nem./. 19. $. uz. ff. devejudic.. Ergo de his faltem

nonm v

difponere poterit. g. /V. Corf. velab(ampfit ea;

m ett

qu& ad congruam (üftentationem fuam retinuit,

Mibl

vel nonabfümpfit: fi abíümpfit omnia, quomo-

TU

do de iis difponere poteft? fialiquanonab(ümp-

t J

fit; hzec inter fütura cenfentur, qua, juxta ad-

ulv

verfarios, lepitime donavit cum bonis reliquis.

T

Infl. 2. Exiam profeflione religiofa tollirur

at p*

libertas teftandi, neque tamen hinc fequitur,

cet do-

í jmpfübäüf

QQOd fit contra bonos mores; ergo li

M

natione

304

Dz Jonr.

natione omnium bonorum auferatur libera te.

jge

ftandi facultas, non fequitur, quod fit contra

As [

,,fo, m

bonos mores. E. /V. Cozf. Non eít par ratio:

per profeifionem religiofam homo fe exuit fa.

culrate omni poffidendi aliquid tamquam pro-

;8; QU

a ficond

prium, & curam rerrenarum rerum. abjicit,

Deinde donatio religionem profefluri fitin cau-

« pod

1&:& UECJ QUI

fas pias: neutrum autem horum bonis mori-

bus repugnat.

"

m

uid folidorum nomine Jus Rom.

u ts

Queres. Qu

intelligat? x Alii 5oo. folidis refpondere, ajunt;

m

s a

10c0. imperiales ; alii 120. imperiales; alii 625.

ducatos. Probabilior & communior opinio eft,

| D d

adventto

quam Wefenbecius in Paratit. fE. h. t. n. 6. , Min-

zingerus & alii renent, folidos Aureis Hunga-

r mort

ricis feré coaequantes.

jii: g

TU

ARTICULUS IV.

x d

r od

De Donationibus z'mþïopriz'r.

lIl Vi

Ota. Donatio propria folet etiam nuncupa-

Ht f

ri donatio imtev vivor, qua quis bona fua

C5

confert alteri irrevocabiliter & fine ulla mortis

A ompi

future mentione: unde a donationenorzzs cau-

ht ul

f« facta difcernitur. De hac mortis caufa dona-

'-"-"ïgm ilny

tione; ac de aliis impropriis donationibus Art.

m

ifto apemus.

MT

Dico J. Donare mortis cauía licet cuicum-

R fb

que , qui teftandi facultatem habet. /. 15. fj. 4

T

donar. mort. cauf. l. 32. .8. de donat. inter vir.

WS ia

£2 uxor, Ex hac thefi fequitur I. valere dona-

m

üionem quam inortis caufa minor 25. annis

"l

absque

i

Dr Junz.

305

N

hjl

at

ii

M

absque confen(ü curatoris facit, ut habet Hau-

tmm

N

noldus de 3. 65 3. tom. 2. tv. 7. c. 5. contvov. s.

li

?. 460. cum Fachin. Ludvell. Hahnio & plu-

*fä

! ls

fibus, contra Molingam & nonnullos probat

ex eo, quod poffit minor ifle teflari: (ficut

L

Wi

[

etiam fecundum /. 7. $. . ff. /. z.. donare mor-

ff

j

]

tis caufa poteft habens peculium caflreníe vel

1

3 f

GE

| /

quafi tale; quia teftari poreft.

IL Sequitur, poffe filiumfam. puberem

um

donare mortis caufa de peculio adventitio ex-

It i

traordinario , ut id. Haunoldus n. 454. & fqq.

n'm',*ä& Ü

cum Perefio , Lauterbachio & fupra laudaris

M n

DD. afferit.

Nullo enim jure filiusfam. de

DAT

adventitio peculio irregulari prohibetur dona:

Asl

re mortis caufa, — Imo . ulr. iu f.. C. de bonis qua

lileris: &j IVov. 117. c. 1. $. 1. zz pr.peculiiad-

ventitii extraordinarii filiusfam. plenus domi-

J

nus declaratur; erpo etiam de illo inter vivos

donare poteft.

ff

III. Valere donationem mortis cauía, eti-

m n

amfi ultra 5oo. Solidos absque infinuatione fiat.

j t hb

l.ult.C. D.1,. Valere item donationem talem bo-

T

l

A o

norum omnium, etiam füturorum: quia non

atl

obflante tali donatione; poteft donator alium

xf n

heredem inflituere; qui quidem tenetur dona-

yibos At

tario dare juxta convenra in donatione, detra-

ere tamen falcidiam, h.e.

ii

eamque fibi refervare.

4tam partem potefc?

g

Dico 11.. Promiffiones ac donationes con-

j i

itionales tenent pro modo conditionum adje-

u

arum. lra [.fi conditio prefentis aut. prze-

YLa

t&titi temporis enuntiati

ftat, aur

n

Sni addita exfi

i

U

exfitee«

4306

Dz Junx.

exftiterit , effe&tus promiffionis aut donationis

As

Ita fta-

ifü ,mesqu

non füfpenditur, fed continuo tenet.

tim valet donatio: do tjbi tot nummos, fiRo-

j

yudiio d

P

m« fuifti , fi es cognatus meus. /. cum prefens.

sym cont

es duab. [2q. ff. [i cevtum. petatur. 1. conditio in

; [imond

præteritum. . de

Q.

