ORE

N

3 d

aliena agunt, vel non cuftodiunt, quo minus

inprediantur aliena pafcua, non folum ex lege

| ial

ftm cumm.

Aquilia conveniré poffünt, vel de paftu peco-

ris. ]. 14. $. ffín. ff. de prafcript. Pevb.. Sed etiam

imüni,

v numqua

confuetudine receptum eft, ut pecora depre-

henfà includantur, donec damni fiatcompenfa-

prizd

D

tio, quamvis jure communi hec inclufio non

vt

liceat. /. 39. ff. ad l. /4quil.

dv

Dico 11. Si contra publicam prohibitionem

fb

civis in loco communi pafcar, vel ligna ceedat,

dl d

peccat venialiter, necad reftitutionem tenetur:

Ü

mayreln

q

uod idem dicendum de incolis pagorum vel

oppidorum habentiumloca compafcua, velfil-

&

"

m

vas caduas, fi ultro citroque in filvis fuis li-

gnentur. ao prioris ef]l; Quia in hifce re-

|

ll

bus communibus non cenfetur notabilis injuria

committi per eos, qui jus alioqui habent. .Aa-

NUOR

zio partás pofferioris:/ Etfi incolee utriusque loci

Bo

Em

non habeant jus lignandi in filva communi loci

f

alterius: quia tamen paffim fcitur contrarium

hg

Ea r

fieri ab utraque parte , cenfetur communitas vi-

ciffim eondonare , quod ereptum fuerir; & con-

tenta

lt

Dz Junr.

229

)mesl D

F—

; tenta effe mul&a, fiquis in facinore deprehen-

D

datur; modo non inferatur enorme damnum,

Htl

quod etiam in cafu priore ad reftitutionem ob-

p

, liga.. Ita Dom. Sotusl. 4. de J. & . q.6. a. 4.

T "i :

"

l

; & alii preefertim Covarruvias qq. praét. c. 317.

& li

I s

ARTICULUS X

ff dj

188 ( ij

De Juventione verum, que nullus funt.

RUT

ota. Res, qua non fünt in dominio parti-

AU Qu ts

N

culari alicujus , aliae dicuntur communes;

Wl

alie nullius.

Communes dicuntur, quze ad to-

wveï lts

j)

] &

tam communitatem fpectant, ut paícua com-

u

LOA

d

munia, filvee communes. [ees zullius fünt, quee

, p g

vel numquam habuerunt dominum, ut fere ;

if

marparitae & lapilli in littore maris, vence me-

Thncho v

taliicae, &c. vel iterum amiferunt dominum, ut

bona vacantia, derelicta, thefauri.

]. Per /o-

morohibito

na vacanitia intelliguntur, quee reliéta funt a de-

uncto domino non habenteharedem: Etqui-

LT

RoLOORDE

em fi defunctus nec cognatos cujusceumque

gradus relinquat, nec conjugem, nec in Col-

Jopguun r

qpu, Vil

legio approbato fit, & quidem tali, quod in

pecie fifco preeferatur, fuccedet fifcus Princi-

il s

jo n e v

pis; / 1. $. 2. ff de juve f'fci; non vero magiftra-

usj

tus inferior, nifi jura fifci vel ex privilegio ha-

g ha. 4

eat, vel prafcriptione immemoriali acquifi-

: uu'msquel D

verit. Declarantur autem bona tunc demum

a

pro vacantibus, fi intra annum & diem nemo

3ur u

venerit, qui jus füum ad illa deduxerit: itata-

men, ut annus & dies non currant ignoranti:

! qadi

ac

P5

Jmfüifih *0

M.

236

Ds Jun&.

,

q

1 )

; p

ac poftea etiam audiatur, qui juftum impedi:

;

Foontt

ientum poteft docere.

mmunus

II Pro derelitfo ba

betur , quod Dominus eaa

"

non at

mente abyecevit , ut id in uumero verum [aavum e[fd

a d m

molit ; idzoque flatim dominus effe definit, $. pene

ii

ult. Inft. de R. D. Nec refert; utrum expref-

j Tiei

fe, an tacite dominium ejüs abdicet, modo il.

r

, t

]ud in alium ne transferat. . Unde conftat, tres i

HWWW

! lltlf

conditiones requiri ad rem pro derelicta ha.

(s a

bendam ; 1. ut dominus habeat jus, rem füam

M

g

alienandi: dereli&tio enim eft fpecies alienatio-

, g

nis; 2. ut animo illam abdicandi abjiciat, aut |

[

|

j

deferat: nam ficut animus poffidendi requiritur

Jdomintm 1

ad poffetffionem adeundam, ita animus amit-

:|

sumotilma

tendi dominium ad dereli&tionem exigitur. /.3. '

vt al

$. 1.€7 6. ff- de ]lcquiv. po[f. & l. g. ff Eod. . De-

i pf

mum 3. requiritur realis abjectio, aut defertio;

!

fi res immobilis fit; quemadmodum ad acqui«

äï

"

1

!

?Fäfö

t

^

rendum requiritur prater animum, corpora.

!

j

M 'Jä |

lis apprehenfio. ] 17. 6. 1. &? pr. 1. 23. deacquir.

!

!

"

"

i

1

Poffel- €$ IAvg. l. 53. de R. 3.

L

d

)!

