vi Dei vos fumus [ecundum natuvam: (ed fervus fa-

& füum ady

fmem reddr:

&us efl , quia vere bomo.

Prob. II. Naturalis. fervitus cujuscumque

iténi Nm

creature rationális in duobus confiftit , quod fit

fpmar pef

fuüb dominio Dei , & quod teneatur Deum; ut

or;fmnsmramc

par eft, colere : atqui ambo hac conveniunt

Ti iqu

Chrifto ut homo eít , riec enim füa humanita-

B hm

tis, fuarumve actionum fupremus effe dominus

Is i j

j

poteft, cum orine creatum inabdicabiliter ad

t

hl

P

eum Íolum pertineat ; ergo hoc fenfu Chri«

i

ftus ut homo vere eft fervus Dei.

uo argu-

t

-

1

^

a'(dtgag |

ly

l

mento ufi funt PP. prefertim Auguftinus epift;

ii

178. füb fin. ita fcribens: 7 qua izfirmitate bu-

lr

manitatis vom folum fubditum , fed etiam. fevoum

ïüm. 114 R

Vbl

evidentiffeme covfitemuy , ipfo dicente * Ego fervud

|

£w. Ambrofius l. $, de Fide c.6. /Von preju-

t

dicat

1 d fede)r

;

ÓKN

lum

Vzrns: DiviNr.

559

i fj

dirat, inquit, quod fubje&us dicitur , c wonpra-

udicat

uod férvus legitur. — Cyrilliis iterum 1.

MT

12. The

(

auri. c. 15. füb finem. Ser$i Dei so$

P Veliie

Jumnus. fecundum maturam : fed ferous Ja&us. efü ,

py: :

QUTM

uia vere bomo. . Plura PP. alii apud Suarefium

244 1.

lii

OPj. L Adrianus L epiftola ad Epifcopos

Ui agj

Hifpanie eos; qui Chriftum fervurn appellant,

hts

vocat zmpzos , €7 zugratos. libevatori fuo ,. ac. Deo

odililes, Ergo Chriftus in quantum homo, ne

Inin den

quidern fervitute riaturali fervus Dei poteft ap-

mqu'lï: JWI

pellari. . JV. Cozfog. Pontifex folam fervitu-

i i

tem legalem & poenaler intelligit , ut ex Con-

gomy g

clufione 2. liquet , & ex epiftola Concilii Fran-

ia

cofordienfis ad eósdem |Hifpanie Epifcopos;

Ti

in qua damnantur , qui Chriftum efle fervuri

nar jf

& Filium adoptivum afferunt ; cujusratio fub

finem redditur : quia eft alia ratio proprii filii ;

r

aliafervi. Nimirum fervirus legalis & paenalis

i, ul

füpervenir perfone ; fervitus vero nmaturalis

r at

omnemnaturamcreatam ratione praditam com«

gt QDN

prehendit ; eique indivulfe adhzrefcit.

füce hyrur;

Jufl. Jo. Damafcenus 1. 3. de Fide c. 21.

ueffedomz

Quamvis , inquit , zatura bumana, fecunduim fe

db

confiderata , [evva fit : at cum femel peyfonaliter

x fenta

umita fit F'erbo , quomodo 1am zn [ervilem claffe

a (EO'J

vedigetur ? Ergo S. Doctor naturam humanam

Chrifti etiama fervitute naturali abfolvit.

uod

hst

u anni(äf;

Patres alii etiam tenent : nam Chryfoftomus

hom. 13. ad Hebr. ait, Chriftutn fuiífe fervum

.

hd am j'-;.

^

j

l

h)

/

if

& minifttum , jam vero non effe , quia fervi

T W :

[

non eft ; federe , fed ítare, m.,N. Conþq.lg::

V

$60

Dr INCARNATIONE

Damafcenus docer, humanitatem. Chrifli ex

T

g LC

h

unione carere conditione fervili, non quod (üb

yii:

Deidominio effe defierit , fed quod reddita fit in-

i m

capax fervitutis, quze ftatum peccati prefumit:

bt

aut quod habeat aliquid fupra communem con-

gj du

ditionem fervi , nempe connaturale jus ad hze-

n

reditatem : denique quod affumpta a Filio Dei,

qni, d

feryitutilegali obnoxia effe non poffit, cum haec

ss a

rfonam , non vero naturam appeller. Chry-

foftomi adductum teftimonium nihil ad rem fa-

d D

hass

cit: aliud enim non indicat , quam Chriftum

tis nunt f

aliquando fe geffiffe ut fervum legalem & poe-

(s g

nalem , dum pro nobis precatus eft , & fatis-

fecit : quod etiam innuit Leo M. fer. 2. de na-

frut at

[

üivit. fcribens : /Z/fumpfit formam fervi , fine cou-

fnituem m

ditione [ervili.

