?E-

L

m

j

7

0

[/)

nis olim ante', nunc propter nuptias voca

üy

Dz Jonr.

133

QT

& Nov. 9t. €. 2. Zutb. dos data C. de douat, ante

T Pküüj

r

W

N

í

AT

) lr

fj

v gupt.) faltem naturale eft penes maritum, cu-

du

j jus etiam füntfruétus, cum non appareat, per

j

j äjm

uid hoc dominium transferatur ad uxorem ,

T n iv

cui fatis provifüm eft per hoc, quod contra-

Wi

dos fit a(fecuratio dotis.

Probabiliter domi-

AT f

nium aliquod, civile fcilicet, eft uxoris, datur

enim ei vindicatio, /Vove/.61. actio in rem vo-

Ht j

JUD, ( 9

catur. /Zutb. pevmifa ef]. C. de donat. ante mupt.

W8 Q

Ex ea novella non poteft maritus ifta bona alie-

n

nare vel hypothecare, nifi transa&to biennio ,

UY

et fi repetita vice confenfüs adfit uxoris.

OR

Oljic. Uxor in re donata propter nuptias

o prontut

habet hypothecam: Ergo non habet domi-

t dit i

nium , quia rei noftre pienus non confiflit.

du ls

l.45. ff.de R. .. 9. Tr. A. Habet hypothe-

DO fv

cam in bonis mariti propter dotem & propter

fl p

hanc donarionem /V. C. P"rob. D. xei noítree

de jure ordinario & per traditionem C. noftrae

tll d

ii 154

ex fingulari jure & fine traditione /V. haberet

ys p

pignus ob dominium naturale mariti, Efter-

Defemu ;

go uxor Domina civilis contradotis, uti mari-

tus eft Dominus civilis dotis.

du

Dico P I. Dominiumbonorum communium

m out d

prafcindendo à fpeciali jure effet penes utrum-

iv f

que conjugem, adminiítratio tamen penes ma-

hiblt; llljfï

ritum üt caput familie; Idem de acquzflibus

communibus, non de acquaftibus uni parti

timnlm?

onatonet

ropriis fenriendum; de jure particulari cui-

j

bet parti parsacquseftus; alicubi dimidia, alibi

g (

mulieritertia, viro duplex determinata eft; de

qua difponere poffer,

& etiam & dictamine re-

a

nup(iii Wï.:

3

134

Dz Junr.

&e prudentie de acquaftibus communibus'é

j

yulm

pro hac rata etiam concurrunt ad debita ex-

pungenda conjuges.

Ex jure autem , prag-

fumptio acquaftüs ftat pro marito, ejus fc. ope-

ï*räcol k

ra rem acquifitam fuiffe & ex ejus bonis /. 5 1.

L notet I

Jf. de douat. intev vir. 69 uxor.

pt jmmo

Denique Juftinianus Imp. füftulit actionem

j

drotondn

tel uxoriee & dediruxori actionem ex ftipulatu,

"

nam ftipulatio velinterceffit vel interceffiffe fin-

i

gitur;ad dotem recuperandam, cum tacita hy po-

sf

AU

theca in tmariti bonis, & privilegio pralationig

refpectu aliorum creditorum , eftque contra-na-

n tóm

turam actionis ex ftipulatu bone fidei. L.uz.C.

ii

de vei uxov. atl. $. 29.. Infl. de atlionibus. . Ex-

, g

traneus hanc actionem pro dote repetendanon

hp t 0T

habet, nififibi exprefsé dotem ftipulatus fuerit,

Wt Ecdc

l. un. cit. $. 13.

A

ii

l

hi

ARTICULUS VI

d

Dominium . Religioforum.

611! ls

e Religiofis & eó pertinentibus agitur in

him, j

Decreto caufa 16. 17. 18. 19.20. in Decre-

EZTM I

tal.1. 3. t,31. 55..37. 50. In Sextol.3. t. 16. &

[ ;lr'

n

fqq. Clem. l. 3. t.10.feq. Extrav. Jo. 22. t.7.fq.

LZ&[

h !

Extrav. com. 1.5. t. 9. C. 1. 1, t. 2. & 3. Nov.

$4 76. 123. C.

Religiofus vi Profeffionis Religiofae preecise

VLs

non arccetur à juribus, dignitatibus, beneficiis

W [HPUL

regularibus, facultate elipendi: Neque enim

Df

hoc circa Votum paupertatis Religioíee verfa-

uf

ly Ulü

tur; unde circa hec proprio nomine agere

dl

fc]

poteít

l

Eüibus Qtn

Dz Junr.

135

i.

M d

1;

^

"poteft. — Queritur ergo de dominio rerum

U " temporalium extrinfecorum & bonorum for-

"

(Omarim i

J

* tunae.

1]

Dico . De jure communi communitas re-

'q ejug'

|

/

!Jigiofa poteft habere Dominium bonorum mo-

. bilium & immobilium, non veró habet folam

Mif

!

il

lf

dminiftrationem, ut dominium habeat Chriftus.

Temcr ii

Ratio 1. IVegativa. Quod hs communitates

/zh!ez'æfi/feät

non habeant dominium, 1. non eft ex ordina-

Tif

tione Ecclefie, qualis oílendi nequit, ». non

( ?ïiïiïlümf

ex intentione voventium, pervotum enim ex-

I

cluditur (olum dominium vel ufüs independens

[ W5 lnl

in perfona vovente, non veró in communita-

T7)n

W

i te, & ne quidem poteft quilibet vovens voto

"i fqo toti communitati praejudicare feclusà au-

J

?i thorirare Ecclefie ; 3. non ex intentione do-

nantium, qui volunt haberi à Religiofis bona

A

donata, uti baberi poffunr.

