. Neque vaticinia ifta Gentilibus füfpecta effe

l;

poffünt; cum fint Chriftiano nomine multoan-

*l D

tiquiora, & ab Judzis Chriftianorum hoftibus

B»

i,

fumma cura ad nos usque illibata cuftodiantur.

1

il

1F. Myfteria vitie, mortis & refurrectio-

M

&f

nis Chrifti multis ante ficulis accurate fue-

Q

M

A

W

runt predicta.

i hec omnia JefüNaza- :

I'CH.O z

[|

.

e

0nr

.

VznBI DiviNr.

107

reno convenire, nonex Evangeliis tantum no-

[ þrh"[ (.[ljrïlï.*']f

vimus , fed ex ipforum Gentilium teftimoniis.

C quæmo) v

Ergo Gentiles dubitare prudenter non poffunt,

UI

hunc eumdem Jefüm Nazarenum efle Mefliam,

ln

quem Sacrorum Vatum oracula pracinuerunt,

TM

& quem ipfe fe effe affeverabat : nam admira-

TYRüSqteri

bilis illa toc Prophetarum cum eventu confen-

tl tllv

fio inviétum eft veritatis arpumentum. Deuter.

nitne

v

; ld

18.V.22.

.

—— Affunptionem offendo indutlione, — Chriftum

Pfuïcpïi, Á

uI

Bethlehemii pauperibus parentibus ortum de-

TU

&t M

clinande perfecutionis causà in /Egyptum fu-

RE QN

giff» , agnofcit Celfus Epicureus Chriftianorum

1 D I

NI

hoftis acerrimus, apud Origenem 1. r. contra

m

ü

uw(

eumdem Celfüm.

Sed & tabule Cenfuales

lt

Romanorum probant, Chriftum Bethlehemii

:

l

l mfm,;

natum , ad quasprovocant Juftinus M. Apolog.

qe

lum lt ten.

2. & Tertullianus l. contra Marcion.

iNovum

[hs quci füt

fidus poft Chriftum natum apparuiffe, & ad

ipfüm adorandum Magos veniffe, faretur Ju-

det efe o

lianus Apoftata. — Macrobius Ethnicus Scriptor,

de ceede infantium Bethlehemiticorum, 1. 2.Sa-

tepare at

?

N

mbus G

turn. c. 4. ita habet: C

[

un audifjet AugifTus yzntev

lum DF

pueros , quos im Syria Herodes Áeexc fudaorum in-

£ra. biennium jufft occidi , filium quoque. eyus occi-

fiun , ait: melius effe , Hevodis porcum effé, quam

fifpsd d

ine ml

füllum. Fuit hic Herodis filius non bimulus,

üt Baronio videbatur, fedgrandavus, Antipa-

um hod

atl

ter nomine, quem e carcere fugam meditan-

d

tem Herodces juffit interfici pauló ante obitum

fuum. Quo quidem fenfü Macrobius ait;

OCCL-

T2

UM

jum

sl

j

fs

;

|

Vr

Dz INCARNATIONE

Yo8

10

"

fiiS;

fiun. inter. puevos, hoc eft circa idem tempus;

j ( era

quo pueri a Jimatu & infra occifi funt.

)

Jj

iW

Phlegon Hadriani Emp. Libertus fcribit ,

(afans, O

Chriftum vatem futura previdiffe ac praedixiffe.

Prodigia a Chrifto faétanon Judeorum proceres

g, d p

xina i

durmtaxat, fed Celfüs quoque ac Julianus fatfi

funt.

g Chrdn

;. Minco

Cornelius 'Tacitus cum lib. 15. Annalium

J;Q

àm d

I

|

narraflet ; Chriftianos exquifitis fuppliciis a INe-

rone enectos fuiffe, fübjicit: ;Zu&or momiuns

-:nporeü. j

fatri xamen

ejus Chriflus, qui. Tiberio Imperante, per Procu-

vatorem Pontium. Pilatum . fupplieio ajfettus. evat.

jiinsprom

Mirabilem illam Solis defectionem , & infolirum

d ven v

terre. meturn, que moriente Chriíto.contige-

ii ho

runt; a Phlegonte l. 13. Olympicorum Chroni-

p n a

corum,; & ab aliis Ethnicorum Scriptoribus

; mirculun

referri teftatur Eufebius in Chronico, & Ter-

Jur tuiti n

tullianus Apologetici c. 2.1.

(ure ntc d

nbus Domar

ARTICUELUS XI

ts

Satisfit avgumentis conivavis.

I

Litinfi

B. 1. Rerum evidentie mens noftra non

O

&is idi

poteft oblüctari.

Atqui Judai & Gentiles

renuunt credere doctring de Incarnatione ,

SYaQ

quam Chriftiana religio pro fundamento . habet.

D.

Ergo nec relieio Chriftiana eft. evidenter vera,

nec Incarnationis myfterium evidenter credi-

l l

bile.

tmilim

E. D. Maj.

Non poteít mens ob.

luctari evidentie, fíiita attendat, wt ea afficia-

tur C. fecus N. . Multi malà paffione occupati

u

T

il

ul

tuentur propofitiones theoreticas & Rril:ï

e

NT

VznBI DiviNi.

109

f

Wt t

T

Tl

evidenter falas, non ipfis quidem, fed aliis ,

qui eas fanà & liberà menteexaminanr. ltaJu-

,bmüï fl

dei & Gentiles vel pre füperbia erubefcunt

A predire

vinci a Chriftianis, & fuos ac parentumfüorum

Qu proga

errores fateri; vel propter apperitum terrena

t Jümsi ;

felicitatis dona fpiritualia & caeleftia , quee unice

in relicione Chriftiana promittuntur , rejiciunt.

