netur; qui fervo fugam fuafit , licet fine frau-

T n

de; Ergo etiam qui fuaíit religiofo pro-

feffo fugam. x JV. Conf. Servus eft poffe-

a ]

fio & quafi jumentum domini fui , ad hujus

Mi

cotnmoda potiffimum acquifitus : religiofus

tm dl

autem non ad commoda temporalia füi mona-

Q al

erfecttonem chriftianam afíie-

fterii, fed ad

LP

quendam vota facra profitetur, quoeum pr&«

DT

latus, ut pater filium, debet promovere.

TT

laft. 5.

j

j

l5

Dx jvusriTiA.

733

Lf

Infl. 2. Vacit injuriam monafterio, qui

fugam fuadet profeflo : ergo tenetur ex ju-

URT

[

mi'iJ

flitia preftare damnum , quod inde fe-

quetur. . E. /V. Conf. Non omne damnum,

if

J

uod injuriam fequitur, eft caufa reftitutionis;

A

í

e

d quod ita fequitur, ut per ipfàm a&tionem

!Cf.üm j

injuriofam proxime inferatur: quale eft; cum

Xl

rofeffus vi vel fraude indu&tus, cenobium

^ [tttos

deferit. — At fi aliter perfuafus fugam ceperit;

h pertd

ad nihil ex juftitia auCtor fupze tenebitur, ta-

m'mmeque

metfi fugam fuadendo fuerit mona(terio inju-

rius: nam ut injuriam fuo eoreffu profeffüs

n d

monaíterio inferat, non tamen, fi nolit labo-

ln titi

rare aut monafterii commoda procurare: ad

Ini :

hoc enim adítringirur tantum ex obedienria

n

&equitate, perindeacfervus; undequihunc

fuo fuafu, citra vim aut fraudem, a labore ar-

jl

cet, domino nihil renetur reftituere , erfíi

raviter peccet. Aliud eft de famulo merce-

1

e conducto, qui operam íüam conductori

;IIINIh EO

debet ex pacto.

ARTIICULUS- IV.

Ji;/ä'na t

! /]' n ;f,fu.

De vepavatioue damuorum altevius. corporá

j t*

allatorum.

üycfïef-

Dico ]. Homicida aut mutilator nihil

i s

Gebet pro vita aut mutilatione reftituere, fed

vi

folum obligatur compenfare damna rerum ,

fiimte

que ex cede aut mutilatione confequuntur.

u

Partem 1. contra Sotum & Silveftrum, Na-

a

VarTUS C. r j. n. 22. & plerique cum Glofla in

T

€ L. de Jmjur. $? damwo dat. probant ex. L.

[

i

/

i "

n.

)

Ds T[usTiT!4.

34

1l

fin. ff. De bis qui effud. &. Ex bac lege ff.

D

'.:ï'ilï a

fiV

quadrup. pauper. fec. dr. fecundum | quas /ife..

jaet

vum corpus eeflimatiorem uon vecipit ; ergo ejus

PT

sl

e

dàmna pretio nullo poffunt compenfari, quae

nl

L

omne pretiumexcedunt. Ergo nulla debetur

7 LOn'.anfMl

reftitutio ex lege juítitie, quae exigit repara-

ri damnum ad equalitatem.

Quare etiam

srelinend

s fj

a Seto probabilius rejicitur opinio Scoti, A-

driani & quorumdam, quod homicida debe.

as ort, J

lii

at fatisfacere eleemofynis , facrificiis aliisque

piis operibus pro vita occifi: bonum enimfpi-

Vl

gpelisui

tituale nequit effe pretium pro re remporali,

fs

Idem argumentum excufat.a reftitutione u

T

€os, qui veneno; philtro, aut alio quovis mo-

do per injuriam privant alium ufü rationis, aut

fum tunm

as lo

fenfuum. iNam cum damna ifta privent bonis;

qua füpremum inter humanalocum habent,ne-

vt incni

m dedh

que acílimari pretio, nedum compenfari pot-

funt; proinde auctor talis injuriee non tenetur

alb rs

ex juftitia, nifi ad praeftandum damnum tem-

itins i

porale, quod inde fequitur: ut fi non poflir

amisqus

laefüs eam artem vel functionem obire, ex qua

DT

lucrum capiebat. Gomez tom. 3. c. 6. n. 12«

Jl

& alii nuper citt.

T nj

Partem 11.

lidem do&ores cum ceteris

i Lomm

omnibus tuentur: nam legibus laudatis pre-

t des

cipitur, habendam effe rationem imper[arum

La um

n curationem fa&tarum , 6j opevarum ainif[avumy

f

quafque amiffurus quis e[fet , inutilis fattus.. Te-

ll'a'itm'l ergud

netur autem reftituere non quantum erat luc«

Am.

raturus, fed quantum ípes ílla lucri valebat;

At p

fi queítum officio vel artificio aliquo faci

ebat,

L

etrds

l

Dzs JusriT!À.

735

Frly

]

lt

detractis tamen , que con(ümere folebat, fi lae-.

| fus obiit: hac enim non poffunt cenferi in

"

UA

lucris ad heredes derivatis.

r

i

Covarruvia l. 2.

!s

d

var. refol. c. 10 n. 7.

:

i

lls

"

Quod fi auctor cedis vel alterius damni

& RUL

ante compenfàtionem factam mortuus fuerit,

It g

N

(t

onus reftituendi ex bonis illius tranfit ad here-

ib

des: füccedunt enim in locum defuncti, &

Vticd d

inejus bona, jura; & obli

Íi d

gationgs, queis ex

l]

juítitia adítringebatur.

incunj.