Idem dicendum, fi

s cond

condirio adjicitur de eventu certo füturo, eo

quod talis quafi preefens.cenfeatur. /. Pupillus,

m

xmim Dd

ff. de ttovationib.

*

1j.. Conditio eventus !

ncerto faturi füfpen-

um d

dit effe&tum donationis usque ad conditionem

o

Vr

expletam: nam hac ratione donans non ante

eupit dominium abs fe in alium transferri; quam

j dunti

|lnntat a

conditio evenerit; de quo eventu conftare

nondum potefít eo tempore, quo fit enuntia-

p aj

a, at

tio. ut cum quis dicit, do tibi 100. aureos, fi

fies facerdos.

ATV

IIl . Conditio weipfe empoffbilis — irritam

flïiï?. 4 M'/f

uetrn-

(itj]

lh

JJ

reddit promiffionem, donationem, & q

cumque alium contractum. Tales conditiones

"

iriof

Venfa i

velex rei natura fünt impoflibiles, ut, fi lu-

pam deétraxeris ; vel ex impotentia iliias, cui

2 nf

Z W

imponitur, ut, cum pauperi dicitur, fi 1000

00

eureos dederis. "T'ales promiffiones; largitio-

nes, aut contraétus ex adjecta conditione non

ii

li

conítat ex /.

dm*n

füfpendi, fed plane non tenere;

M

U

4mpoffibiles. fF. de F. O. & l. iNon [olum. ff. de

t

A. e9, O. ubi ea ratio redditur, quod omnes

ii

Pa

nihil api exiftiment appofita condirion

e; .quam

fciunt effe impoffibilem.

lo 1]

lp

IV. Eodem modo conditioturpis , aut qu&

Hioni 5

"l g

daonae

eft contra bonos mOreï/gfrje&a promi

Dz Junz.

307

donationi, aut contractui actus talesnullos red-

dir, priusquam ipfa fuerit expleta: ralis enim

U

conditio dicitur jure zmpo/fibilis, eo quod, fal-

vis legibus, expleri non poffit; velenim pec-

lj

hn

catum continet ; aut faltem boni quid impedit;

ut; fi non dederis eleemofynam. — Praflita ta-

1110 fu.

men conditione; quantumvis türpi; aut mo-

li ] li

ribus bonis repugnante, nafcitur obligatio ad

minimum naturalis , ftandi promiffione aut

l

fn!u

i M?m.l«"

!

contradtu; quorum exíecutio peccato vacat;

NI

1]

prout füpra avz. 1. conc]. 2.€7 3. probavimus.

Doctrina ifthec eft univerfàlis, fi contra-

&um matrimonii ac difpofitionem ultimae vo-

IT QU

]

luntatis exceperis: in hifce enim conditio re-

od a

ipfà aut jure impoffibilis cenfetur pro non ad-

p

T

43

jedta, adeoque contraétum non reddit irritumy

nifi (übftantiee matrimonii adveríetur. . .

jl irin

extra. de conditionib.

appofit. eg l. 1. 4.6.8. 9.

n d qen

Jf de conditionib. inflitution. Siquis tamen cum

R

|

tali conditione fponíàlia aut matrimonium fine

is i T

confeníu interno verbis tanrum condixiffet, in

Yie il d

"

foro confcienrie non teneretur: eo quod jus

at 111000

Dumanum non poflit confenfum füpplere in

s, lgt

matrimonios ubi quisque füi juris eft;. nec ul-

djione Y

la pote(tas humana alteri facultatem in corpus

vnftt et

alterius ad matrimonii ufüm poteft concedere.

fu. ï

fecus fentiendum de volunratibus ultimis, qua-

äu(]d Q

rum confenfüm füpplere poteft jus humanum;

o

utpote cujus difpofitioni res externae fübfunt.

Dio 11l.

Promitlioni

aut

donationt

non poteft adjici onus ,

nifi ahte àccepta-

nen

of

tioném, — Ag/jo eíl, quia

POü acceptatio

od

»,

-

508

Drz Juzr.

ii

promi

ffarius confecutus eft jusad rem aut etiam

ajym df

in re;

(ine onere; ergo fine onere eft ipfi de-

grts D

bita vel obligata.

Econtra cum ante accepta-

j &

tionem tora promiffio aut donatio revocari po-

:iOfiS ije

tuerit, multo magis erat in promittentis po-

eione i

teftate aut donantis, füam liberalitatern condi-

N U

tione quadam onerofà coarctare.

g

Dico 1//. Si donationem acceptescum one-

a

re in favorem tertii appofito, tertius ille hoc

l

!

qinie

ipfo acquirit jus, ut hoc ipfi onus preftes,

NU l

quod jus ad ipfius etiam heredestranfit: quam-

sv

vis revocari a donatore poífit usque ad tem-

l

t

pus, quo

onus e(t explendum , nifi fuerit a

Jinter i

tertio acceptatum.

Pars £. conftat ex .. Quo-

Pavs [[.. habetur

u 1.

Hes. C. de donat. [ub modo.

antors p

ad libert.

ex l eun qui.ff. — Qui fine mamnni.

um murt

ubi dicitur, in poteftate venditoris e€

ffe, qui

m n

ravamen in favorem tertii appofuit ; illud re-

sst

Vocare ante tempus, quo eratimplendum. v. g.

