gt

podi

ftin&tas fibique fubjectas : atqui nemo à füa vi-

11

j

hs

ta & fübftantia diftinguitur, neque refpectu il-

]. w)f//l

lius poteft effe füperior: ergo neque homo ;

nec Ano

a, t

o

elus, ne

que Deus vitz propriædomiþ—

j m t

nus effe poreft.

Dico IJ. Necrespublica, nec Princeps do-

minus eft vitee. fübditorum.

Prob. J.. Solus

yhs r

,Ingit; £

Deus titulo. creationis eft. perfe&us domínus

m j: H

omnium viventium, ut nuper ex Deurerono-

, Ms

mio & Libro Sapientie indicavimus: ac dum

T ii

Exod. 20. v. 13. dixit: Von occides. Caedemin-

j

:

nocentum non privatis duntaxat hominibus

pïOE

/

190

Dz Junsz.

( i

prohibuit, fed etiam füpremo mapiftratui , cui r

tUf i

infra cap.23. V.7. Jzfontemn, inquit, €9 juffum

"05 occides.

. üij

jjus inre

Itera Exodiat. v.20. Qui pereufferit. feroum

ans, T

füum . vel ancillam vivga , $9 snovtui fuevit inma-

xnas d

nibus ejus, criminis veus erit: ergo & magi(tra-

qyem

rus füpremus crimine fe obftringet , interficien-

do innoxios homines liberos.

niea d

[ pl'üü'yb:flï

Prob. IJ. Perfe&tus dominus poteít rem

fuam pro libitu, etiam folius voluptatis caufa;

vlie d

muim u

deftruere: arqui nulli fümmo rmagiftratui hoc

in fubditos füoslicet; fed folus Deus, qui om-

Wiosl,

ais ia

nibus vitam dedit, poteft eis, etiam innocenti-

Wil p

bus, illam adimere. Erpo.

Coif. Nemo eít dominus membrorum fuo-

ib pl

rum, íed cuítos tantum eít ufuarius, ut mo-

Ü E Í

W

do probavimus: ar quisque privatus eft pars

Lr

njpl

PT

& membrum reipublicee ; ergo respublica non

habet perfectum dominium 1in.privatos.

Obh;. J.cout. 1. Concl. Qui alterum mutilat

NI

Q1

aut occidir, facit illi veram & propriam inju-

riam: ergo alter habet jusvite & membrorum.

TU

TMj 108

& D. Cozf. Alter habet jus vitee & membro-

rum tamquam verus & perfectus eorum Do-

ET

J

minus N. ramquam eorum cuftos, ufüarius vel

kl

ufüfructuarius à Deo conflitutus C. Ex hoc

jure poteft homo alter. vendere vel donare jus

utendi füo corpore & membris quoad certas

actiones.

D]

Jufl.1. Ad dominium perfe&üm fufficit ,

poffe quemquam difponere de re ad omnem

quod

h

j

l

J

ufum lege non prohibitum; ergo ex eo

intere

i

JJ

Dz Juxs.

19Y

T

. jnterdicta fit. ceedes fui ipfius, non recte conf-

VM

citur, hominerm non effe dominum füz vitee,

. D. Conf. Non recte id concluderetur, fi (ui

d

/ lii

!

ipfius interfectio non liceret tantum per acci-

dens, ratione prohibitionis, ur multe difpofi-

/ [j

tiones de bonis vinculatis non licent C.. cum

lts

/mlr.

autem cades füi ipfius nemini liceat per fe,. di-

re&e ac defeétu juris & poreftatis, non reéte

r]'nus tl n

ex prohibitione illa concluditur, neminem vi-

Vi

m

te fuz dominum effe N. .Licet bonorum quo-

) g

IN

M

rundam ufus quandoque illorum dominis pro-

WR n

hibitus fit; occurrit tamen cafüus, in quo idem

; n

u(üs liceat:. poteft enim omnia bona füa etiam

vinculata proprer majus bonum commune per-

MRU

dere: fe ipfurn vero occidere nullade cauíà po-

Ltn, u

teft; ergo fignum eft,

jusac poteftatem in vi-

as d r

tam fuam ipfi deeffe.

pb

Infl. 2. Dum Philofophus ;. Ethic. c. 10. &

jriaos

S. Thomas q. 64. a. . fcribunt, ab iis qui fe

dlerum m

occidunt committi injuftitiam contra rempubli-

prprám n

cam, docent peccari contra juítitiam legalem:

Amendrondt

atqui juftitia legalis non obftat proprio. domi-

t Lmemin.

ni6; ergo ex auctoritate illa non probatur , vi-

Ts

tam & membra non fübeífe dominio petfecto

s r

hominis.. m. D. Maj. .. . peccari contra ju(li-

C E

tiam legalem folam N. eriam contra jus aliud

i donge j

Dei (aperiusC. S. Thomas in .. Z2 , inquit,

s quoad ati

eft donum divinitus bomini attributum , $9 ejus po-

zeflati. [ubye&hum , qui occidit & vivere facit. .. Ee

e&um II

ideo qui [e ipfum vita privat , in Deum peccat : fi-

i

Omni

cuz qui alium [ervum intevficit , peccat in dominusm,

10

gU*

cujus eft fervus. eyc.

Et ad 1. Occifío fui ipfius

li

N

d

þä Y

195

Dz Juzz.

f p

qer compavationem ad communitatem &5 ad Deumn .

