hypothecaria, quee utilis dicitur, quia efficax eft.

&elipeda

Imó & fructuario contra extraneum /. uz.

$. 4.

p privariyz

Jf de vemiffon. — Videatur Franz.:

D f 1

Directee ergo dantur

pro fervitutibus ; qti;

j prept-

les pro aliis juribus.

Utraque actio tendit etiam ad fru&tus re-

peondium,

m La C

ituendos & quanti actoris intereft, qui & po-

(rfit. p

teft exige?e cautionem ; quod alter velir defi-

flere à füo facto, fervitute e. g. pretenfa.

j qui u

Denique juxta Brunnemannum & alios

om fs tf

mulra jura fervitutibus affinia in praxi pro fer-

.

num t

vitutibus habentur, v.g: juscerevifige coquendas

Servi D

&dibus competens &c.

Quod autem actio

l

j extingwf-v

?On;

36

Dr Junx.

confefforia e. g. eft in petitorio, hoc in pos:

j ;()de

i

feflorio eft interdiétum de quo fit.

[11 DU?

R

ARTICULUS VI.

J w

pi

r

De Inevdidlis.

l)

Dre

Vi

Foft. 1. 4 tit. 15. fF-1. 43. tu. 1. €9 alibi, C. 1. g.

f

z. 1. 69 alibi. item Caufa 1I. q..2. Caufa. 11I. q. 1.

[

p

Lab. 2. Decretal. tit. Y2. 69 13.i26. L.2. tit. 5

Clemert. l. 2. 1. 5.

il

(l* Uude

(et.

udicium eft legitima rei controverfa apud

]

Jigio

judicem difceptatio, à judice aliud eft Ec-

M

clefiafticum aliud. fzculare, à forma & modo

traord

il

procedendi aliud eft ordinarium & plenarium;

aliud íummarium & extraordinarium , in illo

W :

/M

fervatur tora juris forma, in hoc ea folum fer-

vantur, quz jure narurali funt neceffaria &

[

dicitur procedi de plano: à fine, & intentione

]

W

agendi aliud eft criminale; ad poeram fcilicet

& vindictam publicam, aliud civile ad utilitatem

h

& intereffe actoris:

à materia vel controverfia

aliud eft petitorium, aliud poffefforium, in illo

ll

PA

l

de dominio vel proprietate rei ratione juris in

re vel ad rem principaliter controvertitur, in

lu

ï

boc principaliter de poffeffione rei vel juris

M

fl

u

(

five adipifcenda, five retinenda, five recupe-

randa, quó pertinent interdicta vel actiones

l! 1H

z

latius fümptce . a&;onis F'erbo 37. ff. de O.£g .4.

^A

ä

cum ab actionibus ftricté dictis diftinguerentur ;

actio enim ad: proprieratem pertinet: poteft

f

l:

tamen fimul cumulari poffeflorium & petito-

rium. Interdicta jure veteri à Praetore fub cer-

A mm

tiS

^

Dz ]unr.

7

lt |

'itig formulis propofita erant , ftatuentia apud

qui;

uem poffeffio rci controverfà interim effe de-

J

berer; dum apud judicem pedaneum de pro-

J

prietate lis effer. pr. Juf. de [utevdidis, huic

H

recepto fi non obtemperàáretur, imploratus

C dl C

|

Pretor vel procedebat vià executionis, velé cau-

fà interdicti utilem aéctionem concedebat coram

i ] ,

Á

f la.

/

/

judice pedaneo. explicandam.

Erat autem ju-

^ dex pedaneus vel notionalis, qui fine jurisdi-

&ione nudam cognitionem & pronuntiationem

"m fententige obrinebat. Vide Schmier. & alios.

ii Abolito hoc more introducte fünt a&iones ex-

Wwimi traordinarie de poffeffione coram Magi(tratu

T d plntrim

inftiruendae $. /7z. /ufl. ]. ult. C. de imtevdidlis.

hün, ini

Unde

werlum f

Dico 1. lnterdicta novo jure fünt actiones

n pecafaria

extraordinarie , quibus maxime in caufà verae

& d intenti

vel quafi poffeflionis inter partes di(ceptatur.

pam : 24 8702:5 dicuntur /. ult. C. b. z. Extvaordinariee

lul fünt, tum quia citius & facilius expediuntur

od À 24. F. de . F. L. ult. C. quovum bonorum L 8.

[orum, ii C. uade và, rum quia füblatis formulis & judicibus

Tatione g

i pedaneis Magiftratus preeter veterem ordinem

(TOVET

1jus di

[:

cit, nec, uti olim recepto ordine, re.

ered t

y mittit ad judicem pedaneum. — Maxir vel pri-

, lii mario apitur de po/ffe/pone vel quafi nam jura in-

& wiircorporalia quafi potfidentur, liber homo non

.f iüiipotfiderur, de quibus ramen dantur interdicta.

Wimwtz OLj Interdiéta quadam etiam caufam pro-

ring: jf Prletatis continent . 2. $. 2. ff. 2. . ita pro in«

a E ferdicto de itinere a&tuque privato aétor often-

)ræzorcfubfff*

ere debet proprietatem five fervitutem jure

DL

fibi

78

Dz funs

fibi conflitutam effe. 4L. 3. $. 15. ff de itineve

,«4

]i

J?

aGugue privato. Pro interdicto, de aqua caftellaria

«0(( j

W

vel ex caftello, id eft receptaculo publicee aquae

Ia

reu

& rivo aut fiftula publica, debita, probari debet

p

jus aque fuiffe afftonatum /. 1. $. f. ff de aqua

um

quotid.€$ e[Hiva. w. D. A. minus principaliter &ad

n

firmandam poffetlionem C. - principaliter N.

