ejus partés: hoc enim ordine naturà prius uni-

tur, quod eft caufa, cur Deus voluerit unire

Ul

aliud:

j

Vzn?1 DiviNi.

257

T5 Deren.

aliud: atqui Deus primo & per fe voluit, Ver-

bum fieri hominem , & proprerea partes hu-

. Qun jj

€ LTl (

manz naturz intendit. Ergo.

"us

HI. Denique fecundum ordinem exfecutio-

eDuit Y

( Co

nis, naturà prius unitrum Verbo fuit corpus,

quam anima: ita enim narurà prius illud extre-

Ti daritas

Us füi r

mum unitur, a quo actu pendet extremi alte-

rius affümptio: atqui prius, quam creetur ani-

TC enim

D R Ts

ma, corpus debert effe difpofitum & fübfiftens.

Eodem exfecutionis ordine partes humanitatis

priusaffümptee funt, quam ipfa humanitas , id

Ti partuni

eít, prius unitz fünt Verbo , quam inter fe:

* eoqud

: Vethoun-

nam fübfiftentia humana, fàltem partialis, cu-

jus vices Verbum fübit, prius daretur corpori

S trplac

& anims& , quam ambo inrer feuniantur: prius

Qubgis m

enim eft, rem in fe completam effe, quam effe

T 64t0: hv

eam cauíam compofiti.

Imo ceffante partium

Odell t

unione in mortis Chrifti triduo manfit illarum

100 decuif

unio cum Verbo; ergo hac non 'pendet ab

- fiomaint;

unione partium inter fe; nec ab unione huma-

| precit

nitàtis cum Verbo.

tom Con-

Obj. 1. contv. 1. Concl. Si Chriftus ani-

Otit, 3.

6 Hinc

mam rationalem habuiffet , érgo fuiffet capax

ima fafte

peccati. Íta opponebant Dimoerite , ut teftan-

tur SS, Athanas. l. deIncarn. Verb. & Ambros.

p

l. de Incarnationis Dominicae Sacramento. c. 7.

imere d-

h. difl. Seq. fuiflet capax peceati, fi animafpe-

étetur feorfum, utfibi relicta C. fi fpecterur

)nis, Jtd-

jus, qum

ür unita Verbo . hoc in ftatu Chrifti huma-

nitatem impeccabilem fuiffe; difpuratione III.

iprisun-

eftendemus.

.

jet u

R

a

Ob 2.

&/'

Dr INCARNATIONE

258

Ob;. 2. Apoftolus 2. Cor. $. v. 16* Et ff

hii

juh

ait, cogmovimus Cbriflum [ecundum cavnem, fed

&

jum nom movimus: hoc eft, initio exiftimavi;

Jl

MM

Chriftum habere verami carnem, poftea vero

MT

Ita Fauftus Manicheus;

gt

aliter comperi effe.

& ad firmandum etrorem füumi , adducit il-

at t

iprisan

lud ad Philipp. 2. v.7. /z femuitudisem bomi-

zum fa&us.

&. N. hürnc effe fenfüm Pauli.

ingi, M

Ante modo dixerat: Ex £oc (u7r8 voU vov ) ue-

H

I;Ffli

W

1-" r

T

mmittem tovitnus. fecuttdum. cavtem ; 1d eít; nihili

1

Q

zeítimamus mortales & mortalia; puta hono-

WT

res, Opes, voluptates. Quin & ipfum Chri-

QUi

" æ.:mäxü& |

ftum licet aliquando noverimus fecundum car-

nem; doloribus obnoxiüm, ac deéo tamquam

f o

tuis, T

gentili noftro gloriati fimus: muze tamen mor

zovimus, nifi. impaflibilem , immortalem. &

c4. &

Ita

beneficiis fpiritualibus nos profequentem.

hi.

Chryfíoftomus;, "'heodoretus, Anmibrofius, &

Chríts h

Synodus Gen. VII. act. 6.

(; 0b dig

Quod ad Philipp. Cliriftus dicitur 2g femi-

Ong $1. 4

litudinem bominum fa&us, non excluditur ve-

V. Dai

Q

ritas: nàtm Geh. 2. v. 18. dicirur Heva fitnilis

Viviie, H

Adamo i & c. 5. y. 3.

Genuit ad 1maginetn. €g

(]UCUUHCO À

Tta Clemens . Alex.

ffimilitudinem fuam . Setb.

1 UR DO

l. i. Pedagopi, c. 2. ait; veniffe Filiam Dei

Armin

Qaodfi etiam veritatem a

in figura hotüinis.

QT

fimilirudine excludi/conrendas , refpondet S.

hf

E

|

Chryfoftomus, Chriftum in fimilitudinem ho-

V Crilot

minum peccatorum veniffe, quomodo idem

äuïokgamzmx

Paulus Rom. 8. v. 3. miffüm; ait; zz J£militu-

&tl i

P

dinem caviis peccatz.

P 16 EI'O(]

Infl. 1. Idem Apoft. 1. Cor. 15. v. 47. ait;

Wtj qnn

Primus

e ^*

4

j

Vrnsr: DrviNi.

259

V1 E, f;

Piimus bomo de tevva , tevvenus:. [ecundus bowo

Firtem, d

de celoy c«le[lis.

Ergo Chriftus habuit corpus

ccelefte;

&i ingi

i. N. Couf.. Plüribus inodis Chriftus

DOA2 veto

homo coeleftis appellatur. L Ut àdvertit Ter-

L'Ianichæu;, '

tullianus l. de carne Chrifti quia. celeftem vi-

ádduc j

..r

tam duxit; & impeccabilis fuit; hinc de imi-

ittm hwj |

tatoribüs Adami & Chrifli inox fübditur: Quaeli$

Uni Dayl

Tevvenus, fdlé$ Q9 revveui: &g qualis celeflis,

10 ) p V

II. Sicut Adam dicitür tetre«

zales &9. ceelefles.

