articipt.

do Generaili V. collat. 8. cap. 12. damnatus eft

que esi. |

anno jj3.

üry Q0n |

Virus füum Theodorus haufit a Diodoro,

]tt; per

quem non tantuma no»ilitate generis , fed eti-

m ado- |

am a facundia & ftudio religionis Catholicee

i d . e

fcriptores Sacri, ac inrer eos Dafilius M, epift.

ram mon |

82. ad Philopatrum Epifc. eximie commen-

Cf

dant.

'Ob Servatam adver(íus Arianos Antio-

. (uin-

chenam Ecclefiam exulante S. Meletio Epifco-

i, non

po, ab hoc in fedem fuam reftituto, "Tarfen-

ireuett

fis Ecclefie Epifcopus & Cilicie Metropolita

'/

ablitt

fuit nominatas approbante fynodo Gen. Con-

$

an-

Dz INCARNATIONE

314

Íflantinop. cui Diodorus interfuit,

Vérum

d m :

ii

cum poftea Apollinariítas acrius infe&taretur,in

latus oppofitum imprudenter deflexit; Chri

üanmlemu p

fj

ftum in duas perfonas dividendo, & aflerendo

umum [ecundum folam dignitatem , & fecundum

Ti n

J

fj

au&loritatem ,

€69

Jecundum . bonoris equalitatem.

ut refert S. Cyrillus, epiftolis, ad Joann, An-

m

u ii

tiochenum, & Succeffum Epifcopum.

Dico. Verbum humanitati non tantum jun-

v Bw

fi dintyem

€&tum eít per gratiam & amorem, fed unione

phyfica, reali & fübftantiali, qua Verbum cum

Eu

[ ais w

humanitate conftiruat unum períe ; unamque

pe'rfonam conflituat.

Probr. I. Jo. 1. v, 14.

i yne

ho

Fevbm caro fa&um efl , non divifum i cavuem

£? Jerbum ( profequitur S. Dionyfius Alexan-

M

filorm o

drinus, epift. ad Paulum famofatenum ) quaf£

àn bomine V'erbum babitet , bac enim fuga geue-

i

tti, hi

5 Hiliro ]

vatiouis efl : - Siquidem jam inde babitat in alüs ,

ip quibus multe matves vepeviuptur ; una. autem

Ál er

qient Fil

€7 fola virgo filia vite genuit Verbum vivens.

Philpp. 2. v. 6, 7. Chriftus, cuminz forma

( ine

Dei e[[et . .. .. . exinamivit [emetipfum formam [er-

!nf il

vi aceipiens .. .. Dbumiliavit femetipfum ' fa&us

ii

obediezs$ &c.

Dnly, ]

Ex quibus Apoftoli verbis B.

"'Thomas Opuft, 2. c. 203. contra Theodorum

s

dpra l

& Neítorium ita argumentatur:' /Voz eff autem

:

exinanitio Dei, quod creaturam vationalem inba-

/

L

luig

litet per gratiam: alioquin €g. Patev $g. Spiritus

|

VU i )

$. exinamentur , quia €$ ipff creaturam vatio-

NT

nalem pev gratiam inbabitant.: Joann. .14. v. 23.

st D

d eumveniemus , e9 manfronem apud eum facte-

4 oni u

vuis. Y. Cor. 3. v. 16. Spiritus Dei. babitat in

volis.

: W/u)y

-

Vzns1 DrvirNr.

315

M

volis, Ergo hac Verbi exinanitio & acceptio

ii

forme fervi vere facta fuit per unionem ífüb-

Xi[) (

ftantialem, phyficam & fecundum hypofta-

Aerends

fin; in perfonam unam, quz vere fit homo

J'titán i

fimul & Deus.

Val

Eodem loco S. Thomses, ex illis textibus

inn, A. |

Jo.8.. 4utequam. Adbrabam . fievet ,

ego fum, &

J

ira ratioci-

c. 0. Ego £2 Patey unum fumus ,

Iüm jun.

natur: Hiíce verbis períona loquentis attribuit

Qnione

fibi divinitatem & seternitatem,

m cüm

Atqui per-

fona loquentis eft Chriftus;

ergo períona lo-

mamque

quentis eft vere Deus.

Sed & eadem loquen-

M M

üs perfona erat homo;

ergo eadem períona

It |

Chrifti eft Deus & homo

L]

S Ms |

Mat. 16, v. 16. & íqq. ait Petrus Apo-

im) quj |

ftolorum nomine: Tues Chriftus, fllius Dei

49 f |

vivi. hoc eít naturalis & homoufios ut cum

1./1 /1///f ) t

S. Hilario PP. cereri interprerantur,

Eroo

MUA

Apoftoli crediderunt eumdem Dei Filiüim ef?e,

AHf

qui erat Filius hominis: nam refponderunt ad

fa. |

Chrifti interrogationem : Quem dicunt bomi-

amjer.

——

nes e[fe

F

diciris ?

Filium bominis ?. P'os autem quem. me e[fe

f

bis D.

Probr. II. ex PP.£2 CC. Juftinus M, Apo-

jonm

I5

log. 2. Jefus Chriflus, inquit, wwus * folus

! quit

)

propvie Filtus Deo genitus, qui uimirum vatio s

L

i.

Verbum ejus , $9 primogenitus €? virtus efl, Ive-

hr

n&us capiti 17. l. 3. hunc prefixit titulum:

n

Oflenffo, quomiam umus

j idem & ipfe Deus

.h p

Chrillus Ferbum f& Dei.

Clemens Alexand.

Yjti-

in admonit. ad Gentes: Chriflus ztunc appavuit

bominibus bic ipfe Ferbum ,. qui folus. efi. ambo

s u

vtl

£u5

?

