nem juftirie N. — Perfe&io creatura , qualis

n n

eft anima Chrifti, per accidentia confumma-

s p

animi pulchritudinem *

Uï B' Fulgen, *

tur!., quz ad debitam

u

Cc 4

difpo-

Dz INCARNATIÓNE

408

d

v a

difpofitionem & connaturalem operandi mo:

dum neceffária omnino funt, nec a Verbo fup-

li

l

)

leri proxime poffunt : licet dici queat,' Ver-

b

urn per fe (anctificare perfecte intenfive, con-

Wvlt

.;

ferendo fanctitatem , quae eminenter continet

ä::oro.

AL

1

ac fecum affert dona illa omnia juxta nature

affumpte capaciratem.

p d

f

af at

Jnfl. Unio hypoftatica elevat humanitatem

immediate ad efle divinum , ergo. etiam ad

der, n

Operari divinum immediate fine habitibus fü-

ia d

peroaturalibus: operari enim fequitur effe,

tmOriig

& A. Confeg. Sanctitas fübftantialis , quae ex

b d

unione Verbi & Deitatis proxime communica-

ie, qued

tur, & confert effe divinum humanitàti , eft

hat

Dam ii

predicatum morale & non immediate activum:

actiones autem divinz virtutum füpernarura-

flusma

lium requirunt principium phyficum & effe-

dint, r

éivum.

Cum ergo Chritti humanitati non

I qur

poflit communicari immediate omnipotentia

tetnm nà

divina, ut dictum fuit ad object. 1, a. 1. opus

tÁtreen

eft, ut inftructa fit habitibus virtutum infüfa-

RT

rum, quibus reddatur porens ad operationes

| t LT

divinas & fupernaturales ; ne in hoc genere

Kl

deterior fit Angelis & hominibus , qui his prin-

IOT

cipiis intrinfecis & permanentibus, tamquam

/ Ms

potentia agendi fupernaturaliter divinicus'do-

ELLOT

nantur.

| N

Obj. IT. Gratia debet effe proportionaia

L

dignitai Chrifti : fed hzc eft infinita fimplici-

| Pt Qu

ter ; ergo & gratia Chrifti, — , diff. Maj. De-

| Mi

bet ejus dignir:ti effe proportionata omnimo-

Est

dis N. debet effe proportionata fecundum or-

.

dina-

*o 1;0

D

-

"

[

Vzrnsi Diviwr —

409

Jetendi m!

dinationem divinz fapienriee C. — Etiamfi dare-

iWetyt,

tur gratia fimplicirer infinita , nihilominus di-

Qu J

nitati Verbi proportionata omnino non effst.

"enüVQ Tl

Sufficit ergo ita effe infinitam , ut explicatum

TUeT Qu

fuit corollario 2.

Jültt n

Iufl.Non apparet, cur gratia Chri(ti per

tot actiones bonas , more aliorum hominum;

QU

aucta non fuerit , cum S.ScripturaLuc. 2. v. 52.

00 etm j

teftetur , Jefüm , ficut eetate ; ita fapientia &

ibitihos f

gratia profeciffe. Ergo potuit augeri in infi-

Ttur efs

nitum Chrifti gratia , contra, quam coroll. eo-

f QUE er

dem dicitur.

x. IN. "4ntec. Plenitudinem gra-

um

tie, quz,decebat humanitatem Verbo unitatn,

ii d

habuit primo inftanti conceptionis, quo. etiam

tütudir,

Deum intuitive vidit: at in ftatu ifto gratia am-

n m

plius non aupetur.

Poftea vero etate propre-

yiun d

diente , per plures actiones externas oftendit

TT

indies, quanra apud Deum gratia polleat : un-

Onojpatnt

derevera magis profecit apud homines gratia;

1,L1, 0i

i.e. favore externo.

ium infof

werer. Utrum gratiis actualibus indiguerit

Chriiti humanitas ? m. 4 Anime Chriíti ad

pertionis

hoc genee

a&tus füpernaturales efficiendos opus erat auxi-

lio gratig actualis adjuvantis eeque. ac: nobis.

jü lispri-

5, rmquim|

Actiones enim hoc ipfo quod fint füpernatura-

les excedunt vim aétivam nature create , cu-

duf . -

jusmodi eft Chrifti humanitas.

Sicut ergo a

a&us naturales more omnium hominum indi-

roponiamh

|

mits ii

gebat concurfu Dei naturali: ita etiam ad a&tus

füpernaturales Neque perfonalitas Verbi fup-

a

m t

plere quidquam in hoc efficientis caufze genere

concurfüs a divina na-

[

feqriimpotuit: cum talis

tura

(ecundumd;;::

C a

|

|

410

Drz INCARNATIONE

fi

tura proxime proficifci debeat, quee Perforiis

um

tribus communis eft,

f

r

E. /]. Auxilia gratize excitantis feu praeve-

| m

"s

nientis fünt illuftrationes intelle£tus & piee mo-

guel h

tiones voluntatis; orte in nobis fine nobis libere

1 quibusüöä

'cooperantibus , urgentes ad declinandum ma-

&W] mmzrüm )

lum, & exercendum actiones bonas, füpernatü-

ht quzmor

rales praefertim.. Queis quidem gratiis actuali-

s ii

bus Chriftum hominem non eguifle.probabi-

ii n

lius tenendum eft : nam intelle&tum ejus fatis

lm

illuftrabant intuitiva Dei vifio ,. & fcientize in-

fjrmormm a

fufze ; voluntatem vehementiffime inflammabat

|mis du

neceffaria & ardentiffima ; qua in Deum fere-

ïx(gï.ixæmxxï', j

þ'atur, caritas,

D

vutn vt

ARTICULUS Ill

| i

De donis cou[equentibus gvatiam collatam humati-

]l

fufiuna

DA

tati Chrifhs.