«ll nl

nüs propter inortalitátem, quam peéccando conr-

tta lono«

traxit: Ira Chriftus dicitur honmio ccleftis;

fim Chi.

propter gloriam ; quafn a principio habuir ; li-

adumerr. .

cet autem illà ante refürrectionem in corpus fe

O tmquar

fe non diffuderit, debita tamen eràt & conna:

n tf

iuralis.

Itaà idem Tertull;l; de refürre&t. carn.

nortaem & |

c, 49. & íqq. Chryfoft. hom. 42. in 1. ad Cor.

ntem, ]i

Aueuftin. l 13. de Civit. c. 23;

III.. Dicitur

brofus, d

Chriftus homo coeleftis; & qui de coelo defcen-

dit; ob divinam perfonam. — Gregor. Nazianz.

t d fii-

Orat. 51. Aug. epift, 57. ad Dàrdanum, q. 5.

ditur ves |

IV. Denique ob ineffabilem conceptionem ex

va fimils

Virpine. Hilar.l..10. de T'rinit füub init. . Ne-

que illico Adamus homo cceleftis dicetür ; quod

m G

s Aler.

à Deo proxime creatus fuerit: ípecies enim

im Dd |

liumana iii primo individuo füo produci alite£

riatema [

non poterat;

D

ondit $. |

Infl. 2, Bene

di&us Il. vetuit dicere, quod

finemho- f

in Chtiíto fint tres fübftantie ; ut refert Conc.

odo m

'T'oletanum XI. & confentiunt Paülinus Aqui-

Ti

leienfis in libro Sacrofyllabo, & Darmafícen. 1.

3. c. 16. Ergo Chriftus non eft complexum ex

/, 4'. aif;

vinitate. & explic zdlztec:

Drinut

corpore ; apima & di

R $

dift,

260

Ds ÍINCARNATIONE

dift. vetuit dicere quod in Chrifto fint tres füb-

ffüf qllæ i

of

ftantize proximee C. remote N. In compofito

partes proximae folum

atrenduntur, ut obfer-

ldu

vat idem Damafcen.

Hinc Bened. Il. ita lo-

ss

1 p

quitur: /dem Cbriflus in bis duabus natuvis, tvi-

[ior. &t

ia d !

bus conflat fubflantiis, V'erbi, quod ad folius

Dei e[fentiam vefevendum ef! ,

corporis €9' anime,

hfwügüz lut

g um at

quod ad verum bominem pertinet.. Ex Àu ufti-

kioan

nus l. 11. de Trinit. c. r7. £x dualus , inquit;

fleim u

fulflanzüs una per[oua ; ac per boc jam ex tribus,

Deo, auima, &9 carne.

at

f

ARTICULUS

I1.

qyts

pirbis:

Quomodo pa

vze$ folida covp

oris fgerint a

pürs g

F'evbo a[Jumpta ?

confür u

.

Ota. Aliud eft; partem humanitatis Chri-

frpp.

(tia Verbo affumi in hypoftafin, aliud;

tum ibl

affumi fecundum hypoftafin: Secuzdum bypo-

u &

prpra h

flafin , feu proxime, immediate ac per fe affu-

mitur pars, qua vel immediate exiftit per ip-

fit, f

fammert exiftentiam períone affümentis, aut

js df

eujus falrem exfiftentia a Verbo ipfo immedia-

Q loce

teterminatur: /g bypofleff vero , feu tantum

füt dl

Din ;

mediate affümirur pars illa , que quidem non

habet immediatam cum Verbo unionem, na-

p

turaliter tamen in fübítantia affümpta inett.

lypofin

Cum autem corpus Chrifti conftet ex offibus;

Uguiu:

nervis; carne , fanguine, dentibus; unguibus,

u-

A Vebtn

crinibus, & aliis partibus integrantibus;

Weprtaem

bitari non poreft, hafte omnes in hypoftafi

fTf

Verbi fuiffe affumptas; folum itaque hic inqui-

VU r

rituE;

ON,

L

VznB1I DiviNri.

261

Ínt ts fj

h

ritur, quenam illarum fecundum hypoftafim

l COmpo

f

JA]

Verbo fuerint unite? De fanguine & humori-

^; i olf.

bus aliis art. IV. differemus: nunc de partibtis

-l .

viventibus

Paf .

Dico 1. caro, offa, nervi & ceeterae. partes

1 il fl

organice, a Verbo immediate & fecundum

E*' U atim,.

hypoüqu funt affumpte. Hec propofitio cer-

1 Augufü.

ta omnino eft.

Probv. / Verbum immediate

Al iDqui

& fecundum hypoftafin non folam animam;

UD77171

fed etiam corpus affümpfit: atqui non potuit

fecundum hypoftafim affumere corpus, nifiaf-

fumendo partes, ex quibus corpus precipue

conftat; nec enim corpus aliud quid eít a íuis

parübus: ergo fecundum hypoftafin falrem

fur a

partes organicas füpra dictas affampfit, quas

coníftat certo, informari anima humana.

