alicujüs fpurium: partum effe probar Bellarmi-

i g

nus de fcriptorib. Eccle(' ad tom. 9. Hieronymi.

| bj An DQ ïä-grl

Alii Patres comprebenfiouis nomine confecutionem

n u a

fummi boni in vifione beata intelligunt cum

3 il e/rquü "

Apoftolo 1. Cor. 9. v. 24. & Philip. 3. v. 12.

j

TE ais

&153. Reliqua, quead propriam divinee effen-

uT

itig compfehenfionem ípectant, uberius fuo

|

loco

.

il

'

!

[

* VznsI DivinNr.

427

üäfel'fale; !

loco pertractant Theologi cum S.'Thoma z. p

Jrg,

ROU R

» Iu

(

III. Igitur tota articuli hujus quaeftio ver

b ii *

tur circa notitiam creaturarum ,. quam Chrifti

lIs Q

humanitas ex beata contemplatione Dei baufit:

pf

ac primo quidem an illas omnes, que funt , fue-

At .

runt, ac aliquando erunt, prout a Deo per

Dnus, e[r

fcientiam vifionis cognofcuntur, Chriftus vi-

On Compr. "

t

deat in Verbo, hoc eít in Deo, qui eft eminen-

&te hocfi

ter fpecies intellipibilis omnium rerum, easque

Ij Mäg/dü

reprefentat beatis, ut fpeculum voluntarium,

i & usf

uando, quomodo, & quantum vult? Deinde

Qitt Qd

an poffibilia omnia, étiam. nunquam futura ;

h qaqude

ue fünt objeétum fimplicis intelligentize Dei s

IU Qu

in eodem Verbo videat? Dezigue an , & quo-

t Mm.

modo videatinfinita? .. Mapifter in 3tio fentent.

fntaramm

dift. r4.lit.B. Albertus ibid. art. 1. Durandus.

ii hn

i andüm

uzft.2. & quidam alii putarunt, Chrifti ani-

mam noffe omnia; que Deus novit, cum hoc

TOE

folum diferimine, quod Deus-eadem objecta

f& t

clarius videat. Klisadverfantur S. Bonaventura;

dori m

in 3tium, d. 14. a. 2. q. 3.- & patfim "Theologi

s D

oft S. 'Thomam q. 1o. a. 2. cum quibus :

; bpih.

Dico £. Anima Chri(li non videt in Verbo

impolort

omnia, qua abfolute in divina omnipotentia con-

tinentur.

i Beuarm"þ L

Prob. £. Sianima Chriftomnia poffi-

Hieronyd -

bilia in Deo videret, comprehenderet Deum :

mfecuti

nam, ut inquit S. Auguftinus epift. 112. c. 8.

vipur at

Tunc aliquid comprebeuditur , quando ita videtur ,

jip. 2174 |

ut vibil omnino eorum , que in ipfo funt , videntem

d

lateat. 'Et lib.83. queeftionum, q. 14. Quod

!

"T

comprebeuditur , àit j füniri a comprebendente ; ficut

It

1n.

**

Ds INCARNATIONE

428

.

in materialibus quantitatibus, a quibus fumpta

Wem p€[9

eft metaphora, una quantitas dicitur compre-

hendi ab alia,' quando intra illam tota clauditur

m

& finitur: atqui fi anima Chrifti videret quid-

st

quid in Deo eít formaliter & eminenter, nihil

illam quod in Deo eft lateret; & tota Dei co-

d o

(j La

gnofcibilitas intra cognitionem illius anima fini-

retur. Ergo.

jj j

* AProb. 1. Advidendum in Deo omnescrea-

i. . CUl

turas poffibiles, neceffarium effet lumen plo-

t il

ann. u

rie actu infinitum, quod Chriftus non habuit;

A. ] C

ficut nec pratiam infinite intenfam.

Sequela

prob. Ad videndum in Deo effectus perfectio-

f onpes t

um a

res requiritur lumen perfectius; ergo ad viden-

tie Qs

dum omnes effectus potlibiles requireretur lu-

tttt,

men infinitum: proceffus enim in infinitum fit

non infraaliquem terminum finitum , fed in to-

qe lo

ta latitudine entis creabilis; & augmentum fit

^ lat

|

dndenlila

emper intra eandem fpeciem luminis feu vifio-

)

nis: neque enim lumen

lori:e & vifio beata

La

neczäRegempe,

differunt. :

animé Chrifüi & aliorum. San&orum fpecie

j lt

Dico II . Anima Chri&iïvi'det in Verbo fi-

; U tyerg

At nl

fnul omnia, quz Deus videt fcientia vifionis.

'

Ita Theologi paffim cum Magiftro in 3. d. 14.

iupos

qu

E Il.letäm

m

& S. "Thoma q. 10. a. 3. & hoc folum probant

argumenta Alberti M. Durandi, & aliorum,

T tv

quz& pro objectione contra 1. concl. mox addu-

A poltst

cam. Vunc prob. tbefis vatione S. Thome. Bea-

T.L

ti vident in' Verbo omnia quz ad flatum füum

Bo

perüinent, ut haberur r. p. q. 12.a. 8&.. Atqui

"r

gd ftatum & dignitarem Chriíli pertinent omnia

, IPügung.

qua

L

'

"

Vzns1 DiviNi.

