preterquam ad eas, ad quas pef. fupernatüra-

T

pltu d-

les habitus phyfice efficientes actionem , ipfá

concurrit moraliter.

Sed nec peccatoris fta-

s Di;

tus reddit actienes malas , nifiillas quée iraSan-

7 principlo

etad

qu

|

1623

D& INCARNATIONE

*

1

Qvi

étze fünt, ut neceffario in ftatu pratiee peragï

j

000

jubeantur; ad eeteras indignitas perfone íeé

haber per accidens. .Ecogtra cum Chrifti per-

n [ü]

fona fubftantialiter Sanéta fit & prata, ejus

à

digniras infinira, quze eft perfona ipfà , necef-

1Itil

fario ad omnes actiones tamquam harum for-

li

ma influit, & infinitum ipfis pretrum confert,

(e

eo quod actiones fint fuppofitorum.

Qu

LUA

Juff. 3. Satisfa&tio eft redemptio: atqui in

emptione non attenditur ad dignitatem emen-

u

tis.

Ergo. m. Difl Maj. Satisfactio eft re-

li OO

demptio tantum N. eft fimul reparatio injurice

perfonalis C. In hac multum crefcit, aut defi-

à

cit pretium ex conditione perfonæ.

N/li'll-/i i.f)

inquit, Ariftot. 5. Ech. $.. quz magiftratum ge-

h

vit, alium pevcutit , uon eft repercutiendusz at fi

|

ul

:|

V

quifpiam eum pevcuffevit, nom folum vepercutien-

1

[ij mgz

dus ef , verum etiam fupplicio afficieudus.

/,

Iufl. 4. Ex Dei Perfona praemiante non red-

1 (

i

ditur preemii zeftimatio fimpliciter infinita, fed

aliqualem dignitatem acquirit: erpo neque fa-

Bd r

tisfaéctio Chrifti evadet ad valorem fimpliciter

btne

infinitum a divina Perfona (àtisfacientis.

E. JV.

I

Conf. Praemium eft effectus folum extrinfecus

1

f

& obje&tum donarionis in donatarium tranfi-

Q t h

ens, cujus utilirati atque etiamegeftari, fübin-

j

n

de confulitur, ac refpectu cujus remunerator

i

fe dumtaxat habet ut principium activum: ne-

]

-

[LSIU

que nos actionibus Chrifti prout fünt. ejus

l

l$ COmy

fectus extrinfeci, infinitum valorem vel &«

, Quydi

tatem adícribimus; alias etiam creator:

:

'JWI ) Cütj

& Deo producatur, infinite dignir

C,ï

d

* j nj

e

.

Vzrnri DiviNr.

165

Wt p

Sed tota ratio valoris illius infiniti petitur a for-

Derfong i

mali unione; ob quam & ip(à perionaactionibus

:hllfh PET

"Theandricis quodarnmodo afficitur per naru-

, Q

ram unione fübítantiali

ia

/t

34; Decid

&tam fuam, il asque

viciffim afficit & dignificat.

Hinc 1in fatisfa-

rütm for.

étionis actu infinita Chritti fe humiliantis pcrio-

1 confet

na non folüm eft principium activum, íed &

paffivum humiliaüonis; eít fimul fübjectum

: du d

quod denominationem fe fübmitrentis recipit ;

CID etmien.

eft etiam forma,. dum actioni dignitatem fuam

10 efl re:

ib nj

toþam comiunicat.

5 Wt df

ARTICULUS V.

Ymf

sfram g

z Chiftus ex. juffitia. Jatisfecerit ?

imar: aj

ofa [. Juftitia, de qua hic fermo, eft vir-

Ia

N

tus moralis, feu perpetua €9' couflans vo-

7j

luntas jus fuum cuique tribuendi, ut defcribitue

e non d-

L. Suflitia.ff. de ]. & ].

Jbi vó 9as, idem

fiità, d

eft'ac juftum zquale debitum alteri, & com-

eque f

menfüratum juri ejus aCtivo, quae eft poteftas

mplicit

lepitima obtinendi rem aliquam ac de ea pro

$ hN

libitu difponendi.

Poteft autem ejusmodi ex-

tribfeous.

equatio jurium tripliciter contingere.

1720,

m trantt

cum tota communiras paàrti cuique tribuit;

i, fübin |

quod ipíi competir, quod juftiftià. diffributivd

nünetatot

reftatur, preemia & communia bona diftri-

b

Vurm: F)

uendo: 240, cum partes fingulee bonum to-

tius communitaris ira fpectant, ut ei contribu-

t fjuf t

W

ant, quod debent, & hoc eft officium juftitice

legalis , curans, utleges, quibus bonum com-

iune nitütur, in fuo robore conferventur:

l' ï

x

l23

3;1-93

Drg INCARNATIONE.

*

164

igígc

4tio, cum pars alteri tribuit, quod ei debet

m

tamquam fuum ex commrutatione ; emptione

&c. contractibus , unde oblipatio partis ad par-

g k

r N &

tem confürgit,. quam fpectar juftitia commuta-

n

|

Zies, exequando & extinguendo jus flrictum

fl*

gt a

proprietatis alterius partis, in cujus privata

T

commoda precipue ordinatur.

IL Ex modo dictis liquet, fatisfactionem

J ion

Jl

Q

a Chrifto pro peccatis factam , non efle ex ju-

J

t d

flitia generali, qua /egals appellatur, neque

etiam ex juftitia diffributiva.

