iU

m

ggluc.

l

d

ARTICULUS IV.

H

W

[ri

Quid $* quotuplex fit dominium ?

b

iro L Dominium eft jus perfe&e difponeud:

li

4

D

de ve corpovali , — vifi lege probibeatur. . Yta

f0 00

Bartolus in L. $i quis ut $. Diffeventia. n. 4. £.

i

de acquirenda poffeff,, quem Jureconfülti pat-

fim fequuntur.

Dicitur J. Sus, nimirum pro-

e*

prieratis: nam de jure jurisdictionis, unde do-

minium jurisdictionis feu poteftas gubernandi

» fübditos derivatur, proteftati fupra jam fumus;

t

mobis in prefens noneífe fermonem. — Habet

n

autem jus proprietatis íe ad dominium tam-

J

quam genus ad fpeciem , eo quod ooine do-

mini-

u (i

r

Dzs Juns.

17

"Ut

minium fit jus proprietatis in re, non item

Pt

quodvis jus in re fit dominium: uterque enim

Jb t à

conjugum habet in alterius corpus jus in re,

E

non tamen dominium : ufufructuarius jus ha-

N

ber in agrum , ufuarius in commodatum, de-

Ump!/hf/þe

pofitarius in depofitum ,

Xvl

objectorum dici queant.

quin domini h—orum

lDetpor

Dicitur AT. us pevfetle difponendi de ve, hoc

Oruend)

eft, omni modo & propria auctoritate utendi,

wjfpo(id-

ebutendi re ut fua, illa fruendo, illam venden-

Xsure

do, donando , deflruendo , quod perfe&to

ts

dominio maxime convenit.

Tüf i

Dicitur 111. difponendi de ve covporali * qua

m s a

additione Jurifconfülti dominium diftinguunt a

[ f0j

1

uafi domitiio, quod juxta ipfos eft jus perfecte

!

10u ls

$t

difponendi de re incorporea: nam cenfuum,

4

juris patronatus, beneficii ecclefiaftici, famae

& aliarum ejusmodi rerum ,. quee non conractu,

fed folo inrelleftu percipiuntur, ajunt, non

dari nifi quafi poffeffionem ; :nec ea vero do-

jl

:

minio poffideri putant.

z/gfpæ;&:ar:/z

Dicitur 1F wifi lege probibeatuv: quee. qui-

a. T

"

dem conditio perfectioni dominii nihil detra-

D4 T.

hit, eo quod actum fecundum dumraxat affi-

i pa*

ciat. Patet in pupillo, qui in hac setate prohi-

m pro-

betur de füis bonis aliquid alienare; cum per-

inde d*

fe&us dominus [it omuium , Gealat. 4. v. 1.5 fed

&

ornatü

& majoratum, aliaque id genus bona alienari

ymfüni

per leges nonlicet, tametíi vero dominio pof-

fideantur.

, H

piom &«

A Theologis dominium rerum tam corpo-

onk [0.

ralium, quam incorporearum indiscriminarim

fii

i

it&

18

D jonr.

ita definitur: 7u pevfeGe difpottendi de ve ut fua.

ia

l

A

Qua: brevi definitione & jus jurisdictionis, &

D.

jus proprietatis ad rem; & officia legatorum,

tutorum, adminiftratorum, aliaque a dominio

QW

Dy

aliena excluduntur.

: Dico.14. Dominium aliud eft plenum &

[iU.

shl

perfectum, aliud non plenum & imperfectum.

Dominium glezum €5' perfe&um five dominium

MJ

/rw'ffl

in folidum eft, quod nuper defcripfimus.

ridd

Dominium zoz plegum & imperfetlum eft , quan-

quisqlli

do non poteft quis perfecte de re quapiam ut

»x

fua difponere : nam deficit quandoque jus ex

Tde

parte objetli , ut quando quis alicujus rei eft

(

dominus, (ed non habet inregrum jus in illa;

g

v. g. cum habet agrum fine emolumentis, aut

lt

emolumenta fine proprietate apri; ubiuna pars

juris pertinet ad unum, alia ad alium.

Ali-

bf

quando vero deficit jus ex parze fubje&li, vide-

i

l

licet cum ex parte obje&ti qüidem eft indivi-

qu

fum, divifam tamen eít inter plures, quorum

"

quilibet in toto illo jure feu dominio habet par-

qti

?;

0!!l

ticipem: ut fi hereditas inter duos dividenda,

ager a duobus indivifim eft emptus, neuter

n

habet dominium perfectum, fed uterque im-

4

&Ul

- perfe&um fübjective, quia nullus fine alterius

confenfü de re communi difponere poteft.

&i

lgt

Secundum . hanc expofitionem dominium

t

.

imperfectum dividitur in dire&um & utile..Di-

W

abet

AU

velhunm quidem dicitur, quando quis

proprietatem fine ufüfructa: U7ile vero; cum

"

Av |

&

«mm

quis habet ufümfruc&tum fine rei proprietate,

id eft, jus utendi fruendi re aliena falva ejus

ij

fus

-

" Dz Junz.

I9

l

fubftantia, ut eft in nudo ufüfructuario , in em-

KWUB

MT

hireuta , & feudatario.

I

i

JDico 414 Repugnat, ut duo fimul habeant

l tn

NQM)

ejusdem rei dominium plenum, perfectum &

in folidum.

