Gf2111
author: Munier, Ulrich

y.

z

g

I nl

^

ER

A. Xy W RCR

BAU

a Em

x

tocnd

WV

A

m

TNS

o

i

——

:

--

DP Ea

MY E

ogess um al n ei s aE j sE

-

r d

E

E p

-

s.

C

2

X

i

C

x

n

z

x

Ra

i

A

-

Lt

Ms

d

:

x

X

du Ri i. -

t

a

pucus

m

E

L:

i

b Pexrp od

EEE

Y

du

iE

R

"st

gt

u

*

C

-

ss

A

E

P

K

3

w

w

u

L.

i

LC

d

a

Af

"

$

?5

À

uN

-

»

J- €

*

,HA.

x*

U

N

A

*

t

L

* -a i

M

*

d

W...x .

-

k

i

.

;

M

2*

(

E

*

x

*

"

f5

o

j

z

Lal o

Tany

3

g

4

d

£

R.

2

?

a.

x

ia

" .

*

i

..

-

« dastanli

D.

Ü

L

AX

AR i

E d

U EV r i j r m t n

—

—

r

N12«5118565/0

021

I

T

1

j

i

ETUTE

d

r I

TM

A m

N

———"-4—' m s —

L Ed

TX

—— m

——

[

——

X

t M

TTWDSENC

-

N

al

INSTITUTIONES -

"THEOLOGIC/E -

QUIBUS -

ä.f

PRJETER FïDF I DOGMATA

PROPUGNANTUR

3U/ESTIONES

ISCHOLASTICAE,

QUJE AD NOTITIAM

| SACRARUM SCRIPTURARUM,

'TRADITIONUM,CONCILIORUM,

& H/ERESUM LONTFUTATIONEM

ONDUCUNT,

Ex CA

ÁAD USUM

! 'THEoLocrLE CANDIDATOR

ACCOMMODATJES

OPERA AC ST UDIO

k

P UDALRICI MUN

s

: 5U0c, Juisu, -

Ss 'Theol. Doctoris, Ejusdemque

in Univerfitate Wirceburgenfi Profefï'orls

Publici & Ordmarn

Q

Í

TOEACTA-TTIS

|DE JURE zr JUSTITIA.

Cum Permiffü. Superiorum.

BSMISQRIQIIMIIMCHeLSMeIDMIIMC II

W IRCEBURGI,;

Tyrrs, Viduc Joan. Jac. Chriftophori Kleyer;

Univ. "Typogr.

W

À

"

J5

CM Rs - WUV

«2 8

^

A

—^

E AA u

J

(

^

14

(EIA

À

m m

w&&

-

æææ&ææææwæ

ï

EE EM

H

!

INDEX TRACTATUS

THEOLOGICO-DOGMATICI

]URE zv JUSTITIA

DisPUT.

. DE JUmx.

pag. 2

Caput I. Prlma notio, acDivifio Juris. 2

Articul. L. Pavia 9 potiffma acceptio 3huvis. 2

- - Hl. Quid requiratur ad us five juftum ,

*l

in quaptum eft obye&um qufittia ?

- - lII De jure in ve, &2 de qure ad vem. 12

- - IV. Quid €9 quotuplex fit Dominium? 16

26

- - V. Definitio po[feffrouis.

- - Vl Quomodo polJffio. dividatur , acquira-

s

tuv, amittatur ?

32

Caput II. De natura & proprietatibus doml-

nii imperfecti fpeciatim.

Articul. L Quid & quotuplex fit ufus f;u&us

fovmalis £

3

- - lI. Que officia jus fffud in ufufru&uario exi-

-

at, eg quando de[mut?

- - HL 242 pev. Profeffonem . Religiofam. amit-

y

zatur ufus fru&us, quem ante. Profeffronem

Juam babuit. Religiofus?

49

-

- - IV. Deufu g babitatioue.

$3

Articul

)

Articul. V. Quenam fint. [evvitutes veates pre-

diovrum 2

60

- - Vl. De sntevdidlis.

N

76

Caput IlI. Subjectum Dominii.

87

Articul. L. Qua vatioue bomini comveniat domi-

nium?

87

- I. Dominium Pupillorum.

90

-

III.. Dominum . Servovum.

98

-

IV. Dominium Filüfamilias.

Ioj

-

V. Dominium Conjztgum.

IIj

-

VL Domiuium Religioforum.

134

- VIL J2Domigium Clevicovum.

154

d.

- VHL Facultas Cleï?'comm civca fuper

164.

Caput IV. De obje&to Dominii.

197.

Axticul..T. ,22 bomo babeat dominium. vite q9

qembrorum ?

187

- -IL Urmum bomo fit dominus fame fue «9

bonovis ?

192

- - HE.. Urrum bomo po[fit effe dominus bominis

alterius ?

196

Caput ; V.. De modo acquirendi dominium

in res, qu& vel nullius füunt; vel com-

imunes:

204.

Articul. L . Quo jure fatla fuerit prima verum

divifio ?

204.

- - II. Quomodo auimalium dominium acquira-

2IO

zur venatione, pifcatione , aucupio?

-- ]HEL 7 Princeps fubditis fuis venationem in

j

2]uem

- locis. communibus , aut etimn ad al

/

privatorum. ;[petlantibus Jufle. probibeve ;

of[2 ?.

