
w ignobilem duxerit; tenebitur hereditatem refti-

2« fUerealteri etiam non petenti: quia teftator ad-

115 je&ta poena amittendee herediratis voluit praeca-

fwpz vere,nemaculafamilie inuratur,'adeoque cen-

ünys feturfimpliciter noluiffe ralem heredem. — At fi

m citra culpam & ex invincibili ignorantia duxe-

a ritipnobilem, quz f& nobilemfinxerat, fraude

&jüi. comperta , non tenetur hereditatern reftituere,

rmi nifi interpellatus ab eo, ad quam illa jure de-

pi«) volvitur: nam teftator poertam preecipue vide-

sU turvoluiffe adjicere eo modo , quo obtineri pof-

hu

€ Íperaverat: fperari autem vix poffe videtur,

d

.fore ut heres ita deceptus, ex inani fcrupulo

torgu

;Bereditatem nemine urgente reftiruat; hoc enim

!

1

ia

"humanarm coriditionem füperat; igitur non vi-

Cons

g'P*"Fnä? "Vetur teftator ita fine ullo fru&tu heredis

É

cieuf;

.

496 -

DE ]UREc

lin /

i !

fcientiam gravare voluiffe. Ita Ludov, Mo

n

ifes

JCtus /. 2. De primogeu.c. 13.a 9. 28.apud Hau-

nold. zr. 8. c. 4. coutrov. 7. 1134

9.

g. uT

zi iiv

Ad . cafum-2. &dent idem. Mo

lina & L o,l'

cum error hic fit emendabilis, monendum he-

jlo gt

j

i appt

redem, ut vel conditionem iifrpleat; vel here. |

qu

us

ditatem reftituat: quia fi poftmodum heres of-

ficii monitus pareat, teflatoris mens non pati-

d[ ]if l

[

ial

j

tur norabile damnum. . Et hanc teflatorís vo-

J'»'U/", M

Juntatem fuiffe, ex ratione nuper data cqlligitur'.

r tq

liomay

JARTICULUS VII.

Einnas

t nfe

J

z

Uter ex. contrabentibus praflave. damna. deaat

x

;

TT

33 Inij

l

"^NTO:a £. In contractibus damna alia dolo,,alia'

MM

"

""

culpa: alia cafu fortuito contingunt. /.2

:

3

ülipmte

v'ïfif'em.gom'iï

ff. de R. 9. eg l. 5. $. 2. ff. Commedat.

Dolüs;

s fs d

ut fupra jam notatum , eft calliditas ad aliumlee-

3

11 m

l

dendum fícienter & maligno animo adhibita. -

l"

:

V

l. 1. $. 2. ff.. De dol. mal. l. 79. ib. de R. 3.

]Vota 1I. Culpa hic dicitur leefio alrerius per

qws'x *mmm

ipeum d

imprudentiam vel negligentiam facta; 4 72. jf-

1

3

:

Pro foc.

Ratione omiíla dilipentie ad rem

Xà pdisf

K, J

l

curandam adhibitze , diftinguitur in culpam la- :

It i r

tam, levem & leviífimam.

Ll'f»)dt

Culpa lata eft omiffio diligentioe communis,

CW

fl

quam otnnes homines ejusdem conditionis &

profeífionis , etiam parüm diligentes rebus fuis

" um

xotifimi:

adhibere folent. . 213. $.

2.87 ]. 223. f. d F.

ü 2

) 1.

$. 3. Infl.. Quib. smod. ve coutrab. oblig. V.

)!

Uif Guv

quis edium oftiano&tu aperta reliquerit,

3 Detty

res t£idei füge commiffas in loco omnibus patu-

L

,

L

»

Dz Junz.

497

li. do habuerit :: alia id. genus exempla habentur

"tl J. 8. $./f2. 1. 29. pr. ff. Mandat. 1. 7. $. 2. De ad-

g — nf zut. l. 7. pr. ]. Depofit. — Haec culpa in-

Mij terdum latior vocatur Z..32. ff* eo2. aliquando

m dolo proxima 4 4. f. De magifir. comven.. Imo

lru. doli appellatione continetur, atque etiam dolo

dp; quoadeffe&tum juriszequiparatur. /.29. pr.Man-

ag d. 226.de F. $. 1. 32. Depofit. 1. 1. $. x. fE. ft

Ka mf falf. mod. dix. eg.. $. 3. Jufl. Quib. mod. ve

- contr. ablig.

NNimirum quando ad intereffe ci-

tll

vile agitur; &t quoad poeenam irrogandam cul-

|

; pa dolo non &quiparatur: quod hic cum deli-

| berata intentione peccet, non item ille /. 23,

m dul

$. 2. Jf De adilit. edict. $. 6. De [ufpe&l. tutor.

ii dulo;äzf

Levis culpa. eft omiffio mediocris feu ex-

- a& dilimentie, quam communiter homines

u

i. D

ejusdem condirionis diligentes & prudentes in

ais Tebus fnis adhibere folent. ]. 1r. pr. f Depe-

m a vitul. 68 commod. vei veud. 1. 35. $. 4. f- De con-

trab. empt. ].25. 6. 16. ff Famil. evcifc.. Ut cum

M

quislibrumincubiculo fuo depofuit; fed oftinm

penyt

VIPAT

apertum dimifir: fiquis pignus a muribus cor- *

je &d I)

»rodi paffüs fuerit: fiquis feneftras altiores non

clauferit.... Arque ifthec. culpe nomine fimpli-

p

citer in jure intelligitur: ut /. 5. $. 2. f Com-

Qtrut

tmodat. ]. 23. de R. . 1:5, $. 3. f De in hit. qur.

