egem futürum : licet Zorobabel ipfius ex Sa-

TiX d

lathielé nepos ; Dux Judaorum poft caprivira-

Ytür ejror

tem, Jerofolymatn redierit, ut conftat ex li-

tisq Mef: ;

bris Esdre, Apogeo; & Zacharia.

fitebinti

Jgft. 1. Macchabei,ex tribu Levi prognati,

Xieus [b

centum viginti fex annos Judzis tamquam Du-

ces aut Reges prafuerunt. Ergo Sceptrum de-

fecit a Tuda Sesquifieculo ante , /quam ]Efus

"y lil

im brerdi

Nazarenus riafceretur: natus enimi eft probabi-

lius anno trigefimo tertio, ex quo Herodes

BU

Áfcalonita, deviéto Antigono R. Affamonzo-

Ti Mf

rum ultimo, Judeze Regnum ufürpavit. g.N.

i firni

1 jnicof

conf. Senfüm vaticinii hunc effe diximus: cami

-

llitis irde

tribus "huda acceperit. Regoum in Davide, Jferva-

bit buuc principatum 9 ducatum fuum ,. donec ve-

lis & ultra

fethif d-

"at Meffias.

Igitur Saule rejeéto; domus Da-

vid quadringentos circiter & feptuaginta annos

iil d-

Hiác u

cum magna glorià & opibus regnavit usque ad

captivitàtem Babylonicam. — Poft hanc fola tri-

;uhm bd(ll j '

bus Tuda in Paleeftinatn rediit cum nonnullis ex

i at

À tribu Levi & Benjamin, qui uti & quidam ex

Exefnpfä j

--alis tribubus, quia erant tribui Jüda permifti,

i, . ünam quafi tribum & rempublicam cum hac

conflabant: hinc etiam communi nomine ap-

W

pellas

e

.

lt

16

Dr INCARNATIONE

"n Vatic

pellabantur ; Sudei: fuerünt enim pauci ce-

gr.. , D

teri quafi infiti & cooptati in tribum Juda, quae;

exceptis alienigenis , Ceteros otnnes compre-

lm

hendebat.

Quare etiam tota regio appellaba-

n ls p

«am Afino

tur Judea , Malachie c. 3. v. 4. & patlim iri

Macchabaeorumlibris.

Praterea ad folam tri-

Rifigisle

bum juda pertinebat corona & priricipatus, feu

am, f& j

jus eligendi fibi Repem, ad quam etiam ditio

m vd dice

nl lia

& metropolis civitas Hietofolyma fpectabat;

ubi erat feratus fupremus , qui futnmze rerüm

ha aob

moderabatür ; ad quem Reges ipfi , Résque-

l imvauio

j

Àut; f vd

publice legationes ac lireras inittebant , focie-

tàtem fcedüsque cum Judais inituri, üit conftat

du

ex Lib. 1. Macchabzorum, cap. 8. & 14. & lib.

Wt« po

2. cap. 11. Sicut ergo veré ftetit imperium Ro-

EUMTAURT

manum , quando fenatus & exercirus Romanus

UT 7

confenferunt in ele£tionem Imperatoris, etfi is

J (enfus E

Hifpanus, Thrax; Arabs; aut Pannonius fue-

" tgltm

rit; & ficut hodiedum manet penes Polonos

1 Tlbnt nn

regnum, licet Regem exterum fepe fibi elege-

rint: ita apud tribum Juda manfit Sceptrum &

Lt N

regnum , quamvis Affamonzos Levitas, in

r

eernium aflertee contra Grecos patrie ,. fibi

b

Duces & Reges elegerint.

Cujus electionis

ffthimn[, f

exempla habemus 1. Macchab. cap. 9. v. 3o. &

&t k

.han

€ap. 13. V. 8. & cap. 14. v. 35. 41. Econtrà ficut

Wt q

Polonie regnum ver? interiüffer , fi Turca pef

nf

vim ac tyrannidemSceptrum ipforum & coro-

nam fibi ufürparet: ita quamprimum Herodes

"

Ts t

Afcalonita alienigena regnum Judaeorum , ipfis - |

imelüg

invitis, occupaverat, meritó tunc Sceptrum & — aj r

dux de Juda defeciffe dicitur. . Id quod paulo ;

u

ante Chrifti adventum contigit.

]iw- 2'.'

hn.ïlm H

.

Vzsii DiviNi

?

1 pitci i.

:' Infi. a.

Vaticinio laudato dicitüf i IVori

1 IUd d Que,

XS COmpre.

auferetur « . . Dux de femore ejus W'ZZJ:'] 132

de inedio pedum eyts , hoc eft , de femine ejus;

0 tppels

X pf j

Ergo non íàtis apté explicatur dictum varici-

nium; cum Aflamonsi non fuerint de femine

XLohm t

Juda; fed ftirpis Leviticee. & N. conf. Sufficit

Xipttü f

Sceptrui, feu jus regnandi, aut conftituendi

etim diti

fibi Regem vel ducem , viguifle in tribu ]uda

pethhi,

usque ad adventum Chrifü: hoc enim pre-

z rerum

At v

dictione füa Jacobus diferté intenderar.

l; Mgie. |

Duic. dé femore ejus, non refertur ad conjünctio-

It focie:

; üeonft

nem ; dogéc ; fed velut per füpererogaticinem

additur, perindé ac fi diceret ; multos etiam

&u &b |

Duces interea ex pofteris Judz futuros effe;

pertum .