J /

l.

[

Ita & actio petitoria manet rei vindicatio ex fine

i u

primario, licer ad poffeffionem fecundario & in

ol

confequentiam tendat.

DDico 2.

Interdictum aliud eft reale imme.

,Di

W

diate defcendens $ jure reali, ut uzz poffidetis,

dummi

aliud perfonale immediate defcendens & jure ad

Ita

TUrT

W

rem propter alterius factum perfíonale.

WV

J

Lauterbach, Schmier, uti uzde v;.

i

2. Aliud fimplex $. 7. /jf?. b. z. in quo con-

W

l

ftat quis actor , quis reus, aliud duplex, in quo

[

actor à reo non difcernitur.

In exhibitoriis &

reftirutoriis, qui defiderat reítitui, vel exhibe.

ri; actor eft: à quo defiderat, reus.

In pro-

n

[

L

hibitoriis, qui defiderat ne quid fiat e. g. inloco

ublico, actor eft: qui facere conatur, reus

p

In Interdi&to zi po[//detis, utroque fimul ad ju-

u

dicem eurite, vel per fortem decidetur arg.

l -»Wm

l. 14, ff. de judic. vel Judex fummariter cogno-

fcendo ftatuer , quis turbaverit alterius poffes-

P

At

fionem, & hic reus, alter actor erit.

[

3. Publicum locis publicis tutelam preeftat;

Qq

VN

Sacris & Relipiofis , Privatum rebus privatis,

)

five concernant univerfitatem bonorum , five

d Hïh

s

res fingulares.

A

i

Í

4 Prm

Dz Junr.

79

uf ds

4. Prohibitorium prohibet aliquid 'fieri

uf

$. 1. Zuff. b.t. e. g. nevis fiat ei, qui fine vitio

b p

poffidet, üt qui in poffeffionem bonorum à

b Drobyi

Preetore miffus eft five ex primodecreto latente

;

TT

reo ad cuftodiam & pignoris loco ,. live ex fe-

cundo decreto , ut fiat verus poffefTor bono-

Ircpdiern]

Iapgi

rum . 2. pr. $. 1. €? 2. . 12. ff-. quib. ex caufis in

dicitioerd

polfeff. eatuv. 1. 15. $. 16. 68 z1. ff de damno in-

tndario d

féclo. Exhibitorium jubet rem exhiberi; refti-

tutorium jubet reftitui &c.

m

5. Etpotiffimum, de poffe

ffione acäipif'cen,—

La fl

da, quam nunquam habuimus, de retinenda,

X t

dum tuemur poffe(fionem prehabitam , in qua

turbamur, de recuperanda, ut recuperemus

J,

'erhnale.

pofleffionem , quam habuimus & amifimus,

inquo

$- 3- 4. 6. Infl. l. 2. $. 3. €9 ult. ff-. b. tit.

Ob futevdi&la omnia, licet in vem videautur

i inc

xhibitori

concepta , vi tamen ip[a pevonalia funt l. 1. $. 3.

Jf- h. 1. Y D. perfonalia id eft aétiones folum per-

, vdleii

, lj

fonales aut remedia in perfonam N. juffa Pra-

torum ad certam períonam reflricta C. unde

ag n

onatul; !

alias períonas non afficiunt: . íunt juffa Praeto-

rum in certa fpecie , non Edicta Pretorum in

ye fimil d

albo propofita, quibus promirtebat Pretor in

Jecidett

genere fe cogniturum pro re nata.

yariter d

JDico 3.

Adipifcende poffeffionis fünt.

]rerius p

erit,

uorum Lonorum, remedium , quo heres Pre-

torius etiam ex parre yvel bonorum pofleffor

celam p*

poffeffionem rerum hsereditariarum exigit ab

ebus Pï"ï';

occupante herediratem defuncti vel partem

o ejus pro hzerede occupante ff. €? C. Querum bo«

hz-

r sorum: datur Ícilicet ibi, ubi competeret:

redi

8o

Dr Junr.

redi civili petitio haereditatis: INon ergo datue

df

contra poffidentem titulo fingulari e. g. ex do-

n

nato, empto &c.

Dire&um datur haredi

i

pretorio, udle heredi civili. Facilius eft hoe

S&W

interdictum quam petitio hareditatis, in quà

[

exceptiones contrarite removeri debent.

Itj

J

J

Quorum Legatorum vel quod Legatovum ff- €9

C.b.t. competit heeredi & (üccefforibus, quan-

p

rüm eorum intereít; contra lepatarium rem

fibi legatam ante aditam hereditatem propria

t

duthoritate occupanrem, ut hzres nimium one-

m'wgm'

ratusdetrahat Falcidiam, ob esalienum, & dum

Iïs]Ceï;.

legatum eft alternativum & electio pendet ab

[

harede.

Datur & contra fideicommiffarium

U

fingularem, qui quoad falcidize detractionem

tiia

legatario comparatur. 7 uz. C. ..

if d

Salvianum ab Authore Salvio Juliano, quo

(

füccurritur Domino fundi contra colonum &

ht tj

conductorem ad acquirendam poffeffionem ea-

tU t

rum rerum quas in fundum locatum colonus

f0

intulerat; & hoc ipfo obligatze erant Domino

lf

fundi pro penfione, datur irem contra rerrium

p

pofleflorem , qui caufam ab ipfo conductore

l7)

haber.

