tali, orto ex jure alto communitatis in mem-

jím

bra: pars eft enim propter totum, & bonum

fim

partis propter bonum totius.

u

j. L comt. 1. coucl Pietatis eft pro-

exim,

curare bonum commune patrie: quod idem

curat obedientia, obíervando leges: ergo ju-

)[ Y

ftitia legalis non differt ab hifce virtutibus ,

1.

cum idem fir ambarum officium. & /V. Cor.

qd

Differt ab hifce virtutibus ratione motivi for-

"

snalis, & obligationis ipfius. Parentibus &

ü

D

$

patriae

794

Dr JusTiTi4.

patrie nos àdítringit pietas ex principio na.

p

Ícendi & ob auxilium quod patria ad ortum

gh

J

noftrum contuli. At vero longe fublimiore

pb

& arétiore debito tenetur pars toti & civis

g

reipublicee, quatenus hec unum corpus eft ,

4

inquoipíe membrum: nam quisque rempub,

m

(crbit;

fuam parentibus & vitee füce tenetur preeferre,

)

.Eodem modo ípectat obedientia hone-

;l

flatem obediendi füperioribus, debitumque

lf

ortum ex poteffate, jurisdictione & imperio

àp m

gees m

füperioris: cum econtra juftitia lepalis intendat

DDEQAEL

in honeftatem actionis, qua bopum reipub. cu-

aC

ratur, ex debito peculiari conjunctionis mem-

brorum cum corpore, partium cum toto.

pl f

Jufl. 1. Juftitia legalis eft virtus genera-

ttam p

lis, ut inquit Ariftoteles . Eth. c. r. ergo eft

vendum 1

omnis virtus, & non virtus fpecialis. w. D.

g print

"ut. eít virtus univerfalis ob identitatem &

i i

caufalitatem IN. ob directionem & imperium

AR

C. ita S. 'Thomas d. a. 6. in ($). ficut caritas

Pj occur.rit.

(

virtus generalis dicitur ; in quahtum ordinat

actus omnium virtutum ad bonum divinum ;

'&icuhatesï

ac nihilominus fpecialis virtus manet fecun-

vonfülum,

M p à

dum füam effentiam , eo quod bonum divi-

num 'ut objectum proprium refpiciat: ita

ditadie

quoque juftitia lepalis, quatenus bonum com-

ET

mune ut proprium objectum intendit , fpe-

iros v

cialis virtus erit fecundum effentiam propri-

dvetny

am; nam actus virtutum caterarum ad quos:

Wt df

movet; funt ei extrinfeci, ac denominative

RUs (

T

tantum ad eam pertinent, elicitive vero ad ha-'

EUFT

ä

bitus ex quorum motivo prodeunt. Quodfi m

Phi 0-

Ds jJusriTi!A,

795

bT

Philofophus complexionem ommnium virtu-

( Z;COmlm

tum legalem juítinam nuncupavit, c. r. & 2.

Utj

]. r. Eth. ibidem tamen . virtutem peculiarem

URT

infuper agnoviffe videtur, dum ait: muli qui-

d

dem in propris po[funt vivtute uti: in bis autem

d

li

we ad alterum funt, non po[funt. & 3. Polit.

LR

c. 3. fcribit, zoz e[fe fanpliciter eandem. virtu-

Yi s

tem bomi vivi $9. boni civis.

*birvmgue

Jufl. 2. Bonum commune conflat exer-

Átpe

citio omnium virtutum; ergo hoc bonum

Dd

omnes fimul procurant. X. Df7, Cous, omnes

ia

hoc procurant mere materialiter & quafiex ac-

j

cidente C. formaliter ac per fe N, Earum nulla

T

Unde

per fe fertur extra fuum motivum.

at

etiam apparet , cur ad finem iftum promo-

d

vendum non füufficiat juftitia particularis ,

T

quae privato cuique quod fuum eft tribuit z

« d

eo major enim laus debetur curanti bonum

T

commune, quo major in hoc officio difficul-

Tur

tas occurrit.

[

Qbh. lIl cont. 2. concl. Multo plures

j

difficultates occurrunt principi faluti publicee

[

confulturo , quam fubditis conferentibus ope-

ram fuam ad finem eumdem.

n(ilþ

Ergo legalis

m

juftitia diver(ía eft in principe ab ea que fpe-

qn

&tat ad fubditos. & /V. Cozs. Cum juftitia fit

"

virtus voluntatis, idemque ejus objectum

ar utri-

:

:

obverfetur principi, quod fubditis ,

^

Ü

que difficultas ex parte voluntatis ob

j

at. h-

m

gentes ergo difficulrates, fübeunde princi-

qu

pibus in adminiftrarione reipub. oriuntur po-

Qï

ülfimum ex parte intelle&tus, ut idonea me-

l

dia

796

Dz JusriTIA

dia ad curandum falutem publicam inveniat,

Lre fhldae

m

quod eft officium prudentig zomorbetice , (;

legum pofitivae, quae ad principes pertinet ,

;bl

ac fpecie differt ab ea, quae eft circa finoula-

XJndu&US )

ria, & ad íubditos etiam fpeciat, retento

» i[liïüm)

communi nomine politice. Ac in principe

j Mi

gyilete;

quidem prudentia fe habet ad modum artis

architeCtonice , in fubditis vero ad modum

g p

genus 0U

artis manu operantis, ut tradit S. Thom. q.