Ma-

Titihs Chri-'

jov propos. cou[lat: nam Verbum divinum to-

iln, alid,

tam fübfiftentiam creatam humanitatis impedi-

tim bj

vit, & per fe ipfum illam terminavit: atqui in

x fe ll !

ropria humana perfona nonfola anima fubfi-

fitpetip-

ftit, fed totus homo, feu tora humanitas, cu-

ms, dl

jus effentice phyficae pars prior eft corpus ; er-

immedie |

go hoc etiam a Verbo fecundum hypoftafin

Q tantum .

fuit affumptum.

lem non

Dico 2. Eriam dentes, ungues , & capifli

nem, nt

probabilius affümpti a Verbo fünt fecundum

yotà ndi

hypoftafin.

Prvobr. ]. pars de dentibus &

x oflus !

I

ubguibus: perquam' probabiliter informantur

ungüiblll,

& vegerantur anima rationali; pertinentque ad

Q] d

|

[

integritatem ; ornamentum, & ad actiones plu-

podd|

res neceffarias hominis.

Pavs II. de pilis, et-

rofio,

:h]c mgUl- L

fi minus certa, colligitur tamen ex Amb

TU

3

L. de

262

Dzr INCARNATIONE

(j

j 4 (l

|4i

L. deIncarn. Dom. Sacram. c. 6.

Athanafio ,

epift. ad Epicterum, quam refert Ephiphan.

I

'lh "

:":uni

hg

heres. 77. quiherefeos damnanr, qui affirma-

Jias 4

bant, divinitarem & carnem Chrifti effe ejus-

dem fübítantie, confequenter fuiffe dicturos,

Ti ptin

fïi

Verbum in carnem , capillos, fanpuinem &

;lngzeriæ

J

,

I

li

offà converfüm effe.

Ergo Patres illi mani-

D

M

l

Q 'flüï

AITUH

feíte füpponnut, Verbüm eodem modo uni-

T.

ii

tum fuiffe capillis, quo carni, fanguini, offi.

fi.f.ali

g

bus.

Praterea ferviunt capilli ad. tuendum,

Ui

i

us d

ornandum & perficiendum corpus humanum,

quapropter etiam in refurpentium corpo-

] u dl

N

vintte cWt

ribus eos fore, fentiunt S. Auguft. l. 22.

]

de Civit. c. 19, & Enchirid. c. 88. & Theologi

lt a

Z

cum $. Thom. in 4.d. 44. ubiq. T. a. 2. q. 3.

] idenden

ad.3. etiam putat, eos anima rationali infor-

pità nur

mari,

Ergo immediate uniti videntur effe

fitm m

Verbo.

fiinis,

Oj 1. cont. 1. Concl. Caro fiepe inSSS. Literis

Glig.

damnatur & e regno celorum excluditur, ut

Iterceft o

1.Cor, 15.v.50. &ad Gal. 5. v. 17. cavo concupi[cit

] guiscoro

advevrfug Spivitum: atqui indignum eft, talem

100f

carnem a Verbo affümisErgo.

y.. Dum Apoft,

Dicorpi

ad Corinthios fcribit: earo &2 fauguis vegnum

ibiem qre

]

Dei poffideve mou . po[[Jumt, homines intelligit,

ts nj

vitiis carnalibus deditos; quae ad Galatas loc.

fo tf

cit. mox recenfentur; de quibus etiam Gen.

x d- d

6. V. 3. ait Deus: soz. pevmanebit. fpivitus meus

1 mum)fï&

m bomiue in ctevnum, quia cavo efl. Neque

1 MU ut j Ji

caro fecundum Ííe concupiftit adverfüs fpiri-

"upncingg

tum, fed caro oricinali

Ne!

peccato v;tïata ; qua-

b 0,' L h

lis a Verbo affiimpta non eft,

Oj.a.

Vznz1 Drvinir.

265

Athanaüo!

Obj, 2, contv. 2. Concl. 'evbum quod [emel

Dütphus

a[Jumpfét , mumquam . dimifft, «t fertur com-

V df

muni Theologorum paroemia, ex l 3.c. 27.

leffe qu.

Jo, Damafc.

Atqui, fi ungues & pili fecun-

t didum.

dum hypoftafin affümpti fuerunt; non modi-

Yuinem 4

ca máterie portio füccefIn temporis Verbo uni-

J m

ta elt; ac dimiffa ab eodem; ergo partes dictee

modouri.

non fünt aífümpte , íecundum hypoftafin.

iini, off.

g. explic. adagium: Verbum numquam dimífit,

tuendum,

quod femel per fe affumpfit, ut funt partes füb-

ümangm,

flantiales & effentiales C. nunquam dimifit,

n eotpo.

quod affümpfit ut partem corporis, qus ve-

d ln

geratione continua amirti a quovis homine fo-

'xTheologi

let & :acquiri IN. Sic magna portio rnateriee

& 12 04

identidem recens acquiritur & amittitur per-

Onal nf

petua nutritione ac refolurtione parttaum. om-

feotur df

nium,etiam perfectarum , & prefertim ipfius

fanpuinis.

$s Literis

Collize J. In partium affümptione nullus

ditr, Wt i

interceífit ordo temporis; nam cum de B. Vir-

teupi

ginis corpore fübítantize portio purior in ute-

t falem

ro colle£ta , in organa & lineamenta huma-

nApolt

ni corpufculi divinitus efformata, animze tunc

ibidem create uniretur, hoc eodem efforma-

FTRU

nteligit,

tionis, unionisque partium phyficarum momen-

Vatas loc.

to perfona Verbi humanitatem iftam fibi ad-

um Go d

junxit.

Ita Concilia nuper citata contra INe-

r m

ftorium, ex S. fcriprura Luc. 1. v. 35. quod ge-

feetuv. ex te fautium , vocabitur Filius Dei. . Et

gt |

i i

|

|

Auguítinus l. de corrept. & gratia. c. 11. in il-

j qu

|

Vevbum caro faB&um e[l , ita fcribit :

lud ]0-'.1.

