jl

g emnons

" d

Y alienatio comprehendebatür, üt referrü

f

l.29. $. : ff De flatü liberis.

Nunc vero em:

jj if

xurc m

tio, venditio eft contractus conferifü iutug

initus de merce pro certo pretio alteti danda;

A d

Pr. Inft. de Emtione Fendit. & l 1. f£. decon-

U

ivab. éimtione. Mercis rniomine hic accipiuntur

g

«J*]

I

"

w N

eriam res incorporales, ut nominá, fervitus

tes; jüra &c., & quidquid pretio poteft aefti-

iqe

inari; nequé per leges àb hutmano comrer-

àmys

af

cio eximitur: l; 34. $. 1. ff t. c., Prefiniü in u-

D T Qu

snevata pecuria Confifleve debef. luft. $. 3. h. nit;

Hinc fi pecunia appeüdatür ; aüt pecunie loco

5 m

àa (1j

tes alia ex primd eohventiotie detur, aut fa-

&um aliquod préftetur, non erit contractus

* ii de

i&l etmfi

émtionis, venditionis ; [fed perrüutationis;

étiamfi emtionis vocábulo üfi fuiffent contra-

tuni u

J t

hentes: l. 6; fE. de prefcript. verb. , l. 6. $: 1. ff

de G. Emt.

Nlhrerme

Emtio; Venditio dicitur pärfääa ; quám- Tif

priiumi de re pro certo pretio commutandá ï*äflf"':*gfff?f/»

j

Convenerit; licet hecdum merx tràditá ; nec

pecunia nunmietata; ac fie arrha quidém datá

lijn t

j dn d

fuerit. InfL pr. eod. tir; — Confümthata autemi

erit venditio traditione mercis, vel nutnera-

Vr

^j nf

tione pécünie; Horut defe&tu actio ad pra-

ftándum id; de quo conventum, noh erit ef-

UOdü gm

Cix:Óeo quod agenti obftet exceptio implee

lrl n

V p

menti non fecuti abipfius patte. 1. Juliagus -i ä

Dzr Junr.

. $93

V

$. 8. f£. de AE Emr.

Quodfi partibus pla-

cuerit, non aliter, quam i

p

n fcriptis contrahere

emtio venditio non ante

valebit, quam inftru-

31

i

menta emtionis fuerint

AW

confcripta & a con-

trahentibus: fübfcri

pta. l Contra&us -C. de

Nu

Fide iuflvum.

Citra hanc conditionem ftri.

D i

prura melioris tantum

probàtionis caufa facta

deti d)

videtur. l. 4. ff ibid.

LE du

Supra cap.7. a.2. & fgq. plura difputa-

pOm

Vi

mus, queis contra&tus emtionis venditio-

i n

nis illuftratur. Nunc

qua de confenfü par-

J

tis utriusque,

de merce & de pretio adhuc

IU QR

ad noftrum fpe

&ant inftirutum, füccincte ex-

pediemus.

Prttjmiw

Lsl

Dico L Qui contra&u emtionis vendi-

tio

nis, jam perfecto, ine

jus confirmationem

p lcv;

tit, du

arrham ( Hafrpfenning,

Pfand/chilling) dedit,

t at

aut recepit; ab eo,

invito altero recedere non

poteft , etiamfi

HUR

datam arrham amittere , aut

(rar n

no.

accepram in duplo reftituere fit paratus. Hau-

A

tr. IO. c. r. controv. 8. Carpzov. &c,

Sequit

ur ex regula generali l. $. C. de Q.c7 ,4.

Aenun

;

/, Quf

jave femel con[Ltutze obligationi , adverfa-

Tf

T0 107

cotijentiente, nemo

:3. & 5. C. de Refcind

fotefl. Et fpeciatim

dii,

. Vendit.

m

Ài

ipfum coufirmant Palaus & alii adverfa-

ri, d

um

W Ed

icunt, perfecto contra&tu fine

d n

arrha, vendit

ori peenitere non licereinvito al-

b d

tero, etiamfi duplex vellet dare pretium.

mones

uodfi contra&ui -primum perficiendo

addit

t

4 füerit arrha, peenitenti: locus erit,

"l

quam ideo, Aeukauf , Germanice nuncupa-

[

Pp

inus,

H

594

Dz Junx.

jj (

mus. ]ta quidem, ut emtor peenitens per.

n

it: venditor vero duplum refti.

JI) COUU"

dat quod ded

tuere cómpellatur. l. 17. C. de. Fide Infhrum,

ii l

4 vt

c? luf. pr. h. t. Ubi licet adhibeatur ver.

bum, celebrare : imperfectum tamen contra-

a ml

.

u

étum arrha fighari conftat ex verbis paulo

?f

r

ante pofitis: JDomec emim aliquid deefl ex bis

jm. 9

IU

&c. & in legecit. dicitur : Facienda emtione,

ANon procedente contvacfu. Pollicitus efl. . Emere

[^

at

. d

pa&tus. eff.

JDico

IL Contra&ui emtionis venditio-

r

ar &CI:

nis poteft adjici pa&tum /egis commilJorie qua

gli h n

s f v

merx, pretio intra certum termpus non re-

prafentato , tamquam inemta cadat in com-

«gilcont

i Mn

miffum, atque ad venditorem, pro hujus ar-

"

Dbitrio revertatur.