47. 8. 12. ex l. 6. Ethic.c. 8. Igitur differentia

( L

legalis jaítitiee prout eft in principe ac fübdi-

slics a

to, extrinfeca tantum eft, tenetque fe ex par-

a diirinou

te fübje&i tantum : eadem enim fpecie jufti-

ais n

] w

tia in principe fübeft prudentize gubernative,

( camoon0

qu& in fübdito dirigitur a prudentia politica

qulium d

executrice, Unde natum illud adagium , Jonus

i, &

tivis , fed malus coufuls: quod multi fciant redte

miunere qur

obedire, fed non prudenter imperare.

trpnris o

"

Infi. Juftitia non eft in eo cui jus tribui-

T. Du

tur, fed qui alteri füum tribuit: atqui prin-

um p«cn

ceps non folvit jus, fed ei a fübditis tributa,

m reqi

opere, atque obfequia penduntur; erpo ju-

a tec

fütia legalis non eft in principe. &

rinci-

pem triplici ex capite fpectari poffe I. ut ge-

f0 f

a qui.

rit perfonam reipub., quo nomine non eft in

r

ilo juftitia lepalis: . nam cum fic acceptus

non diftinguatur a repub. ; jus paffivum tri-

!

buere ei non poteft, fed jus ejus activum

eXercet , & exigit debita. II. habet fe prin-

ceps ut pats reip. praecipua, quo intuitu ju-

17

y

ftitiam legalem 'exercet ; ob conjunctionem

d

enim cum toto corpore tenetur ex reip. alto

"o Mu

jure

Dz JusTiT14.

797

A r

li

Ij

LA

jure ftudere bono communi aque ac cives

ipfi. IIL. 'Tamquam cufítos & promotor bo-

-Af[ )

ni publici confenfü populi, quafi ftipendio

Olk U!n

conductus, ob pactum filtem tacitum cum

1]

rep. initum, adítringitur ex juftitia commu-

li fy

tativa , íaluti publicae pro officio fuo- bene

Id

confülere; huic autem fi defit, damna reíar-

i l]

T

cire, prout füpra aliquoties oftendimus. Ex

Iin ,

hactenus difputatis

df

Coll. ]. Non tantum in regnis ac rebus-

tf

publicis grandioribus & perfectis, fed etiam

i.

in civitatibus finpulis, & communitatibus mi-

!

noribus, puta, cóllegiorum ecclefiafticorum

j

& cenobiorum religioforum, ac focietatum

du

"

civilium effe locum juítitize legali; qua magi-

)

m

flratus, & membra fingula, pro fuo quilibet

f

munere curare incolumitatem & profectum

f

corporis totius debent.

du

II. Dari etiam injuftitiam fpecialem f.

i

n

Y

j

vitium peculiare virruti huic oppofitum: non

j

tamen requiri contemtum formalem ad pec-

q

JW

catum tale contrahendum , ut videbatur Tur-

J

"

riano, fed füfficere, quod committatur quid-

p

d

quam, quod conítet communi commodo ad-

vFr(äri.

.:

M

in

dU

M.ARTICULUS IL..

[

JDe

Tyibutis.

hr

m

t* Z. 'Tametfi Leffius l. 2. c. 32. 'in. pro-

A

cm. diítributionem ónerum inter fun-

ïuncï*»';ä

í

l

Ciones juftitiv diftributivee defcribat ; pro-

babilius

798

Ds JvsTiT14.

..«do in Qu

babilius tamen Joannes Gormaz & alii. tra.

dunt, officium iftud pertinere ad juítitiam

4 rigi

Dj

legalem, ratione cujus bona fübditorum cu

[f 50

proportione debita, faluti publicee (ünt obno.

^gf n

Xia, Juftitia enim diftributiva folum exerce-

sl Va

tur, quando aliquid inter membra eft difper.

tiendum fpectato directe & immediate jure

m ii

membrorum : atqui tributa a fübditis pen-

Nm r

dul

denda non refpiciunt directe & immediare

ye at p

jus membrorum, fed jus altum reipublice;

qibus d

ergo exactio tributorum & penfitatio a&us

funt juftitiee legalis, quam Suarez providen- |

w

i

zialem nuncupat, opufc. de Juftitia.

Hgi

IL 'Tributum generatim hic dicitur

Medit, C

quidquid reipub. a privatis penditur ad fu-

st à

ftentandum onera comtnunia. Speciatim ve. 4 (j

ro eftpenfio; que fübditis ob eam rem folvenda a

imponitur pro cujusque fundis aut proventi- )

n

bus. Ubi difcernitur a ve&igal;, quee eft pen-

fio folvenda pro rebus in civitatem aut pro- 3itu

vinciam importatis, aut inde evehendis ; & * hd

vocatur etiam portorium , preefertim fi fiat tra- 3tettus

duclio per pontes & flumina, Id quod pro ntn;

viarum cuftodia a tranfeuntibus exigitur, no- tti/

minatur barbaris vocabulis pedagium f. qui-:üfüjüfaobq

R Q

dagium. Porro etiam pro rebus venditis aut

permutatis certa quaedam fumma pendi ali-

m 4 i

cubi fole. . Denique Jurisperiti triplicia mu- "um

z;era recenfent, quae a fübditis preeftari inter- pl

m: ff

dum debent: quorum alia fünt regliz, ceu

qua a jumentis, plauíftris aut canibus fiunt:

Mmoi

ag

? .fer; a d f

alia perfozalia , guæ fübditi ipfi exhibent

VICtl-

Dz- JusriT!4.