Aatio 2. pofitioa, Tvid. f. 25. c.3. de Reform.,

LU

Aiegul. ita habet:: Concedit: Santla-Synodus ommi-

. &us Monaflerüs eg domibus tam. virorum, quàm

ib r

Lmulerum , €9 mmendicamtium, exceptis. domihus

QU Fratrmm $. Fyapncifc

Cj Capuciuovum , &9 corum;

013 u

u Minorum de Obfervautia vocantur , etiam qui-

as t

vUus aut ex conflütutiomibus [uis evat. probibitum ,

j

4 N agr eyi privilegio JApoflolico uom evat conceffums

Si

, Ut deinceps bona ümmobilia eis poffidere liceat.

jf£Y* poffident, non meré adminiftrant , ergo Trid.

i5 &* vel füpponit vel concedit Dominium. Ira &

NuUe.exütde P.S. in6. ípeciae quid preter

4g'z * ufüm aliorum Ordinum tribuitur FF. Minori-

w5f bus, quod fcil. orum, quibus utunt ur, pro-

p

4

prie-

E

$36

Ds Junr.

prietas & dominium fpec&tet ad Romanum Pon.

yedfuts

rtone l

tificem & Romanam Ecclefiam, & non ad eo-

MI

"

rum Congregationem, ergo füpponit in aliis

(

mn

pertinere ad Ordinem & Communitatem Reli-

]

)

giofam. Confirm. Owuidquid Religiofus acqui-

fj

rir, non fibi, fed Relipgioni acquirit; ergo Re-

"n

J [

lgio acquirit Dominium, ficuti ex eo, quod

Servus omnia acquirat Domino fuo, hic acqui-

rit dominium. Erhinc Religiofi Ordines actio-

ne reali & mediis juris füaum jus profequuntur;

Q,W?n

vindicant nomine proprio, capiunt heeredita-

J.

D)

ynt

M

MU

tes, lepata, habent ceníus annuos, reditus fla-

biles &c.

Vi

Sicinbon

Excipe fcil. ex 'Frid. & renuntiatione facta

t r

huic privilegio Fratres Minores de obfervan-

n

j

NU

jl

tia, & Capucinos etiam in communi.

Ha&

DDomus Profeffze Societatis Jefu cenfüs & re-

uf

dituum ftabilium perpetuorum non funt capa-

l

€es, fed pertinenrium ad habirationem &c. con-

firmantibus Pontificibus.

Ita & communitates

i

hi

PP. Discalceatorum dicuntur incapaces reditu-

um perpetuorum 6 vineis, olivetis, apris.

Di]

Objic: 1. Religiofa communitas vel ejus Su-

r;i P*)pän

|

perior immediatus nequit alienare bona füaim-

mobilia aut mobilia pretiofa, fineconfenfu Su.

n

perioris mediati; imó & SummiPontificis, er-

o non habet Dominium in ea bona, imó in

caíà ultimo habebit Summus Pontifex.

E. D.

|

C. quead 1. partem , non habet dominium libe-

Al

|

j

rüm C. nequidem vinculatum /V. quia habet

L!'

Til

J

obligationem con(ervandi bona & transferendi

H

1]

[

hi l

i

du

Dz Jonr.

w

137

Ü |

E-

ad füccefTores.

li

2. p. IV. Pontifex folum invi-

/

gi]at bonc adminiftrationi bonorum.

g

UOT

Jufl. x. Bonorum ad Relipiofos pertinen-

tium dominium vocarur dominium Chrifti, üt

j

——

eidatum. . &. Eo fen(uü) quo Matth.25. iisdi-

lg i

citur: Quamdiu feciflis uti ex. bis framribus ineit

T p i

minimis , smibi feciflis.

1

7[? fUO) /IIC a:l(

Qbhjc. 2. Singuli Religiofi non habent do-

Vrl

minium, ergo nec communitas, uti & bené

SOgum

t

,

fequitur: finpuli indigent, ergo'omnes. B.T.

o

[

D. C. àt fant meri finguli colle&i C. üteftper-

It mumïi

fona ficta in ordine ad hunc effectum juris JV.

Sic in bonis indivifis communitas habet domi-

EM

nium perfectum , finguli hoc non habent. — &

Yrs t dl

2. V. C. & paritarem; non valet illatio à fin-

Q ]

gulis ad totum, fi fit preedicatum, in quo to-

Jl nf j

tum differt à partibus, fi praedicatam conve-

im nf

niatparti, ür pars eft aut aliquid fingulare,

atinemdc

non üt entitas eft, fi fir praedicatum quaatitatis

iDieomminti

&c. De hoc agitur in Logica & in materia de

ii

Deo, de demonftratione Dei contra Atheos.