D

Nam

,

4

45

14l

—

I

264.

Dzr INCARNATIONE

] o

Nam uli boc fa&um efl , niff in utero 'ivginali,

atl

ubi fuit initium bominis Chrifli?

/I. Cum corpus humanum, & ejus partes

p m

:ïe( W

que vita carent, Verbo immediate uniantur,

g'g«;fïenagl

Ya

non male inferr:, corpus quodlibet, etiam ra-

K

fl n

tione, aut fen(íu deftirutum, ratione fübftan-

tig füsz capax effe unionis hypoftatice cum

V

Ils

vino, 8

Deo; ut S. Thom.in 3. d. 2. q. 1. a. 1. Scotus,

ac Theologi communiter opinantur.

Unio

ifine

enim hypoftatica proxime & per íe ad (übfi-

fs qi

Ítentiam terminatur: quzlibet autem fubftan-

v um

tia fübliftentie capax eft, ergo & hujus unio-

iC

nis.

Sed & Chrifti corpus in triduo mortis

Ti &

Verbo adhuc hypoftatice unitum oftendir, in-

Qu g.

formationem anima non effe fimpliciter necef-

cu M

Dom. $i

fariam ad hanc unionem. — Confentit huicopi-

nioni S. Augufítinus l. de vera religione,c. 16.

&gra[. (

& Gregorius Nyff. Orat. Catechet. c.27. pof-

fe, ait, Deum fine indecentia quamcumque

naturam fümere, quia omnes a Deo infinite

diftant.

Neque S. 'Thomas hic q. 4.a. 1. fen-

Unm.

tentiam mutavit: non enim negat ; creaturam

7)

irrationalem effe affumptibilem, denominatio-

ne intrinfeca petita ab omnipotentia Dei, cui

Tran

reípondet porentia obedientialis feu non repu-

Theologi«

gn

antia; fed folum, ait, in natura humana ef-

medir Y

|

fe Intrinfecam congruentiam ut affümarur, ex

$

dipgnitate rationalis potentiee , quae capax eft

ttído fj

ipfius Dei , & per operationem ipfum attingat,

; rf

unde Deus nihil corporeum affümpfit, nifi in

Würtm jf

erdine ad naruram;rationalem.

] trtem jf

III- AC'"

W r

Vrzmns1 DriviNs.

263

VP

III, Accidentia humanitatis non effeimme-

diate & fecundum hypoftafin a Verbo affumpta:

ts as

unio enim fecundum fübfiftentiam intrinfece

& effentialiter fubítantialis eft.

£ Ut

Igitur formas

» &my.

accidenrales Verbum dumtaxat affumpfit in fua

ne fübhn.

hypoftafi; media humanitate: nam accidentia

Ace Qu

varia pertinent ad naturalem ítatum , confer-

].

l 5c0ru;

vationem , & perfectionem humane natura:

Uno

atqui Filius Dei affümpfit naturam noftram per-

? ad abf

fectam, & quidquid in ea plantavit, fuitque

m fübftn

nobis per omnia fimilis fine fordibus peccati,

Yljs unio.

utloquitur C. Chaleed. a&t. $. in 2. definitione

o morts

Fidei. & Synodus Vl.act. 4.& r1. Greg. Nez.

Yendt, j

Orat. 51. & 52. Damafc. l. 1. de Fid. Orthod.

licter nect

6p o13]56::225 23

Ambros. de Inc.

mirhuicopi.

Dom. Sacram. c. 6. & 7. Fulgent. de Incarn.

Bne,c 1f

& grat. c. 6.

I

AR CUmQue

ARTICULUS IV.

eo infinie|

Utrum pavtes fluide covpovis immediate a Per-

AT. ftn-|

Creatüram

£o affumpie fueviut *

ominatios |

Ota. Durandus in 4. d. 10. q. r. n. r9.

Di, cui

N

Franciftus Maironis, QGabriel ;; aliique

10n rCpu.

'Theologi docent, Sanguinem Chrifti rantum

m e

|

mediate Verbo uniri.

Ínter hos Richardus in

maur, e f

3. d. 1. a.2. q. 1. negat, Sanguinem Chrifti in

triduo fuiffe adorandum latria, quie son ejJet

T d |

m

pavs e[Jentialis covporis. Ex quo, aliisque Do-

&orum iftorum argumentis conftar , ipíos in

;üf, fl i |

errorem iftum impegiffe, quod de fanguine

Il k

non recte in phyfica philofopharentur.

His

j

a VC!.'-.

[

266

Dz INCARNATIONE

adverfantur S.'Fhomas q. 5. a.2. item quodli.

a Ü

beto 5. a. $. Albertus M. tract. de Sacrif. Miffze.

bnwmm"mæ

Capreol Major, Sylvefter, & potiífima pars

quit Ti

"i

: "Theologorum , quorum fententiam Suarez hoc

tempore tam certam efle enuntiat, ut contra-

s o

ria non poffit fine errore defendi,

jj

m

;IïHC

]

eN

Dico /. Sanguis Chritti Domini

Y

'OxXime

E"

& immediate fuit unitus Verbo Dei.

P

vobr. F.

!

iif

S. Scriptura tribuit redemptionem . noftram

gp.qnmquadir

gt

Chrifti fanguini tamquam — pretio condigno.

Ephef. 1. v. 6.. Habemus vedemptionem per San-

TURIA

gumem ejus. Colos. 1.

