nomine agunt fyndici Apoftolici ; nequidem

u

du

communitas horum Religioforum capax eft ta-

lium rerum Dominii , cui renuntiavit totus

Ordo.

Ita Regula à Pontifice confirmata.

t

Nicolaus 3. , Nicolaus 4. c. exiit de F. S. in 6.

fecutus'anteceffores fuos potiffimum Greg. 9.;

qma [

nl

M

Clemens 5. Clement. Exá deparadifo. Con-

tradixit quidem Joannes 22. Extr. a4 condizo-

p

vem canomum, & altera 4quia q;towmdam £oYum

fl

2

& dominium iftud a fe rejecit, fed referente

Emmanuele Rodriquez admifere denuo Mar-

tinus s., Eugenius 4., Calliftus 3., Sixtus 4.;

Alexander 6., addunt alii Paulum 4. & Urba-

Iie:»r..lu

num 89.

Hi ergo non habent jus reale vel Do-

minium in rem oblatam falrem proprium, fed

jus perfonale adverfuüs quemlibet alterum, ne ab

ufu rei ita confümptibilis impediantur, utipau-

per habet jus, ne inique impediatur ab Elee-

mofyna , Candidatus, ne impediatur à bene-

ficio , officio , dignitate , quilibet, nealegato &c.,

i

D

hi ramen non (unt Domini eleemofynz, bene-

'F

ficii, lepati.

Habent tantum jus a natura ad

li

l

,

4 carentiam violentig &c.

P d

l

Qb . U(üseft jusutendi. g. D. ufusjuris C.

P

fa&i N. ufus rerum unico ufü confümptibilium

D.

Q

I

Dz Jonz.

57

Ti 1

D. ad nutum revocabilis N. non ita revocabilis

BN

i

C. huncfolum confiderant LL. Civiles. /. 7. /*. d

U I) i[k! Q

. ufufv. eav. vev.. qua ufa confum. dicens ufüfru&u

A g.

olei, vini, frumenti legato, in legatarium fi-

"

ff/üf Dnnj

mul transferri proprietatem. 4 3. de ufufvatt.

?lqllzenre

/ Q eg queimadimodaim : quis utatur , fruatuv: ftatuens

/ ii ufumfrüctum non debere eíTe perpetuum, ne

"ditil, dominia reddanrur . inutilia.

Dtatt t

Jofl.1. Qui donat FF: Minoribus, trans-

"m fert a fe jus, ficut is, qui donat alteri equum,

'is&& revocabilitas autem non deflruit dominium,

"5 quia latroni valide don

as & potes revocare.

itidf. (

&. D. 1. p. & FF. nomine proprio acpro feacce-

At d'onij

prant jus & dominium N. & non acceptant,

nin«m, fed folum ufüm ad nutum revocabilem C. . D.

n 2. p. Revocabilitas fundata in ipfo actu concef-

tim i. fionis & acceprationisN. fundata in injuria gra-

j, ts vis metus in jufte incu(fi & caufantis eam dona-

14 &U tionem. C.

rede ve ]

Infl.2. FF. Minores poffunt res donaras

wyim, & vendere,- donare, & quavis ratione alíenare,

l? ergo habent dominium, cum ex R. ] 79. in 6.

i x nemo poflir plus juris transferre in alium, quam

iil« ipfe habeat. — &. D.A. Poflünt independenter a

ul facultate revocabili N. dependenterabea [u/4.

li, Ex jure ipfis inherente N. e licentia veri Do-

me b mini C. D. eg vegulam , 1i transferat authori-

,muüfate propria & jure proprio C. fi ex licentia

omini N. Nunquid poteft vendere nomine

vt Domini

rem procurator ejus?

imprbibr

Ob;. 3. Ufüs facti feparabilis a dominio fa-

] clt- icitam ufüram, dum venderetur dominium

y

N, gc

$8

Dz Junr.

v. g. vini, & feorfim facultás revocabilis uten-

m

di vino, cum quodlibet fit pretio eftimabile.

E. V. cum S. T h. q. 78.a. 1.

Facultas hec non

gt

eft pretio zftimabilis refpe&tu Domini, neque

D Ü

t

vendi poteft, ficut donatio effentialiter eft in-

vendibilis , actus enim liberalitatis folam gra-

pun:?:

tiarum actionem exigit. Res vendita jam ufum

quod]»

includit, unde licet forte venditio talis ufus ef-

Talr,

(nió

fet pretio seeftimabilis refpectu alterius talem

ufüm amittentis, non effet tamen refpectu Do-

Árigt

mini, cui nihil omnino decederet, & dato ufu

L

ad nutum revocabili torum adhuc. dominium

.pwm

cum ufü juris atque facultate revocandi retine-

PCT J

ret: fi venderes forte talem facultatem revoca-

HOUW;

bilem , venderes folum fpem, hanc facultatem

// J

1

"o

ÁLM.

non tam cito revocandam effe.

J

Ob 3. Joannes XXII. definivit , ut de fide,

titmna

Y

contra Nicolaum IV. Pontificem , ufum fa&ti in

pxm;(uä!ï

FF. Minoribus fine dominio effe non poffe.

gun

Extrav. c. ad conditoremcanonum. c,cumanter non-

)

11llos. c. quia quorundam. evgo. 9. IN. A. fed defini-

M

vit Chriftum & Apoftolos aliquando habuitfe

iT d

aliquod proprium faltem in communi pro com-

AU GOn

muni victu & eleemofynis:loculos ex Bellarmino

)

| abJ!.

i

portabat JudaslIícariotes. Imitati in hoc Chri-

W/Z'

ftum fünt primi Chriftiani, & varii religiofi

F*-;l-": I |

Ordines.

