rum naturarum ; haeque unum in perfona, &

j, Nütt

naturà divina in Verbo unita & Incarnata. S,

ant n 0t

|umona y

Cyrillus in epift, ad Neftorium, qua incipit :

m j*

Jutelligo quosdam. ait, duas naturas in una per-

Íona unum nobis JEfüm Cbriftum & Filium

: i,

conftituiffe.

efati

Cum aurem PP., docent, non du-

as naturas, fed unam naturam divini Verbi in-

m

gj n

carnatam fuiffe; volunt, Chriftum non eífe

?

duas

m .

^

J

238

Dzg INCARNATIONE

duas naturas discretas in recto, fed unam na-

j fD

fsf

&Al

turam Verbi divini humane| junétam hypo-

v poml.h

ftatice, proindeque unam in recto, nempe di-

,

rli

vinam, & alteram in obliquo, videlicet huma-

W

«.

;

iav (

)

i

MP

(

nam, atque ita Chriftum non effe duos, fed

M

ll

0l

unum, puta Verbum cum fua divina natura ha-

T

bens humanam , quacum uno fupremo cultu

Á

1 nof

uï

m

adorandum efít.

Hinc etiam quando in Sym-

bolo Athanaíiü Incarnatio compararur unioni

k

Tl

corporis & anima humane, tantum vera &

1l

ilv

U

fs.s&&us (

fubftantialis Verbi cum humanitate conjunctio

afferirur.

lj N

Ob. I[. Quando intelle&tio effentialis

a

| trem s w

prout determinata per relationem Paternitatis

dicitur generare, non fequitur, quod tres per-

immei

Íone generent. Ergo fi fübfi(tenria abfoluta

j Unifenur,

[

prout determinata per proprieratem relativam

y A rj

Verbi, fit formaliter unita humanitoti, non fe-

prim Ver

quitur, quod tres períonz incarnatee fint,

RI

ti ol

maowm, 4

N. Conf. ldeo principium produ&tivum ad

intra non potelt effe commune tribus Perfonis,

Tettin: $

fed eft efentia determinata per relationem uni-

te;m'mat 1

cam, quia eft conílitutivum períona, eaque

dis: ii

prius origine: at vero hypoftatica unio divi-

tl per

nam períonam non confílituit, fed eam jam

titnt j

conftitutam przfümit, |Erpo fi effentia imme-

HQ,A & jH ]]k

diate unitur, principium terminativum unionis

Ujreny,

1]f 2

hypoftatiez eífe nequit eífentia. dererminara

hi

! 4

per relationem unicam rantum,; fed debet eíTe

C ner

commaune relationibus tribus: ommzia emim m

'tperong

DEO eadem [unt & communia, ubi non obvi-

"tporet f

«t oppofífio velatiomis produceutis Q9 produtti.

Dein*

*1 M0 vi

j

Vzgnz21 DiviNr.

239

fs at E!-'

Deinde hic Deus, ut abflrahit a perfonis, non

m l,

generat, fed folum, ut eft Pater: at vero Du-

(?) Diem BAQ.

randus ponit, hunc Deum, vt abítrahit a Per-

qreiicut dup,

fonis, per f& uniri.

Cum ergo unio non fit

i& QU0S

)ll

T Datürap.

actus notionalis, requirens ordinem originis, fi

communicatio fieret per effentiam, & non per

Dtemo cu

relationem, non eft, cur requirat relationem,

do in $jn

ut conditionem neceffariam, vel cur non fe ha-

FAtUr ünjny

bear indifferenter ad omnes.

Alias idem di-

m Verg (

xero de efficientia unionis hypoftaiicee, aut ali-

: Cnjundlio

us effectus creati,

Inf. 1. Natura divina, media relatione,

I efentidi

humanitati tota unitur, nec tamen fequitur, Da-

m Daermius

trem effe unitum ; ergo licet divina natura

quirsye

immediate per fuam fübfiftentiam effentialem

L00

!

MUU

uniretur, non . ideo Pater etiam effet unitus.

AL 60

& AN. Conf. Nunc vinculum unionis eft pro-

fl n0n k

prium Verbi, & non commune: nec fübfiften-

xte fint, Y

tia abfoluta terminat fecundum fe naturam hu-

i vum &

manam, fed tantum ut inclufa & modificata in

us Períoi

relativa: Sicut ergo fubfiftentia relativa Filii

'onem n

terminat naturam divinam, & non períonas

g, lgt

alias: ita unit illam naturz humane, & non

) unio d«

alias perfonas.

At vero fiunio fieret in aliquo

] em m

effentiali; jam vinculum unionis effet commu-

ntia vmme

ne, & in illo natura humana omnibus perfonis

wm vninti

uniretur.

deermitti]

In[l. 2. Relatio divina fecundum fe non

1 diud

dicit perfectionem, ergo non continet eminen-

yia um

ter perfonalitatem creatam, ergo hujus vicem

li a d

non poteft füpplere, nec terminus unionis es-

Ej »i'üxil(t [

íe; ergo vim terminandi formaliter habet a

fub-

Dein'!

