tur, acíi jam illatum effer, nec fur illud in-

; ia

tuliffe videtur. Neque enim eft caufa damni

r n

ratione interitus rei, ad quem non coopera-

tur: neque ratione injuftze acceptionis ; quia

ï) Lt

vque erat interitura apud dominum , etíü

eam fur non abítuliffet.

iil

Ita ad nullam com-

1 Q

penífaionem obligatur incenfor íegetum;

ts d

quas eluvio mox infecuta nihilominus deva-

ftaffet.

Val

li

Ds JusriTiA.

753

U M

Unde etiam probabiliter conficimus, non

Q

teneri furem ad reftituendum in cafü fimili,

il

etfi fua culpa rem alienam deftruxerit aut ab-

h

fumpferit. Quia res in eo ítatu certo erat

,

IFU]'] t

peritura absque ullo domini commodo , ac

la

proinde domino nullius erat pretii; ergo fur

eam perimens non videtur ei irrogare dam-

rl g

num. Ut fiabfumas annonam, quee alioqui

in mare erat abjicienda: fi interficias equum ;

(m

Ti

quem hoftis erat abducturus.

Quodífi res non fuiffet eodem tempore pe-

ritura apud dominum, licet cafu aut jufta ho-

TU

"

W

ftium incurfione apud fürem detentorem pe-

M

rierit; tenebitur hic ad reftituendum, non fo-

(

uüi]

Gova)

Vl) n

Ml

i

lum ratione rei acceptz, fed etiam ob inju-

l

ftam acceptionem: hec enim eft cauíà inte-

!l

ritus rei, que apud dominum alioqui integra

manfiffet. S. Thomas q. 62. a. 6.

| im/pe;:

».

n

Dixi füpra, 7ufla boffium incurfione: nam

1 per injuriam füerat apud dominum peritu-

[ d

ra; tenebitur fur, perindeac alius, qui rem abs-

gin ij

tuliffet aut deftruxiffet, quem ipfe preevenit.

Mi

Item tenebitur, fi rem delatam in locum ali-

Áir M D

, um, inquo nonerat peritura; confumferit aut

sl dnti

deflruxerit: res enim dum eft extra pericu-

1 COOPCF?'

Am, incipit valere domino; cujus efIe ma-

iümi ! C.M

lfe t.

yum, &

Denique fi fur rem vendiderit aut abfüm-

T.

erit, renetur ad compenfandum domino ;

du

quatenus factus eft locupletior. quia pretium

J d

rei venditee , & augmentum quo fur ditior eft

?

, fa&us, in rej ablatee locum fucceffit , ita ut

Bb

hee

LY

754

Dr ]UST]TfA.

Qdl

hec cenfeatur extarein zquivalente; erga

l EU&OHS

hoc totum eft reftituendum domino.

'H aïqueä(

Dico I[. Qui damnum alteri intulir in

P

re adhuc crefcente, non tenetur plus reítitue-

sl

re, quam res tunc valebat, cum damnum fu-

sginr; l

it illatum.

Eft fententia communis.

Aatio.

. Qui

Reftitutio damni illati non eft facienda, nifi

xfquit

fecundum sequalitarem: ergo non plus eft

compenfandum , quam res tum valebat, quan-

fro fs

do illatum fuit damnum.

Ita licet feges tem-

ag |

pore meífis ducentis nummis valitura fuif-

ii

Íet, devaftator non nifi ad centum tenebitur ,

ao d

fi terhpore devaflationis hoc folum pretio z-

ipinta num-

itriy m

ftimabatur.

Si pullus equinus tr

1006 n

4

omino re-

mis conítabat ,. totidem tantum

s fodfone:

sit4d

pendere debet , quamvis equus poft bienni-

L

um ducentis nummis conítaturus fuiffet , fi

x

; Adran

fuiffet fuperftes.

: Qu i

vi'tuDico IIf Qui mediate cooperando fe:x aie m

prioribis modis eft caufa damni inferendi ; ríri;

tenetur ad reftitutionem , etiamfi alius non jj

defuiffer, qui juflione, füafu , confilio aUt gj

modis talibus executorem impuliffet.

(d Mi m

Cajetanus, Medina, Sotus L 4. q. 7- 3. 3* j

-g[) q'.ïi

& alii.

Ratio. Non enim illa dumtaxat cen- ;;

fip

r

|

fetur caufa damni, fine qua fola effe&tus non ,,,

fiérer ; fed illa etiam , quae ita cooperatur» ,.

q

ut ipíà deficiente, effe&tus nihilominus a caue ;; «.

)

fis aliis ederetur.

Sic homicida non excuta-

!

? t

W t Dn

X

birur a flagitio patrato, fi ipfo abftinente a,

j

l

4 'M

ccde, quidam alii eam fuiffent commiffuri.

IVTINTT

Quod(i

!

Ill

Dz. Jvsmi:T14.

