2no, quam hujus , Deus ef bomo : ergo ha

minus propria eft, quam illa. B« d7fP. Zfmtec.

d un,

Prioris enuntiationis major cít.identiras fecun-

n qo i

dum rectum , quam fit exirettiorum idenritas

pogux g

in enuntiatione pofteriore IN. major eft identi-

i t cs

tas extremorum fecundum obliquum in enun-

3 lomo p

tiatione priore, quam in pofteriore C. In

iQOtnte pro-

;

enuntiatione utraque fübjectumi& pradicatum

j

—

kttum ? tim

eft idem terminus re&tus; pura fuppofitum ha-

t x ff

bens naturam humanam.

Neque. refert ad

hf d

proprietatem preedicationis, utrum obliquumy.

& dailig

Íeu id quod habetura füppofito, fit ei identi-

K

ficatum , an^unitum : tam enim vera & pro-

['?.?11. h

pria eft hzc predicatio , Petrus eft albus, quam ;

Zl

!

li

ifla, Petrus efthomo. — Hizc diff. eiam Con[,

M:* "

ii

;

Pofterior enuntiatio eft minus propria, id eft «

iï

dry

'.

Tq

minus neceffaria ac per fe.C. . Quafi non effet

It

u !

vere propria, fed figurata locutio N. Con- ,

N

cilium Conftantinop. 1I. Gen. V. anathemate ,

b a

ferit dicentes , B. M. P. abuffve, 9 mom vere ww

li

i

Nihil |

:ian z)rpprie Dei. getüitvicem e[fe , can. 6.

autem , "Rn

1

*e

$

Vzgnzr: Diviwr.

371

? ml

sütem alterius enuntiadonis veritati detralüt

I* oc k

aut proprietai , quod homo dicatur:de Petro

*quue ilni

intiranficive, nempe quod habeat humaniratem

STICHUD n

per íe primo & effentialiter ipfum conftiruen-

X lüntunj

tem ; Deus aut?m icatur homo. tranfitive,

Dtor mj

Toc eft,

abens humanitarem diftin&tam rea-

IUDtanty

2

E Unlongs

lant

litezy & affumptám, & fübftantialiter fibi'un

F

;**'V Qnære'-m'i, quïd fir Deus? pon re-

tl

fpondetur, éft horho; ergo homo non przdi-

$77 a

«atur de Deo in quid, ergo non proprie prz-

? o at

*dicarur.

&. A. Zitiec. ln Hhac 'enuntiatione,

h diu.AnW. .

Deus eff. bomo , fübje&um , füpponit derermi -

ts u

nate pro perífona Verbi: nam fi füpponeret

)mmïöemita;

pro qualibet ;perfona divina indeterminate;

jpr n

verd effet liaec enuntiatio, Deut zoz eff bomo.

m

Tgitur homo pradicatur in quid late de Deo

m C,

fupponenre pro Verbo: nam quarenti, quid

j r

fir Verbum? tam vere ac proprie refponde-

ppoltate

tur; quod fit-homo, quam quod fit Deus;

E

u r

cum hoc folum difcrimine ,. qu

Deus pra-

1 oblquum

«lic

g

?

xur effentialiter ; lägmo vero ifubftan-

[i'eLidenn

ütive.

i d pro-

Tuft. .

AS. Jo. Damafceno Deus l'dic*i'tur

lisqut .. humanus & humanatus: fed he predicationes

giom Gu

ntadjective ; ergo effe hominem/non prz-

v lde

d

cal

tu

: )v;

T

de Deo in quid. * .Explic. S..D. Deus

dimdi dicirur humanat

"

us, accipiendo hoc participia-

) N. COfl-

liter; a vérbo humanari feu incarnari C. «8

"

manatus accipiendo fiominaliter ab huma-

ïJ') L

nitate N.

Idem dicendum de nomine, hurna-

,( Mi] nus; nempe idem efít.Joanni Damaíceno ac

*

U Ls

QiAdys-

&j

.O

*

|f

Ds INcARNATIONE

372

T

Mit

|

l

'(äiza'ngg)äroþ, benignus & affabilis; vide Con-

j

?S

cluí? 2. arr. praeced.

E

um

Jufl.* . Quia Petrus. proprie dicitur homo

V

non dicitur proprie humanus, & humatfatusg

o

(5

ergo fi Deus vere ac proptie dicitur humanus

;

na

E

M

l

atig

& buma

jus, non proprie.ac vére dicirur

"

jl

';mu

(

homo; *

W. AV Conf:Voces il non fünt ufü

E.

iilv

receptae de hominé puro una ranttüm; naturá

t d

conftatire, quia indicarent fiippofitorum mul-

[

l lyïlpgismus l

tiplicitatem: quamquam ctiam PétrBs animal

at as

hurmanum; fübftantia humana dicatut.

Dé.

g Va

Deo Verboautem predicati-nes ejusmodi fen-

Qj n

fuü jam explicato ádmittuntur: Verbum enim

dicitur

m al

dfiy:imfm,) , quod vere & proprie Deus

4

ftum d o

eft.