Inrerdum nihil videtur habuiffe, ne

b

!bl

|

Jj.

in communi quidem. Matth. ro. Apoftoli miffi

n

j

ad docendum per Judaam juffi fünt. non por-

& f

tareaurutm, neque argentum, neque pecuniam

fi:"a'iünem

in zonis (üis. Marth. 8. Filius hominis non ha

bet, ubi caput füum reclinet. In hoc puncto

COIY

t

]

Dz [ons.

59

MTM

contradictionem non fuiffe teftatur ipfe Joan-

Durm

nes XXII. c. quia quovundam dicens: Jdem INi-

- fitils la

colaus preedecefJor moflev videtur [enfiffé , quod Chri-

d Umiüi, l

fius & "dpofloli etiam quoad proprietatem. babue-

d Rn

vumt aliquid im commumi. Won igitur in hoc

Ht (l

pun&o fuit diftordia Pontificum, fed in eo,

UT

quod Joannes XXII. cenferet & probare cona-

00 t ts

1j

retur, ufüm hunc facti feparabilem non effe a

AtIIUS (obn

dominio, neque paupertatem ad hunc fe ad-

Ils

;

d.

ftringentem ut ad rem impoflibilem effe in fta-

t r

tu merirorio , quod cenfebant alii Pontifices:

hi tnir

probatum effe inquit Decretali 4uia quorundam.

NOGIA r

per priorem Decreralem ad Conditorem Ca-

cofutm n

nonum, non vero ait,effe definitum.

dunc d

Jufeves. Vratricelli haeretici male damnarunt

Joannem XXII. ut hereticum, maledocuerunt

ivl

e tempore Bullarum editarum, eum non am-

m um f

plius fuiffe verum Pontificem, preeligentes igne

f o pl

perire; quam a fuis erroribus recedere.

TTTE

Cum [oannes XXII. rejecit a fe domi-

VA d

nium, manfifle hoc cenfetur penes donatores

Qundo Jbl

rerum unico ufü confumptibilium , qui cenfen-

TU procon

tur donaffe meliori modo, quo poterant, &

er Delarmi

non abdicàáffe hoc dominium, fi nullus alius ad-

it lo Chr

mitterert;alias fi abfolute abdicaffent,fuiffet res de-

nri reloo

reli&ta , uti gemma vel pecunia abjecta.

hbf

Dico 3.. Habitatio eft jus habitandi per fe vel

hpolii

per alium in alienis edibus, fübftantia earum

n 101 f

falva.

j

Habens hoc jus poteft & feorfim locare

quepat

habitationem $. s. Znfl. de ufa &5 hab. fc. jure

ymins 10

Codicis L. cwm antiquitas 13. C. de ufufr. t*

balit. Ex (peciali difpofitione juris nonamittitur

[cgp

L

non

6o

Ds Jvnz.

non ufü Z. babitetio 10. pr. ff. de ufa g. babitat.

s

Neque amittitur per diminutionem capitis £,

)

gaï'am

10. ff. de cap. 1niu. , *uti nec legatum alimento-

h

W

rum, quo reducitur lepata habitatio L. /ezazis

Jf. de alim. leg. INon autem tranfit ad haeredes.

li.

Arque bzc de fervitutibus perfonalibus dicta

i

hïlbf?:

fünto, ut per confequens de fervitutibus reali-

bus agendum fit.

pos l

n

Dbminia vere imperfecta utile v. g. ac dire-

[

&um, per decurfum commodius exponentur,

nam ufüfructuarium nonnulli Dominum imper-

xm&*&w

fe&tum indirectum vocant, cum Z. 8. /f. deve-

D

Bus autbovitate Sludicis poffidendis fem veudendis

reden

freg

!

in pr. ita habeatur: /4ppellatione Domini fruclu-

arius quoque comtinetur.

lat

D

f

j

ARTICULUS.'. V.

M

h

I

Quenam fint [ervitutes veales prediorum ?

Inft. L. 2. t.3. ff 1. 8. t.x. & feqq. C. L. 3. t.34.

l

Gitur hic de fervitute conftituta iun re alte-

rius; non dealtera, que conflituitur in

lj

[

mancipio in noftra poreftate conftituto, de quo

l

l

agitur Zoff. L. 1. de jure perfonavum: dum quis

autem in proprium fundum jus exercet, jure

h fUf

dominii facit: non jure fervitutis: res propria

BU

ultro praftare videtur Domino obfequia, fe

N

u

res aliena pati cogitur & fervit, ut alter com-

f" dU

modum accipiat.

&

D

Servitus folet accipi r. pro fübjectione &

AT

lOnaþ

V,

obligatione rei alienae, eftque fervitus paffiva;

D

debitum & fübjectio, qua res aliena tibi velre-

EE

bus

]

Dzg Junr.

61

H D Ul

"

j

bus tuis fervire adftringitur: 2. pro jure huic

DM

! obligationi refpondente , & eft fervitus aCtiva

» ac jus, quo fubjectam tibi habes rem alienam

At

.| in certum effetctum &fervitutem. Pono exem-

atl/a] li

t'plum: E pradio meo poffum aquam pluviam

LU

U)llf( i

n vibinum tüum fundum avertere : ego jus

"Ü habeo, tu pati debes , neque jure impedire

otes: predium meum eft dominans habens

" L4dj. fervitutem activam , tuum eft ferviens habens

"m fervitatem patfivam vel obligationem. De acti-

Wi va potiffimum agitur.

