tátem, tanto rmajor & perfectior cenfetur unio,

quantó compofitum inde refültans mapis eft

futimp

D7

unum. Atqui compofitum ex unione hypo-

ftatica emerpens magis eft unum, quam quod-

jam i o

Megntám,.

liber aliud ex diftin£tis partibus conflatum; er-

go. Prob.min, Ex fübítantia & accidente non

|S0t pRt £f

ernergit nifi concretum ex to

Juteds,

!

to ,. & aliqua ejus-

dem modificatione ,

qüod dicitur unam per

&Tini. c.s

accidens.

Deindé Compofitum fübftantiale ex

iäidf(lll fl

partibus integrantibus includir infinitam quo-

& £ J

Bs

dammodo compofitionem partium, que tan-

tum copulantur fecundum aliquem extremum

ttiugi luy,

terminum, non vero fecupndum fetotas, De- '«img,

|

uiqueupio hypoftarica eriam perfectior eft com-

41H,

pefiione fubftantiali ex. materia & forma.

.Vl

luanto enim extremum componens perfe&ti-

9 u

us eft ac fimplicius, tanto perfe&tius & inti-

A of

müus conjunei extremo alteri poteft ; atqui

od

Vzrn2i Divimr.

295

perfona. Verbi fimplicior & per

feGtior. eft tam

Hinc S. Ber-

T hUf

materia, quam forma. Ergo.

MU

nardus]. ;. de confiderat. ad Eugen. c.8. Solam

'Orfullj [/]

unitatem trium Períonarum in divina

Vefï'entia,

t dotfoy,

ait, füperare hanc unionem.

ftatica maxiäa eft ac

lQne ) lt

Dico 1]. Unio hypo

IU g.

perfectiffima prout eft d

onum pratie

Ita S.

'Thom. hica. 10. & 11... Albertus, Alexander,

11 i,

Idem D,. '

Bonaventura, Scotus &c. . Pro/. . Ex parte

13.2. in, |.

unionis, qua con(lituit hominem in altiore

Áine qul.

ordine, quam ullum aliud donum fupernatu-

/T. Ex

d .

rale: facit enim ut homo fit Deus.

arte rerminiadaquati ex hacunione refuültantis:

Chriftus enim terminus perfectior eft, quam

atl

Yetrurp

ullares creata.

Hinc Apoftolus Rom. $. v. 32.

«0 101 pepercit, fed pro

I5

Qui etiam proprio Filio J

W D.

nobis ommibus 1radidit ilum; quomodo 1ou etiam

Mmguod. |

cum.illo omnia uolis donavit ? Majorem vult

MU l.

effegratiam, Deum hominem fieri, quam ho-

tntenon |

mines per gratiam adoptionis fieri Dei filios &

jj |

eredes,

Quodconfirm

at Auguftinus l. 15.

Joan. 1.

Dedit eis po-

m pe |

de Ttinit. c. 9. ex illo

dtleex |

tellatem filios Dei fievi.,

& verbis mox fübjun-

is: E Ferbum caro factum e[r. .. .Ertl.depra-

n que

yetn. j

deftin, San&tor. c, 15. gratiam, unionis vocat

(

excellentiffanam , tautamque natura bumane ub-

s D k D

*

eGionem , ut, quo altius : attollevetut, ,. 1on- 0a«

beret.

eflcom.

t formt,

OL;. 1.

-tont. 1. Concl, Major eft unitas ef-

|

fentie , quam unitas perfone: atqui ex mate-

gl

,( ii

ria & forma fit una effentia; ex Verbo & hu-

manitate fit una perfona: ergo hac unitas mi-

T E

nor

N

4

|j;

296

Dz INCARNATIONE

u Met

n "

nor eftilla, | , diff. AMaj. Major eft unitas ef-

fentie fimplicis, quam per(onz compofite C.

j

Imo:

"Major eft unitas effentie compofite , quam

p?ríong compofite N,

In Deo tam effentia

fimplex eft, quam perfona unaqueque, hinc

m

ar utrobique perfectio & fimplicitas. Igitur

Jm

a onpod

j

ryr

ic folum comparantur effentia compofita, &

perfona compofira: ubi effenis compofite

Qmpemaïurüel

unitas imperfectior eft , & minus fimplex,cum

| p t

conítet ex duabus rebus diftin&tis, materia fci-

| li TLent.

tf uth

licet & forma ; cum econtra unitas perfonce

compofitze fimplicior fit ac perfectior, quip-

Jet u

pe quz & in angelis reperirur, & in füppofi-

n d gt

tis caeteris przeter. fübftantiam completam fo-

dyeoi

lum negationem unionis cum perfectiore hy-

& xNt

oílafi, aut certum exfiftendi modum invol-

nunquitmd

vit.

Cum autem Verbum divinum fit actus

| UIQE fU

infinities purior & perfectior, quam in com-

m n

pofitione effentiali e(t forma , multo perfectius

vürem triboit

ac intimius fibi unit humanitatem ; quam ani-

Am of

ma fibi corpus adjungit. Quod inde paret,

[ftmp, Bl

quia ex compofitione effentiali materie &

ükümque|

forme non oritur communicatio idiomatum

Tiandr )

inter ambo extrema: cum tamen in unione

As meefhn

hypoftatica Verbum proprie ac fuübftantialiter

täiusbgalomm

it homo, & homo Deus.

