ejus delictum , ad fifcum deveniunt, conferva.

Cf

tur hoc peculium filio & conftitutione Claudii

«duet

1.3. $. 4. in f. ff. de Minor. deinde hoc peculium

]i d

fequitur filium emancipatum , nifi expreffe à

ydrenün

patre refervetur /. 31. $. a. f.. dedonat. — Jus er-

o ibi eft filii, fed tenue; Juxta Leffium etiam

ii p

ij

oc peculium ob crimen filii nequit addici fifco;

jdi r

quia ad Patrem pertinet.

T

Jufl.1. Filius valide pacifcitur de peculio

od

profe&itio citra confenfüm Patris. p..D. ex cau-

Ms

ía Patris & confenfu ejus faltem generali & in-

terprerativo C. fine his N. — E rali pacto Parer

fu. !

oblipatur peculiotenus , fed filius in folidum:

Quidquid autem filius & caufa talis peculii ap-

P

rehendit, ftatim Patri etiam ignoranti acqui-

zitur. £. 1. $

.5 L. 4. ff de A. e9 A. Poff.

Ial

Olj. 3. Si proprietas bonorum adventitio-

Q]C

rum pertinet ad filium, ergo poteft ea alienare

Md

non confentiente patre qui ufum fructum habet

]s

x A. féq. lege impediente 7 fiz. $. 5.inf. C &

Qoptc ü

bouis, que liberis. Melius enim eff coav&are juvt-

fl

enles caleves ,. t1€ cupidimi dediti triflem exitum

ärüäyfl

D

n

il

ff

feutiamt , qui eos pofé di[perfum expectat patvimo-

gmium. De adventitio ergo regulari difponere

nequit filius, licer illud adminiftrer, fed Patre

fas

coníentiente porerit donare tantum ad cau

Y ^l

i

fapultuvis in 6. & mortis caufa

u

|

piasc.icet patev, q'e

donare. 4 zamis 25. $. 1. ff. de

mortis caula

donationibus.

Filus famihlas, qui mom poto

ü 4

A

facere teflamentum , mec voluntate patvis , tamtll

l ]) üih

N

ij

suovtás caufa donave patve pevmittente poteff.

.]i

lk El

N

Dz JonE

11$

OUj

n

l

bl

Oh. 4. Prohibita eft donatio Patris facta

Y

T,«

lr

t

'filio in poteftate conflituto 7. dozazioges , quas

du

!

!

li

( saventes C. deldouat.inter virum&g uxor. Sed ceffio

[

"

! afusfruétus filio facta à Patre eft donatio , ergo.

|ity g, g. D.min. donatio propria N. impropria C.

MM

potius eft renuntiatio favoris & juris. B.2.ad M.

It [e[fu «

talis donatio parentum in liberos, conjugum in-

ETUTE

ter fe &c. valet ad quantitatem legitimarn ; imo

ultra eam, fi actis fuerit intimata ; & per filen-

tium donantis confirmatur, imo indiítincte

fcimr nj

I Ms

confirmatur per mortem , licet quantitatem

T dl

debitam | excedar ,

& in a&is infinuata non

Dilpdnh

isin f

fuer-it. Tta lex citata.

À s al

ARTIGULLUS..V,

1gta

Dominium Conjuguim.

H

um advett

In Decretal. 1. 4. t. 20. f£.1.23. t. 3. & fqq. 24

yxdlc n d

&25. C.1.5. t. 11.fqq. Novell. g7. &c.

méradmbi

"onjux in conjugem jus habet , non ftrictum

Dominium utin mancipium, fed jus utendi

at

7

l

j

[

.Jï

[

Áunt

).'i,'

corpore conjugis ad finem honeftee propapga-

ij u

tionis prolium : quacunque ratione jus illud

j pumn

compellaveris, fervitutem forte: fi Dominum

dixeris maritum ex Gen. 3. 16. & variis LL.

jri difne

, o

intellige de imperio maritali: etiam uxor Do-

mina mariti & honoris causà vocatur /. 41. .pr.

pm «d d

&morid

;

e Leg. 3:

j m

Varia funt bona dominio conjugum fubje-

&a: antecedentia Matrimonium ,. concormitan-

"

qinp

j pam» L

tia; fübfequentia,

Donatio inter fponíos facta

intuita futuri matrimonii eft pon[aliria la

vgitars

f

quo

116

Ds Jvnr.

quo non fecuto ad partem, !quae caufam non

und

dedit, revertitur.

L. cum veterum 15.. C. de

gt

t

dogat. ante nupt.

Donum, quod fponíus &

'M'IX(

fponía fibi invicem donant in pignus futuri ma-

/gUC

Looio)

trimoniie.g. annulus, monile, torques, inau-

qonnt

res, eft arrba. v. ]. arrbis C. de f[poufal.eg avrhis.

iird

Hac reftituitur non fecutis nuptiis àdante cau-

b at

JDos datur

gtl

"

fam diffolutionis fponfalium /. czt.

znarito nomine uxoris ad onera matrimonii fu-

g

ítinenda, five ad alendam uxorem & familiam.,

dl

Hec prirmnó promittitur, tum traditione confti-

n

tuitur 4 5.ff. fol. matv. Coutrados aliis domatiopro-

juy

prev nuptias conftituitur nomine mariri uxori

if

ad dorem affecurandam , squalis doti eft de

frarmác

jure, & crefcit, cum crefcit dos, nifi aliud ferat

tqiizd

confüerudo. $. 3. Eff e9 aliud. luff. de donat.