75f

l

M &

Quodfi executor damni, citra alteri-

i

(f

äi

us auctoris

impulfum ,

fuapte, damnum

D

[

i ipfum atque eodem etiam modo eratillaturus,

btl

is qui (uafione aut alio fex priorum modo in-

Q

citare illum contendit, ad reftituendum non ad-

J

firingirur., licet peccaverit contra juftitiam,

(

t Mu

)4

Rati. Quia damnum ex ejus cooperatione

fc

) [ [

| non !

equitür , tamquam eX caufà: cum illa fit

J

"ll

(

l

II

L

f

.| inefficax, & habeat. f& concomitanter folum,

j

u

r

K

. Imo fiquis executorem ita jàtn. ad facinus

7

|comparatum inftigaret ad alias circumftantias

lactionis ejufdem, v. g. ut citius, animofius;

Wi

R

aut loco alio inferat damnum, quar erat il-

aturüs, non teneretur inflipator ad compen-

IU

TU

fationem, nifi pro.rata majoris.damni, quod

fua fuafione aut juffu fuit illatum. Ita S. '"Tho-

l

( 344

mas in 4. d. 15. q.-1. a j. Antoninus, Silve-

fter ; Adrianus , Navarrüs fatis : probabili-

ter.

Quia incitator talis non. eft caufa füb-

coopffi'f-»?ï ftantice damni , fed. tantum . modi; vel .cir-

mj;^|cumflantiarum : ergo-ad.damui fubftantiam

ii i farciendam. non te

D

, d! | augmenta inde profecta.

etur; fed folum ad ej.ug

J

Multo minus . ad compenfationem po-

q»^terit adigi, qui maleficium, fe início, etíi

mX" nomine fuo parratum. , poílea ratum lia-

$sl bet. ;nàm damnificatio preterita nullo ; mo-

,ai o 'pender ex illà ratihabitione j tamquatm

qm ex caufa efficiente ;; licer gratiam tuam ma-

0 | lefa&or ut finem actionis fuz "prave fpe-

D

l

caverit.. Quando autem R. j. 1o. n 6. ra-

qni-

tihabitio dicitur retrotrahi & comparari man-

(id

Bbb z

dato;

L

7:6

Dzs JousriTiA.

!

!

dáto, folum id accipi oporter de contracti-

a

j de[

bus, qui fola voluntate foris expreffa poffunt

13Fd0m

firmari.

ïTlU

"

fi

f

Item de poenis in foro externo; in quo

PTO

seque ac auctor punitur qui ratum habet ma-

duris; €

lefücium. —Medina q. 7. contra Navarrum c.

TE

g2 n 245

snenr d

io IF.

Qui ex culpa gravi tribus mo-

lmb

dis poíterioribus negative cooperando, neg.

gr, d

ligunt impedire damna aliorum; qua ex oftt-

áf t

cio tenebantur impedire; tenentur ad reftitu-

NU

tionem. Eff [emtemtia commumis.

'Tales enim

d n

ex juftitia tenentur operam fuam conferre a

Vi m

impediendum damna aliorum; ergo culpabi-

vd dormint

li fua omiffione peccant contra juftitiam, ac

NIEaIT Cf

proinde obligantur ad compenfanda damna

at teneot

1

que ex injufta hac omiffione aliis obvenerunt.

qyonfcat

Xta magiílrratus , belliduces , cuftodes agro-

(l

|

rum , faltuàüm, vinearum , tutores, curato-

Yes, & alii id genus tenentur ad compenfand

a "m

furta aliasve in« "n

damna, que per latrocinia,

jurias reipublice aut perfonis , queis ipfi o

b« ^; f

t qui

ligabantur , fuerunt illáta, ipfis nion impedi-

entibus, cum fine fuo notabili detrimento;

1 It

t

vitze, fame, vel honoris potuerint impedire.

"Fálibus enim incumb

it cura avertendi alio- ^

w

ones 35

vum damna ex officio;-ad quod vel funt c

dudli ftipendiis & honoribus a republica

ob« !t

NMotaiy

latis, vel ex contractu , vel ex legibus & im-

perio magiftratus. Igitur juftitia commuta-

L'TOT

iv

tiva eos adipit ad damna preítanda aliis, "

qua avertere ipfi neglexerunt.

Qij. L

n

Dzg JosriTiA.

757

t

d

T

"

mi

Oh;. £. coutra 1. concl. Si depofitum pe-

Ekprm

reat culpa depofitarii, tenetur hic ad com-

penfandum domino, etíüi illud apud hunc

exm]" y

periturum fuiffet, Atqui fur non minus te-

RUT d

netur ad rem alienam cuftodiendam, ac de-

Ms

pofitarius; ergo nec minus tenetur reftituere.

&. N. .Affumpt. Depofitarius aliquando ma-

Tif t

pis tenetur ad cuftodiam, quam fuür: nam fi

vero fimile eft; rem fervari pofíe , fi abícon-

D)

a

datur, aut alio transferatur; depofitarius ex

juítitia tenebirur id facere, quia pretio ad

WE

ld conducitur, ut omni ratione poffibili rem

f

l Tä&ä &un

TOA

falvam preftet.

Fur vero non tenetur ex

j

juftitia rem alio transferre, fi videt, eam a-

pud dominum, & eoloco ubi nunc eít, pe-

n n

Id

rituram effe. — Quarelicet eam tum abíumat ,

non tenebitur ad reílitutionem , quia in eo

jis o

altie

ftatu confiderata domino nullius eft pretii.

o

Obj. Ii.cont. 2. concl. Dominus (üam fe-

j m

getem adhuc crefcentem , aut pullum equi-

num nondum vult vendere tam modico pre-

iri i

l

tio; fed ftatuit exfpectare, donec pluris vale«

p

]

]at: ergo qui ex malitia fegetem vaítat aut pul-

T

firuirat

lum interficit , tantum pretii tenerur repen-

ere , quanti res erat conílatur1 , dum per-

g ii

od

vveniffet ad perfe&ionem. Its Michael Salo-

nius q. 66. a. 4. & JV. Cons, Hinc tantum fe-

vi n

IU ubliæoï

quitur, injuriam majorem ínferri domino, cui

invito major vis infertur; non vero damnum

r

[

majus effe, cum res non plus tunc valebat;

j o

quando Qeva&abatur.

nandg 5)1

b3

Qij.

ij

|

Br Jusri714.