Sicut C&p. 15. Genef. v: i3. cum Deus dicit:

15 Rorbanty

Et fubyctent eos fervitutey e$. affligent quadringen-

0rs, etf s

tis aniis ; hic fenfüus eft verborum: à natali Ifaac

Vs füe-

: Polonos

usque ad egreffum pofterorum rmorum ex

JEgypto; fluent anni quadringenti; quibus

fibi lepe-

líaac & pofteri tui partim peregrini erunr iri

sptrum &

Chanaan & /Egypto ; partim in ZEgypto fer-

Vitis, 10

vient & aflligentur.

Nec enim in /Egyptà

trie; fib

Iraélie habitàrunt, nifi 215. annis:

eletonis

Colliges ÍL Ad hancé noflram Ííentenrami

.v g. &

ontrà ficit

poffé accommodari, quod Juftinus, Eufebius;

' Athanafius , Chryfoftomüs ; Auguftinus, Theo-

Turca pt

f & coro-

doretus aliique Patres tradunt, per Judam hic

x Eeois 3 &lias eriam tribus irirelligi. — //er1 quod Burgen-

yur, J*

-lis, Galatinus; Joannés Annius & nonnulli

ii cenfent ;

regnantibus Macchabzeis fuifle

xejom &

Ü

qi pl

oneilium fümmum Hebrzorum , ex fenatos

[)I TIO

sibüs

J

18

Drz INCARNATIONE.

at

ua-

At trbum

ribus praetorii magni Hierofolymitahi fept

g [i)€m WI

ginta Judicum conflatum, quod Judai 1110

n fl

Sanbedrin appellant , à voce graeca awr:d Quiov Syn-

siadien d

Nam

edrion , quod cozfeffus latine redditur.

u quod il

etfi concilium iftud initio Moyfes ex feniori-

&mn d d

bus ac precipuis duodecim tribuum collegiffet;

ij olsdim

ut ex Numerorum libro ; cap. 11. v. 16. con-

PUBSD

ftat ; disjectis tamen usque ad fines terre de-

i um .

cem tribubus, penes Judzos folos;qui in Palce-

tírpute

ftinam e Babylone reverfi funt , & rempubli-

i gi t

cam Hebraorum , curi facris avitis reftaurd-

'Sfepfmp D

runt; fupremus iftre fenatus usque ad Chritti

1N f

tempora viguit.

De hoc in libro 2. Macchab:

:dos Tk

c, 1. v. 0. Ícribitur : Populus j qui efl SJevofoly-

o du

mis, €g in Sudea, [enatusques &9 Sjudas , Ari-

Tedom ha

ffobulo anagiflvo Prolemei vegis 6gc.. Etc. 11. v. 27.

Rex Antiochus fenatui S'udgorum ; ? cetevis u-

Md id

deis Jalutem. |Exlib. 1. cap. 12.v.6. — S'onatbas

t q u

i etm fentet

Jfiunmus Suacevdos , €9 feuioves gentis egc. Greca

Xvfti V. editio habet :

Kai " *ysgousim oU

Hs

& mj

[

&Oyoue , 9 Senatus gentis &9c. Senatum iftum

Herodes anno trigefimo repni fui füftuli. Irà

9s

enim Philo fudzeus libro de terriporibus fcribit:

jü'blmonem)

Synedrin ex domo David delevit , $9 | /Ananelum

hxf:'!l ! dj

Qguemdam , atque Synedrim ex^ Profelytis. [uffecit.

ü n

Er Jofephus Antiquitatum Judaicarum, lib. 14.

NT

7

Cap. 17.:

Herodes Regnum ad.

us ompmnes tllos juf

s.

dices €y Regem quoque [üftulit ,

3

oc eft, Hyrca-

KT

. ii

Lfïv.ï

)

num de Prirpc? Aflamonseorum.

1

il

|

7 D.

ïf)ïïe

II Non effe probabile, quod Cajetan

W *

eedict

N VN

in Genefin commenrgmr ; à Jacobo pr

Uuins

bl

t

.

*

Vznsi DiviNi

19

Tif Á ä*ü

taxat; tribum Juda ceterisfore dignioreni

I

propter fpem Methze : adeoque illam in hujus

| Mæ EW:&E)I];&

adventu non fuifIe Sceptro illo privandam; fed

Q N

potius iri eódem confirmandani.

am ;

roe-

T fenigs.

terquam quod ifta opinio récentibus Judais faz

cile effügium ad objecta Chriftianorum prae-

Incoleoif

L V.16. con.

beát; ab ipfis étiaim Judeeis antiquis repudiatur,

165 tetrg de.

qui Scéptri feu virgee nomine poteftatem Re-

»qu in B.

piam; tinà cum SS. Patribus exponunt ; juxta

|

ufiratám fcriptura phrafin; Pf 44. Zrge eui-

M

At relaüri-

jütis ; Vuvga Aeegmi pui: l(ai. 9. Fgam bumerz

u «d Cheii

eju$ && Scepirum exa&foris ejus fupevafii.

