xegno accipi non poffünt.

Wi etüm (

Oh;. H.. Joannes XXII. Extravagante: Li-

ect ju[Te.

Damnavit errorem Marfilii Patavini ,

ä:citurApoc. l

quo docuit, Chriftum non folum non habuiffe

L05 Bj

poteftatem dire&tam füper Reges temporales:

turite. t ]

fed potius fuiffe illis fübjectum , & obligatum

T C

ad folvendum tributa, ut refert Turrecremata

Vi g

3. 4. füm, "Ecclef, 2. p. c. 37. Ergo Chriftus ha-

Umurrt

buir poteítatem füper omnes Reges. y«.di[]. Conf.

;nu xl

Chriftus füper reges habuit poteftatem quam-

100 C

j

«am excellentie , & dominium directum ac

Ml w

plusquam humanum C. habuit in reges domi-

Y |

aium inferioris ordinis fivehumanum& tenf

titm j

porale N.Idem Joannes Extrav. cit. Cum inter

Wt

avengulos, De Ferb. $g, defipit, Chriftum pau- - inmfuiffet:q

carum

Vgnzi DiviNL

61j

| poüen ]fthu

i

carum rerum dominium habuiffe ; etgo non

fenfit, ipfum habuiffe jus temporale, & pote-

ftatem humanam politicam in orbem univer-

Biogasfgs

fum,

Igitur inter jus Dei incommunicabile;

Fethi V v j

& inter dominium infimi ordinis hominum vo-

ARTOTQN JQC

)

u

luntate ad fervandam rempublicam & privata

h l

Ttey

eujusque commoda introduétum , datur me-

Cerfige D

dium quoddam, creatum quidem ac divino

Xéfriopop

fübje&tum , omnibus tamen dominiis humanis

Cs

& regnis füperius & excellentius primo; ratione

WNS [mone Y

originis, eo quod non ab hominibus,; íed a

um usl

Deo manet,. Securdo , ob firmitatem, cum non

DrXtie g

fit caducum, fed ftabile & aeternum : oritur

.X

enim potiffimum ex unione hypoftatica, qua

immdre

de fe indiffolubilis eft.. 77rz;o, ratione objecti,

Vttt etm t

quia fe ad res omnes creatas natürales & füper-

Püige um

naturales, homines & Angelos extendit. Hoc

[unt

fenfuü Chriftus non tantum fpiritualiter, fed

X Ereng

reipía etiam & eminenter in quantum homo

morem M

dicitur Apoc, 1. v. s. Princeps vegum tevra , &

n non fohmor

c.19. V. 16. ££ babet in femore fuo , i. e. in hu-

iper st

manitate , ut gloffa & alii exponunt , fcriptum:

Rex vegum , & Dominus dominantium. Qui ;

ifjn, &i

greer T

ut inquit Auguftinus tract. 25. in Joan. — Erat

.quidem Rex on talis , qualis ab bominibus fit , fed

p Egt

zalis , ut bomines Reges facevet. Ex Cyrillus l.12.

WR

injoan. c. 10. Ejus vegnum terrenum . mon efh,

hu podt

lominun &

fed eeli &g. tevra caterarumque verum omnium.

Ex hoc principio eruitur, potuiffe quidem

hdotirg

« Chriftum fibi fümere, & jureufürpare regiam

firelmime

autoritatem , fi voluiffet; &, fi expedire fibi vi-

Bs d./

fum fuiffet: quoniam autem temporalis illa po-

teftas

dl W*'

Qq 4

616

Dzr INcaRNATIONE

Y

teftas & pompa exterior magis obfuiffet fini

[ fdocere

cujus gratia Chriflus in mundum ven

d

it, nec

auctoritatem ,

nec poteflatem regni tempora-

girut;

lis, nedum ejusdem ufüm & executionem ab

ii d

ipfo umquam fuiffe füfcepra,

anaiaji

Inff. Chriftus Joan.2. v. 15.

ejecit e templo

w lr

vendentes boves & oves;

ergo poteftatem re-

a i, 00

giam exercuit.. &. . Confeg. "l'urbatores Sa-

vt

"TA

.

crorum e templo ejicere non eft Regum,. fed

uv

Sacerdotum, qui ».Paralip. 26. v. 2o, ipfüm Re-

T. trun

gem Oziam e templo exturbarunt.

Poteftate

n D ,

fU ts v

tamen extraordinaria Prophetze id praftare fo-

lent , Zelo divinae gloriz acceníi, ut Phinees

Ms

Scortatores occidit & Elias Sacerdotes Baal:

]

]

14 Dl

Hac prophetica poteftate ufüm Chriftum fuif

V 21. AfOUEnUI

fe conftat ex interrogatione Judaorum. v.: 8.

t & rb

Quod frgnum oflendis nobis,

quia b«c facis ? quaf

divino, & h

dicerent: Unde íciemus

grum qutri

m effe?

, te Prophetam cum

j

tali poteftate a Deo miffu

p frpi

Vv dafas,

ARTICULUS JV,

TBolers

Nomina Propbete , Legislatovis, gudicis an

Pr af

Chri[Ta convenianr ?

RI

Ico 1. Chriftus vere fuit Propheta, lta

TU ii

&

lisy |

A

eum ex Devter. 18. v. 15. vocat S. Petrus

€&, 3. v..22.

Moyfes quidem dixit; Quouiam

Prophetam [ufcit.

abit volis. Domitus Deus ve[ler

Ts s

de f'vatvibug vef?

Wt vj

YÍ$, famquam. me,

) fum audietis.

t

Ma) mifrlt

Tolatur etiam a quatuor officiis

:

rophetarutmte

W

qua Chritus prec(titit.

