
1 H C

Fuit jucunda & utilis, eo quod genus noftrum

ab eterna damnatione vindicatum in filiorum

m $p

Deilibertatem per gratiam & zeternam beati-

Acipit -

»tudinem afferatur.

Í

" Et quoniam homo com-

þat,Parrem;

|

pendium eft totius univerfi; revera JDeus pro-

li

üm. &

er Md ]il

Te

pofiit inflaurave omuia in. Chriflo, que in. calis;

at onna t

£? que in terva [uzt. — Ephef. 1. v. 10.

ff

nitas Chrifli multa fibi bona co-

n

!

([/Humm

TU

N 4

gno-

400

D

|

D& INCARNATIONE

rc..:f

yeu m

gnofcit ex hypoftatica unione obvenire: cate-

) guiäcm n

ri item homines aenofcunt, nature noftrc

ex eadem Incarnatione accedere elevationem

]

oníi n

"(f

Mü il

fuper Angelos, confanguinitatem fübftantialem

cum Deo, fraternitatem cum Chrifto, & de

[f

(ifà

hifce bonis fümmopere delectantur.

Atqui

o

hoc gaudium eít inclinatio elicita & ordinata,

Ergo Incarnatio conveniens eft inclinationi na-

pge]

(

j

| ul

n

ture humange.

Consfirin. Sicut datur unica natura in perfo-

DC

na unica infinoulis fübflantiisSpiritualibus crea-

Xm! ?

MI

tis, & tres perfone in natura divina unica: ita

congruebat, dari in Chrifto duas naturas in

ATR

Y

IU

perfona una.

Ft ficut dabantur tres modi

T m n

producendi, quorum prior erat fine

atre &

fem od

marre ; ut Adami productio; alrer ex patre &

fitis n Dong

matre, ut paífim contingit; tertius ex patre

fi ii

fine matre, ut generatio Verbi szeterni: ita

lol ind

:|

conveniens erat quartus, quo. Chriftus ex ma-

MT

tre Virgine fine patre nafceretur, prout argu-

lu

mentatur Leo M.

VEU

JDico 2. Incarnatio etiam tempori quo fa.

Wa

€&a fuit conveniebat. Probr, Ex dignitate Mef.

l

fiae erat, ipfum praedici ac prefigurari, hori-

;

nesque humiliari, fuique lapfüs goravitatem

Vil

agnoícere: quae non accidiffent , fi Chriftus

AR

hi

continuo fuüb mundi ortus veniffet.

Quodfíi

11

li

ad finem usque mundi traxiffet moras, dilata.

«m j

mali medicina, invaluiffet morum corruptela;

Mamg,

& tanti beneficii fra&tus quam pauciflimis con-

Bu«

ducere potüiffet,

Igitur preftabat eum veni-

LT

re, ut Habac. 3.v. 2. dicitur, füumque opus

vivifi-

suüge lca' h

D

Vzrn2i DiviNi.

20I

Tife: ca

vivificare ac notum facere zz medie ammovum,

t noff

non quidem mathematice, fed moraliter; ut

MeVatQnon

tamquam íol in medio planetarum, priora fi-

ID

mul & pofteriora tempora illuftraret.

QU

Gbj. 1. centra 1. Concl. Yncarnatio meritum

L. A

humane nature & exigentiam longe excedit:

Y ordi;

ergo ficut non eft contra illius inclinationem,

inationi n

ita neque juxta ejusdem inclinationem effe vi-

dfetur.,

W. difl. covf. Non videtur effe juxta

ttin perf

ejusdem inclinationem naturalem C. non vide-

ailbuscres

tur effe juxta ejusinclinationem obedientialem &

n

elicitam N. inclinatio innata & naturalis eft necef-

Tatürag z

faria (übftantize propenfio inbonum füum, quam

L U m

res etiam fenfü carentes habent : inclinatio au-

fre pv

A

tem obedientialis & elicita eft propenfio volun-

terpami

tatis in bonum füpernaturale, ad quod fubftant-

Etde

]ij er piz

tia intelligens elevatam fe effe cognofcit.

&ferm: )

hacfolum inclinationeloquitur S.T'hom. q.1.a.r.

[ls ex m

ad 2, Quodq. 4. a. 1. G). explicans, ait, aptirudi-

nem nature humane ut affümatur in unionem

TOU dl

hypoftaticam non quidem accipiendam effe fe-

Yi quo f

cundum potentiam paflivam naturalem , qua

ytate Mef

fe non extendit ad id , quod tranfcendit ordi-

rj, homi-

nemnaturalem: nihilominus hypoftaticamunio-

TiNititrm

nem humane nature magis congrucre; quam

i Chiits

nature irrationali vel Angelicee: nam congruen-

od

tia ifta in natura humana fpectatur vel fecun-

u,üm, «dum dienitatem, prout verbum poteft cognofci

compdl

velamari, vel fecundum neceffitatem, quate-

ifinsca

nus natura eget reparatione : in quorum priori

m n

deficit natura irrationalis ; in pofteriori natura

g Oi ) Angelica.

Hac igitur & fimiles objectiones

-

nihi]

d-

$

D

V

202

Dz INCARNATIONE

nihil probant aliud , quam quod hurmane nas

:firlorerïe&usc

turz Íncarnatio non fuerit ullo modo debita.

gjeort

Obj. 2. contra 2. Concluf. — MetTias dicitur

ag Orat

00

l

i

venturus in novillimis diebus, & in confum-

matione faeculorum , Gen. 49. v. 1. Ifai. 2. v. 2.