L

dedi tibi domum cum onere, ut prius quin-

donsto

quennio cedas eam Petro , fi transacto hoc

l

1

l1]

quinquennio, eam nondum ceffifti Petro ; ne-

*

pR

que huic eft quidquam fignificatum, potum

hirim(

te hoc onere liberare , vel etiam domum meam

ut mihi eamdem fervem: nam do-

purium

frepetere;

nl

natio ante acceptationem non eft

valida; ergo

,ï!,.HC.

N

E

cum tertius illam necdum per fe aur per alium

accepraverir; revocari poteft. lta Bartolus in

IMt

j

À. Qui Rome. de F. O.

li

Ui

rohibetur

Olj. L. cont. 1. concl. Minor

l

A r

alienare, & contrahere fine confenfü curato-

joné

Qurdn

Loris; atqui donatio mortis caufa, fi tradit

per-

Dz Jonr.

309

Mum

GT

erficiatur, eft fpecies alienationis, & quoad

d

inium affimilatur contra&dui ; ergo donare

[

1

mortis caufà citra confenfum curaroris non po-

DA

1

l

teft.. . Diff. Major. Minor fine confenfu cu-

Dron

rutoris alienare & contrahere non poteft, con-

fütas

ventione fibi noxia T. quacumque alia conven-

]

I

I

tione N. Donatio mortis cauía eatenus cum

Rscmqe

contractibus convenit, quatenus donatarii ac-

10 Jl h

ceptationem requirat: propius tamen abeft a

voluntate ultima, quod reftes quinque defide-

5 pf

RUL QU

ret; & pro placito poflit revocari ; quapropter

minori damnum nullum infert.

Bd

; i hn

Infl. Qua ratione prohibetur quis donare

inter vivos; eadem prohiberur donare mortis

lal p

|

M

caufa. ]. 7. $. 4. f. /. t. Sed minor fine confen(ü

m//J

]

4 ET

curatoris prohibetur donare inter vivos; ergo

etiam mortis caufaà.

E. ]V. Conf. Quia noneft

!j effe, qi

jt, ld-

eadem ratio donationis inter vivos, & ejus; quae

mortis cauía fit, ut nuper oftendimus.

ld g

Obj. IT.. Ceffante voluntate patris inhibe-

Ls [

vsido

tur donatio mortis caufa. — ]. 7. $. 4. ff. 5.t.

&. Explic. d. ]. inhibetur donatio mortis caufà

jfeo, 0

; puhm

quoad peculium profectitium & adventitium

ordinarium C. quoad peculium adventitium ex-

mur C

m o

traordinarium IN. — Hujus peculii fpecies de-

mum ]. ulr. C. de bonis que liberis, longe poft

j ey

tempora Ulpiani innotuit.

lBarw!usl'ti

Iufl. Quicumque prohibetur teftari; pro-

!

hibetur etiam donare mortis caufa. /. r. $. r.

gt

ff de tutele, & vationib. diftrab. 'atqui filiusfa-

milias prohibetur teítari de peculio adventitio

"i Qu*

extraordinario, . pez. C.

. poff-

j mdluoüï

M

3Qyi reflam. fac

ergo.

Pff'

.3!0

D Junz.

iprion

ergo. E. JV. Maj. Lex di&ta loquitur de pu-

yunimy

illo, cui ob judicium immarurum jus reftan-

onus 1f

di &donandi nepatur: filius autem familias, et-

g don

fi teftamentum condere nequeat, quod ad ta-

vilt, i

lem actum requiratur, ut quis fit pater fami-

ii PFOW

lias, 4 6. ff d. t. donare tamen mortis caufa

qu; d

cum patris confenfü indubie poteft. 7. 25. $..

g Onis

ÁF. de don. snovt. cauf. . Hincetiam non re&tein-

fertur, filiusfam. de peculio caftrenfi donare

gt

mortis cauía poteft, quia de eodem haber tefta-

menti fa&ionem; d. . 7. $. ult. b. 1. ergo cum

hanc facultatem de peculio adventitio extraor-

D

[

dinario non habeat, neque idem donare mor-

7

' tis caufa poteft: nam Ulpianus ibidem a ma-

J

du

jore ad minus legitime argumentatur ; eo quod

um d

plus fit teftari, quam donare mortis caufa:

j

GITTTTO

nufpiam autem dicit, poteftatem mortis caufà

donandi in poteftate teftandi fundari,

apoili

itratt

Qbj. II cont. concl. 4. Jure veteri quidem

n

concédebatur donatori & ejus haeredibus facul-

jntst

dliden

tas revocandi donationem alteri factam, aut

J

J i'rl/', [

onus in favorem tertii appofitum, fi hoc non

erat praftitam a donatario; at jus iftud vetus

200j

corrigitur ]. Quoties. C. de douat. füb tmodo. . er-

i Vüïï'ermrï

p

)

o a donatore non poteít amplius revocari

TU

onus aut donatio.

E. Difl.mig. jus vetus ibi

l

corrigitur fimpliciter & abfolute N. corrigitut

exparte C. — Fatenus fit correctio , quod ha-

fedes donatoris, nec onus, neque donationem

fl

ttnfr

offint revocare, quia hoc ejus folius eft, qui

donationem fecit, quo mortuo onus redditur

i hu

irrevocabile: Deinde quod tertio illi de modo

UT

ona-

Dz Jont.

