fnem & media, füpernaturalia etiam ia hoc

rerum ordine.

Unde perfona fic fancta &

grata; de fe etiam accepta eft ad gloriam; &

mmEIEurh,z.',

apta ad merendum. Si forma, que per(onam

i n

fanctam & juftam reddit, accidens fuerit ; fan-

QUAm inq,

&itas & juítitia dicitur accidentalis ; fi vero

TUrn,

fuerit fübítantia , fanétitas erit. fubítantialis ;

Hec Deo eft effentialis ; ejus enim fapientia

W

e(t omnis honeítatis regula, cum qua divina

voluntas neceffario concordar.

X

II. Certum omnino eít, Chriftum, prout

Yil

perfonam compofitam ex natura divina & hu-

imana fignificat , fubftanrialiter fanétum effe ,

quia Deitas , quae cum perfona Verbi eadem

(h

eft, eft ipfa fanctiras fubítantialis: . Neque du-

birari poteít, Chriíti humanitatem a primo

atidid

conceptionis fuze momenro fànclirare acciden-

[

,

tali fuiffe exornatam, habitu nimirum gratig,

& omnium virtutum ; joannis enim I. V. 14.

t que fic

dicirur Chriftus qua homo, plenus . gvatie &2

t Opott

veritatis : Dan. 9. v. 29.

San&us San&ovum,

fe fdhun,

Luc. 1. v. 35.. Quod ua[cetuy ex te fantium, vo-

r at

ceablitur Filhus Der.

Quxritur autem hic fo-

um p

lum, an eadem Chrifti humanitas connotans

usdi d

in obliquo Verbum fibi unitum a divina füb-

Qrur mPFf' [

Ílantia ramquam a formà evaferit (néta fub-

y, d

flantialiter , nec indiguerit gratia aliqua crea-

i 9t

W *

|

t, ut Chriftus qua homo (anctus Deoque gra-

Bb3

tus

|/

Dzs INCARNAT!ONE

$99

(ru)l

l

7

tus effet? Quidam hoc negant cum Paludano

"

"T

& Marfilio. Alii vero cum Suarefio difp. r$.

g.

fc&t. :. & plurima parte TT. contrariam fen-

jl

"

)

tentiam tuentur,

Cum quibus

Dico . Humanitas Chrifti , feu Chriftus ut

L

gimnt

a ga;ïhqn

]

homo , formaliter ex vi unionis hypoftaticee

j m

sbíolute & (impliciter fuit fanctus & Deo gra-

tus

Probr. [. Pal 44. v. 8. dicitur : Unxit

il

£e Deus Deus tuus oleo letitie. l(ài. 61. v. x. &

l

L

li

t

€

Luc.4. v.18. Spivitus Domini fuper me , propter

J

u

quod uxit me. Dan. l.c.. Uugetur Santius [an-

;CD

Unxit

gl

&orum. ACt. 4. v. 27. & c. 1c. V. 38.

LR

eum Deus Spivitu [an&lo. Un&tionem iftam , a

m tss

qua Chriflus füit appellatus, Patres concordi-

ib On

ter ajunt, effe ipfam Verbi divinitatem; cujus

hum

conjunctione humanitas fanctificatur. Grego-

rius Nazianz, vocat perfe&um Chriflum , non

Átgu lo

x Femditer

folum propter divinitatem , [ed etiam propter bu-

manitatem. divinitate delibutam , idemque. effe-

intVerli

tatr (ijed

&am , quod id a quo peruntia e[f , atque ut auda-

&ler loquav , óuó9«or , i. e. confortem divinitatis;

50, qu hon

unaacimul Deum, Et Orar. 4. de "Fheolo-

qu D Füu

ia, Chriftum , ait propter. diviuitatem ,

tbf n

j

ht diips

bumanitatis untlio efl , 10 operatione , ut. alios

Chriflianos fan&ificavi , fed totius uuguenti

^Dr&-

Janir o

:

entia. Dionyfius Alexand, epift. contr. Pau- , !dj

lum famofat. 77 Zoanue , inquit, fantfitas evat

t t h

epus €2 labor, in Sefu vero matura. — Quia per fe

5 nuydj

untlus eft, eg febi wpfr ipfe eft untlio. Quae ver-

h 0 Q]

ba repetit Nicetas, 1. 3. "T'hefauri c. 3. Jpfe fe-

ALM.[ Anip ly

ipfum unxit : divinitas emim bumanitatis unctia

Pa

c L]

Er Auguftinus l r;. de Trinit, c. 26.

l, j

unty

*

?;

V

VzR81 DiviNt.

391

"um P Qh]dæq

Tunc, ait, un&lam fuiffe invifebili Deo bumanam

j df n

naturam , quando diviue e[l quntla pev[oue, Cy-

Dttrün i

rillus l. 4. in Joan. c.29. fcribit, Chriftum vo-

cari unétum , non ficut alios R eges vel fanctos;

ïUChrl(hlwl

fed.quia Z'erbum cavofattum efl.. Idem Cyrillus

lypo(uto

in Schol'is deIncarn. & L. 1. in Ifai. ad illa Ver-

) u ]]eo gr'.'.

ba; Mi|us eft ad me unus de Sevapbim : ac (-

itur: (s

pitfime Dam^fcenus, Sicut, ino;uiunt, iguis cav-

T M

bonem feipfo lucidum veddit &g calidum : frc Det-

T r

1as bumauitatem a. cendens [an&ificat ilam [zip[a.