429

quce Deus videt fcientia vifionis,. tum propter

T o

digniratem perfone íuüe, cui fubjecta funt o-

UO g

mnia: tum quia eft caput omnium Angelotum

Videreqi

&hominum ; prafertim predeflinatorum ; pro-

Denter, d

prer quos omnia creara funt: tum deni

que quia

t0tt Dl

eft Judex omnium conftitutus.

b ame f

Objic. 1. centva x. concl. Yn Chrifto. furt omnes

zbefauri fapientie €9. fcieutize abfconditi , ut. fcribit

Omnescte.

Apoít. 2. Coloff v. 3. Ergo Chriítus videt

omnia poffibilia, qua' in divina omnipotentia

Umen p

100 hj

contnentur. E Explic. teffimonium Z4poft. diff.

"u in Chrifto fecundum naturam divinam

1 dj

à

funt omnes theíauri fcientie. C. in. Chrifto fe-

s

M

x':

ais

eundum naturam humanam fünt thefauri fcien-

uml

tize omnes zerum difl. j ia ut nihil eorum igno-

minfnmd

raverit, que pertinebant ad ejus ftatum, &

m iot.

quae debebat fcire C.. quafi omnia omnino pof-

fibilia cognoverit N. INoffe omnia poffibilia

m ft

diftiné&te nihil confert ad ftatum! & munia Chri-

n nvf

vifo be

fti tamquam capitis , judicis & mediatoris: ficut

um f

nec ad Regem pertinet notitia omnium omnino,

qui poffent regnum incolere, nec.tamen um-

Verbo f

quaim incolent. ; Sed neque cognitio talis fpe-

n vtons,

étaret ad Chriftum tamquam preemium merito-

1501

rum ipfius: quia Chriítus cognitionem. vifio-

nis beate ,non habuit ex meritis; nec rmnerita

impod «

fua ad talem poffibilium omnium cognitionem;

& dron,

| o

fiqua poflibilis forer, deftinavit.

lufl. 1. S. Joan. Chryfoftomus homil. 5. in

Tonz J

(timm m

epi(t. ad Coloíf. ait,. Chraffum ompia fcire , 9 m-

bil ignovare : atqui fi non omnia poffibilia vide-

TE

j

R. Ex-

g !

rgt,'aliqua neíciret & ignoraret; ergo.

P!WO.

[

,

h 1

l

Dr INCARNATIONE,

]

430

vint

Wdi

T

plico. . D. ut. anie. nihil Chriftum ignorare

ais

&i

ignorantia vel pravee difpofitionis vel privativa

j

IN

/ " f

C.ignorantia mere negativa N. — Haec eft igno-

rantia rerum, quee fciri non debent; que non

gqouääu' l

magis proprie iPnorantem denominat, quam

u

-

homo proprie dicatur ignorans, quod angeli-

ca fcientia careat.

m j

Jufl. 2. Plus eft videre Deum,quam videre

u &

djjeme

omnes creaturas poflibiles : atqui poteft Deus

ipfe videri lumine fiito; ergo multo magis

]

iM

creaturz omnes. X. djf.;4sf. Videre Deum;

quam videre creaturas , plus eft ratione objecti

Mi ml !nqdop

primarii vifionis C. plus eft ratione modi quo

g. o

objectum primarium attingitur, cum creaturae

, rteta

in Deo videntur N. XNon videntur creaturae

ER

in Deo, nifi vifo Deo; ergo plus eft videre

f perma

Deum videndo creaturas in ipfo ; quam preci-

fmr);

Íe videre Deum ipfüm.

Igitur ad videndum

: r ommi i

in Deo omnes creaturas poílibiles neceffarium

Mnn a.J

effet infinitum lumen, non tam proprer creatu-

betr n d

ras ipfas, quam quiainfinite videretur ipfe Deus.

Atlv m h

,

Sicut omnes quidem folem vident: fed macu-

:l

l

Mif

las in eo nulli advertunt, nifi qui oculos habent

i C

acutiores, aut tubis opticis munitos.

!

CM m

Jufl. 3. Non eft major ratio, cur Chriftus

R qm df

hanc pra alia creatura poflibili videat; ergo

quræ MWI

vifà una neceffario videt omnes.

E. JV. Znt.

Ti

Cum lumen fit finitum, ex parte illius prove-

p

nire poteft ; ut aliqui tantum effectus pre aliis

^ u

videantur, vel quia lumen ad illos duntaxat de-

ifs: D

terminatum eft, vel quia concuríüs neceffa-

n

J t

opno-

n

|

il

[

riu;s-ex parte diving: effentiae datur ad c

Ícen- *

i

Vzn21 DiviNI.

431

Ícendam divinam effentiam, ut continentem

S r

hos potius effectus, quam illos. Nam fiepe in

&i -

uno principio videmus conclufionemi aliquam;

T5 quey

TU us j

minis.

& non alias ; idque defectu fpecierum , vel lu-

?

qu] aj

Infi: 4. Quod Chriftus poffibilia queedam

[

numquam futura noverit, patet ex Matth. 11.

Qutm i

v.21. & Luc. 1o. v. 13. $£ in T'yro €9. Sidone

Bots D

fate fuiffent virtutes que fatle funt in vobis olim

ilto mj

3n cineve &9. cilicio pemteutum egiffeut. Ex Matth,

idereDeUm,

26. V. 53. Poffum vogare Patrem meum , €9 exbi-

tv dj

bebit inibi modo plus quam duodecim: legiones 44n-

fT qu

georum. — Igitur magis expedit pro Chrifti ho-

I t

nore, fententiam S. Bonaventurz diít. 14. a. 2.