Porro conductor eft nomen senerale;

b

Colonus conducit predium rufticum ; inquili-

l

Í

nusurbanum, &contra hunc hoc interdiétum

]

1

utiledatur. "Vide ff. de Salviauo intevdicto.

Alia remedia propofleffione acquirenda hec

[

l

funt Z. //z. C. de editlo D. Hadriani tollendo. Ex

ii

)

It

hac lege heres; qui teftamentum prima fronte

non cancellatum, nec abolitum, nec ulla ex

f

parte fenfibili flarim vitio, id eft cancella

[ione j

lw

indue

l

TAT

El

Dz junr.

5 N

!

E

3s

TU RN

"

)

?

ánduGione nominis hzxredis, defectu teftium,

F&Um ü

j

d

)

pillorum, fübfcriptionis &c. laborans judica

J

1. f

competenti offert, rerum hzreditariarum pof-

- fellionem absque mora confequitur. Vitiorum

g j

A d

1 occultiorum, v. . injuftze exhaeredationis &c.

inquifitio differtur.

/&gwm/,, fi

Y

L. 3. C. de pignoribus: & qua creditoribus vi

lrb 9'0'&:

Ttntm j

adi conventi faculras tribuirur ingrediendi

M

offsflionem rerum ad debirorem pertinen-

l[&[e.m )

T0p

1

E

3 Qs

tium , & videtur poffe hzc licentia non folüm

in pignoribus, fed & in aliis negotiis; teftamen-

Mu t

tis; Codicillis concedi.

A0b pl

Officio J'udicis heres uti poteft; ut tutitis

iif

l mf

& faciliüs fine impedimento bonorum heredi-

MT

tarioram poffetlionem confequatur. /Zrg. 1.guá

veituere 68. ffF. de R. F. l3. ff. me vis fiat ei.

ii imc

tnta clonus

]nde & Schmier addir- interdictum, ze v* fiat

*i, qui 1n pojjeffronem miffus eff. authoritate Pre-

hoofoen:

h m u

toris, contra dolo malo impedientes poff:ffio-

n

m, ur ranti condemnentur , quant intereft,

urer s r*

i

- pr. Jf ue vis fiat i &c.

m Contrat

; quod & applicari

poteít retinendee pofleffioni.

bb e

Dico 1F.- Interdi&ta retinendze five confer-

I^ wandge pofleflionis funt.

Utl po[fidetis. S. 4. Juff.

AU

I^ de foteyditis. f wscl:

j

. ddde C. fi per vim vel

d

7^ alio modo abfentis pevtuvbata fit polfefro. .Datur

u^ poffeffori, non tamen haredi ejus, qui in pof-

l

jetcg

" feffione eft rurbatus , pro retinenda poflfeffione

ii

rerum immobilium fine virio, id eft, nec vi,

um n

nec clam , nec precarió à turbante, poffeffarum,

u

n, ! contra eum, qui pofleflorem inquietare aude-

J

i

e.

*] Tet: pro incorporalibus datur faltern uril

Urrubi

D

82

Dzs Junx.

Urvubivel Urrobi ff. de Utrubi.; Datur pro re-

j

bus mobilibus, fimile alioquin priori,

lsf

Affinia fünt interdiéta de fuperficie l. x. pr.e9'

V.

g

G. 2. ff. de fupevficiebus. Superficie vel eo, quo

at

fupra fa

ciem foli externam eft, fruenti, de aqua

2

uotidiana , effiva , caflellav

jaegc. ne vis fiataquá

lu ]Ul

ta

li utenti &c...De itzzere a&üque privato. &6

Tendi

Porro vi ab alio poffidet; qui hoc vi deje-

&

&o pofleffionem tenet. Z. r. $. 28. v poffideve

qumá

^ de vi $9 vi avimata: clam, quiingreffus eft pof-

i d

lh

(elfionem furtivé & ignorante eo, cujus con-

giset

tradi&tionem metuit. J. clam poffdere 6. ff. de at«

uir.vel amitt. poJJ-

Precarió five jure familia-

lu

ritatis, qui precibus ab altero impetrat,

ut fibi

H

liceat rem po

ffidere. /. 1. ff. de precar.

hi

Qb 1. Po

ftaditamhereditatem perinde eft

nj

am tempore mortis defuncto fucces-

o g.

acfi heeresj

fiflet.].1358.pr.

l. 193.ff.de R. 9. Sedtunc defun-

ii

&us fuit poffeffor ,

ergo & heres, ergo & h&-

r

zedi competit ho

c interdict

um turbato teftato-

p

re defuméto. E.

D. M. In iis quse fünt juris C

db

facti , uti poffe

ffio V. Unde in l. 193. addita e

p

omnia ferà Sjura, à Celfo Juris-

particula fer?;

Quód autem

W'Wf

confülto, t nota remperamenti.

L')rop

UT

ufücapio à defuncto coepta etiam jacente haere-

IT

ditate impleatur /. 4o. ff. de Uju

f

at.€g Ufucap.;

r

eftquid fingulari jure rece

prum

44-

$.5 ff. 4

"d

Obj. II. Servitutum n

on eft vera poffeífio,

v*sm ER

L. 25. $. 2.

ff-

ex . quib. cauf. Majores. l. 3

. pr f

hi

de A. vd A.