Adhibendz autem condi-

Ti

i

i

tiots i d

tiones fqq. I. Ut adjiciatur in continenri (nifi

contraria confüetudo obftet) eisque verbis,

0E (RMRUE |

adtbis od

quze refolutionem contra&tus exprimant ipfo

jure, v. g. res iemta effo , liceat fundum vindi-

1. yobdts

ts conün

cave, Nam fi venditor diceret: fuzdus refli-

zuatur , aliisque uteretur verbis, que refolu-

!

& Itf

tionem contractus non ipfo jure, fed inrerve-

udin jj f

niente facto hominis fignificant, venditio non

£tl

jure ipfo, fed previa acti

one venditi, & in-

i

terventu judicis refolveretur. l. 3. C. de Pe-

uliretog

Gis intev emtoy.

Vitünts (

II. Ut emtor culpabiliter non folverit pre-

"üor lo

tium: & venditor poft moram ftatim declaret;

tl dition T

velle fe rem inemtam. Quodíi pretium pe-

L

tat, hoc ipfo cenfebitur a 1. comifforia reces-

fiffe. l. 2. & fqq. f& de leg. commiffor. .

Ri

(4

Drz JGRE.

u

l;

$95

M

Dico IIl Cum confenfu emtoris poteft

venditor contractui apponere conditionem

j

addi&ionmis im diem , h. e. ut liceat venditori,

[

rem venditam revocare, & alii intra certum

diem meliorem conditionem offerenti addi-

Vi

cere. lta habetur toto tit. ff Je- 224j j

T

?Lü'/il'illlää;:

dieim.. Opus autem eft I. ut pa&um iftud ini-

tio contractus, & verbis directis exprimatur.

[2

II. Ut emtor riovus fincere offerat conditio-

nem meliorem, aut majus pretium : idque

d.

venditor reipfà acceptet. l. 9. & r4. ff. eod.

jriqu

Quodíi tamen primus emtor conditionem

OAT

d

eamdem fubire velit, is merito aliis praefer«

tur: quia fic non videtur oblata melior condi-

mlj

tio. .6. $. fin. l.. & 8. f£ eod.

t o

Hoc tamen inter patium l. commifforias &

Vil

addictionis in diem intereft, quod in hoc

1 vt

emror teneatur quidem reftituere rem cum

nin j

fru&tibus formaliter extantibus, l, 6. & 16. ff.

n

tod. probabilius autem non teneatur reftituere

f !j

fructus confümtos, . virtualiter adhue exran.

n r

te$, licet ipfe factus fit inde ditior.

Nam fe-

li

cundum l.r. ff eod. emptor non folum po-

Vitionot

teft ufücapere, fed fructus etiam & acceffio-

j &

nes /ucrari.

Econtra emtor cum paéto 1

WU

commifforiz terretur r'eftituere non modo fru-

us extantes, fi vendirio refolvatur, quam

j

confuümtos bona fide quamvis inde non factus

i

i

uerit ditior, ur probabilius tenent Haunol-

l

v

4

dus & non pauci alii.

Talis enim emtor,

ll

i

preterquam quod fru&tus numquam abfolute

"

irrevocaþilirer fuos fecerit, fed tantum fuüb

L

cor-

Pp a

Dzs Junr.

$96

P

conditione , fi pretium numeraverit: fimu]

M

at «

eft in mora culpabili, neque ullam pro fe le-

em

em habet. l. 6. C. de Pa&. int. emt.. Huc

j Uïd

'Epmï

jb

accedit Aerra&us gentilitius, quo jure proxi-

mus venditoris confanguineus intra certum

;ï)

u (jb

g at d

tempus refcindere & ad íe revocare poteft

venditionem rei immobilis; a majoribus com-

anuinr 1

inunibus hereditaria fucceffione provenientis

lfURFBL'J? P

oblato eodem pretio.

Contractus ifte lauda-

" M" Aff

t

tur Lev. 25. v. 29. Ruth. 4. & c. Conflitu-

zus. de In integv.. ve[Hit. & omnium fere gen-

p

st

tium confenfu. Idem jus retraCtus in multis

i V

provinciis exercetur a dominis directis quoad

feuda & emphyteufes: & ab aliis qui domum

im dl W

3 pro o

i

eamdem indivifim poffident, fi unus illorum

«oyd cont

füam portionem vendiderit.

Dico IF. Idem venditor honefte etiam

du

contraétui poteft adjungere pa&um de vetro-

l. Ui

qebxt f

vendeudo (Germ. Jiderkauf) h.'e. ut liceat

fibi rem venditam, pretio oblato, vel quan-

i

fs

documque , vel intra certum tempus redi-

mere. l 3. C. de Pa&. iutev emt. eg vend.

Qutmod emt

Vrf

Oportet autem I. rem redimi eo pretio; quo

tempore retrovenditionis fuerit Juftum: nifi

t t

contrahentes convenerint, eodem pretio re-

titiyfo

:OU Nfty

dimi mercem, quo vendita: fuerat. lL. In

D

m

venditione prima minuendum eft vel augen-

"l

[:

j

M

|

dum pretium, pro ratione oneris vel com-

t

; modi, quod alteri ex pa&to retrovendendi ac-

tl

creícit.

At t

Ita.cum venditor fuo commodo po-

teft quidem rem venditam, fi velit, redt-

Vg

erit

inere; non autem tenetur, minue;ndum

At

Pl' C«

Dz Jonr.