4nifh

d

Heb. 9. v.26.

Ergo non in medio annorum.

&. difl. /4nt.

Quaíi omnino usque ad finem

"N

ramnlgdf

mundi ejus adventus effet differendus N. hoc

MUAV

eft in ultima mundi aetate C. fecundum S. Au-

T

fhan Ürpen

guftinum prima mundi etas fuir ab Adamo

m

condito 1656. annorum. 2. A diluvio ad Abra-

d dTR

hamum 322. an.

3. Ab Abrahamo ad David

ww tyy

9A1. an.

4. A David ad captivitatem Baby-

t ag

lonicam 476. an.

$. A Caprivirate Dabylonica

vel hunynit

ad Chriftum 600.an.

6. Etultima erit a Chri-

fibütnsm

fto ad finem mundi. lgitur fecundum hanc ra-

, pertit, po

tionem temporum, quam Cornelius commen-

- ^ DIopnomer

tariis in Genefin praemittit; Chriftus natus eft

Rifs, d

A. M. 3995. SS. Hieronymus & Auguftinus

At a

m

füb annum mundi 400oo. Chrifti natalem ponunt.

Martyrologia autem Ecclefiaftica annum 5 199.

M re]'n',

I Gl

ex calculo LXX. Interpretum fcribunt.

mma

10

Af

D VPUT-TV,

4l

De cau[a mevitoria Incarnationis,

IX CU

ARITICULUS.L

[

M

1

í

MT

A

n Chrifli bumamtas Incarnationis . beneficium, ,

db mevuerit 2

quo

"

mch

Qta 1. Photinus, Nefítorius, aliique he-

il

MKX

retici olim docuerunt, Chriftum purum

N

"Mtor f hi

r

E

hominem ex Maria Virgine natum; cum

adultior

1(0. HUm«

E

.

V znRBI DriviNr.

203

hme s

adultior effectus effet,fan&titate morum unionem

Odo d

elfas diiy

cum Verbo meruiffe, fed accidentalem folum &

moralem. Origenes vero, qui putabat , animas

un gonfum.

l. ]. o

omnes initio conditas fimul fuiffe, fertur dixif-

10 annon

fe, Chrifti animam jam ex illo tempore operi-

bus moraliter bonis meruiffe , ut in unionem

U ad z

hdus N. r

hypoftaticam adfumeretur. 2. Periarchon,c.6.

fed Suarez difp. 10. fe&t. 2. ait,. (& doctrinam

m $.

t db Adin

iftam in Origenis libris non invenire.

2

am non queeritur, an fi humanitas Chri-

l10 ad Ab:

fti alteri divine perfons prius juncta fuiffet,

mo d D

unionem hypoftaticam cum Verbo mereri tunc

um Bj

ex condigno potuerit! Neque etiam , an anima

i Dbyr

merit a(

vel humanitas Chrifti, que fubfiftentia propria

fübfiftens gratiaque divina liberaliter fuerat im-

indum ha

ls COR

pertita, potuerit in fenfu latiore & valde im-

proprio mereri Incarnationem per actus füper-

(losnatus d

narurales , ad quam nec fuerint impetratio nec

Aupultis

difpofitio preparatoria , eflent tamen conditio

lm pontut

negativa, vel non impedimentum illius. . So-

Inum $159

1f

lum ergo hic difputamus an Chrifti humanitas

primo momento, quo erat unita Verbo divino,

unionem iftam mereri poruerit per actus bo-

nos, quorum valor ac pretium nullo modo ab

Ql

eadem unione cum Verbo penderent ? aut an

faltem dicto modo ad gratiam unionis difponere

fe potuerit ; perinde ac peccator eodem inftanti,

ppafüs — .

uo caritatis elicit actum ,. meretur congrue

í

anctificantem gratiam , quam ipfomet hoc in-

i -

ftanti accipit , ita ut actus charitatis natura tan-

um um

tum prior fit habitu gratice?

ngn, a

L/ico. Humanitas Chrifti nec condigne, nec

«l

con-

Dr INCARNATIONE

D

204

Ita

!d

"

Ü

j

;

congrue unionem hypoftaticam meruit.

S.Th.q. 2.a. 11. Prob. . A&ionesfuntfingula-

g ubl

1

51LH'«

D

h

vt

rium íeu füppofirorum. Ergo actiones Chrifti

prefümebant fübfiftentiam Verbi priorem fe-

i Dt mïf*

,N PC

ipfis: Atqui quod eft prius meritoriis actioni-

!

& 1

bus, non poteft effe objectum & effectus me-

TT

riti, juxta communem paroemiam T'T. Przuc-

U

d

[

l

j

)

i

]i

um meviti gon cadit [ub mevitum ; ergo nulla

j

umanitatis Chrifti actio ; etiam profecta ex

Ri:&ä p

pf

gratia fine intuitu ad unionem hy poftaticam col-

lata; poterat mereri unionem hypoftaticam.

prtacpim.

A

LI. 'Valis actus humanitatis, qui nec ab unio-

T od

ne hypoftatica, nec ab ulla gratia dependenter

ab unione data acciperet valorem , perinde fe

qu paud

v R$

haberet, ac actus pura creature, vel humani-

tatis Chrifti feorfim ante unionem fübfiftentis:

Im;itgit

atqui nullus ejusmodi actus , etiam füpernatu-

a, fj

ralis, vel de congruo mereri unionem hy-

p b

poftaticam poteft. — Ergo. Prol. min.