Reftat ergo fo-

J

j

j (gä gen»

Jarumfan.

lum, utdifpiciamus, utrum ad alteram jufti-

tie particularis fpeciem, quam commuzatzvam

D

diximus, pertinear.

Affirmant Suarez difp.

proi den

Gonet , aliique recentiores:

11

« Se8t. $.« 6.

nepant vero Vasquez difp. 7. 8. & 9.

Beca-

! Adm, n

nus, Gormaz, Grandin, cum Veteribus paf-

; lum ropri

fim; cum quibus.

Inj. ;

JDico.

Satisfactio Chrifli non fuit perfecta

|

fb//

37

ex juftitia commutativa ftriéte ac proprie ac-

cepta.

Prob. 1. Homines ratione peccati non

T

ftil

debebant Deo fàtisfacere ex juftitia proprie ac-

"t

! |

r

A

cepta: ergo Chriftus, qui debitum fatisfacien-

lm

di, quod hominibus incumbebat, in íe fuíce-

It

perat, non potuit ex juftitia propria fatisface-

re: quia fi non erar materia füfficiens ad talem

lU

fatisfaétionem hominibus, nec Chrifto efle po-

lu

terat.

Prob. J4nt. Obligatio fatisfaciendi ex

j Qm l

juftitia proprie tali, femper oritur ex juf':a

l

a-

Qrtpy

violata: atqui homines peccando non ?

5 Dropt

E

A flumpt

U.

runt juftirism proprie. ergo.

AU g |

Peccar

aTM

" gio ommHes pece

at

! &i

D

Vrn2i DriviNi.

165

;d j dde

erat fuperbia, nam Tob. 4. v. r4. Eccli. 10.

» tInptior

v.IS5. initium ommis peccati $9 pevditióuis effe

UE

dicitur: & SS. PP. confenfu communi cum S.

àLnmyg

Aug. l. 14. de Civit. c. 3.1. 8. de Genefiad lite-

i fridm

ram C. I3. & 14. id affirmant; quos fequun-

J5 privi

tur 'Theologi cum Magiftro in 2. d. 21. & 22.

& cum 5. Phom. X..2. q..163. & .T. X 3.

SfiCtionem

Vide Bellàrm. l. 3. c. 4. de amiffione gratie:

ef x [

Atqui homines actu illo füperbiee non pecca-

U! neqie

runt contra juftitiam fpeciatim ac proprie erga

t eo f

*f

Deum fed generali quadam ratione, que e

um yii-

circumfítantia communis omni peccato, ficut

mtfatiooy

inobedientia, itreverentia & alig id genus,

yuuer df

prout diferte monet S.'Th. 2. 2. q. 59. a. 1. a

TeCenores

Ergo nec

I. & q. 105.a. I. ad 1. & a. 2. ad 3.

TE

Adam, nec in eo cateri homines contra jufti-

Verbus pá

tiam proprie peccaverunt.

Prob. 3. S.'Thom. L. r. contra Gentes. c

jtperfe

93.n. 7. Sfuflitia, inquit ; quoad commutatto-

oprie àe

35 a&hum Deo . competere non poteft, eum ipfe a

eccati non

nullo aliquid. accipiat. & x.p. q. 21.a. 1. nega

'prie ac

Deo convenire juftitiam commurativam , juxte

C2

Visfacien

illud Rom. 11. v. 34.. Quis prior. dedit ill,

C

fe füfces: F

verribuerur ei ?. Quod idem affirmant Augufl.

fuisface-

l. 1. Confeff. c. 4. & l. 3. de libero arbit. c. 16

ad talem |

Anfelmus Profologii c. 1o. Bernardus Serm-

io efpo-

I

in feffum Annunt.

Et vatio ipfa fuadet

soendi d

Quia Deus ratione íümmxse perfectionis &

ex ilb

omnipotentie füue abfolutum & inabdicabik

[

f1of

jus proprieratis in omnia creata habet.

j

Jpofitis itaavgumentor: Períona divina afficit mo-

(f

raliter actiones ab humanitate productas ; queis

3

ls

166

DrzIÍNCARNATIONE

.

" Irämfï

Chriftus 'heander fatisfecit: atqui Deushabet

]i

ä

eff.ntialiter jus proprietatis in actiones illas;

Ql

nam quidquid Cbriftus eft vel Deus eft ipfe,

vci res Dei, & quidem magis quam fervus

fit (ai domint

res autem domino fuo fructifi-

Cat; Ergo Chriftus fatisfecit rebus, qucantea

ii

jam (unt inabdicabilirer ipfius Dei. Ergo non

!

erant duo jura diftinéta Dei & Chrifti utcum-

0i

que fpe

vUVcL

a

ur.

Ergo Chriftus non fatisfecit

1Do

ex'bonis propriis & indebitis creditori.

Ergo

dl

þ

m

neque fua farisfactione ira torum jus Dei'erga

peccatores & (eipfüm extinxit ; ut non potue-

ists

N

rit alia & alia opera Deus exigere, quin ulli in-

Qua: tamen conditiones

i

u

juriam inferret.

omnes,ad juftitiam rigorofam & commutativam.

àl

IU

j at ]

proprie ralem requiruntur.

VFU

Tim, [a0 I

JDico. 2. Satisfactio Chrifti fuit ex juftitia

J

latus accepta, qualis Deum inter & hominem,

?tzïm l

l

Y

teíte S. Scriptura intercedere poteft.

Probr.

[^]

Ad conftituendam juftitiam talem duo poriffi-

mum requiruntur.

