fiad opusoptimum aggrediendum jam erat phy-

fice determinatus ; nullam habuit perfectam li-

fithe

bertatem laude & preemiodignam. Erpgo. Pro/.

-»ï'm, &Qtta

qin. Ei, qui tenetur. mihi neceffario alterutrum

tetrgin

ex duobus aureis ejusdem pretii dare , nullam

? g

debeo pratiam ; utrum mihi dederit ; ergonec

gt

Chriftus quidquam meritus fuiffet , fi jam de-

gercv N

terminatus phyfice ad optimum ex pluribus nu«

I

mero actibus zequalis perfectionis elegiffetunam :

Qp

nam faculras eligendi hunc pre illo actum ex

a

duobus plane zqualibus ,. eft libertas tantumin

* rf

genere phyfico , minime autem in genere mo-

rffe lmpg

ris , qualis ex prüdentum judicio requiritur 2!

fn

laudem , premium ; aut prates mutuas prome-

W&Usäosp

(

bo'

rendum. |

D

[

L

VzrnsBi DiviNri,

485

z mäkm;

At

Prob. etiam 1. pavs. YYeus non femper facit

optimüm , nectamen ideo imperfectionem mo-

| 71?66[6!41 !

t D

ralem contrahit , ut füpra loco nuper citato

oftendimus; ergo neque fuerat indecentia Chri-

io Bigyi

fto, fi minus perfe&um opus, perfectiore omif-

Bijmais

Ío, peregiflet. — Deinde f operari rninus perfe-

: 62 ) qflll:'fi.

lanc Janfu

€le eft indecentia & imperfe&io qua fümmse

fan&titati Verbi repugnat , ergo Chriftus etiam

] jl(z!u D

nf

phylice neceffirabatur ad a&tionem optimam:

mam ideo etiam phyfice & abíolute neceffitabatur

iqi r

'ad evitandum omne peccatum.

q Vi

Obj. . cout 1. Coml. Qui fcdt, adionem

Y

certo tempore , loco , modóque abs fe futuram,

4 C

ion poteft efficaciter velle oppofitum : atqui

It

Chriftus ita'omnes actiones füasnoverat: ergo

Ms d

'non eratliberad ftatuendum oppofitum. 3. jf

hilg

dMaj. Si fciat , actionem futuram independen-

ndd: &

ter a libertate fua & determinatione propria C.

j

Si fciat ; fururam actionem ex libera fua derer-

vrdun

nindtione N. Scientia ifta pendebarab a&ione

m P

futura, eaque erat pofteriorratione noftra mo-

dlerütrum

Xoque concipiendi , adeoque mere fpeculativa

e, nülam

erat , &tale judicium in Chrifto peperit : hoc

; Cl'gOHCC

faciam , quantumvis poffem omittere, aut aliud

fignd-

«upere. INequaquam autem fÍecundum hanc

jb

Ícientiam ita judicavit: 'quantumvis coner in

ln

oppofirum, hoc faciam, & hon aliud..

dufl. Chriftus fciebat , actus fuos aPatreet-

od |

; n

fe preedefinitos ; ergo fciebar, oppofirum fibi

p

[

effe impoflibile: nec enirn fruftrari poterat di-

i

vinam predefinitionem. — g. 4Djfl. 7Zztec. Scie--

J

ui-

aj

[]

baractus füos præde?niros per mediacertoq

Th

2z

em

g

Dr INCARNATIONE

484

"

dem effe&tum confecutura , abíolute tamenre-

qul](] J

pudiabilia C

er media, qua abfolute repudia-

Wh

It

ri nequeant

N.

Dupliciter concipitur praede-

m

finitio fine libertatis detrimento fieri poffe. I.Si

od

Deus fcientia rerum , que futura effe poflunt;

[3

1

j

ïtg,wa

videns, hominem tali medio repudiabili £im-

f

um

pliciter cooperaturum , decernat actionem per

db

tale medium. . II. Si per fcientiam neceffariam

lpumdt

videns innumera fibi (ppetere media fruftrabi-

win: d

lia quidem , congrua tamen ad quoslibet actus

s

bonos, decernat abfolute actionem aliquam bo-

nam tali medio ab homine praeftandam. 'Tum

iv

fi per futuribilium fcientiam previdens, hunc

É W&'Aïx&ï

hominem tali medio fruftrabili ad áftum praede-

asl

quit, q

finirum certo permotum iri, decernar vi prae-

definitionis , homini ifti tale medium conferre

ümnoy

ad actum preedefinitum exequendum. — Modus

ofterior eft conformis do&rinz SS. Auguftini

cwn?þr'lfug

elinoctm

& Thome , quam Suarefius amplectitur. Ubi

vides, divinam preedefinitionem neca Chrifto;

|

& ag

nec ab alio agente rationali poffe effe&u fuo

Finggin

fruftrati: neque enim Chriftus, aut homo alius

^ ml

impedire potuir, quo minus Deus in omnipo-

!f p

"

tentiee füze thefauro infinita media fruftrabilia ha-

qu dbun

Ütela

beat, quibus voluntatem humanam certo a

a&um intenrum , cum libuerit ; pertnoveret.

e ((

uod vero Chriftus & homines alii habeant po-

nl h ïllm

tentiam omirtendi actus predefinitos comple-

- &t

tam , proxime expeditam , &in actum fecuri-

Ut

dum vere reducibilem , eft neceffarium requi-

r;shbcreeh

fitum ; ad predefiniendum actus libere Eqm

I'QS :

1lec

P jgefel

| IT

P

E

Vznz1 DiviNr.