Ordo

| r r

unionis hypoftatice magis excedit ordinem

/

ïïïï&flll [

gratig , quam Ordo gratie ordinem nature.

z

77

Wy

[

Ergo fi actus naturales ,non habeant congruita-

tem ad acq-irenda bona füpernaturalia , neque

T

M

|

hec congruitatem habebunt, ad merendum

äj

W

l

unionem hypoftaticam. /4zteced. conflat. Ex

A

M

doctrina S. "'home ,. gratia hypoftaticee unio-

Dtb Vl

al

nis eft (nper omne genus , ficut ipfà perfona:

POM'.. n C

atqui perfona divina infinite excedit omnem,

o

l

gratiam habitualem, & quidquid fingi creatum

g Vg

oteft: ergo multo plus excedit gratiam , quam

li Pp

í

JAN

Ji

j

eec excellat bonis naturalibus.

1

Confirin. 4.. Beatitudo cft eequale premium

D DI or

meriti$

.

Vrnzi DiviNi

205

Mu

imeritis füpernaturalibus fübftantiee create. At-

ünt nj

qui unio hypoftatica plurimum excedit pra-

Ines Cheft

mium beantudinis: nain hec eft conjunctio

Xriorem f

cum Deo mere accidentalis , unio hypoftatica

tiis aCl

vero fübftantialiter naturam Deo jungit ; ergo

fs m.

inter hanc & meritum quodcunque creatum

TT.Pri.

nuila eft conprtuentia.

erp0 nj

Coufirin. 17.. Nulla creatura condigne me-

X ofe£h

reri poteft peccati mortalis remitfionem , ergo

hticamcy.

minus reformationem torius naturee lapfie; cu-

fhticm,

jus principium eft unio hypoftatica. Recte igi-

Wa

tur S. l'homas nepat, unionem , cum fit omnis

tpendontr

meriti principium , poffe füb merirum cadere:

» vf

quia grat;a €j veritas per j'e/itm Chriflum , Jo. x.

; velhumai

v.17. Et S. Auguflinus in Joannem; zeque ;l-

m fübfien

lam , inquit , fafceptionem bominis merita ulla pra-

m (ipemi

cejevunt , fed ab illa fu|ceptione merita cuncla ce-

inionem h.

Peï unt.

Et, lib. de Predeftinatione SS. c. 15.

n Ort

Quisquis in capite nofhre preecedeutia mevita ilius

t ordinen

genevatioms inveuevit , ipfe im mobis monbris eyus

m atura.

precedeutia anevita. multiplicatee vegenerationis t«

quirat.

r congruire-

jio, neque

Obj. 1. SS. PP. prefertim. Hilarius & Au-

merendum

puftinus illud Pf 44. v. 8. Dilexifti juftitiam, &

odifti iniquitatem ; propterea unxit te Deus;

oft. d

j

auce Ut

L

Deus tuus oleo letitiz ; explicantde unione hy-

poftarica, qua Chriftus unctus fuit. — Erpo fe-

fà p

xXüt omra

D

cundum PP. humanitas Chrifti gratiam hypo-

inpi r

Íftaticee unionis propter merita obtinuit. E. Ex-

n m

plic. PP. diflin&. A4nt. Tta ut «à, propterea figni-

ficet rantum caufam finalem C. ut indicet cau-

u

j .fam meritoriam ; fu/djfi. intelligendó per ole

at

'exulta4

V

206

Dxz INCARNATIONE

D

exultationis, quo Chriftus inunctus fuit, unio-

yliemnd

»njuem C

nem hypoftaticam N. intelligendo oloriam re-

furrectionis , afícenfionis ,. celebritatem nomi-

M

nis C. Auguítinus in verfüm laudatum ita com-

| Mi hADJ

3005 CU

Q C2t

mentatur : U: diligeves juflitiam , te Deus unxe-

t

en

00

Vat.

Confentiunt. Athanaf. Orat.

-

,

contrá

eyliens.

Arian. Hilar. l. 11. de Trinit. & PP. cer. fecuti

doctrinam Apoftoli ad Hebr. c. 2. v. 9. ita enun-

n

w

Jj R

tiantis : Z'idemus S'efum , proprev paffonem mor-

X4t O

Tit

2i5, glovia Q9 bonove coronatum.

st

,

QHh.. 3.

Etfi actus caritatis connaturaliter

"

;:IO W

A

produci debeat ab habitu infufo; tamen Angeli

primo inftanti auxiliis tantum gratie moti eli-

vl p

df Q t

cuerunt actum caritatis, quo merebantur habi-

tum caritatis quem ceodem inflanti babebant:

futici t

erpo licet actiones humanitatis Chrifti conna-

matitans Ch

lum non

turaliter- elici nequeant, nifi prafupponant

perfonalitatem ; poterat tamen eadem humani-

| Mi

tas aliunde per gratiam fanctificara , elicere ex

Lpno/"i(o,.