1. Ut fit inter duos, eti-

am4 alter illorum non fit fui juris & poreftatis.

IG

[ti/t

2. Ut alteri praeftet aequalitatem, etiamfi alter

b

alreri ex juftitia non fit obligatus.

Atqui fa-

tisfa&tio Chrifti hafce duas conditiones habuit.

ergo.

Prob. Min. Imprimis actio. erat inter

D!

duos: quia Chriftus in quantum homo eft, rea-

lirer a. Deo dilïinguitur.

JDeinde inter Deurmr

j 9

In

]

& Chriftum pro nebis fàtisfacientem fervata

Tif

0

Qd q

fuit eriam aequalitas rerum, quam efficit jufti-

tia: Chriftus enim tam perfecte, exacte, &

| Vs df

'

abunde f.

atisfecir; ut fecundum rigorem jl;fäi; |

!

n ydo

E N

e

*

$

D

VrnBi DriviNwr.

167

Dushi

tie , fi rem fecundum fe fpectes, plus ab eo

i0nes ]liy

exiginon potuerit, qui fatisfactionem condi-

hibuit & infinitam.

t5 di a

?

1

gnam ex

Qim fery

Oh;. x

Contva 1. Conclu[. 1. Joan. 3. v. 4-

lU0 frudif

Qmnuis qui facit. peccatum , &9. iniquitatem facit:

? QUeanta

e? peccatum ef iniquitas, íeu injuffüiria: & fu-

z

-T00 noy

pra fiepe dictum fuit, peccando inferri injuri-

ifti utgim.

am Deo:.

Ergo peccatum pugnat contra jufti-

n fatisfec

tiam; & hoinines tenebantur per juftiam

o Emo

ftri&am Deo fàtisfacere ; ac. proinde etiam

s Dei m

Chriftus. m. JDifl. Zlutec. Peccatum eft inju-

íliia generalis C. Specialis, commurativa N.

00 potte.

In Greco textu ha-

quin ul

Tta S. 'Phom. nuper cit.

todinons.

betur dvouíg , quod non proprie zzquzatem

YOratatan.

aut izjuflisiam , íed praffwicationem legis fignifi-

cat

Ipitur Adamus intulit quidem Deo inju-

riam, fed non mapis contra juftitiam commu-

i ex jf

t hominam,

tativam flricte fumptam peccavit, quam con-

L Puh,

tra virtutes religionis, obedientiz; Caritatis ;

LJ

fidelitatis, gratitudinis.

ito potif

qduos, eti

Jufk...1.

Deus vi domini proprietatis,

in res omnes babet,

facere potuit ,

poteftats

quod .

amfi lr

ut acus, quos imperat, debiti fint titulo

Mi -

juftitie: commutativee ftritte fümptee ; ufüm

item facultatum in malum eodem titulo potuit

vs habuit.

etat ntd

prohibere.

Ergo itafeciffe recte preefüinitur.

dat;

mo d-

&. AN. Conf. Licet Deus imperando £epe ad

Ego Dominus, non tamen innuit, fe uti Do-

nrer ,

minio proprieratis, fed folum jurisdictionis,

em at |

df jit-

quod ex proprietate perfectilima naftitiz.

Ufus autem. dominii jurisdictionis obligat fo-

ed;

Wi

^lum vel obedientie titulo; vel ejus virtutis,

2

C ]

L 4

f

1

.

Y68

Dr INCARNATIONE

ad quam res precepta vel prohibita fpectat.

ts qm-?

Ya üiius, famulus, religiofus contra patrisfami-

gt

lias, aut fuperioris pre&ceptum vefcentes car-

g p

nibus, non dicuntur injufti.

w CU

Jif. ?. Offenfà non diftinguiturab injuria.

i n»eP()(en

toni

Ergo. & JV. Zyt. Filius non parendo patri of-

fendit, quin injuriam ei ftriéte talem inferar.

[

Vi

ljfl.3. Chriftum propofuzt Deus propitia-

zionem per fidem in Jauguine ipfius , ad ofteufienem

; (

juftitie fue , peopter. vemffionem. preecedentium,

QR

CU

delitorum &c. Rom. 3. v. 24. — Proclus Cyzi-

l

'u

cenus tom. 6. Conc. Oratione in Conc. Ephef.

.1u* N

m

P

&y

hahita, c. 7. /Veceffavium erat, ait, wt ejusmodi

d

pretium. pendevetur , quod' exatum . delitum ad

DN

amulpn ufitie excequaret.

Similia paffim ex S.

l" commi[ïuz

Scriptura, & PP. proferunt, qui Chrifti fatis-

(

factionem ad juftitie rigporem exactam fuiffe

wed [

tuentur. Ergo. &. Diff. Conf. Ergo fatisfactio.

(üli

Chrifti fuit exacte ad rigorem juftitiae commu-

Jl

tativat, qui & (lrictam obligationem perfonee

d

li

ad perfonam íüi juris, & sequalitatem rei ad

m iK

rem includit N. ad' ju(tirize alius rioorem, qui

l

Q

folum continet exactam rei ad. rem aequalita-

V

x?i[

tem. C. Quantz maliri fuit peccatum, rantee

W

QR

bonitatis , imo infinities majoris ex adverío.

Mi

erat fatisfactio a Chriíto exhibita.

Phratis ifta;,

»

W

ex ïiggrc juftitie , a tempore folum Aureoli,

m

teíte Capreolo, originem traxit.

Parum er-

)

ï/

[ J

L

go antiqua eft fententia ifta. — Sed' & Suarez d.