Vndeetiam conítat, homicidam non teneri

d

adexpen(as ordinarias funeris: debuiffent enim

s

fieri, f1 occifus obiiffee mortem naturalem.

'Teneturautem hoticida ad reftitutrionem

ia

WCRUM

dictam tantum occifi liberis parentibus & uxo-

fl

li

m

ri, ut Sorus, Lopez, Bannez & multi alii affir-

V

"

mant. Hinc nihil debet creditoribus defuncti,

Qu

M

ut iidem theologi probabilius docent: poffunt

ntel r

enimilli ab heredibus folutionem petere. Mul-

to minus obligatur homicida reftituere quid-

quam iis, quos caxfus ante ex liberalitate fuften-

h

[

Ij

tabat: quia ad hoc non tenebatur ex juftitia.

vl,*,of,!l.ïï

Dico II 'Tam adulter, quam adultera

tenentur compeníare damna marito & ceteris

g t

liberis, fi certo moraliter illis conftet, prolem

üuts p

conceptam effe ex adulterio.

Probj. Uterque

n

eft caufa damni illati familie ; tam quoad

alimenta partus illegitimi, quam quoad here-

T A

i.

ditatem; ergo obligantur ambo ex juftitia ad

pal

reftitutionem.

Et quidem I. tenetur adulter

i

compenfare impenfasin alimenta prolis ab an-

W

!

ho iertio eatig ac deinceps; quam diu pa-

Gw"

reng

736

Dz JosriT!A.

m

rens tenetur filium alere. À partu autemy /"

1

m o

Iä

usque a

d finem an

ni tertii tenetur mater alere /"

d

filium.

c. a. De converf. infidel. Ex probat ibid, |

l

i 1iqui

I

: i

Glos. Ec l. /Vec filium C.. de patvia poteftate.

Deirde tenetur etiam preeftare damna, quas ?

1

&qUOH(

feon

filiis legitimis ex a

dulterini fucceffione obveni. J

10 d

unt; quiahorum damnorum ipfe.caufa eft.

Il Adultera curare quoad poteft, tene« aov a

tur, ne heredes legitimi ex fücceffio

ne adul. : 4

fi habet :éa m

ter& prolis detrimenti quid capiant.

arapherna, filiis legitimis addicere ea debetz 917

fümtus in corpus proprium alias impendi fo- :

q&ülü [

litos quantum licebir, contrahat, & fümmo

Ls

Ti

ftudio in augm

entum reifamiliaris incumben- . 17

bendo , liberis fuis confulat.

Hec ubi fe- ,&

n ddm

cerit, ad nihil amplius ex juftitia tenebirur.

Q^. L. comtra 1. cocl. S. "Thomas. q. 62. Ui

a. 2. ad 1. fcribit: Quando ablatum. zon ef ve« ia

füituibile pev aliquid equale, debet fievi compenfae sxixii

g

£io qualis ef

po[fibilis : puta in pecunia; vel bonore a

£jc. Confirin. T enemur reftituere

ro vita bovis aj

J

,

]D 21

interfe&ti, ex l. 2. &2 feqq. . A4d L. I4quil. Er-. f

"

i

go multo magis reftituendum eft pro vita oc- at j

cifi hominis , que infinities eft pretiofior. B& if

S. 'Thomam loqui fecundum l. 15. pr. ff. ad ls;

"4quil. ubi non datur libero homini mutilato ii

actio dire&ta, quoniam dominus membrorum i,

fuorum nemo viderur : habet tamen a&io-;:femem7

nem utilem fuo nomine ex lege Aquilia ficu- sj

ti & heredes occifi; quantum ipforum intee u (j;

]

reíb, codem aut mutilitionem mon effe fa- sj

J

1

ana o

kl

!

:

Dz JvsriT14.

?32

8am tum ob difficiliorem: vite füffenta

tio-

nem, tum ob fumtus in curatio

nem impen-

| fos , & fiquid prere

rea ipforum interfit. 747

!

i

confiru. X.-IN. Conf. vita bovis pretio seftimari

Vanpoteft, &quoadae

:

alitatem rependi: eadem

"L eft ratio fervorum:

1

.

C0

m

2:ff. 7dd L zdquil. at libe-

Fun corpus quia non eft in commercio ;

p m

&ítimationem non recipit. Neque id abfür-

d dum: non enim omne damnum c

ompenfan«

t il

i1dum eft ex juftitia, ut patet in da

T

mno: fpiri-

e

ttti tuali , quod omnium maximum , f

d illud fo-

suf4lum;. quod ad zqualitatem ex matura fua

Dl

compenfari poteft.

s

i

Jufl. 1.7. $. 6. ff. de Injar. De omni injus

I lii rla,

fed & de atroci civili

ter agi poteft: ergo

ij etiam de damno vitze farc

iend

[e] agi

oteft. B.

44 4V. Conf. Aliud eft agere de d

anino

&

arciendo,

ii naliud de vindicanda injuria.

Injuriz non de-

inrf^ betur reftirutio,

jmmetiam pecuniaria

fed vindicatio & fàtisfactio,

; fed hec non ante (enten-

ymwftiam judicis. V. Leffium 1.: 2.

c. 9. dub. 25.