Igitur bona, qua navis levandz caufà in

snare ejiciuntur, pro derelictis cenferi non pof-

IT

lr

fünt; eo quod illorum jacturam facientes

defi-

ciat animus; illa abdicandi. $. ulr. /zff. de

Rer, |puni

!

"

j

divif. "Talia ergó bona non tantum a privatis;

(?: ]

fed etiam a Domino Provincie, ad quam ap- |'

pellunt, occupari nefaseít: quippe qui agerent

€onrra jus naturale alienarapiendo , & magnam

MR

in miferos eketcerent crudeliratem, prohibi-

if

tam 24urbent. INavigia. C. de furtis.

i&j

Quogï-ü

bona chriftianorurh fuerint, occupantes ea in-| 7

cur-

"M

Dz Junx.

23Y

f»quijuj;jw currunt excommunicationem Dullee Coenz Do-

'h

"mini. Econtra res fluctibus procul abrepte;

| l,

f

nj

J

;quas dominus fciens ubi querende fint, recu-

M ts

i per

are non curat, vel quia parvi eas facit, vel

Ml

[

uia €

flent magni füumptus impendendi , pro

« m vere derelictis haberi poffunt.

Mjen. — II Thefaurus 7 31. ff. de acquir. ver. domin.

L

j/

i

nf

defnirur, verus quedam depo[ttio pecumie , cujus

Dro dl

* qon extat memovia , ut jam dominum non babeat.

zl ju:

M fm

Quelibet autem res mobiles eeeque pretio(ae

|

per pecumiam hic intell

ieuntur. 7. uz. C. de Tbe-

i

a dicitur, domiuum uon

nl

)

]

ii J auy.

Porro pecunia i

TR

If

b

*

V

Jabert ;

non quidem zz fe, quia deponens illius

dominium non amifit, fed ad heredes etiam

h ITOOT

1]

TUNE

remotiffimos gradatim transmifit; verum civi-

"

liter $. in [éufu juris, quatenus non conftat de

stl U

La

domino: paria enim in jure civili funt non effe

n d ag

& non apparere. /. 77. ff. decontvab.empt. ua-

re fi vel ex probabili igno, v.g. ex Scriptura

imum, cut

adje&ta pateat nomen deponenüs , thefaurus

;W- PT

non eft, fed pecunia inventa reftituenda eft,

!'evandz aui

vel ipfidomino , vel ejus heredibus. 74rg.^44.

. de acquir, ver. dom, ' Quodfi ex adjecta mo-

TU

micents C

neta dijudicari poffit, pecuniam ante annosnon

adeo multos fuiffe reconditam, idem illa facien-

j i m

hm: pd

dum, quod rebus cereris inventis, quarum

dominus adhuc extarecreditur, ut infra dein-

X qun !

ventione rerum amiffarum docebimus,

ippe g ageï

Dico, Res, que nul

liusfünt, naturali ratio-

nd(); & ngm

Ita habetur

iun, t^

ne primo occupanti conceduntur.

in Znflit. 6. Fere. g S. Item lapilli e? gemme. De

S

g U

ter. divif. & l. 3. ff- €. 1

.

Ideo lapilli; gemme;

inare

OCCUFGIIL'SEE;

4

252

bE JunE.

marparitze, alieeque id genus res mobiles, quae

g tf

in littore maris, vel inpromontoriis aut flumi- 1/

qum *

nibus inveniuntur, fiunt primo occupantis, eo . :

rribuqrinf

quod in nulliusfint dominio.

Nam littora ma- /

ris & ripce fluminum manferunt jure gentium 1105

l

communia, ficut mare ipfüm & flumina. 77fl, :

r[]

eod. tit. $. 1. €g [g4. . Dixi, vatione naturali: nam —

j ?)ïü an

jus civile aliter quandoque ftatuit, ut mox vi- ;

'f'jjumlw L

debimus.

"I

1. Quemadmodum jus littorum, fic quo. . ii*

que ea, que in littoribusinveniuntur, ut &jas | l.0

apprehendendi res, qua in nullius dominium

| g

juxta naturam füam pervenere, communiter

j at

regalibus fuis fere adfcripferunt principes. In-

mOx: x

um dpe

de non amplius fuccinum colligere licet cuivis

in Boruília, fed fpecialis ad id a Superiore re-

tinedere

hn At

quiritur permi(fio. us provinc. Pruten.l. 3. tit.

T. 4.5.

j

nod d

A4L. Venas metallorum recte nullius effe ad-

ymiu

notavimus, fi nimirum ex jure naturee & gen-

fit E

llemiiu

tium illesexaminemus. Principes enim paffim

fibi vendicant jus effodiendi hec metalla, &

hb

agliis hanc operam locant in apris etiam alienis;

hi d/qu//l

pro parte lucri fibi pendenda, & compenfando

L

damno , quod fundis privatorum infertur:

Titr dj

quod fàne non facerent, fi metalla effent in do--

Vs

minio illius, ad quem fundus fpectat.

Wi

Igitur fpectato jure naturali & gentium qui-

lOflïEv'm

«utmque aurum eruit fiveex fundo proprio, fi-

"ii

ve alieno, communi aut privato, etiam invito

Ts

etal-

j

domino, non teqel;ur ad reítiruendum m

um

u

Dr Junc.

233

lnuS

UT

lum erutum , fed folum ad compenfandum

damnum , quod fodiendo intulit fundo.