P.14: $. 27. f de

Ufurpat. 2 Ufu-

"

il

pois

li

£ap. ergo pro iis non datur interdictum w

L.I

Sm'omw

*

e

M.

Dz Juss.

Undiy

$3

0:

t fidetis. 3. D. Conf.

directum C. utile IV. ex men-

Niw

u W |

. x legis fcilicet, licét non ex verbis.

Petí v

Infl. Servitutum Rufticarum

nomine fpe-

eo,f Pcï—ali

d T

a fant interdicta, üt de itinere, rivis, cloa-

Jiejs &c.

E. 1. Propria non habentur de omni-

: i

1

bus Juribus incorporalibus, 2. Poffunt plura

W/m.e"/,

rem

edia Juris fuppetere pro uno jure vel efe-

Weià Qu

VUf com

alia communia, alia propria; fic ejusdem rei

modatz nomine contraà commodatarium

CO

datur a&tio propria commodati, & fimul vin-

BPT

]|W dic

atio rei üt actio communis & in ordine ad

dT

'l aliag

Djidod

etiam res, quàm comimodatas pertinens,

Qim

Dico P. Recuperanda poffeffionis remedia

u gT

ure Civili fünt:

fz jur.

Uude vi. fF. de vi

tjoiarmata ff.. Quod vi aur

Mp ]

ehndo f

m $. 6. Jufh de Intevdiis e9c.. Sive quis vt

" publicà, que fit armis,

five privatà fine armis

Sdtoncd

* fuerit de

jectus de poffeffione fua.

Directum

« od

€ftpro poffeffione corporalium , utile pro quafz

türbato fe

: poffeffioneincorporalium ,ad reftituendam pof-

v n n

! feffionem cum omni caufa ac eo, queod intereft,

.j litt Competit etiam fructuario , ufüario , imó & co-

i

i(b]i: lono nomine Domini agenti, non

miniftro Do-

(uiià't mini proprio nomine agerevolen

il Contra de

ti.. Competit

jicientem, mandanrem, probantem &c,

ii Ut Spoliatus autem ante omnia fübmotà omni'exce-

f

44M0/ ptione reftituendus ad omnem caufam,

v od

De precario eít contra eum, qui rem habet:

.Lf

[

; precarió , & eam füo tempore non reftituit

Ju

1 "M

)

| À2 fK b. z.

[f?

Ron veró commodatum.

Precarium pro libitu zevocatur,

€

ii

!

m

*

F

:

Ds

*

$4

Dz Junr.

getm

JDe Shure Canonico.

Canr. 3. Redintegranda. II q. 1. pro rebus

W Ml

(iei

mobilibus &immobilibus omnium, poffeffione

ad quemvis etiam fine vitio derivata. Agit de

Wfst

dn

Clericis, fed ex liberali interpretatione concedi-

tur etiam Laicis fpoliatis eorümque heredibus

vim

nj

l

pro rebus profanis. Haun. Franz. Lauterbach.

l

j

A:

C. fipe 18. de Reflit. Spoliat. contra recipien-

li

lii

tem fcienter rem inva(àm à fpoliatore.

ARU

Speciali olim privilegio Clerici fpoliati non

M

refpondebánt in judicio, donec reftituti effent

C. 3. 67 8. 14 . 2. Cüm aurem heec res pate-

finmn

b

ret falfis fpoliationum allegationibus ; hinc C. 1.

de Re[i. Spol. in 6. Innoc. IV. Clericos noluit uti

non:bgï

j

!

hàc exceptione fpoliationis in Civilibus, nifi

mekt

contra ipfum fpoliatorem, — Greg. IX. C. fiz. de

t2

Ovdine Cogtit. ceníet Clericum ab alio priüs

(

fpoliatum, & dein eundem in alia re fpolian-

mïf'»i'

Tk

tem, fi ab hoc fpoliato conveniatur, poffe uti

dicto privilegio, & exceptione objectà nonte-

prütins

neri refpondere, donec ipfe priüs reftituatur.

OQh;. J. Canonici à Parocho decimis intra fi-

ld

nes Parochie perceptis fpoliari non reftituun-

rur, anrequam de jufto rirulo docuerint C.2.

(i

de Reflit. Spol. in 6. ergo non ante omnia refti-

tuendus eítfpoliatus. »« D. Cof. Regulariter V.

1

in cauíà fpeciali decimarum , quando propter

tempus modicum eft praefümptio contra fpo-

]kk J

Parochus habet

liatum & pro fpoliatore C.

pro fe prafümprionem ratione decimarum;

Canones prohibent poífideri decimas in aliena

Parochia, & Canonici aliquamdiu id. eft; mo-

j

N

L

E

1cO

h

Dr Junr.

85

dico tempore füpponuntur percepiffe decimas.

Hl (] L

M;Hec defnitio fingularis non eft extendenda.

Om"i'!m)poiïb Vide Barbofam. Neque conftat Canonicos ha-

/t"& & buiffe unquam quietam poffeffionem; — forté

Fs càm Vi occupare vellent decimas , Parochus

Te ln eim vi repulit, & fpoliatores in continenti ite-

".L rum fpoliavit; quod Jura permittunt. :

OLT r

lta etiam C. cozfAztutus. g. C. quomiam. de fi-

V?IOFG

lüs Presbyt. non ovd. ftatuitur, ut filius habens

Wüfiim beneficium in ea Ecclefia, in qua Pater arité ha-

"m buerat, removeatur.