*

*

alie

m non

bpan&

Infl. 6. Inter deiit"'atewi; & hurmanir

eft-májor unitas cum eodem fuppofito; quam

t n

i redo didt

inter tres perfonas divinas identificatas eidemt

natura,; fed perfonse diving mon poffunt de

i fumaqn

&

toneoncrer

fe murdó pradicari in concreto ; ergo neque.

li odbne an

Deus & hoto in Chrifto. & cwnm 5. Thom,

iil

a. 1. ad 2. difl. Antec; lorer déitatem & hüma-

nitatem non eft major unitas in rationé natue

étrmini r

rz,quatn inter tres perfonas&c. C. inter dei-

Q Eïg[) qum

tatem & hurnanitàtem non eft major unitas ir &t

ratione füppofitiN. Idcirco cum dicitur, Chrie. , ij

ftus eft Deus, Chriftus eft homo, ergo Deus * ii ;

eft homo : bonus eft fyllogismus, quia Chri-

ftus eft rerminus orbnino fingularis.

d

ljeim IT

*

ODj. Hl Ex corolk ». formati poreft hec

Fb (

d

P

!

argumenratio : Jic Jomo ef? Deus : Verbum fa*

TM

Deuj.

|

&um e[] bic bomo , ergo ?'eïlxum fa&um i

&

Bh' "J"' .

DI

"e

&

5

d

-!

Vzznz21 Diviw:.

378

$ Vlde Ce

a N. feg. Mmgr fyllogismi falfa eft, fi«à fa-

&umn f afliciat (übjectum,: fi Venoaüicæt pree-

liitor ,

dicatum , erunt qudtuor termini , videlicet , hic

QUmatny

jomo , Deus, Verbum, &fa&um, redduur—

Iurhmw J B* fy logxsmusævmofw eX. capite:accidentis:

*

Vite dioy

?c enim 'omnia qua 2-cidenti CODV€DXUH[, vi-

100 fihi! *

(nfïfm conveniunt fuübjecto.

Erfi ergo. :à fa-

TU n

&amggff;, vete dicatur de homine ,. non ra-

TOTURQ tj

mefF deo vere dicetur de Deo & Verb0 Igl-

2

TE0S dnimi

tur fyllogismus ira corrigetur :

Factum hic

UI

l:

homo eft Deus: Verbum eít factum. hic ho-

tsmodi n

mo; ergo Verbum eft Deus.

eun em

- Olj. III. Homo in re&o dicit id quod ho-

Wi D

mo eft intrinfece : atqui intrinfece eft fuppo-

:

"

firum & natura; e

0 in recto dicir utrumque,

"g

TUf Df

Ergo cum de Chnüo dicitur, Deus ef! bomo y

non

identitas in recto,

pouto, Qu

R. difl. Maj. Homo

tfcrt

in re&o dicit id quod homo eft intrinfzce, (

A2

p t

homo fumaglr in ratione compoth fiin ra-

j erpo ag

tione concreti accipiaur N. Ur;umt hac vel

il ) T

illa ratione accipiatur, ex alterutro extremo-

m & hüne

rum intelligi licer : nam preedicatum adjunctam

tioné ll

determinat crebro fubjecti acceptionem. — Si-

"dnter de

cut ergo cum appellatur candidum, fignifica-

r untas

tur candor quaft adjacens fübjecto : ita nomen;

omo ,

fignificat humanitatem ut exfiftentem

UM

gïgo y*

in fubJe&O, Sc. Socrate , Platone , ficque (üp-

poficum fignificat cgmfufe quidem, fed directe

qu1^ a r

ive in reéto ; formam vero feu neturam ex-

preffe , fed obhque nam cum dicitur, Socra-

T

Vmü"f :

tes eft homo, non eft fenfus ; quod fit huma-

pui

a 3

mtas L]

hn

R.Al ,

.-

y

374

DE INCARNATIONE

LWI gt

TIis

niras;"fed habens humanitatem.

Idem. er. o

yoret

utrobique eft're&us , nempe füppofitum,

nedictt

Inf!. r. Deus factus eff homo: fed non. efï:

at

f

fa&us füppofitum ergo fuppofitum non ef

fertur in recto.

JS

ii

E. dzü min Non eft fa&us

fuppofirum fimpliciter C. non eft fictus fu*þ,n "

Ita ex calido fit frigi-

!Q

T

pofitum humanum N.

&

dum f'ubje&um , quin fat fuble&um fit plici-

t ugmmf

ter. vide explic, S. Thom coroll. 2.

ä?

nCoroIl »

uf2 Heec enuntiatio, Deus frzc'lw eflho-. ,

f rün RT.

710 , tamquam parucuhrls afqrmanvqnta con-

w; r m)

"

vértitur fimpliciter, ergo Zomo fa&fus eft Deus,

Ergo corollario 4. perperam propofitio lüa.

um fvl

z. N Attec. INon eft convertio f

mmem, f

negatut, -

JHf Lt n

plex, cum terminorum acceptio mutátur z

m.

confequente enim «à fa£us, afficit Deun

1[1

iil la

antecedente , hominem. Ut ergo converfio lc-

:

n a

itima fit, áta funt difponendi termini : ' erpa

I

aitpeesc d

1s qui faétus elt homo , eft Deus :- vel, 'ergo fa.-

*tlatim, qu

&us homo eft Deus.

-

w!voncm À

b ünm

Iufl.;. Vere dico, frigidum fictum eiï;

calidum.

.Ergo fi humanitas | prius exftitiffet

ial n (

Va

cum propria fubfitentia, & poftea a Verbo

affumpra fuiffet, vere diceretur , Jomo. fa&us '

" MMM

e[t. Deus.

&. N. Conf. Calor & frigus impor-

V W

tanrur tantum in diéfa enuntiatione in obliquo;

cm pqï fb

ergo poffunt denominariva illa incipere ac de-

Zl [qu D

ar vero

finere, manente eodem füppofito :

W&ü&m

homo fignificat fuppofirum in recto; ideoque

lt &m

falfum eft; quod (uppofitum prius mere hu-

Mi g,

manum , poffit Deusfieri. — Quodfi tamen illa

.u n &mnd

predicadone fi omficaretur , naturam huma-

B

nam s

"e

*?