1

316

Dr INCARNATIONE

Ieus eg bomo,

TTertullianus l, de prefcriptio.

jl

m

nibus, c. 13. . Regula eff fidei, delatum ex [pi-

vitu Dei Patris €g virtute in P'irginem Mariam,

jinen

U

caruem fattum in utero ejus, &9 ex ea natttin bo-

minem, eg effe Sefum Chriflum.

Athanafius ,

MT

gt jni

epiftola ad Epicterum: Quomodo Chrilliami bo-

münis appellatiomem u[urpave mom verentur , qui

TM W"'

hd

verbum in bominem fa&um , pevinde atque inali-

n

i

j

quem Propbetarum , defceudifJe afferunt , $. mon

[2

J

:

:prmrmn

apfum , [umpto ex Mayia covpore , bominem fa-

1

&um; Jed alium Chriflum , alium vuv[us effe Dei

ln uj

j Gl

Verbum , quod ante Maviam&g. [acula erat Filius

Patris ?

Eadem repetunt Ambrofius l. 2. de

féma "

!

Fide.c 4. Hieronymus , epift. ad Hedibiam,

|

gifn

q.9. Auguftinus, Enchiridii c. 35.

f a.

Concilium Nicenum in fymbolo : £f iz

diomr Fl

unum Dominum L. C. Filum Dei, natum ex

ti il

Patre, unigenitum ,'boc eft ex fubflantia. Pa-

Tryphone

£vis.... bomoufton Patvi..... Quipropter nos. . ...

ndttny

hma J

de[ceudit , &5 incavnatus e[l &* bomo fa&us , pa[-

us efl €g vejurvexit.

Conftantinop. I. fymbo-

1 lndito: [

lum idem paulo fufius repetit.

Ephefinum I.

t Cnjf

anathematismos Cyrilli probavit, quibus unio

RE

fübftantialis fecundum hypoftafin Verbi cum

faratm

humanitate, unaque Chrifli perfona afferitur,

Biem hi

& Neftorii impietas damnatur.

uam doctri-

D c 1

nam deinceps confirmarunt CC. Chalcedo-

t Aj

nenfe, actione 5. in definitione Fidei; Con-

Teponiy

ftantinop. II. collat. 8. can. 2. 3. ;. Conftan-

Mhrig]

tinop. IIL a& 18. Nicen, II a&t. 7. in de-

P u:m:/',

finitione, .Lateran, 1V. cit. cap. Zirmiter.

« Undlr

Probi.

! "tl

'

Vzrmz1I DiviNi.

317

f crn

Probv. III.. B. V. Maria eft vere Deipara,

LT

h. e, Mater Dei: atqui non hoc fenfu; quod

J Marmm, '

divinitarem nudam genuerit ; ergo ideo; quod

E 7TMM

pepererit eum, qui ob conjunctionem phyfi-

Fhanafmsl |:

cam & fübftantialem nature utriusque in una

[ larj h.

perfona, fimule(t Deus & bomo. — Majorcon-

al , g

at ex S. Script. e9 PP. Moi, 7. v. 14.. & Mat.

ljte iaj

1.v. 23. Écce Firgo in utevo babelit , €g paviet

5 U n

lium: $9 vocabunt nomen ejus Exgmanuel: : quod

177] h-

eft intvepretatum , Nobifcum Deus. Luc. 1.v. 3.

T

Quod nafcetur ex. te [an&tum , vocabitur. Filius

ml -

Dei Galat 4. v. 4.. Mif Deus Filium [uum

il a d

a&um ex imuliere, Rom. 1. v. 2. 3. de. Filio [uo,

dhülim,

qui fa&us eft ei ex femine David. [ecundum cav-

Idem Filius hominis Chriftus

zen. Mat. 16.

): B mg

dicitur £zlius Dei vivi.

Quod repetit S, Igna-

Mb a p

rius epift. ad Ephes. Juttinus, dialogo cum

ii D. i

Tryphone ait,. Chrifum prius ex[litifle Filium

Ts

Conditoris omnium , ac

eum, qui geuitus eff

ill! ) p/]f- :

bomo ex. 'irgine.

Dionyfius Alex.loc. nuper

laudato :

uomodo ais tu . bominem e[fe eximi-

[jmbo-

inm ,

um Chriflum €?. zon veuera Deum , &9 ab omn

prunio |

creatura. cum. Patre $7 - [pivitu. S.. adovatum,

j cum

incavnatum ex S. Firgine & Deipara Maria?

fertr )

Eadem habenr Tertullianus, 1. de prafcriptio-

dodtr

nibus, c, 13. Athanafius Orat. 3. alias4. con-

lcedo-

9

tra Arianos. .. Cyrillus Hierofol. Catechefi 4.

j r

Gregorius Nazianz, Orat. 1. Szquis, inquit,

coríune

I

|

$. Mariam Deiparam 10n credit , extra. drvini-

j de

)

;atem e[r.

Atf

Concilium Ephef. duodecim S. Cyrilli ana-

P.

thematismos confirmavit, quorum primus ita

fonat:

E

e

.

