(mgii, fent; LXX. hebdomades finiantur ipfo anno

i, jj paflionis Chrifti: cum tamen Angelus non di:

mo fprimo|

xerit, in fine; fed z dimidio bébdoniadis (occifo

xümsde, Chrifto ) deficiet boffía e9 facrificium:

dum feptut

gitur f argumento a pofteriori dü&to ütà-

aliquo tem-

mur, certum videtur, ab anno feptimo Arta:

xerxis incoandas effe LXX. hebdomadas a. Ga:

Epo vl ex

i, «d a

briele praedictas. In hác enim hypothefi omnia

fibi coherent..

nque enit

Ab anno feptimo Artaxerxis

i füerit a

usque ad morter Chrifti elapfi funt arini 486;

h. Ài

& amplius. Teitur quarto poft mortem Chrifti

y edidis (j

evoluto anno defierunt LXX. hebdomades h. e;

moplatedt

Moo- anni, quos diéte hebdomada comple:

ur

p perpr ].

et nj 1709

d

C

i,

Oly. m

1

B

'

V

34

Dsg INCARNATIONE

Obj. I. De Cyro dicitur I(i. 44. v. 28. -Fo-

ii Q

gY adtc a

luntatem meam complelis

Qui dico Sevufalem:

edificaleris; €9 templo: fundateris.

lt cap.45.

a infetint

v.13. Jpfe edificabit. crvitatem ieam.

]erem.

ij mv

!)

20. V. 18.. ZEdificabitur civitas in. excelfo Juo &gc.

/

jia .

Hc de Cyri edi&to accipi debere declarat Es-

mj

dras l. 1. CR v.1.. 7p auuo primo Cyri Regis Per-

g um

favum ut compleretur verbuim ex ore Sevemietge.

« dj

Ex eodem autem Cyri édicto civitatem exftru-

ia ii t

€tam fuiffe cum manibus, conftat ex delatione

sss ln

Samaritarum, quzehabetur l. 1. Esdr. & 4. v. 12

Dras f

Igitur ab edicto Cyri petendum eft initium LXX.

àsTetts, q

hebdomadum.

&. N. Conf, fi a Cyri edicto

at prdce

peteretur initium illarum hebdomadum , diu

ao o ve

ante Chriftum natum jam defiiffe

ra demonílravi.

)nr ; prout fu-

inm Tilli,

TA Whum

luf. 1. Eufebius homo Arianus ex odio

15 Orinté

in Chriftum fic auxit annos Cyrum inter &

Alexandrum M. unde etiam [ulius Africanus

1

2 t

In n

)

h

;

*j

J

j

[

l, Ale

fufpe&tus eft, (àltem in quantum ex Eufebii ci-

1825 Vongrc

Ergo non videntur tot anni

tatione pendet.

* quitor |

Cyrum inter & Chriftum. : &. N. Ant. Erfi

lal

v DO f

u

nunc interciderit liber Julii Africani de zezpor;-

( Wnäm* S

bus ab origine Mundi usque ad Macrinum Impera-

li

zórem ; setate tamen Photii adhuc exrabat, ut

u ?qu [7

ipfe in Bibliotheca fcribit. Gratis ergo crimen

Tl ]

Ileïe]ü

ls

falfi Eufebio, in hoc puncto impingitur: cum

l

& Hieronymus , qui Eufebii Chronicon latine

o

Wtl

reddidit , & Julii Africani volumen de füppu-

TUs, ]

ï

i

t

[

tatione temporum infpexit, aliique Patres fup-e

N

Á

tl

quationem illam Julii Africani amplectantur.

4

M

^ fa. as

'

JH

]

,

h

VrgR2i DiviNi.

35

Mv .pu.'

lii

uf 2. Quod Cyrum inter & Alexan-

,

?Jru lm

DECNN

drum M. adhuc tredecim Reges vel "Tyranni

Perfarum inferantur ; adver(atur S. Scripruree:

M J

Ab g

nam Dan. 11.a v. 2. ad . ait Angelus: dhuc

1res Reges fhLabunt ig Pevfide , 9 quavtus ditabitim

* dichrat Bs

opibus numas fuper ompzes: eg cum imoaluerit divi«

rilns n

zi5 fuüis , concitabit omnes adoev[us vegnutn Gvacid.

YO raeti

Vi exflr.

Suvget vero Rex fortis ( Alexander ) &9' dominabi-

uv poteflate qnulta &gc.

R. IN. Aflumpt. Tres

iL t d

in Perfide Reges funt Cambyfes , Smerdes Ma-

'SU C 4V.Ts,

pus, Darius Hyftafpis: Quartus autetm eft hu«

lianLYY

l

jus filius Xerxes, qui ditabatur opibus zimiis fu-

t rriedidy

|

per ommues preedeceffores fuos: numerabat enim

i, du

in exercitu fuo adverfus Graecos decies centena

; u

àrmatorum milliá ,

aàc decefn millia naviutri,

Hic adverfus vegnum Gracorut concitavit omgeg

inins ex od

populos Orientis ad bellum quod infelicitee

jrum inter dj

ceeptum ejus fücceffores continuarunt; usque

lus Afticanys

dum Aex jorti$, Alexander M. debellato Dario

ex Enfebii d-

Codoimano, Monarchis Perficee finem impofuir.

