ne, quale nonhabetur in Domo religiofa, mor.

tuo Religiofo.

/

Oljic.2. Ergo omnia bona & jura Reliiofi

1)314. "

transeunt ad Ordinem. s. D. "Transferibilia C,

quontan

non transferibilia N. Sic non tranfit benefi.

giur. 1

cium fzculare, jus retractüs conceflum ad re-

E

!

lr

tinenda bona intra certam familiam , tranfit pe-

culium,; ufüsfructus;, &c.

p

od

M

Dico F1. Quidquid videtur acquirere Reli.

]

UT

;j ii

giofüs Profeffus, immediaré acquiritur domui

religiofe , non veró rantüm mediaté, ita ut

jlyeett

priüs Religiofus acquirat fibi dominium. Jafja "k d

eff : quia..pjc,r- profeffionem Religiofüs fit inca- ii

"

pax omnis juris & dominii, ex 7ri2. f:.25. c.2.

n d

de Regular. &2 c. cum ad Mouaflevium de. flatu

imiti m

AMonacb. €g Can. Reg. ergo fit incapax dominii

m aQ

tam flabilis, quàm transeuntis ftatim ad Mona-

hd

"

fterium, 'Unde ficut pater, quando filiusfami-

usf

lias heeres fcriptus hereditatem adire recufat;

ff

liber* poteft hzreditatem adire & fibi acquire-

s r

re absque confeníu filii, eo etiam ignorante;

dfititgto

ac fi Pater ipfe hzres fcriptus effet ab initio,

Ti

l. fin, pv. €2 $. 2.. C de bonis quee libevis, ita po-

LT

teft domus relipgiofa Profeffo infcio, invito ,

Vi

imo poft delatam hereditatem mortuo, here-

Hsl

ditatem Profeffo delatam adire & acquirere.

ETU

Confirmatur ex eo, quod Profeffus morali«

Ut s

ter fit una cum.domo religiofà perfona, non di-

t hii

ftin&ta, in quam priüis tempore vel naturà tale

Aenn,

jus vel dominium tranfire queat. Noftram fen-

Álim,

tentiam in foro Ecclefiaflico receptam effe pa-

tet

ïïïlonem, |

lts

M

Dz Tusnr.

153

Nj

Ü

!tet ex Card. de Luca de Aegular. — Difruvs. 56.

'

1 hona l

Mi 3

[

bjic. x. Delata fervo liereditas, eo invito

3

]

!

etiam contra mandatum Domini, Domino non

F0 pj

Pa

acquiritur. . 3. C. de bered. suflituendis, ergo&

herediras delata Religiofo Profeffo eo nolente

T fj

non acquiritur domui Religiofie. & r. ante-

riori lepi Alexandri a.224. pofteriorem oppo-

TAU

no Juftiniani dea. $31. I fc. 21.. C. de qure . deli-

zzqm(iwr (j

lerandi : ubi decernitur, fervum compellendum

LK

À w

ad hereditatem adeundum, dum inflitutus àt

T.

fervus eft & de ejus liberrate lirigarur, runc

Vil

enim inftituens cenfetur, fub nomine fervi om-

& ln D

nia deftinàffe Domino. ' g. 2. /V. C. In carentia

tl j i

dominii comparantur fervus & Religiofüs; fed

l t d

in modo acquirendi Religiofus ad filiumfami-

tf d

lias accedit.

Autio Gl

Uude inferes: Religiofum ejusmodi profef-

UE

füm non poffe hzreditatem delatam pro libitu

IT

repudiare; cum jus Ordini jam quefitum fit :

um p

aliter fe res habet in donatione, quae modó po-

st

fito confeníu utriusque donantis & donationis

Jini, ia

jus dat, ergo in priori caíü foret alienatio;

TOR

non in pofteriori, cum fücceffio ex teftamento

üruo, hat

jus habeat & voluntare teftatoris, fücceffio ab

Po-

qute

inteftato jus habeat ex authoritate legis.

fs m

teft ramen Superior ? caufa legitima àt admi-

on mté

nifltrator Relipionis repellere haereditatem aur

vdomit

rem legatam.

- Notunt

Infl. Bona, que poffidebat Religiofus ante

/

j

Profeffionem, acquirit domus Religiofa, me-

«

——

iante dominio Religiofi; ergo &, qua acqui«

5

rit

1f4

Dz Jun*.

rit poft profeffionem. . P. C. quia per profef

Mi pfl'fin

jf

fionem Religiofus nullum jus ad hereditatem;

guam poftea relinquet ei extraneus, habuit ; aut

jcprporun

transferre potuit in Religionem. &. /V. C. Re-

ligiofüs non ante fed poft profeffionem eft in-

um o

f.ndff mition

capax dominii. Pro/. D. "Transtulit tamenpo-

teítatem adeundi hereditatem ab extraneo re-

d

linquendam C. non transtulit C. Idem eít hic

i'ættimomdjä

1

&c in heereditate paterna.

g, tf

j

Oljic. 3. Hareditas debet adiri ab eo, cui

s t

eft delata. ]. 1.67 2. C. de vepudianda vel abfliuen-

um t

da baveditate: Sed heereditas eft delata Religio-

j a

dfünezd t

fo, ergo ab hoc adeunda eft; & mediaté tran-

—

fit ad domum religiofam. — & 1. T'extus agunt,

f

i

—

E

1

, d

an filiusab hereditate abftinens poffit conveniri.

—

-

z

erpopre

E. 2. D. M. abeo, cui eft delata, in quantum ca-

[

n

ax eft C. ür non eft capax N. ab eo, velà

ld

reprefentante eum C. ab eo tantüm N.— & 3.