22t

iflam

z - IV Quomodo peccent , qui eoutra qu

pro-

£

J

jl þf P h.

probibitionem. pecora. pafeumt , aut. ceedumt

f

ligua ?

226

D 4

Articul. V. JDe inventione verum y que tullius

funt.

229

^j (

- - VL De imveutione verum , quarum domimus

"

adbue extave prafumitur.

239

5V

- - VII. De veliquis uodis acquirendi, jure gen-

)

tuum.

248

"

-- VIIL 727 €$ quomodo dominium fru&uum

llj

ex aliemo fumndo provemiemtium a po[fiffove

p

acquivatur £

263

1

Caput VI. De translatione dominii per d

ona-

tionem.

Wefu

N

Articul. I. Qu«en

am prbm;'[,ïorzes ex oþjeöïo?zznï

Ij

arrite juve nature €9 pofitivo ?

177

ITj

[

II. Quando &$ quomodo promiffones. obli-

n

ent ?

a84

du

1

'

II De domatioue propria.

293

n

IV. JDe donationibus anpropriüs.

304.

tlntint

-

V. IDe pvomiffronibus, €g. donationibus ab-

I

, fenti falis.

3II

Yminium.

1

VL Quomodo promiffoues, €g domationes

d u-

obligare definant.

*

317

p

Caput VII. De translatione dominii per ulti-

1 ETU

mam voluntarem.

326

)

Articul. L 24g zeflamentum mon privilegiatum ,

Vi

cavens foleuuitate aliqua , fit ivritum? | 326

90

- - IL. De teflamentis privilegiatis.

343

jom

- - Ill Quid ad coudendum teflamentum vequi-

qijat

vatur ex pavte teflatoris?

353

W[lly":ilï )

-- IV. Heredis inflitutio , aditio beveditatis ,

0i

exberedatio, vitia teftumentorum.

gT

- - V. De Codicillo.

3

l j'uþam

FW-

-- VI. Ze Sulflitutiotie , eg Fideicommiffo. 383

Articul.

.

þl

Articul. VIL De legatis , de pavte falcidia, €? — | g

trebelliauica.

390

1

- - VIII. 2* fucceffoue ab inteflato geueratim.

- - IX. Ordo [uccefftonis moderzo ure' potg'/lj"z(ï

7Humt.

416

Caput VIIL De translatione dominii per

contractum generatim.

436

Articul. L. Qualis obligatio ex patfo nudo oria-

tur ?

436

A

- 1. Quinam coutvabeve poffrnt ?

44$

Uti-

- II Quando error €3

4olu3 contvattum

tient ?

464

-IV. n coutraflus ex metudniti valeant *. 473

- V. Utrum contra&lus yuve bumato irviti ju-

481

vamento fivinentur ?

- VI .4u liceat contrabentibus pemteve - [eu

vefilire, aut penam in uon Jervantes coutva-

Gum appouere ?

487

$

- VIL. Üter ex contrabentibus praftlare dam-

ua debeat 2

49

-

- VIIL. Faviimodi , quibus diffolvautur coutra-

Gus.

503

(

cia-

Caput IX.

De /conrria&ibus quibusdam fpe

At

tim.

f10

[

Articul L. Commodatum , Precavium, Depo-

fitum, Pignus, Hypotbeca.

j10

-- De mutuo.

529

-- IU De ufura.

$39

- - IV. Queis nominibus ultva fortem exigere

554

creditor aliquid poffit $

/L

- - V. n flatutum Principis , aut ufus provin-

j

cie fufficiat ad exigendum auctarium pretev

l

568.

ld

fovtem mutuo a'ammf

Articul. VE

t'.

!f

Articul. VI. De montibus pietatis.

584

g

il [

D

h

- - VII. Decontrattu emtionis, venditionis. $92

- . VIIL.. 2e emtione cenfus.

610

- - JX. De cambio ; contra&u Societatis.

JDe

l jm:;;;,f,

62

Sponfioue €$' alea.

.

]

Y

SeX. De Locatione ;

Condu&'ione , Empbyteu;

li

//

ll x

1, Feudo, Libelle, Supevficie.

X

qi

636

10À i.

Caput X. De translatione dominii per Pra-

^ fcriptionen.

6.

D)

Il

649

4

Articul. L. Prefcriptionis Suflitia.

N

- - ]L. Zona fides, prima conditio ad praJcriben-

um oj

dum necefavia.

657

:

]

-- Il 2e zzulo, a

Itera conditioge ufuc

a pio-

;zlzgmr,?ï

9is.

675

Mririy.

h

- - IV. Quenam bona aut jura ufucapiuon po[-

fiut 2

683

hm n

-- V.

santo tempore opus [it ad prajcriben-

DAT

duim «

"

689

D

4

)

-- VI. De reliq

piio-

fac ám-

is.

Ui p*roþrie:at?bm prafcei

:

698

p

TAU CULT

Disrur. Il. De. JUSTITÍA.

[5

Caput I. De ;Juftitia commutativa. 703

im fs

Articul. I. De objeto JTu[litie commutative. 703

f0

- - II De veflitutione genevatam.

716

», D.

- III. .De damnis animi compen[audis.

729

m

-

- IV. De veparatioue damuorum alterius cor-

»

porà illatorum.

733

z

p

- V.. De veflitutione fame &g bonoris

132

L

m uj

- VI. De reflitutione bomorum fortune ob iu-

Y

]u

- jguflam acceptiouem debita.