,

p imoi

Ol;. II. Contra rationem fervi eft

, I:äbere

jus ad bona domini ; nam etiam fecundum $.

lé Lin

tll q

ultimum Inftit. de. adoptionibus definit quis

effe fervus hoc ipfo , quod in filium adoptatur.

lt v

iM n

Ert juxta effatum Chrifti Jo. 8. v. 35. Servus non

mutnet in domo in eteruum : filius autem mauct i

Mistur] j

lHt qum

erevmun. — Atqui Chriftus fecundum humanita-

rem fpecificative fumpram , id eft in humanita-

8 i

. t

te fua habet jus ad hereditatem paternam, eft-

que non filius adoptivus ; fed naturalis, ergo

Bd

ts g

etiam fecundum humanitatem füam non eftíer-

od

vus. .. difl. Maj. €9 ejus prob.. Eft contra ra-

il

.,Arem Cï

nis|

tionem fervi fervitute legali & poenali , habere

jus ad bona domini : talis fervus definit adoptio-

: fm']*füfimn ^

ne effe fervus : ralis fervus non manet in domq — ij

ervi-

L

.,,

l

^

j

in crernuim C. eft contra rationem fervi f

u

|

tute

LT

|

NT

m (

Vzn21 Divixt:

$61

FVWJI, TOf "

i

tute nobili & naturali rantum ,

liabére jus ad

Q

Tedinj

bona domini:

talis definit effe fervus adoptione:

o i

talis fervus non manet in domo in serernum N.

Rn

Ifta omnià accipienda funt folum de fervitutele-

rj d

pali; paenali & ignominiofà: fervirusautem illa

pta a oj

nobilis & mere naturalis cuilibet crearurze nequa-

DOA um

quam impedit , quo minus fübftantia ratiorialis

Dpelr. (

filiusfit Dei, & jJus ad hereditarem eternam ;

QU d r

& alia Domini Dei bona habeat, u in juftis &

qum Chnfle

beatis hominibus & Angelis patet ; qui nihilo-

p d l

minus manent fervi Dei;

uapropter curmi

nd, & ii

Chriftus Jo. 15. v. 15.air :

Slam non dicain vag

Yi n

fervos :

vos autem dixi amicos : & Apoftolus ad

Galatas 4. v. 7. Jam uon eff fevus féd filius : non

Wa s

fervitutem illam nobilem & naturalem ; fedle-

Vob o

galem , ignominiofam &

peenalem negant.

Vrf

luft. 1. Servitus le

palis & panalis non po-

teft confiftere cum filiatione ,

& curm jure ad

ij d

ii qu

ii

YEUL

jl

hereditarem ; ergo neque fervitus naturalis;

VM

&. IV. Con[eg. Servitus legalis & pcenalis eft na:

hj)

Atfem Pa

ture extrinfeca , eique jam perfe&e fübfiftenti

dom homg?

füpervenit: cumque ramquam maeria paena ho-

(rin hum

iinem bonis potioribus privet ; irerum tolli-

tur, quamprimum füblata fuerit culpa ; &ho-

pirmum,?

mo ad bona illa denuo admitratur. .E diverfo

n d

um mé

naturalis fervitus eft intrinfeca proprieras natu:

Ehor

r& creatg, G ab hac infeparabilis: — Quam in

rem Cyrillus l. 4. de Trinit. column. 9

; fcripfit:

i, E

fevvile fa&um effe , quidquid

stf

produttum efl ex nis

bilo , €9 ideo dixiffe David Deo ,

quia ompia for-

1 manerinf"

*riunt tili.

uoniam autem naturalis ifta feryis

orem A

|

',

u

$

tus nullius boni füperioris privationem dicit j

R

ad

[

Dr INCARNATIONE

$62

u

« m o

ad quod natura creata queat extolli , ideo rat

."..',grï '.1

quofcüic

in puris hominibus cum filiatione adoptiva, quam

in Chrifto ut homine manet cum filiatione na-

L

turali — Nec repugnent in Chriíto fervitus na-

(

turalis refpectu Dei &naturalis filiario , hae enim

conditiones feu relationes ei conveniunt fecun-

]

dum diverfa principia : fervitusquidem ratione

nature humanee prout eft fubftantia creata fi-

W

J

liatio vero ob ubionem hypoftaticam.

fLin

JH

Ti

lufl.2. Chriftus in quantum homo non

oteft dici filius Dei adoptivus; ergo nequefer-

vus naturalis Dei. — & /V. Corifeg. Naturalisfet-

l

M

N

T

r

vitus eft proprietas ex creatione rebus omnibus

infeparabiliter adheerens : effe autésn. creatuvam ;

üdnin r

fide g

eg. etiam [ervitut vel [ubjetlio ad Deum son [olum

vefpicit per[onam ; [ed etiam maturam : quod tut

ftcets r

hTM

potdfi dici de filiatione. — Yta S. 'Thom. q. 23.2.4

ad 3.

Ex hactenus dictis

(ünosembti

orsteniol

Collige. In hoc argumento accurate tenen-

"

dam regulam effe S. ''homa q. 20. a. 2. ubi do-

UFF[.UI. À

TU

cet , predicara fignificantia relationem conve-

nientetn Verbo ratione divinitatis feu perfonae

P& m anb

ó

fuz , femper & in univerfum poffe dici fimpli-

Ti

citer &abíolute de Chrifto : alia vero quae

fieni-

ii

äio-

ficant fübje&tionem ; vel fimilem imperfe

Wx lü& ;

nem , non femper fimpliciter dicenda effe de

M LT

Chrifto ; five hoc fit propter rigorem fermo-

WT

nis , five propter vitandum periculum. Quo

Ul

etiam ex principio B. Thomasteftimonio S. Au-

T

ftini . 1. de Trin. c. 7. probat ; vere dici pof-

À g i

Íe , Filium Dei effe minorem feipío , effe fer-

Md

vum íuipfius , effe fibi fubditum ; fecundum

uima- *.

[

V ERBI DlviNI,

$65

nitatem : nam verZas offendit , [ecundum iftum

"

SLCM

modum ( quo fcilicet Pater major eft Chrifto quo--

1 fv

ad natüram humanam ) é/jam feipfo iniuovem Li-

uittá.

?iario, häïï

CAPUT l.

