eumque Ezechiam Regem

outtra Ht

Aliilátere eum in ignora repio-

S mll plat

ne putant, alii in Paradifo, ac ]edaeorum cri-

j, &T minibus prohiberi, quo minus

prodeat.

'Tal-

nomud

inudifte ajunt,

eum Roms ante portas urbis

aqurt; & inter leprofos a

tque egrotos deliteífcere, dum

ii adveniente Elia retegatur.

Alii eum nondum

" quffe creduntr: €umque omnes terminos ab

( agtiquis conftitutos

preteriiffe.adverterint, nec

:2 IMetliam,

quem fibi fingebant, veniffe, anathe-

K

-

2

Inate

J

t

e

V

$2

Dr INCARNATIONE.

f

Áati

w

mate interdictum , ne quis advenrüs ejtts t

m n

CodiceSanhedrin, cap IH. ubi

|

pu

s fupputaret.

m

ia

habetur: Aumpatur [piritus

eorum , quifuppu-

nl

Chriftus e-

zant tevininos , [c. advemtis Meffue.

um m

r

contra Joan. 5. v. 39. eos monet: Scrutamim

Scriptuvas ;

quia vo$ putatis àn ipfis vitam ctevnam

ïïpkieiügm i

babere: €7 1

llee funt , quee teftimomium perkibent de

ub T

me: Q9 mon vultis venive ad ane , ut vitam babeatis.

. It

Teftimonia Scriptura de Jefi Chrifto ad quin-

ari queunt : r. Quee ad éjus

gt n )

que claffes revoc

naralesattinent. 2. Queis miraculaab ip&$ pa-

"I

fifmdiu; Ü

aM

n

tranda praedicuntur.

3. Ejuseerumnee & mors.

a N

4. Ejusdem refürrectio; & ad coelos afcenfio.

&Mefm df

5. denique gentium converfio ad. veri Dei cul-

tuim.

5 t nf

Dico. Jefüs Nazarenus eft verus MelTias in

hn hn

Pvob. Ei conveniunt omnes

V.'T. promiffus.

-;rg/fngw;f. l

DO

characteres , quibus Metfiasa facris oraculisolim

infigniebatur.

Nam l. Meflas predicitur

umf

oriturus e flirpe Abraham pro benedictione

t if

omnium gentium. Gen. 12. V. 3. & c. 22. v.

At , De

18. &c. 28. 14.

Ad quee vaticinia provocat B.

tlb

Predicitur Meffias

lo

V.Maria, Luc. 1. v. 55.

fore ex progenie David, Pfal. 131. v. 1. Je-

Pb

i

h

rem. 33. V. 15. Jefüm autem de domo Davi

Ih

Y

fuiffe conftat ex verbis Gabrielis, Luc. 1. v. 32.

!

d

item ex cap. 2. V. 4. JVafeiturus dicitur ex Vir-

Qu

A

gine

incorrupta ; Ifai.y. v. 14. Hoc vaticinium

|

in]e

fü completum fuiffe teftantur Marthaus c. 1.

LTA

i

"t

1

v. 23. & Gab

riel Angelus , Luc. 1.v. 35. Bet

f'mf

L?M

lehem locum,

in quo naíciturus erat Meffia

)vl

N

predixit Micheas c. 5. v 2.. Quod etiam fäxhx

;;;l !

:

D

Vrnnri DriviNwr.

33

N

fu

a, Matth. c.2. v. 5. & Joan.c. 7. v. 42.

ii

Jefüm purem natum in Bethlehem effe conítat

, d.

ex eodem c. 2. Matth. & c. 2. Luce.. Stellam

rih

l

"

quam Balaam in Chrifti nativitate orituram prae-

t Án

l

;

[

j

vidit, Num. 24. v. 17. fecuti funt Magi Marth.

VU ho

2V

2

H jperiilny )

II. .Meffiam innumera prodigia patraturum

7777

eíTe vaticinabatur Iíaias c.

35. Deus ipfe veniet

WE Qu

£ falvabit vos.

Tunc apevientuy oculi cecorum ,

Que i cuj

ez aures. furdorum. patebunt.

Tunc falhet ficut

Tf m pg

cervus claudus , $9^ aperta evit lingua mutovum.

1mn ts

Joanni fcifcitanti per difcipulos fuos: 7 es, quz

velos afcenft

venturus es? Matth. 11. Jefus hoc eodem vati-

d w Dd

cinio fe Meffiam effe oftendit: Euntes vemuntiate

Sloanui que audiflis «$. vidiflis.. Cieci vident , clau-

venis Melrs

di ambulant , leprofi mundantuv, furdi. audiunt ,

TVenint Oa

mortui vefuvgunt. Etiterum Joan. 5. v.36. Ope-

Soriclsoln

va qu& egojacio , ieffimonium perbibent de me;

quia Patev nifit me.

i pradicitr

Miracula haec Domini Jeíu

benedichond

Judei negare aufi non fünt, fed ur argumenti

. &cn v

vim eluderent , Beelzebub demoniorum prin-

à prorocat

cipi ea adfcribebant , Matth. 12. v. 24. Quam

lw Mell

blafphemiam majorum fuorum imitantur noftrae

LV1L

zetatis Judeei; & Chrifti prodigia magie tribuunt.

domo Da*'ïf

Schablatb fol. 104. 2.

III. Chrifti paffionein Prophete ad minu-

II,UC. LV4

jcirr ex V

tias defcribunt, quafi ipfi eam prefentes oculis

loc at

fuis vidiffent. Pfal. 21. JDeus Deus imeus . .. qua-

Marthasc/

ve me develiquifhi.