[

WE

VzgRsi DiviNí

375

: ln

nam, quc, prius exfiftebar. in aliis individuis,

Bof "

per affumptionem in fuppofitum divinum ac-

à d Dng

quirere preedicatum quod non habebet prius ;

m n

vera quidem effet propofitio, homo factus eft

n d fif

Deus, fed fenfuü. & loquendi modo valde im-

1ds f

proprio.

li f friä.

Obj. IV. Suppofito eterno tepugnat fieri,

ficüt répugnar eidem incoari.

Si ergo admit-

Euni:'ü]f]päd

titur in. Coroll. 2. (impliciter hec propofitio ,

?dt?l!! ïNa

Deus fa&tus e[t. bomos etiam in Coroll.. admit-

d con.

[

tenda eft ifta, Chriflus cepit effe. . &. Tvanf.

Mp

Ji

Du,

Autec. IN. Co[zg, Equidem fuppofito eterno

Voph ii

repuenat fieri fimplicitet , non tamen fieri ho-

dvl i.

minem ; fenfu a S. Thoma ibidem expofito:

D um g

nam hac enuntiatio , Deus fa&us ef? bomo ; vel

i Dau z

fa&us efl - bic bome, idem fignificat, ac affumpfit

0 comverí

humanitatem , aut banc humanitatem, Econ-

Krmii

tra incipere ac definere effe; fignificant totam

m!, dplà

exfiftantiam , quz ante abfolure non fuit, vel

mox noneri. Addendaergo femper cft fub-

Vdum d

je&to harum : propofitionum reduplicatio . 22

us exütil

quantum bomo,' Ceterum qui contra S. Tho-

2 0 Verbo

m fententiam ádmittunt; haec praedicata, ez$

ZTIT

creatum , vel creatura , fimpliciter affirmari de

& Chrifto poffe; negant tamen; id con-

os imyor-

obl

Aï.

n

poffe de fübje&tis, Filius Dei , Perbum ,

Pervfona fecundas Deus : nam (icut Chriftus in

reió r

i

Q: u -

obliquo figaificat explicite utramque naturatm:

lo; gt

flivinam & humanam; Jefus folam humanam;

) m

ità hzec concreta , Deus; Filius Dei; Verbum;

Períona (ecunda; fignificant folam naturam di-

fana d

us n

vinam, ut notat idem $. Thom. a. 5. O..

Aa 4

RTI-

9j &.

j*

N

I

376

Dz IucaRNATIONE

"

AUR IOICUUEADTS D.

:

du in Chriflo detur commumicatio idiomatum fen-

f:»ælïllh&äkq

fu. Lutbevanorum Ubiquiflavum ?

z a v

Ota E. joannes Breatius Libro de majefla- — jl

DLE

te Chrifti hominis , & Jacobus Andrez

gplyo d

Schmidelinus valgo diétus, in "Thefibus Tubin- . zif

g2 diíputatis ; non aliam. agnofcunt: unionem

.

hypoftaticam ,. quam per cominunicationem

[ gt

idiomatum , qua atrributa feu proprietares — ii

oines hurmanitati Chrifti communicantur, non

Snür

quidem per fe; fed pet accidens.

Ita thefi20;

vt 8

. um

a

22.& 24. Hac fola , inquit, idiomatum xowovia,

bypoflatica unio défazienda efl..—. Énde dedügunt, ag d

quod Chrifti humanitas, perinde ac divinitas ,

t uj n

fit omnipotens, iofinire fapiens, & immenfa,

inpi....

Wunde nomen fectz illi accrevit Ubiquiflavumz — iij

Nam cum omvipotentiam [uam Filius Dei i iü- — ia

cavuatione contulevit im. Filium bominis , adeo ut

jl as

eam communem babeat ceum Filio bomiuis , omui-

( amMe

grafentia : vero: ab omnipotentiapendeat , megavà — w r

201 potefl, quim etiam contulevit omnipr«[emtiamy — u prot

ità Drentius. Schmidelinus autem in. Formula

TURO df 1 f

Concordic Evangelica , quam anno : ; 8o. edi- !l Lüfeny

tam Gerimanie Proteftantibus obtrufit ; hanc

!

frt hbf

humanitatis Chrifti: Uiguizetem | potiffimüm

i

Il

!

hnj

flabilire contendit, quo invento fperabat ; fe

[/)

:

LT

Calvinianos, Zvin

olianos cum-Lmheragäis con-

ïfjiM

Qmmqw

ciliaturum.

ï

|

:

RUT

Kemnitius; Wigandus, Selneckerus & alii —

',

T

Mr u

Lutheranorum Doétores hunc quidem eum-

nf

N

n (

dém-errorem tenent, cum hoc tamen di (cri-

— —

n

CU

mine; .

1

-!

Vzrns: Diviwri.

57*

IY

mine, quod ejusmodi realis idiomatum com-

l

municauo unionem hypoftaticam folam con-

Ongfm f

2

ï

i?

fequatur , & alique proprietates communicen-

tur dumtoaxat verbaliter, ut , effe creatorem

(e a

cali & terre; eo quod humanitas C hrifti tunc

Q5 Andto

mondum exfítiterit: ceeteras autem vere ac rea-

ts Til -

liter ab humanitate participari, conftanter a(-

j

I Uninim

ferunt.

Ricaiong

II. Impietatem iftam heuferunt ab Jacobo

TOpr'elqs -

Fabro Stapulenfi, qui eam comrnentariis in c.

