hag £omponi cum peccato poteft; . Ereo cum in

AT

&ifi-

od

r;Qo non tantum fit habirus gratice fan

Canr-

!

:

D£ INcARNATIONE

464.

D

cantis fümme intenfüs , fed etiam fanCtitas füb-

g

ftantialis fimpliciter infinita ab unione hypofta-

ia

tica , nullus peccato locus effe poteft: ficut ca-

l

J

lor fimpliciter infinitus , fi extaret ; omne

PC—

Á D

nitus a fübjecto fuo frigus arcerer.

0U

Prob. F. 'Si humanitas Verbo un

ita peccafl-

poiïum

(RUT

PT

fet, Verbum etiam fecundum voluntatem di-

d

vinam peccaffet : atqui hoc evidenter repugnat:

figttant

ergo &illud. — Pro/. /7. Maj. Ex duabus volun-

pb

tatibus, in eodem íuppofito convenientibus;

um

m

fuperior tenetur regere inferiorem , & ejus pec-

|

iri

cata impedire , quoad poteft , ita ut non im-

1

pediendo cum poreft , ipfa etiam fecundum fe

p

D3

?5

eccet: ita dum exorbitat appetitus in fecundis

| tübpt

& voluntariis motibus, accufatur ratio illum non

«fllmpla,ü

cohibens.

Ergo Chritti voluntare huümana

opivt n

peccante , peccaffer etiam voluntas divina, fu-

N

perior in eodem füppofito , peccatum quo

lt quí

potuiffet ac debuiffet , non impediendo.

st

O. £. cont. 2. Concl. Verbo non repugna-

bat mori fecundum humanitatem affümptam;

| AM

| ]

erpo nec repugnabit ,

fecundum eamdem hu-

manitatem pofle peccare. E. JV. Cosf. Mori;

, Ug

j üterent, ;

pati, & alie hujusmodi denominationes fecun-

| Güting

dum íe poffunt effe quid honeftum & utile:

1

i

]

eccare autem actio eít abfolute turpis , inde-« .

m peccau

4

cens , fimpliciter prohibita, reddens fübjectum -

n

dereftabile , & Deo invifüm. Quare mori fe-

.

1 aqqf(

cundum humanitatem a

titri (

ffumptam nonrepugnat .

períonae divinz, repugnat autem peccare: nam

d

z

er hypoftaticam unionem non vivificat forma-

'

liter , fed fanctificat humanitatem; nec tenetqt

impes j

4

lyy

VrnsI DiviNrL.

465

n nf

íámpedire mortem , fed peccatum: ne dicatur

fimpliciter peccare; namquod per naturam af-

li

Qd

i

fumptam poteft hoc fimpliciter poteft.

[&re ) Unw

^f 1. Aliqua conveniunt humanitati af-

T

I

fuümpte, que nihilominus tribui Verbo non

lounit .;;f

poífunt: ex eo enim ; quod humanitas dicatur

) Voluntgs !

creatura, filia adoptiva, & ferva Dei, nomina

WCHRF us

hec de Verbo dici nequeunt.

Ergo licet af-

1 dul

fumpta humanitas peccaffet, non ideo Verbum

COnvenig

peccaffe diceretur. — . /V. /4tec. Verbum qua

omo , proprie eft & dicitur creatura,, licet

SURCO

3 T Ut nog

fimpliciter ita non enuntietur, ne cum Arianis

períonam ipíam creaturam effe videamur fen-

nf

L

Wtünsi

tire. Efe filium Dei adoptivum , eft denomi-

if

natio perfonze; ergo cum hurmanitas Chrifti af-

D V

fumpta, non fit períona , nequit filia Dei ad-

hUT.'P

J

optiva nuncupari Humanitas Chrifti non eft

"

"

[

ferva Dei ftridte & proprie , fed improprie &

,

14 Qu

kl

late: quo fenfü Verbum ipfum carne indutum

aliquoties a S. Scri

ptura fervus Dei appellatur.

Aot rpup

h dfmpas

1.42. v. 1. & c. $3. v. a 1.

eudem l

Jufl. 2. Potuit Verbum efficaciter voluiffe ,

oj Mon

ut actiones huraanitatis affumptze ad fe non per-

ünerent; nifi nomine cauíze univerfàlis; erpo

toes um

ex unione hypoftatica non fequitur ; ienomini-

m u

'

'

)»e

am peccati ab humanitate committendi redun-

Qu pis; !

dafle in Verbum. — . . /4gec. Ex unionehy-

d

oftatica fequitur neceffario, quod Verbum

Me n

n nonms

l

n

evaferit fuppofirum hujus humanitatis, princi-

b

pium quod, & caufa particularis omnium ejus

T Dd

a onum.'

af

^

J ngg[?üï(?, ^

Gg

0ij

i

j «

l

466

Dsg INCXRNATIONE

OD;. L. Humanitas Chrifti unita Verbo manfit

creatura: fed omnis creatura rationalis eft defecti-

gt

bilis & peccabilis : ergo etiam humanitas Chrifti.

TL

R. diff.imin. Omnis creatura rationalis eft peccabi-

r Mu

lis,vel proximé velremote C.femper proximeN.

d n

HumanitasChrifti proxime fuit impeccabilis ma-

gl o

nente unione hypoftarica; & in fenfu compofi-

hsst l

m

&t il

to ejusdem unionis habuit potentiam. peccandi

remotam , íi nimirum eílet perfíona humana.,

kiits s

/ufl.. Unio hypoftatica relinquit nature hu-

stb g

man«ce congenitam libertatem ; atqui haec com-

gUA

prehendit potentiam peccandi ; ergo. - & diff.