397

RT

Emi

li

retium in gratiam emtoris, qui tali contra-

xu«:']

i

étu gravatur: econtra quando emtor non te-

.lr,WH,

netur quidem mercem emtam retrovendere,

Q

j

fed pro libitu poteft, augeri pretium opor-

d

tet, ad füblevandum venditorem, qui onus

"

X

cum emtoris commodo fübit.

Quo modo

73j0f DA

fervabitur inter contrahentes zqualitas, &

Jrovais

ufürae palliatee crimen declinatur. l.2. cit. &

s f ts

l. 79. fE. de Coutrab. emt. & c. 10. de Fide

Ü szg?l)n;

"

Jafirum.

ia L

Quamquam autem pacto retrovenditionis

s

contractum locationis adjungi poffe, nonnul-

m

W

ul

lis videatur: v. g. Si Titius emerit domum

squme

Caji cum. tali pacto , eidemque locet pretio

n g

jufto pro ratione fru&tuum : merito ramen

ejusmodi contractus, tamquam de ufüra fu-

hn ez

fpecti rejiciuntur c. g. de Emt. vend. & c. 4.

m d t

de. Pigmev. . 'Übi creditor potius quam emtor

TE

lucrabatur fructus ex re pignori data, ac tan-

» ige

tum in fpeciem vendita.

fempus f

l

Caterum ex pacto retrovendendi iftud

g p u

commodi emtor nanciftitur, quod nullos

Ul'f(iþ; QVW

plane fructus interea perceptos teneatur refti-

fum0

tuere facta retrovenditione: res enim fructi-

[7

preüo !

ficat domino füo, emtor autem primus toto

; d

illo tempore retrovenditionem . precedente

lum

erat vere & abfolute dominus. Econtra quan-

do fit refolutio venditionis prioris per pacta

vb

vende;äï'

l. commifforiz, aut addictionis in diem, prae-

umitur emtor non habuiffe dominium abfo-

i

[

utum & irrevocabile: . unde emtio aliquo

í

. d

modo retrotrahitur ad tempus intermedium,

[

P3

; qaut

l

|

$598

Dr Junr.

" ]eöllt'km

autad prius, quo venditio prima celebrata fuir.

Hatlenus de confenfu contrahentium.

uem

nullum effe, fi venditor vitium fübftantiale

1 lïädll OPOï

mercis celaverit emtorem, fufe explicavimus

t j

gt

füpra c. 8. a. 3. p. 467. & fqq. quomodo er-

vor & dolus contra&tum vitient ?

qorhi]

d

Jico P. Quoad mercem tria potiffi-

mum fpectantur in contractu emtionis vendi-

J at

tionis; £raditio, eviclio, periculum. . Ven-

jie, d

ditor mercem pactam tenetur tradere emtori,

m

$. r. Inft. h. t l 11. $. 2. ff de Z4ion, emt,

jegos AV

Et quidem cum fructibus tam . pendentibus,

j rdis,

jem fparo Y

quam perceptis poft contractum , omnibus-

que acceffionibus ac pertinentiis; nifi aliter

jl ob

conventum fuerit, 1,13. C. de AAl emt. 1.13.

gopitn

ff. eod, Quia accefforia fequuntur fuum prin-

qne,inji

cipale, fine quibus res non eft integra.. No-

g, vt

mine autem perzizentiarum venit, quod ad rei

4 rett n

venditee ufüm perpetuo defltinatum eft vel

i um

quod habetur pro parte, quod terree vel cor-

7 odf

pori vendito eft infixum. Sic ad «des perti-

dememonl

nent puteus, canales, fere, claves, tabule

f

&c.

Feudorum fervitutes , jurisdictio ; &

Dunmo]

alia jura cohzrentia venandi, pifcandi &c.

vaefe al

uodfi 1. z. f£. eod. Statuitur: Si ves vendita

titdior

son tvadatur , i id. quod intevefl ; agitur : non

ttm al

continuo inferes, venditorem -obligari tan-

trtm df

tum alternative, vel ad rem tradendam, vel

d

ad preftandum intereffe. Hec enim & fimi-

Atf T

les leges agunt folum de cafü, quo res emta

a

non amplius tradi ob moram venditoris po-

at

l,

teít: quod aut intérierit aut evicta fit a d0- ij ;

1nino

Dz Jvnr.

$99

Mi

n

mino legitimo ; aut fecundo emtori tradira.

(

Nam etíi rem duobus venditam emtori pri-

u

mo tradi oporteat, ex R. T. g4. Qui prior

li D

L

eft fempore , potior eff jure ; li tamen. pofteriori

V t

fuerit emtori tradita, hujus erit, fic tamen ut

] [j )

prior habeat jusad rem, eique competat actio

i

lu

adverfüs venditorem.

TUnng v

IL, Evi&io eft rei fuze aut fibi realiter de-

u ha

bite, ab altero poffeffe , per judicis fenten-

Af &mf0n

tiam legitima recuperatio. Effectus eft vin-

A ,

dicationis aut. condictionis, quarum. illa eft

gtl

a&tio realis, haec perfonalis, qua intentantur,

, t

ad rem fuam vel fibi debitam repetendam, ab

; d ds

alio five culpabiliter, five inculpabiliter quovis

a. t

ritulo poffeffam. Quodfi res emta, vel tota vel

Ti

ex parte , in judicio absque culpa emtoris evin-

catur, venditor emtori tenebitur de evictione,

u

T

i.e preter mercis precium, debet ipfi prae-

m &

flare totum intereffe darni emergentis ac lu-

m m

cri ceffantis, atque expenías omnes, quas

idem emtor in rem emram & litem fecit. l. 60o.

j ls

jys,

ff. de Evitlione. l. 43. fE. de A4&liomib. emti. &gc.