311

i

'gï donationis non tmonito competat actio in do-

!

l

natarium ; donatore non invito, nec revocan-

te onus impofitum.

Quamquam ne vivus

uidem donator onus aut donationem revoca-

J]z

J

re poffit, (i tertius fuerit civitas aut univerfi-

tas alia, prout de pollicitationibus füpra mo-

Í

11

j

nuimus, & traditur /. Zztev. C. de Ss. Ecclef. lem

lfj mr

quando onus cceptum eít impleri; quia tunc

cenfetur tertius acceptaffe,

Iflïn/[ düng

T

A

ARTICLIUEUS V.

De promif[romibus 9. donatiouibus abfenti fa&lis.

ij

AV

T

ico [. Ut promiffio aut donatio abfenti fa-

D

&avaleat, quatuor conditiones exiguntur;

[f

CEJ.'UI,V.*O qui

1114

quarum dua priores tenent fe ex parte pro-

Jntrs u

mitrentis vel donantis, due item ex parte ejus;

if

cui promiífio fit aur donatio. I. opus eft, ut

«t ii

donator aut promiffor liberalitatem fuam abfen-

Tebtslic

ti infinuet vel per literas, vel per nuntium, cui

|fin,

id mandaverit.. ]. "4bfentz. ff. de donation. &g l. x.

ff- de coutvab. empt.

Unde non füfficit accepta-

, f docn

il rens

tio donationis infinuatz ab alio: nam cui nihil

!

mj w

valide offertur, nihil etiam valideacceptare po-

y revocat

teft; atqui promiffor vel donator noluit per al-

p vt )

terum, confenfüm füum & oblipationem do-

natario offerri, fed in vervis nuntii animum fe

( eoripu

obligandi pofuit, ut per hunc ad abfentem de-

b quod j

I

dontit?

eratur: fic, dum is coram nuntio acceptat;

confenfüs duorum in idem placitum concur-

Ils d

g r

rit ]ta colligitur ex Glos. i2 l.. INon ambigi-

jim

tur. C. de donatiou.

Q

U 4

If. Re-

$12

Dz Junr.

"

SCH:

IL Requiritur, ut promittens aut donans :

Uv

1

v

glb

|

I

non revocet donationem ante acceptationem:

nam fi revocatio innotuerit nuntio, hic non.

yir, l

poreft quidquam agere, quia extin&tum eft. : ?

mandatum, ac proinde omnis poteflas infi- :

nuandi vel tradendi ei eft adempta. /. // vero ff

|

8l 4

Maudati. ' Si autem revocatio ante executio-

nem non innotuerit ei, qui fe habet folum in-

s ii

ftar nuntii referentis donationem, aut rem al.

J

yun d

teri tradentis, nihil fit, eo quod defit confen-

fus donantis, & nuntius non habeat officium.

j;ezm vt

donatario jus aliquod tribuendi. Actfi nuntius

i w

! füm lus

ignarus revocationis ; habeat mandatum fa.

ciendi donationem , valent ejus acta non qui-

promg'!ïgr

'Pll

[;

fer] 1

dem ad transferendum dominium, fed ad tri-

buendum donatario jus ad rem, &ad injicien-

Aulion

dam donatori obligationem confentiendi. Te-

d

netur enim mandator ratum habere ; ; quod

tolloet

ipfius juffu & nomine alter bona fide geffit. ].

Threm d

ff mandaffem. &9 1. /gter caufas. fF. Mandati.

hus

l

$ (

IIL Ex parte donatarii vel promiffarii exi-

n

gitur , uthic coram nuntio declaret fuam ac-

du

i))

ceprationem. Hoc ipfo enim, quoquis defti-

st

gatur ad abíentem, ut offerat ei promiffionem

1.]2»5;!

aut donationem alterius, conftituitur etiam a

"d

n

M

recipiendam ejus acceprationem.

Igitur non

fufficit, acceptationem aliis-aperire: ita enim

confenfüs duorum nec concurrunt, nec vicif-

w

D

fim innoteícunt. Sagchex l. 1. desnatvim. dip.

pn,

47. 1k 35.

Quando ergo matrimonium inter

[

abfentes contrahitur, non íufficir, confenfum

Wa n

N

füum aliis quibufque exprimi, fed illi expri-

Inerne

Dz Junr.

313

"1

dOI l

mendus eft, qui eum petit, & füb conditione

T

iliius fibi rependendi in alrerum con(entit: nifi

lu)

conftet, aliam efTe promittentis mentem , quae

;lr

quidem non prafümitur, nifi clare expreffa

I

fuerit.

IV. Si promiffio abfenti per literas oblata

If s

fuerit, hic viciffim per literas, vel per nun-

Mil

tium declarare füam acceptationem promittenti

» df fem

"

debet. Requiritur enim ex parte promiflarii

(

r

iL confe. 1

acceptatio exterius expreffa, ita ut promiffor

)

UL

Anm

eam poflit intellipere, & duorum confeníus

N

N

Wi

jn unum concurrant.

Alias promiffor confen-

manum /

fum füum revocare poterit, quemadmodum

Tvf

promiffarius füuum revocare poteft, antequam

im f

alteri is innotefcat. Quod vel maxime in pro-

lul

miffionibus reciprocis tenet: hz enim omnes

tregd. Te.

taciram conditionem continent, fi alter viciffim

« qui

l

fefe obliget, quae oblipatio fine figno ad pro-

f a.

miflorem directo nequit accidere.