P

Aít cum leges civiles lacri portionem prin-

| j

EM

. cipi

tribuerint; & fortaíTe etiam domino pri-

"!« vato fundi, hanc illis pendere tenetur. .Con-

Diimi ftat ex 4. 3. C. de Metallavüs ? metallis. . Cuntli ,

Arttrs qug per privatorum loca faxorum venam laboriofis

"t effoffiomibus per[equuntur , decimas fifco, decimas

etiam domino vepve[enteut; cetero modo propriüis

t É Qu

Juis defiderüis vindicando.

Wlm,m Q»W

IIL Diximus füpra, bona vacagtia, quae

Wt r

fpe&tato jure naturali & gentium primo occu-

6s um

panti cederent; per leges civiles fifco fiant ob-

QUs

noxia: excipiuntur ramen bona vacantia Cleri-

ïiigere lts

n

corum & peregrinorum decedentium in hofpi-

-

itj

J

WR

tali fine haerede , quae ad caufas pias fünt expen-

TU

denda. |;Zuzbentica, Omnes Pevegrini. C. Com-

munia de fucceffionibus. ubiita ftatuitur: Omnmes

mulits f

peregvini 89 advene libere bo[pitentur ,. ubi volue-

murz

vint, €? bofpitati f teflavi voluevimt, de vebus [uis

pseinnd

liberam ovdinandi babeaut facultatem, quorum or-

a ml d

dinatio inconcu[fa fevvetur. — Sivevo inteflati dece[-

ratüm ,

fevit , ad bofpites mibil perveniet , fed boua tpforum

per manus Epifcopi loci, t fievi poteflü , beevedibus

compenfando

ym if

Tadantuy , vel in pias caufas evogentur. €9'c.

dcindi

In Gallia exterorum omnium, qui jure ci-

,

. vitatis Francieelnon gaudent, five facto teftamen-

i to five inteftari decefferint, bona fifco regio ad-

ii

cribunt jure caduci , aut ut olim dicebant; ju-

!

y t

y. Fealbinatus, par droit d'aubaine , pav droit d'au-

[

mage».

n

IF.

Pa

234

Dz Jone.

IF. Thefaurus, quocumque modo & arte

:fu[mgugrius

inventus, fpe&tat ad inventorem fpectato jure

0 ogmond

nature &gentium ut jam fzepius probavimus,

anrlllfïi"re "

Atlex civilis pro cafibus variis aliter ex gravi

sfiori, p

rstione difpofuit, 77f $.39. de R. D. 9 L um

«fiuere )

C. de Thefauvis.. . Ac. 1. quidem totum thefau-

4

rum füum facit qui eum in fundo (uo mediis

fodem o

licitis invenit: nam omnis utilitas rei tam füpra,

ao d

quam infra terram domino cedit. 4frgm. $. 29.

XSME

]. 1.

Dixi notanter: Jicitis mediüs, nam alias

f I

totus thefaurus fifco addicererur, quem quis

imsn

N

feelevatis ac. puniendis facificiis , aut alia qualibat

—

avte legibus odiofa quaereret. ]. ug. C. cit. 6 l.5.

hod

C. de malefic. 9 matbemat.

giftpa

Per fuum fundum noníolum praedium intel-

dub

verum etiam cujus

Atyentri 4

ligitur cujus quis plenum;

ütile tantum habet dominium.

Inde fi vafallus

, Domt

invenerit thefaurum in fundo feudali, non do-

gt

rnino feudi, fed totus acquiritur vafállo: quia

CUT

quacumque fàltem utilitatis rationem habent;

iiaor

illa omnia in fundo feudali debentur vafállo.

i

z

tsmi

Par eft ratio inemphyteuta; non tamen inufü-

dommonlhil

],

fru&uario, quia ad hunc nihil pertinet ex re

Va

fru&uaria, nifi quod fru&uum nomine venit :

t

atqui thefaurus cum non renafcatur; in fru&tu

BU

non eft, 1,63. $. 3. f. de A. R. D.

(

faurum fortuito invenerit in

2. Siquis the

i

folo alieno, h.e. cujus non plenum dominium

ii

m

j

habet, nec utile, dimidium illius fibi acquirit;

ff

dimidiam vero alterum domino foli cedit. Sic

TU

fi condu&tor thefáurum invenerit in fundo con-

l Dowl l

du&o, emtor in emto, fed nondum tradito;

14 T

uiu-

li

N

Dz Jusnx.

235

'OXUmQL:

NeQt

! wfüfructaarius in fundo fructuario, creditor in

M

&

;

' re oppignorata &c., dimidiíam partem ipfi lu-

U W

crantur jure inventionis ; alteram vero locatori;

Dr7,

venditori, proprietario, debitori &c. jure fo-

]i reftituere coguntur, /. 63. $. pezult. ? ulr. ff.

lm n

j

/

de A. R. D.

btj

Eodem modo theíàurus fortuito inventus

Ü

in fundo Ecclefie, principis patrimoniali vel

?d/ïf,ï Ámí 35

fifcali, item in fundo civitatis vel alterius uni-

MAf o d

verfiratis, eequaliter inter inventorem & fundi

fgïüï

QIJ

q

dominum dividitur. Secundum $. 39. cit. & c.

W

271

ü?

un, 2. F. 58.