dudtr JH

His confentiunt Gregorius..M. Anfelmus alii-

A. Üni

ue PP,

n m

Proby. IT. Conditiones ad. veram fanétita-

i ord.

tem requifitas S. Joannes epift 1. c. 3. v. 9. ita

i,

defcribit: Omais qui natus, e[] ex: Deo, pecca-

Val n

qtuin uog f acit ; quogiam . femen ipftus, n eo. manet,

Crlhm,

Atqui has conditiones haber Cbriftus qua ho-

?1(11 j

mo f.rmaliter. ab uaita fibi perfona & natura

rmgw; (f

divina Verbi : NNam 1. per 50 zatus ex Deo, in-

TTE

dicatur fübjectum Deo. gratum ; Chriítus.au-

n divinitts

tem, qua homo, unione hypoftatica Deifica-

d Thedo.

tur, Dei Filius evadit, & fümme, Deo gratus;

& dile&us ,. non extrinfeca tantum. dilectione

itthy u

i, t Q

ab actu diligentis, fed intrinfece etiam a dono

gt

humanitati collato) quod omnia dona narura-

Qu be

ia & füpernaturalia infinities antecellit.

2

i d ^

Per «à feccatum non facit , exprimitur fancti-

iupl

tas & munditia ob omni labe.peccati; quam

Chriíto quatenus homo eft, vel maxime con-

h ZWH

i d

ciliat unio hypoftatica, qua redditur bumeni-

ao u

tas impeccabilis, innocens, fancta talique di-

[j 6^

gna dile&tione ; qua neceffario omne odium

J

E*5

Bb 4

exe-

Ti

|

j*

|

u-:

i

Drg INCARNATIONE

y

392

4

excludat.

j5

3. Per «à femen ipfeus . im eo matet,

|

Juftitia perfecta, ac vis operandi fupernatura-

-:-j;ï (hnm )

UA

lirer fignatur, quia in femine velut in potentia

effectus & fructus bonarum operationum con-

o o

tinetur,

Atqui Chrifto ut homini omnes per-

fm qdmusV(

fe&iones fupernaturales ; quibus ad rccte ope-

i um

randum & vitam beatam difponatur ; debentur

j

ex ipíà unione hypofltatica, ramquarm ex prin-

| (

cipio formali exigitivo ; ita at hec dona illa

.:&:æiinin;t

,

mapis fecum afferat , quam gratia habitualis

M

N

?

i

fà

M

rl

fáanctificans, Ergo humanitas Chritli a Verbo

Vg m

1

qe od

& divinitate, quibus unitur, fumme fanéta &

jufta eft ac nominatur.

(l hu

Dico /T. Subítantialis fanctitas humanitatis

"

|

D

3

Chrifti eft fimpliciter infinita in genere fànéti-

]

lier a

Probr. Si nulla natura crea-

tatis participatae.

liápirdp

ta efle poffit; vel cogitari fanétior humanirate

, : potnta

Chrifti, hec erit fimpliciter infinite fancta (an-

1 fon i,

é&titare participara : atqui nulla natura creata effe

'Qi df

& cogitari poteft (anctior humanitate Chriíti.

tormrio

Ergo. Prob. min. Si daretur creatura ; quee ha-

j fl |

beret gratiam habitualem fimplicirer infinite in-

: hii

tenfim, effet fimpliciter infinite fancta: nam

lt (cimm,

forma neceffario omnem effectum fuum for-

i

bl

znalem tribuit fübjecto capaci;. Atqui huma-

s "RO Q

nitas Chrifti per unionem fübítantialem cum

'e Dilm f

Verbo, eft longe fanctior, cum fit fubftantia-

a maniyari tt

liter (ancta, alie vero creature per grariam

jj

habitualem fimpliciter infinitam effent tantum

MOLUT

! Tnum, Sl i

áccidentaliter fan&ta,

Ereo cum Deitas &

"p

Verbum £nt formz fübftantiales infinite fan-

[j

éUe, hunc effe&um oómnem formalem íub-

ld

je&o '

]

Vzn2I DriviNr.

393

il u) hn

ie&to cui uniuntur communicant , nimirum hu-

lr

manitati Chrifti , non tantum prout eft unum

H ol

concretum cum Verbo includens in recto fup-

lOnumuy

pofitum , & in obliquo humanam naturam; fed

Omnes PCI' l

etiam quatenus Verbo junéta, & ab hoc diftin-

ii 0R

&a,; idem verbum ut terminum dumtaxat co

L; db

notat.

F]-

N prin-

Oh;. I. Contr. r. Concluf. Ex unione media-

€ doni j

tà nature divinx non reddirur humanitas Chri-

! habinags|

fti formaliter & immediate intelligens, volens,;

lia Verby l

omnipotens; immenfía, seeterna &c.,ergo ne-

d'ond

que formaliter & immediate fancta.