-/Mf l.L«

4..deC. 5. alique proteftantur, virtutem,

T0 Don

qui Chriftus pro peccatis fütisfecit, non effe,

WH, mmu

ejusdem rationis cüm , juftitia comrmutativa. ad

3 & bæfes

homines

*

j

D

Vrn»i Divint.

169

homines , quia jus divinum eft altioris ordinis:

itrisfni

unde quidam illorum putant efle religionem;

Ccmes [ri

uidam peenitentiam.

He autem & fimiles

virtutes cum non finr juftitize partes fübjectivee

^0 injri

íed mere potentiales; confequens plane eft,

10 patri df

Chriftum non fatisfeciffe ex juftitia proprie &

m dnfery

ftridte tali; neque ex rigore juílitie: Sed ex

4! Drüfiy.

fpecie quadam porentiali juftitie, cujus obje-

"rf

é&tum fit, delere offenfam & injuriam alieno

'cgæ(/.wfmm

eccato commiffam in Deum, prout eft pri-

A5 yzi

ma bonitas & honeftas

ac radix omnis legis ;

A. Bof

quam ledit peccator tanto gravius, quanto Deus

DETTM

omni lege ac legislatore major eft, cuiob füm-

ht a

mam auctoritatem competit punire, quod in

To

fe commifTum eft.

Cl ts

Obj. 2. Nondedecet Deum obligari crea-

hm fl

ture ex fidelitate; ergoneque ex juftitia. . /V.

V ftisfacio

Coif. Oblipgari ex fidelitate eft folum ex libera

t CODQITIU-

determinatione teneri ad exercitium dominii ,

perfonz

prout veracitas divina, non vero jus alienum

m rei i

'exigit: nam fideliras eft velustas conformauds

Si ve-

'em, qii

Jatla didlis; quod Deum non dedecet.

equit

ro Deus obligaretur ex juftitia proprie tali,

f tante

careret aliquo rei createe dominio, &alieno ju-

edverfo

repravaretur, quod & dedecet Deum, &im-

brafisi,

potlbile videruar: eoquod creatura quelibet

hur

ï

cum füis emolumentis & omni, quod fingi po-

arum d-

teft; jure tota fit ferva & res Dei.

l

]

u

Jnfl. y. Licerinter Dominum & fervum qua

virtütiy

j

talem non poffit effe amicitia & jus ad haredi-

fgrem, tamen poteft homo efle Dei amicus;

m

qa

flius & heres. — Ergo ctiam poteft inter ho-

domn

(5

ininemm

Dr INCARNATIONE

.

170

l $u

minem & Deum intercedere juftitia commuta-

riva., X« (/V. Conf. Servitus humana qua homo

[

i

. Do

homini fübeít, cum íit contin

[

gens, a leoe ci-

lii )

at

vili certis titulis tollitur, quales fünt amicitia &

t

jus ad heereditatem: econtra cum creaturaefint

10. |

eflentialiter fervae & res Dei, licet homines in

amicos & filios a Deo adoptentur, manent ad-

i

..... u)

r,0)

i

huc fervi, merentur premia, & adeunthere-

u

ïi

d

ditatem ex Dei fidelitate & liberalitate, non ve-

ro ex juftitia commurtativa.

[ ;cei f0l

Jufl.2. Promiffum füb conditione onero-

g

fa, hac impleta, oblifhr ex juítitia commuta-

qu pdit ]

tiva: atqui Deusplura cum raliconditione pro-

mv

mifit, e. g. Chrifto morituro hominum fàlu-

verisn

tem , hominibus pie viventibus beatritudinem

rebentic

eeternam.

Ergo Deus manet oblipatus ex

li decir

juftitia commutativa.

x. Dif.Maj. Si pro-

h4

miffor po(lit, aut velit ita fe obligare C. Secus

hum lum

N. Deus jure fuo abdicare fe non poreft.

t Erg(

Quin etiam füperior relieiofo promittens ufüm

ii

libri, non ideo ei-obligatur ex juflitia.

INeque

MN

li

A

continuo dixeris tales Dei promifliones non

TL QdRUI

diftingui a propofito fimplici: hoc enim & in-

]:ä

ternum effe poteft, ac fine conditione adjecta

n

declarari.

Promiffiones humane, cum men-

!

daces effe potfint, aut infideles, vim habent

inducendi neceffitatem moralem, quz fit loco

o1

i

neceffitatis phyíicee; in Deo vero fümma ve

ld t

racitas & fidelitas abunde preftant, quidquid in

(/

m

promiffione aut juramento debiti, obligatio-

ïquimm;ml':

nis aut firmitatis poteft excogitari, ut poft S.

Bonavent, Scotum & JDurandum , fatetür |,

U'Od &«

L]

*

j

.

Vrnzi Diviwr.

171

i COf

ipfe Suarez opuículo de libertate Dei difp.

1 ua loy,

2.

54 lïgc j

In/ï 3 Poteft divinum jus adaequari vel

C dnicitgd

extingui, fi homo fecerit quod Deus przci-

Teatürelr

pit; 2. Si pereat creatura, aut peccatum remit-

ORUTs j

IDAfent a.

tarur. Ergo. B. AV. Affumpr. QL.li facit quod

precipitur, obedit quidem, fed jus Dei non

leunthen.

extinguit, cum alia & alia mandare Deus pof-

* Donve

fit

$i perit creatura, nihil divino decedit ju-

1i, quod non eft, nifi in aliquid.