t q

autb. equalitas C. de pattis comventis:. INovell. 97.

d

T

Vi

(

€. 1. €g 2. poteft dos meliorari ftante matrimo-

Í

jmd

l

nio, non autem deteriorari à Patre ]. 9. ff. de

ul m:,

[

T

jur. dut. — DDosnoneeflimata eft, cujus valorcerto

T

pretio non taxatur; 4/fzmata veró, cujus ta-

ef

!

u

xatus eft valor determinato pretio: taxatio haec

j

l

L

itif

haber füum finem; fcilicet fi maritus accipiat

T0 m

dotem t venditam ac emptam , cum conftet de

Jl

[a

pretio, reftituerur foluto matrimonio ab here-

L

MA

i

M

dibus non ipfà dos ut empta, fed prerium ejus.

Q

n

Si fime emptione venditione accipiat ; incafu, quo

culpà mariti res in dotem data interit vel de-

bt

ferioratur;

poterit recipi certum pretium,

fi

n ]

fi eftimatio dotis fuit iniqua ;

reducetur ad

l Nj

e&equalitatem 4 6. $. 2. ff- de Zure dorium.

6/4

0$

j

jl

"j

TET

»

Dr [vnr.

i ;qUæ Q

117

i ','mrm l 1

Dos data ab afcendente, Patre e.g. vel Avo,

UR

n

;'qu

t ab extraneo intuitu Patris dicitur prvofeGitia

[

:

"if

! ]""Pïgnus

[

;

Hus. pr. eg $. 1. &c. ff- de S'ure Dotium. Aliunde

accepta e. g. é bonis propriis uxoris aut ab ex-

)

l (UIITS

"traneo non intüitu Patris eít advezzitia: fermo

: Aijy/,/;q;[g

n

eft de dote tradita, non de meré promiffa, aut

Wi

]

de dote cauta, de qua agitur C. //. 5. ziz. 15.

[2

i quod forte fa

^

C

f

TUf

T

ta dotis promifTione fecurus ma-

f

'vitus fe accepiffe teftatus fir, licernon acceperit ,

«

VfM

NT

T & hac habet exceptionem non numerata pe-

l;

&ttl- cunige ]. 3. fit. cif.

Hs

'

Boma pavapbermalia mwalier preter dotem

It CR

affert donatione e. g. vel hereditate parentum,

3

ts at

"

fratrum &c. aut aliunde, profperá e. g. fortuná

39 TU IU R

i M

acquifita. addit Michel quafi parapbernzalia aut

L

" veceptitia, quse fibi refervat uxor parce & mo-

! /^^! defle vivendo & donatis à marito ad faciendas

t

Line matr

! fibi expenfas congruasuti in veftitu.

mlf

"Adcquefhus eít id , quod acquiritur ftante

isW* matrimonio , fi communem negotiationem

tt) U! exerceant, uti in mercatura, cauponis&c. fzpe

nüntbtaccidit, eft acguzefTits commuzis , ad quem per. fe

initllgon

pertinent legatum, hareditas, donatio ab

nmi*tuna folum parte acquifira, nec falarium Do-

mB*&oris, Advocati, Confiliarii; &c. quia inter

rüm*conjuges eft quidem Socieras ratione vitee &

ii cohabitationis , non tamen Societas omnium

imWwCbonorum , in quam etiam veniunt ftipendia &

m x falaria. .. cum duobus: $2. &. 8. ff-. pro focio.

r !

Lucrum, quod uxori poft mariti obitum ex

Mi& |ejus bonis; pacto, confuerudine vel ftatuto eft

debitum, vel eft pars bonorum mariti $ con-

H 5

ue-

rr8

Dzr Junr.

.äü fï&æ

fuetudine, ftatuto, conventione affignata muc

gl

lieri ad hoc, ut.fa&ta vidua vel proprietatem

ss f

vel ufümfruétum usque ad vite finem lucretur,

j d

vel falrem usque ad fecundas nuptias , dorali-

at &

dium aut vitalitium aut viduum vocant.

jjeit

Dico 1. Dominüs dotis vendite & tradite

od

eft maritus etiam pretio nondum perfoluto;

hahet enim fe, ac fi emiffet ]. 5. C. de jure do-

T1

zium, unde /. 10.2/id. conceditur actio ex empto.,

/

1

"

M

N

$. 41. Jnfl. de R. D. habetur, res venditas & tra-

du

ditas pretio nondum foluto, /izr, qui vendidit,

s

fidem emptovis fecutus fuerit , flatim emptoris fieri,

URU

Intellige: fi matrimonium fecutumfuerit: nam

muti t

l.io.ff de Jure dotium $. 4. ita habetur: Szante

Y

W

(

matvimonum eflimate ves dotales fut ,— bec afüi-

J

anatio quaft fub conditione elt 5 mamque banc babat

conditionem ,. i matrimonium fuevit fecutum z. fe-

cutis igituy muptiis, eflimatio verum perficitur , eg

fit vera venditio. adde $. j. — Unde refolve fe.

m

quentia:

M

1. Si maritus pacifcitur reddere dotem hanc

vel pretium foluto matrimonio ,

erit adhuc

dog*sneguc

[

l.

Dominus dotis.