D& ÍNCARNATIONE

"

240

fubfiftentia abfoluta, m A. r. propof. Relatio

at

jn t

divina ex proprio conceptu includit fübfiften-

fs

tiam relativam, quie in füo conceptu dicit infi-

p

nitam perfe&ionem, etiam relativam ; igitur

g d d

eminenter continet quidquid perfectionis cft

D H» h

in perfonalitate creata.

ii p

Obj. III. Si humanitas Chrifti terminatue

per relationem Verbi, ergo per h:

:ine Chriftus

Luw "lïa

. Ni

nl2 t

ut homo neceffario refertur ad Patrem.,

QU

féq. Chriftus ut eft individuum quoddaám hu-

j m

mane nature eít aliquid abfolutum: prout

autem in humanitate fübfiflir, eft períora relas

i di, q

ginicm

tiva, formaliter loquendo de ratione perfonas

Unde nec humaniias, nec hic homo refertur

D

ia

ad Patrem, íed íolum hec perfona: Sicut

il DuUr

quamvis relatio terminet deitatem, non tamen

Ts D

Deitatem ipfam, neque hunc Deum ut fic, ad

'

i non (

Patrem refert, fed perfonam illam,; ut fecun-

dum fe talis eft. — Deinde relátio illa non üni-

coqtingent

Uj cóm

tur per modum form« informantis, fed folum

(j

per modam termini quafi fuftentantis nataramy,

s hr

ergo non neceffario refert naturam ad aliud,

DI

ARTICULUS IV.

(s pio

Tünc veri

Compavatio terminorum po[[dilium bypo[fla-

int ünyr)

fic& deonDis.

Tm,

jl

] T fOfm

TWeo À—CTres perfone divina poffunt affu-

mere eamdem humanitatem,

Ita contrá

Vil

Albertum , Scotum,; Richardum, Paludanum;

"Pt ls

S. Thomas q.4. a.6. Alenfis, Henricus & pas-

LBY

t

fim ali; — Probr, Neque natüre credtac dee

.

capa-

l

VznEi Divixi.

24i

thj. g

capacitas talis, ut poffit faltem fupernaturaliter;

d fijffe

ad iftam unionem elevari: neque eft incomipo-

At d

fibiliras divinarum hypoftafeon ad terminandum

AIY: p

eamdem naturam, quippe qua íe ab eadem

&Qin; 4

natura divina non excludunt.

Dico 11. Neque repugnat; ab una perfo-

ermityy

na divina plures naturas creatas; etiam diver-

tic Chrlh

fas affümi.

Ita $. Thom. art; 7.

Proby. Plu-

" gl

res natürg create funt ex fe rerminabiles; &

oddim h.

inter fe abfolute compoflibiles: nec enim ma-

m prout

pis ab fe mutuo diftant; quam nátura humana

iont d

& divinà; que amb:e in Chrifto una Verbi

R r

perfona rérminantur.

Deinde perfonalitas di-

Qmo t

vina , utpore infidita; nomn ita exhauritur ter-

V: n

ininatione eflentiee diving; utnon potlit etiam

1 RO t

alis raruris adjungi: Sicur intélle£tus & vo-

Uti Q d

lüntas Dei cognitione & atnore propris effen-

E

7; üt f

tie non tantumi exhauriüntur, ut ad objecta

li non t

contingentid nequeanf extendi.

Ergo nulla

yfed foit

hujus compofitionis repugriantià apparet.

15 DAtotar

O5j. l.. In cafü 1. Conclufionis nec effet

unus hómo hec plures. Ergo. m. cuwn $. T.

4d dlid

ad 1. Effent tres perfonee unus homo fimpli-

citer; propter unarii naturam hutnanam: ficüt

tunc verum eft dicere ; quod íres perfonc

lo

A

h

fünt unus Deus, propter unam divinam natu-

ram. | Quia terminus fübftantivus; v. g. ho-

ofv j

mo, formaliter fignificat formam feu naturam;

üt inhabente illàm: & ideo, ut fimpliciter dica-

Ti o

tur unus homo, fufficit unitàs naturce.

Puucini

/

nusd

Iu[fl, Natura divina eft perfonis intrinfeca

;

|

.& connaturalis; natura autem humana effet

J 8

divi-

g

L]

!

548

Dr INCARNATIONE

"

divinis perfonis adventitia & extrinfeca; erga

Flhlh t

z. /V, Couf. Hoc non va-

n

|4

/

non eft par ratio.

riat rationem nominis nec vim ügnificandi illius:

J

ii

fam etiam Chriítus abíolute eít unus homo

Ípecie cum aliis hominibus, propter unitatem

hontifid

ípecificam nature ; quamvis fuppofira plus

quam genere differant. Ergo pari rarione tres

ï

perfonz erunt unus homo numero; propter

]

E

unitatem numericam natura; etiamíi perfonae

diftin&te fint.

Dixi füpra, ugus bomo fémpli-

/, )

E

cifev; non vero uzui fémplicitey : quia unus

i

homo etiam abfolute & fimpliciter dictus, non

Q

I

dicit unitatem perfonz,; fed nature ; at vero

TARU

u

unmus ab[olute ; dicit unitatem perfonz: ficut

tf i;lïlþtQiï

tres perfong dicuntur us Deus

Ts ft o

; non tamen

upnus ab[olute.

z

pereci

! Ob. H Affumptio h

ypoftatica NI

j petnisd

tur ad unitatem períone: atqui in dicto cafü

piur; di

Tübfendi

non effet una perfona; ergo. E. diff. Maj.