t5 I

,

Q/a 1. Etfi omnes gratie doza Spivitus Sau-

uT

&ifint, fpeciatim tamen & magis proprie

gtl

hoc nomine cenfentur habitus quidam , queis

jei, fin

homo bene difponitur , ut fit facile mobilis ad

| t r

operandum ex peculiari inftin&tu SpiritusSancti.

j rf j

Dona ifta, que S. Thomas, 1.2. q. 68.a. 1.a

Md

virtutibus infufis diftincta effe probar, feptem

|

rb

ex I(àie c. 11. v.2. enumerantur, quorum qua-

e| Ial

tuor, puta ; Zzzelle&us, fapientia, fcientia & con-

&l d

flium , pertinent ad potentiam cognofcentem:

lil ferm,g,

tria, fc. pietas , fovtitudo, &timor, voluntatem

| 1 )

atüciunt.

-

E

1. Gratie pratis datee dicuntur a S. 'Tho-

, "uünymo

mhà, 1. 2. Q- I 1. a. I. operationes quaed

am feu

]

- a&tus *

4

"

V ERBI Dlvfm.

411

qUæ P erfgn,;

a&tus füpernaturales divina virtute editi ad con-

firmationem fidei vel aliorum profectum po-

Mu

tius, quam operantis utilitatem.

NNovem ea-

us & Plæ [m

rum recitar Apoftolus 1. Cor. r2 v. 8. &cfqq.

£ QObl

Inátdti n

ex quibus tres ad perfectionem cognitionis fpe-

&ant, nimirum fídes , fermo fapientie , & fermmo

, fipem.

Titis ii

Jcientie: quatuor ad doctrinee confirmationem,

ut gratia. Jauitatum , opératio virtutum , propbe-

if r

zia , difevetio fpirituum: reliqua duo pronuntian-

um oys (

di facultatem juvant; ut gezera linguavum , &

. Jentt i

evmonum ümtevpretatio,

Utrum gratie iftee

m

pratis datee in Chrifto fuerint , nunc breviter

à Dam i.

difpiciemus: nam de graria [auitatum, &deope-

vatione virtutum , qua& ad poteftatem faciendi

li

[

miracula pertinent; item de dono prop/eziz ; in-

immn

fra fufius agendi locus erit.

Dico 1. In Chrifto fuere omnia dona Spiri-

tus S. Probr. . Yaize.l. c. Egredietur vivga deva-

if -

dice Sfeffe , &$ flos de vadice ejus alcendet, — Ez ve-

tgspyi

mini; fpiitus fa-

quiejcet fuper eum . Spiritus Do

àm, qui

pientie, €g intelledus , [pivitus cenfilà , e9 forti-

emobiisa|

tudinis , [piritus [ciemtie g pietatis , 9 veplebit

rsfundi.

eum [pivitus timovis. Domini.

Atqui hec de

TTR

Meffia preedicta effe, non Ss. Patres tantum,

; fqn

Cyrillus in h.l. Origenes homil. 6. in Numet.

gnm Q*

Iren. 1. 3. c. 10. cont. Haeres. Athanafius ]. de Fi-

jentin r

defüa. Auguftinus l. r2. cont. Fauftutn, c. 15.

pao(att

Bafil. ferm. 5. cont. Eunom. c. 14. Hilerius, can.

, Vil

15.in Mat. Ambrofius ferm. s. in Pf. 118. Sed

ipfi etiam Judeorum Rabbini fatentur , tefte

yiil

Hieronymo, in hunc Ifai;e locum. " Ergo.

] q!lædim

[

Probr.

j

415

Dz IuncanNATIONE

Probr. IJ. Argum. S.'Thome hic q. 7. a. g.

^

gt

p

«t

Dona Spiritus Sanéti perficiunt potentias , ut

sditt

facile queant moveri a Spiritu S. ac inde diffe-

ri

runta virtutibus infufis , que ex propria ho-

M

fl

ii

neftatis motivo tendunt in objecta: atqui Chri-

ftus facile movebatur /a Spiritu S. juxta illud

m;m

"A xif'g

"J,

j

ii

Luc.4. Jefus autem plenus. Spiritu S. veave[fus eft

j

a Jordane: eg agebatur a [pivitu n defertum.. Ad

,

i,.u:fil

hzc a Chrifto, ut capite; omnis gratia, & quae

;j,'»:wwndï

illam fequuntur dona in nos funt derivanda ;

g X

n

V

ergo oportebat ipfa in Chri(to effe; & ita qui-

ii

]

em,; ut ex Patrum modo. laudatorum inter-

!u j,irilt W& :

i L on

pretatione colligitur, quemadmodum commu-

nia fünt omnibus juftis;; & coníequenter ; pro-

lhs, f

fim: d

ut fünt diftincta a fcientia beata, & infufa,

Dico 11. Chriftus habuit omnes gratias gra-

àt, v

tis datas, que hominibus aliis communicantur.

fa.