Vil

i

Culpa leviffima eft omiffio exa&iffimae dili-

gentig , quam fc. homines ejusdem conditionis

tU :

H

J

&liligentiffimi adhibere folent. ]. 18. pr. f Com-

j

."V

j Biodat, ]. 1. $. 4. ff. de O. & 4. Ut cum quisli-

j

;

w

brum mutuo acceprum cubiculo inclufit;. nec

nibus, virum, oftium fit-

"

tamen Pert.emavi.z ma

li

bene

;

498

Drz Jun&.

bene obferatum: fi gemmarn fibi commodatam

jipm L

incluferit in arca, quatn fur arte expilavit, /, 5,

qfenom.

Si feneflras verfus] .. U?

$. r. ff .Naut. caup. flabul.

plateas remotiores a locis; in quibus dormir fa.

&t

milia, ferreis cancellis non muniverit. —Hujus ] ii

culpz femel tantum mentio fit in jure. 7, 44. ] s

1 d n

"d ll Aquil.

INota l.

f

.. Cafüus fortuitus eü'in()pinarus réi !

n

J

n

ü]](/'!j?/(t'

eventus, qui confio humano preevideri aut

[

d

]

averti non potuit ab eo, qui eum patitur. . Ta. | o

2

111

lia damna accidunt ab inundationibus, terre dadis w

motibus, niyibus immodicis, locuftis; morti- 1:

Va

bus animalium , incurfionibus hoftium, incen- |jymli

düs a fulmine &c. 15. $. 2. f Locat. 1. 78. | Ll

Js dienu

G. fin. fF..De contrab. emt. l. 18.. C. Locat. l. 23. 4

de R. J.

fl

Dico 1. Dolum in omni contra&u prefta- (onà

re, h. e. damnum dolo datum farcire tenetur; | i A

qui eum commifit, non obftante quocumque lg

contractu antecedente.

Pars 1. habetur ]. 23. | hus

de .. 1. 27. $. 4. fF-.De PaB. . Cuilibet enim [ ii

nocere debet factum proprium, non alteri: ] *

m lm

'

/

L

nec deber alter alterius odio prevgravari. c. 2244 4/

da.R. 7.in6. Pars II conítat ex eadem /. 27.] , /| It

6.3., eoquod tale pa&tum ad delinquendum] 5

p

invitaret, quo dolus futurus remitteretur. ] ii

Econtra valer pactum, quo remititur. dolus] $, rj

tlb q

preteritus, v.g. ne furti jam commitfi nomin

actio intentetur , 4. ]. 27. $. 3. €?' 4-

&if

- Dico //. In contra&tibus ii folum ad culpa

p

j 1'ingi, )

levem aut leviffimam 'præüandam tenentur; u j

quorum veríatur utilitas, ceeteris tantum ïäæ»' !f n

15

i

)

: *

Dz Jvnx.

499

üb**wïümodan

:

v.

"

flare culpam latarn incumbit; ni(i aliter fucrit

ii |

conventum. . Prob, /udu&. J in de

E r

pofito,

l

$. 2. ff. Commodar. & 1.1. 6. $. ff. de Q.

g. .

VU

ls

;

]

|

In.contractu quodam innomina

I d

to ad depofitum

l

accedente ; /. 17. $. 2. inf. De p

Vefcript. verb. &

Iu

i

i

aliis id genus. Ratio autem /, 6

L. $. 5. beec red-

ditür ; 1mulzo equius effc ,

gemim officium fuum ,

ii

quod ejuj , cum quo coutvaxevit

200 etiam fui com-

VATA

imodi cauja. [ulcepevit , damnofum; effé. - Ioiur in

titr, ]u

1

contractibus hujuscemodi, in quibus danris fo-

Vs trre

t'

lius utilitas verfatur, is qui accipit, tanrum de

li, r

|

dolo tenetur , & de culpa lara ;

quia Tagnam tie -

NU

"E

gligeniam placuit i doli

crimine cadere , ut habet

.un. og]

|

; ldo L' I, € O- EDJ Ao

Excipitür tamen; cum

(l W

quis alienorura negoriorum adminiftrationem

eftio:

fuícepit; ut mandatum, negotiorüm

uj p

hic enim ad (ummam diligentiam fe. o

5

igaffe

Vire t

AMan-

videtur.. /4rg. l. 10. pr. f5 1. 13.69 21. .

.quang

dat. &y $. 1. Juft. De Ob

lg. que ex quafi contr.

betr 1

Tutores autem,

cum officium plerumque in-

Oal n

viti; ac nullo füo emolumento fufcipianr, le-

vem faltem cul

T

pam pre'ffare renentur, . 7. C.

Tif i2

4litr. tut.. Bartol. ad 1. 32. ff. Depefit. 2. 33

ml 4'

» l. Econtra in contra&tibus, in quibus fo-

gt

lu$ accipientis verfarur utilitas, hic ad culpam

miteret.

levitfimam obligatur.

Neque enim equuüm

jur du

eft, ut creditor , qui alteri officium gratuitum

exhibet, quocunque damno afficiatur; hunc

vl nomlfil;

ergo füfficit ad illam folum culpam preftandam

nid

aditringi , quze fine praefumptione doli non ad-

mititur.

" fgg(,hl)!

Exemplum eft in commodato 4./..5.

us

UM

f Commodur.

Imo quotiefcuraque .quis

u

A

li

-t

2

e

500 |

Dz Junr.

fe obtulit nepotio, toties cu

lpa leviffima præ':-

4

ü impü(üb

ftanda. J. 1. $. 35. ff. Depofir.