Venitnt

1

Qüfemng

De nomiie Q* officio Redetptoris,

lo

Df r

ARTICULUS I

t hono s

Quomodo Chiifius f& Mediator inie Deum i

90 reguel

bO"ïiIi&f $

| Mu

Oa 1. Chriftisnon raro à Patribus Media-

k stbl

tor nuncupatur ; eo quod per(onalitas iptius

0UAT Gu

divinatm & liumariam naturam novo & mirabili

dj

cedere conjuünierit ; de qua fubítantiali media-

Bm: i

tione fatis pró iüflituto noftro difputatione pri-

Thutq u

ina & fecündadiflerüimüs. Nuncagitur deme«

diarione morali; feu de actione qua partes diffi-

t

dentesreconciliantur & ad concordiam priftinam

ii d.

ievocantur. Actio ifta quatuor modisaccidere

fner o

poteft ; 1. cognofcendo & difcernendo caufam

sÍet perfongþ

per modum arbitrik |. . Referendo hiüne inde

fi dicms

pacta utriusque partis ; qüod internüncii pacis

Íolent praeftare ; ira Moyfes Deüt. $, v. $. Ego;

ieoquelt

) m

inquit ; fequefley €9 snédius fui düte Domniaum $9

ycendt tl

vos in tempore illo. & Paulus Galat. 3. v. 19. ait:

Sooren t

Lex [f ordinata pey /dngélos án inami imédiatovis,

i.e. Moyfis; . 4. Oraiido & fupplicarido párti

ol d

vinoi

offenf pro fontibüs; üt fecit idem Moyfes

"d

Exod. 323; V. E ds

4 Satisfaciendo parti leie

figb, &*

*pro altera.

P

It n*

1u]

Nü3

— Nofá

|

|

Dre Í&caRNATIONE

T

Nota II. Jo. Calvinus in epiftolis duabusad

d

g

g d

Polonos contendit, Chriftum exercere officium

as

mediatoris fecundum naturam divinam & hu-

i a

manam, quod etiam Miniftri Tigurini Hen-

ii m

ricus Bullingerus & Petrus Martyr cum aliis

TL

Proteftantium Theologis tuentur.

Imo Mar-

)u

[

Tb

tinus Kemricius l. de

uabus naturis refert in-

ter abfurdas fententias, quod Chriftus fir Me-

f n

ya p

diator fecundum naturam humanam tantum.

Melanchthon in locis , cap. de Filio; idem te-

w

$t

r um

net & addir, Deitatem Filii obediviffe Patri.

Idem habet liber Concordiz p. 5 $6.645. & 736.

u

His reéta adveríantur Carholici , docentque;

g wl

Chriftum Mediatorem feu prigcipium quod aCtio-

hi, i

ao

nes Mediatoris operabatur ; nec Deum folum,

nec hominem folum fuiffe, fed Deum huma-

pris ais d

natum : principium autem quo actiones illee à Me-

pl ]i

diatore fiebant , folam naturam humanarm fuiffe.

hdu D.

Ita Theologi Orthodoxi omnes cum Magiftro

t o

in 3. d. 19. & S. Thoma q. 26.a. 2. Quorum

Rn

jf B

fententiam dum Francifcus Stancarus Calvinia-

nus Minifter in Polonia acriter propugnaret; &

JCK:DWID, |

Calvino & ejus affeclis , imo a bene multis Ca-

tim n

tholicistraducitur, officiurn Mediatoris foli ho-

Ug

mini Chrifto ita tribuiffe , ut non videatur fup-

g,

pofitum divinum requirere ullo modo, nec fa-

LT ä ,mllm

tem ut principium quod illius operis.

hii

Dico L. Chriftus eft Mediator unicüus iritet

h,a l

Deurm & homines. — Probr. Omnes partes Me-

ATV

diatoris accurateexplevit. Nam L factusa Deo,

Ms

arbiter judicavit , fic fieri poffe pacem ; fi Deus

LT

primum ignofeeret ; & homo deinceps in Dei

! g

e [

Ti

VrnB1 DiviNr.

$65

CMOHS du&hæl

fide permaneret , ut exponit B. Ambrofius in

mflfcereofüdgï

cap. 2. prioris epift. ad 'Timoth. 77 tamquam

m p

internuntius retulit hominibus Dei voluntatem

Mu

& leges , ut eapropter Malachiz 5. v. 1. /42-

Of mj

gelus teflamenti nuncupetur, & Heb. 9. v. 15, &

. [nyy

C. I2. V. 24. "ovi teflamenti mediator.

IlI.. Ad-

AUrS n

vocatum babemus apud Patvem Slefum Chviftumju-

rl i

ffum x. Jo. 2. v. 1. Qui &f ad dextevam Dei , qui

DA at

etiam interpellat pro nobis. Rom. 8, v. 34.

Tl ;

4F. Solvit & fatisfecit pro nobis non fuffi-

hdivfe D

cienter folum ,. fed abunde etiam , ut difp. 1.

d

€. 2. art. 2, & feqq. prolixedemonítravimus, ubi

O t

etiam opinio illa haretica , quae Stancaro tri-

Vijmedds

buitur , pluribus confutara eft.

uce quidem

fDf

actio Mediatoris Chrifto fuit propria: nam tres

Kbanim

priores aliis etiam horminibus communes effe

nl

poffunt.