LUC no

2. prioris ad Corinth. & in c. 14. Joannis an-

t lao,

tea tradiderat: & ab Luthero, qui Tom.2. fol.

m

112 in Sermone de Caena Domini , Credimus,

g, -

ür, quod Sfefus Chriflus fet. quxta bumanita-

i i,

o

fuper omues cveatuvas collocatus ,: g omma

dummal,

ampleat. ... Et babeat omnia in. [ua. manu , &9

Tfm:

Quam diu quidem Luthe-

Jft ubivis pve[eus.

!f Dd

rus in vivis erat, Ubiquitatem iftam. Eutyche-

1l a il

ticam Saxones retinuerunt:

Eo autem extin-

TM

éto; cum Melanchthon regnaret, illam oppu-

1; Dgin

gnavit, ut porzento[am, &5 ignotam erudita ve-

Ydttia,

7uflati;, prour in litteris ad Fridericum Palati-

| Formuh

num an. 1559. datis declarat : imo famofa il-

1;0o.ed-

la Lutheranorum Synodus Dresdenfis anno

fit ; hanc

157 1. habita ftaruit; Ubiquitatem covporis. Chri-

yilimim — « H effe. borvibilem prophanationem omnium avti-

ïüwvü

culorum Symboli , €9. venovatiouem ommum b«-

1erau"15 Q

,

vef[zon,.. Quamquam vix novem poft annis ela-

p

píiss, Concilium hoc in Spiritu Sancto; ut fe-

ts d

rebatur; congr:gatum . Mapiftri Saxones reje-

cerint, nova Concordia edita in 4. an. 1580.,

jón at

g d

in qua pag. 731. & alias monítrofam ha

nc de

Ubi-

g

;

Aa5

V

378

Dsg INCARNATIONE

Ubiquitate humanitatis Chrifti doctrinam pro-

ul

k

g d

3

fitenrur, Augufto Saxonie Duce & Elect.re

ita jubente.

tHoc tamen vita functo Chriffia-

T r Wl

nus ejus filius & hzres ab. Joan. Cafimiro. Pa-

'gyaos; d

latino Comite inductus Ubiquetariis bellum in«

m

dixit, & 2ccerfitis Heidelberga Doctoribus &i

aliis, Calvinianam relipionem in Saxoniam in-

EPT

vehi curavit.

Verum evoluto. biennio, Vina-

gf

rienfis Dux, Chriftiani demortui pupillis tu-

slb

j m

tor defignatus, faceffere Calviniítas Preedican-

tes juffit, & Lutheranas atque Ubiquetarias

Vi li

opiniones quafi poítliminio. revocavit ,. /Eoi

[j df

]

dio Hunnio , & Polycarpo Leifero Schmide-

K Iä&ü

vt

lini difcipulo precipuis Mapiftris.

P^

hod t

JDico. Communicatio idiomatum naturee

m C

utriusque in Chrifto juxta fenfuüm Lutherano-

vurduls

Ira Catholici

rum Ubiquiftarum non datur.

qudcncft

omnes contra Eutychianos & multos. Luthe.

Mu

Xanos,

!Lj Qpieri n

Probr, T. Chriftas ipfe Joan. x1. v. 1 5. ait:

Id Jf

Gaudeo propter vos, quia non evam ibi. Marci 16.

LU

Math.28. Luc.24.. Surrexit,uon eff. bic, ait An-

f t

gelus. Joan. 16. v..28. Relinquo nundum , in-

f D.

quit Chriftus. Luc. 24. — Chriftus veceff/t ab eity

j Ua«

£2 ferebatur in calum: ; & alibi dicitur difceflis-

1 'ï'ü(]d(] Gea

fe, bomines reliquiffe, fupiffe, alio migraffe;

&,.;m JWB.C.:L!

&c. Atqui hzc de natura divina intelligi non

æ»lj T äbtge,&ä

poffunt, quippe quae neceffario ubique ett ;

H i

ergo de fola natura humana accipiuntur: ergo

RtUS i

hzc non eft ubique per communicatum fibi

f!:.r

realiter attributum imtmenfitatis,

i

8 r

EM

Probr.

; ,»Ulüi,inqujl) ,

PA

Vrnst Driviwi.

379

"titim mi

"Pyibr. 1. Ex Symbolo. Apoftolorum con-

*&Ek

/I« I

ftat, Chriftum conceprum effe in utero D. V.

0 r Mari&,ex eddem natum, paffum ; crücifixum,

Ja lmilo ^

f mortuüm, fepulmumi refurrexiffe a mortuis;

l belluml

fcendiffe ad. cælös.

Atqui hec omnia falfà

0( Ol'i

M

effent, & tantum (ecundüum exteriorem appa-

Doniamy ls

rentiam geíta;; (i humanifas Chrifti ubique

Diuo, Vin

fuiffet : fuiffet enim conceprus ab omnibus

Pupihs ll

mülieribus & viris $.

^nec ümquam natus, paf-

ETO [canf

,fus, in crucem füblatus: , inde depofltus, aut

| lque Ui

fepulcm fuiffet condirus: nec anima a cor-

N D

oore difcetlifTer ; aüt defcendiffet ad. inferos;

N

nec relictis inferis, corpori fe in monumento

fogiaflet , nec cuin hoc redivivo evafiffet e fpe-

IU 1 mræ

cu Chriftus honio, obyiam iviffer mulieribus,

t L.