:X Onl

uin. ut ttuper.. Congenita naturae humanae liber-

ao t

tas comprehendit peccandi potentiam proximam

i

N. fàltem remotam C. Humanitas Chriíti non

nilionsco

eft immunis a peccato naturà , íed gratià: nec

Áort; pl

tamen ei deeft ideo libertas proxime expedita

eiim denni

ad multa bona agenda & omittenda ;- nam fa-

[ IU

cultas peccandi nec pars libertatis eft nec com-

f qu

plementum, fed ejus defectus & infirmitas: ut

At p

conftat in Deo, qui licet remotiffimus fit ab omni

tlLmgdg

peccandi potentia, maxime tamen omnium eft

TT

liber.

Mi d

OB;. III. Cum fan&itate accidentali poteft,

2 i

faltem füpernaturaliter , confiflere peecatum

Ti

lethale; ergo etiam fanctitas fubítantialis non

e Wat] |

impedit, quo minus Chrifti humanitas poflit

Ratni,

peccare.

B. 7. ZIntec.

uod plerisque TT.

non immerito videtur abfolute falfum. JV..Coz-

L: Iämquämw

Rn

feq.. Si fan&titas generatim à S. Dionyfio defini-

"mf

tur, Zmpeecalilitas 9. puritas omnino inmaculatas

éü-

MT

quanto magis aliena ab omni peccato erit (àn

tasw CMl

a,

!OXE

VznB1 DiviNr.

Ào

467

tas fübftantialis fimpliciter infinita , qua major

tsl

"ts (

nec effe poteft, nec cogitari, éxqua probatur,

Deum ipfum effe omnino impeccabilem ?

sehy

PeLprots

Anfl. x. San&titas fübftantialis nec auget, nec

minuit vires humanitatis : at vires humanitatis

li

funt ad peccandum ; ergo vis peccandi manet

&nfi j

in humanitate Chrifti, nulla ratione habita fari-

m s

étitatis fübflantialis. — & Zjf/. :maj. Subítantialis

0na hum

fanctitas vires humanitatis non mutar directe,

Ut natres

per f6, tanquam potentia faculratibus animz fu-

ii hat

5 ergo. P

peraddita C. Non mutat indirecte, &confequen-

ter N.. Cum fit velut forma infinite (àn&am

uml

Smyro:

conftituens humanitatem . etiam per fe exipit,

a Deo preeberi abundantia auxilia ad actiones &

hits Cníi

il

Wib g

omiíTiones convenientes neceílaria; &, fi opus

1

foret, predeterminantia ad bonum : id quod

IQUDE

etiam deunione hypoftatica nuper indicavimus.

ts n &

fjfl. 2. Unio hypoftatica exipit auxilia Dei

d nszun.

dlrmiso: t

efficacia , quibus humanitas Chrifli a peccatis

Íervetur; ergo non facit humanitatem formali-

ii omi

ter & immediare impeccabilem, íed trantum ra-

omun

dicaliter & remote: mg. L ZYawsmutto zotuim.

INobis fàtis efto , quod Chriftus qua homo ,

vdi p

diffimulata etiam vifione beata ; fit expers in-

: peccamm

firmitatis peccandi, ob folam hy poffaticam unio:

intid u

e

nem.

E. lL. 277. Cozf. Unio non . reddit-hu-

Wt D

manitate impeccabilem forrmaliter & imme-

p

diate tamquam principium operativum C. tam-

[umv A d

quam forma proxime fanctificans inamitlibilis;

gn5fmd Ó

&incompoflibilis cum peccato N. Sanctitas Ver«

g

bi & divinitatis eft formaelis & fübftantialis ims

aris Chriíli ,. etiam decune

d ))eccabilitas hutnanit

fl

Gga

um

Dsz INCARNATIONE

458

(

dum potentiam Dei abfolutam : atqui fanctitas

u

ifta immediate ac proxime afficit Chrifti huma-

[

p

AUL

i

mitatem; ergo Chrifti humanitas immediate ,

j d)

roxime , intrinfece & formaliter, etiam fecun-

üj.ïigzrio; q

dum Dei potentiam abfolutam eft impeccabilis.

NOJ[J

il

Atque ifta quidem Chrifti impeccabilitas forma-

hi 001. ij

lis & intrinfeca infinities preeftantior eft; quam

n

intrinfeca impeccabilitas orta ex vifione Dei, vel

(igi g

extrinfeca, quz ex decreto Dei, hominem in

w n

atia confirmantis proficifcitur.

j n

Ob;. 1F. Deus peccata hominum juftorum

Vireon

i

A

h

impedire non tenetur; ergo neque Verbum te-

lnl

netur impedire fie humanitatis peccata. E. /V.

r

Corf. Deus, ex quo ftatuit effe cauíà univerfa-

lis, & concurrere ad actiones liberas fübítan-

i ol

fattm v

tiarum rationalium, ordinarie renetur non im-

T

pedire defectus caufarum particularium ; cujus-

hfs.

modi funt peccata juftorum : Verbum autem

; hus Peron

tamquam perífona; eft principium quod , &

pralanie

caufía particularis omnium actionum fuz huma-

T

nitatis; ergo eas tenetur curare fpeciatim, ne

dUf Vo

id negligendo peccaffe dicatur.

tiprrae

Jufl. x. Humanitate Chrifti merente & mo-

j Q non h

riente, Verbum non merebatur , nec morie-

m

batur fecundum fe; ergo etiam humanitate pec-

pl o

cante, Verbum non peccaffet fecundum fe. *

4V. Corf. Verbum quidem fecundum fe preci-

* DAT X

IQ

Íe non merebatur, ífed fecundum fe & huma-

nitatem füuam , nam ut Homo Deus actiones

Bu Qäruræu

bonas exercebat : econtra fi permififfet huma-

Ttpoff

hg

nitatem füarn in peccatum labi , fimul etiam fe-

cundum í& deliquiffet ;; nempe fecundum vo-

LU

F n

*t Cb

lunta-* .