T t

D. min. Delata eft Religiofo, ita t fit queefitum

Tif

ei jus fecundum füam fingularem períonam in

tss

particulari N. ut domui religiofz repraefentan-

ag u

ti Profeffüm (üum jusacquiütum fit C. D.es C.

lh

eít adeunda à Religiofo, üt eft períona diftin-

éta à domo religiofa & fic incapax IN. ut eít

M d

«

dv

períona indiftinéta & ita capax C. — Argumen-

m

um probarer contral. füpra citaram haredi-

Y«

imin

djcic

L

tl

tarem filio delatam non aliter acquiri Patti;

]

quàm facto filii, hoc eft filio adeunte.

«Sc

du

D

ARTICULUS VII.

1

W

p

Dominium Clevicovum.

B

Attri

[

[

ct& Ecclefiaítica fünt 1. bona adi

þfäs

1Q

Bona ftri

Ec-

M

Dz Junr.

1f5

uT

nI]USadhfï':& Ecclefias pertinentia, horti, apri, vinee,&c.

b?r ,

* quó & referenda fuünt bona Hofpitalium & ejus-

uT

modi corporum piorum.

2. Sunt bona Cleri-

m g k j

corum , quee alii non Ecclefiaítica, fed Ecclefia-

! l Offmolye;i j

TT ts

flicorum vocant , & priora ftricté Ecclefiaftica;

Secundae rationis bona fünt peculium Clerico-

ID

b Dndi

rum complectens triplicisirerur genetis bona.

1. Patrimonialia & veré fzecularia ex beereditate,

P

L

lepato, donatione, aut contra&tu quocunque,

ii 8 dj

arte, proprià induftrià.

2. Quafi patrimonia-

|

At n

lia non meré ratione beneficii (ed Minifterii Ec.

i Mä&gh

clefiaftici v. g. ftipendia Miffarum , concionum;

m

funeralia, reditus ftolae, üt vocant, jura paro-

LL Ts

chialia, & juxta Pirrbin

9 diftributiones quoti-

tnconar

diane pro praefentibus in

divinisofficiis, vel pre-

B itqunmnr

Vdot

fentige & ex probabili Capellaniee penfiones &c.

3. Meré beneficialia, fcilicet reditus beneficio-

yinN. y

rum , Canonicatuum , Pralaturarum &c.

iürtquel

Ex his ipfis ultimis meré Ecclefiafticis & be-

vmpetnn

neficialibus Bonis alia debentur fuftenrationi

Yergrin

nirG Dl

congrue, alia fuperflua funt, neque ad con-

ruam fuftentationem requifita,

Conprua fü-

af d

)

nr N ud

entatio gradus fuos habet ac moralem latiru-

J

dinem pro diverfitate circumftantiarum & per-

J

Amune

fonarum & judicio prudentum, habirà femper

m tare

ratione modeítie, temperantie & frugalitatis

«giri t

u

ex Trid S. 25. C. 1. de Reform. Non prohibi-

ta modefta hofpiralitas, decentia ftatüs &c. . Ve-

J

titus finis profanus ad augendam familiam &c.

Vide Canoniítas & Morales Theologos.

IIl

Jice 1. Clericislicirum efthabere poffeffio-

ness

i bomdiä?

356

| Dz Jonr.

H

nes, intellipe tam de communitate Clericorum,

L—

4l W n

"tl

[

quàm de quovis eorum in particulari.

Habuerunt imprimis in V. T. Sacerdotes

)fm,(l,lü

frif

AR€0"

& Levite Num.

$.V..2. & 3. Precipe filiis

D

« H

Jfrael, ut. dent Levitis de po[foffonibus fuis Urbas

ad babitandum eg fuburbana eavum per civcuitum ,

4n]t

um r

& zpfi in oppidis maneant , 9 [uburbana firt peco-

vibus ac jumentis , que à muris civitatum fovinfe-

|

| y(H ldïe

[E

|

[

J

€$ per circulum .1o00. pa[faum fpatio teudentur,

u

&c. v.6. aflignata oppida Sex iz fugitivorum

|

,a

auxilia feparata , ut fugiat ad ea , qui fuderit [aus T

guiuein : 69 excepris bis alia quadvaginta duo oppi-

g.

da. V. 7. 4d eft , fimul quadraginta o&lo cum Jubur-

|

t l b

l

bauis fuis.

nl

AVec dicas cum Lyrano in 25. Num. Urbes

vedi

[

illas fuiffe quidem Sacerdorum &c. V. T., fed

'V T d«

quoad ufüm tantüm, cüm dominium penes

L«

alios remanferit, nam coztra efl. Vendere &

j

iL

m

/

h

/4

redimere zdes non eft meri ufuarii, fed domi-

GV"

l

ll

ni, atqui Levite poterant zdes íuas in urbibus

ll

LU

vendere & redimere, nam Levit. 25. v. 32. &

n

(

lj

feqq. ZEdes Levitarum, quein uvbibus [uut , fem-

r

l)

per po[funt vedimi: fi vedempte nom fuevimt, im

[/

i ormäf;

Jubilzo vevertantur ad Dominos , quia domusur-

TU[ x)üäf [uj

bium Levitarum prvo. poffeffomibus fumt. intev filios

n

Jfrael: [ubuvbana autem. eovum mon veueant , quia

Pt s

polleffro [empiterna eftl..— Coufirm.. Levitee preter

"t Q

apros & füburbana affienata poterant adhuc

i& flin 1

alibi agros & vineas partim emere, partim ex

Fibirm

oblationibus populi habere. Levit. 27. v. 20. &&

feqq.. Siquis

"od

rum voverit Domino, e9 uoluevit

tmpi

vedunere , fed altevi cuilibe fuevit venundatus , ul-

"ïïl. c P4 I

7ra

du

Q

Dz junr.