.

|

j

318

Ds INCARNATIONE

jgyt

fonat: Siquis uon confitetur ,. Emmanuelem vere

"

Deum e[Je , €$ ob id $. F'irginem Deipavam (ge-

, gt

)

NT

guit enun illa incarnatum Dei Patris Ferbum [e-. , |

qg d)

QUs

cundum cargem ) anatbema fft.. Hanc C. Ephe-

&[gmpfumfuuq

fini doctrinam cum Concilia & Patres deinceps

X Srunti

unanimiter tenuerint, fuperfedemus, illorum

auétoritatem prolixius hic referre,

T.

at p

ARTICULUS 1l

h: d

gow,

Diluutur Objettiones Neflorianovum,

g u a

anra qii

Bj. . Apoftolus Colof. 2.v. 9. in Chrifto,

RRM

ait, inhabitat omnis plenitudo divinita-

f x

tis corporaliter. Et Chriftus ipíe Jo. 2. v. 19.

de corpore fuo inquit: folvite templum boc.

j qieit

ciloAsn

Sed & Euftathius Antiochenus apud "Theodo-

) Vi u

rerum Dial. 1.

Gregorius Nyff. l. 2. cont,

Eunomium ;. Cyrillus ipfs, l. 6. in Joann.

Fopdione

tl g. B

Chriíti humanitàtem divrnitatis templum appel-

la, Atqui inter templum & ejus inhabitato-

Tieophyl

;

Apttdis j

rem unio hypoftatica effe non pore(t, — Er$o.

B. ad r. explic. 1n Chrifto inhabitat plenitndo

d p

5

g Ea

divinitatis corporaliter, unione dumtaxatacci-

dentali per motus & operationes gratie, ut

uf

Neftorius volebat N.....

"

corporalitey , h. e.

revera, realiter; fübftantialiter, unita hypoftae

dj f

* dul

tice: ficut anima hàbitat in corpore C.' £xPii

etiam X ad alias aucovitates, difl. A[Jumpt.

]U ij

Inter templum & ejus habitatorem non po«

J'apeig

teft effe unio hypoftatica, fi ille inhabitet tan»

lr

tum urbratice ac moraliter, ut in propitiato-

"i (b

S, qut

ï l

V g

tio, Fabemaculo, & temiplo Salomoni

folum

V !

Vzna31 DiviNr.

MALTT

folutn per accidens per motum & operatio-

T0 [ l

nes gratig C. $i inhabitet templum corporalz-

Verþumjg

fey , h. e. fübftantiali unione & anitnae & cor-

lh.

pori conjunctus, non poteít effe inrer. illum

X(ely

& templum füum myfticum unio bypoftatica

N. Sicut anima in corpore habitans non duas;

» llong !

fed unam hypoftafin & perfonam humanam

conftituit; propter unionem naturalem & fub-

ftantialem: ita divinitas corporaliter in Chrifto

n

inhabitat, eo quod ex Verbo divino & huma-

pa natura corporea upna ineffabilis fübftantia

Chrfo,

corporea quafi compofita fit, qua eft & dici-

divti.

tur Chriftus five Deus homo, ratione uniónis

219

non moralis dumtaxat, fed fubftantialis ac rea-

m j

lis, quse ideo etiam za£uralis appellatur a Con-

cilio Alexandr, anathematismo 3.Synodo Gen-

Theyds

2, COff, |

VI. a&t. 11. in epift. Sophronii, & aliis PP.

-Jorn, |

Expofitionem fupra datam,babent Auguftinus

ippe.

epift. 57. Profper, fentent. 393. "Theodoret.

ititg«

"T heophyl. S. T'hom. 3. p. q. 2. a. 10. ad 2. Et

Apofítolus ipfe, dum Chriftam Deum verum

E |

niudo

prædicat pluribus locis,ac prefertim Rom. 9,

fa. |

v. y. Ex quibus efl. Chriflus fecundum caruem,

& Ut

qui eft fuper omnia Deus benedittus in, [ecula.

h&

. ifl. 1.. Patres fcribunt, Pomizem a Jevbo

a[Jumptuim fuife , ut Ambrofius , 1. . de Fide;

M

Eri

c. 5. Auguftinus l. 11. de Civit. c. 2.

Atqui

f |

homo fignificat perfonam humanam.

Ergo

cum períona humana Verbo non poffit uniri

mp

fübítantialiter, eft tantum moralis unio inter

(di

hominem Chriftum & Verbum divinum.

Xt«

g t

* W. Explic. auctoritatem PP,. Scribunt ; a Verbo

2auuni-

(dinm !

Dz INCARNATIONE

[j

320 .

affumptum fuiffe hominem in concreto N.ho-

jgin..

minem in abítraécto, i, e. humanitatem C. Plu-

MIL

ra id genus teftimonia Patrum Diodorus Tar-

jant An'enos? |

fenfis, Theodorus Mopsveftenus, Nefítorius

3 d

& alig deipforum factione pro fuo errore cor-

«m f s

raferunr, Verum qua'ítiones fidei non tam ex

nb n

verbis , quam ex mente Patrum decidi. opor-

hn

tet; quod Leontius Byzantinus, l. 3. contra

ii hi

NNeftorianos , advertit.

Quapropter fruítra

ss d

"Theodoretus , reprehenfione anathematis quin-

!n,ar nf

El

ti, adducit verba Bafilii M. qüi ferm. de Spi-

fivijnt, i

ritu S. ad Amphilochium, & in explan. pf. $9.

D g Dein:

nominat cavgem Chrifü Deiferam non vero

g Ania?

Chrittum Pominem Deifefum , ut perperam

Ts

uidam afferuerunt: eft enim idem homo;

4 Durtu i

qui eft Deus, caro Chri(ti eft vere caro Dei;

] tem Nlori

propter unionem (übftantialem hu:ianitotis &

V'erbi.

] juutag

Quo etiam fen(u a Patribus áliis Cbri-

À pun, iqii,

ftus dicitur Zozo Deificatus, bomo Dominicus.