UNp

Vzrnz: DiviNr.

d

469

um

1C

luntatem divinam, qua peccatumi, 'quod pote-

16 i,

vat ac tenebatur impedire, non impediiffet.

Inft. 2

In voluntatem divinam non cadit

Ier)le[iam&; :

m

oblieatio; er

o gratis dicitur Verbum obligari

ad gubernan

1

am humanitatem fuam. — F. d/f/.

folitiis

"ntec.. Obligatio ftriéte talis , orta ex pracepto

Qorel, R

füperioris non cadir in divinam voluntatem C.

ïViflOIIc Dti/ j

ij hOmillt:f'

Obligatio largius accepta , orta ex rerum exi-

f

entia & divinz voluntatis fan&imonia, noa

tinum ]uflm

!

caditin Deum N. — Nempe ficut Deus hoc au-

€toritati fuze debet;ut non mentiatur:itaVerbum

Se Veru

h pj

hoc fuz fanctitati debet, ut naruram ftam diri-

gat, ne quid inhoneftum admittat: nam intrin-

lt G u

5 lls f

fece ac per fe turpe eft; quod füppofitum fuam

Jststirm

naturam intra honeftatis terminos non conti-

eat.

Vurin, oj

Jon

Jifl.3. Voluntas divina communis eft tri-

J a

lMd

inqui, &

bus Períonis, nec tamen Pater & Spiritus S.

peculiariter tenentur humanitatem Chrifti re-

if m

gere; ergo neque Verbum ad id tenebitur. B«

R,

A. Conf.

oluntas divina , quatenus Perfona

uni propria eft, admittere oblipationem poteft;

Tefedmo. -

h

quam non habet, quatenus eft propria aliarum

185 DO

períonarum: hinc foli Verbo adftriberetur tur-

nuntuee

|

|

X

pitudo actionis, fi per impottibile humanitaterr

mdume-ft' e

fuam peccare fineret; quamvis nora in duas re-

imkye r

liquas Perfonas etiam redundaret; propter fum-

Veium

inam nature unitatem.

D t

Qj. . Etiamfi peccatum abfolute effét in-

nífcun

compoffibile cum habitu gratie , poteft tamen

, juftus peccando gratia excidere ; ergo polflet

.,'

unione hypoftatica

x

ï.

,citiam 'Cþri.&i humanitas

83

pec-

Dd

[

470

Dr INCARNATIONE

g m

peccando excidere , etfi haec cum peccato ab-

folute componi non polfit. .. & /V. Cozf. . Chri-

gl

at

fti humanitas a S. Scriptura & PP. dicitur fim-

pliciter impeccabilis: quodfi poffet peccato ali-

iperd

j

0

quo excidere hypoftatica unione, non effet ma-

is impeccabilis , quam jufti ceteri, hoc eft,

T

g

fimpliciter foret peccabilis perinde ac homines

ali: quis enim dixerit ,. juftum quemdam effe

nintrer

fimpliciter impeccabilem ; .quia peccatum. non

ulb g

ais t

poteft confiftere in fenfu compofito cum- gra-

|

tia fanctificante. . Infinitum ergo difcrimen eft;

m d

quoad hunc effe£tum, inter gratiam juftorum ,

ag g

& pratiam unionis hypoftatice. ] Nam I. Gra-

ii

tia habitualis non conftituit füppofitum, íed ei-

der accidit; unde non: omnia. juftorum opera

À

prodeunt a pratia, íed a perfona, que male

Ürmia

operari, & gratiam extinguere poteft. " Econ-

ira unionis hypoflaticae gratia füppofitum.

conítituit,; quod. proinde neceflario. eft caufa

0!471. L

À

d

efficiens omnium actionum.; ergo.non poflunt

ab eo proficifci, nifi actiones bonse, "T'heandri-

vmvito

ce, &, ut cum PP. Grecis loquar ; Oeo7rQe-

[mks M«']Iw

7r&ic, Deo digne ; ergo nullee malze , queis unio

dadho l

ifta diffolvatur.

i

Il. Accidenralis. gratia. non.

il

tj

unit Deo. immobiliter, fed fübjecta eft levitatt

itfrim; ]

voluntatis libere : unio aurem hypoftatica. non

* J fecun:

pendet ab arbitrio humanitatis unitz:, fed a

0851

immutabili Dei decreto.

III. Gratia habitualis

M

eft (anctitas finita , 'excludens. quidem. pecca-

IW UT

tum a fuo confortio, non tamen a fübjectopo-

Ms (g

tentiam proxime ad. peccandum expeditam:

5

s Dd

x ana inl

gratia vero fübítantialis unionis cum V. crb,(;, ?

m

L d

N

- VzgnzI DiviNr.

