d | egatarios, heredi nihil Yere emolumenti relin-

wmar!quebant; tandem lex Falcidia cavir, ne plus

4 lsii| quam dodrantem legare licear, quofemper quar-

i Qu| à portio bonorum heredi uni vel pluribus fal-

r oje| Và manear vel jure retentionis, fi poffideat , vel

ss I6l vindicatione , vel actione in fa&tum, vel con-

« Cleuone indebiti, inrerdicto

, Vüin.

uorum — legato-

ht

I

lgitur Falcidia eft quarta pars bonorum;

jj quam heresderrahit ex bonis defuncti, deducto

prius &re alieno, impenfis funeris, & pretio

ervo-

4co0

Dz Junr.

fervorum manumifforum , quibus relicta liber.

Jl

tas eft.. Si enim debita abforbeant totam here-

TT

j

ditatem , falcidia non detrahitur, nec valent le-

MAT

gata aut fideicommiffa. / Hoc de nomine, defi. ( 7///

nitione & occafione legis Falcidiae: nunc por. uf

tionem hoc plebifcito definitam curfim infpi. Idl

|

ciamus.

g m

i

L. Competit beneficium hoc heredi ultra

vt

dodrantem gravato: competit heredis heredi: |nis!

competit fiíco, fi hereditas| ei deferatur:non ve- |ainhs

ro legatariis & fideicommiffariis regulariter , ni-

m

fi heres potens detrahere quartam ; in gratiam

m

fideicommiffarii non derraxit.

ial

II Detrahitur de bonis, prout tempore -

Maim(

mortis teflator ea habuit:

nam incrementum -

Trebelan

vel decrementum poft mortem fpeétat ad here-

wtsertel

des. Detrahitur delegatis, donationibus po-

inltnt

tiffimum mortis caufa, nifi prohibeat teftator; jj

uti etiam fi legatum fit fpecialiter privilegiatum, — jsn

quale eft dos privilepiata. An a fideicommiffis

lmlifícg

!

patticularibus detrahatur falcidia, an Trebellia- «

p

nica, controver(íum eft.

Cottnm

III. Non detrahitur , fi heres de bonis lié- jeiti:

reditariis aliquid fürripuit aut. occultavit :

l fs flios

[

non confecit invenrarium debito tempore aut

1

ln

t

modo: fi heres derractionem remifit poft mor- j ..

m

tem teflatoris: fia judice monitus, intra annu

li &y

reftatoris voluntatem exfecutus non fuerit: fi

Ym

[j

'iv.

]

Íciens, vel in Jure errans integralegatafine pro- J .

u

teflatione folvit: tunc enim foluta non repetit [

STIQ':

nifi fit perfona, in qua ignorantia Juris tolerae |;

W

tur ; ut miles.

Dico IIl. Vg

i

Dr Junx

4oI

AUu

d

Md "bHuï

DDico I11. Affinis falcidiae efi Trebellia

nica.

B

— ifl. lib. a. 1. 23. De

hi

iL

l

Jideicom. beveditatib, £? ad

i.

$.C. Trebellian. ff. lib.

36. zit. 1.

C. lib. 6. ?. 49.,2d

il

$. C. Trebell. INovell. 39.e7

w,æ

f

i

i

108. De partis hujus

! Q

origine &affectionibus pa

ucahic adnotare lubet.

üm I)

I. Trebellianica in larpaacceptione confun-

ditur cum falcidia: preffe

fümpra eft quarta

ld i

ars bonorum per heredem

fiduciarium de fi-

"d ferd

deicommiffis fàltem univerfal

ibus.

'am cum

UW* beres dire&tus nollet

admittere herediratem ob

Wt |

nullam fpem lucri, eoquod caperetomnia fidei-

hmim

commiffarius , tempore Domitii Neronis Au-

ufli auctoribus Annao Seneca & Trebellio

QU t

Maximo Confülibus füffe

étis conditum eft S. C.

W "Tre

NCIS

bellianumVIII.Kalendas Septembr. , ut refti-

^' tuta ex teflamento heredirate ; &&tiones omnes

Tonfus

l

?^ tranfirent in heredem fidei

commiffarium. $. 4.

2* f .z neincommodumh

eredis fiduciarii effet ,

"wüegmmm,

jicommil

cujus nullum erat lucru

tn. Hac vero lege non-

'| dum fufficiente, imper

anre

2l* gafo & Pufione Confül

Vefpafiano Aug. Pe-

ibus, fucceflir Senatus

. Confuültum Pegafianu

m, quo permittebatur

n* ! heredi fiduciario detra

h: d T

here quartam e bonis ra-

tione fideicommifti reftiruendis.

poie at

Tunc ergo

onera hereditaria manebant penes heredern di-

poü m

redum, ni(i certa fipulatione; qus vocaba-

tta

Ti

"" für partis, & pro parte,

in fidei commiffarium

. pro rata oblipationes transmitteret.

He (tipu-*

TO

!^ "lationes videb

anrur pluribus captiofze: Unde

u15. TuftinianusTre

belliano omnem auctoritatem tri-

j

buit, vel potius ex duabus hislegibus fecit uni-

lt

J cam ; ita ut quartam füam heres femper habe-

[*

ret

402

Dz Junr.

ret falvam, actiones & onerainter heredem di-

i d

viderentur & fideicommiffarium pro rata; fed

j d

heres neceffario adiret hereditatem, aut omni-

E

[/

no poffet adire ipfe fideicommiffarius.

j' jreterea

II. Hoc jus competit heredibus omnibus,

n d x

etiarn füb conditione fcriptis non tamen regu-

sübcitü

lariter fideicommiffario, licet is wlterius roga-

rfriugn p

tus effet hereditatem reftituere.