Aflfumptio terminatur ad unitatem. cujusque

Ti &o

perfonz affümentis C. ad unitatem 'períonze

] Dotentm

unius rantum N- " Hoc íolüm de ratione af-

] quibet

fumptioris vel unionis eft,. ut quor funt perfo-

fibllend

nz aíffümentes, in fingulis earum ad unitatem

'

(j ]

perfone rerminetur: -

fure fm

f(

Infl. i. Ex unione hypoflatica oriretur

TDitoram d

i

comiínunicatio idiomatum tam inter Deum &

reCUHdæ (U

homiuem, quam inter perfonas inier fe ; ut

U5 Ditur

colligitur ex S. Auguft. l. 1. de "Trinit. c. 11.

ATE (s

&íqq. & S. Joan. Damafceno. l. 3. de Fide;

" D

C. 3. & 4.

Ergo in dato cafü poffet quis dice-

sfb f

re: Homo eft ingenitus: Filius efthomo; ergo

* Dd

s Fi,.iiu's

i

:V;ERBI DIVINI.

243

f[ïinf&cü "

Filius eft ingenitus; quod. efít abfurd

um.

Jx. difl Zntec. Orxiretur talis communicatio

lcand i

idiomatum in communibus & effentialibus C.

Uni N

in notionalibus feu perfonalibus, fu54iff, inter

DT nj

hunc hominem & . perfonas fingulas C. quoad

IDpofra x

!L tOne

períonas inter-íe IN. Talis homo pro fingulis

quidem perfonis fupponeret, nonautem unam

10, Drtne

proalia. Hinc in addu&o fyllogismo comit-

i pery

titur fallacia fipurz diétionis; vel accidentis.

W il

Jufl.:2.... Sol

4

a naturá divina, urpote infini-

: QUa ünns

tà; poteít fübíi

ftentiis.-pluribus terminari, er-

: Qs n

go nullà natura creata. E. V. 7faz. Hoc folum

U: t vet

naturz üivirige ex (üà infinitate convenit, quod

pione: f

1);- 00

tria füppofitá poftulet; & cum eorum fingu-

lis fit omnino eadem, unitaté ac fimplicitate

perfectitlima.

Creara vero natüra adhuc a

fitia temi

perfonis divinis; quibus fübftantialiter conjun-

Lin dido dd

gitur, difüingueretur tealiter: nec modus ille

? M M;

fubfiftendi effer illi connatüralis; fed per gra-

m CUjusq

tiam & omnipoteritiam Dei : 'cumque habeat

m pen'br.»;

potentiam ' obedientialem — ad . fübfiftendum

» fatione

qualibet perfonalirate divina, etiam habebit ad

Lfuntperi.

fubfiftendum omnibus fimul: .

d unitatem

. Obj. 1H.. Si trés perfonee divine uni na-

tur& humang unirehtur, propter hanc unam

o Ortet

naturam effer unus homo: ergo Ííi in caíü

o Dam d

"

fecundze conclufionis, üna perfona divina tri-

uer f;£

bus naturis humanis uniretur, ob has dicendi

[nit c )

eflent tres homines. . Richardusin utroque

'

d Fit/

cafa putat; nequeunum, neque plures homi-

[TC[ guisd«»

nes effe; fed utrumque fccundum quid.s, Sco-

Luno; £?

tus ; Durandus, Altifiodorenfis, exiflimant ;

Bu

£02

unalïi

244

Dr INCARNATIONE

unam perfonam pluribus humanitatibus juri-

apr p

"

€&tam plures homines fiimpliciter effe dicendos:

g m

quibus affentit S. '"T'homas in 3. dift. 1. q. 2. a.

nl

$. ad 2, 6 3.

Verum fentenrtiari hanc retra-

Í

&tavit hic a. 7. àaitque talem períonam fimpli-

;

CICUDIU

citer effe unum homineim appellandum, cum

Ui

ä

fit una perfona & unum füppofitum : ex com-

ve 00 DUT

muni enim ufü loquendi, nullum fuppofitum

iN

(U

"

'er

W

dicitur fimpliciter plures fab aliqua appellatio-

Tii

D

ne feu forma, etiatgfi harum rationum habeat

;(lnr.'irommel-,

plures, a quibus illa denotninatio fümi poffit:

nits, q

ita dicitur unus artifex; unus pater; qui plu-

lss d

res artes habet aut paternirates: & Deus Pater

m «v

eft unum principium Fili & fpiritus fancti;

quamvis habeat plures proprietates feu relatio-

g, «s

nes.

lia

Et Chriftus ipfeduas habens natüras füb-

Í hunz

nith

ftantiales, fimpliciter eft üna fubftantia & nori

Tinm

lures:

Dauas voluntates þrædicamuu áit S.