,

pabet vationem peccati etiam pev oppofitionem ad

yus

- dHf

j

ufiitian..

- Olj. II cout. 2. Coucl. Princeps po

teft in. j dl

terficere nocentes, & exponere fübditorum viz 4qs*

tam in bello; ergo habet dominium perfe&um in, /

in vitam fübditorum. — &. /V. Corf. NNon poteft rifcir

Princeps pro libitu fuos fübditos interficere; .

Ts

aut morti exponere.

Quando aütem fontes TE

interficit, agit u Dei miziffer ; vitidex in iram & qhut

13.V.4. ltem interficien: n5

J

ui imalum agit. Rom.

d

o malefaétores, & fuüorum fübditorum vitam Juini

& corpora exponendo in bello, agit ut cuftos

ao d.

tranquilliais & boni publici: Sicut homo tit

| Jl

cuftos vitie füce refecat membrüm putridum & jnátni

1

i

partem corporis pro falute totiüs.

Un

niblimm

ARTICULUS II

&

Mu

[

i

pitmg

Utrum. Homo fit. Dominus fame [ue

fs. [

€? Lonoris ?

fvbf

tjlrn)

ota. S. Antoninus part. 2. tit. 2. c.2. $. 3.

N

Joan. Major in 4. d. 15. q.16. Silvefter V. |riziig

Detractio. q.3. Cajetanusibid. &q.73. a. 3. ne- hgo.r

j.

gant, hominem füae famce dominum effe.

' M

contra id affirmant Navarrus c. Zgrer verba. n

|

ln gondanææ

1e6. Adrianus, Dom. Sotus & plures alii, fe-

*WW

cuti S. Thomam, qui q.73. a. 4. ad 1. ait* C

Wi

jusque effe avbitvii detvimentum [uce fame pati , ri-

Ohïïï&äïünw

[ hoc vevgat in periculum aliorum.

Wi

Dico /. Homo fimpliciter eft dominus fue

Ug

iü

fame. Prob.]. Quilibet honorem & famam

li

d

indu-

'N,

LT

Ds Junz

I93

l

Al

indufiria propria fibi acquirit & auget, ficut

(divitias. //. Nemo poreft condonare, -quod

. non eft fuum: atqui reftitutionem fama poreft

quis obtreétatori condonare: ergo. ///. Po-

rf

(lnjy

teft quis fe ipfe infamare, v. g. perendo confi-

!lium , ad fatisfaciendum pro peccatis Deo, ad

I! W

l

l! eedificarionem fidelium

; utS. Auguítinus fecit in

LU

libris confeffionum, & latro ille gravitfima cri-

Y

"ts mina palam faffus, apud Joan

j

nem Climacum ,

t

radu 4. ; item ad vitandami füperbiam , aliosque

inierin:

onosfines, Imo tenetur, fe ipfe infamare;

"W euialioqui famzealienze

ïlP» Q9 non poteft.

» quam lefit, conful'ex'g

X r hn

Dico 1. Respublica habet etiam jus quod«

inpms da

m & dominium altum in famam fübditorum.:

(003

Proh, 1. Respublica tale jus habetin caetera bo-

na fübditorum, eisque in omnem ufüm necefz

Mi

farium ad bonum communitatis uti poteft: er-

(wjy Bo idem cum proportione tenendum eft de fa-

macivium. 77 Civis quandoque feipfüm in-

famando facit injuriam reipublicae, faltem con-

110f tra juftitiam legalem; poteftque tanta effe rei-

i idlir! publicee infamia,

ut gravi fe peccato ad(tringar.

124 Ergo.

unde. I

OD;. 1. cont. 1. Concl. Poteft quis injufto mu-

lii tlatori eondonare hoc facinus, nec tamen in-

irsdi! d concluditur, nos effe fimpliciter dominos

4j.:/| membrorum noftrorum: ergo licet poffimus.

jjiji/ Obtre&tarori reftitutionem fame condonare;:

l

nonfequitur inde, nos fame noftrz fimplici-.

;&äomänu;(æ ter effe dominos,

R. /V. Cop. Non eft par

"T utriusque ratio. Muuilatus non condonat ; nifi

[

atig-

194 :

Ds Jus&

fatisfaCtionern pro illara injuria, & reftitutio- m

fiem pecuniee pro damno fecuto: quodfíi mem«.

firt p

Paroch

brum ipfüm reftitui , ficut fama, füis uübu

offet, non foret penes murilatum reftitutio-

; gendum l

ji

ftiem iftam ei, qui illud amputavit; condonare,

; quii

O. II. S. Auguftinus l. de bono viduitaris

a

'xu&ïitiaml

c.22. Ícribit: Confciemtiam moffram e[fe nece][ae à

a m

eiam nolis , famam pvoximo , ac proiude crudelem -

atna

du

ef»

ui famam uegligit.. Ergo nemo e

:

D

n ü

fuce dominus.

í

g. V. Cotrf. Si crudelitas eft, fa-

r

i

mnam füam nepligere, certe contra juftitiam "

m'me [*.Q

non peceat,

qui famam fuam negligit aut pro-

Juoiscot

Crudelitas eni

m non adverfarur juílitias

Vicit :

p

put, t

fed clemen

tig, ut .B. 'Thomas diflerit q. 159.4

s

:

gpadrur

j

9. I.

*

,qu p

ftitiam, qui fa«

Juf. Se:pe peccat contra ju

iij

znam füam vel negligit, aut a

liquid admittit;

d

It dà

unde fibi infamiam acceríat: ergo homo nou

wmd It

habet dominium fuce famae.

k. Difl. ,Antec. - i

l:

"

ui fuam famam vel neglipit, vel prodigit; -

j

a

fe, quod rem :

n

fape contra juftitiam peccat per

[

l)

(

/

ll

non füam negligat aut prodigat, N. per accie

H

04

dens & confequenter; rati

one damni proximis $;

Non habet füze fa-.