Ante detra-

D

&ionem fübducitur asalienum: in detractione

TMM

attenditur non tempus mortis, ficut in Falci-

!

ij

dia, fed tempus, quo hereditas reftituenda eff.

16 N

In Faicidiam rantum computantur , qua haben-

^m

tur jure hereditario ab herede; fed in Trebel-

a

lianicam computantur etiam quae habentur ju-

t d

re legati , aut alio titulo; item fru&us temporis

ij a

intermedii, dum refítitutio fit extraneo.

]T. P

Ceffat 'Trebellianica, fi heres fciens, autin

|

stl g

jure errans totam hereditatem re(tituerit. . 9.

tde, t

. ulr. fF. 1. 10. C. De juris &9 fa&iignovantia. l. 9.

at p

C. Ad 1. falcid. 1.68. $. un. ff. -4d 5 C. Tvelell.

AChtrqy

liqui cum Haunoldo ar-

Quarmvis autem a

UR

bitrentur, ceffare Tre

bellianicam , fi teftator

p CMj

contrarium tarmnen

eam expreffe prohibuerit;

Ill

probabilius videtur.

Urenim

|Novell. 1. c. 2. .

a,

tult. autbént. Sed cum teflator.

C. Adl. Falcid., pro-

non tamen continuo jus

Paf

hiberi poffit falcidia;

A

iftud, tamquam correctorium,

extendi debet.

Vr

Qu

in jure veteri ne F.

alcidia quidem prohibe-

L

J

]. 15. . 1. ff. Ad l. Falc.

Quodfihe-

J!

ri poterat.

res a fideicommiffariis copi ad herediratem ad-

n

eundam poffit ,

$. 7. Jufi. de fideicommilJar. be-

Qd

:

ut quoad "Trebelliani-

N

ved. convegit omnino ;

cairà

N

Dz Junz.

L

405

cam melioris fit conditionis, quam heres qui a

"r

legatariis ad hereditatetn adeundam c

Km, ü[pmm'.

ogi ne-

4f

quit. $. 2. z2 f. De l. Fakc.

Preterea non pauci tenent; perdi'Trebellia

iibnsom-;;:..l

f

nicàm ob neglectam confectionem inventarii;

lr "

ficut ob caufam eamdem perditur F. aleidia. Sed

Ánte din,

contrárium probabilius videtur, quod etiam,

5

b

tefte Fachineo 4. coztr. c. 39. i2 pi. fecuta eft Ro«

n fa.

ta Romana, & Camera imperialis, teftibus Gai-

wüd

lio O/forv. 138. s. 14. & Mynfingero cegt. 3.

s.

elf.60. Natn conítitutio /Vovel]. 1. c. 3. $. 2.

ii

omifhionem inventarii punieris jatura falcidiae,

cum peenalis fit trahenda non eftad Trebellia-

lat j

nicam. /2i2.c. 1 5.De À. 1. in.6. Ita Molinazrad.a.

J

lIsl

di[p. 319. z. $. Haunoldus, Fachineus &c,

III. Poteft pater filium fideicommiffo uni-

j5 t

i 1

vetali gravare vel abfolute ac pure; velcondi-

m

tionate, ut cum filium heredeim inftitutum jü-

M

bet poft mortem alteri hereditatem reftituere;

&mbdt

cenfetur eum ravare fideicommiffo fub racità

[ i

conditione, fi filius fine liberis decefferit. À.

( (me

|

3o. C. De fideicon.

uoniam autem filiis por-

——

tio fua lepitima debita relinquendaeft fine omni

TIPTY

I

W-?Pw' |

onere 7. 30. C. De

A

inoff.tefl. heredi item fiducia-

|

tio licet fibi fe

rvare ex fideicommiffo quartam

Yi j5

Trebel

lanicam; difceptatur, utrum filius fidei--

li deþeïv

|

commiffo univer(ali oravatus. poffit duplicem

n)ïOI'*

uartam deducere ; íc. fuam legitimam ; & Tre-

ondühe- |

;

ellianica

m? Quamvis autem id negent illuftres

d Theolog

i & JCti: affirmantem tamen fenten-

yin

tiam pro

babilius tuentur seque przftantes viri

Trebeüiaä

&um Haunoldo zr. 7.c. 4.cozzr.2. eamque Man-

€ à

ticà

Dz jun&

404

gred l

tica De conjeBturis ult. vol. l. 7. tít. Y1.1.6. Soci-

p

ii

10X

jl

num juniorem adducens , ait; effe communem,

& per totu

m orbem, tamquam Evanpelium

j

obíervari.

Nam cum jus canonicum c. 16. c?

jwi

Iftt

aicam, 1

x8. Deteflamn.. dittin&te pronuntiet, filium fi-

|

deicommiffo uriiverfali pravatum pofle dupli-

j Trebel

L

cem quartam deducere , ftándum eft hujus de-

cifione, quandoquidem jus civile hac in refüb-

em d

qqa j

obícure loquitur, juxta regulam communem

ex c. r. De N. O. N.

il

gb

Deinde jus ad portionem Trebellianicam eft

ius detrahendi quartam ex bonis qua fünt ia

i t

hereditate, & reftitutioni obnoxiis. Zfrg. /. 68.