738

j

Oh. IIL. contra 3. concl, . Qui excuto-

AN»'M' i

rem cateroqui ad inferendum damnum jam

E d

paratum inftigat ad dictas füpra circumítan-

tias, efít caufa rotius actionis ut hic & nunc

P

fit; ergo tenetur in folidum ad compenfatio-

jdt, &

nem damni, & non tantum pro rata leefionis

s &

majoris ex fuafu füo fecute. w Diff. J4t.

, dent 0

eft caufa totius actionis individue C. actionis

f t

fecundum fpeciem N. Actio damnofà quo-

jgi at

ad fpeciem füam jam erat parara in caufa ex-

o pre

ecutrice , & omnino fecutura ; proinde non

[ RaBimio :

videtur quid efficaciter circa eam operatus;

i d

qui novas circuiftantias fuafit.

í

f uyur.

Infl. Non pote(t quis effe caufa circum-

snoctnts:

flantiarum, nifi fit & cauía füb(tantie actio:

dunnr um

nis. Ergo. & Diff. ut ante. Eft quidem cau-

at Qu

fa actionis individuze & quoad exercitium;

non tamen quoad fpeciem: unde tam paruim

" delidun

dour d

obligatur ad reftitutionem , ac is qui fuafit

;aäo Aexin

1

flagitium jam deftinatum differri in diem al-

in

i, g

terum: aut qui rogat, ut ceedes fiat alio

VA

Sed & Me

diz ^ M:

loco, ubi minus eft fcandali.

abrofi: /

na, Cajetanus , Sotus , Petrus Navarra ipfi

]

^

j

o fuadet 5 -

fatentur , eum , qui decem furatur

furtum 20. nummorum , non tener

i.nifi ad. 4 /3)

reftiruendum decem , quod horum dumtaxat

) EOWH

ablatorum caufaà cenfeatur, licet cauía fi

p o« Atl

tius actionis individue,. Ergo hoc non

fuffi ira

Ó ITM'

tini

cit, ut quis reneatur in folidum ; fed ut acti

fecundum füam fpeciem fine tali cooperation

gt

i. D

non fit px'oceiïur; ab executore.

Obj. IF.*cu

l,

Dzr. JusriT14A.

759.

[

Obj. IF. cout. 4. concl. Innocentius III.

p

c. Quantee. de [ent. excom. ait, eos etiam, qui

üpra

manus in clericos injicientibus confentiunt,

1

excommunicationi obnoxios efle.

Er Ale«

ü Q

xander IIL. c. ficu£ dignum. de bomicid. homi-

cidam ait, effe, qui potuit hominem liberare

DIO d

"

M

a morte, & non liberavit.

Ergo non tan-

44444

iit(

ld)

tum debent compenfare damna aliena, qui

(

/

ex officio ea tenebantur impedire, fed etiam

D GUbR

illi qui ratione neceffitatis fine fuo incommo-

d

*

o facile preeftare id poterant.

Ita Cajetanus

Wi non*

V. Reflitutio c. 1. &. 1V. Cons. Neceflitas re-

a

|ftituendi nafcitur ex obligatione & officio. ju-

ftitie tanrum; non autem ex debito caritatis.

! ca'»x'fleqc"»wi:-

n n

Innocentius loquitur de iis, qui ex officio te-

nebantur impedire injuriam , ut exponit

l

ua

Gloffa Quamquam multi etiam poffint ob

j

grave deli£tum excommunicari, qui ideo non

oblieantur ad reftitutionem.

Quo quidem

(5

modo Alexander d. c. recte homicidas vocat;

m

H

qui, neglecto officio caritatis, alios patiun-

d fuat

i

!

]

pur interfici: prout c. Pafce, d. $7. ait B.

J

Ambrofius: f zon pavifli, occidifi. Ex hacte-

nus dictis

i l

ag n a

Coll. I. Si plures ad idem damnum indi-

viduum concurrant, tenetur prae omnibus ad

g n

u

compeníandum in folidum qui fuit precipu-

us auctor facinoris, ut dux qui vi; imperio;

K fl

fraude induxit alios. non aufos contradicere:

&t

"

(

!j

j

hic enim injufte alios in neceffiratem talem

[ ptl'

conjecit.

Eodem modo tenetur, qui fuo no-

OJM ['

mine crimen fieri rogavir, fuafit ;,aut cura-

&

Bbb 4

vits

Dzr JusTiT!A.

760

vit: nam & hic caufa damni precipua effe

cenfetur.

4 f mlis CF

Ambobus autem hifce deficientibus , ob.