E. N.

Cor[. Attributa priora repugnant, nature crea-

) huneriis

te& formalitet & immediate communicari : in-

vttre fj

telligere enim & velle funt actiones virales fo-

us

li ei principio;a quo producuntur , immanen-

v huniniat

tes: potentia effe£tum formalem fibi proprium

d n

non tribuir , feu non dat poffe, nifi fübjecto,

aenieft

cui eft intrinfeca vel per identitatem ; vel per

4e Chrit

informationem , vel per compofitionem , ut

i que h

füppofito, Econtra pofita hypoftatica unione,

infnife f

humanitas Chrifti per naturam divinam forma-

vh: nm

liter & immediate participat effe divinum mo-

fium (or-

do excellentiore , quam per gratiam. habitua-

qui hum

lem ; erpo omnia divina attributa fe habent per

lem at : e

modum forme , immediate & formaliter hu-

- fubfnte

manitati tribuentis o:nes effectus formales

t gmiam

fan&litatis, que neceffario confequitur effe di-

[ent gt

vinum. $i ergo effe divinum non repugnat

n as !

communicari humanitati , neque repugnabit

ii o

communicari fanctitatem , quee denominatio

m]akm [ub'

moralis eft, ex primario füo conceptu non ef-

Bb ;

€n.

1&&0*. :

394

Ds INCARNATIONE

fentialiter involvens infinitudinem , perinde ac

mmgdilnRV.

fubfiftentia.

üinti

In[l. 1. San&tüim effe eft denominatio intrin-

"u

i

!

i

JCQUEH

feca, ergo nemo fanctus alterius fanctitate eft,

nifi hec ei inhaereat

&. difl. Con[. Nifi haec ei.

T

inhareat per unionem vere forme N. nifi in-

gaii ott

hareat faltem per termipationem ; tamquam

[prtta

T

ratio denominationis alteri extremo. fibi fub-

Bs o

ftantialiter unito communicatae C.

at D

In[l. 2. Verbum non redderer (an&tam na-

j

turam irrationalem, quam aflumpfiffet, ergo

frme n

nec fanétificat naturam rationalem. &. /V. Coz-

ts ii

fe4-. Natura irrz3onalis non.| eít talis fanétiratis

PNUT

capax, ficut nec ejus quee a gratia fanctificante

Qf

proficifcitur: efficeretur tamen fancta alio ge-

qo g

nere fanctitatis, cujusmodi fanétitatem habent

digi a

cruces; templa ; & qualem corpus Chrifti in

pitr i an

mortis triduo habebat.

]

timam t

Iufl.;. Natura humana Angelo fancto &

(ie

iufto unita non redderetur neceffario fan&ta &

lii

jufta. .Ergo. m.JV. Cogf. Cum períona Ange-

L

li non fit per fe fancta, fed per accidens, non

! (ubus d

uniretur humanitau ut fancta, quia folum uni-

fintem.

retur fecundum fuam períonalitatem : at vero

. | r ndg

perfona Verbi fecundum fe eft ipía fanctitas.

B

Deinde perfona Angeli non neceffario exclu-

DLT

deret culpam a natura affümpra ; nec de po-

j &t of

tentia abíoluta , neque ex natura rei : at per-

Bo

Íona Verbi utroque modo malitiam omnema

: t Vrb

affümpta natura excludir.

( f

Obj. 1. Eo modo Deitas humanitatem fan-

| * cinm

&ifiggt » quo ipfi unitur: atqui unitur ipfi tan-

tum

" "ii i

D

!

VzrnR: DiviNi.

395

i Iu inde D

tum mediante Verbo ; ergo tantum ipfam me-

diate fanctificat. . dif/. Maj. Hoc eft, Deitas

o

non fan&tificat humanitatem fübftantialiter, nifi

d

unita C. quafi Deitas non fit forma proxima,

1 iflhæca

& fola füfficiens , ad infinitam fanctitatem hu-

t N.nifi

manitati conferendam N. — Dif]. etiam Confeq.

) limqug

Ergo tantum mediate fanctificar; i. e, non fan-

0i (ih.

&ificat, nifi unita per proprietatem Verbi C.

usfi ipfa Deitas non fit forma immediate fe

m n !

Íola füfficiens, fed aliunde acquirat rationem

ME[ » W0

forme fanctificanrtis N. Deitas quodammodo

& . n

magis fanctificat; quam perfona Verb: ut con-

I Ü

tradiftinéts a divinitate; ergo eft forma imine-

Áditnt

diatiffima fanéctitatis: nec enim ratione medii ,

Qu dio r

quo jungirur humanitati , fit rnagis amabilis.

tm hr

ts Curlfin

Atqui etiam graria indiftinéta a caritate , reci-

pitur in anima mediante voluntare, & tamen

animam ac totum hominem fanctificat imme-

ofb & |

diate.

ofindak

Infl. r.. Si Deitas humanitatem immediate

Oni Ang-

fanctificat, ergo etiam duze Perfonze reliquae,

jens, non |

quibus eadem eft divinitas, fan&ificabunt hu-

olum t

manitatem immediate, E. Zjf/, feg. Duae Per-

|: aL VO

fouc reliquz fanécti&cabunt humanitatem im-

fan ts |

mediate, fi Deitas humanitati immediare unita

Yio exde

efTet C. cum fit tantum humanitati unita fecun-

p

dum perfonalirtatem Verbi N. Etfi intellectio

at |

ia tamen ge-

b

communis tribus Perfonis fit , qu

D

nerat Verbum prout eft in Patre , hic folus ge«

|

nerat; effectus enim aliarum proprietarum na-

nirar&m li

i

ture communium , fi. procedant prout haec

uj

u !

g**

(ubfiftitin perfona certa , huic foli ibuuntur:

nam

396

Dg INCARNATIONTE.

jri

g

Ia'd

nam & projectio lapidis tribuitur manui; licet

(

lod J

anima, ut comrmune principium omnium ope-

n

"

l

Jlhy

rationum, reliquis ettam membris fit unita.

dii

fu[l. 2. Non apparet, cur non viciffim Dei-

4*

T

l

tas ab humanitate denominetur immediate paf-

1

i

fa & mortua, — &« N. Z[fumpt. Y. Deitas jungit

l

Vl

iM

fiti hum:nitatem mediaate fuppofito proprio

dUb

& ab fe iadiftiné&to, illamque bbi propriam &

fuam facit, tribuitque ei denominationem par-

ia i

ius QU

tim phyficam , partim moralem: cum econ- ,

b

b

$

n

fim

tra humanitas amittat füam perfonalitatem ; &

in jus peculiare divinitatis tranfeat.