Manta

In gratuitis tamen promiffionibus & dona-

ml

tionibus non videtur ita neceffarium effe, ut

at 4

acceptatio per nuntium aut literas benefactori

as

fienificetur : hic enim notitiam iflam non ita

ol

curat, acis, qui fub onere aliquid offert, &

rem d

I

cujus intereft ícire, utrum alter repromiferit.

Inrur o

Dico 1l Promiffionem , & donationem

; di

abfenti fa&tam acceprare, five, ut]Ctiloquun-

VT W

tür, ftipulari pro abfente, íecundüm leges,

murl.wx:f;

1

m

poffunt tantum ii,' quorum intereft: nam cu-

VO

j

jus non vertitur interefTe, is ftatim exceptione

1 con[/ämfllm

repellitur.. $. r9. Zuff. de inutilib. flipulat. obliga-

ue propriam necetfi.

:dfïieäï ä&?nes enim in cujufeumq

5

tarem

Dr Junr.

414

tatem fünt invente. — Unde conficitur T. poffe

| NU GIO((AH

ro abíente ftipulari, qui ab altero generalem

yulit tf lf

QUE

u

vel fpecialem habert commilfjonem: talis enim

non fuo , fed ejüs; cujus intereft; nomine

*llad]»&a

1l 1ellffh

copfentit. /zfl. $. 1. de mandato.

Il. Qui ita

d

Il

f

]plhdl

eft füb poteftate aliena ; ut fui juris non fit:

11

M

h]

ita filius patri, fervus domino , Religiofus fuo

Non item famulus

V MK

Pralato. ftipulari poffünt.

"m

fnercenarius ei, cui operam fuam locavir, ne-

iM

MU

ue fübditus füo Principi, quia fui juris funt.

M

iNam /iquis alii , quam ei cuyus jurà [ubyelus fit,

ffipuletur , mibil agit , prout declaratur $. 4. /nff.

Ws

Ü

de inutilib. flipulat.

|ejimà

j contc

IIl. Sed& plures proaliis ftipulari poffunt;

quorum intereít, aliis hoc prarftari; $. r9. Juf.

1

d aion

eod. t.

ltà enim non tam aliis, quam fibimet-

o

Dl

ipfi ftipulari videntur. /. 118. $. ulr. ff. de F. O.

unde & fibi a&tionem acquirit, non illi; cui

i

s d

df

ftipulatus eft. — Sic valet, fi tutor contutori ad-

miniftrationem tutelae commitrens, pupillo in-

500 nf

$t non i

demnitatem ftipuletur. Eodem modo ftipulari

poteft debitor creditori, ne forre vel poena

v.,»ïnunrium |

committatur, vel predia pignori dara diítra-

du

hantur: creditor etiam debitori, focius focio;

tihi d

uxor marito, curator furiofo, Princeps fubdi-

Xamgq:

to; nam fi hic poteffatem facere poreft ftipu-

Ü

!

Wa W

landi pro altero, multo magis ipfe eamn habet.

Valet etiam, fi mater filio ftipuletur; ac licet

W

f

jd neget Carpzovius, tamen jam olim valuit,

N

nem &affectio-

Vtma

propter períonarum conjunctio

nem. /.4. C. de patt. convent.

Quilibet etiam

K qi

privatus ftipulari poteft Ecclefize aut piis c

e-luf

1$5

t

jux

ü

:

Dz ]vnr.

315

ii

——

« iuxta Gloffam communiter receptam , in c.

Quoties cordis 1. . 7.

— [W. Si is; cujus nihil intereft, ftipuletur

! dlteriadje&ta poena, nifi ita factum fit, ut eft

)/I

!

comprehenfum , valet ifta ftipulatio ,. etiamfi

J

As ny

inutili ftipulationi fübjecta , fecundum $. 18.

L:

V

Infl, de inutil. f'ipul.

Ítm fs

^ NV. Nunc univerfàliter fere receptum eft,

I/Oa"z:«.'ll' [j

ut alteri per alterum oblipatio quaratur, idque

i i [)

ii[,

tum ob generalem paéti validitatem, rum quia

|

4i

hodie futficit, f1 ex poftfacto fequatur confen-

MU

füs (eu ratihabitio, etfi deficiat ab inirio. Quodfi

ejufmodi ftipulatio juramento firmetur, non

[

f

|

jn confcientia. dumtaxat oblipationem pariet;

m'ierg ro

l

j

'4

fed adionem quoque in foro civili. . V. dicta

fupra art. 1. cozcl. 2.

7

Dicolll Donatio ante mortem a donato-

)

q il a

re facta, & miffa per nuntium vel per epifto-

conarad

lam abfenti infinuanda, valide acceptari poreft

s nlb

mortuo interea donatore: fecus autem, fi do-

yio ia

patio non fuerit facta, fed folum mandata fieri

Pavrs £, the-

t d p

ber nuntium vel procuratorem.