Ri um

q. 3. &quorundam tenere, duod anima Chri-

fs i

Íli per lurnen glorise habitu fciverit omnia , quae

funt in

» Q p

€o ; etfi in actu fecundo non poffit fi-

adendon |

mul omnia'videre, fed hec vel omnia füo ar-

bitratu.

x. V. confeq. Si actus ifte primus re-

n |

Qp d |

duceretur in adum íecundum, ut faltem füc-

ceffive nunc has in Deo creaturas, nunc alias

ripeDus |

-f m

Chriftus agnofceret, ergo invifione & beatitu-

Vos babet

dine animze Chrifli daretur varietas, ita ut nunc

fir beatior; nunc minus beara , aut viciffim:

qua cum abíurda fint, tum etiam repugnant

Sur ChrïRusw

; um

praftantiffimee naturze vifionis beatze , quee eft

y Y

Ícientia perfectiffima & invariabilis, at

que' ideo

ls p

femper in actu fecundo.

Ob 1I comtva 2. Conc.

]. Marci 13. v. 32.ait

dsp

du

Chriftus: De die illo vel bora ( extremi judicii )

ueimo [cit , ueque "Augeli in celo, neque Filus , if

of at

n

Pajer. . Ergo anima Chriíli non vidit in Verbo

Vj d

omnia,

h É

V

432

Dz INCARNATIONE

uml

utü

1

omnia, que Deus videt fcientia vifionis. . ty.

Jl

n

Explic. S. Script. Diem illum neque Filius fcit,

Mfa Geü. 2

Ícientia humanitus haufta , & communicabili

sb i

Apoftolis.C. . Quafi diem illim humanitas

g t

Chrifti omnino nefciret N. Hanc expofitio

nem.etíi rideat Calvinus , eft tamen utraque SS.

«dyu; I

j M

]

Patrum. 74c prior quidem Gregorii NazsOrat.

jü

"':hx

0710

35. n. 77. & Orat. 36. n. 6o. tribuit Chrifti hu-

ii

n

A

manitati ienorantiam , non quam habuit , fed

,

T

hl (L

quam ex füa conditione habuiffer , nifi effet Deo

conjuncta , ut eum interpretatur Damaícenus

"

!hlïc

xínim d

!

]. 3. de Fide, c.21. & Nicetas l. 3. T'hef. c. 38.

Bafilius epift. 1. ad Amphilochium , /Veque £z-

ais Y

lius , inquit; fciret , gifi Patev ei vevelafft. &epift.

u a

I41. fcribir, in Evangelio volui(le inrerdum

AR X C

Chriftum cum ignuoranmtibus umerari propter in-

ais den f

firmos.

Athanafius Serm. 4. cont. Arian. Cy-

« ictma

do3or El

zillus l. 1. in Jo. c. 17. &l. 9. Thefaur. c. 4. &

1.10. c. 7. & I:2. deFide ad Reginas; & defen-

TT

fione anathem. 4. ajunt ; Chriftum ut hominem

qddot; D

femper plenum fuiffe fcientia, nec umquam in

dtdm s d

ea creviffe, ignorantiam tamen humanitatis fe-

tD

Mi t tsf

cundum vires proprias faepe declaraffe.

Zlteva exp

o[itio eft eorumdem Patrum, &

NY P

Aueuftini l. 1. de Trin. c. 12. & l. 1. de Gen. ad

iA

W Rsl

lit. c. 22. Ambrofii, Hieron. Theophyla&i &

m ln

aliorurn communiter , que» maxime omnium

*im m

renuina videtur, ut S. l'homas q. 10. a.2.ad r.

2 Wl

infinuat; quod Chriftus dixerit ; fe diem judi-

AicN] ia

cii nefcire, quia fub fecreto id fciebat; & non

Mi hu

)

ad dicendum aliis, atque ita difcipulos fuos ne-

B &100 v

&

fÍcios hujus myfíterü íinebat, nec eos faceret

Sifit, n

Ícire: ,

d

N

VznB1 DiviNL

"

i VMOHiS, l

Ícire: nam interropatus ab eis füper hoc , Acto-

QU Füügt

rum r. v. 7. noluit eis revelare.

Sicut econtra--

Uil

rio legitur, Gen.22.v.12. /Vunc coguovi, quod

T Qs

timeas Deuin , i. e. nunc cognofcere te feci.. Di-

C Q

citur autem Pater ícire, quia Filio ut homini

ïï?. Wt

Wil

revelaverat , eumque folum ícire fecerat diem

f N

(

judicii : . Aam f Chriflo bomini , inquit Chryfo-

it Cl

ftomus hom. 72. in Mat. & hom. 14. in Marc.

hii i

datum. eft [cive , quomodo judicandus fit, mundus ,

ni &i Dal

quod quidem majus eft , quanto. potius datumeft id

Utacemy.

quod tninus eft , |cilicet tempus judicii. Hunc ve-

( c ag *

rum feníum efle contrà Agnoétas probatur ex

.

l; N t

verbis Chrifti,. Joan. 15. v. 15. cum ait: Qmnuia

UY

Jl

quacumque audivi a. Patre aneo , uota. fecá volis:

A

lt

nl

& tamen mox c. 16. v. 12. ;Zdbuc tuulta babeo

H pm;fzrü;