Ag Bl

Ob;. 2. Jaxta /.

20. de. accufationib. poena

yüpecuniaria, quse defcendit a deli&to , non

iisitranfir ad heredes lite non conteftata.

Ergo

, WJ" omicide , aut mutilatoris heredes non t

enerns

j ul

r ad reftitutionem.

E. 4V. Conf. d. lex. a«

qempit de poena. proprie d

.

icta, infligenda fonti

m atjä

per fententiam

2

qua utique nec a fonte, nec

ib ejus heredibu

| Uiul'lg)t:

s ante fententiam judicis de.

yn/|Petur... Coyarr. l. c. Reftitutio autem non eft

j

u

^pena, fed debitum juftiti:

» quod ex damng

ij Mato preftari deber lzecfis.

Aa

7877

|

.. Dz

USTITIA.

7

Ol. 1lI ldeohomicida tetietur filiis oc. , i

€ifi, quia hic illis tamquam parens ex juítitia ib

Obligabatur; ergo etian? tenetur homicida/jr 3

5

cre

ditoribus: nam & his occilüs obligarur;

b

lioa- (j ]7

ex juftitia && AN. 74nf. Parens liberis o

rur tantum ex lege pietatis non vero ex ju-;qot

ftitia, neque ideo nafcitur homicidee debitumy;i j

reftituendi liberis , aut uxori interfe&i : ne«(oslir:

que ex eo capite, quod liberi; uxor, aut pa«guit

rentes, ceu heredes füccedant in jura de-; n

fan&i: hic enim nunquam jus habuit adillam;j Taüs.ad

reftitutionem, qus primum orta fuit ex ipfi- s ain

us morte; fedideo illis tenetur homicida; quiagyi ar

parentes ejus ; liberi & uxor cenfetur una;(je!

erfona cum ipfo, adeoque damnum paffi in $]

p

onis propriis, quze per interfcétum poffide-;; 5 J

bant; tamquam partem enim illis abfcidit ho-;iy r

micida, a qua illis nexu ftrictiffimo provenieejjirir

bat utilitas.

A0f OTRT

uodfi laffus interfe&tori aut mutilatori;io::

omnia remiferit, ledens ad nihil ultra tene-j«

retur filiis, aut uxori: quia his non fit injuriag ,

in bonis nature ; nifi quatenus leduntur in4j.j.

parente contra ipfius voluntatem. Ergo quan-;;..

nuiiut

m..

do parens omne damnum condonat,

AT QU)

fti

eis jus remanet, Quamvis contra caritatem,.

filiis egentibus debitam parens ageret;

omne, QlW

debitum homicide condonando,

QOl

'

Infl. Qui per vim impedit, ne quis alte-

T

Yi benefaciat, tenetur huic preeftare commo-

!

j

Ü

II

^i

da fperata. Atqui homicida per vim impe-;

p

animo

,dit. Ergo R. Di(i. Maj. fà. ampedit

nocett-

Tl

Dz JvusriT14.

739

ij

l

TM

nocendi alteri C. fecus N. Homicida mortem

i

j

ii

]

inimici fpectat, non damnaaliorum: hzc ve-

; W ro plane ex accidenti fe habent ad mortem

occiít.

IN

Ob,. IPF. contr. 2. concl. Quamvis adul-

DLM

.l

i

ter agnoscat eíTe prolem füam, nontamen tene-

bomiddü

h

Y wur filiis legitimis compenfare damna ,

uc

Dd

"lex fucceflione nothi

atiuntur, nifi fuaferit

f) U.XV'OF )

" vel procuraverit ut a

ultera nothum fuppo-

as

neret marito, aut fingeret effe prolem ejus.

shszfradiüa

| Pro?. "Talis adulter non eft caufà bujus darm-

o;.argt t D

ni: nec enim hoc intendit, nec fua actione

L

attinpit; cum folum ex actione aliena, i. e.

XQI u

V ex fictione matris accidar.

d d

Ita Sotusl. 4. de

j &J. 2 7. a.

2. & Henriquez l. r. de matrim.

t

i

jl

C. AI. R. JV. Zdut. Q9 ejus. prob. Vtcumque a-

liquibus hzc Soti opinio probabilis videatur ;

]1

repudianda tamen eft, nec recedendum a fen«

tentia communi in re tanti momenti, nec fa-

)riv;njüüü

ff vendum in tam nefario crimineadulteris. Nat

etfi adulter non diferte fuaferit fappofitionem,

$gt

iniquo tamen commercio füo cum aliena uxo-

415| re eft caufà cur nothus credatur legitimus, ac

LP liberis caereris damnum obveniat: hoc ipfo

1,! enim quo facit nafci prolem ex aliena uxore;

m fupponit illam marito ut veram i

jus pro-

qUI lem. Quare damnum marito &

li

*

eris ejus

)

nonperaccidensoritur: error enim illeut plu-

,EU7| rimum fequitur ex tali facto nefario, & ex er-

jr'?| rore damnum , quod utrumque facile praevie

m ^| deri poterat.

mpedn' L

d

j

n

M

AA

Jnfi. &

3

749

Ds JosriT1I4.

, C

M

)

Iuf x. Mulier parit in domo 'mariti;

:gf u

ejusque prolem effe affirmar, aut etíam orta "piim

1.1

füspicione jurat ; ergo haec fola nothum fap--

(uiga

IQ

ponit. m. V. Conf. Non opus eft ifta dici a.