*

Rtofym

'I'V'Z-I'c.ll

LER 5

l

,RNMWNE

Vgnr:i DiviNi.

Pl' mag[s Ubh)*v

617

I. Eft docere populum, & vero Dei cultu

ä

Átn

Üine

inftruere, quod Moyfes & Propbete ceteri

m

praítiterunt; de quibus Chriftus Joan. 4. v. 37.

um

XDti

Apoftolis ait: 24]ii laboravevunt ; €2 vos zn labo-

ves eorum zntvoiflis, Chriftum autem hoc Pro-

V Ht

phete minifterium toto pradicationis fug tri-

5 p

Al q' Turbiïf«

ennio obiiffe, novimus ex Evangeliis. Luc. 4-

v. 1$. Docehat in Synagogis eorum Mat. 26. v. y $,

CO R

: lp' Zslvc 203

Quotidie apud vos fedebam docens in zemplo.

II. Officium eft reprehendere eos; qui vel

Wb j

a vero Dei cultu; vel juftitiee & virtutum alia-

Xphtei :

rum tramite recefferunt,, ut Samuel Saulem

Ut Gol i

1. Reg. 15.v. 19. Nathan Davidem, 2. Reg.12,

lts i

v. 9. Elias populum claudicantem. 2. Reg. 18.

t um C

V. 2I. arpguerunt,

Hoc Spiritu Chriftus Pha-

n Jl

rifieis & Scribis objecit exerrationem a cultu

V, füt lu

divino, & legum divinarum obfervatione,

i, fe Pmphea

ipforum avaritiam , hypocri(in , ambitionem;

ümelt?

aliaque flagitia: ipfis exprobrando , Mat. r5.

Marci 7. & alias. -

ILUS J

IHI. Prophetee officium eftfatura predicere,

proutJfaias aliique Meffize adventum & myfteria

iletri

ia

cetera prenuntiarunt; quorum cap. 1. Difp. 1.

multa recitavimus: alii

diverfas calamitates

: füt Drok

,

Yíraélitis aliisque ipforum vicinis prophetabant

y.1g, od

ut paffim apud Jfaàiam, Jeremiam & reliquos

TY

Prophetas legere eft.

Chriftus paflionis,

Doniu D

mortis. & refürrectionis, & afcenfionis füce

1

( f

i

myfteria, miffionem Spiritus San&i, & tem-

[

;

epli Hierofolymitani excidium przdixie Mat.

mpü:

16. V. 21 C.. 24. V. 2. Jo. 3. V. 14. €, 8. 28.

€. 12. 23...€. IA« V, 16. &c.

IV.

Qq;

]

618

Dg INCARNATIONE

IV. Prophete fecreta cordium quandoque

um w

TE

cognofcunt, ut Samuel 1. Reg. 9.v. 19. cogi-

tationes Saulis, Elifaus 4. Reg. $. 25. Sordi-

gniqs

LL

tiem Giezi abfentis procul: & c. 6. v. 12. ar-

canaSyriz Regis confilia: Danielc. 2. v. 26.0c-

n npac

cultum NNabuchodonoforis fomnium.

( untot

n

j

il

Eodem modo Chriftus Mat. 9. v. 4. Lucee 6,

imi

i. Ut

v. 8. vidit cogitationes Seribarum & Pharifzo-

I

rum. &c, 24. v. 38, cogitationes & gffe&io-

i ii

;

nes difcipulorum.

Dico 1I]. Chriftus etiam erat Legislator,

dan M

vino,

'Thefis eft contra Lutherum & Herbrandum,

n i

qui Chüftum non Legislatorem, fed Redem-

DT

ptorem tantum fuiffe garriebant: quibus olim

DT

recta fe oppofuit Pelagius cum fuis, & affere-

lecfoh n

bat Chriftum Legislatorem dumtaxat, noa ve-

It m ca

ro Redemptorem veniffe.

Quod venerit ut

D

Redemptor ex tota fere difp. 1. item ex a. r.

fittonum,

& 2. c. 2; hujus difput. conftat, Nunc quod

WE

Legislator fuerit breviter Pro. z. [faig 33. v.

232. Dominus Legifev nofler , de Chritto. dicitur.

nf g

Yo. 24. v. 1 . ait ipfe Manzdata mea fervate. c.

Ütn g

A f. V. 16. Sz pracepta mea [evoavevitis mauebitis

BU

n dileclione z2ea.. Miat. 28. v. 20. Docentes eos

MM AL

fevvare omaia quecumque mandavi volis. 1. Cor.

uT

9. V. 2I. Illis qui (fge lege evant , fa&tus [um tam-

Ts

Mi

quam fene. lege e[fem , cum féne lege Dei uon e[Jerm,

fed in lege . effem Chriffi.

f ]

ETU

-Prob. H.. Chri(tus eft caput Ecclefie , óe

Rex fpiritualis, ut füpra oftendimus: Atquiex

j .inc JO' 5- V

| Aj m") j

& auéto-

*

|

utroque hoc nomine habet poteftatem;

ritatem

fütrg

:

[

Nmm !

VERBEI Dx'vim.

619

d CO Qu

ritatetm condendi leges pro univerfo coetu fide-

T

lv, [7

T

43

lium: quam quidem poteftatem 'exercuit et-

u

iam dum leges tulit triplicis generis, morales

Ts 6. m

Mart. $. 6. 7. item Mat. 19 v. 6. abrogando li-

d m

Ti5 otmim.

bellum repudii: pracepta fidei, Marc. 16.v. 16.

ui nuon credidevit , condemnabitur. Jo. 8. v. 24.