"Thefis ifta fequitur ex duabus

lrl

conclufionibus pracedentibus: & habetur l. 5.

e

Dd

O ljo fi duobus. fE. Commodat. ibi; : Celfus .

rj

ait, duovitm quidem $n [olidum domiuium vel pos-

r

faffonemeffe non polfe.. Probatur ab evidente con-

&t Qu

tradiclione; qua ex rali cafu fequeretur: nam

m t

quisque horum haberet dominium perfectum

Qu

in re aliqua;. poffetque de ea pro libitu difpo-

TT

nere: deinde non haberet, nec poffer de.re

ib i

difponere; eo quod pravaretur jure alterius,

Deni, a

. qui cum in rem eamdem plenum ac in folidum

habeat dominium, poffet illum iufte impedire;

Biripus

m A.

l

& viciffim hic ipfe ab altero condomino impe-

W?I j VidE"—

dirij quo minus perfecte de eadem re difpo-

d mat

Ergo neuter haberet dominium fimul

, quonut

ejusdem rei perfe&um & in folidum, fed urer-

que fractum. & imperfectum.

lubet -

dl

Ob;. 1. contra 1. coucl. . Qui prohibentur a

, Mi

lege difponere de re quadam , non habenr jus

qein , perfecte de illa difponendi; ergo male adjicirur

4f definitioni hac conditio: z;// lege probibea-

Zu.

Difl. Autec. non babent jus perfeéte. de

h

w illa:difponendi ,. fi legis probibitio porentiam

il ) difponendi afficiar C. fi prohibitio folum re-

*-

dsh fringat & inhibeat ufüm .& exercitinm, pote-

ao on flatis /V. fi lex praefumat jus integrum difpo-

gopritt

nendi in fübjeéto, prohibitio.actus nec demit

difponendi, fed haber

jn eäug xïe,c imminuir poteftatem

A

e

26

Ds Jonx.

in?

fe tantum per accidens: ut patet in pupillo,

ui ceffante legis vetantis obligatione , libere

g

:

ybll

ifponit, etíi novum jus ipfi non conferatur.

Nemo negat; te ovis tuge dominum effe, licet

v

ea veíci diebus abftinentiz leges ecclefiafticee in-

bt

terdicant.

Sed & dormientes, ebrii, deliri

ex morbo, de bonis fuis difponere non valent,

gendl

qua dominio perfecto poffident.

Ur ergo

scadcg

evadat ex prohibitione lepis dominiuto imper-

i

qulum',

fe&tum, opus eft jus proprietatis gravari jure

Unde acci-

contrario alterius eoque notabili.

qi

dit, ut poffidentes majoratum vel fideicom-

ys

Drat

miffum non habeant plenum dominium ; eo

quod ipforum jus gravetur reali jure eoque in-

Tivl

,'m

figni aliorum, quibus fieret injuria, Íi talia

bona alienarentur.

[j

Jofl. L. Quamvis pignoratarius jus habeat

ïlll!lm.l

q p

in pignore, five pignus fibi obligatum, debi-

tor tamen perfeétum habet dominium pignoris

j

Q

quod dedit, l. Cum €9 fovtis. $. Pigmus. fE. de

jl

pignoratitia actione: item qui per bonam vel

znalam fidem poffeflione rei fpoliatus eft, re-

b

(

FR

tinet

erfe£tum dominium , quin de re illa

perfecte difponere poffit pendente lite ; pos-

t

Eu

feflor enim bonse fidei poteft illum impedire;

i

male autem fidei poffeffor habet jus, ne a le-

E

D

.*

gitimo domino privata auctoritate per vim fibi

»

res poffeffa auferatur.

Ergo poteft dari do-

fnq )l

minium plenum fine poteflate perfecte difpo-

lfj

nendi. E. Djff. Conf. datur dominium fine po-

in]

teftate fimpliciter tali perfecte difponendi de re

&Uf] d(

fua AV. fine poteífate proxime expedita ad

uilum

Ml

i

e

Dz Juz*:

2rY

"t hr

ufüm & exercitium C. In datis cafibus dominia

gamï*, l

n

non gravantur jure aliquo firmo, ftabili ac no-

Md

tabili, quo poteftas ipfa perfecte difponendi

DN

tollatur :' fed jura illa oppofita pignoratarii, &

li

bonz maleve fidei poffefforum cum fint mo-

dj d

dica, infirma & inflabilia, poteftatem difpo-

Ut dbog

nendi inregram adhuc fervant ;; & folum ex

Ua

accidente ejus ufüm & exercitium ad tempus

T itpe.

impediunt.

Ita jus commodatarü utentis

RAV r

equum, nihildetrahit poteftati domini cujus eft

Ut qi-

Perinde ac facultas naturalis videndi

equus.

d.

perfecta manet in eo, cui oculi obvelantur.

Wtm, «

Praterea cum lex bonee & male fidei poffeffo-

t u i

ribus indulgere aliquid videtur , neutri aliquid

1 1 t

juris in rem poffeffam concedit; fed hocfolum

fludet, ut paci publicee confülatur, domino

] bt

autem fpoliato usque adeo non obfiftit; ut ei

, dei.

etiam juris remedium offerat.

m u

lufl.2. Dominia civium gravantur jure ac

T

dominio alto reipublice, cui fubfünt, eoque

bonim f

notabili ac firmiffimo ; ergo nulla dantur per-

t d re.

fe£ta dominia fubditorum.