Dumrmodo emtor ignoraverit, rem a fe

1 UJI &Cl

emtam effe alienam , & debite prius laudave-

inydl

rit venditorem. Alioquin venditor ad evi-

piht : Y

&ionem preeftandam non tenebitur, fi emtor

)

p

1

fciens rem alienam effe, de evictione fibi fpe-

g,

cialiter non caverit, aut venditorem prius non

J

laudavevit , h. e. poft motam litem in tem-

ia

pore non eum monuerit, ut liti affiftat, & rem

qu

Wi

füam defendat! 1. 29. ff. 1.8. & g. C. de Evi-

Giog. & c. fin. de Emt. Fud.. ^

"u

L

Pp4

III. Penes

600

Dz Junzr.

IIL Penes emtorem efít regulariter pe

L

t

,

riculum rei in ípecie perfe&e & ab(olnte

r

vendite , licet necdum tradita.

Ita com.

jl !

muniter afferitur ex $. 3. Inft. h. t. 1.7.8. 1&.

j uanü[ä[e

fE. l1. & (qq. C. de Periculo &$ comm.vei vegd,

U

Jtatio efl. Venditor, tamquam debitor fpe.

y ganm

f

ciei, cafüali hujus interitu liberatur. 1.55. de

m n

V. O. Econtra fi. res tamquam genus venditz

valitna d

/

fuiffet, v. g. unus aliquis equus, aut ovis ex

1j

J

7 [';];E!]F(E

grege, nullum fpeciatim determinando, nihil

Mil

10

I

damni ferret emtor, etiamfi plures fingulares

o

perirent: quia genus numquam perit. 1. 14.

p

$.1. fE. & l. 5. C. eod, Item fi alternativa fit

r

venditio, & una ex rebus venditis perierit.

AU.

1.34. $..6. ff de Contrab. emt.

j

4

m n

hv

Q Y. (

Jüatio altera eff.. Emtor fibi imputare de-

bet, cur pretium non ftatim obtulerit & rem

dim, «

al u

venditam petierit: cuique enim füa mora no-

cere debet, non alteri. 1. 155. de R. J.

D 1 ]

A n

Zertia vatio.

Perfe&ta emtione, omne

g. 1. D

]

comrmodur pertinet ad emtorem; ut nupet

—

4 d

ll ]

,

oftendimus & traditur 6.5. Inft. h. t. & 1. 7.

]

A f

AUA

/

TE de Peric. Q9 commod. vei vend.

Igitur &

dnt [ f

periculum ad eumde

m pertinebit. argm. l. 1o.

à

1 tnditr

de R. g.

EHEONIR

AVec vefert, quod l. c. Inft. venditor ante

haE

traditionem adhuc rei dominus dicatur: &

718 dU tf

res qu&libet füo domino pereat. l. 9. C. &

iln

"

.

2gnor. a&ione.

Nam tale dominium non

li

Itbf

eft perfectum: eo quod res per contractum

Dj

jam fit affeta, ac venditor tanquam fpeciei

€Dl-

"

Dg Junr.

6or

l It

At v

j

debitor, ejusdem interitu liberetur,

;

d. 1.255.

ld1

^ Qu

de F. O.

i hJ]m.

Ll

L

Dixi ] Rei perfede vendite. Hinc rei

!

füb quantitate vendiree periculum manet pe-

IH

I

nes venditorem. l3. infin. & 1. 3. f£. de Pe-

imy lyi

vic. € com. vei vend. Nam quando res fub

numero menfíüra vel pondere venditur, ante

M

traditionem , quae adnumeratione, admendiü-

ld fj

ratione vel appenfione fit; nondum eft per-

U

fe&te vendita, eo quod non fàtis conftet, quid,

ipy

quale, quantumque venditum fit.

L34; & s.

124 -«v d AE

Juxta quam vendi-

lt

At

tenetur.

tor de culpa leviflima, imo de cafü quoque

1

Eadem ratio eft, cum res venditur (üb

lum

conditione : v. g. ut vinum prius detur ad

J

guftandum , equus ad probandum , & ante

Ti

conditionem impletam periret ex toto.

Jj

Dixi IL Hegulaviter : nam quandoque

periculum íeu cafus fortuitus ad venditorem

fine, 0t

fpeclat.

my ff

1. fiita fpecialiter conventum fuerir.'

$.3. .Inft J. z. & l. 1. pr. f£. de. Peric. e9

4b

com. vYei vend.

2. Si mora venditoris inter-

| [,oifurä

cefferit. l. 17. f£. 1. 4. & £: C. eod. Quo in

M

cafü tenebitur ad damna, que dolo, culpa

lata; aut levi intulít emtori, refarcienda. Aro.

vt Z

l.5. $. 2. fE. Commodati.

3. Si res dolo ven-

Qu

itoris, aut etiam ex culpa levi interierit. $.

" L 9'Cl

cir. Inft. 1. 35. 6.4. 1.66. pr. f£ de Contrab.

ninus J

0OR — Huc pertinet, fi res vendita, ante tradi-

t u

tionem»publicetur, aut fifco addicatur. 1. 33.