ütl«| feos probabilius defenditur contra nonnullos à

usb " Sanétio 1. z. de matvim. difp. 6.2. 5. , Leffio &

npslid

alis. NNam donario talis, licet revocabilis, va-

mll p

lida tamen fuir.. . /Vec ambigi oportet. C. de do-

em hb

U0f., & manet virtualirer impreífa literis vel

n d

nuntio, ut ad donatarium traníeat; ergo per-

n W;'Ufïr

feverat poft mortem donantis, ac proinde po-

m&äfïf'*'"f"

teft tum acceprari. — Cofecurio if/a mapis firma-

;

jl m

tur ex communi fententia DD.; qui cum Co-

Jj

jl

'

varruvia /. 3. var, vefolut. c. 14. n. 17. tradunt;

m

dOnas

316

Ds Jonr.

donationem nondum acceptatam non poffe,

4

p

mortuo donatore ; ab hujus heredibus revo-

jj n

cari.

Deinde ex c. ff fuper gratiam. . De officie

i

fibl

delegati. ia 6. novimus, quando gratia facta eft. .. nl

ex parte concedentis, hoc moriente, poretta- ^.. uj

tem ex(ecutoris non exfpifare: donatio autem — . ;

eít gratia quaedam.

gt itut

ParsIf. indepatet , quod ante mortem do- dT

natio facta non fuerit, íed datum dumtaxat ,j;

donandi mandatum.,

Mandatum autem morte

donantis exfpirat. ]. /gter caufas. ]f. Mandati.

(j

Ipitur in cafü tali nec procuratoris donatio, nec

j r

]

)

acceptatio donatarii alicujus erunt momenti.

TiOnem (

Nifi donatio ad cauías pias fuerit mandata:

nenfetr]

quifque enim praefümitur tacite voluiffe , ut :

TV

tale mandatum fe moriente non exípiret; eo.

TI O

quod in illo articulo pietatis opera maxime fint .

Aat0re J

neceffaria. Covarruvias fupva cit. z. 16. fed &

At n

L. fi patev. ff. de manumiffs vindidla. declaratur,

TT

[

mandatum de manumitrendo fervo non exfpi-

nif]

rare morte mandantis favore libertatis.

"

n dere

Igitur nuntius , cujus culpà reftitutio ante

2 OOT

mortem donantis facta non fuit, & haredibus

Ts

tenetur reftituere rem, qua tuac ipforum eft,

li ]

& donatario compenfare damnum , quod ei.

2

fua culpa intulit.

Admiffo enim mandato ex

lege juftitie tenebatur hoc pro voluntate do-

nantis in donatarii commodum dili

ÀN

ggnter im-

plere. Moliza difp. 203.

N

Obj. L. contv. 2. concl. Si principale non fub«

fiftit, nec fübfiftet accefforium. /. 129. $.1./f. d

2

&. 3. ergo ftipulatio poenalis inutili ftipulatio-

T

ni

n tj

J

Dz Jusz.

317

ofLi

6

J

L. DT

ubje&ta non fübfiftit. — &. V. Copf.. Poenalis

flipulatio non fe habet adinflar accefforii, fed

f

er fe fubfiftit , nihilque aliud videtur effe,

1

quam conditionalis ftipulatio; ff Mevzo :oz de-

054

! deris: unde ifta conditione exfiftente, demum

ena poterit peti Nifi forfàn ftipulatio ideo

fuerit inutilis, quia continet, quod eft impof-

um

It du

fibile aut turpe: fic enim ne quidem poena ad-

jedta ullum ei robur addit; per . 61. &7 69. ff-

AU mmore

d |

d F. O.

- Olj. 1I. contv. 3. concl.. Si nuntius donatio-

JUCINS

nem delaturus ; ante infinuationem aut tradi-

A s

]

tionem donationis moriatur , donatio tacire

Wi m

J

cenfetur revocata: quia per mortem mandata-

?n

Wl t

rii folvitur mandatum. /. 57. . Maudati; ergo

f

-mulro minus tenet donatio , mortuo interea

TU

- donatore infinuata per nuntium. | g. /V. Cozff.

iE T

Mortuo ante infinuationem factam nuntio,

d

"

M

itu;

^

huic commiffus donatoris confenfus quafi eva-

omap

Itio

nefcit : nifi literis fuerir infcriptus per nuntium

íolum deferendis ad donatarium: nam fi illae

vlitio n

t eretios

nuntio mortuo ad donatarium pervenerint, ad

3

- donationem infinuandam vel deferendam fuffi-

Yirum d

- ciunt, quarn ipfe viciffim per literas acceptare

; Q d

-

poterit.

ONROSI

U

ARTICULUS VE

p J

Quomodo Promiffiones €$. Donationes obligave

TM

,

definant *

[29, 'QAJ«J'IM r

:

Ico I. Promiffionesacceptatee quatuor mo-

ffa

l lïipuleug;

D

dis obligape definunt. l. Si res promi

lat

318

Dz JuRnr.

giri d

fiat illicita, inutilis, aut impoffibilis.

Conftat

hocex definitione promiltlionisinitio art. 1. dara,

5015

II. Si ftatus rerum & perfonarum ita mute-

y sl

jys dl

tur, ut promiffor, fecundum judicium pru-

dentum non videatur illum eventum voluiffe

J u

slsl

comprehendere: promiíffio enim non habet

vim , nifi ex voluntate; que promittendo

adln

p n d

expreffe vel implicite habetur: ergo ultra hanc

'umüh; æü

vel expreffam vel prudenter interpretatam non

poteft oblipare.