Euf

inde illai C. Diff.etiam cons.

h

T

mze dominium plane exped

itum

m C. non habet J:.

ditum N. . Poreft:

l

Til !

dominium ligatum vel impe

noxia &

2

WMW :

fama alicujus ita pluribus aliis effe ob

; xï*iuü

oblipata, ut illius infamia in horum grave d

i

innum redundet: Ita farna patris ex naturatuá

3 Wjo

Ti

obligataeft filiis ,

fama unius conjun&ta eft cum

ut teftatur Ecclefiafti-

lll

fama confanguineorum ,

li

€us c. 41. v. 10. JJe patre impio queruntur

filü

üommrp

que

:æ

hi

] iniuri!:i "

Dz [unr.

195

Ut euopiatm propter 22um fuut in opprobrio. Præte,

li.; rea fünt perfonee public, ut Epifcopi, Abba-

LOW

tes, Parochi, quibus fama bona neceffaria eft ad

MULUN

!

egendum fubditos ex officio jure ftricto debi-

y.fu

ito: quibus in cafibus probabiliter peccatcon.

! W/f;'//// /

ra juftitiam , qui f& infamat, non quod fe fa-

V

"

ma privet, fed quod coníequenter proximig

Uremg af

damnum grave füi infamatione inferat : perinde

i j *

cis, qui domum füam incendit, aut diruit

ATU

4

revidens incendium aut ruinam vicinarum ze-

D

*

D/

jum inde fecutura.

In cafibus ceteris ubi tan-

ii

!

t

ta obligatio non eft, qui fine juíta caufà fe infa..

í

mat , contra caritatem agit fibi & proximo im-

VTETR

AI

pendendam: ficut qui pecuniam füam prodi-

!

pit; qua proximo prodeffe poffet, peceatum

!

l

"

T l

.

l

L

J

contra liberaliatis virtutem committit, q. 119.

TU

Qf

, & 2. atque etiam contra caritatem.

Quo fpe-

&lat, quod Eccli. 41. v.

15. monetur: QCuram

J

"

t UM

t

. Bale de bouo womine: boc enim magi$ permaneli£

j qudm wille tbefauri pvetiofi €? magni.

xl n

|

Objic, 177. Non licet Principi aut magiflra.

uN p

ni

; etiam ad commune bonum, infarnare füb-

um proum. dit

bsie

um eifal(üm crimen affingendo: ergo res-

publica non habet dominium altum in famarm

( n hd

nN

'fübditorum. | g. V. Conf. Non licet reipublicae

ona fübditorum obtentu falfi criminis fifcoad-

fs i

"dicere, aut ad ufüs communes etiam in necef-

n f'^ fitare adhibere, etfi dominium altum in omnes

f er t

fübditorum facultates habeat.

N

t

|

i

C)). Hominem aliquo modo dominum effe

funt

Ecclem?f

do.

norum fpiritualium, que 2per:incn;: ad

Wam

gra-

p

j

196

DE ]vn£.

1

[

m

siam gratum facientem , ut Canus; Reletione

o

de Ponit. p. 4. ad ?. & plerique recentiorum

j

contra Dom. Sotum exiftimant.

iNam donis

sudi n

iftislibere utitur ad fuum profe&tum fpiritua-

Dio l.

vius dom

lem: neque dici poteft, quod peccando gra-

tiam amittens, fpiritualiter contra juftitiam

1 M

aQ

apat; alias in quolibet peccato mortali crimen

peculiare duplex commitreretur , tum contra

uT,

m

juftitiam, tum contra virtutem aliam peccato

j

eppofitam.

Bo

Nec vefevt , quod gratia a folo Deo donetur,

[ NI

|

nec humana induftria comparari poffit, ut de-

finitum eft in Concilio Arauficano II.: multa-

iDesiso

iBrodun d

rum enim rerum dominium ex liberali aliorum

donatione adipifcimur. |Quamquam etiam ho-

]

hii í

1mo ipfe divinis donis gratiae gratum facientis

ia Hf

libere cooperetur, nec fe habeat mere paffive,

tss r

u d

ut in receptione prophetie ; linguarum, mira-

eulorum aliarumque gratiarum gratis datarum,

Wi i

feiil

quz a folo Deo peccatoribus etiam fine previa

ipforum difpofitione infunduntur: neque libe-

A

rum eít cuiquam, donis ralibus quando, & in

hij

quaántum voluerit uti. vide Num. 23. & 24. in

bj!y"c;:kæ&mg

Balaam.

Q n

i

ARTICULUS IIL.

lel]y

|

A

Utum bomo po[frt efe. domiuus bominis

W&ïi«:.ï

V*l n

altevius $

] 5," W

of2. Solum Deum dominum effe directum

i

N

omnium hominum fàtis

robatum fuit

y

lii t

&xtl. Quapropter hic felurn difputamus; an

L

m

Dz Junz.