Ita enim à Canonibus

likw flatutum eft; unde taliter fpoliatus non habet

lislirt; beneficium reftitutionis, quae repugnaret Ca-

t nonibus.

i, 1

Lfll. Mulier à marito fio aufüpiens ei

&l Cf repetenti non reftituitur. E. D. Sicaveat de

|àiop ea nom amplius tam atrociter habenda JV. fi

lrfpi nomcaveat. C. Sic etiam mulier ob notum fibi

u,pfi: ámpedimentum dirimens atque adeo propter

bjdimi periculum animee au

f

u

ens, fi paratas habeat

f

1.

sMümr probationes, non re

tuitur quoad thorum;

dnsümi licet quoad adminiftrationem rei domeftice re-

x fim» ftituatur. vide C. Izzevas devef?. [pol. & Engelh. t.

orennt G.

Tufi. 5.

C. cum dile&us. de cauf. propriet. €9

ais d goff£/- preevalet caufa proprietatis : . Cafus

egu'.arïter.:ï

-apituli loquitur, dum duo judicia proprieta-

ndo p

j tis & poffeffionis cumulantur.

"

Quando ergo

) contt

—

,

judicialiter con(tat de Dominio , hoc pravalet.

rochs I

.Obhj. 2. Ergo interdictum Uzde vi compe-

- d

tet etiam predoni, adverfus Dominum non

4

ims d

in continenti fed poft intervallum fpoliantem

faltem per fe oquendo, non enim illi praedoni

WM&?

Ccotme«

"

3

86

Dz Jost.

competet cujus vitae impune non parcitur v; g.

Bannito, arg. . r. C. quaudo liceat unicuique fine

judice fe vindicare. . R. Haun. Schmalzgrüber &

ali volunt de rigore juris refliruendum c. iz

Fitevis s. de Reflit. [poliat. quia pvado etiam [ecun-

dum vigovem 3uris eff veflituendus. — Ex generales

(u

funt decifiones ]. 7. f£ quis a tautam C. unde i.

Ubi & invadens privatà authoritate rem fuam;,

il

h

i

preter poffeffionem jubetur amirttere Domi-

nium.rel. ] 4.6./i Dominus 26. ff. de Ufuvpat.

n

À. cum fundum x8.. ff de vi $g vi avmata. $. 6.

f&

n

Jnfl. de Intevdiclis. — Simul fpe&tata tamen cqui-

tare non videtur reftiruendus, quia ex c. 6. de

fümint

Cato

cauf. po[J. ? propr. in executione proprietas pos-

feffioni pravalere debet. — ltem c. ul?. de veflit,

RR

Ffpoliat. in 6. fpoliatus ab. eo,

pro quo eft jus

]

commune , reítituendus ideo non eft, quia

(sl

verifimile eft eum. injufte poffidere, fpoliato-

il

xem yero effe Dominum. manifeftum eft : ergó

ia

2 pari; dum Dominus notorius eripit predoni

qui

res fuas, hic non . eft reftituendus.

Unde mo-

Ti

wificande videntur leges füperius peneraliter

"

T

Joquentes.

r o

Dico 6. Dantur adhuc plurima interdicta

& i

alia: De tabulis exbibeudis: INe quid in loco Sacro

lii

?

fiat : INe quid in loco publico, quo damuum detur:

mïi PHI],'

JNe vis anfevatuv utenti via.publica: . Quod vi aut

as

elam contra ftruentem opus in noftra re immo-

LA

bili :

De libero bominue exbibeudo: De libevis du-

u

lr

N

«endis, de fluminibus, ripa; &cetera plurima

Hzmm

W

de quibus agiur £. ij. 43. &c.

Qu

d

0;; (UH'

CAPUT

Dz Junx».

$7

Itr Pt

ALl

LU

CAPUT IIl

ln

$ubjettum. Domitir.

It [/d

AL

LP

!)

ARTICULUS L

4 D

il

i

Qua vatioue bomini comveniat Dominium ?

Wf/l//l ! W!

Verep us

ico L Poteft licii& Homo habere rerum

Difete: o

Dominium; Eft contra Apoftolicos hze-

H

h

l

ij reticos apud S. Aug. haer. 4o. aflerentes homi-

'mii« nem non poffe falvari, nifiadinftar Apoftolo-

4« rum vivens omni careat Dominio. 4270 de-

Qiacc famitur ex ufü &authoritate totius Orbis etiam

]ores Catholici multorum etiam Virorum Sanciffi-

214 4ri morum.

Wogo ;

Etiam peccator, reprobus, infidelis poteft

]

Ui teffeverus Dominus, neque per peccatum fit

|

&&X incapax Domini. Eftcontra Hufs docentem

";nd:s Dominium fundari in gratia & Charitate;

üpt!ii quaper peccatum amiffa amittatur ; quod de ju-

X Uxr risdictione fenfiffe eum volunt nonnulli, alii

i titilt de proprietate etiam & paritaterationis. Refertur

& error ftatuentium Dominium in folis pra-

w deflinatis, & ftatuentium in folis fidelibus.

nlnS Rario efl x. Reges Ethnici & peccatores haben-

imm 4 fur àt veri Principes & obíervandi fünt obfe-

:(wstquio , tributis ,

obedientia.

Rom.