485

Àte faftny

nec tamen ideo (equirur , praedefinitionem fru-

Jfeten

ftrari a quopiam agente libero poffe.

Dit

Obj. 1. Quod procedit a principio neceffa-

TL pl r

rio, neceffarium eít , atqui omnes Chrifti a&tio-

d p()[fuf;

nes procedebant ex imperio amoris beati ; ergo

Dudiat j

nulla eratlibera. . /V. miz. Sola quiesin Deo

OR

fine ultimo & fruitio poffeffze beatitatis proce-

1 r

debant ab amore comprehenforis , a quibusacti-

«di frri

bus tantum determinabatur ad offenfam Dei vi-

Mosiet s

tandam: adceteras autem actiones bonas , quas

maluri

Deus non precepit , vifio beara , & hanccon-

n T

fequens amor neminem neceffario urgent; qua-

lts I

re poterant etiam in Chrifto viatore prodire a

ul

amore Dei fcientiam fupernaturalem infufam fe-

nE

quente , qui cum circa Deum intuitive cogni-

&dm ts

tumnon verfetur , intrinfece liber eft.

lm M

Ob iL cont.2. concl. Scientia beata Chrifti ,

N Ami

cum fit fupernaturalis & effentialiter vera, ne-

f Ül

ceffario connexa erat cum actibus abillo exercen-

i,

dis: atqui Chriftus, juxta communem fidelium

n (s

fenfüm, optime femper operatus eft : ergoita eog

homodii

actus previdit, ut imperfectiores elicere non

n 0mmipo-

potuerit. E. Dif. Maj. Scientia Chrifti cum

abl he-

ejus actibus exercendis fuit connexa neceffario ;

r d

abfolute & antecedenter N. neceffario , confe-

ermovet,

. quenter ; & ex hypothefi C. — Diff. etiam con-

féq. ita füos actus pravidit , ut imperfectiores

hu

08 Con

elicere non potuerit abfolute & antecedenter N.

confequenter & ex hypothefi, quod perfectio-

d

n

res libere ele&urus fuerat C. Cur enim Chri-

ftus eligere non poterat actum obedientic prae

i

ue-

a&u caritatis ? ex hypotheü:*ero quod ma

3

rit

1 —

Dr INCARNATIONE

486

W

rit a&tum caritatis , utique non poterat amplius:

wgg;.äüi gl

actum obedientie eligere ^ Quamquam autem

cum fidelibus omnibus exiftimemus ; Chriftum

li ?fg,]s Y

h

]

^

éptime femper operatum fuiffe ; iftud tamen af-

moraïä(*ïmf

ferimus;, poruiffe citra indecentiam minus per-

um

fecta. eligere.

Jift. 1. Beatiamantes Deumznecefïï(ate;agun,;.

d01 U

GF&FM

w?r

tur ad id quod, Deo. amato. gratius. eft: fed. actus;

perfectior Deo eft gratior ;ergo Chriftus , qui in-

n at

[

2 I

£er beatos maxime amabat Deum , necellitate ur-.

gebatur- ad actus perfectiores. E. Difl. Maj..

l aicin

du

fNecetfirate apuntur ad: id , quod amato grarius;

elt , fi ad; amati felicitatem. conducat, C..

Sii

olb

tantum. conferat: ad: gloriam amati extrinfecam ,.

qn, q

fubdifl: adi hoc: neceffitate: apuntur., fi fciant.

! anpeia

vel praefümant, id ab amaro. exigi vel füade-

fertr d

ri C i fciant, id arbitrio. füo, relinqui, N.,

D

l

al

Hoc Chriftus. non. fciebat folum , fed: adverte-

1

rat infüper , voluntatem, füam. contra, pondus;

;

)

lt

]

nl

amoris beatifici. decreto praevio, divini, concur-.

|

füs ita confortari., ut licee accingeretur ad actum,

D

perfe&tiorem eliendum , nihilominus tamquam

*

D

Niator poffet eum. non eli

gere ;

:

;

ac ümBliciter;

L

tendere in actus minus perfe&os.

h

Em aïmïz q

Jif.2. Non. cenfetur. bonus, effe. filius,

sU

]

nec homo amiciffimus ; qui: neoligit. preftare.

Pnimv,w«(

officia , patri vel amico pratiora, commodiora

ts

& honeftiora, Ergo. x. W. C^ Hominum.

ltl

felicitas cum finita fit , officiis ad illorum com-

Qu ht

moda & honorem magis conducentibusaupetur:

mertm

Dei vero beatitas infinita eft & femper eadem;, ,

Qnetei

aeque ullo noftro obíequio capere poteft incre-.

LT

InGn-.

li

Vzna1 Drivrisr.

487

bt h

fnentum: unde interdum obfequia minora Deus

mquüm Ed

majoribus antetulit , ut obedientiam facrificio.

I5 rf

poReg: ds. voaac

fu.

lufl 3. Summa íanctitas imperfectionem

D i l:

moralem otnnem excludit : atqui in Chriftoef-

fet moralisimperfectio , non agere optimo mo-

Cemtatc i

do, cumpoflit. Ergo. & D;jfj. Maj. Summa

df

fanctitas excludit omnem moralem imperfectio-

S.qu

nem pofitivam C. imperfectionem comparative

t

ly

Id

T

talem N.. Imperfectio pofitiva afflatur actioni

& Dj

abinconfiderantiaaliqua, animi levitate aliisque

Ef

defectibus: aétio autem que nullo ejusmodi vi-

g ( |

tio laborar , fed tantum refpicit pluresin infini-

Metribs

tum , quz fieri poffent ; perfectiores, dicitur

Itj (f

imperfecta folum comparative, prior; non po-

aovdl

flerior dedecet fümmam fanctitatem.