Jj t

tioa t

ff. Delag. 2. £? 1,62. pr. ff ad $.. C. Tyebel. At-

milliriord

qui legitima nec continetur in bonis heredita-

tis. ZIrg. l. 14. dn f. princ. ad l. Falc. nec in bo-

duium, Q

nis reftirutioni obnoxiis.' /Vov. 39. c. 1. 22 pr.

fitere .

Praterea quivis creditor, fi heres fcriptus

um pr

& fideicommiffo univerfàli gravatus fuerit ; an-

T

te aeftimationem bonorum ex quibus Trebellia-

nanürgïn i

(h. ]

Bica eximenda eft, deducit füum debitum. /4tg.

"

&lit lr

]. 5. C. ad $. C. Telel. & 1. 8. C ad L Palc. Er-

go etiam heres fuam leg

itimam, qua non do-

pf

num liberale defuncti, fe

d debitum eft. 7. 36.

d.

$. 2. C. De inoff. 16fl. INovell.

18. 22 prefat.

ïfwel j

Poryo heres prelegata ;

licet beneficio te-

] fs

ftatoris obtentanon computat in

falcidiam. . 4 | ;

ff. Ad l. Falcid. Ergo multominuslegitima come | ciai

J dingis

putatur in Trebellianicam, cum haec ex SCto;

illa ex eequitate juris naturae pr

omanet.

m

C. .Ad S.C Tre-

T

"Adlec cum l. 6. u f. princ.

bu]l. Zeno preceperit, ne filio

fideicommillo

i a

grava'to

Dz Junr.

40$

UI

ravato redditus in Trebellianicamn computaren-

"t

tur, mox jubet idem in retinenda legitima ob-

t

tinere.

D C;ïxæ

Denique fiis qui habet jus deducendi Tre-

mff» "H

bellianicam, fuccumbens in querela inofficiofi,

1 i

falva 'Trebellianica, folum perdat legitimam.

| f[l bl)jlþl(!

1.8. . 14. ff- De mmoff- teff. — Ergo fi non fuc-

lcire

cumberer,; & Trebellianicam & legitimam ,

confequenter duplicem quartam deduceret.

TU [

Qlhj. £. cont. 1.concl. Etiam fideicommiffum

tamd

L

particulare eft donatio rei particularis a defun-

SKI

n

&orelicta; ergo nihil differt alegato. &. Diff.

Y

"i. fideicommiffum particulare eft talis dona-

Til

tio a defuncto immediate & proxime fideicom-

Yi hd

miffario reli£ta N. mediate per heredem fidu-

k n

ciarium, qui illud rogatur aut jubetur alterire-

l !))[lï

ftituere C. Silegatum a teffatore ipfo vivente

ts frpus

interdum praeftatur , fecundum 1. 22. f. De le-

sftent, d

Qet.2. non tam cenferur effe lepatum, quam

WT

tranfire in donationem inrer vivos.

Bium, Af

Ob;. Il. Si dominium rei legatee ftatim ab

'/; A'//f' Er':

adita hereditare tranfit ad lepatarium, ergo hic

V on (t« .

poteft legatum füum ab herede morofo vindica-

*d?v 136- ;

Ie. R. Diff.[eg. quando legata eft res certa &

H

in fpeciej juridica, vel individua, fecundum

yfio t

philofophos, poteft eam vindicare C. fiin ge-

Va 4

nere,

V

. IOO. floreni, non determinando

U

quinam fint N. — Quapropter lepatario dantur

:ï « h

actiones diverfa, corfefforia pro folutionibus:

vindicatio ve? pro rebus corporalibus in fpecie

ïyï'y,afre-

legatis: proomnibus actio perfonalis ex feffamen-

Item

o

?0« vel aequivalente, puta, codicillo.

gravato

e 3

actio

4

oe6

-

Dz Junr.

actio hypothecaria, qua habet hypothecam in

jedem d

ornnibus rebus defuncti, non tamen in ipía re

lepata, quia rei noftre pignus nequit effe 7 45..

dinonet

fodum:

ff. &« K. £. & pignus exunguitur dominio fu.

perveniente. Cum vero lepata non debeantur;

« ln

emti

nifi deducto ere alieno, ideo ifta hypotheca.

rjaeftirregularis, ita ut nec ad hypotheca.

giliam

j a

rios, necad chirographarios defuncli credito-

res pertineat lepgatarius.

gt

ao

OLj. I11. 'Tutor incertus nequit dari; ergo

etiam nequit legari perfonz incerte , licer haec

r

€x certo eventu determinetur.