Ideo 1. Tim, 2. v. $. dicitur uzus

monnin f

Mediator Dei $$ bominum bomo . Chriftus Sfefus.

yar Marlo

cujus ratio mox additur: qui dedit vedemptionem

DEU

femetipfum pro ommibus.

g lr

JDico [f Etfi fimpliciter & abfolute dici de-

beat , Deum , Verbum; Chriftum, huncHo-

propugnareu

vne miti

minem Deum , hoc füppofitum/Theandricum

dinoris (

effe Mediatorem Dei & hominum ; formale ta-

y det

men primcipium , 4uo exercuit opera mediato-

ris ; eft fola humanitas.

| mofio, n

QU

Prob. 1. Apoftolus loco nuper laudato ;

yor ddt r

Unus , inquit,- Deus , uuus €9 mediator Dei £2

bominum bomo Chriflus Sfefus. . Que verba Au-

ninspitel

anl

i

ftinus Serm. z1. de verb. Apoft. ita exponit:

h

gl

ANon ait , Chriflus. Sfefus , me tu putares , fecun-

dum Fevbum diclum , Jed addidit , bomo, Media-

ag

[)

n 3

fof

Vi

466

Dz INCARNATIONE

i

[

abl

zor Dei e? bemigum , bomo Chviffus S'efus. &l 0.

"

J

]

Confetlionum c. 43.. 77 quagtum bomo ,. n tan-

] fd[?k

gum mmediator , in

uantum autem. Ferbum , 2on

! M

í

Tl

medius , quia equa

ls Deo , €? Deus apud Deumn ,

F;] A!;

j

€g cum Patre &g Spivitu S. unus Deus. . Eadem

d

[

fepiffimé repetit S. D. ac prefertim 1. 2. de pec-

(

1]

cato Orig. c. 28. /Von per bec Mediator eft , quod

j

l

equalig Patri , pev boc enim quantum Pater , tan-

h

m

H

AUA

jl

eum €9 ipfe a nobis diflat. — Et quomodo evit medie-

d

(f [

l

as , ub eadem diflantia ? Ideo /Apofolus uon ait ;

|

j

m Ta

Chiflus Sefus , fed bomo Chriffus eus. Per Loc

1

évgo «nediator , per quod homo.

)

h

l

m Og

Ac fane dum Apoftolus ait: Usur Deus ;

agb

sunuy eg mediator Dei $g. bominum bomo. C. 3. dit-

gnaud

gfont nj

tinguit Mediatorem a Deo ; ergo ait, Chri-

ftum non fecundum naturam divinam , fed fe-

(imslio.

cundum humanam , fecundum quama Deo;di-

gt m

fünguitur , Mediatorem effe : quod ipfe mox

n Ju f

vf u

declarat, protinus addens: Qui dcdit vedemprio-

giem ( Gr. avríAvr,

mni-.-.

uf

gor pretaum vicarium) proo

( Chn

$àu;.

Prob. 1I. In mediatore duo fpe&ari debent;

n m [/7,

ratio medii, & officium conjungendi partes dif.

Md um,

fidentes: at neutra conditio cónvenit Chrifto

ülhomonon f

fecundum naturam divinarm. Ergo. Prob.1.part

At d

"AfJumpt. Medium deber differre ab ambobus ex-

at ln

tremis: atqui Chriftus fecundum naturam divi-

TUl

nam eftidem,qui Deusoffenfus; ergo fecundum

U n

folam naturamhumanam poteft effe medius: nam

lr i

etíi fecundum iftam conveniat cum hominibus; ,

o

Á g

L

&b eis tamen differt , prout eft homo San&us;

7

jutus, Deogratus. Hoc argumentumS. Tho-

ï

1nasS

; anlll. l L I'

]

N

VrnBi DiviNi,

$67

W&Lh

gmas petiit ex B. Auguftino, qui in Pf eo. Jutev

u) ) m lt

Tuinitatem €2. bominum , inquit ; 1nmfirmitatem ,

: Wþ!(m n

€9 ániquitatem fa&tus eft mediator bomo., on iti-

TMIN

quus , [ed tamen. iufirmus,

A Dd

Pars 2.. Affumptionis liquet.. Nam actiones

nl 2 dt[&j.

mediatoris, quae fünt mereri , fatisfacere , fa-

crificium. offerre , interpellare ; fpectant per-

lthr d T*

MU

Íonam íüperioris nature & voluntatis; ergo

if j nl

formale principium talium operationumin Chri-

TT

fto non poteft effe divinitas , fed neceffario eft

humanitas. Itacum eodem S.'Thoma philofo-

W. r

hantur B. Cyrillus Apologia pro duodecim

: U Dur,

capitibus contra Orientales : Za&us bomo , in-

mCdd

q

uit , vocatus eft Poutifex , non quod majori Deo

d (

offevret [acvificium , [id

.

[ii ipfi ? Patri,.. Ec Au-

Ferus Mediatov,

hmm, &f

uftinus l. 10. de Civit. c. 20.

d quamtum fovmam Jevvi accipiens . .. cum infor-

quDnà

D mi

qia- Dei [acrificium cum. Patre. fumat , cum quo

"m

l.

unus eff Deus , tamen in forma. fervi [acrificium.

n om;ti,-,

analuit effe :

Qb. 1. €

hriftus Jo. 1o. v..1$. Ege; inquit;

r d

gono animam ineam a 1e ipfo

e9c. poteflatem ba-

beo ponendi eam , &3 itevum [umeudi eam : atqui

ipret

iem Cir

uthomo non poterat heecfacere; ergo ut Deus:

Dei enim folius eft arbitrium vitae & necis. E

Drbayt

ymoot

IN. "A fjumpt. Ponere animam eft mori , eamite-

maturim d

rum fümere e(t refürgere a mortuis ; atqui hee

funt páffiones & actionesfolius naturz hurmanae.

eygo(ecunä:

Hinc Augufítinus tra&t. 47. in Jo. Caro; inquit;

femiis

*

& cavo iterum fumit eam , moit

ypi hontó

ponit animam fuam ,

zamen fua poteflate-caro , [ed p

oteffate anbabitantis

homo 945

aximum c. 14. Mani-

carnem. . Ex l. 3. cont, M.

n

n

Nn 4

ifif

!