[011]

L[Lfg

2. Dotis hujus traditee commodum & in.

commodurm fpectar ad maritum / 10. C. d

IU

Sure dotium 63 l. um.. C. de vei uxorie athion

m enim verum muaritus quafi e

u

um

$.9. eflimataru

N

P[()V)

&2 commoduim [entiat , &9 difpendium [ubett

Non traditae ad. uxo:

€72 periculum. ex[pecat.

lt

rem , fi fc, culpa mariti abfit ,. J. 10. $. s. ff. d

gure dotiup.

Ratio autem eft, quia dos tals

S*.' l fw

&

ergo,

c&1 à fqruris nuptiis ut,à conditione ;

quam-

A

Dz ]unr.

II9

**,

Pz-

ntione

1

l

)

ER

( quatdiu fa&ctee non funt nuptie ; non eft per-

!IlX £&&ta venditio; ergo dominium non eft mariti:

L

"hw d nupriis factis purificata conditione Domi-

FIGE —

"ll sium dotis ejus venditione perfecta & tradi-

"l tjone fecuta eft mariti pleno jure, unde eam

"It && poreft alienare, fi folvendo exiffat, nam 1. 5. C..

"m de jure dotium fumme velut pretii dehitor. efi-

d d j)/)y; citur.

I pereny

3. Si vir leget uxori hanc dotem vel ejus

(y partem , tenentur heredes mariti dare vxori

ïSïxlendi.(es

,

!

Il

& debitam ex legato ,. & ejus pretium debirum

"

ia

l

h

ex conventione , quà emptione dotis peracta

non dos in natura,

e;uzum

f

que fcil. in dominium.

Y

a j

mariti tranfiit, fed ejus pretium reddi debet..

Uxov

j

t

V. L. un. C. de vei uxovie atliore uli $. 3.

jl

ez d marito velila accipiat , & dotem con[equatum ,

^if

uifi [hecialiter pro dote (animo dotis compen-

fande) ei mavitus devehnquit, cum mamifeftiffr-

n r

TO

anum fit teflatorem , qui nom boc addidevit , volufe.

eam utrumque con[equi.

B

al

m

4. Si defuncto marito heredes pretium.

redwamf

moun, «t 4

dotis nequeant folvere, cedit uxori dos, aut;

ed alienatà, illi.aequivalens $ bonis mariti, ex-

clufis quibusque creditoribus etiam hypotheca-

T ti

Si etiam foluto:

t

Iu

ris /. 30. C. de quve dotium.

L:

IN

[ !

TT

matrimonio heredes mariti vellent reftituere

hanc dotem, non tenetur admittere uxor; fed -

pretium exigere poteft àr debitum.

Yi

Nb

$-

Reffituenda eft hec dos ab hzredibus

l. un.

1

L^

[

Ó

intra annum primum foluto matrimonio.

Non

yi

$. 7. v. exalljo C. de vei uxovie achione.

ned[y

qudin

reddità dote & fructibus ejus; alatur mulierab :

4

here-

]

120

Dz junr.

. (

heredibus, que & pignoris loco, qu: poffi-

det, retinere poreft, dum dos 'ei re(tituatur.

n )5

.Hnc r

Uxor pragnans relicta ,. alenda eft ab haredi-

m

bus mariti, donec nafcatur proles.

FAde l. x

i';

alibedt

$. 19. ff de veutre in po[feffionem mittendo €9 cu-

d

vaiove ejus.

Dico 1I. Dotis non vendite , five ceftimata

li em

fit five non, Dominium proprium & naturale

i

eft penesuxorem, Dominium civile penesma-

thm [

"M

rium. lta D. Th. communis contra quosdam

q

tribuentes marito eriam dominium naturale,

j

l

üï::&ïw

:

Ratio prime partis efl. ,

quia penes uxorem

eft ex natura rei & lege communi. . L. zz elus

Jore dnm

dotalibus 30. C. de juve. dotium ait quod res

foral

dotales five mobiles, five immobiles, five fe

jisl

ïd i (,f

"

moventes, sftimata & ineftimate €9 abanitio

T

tfi

MT

uxoris fuevint , €g naturaliter in ejus perman[eviut

LE

hi

Y

0]

domimio. Nonemm, g;tod legum fubtilitate tvan-

Jitus earum in patvimonium mariti videatur fievi,

yetim

ddeo vei veritas deleta vel confufa eft. De ea autem

dote agit Imp. Juftinianus hac lege, de qua

U

Ti

I

poterat forte effe dubium , nam de vendita jam

l

q

erat decifüm ab Alexandro l. s. h. t. adde l. 75.

l:

ff. de Jure dotium. | Quamvis in bonis maviti dos

fit ,. mulievis tamen eff.

Ratio IT. pavtis efl , quia Dominium Civile

ls

dici poteft, quod non competit ex natura rei;

fed lege fingulari ob quandam poteftatem ad

u

IIy

certos effe&tus civiles v. g. rei vindicationem,

n

fructuum perceptionem , plenam adminiftratio-

t

D

nem; atqui hoc competit marito, cui competit

Hl

vindicatio rei doralis, non veró uxori. À Jocé

lu

h

ancil-

D

H

Dt Junr.

I21

r

)

"

qf*?*ancz'llam 9. C. de vei vindicatione.; percipit fru-

IT

t

| 31'6[![1'3 &

]

|

"

1 &us J. un. $. 9. . de vei uxor. a&. , adminiftrat,

h

l

u

,ergo. Hinc maritus dicitur dominus dotis , ita

TW

f

(|

. tamen , ut invità conjuge prazdium dorale alie-

"!5 nare prohibeatur, Z/ff. Quib. alienave licet vel non

in pr., fed non eft dominus naturalis, ergo ci-

/??; älf'e;a

j

i

t vilis.