.U-Annaliu:

D

$

Objic.2. Miraculafüntfigna valde ambigua:

ol

l

€Xg,

41'/(.'

ergo folidum ex eis teftimonium pro Chrifto

TT n

deduci non poteft. . &. D. Ant. Sunt figna am-

f ;;;'

P [

i

bigua,. fi citra examen quiliber effetus ftupen-

d

dus & infolitus pro miraculo habeatur C. fi pru-

Ti

denu judicio vera miracula a 'falfis difcernan-

Arlt ii

tur, fünt figna ambigua N. — Juxta S: Augufti-

hum Chr.

num l. 27. contra Fauftum c. 3. & l. de uniitate

n Vaptris

credendi, miraculum eft, quidquid avduumt9 in-

o d T

folitum Deus coutva coufuetum natuve cuv[im ope-

Yatuv.

Qualre nec creatio animze rationalis in.

enerationibus humanis, .nec admirandi qui-

f

:

am nature effectus, de quibus Auguftinus l.

[/]

21.de civ. C€. 4. 5. & 8. miracula dici queunt :

cum illa nihil fit infolitüm; illorum veró ratio-

s noftra n

nes creatis rebus indite. & concreatee fint , etfi

A Gentis

nos lateant.

Voirationt,

lufi. 1. Elias vero miraculo ignem de cclo

xento hi

fecit demitri. 3. Reg. 18. v. 38. Idem pradi-

(denter v

citur factura Beftia illa, Apoc. 13.v.13. Mago-

Jenter (

rum miracula fimillima erant prodigiis a Mofe

| men.frc»ï;

patratis. Exod. 7. & 8. — Suetonius fcribit Ve-

n

T

M

l

Ípafianum Imp. Philoftratus, Apollonium T ya-

tone a

neum miracula edidiffe.

Ergo miracula vera

a fpuriis. difcer

t. BR.IN. conf. In

ni non gogm

mira-

VgM

IIO

D& INCARNATIONE

.

djo exanin

miraculo quinque conditiones fpectantur; 1.

([nams; ii

"du&lor , qui.eft folus Deus, conditor & domi-

n (upCI' [

nus naturz, cujus vires miraculum excedir

s.

((

A./ Minifler c2 inffvumentum ; quo Deus ad eden-

j reert,

da miracula utitur pro fuo libitu.

Nec refertj

s hminis n

utrüm homo probus fit; an improbus, fidelis;

m fanar

an ethnicus.

Íta divino inftinctu vaticinati funt

Balaam Num: 24. & Saul 1. Reg. 10: & 19.. Ad-

ip, que c

Aim edider

hibite fünt aquae Jordanis ad abítergendam le-

pram. 4. Reg. 5.

Chriítus & Apoftoli utebari-

a & pral

n m

tur fputo, luto, oleo ; füdariis, umbrà ; fimbriis

ad tollendos morbos.

HE Finis expenden-

: Dares e

dus; cujus gratià miraculum fir: qui cum nori

a ao

; Qlptti

poffit effe niti honeftus, quandocunque fignuri

Ílupendum exhibetur ad confirmandum erro-

rectnfes f

rem aüt impietatem; claré apparet; prodigium

Turi anns A

3 valta d

nec verum efle , necab aüctore Deo profectum.

TNec enim fürmnma Numirnis veritas errorem 3

"ab f at

nec infinita Sanctitas impietatem fuo teftimonio

a (uea

affirmare; & quafi appreffo fivillo poteft ap-

anrdtlsobf

probare.

IV . Materia mitaculi deber effe fü-

V C16

Lb

pernaturalis vel quoad fübítantiar , vel quoad

«:gu;amh.

modum: haber enim auctorem folum Deuim;

mj

hij

fi autem naturalis foret; opé daemonum; aut

À qi

/

aliarum caufarum naruralium confici poflet:

L

Du,

V. Creounflautie varie non raro fraudem dete-

h

Ti

ll

J

eunt. Magorum Moyfi adverfantium vis in-

J

cantandi cum tempore defecit: Exod. 9. v. 18;

lt "

Simon Magusin aerem evectus; ad B. Petri pre-

cés, humi afflictus fuit; — Cadaver hominis a

ll

Li

"

U

Mago interfecti; quod damon ad homicida

l

€Cármina

Í

;dens;

2Brisper in foro incedere fe-

à »mllenm

w

Ccerat;

L ux

^

NT

.

Vzmszi Diviwi.

IIÍ

Ts

cerat, fübito exanime ut erat, corruit: cüm

Vr d

econtra Lazarus, aliíque divinitus füfcitati diu

VU t

poftmodum füperftites more ceterorum homi-

A05 kl

num vixerint.

De ceco a V efpafianoilluminato

- N

'Tacitus l. 4. refert; confultos Medicos refpon-

K i

diffe , vim luminis in eo non fuiffe exefam , po-

Mi f

tuiffeque eum fànari füblatis obftaculis.

Deni-

o g

que prodigia. quae ceeteri Gentilium aliorum-

| fïg»ndam [

que infidelium ediderunt, vel fenfuum ludifica-

X Qteba

tiones erant & prefligie, vel ope caufarum

l; fl

naturalium, ac daemonum iriprimis fieri pote-

i5 eperdm

rant; ut SS. Patres contrà ea, quz Apollonio

um m

Tyari&o Pythaeoreo Philofopho infigni Mago

R ügnu*

tribuuntur, difputant. Quamquam Philoftra-

Tmondun «

tus illà recenfens;fidemi non mereatur: quippe

tj prodos

qui centum annis Apollonio poflerior eft; nec

1

)

[

lo

Oproecn

dignuns vadfem narrationum füarum profert;

Ts eC10T60)

nec aliunde fàt accüratus eft; fibique fzepe ipfe

f elimonii

adverfàtur.