! r

Infl. 2. Homo alius , qui elicir actum im-

;

T

erfectiorem , omifIo perfectiore, quem eeque

ia pods

[

*

acile exercere poffet , vituperabilis eft , & ve-

ii oncu-

re contraheret maculam moralem , etfi nec vi-

CA

tium , nec peccatum effer ; ergo Chriftus ita

Itmqut

agendo. non tantum admitteret imperfectionem

Áinpise

comparative ralem. &. JV. Conféq. Hiomo via-

tor alius , quoad poteft ; ar&tius Deo fe con-

i f

jungere tenetur ; fuamque perfectionem pro-

priam procurare , & merira augere : Chriftus

d

cormmoa :

aurem per unionem hypoftaticam & amorem

'beatificum Deo femper eft conjun&tiffimus ; ne-

[ Hoce

ilorm d

que hac conjunétione poteft excidere, aut ejus

augmenrum mereri, füamve fanctitatem omni

gt

1

sJ

e

ex genere infinitam ulla operatione bona vel me-

[]

u

: il,iore perficere.

Hh 4

Jf

[

a

|

488

DsINcCARNATIONE

«t

^ Jnfi. $. Eftingens difcrimen inter actiones

humanas & divinas :: nam hz non habent per-

d

fectionem fuam ab objecto, uti actiones huma-

j; q

ne;ergo fi Deus non tenetur ad opus opti-

mnmi«pio ]

iv

znum ; nihil inde concludi poteft pro Chrifti

h

i

umanitate. E. /V. Cozfeg. Inhoc tamen ambae

æ?mm p:üpnül

conveniunt , quod etiam a&tiones Chrifti pra-

m

jl

tium füum & valorem infinitum non ab objecto,

l

fed a perfona divina operante fortiantur; qua-

zi

propter- nihil refert , utrum quoad bonitatem

"TU l.

Ípecificam inzquales fint , ut fupra adnotavi-

r

TAURT

us difput. 1.c. 2. a. 4. infl. 2. ad obj. .. De

«arero $. Thomam nobi(cum hacin quaftione

f s, e

fenfiffe , ipfe q. 18. a. 4. ad 3. ita declarat: 7-

etimyims

|

Jduztas Chrifli , lices fit detevminata ad bouum ; noz

femd

gamen e[ determinata ad boc ,. vel ad illud bomum.

Vi CIL |

-Ez ideo pertiuet ad Chriflum eligere per liberum ax-

füra t

Vitvium . confiruatum in. bouo , ficut ad beatos.

( tnima

ADTIDIIUSY

t d

ïl]

Itj ]]

| Quibus legibus. Chriffus fuerit fubje&us ?

f Lgtin f

J

,q

Ko [. Chriftus qua homo capax erat pree-

IT

"

D

cepti veri & proprii, fabeulpaetiameobli-

1

I

"

j

!d

i

H

i

1.

ii

[ 1

ganus. Probr. Humanitas Chriíti tamquam

l

ii

LT

creatura rationalis & libera fubjecta erat Deo

Qlll« [ hmm

fuperiori, a quo pracipiente poterat efficaciter

i

dirigi per regulas preefcriptas, quibus fe necef-

g

D

1

fario. conformaret ad íervandam morum ho-

lt

ll

neílatem : atqui ejusmodi regula eft prace-

l

du

prum verum , proprium atque füb culpa ob-

i fubje&u

ligans. Ergo. Curfirm. In Chrifto erant alice

[ ] üSäUCgrl

3aj

m ut

virtutes creatae, quaä refpiciunt fuperiore

.

*s

; Nera

l

jl

VzERBI DIVilïNI.

489

j

nl

vera relicio , qua Patrem colebat , & ad illum

M

reces fundebat , vera humilitas , verus timor

At n

Dei; ergo etiam vera & propria obedientia,

X Q

quam in ipfo S. Scriptura tantopere commen-

m

c lmen t)

dat: vera autem obedientia non eft , ubi pra-

eeprum proprium, & füb culpa obligans effe

$ Chfllld Fi'

nequit.

Q db

Dico H Chriftus fübjectus erat legi Dei a-

nf

ternee & legi naturali. Ita S. Thomas 1.2.q.93.

od Donga

a. 4. ad 2. Prob. £. pars. Lex cterna eít ratio di-

ID edorg

vinz fapientize, fecundum quam dirigit omnium

ddji)

creaturarum rationalium motus & actiones in

n qui

fuos fines , cum voluntate illas obligandi , vel

hddm j

eis imprimendi inclinationem ad regulas illas

ul

fervandas; ut teftatur B. Auguftinus l. ;. de Ci-

hll

vit. C. II.

Atqui Chriftus qua homo eft crea-

tjrnm

tura rationalis; ergo eidem legi erat fübje&tus:

717

eeque enim ac nos tenebatur Deum amare, non

mentiri, aliaque intrinfece mala vitare.

Pavtis 11. Probatio ex his liquet : nam, ut

zjec'iuï?