468

Dr INcARNATIONE.

Jeftiffime ut bomo loguitur , poteflatem babeo ponenz

AV

di animam meam &7c. — QQuod etiam aliquotiesin

poonf

hunc locum repetit Jo. Chryfoftomus.

/zf. Deus dicitur. reconciliare , exhortari ;

1

( Y

Á mor

pacificare. 2. Cor. $. v. 18. Omzia ex Deo , qui

M:

|

305 Teconciliavit fiba per. Chriflum . ,. Deus evat

n redc

32 Chriflo mundum veconcilians fibi . .. pro Chriflo

av i

laatione fuugimur , tamquam . Deo.— exhortas-

ld

2€ peY mos.

Olfecramus. pvo. Chrifto veconcilia-

enini Deo. Et Coloff. x. v. 2o. Complacuit per

f$tprt

eum veconciliave omnia in ipfurn pacificans per Jan-

ij

g;tinem erucis ejus eg'c.

Atqui exhortari , recon-

Y

dU

«iliare, pacificare fünt officia mediatoris ;

erpo

?me

Chriftus ut Deus mediator füit. g. dift. Aff

l["lþf .

A ob m

Hac fuünt officia mediatoris folius N. eti

am par-

a vim

tium diffidentium C. — Partes diffiden

tes fine

K t

tertio mediatore fe exhortari, reconciliare &

1

at 4

pacem componere poffünt.

Deo autem com-

placuit reonciliationem fieri per Chrifti media-

fül um

f:

foris preces, fanguinem & mortem crucis

, quae

(

api

m dun

funtactiones & patfi

ones folius humanitatis V er-

bo unite.

j

NTUITII

/

!

Obj. L. Solus Deus poteft renovare corda

!

lg

dare Spiritum S. atqui renovare corda & da-

xe Spirirum S. fünt opera mediatoris,, tefte S.

ETU

iT

uftino Enchiridii c. 33. Ergo folus Deuseft

i

iator. R.difl. Maj. SolusDeus effe&tive &

lqïhmï " C-'l

n

au&toritative poteft renovare corda & . dare

Spiritum Sanétum C. Solus

Deus hec pre-

Il (s

ftat fatisfaciendo. & merendo

N. -- Heoc folius

Mediatoris officium eft ,

quod Deo tribui non

MTM

N Oma,"

Pote.ft.

"

Ita S.Th. 'a,. 2. ad 3.

ARTI-

ETU

(

Es

N

Vzrenas: DrviNr.

359

T NG

ARTICULUS II.

Qu

Quid Chriftus bominibus mevuevit ?

f m

Ora I. Meritum eft viatorisDeo gratiactio

2 ,

N

n

libera & moraliter bona ; cui promiffum

fuit praemium reddendum. Que quinque con-

i

n ts

ditiones explicari folent 1. 2. ad q. 114. ubi ex

! t

profeffo agitur de merito prout gratize coope-

rantis effe

&

useft. Sed & nosdeeodem merito

Lf

meminimus füpra difp. z. €.2. a. 2. & c. 4. a. 2.

fhar j

ubi de neceffitate & caufa meritoria Incarnati

D

mafh fQO

X

nis difputabamus.

MU

J1. Ex conditionibus illis conftat, Chriftum

Vil lst

nihil nobis meritum fuiffe a&tu amoris Dei, ad

Il ï. E[]m

quem ex vifione beata determinabatur : hunc

Hs i

enim nec tamquam viator elicuit ; nec ad eum

» Pt

exercendum aut omitte dum liber umquam

A (00

fuit ; neque preemium amoriifti promiffum fuit.

nl d-

Meritus ergo folum eft per actus amoris Dei,

m qe

& virtutum aliarum ; quibus utraque fcientia

Qu V

divinitus illi infufa preluxit , de qua difp. 3. a.

3. & 4. differuimus.

Imo fi folum actum amo-

novate u

ris Dei ex vifione beata excitatum excipias , po-

eeoda t

terat ab eadem vifione beata dirigi ad meren-

otis, tdtl.

dum per actus amoris proximi, & virtutum re-

hs st

liquarum , ut cit. a. 3. refponfione ad obj. 1.

as d

oftendimus.

qui 6

1II. Chriftuma primo conceptionis füce mo-

as P.

mento mereri ceepiffe tamquam doctrinam cer-

NH

dàm tradunt unanimiter Theologi ex SS. PP. cum

S. Thoma q. 34. a. $. Nam ejus animam tunc

D triü xæ!.

ftatim ufü sationis , fcientia beata , & utraque

!