- - VII. 2De reflitutione vatione vei acc

ufw' a

epte. 761-

€

rin p

Caput II. De Juftitia Diftributiva. 770

V

"

179

Articul. L. De zzcgptione perfonarum

Articul.

Artic. V

[

^

Articul. II : Qéomodo facienda diffributio pve-

G

fe&uravum , €g Officiorum civilium? — 774

- - III. 74z liceat vendere munia civilia? . 777

j

W.

- - IV. De difiributione beueficiorum ecclefiaflico-

Tum".

781

ä

Caput III. De Juftitia legali. :

79?

|/

Articul. L. Urrum Sufitia legalis frt virtus [pe-

cialis diffintla à virtutibus alüs ?

792

-. IL 2eributis.

792

vatim.

III. De judiciia*ïj'oyjïcio judicis gene

; 806

T

I

IV. 24n judex damnave poffit probatum [on-

zem , - quem certo [cit eJfe sufoutem.

812

$21

V. : De 'officio re;.

/

De

Y

)

AA

«

&'H

12722 o*

^

S

NY

1x

lm

Pifi

!T

li

v-

fy]

l

"

(j

ii

14

j

Il ,

Wö)

E7

)67

Z

Qu

v

$22

If »

D .

0p G

De . u

ljea

-B

wl

A'X

J*

N

4

$8212

j

|

aT

p r

C

"

]

pl

TW

Wt

QW

7

D

A d

b

r m ,

]

"n

»9,

)

u

n

TRACTA'TUS

$of

L

'THEOLOGICO-DOGMATICUS

ll

i

j

—

?

JUSTITIA.

*

e przcipua Virtutum moralium Tu-

D

ftiria difputant "T'heologi in Lib. 3.

Sententiarum, diítinct. 33. & feqq.,

& in alteram fe&ionem partis 2. Summz

$. Thomz a q. 57., ac deinceps.

Jus

item Canonicum in Decretodi(t. 1., ac Di-

geíta ftatim initio, de ,Juftiria & Jure, ubi

Lege ro. definitur Zufutia couftans c per-

petua "volunmtar jur. Juum . cuique. tribuendr.

Qua definitione Juftitia moralis Virtus fa-

cile difcernitür a virtutum omnium com-

plexione , de qua Ariftoteles s. Exhic.

€. L.5 item ab habitu gratiz fantificantis

& caritatis füpernaturalis, qui in Scholis

Juftitia habitualis appellatur;

"!

À

Cum

.K1'

2

Dz junr.

Cum vero ad Virtutem iftam intelli-

[ ([

LU

j

gendam perneceffaria fit Juris notitia;

" ra£&tatum prefentem duabus Difputatio-

W

i)

nibus finiemus, quarum prior aget de

)

Jure, alter. de Juftitia.

ff

[

DISPUTATIO I

Iu

M

Dz Junr.

"if

Mi

N

CATIDT

Prima uotio ac. droifio. faris.

j

ARTICULUS I

[

Favia eg potif[umma acceptio. uris.

x

ico l. Juris nomen sequivoca fignificatione

D

quadrifariam accipitur. Prmo pro norma

;

g

aclionis juftae ac rectee, ut praceptum,; lex,

4571

quae us fcviptum dicitur a B. Thoma q. 57.2. 1.

Jl

ad 2., & Philofophus r. Politic. inquit; Sus

j

Judex autem dicitur dicta-

éfl judicium Suffum.

re jus, & juri dicendo preeffe, eoquod fenten-

tia judicis lex queedam privata effe cenfearur.

Secundo pro. feientia juris, feu Turisprudentia:

fic Celfüs tefte Ulpiano, 5/us , inquit of ars Lo-

"

uit9 equi.D. D. . de . & J. Zertio accipitue

A [

jus pro poteftate legitima, quam quis habet in

Il

rem aliquam; quo pacto dicitur aliquis uti jure

!)

füo, fervare jus fuum , fuccederein jusalterius;

j

l]:,

]us

w

Dz Jünt.

3

Ij

sus füuüm in alium transferre. Hoc folet appel-

hg

lari jus activum, formale & poteftativum ; ejus

p

h

l

E

,

l

)

vero exercitium ufus juris nuncupatur. Quar«

£0 denique jusidem eftacjuftum, eequum ac de-

b!' agw |

bitum; & quia hoc eft objeétum ac terminus

juris formalis & aétivi, appellatur jus patfivum;

materiale & objectivum: quo fenfudicitur cre-

I.

diror.jus fuum obtinere a debitore pecuniam

mutuo accepram reflituente.

Ut autem jus

iftud paffivum evadat debitum legale & obje-

&um juftitie , non fufficit oriri ex quacumque

isféntia & honeftare morali virrutum caeterarum;

j

fed ita debitum effe oportet, utalter habeat ve-

rum jus & actionem ad illud exigendum.

jus

illud a&tivum generatim dividiturin jus proprie«

tatis & jurisdictionis: ac de priore quidem

li.

Dico I7. Jus proprietatis eft legitima pote-

flas libere oblipandi alios ad aliquam actionem

af

vel ilius omitfionem principaliter in bonum

YT COLRDÀ -

proprium ipfius obligantis.

Dicitur L poreffas

tm, h,

legitima h. e. quee nititur lege naturali vel po-

p d

fiuva: poteftas enim, cui leges adverfantur;

yi, u

non eft jus, fed vis aut tyrannis.