Ál ii

i

inquit idem S. Thomas 1. 2.q. 91.a.2. Jex uatu-

(

[

valis uon eff aliquid diver[um a lege ceterna ,. fed

jenmol

ef? participatio legis eeterue àn cveatura vationali,

] tirqut

& quafí lumen vationis natuvalis , quo difcermimus,

hn

quid fit bogum g quid smalum. — lgitur fi Chri-

i s

ftus qua homo obftringebatur lege aterna,etiam

sf M

lege naturali tenebatur.

!

m

Dico 111 Chriftus ut homo nullalege divi-

na pofitiva tenebatur. Projr.per partes. . Non

sen

erat fübjectus legi Evangelicee : ipfe enim erat

ha£|e ilius auctor & legislator.

!

d

.?

.

«

Hh 5

JJ. Neg

Dr INCARNATIONE

2

490

; II Nec erat fübjectus legi Mofaicae , ut S.

h

n

ob

'Thomas hic q.47. a. 3. & 4. Sotus , Suarez &

p

"ET. paffim, contra Medinam oftendunt. Nam

Ti

|

U

ul

pracepta legis Mofaice tantum dabantur lfrae-

ii !

litis, & pofleris eorum, qui ab ipfis via ordi-

s

naria & per. feminalem, rationem genus duce-

g

bant; ficut ergo preceptum Adamo datum &

umkä

ejus transerellio nihil ad Chriftum attinebat, eo.

.quod fecundum rationes. feminales in. Adamo

Mäþ W, Nü

non contineretur : ita etiam lex circumcifionis

hp

Abrahamo , & leges de judiciis item & cere-.

VTa

moniis Iíraélitis injunctee Chriftum non tene-.

wl

bant ,. quia hic fecundum feminalem rationem,

dnmt

in lumbis Abrahe & Poftprorum ipflqs noncon-

. r dmmd

tinebatur.

N

Deinde.Apoftolus docet , legem . illara im-.

BU

perfä&am, datam fuiffe ad. oftendendam imbe-

htem at

cillitatem. nature peccato originali corruptee,

: r

3

unde ad Gal. 3. legem, ait; proprer trausgreffto-.

M

zes pofitam efle , item fuiffe. pedagogum in, Chvi-.

tvl

flo; ut. ex fide juflificemur « & ad. Rom. 6. tam-.

UO erd(

quam oppofira diftinguit , effe.füb lege , & effe.

:G)Un[:» l i

fb gratia. Exgo lex illa non erat injunéta Chri-.

4Uini

fto,' qui non. habebat. naturam, peccato, cor-

h

[

ruptam, nec erat parvulus egens peedagogo;,

-prumm

*

aut-juftificatione , tamquam auéctor gratiae, f/ris;»

RUS ï'l&ü'äx"&

Iegis , Rom. 10.v.4. & complementum, deftru-.

r

€turus illam umbram futurorum, Heb. 10o. v. 1.

r

eo usque duraturam , dogec veriret. femen ; i. e..

W

AU

Chriftus, cui promiferaz Deus , ex ipfo gentes;

As pr&

im

jp(tifican-cïas..

Deni- | R

j:

r

Vrnsr Drivixr.

49Y .

, Sllüm

Denique Chriftus erat dominus legis ; ergo

&on obligabatur lepe , ut argumentantur Au-

ktün. V

guítinus l. qq. in. Matth. q. ro. ex illis Chrifti

dul

verbis; Matth. 12.v. 3. Dominus enim off filius bo-

pf o

aninis etiam Sabbatiz. & ex ilis Ju. 5.v. . 7. Pater

T ts

smeus usque Todo opevatur. , 9 ego operor. "Tratt.

QTR

D tids

17. in Joan. & Cy

,

rillus, l. 2. c. 33- in eumdem

ls in J

oan.

Dico 17 Nulli etiam leoi humanze Chriftus

Cs

iem j

jure fubjectus erat. Ita Theologi omnes cam

S. Thomain 2. d. 44. q. 2. a. 2. S.Bonav. a. 3. q.1.

T g

wm n

Soto. in 4. d. 25. q. 2. a. 1. Turrecremata l. 4.

Summa p.4. c. 37. refert ,. Joannem XXII. er-

pl

roris damnaffe. contrariam, o

Einionem, Marfili

Patavini.,

hn n

Yfendm i

Probr.. Chriftus etiam.qua homo.;, per po-

teftatem. excellentiee habuit dominium, & jus

ij dimpz

füperioris ordinis in, omnes homines; ergo non

af

magis le

bus. humanis. tenebatur ; quam Rex

i (hr-

u

äl

lege a fi

jectis fibi magiftratibus lata, ut Patres

m 6t

& DD. ex illo Chrifti , Matth. 17. v. 24. conclu-

[H)&IJ

1

dunt :. Zeg

6s ferra a quibus accipiumt, tributum v—el.qx

d (r

eeu[um $

eccato,

P.—

"Obj. 1. cont.x.. Concl; Preceptis rigorofis ac

d

roprie talibus ineft vis coactiva :. atqui. Chri-.

i

2

[ 9

us vi coactivee fübdi non potuit ; ergo neque

Quf é

precepto rigorofo. . 4ifi. maj. Procceptis ri-

ch. n

gorofis vis coactiva ineft primario & effentiali-

"

ter N. fecundario. & continpenter C. Duplex

vis pracepto ineffe poteft , dire&tiva, & coacti-

p

e Va: vis direfiva , qua redditur actus neceffarius.