(ió

hoc habiru gratie , a&ctus , queis unionem hy-

a

10 D)

llsl

M

[

;

poítaticam prafentem eodem inftanti merere-

IT

tur. R. V. Coff. Habitus gratiee & caritatis eft

W

050 t

principium, quo connaturaliter eliciuntur actus

Ri (

fupernaturales , quod fuppleri poteft auxiliis

PUR

grati tranfeuntis, & confequenter habitus cari-

"gt w

tatistamquam effectus natura pofterior effe actu;

[FS QPWG: Q

(

aquotamquam eau(ía congrue meritoria pendet;

CM

7

ac eidem fimuleodem inftanti coéxiftere. Econ-, .*ffmal

M u

|

trà fuppofitum non tantum requiritur ad agen-

E

ODGS d

[

D

dum connaturaliter , fed ad apendum fimplici-

,errloreg ï

ter: hinc femper ac neceffario prius eft actio-

Vf

ne; in quam fuapte influit tamquam friticipium

A

VARNOR

quo

]

.

VzrR2Ii DiviNr.

207

Áüt i

(uod denominarur agere ; & quod actioni (uam

DOtam n

dignitatem.communicar. Hinc appatet evidens

J

contradictio , qua ex AA hypothefi fequitur.

Im jf n

. 4ufl.i. Habitus gratiee eodem inftanti exi-

ATT

Ítens cum füi ceuía , contritione , hanc támen

- 2. COntt,

dignificat : ergo etiam unio hypoftatica primo

Cet. (tci

inítanti exíifteris cum opere hutnanitatis Chri-

2. If eny.

Íti; hoc idem poreft dignificare , & tamen ejus

fogm a.

pramium efle.

W. JV. Conf. Habitus gratise

dignificat contritionem , folum ut fit actus ido-

Yttüraltet

neus ad inerendum preemium s&ternum , non

Iv Angel

vero ut illa fimpliciter exiftat , quam affeclio-

t myi d

nem illi praeftare poteft ; & nibilominus ejus

buvir hd

effectus & natura pofterior illa: econtra hypo-

i hibeba

ftatica unio neceffario prior eft operatione hu-

drit cony.

inanitatis Chrifti, quam ut "Theandricam hone-

teüppona

Ítat; ergo non poteft fimul ejus effectus effe.

&m hum

Jufl. 3. Paffiones eoódem modo tribuunitur

- eicete d

uppofito , quo actiones: atqui paffiones non

ionem J

neceflario pofteriores funt fuppofito; ergo riec

I merere

actiones.

R. difl. Maj. Paffiones acciderirales

aritatis l

eodem modo tribuuntur füppofito , que actio-

tür4dus

nes C. paíliones fübítantiales N. Paffiones fub-

[l auxilig

ftantiales ad effentiee & exiftentiae complemen-

bitusctn

tum pertinent, ut generari, ideoque funt prió-

reffexd

res füppofito, quo pertiner emanatio fübfiften-

napent

ti:e in fenfü mnodiftarum : paffiones vero acci-

dentales , ut calefieri, amare, irafci & omnes

ere Entt

at

actiones a füppofito ipfo orte, funt utique illo

i |

potteriores.

Utreque fuppofito tribuuntar ;

5 Ó ,l

ed diverfimode : hae enim tribuuntur ei quia

j

M

ji

1

eft, illa vero ut fit-fpiratio a&tiva inadequate;

.

"

f

Dz INCARNATIONE

190

& prout in folo Patre divino fpectatur prioreft

PT l

ii [) gan-

perfonalitate Filii; non vero adeequate fpectata,

& ut eft in Filio tamiquam uno indivifibili prin-

i at

cipio cum Patre.

p p

l

d

4n[l. 3. Variato

fuppofito non variatur actio:

inm

ergo fuppofitum per accidens ad actionem fe

dedtn d

l

habet.

Atj f

X«. diff. cogf. Suppotitum aliquod . de-

terminate f& habet per accidens ad actiouem C.

Suri Cuin

füppofitum aliquod disjunctim N. (üppofito ali»

pomïzlncarn

li. Q

quo ad agendum opus eft , licet hoc determi-

nate non requiratur.

DI

ib Trnt, Q

ARTICULUS II

uml

n Chriflus ipfe mevitus fi. Incavuationem ?

i pf

Ora. Meritum ; de quo hic agitur, aliud

mutir a

! eft induétivum ; aliud compenfativum.

d adhi t

Indu&iroum [cu attrativum ett moralis cau(à ob-

lorüti r

ligationis ac debiti , quo alter tenetur ad com-

n

penfandum :-tum vero comper[atrvum natura &

s ij F

tempore fequitur preemium per modum folu-

tionis , compeníando rem , quee anricipato in

Mp

Hoc meriti

j Pïübu I

pramium improprium data eft.

:f (

genus non inducit ; fed deftruit obligationem

. Tint opm

&c debitum in nobis , quotenebamur compen-

- Iet0 pre

fare beneficium titulo gratitudinis, ac beneficia-

rius; exhibira condigna gratitudine, incipit be-

!ttpo eH'e'f

: Dolint f

neficium poflidere quafi titulo quodam juftitie

Doltioy,

improprie, quod ante grates redditas poffide-

bat folum titulo quodam donationis gratuitse.

« us o

Exemplum apparet in mercede, quee licet poft

j mtren:;:l

laborem pendi foleat , poteft ramen ante labo

Hoc tamen inter utraque

9t Dfel d

gem etiam dari.

intei«

VC

Vgn81 DiviNrL

509

l

lt Drig

LLv

"

inteteft quod merces ex pacto folvatur, & in-

Qucat obligationem vel laborandi, vel merce-

llbl

l)

dem acceptam reflituendi ; prermium verà

non ex pacto, fed liberaliter conferatur. Ve-

TIatUr a

Cl

rüm difcrimen iftud in S. Scripturá fiepe non

Al

obfervatür, que praemium & mercedem (ape

dl deu

folet confundete.