Ita Theologi omnes cum Magiftro in 3. diftin&t.

hu hd

13. & S. Thom.a.7. & Probant boc argum. Do-

It q

na ifta ideo dantur ; ut Doctor idoneus redda-

tiitonem

^ hd

tur ad perfüadendam , explicandam & confir-

mandam doctrinam & myfteria fidei: atqui

; It

r (

Chriftus non folum eft Do&tor primarius fidei

noftra , fed & caput , fons ac difpen(ator ha-

lp

rum gratiarum ornnium in Ecclefia fua, ut in-

quicein d

quit Paulus Ephef. 4. v. 7.. Urde ficut m capite

; ld

Junt omnes [enfus s ita in Chriffo gratize omnes que

L adwm

ab ip[o in uos transfundi debueve , ut fcribit Au-

; d n

gu(tinus füb finem e

pift. 57. . Quem etiam in

Oi

fenfüm Joan. Chry

foítomus hom. 11. in foan-

( UIMIGIH jl

nem ; plähitudinem gratiæ Chrifti exponere

l OR Q

y'idetur.

Hoc

3 ( nj

!

"VzmB1i DiviNt

413

fhjcq,m'L

Hoc tamen difcriminis inter Chriftum &

X

Do&ores alios interceflit, quod in his donailla

icinde dlï

ratis dara effent folum per modum auxilii tran-

Pmpfiæ hg

feuntis: in Chrifto vero fuerint permanenter;

iC

er modum habituum queis pro fuo arbitrio,

Y Just ii

cum vifüm fuerir, uti porera, — Id Theologi

mj

& Patres fümunt ex illo Ifaie: Requiefcet. fuper

zg-fa'tm,v, Mil

eur Spivitus Domini: & Jo. 1. v.33. Super quem.

T&[iä, &quæ

videris Spivitum de[ceudentem , &g manentem fupe

Grivingy

euim.

Sed & tanti Magiftri dignitas id exige-

s &t (

bat, qui eva? docegs, ficut poteftatem babens ,. €9

Num inter.

$101 ficut Jcribee eorum &g. Pbarilai. qul). 7.v. 29«

I QORQTQ

Ob. 1. cont. 1. Concl. Dona fapientia , . iutel-

Rtiet .

le&us , & fcientie tantum dantur ad juvandam

Anfif

fidem : unde vel obícuritatem aliquam inclu-

d Qriym.

dunt, velcerte imperfectionem , qua fidem

QR

füpponat; ergo Chriftus , qui fidem non ha-

1n; diid|

buit, his donis non videtur eguiffe. w. V. 729f.

t D. .

Dona illa quamcunque abftra&tivam de Deo

as redn. |

cognitionem juvanr: cognitiones autem ab-

m a eont. |

ftractivae de Deo & rebus divinis erant in Chri-

fdbi: ag

fto; igitur Chriftum non dedecebant , cum nul-

lam includant obfcuritatem, fed eo modo quo

mris fide.

vnfuor -

fapientia & fcientia de divinis myfteriis judicanr,

li, tti

quod creditu digna fint, vel Deo confentanea;

certo & evidenter enuntient.

Intelle&tus vero

a u

jg O

fi eft ad judicandum , aliquem modum eviden-

x fbrde

tie & claritatis habet : fi vero eft ad perfecte

k eimi

concipiendum divina myíleria, proprie nec

claritarem , nec obícuritatem habet, fed per-

E

lgt

fectionem quamdam , qua: has conditiones non

requirit.

]

Bl

Iuft.

l

414

Dr INcARNATIONÉ

puigs

Infl..x. Modus, quo per donum confili

j

.W

und

judicatur, requirit dubitationem , ergo Chriíto

:

d

L

j

non convenit.

&-'M AnfeC.

A&us talis con-

ol

quain*

filii eft abfolutum judicium de rebus agendis ex

fpeciali inflin&tu Spiritus S. proveniens : qui

gl

quidem modus cum fit perfectiffimus , multo

[ n;gfaiï] d

magis Chrifto, quam aliis convenit.. " Quodfi

unl R. Jþf- !

ig lia

prudentia infufa vel acquifita, alieque virtutes

morales in Chrifto fuerint , cur non donum

guan, t

confilii ?

j $t

Znfl. 2. Homines ad pietatem , fortitudinem

& n q

& timorem magis a Spiritu S. moventur, quani

V. Dj

aíe, ita ut non fatis percipiant, quomodo aut

xirvds, « u

qua ratione moveantur: atqui ita moveri Chris

«t m al

ftum dedecebat ; ergo.

B. ad Maj, Modum

m Orrs

operandi horum donorum íecundum íe non

fim peneyt

TU mnent

requirere, ut qui moverur non percipiat di-

ftin&te & clare a quo , ad quid , & proprer

Adlatrya

quid moveatur, utiis, qui per fidem ambu-

EUTTE

lant; obvenit; fed hoc folum donis illis effen-

Pnts FD

tiale eft, quod fecundum illa moti , ex peculia-

bt t l:

ri Spiritus S. inflinétu agantur ad operandum;

: f;umzm;m t

ac fepe prerer ordinarias regulas. rationis;

VOLO

etiam füpernaturales, queis prudentia infufàre-

"vt feümp

gi folent. . Atqui hoc modo agi Chriftum non

BIN

dedecebat, licet motionis ejus & principium,

4 g li

& rerminum fcientia beata, & infuía probe

"inuif

nofceret: neque enim indignum creatura; qua-

H f

lis Chrifti humaniras, eft, fic moveri a fupre-

CO d

mo principio, h.e. Spiritu S.