Denique

t Onero.

remiíIio peccati magnam partem inde pendet ,

QQyta-

quod nolit Deus in miferum pro füo jure

]ye m

minm (l

animadvertere: non ergo amittit jus fuum ad-

verfüs peccatorem habirum , fed alio utitur ju-

eititd

Hl eli

re benefaciendi male merito; & mifericordiam

obfiga:us [

fuam declarandi.

Zyï $m

Infi. 4. S, Scriptura, C..C. & P.P. ajunt,

re . Stay

Deum juítum effe in reddendis preemiis meri-

n potd

torum.

Ergo juftitia commutativa Deum in-

( ul"umA

E. JV. Con[.

ter & homines negari nequit.

4 Mu

:

Virtus quz fine imperfectione non poteft con-

10D6S n0n

cipi; non datur in Deo: juílitia autem com-

m & i

mutariva non ita defzcata ab omni imperfectio-

te dj

ne cogitari poteft; indignum enim Deo fo-

um m

m haet

ret, fiqua creatura rei cujufpiam dominium

proprieratis adverfus ipfum haberet,

Eft er-

ye ft )

(

o in Deo juílitia, non illa formalis quidem

Camma -

;

c

d eminentialis, poreftativa, providentialis ,

j d

jid

,'

gubernatrix, ut fecundum fapientiam füam ; &

d-

equiffimam voluntatem ífemper procuret id

ts

.quod expedit bono communi , & quod eft

l Tateur

Sc- Is

p

COR-

ïl/ juxta rerum exigemiag, ut inquit

17

Dz INCARNATIONE

134

conclufione cit.

uo folum fenfu vera funt,

J

qua: ex S. Scriptura & Patribus pro. juftitia

jDhost

UQN

divina erga homines aflerenda proferuntur,

M

"

Unde Trid.Sef/6.c. 16.. Cumdejuftorum me-

[

ritis agens, illud Apoft. 2. T'im. 4. v. 8. ad-

00 0

duxiflet, vepofita eff smibi corona quftitie &c. to-

tum divinz oblieationis conceptum in eo fta-

I

&A

tuit, quod infideliter aeere non poffit.

PL

Q 3. Fur, reftituendo centum aureos

&fe ablatos, exercetactum juflitie commutati-

"

!

WW

J

a

iV

ve : Cajus pecunià fibi a Titiodonatà, expun-

gere poteft nomina apud eundem Titium con-

m tm

tracta.

indtis 0s

Ergo etiam Chriftus actionibus, que

Dei dominio fübfünt, poterat fatisfacere ex ju-

, ioty

te fs

flitia commutativa.

B« NÀ Corgf Cajus &

quivis alius funt capaces duorum jurium diftin-

Jtfa Créga n

.

étorum: Caji jus poteft adequari & extingui

.

Jfs ?

Jra n

Cajus poteít aliquid alienare; quee . omnia de

Deo dici nequeunt.

"Adhac fatisfa&tio pro in-

'sifivn.

j 0 Créf

juria períonali differt & folutione, quod illa

1 [

[

neceffario fieri debear ex bonis, que offenfus

antea non habuit.

d

(

Infl. 3. Peccando ftrictam Deo injuriam fa-

/

TUl

cimus : probabile enim eft, quod Deus obli-

Mae ]

M

get nos ad actionem vel omiílionem ex jure

proprietatis.

Ergo potuit ac debuit Chriftus

A FWO

G

fidejuffor pro nobis fatisfacere ex juftitia com-

znutativa.

g. Omif. 4ut. IN. Cogf.. Ad injufti

]/lff [

ul Y

h

tiam füflicit non agere, quod ex jure alieno

xïsäisfacien&m" |

proprietatis tenemur: ad actum vero juftitiee

n

commutativae opus infuper eft, ut homo ex-

: Jütütg f

dnguat fuo actu jus proprietatis Dei contra fe.. («

hbera [

Atqui*t.

*

|

.

VzR21 DiviNi.

173

IT Atqui jus Dei contra peccatores & Chriftum

DOA

fatisfactione "T'heandrica non ira fuit extinctum,

gere.

TOferuny

quin Ifeus alia ex aliis potuerit jure exi

D]

Ofüumm,

Jufl.2. Verbum, «ut fübfiftens in natura

AB:

humana, fatisfecit fibi ut fubfiftenti in natura

litá.y divina; ergo ex juftitia rigoroía: perinde ac

inef; " tutor ipfe fibi fatisfacir ex bonis pupilli debito-

If

ris füi.

Tutor &

R. V. Conf. €9 pavitatem.

imam pupillus poffunr adverfus fe mutuo habere di-

Contra Chriftus non

mmni' verfüm jus proprietatis.

hep poteft acquirere jus proprietatis adverfus De-

lüma.. um, cum totus fit adaequate Dei: nam perfo-

nalitas eft Dei per identitatem; humanitas ve-

Yibus que

fire a

ro, unio hypoftatica & actus fatisfaciens , ratio-

[ Og (

ne effentialis dependentize fuze, fünt; ficut cae-

mmm dii.

tera creata inabdicabiliter Dei.

& extin

Iufl. 5.. Perfona Chrifti eft diftincta a Per-

TO

fona Patris.

Ergo Chriftus poteít acquirere

lpok, us diftin&um adver(üs Patrem.

g. V. Conf.