II. dicitur Z-

qr dite

dfentene

lere obligandi: nam qui jure activo ifto pollet,

poteft pro libitu juftum non exigere, ac jure

sfeaut

fuo cedere, ita ut citra injuriam hoc ipfi non

yvdenti

praftetur. In quo juftitia a virtutibus aliis di£-

ob

fert: parentes enim obligationem piearis rela-

p at

xare filiis non poffunt,

nec jure fe abdicare;

j x

quod ànatuza habenr. IIL dicitur , pozeflat oblz-

uj

gandi alios. ad a&ionem , vel ejus omifftonem: . jus

iiti

enim iftud.moralem neceflitatem aliis affert aut

^

j

A

3

2

praee

9 |/

4

Dz funr.

du

proftandi quod mihi debent, aut omittendi

actionem qua lederer , aut a meis actionibus &

au

p

funétionibus impedirer; nifi violando hoc jus

injuriam velint in me committere.

IV. dici-

q

K

tur, priucipalitev, in bonum proprium , b. e. pree-

U

cipue , formaliter ac directe ordinatum ad com-

modum fuübjecti illud jus habentis: nomen enim

Tif

i

proprietatis hic largius adhibetur, prout etiam

complectitur ufümfructum , & quasvisomnino

(

fpecies juris diftinctas a jure jurisdictionis; qua-

rum unaqueque facit propriam & fuam ei,

u

cui ineft, rem aliquam vel fimpliciter vel fe-

)

(

cundum quid. —Quo ex capite jus proprietatis

fecernitur a jure jurisdictionis, quod definitur

1

(j

poteftas publica fübditos obligandi ad aliquid

faciendum vel omittendum in bonum commu-

Mi

ll

Ml

Pl

mitatis qut privatorum; aut, ut Efparzee pla-

M

A

cet, jus principaliter, immecdiare & directe or-

MM

dinatum ad felicitatem alienai.

Ubi 4à prazx-

g

paliter , divetle 69 immediate eít fignanter ex pen-

dendum: nanipoteít jus proprietatis etiam in

I

d

bonum aliorum & in communem utilitatemce-

dere, fed indirecte ac ultimato: cum viciflim

ifp

[

jus jurisditionis quandoque conducat in bo-

num habentis jurisdictionem; At vero hac ra-

tione admixtum quid liabet ex jure pfoprieta-

i

tis ex parte fübjecti, licer non ex parte termi-

ni

Nam etfi jus jurisdictionis quoad eminen-

g

tiam & poreftatem alios gubernandi , termina-

Dd F

li

sj

tive & objective, feu quoad actiones fuas pro-

prias, quas imperat, aliorum commoda refpi-

1,£

ciat; entitative tamen & fubjeétive cedit fimul

'Gudl,4

inm

[ od

Dz Junr.

.

Qf

!t

in bonum imperantis, cui preter honorem &

J

4

excellentiam poteftas imperandi plerumque

m

haud parum utilitatis & obleétationis. affert.

:

A

)

D

Quapropter fiquis absque jufta caufaà Superio-

r

J

M

rem lepitimum hac poreftate exueret, aut eum

D] &f

in juris fui exercitio impediret, injuriam ei ve-

Tnenim

ram & ftrictam inferret, verum jus proprieta-

QUE lum

tis ledendo , hoc eft tam jus ad jurisdictionem;

TU

quam jus ipfum jurisdictionis formaliter.

li, qu.

Qh;. J. cout. 2. Concluf.. Jus proprietatis eft

m d.

tantum aliquid morale, ergo non poffünt ab eo

w

procedere effectus & actiones reales.

g. Dift.

Oprd

Corf. Effe&tus &actiones reales non poffuntab

eftitr

hocente morali procedere effective, quafi pote-

j dqid

ftas moralis fit principium effectivum actionum

QT

realium C.. non poffunt ab eo procedere tam-

T l-

quam ex principio formali exigitivo IN. — Hoe

deot.

folum habent a jure, ut licite & fine injuriaex-

r

erceantur. 'Tria autem confideranda funt in.eo,

gt

qui moralem hanc poteftatem habet: quorum

etm i

Primum eít capacitasrealis, unde actiones pro-

Gl

cedunt: 7lerum eft jus ipfüm capacirati natu-

viclim

rali füperveniens , & denominans actiones legi-

nb

timas: Zev/ium (ünt refpectus varii in jure illo

hi tte

fundati.

Jus enim illud duo potiffimum re-

opïïexa-

picit, nempe juftum feu debitum legale, quod

« tet

eft objectum juftitie , & obligationem juflitize

'

emind

in eo qui deber. Exemplum prebetur in Do-

termint-

€tore publico, cui Przrmo ineft fcientia, a qua

fpsptt-

procedunt actiones reales docendi & interpre-

d -

tandi: Secundo e(t ipfum jus docendi & inter-

d m

pretandi, ratione cujus dicitur licite docere & in-

n

terpr ej

Agl

6

Dz Jonx.

terpretari; 7er/jo funr diverfi refpe&us jure

j

M

hoc fübnixi.

vl

Ob;. II. Pupilli & amentes habent verum

p

jus proprietatis in bonis fuis, nec tamen habent

V

poreflatem libere oblioandi alios &c,. Ergo. jus

ql

proprieratis non eft poteftas libere obligandi

,:

alios &c.