D

Dico |[. Relipiofi Profeffi in. particulari

usj

fünt incapaces dominii rerum temporalium ad

redont t

bona fortunz fpe&ctantium, Innoc. 3. Zbdica-

econfena

zio pvoprietatis adeo e[fl aumexa. Regule Monacba-

Dontios, t

, Wt comtva eam mec Summus Pontifex po[ft li-

hn i

centiam indulgeve.. c. 6. cum ad Monaftevium. .De

r )

flatu. Mouacborum. €g? . Canonicorum vegularium.

doritims

lbid. Probilemus difri&f in virtute obedtenrie ,

N i

Jb obteflatione divini judicii, te quis Monacborum

groprium aliquo modo poffideat , [ed i quis aliquid

i &mnsfer;r;

Qropvii babeat , incomtigemter vefignos &ke. — Nbid.

ro-

5

538

Dz Junr.

fi i

(l

Proprietarius cum pecunia jubetur abjici in

? u

fterquilinium. Quid ergo haber ralis Religio-

vuto u

fus, quàm ufüm íemper dependenrem à vo-

Iuntate Superioris. 7 t9 c. Monachi 2. eod. tit,

,gpied

e Conc. Later. ubi uec peculium pevimittuntur ba-

;';?bjecïUS;

'Ur

Ij

beve.. Adde c. 11. XIL. q. z.. /Von dicatis aliquid

M

(

proprium, [ed. fint vobis omnia communia. — 1 vid.

M TUS I

f 25« 0. 2. de. Regulavibus.

INemini. Regularium

M

Vi

Y

fam virorum, quàm mulierum . liceat boza immo-

]*

[

dilia; cujuscumque qualitatis fuevint, etiam quo-

] QQ&

vis modo ab üs acquifita, tamquam propria , aut

"

gt

n

etiam nomine conveutüs po[fidere , vel teneve , [ed

h

*g

|dio, rl

flatim, ea fupeviori tradantur , comventuique iacor-

yfei

JJ/a

poventuv €gc. — Quod/i quis. alitev quidquam tenere

t'nä n

lMM v)

J

nl

deprehenfus aut. convi&lus fuevit : i. biennio atlivá

€9 pa[frvd voce privatus fit, atque etiam quxta fue

ip

im da

KReoule $9. Ordunis couflitutiones puniatur. — Inva-

Va

lide ergo difponeret ejusmodi Religiofus de

bonis fortuna.

Dixi de bonis fortune, non

h]

li

(

enim eó pertinent manuícripta üt proprie íci-

entie partus vel ejus accefforium, quod fequi-

l

À

hij

Mi

tur naturam principalis, & res fpiritualis effe

cenfetur ex Lugo & Karchne.

!

& Q'.'jfn;

?

Religiofus ergo beneficiarius beneficium

Ü

j

V, qu

habens pleno jure Domui relipgiofze incorpora-

tum , acquiret huic domui , cujus & ipíe eft, &

uN

totum beneficium. Beneficium habens non in-

corporatum, qua ex reditibus beneficii acqui-

4

i

/

rit, acquiret Ecclefie ;

aliunde, donatione

ngpl

e. g. legato percepta acquiret domui relioio-

fe;

plané exemptus acquiret omnia Ec-

EAWUUZH]T,

clefie . Sponíae fuae.

Religiofus jufi& ejectus

RTT

uti

AT,

Ds Junx.

159

M i

D

00

Mil

,pti & fugitivus acquiret omnia Religioni, cui

malitia Religiofi obe(fe non deber: injufte eje-

,

MAT

; &us voto paupertatis obftrictus maner & ite-

13 ;Al

L

^

; rum recipiendus eft.

Aec dicas ; fervus à Do-

JJ

h

u) ff//

ino abjectus, huic non amplius acquirit. /. 36.

: Mitdjy

/

5 quod fervus.. ff. de flpulat. fervorum ,. ergo &

9( m

i Religiofus Monafterio ejectus. m. JV. C. Fa-

"! I^l vori Religionis multum conceditur. Dominus

"!tv fervum abjiciendo facit eum pro poteftate fua

"t fui juriss Religiofus femper manet obítri&tus

"w votis fuo Ordini.

Ita & c. uz. de Jufantibus e3

^ iom. ]

A

languidis expofitiz. Expofitus vel à Patre vel ab

A

alio, Patre fciente & ratihabente, liberatur pa-

? (

-

M

trià poteítate; hac enim liberatio eft etiam in

j

M

zi

J

j

Patris poteítate.

lta per fe loquendo, pre-

:

M jn,rm

:»

fcindendo à particularibus ftatutis, & ubi non

l

TAT

l

elt in.ufum deducta Conftitutio Gregorii XIII,

ij

:

igif

: bona Religioforum extra clauftrum degentium

Ímm,; etiam cum confenfü Superiorum vindicans

üpore; Camerae Apoftolice.

Objic. In Ordinibus militaribus quibusdam

h, quifg

firindsd Profetfi habenr dominium bonorum tempora-

lium. £. Ordines militares funt duplicis ratio-

jefim nis; quibusdam permittirur etiam unumfaltem

(mme conjugium , quales fünt Ordines quidam in

&i i[pania, aliis non permittitur: Primos alii

w Religiofos negant, Schmalzgruber ad tit. 35. l-

sidap. 8T2 3. Decreralium de flatu Monacborum $$ Ca-

, ii Z07. Regul./vocat Relipiofos fecundum quid,

wis? Bonproprié, quod Confiliorum Evangelicorum

obíervantiam intepram & perfectam non vo-

tomi D

eod. cuflodia

;

j eje&ï veant. c, cum ad Monaflerium 6. tit.

cafir-

140

Dz Junr.

caflitatis omninó annexa efl Regule Monacbali.

byfmmi

Vocantur ramen Religiofi in quibusdam Bul-

Jgibllsv i

gn p

lis Pontificiis, quod regularh Religionum ap-

probatarum profiteantur , & Religionis vota

;E(US eJl]SI ]

r d

fübítantialia falrern ex parte obfervent, unde

f.l'

(

& perfonis Ecclefiafticis accenfentur, & privi-

hgtj

Jre D

legiis canonis & fori aliisque Religioforum gra-

|

tiis ac favoribus gauderff: Priorum paupertas

u

Jf

confiftet in hoc, quod íemel in anno de-

l

beant' dare fidele inventarium omnium bo-

m

norum ,

licentiam. eorum habendorum ob-

tenturi.