W. D

Nec vefert , quod unio hypoftatica com-

* petty i

pofitionem nature vel prefümat, vel in-

AMORém u

cludat: nam in pre&ns tantum fermo eft de

1* Mi

conjunctione proxima extre

morum , PI'OU[

unum conftituunt,

Jg(]' h !V, 0

Infr.

!ïïïwe!?lanmm

!

Vzrn£2I Diviwi.

297

f

TDofta (

Inf. Materia & forma majorem inter fe

habent proportionem , quam " humanitas &

[[æ) quam

T f

Verbum. — Ergo exillis refültat major unitas,

quam ex his. g. V, Zztec. Sicut mareria ha-

lqucj hiflc |

ber proportionem naturalem , ut cum forma&

$. ]i !

conftituat compofitum naturale: ita humani-

poliz, &

tas habet proportionem obedientialem ad unio-

Ompofte

In füo ordine fünt er-

nem füpernaturalem.

)PJeX,CUm j

go equalis proportionis.

Kterja (

Obj. H. contr. 2. Concluf.. Unio hypoftati-

perfong

ca folum tribuit humanirati, ut fübfiftar; vifio

» Qlllp-

beata vero tribuit , ut beata fit: atqui plus eft

M

béatum effe quam fübfiftere; ergo vifio beata

ptum f

eft preftantius donum, quam unio hypoftari-

nre h

ca

R. N. 1. propofrtionem. Unio hypoftatica

lim mj

non quidem eft formalis actus quo beamur ; quia

1 ft g

tamen naturalem Dei filiationem confert hu-

I

manitati unitae, hinc ei jus etiam ad beatitu-

odl

dinem tribuit, atque ita reddit humanitatem

T0 dD«

$beatam confequenter. Ex 4ua de&rima difl.

tput,

A[fumpt.. Plus eft beatum effe, quam fübfiffe-

ene &

re utcumque C, quam fübfiftere in füppofito

JIatUrm] |

"Theandrico N. " Hurmanitas Chrifti ita fübfi-

ünone |

ftens neceíffario beata eft, cum tamen nulius

alius beatorum 'Theandrice fübfiftar.

ia þ.

,

Inf. . Per unionem hypoftaticam fola

1 .*

perfona Verbi conjungitur humanitati : per

vd -

vifionem tora effentia divina, & omnes perfo-

pdà

ne Trinitatis homini beato conjunguntur.

Ergo. s. N. Cozf. Conjun&io per vifionem

beatam eft ranturn accidentalisunio: atunio hy-

T

pofta-

"

Dz INCARNATIONE

!

298

poftatica eft fübftantialis, neceffario fecum ha-

i, m /!

bensjusadvifionem beatam.

4 i I

Zufl. 2.. Unio hypoftatica indifferenter po-

ii n

teft communicaricreatura rationali & irratio-

ia at

nali, non item vifio beata, qua foli fubftan-

nirts g

um d

ti& raüonali convenire poteft: ergo hee illi

praítat. . &. N. Con[eq. Quod unio . hypofta-

kj G

tica poífit communicari lapidi, non vero vi-

hii

fio beata , hoc oritur ex eo, quod viíio fit

t

actus vitalis: non tamen hic inde evadit nobi-

senin

lior unione hypoftatica: alias etiam fenfatio

m d

erit ens praftantius, quia hec lapidi nequit

i

communicari.

Igitur non fequirur, donum

fs i

efle perfectius, quia minus communicabile;

1 m s

generaliter enim loquendo , fzpe univerfalior

(ichr p

perfe&io major. eft in fuo genere,. quia eft

dus: i

fimpliciter (implex: ita ratio fubítantiz excel-

t piront

lit rationem fenfitivi.

Pariter conílitutio fup-

tüm iU

pofiti tamquam perfectio fimpliciter & fübftan-

IU N

tialis;. licet communior , major tamen .in fuo, ia IT |

genere eít, quam vifio, qua perfectio eft fo-

Mp

lum accidentalis; & . dumtaxat quoad modum

ts t f U

tamquam aétus vitz, actusque fecundus ante-

Hidesc i

cellit unionem hypoftaticam.

h.L B

;

ARTICULUS: IV.

:

T um ]

Utvrumper uionem bumanitatis cum V'evbo per-

v me n

- fona Chvifli evadat compofita *

"p

4co. 4.. Perfona Chrifti fimpliciter eft com-

AX ts

- pofita. .. ProP. 4.. Jo. Damafcenus 1. 3.de

;üfl'emum Q

Fide. c. 7. . /acavzatus e[?, inquit, u£ zpfa Det

:Rfcggnwm " !

l'eybà bypoflafis carnt. bypollafés extitevit , com-

:|

«ï 'mengm

gpofftaque fatla ft. Pevbipev[ona , que prius

fan-

plex

W Ome

:|

]

VzrnBI DiviNr.

299

m

plex erat 5 compofita , inquam, ex dualus pevfe-

ärenterpu.

Gs natuvis, nempe divimitate 9- bumanitate.

Idem tradunt Patresalii & Concilia, inter quae

Ittjg.

li ibf

Synodus Generalis V. Collat. 8. can. 4. anathé-

ma dicit ei, qui negaverit Verbi Dei unam ef-

9 hat jl

ypo

fe fübfiftentiam compofitam , quieft Dominus

nolíter J. C.

| VeIO vj

] vi(o f

Prob. IJ. Argumento S, Thomese q. 2. a. 4.

