non exíiftitr, vel ad fümmum dubia eft. .. .Cee.

&

5 p

terum adveríarii etiam in aliis cafibus debent

n

li

admittere, quod obligatio in confcientia primum

teliam

fl

If

[/

per fententiam judicis oriatur, & poft hanc de-

tur, non vero anre fententiam latam.

Sic lex

ul (

I

iere poenalis in conícientia non obfh*ingit ad

p

W

Y

poenam praeftandam prius, quam fententia ab

judice lara fuerit.

Idem ediximus de debito re-

w

ftirnendi

xceffum quingentorum [olidorum

! mredid;

donatione commiffum : Idem. tenendum de

I

3!

ïrcn(e;,

damno eX culpa mere juridica alteri illato.

'evardil

n i pro

Ob;. IF. Facultas teftandi eft juris civilis;

jrlus q

ergo cum hoc adverfetur reftamentis folenni-

^7 tll

rate prefcripta deflitutis, nulla erunt etiam in

conf(cientia.

a pl

E. Diff. 4ntec.. facultas teftandi

eft quoad folennitates juris civilis C. facultas

Hgü 1/

&t

teftandi generatim, fecundum fe, fimpliciter

kj ;

& indefinite, eff juris civilis N. — Ut liceat

ais [J,

,

f

morituris difponere de rebus fuis, ex juregen-

I Dd

tium fluit: quippe recta ratio hoc dictat, ut

^ ieen

fancta & illibata fit morientium voluntas, /. 1.

tf

C. de. $8 Eccl.

& cuivis liberum de re fua

UA

difponendi arbitrium. /. /z' re mandata. 21. C.

D

a (

Mandati.

É

I5, lt

uf

ARTI-

Dz funr.

343

t

ARTICULUS II

^ (f

De teflamentis privilegiatis.

li

Ota. 'Teftamenta privilepiara fuünt militare,

N

parentum inter liberos, pium vel ad cau-

(

ln

fas pias, ruflicum, tempore pe(tis conditum,

(dl

l)

ut $. art. preced. prenotavimus: quibus acce-

BD

dit teftamentum publicum, feu principi obla-

Vg

tum, aut apud aéta conditum. — De his ordine

l r I^

breviter hoc art. tractabimus.

Dico 1. 'Feftamentum militare eftteftamen-

L

tum militis, ducis & eorum, qui caftra fequun-

UT

tur caufa militiee , ut concionatores, confiliarii;

g

medici, chirurgi, item Secretarii; judices ca-

L

3

ftrenfes, mercatores cibariorum, lanii, fabri,

lt

navarchi, trierarchi, nautee, remiges ; & omnes

qui in procinctu verfantur, nam licet milites

15 i

non fint, quia tamen eisdem periculis, quibus

t m

veri nflites, fünr fübjecti; hoc eodem pau-

Y enom

dent privilegio. J. ult. ff. b. t. l. uz. ff. Debonr.

hs t

polfff- ex- teflam. milit. "Feftamentum militis

MT

in expeditione pofiti nullas omnino requirit

Ámpkcit

folennitates , dummodo conftet de voluntate

j

Ug |

teflanis, Dicuntur autem in expeditione effe;

JIer

quicumque parati funt ad confligendum cum

( t

hofte, five eum períequantur, five imminen-

us l1

tem exípectenr, intend in omnes rei bene ge-

ii

rend:z opportunitates, vel ut invadant; vel ut

dub

invafurum füftineant & propulfent.

Sic ita-

que etiam milites in. caítris degentes, aut in

prefidis, item lirniranei, jure militari teftari

T

poflunt, fi (c. ab hoftibus fint cin&ti, vel ho-

lum

Y 4

244

Ds Jvar.

ftium invafionibus expofiti : Secus non. Par. gerti f

ij

ratio eft illorum , qui in hibernis fünt con-

ftituti.

hm v

Dupliciter autem teffari miles poteft: guz- jb

cupative, ubi tamen probationis caufa duo te.

Jynet;

4

ftes fünt neceffarii:

nam comvocatis bominibus ,.

dorom

Factüm vero z5

igenmml

ait Imperator $. 1. /nfl. b.t

fiviptis, etiam fine tefte valet, modo aliunde,

sini, q

utpote ex collatione literarum &«. conftet de

fuioa)

pf

ipfius manu. J. pr, Poterit etiam in vagina,

vel clipeo litteris fanguine rutilantibus ,. vel

Y

etiam in pulvere fcribere ultimam fuam volun-

1WS QXW

tatem. /. Milites C. b. t. íed cunc duo teftes ad

| L

minimum neceffarii funt; quiillum viderint fcri-

|impen

benrem , per /; Lucius ff. b. . Vix enim polffi-

Jf n

bile eft, ut perípicue difcerni poffit, utrum a

l! (jf? /7."/'

moribundo milite , an ab alio lireree pulveri in-

Til

fcripte fint.

!

Jure hodierno milites, qui fuerint in acie aut

/

g

j

in expeditione, perpetuis hoftium incurfioni-

lo ]

0

bus obnoxii, & quovis momento ad pugnan-

;

dum intenti, teflari poffunt quocumque mo-

l

;

p

lt

D

!

l

!

do: extra talem expeditionem in caftris tenen- | tn

1N

tur duos adhibere reftes; in hibernis feu pre-

LUET.

fidiis con(lituti, coram feptem reftibus, ad du-

W nf

&um juris communis , teftamenta conficereco-

um

guatur per ordinationes Imperii an. 1512. 7if.