157

lmpamcuïer]'""ï pra eum , qui voverat , vedimere tton potevit : quia

ao , rram Subilei venevit dies , fon&lificatus evit Domni-

h

3j

1 h

no, &5 poffeffro con[ecrata-ad jus. bevtinet Sacevdo-

Tum.

3. Reg. 2. 26. ait Rex Salomon Abjathar

Hf

[/7) !

Sacérdoti: /"ade im 4matbotb ad agrum fuum.

Terem. 32. Jeremias Prophera emitagrum in

Mrigo i

Anathot in terra Benjamin ab Hanameel filio

At fm/

aui füi:-inde & A&t. 4. v.56. & feq. Jofcpb co-

Ut enomigatus Bavnabas ab Apoffolis Levites, Cyprius

! genere cimm Daberet agrum , vendidit eum €9 attu-

U

Jit pretium , €7 pofuit amte pedes "4 poflolorum. Eu-

LT

feb. de vita Conftantini L. 2. C. 39. ait: Ormnia

[irltaäiofmiwnjzää

que ad Ecclefias vetlà vifa fuevint. pertineve , five

VA

domus at po[JG/fro fit frve agri , [ive bovti , five que-

cunque alia veflitui qubemus.

a A

In N. T. de Clericorum hofpitalitate agitur

dnbm k

in Decreto f. 1. diff. 42. €9 85. de P'icedominis

'z;f, Vendin

£ Rebus Ecclefiee cuvandis difl. 89. C.2.3.5. 2.8.

ïagfii] fe

d do;

Greg. C. 4. ? Conc. Chalcedon. Decreti p. 2. Causá

jn rj

]

XIT. q. 2. €9 alis. L. 3. Decretal. zit. 13. tit. 9.

).i

72 6. Clem. Lib. 3. tit. 4.. Extvav. com. L. 3. t.4.

J

UrbanuslI.

de Rebus Ecclefiee alienandis vel non.

/

p. ad omnes Epifcopos fcripfiffe dicitur ; ab

M (11'6:',/,'

Ij !l!'-

initio Ecclefiae confüeviffe pios homines vende-

j r

re pofleffiones , & pretium donare Ecclefiis ,de-

tuunt du

inde tamen judicatum effe commodius, fi pof-

gt prat

feffiones iftee donarentur Eeclefize; ut eo mo-

jerant d

do non folüm praefentibus, fed etíam futuris

r prtint

neceffiratibus provideretur. Alienationem pof-

. zc,ä

fetfionumEcclefice prohibent & earum curam E-

:

ld

f

n

r

pifcopo commktunt Conc. Antiochen. Cap.25.

/

vll

Ancyran. Cap. 15. ' Carthag. 4. Cap. 32.

Car-

[/

thag.

158

Ds Juns.

lii !

thag. 5. Cap. 4. Hifpal. r. Cap. 1. "Toletan. 4.

Can. 32. &68.. Agathenfe Üap. 49. & 5 1.: Mo-

ps, t

guntinum fuüb Arnulpho Imp. Cap. 12. Roma-

« at p

num 6. fub Symmacho. Ecclefiafticarum Por-

jNm. 1

ij fenbus

feffionum meminerunt S. Ambrofius. ep. 32.

s Omeid

S.Chryfoft. hom. 37.ad Pop. Antioch. S. Greg.

l. 4. ep. 33. & alii PP. paffim, ud ait Card. Bel-

gNm.

larm. Tom. 1. Controv.Gener. 2. L. 1. de Cle.

DT

ricis C. 26. Unde Conc. Confítantieníe dam-

ff

navit fequentes propofitiones. Wicleffi: Sy/ve- | jj

fler Papa €$ Conflautinus hmpevator. evraverunt

lum

Ecclefuun. dotando. .Papa cum omnibus. Clericis

&

fuis. pofféffonem. Bbabentibus funt. bvetici, eoqudd |

aertoom

polfeffouem babeant.

rio Bo

Obh. L. Levitae & Sacerdotes non habue-

g u

runt immobilia & poffeffiones in V. T. — Prol,

vinin G

Deut. 1o. 9. /Von babuit Levi partem , ueque po[-

quttr À

fffeonem cum fvatribus fuis: quia ipfe Domizus pof-

1177

Je[o ejus eff.. Unde INum. 18. datz funt Leviris

**33:!&70 ]f!

decimz , decimarum decime Aaroni, prirmitiee;

oblationes, facrificiaSacerdotibus. Jofue 13. 33.

Hl

TYibui autem Levi non dedit po[Jeffionem , quouiam

titis m

Dominus Deus Jfraél ipfe eft pojfeffro ejus , ut Jocue

t&b Bs

zus efl illi. $. Cüm Pofteri Manafle & Ephraim

Á rf

filiorum Jofeph due tribus cenferentur; erant.

-ETT

12. tribus pro divifione terrae Chanaan , omiffis

Wiprog)

pofteris Levi: hi ergo ex hac divifione & quafi

"tlptpy

n

paterna hereditate nihil acceperunt , fed obti- |

L.

—

hr

0 pl

d

nuere ; quae Deo quaíi Regi proprio Judeeorum

T.

::ftabüia,

À reliquis tribubus dari debuére íc. decimas ; pri- | &

K

mitias , oblationes , &infuper 48. Civitates cu

m V

füburbanis fuis mter alia$ tribus.