Q. Sicut recte dicitur perfona fimplex fecun-

AdIt nobj.

dum rationem (übfiftendi, qua in una tantum

1 fenfiti

natura fübfiftit; ita (ecundum eamdem ratio-

( Tequi

nem erit perfona compofita, qua fubfiftit in

h donm

luribus naturis, uti perfona Chrifti.

Con-

unedle

rm, Sicut accidens per unionem accidentalem

Ierlir

dicitur componere fübjectum, cujus fit acci-

t qiaed

dens: ira natura humana recte dicitur compo«

D exed.

Ittio fu. |

nere perfonam Verbi, cujus fit natura. Quo

etiam argumento utitur idem $. Thomas

Vabfan-

1.in (üo

Opufc. 2. c. 21r.

Dico I7J, Nontamen ita abfolute compofi-

o d fo.

ta eft perfona Verbi ex humanitate & divini-

modum |

tate , ut fit quoddàám tertium ex illis extremis:

Q5 ante» |

perinde ac homo refültatex corpore & anima,

Probr. L. Ex communi confenfu ITheologo-

rum, cum S,. Bonaventura, Scoto, Durando,

1j p

& S, Thoma in 3. d. 1. q. 1.a. 1. 9. &Opufc.

|

[]

el m

nuper cir. ubi ait; Verbum in Chrifto efle ali-

quod integrum & totum, ndi vero partem aut

8144 |

extremum componens: períonam Chrifti fe te-

yfit |

neretantum ex parte Verbi, neque effe aliquid

-'Iij, (0tll«

conftiturum ex tribus, Verbo, corpore &anima,

Prju;fm-

,

ficutin homine conftituitur perfona ex corpore

h

[

l

|

Ds INcARNATIONE

l

300

m (ili

& anima: per unionem hypoftaticam corpus

nau

if

& animam trahi ad perfonalitatem Verbi , ut

25

fit perfona Filii hominis, ficut eft perfona Filii

Dei; non vero utex eo, & corpore & anima

M n

j

um

pHUI

componatur nova aliqua perfona.

Item ficut

d

j

fübje&tum & accidens non uniuntüur, ut ex

J lüh

liar;[-iah:

eis tertium aliquod conftituatur, fed ut acci-

dens. ad perfonalitatem hominis, cui unitur,

dn d

trahetur; fitque perfona eadem hominis, &

p l;

albi: ita cum quadam fimilitudine humanitatem

|iniuy i

P

unitam trahi ad perfonalitatem Verbi, non ut

fit tertium aliquod, fed eadem fit per(ona Filii

tino, d

Dei, & hominis, & quia antea fuit Deus tan-

EW

tum, jam fit Deus & homo: cumque dicitur,

| od

hic homo, de Chrifto; importari tantum fup-

as Chr

tnontad hd

pofitum zeternum Verbum, non vero novum

ex Verbo &humanitate conítitutum.

Jl u

ij t (

Probr. II. vatione eorumd. D.D. Si perfona

Verbi eft quid tertium conftitutum ex Verbo

Jtbum up

& hurmanitate, Verbum erit pars illius perío-

L li E

ne: atqui hoc repugnat; ob imperfectiones

M g

multiplices, quas pars effentialirer involvit,

Vi "

Ergo.

Prob: $q. Maj. Si refültat perfona ter-

li COntE]

tia compofira ex Verbo & humanitate, Ver-

1 Dniqu

bum omnes fere imperfe&tiones partis habe-

*tpdn (

bit: ergo vere erit pars.

Prob. ZAutec. r. Ex-

AU tttemor

trema duo, quorum neutrum feorfim eftillud

*l d

tertium quod componunt, debenr fe mutuo

At d t

complere fübftantialiter ad illud conftituendum,

Utj

ut patet in corpore & anima refpe&tu hominis.

h I'M!r,

Ereo fi verbum cum humanitate conftituat

" tins

unum tertium füppefitum; debebit Verbum

necei-

l ' WMMA

Vzrns2i DiviNt

3o0I

m Qf

neceffario fubftantialiter compleri ad illud con-

1 el'bi, D

ftituendum.

B

Xetlong r

z, Quod ab alio fubftantialiter completur

f & aniy

ad conítituendum aliquod tertium, definit efíe

lm fiy

totum.quod prius füuerat.

Ergo fi Verbum;

Eml', Wa

ad conítituendam perfonamtertiam , ab huma-

d Ut qe.

nitate fubftantialiter complearur, . definet effe

m infetotum.& integrum, & confequenter nee

mW erit per(ona.

"Lntecedens con[lat ex gutta aquae

W. aliiunita; uti etiam. ex anima rationali, quee

Dj ton t

eiiam feorfim ftans, juxta probabiliorem opi-

(j . nionem, eft aliquod in fe totum &integrum.

lus ^

3. Compofitum illud. tertium: effet torum

que ii

refpectu extremorum: ergo Verbum ad per-

fonam Chrifti fe haberet.ut habitum & con-

faomfa

mommn! tentum.ad habens & continens; ergo non ef-

,

-- feríüi juris, fed alterius, nempe perfonze il-

$l peron

lius.tertig , que proinde agerer u 4u0d ; per

ex Verbo

Verbum 4 quo , tamquam inftrumentum fuüum.

is perfo.|

4.. 1ta argumenratur S, Bonaventura, in 3.

fethionts

.6.8.1, q.2. Illud tertium fimpliciter coe-

jnvolvit,

piffer effe:; ergo Chrifti perfona effet tempo-

(ont tet«

ranea, contra doctrinam Patrum.

t Ver. |

£. Denique in hac opinione

Verbum nec

ghe| effetperfona Chrifti, nequeeffethomo: unum

j,Be, €nim extremorum nec eft compofitum , nec

d!* eft alterumextremorum. | Ergo períona Chri-

fe u)

li non eft tertium quid conflitutum ex Verbo

& humanitate, neque eft abíolute compofita,

imendum,

yhoninis.