S dv

gt

III. Denique ubi & dantis utilitas & acci.

valiiudstd

( 'W

pientis in contractu verfatur, ambo fibiinvicem

f ven

ad culparm levem praftandam tenentur. 4. ]. 5

qum du

6. 2. 1. 18. pr. ff. Commodat.

Exempla fünt in

emptione, venditione. /. 23. de &. 7. 1. 36. f.

mb

De AG. emt.. Locatione, conductione, 7. 6o.

0! j

. 7. ff. Locat. . Societate.. &. frn. Jufl. de Socigt.

"d

"

Pignore. $. 4. /nf7. uib. mod. ve contrab. oblig. .

aM

Dico 1IIl. Damnum rei alienee cafü fortuito

j d

nf

factum, per fe in nullo contractu eft preftan.

j d

dum.

Conftat ex ]. 23. F. de R. 9. ) 6. C De

pignovat. a. — Ratio. Quia in cafibus hi(ce nec

| eipm t

dolus, neque culpa cuiqnam poteft imputari.

(f Pa

Sic res commodata interit commodanti. 7 5.

Óhy ququ

$. 4- &2 7. . Commodat.. Idem accidit in depo-

üncrcdt

íio. 4 2o./ff. Depof Pignore. $.frm. Inft. Quib.

gt

vnod. ve contr. obl

(eti r

;p. Mandato. 7 26. $. 6. ,Mf"f'

p u

dat. &c.

E

Go

Dixi, per fe, ex accidenti en

im preeftatur I

cum alter pacto in fe fuüfcepit cafus fortuitos;

hnudi

etiam generatim. d. ]. 6. C. De pignorat. adt. . 9.

dlirní

. 2. ff-- Locat. avg. l. 79. ff. De legat. 3. . Fiffu-

ilx lr

)

2.

5. 78. G fin. ff-. decoutrab. emr. 1. 1. $.35. F. De-

LURT

LU Mi

jofit. lL Si culpa, quee alias praeftanda erat

Q &

in contra&u , caufam dederit caíüi fortuito,

]. 11. $. 1. ff.. Locat. 1. 5. $. 4. 62 7. $. Commo

Bdl

dat. Vel mora culpabilis. ]. 23. ff. de F. O.

. i

]. 8. $. 6. De precar. c. un. De commod . Mora

"r dye

enim culpabilis perpetuat obligationem. & pe-

& dj j

e'quï-

d

riculum in morofum transfert ; adeo ut n

dem

. Dz Jvnxe.

$01

áem. impoffibi

D przw »

itas poft moram füperveniens

eum liberet. c.25. de &. . in 6.

IIL Si res

I

venditionis gratia eeftimatae fuerint traditee. ]. 10

n

C. De qure. dot. l. $.. $. 3. f. Commodat. .. Quia

r

ficut in venditione periculum eft emptoris, ita

Go

etiam eft accipientis rem aeftimatam non foli

F.IS

M

taxationis pratia.

T104, |

.Obj. L. cont. a. Concl. Qui rem alienam pre-

T

cario obtinet, latam tantum culpam preeítare

[] dir

renetur. J. 8. $. 3. f. De precario. 9 l. 23. de R.9f.

[imuto

Ac' nihilominus hujus folius in tali contractu

direla. |

verfatur utilitas. Ergofal(um eft; eos, quorum

1b

in contractu verfarur utilitas, ad praeítandam

ushtenk

I

culpam- levem vel levitfimamn teneri.

E. M.

dinpur

Coif. Precarium definitur 7. 1. fr. Eod. conven-

iuii 1

tio, qua quis precibus perenti rem gratis uten-

n

dam concedit, nullo utendi vel fine vel.modo

i If

prafcripto , hoc eft ,. quandocumque conce-

Ml

denti libuerit., revocare hic datum precario

poteft: unde asquum non eft, eum, qui pre-

cario rem obtiner, ob tam exiguam aut inftabi-

præ!ïarurl.

s r

em utilitarem , ultra culpam latam praeftandam

"TP

obligari: nifi aliud in paétum deducatur. INam

L

fillk

in hoc & alíis contractibus interdum is qui ac-

;fmi

eipit; dolum folum przftat: quandoque & cul-

a ent

pam, & periculum & diligentiam, i. e. cafum

fortutt

fortuitum & culpam leviffimam, prout inter

pacifcentes convenerit. /. 5. $. 2. 7^ 10. Comimo-

m

HeVO

7*. Iniri tamen pactum non poteft, ne ma-

li

j )

jn

ritus in dote de culpa levi teneatur. /. 6. ff. De

y» f

a. dotal; Nec enim valent pada, qua cau-

J

am dotis deteriorem reddunt.

Qu

l. 14. ff. Eod :

n

li 5

10

N

r

$02

Dz Jontr.

- Obj. II con.

3. Coucl. Sepe contrahentes | Óf M

o i

tenentur pracítare damna ab inimicis illata , àlia-.

que id genus: atqui hi (ünt. cafüs fortuiti; erz |:

i QVQW

f

Si caufam ipfiinimicitiarum |n:2*

go. R. Difl. Maj.

dederint C. fecus IN. Maj. & ad m g. Dam. j m

num mere cafüale non cenferi, quod ex pre. |i/»

vio fa&to patientis evenit: ut cum condud&ori |lm

fruges cum horreis incendüntur ab aliquo,

U L

privatas inimicitias ante cum illo exercuit: cum

jj

ex fceno madido incendia oriuntur: wamQgaui i

occafionem praflat , dammmn feci(fe videtu ,. l. 50.