Olfer

It

Ds Jvnsr.

159

ïL l'CaP

(]

"g

Oljerva. Levite plus habuére quàm alie

E

J

I tribus; habuerunr enim ulrra partem decimam,

Omca

t ]

n

Pj

V & vix erant pars fexapefima , nam Ifraéliree ma-

"t fculi Num. 1. fine Levitis pueris infra 20. an-

."IR. nos & fenibus erant 6035 50.

cum pueris & f&

t

i nibus omnes facilé 13000oo. fine Levitis. Levi-

D (r! tze veró INum. 3. Mafculi omnes ab uno men-

"d fe22213., & quidem in Provincia non adeó

It

]

j

M

]

(d; magna.

M: f

IUf p

" Jf Hebron data eft Sacerdotibus 9lofue 2 r.

& tamen Dominus ejus erat Caleb de 'Tribu Ju-

I ais C

da Jof. 14. 14.

g. Urbs cum füburbanis erat

LT

Sacerdorum , íed agri & ville in territo-

rio Hebron fuerunt Caleb.

Jofue 21 v. 1o.

ts t s

& feqq. Dedit Sfofue civitates .. Filiis IAavon

watT.

l

per familias Caatb .. .. Caviatbarbe Patvis Enac ;

1j

que vocatur Hebron, in monte Suda &g fuburbana

uD

"Jus per circuitum , agvos vevó €g villas ejus. dede-

j damfum[g.

Tat Caleb filio S'epbone ad poffidendum.

Aurni n

x hl;

Obj. II. Matth. 10. Chriftus vult Apoftolos

17 n

fil poffidere, non pecuniam, non duas tuni-

"T^

cas &c. Ibidemair: /Voz eff difcipulus fupya Ma-

sfeiprim

t

giffrum; Chriftus autem nullam poffefonem

krenur, at

abuit.

W.ad r. Apofítoli pro eo tempore;

yan, nl

quo temporaneá Miffione per Judaam funge-

Wione d a

bantur, & pauperum Ecclefiarümve curam non

q, d

)j

habebant, ante Chrifti adventum meriró non

rio a

habuére ftabilia, undefuftentarentur, plus jam

j

( 4018

|

faftum ex A&t.4. 5. 6., dum accedebat cura Ec-

M

lebant

'cleiïarum & pauperum, tunc enim accip

pecus

01/

160

Drz ]Juntr.

(yii &i

pecunias, ut inde fe fuósque pauperes alerent,

imotidi

R. ad 2. Sermo eft de tribulationibus.

-- dufi. Luc. 14.: AVifa quis venuntiavevit omni-

nrea

alim &

bus, que. poffidet , ttom potefd meus efe difcipulus.

lo et

g. cum S. Aug. ep. s. ad Marcellin. Chriftum

p dT

loqui de praparatione mentis, uti & in prapa-

i d

ratione mentis debemus odiffe Patrem & Ma.

trem, fine quo odio nequit effe Chrifti difci-

du

a ul

ulus.Ita Bellarm. Eriam quilibet Chriftianus

eft Chrifti difcipulus , ergo quilibet Chriftia-

nl

nus debebit omnibus renuntiare.

a

Dico 1l Clerici funr pleni Domini bono.

T

rum patrimonialium, ita ut de iis libere difpo-

porpeana

iil

nere poffint. E(t communis. Aario ef], quià

per Clericarum non fiunt dominii incapaces;

(

d

neque eo fe abdicant eriam in favorem Eccle-

ts

fie. Apoftolus r. Tim. 3. precipit Epiícopis,

du

ut fint hofpitales, atque id quidem faciliüs eft;

fzpe 6 propriis bonis. Can. 39. Apoftolorum

Eu

expreí$é meminit privatarum rerum Epifícopi,

Til

LTv

C. certà XIl.. q. 1. Clericatus non tollitur illis;

qui volunt habere aliquid proprium. . C. Epi-

Id

,

Á

PUL.

ftopi 19. ibid. ex Conc. Agath. Epi(copi de re-

bus propriis vel acqui(itis, vel quidquid de pro-

iLiIn;

prio habebunt, heredibus fuis, íi voluerint;

mqm?

derelinquant. .S. Ambrof. ep. 33. ad Marcel-

m.'*WW "n

!

linumait, fe ; cüm rogaretur ; ut Ecclefiam unam

tl

j

'

traderet Arianis , obtuliffe patrimonium fuüum;

ï*»f«jwdmm'

patrimonium autem Chrifti tradere noluifle;

s

(

erg

l

,

À

Wi

o habuit tunc adhuc fuum patrimonium,þ

'?x'go ob Clericatum non dimifit.

Atm

Cleridi|

E

A x

t

Dz Jonr

16I.

ïö'Squcp

,

aupeïï*.i;g

Ti

. Clerici étiam fünt Domini bonorum quafi

patrimonialium.

Eft communis.

KRatio efl,

| q!lif ï!][y;,;m:

L

» quiadantur ea bona Clericis à fidelibus tanquamy

flpendium & merces laboris absque ullo onere

lr

ive pacto etiam implicito ea expendendi im

en(/ic, Uij v .

ufus pios; ergo ficut operarius eft Dominus

//'!ty|! gnercedis, ita etiam &c.