RA d

Pacificans pev. [augui-

pem cvucis ejus. Hebr. 9.v. 14.. Sauguis Gbri-

Bragi

Jf emuudabit. confcientiam. nofIram, |. 1, Petr. 1.

f r

v.ig. wedempti eflis pretiofo f[anguite, - 1. Jo. 1.

diaur, v

V.7. dauguis Sefu emundat os ab omni pecca-

Sunpünem

£0. atqui S, Scriptura hiíce teftimoniis indicat,

Catnem

non folam effufionem propter dignitatem pa-

al C

tientis, fed ipfummet Sangu'nem propter per-

fra VL

fonam illi jmmediate conjunctam , fuiffe infini-

Q: qu

ti valoris. Ergo.

Prob. AfJunpz. Chriftus eo-

t ff

dem modo ait , fanguinem effe datum in remif-

Utieti

fionem peccatorum , quo corpus füum. . Mat.

fitaa

Q6 o2 du 22. Vi 19

1. Cor. 11. v. 24.

m

Corpori autem Chrifti pretium accidir ex unio-

W. D

ne immediata cum Verbo, ergo & faneuini.

t f

|

Deinde Apoftolus Hebr. 2. v. 14.. Quiaergo

V QU D

inquit, puevi communicaverunt cavui eg Sangui-

uI

zi, t9 ipfe femilitev pavticipavit. eisdem ; . ut pev

Bf db It

'mortzem deflruevet eum; qui babebat movtis impe-

J

l

Af

twium: Hic Apoftolus ait , Filium Dei zque

b

1. hy.—

partifipa[ä carui $9 Sanguini per unione

ET

poita-

!

Vrmxi Diviwr.

267

'l'me Qux|

oftaticam , alio enim modo nature noftra

icrí Mf

non communicavit ; Sicut erpo carnet fibi

tf Ia paü

roxime univit ita & Sanguinem.

Ita. Cyril-

oater b

lus l. r. de Fide ad Reginas, longe poft medi-

lt conr,

um, hec verba tractans ait: Zevbum ex Deo

avticeps fattum eff cavuis &?. Sanguinis.

Et

lI prorin,

epift. $. ad Neftorium, circa finem, ita expo-

Prhy]

nit illud: Zerbum cavo factum efl: Nibil alíud

1 noürgm

efl; quam quod in cavue &$. Sauguine mobis com-

condimi

guunicavevit.

n per ag

Probr, I1. C. Ephef. can. 5. eit; Verbum

ht futgu,

eque ac nos communicaffe carni & Sanguini.

itur i.

Et inepift. Cyrilli cum Conc. Alex. qua re-

A

fertur & probatur in Ephefino. tom. 1. €. 14.

1 ha

dicitur; verum naturalemque Deum carnem &

MU t

Sanguinem affumpfiffe,

Quam Cyrilli expli-

tj jtdioi

cationem referunt CC, Chalcedonenfe, a& r.

Tlatem pa-

adfin. & Conftantinop4lI. act. 6. longe a medio.

opter per

lfc infi-

Erin VI. . Synodo damnatur quidam hereti-

cus: qui dicebat, carnem & fànguinem in

riftuseo-

cruce fuiffe dimiffa,

Clemens V]. Extravag.

in remi- |

Unuigenitus. De poenit. & remiff. ait , Unarn

) Mi |

uttam Sanguinis Chrifli fai[Je fufficiens pretium

LV

vedemptionis uo[lve, pvopter unionem ad Ver-

exunio-

F

bum. Ejusdem Clementis, & Pii II. juffu re-

:

finouini

tractata fuit ut heretica, fententia cujusdam,

Quiatg

ï

qui Barcinone docebat, in triduo non fuiffe

? p

Sanguinem Chrifti unitum Verbo; & affertor

y Mp

ipfe ab Inquifitoribus füit damnatus; ut habet

yti ii«

Directorium Inqui(itorum 2.:p. q. 10.

EtSyl-

Et Do-

]u aq

|

vefter in Roía aurea tract. 3. q. 30.

jpan h-

minicus de Dominicis:l. dé Samguine Chrifti.

S. Leo

u

1

268

Drz IN&ARNATIONE

Wm;æperd

$. Leo epiít. 10. c. 5. ait; per hec verba r.]o.

$. v. 6. Hic efl , qui venit pev aquam €9 Sangui-

fugig

viametum

nem , ait fignificari divinitatem, quee ab huma-

nitate non Separatur.

Greg. Nazianz. Orat.

hr um

50o. Perbum , inquit, cavo fu&tum e[! , non puta-

tive , fed veve: quia a[fi

^

Dud i

uimpfet corpus. ex cavue;

um

MU

w

o[[;.bus eg fanguine coz[lans.

rgoräs

Confirm. In Eachariftia Verbum non minus

N api

H

p

j

per concomitantiam efít füb Speciebus vini,

at

t

sj

quam füb Speciebus panis; ergo non minus eft

unitum fíanguini, quam corpori.

Prob. con[.

ie, g

Juxta Trident. Sef! 13. c. 3. vi verborum con-

po[u'u, N

fecrationis fecundz , tantum eít fànguis füb

s;

um u

Ípeciebus vini: ergo ífi fanguis ille non

effet immediate unitus Verbo , non effet

fl la

Verbum fíüb illis fpeciebus per concomitanti-

fium, a

tanteS, i

am, faltem immediate, fed ad füummum media

carne & anima.