Ó uifinii

Et humanitas Chriíti appellatur izferumenzum

tf g

divinitatis, non feparatum quidem , ut ferra

lib t

fabri, fed in hypoftafi eadem fübfiftens con-

1 Dütgg

junétum intime, ut manus inftrumentum eft

Tund,

hominis.

m p

Infl. 2. S. Joann. Chryfoüamüs Homil. 3.

iif g

ad cap. 1. Epiít. ad. Hebr. ita Scribit: | Offez-

"fl

deus, duas pev[omas , g Deum &9 bominem.

Ml

Cum ergo Joann. Chryfoftomus condifcipulus

D

u dg

(

D!

d

fuerit '"'heodori Mopsvefíleni; preceptore

J Gl

Diodoro Tarfenfi, videtur hic aperte duas in

Vatür )

l

Chrifto perfonas docere.

Blo N. Con . Su DO-

"R r

u'l')

€tor verbis illis Pf 44 v. 8. Sedes 1ua ; vlv?e

L

N t

..N'

l

It N fs

"- Vzgnsi Dw'.mr. -

341

1/97

At p

$2 feeeulum.... Dilexifti juflütiam ... . propteve

o Ti

«t te Deus Deus zuusegc. ait confütari dilucide

? Mi .

Jud&os, Arianos, Sabellium &c. eo quod Pro-

tf -

pheta oftendat , 7;5 effe pevfonns , Deums Pa«

J0n i

trem fcil, & Zominem Chriftüm, in eadem na-

turadivina. JNam eadem clarius mox repetitt

'fddi 0ptr.

] ). Cnrr

"Adverfus Mavcellum autem e2. alios (h.e. Sabel.

lianos) quod fiuz duee perfone divifee per biboftafin,

Vr froír

Tilisqui.

Sed & Homil.5. de incomprehen. |Dei natu-

ra, cont. Anom. fenfüm eumdem ita declarar:

1. de Spi.

i,

Visue difcere , ubi Patrem e9. Filium

famul pofitos

Deun $9 Deum vocet ?. 4udi

Prophetamn David

n vetg |

& Jdpofiolum " Pauhun : ipfum wobis declovantes

Wreum

Jhronus uus. Deus .... propterea unxit. te Deus

lm Dong,.

ieus tuus Qc. ^ Verum S. Chryfoftomüs erro-

tan s

inititis

rem Neftorii anrequam prodiret in lucem, jam

jugulavit in epiftola ad Cee(arium , ubi, 7zlde

vilis hr !

ium , quit, Chrifum , qui morte circumdatus

At

DT

eff , confiteri in divimitate pevfe&lum , uzum filium

unigenitum uon dicidenduminfiliorum dualitazem . ..

üt fem]

iVon alterum e. altevum , alfir;

ftd usumt? eun-

en$ con.

dem Dominum S'efun Deum Fe

vbum , carue no-

Yum el

Jfra amichum . .. Fagiamts eos , qui dividum na-

Zuvam.

Lomïl. LT

Etfi euim. duplex- natura ,| oerumtamen

indivifibilis 2 ind,

7

ff

: fu.

Jf/pabilis unitio in una fZ/iationir

hmitu, (

confiternda perfona eg una fübflautia..

Obj. II.

us diviniratem non genuit, nori

jcputt

poteft dici Mater Dei: atqui B. Virgo non ge-

gapu n*

nuit diviniratem; erpo. E.N.Ma;. UtB.V.

edsit *

fit & dicatur Mater Dei , fatiseft; quod eum

"d

genuerit hominem, qui idem Deus eft: ficüt

& di-

V

alia mulieres vere h'ominqm máaires funt

* €utli«

Dz INCARNATIONE

|

$22

cuntur; licet partem praeftántiorem , animam,

-Jusi M

non efficiant: generatio enim terminatur ad

spud

um n

fuppofitum. 1ta S. Cyrillus in epift. ad Mo-

PA

nachos.

j ammt.

Jufl. 1. Mater debet filio effe confübftantia-

e»äprlamäü :

lis: atqui B. Virgo noneftFilio fuo confübítan-

D

E

iorin g

1

4 n

(

tialis, alias Dea effet, ergo. . d/7. Maj. Mater de-

ber filio effe confubftantialis fecundum naruram

E

füam quam gignendo ipfi communicat C. debet

b t

etiam fecundum hypoftafin eum illo convenire

gt

N. Ita Deus Pater Filio fecundum naturam divi-

5 MA

nam confübfítantialis eft, hypoftafi tamen ab illo

i,

differt: Philippus & Olympias natura quidem

ss n

humana cum Alexandro filio füo conveniunt,

Aio r

hypoftafi ab eodem differunt.

Ex quibus di-

] p &i

luitur calumnia INeftorii; quafi in fenfü Catho-

] poinrtr

licorum B. V. Dea dicenda effet : íolum enim

M:

naturam füam, h.e. humanam Chrifto com-

1 ii Q

municat, fed unitam Verbo , a qua unione

atl iirm

idem eft Deus qui homo ; unde ipía vere ge-

tf na

nuit Deum & hominem ; generatio enim e

| Dinziri

Licer ergo B. Virgo

fuppofiti denominative.

Chrülz'paraq

Dea dici non poffit , hoc tamen divinae mater-

D Nefln

nitatis privilegio creaturis omnibus longe exe

nüxut,

cellir, & ab Ecclefia Catholica fümmo po

ii.crum Qj

Chriftum honore colitur.

Cünmerg,

Juft. 2. 'Terminus generationis eft effe. na-

1 LT T

turz genite : atqui Chrifti natura humana ha-

]tttm,

4

bet fuam propriam exiftentiam, ut füp.c.2.a. 1.

j "tf

! h

di&tum; ergo generatio B. V. terminatur ad effe

QU

exiftentise naturzee humane, non vero ad effe

SUH (f

Dci, neque dici poteft genuiffe Deuin3 fed ho-

f

Inl-

ii li

'

^

Vzn2s1 DiviNt.