Ego autem fum vermis , €9 non

( J

Ai;fwomo, opprobrium . bominum g^ abje&io plebis,

1*j

-

,

fn

mue$ videntes sme deviferunt me:z locuzi Junt labüs

Zi'f'

3

moverumt caput. — Spevavit. in Domino, eripiat

QI(IOd fmmf

(j

—

3

€um z.

:

|

/

Drs ÍNCARNATIONE

54

C

T;'V'Relämæc?

eums. faloum . faciat eum , quomiam vult eugp.

tss

eumdederum : me. vituli multi, canes mult

: fauva

g m

pingues obfedevumt. ime:- concilium malignanfium ob-

Jedit me. — Foderunt. imanus. meas. $g. pedes meos:

m

rirt m

j

m Jlidïü

dinumevaverunt omnia- o[fa mea.

Diviferunt fibi

veflunenta mea: eg füper veflem ieam miferunt

r Qtünf

TR

foviem. Pfal. 58. v. 22. Dederunt in efcam- sneam-

Jel, €8 in fiti mea. potavevumt me aceto. — Yaice 5 3.

at has

de eodem. Meffia dicitar: Zdamus eum... de-

án ls pl

fpectumtsg noviffamum virovum , virum dolovum e7c.

d d

K'erà languores. noflvos ápfe tulit , €? doloves noffvos

àspronitit,

ip[e portavit: 9 ios veputavimus: eum quafi lgpro-

4 n À

Jum ; ? percuffum a Deo.

Jpfe auteim vulnevatus

TM

ef? proptev iiquitates moflfrasege. &s$ de livore ejus

TR Ajff

Jauati fumus.

Qmues uos quaft oves erravimus9c.

,f d

£2 pofuit Dominus . inm eo: iniquitatem omnium- no-

gemetdmes

firim..— Oblatus ff quia ipfe voluit: . ficut ovis ad

am Dfi x

occifiogem ducetur ...e9 non aperuit o$ fuum.. Ab-

w fb

Jeilfus eft. de terra viventium: pvopter. [telus populi

j

& od

emei percufft eum &gc.

Es cum . fcelevatis deputatug

D

A5 sm Ad

ei: r

yfe peccata. multorum tulit , eg

j]ï*() Iang-

*

* n d

greffor:

rogavit. . Zacharie 12. v. 10. 744j pi-

A t

cient ad me , quem confixerumt. & c. 14.v. 6. Quid

1 s s

^

fu. plageeifle.in. medio. mammm tuarum? . Et di-

thb !04

cet: bis plagatus fum im domo. eovunm, . qui dilige-

qo

bagt me. . Ad hec teflimonia provocavie Chri-

*

9

ftus, ut fe Meflfiam fuis difcipulis & Judzis

j

[

Ü

,

d

p

probaret Matth. 26. v. 54. Luc. 24. vv. 26.27.

j

M

45.46. Joan. 8. v. 28. Eadem vaticinia Chri-

ï

UE

À t

R

i paffuri in Domino Jefü impleta fuiffe fuadc

populo Petrus Actorum 3. v. 18. & Phili

PPu u

f

L

Eunucho æchiopi-, ibid. c. 8. 55.

IV. Re- ] Wt;ïvgiun

VzgnaI Divirs

55

Lïd;

f

efürrecturum Metfiam a tnortuis ce-

^i

:

:ïr;(;n

T

cinit

ates repius Pfàl. 15. v. 10. /Voz. dereliz-

f TU d

ques anmam ineam zn inferuo: nec dabis Santtum

1 Mc*l M

guwm videre corruptionem.

Quo loco, ad con-

Toleru )

vincendum Judaos, quod Jeíüs Nazarenus

T0 fs

Meffias fit, utuntur pro concione Petrus A.

! if g

2. V. 31. &Paulus ACt. 13. v. 35.Sed & Serva-

^. üen

tor ipfe Judais flagitantibus fignum, quo íà

! &j d

Methiam ipfis probaret, fignum Jonz Prophe-

Wálb;

t , id eft, refurrectionem fuam, datum iri, ali-

dibr mnfro

quoties promittit, Matth. c. r2. V. 39. & ite-

1 quf (

rum c. I6. v. 4. Afcenfionem Chriíti predi-

m vilenar

xit David Pf. 67. v. 19. quem recitat Paulus,

3 dl ü

Ephef. 4. v. 8. 74fcendifli n altum , cepifli capti-

thrtmmirg)

vitaten , accepiflà dena , f&. charifmata Spiritüs S,

VT

ad difpergendumea in hominibus, more trium-

i feut i

phantium. Píàl 109. v. 1. Dixit Dominus Do-

tjum, A

qmino mto: [éde a dexteris meis, non Chriftus tan-

^ tht j

tüm ad probandum Meffie divinitatem, &

ij du

Stephanus etiam A&t, 7. v. 55. fed Petrus &

Q m

Paulus tum in eisdem Actis, tum in epiftolis

.0 A/fjpi

fuis pluries adhibent. Spiritüs S. miffio Ifaiae

TU Qnä

44. V.3..& ]Joélis 2. v. 28.. claré defcribitur.

nn! Ed

Atque hunc Joélis locum appellat Petrus ipfo

Pentecoftes

U.

; ( dig

D

$, quo vaticinium impletum fuit.

ocwit Cor.

Act25v, 1v.

T3

V. Denique pradicitur reprobaiio futura

4 W. )

Judaorum, & converfio gentium per Apofto-

aticins (

los Mefliz.

Jeremie 31:. v. 31. & fqq. Ecee

Gl eSt SEes. veniunr ,

dicit.Dominus: g. feviam. domui

Bs divaél eg' domui Siuda fedus novum: non [icundim

[)

,

fribus eovum 9.

Ea-

I

—

patfum quod pepigi cum ]ga

4

em

p

56

Dg INCARNATION

maye 1nfe

dem Judaeorum abjectio & Gentiumc

np)

Jiei

prenuntiatur Pfalmis 2. 24. & 71. Mi

& 4.