Quee autem Deut. 13. v. 1. & fqq.

b pf qp

Deüus in miraculisobfervaré nos monet, S. Aug.

dbet effe f

l.10.de civ. c. 16. ita exponit 7775 ipfe quo dif-

à, v qu

cermuntur , zncompavabiliter bec noftra. offendit ex-

ülor Deur

cellere.

Jllis enim multi tantó miuis [aevificiis co-

monum; Z

lendi fumt , quantó magis-bec txpetumt: bisveró

commendatur unus Deus, qui [e mullis talibus indi-

nf p

adem d

gere , e9 chipturm'um Juarum teflificationé ,& co-

yiom i^

vurmdem poflea. [acvificiorum venotione densouftvat.

$i ergo 7ngeli fibi expetunt facvificium, prapouen-

3o £

dB Pa

di eis fumt i, quz mom fübi, fed IDeo creatori

omnium , cui ferviugt.

w

/nf. 2. Moytis prodigia numero, dignitate

ul

u

W

& exgïllgntiä miz:igüWteibant. Ergz

Vr

112

D INCARNATIONE

D

fi a miraculis divina miífio probatur, Chriftus

4 nbfbäf, ä]

.

Mofe inferior erat.

E. N. Ant. Judei (eptua-

;geim t

ginta & fex Moyfis miracula quidem compu-

tant, fed unum in plura £epe dividunt, & que-

t

irlte l

dam pro miraculis vendirant , que ver& miracu-

la non fünt.

Ut autem totidem fint, tamen in

amun At

on 1

5j

comparationem eorum, qux Chriítus edidit ,

nj

venire nec quoad numerum, nec quoad pre-

ftantiam poffunt, . I. Quia innumera fuiffe mi-

L

J

racula Chrifti, teftantur B. Joannes, c. & v. ult.

m

u

TT

B. Petrus A&. 10.v. 38. .Et Judei ipfi Joan. 7.

v. 31. inquiebant: Chriffus cum venerit , umqui

d Janini

)'2

. U.

plura figna faciet , quàm que hic fecit ?

d Y

L. Moyfes non fecit miraculum nifi ad di-

vina juffa, aut precibus ante ad Deum fufis:

í Vena

aitio falfe

[

riftus autem ex virtute propria, fibi inhae-

rente; & ab eflentia íua indiftin&i&i, pro íuo

tTt r

libitu, prefens, abíens prodigia patravit; ac

«t ferbe

l

virtutem etiam & poteftatem miracula talia , imó

il

"j

& majora patrandi, difcipulis fuis impertivit;

tïïl;'l.lfl

[j

l

/

Joan. 14. v. 1x2. quod Moyfes nec fecit; nec

M

T HU

III. Denique Chrifti con-

L^

praítare poterat.

lod

ceptio, nativitas, myfteria vite , aícenfionis ,

tCul

aliaque, continua funt feries miraculorum ,ex

naturz immütatione füpernaturali contexta, ut

ptob

ietün

minore jure Moyfes a Judeis, quam jeífus a

UI

Chriflianis, naturae arbiter & director predi-

m*x n

n

cari po(fit: & Chriftus ipíe ad Moyfis teftimo-

Ls

nium & vaticinium de fe editum provocaverit.

DJ[D[ h

h

T

Joan. 5. v. 45. 46.

Jufl.3. Aug

u6fïinus lib. de unitate Ecclefize

"tf

]

uam cum hareticis de verà

€. I9. ait;

item ;

--

MT

L 'Chflfhm U

"*Ecclft-

l0y

.

VznBi DiviNI.

"

II3

lt ;ü

M

Ecclefia habebat ; dirimendam effez Ergo.

B(- FJ n

ii i

Explico S. D. difl. 4ut. Litem illam;. ait, non

] f

lm m

7

effe dirimendam ex miraculis veris N. ait;non

i ""ï)&quæ.

effe dirimendam &x miraculis falfis aut dubiis ,

Em

qua Donatifte exhibebant C. — Ejusmodi mira-

L fmep

culà editurum Antichriftum, monet Apoftolus,

Jríhs «

2: Theffalon: 2. v. 9. Cujus ef? adventus fecun-

* Quo«] pti

düm operationem Satane in ommi virtute 9 fignis ;

trà uf m

&7' prodigiis meudacibus , eg im omri f. dutlione ini-

Cv

Quitatis, d qui peveunt.

Quare meritó Augu-

t pl s

ftinusl. c;. Aemoveantur; inquit; z/f/a vel figmen-

ULLT

i

1a méndacium | bowiigum; vel portentá fallacium

Jpivituum... — Utrim zj)/z Ecclefiam teneant, mom

dmoi d

mifi dé divigarum Scripturavum. | canomicis. libvis

tD fj

oftendaut .

