In cujus fententiam inclinant Sotus/ 7. 7. 1.2.2.. ii

Verum 'Lhefis noftra

A nf

& Molina Difp. 266.

Prob. J. talis promiffio non obligat fecundum

Sinidn

leges pofitivas: nam /. r. 7- de 7 0. Ab negae

b NI

tur; ftipulationem confici fine verbis poffe. Ne-

RTRT

!

que inter abfentes:

quoniam audire fe invi-

cem debent. Et i/idem $. 1. inutilis pronuntia-

V

tur effe ftipulatio facta fine acceptatione; ergo

C.p',ln

LL.requirunt fignificationem externam ex parte

promittentis factam promiffario, & hujus ac-

Aluj

cepta-

A

-

Dzs jURE.

285

A

Hi]

! ceptationem, quze quidem in promiffione me-

lt re interna haberi non poffünt.

Prob. 14..S.

h

xdm

"Thomas q. 88.4. 1. Promiffo, inquit, que ab

hominefit bomiui, mom potefW fievi m[i pev vevba ,

vel quecumque exteriova figua, — Deo autem poteft

fieri promiffo pev. [olam imteviorem cogitationem:

?(/UJI Af r

| quia ut dicitur 1. Reg. 16. bomo videt ea que pa-

(;.?h*) fi

J

1

vent , fed Deus intuetur cor.

JAatio autem íua-

?fäpo.relhuc

|

! det: quia promiíIio & donatio (ünt figna quee-

j

"w* dam praética, quae efficiunt, quod fignificant:

j

W.VMQ

l

l Pm-

atqui fignificant non folam cogitationem & af£-

! fe&tum dandi aut faciendi, fedipfümactum ex-

ternum. promiíTionis , & ejus effe&tum , Sc.

obligationem, quz in promittente ; & jus; quod

; in promiffario nafcitur.

la?

Ergo ut fit vere pro-

.millio; opus plane eft, eam fieri verbis aut

ii figno alio externo. Pro/. miz. Sine acceptatio-

timm. ne nec promifIor ad. preeftandum rem promit-

nl

fam oblieatur, neque promiflarius jus ullum

[ioyrg

i

ad rem acquirit, ut mox oftendemus: atqui

-nob)iger:juï promiffionem mere internam nemo poteft ac-

w Cceprare , cum alteri nemini cogitationes pa-

|Miiteant; ergo promiffio preter affe&tum | inter-

l/imin num, ex natura füa neceffario involvit exter-

fanm nam illius declarationem.

A RE

Dico II. Nullo item jure obligat promiffio

i N aut donatio externa homini privato factá, ante-

|.

jic i quam fuerit ab altero acceptata. — Pro/. 7. Jure

.qut civili non oblioat , neque paritactionem , ut pa-

u Tetex 1. 1. ff de pollicitationib. €9 l. abfeuti. ff. de

onapit domatiorib.

uare poffunt femper revocari,

a? Juxta . modo cur. e9 ]. Multum qoteveft. C. fauis

aier

qu

286

Ds Ton*.

altevi vel fibi. eg 1. fi. pater. f de manumiffs vins t*

di&la. Deinde nullus alius contraétus nafcitun;dmfläüfä"'

nifi ex confenfü duorum in idem placitum /. z. 9? ?

jf. de pa&lis. — lgitur ante eonfenfum ab alrerguict

spaettto

preeftitum poteft prior poenitere, & fuam obla-

tionem revocare. /. coptra&hus. C. de fide infiva-

p OU

seyendlr

ment. Unde conficitur mortuo ante acceptatio.

nem donatario, invalidam effe donationem,

jipi; Q1

quiaampliusacceptari non poteft, Pro/. 7/.quo-

Tilv

D M

ad jus naturale ex eisdem principiis. Promiffio

& donatio fe habent per modum pacti, quodex

m

wel dl

natüra fuaex mutuo plurium confenfu conftat.

Sicut ergo promiffio onerofa hanc conditionem

f p

involvit, fialter viciflim fe velit obligare , &ante r

hanc alterius declarationem , promiffori ubique

5 fénem

gentium licet poenitere & fidem daram revoca- yrít:

re: ita etiam promiffio fimplex & donatio:ha-

t r

bent hanc eonditionem , 1i acceptetur: Nam

^nifo el

lu di

ut ]. Qui abfeuti. fF. de acquir. vel amitz. po[fiff

dicitur, qui promittir vel donat, nom videtu£

fi

W

animum fe obligandi habere, donec alter ac

Qonl

ceptet. Promiífio enim eft oblipatio date fi

: di

dei, quz fine accepratione, tamquam füo cor

«

relativo , effe non poteft.

IOr

ld

Dixi, Domini privato fatla: nam fi promitfi

ii

Deo, vel reipublice , aut alii univerltati facta

b

fuerit, ante acceptationem obligat, dicirurque

- QOT

DEU

pollicitatio, offereztis folius promiffam , 1.3.

u

fs qu

hN

i

À

pollicitatiomibus. AcDeo quidem facta vorum.

]

Atj

dicitur, 25/4.].2. quod fola mente rite fieri pof-

ii

T

fe nemo dubitat, & S.'Thomas nuper cit. pro*

Qu

bat. Quamvis autem in jure non exprimatur,

LY f

polli-

mY

Dz Junr.