E. Dift. ntec.

d r il

gravantur jure alto reipublice , quod fit ratio-.

p po-

nis alius C. quod ejusdem fit rationis V. Do-

impetüs;

minium particulare & baffum civium excludit

tantum dominia ejusdem ordinis, nequaquam

,neae-l

t vim fi

vero dominia ordinis eminentioris, cujusmodi

( ia

*e

eft jus reipublicae altum & jurisdictionis , cui

eiedie

in cafü neceífitatis communis cedit dominium

om i p

baffum & proprietatis fübditorum. Igitur de-

yeritet

finitioni dominii perfe&i in conclufione utra-

hd

que explicaz dominium jurisdi&tionis nihil

a

u

Qiicit.

3

u

22

Dz Junr.

officit.

a

Multo autem minus füpremum Dei in

g

creata ornia jüs tam proprietatis, quam Juris-

qpnit

dictionis, quod eft Deo effentiale, inabdicabi-

le, & creara jura infinitis modis antecellit: cu-

9&&

j

jus intuitu homini nec. juris quidquam nec do-

IU

minii in fefe , aut res ceeteras effe poteft.

p(ur:'*

Ql4. IF. cont. 2. coucl. Lex 1. fb S? agev

/-à

[

vetliualis , negat vfufructuarium effe dominum

j

Á

ht

Er Inft. de u(üfru&u, in princ.. Ufusfru&tus eff

d

jus aliénis vebus utendi, feuendi, falva vevum fub-

«

Jlauzia.

Erpo dominium non recte dividitur

s

in dire&um &utile. — &. /V. Cozf. Lex , Pofféte

m

Joves. C. de fundis patrimonial. appellat em-

t5

phyteuticarios, fuzdorum domingos, cum tamen

DT

non fint domini proprieratis, fed tantum ufüs-

fructus.

Unde evemit, ut, licet dominium

m

ücpt

utile non fit tam proprie dominium, quam

hi

n

!

M

li

dominium proprietatis, multique malint do-

ii

minia utilia vocari jura realia: non expedit ta-

[

men repudiari communem ac recepram /illam

07

diviionem dominii imperfecti in directum &

ii

utile.

í

Obj. IH. coutva 3. coucl.. Summus Pontifex

j

una cum Ordinario & collatoribus habet pote-

li

Ítatem conferendi cumulative omnia beneficia

mi

$1

ecclefiaftica vacantia.

Ergo penes plures po-

Tl

Ml

.*

teft effe jus plenum non tantum objective, fed

Ia

etiam fübje&tive, hoc eft, toraliter & divi(ibi-

^

liter, ita ut unu$ Dendeat ab alio, ficut depen-

Ms

det, quando jus prafentandi ad prebendam

n

jj

colle&ive fimul ad Capitulum & ad ejus Praela-

1

tum

ÍiQ

j

Dz jv&r.

Ti

li

tum pertinet. s JV. Corf. Collatorum iftorum

fingulorum jus non eft abfolutum, fed condi-

!

Ilïd j

lm

N

i W

N

A

l

ii

tionatum ,. pendens a preventione, qua com-

pletur jus proximum & ab

folutum conferendi

Dl

rebendam :

illius enim folius collatio tenet,

fquamnec à

asf

ui conferendo antevertit alterum.

Quodfi

y,&nga

lures equales eodem tempore concurrant;

non poffunt conferre beneficium, nifi indivi-

E domnum

Wïll!]l/ff/f

fibiliter, hoc eft, fimul omnesidem fübjectum

Si

m fs

denominando; ubi alius ab alio pendet.

vero una cum Papa tempóre eodem concur-

ERN

ln Nj

rat ordinarius, & divería fübje&ta ambo deno-

minent, preevalet jus Pontificis, ob conferen-

npela .

y UT fT

tis prerogativam; nifi denominatus ab Ordi-

u us

nario poffeffionem jam occupaverit; perc, 31I.

vt donrim

de preeb. in 6.

Non ergo rale jus in folidum

dici poteft & perfectum, fed fra&tum & im-

iim, qu

i d

erfe&tum :- quod in aliis, que contra theíin

;

t

unt, inductionibus haud difficulter perfpici-

p e

tur,

spum ln

üredun d

Obj. IF. Saltem in in(tanti donationis datur

dominium in folidum rei ejusdem iater dona-

y Pontfex

tarium & donatorem. Nam qui de re difponit;

habet poteftatem moralem de ea difponendi:

jit pott

j benefict

atqui donator difponit de re, dum eam donat ;

ergo. E. V. Affevt. cujus. prob. Difl.. Qui de

dures p*

Z&IWC) (EC

re difponit a&tione perfectiva feu continuativa

poteftatis moralis, habet poteftatem moralem

& dvb

r t

difponendi C. qui difponit a&tione deftructiva

poteftatis moralis, habet poteftatem moralem

gt

difponendi |V. Difpofitio & a&io perfectiva,

| ejusPrä'

five ufus continuativus & confervativus fuee rei

4

non

*4

Dzr Junr.