1; nj

52

Tlnaty 4

fninem: E. D; . Maj. "T'erminus formalis ge-

nerátionis eft eff& narurze genitae C. generatio-

nis terminus totalis eft efle naturz penitee N.

übfun

Dift. etiam min.. Chrifti humanitas habet füam

propriain exfiftentiam fimpliciter &ut quod N.

COnrubHan. i

- Materis.!

fecundum quid & ut quo C, vide art. 2. c. 2. mo-

do cit.

T naruram

tC, dde

Dufh 3. Texïminüs actionis non. preexiftit

áctioni: atqui perfona Chrifti praefupponitur

CODvenir

ürim d.

generarioni hurmanae ; erpo non eft ejus termi-

nus. R. difl. Jfhumpt. Períona Chrifti fecun-

f 4b ilo

! um

dum fe; prout eff fimplex ; & tantum füb-

fiftens in natura divira

prefupponitur genera-

Onveni,

tioni hurnanze C. Perfona Chrifti prout com-

ub d |

pofita, & fübfiftens in duabus naturis pracfup-

nf Cade

lum enin

[

L

um

ponitur hümànze generationi N.

*

Jnfi. 4. S. Hilarius L. to. de Trinit. n. 16. aít,

nilo com.

j

4 ünione

Corpori Chriffi Mariam originem zon dediffe , li-

eet ad intrementa partumque corporis , ommne duo.

Veege. !

Jexus fui naturale of , contuleviz.

m d

Ergo B. V.

t

Dcei mater dici non poteft. 3 V. Corf; Alias ne

) Vio

Chriftipara quidem dici poffet; quodtamen no-

? IDaCele

|

men Neftorius ei non negavit. Ieitur Hilariusfo-

nge Qu

lum docuit; Mariam non more ceterarum mu-

m d

lierum concepiffe ac genuiffe Chriftam ex viri

commercio , fed folum ex Spivitu San&o. .Ef

hn *

quamvis tautumh ad gativitatem cavmis éx fe davet ,

m .

quantum ex [e famine edendorum covporum fufcep-

24L

Hs origimibus impendevenz uon tamen S'efus Cheiflus

yadele

per bumume couceptionis coaluit naturam. De PP.

d die

j, C&terorum confenfü ita enuntiat Cyrillus epift.

J

t.3. ad

D

Nefto-

þ/ ad Acacium Epife. Beroe:nï'em , & epil

e

Ds INC.&RNATIIONE

324

Neftorium : /Vemo, opimor ; ex Ortbodoxovum

p

joneten

guanero illan Deiparam nominaye. dulitavit : mog

quod. Ferbi uatura , ipfiusve divinitas ortus. fui

jstio

priucipium ex Sautia. F'irgine [umpferit . [ed quod

g ag v

Sacrum illud corpus anima intelligente pevjethum ex

wv D

ea traxevit , cui g. Dei Verbum Jecundum bypo[la-

Vil

T

ge Dd

f umitum , fecundum caruem gatum dicitur.

Obj. /II. Albertinus in Opere de Euchari-

émn Df

Visinim a

ftia, /Egidius Gaillard , & nonnulli alii Cal-

vinifte fcribunt, a Synodo Ephefina non legi-

àgyifit

time damnatam doctrinam Neftorii fuiffe: er-

jri gtl

go ex hac fynodo teftimonia contra Neítorium

fnys, ia

roducta nihil evincunt. :&. /V. Cozf. Ineaffum

t

omines illi Synodum & Patres conviciantur ;

C

ut Neftorium abfolvant.

Nam I. Forma de-

yuf, D

bita Concilio non defuit, cum Epifcopi ducenti

Wi d gt

convenerint; Preefide Cyrillo, cui Celeftinus

tunijt d

Pontifex vices füas commendaverat : ac legatis

la

Celeftini, qui ad a&tionem fecundam fynodi

(ri m

aduenerant, damnationem Neftorii approban-

al m

tibus.

IL Neftorius ter vocatus ad redden-

f sdhaf

dum fidei fuce rationem, venire renuit; quare

m m

merito iterata fuit in eum fentenria, quam Cz-

rlb N

leftinus Rome ,. & Cyrillas Alexandrie in

Tettm &

ipfüm ante jam pronuntiaverant. 1lI. Joannes

du

Antiochenus Neftorii amici fui equo ftudiofior,

Drim crc;

ut fynodi confilia ditfiparet, moras de induítria

: ft'feabermn

nectebar: Zamta epim dilatione maliriofe ufus eft;

] VeDof,

cum ipfuin antevevtevint ,. qui longe majori viarum

Dd

intevcapediue diflavent , ait fynodus relatione ad

E lTOres Mi

Caleftinum,

3

|

LI

(

d

P n

N* UICW

, 'Jnþ'.h. h

-N

.

Vznsi DiviwNir.-

^ 825

'T!JOJOxonfm

- JInfl. x. Quinto poftfignificatam Neftorio de-

"j i

5 O i

ofitionis fententiam dieJoannes cum fuisOrien-

talibus Ephefi appulfus fynodum celebravit, &

1 fl j

que contra Neítorium acta fuerant, irrita de-

MVtup

clravit Ergo. g. /V. Conf. Rationem Patres

M

(ifi,

Ephetini reddunt in füa ad Imperatorem rela-

tione: Perabfurdum eff , ducentorum $$ decem

JUsm

i dii (

Santlorum Eprftoporum fynodo , quibus €$ univer-

f Occidentalium Santlorum Epifcoporum multitu-

Q0n IegL

do; &9' per ipfos totus veliquus tevravum ovbis con-

if x er.