E. AV. Conf. n

ht

tutela exigitur induítria perfonz , ac pupilli re-

d

fert, ne incerti & ignoti bominis cure com.

il gl

mittatur , de cujus fcilicet fide , diligentia, mo-

domyniom

ribus teftatori non conftat, 7. 28. /f. De tefflam,

vemjifop

zutela. "l'alis ratio quoad legata non habetur.

jnmnpra

Go d

Ob;. IP. Legatumreialienze reprobaturc. 5.

tsnonid

De tefíam,. Ergo nequit legari res aliena.. &« ex-

plic. A4nt. reprobatur ita, ut res aliena invito

tientm i

domino detineatur C. ut redimatur, vel pre-

lus

ftetur zeftimatio N. fatis indicatur c. f epi[copus,

hat

TO

XII. 4. 5. valere legatum rei alienge ,. fi. aefti-

matio folvatur, aut res alia ejusdem valoris de-

t

tur. Deinde eod. v. 5. dezefjam. merito repro-

ia

batur legatio rei ad Ecclefiam fpe&tantis, & qui-

m

dem citra compenfationem facta: cum eriam

LO

jure civili fpecialiter prohibeatur legari rem

fesin,

pertinentem ad Imperatorem.

Preterea; .

du

ut Haunoldus re&te advertit, au&tor capituli

tun d

laudati eft Gregorius M. , hic reprehendit fa-

Titntur

of d

&um epifcopi retinentis rem alienam in iis cit-

cums

Dr Junr.

407

n

VMIT

I

cumftantiis, in quibus iniquum eràt pravari

f

Vi

l

heredem ad rem prafítandam, aut folvendam

ul

Ü

eftimationem : nam legatum pertirebat adaliam

Ecclefiam: heres vix reliéctam habebat con-

OE

k;;

ruam füftentationem: legatum erat factum fe-

Pä ) D

N

ulrure gratia, adeoque contra ordinationem

]u

f

ecclefiafticam ejusdem Gregorii M. , ne quid fe-

d rj

i

f

i

pulturee cauía acciperetur.

Ergo non poterat

lex civilis de valore legati rei alienae ad hunc

lr

4]; 6p

cafum extendi.

tl

i

Iuft. x.. Legato acquiritur dominium , ficu-

M |

ti hereditate; ergo ficuti nequit inftitui aliquis

hpins. |

heres in re;aliena; ita neque legari resaliena po-

Qr u

tell.. $. D. 1. part. " 4ntec. Legato acquiritur

Milb . |

dominium rei propriee C. alienee f/4. fi heres

DT

rem jufto pretio emptam legatario praftiterit C.

d

fi non praftiterit N. . Deinde non eft par here-

ag

|

dis ratio &legatarii: nam heres directe inftitu-

RD ul

tus non haberet , a quo peterer preftandam rem

i I

|

|

alienam aut ejus aftimationem , quam tamen

j p

legatarius petit ab herede.

Quo quidem

fs

in cafü teftator de re aliena non difponit quoad

Zr

translationem abfolutam dominii, fed cum hac

ginide |

conditione, fi heres rem redempram legatario

o

preftare nequeat, faltem ut ejus eftim

gtiqnem

; Ui

ei teneatur preftare.

um etam

luf.2. Nequit legari feudum, ergo nec

u i

res aliena, — g. /V. Cosf. Sine confenfu domini

ire&i non viderur feudum in commercio hu-

at

qr a

mano effe, perinde ac praedia Carfaris non re-

putantur in noftro commercio, quia fine ejus

du

p

confeníu diftrahi non folent. Zl. 1. Zeud. tit. 8.

Q

Sjo

LCcA4

408

Dzg JvzE

£7 ]. 39. ff. de legat. 1. Aliud eftin emphyteufi

Igg;piruli;fe

faltem quoad zeílimationem; que adhuc ea ra.

jine rele

tione in commercio humano eft, quod ad ejus

r

muüumm

1ij, (u0

alienatiottem videatur (üfficere infinuatio domi.

»

no facta, & exfpectatio per certum tempus.

gii

300 eXtT

Jufl. 3. Non valet le

atum, fi tibi tua reg

Ti porür (

ropria legetur, faltem

j

fpeciale commodum

r s

'

ior, (

inde non reportas; ergo nec fi res aliena ter-

tii fuerit lepata, valebit.

E. V. Conf. Quod

U

ruum eft, tuum amplius fieri nequit; quod

piust

alienum eft, fieri tuum poteít. — Quare licet

: a

vivo teflatore eamdem rem tuam alienaveris,

m t

non debebitur tibi eftimatio: quia legatum,

! rie n

quod initio non fübfiflit , tra&tu temporis non

^giinum

convalefcit. $. 10. /7/?.De leg

at. l.1. ff.devegula Cae

ht im.

zoniaua. l. 29. fF. De R.9J.

ando autem dicta

E A

l. 1. ff. de veg. Caton, dicitur legatum tibi deberi,

iifttrm

inimi d

fi vivo teftratore fundum tuum tibi legatum alie-

naveris, non füpponitur fundus pure lepatus

ag

fuiffe, fed (üb ea conditione, fi vivo teftatore

iif

ipfüm alienaveris.

R

hia

OLj. P. Quando teflator in proprio nomi-

lal

ne errat, non valet inflitutio heredis, legati &c.

-Jrginama

ergo etiam quando erravir in nomine legatarii,

g p

non valet legatum.,

Y /V. Conf. Exror alieni

Pt

nominis poteft effe juftus, non vero nominis

MR

proprii, fapir enim hoc ftultitiam.

dl

Qj. FT. cont. 3. concl. In textibus c. 15. £

fl

18. Deteflam. filius non pure, (ed füb conditio-

—1

h

Vr

nero

atur reftituere ; ergo fententia $. 3. eozc).