Nimirum promiflio fe habet

n

fin]

utlex, quz abfolute lata non obligat in cafibus,

quos lepislator expreffe vel interpretative vo-

Wïm

|

|

luit exceptos.

Ita fi operam tuam alii condi-

paty N

xifti, non teneris, filio tuo interea in morbura

^ f i

incidente.

Si puellee nuptias promififti, pu-

^peunsp

um doni

tans effe virginem, alioqui non promilfurus,

& poftea conítet non effe virginem; non tene-

yim: 11

ris eam ducere, etiamfi juramento promitlio-

m g

nem firmaveris: quia juramentum non dat vin& «yzü

promi(Iioni , nifi fecundum mentem ; qua a pro» ':c'c*zrlur, (

st |

mittente fuit concepta.

IIL. Quando duo viciflim fibi aliquid pro

»

&

miferunt, & alter verbis non fteterit, alter vi

ciffim non renetur. Quod etiam tenet in proe x

miflionibus non refpectivis; ut fi tibi nunc pro-

Kaimoí

mittam, & tumihi, poft medium annum , non

i qm u

non refpe&u hujus mes liberaliratis, etiam

j

promittas; fi tu. fidem datam non fervaveris,

A V

nec epo fervabo. . Jura enim hec & debita funt

NU

d

ejusdem rationis ; ergo in eis poteft fieri come

i

UL T

penfatio: neque promiffor alter cenfetur feíé

QT

ebligare voluifle in eo cafu ; quo alter, qui fidem

i m

es

*

DE juRE

319

(ni

dederat , eamdem ingrarus violaret. Ita Letfius

].2.c. 1. dub. 10. n.75. contra Navarrum: qui

Tif

hoc jus talionis nonnifi in refpectivis promiffio-

lllïl]

nibus admittit.

Qe

IV. Cum quid promittitur ob caufam , quee

]

non fübeft: ut fi promiferis Petro ex eo tantum;

It Drt

quod beneficium ab eo te accepiffe putes; cum

02f

famen non acceperis; non reneberis implere

DI

promiffa, eoquod error fit circa caufam princi-

ü

I!

"

alem.

il

1ga1irx;zübvs*,

Dico 14 Donatio inter vivos, licet acce-

AW W

prara fit; & res tradita , revocari poteft vel ex

QTO i Qu

parte, vel in totum.

I. Ex parte revocatur,

TE

fi fit inofficiofa, id,eft, fi fit coprra officium

Df a

pietatis paternae inliberos , quando pater tan-

rl

tum donat , ut filii priventur fua portione le-

11012

gitima. /. 1. €7 feqq. C. de inofficiof. donation., fe-

t ponjlo!

cundum quos liberi agere poffunt querela in-

1on i

officiofze donationis ;

ac pofcere, ut tantum

u

reddatur, quantum ad legitimam complendam

I

]

requiritur. Fruftra autem quidam cum Zoéfio

dj

'.

ff h. 1. 2. 76.. & Perefio i Cod. de inofficiof. do-

Wi

Ti dler

Aat. 7. 5. & Covarruvia J. 1. vaviar. vefol. c. 19.

gt itproe

contendunt, donationem inofficiofám extraneo

| püncpro:

fa&am animo fraudandi liberos revocari totam

mum, Yo?

poffe: cum tamen textus À. 2. 5. 7. & 8. pr. C.

ii t

de inoff. donat. fimpliciter tradatur, donationem

ov

inofficiofam in folidum revocari;poffe: neque

ktïe

b.jufuri

diftin&tio adhibeatur, auimo inverrends legis,

«ll «

an alio fit facta.

Leffius tamen hic obfervat,

n

lao

f

onationem inofficiofam revocari non polfe,

JJ IU

qu

14

üifi poft mortem parenris, ubi primum cec?it

(i

iT

520

Dz Juns.

1

in prejudicium liberorum, quibus ante non m

deberur legitima.

Quamquam autem inoffi- ii

ciofà ifta donatio ufque ad donantis mortem

grdit |

valeret, fine peccato tamen fieri non poreft,

syjefi

ob damnum, quod liberi poft parentis mor-

s lm

tem demum fentient.

Quapropter promitfio-

] a

nem donationis inofficiofe , etiam juramento

^g

a(fertam, implere nemotenetur, utpote quam

o ntd

fine peccato exfequi non poteft, ut colligitur

v«

ex multis legibus C. de zuofficiofis. donat.

g. m

II. In totum revocatur donatio, fi inpratus

svl

exfiflit donatarius:;indignus enim videtur be-

i

neficio, qui benefactori odium pro gratia re-

g.

f 16

pendit. /. :/. C. de revoc. donat. ubi cafüsquin-

j

que referuntur, r. Si donatarius atroces inju-

m

rias in donatorem effuderit.

2. Si manus im-

Amitan |

pias intulerit.

3. Si ja£turam non levem bonis

SRIeDRUI &

ejus intulerir. / 4. Si periculum vitze ei creave-

AT ROT

rit.

$. Si conditionem donationi appofitam

i

Ms

non impleverit.