FT.

uodfi temere inveniatur in loco commu-

y

ni feupublico, cujus dominium fpeciale nullius

T

TEU

t

eft, ut in flumine, platea, via, rotus tnanet

YU d

inventori. Zfrgn. $. Jtem lapilli. lufl. de R. D.

x hbl

" 144

h

3. Econtra fi thefaurum quis de indu(lria

fadl, n

quefiverit & invenerit in loco alieno ; totus ce-

yrdlo: i

'

dit loci domino, five locus fuerit communis &

LOm

hia

ublicus pertinens ad fifcum aut civitatem , five

k vl

j

t domini privati: modo inventor cum furidi

amunenint

domino nihil in pactum deduxerit , alioqui por-

[ t

tio illi ex pacto con(tituta debebitur, Ratioho-

monire ts

rum reddirur, cit. L uz. C. de Thef., ut ita anfa

, nf

devaftandi agros & bonis alienis inhiandi pree-

cidatur,

)l-

y t

4. Sciens thefaurum in fundo domus aut

umb

agri latere, poteft domum illam velagrum eme-

i

re eo folum pretio, quod valent, feclufo the-

of

fauro, & hunc poftea erutum fibi foli fervare.

j ii

j

Ita Dom. Sotus füpra cit. Navarrus c. 17. um.

O Wd': P

135 & Theologi communiffime, & JCi pfä

Á

236

Dz Junr.

fim, nonnullis exceptis, qui dimidiam partem

gmenfäïül?

domino priori eedium aut agri tribuendam pu«

1000 [

tant. JKaro J. Partis petitur ex eo, quod the.

"T

faurus non fit pars fundi, nec venditor fit the-

jf (

fauri dominus, quem nondum invenit..Ergo

af od

propter thefaurum aliis ignorum fundus non

p

valet plus, quam fecundum fe alioqui ab zquis

m fundi (

seftimatoribus cenfeatur.

Ratio 11. Partis pa.

gj alb

tet ex nuper dictis: quia emptor domus aut

g (

agri thefaurum in fuo fundo invenit ; eadem

QU

uíüs prudentia, quam Chriítus in Evangelio

m»q&&&&xxxsg

laudi tribuit, Matth. 13. v. 44.

d

O. J. Lapicidina quz eft in meo fundo,

(i.1

|

mea eft, ut oftendit Covarruvias c. 37. 44. pra-

vihihts i

&icavum . 5., & colligitur ex l. "r z2 fundo. ff.

sndo liO

de Fundo dotali.

Idem fentiendum de fodina

ii p

carbonaria & cretaria, ficut fons , qui in fundo

dis QU i

meo fcaturit. Ergo vena metallicge non re&te

ld t

dicuntur effe nullius, fed funt domini fundi,

alnis

five is privatus fit; five perfona publica. .V,

UT

Corf. Quamvis metallorum nomine etiam faxa

Tedm d

intelligantur, ex ]. 6. C. de metallar. €7? metall.,

qundbgi

tamen a lapicidinis trahi argumentum ad venas

?o.rqul'ro t

metallicas non deber: ha enim funt maxime

UI (

seftimationis , ac proinde non eft eequum eas

la d

cedere viliffimo fundo; qua ratione in Z/7. de

h

R. D. $. Litere, dicitur, vidiculum effe piuram

"Apellis aut Pavrbafü in acceffonem viliffme tabu-

T

Àe cedere.

Deinde venz iítze fünt res naturales,

W)d ;D

Lt

quc& quodammodo in bonum publicum metal-

Iidnro

la progignunt, adeoque privatis ufibus non

l

Iin

(IZ/J'(, äb&g

videntur effe inftitutee , ut Dom.Sotus fup.cit. ar-

l ädfogb;

gumän-

)U

Dz Junz.

Qu ddl

il

J

237

f

Ü

tmentatur.

Unde merito Principibus fuus

Al

! canon ex eis debetur, ex /. 1. &? /e44. C. e. t.

) UC

' Hoc tamen fatemur, etfi veng metallorum

Mnis

' gullius fint, & res eruta fit occupantis; tamen

! feclufa omni lege civili & confüetudine parti-

m fui

!

eulari poteftatem & jus effodiendi tanrum com-

]7 i//vüqü]'gb [

1

M // /)//!//! ^

l

etere fundi domino , erfi is homo privatus fit:

nam fi cuilibet competat jus in fuo fundo ve-

Wt dmp

]

pandi feras, quee funt animalia vaga, & vena-

Nl

tores alios inde arcendi; multo magis domino

i ts

!

competet jus merallafuo fundo permixta & in-

herentia effodere, & ab eó ceteros prohibere.

lt s fl

Ob. II. Siquis thefaurum magicis artibus

LT

adhibitis inventum totum fifco debeat; aur in

i'rijad;

fundo alieno de induftria queefitum totum fun-

x d fs

]

di domino per leges civiles debeat, ergo pec-

i d

cabit; qui eum totum fibi retinuerit, & tene-

tlz l:

bitur ad reftitutionem.

E. D. Se2. 'T'enebitur

t o funq

adreftitutionem totius poft fententiam condem-

ipilia. V.

natoriam judicis C. ante hanc fententiam Su£4.

YUnE umf

Tenebirur ad reftitutionem dimidie partis,

ilr f

quam alioqui domino alieni fundi debuiffet , fi

um 4d t

fortuito thefaurum inveniffet C. tenebitur ad

funt x

reftitutionem theíauri totius N. . Citata J. uz.