287

J&)

Vl

ollicitatione quempiam teneti nififa&ta civitati,

r

j

ad inftaurandas ruinas, vel ob honorem ab ea

TUn

i

receptüum 2aut recipiendum, vel ad opus ali-

uod faciendum, fi hoc opus jam fit incoatum,

It

ij

üh

l(

ut patet £c7o z//o ziz. cit. de pollicit. ad caeteras ta-

|

men communitates & cauías pias diéta obliga-

Oän!eargeprz

tio extenditur: quod hac in parte eadem illis

* COngfops

rivilegia , qua civitatibus concedantur /. Z//ud.

hi Jj q

|

ey ], ut uitev. C. de SS. Ecclef.

T

D Prom.ffl

Y

1,:',:

Dico JII. Promiflio gratuita cum animo

D

Uyté

fe obligandi fa£ta & acceptara, oblipatex veri-

l

lQ

tate & fidelirate, ac plerumque etiam ex jufti-

hat

tia, pro intentione promittentis, ProP. 7. par;.

tl li

arpumento Cajerani. Sicut ex virtute verita-

poiridig

tis tenemur dicere verum , & verba menti com-

AT o

ponere: ita ex eadem virtuteobligamur facere ;

d donto d

ut opera refpondeant verbis.

Prob. paovs if.

at N

Promiffio eft declaratio voluntatis, qua quis

TO

fidem füam alteri obftrinoit: quique ftant pro-

t v

miífioni, fidem datam fervare dicuntur; &qui

doec dl

promiffa non fervant, infideles audiunt. Quodfi

Ipto du

veracitatis eft, conformare verba menti, vel

gunlio r

tmaxime ad fidelitatem fpe&tat curare, ut facta

verbis congruant.

Denique aliud eft debitum

Ti promïlïw

ex juftitia, aliud ex fidelitate cum virtutes ambse

vetüta R

ifte multurm inter fe differant; cum ergo obli-

y, d

gatio ex animo promitrentis pendeat, poteft

ml

accidere , ut quis ex fola fidelitate , non item ex

; juftitia alteri obligetur, fi illud (olum intenderit:

uitit multaenimdicimur debere ex fidelitate praeftare;

us5l* ad que preftanda non tenemurex jufítitia.

mexp:imafäf' '

Prob, LL pars, quod plerumque inducatob-

ligatio-

N

288

Dr jun*&.

ligationem juflitie ex intentione preefümpta ii P

romittenris. Omnis promiffio, fi fiat per for- s

mulam ftipulationis, tribuit actionem in foro. [j

externo , & promiffor cogitur illam implere , ut.g p

omnes DD. tradunt ; ergo inducit obligationer 5 qi?

pni

juftirie queliber promiífio , animo firiéte fe al- qil

[

teri oblipandi concepta, etiamfi grazuita fuerit: iif

formula enim ftipulationis non reddit promif-

jger um

fionem in conícientia firmiorem, íed folum in

U g!i

foro externo, quia praíumitur majore cum

g,

deliberatione facta.

sf

Quamquam ne ftipulatio

quidem requiri ad actionem videatur ex /. fiquis

fv n

argeutum. C. de dogat.

Imo, tefte Covarruvia

ier OR

in c. Quamvis paGum. p. 2. $. 4. n. 24. , commu-

ij.l«

nis eft fententia, Jure Canonico concedi actio-

i diquid

at ol

li

nem ex promi(lione acceptata , etiam fine for-

mula ftipulationis, ut conftat ex c. 1. de pacis,

3

wlïmm 1

j

N (

Quod autem hic expreffio cauf requiratur;

ideo fit; ne per errorem promillio facta vi-

xbn um

deatur.

Mi

Deinde fecundum omnium fententiam pro-

pplis

miífio onerofa acceptata obligat ex juftitia; er-

"o d

go etiam gratuita: nam quod pro obligatione

&tl

aequalis obligatio rependatur , facit quidem illam

d. t

promitfionem perfe&tiorem, non tamen reddit

Zf

obligationem gratuite promiffionis aliam fecun-

4

"Utdn

dum genus, qua non pertineat etiam füo mo-

1 Obïiga n

do ad juftitiam.

* Qu n

Denique promitfione gratuita acceptata da--

tur jus ad rem ; quod etiam ad heeredes promil-- ]

farii tranfit; atqui hujusmodi juri refpondet obe J.

T

j '

ligatio juflitie: nam promiflarius dicit rem fibi

li

eberi;

Dz Jonr.

M

289

" ,',deberi , & poteft

debitum exigere vel cpndo-»

N

nare.

Dixi fepius , obligationem ex hifce locu-

e

tionibus fro emimo [v oblipandi enaíci

»

fünt

a

enim, qui formulis promifforiis utuntur tan-

tum ad fignificandum firmum propofitum, aut

ln

Lf n

ad firmius affeverandum ; aut ad fümmum fefe

l

obligant cum bac conditione , nifi fuerit in-

h ol

commodum aliquod , aut nifi melius quid oc-

r m;;'g

Iu

UI

u

curreri..— Hi numquam füb mortali ad pro-

mifforum fidem fervandam adftringuntur; nifi

E

; j

vl mj

forte ratione damni, quod ipforum culpa al-

ter fübierit.