192

hW Capm

] RäK

m

ln

QU

N

& quomodo poflit homo habere dominium

&l

w utile in hominem alium, qui amiffa libertate

,* naturali evadat illius fervus?

l r

'hIHIp

Dico Z. Jufte potuit induci, ut homo fit al«

!qdæm

! terius dominus, & alter vere alrerius fervus,

t (

[

0 mj

Proj. ]. Mos ifte jam à prifcis Szculis fuit jure

: gentium & civili introduétus, ur conítat ex In-

Yl [ ], [ym

vt flit. titt. 3. 4. & (qq.

Item ex Pande&t. 1. r. titt,

UUR s &c6. ]. 19. tit. 7. &c. — Et Cod. L.6. tit. r. &c.

Et in decreto Gratiani dift. j4. Et ex l. 1. Poli-

tl

tic. Ariftotelis capp. r. & 3.

n v

Prob. ]J. Eamdem fervitutem approbat

AU

r

rj

l: Deuslocis pluribus veteris & novi inftrumenti,

"ür Exod.21. $2 emevis

Jfervum Hebreum, fex annis

RE

]

: ferviet tibi: in [eptimo egredierur liber gratis. Le-

m wit.25. v.45. Deuter.20. & 2r. V.I4. ubi va-

i«b pieleges variis fetvirutum generibus pracri-

lp buntur.

Sed & Apoftoli precipiunt fervisy

^pisüm ut obediant füis dominis, & jura fervitutis ob-

n fervent. r.Cor.7. v.2r. E

phef.6. v.5. r Tim,

mrmwi 6.v.r. I.Petr.2. v. 19.

ysquad d

Prol. I11.. Ratione. Homo habet dominium

421 utile vite & membrorum: ergo poteft illud le-

gitime in alium transferri

, & alius alterius do—

minio fubjici,

li

Dico /I. Duplici ratione poteft alter alterius

ervus effici: vel

propria fua voluntate , vel ju-

p [

Íta neceffitate.

l. Ac propria quidem voluntate quis fe fe

gdi* elterius fervituti addicit per liberalem fui dona-

m

tionem, cujus exemplum habetur capite Exo-

:

Di

uumus;ï

| nüper citato; v, $. Qyïgþ ;iixm't [ervus :

igo

198

Dg Jvnr.

ligo Dominum meum , eà uxovem ac libevos, uon.

" po(fum.

vediav liber. . . . evit ei fevvus in. [ceculum.;

"T

aj t d

Poteft etiam aliquis alteri fe in fervum dedere

per fui venditionem aut contractum fimilem,

T

m dl

Lev.25.v.39. Si paupevtate compullus vendiderit

fé tili frater &gc.. EX quibus verbis apparet,

i

u

ddf) W( T

]

[

quod, fecundum legem divinam , potuerit quis

/

án fervitium emere , quem fciebat hominem effe

s

liberum:: quod jure Romano non licebat; /..De

ij WW HJ

bevis. ff. De libevali caufa. — Itaque ut quis ac-

A.

quirerer dominium hominis liberi; debebathic

at

alii fe committere , à quo tamquam fervus ven-

| i

deretur, putaretque emptor, fe non hominem

j Sed&h

m ddds

liberum, fed fervum emere. Idem jus civile

zetatem viginti quinque annorum in vendendo

Lt

i $n

xequirit, qua contractus fàtis liber cenfeatur;

& ille reclamare poffit, fi injufte vendatur. 7.1.

n at

£5 4. Quib. ad libevtatem proclamarve 101 licet. &

mf

Inftit. De Sure perfonav.. $. Servi autem. ubi ita

dpiitm

habetur : 7Zuz 3uve civiliy cum liber bomo majot

c hus

viginti annis ad. pretium participandum fe [e vt«

a

vumdavi pa[fus eft. « Ipitur & venditori & ven-

t rl

dito debet conftare hunc effe liberum. — Deni-

lii

que opus eft, ut venditus pretium participet;

iil

t ui

ex L 1. ff. cit. & l. IVon ideo. C. de liberali cau[a.

Quo contractu onerofo , quem le

es civiles

LOm

:

ere dona-

exigunt, plane irritam videntar red

Vi

tionem fui in fervum.

Ts

IIL Ex jufta neceffitate tripliciter accidit,

[ &Ohm

ut quis alterius dominio fübjiciatur. Nam frie

ano in peenam delicti ficut multi per leges hu-

5j i j

manas morte mul&antur, ita & libertate pri-

Dd

VaL

"At

1

Dr Jugx.

159

M

[

n;

ï

.f

"]

"tiwari. poffunt. -

Prefertim bello jufto csptiz

[

u

L

í

& Namea, qu& ex boflibus capimus jure gentium ,

T

ïen i

Atn,,hï:q

(j

: flarim moftra fiumt: adeo. quidemy ut &9 liberi bo-

ii «00 T

j

v mines in [ervitutem uoftram deducantur. Jufi. De

WJ(WIM

verum divis. S.17. Quapropter etiam Seyvi ex

ls .

l

i eo appellati [unt, quod [mpevatores captivos veme

nec occideve foleut; quà

Vïl'/üim/. j

Qw dwe, ac pev boc [ervare

"ntn: eim smancipia dicti funt ,

eo quod ab boflibus ma«

Urisie]) mpeapianrur. Ibid. De juve pevonar. $.3. Hine

""üü Sofia, ccw7/ac greece; d7rà v5 co sv lervares

M d

nomen perfona proraticee apud Terentium in

Nondew

Andria.

Mi

Sed & leges civiles

& Ss. canones fervitus

: llnpai

tem delictis decernunt.