:

14f

i.

Dito 1. Servitus activa in genere eft jus in

J

—

[ii

!j re alterius vel ad utilitatem predii, feu rei no-

Iwf ftree aut perfonze conftitutum : vel eft jus rea-

le inrealiena conftitutum jus ac libertatem Do-

mimi minuens, ut aliquid pati vel non facefe

j

teneatur. Servitus ergo pati cogitaut nonage-

dims? I€» quin dominium homini aut predio domi-

CL

l.

Dànti proprie tribuat.

Porro omnis fervitus minuit aliquo modo

x rl per

fe&tiffimum & pleniffimum jus proprieta-

vitritis, quia tamen (ervitutes plurimae notabiliter

u mon minuunt hoc dominium, hinc proprieta-

:ümqszius plenus Dominus fzepe dicitur, licet fervi-

h

D

qot u Turem patiatur.

fs propti

OPj. 1. Ergo qui habet jus exigendi certos

i, éreditus e ruo fündo, haber jus fervitutis. . D.

i anfeg. Si percipiendos fructus deber petere a Do-

mino N. fi poffit invito Domino C.. In priori'

petioe lerit jus perfonale & legatum annuum , quod,

iapiMUt Jus perfong, non tranfit ad haredes, in

na[ibivekbrïpoüexjiori erit fervitus & jus reale.

Lf

P T

62

Dsz Jvnr.

il

f

M

l

Iuf.1. Habeo jus deambulandi per pra-

) ite

dium alterius, jus pomum decerpendi, jus ibi

caenandi; hoc jus non eft fervitus L.:g. ff. de

N[ ?W

fervit.5 atqui huic juri data definitio convenit.

(

R. [V. rin. eft jus perfonale; nonreale, non eft

IN

fervitus realis, cum non conferar ad utilitatem

&

Va

li

przdii, non eft perfonalis, nam tres folum a

jure apnofcuntur, wufasfru&us, ufus, babitatio.

///:

íoli voluptati fervitus ralis non conftituitur.

mb

Poteft tamen dici efle fervitutern perfonalem;

f

MT

;1 Ad

fed jure civili non nominatam, quales & vi-

Ji

dentur effe jus venandi in alieno, militem con-

Tron

ducendi per alienum, hofpitandi, luítrandi &

re i

alia plurima jura. . Fr2722.

ipmtolt

Infl. 2. Solius amoenitatis caufa conftituitur

Ti

Servitusa jure civili , fic aqua ducitur 7 oc

pfnbnglb'i

jure» ff de aqua quotid. Exgo & cauía folius

'voluptatis. . D. À. in predus voluptuariis C.

j |

M

non voluptuariis N. In illis tota utilitas pradii

videtur confiftere in amcnitate vel fere maxi-

hs ii

Mi U

ma, non in prediis non voluptuariis.

Dd

Qbj.2. l23. $. un. ff. de $. U. P. futuro

.....

lm

h

predio acquiri poteft fervitus. g. D. praedio N,

arez C. item aree inre, edificio in fpe, item

J

promittitur non acquiritur, juxta Lauter-

hi

bach.

i

Labeo

Objic. 3. l. 19. ff. pr. de Servitat.

TUf

exiftimar, fundo, quem quis vendit, fervitu-

Vrl

:

tem imponi;pofle, etíi utilis non fit.

E. Etü

lg

non fitin praenti, putetur tamen utilis, àut

N rerpgw

1

T

]

Dz ]une.

63

im lnl

! fi cenfeatur faltem urilis poffe effe; licet modo

hss

Tb v

non fit ex /. 55. ff. de ufufr. C. Si nec urilis fit;

U

nec putetur, nec effe potlfit N.

ïdffïm'rio C()n'j

Übji. 4. Definitio fervitutis convenit feu-

Tntejs

feta] ltl

do & emphyteufi g. N. Utuntur re üt propria

& utilem vindicationem habent emphyteura,

U

/////f) Al///fu'»'.

Vafallus, non tamen ufüfructuarius.

1 of

Infi. Exiam homo hoc feníü fervire poreft

alteri. &. D. Siquis habeat ufümfructum vel ufüm

pf

fervi ad alium pertinentis C. alio fenfü N.

1 NH»M

y f

Dice. 1. . Preetermiffa divifione fervitutis

V la

innominatam, quze habet fpeciale nomen a ju-

re impofitum, qualis eft fervitus luminis, &

Vi of

innominatam, quz nomine fpeciali carer.

d ] l

Dividitur Servitus in perfonalem &realem ;

&eufa fol

perfonalis debetur perfonze noítree, utufüsfru-

ii

&us, ufüs, habitatio; Realis vel pradialis debetur

rei noftrae vel praedio, id eft perfonae propter

lts r

v fere ma

predium, utiiter, a&tus, via, 7. t. ff. de Ser-

i

vitute: Eftque & Bartolo jus quoddam predio

inherens , ipfius utilitatem refpiciens, & liber-

as

tatem feu jus alienum diminuens, INemo au-

J prædio N

tem ferviturem urbani vel ruftici preedii acqui-

infpe, i

OEU

rere poteft, nifi preedium habeat. $. 3. /zf], de

Servitut. pradior. L 1. ff communia. praedio-

TUn. Períonalis extinguitur cum períona, cui

i, L

eft conftituta, realis vel praedialis inheret fun-

ndit, ii

do vel predio, & cum perona non extingui-

LJ

Mi 2

tur.