799

(

viendo in àula aut foris, comitando ad bel-

r

lum: reliqua ex utroque genere mixza pra-

ftantur.

1]

IIT. Honeítas ac neceffitas tributorurmn

!

"w

Chriftianis manifefte probatur ex mandato

]xlh

Chrifli, Mat. 22. v. 21. jubentis, reddi Ce-

wes| fari, que funt Cefavit: & ex iis que Apofto-

Dd

X A

lus Rom. 13. v. 7. Cui tvibutum «óv Qégoy ,

f

Vi

tributum : cui vetligal, và a&xoc , vetligal. Acci-

fs

dere tamen poteft, ut tributa debitis condi-

t dy

tionibus deftituta exigi honefte non poflinr.

Conditionum harum quinque exipgit CaJetanus

MP h

.nq

uas refecat

V. Ziigalia imiqua: quarum

kiy| Medina, C. de Reflit. q. 13. ac tres tantum

réquirit, ex quarum explicatione decidi po-

3

VE

"

teft, quidquid de fubditorum obligatione

i

quoad folutionem tributorum hic. tractari

Al

'oportet.

J«

Dico L Ad juflitiam vecigalium aut

l

tributorum tres conditiones requiruntur: ea-«

d

rum Ia. eft aucforiza$ imperantis, videlicet

1

Imperatoris, Regum, ceeterorumque princi-

J

pum ac magiítratuum,; qui füprema cum po-

lJf If

teftate reipublicee preefunt. Ia. conditio eft

| qm-

caufa jufla ob quam jtributa & vectigalia im-

jsal

perantur.

Qualis potiffime eft neceffitas in

"

fumtus ad fuftentandum militem & quz àd

W

«

defenfionem patrie attinent: ad flernendum

d

Vias publicas, earumque fecuritatem preeftan-

[

am: ad inftauranda edificia publica: ad cu-

llbm/

randum operas militares ac civiles: atque imi-

1

primis ad füftinendum majeftatem Principis

j

'cumi

*1

$o0

Dz JustiT!A.

cum aula & miniftris fuis. — IIIa. Eft forga

d ad [ïibl

comveniens, ut nimirum pro ratione ac pro.

J'fl'a COHFeI

ino iil

portione facultatum injungantur tributa &

vectigalia, ne pauperes pr& divitibus , alii

, Ol

ymil

civesprz aliis graventur. Hinc olim ab Ro.

manis pro ceníu , i. e. fecundum eeftimatio.

f f

nem bonorum ac rerum ftatuebantur tributa,

þnï Volun

JDico 14 Subditi tenentur in conífcientia

ii tf

ad pendendum tributa & vectigalia juíta. la

watinic

omnes ferme Theologi morales, teíte Silveftro

u i

V. QGalella lL. 21. & 22. Medina, Covar-

iot d

ruvia, &c. T T. & ICti.

qrium C

Prob. L. Rom. 13. V. $: & fqq. jubet

wO d

Et Chriftus Mat.

YO«

reddi tributa & vectigalia.

"

22. V. 21. de cenfu & vectigalibus, Aeddire;.

gt I

inquit, que fuzt cefaris cejari. M. Ex lege

s

juftitie debet refpub. füpremo mapiftratui

EOTRT

tam flipendiuin ad dignam ejus fultenratio-

al duntr,

nem, quam fübfidia cetera ad falutem publi-

19 usf

cam tuendam & promovendam neceffaria :

stetint

Nqu

ergo eadem obligatione adítringuntuür finguli

um cont

ad conferendum in ufüs memoratos fuam

portionem ratam ex cenfu habito, & ex vee

iotes

étigalibus determinatis.

Til qu

bt on

Confirm. linguli ex juftitia tenentur folve-

re decimas, ut primum hz funt determina-

ab

te in ftipendium miniftrorum ecclefie : er-

|

Va

o eodem ex capite fübditi tenentur ad pene«

m d

j

A

ones tributorum & vectigalium præ&andas

memti [

fuüpremo maoifltratui.

-Vills fs

Qi;. K cost. 1. concl. Cajetanus in fume

Wise

55 V. Fedligalia iniqua, adhuc duas conditio-

VtLy te

nes

Ds jusriT14.

$ot

J

D

ohes ad tributorum juftitiam exigit, quarum

j Dro.

altera concernit zazeriam, ufum altera.. Ejus-

!«.&

dern opinionis eft Joan. Driedo 1. 2. de liber-

li

tate Chriftiana, c. $. Angelus, Tolerus, &

MW

nonnulli recentiores,

Ergo tres conditiones

f—'k

affignatee in conclufione non fufficiunt. g V.