n5

M

Dr INcARNATIONE

[l

$70

j

infafa przeditam fuiffe , dicta difp. 3. probavi-

1ü

WUrt H

mus. Ergo cum illico mereri potuerit , dicen-

dus eft meruiffe, fecundum illud Apoftoli f2epe

IUM

Ti

Irit

a nobis reciratum ,. Heb. 1o. v. s. /ugrediens in

snutidum dicit .. , Ecce venio, ut faciam Deus vo-

jram

V

duntatem tuam . . .. In qua voluntate [an&ficati fu-

rl

snus. h. e. in illa prima Chrifti voluntate obtem-

perandi. .Eadem de cauía fuadetur , Chriftum

n

fua merita continuaffe tora vitafüa, dum in cru«

ce vivere ac mereri defiit , dicendo: Coz[um-

Wi

hu

matum efl. Jo. 49. v. 30. . Quod Paulus confir-

þg?aüam |

mat Heb. 2. v. 10.. Decebat . .. au&lorem [alutis

1 ingre,

eorum per paffronem coufimmave.. & aliasin eadem

u qua

epiftola. Sed & Chriítus ipfe Jo.9. v. 4. Me

d

oportet operari opera ejus qui trifit we ; donec dies

B

€fh ; venit uox , 'nganda nemo poteft opevari.

qm téerum

IF. Gratias Angelis , & primis Parentibus

ynnny,

noftris ante ipforum inobedientiam collatas non

R, n

fuifIe exChrifti meritis,eadem difp. 1.c.3.a.3.con-

tfb m

clufimus ex ferie divinorum decretorum , quam

woonds

S. Thomas de Incarnationis fine coordinat. Me«

ä&, gc

rita enim Chrifti peccatum Adami prafumunt,

Vi

& pendent a carne patfibili: cum econtra An-

a(

gelis pratia & gloria decreta fuerit ante pravi-

fum Adami lapfüm & Incarnationem decretam.

ümml & W

Quod de gratiis eidem Adamo nondum lapfo

'gomïït'fm

impertitis oportet intelligi. . Nuncfüpereft; ut

9 Bd

examinemus , quid Adamo lapfo ejusque po-

W (

fteritati gratiarum fit meritus: & utrum fuerit

. Inj (sj

meritum illud magis proprium & inductivum;

Al N

an vero tantum compeníativum ? De utroque

S.

tini, f

Ínpra difp. z. c.4. a.2. nonnihil tractavimu

1 j:ïui: 17

ico I.'*.

h

Vzgns2: Drviwr.

571

ib. m

1

Dico I. Chriftus meruit horninibus omnes

tter

)

j

d

n

r

Prob. 1.

m

j

1

!

!

l

»

ratias & predeftinationis effectus.

b

j

onaiíta füpernaturalia in triplicem claffem pof-

J I

fitimy,

fünt redigi ; quarum prima eft Juftificatio & re-

miffio peccatorum , quam Chriíti meritis tri-

Jj /Flüäyf(,:;,

duntae gj

buit Apoftolus Rom. 3. v. 24. Zuflificati gvatis

per gratiam ipfus , pev vedemptionem . qu& eft n

imr ) Chl'h*'

VNITUM

Chrifle fu. ^ EcEphef. x. v. 7. J2 quo babemus

qedemptionem pev: [anguinem ejus , vemiffonem pec-

: (ijg

IPalis n

eatorum e7c. — Huc pertinent. difpofitiones ad

rimam gratiam juftificantem , motus fidei,

um

pei ; timoris, diletionis,, contritionis ; quos

AMignal

jmmerito quidam recentiores cum Capreolo ne«

J

gant , nobis per Chrifti merita conferri.

ALNUT

d claffi alteram donorum füpernatura-

LA

lium referuntur ea que juftificationem confe-

Pl'lmlSP AE

quuntur, utauxilia gratiee , merita bonorum

II

operum , aupmentum pratie , donum perfe-

jj

verantise , remiffio peccatorum venialium & pae-

780nun, Qu

netemporalis. Hac omniafructus Chrifti me-

aordiox, Y

ritorum effe , generatim enuntiatur Ephef. r.

n pralum.

V. 3. Qui benedixit 105 i omni benedi&lione inca-

m econ d

leffbus i. Chrifto.

tit a p

Ttrtia denique tamquam coronis imponitut

m d

vita eeterna , de qua Chriítus ipfe Jo. 1ó. v. o.

y nondun

Ego veni , ut vitam babeant €2. abundautius babe-

usf

ant. Et Apoft. Rom.6. v. 23. Gratia Dei. vita

p u

&rerna , in C.

Prob. Con

.dum*

cZ;jz'oD]lNex PP. S. Ambrofius im

f ( UICUAIA

iJad E

hef. 1. Benedixit 1105 omni benedittionetgc.

ita fcri

;

f ) Df W

it. Omme donum gratie Dei in Chrifto eff,

: x /z'quis » fpreto Chrifto , Lenedici fe a Deo

putat,

j

ervave

!

Dz INCARNATIONE

$72

vt Chflü

evrave fe fciat. .. S. Hieronymus in illud I£. s5.

vao'

A

v. 10. $ pofuerit pro peccato animarm [iam , vide-

J

jyom

bit femen longevum , €9 voluntas Domin in ananu

ejus dirigetur : ut , inquit , quidquid Deus.difpo-

ï

';G

r

E

NI

[

u y iius virtutibus inpleatur.

Chryfíoftomus

in illa Jo. 1. v. 17.. Gratia &g. veritas per 9. C.

snayiin t

Homil. 13. dicit, Chriftum effe fontem omnium

at d

atiarum, Et in illa verba v. 16. De plenitu-

.

jl

2

"e ej

us 1105 omnes accepimus , S. Auguftinus cract,

g

um t

3. docet ; nos a Chriíto accepiffe non hanc vel

ilam gratiam; íed fimpliciter quidquid boni

ial

Jj

accipimus ,. quod ad falutem conferat.