*5 d.

Fon Teflamenten. $. Und follen.

i

j f jl

Teftamentum in caftris , aut in expeditione

L N

fa&um, poft obtentam honeftam dimiffionem;

2wl

N

D

non duraàt ultra annum.

Quadruplex autem

Wi

j

13 dicitur honeíta, quae

j

l tel

eít mitfio milit»aräs.

I^

ermeritis

)

Dz Jvnr.

345

)

' emeritis Hipändiis vel eriam.ante ab Imperato-

D

^

!

WF se indulgetur : 242 Caufaria, que fit ob ad-

verfam valetudinem, aut vitium corporis; quo

milinae labores impediantur: 3777 ad (übeunda

! munera, cum rmiles exauctoratur, qui evitan-

dorum munerum caufà militiam fubiit; quae ta-

AU f

men miffio exiftimationem nonledit. 472 Igno-

W'bgn

miniofa, qua quis ob deli&um dimittitar.

U

Ratio autem hujus privilegii militaris non

!If

tantum'eft zzmia zmperitia legum, quae affertur

in Zuffit. princ. De smilit. tcfl. & quod arma po-

tius, quam jura fcire intelligantur. /. ulz. pr. C.

l

D

de jure deliler.. cum alioqui etiam aliis jurium

fK

imperitis, puta, rufticis, faeminis &c. idem e

l-

J

fet conceder

a

iti

a

um: fed primaria cau(a eft mulzi-

l

vrum

zudo peviculovum, quibus in expeditione prore-

hpri.

publica milites objiciunrur. — /7. . pr. & 1. uz.

Vide infuü-

Jf. de bouor. poffeff. ex teftam. milit.

Md

per ff.&9 C. De teflam. milit.

d

Dico ]J. Ut teftamentum parentum inter

d p

liberos fit lepitimum, füfficir L.Si nuda & fim-

Iu m

plex fcheda reperiatur, modo liberi agnofcant

J lene

manum patris vel matris.

Idem eft de avo &

fa p

avia, ira ut certo confter de eorum voluntate.

s d«

Quodíi perfona extranea liberis effet admixta

Tetet

per modum heredis, pars ei deftinata accrefcit

liberis, cum exclufione hujus perfona. 4 2r.

j f

& Autb.. Quod fine. C. De teflam.

xpediria::

"

lL. Ex JNovel. 117.. debetteftamentum fcri-

nf -

bere vel fübícribere conditor teftamenti , aut

r a

alrem duo te(tes: deber addi tempus & diqs

d q

conditi teftamenti: debent exprimi nomina li-

*

emati

1 3

bero-

-6

Dz Jun*.

vflionet

berorum, & fiimul id quod cuilibet relinquit

femindt

teftator, eaque non per Zifras , fed per literas

& verba integra.

som,

petuma

HI. Ad tale teftamentum. nuncupativum

tiltt

fufficir, fi conítet de voluntate teítantis vel per

duos teftes. ]. 26. C. Famil. Erci[c.

qe OFI[m

l

J

IV. Debet relinqui fingulis liberis. porrio

rogt

I

&f

debira, quam vocant legitimam, titulo hono-

rabili inftitutionis, ut nominenrur heredes: nec

enim füfficit, relinqui eis titulo legati aut do-

ï

AU

T

nationis.

ANovell. 115. Non valet, dum filius

.

i

RWH q

eít preeteritus: quod enim in filii favorem in-

ftitutum eít, non debet in ejus difpendium de-

|

;JS eumc

2 foro d

torqueri.; Valet'etiam inter nepotes: hi enim,

& omnes defcendentes, in favorabilibus ve-

10 d

niunr nomine liberorum.

jennidto

V. Schedula reperta & fubfcripta fola ma-

m CC

nu filiorum non valet ut teftamentum, fed pre-

shyem

ciíe ut conventio inter filios.

ari df

1mg v

Denique fi non valeret tale teftamentum ut

teflamentum, valerer ut codicillus, licet clau-

ml

(ülam codicillarem expreffam non habeat: pr&-

zUennit

fürnimus enim, hanc claufulam a parente ita

TT

teítante fuiffe (ubintelle£&tam.

Quodfi fcriptu-

lt

ra patris inveniretur fine die & confüule, i. e.

Es

fine expreffione anni, menfis & diet, dicunt;

Ü

1m exig

valere non in vim teítamenti paterni, fed in

AOf

vim divifionis parernz bonorum inter liberos.

A

Dico III. "Veftamentum factum ad pias cau-

U]anu

ïl

fàs, v.g. ad cultum Dei & SS. ob füpernarura-

At

J

lem animz falutem ,. dorationem puellarum

U

pauperum , promotionem SS. literar

um, in-

W

M

ftructio-

Dz Junx.