Qtur tOF anti

N, Ànt, E

Dum ergo quatüor Reges fecuturos prenun-

tiat Angelus, non negat ; adhuc alios deiriceps

ni d t -

in Perfide regnaturos effe: ficut durn Mattheeus

um [njen

C€. I. alt : o/J$ genevationes . .

a David usque

: extábit , Ut

ad transmigrationem DBabylonis ; genevationes qua-

iMI00 Crumg

1uordecim eíle , illas tantum nurerat ; quas ir

ngtur: dn

füo Evangelio recitat: nam tres fübticuit ; qui

onicon lr

fuerunt Ochozias; Joas; & Amafias, ne pro-

l)* pofitam fibi tefferadecadem excederet.

whrsP * — 75 3. Prophani fcriptores non coficor-

ant in computo annorurm , quos fingulis Per-

p ?

a

Ergo eorum fides

lj

rum Regibus tribuunt.

fü-

2

-

1

'

e

Vr

456

Dr INCARNATIONE

gj X

fufpecta habenda, & tenendum , quatuor ditm-

taxat Perfarum Reges poít Cyrum extitiffe,

g um r

E. N. cont. Fatemur, computationem per Re-

il conlrt

j gcümus À

ges fcepe effe interrupram ; incertam ; variam

& prolixam : quare per olympiades computa-

j Cüfpi[)

t, inDmm

tionem inimus, quz eft certiffima , preciía &

expeditifTima.

Cum ergo edictum Cyri pro-

aulfim: p

zo0 &Ne

mulgatum fit anno 4. Olympiadis 61. Chriítus

autem baptizatus fueritanno 4. olympiadis 20r. ;

g, Ui

evidenter fequitur , ab edicto Cyri ad Chri-

um M

flum ducem non decurriffe hebdomadas 69.

a i ]

fed 8o.

Hinc Cornelius a lapide hanc & non-

54 g.

nullas fententias vel manifeíte falífas , vel im-

t fsrem

probabiles appellat.

1020 .À

m notate

Ob IL. pro tertia opinione.

Ángelüus ait :

AtXerxus non

fepruaginta. bebdomades abbveviate funt.

Ergo

i Dure Yen

anni mere lunares recte a Theodoreto , Beda

^trtà nulo

& aliis pro computandis hebdomadibus affu-

inuntur. E. N. Conf. «ó abbreviatas, idem eft, ac

;iïl', Araem

"npuy, q

paucas hebdomadas füpereffe usque ad |Chri-

ftum, cum Deus plures ftatuere potuerit, easque

"tidndm

definitas fore ob füfpiria Danielis; ficut & Iíaiae

"085 (

cap.45. & aliorum, a Deo pravifa.

Sic Mat-

*30g furey

,,,,,,

thzi 24. v. 22. his verbis: /Vifi breviarentur dies,

m r

«on fieret [aloa omtis cavo; non fignificantur dies

"

* m

w

communibus breviores , fed dies pauci a Deo

AUR

decreti perfecurionis Antichrifti.

In textu he-

; ARODIQY

rem

A

breo legitur imperfonaliter ?mr13 JVechbzhacb,

$

&

DN

, pn

]

!

A

ä

decifurn efl , vel , deeretum efl , ut fipt

adhuc LXX- F]

At

cid

l

fl ""*"*ïüum

heb.domades.

[ ln

T

Vg

" : Inff. -USICUIQ[

t

As

*

,

Vrnsari Diviwr.

37

Qtipr dm

vhfl. s.

Xerxes ferale bellum in Greeciam

JUm eyirt

ilaturus anno regni füi quinto Artaxerxen

Totem r

imperii fui confortem defignavit.

Igitur cum

þl*[am) Vàtim

annus vigefimus Artaxerxis, ex quo cum patre

As cOmpuy,

füo regnare cepit, fit feprimus , ex quo folus

, preci &

regnavit, initium LXX. hebdomadum hinc

m CHI T.

commodiffime petitur , & conciliantur , que

8 6 Chrif

Esdrae 7mo & Nehemic 1mo legimus de edicto

Yrpigdsor,

Artaxerxis , ut iterum «edificetur Jerufalem.

O d h

&. NN. affumpt.

INam x. Scriptura confignat

ümdis

chronologiam in Esdra & Nehemia per an-

hu &coon.

num 7., 20., &32. Artaxerxis, quod non fe-

ls; vlim

ciffet, niti folus regnaffet.

Àn non enim po-

terat pro. anno. 7. Artaxerxis ; annum Xerxis

Ánres

duodecimum norare ? Ft fcriptores ceteri an-

nos Artaxerxis non computant, nifi ex eo, quo

( Bw

Xoreo, Ded

defuncto Patre Xerxe, íolus regnare ccepit. 2.

madots af

Hzc fententia nullo au&tore nititur ; nec pro-

videm lb E

abile eft," Artaxerxem in confortium regni a

It d Chri.

Patre affumptum, atque cum eo regnaffe: erat

Wi easque

enim tunc admodum puer, adeoque ad regen-

[cut & Tag »

dum ineptus, ut ex Juftini l. 3. legiraus. Pre-

; OicMat-

terea habebat fratrem Darium natu majorem,

cui porius a Xerxe relinquenda regni admini-

Vatentir d

ficancor dies

ítratio fuiffet , quoniam Jus majus ad regnum

habebat, ut patet ex eo ; quod Artabanus

uG à ]o

[n texu

Xerxis interemptor , & regni invafor, non

nifi Dario. occifo, infidiatus eft Artaxerxi.

. Nl

/Infl. 2.

Thucidides , aliique probatiffimee

dl

*&dei hiftorici tradunt , "Themiftoclem e Gre-

ad Artaxerxen fugiffe: alii autem cum Dio-

3

oto Siculo fcribunt , eumanno fecundo.Olym-

.. M'i

C 3

pia-

1

'

Vs

38

D£ INcARNATIONE.

g us Art

piadis feptuagefimee feptimae ad Xerxen adifffe;

conciliari autem hi auétores poffunt, fidicatur,

ais t

Xerxen cum ArtaxerXe ümul regnaffe.