;I

volis dicere: [ed non poteflis portave modo. .. Sicut

w À (

ergo hic omnia, quze audivit a Patre ramquam

ha cu i

doc&tor Ecclefie communicanda hominibus,

D d t

nota fecit: ira ibi diem judiciinon fcit; hoc eft;

non didicit a Patre ut doctor Eccleíize commu-

t domoen

unqani r

nicandum ejus diei fecrerum: non tamen igno-

rabat abíolute.

usf

sl

Jufl. 1. Filius fcientiam diei noviffimi com-

Prrm;

municavit Spiritui Sancto; ergo falfum eft,

G

E.

quod Filius hunc diem non fciat ad dicendum

oph

y

QUl

ulli. .. difl. 7 4mtec. Filius qua Deus hanc noti-

me omux , f

tiam communicavit Spiritui S. C.. Filius qua ho«

10.4441

mo N. Qua homo Spiritui Sancto nihil com-

f denpe

municavit, fed a tota Trinitate- notitiam. diei

noviffimi haufit, ita ut nemini illam patefaciat.

ii

(,(&ROH'

pulsitte

Senfüs ergo verborum Chritti eft: . Diern illum

nemo fcit, nifi Deus.

ls

É

/

!LFe

Ee

i

h X

D& INCARNATIONE

Y

434

luft. 2. . Angeli dicuntur abfolute ignorare

!f Ad Vi'

diem illum , ergo & Chriftus qua homo. &

a |

ÀV. Couf. Non opus eft, Angelos diem judicii

st

Ícire , cum nec fint judices , neque fciant om-

m ümulöln

nia, ficut Chriftus , & aliunde nulla ratio vel

uf n

auctoritas ad id afferendum copat.

Mu

Qh;. 777. Anima Chrifti vider omni

a quäe

P

Deus videt fcientia vifionis : atqui Deus fcien-

:;gnofmmr ]

tia vifionis vider objecta infinita ; ergo anima

gb t

Chrifti videt infinita: ad quod utique opus erit

Jegeridtntt )

lumine infinite intenfo. — &« dif7. /Z/fimnpt. Deus

a df

fcientia vifionis videt infinita, hoc eft fübftan-

rf

tias infinitas IN. videt infinita accidentia h. e.

fpot o

aétus hominum & Angelorum perpetuo fibi

1, qu Qu

fucceffuros C. Ergo Chrifíti anima videt in

qia hac f

Verbo infinitas fübítantias IN. accidentia, /fz5-

1 dim frirm

difl. confufe & quafi finite C. diftin&te & per

moduüm infiniti IN.

a, i, l

Succeffio generationum

dütr:Gnm

aliarumque actionum fübftantialium aliquando

definet: ideoque fübftantiarum creatarum , eti-

UTR Dd

tminia u

am futurarum multitudo finita eft eriam pro-

ut a Deo per ícientiam vifionis. exhibentur.

t qe]

QU

Aé&us autem intellectus & voluntatis fübftantia-

d m

rum rationalium perpetuo deinceps fibi füccef-

Wperdnm

füri qui a Deo fcientia vifionis cognofcuntur,

nec funt in numero certo ac finito; nec per-

quæülareïþicit;

1 t

veniri poteítad eorum finem numerando alium

tum j

Y

ex alio: . & quamvis omnes a Deo fimul cogno-

(

At

fcantur . atque ita aliquo modo, i. e. objective

fimul fint; tamen collectio illa tora fimul reipía

Af Sig s

|

.

16 rj

pgni non pote(t.

nf

J tüntom

* dili

d

P

u d

t

'"VegRgBI DiviNi.

455

i lom.

Jnfl. 1. Ad videndum in Verbo res infinitas

erit neceffarium lumen infinitum : ergo fi aniz

Sim :

'

lt

[

Af on

1na Chrifti videt infinitos actus futuros creatu-

rarum fimul & in actu fecundo, quos Deus via

UA o y

det fcientia vifionis; erit inftruéta lumine plo- :

fie infinite intenío.

E. dif]. ]1ntec. Si ves illea :

Oftnia u

Das (

fint inter fe omnino diftin&e & u diftin&tas

eognofcantur C. fi folum cognofcantur ut con-

&Ip0 anim

l Opis rj

nexe inter fe im aliquo principio finito IN.

Deusex infinita copia potfibilium; & futurorum.

Vjf ts

& bfn.

fingula diftinéte intuetur: verum ab homine

Chrifto infinita ifta non videntur in Verbo; ni-

d hs.

v d

fi prout connexionem habent cum caufa crea-

ta, qua comprehenfa comprehenduntur : &

m v j

ol f

quia hec finita eft; ad hanc comprehenden-

dam finitum lumen füfficit; & ad cognofcenda

lii '

r ^

omnia , licet infinita, quae in illa comprehen-

duntur: omnia enim a virtute finita procedunt,

n d) -

dU r«

ac numero paífim differunt ; füntque inter fe

tam fimilia, ur idem fere fit; cognofcereunum;:

p

ac plura; qui füccetfive a tali caufa

xlibentr,

] produci

offunt.

füblntu-

Infl. 3. Comprehenfa Dei omnipotentia,

[ fcof-.|

comprehenduntur omnia omnino individua,

vofcantr,

quae illa refpicit ; ergo cum humanitas Chrifti.