I (

Conf. Volunt Cajetanus & alii Theologi, im-

Vi

poni tanturn poffe tributa rebus illis que ne-

il

gotiationis cauía deferuntur, non autem aliis,

Nl

qui ad ufus neceffarios & inopiz folatium

(t«

folent diftrahi; ceu panis, potus communis

civium, carnes, Nititur hec fentential. Z7;-

j

verf. C. de PiGigalib. ubi füb peena capitis

i

prohibetur, ne ex rebus, qus& ad ufum pro-

17

prium invehuntur, exipgantur vectigalia. &

Bhr

c. Quamquam de Cenfib. in 6. perfonae privatae

excommunicatione, communitates interdicto

n

&U«

n

mulétantur, fi a Clericis pedagia exegerint

i

pro rebus fui$, quas non negotiationis caufá

dii:

detulerint, aut fecerint deferri.

K "?Qü

Neque deeft ratio admodum probabilis.

d

am.contra formam juftam , pauperes ac te«

at

nuiores cives multo magis pravarentur, quam

divites: quo enim quisque eft pauperior &

(lt

pluribus onuítus liberis , eo plura de rebus

Qifi«

fuis debet vendere, & de rebus alienis emere

M:

ad neceffariam familice füftentationem ; cum

Ü

econtra divites nec fua vendere cogantur, &

g

poffint ipfi alere pecora; & reliqua neceffaria

€ villis fuis parare; tempus item obfervare,

y

quo res emantur pretio viliori.

Ex quibus

[

€onflat, tres illas conditiones in conclufione

Eee

alligna«

T.

$03

Dz jusriT1A.

L]

, fed

aífignatas. fufficere ad intelligendam juftitiam

tributorum ac vectigalium ; quia fi hec im-

g;enliam !

onantur in res ad victum neceffarias ,. fox.

qi p

me convenienti adverfantur.

fadanon

Multo minus opus erat, con

ditionem

du d&

qifis en0

quintam a Cajetano adjici, ut infumantur in

ufuim publicum , ob quem funt impofita ve&ti-

eydheni

d. qu

galia: nam eríi impenderentur ad ufus alie-

nos, puta, in largitiones prodigas , ludos,

33!!1.&V' /

TET

venationes, aut pompas inutiles ; jufte tamen

exigebantur antea , cum id neceílitas aliave

d r

reipub. commoda popofcerunt, Quod vero z "

poílea male profundantur ; id ex accidente &&

gomind

fübidimt

ac preter mentem principum contingit.

Caeterum ut vera ordinarie habeatur fen-

un: obl

tentia Cajetani & aliorum quorumdam, ex-

i, quii

tant ramen caífus , quibus vectigalia in res

il

tnta Velet

ad.victum neceffarias poffunt ftatui, quorum

pracipuus eft urgens reipub. necefífitas , cui «iiilos

vectigalibus aliunde. collectis confüli fat non J

poílit . Ita B. Antoninus 2. p. tit. 1. €. 13. Áni.cnl

&. 9. & alii.

"

1bi dicum

?. 2. Concl. Ve&igalia ple-

Qbj. 1. con

QUE T

rumque imponuntur per ftatutum, quo nut- ;j

lum verbum preceptivum contineatur; aut jf; nj

fi leges quandoque utantur verbo precepti- icy j

vo, disjunctionem tamen adjciunt; dicen- ;j

do: volumus , ut quilibet vectigal pendaát ; G.

aut, fi neglexerit ; cadat in commiffum ; vel n

tot nummorum muléam numeret. Ergo ci- 4 jj

viles ifte lepes non obligant fuüb culpa mOf- i&

reftitu- ;

li, nec tenentur transgreffores ad

endum ,

bidrum j

Dzr JosriT!:A4.

803

n

endum, fed íolum ad panam, idque poft

fententiam — judicis

cum verba ipía indi-

*

cent tíle pcenales.

Quodíi etiam ob hafce

defraudationes aliquid magiftratui aut redem-

hag

toribus decederet , abunde compenfàbitur

]/

Y

mulé&tis enormibus & confifcationibus queis

il

du

deprehenfi fzepe . damnantur.

]Ita Henricus

ld.

Gandav. quodlib. 3. q. 22. Angelus V. Peda-

y l

h

güum. & V.. Inobedieutia. n. 1. Navarrus c. 23.

Mi

n. j5. n. 60. & fqq. & quidam alii m. JV.

dl

Cons. Lepes tributorum & vectigalium non

|

It

tantum ftatuunt quid fit apendum; fed etiam

AR

i

N

determinant juítum ftipendium principis, ac

H

fuübfidium ad ferenda publica onera neceflari-

AU R

i[)

ü

um: obligant ergo in confcientia, ficut leges

alie, quibus rerum pretia determinantur.

Tilv

Jnfi. . Vectigalia nova; atque etiamincre-

TU

menta veterum merito prafumuntur injufta,

0

nifi de illorum juftitia conftiterit: ergo fubditi

i

ii

-

illainconfcientia non debent, fi abfit (candalum.

Vl)

"dntec. conítat ex cap. Quamquam. de Cens.in 6.

ubi dicuntur pedagiovum exaéttioues tam juw C

4 D

Pl

zonico, quam civilà merito damnate e[fe. Tgirur

j

pl

cum prafumtio juris novis hifce exactionibus

T.

obítet, melior erit conditio fübditorum pof-

l

;

fidéntium libertatem füarn. & immunitatem.

s

n

lra Angelus V. Pedagium. n. 6. Gabriel.