OBj. T. contr. 2. Concluf... CC. & PP. do-

cent ; unionem hypoftaticam factam effe fe-

qnittot

(gum Sundum ecompofitionem : . perf(onam Chufti

come

D

y

403

Dz ÍNCARNATIONE

"

Lj

compofitam effe: Chriftum compofitutr effe

h

dl

ex duabus naturis in unam perfonam cóncur-

tentibus : Chriftum in duabüs & ex duabus

h

v*/[

g

um

faturis fubfiftere,

Ergo perfona Chrifli eft

ï

1 övc

l

Tsl

aliquid tertium abfolute compofitum ex natu-

Atl

[ 0

ra humana: & Verbo vel deitate,

. Ewplic.

PP. dillig&lioue Anteced. ...... ita ut unio illa

|

j

il

l

l

1

g

[l

facta fuerit fecundum compofitionem abfolu-

lw.i'!,ir

l

"

|

nlb

tam , duabus naturis unurm aliquod terriutü

conftituentibus N....ita ut pér unionem hu-

|

IT

manitas inferta fuerit perfonse Verbi, cui na-

w n

turaliter ineft natura divina, itaque dux na-

Jasuem m

t um

tur& fint uniüs perfone, & una perfona dua-

rum naturarum C, Hinc Durandusin 3. d. 6,

|

du ts

q.3. Q. negat, per unionem hypoftaticam

|nte Do: i

fieri compoflitionem Pujus ex bis, unde reful-

( . dedinm

tet aliquod tertium; uti ex corpore & anitma

! !«*nfdþl/lh*ï tn

emergit homo: fed ait; tantum fieri compo-

Mhzk

fitionem ujus ad boc , qua manens aliquodto-

: rlb

m faife w

tüm & integrum unitur cum aliquo, quod ad

ejus totalitatem trahitur , & vere illius fitj que

1l exdini

etiam ab aliis dicitur compofirio fecundum va-

& t quii

tionem fubfeflendi, fecundum vationem mumeri ,

tnim (

feu dualitatis naturarum in una Verbi perfona

&f hbuer

convenientium , ita ut perfona, quee anté

N s

unam tantum naturam hábébat, poft earum

Tum d.

concurfum duas habeat: & hoc etiam fenfü

"tl [

dicitur Verbum ex duabuüus &

in duabus qatu-

tleefra

ris fubfiflere,

lm

Infl. r.. Auguítinus epift, 2, ad Volufia-

df fij

num: Perfona bominis , inquit, mifhura e[l ani-

L I

"me €9 covporis : per[ona. autem: Chriffa milluvd

€

i.'.;um fm?)it) |

j

Vzrgt DiviNri.

303

Buf

efl Dei &9 bominis. ld quodetiamindicatfym-

WU p

bolum Athanafii, — E. cum eadem . diffin&. qua

C GC duj

ante, ln hoc eft par retio; quod, ficut cor-

! hia

pus & anima conveniunt ad conílituendum

ITO x n

unum hominem ; ita humanitas & divinitas

V El

conveniant in unum Chriftam, In eo autem

Ut unip j

eft diverfitas ,

uod corpus hominis & anima

lm db(ol

conftiruant fübítantiam tertiam ; humanitas ve-

O (efrig

ro & divinitas in unumi. Chriftum conjungan-

MOnem h.

tur, qui Deus fit & homo: homo quidem

l Ui nj

r

opter humanitatem fibi unitam in tempore,;

& QUP nj

b

eus autem propter divinitatem fibi ab ceter-

m d.

no commuhicaram & identificatam, in quibus

isits (

duabus naturis diverfimodeidem fübfiftir.

At-

r

ue hoc nimirum intendit Dionyfius; cum

Ubf c. 1. de divinis nomin. Ex Pumanitate ; inquit,

[

tiwm, 2meffabilter compofetus eft

nplex efus.

i Qompo.

/ufi. 2. Idem Augu

1

inus l, 13. de Trinit,

djit-, . C. 2. Scribit; ex divinitate & humanitate fa-

,Qodd| Ctam fuiffe unam perfonam.

R. explic. 5. D.

f qe| difl. ex divinitate ut conftituente, & ex humani-

lt v

tate ut quaíi modificanre factam fuiffe: unam

m perfonam C. quafi utrumque extremum cequa-

if — lirer fe habuerit, atque inde emerferit perfona

^

1

qéum tertia N.

Sicut ex fubjecto & accidente fit

yenr| unum album, ex illo quidem ut conftituente;

imai* ex hoc vero ut modificante ac. determinante

guwe| ad tale effe accidentale, quin albedoad füppo-

itum quidquam conferat: ira ex humanitate &

d Volt

verbo facta fuit unio.

hi

Iufl, ?. Leo M. ad Julianum Coä'nfe'm Epi-

Ver-

vijlimi(ium , cogum Ícribir, non efle impoffibile; ut

(t.

um,

l

304

Dz INcARNATIONÉ

bum; caro atque anima unus fit Dei homitiis-

/

I

[

D.

j

!