Eft contra naturam fervitutis realis, ut

v us d

non fit perpetua; idque juris civilis fübtiliare ;

nanma

64

Dz Jonr.

gnii

nam jure praetorio & tuitione Pretoris valet

M dur

impofitio & conflitutio fervitutis ex tempore,

i.

vel ad rempus , vel fub conditione. l. 1. ff

v

quib. mod. ufasfru&l. amitt. l. 3. $. frn. ff. de Sa-

BXN)

pofiee.

fl

Olj. Servitus itineris , quam Vafállus vel

ii

emphyteuta impofuit feudo vel emphyteufi,

dei

extinguitur cum Vafàllo vel emphyteuta C. er-

ia

go fervitus predialis extinguitur cum períona.

Mni

&. D. C. que conceflit in fui fundi prejudicium

Vsl

C. cui debetur & eft conftituta IN. extinguitur,

ER

quia non poteft eam conftituere in preejudicium

( h

alterius.

Si antecedenter res fuit libera, fup-

lx

ponitur fervitus impofita a Vafallo, nec ullo

quxd

tempore preefcribitur in prejudicium Domini

qui: Wi

directi; fed tempore immemoriali habita pra-

od

fumitur jam tunc fuiffe; cum res effet libera.

dul

Rofenthal; Chlinpgenfperg.

TRU

Dico 2. Servitus realis fübdividitur, r.in af-

p

firmativam & negativam:; viaffirmative poffum

hr

aliquid facere in alieno, ut ire, agere, tignum

unc

immittere: vi negativae tenetur Dominus pra-

taga

dii fervientis aliquid omittere in gratiam alterius;

v. g. &des altius non tollere: prior affirmativis,

l

[

pofterior negativis verbis exprimitur.

2. In continuam & difcontinuam : prior

l

R

caufam habet continuam & femel conflitutze

t

ufüs, fine ulreriori induftria & fa&to hominis

Tire

fucceffivo in ufü, femper durat uti tigni im-

hUT

mittendi: .pofterior non habet caufam conti-

&Q*Jffrbach

nuam

Atl

!

Dz junx.

65

LT

]

TVU

vmuam 1. 14. de Servit.. Ejus femel conftitüte ufus

h

8f

Y

mon durat fine novo facto hominis, uti iter,

Qmn]

|

IIIQHE. l! attus.

Schneidewinus tertiam addit fervitu-

LÍ

!^T tem quafi continuam non a&tu nimirurm fed ha-

"bitu, quális eft füllicidii avertendi.

3. In Ru-

1 [jjj,, fticam & Ürbanam , z. f* de Serviz. 1.'1. in f. f

tayy, de & D. denominatione fumptà à preedio , cui

jj (, debetut, prior enim debetur preedio urbano vel

ufüm urbanum, habenti, pofterior ruftico vel

LO p

ufüm rufticum habenri, ita ut denominatio haec

iedrm

potiüs defumatur à predio denominante, quàm

Abu

à fervitute, vel

Toyrpn

potiüs à natura & firie fervitqf

!

tis. Haun.

" ib f

TU

Hec denominatio non defumitur ex eo,

Xicum Doni:

, quód Rufticum fit ruri, Urbanum in urbe, fed

i lt p

. quàd Rufticum principaliter exftru&tum fit ad

prabendum ufüm rufticum, etfi in'urbe fir, uti

s t lo

ftabula ad affervanda pecora: generico nomi-

, é vocantur haec predia fundi: Urbanum ve-

Vdtur, Lin

^

[

' rb principaliter pofitum fit ad habirandum, vel

Wt dueri anr voluptatis causà exftructum fit, vo-

Bde

j

;/ " eantürque edes, quó pertinent horti volupta-

hmis0?- tjs causà conftituti

,

l. Pradia Urbana 198. ff. de

um JZ. . ] x.

Jf-. comin. Prad. l. 16. C. de pred. €g al.

äfäfmallwll& 7'eþ. 7 Z 4.

iNon autem horti olitotii.

Pertinent

U.

itemftabula meritoria pro recipiendis ram equis

E

yn: pir quàm hofpitibus pro mercede.

jnir - Has fervitutes Urbanam & Rufticam Man-

f n Ztus cenfet effe difcreras, quia in ff g Jufl. fe-

wiigi» Cernuntür , certis cuique fpeciebus aflignatis.

afin &» 9d Lauterbach , Franz differentiam folüm po-

g; nünt à praedio dominan-te, ita ut fervitus annu-

inerata

66

Dg JunE.

merata ruflicis poffit effe Urbana, Urbanis ad- hs

fcripta poffit effe Ruftica. Chlingenfperg cen-

[ it

fet Servitutem Rufticam & natura, origine

i

|

aptitudine (üa deberi Preedio Ruílico, etfi per

ei

accidens aliquando inhereat Predio Urbano;

f

"Urbanam econtra $ natura, origine; aptitu-

elit

.dine füa deberi praedio Urbano, etfi per acci-

en'gm:

'dens aliquando Ruftico inhereat. — Sic iter erit

(

Servitus Ruítica ex origine, per accidens Ur-

p

bano Predio debebitur: 'ligni immirtendi ex

prrveäe

origine U

rbana per accidens Ruítico Preedio

n

debebitur.