"m

du

Nv

Malachie 3. l(aige c. 2. & c. 6. ubi aliquee eo-

a pred

rum reliquie falvande dicuntur tanquam a/iqua

decimatio, quod notat B. Faulus Rom. 4. Item

MUU

Jfai. 49. v. 6. Parum efl, ut fis mibi fevvus, ad. & vt J

fufcitandas tribus Shacob.

Ecce dedi te im lucem

m

(rexrn qui

"

gentium , ut fis falus enea ufque ad extremum terva.

U

»

dudant,

fl Ari

Zacharie 2. v. 11.. "A4pplicabuntur. Gentes anultee

ad Dominum in die illa: eg erumt amibi in populum.

r C

a mv

Ifaie 66. v. 19. dicirur Meffias ex Judais ad fe

converfis homines in univerfüm orbem miffu-

vdonem nten

rus, a quibus omnibus hominibus Dei gloria

inmatEva

annuntiabitur. Hee autem per Apoftolos Je-

Tt: fentun

fu Chrifti praflita fuiffe;.nemo negare poteft.

eridentr pro

Matth. 28. v. 26. Mar«i 16. v. 15. Luc. 24. v.

Doninum

47. A. 1.v.8. Matth.21. 43. Act. 13.45.47.

Merii E

m Manchm

ARTICULUS VI.

68 irg :

)

li

Re[pondetur ad. obye&liones ?udæowmz;

$

LU

(f

Djic. 1. Genealogia Chrifti non contexitur

O

il

L

l

in Evangeliis , nifi de Jofepho; ex quo na-

i

dd &n

tus non fuit Chriftus. Ergo non conftat, Chri-

EK. N.conf.

[4

ftum ex ftirpe David oriundum

Ml Wm

Mattheeus initio Evangelii; vocat Jefum filium

David: quod etiamLuce& 1. v. 32. Rom. 1. v. 3.

l

;]Ul m t

& aliàs in. N. T. affirmatur.

Quodfi Chriftus

)MC pa

revera non fuiffet ex ftirpe David oriundus,

Cen

Mattheeus in Evangelii füi' exordio fibi omnem ; ,

T

D.

1

omnino abrogaffet fidem apud Jud&os, inquq, h

s:"-.

du

"n t

rum gratiam fuum confcripüt Evangelium.

x t

u-

lr

i

VrmRBI Diviwi.

57

m

u?'[.uïäxg

mque integras genealogias tam priva-

jh MIChææ

!

tim , qpàm publicé 1n tabulariis facris, & in pu-

1 iqu

u

blicis archiviis maximá curà & religione afferva-

Tinquam rj

bant; eorum prafertim , qui ex tribu Levi pro-

OY 4. T

gnati erant; ne 'quis alienus in facerdotium ir-

;ng'u fras, d

reperet, ut notat Jofephus l. r. contra Appio-

41 f i t

nem: & eorum qui ex tribu Juda & ftirpe Da-

4117 Mttni

vid genus ducebant, ut teftatur Julius Africa-

* Ctrhs ml

nus, epiftolà ad Ariftidem, apud Eufebium l. 1.

nidiin ml

Hift. Ecclef: c. 7. Cum ergo Judai, licet in

X fs ad t

cmnem calumniandi Chriftum & ejus difcipu-

Orbem mf

los occafionem intenti; nec Marthao, nec alii

ots D dors

Apoftolorum aut Evangeliftarum hac in re con-

t Apdlois

tradixerint ; filentium ipforum in tanto argu-

0 tepure od

mento evidenter probat, eos pro comperto ha-

15, li o5

buiffe, Dominum Jefüm ex profapia David pro-

diiffe.

Mp

Meritó ergoD. Auguftinus lib. 23. con-

tra Fauftum Manicheum idem argumentum ob-

I

;

jicientem , c. 9. ita refpondet : Quisquis dicit;

[eimm.

Mariam ad con[anguimitatem David uon pevtimuiffe,

manifeflum efH , quod iflarum [cvipturarum tam ex-

On contexitt

cellenti au&ovitatg oblu&etur. — Ipfe ergo comvincat,

0; erquo n

non eam pevtimuiffe ad femen David, €g' boc offen-

nf o

dat , uon ex quibuscuuque litevis , fed Ecclefiaflicis ,

) uN o

Canonicis,€g Catbolicis.

Nimirum S. D. ita ra-

tiocinatur.

lum flur

Chriftum ex tribu Juda & domo

Rom. L0

David genus ducere pagine utriusque Inftru-

menti affeverant.

Certó autem conftat , Jefüm

r orunas

Marie Vireinis filium Meíliam five Chriftum

ip lia

Q'etie. Toitur cum non ex Jofepho aut alio patre

(s HU*, egenitusfit, certtfn etiam eft , ejus Matrem Vir-

pe Davidica genitam fuiffe.

[ E,-,n'xiium'-' ginem Ma;riam ex flir

|

D ;5

/nft.

ïw

yu

58

Dz INCARNATION

Infl. x. Multi SS, Patrum & Scripto

d

g t

]

terum tradunt, ,Lucam texuiffe gene

Iog-iam

N

Domini Jefü per lineam facerdotalem Nhthanis,

"

[ n n

ä,':

4';«") 12

qui erat filius naturalis Urice Sacerdotis, a Da-

l

vide Rege, poft initum cum Bethíàbea uxore

x uino; j

Urie conjugium, adoptatus. Ergo B. Virgo

ssngh, f

juxta ienealooiam , quam Lucas refert, non

aismfaie,e

orta eft ex tribu Juda, & ftirpe David, fed ex

ais que!

tribu Levi.