Ü'aur elaufis januis agl, ^ifcipulos intraffet : Ne-

T Cl

ique afcendiffer ad Gx*elos :

nec inde effer ven-

los Lurie. —

,sA turus ]udxcale vivos & mortuos; cum certüm

fit; moveri loco non poff* qui ubique eft.

i 1j, d

Probr. 4/]. Synodus Romana (üb Marti-

Marcuf

no L. can. 4. Siquis , inquit; zoz coufitetur Chri-

Jj t

/

[hum. civéibn[eviptum . covpore , & iucircum[cri-

[

J ;;m-

ptum Dm*zzte condemuatus /1£

uxe doétrina

j ] df

confirmatür a Synodo Gen. VL ad. 11. & a

x dfclls

Synodo Gen, VIL act. &. Cyrillus Alex l. 9.

iptiliy

in Joan. c. 21. fcribir, Chriftum corpore no-

elhu Q

L

bis abefe, & divinirate cffe praefentem. Idem

ublqud dj

habet Cyullus Hierof. catechefi 14. & 'Theo-

üftuf WO

doretus Dialogo 2. ubi in eamdem (ententiam

xaum 4 iil

refert Gregorium Nyffenum orar. contra Eu-

nomium. ldem Damaícenus l. 3. de Fide,c. 7.

I

Came ; inquit , auizuitur e$ coutrabitur, uau [e-

äo

(uiz-

*

&

.380

? — Dz chARNATIONE

cundum divinitatem (mnem vefugit. cintumfevi-

" [ff

Af

A

Yl IOHHH

piionem : neque enumn corpus uga cum divintate;

L

qua inéiveunfovipta eft, [e povrigif €9. extendi,

nii

Auguflinus Serm. 58..

MW

lv

!

WU

erb. Donmi. in illud

Joan./ 145 7/ado ad eum qui ;

*

4 "r;äs

j; iif

Jf me : Aäut, in-

quity per ;

^

dquod im:uio l;ö"*äq« evat , manebat pev"

u o

id- quod-ubique. evat,

Et Tra&; 50..in. Joan,

j at

Quia fuum 'co

[j

vpus.intulit i2 celum-, anaje[latem

g u

noi. alflulit uuudot. Eadet

ln t

S3 Hiäronyst,*

epift, 148. ad Marcellam;:: Ambrofius l.2 de

j dyte Q

Fld e. C 4

« Gre

alii ex Larinis,

gorius ho?. 28. irg; Evang

»

t tdt n

r:gä

ii n

-

Prob. I/. Argumentis ab ratione du

&is,

1.

Qf n

b

Quia folüs Filius Dei eft incarnotus ; unio' ;

M

uml

tantum facta eft per id quod eít proprium Pi- mriipa

lii, non vero per aliquid cgi»mune tori Trini-$ soh

tati.

Atqui fola fübfiften

Verbi eft propria, — fjj

pmpr

Fili , abíoluta vero attribura communia

a at

M

Y

pl

cateris Perfonis divinis; ergo unio hypoftati-

|ntrm

ca facta eft per communicationem. folius.(ub-

fiflentiee Verbi ; alias tota Triniras fuiífet in-

gm'm Nhori

|Mitrium

carna;a; uti C. T'olet. VI. ratiocinatur

24 Et-

Ji

ífi Pater eternus Filio omnia attributa multo

Wt, Qf

[

trbentes, B

perfeétius communicet, quam illa '

ta Schmi-

delinum communicentur humanita

.

Chriili;

00 d bj

jt Mryre,

tamen Filius Patri non unitur hypoítatice: er-

: | otdícuns

go unio hypoftatica non confiítitin communi-

] P0O g

catione atrributorum divinorüm , fed. folius

fubfiftentia.

i Mrd /|

3. Si unio hypoftatica confiftit

UP dl

jj

in communicatione attributorum abfolutorum

j /'szmtm

Dei, ergo Pater eft unitus hypoftatice Filio &

Spiritui fanéto , quibus omnia fua attributa di-

&

WU g |

vina .

D igfþ/g,'

»

WE

Vn21 DiviNI

58t

vina perfectiffime communicat ; & confequén-

i djvim!.v.»*.*1

ter tollitur totum Trinitátis myfterium a Bren-

Ü Hjn)

tio & Schmidelino.

4. Hic eft ipfiffimus er-

0m. n j

ror Eutychianorum a C. Chalcedonenfi, & Sy-

».

lg

y lk

dis fqq. profcriptus , qui naturee utriusque

! Ulnlf?ödf lj

T uj

j

[05]

à

im

lediatam ünionem & confufionem finge-

5010 Jn

baànt: certum enim eft, ei convenire naturam;

tht

cui, nature proprietates conveniunt : at Chri-

lel'onyrgug,

|"eftiumanirati ; fecundum Lutheranos iftos; na-

fs [ ;

türe diyinz proprietatés conveniunt ; ergo

i

n: vgng, li

etiamn natura: imo hoc ipío definunt proprie-

tateg effe, & fiunt praedicata communia. :

m äu&i;. l

ER0S, nio

Quod/? dtcant cum Brentio, accidentariam

tantum effe hanc proprietatum divinarumcom-

Wpun f «

municationem, dum Filius Dei in Filium Ma-

ntoi T *

rid & in Filium hominiä

effudirt omnia dona

3 d ropi

-

. tamen in Petrum

füa.& proprietates, €

nmipa if

Apoftolum aliqua tan

effuderit ; erpo ac-

odypnlar

Cidentariam tanrüm g*äïönem Verbi admittunt

Johts d-

cum Neftorio ; & chimzrica metamorphofi

Fal in .

*

Nellorianam & Eutychianam hatefin confün-

U xl

dunt, carni fimul omnia divina attributa ad-

utà multo

fcribentes," Hicc non folam a Catholicis Theo-

v Sdimi- |

logis; fed ab ipíis Heterodoxis Bullíngero, Pe«

!