Veraà aütemi miraculá ómnino ne-

yri d

ceffaria initio fuiffe ad fidemi in Chriftum fun-.

nb mi

dandami; aperté tradit idém S. Do&tor l. 13. de

à pttat; t

civit. c. 8. ita fcribens: Uzde zantá fide Chriflus

A TPIENTT

u[quequaque cantatur in celum cum carne fublatus

bimperiit

unde temporibus eruditis. .. fine ullis mivaculis ui«

ecfecit;

anium mir abiliter incvedibilia cvedidit mundus 2

Chriti ov

Objc. 3. Blondellus; Ca(aubonus ; imó

afcenfiont

etiam nonnulli e: Catholicis Critices periti plu-

gcalonum

ribusargumentis probant, verfusillos Sibyllinos;

Contextà; r

qui de Chrifto feruntur ; non fuiffe a Sibyllis

ym Yi

prolatos; 1. Nonconftat utrüm fuerint Sibyllae

edor p

fatidicee , cumi incertus fit earumi nuümerus ;

tetas, patria.

2. À certo mágiílratu facro

oys ls

pv

Dumvirum ; Decemvirum ; Quindecimvirum

fervabantur libri Sibyllini in Capitolio quàm

mitarc.F::I:!iæ-

fecretiffimi, nee unquam evulgabantur.

3-

TM

tolio

^D

Ante Chrifïur,n natum $3. aggis cum Capi

€On-

Viti

114

D& INCARNATIÓNE

g Ti L

conflaprarunt ,

non poterant ergo in manus

Chriffianorum venire. 4. Non eft probabile

ag

a um

Spiritum Sanctum

fe(e in mulieres Ethnicas in-

jrom t

finuaffe, easque ad vaticinandum impuliffe; &

g du

quidem clariora de Chrifto, quam Prophete

facri edixerunt.

snlis eCip

s. Stilus ipfe ;errores & nar-

ratones catere loquuntur, octo libros illos

^g Apolits !

anm aüm

Sibyllarum ab Hererico quodam

impoftore

confarcinatos effe füb medium fzeculi Íecundi.

nnis df

6. Hoc idem fatetur S. Auguftinus l 197de ci

t oplasit

&. Criticos alios non paucos

at fecto.

vit. C. 46. & 47.

vt dnt 4

tenere, oracula Sibyllarum extitife; & earum

itium, Ed

quzdam de Chrifto & noftrz religionis capiti-

bus differere.

"d cwzjeä?umm prünam Blon-

at ptQQ

delli & aliorum, veréajunt, ex eo quod Scri-

: limai,q

erum , &tates, pae

iSpinus B

ptores circa Sibyllarum num

irias varient, non fequi, nullas umquam exti-

ieeflum n

Jdd 2. &. : M.Terent.

&rm af

tiffe ejusmodi vates.

Varro, ante Chriftum natum ícribit, libros

R Inpür: cu

Sibyllarum ;

Erythraece preefertim , füà eetate ma-

potür e

nibus omnium verfatos fuiffe.

Solius Cuma-

hi

ne carmina a Romanis fervabantur fecreta: &

lnl

tamen Marcus Attilius Petronio Sabino illorum

i

4335 dl

copiam fecit - teftibus

Valer. Maximo, & Dio-

lr

U

Si ergo poftea Cicero;

nylio Halicarnaffeo.

Va

Virgilius aliique ejusdem Cumane Sibylle ora-

Yh

[',q

cula nancifci potuerunt , poterant etiam Chri-

n

|

ftiani, ad quorum fidem confüles & multi fe-

ld

m

natorum tranfierunt. 744 3. &. Cumane Si-

!

bvllae libri arcà lapideà inclufi &alt& füb rerra

l

il

&i

MAT

defoffi in Capitolio latebant : non porerant ergo

f

J

ncendi

V

cum hoc conflagrare. Neque horum i

merni-

LU

b

NE

.

Vgn2r: Diviwxr

Ls

$ t m

meminerunt Tir. Livius, Suetonius & Tacitus

d pri

Scriptores accuratitfimi.

Quid? quod Sueto-

3 E[hnicgg I

nius in vita Augufti memorat , hujus juffu li-

Linpuf

bros Sibyllarum tranícriptos effe a. Ponrifici-

m PI'Ophf:,

bus, quia charaécteres exolefcebant, & in Tem-

TOres d

Sed &

plum Apollinis e Capitolio translatos.

? llüros j

cum idem Apollinis templum, Nerone Impe-

1 imprl

rante , flammis abfümeretur, eosdem tamen li-

tUl fecuvd

bros a flammis illefos adhuc ereptos fuifTe te-

M n dec

ftatur Fl. Vopifcus in vita Aureliani Imp. De-

: DO o

mum exeunte fieculo quarto Cumanze. Sibyllae

[ & enui

libri concremati (ünt a Stilicone, cum Honorio

J

n

T

)

!

Augufto exitium , Eucherio autern filio fuo im-

Pïll'!m;ïl

hn

perium pararet, prout Claud. Ruril. Numatia-

. quisa

nus, l. 2. Zigevavii , queritur. — d 4. w. IN Af-

Im, z

Jumpt. Si Spiritus Balaamum hominem Ethni-

Umquam et

cum & fceleftam invafit, & de Meflia, atque

- MTeren

fatis Ifraélirarum ac Romanorum fatis diftincta

EU

vaticinari impulit: cur non eamdem vim in

( t me

Exhnicos alios potuit exerere? Quod/, ut vete-

fits Cum

res Greci & Latini memorant, Sibylle fpiritu

f t

hone infeifze oracula reddebant, mirum non

pinoillor

«l

Phaebades illas afflatu dademonum, : quibus

, & l

prophetie de Chrifto conítabant, tam diftincta

i& Ciot

de fidei noftre imyfteriis vaticinia protuliffe :

Sbylleu

licet multa infuper, que ad füperítitionem

edm us

ethnicam fpectabanr, furore entheo correptze

&mt:

effutierint.