& IN. confeq. À Patrum illorum

2 Dun enm

opinione meritó recedimus.

uomodo enim

8017

Urias ille Bethíabege maritus Sacerdos effe pote-

qunty r

rat, qui ne Ifraélita quidem fuit? ubiqueenim

seyrinit: (

N

Hetheus, ex genere primogeniti Chanaan. fu-

i thuhe f

ifle, a S. Scriptura dicitur. — Deinde Nathan ille,

J'J.'HS

j

f

L

Tuf

de quo in genealogia Lucas meminit, non filius

Aberuyorem

legalis Davidis, fed genuinus ac naruralis erat.

Ti njem

Ita enim r. Paralipom. c. 3. v. s. lepimus : David

13 Mi o

2n Slevulalem nati fum filii, Simmaa , €g Sobab ,e9

ü Vio [

ANatban, g Salomon, quatuor dz Bethfabea filia

dinniel... Si ergo Nathan tertius filius Davidi

1z»ïiicæ Árpi d

ex Beth(àbea natus eft adoptatus dici non po-

UTR

tefl. . Denigue cum Apoftolus Hebr. 7. v. I4,

* gt dic

dicat :. Mamfeflum. efl , quod ex: Sfuda ovtus fit Do-

nl M

eminus uoflev: quimom [ecundum legem mandati cav-

u

^

Vil

"O tnm

malis fattus eff Sacevdos: omnem probabilitatem

Q

wwi

adimit opinioni illi; qug paternum genus B,

! v-'-lbnml' Q0n

Marie V. ex tribu Levitica deducit.

"Ri

Inff.2. B. Virgo Lucee r. v. 36. dicitur co-

n

gnata Eli(àbet; atqui Numer. 36. v. 7. precipi-

"U itrim j

tur: Quiges viri ducent uxores de tvibu g cogna-*g

À

fgel

tione [4a: Q9 cun&ie famine de eadem tvibu mavi-

J

[

|

M (b

£os accipieut.

Igitur, cum Eli(abet fuerit. de fi-

F

n

inä

;

Pv

"tl

liabus —

D Mïl

m

3 e

VERBI DIVINI.'

$9

xm

/»,.

liab

u

-

S

4

feu pofteris Aaron ; qui erat nepos Levi

RSLM

1. Parjl. 6. v. 3. videtur B. V. Maria ftirpis Le-

d

n Nb

viticae fuiffe.

E. ad affimptionem cum S. 'Tho-

PUSJ |

ma 1. 2. q. 105. a. 2. ad 2. quod lex illa, que,

ll D

Numeror. ultimo ; jubet intra eamdem tribum

I B V,

virgines nubere;, folas illas fpectet, que, defe-

5 Drt p

&tu prolis mafcule , ex affe heeredes erant: non

il ] q

autem ad illas, quae nullam fortiebantur here-

Irüm ilorus

IORd) nj

ditatem. Ratio enim precepto illi ftatim füb-

jungitur: Ur beereditas permaneat in familis , mec

0 eff pot.

Rem textus hebraicus

übi mifceantuv - tvibus.

- iqteenim

clariüs exprimit : Omnis ideo filia poffidens. beve-

inim f

ditatem de tribubus frliorum Ifrael, alicui de familia

VNdn il

tribus patvis fui evit in uxorem &c. — Siveergo pa-

Ditit; ff

ter Ehfaber uxorem de ftirpe David, fi pater B.

C Diüzds en.

'V. Marie conjugem de filiabus Aaron duxerit;

trims: Dl

Elifabet B. Mariz cognata evafit, ut nihilomi-

J 6/1527/1.7/)&'

nus Maria Virgo fincerum germen tribus Juda

Bf f

& Davidice fürpis effet. S.'Th. 3. p. q. 31. a. 2.

flins Duvidi

ad 2.

dii n pe

Infl.3. Ex Evangeliis non conftat, Mariam

ln

Virginem genus ducere de tribu Juda, & de

[e]

nittu fD

pro

fapia David: Mattheeus enim & Lucas ge-

gandati t

nealogiam Jefu tantüm contexunt per Jofephum,

obabilitatem

quem proreflantur non fuiffe patrem Jefu. Er-

I genus )

go incertum omnino eft, utrum Jefus ex gene-

.

xe David ac tribu Juda genitus fit. — . IN.Ant.

5 didmr o

Mattheeus initio ftatim Jefüm Chriftum appel-

V prag

lat filium David: Angelus item Gabriel Luc. z.

r g-mgzll-' . 52. Davidem Jefu Chrifti patrem nuncupat:

m tht

aulus etiam initio epiftolee ad Romanos fcribit,

vid fe-

Wi Jefun C

lii ,

$

P

hriftum fa&um effe ex fmz'm Da

: £un-

x

[J

VeRI

6o

Drz INCARNATIONE

.

cundau cargeu.

Atqui ex eisdem Ev

eliis

f a Anne, U

[ à

& c.4. epift. ad Galat. v. 4. conftat ; Jefuin Chri-

jibert pros

flum ex Maria V irgine fine viricomplefu con-

ceprum effe: atque ideo eum non effe filium

r um

j El Erck

David ex ejus femine factum, nifi Maria ex ea-

.1

yleoe

dem domo David prodiiffe. Ergo ex Evan-

& QU

gelis conftat, Mariam Vir

o

ginem de profapia

n D

clli

David & tribu Judagenus trahere. —|.Ex Jiscon-

fellitur, quod Bernardus Lamy & Hugo Gro-

p , X

(l

LC

u

tius comminifcuntur , ideo ranrüm Chriftum do-

TET

mui Dav:d & tribui Juda accenferi, quod ex le-

itima Jofephi conjuge natus, quafi ipfius folo

1 qu p

:

ivinitus infirus ; ipfius proprius cenfeatur: ac

naorm Q

proinde ad. Jefüm tamquam filium adoptivum

t xNA

omnia jura gentilitia Jofephi divinasque promif-

o .