, &d rectitudinem & honeftatem virtutis ; fola. eft

n

e

|

492

Dz INCARNATIONE.

j

f

7

;

de ratione praecepti: vis autem co4&/v4, quee

um

]

H

'!71

l

,

l

u EJVIZ'H

comminationem perfone refpicit ; fecundario

tantüm ad pracceptum pertinet ; & accommo-

n

f

darur períonis capacibus transgreffionis , nam

refpe&tu eorum, qui transgreflionis capaces non

j Mp

il

fünt, cujusmodi erat Chriftus, omnino foret

inutilis.

i

^

ud

s 3& |

Jjfl. x. Deus, injungendo preceptum fub

n&lü

culpa obligans, ira virtualiter dicit: nifi feceris

Tl (m'

'

hoc, eris mihi inimicus: atqui Chriftus non eft

p

capax inimicitiee Dei, ergo neque preceptiobli-

lr

iDes at

gantisfüb culpa. — z. difj. maj. Deus ita dicit iis,

qui transpreffionis funt capaces C. Qui non funt

ii t

capaces transoreffionisN. . His fufficit, fi Deus

W pï&»&þ*ü

voluntatem habeat oblioandi, feu reddendi

goim

actum ita neceffarium ad rectitudinem & mo-

hm nf

wi t

yum honeílatem , ut ejus oppofitum evadat

fübdito turpe & inhoneftum. . Licet igitur Ho-

Honini C

thodis i

mo Chriftus actionis turpis fit incapax, potuit

tamen ei Deus a&ctionem indifferentem 1ta ad

tem mor

honeftatem morum neceffariam reddere , ut, (i

M.

per impoffibile, ftante praecepto, eam oiitte-

Bb ty f

ret, turpiter & inhoneíte apgeret. ' Quare prze-

MUCT.

ceptum Chrifto darum virtualiter tantum itafo-

MO

nat ; 6; pev impo[fibile, boc faceres , effesmilhi imi-

m beri

snicus.

Ad quod fufficit, naturam humanam

p f

Chrifti fecundumfe, & prout effe poffet in pro-

TODIO

prio füppofito , capacem effe illius ftatus & poe-

Telindn

ne per conditionalem illam explicate, . Quam-

Wltitimy

vis ratio praeepti melius & formalius explice-

R dJ'V]'nam j

tur per hanc affirmativam & abfolutam propo-

e

i d

fitionem ; Z4oc prefcribitur per praceprum tam-

Va m

quam *

1

Vrnm DiviNi.

495

| fMt?im, Q

guam nece[Jarium ad virtutem: natura enim Chri-

h ii

CU

fti humana aliam füperiorem habet , cujus vo-

luntatem refpicere debet, tam

[ IOHIIS) j^

actionum regulam.

quam fuarum

5 Cs

Ifi.2. Mepugnat, utis qui impeccabilis eft

QT

obligeturfub culpa: Chriftus autem eft impec-

cabilis.. Ergo. & JV. Maj. Ut quis füb culpa

C

: ni(is

adactionem, autad actus omifífionem adftringa-

tur , fufficit, actionem effe indifferentem , & dari

lus

füperiorem , qui illam dato praecepto reddere ne-

reconi

ceffariam ad morum honeftarem poffir.

uod-

Jasitii

fi Deus effentialiter impeccabilis, quafi fub de-

Qu

liéto obligatur ad non mentiendutn, non quidem

ä

ff

ex pracepto , cum füperiorem non habear , a

n s

quoid injungatur, fed ex propria excellentia;

m

utíi per impotfibile mentiretür, culpam feu

um t

actum indecentem admitteret ; quanto mapis

jtpct

HominiChrifto a Deo , füperiore füo potuit

actio alias indifferens, reddi neceffaria ad ho-

yu, p

j ud

neftatem morum ?

ltl

Jiff. 3. Fruftra preecipitur quod eft impof-

am omrt

fibile; ergo fruítra etiam preciperetur actus

Quue

Chrifto; qui nec praeceptum transeredi , neque

um iab

actionem poterat omittere. s. /V. Coz;. Cum

uml

res de fe erat indifferens , fübditus per pra-

n hum

ceptum eflicaciffime. movetur , ac ftante pree-

yfieiy

cepto neceffitas quedam ipfi imponitur ad eam

usl

preftandam. Licetergo Chriftus rationefüp«

pofiti fit impeccabilis, & voluntas ejus humana

us E

d

per divinam fuperiorem ira gubernetur , ut a

bono deflectere non poflit; quia tamen eadem

hn pf

e

.

voluntas humana ex natura fua peccabilis eft,

7

immanet-

-

494

Ds INcARNATIONE

l

manetque inferior & ífübdita, hoc ipío pra-

1

)/ïn

:

|

f.wfg]

cep

ti capax efficitur.

WU (Um m

Obj. IL. cont. 3. Concl. Obje&um legis debet

.ff('d;

ia

N

effe liberum , feu actio, quam fübditus exer-

cere poreft & omitrere : atqui objectum legis

a A n

paturalis erat neceffarium Chrifto , etiam ante-

iniutd

quam lex ei ferebatur; ergo lex naturalis Chri-

u

fto non fuit lata.

kX d

. difl. ; dutec.. Objectumle-

gis deber effe liberum falrem plerisque membris

Thastg)

[

[ruimaa

comrmunitatis C. 'debet efle liberum fingulis

membrisde communitate N. fi refpectu aliquo-

i u

rum ex cormmunirate neceílarium füerit, non

«tl

ideo his fertur inutiliter, cum hoc pacto magis

fs gt

yemoveantur ab eo , quod illicirum eft & inho-

ln

nefturn.