A Cv

IVec dicas Stipendia fie

pe excedere operas

lb iil preítias. g. E

Xceffus ifte liberà

l

profluit é pia

j

Qs (f

j

, & magnifica liberalitate ,

ud fi pauperi datur

i

magna eleemofyna. Nonne pro lectione Sacri,

ülmilg pro qua ftipendium effet füfficiens longe mi-

tilmi; nor pecunia, poteft conftiruiaureus

; imólongé

; Iuj plüs liberaliter?

du i

Clerici beneficiati fünt etiam Domini par-

tímnj; ti$ fru&tuum, que congrug eorum füftentatio-

wlpi tl eft neceffaria, ita ut fi per parfimoniam fibá

u &i de congrua fuftentatione quid fübtrahant, nom

jAplij teneantur erogare in caufas pias. Eft commu-

« nis Theologorum. — Jo£fl, quia Clericisbe-

mijig Rehiciatis debetur congrua füftentatio tanquam

;; ( fDerces laboris & juftum ftipendium «. 16. Cirm

Biicidn Jecundum de preebeudis. . Dignus eff operavius mer-

n ede fud, 1. "Tim. s.

Luc. 1o.:

iil

k

Quis militat fuis

fivoluenme

füpeudiis unquam? .Nefcitis,

quomiam qui àn. [a-

lag €!4r0 operantur , que de [acrario fuut , eduut, £$

m £ alrarà deferviunt , cum altavi pavticipant ?. ita

H

omnus oydimavit d ,

gonipm lt

qui Evangelium autut-

fiant, de Evaugelio vivere. 1. Cor.9.

i n

OP Apoftoli in Judea novellam Ecclefiarm

p

Qu

j

juxta doctrinam Chrifli inflrruentes non ad-

f

fus

(; misére bona immobilig, ergo Ecclefize f

ä:u-i:þ

162

Ds Jvar.

fuit, non effe licitamn Clericis poffeffionem bo.

sfeui

gj Däme ]

norum.- R. D..4. Quia non licebat N. quia

minüs expediebat C. — Preevidebant enim Ec-

l inelig

TO

cle&iam à Judeis, quales tunc bona afferebant,

tranfituram ad Gentes.

jgp r

gl

4

luft. 1. S. Hier. ad Damafüm (cribens rela.

jlv

lo

jfv

W'WC

tus c. 68. Quoniam quidqmid XF1. q. 1. docet

[

MM

j

D

Clericos, qui bonis parentum fuftentari pof-

fuünr, fi quod pauperum eft ; accipiunt, fi bo-

gt l

g, RU

nis Ecclefiae utantur, facrilegium committere

S. Hier. de vita Clericorum, & S. Bern. inillud:

fs WW&

Ecce nos reliquimus omnia , afferunt , quod Cle-

ia

Ben n

ricus, qui habet partem in terra, non fit habi-

turus parrem cum Deo & in celo. . S. Pro-

gendi&rr:rä

zf

fper l. 2. de vita contemp. ait, non poffe Cleri-

Pü

yi

cum fine graviffimo peccato vivere ex bonis

l

fe

D

Eccletiafticis, quando habet propria; quia Ec-

clefiaftica dantur folüm ad neceffariam fuftenta-

l

m

f

tionem: ergo faltem non licet Clericis admit.

tere talia bona, dum habenr füfficiens patri-

aigad

ionium. . 1.c. Clerici 10. &fi. I. q.2. ($ Conc

] vitm ag

!

Agathenfi) habetur: Clerici ommes, qui Eccb.

db

fie fidelitev vigilantérque dfevviunt , flipendia fan-

UEATTI

&is labovibus: debita [ecundüm fevvitii [ mevitum

tin at f

!

pér ordimationem.Canomum à Jacerdotibus . confe-

LUET.

quantur. . 19. XIL. q:1. € Conc. Agath. Eprjcofi

devebus propriis , vel acquifitis, vel quidquid de pre

M 1

:

!

M.

W

y

quio babent, bevedibus fuis , i voluerimt, . develi-

mv?

]

quaut. C.4 . XII.q.2.Greg.Papa laboris fubfidium

$9]

m

(

& ftipendium concedit Vifitatoribus & Clerici

L

in alienis parochiislaborantibus, &'c. 67. Gre

Nj

i pro

gor. Papa donat fcrvum!iccleüæ, defüdant

L

Ccie

"t

]

Dz Junr.

ts

:

M

ia

Ío

:

163

7

*

Ecclefiz utilirate. — . 2. ad S. Hierónymi ver-

i

5,

læï'idempz,..-

i

^

ba ad Damafuüm cum S. 'Th. 2.2. q. 185. a. 7.

Ad 3. intelligenda effe de cafü necetfitatis , in

l ä

quo & vaíà cultui divino dicata.diftrahuritur,

I rj

uti pro redemptione captivorum & aliis pau-

erum neceffiratibus. — Ítem D. Si capiat indi-

LT

entibus Clericis exclufis permitto, fi his non

m ifeng

exclufis N. Exponunt àlii de Clericis viventi-

p (j

bus quidem in domibus privatis extra commu-

3A Guf

nitatem, de communibus tamen Ecclefi&. bo-

Ab u

nis, quin ullum obfequium & fervitium Ec-

nf

clefie prae(tarent.

S. Hier. in alio loco , &S.

f ltl

Bern. arguunt Clericos; qui operam dant au-

h, $)

endis meré opibus, hi enim quaruünt proprie

il

artem & pofleffionem in rerra.

S. Profper

10 viete d

intelliei poteft de iis, qui'habentes bona patri-

hp qui

monialia ex mera cupiditate habendi & augendi

euiram lt

opes clericatum ample&tuntur. g. 3. Mutatà

vt Ceric t

jam rerum facie Clericis Precepto Ecclefiafti-

t ficen p

co impofira eft oblipatio recitandi Officium Di-

flgs f

vinum, cujus recitationis ftipendium fint fru-

f

j

,

n n d

€&us beneficii , quos pro rata omiíIionis renean-

I!j f//!'ä//// /u

ï

tur vel non admittere, vel admiffos reftituere

wj etiam ante fententiam declaratoriam Judicis ex

TT

propof. 20. ab Alexandro VII. damnata. || Vi-

de Leonem X. in Concilio Lateran. S. 6.