124, 0R

QLj. 1. cout. 1. concl.. Promiffio interna ad-

Q ;onc:di Ü

affiam

dit aliquid fupra nudum propofitum ; erpo

magis obligat. 5. /V. Cozf. Supra nudum pro-

T

^

pofitum addit voluntatem promittendi , quae;

£ [ QUE

etfi incoata quadam promiífio effe videatur,

li i x'

az

nondum tamen ad obligandum füfficit.

Iuf 1. Aétu interno, quo quis non vult

aenfan s

rem amplius in bonis füis habere, poteft ejus

iil &

poffetlio & dominium amitti, ergo etiam a&tu

n oipton

interno poteft induci oblipatio ad alterum. &

qutm lm

N. Cosf. Sicut a&u illo interno poteft quidem

gpen r

amitti poffeffio & dominium, non tamen in al-

diam n

tcrum transferri: ita actu interno nemo poteft

m o

alteri oblipari: facilius enim eft, rem define-

rTe

; quam incipere effe ,

g^ du

GD

aut in altero pE

r

Tif 2. 'l'ota vis obligandi promiffionis eft

i sndeï(ïfj 8 Vi

a

oluntate interna, ergo hzc füfficiens eft ad

:ldid[f

/

ebïz

H ob]

ipandum. j Jjf..4n. Ia nt numquam

in

^5

E

99

Dr Junx.

Id

hi

j

, i

aun

in actum prodeat , nifi poft declarationem pro-

vj Iu

mittentis , & poft acceprationem prorniflarii

qudim 0

C. utfola obliget IN. — Haber fe fere, ficut ju-

!

donec

risdictio, qua fine actu externo conferri non -

)

jl

jonem

poreft, prout communiter Theologi tenent,

Iufl.3. Exterior expretfio non eft neceffa-

g01n a

saioni i

ria, nifi ut poffit cognofci & acceprari promi(-

fio & donatio; atqui haecacceptatio non eft ne-

x hde &

j Dron

!

ceffaria jure naturali; ergo.

Be. IV. mig. juxta

Ad Maj. autem dico,

dudigtot

argurmenta concluf. 2.

i m

ideo poriffimum ad promiffionem & donatio-

li

nem externas expreífiones requiri, quia ex fe

& ex natura füa fünt actus commercii humani,

a

p t

ealenis

quod fine mutua voluntatis fignificatione nec

mara d

effe, neque cognofci potett,

5 &(ua

Obj. /1. cont. 2. concl.. Ex pollicitatione fa-

—

&a civirati oritur obligatio; ergo hic actus ex

ampltr,

s lifica

]

natura fua ad hoc füfficiens eft : nam jus civile

non tribuit contraétibus majorem vim, quam

z.

ngam a

natura füa habent, quamvis interdum propter

1; j p

bonum publicum poffit vim illis afferre. . JV.

gt m

Corf. us civile non efficit ut pollicitatio fa&ta

t

civitari vim habeat abíolutam ante acceptatio-

Uil

nem, fed ne poffit revocari pro libitu , ficut

IU

ex nstura rei poffet; ex /. 3. ff. depollicit. Unde

26 r

fit, ut talis promiffio femper potfit acceptari

d y li

:

ts ony

& promiffüm peti. Qu quidem petitio vi-

detur neceífaria , ut tenearis folvere; quem-

RWIIKI, l

X n

admodum eisdem legibus indicatur. Nec te-

netur promiffor füam promiffionem civitati in-

Fit er w

Idem te«

finuare: nulla enim lex id pracipit.

V m

ia'S;

ii

nepdum de pollicitationibus ad Cguffus P

ni

Dz Junr.

291

deömg

Mm

nifi ex intentione promittentis habeant vim

ä

lj

jl

g

voti, ltaque ex omni pollicitatione- nafcitur

l

quaxdam obligatio velut conditionata & füfpen-

f

l

j

fa, donec acceptetur vel revocetur, quam re-

vocationem jus pofitivum poreft impedire.

0 ZIW

Quo in cafü jus civile non tribuit proprie pol-

EL

licirationi vim, quam jure naturali vel gentium

TO ond

D

non habet, fed impedit, ne poflit revocati,

271

)

J

lufl. Promiífio & donatio pratuita non fpe-

lat d

&at obligationem reciprocam ; ergo obligatio

':m,&donan'o-

inde contra&ta non oritur ex aucepratione pro-

W ho

miflarii vel donatarii, fed ex animo gratuito.

ia

. Difl. Corf. Contracta obligatio non oritur

i d

ex alteriusacceptatione, tamquam ex caufà pri-

maria & directa C. tamquam a caufà (ecunda-

hn

ria, & quafi conditione, fine qua pactum non

)

x duset

completur, neque perficitur N. — Sicut ignis

tip j

de fe fafficiens ad calefactionem aqu&, aquam

n ym, qui

numquam calefaciet, nifi hec debite applice-

d

tur: ita promiffio , etfi caufa ad obligandum

,atferrc: Mi

fufficiens, vim fuam exerere non poteft, nifi

lao f

acceptetur,

ag

Qb;.

II cont. 3. concl, Debitum ex juftitia,

lbin, (

& debit

um ex fidelitate diftinouuntur :^ atqui

jij, U

obligatio promiffionis eft fidelitatis , ergo non

j u

juíttie. w. Diff. miz. Obligatio promitfionis,

j pet'u'm v

quatenus oritur ex virtute fidei, quam quis

d quemr

interponit, quia promifir, & verbis aut facto

y, MP

tacite fe obftrinxit, eft fidelitaris C. quatenus

m ii

oritür ex voluntate efficaci fe obligandi ad id,

j li*

quod promifit, eft folius fidelitatis N. — Pro-

*

| ais ]

n

iniffio ftricte fümpta non tantutm

importat nu«

2

caan

292

Dxz jJvn*.

