. mod. ve coutr,

oll. 1. 3. ff. de R. C.

te v t

Econtra cum bonitas extrinfeca nummo-

f d

gum mutatur, tempus folutionis infpiciendum;

fl

dit ifon

ac pr

oinde mutatio ifta commodo & incom-

äa

znodo debitoris cedit ;

ita ut hic au&to valore;

|

Al d

^ixintina

paucióra corpora numerando liberetur; eo-

dem diminuro, plura teneatur numerare.

ta.

Medi

Sotus, Rebellus, Molina, Mynfingerus, quos

MITUTIOD]

zecitat & fequitur Haunoldus fup.cit. controv. 8

stv

z. 358.

Item Carpzovius, Berlichus, Defo-

Vr d

jum conment. in pr.

I1dus, Richterus apud Hopp

A tirtdy

Jufl. Quib. mod. ve contrab. contra Bartotum,

* Ri

jnm

Nava'grum & non paucos JCtos. Ita olim

judi-

Dz Jonr.

533

t

tudiearunt Innocentius III. . c. Olg. & Gre-

orius IX. c. pezult. De cenfib. ubi pracipitur,

li

!

? m

t fet

creditoribus fatisfieri debere vel reítitutione

&t

IM

D!

)

C'M

priorís pecunizey ve] ff moz fit in ufu, eflimatione

peufromis. antique.

Qu

Que quidem ita fünt accipienda, r. ut au-

Jusr

&io valoris extrinfeci facta fit a lepitima pote-

lii gi ;

flate, non vero a feeneratorum confüetudine,

pl

reclamante populo.

2. Ut mutatio extrinfeca

h mytro.

valoris fit modica, non autem immoderata,

&ümdte

v. g. in duplum.

3. Ut depravatio meralli

um t

non det caufam norabilis augmenti valoris.. In

| i

his enim cafibus folutio antiquorum debitorum

UT

facienda eft fecundum intrinfecam bonitatem

Vs rel

& valorem monete veteris.

4. Si conventum

dl p

diferte fuerit, ut in eadem monete fpecie fie-

1 in muti