M

que Filius; fi caroatque anima etiam fine In-

carnatione faciunrunam perfonam, — g. £ xflic;

H

[l

$. D. Scribit ira. poffe fieri Dei & hominis

A

l

unum Filium, ut in unione Verbum fe habeat

[

It

jf

in recto; & humanitas in obliquo C. ut exhu-

manitate ac divinitare fimul in recto acceptis

iQUIM

r'i.m.i]hg

conftituatur eompofitum. Chriftus. N;^ . Hoc

intereft difcriminis, quod in compofitione hu-

g ia

fnana corpus & anima fimul & in recto accepta

[ QM'JF'I'GF!E?'

hominem confltituant : econtra in compofito

"

"Theandrico firnul quidem accipiantur divini-

sh N

tas & humanitas, fed Verbum ac divitütas in

E NT

recto, humanitas autem in obliquo;

Perinde

voxfbni Qy

1 & n

ac album eft fübjeétum, . albedo forma, fed

&c in obliquo, illud. in recto: neque enimi

tuem a ly

V, um

album fit totum conftitutum ex.illis ur parti-

bus fuis, fed eft totum. feu Socrates affectus

J d honini

albedine.

Ita etiam Chriftus eft torum, nem-

0j.1L (

pe Verbum habens humanitatem. — Hincidem

ttlis, dl o

S. Leo fübju

ngit: /Vec eff altev ex: Pazve, alter

tolüniendur

ex Matre; .fed idem; aliter ex Patve ante omne

j

Qi Verhum

principium, aliter. de. Matve ia fine. Seculovum,

tfltgendu

Vult nimirum, non eíle terminum diverfum

&& f q

generationis utriusque ; fed eundem omnino;

Tanm qyi

alio tamen & alio modo: enumdem enim Chri-

J ilitiim i

Ítum accipere a generatione zterna fimplicie

« n D

ter precipuum effe Verbi; effe totius & per-

)I[' l COw

fone; a generatione.autem temporali accipe-

Urpoffo k

re effe Secundarium , effe hominis, quo cons

j "ringy,

ftituatur Secundum quid, feu fubfiftens inna-

j

tura humana.

i

:

|

sl R

Injh 45.

Vzn21 DiviNI

365

i lomi,

Infl.4. Jo. Damafcenus l. 3, de Fid. Or.-

m fme ln;

thod. c. 19.- NVam $9 due natura , inquit, u$

MEj,.

Chriffus efl , &? ums Chrifhis due nature: ergo

C DO

& humaniras in recto accipitur.

. /N.. Conf.

Me hi

Idem c. 7. Scribit; :quod Verbi bypoftafis ex-

( UL ey hr

ftirerit hypoftafis carni: Si ergo eft hypofta-

) 49

fis humanitati affumpte , eft torum & inte-

D

«

tüonely.

grum intuitu illius, ergo non poteft effe cum

ea pars, aut confítituere terrium . quid fübítan-

Ddccenti

tiale.

Quapropter explicandus efl .S. D. eodem

Ompolito

1odo..... lra ut. ambae. naturee accipiantür'in

I divin-

recto N. ut fola natura divina in tecto veniat:

Ninits i

C. Sola hec cum proprietate relativa Verbi

- Derinit

conftituit. Chriftum fimpliciter in effe totius

üms,

& faübfiítenris; humana vero natura ad torali-

tque enri

tatem feu hypoftafin perfecte conftitutam at-

5 t at

tracta, eam quafi modificat & determinar ad

$ du

effe hominis.

, Df

incideti

. O. /I. Compofitio abíoluta , feu hujus

ex his, eff conjunétio realis extremorum ad .

t al

AUA

conftiruendum unum per fe fimpliciter. . At-

qui Verbum &. hümanitas conjunguntur ad

aulorim;

conftituendum unum per fe fimpliciter: ergo

Iverüm

ex eis fit compofirio abfolura.

B. À. mit,

moino

Tantum conjunguntur; vt períonadivinafüb-

mChïi-

fiftat etiam in natura hutnana

, eademque per«

impi e

Íona Deus fit & homo.

s p

Infi. 1. Compofitio hujus ad hoc eftetiam

[ acpe

compofitío hujus ex his, nam unio effentiali-

qua

ter ordinatur ad faciendum ünum ex duobus

extremis,

msintt: [

Ergo ex unione Verbi & humani-

tatis fir cmpofitio abfoluta hujus ex his, &

ter-

Mj L'

Dz INCARNATIONE

l

306

E« difl,

tertium quid conítitutum ex utroque;

gylntdn

"itec. Compofitio hujus ad hoc eft etiam com-

jngliot

(

pofitio hujus ex his, quando fit compofitio

D

partis ad partem C, quando fit compofitio to-

v Ql

tius ad aliquid , quod trahitur ad ipfum totum,

«f rl

& quod fitipfius totius N. Ejusmodi eft com-

cuam: at

poíitio fübje&i ad accidens, fuppofiti divini

dYetonfl

ad naturam aliquam , unde non fit compofitio

ter hat lt

hujus ex his neque unum torum aliquod fim-

UT

liciter.