It. Hu-

J

ippe C Due

manitas eft capax effectus formalis immediati

|

u in

fanctitatis, ur ex Concluf. 1. & ex Objed. r.

]

1

'?

Ts natrim

conítat. divinitas autem non eft capax omnium:

uT, p

denominationum propriarum — humanitatis ;

plurima enim illarum imperfectionem

; hrfnfio

lent.

xjcdo-

hii

OD;. ITI. Sanctificari eft deificari: atqui per-

n df

Íonalitas quatenus abftrahit a divinitate , non

1 tirem Chri

deificat , cum non fir Deitas ; ergo neque fub-

!u

ftantialiter fanctificat humanitatem Chritti.

B^

[ 'til, none

r Dto

difl. Maj. San&ificari eft Deificari, i.e. babere

tantum naturam divinam N. eft deificari, par-

; ndig

j nl

ticipando effe divinum C. .. Dzfl. etiam i.

Perfonalitas (ic abítra&ta non deificat; commu- — , Pj b

nicando naturam divinam C. non deificat; com-

tb enrs d

municando effe aliquod divinum N.

$i per

At at

gratiz habitum deificamur; quanto magis per

p

Verbi perfonalitatem- humanitas Chrifti deifi-

h

T i

j

cabitur; qua effe divinum infinities excellen-

ï-liVä hgbe[ Í

|

ogita-

ïä'gnme) [

!

fius participat? Perfonalitas enim fola c

Ltione

$

Vzmzi DaviWi.

397

nanui, HCE:

tiohe ita a divinitate preciía , eft vere entitas

f qy

divina, digna füpremo cultu, & cum peccato

It Unjp

incompoflibilis ; reddit ergo humanitatem ha-

Kiins

bentem effe divinum; objectum congrue di-

Xtepl

lectionis Dci; haredem eterne beatitudinis;

& larrie cultu dignam.

A j

ftituir Filium Dei: at-

(0 Dfoptg

lufl. I. Sanctitas con

prigm

qui fola Deitas conftituit Dei Filium , quippe

Onempgr. |

qua facit fimilem natura, Ergo. m. Zif/. Maj.

lm econ. | :

Sanctitas aliqua fpecifice accepta C. fan&titas in

ltteny

fe generice fumpta, fabdifl. conftituit Filium

lL Hu.

Dei vere ac proprie N. metaphorice & ana-

ml

logice C. Pater & Spiritus S. vere fancti funt,

quin fint Filii Dei. — Ergo fan&tum effe eft ha-

g i

bere.naturam divinam, veleffe aliquod divi-

L Ommin

TTR

num, ut patet a gratia habituali, quee forma-

iter fanétificat, etfi non füt natura divina,

Q r |

Infl. 2. Perfonalitas non eft (an£titas, ergo

non fan&ificat formaliter & immediate huma-

d-

bte, non. |

nitatem Chrifli. g«.diff. 4utec. Perfonalitas ge-

nerice fumpta, & ut cum hypoftafi creata con-

equefüb. |

li, p [

venit, non eft (anctitas C. perfonalitas (ümpta

Ípecifice pro perfonalirate divina, fuPdifl. non

e hibere

eft fanctitas phyfica & tranfcendentalis N. non

p

eít fanétitas moralis & a&tiva C.

San&itas

hm . |

Ql r

phyfica & tranfcendentalis confiftit in con-

ceptu entis divini, qui eft communis omnibus

( t

Dei attributis; quodvis enim horum eft infi-

LA r

nite perfe£tum, amabile, puriffimum ; & ab

t

M

omni labe immune : fanétitas autem moralis &

hr

activa habet fe per modum virtutis moralis ià

S (f

q

(in

H

8

íH

[9]

nes

n

0[5 d

-u

vaiungate ; támquam facultas eliciendi

inde-

tU

|

398

Dsg IÍNCARNATIONE

indefectibiliter honeftas , & infinite amabiles;

z i

i

hacc eít (peciale attributum abfolutum , &tar-

[ am

fcendit reliquas Dei perfectiones , uti (anctitas

f0

phyfica.

T

WK

Infl. 3. Una tantum in Deo eft (anctitas, &

adoratio una ei debetur : nam Gen. 19. Abra-

ü

Nud

ham tres vidit; unum adoravit. Ergo perfo-

nalitas non eft fan&titas.. g. Z/f]. Aatec.

na eft

Lt

rantum in JJeo fanctitas moralis, aétiva & ab-

d d

foluta C. unà eft in Deo tantum fanctitas quafi

n

xhutun

phyfica, tranfcendentalis & refpectiva N. Di-

fling. etiam alteram part.. Una eft adoratio ab-

] m

s

Wt

Íoluta, propter naturam primam radicem C.

una eft tantum adoratio refpectiva N, — Perfo-

& n i

, t d

n funt fan&titates phyficee , tranfcendentales

& refpectiva. Ideo S. Epiphanius, Pogoratur,

Q Veto

lm ia

inquit, Parer, fecundum quod Pater efl ; boova-

zur Filius prout. Filius eff ; bonovatur Spiritus S.

titm cofo

hii B

prout Spivitus S. eff.