S Msl

]

fé non credidevitis quia ego fum , moriemimi 1n pec-

Ti (

cato ve[Io.

Denique precepra Sacramentalia,

Vi r

Jo- 3. v. s. ANif£ quis venatus fuevit ex aqua €9

Spivitu Santlo, non potc[t imtvowe 1n vegmun Dei.

m ert[r

€.6.v. 53.. INiff manducaveritis cavnem Filii bo-

m X H

minis, €g bibevitis ejus fauguinem , nom babelitis

vitam in volis, . Cor, 7. V. 10. Fis autem, qui

buorm, i

matvimonio jun&li [urt , precipionon

0, fed Do-

M: qi

mimus , uxovem a viro iten di[cedere.

à

uanquam

ts cum lus

fem QUntox

hazc fola Sacramentalia preecepta Chriftus infti-

tuit; nam ceetera tantum explicavit & perfecit,

f Qs

df 1. t

Dico II Chriftus judex eft. vivorum &

inortuorum,

"

. cona, Ne

x Dnji J

Prob. . Ex Symbolo Apoftolorum: 7zude

venturus eft judicavevivos g mortuos , quod pra-

hr, d rb

luiit vj

di&tum fuerat Jfài 3. v. 14. Dominus ad judican-

dum veniet cum fenibus populi [ui, 9 principibus.

7 ferwwrmï l

Er c. 33. v. 22. Dominus judex . uofler. . A&k. 10.

f v, 20 4

v. 42. Ipfe eff qui con[litutus eff a Deo Sudex vi-

maydo vüfb

vovum $g morzuorum. Et Matth. 25.v.3:. Cum

mf

autem veuevit Filius bomimis in majeflate fua &c.

f ?

Prob. 11. Regis eft judicia exercere, Igi-

tur ad Chriftum officium judicis pertinet.

d ag pi

Hinc jo. 5. v. 27. Dedi* Filio. pote[latem udi-

(endimsd

cium facere, quia Filius bominisef! , ut late ex(e-

1n.

:;porcrhtcmä::

guitur $, Auguftinus Serm. ult. de verb. Do

t

620

D& INCARNATIONE

qaumm

Et convenit fententia Jobi 36. v. 17.. Caufa tue

st

quaff impii judicata eft , cau[am , judiciumque ve-

amim

cipies. . Hoc eft poteftatem judicandi meruifti,

y, gt

quia injuftum Pilati judicium paffuses , ut ex-

i frts

onit S. Thomas. q. $9. a. 3.

(s

Obhj 1. Matth, 11. v. 13. ait Ghriftus;

gt

Omnes prophetel & lex usque ad . Joannem

H

gt

prophetaverunt: ergo poft Joannem Bapti-

ftam non fuit Propheta; ergo neque Chriftus

0U

i i mc'm :

KO

erc Propheta. — g. V. Cozfeg. Paulus A&t, 20,

j

(l!

V. 23. predixit fuam captivitatem ; Act. 27.

H

-

wöiïc'm

|:

v. 22, falutem naufragorum: Agabus At ar.

s u nm

v.r1. eandem Pauli captivitatem, At 11. v,

La

27. famem futuram vaticinatus eft,

Joannem

(m:

Evanceliftam Prophetam fuiffe declarat A po-

W

l |

calypfis ab illo confcripta; & Diacono Pilip-

rwzde;z;,,'.

1f

po evaut quatuov fdim vivgiues pvopbetantes,

A&. 21. v. 9.

Seníus ergo verborum Chrifti

eft: Prophetas Veteris Teftamenti Chriftum

venturum predixiffe: Joannem vero Chri-

T

ftum prefentem indicaffs, ut Chryfoftomus,

Hieronymus & alii exponunt.

Et confentit

4l

Paulus, Heb. r. v. 1. olim Deus lo

quens Pa-

Imá(]

tribus.

VOT M

O. 1. Chriftus Joan. 3. v. 18. ait : Qui cre-

W'Lm) ]

dit n eum 102 Judicatur: qui autem mon . cvedit,

&noftmmïm;

jam judicatus ef]; ergo cum Chriftus in primo

ts

adventu füo jàm judicaverireos qui credere vo-

luerunt, nihil eft, quod pofthac judicet. .

Til

[

um

explicando /utec. C)ui non . credit jam judicatus

e€ít, judicio legis C. jam judicatus eft fententia

m qu:

: l'll![l], Mm

1

judicis N. Qui legem pravaricatur; ipfo legis

judicio

NH]W. l

Vzns21 Diviwr,

621

136.vw

judicio jam morte damnatus eft quoad reatum

la,

Ti

feu obligationem dandi poena$; licet fententia ju-

dicis nondum lata fit.

M

Judex autem dicitur ju-

dicare, quiain transgreffores legis profert fen-

,5

tentiam mortis quoad exfecurionem, — Quare

U

Chriftusitaair: Aoz mifgt Deus Filium fuum, ut

X AU d l[(

Jjudicet (damnet) smundum : fed u falvezur mun-

DOI Joinp.

dus pev. ipfum.

Qui credit n eun , mon judica-

&po nv (

iur ad mortem: quia eum a fententia mortis;

cuiob peccarum originalé obnoxius erat, trans-

t Pl

pdem , 1

fero ad vitam: quz autemon credit , jam judica-

?s ejl judicio legis tamquam transgreffor , quia

T. pdyg]

püittem, J

7201 credit in vomne unigenati Fillà Dei,. Nihil-

n , |

ominus adhuc judicabitur, Matt. 24. v. st.