W

6- 3- F. ad l. A4quil., ubi plura in hang—rem ex-

1 JrWds

empla adducuntur.

|

Obj. III. Mutuatarius quemcunque cafüm

"

(ut

fortuitum preftare renetuf: ergo. — &. V. Corf.

á

n

, d

Diximus in conclufione, damnum vei aliene in

i At

cafü fortuito nemini effe preeftandum: at vero

dominium rei muruo acceptee tranfiit ad mu-

ritt t

a, d

tuatarium. pr. Jufl. Quib. mod. ve contr. oblig,

;q

Hujus ergo periculo perit: quia in mutuo non

igimm j

qu rj

fpecies reftituenda ; fed genus; hoc autem non

perit, ergo nec debirum g

eneris. /rg. ]. Incet-

manenrjbus (

Eodem modo quo- | !

li

dium. 11. C. Si cert. pet.

ties res non amplius eft perfecte dom

ini, fed |zjtds

non illi | ! A

per contractum jam alteri debetur ;

perit; fed cui debetur: nam dominus

fic eft | dl

debitor fpeciei ;; debitor autem fpeciei liberatur.

Bitistgi

]

1 23.ff. de V. O.

Ita in emptio

ne venditione, |/

lls

dhuc fit |pris g

quamvis venditor ante traditionem a

W n

Fei vendite dominus, p

ericnlutu tamen €

emptoris. J 1. 7. 8. 11. &2 15. f. De peric.

5 Ut f

commod. vei verndit. Ex dictis ha&tenus

.

Vtifys

3

*

puigeag.

sos

1

"fs —— Coll

. Dum agitur de fun&ione officii vel

LT

de confi

]

io dando, non preítariin confcientia

culoam levem : aut leviffimam, íed tantum 1a-

U)

um

llitirg

ram ex negligentia aut ipnorantia: nerno enim

[1N

|

tenetur majorem adhibere diligentiam in fuis

Ql t

fanctionibus, quam communiter adhibere fo-

? od

leant prudentes ejusdem conditionis viri. Idque

Sa/iquo,qu, locum habet etiam in. Medicis, Advocatis &c.

TCC C

qui ftipendium accipiunt, ratione cujus fit,

LU

urin-(erveniat quidam quati contractus.

EO

QU

ARTICULUS VIII

: Varii Modi , quibus diffoloantur Coutvactus.

hg al

z

d

k

Íco. Qpatuor funt modi, quibus contra-

p

| J &us diffolvuntur; . Novatio , Compenfa-

o d Ya

tio; Acceprilatio, Solutio, quos feorfim bre-

fit a .

viter.nunc. expendam. l. /Vovafío l. 1. ff. De

tint. d

I

i

3

B

uvat, definitur , prioris obligationis in aliam ob-

ansfufio at-

m

ligationem. feu civilem. [eu maturalem tr

cutm at

que trauslatioy ita ut prior perimatur. Quando

manentibus eodem debitore & creditore, ge-

: La

nado Qu

nus obligationis falrem mutatur ; erit /Vovatio

ii i&

in [pecie : alia$ mutato debitore ; vocatur Deke-

, n M

gatio.

Ad omnem autem novationem opus

nec amplius fufficiunt

ms d

eft expreffis verbis ;

E

allbera!

P

hrafes eequipollentes. $. 3. 7

//

; f. Infl. Quib. mod,

vt

toll. oblig.l. 3. €7 1.fzn. C. De novat. Novare non

p d

poteft is, qui nequide

m naturaliter poteft ob-

lipari , novatione ftri&te &integre fumpta.

Sed

n um d

J

W

e hac fatis ad propofitum differuimus fupra

«

jnþonclu/aone art. 2.

$: 3. circa medium,

L

CD)

1 4

$04

Dz Juns.

.. II. Modus alter folvendi debitum ex eon. | (

| o do t

tractu vel alio modo eft Cormpen[atio, quiz de.

finitur J 1. fF. &9 L. 4. ac f. De Compen[at. debigi

gi ii

217

€2 crediti intev fe contibutio , 'ipfo 3ure mutuum

delitum tolleudi gratia , fatla. Utfi a Cajo peten-

un qui

te a te 100. debitos ex mutuo, excipiendo pe-

am o

(b

tas compeníationem fieri roo. quos tibi ex ven-

ditione debet. — Quodfi alius plus altero deber,

hs

adhuc fieri & peti compenfatio poteftquoad

| d

quantitatem aequalem. 7. 4. C. b. ?. .. At fiquis

m

oppofitionem compenfationisomiferit, folutum

MT

condicere tanquam indebitum non poteít, nec

lj

ultra compeníatio ejus admitti, /. 2. C.J.7. Re(tat

tin o Y

ergo illi folum actio competens ratione debiti,

campal

quod compenfàre volebat. Oportet autem, ut

neeà

caufà, ex qua compenfatur Jliquida fit , i. e. quam

m s

mec debitor inficietnur , aut fiinficierur, intrabre-

t d

- ARQIO

vem terminum & fine altioreindapine poffit de-

initiy

bitum probari àcreditore. /. 14. C. 2.t.. ld quodïf

is l

pro occultis compenfationibus etiam eft adver-

à

enpettn

tendum. Haunolduszr. 9. c.2. contr.

4 $. 2-14.157.