ones ipfius majoribus factas pertinere.

vosfnlfenrad

i

Jnfl. 4. Si Maria Virgo de domo David &

Qu elt An

tribu Juda fuir prognata, curergo Evangeliftee

t

t Kzge ]9C

Chrifü genus non per illam recenfent ? x*

nf ) fr'!((ll/l

l

Quia nec expediebat, nec opus era. I. Non

fomm;

expediebar. .. ]Nam cum Judzi, ut Ambrofius,

Jlns

dU

Hilarius, Hieronymus, Chrvfoftomus, Dama-

QU

li

Ícenus, aliique Patrescum S.'l'homa, obfervant,

l

QU

non folerent viri genealogiam per foeminas de-

fcribere, fecundüm paremiam Hebraeorum:

Y

WUP2

l

AMatris famulia uon familia. . Evangeliftee contra

N W

hunc morem,; a Maria genealogiam Jefu texen-

tes,in ipfo Evanpelii exordio impegiffent ; &in

Botg

&(ü

fe Judeeorum , qui id egré admodum tuliffent,

odia intempeflivé concitaffent.

II. Non opu

:

l;

N

erat; Chriiti genus per. Mariam Virginem re-

(i

qcnfe-re.

Maria Virgo erat unica filia & here

Joi- -

' 'ïfwa;ä

h

LI

NE

e

l.

.

VzRE1i DiviNr.

61

" ärW»u

oX & Annz,ut exSS. Patribus probat Ba-

n e[ufnthrl.'

ronius'in apparatu ad Annales Ecclefiafticos : &

Dplet s

10 effe t

Jofephhs ill; erat proximo agnationis gradu jun-

ctus, ut preeter Fatres nuper laudatos tradit Eu-

UT

ZI00 x D

febius l. 1. Hift. Ecclef/ c. 7. — Ergo cum Sfofepb

e[fet vir juflus , ex lege divina NNum. cap.ultimo,

1 0 profi

quà tenebatur illam ducere , ejus maritus evafit.

* D hirton

lgitur dum Evangelifte genealogiam Jofephi

3 o G

contexun: directé, ex eadem genealogia Mariee

rltumdr. :

genus indirecté oftendunt.

ij queder .

Juf. 5. Maria erat pauperrima; erpo lex

itipfus (l

f

É

illa Num. ult. quà propter hereditatem a pro-

üledur: qu

[

ximo ag

[e,

natorum duci debuerat, nihil ad ipíam

n doyivun

attinebat.

R. N. Ant. Joan. Damaífcenus 1. 4.

usqentund

de fide orthodoxa c. 15. & alii, parentes ejus

TUDere,

opulentos fuiffe preedicant. Et Epiphanius Hae-

dhmo Dd

refi 78. que eft "Znridicomarianitarum a fcri-

9 Dl

bit: Zeata Pirgo Sofepbo tvadita ef , quo illam

v ? s.

jura bereditatis , quam poffidebat , adegerant. — -

t T. Nonj

cet ergo tenuis fortuna fuiffet, pauperrima ta-

t Ambrofs,

inen non erat.

Quin etiam Ruth, quamvis

yms, Dam

egentiílima, propinquum tamen füum Boozum

t OUfervat

ex hae lege de nuptiis compellavir, easque ob-

femings de-

tinuit. Ruth. c. 3. & 4.

debreorum:

Oljic. 2. Mattheeus cap. 1. ducit genus Jo-

gehftæ contt

fephi ad David per pofteros Salomonis : Lucas

n t

veró cap. 3. per pofteros Nathanis alterius filii

vilent; M.

David. Atqui hz fünt apertee contradictiones.

d ll

Ergo genealogice ille non fünt idoneze ad pro-

]. Nof. bahdum genus Chriftiex Davide. 5« N. Affumpr.

Vi t

Matthzeus defcribit genus Jofephi per parentem

LUl ejus naturalem, Lucas autem per patrem le-

n

galem.

D& INCARNATIONE

V

62

.

fib

gaiem-.

)uze genealogige nihil

Jl , o

cunt, ut Chriftianis olim objiciebar Celfàs Epi

þi.:.

.al n

ii l

cureus, & duo apoftatee Porphyrius & Jlianus

Auguftus. Siguidem Mathan ex Eftha uxore

fde a.

WIBAN

fua Jacobum filium fufcepit. Mortuo Mathane,

ejus viduam uxorem fibi fociavit Matthat , & ex

5 n jkfrrp/ï

s

ea filium Heli dictum füfcepit; unde accidit , ut

Jacob & Hleli fratres uterini evaferint.

Cum

|

f4C08

autem Heli , ductà uxore, improlis obiiffet, Ja-

à li furi f

cob , ex preeícripto legis, Deut. 25. v. 5. fratris

hm fufund

fui viduam duxit, & ex ea Jofephum (üfcepit

frini vl

filium: qui proinde fecundüm legem filius Heli

|

7

cenfebatur , tarnetfi generatione naturali patrem

iil o

Jacobum haberet.

Eufebius 1. t. Hift. Ecclef,

cap. 7. (cribit hanc rationem conciliandi Mar-

1 Mi Th

theum & Lucam in. fpeciem difliderites, tradi

tduim p

ab Julio Africano antiquiffimo auctore, in epi-

ifiumr, e

ftola ad Arifidem, ubi fe eam a cognatis Ser-

fiti tfie

vatoris noílri accepiffe profitetur his verbis:

Fn, m

Cognati enim Servatovis nofiri, five ad offenden-

: fnuns

dam genevis [ui mobilitatem , [ive ut fimpliciter vem

Jm latni p

docevent , veraci utique fermone bec nobis tradi-

ul

devunt.

t

Lt qrh

It

Obfervet autem. eruditus Lector , in Julii

Mpis

Africani epiftola legi;, quod AMaribaris viduam

FURO ho

Eflbam duxerit Melcbi, & ex . ea füfceperit Zeli

fratrem uterinum

acobi.