Wx

Cajetanus, Silvefter & plures alii , quos re-

um

fert Leffius l. 2. c.

23. dub. 8. n. 63. & cunm

hn

eod. Leffro IN. Zfut... Nec facra jura nec civi-

j

lia damnant vectigalia nova, modo a (üpremo

d

mapiftratu juftis de caufis dictata faerint: imo

d

Eee 2

aperte

$04

Dz JvsriT14.

u m

aperte probantur c. fuper quibusd. de V. S, ubi

Innocentius IIT. declarat, illa ve&tigalia effe zi

l

interditla, que tion appavent ,. Imperatorum vel : s

Regum , vel. Lateran. Coucilii largitione conceffay. :

rejt tl

diionen

vel ex autiqua con[uetudine a tempove , cuyus uom «

extat anemoria , iutroducta. & 1. INon folent. C,.. ho

Veigalia. nova inflirui wom po[é. Mlinc Bo- jm DI

nifacius d. c. Quamquam , aity vegulaviter. effe. s nidert

damnata nova vectigalia: tunc enim temporis | J

pleraque per Italiam absque legitima auétori-: ; lii

tate etiam clericis injungebantur.

d t

lüfl. 2. cum Cajetano: zo£ conditiones ve«. ii

quivuutur ad uflitiam veltigalis, ut difficile for-. iqink

ze fit , jufla irvenire... Ergo nifi moraliter cers. ffut

.tum fit effe jufta, populus non tenetur. 3« w

N. Cous. Ut fübditi teneantur ad folvendum qyüh:

vedtigal, füfficit, non haberi probabiles ra-

Verüm

tiones, ob quas prudénter judicare poflint; ef-. sl

fe injuftum: nam in ejusmodi dubio negativo. t

tenetur fübditus judicio füperioris fe confor-. min

mare, Quodfíi dubium etiam pofitivum foret

Y. 5«

ob rationes in partem utramque probabiles;. isadiy

parendum tamen principis erit imperio. Al'-'.»xäum,eumg;

neque princeps, quo vectigal imponat; ne- ímíz

ceffario debet effe certus fpeculative de ejus. uj

juftitia, fed füfficit, obverfari rationes probae . ituy,

'"biliores. Ex differratione hucusque habita

-

Collige 1. Teíte Leffio, Doctores come uj

muniter cuníS. Antonino 2. p. tit. 1. C. 13« Ilj

6. $. & pluribus aliis, quos refert & fequitur tefhiii

id. Leffius, tradunt, non teneri fübditum in - wf i.

eonícientia ad vectigal, quando rationes pro- - mj

a 1e

r

Dz Jusrim14.

Bof

hl

l

babiles füadent, effe iniquum ;. modo abfit

ud

fcandalum aut perturbatio reip, Poffunt enim

nj

fubditi ex judicio illo probabili apere, & fta-

wj

tuere, in tali dubio meliorem effe poffidentium

n

conditionem.

Ipfa B. Antonini verba, l. c,

"m

1

lii

hic fübne&timus: Voz folveutes telonia 9 peda-

gia cum imjufla funt, quia [c. tton funt. inflituta

r

eum aucteritate pritcipts, vel ex imjufla cau[a,

T

quod tamen cvedi non delet , ifi probabilitev [cia-

1

tht

tur , vel eriamfi jufta de cauja, t9 ab bis, quà

potevunt, famem non [evoatur proptev. quod fuit

Fl [l

anflitutum, 101 peccant , uec téentur. veflituere,

m

IU

fetundum Raymundum:z : quia- ceffamte cau[o coffat

i

"

effeétus eg obligatio i daute. — De exigentibus

]

nova vectigalia multo aufterius pronuntiave-

RUT

1

rat paulo anre $. 7.

h

Verum. fecun

dum npfh;am fententiam,

t

que eft ipfiffima B. Thomze, aliter ifta accipi

vf

ni

non oportet, quam modo ad inftantiam fe-

ceundam reípondimus.

j

N

I[. Secundum hanc do&rinam B. Anto-

X

ninus aliique veteres & infignes Theologi deci-

. Al

unt; eumqui resdefert, emit, aut vendit ad fo-

latium fuzeextreme vel mapne neceflitaris, non

1

debere in conícientia vectigal: eoquod refpe-

Ü

&u talis perfonze cenfeatur immodicum ac de-

bita forma jufticarens. Hac:amen in parte fer-

W

vandam confüetudinem efTe monetLeíTius n.62.

en

III. Poftquam Martinus Navarrus fufe pro-.

NU

bare ftuduit, paucas legum civilium obligare ad

i

mortale, dummodo cum ipfarum aliqua non

u

con.curratxdivina, naturalis vel fupernaturalis.

aut

ee g

$06

Dzs JvosriT).

ii

aut cahonica: & quod intentio legislatoris ec-

p

clefiaftici non fit obligare ad mortale, fi tacite

4idis ![

conftat deeo; propterea quod utitur verbis con-

!