* Locáti, talis enim actus fapponit culpam,

p5

v. g.

|

l

602

Dz Junz.

l

j

1q tttUt C

v. g. debitum, aut deli£&tum: culpam autem :

]

151

r q

ei magis nocere oportet, qui eam commifit,

quam alii. 4. Sires pereat ex vitio quodam

Ne( K €T[L |

«

n M.

þ.

precedente, quod emtorem latuerat. l. 1. &

ult. C. de Peric. eg comm.

Quare fi equus

j t n

intra triduum moriatur, in dubio periculum

g inum

ad venditorem dicitur pertinere; quia preefü-

avl

ymnt / Mm

márur mortuus ex vitio jam antea contracto,

Eodem modo periculum praftabit venditor,

ydir i m

ggetmt

fi emtori períuafit, rem diutius duraturam,

aut in eadem bonitate permanfuram, 1. 15. ff,

«j t

Eod.

m j

As nimis ott

Dico PT. Pretium debet effe juftum , h.

(v efim.

e. rei vendite equale. l 2. C. de Aefcind,

v eddat

verd. Juftum pretium aliud eft Jegitzmum,

uod a maoiftratu ftatuitur; & confiftit in in-

sf qui

i pus dia

diviübili: aliud zarurale f. vulgare, quod,

2 & d

fpeétatis variis circumftantiis, communi peri-

x as

torum aftimatione conftat? Hoc vel eftzmum,

(s

infra quod res eftimari non folet: vel fum-

st

zum, fuüpra quod merx non cenfetur: vd

vttüs emore

uediwn, quod inter hec ambo intercedit.

mf

Sumiturexc r. de Emt. & ex f£. 1. 33.. 4d

r

um i |

l. Aqui. & l 63. d L. Falcid. ibi: Pretia

lu d .

verum non ex affetu, nec. utilitate fingulorum,

^Uf ntng

d communiter funguntur,

2 d

Qp

Igirur proloquium illud Do&torum: Tunti

ves efh, quanti veudi potefl , accipi fobrie opor-

hf

tet, quanti nimirum vendi poteft intra termi-

QUE nj

nos jufti pretii,. Equidem l. 21. C. Mandati.

f»lf,v numqæm

e

'ïlOHS ; r

dicitgl' [ue quisque vei þzoderator atque arbitellü

|

Dr Junr.

603

K

j

fed ea tantum conditione, ut retinere eam

potlit aut vendere.

Nec refert, quod l. 16. 6.4. de Minorib.

j

& l12. $.3. fE. Locati. fertur , z pretio em-

tionis €g venuditionis matuvaliter licere comtraben-

1]

tibas imvicem [e circum[cvilere €9. circumvenire.

? (iüy

Nam vel hifce folertia folum ceconomica intra

* Qd

terminos jufti pretii defipnatur : aut ajunt;

Y vendi

paturaliter, feu moribus gentium, pro con-

WT

ditione commerciorum , Jere, i. e. permitti

gf

contrahentibus, fe mutuo circumvenire, quin

ea propter juris remedium proditum fit: ut

ne lites nimis coacerventur,

um

I

uam etiam ob rationem tam in civili,

[ hrimt

quam 'ecclefiaftico foro cuilibet permittitur,

rem fuam quolibet pretio vendere vel emere,

Oi

modo pars altera non ledatur ultra dimi-

lm y

dium, & dolus abfit. l. 13. $.4. & s. de 248.

u

vf

Emt, &1. 43. $. &in. f£. p £.

W

L

l

Quodíi tamen ultra dimidium jufli pretii

eefus fuerit venditor, conceditur ei actio ad-

if

Wi

verfüs emtorem , ut vel reíciffo contractu,

rem reftituat recepto pretio fuo, vel jufti pre-

jj Ál

j frtt

tii defe&um (üppleat. l, 2. C. de Aefcznd. vend.

€.3. de Emt. venud.

ldem beneficium ex

ag

paritate rationis extenditur ad emtorem fic

lefüm. Ut decidit. Camera Imperial. apud

m T

Minzinger,

Qoret

In confcientice foro aliter pronuntiandum.

t

Nam ut cqualitas inter rem & pretium fer-

Vetur, numquam licet pluris vendere , aut

7-

!j -':lsï.'j

minoris emere, quam res valeat; etiam citra di-

"

midium

604

Dz Jusr.

midium jufti pretii,. Quapropter is, qui bona

NU

fide etiam alterum leíit, errore cogniro,

g

tenetur ad reftiruendum. ta S. T'homas cum

g

cateris "T heologis contza J. Gerfonem ftatuit,

(j 1] t

jC ad venditionem füpra dimidium re.

ifiropa

jdis i

quirunt, ut fit exceffus plus quam duplum

jufti pretii.. Verum T'heologis aequo amplior

qrape 11]

ia

menfura hec videtur; ajuntque, rem pluris

vendi fupra dimidium juíli pretii cum pe-

vl at

^g & N

cunia paéta fuperat dimidium jufti pretii: ac

viciffim minoris emi infra dimidium, cum va-

ais

- int uf

lor mercis pecuniam ab emtore datam excedit

plus quam dimidio jufli pretii.