Pofteriores veri Relioiofi cenfentur;

|

ü

& eorum paupertas dicit ufümfructum depen-

T

j

AUAU d

/

7

denrem à licentia Superiorum & Ordinis, vi

vóti füi debent difponere de füis pro placito Su-

us

periorum, quod ipfüm de faculrate teftandi in-

N d

m

Wi

tellipe, Vide Suar. Pellizarium & alios.

*gr'on.

DDico III. Incapacitas Profeffi ad Dominium

It

non oritur 1. precis? & natura voti pauperta-

tis.

Ratio ef]: Quia retento dominio poteft

t

Ya

effe paupertas ex voto, eximens hominem à

cura rerum temporalium, quee fit impedimen-

f

uN

i

to tendentibus ad perfectionem, per exerci-

ET

tium dominii dependens à voluntare Superio-

rum, uti défacto habetur in Scholafticis Societ,

! ij

Jefu, quiretento dominio ufum habent àlicentia

j

Superiorum dependentem, & tamen funt ver?

M

ec proprié Relipiofi, ac fi Profefforum nume*

ro adícripti fuiffent ex Bulle Gregorii XIL

quamnto fru&luofius au. 3s82. Cal. Febr. eg- Bulla

l

d

^

a[cendente Domino.

k [

;

Ejusdem Pontificis, a. 1584

Em»:

9. Cal. un.

LT

Con-

Hï

N

"Nf

?

Dzr Junr.

141

d d

/ J

Q

W

!

Covfirmatur.. Poteft ftare votum caftitatis in

&

idf)

[

il

onjugibus, impediens ufüm conjugíi, erpo

l

& votum paupertatis in habentibus dominium,

j 4';:

tG

l

dum ufus ejus non fit liber & independens.

Tf Obf:n?g.rg j

Neque oritur 2. é ratione folemnitatis vos

nf

J

,a ti.

Jatioefl: quia folennitas habetur meré ex

lf(?däclq

lt conftitutione Ecclefize. c. quod votum un. de vo-

li /?!

U: 19 eg voti vedemptiosme, in'6. Etíic defacto in

"t Societate Coad jutores formati fünt Religiofi &

ln h inca

paces dominii, licet non folenniter profeffi.

LUl

j

At d

M

Confirinatur ex eo , quod votum folenne

"Utim faris intellipatur in perpetuitate votorum reci-

Ial

proca, hoc eft tam ex parte voventis, quàm ex

m d r

Religionis approbatz acceptantis votum, qui

As pl

conceptus non excludit rationem dominii.

kbl

Nec 3. ex ratione benedictionis & fpiritua-

mdos

fis confecrationis.

Ratio ef]: Quia hz bene-

dl Domie

di&tiones vel precationés ab acceprante vorum

1 t p

di&e , fünt e. g. invocationes Dei, ut det pra-

m tiam voventi, & non confecrant hominem vo-

wshmw ventem aut ad ufum facrum immobiliter depu-

frmiy tant; & in variis Religionibus ad vora emiffa

» a non additur ralis confecratio aut benedictio.

ytue voeno

Neque 4. ex ratione contractüs, ao efl :

AlX Quia fimiliter etiam Deo fe offerunt vorum

j fimplex emittentes, & quidem in focietare vo-

malwe ta fimplicia irrirant matrimonium fübfequens ;

fommar licet folennia non fint.

Provenit ergo hzc incapacitas & fola con-

r J

Hpf) fitutione Ecclefie & jure Ecclefiaftico eam

jj huic voro anneétente. c. un. quod votum. de voto

| & vofà vedemptione àn . [Nos jgitur attendentes ,

quo

142

Ds Jusz.

rots pf

quod voti [olennitas ex [ola conflitutione Ecclefia

k of

eff inventa: Unde vorum caftitatis in fufceprio-

s; (

ne Ordinis facri, & in ProfeíTione Ordinis re-

sefenti

lioiofi à Papa approbati fo!enne eft, non vero

; n

votum caítitatis etiam publicé emiffum in ma«

nibus Epifcopi, quod non reddit inhabilem ad

:w& i

»

À

matrimonium , licet fbfequens matrimonium

illicitum reddar.

Coufivmatur: "Teftamentum

ia

p d

folenne 4 non folenni differt folo

1

; diii

jure lhum-an'oä

!

ergo idem fentiendum de voto.

IÍ—

j 0i

Hinc, uti cenfent Suar., Haun &c., authos

ritate Ecclefiee feclusà vovens, nequit fe red-

lii

—

J

TOE

dere inhabilem ad dominium , uti eà feclusá ne«

»r if

quit fe reddere inhabilem ad matrimonium;

^f

Inhabiliras enim non eft materia voti, fed effe--

TE

n

étus modó adjunéctus 6 conflitutione Ecclefize;

D

d

h

(

quà fuppofità eft effectus voluntarius voventiy.

volendo caufam vult effectum.

qui

ts

:

i

Objic. 1. C. porre&um 13. de Regularibus u

DN

zranfeunt ad Relig. $9 c. Religio[o 21. $. fin. dgä

Sent. excom. i 6. & alibi dicitur Religiofüs fieri.