Legum «

C. de tbefaur. decernit: Quodfi in aliemo loco tbe-

yen Dj

faurum. [crutatus. imvenevit , fotum boc locorum

T

domiro veddeve compellatur , €9 velut temevator

jijaci

legis falubevrimuee puniatnv. . Ex quibus verbis ap-

yre n

paret , difpofitionem legis effe poenalem, ad pu-

ybcume

niendam injuriam , quam inventor domino fun-

j in?

di intulit, absque ejus confenfu fodiendo hu-

at

mum, adeoque ad reítitntionem totius rhefauri

gum;

COfBl-

248

Dzs Junx.

La

compulfione,judicis effe exfpectandam, ut i

Ad dimidium ta. /

n rem

legibus peenalibus aceidit.

"

um

men thefauri domino fundi reftituendum te. ^

qut l

3

j

netür inventor talis ex con(cientia citra fentens

tiam judicis: hanc enim deberet illi; etiamfi.

l

?HJI:"

a

fortuito thefaurum inveniffer, ex legum difpo-

T

fitione definitiva proprietatis rerum, & non ex

*IQE!U!?

f

"

"

[

W

l

lege poenali. INavarrus c. r7. n. 175. Cajetan,

Imo licet inventor adhibita arte

r a(

q. 66. a. 5.

; dind;

maoica thefaurum iu fundo alieno (crutatusfui(:

fet, totus tamen non fifco, fed domino fundi

Jf ««

I

deberetur: flagitinm enim inventoris domino

l

j ln

adícribi non poteít, quippe quo ignorantehoc

factum fuit. 7Zvp. ]. 155. de &. 7., ut adeo ad-

M

m

m

huc ipfe potior debeat effe; quamfifcus. Bün-

neman. Exercit. 6. ad Inft. h. $. n. 5.

;

tvf

T

OB;. IHI. Multi contendunt , thefaurosquo.

"

^

um

cumque etiam in loco repertos ad fifcum perti-

—

nere, nec quidquam amplius juris circaeos pri-

1

Vatis competere; ergo gratis ifta de juribusin-

J

ventoris & Domini fundi referuntur.

E. M.

Corf. Cum ifta praxis valde dubia fit; ad mi-

nimum in plerisque locis non recepra; tutiusin

[ Dup.*';

Jure &ripto manemus, & tamdiu contra fifcum

N

in, zd(

pronuntiamus contra eos, qui magnatibus para:

AU

(

fitantur, usque dum vel lege; vel confuetudi-

ne aliud doceatur introductum.

Certe in lm-

D! Jaty

perio Romano- Germanico & plerisque ejus

ffümm

Provinciis adhuc hodie jus comrnune dethefau-

t

ris in judiciis & tribunalibus obfervari, refert

Sixtin. de Aegal. l.5. c. fín. n. 1.

Nec aliud in

II

rie

m

Gallia & Hifpania moris effe ; ad-du&is. Auéto

u$

IN

Dz Juns.

229

u

|

i

Pf:äj !

b.u.s' probat Lauterbachius ad ff. 27.de /2.

; .

"p

uam in rem Dorn. Sotus art. 3. cit. pronun-

VN f

)

b

)

. tiat , opinionem Paludani in 4. d. 15. q. 3. dicent;s,

70[01'0032;

def[h

d

gam ex. con[uetudime univerfos zbefauros , ubivis ve-

L 1

IN

eriantur , e[e Principum , uon effe aufcultaudam:

Ü Cïfcgïuæ

ut bene ait Silvefler ia F. $. 13.: Quoniam talis

It 1 äüüi»l:

confuetudo i. Republica bene inflituta non efl intvo-

M

dudla. u Hifpania namque iflee leges citatee ad li-

Dridili v

tevam [evvantuv.. Quave [i cogtvaria con[uetudo ali-

RTT

culi obtinuit , eff pev vim coutra jus INature c2

Y Wü ïkhï«

Gentum. . .. Utrum vero Princeps quotam aii-

tUtf u

uam ab inventore exigere valeat , quis forte. du-

10 d

/

[/777

Refpoudetur autem , uullam in tali exatlione

ETU

appaveve juflitiam: €9 ideo im Hifpania non eft ig

at j

uju , ueque uli e[fet , crediderim con[cientias obliga-

j

ve, [ed inveutorem [ecundum jus commune po[fe vo-

xlb

ma confcieutia poffideve. KHla&tenus Dom. Soti

idikum a

judicium.

T

ï

ARTICULUS- VI.

:

,

h iejubs

De inventioue verum, quaru'n dominus adbuc

fUNO o

j , d

exflare pre[umitur.

n t

ota. Duplex hic proponi quaflió poteít,

cnnr u

N

altera; ad quid teneatur , qui aliquid inve-

fb i

nit, ignarus quis amiferit? altera vero, an poft

jeonfusto

diligentem inveftigationem domino rei amiflze

Caein

non detecto, inventor teneatur illam erogare

in pauperes , velad uíus piosimpendere? Sen-

u &

d

tentia affirmansolim eratcommuniífima , atque

etiamnum eft multorum: negantem vero tuen-

bfwj,vrfïï

ycannt

tur Dom,Sotus de J. & J. l. 5.q. 3..3. $. « fecun-

l

n

et. Na-

ais

;

-jum argum, [ub snedium. , Sarmientus; P

'r

!

U

Varrus

'

Dr Junxz.