R. IN.

Affumptum.

'Thucidides , Charon Lampfía-

; r dl

hod

cenus , aliique vetufti chronici fcribunt ; The-

miftoclen ; jam defun&o Xerxe, veniffe ad

m d &t

u t g

ejus filium Artaxerxen in Perfide regnantem,

Igitur ex horüm teftimonio manifeíte conftat,

qms ünce Dd

Xerxem & Artaxerxem non íimul regnafle,

sj ugelicd

quando T hemiftocles in Perfidem feceffit. Con-

mj m

eiliari ergo. di&to modo diffidentes fcriptores

inn s; t

non poflünt: fed dicendum potius, Ephorum,

m f

Glirarchum aliosque hiftoricos duo illa nomina

vt p

Regum.: confudifle , quafi unum idemque fit:

ude, i [

"Ivtaxevxes

gRam Xerxes perfice Jellatorem ,

aom, n

mugnuimn . bellatorem figuificat , erantque nomina

wur, P

as Hebrey

pluribus Perfarum Regibus communia.

Iuft.3. ]ofephuslrr.c.5. fcribit; Nehe-

t Cyrum g

£iam miffum ad edificandam Jerufàlem anno

d Uj

25. Xerxis , eamque adificatam annis duobus,

a Cnbyen,

& tribus menfibus, ficque perfectam effe anno

n Ang

Xerxis 29.

Ergo fententia ifta idoneo nititur

m m

auctore: nam cum Xerxes ad füummum annis

"tf M

viginti & uno regnaverit , annus ille 28. recte

dicitur fuiffe 25. Ártaxerxis , quo regnare coe-

ii i

nf

CUX

perat cum patre; & feptimus ; a quo repnabat

T Mn(

folus.

EK. N. conf. Opinio hec tota nititur Jo-

d

fepho, qui hic , uti & alibi manifefle errat, dum

regno Xerxis tribuit 28. annos, dum in fine

ts

! Regeg

(

capitis hec omnia gefta effe, ait, regnante

1on

j

Xerxe.

Si regnante, ergo & vivente Xerxg

M Qm

bl w

Ubiclare contradicit S. Scripturee , que reftau-

ratio-

? SHMU

n

j

VrnBI DiviNr.

39

lm i.

rat'lö;l-em urbis Artaxerxi adfícribit. Contradi-

t f

cit etiam reliquis hiftoricis: hi enim omnes, tefte

i NY

J

Eufébio , Orofio, Diodoro Siculo , Severo Sul-

'ga

I0n Lampfa

pitio, Beda, & aliis, Xerxi nonnifi 2o. vel 2r.

r T

annos tribuunt.

JDeinde aàit , miffum quidem

&y Yenffe

Nehemiam ad edificandum Jeruíalem Xerxis

* Tonapten

anno 25. tamen ejusdem Xerxis anno 2g. feu

lr conftr

Artaxerxis unice regnantis 7. perfecta fuiffe

Ti regafe

moenia, atque hoc demur anno conti

iffe ex;-

Áesit. Cs

,

1

zum fevimonis , ut iterum eedificetur SJeru[a

em, quia

Ti friptors

mandatum Repis, triennio ante datum , exe-

5, Ephorum

cutioni mandatum fuit.

Quee explicatio ite-

t0 1l nomi

rum adveríatur phrafi S. Scripture , qua for-

V emqe f

mule ifte, exzz fevmo, exüt editlum , ad man-

ET

dati iniium , non vero ad ejus executionem

ntgte noria

referuntur. — Prarerea Jofephus in hac hiftoria,

T

cum ceteris Hebrais in craffo errore verfatury

crt, Nele.

dum poft Cyrum quatuor tantum Perfarum

füem anno

Reges usque ad. Alexandrum M. fuifTe autumat,

Yis duobus,

nimirum Cambyfem, Darium Hyflafpis, Xer-

qm effe anno

xen , quem ab Artaxerxe Longimano non di-

joneo nititu

Ícernit, ac demum Artaxerxen , quem itidem

Ti ann

ab Artaxerxe Mnemone non diftinguit : tum

ile 2$ red

omiífis Smerde, Artabano , Artaxerxe Longi-

regnare Q

mano, Xerxe fecundo, Sopdiano, Dario No-

jio regnaba:

tho, Artaxerxe Mnemone, Ocho, & Arfe,

ya um

protinus differit de Alexandro Magno , quafi

lc errat du

ifti Perfarum Reges numquam fuiffent in re-

dum n

rum natura. Quem errorem jam olim B. Hi-

eronymus notaverat. JDezigue idem Jofephus

jp, u

iurim. eevidenter hallucinatur, dum l ir. c.7. & g.

11

uU fcribir, Saneballetem Chuteeum; qui 1,2. Esdree

ii

C 4

cap. 4-

*

1

VR

Dr INCARNATIONE

A

40

T nfb

cap. 4. moenium Jerufalem exftru&tionem tur-

baverat: & Jeddoam qui l 2. Esdrzc. 12. v. 22.

"T

a pitontm

interSacerdotes numeratur ; tempore Alexandri

M. füperftites adhuc fuiffe : ac illum quidem

mfüeni d

direrap. s.

Alexandro Giázam obfidenti cum octo millibus

militum füppetias tuliffe : hunc vero fümmum

vereinun

Sacerdotem Jaddum nomine , eidem Regi Je-

qen m

uod

rm Jrao

rofolymam petenti obviam procefhiffe.

fidem omnem füperat , cum uterque ad mini-

düxe; QU

fj immuits

snum plus centum fexaginta annos vixiflet.