47X

T pitqpi

infinita, feu tanta, qua major cogitari nequit ; ni-

lUg Q

P. d

mirum quceipfam etiam potentiam ad-peccarum

admittendum tollit. IV.. Juftorum intuitu Deus

C pb

fe habet ut caufa univerfális , quos. fübinde ob

odf

- fines arcanos poteft in fua infirmitate deftitue-

lrb i

re: Verbum autem refpectu naturg füze huma-

hs

n eít caufa vel maxime particuiaris, quam pe«

quini

culiariter curare teneretur, tametíi conditione

DéCcitum

impoflibili; generalis Dei providentia ad creatu-

Jito m "

ras ceteras fe fe nonextenderet; hinc Verbum

Vülcrimo:

fine nora delicti proprii humanitatem füam ita

tm hl

negligere nequit; ut eam in peccata. proi

abj

. Mil

finat.

POH[UH], li

jl

ARTICULUS THT.

i, qeu

Utrum in Cbriflo fuerim babitus, aut Fomes

pl du

um

peccati £

1 dl u

|Ota T. In peccato quolibe;f fpectari pofï'untï

a0n pift

N

attus. & malitia. — /4&us pott fe linquit ha-

, Tl

bitum vitiofum, feu propenfionem ad actus fi-

n

miles. .. Malitia habet effe&tum duplicem , prior

[//

quesuno

eft.c

a babitualis ; pofterior ; reatus pene. Cul-

j m

$4 ha.

s

talis compleétitur maculam , offen[am , &g

dl lt

zujuriam: Macula, íeu deformitas queedam ani-

of t

e 1n2 ,. fecundum do&trinam S. Thome, r. 2.

ite, U.

q. 86. a. 1. confiftit tum in. refpectu ad actum

ml

.peccati preeteritumi non retractatum , nec re-

jdem p

miffüm, tum etiam in privatione gratiee fanCt-

. ficariris.

Offeufa oritur ex eo, quod peccator

m

Y e

turpi defectione füa Deo difpliceat; feque ami-«

citia divina indignum reddat.

Jojuriam parit

[

vio-

84

; —

Y

472

Dr INCARNATIONE

violatio divini juris, quo tenetrur homo Deum

ul

u

A f

(

füper omnia dilipere;

i nihilominus peccan-

U(MII f&]

do fe ad creaturas; po

d

abito Deo, convertir:

(

Reatus pena eft ortum ex peccato morale debi-

tum fübeundi peenam, in culpee vindictam.

j

p

FA

II .Fomes peccati im atl fecundo eft. vitalis:

motio & fenfibilis affectio appetitus ad objectum.

i. 0

p

p

fenfibile rationi contrarium & ad pecceatum al-

d

liciens: 7 a&u- autem primo eft appetitus fénfiti-

Ech

r

M

vus naturaliter propendens, ac proxime difpo-

fitus ad ejusmodi motiones.

qu

1(.:» [

JDico I In Chrifto nec fuit, neceffe potuit pec-

LU N

Qw

catum habituale. Probr. I. S. Scriptura & Patres.

d ol

art. preced. recitati omne de Chrifto peccatum

nisheze qi

negant ob ünionem hypoftaticam. H. Non po-

ts dl

J

terat in Chrifto effe peccatum habiruale perfo-

male, quia ante unionem hypoftatieam humani-

quaddur

|

qudom) Y|

tas Chrifti non exflitit: unita autem hypoftati-

€e peccare non potuit actualiter.

Deinde. nec

Tinmgn

peccato Originali poterat maculari: hoc enim

E

fa. 4

foli contrahunt , qui generatione ordinaria ab.

li &

Adamo defcendunt: at Chriftus ex puriffima

,. ]s

Virgine , divina virtute Spiritus Sancli fuit or-

(hro n

tus ; igitur originalis labes afficere illum non

yims, iq

uod na-

poterat, tefte Angelo, Luc. z. v.55.

Iiqu; j

féetur C*yervbuevov , i.e. gignitur jam per con-

*1 *2 Mi w

ceptioner) ex £e Sautlum , vocabitur Filius Dei.

la

Vide S. Auguftinum l. 10. de Gen. ad lit. c. 19.

m

Et Enchiri

d.

$COT

n

III. "Tametfi natura hominis , qui prius pec-

« JH Üf

cator extiterat , affümeretur a Verbo in idem

if

EN

J

fuppoütum, hoc ipfo quidquid füpererat cl-v;lab

L

!

3 Damäffei

N

Vzrnx: Divixf.

475

Ul

habitualis definerer in humanirate. — Nam fi per

Onus B

gratiam accidentalem nobis infufam ab omni

A0 Mu

znacula peccati,expiamur ; quanto magis huma-

Q mOf'ak C4

nitas per infiniram & fübítantialem divinitatis

Virdio,

fibicommunicatee fan&titatem continuo a peccati

LL T

macula, refiduaque offenfa , & injuria erit ex-

loxdolie

purgata? Ex quo argumenro etiam liquet reatum

V o

cence eeternee illico füblarum iri; quo fehomo in

DDetis (b

data hypothefi per peccatum obftrinxerat. De-

pmd

nique cum fanctiras affampree hujus humanitatis

efletinfinita, qua major cogitari nequit; omnem

t

etiam temporalis peenee reatum repente exclu-

T [

deret: nefit minor fan&titate baptifmi & vifio-

Al p

nisbeatee quibus omnis poenee temporalis rea-

z L.

tus abfterpgitur.

lii

Dico //. 1n. Chrifto non fuit fomes peccati

t hs

quoad actum"primüm? neque quod actum'fe;

b

cundumy * Ita 'Theologi communiter cum S.