A hr

Qf

tro Martyre, Bezá, : Melanchthone nigerrima

( t L

hota afficiuntur, prafertim in' nuper citara Sy-

(eommun. | *

nodo Dtresdenfi:

uod , inquiunt ; precipuum

d hrj

3

fídei moflre & Ecclefe caput e[b , videlicet avti-

ica (l

culus de duabus natuvis im Chviflo , àd commenti-

ifolrom «

Jia idiomatum veali e? phyfrca in ipfrs natuvis

s

'«ommunicatioge depravavi bovvibiliter , atque e

|-

|

o

[

coutvario barefes - jam olim. ddmtnatas Marcioni-

Y ä .

farum;

*

|

382

DE/ I&-CARNAT-IONE

tarum ; l'alemtimianorum , Manicheorum, Samos

l

m

anspn

fateufcum 5 Sab&lliamovum , Aviauorum . Ne]iovia.

zorum y Eutydliamvum ; Monotbeletavum veduci,

(cgnd

P ,

»

atque imovayi , [atis evidemter demon[Irarum ef?,

Oh;. I. Chriftus dicitur-federe a dextétis

j M

Dei: fed dextera Dei eft ubique; ergo && hu- -

i od

iipto

manitas Chrifti. lra Lutherus Libro , quod

Ferba Cbrifli : Hoc eff corpus ineum , adbuc for-.—

p

s arn

ma flent.

&. Hoc argumento etiam probaàri;..

quod'animee juftorur&fint ubique: nam Sap.3.

]

ii D

V. I. dicuntur efle in manu Dei.

n

[

zi D ]

Tpgitur Atha-*

nafius; uterque Cyrillus, Chryfoftomus, Theo--

1323

doretus , Damafcenus

PP. alii Sacrat Scris.

|

E

ä*.a

AO

ï

pruram ira explicant,

D

ei dextera accipiatur.

A hl

pro gloria, potentia & majeftate, qua Chri-

Ti qu

ftus fecandum hypoftafin füuamy & naturam

4 om dm

divinam Patri fit o

limo eequalis : non véro

contif

ut dextera Dei inrel

Bo

tur pingui fenfu Lu-

theri, quo ait, Chrift

.Don effe in minimo

S P

digito, aur.-uhgue dexterz, fed in tota Dei de-

d isenty o

Xterd.

Quare eodem Pf. 109..quo. Chriftus

u repugn

jubetur federe a dexteris Dei, fubjünpitur:

1. Gul

Dominus a dextris tuis... Quid ? quod Chriftus,

Ti , I

ipíe hujus pfàlmi initio ufus fit ad divinitatem

, Hrlidem

fuam demonftrandatm. Math. 23. v. 44.

J fl

In[l. 1. A€t. 2. V. 33. dicirur Chriftus dexzera

I?I,z,E

IDei exaltatus. Ephef. 1. v.20. Deus Chriftum

* fl'flldil)i['y'gi

con[Htuens ad dextevam fuam..Ex Marci 16. v.19.

" mþlfl?i [

pott affumptionem in*celum, dicitur federe 2

qte &R Em(

dextris Dei,.— Atqui hypoftafis Chriíti femper

T0 f

fuit Patri equalis, neque opus erat eam exalta-

[Cram

ri; aut hoc eilvbeneiicilu;m íc(lionis ad dex

Ol

4

ak aw 5

!

]

Vzgnsi DIvINX

385

W"m) Sr!ïr |

DI

aPatreconcedi. Ergocommunicare potentiam

ll; Ne/h "1

& c&teras proprietates; erat iutellimendum de

LT

Chrifto qua homo erat , prout etiam à federe

QTT

d dexteraim explicant Ruffinus, Theodoretus,

E od

&L.eo M. B. df Coz[eg. . Etgo federe jta ad

u d

]

dexieram Dei darurn eft humanirai Chrifti in

! m, MWx"

íc N.ia fuppofito divino C. Per Incarnatio-

I MZJ((L' h

nem humanitas non evafit Deus , fed humani-

T? p

xas Dei, ita ut in concrero verum fit dicere,

m

horo iíte eft Deus, fedet ad dexteram Dei, eft

bilr rb

xequalis Deo.

Exemplum:cape in purpura

Ri Thg.

egia, quae nec Kex dicitur, nec federein fo-

x $s

0, fed Rex dicitur purpuratus ; federe in fo-

v

lio.. . Atque ifta mens eft PP. adductornm, &

5 Ur.

aliorum , qui volunt, hanc hominis .Chrifti

T min

gloriam demum poft afcenfionem ejus nobis

s; 000 0 |

conftitiffe,

Nemo autem illorum' umquam

ii nf L

docuit; quod Chrifti humanitas attributa divi-

inminimo

nitatis realiter communicaverit; aut Deo equa-

mDede )

lis evaferit;' cum utr&mque impoffibile fir, &

t Curfus

aperte repugner SS. Paginis: nam joan. 14.

byinpitu !

v« 28. Chriftus ait : Parev major. me eff : «&

d Chrilus

1.Cor, 15. v. 28. fcribir Apoftolus, etiam poft

*

judicii.diem Filium fübditum fore ei, qui fub-

Dvinituem r

A,

m

jacit febi omnia.

us dv

Iufl.2. Ep

hef;4. v. 10. habetur : Qui de-

sOnfm [« Jeemdit , zpfe efl € quà afcendit; fupra omnes c«los;

tb p L

ut impleret omnia, Sed omnia implere eft ubi-

r fdet r

que effe. ^ Ergo. &. . Si humanitas Chrifti a

primo Incarnationis momento ubique fuit,

niti m

n tdte

quomcdo porerat defcendere & afcendere ?

Si vero polt refurrectionem demum immenfàa

j m

evafit,

U*l .

..884^

D& INCARNATIONE

":

evafit , aut poft afcenfionem, quomodo potuit

N

M

videntibus diftipulis elevari, & ire in ceelum?

fubiï

]

;

n

quomodo inde venturus eít, judicare vivos

!