Obhi. HE.. contva. thbefin. nofframn.

Exordium

À rl

(ut i

EXX Danielis hebdomadum ducendum eft 27

d

A

exitu. fermonis ; ut iteruma. ediffcetur- S'evu[alem , id

Di31

eft, a facta ipfis poteítate inftaurandi moenia &

snis; J

caetera aedificia publica Urbis. . Atqui in edicto

reult: nef;

Artaxerxis anno feptimo edito non fit mentio de

vim porur

inftaurandis moenibus, fed tantrum datur Judazeis

eMindieda

poteftas reparandi T'emplum, &in pairiam re-

n pretri c

vertendi. Erpo LXX. hebdomadum exordium

Vs i

non poteft capi ab anno 7. Artaxerxis , fed ab.

anno ejusdem 20. quo diferte ipfis facultas im-

TO Mene:

pertita fuit reftaurandi moenia Jerufalem , & alia,

U n

publica urbis ejusdem eedificia. m dift. affumpr.

&Ol m

Ín edi&to anni feptimi Artaxerxis non fit difer-

EU 1 n

ta2, expreffa & explicita mentio,de inítaurandis

moenibus Jeru(àlem C. non fit mentio implicita

ïvmrni;:ani, Q

ATT tün

IN. Artaxerxesanno regni füi 7. mifit Esdram Je-

Vi

rofolymam cum mapna multitudine Judsorum

u

captivorum , & juffit ei dari centum talenra ar-

*

4 (:LT'*"x

enti; & annonam copiofiffimam , & permifit

fis

D

Qu

eaarbitrio Esdre & Judaorum, nam 1. Esdr.c.7e

D

dl

uis pla-

V. 18. ait : .Sed C? þþïtiel tibi «9 fratvibus t

H N

Cuerir;

J

1.4

Vznz: Driviwx.

4l

m d

cuevit, de veliquo avgentog auro ut facias, juxta

[ IZ.V,g:W

voluutatem Dei ve[ftvi facite.

Et v. 6. Dedit ez

t Al

emnuem petitionem ejus.

Cum autem Templum

MT QUi

tunc jam fuerit diu edificatum , & dedicatum,

O0 milio

ut conftat ex cap. 6. ejusdem l. 1. v. 16. reftabar

RU ümmum

folum petere inftaurationem murorum civitatis,

m r

ad fecuritatem rum T'empli & cultus divini, tum

IH i,

ào|

etiam civium Judeorum, quorum multos fe-

Qu d mini.

cum adduxerat, quibus etiam ab Rege con-

vixir

ceffa fuit immunitas , & poteftas Esdre con-

Exordim

dendi leges , conítituendi magiftratus & judices

rndum'efl [

v.26.€.7

Quin etiam Nehemias c. 1. v. 3. &

drufim,

c. 2. V. 13. Ícribit; fe audiffe, ac vidifIe.anno 20.

Vi m d

Artaxerxis, Jerofolymee muros diffipatos , &

tqdL i edidy

portas exufítas : neque heec murorum disjectio

nftmenrod

&incendium portarum , qua vidit, erant a va-

a adas

ftatione Nabuchodonoforis, plus quam 8o. an-

? param e-

nis jam pr&terita; ergo acciderunt a Sannabal-

T exordim

lare , &aliis Samaritanis Judeorum infenfiffi-

i fed db

mis hoftibus.

Ergo jam a Cyro , & multo

otas im-

magis ab Artaxerxe anno ejus 7. habebant po-

]em; al

teftatem muros iterum sedificandi: licet in nar-

fL lm

ratione ab Fsdra tradita, poteftatis hujus men-

f dier.

tio tam aperta non fiat.

Nam cap. 4. L. x. Es-

nflaurandis

dra, Samaritani, qui vivente Cyro fautore Ju-

jp implicit

deorum , clam tum conabantur impedire Ju-

Tstam]

daorum molimina, eo mortuo, ad Cambyten

od

ejusfilium, vel, ut quidam malunt , ad Smer-

j tdent-

den Cambyfis füccefforem , qui Affuerus &

&pmit

Artaxerxes communi Perfarum Regum nomine

V LE :

ebi appellatur , accufationem detulerunt contra

j

]udæos ». quod edificent Sferufalem civitatem ve-

(b «

5

be en

!

VE

Dzsz INCARNATIONE

(

42

'rgn OPOI, TUGI

bellem &2 peffomain, exflruentes muros ejus ; eo^pa-

s mend d

vietes comporentes.

Quare etiam continuo Rex

4 rebs, &

i

refcripfit, ut Judeos prohibeant , u uri; :lla

m Df

non edificetur. v.21. Ea propter v. ultimo Es-

dras ita fcribit : Ziezc iztevaniffTm eft opus Donus

vj t

s fübninitrr

Domini in. Sfevufalem , €$ non fiebat usque ad an-

Ergo quod inter-

s & andont

num [ecundim Regni Dari.

T

ii M

nuyt, di

miffum eft opus füb Cambyfe, vel probabilius

: Rs

füb Smerde ; repetitum fuit fecundo anno Da-

li.