Nam À. Si manumiffus.

Vr rv

& l. Lilertine conditionis. C. Delibertis €y eovum

t r nf

likris. Servus manumiffus, vel ejus filii ob

fbv

ingratí animi vitium ,

cujus a patrono in judi-

p t lt

convicti fuerint

cio, vel apud pedaneos judices

"r ten, U

ad [evvitutis nexum ve

ducuntur.

In Decretalibus,

d hm m

c. [ta quorumdam. D

e Shudzis. ftatuitur, ut, qui

vel eis favent

duin

ad Saracenos arma deferunt ;

vendiom d t

contra Chriftianos, fervi fiant Chriftianorum;

2.

C.

l. 1

&quibus capiuntur. Et c. Eos qui. d. 3

im prtie.

Cum multe. 15. 4. 8.

Mulier, qu& cu

m Cle-

íftitutoó rem habuerit ;

& filii

jl l

trico in Sacris con

v lens C

ex damnato hoc concubitu nati, fervitute ame

geldeedi:

nandi effe pronuntiantur.

- Secundo , licet patri in magnam

neceffitatetn

2dacto filium vendere: ea tamen con

ditione;

mictt qi

a. M

Ut, cum pater emptori pretiu

m repraefentave-

;

rit, filius libertati reftituatur;

nec umquam

J r

fed retineat

m fubeat ;

| &Lïb:m[e ä"

po[tga liberti condirione

4

arutm

205

Dz ]unr.

fiatum idgenui. À 2. CoZ. De patvibus,. qui fiz 62

,7 «na, quam

lios diffraxevum.

í

Zertio demum a natalibus hanc necef(litatem

)nfeqUiIUï-

()y. u

fübeunt, qui nafcuntur ex matre, qua fuit an-

cilla toto uteri tempore: nam fifuit liberadum

vontra natf

concepit, aut peperit, aut ad tempus aliquod,

durm geftavit uterum, jlacuit, eum qui mafcitur

. 45

]

t

l

jf

liberum majci, quia mom debet calamitas mmatris ei

zocevey quiin ventve ef] , ut habetur $. Ezfi quis.

gj nal d

JMufl..De iugenuis.

atf g

JDico J[1]. Finitur

Servitüs modis pluribus.

i t

D

T. Manumiffione varia, de qua Inft. e lilerti-

W

g

zii$. $. 1. modo ne haec fiat in fraudem credito-

j Qu u

rum. $.3. fl Quib. ex cau. mamum. non lictt,

I D

ÀI. Si captus etiam in bello jufto ingenuus &

Qu lo

in fervitutem redactus, fuga ad fuos evaferit:

rgenil

licet enim talibus fugere, qua Statum priffinum

t 0 e

ecipiunt. $. 17. Infl. De ver. divif. & 1.25. ff.

j

de captivis, . MI. Si fervus a. domino expona-

tur, veleperrelinquatur, vel alimentis prive-

£ur. ]. 17. $. 3. C. de laz. libert. tolleg, . YV. Lun.

Qqunjiy

C. .Ne Chriflan. mancip. (ancitur : Quodfi Ju-

MJ* Jf

Qu

gaus mancipium Chriflianum , vel Sectee alte-

At2 n

zius feu narionis habuerit, €9 47 circumciderit ,

'&ngomï*:,;m

i

»ton folum mancipii damno mul&etur , verum ctiam

Id

1

eapitali [eutentia puuiatuy , ipo

fevvo pro pvemio

Wil

f

libertate. donaudo.

j

V. Si Dominus confentiat

àn matrimonium fervi cum libera, hac condi-

tionem illius ignorante. Authent. e guptás.

p M

qua eft Novell. 22. c. 10.

Lj

T

VI. Denique liber evadit fervus, quem do-

AU m

If']

wünus as qutervenieniibus filium [uum gomiaat.

WM»S 1

lt

Int ltl

j

"t

?

Dz Junr.

201

'Deþ"-ï*";ïä'![lnfïït«. De adoption

ib. G- ult. . Serva item concu-

ub bina, quam dominus uxorem ducit libertatem

Wi

g

"

;

" eonfequitur.

Obj. cout. 1. Concl.

Qsdd eft contra natu-

lum

U

ll

ram non poteít jufle induci: atqui fervitus eft

[:

contra naturam: $. 1. & ». Inft. de 7'wre per[o-

nar. & l. 3. fE. de flatu hom. dicitur Jifertas ga-

/07/////////f///dlä

guralis faculras ejus , quod cuique facere libet , qifi

Rj lfs

fiquid vi aut juve probiletur ; Servitus autem

:

A

conílirutio juris gentium, qua quis dominio

Mi n

l

r

n

u

alieno contra naturam fubjicitur: Ergo fervi-

t

ll

l

i

i

tus jufte induci non potuit. . & L. Djfz. Maj.

N

Quod eít contra naturam, i.e. contra prece-

um g

ptajuris naturalis, non poteft jufte induci C,

J

Quod eft contra naturam, feu contra jus na-

Qul d

ture permitfivum, non potuit jufte induci N.

Wm ia

Libertas non eft ex pracepto aliquo juris na-

ij g

turg, fed ex mature permiffione: Hinc dici-

lo eya

tur facultas naturalis; facultate autem homo uti

Liiments r

« non uti poteft, & fic libertas tam moribus

h, D.

quam pactis potuit circumfcribi.

.l Dif.