,,quæ eü j

PU

ligabirtur ad compeníandum executor fcele-

ris, nam quatenus id executus eít, poft eum

af

g ii

qui facinus imperavit, aut fuo nomine cura.

vit fieri, principalis caufà evadit.

jrgio 1

;'ïoa[iOHC &

Denique hujus quoque defe&tu, tenebun.

tur ceteri, qui confilio, confenfu , perfugio,

g f

11 W HUPCA

obfequiis , inftrumentis , comitatu prebitis

Operam executoris juverunt.

Ita tamen, ut; j5

fi ipfi folverint , executor teneatur ipíis im. ; ii

penías omnes refundere: ficut viciffim fol. CUT

venti executori tenebitur in folidum is qui um

mandavit aut füo nomine inferri damnum cu- u qeny

ravit habent enim ifti compenfatores jus : (j

adverfus eos , qui prius damna illata farcire 151.T.

debuerant: perinde ac fidejuffor, folutione

A

ab íe preítita, transfert in íe a&tionem,

quam dominus in debitorem principalem ha- lj

bebat.

!

A

r

II.

Y

f

Si fuerint plures caufze principales:

aut fecundarie , fingulae equaliter aut ing- j ij

qualiter ad. compenfíandum pro füa parte :afr j

tenebuntur, prout ad inferendum damnum ;; qin;

uzliber concurrerit. Quodfi aliz ab officio tundrim

uo defecerint, quzelibet renebitur in folidum; at p

ita tamen ut eum qui prius damnum integre &iv

compeníaàvit, confortes alii indemnem tenean- n i,

tur fervare.

A R;

HI.

uando is qui damnum paffus eft, ;; ;

!

auctori priecipuo obligationem compenfan

At

con-

Dz JvsriT14A.

76t

GT

l]

condonat, ceteri nihil ultra debent: habet

enim fe talis condonatio adinftar acceptilatio-

nis, quae eft imaginaria quaedam folutio. .E-

:

.

:

contra damnum paífus remittat obligationem

ei, qui fecundario tenebatur, non ideo. prin-

) Df

alis debitor erit immunis a fuo officio: nam

]

I

obligatio auctoris principalis non pendet ab

30, [

obligatione fecundarii; (ed contra, quia fol-

Á p

venti fecundario tenetur principalis in feli-.

D pl

dum, ut nuper

robavimus: at poítquam

It t

precipuus auctor damni reítitutionem prefti-

Vnde

hr im.

tit, inferiores ultra nihil debent.

W

i

i

etiam conficitur, fi condonatio talis uni coo-

ii g

peratorum partialium facta fuerit, reliquo-

ii

rum quemque pro rata fua manere debito-

pl

rem. Cajeranus, Navarrus, Adrianus, Me-

i

du

dina & T. T. paífim, ubi de reftitutione.

fr,

LÉ

ARTICULUS VII.

[

...... l

JDe veflitutione vatioue vei accepta.

þnmip.&ï-

t2 l Summam effe obligationem re-

N

fe at

ftituendi quz ratione rei accepte na-

Jir at

fcitur, inde conftat, quod res aliena quam-

() /iup&

diu exflar in ípecie, per fe debeatur: Si

m dummun

fuerit confumta bona fide ab eo;, qui

" df

'alienam effe ignorabat, hic faltem tantum re-

ii

h,

ftituere obligetur, in quantum ditior fuit ef-

n

fe&us: qui vero eam mala fideabfümfit, tene-

yn u

atur reflituere in folidum.

Recole que in

hanc rem uberius differuimus difp. z. c. 4. a

h

6. pag. 239. ubi egimus de rebus inventis;

1

qe

€ bonis incertis, que fine delidto debentur ;

]

b

€

[

76

Dz TosTiTIA.

4gpnore

de incertis ex delicto. & a. 8. p. 263. de do-

n

minio fructuum ex alienz rei poffeffione ac-

quifitorum.

firemmt

iVota IL Queftio hic non inutilis

gt eUr

movetur, an-fiquis rem alienam a fure e-

merit, poffir contractum refcindere ; quo

i(y fert

pretium. fuum recipiat. Certum quidem eft,

, st

id non licere emtori, fi alio modo fe eque

sprot !

indemnem fervare poffit, v. g. per judicis

yummo

fententiam ; poffe vero, fi per reftitutionem

n

non reddatur:domino rei periculofior recu-

"D

peratio, ipfi autem, ni reftituat refciffo con-

a i

tractu, periclitaretur pretium. Verum fi pe-

a, W

riculum fit, ne dominus rem füuam furi red-

s M

ditam non recuperet, aut emtor amittat pre-

av u

tium füum, firem domino reftituat, an tunc li-

m ratone ?

ceat emtori folvere contractum , & recupera-

sore i

to pretio, rem furi reftituere, variant Do&to-

vutt, (intr

rum opiniones. Vniverfim id negant Cajeta-

i volufe:

nus, uterque Medina, Sotus & alii quos fe-

x hu

Econtra Alexander , Gabriel,

adienem efe

quirur Molina.

Silvefter, Diana, de Lugo hoc concedunt.

-

- Quiig

Mediam viam tenet Leífius cum pluribus

An4m &t

aliis l. 2. C. 13. dub. 3. cum quibus

m doni e

Dico ]. Poteft quis rem alienam bona

n i

fide emtam, cognito vitio furti, refcindere

s d

contractum , eamque furi reddere a quo ac-

t m

cepit, ut pretium recuperet , quin domino

TT

eam reílituere teneatur.