Neque defe&tüs libertatis proximae

n Jj

quidquam ab obligatione fervandi precepta le-

&i pefid

hm ii

gis naturee in Chrifto detrahit: hec enim obli-

gatio eít proprieras quadam intrinfeca & con-

Dom. m

naturalis rationali natutze , quaee faperiorem ha-

Mi dn.

bet, cujus

u

bernationi fubjicitur.

Quam-

"m

e

quam aurem

hriftus ob impeccabilitatemfuam

r

in obfervatione lepis naturalis liber non fit quo-

atj

ad fübftantiamn , & fecundum fpeciem , ut ajunt,

3 lrug

actionis, libertatemtamen habuit tam quoad ex-

Talnde g

ercitium , quam fecundum circumítantias plu-

AO r

rium actionum: ita mentiri quidem poteratnum-

NT

quam, veritatem tamen edicere arbitrarium ipfi

o d 1

fuit, aliosque actus bonos frequentet , atque

m d

cum affectu, quo volebat, intenfiore elicere.

1

"lptin x

Obj. IH coutr. 3. Concl. Ad Gal. 4. v. 4. fcri-

bitApoftolus: Mifit Deus filium fuum fathum Jub

2 fenfum t

lge. . Ex Chriftus Mar. 5. v.18. AVon oeni ; in-

[

Nr

VzrRRI DiviNi

495

hOC lpfs "

quit ; folvere legem ; fed adimpleve s .Ergo erat

fubjectus legi Mofaicee. — g. Cum Ss. Athanafio,

lts

difput. cum Ario, & Cyrillo l. 2. de Fidead Re-

ginas, & epiftola ad Monachos /Egypti, ex-

) je&um h

flic. :4utec. Chriftus fuit fübditus legi quoad ob-

0, etüng

fervationem & quia pondus legis in fe (üftinuit;

Tafatgi

ut no: redimeret C. quia ipfe lepi quidquam de-

Ob

beret IN.

lIta etiam B. Anífelmus in 1. c, & S,

ISQie ag

"Thornas q. 37. a. x.

erum [rg

Ex tademn caufa Chiriitus legem plene ferva-

od

j

vit, cui non erat obnoxius , ut inquit S, Tho-

U f

Tas q.40.a.4. 4em eamdem implevir, ut ve-

U o

n dj

ritas figuram, ut donatió promiífionem , quod

S. Auguftinus]. 16. c. 6. & alias contra Fauftum

X r

notat. ;Dezique legem implevit; addendo quod

k

ei perfectionis deerat ; 'ut B. Chryfoftomus

d

hom. 16. in Mat. & Auguftinus l. 1. de ferm.

Tf d

Dom. in monte, c. 14. habent.

fprirene

dnfi. 1dem Paulus c. 5. ad Galat. v. 3. 79/fi-

y Qu

tor , inquit ,omi bomini circumeidenti f? , quomiaim

fb

debitor efl univer[c legis facieude : at Chriftus cir-

i dtqu

cumcifionem fponte admifit; ergo debitor erat

, Utj

legis fervandg. — . T'eftimonium Apoftoli ac-

mquoi|

cipiendum effe de hominibus ab Adamo viage-

fs

nerationis ordinaria defcendentibus , & pecca-

Qfenutt

toobnoxiis, non vero de Chrifto, ut inconclu-

piratb

fione abunde fuit declaratum.

Quamquam

efity L |

idem Apoftolus poft legem Evangelicam pro-

prede.

mulgatam non dicat, quempiam circumcifo-

rum ad ritus Mofaicos fimpliciter adftringi, fed

14

gnjon?

hunc fenfüm ejus comrninatio habeat: 79/i-

(W n P

£0

LJ

"

-

496

Dr INCÁRNATIÓONE

cor omni, qui induétus a Pfeudo apoftolis, cre-

n

dit, legi antiquee füam adhuc vim ineffe, &

41l

circumcifos ad eam etiamnum teneri , fi circum-

(s

cifionem admiferit, debitorem effe wziver[ce le-

5 faciende , eo quod conífcientize füce judicio ;

'ï

» üïm

]cet erroneo, teneatur obfecundare.

Mro

j

OBbj. IF. cout.4. Concl. Chriftustenebatur le-

ind

ge naturali: atqui hec jubet filios obedire pa-

Jmmon

rentibus; ergo Chriftus tenebatur obedire ma-

zl

jl

tri füee.

t d w

E. difl. inin. Jubet obedire filios qui

funt in poteftate parentum C. fi non fint in ho-

-ämdi&mns

rum poteftate N. Praeceptum de exhibendo

ID

cultu & obíequio parentibus , curn fit affirma-

I

1

tivum , non femper, neque eodem modo, ne-

^ At i

que ad eosdem actus , neque aequaliter omnes

| tïumnon;l[,

obftringit.

Quodfi lege humana filii ex patria

L i

poteítate exire poffint, idque pluribus de cau-

;

fis, utlegitur in Inftitutionibus , t. Quilus «mo-

Jl

Wl

dis juy patvie poteflatis folvitur: quanto magis

ä

lr qui

Chriftus hac fübjectione erat; immunis ; cujus

'lt Qu

poteftas excellentie & jurisdictio , quam in

EAU

Matrem etiam fuam habebat ; füperior erat &

altioris ordinis ? Igitur ex lege illa nature ad

: L13*016[ aflqmd l

5 Qm

1

fola pietatis officia Matri impendenda teneba-

IW? fühlm l

tur: Quod autem huic & Nutritio füo erzz

H D

fubdizus ,' Luc. 1. v. 1. id fponte ac nulla indu-

M

tn)

&us necelfitate fecit; quemadmodum etiam civi-

AW

libuslepibus paruit, ad dandum nobis obedientie

L. f

& fübmiffionis exemplum : ideoque pro fe & Pe-

du

tro tributum folvi mandavit, dicens: w 708

ä

L

feaudalizemus £0hy Matth. 17. v. 26.

u »

ARTI

mæl'zq

u

t

j

Vznz:i Diviwr.