Atqui intermiffa non eft tantum Templi,

.imo d m

1ed moeenium etiam exítructio. Ergo exftruétio

ii qu i

nacenium repetita fuit fub Dario, & multo ma-

:5u5 in fs

isfüb Arraxerxe, qui in fudeeos benevolen-

;

nixqundt

tiffimus, Esdre omnia que petierat , libera-

5ap.4 m

liffme annuit. KErat enim fere impoffibile, tot

millia Levirarum & Judeorum, qua Nehemias

ANT

redux ibi invenit ; inter tot capitales hoftes TJe-

rofolymis habitare fine moenibus.

vlffm ;;15

97

Ante vigefimum annum Artaxerxis

Jerufalem in füis ruderibus & cineribus fepulta

1 m

jacebat ut liquet ex c. 1. & 2.1. a. Esdr. . Ergo

Temp

judai anno Regis feptimo non obtinuerunt

AU

d

edi&ctum de inftaurandis moenibus, alias illud

M

executioni mandaffenr.

E. IN. conf. Obtinue-

lt qi i

runt edictum, & pro viribus exfecutioni man-

Tenttrem

darunt.

Quominus autem coeprum opus ad

ftis

tambilicum perducerent , obftitit furor Sama-

UC

t

ritancrum , Ammonitarum, Arabum, & Azo-

-

tiorum, qui clandeftinis molitionibus, & arma

dma,

-

*

]

ta manu Judaorum confilia identideminrertur.

"

AF,'1

barunt, mcenia erecta dejecerunt, & portag

4 e[) Per l

"

exufferunt: ita ut anno vigefimo ediétum aliud

effla-

l

!

"

1.

»

VzRn21I DriviNr.

43

[

efffápitari oportuerir , quo Rex poteftatem re.

(Ontinyo hh

ftaurandi moenia anno 7.factam , confirmaret

» U aj i

difertis verbis, ac literis peculiaribus ad pro-

Y ltimo I

vinciarum Prefectos datis mandaret, ut ex fil.

du D

T Me d

vis regiis materiam pro turribus , portis, &

edibus fübminiftrarent. Quamquam tanta etiam

0 Quod ints.

poteftate & auctoritate inftru&ti Judasi nondum

d ob

fat fecuri erant; dum moenia erigerent fed de-

IIlo anno .

bebant perpetuis vigiliis urbis ambitum cufto-

tm Templ

dire; imo & armis accinéti opus facere, ne

o erlrudto

dicti hoftes, qui facta confpiratione , & junctis

&mutom/

agminibus in ipfos per vices irruebant, ftru-

X benevolen

éturam inceptam denuo fübverterent , ut Ne-

teret, Dben.

hemias cap. 4. lamentatur.

npoffbl v

quz Neheni

ARTIOCULUS N:

»

ü

ls lol h

Fem[e Meffiam probatur ex Agaei I1. €? Ma-

lachie 111

n Artixendis

]bus fepul

NI[Or4. — .Cum anno fecundo Cyri Regis fun-

wr Bm

damenta Templi novi jacerentur, ejusdem-

obtinuerunt

que edificii flrué&tura anno altero Darii Hy-

, dius ld

ftafpis continuaretur, plures ex Judecorum fe-

( Obcinue-'

nioribus , qui Salomonici Templi amplitudi-

Qtioni mat-

nem , fplendorem & opulentiam olim vide-

m opis £

rant, recens fundatae /Edis paupertatem & an-

üror Sun-

guftias confpicientes , a lacrymis & ejulatibus

temperare non poterant. 1. 1. Esdr. c. 3. & 6.

m & m

ü, & u

Horum animos Deus ut eriperet , & ad fabri-

cam Sacre /Edis ftrenue

romovendam inci-

Jeminttti-

1[)& i

4. earet, per Agocum Prop

À

etam promifit , fe-

jf

cundi hujus 'empli majeftatem & gloriam lon-

di.

ge

L

, n

Dz INeARNATIONE. -

(

44

or;e Temp!

ge majorem fore, ac T'empli prioris fuerat:

iir d ers

eo quod Metfias illud pra:fentia fua fit iluftra-

jy prrenra

turus.

Verba Prophete cap.2. v. 4. & fqq. ira

gustem.

Íonant. Quis in volis ef] dereli&tus , : qui vidit do-

drenra Sicer

mum iffain 1 glovia fua primum £ g quid vos vi-

Jj rererentt

detis banc nunc ?. Numquid.non ita efl , quafi som

jam Trnplr

Jf in oculis veffris ? Et munc coufortave Zovobabel:

-i m Une d

confortave Sjefu füli Shofodec Sacevdos magne , 95

. Quia bec di-

vt qu

cozfovtave.oimms populus terree. .

cit Dominus exercituum : Adbue unum modicuim

Hss um a m

li Vebu d

efl, €9 ego commovebo celum 5 terram, &9 mare

, r G ml

€2 avidam.

Et movebo omnmes gentes : €9 veniet

defidevatus. cuntlis gentibus : $9 implebo domum

Aigifins

atosin hunck

iflam glovía

Magfa. eriz glovia domus iffzus

drfliedventm

zoviffme plus quam pvima.

& refüm

Apud Malachiam autem cap. 1. & 2. cum

Amm D

Deus Sacerdorum negligentiam in functionibus

fui muneris reprehendiffer , eosdem ad majo-

feendüm ji

rem reverentiam ac diligentiam in adminiftran-

at ador

tAntecdenn

dis facris adhortatur cap. 3. pre«dicendo fore,

ut Meffias ipfe non multo poft T'emplum invi-

ï?*'fïïülm J

fat, & Sacerdotes luftret.

Ecee ego , inquit

3 imrprio

( Joannem Baptiftam Mat.

qitto ZAngelum vaeum

"o NT

X L. V. IO.) 4ui praparabit viam ante faciem. meam.