Prob. I[. 'Talis ac-

H

N

li

n

j

[

]

j

[

quifitione ac detentione rei nullam domino

5

i

I

injuriam intulit, quia bona fide emit: ergo

Ti tine

m

dominus quer; de injuria noa poteft, fire

in

AUR Pïäl'ï

à

z

]

Dg ]usriT!A.

763

n

!

":l,:'

Tin ftatu priore emtor conílituat, in quo ante

äe

AU

C:

lfuerat. II. Contractus ille , ceu ex errore ini-

"

I

, |tus; fuit emtorr omnino involuntarius: ergo

UI

d

hic.poteft eumdem refcindere , & rem ac-

"

ii

!

.:

]

cepram reflituere ; quo pretium recuperet,

Ill. Qui rem inventam,in plateis ac fübla-

qu&

l

tam ; adverteret fibi damno fore, poflet eam

f qu

|loco:priore reponere, nec tenetur illam cum

F 4 fo damno fervare , ut domino reftitueretür.

fl

I

ii

Dixi vem Joza fide emtam: qui enim fci-

NT

ens aut dubitans effe alienam , emit, ut fibi

Jenl-

retineat ,

tenetur ilam domino refítitue«

re

m ii If&-

Q U

Ita Navarrus, Cajetanus, Sotus & Co-

varruvias apud Leffium. A/o. "Talis non fo-

Fnl,m v

lum ratione rei accepte teneretur, fed etiam

i

ratione injuftze acceptionis: ergo etiamfi res

v

periret, teneretur de damno, quod in fe vi-

detur voluiffe füfcipere, & cedere f&o jure;

quod habuifTet ad

iffolvendum contractum;

fi alienam . effe ignoraffet.

QU

Quodíi quis cum tali notitia emiffet rem

n

ampz

alienam exiguo pretio , folum ea mente, ut

h

illam domino reftitueret, ab hoc poterit pre-

p

tium reperere, & dominu$ tenebitur ad re-

;gfcmdere

pendendum illud tam in conícientia, quam

g

in foro externo. $. 1. Inftit. De obligat. que

ex quafi coutr. & l: Siquis. abfentis. ff. de me-

LTe?

gots geflis. , Utiliter enim negotium domi-

n

ni geffit, dando pretium dumtaxat, ut rem

g ijïï?

periculo eximeret, ne domino periret. Quod

o vel

poxefrrj"a

Ron tamen prefuümeretur, fj rem magn

pene

|

674.

Dzr J[vosriT!4.

pene equali pretio redemiffet , animo fer- g

[

vandi eam domino. Quamquam & tunc ali. ;(

quid ei reddendum eflet, quantum nempe jj.?

prudenrer judicaretur fuiffs expendendum u

negotio recte gerendo, prout ex d. l iguás 4omi

abfentit. colligimus.

sreiretut

Dico Ij Poffeflor bonze fidei, fi fübor- inim

to poftmodum dubio, poft diligentem inqui-

s

fitionem detegi vitium non poífit, manet in

gibemtre

bonze fidei poffeffione: melior enim eft con-

s

j

ditio poffidentis. Ita Medina, Silvefter, Gab-

j

riel, & alii fupra laudati. Vnde etiam fequi» ii

tur, in tali cafu re vendita poft inquifitionems yaii

nihil ultra debere emtorem domino poftmo- ;j

dum comperto: neque enim tenetur ratione

am deferr

injufle acceptionis, ut in aperto eft: neque

vonradua

ratione rei acceptze, quaenon amplius exftat;

settm pr

&ifi forte inde factus fuerit ditior, eatenus

us ]

enim tenebitur.

:gl«

Olj. I.cont. . corcl. Si poteftemtor folve-

18: wf

recontractum & furi rem reddere, ergo licebit

) m

eandem vendere, fi furem invenire non pof-

1 penic

fit. &. N. Cons. Si contractum nequeat re-

1tiintum.

Ícindere , domino tenetur rem fuam refti-

Álnun.

tuere: eo quod nec retinere illam ; nec domi-

, (d'mt

nium illius transferre poffit, quam fcit effe

t m

alienam.

n ïm;xü&uu

Juft. 1. Reddendo furirem furtivam coo-

f

l

peraretur emtor inique detentioni furis. Ergo.

mt'unf

ll

A. V. 4fnit. Utitur fuo jure, ut fe praftet in-

Tf ln

demnem , relinqüens furem conícientige fue,

NT

Nec dat occafionem novam peccandi furi,

lr

qui

!

Dr J]usriT:4.

76j

[I'Et,g?[v

qui ante iam ftatuerat non reddere: imo fuo

uT

facto oftendit , rem alienam debere reftitui.

!

W

m

Jufi. 2. Emtor talis coram judice con-

S Eï'f.zfm

ventus condemnaretur ad rnercem reítituen-

,texd,tlïg

dam domino; ergo idem tenebatur antequam

conveniretur.

E. JV. Cons. Ideo emtor ad

Ts n

]

reftituendum domino condemnatur; quia res

ii

aliena apud ipfum reperitur.

Nec refert fu-

M(, x

TT G

rem abemtoredetegi; quia dominum per ame

bages non vult judex ducere.

lve&ez,þab.