Una homnt

Athanafius; fed unum volentem;. uec jam funt

duo Domini, fzd unus Dominus efus. Chriflus.

iplm: r

1. Cor. 8&. v. 6. & in fymbolo Credirmüs z5

humanitt

terminm

unum Dominum 9. C, — Nec alius ex . Patve,

hibente

alius ex P'ivpine, ait S. Greporius.

Neque al-

zev Deus,alter bomo,

) Qs

Jed idem unus eff Cbriflus;

Tefat o

inquir S. Fulgentius.

/Infl. 1

Ad unitatem fübftantivi füfficit üni-

lt cxemt

ta$ forma ; ergo & ad illius pluralitarem fuffi-

Y uj

Untonemi

cit harum pluralitas : Nam oppofitorum ea-

dem eftratio. & . Conf. Juxta communem

feminpg

modum concipiendi & loquerdi, «à pluves, &

m pl

alie vgces numerales multitudinem fignifican-

um (jyi

tes; applicatee terminis concretis, non fignifi-

"ts n

cant

TT

"

!

1

VznB2I DriviNIr.

245

ib

' dicfndos: |

cant rantum plures formas, fed femper impli-

d I.q. 2-3. [

cite. multitudinem füppofitorum, diftinguunt

lanc Itr,

enim hominem unum ab alio: per terminum

:|

m fim.

vero fignificantem unitatem füppofita , licet

l

plura, dicuntur aliquid unum , quatenus in

Ufm, qum

* & eom. !

forma aliqua aut ratione conveniunt.

Quam-

vis ergo plures períonze dicantur wzus bomo,

JDpoltumi

iDpellno. |

propter convenientiam in unica forma feu hu-

m habest

manitate: una tamen perfona non poterir dici

pluves bomines, propter plures formas feu hu-

Ti poff: |

Qu ph.

manitates, quas habet.

Nam perfona fübfis

Ítens in pluribus naturis, eft tantum wuf ,

)éu Pa

It fnfi |

unum ens fimpliciter, per fe; abfolute & fine

addito, ergo & unus homo.,

feitéin.

hat

Infl. 2. De tribus perfonishabentibusunam

1ta & noi

humanitatem dicitur, ugus bomo, quia per ter-

minum unitatis folum numeratur formaliter

li/; d $.

, j/zw 17)

|

una humanitas in habente, non vero habentes

ipfam : erpgo etiam de perfona habente plures

ht

|

dimus il

humanitates dicetur, pluves: bomizer, quia per

terminum multritudinis numerantur forme in

Y Patrt,

habente ipfas, ron vero füppofitum habens.

Niua.

z

R. V. Conf. 'l'erminus unitatis non femper nu-

n

merat unam formam folam, excludendo alias,

ffrirün-

ut exempla obj. 3. oftendunt: requirit. ergo

vel unitatem forma, vel faltem formarum

rem Tif

orum -

unionem in.eodem füppofito.

Cum econtra

terminus f/uves & alii numerales multitudinis

ymmunem

etiam plura füppofita fignificent: multitudo

p

enim divifionem, & negationem unionis feu

fpifcan-

j

unitatis fignificat; unde ut aliqua fint plura, re-

j [pni-

at

quiritur ut abfolute & fimpliciter' dividantur ,

3

&

546

Drg INCARNATIONE

& non uniantmur ad componendum unum.

gt

Quia vero unitas formaliter fignificat unionem

[ Li[ïlb'i d

"

Rol

a

feu indivifionem, ut aliqua fin; unum füb qua-

dam ratione, füfficir, ut füb illa ratione unian-

f Nd

tur.

V

uoniam ergo /plures humanitates af-

fumpte ab eadem períona , conjuneuntur in

W

uuqm

illa ad componendum unum; ideo non poffunt

dici ex illis refültare tres homines, fed homo

s hii

|

1f

unus. EHincíi verbum fimul affumpfiffer hu-

il

ïl

manitatem Joannis, verum effet dicere, Jefus

eft Joannes; ficut jám , vere dicitur,

Verbum

COR

u

YO

eft fefüs: er

go hic homo non effet alius ab

rimïmäï

illo; quia hic effer ille: crgo ; non effet plu-

res.

.

Ex batlenus di

?zlfzzfiï fequngia Povigmrgf

L77 c'onjï.:iumur. :

]. Si tres perfone

divinze üngulää ümul

easdem tres humanitates affümerent, effent

Df &

tres homines,;; comparando finpu

las períonas

ad fingulas humanitates: & effet. unus homo;

comparando tres

perfonas ad eamdem humani-

.

tatem , vel

Qumá

fonam.

plures humanitates àd eamdem a

j

I. Si dimiffar a Verbo hürnaniretem Pa:

IT

ter affüumeret, nihil

ominus maneret idem ho-

pti

mo:

N

^

licet enim non maneret eadem períona

humana, taneret tamen fübfiftens in eadem

tl cont

humanitate.

Econtre fi dimiffa hac humani-

Dlenrà

tate; Verbum affümeret aliam, maneret nihi-

| Flter dj

lominus idem homo: Sicut fi Petrus ac

quirat

Ü &t x

unam albedinem, &amittar quam hal

bebat, ma-

li [leque (

net idem album, & idem e(t in omnibus mu-

ftx'mmgm) l

ääïiOH;þusä qua fingi poffunt: quia eadem ra-

1: um D

üuo

Vzrn21 DiviNL.