547

CuLA "

d

ini fiructionem plebis Chriftianz , ad zedes Sacras,

At

! ad feminaria Clericorum ad. xenodochia, no-

lh

fcocomia; gerontotrophia , orphanotrophia &c.

quo etiam a multis reducitur factum ob publi-

cam utiliatem ; appellatur zeffamegtum pium,

atque omini licet folennitate deflirutum valet in

/f/bffllj n

utroque foro quoad heredis infílitutionem, mo-

li 1&'0(,

do füfficienter conftet de voluatate defun&i,

äf(fdems

vel per duos teftes , vel per Scripturam, vel

Vr d

er fübícriptionem teftatoris, vel per confef

m f'::!ug

fionem heredis, vel alio quovis modo.

TE

DuY

fententia communis '"Fheologorum & JCrum.

M

]us enim canonicum, quod quoad caufàs pias

in foro etiam civili obfervandum eft, cap. 7.

hl v

(9 1o. de Conflitut. tetamentum pium absque

folennitate factum non tantum non irritat, fed

ulline

etiam expreíle quoad hoc numerum quinque

dore-

aut feptem. teftium alias requifitum reprobat.

Igitur ut difpofitio talis teftamenti aut volunta-

us

tis ultima valeat, neheredis quideminftitutio-

lo d

ne opus eft, utpote folo civili jure introdu&ta:

m

que folennitas in teftamentis ad pias caufàs non

i requiritur.

r |

ÀVec vefert , quod Pontifex requirat duos

j5 ie |

vl tres teítes legitimos; c. 10. €9' 11. Deteflam.

du

Hos enim exipi rantum ad probationem , quan-

, i

do de teflatoris voluntste aliunde non conftar,

r bett

inde perfpicimus,quod Pontifex plus non requi-

dpists

fat, quam quantum jure divino ad comproban-

yritt

am rem exioitur, fecundum illud effatum , in

ore duorum vel trinm teftium ftlat omne ver-

pu::"erdm

Itl U

üm: jure autem divino duo tefles tantum re-

[ndo

qui-

348

Dz Junr.

hm $

quiruntur ad probationem, quando de veritate

non conítat. Sed GÉcap. Judicante.eod. ad unius

tU!Um [

WCW

relationem, quod uxor cujusdam fcutellam ar-

1[]

RUE

genteam monafterio reliquerit nudis verbis,

ponrifex mulieris voluntatem mandat impleri,

Et

fine inquifitione an duo teftes adfuerint.

Til

inerito: nam teftamentum pium non minus eft

J

privilegiatum, quam teftamentum parenris in-

g

ter liberos: atquiin hoc folum exigunrur teftes

ad probationem, nec requirunrur, fi conítet

vff;ldi[idliy

s.

de voluntate parentiscerto per Schedulam v.g;

g

Ergo idem eft in teftamento pio.

Quapropter Pontifex, cum in d. c. 11. Scri-

onres

v &

bit, Secumdum. decretorum . Sratuta , non appel-

ji pbl

lat cap. Cum effes, proxime preecedens, fed ca-

3. Acca

nones antiquos, quales adhuc inveniuntur in

m U a

decreto Gratiani, videlicet c. 1. /7.4. 4. ubiduo

teftes fufficiunt in probatione alicujus delicti.

COT

At exdt

Dico IF. Adteftamentum ruri. factum feu

If.Lm

rufticorum füfficiunt quinque teftes, fi ratione

loci plures haberi facile non poffint: nec requi-

zl

ritur fübfcriptio teftium vel fipillorum appofi-

UE

tio, fi fcribere nefciant, & figilla non habeant.

&l

Si tamen aliqui fciantícribere, hi fubfcribunt,

'.*Hujusp

Ddf

& poffunt etiam pro aliis preefentibus fübferi-

bere. /. i. C. De teflam. Recef[us Impev. an. 1 512.

OR

t Fon Teflamenten.

m

Dico F. Cum teftamentum fit tempore pe-

þ&fï&w

flis, remanentibus aliis folennitatibus, remitti-

m

li

tur fimultanea convocatio & prefentiateftium,

lts

ac unitas contextus, dummodo fuücceffive ad

NG

teftatorem venientes teítes fübfcribant. /. 8. C.

übmg

€

k

Dr ]un*.

349

q :'CVOUL: l

de Toflam. Suntetiam qui in pefte graviffima, ob

rifJ

if

ericulum contapionis, dicunt fufficere teítes

u

quinque vel duos. . Camera Imperialis probaffe

dicitur teftlamentum tale coram duobus teflibus.

hr

i

Dico FT. 'Veftamentum publicum eft du-

l

lex: alterum dicitur' Prizcipi oblatum , quod

^0 UW

libello infertum principi offertur, vel ejus cu-

7I BAfenp

rie vel a principe ad hoc defignatis confiliariis:

Dnyr el-

altrum vocatur teftamentum a&s igfimuatum,

v Lf

feu J'udiciale, ut illorum fide,& auctoritate fu-

x&iu"m.g.

ftineatur.

Utrumque nullas defiderat folenni-

tates, nullos teftes, praíentia enim principis

omnes füpplet folennitates. ]. 19. C. De teffam.

J r.uS:.;,

1y Qp

!

ordiz. & fuperfluum eft privatum teftimonium,

s Á

Wi Vi

Md

ubi publica ad(untmonumenta. /. 31. C. D« do-

Ténlmtr j

nat. Accedit, quod teftes adhibeantur, ut omnis

( li

fraus & calliditas evitetur: atqui vero hanc

psold

füfpicionem ,. illic

f

principalis auctoritas, hic

judicis excludit.

s lts

Obj. I.cout. 1. concl. 'Veftamenta alia, que fe-

CR

mel valuerint ; femper valent, dum teftatori li-

m t

buerit; ergo etiam teftamentum militis valebit

Vf

etiam poft annum ab expeditione elapfüm. &./V.