Ab D

|qudnioly

$. Statuimus. "Trident.S. 24.c.12. 'PBii V. Bul-

jrat, !

am & propof. ab Alex. VII. damnaris, 21. 23.

horsf

34.35. Interdamnatas 65. ab Innoc. XI. $4tam.

gbl

ura inTheologia Morali. Ofterdic 'Thormiatfi-

f &['617' hd

nus magno ftudio perfectiorie adductos-à Ve-

teribus complures divitias fuas, antequami Ec-

[ deülding

DJ

t

m

ivAVe

figa

Dg Jvn£&

$64

clefie adfcriberentur, abdicáffe, aur de patri-

'corporalen

mnonio viventes, res & reditus Ecclefie paupe-

Varom u

« Viron

zibus dimififfe. Unde Clericis fuis preefcribebar

S. Ambrof. l. r. Offic. c. 36. 74gelluli fui couten-

-dimutorom

g, O

us fruclibus , fi babet , [i non babet , flipendiorum

uorum fru&iu. . Quod ipfüm variis Decretisfan-

p

citum refert Thomaflinus.

ü;]f(i'ülhüy ,

n g

Iofl. 2. 'Trid. S. 25. c. 1. prohibet Clericis,

ne bonis Ecclefie fuz ditent. confanguineos.

"T

&. D. cum commuri , confanguineos pauperes

fs.m&ulll *ä DP

AN. divites Subd. fecundüm partem bonorum

g, u

sneré füperfluam C. fecundüm id, quod con-

"T

rue fuftentationi decerpunt /V. . Hi enim | klX

cenfentüur fructus proprie induftrie jufto la- |C«iil

bore acquifiti. Nimia parfimonia àt vitiofa de-

anin, n

(urtdti

decet Clericum: poteft & pauperes extraneos

guvare Clericus; licàt his videantur preferendi

ais

affines &c.

Wi

fcts n

Denique certum effe videtur, Clericosnon

effe Dominos bonorum puré Ecclefiafticorum

Á

as;

al o

pertinentium ad Ecclefias aut alias caufás pi

uas adminiftrant, fed meros Oeconomos &

ul

Adminiftratores.

Conc. Carthag. 4. U? Epi-

Mi n

äjm) Ufbf)!]j

fcopus vebus. Ecclefie tauquam comtineudatis , tuon .

gauquam pvoprüs utatuv.

J

: LTA

ARTICULUS VIII.

T d

M'QW

Facultas Clevicorum circa [upevflua.

bf

H

M

er caufas pias hic non intelliguntur foli pau-

Vi

p

peres mendici, fed quodvis pium & fan-

"r

&um opus ad cultum divinum, mifericordiam.

N

uT

M

Dz Jonr.

bf

"

16g

fl

!m du

& Vl

el corporalem vel fpiritualem ordinatum e.g.

Tetist

^i

l

À MIJLVD

At

b Ecclefiarum decor, confervatio in ftatu conve-

^ niente Virorum in íümma etiam dignirate

AÉ d

J

! eonftitutorum, Srudia, Hofpitalia, pize Fun-

h

m //W ,ü,;;

l

! dationes; Orphanotrophia, Capellanie, Mif-

Ts

| fie & Suffragia pro defunctis &c.

Can. quia

sua feratermitas. XII. — q. 1.

Greporius Papa

p

f( Auguftino, Anglorum Epifc

opo, refpondetz

"Wiws Qmme, quod Juperofh, im caufis piis ac veligiofi

Vi ints: evopamdurm effe Divino Magilfro dicentez-quod fu-

Y

Wetm sevof, date eleemofymamy Q9 ecce ommia munda

d

U

wit fümr volis.

L. s

Ex P. Schmier & aliis , primis temporibus

ii ii Cle

ricis & Laicis omnia fuere communia, cor,

Xl anima, bona. J4&. 4. 37. c. videutes x6. XIL

WWW q.r. venditis etiam immobilibus; deindetamem

um pro majori commoditate retentis. . Multiplica«

tis fidelibus Laici recefferunt à bonorum com-

, Üntt munione, Clerici perftiterunt füeruntque ad-

Idl fcripti certis Ecclefiis füb titulis, e. g. S. Petri ;

ds ais S. Pauli&c.

Pofthac licuit Clericis à vitacom-«

(stns. muni bonorumque communione , quando vo4

ltLUl lebant, recedere, füaque patrimonia feparatim

i, ! poffidere, ut bona Eccefiaftica ufüieorum , quii

in communione manebant, refervarentur, 7

€. CVIó ego 18. X/]. q. 3. Cohabitatione etiam

Vil

Clericorum ceffante redditus Ecclefiaftici divifá

fünt in quatnor partes, prima data eft Epifco-

( po, fecunda Clericis Ecclefiae Miniftris pro eow

qrlf rum meritis & dipnitate, tertia fabricae, quar-

j;jri/ fa pereorinis & pauperibus. lta Simplicius Pa-

i mifm'wrdf £4i qui fcdit ad a. 471, e25.28. (9 30. X1. 4

.ä;.

3

166

Dz Jonr.

(um t

&;;Gelnfm Papa fedens circa a. 492. €. 23.25.

26. ibid.

]dem ílatuit Concil. Triburienfe in

- Lorinus n

Germania a. 895.. füb Arnulpho Imp. à 22.