247

D Qs

tio eft five intelligantur plures maturz feu for-

F üipnen |

me fimul effe in eodem füppofito, five füc-

nxfub quä.

ceffive.

Qe nign.

]. Non dubitatur, potuiffe naturam An-

lMtates w |

elicam a Verbo affümi: quod Patres & inter-

Duntür j |

pretes paffim colligunt ex illo ad Hebraosc. 2.

D poffun:

v. 16... Nusquam Z4ngelos apprebendit , fed fz-

d hom, |

men Zbvabe apprebeudit. . Quodfi ponamus

Yiffer hu

Angelicam fimul ;: aut plures humanas naturas

It Iefug |

affümptas effe; eidem füppofito propter diver-

Verbum

fas aut plüres naturàs praedicata cornitraria , aut

EUTS

contradictoria , fine ab(urditate; per commu-

s pli-

nicationem idiomatum cónvenirent.

1 furism. |

w

CAPUT II.

t

fulæ ümui l

, eftnt

De extremo altero. Incarnationir . qu

od ej?

pernas *

Hüinasntas afJumpta.

: liomo,

ARTROULUS I

Dumae |

kmper. |

|

Quomodo Clirfti Dinotitas exffat $ uf

« pä-

*jcö [. Hümanätas Chrifti a Verbo affum-

em ho-

pta retinet propriam exiftentiam diftin-

D

Ita fuarez &

peïfona

&am ab exiftentia. Verbi.

- exdem

alii complüres contra Thómiftas, quibus fuüb-

hüman

fiftentià creara eft. rerum exfiftentia. diftincta

Yet f

réaliter ab effentia. , Probr 7. Effentia, crea-

agurat

ta eriam, non diftinguitur realiter a fua exiften-

dhutfna

tia: neque enim hee ambee. duplicem actionem

bus m

terminant, uf íàtis in Philofophia demonftra-

jm f« !

ur: cum ergo Chrifti himanitas habeat eticn-

'tlaln

t

4

1

248

Ds INCARNATIONE

tiam diftin&am ab eflentia Verbi, habet etiam

i

agl

J

diftin&tam | exí;ftentiam,

J

atiiet u

Proby. 1/. . Exiflentia creata & increata ne-

dj

cefTario diftinguuntur realiter: atqui exiftentia

(), i,

4

Verbi eft increata, zterna & neceffaria a Patre

|lgrrtt

folo; exfiftentia humanitatis Chrifli eft creara,

conüngens, libera, productaactione commu-

.Ego j u

ni omnibus SS. Trinitatis perfonis, cooperan-

| at

te B. V. Maria, quorum actio minime termi-

1;ro;'t€hone:

natur ad exiftentiam Verbi,

Eroco.

[ u

j

J

n[&&

Dico H. Affumpta Chrifti humanitas folà

Verbi hypoftafi fübfiftit, adeoque non recte

n D mll

dicitur, a Verbo affumptus effe homo.

J &tl

Probr, l. CC. Ephefinum & Chalcedonen-

j C

fe unam tantum jn Chrifto perfonam divinam

ne g

effe afferunt: & C. Generale VI, approbat,

BWT

que fophronius in epiftola dixerat, Pumaniza-

extlbet,

zem in l'evbo Dei,

1

non in feipfa babere propri-

hii

am exfeflentiam.

fatorm h

Probr.. 1.

Datur mutua communicatio

] proyrm,

idiomatum inter humanitatem & divinitatem

mitum h

Chriíti; homo enim dicitur Deus, & Deusho-

fimplcier

mo: talis autem proprietatum ac denominatio-

lI Quo N,

num communicatio non daretur, nifi deeffet

Dlto con

humanitati perfona

propria, ipfaque excidiffet

Amanits

jure propria familie, adlecta in. confortium

;

fenü non

|

divinz, effe&a domeftica Verbi, contuberna-

!

Charitim

lis Deitatis, in familiam eamdem infita, com-

l

tlQUs n

munem habens hzereditatem, tamquam unum

eum illa füppofitum. Ergo.

|I 1 Obj.l

L

Probv. I1[. fübfiftentia creata eft. fübftantia

U5 00n j

integra feorfim fans nullique alteri phyfice

| ïIUPfiam [uaI

juncta:

VERIBI Drivrur.

249

liber v

m F

jun&a: atqui humanitas Chriíli eft realiter ac

mcreata r 1.

fübftantialiter unita. Verbo: ergo non poteft

dici fübfiftentia humana.

æl eXi&eHm Í

Obj. 1. Cont. y. Concluf. S. 'Thomas di-

Vi D

ftinguit realiter in creatis effentiam ab exfiften-

& Cregi

tia. Ergo.

R. dif]

realiter ef-

. Ziit. Di&ingueä't

um N. fe-

fentiam ab exiftentia fecundum r

CO0pergn.

cundum obliquum C. Eflentia prout-connotat

TE Cermi.

fui productionem in tempore determinato, fe-

cundum hunc obliquum diftinguitur realiter

as (f

ab effentia preecifive & objective fümpta. — Hinc

n Tede |

in Deo nulla eft diftinctio inter effentiam

t hm !