f5

filii, vel quia imponit paenam temporalem, quee

äjudicen

non preefupponat neceffario culpam mortalem,

jpanim

aut quia ita vetus confüetudo declaravit, aut

E

alia lex vel declaratio ad id poteftatem haben-

tje ter

tis, n, 54. ita concludit: 4oneo autemte Chri-

j & obl

fliane le&ov , me mon eo animo dicere, quod de-

gimiore

fiderem , se ommes [anthe leges fan&e cuflodi-

qt

antur , quamrvis ab[olute bumane [int: . [ed quia

ia

contvavium dicere eft uobis oneva fupevflua impo-

im

pneve: ef moceve plurimum anime , tg parum

tam d)

veipub. prodeff : boni enim viri vitaude folum-

pungendæ

nodo culpe venialis caufam, imo 9 virtutis fülo

amove . ].

es ob[ervant ; mali vero parum cuvant

o qa

15j

pænzzm

j

[piritualem ,. qu

v uon cedit cavuem,

fum ex

sec bonorem aufert , tiec vem familiavem.

quittus

ARTICULUS III.

am a

JDe judiciis &2 officio. judicis genevatim.

tU r

74 1, Jjudicium Logicis eft idem ac enun-

fs um

No

yaicum

tiatio feu oratio, quz vera eft vel falía;

quo modo differt a fimplici perceptione obje:

tiecom

[/7

€torum , qua neque veritatis eft capax nec

falfitatis.

In prefenti argumento judicium

; did

eít lepitima controverfi& apud judicem tra- ic

étatio & dijudicatio. — Arg. c. Porus. de F. $. u

Etiam forenfe hoc judicium proxime elicitut ind,

aratione: folius enim inrelle&tus eft judicare; nf

quiut jufte decernat, avirtute prudentice debet : tj

dirigi. Quoniamantem judicium fignificat de- & ij

$

termite-

&

Dz Ivsf:ru.

$07

q

terminationem ejus quod juftum eít, pro-

(

prie pertinet ad juítitiam, tamquam actus

judicis , in quantum eft judex, h. e. jus di-

cens.

Hinc 5. Ethic. c. 4. dicuntur homines

la Q

li

H

ad judicem confugere ficut ad quamdam jufti-

tiam animatam.

i u

i

fl

Ex his apparet, judicium actum effe ju-

nl

j

ftitie tamquam caufz imperantis, disponen-

[j

[

J

tis & obligantis.

ficut enim caritas alieeve

1

[

f

fublimiores virtutes imperant actus alios bo-

li

(ilj

nos: ita & juftitia judicium rectum. * Difpo-

t

i.

nit item & inclinat judicem ad jufte judican-

dum. Jenigue eumdem ad ferendam fenten-

j Im

^W

tiam oblioat, ficut obligat debitorem ad ex-

Ti

l

]

pungenda debita, idque duplici ex capite :

ij

? p

primo quia judex ideo accipit ftipendium, ut

lites dijudicet, quo modo tenetur ad hoc of-

-

driy,

ficium ex juftitia particulari f. commutativa :

quarenus vero idem judicium fertur a judice

cum auctoritate publica ad communereip. bo-

it

num procurandum, proficifcitur a ftudio ju-

a

ftitiae univerfalis feu legalis: Ex quo patet,

n

judicium intuitu diverfo actum effe tam jufti-

T2

ti commutative, quam legalis.

j t

JVota II Judicium alid eft Ecclefiafli-

joum

cum , aliud feeulave. — Ecchefiaflicum. coram ju-

m

dice ecclefiaftico contra perfonam ecclefiafti-

in

cam , aut de cauía ecclefiaftica agitatur: Secu-

um

lave eít, quod coram judice laico contra per-

fonam fecularem, de caufà feculari exercetur.

-

d

c. decevtiimus. b. £. c. Cau[imn matíimogü. de

Ü

effic. ldeleg. c. fin..de. Fovo

compet.

u)

ee 4.

Aliud

$08

Dz jJusTiTi4.

y hu)

Aliud item judicium eft ordigarium, ali.

ud exrraordinavium. — Qrdinavium eft, in quo

WT

Á i

exquifito & folenni juris ordine fervato. pro-

ceditur; ut pura libellum porrigendo, litem

ï:')Ej )

conteftando, & alia a jure praícripta facien-

giitó w

do.

Extvaovdinavium íeu — fuminavium - eft,

; drenum

i

quando non in figura judicii, fed ex judicis

officio; per modum inquifitionis, vel denun.

: feonVe

tiationis, vel alias de plano, ex equitate pros

igmonpa

ceditur, c. fuper bis. c. qualitev. de Accufationib.

n Unt

lenique judicium aliud eft czvZe, cujus

« j

st t

finis privatum commodum refpicit: aliud

criminale: quod refpicit publicum intereffe, &

Nit

vindictam publicam. JDD. ig vubr. de Shudicüs.

o p

. Vota: Hi. Conflituunt judicium udex,

foiptum,

vIonr,.

aGor, veus. d. c. Fovus. $.. Iu omni. de F. $.

Aliz , que accedunt perfonee ,. ad tres iílas

DT

vs lt

pertinent , ut Procurator , ;4dvocatus, Tuflis

&c. pro litigantibus; pro judice autem icz»

a5 m

v Conflariü, Affeffores , INotari,. " dmanu-

i, utf

eufes v dpparitoves €gc.