(eri

j OCCi

mulicre, ut prolesfüpponatur: qui enim cau- ;

AV

"

f um

pofitionis ad«

(àm dedit pariendi, crimen ft

aeent;

mifit:

erinde enim eft five

r

rpentem five

gomuntt

femen ferpentis pofueris inloco, unde poftea

gt

]

eít nociturus.

!

jaiti; 117

lufl. a. Tenetur mater prodere crimen

s

fuum, ad cavendum damna heredum; er

o00'

RRR

$ .

y

g p

,

fi non fecerit, cenfebirur fola füppofitioni

cauía.

& AV. dur. Equidem matrem eo obli-

SLI

Wm;(

x exiid

gari afferunt Adrianus & Paludanus, fed ho-

.

H

.

H

icitur, nifi certa'

mt

eüizurloni

xum Opinio communiter rej

"

1

fir mater, avertendum effe damnum: nam in

fden u

vim r

dubio profuturz manifeftationis mulier fame

fuce difpendium facere , aut fe filiis fuis redde- "'

CPOP Cä;

re exofam non tenetur. Cummque turpitudi-

tl qi

nj n

nem propriam in alterius damnum allega

. fides haberi non debeat, merito poterit £l

jug "um

AUX d

indicatus adverfus teftimonium matrisexcipe- ?

re. c. Per zuas. de Probation. €9 l. fi pofibumus.

tder go(e!?

À

a m

— jf de lleris & pofibum. . Tmo licet tooraliter

certa fuerir , fore ut damnum a liberis aliis

gïliorumlïwm

avertatur, crimen tamen íüum cum vit&

Atj

ac famee periculo prodere nequaquam debet:

ts

nam cum vitanullo fit pretio zeftimabilis, eam

sf

d

compenfatione detrimenti pecuniarii prodi-

U&PUU[',

NU

gere aut in difcrimen adducere nemo tenetur.

Ídem efto judicium de famd , qua bona for-

t öeïendenif;

ET

tun& ominiaexcellit. Scotus in 4. d. 15. q. 2-

LA

Gabriel ;

n

Dz JuosriT14.

741

Wcm:ïrjn Gabriel ; Cajeranus, Navarrus, Covarruvia

[) .Jl

"

| & alii paffim apud Leffium I. 2. c. 10. dub. 7.

D

l

n.

3

Ex haéctenus- dictis

A

Coll;iges 1. Qui invaforem fuum non pro-

WU

vocatus occiderit, tenetur integre damna com-

"l

AJUP

RH

penfare, fi juftam moderationem tam norabili-

dnti

xer exceflerit, ut culpa lethali fe adftrinxerit,

IG

Tta communiter cum Navarro c. 15.n. 27. Fru-

firaautem quidam cum Angelo 7 Aeffitutio. $.

W C

. Homicida. talem putant tantum teneri ad

Tm

1,;70

compeníandum dimidiam partem damnorum:

eo quod hujusmodi defenífor multo minorem

^

VM

inferat injuriam , quam is qui aperte appreffus

aut ex infidiis alium interficit.

Quantitatem

enim reflitutionis non ex magnitudine injuü-

ri& fed ex quantitate damni per injuriam mor-

E

tiferam illati eftimari oportet, Cum econtra

pona refpondeat injurie , non damno.

- Quodíi quis provocatus, non fervato e-

tiam moderamine inculpatee tutelze interfecerit

j

adverfarium; non obligabiturad farcienda dam-

na ejus uxori aut liberis: nam dum provocans

| j

facit alteri poteítatem agrendi contza fe quan-

p

It

"

L

]

tum poteft, juri fuo renuntiat, eriamfi in dam-

bri d

numfiliorum fiiorum id cedat ; nec videtur in-

a K'W

terfe&or injuriam facere provocatori, fponte fe

periculo objicienti, fed potiusreip.aut Deo. I-

u

yois d

dem fentiendum de duobus qui fe mutuo pro-

jri p

vocant, & pugnam pari confenfucommiüttunt.

II.

ui íe, füave cum debira modera-

mo d

d

tione defendendo, interfecit invaforem , etíi

fugere aut declinare potuerit, noa tenetur ad

um

foftitu-

Cfälïx

AÀa 3

|

]

!

4A»

Dz JosriT14.

.

reftitutionem. Invafor enim fua maliria, qua

0) e

appreditur alterum , non acquirit contra

hunc jus; ut, nifi fugiat , aut interfici fe

miariam |

patiarur, cenfeatur illi inferre injuriam. 'T'e-

r injuria

neturergo qui invaditur, folum ex carizate fu-

d

gere fi citra dispendium viree aut famze poffit, qni

Imo non tenetur ad reftituendum, qui , i^.

moderate fe tuendo, occidit invaforem, erfi if

hunc prius contumelia aut alia quapiam in-

juria irritaffet.

Nam invafor folum

abetjus. d

exigendi fátisfa£tionem ab injuriofo ; ne-

quaquam vero eum invadendi auctoritate

1. Pt

V

b

!

feris

propria Navarrusc. 1. n. 7.

IIl. Cum nefciamus, quamdiu fuiffet adhuc ?

Y

vi&turus, qui irijufte interficitur& quantum fa- 5 !)