13. 5

C

hriftus Matth. 25. Scribis

jnzns z. Pet. r. 2.;

: Duiiri! & Pharifeeis peccatoribus obediendum dócet.

atujy 2. Patri peccatori debita eft à Filio obe-

dientia, & cum amore reverentia, quia hae

debia fündantur in titulo Paternitatis

uec

4

e

8$

Dz jonr.

ht

huc perfeverante , erpo à pari, cum adhuc

duret univerfàlis translatio juris in Principem

wbn

N

iO

& pacto hominum. ItaLu

2

o Molina.

g,Pei

fb

caturn rion tollit in peccarore jus ad famam &

[

viram , ergo nec ad alias res temporales, qua-

j

rum. antea. Dominium : habebat..

Denique fi

lts

peccatum ; infidelitas , reprobatio tollerent Do-

qu

minium , im maximum: communis tranquillita-

uU

tis cetrimentum im bona hominis lapfi involare

J

poífet quilibet, ut im adefpota, cum fumma

«

incerritudine: Dominiorum:..

)

T

Qbj.1. Ofea g. Ipfiveguaverunt g uem ex-

D um

mes pvincipes extiteruut , €9 nom cognowi. . dv-

t

gentum €g' aurum fecerunt fibi idola,, ut imteviveut.

Lrgo non eít Principatus im peccatoribus.

ig pE

Il

Milv

A&. V.€. Vel enim ex Molina non rejicitur ibi

jus regum impiorum;,. fíed reprobatur modus,

L p

W

U

n

li

quo Jeroboam Deo: nom confulto: electus. eít

in Regem cum peccatis fecutis erectionis vitu-

t

lorum aureorum: & aliis ; velex Cornel.alapide

L

^

1

Jeroboami electio: fuit permiffa quidem a Deo

li

VAU

Wi

[

& prediéta 3. Aeg. 11. nom probata üt iniqua;

lj

à nom habentibus. poteftatem eligendi facta,

Atl

cum Deus voluerir indivifum manere Regnum

b

1

"

;

E

12. tribuum: pro faciliori confervatione unius

4

fider & vera' Religionis : vel & Lugo probata

bt

li

ll

quidem fuit electio Jeroboami à Deo verbis his

VNQUM

yfc

Ym

Ahiz prophetar ad-Jeroboam. Z* affimam €9.

[ 'W

vegnabis [uper omniz , quc defidevat amma tuas

L

erique Rex . fuper. Ifrael &c.

Regnum: tamen

fbj

1

ü

ejus ortum habuit & peccatis fubditorum &

embitione Jeroboami , & fecuti (unt cum Re-

ges

Dz Junr.

89

äPaïïx n

! fs n l

es tyrannice thronum occupantes, uti Na-

h,

l

'IOIina. D.

dab Rege ceefo Baafa: 3. teg. 15., ceefo Ela Rege

0 ]ba]

,

Zambri 3. Ateg. x6.

4d

ltygrg

duf r. R

€p. T

$- Saul ob peccatum inobe-

á

V. fs

dientiae

projectus eft à Deo ,. ne regnaret füper

lradl. . D. Et hoc jusregium amifiteo ipfo,

Ht

U

quod peccaverir. /V.. ex fpeciali decrero divino

Ef il

im poenanr peccati non transmifir Regnum ad

? QD ,

pofteros. C. Ifrae! & Juda cum ipfo David adhuc

I

xoft hoc decrerunr agnoverunt eum üt Regem.

IT g

David adulter & homicida eo ipfo jus Regni

nom amifit.

O. j

Deus: in poenam injuftitiae poreft

1

M0 U f

transferre Regna. Eccl. 1. 8

.

ita & refpublica

D ptatoris

in paerram: (celerum

poteft privare bonis; vita,

libertate.

t fejori

Yobtor od

lo ees à

OPj 2.. lfaie 60.12.. Gens c? Regnum ,. quod

mon [evvievit. tibi, peribit: ergo fine fide non.

fedioni vit

datur dominium. — . V. C. vel D. /Z. peribit,

Corelalt

qui non fervierit Deo & Chrifto, id eft,. non

quimalt

falvabirur C. amitter remporale dominium V.

bat r inqu

Merito igitur- S. Aug. /. 5. de Civit. c: 21. dicit

Jigend.-" fidh

10c intereffe inter Regnum Colorum & terre-

vre Ngmm

nutn , quod. hoc cqué detur piis & impiis;. il-

atioe um

ud folis piis,, undelmperium Romanum datum

1m p

eft Conftantino Chriftiar o & Apoftatae Juliano..

k verbisl

Merito Conc. Conflautienfe feff. 45. damnavit

ifimm t

prop. 3o. Joannis Hufs.. JVullus eff Dominus Ci-.

gt m

vilis, aullus eft Pralatus , nullus eff Epi[copus ; dum

efl i peccato: mortali..

um r

gt

ARTI-

( m

f

F;

Ü

Dz Junr.

aL

ARTICULUS II

a

Dominium Pupillovum.

gf d

Ws

e pupillis habetur fparfim in variis Juris lo-

j

D

cis, de tutoribus & curatoribusautem agi-

tur l. 1. Inft. tit. 13. & fqq. ff 1.26. t. . & fqq.

&d|

J

l. 27. Cod. l. 5. t. 28. & íqq. Novell.72. &c.

!

J

/

ii J

Homines ab etate dividuntür in puberes &

impuberes.