Jus, quo creature dominio Dei fübjiciuntur;

quod il

? offenfis

undarur in natura divina, fíecundum quam

Filius non eft diftinétus a Patre: unum ergo

juriamfa. .

eít & indivifibile, ficur actiones omnes creata

Jeus obli

a íola Deitate indivifibiliter producuntur &

;« *confervantur: nihil enim reperitur in Filio;

Cis, nifüi perfonalitas; quod non fit Patri identifi-

cacum.

(iti Q? ,

id iil

Jufl.4. Humanitas Chrifti libera erat ad

ure d

?*,&' farisfaciendum per actiones illas; ergo illarum

us

erat domina , & facta Dei promiflione, poterat

10)

[

g Difl, Jut.

lono d-

ex juílitia ftricta fatisfacere.

erat libera tamquam inftrumentum liberurm a

m

;

fer-

4

Auqi 'fl

:

174

Dz INCcARNATIONE

fervitute & dominio proprietatis Dei N. liberà

"g:guezþdinf

erat, ut inftrumentum ita fübjectum C. exem-

plum prebet nobis fervus quatalis, minus fub-

J

je&tus domino füo, quam humanitas Chri-

i4

M

íti Deo.

Q

&

CAPUT i1ll.

non

De Fiue myfleriüi Incavnationir 2

XAR'TTICUEUS L

)

n finis unicus Iucarnationis vedemptio generis

u

J

li

bumami fuevit?

Ms Chrhum

oia [. Nemo nepat, potuiíle divini Ver-

st ( o

].'

J

N

bi Incarnationem a Deo decerni, quam-

.?2

vis nec Adami, nec alius hominis pec-

II

í 'Pw

M

tum fuiffet committendum.

!

Neque hic di-

I

Íceptatur de motivo quodam fecundario &

lr

i

cormirante, cujus quidem pratià effectus inten-

)u

J/T)r:n

ditur, nec tamen ideo hic intermitteretur, fi

I

Af

illud folum deficeret.

Igitur inquiritur dum-

ngfap

taxat in motivum Incarnationis praecipuum ac

I

primarium, quod Deusinpreefentiarum habuit,

Chriftum decernendo, & cujus defectu Chri-

t

ftus non veniflet.

J

Á

11. Motvurn tale Incarnationis putat Sco..

|

tus effe folam Chrifti excellentiam , ita ut

—

L

' l;./H)

J

J

Chriftus venturus fuiffet, etiamfi Adam non, ;

[

peccaffet. Ejusdemopinionis fuerunt Alexan- : j:

i

1

[

J

der, Albertus , Catherinus & alii nonnulli.

]ij

Econtra SS. 'Thomas & Bonaventura & Maxi-

1 Deces

Bl

n

li

ma pars 'l'heologorum , quos recitat & fequi-

Vg

turx

*

*

.

Vrnzi Drviwi.

175

u N, Hber;

tur Vasquez difp. ro. c. 4. exiftimant, moti-

iC CX

vum Incarnationis precipuum fuiffe folam ho

mitus (

minum redemptionem a peccato , ideoque

lts C

Chriítum minime venturum fuifle ex decreto

prafente; fi Adam non peccaffet.

Suarefio

hec ambo motiva videntur primaria & ad-

equara fuiffe decreri Chriftum mittendi; ita

M

ut AÁdamo non peccaturo Chriftus venturus

fuiffet vi decreti preefentis inadzequati, autfal-

tem alrerius, quod füfpicamur Deum habitu-

rum füiffe.

Ti t

Dice. Motivüm pracipaum decreti, quo

Deus Chriftum deftinavit in mundum miittere,

edvVe

erat fola hominum redemptio a peccato origi-

Gu

nali.

Prob. [ /vgumento quo utitur S. ].

Vonins p

i i. 5.

Quasal

——

ibero Dei arbitrio pendent;

sque hic i

non poffunt nobis conftare, nifi ex divina re-

nundario d

velatione, fecundum quam folum de rebus illis

xdus intet

nobis eft afferenduim.

Atqui S. Scripturae

terctur, l

ajunt, Chriftum tantum veniffe, ut hominesa

ritu dum

peccato redimeret.

Ergo. AMin. prob. Impri-

ipuum &

mis S. Scripturz ajunt, Chriftüm veniffe ad

m abult

tollendà peccata. Luc. 19. v. 16.

Fnit Fil-

du Chr-

us bomins quevere , eg falvum facere. quod perie-

,"rat. 1.Joan.3. v. $.. z Dboc appavuit. Filius Dei ,

waSe — at difolvat opera diaboli&c. 4. v,10.. mifit. Fili-

y i u Va fuum propitiationem pvo

eccatis ioflris 1 Tim.

hn g. V. 15.

3. C. venit in

7

unc mundum peccato-

wder . Yes falvos facere.

j al V

Deinde ezedem fcripture declarant, reme-

si)lx- | dium peccati fuiffe unicum ac precipuum fi-

uf y nem decretae Incarnationis. Joan: 3. v. 16. cum

Pl

Chri-

)

.

J

e

f..

176

Dsg INCARNATIÓNE

n

Bul

Chriítus dixilfet : Szc Deus dilexit mum?um-, [//2

)

l: Ibfe [

Filium [uum unigenitum davet.

.. Mox fubjun-

it: JVon egim mifit Deus. Filium fuum im mun-

I]I:

l

f

dum ,ut judicet mundum, féd ut falvetur mundus per

:

1

ipfum. h. e.non tam propter gloriam Filii; quam

]

n (

|

giaz d

y

ropter falutem hominum. Mat. 9. v. 13.

ANon

l

n

veut vocare 3ujlos , fed peccatoves. Maat. 20. V. 28.

m us

!