Hoc modo compenfativo

Küoen(

Suarez, Conink & Granatus pütant, Chriftum

IDpolio

otuiffe Íncatnarionem imereri.

(c determi

DiCOi

Chriftus ipfe Incarnationem huma-

fiitáti fuee nori meruit. . Pro/, 7, S. Hilarius 1 11,

de Trinit. Confequens, inquit, £9 poffevior cau[a

sumquata vefertur €g priev fit ?. quia merui[fe ali-

quid poflevius eflh , quam e[fe, qui pofrt merevi s

mereri enim ejus efl, quà febà ipfe ineviti acquivena

di au&lov. exfiflat.

Auguftinus l. 2. de pecca-

MU

torutn rerit. & remifs... AVeque eititns inquit, 69

ipJe ita Vevbo Dei. conjuntlus, u ip[a cosyuntlio-

üm i

ne um Filus Dei,eg i[e um Filiut bominis

fevet, pracedentibus fua volutbitat:$ mevitis fecit,

1CID)

Ho

Prob. Il Si metitaChrifti non hobent pre-

C VJIICET

tium füum ab unione crm Verbo; ergo non

PUL

fuünt opera Chriíti, nec tanto premio digna:

l cbmpcn'

fi vero pretiüm ab unione hypoftatica habcant;

K bm;ü;xz

1pIC D

ergo effectus funt Incarnationis ; ergo non

ial

poflunt effe ejus caufa, ne fint fimul priora &

(am jui

li

pofter:ora feipfis, prout 5. Hilarius nuper lau-

datus argumentatur,

"

nis 0T.

Confirm. Principium teriri indifferens eft

q]

Qs

ad merendum, & von merendum.

Atqui ni-

y

J

hil poteft ad feipfum effe indifferens. " Ergo

nihi] poteft effe principium meriri refpectu

yu

B

2316

Dre INCARNATIONE

|

j

füiipüus: "& confequenter, neque. Chriftus

|

Á

füammet Incarnationem - mereri.

ju

!

if

ff

Olj. I. Poterat Chriftus mereri continua-

tioem unionis hypoflaticee ad tempora fubfe-

qur

"

!

UT

quentia & ad acquifitas partes novas fubftan-

tie fui corporis :

ergo poterat etiam primam

W polffäï dh

gvünas; l

Incarnationis exfiftentiarn mereri, m .2fzr.

N. Conf. In hac hypothefi principium merici

As p

"r s

ante illa premia jam perfecte exfifti. Reve-

ra tamen Chriftus ejusmodi przmia non me-

Teebtitt

1

ruit: nam quz alicui vi ftatus debentur, non

L us

aiteiot

funt objecta meritorum; continuatio. autem

eh

-

A

Y tf

.e

unionis hypoftaticae ex natura fua incorrupti-

[es hm

bilis, vi primae Incarnationis Chrifto debeba-

p &

rür, quamvis ad eam nihil cooperaretur : ergo

4 af

.T ndem mv

non exponitur in premium. : Exemplum pre-

3

1

bet vifio beata, que vi meritorum; quibus pri-

1

! Firiseufa

mo conceffa fuit, fine fine protrahitur.

San-

qia dl d)

&um enim in Philofophia eft proloquium :

:

( qq

" Tamdiu ves à Deo exigunt con[ervariy dum. on. A d)

ffat früffra, h. e. dum in eum ftatum rediga

DC ménua

"

inem i

V

tüur, i

n quo fi

füum connaturalem & pro-

n i

ximum aífequi amplius nequeant.

1 0 &f

Infl. Npoc. j. v. 12. dicitur : Digmus eff

q ^ntm m

ZLgnus qui. occifus efl, accipere virtutem €9 divi-

| cxüüemm

nitatem &c.. Exgo Chriftus per mortem fuam

l

] CXflffem

merüitIncarmationem, — &. V. cozf. Seníus hic

tll nl

tantum eft de manifeftatione divinitátis, ut Ru-

ht

pertus, S, Thom. Dion. Carthuf: Lyranus ali-

que exponunt,

& caetera in eodem capite reci-

UT

Sed & Greca lectio

W

tata praemia indicant.

berae

It jj

habet: ej wAföfrav, ey" divitias : hinc Ri

vide-

l1 af

VgngI DiviNt

211

t Chrihy

videtur, librarii feftinatione pro 4ivifias, irre-

pfiffe, divinifa: ; quem foloecismum alii corre"

L continy.

&uri fübfliruerunt, div/gitatem.

20na fs.

Obh;. IL. Deus previdens bonas a&

.iones

16 (ubfg.

exercendas ab hutnanitate tali, fi. Verbo unire«

I primum

tur, poterat illi unionem eapropter decernere;

. T. h.

non daturus, fi tales a&tiones ron forer elici«

m meri

rüra : ergo Chriftus habens unionem in inten-

L Reye.

rione Dei; mereri potuiffet eamde:m unionem

| ROT. f

in exfecutione ; quo modo principium meriti

Itüty n01

in intentione, fuarnniet exfiftentiam in exfecu-

10 autem

tione rnereri poteft. —5 dijfl."4orec. . Poterat

Yormpi.