Drbot,

I

d

Coif. Hujus privilegium a Jure limitatur ad tein-

sf

pus expeditionis bellicee, & poft eam tantum in

nl

annum protenditur: quemadmodum privilegia

abfentium reipublicae caufa usque ad annum a

m

reditu perfeverant. —/4d Olje£fionis "4ntecedens

y, tl

obfervandum efl , teftamentum folennitatis defe-

yindn

&uinurile, v. g. a paganoruri conditum , vel a

Ms

Jl

(

milite anre expeditionem , fi paganus deinde

ii

militiam amplexus; & in confliétu verfatus fue-

£t

350

Dz ]unr.

gj h

rt;, ex privilegio milirari valere ; modo verbis,

j

aut fcripto, aut immutatione aliqua in eo fa&ta

Á e&km

jure milirariillud le velle valereindicaverit, alio-

quin pertinebit ad jus commune.$. 4.77/7.] 9.20.

af Em )

25 Jf De tefiam. milit.Cuapropter cum Ulpianus

AE

jcpa

l. 15. $. 2. ff cod. dicit, teffamentum ante snilitiam

fa&um a milite, fi n militia deceffevit , quve mili-

us

yontt

£avi valeve , [i umilitis voluntas coutravia uon fit,

pl

ita accipiendum eft: fi declaraverit voluntatem

íunam non efle contrariam.

pm.äbet,

at

Illud ad extremum ex $. x. Z»ft. b. ?. addi

oportuit , militem furdum & mutum fimul con-

r t

rin lts

dere teftamentum militare poffe: modo talis ex

Mi

accidente fuerit ; nam a natuüra fuürdus & mu-

tus nequidem idoneus eft, qui in militiam lepa-

u du

[

(j

tur, eoquod nec clafficum audire, nec facra-

n f

drs ts

mentum praftare , nectefferam militarem enun-

tiare , necimperium ducis fequi poffit. 7 4./f eod.

li

: Ohj. IH. coit. 2. Concl. Valente principali va-

lm i

hoj

let accefforium; ergo manente tali teftamento

quoad liberos, manebit etiam quoad extra-

hiisj

Cnior

neum , qui fimul heres fcriptus eft. & D. -

£ec. Si eadem utriusque eft ratio C. fi diverfa N.

c;ir*:o(nm

Parentibus privilegium quoad liberos folum in-

Vi g

Utrum le-

hab?adfe

dulgerur, non vero quoad alios.

o

Lo)

ata 'extraneis facta in reflamento tdli valeant;

putin

H

inter doctos diíceptatur.

ä Conftitu-

f

df

D

Ob;. III. cont. 3. Concl. Pontifici

tio tantum obtinet in Ditione Papali: quia cap.

T

q!

Relatuin 1. directum eft ad Tudices Velitrenfes,

)

quod oppidum etiam in temporalibus fubeft

]

Pontifici; ergo nihil fpe&tat ad loca alia extra

terri-

dffl,q

Dz Junr.

35I

d t

t

territorium Pontificis Rom. fita, , &. JV. Cozf.

DA

uia reftamentum pium concernit res Ípiritua-

les & ecclefiafticas, decifio Pontificia Z. c. e-

ftra

latum , edita, ac juri communi inferta pertiner

ad omnes Chriftiani Orbis Provincias: hincte-

fte Panormirano & plerisque Juris Ecclefiaftici

lIs /!:m»

Coníültis, in Curiis etiam fzecularibus praxi ce-

LU

lebratur. Necobftatexemplum ductum 2cap.1.

Tlnggs

De locato. Hoc enim in materia mere fzeculari

prohibet; ne Magiftri & Scholares Bononien-

]

ij

Ífes ante tempus conductionis finitum condu-

nini (

cant hofpitia aliorum Magiflrorum. & Schola-

Til

rium fine horum confenfu.

ts m

Jnfl. 1. Pontifex ad teftamentum pium exi-

Ditinis

git duos teftes , & quidem legitimos ; ergo

» al

refpicir . folennitatem.

E. D. Znt. Exigit

Atemetun-

-duos teítes ad probationem, in cafü quo defünt

i

l

,

'

alie probariones C.. fimpliciter quoad fübftan-

tiam, & pro omni cafü N.

Item exigit teftes

| Ig

legirimos, i. e. ranrum habiles de Jure civili IN.

TOf

habiles jure naturali aut etiam canonico C. Jus

A

Canonicum rejicit infamem infamia juris, aut

dN

criminofum non emendatum, aüt fervurn , aut

(üroin-

virandum excommunicatum , ur generaliter in-

trm l

habilem ad teftificandum. us autem Civile re-

j vlta

pudiatinfüper faeminam ,impuberem &c. Hinc

eriam non requiritur, teftem efferogatum , quía

iC

fcilicet eft folennitas fpecialis Juris Civilis. Ita

Pyrrhing, qui cum aliis etiam cenfet valere te-

T

[o!