*

&turus lucri, fi necatus non

fuiffet, Covarruvia ///!

i

jj

l. 2. var. refol. c. 10. n. 7. & Angelus nup. cit, £

eeftimationem lucri fperandi petunt ex difpo- !f

fitione legis, Computationi. ff. 744 1. faleid. V- nl

bi certumtempusfuturee zetatis eftimanda fta-'!. H

tuitur, itaut fiquis fueritannorum 30. velinfra, tigda

T

puretur adhuc victurus 3o. Si fit 35. putetur ^ttiit

victurus 25. fi 40. adhuc 20.fi so. adhuc ro. 'ilttie

fempcr diminuendo usque ad 6o. Verum lexi-:Paipx

ftatantum agit dealimentis alicui ad vitam lega-'! [tatt

'tis : fecundum quam compenfare nihil tenere- t tí

tur; qui fexagenarium occiderit , quod adver- lm

fatur equitati. Ipitur in foro confcientiz fpes:t x

lucri futuri , ejusque compenfatio eftimanda J1

committi potius deber arbitrio viri probi ac lin

prudentis, qui fpeétatis circumftantiis decidet tl Jj

quod (ibi equut fore videbitur.

ET

IV. Adul-

l

Dzg JusriTi4.

74*

a FU, )

IV. Aduker, detecto crimine tion. tene-

] D

tur marito, etiam expofcenti, fatisfactionem

hiT

ecuniariam ( damno excepto) przflare :

"s :[q

uia ex injuria fecundum fe non: orirur ma-

Tl

"

*: |vito damnum pecuniarium: &talis tranfactio ,

'ill )

i

;|tamquam fufpecta de lenocinio mariti, pro-

u

Utlhibira eft ,. 7,. ZYanfigevre. C. de 7Y«

nfa&. &'

Mmud$ Mil ff. Jd l. Sjuliam de adult.

1(Uipit

ARTICULUS V.

lm d d

De . veflitutione fame $. bonoris.

lrïüib ; T

i .

Wora. Fama eft communis exilümatio.ddä

" alterius bonis ;; qualia fünt virtutes , in-.

humvmïm; genium , doctrina , divitiee , forma , nobili-

lizs| as valetudo,

atia, favor principum &c.

«Ums] & Cognitionum.

Hs

Il

. de Extraord. cocguit.

m

exiftimatio definitur zigmiraris illefce featus legi-

ll

Wt

bus ac moribus comprobatut ,. qui ex delitto mo-.

r

.| ffro. au&fovitate legitm. aut. ininuitur, aur con[fu«

j | itur. Honor eftecftimatio & teflificatio excel-

-'ï'd

lentize aliense. S. Thom. 2. 2. q. 103. a. 1. eX I.,

np

rj

Eth. c. 12. fi exiftimatio bonitatis aut praeftan-

-

n u

c alterius verbis fignificetur, proprie laus

B

lepa| €ri

t. Fama precipue leditur per detractionem,

imkga

jonor per contemtum & irreverentiam. Po-

f

Yil

J -

*

eft autem quis alterids famo obtrectare vel

.

wiuu[ Cri

men vitiumve falfum ei impingendo, velvi-.

áut peccatum occultum manifeftando.

jup| tium

p d

Dico L Qui fame — alterius detraxerit ;.

fenetur illam lefo reftituere ; etfi bona fide

m m

l

.

" vedtdd

dfeciffe. Pbr. J pars ex iis quee fupra re-

tulimus c. Aj alíeza, 14. 4. €. ubi S. Augu-

inus

n

À* 4

744

Dz JvsriTiA.

)

ftinus epift. r4. ad Macedonium fcribit, Ioa

i p

« lum

vemitur peccatum , müfi wefütuaotuY ablotwm,

Requiritur enim id ad eequalitarem commu-

] ei iUiune

tativae juílitiee redinteorandam , ut ait S.

$, quie

Thom. q. 62.a. 2. Cum ergo confervare ju-

Jio II

ftiriam fit:de neceffitate falutis , confequens

vandam

eít, famae injuftee ablatie reftitutionem

jt ex ii

ad falutem neceffariam.

)L efre

:

-

fefonat.

Pavs altera. item con[lat. Nam qui etiam

dgmnum en

bona fide, alterius fama. detraxit, famam e-

(

J

»n

&Ul

1

1l

tpnd

jus quodammodo apud fe detinet, ipfo.invi-

t amins m

tó

4

; ergo utprimum cCognoverit , tenetur.es

1 qud i

am refüituere,

vyeitnt

Igitur qui injuria aliencze famas detraxit ,

J d

tenetur etiam cum dispendio bonorum fuo-

p

rüm ac famie proprie eüm , quem .graviter

3 m d

Iéft, fuse exiftümationi reftiruere.Non ta-

fnen cum periculofuüz vitze: quia nemo ob-

:gaufä p

Tipatur .fem ordinis inferioris compenfare

u-

& alb

€X juílitia cum jactura rei füperioris. Alio-

s linn

qui dànina pecuniarum, fama aut vitae com-

penári oporteret impendiis bonorum fpiritu-

Jii: d

álium aut libertatis proprize; quod repugnat

^ f n

juítirize commutative: hec enim folum exi«

git, ablata reftirui quoad «equalitatem.-

B

Vi d

uodi tamen ex infamia injufta, in-

1 Gty

gens damnurm fpirituale , aut periculum vitas

Af

uni vel pluribus immineret, aut pernicio-

ïälmre. "

fa reipublice adminiflratio ;-aut mala pra-

—æw LU Pm;u

via communitati , prout accidere pofífet

OU try

ex infamia Principis, Antiftitis, aut familia

Q fsj

lts

telipioforum , teneretur obtrectator, etiam

cunm

ii :

xl

Dz JustivIA

745

mm fv

1

llify

u.r,

|éum vite proprie periculo, la-i famz:

|

Ccon-

L

"Mulere: idque non folum ob hu

di[äïiï;, ]

:j.(

n

l

jiam elàin

jus infamiam ,

i,

]

jufte inuffit, fed eriam ratione

:

amni, quod ex ea fequitur.