:

hr

1

Es flatim veniet Dominator , quem vos quaritis ;

5 hb e

€2 zdugelus tefflamenti, quem vos vultis.

j

its]

h

Ex hifce duobus vaticiniis validum contra

rj

Judaos argumenrum (ümo, &

h,

Dice. Ámbo hec Aggei & Malachiee te-

h

il

ftimonia evidenter evincunt; Meftlfiam jam a V^

multis feculis veniffe. Probr. Aggeus conío-e

t

NT

le

lg.

lerur Zorobabel & Judecos; hortaturque, ut i

Q

ex-

W

j

e

U

,

Vznr1 DiviNn

45

d

exftuttione Templi hujusfecundi, licet in fpe-

ciem

A tlf

iis & exilis pergant ; eo quod Meflias

4 fgin

ilud fua prefentia fit cohoneftaturus: Item

; qzuïz'idit d.

Mialachias ejusdem Meffie prediéto in Tem-

j d o s

plum adventu Sacerdotibus majorem in facris

Ü uf

tractandis reverentiam & accurationem fuadet.

Igitur cum Templum illud jam a multis fecu-

m Lal

J Wgh'( ) Ej

lis una cum Urbe fit dirutum ; vel Prophetee

Qia la d.

fal(à vaticinati funr, quod Judeei non concedent ;

102 01j

vel Meffias jam a multis fzeculis advenit.

( C tngy,

OP. 1. Verba illa , adbzc movebo celum e$

15* ( ottit

terram , mave «g. aridam , $9 1ovebo omues gen-

o dmum

:?e5, B. Auguftinus l. 18. de Civitate Dei. c.48.

& Rupertus in hunclocum, referunt ad fecun-

i dns if

I

dum Chrifti adventum, ad figna przevia extremi

i

judicii , & ad refürrectionem , & glorificatio-

andlionibus

nem electorum.

Ergo non fünt fatis idonea

mad mapo

ad convincendum Judaos de adventu Meffize,

Viminilren-

EK. Explicando auéctoritárem dictorum PP. di-

cdo fore,

füinctione Antecedentis. Referunt ad fecundum

Chrifti adventum verba illa aecepta in fenfü

yluminyi-

myftico & improprio C. accepta in fenfü lite-

9 itquity

üftm Mat, |

rali & proprio NN. verba illa in fenfu proprio

igim.mam. t

ad primum Chrifíti adventum referri, ait

idem Auguítinus lib. eodem de Civitate, c.35.

Ü quæritis;

; Item Ambrofius lib. 3. epift. 12. aliique PP. füb

äum conta

tempora enim Chrifli nati movebatur celum

Angelis jubilantibus , Luc. 2. ftella apparente

Magis. Mat. ». Pauló ante Chrifti natalem vi-

fschet

dfm 12 t

« glebatur in czlo ingens circulus aurei coloris,

I

obus ingens igneus czlo demiffus in terram,

ts d«

r

que hin; irerum in celum receptus: vififünt

,,uTqu) 1 lln

tres

p

/

l

e

: Vg

46

Dzg ÍNCARNATIONE q

.

»"

i

tres foles in unum coire: trescirculi folenrftn- .

,

u/ï, com

aufle ao

bire, quorum unum corona fpicarumj ignea

V r Saemi

circumdabat.

Aliaque portenta, in codlo ex-

ii d

hibebantur, que Euíebius in Chronico ; &

«rimm ef

Orofius lib. 6. Hiftoriee cap. 18. & 20. ac lib. 7.

gi;fndu

c. 20. aliique ex Dione aliisque prophanis fcri-

ais nim jur

proribus recitant. 77 Zerra auzem, mari & omni-

f«um ]

bus centibus commotiones ineentes excitarunt

[o]

deerr, qua

bella, quae Alexander M. ac poítmodum Ro-

?

mani terra marique gefferunt : cenfus item ille

sss poriar

qomnbis f

rimus & maximus , quern Auguftus Cacfar toti

Orbi indixit.

j d

Catera prodigia, quz Chriftum

natum preecefferunt ac fübfecuta fünt , Patres

,

: hl

tunis excfüm

nuper citati enarrant , & paífim apud S.Scri-

pturc interpretes in dictum Aggai locum lepi

n d

2 m J

poffunt. De primo autem ifto Chrifti adventu

íermonem effe , occafio & finis ex quibus va-

A efenu

ticinium prolatum fuit; fatis oftendunt.

i0mne ad j

Oh. 2

tt o ob

Senfüs verborum Prophete hiec

eft: Magna erit gloria domus if/ius fecundae, quam

d Kzl ;äy f

modo exftruitis ; major tamen erit gloria do-

IT

mus zoviffime , hoc eft , tertii Templi , quod

Ita recentior

lwpie

judei a füo Metfia expectant.

J f

i

quidam Judzeus. x. N. Aff. Advetfatur violenta

j Temp

hec expofitio non tantum verfioni Greecee &

-*-sr

j

UX

Syriace , fed ipfi etiam textui Hebreo, quem

& in

continenter ac fine interpunctione ipfi etiam

HTDU[ ;

AK

veteres Rabbini apud Galatinuml. 4. c. 9. legunt;

t f

ac de fecundo rantum templo intellipunt ; uti

Duidl

!

'

UT

etiam R. Salomon , R. David. &c. Recentiores u

j -J

N

dai.

Sed & fenfüs ipfe verborum , querg.

U

&

1^ Qj

eus intendit ; quemque initio hujus articult

j

Ti

indi-

V

I

. ,

Vzn21I DiviNi.

47

i

indeda

us , commentum hoc Barbanellee Ju-

u g

daim

ifefte confutat.

ao

9/7

. I, Saltemin hocma

jor fecundi Templi

AT, &

gloria ftetit, quod diutius duraverir

; quam pri-

PU

mum: primum enim, inquit R.Salomon, fletit

Tohans f

410. annis ; fecundum vero

420. R. IN. Affümpt.

frari o

Quamvis enim juxta accuratiorem chronolo-

IU etctar

giam , fecundum Templum plus roo. annis

ltmodum W.

diutius fteterit, quam primum , non tàmen in

üs m d

eo Deus illius gloriam conftituir.