LC

Prob. IIf vatione.. Chriftus eft þerfe&üsïr&

fomilu,

demptor humani generis, cujus meritum eft

wiem

füfficiens & abundans ad omnia gratie dona no-

d

bis impetranda ; que ad perfectam redemptio-

ünit. B

ä

nem requiruntur : & Deus Pater If. 53. v. 1o.

i

modo cit. ipfi promifit plenam poteftatem illa

t p

diflribuendi; ergo non tantum nobis meruit

wmeririsClm

gratiam juítificanrem , & hanc confequentia do-

TP

na,; fed etiam gratias excitantes , nam & ifte

ad perfectam redemptionem íÍpectant.

Hinc

lll.M ?PWP':'J'?W, /

ia dg,

Apoftolus Ephef. 4. v. 7. Uuicuique , ait , goffrum

"

l

j

NT

data eftgvatia fecundum men[uram dónationis Chri-

A';.",

£

: MW tüama

Et Patres C. Tridentini Seff. 6. cap. 5. de-

fftitidns

clarant, ipfrus juflificationis exordiun in adultis

PU u

& Dei per "fefum. Chriflum . preveniente gratia [u-

" B .

gneudum e[fe : boc eft, ab ejus vocatioue , quamui-

Rn

liseorum exiflentibus meritis vocantur&gc. Quod

j

A at lmm[m

aperte etiam tradunt SS. Ambrofius , AugufBi-

3

& alii.

!

M

pus , Profper, Fulgentius, Bernardus

; Con—.'.," Bu

t

NVrnsI DiviNi.

LTMT

75

Confirm. Chriftus multos ad fidem & jufti-

Á fm:;;;

tiam fpeciatim vocavit , ut confltat ex Evanpge-

B i

liis , & generatim Mart. x1. v. 28. 7/zzite ad mé

hiil]yi

ompes qui laboratis $9.

Atqui Chriftus nemi-«

t Üj

t w

nem ad converfionetm vocavit, cui non ipíe

internam gratiam contulerit , qua, fi vellet;

T üntemte

416 ]

»converti poflet : quo eX capite Patres ipfüm

L

, &junt a Moyfe diflare, quilegem quidem pro-

à

Bu

mulgavit , quin gratiam ad illam fervandam re-

DUe 090

uifitam adderet ; fecundum illud Jo. 1. v. 17.

t quágid d

ex p

er Moyfen data (f : gratia g veritas pev 37.

lr

. C. facla eft.

Obj. 1. Chriftus Jo.

6. vï 44. ait : Nemo po-

ld

tef? venire ad aue , nifi Patev , qui mifit me, tra-

; Qifs nv

m

l

d

xeriteum. Ergo Pater folus pratuita vocatio-

n

:

It

ne difponit ad fidem & converfionem.. ».diff,

j

- Con[i. Pater folus ita difponit convertendos

Jrm

. quin ipfi operibus naturze fefe ad hunc effectum

st

! difponant

C. Pater folus ita difponit fine gra-

gb s n

at qat

1

tia ex meritis Chrifti profe&ta N. 2.'T'im. 1. v. 9.

,

JDeus i5 vocavit vocationte fua fautla , non fecuns

25, m j

dum opeva noftra , fed féecundum propofitum fuum ;

l: -

€7 gratiam que data efl uobis in Chriflo 9dfu.

p -

Jnfl. x. Si non folum gratia fanctificans; fed

1 Jonmianu(

difpofitiones etiam ad converfionem ex Chritti

df 6 n

*

meritis nobis donantur ; ergo non poteft expli-

wiümi^ cari, quomodo Rom. 4. v. 24. dicamur juff/ff.

u cari gratis pev. gratiam ipfius. — 9. IN. Illat. Dici

w mur Juftificari pratis, h. e. fine noftris meritis j

«m"Ü i non verointuitu meritorum Chrifti: mox enim

mo* fubjicit Apoftolus : Per redemptionem que eft ii

C. 7. Quem eumdem fenfüm habent verba

ld

-

l

$

Áugue

|j:

574

Dz INCARNATIONE

f

Aueguftini l; de Predeftin. SS. c. 15. docentis,

-[*71

firütt

nos tam gratis juítificari ,. quam' gratis humani-

tas Chrifti unita eft Verbo : nimirum vult, nos

[

i.

nihil meriti conferre, ut fimus Chriftiani : ficut

n

humanitas non meruit unionem hy poftaticam.

gt

lufl.2. Infideles non fünt membra Chrifti;

st

ergo hic tamquam caput non immanat in eos,

ia Mi

gratias per fua merita.

BA 4N. C()?g/: Ut calor

x

naturalis non folum apit in tnemibra Corporis;

ncvfüsmqüä 4

illa confervándo & vegetando ; fed etiam in ci-

P

bum & potum; éà rarefaciendo & transmutan-

vt

do ; ut partes tnembrorum fiant : ità Chriftus

t

agit etiam in infideles , ut converfi mernbris

ii

cateris apgregentur.