0

1

Jio II lnjuftus infamator tenetur ad

lon,.": [

eompenfandum fotum damnum quod alreri

-|àccidit ex infamia, etiam ob veri criminis

äm qu E

1anifeftationem illiafper(a. Par; J

eff cet-

d

74. damnum enim, quod

TAf

Obvenit alteri ex a-

1 0401

VT

. -

'|&ione ipfi injuriofà,

compeníari oportet: at

fi criminis impoft

MA

ura eft alteri injuriofa,

fam quoad calumniam ei i

mpactam ; quam

zii; | PEopter infamarionem.

btma f

Pavs aliera eft Navarri & aliorum : af-

qy;|*gm: nam qui vero crimine per injuriam de-

j

tedo famam alterius accidit, moraliter eft -

s ia

que cauíà precipua damni inde fecuti, ac is

j

qui ignem. ei

H

geribus fuppofirum dereoit &

paleis adhibe

d

j

T

g'c'ceh itur.

t;, unde fpirante. vento domu;

Ym r

Dixi:, Jofamator uufu: qui enim

i

bona fide. putans , verum 'ac publicum effe

íin4 crimen ; illud: enarravit, excuíatur

ítam ab

'ob

li

tione .reftituendi famam

; quám-com-

:

penfandi damna,

i

j vt

3ut ma

fi id fine infamia propria,

nofortunarum füarum damno neque-

—

at pree

2

ni p

infamise

are. "Quia talis non eft caufa injufta

; aC proinde nec damni inde oborti.

mv

t primum tamen refciverit fitim errorem

u

rit

amze redintegrationem debitam neglexe-

"

» Obligabirur preftare dammum ex eo

W

4AQq $

tem-

D

746

Dzr [JvsTiT!A.

pl j

!

tempore fecutum: quia famam alienam inju.

fte

etinuit.

n

H yo

''enentur autem heredes infamatorís ad.

damna lafo farcienda, qua teflator obligatio-

y gt

j f Pj

ne adíttingebatar: hgc enim obligatio afficit

qgii 100

quodammodo bona teflatoris, qucee proinde

cüm hac affe&ione tranfeunt ad heredes.

?

t

ao c

qauem fzïpïä

Non item oblipatio reftituendi famam,

(?uæ

du pre

perinde ac obligatio voti perfonalis ad

j pronuumn

ceffores non propapatur.

st hi,

Dico IIL Ad fatisfaciendum ex juftitia

qian p

ui publice aut privatim honore

m

,

tenctur, q

p

dlterius injufte laefit: ut folet fieri convitiis

a, qu

contumeliis, irrifione, alapa inflita, & modis

fimilibus. Eft fententia communis. Et habe-

a

tur tam in jure civili £i£. de irjuriis, quam

in ,

1

t

fivendo, t

decretalib. 6. cod. it. 'T'alis enim commifit in-

spud,u

juriam in alterum vere ac proprie t

alem: er-

àm d

yo cüm damnum

rie non intulerit, fal-

Hoc *

f x

rem tenebitur 8

d d

t

isfaciendum.

a

tripliciter preftari poteít, I. honorifice

vlatonma

& amice compellando : qui modus decet

fuperiorem

erpa (ubditos , nobilem er-

1

Tlon Ü

II. Adhibendo ad menfíam; dan- ^;

1

ga plebeios.

o locum honorificum ; propinando.

II 9950

Petendo veniata: fatisfactionem iftam debent

Dfrir

M

raftare fuperioribus fubditi; imo & pari-

* qun

b

us debetur, íile(i aliam fatisfactionem no- :

Wi (

lint admittere: a füperioribus autem exigi w5

in i &X

ifta non poteft, ut docet B. Auguílinus

urgln

füa regula.

on T

Ds Josriv14.

747

( im

U

-

ODj. F.cont. 1. concl.Cum pecunia fit men-

fura rerum omnium humanarum,, poteft tan-

SUh

RUE

ta ejus vis collipgi, ut famse equivaleat: non

A

ergo teneretur ad famam reftituendam, qui

f

le(o tanrum pecunie offerret. m. A. .

? Ima

S) qu

l

Pecunia non eít menfura niíi earum rerum ,

!s

que humano commercio funt obnoxic,

Si-

[

!

cut autern fapra oftendimus, vitam & metmbra

Qdl

hominis pretio eftimari non poffe: ita de

fama pronuntiatur Prov. a2. v. 1. Melius eff

pomen bonum, quam divitie multe, quam om-

n n

i um

ues tbefauvi. pret.

ioft £g magni, Eccli 41. v. 15.