2 Machghy

I

IIl Nec fatisfacere ; quod Melchior Cá-

|

|

nus in locis Theologicis; lib.2. c: 11. fcribit;

iid ']eroþ!):

? hr A

Maccliabzeos ducatum tantum ad legem depofiti

MICIL Y

conférvandumi habuiilé , donec furgeret pro-

plietà fidelis; vel qui &os inftrüeret; vel

( a Jïu

Qquem de tribu Juda venturumi exfpe&tabant;

Á dl

t Grea

kx ha& enim fenteritia féqueretur ;; Sceptruimi

juda jatü fesquifzeculó ante Cliriftumi nátumi

yiurin v

tütom iftuni

defeciffé. | Deinde. i; Macchab. 14; v: 41 legi-

bl i

inüs; quod Shudaz $ Sacérdotes eorüm con[en[e-

dbus cribit:

Yunt éum (Simonem) éffe ducenmi fuiüm &9 fumimurmi

? Anandm

facerdoteiti ir cetermum $^ tanto áüteim tempore

depofitum committi riec poteft, nécfoler; Qüa-

f)tiy jffffiï.

proptéer Macchabaos Principes ; véros fuiffe

uri, 1b.14/

Jüdaorum duces; ex libris Macchabeorüm

ia irje

omnes cónfentiunt cüm Jofepholib. Antiquita-

ft, H

Mtum 12. Degigué hac Cani expofitione Judaei

bpportuné uti poffent ad eludenduti Chriftia-

i, Rorum argumentum.

o p l*'fe

i

B

z

IV.Ly-

L .

e

n

20

Dsg INCARNATIÓNE

Cä g ^

^

IV. Lyranus ; Abulenfis , Dionyfius

Wj

thuf. & Baronius cenfent, Sceptrum Juda ideo

i

PATTLE

in Macchabeis non defeciffe , quod hi genere

st

materno ex [uda orti fuiffent , arque eo nomi-

adimeum d

ne principatum haereditarium accepiflent. 7- '

Hebreorum

j hg

vim neque ifta fatis. conftant.

enim commentarii docent, nullam generis ma-

ia

Vodom At

terni rationem apud ipíos habitam fuiflfe. « /Ve-

gun 490f

que documento certo oftenditur ,. Macchabceos

uxoribus e tribu Juda junétos fuiffe. . Ez u bec

j,odureuri

Tiem anmorn

omnia cerra fint, ex libris Macchabeeorum no-

vimus, . eos

zivds; q

folä ele&ione principarum obti-

nuiffe.

ànr A

uod Genebrardus in Chronologia putat;

" Sapnmg

i popufmn hu

Macchabeos , etiam fecundum ftirpem pater-

1 f

nam , de tribu Juda fuiffe , & auctoritare S.Cy-

rilli lib. $. contra Julianum tueri niritur; fatis

Muln,

confuratum eft lib. 1. Macchab. c. 2. ubi Matha-

Va p

thias patrem füum vocat Phinees qui nepos

TM

Amubyn:

Aaronis erat: & ducitur genus ejus ex filüs

Joarib, qui 1mo Paralipomenon, c. 24. recenfe-

irjnfjm,

tur inter pofteros Aaronis.

3 m

dtrimalf

KRTICULUTS:-I,

1N

.....

g ]

dventus probatur ex cap. 1X.

"t (

Ejusdem Meffie a

Dauielis.

Qv í

Otax. Preter feptem dierum hebdoma-

: ?qpulu

l

das, quarum decurfü annum emetimur ,

*

í

a l

Sacra Scriptura alias adhuc prefcribir hebdo-

madas, quarum unaqueeque feptem conftat an-

M

2

,

uT

nis: ira enim Levitici 25. v. $. Deus inquit: '

INume- 1

vïïqlæ mf»:m

[

NE

*

VznsI DriviNo

2X

Jnyfts (

»

ynevabis quoque . tibi

Japtem bebdomadas anmo-

TU Yi

vum , id eff [epties feptem , quee fümul faciumt anuos

IU n o

qua vagit4a novern.

"'Tales annorum climacteri-

IU e0 nory.

corum hebdomades ad emetiendam vitam hu-

Renifent, J

manam olim etiam adhibuerunt Aftrologi , Me-

reonn

dici; & Philofophi, tefte Ceníorino, cap. 14.

T enerts m

libri de die natali.

Hinc apud Aulum Gellium

naift.: AU

lib. 3. Noctium Atticarum cap. ro. 7/rro ait; fe

Micchiben

duodecimam aumorum bebdomadem ingve[fum efje,

. Brut lg

hoc eft; octogenarium effe.

beorm m.

2. 'Talem annorum hebdomadem intellexit

opaum ob

Gabriel Angelus, quando Danielem, cap. 9. ita

alloquebatur.

"Auimadverte [evmonem qg. intellz-

ho vt

ge vifisnem,

Sepruaginta. bebdomades. abbreviatee

Vinem pte.

jumt fuper populum tuum , & fuper uvbem fanttam

Éortre $.

£uam , ut confummetur prevaricatio ,. €9 finem ac-

iaititr, f

cipiat peccatum , $ deleatur iniquitas, $g adda-

2, UDi Math-

catur juflitia fempiterna , &9 impleatur vifio.&g pro-

$$ Qu nes

phetia, &g ungatur Santtus Santlorum. — Scito ev-

ejs ex f

o g anmnadverte : ab extta fevinonis , ut aterum

24 f

edificetur. S'erufalem , usque ad Chriflum ducem ,

- .bebdomades faptem , &9' bebdomades [exagiuta dua

evum : eg vuv[um edificabitur platea €9 muri in an-

l

. gufüa temporum.

Et pofü bebdomades fexaginta

duas occidetur Chviftlus : & mon erit. ejus populus,

d. IX

qui eum megaturus efl. — Et civitatem g. [anttua-

vium diffipabit populus cum duce ventuvo : Q9 finis

nlX exu afütas, c9 pofifinem belli flatuta. defolatio.

m Confirmabit autem pattum amultis bebdomada umaz

obi 8 - es 2 dimidio bebdomadis. deficiet. báflia &g facrifi-

od : Cs evit i templo abominatio defolationis :

P.

Dui mguu

"

&2 usque ad confummationeim eg finem perfeverabiz

!