non abdicat dominium, fed preefuümit volunta-

j

gtast

tem perfeverantem inherendi füze rei: cujus.

znodi eft inhabitatio domus, cultus fui fundi,

m

|

ufus togz propria &c. Difpofitio autem deftru-

&tiva eft voluntas abdicandi rem füam , ut do-

ls

ti

natio & alia quevis abdicatio: qua quidem in-

compoflibilis eft cum dominio abfoluto & for-

íi

i

xnali: füfficir autem hoc preeceffiffe; nec enim

qui rem füam deftruit , in inftanti deftrutionis,

ii

(1

quo res incipit non efle , abfolutum ac formale

dominium rei non exiílentis habere poteít. Ex

nin

hac do&rina conílar ,

qii

quod actus fecundus

perfe&tivus & confervativus fupponat exiften.

t

j

tiam actus primi etiam pro inftanti, quo actus

fecundus exiflit; non tamen actus fecundus

(

deftructivus, qualis eft donatio, quae deftruit,

mium

abjicit, & transfert dominium abfolutum &

n

f

formale.

ul

Irf.L. Nemo dat, quod non habet , feu

quod non eft fuum: atqui donator in inftanti

donationis transfert dominium abíolutum in

H

donatarium : erpo in eodem inftanti habet il-

[rif

lud.

E. JDifi. Maj. Nemo dat, quod non

J

habet; & quod non eft füuum in fenfu compo-

fito donationis, feu in inftanti quo dat N. ne-

mo dat, quod non fuit fuum in feníü divifo

:

(

donationis , five quod non immediate ante ha-

W

buit C. In data propofitione verbum non fü-

J

znitur pro Sratu, fed ampliativ$, ut cum dici-

T

*. mus; nemo deítruir, quod non habet, nemo

C

. Ípoliatur re, quam nonhabet, nemo moritur,

(

qui non vivit forma non definit; quee non eft

b

]

n

-

Dx Junr.

25

OM

i

infübjecto &c.; ad quarum enuntiationum ve-

lh

b (ij

rirarem fufficit; imo neceffe eft, preceffifle

t

j

formas, que tolluntur.

AO

lm

Iufl. 14. . Eodem inítanti, quo ponitur ef-

10

fe&us debet caufà ipfius exiflere: atqui dona-

QU ;;,

tionis caufà eft dominium; ergo eodem inftam-

Dniiy.

ti debet exiftere quo donatio.

m Dift. Maj.

:j DC nj

Eodem inftanti debet exiftere caufa proxime

A

ACf

influens N.. prafuppofitive fe tantum habens

C. JDifk.etiam min. Donationis caufa eft do-

W. G

minium conditionatum, extrinfecum &. vir-

ls s

tuale C, dominium abfolutum, formale & in-

Qtut rf

trinfecum, fu/difl. eft caufa donationis praefüp-

h quad

pofitive fe habens C. caufa proxime influens N.

ts Rcunds

Cauía proxime influens in donationem eít do-

teilru

minium conditionatum , extrinfecum , virtuale,

fotum &

radicale & fundamentale, eftque poteftas phy-

fica (eu voluntas abdicandi dominium inftanti

r f

B. lege ita favente, ut maneret quis dominus

d inftani

abfolutus, fi inftanti B. dominio íe ipfe non

foatum i

fÍponte abdicaret.

Cum ergo dominium dire-

Yi lt

&te & in fe per donationem tollatur, fübducta

g non

voluntate ; qua confervatar dominium , non

] um«

poteft donatio effe actus dominii abfoluti tunc

iN

exiftentis: quia nullus a&tus deftruit füuam po-

Yfa divio

tentiam directe & in fe.

e qtel

Neque fingi etiam poteft, quod donator

n nl

in donationis inftanti prius natura habeat domi-

um d

nium abfolutum & formale: nam cum dona-

at f&

tarius tunc incipiat habere dominium formale

,P

qo mortus

& definat idem in donante, in eodem inítant

yY

gon

reai fimul pro diverfis figuis effet forma &

I

D5

ejus

26

Dz Junt.

jm

ejus privatio & nepatio, quod fane conftat re-

pugnare ex legibus contradictionum.

Alias

l

j

dicam , in eodem inftanti abíolutionis poeni-

Qu

[

tentem effe fimul in flatu gratiz & peccati: in

Ts

inftanti baptismi Petrum effe Chriftianum &

fsl

Catechumenum: in inftanti ordinationis eum-

u

dem & Sacerdotem effe & non Sacerdotem:

f

Sponíos in inftanti contractus conjugalis ha-

-

f

j

bere jus in corpus füum; cum tamen tunc jam

il

verum fitillud Apoftoli, 1. Cor. 7. v.4.. Muliev

[

fut. covporis. poteflatem mom. babet, fed vir. — .Si-

t

R

militer autem €9 vm eec.

Ex fupra dictis

m

Colliges. Ad conftituendum dominium, fi-

f

cut ad quodvis jus in re opus effe tribus con-

]

ditionibus füpra memoratis, videlicet exiften-

i (' Il

tia rei, titulo & traditione feu apprehenfione

4l

fei.