D

in Verbo comprehendat omnes rerum exfiften-

qdodun *

tium ípecies , omnes etiam harum effeétus

ml ore

füturos , ac poffibiles comprehendit. . & /V.

ii

Conf. Sicut fcientia Dei ; ita & omnipotentia ;

ii |

faltem ratione effentie divine , per fe primo

non tantum fpecies ; fed fingula etiam indivi-'

"

quatenus: ejus- infinira'

dua '- äüän&e. zefpicit ;

e€

[eJ

^

per-

f'

s-

l

436

DE INCARNATIONE

perfectio eminenter omnia continet ; queeliber

j ;foe:'hl PO[Cm

res ab omniporentia fic confiderata individua-

j tuntom.

Jj

lementitatem füamaccipere debet. Cauíe vero

createe non refpiciunt individua, imo forte nec

n ,al

Ípecies omnes; füb diftincta aliqua ratione; fed

ás o

füb confuía tantum : nec enim materia ref/icit

iV*

diftincte hanc numero formam, imo forte nec

ginitite

hanc fpecie; fed fub confufa & generali tan-

ig n

tum, ut ejus determinatio ad hanc aut illam

- gt

formam ab extrinfeco , puta, a caufa efliciente

j

af

endeat.

4

eitur cum S. Thomas q. 10. a. 3.

ingeite

Ícribit , a Chrifti anima cognofci in Verbo in-

;De vf

finita, ea tantum potentià exfiftlentia, ait; co-

s

gnofi, & quafi finite, fícilicet in aliquo

tje r

uno principio creato , in cujus potentia effe-

m pl

€tus illi infiniti continentur : quod non eft in-

! eycm

finita diftinéte cognofci, fed potentiam folum,

; téhs, uden

qua illa comprehenduntur. . Hinc S. D. Cum,;

qpimm l

inquit 77 pozentza creatuv«e fiut. infiuita , per bunc

[2

»odum [cit anfinita , quafi quadam fcientia- [imphi-

T$ ora

cis iutelligentie , non autem fcientia vifionis.

j

ul

i

M

l

ARTICULUS III.

f Icognin'ouem

lii

dtilyrig

ziiz i Chiffi «

nima fuevit [cientia fupernaturalis

per fe anfufa ?

Jvnred

v lsls

'Ora 1. Preeter Ícientiam beatam dantur ad-

D

huc alize füpernaturales, quarum prior ex

od

fua effentia füpernaturalis eft, ac roprie infu[as

"tl d

qua res naturales directe in fe,. Deus vero in-

ts lg

.directe ,. & quafi enigmatice videtur , atque

.Mmm r&miw

talis quidem habitus per fe jnfufus dicitur, quia

nuuo

U d

"

VrhRbr DiviNrE

437

heï;' (ie3

i mdiVifiuz.

nullo a&u potentize creatze acquíri poteft; fed

divinitus rantum conferri.

- NAAE Ven

Altera fecundum fe eft fcientia zaturalis s*

Ino forf

T

acgutfita, quee labore humano per frequentes

iif (

r

aétus comparari poteft ,. quod dupliciter folet

contingere ; vel enim intelle&tus a phantasma-

10 JOfte n

It n

tis abítrahit fpecies ; queis juvetur ad elicien-

dum cognitiones abítraétivas: vel ex previis

X a ln

à ii

actibus fenfuum experimentalibus rei alicujus

notitia acquiritur.' Quamvis autem fcientia ifta

$1014,

Vr i.

plerumque fit ac dicatur ácquifita; potéft tamen

a Deo infundi, prout Adamo conrtigit : fed

i d.

tunc dicitur fapergaruralis & infufa per accidens ,

n E

atque a fcientia vere acquifita differt quoad mo-

Dj d

Q d.

dum operandi : nái per fcientiam acquifitam

cognofcimus dependenter a phantasmatis, quae

ttàn (hn,

actus, unde nata füit, reliquerunt; his autem

$1. n

opus non habent , qui fcientia etiam per acci-

Á hr

/

dens infufa, a Deo donati fünt.

Tirfnj.

TIi. S. Bonaventura, Richardus in 3. d. 14.

iif

a.3. q. . & z. Alexander, & Nominales ; pree-

ter cognitionem .beatam ; non admitrunt in

Chrifto aliam fcientiam , quam naturalem que

vttqtt

fit infufa per accidens : nec enim ad perfectio-

|

!

nem nature & gratize Chrifto debitam fCientia

abfolnte füpernaturali ac per fe infufà opus effe

lr | ^

putant. Scotus & Durandus hanc quidem in

Chrifto admittunt ; fed ad affequendam illorum

npud

opfie W*fa I

cognitionem dumtaxat ; quee naturalem intel-

i

le£tus humani capacitatem exfüperant. Con-

ur, r

trarium fentiunt S, "Thomas q. 9. a. 3. Cajeta-

nus,

du

;.

r

í

h

8-3

s.

I

y

438

Dr INCARNATIONE

j

nus; Capreolus , Paludanus ; Suarez; & plu-

rP

At lt

|

res alii, cum quibus

Dico . Chrifto: a primo conceptionis ejus

,a

jaml

mormento data eft fcientia per fe infu(a, diftin-

gt

€la a (cientia beata & naturali.

il N

"u

Probr. 1. Jo. 1.