,jftiae

dam interpofitionem fidei, íub qua aliquid

promittitur; fed etiam efficacem animum fe al-

a on

0142

teri proprie obligandi, & ei conferendi jus ad

rem; igitur obligatio contracta ex primo capi-

|

te eft quidem fideliratis, at ex fecundo eft ju-

!

flitia. Quodfi tamen aliquis, ut poreft; folam

1

( D

fidelitatem in promiffione interponat; con-

trahet quidem folam fidelitatis obligationem,

^

|

i, l

^m d

& non juftitie, fed hec promiffio proprie di-

&a non eft. Sic oeconomus, v. g. ex fola fi-

ais

delirate tenetur ad curanda fui domini commo-

g, L

da, eoquod ex tacita falrem promiífione, dum

Mi k

officium füfcepit, ceníeatur fe adflrinxiTe ad

r p

utilitatem domini curandam ; quamvis non te-

ET

nultradi

neatur ex juflitia, quia ad hoc principaliter &

ex officio fe non obligavit.

^0 Vetbor

Iufl. 1. Eft liberum cuilibet, obligare fe ex

um m

juftitia vel fidelitete;

ergo promiffio (ecundum

d dom

slv

fe non obligat ex juftitia. — Dijff. ^4ntec. Eft

liberum cuilibet, obligare fe omiffa promiffio-

zi

ne ítrite dicta C. ftante promiffione N. — In-

XORIDIURI

flantiam habes in omnibus contractibus tam

aunpedi

onerofis, quam gratuitis, aliisque a&ibus,/qui

'*reai;m t

dependent a libera hominis voluntate.

Ht

;

Jufl.2. Vorum feu promiffio Deo facta non

um d

obligat ex juítiria, fed ex religione ; ergo

n

homini facta promiffio non obligat ex juftitia.

rj

|

AT (

:1 1

$. /V. Conf. Sicut Deus peccatori peenitenti ve-

r

niam pollicitus, ei obligatur potiffimum ex ve-

frinili

ritate & fidelitate: ira homo votum concipiens;

! D

obligatur Deo ex religione; quae eft virtus ma-

0. Qum

n df

xime affinis juftitiee, . INeutra autem obligatcio

Dr Jonr.

293

[Ub qu;

l

QU

eft juftitie commutativae, eo quod hecDeum

]

t

inter & homines dari nequaquam poffit, ut fu-

ïCOni'tmi»]'

nl

"g |

pr c. 1. &. 2. $. 2. conclufionis fatis oftendimus.

Titrg

ARTICULUS IT,

IXo8 i

De Denatione propria.

T

]

QU

Ota 1. Donatio dicitur a dono , quafi doni

LN. datio, /. 35. . $. 1. de mortis cauf. donat.

üptpre d

|

Generatim autem definitur: datio liberàlis ex

? r f

patura fua füfficiens ad transferendum domi-

ii |

tl um

nium, ]. 29. princ. ff. de donat. &2 l. 82. ff. de

R.9. Hiac definitione comprehenditur dona-

aof d

VRU

tio perfecta & imperfe&ta: & perfe&/a quidem

feu vealis donatio accidit, quando res ipía fi-

pdied

mul traditur; zmper/e&/a vero feu verbalis fit of-

ficio verborum de prafenti , ut cum dico, do

d bt

tibi equum meum ,. qui. ab[eus eft.

Donarione

a eanm

perfe&ta dominium ac jus in re transfertur tam

. Aite. D)

[

lege pofitiva, quam naturali: at vero licet do-

h pf

natio imperfecta fecundum jus nature füfficiat

veN P

ad dominium transferendum , jure tamen po-

vflus n

fitivo impeditur, ne dominium transferat, nifi

Ál qu

poft realem traditionem, ut füpra c. 1. arz. 3.

[

coricl. 2. &. 3. expofuimus.

) fa&a Q

IL lterum dividitur donatio in propriam &

r

impropriam: propriz, quce etiam pura & fam-

W )uïhm.

pliciter liberalis dicitur , donatio eft, qua ex

Siter V

motivo nud liberalitatis abfolute & irrevoca-

m

biliter aliquid in alterum confertur, 7. 1. priuc.

i

]-5.:. Donatio znpropria eft, qua ex moti-

ws*. voalio, quam exercenda liberalitatis, vel (al-

j

j! tem non abfolute & irrevocabiliter in alterum

T 3

ali—,

Dz ]URE./

294

aliquid confertur, Impropria donatio eftima..

agandtt

veitibet

tur ab effectu, & a caufa impulfiva: ita doza-

i ?

zio mortis caufz , qua quis intuitu fecuture mor-

aum 7

tis in alterum acceptantem bona füa confert,

«liignis n

impropria cenfetur ratione effe&£tus , eo quod

stl

nec abíoluta fit, " nec irrevocabilis.