Apprehenfio autem dividitur in natura-

Ti

;

lem & moralem: ;ppreheufio naturalis &g veva

ï

efl, qua res manibus prehenditur, aur pedi-

bus premitur ;

& res quidem mobiles acci-

[

piuntur manibus, fi vero immobiles fint, pe-

T0

dibus illis infiftirur. — ;Zpprebenfio qmoralis feu

u

l

fi&a dicitur, cum fit aliquid4 quod pro rei qua-

[)

llf

i

litate. cenferur fufficiens ad apprehenfionem.

w

Quinam autem fint.aétus fpeciatim quibus fe-

cundum juris difpofitionem res ficte appre-

henduntur, mox explicabimus.

ARTICULUS

V.

Definitio aedivifio po[feffonis.

ts

o?4. Poffeffio, qua quafi complementum

Wi

N

& ultima perfectio eft dominii; dicitur a

pedumi

Dz Jons.

27

i r

UR À

edum pofitione,l. 1. ff. de acquirenda poffeff.

Is

ll

Alii derivant a pofitione fedium, unde germa-

n

nicum vocabulum, quo poffeffionem exprimi-

Alf]

mus, ortum effe viderur.

Poteft autem no-

lm

bietii-

QTM

men poffeffionis tripliciter intelligi, z. O.

ve, pro rebus ipfis; qua poffidentur, ut l. 44.

Í

i?cerdorem:

ff eod.t. Il. Formalzter , pro acquifitione pof-

Jixls h .

feffionis, cum quis incipit rem detinere, eive

n m

infiflere, l. 15. $. 2. f. Ex quib, cauf, majores.

4 Mil

Ill. Pro effectu Ve-l jure, quod oritur ex rei

w d

ls

detentione ; vocarique poteft poffeffio juris

.44. nuper cit. De duabus

pofterioribus hic

tinun, f

lum tractabimus.

tthis C0V

f

Q

Dico L. Poffletfio formaliter fumptä eft vei

(tretlen.

Yebaont

corpum.[z's appvebeufio [eu detentio, covporis , ati-

ai eg quvis admiuiculo.

Ira Bartolus, Covsr-

T MY

Dicitur l. J

ruvias, Azor, & alii pa(fim.

TO

corporalis, cujus quidem vera poffeffio ab Ture-

a p

blles atd

confültis admittitur; cum econtra, juris ve-

nandi, decimandi, fervitutum & cujusvis ju-

n

vtl feg

ris incorporalis nonnifi, guaff pofjeffia. dicatur ,

quae non tam in detentione, quam in ufu &

oriqur

nlfonem.

talium jurium exercitio confiftit.

Quamquam difcrimen iftud non ram reli-

ibus ft«

iofe obfervari folear, & jura illa dicantur poí-

& qpe

j

deri, fine adverbio 4u4//: eo quod horum

e

quafi po[feffio eosdem pariat effe&tus, quos re-

«

rum corporalium apprchenfio.

il.

Dicirur II ZZpprebenfio adminiculo covporis * -

Corporalis enim aliqua actio ad poffeffionem

w

Jeaatum

j n

reQui?itur, vt yel manibus Es mobilis a.päre

Gf

Pedum

'

28

Dr Junr.

u

hendatur, vel pedibus fundo infiftatur, appre-

henfione vera; aut íi ficta fuerit, peragatur

ylten

[

traditione clavium, hafte, annuli, aliusve in-

I]i[kilg»

ftrumenti, idque poffeffor faciat vel ipfe, vel

h B

Ü

per procuratorem, filium, fervum.

Dicitur IIL./. Zdmiziculo apimi , h. e. ut qui

ftj

H*rf":

rem apprehendit, id agat animo eam, ut fuam

habendi.

Quibus verbis excluditur poffeffio

p

[

impropria depofirarii , ufüfructuarii , coloni,

inquilini, procuratoris, & quorumcumque,

anj

lo

qui alieno nomine rem occupant vel detinent:

nam etfi tales poffint ac foleant dici, effe iz po[-

T)

uila

feffroue , 1. 10. ££ de acquir. & amitt. poff. , tamen

J

proprie poffeffores dici non poffunt.

pw j

j

Diciur IV. | ZZdminiculo juris: von quod

femper requiratur juftus poffidendi titulus, aut

(

DA d

?

quod poffeffio debeat a jure approbari pofitive

M

(nam fur vere poffidet rem furtivam, licet in-

jufte) íed füffieit , modo jus pofitive non

b

T

refiftat ,

poffidentem inbabilem | reddendo;

vel detentionem ita prohibendo, ut numquam

lii

jl

habeat vim vere pofleffionis: quo modo laici

inhabiles redduntur ad poffidendum res facras,

I

À. Qui uuivevfas. fE. De acquir. poffeff.;, homo

privatus ad poffidendas vias publicas & alia bo-

ï

/

na communia.

.

Dico I[. Poffeflio in quantum eft effectus

E

""

L

:

poffeflionis formalis, definitur

us iufiflendi

J;J)

f

n

Adicui vei tamquam [üe mom probibite po[fideri.

[

[

Patet ex citara l. 1. f£. de acquirenda poffefiione;

Es

icitur L S'5:, quo illam difcepnamus a pos-

nMu l

"Bl

fefhione formali, five ab actione, qua rem ap-

LT

lü"t

pre

Dz Juxx

29

MLH ] cp

Y

rehendendo poffidere incipimus; atque jus ei

T)E

r

infiftendi nobis comparamus.