Neque huic judicio officiunt viles quedam

4

i r

ll'«&ï) MH

anime , queis fama pretio eít venalis.

n D

vi m

Juf.. I. Debitor 1000.aureorum, fi noh

eft folvendo, rantum tenetur numerare, quan-

lmawfm

"n

hd

tum poteft, ur faltem proxime ad fümmam

VU'

debitam accedat; ergo qui inquinatam alte-

l d-f

um

rius famam nequit reparare, debet dare o-

peram, ut pecunia quam proxime ad com-

[ init

p

iM

M

penfationem accedat. Idque videtur fuadere

S. Thomas q. 62. a. 2. ad 1. & V, Conts. pe-

ntiíem d

níuny d

cunize fümma integra eftimatur ex equo; uti

& pars ejus; quare qui fummam reftituere

h. II

um at

nequit, tenetur ex zequo ad portionem red-

endam, quam poteft. Si nihil poteft redde-

o

re, ceflabit obligatio , vel potius fopietur,

dum folvendo fit: at fama nec tora, nec par-

g

tim zftimari poteft ex equo. — Quodfi eequa-

nglbmï ,

lis daretur eeftimatio fummae pecuniariec, poffet

€a infamato etiam invito obtrudi.

Ad aucto-

0 "

rita-

748

Ds ]vsrrT!ÀA

ritatem S. Thomce refpondirnus articulo pre. 4

ced. ad obj. 1.

4j difpum

Jufl. 2. "Tenetur infamator ex juftiiaà jjg!

perdere lefo pecuniam, ad quam a judice ; íiin:

fuüit damnatus, aut de qua pactus fuit cum in-. ii

famato; ergo etiam ante talem fententiatn aut ,jb

conventionem ad idem ex juftitia obligabatur, jj i

& 4V. Couf. Poteít judex talem fatisfaCo- ,fjvi

nem flatuere in poenam delicti , etiam fama ;ll

jam reftituta ab infamatore ;. hic autem te- ,«idti

fetur parere fententiee juflee ab judice lates ,sneti

In cafü'autem altero obligatur ex paéto ju- 5« t

fte inito: poteft enim leefus pecunia certa pa- «yni

li!

ciíci, ut cedar jure füo accufandi infamatos ;

rem, & reftitutionem exipendi.

*

tur, tqu

Obj. L. Contra a. concl. Siquis ob de.

1mme p

£e&um crimen privetur officio, caufa preci-

11 Q1 Q

pua Eujus privationis eft ipfum critnen; ma-

3 prudcs

nifeflatio auterm eft folum conditio applicans

timiais cef

*X adducens crimen in cognitionem.

Ergo

18

vit

[fe

Àv

qui verum alterius crimen injuriofe manifeftat; .

E

I Id

non eft principalis caufa damni , quod alter

4

i

!

hicdl

€x officii privatione fübit: confequenter te-

Wil t

'

re5itur tantum ad damni partem pro arbitrio

1 QU n

viri prudentis compenfandam. 'Ita Sotusl. 4.

Utv

«j. 6. a. 3. ad 4. cujus opinioni recentiores

LAmey

"

non pauci adflipulantur. . JW. feq. utramq.

1 CR

Quamdiu crimen latet, nec infamiam inferre

df

poteft, necdamnum, perinde enim fe habet, ac

tíinon effet, nec nifi notitia accedente poteft no-

i il

1

"ttpe m

1

cere fame aut fortunis; ergo proditor tribuit

N

'

illi quafi vim nocendi, ac proinde eft caufa

d

1

prin-

W i

1l

Dz JvsriTi4

749

Iu

b

"iprincipalis damni, ficut & infamie. Ex ha-

I

n

,|étenus difputatis

A

Colliges £. Eum qui violavit alienam fa-

qï

Atf

;"Imam , falfüm crimen alteri affinzendo, tene-

riex juítitia efficaciter revocare fuam calumni:

[ Oölm

H

^

"lam, dicendo, f& deceptum aut mentirum £u-

Ü

l

:

Ffïl üfih

jiffe, etiam ubi opus fuerit, jurejurando

i

;

"AMdem fuis verbis faciendo.

Idem debet prz-

/ df

"Mlare qui exiftimationi alienze detraxit revela:

fiufr

8

D

C dl

tione veri criminis : neque ideo mentietur.;

) hd

licet enim veri critninis manifeflatio fit enun-

:

) ;

G. )

"VMriatio vera ,

tamen quatenus eít detra&tio,

U

Y.

l

mendacium dici poteft, quia omne peccatum

Egmü icus

in S. Scriptura mendacium & faifitas nuncu-

Jll

patur, tamquam non confotme legi divine :

At

ficut omne opus bonum appellatur juítitia &

, m

veritas, ceu confonum legi Dei eternze &

u

ideis practicis. JDeisde vera enuntiario occul-

d

ti criminis deftituebatur veritate publica, ne-

( J

lOWJM

pari ergo fine mendacio poteft : perinde ac

reus fine mendacio negat, f& feciffe crimen,

j, g

quod adhuc eftoccultum ; & quod non tene-

T^ rur palam fateri: & judex innocentem pro-

!Z'7 nuntiat, qui non fuit probatus nocens, licet

:

OFUH-

rivatim noverit, eum fontem efle.

RAUC

II. A famz reftitutione excufabitur infa-

if* L mator, (i comperit, leso famam aliunde jam

111| perfe£te fuiffe redditam: aut crimen occultum

j Es

tione alia publicum evafiffe: aut fi ex ob-

/

;

^ | tre&tatione fama alterius nihil paffa fit detri-

|

i1^^| menti v,

*

fi obtrectator nullius fidei homo

M

b

enique . jufta " condonado ab

leío

FA

3 fuerit.

facta

|

750

Dzs TusTITi4A.