Cum veró Lucas

UKan

, Qu

Evangelifta Lev; & AMazbat inter. Melcbi & Hel

interponat, videtur lapfü memoriz Africani;

(

aut alicujus librariorum accidifle; ut nomen

l

N lfpu

AMelcbi pro Marbat legatur: aut. non extiterunt

ft

Y

ial ]

Levi& Matbat in MS. Africani; licut & Ireneeus * * :

li

UL

^«E

l

;

1

L]

Vzrmnsi DiviNwr.

63

lts

l

duo illa nomina non legerunt.

U

À

li & u

g

Ira eméndarà lectione, genealogiam Jofephi in

D

hoc fcl

4Ccua

re exhibemus.

Eï tl UWC

AU at

Mattbei cap.1.

Luce cap.a.

MATHAN

MATHAT

ii il &BX

ex Eftha wxore fufcepit ex eadem kflba sidua Ma-

V ao u

fiium Jacobum

thanis gemwit Heli fratrem

Tl um

uteriuum Jacobi.

S llf

ACOB

l

.Ex vidua Heli fratris fui

HELI

j V.s.frarg

genuit Jofephum fpenfum B.

n (

dutía uxore moritur fine li-

Mariz Virgin'f:. Unde

beris velicla fratrividua, ex

ub

quae

Itprmem

JOSEPH

OSEPH

Filiu naturali Jacobi.

idem filius legalis Heli,

L TR Edf

mc'üïanü'x ya.

Infl.3. Multi 'Theologi hanc a Julio. Afri-

frdns, d

cano adductam genealogiam Jofephi rejiciunt,

iftre i j

& alias fübítiruunt, ergo. & N. confeq. Hanc

as r

Julii Africani rationem conciliandi utrumque

' lus verbis:

E.vangeliftam , tamquam expeditiorem, & veri-

l ifde-

tati magis confentaneam , Patres omnes tam

il r

Greci, quàm Latini probant &amplectuntur,

h trad

ut Alphonf. Salmeron t. 3. tr. 28.oftendit. T heo-

logi autem effe arbitramur, Patrum in unum

: i il

confentientium vefligiis infiftere, non veró do-

aj viduam

. &orum recentium placita fe&tari; qui propriis

ceperit H

conjecturis obfecundantes in tam diveríàs opi-

vero. bucs

niones difcefferunt, quas nullo auctore idoneo

f h

probare poffünt, & quz ex iis, que» hactenus

i Afraty

in hoc argumento difputavimus, convelluntur..

, üp nort"

UO Hf o. Julius Africanus recitatà traditione:

gyuimt wyve ztaque, inquit , ad Punc tmodum, five aliter

mwæ'

* Baber ves iffas 109 porevit quisquam; meo judicio,

ela-

e

Vri

64

Dr INCARNATIONE

clariovem ( illius fcilicet , que obje&a evat

auie, z... HJM( CM

ifuit u

flarum difcrep

antig ) expofitionem veperire:. Quis-

idem quod 10$

4 Marhats

quis autein eequo amimo preditus eft ,

cuvalit, etiamfi. certum deft teflimonium: ob id

«xim f

Jj

ï Y

l

"

videlicet, quod meliorem ac veriorem expofitionem

m

Affi

proferve mon poterit.

Evangelium [ané per omnia ,

LAdin du

que vera funt , tradit.

Ergo ipfi Africano non

fatis firma traditio ifta videtur.

E. N. confeq.

as

Contrarium omnino tener Julius Africanus;

igitque r

dum .ait, hác traditione cleriorem , meliorem , ac

ibz oj

veriorem expo[itionem profervi nom po[é. — Ex licet

o

p Dant

hec defit, Evangelicam veritatem füfficere,

quà Mattheus, divino fpiritu afflarus, fcribit

xf per i

hunc effe librum generationis Jefu Chrifti filii

selipeisn

David.

Quapr

j

er praftat etiam cum multis

T

? ln y

Patribus, quos

irinus refert, dicere, Joachi-

271 Ergo |

mum patrem B. Mariz, fratrem Jacobi; & Jo-

1 fecüridim

fephi patruum fuiffe; quàm eumdem cum Heli,

r Zoroj

dequo Lucas, confundere; aut ex Zevi per Pan-

: A lii

therem & Barpantherem derivare: atque ita

!0 n

concedere, B. Mariam & D. Jefum a Davide

non per Salomonem, contra Mattheei effatum;

ïGgiam JO(& f

t tülp

& communem Patrum & 'Theologorum fen-

tentiam, fed per Nathanem fuiffe progenitos.

lg Toy y

V etits (

&

Nam etfi Paztber ab Origene, Epiphanio, & J.

T ts

Damafceno inter progenitores Chrifti recenfea-

tur, multi tamen eruditorum, eum per frau-

Q üt

t Mi

dem Chrifti genealogic arbitrantur additum ab

Judeis, ut illam fufpectam Íeu contemnendam

)

D

redderent. Certé legitur hoc nomen Pazz/eis

1

no

tractatu Sanhedrin

^

r

in Tbalmude Babylonico;

hl

',

b«ä* j

^ &j

]

W mqm 2

T

e

/

.

Vzhsi DiviNi

65

zm? J Mïgäþ

Tprir: (

in ZZ&s lfu. Chrifli, ]udeorum operá vul.

gatis, & Tol/dorb Sfefu , nuncupatis.