T

M

ftamentum pium, quando folo noru, aut figno

UM

alio externo , certo tamen, caufà pia heres in-

i

TAUl

flituta eft : quia reftamentum pium ordinatur

tan-

d

Dz JuntE.

352

gt

tantutn ex jure naturz aut gentium, quibus i

jo M

teftarore defideratur ufüs rationis, facultas di(z

eu voluntas

jun

ponendi, atque ipfa difpofitio, f«

hij

figno certo declarata: preer quee Jus Canoni-

j qui

cum amplius nihil exigit, quam ut fufficienter

jem; (

de hac teftantis voluntate conftet.

Ex quibus

pQ

couficitur , teftamento ob folennitatis defe&tum

(anr

vitiofo ac irrito , aut fuo effe&tu fruftrato, quod

heres nominatus haereditatem recufet , valere

; (ïxlafäïäl

v

3

^

tamen legata caufis píis reli&ta: eoquod volun-

J2

|

tasultima , quatenus piam caufam refpicit , de-

u

"

l

fectu folennitatum civilium non infirmetur; cum -

per Jus Canonicum plus non requiratur, quam -

abfoluta poteftas & voluntas rerum dominium -

(ua

transferendi. Valent item legata; in teílamento .

minus folenni pro caufà pia condito, reli&ta ad

cau(am profanam , quamvis haec alias privilegio

]i

non fint affecta:. nam folennitas ad heredis in-

D

Qu

ftitutionem füfficiens, füfficit etiam ad lepatailli

i

u

appofita: eoquod fübfiftente principali fubfiffat

m :

ja

accefforium. Aeg. 42. 9ur. in 6.

fit] j

Jufl. 2. "Teftamentum a Patre inter liberos

T

I

conditum non valet qíoad legata extraneis re-

J

lita; ut colligitur ex /. 2 1. C. De teflam. : ergo ne-

QU

que teftamentum pium minus folenne valebit

iM

quoad legata in caufas profanas defignata. — Be

ls

TA

A

£. Difl. LAntec. "Yale teftamentum patris quoa

j

lepata extraneis deftinata non valet; fi

períona -

LU

extranea defignetur per modum coheredis C

ef)dm

fi per modum lepatariz fpe&tetur , non valet N

ff

.. 17. IN. Conf. "F eftamentum Patris non folen-

A

ne d. À diferte ad folos liberos, exclufis extra-

neis

Ds Junx.

355

"

neisarClatur: e diverfo teftamentum pium lau-

(

dato c. Aelatum non ita.religiofe ad pios ufus

1

j [fi]

totum addicitur , ut legata profanaexcludantur.

i

Infl. 3. Pontifex tantum derogavit Juri Ci-

n

vili quoad numerum teftium quinque aut fe-

'l,,

Mi

l

prem; ergo reliquit ejusdem Juris difpofitio-

TT

nem; quod faltem duo teftes requirantur ad füb-

( n

flantiam teftamenti. — . D. Corf. Reliquit hanc

TA

difpofitionem in teftamentis ad caufas profanas

O0 ol

conditis C. in teftamentis conceptis ad caufas

t d

pis N. De prioribus apit c. Cum effes. De te-

fian. De pofterioribus veroc. f7. Relatum. eod.

ii

It

n

ARTICULUS IL.

n

TT

|

Quid ad condendum teffamentum vequiratuy

) rer)þ?azä

l

ex pavte teflatovis €

ts

j

IG

u

Áco 1 "leftamenta facere poffunt omnes;

al

D

qui non prohibentur natura vel jure. [ra

yi fl

Juft. tit. Quib. non

eff permi]. fac. tefl. f-. Qui te-

Jiam. fac. po[f. C.

Qui tefJam. fac. pof]. vel mou. - Igi-

pr o

tur l. prohibentur natura, qui carent uíu ra-

Tues fj

tonis, infantes, mente capri, furiofi extra tem-

pora lucidi intervalli; omnino ebrii.

II. Sur-

«onte

; viebl

dus & mutus firnul a nativitare, teflari nequit.

l. 16. C. /. 1. ex accidente autem ralis teffari po-

w

qsqui

telt; modo fcribere noverit. 2/zd.vers, Ubi au-

(iprft

z?m. Mutus tantum: undecumque hoc vitium

fs

acciderit teflari per fcripturam poteft; eodem

of L'E."'Ci'. N

modo cecus teftari poreft nuncupando. — 4/id.

verf. fim autem. Caecus tatnen heredem nuncu-

n folen

lium,

i "

W

Paturus, prster 'folexïngrþ numerum tef

jube-

354

Dz deE.

fT

jbetur adhibere tabularium feu notarium pu-

p a

blicum, aut fi ejus copia non detur, octavum

teftem, qui nuncupantis voluntatem Ícripto ex-

ieffammaf

od

cipiat, cui deinde teftes omnes & infüper ra-

bularius fübfcribant, eamque obfienent, prout

(om t

fit in teftamentis fcriptis. . Quod ficecustefta-

s

| d

mentum füum ante jam fcribi curavit, praci-

pitur, ut rabularius fcripturam illam coram

| Ql

E

feptem teftibuslegat, eaque lecta cccus tefte-

tur hanc effe ultimam voluntatem füuam , & mox

y,;;.'f li

qm «

omnes octo fübfcribant & obfignent. . Ira / g.