Ts 0n

jierg

Epifcopis habitum c. 13. Alicubi retenta com«

munitas, alibi ciriüs , alibi feriüs defiit, alibi

At D 1

g um

fat cito. beneficia divifa fuere, donec hec

divifio ubique prop?

in praxin dedu&a

ii (

.

« i ftts

eft

?

Antiquitatis indicia.funt communia dor-

:,L ,

mitoria'adhuc in aliquibus locis extantia, me-

ga

m

&c.

iNunc

n

moria menfarum. communium

a

perfe&a eft.divifio in. plurimis filtem lo-

a u

Cis, & füum cuique fpeciatim tribuitur. "Pres

Theting

partes fapereffe cenfentur, fed piarum caufa-

xum aut pauperum portio, quó devenerit , fze-

veu La

Ti

pe neícitur, an confufa fit cum portione Cle-

nét: ]

Xicorum, an impenfà novis beneficiis dorandis,

l

14

an devenerit ad ícholas ; hofpitalia; imó adSa-

N

culares &c.,

0

fs

Cum autem Clericis cenfeatur impofita ob.

ligario expendendi füperflua in caufas pias, di-

ïll—

Wi

Ícordia eft in fonte obligationis, an ex juftitia;

ju'ax, ci

an ex virtute Religionis, an ex charitate & mi-

Ux'v','//]/r)],'f

liil

fericordia, an ex precepto Ecclefiaítico.

[

Dico J. 'Tenentur Clerici fuperflua & bene-

gl

Em

hu

d

l

ficiis füuis ecclefiafticis impendere in caufas pias,

UI

"

Yta S. T h. quodlib. 6. a. 12.ad 4. & communis.

li

Ó qi

ftts

!l

KRatio autem defamitur ex hoc ipfo com-

i

lm

muni omnium fer? confenfu. 7Yid. $.25. c. T.

Wl UC' l

q

de. Reform, interdicit Epifcopis, ne ex redditie

hn

bus Ecclefie confanguineos familiaresque fuos

Y

augere ftudeanr, & idipfum vult valere in Re-

"m

nti-

(Amtedims

liguis, Clericis beneficia Ecclefiaftica obtine

u$,

13

* .

Dz Jvnx.

167

CIW i ii

"ibus.

Cum autem provocer ad antíquos Cano-

Dtt T.

V

M

"

mj

nes, primus inter eos cenfebitur canom Apo-

]

! h; &olicus 37. Omnmium verum . Ecclefiafficarum cu-

Lt

ll

U i

*e sam Epijcopus gerato , 5 eas. dipenato , quafi in-

ifpe&tante Deo: .. INon licitum autem ei efto quippiam

T d d o dig ffbi tauquam proprium affumeve , auz cogna-

Püt dj gig fuas, elavgiri, que Deo dedicata funt. — Quodft

"m gquperes lz fümt, ut paupevibus fubminifirato :

300 m g zamen bovum preetextu ves Ecclefie venundato.

!t N Flavianus Patriarcha Conítantinopolitanus apud

!

m Niceph. l. 14. c. 47. monenti Chryfaphio Eu-

i

)

]

i

wlrnucho, ut pro adepta dignitate munus daret:

f

ia "Theodofio juniori, panes ad eum puros mifit,

l

M

)

u

*ttii velut Eulogias pias admonens, aurum non effe

a( Ecclefiae praeter va(a facra, quee Dei & paupe-

xsi rum effent: /Ecclefüe facra vafa Deo & paupevi-

ii m Dus effe comfecrata.

Unde & comparata $ füperfluis applicanda

trinol: fünt caufis piis, nam redditus füperflui in his

a, extant eequivalenter, & fübropatum fapit na-

snajfr turam ejus, cui fübrogatur. 7. C. Ecclefía 3.

deiedn. Ut lite pendente mihil innovetur.

Val

ico ]]. Hsec obligatio non oritur r. prae-

xiibe cié & virtute Religionis , ür' volunt Lugo,

pals r Schmier, Illfung.

*

hn

410 ef?, quia peccatur i

deo; quód reddi-

ycipo r fUs gïe fe quidem temporales, non facri & bene-

jijj; diéti, uti Calices, fed ex intentione fidelium

wani DJeo ad cultüm divinum oblati impendanturad

ii TInes profanos, atqui hoc non facit facrilegium

qoei

peccatum cóntra Religionem, aliàs omnis;

ia

qui hos reditus ad. profanos ufus expenderet

l

4

e.g.

"

368

bz Junr, :

g d

e.g. &&dituus, minifter Ecclefize fiecularís, imó

monicit

ipíe Clericus detrahens redditus parciüs viven-

pem

dibus o

do & portione fua, faciensalioquin fuos;peccaret

!

contra Religionem ; quod nonadmittitur : ergo,

4

[

j

fere f

Neque oritür 2.6 virtute tantüm charitatis

& mi'ericordie erga pauperes,

«ifionm

g um

Áatio ef/, quia juxta S. Thomam 2.2. 4.33.

2. $. lex eleemofynee non oblipat ex pracepto

TTE

fÍc. pravi, nifi in extrema vel gravi zeceffttate y

ULL

atqui Clerici ex communi obligantur faperflua

g, u

expendere in caufas pias etiam extra cafüm ralis

Qd

meceffiratis , dum caufis his per Magiítratum

n:wgtmm?u

vel aliunde jam provifum eft: ergo. — Eleemo-

ju, m

fynam de fapevfluo dave , 7 neceffitatem patienti ,

hum

ef) in preceptos catevis auteim. largirà eleemofynas

i, Nna

gonfilu potius quam precepti eff..— dta D. d. i

VATA

a:Conclufione.

f

li C

| Confirmatur .. Obligatio füccurrendiinex-

£rema neceltlitate 'egenis eft communis Clericis

l

tinmy

xX Laicis, imo hos fape mapis ftringit, ut à

t

füperfluis long? meliüs inftruétos. — Confirm. a.