TU hr

adducta non procedit in cafu, quo filius pure

]

gravatus fuit. g V. Cozf. Quamvis memora

ü

l-

W

Dz Jonr.

409

ï*"*'mpfureu

|

tis capitulis fermo fit fideicommifforum füb con-

TM

Áv

df

ditiione relictorum, in hoc tamen Pontifices

T

T

LUS*

mlll]]m i

(])

vim argumenti non ponunt, fed in ratione uni-

ver(àli, quod legitima gravamen non recipiat;

mm ("ïfm

& quod extraneus quilibet deducere Trebellia-

ltss

nicam poffit: quae quidem rario in fideicommif-

E uT

4lep .

fis pure relictis valet, & in iis, quibus legitima

deberur, cujusmodi fünt nepotes,

f Qui

Jnf. 1. Filiusfamilias fideicommiffo univer-

li quo]

fali pravatus reftituere dodrantem tenerur. ; 6.

Iu fce

priuc. C. ad S. C. Trebel Ergo duas quartas ne-

lt

l

quit detrahere.

R. Difl. dnt. 'Tenetur refti-

lii

tuere dodrantem ex reliquo poft detractam le-

TT

gitimam C. fecus N.

Si filius ita gravatus;

gl

ommibus modis vetenta quavta pro auGlovitate Tve-

m d

lelliani $. C. noi per imputationem veddituum (licet

Ti dber

foc teftatov vogaverit vel quffevit) fed de ipfis bouis

pumde

bereditavis dodvantem ve[fituere teuetur ; juxtad. l.

Ut hs

confequens eft, non ideo illum excidiffe jure

iotehtoe

legitimaefüge deducendae , quod quarraipfi T're-

bellianica ab Inperatore tribuatur.

m f

Iuf.2. Res eadem duobus titulis lücrativis

hst

2

acquiri non poteft; /. 159. De . 9. ergo filius-

Á |

fam. non poteft quartam duplicem acquirere

or dieni |

jure legitime & auctoritate S. C. "Trebellian.

qomuns

3. V. Conf. Filiusfam. duas portiones quartas

duobus diverfis ex titulis adipifcitur, fed & le-

1j 15.'5)

gitimam non ex titulo flricte lucrativo deducit;

; n

quippe ei ipfi tamquam as alienum ac debitum

dTILU

Jure natura obvenit.

Bs

Ijf.. 3. In Trebellianicam imputantur , quce

g m

a»entur jure hereditario /. 91. ff. de 1. Falcid.:

u

e $

atqui

410

Drz Jonx.

atqui lepitima habetur jure hereditario, /Voo, |;, !

115.c. I.: ergo & hec in quartam Trebellia. jj ia

nicam imputatur. X. D;f/. min. Legitima jure 4105

hereditario habetur (ine onereC. cum onere N, 0*

Explicatio aperte habetur /. 32. C Deinoffic. 1efl, i 06

lei Ml äpf

ARTICULUS.-.VHL

aj od

g um

De Succeffione ab imteflato generatim.

P.

MTO:z. Cum herediras dupliciter deferaturs

(j gt

tum ex teftamento, tum ab inteflato, du-

arüety

plex etiam datur fucceffio: altera fefflamentaria;

j g

'

pro heredibus teftamentariis , de quibus hacte-

sj

r

!

podem n

nus egimus, altera /egizima pro heredibus legi--

timis. Vocatur heec /egitima , quia eft a fola le- : (v

gefine facto hominis vocantis, fine ordinatione J« ]

n

teftantis: cum econtra herestaftamentarius hoc:

2 1

P inte

folum fenfu fit lepitimus, quod lepibus non.

panbus u

repugnet.

J Hratm

Dico J. Succeflioab inteftato eft facultas feu n ii

jus acquirendi hereditatem a lege delatam citra | j (f

expreffam hominis difpofitionem. — Hereditas m

ut füpra diximus, eft jus üniverfüm defun&ti; J/rs gj

in quod fücceditur. /. 24. F. De F. S. & l. 26. j

f-.De R. 3. Inreftatus Jure Romano decedit,

Tdtiti n

qui automnino teftamentum non fecit; aut non

jure fecit, aut id quod fecit, ruptum irritum-

que factum eft, 'aut fi ex eo nemo heres exti-

Jnram s

tit. Prigc. Difl. De beredit. que ab inteft. defer. l. 1.

2 lm

Jf. De fuis €9 legit. beved. l. 12. C. De teflam.. Ex

-randmy

quibus conftat, inteítatum obire eum ; qui no-

'ani,

luit teftamentum condere, aut morte preven-

tu

Dz ]U'RE.

41I

"W|, ms, aliove cafü impeditus non potuit,

aut

UH eujus reftamentum jure eft invalidum, forte

"i quod folennitate neceffariadeftituatur : aut cujus

Q

i

teflamentum ex poftfacto , puta , ruptione, irri-

i

taione eft infirmatum: aut fi heres fcriptus

non exiftat, aut fit vivo teftatore mortuus, aut

. deficiat eonditio ; füb qua fuit inflitutus, autob

117

. fpem exiguam lucri hereditatem adire nolir.