Itaetiam Matth. 8. v. 29. Luc. 4. v.

Cumiz l

41. AC 16.'v. 17. daemonia ex obfetfis Jefum

jf

Dei Filium , & falutarem ejus doctrinam pradi-

[fxg«(ffg?

cabant. ;44 $. &. Fatemur Sibyllarum libros,

uii & alios veterum Patrum , ab Hareticis in-

Yi j .

l)

p

--

terpó-

.

116

Ds ÍINCARNATIONE

2

i

terpolatos & corruptos fuiffe: quà fraude dze-

mon Chriftianos ad Haereticorum errores fe-

X G

ducere , & Ethnicos a facris Chriftianis inrendit

f/lj'rt

avertere, veritatem mendacii commixtione in-

il

famando.

Nihilominus tuemur; Sibyllas re-

&

vera de Chrifto, & ejus doctrina fuiffe vatici-

M.

natas; Ut quid enim Imperatores fub pcena

70j

czpiris librorum illorum lectione Chriftianis in-

terdixerurit? Operá €g afhintiu malovum demo-

num, inquit Juftinus Mart; Apolog. ad Impp:

Y

;l

2nortis /it/)plic;uifz adversüs librovum £Hyflaspis ; 69

X

Sibylle €g. Prophetarüm le&foves couflitutum e[f ; ut

AR

er £imorem bomines ab illis , quo minus. fcvipta ea

legentes verum bonarum notitim pevciptamt ; fed in

o

DErongias

Jfervitute eorum vetineantur , abflerveantur. Quod

un, i g

r

confirmatur ex literis queis Luc. Domirius

h

Md

[

Aurelianus Imp. fenarum ita alloquitur : AZror;

(

iil

vos, Patres [an&li, tam diu dé apeviendis libris Si-

l

byllinis dubitae , pevindé quafi in. Chriffianorum

fl

& DA

Ecclefia , eg' non in zemplo ompium Deovum traca-

vuis. Wopifcus in ejus vita A.C; 271;

d 6. & Hallucinari Ludovicum du Pin;

If

cum fcribir: S. /Zuguflimus agnovit. etiam falfita-

zein borum [uppofititiorum Ovaculorum. INam in

duobus illis capitibus tantüm ait S. Do&or;

offe Gentiles fortaffe caufari , Sibyllina vatici-

k

ij

nia de Chrifto a Chriffianis conficta effe: quo

cafü Prophetarum teftimonia incontroverfa ex

inimicorum noftrorum ]udaorüm codicibus

t i

n h

proferri opórtere, ad c

onvincendos quoslibet

VTfie

Cap. aurgm

Vatharr Pï

alienos, noftrósque fulciendos.

23. ita ait: Z4ec fau? Erytbrea Sz'lvyllrf quæda(n;. adyy

E

.

I1?

Vzn31 DrviNr.

Ac mox pro-

i fded

de Chriftro manifefla coufcvipfit.

1 GITOF6S .

fert verfüs Sibyllinos, quorum elernenra initia-

lnisinren

lia has voces Greecé conficiunt. /497065. xgicóc

S«cU .Jióc cwrrg, Sefus Chriflus Dei Filius "Sal-

mixtione j

Sibylis

vator.. Eosdem verfus recitat Conftantinus, ora-

T.

tione ad Patres Concilii Niceni habità, & ver-

foi

l& Val

& füb pm

füum ordinem initialem , eadem voce grecà

driltin

appellat àxpogiyíd & ; ficut & Cicero in conciu-

fione ciratus, licet politicà prudentià ductus,

derum dem.

ipfam acroflichidem non recitaverit.

Cum ipitur

9. id Inp,

HJF A!fþlf, Ü

Conftantinus M. - Eufebius , Lactantius ; S. Cle-

1

mens Alexandrinus, S. Juftinus, S. Athenago-

hi d

,

h

ras,.S. ''heophilus Antiochenus, S. Clemens

ii r

o f

Romanus epiftolà 1. ad Corinthios, aliique SS.

Peamtur. Q

PP. oracula Sibyllarum, que tunc, ut ipfi fcri-

Jic. Domme

bunt, in omnium manibus veríabantur, pro

Vurar : M

Evangelica veritate adduxerint; ea & extitiffe ,

n hi d

& genuina fuiffe oportet.. Necenim fuiffent ita

Quf

impudentes , ut ea dixiffent effe in Sibyllinis li-

bris, quae nufquam, erant: nec tam impruden-

vortim trad

Z

tes, ut. confictis vaticiniis fidem praedicationis

um du Pi

füee labefa&tarent, atque ira Chriftianze caufze ma-

gis obfuiffent , quam aliis argumentis potuiffent

dtia ff

p Nwm!

prodeffe: Gentiles enim deprehensá fraude, cee-

tera omnia füfpecta habuiffent, & tamquam (i-

: $, Dod

milia repudiaffent. V. Apologiam Joan. Craffet

xvllia v

& effe: d

. J. Gallicé : Differtation fur les Oracles des Siþjl!e;l

Objic. 4. Repugnat divinz perfectioni mu-

ontroità d

tari. "Atqui mutaretur Verbum divinum In-

üm od

d quoshbt?

carnatione. . Ergo repupnat Verbum divinum

incarnari. Prob. "Afhunpt. 1. Verbum accipit

(Qn. ques

em intrinfecam.

2. Met-

s u

H

novam denomination

ii

bum

.