Cum v

m folf d

Filiu: bominis in. majeflate [ua , e

0mrcs

] cum eo,tunc qui gom credidevit

x5 & Digur

conde

itur, Marc. 16. v. 16.

tmpur n

trpo vetnz

CAPUTIV.

J

Tedmeni (

Jnten v

De aderatione Chriffi.

jb u nft

ARTICUEUS f.

DOLUM hu

Quomodo Chriflus cultu latrie adovetur ?

Ym Deaslo

O:a L. Adoratio eft a&tus, quo alium ho-

N

T

noramus, proteftando ejus excellentiam,

ji at f

& noftram fübmiffionem. 'Eft honorisfpecies,

m Chrltsi

quia teftimonium eft opinionis, quam de alte-

rius excellentia concepimus : in hocramen dif-

rieos t

pl

fert a laudatione & plorificatione , quod fit

n Cl'Cdi( jszL

fignum, quo alterius prefftantiam & füperiori-

;a,-

mudiomst

tatemn, noftramque fübjectionem teftamur.

inc

gni

;

622

Dr INcARNATIONX

Hinc omnis adoratio honor eft, non item ho-

"

nor omnis eít adoratio. nam Deus, & Prin-

ag p

g o vt

ceps honorare amicos & fübditos fuos poffunr,

adorare eos;non poffunt. ,

j

ginifrim

II. Ad adorationem requiruntur quidam

fpi i |

actus intelle£ctus & voluntatis.

Ex parte intel-

yriopa

lectus prair judicium fpeculativum de alterius

i ann e

excellentia & noftra vilitate : hoc fequitur ju-

muicol d

dieium praéticum, honeftum effe illi nos fub-

Dl o

Jicere propter fuam excellentiam ; & noftram

fesrde o

conditionem inferiorem , hancque fubjeclio-

hr hs

nem noftram internam álio fübmiffionis fipno

declarare. Dein utrumque hunc actum volun-

NI

n0m 0n, 14

tasimperat. Denique uterque mandatur exíe-

cutioni, Quamquam talis actus non neceffario

te ii

tum[eo Verb

fit humiliatio externa corporis , v. g. inclinatio,

fed actus etiam mere internus animi effe quear,

fton pottn

imanelem [

eum in finem imperatus, qualis eft actus fidei,

fimef

Spei &c. quod cum Suarefio "Theologi adver-

hl

tunt: nam Heb. r. v. 6. habetur ex Pf.96.v.8.

"Adorent eum omnes Zugeli ejus.

ii )

HII. Adorario alia eft e/foluta, qua adora-

Ute: i

tur aliquid propter excellentiam propriam,

D]l m

quam in fe habet: alia eft vefpe&f;va, qua quid

Rs hf vire

adoratur ob excellentiam ; quae reperitur in

TL QU n

alio ; cum quo illud conne&itur.

Adoratio "i

item religioía, de qua dumtaxatin prefens lo-

t s

quimur, dividitur in /gzriam, byperduliam , €9

[f inuI (tt,

duliam , prout nempe eminentia divinitatis ab

ulllde

objecto participatur.

Latvia dicitur, fi nota

Vi f

fübmiffionis exhibetur ob excellentiam divi« * "n

nan? infeipfa, Cultus ifte perfetus & aä[f:; );Wüomussuml,

ATlog

Vgnstr DiviNri

625

AL

lutus ita foli Deo debetur ; ut nulli creaturz

'

d "st

lii fi

communicari poflit.

'Tribuitur autem Deo la-

;

triae adoratio vel ratione nature , vel cujusvis

attributi feorfim. L/yperdulia eft nota fübmis-

P&iroyy o

5 fs.

fionis exhibita proprer excellentiam divinam

participatam fübftantialiter : Dulia vero pro-

lum gj

lt lxl

pter divinam eminentiam accidentaliter com-

municatam, videlicet ob gratiam adoptionis.

m efe l

knm, &

Dico T. Concretum iftud, hic homo Chri-

ftus recte adoratur cultulatrize. Pro5. J. Chri-

lu (

lo (ümi(in

ftus ipfe Jo. 5. v. 23. ait:: Ut omnes bonovificeut

Filium , frcut bonovificant Patvem.

C. Ephefi-

Qehtncsfhr.

ltte mod

num can, 4. anathema dicit ei, qui audet dice-

re, aflüumptum hominem coadorari oportere

li os u

cum Deo Verbo, tamquam alrerum cum altero;

n . p

& non portius una adoratione honorificari Em-

tthüs nim

manuelem íecundum quod Verbum caro fa-

, quils du

&um eft.

reio Their

hr

Prob.II, Ex doctrina. de cdmrhunicatione

T

idiomatum : Deus abfolute adorandus eft cul-

*

"

tulatrie : atqui hic homo eft Deus, — Ergo.

TL

oenm t

Dico I1. Fiumanitàs prout unita Verbo & ut

pars Chrifti vere, abfolute , per fe, ut fübje-

hd t

, que f

étum quod tantum , adorarur cultu latriae,

Prob. I. Synodus V. can. 9. ait:. Siquis ton una

p 9

maxacin p

adoratione. Deum. P'erbum íncavnatum cum pro-

pria ipfrus cavme adorat, anathema fft.

Syno-

, j

dus VIL act. 6. ait, non effe humanitatem a di-

Tnenra a

vinitate feparandam, cum adoratur Chriítus,

qyir oD

ed utrumque ut unum adorari latria, S. Chry-

b eXCfueWï":I

aturam

foítomus Scrm- .»de Afcenfione docet; n

du

huma-

624.