Et vero í&-

ts Cb t

pius a geniibus fuit prophanatum, ut ab An-

que Chtfhm

tiocho, 1. Macch: r. a Pompejo , a Caffio, ut

uünt ; Darre

teftatur Jofeph. l. 14. c. 8. & 13. dum tandem

p $5

ab Romanis excifum , & in defolationem

per-

pf j

petuam redactum eft.

Chritaden

Jüli. .

Cun R. David. Deus Templum

!t qubusv

fecundum earenus ploriofius effe voluit , quod

Tif

gentes omnes ad 1illud confluxurz effent ; &

fua dona Deo oblatura.

fojfete lic

Hinc feptuaginta ita

nundasquam

vertunt: Kai i£u qd ixAturd zrdyrov quy iOyay,

it pori qo.

&7 venient ele&ka omnium gentium. — Ft Deus fta-

mpli; quol

tim fübjungit: Zmplelo domum iflam gloria .

.

[ra recentiot

Meum ef? avgeutum , €g meum ef aurtin.— W. N.

anur violent

affumpr. Ad Templum Salomonis multo plu-

i Grecs &

res gentes confluxerunt, cum is füerit Rex po-

tentiffimus, & vicinos populos omnes aut fce-

breo, qudt

yc ipfi &if

deratos aut tributarios habuerir,

füzeque fapien-

t2

.C.Q.kgmfj)

ulenüz fama ipfam etiam Sab:;e Re-

n

ginam a

Á

nibus terre ad fe invifendum attra-

teligunt

[

. Rece

qí Pxerit; ac claffe in Ophir miffa aurum , argen-

m fum opesque alias ingentes triennio

quoliber

ierofolyma convexerit. Quodfi Regum qui-

Jhyjg d

am.

i.

4

l

yr

48

Dz INCARNATIONE

B (2

dam fecundo 'T'emplo munera deftinaVefgtee à

»

& d ; (

pluribus aliis fepe fuit expilarum ac prfana-

ueliurs à

tum.

Sed & Alexander M. non ex vera pie-

gon 4 uf

tate in Deum Hierofolyma petiit; ut S. Au-

«mim Droph

guftinus l. 14. de Civitate c. 45. advertit; fed

« ürora t pf

ex vanitate & arrogantia, ut hoc tnodo civita-

tem fibi fübjugaret : quemadmodum conftat

sinfus r

at ii

ipfüm petiffe a "Tyriis in urbem admitti ; ad

facra Herculi facienda.

Non fàtis apte ergo

a m g

ais pt

|

uem

reddidit R. David: Ez venient cum defidevio omnes

gentes; cum in veritate Hebraa habeatur

ii Deo: q

aut d amamunt

nymn w2 £r venient defiderium omtrium gen-

i.5 Ifeph

zgum.

Hoc enim epitheto Chriftum fignari

Chaldea etiam verfio, & Rabbini vetetes apud

(debdo]n

texi t d

Galatinum l. 4. c. 9. tradunt.

i Lorobdd

Infl. .

Gentibus olim non effulferat lvs

t ündameng

inen fidei, quo Chriftum venturum agnofce-

Pulracifg

rent, Ergo magis dicendus erat defderatus Ju-

tdoozi nonf

dais, quam cuni£is gentibus. W. 'T. ant. N:conf:

i cnftg,

In lege naturz femper fuerunt , qui fide, fpe;

EE

ac defiderio Chrifti. tenebantur : ut conftar ex

Abrahai, Ifàac, Jofeph, Jacob, a quo Chri-

W qp!od tiür

|!

j

C 1

ftus Gen. 49. v. 26. dieitur defidevium collum

:

ii

eteruorum : quem tamquam omnium benedi-

Vatm fj

€&tionum & promiffionum ultimam maximam-

NU

f

Qf

&lmp

que claufülam, omnes horines, imo omnes crea-

v&älün

turz irrationales a fui initio , ut hominum re-

l

yedl

N

demptorem , ac totius univerfi reformatorem

1

.

Ti

avidiífime exípec!a

bant,

& affeétu non rat

1o0na

li ;r.ar

Ü

Ev

aut fenfitivo, fed naturaliintime defiderabant; ut -

DUNTN

* (

i

i

(['WIS

Apoítolus Roxþ. 9. V. 22. docet. | anxhqggrï 4

h

N d!

&

Y

VERBI DriviNr.

49

5hn3V-ï..ä'j i ,f] a

fenfü Metlias cun&is gentibus defidera-

1 Df

ius ve

dicatur ; quod quondam a gentibus in

1 Veo .

ipfüm Credituris amandus fit ac defiderandus,

5$

prour Gen. 49. exfpe&latio geutium nuncupatur.

At N

Solent enim Prophete ad indicandam certitu-

odb ci

dinem, futura ut precterita dicere. Ex /is etiam

Otm cofte

facilis fenfus inte

retationis feptuaginta Senio-

1 iti; d

rum patet , quà

€

hriftus dicitur e/ede , feu de-

2l

pit r

fiderabilia omauium geutium , quibus omnia bo-

Ào m

na attulit; per quem ceeteri omnes fünt electi

EM

& dilecti a Deo: quem preinde omnes etiam

elegerunt & armarunt.

Of g()l-

um i

, Objic. 3. Jofephus lib. 15. Antiquit. c. rr.