Iu[l. 4. San&titas eft radix bonorum ope-

tendig.

rum , impeccabiliratis & vifionis beate , a

ï;ipæ; E

quam jus dat: atqui horum omnium radix

WIfel "

non eft perfonalitas, Ergo. m dif. A4ffumpr.

Ht pf

Perfonalitas non eft radix horum refpectu Ver-

/h nifürom

P

bi divini C. refpectu humanitatis affumptae N.

Radix propior & immediata actionum necef-

J'ptetr &

fario reétarum in divinis eft fan&titas ebífoluta

ge JCfE j qugm

prima autem & rémorior eft natura divina;

aN,

quz etiam eft fola & unica.radix beatitudinis :

hha

f

econtrà humanitas affumpta redditur proxime

"d

& immediate fan&ta, feu capax actionum bo-

m» fanc?irarem

narum , & eterna beatitudinis, tam a natura,

hE7

quam

!

"Vrxs: Divirwi.

399

ltimdis

m Q

quam a períona divina; ut fzpe probarum

[-

Ut Cs

Ob IF. contr. z. Concluf. San&titas huma-

nitatis Chrifti non eft (impliciter infinita, fi ea

findig

datur major: atqui fanétitas Dei & Verbi ma-

119 ].

m

0 ii

fl

jor eft fanétitate humanitaris. Ergo. B. diff.

Maj. ... Non eft fimpliciter ifinita , f1 datur

i, Und

j

ea major fanctitas communicata C. fi datur ma-

UT TM

jor fanctitas eflentialis & incommiunicata N,

dits qui.

Difling. etiam min, Sanétitas Dei & Verbi eft

WN. Jj.

fanctitate humanitatis major ratione infinitudi-

Qorajo af«

nis N. eft major ratione perfectionis & modi

wien (

N, D.

quo potliderur C. . Nempe perfectiffima heec

eft ratio poffidendi fan&titatem per identita-

n

tem, per effentiam, ac naturaliter , que Deo

A

& Verbo convenit: cum humanitas tantum il-

nj hii

lam poffideat per unionem, per liberam & gra-

tuitam communicationern.

1778

Tn[l. 1. Perfe&tius uniretur Verbum natu-

Ym p |

re Angelice , quam modo unitur nature hu-

g, «

mane& ; ergo naturam Anpelicam magis fan-

um p |

&ificaret, W. dif]. //ntec.. Uniretur nature An-

mb

gelicae perfectius materialiter, i. e. perfectio-

eQh Vet-

rem naturam aílüumeret Verbum C. uniretur

JmPIæNl

perfectius formaliter, quafi ar&ius & intimius

um tecx

Jangeretur & íe communicaret nature An-

safoht *

gelicee , quam nunc fe humanitati communi«

u d

cat N.

M

L

Infl.2. Verbum eft infinite amabile pro-'

J

pter fan&titatem ; quam habet : fed hanc eam-

Ü proxime þ

em fànctitatem habet Chrifti humanitas ; er-

Honym X

m nf

go hac eque a Deo amatur ac Verbum. :g

diff.

quam , .

|/

400

Dz INCARNATIONÉ

s i

difl. AfJumpz.. Hanc eamdem fanctitatem libere

L

communicatam, per unionem pratuitam habet

Jeit

dl

bumanitas C. habet eamdem per identitatem

ga

& naruram , ficut habet illam VerbumN, Hie

ii

vel maxime.proloquium illud obtinet : Pro-

g um

prer quod unumquodque tale , illud & magis.

s Onhcd

lJufl. 3. Dcus eodem indivifibiliter amore

rj

fummo & füper omnia diligit torum Chriftum,

y tgeilo

ts 60 p

i.e. Verbum & ejus humanitatem ; ergo hu-

manitas eeque amabilis eft, ac Verbum. m diff,

s d

" ntec. . .. lta ut idem actus indivifibilis equa- :

ii qin

fiter terminetur ad Verbum &.ejus humanita-

um V

tem N. ut fir fümmus füper omnia refpedtü.— —

àm, gt

imote s d

Verbi, & minor intuitu humanitatis C. . Deus

eode: indivifibili actu dilipit crearuras propte?

ec iibl

bonitatem fuam , non tamen zqualiter fertur

1 feur ii

in bonitatem propriam , & in creaturas, fe

. prram, n

bonitatem fuam amore fümrno , creaturas infi-

N

|

nities minus dilipir.

]

sls e

Jufl. .. /Equalis adoretio fupremae latriee

mgudig]

terminatur in Chrifto & àd Verbum , & a

Isl

humanitatem ejus ; ergo etiam quando a Deo

us

amatur Chriftus proprer bonitatem , Verbi;

m W.

aequalis amor füummus terminatur ad Verbum

Wt vert

& ad ejus humanitatem. — . diff. "durtec. Ado-

m m

ratio zqualis quoad cultum exteriorem terrmi-

Jb r

natur ad Verburmn & humanitatem C. quoa

* litit, aj

cultum interiorem fu/dif). affe&us adorandi ex

n

arte rei volitae aequalis eft refpectu. Verbi &

4 Q

humanitatis C. affectus adorandi ex parte mo*

t ii

di volendi eft &equalis N. . Cultus adorationis

biliter,

M: if

exterior toti fuppofito exhibetur indivifi

[

j

am'm «

pequé .