[

&. Dafl. 4nt.. Non habent potefta-

tem. alios obligandi libere, immediate per actus

j

voluntatis proprie C. mediare per actus vo-

n

luntatis tutorum aut. curatorum N. — Hac eft

]

moraliter voluntas pupillorum aut amentium:

q

n

nam in, tutores & curatores ex difpofitione pa-

renrum ac reipublicee voluntas perfonarum . na-

i

Unde

tura vel jure imporentium transfertur.

[N

donationes & conmeventiones, quas pupilli

u

in füuugn damnum faciunr, irritze ac. nullae ha-

m

d

"

beniur: actus item alii perfonarum quarum-

dam; ut íi Clericus in fui percuffionem con-

N

WY

fentiret , aut maritusin uxoris violationem , non;

tenent, quod legibus ita ftatutum fit. Quod autem

«

Deus, etíi jus proprietatis perfectiffimum habeat;

Um) j

abdicare illud non poffit , oritur ab excellentiaip-

fiusdominii, de quo mox pluribus differemus.

J

Wi

!

)

Znfi.. Qui furibundo depofitum apud fe gla-

dium repoícenti denegaret, injuriam illi non.

p

faceret; erpo. jus proprieratis non eft poteftas

libere obligandialterum ad a&tionem. E. V. Conf.

Jus proprietatis eft poreflas legitima feu lepe füb-

I

(x

nixa : lex antem naruralis & pofitiva obíi(tunt,

'" UJ'[E

quominus aliquis in eítuirce gladium füum repe-

ilt

tat; aut depofirarius illum pofcenti reddat.

LT

Q/j. II Datur jus ad illicita: nam prodigus

E

valide.

5 -**

Dz Jusz

7

i

li&

valide alienatbona füa: voto caftitatis adítrictus

valide contrahit matrimonium;, etfi ambo hi

apant illicite: valida eft venditio frumenti lege

5

rohibita; ergo jus non eft poteftas legirima,

J

quia lex non poteft dare faculratem agendi ma-

ia

le. W. JV. ZIntec. — Probationem confeq. Difling.

I port

Lex non poteft dare facultatem licite agendi

Alienario - bono-

Deradus

;nale C. agendi valide IN.

s .

rum, contractus & ufus matrimonii ecundum

Hief

fe fpectata, mala non fünt, & probantur rata-

m

que ab legibus habentur, etfi modus, quo bo-

Áltye *

na prodigus alienat, & voto continentiz liga-

DATQC

tus matrimonium init, nequaquam probetur.

1. n

Eodem modo etfi venditor frumenti in dato

i prpil

ca(uü jus ad venditionem non habeat; poteít

Qüle ht-

enim jufte a quocumque impediri ab hoc actu,

Quam.

ramquam rem lege interdictam agens: lex ta-

& QO«

men favet emptori, contra quem aclio non

; not

eft, quia prius habet jus quefitum ad rem

odantem

emptam.

i häbüü

Qlj. 1F Ufuarius, feu is, cui conceffus eft

lxtil

ufüs, v.g.domus, habetle

o

[0)

irimam poteítatern

Vi

oblipandi alios ad a&tiones varias & omiffiones

(Leghe

circa ufüm domus in commodum proprium;

]l non.

nec ramen habet jus proprietatis, ut conftat ex

vorcdas

E.r.f££ de u(ü &habit. Ergo illa definitio non

AOl

convenit foli juri proprietatis. &.D.24. Ufuarius

degefub-

non habet jus proprietatis in domum ipfarn C.

obillu

in ufüm domus N. Diximus füpra in conclu-

2

Qumtge

fione, nomen proprietatis hic etiam adhiberi

[

prout compleétitur quasvis fpecies jurium di-

«

j

fnétorum a jure jurisdictionis.

N

4

ARTI-

8

Dz jJonr.

g

ARTICULUS IK

[us

Quid vequiratur ad jus ffve juftlum , i. quautum

?m

eft obye&um quffitie ?

D

ico. Ad jus five ju(tum fimpliciter, quö&

D

alii étiam zequale appellant, tres conditio-

f

nes requiruntur, quarum vel unius defectu

(

erit inzequale feu juttum fecundum quid. I. Ut

fit ad alterum. ratn moraliter, quam etiam rea-

If

. liter diftinctum.

II Ut interveniat in eo ratio

te[o

debiti, five ut refpiciat in altero jus fümptum

TA

Y

pro legitima poteftate, & quidem flrictum, id

eft, cujus violatione fiat injuria.

HL Ur fit

Ti

equale, aut faltem ex natura fua eequabile alte-

rius juri activo.

Ita S. Thomas q. 57. a.4. &

r

If

q. 80., & Arifloteles 5. Ethic. c. 6., qui ex hac

thefi concludunt I. non dari juftum fimpliciter

[i

u

"

M

inter patrem & filium ,, inter dominum & fer-

vum , inter virum & uxorem , quod Ariftote-

Ü

les &S. 'Phomas appellant juftum politicum feu

p

civile, quale eft inter cives : fed inter patrem

D

& filium. effe juftum paternum : inter domi-

Il

num & fervum efle juítum herile: inter virum

J

(

& uxorem efífe juftum oeconomicum : idque

[

N

non defectu conditionis fecundz, fed primae

ac tertiae.