SITUT

Quamquam vero genus cum genere com-

Wi oj

penfari citra dubitationem poffit, ut fi uterque

Miup i

debeat 100. arietes, aut centum modios: di-

Bu

lr flnd

verfie tamen fpeciei debita compenfari nonlicet:

neque enim creditori invito aliud proalio poteft

Per L 3' Cl 6- l

obtrudi. ].2.6. 1. deA.C. Ipitur cum compenia-

m

tio fit fpecies (olutionis ]. 4. Qui pot. n pignor.

af

quacunque res fünt imparis zftimationis aut

U d

affectionis, compenfari utrinque non pollunt :

IT

quales forent res generum diveríorum, aut di-

Wollpu

verfarumqualitatum, v.g. vinumRhenanum cum

Sd

"In V dí

a

r

Dz Jonrz.

$o$

M

Gallico: neque fpeciescum fpecie v. . hic equus

kl d.

cum alio certo equo. 7. 13. $. 2. ff. De pignor.

m

quia inzequalis eeftimationis fünt corpora. ]. 5 1.

/mus $E De lgat. 1.' Multo minus vero fpeciem

| M, 'Wü'

cum quantitate licet compenfari , v. g. equum

BR

cum 100. imperialibus.

O v

Ob has conditiones in aQtione commodati

ilro d

locus.compenfarionis effe non poteft. 7. z. C.

Qu

Cominodat.. quia in commodato fpecies feu cer-

Àt lii

rumcorpus verfatur; debitum autem eft quan-

u Áotum

titas. 7 19. pr. F. De

ignor. a&.

wd, o

Excipitur item

:

€

pofitum , , quod cum

Ui M

alio debito nequidem fimilis depofiti poteft

t dj

compenfari. /, wlt. $. 1. C. D. t q9 L 1x. C. De-

EM

pof. & $. 30. ZuflDe alion. Rationem hujus eze-

jiequ

dem leges reddunt, fidei exuperantiam , quae

d

in contra&tu depofiti requiritur, ne fcilicet illa

redundet in perfidiam.

À

ml

4 lii

. His adde a&ionem ípolii, cui perinde

met d

compenfatio opponi non poteft ex . A. C. b.7.

Jj

& c. Redintegranda. 3. q. 1. lgitur condem-

Wfe n

natus ob injuriam , furtum &c. cogitur folvere

[ ütgle

debitum in rarione fpecifica. -

Xl d

Denique neque debitis quibusdam Reipu-

qonlcte

blice folvendis compenfàtionem objici licet;

"

liogord

per . 5. C. L. z.

rmpe

III. Modustertius diffolvendi obligationem

inpor

€X contraétu ortam eft Zcceptilatio; vocabu-

ntions d

ürn derivatum ex acceptum fero , ut colligitur

ml

eX ]. 13. $. 10. C. . 1., ac definitur; modus

L

(ULIA

quo obligatio verbis contracta, contrariis vicif-

fim verbis diffolvitur, perinde acfi revera fo-

lutio

li 5

$o5

Dr Junx.

látio effet fa&ta: unde $. 1. /nf?. Quib. mod. tol)

p n

J ;76. Ü

ij

oblig. appellatur imaginaria folutio, ut cum quis

l

j«m

rogaverit Titium: Quod ego £ibi promifi , balese

acceptum , ac Titius refponderit: Zabeo. —Huic

jgi |

acceptilationi, ad tollendam folum obligationem

per verba promifloria contractam inducte, ad.

m p f

ifv !

je&ta deinde fuit à Gallo Aquilejo forma alia;

qua obligationes omnes tóllerentar; que refer-

Dd at

at

tür $. /7. /ufi.. Quamquam autem ad accepti-

lationes iftas, eeque ac ad flipulationes, verba

aA

" IM' n

folennia requirebantur, 4 r. C. De acciptil. eo-

quod nihil tam fit naturale; quam quomodo

pb

hu'yuue&&um .

aliquid colligatum ; eo modo etiam diffolvarur;

l. 35. €? 100. f. de R. 3. hodie tamen fuffi..

TT

j end r

ciunt verba qualiacunque, modo ex illis conflet

&oire d

de animo, alterum obligatione liberandi, ceu

B gicamqe

eft pactum nudam liberatorium , aüt dara apo-

vinitniionm

cha, feu , ut ajunt , quietantia, Haunol»d. ?.

€. 2. COHIYOU. 4. 1. 165.

At f

kolwn (

— Ptocuratori, tutori, curatori , & fimilibus

alieno nomine acceprum facere aüt rogarenon

dütons um

licet, nifi preecedente novatione, qua jus aut

lii qii

oblieatio in novantem transfundatur 4. /. 13.

fii, at

teitdi

$. 10. ff. l. t.. & perfonis aliis omnibüs acce-

prilatio; etiam in parte debiti , fieri poteft, ex

6 if

p r

d. $. 1. Infl. Quib. mod. toll, oblig.

IV. Denique obligatio ex contra&tu nata

It r

tollitur folutione , quac fecundum /nff. pr. ?. c.&

QU Bo

I. 49. ff. de folut. dicitur naturalis preeítatio ejus

. N]

|

quod debetur; animo rollendi obligationem 1-

D ol

&a. Generatim autem folutionis nomine acci-

05 M

fgüf /)

, quo

pitur aétus omnis, quo tolliruy obligatio

etiam

Dz Jvnx.

507

«0!3 L

etiam compen(tio pertinet. ], g

4- J--De folut.

*ütqi

]176.€? 187. de. F.