& exfiflentiam , quia fineactuali exfiftentia con-

sicedonen.|

cipinon poteft: econtra entia alia formaliter fi-

m dirinm

ne acu exfiflentia repraefentantur, eo quod

- pprolu,

in fua definitione exiftentia

LURU

m folum po(ïïbilem

f

exhibent,

7 frore

Infl. y,. Atqui idem S. Do&or f&pe ait,

naturam humanam in Chrifto non habere effe

nunicatio. F

proprium,

& explic. $. D. difl. a[[umpt, ait,

Vinitatem

naturam humanam non habere effe proprium

['eusho-

fimpliciter, & ut quod C. fecundum quid &

minatio- |

ut quo N. Habere, poflidere, acquirere , fup-

i deefler

Eatenus. tantum dicitur

pofito conveniunt.

xcidillet

humaunitas Chrifti non'habere exiftentiam ; qua-

nfortiom f

tenus non exiflit fola per fe, i. e. non per fe

xubernae |

feparatim ftat, ur S. 'Thomas fiepius explicat,

(2 QUf

aliquas ejus fententias repete cap. praeced. ar-

Ym ünum

tic. 2. Obj. r.

Infl.2. In Chrifto eft unum effe tantum,

(ojfunta

alias non erit perfecte unum: fed fi humanitas

j pyi

propriam füam exfiftentiam habeat; e

runt duo

Q 5

effe;

n .

450

D1: INCARNIATIONE

effe; ergo.

xR« difl. Maj. eftunum tantumcfï'c

$tAt EI'

Tonni

ol

torale, perfonale, & ut quod C. eft unum tan-

tum effe partiale; fecandum exiftentiam & ut

(j o t

J

Q9 Dra

quo IN. ficut ex corpore & anima fit unum ef-

)

íe hominis exfiflentis ; etfi «o

rpus & anima

«t

ul

habeant diverfas effentias & exfiftentias

,

1taex

exfiftentia Verbi & ex humanitatis exfiftentia

'of

ei adjunéte exfiftir unus Chriftus: neque enim

j

J

ex effentia & exfiftentia vel fübfiftentia emer-

git compoimo phyfica ; fed mutaphyüca tan-

.lqu

tum.

zi Em

Infl. 5. Soh füppofito convenit effe; ergo

afur v*

fi Chriftus habet duo effe; habet duo füppo-

emdhr

fita.

. difl. 44at.. foli

füppofito convenit effe

Tithypul

fimpliciter, primo., períe, & wut quod C. ef-

lif.

f& (ecuhdum quid. & ur quó N. Hoc effe par-

Quee qonye

tiale eft e*mcmomm, Jllud vero eft toralefüp-

Wt E

pofiti.

ftt, erpo«

z2 Infl.

Erao eoucm ]ure dlcam , X dua—

OVentant

bus fubüüentns partialibus conflari unam to-

C

talem... . /V; /Il]at. Dictum jam eft, fübfiffen-

Ontrxi

tiam creataím in ,negatione unionis "confiftere.

moenm (

Igltur eo ipfo auod. alteri ünirur nature , defi-

0 & m

nit fubüfïenna creata. ,

In/l 5., Terminus generatlonls Marlæ V1r-

gmls éft humanitas Chrifti: ergo (i haec hu-

manitas non habet effe d1vmum B. VLI'O'O non

At j

erit Deipara.

3. difl. 4fnttec. Humamtas Chri-

"u eft terminus formalis generationis Marize Vir-

|

W-'Z N

pinis C. eft terfninus totalis N. Hic eft fuppoü—

tüm , ad hocenim generatio rerminatur: füppo-

4 H difcip

Fiimpyl

fltum autem eft habens naturam divinam &

huma-

1 Mij

|

Vzrn2] DiviNri.

251

l intomef

humamm Elgo B. Virgo eít vere Otoróxoc;

nümts

tiim &UL

Deipara.

Obj. 2. torit. 2

Cencl.

Recte dicitur efï'e

L üngm d

l5 ( an

hic homo plædefhnatus, uggeffer Filius Dei,

eroo etiam recte dlCltLlI'

hic homo effe affüm-

Dftas: je

[LIS

exfillent

g. NV. Conf Plædefhnano ad unionem

j

ypoüancam 1equ1r1t, ut homo PI'IUS rmone

lequeenim

TDtíà eme

in bypoftafi aliqua vage fübfiftat : affumptlo

qutem 6*(10'61€t, ut humamtas prlus naturà

h) Áica tin

exifteret in ahquo füppofito fingulari ac deter-

mmaro

" Ergo homo hic pote1at quidem pre-

die: erog

de[hmn, ut effe. Filius, Dei; non potuit au-

W fuppo

Onvent efe.

tem affümi ; nifi, ahquo temgore prlus habue-

rit hypoftafin creatám.

P

u C

ovl PL"ïidlcata funtlra

füppöf jtorum, ; ut

lo efen

que. convenlunt mr;uræ, tribuantur etiam füp-

qura

pofito : atqui. humanitas Chrifti dicitur affum-

pta; elgo etiam homo.