Jeutit , triginta tantum mumero fe fe opponere Epi-

Velorium

fcopos, qui latrocinale Joannis conventiculum

Tom

conflabant: ex quibus, ut eorumdem PP. ad

Nannr,

Caleftinum lirerz habent , alij erant. extorves ,

lum d |

ofiofi , Ecclefüsque cavemtes : alii ante multos an-

opiducay

tjos ob graves culpas a. fuis Metvopolitanis depofiti:

Celllnis

cum ipfis etiam Pelagiami e9. Celeffiaui eg'c.

ackndi.

Inft. 2. Joannes ÁAntiochenus anathematifmos

1 fjnodi

Cyrilli acriter impugnavit opera "Theodoreti:

Drobin-

ergo hi & magna pars Orientalium errori Ne-

redden. |

ftorii adheeferunt.

E. AN. Coif.. Joannes, initio

; quae |

turbarum monitus per literas a Caleftino &

mCe- |

d

Cyrillo ; Neftorium amicum veterem ad fànam

mentem & palinodiam reducere tentabat epi-

um |

ftola, qua & doctrinam Catholicam puriífi-

qioor,

mam circa Incarnationis myflerium explicabat ,

um

& fe fe ab errore Neftorii alieniffimum effe pro-

ifb :

fitebatur.

TM

Deinde neque in ipfa fynodi celebratione

n d r

errores Neftorii approbarunt, aut amplexi fünt.

Id quod non folum Xyftus IIL. Caleftini füc-

il

[]

llum afferit; fed Cy-

m l

ceffor, in epiftola ad Cyr?

3

ril-

U

(v

j

Ds INCARNATIONE

326

rillus ipfe confirmat, in epiftolaad Valerianum

MWWJ i

g g

Epifcopum ita ícribens: Aeligiofiffümi | totiug

Qvientis Epifcopi , uma cum domino meo Sloanne .. ,

Md

,Ul

Jéripta. dilucidaque' confeffione omnibus palam fece-

vugt , fe propbanas INeftorii vocum movitates eque

71 b»ü W

lo

ac 105 coudemna[]e €g anatbematizaffe , [eque mullo

nguam loco cag babuiffé. — QQuse pluribus repetit

äff/g]kf,hl*;?afnr

t

in epift. ad Acacium Melitenum,

!

m

Poft Ephefinam vero Synodum Joannes fuo

gic p

& Orienralium Epifcoporum nomine literas ad

m

gT

Cyrillum mifit; in quibus fcribit, fe, ad zollen-

dam contentionem omuem &g Jtandala. exorta , €g

lao

ad pacem Eeclefüis veddendam , INeflorium quoudam

v um

Confrantinopolitanum. Epifcopum. pro' depofito ba-

wb

beves tum pvavas illius profanasque vocum uovita-

zes anatbematizave.

qui p

Praemifit hifce lireris bre-

li.

vem fidei expofitionem de Incarnatione Verbi

pl

Dei; ab Orientalibus communiter editam, quam

vüminp

srveprebenfibilem. comtinere fidei confefftonem , lau-

10 &i

here: f

dat Cyrillus in epiítola gratulatoria ad Toaninem

reddita.

anmsCy

"duf 3. Cyrillus in Apologia ad Imperato-

tlmin

rem ícribit, ideo cunctatum fuiffe Joannem, u

l

ymprobitati gvatificavetur, vel etiam (quod vevifimile

eff; aut vevum potius g indulbitatum) quodeadem cum

liybirm

illo fertirer. Ex in epift. ad Clerum Conftantinop.

At

appellat illius. factionis Epiícopos hereticos.

EK. Helladium; Himerium, Dorotheum &non-

nullos alios ex illa fa&ióne vere hareticos fuif-

(74)

fe , ac poftea maluiffe fedibus füis cedere, quam

J ajisin

|

Neftorio anathema dicere. Joannem vero &

lo

Orientales alios , quod nimium patrocinaren-

: 3c0ncilü gdw

tur

Vznsr DrviNr.

327

! Vakïiänu |

tur-Neftorio, merito füfpectos fe fe erroris

ii

li

»

ejusdem feciffe. Himc Patres in relatione ad

0 Ill

Imperatores per Palladium miffa ajunt; odoratz

Blm j

umus....ex eo comje&huvam facientef. . Evat au-

)wt/lm f77]

zem. bec uoffra. de Sfoamue . Epifcopo veligiofiffmo

JHf f

füfpicio nom inagis uec vana. .. (Nam cum primum

DUS gt

appuliffet , INefloviz [eutentiee [e £ adbereve , aperte

. Synodo declavavit : five boc iude evenerit , quod

Quf

awicitie gratificaretur , five inde quod in dogmatis

ditengad

1

evvove cum eo communcavet.

T htl |

Sed & "Theodoretus Cyrillum fcriptis in-

Va ( i

fectando numquam errores Neftorii propugna-

um

vit; fed folum eo incubuit, ut Cyrillum & Pa-

dj .

tres Ephefinos erroris Appollinarii infimularet:

AU fj

quod joannes quidem videtur ex errore facti

ts re "

eredidiffe.. "Theodoretus vero etfi poftea refi-

jv Vr

puerit & a PP. Conc. Chalcedonenfisactione 8.

m qui

veniam impetraverit, dicto anathemate Nefto-

f .

rio, eümque hereticis adnumeraverit , La

héeret. fabul. £eculo ramen fequente fcriptaejus

Joitem |

contra S. Cyrillum & Synodum Ephef. damna-

Dpetio-

lv..-

»

ta (ünt a Synodo Clïetiff (Cap. 13.