Vir etiam przftat dolum & culpam, &

"l'átt eamdem diligentiam deber adhibere in rebus do-

l

[i[/]

"s talibus, quam in füis ad

þibet. l. 17. ff. de Shmre

Wiamim dorjumpr.

Unde

IUO tl

Juferes L. Si bona hec dotalia pereant vel

A t n

: dereriorentur culpà mariti , tenetur uxori far-

U. L

cire damnum, cüm eorum adminiflrator fit;

1i qiis

& veluti cuítos. Si culpamariti non intercedat;

Vs (

ad nil tenetur, eftque periculum & commo-

lg g d

dum, acceffio ac melioratio uxoris. /. 10. $. 1.

iwjmai l 12. $. 1. ff. de 9ure dor.

Vfl

2. Solüto Matrimonio fructus dotis hujus

idim? pertinent ftatim ad uxorem. 4 u». $. 7. F fin

lus autem C. de Rei uxov. ,48.

h, &q

Dico 11J. Fructus & dote percepti, licérone-

iwü Ya Matrimonii excedant, pleno jure ad mari-

11]5 tum pertinent. . uz. $. 9. C. de Rei uxor. a&.

qanid Omnia, que fru&tuum nomine coutinentur , ad lu-

crum maviti pertineaut pro tempove Matvimoni.

im ( Ad fru&us pertinent feetus dotalium pecorum,

qnmnt Ut tamen prius numeruüs demortuorum ex ad-

du guatis füppleatur /. 10.f. de S'ure dot. $. 3. Operee

nig fervorum 7. 7. $. ro. foluto Matrimorio. Penfio-

qupt? nes UrbanorumPrediorum /. 7.cir. $. 11. Non

Notu

V Veró partus ancille 7 10. ff. de Sfure dot. $. 2.

T

or. 48 Nec, qua aliun-

n

W l.un.$. 9. C. de Rei ux

de

H ;

y22

Dz Jun E

de fervi , quam ex re mariti vel operis füuis ac-

fj

, M f

quirunt $. 9. odà cit.. INec thefaurus in fundo

dotali inventus 7. 7. $. 12. ff. foluto Matrimonio:

od

ainfo

dos quemadmodum petatur. Nec arbores vi ven-

vifr

torum dejecte (aliud de caduis fentiendum)

.I2. €Z£. necmarmor caefüm in fructueft, nifi

,Ez;itus n

Vl

ubi renafcitur $. 13./07.; Cüm tàmen in fructu

fint cretifoding , aurifodinee vel areuz $. 14. feq.

m

X'tiïiï

Cüm ergo, que in fructu non fünt, maneant

in dominio uxoris, efficaciter inde cenfet Haun.

dominium naturale dotis manere apud uxorem.

P

[

Q^. £. Si uxor manet Domina dotis non

Wa

vendite, ergo poteft eam vindicare, quia vin-

ïïL'"XU

D

!

dicatio eft effeétus dominii , arqui vindicarenon

]i

[4

poteft, nam /. doce ancillem G. de R. F. uxor

þü

ancilam doralem non potuit vindicare, ergo.

44

g. 1. D. Se4. Poteít vindicare contra maritum /V;

:

;

i

contra extraneum C. — Maritus enim etiam ha-

sl

bet Dominium Civile. 5&. 2. ad legem D. non

potuit vindicare concurrente marito; qui & ob

dominium civile & adminiftrationem dotis in

vindicatione uxori prafertur C. marito non

concurrente V.

ul

Wi

la

Jnfl. 1. Ergo uxor non poteft repetere do-

tem à marito, etiam dum vergit ad inopiam,;

1

cüm fit dominus. . . 1. Sine gravi caufa C.

fi appareat maritum dore malé ufurum ob pro-

digalitatem V. — D. &? 2dum , i vergat ad in-

W

ï:

opiam fine fua culpa T. culpabiliter /V. . Appa-

ret prodigalitas viri ex ufü rerum propriarums

f

& pereat ipfa

n

tunc enim precaveat uxor, ne

08

i

MM L

At

Dr ]URE:.

I25

T ln

h

N

l

Xb

dos. F. l. 24. - [oluto Matrimonio, INovel). 97.

RTN

'u

c. 6. pv. poft med.

$i ergo

leges repeti dotem permitrant ma-

BIN

rito perinfortunium ad inopiam redacto, intel-

J

lize de infortunio culpabili, intellipe de cafu,

'er*uc?ucii.

uo maritus minüs eft idoneus ad dotem admi-

ID i

niftrandam.

Quod(i maritus in cafu imminens

[ a'reuæ)l; jj

J

tis inopiee vellet praeftare idoneam cautiónem

Jl f(][)

1 nog

fidejufforiam, alii volunt teneri uxorem ad

V Cf

hanc acceptandam , alii optionem: dant uxoti ;

"t unen

an nialit repetere dotem , an fidejuffores admit-

hi s

tere aut fequeftrum, alii ele&tionem hanc dant

mm ï:

non uxori , fed Judici; cujus judicio ftabit uxor.

L v

F. c. 7. de donationibus iutev virum &9 uxovem;

MTA

;

£5 de dote pofl divovtium veflituenda.