V ] n

Wi dj

Jufl' 3. Mattheeus in. genealogia magis fpe-

&tavit ordinem fücceffionis regize, aut parerni-

1 0f

^

tatis lepalis , quàtb generationis taturális. Ergo

Q jj

Íchema illud Julii Africani non fübíftit. — Pro/,

AfCano m

zdnt. l. Achaz dicitur; 4. Reg. 16., vixiffe tri-

k N, t

I Affionms,

ginta fex annis, & Ezechias ejus fücceffor fuiffe

»

viginii quinqué annorum cum regnare copit;

y t q

vf rl

ergo Achaz pater ejuseffe non poterat, aliàs eum

decimo setatis anno genuiffet; quod fidem o-

&m fificee,

mnemíuperat. JJedeloc.cit. dicitur Achaz fi-

funs, fb

lium traduxiffe per ignem more gentium. Er-

d Oi f

go filius ei fuperftes non fuit. IL Jeremis 22.

m qu mj

V. 3po.de jechonia pronuntiatur: Seribe virum

üce, Jodi

bunc flerilem. Vrgo Salathielis pater naturalis

1f

xemam 1

fuir Neri, fecündüm genealogam, Luce 3.

III. Marthaeus Zorobabelemi , ait; pàtrem Abiu-,

ia

di fuiffe.

Atqui hicinter Zorobabelis filios, $4

: dqic i

Paralip. 3. v. 19. non cenfetur;

m Dure

Solus ergoLu-

cas genealogiam Jofephi íeécundüm fücceílio:

i efatumy.

nem parentum naturalem contexuit. Iy. N. Ant.

oporum f

d indutlionem imam &. B. Hieronymus , Acha:

p

rogenito&

Zum veré anno etàtis decimo filium Ezechiam

iphano, &

procreaffe , imporentis libidinis aeítu. eerarem

rl recent

preveniente, idque ut probet, plura alia ex-

um pet f

em

la adducir..

"lü intevpetes S. Scripturae

yr additume

exi

j

imant, Achazum cum regnare ceepit; na-

ontemm r

tum fuiffe viginti annos, & unum incomple-

nen Pt

im, quem Scriptura numerare non folet: re-

;:ci-a

m Sauh:däï:. ;

nafie- autem fexdecim agzis integris, & d

mo

D

V

66

Drz INCARNATIONE. «

j Teri

mo, feptimo incompleto ;

adeoque mortuum

n

Ezechiam.

eíTe anno eetatis trigeümo octavo.

ó

; Chitea

autem, cuin regnum 1

niit, incoaffe dümtaxat

&tis ieitur

ii a

annum vigefimum quintum. Detra

duf Ev

i; hic Eze-

24. annis lzzechig , a 38. annis Achaz

Wi je:homu

chiam genuit anno zetatis decimo quar

to. Quod

Aniebt; n

mirum videri non debet.

13]

De eodem Achaz, 2. Paralip. 28. v. 3. fcri-

-

bitur: Luffravit filios fuos im igne, juxta vitum

zi Evaelo

babiliàs autumant Jofephus

gmt

ium. Quare pro

i

zl

Jl

l9. Antiq. . 12. Hugo, & alii; qu

od unum

Mi

filium idolo Moloch holocauftum igne abfum-

dl .

píerit, ut

poftea Manafles, c. 21. v. 6. fecit:

i QT CEDUQ

cateros fol

üm leni afflatu igne luftraverit, more

jliem; od

entium , quem infinuant Virgilius 6. /Eneidos,

Ovid. 4. Faft. Tibullus l. 2. eleg. 5.

m Regno [

cündi i

Ad II g. Duos oportere difcerni S'ecbo-

&t edong

*zias: Prior eft filius Jofie , qui 4. Reg. 23. El/a-

; ieut i

kun , 9 Soskim, Hebraic p appella-

PC

tur. Anno regni fui quarto; transmigratione

rima abftractus eftin Babylonem , indeque re-

8 g

ii

y

a

Huic a Chal-

l

l£ |

duc&tus u

ndecim annis regnavit.

m A

dais occ

ifo fuffedus eft ipfius filius eachin

DT

porim

Quem Jeremias Sfecboniam filium Joa-

24

l

kim, cap. 22. v. 24. appellat; eique tamquam

homini fceleftiffimo gravilfima mala intentat ; ac

Á

d

fierilitatemn , non prol

I

um, fed regni & profpe-

A

ritatis privationem. . Nam 1. Paralip. 3. v. 14

D

.

£

ita legitur : £ili Sfecboniee fuevumt Afir , 5

.,ï

1

^

AMelcbiram , Pbadaia , Senuefer , &g ecemio , 5

&

i N

IEX

/

. WVzmsi DiviNr

67

lt us

Ia

'adabaia.

Tertio regni ejus menfe exacto

-- Eitdin

facta eft íecunda transmigratio Babylonica,

X Qümtq

quandd in Chaldeam abductus, poenitentiam

Jetidis ii

in vinculis, ut videtur, egit: nam mortuo Na-

Qzj; hh

buchodonofore ; Evilmerodach Re& e carcere

QUitto, Quua

extractum Jeéchoniam pre' cateris Reoibus,

quoad vivebat; fummo in honore habuit. Je-

Ab 3 f

rem 52.v.

T;

» JUtfa f

Ex bifre diluumtwr, que Porphyrius olim

at ol

in Matthzi Evangelio cavillatüs eft. ' Nimirum

; QuX unum

Sofias geuuit. echoniam ( qui Eliakim & ojakim

timne dfim.

dicitur ; e9 fratres ejus ( S'obanan , Sedeciain , Sel-

3. V. 6 dl

lhun; i.Paral. 3. . 15.) zi a ueroixsciac Bai-

Yeeit. m

[BuA&voc , circa tempora transmiprationis primae

ls 6 Xneis

ia Babylonem ; o&to & viginti annis ante, nu-

l

Wf

tante jam Regno Juda. —Er factà jam transmi-

Tlcerit 7/:[0-

gratione fecundá ; tertià füb Repe Sedecia; Jo-

Ter n Hl

jachin feu Jechonias filius prioris Jechoniee feu

Jojakimi; genuit Salathiel.