Sicut ergo unio accidentis ad füb-

15 m

fe&um non ordinatur ad faciendum unum ro-

« fin:

tum ex fübjecto & accidente, fed tantum ut

du s du

accidens fit füum ipfiusfübjecti, & fübjettum

qü hu

dccidente affe£tum tali modo fe habeat: ita

epllo um

unio cum humanitate non contigit, ut unum

themajlm;:

fimpliciter totum exutroque fieret, fed ut huma-

4 ln Confa

nitas effet propria & füa Verbi;, Verbumque ef-

EC Litey

fet homo per humanitatem : in talienim uaio-

t ff

ne & compofitione humanitas trahitur ad to-

*5 d t

talitatern Verbi,

þc unum per fe fimplici-

r

Lufl. z. Chriftus e

i Efgo.

ter, ergo eít tertium quid ex duobus extre-

mis conílirutum.

E. , A ntec, Verbum tam-

Ut Qu

i Corlo f

quam fuppofitum divinum eft' unum per fe

fitmpliciter;" qua Chri(tus autem non eft'unum

A us

Prtrin

per fe fimpliciter , fed cum addito , per fe ex-

fiftens in natura fibi addita: dicit enir Ver-

vtf

Jopi mndmk

bum in recto ut totum fuübftantiale, &inobli-

quo humanitatem ut aliquid quod eft in toto

F0 d

Q j[g& (

illo; quodque eft illius torius per unionermi

3

"

fuübíftantialem.

Fere ut albüm qua albumnon

1 !l ln

h

T I

ito;

l

AT,

eft unum per fe iimpl;cite:, fed cum add

V

N

/

D

up-

"

VzRzI Divixr.

" Mj

307

lm

fuppofitum tali modo fe habens

; feu unum per

Ompoj

fe modificatum.

Dolttio .

Coll;iges V.. Chriftus eque eft fimplex, ac

lT totom

perfona Chrifti: neque enim plus diftinguitue

id comi

perfona Chrifti a Chrifto, quam perfona Pe-

(ti dyig

tri a Petro: nam Chriftus eft Verbum homo,

eft Verbum fübfiftens in natura divina & hu-

Ompofi

quodíim,

mana; hec autem eft ipfiffima perfona Verbi.

$ 4d fü)

Il Ex hoc fequitur , quod Chriftus fit

üQurm] tG.

unus, & unum: unus quidem perfona, unum

nf t

vero fuppofito : nequaquam vero dici queat

um

plures & plura; alius & aliud, aliquid & ali-

ber: h

quid.

Ira definitur in Conc.. Alexandrino,

epiítola contra Neftorium: in Ephefino, ana-

; U um

thematifmo 2, 3. 9.

Quthms.

In Chalcedonenfi, action.

TA

4» In Conftantinopolitano II. collat. , can. 1.

t itio

Et C. Laterán. füb Marino I. docet,

eni-

nan [ubflantiam Chrifli ,

utvumque. fanu,

f

72072

Ir 4d o«

Chriftus enim

duo, fed unum 'effe

Chriflum.

fmplic

eft perfona Chriíti feu Verbi, hec autem eít

$ CXIIC-

unica. Ergo,

Hinc etiam Patres nunquam

dicunt, quod Chriftus fit aliud & sliud, fed

Jm Laf l

pr e

in Chrifto effe aliud & aliud: nempe fübfiftit

|'ünm

in duabus naturis diftin&tis, quarum altera im-

. portatur in recto, altera in obliquo: divinaeft

atfe

, identificata Verbo, humana füftentatur a Ver-

ym Vete

n

:

bo permodum accidentis. Sicut ergo natura &

erfona, albedo & fübítantia non faciunt duos

) inioo

etros: ita & Chriflus manet femper unus

urioné

Jirinort

rTOpter unam perfonam ; quarum cum in

,

eo fint tres

, in eo Tyiqi;gs recte admxt-

] P

titur.

fip J

Ua

IIT.

l

o8

Ds INCARNATIONE

4 j g.

III. S. Thomas quoad theltin noftram non

adveríatur S. Bonaventure ; ut Georpius de

"LL

15 C

Vf r

Rhodes putabar.

Loco enim nuper citato,

La lt

intertium librum Magiftri fententiarum Scri-

bit; unionem plurium tripliciter poffe accide-

mdmnzzlïumg

li p

re: zmo, quando per conjun&tionem ía rertio

uniuntur, ut cum duo brachia junguntur in

EU

ii

uno pectore, duo rami trunco.

zdo, cum

iqo ahp*

sl p

quadam conjunguntur fibi mutuo & conve-

ged t d

niunt in aliquo tertio, quod ex mutua haccon-

i um hus

jun&tione conflituitur: ita materia & forma

Vav

conjunguntur fibi imutuo, & conveniunt in

natura communi, quam ex mutuo complexu

lis d

ven at

eonftituunt; idem dic de partibus quantitativis

D

unum quantum conflantibus.

3tio, Quedam per conjunctionem fibi mu-

tuo uniuntur, fed non in aliquo uno, quia ex

eorum conjunctione nihil re(ültar : ita, alt,

D ampt

uniri accidens & fübjectum, ex quibus non ef-

g r

ficitur unum per fe, cujus partes fubjectum &

]

accidens effe aut dici potlint.

His pofitis, ait S. Thomas, fecundum

(f N;þ

hunc modum unionis, quoex plurium conjun-

T0 1j

étione tertium aliquod refultat; Deo conve-

nire minime poffe: qua enim ita conjungun-

tur, habent íe ad tertium ut partes; ratio au-

OM I, 4

*

tem partís Deo convenire non poteft.