Nam neque filius alter eft a patre,

L

cum fit pars ejus ab eo decifa; nec fervus alter

N

eft a fuo domino, cujus quafi infirumentum ac

;7'

poffeffio effe cenfetur: nec uxor eft omnino

alteraa viro , quia ambo funr quafi una caro.

1

Quamquam juítum ceconomicum minus rece-

It

J

dat ab jufto fimpliciter , quam juítum pater-

üji

num;z

G-

Dz Jvunr.

9

L]

num : nam cum vir & uxor du fint partes

unius communitatis domefticze, habent fe ficut

j

partes unius civitatis, "ut adverterunt S. 'T'ho-

mas, & Ariítoteles r.'Polir. 3. : cum econtra

at i

(ervus fe habeat tantum ut inftrumentum ad do-

Sfunir

sninum ífüum, &filius ad patrem ut pars ad

l5 hh

torum.

D

IL Multo minus dari juftum perfectum

lm r

inter Deum & hominem, idque defectu primee

&fj)

ac terticee conditionis.

Quilibet enim homo

üpum

magis fervus , inftrumentum ac pofleffio eft

AW

Dei, quam homo fit fervus hominis: quod

TET

E

U

inere accidens eft, cum natura liberi omnesfi-

i

l

die

mus &equales; econtra fübjectio ima qua Dei

n d

fervi fümus, oriatur ex fupremo Dei domi-

U G TC

nio, quod in creata omnia inabdicabile ipfi fua

pl

omnipotentia, cetereque perfectiones tri-

n t

,

buunt.

Anfoie.

Ex tertia item conditione apparet, juftum

ium

perfe&cum dari inter Deum*& homines non

: at

poffe: nam fi hoc idem fit obflaculum , quo

r (f

minus juftum fimpliciter detur inter patrem &

entfüm

E

flium, quia filius patri &quivalens reddere

dMqe

numquam poteft; quanto magis id obfiftet

Deum inter & hominem, cum jus quod habet

prin

i ts

Deus, ut ab homine colatur, natura fua tale

nis at

fit, ut nullo hominis obfequio poffit ex-

nuum &

gequari,

omuin

III. Inter benefactorem & eum, cui benefit,

14 C

juftum fimpliciter non dari, idque defectu con-

n t

ditionis fécundae. Quod enim nomine grati-

debitum füri&ti juris,

f paler-

Eugïinis debetur non eft

nuds

À $

cujus

1Ó

Dr Junr.

eujus violatio injuriam conftituat, neque enim

,mh

g

benefactor jus proprie dictum habet, aliquid exi-

gendi ab altero, cui benefecit: cum tora obli-

«

gatio gratitudinis non tam proveniat ex titulo

refidente in benefactore, quam ex honeftate;

]

u

7!

«ua& beneficiis affe&to adheret.

S. 'Thom. q.

JO6. a. 4. ad 1.

t

O.

Amicitia zque eft ad alterum, ac

juftitia, ut habet Philofopus 8. Ethic. c. 8. at-

:

qui inter patrem & filium proprie eft amicitia,

^f

ut ibidem eap. 14. traditur: Erpo etiam porteft

[

inter eos efle juftitia. — & Diff. Maj.

Amicitia

l

zeque eft ad-alterum fàltem realiter diftinétum

C. &que eft ad alterum & realiter & moraliter

?

diftin&tum, ac juftitia IN. &2 Conc. Min. Diff.

l,:

Conf. inter patrem & filium folum realiter a patre

M.

lt

diftinctum poteft effe juftitia. N.inter patrem &

filium etiam mornliter diftinétum poteft effe ju-

UL

ftitia C. Filiustribus modisfpectari poteít. 7. In

quantum eft pars quædam patris pet naturalera

[]

(ui

generationem ab eo decifa. Ex hoc quidem capite

non poteft inter illum & patrem effe juftitia;

n

tum quod non fit omnino alter a patre; tum

quod ei reddere non polfit equivalens; tum

quod licet ex ea ratione patri debeat amorem

& reverentiam , oblipatione pietatis arctiffima ;

hoc tamen debitum non fit legale. & juftitiee;

6 J

fed folum morale (eu honeftatis, quod funda-

o

*ur in debita re&titudine virtutis, quam quis-

J V

que fervare tenetur in füis aCctionibus, que

li JHG

funt ad alterüm.

I]. Si fpectatur filius qua-

d

inpo-

LU

lf

xenus nondum «ft fui. jutis quoad bona te

;

Xalia;

U od

Dz Tunr.

Xr/

DT

a

i

yalia, fed (üb poteftate patria, non. poteft in-

I

1

ter ipfum & patrem efTe juftitia ftricta: licet

At

Tl

enim períona. fit alter a patre, non tamen ju-

il

Y

1

Y

ye; neque jus ullum eft in filio, quod nocn fit

t d

'

lt

füb poteftate patris, aut quou patrem ex jufti-

'Tm (

tia poflit obligare.

It. Denique confideratur filius '1t füi juris,

Vüm, «

& e poreítare patria egrefTus, five per emanci-

f

pationem ; five.modis aliis per leges expreffis,

n

ut fit in peculiocaftrenfi velquafi caftrenfietiam

uf

ante emancipationem.

Et hoc folum fenfu,

l mmï

quia filius omnino alter efta patre, poteft inter

dl

urrumque' effe juftitia perfecta quoad ufum &

vmordftt

adminiftrationem bonorum civilium.