Atque adeo, fi in triduo

dis omnin

Dito]

mortis Chrifti confecratus fuiffet íanguis,

ne per eoncomitantiam quidem ibi Verbum

dute afur

fuiflet: quod omnino abfuürdum effe videtur, &

peuifi

contra effatum Chrifli, dum Jo. 6. v. 57. eque

I &

de íanguine ac de corpore fuo afferit: Qui Ji-

Jettinent

Tittem ng

bit meum [anguinem , in me manet , &9 egotn illo.

Prob. 17/.. Ex modo dictis art. 3. Verbum

fur d con

immediate ac fecundum fübfiftentiam affumpfit

m m

partes omnes integrantes humani corporis: at-

V Hnc a

qui fanguis eft una ex precipuis partibus inte-

It (ofhy

grantibus corporis; ergo & hunc immediate

f?ll/nre: ll

aflumpfit,- - Prob. 24fJumpt. S.'Thom. q. 54. a.

t6Vfb

2. ad 3. & in 4. d. 44..q. 1.!a.2. q. 2.ad 3. ait;

[l

16 & Op

fanguinem ad veritatem & integriratem huma-

* (rfy

ne

d

VzrnBI DiviNt.

269

C Vetbo

nai nature pertinere.

Ob.quam caufam omnes

o fapi

'Theologi docent, Sanguinem in corporibus

EX

reíurgentium futurum effe.

Ariítoteles l. 2.

Áat?, (ny

de Part. Animal. c. 2. Sanguinem inter partes

Yf j

animalium numerat.

'

7

Deinde fanguis eft ex precipuis partibus

humani corporis: narn fine illo nec integer ef-

Tonminiy

íe, nec naturaliter effe quidam homo . poteít;

ebus ii

quapropter Levit. 17.v. 11. dicitur apimacav-

1 minef

zisin[anguime e(le, hoc eft, vita ab illo pen-

"n caf.

dere, ut Auguftinus, queft. 17. in Levit. ex-

Orümcon.

pofuit. Nectantum requiritur ad confiftentiam

ïanguis f

corporis, ad fovenda membra, ad confervan-

$ ll nm

dum calorem naturalem maxime neceflarium;

; n efi

fed eft generale animee organum, ad ufumfen-

Jomtar

fuum, ad paffiones, aliasque functiones vege-

mum midi

tantes ;animales & rationales naturaliter obeun-

[ in n

das omnino neceffarium.

Dico /I. Probabilius etiam a Verbo imtne-

- fantis,

Verbum

diate affumpti fünt tres humores alii,: fanguini

Tdetur

permifti.

Ita Cajetanus, Silvefter , Sotus, Sua-

7. ag

rez; & plures alü. — Pro/v. eadem vatione. Quia

: u -

pertinent ut partes integrantes corporisad ve-

ritatem naturze humane , & per íe requirun-

t [/)

Verbom. |

tur ad convenientem ejus ftatum; ac ideo eti-

sffumpl

f

am in refürgentium corporibus manebunt.

pori: d-

i

Hinc Joan. Damafcenus l. 2. de Fid. c. 12.Ícri-

nbusinte- |

bit, corpora animalum ex quatuor bumoribus

pmmedute

con[lave: horwm enim crafis, nomine fangui-

T 54'.8'

nis vulgo cenfetur, & ad confervationem cor-

poris, & operationes vite prorfus neceffaria

5 d

n mma-

e(l. Confirm, lngocentius III. c. /u quadam.

[

£

P

|

270

Dr INCARNATIONE

De celebr. Miff. ait, de latere Chrifli exi[fe fans

m

Qu

) :

dUv

puinem €9 aquam; ut effet frgmum, covpus il«

jud con[lare ex quatuov elementis ; 9 babeve

Ms

Vgt

ü

mljh

quatuor bumoves ; quod efl de vatioue €7 compos

2

Jftioue veri. covporis bumani, quale V'evbum a[-

li

jl

fumpfat.

lt

d 'rlïuï,c |

Obj. , Conty. 1. Concluf. Verbur tanturn af

fümpfitunam natuiram humanam, quze fit unutii

vt

[

i

per íe: unum autem tale per fe conftat ex par-

ngust

suitm

tibus, una forma fubftantiali informatis: ergo

«

cütn fanguis non informetur hac una formá

;/*

VMU

I

i, Ut

fübftantiali; five anima rárionali ; non pertinet

ad compofitionem corporis; ut pars: ergó nec

temoug

fhordier d

aflumptus fuit immediate a Verbo; aür Ver-

bum affumpfit duas naturas.

E. difl, Zfntec.

port: Y

Verbum aí(ümpfit unam :náturaim ; quaé füt

fingunsq

tur hilonis

unum per fe omninó fimplex N. que fit uriütii

per fe; complexum ex partibus heterogeneis

Dulls confi

fübordinatis ad unum finem a natura intentumi

du g.

C; Ipfüm- T'ridentinum füp. cit. dum ait ;; fan-

Tifndum (

guinem Chrifü effe füb (peciebus panis ex

COv netun

vi illiu$ coguexiouis, qua pavtes covpovis intev

pore Pf

f& copulautur , (àngüinem Corporis pártem vi«

(fj1

detur dicere.