240

(animo

varrus , Malderus, Medina , Diana, & complu.

r

jggir

res alii, quos refert Cardin. de Lugo n. 158.

Dico 4. Inventori rei amiffze, cujus domi-

, Jitiba

nus ignoratur, non licet eam fibi retinere, fed.

amadud

entia in dominum illius

orpora.lt

tenetur debita cum dili

W[C

w enma

inquirere, &huic detecto rem fuam reftituere,

3

^dindomin

quin e/gergov exigat.

'hefis eft omnium, &

j f conrt

explicatur per partes.

a t

I. Quod inventori non liceat rem inven-

J t

tam continuo fibi retinere , concluditur ex $. z/.

|

Juft. de R. D. , ubi poftquam fartum committere

N

dUS

l

dicebatur, qui bona metu naufragii in mareeje-

€ta nactus, lucrandi animo abftulerit, mox ad-

fri, t

jenrmd

ditur: /Voz longe videntur difcedeve ab bis, quisde

UET

vbala curveute , mon iutelligentibus dominis , cadunt,

Clarius autem pro thefi exprimitur 7. 43. $. 4.

turumy

f

j

[

L

E

l

/l

///

jf. de fuvtis.: Qui alienum. quid 3acens, lucrz fa-

ld

ciendi cau[a fuftulit , fuvt obftringitur , five fcit ,

J

W

:

li

lawdi

cujus fit , five iguovavit , vibil enim ad furtum mi-

nueudum facit , quod cujus fit , ignovet. — Et ibid.

al

$. 7. dicitur: $i quod imvenituv , neque fuit deve-

1 Jominmren

jatmma

li&um, uec imventor. putavit , jacens 1amen tulit ,

l

i

Af]

1

zon ut lucretur , fed vedditurus ei, cujus fuit : on

!

I mqüm

zenetur furti; evgo i animo übi retinendi tulit ;

furtum commifit.

f

"

II. Quod eneatur in rei dominum inquire-

, qiii

T

re, $. 8. l. c. habetur, ubi abfolvitur furto

Y

N

vemn fic tulit, quafi veddituvus ei, qui defideva|jet;

!

W

W m

vem [uam : ac mox fübdirur: Solegt plerique etiam

boc facere , ut libellum proponant , comtinentem 1t-

t

dn

veuiffe , cy vedditurum ei , qui defideraverit: . bi er«'

oitar| 1

£o oftendugt , gon furandi animo fe feciffe.

furan-

m

M

Dz Junz.

DIL)

241

o

furandi animo rem retinet, qui debitam indu-

:

du

e il

M

ä

dj

ftriam inquirendi in illlus dominum non adhi-

u

r

bet. Juftitia autem inventorem obligat ex qua-

| fi contraétu ad illam inquifitionem, in quantum

lii

Jj

rem corporaliter poffidet & in füa cuftodia de-

"

l

Itn p

J

i

l

tinet: f1 enim noluit fübire obligationem inqui-

34 Qnnin,

rendi in dominum, ut negotiorum peftori in

tali cafu convenit, debuifler rem in fuo loco

t f s

reinquere, ut vel ipfe deminus, vel alius rem

huic redditurus inveniret,

r*udï,wrew;':

n p

Quod domino cognito rem inventam

It

j

reddere inventor obligetur, lex cit. $. 1r. con-

;b

li

firmat; detentorem furtiarguens. Denique fi

].

ter'.*.:moxä:

inventor reftituendo rem aflervatam a dornino

M

Éeerga. (i. e. zzrveztionis pramia) quee dicunt , pe-

jb

ta5furtum quidem non dicitur

facere;ez/Ppog pro-

1/

i

Ij

Ve petat aliquid. Ybid.$. 9. & 1.

1,$.5. de extraord.

gpr, i

T

togriit. Nilidata operainquifiverit rem defperate

nud m

amiffam, vel impenfas fecerit in inquifitioneta.

w E

Dico II Qui poftdiligentem inveítipationemm

CL

dominumrei inventee non detexir, non oblipatur

p m

jure nature expendere illam in ufüs pios. Prob.

af

Falíum eft principium adverfariorum, quod

ao u

amittens aliquid communiter velit, ut, fe poft

inquifitionem debitam non detecto ; resexpens

inumiqu?

atur ad pios ufüs, fine ulla fpe; hanc recupe-

i fürt/

randi, fi forte poftea ipfe compareat. Quin

d ij

É

i

potius praefümitur dominus rei amiffte velle;

ines

Ut maneat apud inventorem, quam ut eroge-

tur in pauperes: fi enim res ab inventore affer-

D d

u i

vetur, domino major füppetir fpes illam recu»

perandi: nam fi ab inventore cuftodiatur , aut,

jj P

ln

Q

domi-

"

242

Dr Junr.

| W n

domino poftinquifitionem decentem non com.

parente ;

bona fide abfümatur aut alienetur, ei-

ul & nl

P

ftmodum comperto reddenda //

f p

dem domino po

od i

eft velin natura, fi adhuc extet, velin equi-

!

valente, in quantum inventor inde factus fu

it ?

/

f Augu 'H

.

lum rei

ditior: huic enim non tribuimus domin

í U ii

hm

nifi haberi pro dereliéta potfit ; aut eam fortaffe

^«5; (cl

legitime praefcripferit, — Layman 1:3.1,.4. trBl

l

'A:". Lä'ï(v Ll

1»

.'?