L

3

efola-

RI

e

Vi

22

Dzg INCARNATIONE

gim. $ l

äe]blatio, Hactenus vaticinium Danielis: cujus

$ l

Pyophen'as

feptuaginta hebdomades ex fingulis annis col-

frV d

lectee fimul numerum annorum quadringento-

dfritts.

rum & nonapinta efficiunt,

uem fenfum non.

«iom dl

Chriftiani tantüm Doctores unanimiter , fed in-

aioen d

ter Judeos quoque R. /Zbavbanel , R. /Aben Efras

gnaom

alitque Rabbini veteres in hoc Danielis loco ex-

.'JHHE[; &JUK &

plicando agnofeunt , ac fimul confuant frivo-

bt *

lam falfamque detorfionem recentium Judeo-

Vlnrendinm

rum, qui, ut tempus venturi Meflize in lon-

vis &i

um & incertum zevum protrahere poflint; Da-

m eenm

fielis hebdomadas ex feprem decadibus anno-

iurio Vefd

rum, aut ex feptenis Jubileis ; atque etiam ex

feculis feptenis confuunt.

Quibus vatio

st ononis:

p

contvadicit,

Nam cum Angelus illas heb

af p

madas meminerit, quarum in fcriptura mentio

s ao i

aife

fit, non poterant effe aliz quàm vel dierum

vel annorum : atqui dierum non fuiffe hebdo-

j .

qmadas, fatentur omnes,

Sequitur ergo , he-

üpmdiinr

W. )

bdomadas annorum effe. — His ita ftabilitis

JDico. Waticinium iftud nuper citatum ex

& t i

Dan. 9. cap. claré evincit; Meffiam dudum jam

t lu

veniffe. ' [ta Tertullianus lib. contra Judeos,

A

]

qed.

M

Vj

cap. 8. S. Chryfoft. Orat. 2. contra eosdem ,

T

Yo30n Qo

Beda, Rupertus, & alii paffim. Prolatur. Ga-

SN

l (ui

briel Angelus praedicit, pro multis & eraviffi-

"r

mis myfteriis exfequendis definitas effe hebdo-

A g

3nadas feptuapinta : ac pranó quidem ait, ab

[

exizu fermoris Regis Perfarum permittentis ;

ut

T

e

^

"mlï&:m

E

4

T

irevum edificetur Serufalemm , olim a Chaldeeis di-

!

Gfæï,';,:;

i

ruta; usque ad Chriflum ducem , fore hebdoma.

p

deà fexasinta novem, 2. Poft has Chriftum

Occi-

| ).lq') C"Wm

.

«

e

29

*

NI

VERBI DIK;INEI.V

23

)ä(lielis: tUt .ædenduxn.

3. In ejus adventu ceffaturas vi-

5 drnis .

fiones & prophetias; q

uia in Chrifto implebun-

Tutrinen,

tur. Mat.11. V.I3. 4. Chriíto occifo, defi-

D Rtfüm s

tura effe facrificia ; Jerofolymam evertendam;

lmiæl') f&d in.

fanctuarium diffipandum ; futuram in templo

] -Aþmä )'1:

abominationem defolationis, eamque usque ad

lls lo .

confummationem & finem duraturam. 74/4u£

nfttnr ftív.

certó coníftat, & Judai, inviti licét, fateri cogun-

lm Judeo.

tur, feptuaginta hebdomadas illas , jam ante

Áf n n

fzecula feprendecim evolutas fi

uiffe :

vifiones ,

tpolfnc D.

prophetias & facrificia Judeeorum defüiffe : Je-

ilns amo- |

rofolymam everfam , fanctuarium difflipatum

anno fecundo Vefpafiani, atque inde abomina-

Qu ettm er

i vdin j

jd

tionem defolationis ad noftra usque tempora in

t5 us heb

:

loco Sancto perfeverare.

Claré ergo & indu-

fptia ao

bitate-ex dicto vaticinio evincitur, Meffiamdiu

T vel dierum

jam

venifle,

füllehehdo.

- Objicit L. Rabbi. Salemon.. Vaticino ifto Cy-

100 l-

rus Períà preedicitur : nam & hic Ifaiee 45. Covi-

libitis

flus muneüpatur. — &« N. Affumpt.

Ab exitu

* citamm ex

ermonis, ut iterum zdificetur Jerufàlem de-

dudum jam

bebant effluere propemodum feptuaginta he-

bdomades usque ad mortem Chrifti oéccidendi,

m Judaos,

quod Cyro non convenit, qui has hebdoma-

Yi eosdem;

hr G

das anteceffit. Occifo Chrifto predicitur fore;

ut evertatur civitas, & 'T'emplum perpetuó de-

s& ovl

d[c hd

foletur : Cyrus autem "Templum a Chaldeis

m dl /

,

j

everfüm juffit reftaurari. 2. Par. c. 36. Cyroitem

mortuo civitas ipía erecta & moeniis cincla fuit.

vitents;

]

Denuique quomodo

Cha]däb l-

* Efdrelri.c.7.&l2.c.2.

I hfbdoma"' D

dCyrus homo gentilis dici poreft Sauéus Sancfo-

TWm , confümmarurus prevaricationem ; ad-

y (

Uctus

0 .

4

—

e

Dz INCARNATIONE

ft

24

duéturus juflitiam fempiternam ? ' Furile ef'go

' aborumChriQ

commentum eft ; quod R. Salomon de duplici

as T

Chrifto (ermonem hic effe ait ; quorum prior

j Dion

shulnmus 1

fit Cyrus, pofterior veró , qui pof? bebdomades

Jéprem & fexaginta occidetur, Hierodes Agrippa,

faces ia

ani ante Chr

ideo nuncupatus AMeffias, quod Judeeorum fau-

tor fuerit & protector.