Inff. 3. Melior rei ftarus pertinet ad uti-

i

litatern domini: atqui res furtiva ad 6. f. em-

lüx.llmm

torem deveniens acquifivit ftarum meliorem;

n .

ergo non licet emtori, eam reponere in fta-

Rüül.ï!'-."iï

m

tum deteriorem. Alioqui poffet adhuc folve-

T

re contractum & rem furi reftituere, fi domi-

m

[

nus etiam preefens effet, & rem füam vellet vin-

dicare. m« /V. Con;. ítatus rei melior perti-

net quidem ad dornini utilitatemri; quam diu

vv

manet: poffe autem ftatum illum imrnutari

n a

ab emtore, conftat ex generali principio,

nj at

quod perniciofüm fibi contra&tum ex igno-

at

rantia initum folvere quilibet poffit.

um i

Alterum quod pro confirmatione fübne-

w

"d

du

&itur, ad rem non eft: nam (i dominus prz-

n u

fens rem füam vindicare vellet, obítaret em-

tori interdictum a4 exbibesdum.

u

Ob,. II Quod mala fide res emta fit,

jir

Ü

f

emtio ifla poft reíciffionem, non operatur in-

m

juftam leefionem domini; ergo fi reftitutio fu-

[

ri facta in fe non fit injufta, non magis lice-

MCTI

bit reftituere bone; quam malee fidei emntori.

ta

Dz Josrir:4.

766

2. carpens Leffii do&ri. »tn'S.m'

Ita de Lugo d. 17. f.

nam hic non coherentem.

3« A. "d. Em- i5

tor malee fidei in fe fufcepit damnum vel pe. ;

riculum, nec jus habebat refcindendi contra- :dimï;lsïm'

&um & rem furi reftituendi ad. pretium re. 5 ".

cuperandum; ergo fuit injurius domino; & jj "

emendo rem fürtivam, & eammdem furi red- i^

dendo. Quodíi tamen fur rem venditam ul. st Y

tro reciperet, poflet id etiam maleze fidei eme 9

tor fimpliciter permittere, quo'pretium fu- Qu

um récuperet. Nemo enim, feclufo pa&to y m d d

tenetur rem alienam cum notabili.fuo pericu- "Ts

lo defendere: hoc autem fübiret emtor , fi; ii

refiftendo furi excideret pretio füo. . Ita Haue ii

rioldus caeteroqui nobis comtrarius tr, 3. c. 3. j jii

contr. . $. r. concl. 1. 252. Cui etiam conck ? /f

3. n. 260. fpeculative probabilius effe videe :ar o

1ur, fi fur vendire rei exigeret reftitutionemy ilyj. .

poffe illam ad eum referri, ad pretium recie s a

piendum, etfi cum probabili periculo domie i.

ni, rem fuam non recuperandi.

Quia für ia

duplex contraxit debitum reftituendi, tam ;

domino rem fübtractam , quam pretium eme (;

tori. fi erpo vult reftituere emtori pretium; m«j

jufte petit, fibi rem venditam reddi, quam j j

domino reftituere poflit. ergo poteft eam ii

emtor exhibere, imo tenetur, fi pretium vee 5ylys

lit recüperare, quod fur recufat aliter repene sl

)

|

dere.

Ex hactenus dictis

eiso

i

Colliges. Caufas a reftitutione excufantes ujr..

duodecim recenfet Joan. Medina l. de Reftit g.

q. 3. I. eft inopia debitoris. II. Remiffio CEe* g i

1tO-

1l

Dz JosTiT:1A.

767

)er"'ï?fïotïj ditoris. IIT. Ceffio bonorum. IV. Damnum

1

quod reipub. ; creditori, aut alteri probabili-

[

E

n

l

ter timetur obventurum. V. Solutio facta

;(:mcg

creditoris tui creditori,

VI. Rei debitze inte-

ii

01,

ritus. VIL Juris & judicis' auctoritas. V1II.

D]

W

L

]

"

n

Religionis ingreffus. IX. Excommunicatio

AUL

creditoris. X. Incretitudo creditorum. XI. Di-

D t

fpenfatio vel comipofiio cum Papa. XII.

T f

Compenfátio.

D p

uoad pri

mam & tertiam caufam advef-

tendum eft, quod inopia & ceílio bonorum

ff pz;c"to

non tam extinouat debitum, quam confopiat

J

n

) o

in debitoribus: nam ad fortunam lautiorem

Mil

n

quy

reverfi tenentur integre fatisfacere. l. Cum €9

itri

J

PU

füü famn. C. Qui bonis ced. po[. Ex $. Ff

(

Jufl. de. 4 ion. Nifi recens acquifitis ad fü-

u

à

am aut füorum fuftentationem indigeat. l. /

RL

a

2

a

qui bonis. ff. de Ce[fone bon. & dnfl. 1. c.. Ali-

J

menta enim necefílaria iis qui ceffere bonis

p

jn

1

indulgentur. . Qui Pogis. ff. cod. Neque conji-

0

ci in carcerem polfunt. /. 1. C.. Qui bozis. ced.

05.

J

il)

Jj

Quoad alteram caufam remitfio crediro;

tl F[fuüm

ris non excuíat quoad cafus a jure exceptos.

Sic nulla ratione habita remiflionis, tenetur

ffddla quam

y at t

l

epifcopus in duplum intrà menfem reftituere

:

jv

quidquid preter fümtus in ecclefize vifitatione

neceffarios pro viétu füo impeníos admifir.

us f

t Exigit. de. Cens. €g exatlionib. in 6. ltem

jj

Qf

inquifitores tenentur reílituere pecunias,

Ü

quas praetexti inquifitionis officii extorferint.

f

hjf

!