Ia a

"'Thoma q. 15. a. 2.

Pars prior pbr. L. Ex con-

Y Doc m

fenfu PP. Auguftinus l. 1. cont; duas epift. Pe-

nv d

lagian. & l. 2. de peccatorum merit. & remiff.

t puníi

€. 29. &1. de correptione & gratia c. 11. ait; in

Vb füt r

Chrifto non fuiffe illam. pugnam carnis & fpi-

ilum u

ritus, de qua Apoftolus Rom.7.v.23. Jdeo,

i

inquit, aliam legem iu membris meis vepugnantem

e

npro,

legi inentis mec. & Galat. 5.v.17.. Caro concupifcit

2777

adcerfus [piritum. .. Eeo M. epift. z 1. (üb fin. 7-

r

bil carnis [uce babebat advevfum ,. ec difcovdie de-

[

E

fideriorum gignebant compugnautiam: coluntatuma

Trn

*

fenfus. corpovei vieebaut. fime lege peccati , &g vert-

ii

;

zas affe&tiomum [ub snadev amine deitatis &5 mentit.

, liem Damafcenus l. 3. de Fide c. 20.

& 23. &in

:ers.rzrwf??ä;-

,

|

Gg 5

Syn:

Dd

|

74

DrINcARNATIONE

|

Syn. V. Coll.9.can. 12. damnatur quidam Theo.

M

qé m

dorus, quidixerat, Chriftum aliquando appe-

titus fenfitivi & . rebellionem fenüffe

2

:

,& eam

ndo Ofigmäf 1

virtutis exercitio füperaffe.

Hl. In Chriftonon poterat effe motus appe-

u

st

titus fenfirivi nifi deliberatus : atqui motus de-

liberatus ad objectum rationi contrarium Chri-

li

zi

!

Íto repugnat, cum fit peccatum; ergo non

i

poterat effe in Chrifto fomes peccati. quoad

"m

actum fecundum.

Major ef? Patrum nuper

| stl

laudatorum, & Cyrilli . 4.in.Levit. circa med.

aj

Quod idem ex.illo Joan. 11. v. 33.. 9'efus infre-

|

|

j s.

us [pivitu , eg. turbavit foipfunn , probant Chry-

msyvinst

oftomus hom. 62. Auguftinus tract. 49. T'heo-

n

phylactus, Futhymius, & alii afferunr.

| Qs d

Et ratio ipfà fatis oftendit: nam appetitum.

| ntnismi

inferiorem contra ,. vel preter. füperioris con-

p

fenfüm moveri , defectus eft. naturze ex origi-

16 (09907

nali peccato adveniens : atqui peccato originali

lett, r

Chriftus infici non poterat ; neque.defectus ille

gjilans,ï (

per f& expetendus, erat ; nec conveniens Chri-

Qir t

Íto; nec ad finem Incarnationis , aut ad urilita-

!s omn

tem nofílram aliquid conducebat ; nec fuerat in

! latinoh

ftatu innocentiz ; - neque in ftatu glorie erit;

m

l

cujus utriusque perfectionem ,

eXcepta carne.

lx

lm u

patfibili, Chriftus admifit. Dezigue Chriftus, «

jmms U

Y

2

|

Íemper in actuali ufü rationis erat ; & füperna-

QOrrecns

turali adhuc virtute in potentias füas omnes

4

UT

perfecte dominabatur ; erpo ante confideravit

4

fe.lglllw, (

quidquid appetitus fuos exci

t

tare poterat , hqs;.

, Rof

*- que in officio continere,

J Em

7 ,

j

1

MP ;

UE

v

475

VzensrT DrviNI.

",qUidamTii :

ii

Poflevior pavs tbefeos etiam pbv. I. Fomes ifte

]

Qunjp.

1

!

in aétu primo malus effectus eft peccati origi-

e 5)&&;1

nalis: originale autem peccatum in Chrifto lo-

Deinde finis Incarnationis

cum non habuit.

L tss

erat, ut liberaremur per Chriftum a lege pec-

IQ m

cati & fomitis ; fecundum illud Rom. 7. v. 24.

a(

Quis me libevabit de corpore mortis bujus ?. Gratia

I ety

Dei per. 9. C.. D. N. . Neque vero expediebat

ad hunc finem, neque decebat ,. Chriftum hoc

'

attum n

peccati fomite laborare; fed potiusuteffet omni-

NI Q

D

no fegregatus a peccatovibus.. Fleb. 7. v. 26.

3 r

l.. Fomes ifte. peccati eft: appetitus fenfiti-

hpthar(s

vus proxime difpofitus & expeditus, utcontra

ïxIIa't TT

rationem. exear in actum ,. & ad. peccatum in-

LURU

clinet : arqui poruit in. Chrifto. appetitus. ifte

I g

naturalis manere;, quin fuerit tam. pravedifpo-.