I

Vntr; at

lufl. 2. Saltetn marito poft ablatam. dotem

emendato fine periculo ulterioris malee admini-

f t efan

ftrationis reftituenda effet dos, cui adminiftra-

irem D

tio per fe competit, atqui hoc dicinequit, quia

rio, qui

a&us confümmatus etiam ceflante causà;propter

nionem (s

quam indu&tus eft , non ideo revocatur ex A. 7.

( matio i

73.in 6. Fa&um legitimé vetvaétori uon. debet , lie

càt cafus poflea eveniat , à quo mon potuit incboari,

[

E. C. M. üt probabilem; adminiftratio dotis

d inopim

competit marito , ergo ceffante causà ablationis

g cafil

dos ei eft reftituenda; conferer hec reftitutio

immo p

ad maritalem affe£tum conciliandum, in quem

vegu ii

finem jura volunt à marito idoneo non exigi

i . n

fidejuflores pro dote /. 1. 69 2. C. IVe fidejuffo-

n p

ves dotium deutur per fe fc. loquendo, nifi dotis

periculum in matrimonio ex mariti prodigalita-

T pf[fd[lä

t accederer. Exigere fidejuffores pro dote mi«

nus

154

Dr Juar.

TU

nüs impedit affectum mariralem, quàm non

reftiturio dotis. /V. mzz. Prob. D. Actus abfo-

d

[i.

lutus C. conditionatus & ad tempus JV. Aliàs

;Jfarins

femel peccantes nulli ob peccara juri reftituen-

di effent etiam emendati.

L:ö»andæ) |

ï'h",/]a;

d! !

"Adverte 1. Uxor malé repeteret dotem aut

exigeret fidejuffores , fi fciens mores mariti tra-

If Wä

4

r

di ei dotem curavit, nec de ejus fecuritate fibi

x:;jo gt

profpexit , unde non eft digna favore lepis,

quae repetitionem dotis aut exa&tionem fidejuf-

TA

foris concedit pro caíü cauíae de novo emer-

mfmxü*-

entis.

A

r

2. Uxor non poteft per f? loquendo duran-

conä[

J

te matrimonio aut ante id exigere fidejuffores

fii

Mil

/

de confervanda dote & foluto matrimonio re-

lt

j

"

li

ftituenda , ídque in favorem matrimonii , ut cui

fe credit uxor, ratione dotis non perat fidejuf-

u

t

forem, per accidens exigere poteft, fi maritus

prodigus vergat ad inopiam cum periculo non

ib Vi

P

reddende dotis.

Poffe exigi ab uxore & dari

quidm

iL

foluto matrimonio probatur 6 / 7. . deexception.

Mariti fideyuffov poft [olutum. matrimorium datus,

lil

37 folidum dotis nomine condemnatur , ceffante fc.

tiz p

in hoc caíü ratione legis.

Maritüstamen ultra

f raur

quam facere poreft , non tenetur ; condemnatur in

id, quod faceve poteft. ]. v2.ff. foluto Matr. quatemus

P.

N

:

!

emavitus facere poteff. ]. 15. ibid. Unde habet be-

Et nequidem validà

neficium competentia.

pacifcitur, ut ultra id, ac poteft, in folidum

l

Si tamen extraneus

:

condemnertur. /. 14. i/;4.

y

il

aliquis pro muliere dotem det, poterit is à ma-

Ti

rito exigere fidejufforem dotis fervandae, quia

r

ceffat

N

Dz Jonr.

125

TAf

'Grceffat ratio lepis, non enim eft diffidentia in

)

&äd li

h

l

! muliere, fed in extraneo G/. zz 1. 1. C. INe fi-

|

*s dejuff. dot.

p

Ef?j

Lf

I

3. Maritus tamen poreft exigere fidejuffores

dotis dande, & hos poteft uxor aut pater offer-

)j

IoDe t do,m

t re. . 55. ff. de Sure dot.. Cim dotis caufa. aliquid

'

IGf

E-

il

!

prowittitur , fidejuffov eo nomine datus tenetur.

IB f

lifl. . Poteft uxor validé renuntiare pri-

1 fgre li, vilegio repetendi dotem, uti tradens dotem ab

. 30!'.5

" bgf

RE

. initio facir pa&tum tacitum eam per fe fcilicernon

Iu WWw

T.

repetendi, ergo. E. V.. 4.Heecrenuntiatio effet

pactum non uteridi beneficio legis , ut fieret dete-

(tehim. rior conditio dotis contra /. 17. ff- de patlis do-

bv

£alibus. Pa&o. exiflimo meliorem couditionem mu-

m Bievzr ffevà poffe, deteriorem non po[Je. . Fide e 1. 14.

Mrmyi a

ili. Deinde traditio doris non eft pa£tum, fed

At et fl

conditio , quà pofità leges non concedunt facul-

V, [ mam

tatem per fe repetendi dotem.

n pericilot

Infl. 4. Uxor poteft renuntiare hypothecee,

ovore d

quam habet in bonis mariti ex mente /. 21. C.

J demta

ad $. C. Fel]. permittentis ei generaliter renun-

m du

tiare certis & determinatis hypothecis, ergo

,ui(, enam poreft renuntiare repetenda doti, cüm

wmmüm etiam renuntiatio hypotheca deteriorem effi-

ww ciat conditionem dotis. E. 7: 7Z. Poteít enim

i.qu: lex haec. reftringi ad renuntiationes, quae fieri

ihieb. poffünt fine prz;judicio boni publici; adbonum

jm v? publicum fpeéctat dotem revocari poffe... V. C.

fs Licét mulier renuntiet hypothecee & actioni hy-

wuss Pothecarig, poreft tamen agere actione ex do-

ynupm t€» unde prior renuntiatio non ita

præjudicat

suso 3C pofterior.

qu

Inf..