118

Dr INCARNATIONE

m

bum eo modo mutatur quo unitur; unitur au-

tem humanitati intrinfecé. Ergo. 3. Verbum,

Deus incepit effe intrinfecé homo. 4.

uod

W

coraponit cum alio nnum per fe deber effe in-

iniq

completum , debet effe pars, qua ambo imper-

li

f

hr

fectionem fonant.

L-Vmu

s. Verbum acquifivit no-

m

vam perfectionem , quod fit homo: poteft ede-

M

lts

re operationes 'T'heandricas, quas ante non po-

u

terat.

6. Deusexinanivit fe ipfum, factus mor-

nu[c

talis, patfibilis, vilis, alius quam fuit ante. Er-

i m

go mutatus eft. j. N. min. ad prob. x. &.. diff.

zihsdh

cum S. Th: q. r. a. . ad x. & q. 16. a. 6. ad 2

ul

"

Verbum accipit novam intrinfecam denornina-

f

DN

tionem recipiendo novam formam , vel unio-

dN ]

nem, quà reddatur melius aut deterius N. hu-

£nanam naturam fibi folüm uniendo C. . Zd 2.

ydh m

« eodem 1nodo. difl. Maj. Si Verbum per unio-

tr, prefer

mire ol

nem tranfiret fimpliciter denon effe ad effe , uti

forma fübftantiales & accidentales, aut fj reci-

xl

peret formam aliquam novam; uti fübjecta crea-

ta C. fi unio illa fir ipfà Verbi entitas prodiens

in actum íecundum füftentatione folà. extremi

b

(l

alterius recens producti N. — Hanc in rem B.

Athanafius l; de Zzcavnatione P'erbi, 'Theodore-

i

tus Dialogo, Zmmutabilis; & PP. alii. dicunt:

LLV&L )

ij

Ferbum factumeft bomo ,[ufCipiendo quod uonerat;

Müutatio extrin-

yon autem mutando quod' evat.

féca non eft veré ac proprié mutatio.

Muta-

n

1

tio aurem intrinfeca fine fimplict incoatione aut

)

elefitione, aut fine receptione forme , aut novae

j

perfectionis acquifitione ; vel amiffione accidere

j.äm li Ph(

':,

non poteft, Earum fex fpecies Philofophusin

W

atg«

e

VrnBI DiviNr.

II9

) Uhitür a

Categoriis recenfet: quarum dusz fünt fecun-

j« Verbur

düm fübítantiam ,, ut generatio & corruptio:

MEWL

[

MAT

4 Quj

dua fecundüm quifitarem, ut augmentum &

b effe j

imminutio: upa fecundüm qualitatem , ut varia-

m Oim t i

tio: ac denique fecundüm locum una , ut trans-

Quifivit .

latio.

Evidens autem eft, nullam harum mo-

potel edi

tionum feu mutationum in unione hypoftatica

"£ non po.

Verbo evenire.

Hünc eodem modo W« ad 3. dift.

Verbum & Deus incipit effe homo, fuícipiendo

fatusmoy,

Fante, Dr.

quod non erat C. mutando quod erat IN. — Eo-

dem modo , cum dicitur: Deus intrinfecé ac pro-

.R dif

TU

prié factus eft homo , diff;zguo , fi vo Deus acci»

piatur materialiter pro fübjecto. Chrifto C. fi

denomint

, vdl unit

fümatur formalíter pro fola períonalirate vel

deitate N. — Zeriunhec &que füpra adhuc ob-

tens N h.

C dl

jecta fuerunt ; commodiüs deinceps explicabun-

It per t

tur; prefertim difputatione fecundá, ubi de

unione hypoftatica , & communicatione idioma-

Z

tum differemus.

qut fl reci- ]

jedacree

CAPUT. II

s prodiets

lj extremi

De Neceffitate Incarnatiouis.

jn rem P

['heodore- |

ARTICULUS. I

jj d

yd at

Umüm -Verl,rz' div

jui [ucarmatio fuevit. abfolute

neceffavia *

fio extit-

Ota 1. Incarnationis veritatem , quam dif-

p. Mi

oarione di

N

putatione iftà probandam füfcepimus;

ejus neceffitas declarare poteft. multa

b QU IOR

enim in Philofo

e at |

hia & 'Fheologia dari demon-

(iramus , eoquo

i

ad effectus certos preeftandos

joighisi v

int

4

l x

.

320

Dz INCARNATIONE.

p df

fint neceffaria — Et quidem Incarnationis my-

n

h

fterium alfoluzà nece[Javium appellamus; fi ex eo

v

quod opus in fe fit preeftantifhimum , & medium

r

ad redemptionem optimum , Deus ita illud de-

d

Ítinaverit, ut omittere ejus executionem non

V u

f

Tif

potuertt. — Cum autem triplex rerum neceffi-

d

[

j

|

tas cogitari poffit, alia mezapbyfica , quce ne de

t

od

abíoluta quidem Dei porentia fruftrari potfi

ET

quod ejus contrarinm contradictionem invol-

vat: alia pbyfica, quee nullà vi naturali poteft

pmged

impediri: alia smoralis, quee liceta facultate, na-

J

l

turali etiam , fimpliciter tolli queat, ob ingentes

qn

tamen difficultates, judicio prudentum, num-

h

quam füperanda videtir ; pro comperto Theo-

at

logi habent, Deum neceffirate metaphyficà ne-

Ommim, q

quaquarm adftrictum fuiffe ad unionem hypo-

von d

ftaticam procurandam. —Deus enim quoad effe-

g

1

' &us creatos, quos producit, liberrimüs eft. . Si

ergo in Deo nulla Incarnationis fuir metaphyfica

pafi

neceffitas , neque phyfica erat: nam hac ab illa

il

in Deo non diftinguitur: phyfica enim neceffi-

t L»

tas dicitür; qua, ab agente fuperiore rolli po-

K D

teft; atqui agens füperius non datur , quod ne-

j

EU

ceíTitatem , quz Deo occurreret , tollat.