D

& mortuos ?

u

u

ämhumgpati

lusl

. IT. Explitando textum Apofl. . . ut implez

vet omnia imienfitate humanitatis füse N. ut

"

!

b

impleret omnia vaticinia de füa converfatione

d

in terris, de ambulatione füper mare, defcen-

n

,]H

fu ad inferos & reditu ad celos olim edita:

I d

item ut impleret czlum, terram & inferos effe-

&tibus füz potentiz; majeftatis & plorie: d

T

ailurl,

T

nique ut etiam" prefentia corporea fücceffi

l

impleret omnia genera locorum mundi pra

! Ia

um

cipuorum C, Sic dicitur fuiffe in tota Euro-

M

Jitundy. j

3, qui precipuas ejus provincias peragravit,

J m N n

as folum expofitiones Ecclefia & PP. no-

verunt.

!

dunc etom j

OL

Olj. II.

Quando aliquid alteri indivifibili

Q]

ünitur, ubicumque eft unum, erit & alterum:

atqui humanitas unitur Verbo indivifibili ; er«

j Ia

tnlsy i

go ubicumque eft.hoc, erit & illa. . diff.

:

Maij, . .. Si extrema ambo fuerint eeque limi-.

liil (

fttàt 16 f

tari , vel illimitata C.. Si alterum fit immen-

fum, alterum limitatum N.' Pes unitoranima

ri divifz, fepl

anqeat V

indivifibili eidem , quz eft in capite, num ideo

pes erít in capite? Igitur cum Verbum fit im-

Onins df j

e Ut ntun

menfuüm , humanitas limitata, fieri nequit; Ut

hac;erfi Verbo unita, fit ei ubique prarfens.

JPUD d u

" ifl. 1. Si humanitas Chrifti non eft ubi-

dmi: iaj

que, ergo ubi hec non eft, Verbum non e

7 OU CG; l

homo. & N.fzj. Nullibi Verbum deferuit

* t V

humanitatem , fed ubique eft fuppofitum

,M MHQ i rfj

Aa-l.i

4

'

Vzn2i DiviNr.

38$

habens & füftentans eam , etfi hec non fit

d it cehy

ubique.

Q Y

In[l. 2. Hic homo Cbriftus eft ubique; er-

go etiam humanitas eft ubique.

& dill. Antec,

df

Chriftus eft ubique (ecundum humaniratem N,

SfeN g

fecunduim divinitatem C. — Nimirum hoc füp-

Jnyerftio

pofirum habens humanitatem eít ubique .S.

'Thome dift. 2. 2. q. 1. a. 2. & aliis TT. enun-

Olim edja

tiatio hec : Chviflus ubique eff. bomo, vera efty

tferos f .

fi vó Ubique , afficiat fubjectum, faifa vero, fi

Dori: d

«à Ulique , cadat fapra preedicatum: ficut cum

dicitur , Chviffus ab «teruo eft bomo.

tf

nl

; Jifl. . Si Chrifti humanitas non fit ubique,

o B.

ergo Jefu moto movebatur Deus Verbum. g

i m

aerum difl. [4. Movebatur fecundum divinita-

TO

tem IN. fecundum bumanitatem C. fecundum

hanc etiam in tempore nafcebatur Deus ; &

m

moriebatur.

dtnm:

O. LII. C. Chalcedonenfe a&. . pronun-

TP

tiat, Incarnationem factam effe ex naturis in-

divifis, infeparabiliter & inconfufe : S. Joan.

T

aque m

]

Damafc. 1. 3. de Fide. c. 3. additinfuper, &d u-

vdroc i. e. 2ndiflanter. . Ergo fi humanitas »on

1timmene

praime L

eft divifa, feparata & diftans a Verbo , erit ubi-

cumque eft Verbum. . . N. Cof. Sicut caput

m

um ftim-

hominis eft indivife , infeparabiliter & indi-

L)

flanter unitum animz, quia eft in eodem füp-

j nequit

pofito ei unitum ; etíi non fit; ubicumque eft

j tæ[tns. !

anima : ita etfi humanitas non fit ubicumque

nin d .

Verbum eft, manet tamen indivife & indiftan.

bum. n fl l

i dl

ter unità Verbo , quia eft ejusdem (uppofiti ,

jl

ia

jj

nec divifa in fe «rarione:fubüitenciæ, & div

ab

m

V

j

386

D£g INCARNATIONE

M

J

f

ab omnibus aliis, Videlicet Patres, dum ajunt,

u

naturas non effe divifas, feparatas & diftantes;

il

"d

damnant Neítorium ; cum vero dicunt, non

efIc confuías , contradicunt Eutycheti.

Ce-

j

j

terum omnes ejus generis captiuncule retor-

PUb

queri evidenter poffunt : nam quivis noftrum

g m

intime prafens Deo eft , an ideo fumus ubi«

spp ao

que, quia Deus ubique eft? Sed hoc dumta-

' gtl

xat confequitur , quod, ubi ubi fumus; in Deo

s putn

fimus.

.