0-3-&1.3.5

Infl. 1. In prima confecratione, vi verbo-

füm xitmy

rutri: Flocéff corpus meum; non ponitur fan-

Tüterm t

'uis; hifi concomiranter: ergo farigüis non eft

V as

pars integralis corporis humani. — g. Diff. Conf.

lf ij

Sanguis non eft pars integralis hümsiani corpo-

Sotnyerfy

ris viventis N. non eft pars corporis; ut coti-

"Fteri,

tradiftinéti ab anima, & indifferentis ad vitam

1 li

& non vitam C. Per primam confecrationet

COI-

"ts n

e NU

Vznsri DiviN£

a7t

m i

T

corpus Chrifti ponirur, non przcife ut vi-

)

? üürfyy

vens, fed ut victima pro nobis mactata,

ij

H

Iufl. .2

Verbum quod. femel affumpfit;

Mu

Q (0J

numqüam dimifit: atqui multas fanguinis par-

fïþl(m i

/

ticulas fpinis, (ündoni, aliisqüe corporibus

adíperfas dimifit: ergo fanguinem non affüm-

C&f türn sf

prit.

m. Huic inftantie? Jam fatisfactum efle

* fitunyr

articule proxime precedente. — Nimirum par-

lat ex pa-

tes integrantes a corpore quidem feparatas in

lis: 90

paffione, poftmodum atütém eidei iterum re-

It formd

füitutas, Verbum non dimififfe

Cuin vero

1 pettiner

dicitur; omnem in patfione effüfum (angui-

* T0 n

nem corpori gloriofó poítea redditum fuiffe, id

; t Ver.

rmhoraliter de míaxima ac fete omni fanguinis

iif, dn,

portioné accipiendum eft: natü aliquas Sacri

l; qu f

fanguinis puttas variis in locis' affervari, tradi-

& fitüri

tur hiftorus Ecclefiafticis, & . SS. Pontificum

ftüpene

Bullis confirmatur.

Ex his refert. Baroniüs;

Anfentum !

ad ann. 84. n. r. fanguinem illum, ad quem

at ; fin:

vifendum Carolus M. & Leo III.

Mantuam

Xl a

convenerunt, ex Chrifti corpore fiuxifTe tem-

"n inw

pore Paífioriis.

tem Vi« |

Obj. 2. Ariftoreles l. 3. de Partib. Animal.

€.3.& 1.3.c. 5. ait, fanguinem effe alimen-

|verbo: |

tum ultimum in venis tamquam in vafe, efle

mr n |

materiam totius corporis, & quafi irriguum

snod! l

per vetas: atqui alimentum eft alterius fub-

T

flantie avivente; nutritio enim eft fübftantia-

1. |

lis converfio, ut idem Philofophus differitl. 2.

T! ( |

de generar. text. 27. & 38. & l. 3. de Anima,

"DN

tex. 45.

Ergo fanguis non eft pars humani

cgrporis, nec unitugimmediate Verbo. 5 Ex-

noreta |

o

j

plic.

7^ e

D& ÍNCARNATIONE

:

272

|:

plic. Senjum Pbilo. Sanguis eft alimentum ulti-

E

mum, mareria, & irriguum partium folida-

rüm, & viventium, atque ita non eft parscor-

gt

poris folida & animata C. non eft pars corpo-

g igdidis

ris fluida & inanima N.

sls Ya

Fufl. 1. S. 'Thom. hic q. 31. a. $. ad. r. ait;

iiv i

fauguinem non effe a&hu pavtem , adcoque ; quam-

M)W»ö

vis Chrifti corpus fuerit ex fànguine D. Virgi-

u d u

nis formatum , nihil fuiffe ablatum ex hujus

corpore, quod actu pars ejus cflet.

E. £x-

m

plic. eod. node. non effe actu partem viven-

tirs vt

tem & folidam C. fluidam & inanimam N.

Qd

Hinc 1. p. q. 109. a. 1. ad 3. ait,

fanguinem

Ib N)W

fcd adhuc

nondum accepiffe natüram fpeciei;

fs t

effe in via, ut vivat: nimirum poteft adhuc

Tiols, d

converti in partem folidam, & viventem.

In[l. 2. Videtur S. 'Thomas, Quodlib. 5.

0j

a. 5. diftinguere fanguinem 1u nutrimentaletr ;

Diri n

minus coctum, & vitee expertem , a fanguine

aindc. 1

perfecto, virali & animato, atque hunc folum

Tl düfem

immediate affumptum fuiffe a Verbo, ac pro-

produm

pterea effe falubrem, atque valoris infiniti; il-

|

i um

lum vero falubriter effe effufüm tantum pro-

] Rrtpans

pter dignitatem füppofiti, ficut fuit. effufio la«

h Hllm«

cryiarurm.

Ita Cajetanus q. 54. a. 2. &Syl-

vefter in Rofà aurea, q. 3r.

E. Gratis hec

| t pet

j

excogitari: neque enim phyfici fanguinem ità

V rtad

diftinguunt , aut ei vitam tribuunt.

Igitur

cum Concilia & Patres de fanguine Chrifü in-

f

definite loquantur, & locutio indefinira, nifi

aliunde reílrinpatur, in dogmaticis . zqui-

!

mncrp

| d 8

valeat uniyer(ali, reéte concludimus, o

i

)f

ngur- |'

D

e^*

Vzmi DivisNi.

Mtfümi:

273

m k

fanguinem a Verbo affamptum füiffe. . Tho«

um f

A

mas autem locolaudato & alias interdum 1o-

&i Dars cor.

Vs COFP().

quitur de Chylo fübtiliore, ícu Chymo; qui

ex digeftis cibis expreffus in ventriculo & in.

teflinis, per venas mefaraicas & lacteas mifcetur

« 1d,

fanguini vero; & cum hoc deveétus in hepar,

que; quan.

cor , glandulas, & alias corporis partes, & va-

e B. Virgi.