F'ide l. 11

. 1. ff. de. Public. it

mü

vem a&. ]. 20. S. 1. ff. de . U. P.l.2. ff. de S. R P.

Intereft autem;

o

L. 14. f. commun. Prediorum.

hum

an Servitus cenfeatur Urbana, an Ruftica, nam

(

1. Servitus Ruftica folo non ufü amittitur ; non

n

w]

»

Urbana, ubi praterea opus eft factó ejus; cu-

h

m 4

jus preedium fervit . f partem. 19. $. 1. J Quem-

]

admod. Servit. amitt. l. bec autem 6 . ff. de S. P. U.

li

li

». Ruftica Servitus pignori dari poteft , non

int

IV

Urbana /. fi is qui. 11. $ ult. €g l. 12. ff. de Pig-

b

zovib.

3. NomineServitutis Urbanse opus no-

p

xum nuntiare poreft is, cujus preedio debetur,

mnon veró nomine Servitutis Ruftice. /. 5. $. 8.

u('/[/((

L. 14. 15. ff. de O. N. N. Chlingenfperg.

Urbanum predium eft, qnod eft in

O.

g

urbe, Rufticum, quod ruri.

&. D. /4. Quo-

u

ad communem ufíüm loquendi C. in mareria

Servirutum N. . Sic Servus Urbanus & Rufti-

h

IN

cus non differunt loco , fed genere ufus . 166.

llex ad

Mi

]f.'deï F.S. | Sic Urbana penus vel fupe

Urba-

U

Ri

a

Dz jun .

Brhana, Ut

67

Urbanutn Ufüm, non ad locum eft referenda.

l mgenfpïïï

TM i

L. 12. ff. de Supelledl. legat.

Dico IIf. Servitutes Ruftice pro predii do-

1 Mf v

Mi

minantis utilirate fünt triplices, vel enim r. ad

fundam noftrum acceditur & fünt zrev aut jus

Ti

eundi per fandum vicini, preedii noftri causá ,

UrTe

L. Vi

eriam lecticà, etiam cum focio ? gloffz apud Mi-

T dcdens (

chel, etiam equitandiex Z/augold. —4&us aut

jus apendi jumeatum vel vehiculüm. 772 infu-

ionitenj «

per vehendi, trahendi trabes v. p. , erectum ve-

il Dreda

xilum ferendi aut haftam erectam, id eft cur-

j A N1

rus ad eam alritudinem oneratos traducendi.

hf

Terelapa

Jus navieandi per lacum vicini.

E jure 12. ta-

bularum longitudo vie fuit 8. pedum in porre-

aliio, x

Lunitiut, t

étum, 16. in anfractum. /. via 8. ff. de S. P. R.

itineris 2. , actüs 4. in porre&tum, 8. in anfra-

LAb us c

&um.

2. Vel aceipitur aliquid extrinfecüs ad

TU

interiorem fundi noftri culturam, & huc per«

(sl

tinent 27uzdu&us , jus ducendi aquam per fun-

|poedt,

dum vicini & fonte ; ftagno, venis concurrenti-

n futi

bus. /Zquebauftus, dum conceditur iter ad fon-

danz n

tem. us adaquandi pecus in. puteo alieno.. us

vedo ebetu

pafcendi pecoris in fundo alieno: non tamen pe-

i 15

coris morbidi ; nefana ob contapionem pereant.

D.

J compa[cui , jus pedamenta ex aliemo fumendi,

qui dii

lignandi , cretee eximende , calcis coquendee , avena

D.AQ

Jodiende , lapidis eximendi g.

C, n m

ys &

3. Vel exoneratur noftrum predium , uti,

dum licer aquam fülco aperto in fundum vicini

yeuii i

educere, fructus fundi noftri in vicina villa de-

Mi

dl

ponere j. de S. P. R.

Porro viam publicam

J

zeficit quiliber juxta domum fuam intra civita-

E

?

Ll

tetn s

68 :

Dz Joxr.

rem , &extra eam communitas. J. eediles ff. devia

g

gqubl. 9 fiquidin ea. 1. 7. C. de [[. Ecel. Aut Dominus

g

territorii , fi ve&tigaliaeofineaccipit: viam pri-

at

Iï

vatam Jure Servitutis habiram , is qui habet fer-

) nü

Y

vitutem , cüm przdii fervientis folüm fit pati.

Ol;. Qui debet fervitutem oneris ferendi,

TX

yid)

debet murum feu parietem reficere. /. 35. ff.de

$. P. U., ergo & qui debet fervitutem vize vel

um

itineris, debert iter vel viam reficere.

E. C. /4.

Mp

4V. C. Singulare hocin fervitute oneris ferendi,

geinit

quae 1. cit ita preefcribitur: pavies ogeri fevundo ,

Vi

od

ut) nunc efl , ita [it, non debetad . alias fervitu-

tes extendi, quarum natura eít pati in füo, non

lumegm

.l."n'/

facere. J. 15. $. 1. f-. de Servit.

