"l & L. Julia & Titia. — Vide //j, de /4rtiliauo zu-

n; gore 69 vo, qui ex lege Julia ? Titia dalarur. ff

.

VT ttyl

*l de Tutoribus €g Curatovibus datis ab bis , qui qus

w

"t dandi babent £?c. — C-.

j

ui dave Tutores vel Cu-

H

r

[

i

U wutores pojfuut egc. & C.. T quibus cafibus Tu-

"

"m zorem €9 Curatorem babeuti , tutor. vel cuvator

[

"f dari pore(j-

Qbjic. 1.

Tutela numeratur inter contra-

T

&us /. 23. 7 de R. I. ergo non eft vis ac po-

qu

| teflas &c.. &. D. C. ergo Tutela füumpta pro

Ti

jure Tutori competente non eft poreftas V.

1 lbetigis

ro adminiflratione C. — Quafi contrahit Tütor

MTA

debono poteftatis füze ufü & adminiftratione,

o

Oljic. 2. L. fin. $. 2. C de Sentent. paff. Filius-

Qp ,

familias Patre deportato reftituto & poteftatem

u Vi

patriam recuperante dicitur retinere Tutorem,

dimim ergo poteft effe fub tutela. — i. C. . D. C. re-

hts

gulariter /V. in cafu hoc particulari C. Hic

TUTMT.

Tutor retinetur ob improbos mores reftituti

p dfreni

Patris.

Obj. 3. 'T'utor exharedato filio datus debet

J tnutpts

m ts

primum confirmari. 4 jwve moffro $. fín. ff. de

zeflamenz. tutel. uti datus Tutor à Matre debet

j lgt

j agnati ii

confirmari , ergo Pater non poteft dare ipfo

jure tali flio "l'utorem.

A. 1. D. A. debet

|enim curte

wdunt, d

confirmari ideo quia exheredato eft datus V.

quia füpponitur teftamentum , in quo datus

h&t Ó W

eft tutor; querela impugnatum C. exhaeredatio

atriam poteítatem non íolvit , poteft ergo

elqi u

P

ater exhaeredato Tutorem dare; ficut poteft

Nng à rf

[

€l

96

Dzr Jun£

"

ei pupillariter fubftituere: licet difficulter valitu-

À

l

l

4

ra fit exhzeredario filii impuberis deficienre juffa

l

j

]

caufa.

id i

|

W. 2. V. paritaten antecedentis. . Mater

non haber filium in patria poteftate, unde non

at

!

»

poteft ei dare Tutorem te&amemto, nifi fimul

j

inftituerit eum haeredem, tunc enim licer datio

EJUW

tutoris ipfo jure non valear, à judice tamen

nf

cum inquifitione fed fine farisdatione confirman-

T j

dus eft /. 2. F. de Couftrm. Tutor. dum vero Ma-

/[]th

ter Filium heeredem non inflituir, "l'utor abea

TU

datus cum inquifitione. & fatisdatione fimul

a

confirmabitur

Poteft etiam Pater 'T'utorem

d

dare Filio emancipato non quidem de jure ex

Din

l. 12. tabularum, fed ita, ut confirmetur, fine

fl

inquifitione tamen & fàtisdatione. 4. 1. 3. 6. ff.

-

p

de confirmand. Tut.

IUf

ll

l

[

lufl. 1. Pote(t extraneus in teftamento dare

Tutorem pupillo, ergo ad Tutelam teftamen- | :

W

ln

i

tariam non requiritur Patria poteftas.

E. lNon

]

ftricto junre, confirmabirur tamen datus T'utor

nm 12"" r;n

cum inquifitione & fatisdatione; quod pupillo

!m/m' U]

inftiruto ,fic optimé profpectum efle videatur. | k(j;

J. 4. *Efs Jf- de confiv. Tut.

Dicetur forte talis

W f &WM

tutor mixtus & teftamentario ; quod legitimo mmmpa(

"T'utori praferatur, & édativo, quod proxxmö m

Vn

4

D

affignetur à Magiftratu.

"'Turor recte datus in

'»Mn ;

(»

teftamento ftatim à tempore fcientie debet rem

j

adgniniftrare, & fuo periculo differt adminiftra-

]

'Tutor in te-

!

ionem Z. 1. ff; de adminifhr. tut.

L]*

Ítamento minus folenni datus non tenetur ante

|

EW] þh-m

confirmationem adminiftrare Z. impuberi ff. d

Qs

admmzji Tut.

J

u

M.

d

P

N

Dz funt.

97

li d

lls

lufl. a. Poteft dari Tutor pofthumo feu

PUbens j

f

1l j

W([(

ü)(f,lg

ventri. $. 4. Zufl. de Tutelis , fed pofthumus

ol i

* n

non exiftit in poteftate patria: cum plane non

exiftat in lucem productus: g. V. z. fingitur

AT, i

lt

jam talis adeffe; pofthumüs, dum de favore

It fs

ejus agitur; pro Jàm nato habetür / u iz uté-

Em

Mif

vo 7. jf de [iat. bom. Nontamen nepotia geret

'Turor nondurm nàti, fed cum natus fuerir.

^ QUm fero M

Hac de jure Romano veteri; nam de mo«

1 tf

derno omnes in teftamnento dati Tutores indi-

Is Qd

pent confirmatione Magiftratüs. Reforiz, Poli-

t T

tie de /4n. 1548.