"

Íà varia, ubi tandem multimoda elutriatione ;

1 x li

Q

percolatione ; aliisque fecretionum modis. de-

- h B.

puratus, in fanguinem, & huic cognatos hu-

m viven-

mores vertitur. Damusigitur,quodante hanc

mimaqm N.

faoumem

converfionem, dum Chylus & Chymus ma-

nebat, nondum a Verbo fuerit affumptus ralis

I educ

fuccus: neque enim idem in corporibus glo-

xtel d

riofis, ob nutritionem tunc ceffantem; ampli-

IVentem,

us réperitur.

Quodib ,

- Obj. 3. Contr. 2. coucl,' Ariftoteles l. 4. de

Tunentyt

Partib. animal. c. 2. bilem, & l; 1. de Generat.

4 linguint r

animal. c. 18. pituitam vocat excremenra: Spi-

unc olnm

ritus autem virales funt in continuo motu; quo

) & p« p

producuntur, ac deficiunt ; ergo licet homo

nfnib; i- f

line humoribus iflis non viveret ; non ideo

tüm pro- V

fünt partes hominis, ficut neque acr. — & IN.

affufio lee |

Corf. Humores illi magna ex parte inrerdum

, &

funt fuperflui, ac ideo ramquam excrementa

jrtis ht

ejiciuntur, ut & ipfe fanguis, qui identidem

guinem W

erefcit ac decrefcit. | Quare ex hoc capite fpi«

r du

ritus virales & animales; qui probabilius defae-

Chllhl in: |

catior fanguinis funr portio, a confortio par-

€6mm ) nilh

tium corporis,: & immediara cum Verbo con-

j aQ L

junétione excludi non debent.

De aére non

j omncm !

elt par ratio cum hic non conducat ad corpo«

n

rum

^*e

Dz ÍNCARNATIONE

274

rum ftabilem compofitionem, fed -medium fit

(

commune omnibus animantibus.

Ejusmodi

dub

paulo curiofiores inquifitiones non fàtis Au-

d p

guítino probantur, dum epiíl 205. al. 146.

dj 0

Confentio ita refpondét: Urgebit nos mole-

iire, d 1

itrom (

füor- perfcerutator ; & dicet: $7 famguis, cur

|

not €g' pituita, cur uon €9 fel flavum , &9 fel mi-

d

tin; J

grum; quibus quatuor bumovibus naturam cav-

if tempevavi, etiam medicine di[ciplina tefla-

s lm

zuy ? Sed quod libet quisque addat; corruptionem

jy i

addere caveat , ne fua fidei [auitatem. ca[hitateimns

litem q

q:e corrumpar.

Dug, V

EU

CAPUT I1ll.

f qivo

dicunt ul

De termino. formali Incamationif, que ei

T

)

d-

, ]

1

i

)

uuio bypo[latica.

f diitae

AXTACULUS.f

hniniti

M velun

"fn Verbum bumatitati immediate uniatu ?

funiind

Ora L. In argumento pravfente ufitata SS,

friim df

N

Patribus & Theologis vocabula ; A4fJum-

jm, x

ptio , Unio, Incavuatio ,. fnbumanatio,

Deificatio, Actionem quidem eamdem expri-

fifiris; (

l denmm

munt, quatamen ratione, & modo fignifican-

'ebim, ]

di & concipiendi diftinguitur.

"Allumptioindi-

l. Cs

cat naturam, quze ad fubfiftendum in alio affu-

V d.

mitur, & connotat terminum affumptionis ex

parte períonse agentis feu affümentis: verbum

0j Qu

T?ijj( -

enim , JZffumo, fignificat, ad idem füppofi-

tum terminari unionem , a quo eít actio uni-

E L

t g

endi; quia a[fumere , eft ad íe fümere. - Uuio

active

9 KdOni d

e"^"

F

j

Vzmnzi DiviNi.

273

Dedmg

adive accepta,. & que, Umrio, appellatur,

Jtsmj *

eft eadem actio uniendi, fedabfolute & abítra.

D ftis A. .

&im fümpra, prout dictüm terminum non in

j d W j

cludit; & ideo Pater & Spiritus S. dicuntur

s mj

unire ; non tamen àaffümere ; Verbo autem

EULT

ütrumque convenit. Vox eadem, Uro, ut

» & fün.

eft nomen non denominat unientem; fed uni-

AIV29 g.

tum: Erimportat velationem. quamdam diviite

Jina t

nature €9 bumane fecundum quod comveniugt in

ubf

una pev[ona, ut docet S. Thomas q. 2. à. g.

Bj

Patet ergo; quod natura humana folum fuerit

affumpta, Verbum tantum affümens , ainbo

aurem extrema vere dicantur unità. — Deifiza-

i

?i0; quà voce Patres carnem feu humanitatem

fi.f) qw fp |

D

diceunt fuiffe Deifcatam; id eft, Deitati uni-

tami, fipnificat eamdem actionem unitivam ;

fed deitatem ut terminum illius unioniss &

]

E

hurmaniratem ut fübje&um. — Econtrà /zcarza-

i?

1io velbumanatio, exprimit eamdem actionem,

fignificando tamen humanitatem tamquam ter«

Iftata 99 f

iinum ilius unionis;, Verbum autem ut füb-

, Af. |

je&um; non quidem inhzfionis; fed denomi-

imanitib,

tiationis: quia licet tota mutatio fir in humanitas

1 eyprr-

te, denominatio tamen redundat in ipfüm

pnifane [

Verbum. |Damafc. l. 3. c. 11.

1ptioïndi- '

II. Cum actio ifta unitiva it vera quedam

;

dio li«

effectio; & proxime verfetur circa humanita-

,pt'mnis a

tem, quam aliquo modo immutat; & in qua

; verum

recipitur, neceffarium effe videtur, per illam

J ü]ppOfi