Nec enim Agrippa

if

deineredus

fenior .-Herodis Magni nepos hic effe poteft,

qui non fuit interfe&tus ,. fed ultione divinà à

y quod cdr

vermibus confümptus, quod pro Deo f& habe-

tf f

fi permiferit; ut ex A&orum c. r2. & Jofepho

um D

19. Lib. de antiquitatib. Jud. cap. 8. novimus.

tinidlotria

iNeque etiam hujus filius Aerippa junior hoc

vf odrnyf

Meftfie nomine cenferi poteft.

Hic enim non

DO

fuit Rex Juda , íed Chalcidis , neque morte

afmper d

violentà fublatus. Etlicet Judeis impense fa-

pf

verit, poítquam tamen eos viderat , fpretis fa.

3 h e

lutaribus monitis füis , arma contra Romanos

tisedne

corripuiffe , Romanorum partes adverfus Ju-

m f

daos fecutus , magno apud illos in honore &

nformpym

ratia fuit , etiam poft Hierofolymorum exci-

d

3 (W n M

ium, tefle Taciro l. 5. & Jofephol. 5. Belli Jud.

M

€. 3. 5. & feqq.

'

Juf.1. Per Chriftum ducem poffunt. in-

3 g

telligi vel Zorobabel, vel Nehemias: quia poft

3

horum duétum Judei non fünt ultra lapfi inido-

i

s ]

lolatriam , adeoque cozfummata. fuit prevarica-

3 mj

dio, Q9 finem accepit peccatum. . N. aff,, Neu-

ter horum fuit occifüs.

l

lo

W«

Duce Nehemia, exzi

W J

férmno. ut itevum cedificetur Sfevufalem: ab illo tem-

^bi

pore usque ad Chriftum ducem; ait Angelus,

euter

Ii][

fgxc hebdomadas 69. ho eít aunos 483. IN

"

J

[ïxlp

ergo

—-

']

V EeRnBI DriviNr.

25

? Elfüf ä' J

ergo horum Chrifti nomine hic indicatur.

Sed

Xnded N

Qüorüm

Dror

ueque Hyvcanus II , ut perperam fcripfit Eufe-

bius lib. g. Demonfítrationis Evangelice : licet

"

2

O A

enim hic ultimus fuerit legitimus Rex & fum-

mus Pontifex Judacorum, viginti tamen & no-

Xorüm i.

vem annis ante Chriftum natum , adeoque du-

tnim Arrip,

dum ante feptuagefimam hebdomadam fuir ab

C df

Herode interfectus. Denique nulli horum con-

Uont divini .

venit ; quod ceffare fecerit peecarum ,. & in-

Uto fe habe.

duxerit juffitiam . [empitergam : nam ut Judeei

t JOfepho ,

|

poft captivitatem DBaylonicam nunquam relapfi

$ noimis,

fuerint in idololatriam; inexpiabili ramen flapi-

lav'lumor lx

tio eos fe obflrinxiffe patet ex eo , quod cum

i um nor

anté ob idololatriam fiepe füis hoftibus traditi,

; Qu more

veniam femper obtinuerint, nec umquam ultra

* ineagk |

eunos feptuaginta fervierint, nunc plus quam

1 pretl.

fexdecim f&cula e patria füa in omnes terre

tra Aomapos

plagas disjecti fine Rege ; fine duce, fine facris,

9

iraris .

Ni-

gentium omnium ludibriis exponantur.

| honore &

mirum zmpleverunt men[uram patvum fuovum par-

Vorüm exc-

ricidio, quod in Metfia Dei Filio commiferunt,

; Beli J

Mat. 23. v. 32.

lifl..2. In Hebreo pro Saz&us San&oyum ,

poftnt in-

: qui poft

legitur, Sauéas San&itatum. Erpo hebdoma-

des ille rmagis videntur effe infümendas ad

lipfiinide

Minecati-

dimetiendam durationem templi à prima ejus

everfione, usque ad alterum ejus excidium füb

a N

vemia, t *

'Titofactum: nam pauloinfrà hoc eodem nomine

abilbitt-

* Vivl JKodefb , appellatur fan£uarium , non

ts everó Mefflias.

Ita R. Salomon. &. N. conf:

Nam imprimis a prima templi everfion

9, du-

Dd

D

j

no ii.

m d

e

VR

26

Dzg INCARNATIONE

ho II. Sedecie facta, usque ad alterum

Is ;mrivim[i fe

excidium , Tito duce , non 7o. fed plus quam

,pünremi

Ioitur hebdo-

PT GU

92. hebdomades decurrerunt.

madarum initium non peti poreft a prima ever-

n it;

fione T'empli , fed ab exitu fermomis , u iterum

gf

adificetur Tevufalem , h.e. abedicto Regis Perfa-

rum &c. Deide initium & decurfus hebdoma-

j z Dnel

darum non recenfetur ad durationem templi

»qi quidqua

compurandam , fed ad fignandum tempus ad-

s ld An

ventus & mortis Chrifti ducis.

VA N

Praterea 70,

hebdomades non defierunt in 'Templi unctio-

s d

nem & coníecrationem , fed in ejusdem pro-

auus

fanationem & dejectionem perpetuam. — Jeui-

ipm Chenue

que l. Sanedrin Hierofolymitano, cap. E/le bag-

sd, XB

ao F

golin. fcribirur : Quinque ves defuevunt in Jecuudo

temnplo , que fuerunt in primo [cilicer igtis , avcas

1hom vaticin

uvün coetummüm , oleum un&lionis, €9 S. Santtus

27 eco

Quod. eriam legitur in libro, Midrafch. cbar

& i«

Bajcb[cbirim i. e. expofitio Cantici Canticorum.