] recam;arï

C. À. t. quam indicat $. 4. /7/].e04. Ex quibusap-

V

paret, teftamentum tale ex fcripto & nuncupa-

'tivo mixrum efle.

L

9b

Iil. Ob vitium morum teflari prohibetur

1 pOIMIUi

Tomun

prodigus juridice, cui nimirum a magitraru

bonorum adminiftratione interdictum eft. INi-

Qlmmor

j

V

hilominus funr, qui teftamentum prodigi pru-

1

T

n

denter factum difponendo inter eos, qui alias

m

ab inteftato erant fücceffuri, ex uíu fori füfti-

nr d

D

nent ita, ut quoad hoc punétum recepra videa-

tur JVovella 39. Leonis. licet de jure aué&tori-

jn.'ægïæl

Item damnarus ob libellum

tatem non habeat

j

famofüm, hereticus non toleratus, apoftata

T

A M

t

percuffor clerici, ufürarius manifeftus , nifi re-

ftituto foenore, vel cautione de reítiruendo da-

)

ta, reus perduellionis , reus repetundarum ;

ll

lzh

qui fe polluit ince(tis nuptiis, faltem quoadin-

ftitutionem heredum ultra gradum fecundum

n

J

, in linea collaterali. ZZausoldus tr. 6. c. 4. controv.

]

5. Molitia difp. 137. t. 1. €9 74*

IV. De;;

E

d

]

Dz junz.

353

q WM'H

l

l

IV. Defedu statis füfficentis teftamen-

| Ccï.ry (

þii'um

tum condere nequit impubes etiam alioqui pa-

ijajfm

terfamilias, i.e. patre orbus; etiam habens fü£-

w"(ä

"

"

(j

ficientem difcretionem rationis: ac hujus qui-

dem teftamentum nec poflea convalefcit. Pu-

] U:'»*ä'WSl&L.

bes vero renitente etiam curatore, potett tefta-

IUf n

ri: teffamentum enim ex voluntate aliena pen-

1]) (

dere nequit, ficuti contractus: neque curator

80 [f

neceffarius eft, nifi pro a&tibus inter vivos, qui

T fuy

utpote irrevocabiles magis obnoxii funt lzefioni ;

l WK, |

k!

cum econrra voluntas ultima pro libitu poffit

y

j

us 5

recantari,

tx'numm- |

V. Ob involuntarium defectum flatus,

[

s W

prohibentur teftari fervus proprie dictus, de-

pl

Mi

portatus, & quilibet qui non habet jus civitatis

Romanz.

agl

]ta etiam damnatus capitis teftari

mndi N- |

olim non poterat, quod effetfervus peenee: id-

rodigïpru- |

quod, juxta honnullos etiamnum tenet de ju-

re; licet illi ex confuetudine generali permitta-

quas

Vr dl

tur difpofitio ultima; nifi bonorum omnium

at

confifcatio tamquam poena fimul fequarur ; ut

a

in lefze majeftatis crimine evenit.

Quo eodem

blb |

jure inteftabiles (unt qui publici criminis accu-

gt |

fati vim fibi attulerunt, fupplicii metu , &con-

Df

fcientia criminis confifcationem trahenris.

od«

VI. Voluntario autem ftatus defectu reli-

nöamm;ï,

giofi profeffi condere teftamenta verantur, c. 7.

od

IX. q. 3. & c. Quia.. De teflam, & Autbent. In-

[ |

&reff. C. de SS. Ecclef-

" (

VIL.| Quidam funttantum ex parte, feuin-

tutu bonorum quorumdam inteftabiles.

Ita

j

clerici de bonis feu proventibus eccleí

iafticis

Z2

fuper-

l

356

"DE']URE.'

p t

füperfluis, ne quidem ad caufás pias; perviam

]

&ndh

teflramenti difpenere, fecundum quorumdam

;pits |

opinionem , poffunrt: idque evincere con-

um

J

tendunt ex c. 8. 9. £? 19. De teflam. De bo-

isqu'

nis vero patrimonialibus, induftridibus &

TT

parfimonialibus negari eis facultas reftandi mi-

li

o

nime poreft. — Verum ifta pendent ex dictis ü-

| Qüore?

pra 4.7.628. c.3.. Quamquam aurem filiifami-

lias teftari de caftrenfibus & quafi caítrenfibus

yuunt

f

bonis poffint, utpote quorum intuitu patres

|fin.

|

pï()

familias juris fictioneaeftimantur; nequeunt ta-

U

3

men de profectitiis, ne confentienre quidem

| onii

patre; eo quod ifta plane ad patrem pertineant :

! ts

neque de adventitiis regularibus, cum quoad

hec non habeantur pro patribusfamilias, ne-

j n

|- n

que hanc patrisfamilias rationem patris confen-

fus dare poffit.

Wf

Imo (quam voeant commu-

q

W

niffimam) nequeunt de adventitiis irregulari-

u

M

(s

bus teftari, erfi horum ufum fruétum habeant.