Clemenr. iNoleutes. de. Hievet. jadex item. de-

lega-

268

Dzrz jusTiT!A.

"

[

qex

legatusadigitur ad reftituendum, fiquid a par-

j [eml

tibus acceperit, prater efculenta aut pocu.

:7-,

Jenta liberaliter oblata, que paucis diebus ab-

od

srunt IDf

fumi porerunt; velíidum cogitur extra do-

arious f

micilium proficifci , plus. acceperit ; quam

moderatas expenías: vel fi a p

artibus valde P

flatutum. de. UO

pauperibus aliquid acceperit. c.

Jefcvipt. in 6. Denique canonicus, qui offi- geiiqu

cio non interfuit, accepras diflributiones te- u

netur reftituere, quamvis ceeteri ; quibus ille :

3 At

accrefcunt, fuo jure cefferint.

C. Trid. |S. 1

à d

;:nöäx"mmu

24. C. 12. de veform.

ssl p

Caufa feptima, feu judicis fententia ,

qua quis privarus eft beneficio, officio vel he- v

reditate, excufat a reftiturione alrerum ; qui ipünianü

illa obtiner poftmodum, etfi privatim fciat, ammn

illum fuiffe innocentem, modo ipíe non fu- « i

erit cauía illius fententie. Leffius l. 2. c. 16. sl t 7

qdub. 7.

Undedt

non folvit a reflitutione ii Iw

Octava caufa ,

candidatum, quando aliquid debet extans in ibui

fpecie, nec licet ei omiffa reftitutione religi- lrim;

onem ingredi. quod etiam accipi oportet de ij f

iis, qui reddendis rationibus funt obnoxii : fl

item quorum parentes gravi neceílitate pre« ag

muntur, aut quibus proles adhuc tener& iij

alende funt. Hs enim nulla juíta ratio non ii

reftituendi füppetit, ut q. ult. hujus partis, a

€. ad 3. probat S. Thomas ex Gregorio M.

cit. c. Jegem. d. 3.

Caeteri debitores, qui

brevi tempore & labore confuero fatisfacere

creditoribus poffunt , & ipfi ingreífum tanti-

r

per

Ds jJosmiTiA.

269

»Wd p

er debent differre, dum farisfecerint. Quod.

j

p

longo tempore & laboribus infolitis opus

14|ad fatisfaciendum fuerit, continuo religionem

"i, |poterunt ingredi, ur primum fua omnía cre-

"m ditoribus reliquerint.

Ita plerique cum S.

t |'Phoma nup. cit.

i

Sed neque nona cauíaab officio reftituen-

5 && |di quemquam eximit, ut probabilius defendit

usl Covarruvia,in Regulam, Peccatum. p. x n. g.

wiz|contra Adrianum & non paucos. Debitor

Ti $ jenim ab obligatione illa non liberatur per le«

mdivinam, quzethnicisetiam & publicanis

ts

*

a

reddi pracipit: canones verQ, 4Vos Sam«

b forgm , &; c.

?

uratoj. 1f. q. 6. non a debito

im»g|pecuniario , fed a debito fidelitatis & obíequii

u1 |excommunicatis reddendi abfolvunt.

Poterit

&i* |tamen debira in judicio reperens, a debitore

;

lf ]repelli. c.. Pza. de. Except. ? 6.

Undecima caufà , difpenfatio aut alia di-

gur|fpofitio Pontificis debitorem non füblevat ,

109 | quando nori funrcreditores; nifi forte ex cau«

s* [fa legitima, v. g. in poenam creditoris, debito-

pf ] i venia fiat,

3778 |

Reliqua quz ab obligatione folvendi ex»

u pe[onfare poffunt, facile conftabunt ex iis, quee

jw*|de contractibus, aliisque modis

.transferendi

m daminium explicavimus,

1

spih

|

!

L

E

u

'x)

Jj

edistulutull o

ä: :'Jl

15

"

Ro

J

j

j

Cce

CAPUT

79

Dr ]vsTi714.

"E

CAPLUL IL

J 9

. De Suflitia Diffributrva.

Duo

sE dil

ARTICULUS l.

pf

JDe Acceptione. Perfouavum.

^9füfi

slsl [læ.

t2. De juftitize diftributive natura & ob-

iyvidetüt

No

je&to differit B. T'homas q. 61. articulis

arenus at

tribus , prout jam füpra expofuimus cap. 1.

yen ftinr

a. 1. ubi breviter ejus naturam & officia fu-

drbuey

mus exíecuti, quibus ab juítitia commutati-

x V

va & legali difcernirur. Virtuti ifti poriffi-

[

ii

avtio

muimn

adverfatur acceptio perfonarum ;

mm. Ll

cta35 Nwa Mofo Pbauun, vrgosaoAwmlía 2.

i j

Paral. 19. v. 7. Rom. 2. v. 11. de qua idem B.

Pt

"''homas q. 63.articulis quatuor traéctat. Con-

Tünmin)

tinpgit autem perfonarum acceptio, quando

at ul

in diftributione bonorum communium non

( I

tam fpectatur caufa, quam perfona, feu con-

ARRQROL T

ditio perfone, ob quam non redditur digna

s inequit

aut dignior bono illo communi obtinendo.