126

Dz Jons.

ynttit;

Iufl. . Poteft faemina pro dote fidejubere

n

Ae

"x

omhi autbovitate S. C. V'elleyaui, quo aliàs fcemi-

na efficaciter fidejuffione nontenetur, 27 Zocca-

"

j0r u

fu. ceffame 1. fin. 25.. C- ad $. C. Fellej. erso &

[

i

renuntiare repetendae doti ftante matrimonio.

um

W. D.74. Si fit minor 25. annis .. fi fir major

(

25.annisC. Hic cafus fpecialiter excipitur lege

citatà in favorem dotis, qui in Jure magnus

veje Md

jM

l

eft. Privilegium unum non derogat alteri pri«

vilepio.

lh

J

[5 W&si

Ob;. H Simaritus eft dominus civilis dotis,

| N

ergo poteft eanialienare, obligare, hypotheca-

re validé faltem uxore confentiente, nam prin-

f

bus lr

cipalis effectu$ dominii eft poffe alienare, atqui

hoc non potreft nequidem confentiente uxore,

dub d

mucdofi

v. Joft. quib. alienave licet ; oel non: nam Reipub-

ii

lice interefl, mulieres dotes [alvas babere , proptev

T

[

quas nubere po[Junt (c. iterum priore marito mor-

tuo, ut incommoda viduitatis füftinere non

u

i

cogantur. /.2. ff. de Sfure dotium: &9 1. 1. ff* [oluto

1j

E. I. [V.4M. Nam rnaritus

Matvimorio. ergo.

Px

exprefsé dicitur dominus;

etíi alienare non pof-

Ti (

t

fit

p

r. Dnfl. quibus alienave 7c. &9 1. 13. $. 2. ff de

FULT

undo dotal. Prob. D. Regulariter C. in caíü

7

!

per legem excepto alienare eft effe&tus domi-

u

W

nii /V. Patetin pupillis & aliis, quibus aliena-

tione rerum interdictum eít, cüm prefertim

L

u

non fünt pleni ufquequaque domini. x 2. D.

4M. Poreft alienare accedente juramento uxoris;

ex c. ciim contingat. de jurejurando $g c. licit eo-

l

Y

dein in6. C. eo nonaccedente /V. Juramentum

r

AUl l

fervandum eít, cüim fine vi & metu factum

1

fuppo*

REI

: "

Dz junr.

127

O dC

]

|fupponatur, nec in alterius préjudicium re-

ï!kjml Qu

!^ qundet.'- &. 3. D. 44. Poteft alienare alienatio-

m

um

ne neceífaria aut mulieri utili , fi v. g. fundus

UT

fru&füofior fübrogetur C. non neceffaria JV.

TL p

l. 26. ff de J'ure dotium.. t couflante Matvimo-

W;ïf l. f)m

mio pevmutavi dotem po[Jé dicimus, fi. boc mulerá

r

utile fit.. Adde L. 27. 67 85. ibid. . Subrogatione

!I r [

hác non factà primó (ufpenditur, dein nulla vi-

T n/fr:n'þ;;

detur effe alienatio fundi doralis.

luf.1. Ergo etiam maritus nequit alienare

iiwm;fds&wfm

res mobiles pro dote datas. z. 1. ex Haun.

M

N. $eq. INam nulla lex prohibens hanc aliena-

If u

tionem loquitur de mobilibus, fed de immobili-

Vedum

bus; Lex Julia nominatim loquitur de fundo

onl

RA

u

dotali , & dum hanc extendir Juftinianus Impe-

IR[

xator ad cafum confentientis uxoris, cenfendus

1 MAT

[

eftextendiffe ranrümad fundum dotalem, ergo

Id

HATAI',i[

0t

cüm prohibitio heec fit exorbitans à jure com-

s fffinere 1

muni , ftri&té debet intelligi. 722. five àme C.ad

giupi

$.C. Fellejanum loquitur de immobilibus. Infu-

[ Nnnat

per J. 1. C. de Servo piguori dato mamumiffo , dici-

fenrennpt

turvir, quiíolvendo eft, pofle manumittere

lukafi

mancipium dorale. ]. 42. ff. de jure dotium fic

jer i a

habetur: Aer i2 dotem date , que pondere , nume-

fs doni

vo, menfurá conflant, mavità periculo funt:. quia

ubus at

& boc damtur , ut eag mavitus ad avbitrium [uura

jm prelet

diflrabat ; &2 quandoque [oluto matrimonio, ejus-

W b

demn geuevis 69 qualitatis alias veflituat, vel ipfé

ymento t

vel beves ejus.

io E)) i (l!':'f l

Inf. ». Maritus dotem confentiente. etiam

f

v:::

Vl ]

p

f

uxore folum non poteft hypothecare perlegem

&. D. C.

& D täu'

']tälianï, ergo poteft eam alienare.

n

de

128

Drz Jonr.

m )

de jure aitiquo C. recenriori N. — Lex Tulia fo.

yon,

làm prohibebar oppignorationem, quod facilà

i

huic, in qua retineret dominium , conífenriret

If pote |

mulier; & non tantüm cenferetur periculum;

«

Á

uti &in fidejufforiis & accefloriis, non item

yg), &

1l

in principalibus obligationibus mulier juvatur

exceptione SC. Vellejani. . Sed recentiori jure

]

;l'go pf

qui

maritus etiam dotem alienare nohn poreft, Pr,

Jufl. Quib. alienave. licet. vel nom.