His affirmativis fervitutibus binas adde ne-

b

gativas aque non pro[cindeude, vel ne venee aqueae

fiepr

in fundo meo ortz intercidantur, quominüs

f0

w

defluant in Predium ferviens, & aque uoz fi-

W

f

Jfiendie , neimpediatur aqua? meo lacu in agrum

I^

fervientem defluens . 1. ff. de aquaty aq. pluv. avc.

vt

[

Dico 17. Servitutes Urbanse Juxta . Chlin-

ftd, d

gen[perg pariter fünt triplicis generis: vel enim

Ttfeg,

1. volumus edes noítras dilatare; & huc per-

lm

tinetServitus zigzi mmirtendi, tigni vel lapidis:

r

pvojiciendi , fc. partem edificii in vicini aream

Ri

protendendi , qualia projecta fünt moeniana;

B

feu podia penfilia, pergulee; proregendi per pro-

fb

tenfiones tecti ad defendendos à pluviis parie-

Ri

tes , vel ànimio-lumine feneftras;' vocantürque

t

fuggrundia velfübgrundia; ozerisferendi , vicu-

n

jus murus vel columna tui vicini perpetuà debet

ftitr qg)

ifcat,

ferre onus tui edificii; -ita, ut fi paries fat

vick-

Ui

À

D Juns.

m

69

J)

U

:.;'

li

AU[DQ

vicinus tuusreparare reneatur. J. 33./- de $. P. U.

licét eo rempore ;

quo paries reficitur, fultu-

W»acctp

:v

li

ra pertineat ad prasdium tuum dominans. /. g.

0 tj

pr- 4 ff Servit. vindic.

Vel 2. con(ideratut interior domüs com-

D Ott f

modiras, & huc fpectant fervzzus altüis tolleudi ,

I6 [2

vi cujus eedes pro libitu attollimus, quin vici-

lt i

nus impedire poffit , licét & alterum obligatum

f !j(['//

habere poffim, ut altiüs tollat edes füas ad

R&

meam urilitatem , ad avertendum itnpetum ven:

H m

torum , ad communicandum majorem calorem

UM

$ reflexione radiorum folarium, ad arcendum

DI in lo

lumen nimium: 7Z gonzollendi,

AVe lumiuibus officiativ per aedificium vel ar-

Sliasadie w

bores, Jumigis, ut patiatur vicinus, lumen illabi

Ietmedque

falem per apertum foramen, pro[peus etiam

if quomini.i

in torum hortum, aream: zefpvo[pe&ui officiatur.

L 0

Vel 3. volumus zedes noítras exonerare, &

i in p

funt fervirus flillicidii avertendi, aquam fc, plu-

Ejaq. ia

vialem in tectum vel aream vicini, & zoz aver-

n Q

1edi, dum vicinus füum ftillicidium permitre-

r velenin.

re tenetur;, ut effluat in cifternam ruam, in

- &hicpe-

hortum tuum, ut irrigetur, in cloacam, ut

jvel d

eluatur,in aream, ut fordes evehantur : f'umiris,

icini aream

aque fc. nonputratim, ürftillicidium, fedcum

[ mXentat,

impetu ruentis & tuis edibus in vicini aream

n

emittende , & f/uminis non avevtendi , utvicinus

Juvis pi*

aquam in fuo canali colle£tam permittat in tuam

vocanm:

aream dominantem defluere, cloace, que ta-

od d-

men Servitus etiam inter Servitures Rufticas re-

d

cenfetur, quód Pradiis Rufticis ferviat ]. 2. ff*

peflä füllrw

de $. R. P. Cloaca autem efl locus cavus , per quem

u

C€oUtt-

3

7o

DEW Junr.

Colluvies quædam fluat l 1. $. 4. ff* de cloacis: füu-

ss j

mi unmittendi , [pargendee veleffundeude aque eg'ee

j

Plerzeque harum fervitutum (unr affirmati-

p"uäus !

v&, negative funr: non tollendi, non averten-

W

di, ne officiatur.

ii

Dico F. Conftituitur Servitus 1. à Lepe ]. ujr.

eyit

G. un. C. de Servit.&g aqua.. & Statutis Civitatum.

m

2. À Judice in judicio familie ercifcundae aut

n

communi dividundo, id eft, dum authoritate

f

Judicis dividitur hareditas vel res communis.

g

3. 4 Domino vel pactione inter vivos, vel ul-

UE

1

rima voluntate. 4. Prefcriptione. J ulr. in f. C.

puonem

de pre[cvipt. longi temporis.

Conftituit Servitu-

um

rem plenus Dominus Predii fervientis, fed non,

titiij

qui alienare prohibetur v. g. maritus in fundo

»

OT

4

(

dotali , tutor in fundo pupilli; poteft proprie-

Ü

fl

'

l

f

1

tarius, dum non praejudicet fructuario.

WE

a

Poteft obtinens dominium utile, fed üàtjus

qu

Y

T

Ti

perfonale, non reale, unde hác obligatione ad

tempus folüm vitae durante non cenfetur rem

at

alienare.

$n

d

Acquirit autem jus Servitutis Dominus

etiam non plenus, jure etiam revocabili, quia

D

ht

hoc utile eft predio.

Dico F. Poteft Servitutis realis promiffio-

S'Jj;g*.?ïf?l'fl

w

ni dies aut conditio apponi /. 9. pr. ff de F. O.

VN

Servitus vie fub conditione promitti poteft:

C)'

Poteíft & ftipulationi apponi dies & conditio;

lil

fitgls

Mi

$. 2. Jufl.de F. O. ergo etiam fervitutibus;

cüm ratio fpecialis hic non habeatur. Ut com-

Ü

binentur textus, qui videntur contrarii,Schmier

UL N

in Jurisprud. Can. Civili ait, poffe promitti fer-

LT

vitutes

3

Dz Junx.