J

m d r

Dico Ii]. Curatel

a eft vis & potEGä's admis

Orümen,

niftrandi bona ejus, qui ob etatem vel men-

m [15

4l.

tis aut corporis vitium ea adminiftrare vel om-

nino, vel (altem non bené poreít. — Ordinaria

Vidimentot

refpicit Minorennes: Extraordinaria impube-

um teftun:

res aut Majorennes fcilicet furiofos, prodigos

xs & N

& lege 12. Tubularum, inénte cáptos &c.. Mi-

n dats T

nori invito reguláriter Curator non datur. íci-

& Qu p

licet prazerquam in litem Infl. de Curatovibus $.2

m efe vt

Finitur Curatela ordinaria 1. Majorennitate, fci-

seurfore t

licet 25. eetatis anno completo,, in Electoribus

qui dgtim.

Imperii completo anno 18. &c. ;4uvea Bulla

godprouip

&ap. 7.

2. Si minor veritam etatis impetrave-

d as

ti Extraordinaria finitur mutato ftatu ; accés

fe debet t

dente in prodigo decrero Magiftratüs.

Dicof

F. Conficit Tutor & Cürator Inveü;

r dmini

Tuorit

tarium bonorum &jurium pupilli ut. fündas

7

n at

mentum ratiomim reddendarura ; preftat fatise

dationem vel cautionem, res pupillares ant Mls

at

igo:um non captürag derriqxcnmmg&'ïiæz

alürie-

|

gF

&átige

98

Ds Juar.

datione olim abfoluti effent 'Tutores teftamen-

r

s

M

WU

tarii, quorum fides & dilipentia ab ipfo refta-

tore comprobata effet, ex Reformatione Poli-

m

T

tim tamen a Carolo $. ob variorum forte ne-

gligentiam & fraudes, omnes tenentur , jura-

p

u J

mento etiam adjecto, cum per cautionem alias

qom

fidejufforia feu per fidejuffores pracftita intelli-

4

ger

etur ]. 1. ff.. Qui fatisdare cogantur.

li

Dico F. Poteit fe Tutor & Curator ex jufta

caufà ab hoc officio excufàre e. g. olim, fi ha-

/»'xf ! qlM

QINW þ

bebat filios nonadoptivos, Romee 3. in Italia 4.

in Provinciis s. Item ob abfentiam Reipublicae

Dd

j À

cauífa, litem cum pupillo de hereditate; tres

jam fimul diverfas T'utelas aut Curatelas, egri-

n

sf

tudinem, paupertatem vi&tui queerendo unice

intentam , statem nimium provectam Gc.

M

uninf

l

i MA

Poteft & füfpe&us TTütor vel Curator remo-

Veri.

Vide Zft. ff. C. de excufationibus Tutorum 9

Curatorum.

vibus.

De fufpe&lis Tutovibus aut hCumto—

ARTICULUS III.

jj

Dominium Servorum.

L?])

W

Fve fervis &c. agitur Inft. l. r. t. 5. & feqq.

l. 3. t. 18. f. l. 1. t 5. & feq. 1. 37. t 14.

:

& feq. l. 358. t. 1. & fqq. 1. 40. t. 1. & fqq.

C.1. 6. t. 1. & fqq. l. 7. t. 1. & fqq.

T

Nov. 78.

C-

in Decreto dift. 54. in Decretalibus l1.

£. 19. 1. 4. t. 9.

Item alibi.

^

"v

^

Tus

l,

Dz ']'URE,

99

m.[ TU!Oreg [

«

Jüs perfonarum eft jus, quod habent homi-

RUT

n

nes ratione ftatüs füi , atque pro varia homis

numdivifione varium.

g (v

Dividuntur hominesà nativirate in jam natos

1.

& poflhumos , qui in favorabilibus habentur

X GUf

S r i

pro natis ,. non veró, quando apitur de tertii

commodo 4 7. fF. de flatu bominum.

ui i

11

utero efh ,. pevinde ac f in vebus bumanis efft , cus

Anrer j

floditur , — quoties de commodis ipfius pavtás ques

; Oümu ühä

viur: quamquam ali, amtequam mafcatur , me-

t nl

quaquam profit. ]. 28. ibid. . Qui in utevo funt , in

Yi nl

goto pene "uye Civili ntelligumtur in vevam zatuva

heredtis t

eje — (Nam &9 legitime beveditates bis veflituun-

Atids, g

fur. C9c.. ].

231. de F. $.. Quod dicimus eum, qui

iquenado

safei [pevatur , pro fupevfHite effe : tunc vevum eff;

m

eum de ipfius juve queevitur :

alis autem Jion pro-

Cuntor ren.

deft , mift matus fa.

Unde nondum natus non

prodeft parenti ad excufationem Tutele. /, ,

hu Ti

V. 6. ff. de excufationibus.

s t Cri

2. À natura in mares &feeminas: Zfomínis

appellatione 1am faminam quam Mafculum contineri

!

gon dubitatur , l. 152. ff. de F. $.. Melior con-

!

ditio Viri eft, fi negotium defideret praftan-

tiam fübjecti, unde excluduntur à publicis O£-

Iciis Faeminze /. 1.

L5 &

« $. ff de poffulando. 1. 1a

A

$. 2. F. de

J'udic. 1. 2. ff. de R. 1. Melior tamen

eft conditio Foerninarum , dum commiferatio-

a

K

nem meretur imbecillitas fexüs,

Ita in bonis

Mariti habet prelationem ratione dotis 7 12. €.

xb

Qui potiores in pignore €?c. pro alio inrercedens

Juvatur auxilio S. C. Vellejani / 1. f eg C ad S.

plectirur mitiüs,

Fele.t9e, In deliétis

2.