1 Ws u

& l. 6. de bello Tudaic. c. 8. fcribit; Herodem

anno regni fui decimo oéctavo diruiffe 'T'em-

plum a Zorobabele exftru&tum, & aliud loco

n efleng

ilius a. fündamentis . erexiffe.

Ergo Chriftus

Tim 4j

nunquam ingreffus fuit 'emplum illud , & pro-

Afirzu f

phetia Aegsei non fuit impleta. & Quantum

ant. N.oonf

ex Jofepho conftat , Herodes Templum a Zo-

u de, f

robabele exítruétum ampliavit duntaxat & ex-

üt conflar

ornavit: quod etiam Hegefippus l. 1. de Exci-

iquo Cire

dio Hierofolym. c. 25. teftatur. Siquidem Jo-

TT ro:'/z'upl

fephus c. 14. l. r5. Antiquit. fcribit, Herodem

um bened-

folviffe rantüm fundamenta 'T'empli Salomonici,

) fneximárt-

eisque nova impofuifle longitudine & latitudi-

omnes qre

ne centum, & altitudine centum viginti cubi-

jominum f

torum; non veró 'lemplum Zorobabelis di-

(ormatort

ruiffe; quod tantüm fexaginta cubitos altum

ponriti

prat & latum.

Preeterea lib 20. c. 8. ícribit,

fiderdan t

orticum Salomonis intactam permanfiffe. Hinc

i

no;

"

udai nihil Íciunt de Tefnplo tertio Herodia

e

l

*

.

Va

$o

Dzsz INCARNATIONE

e

fed Templi Zorobabelis folüm memineifnt;de*

itgo & ]

Ammuit. :

quo Joannis2. dixerunt: Quadraginta €3 fex an-

f

yis eedificatum eft. Templum boc: cum tamen He-

af 1

ag !

rodis fübfítructio annis octo fuerit abfoluta.

luf. Si manfit idem Templum Herodis;

;ctem Ten

ant Ara f

quod Zorobabelis, ergo gloriofius 'emplo pri^

hr Mp

mo fuit non ab ingreffu Meffie in illud; fed

At m t

ex eo, quod pulchritudine , magnitudine , divi-

g, 2.]

tiis, fplendore ac majeftate antecelluit l'emplo

Salomonico, utfcribit Jofephus l. 15.c. 14. An-

if

J m o

tiquit. & Jofippus Gorionis filius, l. $. c. 26.

B. N. Seguelam. David Salomoni reliquit bis

Asprmo.

mille & quadringenros milliones aureorum, &

d

innumerabilem copiam eris, ferri, lignorum ac

fdimd h

:g lml

lapidum pro exftruendo, ornando & ditando

"Templo, utlegimus r. Paralip. 22. v. 14.

In

t o

fabrica ipía habebat Salomon feptuaginta millia

eorum, qui onera portabant, & octoginta mil-

fialatomorumy;ac ter mille trecenros operumPrae-

fe&tos: Precepitque Rex , ut tollevent lapides gran-

Mi

1

n

ETT!

des, lapides pretiofos im fundamentum Jvempli, eg

quadravent eoj. 5. Reg. $. V. 16. Horum ope-

h

A20r0m (

ra lemplnm cum omni apparatu fuo feprem

"T gl

annorum fpatio abfolutum eft.

Econtvra Hero-

Al

des tantüm decem milliaartificum ; & mille plau-

-u D

ftra ad lapides convehendos adhibuit, & ''em-

d

VR qu

pli ftruéturam annis octo perfecit.

Quomodo

wwm]

ergo potuit T'emplum Salomonis aequare; qui

jl

i g

aliquam tantüm Salomonici regni portionem

dl

precarió obtinebat, & rogarus a Judsis , u abS9

NI

foluto Templo Porticum 5alomonis Orientale

M

ls

k

D

pariter inítauraret ; abnuit ; caufàtus; opus illu *

A

teim-

N

E

d

Vzrazi Diviwr.

51

lgmiïf

s

h

r

longo &

pecuniis plurimis indigere?

Ti c

?

l

W dj

Jofeph4l. Antiquit.

20. Q. 8.

It tamen D.

uapropter Ju-

dii ipfi fatentur, "'emp!

um fíecundum longà

£m

Otià.,

lum Fs

impar füiffe primo; ftructurà, pretio &

Gloriam autem Templo Salomonico potif

ä]

In

üm

5 Tnghyr

conciliabant Arca feederis in illo

tit il g

fervata, quae

Gloria. /fvaelis 1. Reg. 4. v. 21. nu

ncupatur: &

ntdine, du

refponfa divina olim in propitiato

rio reddita, &

Vlhit T tmpl

alia ; quae füprà art. 2. Inft.2. ad o

je&t. 1. memi-

11 Àn.

nimus defuiffe templo fecundo. Er.

2o fecundum

DIDT:

hoc templum non porteft dici ali

unde futurum

! felqut ls

fuiffe oloriofiusprimo, quàm ex pr

eefentia Chri-

ürstum, (

fti in illo preefenrati, illudque Üepe invifentis, ac

lm

ceelefti fuà doctrinà & miraculis illufh*an;is

;qui-

Doo & dind

bus Judzis demonftravit fe effe verum Me

fTiam,

Av d

hoc Aggzi vaticinio, «& Malachize c

XisPnt ml

miffum.

. 3. pro-

7c?äginm nj

Qperumpre.

ARTICULUS V.

Hs as

n [l G

Meffiain bunc effé Doininim nmofirum SIefur. ——

Horom pe

Ota. Judeorum

quidam Meffiam jam ve-

fuo fepren

niffe dictiranit ,

fuiffe volunt.