1

i

|

'(

j

i

Vznsor DriviNti.

401

um

P.

TUim b

neque poteft ira partiri , ut aliquid. ejus ad

Verbum, aliquid ad corpus, aliquid aliud ad

Venlitgs

UmN. H;'

animam Chrifti (ecorfim de(tinetur : perinde ac

dum alicui affürgimus, ei toti affurgimus; in-

t : D

terior enim affectus cultum iftum exteriorem

L

toti Chrifto indivifibiliter decernit, ira tamen

liter m

ut propter folam Verbi excellentiam deftine-

r

tur, atque adeo Verbum adoretur propter fe,

j erpo h.

i. dj

humanitas vero propter Verbum , que ideo

coadorari dicitur,

Eodem modo Deus indi-

iil Qu

vifibiliter quidem armat torum Chri(tum, ma-

hum

gis tamen Verbum ; quia hoc eft mapis bo-

ib edi|

num, propter quod humanitas redditur ranto

MU

amore unice digna, — Sic etiam juftus homo li-

n

cet indivifibiliter am

yuler n l

etura Deo ; magis tamen

fertur affectus ifle in animam , quippe qu&

Tétt f"ej '

ratiam , rationem amoris magis participat,

dN

Infl. .. Subje&tum habens unitos octo gra-

us caloris eft eque calidum , ac id quod eos-

Wme ht

dem gradus habet identificatos; ergo humani-

, &d|

tas Chrifti eque fancta eft. propter divinitatem

04 Doo

fibi unitam, ac Verbum propter eamdem iden-

[]l Vcrbi) !

tificatam, y. diff. dhutec. . .. eft eque calidum

d Verbum

quoad veritatem caloris intenti C, quoad per-

D. Adq- '

fectionem modi habendi N, — Subje&tum illud

em tenm

haberet unitum fibi calorem contingenter dum-

C u e

taxat, cui urique praeftaret perfeé&tio identifica-

vorind d .

ta & neceflaria,

h lr .

OLj. . Chrifti humanites magis fanclifi-

y l?

caretur unione reliquarum perfonarum; ergo

d

non eft infinite fancta,

g. IV. Zintec. Haberet

ndjviübiliïeb i

hu'.'manitas' eamdem divinitatem: atqui rel

iquae

nüq"ï !F .

S

duge

l

(

402

Dz INCARNATIONE

sf

duz Perfone prour formaliter diftinguuntur

a narura, non fanctiores (ünt folo Verbo, cum

PL

j gymes

fir "Trinitatis perfe&tio equalis in divinitare

Ergo humanitas non fanétificarerur ma

M

gis ,in-

.DzulïS;;rJ/uS. :

tenfive, quamvis fortalTis extenfive.

um p

ARTICULUS II

pj " J

bb n

"4n in. Chriflo fuevint babitus gvatie [an&ificantis

&j virtutum [upernaturalium ?

1

À

giiuput

vtl

Ora. Quidam Theologi putabant, Chrifti

x ln :

animam habituali gratia non fuiffe pree-

ditam, tefte Paludano in 3. d. 13. q. 2. füper-

E

h..

vacaneam enim illam in Chrifto effe; eo quod

folum conferatur ad fàn&tificandum, cum tamen

DT

fine habitu

ratiae fanctificantis anima Chrifti

rgheiin d

fatis fuerit fanctificata.

! Mil

Dico. Chrifti anima fanctificata fuit acci-

35: ii d

denraliter per habitum gratig & virturum fu-

Au pl (

pernaturalium,

Itaà "Theologi con:muniter

atihte d

cum S "Thoma q. 7. a. 1, hzcque doctrinaSua-

toar C

refio fecüundum fidem certa effe videtur.

lm ia À

"rgumenta $. T bome bic vecen[eo, T. Patres

T. Qu

eo exponunt verba S. Scripturee líaie 11. v. 2.

|

3d qufe,

Requiefcet. fupev eum Spiritus Domim : atqui hic

opit: f

li

Spiritus i hominibus dicitur effe per grariam

V. I2 G

habirualemn , ergo etiam in Chrifto requiefcit

&

k

1 Cf

idem Spiritus multis virtutibus & viribus pol-

Q, IU

lens; ut 5. Cyrillus in hunc locum exponit.

. M. C

Et Tertullianus l. contra Judeos c. 9. vequiefcet,

i d

inquit ; fuper zllum Spivitus Dei , id eff , uuioev-

ii

Jffras. [pivatualium documeutorum ,

fl"f in fdu'."

J db D

C/Jïfjium competebat.

; 5i *i Q]

p

'

VznBi DiviNi

403

- S. Auguftinus in illud Joan. 1. v. 14.. Plegum

)Ver 0,Qn

vatie eg. veritatis: Dominus g'e[us , inquit, 202

M fojuns Spiritum S. dedit , fed etiam accepit ut. bo-

IUb $, g prveterea ef pleuus gvatie ; quia unxit

g

, eum Deus. Spiritu $. uon utique oleo vifibili, [zd

|

douo gratie , quod vifebili (rgiifiatur ungueuto ,

uo bapzizatos ungit Eccleffa.