3 hod

Jnfl. 3. 'Timor eft mali imminentis fuga cum

N f

trifliia quadam & animi anxietate , ut adver-

e

(Udn n

tuat

— ...-...;

1

VnBI DiviNE

41j

"m g

tunt. Philofophus 2. Rhetor. c. $..& S. Thom.

o hr

2.2. q. 19. a. 1 1. atqui ad donum ZZmori$ perti-

5 tsqu.

nent vel mala culpa , vel que propter culpami

B üetisa

propriam imminent: que ambo Chriftus me-

Tlits: v

tuere fibi non poterat; ergo videtur re&te Abaze-

U5 r

lardus negaffe de Chrifto hoc donizm timoris

U Quj

Domini. E.d/fi.Maj. T'imor prout eft paíTio;

QUE Vr

eft cum triflitia & anxietate C. timor quatenus

101 donig

affe£tio animi , eft cum triflitia. & anxietate ;

ubdifl.: Si oriatur a malo imminente C. fi oria-

tCDeny

tur ex malo , quod tantum abíolute imminere

oteftIN. Diffigg.etiammin. Ad donum Timo-

ho

ris fervilis ; ac filialis hominum viatorum perti-

v hr

nent mala culpee propriee & peenarum C. ad

li, Modm

donum timoris reverentialis ; & filialis beato-.

m fe n

rum pertinenr mala culpe propriee, & poena-

popat d.

rum imminentium. N. . Timor iíle caftiffimus

d protst h

dupliciter exponitur, I. ut fit fuga peccati ; qua-

db |

tenus a Deo feparat : quem timorem ut beati

vf |

omnes retinent ; ita Chriftus habere poruit:

nam licet ipfe peccare non potuertit ; quia ta-

ypetul .

etandum;

mnen humanitas ejus fecundum f& cápax erat

TA000

|

l

peccati , voluntate fua malum hoc tamquam

mfare- |

natura- fuee fimpliciter poffibile fugere poterat.

lum | Qui quidem actus proprie ad caritarem perti-

mj | net, ramquam timor filialis. Flec ex Augu-

dipit " flinol. 14. deCivit.c. 9. II. Explicarur de af-

ü[ufa; qUä*

eQu reverentie , qui quidem non habet pro

xi lp

objecto malum terribile , fed eminentem alte-

rius poteftatem malum infligendi, cui facile re«

u

fifti non poffir: ira Reges ; a quibus etiam nul-

us reve«

Al gdl'el"

.

lum malqm nobis tifllemus » Dihilomin

remur;

ti

[ 13

]

416

Dz [ÍNCARNATIONE

x

:JGIHW;

remur, qui reverentie affectus timor appe'la.

"

M

tur. Donum hoc timoris, religioni, & humi-

j Lt

a.

lirati refpondet , qua homo vilitatis füze con-

d

[:] j5

fcius, & a divina excellentia territus ; refugit

n

hj

EL

ad tantam majeítatem accedere, eamque pro-

pius intueri.

D sl

Id

Quze affe&tio. perfectus timor

lh.

eft, ex fuga mali fecundum fe & repugnantis

M

excellentize divinse.

Sanctum hunc timorem

Mi

T

perpetuum effe , eoque Chriftutn ac Beatos

ia i

z

omnes etiamnum affici tradunt Auguft. l. 1, de

""

Ser. Dom. in monte. — Dionyfius c. 13. de Czel.

m

od

Hierar. in vifionem Ifài.c. 6. Chryfoít. enarrat.

gt

in If. c. 5. Gregor. in Moral.

Ejus exempla

; i r

habentur Luc. 7. v.16. ;4ecepit oimnes timor : $

Pa

magnificabant Deum : & c. $. v. 26. flupor. appre-

i la g

Et ve-

bendit omnues j €g magnificabagt Deum.

t m

plei funt timore , dicentes s. quia vidimus mirabis

n

lia bodie, . Et Apoc.15.v.3.. Magnga €9 mirali-

curdm aof

lia [unt operatua . .. .. Quis uon tamebit t , Do-

| DLM

' H

müpe , g magnificabit uomen tuum,

TRU

Jufi. 4. Ss. Auguítinus l. c. cap. 9. & Greg.

1

lm

hom. 19. in Ezechielem ; (cribunt, timorem

u cqr,

fervilem effe éumdem , de quo loquitur lfaias

R n Q

c. 11. Ergo timor fervilis erat etiam in Chrifto.

L m Mf

Xe. Explic. SS. PP. difl. /ntec. effe eumdemfpe-

;:WI

g' 'Xl': wïd ','l

cifice famprum C. effe eumdem, & folum , de

Wt if

1X[!

L

quo Iàias loquitur N. Propheta intellexit timo-

.WW

rem Domini in univeríüm , ut comprehendit

&b 3»0,20'

fervilem & filialem : Chriftus autem repletus

«X x &x]

N

fuit Spiritu timoris Domini ; . non fecundum

D g.

ornnes ejus fpecies , fed fecundum fpeciem ri-

Wy um]m

moris filialis, & ejus quidem folum , qui a Pa-

tribus.,

(f

9

)

Vzn21 DiviNr.

417

Sïfimor 4)

tribus timor reverentiae feu admirationis num-

j

m

lg

cupatur. Vide S. Th. hic a. 6.

It

Obj. H. coutr. 2. Coucl.. Una ex. gratiis pra-

lg . 1'eä;,;'

tis dans eft fides,

Fidem autem in Chrifto

Em

non fuiffe ; artic, preeced, affirmavimus. Ergo

f i

non omnes grati& gratis datee fuerunt in Chri-

Bb

fto. z. dif, Maj. , . , Eft fides theolopica vir-

lUOC fmprs

tus IN, fides, que fit facultas, res fide divina

I 4c D

credendas accommodate proponens ad ca-

umi ] i

tum omnium etiam rudiorum C. ' : Gratia ifta

1 de(s

Chriítum excelluiffe ; evidenter nobis ex Evan-

UET

geliis probatur. '

]

Y

FFJ]L

Di

In[l. S.'Thom. hic a. 7. ad 3.fcribit, Chri-

l)

"T!

ftum dono lingaarum numquam ufüm fuiffe :

ï'(þü? [

lj

l

arqui hz gratie potiffimum confiftunt in uíu ;

Dm,

ln

ergo gratiam iftam non habuiffe videtur.