Igitur

Y'ar

vel in Deo nulla datur necetfitas phyfica; vel a

n

|

W

metaphyfica non differt.

IL. Aliter quidam "Theologi de neceffitate

äu

1norali opinantur, cum docent, Deum in hac

hj

rerum creatarum conditione, neceffitate qua-

D]

l

dam morali adactum füiffe, ad Incarnationem

lI Sf/h

divini Verbiprocurandam. Sequiturconclufio

Ir Mi

ifta ex principio, quod fibi fumunt;: de Deo

* P

ifpu-

j

D

Vzns1: Divixr.

T2r

QOj m

difputantes, deri mimirum im Deo inchnationem

Ts h exe

uamdam. maturalem , feu moralem meceffitatem ad

& mediün

0776716]1[772 0])7'17721[771, licet enim ommporentla

»[( I]hld de

gqualiter fe habeat àd utramque partem, a bo-

Ionem n

nitate tamen dwma indinatur ad ponendum

l'üm necef

pnmum

Ubi é oprimum non accipi poeft

Que ne &

comparaté ad fpecies & individua, in quibus,

rl po[ïr

cum procedatur in infinitum, optimum nonre-

Onem 1nvol

eritur; fed intuitu oppofite fibi negationis,

mämw

übi non proceditur in infinitum: meliór enim

tcultite, a

e& effectus fuüà negatione, melior mundi exi-

Qb inpentes

üentla, quam non exiftentia, Incarnatio; quam

DI um

non Incarnatio , ordo füpernaturalis, quam ejus

n The.

negatlo 3 pofmo generum & fpecierum rerum

e[aphx d .*

omnium, quam: non pofitio. [ta Ruiz, de Dei

nionem h vao |

volunt. difp. 9. Granatus difp. 3. Thyrf'us Gori-

m quoide-

zalez d. 11. c. 33. Maur. d. $1. ibid. Viva de

imis ef

Íncarn..d. r. q. a.

His adverfantur Suar. de

metaphyfii

Lugo & patfim alii T'T. cum quibus

1 hec ab il

Dico. In. Deo non erat neceífitas moralis

nim neceff

abfolura ad Incarnationem decernendam & po-

nendam. ^woj. r.

SS. PP. neeant omnem ne-

ye toll o

r, quod ae-.

ceffiratem antecedentem in Deo ad effectus ex-

li. du oitur|

tra fe producendos,' ac preefertim ad Incarna-

l flca,xel

tionem, nec ufpiam moralem illam neeeffitarem

excipiunt.

Hinc Athanafius ferm. 3. contra

e necfti

Arianos: Poterat , inquit, /7ze ullo adventu Chri-

Jemin ?

ffi; folummodo loriuz Deus, €g folvere maleditiio-

ceff

nem.

Auguftinus lib. de Agone Chriftiano , c.

Qcarnner

1r. Sunt autem [Iulti , qui dicumt: v0n potevat ali-

fitorennedto

.Zer Sapientia. Dei bomines liberave , mifi. fujciperet

iil

i U

hmmem t9.

Idem proteftantur Patres aálii;

üp

nec

ID

122

Dz INCARNATIONE

.

nira

nec inter potentiam, Dei phyficam & moralem

40

quidquam diícernunt.

Er probanr füam fen-

!f

R

tentiam ex facra Scriptura, quae donum iítud

Incarnationis appellat covitatem ; dile&lionem , sni-

jf*

d

fericordiam , Joan. 3. & 5. Ephef. 2. item grz-

d

f

jj

tiam Rom. 5. & 9. & 1. Cor. 11.

Prob. 3. Non eft moralis in Deo neceflitas

[j JII dC

ad producendum effectum meliorem (ào con-

ss

Kttf

tradictorio: ergo perperam ex hoc principio

A

infertur moralis neceffitas Incarnationis.

Prob,

£TO

Y

ant. ldeo Deus moraliter neceffitaretur ad fa-

Wf

l:

ciendum quod eft optimum, quia facere minus

Y

bonum dedeceret fmmam fanctitatem , fapien-

a

v

Q

tiam & providentiam: (icut enim moralis im-

seteimd

poífibilias in caufis creatis oritur ex enormi, di£-

rdoppolr

ficulrate, itaapud Deumex fola indecentia. At-

T fmp..

qui Deus ne porentiam quidem phyticam ha-

hn

bet faciendi quod perfectionibus fuis adverf(atur.

o m

Ergo fi moraliter neceffitatur ad, faciendum quod

"Vonhmh

Jj

eftoprimum , etíam necetfitabitur phyficé : quod

! an(J

nemo.dixerit.

Hinc idem Augufünus l. 83.

d)

quacftionum , quaeft. 22. ira argumentatur : UA

Til

nulla indigentia, uulla neceffrtas.. Ubi millus defecius,

lt

gulla iundigeutia. — (Nullus. autem. defe&us im Deo,

l

uulla evgo neceffitas.

n

[

Coufirmatur. Ydeo non tenetur Deus ad opti-

l

müm per compararionem ad effectus alios pofi-

fi

tivos, v.g. ad mundum meliorem, quia horum

X

61

T

funt poflibiles plures alii in infinitum. — Atqui

d»m D

VL

etiam poffibiles fant Dei glorificationes alize in

infinitum plures & majores, quàm fit Incarna-

RRU J

" fener

(

itio: ergo neque ad hanc moraliter neceffitatur"

-iuonem

1 eo.,

]

D

Vzrnsr Divirwt.