Impubes Mas necdum explevit

nl

.

n

annum r4..Impubes feemina necdum 12. Im-

s

pubes Infans naturaliter necdum habet fuffici-

entem rationis ufüm ad diícernendum bonum

gdi

à malo: Impubes Infans civiliter necdum com-

| i

Tind

plevit (eprennium. . 14. ff. de fponfal. l. 1. $. 2--

7

Jf de adminiffr. & pevic. futor. l. 18. C. de jure

delibevandi.

Impubes Infante major jam ex-

hu

[

ceffit Septennium; Infantice proximus nondum

lz d

na&us eft diícretionem rationis füfficientem ad:

contractum ineundum; hanc autem difcretio-

Juan,

nem acquifivit pupillus pubertati proximus; Id

g

juxta prefümptionem in mafculis accidit poft

lts

annum duodecimum cum dimidio, in puellis

LL

poft annum s. cum dimidio; alii Judicis arbi-

A5 90

trio attenta qualitate perfona , negotii, regio-

L

nis, loci, ubi impubes natus eft, relinquunt.

UH &l

Pubes Mas ordizavie explevit annum 14.

UP

Pubes Feemina 12. Pr. Zifl. Quibus mod. Tutela

hd

fíuitur. 1. ult. C. Quando Tut. vel Cuvat, effe def-

zagt. dixi ordizarie, quia plures anni interdum.

Itj 1.

requiruntur ad pubertatem, uti $.4. ZfZ. L. 40

m

6. 1. ff. de adopr. requiruntur in adoptante 18.

Mf) fl [fJ

adde ]. 14.

anni, quae difitur plena pubertas :

TT

!

Dr Junt.

91

U && x f. de alimentis vel cilaris legatis. Ubi 18.

Wmm

anni requiruntur in Mare, in foemina 14. in

caufa alimentorum impuberibus relictorum.

:m n Vm'jsjuü's

Pubes Minorennis excetfit annum 14. , nondum

DN

tamen explevit 25. ; Majorennis hunc explevit

MÁLL &L

& eft Juvenis usque ad etatemSeniorum.

s i

Dico 1. Pupilli & Infantes funt capaces Do-

Tb

mini. — Jtaio. G'al. 4. Quauto tempove beves pav-

TUm lr

vulus eff , uibil diffevt à [ervo, eum [it Dominus

AO ts [

ommium.

Si beres eft, füccedit in jus & do-

Vs f

minium defuncti, fi Domizus ommium eft, ca-

n m

pax eft dominii , unde pupillorum res auferens

did

facit iis injuriam füb obligatione reftiturionis.

hls

Idem dic de amentibus ratione non utentibus.

Nec dicas: In textu citato dicitur: gilil dif-

hcà m

Dijrim «

jfert a [evvo $9e. . &. Ratione dominii, cum fit

Ymoy tondin

Dominus omnium /V. Ratione ufüs bonorum

ifcentem d

&libere difpofitionis C.. U(üs rationis non ad

*n d.

Dominium, fed ad ufuüm. Dominii requiritur,

Yoximis f

qui impeditus eft in pupillo per defectum ra-

T ecitir il

tionis ob abundantiam humorum in cerebro.

h, n p

luf. Pupillus neqvit difponere de rebus

Jris at

uis: ergo non eft Dominus. & N. C. habet

jus difronendi, quod tamen propter defe-

Qti 120«

vinquunt

cum ufus Rationis in a£tum prodire nequit:

anum 14

Unde & D./4. nequit difponere & defectu Do-

d. Tut:

minii; quod habitualiter tenet /V. & defectu

TA QHF M'

u(üs Rationis C. nequit difponere per fe C. per

yni u

tutorem /V, Ne neglecta, poft praemaiaram

4 Hip

parentum morrem, tum pupillorum educa-

)

tione, tum bonorum adminiftratione, vitiis &

qopate d

; gilu

egeítati impuberes divitum & proborum geni-

]

forum

Ü

92

. Ds Junr.

torum foboles fubjacerent, atque adeo paren-

g a

[ Jawï'lb'

tes ipfi de haereditate, prodige :amen aiienan-

da, non laborarent ; providit Respublica

Tut

conflituendo tutores, quorum voluntas jure

Tl

fic difponente effet interpretativé voluntas pu-

um

pilli; ita ut pupillus, licer extra patriam pote-

al

ftatem fir pofitus , fuoque jure bhabirualiter

ii

gaudeat, judicio tamen "Tutoris quafi Patris

po:fz.ï:fq

gubernetur, per eum agat, velit, contrahat,

dmag

accepter &c. fine ejus authoritare alienare ne-

( CCUG

queat, poffit tamen fine ejus authoritate fibi

Tuyts;

acquirere Dominium, /. f

lu tl

upillus ff. de qutþov.äf

Tit

coufenf. Tut. eg Curat.

-Dico 2. 'Futor pupillo vel impuberi datur z

cit

Curator minori aut minorenni.

'Tutor datur

Ti

precife in defectum eetatis & perfone ; princi-

fInia

paliter ad defenfionem perfonz pupilli , &con-

fs

fequenter ad adminiftranda ejus bora: finitur-

lum

que Tutela , cumr pupillus 14. cetatis annunmr

tiyly

complendo; pubertatem confecutus fuerit. Cu-

-T

rator datur etiam ob vitia vel phyfica vel mo-

rj

ralia, e. g. ob füurorem;. prodigalitarem , mor-

wïrm

bum perpetuum: datur primó ob adminiftran-

hii

da bona: finitur ordinarie Curatela, cum Mi-

'«fR;gmmdan

"

nor annum 25. finierit.