MU

Juft. 3.

Juramenrum fequitur naturam

gt

actus, cui apponitur, fed alienatio fundi do-

Sm&

W

talis non valer, ergo nec juramentum ei alie-

W

natoni adjectum, A. V. 4J. univer(àlirer ac-

ceptam , fed fervandum eft juramentum , fi

(

J

[/

aétus nec cedat in detrimentum reipublice,

necin pra judiciumtertii, nec fit peccaminofus.

)

LM PI

Sunt etiam qui velint valere dotis alienationem,

"

)

dum mulier poft biennium femel & iterum

confenfit ,. ac ipfi ex aliis bonis mariti fatisfieri

(

poteft , adducentes JVovell. 61: c. 1.$.3. infine.

Jufl. 4. Alienat maritus dotem, dein mor-

M

H

tua in matrimonio uxore dos lucro marito ce-

ji

T

dát, convaleícitne ea alienatio & firma evadit?

R. Aff. per /. pez. 17. ff. de fundo dotali. Fundum

/ j

dotalem mavitus vendidit , e9 tvadidit: ff i ma-

trimonio muliev dece[erit , & dos lucro maviti cese

ii

fit , fundus emptori avelli uon poteff.

Iufl..5.

Quod initio eft vitiofum, tractu

W

1

temporis non convaleícit. — L. 29. €9 pez. ff. de

m (

ARR. F. &j c. 18. eod. in 6. atqui alienatio dotis ab

hn

initio erat vitioía, erpo non convalefcit. 2.D. M.

JLT

"

quod ab initio abfoluté eft vitiofum C. . certo

Ws

D

tan-

Ug

Dzg Jvz*. ;

129

Woiy j

miy, "fantumrefpectu N. — Vitiofa erat, ut presjudi-

i, ""eans uxori, non veró ut preejudicans marito

!cenfgmw?ïhic enim poteft. conditionem fuam etiam facere

^! deterioretn.

Aaffris

f

i

10 m

Qbj.3. .Res, que ex dotali ;De'«cum'rzy compa-

É gt

g Juut, dotales effé videntur 1. 54. fF. de Shure

T Ceptoy

/

! dotiuim, ergo pecunia dotalis nullo modo facta

WW P G mariti, quia;

quod is pecunia fua compa-

iW/.

rat; dotale fieri nequit. r. D. A. Videntur dora-

Wt uf lg per fe

IN. in fübfidium, quando maritus non

Rb f t

eft lolvendo C. acquiruntur hz res marito, &

EL EE

L. i2.

uxori tantum competit actio pro dore.

. iv

C. de qure dotium.

Fide &g L. C. de fervo pi-

Wratmt,

guovi dato: manumifjo.

Itaque in fubíidium res

TUn rbl

tales dorales fierent, & uxor omnibus credito-

tltomii

ribus in iis praferretur.

htsdenatios

dufl. 1.

Ergo uxor ratione dotis habet hy-

n & i

pothecam in bonis mariti. m« C. fc. tacitamy

E mariti (

& legalem & quidem cum predlatione. $. 29.

154f

Juft. de a&ionibus. fed Q9 tacitam ei dedimus bypo-

zthecam.

yem, deinmi

Prefervi autem aliis creditovibus in by-

J0 r4n0

Jothecis tugc. Ceufüimus, cum ipfa mulier de dote

Mimendt fua experiotur : : cujus folius providentia boc iudu-

i fuim ximus. — d dde l. 30. C. de jure dotium. — Et . 12.

J [ C. quà potioves im. piguove. ubi creditoves alios aute-

j mant d

cedit, licet fuevint auteriores , & faa jura haberent

anteriora.

Maritus tramen talem hypothecam

Mi

h

jofom, t

1

non habet in bonis illorum ;

imiferunr.

qui dotxer-:.n pro-

p

enuto Qs

-Adeerte 1, Probabiliter valet hoc $us prae-

letionis in fcemina ratione dotis etiam contra

al

reffam

p Cr

ereditores anteriores hgfpothecam exp

150

E Juzr.

habentes , cérte de hypothecis anterioribus |j/; !

loquitur lex 12.

ANec dicas$: Provifio hominis

;edou's.

facit ceffare provifionem legis, atqui provifio

j fcgr

creditoris habentis expreffam hypothecam eft

vl centu

provifio hominis, altera vero de hypotheca ta-

sütrboe

cita uxoris eít provifio lepis, ergo. m. D. M.

lt

quando lex difponit folum in fübfidium & de-

';ï' il

d

"

Ti

fectum difpofitionis hominis C. fi non ita di-

gion!

fponit. N.

as Lt

"Adverte 2. Jus hypothece eft reale compe-

impi. 1

tens uxori & cuicunque ejus heredi: jus pre-

d

lationis eft perfonale competens foli uxori &

j

-liberis, quos füfcepit ex eo marito, de cujus

pewnää [

bonis inter creditores per fübhaftationem di-

m n

ftrahendis agitur. Z 12. C. qui poriores zz pigno-

j

li

Te $. 1. v. excepris.

D

J'V

"Adverte 3. Licet uxor etiam ob parapher-

nalia, qua coricreduntur adminiftrationi mariti,

habeat hypothecam in bonis mariti. /. 11. C

n

A

U

LT

de patl, comventis , non tamen habet ob ea pree-

li p.'ri":.;

lationem: ficut ob ea, que ipfametadminiflrat;

LT

ne quidem hypothecam videtur habere.