J«

j

llj

fïifmmil

Illud Pf. 44. Proprerea unxit te Deus, Deus

tuus oleo letitie pra con[ortibus tuis , S. Athana-

t^ Ül fius etiarh de gratia habituali intelligit, Serm. 2.

ütww cont, Arian. ubi : Zpfe eff , inquit ,. qui dat , c$

( 1 füpr-

accipit Spivitum [an&tum : dat ut. Vevbum , acci-

It toqud

jit ut bomo. .. , , Ex eo quod ipfe ut bomo eam

w gratiam Spiritus accepit , fa&tum [l , ut uos illam

umUn] ex plemztudiue dimanantem acceperimus.

,

S. Cyrillus epift. ad folirariam vitam agen-

um te$: Siquis, ait, propter banc [olam un&iouem

timuni * dicat appellavài Chriflum. Deum &2 adovari , ea-

w dem vatzoue di&turum effey mos e[]e Deos eg adovame

(diuSi, doss eque ac Chriftum : ubi etiam accidenralem

üetüt

fanétitatem in Chriíto effe praefümit,

n L Pates

II. Quanto. fübjectum fuíceptivum pro-

iira plus eft caufie , tanto magis de ejus influxu-

;aguilc participat : fed Deus eft cauíà gratix , juxta

v pran

( 83. v. 12. Gratiam €9 gloriam dalit Domi-

jmpát 24$; & Chrifti humanitas eft junéta. proxime

Aibus p*

€o.

Ergo.

m &l (m I

III. Chriftus r. Tim. 2. v. f. dicirur Media-

ia , ov Dei eg bominum: . Joan. 15. v. $. ait; fe/effe

I

J

]

yi | vitem , difcipulos palmites, Ergo conveniebat,

ii

f

Á

is , ipfum eodem gratiarum & fanctiratis genere

|:

|jabundare, quod in fuos palmites derivaret;

s,äll' ; 3 j

?

e-

juxta

L]

e

!

Dzg INCARNATIONE

l

l

04

juxra illad Joan. 1. v. 16. De plemitudime €ju.

vmwnö (

"

u

j

omues accepimus , «5 gratiam pro gratia,

gt D

IV. Humaniras Chrifti debuit effe intrin»

: (Ugmm L

fece & permanenter habilis ad actus fuperna-

ii

turales caritatis , & aliarüm virtutum, ut effet

ml

perfe&te fan&ta & jufta: atqui unio hypofta-

Asb

tica preecife ac formaliter per fe ipfam non con-

|

s g

fert humanz natur& omnem iftam juftitie &

IT

fan&itatis perfe&ionem , que in homine jufto

ia vt

& fantto neceffaria eft , ut fit omni ex parte

bene affe&us & praparatus ad beatitudinem

dmnenim

n hn

!

& omnem rectam operationem ; Verbum enim

er fe tantum confert fubfiftere. Ergo anima

m i

| Asf

Chrifti indigebat eque ; ac caeteri homines;

| o a

formis illis accidentalibus habituum fuperna-

| tlj

turalium, qua (int principia operationum re-

€tarum füpernaruraliter ; &« quas Verbum

; peqi D

mvl

ipfum füpplere non poteft. S.'Th. q. 7. a. !. ad.

1. & a.9. ad 2. Harum autem formarum pra-

un df

cipua eft habirus caritatis, quae tamquam ex-

Hire

cellentiffima quzdam narurze divinge participae

j usohg

tio reddens animam Deo gratam , amabilem &

li

h

P

roportionatam füpernaturali Dei amicitiz,

dfmS Ti

eft ipfiff us habitus fanétificantis pratig, -

II

Quodfi prater hunc caritatis habitum admife- L

uT

ris diftin£tam realiter formam gratiae fan&tift- |üngq

.

cantis, heec nihilominus requirebatur !

n Chri- qaj,

fto homine , ut radix connaturalis caritatis & qugy

habituum aliorum füpernaturalium.

Ex ha- lum

étenus dictis

Peatimi

Conficitur L. 1n Chrifto fuiffe omnes virtu-

.ürs ?

f

pa

Almp

lt

tes, ut probat S./ Thomas art. 2. fumþni

m xllï

der

9

*»

V

j

Vrns2t Diviwf.

405

hi

derivationes quadam gratiz , cujus plenitudo

Tij

fuit in ipfo. Fidem tamen merito excipit art, 3.

Itf

nam affeníus ejus propter revelationem obícu-

(dis Í Ya

re cognitam non conveniebart Chrifto , qui

tüm, u

femper intuitive Deum, & omnia fidei myfte-

iO lyy

ria contemplabatur.

Quamquam piz credu-

JdfT nOn u

litatis habitum in illo fuiffe, ibidem ad 2. indi-

tm jufitel

cetur ; eo quod hic fit voluntas fubmittendi fe

ORie

Deo obfcure revelanti ; qua eft fpecies obe-

WE pit.

dientiz, virtutis Chriíto propria, quam usque

bettitidine

ad mortem impenfe coluir. Philip. 2.v.8. Qua-

Vebum enir

groprer. Chriflus , Hebr. 12, V. 2.. /fu&lor &g' coi-

, Biyouim,

fummator fidei.

t um

A&us fpei , quatenus funt defiderium &

ereclio animi ad obtinendum Deum ut bonum

um lp

yertionns

abfens, in Chriflo effe minime poterant : quip-

qui Tetr

pe qui Deum a primo conceptionis fuze mo-

hg p

mento poffederat. Quia tamen fümmum bo-

ürmanum pt

num abs fe poffeffum amabat , ac de fua pof-

feffione gaudebat, & quia immortaliratem , &

timqum

j partp

corporis gloriam adhuc ftatuerat mereri ; ideo

mabiem.

fpei habitus in ipfo non fuerat otiofus; ut tra-

Vi micitz

dit idem S. Thom. art. 4.