. Dico 1. Succeflio ab inteftato alia eft civi-

Ü lis, alia pretoria. — Civilis íeu legitima habetur

"^i immediare a jure civili in fpecie fic dicto, quo

:f;ammmia,

, perinet petitio hereditatis: Praroria habetur

b

a jure pretorio , & dicitur bonorum poffeffio;

tl

qualem tantum pretor dare poterat. Hoc ju-

dl

re füccedunt liberi emancipati in teftamento

w* preteriti. Fuc quoque pertinet füccetfio fzu-

w* as ab inteftato in fe

udis, ffazutavia a parti-

Jsx) cularibus ftatutis, comvenzionalis & pathitia.

Eft autem naturalis quedam convenientia

&i pro fücceflione ab inteflato: nam ut habetur

uni) [ ulr. C. Quorum Lozor. confanguineos prudene

Hiis; tium omnium refponía & lex ipfà naturze füc-

&i ceffores facit: liberos item naturee fimul & pa»

(/ . ! rentum commune votum ad bonorum fucceflio-

ixil; nem admittit; ut . 7. ff. Unde lileri &c. enuntia-

at

not

tur. Prefümptio enim eft, pro füeceffione li-

|

ii

berorum ita velle plerumque parentes, cum

wsU9 moriuntur, pro quibus ramquam pro fuis mag-

Afi/^.. mo labore füa coacervant. Accedit favor con-

(&^ fervandarum familiarum, qui expofcat hanc

,0'* confanguineorum fucceffionem in hereditatem

d

»

illorums

V

j

412

Dz Jons.

if

illorum, qui fine teftamento cnndito deceffe. nHh

runt.

Opc [X

& f;';h

Quoniam vero hec ab inteftato fucceffio à

convenientia tantum , non a precepto juris na«

f!

ij

(

ture proficiscitur, magis proprie juri gentiu

tribuetur, ut prima & generalis rerum divifi

pFO

p

& id genus alia: juris autem hujus determin

( fis

tio & explicatio uberior erit juris civilis& prae

T.

q

torii. ]. 3. ff. Pvo focio.

od

Dico £il. In dubio,

dum unus præt&ndit( L

QM

fücceffionem ab inteftato, alter hereditatem ex. 1

teflamento fibi depofcit, hic poflerior proba. u1

re debet teftamentum a defuncto fuiffe condi. o

tüm; cum prior tantum probet, íe in grad

cih

füccedendi proximum effe: licet hic fi teftamen. '

ieit p

OTCU

tum exhibitum fuerit, ejus vitium oftendered

beat. /ra Majcavdus , de probat. volum. 2. concli

Jl

jf

Eu[lä [

937. Harprecht ad pr. 5j. de beved. que ab inte

9. ult.eg plurimi DD.. -

d.

Prob. ]. Hereditas defuncti, qui nec frae li

tres, nec filios fratrum reliquerir, fpe&ar ad mueir

cognatos a latere viciniores, fecundum JVovel- (tsprai

lam 118. c. 3. $. 1. ergo propior gradu habet ia

intentionem in jure fundatam , qualemnonh

( /W [

ii

bet mere affirmans factum effe teftamentu

atqui habens intentionem in jure fundatam

j

ber eft onere fandandi. ]. 12. F. £? 1. 16. C Dt j t

probat. €9 L.9. C. de bis, qui accuf. pof. . Exgo

IT

|

rob. 1. FaCta non prefümuntur, fed allega

Ri

debent probari. /. 1. C. de probat. 1. 0. C. D

A

ii

zon Wwum. pec. l. 9. C. de collat. preefevtim . ea[ liog;

qua folennitatem extrinfecam exigunt. gt ;

4-11

4

Dz jonz.

413

Wtj

. 13. $. ult. ff. De publ. iu vem a. — Atqui con-

fe&io * perinde ac contractus, eft factum fo-

lt

Áns

N

iij 1

lenne , & factis folennibus accenfétur a Juliano.

:

mflïi f

]. 7. $. ult. F. De curator. furiofo.

[ n Mün

Coufirm, Qui dicit; adverfarium fuum ab

Jnm

diquo jure prohiberi, debet probare. 4 5. ff

If

JDe probat.. atqui hoc dicit, qui ait; prohiberi

Tsl Dr

alerum a fücceflione ab inteflato per factum

teflamentum; ergo teftamentum factum deber

reted

robare.

Nec fücceffürus ab inteftato opus

um

habet probare fundamentum íüx intentionis;

,

quod requiritur 4 4..C. de im imfegr. veffitut.

füfe i

nam cum habeat intentionem in jure fundatam,

ii

hoc ipío füg intentionis fundamentum fuffi

i.

cienter probare intelligitur; quod non probe-

Qlendreds

tur contrarium.