Bz

ii m

cum eodem S. "Thoma , Chriftum ; qui occulta

7177

cordium novit, etiam eX ícientia infufa., &

lít, D

plenitudine gratie Spiritus S. unde ceteri ac-

ceperunt ; omnium linguarum notitiam pof-

) j g

fediffe: nec fequi, ipfüm habitu caruiffe, qui

1 tmoren

eo non utebatur, quando non erat opportu-

u J

num , utpote cui patria lingua fuffecir , qui

ninChrilo.

erat tantum AMizifler circumciffonis , Rom. 15.

xumdem

v. 8. ANon mifjus, viff ad oves qua pevierunt ;

k (om, &

domus lfrael. Math. 15. v. 24. .. Quamquam

velextm *

etiam gratiae hujus actus ediderit, cum Phari-

:ompreh""

"

fxisac lepgisperitis affidue ac doctiffime difpu-

Qtem 14

tando ex S.Scriptura, que non vulgari, & Sy-

yon írutt

riaco idiomate , fed Hebraice & Chaldaice erat

f,

im i "

exarata, ut mirarentur Judaei dicentes: Quomodo

bic lizevas fcit; cum tyen didiceïif? Jo. 7. v.15-

L

WI' .

,

[

[ J

Vi

Dz INCARNATIONE

418

T

',

CAPUT II

D

" ;xf».irdifi

De pevfettionibur. intelletus. bumanitatie

g

Chrifi.

, hJ

ARTICULUS I.

i NIW J

ji

urt

"I

j

!

4tfn Homo Chriflus babuevit [cientiam beatam ?

d r

O:a. Intér innurnerabiles pene Eurychia-

a Bact

N

norum fectas exftiterunt quidam 4gzoeze

m dnis

ass

numcupati ab ignorantia, quam Chrifto attri-

buebant.

Auctorem habuerunt Themiftium

zibl

Diaconum Alexandrinum, ut refert Liberatus

sne Oi

in Breviario, & Gregorius M. 1. 8. epift. 42.

nemem d

ajebantque, Chriftum, ficut corpus corrupti-

Din 1 C

|tthy d

bile affumpfit, ut moriendo nos morte libera-

ret: ira mentem ignorantem affumpfiffe , ut

ul p

nos ab ignorantia vindicaret.

Dunyingi

Hos fecuti fünt Haretici Seculi XVI, Lu-

L

therus in concione de Natali Dom. tractans il-

ligure,q

lud Marci 15. v. 32. De die illo &£gc. tamquam

| rdunanit

commentá repudiat doctrinam Catholicorum;

ii hum

quod Chriftus, qua homo femper omnia fci-

t d

verit, atque inter alia: Chraflus , inquit, corde

L

&om ommia femper agnovit., fed quautum . ilud

i .low.q.v,n.

duxit ac docuit Dominus. . Similia repetit homil,

IWG;W'«T

Dom. I. poft Epiphan. in illa verba : Proficie-

L)

j

nl

bat [apientia $9 gratia. — "Zwinglius in Confef-

Q

fione ad Carolum V. art. 1. ait, Chrifti fapien-

LL

tiam paulatim creviffe.

Bucerus in c. 24.

& tl

Math. .. . /n fe vecepit etiam bumanam [cientiam

h 3 l, IdeIIl |

£2 ignovantiam , vationem videlicet , mentemque

W

r

Bumanam , que per intervalla augerur, frve ac

Ci:'t-

(l

?/

hi

eu

*

*

J

Vzn31 DiviNit

419

feit , ffve diminuitur . feeundum. quam . mimirum

aliquid me[cive dicitur,

/deo alibi babetuy : Pvo-

haj

Calvinus in c. 24. Mat.

ficiebat fapientia &c.

dn[anus , Ànquit , foret , qui [2 gravatim ignoran-

'

ti« fubjiceret , quam 9e ipfe quidem Dei Filius

77 lutm)

tofira caufa fübire abuuit. — Sumilia habet. in c.

j

2. Luc. & eodem argumento, quo Agnoére,

l3 Eurychia*

utitur,

Et in c. 26. Math.. Chrifto verba im-

4m rj

prudenter elapía, & oblivionem etiam adícri-

TO 4

bit.

Hac Lutheri & Calvini auctoritate tue-

feciftm

tur fe Beza , l, cont. Ándréam Jacobi quod

i r

anime Chrifti ignorantiam attribuerit. . Con-

Val g,

tra errorem iftum toto hoc capite differemus.