123

U monis

ideo, quod hec major Dei plorificatio fit , quàm

1 fium fn.

non Incarnatio.

Onum ii

Objic. 1. Deus non ita neceffitatur ad opti-

Al .

munm , 'üt, fi hoc non poneret, Deus efle defi-..

1 m g

neret: fed ita dumraxat; ut; nulla preefappofi-

50 necefft

tàliberà difpofitione, non poffit formari pru-

dens dubium de oppofito.

Hinc moralis iila

Tn (iio cgr.

neceffitas Incarnationis eft potiüs dicenda me-

C .principio

x Pnj,

taphorica, quee folum fandet judicium prudens

de optimo ponendo, & imprudentiffimum &

'ttur d fa.

iCefe minus

inopinabile de eo non ponendo.

Ergo inde

non fequitur incommodum , quod in conclufio-

iem, fipin

Wondis m

ne ex opinione Granati meriró deducitur: ma-

net enim adhuc libertas Dei &potentia phyfica

enormi d

ad oppofitum. Itapoft Ruiz, Dominicus Viva. E.

Vecenti. A |

N. Al]umpt. Excepto Dominico Viva & paucis

phyiicam l

recentieribus, omnes 'Theologi tenent , non dari

sadverfanur. |

in Deo moralem illam neceffitarem ad ponen-

ndamquo |

dumoptimum. Ergo dari debet fundamentum

ylic ;quocl

rave judieandi, Deum non ita ad optimum

Is . 83 |

neceffitari , & judicium de carentia optimi non

xarur: Ul

eft imprudentitfimum & inopinabile.

Deinde

ldu

ipfi Adverfarii ex infinita Dei libertate fumunt

ut i Duos |

gráve fundamentum judicandi , nulla moraline-

ceflitate Deum adigi ad Incarnationem Spiritus

s d opt

Sancti, aut ad omnium hominum adoptionem

s ios ol

ftatuendam, licet ambo effectus illi fint optimi,

ia horum

h. e. meliores carentia ipforum. — Ergo ex ea-

m Alquf

dem Dei libertate merito petimus grave funda-

ons d

mentum judicandi , Deum nulla morali neceffi-

Vi Inare

tate teneri ad o

nationem.

pzimum , nec proinde adIncar—

od

X

If.

Drg INCARNATIONE

D

124

Jnfi. 1. Deus (emper elipit & facit oprimunm

g d

pr

cum poffit illud omittere. Atqui hec eft necef-

lat

fitas moralis. Ergo. &. dif.. Maj. Deus femper

&l

facit optimum eo modo , qui Deo eft optimus

[

C. qui Deo non eft optimus N. fi bona externa

( Im

hoc

aj

neceffitatem moralem . Deo inferrent ,

TOR

ipfo non effent Deo optima : plus enim felici-

í

tatis auferrent Deo , quam adferrent , quia au-

I

cemt

ferrent ei perfectionem intrinfecam ; nenipe

omnimodam libertatem, & relinquerent fojum

t |

libertatem imminutam , feu neceífitarem mo-

V

tT

ralem.

irïD:u wl

Jufl.2. ConcorsPatrum fententia eft, Deum

! ia

optima quaque facere.. Ergo cum non ad hoc

! fnsddor

adigatur neceffitate Phyfica , faltém erit in eo

Quam aet

moralis neceffitas , hoc eft prudenter hoc po-

r of

tius prefümitur acturus , nec eft prudens opi-

nioillud à Deo omiffum iri.

"Antecedens confiat

i, non' þ/ür

V

|

andutlione.

Patres Conc. Francofordienfis epi(t.

li

ad Epifcopos Hifpanie : Credamus inquiunt,

ïvm;i l

l

JDeum omnia velle. que meliova funt.

Athanaf. l.

l

1EüRTe

deIncarn. Verbi : /ndecentiffamnum , inquit , era* ;

ml

Dei artem i bominibus extingui , vel pev ip[orum

OIS OK

injuviam , vel per. damoris impofhuram.. Auguft.

Qn

l.4. de Genef. ad litteram , c. 16. de Deo ita

fcribit: Jenoefaceve fi po[fet &2 mon faceret , ma-

|

gna effet invideutia. . Kadem fere afferit Clemens

[j

Alexandr. l. 6. Stromatum. . Cyrill. Alexandr.

j

"T hefauri l. 2. c. 2.

uia eg omnia Pater poteft ,

eg meliora fémpey vult , confubflantialis fibi ex Dco

nf

Fálius na[cttur. .. &. diff. 4nt. Deum femper face-

'LL W non

re optima , h.e. meliora, quam fitcarentiaipfo-

T

rum,

BRT

.

VgnR1 DriviNr.

125

i[ OPïimum:

rum , aut alii effectus pofitivi N. Deum fem-

Cellnec

per facere oprima , h.e. meliora ad eonféquen-

tU5 ftmpr

dum fines libere omninoa Deointentos ; & con-

t Optümus

venientiora eo modo ,quo fines illos affequi fta-

ITl CXterm

tuit C.

Imo etiam in hoc ipfo fenfu fubdiflin-

(Dt ) hOC

uo : Deus facit femper optima feu meliora ad

enim flic.