Dicitur I. Zus

h

anfiflendi, u diftinguatur a dominio, quod per

H PLX

"h IN

Íe ac formaliter eft jus perfecte de redifponen-

di. Ar ratio juris poffidendi hoc proprie prae-

leitg

ftat poffeflori, quod rem pacifice tehere pos«

1 Ut (im

fit, feque contra perturbatores juris remediig

? pofifio

tueri.

» oj

Dicitur II £ei zoz. probibite poffideri : ubi

Nürqre

enim jura obfiftunt , jus nullum dari poteft, v. g.

Vr

Dicitur IV. Zam-

laico poffidendi res facras.

T

quam fue: nam fiquis rei alienze alius nomine

DOf

infiflat , alius quoque erit poffeffor.

Ita pu-

l,

pillus eft poffeílor bonorum , qua tutor pro

: N

ipfo detinet: Cajus poffidet bona per procura-

Id t

torem, per filium, aut fervum füum. Quodfi

b lt

tutor aut procurator füo nomine poffeffionem

, lt

adirent, hi effent poffeffores, non vero pupil-

ofitie n

Servus tamen domino, &filius

lus aut Cajus.

reddend

nondum emancipatus patri poíliderent, licet

LDomquam

fibi retinendi animo rei apprehenfe infifterent.

modoci

— Dico 3. Poffeffioni plura eaque ingentia

165 t

commoda a jure tribuuntur , ut merito dican-

, lomo

tur Zear; po[fidentes.

I. In pari caufa aut in du-

S al bos

bio rmelior eff conditio po[fideutis , ex l. 128. f£. &

cap. 65. in 6. de Reg. Jur.

II. Parit in judicio

t efftus

prefümptionem dominii: unde poffeflor non

j inþj?e»di

tenetur probare rem effe füam, fíed advería-

7 þa/ä(iz*ïl

rius; nifi poffidenti refiftat jus, ut laico bona

v

fàcra tenentig, aut nifi adver(arius pro fe habeat

intentionem in jure fundatam , ut haber Paro-

Fs

msip»

um2

ehus ad decimas : velnifi gravis ftet preefum-

prie

p

306

Dz JosE.

ptio contra poflefforem. — In caufis item matri-

(

monialibus & beneficialibus, prior contractus

t

at

& colltio, íi de iis confter, preferuntur.

at

IIl 'Tribuit poteftatem acrius poffeffionem

g

füam tuendi contra invafores , etiam vim vi

g

t

repellendo: & fi poffeffor illa deje&tus fit,

etiám armis eam repetendo, modo id in conti-

l

UM

nentifia IV. Parit prefcriptionem, & facit,

n

ut res quee non eft tua ; elapfo tempore certe

I /[,*11 J

tua fiat.

f i

iM

Jl

V. Longiífimi & immemorialis tem-

poris poffeffio inducit prefümptionem tiruli ,

put

ant

quem proin allegare & probare neceffe non

eft.

VI. Tribuit jus adminiftrandi rem pos-

hunr

fcffam pendente lite: atque judicem obligat ad

prqur:

tuendum interea poffefforem. in poffeílione.

pDLlGSf]I

[

VII. Privilegium facit fubreptitium & nüllum,

!

quod in przejudicium poflefforis eft impetra-

ll

tum , nifi in eo fiat mentio derogatoria poffes-

fionis.

VIII. Dat actionem realem, qua Pu-

bliciaua dicitur , qua quis rem poffeffam fibi

W

ablatam vindicare poteít adverfus quemcum-

hr

ww).ffää:

que poffefforem , excepro ver

o domino, &

W Wi

l

i

eo qui cum titulo eam poffide. . IX. Denique

fi dominus rei injufte expellat poffefforem a

poffeffione, amittit dominium, & hoc appli-

eatur expulfo: fi autem non fit dominus; te-

l

QU

H

l«

4

nerur reddere póffeffionem expulío, & infuper

fs

* sefítimationem ejus , ex l. figuis n tantam. C.

0

J

.'Unde vi. Sed hec lex non videtur amplius

l

L

D

*

effe in ufu, tefte Covarruvia l. 3.yariar. refol.

16. n. 7.

ff

VU

Ol L

N

L

4

Dz Junr.

3X

m[5:"'"""?:711'.

m

l

Obh. 1. Injufta poffeffio five bona Give mala

j

"* fde, eft vera poffeffio, quin ita poffidens ha-

)Pxi

T

! i

'

ü.ü;m

*t f beat jus infiftendi rei tamquam füz,. ut paret

in furibus; ergo poffeffio non videtur defini-

£m T

nienda,. us zufiflendi, fed potius infiftentia in

hd

ui bona fide & cum

J o

re ipía.

5. . Conf.

titulo prafümpto rem alienam poífidet tam

1f

DOre cerfe

jure naturali; quam pofitivo nixus rei alienae

ramquam füee infiflir,

Qui autem mala fide

IN

rem alienam detinent, ut fures, non quidem

n tj

jus verum in confcientia habent, ei infiftendi),

wf wn

cum fciant non effe füam; nihilominus leges

( rem m

humane ipfis favent , non quidem pofitive àp-

ht

probando poffeffionem fine titulo; fed quod

E

offidenti non pofitive refiftanr illum redden-

dadm,

do ad poffidendum inhabilem , vel detentionem

pere

ità prohibendo, ut numquam verce pofleffionis

r s

vim obtineat: prout inhabilitantur laic

1 ad pos-

130

fidendum res facras.