!

Dioq d

-—

n

!

per profeflionem, fed profeffio non fit, nifi

per vota folennia, erpo íine votis folennibus

ïD.*NäJïf (

ii

non eft Religiofus. & ..4. Quia tunc Ec-

w&f

clefia non accepravit ut Religiofum, nifi cum

ib

G!ego,',

votis folennibus C. quia non potuit acceptare

T

Hss

JV. Purant nonnulli primis Ecclefiae Saculis

in Religionibus, non folennia fed fimpl

icia vO- g

ta faiffeedita. Sc/malzgrueber ad tit. 31. 1.3. De-. |

eretal.

m

Jnff. x. Si fufficientia runc erant vota fim-

C

ii

,,pliciïa, dici poterit etiam Religiofus; qui emi

1S

u

Dz TJunr.

i

143

|

"Wif!rri«;g.;;üs votis pauperta

i

tis & caflitatis obedientiam

i

"

v Jl

.vovet Epifcopo vel etiam Confeffario. — g. JV.

OM

«€um eodem , quia Ecclefia non acceptat: Non

Tf d

)

:

. eft de effentia ftatüs reli

|

iofi major firmitas per

"m vota folennia, & pote

i

fe quis etiam perpe-

Ti

uó & irrevocabiliter oblipare per vora fim-

"'nr. plicia.

"p — dufl.2. C. cum ad Monaflerium de flatu Mo-

" lum wacborum. [2 f. abdicatio propvietatis , ficut eg

"

cuflodia callitatis, adeo efl. annexa vegule Mona-

Mil s

cbali, ut contra eam uec funmus. Pontifex pofft

r

liceutiam indulgere:: Exgo indiffolubilitas votire-

x d

ligiofi tribuens dominií incapacitatem non ori-

t nrimg

tur ab inftirato Ecclefie, fed intrinfeca effen-

t f

tia voti folennis. . & 1. D. /4. non poteft, id

iv Bd

eft, non expedit, non decet, non convenir

faltem facilé C. rion adeft abíoluta facultas di-

Dtris VOj

(

fpenfandi V. $. 2. D. ,4. Non poteft, ira ut

iij mmanens Religiofus habeat dominium in fe & fuo

jj (j, Uf omninó independens C. ut vel habeat do-

Tif fnin*ïum aut ufüm dependentem, aut folvatur

;;; /,; $ atu relipiofo. /V. — Benedictus IX. dicitur

iij dl peníaffe cum Cafimiro Profeffo & Diacono

RU Is

€ monafterio Cluniacenfi ad regnum Polonia

fm, D Ut

evecto. Gregor. XIII. cum fratre Cardinalis

t p

"

Joyote Provinciali Capucinorum ex Fagnano

N

& Schmalzprueber. Refert Paludanus difpenfa-

p

,

tum fuiffe cum Ramiro Rege Arragonum, Vol-

"E

l

]

taterranus 1. 4. hift. cum

NNicolao Juftiniano ab

- "Alexandro III. &c.

7/l. 3. Papa nequit facere , ut, quod (emef

t j ei c

onfecrarum, non fit confecratugi. j$emel

j *

49

144

Dz Josz

D ddimpt

JDeo dicatum nog efl adufus bumattos ulteviis trans-

ferendum,. Reg. 5J. g1. i2 G.. Sic facere nequit,

nt hodie ordinatus Sacerdos cràs non amplius

ialb

Sacerdos fir; ut calix hodie coníecratus, ma-

ao

nens integer, definat effe confecratus: ergo

(j

nequit per difpeníationem facere, ut vovens

yi 180

& fe obligans ad pauperratem. non amplius ad

a r

y. D.,2. Siconfecratio quoad

eam obligetur.

Ms

perfeverantiam fit juris divini & non fübfit fta-

m

tuto Ecclefiaftico C. f juris divini non fir, & flatu-

d.

to tali fubftet /V.

Ita baptizatus, confirmatus

n

Sacerdos, Epifcopus confecratur per characte-

njadi

rem indelebilem inSacramento Baptismi, Con-

füoigo

Uniic

firmationis, Ordinis fufceprum. Calici poteft tolli

confecratio abfoluté. Ecclefia poteft execrari.

al d

Jufl. 4.. S. 'Th. 2. 2. q. 88. a. 11. in 9. docet:

W

Eft autem debitum continentie flatui religiofo

TET

effentidle, & ideo in voto folemnificato per

drttüy

rofetfionem Relieionis non poreft ab Ecclefia

tb

difpenfari, licet poffit difpen(àri in voto folenni

qon t

per füfceptionem Ordinis facri emifTo: ergo

tpittas

1dem dicendum eft quoad dominium & votum

(nayn])

Mi

paupertatis. E& VelS.'Th. explica de porefta-

te Pontificis ordinaria, vel quod fzpiffimé non

itnj i

conveniens fir hac difpenfatio, vel de difpen-

Vil

fatione, ita ut maneat Religiofus & nullum vo-

mtmamra !

tum fervaret ; vel denique dic recedendum effe

As

cum reverentia à Do&tore Angelico ob c.um.