$r

Primum autem & tertium unionis modum,

tf

ínquit, poffe Deo convenire: namfi confidere- Jb j

tur períona affumens, ejus unio cum natura dUf u

humana contingit juxta modum tertium ; ubi |uu g

etfi perfona Verbi fíat perfona hujus humani- sj

]

]

VznBI1 DrviNi.

309

Oümm M

tatis, non tamen refultat complexum aliquod

Eeorgius i

A

tertium : ficut neque ex perfona & natura So-

6T du

craüs, cum rantum hujus períona in natura

lum $g

humana fubfi(ta. — Quodfi vero fpectetur na-

offeceid.

tura divina affumentis, tum unio naturz hu-

m io tenj

manae fit juxta prímum modum. — Sicut enim

nDUntur j

infitione in éodem trunco ramus infertus con-

Zb q

venit, in quo alius jam naturaliter excreverat:

& conve.

ira in eadem períona, in qua naturaliter ante

1 hiccon.

jam erat aatura divina, eít per affumptionem

& form

unita naturz humana.

Quse omnia concedit

Venunr in

S Bonaventura, fed negat cum antiquioribus;

Cl

has effe compofitiones proprias; S. Thomas

Qotntugtvy

vero ait , e(e proprias compofitiones, fednon

ftri&tiffumas & abfolutas.

em(imy.

"

0 qui d

CAPUT Iy.

: Itj áll

De cempofito "T beandrico Chrifto, quateuus

J nonef.

eft tevminur totalis Incarnationiy.

jetumd

|

ARTICULUS L

ecundum

Coztra Neflovium offenditur , naturam buma-

1C0njun-

|

) C0nve» -

zam i Chriflo per[one. erbi fubflan-

zialitev e|Je unitam. '

ag

Ota I. Neftorius Germanicia oppidülo

miio d-

[)

dt

Syrie Euphratefie, ad Amanum mon-

N

tem fito, ortus, vitam monafticam in

i modit

qpiiee.

fuburbano Antiochie comnobio S. Euprepii

profeffus, ac deinde ad presbyteratus ordine

m

y n E

promotus, cum fimulata vire aufteritate; &

t d ,l

m

ficris ad populum Antiochenum concionibus

ic-

Iu

:

3

410

Dz INcARNATIONE

frequenter habitis famam fibi fan&titatis com-

T

Vi

Jvr

il

paraíffer, a Juniore Theodofio Imperatore ad

fedem Conftantinopolitanam in defun&i Patri.

at

arche Sifinnii locum accer(itus anno 428, hae-

n

refin füam primo per Anaftafium Presbyte-

gar nl

;

rum, quem ea de caufa fecum Antiochia ad.

s*.üi? l'

atl

duxerat, tum vero per Dorotheum Epiíco-

n

pum quemdam in Ecclefia evulgavit; ambo-

u

NU

i

bus hifcepalam pro concione declamantibus:

Ia

j

INemo Marviam vocet Deipavam. . Mavia enim bo-

4;

WW

, Q

10 f uit.

Ex bomine autem nafci Deus uon po-

gitue r

n

Jl Siquis Maviam Deipavam dixerit , anatbe-

gl g

ca fe.

Ad quorum impiam doctrinam. cum

witnoyiN

ingens tumultus, clamor ac difceffio Conftan-

| um Y

tinopolitani populi obortag effet, adeo duos

| amjnpil

ilos feductores Neftorivs non increpuit, ut

| t OOO

etiam ad communionem mox eos admitteret ,

Npetuo &

& habitis ipfe permultuis ad populum fermo-

| r n

nibus blasphemam fíuam doctrinam,; miffo-

LT

que per Orientis provincias omnes confe&to

| nf Vid

ab fe Tractatu de incarnatione, & homiliis ali-

E*

quot , cum ingenti omnium fidelium offenfio-

^

ne diffeminaret.

:

dul lm

Equidem Cyrillus Alexan-

|

immis b

driz Archiepifcopus; binis ad eum datis lite-

|

tdls did

ris, hominem ad fanam mentem revocare ítu-

Tuments eo

debat: Sed quoniam hifce admonitionibus ef-

T n

feratior Neftorius effectus Conftantinopoli in

Jf p (

Clérum, Monachos & populum Catholicum

U& darg df

excommunicatione , flagris , carceribus, &

"ii ij

exiliis immaniterdefzeviebat; nec Concilii Ro-

VU f er

mani decreto, neque Celeftini Papse literis;

.ïï

h

litcy

queis ab Ecclefie communione, & Sacerdo-

t!O

|

500 n

VzRREI DIV'INI-.

E

ïifätis Q

tio movebatur, nifi intra decimum diem, éx quo.

TT

ha ipíi innotuerint, refipuerit, a malo propofito,

'un&ipa[[i,

0428 D.

abíterrebatur ;nec ipfius etiam Joannis Antio-

cheni Patriarchae amici füi precibus quidquam

Etshy

deferebat; imo duodecim anathematismis con-

lochig 4l

trafe a Cyrillo in Alexandrina fynodo latis,

1 Epif

duodecim alios opponebat, quibus fuam he-

1t; àmy,

refim confirmavit, & catholicam doctrinam

frantiboy

profcripfit: in conventu generali tertio, Ephe-

ittti.

fi celebrato , cui Cyrillus Caleftini juffu &

I 100j [m-

auctorirate prefedit, anno 431. dammnarus; &

TT

epifcopali dignitate. & univerfo facerdotum

t um

confortio privatus, ad monafterium fuum An-

Q Conftn.

tiochiam rediit.