In criminalibus vices

t

actoris f. accufatoris (zzklegers) fzepe fupplet

fs ll

&t e n

ipfe magiftratus per viam inquifitionis proce-

cedens vel notoreitate facti, vel faltem fama

Te7) D

delidi, propter quam inquirirur in delin-

Lt

quentem: in judicio civili autem femper ne«

hod

FT

cefíaria eft perfona vera actoris (lggers )5

nec fufficit fida ; ficut neceffarius eft reus

W ag

(dev. beklagie), & Judex.

dum yi

A&or patfim fequi de

bet forum rel. c. f.

Áim i

hr

£? 8.de Fora comp. Àc viciflim reus in foro

(2/22

DN

codem actorem poteft recpnvcxiire (get

lag

Dxz JustiT!4.

$09

1.

klag ?huen).:.que quidem reconventio. c, 1.

I,ïq

u

££ 2. de murtuis petit. .. definitur, a&fzo. contra

"0s

J

actorem inflituta a veo comvento fub eodem judi-

lg

€€, €9 duvante adbuc udicio . comventionis :

j

X

D

szequita$ enim di&tat , ut quod quisque juris

in alterum ftatuit, eodem ipíe utatur, AZubr.

T Rs

ii

€7 ]. 1. ff. Quod quisq. uris &£c. & ut patiatur,

lg,

Íe reconveniri coram eodem judice, licet

[

lm

alias non proprio, ad quem traxit adverfari.

a

77

um. Undefiactor renuat refpondere coram

| cy/gs

eodem judice in cauía reconventionis , nec

ii

reus tenebitur refpondere in cohventione.

uN

ANota 1V. Judex eft perfona, quz juris-

Mk:lll.

dictioni preeft, ac populo, juxta legis

ra-

n

fcriptum, locique confuetudinem, jus

à

icit.

h

c. Porus. $.

udex. de P. $. Unde apparet

i

potiffuium .. judicis officium , nimirum fi

D

partes litigantes componi nequeant , ratio-

| þ :Wt

nes & momenta utriusque diligenter expen-

j

dere, ut fecundum jura & flatuta ferat fen-

j

tentiam & exíequatur: nec ulla odii aut amo-

lt

ris paífione, nec precibus aut. muneribus fle-

Fpmlf'

&i fe finat, fed citra perfonarum acceptio-

t

n

nem, pro meritis caufze pronuntiet. lta SS.

Mif

Litere, juracivilia &ecclefiaftica commendant.

1

Quodíi judex ex motione propria , aut

ad inftantiam quidem partis, actionem tamen

gdïïw

$:

non habentis, vel non proponentis, fed offi-

cium judicis folummodo limplorantis , cau-

ni

fàm fuícipiat, v.

inquirendo in crimina &

!u

criminofos, dan

dó

tutores vel curatores, íe-

j

queftrando bona de quibus litigatur, in inte-

L

, Eee ;

grum

|

$10

Dz JusT1T14.

:

rum reftituendo minorennem aut lefüm in-

ts

;

ra dimidium, dicitur procedere ex officio zo-

E:jm[ IUOTH

bili: at quando ad inftantiar partis actionem

,:nfülïï fin

;ïcndä e

proprie di&tam proponentis, facit ea que jus

pracribit, puta, fi poft intentatam actionem

(ugt

yliptntr

cirat, partes , concedit dilationes ,. vel. aliud

quid precipit, prohibet, aut permittit par.

vfefione )

tibus, fi fert fententiam interlocutoriam aut

definitivam, &c.. procedit ex officio mercenario.

g, GU

- Dico. Judex inferior tenetur ordinarie

lo

decidere fecundum leges fcriptas, quse con-

fge put

tinent jus pofitivum.

Ita S. Thom. q. 6o.

sst

a. . & ceteri DD.. PPr. Et(i princeps fupre-

ax X M

mus poflit aliquando veniam legis pofitive

dlert pus

facere, ejus riporem aut poenas relaxare aut

em(am d

mitigare , ubi e repub. fore vifum fuerit; in-

ii m

ferior ramen judex a jure & voluntate fupe-

ire a.

rioris, fine hujus tacita aut aperta,

ongnt

Kcoqce(lïo-

lte

ne hoc non poteft.

Dixi L. que contiuent jus pofitivum: nam

(f

fi leges continent jus naturale, ab hoc rece-

um

l

dere, citra peccatum , nemini fas eft.

IH

[

Dixi 7/. Ordinarie: licet enim judici in-

Tbus, n

feriori contra verborum corticem pronuntiare

tnin, [rt

quoad certos cafus, in quibus conftat, fuiffe

Àn, at ní

aliam legislatoris mentem , que anima le-

m

gum nuncupatur, éieéxeiay , feu juris fummi

"ub

moderationem adhibere; quin opus fit adire

ünranid

fuperiorem ,

aut legislatorem . confülere.

Drobtins

L. nulla juris vatio. ff. de LL. c$ l. :Non dubium,

hst

C. Eod. Fadem epiikia uti poterit, imo de-

ts qu

aliam

?

: b.?bit ; quando probabilius apparet ;

legis-

Ds JusriTiA.