N

"Adverte 4. Hoc privilegium uxoris proce-

li dny

dit de dote numerata , de cujus illatione con-

. N

ftat, non vero de cauta & confeffata, dequa fo-

d

lum conítat ex confeffione & chirographo

F:E

u

lt

Mariti ; eftque cauta & non numerata, pro qua.

agens repelli poteft exceptione dotis non nu-

merata. 7Z4e zit. C. de dote cauta uon mumevata.

(Ul[m'»- N

b

^j

Hsec tamen, cum omnis cauía dotis fit favo-

L It

T

!f

rabilis, excluderet creditores íüa debita etiam

& nuda confeffione Mariti probantes.

W/[/

LOT

Inff. 2.

Ut

WUs

Dz Jvnr.

151

im:.: Provi:äl

I)f.2. Ergo prefertur omnibus uxor ra.

m?&w

,. tione dotis.

X. D. minüs privilegíatis C. ma.

'lin d 'por.;fj

gis JV. fic praferuntur ficus in caufà primipi-

Ht dc/;)

li; vel centurionis preefe&ti annonze inter mi.

lites diftribuenda, qui ratione officii fifco ob-

W"a&

*ï.

lii

ligatur. 7. 4. C. iz quibus cat

us pignus vel bypo-

zheca £acitó comrabitum.

I2

2. Liberi prioris ma-

trimonii cum Noverca concurrentes pro dote

matris füg. /. 12. C.

liib

J

Qui potioves m piguore G. 1.

fs

Al

V. EXCEDIIS.

3. Impenfze funeris,

F. L.45.ff. de

|

Atty

Religiofis eg^ fumptibus fuzerum.

Uxor autem

u*xwt

nj , ln exactione dotis pre-fertur creditori , cujus

|

li, Pecunià res empra vel reparata eft, v. g, do-

)

!]

ii

/

1

i

1

)

mus. JVov.97. c. 3.

Cum autem ralis creditor

precedat habentes hypothecam expreffam ,

ànd) p

L.5.ff. & L7. C. qui potioves, etiam mulier pre-

cedet habentem hyporhecam expreffam & re-

tiritionimg

Ra 11

gula generali: Si vinco vincentem te, multó

magis vinco te. /. 14. $. 3. f.. de divei

DRQET

!

fís Tempos

metadmini

val. prefcvipt.

Porro dotat filiam Pater, in hujus defe:

Fndlt

I .

avus paternus, turn mater, frater in füb-

ium, dum non habet piopria bona, uti &

Tltine u .

),

eam alit,

tj qulo

INon dotat Pater filiam meretricem,

2

Ípuriam , nifi forte modicé, indigno nuben-

d

tem

invito Patre ante annum 25, ingratam,

niày 0O Vrige.

tur autem non deberi dos ei; qua prebet

doris nona

n m

fufficientem cau(am exharedarionis, cum dos

fuccedat in legitimam ad excludendam quere-

dots t

à du

lam teftamenti inofficiofi. ]. 29. C. de inoff. teff,

Dico /F.. Bona paraphernalia & alia uxoris,

ll j fuorum vel íola adminiftr

atio ad marirum &

I 2

qui-

Dzg Juzn&

55

m

^

quidem convenienter translata eft, aut otnninà

filem

& hec ab uxore retenta, pleno jure pertinent

ad uxorem ür Dominam. 7 ]. 8. 69 11. C. de

l

yc Qof

agis conventis. l. 9. S.3. ff. de jure dotium.

j p

uz inter fponfos donata funt ür pura li-

ij af

beralitas, non irritatà per leges donatione , ma-

'jji;iQUOdJ [

nebanteorum , quibus donata erant etiam matri-

od

monio non fecuto, dein tacita videbatur ineffe

li

conditio , fi fequatur matrimonium, ut €o nor

j

fecuto, donationes ejusmodi non omnino te-

neant. L 15.69-16. C. de domatiomibus anfe mu-

t vt

| ii

puas.

Arrbha data velut pignus fecuturi matri-

1nonii

hoc fecuto eft reftiruenda, uti pignus

(jy.

hi p

reftituitur, dum res füb pignore promifla da-

gin, qu

tur: Si arrha non reftitueretur ; effet potius

donatio quàm arrha.

Eft etiam reftituenda

U)AEITAJF K

azi;bonjsn

non fecuto matrimonio ; ut non fervato eo;

J

uod fub arrha fponíus vel fponfa promifit.

Sine caufa refiliens reftituet

if

]. 3. C. de Spon[al.

arrham & tantundem in zequivalenti.

]. s. ilid.

n

hr

Succurritur ramen minorennibus per benefi-

pjguïis

muur[ta

cium reftitutionis in integrum: Defoeemina 25.

annis minore vide /. 5. cz.

t ii

j

[/

]

Oljic. l.4. C. de donat. aute mupt.

Quod [pon-

F

'iw'/ff D

/

ur tunc dominium ejus adipi[-

WM:!.

ze eá lege douatur ;

[

[

catur , cum muptiee fuevint [ecutee ,

fine. effettu. eff.

ut fci-

!

. Eft donatio facta in tempus inhabile,

li

licer valeat modo tunc, cum matrimonium ini-

tum fuerit, non g;alent autern donationes intet

Conjuges.

Dico F. Dominiu

m contradoris ( donatio-

P

t