J

aniedil

I;fl. Repugnat ; indivifibile uniri álteri;

j m

^

"

]

v sibltt

quin uniatur torum. Ergo cum Verbum in-

divifibile uniatur humanitati, torum unietur,

s hn

ergo etiam fecundum omnes fuas proprietates;

ao u

quarum una eft immenfitas. & dif. r. feg. To-

a, hg

tum unietur fecundum omnem rationem, quam

d borc w

in fe continet N. fecundum íolam rationem

p oms

fubfiftentie C. Ergo unietur fecundum om-

àt tupus

nes füas propriet«tes, immediate N. mediate C;

35 Qu o

Anima unitur immediate corpori , num ideo

X enm fül

hoc redditur fpirituale, intelligens, indivifibi-

n ml

le, penetrabile , etiamfi füppofitum aliquas

3em jvife

ejusmodi proprietates animd: humanc com-

od Chrifi à

municet? Ideo Verbum tantum reddit huma-

NT

nitatem fübfiftentem , cum ratione folius by-

"8 r

poftafeos & proprietatis relativee ei uniatur;

atl bt

nequaquam àutem íe habeat ut natura infor-

74X

^ Xtin as

N

mans : ac licet etiam forma eft;!non tamen ef-

lf N

fe&us tribueret, nifi quorum humanitas eft

N Ubique, ii

capax.

Hinc ad Coloff, 2. v. 9. dicitur in

At

i

Chrifto habitare omris pleuitudo divinitatis cor-

i

Tl

poralier , h. e, non tropice , ut in Angelis &

|

LE

äiflmæ Sm

2

Pro-

"

Vzrns2I DiviNx.

582

J dum

i

Propheris , qui gerebant. perfonam DDei , (ed

[m

Inn

vera, fübftantiali & phyfica unione, ut huma-

UET

nitàs ifta (it vere I)'.**i, & hic homo Deus : tni-

CM (

À

nime autem in fenfü Lutherano.

DCl p

Is ofim

Ob I/ Etfi Chriftus Joan. 16. v. 28. di-

cat, fe relinquere mundum, & ire ad Patrem,

! uriis i

E.

tamen non omnino diíceffit, fed vere apud

j dumïai

nos remanfit in Euchariftia invifibiliter ; ergo

Qus;in ]

cuminS.Scriptura negatur in aliquo loco fuif-

fe,.aut inde difceffiffe dicirur, nepatur alicubi

lii at

fuiffe, quia non erat ibi circumfícriptive, loca-

etbum ip.

. liter vel vifibiliter.

B. T'anf Antec. Cyaia ibi

i Uietr,

proprie loquitur Chriftus de fua morte , qua

r

ífecundum humanitatem revera non manfit in

ZNNIY

mundo.

Atqui etiam in Afcenfione fna mun-

l& dum hunc vere

ac proprie reliquit füblarus

lm tlontn

fupra omnes calos : five tunc fuerit jam

CUndum on-

ejus corpus in Euchariftia affervatum , five

V mediteC,

non, quod probabilius videtur: accidentarium

; lum ido

hoc enim fuiffer, nec veritatem verborum

,indivilb

ilorum minuiffet , aut Ubiquetariorum opi-

um alquis.

nionem juviffet : ficut hodie illam nihil juvat,

jand CO

uod Chrifti corpus pluribus locis in Eucha-

Wihme! viftia detineatur. Hizc N. Cozf. qus& repuguat

Düsi- ^ vi& proprietati verborum S. Scriprure, Pa-

du rrum & Ecclefiz totius fenfui , verirati pluri-

ml * morum myfteriorum Incarriationis.

n tomen *

- Anfl. Non repugnat, humanitatem Chrifti

mus4! effe ubique, i.e. inomnibus rebus crearis, ;ua

i? intra finirum fparium terminantur: ut argu-

vj

mento eft eadem Chrifti humanitas fecundum

; Angclis&[ Euchariftig Sacrame

ntum innumeris pene in

Bb a

locis

ïO'? .

.

Vi

588

Dzr ÍNCARNATIONE

h J)Hf

QUl

locis exfiftens. Ergo tenendum eft, ità Chri-

m i

ftum fecundum humanitatem ubique effe

k

f

al

N. Confeq. Hoc afferere , non temerarium

Vil

dumtaxat foret, quippe quod Ss. Patrum &

MJIH Í

omnium Theologorum effatis fine fundaimen-

YOl

to adverfàretur ; fed haereticum etiarmn, eo quod

"

vl ff

S. Scripturx fenfüm everteret , ac precipua

fidei noftree myfteria , atque ipfummer Eucha-

riftiae Sacramentum tolleret : cum in hoc non

ii Hxnm

f

j

li

T

mapis Chritti corpus fümeretur, quam in quo-

libet alio cibo hominüm & b«eftiarum.

V

t

Do d

d

DISPUTATIO IIl

iemis d

tlutts od

-*

De proprietatibus & perfectioni-

T. Cittn

bus humanitatis Chrifti.

peronm cu

CAPUT I

n (f

t ['its;.

De Sauttitate bumauitatir CbrifA.

^ dipil

ARTICULUS I.

stn pl

n Chrifli: bumanitas

"rpionisf

?þt fuþjiantialitef

Mif r

aneara s

Tomtitm vj

Ora L Ad percipiendum bene que hic

t Chrif

difpuraturi fümus , difcernere oportet,

N

Atj : i

quid fit effe Deo gratum, effe fan&ctum,

e AK T. Y3t

& juftum. |. Grazum effe hoc füper addit natu-

ra, ut quis diligatur a Deo fecundum praefen-

1f fs ]

70 00 g

tem juftitiam dile&tione füpernaturali feu oz-

dinata ad communicationem bonorum füper«

PBlio

T tg

naturalium. — .Sauézitas latius patet , eft enim

mundities animi peccatorum íordibus depu-

PUltr , n

ráti;

NE

VzrnBr: Diviwi.

389

tb

rati, feu conformitas tam habitualis , quam

actualis cum . recta ratione , que Deo eiiam

1 hts

convenit, Praeter fanctitatem J'u þfz'ti(z anitnam

$ F

& ejus facultates bene difponit & ord'nat ad

De funias d