[tague in Joakim

Yi d

íeu Jechonia Patre; filio Jofize, definit altera

nimpritioe

teferadecas , in Joachin autem feu Jechonia

; indeque r

filio, nepote Jofie incipit tefferadecas tertia

Huic a Chd

penealogie , quam Mattheus contexuit. [ta

dins Pt

SS. Ambros. lib. 3. in Luc. Hieron. Epiphan.

; f

Ii.5..q. 41. &, 3. ad. j

ye tamq

Ad II Zzferprezes ve[pordent : Seriem füc-

cefforum Zorobabelis per Abiud ufque ad Jo-

h inrenté

fephum, a Matthao defcriptam fuiffe ex tabu-

h

4l

!

lis genealogieis, quze maximà curà & religione

llp

^

Hw(:

^pud Judaos fervabantur.

Auüctor ver

[0]

Paralipomenorum fortaffe ideo. nullam Abi-

((f

pífus rationem habuit,;

dl & propaginis i

H2

quod

Y

.

yn

.

[

D& INCARNATIONE ^.

ia i

;grte(0D

quod ufque ad Jofephum vitam obícuram ege-

rint, cum ipfe folam Zorobabelis poftgritatem

,gs ls !

meminiffe ffatuerit, cujus tum temporis no-

« r m

men mapis celebrabatur.

Hunc Zorobabelem

n o

& Salathielem in genealog*ia Evangelii Matthzei

o J

long? diverfos fuille ab illis, quos Lucas me-

Id

morat,ex utrorumque majoribus & fucceflo-

2j

ribus manifeflé evincitur.

r'(:)mnä

(

qu

ln

Objic.5. Vaftatio Hierofolymorum & T'em-

i. o

hi

pli ftaim fübjungitur morti Chrifti; Dan. g.

lts h

Atqui D. Jefus triginra & octo annis priüs in-

fs Hb

terfe&tus eft, quàm everteretur civitas & Tem-

du m

plum.

Deinde Aggeei 2.ait Deus: 24dbuc unuin

i, Amps

anodicum e[legc. fed reveraab anno2. Darii Hy-

titmadn

ftafpis ufque ad Jefüm Nazar. decurrerunt 517.

od t

' anni, quod non modicum tempus geftimatur.

7977

azarenus rion videtur hisce vatici-

Erpo Jefus IN

atl fim

niis indicari.

X&. N. confeq. Angelus LXX;

ii

hebdomadasin tres partes divifit infepreun fexa-

: t fl

ginta duas , & unam,

ad innuendumrresinfignio-

!

Prüná parte ;

tlj m

TCS, quae interea contigerunt.

annis 49. non folüm moenia ; fed etiam platez;

w Simi]

u

domus & propugnacula civitatis perfeéta funt.

p

n

Secunde partis terminus incidit in baptifmurmi

mf

Chrifti.

Tirtia continet ejus praedicationem ;

u

mortem, abolitionem fàcrificiorum, & confir-

mationem pacti cum multis poft refurrectionem,

f

& )

& S. Spiritüs miflionem, — Quamvis autem hac

!j

|n!

ultimá hebdomade non dicantur eventura omnia

Á

A

quae ad punitionem Judaeorurn pertinent: quia

.

i

tamen 38. annorum 1

ntervallum breve eft, íà

n

1]

"

at

conferatur cuim initio & decurfuü 490. angoruim,

AM&Q

idéo

4

e

j

Vznaz: DrviNr.

69

"i

TM

calamitatum iftarüum commeftnotatió cum

: t

Chrifti morte conjuncta eft. — 44 illud /49g4:2.

TSI0pOrs n

&. 517* annos illos tempus modicum haberi; fi

Lotobdls

conferantur r, cum eeternitate Dei, quam Pro-

Qu Mante

phera intuentur ; & cujus intuitu fzecularia omnia

vix momentum fünt.

0s LlücIS t

2. Sicomparenturcum

3434. annis, ex quo Deus Gen. 3. 15. Deus

3 & ficeff

Meffiam promiferat.

3. Denique refpedtu le-

is Evangelicae, quze jam plus feptendecim fze-

om&Tan.

tf ]u g

cula duravit , &adhucampliusdurabit. Septua-

bent d7ra£ , femel , quos fe-

n il i.

ginta Interpretes ha

ts d Tens.

quitur Paulus Hebr. 12. v. 26. /4dbuc femel; €9'

- Al ii

ego movebo uon [olim tevram egc.

lüft.x. Amos 9. v. 1r.dicitur. Zz die illa

no» D.

Kufcitabo tabernaculum David, quod cecidi

DOX

c

renI j

veadificabo illud ficut in diebus antiquis.

Ut pofji-

pus lm

tr D vatic

deant. veliquias Idumece , &9 omnes natione$, eo-

Con-

quod invocatum fit omen meum [uper eos.

indls LAX

m -

prebendet avator ineffovem , €g calcator uve mütteu-

Zem femen: eg füllabamt montes dulcedinem, &9

irsinlgni

ompes colles cultà evunt. .Et. convertam captivita-

Primi p

zem populi mei.

Similia habentur I(ài 6. & Jo&l. 3.

(a7) plate

erfefla fu.

Hisce vaticiniis preedicitur ; Metfiam. Regem

temporalem fore potentiffimum , & orbem to-

vaptmus

edicationet

rum Judais fübmiffurum, eosque omnium, ter-

renorum bonorum abundantià recreaturum ;

ly & cont

Ergo nom

urredioma