. difl. M.

Si non

& dim

conveniant naturz ur contradiftin&ze a füppo-

ünam to

firo C. Secus N.:Affumi convenit, naturae ut

fübüiflen

contradlfhn&æ a Verbo, uti eriam uniri :

nes-

onliffere

mo enim dneut ; quod homo uniatur füppofi-

, del

t0; & cum eo natüram componat.

àtie Vit

ARTICUI US II

, hec hr |

l 1F0'0 100 |

n Vexbum animam 7 covpus bumamm

its O

ajmnpfent T

larie Vit-

Tota J. Seculo II. Saturninus Simonis Ma-

[rppot-

gi difcipulus, cum Bafilide, alisque id

fupp()

pgenus 1mpoüoubvs docuit, Chriftum goz car-

*

xlï (am

!

aem bominis veram «5 animaim accepil[e , fed cum

fs

4

Ds INCARNATIONE

252

*mlhf )

I

qr

fola bominis figura. atque effigie veni[e, omia-

que ab eo [pecietenus. pevfe&la ; cujusmodi funt

]

Ini(i

n

li

za[ci ,

ambulave , videvi, pati: ut teílantur

| p*nk

Epiphanius l. r

adv. hares. c. 23. & 24.

1

s

"Theodoretus 1.

$

heret. Fabul. c. 4. Phila-

?;MC«JJ'I

,

n

ftrius in catal. 2.

i, M

4i.

Valentinus eodem fzeculo tradidit,

)mmjym'qn t

Chriflum in. fub[lantia covporis noflri non. fui[fe ,

Jfed fpirituale nefcio quod covpus de c«lo defeven-

hij t

ütiintia

tem, per Maviam. l'irginem transmea[fe , mbil

inde vel accipientem vel mutuautem.

Íta Ter-

n f

j a

tulianus, l de Pracriptionibus advers. he-

ret. C. 49. & 50. ubi ei Ptolemeum, Secun-

N t

fs ln

dum, Heracleoném, Marcum & Colarbafüm

!inariem

impietatis focios adjungit.

//I. Seculo eodem Cerdon Saturnini difci-

ftrids

pulus e Syria Romam venit Hygino Papa, &

lt fr

| li came fi

magiftri fui haerefim, quam Íipe ejJuraverat ,

V.t tefls

Marcioni afflavit.

Fuit hic Marvceioz Pontihis

ibim, c.

geneve Epi[copi filius, propter fiuprum cujusdam

H À

l/'irgittis ab Eccleffe communione abjellus afuo-

met patre.

di&us;

n

Terrullian. ibid. c. 51. Epiph.

hzer. 41. Hic prima Luce capita, quz funt

i T0j

i Heroms

de humana Chrifti generatione, expunxit. Ire-

neeus l. . contra heeres. c. 29.

b IV li

&i qud d

I/. Cerdonis & Saturnini nequitiam pro-

feffi funt Lucanus; fyneros, & Apelles. Ve-

Büoraj

|

T? & [&

rum Apelles deliravit , Chriffum ipfo defcenfu

VWl

AVL

fídeveam ffbi carnem u a&rcam contexui[fe:. 8

$n vefurvetlione ffngulis quibusque elementis , qu«

T

CTiptr

in de[cen[u [uo mutuata

fuiffent , im afcenfu ved-

| AT Coy

* didWe, 9 ff difpevfis. quibusque. corporis fui

1 üng v

! paï.

E

Vzrznz] DiviNi.

253

Wf: Uj

partibus , im/ c«lo fpiritum. tantum veddidi[[e.

"Tertull. loc. cit.

Vttod

Ut tel

F. Manichs&i affirmabant, Chriftum fuifle

0. &y

ferpentem illüm, a quo primi parentes noftrà

* 4. Dlb

in Paradifo deeepti fuerunt: eumque movi([onis

liberandas.

zempovibus veni[Je ad. auimas , mon ad covpora,

0 tridij

Nec fuiffe i cavne vera , fed femu-

!^fitj) f"W:

latam |peciem cavais ludificandis bominum [enfi-

d d.

bus prabuile, ubi non folum wmortem , vevum

etiam ve[uvvetlionem mentivetur,

Áuguftin. de

tife, ul

hares. n. 46.

Horum . auctor Manes fzecu-

ts Ter-

Nets, hg.

lo III. cum Perfarum Regis filium; expulfis

m Secon.

Medicis, a quibus fanari potuiffet; precibus

Colbin

füis fanandum fpoporidiffet, infante mortuo,

in carcerem conjectus, ac poftmodum e fuga

rmini d

retràctus ; Regis juffu vivus cute exutüs, &

0 Pips, (

i

poftea feris obje&tus interiit.

Eadem de Chri-

fti carne fentiebant Prifcilianifte fzeculo IV. &

cJUrayet 1

V. ur teftis eft S. Leo M. epift. 93. ad Tur-

1 P'onttie

ribium, c

TO

]uf afuo.