Ratione

caufe impulfivee donationes impropriz funt

jp

m

donatio remunveratoria ; qus alteri decernitur

d QU

in premium meritorum ipfius, &potius com-

Y

enfatio dici meretur : item donatio /u^ modo,

cum quid eo pacto alteri datur, uris vicifim

ii

Wwïü

aliquid preftet; hecetiam ozero[z donatio nun-

cupatur, quod ex volunrate donatoris ad onus

ins s

Á prom

reciprocum deftinetur.

Huc etiam pertinet

1t: hicee

donatio füb conditione , quando ea lege quid

sudminilr

datur, ut tunc primum donatio effecturn for-

«nini defe

tiatur , fi adje&ta conditio extirerit.

s gt

Denique ratione effe&tus & caufze impulfi-

v Unrer

ve fimul, impropria eft donatio propter mu-

TU

tiaj, Germanice, Gegezleuer, PWderlag, Ge-

gemvermechuus , olim donatio aute zuprias, qua

1

huiltmi

1 tperfe

maritus vel alius ejus nomine ex fuis bonis

conftituit eftimationem aqualem uxori ad do-

2* t

1

tis fecuritatem. $. 3. Jnfl. b. t.

His prenota-

tis, in praefente articulo de donatione propria

Mif i

t dem

acturi expendemus , quinam lepitime donare

poffint? & quantum donare cuique liceat?

Til tj

"um

Dico L. Ad donationem propriam tria ex

parte donantis requiruntur, dominium rei do-

u

AA

nande, adminiflratio, & facultas donandi.

£. Requiritur donandee rez dominium: nàm

l r

licet rei alienae donatio eatenus teneat, ut trans-

P ET

erat

DE Jvonz.

295

Y

A

ferat conditionem ufücapiendi, feu poteftatem

um

J

i

refcribendi, Zofo 7z. ff. pro donato : , non ta-

li

men fervit ad dominium immediaté transfe-

J

rendum. c.79. de R. 9. i2 6. Defectu hujus

NJ

conditionis nullae funt donationes facte a filiis-

ul *JP

As

familias de bonis profectitiis, invito patre, arg.

T j

L ult. $. 3. C. de bon. que lib. 1. 7. princ. ff b t.

e? arg. $. 1. Zufl. per quas pevfou. cuique. acquir.:

T ii

Ihiscon.

item ee , quas tutores vel curatores de bonis

pupillorüm aut minorum faciunt. ]. 22. ff. de

i gl

Vs

adminiflv. €g. pevic. 1ut. $g avg. l. 29. $. 2. Jf. de

Mi

pu&is. &g d. L. 7. princ. fF. b. t, Sed & donatio-

nes liberales ab adminiflratoribus civitatum fa-

VOTA

&e, pronuntiantur irritee, erg. . 38. ff. de pa-

& r

ET

£: hifce enim incumbit, caufas fibi commif-

fasadminiftrare, non autem perdere. Ejusdem

y.-:.r?;?um [id

J

dominii defectu Praelatus tam fzecularis, quam

l

regularis nequit ex rebus & proventibus Eccle-

um

mprcr [

1;

fiee vel Univerfitatis aut Collegii facere immo-

;

!

liil

d

dicas donationes mere gratuitas ac liberales;

um

qua quidem in Ecclefie aut Collegii detrimen-

UT

Y ii À

Q

tum expeníe revocari legitime a fucceffore

m« d

poffunt , ut di&tat Alexander IH c.. Fratevgita-

jeim. b. £.

yvs prænm' ,

Religiofi in monafterio degentes nullo mo-

yt proprt

i Qont

0,.ne in eleemofynam quidem donare pof-

TE

funt , nifi confenfüs Superioris, faltem indu-

y It

hd

pun d

bitate prefümptus ; accefferit. c. JVoz dicatis.

12. q. 1. €9 c. cum ad monuaflerium. de flatu Mo-

idim

Zacborum.

u

Il Preter dominium ex parte donantis ad

R

veram & validam rei donationem exigitur ad-

, U

4

mitii-

K

296

Dz Junx.

znüuiftvatio ejusdem, — Hac quod careant , dona:

re non poffunt amentes , impuberes; & filii-

y

familias etiam puberes quoad bona adventitia

j ii

ii n od

ordinaria &regularia, quorum dominiumipfis

competit ;

item minorennes procuratoribus

d quin

yte, D

adhuc fübditi; prodigi etiam, qui a Magiftra-

tu pofiti funt füb curatore; neque uxores quo-

üüüq

';(1' Jf

4

ad dotem, eujus ipfae dominium naturale ran-

1um.retinent.

Vide,quze füpra c. 3. avtz. 2. 4.

y Ut

£5 5. de dominio pupillorum, filiorumfamilias,

|ghts

& conjugum dicta fünt.

dhni

m 8

IIl. Ex parte donantis opus eft faeultate do-

7Gndi; nam etíi quis rei dominio polleat, &

fa v

amonsad

ejus adminiftrationem habeat, Ííi tamen legi-

bus prohibeatur , donatio vel nulla eft, vel

fudiopr

y, r

faltem illegitima. . Ex hoc capite donatio patris

in filium nondum emancipatum eft invalida,

(Wdi

3 tl

& pro patris nutu revocabilis, ex J. 2. C. de -

^

efficiofis donat. & l. cum de bomis. C. de douat.

x

7b

ATU

füe

Pater enim, cum una perfona civilis cum filio

;

non emancipato cenfeatur , fibi ipíe donare vi-

*tton f

dines

detur. Ex quo fequitur, donationem matris

in filium valere , eo quod non fit hic in pote-

à 4

ílate matris, fed patris.