AU

'Ex eodem loco /off. €9 1. 2. $. x. ff- De veb,

Ti b

cred.gg 1. 16. C. De folut. conftat, invito credi-

Vg

tore nemini licere aliud pro alio folvere; v g

ii

triticum pro pecunia, oblipatio enim ita eft

ouT

diffolvenda , uti fuit contracta. ]. 35./f. de R.5

" (üerei.

Poteft tamen invito creditore, folutio fieri

id t

ante adventum diei, licet obligatio fit in diem

Q5 ferdt

contra&ta. /. 7o. De folut. 1.38. $. 16. fF. de ^ O.

tl .

(.1, 137. . 2. eod.. Quod im diem debetur , arte

! um

olv porefl, licet peti mon potefi. — Ratio autem

Viv

hujus redditur J 41. 6. 1. eo. . Diei adje&tionem

m a

To veo e[Je, mon pro flipulatore: ergo favori ifti

xlv

íua eauía praeftiro debitor renuntiare poteft.:

pend, d

. Solvere autem non folus poteít debitor;

fed quicumque alius, modo bonorum habeat

ATT

aumd ij

adminiftrationem,: qua ad alienandum, ut in

folutione fit, exigitur. $. fiz. Jnfl. Quib. alien.

lil

lic. vel son.

Oporter autem, ut talis folutio

debitoris nomine fiat. 7. g. €? 17. C. De folur.

p

u u

Alias is; qui ex errore; fuo nomine pro altero

rl

folvit; debitorem non liberabit, fed condictio-

jl

ne indebiti folutum repetere poteft. /.19. $. 1.

V44.871.65. inf. ff De conditt. indeb.. Quodfiquis

)oteüa W

pro debitore íciente vel ignorante; imo etiam

m&ü t

invito folverit, non hic folum; fed ii etiami;

/

n

V

qui pro eo intervenerunt, liberantur, pr. pf.

st (

[2

Naturalis enim & civilis ratio- fuadet;

xgationä" :

alienam conditionem, eriam inviti, meliorem'

m

nos facere

pofle, non dererio'rem. l. 39. ff- Dz

j

"

a

7(egf)t. ;geji'

Eodetü

i

!

«

$08

Ds Junx.

j

porefl i

. Eodem modo (olvi poteftcreditori cuicum;

queri

1

que, bonorum adminiítrationem habenti, arg, ]

1

j

À. 15. 62 L. 49. ff. De folut., ut funt tuto

?"

q ]

r; cura.

tor, ]. -14. ff. h. t. Procurator generalis;.

3 34?1

vj exgo |

6.3.eod. . Quodfi creditore invito, fieret ;

(olu--

f

j d

E

tio li, debitor regulariter non liberaretur. /,39.

$. 4. ff. Eod. Nam quod noftrum eft, fine fa. |i o5*

-

&to noftro transferri in alium non poteft. . 11,.- qu

gm'z.iöh f

Jf.de R. 9. . Creditori tamen creditoris, abs.

que mandato, debitum recte folvi poteft, mo-

d

do hoc fit liquidum , nec contra illud excipi |

ERN

potlit. ]. 36. ff. De negot.geft. €2. 1. X1. $.5. . De -

u

piguov. ad.

uia ipfi creditori viderur fa&la -

Ü N

]

1]

« U.

folutio , cum in ejus utilitatem vería fit pecunia: |

unde eam ratam habere debet; alioqui exce-

i

j

f

ptioue doli mali vemovelitur , fecundum J 6.

..«l

fï

Q

lt

M

JDe dol, mal. 9 met. except.

Secus, fi invito:

r

creditore folvam. ]. 108. $. 1. ff. De lggat. v«

Bs Q

Vide Haunold rr. 8. c. 2. controv. 4. $. 4.

£ Yip p

. V. Supereft adhuc alius modus diffolven- jou u

di contractus & eorum obligationes, nimirum

COWT

—

&

contravia volustate amborum contrahentium, -

d qurits

ut $. 4. Znfl. Quib. iod. toll. oblig. indicatur: fed Jrur i a

hic tenet folum in iis conventionibus, qua

1n, ycl diürz(

lo confenfu perficiuntur. .Poteft etiam accid.

N

Ant 0

re, ut alii contractus folvantur voluntate co

n-

]

Odelimitn

traria vel partium unius tantum, cujus nimi-

-ISQ-IM

rum folius utilitas verfarur: ut in depofito /, 1.

Ol

hn

$. 45-/f- Dépof. , in mandato G. 11. /uff. Deman-

j

dat,, & in focietate. $. Zuff. De fociet.. In. tali-

hg

bus enim exceptio tua , zoz interofl, repellit

1 que jl

omnem agentem, quippe qui de injuria con--

J "n

queri

Dz Junz.

509

t

i

Vi queri

"b ( ].38.

l

non potefl. ]. 27. $. 2 if g De pall. $?

17. ff.pe F. O.

(

Uüimm)cm

Ü

!

/. /Equipollens idem operatur , quod

"i& expreffumn; ergpo ad novandum non opus eft

Itl expreffis verbis.

&. D. Ziut. Si lex non pro

Wi forma requirat expreffionem C. fi requirat

Mi Jex exprefzonem, (át.in novationibus, idem

Wt operatur eequipollens N. — Nifi fuerit expreffus

li amimus novandi , nunquam praefümitur facta

"m. novatio, fed tunc & priftina manet obligatio,

li« « & fecunda ei accedit; nifi praxis locorum aliud

Asf

'exerit.

üwih — Obj. 1. Maritus compenfatione uti poteft

i ob res ab uxore fibi amoras. /. 6. C. De com-

ügm. pepf, atqui hze diverf fpeciei effe porerant;

nim] j ergo in diveríae fpeciei debitis compenfatio lo-

ii enm habet.