Drs INCAR&ATIONE

gt

humanam in Chrifto ejusdem fedis effe cum

Deo, & dominicám ipfam fedem obtinuiffe.

"

primari

4 (j lh fpea

Prob. II. Quandototum propter partis-ex-

cellentiam adoratur, eodem actu omnes partes

ghige a

g od

adorantur: atqui Chriftus. propter Verbi ex-

cellentiam cultu latrige adoratur; ergo etiam

(s

T hat

humanitas, que eft pars Chrifli.

Óbjectum

enim marteriale & formale pertinent ad habitum

T

vaelmde

eumdem, : Igitur humanitas, quae, ut parsfüup-

pofiti T'heandrici, eft aliquid objecti materia-

TT od

l (risi

lis adorationis, coadoratur cum Verbo, quod

fimul objectum formale adorationis eft: per-

d V

elinttm, t

inde ac San&torum corpora eodem dulie cultu

Is N

adorantur propter excellentiam pratie, que

;

in anima illorum eft.

Tea, qa

Dixi f. Humanitas prout. unita Verbo: Sic

«00 Q QU

TU nj )

enim fümitur quidem humanitas in abílracto,

DP

& Chriftus in quantum homo, fed rantum fpe-

b dlomade f

cificative , non autem reduplicative: nam fi

itaacciperetur, uttó, 47 quantum , fignificaret

Qiri), terr

humanitatem abftractam, & fine unione confi-

o r

deratam eífe rationem formalem adorandi,

I Crlbqt lo

Dun n

nullo modo; ne dulite quidem adoratione co-

leretur.

V etomdi

de G'A*h()d, u

Dixi I.- Hunanitatem. Chriflà:! abfolute 9

per fe adovavi: contra quosdam , qui putabant,

11 m J

eam per accidens & refpective tantum coli:

| [?"QP"' t

nam cum fit unum cum Deo fuppofitum , habet

in fe divinam excellentiam exfiftentem.

: Maly

Dixi IIT. "Tamquam fubjettum quod tantu

m-

n

Ü

P

d i

nam Verbum non tantum eft fu/je&um: quo

l

adoratur, íed ratio etiam formalis cultus, qui

.R ag

ipfi

L N-

*VEkBI DiviNi.

625

idem [Ediï (Eg

ipfi & humanitati exhiberur.

Hinc humani-

"ii

tas non primario ; íed fecundario adoratur :

hr

quo folum fpectaffe videntur "Theologi ,. qui

cum Vasque tradunt, humanitatem Chrifti tan-

D'yte Y

tum per accidens adorari.

RU r

Obj. Solus Deus latrie cultu adoratur ; er-

AU

(

o non humanitas Chrifti. 5 dff. 74utec. Solus

tb d

eus ita adoratur primario ; ut objectum ma-

5, A

teriale & formale fimaul C. adoratur fecundario

il ol

& ut objeéctum tantum materiale partiale IN.

m Vet!

B. Cyrillus ait, humanitatem adorari in Chriftoy,

lts «

adorato Verbo, ut adorato homine propter ex-

t m

cellentiam , coadoratur etiam corpus.

halum ni

Jufl. 1. Non poteft humanitas eodem amo-

re amari, quo amatur Chriftus fuper omnia ,

Vl ii f

ergo neque eadem adoratione coli. 3. 4/f]. ife-

Yi j

vum J4ntec. Non peteft eedem amore füper

omnia amari primario & ut objectum materia-

omp, feez

dipli

le & formale fimul C. non poteft ita amari fe-

eundario, terminative, & tamquam objectuma

gu,

& finei

dumtaxat materiale N. Cum eadem limitatio-

neChriíto ut homini facrificium offerri poteft:

formien «

jdem «dot

nam humaniras eft terminus materialis partialis

a&us ejusmodi. S. Joan. Damafcenus 1. 4. de

Fide orthod. c. 3. 74dovatur , inquit ; caro Chrz-

T T

fti in iucavnato F'evbo. Deo , on. proptev. [eip[am ,

üm, qur

edive t

Jed proptev unitum. [ecundum bypoftafin. Ferbum

olppitt

621]2. 2.lEx his fequitur, quod humanitastan-

yerüot

tum aderetur per accidens, & non períe.

T

«N. Jlat. Uti pars unum per fe in homine con-

d HMWE

flituens fimnu) movstur per fe exintentione ho-

fs .

r

ininis

626

Dz INcARNATIÓNE

il

"

minis fe moventis: ita, quia humanitas eutà

4

r

Verbo facit unurh per fe , una adoratur per

um u

fe ex intentione adorantis, qui refpicit totum

g m

er fe,

m

lofl. 3. Adoratio ifta humanitatis fefpectum

ial

dicit ad aliud , nempe ad Verbum fibi unitum;

gv ve

ergo non eft abíolura & per fe; fed reipectiva

N

& per accidens. . djff. "]4ntéc. Refpectum di-

lm

cit ad aliud füppofitum , ad quod' humanita$

donann, t

tantum accidentaliter & extrinfece pertineat iN,

u dinn

ad aliud, cum quo humanitas fübftantialiter &

lento u

intrinfece conjuncta conítitüat unurm füppofi-

ii d

tum C. Modo priore perfonam Chrifti refpi-

Nuput d

ciunt imagines, crux, veftes, quibus cultus fo-

maitzem Q

lum refpectivus impenditur: pofteriore autem

frm a o

1nodo habet fe humanitas ad perfonamn Verbi;

finndo p

cum quà unum per fíe intrinfece confttuit.