Kj

Y

u

Ita Covarruvia, Haunoldus & plures alii: ni-

CU

miruin filiusfamilias , caftrenfi aut quafi ca-

Quf

ftrenfi peculio excepto, de reliquis inutilirer

.

difponit, ut

habet princ. Jafl. b. 1. Ex 1. pen. C.

um

ünd

b.t. Imperator declarat ; ex lege nuper afepro-

W

mulpata (' /. ult. C. de bouis, que li. ) nibil in-

hi

»

novandum effe circa teftamenti factionemfilio-

HX

rumfamilias, fed antiquam legem per omnia

fitjs

confervandam. A* lege antiqua filiisfam. per-

miífum dumtaxat fuit teftaride bonis caftrenfi-

p

í Objel

]

^

bus vel quafi caftrenfibus, non item de adven-

J

titis. d. pr. /n

iff. h. 1. €2 $.

ult. de anilitavi teftam.

Wt

l. 7. S. uli. ff.

JDe douat. l. ult G. De iuoff- 1f

I9

Dz Junr.

357

r

Deinde expreffe negat filiisfamilas faculratem

m

teflandi, de illis adventitiis, que fine confen-

W 1

fü patris poffident ; hac autem pertinent-ad

eculium adventitium pleno jure pofleffum,

ii

[

Ex quo textu declaratur $. . .L ult. C. Debon.

'fasreffzncïm.

que li^. Denique ex juris difpofitione teítari

Ver d

non poffünt , qui non (unt, aut fàltem juris fi-

CUT

&ione patresfam. habentur, ut habetur ex /. 12.

lts

zabularum , cujus fragmentum extat /. 1 .. ff. de

i r

F. $. nulla aurem lege probari poteft, filios

L

fam. pro patribusfamilias haberi, nifi quoad

lt n |

pecullum caftrenfe vel qua(i caftreafe; igitur

o !

cum fictiones legis fine lege afferendae non fint,

evidens eft, filiumfam. de bonis adventitiisir-

ag |

al n |

regularibus teftari nequaquam poffe.

iscoya. |

Catere períong non prohibite , teftari

T COT

poffunt omnes , etiam fübftupidi, fimplices,

[

|

Iu

|

qui in prefenriarum nihil habent, dummodo

W

acquirere aliquid adhuc poffint, cujusvis fint

ii I |

eetatis aut fexus etiam excomrunicati; nifi ex-

communicati fint ob crimen poteftatem reftan-

:

qui a

Tnüttt V

diauferens, ut ob heerefin: licet enim peccent

tales forte ag-ndo cum teftibus, neceffario ad

[j

uipto

actum teftanli accerfendis, valet tamen ormni-

nibl i«

no teftramentum.

Lemïüiq- |

- Dico 1. Obje&tum precipuum, quod te-

amentum condenti obverfatur , funt heres in-

y Omod |

am p

ituendus, & hereditas.

Utrumque fqq. $$.

al

exponemus. I. Hereditas active füini poteft

J

[

objective: a&ve quidem eft jus incorporale

il

iM

íll

indivifibile compleétens univerfitatem omnium

f

Wj

functi:

»onorum & jurium , que p

, rius erant de.

!

3

objecti-

u)

358

Dr jvumr.

15, païtef

obje&ive vero fünt res hereditariee ; fsuuniver-

fitas res omnes & jura a defuncto relicta com-

Mf qu

E(JUS ) qu:

plectens.

Igitur hereditas priore modo fpe-

étata eft fücceffio in jus univerfüm defundti,

gm; (

im d

l. 62. ff. De R. 9. at hereditas pofteriore modo

guacn

confiderata comprehendit omnia a teflatore re-

li&ta, creditoribus etiam obnoxia, quod obje-

ä.xrb'

vemil

étum latius extenditur, quam bona: nam bo-

norum nomine veniunt ea, qua dedu&o ere

i

alieno füperíunt. /39.€7 119. ff. d. ..

ia d

II. Quamvis hereditras pro jure accepta;in-

|Nn

"

divifibilis fitj /. g. . De R. 7- ratione objedli

1 jndi

tamen, feu rerum in hereditate repertarum ;

J

divifionem recipit.

Eft vero hereditas alia

w qnots

quota, aliá quanta: pars 4quazta eft, qua fub

mitür t

nomine fpeciei, (eu quantitatis relinquitur ; ut

fife. f

1000. imperiales; quo quidem caíu heres con-

ts UR

fequitur rem titulo fingulari, ceffatque jus acc-

( n

refcendi: pars qwota, qui fub nomine partis

$o

hereditariee relinquitur, quantacumque etiam

fit; ut unica, vel tertia, quarta, quinta pars

utin

bar j

hereditatis; quo modo res univerfali ritulo ac-

'Tota

l (j

quiruntur, unacum jure accrefcendi.

n

autem hereditas appellaturas, qui divifionere-

^

VN

(

gulari feu legitima duodecim partibus aut u-

I

ciis conftat. $. s. Zofl. De beredib. inflit. harum

iU

duz /extans , quafi fexta pars aíTis, dicuntur:

(

1l

tres verouncie, quadrans , feu quarta affis pars:

life

(

quatuor;/riens,quafi tertia pars affis (ant: quinque

V

m

vero qug'ncmzx, videlicet quirta pars* uncia fex ,

i

Semis, i.e. Semias vocatur, quod dimidium

in,

d

totiusconftituant: Seprunx uncige fünt feptem:

653

Dz Junr.