Facta tamen, &non

u)

revocata donatio poft emancipationem conva-

3. fv

lefcit. 43325 2 . 51

m

Imo fünt cafus, in qui

bus donatio patriä

i

filio nondum emancipato facta valer. Ut. r. fi

AT

liberis füis det vel in dotem, vel ad matrimo-

M Auguï

nium. 2. Si det bona mobilia profecturo fi-

r

lio ad bellum.

3. Si profeffuro aliquam diíci-

EY

plinam det libros; iffa enim duo ftatim bona

B db

caltrens

Dz Jvnr.

297

Odcu'*r

l

!

n

caftrenfia fiunt. —4. Si ufüm fructum, quem in

)!

u[w'&

bonis adventitiis percipit, condonerfilio. . $. Si

n

!

Jj

det aliquid in remunerationem obfequiorum.

Ini

as

Modo in omnibus hifce cafibus donatio ne ex-

j

cedar quantitatem;,de qua parens poreft di(-

Qua) J

j

ponere, neque opus fit eatn revocari quoad

J Qtrs

exceffüm, quo lepitime prolium reliquarum

J

officit. |. 15.. C. de zegor. gefl.. NNavarr. c. 17. g.

4402

147. Silvefter P. Dozatio. . 7.

um

Legibus item civilibus declaranrur irritae

donationes mere liberales conjugum inter fe

n

mutuo: ne amor conjupalis ex officio debitus,

i a |

fiat venalis; ne oriantur difcordie; ne obtentu

fnk

amoris alter alterum fpoliet, aut avertantur a

d

ftudio procreande prolis. /. 1. 2

G 3. f dedo-

um

nat. intev vir. €9 ux.

Ti

P

Quodíi donariones iftee juramento firmen-

hC

L

jl

':!

rur, valebunr, fecundum ea que diximus nu-

M TT

li

per cogcluf. 2. a. 1. Cap. bujus: item fi donator

lls um

mortuus fuerit ante donatarium, modo huic

fe du

res donata fuerir aliquo modo tradita, unde

Drem Tut

poffeffiones ejus adiiffe cenfearur. . . Cum bic

Sratus. C. de donat. int. vir. €9 ux.

la poe-

Quee utra-

vt 08

que conditio facit, ut qua filio a patre donata

m uN

fünt, revocari non poffint.

Quamquam ad firmandam inter conjüges

ib t

donationem ne. mors quidem alterius in cafi-

j Ul

bus quibusdam expe&tanda fit. 1. Si Imperator

]

äd Ti

Hmfw

donet Auguílz, vel contra. ] 26. C. eod. f.

mf

2.Si conjux conjugi donet ad inítaurationem

n

edium füccen(àrum. /. 4. C. eod. t. 3. Si do-

(ga n

neque

nans ex donatione non fíat pauperior.

Qu

j

dQn&*g

298

Dz Jonr.

donatarius ditior; v. g. Si maritus repudiet

w Á ti |

hereditatem, ut hec ad uxorem perveniat,

i. n

ftatimn valer. J. /i [pon[us. ffF. eod. tit. aut fi mari-

: Jisi,

tus det uxori ad eleemofynas, vel ad fucos &

j [ Lug(

!

ll

]

unguenta. À 7. ff.eod. — 4a6i alter det alteri ad

ii

ii

Wt ca

"E

dignitatem confequendam , v. g. ut fiat Doctor,

vel conful. . Quod adipifrenda. ff. eod.t. — $. Si

i dona

i

fiat remunerationis caufa, ut f1 maritus fenex

f

l:

li

ümpjidxgr

^

donet uxori juveni; vel ignobilis nobili, / quod

j

i

a

!

a

!f

autem ff. e. 1.

M

l

)

J nf

Y

Denique licet alias affectionis gratia inho-

Vr

neftee donationes interdicte non íint, /. 5. ff

li üurïzim

l

J

h

de donat. prohibuit tamen Imperator Antoni-

nus, miles focariz feu concubinz fuee aliquid

T peri

;(

donet, ne ratione hac fictis adulationibus ab

U[dh

Ij

ipfa fpolietur./.2. C. de donat. tüt.viv. 69 ux. Quod

ad clericos extendit Rota dec;f. 46. 2.6. quia

)61

110 Cl

1

;

x d

!l

participant privileoia militum, apud Covar-

[

ruviam, Kenig, & alios.

F

Ti q

Dico II. Objectum donationis proprie funt

tl g

res omnes humano commercio obnoxiee;corpo-

j

s m

rales ac incorporales; modo definitam legibus

QDTT

quantitatem non excedant.

Pars concl. prior

NT

conftat ex . 9. $. ult. L17.€2 L. 27. ff b. 1. Quoad

ginmr, t

partem alteram conclufionis duo advertenda

o w

fünt.

I. Summam donationis, qu: 50o. foli-

r

dorum quantitatem excedit, z foro exferuo

RI

non valere. /Saucimus. C. b. t. nifi fuerit infi-

ïïlGHiS N

NV

:

nuata, h. e. nifi donator, aut ejus procurator

Aofn

donationem ordinario, & lepitimo judici Scri-

T (imm

pris exhibuerit, declarando tantam quanrita-

tem

;ïïüngg t

L 341

D

Dz Junx.