Ij cumyi

Dico 1. Chriftus habuit ícientiam bea-

s o

tam, adhuc mortalis, eamque perfe&ti(fimam.

liil

Probr, /. pavs. Joan. 1. v. 18.. Joannes Daptifta,

Deum ; inquit, gemo vidit wnquam: Unigenitus

TAUR

Filius , qui efl in fruu Patvis , ipfe enavvavit : h.e.

n rl

Uuigetiitus , qui videt, ipfe enavravit . & ficut

f tmqum ;

per humanitatem in vita mortali enarravit: ita

ibolicorüm,

in eadem humanitate mortalis vidit; ut inter»

r omria f

pretantur Auguflinus, Cyrillus, Chryfoftomus

ngil, r

hunc locum,

imun i

Joan. 3. v. 11. ait Chriftus: Quo feimus lo-

af honi,

wimur, €g quod vidimus te[lamuv. l Jo. 8. v. 38.

x m

go quod vidi apud Patrem meum , loquov : lo-

g n C

quebatur autem de Deo & Trinitare ; ergo

Yf i

Deum vidit , non abfliractive per ícientiam

J n

philofophicam , aut per fidem : nam Joan. 3.

v. 31, Idem Joannes Baptiíta ait,. Qui de c«lo

yun [

venit

j n

» fuper omues efl ; &9 quod vidit, &$ audivit,

p

n

boc teflatur.

j

Dd 3

lie.

[h :

ä

-*

l

420

Dz INCARNATIONE

' eViHO*

Iterum Joan. 3. v. 13, Chriftus ait: Nemo

m

afcendit (in praeterito dveGmuv) in calum, niff

qui defcendit de celo , Filius bominss , qui eft in

aol "

€&lo: fecundum divinitatem autem non aícen-

, nj

dit in celum , ergo fecundum humanitatem;

g Teni

non tmotu corporis (initio enim przdicationis

g Crt

fuz hzc dicebat) ergo vifione beata.

ag p

Joan. 12. v.26. & 17. v.24. Polo, inquit,

gium, d

urubi fum egó g ii frut mecum : u£ videant

ss qui

clavitatem meam , quam dedifl mibi: ergo fi pro-

:p!enimdine,ut

mittit; & precatur , eos futuros olim , ubi ipfe

mpitdo M

tunc erat, nempe in vera beatitudine , ipfe

s du

-

tunc jam vere erat beatus intuit/va Dei vifione.

yeteidm.

Confvm. Chriftus erat 'T'eftis & Magifter

s Q

primarius doctring & myfteriorum Dei. Ifài,

77

55. V. 4. Ecce teflem populis dedi eum , ducem ac

Dia].

preceptorem Gentibus ; ergo tantam dignitatem

f0 crton

& auctoritatem decuit ; ut; cum de Deo loque-

j tim$, Thon

batur, narraret non tentum audita, fed etiam

Cs d

abs fe vifa.

wraisidd

- Probr. I. pavs; Argumento S. Thome q.

a Liril

IO, 8. 4. In calefti gloria tanto aliquis eft fü-

ff ul

perior, quanto perfectius cognofcit Deum:

MT

atqui Chriftus eít füpremus in celefti gloria,

j d

nam Ephef. 1. v.21. dicitur conftitutus ad Dei

Ql w

dexteram in celeflibus , fupra omnem principa-

Bs

um , €9 potelatem , 9 vivtutem , Q9 domina-

. lts

Honem , €9 omnue nomen , quod momiuatur , not

V: t

Jolum in boc [eculo; fzd etiam in futuro, . Exgo

- Mitetingb

evidens efít, eum

perfectiffime contgmplan

705 la

Deum.

Abf O

Dein;

. Vi

-

M 4

!

'NE

Vgn2I DiviNi.,

421

dN

Deinde vifio divinze effentiz convenit bea-

Jittdi

tis fecundum participationem luminis in eos

HH pj i

derivati a fonte Verbi Dei, juxta illud Eccl. 1.

m Tion afm

v.5. PFous fapientie Verbum Dei in excelfis : at-

Ug

ui Verbo huic proxime omnium conjunéta

Dadiggs

eft anima Chrifli per unionem hypoftaticam:

1ld,

indeque participavit fan&titatem fubftantialem

Pb gj

infinitam, & fanctitatem accidentalem gratiae

! M ditg

habitualis quodammodo infinitam ; & cum tan-

'€10 n

ta plenitudine, ut augeri amplius non potuerit;

ID i ii

ergo intenfio & perfectio beatee vifionis, cujus

tlie, ife

modus eít'gratia & fanétiras , erat omnium

MT

reftantiffima , & quodammodo infinita ; ut

5 gl

eapropter Chriftus non tantum flezas gratie ,

nn X l

fed c9 veritatz. Jo. 1.

Qj g

Dico II. Anima

Chrifti Deum vidit a pri-

Ita'T'T. omnes

m dpntu

mo crearionis füude momento.

dto o

cum S. Thoma l. c. & q. 15.8. 10 & q. 34- 3. 4.

4 Ídtüm

Canus de locis T'heol. l. 12. c. 14. pluribus ar-

gumentis id adítruit, que hic breviter ftringi-

Thomeq

mus. I Ex illo Joannis r.. Zerbum cavo fa-

Qus d f

&umn &9c. (£g vidimus gloviam ejus, gloriam qua-

Cit D)eumi:

ff Unigeniti a Patre) plemumi gvatie & vevitatis»

li cjor,

Patres concludunt , gloriam & plenitudinem

E

ratize & veritatis, tamquam proprietates ne-

y o

ceffario confequentes unionem hypoftaticam ;

v m

datas effe Chrifto homini , quia eít Unigenitus

ningir, 9

Patris: atqui a primo unionis momento fuit

t D

Unigenitus Patris; ergo tunc jam habuit glo-

u

riam , & plenitudinem gratie & veritatis. lta

Athanafius Orat. 4. cont. Arian. & 1. de falutari

Iu

L

.

Chrifti Adventu ; & Damafcenus l. 3. de Fide,

)

3

O 22«

[

E

)

[!