Ü

il

:Um (

JFilius bominis uog venit minmfhaít, [ód mim-

zcyo;þ

Vave.

T

lss

i

li

Prob. 1. Eodem confentiunt SS. PP. fidif-

j

fimi interpretes divini Verbi.

Irenzeus l. r;

as v

axderam d

[

!

:

advers. heres.€. 14.. Si mon. baberet cavo [alva-

aquam Ferbum Dei caro fa&tum effet: €9

f n

yi, nequ.

f mom babevet [anguis qu[lorum inquiri , mequa-

Á

je g

Athanafius

iDropte r

quam [anguinem babuil]et Dominus.

Ser. 3. cont. Arian.

AVeceffitas indigentiaquebo-

d monm

muünwm apterior efl, qua fublata cavnem uom in-

Jrinopde m

euifJet

Non igiur pvopter feipfum, [ed

!L (d qudt

RfTQI,

proptev soflram. falutem, &2 demolitionem mortis

advenit.

Origenes homil. 24. in Numer. i

| m

non fuilfet peccatum , ananfi[ét boc quod in. princi-

dir

io erat Dei verbum. — Gregorius Nazianz. Orat;

D

36. Qu bumanitatis a Deo proptev uos fuüfceptaa

l IH

cauffa ex[litit ? profeto ut nobis falus pavavetur.

2

Chn

1.

lY

;

1

"

|

Quid euim aliud cau[fce adfervi poffit * Ambrofius ,

|

!

f

leU |

l de Incarn. Dom. Sacram. c. 6.

Que erat

I

!

eauja Iucarnatiomis, sifi ut cavo. que peccavevat y « . p

Lj

ger fe vedimevetur ? Chryfoftomus homil 27. i

.ï'.,""S Iiiy

Z

G

*

Math. — Jec cuvatiomis [ola cau[a efb , pvop

a

m

i

x

:

um in bunc mundum defcendit,. Auguftinusfü-.— ü jj

à

per verba Apoftoli Ser. 8. .5j bomo uon peri:

' 7 i

4

ifjet, Filius bominis uon veuifft. Ex Serm. i:elzlïsx

ïïr:um, /,m

:

i

.

Vgssr DiviNk

177

| """71]14"1; l

AVulla caufa vemiendi fuit , mfi peccatoves. falvos

MO fu.

facevet : tolle imovbos, tole vultera , eg mulla

MT 1 .

cauja eff.

! du

Igitur cum Patres hanc unanimem & indu-

l Fi]ü) qua

bitatam doctrinam in íola S. Scriptura nuper

V5 N

recitata fundaverint, certum eít, ex S. Scri:

li 20 j

ptüra juxta fenfüm Patrum explicata ;; unicum

» fl n

ac potiiïimun'ï decreti Incarnationis myfterii fi:

.nem fuiffe remedium peccati;

]

]

3 DP. fdí

Ex bifte Col

f

engus ]. :

o.4 Motivüm primarium;

cur Chriftus paí

1

b

ilis decretus fuerit;: non eff&

tt m rb

excellentiam & gloriam Chrifti: nam patfio

m dr:

fecundum fe non eft amabilis; ergo non poteft

l(lllm y hifte

expeti; nifi propter Satisfa&tionem, rion vero

— Mhus

propter Chrifti gloriam:

Ergo oloria Chrifti

gt

eft motivum Secundarium dumtaxat & minus

220 0

principale propter quod decreta fuit Incarna-

fifm, )

tio: Id quod tantum evincunt ar

J2 10

verfariorum.

gumgxïta ad-

Numer, 1

lL Rédemptionémi a peccatis actualibus

yd i p

hon poffe effe motivum principale Íncarnatio-

7ianz, Ort

nis ac primarium prout Chriftus eft paffibilis?

to fifti

nam poterarit illa omnia vitari ex tneritis

pat-

: havartt.

fionis Chrifti : Er

o heec ante praviía fuit;

Ambrolu

quam illa abfolute furura: ergo ad illa tollenda

i

g us

non poruit Chriftus paílibilis primo ac przci-

a. pte decérni.

Suntigitur & illa motivuii tüi-

ormil 274

nus principale Incarnationis decretee & Chrifü

di, i. patfibilis: eft enim morrüus pro peccaátis om-

yolinsd

5

nibus, ut habetur 1. Joh. 2. v. 2. Zpfe eff pro«

pitiatio pro peccatis moffris ; uom pro nofivis. autem

;yïo [7] p?'l-

is

;

:

füntum , fed etiam jro fofm mundi.

II

A,

L

?

178

Dr INCARNATIONE

.

yh []On ]

II Solam redemptionem a peccato origi-

[Erj" fii

il

nali fuiffe primarium ac principale motivum ;

cur Deus Chrifftum venturum decreverit.

j d

I

'INam capite 5. ad Rom. a Verífu r2. usque ad

gt

»

i

l/

finem; continenter redemptio Chrifti peccato

Adami opponitur, diciturque, per unum ho-

qupno

minem fuiffe omnes juflitie ac vite reftiru-

tos: Sicut per unum ornnes peccati in

ortisque

Chriftus

rei effecti funr. Et Joan. z. v: 29.

pejräi

(

m

dicitur /Zgzus Dei, qui.tollit peccatum anundi:

Quod de peccato originali explicant Irenzeus ;

j ( |

Cyprianus, Auguflinus, Profper ad capitula

Vincent. aliique PP.

lii h

IF. Vi decreti prefentis Chriftus nonerat

d

venturus, fi Adam folus peccaffet; neque po-

fnat (

fteri idem peccarum contraxiffént, etiamfi cri-

pius Conf

minibus actualibus fe contaminaffent.