At d

Non poflunt ergo verba illa rextus. hebraici;

Srahmorm j

ad uugendum Santiitatem Santlitatum ,. accipi de

"tünre: n

'Templo , cui usque ad excidium füum unctio

P Em

defuit ; fed íoli Meffie congruunt, qui eft

I

fons omnis fan&titatis: & quem etiam auctores

D

[

um l

libri Talmud , nomine juf'zrie fempiterme intel-

ftt .l (

:

TTR

li

ligunt, tropo in Scripturis Sacris valde ufitato,

cüm forma pro toto concreto fümitur: prout

ühlt d [

t

etiam in politicis Pontifices, Reges & Principes

compellantur , /zz&itas, Majeflas, [evemitas,

!

IN

Uwr

Gelfirudo.

Hinc etiam patet latum difcrimen ;

st

KT

A j

cur per fanélitatem , in fine capitis pofitam, fan-.

4"3 Tf

&tuarium feu "'emplum intelligatur : adjungi-

t

tur

T

W

A|

h. H

: VgnBI DiviNi.

27

ilenm :

b

tur enim civitati per ''irum diruende ; econtra

& plis Qum

LITN

y. 24. fübditur expiationi peccati, & juftitiee fem-

iternze adducende , que quidem a T'emplo

'Qprima Qnt.

P

DI

P

reftita non füunt , fed a Meffia praftanda effe

) N2 Df

Rabbini ipfi fatentur,. & prædicitur etiam Iaise

€.53. V. 10. & feqq.

As teldom.

Oljic. 2. Daniel non poftulavit adventum

Ontm templ

Meffie, aut quidquam de eo noffe voluit. ergo

D empis a.

vaticinium illud Angeli non erat de vero Mef-

TM

ja, &. T. Ant. N, conf. Prolixà oratione con-

Ti od

Jisem pr. |

feffüs eft fcelera Judaeorum ,. propter que ex-

cidium civitaris & Templi, & captivitatem

um i.

p Elrhg.

Babylonicam meruerunt, ac veniam illorum

precatus eft, & Hierofolymorum ac Templi

Tut: j j

reltaurationem. . Hac occafione capta Angelus

LTA

ei Chriftum vaticinatus eft, qui fua morte erat

& df

expiaturus peccatum & juftitiam fempiternam

li r

addu&turus.

Cui etiam fatum urbis, 'T'empli,

Canticortm,

i5 hébraics

& gentis totius adjunxit. ItaRupertus cap. 16.

Commentariorum in Danielem. Et Daniel ipfe

; &dpid

videtur innuere: nam v.20. ait: - Canque adbuc

Qom ündlo

loquerer—, eg orarem; €9 confitevev peccata qmea, e9

, qiidi

peccata populi mei. dfraél .. A4dbuc sme loquente

m andores

àm ovatione , ecce vir Gabriel £gc...Sic etiam Chri-

i inte-

ftus Jo. 4. Samaritanam de aqua communi lo-

Adevftato

quentem evehit ad cognitionem aquae fpirirua-

r; prot

lis, feu gratiee.

x Dringge

Jufl. 1.

Vaticinio ifto, item illo Gen. 49.

; [5« . punquam ufi fuerunt. Chriftus & Apoftoli ad

l dlfoW;

demonftrandum Judais adventum Metfiee. Er-

di5!. ^ ego non videntur fatis effe efficacia ad convin-

r; u

[

cendcs Judaos.. x N.conf. Duo ifthec ora-

cula

4

e

Vrl

28

Dz INCARNATIONE

f [iot06:

cula adverfus Judeos proferri tunc temporis;

siiminet

nec opus erat, nec expediebat. [. Non erat

j proxi,mo :

opus probari, propius abeffe Melfliam: eo

aune , &

quod vulgus eequé ac doti pro certo haberent,

qque n omne:

in proximo ejus adventum efle.

Hinc Samari-

m fCCi ent;

tis illa Jo. 4. Scio, inquit, qu Meffuas venit.

stf

Et Cornelius Tacitus l. 1 z. Pluribus , inquit, per-

dntlforqu

fuafio iuevat , antiquis Sacerdotum litevis contineri,

Í

Qlï'

ut valeres Oriens , profetdíque. Tuded verum poti-

qentur.

Suetonius veró in Vefpafiano, c. 4.

lp Bs C

2 Anpelus

Percrebuerat , inquit ; Oriente toto vetus &2 con-

1 hbdomsd

Jüaus. opimo , im fatis e[fé , ut eo tempore. Juded

profe&t vevum. potiventur.

Sed & Julius Mara-

at g

E hb

thus füb ipfüm Augufti Czefaris imperium pra-

dixit, fore, uwt maturaeuitevetur imfantem , qui

napts d

in totum univer[um imperium exercerct. Id quod,

1 p Qu

fíecundum Suetonium, adeo exterruit Romanos,

39 omnibuse

ut edito fenatüs confulto vetuerint füfcipere in-

ssinpoliung

fantes maículos ,. qui füb certum tempus evo

aderfap

vl

illo nafcerentur.

tiscetm i*

Igitur hoc folum Ef JVa-

zayeno probandum íupererat ; f& effe hunc Mef-

'aleui,

MM

NUW

VY

fiam, quod ex dictis prophetiis Gen.49. &Dan. g.

concludi trunc nondum poterat, fed ipíe innume-

z o

ris prodigiis demonftrabat ; f&epe Judais inge-

A um v

minans : Sceruramini [criptuvas : & ille funt quee

tl pj

teflimonium pevbibent de me €jc. — Ja. $. capite,

"

ubi pluribus argumentis fe Mcfliam effe often-

d

dit.