; Qu f

Maj. Quod eft contra naturam, feu contra jus

Ia

dimmmti

natur&, fecundum fe generatim & in thefi fo-

lum confideratum, juíte induci non poteft N.

r t d

quod eft contra jus naturee fpectatum in hypo-

w n

thefi & cum obje&o particulari, non poteft

m t

jufté induci C.

Atqui fervitus eft contra jus

n, hic

nature confideratum in theíi & fecundum fe

a. Dï W/W

generatim C. eft contra jus naturz fpectatum

in hypthefi & cum objecto variato, N.'. Cum

m n

"

homines fecundum primam füam conditionem

j [

peccato, iniquum

W

i

;Oxlnnes recdti eflent. ac fine

?

tune

202

Dz Junr.

4 lirino

tunc fuiffet, fi alter alterum fervituti fübjecif.

fet. " At poft peccatum originale omnium; &

jp o

períonalia quorumdam, obje&tum feu mate.

ria, de qua jus naturale quid conftituit, varia-

fs lts

a, m

tur, feu porius extrahitur ex numero objecto-

rum; qua lege illa naturali comprehendeban-

senra cond

g p

tur; & juxta aliam juris natura regulam, qua

jus gentium & leges civiles utuntur , dirigitur,

piidedi

; JIf t

ANeque énim efl comtva maturam, [poliave eum,

deits n

quem boneflum efl occideve, inquit Tullius 1. 3.

w

Officior. Quodf a republica jufte interficiute

tur aut mutilantur fontes, etíi vitam & mem-

j s

|er a

brorum integritatem a natura habeamus: quan-

to magis facultate illa, quod libuerit, faciendi,

aAf

Quare etiam

d r t

poterit jufta ex cauíà privari.

d Lufta

Patres fervitutem peccati poenam appellant: ut

Gregorius M. l.21. Moral. c. rz. & B. Augu-

rf

d

ftinus l. 19. de civit. c. 15.. Razionalem , inquit;

q.refl(

!

"

I

fatlum. ad imaginem fuam noluit , nifi ivvationali-

(j

£us dominavi, zom bominem bo:nini , [ed bominem

ln

t

Tif

[j

n

|

pecori, conditio quippe [evvitutis, quve. imtelligitut

at

l

/

yh

j

smpofita peccatori.

l

Coll. . Dum Ariftoreles l. r. Polit. c. r. &5 |iu

AJ

51

j

fcribit: Quosdam natuva fervos effe, quosdam do- |il

$

li

minos, non intelligir fervitutem legalem: Sed |tg

tantum vult, quosdam a natura magis effe ido- J

neos ad imperandum; alios ex defectu rationis | tv

& prudentiee facile fe alienis imperiis ac dire- | 0i

&ioni fübmittere, licet actu non ferviant.

u MQ

JI. Neque fervi proprie tales dici poffunt; | it

.

ümtäg

qui in Germania nuncupantur Zomiges proprits

Luileseueg, Nam etfi; quoad precdiadx fervitia

ings

Jiiz

Dz Jungr.

203

Atüm f

'

'

!

i

T':'aä)&:inde domino preeftanda ad mancipiorum mo-

r

T

t

||rem propius accedant, nec fine facultate a do-

L

"

"i mino obtenta, alio cum fuis liberis migrare

duidr

"ts ipfis liceat: Liberorum tamen hominum jure

T gaudenr, matrimonia enim contrahunt, tefta-

"It« menra condurit deomnibus, qua ad predium.

"l!^« gon pertinent, & per operas fuas, quatenus his

Tntr, r/tlfgir& nihil decedit fervitiis domini fui, fibiaequirunt.

^ f m

IIl Conditiones, quas ad acquirendum

bt us | j, hominis alterius dominium leges civiles Roma-

"Pb norum requirebant, hodiedum non tam reli-

EULU

giofealiis in ditionibus obfervantur, ut patet

1rahabeamuszgw

ex contractibus, queis eethiopes aliique barbari

Xb f

in Africa venduntur, emuntur, & ex modis

i Qu

aliis fervos tales tractandi, quos Reges Hifpa-

um p

nie & Lufitanie aliique Chriftiani Principes

prafcripferunt.

IOT.

Disim, g

IP. Poteft C

hriftianus vere fervus effe Chri'Q

j, nf ii

ftiani alterius, ut Apoftolus 1. Tim,6. v. 2.ait:

^i p

Qui fideles babent dominos , uom contemnant , quia

"I

fratwes funt: od magis [evviant , * quia. fideles

fut €£c..— Nihilominus Chriftiani bella inter fe

x Dkend

erentes neminem captorum in fervitutem re-

d

hi

[

uind.

igere folent: Sed vel lytro accepto, vel per-

mutatione mutua captivos dimittunt. Si enim

r hn

m Sff

imoi PT

omanorum jure captos in civili bello fervos

fieri nefas erat. ]. 21. De captivis €9. poflliminio

du

m £

Qc. $. 4 civilib. diffenfionib. ; Quanto mitius

traCtari decet Chriftianos unius civitatis (an&tee

pn m

js i

ac myíticee reipubl, cives. Eph.2. v. 20.

J h]

p

CAPUT

Dz Jurzr.

204

7 robaut h

^COAPUT V.

TLTA f

af: qi

De Modo acquivendi Dominium in ver, que

«vel uulliur funt , *oel commuues.

g t

Jrindi

ARTICULUS I.

qerpl

ien I

Quo juve fa&la fuerit prima verum divifto ?