"ii

devoto in 6. & difpen(àtiones in voto folenni

F d

caítitatis religiofze à Pontificibus factas, cum

Etmnà

prafertim non videatur íatis probare ratio

lii

S. 'TIh. à coníecratione Deo faéta & fanctifica-

ibl

tione

1b

J

Ds Junx.

14

1 hunur,qh

)

& Y

DI

;'tione defumpra, de qua vide Jufl.3. Denique

"

tl

d IN

b

! fiin voto folenni per füfceptionem Ordinis fa.

Wj fonp«l

: cri emifTo difpenfari poteft juxta S.'Th. l.c., cue

V

dU

' non in voro folenni profeffionis religiofze?

Olbjic..2.

Quando.homo vendit & tradit

AUTT

r

l

'emptori rém, amittit ejus dominium, idque

sU y

i

ex natura venditionis irrevocabiliter, ergo. &

i*"o"ff'ffäquvc;

Religiofüs per profeílionem folennem ,. qua fe

m (ffr

i & fua tradit Deo, amittit dominium idque ir«

nf d

l! tevocabiliter.

K. 1. Ergo idem amittit per vo-

At tf

"* tum fimplex ex naturà voti ;

ergo per votum

AUWun: fim

plex caftitatis fieret invalidum matrimonium

IOurpm, (

!fubíequens; quod dici riequit.

K. 2. . V. d

a

:tt Univerfaliter *cceptum, aliàs non poffet dari

ij eafus, quo refcinderetur v

enditio alioquin va-

4204 fida. /V. g C... Vendens transfert dominiumin

?Hits egms qui anté non habuit: fi idem retineret ;

fmiet; daretur duplex dominium in folidum: ejusdem

"ibh: rei & ejusdem ordinis: vovens paupertatem

übvit pon transfert dominium in Deum ita üt is ac-

1 ll; t eipiat dominitim, quod ante non habuir, nam

int' dominium Dei non repugnat dominio hominis;

jadpitt d dominium altum Reipublicee non repugnat

i(iplntt dominio baffofubditorum. *.3. D.C.'Si vo-

ii lt vens. renuntiet folum a&ibus dominii JV. fi f&

ikolin etiam ex natura voti ad dominium inhabilitet C.

«imu* Conjugatus profeffus in Religione conjux fimul

n 04 eft cum dominio in corpus alterius; cujus ufüs

nwot per vorum eft lipatus. Vovens paupertaterri

us s? poteft cum dominio amittere folüma liberum

; tf üfüm & independentem.

Inf.1. Homo vovens folennitef tagis ob.

?ada&länäïï

firitis

Dg Junz.

146

cirem

j

ftringitur Deo; quàm homini, per querncun-

jj

ue contractum &. D. in ratione obligationis C.

inhabilitatis ad dominium V. peccando contra

g domia

qnà)

votum graviüs peccat & contra virtutem Reli-

)

V& o

gio

nis, quà fe fpecialiter Deo dedicaverat.

Infi.2. Profetfio folemnis Religiofi eft mors

m 6

g d.

fpiritualis, ergo ex natura fua reddit profeflum

yudn

mortuüum & omnis dominii incapacem.. &.D.7.

fa.

Mors proprié didta N. meraphorice ralis C.

mors dicitur, quia Religiofüs moritur mundo.

a

eyiamd

Infl. 3. Servus eft incapax dominii, dum

f» vendidit & libertatem fuam tradidit Domi-

Ms

fium, 4

n0, ergo ex natura folemnis profeffionis Reli-

dum fe donat Deo, eft incapax domi-

ln

giofus;

PT

nii.

E. T.

Idem argumentum cum prioribus

uá, )

procederet etiam in voro fimplici non folenni.

*v.2. Si fervus fibi peculium retinet, domiaii

püne

17

capax eft imó & usüs ejus licet revocabiliter.

Dein V. C. vendens transfert dominium in al-

küm i

Radped

terum, quod erit dein incompoffibile cum do-

ininio vendentis: fed vovens paupertatemnon

fib gt

fic transfert ex natura voti , fed tantüm oblipatfe

m

4

j

ex virture Religionis non ufürum fe dominio:

lsf

vel abdicat dominium transferendo in Ordi-

tl

nem, e.g. vel retiner dominium & abdicat

tj

i

ü

ufüm liberum & independentem.

lt

Oljic. 3. Si hec incapacitas dominii in pro-

DL

fefTo non eft ex natura voti folemnis, fed & ju-

Nb

ye ecclefiaftico, ergo profeffi ub initia primo

f UM üt

rum Ordinum S. Bafilii, S. Benedicti &c. reti-

g

m

nuerunt dominium rerum fíusrum, quia nomJ

,

t

E.

;

" Nmim

;onüat tunc ab Ecclefia conftitutam fuiffe

inca

n

Ds Jun x.

147

l i! U

hi

in t

l

Ü

incapaciratem dominii. x Diverfze hic fünt fen-

üteg

J

:

;

m

"'tenue. — Alii Cdunt. feq., & originem incapa-

3(

i fs

citatis dominii anne&ctende votis folennibus

RU i

"

; defümunt à Juftiniano Imp. Novell. 123. c.38.