$. OB

1

i (oje)

Dzs jURE.

Fal

J

3. Obflatum , conditionemfive qualitatem

d

facientem, urt debitis juribus in civili Societate

TT

quilibet uti poffit, funt tria; libertas, civitas,

D

!

N ]' IW

familia, & quibus ftatus Civilis & Juridicus confi-

"

M

deratur. lgitur à ftatu civitatis dividitur homo

[

/

!

in civem & peregrinum: Civis fcil. Romanus

/

L

Imperio Romano fübdituseft & communionem

tUf

jurium. Romanorum habet. — Peregrizus ei fub-

ditus non eft, Civium Romanorum jura non

lus

m

participat. e. g. patriam poteftatem &c.. A ftatu

m

familiee dividitur in parrem familias five homi-

nem liberum íüi juris ,. & filjum familias five

ugl

C

hominem liberum patrie poteftati fübjectum.

Pur

vide J. 4. ff. de bis ,. qui fui vel alierà juris. [umt.

m

Etiam materfamilias in aliena poteftate eft /. 4. ci7.

Etiam Pupillum Patremfamilias vocat /. 195.

u

Lfþ:rqmmx

$

. 2. ff. de F. $.. A ftatu libertatis, in Liberos

14

& Servos. pr.

luft. de Sjure Pev[om. Libertas

"m

f

[j

hic non intelligitur phyfica vel potentia pofitis

omnibus requifitisagendi & nonagendi, neque

]&w |

d

J 6

1

Moralis vel poteftas bene aut maleagendi, que&

( pfpif

'1

utraque convenit fervis , fed in feníü Turis zz-

lv

tur alis facultas ejus,. quod cuique facere libet , tuifi

T

Jiquid vi aut juve probibetur. . . 1. fnff. de jure

Muj

Perfouar.

Libertati huic opponitur fervitus ;

lngi

qu«e ef! couflitutio Shuvis Geutium, qua quis. Do-

minio aliezo contra matuvam [ubyicitur $. 2. ibid.

t

]

Servus fit nativitate & matre ferva, temporec.

Pi'u«.:;»gm

conceptionis, partüs & intermedio $. 4. nff.

m

!

i

de Shuve Pev[on. 1. $. $. 1. ff. de flatu bom., capti-

vitate in bello $. 4. & /. 5. ciz., per venditionem

M

i

vi legis hominem fe vendentem fervum effe

l

vOienes

M

Dz Junz.

IOI

Fïonemf];,e T

volentis, cüm libertas alioquin. ceftimationem

lii .

non recipiat. Zilerzas ineflimalilis ves eff. 1. 1o6.

Di|

lts j

)

. de R. F

Quod attinet ad qus civile, [ervi pro

flls&J"fidffüsra

nullis Dabeutur , n tamen eg jurematurali:: quia,

?fisdivid/mrho:

quod ad jus natuvale attinet , omnes bomines equa-

LUR

les funt. 1. 32. ff. de R. .. Non habent caput.

VOT

$. 4. Jnfl. de capitis diminut. — Servus equipara-

TEU 6

tur pecudi. . 2. $.2. . ad L. /4quil. íc. quatenus

jn commercio eft, emitur &venditur. Si a Do-

OU j

s 4fun

mino pro derelicto habitus eft, jure ff /. quod

Mi i.

fervus: 36. F. de flipulatioue [ervor. erat nullius;

i f

uti quelibet res pro derelicto habita; jure re-

centiori fiebat liber /Vovel]. de muptüs 22. cap. 13.

tl Bd

4

]

lm

/

r

Poterat olim Dominus fervum occidere; fed

moderata caftigatio folum permittitur. v. Zff.

ECC

8 vt [ y

de bis qui fui vel aliem. 3ur. ]. un. C. de emend. Sevv.

Ts m Lb

Liberorum hominum alii (ünt ingenui, alii liber-

Vr Liber/,€

tini. $. s. Zufl. de juve pevfonavum. — Jugenuus

E

j

eflis, qui flatim, ut zatus efl, liber efl.— Iufl. de

potmti i

n n

Jugeuuis.

Ubi & qui fola matre libera natus

eft, aut matre, qua vel dum concepit, vel

xiend u

hat s

um peperit, vel medio tempore libera fuit,

Ingenuus dicitur. — ZLibevtimi fuut , qui ex jufla

fv j

L d n

Jervitute mamumifft funt.. pr. dufl. de. Libevtinis.

t fv

Manumillio fiebat variis modis: in Ecclefia, per

u qui

vindi&tam vel virgulam capiti impofitam, in ul-

nj

]

tima voluntate , inter amicos , per epiftolam &c.

v li

; tenpi

prioresManumifliones plenam libertatern dabant

cum Civitate Romana, bine pofteriores accen-

do $4 ^

45

n lom, d

febant pradu inferiori Civibus Latinis aut om-

nino dedititiis , quo tamen füblato difcrimine

r vendt

fecit

TL

Juftinianus Imperator manumiffos omnes

d

3

cives

E

yo5

Dz Jus*.

! DOmï

eives Romanos, $. 3. Jnft. de Libertinis imo

" qui

jure Noviffimo Libertinos fecit Ingenuos, fed

j

jure Patronatus illeefo autb. [zd bodie C. de Suve

auvcovum annulorum. — [:Nov. 78. c. 1. €9 2.