Áptiri,

fitus & expeditus :; nam fuerunt in.ipfo humo-

BI GT p

res. corporis, attemperatiffimi ;, ratio: Ícientia

140 orpmil

beata;, & utraque infufà inflruéta, perpetuo vi-

st

ilans ;, & antevertens.objecta,. queis appetitus

jns Chr

Geri poterat ; denique perfectiffimum in. po-

Ia u

tenrias. omnes. imperium , quod ipfi confere-

tcftentin

bant: unio hypoftatica ; ftatus anime beatze;-&

Jora t ].

ratiarum atque virtutum. omnium.tam natura-

p a

j

um; quam füpernaturalium copiofitfimus appa-

u e

ratus. Unde accidit, ut appetitus illefenfitivus

Alipa "

correctus omnino fuerit ac. fraenatus, fomesque

füs (v5 |

extintlus : qui in hominibus aliis folum dicitur ef-

qulin

fe ligatus , quando. extrinfsca

Dei providentia

Wl'il)hæ

i

removentur occafiones ,. ex. qu

. ibus. inordinaïi

iallius,.mo;us excitarentur..

;

h

r.-

]

Dz IucaRNATIONE

476

t Vfl

ODj. T. cont. x. Concl.. In Adam onnes pecca-

iwïü r

verugt, qui originaliter in ipfo fuerunt, Rom.

$. V. 12. Atqui Chriftus oripginaliter fuit in Ada-

g ag

hii gt

110; erpo. B. Cum S. Auguftino l, 10.de Gen.

ad lit. c. 19..& 20. Chriftus fuit folum in Ada-

od

yio, dl

1no materialiter, fecundum vifibilem & corpu-

lentam fübftantiam , quam ex Maria Viroine .

RB [Oprle ll)

1

j

ferim

fumpfit; non vero fecundum rationem femina-

lem, ex qua unice peccatum originale in pofte-

0]7 fLat.

vug Orlin:

ros traducitur; NNon ergo peccavit in Adamo:

quia ficut Adam ipfe corpus quidem materiali-

TT

hm s

ter accepit ex limo terrae, activeautem a Deo;

ita Chriftus naturam humanam materialiter fo-

As t

lum accepit ab Adamo, active vero a Deo.

ws, r

Juff. Chriftus fa&useff ex femine David. Rom.

j DP CORGU)

X.V.3. Ergo fuit etiam in. Adamo fécundum.

feis p

Ver oO

rationem feminalem, & active accepit ab illo

maturam humanam.

| ftsiponea

Be Explic.... factus ex

femine proxime N. remote , i. e. conceptus ex

bf

Virgine

tüfum, d

vid C

; que füir ex femine & progenie l?ag

qun extife

ODj. ZI. Poffet abfolute adhuc refidere poft

JReverls t

:Os exemm

unionem hypoftaticam reatus poenze tempora-

lis, a natura. affümpta prius contractus ; ergo 4 iT

etiam. peccatum veniale antea ab eadem natura d Mi

admiflum ; poffer adhuc poft unionem hypo- « "!fulij

ftaticam in eadem natura füpereffe. — . 7: 7277.

i

I n

AV. Con[ej.. Omne peccatum dicit aliquam de-

ordinationem ; ac lethale quidem reddit homi-

r

nem invifüm Deo ; veniale autem vere malum

i IC[, l

eft, Deoque difplicet : econtra reatus poeene 4 "bj

quamvis in füa caufa füpponat deordinationem, " "ii

]

y

N

Vzgnsz1 DiviNL

477

D [QE

& culpam vel mortalem , vel venialem, in fe

ünt,|

|

]

. tarnen poftquam contractus eft, nec culpam

ht fir

à

dicir, neque rnaculam , íed folam obligationem

^lb ad id quod bonum eft, fcilicerad atisfaciendum

hm g

L'

Deo pro culpa: quas quidem oblipatio , in cafü

)ikm& [

pofito; refpectu naturz affümptae manerer rea-

irà W.

tus proprie talis, refpectu perfonse affumentis

|

Üontme

1

foret dumtaxat debitum voluntarie füfceptum,

P

OBb;. HIT. comt. 2.. Coucl. Apoftolus Hebr. 4«

NI M

V. 15. Chriftum appellat Pontificem zeztatum

t us

per omuia pro. fanilitudine absque peccato ; vini-

m ]

rum ut nobis effer exemplum patientie & vi-

Md

€orie ; ergo tentatus etiam fuit, perinde ac

: Veto al

nos, per fomitem peccati. . /V. Corf. Motus

73 h

pravi concupifcentie ; licet rationem antever-

( f

tentes, peccata funt, fi, eum poffunt pr&ca-

veri,noncaveantur; quomodo ergo.eos Chri-

at d

2

ftus fponte admittere poterat? Neque ad exem-

plum nobis preebendum hoc medium, utpote

09 QT

fipae D

occultum, conduxifle. — Atque Chriftus alio-

quin extrinfecus a deemone & ab hominibus

d d

perverfis tentatus innumera , eaque notiílima

nobis exempla patientie & victorie reliquit.

Plnpo

s; 6

Vide S.'Thom.q. 41. a. 1. ad 3.

Jufl. 1. Paulus 2.Cor. 13. v. 7. fcribens; Ja-

j um

rem

e fus eft amibi flimulus carmis vnee , angelus Satana »

hwf |

qui me colapbizet, pagnam fuam Chriftianis pro

M

diqun

exemplo producit ; ergo idem non dedecebat

Chrifítum.