E. d.] intelligendam de- rebus

r

amotis, quee non amplius extabant , aut difficul-

ter recipi poterant, quarum tunc afílimatio

lis äiïolvcn.ï

debetur , & transfunditur fpecies in quantita-

süE tem: ubi non amplius fpecies cum quanitate;

um fed quantiras cum quantitate compenftur ;

iur H prout in caeteris actionibus ob rem perem-

quí»

, vel diftra&tam , vel quando ex contuma-

nax . cla debitoris non reftituitur, fieri foler,. quan-

u a doad eftimationem agitur. $. 30. /nf?. de /4iosz,

a n 9 J 15. 6. 1. 168. de R. F.

gulto li

Oh. 11I. Invito beneficium non datur. 7 69.

j D. f de A. 9. ergo debirore invito ne

uit pro eo-

4 hi folvi, & Explic. Invito non datur

b

i

eneficium

jf corum, quae a jure concedunrur, ut funt de-

gui fenfio, donatio;

focietas; adrogatio &c. C. non

qucü

derur

Dz ]onx.

$10

m (

goim t

datür invito beneficium , quod ab homine cor"

41.1)-

ceditur, aut fi intereffe concurrat terrii N,

p t

dato caíü. intereffe veríatur . creditoris

"

ig d

porílimum folutio praítatur. Quamv

folvens regreffum non habeat adverfüs de

i, a

qsedm/

rem. À. fin. C. De megot. geft. . 40. ff. Man

TU

biri

q

uia donaffe videtur, quod nullo jure cog

V

ita&

fimatt d

fecit.

l. 28. ff. de R. 3. nifi ei ceffa fuer

à creditore.

Datur tamen actio negotior

quinit

j

mlllf) i

geftorum adveríus debitorem ei , qui pro ho n

hd

ignorante folvit. l. 41. & 43. ff. De negc?t. g

m at

ea

CAPUT IX. .

gum um

z

Uror m

! 'D.e' Coutvaclibur quibusdam fþgc-iaähi

potefi Q9f

ARTICULUS I.

t t m

a. I

qumhodatum , Pr

ecarium , Depofitum, P

dim, n

Hyporbeca.

l

t Datou

Ito 1. Commodatum eft contra&tus re

T. Qun

tus, nominatus, juris gentium, quo

us od

a

alteri gratís certum ad ufum ea lege conceditu

[2]

ut finito ufu, eadem fpecie reftituatur.

n

traétus zominatus dicitur L. 7. $. 1. ff..De patli

—

X m

Contractum vealem effe conftat ex $. 2. Ia

A

odf

l

Quib. tmod. ve contr, obl. ubi commodatariu

cirur ve obligari & teneri commodati actio

f

Contractum autem Poze fidei effe, habetur

fogerewr Qi

dem Znff. $. 28..De att,

Quod ad ufum gra

o

D

"m

ue

jtitue

1

derur,. indica/tl d $. a. ip f. Infi. . Deni

;

4

Dz Junz.

$11

lii . ftitnendam eamden [pecie xem commodatam le-

": - gimus /. 2. ]. de &. C. Unde feqq. deducimus.

Wi s — L In. tantum poffe quemlibet commodato

l

Q

dare aut accipere, in quantum conrrahere po-

d)

Vi

tet, ut ex at7. 2. cap. preced. liquet.

II. Quia

res eadem fpecie reftituenda eft; commodatum

4j lu

)

Ale Qd

in iis rebus con(iftere deber; qu&e ufü noncone

lts fumuntur: nifi forte rei fungibilis ufüs citra

Bu

confümtionem fuerit;, ut cum pecunia come

*

y

quproln, -

modato datur, ad eam alteti oppignorandam.

!uf

F.

3. $. fin. €8 l. 4. . Commod. . Neque refert;

utrum bonz an male fidei poffeflor quis fuerit:

nam etfj fur aut praedo commodaverit, actio-

nem comrnodati habebit. /. 15. £9 16. ff. eod.

ijuidn - Uxor etiam res viri fui, eo in(cio aur invito,

poteft commodare: quz quidem (i perierint,

-..ex dote compenfabuntur. /. 24. $. 6. ff. Soluto

matvim. lmo & res incorporales, ufumfructum,

lp

fum , habitationem dári commodaro poffe pro-

b

ant Dartolus alique ]Cti in 4 r. ff. À. f.

ii d

Ill. Quam culpam.preítare commocdatarius,

im, ( -

1 & is, qui precario rogavit; debear, & quo-

iv modo de caíü fortuiro teneatur, expofuimus

U. uf

| vt 7. Cap. praced.

IV. In commodaro com-

Jl p

. penfatio locum non habet, ut aperte decidirur

iT hfe;

4. C. ]. t.. Compenfatio enim non darur, ni-

d

FVUR

1in rebus fungibilibus, in quibus commoda-

r d

tum fieri nequit, /. 4. C. De comperfat. . Alioqui

as j

coperetor quis rem füam vendere, quod cer-

n

.to juri repugnat.. Quodfi in depofito compen-

Dogn-

faio à nemige admürstur, quanto minus in

[tf[ueü' *: j Á

corm-

Dz JonE.

512

commodato, quod ad commodatatii utilitatem

f

gim

maxime vergit.

" ss

V. Certi juris e

ft, & de natura huj;as con- |

j hi

tractus, commodantem, per fe loquendo, obli.

TMM

ari ad non revocandam rem commodatam

'

i bupt

|

ante tempus in contractu deftinatum , aut ante

j

j

aumdan

j

|

ufüm, ad quem concetia eft; & fi contraveni.