V. 14. dicitur Zerbum caro fatum pleuum. verita-

[

l

(

.Ai.. Coloff. 2. v. 5. dicuntur in ipfo effe ompnes

thefauvi fapientiee €9 - [cientie : atqui talis fcientia

;oncepäoneeraffl

ia V

infufa fimpliciter eft poffibilis ;. imo expedit co-

£nofci creaturas non tantum in Verbo, fed in

n

o um d

deipfis etiam per fpecies proprias earum... Un-

de Auguítinus 1..2. de Genef. ad lit. c. 8. ait ,

j g

impreffas effe fpecies intelligibiles in principio

r ii

creationis rerum menti angpelicee -& 1. 4. c. 23.

um

& 24. duplicem (cientiam in. Angelis diftinguit,

n gt

Matutinam ,

qua intuentur res.in Verbo, £j 7-

t Vg

Jpertinam , qua cognofcuntes.in propria natu-

DN

ra per fpecies fibiinditas. Ergo talis fcientia

Ágeni! 1

multo magis decuit Chriftum in primo conce-

(mYnis 69 D

puonis fuüz exordio , cujus ufüs abfolutus a

Wit; rl

phanrasmatis nulla organorum: imperfectione ,

dotem

t hd

aut difpofitione incommoda poterat impediri.

Probr. I1...Chriftus, Hebr. 10. v. s. ingre-

d

diets mundum dicit: . Z/offiamt$ oblationem no-

Itxtm «f

huifli: corpus autem aptafli mibi, &c. ex Pal. 39.

Qul d

V.7. Ut faciam, Deus voluntatem tuam:. . Et mox

RT

v. 1o. fubdit: Zz-qua voluntate fantlificati fumus.

[ in|

Ergo ftatim a vitz füce initio myfteria noftre

Vt i

redemptionis ; & Patris voluntatem agriovit,

n gois

& in hanc confentiendo fanclificationem no-

T r tj

ftram meruit; atqui myfteriorum iftorum &

65 [ g

voluntatis paternee notitiam a fcientia naturali

"ts i

liauri-

[L|

ET d

Ji

Vzn5I DiviNr.

439

;Uä'cg) & Päu; :

haurire non poterat; ergo ex fcientia fuperna-

Quod

COptons e:,j

turali per fe infufà illam eft adeptus.

etiam Hieronymus in illud Ifà. 7. v. 15.- Zu£y-

If ii

vum &g mel comedet ,. ut [ciat veprobare malum eg

hh] y.

eligere bonum , ita commentatur : d ef? , 74dbuc

lm Wi

uer boc [ciet.

V0 t

— Prob. III. Chriftus Homo continuo a füa

ls n

conceptione erat compreheníor, & viator: ra-

D lpsdito,

tione autem utriusque ftatus hujus (cientia illa

00 , fedie

infufà ipficompetebat: tum quia pertinet ad fta-

A0T r.

tum perfectum animae beata , tanquam difpofi-

ktcpat,

tio & perfectio accidentalis intellectus: tum

" p[mqmu

etiam quia ; ur cognitio abftractiva, magis eft

A k

accommodata ad ftatum viatoris.

Igitur cum

Rib

non pendeat a corpore, ftatim dari debuit , ita

A«0].

exigenre unione hypoftatica.

Drori n

Dico 1. Scientiae Chrifti infufje objecta funt

D

fequentia. L. Chriftus hacevidenter cognovit

fimo conee.

omnes res naturales , actusomnes liberos ; pree-

aol«

teritos , praefentes & futuros, faltem ufque ad

erfe o

abfolutionem judicii extremi : nam etiam ut via-

mpedt

tor habere debuit perfe&tiffimam providentiam

i f gre-

& confümmatum prophetiae donum , atque ad

hm w

docendum effe quam optime difpofitus; ad

a?

8j

quod omnium actuum liberorum notitia opus

7

r

"Bw ,

erat,

II. Eadem fcientia quidditative & intuitive

jj

lerian

vidir gratiam, habitus & a&tus fupernaturales ;

lumen glorice, vifionem beatam, amorem pa-

( qu()v]ï, I

OOHD -

trie & unionem hypoftaticam: nam res fuperna-

zales fünt objectum immediatum & primarium

T0

uterm ícientiae beatorum;

n

alicujus E;ientiæ, non a

u i*

Ee 4

cujus

s-

.

Drz INCARNATIONE

Vi

440

p Pa

cujus precipuum . objectum Deus eft; ' erpgo

alius infüfie viatorum, qus Chriftum in tali

ao n

p hat

flatu exfiftentem cumprimis decet.

IiI. Scientia eadem cognovit naturam di-

PUL

vinam, & perfonarum Trinitatem: alioqui fci-

in t O

entia Chriíli viatoris minus fuiffet perfecta ra-

D qïl"" engel

tione objecti, quam noftra fides, quae attributa

jdiy at

Dei abfoluta & relativa nobis infinuat.

Deinde

s dhnmun t

impoffibile eft, perfectiffime comprehendere

iridgir

creáturas , a&tus fidei & vifionisbeatae ; cum my-

n

fterio hypoftatice unionis , &amore beatoruim,

g o

quin unà videatur effentia divina. & perfona-

ii i

rum 'rinitas: horum enim aliqua eflentialem

«t f n

habent ordinem. & connexionem cum natura

gimz hum

Dei;aut Trinitate perfonarum: repugnat autem,

V Oi

cognofci intuirive aliquid quod effentialiter eft

um

ad aliud, quin extremum alterum

cc

nofcatur.