A

LUT;

I

M v'n:u4tes in diem v

el füb conditione per 7. 98. ff-

J

l»uu]

'

lm

! 4 P Q. conftitui actu (excepto ufüfru&tu 7 ufus-

It

^ Qd

frudtus 4. ff. d

Ufufvr.) neque ex die aut. condi-

l

AX t

tione poffe , ut poft illius exifteniam incipiant;

neque ad diem aut conditionem, ut poft illius

W""'.[ffïef.x

exifteririam definant. /. 4. Servitutes. zn pr. ff. de

azun'sCmïarun

Smrvit. Haun. — Quia fervitus necdum tradita ;

d ctndy

necdum conftituta cénfetur; femel autem con-

P ia

flituta cenferur üt praedio inhaerens naturam

8 Onmpg.

ejus quoad perpetuitatem affumere: Jure fc.

AW l.

ftrido, nam Prator ex eequitate concedit exce-

M Ll n

tionem doli, quà is, qui fervitute contra pa-

Yi n

&um initum vult uti, repellitur /. Servitutes. 4..

Vi

citatá in pr.

Ufüsfructus jus perfonale eft &

Ti in fünd

erfong inhaeret,, cujus actioni terminus ex

poreü p

die & in diem flatui poteft: Servitutes, de qui-

Vuno.

fünr reales, naturam preedii &

bus hic agimus,

Conftituun-

tie f g

ejus proprietatem fequi folitee.

dummeum

aiggton

türautem ex die e. g. cedo iter per fun

1 Cenfetur f

ex Cal. Jan. anni fequentis, ad diem poft Cal.

Septembres non licebit tibi irinere uti, fb coz-

tuis D'omint

ditioe non ante, donec gramen altiüs affurgat,

vél demeffum fuerit.

vocdi, qui

Poteft tamen adjici modus 7. cir. $. 1. e. g.

lr pronifin

quo genere vehiculi alter utatur quod pondus

vehatur: quó & pertinent intervalla dierum.

TA

D

viti t

[2

& eondi

Dico FII. Extinguitur & amittitur Servi-

ferudi

tus realis 1. confufione, fi idem utriusque pre-

it Dominus fiat idque perpetuó /.

3o. pr. ff- de

mr. Ut

fervit. /. 1.

aE 9. P. U. Nam res pr

opria nemini

re-

[fepyomhfi

[e'r ff. Com. Pre.. Aliàs con

fuüone fublatà & difc

to

[

4

72

Dz Juztr.

to iterum utriusque fundi dominio fervitus ha.

€tenus füfpen(à revivifcit (altem ob exceptio-

P

nem doli./. 18. £. de Servit. Ita mulier fündum

g

mariti fundo fervienrem ei in dotem dedit, fo-

mw

luto Matrimonio reviviícit fervitus confufione

Spt

]

i

extinctà. / 7. $. 1. ff. de fundo dotali. Yta fundum

tuo fundo fervientem capis ex hereditate , ven-

p

dis eum , fervitus redintegratur /. 9. /f. Coum.

pred.

I

2. Interitu Pradii dominantis vel fervien-

Jl

tis, eo aurem reftituto reftituitur . 14. . Quem-

«

RY

adinodum. Sevvit, aimitt. 1. 20. $. 2. & l. 31. f de

)

M

J

quiico

S,B. U. 35. f de . S P. R.

3. Remiífione vel directà & expreftà , vel

m

tacità & indirectà, uri dum concedo tibi edifi-

N

cium ponere in tota area, in qua habeo.jus flil-

gl

licidii: hoc cenfeor remittere, /, 8

[ ;nim

amodum Servit. amittuntuv.

. ÁF.. Quemad-

1

lj

[

4. Demum non u(u, nec per fe nec per alium;

li

amittitur fervitus realis /. 10. 19. 20. ff. Quemad.

Va

ferv. amitt. l. 4. $. 27.. f-. de ufuvpat. €9. ufucap.

vtj

tempus lege definitum (unr 10. anni inter pra-

pl

fentes, 20. inter ab(entes ex J. 13. e fevvitut. es

T

aqua generaliter ita ftatuente; firamenintervalla

Ti

hebdomadarum, menfium, annorum ufui ex

l

il

pacto intercedant, duplicatur tempus ad amis-

Mmm

fionem requiftum. Loquimur aurem de fervi-

LL

tuteLaicis debita: an enim juxta przícriptio-

j

num aliarum rationem ferviros debita Ecclefias

N

* A

ex c. 8. de pra[rript. 40. fol

üm annis tolla:.ur,

LY

alterius loci eft.

Rfj

inea

At

h

D

| ' Obj. 1. L. 13. pr. ff. de.$. P. R. Sublatav

non

[

D

Dz Jont.

23

d(]ml"lloren.

dUf

..

! pon amittitür fervitus vinec huic-debita, ergo

N

.;J

li Tl

lr

pereunte pradio non toliitur fervitus. g. D. A.

M

fublara vinea accepta: pro folo vitibus confito

! Oem

L I d

fs coml»'i

tantum, ideft, pereuntibusvitibus C. ipfo Solo,

Superficie, fundo N.