[etr, ij

|

f

ARTICULUS III.

mb

ldemam)* '

Euty

chetis evrov confutatur ; €9 pvobatur , duas

.

s |

Qgaturas 25

Cbrifto maufiffe integvas €7' u-

w .

» - econmujas.

nmot

ia l.

Qta I. Dum Eutyches Conftantinopolita

ni

um

cujusdam monafterii Archimandrita ; &

T :

Monachorumillorum pater, qui tempore Ephe-

XOuren-

'fmi Concilii adv;rfu

s Neflorianos praftantius

Q

X 4

cage-

nt'/ e

]

ee

Dz INCARNATIONE

ceteris dimicarunt , odio fümmo in herefim

" aliül

m

INeftorianam ferretur , eoprofiliit delirus & im-

peritiflimus fenex, ut non duas tantum effe in

fy;onibuscirqlm

Chrifto perfonas omnino., ex Chriftiang fidei

d

pracripto negaret, fedaffereret, arte inbuma-

- 1ï:niscord;ïiombt

gationem quidem. duas matuvas. effe divinitatis 99

«; um o

bumanitafis : pofl unitionem vero unam naturam

h, Euwcheg

Jucam.... $9 covpus Domini , quod ex Maria fa-

n d

um eft ,. zon eff neie fubflantie , ueque: bumas

hsDuinsd

2 confpevfionis; fed bumanum: quidem , uon tamen

gl omtà

zolás confubftantiales ueque genitvici ejus fecundum

3

l

Jsndtro

tarnem. . Ut de eo Flavianus C.

P. Archiep. ad

idiiofn

Leonem M. (cribit.

j Bu

L

Eutychem hec domi inter familiares fre.

Ts

quenter a

itantem fiepe pro amicitia admonuit

Eufébius

b

tamylps

orylei Epifcopus ; is qui adhuc lai-

Cahoitm

cus olim Neftorium impie pro concione dicen-

$ Thria

tem primus aufus eft verbo palam arguere. Ve-

rum cum nihil proficeret, rem ad Flavianum,

inds, &

G ad Concilium 32. Epifcoporum anno 448.

lo fayen

forte Conftantinopoli congregatum derulit , ad

v bet

quod Eutyches aliquoties evocatus, & venire

iab r

tergiveríatus, tandem palatino comitatu fufful-

pl m

tus ; quafi vim & calumnias veritus , petfimo

Mi

exemplo venit, & nolens refipifcere condemna-

l0 Confin

tur

» aàc Presbyterio ; primatu monaflerii; &

D

fide

lium communione privatur.

Qd

II. Ipitur ad LeonemPont.

r-onfugit; literas

LH

AO n «

4

ad eum fübdolas & mendacio

um plenas con-

Rne, (

texens, Cum autem ab Leone, de actis C. P.

|

1

[

11 G6fv

Synodi per Flavianum edo&o , fuos quoque

d

äkü

[

[

ertores profcriptos legerer; Chry aphium Eu-

h.

14 jy;

nu-

i

VEn2I Driviwr.

: 829

i? li E

nuchum cubiculi Imperatorii praefectum , quem

TNA

e $. fonte füfceperat, implorat.

Hujus crimi-

m efe

nationibus circumventus Theodofius alteram Sy-

iing f

nodum generalem Ephefi celebrandam iniquif-

ft fl

Ij

fimis conditionibus convocat an. 449. In quo

60. Patrum. Conciliabulo , Jazrocinal

affim

H fl

dicto , Eutyches abfolutus , fedis Apoftolicee

if f

legati injurüs affe&ti; Flavianus C.P. & Eufe-

M

bius Doryleus Antiftites damnati & fuis fedibus

101 L

dejecti omnia denique a Diofcoro Epifcopo

ftqulla'zz/n j

Alexandrino hujus Synedrii prefide, militari

Vdto.qd

fatellitio ftipato, per vim & fraudem ad ftabi-

liendam Eutychianam hazrefin peracta funt.

lus f

III. Anno fequenti mortuo Theodofio Mar-

lum

adhic lj

tianus Imperator cum conjuge Pulcheria ad rem

Catholicam inftaurandam incumbit.

Corpus

Ote d

S. Flaviani, qui quod ad Romanum Pont. ap-

W

ellaffet ,* vinculis in latrocinio Ephefino con-

Vingp, |

ftrictus, & plagis male habitus ; animam in exi-

10.449.

M

lio efflaverat, Conftantinopolim honorifice re-

il «d

vehi jubet. Epiícopos ob Flavianum depofitos

Venite

ab exilio revocar. — Puleheria Augufta Chryfa-

duf

phium malorum omnium auctorem curat in-

ellimo

terfici.

Eutychetis errores in altero conci-

|ennte

lio Conftantinopolitano, quod Anatelius Fla-

M

viani fucceffor prafentibus legatis Apoftolicis

e.

celebravit , iterum damnantur, & ipfe Hare-

,l i

fiarcha in exilium deportatur. Tum urgente

5 Q

Leone, & Pulcheria hortante Imperator Syno-

dum generalem Nicaeam indicit, que tamen

T0

quae

poftea Chalcedone peracta fuit an. 45 1. VIII. Id.

inB- .*

Qtob. a. 5 20. Patribus ad minimum , ut ipfi in

W

X5

Syno-

|

330

Ds INCARNATIONE

]

m

Synodica fua ad Leonem epiftola confignarunt.