Teiedpir

IV. Ex his apparet, quod Chril

ii

us hac fci-

Teidmitf

entia infufà naturam divinam ,& myfterium

: qu

Trinitatis non cognoverit quidditative, ficut

tll

objecta cetera , fed tanrum abftractive & indi-

t

reéte: quia cognofcere quidditative rem ali-

X OR (

quam, eft eam cognofcere per fpeciem pro-

priam, vel in alio, in quo continetur eminen-

ter: Chriftus autem (cientia hac infu(à cogno-

m

ii

vit Deum tantum per fpecies creaturarum , unio-

tidig:

nis hypoftaticee, fidei, vifionis & amoris bea-

qui)

RUT ld

torum; ergo cognovit Deum hac fcientia tan-

3R Qu (

k

tum abítractive; & quoad an eíft, non vero

1lis

Is

quoad quid eft: aliascognitio ralis fi foret quid-

fæfmmro T

ditativa , effet; fimul intuitiva, eo

quod efflentia

"

P05 af

Dci neceffario involvat exif

lenriani..

D ; deï'fla l

'D»;;cd :

EE d

"

VzrzRBi Driviwr.

441

LT

Dico I]]. Proprietates & affectiones !variee

;

l'llüum in i

à S. Thoma q. 11. & 'Theolo

]

cois huic fcientiee

infufze tribuunrur. L Eft neceffario füuperna-

Rüfüm ü

turalis: fcientia enim animee corporiunitz ; aut

^ Hh()qui i

etiam feparatee connaturalis multuüm cedit no-

! p fe&e j

tiie , quam angeli naturaliter habent de Deo

TU at

& rebus creatis : hanc autem angelorum noti-

Q Dd

tiam plurimum antecellit fcientia Cbrifto infufa;

prefenge

ob Chrifti dignitatrem ; quam Apoftolus, Heb.

$; QImmy.

2. V. 9. propter pa/fronem movtis duntaxat , ne-

tletong,

quaquam vero ob defectum perfectionis , quae

X p *

ad animuam pertineat , 71odíco quam .Angelimtmo-

ii

vatum effe enuntiat ; nequit ergo efle fciegtia

1 QY a

animeze humanz connaturalis.

Bd

L Cocnitio ifta Chrifti non pendebar à

Antiled

phantaímatis ; i. e: non debebat fimul repre-

hgym(r

d

fentare & percipere per fenfüm internum idem,

Ts hc i.

vel aliquid affine ei ; quod per fpecies illas co-

ferüm .

gnofcebat : quia fpecies ille non pendebant ; ne-

i, l

que abftrahebantur ab fenfibus , fed erant in-

e & ind-

fufe , proprie , & quidditativee ; nec habe-

e Tem d-

bant commurie quidquam cum imagine corpo-

Xjm pro-

rea ; qus cognitionem minus quidditativam &

Y eminen- !

imperfectiorem reddebat.

f

HI. Fuit item fcientia ifta fimplex intuitus

mb e

citra difcurfüm :-neque enim opus eft difcurfu ;

mor be L

cum habentur proprie & quidditativee fpecies

(cin t F

per quas objecta creara videntur in feipfis, &

, o t

in his Deus: nam coóenofícere unum ex alio

D f

preefümit opinionem ; vel ignorantiam , veldi-

| et

cit duos actus diftin&tos ,. qui quidem in bac

Q

l

non erant; opinio au-

Dm n' .

infq(ä föien'tia neceffarii

Ee 5

tem

*

y

D INCARNATIONE.

442

tem & ignorantia Chrifti períonam dedecebant.

g Ob,k&um ,

JDeinde proprius & connaturalis modus fcientice

r

(

jj

inditee angelorutm eft ; per intuitum fimplicem

rescognof(cere; ieitur cum fi»pernaturalis fcien-

»:f:ïlümevidir.

p V /f

tia, Chrifti perfeétior infinities fit ;; numquam

ufus notitia füpernarurali eft componendo vel

ij i fUR

I

jl

difcurrendo ,. fed intuebatur fimpliciter res vel

f

It

in fe , velin alio ut medio cognito.

!

/ u' B

IV. Probabilius unica tantum fpecies omnia

Ícientiee hujus füpernaturalis objecta repraefen-

al

p m v

tat: nam íi Chriftus per hanc fcientiam infu-

fam videt infinita , ut S. 'Thomas q. 1o. a. 3.

s v t

tradit , necefle omnino eft , ab unica fpecie illa

smülis

reprafentari, cum fpecies actu infinitee dari

w

jena v if

nequeant : Si vero finita tàntum videt , multo

magis füfficier fpecies unica, pluribus objectis

exi i Cl

finitis aequivalens.

ekm od

V.. Prater. dictas fpecies intelligibiles da-

Áirinr;

tur adhuc habirus fctentize hujus füperneaturalis

dbedo frma

in humanitate Chrifti : fpecies enim intelligibi-

d d d

les explent tantum defectum objeti; ergo , cum

& dn]n

vis activa intellectus de fe fit infüfficiens & im-

r r

proportionata ad actus fcientiee füpernaturalis ,

t$: dl

defectus hic potentiae expleri debet per.habi-

i h

tum infufüm . cujus virtute intrinfeca & perma-

m v

nente elevetur intelle£tus & compleatur intrin-

VO Cmtm'm

Íece ac permanenter ad hujus fcientize actus;

; Qd

quibus non res modo füpernaturales , fed na-

MR

turales etiam altiore modo: cognofcat , quam

10 &t

naturaliter intelligi poflint. . Habitus ifte fim-

UM

lex eft, cum non , ut alii . fit acquifitus : eft

"ml

irem diftinctus à lumine glorie ,' quippe qui

113 fcn

aliud * :

Er d

It

VzrnB1 DrviNr.