Is K&W

Yi

Servitus Juris Romani exulat jam a Chri-

àn d

flianis , nifi dum in captivos Mahumetanos,

ul

aut barbaros quoslibet exercetur, quorum fer-

lii

vi etiam funt. Chriftiani captivi, licer à Chri-

ini

flianis in numero fervorum non habeantur.

lm

Á

Affines tamen aliqua ratione fünt homines

vere quidem liberi quoad ftatum füum, addi-

i s

Dunum

&ti tamen quoad operas Dominis fuis ut homi.

nes proprii, aut certe etiam glebee adícripti,

D] majz-:m

[h.

4

à qua fine confen(u Domini recedere nequeunt,

imo & nuptias interdum cum füee folum con-

qiatn

j

ditionis hominibus & confentiente Domino

"

j

contrahere poffünt.

De colonis cenfitis glebas

f.

;

v):' j

j

Jj

adícriptis, qui cum poffeffionibus alienari pof-

]

fünt, habetur ]. 2. C.. 7u quibus caufis colona cen-

ml

fti. Deeo, qui ftatu hiber eft,. qui flaturam

€2 deffinatam in tempus vel couditionern libevtatem

p n

Md

babet. V. 3. & fqq.. De ffatu libevis.

Sunt Servi füb poteftate Dominica, pecu.

L

[

lium fervile habent folum Domino permitten«

qu d

r

1e, fed pro libitu revocabile. 4. 5. $. 4. &5 /. 8.

a

f de peculio.

fl

dU

ln

JDico. x. Servi, fi pleno jure fünt Domino-

N

rum füorum , Dominis füis acquirunt regu-

E

l

i

.

lariter omnia, quzcunque acquirunt, & qui-

n

dem zgpovantibus, etiam. & imostis. $. 3. Jufiit.

[

M

Ri

Per quas pev[onas cuique acqumitur.

Nullo ergo

&

4

modo firi&to jure & legum rigore competit

ervís

!

Dz Juns.

105

T

[

lin, fervis Dominium bonorum fortuna. Jpfe enim

Wi forvus , qui 5 poteflate alterius of , tmibil [uu

Htv Babere potef^. Iuff. Per quas pevfouas $. 3. Unde

AU

nec teítari poteft.

lUt i

Mitieato tamen legum rigore in quibus-

dam cafibus Dominium eis conceffum eít, pe-

Ms

5 Qitm

culiumque permiffum , & quidquid ex hoc pe-

» at à (]y.

culio lucrari poflent: hoc Dominium ; ubi effet

ADRADII

irrevocabile; plenum effet, fed, ubi revoca-

Atl omiyy

bile; non plenum. 4 $3. Jix certis ex. caufir.

M «

ff. de SJudiciis conceditur fervo ftare contra

J

Dominum ,f2 qui fuis. gummis vedemptos fe, g

Bedisi

502 1nanumi[fos coutva placiti fidem affevevent.

Objic. Servus (ine previo juffu Domini ne-

r hg

fie m es

quit adire hereditatem , $.5. Zzff. per quas per-

Xent Donin

jJouas :ergo non acquiritinvitoDomino. g. D. C:

jetts n

regulariter /V. in cafü hoc particulari C. 7 1332

ff.de R. 9. Melior conditio ueflra pev fevvos fievà

bt t

if hs

potefl , detevior frevi nou potefl.. Ergo ob ccs alie-

num facilé in haereditatibus reperibile non ex-

( fihtn

m at

pediebat, dare facultatem fervo, invito Domi-

F

no, hareditatem adeundi.

i, pR

lifl. 3. Servus poteft Dominum füum ob-

) etmitefe

ligare alteri ex ftipulatu. & aliis contractibus ,

T

ergo & ex aditione hareditatis. & D./2. in foli-

dum /V. peculiotenus C. & . C. Hereditas

yrDomne

eft jus indivifüm, ergo Dominus in folidum

obligari deberet.

jrun g

w g

[Ájfl.2. Ergo &fervus non poterit acquizere

omino ignoranti poffeffionem. m. D. excaufa

j 6 ; þl/?(f,

Nibg

peculii |V. 4 1. $. 5. ff de A. vel.A.poffcfJ. Extra

illam caufam C. tunc enim folüm fcienti aequi-

yre a

ritur

v

G 4

e

104

Ds Jonts,

iiäur- poffeffio, l. 44. $. 1. f£ eod. Scientiam qui-

dem Domini. z. uecelfaviam , fed. corpore fervi

queri polfeffronem.

Ratione peculii jam adeft

voluntas Domini.

p

M

Iufl.3. [nvito beueficium mon J/ztur, l. 69. ff.

de R. [. ergo invitonil acquiritur per fervum.

Yi

s. D. C. vi alicujus beneficii C. vi juris & incapa-

l j

citatis fervi. V. — Servus nil habere porteft ut

t

fuum; fi Dominus rem habere nolit, abjiciat,

ec

:l

Jl

|

repudiet. Z. tj

4f. direQ& principaliter C

p

((5

confecutive fecundario /V. per fervum volen-

Vi

tem fed incapacem redit ad Dominum.

Nana

i

Dico 2. Servus quoad folum ufümfructum

tund: d

'Titii, feu fruétuarius, vel bona fide à Titio

trinuna

poffcffus pro proprio, quidquid ex re Titii aut

operis fuis acquirit, Titio acquirit. $. 4. 77/).

p

[2

Extra has

Atpiot

v quas pev[on. cuique. acquiritur.

j

jnas caufas acquifita pertinent ad proprieta-

li Siigää

m

q

As

rid

rium, fifervi fint fru&tuarii, vel ad Dominumy

MINUINIO

fi bona fide poffetTi.