Eub

Quare dift. conféq. Ergo humanitatis adoratio eft

tlünite

per accidens & refpectiva ; f humanitas non

febut cuj a

haberet in fe excellentiam Verbi fubftantialiter

fig Theo!ogl

fibi uniti C. cum in fe divinam complectatur

Jl

excellentiam , urita fubftantialiter Verbo N

Ex dictis

EU EIUS

nj

tf p

u

Colliges. Humaritaten Chrifti , f1 fpecterue

fecundum excellentiam , quam habet ab unione

16 Ti

hypoftatica in fe derivatam ; adorari etiam cul-

AT

tu hyperduliz poffe. 1ra S.'Thomasq. 25.a. 2.

TM

!

& Theologi paífim , poft S. Jo. Damafcenum

Wi Sm&ls

nuper cit. ubi: 57 d/vidas, inquits fubzilibus men-

Cuk

zis conceptibus quod videtur , ab eo quod intelligi-

lf li

zur , inadovabilis eff ut cveatuva , [cilicet adovatione

ht

Q

lairie, ln qua verba S. Thomas ad 3. ita feri-

& u

o

01 i'& Iï A

Ut

QUi l

Vzn21 DiviNr.

627

lt

* ll i

ii

bit: Er ?unc fic intelle&le , ut fepavate a Dei Ver-

QR

lS,q

R

bo debevetur adovatio dulie : non cujuscumque (pu-

a, que commugiter exbibetur. alis creaturis) fad

AUtptee s

cujusdam excellentioris , quam byperduliam vocant.

In tali vero abítractione hümanitas eft folus re-

Vetiní

J

Rf

]

ln

&us, verbum vero & Deitas eft obliquus.

Nec repugnat hec doctrina Conciliis , quae

A. M

al

j

folum precipiunt, non effe feparandam Chrifti

humanitatem , tamquam períonam a perfona,

Ytrtne i

ts ff

more Neftorii; qui merito damnatuseft à Conc.

It n

Alexandrino quod diceret: Proprer eum ; quz

bominem indui, veneror eum ,. qui. indurus eft,

Xf C

iNuspiam autem prohibitum fuit feparari hu-

Ts qiüi

manitatem Chrifti fola copitatione tamquam ab-

Iur: n

t pen

firactum a concreto: nam & Chriftus ipfe con-

fiderando precife femetipfum fecundum natu-

dtes (

ram humanam honorabar Matrem fuam, feque

Vminits d

ei fübmittebat ; imo humanitas adorabat ipfüm

ve, d unt

Verbum cui erat fübftantialiter unita.

Nihilo-

m Verb fl

tninus Theologi monent , non effe in praxi ita

u

prafcindendam adoraturis Chrifti. humanita-

funpader V.

rem , ut ei hyperdulice officium preftetur : fed

in culru publico folum latreutice in toto füp-

(; l& pofito "Theandrico adorandam.

m ht d

ARTICULU S II.

y ont d

De cultü dulie que Santi bonovantur.

. Tlorist:

$ loD

kco. Sanctis adoratio duli& pie exhibetur.

D

Eft Catholicorum contra : Vigilantium ,

f

,

rj

i

t

icleum, Lutherum, Calvinum, Anabapti-

d

as Qc.

Prob. 1. Jotüe adoravir Anpelum;

tha/l

am item & Lor Anpelos

hag

dj':;" JOI: $ V. 15.. Abrah

adQ-

Rr 3

4

Yr

628

Drg INCARNATIONE

adorarunt Gen, rg. v. 2. & 19. v. r. Idem de-

g

L

yndent

cernit Synodus VL act. 9. Conc. Trident. Seff.

25. Concilium autem Gangrenfe füb medium

griopot

ire, OU

fzeculi quarti celebratum , can. 20. ita pronun-

tiat: Siquis per fupevbiam tamquam f& pevfectum

li

j criem

Q &U

exiflimans , conventus , qui per loca ev Bafilicas

SS. Martyrum fiunt , vel accufaverit , vel etiam ob-

mj ao

n

lationes, que ibidem celebrantur , [pernendas . effe

evedidevit ; auatbema fit.... Pvob. If. Adoratio du-

t (

[f

liee exhibetur fübjecto propter excellentiam di-

vinam , quam accidentaliter participat : atqui

12 i

at t

fan&i hanc Dei excellentiam per gratiam fan-

€tificantem & gloriam eeternee beatitudinis par-

um n

ln

ticipant accidentaliter; ergo recte adorantur

eultu dulie , qui excellir omnem cultum; Regi-

[ 48

bus terrenis exhiberi folitum: fünt enim fancti

MX 1.1

tiaturg divinze & heereditatis eeternae participes,

df dnt.]

Deum habent amicüm , patrem, & inhabitato-

lo i

rem , qu& quidem dignitas major eft creatis

At h

omnibus, fi eam folam exceperis, quae cultum

indri pl

hyperdulie meretur.

DT

/ Obj. x. Math. 4. v. 1o. & Deut.6. v. 13. di-

Ua um

citur : Domninum Deum tuum adovalis , eg. illi foli

li l An

Jervies. — Apoftolus ad Coloff. 2. v. 18. videtur timyy.

]

quosdam ob cultum Angelorum reprehendere. Ini,

n

Quid? quod quidam SS. Patrum negant ado- ij

!

1

randos Sanctos & Angelos. Ergo. $ N. Coz- i

f

l). IW

féq. Ex locis S. Scripture & Patrum aliud nihil uj

evincitur, quam Deum folum cultu latriee effe d"&*'üam,

adorandum: adoratio autem inferior duliee faf- s (i..