) änfm( d

e hoc Argumentotractant Inftit, lib. 2.tit. r.

m

hd a

D

de rerum divifione & acquirendo ipfarum

dominio. Digefíta vero lib. 7. tit. 8. de divifio-

mso d

r t

ne rerum & qualit. lib. 41. t. 1.

Et Gratianus

in Decr. initio dift. $. cum cap. r. S. Thom

:Om

QS

! COTYmUDeT

q.66. a. 1. & 2.

AVota. Epiphanius Hzrefi 61. & Aupufti-

imfilronum

tmyra d

nus Harefi 40. referunt, füb medium Seculi

tertii ex Encratitarum Secta furculum progna-

vibsconf

m af

tum fuiffe infelicem Apoftolicorum, qui, pre-

ter errores alios, denuntiabant, zoz poffe quem-

gaad

"

quam [alvavi , mifi vivevet inflar "Apoflolorum nu-

p

dus ab omni. divitiayum proprietate. 1deo vole-

quaai

,

l

4

l

l

5

bant etiam audire 7Zpotaclici, hoc eft, Renun-

tiatores, quodbonaterrena renuntiarent. Idem

1

;

í

"

110

Hï:[

!

flj

11

j

docuit. Pelagius ; ut colligitur ex Auguftini

i

i

epift. 166. qua eft ad Paulinum. — Joannes item

Bd IN

]

Wicleffus negavit, licere Ecclefiafticis bona ter-

LU I

rena poffidere, cujus errorem damnavit Conc.

Ww.'

"l

3

Q

WL

Conítantienfe SefT. g.

/ JDico f. [ufte facta eft rerum divifio in do-

g"mm P |

finiaprivata, Prol.7. Non tantum nullo ju-

!

re prohibetur hec rerum communium in do-

!

j

ininia feparata divifio, fcd etiam in Ss. literis

ii d

ap-

13

Dz jJunr.

205

TVI

approbatur hoc ipfo, quod þræcipiat dariele-

emofynas ac mutuum fine fenore, donari, de-

LUN

bita folvi: quod rerumalienarum contrectatio-

nem ac retentionem prohibeat.

I

Deinde in Ss.literis extant Sanctorum viro-

Dyi

rum exempla; qui fundos & bona mobilia pof-

[j

fiderunt: ut Abrabam, Ifaac, Jacob, Joíeph

V m )

ab Arimathaea , Philemon,; Corinthii, aliique

hia

innumer!.

t

Prob. [I. "Tribus argümentis, quz S. Tho-

TART

mas cit. art. 2. a neceífitate ducir.

NNam cum

L D

homines a corrupta natura propendeant ad

31 m

otium & voluptates , "unusquisque laborem

communem rejiceret in alterum, perinde acin

diit ld

minillrorum multitudine folet accidere: cum

D m Ses

econtra ad rem privatam rmnagis attentos effe

ho

homines conftet. / Dezzde, quanta foret nego-

Wun, qui, n

tiorum confufio, fi indiftincte quilibet omnia

procuraret? Ordo autem fervatur, cum fin-

y Is

df

guli curam rerum fingularum tamquam pro-

d lod

priarum fufcipiunt.

JDenique inter eos, quires

pocef, f

indivifas communiter poífident, frequentius

üniret. H

conrentiones ac jurgia excitantur: ut inter Abra-

a At

hami Lotique paítores evenit, Genef 13. v. 7.

pynnes i

Huic autern incommodo pacique publice con-

ftcsbonttt

füli aliter non poteft, quam cum, facta bono-

gmav Qot

rum divifione,

quisque portione fua 'c.ontenm?

vivit.

'

y od

'

Dico 17, Prima rerum

divifio facta eft jur&

gentium.

Prob. ]. Hac divifio non eft facta

m

um

jure divino: quia Deus eam nec przcepit; nec

n li[sïa'

ipfe fecit: deinde non eft facta jure naturali,

j

qüo

206

Dz Juns.

ggde

quod reliquit ómnia communia; nec ad illam

of m

inclinat, nifi in vita civili, ubi vivendam cum

p f

aliis eft, & fuppofitisincommodis exhominum

m fenfgm (

pravitate provenientibus: Ergo.

yinqh

Preb. I]. us gentium eft commune homi.

um

num judicium & gentium confenfüs: at primi

-ivfiod d

homines communi confeníu judicarunt, expe-

lia »^

dire ac etiam neceffariam effe hanc rerum divi-

fionem, ob rationes nuper adductas. Hinc

qu gl

^gj t

dift. . can.9. Sus gentium eft [edium occupatio.

g um i

Et 1. 5. f£. de Juít. & Jur.. Ex. oc jure gentium

j'mmmm

végna condita , dominia diflin£la qgc.

n

Obj. 1. cont. 1. Concl. Jure naturali omnia

agl hi

fünt commuriia; juxta c. 7us naturale, d. 1. ergo

RTT

divifio & proprietas bonorum repugnat juri

jul t

nature, etiam poft peccatum.

E. ad Ant. ex-

L nl

li. Jure natura fünt omnia communia, quafi

gotvtdir

jus nature precipiat communionem bonorum;

& divi&oneminterdicat N. Sunt omnia com-

haL d

ROW

munia tam negative, quia jusnarura bonorum

!