Idem jus eft circa liberos

ï

k H]/D

homines bona fide poffeffos, qui tamen , quod

ex donatione, legato, hereditate acquirunt,

mufpanapozr

fibi acquirunr. vide $. cit.

1 d

Obji. Servus oppignoratus nihil acquirit

fnämabzwgm

ini

creditori, ergo nec fervusbona fide poffeffus ac-

quiretaliquid bonce fidei poffeffori. g. C. /4. IV.G.

]

Creditor tenetur omnes frucfus computare in

)

|

'

Ri

fortem : ergo fructus ex induftria fervi non

j

poreft effe creditoris , unde creditor hoc in

puncto bone fidei poffeffori equiparari nequit,

[fnæv

uiére, quam putat füam, fru&tus capit ut

f

H0$.

Ci.fkmm

Ti

ARTI-

h,

in

Dz ]vnr.

105

(

)

!H fifhn '

ARTICULUS IV.

P Bl i

Dominium | Filifamiliar.

I. f. 3. & aliis, f£. L. r. t 5. & aliis. C.1.8.

wmlldmr, lt Inft. ].

'0(?/(9, D fen

t. 47. & fqq. Novell. 8r. & alibi.

iliusfamilias vel fuus (idem dic de Filiafami-

MA

"t pl

i

Y lias) eft, qui adhuc conftitutus eft füb pa-

?HQ;bf, ääj/(m

tia poteflate. — Filiusfamilias vel eft legitimus

Picpdte

tlegitimo matrimonio natus, vel póft lepiti-

matus, &hic fictione juris cenfetur & jufto ma-

LR vl

QU

trimonio natus in ordine ad effe&us Juris.

t ininfy

Neutro modo íe habenr illegitimi, de quibus

Qnt [ie1Ts

tum de fücceffionibus ab inteítato, tum de ma-

tderte Ti

trimonio api folet.

Ad legitimos etiam perti-

AT.

nent adoptati, qui funt in patria poteftate.

i. Duni

Adopro eft legitima alicujus in filium affüm-

prio; Si in filium affumatur Paterfamilias, five;

t Dropr

dul Djomm:

qui füi juris eft; vocatur arrogatio, fiaffümitur

elarenba

alterius filiusfamilias, dicitur adoptio in (pecie, $

i tmen, qu

1. /nfl. de adopt. Per arrogationem femper acqui-

ritur patria poteftas, per adoptionem tunc,quan-

ht um

do fit ab afcendente, v.g. avo materno; aut

etiam ab avo paterno, patre emancipato, non

nih u

epollsa:

veró, dum fit ab extraneo, quia jus Patris na-

&CAM

turalis retinentis filium in fua poteftate fortius

compuutti -

eft, quam Tura civilia sdoptionis ab extraneo

iria fervitt

fattz, unde & is acquirit Patri naturali. $. 2.

«ditor l:

Jufi. eod. l. Yo.. C. de adoptiomibus. Succedit ta-

men patri adopranti unacumaliisliberis natura-

üparari m

libus &legitimisab inteftato, licet non neceffario

d ag

exteflamento. $. Sed Podie. 2. Inff. eod.

M

Nee

G $

1io6

Dr Jun&

Nec dieat : Poteft etiam adoptari fervus g. J2

&piäüicum |

ut haec adoptio valeat in vim adoptionis, & &

(s

fervo fiat filiusfamilias /V. ut valeat in vim ma-

d Pü

nurmiffionis & talis fiat liber C. . u/z. Zufl. b. t

qim !

Regula eft: Si non valet, quod ago; üt ago,

g

valeat fàltem eo modo, quo valere poteít. lta

]egilimw !

7

Miles voluit teftari jure communi, & ant de-

Hj li

/.,/g; f' ,

ceffit, quàm folemnitates omnes perficerentur,

0

li

non cenfetur per hoc privilegio füo militariter

"

& fine folennitatibus teftandi renuntiafle, unde

i d

"

valet teftamentum ejus tanquam militare. . 3.

M l

c

i

ff. 4e teflam. Militis.

Pt

Patria poteftas, uti hic accipitur, non eft

tidid

quaevis poteftas gubernativa filii; quae eft juris

.pupi]!ari(erü

naturalis, & in defectum Patris etiam Matrt

qnarti

competit, fed eft jus, fecundum quod filii le-

TU

gitimi & filiz aliique defcendentes ex linea

ml

mafculina quoad certos effe&tus fübjiciuntur

Qs

füpremo afcendentium füperftiti: atque hoc

f

eft Juris Civilis Romani Solius. $.2. Zmff. de

pitged

parria poteflate. — Eft heec poteftas patria in fü-

Teundoy

remo afcendentium mafculo, quia r. vivente

rl

avo pater filium in poteftate non habet, cum

Prorefi

ipfe in poteftate avi fit; qui autem in poteflate

lial gj

eft, alium in poteftate ejusdem generis habere

pl

non poteft. 7. 21. ff. ad L. S'ul. de adultevüs. . f

UT

À

n

füa poteflate 102 videtur. babere , qui son eff [ue

h l Afmf?. v[l'

eréflatis. 2. Foemine (e. g. Matres) liberos

PUR?.&';M

1n poteflate non habent. $. ro. Jnff. de adopt.