Deus humarnitaii Chrif(ti unionem decernere

ilo db

propter actiones conditionate futuras, tam-

SUOIGUU

uám caufam finalem C. tamquam caufam mo-

frplmpe. -

ralem meritoriam V. Zfntec. &9 utvamq. con[eq.

quiu p

Finis cau(at ut fit: caufíà autem moralis caufat;

Itf Sau-ä

quia eft abfolute pofita, pertinet enim ad fpe-

vloqtiün::

clem cauíz efficientis.

Non

offunt autem

j dum t

a&tiones Chrifti actu effe, nifi Chriftus actu fit;

n redipe

nec merita .ej:s abfolute aétu exftitura videri;

m & pre'

nifi Chriftus actu ante exftiturus preevideatur;

ergo actiones Chrifti non poffunt ejus exfi-

ftentiam mereri.

Conditionata autem illarum

r d

» C du

exfiftentia non poteft mereri abfolutam Chri-

vem fiom

|

fti exfiftertiam; cum conditionstum ponar in

Senfüs l

ï

efle nihil.

ris u

fh

In[l. 1, Rex poteft duci arma donare, quia

| ranUH*]l!'

|

his fcit eum victoriam reportaturum ; alioqui il-

qupitrt |

lanon daturus. Ergo principium meriti prout

P

exfiftit in inrentione poteft mereri exfiftentiam

jc t

fuam in exíecutione. m. difl, J£niec, wt ante.

Oa

[:

u

212z

Dr INCARNATIOMXE

.

Ut bonus armorum ufus fit finis donationis C.

(abs t

ut fit caufa ejus meritoria IN. Arma talia non

qu g

darentur in praemium, fed pratis, cum condi-

i (l

tione operum füturorum, quibus praftitis du-

,I'L', Gïfar;f p*

ci cedant : Secus; Regi reddantur.

Dantur er-

attmem p

go duci, utmereatur, non vero quia merue-

rit m

rat.

x lat

In[l, ;. Sufficiunt. merita abfolute futura,

(v a

"t

lii

licétnondum exfiftentia phyfice : atqui ante ex-

fecutionem Íncarnationis pravidentur abíolu-

m

Y

i

te futura; ergo fufficiunt ad movendum De-

ET

um. B. d/f]. min. Ante exíecutionem Incarna-

As mv

tionis in tempore faétam pravidentur abfolute

LTW

futura C, ante exfecutionem Incarnationis ab-

fe w

folute decretam previdentur, abfolute futura

tirio OLTY

N. Ante decretum exfecutivum videt. Deus

frntefe

tantum quae poffent fieri: quse autem poffent

f euft

fieri; neminem nec laude nec vituperio, nec

| iete praf

poena nec premio dignum reddunt, — Deizde

! ton hgber

fi Chriftus per actiones futuras mereri pore-

metti o

rat, cur ergo Suarez negat; datam ei fuiffe

mnediom

unionem ex meritis, cum tamen ipfe dispüt.

exfftng

10. Se&.3. in princ. dicat, perfectiorem effe

ipum fr,

modum habendi dona ex meritis, quam fine

fe efclen

his, & credendum effe; omnia dona gratiz, et-

1 ve pr

iam ipfam unionem, perfectiffimo modo col-

tf0 ny]a

lata fuiffe Chrifti humanirati ?

potet:

Infi.5. Poteft Deus alicui abfolute & gra-

^ ltütg Ef

tis intendere gloriam, quam tamen non vult

] Mij D

dare, nifi ex meritis:: quo in cafu ordine qui-

dem intentionis gloria non cadit füb meritum,

1 Drem

fed quoad ordinem exíecutionis. Ergo etiam

vt d

Chri-

* Df

.VgngI Diviwi.

$13

Onátionis

! li

Chriftus, licet non potuerit mereri Incarnatio-

nem quoad ejus intentionem, potuit tamen

Clim conj

eam

miereri

exfecutionem,

E.

lts d

quoad

A. Con[zq. . Praedeftinatus exfiftit ante exfe-

TOE er

Mi mtery.

cutionem glorie ; erpo hanc poreft flri&te

mereri, cum hac non fit principium meriti :

econtra. Incarnatio eft principum meriti;

i fu,

Chriftus autem ante exfecurionem Incarnatio-

]Ul nfe e.

tur aol

nis non exfiftit, neque anre decretum illius ex-

fecutivum videri poreft ut abfolute exftiturus ;

indum [

ergo ante neque poreft mereri; neque videri

m lum

abfolute meriturus.

murab(ote

Infl. 4. Effe&tus poteft effe caufa füse cau-

tijoris d

folt fütm

fie in diverfo cauf& genere; ergo etiam ope-

ratio ut meritum, & unio ut dignificans pos-

1 Yidtt D

fünt effe caufze mutue. s. difl. Zntec, poteft

üem lst

effe caufa mutua quoad illud effe; quod ha-

RTO J

. Dui

bere prafupponitur N. quoad aliud effe quod

non habere preíuümitur C, Finis tantum ut

61l pot

menti obverfans caufat realem exfiftentiam

1 ei fül

mediorum, qua deinde caufant realem finis

fe digp

exfiftentiam : econtra meritum non caufat ut

orem efe

ipfum fit, fed quia ipfüm eft per modum cau-

yum fie

fie efficientis; " ergo vel debet abfolute exfifte-

Ts t

re, vel pravideri abfolute exftiturum. — Sicut

nod0 d)*

erpgo nulla operatio exfiftere ante operantem

oteft: ita neque poteft prafciri abíolute ex-

u

ftirura ante previfam exfiftentiam operantis.