.D

422

Dzr INCARNATIÓNE

3:

T

í

uiumf

d

c.22, Éoi, inquit ; qui dicunt, Chrifflum verum

,

i

vll

ul

iucrementum in [apientia accepiffe , con[equenter

megave,, unionem fattam e[Je a primo illo cavus

n

ortu: tam fi tunc faGa efl , quid tandem affevri

- p Oni

gotefl. quin ommibus prov[us [apientia , gatteque

opibzs affluxevit ?

gl

snnli;!

Ex illo Jerem. 31.v.22. Pamina circumda-

bit virum , Hieronymus , aliique colligunt;

st

t

Chriftum in Metris utero vidiffs Deum: nam

qui ad hanc perfectionem nondum pervene-

r gptim

s Rn

runt, ab Apoftolo i.Cor. 15. v, 11. Pa

ïvulz' ;

yizrioi , Fnfantes , appellantur.

sigu v

r dns

Chriftus ipfe Pf. 21. v. 11. 7z fe projehus

"m inquit, ex ufevo , i. e. ex tuzc ie Deum

um

Ti m m

meum jam videbam , ut exponit Eufebius l. ro.

Demonf(tr. Evan, c. ult.

Dmgu |

Auguflinus in illud Pf 64. v. p. Beatzs querà

j puspim.

?u elegifli &9. afJumpfifHi , & l. 4. de. conf. Evan.

| pripo pd

€. ult. cum dixiffet ; a nullo mortalium in hac

ivipres

vita Deum videri poffe, mox de Chrifto, Qua;

&UO CODG

| n r

inquit, maxime proprietate diflat a catevis bomo,

eujps fufceptione 'erbum caro fattum efl : ejus

N

autem hurnanitatem in ipfà affumptione plenam

li, m

fuiffe gloria & beatitudine iterum affeverat l.

Wtf i

83:qq. queft.65.

quüm d

1. Prob, vatione, Chriftus ratione unionis

d

hypoflatice, & gratie quafi infinitx jüs habe-

MT

bat primo conceptionis momento ad vifionem.

; ünig

beatam : neque apparebar , cur Filio Dei na-

ndfiqy

türali differretur hzrediras; cum nec mora tem-

-Hii o

poris opus effet , aut morte Patris; nec ipfe

i mj

propter atatem ab illa adeunda impediretur;

Ut ag

quip-

9

1

Vzrn21 DiviNL

^ 28

Zmþ LU [

quippe qui u

fü rationis actutum pollebat: fed

& carentia vi

fionis. beatae erat imperfectio,

POf

quam ab ipfo affurri,

neque neceffarium ad

TW iv

redemptionis opus fuerat , nec urile,

lt, n Va

Deinde Chritus continuo fuit caput om-

nium hominum, unde in omnes gratia & glo-

W (ftin),

ria dimanabat ; ergo magis ipfe gratia & glo-

ria debebat ornatus effe.

£ coli.

CUR um

Pratevea füit etiam ini

tio conceptionis fuae

elorum , ab ipfis ftatim ado-

TT pérrens

caput omnium Ang

1. Paj

randus, Hebr. 1. v.

6, ergo quoad ftatum gra-

m deterio-

tie & glorie non conveniebat ipfü

ris conditionis effe , quàm Angeli ;

.

qui paulo

TTE

um beatirudi-

Wt j Dug

poítquam creati fuerant ; praemr

Bubbisl

nis jam erant adepti.

d füturus erat naturale

Denique Adam , quo

ni, creatus fuit a

77 n

principium generis huma

alibus; ergo Chri-

t um La

principio

perfectus in natur

- debuit

tim n f

ftus füpremus au

&or gratie & glorie,

fuüzg habere gratiam &

Arlo, Qu

ab initio conceptionis

loriam fümme perfectam.

Adnti ln

diu caruiffet bea-

if: us

Olj. Si Ch

riftus aliquam

uiffet ,

mapis ad ipfius

pl

nim |

titudine , eamque mer

& ad noftram falutem ;

avl

honorem conduxiffet ;

|

ere & triftari potuiffet ; q

vod beati

quia dol

Beatitudo

non poffunt, Ergo.-

g. N. Zfntec.

)ne tntii p

do connaturalis ratio-

pj |

Chriiíto erat quodammo

ne unionis hypoftatice

, unde non decebat

T

fi refervari. Nep

Til Db |

eam diffarri, & ad meritum ip

faluti noflrae ea quidquam oberat

: cum Chri-

C

& comprehenfor etle po-

rs;

ftus fimul & viator,

tuerit, atque fine carentia beatitudinis pro n

9-

g V

4

195

W

**

44

Dr INCARNATIONE

li

bis; triftitiam & dolorem füfcipiendo, miere-

g

fi; & fatisfacere, ut alias declarabitur.

vartelitu

n

Inff. 1. Luc. 24. v.26. dicitur: Oporruir pati

'v

, Nat

r

i

Chriflum , 9 ita intvave in. gloriam fuam. Jo. 7.

T:A

Hs

t

v. 39. Notdum evat. Spivitus datus , quia

Slefus

ziondum erat glovificatus.