299

j

W

f

N

j

tem a fe tali perfonze libere dari,

N üg[z*. b.t.

H

n)[l

c? ]. pen. S. fin. C. eod.

Dixi ; i2 foro exterzo: nam Molina, Let-

Jl

fius, de Lugo, aliique theologi perquam pro-

babiliter cenfent ;

talem donationem etiam

DN

ii ]

quoad exceflüm valere in foro conícientic ,

7:0// i

j

TU [ey

dum a donante revocerur; eoquod lepes illam

nonimpliciter irritam pronuntient, fed tan-

WM / 7/3!

tumfüb conditione, fi a donatore revocetur;

aut faltem non cum tanto rigore receptz finr.

"w

Ur ur autem ifta habeant, tamen ejusmo-

yu M

di donatio non eft omnino inutilis, fed quoad

NU n

5oo. folidos valet, ]. 34. C.b.:. Néque enim

t t

1f

li

utile per inutile corrumpitur, fiejus fit indo-

lis, ut divortium ; patiantur. c. 37. de K, 7.

(ui

in 6.

il

& d

ii

Imo citra infinuationem donationes valent;.

u C

fiquis eodem tempore dederit pluribus res di-

"

z

verfas, quee fimul computate füummam 5oo.

p f

folidorum excedunt ; aut fi uni vicibus diver-

Ts

fis tantumdem dederir, ut probat Haunoldus

umb

IT. 9. C. 2. COEYOU. 3. 1. 158. €? 159. Dummo-

ag pno

do donationes ifte ex donantis inrentione non

( Qul

uniantur, ut non diveríze, fed una moraliter

d

habeatur: ut fi Cajus fex filiis Titii 60 folidos

qoo nl

intuitu patris ipforum donet: aut fi uni'ideo

o bt

diverfis vicibus rantam fummam donet, ut infi-

fieit i

nuationis neceffitetem effugiat.

ypoandt

Ab officio infinuandi donationes 5oo. foli-

us

dorum fümmam excedentes excipiuntur 1.do-

T

f

nationes fa&tze a. principe, aut principi a pri-

"

vato. »l. 34. i2 fnm. eg. priuc. autbent. [q. .C.

2. 9i

506

DE JUREO'

2. Simagifter militum det militi mobilia, quam- gobih'ä&i"

vis ea magni fint pretii. /. 36. $. 1. C. eod,

sni i

3. Alique donationes impgopriæ, de quibus

j u

] perïïn

infra. 4. Si donatio fuerir juramento firmara,

m

ut zrz. 1. concl. 2. bujus cap. docuimus. 5. Do-

l

] /y, f il

natio facta ad redimendum captivos, & ad re-

3ppeilafi01

ficiendas zedes incendio vel ruina vaftara:, , ].

spr: Dd

36. princ. eg $. a.

Idem privilegium immuni-

i[q!gin gnWt

Jpreunda d

tatis hujus ad cateras omnes pias donationes

extendunt Cardinalis de Lugo cum theologis

xlah pU 1

Qu

& ICris Catholicis plerisque , contra Anto-

nium Gomez & ICtos Acatholicos: & colligi-

:u;xw(asix

tur ex avg. c. Relatum. 1. De teflament.

! dit QUi

II. Definitam legibus quantitatem excede-

44f ii

re videtur donatió'omnium bonorum fuorum

30040, 10

iEj

tam prefenrium, quam fururorum, ac proin-

de jure communi non valer, ex /. Stipulatio boc

t M

modo. ff. de F. QO. ut docet Covarruvias ]. 3. va-

nr Ul

viav. ve[olut. c. 12. ?. 4. & jam de promitfione

a

ts tetg

indicavimus /aup. a. 1. concl. 2.

Eo quod talis

$at con

profufio repugnet bonis moribus, quos in Re-

pub. bene conftitura effe decet.

IN

"Tenet tamen talis donatio, fi Ecclefize aut

k:iinEvang

alias in caufas pias facta fuerit, aut juramento

Of

firmata, ex nuper dictis.

EIMET

Sub donatione autem omnium bonorum

t

etiam nomina comprehenduntur , ut contra

m

*tolne

Zoétium & alios probat Haunoldus cit. coztrov.

1

4.2.171. Nam.l. 49. i2 f. ff. de F.S. bonis

À coh

adnumerandum dicitur quidquid in actionibus

Ltl

& períecutionibus continetur: jura enim in

5 qun

bonis numerantur. Quodíi quis tamen bona

LE

mobi-

Dz Juns.

301

lt

w^mobilia & immobilia omnia donaverit al

ii; ngs

k

*l

mina his non accenferentur: eoquod jura, pro:

rie loquendo, nec in cenfüm bonorum mo-

Jl

j

bilium pert&'neant, neque immobilium. Zra5g-

UOQUM

hh

(u$ in b. t. pavt. 1. 2um. $.. Futura tamen bona

r

1

(

fub appellatione bonorum omnium non conti-

!ft vj

"N

nentur: nam cum donario ftricti juris fit, ver-

dUn n

N*L

gatque in grave praejudicium donatoris, itain-

5 d

terpreianda eft; ut donatori quam minime of-

ficiat, ex d. . 22. - b.z.

ln [)hf

ologjs

I

Obj. I. cont. 2. concl. Jure civili donatio ad

DN

pias caufas fi 5oo. Solidos excedat, non aliter

i

valet, quam Íi actis confignata fuerit, /. 19. C.