ä

Qv quicom

Ict, bbhg

ari ad reftituendum damnum & inter-

du

efle. c. «7.

b. 1. 62 L 17. $. 3. Eod.. Dixi fignan-

» WW( ,,; i

ter , per fe loqueudo: nam fi poft rem commo-

exuf t

datam improvifus cafus emergeret, ut nifi

P

commodans rem commodatam revocaverit ;

g i

incurrat prave damnum; revocare commo-

t

datum ipft in utroque foro licet; non obftante

ld

incommodo, quod ex revocatione tali fübiret

geonolm

commodatarius: nec obftante, quod hic jam

ATU

commodatum ab alio habere non poffit, quod

n conmodo

tamen poterat, cum celebrabatur contraétus.

sxdttum

Nam fi donatio ob füpervenientem prolem in-

m

. quia prafamitur

fperatam revocari poteft;

LURT

conditionata fuiffe donantis intentio ;

if proles

Itj &

y, ut füpra tradidimus c. 6. 4.6.

apopinaro na[catu

filo o

concluf. 2. $. 3.

Similem conditionem in com-

(uitin i

modante prz

fümere merito poffumus, ne Ua

Mp

commodario fibi (it damnofa;

ergo tanto fa-

Ts

cilius ei in hoc revocare commodatrum licet;

VRU

quod in hoc contra&tu. non transferatur do-

REU r

minium , ut in donatione fit.

T URT

P

uodfi tamen previ

dir aut füfpica

tus eft

2

£

& naturaliter & civi- .

2

2

V: |

ialem cafüm eventurum ,

2

liter tenerur ad non revocandum: virtu

aliter

W&mm

mcorm.

V ADO a

enim tunc cogfenlir jnhujusrï)odidamnu

mocas

Dz Joas.

513

TM

. modatarii gratia fübeundum; perindeac dona.

Dd

tor previdens aut fperans nafcituram (ibi pro.

. lem

; hacnata, donarionem retrahere non poteft,

btj

""

:'

hn

H

: Dico [J. Precarium definitur cozvenzio, qua

qui

j precz':'/us petenti vem

oYatis utendaim concedit ,

ID d

D

D

Qu

|

ulloutendi vel ffe vel rmodo prafevipto , h. e. quam-

- diuis qui conceffit, patitur, /, 1. F. De precavio.

Dümdi.

ubi additur, genus hoc liberalitatis ab jure gen-

li 6300511.

URLITE

tium proficifci. Licetautemcontra&tuseffe ne-

h U m/l

getur ]. 14. 7- b.t. tamen ob fimilitudinem cum

NI

commodato , poft hoc tractari folet, a quo duo-

. n

bus ex capitibus differt, I. quod ad libitum dan-

tispoffit revocari precarium, tametíi hic ex cau-

n ol

v t

fairrationabili precarium repetat. Sicut valet

T

revocatio eltime voluntatis ex caufà irrationabi-

li, v.g. ex fine peccaminofo facta. — II. Quod

vt u

CODIER À

in commodato nulla tranfeat poffeffio in com-

modararium, fed commodans per huncdicatur

| prolcm n

madmt

naturaliter poffidere, ficut locator per colonum z

[

at vero in precario tranfeat poffeflio naturalisia

X

E

$

TT

rog

antem, & apud concederitem maneat pof-

feflio civilis. 7. 4. $.

m n f

1. . 15. $. 4. 69 fín. ff . z.

y, relt

Quod

etiam de Juribus, ut fcnr fervirutes, eff

- &ccipiendum. exead. ]. 15. $. 2.

Til 1

-

m l

Finitur precarium morte rogantis; 'non tà-

vt dü-v

men concedentis, fed tranfitad hujus heredes;

donec revocerur. /7. 12. $.1.7.8. $. 1. £2 2. c.fn.

um*

eod.. Si tamen concedens volunratem füam ita

leterminaret: poffdeas quamdiu mibi placuerit ,

du

! ii

conceffio ante ejus mortem non revocata , cum.

ni do&trina: quia poft

g

ipfo expirabit ; ex cgmnju

j

MO

"

k

vitam

$14

Dz Junr.

vitam nullum amplius habet placitum /. 4. ff

i

, tt

Locati c. $. Deve[cvipt. in. 6.

"n D o

Dico I11. Depofitum eft contraétus reglis, ,.

quo res alicui gratis cuftodienda traditur , utea. |.inm .

dem Ípecie reftituatur deponenti. Z»fliz. $.5. V d

Quib, smod. ve contvab. oblig. . De hoc contra&u ,j Vo!

j

apitur in ff. zi. 3. lib. 16. 69 C.tit- 34.lib.4.

fyo du

Dicitur l. Cozzra&us, ut difcernatur arede-

ialb 4

pofita de qua /. 1. pr. ff. J. z. Scribit Ulpianus,

!

]

um

JDepofatum eff, quod cuflodiendum alicui datum df

M

u;,[ä.g'.r.f.ba

Eft etiam contractus realis: nam s; apud quem | jl f

res aliqua deponitur, re obligattr. d. $. 3. Inft. v

Idem contractus eft nominatus, bone fidei , m

juris gentium , ut Harprechtus addit. Per adje- ,

igirordi

étam autem vocem graris, diftinguitur, a-con- ;;jirlj

tractibus locationis , vel, o u facias , 1. 1. $. 9 "—

L5 27

xk

ndciqui

DiciturlI. Acs,unde contractus ifte aliuseft de-

sl