A du

& Nov. 5. c.5. approbante Ecclefià , Greg. fcil,

Mil

Magno. c. 7. XIX. q. 3. Is ob filii paupertatem

lr nj

dediffe dicitur Maximo Abbati facultatem de

** 1]; bonis fuis teftamentum faciendi in Concilio s.

"Ws Epifcoporum. Alii Negant feq. & volunt ab

wf initio Ordinum Religioforum jam flatutam ine

X i,

$ capacitatem dominii jure Ecclefiaftico in pro-

intitim. feffis per tradirionem ; cujus non fcitur ini-

imüm: tium, ad nos perveniffe. vide c. 7. quia imgre-

mprir dientibus. c. 9. i qua mulier. XIX. q.3. c. Mo-

p

wnonpu gaché. 2. c. Super quodam. 4. & c. Cum ad Mo-

nl maferium 6. De flatu Monacborum. . Matih. 19.

15 jamdictum erat: 5 vis pévfe&us effe , vade, ven-

lod de ommia, que bales, & da pauperibus , &9 babe-

tbniun: £s zhefaurum in ccl. Finis autem Religiofo-

plbius um eft perfectio , quam quarunt.

Quod

m fübinde quaedam mutata fuerint; hoc ipfum

uml evincit. talem difpofitionem effe ab Ecclefia.

m f um «

Ex his fequitur paupertatem in genere prae-

ii 0i fcindere à carentia dominii, & poffe dici volun-

in ( àit tariam abdicationem temporalium faltem quoad

f

ufüm à Superiore vel ordine dependentem.

Novitii veró retinent dominium rerum fua-

doiniin

«s i ram,; de quibus difponere poffünt per f& lo-

(hunp quendo, five inter vivos, live mortis causá.

ouibit Trid. tamen f 25. de Regular. €. 16. excipiendo

y

Qu

ovitios Societatis ]efa voluit non valere re«

jura-

timumüxüfef UQntiationem aur obligationem etíara ctm

",

"ieute

«s

148

Dz jJunr.

gseulit

amento, €9 infavorem cujufcunque caufz pie àNo-

j

x

r eam

vitio, tempore fc. Novitiatüs, & füícepto ha-

TO

bitu factam , nifi fiat z. cum Jieeztia Epifcopr,

éut ejus Ficavü , 2. iufva duos menfes proximos

li fotel

gU

ante profeffionem exa&te fcilicet de die in diem

,

computandam, cui non obeft, fi profeffio per

j

LWZ

Nf /7(11

accidensdifferatur, 3. u£zon intelligatur effectum !

l4

M

füum fovtiri , wifi fecutá profeffone ; fic nimirum

I

, g[[g n

'Q,A.;.Cl-.

confülitur libertati Novitiorum, etiamin egref-

fu ex Ordine. Que ratio cüm ceflet in tefta-

s

mentis & ultimis voluntatibus, üt ambulatoriis 5!

vw*»x'

:

jeuio mf

&revocabilibus, patrimonium Novitii non lee:

i

1

dentibus, nec egreffum impedientibus; de his.

'

4

COT

infï]

non inrelligerur Tridentinum. ta explicant

;

1iii, f

Declarationes Card. apud Barbofam ; & alios.

Ita & Novitii cujufcunque Ordinis poffünt g

acquirere-heerediratem & ex teftamento , & ab |:

i,

inteflato, uti & Seholaftici Societatis. « INovitii | zxit

fine difpofitione mortui bona non cedunrt do-

lj

D

mui vel Ordini, quo enim jure eó pertinerent,

cüm ex Trid. cit. nequidem valeat difpofitio |iin

[ J

Novitii etiam juramento firmata ante ultimos

!

duos Novitiatüs menfes , & profeffione non |

1

ll;

D

fecutà, ergonon debet agnatis auferri jus quee- ]2

l

fitum füccedendi ab inteflato; cüm Novitiatu$ Jj

fit mera probatio, & pollit difponere,

TC

J

| ii velitj

Db

DP

h

m

J

L

T

l

per teftamentum Novitius.

Dico IF. Plerique Profe

(fi Relipiofi funt cà

paces fucceffionis ram ab inteftato jure fangui- | ial

Iis, quàm ex teftamento, cüm jure communi | (ay ;

non prohibeantur.

Excipe FF. Minores dé| ; ,

Obíervantia & Capucinos , 'quotquot id|5uj],

l«

ht

Dr Junz-

í

149

fïþfïnqrff

JL:*

*

ll Societate ultima füa vora publica emiferunr. Di-

Ms Y

/cuntur etiam Cármelite Diícalceati füccedere

lm]

J

offe ex teflamento, non veró ab inteflato.

1 dj [

QP;.. Poteft Profeffo Societatis relinqui le-

" du gar

um;, ergo & hereditas. P. C. ex $. legari

Vi fnfl. de Legatit. — Legavi- autem. ibis folüm poteff,

r cum quibus teflamenti fa&lio eff : ergo illi, qui

!!! li heeredes effe non poffunt, nec poffunt capere

ht legata.. . V. C. P..D. C. Qui non poflünt effe

x heredes ex voluntate propria proprer votum;

Stmig: eis non poteft lepari N. C. Qui non poflünt

mNmi ex alio impedimento juris C. ' Si vetus eriam

W& jus fuiffet contrarium ,. derogatum ei eft jure

"* hek novo, quo Religiofüs eft.capax legati; quod

ii d& nonfibi, fed Relipioni acquiri.. Denique Re-

w gulam datam inrelige deífervo , cui inutiliter

tin,) aliquid lematur, non datà fimul libertate, quae

v N: capacem reddat dominii.