443

T d

aliud objectum primarium habeat ; puta , res

TU (

creatas.

m fimy HQ*

,

h3. L cont. 1. Concl. Inverbo Chriftus omnia

Pamlïhsrqg

d

perfe

iffime vidit. Ergo fcientiailla infufà erat

l[, n[]m (

fuperflua.

B. 7Yans. "dutec. quod fingula pof-

fibilia ; item futura in eeternum non poffinr di-

Acler n

(

ftin&te à mente creata percipi , nifi per cogni-

tiones varias fucceffive , qualis vifio beata non

Deteom

eft. .JN. Corfeg. Equidem fatemur , fcientiam

drenrefa

hanc non fuiffe fimpliciter. Chriíto neceffariam

bttam ipfy

propter ftatum viatoris , & qui poffit mereri:

3104

quia vifio beara non neceffario urger ad amo-

t

rem ullius objecti fecundarii ; ad ceeteras autem

Litinte dr

cognitiones comprehenforem decentes eadem

Lt d

beata vifio fufficit.

Nihilominus infufà illa fci-

ts dj

entia in Chrifto fuperflua non erat : nam licet

eadem objecta exhibeat ; qua beata vifione con-

itglisd

fiderantur ; alio tamen modo , & füb diverío

Sciea-

Ts

obje&to formali utrinque attineuntur.

tim d

tia infufa directe & immediare in creaturas ter-

Tiremya

dit, aft in Deum indirecte: vifio vero beata

fee d

immediate fertur in Deum , mediate in creatas

petratras

res : illa fecundum fe practice dirigit actus me-

11

ritorios ; hzc per fe fpeculative poffidet (üuum

la

objectum ; & ut fit lumen majus ; non tamen

ennir m

obícurat aut impedit lumen minus fcientice in-

pntie d

fuf& , quia ambee notitize ordinis funt diverfi.

qs, f

Infl. 1. Propter fcientize beatee. evidentiam

Q ïw

non admittitur fides in Chrifto ; ergo neque

admittenda eft hec fcientia. m /V. Cozf. Fides

jnsdar

s. d

eft fimpliciter. obfcura & valde imperfecta, r.

1

u r

i

.

Cor. 13. fcientia autem ifta evidens eft ; & quid-

i

dita- ;

* .

J

Dz INCARNATIONE

444

"

i

ditativa cognitio rerum creatarum , Deumque

s

ipfum evidenter licet abítractive reprafentat ;

t

mulra infüper exhibet , quae vifione beata co-

Wl

gnofci nequeunt.

K

f

Iifl. 2. INon poteft intelle&us idem cogno-

j

,

a

Ícere Deum przfentem fimul & abfentem: fed

st

per vifionem beatatn cognofcitur Deus prafens,

3

per fcientiam infufam abfens.

Ergo.

. difl.

,' giirtm &

M. non poteft intelle&us cognofcere Deum fi-

mul preefentem & abfentem pofitive C. abfen-

i ln

ais

tem negative vel precifive N. 4iff. etiem muim.

per fcientiam infufam cognofcitur Deus abfens

lp

pofitive N. negative feu preecifive C. — Hac ni-

(j [«

mirum Ícientia non cognofcitur Deus ut. pre-

sfen Det

al

fens , neque ideo tamen affirmatur effe abfens.

Non ergo fcientia ifta opponitur vifioni beatae,

«ens vitonsl

ut cecitas vifui, fed ut alius modus cognofcen-

quüdiuye

di Deum quoad an eft.

Drektaio f

Jnfl. 3. Siideo fcientia ifta in Chrifto ftatui-

t (ljdo

tur; quod ei attribuenda fit omnis exco

citabi-

a if

c

lis perfectio , ergo etiam afferenda de ipfo eft

vinbun,

iDeminity

Ícientia infufà, qua dependenter a phantafima-

tis operetur.

E. JV. feq. Effet haec omnino fü-

T oreden

t d ]

erflua : cum habeant idem objectum materia-

e & formale ambee fcientiee ; ac fola prior in

fxgï;ü&; qi

Q Cï[) M

beatis adhuc reperiatur, utpote que pofterio-

g]

B

rem in f& perfectiffime continet.

li Q

Obj. 14. Obje&um füpernaturalis fcientize

* trbin ia

debet effe füpernaturale. Ergo Chriftus (cientia

At g

füpernaturali infüfa res naturales nequit cogno-

Wa

Ícere.

3. dift. 7dutec.. Objectum mareriale fci-

T0 rf

enti& fupernaturalis debet effe fupernaturale N.

** g

bje-

* t

4

DT d

)Nt

VzEnI Diviwi.

445

Is D

Objectum formale fcientiz füpernaturalis debet

n

effe füpernarurale T. Objeétum formale fcientice

TO

infufze eft proportio talium obje&torum cum lu-

mine füpernaturali. Dixi; ZrYazfeat : non pau-

J M

ci enim negant prorfusantecedens, nec imme-

t t

rito.

An non enim Deus fcientia fua increata

cognofcit omnesres creatas ? Annon multa ob-

RU Df

AT

jecta materialia fidei Theologice funt naturalia,

:

Cere mj