f non Vl!lf

Denigue premium debet diftingui ab actione

ordin: qu

digna praemio; ergo actiones digne Chrifti

b m

diftingui debent à praemio illis debiro : atqui

[ eiam

cat wf 4uo aciones

mnio hypofítatica digqiü

2

»

hri-

* Qre ;

,

214

Drg JNCARNATIONE

d

]

Chrifti, & perfona Verbi eft veluti forma qu

l p

illis dignitatem & rarionem movendi ad pre-

'1

mium dandum tribuit; ergo non potett eíTe

^ jf

4pfum przmium aétionum Chrifti, ne quidem

4 [ t

|

merito compenfàativo merituri,

4

"

tf

f H

ARTICULUS IIl.

T

l

/

!

!

Fet. Teflam. Iucavnationis bene«

pioott

djz Patres

ficium meriti ffni ?

E

;

i iend T

iro ]. Progenitores Chrifti aliique jufti in

du I

Vet. 'Teítam. Incarnationis beneficium

!

»

d

: [

quoad fubftantiam neque condigne ,. neque : Nisgti

conprue meru erunt.

Prob. ]. .S. Scriptura* | gj

Incarnarionem folius Dei miferentis opus pr&- —

dicat. Luc.r.v. 4. Sufcepit /[vael puerum fu-

j g

um vecordatus mifevicordie. fue. . Jo. 3. v. 16.

]

uj

Sic Deus dilexit mundum, ut Filium [uum unige-

| -pritdph

4ntum daret.

^] nisfübf

Prob. II.. Chrifti meritum eft caufa omnis

fcobgd

meriti hominum poít Adami lapfum: ergo

| Qo

|

merita juftorum V. T. funt pofteriora Incare

]

Tendum

natione, qua prior eft meritis Chrifti,

| a

Deinde merita Chrifti ut condigna coníti-

; " tdinis f

tuuntur formaliter per unionem hypoftaticam:

j Ohpmi,

fed horum Chrifti meritorum premia fuerunt

merita juftorum V. T. Ergo unio hypoftati-

Qj

4 Gitmt

ca non potuit effe preemium meritorum juíto-

* ptofipr

rum V. T.

^ lrl non

Denique nulla eft proportio inter quodcum-

ILTUM

que meritum humanum, & inter unionem hy-

! nm Ver|

poítaticam, ut art. 1 probavimus.

*

JDicó

:

|

Vrns: DiviNx

oMg

| fomm

W

Dico ]. Pawes V. T. de conpruüo fne-

il qi

Tà

rüerunt circumftantias aliquas extrinfecas In--

Ptl d

carnationi ;:eique - per accidens. conjunétas.

Ql Qul

Prob. "Tres ece potiffimum fünt, flirpis, loci,

remporis, l, Abrahamo, Gen. 22, v, 18. di-

&um fuir: Benediceutuy in [emine tuo omtes gen-

Davidi, Pf. 13 1.v.11.

7es, quia obedifli voci me«.

i J

De frutdu ventvis tui ponam [upe

v fedem tuam :

& ftudium z-

nempe ob ejus manfüerudinem,

IIl. Circum-

dificandi Templum. 2. Reg. 7-

uj

(tantiam loci videtur. meritus effe David; ut

lenehum

nafceretur Bethlehemii in civitate David. . HI.

As u-

Aliis proprer inftantes preces & fufpiria my-

$ Wripur L

flerii hujus acceleratio indulta fuit. — Dan. 9.

iStpu

v.23. Pf xr.v. , Propter miferiam inopum 3

il um f

gemitum paupe

vum nunc exuvgam.

J $d

Cozferm. Circumftantie ifte non erant

um

principtum meriti; neque enim ad Incarnatio-

nis fubftantiam pertinebant: ergo poterant es-

a otr)

fe objedum meriti, non quidem condigni ;

um ad me-

m:

quia opera bona ordinantur tant

Ona [ncih

is, non ve-

rendum augmentum gratize & glor

] Chriftum

"

ro ad ea que fpecia

tim pertinent ac

n conf-

ordinis fupremi:; ergo erant o

'

bjectum meriti

oftrcim -

congrui.

ia foeru "

ic, Deus ab cterno efficaciter definivit

Ój

bypolt

certum tempus C

hrifti nascituri, locum item &

pPp. Ver. Teftamenti ifta ine-

mmwmä

profapiam : ergo

reri non poterant.

g. difl 4ntec.. definivit

& defideriis jufto-

rquodcum. l

ifta depe

ndenter à meritis

rum Ver, Teít. C, fine his N, Qua

re illi non

m h i

Tnéee

4

Difo;.

216..

D& INCARNATIONE

(jj[gnü "

merubrunr, ut Deus decretum mutaret, cum

hoc unicum & non aliud conceperit,

nl Qu

quon du

Inft. S.'Thom. 1.2. q. 98..3. 4. in O. ait,

Chrittum natum -fTe ex femine Abrahe , non

st

s

propter hujus merira; fed. propter gratuitam

Dei ele&tionem. & ^ explic. $, D. ait, electio-

t

nem quidem in progenitorem Chrifti gratui-

m p

tam fuiffe, f-d Abrahamum tantamfi i fanétita-

ul

tem meruiffe, ut congruenter Chrifti pater es-

i n

fet.

gon o

Nam, 3. 9. q. 2. a 11. in O. ait, Patres

congvue meruiJe. Tncaraatiosem, deffdevando €9. .