Ubi quatuorannos moratus,

tdo dy

cum impia dogmata füa diffundere non ceffa-

Teptt u

rer, monitus ab Joanne Patriarcha Imperator

Lt

perpetuo exilio fceleftum damnavit, in quo

m fermo..

mifere interiit, tefte Evagrio ; J/ugua a vevm-

!j i.

bus evofa ad graviora 9. fempitevna . [upplicia di-

confedio

re[[us. Vide a&ta Concil. Ephefini.

nilisal- |

Il. Scripta Neftorii Patres Ephefini, epi-

Yfenfio |

ftola ad Impp. Theodofium & Valentinianum,

Alexon- |

flammis aboleri petierunt.

Quantum autem

tis lite-

ex actis dicti Conc. aliorumque Patrum mo-

ac-

numentis conftat, herefis ejus ad tria capita

ibus df

L]

revocari poteft. — z. Naturam humanam & di-

opol i

vinam in Chrifto non uniri fubftantialiter ;

;holic

um[

fed duas effe perfonas, Dei alteram, alteram

bs, &

hominis, alium Filium Dei, alium hominis

il L.

Filium effe ex Maria genitum, illum impafli-

» [

2, Chriftum unum

bilem , hunc paffibilem.

&eo- i^

effe, non unione fübftantiali & naturali, fed

flo

U 4

ecunes

914

Dz IxcARNATIONE

|

fecundum quid & per accidens, ob dignitatem

J ol

& gratiam uberiorem, qua Deum & vehe-

f qUI anr

mentius amaret, & ab eo amaretur: quam qui-

Euxi[feh D JOSH

dem moralem unionem vocabat inhabitatio-

P u

nem períonz divine in humana tamquam in

seitlitnm

templo; Chriftum non proprie Deum, fed

vt n

hominem Deiferum vocabat : Unionem hypo-

g, Mf

ftaticam ajebat connubium , qua conjuges una

jos at

funt caro, etfi duze períong ; effe unionem

siumam

operationis, quam Deus per Chriftum, tam-

n Munos, d

quam per inftrumentum edebat, in Chrifto

x lf

tamquam in ftatua locutus.

Atque hoc folum

Faf C

fenfu aliquam comtmunicationem idiomatum

g n

utcumque füítinebat, qua Deus diceretur ho-

herin i

mo ,

& homo Deus.

Quare alia Chriftum

fnis N

qua Deum adoratione colendum, alia quaho-

ls Alv

minem: quemlibet enim hominem juftum fi-

tus Eníto

militer Deum evadere poffe, juxta illud cu-

t Mn

jusdam Neftoriani, apud S. Gregorium;l. 18.

tidriti p

moral,c. 35. JVon invideo Chriflo Deo fadlo;

dfehannur

ff volo, t2 spfe Deus fio. .. Ad hanc participa-

2 Cenen]

rionem dignitaris & honoris divini, atque exi-

00 rr.

ynie gratize unionem, ut Deus diceretur; non

Vins|

erveniffe Chriftum, nifi in eetate adulta, per

QU nont

vite fanctimoniam, & merita bonarum actio-

12 fs

num, eo modo quo Moyfes, qui dictus eft

] "ptrsg

Pharaonis Deus.

Ideo B. V. Mariam non

15 a

Oxoróno ,. Deipavam , fed zoicoróxov, Chriflipa-

j n Qs

Ta4m , numcupandam effe contendebat. Quam-

Cletm F

quam utcumque Deiparam dici permittat, non

3 n, äb hOC jn

quod fit mater Verbi Dei, fed quod genuerit

45

templum

iter

h

Xbf

:

; quod Verbum Deus infeparabil

Ill

| rügy

inhabitat.

|

VznBI DiviNI.

313

lnl |

III. Magiítro ufus eft Neftorius Theodo-

Vet

Yo, qui cum relicta vita monaítica; uxorem

quam qui- |

duxiffet, ad Joanais Chryfoftomi condifcipuli

Vabl

fuiliteras adhortatorias faéti poenitens, prius

Wquam j -

vita inftitutum repetiir: & quod effet virmul-

*um, fq

ra eruditione preditus, famaque virtutum il-

tmiyy

luftris, Mopíveftene Ecclefiz in Cilicia Epi-

JUDGS un;

íÍcopus creatus eft. — Quod paftorale munus

Unionem .

oftquam annos fex & triginta peffiflet, & con-

l, (dffl.

tra Arianos, Eunomianos, & Apollinariftas

| Chriflo

flrenue & affidue decertaffet, in communione

t folum

Ecclefiae Catholice vivendi finem fecit.

Hu-

d

jus viri fcripta, quod verbatim continerent

ktetr h.

herefin, quam poftejusobitum Synodus Ephe-

i hr

fina in Neftorio damnavit, confutarunt Cyril-

lii ul

lus Alexandr. & Proclus Conftantinopolita-

jl

nus Epifcopus.

Nomen ejus € diptychis Ec-

illtd cQ.

clefie Mopfíveftene erafum, & Cyrilli Ale-

mj 1g.

xandrini paulo ante defuncti pro illo infertum;

ho f

circa annum 450. & Theodorus ipíe ab fyno-