II. Duobus illis teftimoniis tunc uti non

M

expediebat.

Quia fi tunc temporis , ubi illa

AX

nondum erant omnino ira evidenter impleta,

& cüm aliquaadhucumbra magiftratus fupremi

M

ml

N -rton

obverfabatur, fpes etiam ac defiderium reftau-

il

T

randi

VrnBi DiviNE

^

x

9

*tmy, fimdi Regni Judaeos afficiebar, Chriftus & Apo-

: ANOD r

ftoli de ablato in perpetuum Sceprro, de urbis

Melfüm: 9

& Templi proximo excidio , de perpetua loci

T0 hbt

,fan&ti defolatione ; & gentis Tudaicee. reproba-

I Sumr.

tione, atque in omnes orbis p'agas disjectione

M Vf v

mentionem feciflent, adeo íuperbos eorum

» Iquit, d.

animos exacerbaffent, atque aliena(fent abs fe ,

GU

ut ne füftinuiffent quidem preedicationem Evan-

T o geliam audire.

Quapropter Chriftus fecreto

Xlo, c. 4

iftheec diícipulis fuis tradebat.. Mar. 24.

f05 ( tj

Jufl. 2

Angelus predicit ,. fore ut intra

rA has LXX. hebdomadas jryer accipiat peccaturm.

Y

!

|

V

"

ts Ma-

Atquiinterea adhuc graviíTima crimina commit-

petum pre-

tuntur. Ergo hebdomadum illarum numerus

nondum expletus efle videtur.

EK. Precdicitur,

Ifatmt, q

t quo

fore ut per Chriftum peccatum definat, eo

"Ut Romanas

quod pro omnibus erat fatisfacturus ,. & hic eis

Áiipetein

omnibus impofiturus finem , eaque abolirurus;

quantum eft ex fua parte.

Deinde , quia Chri-

fmpis evo

j

Jb N-

ftus nobis ceelum aperuit, füftulir idololatriam;

: hünc Me

;

:

diabolum füperavit, tamque efficacem gratiam

& facramenta nobis contulit , ut , fi velimus;

g. 8Du.j

At-

Yfeinnume-

facile peccatum omne (uperáre poffimus.

que hic genuinus vaticinii fenfüs eft ; non ve-

xizis inpe-

]e i qut

ro, quod nulli poít Chriftum committenda

int peccata.

,5. cipits

dffe oltr-

Ob;. 3. Ipfi Chriítiani inter fe diffentiunt

gnc uti t

in computandis LXX. hebdomadis. Ergo argu-

menturm ex vaticino Danielis 9. adductum non

is, iil la

|-

r inpib [

probat, Chriítum veniffe, * N.conf. Erfi,

defe&u documentorum in tanto temporum in-

usf

Iervallo:, in unam exactamque annorum com-

n

d -

putiv

e

VgRI

30

^ Dz INCARNATIONE

putationem convenire chronologi hucusque ri6ri

, & Eul

j diorum.

potuerunt; non taten ideo LXX. illas hebdo-

"

madas evolutas; & prophetiam impletam effe ;

i

aidot

negari poteft.

Conftat enitri multà accidifTe ;

. xrli Hia

g n A

qua in hiftoriis profanis & facris; atque in ipfis

etiam divinis paginis legimus ; quoruni tameri

du d.

s du p

chronologiam accutatam pertexere pene inmis

potlibile fuetit.

df qinge

z2 Vipuem:

ARTLECULUS II

gemdim &t

tgitpt v

JDe initio LX X. bebdomadum, Danielis cap. IX.

switi Datie

'Ota 1.

De exordio LXX. hebdomaduni

ts d

Danielis refert B. Hieronyrmnus opiniones

f i, qu

octo varias, quee füa eetate inter erüditos verfa-

Dtg, N

bantut.

Benedictus Pererius earum recenfet

us LX

quindecim ; quibus ipíé deciriam féxram ram-

n fedtini

quam probabiliorem adjicit.

Ut aüteni ex his

tiotifim.

eas, qua& propiusa vero abfünt, expendamus;

tsf fir(

ciendum; quatuor edicta ab Regibus Perfis in

ttetdtirmn

grátiam Judaorum edita facris literis configna-

tlttpids x

Yi

Primum dàtum à Cyro , qui captivitatem

2

d erddend

babylonicam laxavit. 2. Paralip.

6.. V. 22. &

j. Esdr. 1.

"lterum a Dario Hy

h

Ri ümdn d

aspis Filio.

"t ii

i.Esdr. 6. atino Regni ejus fecundo ; ut nota-

Tertium ab Artaxerxe

"vt

,tur z. Esdr. 4. v. 24..

30, eppf

Longimano anno feptirno regni ejüs. l. 1. Esdr;

€.7. Quartuin ab eodem , anno regni vigefimo;

DO( lt

1.2. Esdt. c. 3.

$

INota 2. Quatuor hec Regumi edicta qua-

e ii

Vilügr

tüor diverfis opinionibus anfam preebuerunt;

A"ïfü

Quarum prima eft Clementis Alexandrini 1. 1;

msa(l

Stroz

litqy

...M

E

VERBI DiviNr

31

'hqcusquüh

Stroómatum; & Eufebii lib. 9. Demonftrat.

h IHHS hebdu

Ropletim f

Evang. & áliorum, ordientium diétas he-

bdomadas ab ediéto Cyri Perfze. — Secunda fen-

Ntà acciie

tentià eft Cyrilli Hierofolymitani catechefi 12.

Tij

initium earundem hebdomadum petentis 'ab

NOrüni tine

edicto Darii Hyftaspis.