€tis debita etiam laudatur, & pluribus exemplis |

Ti

A

probatur ap eadem fcriptur& — Quidam aïllkg

.

Qu

f

V

»

Vrnsi Divinwr.

629

hr

[

Ó

haufto a Platonicis errore , putabant ,. Angelos

I Ts

effe independentes & mundi cónditores: unde

" : li W

orti funt tempore Apoftolorum haretici, atque

ämmi

idololatre ; contra quos fcribit Apoftolus, at-

JWLfW (, W

que poftea etiam Synodus Laodicena, can. 35.

rugi

ad magicas enim fuperftitiones Anpelos, hoc

Ms j

eft; malos daemones, invocabant, ur liquet ex

?f

l

canone mox fequente, ubi contra magos agi-

4 Ms

tur. Cultum vero SS. Angelorum Conc. Lao-

It excelo

dicenum minime damnat, íed malorum Ange-

A purioy

lorum, ficut etiam fal(orum Martyrum: nam

m

c. 24. ita habetur: JVom oportet omnino Chriftia-

t i

qum develitlis Mavtyvibus: Gbiifli, abire ad falfos

VTT

Martyres.

Ym qua

dnfl. x.. Petrus A&. 1o. v. 25. & Angelus

: fute

Apoc. 19. v. 10. vetuerunt fe adorari. Ergo.

(s at

E. difl. "dttec. Refpuerant fui adorationem ut

m a

actionem illicitam IN.. Fetrus id fecit ex humi-

"

litate; Angelus ex veneratione Apoftolorum &

(s g

humanitatis poft Incarnationem C. fi Angelus.

illiciram füi adorationem declaraffet , Joannes

&t

idem denuo non tentaffet c. 22. v. 9. Quod

Mardochaus Amanem adorare noluerit , ipfe

mabii

db vt

rationem reddit cap. 1s.. Efther v. 12. & íqq.

Timui , vt bonovem Dei mei tvansferrem ad bom-

u t*

uem, g ue quemquam adovarem, excepto JDeo 15eo:

yrim n

ubi indicat, Amanum voluiffe fibi divinos ho-

B. i

nores exhiberi : nec enim, Judei fibi religioni

x Danmi

ducebant , cultu dulize adorare Angelos, & ho-

Iunaine

ines fanctos : imo etiam Reges, facerdotes ;

mimut

viros piincipes ab ipfis adoratos fuifle fzepe

&p!urib

a

E

W o

narrat S. Scriptura.

ml

(

Rr3

uf

]

Dr INCARNATIONE

638

Inf. . Aderare alium eft, proteftare fe il

0A

o Tim.

lius fübditum: atqui Sanctorum fübditi non fu-

IT

1nus ; ergo adorare eos non poffüumus. . d/7.

p

snisnd

Maj. Adorare cultu latrice eft proteftari fe ejus

as

fubditum C. &dorare fecundum fe generatim

&c. N. fic adorando folum figno aliquo profi-

magls 1

[

il

(ude

temur noftram humilitatem, & alterius fupra

nos excellentiam.

D!

m

m

Ob;. II. Adoro Sanctos propter amicitiam

uam habent cum Deo ; ergo non adorantur

dul u

:

ulia abíolute, fed tantum refpective.

R. diff.

Ed

IN

Co/f.. . .. ita ut excellentia Dei fit in recto pro-

xima ratio formalis adorandi N. . .

ut in ob

lm O

liquo & remote fit ratio adorandi C, fancti co-

trbsimig

luntur propter excellentiam, quam in fe habent,

fi. Morf

licet a Deo fit participata: neque ideo colitux

muni

hoc actu Deus , nifi indirecte : ficut. objecti

hm m d

«ognitio amari potefb, quin ametur objectum.

WUu

Znfi. Idem eft habitus caritatis Dei, etfi pro-

m ityl

&imus ut Dei filius dilipatur ; ergo idem erit

(&.q

habitus religionis , quo Deus adoratur , licet;

tlrinig

San&ti ut Dei amici adorentur; ergo pratis ex-

lz mj p

cogitatur dulie adoratio. x« N. Cozf. utrgm-

Ws

que. Habitus caritatis idem objectum formale

tf

etiam in dilectione proximi habet; h. e. füm-

V tl

inam Dei bonitatem & perfectionem: habitus

autem latriee & duliee adoratienis utroque ob-

i

jecto differunt: nam ille Deo propter füpre-«

Qu

D

ii

mam & infinitam ejus perfectionem facit nos

ts

fubmiffionem profiteri ;. hic vero fanétis p

pter excellentiam divinam ex gratia fanct

i

FUi

, ,Wm)mg, mg

cante participatam.

1

[]

QH.

N l

Vzrn21 DiviNr.

651

ïium ch Dttis

r i

Obj. III. Deus magis nos amat, quam fan-

Qi: & r.Tim. 2. v. s. Eff uius Deus, unus &

U

enediator. Dei g bominum. bomo Chiftlus. efus ;

Ti o

ergo gratis fanéti adorantur & invocantur. — .

Id b

diff. ,dutec. Deus nos magis amat, ut fzpe pa-

m p

Af d d

ratus fit magis audire preces fanctorum, quam

noítras C. ut decreverit, omnia beneficia no-

bis immediate conferre fine aliorum intercef-

hs Dropte

fione N.