:

lm (l

OD;. 1. . Qui habent dominium utile tan-

J

tum; habent verum jus proprietatis ; & dicun-

yuim, &

tür etiam effé i poffeffrone |. 1o. ff. de acquir.

Jagie

poff. Ergo illorum poffeífio non bene dicitur

[(rem à

impropria.

& Difl Conf lllorum poffeífio

y p

non bene dicitur impropria refpectu rei cujus

Ius, t

abent dominium utile N. refpectu fui juris &

(infüpt

fru&uum. C. Fundum, in-quo ufüstructus

E

(uifouun

;/ ' z

conftituitur, civilirer per fe poifider propriera

r ampl

rius, naturaliter vero per ufufructuarium,

j emphyteutam , vel feudatarium: hi viciffim jus

iuum, utendi, fruendi fundo, fructusitem perce-

;-:

[jj Ptos & naturaliter &civiliter poffident; & hoc' .

qugm

32

Dr Joz&.

quidem intuitu pofleífio ipforum propria dici

qUM

TDCTetUr.

qmu

D

x

ARTICifLUSVI.

ff

Wi

Quomodo pofféffio dividatur, acquivatur , amit-

Zatuv «

pof

tf

o?a. Ex iis, qua füpra de titulo difputa-

N

vimus, intelligi haud difficulter licet divi-

12 ff

fio in poffeflionem juftam & injuftam: nam

äa t

jufta eít qua titulo nititur, injufta quee caret

«

]

titulo.

Ex titulo item prefümpto, qui etiam

aui

apparens & coloratus appellari folet , poreft

j

accidere polfeffio bonee vel malee fidei: nam fi

cuni

titulus talis credatur effe verus ,

bone fidei

j

poffeffio adirur: mala vero fide potfider, qui

vitium in titulo advertens aut füfpicans pofles-

fionem adit, aut profequitur.

Pro diverfitate

titulorum poffeffiones varia nomina fortiuorur:

I

ita res dicitur poffideri pro empta, pro donas

ta, prolegata &c. Nunc ut divifionem magis

u l

ufitatam explicemus

Tf |

Dico L. Poffeffio a modo poflidendi, . alia

eft naturalis, alia civilis.

Natuvralis. dicitur ;

« lN

cum quis rei infiftir naruralirer, hoc eft, ram

uT

corporis quam animi adminiculo illam ut fuam

$

occupando.

Civilis autem poffeffio eft quae

'L!s

T Éele.animo detinetur. Dicirur poffeffio ifta ci-

vilis, tum quod modusifte poffidendi fit magis

civilis ;; quam naturalis, tum quod effectus

!

N

r)

P

ariat civiles, nimirum prafcriptionem &ufu-

Jiï»ï]; Q

eapionem. — Contingit autemn fepe, naturalitet

a!iu

Dz ]vn*.

35

d

l

]

!

;

Ai

,"]

d

aliquid poffideri, quin poffideatur civiliter:

nam fur rem Cjo fübtractam poffider tantum

! naturaliter; quam Cajus adhuc civiliter poffi-

j

det: quamdiu enim per jus civile aliquis non

declaratur poffetlione fua excidere , alter in

LT.

offeffionem intrufüs cenfetur naturaliter tan-

tum potfidere, fecundum l. Clain poffideve. ff.

if difpufg.

De acquiv. pof. . Quamquam autem poffeffio

Ferdij

ifta mere naturalis fir admodum infirma, ad

"u Tif

hoc tamen conducit, ut poffeffor a nullo ex-

L at

:ianeo, ne quidem a domino ipfo , nifi publi-

) m

ca autoritate deturbari poffit.

lt pd

( nam]

E converfo datur poffeffio mere civilis; ut

cum dominus abeít a re füa; modo animum il-

he f

lam fibi habendi retinear. Inftit. De zgzerditlig.

tl qui

ts ol

$. Poffideve.

Ut tamen civiliter poffideas , opus

eft poffetfionem incoari adminiculo etiam cor-

ietütu

fortiut:

poris.

Preeterea fieri poteft, ut quis rem eamdem

p Q0ni

civiliter ipfe poffidear, & naruraliter per ali-

Tem fs

um. ltaproprietarius qui habet dominium di-

rectum fundi, hunc civiliter per fe ipfe poffi-

deni d

f didty

der, naturaliter per ufufructuarium , emphy-

rteutam vel feudatarium: locator eft poffeffor

| Cüw fum

n o

civilis, colonus aur inquilinus praedii eft poffes-

lor naturalis; l. 5. $. Szquis fervus & $. Salrus.fk.

j d qi

(fioilid

De acquiv. po[féf]. . Cajus poffeffor civilis dicitu

"u

naturaliter poffidere per depofitarium, cóm-

d f g

modatarium; & generatim per omnem ; 'qmtt€

.Od CEC&US

rem tener; & non poffidet civiliter. — Iafür. de

t

ml

duterditlis.. $. Poffideve.

, ia

C

JJico

il

34

Dz junx.