AU [f

lufi. Utasfru&tus collap(arum sedium iis re-

atf

paratis non reparatur /. 36. pr. ff. de u[ufv. l. 10.

tj &f n

$. pen. T. Quibus modis Ufufv. vel uf. amitt. ergo

neque id fit in fervitutibus realibus. . N. C.

l W r

wfüsfructus omne prope rei emolumentum

.

complectitur, cum folum delibet rei alienze uti-

m

U;

m

litarem fervirus realis ; durum ergo effet ex

edificio fumptibus proprietarii

reftaurato

m

[

J

4;3:

j

's

ï

totum fructum capere ufüfructuarium. ^. Hinc

X i a

& oppignoratà domo pignus remanet in fola

ul jl

area ]. Paulus 29. $. domus ff. de piguovibus, pi-

Itf mni

gnus enim fterile eft, non vero ufusfructus.

Obj. 2. Si fervitus realis amittitur non ufü,

etcperdlin

-

ergo & fervitus pluribus communis. & D. non

zi

ufa omnium C. unius tantum N. quia eft indi-

! C un

vidua /. 10. pr. ff. Quemad. ferv. amitt. . Ya &

ii n pre

perit; fi non utaris ad modum tempusque prz-

df g

Ícriptum , nifi utendo excedas.| v. g. latiore via

meoisrvad

vehendo.utaris, nam plus faciendo etiam id,

yum of et

Vide

quod permiffum eft, facere cenferis.

pus dam

l. 10. 11. pr. ult. ff.. Quemadm. fervit. amitt. l. s.

m defem

$. un. ff. de aqua. quotid. £$. effiva.

prefrpit

Jnfl. 1. Ergo merus non ufus facit meamit-

m E

tere fervirutem x. D. ill. rufticam C, urbanam

.

msuz fu/d. i Dominus predii (ervientis libertatem.

predii füi nfücapiat C. fi non ufücapiat N.

nad.

; subl.raunü^ ]. 6. pr. Jf-de $. P. U.L -1 8.5 $. ulr. ff-. Que

[erv.

74

Dr Junx.

j/

In exemplo: Competit mihi fer- .

l

ferv. amisz.

witus Ruftica eundi per fundum tuum, fi per

Yo. annos non eam , amitto fervitutem. . Con-

M

V

ftituifti mihi fervitutem Urbanam tigni immit-

Y

[

tendi, tignum per ro. annos non immnitto,

non amitto jus meuim, nififoramen obftruxeris,

yLpu

l

& decem annis obftructum tenueris.

Ratio

[

5

eíTe viderur, quia poffeffio fervitutis ruftice fu-

]l*

ftinerur folo exercitio & facto utentis, quo per

qui

M

N

i

negligentiam omiffo deperditur, cum nilre(tet,

|

& quo animum retinende fervitutis arguere li-

[

ui'mwä

ceat , econtra fervitus urbana non flat in ufüu &

exercitio hominum, cum ulteriore facto femel

teyt

tunnd

conílituta non egeat, unde perir modó, fa&to

tili

n

]

f

alterius intervenienre in interrupta patientige

arpgumentum. Nullus tenetur alterum monere;

jm

Mf l

ut utatur jure fuo.

If 2.

Hec prefcriptio curreret cum

V

J

fcientia juris alieni, fed Jure Can. id non eft

Injs

permiffum c. fiz. de praefovipt. v. D. & eftpreefcri-

ptio propria & pofitiva N.impropria, privativa

[1

C. fündatur enim hec extin&tio non tam in

Dllm:

poffeffione prefcribéntis, quam in prarrogati-

Eu

II

Ts

va legis ad exemplum, actionum perfonalium,

qu&e 3o. annis neglecte extinguuntur 7 g. €.

li

d

d

if

[

. X. de annali except. toll. l. 2.. C. de Couflit. pecutr.

ha

l. 3. C. de prafcript. 30.vel 40.am.

j '

Olferva. Servitutem praícribit, qui eam

?l

acquirit;, quod nequit fieri fine bona fide, nam

Tj [

LM*

Nl

poffeffor male fidei nullo unquam tempore

Y m;

preacribit. c. 2. de . A i2 6. Servituti pre-

] fümP

^

Ícribit; qui fue rei incumbentem extinguit.

JDico

]

Dz Junr.

75

Utv

Dico FTII. Proomnibus fervitutibus confti-

MM

tutis perfonalibus, praedialibus, urbanis, rufticis

ts |

afferendis datur aétio confefforia; pro negandis

J tj i

veró negatoria.

Vid. ff. Si fervitus viud;cetur ,

105 m [

vel ad alium pertineve uegetur.

Pro aliis juribus

eno) r

v. g. jurisdictionis, decimandi, patronatus &c.

(l /ä, Räf.',

dantur actio Confefforia & negatoria non qui-

M nf f

dem directe jure civili concefTa fed utiles, (unt-

TU5 quoper

que aCtiones civiles , reales: 'dire&te dantur

lr

'

Domino potiffimum Directo, & fi plures fint,

T t

cuivis in folidum: utiles tribui folent Domino

du

udli vel alteri habenti. jus in re, Vafallo Emphy-

Vorefofen

teuta, Superficiario, Poffeffori bonze fidei, quae

t m90), fi

tantumdem praeítat poffidenti, quantum veri-

TX n

tas l 136. ff. de R. L. — Creditori etiam,. cui

lum mones

redium dominans eft obligatum 7. 16. fF. de

férvit. ficut & datur ei utilis petitio fundi, non

UrTetet QUE

utilis vindicatio quidem juxta Haunoldum , fed

n d ao d