2UWK-EM

$. 3. Jufl. de bevedum qualit. eg diff. . Ypfe Mas

Wt

;

".

r

ritis quoad gubernationem & regimen familie

]

N

)

1

erium

!

fgþje&æ fünt, neque pratendant imp

ome-

l?gmm P

[

H

lii

Dz Jusxz.

107

IVim 4

In hac poteftate funt

J

i, lomefticum in liberos.

'

I

dU

LL Y

i

defcendentes ex juftis nuptiis, & quidem pro-

l(

cedentes per linearn maículinam, non per fce-

ld j

]

,

f) qUOdäüo r »ml

ninam; ltra natus é filia eft in poreflate Pa-

is aut avi paterni. /nf]. de patr. potefl. fünt &

?UO l-?,!g[; 0)(5 t'tr

1

It g

kpitimati & adoprati. $. 13. 7nf. de Nuptiis pr.

Tnfl. de adopz.

Pater filium faum poterat olim

T f

Shb i

occidere, dein füblato jure vitze & necis pote-

rat falrem moderate caftipare; & in caíü ne-

It i

ceífitatis vendere. . ]. un. C. de emenudat. fvo-

ii .

inq. l. 2. C. de patr.. qui. fílios diffvax.

Poteft

T

!

;Pater uti interdiécto de liberis exhibendis: Po-

te(t dare teftamento tutorem impuberi, poteft

" i") QUZCR;*I

Diri m

!

pupillariter fübftituere, potiffimüm habet jus

'3n certa bona filii

)

; toleratur Jure Civili, fi oc-

Mi

tmqud fl

€idat in continenti adulterum cum filia &c.

n er k

emum filius contra parentem acturus debet

( [

jiciuq: Ü

btinere veniam.

ij; dtque)

Finitur patria poteftas potiffimum emanci-

. a Mlgari

one, quz eftaétus, quo voluntate parentum

sputt ii ibe

rinon diffentientes coram competente]Judice

Qu 1, n

;

é patria poteflate dimittuntur. Sine Refcripto

1/55, ! Principis eft Juftinianea, cum Refcripto eft Ana-

TOR A flafiana ]. s. 6 f. C. [de Emancip. abrogatà vetufta

süEM'tnplici fimulata venditione & aliis ceremoniis

m

alilttis

l

guxta L x2. zabularum.. 4dde $. 6. Fafl. Quib.imod.

j g!ï

Vs patv. poteft. folvitur.

Finitur item patria

t5) D! poteftas per mortem naturalem patris vel filii;

Mf i aut

l

per alterutrius mortem civilem , fcilicet per

j hi

l

!

" mediam & maximam capitis diminutionem tol-

oimen f

D

^lentem civitatem & jura civilia: Finitur per

j impïmf fili df,gaita.tcm Patritiatüs 6. 4.. Zoff. Quil. mo;g

1o8

Ds Junr.

Sfus pat. poteft. [olvit. e9

per multas alias digni. | xl

tates in Curia, uti & dignitatem in Cingulo Mi-

qdem

litari ab onere Curiz liberantem. /. //z. C. de De-

ï»'

f ii

eur. cum iNov, 81.

Finitur per Profetfionem

gt

religiofam &c. . Ac cenfent multi hodierno ufü

àun]

finiri per Matrimonium; faltem fi (int Majoren-

[

enrlit

nes & focus feparetur.

Pater pacto proprio,

J

þi

emaucipatione fcilicet, patriam poreftatem fol.

QUi

vens retinet in premium dimidiam partem ufus-

fru&tüs $. 2. Zufl. per quasper[on.; non veró dum

fine facto Patris poteftate hàc filius egreditur.

g

INec dicas: Patri acquiritur ufüsfructus etiam

ïepm'ï;

poft emancipationem /. fi viv3" C. de bonis Ma-

(ii

ZeYz.; ergo multó magis totum priorem reti-

(epm:s.»f;'k

net. E. D).4. Regulariter JV. in caíü particulari

g

i

li

hujus lepis C.

$i vivà matre emancipati fint

)

fili, & pofítea moriatur mater, in bonis iftis

i

snaternis & non aliis concurrit Pater etiam poft

emancipationem in virilem portionem quoad

ufaümfruétum in memoriam bene transacti Ma-

trimonii, & ne fimul amittat uxorem & ejus

ld

bona.

l

U

Sufpenditur etiam patria pote(tas patris vel

M(?/

ll

filii captivitate apud hoftes, ubi fervus fit. //fl

144

l

Si re-

$. $. Jnff. Quot mod. Sfus patv. pot. [olv.

.

vertatur & caprivitate pater, jure po

ftliminii

omnia jura fua recuperat, & fingitur non fuiffe

captus; fi veró moriatur in captivirate, fingitur

mortuus, dum adhuc erat liber ex Lepe Cor-

|

m

nelia 7^ $. 5. cir.l. bona ff. de Captiv.eg de Pofllim

Hinc dum

h

^

j

Reverf. l. muto $. ult. ff. de Tutelis.

D

WLQ !

pater eft in caprivitate tali ; creditori adversis

filium

W

Dz Junkx

Io09

Wj

]

Ti

.f

lium negatur actio de mutuo interim dato,

" donec vel de morte vel de reditu patris conttet.

R i

i

Mp L. $. 1. jf. de $. C. Macedon. Antea enim nefci-

' tur, an paterfam., an filiusfam. fit.