$1t

* legislatoris mentem fuiffe, ac negotium non

4l

&

patitur moram , ut füperior adiri poffit aut

confuli: femper enim mens legislatoris prae-

hu

ferenda eft verbis legum. — Ex nuper dictis

pt6«]

Colliges: I. Si utrinque fit equale dubium

Wa

ac fuperior confüli nequeat, ftandum eft ver-

li.

bis legis. Nam in tali cafü lex eft veluti in,

Ff

poffeffione füz au&toritatis: ergo hac illam

[

dur

judex, ceu cuftoslegum, privare non poteft.

Multo minus pcterit pro libitu caufam adju-

00

]

J

dicare parti uni, neglecta altera, quod con-

|

tendebat propofitio 2da ex damnatis ab In-

j

N

n

j

h

1

:

j

Ts

noc. XI. 4Modo ceteva fuerint pavia : fi enim

altera pars effet in poffeffione ; vel haberet

AE

caufam de jure favorabilem , uti fünt caufae

"m

dotis, matrimonii; aut quando agitur de va-

12

lore actus, pro quo jure ftat prefumtio ,

li.

pronuntiandum foret pro poffidente, vel ha-

bente caufam favorabilem..c. 65. de R. 9. i

d

jos

6. c. fin. de Seut. €g ve judicata. l, xo. ff. de Jn-

offic. teflam.

;

II. Hec accipi oportere de caufis civi-

jil

libus, non vero de criminalibus- in his

j/'d

enim , fi reus habeat caufam eque probabi-

if

lem, aut minus etiam probabilem,

l

favendum, quam accufatori. c. 11.

aT

ff

in 6.€9 L. fin. C. de Probat. ubi ad poenam or-

ü

IN

dinariam falrem reo infligendam requiruntur

li

probationes luce meridiana clariores: cum

s

fatius fit , impunitum relinqui facinus inno-

f

centis quam innocentiam damnare. /. 5. ff. de

Ü

Peuis.

ld

)

IIT. Ne

$12

Dz fusrrT1A.

j

III. Ne princeps quidem , certus etiam

de crimine, poteft ordinarie damnare non ci«

pdapfïV?"

tatum & inauditum.

alioqui reo arma offer-

,peauni

iglt a

ret, quibus fe jure poteft defendere, vel ne-

siarion

gando crimen , vel excufando eo modo quo

qincatt

poterit.

Dixi, ovdizavie: nam duobus in

j prit

cafibus poterit: nimirum, fi crimen fit pu.

gin a.

blicum: ita latrones aut przedones in eriming

jl

deprehenfi fine formulis hifce juris e veftipio

ss i

füfpenduntur. Notorium enim feu publicum

facinus eftloco accufatoris & teftium; necrelin«

At at

quit reo ullum jus defendendi fe in judicio.

quto

Alter cafus eft, imminens pernicies aut gra«

ie cus

retelsn

ve periculum Reipub. aut privatis, quee ante-

verti aliter aut averti non poffent: tunc enim

vertis r

reum occulte liceret interfici fine citatione &

sad judi

st lr

probationibus; modo crimen fit omnino evi-

oj

dens, aut principi & aliis tribus teftibus no-

tum, ita ut poífit juridice probari. ut cum

quiceen

ov

perfona potens confpirat in feditionem, aut

5, inete

reip. interitum machinatur : Conftat enim ,

Tari feQux

xeum ita convictum non habere in judicio ju»

ftam fui defenfionem. Navarrus c., 25. n. 10.

n

]

& alii.

od a

ARTICULUS IV.

j Bo

A d

m C

Í

dn judex damuave poffit probatum [ontem, quem

2

certo fcit. e[J& sumocentem?

if

ij

d m

tz. In caufis criminalibus agitur de vin-

No

di&ta publica, ut fünt poena capitis aut

Jl

mutilationis &c. que caufe eviminales tmajo-

f'ccündumä

]

yes nuncupantur, nam pona exilii, afflictiva

um

pri

|

eorporis &c. caufis erimigalibus minoribus ac- -

UT

cen-

Ds JusriT14.

813

]

hu

cenfentur: in caufis civilibus fpecantur com-

E

modaprivatorum, quo etiam reducuntur pa-

Mif

na pecuniaria, privatio beneficii vel officii.

U

Poteft autem. contingere , ut quis legitimis

1

u

probationibus. in cauía criminali aut. civili

M

convincatur criminis aut debitorum ; quem

lflï,ü.

judex privata notitia fciat effe innocentem.

(ity

quo in cafu dubium non eft, teneri judicem,

ii

"

ubi de rei capite apitur, aur murilatione, vi-

asomnesinire, queis innocentem liberert: vi-

»licgm

?//Hc

delicet accufatorem repellere, deterrere teftes,

j

fignificando, fibi de rei veritate certo aliun-

Is

de conftare: exactius per intervalla examina-

H

re teftes;an vacillent: differrefententiam, quo

&t

veritas magis detegatur, vel negotium defer-

nl

read judicem fu

j

P

u

eriorem; ibiqqe pro ipno—

cente teftem agere.

j

uodfi hac & alia id genuä media nihil

q

proficerent , putant S. 'Thomas q. 67. a. 2.

r

Covarruvias, Navarrus nuper cit. & alii mul-

m

ti, ingente parteadver(à z poffe reum condem-

p

nari fecundum allegata & probata.

n

Oppofitam re

4

a fententiam tenent etiam