497

?POffOïiS,:,

m ivl

ARTICULUS VL

r ] ü(ilï;

n Übriflus mpeccabilis preceptum tmoviendi

MC Mi

á

,Abere impleverit ?

IT

Gfe,

O7a. Cum, utex füpra di&tis conftat, pec-

3

N

care Chriftus Homo nullo modo:potuerit;

tistra

k

lo odp;

Tüboritur jaàm dubitatio , an obfervando pra-

ceptum:moriendi, quod a Patre acceperat, me-

ür il

reri quidquam aut fatisfacere pro nobis potue-

þedire "

rit? nat ubi non eft indiffcrentia feu poteftas

TO d

1 de ag

fervandi & transprediendi preceprum, libertas

non dari videtur. . Ad explicandam difficulta-

TT«

m ij

tem iftam Theologi varias in opiniones abie-

runt , quas omnes hic referre cum óperz pre-

andirg -

tium non fit ; pracipuas earum expendemus,

n a

1. Quidam exiftimant , Chrifto non fuiffe

IT

impofitum praceptum, fed mandatüm dumta-

y,L fuirg.

xat , voluntque mandatum in hoc a precepto

qui gj

.. differre,. quod pracepto latius patear;

& figni-

nus; us

" ficet quamcumque: directionem feu r

egulam ;

) qun t

qu& nontam mandet, quam ordinet & com-

xror d

mendet aliquid tamquam conveniens ; feu me..

s natue

Rn ts

lius, cumque caritatem contineat, ajunt, illud

fundari folum 'in amicitia quadam & per-

riio o

!

fectione: econtra putant,

preceprum efle ve-

s ii

ram legem

» quo- vera obligatio inducitur, &

um t^

'. cujus transgret[io juftitie feu obedientize adver:

Jisod

fatur.. Hanc füam opinionem perunt ex Gloffa

lg rof

*j

|

»

"ordinaria, procmio in Marcum , ubi Hiero-

dns: ff

nymus ícripfifle fertur

:

» àm praceptis effe 4u-

f

Wiam, in mandatis.car

[

fafem ,. quod notat S.

" 'rhgmasï.z.q.æ. 3.5.i

LJ

.

n(9. Verum fententia

Alm

!

ifthaec

V

Dg INCARNATIONE

498

«

ifthec queftioni propofitze: nequaquam fatisfa-

qa

Mi

cit: nam preterquam quod Chrifto verum mo-

i

riendi preceprum injunctum fuerit, ut mox

Wt

r m

oftendam, difcrimen illud inter mandata & prae-

cepta. inane eft ac ludicrum.

Quis enim di-

j

?

m

i

t

rectionem. & regülam arbitrariam dixerit, aut

d

preceprum effe: negaverit legem illam de dili-

M

D

gendo füper.omnia Deo; quam Chriftus; Mat

-«'"..'jc.mm

22.N:38.maximum 9 primunm maüdatum appel-

1

(W

lar, üti& fimile huic alterum de dilectione pró«

ximi, cum' de-utroque ; . Mat. 19. v. 17. dicat:

iit hi.

Si vis ad vitam ingredis forva mandata ?

vet t

II. Alii.dicunt ,. Chriftum mortuum fuif-

As

Íe obedientem pracepto -quidem proprie

émderut

accepto ,. fed.. non . ira;;rigorofo ; quo fub-

jrajunt

ditus tantum oblipatur:cum conditione, nori

U

flbetg re

conferendi beneficii eujusdam indebiti ; quod

alias referret ; fi prefcriptam actionem exfeque-

f préopn

retur ; ita:ut. Pater. Chrifto dixerit :- Si juxtà

IT

préceptum rneum crucem mon fübieris; perte

......

tUt confe

gratia & peccatorum remiílio hominibus non

R

conferetur : neque gloria illa extrinfeca, & -no-

"r G] t

minis claritudo obveniet;

Sed ifla opinio' ab

tl

ea, quàm modo retulimus ; párum abeft; ne-

U

que nodum folvit : íüafio enim talis non erit

Ut

N

EU

amplius quid preter confilium & paétüm , :nec

i.

evadet preceptum;-niíi una fübditus obligetur

i U

füb culpa; peena; aut morali imperfectione po-

tatolis "

fitiva, fi actionem injunctam omiferit : nam

t

li

E

etiam sequalis aut inferior poteft alteri aliquid

1

CQ

ex voluntate fua faciendum indicare propofitó

e

m('lufmne ,

pre-

NT

Vznsi DiviNr.-

499

þaqllam fzfg

premio, quo cariturus eft; firem

OY

praefcriptam

non fecerit.