! Quj hod;-

l

m rv

4

l

ij

«-4

Peculium à pecunia dictum 4 5. $. 5. 7- depe-

'euio famitur laté pro patrimonio cujusliber ho-

lt [ ln

'minis . 16. F. pr. ad SC. Tvebell. Scrictiffimà

T of

" oro peculio fol

ius fervi di. ]. 5.6.4. Denique

Jlamp

Wfemu

H

l

[

ut complectatur peculium eorum, qui in po-

TW teftate funt; & fic eft univerfitas rerum, quam

u

i

- filius vel fervus à rationibus Patris vel Domini

tsss

Wi

ll

feparatam haber: vel eft pufilla pecunia autfüb-

b

Z

(

[lantia à

'rebus & rationibus Patris & Domini

füm r

'

]

! feparata relicta filio vel fervo. 7.8. ff de Peculio.

tf

t

ona erpo filii conftituunt ejus peculium, de

ii

uibus

t I Donii

Dico.IQuadruplicia dicuntur bona filii & qua-

lii d

ruplex ideo vocatur ejus peculium; caftreníe;

Otioem qi

Te transd)

juai caftrenfe, adventitium , profectitium. Zoza

Callenfia (ünt acquifita à filio, ratione militiae in

uom $t bello, ftipendia, fpolia, dona Ducum, data eun-

tiad militiam , hzreditares occafione militize ac-

Jervus t

tlsnt*! euifite. ]. 11. €7 1 sJf. de CafIr. Pecul. l. 1. C.eod.

]

."

! Jem acquifita in regio palatio faà induflriá aut

I^. 9!parfimonià, aur Principis largitate. /. uz C. de

It U Cogver/? oimpium Palatinorum Peculio.

Omnia

ii 9^ etiam lucra é talibus bonis: uti & immobilia;pecu-

u7 nià peculii caftrenfis comparata /. 3. ff. de Caffr.

t UE^ Peeulio. Non tamen eó pertírient predia à Pa-

in//? tre donata /. x. C. de Caffr. Pecul. Nec quae dan-

; &^ tur filio ? bello revertenti J. Parer milite ff eod.

nl

ditn If

iloO

Ds jJune.

nifi ob facinus in bello geftum, /. Caflrenfo 11

Lj pwf

"u

Jf «7-

« donit

Bona quafi caffrenfia, habentia privilegium

qdiol

caftrenfium , etíitalia non fint, fünt acquifita

in militia togata ex officio publico e. p. Judicis,

;m Pire

Advocati, Doctoris , Medici &c. Ex profetfio.

ne artis liberalis, non veró mechanice, & que

gt

dantur horum intuitu, uti libri Z /. ulr, C.

)

|

ln d

e(e

gt

inoff- tefft.

jnd

Ad hec bona pertinent 1. ea, que donan-

qnosus

tur ab Augufto vel Auguf(la /. 7. C. de bonis qua

cuem

l

WV

lileris.. Ya & dafa à Principe vel'alia perfona

lu

. eminente vel Magiftratu , pleraque etiam feuda

fsl

üt à Principe data.

2. que Clericus poft Cle-

ricatum acquirit auh. Presbyr. C. de Epifc. e3

quia

hu

Clevicis., non tamen ante acquifita.

s

j

Bona adventitia pr&ter caftrenfia & quafi

quii

caftrenfia accedunt filio non intuitu Patris, fed

i

!

(

propria induftria & labore (non utadminiftra-

i

tori bonorum paternorum ) liberalitate fortu-

fj

n&, eventu; caífu fortuito, uti inventa: Dona

flmoiny

marerna ; generis materni & ex hareditate per

lineam maternam. Relicta filio titulo heeredi-

ht

!

t

ROE

at

tatis, legati, donationis citra refpectum patris

T

$. 1. u C.. Jufl. per quas pevfon. — Dona fponfàli-

Wmïus[:

tia & nuptialia.

Referunt huc Donata à Patre

l

i '

donatione antidorali , id eft remuneratoria

4

fl

J

Lucrum filii $ pecunia à patre mutuó accepta;

|

,

7

| Mä;l

"T

F. $. 1. 4

de bouis, que Bberis.

jfe. per quas per[onas. 1. 1. €9' fegqq. Q

äFM i

Boin

t

Dz Junx.

XII

ii Ü

Bona profetlitia fünt. data à Patre vivente;

provenientia & bonis paternis à filio admini-

lii k

» flratis; donata principaliter & proxime intuitu

Y "i. Patris, ad inftantiam Patris, donata ad ufum;

It sd quem Parer dare debuiffer; & non potuit,

Qd lii v.g. ad profecutionem ftudiorum, fàltem nifi

"liniz & avarus pater negligat filium. ^ $. 1. ciz.

"/|]j( . Munera, qua patrini infantibus in baptis-

mo offerunt , ad profectitium revocant alii,

& d

alii ad adventirium irregulare. . Alii profe&titio

x0ijg, annumerant,

fi ob amicitiam Patris data fünt;

inon, adventitio.

du

Tif nf

ii

;co ]. Peculii caftrenfis & quafi caftrren-

[ fis plenus Dominus & quoad proprietatem &

Oriüs i

LC

j

quoad ufümfructum eftfilius, & habetur inhis

T

bonis pro Patrefamilias, ut nihil in his bonis

E(t

habeat Pater vigore patrie poteftatis.

fl d g

!

communis. /. f/z. 37. C. de inoffic. tefl. l. 1. S.frn.

t Ptrg t

: de $. C. Macedon. l. 6. C. de bonis que libevis,

putedmindc-

Hinc filius poteft libere de talibus bonis di-

betltte n

onere; Filio inteftato decedente hoc peculium

dnenu: D

j

b

nomine peculii olim ad patrem redibat jure

ht^ (c. patrice poteftatis /. 2. ff-. de Cafl. pecul. nunc

tb iztsi jure heereditatis zovell. 118. «. 2.

m r

Dico ]I]. Peculii profectitii tum proprietas

j ftit tum ufüsfructus pertinet ad Patrem ut plenum

jwnil Dominum. $. z. Zsfl. per quas perfouas. . Unde

ww fi Parer hoc peculium commitrat filio admini-

i ftrandum, haber is folam adminiftrationem, &

.E )f poteft pater hoc peculium filio pro libitu ad-

| imere.

l?ico

Déeés

Dz Jon*.