11

Dico IF. Jure communi non valet füccef-

uizj| fio pactitia vel conventionalis tam affirmativa

- de hereditate fibi acquirenda, quam negativa

imh de hereditate repudianda , fi hereditas fit ho-

1

r

minis certi viventis: valent tamen aliqua ex fta-

l

yum J

. tutis particularibus , & jure confüetudinario.

av$ 4. concl. conítat ex ]. 19. C. De pa&lis. €9 1.

ni lab

empondt-

$. C. De pa&. comvent. ubi pactum | affirmati-

amentur.

vum, quo quis vendir hereditatem, quam fpe-

miurm )

rat fibi obventuram , reprobatur pro utraque

liC

contrahentium parte: negativum vero, quo

j

filius aut filia renunciant hareditati paternz,

d

g

rejicitur 7. 15. C. De pa&lis, & alibi. Vide etiam

lnl

',

Tridentinum Concil. féff. 25. C..De vegularib.

yeit &

"

Ratio autem erat: quod cum viventis non fit

"hereditas, ei etiam rznunciari non poffit. Item

nl A;E

quod

414

Dz Junx.

i j CUjUw

quod paéta talia viderentur dare cáufam ftruen.

gf 0

di infidias vitee aliene ab illis , quibus vendita

l

qye con u

fuit hereditas, aut quorum gratia heredirati

t

du iqm

renunciatum eft, Unde licebat vendere here

nimoro

ditatem poft mortern teftatoris, aut ejus, d

m fm

jl

cujus hereditate agebatur. — Videtur item val

&tlt

J

f

re pactum affirmativum ; quo agitur de fücce- -

jur s

dendo alicui indeterminato; vel de heredirate

rf

a quocumque obventura:. quia fic (àltem ceffat

1. d

du

fatio finalis lepis, puta; p

ericülum qptand'i'

j

aut captandi mortetm alienatm.

sl Y

NU

Militi tamen in procinctu verfànti permit- |

l

tebatur cum commilitone p

acifci de obventurá '

;

fibi hereditate. 27 19. C. de pa&. Poterat etiam

egatï)rïms Igutt"

ZT

iniri tale pactum , confentiente illo; de cujus |

hereditate pactum affirmativum conficiebatur.

2 k

pilto

l. fin. ibid. Denique tale pacturn juratum fine

TET

vi & dolo probabilius valere vidétur : quod

z

npt i

faltem ex virtute religionis fit fervandum.

t lm

Pavs II concl. manifefta fit inductione. Vaà-

lide enim renunciant fili;e illuf(tres hereditati "

xentae d

Mil

paterng, accedente tamen plerumque jurejü-

rando. Ineuntur pacta dotalia de mutua cor- |

Md

UET

jugum fücceffione, & ea vel per modum actu

zj

Ez]

'

!

inter vivos & contractus ,

vel per modu

WT

d

a&us ultima voluntatis & fucceffionis. Pan«

gunt feedera confraternitatis familiee illuftres 2

Wnef N

ac principes, Imperatore confentiente, debo-

nis etiam feudalibus in eventum , quo una fa-

Atf v

Cs

titre,

inilia penitus exfpiraverit, alteri ceffuris.

nunciantes interdum refervant regreffum ad

m D

jereditarem in eventum , quo linea vel ftirp n

a iqua,'

Dz Jvnx.

r

41j

o

&i aliqua, ín cujus favorem renunciarunt, fuerit

"

AUR

li exti

n&a, quod pactum dicitur fufpenfivum.

4

De jure confuüetudinario valet unio prolium,

LU

,| V€

l pa£tum inter parentes, eorumque e diver-

5

;|fo matrimonio fuíceptos liberos, de eequali,

li

vel etiam mutua invicem fücceífione coram

TA

competente Magiftratu conítituta.

du

Ülj. cont. 3. concl. Flereditas poteft vendi;

ergo valet füccefTio pactitia feu conventionalis.

Vrl

!j OPW |

. Dift. "4ut. Hereditas jam delata poteft ven-

diC. hereditas nondum delata N. fcilicec de

»,r&mm.

jure ftri&o. Ita etiam teílatore mortuo heres

legatariis poteft remittere F'alcidiam.

[

t

Infl. 1. Licet pacifci de qualibet re hone(ta.

ht

Mtoto tif. De pa&.. ergo etiam de futura heredi-

xj tate. — Be. 2V. Copf.. Pactum tale repugnaret. &

sss Juri publico; quod non pactis, fed ex tefta-

ii gj Inento aut ab inteftato hereditatem tribuit, &

d fepugnat utilitati publice , cum pactum hoc

hins anferat liberam facultatem teftandi, &videatur

; ii fecendere defideria imminendi vitee alienee.

1

J j

sj«

J

/[l. 2. Hereditas defertur inter conjuges

IU QOT

.pactis dotalibus: atqui pacta dotalia valent de

lum us

jure civili. Zor. £. ff. de pa&. dotal. Ergo jure

*

i CVil fcripto valet herediras pactitia. E. Diff.

s 92 27.... Defertur paétis doralibus conceptis per

,modum actus inter vivos C per modum ulti-

; Y

fs

i ,me voluntatis N. Valebant fcilicer per mo-

um donationis v. g. propter nuptias , aut fi-

p l]

(iri

mili ratione, licet executio differretur in tem-

pus mortis.

Differentia autem inter utrume

ouin d

n

g

df

que modum eft, quod, cum pacta dotalia in-

euntu£

m

416

Drz Junr.

euntur per modum actus inter vivos, fapiant

; H(

naturam contraétus, unde ab uno folo revoca.

jgur quo

gmpitino J

ri pro libitu non poffunt: poffünt autem,

per modum ultime voluntatis

de mutua Iuccef-l"

g a

]

fione inirentur.

Ti

i d

ARTICULUS X.

TTTE

gsclnem:

1,01.'do fucceffiouis modevuo juve potiffimum.

p

1im r

Qta 1. In arbore confanguinitatis alia eft li.

N

nea recta , alia obliqua.

In linea recta.