Ut dum res

z5 leeti

valens decem, emitur quatuor, aut venditur

gt ]l

nummis /fedecim.

dstere pi

Obj. I. comt. x. concl —— Qui contra&ui

a api

arrham addunt, tacite cenfentur innuere, quod

m n

cuivis liceat recedere, modo emtor datam

hm Qu

arrham perdere, venditor acceptam retli-

sl o

tuere duplo velit.

Erpo infirmatur contra-

àm a

&us, non ob arrham quidem, fed ratione ta-

& m Q

citi con(enfus.

Nam quiin re aliqua nomi-

a ( n

natim fibi cavet, aliis beneficiis & remediis

ptt df d

renuntiare videtur.

R. N. Znt.. Juxta ].28.

Aeaind

fl de 7d&lion emt.. Conventio prior firmatur

al

per poíteriorem cautionem vel penam adje-

zil d

&am, ergo etiam per arrham. Quee pro con-

::äbus Ágise

firmatione fübnectuntur , locum tantum ha-

EU p

bent,'ubi in conventionibus alicui profpicitur

db

fine cautione privata, non vero quoad alias,

By m

in quibus cautio confirmat contra&tum. INam

"r

d. 1. 28.'

Venditor, fi pona ftipulatus eib

RA

agere

|

j

Dz TJunx.

605

T

h

agere ex vendito poteít, & fimul ex ftipulatu,

:

V?JF;

fi actione ex emto poenam nondum eít con-

d n

Wn

fecutus.

lL

Ti

Qhi. 11. cont: 6. concl. Non reprehendu&-

j

tur Europei, quod /Ethiopibus & Indis acus

( iup'.L-

cultellos, vitra colorata aliaque crepundia ven-

AU

dant aut permutent pro multo auro, gemmis,

; I6 p]w.

aliisque mercibus pretiofis. Ergo juftitia pre-

'11; amp.

tii pendet ex voluntate hominum particula-

TDrt], 4

rum. E. /V. Coyf. Aurum, gemmza & unio-

TU Vi

nes a barbaris illis parvi fiunt, quod nulli fere

hml

ipfis fint ufüi ? Econtra aciculas, . cultellos,

(anss

fecures, lebetes &c. id genus maximi efti-

Qw

mant gentes ille propter ufüm, & raritatem

in illis terre partibus.

I o

Quo ex capite Sotus & Toletus afferunt,

Ts

contra Cajetanum, & Leffium, quantivis vendi

muor Qd

poffe res, quz ob fuam raritatem & eximiam

gun &

excellentiam non habent pretium, nec ullum

tEUr CODL

étiam peritorum judicio determinari poteft:

dnore

ceu gemmz quadam, picture infignis ele-

u

gantie & flatus antique, que a preeftantia

j m

operis, aut artificis fama celebrantur; aves,

i Laf

aliaque animalia ex India aliisque terris remo-

r

tiffimis advecta; ad que coémenda nemo ne-

mm dj

ceffitate ulla adigitur. In his & fimilibus con-

j

tractibus fiquis emax aut nimium cupidus, ac

n

confcius pretii jufti, oblata majore fumma

o

pecunize aut permutatione rei multo praeítan-

qu d

tioris, mercem non neceflariam a venditore

i

partim invito extorquerer, is merito cenfere-

]

tur exceffum donare.

Ex dictis hactenus.

:

j:a

."W

Colli-

606

Dz [unr.

" fl

Coliges L. Nemiüni licere exigere pre.

$Ts

lt

tium legitimum , fi hoc fit majus vulpari:

ETU

quia lex ordinarie pretium ftatuit in pratiam

m o

emtorum, i.e. ut ne venditores plus &equo

p

exigant, non vero ne minus àccipiant. Econ.

ss Dd

tra quando in venditorum gratiam taxatur ánT13)

pretium, ut fit in cenfibus, qui non nifi ne- adælw-?ï,g

Jf Blu

at

L

ceffitate urgente venduntur, licebit venditori :

i

i

]

exigere legitimum majus; nec emtori licebit :

ïlz

MT

UEEH:!G[

paciíci vulgare minus.

II. Ob caufas plures licere rem vendere

ag Wi

j m

pretio majori, aut minori emere, quam alio-

qui valeret. Sic mercatores tale lucrum jufte

g g

1

j m

exigunt ex officio conquirendi, íervandi ac

diftrahendi merces. Alii item propter da-

Ts

mnum ex venditione emergens, aut lucrum

stüm, d

ceffans. Alii demurn ob mercium penuriam x hi

& emtorum copiam.

i ]oïeph, (t

Viciífim minoris emitur ob emtoris damna, iirj

damni pericula, aliave incommoda.

Item o v*

quando a.non mercatoribus obtrufze ultro um

merces emuntur. Mercium quoque copis !

&t ts

emtorum paucitas, vendentium feflinatio sicini

retium vilius reddir: uti in fpoliis militum, sgrpít

[

)

enique cum idem fimul ab eodem magnam ii

(udi vt

mercium copiam emit. lta ex S. Thoma

aliisque Leffius 1.2. c.21. dub. 4.

'tfr d

IlI. Si intra terminos pretii jufti f& ambo

hia

tontineant poterit venditor pluris rem vendere

iaf

ob dilatam folutionem, & ob eamdem anticipa-

: N

tam emtor minorisemere: quia uterque jure

NT 8 g

füo utitur. Extra juftum pretium vero perfelo- :j

quendo;

Dz Junz.

6o7

i

j

:'u

n pr

quendo, citra ufüre crimen neutri hoc lice.