Poteft tamen Minor

u

D)

oftenfà fufficienti difcretione pro adminiftratio-

li

j

ne bonorum fuüorum obtinere à Magiflratu

lt

fupplementum vel venianr statis, qua venia

!

obtenta egreditur & poteftate Curatoris & fit

Wü'ü&'h ?

Majorennis. In Regiis quibusdam & Princi-

l] n ?

od

j

palibus Domibus ac F'amiliis femper ante 25.

annutm,

D

4

Mi n

"

En

Ds Junz.

93

A adco»,g

annum aetatis libera adminiflratio , cedentibus

»dige d

T

curatoribus, relinquitur Hzeredi.

TOj ls ,:'

"Tutela $. 1. Zuff. ]. 1. pv. f. de Tutelis, eft vis ac

J r

oteflas ia capite lübero ad tueudum eum , qui propter

At LWO]UDI&SV;

eratem [e defendeve nequit , data ac pevmifa.. Eft vis

L

adcoercendum poteftas ad gubernandum; eft

L fs

poteftas circa períonam pupilli liberam, tum a

5 Qu D

oteftate patria Patris in filiumfamilias, tum a

i nl

dominativa, qualem Dominus in fervum exer-

leeurene

cet.

Ceflart autem excufàtione vel remotione

TT XX'M

Tutoris, pupillo arrogato; pubere facto, Tu-

-ating

tore mortuo &c.

Tutela prima eít teftamentaria , hac defi-

Inperi

ciente fuccedit lepitima ; & denique dativa.

, Ti d

'Teflamentarios 'lutores "Teftamento: confli-

t pris

tuunt parentes liberis & nepotibus impuberi-

pl &et

1

bus in íua poteftate conftitutis , nifi nepotes

bnzz f

poft mortem avi in patris poteftatem recidant,

*f anm

etiam pofthumis, etiam juxta Franz exhere-

wefuerit. (

datis, 7. 4. pr. 1. 10. $. 2. z2 f. l. 31. ff. de tefla-

Ya vt

mentavia tutela. — Vide & Jufl. Qui teflamento

Jizrm, m

zutores davi poffint , & C. de teflamentavia tutela.

dniiln-

Ira & Electores Imperii filiis impuberibus quo-

j am M*

&d Regimen dant Tutores, cum in publicis im-

men Minor

peri negotiis, v.g. Ele&ione Imperatoris

ininirato

proximus Agnatus officiofungatur. Vide Au-

i Mp

ream Dullam cap.7. $.2. ^ Turela legitima pro-

, qu Va

Xime defertur à Lepe, Ordinaria fecundum

;v d

communes Juris regulas maículis, extraordi-

M

m i

naria praeter communem juris ordinem ob te-

nerum affectum Foaeminis Matri vel Avize, dum

r j

E

renuntient fecundis nuptiis, SCto Vellejano;

omni-

94.

Drz JU.;(E.

d Uh(

omnique [alteri legum auxilio, /Vov. 22. c. 4o.

o

js

AVov. 89. c. 14. IVev. 94. c. 1. &9 2.. |Vov. 118.

€. $.1.2. 3. autb. Matri qg avie.. autb. Sacramen-

i

juï

D (

U

tum C. Quando mulier Tutele officio fuugi poffit.

Amittit autem eam mulier traníiens ad fecun-

i

3

nl

da vota. aut]. citat. c. 67. de /dppellat, — "l'ute-

lam legitimam regularem veram lex 12. tabu-

115

fj

larum defert proximo gradu agnatis uni vel

pluribus gradu paribus, eítque leoitima agna-

,

A

WL

torum tutela: Ex menre legis refertur huc le-

n

gitima patronorum tutela in libertos libertas-

E

)

g

n

que impuberes.

Tutela quafi legitima ad ex-

'

emplum vera ex ulteriori interpretatione eft

]

Tin

J

CHBJA

tutela lepitima parentum in liberos impuberes

j

n

;

z:

emancipatos, & fiduciaria 1. Patris in filium.

(

10

L

J

1 A

füum impuberemab avo erpancipatum, 2. Fra-

tris in fratrem a patre emancipatum, 3. Patrui

äæxäpilff

in patruelem à fratre emancipatum. — Vid. 7pf

*

AR Vv

J il

de legitima agnatorum tutela, de legitima patvouo-

vum tutela, de legitima paveutum tutela, de fidu-

TW! TR

cjavia tutela, ff. de legitimis tutovibus €g C. de ie-

gitima. tutela.

Sublata autem poft differentia

(

[l

li

inter agnatos &cognatos, füos & emancipatos

u/'v)

quoad legitimas tüm fücceífiones tum tutelas, | uj

fublatis aliis rutelis, datur unica rutela legirima;

LUTI

&d quam cognati non minus quam agnati invie

E

j

tantur. vide /Vov.118.0. $. — Cum enim cogna-

PT

ti eque ac agnati ab inteftato füccedant, debent

ü

j Oqgw

& gzqualiter ferre onus tutelae.

"Rn

Deficiente Tutore teftamentario & legiti-

El

AUL

rno datur Tutor a Magiftratu eftque Tutela

püujn

Dabatur Rome a Pree»

N

Dativa vel Arriliana,

ihä&:f 'I

Pore

W.

Dz Junsz.

95

x li

TAE

—l tore Urbano, & majore parte "Tribunorum

m

"

hN

M

i

l Plebis ex lege Attilia; in Provinciisà Przfidibus

"If

lt

u)