N

äexce'm

de SS. Ecclef. at 'nullus textus extat in jure ca-

RUR g

nonico, in quo hoc a jure civili recefferit; er-

!"tm; go neque jure canonico talis donatio aliter va-

f

Htl

Ldet.. R. /V. mim. Extat citatum füpra cap. Ae-

Vislnns

- latum 1. ubi contra jus civile pronuntiatur va-

ml lere ultimam voluntatem ad pias caufas coram

D nl

duobus teftibus declaratam: eo quod tales cau-

u

fàs non fecundum leges, fed fecundum cano.

|nes, & S. Scripture effata tractari oportear.

lia Atqui in Evangelio monemur eleemofynas fa-

;

J

1

.Cere in occulto, 4Zaf. 6. v. 1. €? feqq.

Infl.1. Lex civilis jufta non fübjacet cenfü-

| bonorum;

I& ac reformationi pontificie: atqui lexdictam

wau infinuationem precipiens nititur ratione juíta,

dusm|€o enim collineat, ut donationes indifcrerae &

Vjb prodigge cohibeantur; ergo.

E. Diff. Maj.

s bex civilis jufta non fuübjacet reformationi pon-

j Bücie, quamdiu finis legis manet C. dum hic

wom Selnit N. Finis reftringendi donationes ; ad

nil

$00.

302

Ds Jonx.

5o0. Solidos, in donationibus ad caufas pias,

n

ceffat: neque enim imprudens eft ac temerari- yre odl

um Dei caufà fe bonis omnibus exuere, fed jn?^

fümme laudabile,; fe fuaque omnia Deo dicare, atl

Mat. 19. v. 27. €9 (qq.. & zdutbent. — Ingreffy C a f

de SS. Eccles.

Sed & olim cum ultra 300o. So- i?

lidos donare non liceret fine monumenris, ta-

iipplno

men usque ad. 5oo. Solidos pia donatio vale.

gisd

bat per /. 34.przuc. €9 S. 1. C. 1. z.. Meritoergo

2

novam illam reítri£tionem factam ab Juftiniano

yertdont

l. 19. C.de SS. Ecclef. jus canonicumnon recipir.

Qu «

lufl.2. Leges civiles in hoc pun&to facte

$s Dui

fünt ad cavendas fraudes; ergo infinuatio in

tvl

donationibus quoad pias cauías futuris etiam

donmtiox

Íra Huldricus Helfr. Hunnius

eft neceffaria.

quinto

in Tveutlerum volum. 2.difp. 20. the[. G.de donat.

autones d

4. 37. B [N. Corf. Si, ut inquit Hunnius, Ec-

TEWUT

clefia cultrix & auctrix juftitiae , non patitur ali-

vmyta f

|

;

quid contra juftitiam fieri infe, velinalterum;

lii

íane nihil eft, quod fraudes hoc in negotio

arin

metuarnus.

Vide Joannis de Cardenas D/fp.

&l

21. C. 18. G9 difp. 61. c. 9. m. 112. crifis tbe0« um

t

log. trad. .

al

)

OHj. L.

Donatio omnium bonorum valet

"

M

UT

jure natura. arg. l. 21. C. maudati. ergo etiam

A(COQ9R

jure pofitivo: tantum enim abeft, hoc ab illo

f

quoad caput iftud difcedere, ut potius de do-

lumï

natis omnibus bonis aperte meminerit ]. 35. $« ii«

4. & 5. C. b. t. 1. g. C. de vevoc. donat l. $. C. de

K ln

inoffic. donat. l. y7. $. 1. ff. que in. fraud. cvedi-

L IN

tor. X*w. IN. Conf. Tali donatione adimitur po-

tf

teflas libere teftandij; quod leges improbant] i.

tatn-

hum ]

Dz Junr.

303

IY

Vl F

mmquam contra bonos mores; quos in Repub.

T

bene conftituta effe decet.

"d Conf. dico, nu-

n

n

fpoiam in l. citt. futurorum bonorum mentio.

l

NI

h

1j

nem fieri.

Deinde füaturorum bonorum ceffio

li

, h'r

donatio perfecta, de qua nunc agimus, non

AL Qf

eft,fed magis ad promiífionem accedit. Quod-

(HOHHm&EIü;;.

I

fi ftipulatio de alio herede non inftituendo;

1 dogis

!

inutilis eft; quod moribus bonis adverfetur;

! Aening

ex d. l. flipulatio boc modo: quanto magis inuti-

1d hn

lis erit donatio omnium bonorum, etiam futu-

Iu

rorum, ceu qu& magis repugnat moribus bo-

X pb

nis. JDenmique i donatio enormis non infinua-

D tinay;

ta non valet per leges civiles ex eo capite, ut

U

donationes indiícretee & prodige cohibeantur ;

Ti F

quanto minus per leges easdem valebunt do-

| /'MM? !7

nationes bonorum omnium, etiam futurorum,

ais, D

qua actione mapis indifcretum ac prodigum

D prc.

excopitari nihil poteft.

velitdlsrt

Infl. . Donans omnia fua bona non tene-

tcin g

tur in folidum, h.e. ad

nia bona tradenda,

Jdns J

fed vi beneficii competentia tantum fibi retinet,

; tj d

quantum requiritur ad congruam füftentatio-