Titzn i

Clerici (atisfaciunt obligationifüz, fi füperflua

Wsf

expendant ad augmentum cultüs divini, ergo

It f

non obligantur preecis$ ad dandum pauperibus

M

&X charitate.

n

i-ïl('lämfupgr

. AVeque- 3. oritur heec obligatio & flri&ta ju-«

itla.commutativa rigorofa, five & contractu

(

ftricto füb onere reítitutionis.

Eft contra

i ;.u.

d

W

qnultos.

üm Mwäjg

Ratio 1. Trid. f 23. c. 1. de Reform. ait: non

HIHIpm

ateme

Md n

xelidéntes non facere fru&usrfuos pro rat

poris

MT

1

ECCleüæ ;

Dz Junt.

169

ï

'ipotis abfentize. S. 24. c. 12. de Reform. Provifos

xns aj

i

'de Canonicatibus & dignitatibus in Ecclefiis Ca-

|

i

( uN

Tonggy

It

! thedralibus omiffa coram Epifcopo velejus Of-

7[(

H

[

* ficiali. & in Capitulo fidei profetfione fruc&tus

dUf

4l

Df

non facere füos, ergo refidentes & emittenteg

rofeffionem faciunt fructus (uos, ergoeorum

M

1

fiunt Domini, quod idem cft.

Ita & c. uz. de

Wt Clericis 017 vefidentibus in 6. Bonifacius VIII

Uf m

1/

ianri

/t flatuit; ut abfens non zger, aut ob neceflita-

Mü tatem], aut evidentem utilitatem Ecclefie, fi

DEU

ditributiones Ecclefiarum acceperat, vevum fie

: Xïza'kax

t acceptavum domium non acquirat , uec faciat eag

: . D

Wa5 nno ad ommiuim veflitutionem, que contra

ne:eïm :

]

Q dugusmod? no[fram conflitutionem vecepevit , tenea-

mm: zyy, INon autem eft indicium diflinctionis in-

! 411l ter congruam füftentationem & partem füper-

fluam.

Áeereedi

JAatio 3. C. pevvenit 3. de fidejuffor,

Pra-

m cipit fammus Pontifex , ut creditoribus Clerici

3 lii t fatisfiat ex redditibus beneficiorum, atqui fi do-

Is m minium ift

h

orum non haberent, injufté credi-

limi teribus & füperfluis fatisteret, cum creditori

ii t nequeat fatisferi & bonis alienis ad debitorem

npp5 non pertinentibus: ergo Papa cenfüit domi-

nium etíam füperfluorum efle penes talem Cle-

oefn vicum.

vt u

Conf. 1. Julius III. Conftitutione eum ficut

. liw edita an. r550. ait: Pecunias & alias res occa-

Jone Ezcclefiarum & beneficiorum Ecclefia-

jm&! flicorum pro tempore provenientes poft-

jpus quam ad manus beneficiatorum — pervene-

j Funt; & cum aliis ipforum bencficiatorum fru-

j

&übug

170

Dz Junr.

étibus commixti funt, non ulteriüs in Ecclefia-

hi $

fticis, fed porius iplorum beneficiatorum pro-

sj ia

priiss & ab iis acquifitis bonis judicari, & pro-

T

pterea quodamrodo pro fzecularibus & profa.

.rto Dont

nis haberi.

Nihilominus quamdiu beneficiati

«plirdi

n d

illos non exegerint, veré Eccleiiafticos effe &

Ti

cen[evi. debeve.

Hzc locutio indefinita eít non

fsl

P

.,i

Ti

jf

diftinguens inter fructus fuperfluos & congruae

füftenrarioni neceffarios.

&t

a aV

Corf. 2. Julius III. a. 1550. in Conftit. cu-

gientes ut ahna urbs $. 1. & Paulus V. a, 1606.

,sz

1n Con(t. /p eminenti $. 2.. Clericis in urbeRo-

w

mana ejusque diftri£tu ad 10. milliaria, üt po-

oferaund

Íterior ait, refidentibus curialibus, dedére ple-

foonsámi

niíffimam poteftarem de redditibus omnibus be-

del;n'aïfiüm,

neficialibus validó. & licit& difponendi pro fuo

neojdos

libitu etiam ad uíus profanos ram donatione

(csyetti

inter vivos, quàm mortis caufa & in ultima

zil f

voluütate ac per teftamentum, . Infüper ftatu-

nix, al

tum, ut eorum bona relicta liberé veniant ad

bgädvgäï&ga&

heredes ab inteftato.

Similem facultatem am-

('ind:

pliffimam teftandi ad cauías pias & profanas

paud s

datam ab Innocentio XII. a. 1691. JodocoEd-

freri d

mundo Epifcopo Hildefienfi allepat Pichler.

tin d

Tales facultates plures vigere in multis Epifcopa-

gräilümänounu

tibus teflatur Aupguftinus Michel.

Afferuntur

Vide

mffmfmu W

l

l

& decreta ab Ordinariis pro hoc lata.

|

f

A

Paulum Zetl, Martinon & alios: ergo eorum;

qui prefunt & Catholicam Ecclefiam repre-

Ls

Ts

fentant, fenfus eft, obligationem füperfluaex-

|

dbgy

l

ege.

l

T lp

jl