445

Olj. 1/. Meritum debetantecedere praemium

Mi

tempore vel natura : atqui pratie Patribus Ve-

apis Pa

teris T'eftamenti collatae fuerünt ante Chriftum

190 t D

natum ; ergo fion poterant effe effectus & ob-

fb'darigrada.

iecta meriti Chrifti; & difl. Maj. Meritumine

aprten

ductivum debet tempore vel nátuta anteire praé-

um

mium C. meritum compenfativur debet ita an-

u iï*.pefu]jmg

j

teire preemium N. — Meritum inductivum &

ordinariumi ; cümi fit aliquo imodo caufa effi

nj

ciens , feu difpofitio & vía ad preemium ; ut fzé-

:Jgtainttïgirür

pea S. Thoma appellatur; preite tempore prae-

m

mium debet , vel natürà: naturà auteri priu$

TR

remio.effe noti poteft ; fi huic faltem non co-

u

exiftat tempore ; riàm quod in genere caufze cf-

mms) qu Bþ&

ficientis eft pofterius tempore ; etiam eft pofte-

Mf it C

rius natufa : ita ipgnis eraftinus non poteft efle

ïlfintümmcw

cauía efficieris ignis hodierni. lgirür cum m&-

tita Chrifti poíteriora tempore fuerint quam

Vütt g

«"ngruenm j

grà- -'

WOVI

Vzns5r DiviNi.

75

-æ. ( IS

) 6*?;:'

gratite juftis in vetere teflamenro datee, proba-

BN

Lonm

bilius non füerünt natura priora;ut caufá efficiens

ineritorià ftricta.

Econtra tneritum cornpen-

A Corfts

Küpofu

fativum adhuc rátiorniem meriti obtinet; licet nec

tiatura antecedat preemium ; fátis enim eft . fi

lmb C

h

i m

preecedat in preefcientiaejus ; qui praemium eft

redditurus. Nam cum ineritum non fit per f&

! Cühf Ui

Tenbii on

cau(à phyficá prernii , fed moralis ; excitans &

x!:

movensillum qui daturus eft preemium , influere

MM

fuo modo poteft; antequatm exiftat realiter, fi

1 n

per copnitionem moveat premianrem: in quo

t Qu

fimilitudinem quamdam cum caufa finali habet.

i ld t

Vide que de merito utroque adnotavimus difp.

1:0:4.5:2.

äntecederepræm

Jifl. 1. Prius intelligitut praevifa pratia ari«

hd

tiquis Patribus collata , quam Chrifti meritas

Vi (s

telesdundi

ergo nec propter merita Chrifti praevifa potuit

Vi

illis darigratia. — ZZzzecedens patet,. Quia per gra-

'/. At

tiam parata eft via ad ex(equendum Incarnario-

fl

nis myíterium ; per quam electus & fanctifica-

mhmd

s

tus eft pecüliaris populus , ex quo Chriftus na-

gm gv

fceretur ; & B. Virgo ad maternitatem Dei fuit

iiodo culi

difpofita. — g. difl. /Zutec. Gratia Patribus V. T.

ipræmium,uï

collata intelligitur preevifà prius ordine exfecu-

gife t

tionis , quam Chrifti merita C. . .. intelligitur

at at

previfa prius ordine intentionis .. . IN. fecun-

b demtd

dum ofdinem intentionis & divinge predefini-

n gues

tionis, qua Deus ftatuit otnties homines redi-

; dind

mere per Chriíti merita ; anteceffit praeícientia

qis s t

meritorum Chrifti , propter quae fic praevifa fta-

j u

tuit dare gratiam antiquis Patribus ; & merita

€ongruentid ; ut fefe ad tantum myfterium füf-

j dl ;

cipieri-

[

376

Dz INCARNATIONE

cipiendum difponerent. Hunc vero intetitio-

gepic p

gt m

nis ordinem exfecutio precellir.

Iuft. 2. Secundumiftam doctrinam Chriftug

s us

d od

improprie meruiffer gratías actionibus theandri-

cisdébitas. — &. if]. Ia. hoceft improprieme-

gt

a D

ruiffet gratias Veteris l'eftamenti , ut preemium

minus principale C. improprie meruiífer prz-

g 4

mium primarium, pratiasiNovi T'eftamenti N;

ag r

denominatio Ííimpliciter fümitur a potiori ;

ao i

primario ;. & principali, que eft redemptio

p du

totius humani generis, unde merita Chri.

Jl

Ífti.non dicuntur compenfàativa, fed fimpli-

a t

s fumdier

citer caufativa; induéctiva & attractiva gratiaé

enerihumano date. Ideo mirum non eft; quo

m ao lm

S. Patres non tam diíerte memirerint meriti

vt t |

compenfativi ac minus proprii. |Quamvisillud

Mancldus ]

& anfarm

non obícure indicarint, dum fepe ajunt; Chri-

ftum folviffe debita ab Adamo & hominibus cee-

t460) merj

teris contraéta : atqui illa anticipato non folvit;

m merjori

ergo compeníavit, tam fatisfaciendo , quam

t fnien

merendo. Neque meritum iftud ideo dici de-

Lpo

ber minus proprium , quali minus condignum

Mfïf!liOuem

fit ac minus proportionatum ; fed ideo- dum-

uml B

taxat ; quod non fit prius natura, nec flricte

"TU n

caufativum. — Sicut licer regulariter merces fe-

TU nl

quarur laborem , non tamen eftimproprie met-

T

ces ; qua ante laborem tribuitur.

Lt

Infl. 3. Si hec do&trina de merito compen-

lii

fativo admittatur, ergo hac ratione poffet quis

TU Ya

fibi mererigratiam primam. — g.

uidquid hoe

U Drer i

in arguriento Suarez concedat ; JV. fe. nonta:

d

ex ratione compenfativi meriti ; quam pr/moex

muapam) k

Yatios *

ii

Ui

Vzrns: Diviwr.

MT

$77

tatione pratiz pure gratis datee fir, ut quis me-

T

reri nequeat gratiam primam: eo'ipfo enim

(:'X

Jl

st

Ln