H

d

III. Sunt qui cum Hurtado putant, Chri-

T r

ftumn praecepte morti fübducere (& potuiffe, us

nihilominus impeccabilis maneret : ;nam licet

f dimt,z

lm

mortem preecepram non fübiiffer, minime pec-

caffe videtur , dummodo per puram omiffio-

Ciríg

aiditima

nem libéram interni confenfüs mere nepative fe

d

habuetit circa mortem obeundam ; quiá in folo

lts

i

adu pofitivo voluntatis: peccatum : confiftere

?

D.

Gicitür.

i

"

irur cum Chriftus mortem accepta-

ii

b

Wotum t

verit & fübiverit, obedivit libere przcepto. -

, At hec etiam explicatio admitti nequit: fi

um m

enim detur omiffio pura libera eo tempore,quo

N T

Qordlig z

pre&ceptum urget ad confenfionem internam ,

utique peccatum eft. quia zequivalet perfectae

iib i

& libere recu(àtioni confenfus, quem eo tem-

nenetog

pore preceprum imperat. « Ergo Chriftus fütz

—

pendendo confenfum in mortem tempore, quo

ln p

tenebatur confentire, vere peccalTer.

Titibus t

IV. Thomiftis videtur Chriftus liber folutn

f &b

fuiffe quoad mortis praceptee circumftantias ,

1 'oginioä 1

ita ut ex arbitrio ejus penderet, utrum mori vo-

vasdhr.

uerit ex motivo cariratis vel obedientize , hoc

dis mi.

vel illo mortis genere, hoc vel illo tempore &

Qunr

loco, idque videtur illis füfficere ad fervandam

u dii

Chrifti obedientiam liberam: quam quidem

d

methodum conciliandi libertatern Chrifti cum

m

impeccabilitate infinuat: B. "Thomas q. 18. a. 4.

T

ad 3. de hac celebriore inScholis o

$

pinione mox

Conclufxone 2 difputabimgs. 8

d pNP;ï L

lia

Di-

Y

Dr INCARNATIONE.

$00

Dico 1. Chriftus habuit verum & prtoptiutm

" L

gui m

receprum. redimendi genus humanum per

ä :.ü*n"u

m

patfionem & mortem fuam. Ita S.'Thom. 1. p.

s at

q.41.4.6.ad2.& 3.p.q.47.2.2. Probr. ]. Scri-

g

ptura & Patres docent, Chriftum habuiffe tale

wonte

preceptum ; ergo cum S. Scriptura in fenfa

proprio accipienda fit ; nifi fcriprura alia; aut

Emt |

x

ravis ratio obftet, tenendum omnino eft,

E

fitunt

s d niel

Chriftum habuiffe ejusmodi verum ac proprium

hi l

preceptum. — 74ntecedens patet , Jo. 10. v. 18.ait

st )

Chriftus: Porefflatem babeo ponendi auimam meam:

boc amandatum a.

ia Patremeo. Ex c. 14. V.3r.

gv i

d

Et

p gt

Sicut mandatum

it-mibi Patev , fic facio.

c. 15.V.10. Patris 1tei

vecepta [eroav.

Que

m lanum

á

.

m

omnia Auguflinus tra

79. in Joan. 1. 13. de

'[rinit. c.14. & q. 55. fuper Deuteronomium

fnun, qui

proprieintelligit. | Palmo 39. v. 9. & Hebr. ro.

teirel r

v. 7. Chriftus ita loquens inducitur: Z2 capite

ao

librifcviptumeft de me,ut faceremvoluntatem tuam :

107 Qul

JDeus meus , volui &$' legem. tuam in medio- covdis

i Dreton

ll Ll

qnéi: quibus verbis declaratur, voluntatem Pa-

tris fuiffe praeceprum , ut notat B. Agatho Pa-

1 8 i

a epift. 1. quz refertur in Synodo VI. act. 4.

2 d

Prob. H Chriftus mortuus eft ex vera &

W

propria obedientia.

Philip. 2. v. 8. Fa&fus obe-

OT

diens usque ad mortem. ..crucis Heb. s. v. 8. Didi-

m.L tm&ü Ul

cit ex üsy qua palfus eft , obedieutiam. Atqui obe-

UR hmmm

dientia habet pro obje&to praeceptum füperio-

i-a.;;.ac 'L

ris proprium & flrictum , ut ait D. 'Fhomas 2-

lt

2. q.104. a. 2. ergo Chriftus habuit verum ac

Wn)'mus, ;

//

proprium pr&ceptum moriendi. Nam Rom. . ij,

Aije Mï

$. V. 19. opponitur Obedientia Chrifti inobedien-

A n 11"0/7 4

tie

t

Vzn&1 DiviNL

4ot

Um&p

luv

n

tiv Adami ; ergo ficur hujus inobedientia fuit

prevaricatio precepti veri & proprii: ita illius

iT

|c pro-

Pl

obedientia erat exfecutio pracepti veri a

m hii

pri: conveniebat enim , per veram obedien-

di

tiam inftaurari penus humanum , quod vera in-

p n

obedientia perdiderat, darique nobis a Chrifto

pturs d «

exemplum perfectiffimz humilitaris & obedien-

- Oftnin) «

ti& ; ut adnorarunt Origenes hom.2. in Canti-

icproprs

ca; & Cyrillus l. ro. in Joannem c. 11.

010y i

Probr. [1. Eodem c. $. ad Rom. v. 1. dici-

[

mur reconciliati Deo per mortem. Filii ejus , quae

chmy

fuit verum fàcrificium : Chriftus enim , ut

df E

Ephet. $.v.2. habetur , zradidit femetipfum pvo

n (

&olis oblationem $7 bofliam Deo: conveniebat au-

b pe Lt