(gll'lh

2

Sex prioribus Synodi actionibus cauía heec fuit

abíoluta : Epifcopi Catholici , quos Diofcorus

j Van

yiaium

in pradatorio conventu Ephefino exauctorave-

rat, fuis fedibus redditi: actaSS. Leonis & Fla-

hls

wáoicii

viani approbata : Diofcorus gradu & dignitate

ita deje£tus, ut numquam fit reftituendus: . ex-

Fa

.';

o æ gffpf

pofitio fidei actione quinta concinnata, & fexta

actione , cui Martianus interfuit , non autem

l] ?rWS

i V

Pulcheria, ut quidam autumant, relecta, con-

fb ju

v,

clamantibus PP. Ormpes fic credimus : una. fides,

i, Onl

tuna volugtas , omges idipfiim fapimus , omnes con-

o v

Mi

Jentientes. fubfcvipfanus .... INeflorio ,. Eutychi es

Diofcoro anatbema.

Jrinitas bos 1ves damuavit ,

jf

du vt

Tyiutas bos tves ejecit.

JDico. Nature ambae divina & humana man-

*

fqum,

ferunt in Chrifto integrz ; impermixte , in-

i w h

confufe, ut Chriftus non tantum fit ex duabus

LI;

naturis, fed etiam zv duabus natuvis.

TUTT

Prob. ]. Ex S. Scriptura. Joan. g. v.40. ait

1 endua.

.

Chriftus : Queritis me intevficere , bominem qui

, nfuin]

veritatem volis locutus [um. Jo.x x.v.50. & 18.v.14.

Tb

CaiphasSpiritu Dei actus, de Jefu prophetavit:

WL |

Expedit volis , ut umus moriatur bomo pro popu-

D72 fzorfu

lo €$c. Joan. 9. v.x1. . Caecus natus , & Jo. 10.

hm

'

v.33. Judai Chriftum ^ appellant hominem ;

DT

quos ideo non corrigit, fed infüper fatagit fua-

DN

dere , fe Dei Filium effe.

Imo paffim ipfe fe

Filium hominis nominart.

Disg

A€L. 2. v. 22. dicitur

t od

F'ir. His adde teflimonia fcripturz, füpra c.2.

ed o« t

3.2.citata. Atqui Scriptura S. in rebus que ad

T 1

fidei noflrze fundamenta fpectant; nonfoleram-

*

,':1wi

bigue;

: lïfwn itdj

] 43

Vrnz: Divrxwr

33*

]

Ti

i

bigue, per metaphoras & fecundum apparen-

ä'æc

fi

tiam tantum loqui.

Ergo Chrifti humanitas

Vofcony

unita.Verbo manfit integra, nec fuit converfà

i ony,

in divinitatem.

lsE

Prob. L. Ex PP. Qui ante Eutychianam

nj

herefin fcripferunt.

Conc, Nicenum in Sym-

XQs: .

bolo: Qu propter qos bomines ... . $ ngavnatus ,

) &fexta

£2 Domo fatius efl.. C. Conftantinop. L. in fymb.

1 àütem

4 COf«

Jucaruatus eft de. Spivitu S. ex Mavia. Firgine,

Hoimo facfus efl. . Ephefinum can. 1. 2. 5. & feqq.

li fj

definit, Chriftum fimul effe Deum verum &

ATT

hominem verum,

tf

Athanafius l. de Incarnat, Ap/)ella&ituf per-

iaj

Jetlus Deus 9 pevfetius. boma. Chriflus .. . . fecun-

l3

Va m |

dum vationem exfiflendz fime-defe&u. pleuam & in-

tegvam , ut unus fit utvinque pey ommia. idem g

J2 ]

Deus $$ bomo.

Ambrof. 1.2. de Fide c.4. fer-

t du

vemus diflintlionem divinitatis Q9 cavnis.

Unus

i utvaque loguitur Dei Pilius, quia im eodem utra-

T

que gatura ef], — Auguítinus tract. 78. in Joan.

t du |

Chriflus in fe naturam. comtendat bumanam , tu 2

ARPT

illo audes deforiave divinam. Cyrillusl.deIncar-

du r

pat.c.13, /Von difcernendum umun D. .. C. in bo-

| M s

minem feorfumts [covfum in Deum , fed umum eum-

p.10

demque 3. C, e[Jà dicimus , uon ignovautes diffeven-

hpem,

piam . naturavum , féd eas incoufufas iutev f2 fev-

tf

e

vantes.

pf

PatresSynodi Alexandrinee preefide Cyrillo

IT

in Synodica ad Neftorium epiftola : Dez Zer-

Iw

L

bun .. .. verus naturalisque Deus , licet cavtem 89

u

Sanguinem affumpfiffet , conflanter mauens: meque

ia

carmem in drviuitatis uaturam ver[am , tec ceutra

DIDuts

TY«

|

Dz INCARNATIONE

332

l

(bl

vur[um ineffabilem illam maturam in carris [ubflan-

| :E;L&tïï ämbæä

ia transmutatam afferimus.

His tubnectimus auctoritatem C. Chalcedo:

n

gtv P

nenfis, quod ac&t. $. in 2. fidei definitione . fe-

iil

Jí

WÁ)

cundum epiftolam Leonis Papz ad Flavianum,

jzaE

que ibidem le&ta & recepta eft, ita ftatuit:

l EIEU'

pI

LDocemus .. . . umun eumdemiqae. Chriftum .... in

duabus natuvis zaconfufe , immutabiliter , indivife ,

j d n

| n

Á

infepavabiliter apuofcendum; musquam fublata dif-

Jeventia uatuvarum proptev. unitionem , magisque

je d

POT

falva proprietate utriusque natuvee esc.

Eadem

habentur in V. Synodo Gen. prefertim act. 1. &

E.

trayi, v

Collat. 8. Can. 8. Et Synod. VL act. 11.13. & 18.