1:: numM

Ut fi cui indigno aut minus digno conferre-

TUT7]

tur officium civile aut ecclefiafticum , aut ju-

s

dex pro co ferret fenrentiam ideo dumtaxat;

34 Pf

quod fit amicus aut confanguineus.

ml

Dico L. Acceptio perfonarum eft ex ge-

Àt, wj

Prob. Injuftitia

nere fuo peccatum mortale.

At

eft ex genere fuo peccatum mortale , ut often-

enrdn

dit S. 'Thomas. q. 9. a. 4. Acceptio autem

3 nf

perfonarum eft peccatum injuftitize ut id. ha-

AT Of

bet a. 1. q. 63.. ergo eft mortale ex füo ge-

8 u

nere*

pE jusTiT1A.

271

fiere.

Quamvis per accidens effe poffit ve-

n

niale; vg. ob materie parvitatem.

Dico II. Perfonarum acceptio locum ha-

ber L. in diftributione digniratum, officiorum

I

& beneficiorum tam civilium, quam ecclefia-

fticorum.

II. In exhibitione honoris ac re-

A d.

verentie. IIL In Judiciis: nam ertfi jurisdi-

&io videatur actus efTe juftitie commurtativae,

T

quatenus ex oíficio;eft debitum; in quantum

T

tamen fit inter duos , habet modum juftitize

fin f

diftributive, qua bonum commune tribuitur

mmuma'.

partibus. Vbi prater caufarum merita, nul.

u

la ratio habenda eft conditionis alius

erfona-

fiumn ;

rum. Levit. 19. v. 1j.

INon. confideres per-

D

Jonam pauperis, uec bonoves vultum poteutis. "fu-

uun]

i (v

fle 3udica proximotuo. Prov. 18. v. $.. Zdccipere

per[onam impii non eff. bonum , u£ decliues a. vt«

, gb

Quf 01

vitate judicit. v. S. 'Thom. a. 2. & (qq.

^

Obj. f. cout. x. coucl. Deus videtur effe

UR

!

acceptor perfonarum diftribuendo fuas prati-

as inzequaliter inter perfonas fimilis conditio«

nis: nam Mat. 24. & Luc. 17.duo erunt iu leio,

! COE*IETf'i

ip agvo, umus affumetur, alter velinquetur. Exgo

]; Al )'

perfonarum acceptio non eft peccatum. x /V.

Ial

-4dut. Perfonarum acceptio locum habet in

diftributione bonorum, que debentur ex ju-

duy

fitia, ubi utique cujusque perfonz dignitas

10

ia

aut merirum dantem movere deber. Largitio

n

autem gratiarum ex liberalitate proficifcitur z

ipg

übi nemini fit injuria, licet beneficia indignis

etiam conferantur , fecundum illud Mar. 2Q,

g

«da 105 licet mibi quod volo faceve.

j

Ccea

Ob.

z

Ds JusTiT14.

Ob. lL Non omnia peccata oppofita

piclto

aliis virtutibus funt mortalia; ergo neque pec-

fj D»Um

catum in juftitize.

E. JV. Cons. Peccara aliis

gb i

virtutibus oppofita non femper funt in nocue

UE

mentum alterius, fed important inordinatio-

nem quamdam circa pafhones humanas. — At

mtem, (

vero peccata injuftitiee recta tendunr in alte.

1][ B&NE

rius nocumentum , adverfantur caritati, quae

gi olettt

bonum proximi cupit. Peccatum autem mor-

sl ob

tale eft quod repugnat caritati, que eft ani«

idie Y

10 vita.

S. Thoim. d. q. ;9. a. 4. ad 3.

demadp

Qbj. I1I. cont. 2. coicl. Exhibitio hono«

niem

ris perüinet ad obíervantiam , non ad jufti-

d

tiam diftributivam; ergo perfonarum accep-

eribis o

tio locum in ea non haber.

B. Difl. hu

mtione d

Exhibitio honoris, quatenus refpicit debitum

prequand)

fingulorum virtuti feorfim absque comparae

tin f p

tione aliorum , pertinet ad obfervantiam C.

Mpv

quatenus refpicit immediare debirum propor.

fret ctm n

tioni, qua eft inter virrutem multorum N.

p

Hoc modo pertinet ad juítitiam diftributivam,

Tte dvitis

cujus formam obfervat.

"4

1my qum

Coliges L. Re&e a Philofopho r. Eth.

I

. dicij honorem effe reverentiam alicui ex-

u

A (

j

ibitam in teftimonium virtutis.

uaprope

t« &

ter ratio potiílima cur alteri honor debetur;

st

imamin j

eít quedam excellentia narure rátionali

t üw

conveniens, quze nititur fapientia, virtute

t m

aut potentia: & honor ab eodem ;. Eth. c

12. & l..9. c. g. definitur teftificatio de excel-

u

T0 o

lentia alterius, Unde honorantur fapientes &

k

fancti viri: item Principes, quod divinz po-

tentie

L

4 t

Dz yusriT1A.

778

N

tontize fint participes: & parentes, qui fecun-

dum Deum funt nobis principium naturz.

Jl

]i

Senibus etiam honorem impendi Deus jubet

Lev. 19. v, 32. Covam cano capite coufurge, c2

lRm "

ID

!y