Et c. 17. v. 1. Pater,

venit bora, clavifica Filium tuum, — Ergo Chri-

W

"

l

It

i

;

ftus ante paffionem non intravit in gloriam,

Ioäl

E. A. Con[. Sententias illas de ploria refürre-

gnar o

€tionis & afcenfionis , & de manifeftatione &

tj u

exaltatione nominis Chrifti, Auguftinus tract,

wvl t

149.in Joan. Cyrillus l. 11..c. 14. in Jo. Cy-

[j m

prianus l. de duplici tnartyrio , Hilarius 1. 3.

i am m

de Trinit, Bafilius 1. 4. cont. Eunomium, füb

f C

fin. & Patres omnes intelligunt, / Et patet ex

3f At

mox fequentibus : U? Pijus tuus. clavificet te:

fitmpo

item ex t. Gr. J'óZasóv cov «ày viór, iya. xal ó

Fo.':nn'zs &

vilc d'o£doycs, quod verbum , celebrare, glo-

GU ts

tiam ; & nominis celebrationem & claritudi-

$s m í

nem alicui conciliare, fignificat,

hr pttg

f

Iufl. 2. Gloria corporis neceffario conjun-

m

&a eft cum ploria animz , ex qua in corpus

if M

dimanat, tefte Auguítino epift, ;6, Erpo cum

poft refurrectionem demuri corpus Chrifti

N

gloriam obtinuerit, etiam anima illam ante non

eft adepta. — &, . Conf. Debebatur quidem

l

!

Chrifto gloria corporis , ac potiffimum ratio-

Toh]

J

"

ne unionis h

ypoftaticee : fed quoniam oportuit

Y

pati Chviftu

ditim:,&

"; dilata ipfi in premium arum-

TO ij

narum füit, Ante tamen, Mar, 17, fplendore

ma:gria!e U

corporis in Transfiguratione tribus difcipulis

j Ut

anr

. sl

1

M d

"

"Vgm21 DiviNI.

424

)iegdo, o

ánimze füz gloriam exhibuit, ut Patres unani-

ADICQY

miter teftantur.

Opoïfüif u

Jnft. . Sicut repugnat ; idem corpus fimul

j uäm. m

moveri, & quiefcere : ita non poterat idem

h fü ,

Chriftus una effe viator, & quiefcere in termi-

, PMH)

no beatitudinis. Ergo. 9. difj. /ztec. INon po-

B0 h

térat Chriftus una effe viator , & in termino,

lt orin

eodem refpectu C. refpectu diverfo N. "T'am-

?"5 feir.

quam viaror movebatur ad premium nuper

fl

indicatum: ut comprehenfor quievit in termi-

lu od

no vifionis beate Dei.

1

d h Cy

Juff. 4. Summum gaudium non poteft com-

Rs !

oni cum fümma triflitia ; ergo faltem in paf-

o

j

oné Chriftus non habuit vifionem 'beatam.

, liptta

R. dift. /4ntec. Summum gaudium & fümmatri-

H dj

ftitia non poffünt componi fecundum easdem

lt u

potentias & de eodem objecto C.... fecun-

hm h.

dum potentias diverfas , atque de diverfis ob-

b diriud.

je&is fàltem füpernaturalter IN. — Gaudium

Chriftus percepitin parte animee füperiore de

do nj

fümmo bono, quod intuebatur : triftitiam vez

T

ro fenfit ex parte inferiore & fenfit

:

od

Breo ctm |

9,

riis, plagis , & peccatis.

us C

ARTICULUS. II

fr antem !

u qiàit

De Objello : fecundario fcientie beatee Chriffi. |

mum n F

NTO:2 1. Obje&um primarium beatee vifionis

dicitur, quod ratione füi; & non ratione

m oporïw'! |

Yom a

| ,

alterius videtur ; eftque objectum immediatum,

materiale & formale fimul: objectum vero fe-

vt

us

cundarium eft, quod ratione alterius videtur;

!

Ícu mediante altero, in quo aliquomodo conti-

J

|

I.

netur;

/

5

w

.-

426

Dz INCARNATIONE

netur, & eft obje&tum tantum materiale ; quia

: ;Wmm&am,

"m

"!

videtur mediante objecto formali & primario,

quod fit medium prius cognitum, in quo ob-

r

Ü

S g ld

je&tum fecundarium videatur. "T'ale objectum

fecundarium beatorum funt creature, que in

.....

p l

!

j

Deo tamquam objecto primario cognofcuntur.

Vlï

qvg'dfma

u

IIl. Quod objectum primarium attinet , tam-

quam fide divina certum hic ponimus, effen-

,.;.'Eï!

m v

TUX

tiam divinam ab anima Chrifti non compre-

"gv o

hendi: eo quod nulli (ubftantize creatze hoc fit

zi ile

poffibile; ut ex illo Jerem. 32. v. 19. Magzus

wyehata

confilio g z'ncompye/oenþhlz': cogitatu, & alus S.

g, quim

paginee teftimoniis, Patres unanimiter conclu-

ubl

dunt, ita ut S. Jo. Chryfoftomusin quinque ho-

[

mil. de incomprehenfibili Dei natura, opinio-

inexem Va

nem contrariam , haerefim appellet. — /Vegue mo-

odv

vamur , quod apud Ifidorum l. 1. fentenriarum

; U uld

€, 3. legatur : Zvinitas fibi foli nota cf1, &g" bomi-

[ g

zi afumpto: & in epiftola Eufebii ad. Damafuüm

mim nf om

Hieronymus moriturus dixiffe feratur ; animam

|

|

f ditrini

(

&i

omnia fciviffe & potuiffe, qua ipfa fcit & po-

Ui

teft diviniras.. INNam exemplaria Ifidori emen-

TET

datiora ita lepunt: Sola fibi integve.tota. efl Tvi-

1Wïï$ lii

gitas , eg. bumauitas a. Chriflo aftumpta. — Epitto-

At [ d

lam autem illam non Eufebii, fed impoftoris

a odf