&. [N. Conf. Si.Paulus hec non

tl

eruiffer , nulli exemplo hoc certamen fuiffet.

weni äg

einde Paulus has tentationes paffus eft invitus.

wsm e

udove-

p

: Deuiqueideo haec fibi eveniffe ait: ge maguiz

i

[//4 q-,

--

478

Drz INCARNATIONE

t

velationum. extollat zne : Xem quia,: virtus 2 in.

t CF "f

lm

fiymitate pevficitur.

Alia omnia de Chrifto dici

[

debent.

Yu

al

Ui

al

Jufi. 2. . S. Cyrillus l. 1. "Thefauri c.5. fcri-

[

u

gt

bit; in Chrifto commoras fuiffe paffiones appe-

hi

titus ut vincerentur virtute inhabirantis Verbi ;

jj Ms

asl

"

g

Ergo in Chrifto erat fomes peccati: praefertim

Lf:

cum Chriftus etiam invi(ibiles deemonis tenta-

qasmd p

?

]

f

tiones paflus fit ; -ur teftantur: Beda Marci 1. &

r?ppem

WA

n

$. Thomas q.41.a.3.ad2. x« :N. Conf.. S. Cy-

rilus loquitur de naturalibus & innoxiis affecti-

hefan

bus timoris, triftitie, & fimilibus, quos Chri-

TM

ftus libere ita admiíit, ut ipfum a boho facien-

m

do, & a Patris voluntate implenda non retar-

ia qui

darent:. atque hoc. modo illos devicit.

Invifi-

ondlonts

bilesautem Chrifti tenrationes erant illce, in qui-

diionm -

bus tentator non apparebat , quamvis ipfura

Coliioned

per figna externa terrere conaretur.

UET

Jufl. 3. Chrittus averfabatur mortem a Deo

Mpl

pre&ceptam: atqui talis inclinatio appetirus erat

t n

contra rationem; ergo erat in illo pugna; qua

:ma:em

Jier

o

ad actum fomitis pertiner. — E. d;ff. smaj. Refu-

M.

Qd

giebat mortem actu omnino abíoluto N. affectu

M

i

naturali fimplici C. . Mors eft obje&tum fecun-

hi

dum re&am rationem formidabile ,. tamquam

Ritctn g

malum nature; ergo timor, quo illam avería-

[

Ms

l.

mur, conformis eft inclinationi naturg, qua

RUT

bona eft: cumque fitaffectus fimplex, compo-

Al Y

ni facile poteft cum rationabili voluntate mo-

"n h,

riendi ex obedientia, Deus enim zerumnas nos

M CORf

!

zolevave gulet , s02 amare : temo autem quod tole-

"QU i

vat Amat , quauvis tolerave aimat , ut Auguftinus

1^19.

as

Ój

Vzrnzsr DiviNr. 5

479

|:te. Confef. c. 28. inquit. Chriftus autem affe«

| eChl'iüü;-

étionem iftam horroris libere füfcepit, &exar-

bitrio rationis ita moderabatur , ut fpecialem

l

leüüïi Q

Palüonü: k

voluntati difficultatem non objiceret ; .-preeter

eam , qua virtutis hujus objecto erat intriníeca.

Bo

Juff. 4... Actus conditionatus pendetex qua-

i p

dam collatione & diícuríu: fed appetitus fenfi-

iæmonjs [

tivus non eft capax collationis talis; ergo neque

&t Mi

in appetitu fenfitivo Chrifti poterat efle affectio

N- C(Ulf 8(

, ejusmodi fimplex & conditionata una cum af-

Is

, fe&u efficaci ad mortem oppetendam urgente.

J qus (

E. difl. maj. . ACtus conditionatus ; conditiona-

P

lem propofitionem formaliter includens; : pen-

timm

det ex quadam collatione & difcurfü C. actus

t

conditionatus , qui virtute rantum includit con-

atl

ditionem & per eam explicatur ; pendet ex

qun j

Collatione & diícuríuN. Actus talis conditio-

AT

natus & inefficax folum per modum fimplicis

norma ]

complacentie aut difplicentie tendit in obje-

Dpeinse

étum confideratam dumtaxat fecundum aliquam

gt qu

rationem boni aut mali praecife fümptam j ac fi

IU M

effet (ola atque ab aliis fejuncta ; ideoque appe-

oNafd

titioni efficaci minime repugnat. Simile quid

dumfenun-

fubinde in brutis animantibus apparet,. quse ut

tumgqua

vehementer objectum aliquod appetere videan-

hm at

, UT ; ne tamen ad illius confecutionem movean-

tur, timore coércentur.

Ex dictis hactenus

t

a n

Coll/;ges... Non potuiffe .a Verbo affumi na-

J m

turam humanam ,. habitu vitiofo ex peccatis an-

UR A

tea commitfis contraéto infeéctam ,. quin illam

continuo vitiis iftis fanaret:- vitia enim talia de-

[/

qui

at

e

7Fef,tanda.magis fünt, quam omnis error: at

,

e€r-

r..

(

480

Dz INCARNATIONE

g iM

errorem non pofle in natura affumpta effe , do.

cet B. Anfelmus l; 2.

Cur Deus homo. c. 13.

yom

Tiigzct

ac ratio ipíà fuadet: nam ad prudentem provi-

dentiam períonse rationalis pertinet , non ad-

gl

in n

mittere deceptionem in natura propria ; cum

preveniri facile & caveri poteft; atque in erro-

T

! g

re nihil boni apparet & honefti , quod deceat

affumi ; imo auétoritas talis perfonee multum

. girüi

: "Rm;lpïilmf

imminueretur, fi conítlarer, eam erroribusob-

noxiam effe. ]Igitur non poterat a Verbo aflu-

- ib

ii natura humana, vitiofo habitu ex ante fre-

5", mpoiübiïmm,

quentatis peccatis corrupta.