EIsQU n

Advertendum tamen , revocari donatio-

A

nem non poffe, que facta eft propter obíe-

N

quia, quze eam merebantur, vel qua facta eft

'"Mp l

Idfi

Ecclefig aut monafterio, aut ob caufam gra-

: frm

vem. Neque teneri donatarium ad reítituen-

Wt q

dum nifi poft fententiam judicis, quia eft poe-

'Mp (

J

na, ut colligitur ex /eg. czz. lgitur interponi

Id

! fie

debet querela & ingratitudo probari: nifi for-

"n

te donator rem nondum tradiderit: tuncenim

D :[[M

"

eam fibi retinere; & petentem exceptione in-

Al

gratitudinis poteft repellere. Nam cui datur

M

repetiio poft traditionem ; datur etiam ex-

ceptio

ul(üte dQ

Dz Jonr.

S2t

TE n

n moä;

ceptio non folvendi ante traditionem. — Quodá

lts

' donatarius re tradita, per injuriam impediat

l;

W

u

l

| querelam, poteft donator via compenfàtionis

"N

1

| occulte fibi confülere, quia per injuriam pati-

OH p

75 mr damnum.

'Oprer

p

1

l)

III. 5i quis prole carens mapnam partem

ID o

» pote

l

" bonorum füorum donavir, & ei poftea ex in-

j

-R

fperato naícatur proles lepitima, donationem

L tl

j

j

[

Es

[

Mï(v

totam revocare poteft. ]. f'umguam C. Devevoc.

h t

dont. Jura enim generaliter preefamunt; quod

D tV.

nemo velit alienas fücceffiones propriis anrepo-

nere 7. 40. $. 3. j

DhoT

: de path, 1. 43. pr. ff. de Fulg.

& pupill. fub[Hit. l- x02.De condition. ?. demon-

ii dingi

u

firat. 1.6. C. De inflituf. v fulfütut. 1. 30. C. De

deicom.

Anagi

Ergo etiam de patre donatore pre-

^ fümitur,

|

TO

J

füb racita condirione donaffe, nifi ma-

ETU

fcerentur eiliberi. Er licet juraffer, fe dona-

l

tionem non revocarurum, revocare taren fü-

j appoümml

l

perveniente prole lepitima poteft: quiahoc ju-

|

|

ramentum non excludir tacitam conditionem,

n c'onenþ

& *X juris difpofitione ineft donatio-

moter

)

ni.

ieh

jl eüt'

Qnodfi tamen cafüm — infperatze prolis

etiam expreffiffet;ac nihilominusdona

:

tionem ju -

u

[j

rdlitoene

ramento firmaffet , revocare ultra ipíe patet

I

j d p

nonpoffet: quamvis ipfo mortuo filii id pof-

. fent ex capite donarionis inofficiofze, modole-

: inerpor

gitimi i

j: ul

(

lam do

pfifuerint, nam ilegitimis liberis nul-

[

-

nationisino

fliciofe querelam. compcerere

: od

in comperto eft.

p ion; [

JDico 277. Donatio mortis caufà tribus de

m [

Y«

caufis ceffar in torum. .. Si donatarius moria-

! f.'lälï

douar.

T

Ur ante donatorem. 7^ 9. infin. d. De

Pa

213

322

Dz Jun*.

0

mortis cauf.. Hic enim cenferur magis amarefe

T

..

opriam ]

ipfu

»

m, quam donatarium, & hunc mapis, quam

2. $i donator

ejus

.

heredes. $.. Zuf. b.t.

Mbt

er1

culum mortis evaferit , cujus metu donave-

s quere

gt it

rat. d. $. r. /nfl. 691 19.24-35. $. 3. 69 1. 39. ff

de donat. movt. cauf.

3. Denique poenitudine

d d

Apentüm

donatoris. /. 16. 4. 30. f. eod. Cum enim pro-

ius ad voluntatem ultimam accedat, poterit;

n:jf. tg(lamr.

;

gt

cut teftamentum &legatum usque ad momen-

tum vitze ultimum , pro donatoris arbitrio res

ao q

s m

vocari. Zrg.1. 4. de adimend. vel tvansfer. legatis.

Exp

arte autem revocatur per legem Fal-

ia

cidiam /. 2.

C. d. 1. &2 1. 5. C. ad ]. Falcid.

hag

| fícome

Ob;. L. cont. 2.concl. Ymperator Alexander

l. 87. $. 3. ff delegat.2. vefcripfit, donationem

gt

d

inofficiofam ab avia in nepotem collatam, pro

dimidio revocari; ergo revocatur in totum. x.

ais

"ls ul

AV. Cosf. Per dimidium ibidem intelligitur pars

tf

J

quartz, h.e. legitimz, que debebatur duo-

bus, quorum uni facta eft inofficio-

A: (

bus nepoti

fa donatio. Quod ap

paret. ex /. 7. C. de inoffi-

t dici

cios. douat. ibi: Uz quarte pavtis

dimidium &c.

;lore dj

UT

lufl.1i. Venditio omnium bonorum ab he-

rede donatricis faéta donatario in tantum proe

fitin,

deft, ut di&tus heres ifta revocare nequeat;/. 4.

wmgwl[ ! 1

l

I

C. de contrab. empt. ergo feclufa venditione, he-

l

M.

1es ille revocare omnia bona poffet. &.N. Con[.

m R&z

Ex lege cit. hoc folum eruitur, quod, licet

m

LOT

znater legitimam extraneo donare non potue-

]

rit, venditio tamen ejusdem legitime a ülip

lia