Dico H. Per veram apprehenfionem mani-

j af

bus vel pedibus poffeffio varie acquiritur. I.Si

L3n

vel pars rei poffidendae manibus aut pedibus

imiá

conüngatur: nut cum quis vel partem domus

uv

aur fundi ingreditur animo poffidendi. l. 3. ff,

Ti

de acquir, po[Jes.

II. Quando res poffidenda

W

folet per aliud a fe diftinétum apprehendi, íatis

g

eft illud capi animo rem poffidendi: ita equus

bilq

prehenfo freno poffiderur, vinum per vas quo

f iïh'l'fü

continetur folet apprehendi.

III. Econtra cum

frid

id cujus poffeffio apprehenditur , non eft com-

fl

mune toti fundo , fed peculiare alicujus partis;

Ti d

!

v. g. fervitus itineris, vel aquaeductus, tum

panez

J

oportet intrare vel aétum fervitutis exercere in

[

totam illam partem.

IV. Siquis alterum in

Wf

agrum, in quo ei fervitutem vult conflituere,

(

EULU

miferit, & hic eat, hoc ipfo fervitutis poffes-

fionem adiit. Quod idem intelligendum de aliis

hi

&b

juribus. V. Poffeffionem juris alicujus acqui-

rit; quieo ramquam ad f& pertinente utitur ,

: f""a'r','z*ä

fciente & ferente eo, cujus intererat concedere

drni

vel prohibere.

uamquam hic modus gene-

. p*mr d

ralis eft, & feextendit etiamad ea jura quee non

d

funr in re aliqua conftituta ; cujusmodi eft jus

"st

eligendi, prafentandi, & fimilia.

T.

Dico 11/. Pluribus etiam modis rerum pos-

B

qiüones

per apprehenfionem earum fictam ca-

)

m

s, L Cum a priore poffeffore accipimus

flf'hh "r'.

[

LU

&hvss domus, in qua merces poffidendz fer-

'

Tv

*

antur. L. Clavibus.ff. de contrabenda emptione.

N

I. Si antiquus poffeffor tradat inftrumentum

l!

1

j

j

:

continens titulum & jus , quo rem poffidebat :

li

[

[

!

tali

l

L

Dz ]tlnuz.

35

|

:heri;n;mmani«

"

rali enim inflrumento res ipíà contineri cenfe-

n

li

li

tur. L. 1. C. de donationibu;.

A

lj QWSP

III. Si oftenfüm

a tradente poffeffore fundum cominus vel emi-

?

Áj

Al:

nus videam & fignificem, meacceptare. L. Quod

j

me. $. Sà venditorem. fl de acquiv.. bofJeff-

5 Df

1

l

IV. Quando confentiente antiquo. poffeffore

]

oft contractum apponitur tradende rei mo-

T

bili aut immobili c

uftodia. L. Ouaerumd, ver:um.

WUBR E p gc

quiv. pof.. V. Quando antiquus poffes-

mntfä Q for ve

ndit vel donat rem , refervato fibi ufüue

WWWRe fru&u:

quia nemo cenfetur effe ufüfruétuarius,

FW* nif

dominium dire&tum & poffeffio civilis fit

OU t

enesalium. L.

Quisquis. & l. Siquis avgemtum.

MURRU de dorationibuy

.

VI. Eodem modo cum

;ï; um j

offeffor antiquus vendit vel donat alteri rem,

li. c

ujus. fe conductorem conftituit: condu&tor

i o

j

* enim nomine locatoris poffidet. 1.

Quedam mu-

dm ded

* Jier. ff. de vei vindicatioue. & 1.

Qui Pona flde. $. x.

j & L. Zr,

erdum. $. ult. f£. de acquir.pofféf]; — VTL Per

GU

j oncd

bpofitiogem brevis masus : nam qui rem apud

* fedepofitam, locatam vel commodatam , em-

qod

1j* ptione aut donatione a domino obtinet, hoc

Es

T2 Qu H.OH

fo rei ejusdem poffeffionem virtute prioris

d s

4

e

tentionis acquirit; perinde enim eft, ac fi

rem prius domino redditam , ab eodem em-

wmP*prtionis nomine recepiffes.

Nifi forte alius

inzeam civiliter poffideret.

l. Sive autem.

Sz

0 uis vem. De pulbliciana. : VIII. Per figuatiogfim

inr*re? vendite: utfi empris in filva arboribus,

Y

j miàn gr.

*

e ovibus fignum imprimas. 1. Quodf ze-

lum zzgge,

De commodo

t? periculo vei veudite.

conflituti: utíi venditor aut

T

npolïidebï IX. Per claufulaui

z

dong-

36

Dz Junr.

donator, rem, te confentiente retineat ; dicat-

gun.

que, fe eam tuo nomine poffidere, hoc ipfo

Di

incipis earn poffidere per venditorem. l. Quod

m&

eneo. & l. Qui boua fide. f. De acquir. pofJeff.

[p

X. Per Jgveflturam, que etiam z/fZitutzo cor-

junti

goralis , & inflallatio dicitur , ut fi tradatur an-

n

nulus, enfis, vexillum , pedum & alia id genus

ud

fipaa. . Quo paécto non folum digniratis & of-

n

ficii , fed etiam bonorum temporalium anne-

lia

xorum pofleffio: acquiritur.