Eodem modo explico fententiam

): 690 f0j

Apoftoli : unus eft mediator primarius ; qui

um tl

meritis propriis condigne totum genus huma-

nt De i

num reconciliavit C. ita ut alii fancti per ejus-

Qni N

dem Chrifli merita non fint idonei ad beneficia

t0 «domdi

nobis impetranda tamquam amici Dei & Chri-

Qtm quait

fti N. Moyfes Deur. 5. v. 5. ipfe fe appellat fe-

ts l

queítrum & medium inter Deum & Iíraelitas.

ii &

Idem etiam ab Apoftolo ad Galat. 3. Mediatoy

qun at

nuncupatur. $i ergo juftorum viventium ad-

i cumrs

huc, pie implorantur füffragia, ut conftat Job.

ll; m

42. N. 8.& 9. cum Jobus ab amicis rogatus pre-

u Des dott

ces & facrificia pro iis obtulit. Item cum Iírae-

hrentur

litee Samuelis preces flagitarunt r. Reg. 7. V- 8-

i & N

EtRom. 15.v. 30. ubi Paulus difcipulorum fuo-

jlm dj

rum orationes expoföit: quanto magis eorum ,

oxim babet; !

qui jam arctiffima cum Deo conjunctione &

amicitiia fruuntur , invocari fuffragia licebit ?

perfeona

Qorenienis Uf

Hinc Synodus Chalcedonenfis a&t. 1 . ait: Fla-

Je Deo prt

viamus po[t tnortem vivit, Mavtyr. pro tovis ovat.

erfedtont.

Et Synodus VI. ait; adorato Deo preces fan-

orum implorandas effe. « Synodus VII. a&t. 6.

; licwng

X

Quin tinore, inquit omuia agamus, poftulautes ?h-

m &

r4

ef-

»

635

DgINCARNATIONE

A

gerceffrones intamigate Deipare , itemm $. nge-

dorum; ommiumque Santovum.

l!

?

iil

Infl. Eccle! 9. v. g. Movtuz mibil moverunt

W

I

emplius : erge fan&ti non norunt preces noftras,

li

ie

ergo fruftra implorantur. z.l. Haec a Salomo-

ne proferri nomine Atheorum, non füo, qui

d

ante dixerat, omnia in futurum Dei judicium

tv

fervari.

Er Chriftus ipfe reprehendit eam ob

w J

xem Sadduceos Math. 22. v. 32. dicens Deum

m t

Ti o

Abraham , Deum Ifàac & Jacob. non effe Deum

mortuorum, fed viventium. EtSap. 3. v.2. di-

P

én aV

cuntur jufti vifi fuiffe mori, féd judicaturos effe

mationes. Injurius ergo in fanctos Chrifti Cal-

tm p

vinus eít, quos paffim non alio quam mortuo-

qunpttp

sum norine appellat.

(s omnas

R. ergo IT. difl. Conf. San&i non norunt pre-

Qnts Sem.

xes noflras ad fe non. directas 7Yazs. ad fe dire-

Dimtm

"

étas N. In Deo tamquam in fpeculo; quid.non

[

[

//

/

tht

vident, qui videntem. omnia vident? ait Gre-

HM[Q

gorius M. Nam & multi ipforum adhuc in

r

&arne mortali viventes abfentia noverant. Da-

Kiotm r

niel c. 2.v. 19. Somnium Regis. Samuel nego-

Pt

tia Saulis r. Reg. 9. v. 15.. Elifeeus 4. Reg. 6. juffa,

j

l

"

& confilia fecreta Regis Syrie. ErPetrus Act.5.

Ls

fraudes Ananie & Sapphiree

Quodfi Ifaias

ïmæ& Wrdä

€. 63. v.16. ait: ZZbrabam ue[civit uos, Q9 Jfvael

um

2goravit 10$ , intendit, Ifraeliras a Patribus fuis

[

Ü

OB-W

^

agnorari, tamquam depeneres & idololatras :

uuqm

]

vel fi revera tunc Jacob nihil de Hraelitis no-

N

E

verat; erat adhuc in limbo expers vifionis bea

Ti

[; fi

ümfa

t& ; quod de fantis in celo dici nequit.

du

ARNWWV

Vzrn2) DtvixNt.

"PMJ lh

633

)

ARTICULUS III.

i

f MOW 4

*

j

De byperdulie adovatione Fivgimi Deipare pre

JH OR w

Jan&is aliis debita.

Áco. B. Virgo. Deipara non tantum cultu

1. &-I.Hæaalï

D

dulie eft afficienda, fed adoratione etiam

: o Mi

1 üfürum ]«

byperduliz honoranda. —ProP.7. pers. Quoties

in Conciliis vera fides de fanétorum invocatio-

Df

ne fancitur, B. Virginis cultus primarium lo-

23 di

Jebboni

cum obtinet : ut in Synodo VII. act. 4. & in

'Tridentino Concilio Seff. 25. in decreto de veli-

ii Htb

quiis e9 veneratione fan&torum.

Et merito qui-

Qu i

dem fanéta Virgo ptincipem locum obtinet;

»o i d (

tam propter dignitatem infinitam Deiparz;

1000 doqur

quam propter abundantiam gratiarum, qua fan-

étos omnes antecellir, ut vere B. Joan. Damas-

f Sid m

€enus Serm. 2. de Aflumptione dixerit :* Dece?

didus Trn

Dei matvem ea, qua filii funt , po[fidere , &9' ab

m p

emnibus vebus adovavi.

omnia vida

Prob. 1I. pavs. Ei per(onee cultus hyperdu-

muli if

lizve debetur, quee participar fübftantialiter per-

: abfentjz Qd

fectionem divinam , atqui maternitas Dei , quee

m Rens. n

vere ac proprie B. V. Mariz convenit, eft fub-

; ln