IL Si poffibilis foret habitualis gratia fe-

us p

itum um*

cundum f& & intenfionem füam infinita fimpli-

nie f

citer, eam exigeret ram fanctitas fübftantialis ,

huurin C

quam excellentia fuppofiri Chrifti , amorque,

quo Deus Filii füi bumanitatem profequitur.

disri^

lum J*

Verum cum infinitum creatum repugnet, ne-

que anima Chrifli, utpote finita, illius; fi da-

Tl

retur, capax effer; gratia habitualis Chrifti eft

r

nH

fimpliciter finita; ut concludit S. Thor,. art. 11.

Ubi

W*

E3

.

Drg INCARNATIONE.

406

inus

nfpondf[

|

Ubi tamen fübjungit , effe illam quodammodo,

j

&

i. e. moraliter infinitam , eo quod fit in fümmo

ygint

gradu intenfionis ; quo a creatura haberi po-

g

teft, & in fümma extrenfione ad omneseffectus

& affeCtiones gratie, adeo ut fecundum ordi-

and

gom

nationem fapientie divine non fit poffibilis

major, etfi divinee omnipotentie major non

qinyonst

gl M

repuenet,

Hinc art, 12.

'S. Doctor conficit , gratiam

m

IT

Chrifli augeri non poffe: nam fapientia divina

ficut omnium formarum, ita & oratie pro-

Á

B

priam determinavit menfüram, juxta illud

Sap. 11. v, 21.. Omnia in men[uva , €g numevo,

|

p diqm

j m p

9 pondeve difpofuifli,

Mentura quidem cui-

que formz prafigitur per comparationem ad

| &il

| lnünine

fuum finem : finis vero gratiz eft unio crea-

j n lu

turg rationalis cum Deo: maxima autem, quz

(j

cogitari poteft cum Deo unio, eft hypoftatica;

ergo Chrifti pratia pertingit ad füummam men-

lt Crith

hia fr j

uram, qu& ratione formse nequit augeri.

Sed neque eadem ratione fubjecti poterat in-

d f

t ordlo

crefcere: nam Chriftus a primo conceptus füi

momento comprehenfor erat & beatus: at in

ho

L3"1

beatis , quod in termino fint , augeri gratia ne-

quit; nec ergo etiam in Chrifto,

w j &vinnmm Q

47 .]w.m

IT Inde pariter confequitur ; folum Chri-

|

ftum habuiffe abtolutam gratize plenitudinem,

M st

!

|

D

dignam wnigenito a Patre, Jo. x. v. 14. Nam

quoniam fonti gratiz proxime eft jun&tus; uber-

: D lg

L

rimo ejus influxu fuit irrigatus, qualem nulla

2lia mens creata poterat accepiffe ; aut exigere,

t C

fecundum . quaniitatem graduum, uc B. F ulgen- f'geg

tius

J

/

.VzgR31 DiviNr.

407

lm

tius refpondet ad quaftionem 5. Ferrandi.

Deinde fecundum virrutem perfectiffimam ha-

1 ib

buit gratiam ad omnia ejus genera & effectus:

TInesefo

nam Chriftus etiam ut homo, generale princi-

Andum q

pium eít gratiae ac donorum hominibus.con-

t pofiy

ferendorum; habetque f ut ignis, qui, «aufa

caloris omnis , eft v-] maxime & perfectilime

: mjr j

calidus.

Recte ipitur Novatianus l. de Trinit.

c.29. /n Chriflo, ait, babitat Spivitus S. plenus.

d grarmi

Yenti dj

£9 fotus , ut ex- eo fonte omnium: donovum in uos

effluant venue.

Ertü p

t udd

B. V. Maria autem &SS ceteri non ita fim-

IN

pliciter dicuntur pleni gratia: eo quod ipío-

lm d

rum gratia tantum plena füerit ratione ftarus

& officii (ui , non vero quoad fümmam excel-

pirtnn d

d'ino ov

lentiam intenfivam, & effectus omnes gratia-

rum. Ita S. Thom. art. 9. & to.

m q

Ol;. I. Modo articulo precedente dictum

fa.

Immammers.

fuit ; Chrifti humaniratem ab unione cum Ver-

bo.ita fuiffe (an&tificatam , ut habitibus gratise

Ut tQget

j potnt -

& virtutum , fupernaturaliuum non indigeret;

ergo conclufio hujus articuli & ultima .ejus

onepnst

s; i

robatio. n^n. coheret cum doctrina praece-

dente. B« difl. 4utec. . . .. Ut habitibus gratiae

rj gt

& virtutum non egeret ad fanctitarem fubftan-

tialem, qua iafinite reddebatur grata Deo; San-

folim ,

Jenitxdott

€&ta; immunis ab omui forde peccati C. ut habi-

tibus pratiae & virtutum non egeret ad fanctita-

Y M

tem accidentalem & confummaram perfectio-

ilüü&llsJUbf*"