In düo-

Mi Dj

bus autem modis prioribus poteft quidem effe

Itriptre

inter utrumque amicitia, non item juftitia:

paem

hec enim debet effe ad alterum qui jus habeat ;

difej

cum illi fufficiat effe ad alterum.

Quare filius

x Tn

fi ante emancipationem parenti fübtrahat bona

natutgderm

ac diffiper, prodigus audier , non injuftus,

demgpte

quia bona patris ceníentur effe filii ac proinde

f fs

nonaliena. Poít emancipationem autem clam

IIe, (00l

fübtrahens nummos patri , fur erit & vere in-

$; j

juPcus.

Amorem

Affentiri tamen Becano non poffümus , dum

.r&x&ïxfxya: ;

docer, filium, Íi ante emancipationem occi-

(jufünt

derit parentem , 'impium fore & parricidam,

od fünte

fi poft emancipationem, etiam injuftum fore:

H

tam que

nam emancipatio eximit quidem filium a jure

paterno quoad contraé&tus civiles , ab amore

i, Q*

fl que

autem & reverentia ceterisque pietatis ofhciis

em reddit,

n

n

jure naturae dictatis nemineæ immun

CARID

X2

Dz Junr

ARTICULUS. II

&t

j ]üd

De jure in ve &2 de jure ad vem.

Y

)

ico J& Jus activum aliud item eft Jus in re

& Jus ad rem.

Susinve, fic dictumqu

pO

1

veluti adhareat rei, eft quando res ipía mihi

devincta feu oblipata efít, ut ad quemcumque

lls

di

poffeflorem devpnerlr, tranfear femper cum

hoc onere, quod ipfam repetere, perfequi &

"

&t

vindicare poffim.

Sic equum , qui mihi ven-

ditus & traditus eft , poffum períequi & vin-

Y

Ti

M

dicare, a quocumque etiam bonee fidei poffes-

fore detineátur: fic etiam beneficium ecclefia-

POA:

fticum, in quo canonice inftitutus fui.

Unde

& jus in re five reale ab effectu civili ita defini-

L«EF

tur , jus tale quod parit actionemrealem. Actio

ARU

autem ifta , quee eít jus profequendi in judicio

quod fuum eft, vocatur rei vindicatio, & pro

3

varietatererum , qua vindicari & repeti poffunt

in judicio, varias fortitur appellationes, quas

M

MU.

vide l. 4. inflit. tit. 6.

Sus ad vem five per[ogale dicitur, quando

"Ilf

V

2

1

non immediate ipía res mihi devincta eft, fed

N

perfona, nimirum ex contractu vel quaü con-

Tv

tractu, ex delicto vel quafi deli&to.

"Tale jus

períonale habet emptor, cui res empta non-

[

dum eft tradita: electus ad prelaturam ante

e*

FOA

Obtentam confirmationem: prefentatus ad be-

neficium ecclefiafticum ante inftitutionem: pas-

Similiter

1j

fus ab altero injuriam , damnum &c.

hoc jus ab effectu civili definiri poteft ,

]us

1

quod parit actionem perfonalem ; que a

i qw

d1c1-

. od

Dz Junr.

13

ll

dicitur condiclio , id eft, jus cogendi perfonam

Hli !

in judicio , ut fatisfaciat.

ÍIn utroque autem hoc jure nomine re non

hls

tantum accipiuntur res cgrporales, que tangi

' lffüm uæ

poffunt,. ut equus; veftis, domus, aurum,

5 IÉ nj

argentum: fed etiam incorporales, quz folum

'Emfumqm

intelletu poffunt percipi, eujusmodi fünt jura

TE m

ad aliquid ,. vg. jus adeundi hareditatem, fru-

IT

endi , utendi re alterius, jus vie per aprum ali-

Ribl ven.

enum, flilicidii mittendi füperaream aut do-

Q .

mum alienam. : Compurantur enim inter res

V i.

incorporales, ut habetur Inftit. de rebus cor-

ID ecchl

poralibus.& incorpor.

x U

Dico /J. Ad jusin re tres con

äitiones re-

Ltf

quiruntur.

I. ut res exiftat.. Quapropter Ec-

t Ml

cefiaftici non habent jus in re circa : fructus

Injrido

füorum beneficiorum, anno demum fequenti

0, & pro

proventuros.

In rebus autem incorporeis fuüf-

tipolunt

ficit earum exiftentia moralis, ut fünt beneficia

l$, Qui

ecclefiaftica, & omnia jura inaliquid: fuppo-

[

nunt tamen aliquid phyficum precextitiffe, vg.

contractum , in quo & a quo ortum moralis

, qui

d fl

füc exiftentiae habeant.

II.: conditio altera ad

li con-

acquirendum jus in re eft Titulus, qui eít ra-

Tdc s

dix&origo unde jusquodvis oriatur : utemptio;

pa non.

donatio , fucceffio, quibus titulis. acquiritur

ram antt

ominium rei empre, donate, hereditatis:

Collatio eft Titulus in beneficio ecclefiaftico.

*e

v ad lt

yem: pl

A Jureconfuitis definiur titulus ,. juf/a &9'

-

Siniltt

equitati matuvali com[emtamea pojJof[nomis cauja.

tem; caufa vel forma ju[lificande poffefftonis , id

yd, j5

g i

et, qua defenditur cujuscumque pofleffio al

li

altee

14

Dz Junr.

r,mE

alteriusimpugnatione: habetque fe refpe&tu ju-

«

lu

il

ris ficut fe habet ratio fundandi in relatione.

at

Alius titulus eft verus, alius praefümptus.