359

bt

T

Bes, partes oCo, quafi biftriens Fefto, priícis,

Dei, ceu demro triente : novem . partes, do-

drans, quali demto quadrante as: uncie de-

i

ul

cem, dextans, i.e. detracto fextante as: un-

fs

tl

decim denique, JZeuzx, quafi demta uncia as

il

nuncupantur.

QUs d

Arbitrarium autem teftatori eft, heredita-

temin plures aut pauciores portiones fecaré*

: Df .

ubi viginti quatuor uncige dupogdium conficient,

*dpc?o [

nam 4$ Latinis

triginta (ex autem zvzponduum:

idem eít quod pogdo, liba, mma, w , &

i

wh !

UR Q

J

M

Airoz Greecis, quee apud Romanos 12. uncias;

feu 96. drachmas pendebar.

heredem in fex

AW

IIl Siquis unicum tantum

! l

unciis, nullo alio coherede fcripferit, preefu-

Qyt;

mirur totam herediratem fex unciis complexus

jereot.

fuiffe. Et quamvis fecus habere videatur, fi

talis unicus heres ex Semiffe fuerit fcriptus; ex

k -

It p

affe tamen heres erit, eo quod tunc zofus a$

ip Semiffi fit, & idem ex parte teílatus ; ex

X tin

Unt p

parte inteftarus decedere non poffit, ut ha-

D 4

betur $. s. Jwfk. De bered. infl. $9 1.*7. ff. de

j Tot

£. 1. Cujus quidem ratio apparet ex 7 31. $. r.

[ieree

ff De bered.infl.. Quia creditum eft, heredira-

at Mf«

tem dominam effe, & defuncti locum obtine-

; hum

re; igitur ficut. defun&tus nullo diverfo jure

cenferur, ita etiam hereditas defun&tum non

dicunin

diverío , fed uno fucceffionis genere repraefen-

lp

u

tare debet, Zrg. 1. 23. i2 f. ff. De ufurp.eg ufuc.

Idem plane cenfendum , fiquis in re aliqua par-

yoz s

dnim

tüiculari; v. g. ex fundo, unicus fcriptus eflet

eres: nam potefate juris tunc detrahitur

d

mentio

[tJ

4

460

Dz Junr.

mentio rei certz , & iníliturio particularis in.

«lite

m

univer(alem refolvitür. 7 1. $. 4. . De beved. inff.

IV. Si plures inftituantur heredes, nulla

W

X

qni

OU

facta partium mentione , in quibus füccedanrt,

füccedent omnes aqualiter: fi partes expri-

Ill

mantur, ezque affem excedant, decrefícit cui-

J

Ja

p).

que juxta proportionem: e.9. tres fcripti fuünt

heredes, quiliber ex unciis fex: decrefcunt cui-

X)H

j

libet duz unciz; itaut cujusque portio ad trien-

n

tem redigetur.

j

[

M

V. Heres extraneus inftitui poteft (ubcon-

va coni"z

ditione honeíta ram poteftativa, qua eft in

o

poteftate heredis, v. g. fi funus meum comita-

€t natt

v

tus fuerit, quam cafuali, qua in ejus potefta-

te non eft, ità quidem ut fufpendatur fuccetfio

itt ml

TT

usque ad adventum conditionis: hec fiimple-

ta fuerit, íucceffio retrotrahitur ad tempus

df

h

li

ld

mortis; fi non impletur, deficit inftirutio he-

W

redis: pendente vero conditione pendet here-

j x

ditas. $. 9. /ufl. De bevedib. inflit. Ratio autem

p

horum petitur ex /. 110. pr. f. De R. J. eg c.

qui d

35.£9 3. eod. in 6. Cui plus licet illi non de-

ficedn

hii

ber denegari quod eft. minus: extraneum au-

tem licet omnino non fcribere heredem; ergo

!

ü

1

eumdem licet cum quavis conditione ícribere.

l «

[

li

Heres autem íuus, puta; filiusfamilias,

item filiafamilias , aut nepotes, jure novo ne-

litàqy

queunt inftitui (üb conditione cafuali quoad le-

!

gitimam, qua gravari nequit: alias cenferen-

TTR

tur, non exiítente conditione preeteriti , adeo-

W

que teflamentum ítatim pro nullo. Admodum

d

ptobabiliter tamen heres fuus.inftitui poteft (ub

Wülgt

&Ons

Dz JURE;

361

duj

]

! conditione honefta ipfi arbitraria & haud diffi-

Jl

cili, v. g. fi pro animae mes falute fieri facra

i

curaverit: hanc enim fi neglexerit, hereditati

renuntiare videtur. //.4.€7 86. f De hered inff.

?

l.ult.ff. De coudit. inflit. l. 83. ff. Decoudit.&g de-

;(

sf

monflvat. l. 4. C. De infhit. eg. [ubflit. l. 4. C. De

libevis preeter.&9 $. 5. Iufl. De exbeved. liber. $g 1.

"um

13. ff. De legat. preflandis.

Tiidergn)

Inftitutio heredis füb conditione impoffi-

f

bili valet , ut fupra de donation. meminimus,

:

AULOQUT.

nam conditio talis extraneo heredi adícripta,

qda

pro non adjecta habetur, five fit impoffibilis

SI

ex natura, v.p. fi caelum digito contigeris; fi-

I

ve impoffibilis fit de facto, üt f1 pauperi mul-

"UI

ta millia aureorum pro dore afferenda injun-

if