4j nü

Dite IF. Dominiam peculii adventitii quoad

o

proprieratem pertinet ad filium fub patria p

teílate exiftenrem, ufüsfructus & adminiflrati

hus

ad Patrem regulariter fc, & per íe loquendo:

;'

foint,.

l. 6. e? 9. C. de bonis , que libevis, & tunc ett

unitt

ádventitium regulare, quando veró ne ufüsfru-

g

&us quidem ad Patrein pertinet, eftirregulare

& extraordinarium.

ao

g t

Ufüstru&tus ergo ad filium pertinet in his

bonis & confolidatur cum proprietate 1. fi

ia d

i

Pater fponte ufümfructum remirtat /. 6. $. 2;

m

v. fi autem ves.. C. de bouis que liberis. . Quem

fürà

fi expreffe remittat ; non videtur revocare

rvm's;fcr

í

l

!

poffe , quia celfio ftatim habuit effe&tum ; fi tà:

cité fciens & tacens permittat àfilio percipi fru-

J)

&us, poteft faltem revocare in futurum ex Za-

Ill

; J

äl

/

0

2. Si quis filio ea lege donet & relinquat;

ut ufüsfructus etiam fit penes filiuin.

A [/) t/.).

1n/

W

excipitur C. de bon. que lib. Nov. 117. c. 1. in pti

Auth. habet de parentibus ita relinquentibus;

MT

fed Novella ita addit: J/oc Ztaque sor [olum pa-

ventibus , [ed etiam omni pev[onee liceve precipimus.

MT

li

(

Excipiunt, nifi filius fit hares neceffarius illius|t?!

doni, ne pater immeritó füo jure ufusfructüs|

(

ij

"

à

r

privetur. 3. Si Pater fuccedat fuo filio defun. b

&to cum (üperftite alrero filio defun&ti fratrej Wïr,:m

uterque enim ad fücceffionem vocatur tum|/,

enim Pater non acquirit ufümfru&tum in parté| "j

alterius filii. /2uth. [rem baveditas C. de bou. qui| "

Af l

l

lib. Nov. 118. c. 2.

4. Si patre diffentientt

N

d

filius adeat haereditatem; Z ulz. pr. 62 $. 1. C. d

h NT

bon. que lib. equum enim non eft ut pate Mpoäm

con.

115

Dz Junxz.

113

Peculii ääk'er.[rw

22

onfentire nolens, aut etiam. filium impediens

a ]um be I^.

N

confecuiione hareditatis , ejus ufumfructum

T dl

Jr

!

cifcarur.

GDl

U

W :E;an

p

2od

His cafibus à jure magis expreffis adhuc alii

1£ jf m

adjungi folenr, íi Pater contrahat inceflas nu-

Ut ptas, ut amittat patriam poteffatem. . Si filius

ii cKirrcgng eprediatur patriam poteflatem per dignitatem

emancipatio enim lege inductatollet Patri ufüm-

"küwrjifruétum: forte etiam, dum filius feparatam

K ; economiam inftituit, neque à Patre amplius

ii alitur ductà potiffimum uxore: quando filio da-

!]l, y tur ufüsfructus non intuitu Patris, non enim da-

lr ; tür fervitus fervitutis /. z. ff. 4e ufa es ufufv. egc.

um j

Obj. 1. 1. 4. C. famil. eveifcunde. (vide eg 1. 1.

ilopacgi C de caffrenf? peculio.) . Quod Pater donavit fi-

hítrin, lo eunti ad militiam, nón pertinet ad peculium

wj Caltrenfe. Z g. f de Caffr. pec.. Donata ut in

il €aftrenfi peculio fint, in eo tamen non debent

4r.;1i Computari.

E«. ad 1. &eft fermo de mobilibus

1irgà donatis N. de prediis C. hec enim, cum pro-

f

ij Xime ad militiam non faciant , eequali jure non

jj n

, Baudent.

ltem efl fermo de donatis intuitu

secdri i

milirie IN. non ita donatis C. ita & ad l. gvam,

s ilsiot Ubl adde illud, quod donatum eft filiofamilias, ut

; fioi; In caftrenfi peculio habeat, in eo ideo non habe-

efpndn f

Qfur. — Fevitatem enün [pe&lamus , an vevo cafiren-

vocatut; (

Jis motitia vel ajfetlio fuit , noa quod quis finxir ?

i

,Fater tamen tunc ufümfructum non haber. au7/7.

Vomi r

sC al

excipitu C. de bonis que liberis.

a

7.2. Filius nil utilitatis habet à peculio

a

« il

[Profectitio , " ergo non eít peculium filii. P.

pti

net

n

d

!

j /4. Quia & proprietas & u(üsfructus perti

[

ad

114

Dz Junz.

T.

ad Patrem. ty. V. 7. Quandoaliabona Patris ob

; d