. tio

getendo ; congruum enim evat, ut Deus exaudivet

r

€os, qui ei « Jedvbant. . Quamquam ne hoc qui-

i

st

dém erat merirum eongruum, fi Incarnationis

vowr )

!

fubftantiam fpectemus, fed quafi dispofitio, vel

fram d

conditio nepativa, prout illam nonimpedierunt ;

4 41

alibi enim idem S. D, ait, nullo modo poteft

| o hdle

unio Verbi cadere füb meritum, nifi large me-

| ütex fedc

rirum dicamus omncm praparationem ad ali-

4 ttüm pr

liquid habendum,

!t prom

Quomodo autem jufti in Ver. Teft. grátias

Ddv

ex Chriíti meritis acceperint, queis aliquas

ts

Incern :tionis circumflantias meriti fünt, dispu-

pernarury

tatione IV. examinabimus, ubi Chrifli merita

Quls «di

pluribus explicandi locus erit.

Tum Dber

; fatem Mä[»

ARTICULUS IV.

Rillone

4fn B. ,Vzrgo. Maternitatem Dei f«evit promerita ?

* P j

d Wü [

ico J, B. V. Maria nec merito condigno;

D

!

^

LT

nec proprie loquendo, merito congruo

Atrgoneqæ (

obtinuit; ut Mater Dei fieret. — Proj. 7 pars.

RO um

eri

:

Vzgns»r DiviNvx,

213

Ifeb

Merita B, Virginis erant quidem praftantiffi-

ll

ma, non tamen valoris fimpliciter infiniti ; er-

h if] O' Eïïw

go non erant ejusdem ordinis cum unione hy-

poftatica.

Deude ad meritum condignum

F Britül

requiritur promiffio remuneratoris. Deus au-

ET

tem tantum munus nulli actioni humang re-

DI onnj

endendum promiferat.

rl: Lf

Prob. 17. pavs,

Ad meritum congruum

! Diler «s

flricte & proprie rale requiritur, ut opus bo-

tit, Pt

num, licet non habeat equalitatem moralem

Ltmyh (j

cum praemio, aliquam tamen habeat cum eo

Mrerudira

proportionem ; itez ex parte Dei acceptatio

ithoc ii

talis operis & p romiffio praemii ; quia a&fo z10-

Amnoni

flva non babet vationem meriti, viff ex. pva[uppo-

df

fitione. divine avdinationis , inquit S. Th. 1. 2.

impeden

q:114. à. r, ad 3, ^ Atqui a&iones D. Virginis

modo pt

non habebant proportionem aut congruitatem,

(( lrpe s

utex fe ac propria fua bonitate referrentur ad

nem d d

tantum premium confequendum, nec ulla di-

vina promiílione illó ordinabantur.

Ergo.

L prità

Prob, min. Opera meritoria B. Virginis erant

i aliqud

ejusdem fpeciei & ordinis cum actionibus fu-

It Qpl

pernaturalibus ceterorum juftorum. — Atqui

jl merid

nullaactio füpernaturalis caterorum juíto-

rum habet congruiratem ad merendum digni-

tatem Marernitatis DEI ; nec ulla Dei pro-

miífione ad tantum premium ordinatur ; nam

attus cujurcumque vet non ordinatur divinitus ad

tpromeri!u? !

aliquid excedens. proportionem virtutis, que «f

y d

priucipium actus ;; ut habet idemS. D. a. 2.1n O.

jo qng?

Ergo neque opera meritoria B. V. M. Dignitas

u L

enim maternitatis Dei eft infinita, qua major

Mate |

O ;

pura

Dr INcARNATIONE

518

1icium; !

purze eresturze conferri non poteft, ut probant

jui

:

n

SS. Thom.:.p. q.25. n. 6. ad 4. Albert. M.

f

Antonin. Anfelm. Bonaventura, & alii.

:

yn j

Itf Päl

]

Confrm. Humilima Virgo ad tantam di-

u

|

Pa

gnitatem numquam afpiravit, turbata enim eft

g Crhlc

ad fermonem Angeli, tantum ipfi beneficium

annuntiantis, Luc. 1. v. 29.

PL

WT

Dico ÍT. B. V. Maria Dei tnaternitatem

4 üpcann

sliquo modo congrue meruit, hoc eít non

meruit maternitatem ipfam proxime fed re-

Em

3

mote, proüt dispofitionem ipfam, hoc eft

Ti if

- dntts

|

ia

infignem fan&titaus & puritatis. gradüm me-

OM

ruit, ut digne ac decenter prae omnibus. DE

3

lst

Mater fieret.

Prob. ]juxta doctrinam Pa

5

trum, B. Virgo Maternitatem Dei merita eít; ii

astqui non eít eam merita condipne , "nec, n

Tnerito congruo proprie accepto, ut nüper

; hs ntque

! reddilum

vidimus ; ergo merita illam eft merito con-

ruo latius fümpto, hoc nimirum fenfu, quod

1 & Thon,

diitrm

cum graria fibi data eum fanélitatis & puritatis

gradum condigne meruerit, quo reéte eífet

EETT

j

f

dispofita; & idonea prae aliis omnibus mulieri-