Feruiài neutra harum

KE g j

opinionum admitti poteft. Namedictum Cy-

ri prodiit fere quingentis triginta tribus annis

Ill

aüte &ram vulgarem: edictum vero Darii Hy-

ftaspis eamdem aeràm vulgarem natalis Chrifti

Cüm econ-

ii b j

ánteivit quingentis viginti annis.

trà féptüaginra Danielis Hebdomadze quadrin-

hebdomi

getitos nonapinta anrios non excedant.

Ts opiti

Tortia opirio , quee eft Julii Africani, Theo-

erüditosved

édrüm reol

oreéti; Bede, Ruperti; & aliorum , computat

Hiebdomádas LXX. ab anno vigefimo Artaxerxis

Q x

Longimani, fed tantum per annos lunares. Nam

t aütem a

etfiabanrio vigefirno ArtaXerxis; qui, etiam Julio

expetius

Africano tefle; fuit Olympiadis 83. annus ulti-

dbus Par;

inus; üsqüe ad mortemChrifti;que contipit annoó

ris conlim

quarro olytpiadis 202.; flüxerint rantum anni

Captiviis

477.; aut excludendo utrinque ultimos ; anni

2

& v2

475.; quia tamen annus lunaris folari minor

i

49pis fj

eft undecim diebus, haberque tantum 354. dies,

0.j üt

cüm folaris econtra 365. diebus confter, anni

) Artaxeti

folares 475., eonficiunt annos lunares: 490.;

nERG

qui funt LX

dictg.

X þebdomades ab Angelo pre-

j vipdim

uavta opimio fumit annos communes feu

ldu

folares ; fed incoat hebdomadas ab anno fepti-

n $no Artaxerxis, qui eft quartus olympiadis

andfm lz

$0.; & Urbis condite 297., a quo usque ad

n

bapti-

*

e

TT

32

Dsz INCARNATIONE

. Bu

baptifrnmum Chrifti, & annum quintum de&

—

od Q

inum Tiberii Cacfaris , .qui fubannumquartum

«s

olympiadis 201. ; & 781.

Urbis conditz acci-

, qidan

dit; fluxerunt 69. hebdomades ; fei anni 483;

3sm menibus-

Deinde in medio feptuagefime , & ultimee he-

Hb n

bdomadz , id eft, anno 487., & Tiberii deci-

ino Octavo, occifus eft Chriftus.

Ita ut feme-

a qiue t

; lo menfe

ftri, ac wibüus poft Chrifti mortem annis , he«

sequtt: d

bdormades LXX. five anni 490. definant. .Se-

zentinm Mtam ante alios eevi noftri eruditos viros;

v f axom

ram orthodoxos;, quam heterodoxos; olim jam '

od

tenuerunt Cedrenus in Ártaxerxe.

'Theodore-

ii vernm

tusait, Artaxerxem mififfe Esdram & Nehe-

(Omtnts lin

1 tb d

miam, ut muros Jeruíalem edificarent. ^ Sed :

& Eufebius & paífim alii chronologi idém in- !'um; w

nuere videntur, dum 490. annos, id e(l fcptua-

27

ginta bebdormadas numerant a 7. anno Artaxers

: Aftinus, T

xis usque ad Chrifti paffionem.

Cum quibus

L. heom,

Dico.

iÜli: um

Septuaginta hebdomades , ab An-

gelo praedictz, incoande fünt ab anno feptimo

;üïe,' fard

Artaxerxis Longimani , & per annos folares de-

Vaf

ducendz.

Probatur... Hebdomadum feptua-

Jimgumento

ginta ininum repetendum eft ex aliquo tem-

mvdnr,

pore quod Scriptura defignet; — Ergo vel ex

odl

anno primo Cyri, velanno 2. Darii, vel an-

"ts h

n

PA

j

no feptimo ; aut 20. Artaxerxis : neque enim

L

[

afferri alia tempora poflunt , quibus fuerit exi-

M

10 Chr

zus , ut itevum ediicetur. Sevufalem.

Atqui !

initium illarum fuümi non poteft ab edi&tis Cyri *

"

u

i Qu

W

Tünt

& Darii , ut ad primam & fecundam opinionem?: z

|N

i di

d

modo probavimus. |/Vegue etiam peti potefta u '

20. anno Artaxerxis, Ergo debet peti a 7mo

ahnno "

[

"u

hs

4

Vrnsr DiviNi:

33

f20-

QUntüm dggi:i àniee Ártaxerxis. Prolatur altera pavs 'a/]fzmþ

Mülqure ! pg.

Hypothefis, quz ab anno 20. Artaxerxis

UWüeg orditur hebdomadas; duplici difficultate impe-

"im& ditur: 1ma, quodcontra Scripture Sacrae con-

Wime füetudinem meníibus tántum lunaribus utatur;

st Namerfi Hebraei Iunaribus menfib

uterenturj

liwfm tamen anno quoque tertio ex dieb

qui excre-

Tap, h, verant; addito meníe embolimo lunares annos

«luy, $, folaribus eequabant : ut & ceterarum gentium

It ehronologiz fe accommodarent ; & fervarent

Wsonig Pafcha tempore ab lepe ftatuto ; fcilicer poft

Tsb £quinoctium vernum r4. die primi menfis:

im&Này -alioqui; cum arinus lunaris minor fit folari , f2e-

u$ pe Paftha celebrare debuiffent vel ante eequi-

mïggndm, nocium vernum ; velalio meníe ; quam pri-

d mo. "Zhera opizionis hujus difficultas eft , quod;

umimg; Ut ulius Africanus; Beda & Rupertus ipfi cen-