Utrum

witid o

4utem tunc vi decreti alius. venturus fuiflet ;

wl &p

non conftar.-

nimo modo

F. Etiamfi pofteri Adami nulla peccata

st nf

-

s

Ms

actualia commififfent, modo contraxiffent. ori-

VVR

t

iamnm)

ginale, tamen venturus Chriftus fuiffer: namy

juxta Corollarium 2. peccata actualia funt mo-

—Fr,».ïw.a';;ï. WF

tivum tantüm fecundarium ; defectus autem

T

motivi minus principalis finem intentum mini-

^[

J

me impedit.

qi

DA

l

V dl

ARTICULUS IL

AW

Dz]þlvuzzt(ur objetlienes €9. evafiones. Advev-

n

$(

GYZoYUtH.

xlgm

Aríd

l] Nv

Obj. . Dum S. Seriptara & Patres ajunt, i

m foif

m

lam redemptionem'à j

Chriüum veniffe ob ío

TIDpto

peccans,x;

.

Vzxmnsl DiviWi

179

Ceito orägi.

peccatis; rion intelligunt abfolutum adventum

otiyn.

Chrifti fed tantum . czeumpflantiam cargis pa[fibi-

&CTeVert

li. Quare etiamfi Adam non peccaffet, fuif-

. Ut

fet tamen tunc venturus Chriftus in carze ii

U Detoar

palis.

e. IN. "dffimnpt. Vrigida hac explica-

nom ;

tione propofitiones omnes etiam clariffimas fa-

:'itæ refin.

eile elufero.

Certa eft omnibus hec enuntia-

LOT

tio: fi Carolus VII. Imp.non fuiffet mortuus;

Chri

Ordines Imperii Francofordiam non veniffent;

11 Ut

Quis autem ferat hanc diflin&tiunculam: 707

it [rengas

veniffemt quidem cum tauta pompa eg famulitio. C.

4l apini

1102 veniffent eo finpliciter. N.

Infl. 1. Poteft Deus decernere aliquid ex

]s noner

duplici motivo torali.

Igitur totaliter ac pri-

t I

tnario decrevit Incarnationem ex complacentia

; D d

ipfius Chrifti ante previfüm peccatum ; &

m Ums

pott illud conditionate prxevifum decreviteque

uros fatfa

totaliter ac primario eandem Incarnationem

optimo modo fururam.

Adamo ergo non

a peca

peccaturo veniffer quidem Chriftus, íed non

vfent on

vi ejusdem decreti.

Ita fuar. & quidam alii,

ifet: nat;

qui tamen in módo ex plicandi inter fe diíTident.

fünt mo-

E IV. ^dut. Difputatur hic; non que Deus

ls auem

potuerit decreta concipere; fed ex quo fine

um qin

decreta fuerit Verbi divini ceconomia.

At-

qui S. Scriptura & Patres abíolute pronunti-

ant, Chriftum. venifle propter peccatores; &

ideo folum veniffe.

Sed & fubíftantia Incarna-

tionis defignatur per verba mzi, & , ceuire

; At :f

Chriftum: Scriptura autem femper ait; Chri-

p t '

ftum fuiffe miffum , & veniffe propter falutem

yimi, & redemptionem noflram; nufpiam autem

M.2

Peccatis,

l

propter

1895

Drz INCARNATIÓNE

D

]

iil

propter fuammet excellentiam: Gal 4. v. 4. $.

Mifit Deus Filium fuum , ...

ut €os qui fub lege

i o d

eraut , vedimeret.

oan. 10. V. IO. Égo vezi ; u£

p

vitam babeant &c. Ec Symbolo PP. Quwi pro-

gar,

ptev nos bemines €g' pvopter noflram. Salutem . de-

(j M

Jeendit de. caelis.

Subflantia e

rpgo Incarnationis

ag

[

decreta pracipue eft ad tollendum peccatum.

4

D Sgpiet

Jufl.2. Patres folum loquuntur. de adven-

i

pb

h

tu Chrifti in carne paffibili, motiva ceetera dií-

!

l

fimnulant.

NU

&. Quia nonaliter Chriftam ventu-

rum noverant, hincitaloquuntur: imo ne-

:L*'oiocava.i

gant , alias fuiffe venturum, fi Adam non pec-

deedl

caflet? Zünc iuevzo exploditur. Scoti commen-

am n n

tum, qui omnes auctoritates eo poffe, ait,

jIcamz, f

explicari; quod Chriftus non veniffer ut re-

D

demptor, niíi homo cecidiffet: an enim ex

Tüm füorum

Scriptura dicere debebamus , non dari re-

u t

emptorem, ubi nemoredimenduseft? Quid?

st frim

quod in Scoti opinione falfüm effet , quod

&t ( conen

Chriftus propter nos homines & propter pec-

M

catores miffus venerit: nam Deus factus eft

emdr

homo per actum illum; quo primo decreta eft

1

trüre

Incarnatio; hec autem , ütaitScotus; decre-

là

um f

AU

ta eft tantum propter excellentiam Chrifli,

Qd

non vero propter hominum íalutem. — Ergo

* Tinp t

Chriftus nec nüffus eít, nec venit propter ía-

.qu& o

]

lutem. hominum peccatorum.

Berinde ac

KL EAT.&

medicus folum nuptiatum caufaà hinc Moguna,

ICOI'M.