CA5b n- 2 L

nepotio«

n

ï

Conf. I. inventor, ficut bonus

|

|

rae-

g

rum procurator ad id folum tenetur ; q

*

w

ftito dominus poftea comparens non poteit ra.

tionabilirer conqueri: atqui fi inventor fervet

j n

Tontdt

obligationem & animum diéto modo reftituen-

di, non poteft jufte dominus conqueri: fecit

t

1 f

enim inventor ; quod ipfemet ; velquilibet alius

fuis bonis amiffis ab inventore fieri vellet.

vinfd

w

Conf. II. Si inventor re apprehenfa puta-

tet; fe fine ulla fpe lucri; nonnifi onus & obli-

ä'mm-:»emf

L1y

gátionem confcientie ad inveftigandum domi-

num , ad diftribuendum pauperibus, ad proban-

titiia

Pf

dum in'judicio fe diftribuiffe; anfamque fcru.

pulorum a fe contrahi, íàne rem fepius in lo-

V igeig

n

€o relinqueret, quam tolleret; quod utique do-

mino non prodeffet.

Ita videmus ab hareti«

tatibus (ape abftineri ;

a quibus nonnifi mole«

kxw j

ftia: exfpectari poffunt.

füafione homi«

a

p

Couf. 111 ex communi per

num, qui poft debiram inquifitionem i

n domi«

L

Udügu.u,

num factam, inventa fine fcrupulo retinent;

ita ut paffim forzuati itrventores dicattuts

3f

il

)

j

j

» ,böö

TU )1

Dz junx.

242

ts

!

Vty

Obj. I cont. 2. concl. auctoritatem SS. Au«

EU

r

guítini & Hieronymi, c. Siguid imveuifli & c,

1 COnY m

'üu(

Multi fine peccato, 14. d. $.. quiinventorum re«

Ftt

Wt

tentionem rapinam appellan. Ergo. g. JV.

Mi

Corf. Auguftinus hom. 9. ex $0. $i, inquit,

Limus d

quid imvemifli, & mom veddidfli, vapuifli. ..

D! p d

Qui aliemum negat , ff po[&t , €9 zollevez.. Ex Hie-

WU/;;A/,)',[L;

ronymus ; vel potius Origenes in hom. 4. in

c. 6. Levit. Aulzi , inquit fze peccato putant effó,

lts tj

fialienunnm, quod inveuevznt, teueant : 09 dicuit, Deug

"m;q [

mibi dedit, cui babeo.veddeve ?. difcaut ég0 , peccas

Ibtoicn

tum boc effé fanile vapitme, fiquis inveutamon ved-

[iyett

4.. Ex quibus fatis apparet; Patres de iis pro«

tmo d

nuntiàre, qui alienum quid jacens lucrifaciene

b aupiti i

di caufà rollunt ; aut qui domino comperto illud

hgt d

non reftituit, ut fupra oftendimus ex /, Zul[us

hn

creditor. F. de Furiib. De obligatione autemine

j g

ventà in paüperes expendendi dicti canones ni-

1] meminerunt.

[ions & d

galn (

[

Ob. 14. InHifpania PP* Mercenarii & Tri«

N

hs

hitarii privilepium ta

Regibus, quam a S.

al

wl

ontiice habent bo

n

miffa ab inventoribus

àd redimendum captivos exipendi, etiam füb

m/æpiusm/o-

ii gt

excomirnunicatione; ergo inventor non potel

ip li

:

&a jure retinere.

& Diff. Conf. inventor non

v müïï

oteft ea retinere jure naturce. N. fi illi obftet

lex humana, non poteft ca fibi retinere C. Lüdo-

li b

vicus Molina d. 749. & 750. & cum eo Pa-

m

aus, Dicaflillo, Pet. Navarrus, Atragonius,

m

odriquius ; Henriquius ;

omnes Hifpa-

]

]

ni, tradunt , legem illam non oblipare ante

l

j

qui-

. fententiam judicis & exg&

2

ipncm; imo ne

dem

244

Df. Jonr.

domi

dem in ufü effe in Hifpania, nifi quoad anima. !

ami

lm f

lia quaedam errantia, quee. Hifpani Monftren-

cas vocant, ut non magis curanda fit, quam fi

s d

gem p

lata non effer. JureSaxonico poftprefcriptam

publicam rerüm inventarum faétam promulga-

sureree

i o

tionem, domino non comparente, tertia earum

ii

parsinveutori , reliqua Magiftratuicedunt. u-

um ia

re Culmenfi datur ab judice, cui res inventa

offerenda eft, premiolum inventori, ac poft

sf n

w

fruftraneam trium annorum indagationem in

dominum, rei dimidium domino foli in quo

um

"Wa

reperta eft, cedit, reliquum dimidium in pios

m

ufüserogatur. Quaquidem omnia noftre rhe-

fi nonadverfantur, qua ftatuimus, inventorem

gun a,

myrado m

rei, poft debitam inquifitionem non comper-

to domino, non obligari jure natura ad illam

umdquod

ARU

in ufüs pios expendendam.

n

Ob;. I1I. Inventori deeft titulus ad prafcri-

16

bendum vel ufücapiendum rem inventam ; ergo

in fine probationis concluf. 2. non recte dicitur,

[

Quf

antequam fovte talem v

vefcripferit ; cum num-

quam bona fide ufücapionem poffit incoare,

Ts t

"Antec. con[lat ex ].ult. C. Undevi. ubiImperator:

Mi

Omues , inquit, Scire debent , quod fuum mon ef ,

v

)

Loc ad alios todis omnibus pertineve. — W. IV. ZAn-

fe. Etfi quidam probabiliter teneant, inventa;

DI

defectu tituli boneeque fidei, preefcribi non pot-

fe: nihilominus, fa&ta fruftra diligente inquifi-

m*iivztä

tione in dominum rei, hanc ex titulis pro dere-

Dj

Dd

lio, & pro [uo, legitime ufucapi, probabilius

videtur ex argum. 1. 5. pr. . fi ufusfrucus peta-

Fa

?ur; modo ex circumftantiis prudenter colligt

F

p9 1t5

)

Dz Junr.

245

h fl

A

poffit; dominum, qui perdidit, abjeciffe ani-

hi

mum illam recuperandi.

Quodíi conjectura

NI

ifta defuerit, res amiífa licite, ac citra oblipa-

« O"'t')

tionem expendendi illam in caufas pias, ab in-

g,

ventore retinetur, fed absque dominio. Ex

"^i modo difputatis

!

T j

Colliges £. Huc revocaribona incerta; quee

555 fine omni delicto debentur: nam licet inventa

U j

non fint, eadem tamen illorum: ratio habenda

pl j

efta poflefforibus, qua fecundum doéctrinam

m

jj

q

modo traditam , haberi poteft ab occupatori-

|

busrerum inventarum. '['alia bona zzcerza ex

mmm

vindr

cogtratlu fünt, quae haeres reperitin heereditate,

VH

quam adiit, neíciens tunc effe aliena ; vel ex

contractu mutui, ut cum quis Íciens, fe mu-

SUEAUA

read i

'tuum aliquod debere, nefcir autem cui, credi-

tore non comparente ; aut cum quisdepofitum

ls d

tenet militis occif1, i

redes.

gnarus quinam fint equ he-

t ey

rded

Il. Aliabona fünt zzcerza ex delio; ut cum

1); Ut

quis furatus eft, ufüras exercuit, cum merca-

tores, caupones, teloniarii alios fraudarunt, &

pf ia

jlnpetr:

neíciunt eos, quibus damna intulerunt.

Hoíce

m m j

omnes non poffe injufte parta bona ifta retine-

p

re, doctores unanimirer fecundum jus naturee

jt, vt

& leges pofitivasenuntiant. Et pluresquidem

cum S. "l'homa exiftimant, ex eodem jure na-

Yliionpo

qeing

L

j

turali illos adftringi ad erogandum injufta lucra

M

pust

p

inpauperes, vel alios ufüs pios; Sed contra-

l

j

j

rium aliis probabilius videtur: nam etfi bona

p

j

u;M

ejusmodi retineri vetet lex naturalis, non tamen

j

continuo pracipitilla pauperibus diftribui, aut

u

in

2

3

246

De Junx.

igm d

in alios ufüs pios expendi , ut re&te probatLef.

m

fius, evertendo ipforum rationem , quod de-

gt d

bitor jure naturee teneatur bona illa reftituere

TL

quoad poteft, ut nimirum falrem illorum utili-

g dari pH

tas domino cedat pia erogatione ad ipfius vivi

ynem u

vel mortui Salutem.

Sane talis eropatio pia

;f d

non prodeffet quidquam domino, qui in herefi

; :

vel alio gravi peccaro decetfiffer. Neque Pon-

TIL

tifex compofirione per Bullam Cruciate facta

jb

permittere poffet, ut quis retineat partem bo»

WW&W

norum incertorum injufte acquifitorum , fi ju-

sit

re nature pauperibusdeberentur, Quodfilex

f du

nature, aqua fine dubio dictaturinjufte acqui-

ts Md

fitorum reflirutio, etiam injungeret eropatio-

1. t

nem illorum incertorum bonorum in ufus pios, .

[I, Na

obligatio ifla conftitiffet fapientibus ethnicis:

d an

quos ramen (emper latuit

frermum]

Denique ficut omne damnum & injuria fit

diinmia

certee perfonee vel communitati: ita omnis re-

enim at

ftitutio jure naturali debita. debetur certe per-

fone vel certae communitati; atqui hec incere

DT

i p

tà non debentur certz per(one vel certae com-

þabærj hr

m

[

munirati; ergo non debentur jure naturali.. u-

LTU]

ie ramen potitivo vel arbitrio humano potelt

aliquid deberi in incertum , ut fi tibialiquid de-

Rïäïcjh"üem

TA

dero diftribuendum in pauperes, vel alias pias

caufas pro tuo libitu, fi omiferis, & mihi, &

Wt

;auperibus in confufo injuriam facis.

- $i ditis non poteft bona incerta ex delidto

Bd

illerum poffe(for retinere, fed debet erogare

&tj

jn pauperes vel alios pios ufüs; ergoneque por

ünt retinere bona incerta ex contractu f&d eo-

)UI&!, Cosd:

em

l

Dz Jonr.

247

W

li

dem modo erogari illa oportet. .. N. Conf.

If J

Ti

I

Extat folum lex preecipiens erogari in pauperes

wrb

lona itcevta, quec ex delicto debentur: nam c.

Ál

Qumn tu. de ufuris.

Alexander IlI. jubet tales

if w»

n