4 däm

4g]

fa&la, abfolvit obtrectatorem reftituendi de.

r

f '

bito. Erit autem injufta juris fui ceffio, fi ex '

'

a UIUUS

infamia oriatur fcandalum

blicum , v. g. '

qtens :

fi infamatus redderetur füfpectus de herefi , '

i

ia

aut infamia redundaret in alios v.

. in ceno. ?

duryn;

bium rcligioforum aut collegium ali

orum Ec.f

il

(j m

clefiafticorum.

í m d

IVec reftvt, quod quilibet fit famae füe!

(im t2

dorminus: ideo enim folum negamus, talem '

condonatio !

d

^

jure fuo cedere poíle; qu

cederet in detrimenrum exiftimationis ac for. ii

tunarum familie , aliorumve.

quod ipfe, Nq4

3 a

curn poteft, cavere tenetur.

IIL In debito re

ftituendi famam datur'aírtu

locus compenfátioni, v. g. f1 is, cui obtre- u

&tafti, viciffim te infamaverit, ac nolit te pri» (f

ori exiftimationi reflituere, tu ei viciffim re«;uyy,

Ítirutionem fam:e preftare non teneris, Íere zi

vata tamen, quoad fieri poteft, sequalitate;.; j

Ia plerique cum Adriano in 4. q. penult. degig,

reftir. contra Navarrum & Cajetanum. at

in rebus temporalibus non teneris alteri jus,

u

)j

reddere ,

od ipíe tibi preílare renuit,

.

ut;j

It

patet in d

&

itis pecuniariis.

uodfi etiam ju»

ra effent

1

wdding

aria, v. g. fi tu famam alterius

magis leefi

i

S, quam ille tuam, poteris

nihi-

N

lominus tamdiu füperfedere a reftitutione » i.

dum ipfe tibi fatisfecerit , & famam ejus ut '

pignus detinere: perinde ac f1 habeas annu-

M

lum aureum alterius , qui florenum tibi de-

R

ber, & eum pignoris inílar ; ad urgencam

fittme

folutionem reuneas. Quod autem JNavarrus tj

Qbimnos

Tl

Dz JusriT14.

71

"" obmovet, damnum famze ribi illatum non rolli

W-perreciprocum damnum, ficur debitum pecu-

"PQ.*L':H

1

niarium unius tollitur per debitum recipro-

M

cum alterius ;

par tamen adhuc eft ratio:

[ TM

W

IN

quia íi alter nolit farcire damnum famze

um

tug illarum, tollitur ex parte tua debitum re-

arandi damna, quee famze illius intuliíti, Si-

De rv

cut fi tu domum Petri incenderis, & ipfe

]

Md

'viciffim tuas zedes incendat, tollitur ex parte

"

du

tua debitum farisfaciendi Petro propter com-

UA

F—3

| penfationem.

h, g

Nequaquam tamen licet obtrectatorem

!

ro compenfatione viciffim infamare: quia

v a

j

oc foret audere ultionem, quod nemini pri-

gxïiïs,a:»ra

vatorum, fed foli auctoritati publicee convenit.

ïh',;

Quodíi quis tamen infamiam a (& aver-

rr

tere nequear, poterit occultum obtrectatoris

J

crimen detegere, ad fidem ei adimendam di-

ud g

cendo, àlias ipfum in mendacio aut perjurio

a

fuiffe deprehenfüm. habet enim quisque jus

tuendi famam & vitam fuam cum moderami-

um

ts i

ne inculpatae tutelee; ficut ergo vitam in tali

(üre )

Ita

cafu alterius peterelicet, ita (X famam.

ia

l

Sotus & alii nuper laudati.

a

T

ARTICULUS VI.

PWM

; ol

De vefliturione bouorum. fovtune. ob injuftam

hn t

acceptionem debita.

Mrioh

"A fota. Bona fortunc aliis folent adimi vel

um ?

N

proxime, quod fures faciunt & rapto-

In€e-

zuem läa

!

zr I6$, item qui dammna aliis inferunt: vel

diate

[

7j*

Ds TusriTia.

diate ac remote, ut qui aliquo modo ad fuy; (

ta, rapinas aut darmna inferenda cooperán. j

rur.

Accidit id novem modis hoc difticho ul

fa.

comprehenfis:

H

yn du

'

Sruffto, confilium, cou[enfus, palpo , vecuv[us,

A[

Participaus, anutus, mon obflaus, t02 1ma-

g m

n

uififlaus.

s Ul

Horum íex modi priores funt pofitivi, reli-

g d

,

qui tres negativi.

a

Dico L Non tenetur fur ad reílitutio- m

nem rei, |quz apud íe periüt, fi eadem ii

apud dominum fuum cafü vel bello jufto alias ,.j

certo erat perirura. Ita Covarruvia ad regu- , «j

lam, Peccatum. p. 2. $. 6. n. 1. Medina, Sil-

qm J

vefler & alii

affim contra Paludanum

P

1n at

aucos JCtos.

vob. L ex lege , ff pluves

*

* u

fti Qu

Depofiti.. & ex . fin. ff.

de L. Rbodia de 3a&fu.

d

al $.

IL. Dum res in dato cafü apud furem peri-

Df

it, nihil novi detrimenti domino illaturn eft:

per r

nam difpendium illud ita jam erat praepara-

ib

tum in caufa, ut amplius a domino impediri TY

non potuerit; perinde ergo fe habere cenfe-

f t