Ri

communionem non pracepir, nec vetuit divi-

fionem; quam pofitive, quia Jus naturz fecit

wued

pasd n

poteftatem, unicuique utendi quavis re & do-

minii.capiendi, priusquam ab alio fit occupa-

& lo

2

taC. Hoc Jus naturale etiafnnum durat: quo

vel ex eodem canone apparet, ubi cum dixi(-

i T

fet: Jnfinfu nature babetur communis omnium

T

I

po[feffo, mox addit: acquifitio eorum; que calo;

B

Vr

ferra, mavi4

M

ue capiuntuvs. item depofite vei, veltx

&

&

commeudate pecume veffitutio.

il

.. Jifl. 1. Clemens Romanus, ut citatur c. D;-

hi funis. 12. 4. 1. fcribit :

Per iniquitatem fa-

étum

[

Dz Junz.

207

m

j &um effe; ut quisquis haberet propria. Am.

jl Ti

Ui

brofius etiam Serm. 81. & in c. 12. Lucee ait:

nfoml y

à

Proprium uemo dicat , quod eff commnune. Ineun-

"i " dem fenfüm loquuntur S. Chryfoftomus hom.

In;

n Ut

10. in epift. 1. ad Corinth. & orar. in S. Philo-

[0)7

UE

/

onium; aliique Patres: ergo ex mente Patrum

!

? Jl

J

1

F

divifio & dominia rerum privata videntur effe

j

zj Micita. — . V. Copf. L. Ultima illa inter quin-

que (üppofitias Clementis epiflolas ad Hierofo-

äfiu:?as, Is

mitanos Ícripta; eos hortatur ad confervan-

u

W

A? (j

D]

d

m vitam communem, confentaneam ftatui

innocentie ; in quo non fururum fuiffet zzeum

2.*1 'U'fwl

Iujo; 8C futim: Divifionemautem & privata dominia,

15)],, inquit, facta effe occafione peccatorum, que

0:5; Càveri & anteverti oportebat, queque ab ori-

À

D 1 At

ginali peccato proveniunt.

L S. Ambrofius vult, neminem fibi res

r

ORE DOROnt

fuasita vindicare debere, quin egenti proximo

-«— — tribuat in neceffitate , in qua fünt omnia

u

,,, €9mmunia, ut ex dicto fermone intellipi licet;

fec venir d

qui prolixe recitatur. c.Sicuz D. d.47. Eadem

j [2

uoque eft Patrum aliorum fententia , quam

aucis B. Thomas exponit, dum laudato arr. 2.

yuns d

i t p

H

ait: Licere homini rerum exteriorum proprie-

Vr qu

tàtem, quoad poreftatem procurandi & difpen-

ji um di

ndi ; non item quoad ipfarum u(um: fic enim

ereseftimari ut communes hoc fenfíü, ut fa-

us at .

!

e e&s communicetin neceffirate aliorum , fe-

yi, t

depop:æ It

eundum illud Apoftoli z. Tim. ult. v. 18. Divi-

tibus bujus. Seeculi precipe, facile sribuere com-

Uieare.

T ciæmffxüþ p

| Jufi.a.

iniquuam:l j

208

Dz Juns.

Juft. 2. Multitudini credentiutn erant omnaa 00 d

commuuiia tempore Apoftolorum , A€t. 4. v. 32. 5 0*

Ergo proprieras bonorum temporalium non j5597

convenit Chriftianis, ut liquet ex fübita morte, 15 !

qua puniti funt Ananias & Sapphira, quod fibi «uim

aliquid pretii deagro vendito refervaffent, ibid, a, liri

€.5. R. Explic. $. Scvipt. difl. ^4ut. Credentis dl

bus erant omnia communia ex necetfitate legis

jf PfOPE,"

gratie N. ex confenfione primorum Chriftia-

j m v

norum Hierofolymis libere in communionem

ul

bonorum confpirantium C. Quod voto fe ad bo-

WU

norumcommunionem adftrinxerint & proprie-

ia w

tate exuerint, declarat ipfe S. Petrus dicto «. 5.

,

v. 3. "dnania , cuy zemtavit Satanas cor tuum; men-

x ol d

ziri Spivitui S. g fraudave de pretio agri ?. INoune

enonte

ananens tibi nanebat , eg venumdatum in tua. evat

simde

poreflate ?. 1demque confirmant Ss. Patres, quos

xtendms,

refert Bellarminus de Membr. Ecclef. milir. l. 3.

mnet.

de Monachis. c. 20.

:

ha d

i

i

i

ODj. II cou 2. Concl.. Quod naturalis ratio

di&tat effe omnino neceffarium ad pacem gene-

—

L

ris humani, eft Juris nature: atquidivifionem

l

—

tirem n

rerum ita fuadet ratio naturalis: ergo eft Juris

t Ipeutms

naturalii — INam etiam $. Zzrz. Inftitut. de rer.

i m

div. habetur: Quod aute mullius eff , id naturali

FU O

vatione occtipauti conceditur. Y. Difl. Maj. Quod

ET

ratio naturalis dictat; ad pacem generis huma-

X p

ni effe omnino neceffarium , nulla facta hypo-

thefi convictüs politici, eft juris naturalis; C.

S'UlaSj

Quod ratio naturalis' dictat effe neceffarium

*b ii

Vltz m

fuppofira folurn vita fociali & politica, .eft juris

naturalis NN, —Ratio naturalis non inclinat a

ono-

i

Dz junz.

20g

du

L

hi

'ri*

bonorum divifionem;; nifi füppofitis incom-

Tj

/modis, que ex pravitate hominum in vita civi-

TU t

ls