Dedeceret enitm ;

- ynrimm

Jntn, n

tale fuppofitum ab habitu ifto nominari libi-

dinofum, ebriofüm, aut quid fimile., quas

po d

denominationes vitiofi habitus refidui

tri-

fisdp.

buunt adhuc perfonis, etíi a macula peccati

!

Jl

& reatu peme per pemnitentiam jam expur-

?

r ent d

gatis.

in. Cer

du Gnd a.

ARTICULUS IV.

tser i

o bumana Chrifli voluntas libera fuerit ,. etiam

Rih: hs

ad a&hus pevfetliouis inequalis ?

u quaida

L ILTA

TO:a. Voluntas duplici fenfü dici poteft libe-

LT

ra, primo a coactione , cum voluntarie

j

hg

ac libenter , & non coacte operatur.: fecundo

tl p

libera eft a neceffirate , quando in füa poteftate

j

Is

M

I

N

aliquo modo habet operari & nonoperari. Qui- .

&l

dam 'Theologi, ut fe difficultatibus graviffimis i,

in hac quaítione occurrentibus expedirent,

PMHM, ;

priori tantum modo Chriftum fuiffe liberum . ;

fïþ MM

: i

afferebant. Horum opinionem S. Thomas qui- t

il [

deme.

NT

VznBI DiviNi.

ity

481

dj

demin 5.d. 18. q.1. a. 2. folutióne 2. ad $; ut pro-

"

O.

babilem relinquit ; ipfetamen ubique infümma

d( Ntem n

Theologic contrarium omnino tenet , praíer-

Tme[, Q

pmpm t

tim q. 18. a. 4. item de veritate q. 29..a. 6, ad r.

& Chriftum in multis actionibus bonis füfci-

Mieie

l) qll()dd&W

piendis etiam a neceffitate immunem fuiffe pro--

nuntiat. . Suntautem ex recentioribus nonnulli ,

Tng n

qui hanc Chrifti libertatem ira reftringunt , ut

Detrods.

putent, ipfum ex actionibus bonis neceffario

La Velyi

debuiffe exercere o

timam, non quidem omni-

t ere:

um poflibilium , íe

i

hd

earum ad quashic & nunc

proportionem habebat , propter concurfüm pa-

:

nominm' i

ratum, & actualem objectiapplicationem. Cu-

] imn [

jus queftionis ftatum elucidatum füpra jam in-

T

venies difp. r. c. 2. a. r.

n p

Dico . Humana Chrifli voluntas. perfecte

p

libera erat etiam a neceílitate ad rnultas actiones

bonas. Certa hec pofitie füperius difp. 2. c. 4.

8. 4. Concl. 2. fàtis firmata effe videtur argu-

/

mentis ex S. Seriptura & monumentis Patrum

E

petitis : quibus pro auctario fint S. Hierony-

1

mus , qui in illud Iai. 5 3..v. 7. O/Jatus of , quia

zpfe voluit , ita fcribit : JVom meceffrtate , fed vo«

potbe

luntate [ubüt crucem.. Et Gregorius.M.1 24. Mo-

|voluata

ral.c. 2. Omni , inquit , seceffiaze caleata , cui

p i

voluit, mortem [ponte füfcepit. .. EtS. Auguftinus

a s

traét. 37. in illud Jo. . v. 20... /Vemo apprebendit

p t

eun &c. hec habet : Quamdim voluit , imtev bo-

mines vixit 5 quando voluit , a care difceffrr.. . Hot

T

n

ef? poteflatis , tiom neceffatatis. - Hauc evgo bovain

jf i

!

ille ex[pe&abat .. .. qui alio loto dixit :

Á

D

ote;/t'atïff

iif

Iï

babeo peuendi agituam meam.

á

h

E

482

Dz INCARNATIONE

m

Et ratio idem evincit: ad bene aut maleme-

rendum opus eft, ur quis fit liber tam a coactio-

W)W

äæl;ontmhiï

ne, quam a necefífitate : zam ubi neceffitas eff,

gec damnatio , mec covona efl , inquit B. Hiero-

m

1 []

l

A !

l perl

nymus l. 2. cont. Jovinian. ut merito Pius V. &

|

Gregorius XIII. banc n. 38. inter Bajanas dam-

h p;*ifk. |

|

d

naverint: Quod voluntavie fit, libere fit , quamvis

necef[ario fiat... Et Innocentius X. hanc. Janfenii

Pt

| 1

n sdin

3. /dd mevendum $. demevendum in flatu nature

lapfie non vequivitur in bomine libevtas a neceffitaey

um

-girmum v

fed fufficit. libevtas a. contlione. — Atqui Chriftus

multa fibi & nobis eft meritus ; ergo voluntas

fu.

ttolctntt

ejus libera fuit etiam a necetlitate.

Dico II. Chriftus nec phyfica , nec morali

wv d

neceffitate tenebatur ad perfectiffima opera pr&-

Crttsioo

ftanda, fed poterat pro libito minus perfecta;

oD

l6 sl

omiffis perfe&ioribus ; fungi. Pwro/. . pai.

Fuit perfe&te liber , at modo dictum eít : fed

ralrge

Aar, n