Mu

alii funt deícendentes, qui defcendunt de patre. m

& matre, ut liberi; nepotes &c., alii afcendene |mirem

tes, qui aícendunt, ut parentes, avi&c. In jríti

linea obliqua fünt traníverfales & collaterales,.

ts

N j

v. g. fratres germani ex eodem patre & ea-

dem rmatre; uterini ex eadem matre & diflin-

àt ln

/?r'mig

/

| i

ii

btl

&b patre; confanguinei ex eodem patre, &

diftincta matre. . In hac arbore flipes eft ille ia

truncus, unde incipir computatio. Compu-

il

àp

j

A: d

tatio autem graduum divería eft. . Gradus con-

|

Íanguíniratis in linea recta afcendentium & hat

li nf

defcendentium utroque jure canonico & civili

eodem modo computarur ad füccedendum.

» QUpd

Ht i

Regula eft: 7or funt gradus i linea vela, qu

fuz gen

E

evatiomes , velquot [umt pevone genevatay

m üty

una [cilicet demta.

In lateralibus aliqua eft di

I

M

verfiras: jure civili omittitur gradus primus

inlettascq

lateralium. . Duo fratres fünt in gradu fecun- iij

do: deinde tor funt gradus confanguinitatis) «;

quot fünt perfonee collaterales , demto ftipite

llj

per quem junguntur; qui ftipes non numera-J'tny,

fur*

Dz Jvnz.

417

WWGW

tur.. Hatc quidem compuratio utroque jure

hn

11»1 I /«2:

fervatur quoad fücceffionem.

Altera autem

A

ts í

computario juris canonici adhibetur in ratione

"ii

ineundi matrimonii , in qua non fingule per-

I

Íonze , fed duz conítituuntur in uno pradu; v.

. frater & foror in primo gradu quali.

[

IVora [ Agnati in jure ftri&te dicuntur illi,

|

qui per lineam mafculinam fünt conjan&ti: co-

7717

gnati; qui per foeminas & lineam fcemininam:

af

cum olim obfervanda eflet differentia inter co-

lt teh

[

ï

Aft hoc di-

gnatos & apnatos in lateralibus.

müm

l

l

Ícrimen non amplius attenditur, fed omnes fi-

lidenin,

l

|

mul vocantur confanguinei, excepta fücceflio-

as b

ne feudali, ubi regulariter fuccedunt apnati,

Oltnls

!

|

exclufis copnatis.

p

Nota ]4[. Varii hic fpe&tantur liberi: alii

Te ll

funt legitimi tantum, & lege fola tales: alii zz-

npit

purales & legituni fimul editi e. matrimonio ju-

s d

fto, faltem putative tali: alii zarurvaler e concu-

N

ina; & perfona foluta inftar concubinze habi-

r

ta nati: alii /purij e meretrice fe paffim profti-

(jji| tuente: alii zefzrzi e copula inter.perfonas in

i4oi linea recta fibi invicem cognatas, aur inter a£-

snüm üneS, qui parentum liberorumque loco fünt,

d qui. UE inter vitricum & privignam: alii Zzceffuoft,

« €copula inter perfonas in linea recta tranfver-

qidiü, fatam propinquo pradu conjunctas;ut matrimo-

ispi, nlum intereasconfiftere nequeat: alii edu/evizi,

)

sii| exadulterio: alii facrilegi, ex religiofo vel religio-

]

,

anpn

;; &5 autex initiato ordinibus facris. In jure cano-

a. Rieo adulterini, inceftuofi, facrilegi vocantur fpu-

g,5 Pl exdamnaro coitu nati. Alii denique funtafz

j

IT2

Dz Junr.

418

fities, ut privigni refpe&tu vitrici. - Liberi lepi-

ul

uninm

timi rantum funt errogati &adoptati. — Pertinent;

"

etiam huc Jegitimati potiffimum per fübfíequens

!

[

"v

,j dioà

f

matrimonium, quz pleniffima eft legitimario, "

Nota IF. jus vetus rigide procedebat in //!/^

fucceflione. ab inteftato.

Admittebat.—fi. /////

fium (üum non emancipatum: rejiciebat con. 2757

I]

jun&os per lineam feemininam. ^ Poft|agna- r

ly

'

tos, rejectis omnibus aliis, etiam uxore, voca- | 1*

i

bat ad hereditatem filium.

Cum is proceden. |//

di modus iniquus videretur Pretori, nec ifle iU*

hereditatem dare poffet, dabat faltem bonorum «t

poffeffionem , v.g. liberis emancipatis, fami--

ii il

furar st

nis prater forores remotioribus &c.

Imperator Juftinianus reformato toto jure

*mul s

jl

antiquo, tres potiffimum fecit ordines in fuc-

ceffione, fcilicet defcendentium ; afcendentium,

igui, q

a latere conjunctorum confanguineorum; qui-

ào, w prà

Ultimo loco ve-

At tent

bus additur ordo conjugum.

nit fifcus, jureregalium, nulloherede exiftente; isutb

hereditatem ut bonavwacantia occupans.

Yl

-INota F. Bonorum poffeffio eft hic jus pro« «j ii

fequendi & retinendi patri

monii defunéti de ju-

um

re pretorio competens. Unde fücceffor uni-

ii

verfàlis civilis vocatur heres, profequitur he-

Áamí