F. Li 1024 4f de

am vt Zeg. ".

t & p

ico F. Domus religiofa fuccedendi capax

usdj füccedit in omnia bona Religiofi profeffi, de

a quibus hic ante profeffionem non difpofuit.

vf INam fi fit faccedendi incapax, uti FF. Mino-

fj rum, Capucinorum, Societatis Jefu, bonaeo-

N rum po(t profeffionem pertinent ad heredes

, d 9 inteftato.

Ratio efl, iVovell. s. c. $. Jllud

quoque decevuimus , qui im Monaflerium iutvoive

dettr 'uoluejrit, autequam . Monaflerium iugvediatur , li-

g; Centiam babeve Suis uti , quo voluerit zodo z. in-

bt

Ü

ure n

gredienten. namque . und. fequentur. . omiminà. ves,

Fj M

enamfi uom expveffün dixevit , [e ilag imduceve,

.

norzüezfz't Dominus 4

Jlavum ultevius ullo smodo.

i qquuorj'

JVov.

K 5

Dr Junr.

/ ys6

qpont

j

INov. 153. €. 38. - Autb. fí qua mulier. €?. autb.

ipum !f

ingre[! C. de S5. Eccl. c.7. 68 9. XIX. q.3. Con-

U

venit enim , ut Domui religiofe , ubi vivet,

m

& alimenta capiet, res Relipiofi cedant. Inde

yíc i

& quidquid Profeffus acquirit , acquirit Mona-

!.j 4 1l

fterio. 7^ c. Abbates 6. XFIHL q. 2. Hseredi-

j *

tas autem religiofo jure defertur. Z.56.$. 1. 9

í

"T

j

2. C. de Epi[c.e9 Clev.

gt

Obj. 1. Si Domus religiofà füccedit in om-

h qmw

nia jura Profeíffi ,^ ergo etiam füccedet Parri,

j n

dum filius ejus religiofus ante mortem Patris

|

—

NU

eít mortuus. B. JV. feg. Religio folàm repre-

v

fentat filium vivam, non veró mortuum,

M.

Infl x. Saltem Domus religiofa debebit ap-

a lg

prehendere poffeffionem de novo, ut domi-

aimm

nium acquirat. &. /V. feg. quia Domus religiofa

Hf, Ne[

non füccedit üt heres extraneus, qui ad com-

[

(

W

dia

o

parandum dominium debet hareditatem adire,

bun.

& rem apprehendere, fed àt haeres fuus, qui

]i

continuat dominium, in quod füccedir, üt re-

p

prafentans Profeffum fuum; ita enim filius üt

heres fuüus abíque nova aditione fit Dominus

Tlaty

Wi g

rerum Patris mortui. $. fui 3. Iufl. de bevedit.

t lt

quz abinteflato defevumtur : [ui baeredes fiunt etiam

L

r

zorantes. L. 14. fF. de [uis €g. legit. beved..

.

u

is beevedibus aditio non eft nece[farta , quia ftati

N5

[

apfo gure beereces exiflumt.. Lict autem effe faum| "u

sredem precipué inrelligatur de deícendente

'w'mg.

Mdm

non emancipato refpectu patris aut avi patet-

i

ni , cüm mater non habeat filios in poteftate

us

n

ET

18

fua, de qua füperiüs a&ctum eft, fcilicet juridi-

ca, pertinet tamen etiam ad filium religiofum

& re

l

INt

DE Jonr.

ET

! [ f]llr? [

[

i& religionem ejus nomine füccedentem , non

7Ml per novam heereditatem aut donationem, fed

[

ïi

If . per extenfionem aut modum perfonze acceffo-

"s rig, beneficiolegis, unde füccedit, licét Pro-

U. acqw'n:)f,» felTus (it minorennis aut amens.

LOT*

Infi. 2. Donet quis Relipiofo füb expreffa

Tl s

l

j conditione; ne cedat Domui religiofe. — . Si

-ebfolut& aliter valere nolit, nulla eft donatio;

alias; cüm donans cenfeatur favere voluiffe do-

T m

n d natario, quantum lepitime potuit;

& is capax

w eft; u(üm cenfetur voluiffe concedere , & com-

ihljgg; moditatem precariam

dependenter tamen à

voluntate Superioris.

Nam ftatur pro valore

TY

dotidd

a&tüs L. 172. ff. de R. 9. & verba teílatoris de-

bent intelligi fecundüm conditionem perfone;

t 000 at d

j s r

avg. L. plenum x2. $. 4. f. de ufu g babit.

Iufl.3. Nepos repracfentans patrem mor-

3 qi d

neliitem 4

tuum füccedit avo , ergo & Religio reprarfen-

tans Religiofüm mortuum (üccedit patri. Be I.

fs ,

1

Küccedi,

D. A. folus V. cum patruo aut avuneulo fü-

perítire C. folus fine patruo, e. g. fuecedit ju-

j m f

ne ft Domt

re füo, non reprafentationis.

y.2. IN. C. Ne-

pos füccedit jure fanguinis vel reprefentatio-

Mi [77,

)

nis: In Domo religiofa non eft jus fanguinis;

quod per mortem filii extinctum eft, nec jus

j lul .

repreíentationis , quia füperior e. g. parens

u ( j

non reprafentat inferiorem , uti filium pre&-

yem dl

je d

mortuum , arg. Aov. 118. €. 2- licet viventis

perfonam aliquatenus füftineat.. Avus fuo jure

TU

;

füccedit nepoti , & fi velles ab eo repreefentari

js p

rio-

| ln

filium ; adeffet jus naturale vinculi & genera

ne,

4

ln

152

Dz Jüns.

"i Cäl'd. f