Vrus eft vera radix & origo juris ac dominii:

p

J

Prefumptus , quando prafümitur vera caufa &

radix, qua tamen non eft: ut cum quis bona

p

MI

fide emit aut dono accipit rem ab eo, cujusres

illa non eft; putans, illum effe legitimum do-

Mi

minum, aut faltem leoitimi domini procurato-

rem.

(í

fii

Defectu tituli fures & ufürarii non acquirunt

tit |

Qu

jus in pecunias furto & ufüra obrentas, licet

ille jam exiftant , & ab ipfis teneantur.

Quia

(ur

Tkf

mumquam uda. tvaditio coufert dominium, fed ita

j v

ff venditio au£ jufla aliqua caufa preeceffevit , pros

pter quam rraditio fequatur, at habet l. IVumquam.

of

q»

i2

. de acqui. rer. dom.

ff

IH. Denique ad jus in re opus eft traditio-

il

ne. Conftat hoc ex l. Zvaditiozibus, C. de pa-

€tis ubi ita habetur: | Zraditionibus $$ ufucapios

M

vibus dominia verum, uon mudis patis tvausfevan-

fur.

Id quod ordinarie etiam de rebus incor-

poralibus eft intellipendum, u colligitur ex l;

ff fub uua. f£. de verbor. oblipationib. ubi ita ha«

betur: $2 quiviam ad fundum fuun dariflipulatus

fuevit ,. poflea fündum partemve ejus ante conflitue

am [eroitutem . alienavevit ,^ evanefcit. flipulatio.

e*

Unde fi fundus in cujus utilitatem fervirus fue-

fat promiífa, vendatur & tradatur alteri, jus

fervitutis illius non tranfit in emptorem; nifi

forte venditor jus illud perfonale , quod ad il-

DT

lam fecvitutem habebar, emptori cefferit, fal-

nj

tem

1

E 2

Ds junz

15

hs y

AL

tem per claufülam illam, quam tabelliones in-

Il

n

Q

ftrumentis publicis folent inferere, nempe quod

li

cefferit omne jus reale & perfonale competens

$4

fibi in tali re.

fatio autem ef? : ; quia per titu-

Wt a

lum folum fine traditione naícitur tantum jus

H

TA g opy

perfonale ; jus autem & obli

gatio períonalis

) jers

non tranfit cum fundo.

m do.

Dixi, ordizarie: nam cum traditio non re-

OCO

quiratur jure nature, (íecundum quod íuffi-

cit mutuus confen[us figno expreffus) fed tan-

Wt

tum jure humano, eodem difponente in variis

, lt

cafibus traditio ad acquirendum jus in re, íeu

dominium rei non requiritur. Nam 4. in be-

Iir. Qg&a

:

l

A

/

/Hlf 1

neficiis ecclefiafticis füfficit collatio & accepta-

to. c. 17. de prebendis. in 6.

^j [ns

Ad poffetio-

Aunum,

!

nem tamen beneficii. neceffaria eft traditio &

5

quafi apprehenfio ejus per a&tum aliquem, v.g.

L d

per feffionem in cathedra epifcopali accipitur

Chpe]

poffeffio Epifcopatus ,

& per alios fimi-

les actus acquiritur poffeffio 'aliorum bene-

L

franjae

ficiorum. //. In hereditatibus ex teftamento;

ubi füfficit editio hereditatis. 1.23.ff. deacquir.

Dusior: V

:

npratl

]

vel amitt. pofTeff.

Aditur autem hareditas

lpl

j hts

dum accepratur verbo vel faéto. $. 7. Inftit. de

filatt

heered. qualit.

41T. In legatis a teftatore reli-

v eufitl

&is, ubi iterum füfficir acceptatio per l. 86.

fipuim

$. 2. de legatis & fideicom. I.

AF

uando

*v

vitus o

aliquid donatur, relinquitur vel venditür Ec-

dter j

"

j

clefiis, piis locis vel civitatibus. 1.fin. C. de Ss.

Qun) Til

Ecclef. ^hic enim (üfficit acceptatio Ecclefiz ,

"EE

' loci pii ac civitatis.

F. In centractu Societatis

FT. Si

du P

, emnium bonorum per matrimonium.

W

alteri

16

Ds Juntr.

alteri donáfti fündum , domum &c. füb ea con-

g

ditione, ut tibi preebeat alimenta, is vero non

quüh

quj

praíter, ftatim iterurn acquiris jus in re antea

donara:

FII. Si Princeps contrahat cum ali-

D)

Is

quo; vel donet, velintendar transferre domi-

nium, donatarius vel contrahens cum Principe

J

illico jusin re acquirit.

F. Inhypotheca vel

dj

pignore, in quo acquiritur jus in refineappre-

d

henfione vel traditione.

Univerfimloquendo;

Ü

J

quandocumque velex dominio , vel ex difpofiti-

onelegis alicujus conítat;aliquem habere jusin re

L

du

antetraditionem , traditio tunc non requiritur:

quodíi hoc non conftiterit, acquiritur ranrum

PUl

jus ad rem.

Ad acquirendum enim jus ad

rem nec traditione opu$ eft, nec ut extet res

pl

ii

dN

ad quam jus comparatur, fed fufficit folus ti-