1

bi. Ita S. Thom. Mol. Leffius aliique.

IV. Is cui, privata notitia conftat, mer-

M

M

cis pretium paulo poft minuendum effe, fuas

merces pretio currente poteft divendere. . Ita

Itl

'

[

r

Itl

Mu

paífim T'T. & JCti cum S. Thoma d»77..4.

3. ad 4. contra Conradum & nonnullos, qui-

JIt T

bus videbatur id caritati adverfàri,

Aatio eff.

TO o

Quia talis utitur jure füo, ranti merces füas

vendendo, quanti tunc fecundum communem

T Vr

eftimationem valent. Cui quidem zftima.

um d.

tioni communi nec privata vendentis noritia,

lu

nec ceeterorum ignorantia detrahit quidquam

, al

autaddit. Idem eft judicium de emtore, qui

frogtc

rem acquirit pretio currente, quod fcit effe

j dit lt

augendum; aut aprum emit in quo fcit latere

I p

thefaurum. Exemplum talis emtionis pra-

ofeph, Gen. 41.

Yongtr

buitg/

&c Tefer?,| quod gemmarius ab imperitis

Wi

gemmas pro vitro injufte emat vili pretio,

imie

Nam gemmmze fua preftantia eft conjunéta, non

Ae d

vero thefaurus fundo.

Gemma eft vendito-

- fefnt

ris thefaurus non eft ejus qui agrum poffider.

hi

Hinc ager poffidetur ex emto, thefaurus ex zz-

Toun

véifo; neque enim eft agri pars.

T

uodíi vitium vendende rei apériendum

eit emtori, intelliei hoc oportet de vitio pree-

fenfe atque intrinfeco: at vero res, cujus pre-

Md

tium paulo poft minuendum eft, tali vitio ca-

a

ret. thapropter emtor ita errans; decipitür

o

P

Il

[2

if

quidem ex accidente & quoad circumítan-

tiam temporis, minime autem quoad fübftan-

T

W !

P

tiam.

.

608

Dz Junr.

tiam. Ex quo principio non licet creditori

gatet

füum debitum pretio ordinario vendere , $ ! j

debitorem brevi non folvendo fututum effe ;2

novit: ineft enim huic debito vitium, qug «l

illius valor in prafente minuitur.

10j mim[

|

Studiofe autem diximus : Privata gorizia. :

Nam Senatores, concepte legis confcii; nom i!!

um d

gt

poffunt citra injuriam , notitia ifta ante lepig !f

promulgationem ad fuas aut amicorum res !

ugun i

mature divendendas uti: ex officio enim te. 152

nentur cavere, nequi pre aliis ex

Z

3;1

—

yi m

mutatione

NJUUEs

AU

legis damna patiantur.

ae pl

V. Etiam feclufis caufis extrinfecis lucri

ceffantis, damni emergentis, periculi fortis,

axdum m

18 ts em

aliisque id genus incommodis , licere chiro-

z plin:

grapha vel credita minoris emere , quam con-

a anedorm

tineant, folide traditur a Panormitano, Inno-

st du

centio IV. in cap. 7 civitate. de Ufur. Caje-

tano, v. Ufura. fub fin. Navarro, c. 17.

V n

ï?-ïïü[()ï W

n.230. ac plurib. R. R. Nam communi ho-

minum judicio, ex quo rerum pretia novi-

f& p d

ius, talia jura minoris zftimantur, quam "ia

pecunia prefens, quae multarum rerum facul-.

Wi as d

tatem pre juribus illis tribuit. Cozfirm. l. 205.

Ls jan

de R. ]. Minus eff atlionem babere, quam vem.

! tj

Poteít erco minoris emi chirographum , a

T.

ipfo etiam creditore; nifi hic forte credigori

Vi

anfam prebuerit vendendi, obje&is difficul-

LUA

tatibus folutionis: qua quidem malitia ipfe

l leïlü düb. |

folus, non item emtores cateri

um

4a* contra-

t t

hendo prohiberentur.

8 g b

| Sent&n-

Dz jJunr.

609

f

N

Sententia oppofità; quam cum Gabri-

lm Ms

ele,Medina, Silveftro,Soto aliisque tuetur Lef-

fiusl.2. c. 2r. dub. 3. & communiorem ac fecu-

UY

hl

n

lf

riorem laudat, fi vim argumentoruri penfi-

temus, mninus probabilis videtur effe. |Nam

P [j

o

.

quod perhibenr, committi ufuram

*

id ve-

" COT

rum quidem eft, fi ideo pracife minus da-

la

retur, quia terminus folutiónis antevertitur ;

Yonm

nequaquam autem, fi minus pollicens fe ge-.

0 etim t

rat, dum taxat; tamquam emtorem juris ali-

tT

eni; quod mercium more venale expofitum,

pluris non zftimatur, neque pluris vendi in

"n

Y

fs

h

civitate poffet.

Sed neque ideo fequitur,

(

contraétum talem ufürarium effe, quia fcene-

M

A

(d

ratores talis emtionis fpecie ufüra crimiría

fucare poffent : nam plurium adhuc conira-

yu

EUA

[ Ir-

&uum honeftorum nominibus ad fuas frau-

i

des tependas abutuntur perverfi.

rlj ,

1 c!

- VI. Cum Cajo pecunias mutuas pofcen-

ommyn

ti mercator non nifi merces credito emendas

pra Y

offert pretio fummo; v. g. 106. aureis, quas

Ytr, g

ipfe vendat pecunia numerata cui voluerit:

vum i

Cajus emtas offert eidem mercatori , quas

j LA

hic redimit pecunia numerata, fed pretio in-

TRU

mo aut mediocri, v. g. 100. aureis, eique

ghum y

Cajus deinceps debeat 106. aureos, contra-

us Hifpanico vocabulo dicitur MoParra Tta-

: crgdi;o:

ls

lico Zarata vel Srocco, atque a Navarro c. 23.

T. 91. Leffio dub. 16. aliisque recentioribus

ii s

|us

icitus pronuntiatur, modo jufti pretii limi-

tes non excedantur.

Nihilominus trales con-

t

tradus varis in locis merito prohibentur ;

M

tun

q

E

610

.Dz ]onx.

tum quod repugnent caritati ; tum

uod ;:,»;:ah's, qu

fcandalo fint aliis, tamquam artes ad ufüram ii5 ^

obvolvendam excogitate. ^ Quodfi mercator ;2

adítringerer emtorem, ad revendendum fibi ;:ini?

(itoitYn

pre alis, injuftitiam fine dubio committe. i

ret, obligationem emtori imponendo füpra idlini/

Adverte ad. s :j*

juftum pretium aeftimabilem.

propofitionem 407* inter damnatas ab In. :

i

f,f

nocentio XI,

«t

AL

l[

M

ARTICULUS VIIL.

gt

JDe emtione. Cenfus.

4 ii

Nota L. Cenfus in preefenti arpumento ii

eft jus percipiendi annuam penfionem ex re sa(pr]

vel perfona alterius.

Objectum juris hujus : x

peníio annua fzepe etiam cenfus nomine ape idupt «

pellatur.

gvl

Cen

füs alius eft Refervativus , alius Con- lu

fignativus. — .Refervativus. dicitur, quando quis a, qui

rem fuam transfert in alterum quoad. domie ii

nium directum & utile, fervata fibi annua m iniy;

penfione füper eadem re.

Talem cenfüm ij

conftituit Jofeph in fundis JEgyptiorum; du j;

Gen. 47. V. 26. — Confignativus eft, cum quis duf

füper bonis füis, aut fuper perfona fua alteri i

jus penfionis annuz confi

lum pofthac difputabimus.

gnat. De hoc -of

;ï[ enim t

[

D

fariärh

ANota I1. Cenfus confignativus tri

lLt

dividitur.

I Ratione materie' cui innititur;

j

l

'»m; 2,' l

1l

li

in realem, perfonalem .& mixtum.

Rtea $

wj

QU d

Y

;

fundatur füper re aliqua, ex qua penfio fo'-

i

"h qud

venda eft. Ex hoc contractu oritur obliga-

lj

t1o

D

Dz Junz.

6rI

h

:mqm

d

tio realis, quee adhzerer rei, quocunque mo-

.

do alienataee, donec redimatur :

item obliga-

tio perfonalis in eo; cujus res e

ft ; onus enim

rei redundat in dominum. C

enfüs Perfoga-

J as

lis conftituitur in perfona im

J i

mediate, qua fe

ad penfionis folutionem obli

pat.

Huic tan-

Ab

13 1]

tum refpondet obligatio in perfona, & debi-

tum in

enfione folvenda.

Quodfi aliquan-

do acce

!

at hypotheca, hec p

er alium contra-

&um ad fecuritatem prioris contractus adji-

citur : neque ex ea cenfüs repetuntur, nifi

penfio a debirore aliter obtineri poffir. 44;-

t

xiuy cenfus immediate conftituitur t

am füper

( d

re, quam füper perfona , ita ut,

re etiam per-

ss

eunte; perfona tamen maneat oblipata. In

fW )

quo difcrepat a cenfu reali , qui perit, re vel

1

ex parte , vel in totum.pereunte.

)61

s

II. Ratione

Guar.

penfionis alius cenfus eft fru-

gung

4

4u$, quo fructus, ceu frumenta, vina,

i d

debentur : alius pecuniarius , quo pecuni

a pen-

[ a

ditur.

Ambo iíli alii fünt cevz?, cum deter-

m at

minata pecuniee fumma,aut fru&uum menfu-

;pziamm»

ra deberur : zzcerzi, cum indeterminata, v.g.

g qui

3. Vel 5. pars fru&tuum folvenda conftituitur.

(a die!

xl

uo modo cum ZEpyptiis convenit Jofephus:

abet enim tantum in cenfü refervativo lo-

cum.

r

Id

TII. Ratione durationis dividitur in per-

y Int/

petuum $9. tempovalem.

Perpetuus alius eft. iv-

n /

redimililis, qui eft abfo

lute perpetuus : alius

h

Yedimibilis , qui de fe perpetuo durat, nifi re-

1f n

imatur. Redimibilis vel eft ex parte inius

f

Q ga

tan-

612

Dr Juvn&.

".

tantum, velex parte utriusque.

Temj)ow,z;z's

vel extenditur ad certum tempus, e. g. ad an-

g 01f

nos 2o. vel ad tempus incertum , v. g. ad

,T jí

$i din ;

unius aut plurium vitam ; & vi/2l/tius nuncu-

pátur.

; [aSomsd

m

Qu

i habet jus percipiendi cenfüm , vo-

catur creditor ,

emtor aut cen[ualifla : qui vero

; ] ao

]

PL