VI. Apollinaris , Graeci$, - Aero^ouvdpiog-

dictus, Apollinaris Presbyteri Laodiceni filtus,

, Epiph.|

ipfe veroejusdem Ecclefiz Lector, non vero,

Que fünt

yxit, Ire

ut Hieronymo vitebatur, Epifcopus, Secu-

lo IV. literis humanioribus apprime excultus ;

fed quod effer "T'heologie ignarus, & prom-

tiam pro

ptior ad fcribendum, orbem libris fuis imple-

les. !

vit, & Ecclefias erroribus fuis haud parum

ff

f

4j

1

nj Ü

contriftavit; ut SS. Bafilius ep. 72. & Hieron.

TE LA

l. de fcriptor. Ecclef. teftantur.

ii

Initio ajebat;

Chriftum corpus ex Virgine quidem fumpfiffe,

[m i i

fed anime vices. Verbum füppleviffe. Poftea

orporis 'Af

Catho-

".

254

Ds INCARNATIONE

hi i

Catholicorum fractus . argumentis , animam

:

gih

V natus

etiam Chriíto tribuit, fed fine mente,. quam

Gra&ci vo)y appellant: eo quod animze rationa-

hi

[

,

j

h

tn p

:

1]

[

lis loco Verbum ei fit.

Deinde eo deflexit , ut

Ícriberet, Verbum e c«lo conpus füum artu

Jun

1

j

(f

$

liffe, quod per uterum Virginis tamquam per

, Q

canalem transmearat: hanc carnem Verbo ipfi;

j

imo toti Trinitati confübftantialem effe: Verbi

QU

divinitatem circumcifam, cruci affixam , paf-

fam,; mortuam, & poft triduum a Patre fufci-

]

N

la

tatam fuiffe.

Hszc autem myfteria corpori

ii

Ws Seü

Chriíti folum apparenter & in fpeciem obti-

giffe; eo quod eflet impatfibile, , Ab(urditfimae

TR

Toa d.

hujus & contradicentis fibi doctrinz nuncupa-

bantur Apollinariftee ; fyzwfafle ; quia unicami

corum oj

in Chrifto naturam divindám ftatuebant: item

phdim;:

JDimoerite ; quod initio corapofitum "Thean-

Crili d |

dricumiex folo córpore & Verbo tanquam dua-

c

gudmn. n

bus portionibüs conftare dicetent;

nj fl f

Dico 1. Verbürti divinum animam & cor-

Atbl at

pus hurnanuüm immediate affümpfit..— Par; /.

fuwd; o

probv. Chriftus a S. Scripturá & Patribus dici-

donenl;

tur effe verus homio: ipíe Mar. 26. v. 58. ait:

?1//; rj

d jj

Tuiflis efl auima nea usque ad snovtem: legitur

habuiffe varias affectiones gaudii; iree; amoris;

Jurulq d

odiü: dicitur Ifài. 7..v. 16.

"Intequam. fciat

110

veprobare malum , & eligeve. bonum: . efürivit;

W E

jl

fitivit, fatipabatur, doluit.

Atqui fine anima

. Ill à

nec potuit effe homo; nec affectiones tales pa-

j

i [

ti: ergo Verbum vere affüumpfit animam hu-

Hd €m t

Nazianz.

manam , ut argumentantur Gregorius

75 Tem

epiítola

Gf

ä

"

D

Vzn2i DiviNr.

255

F

" anïma];

[

"

piftola duplici ad Cledonium

?EHIG, qm

. 8 Con&anri-

nus Pogonatus in edicto Fidei.

AT ratis|

Prob. 1. pavs. Jo; 1. v. I4. dicitur, Zr-

) GHGX:J; T

um cavo fatium, Mat. 1. v. 1. & 25.. Luc. 2.

1Anz* v.7. Rom. r.v.3. Galat. 4. v. 4. diciturFilius

Tiquam pe

Dei factus & natus ex muliere Virginé fecun-

| Verbo il

dum carnem, cx femine David, filius Abra-

efe: Vr

ham & David. z.'l'imoth.2. v. s. & alias dici-

[

;

MD, p

tur ab Apoftolo eíle 5omo (inilis nobis, &

Patre of

tentatus per omnia absque peccato: legitur in

if Corpori

Evangelis fuiffe paffus, mortuüs, faétus re-

Xiem obi-

divivus; ' Sed hacc omnia falía effent; fi appa-

bïgï&üïxmæ |

tentem.tanrum carnem affümpfiffer, aut a no-

y füncip.

Ítra alienam. ^ Ergo falfa eft illorum Haereti-

qui unic

corum doctíina , & merito damnata a .CC;

Itt: il

Ephefino j actione L. Ubi approbatur epiftola

üm Then.

Cyrili ad. Neftorium, quz incipit: /uzelligo

um du

quosdam. in qua ira legitur : Zffevámus F'evbum

anitá febi fecundumi bypoflafüm covue animatá va-

m&or finali animá, zmexplicabili, incomprebenfebila-

. Purt]

que mode bominem facfum. item a C. Chalce-

idd, doneníiy actione 6. in fidei expofitione: oce-

; 3p. dit:

mus, eumdem-Deum verum , eg bominem veyum;

;kpur eumdem.ex amima vationali $g covpove. .confub-

;uui flauialem Patvi [ecundum Deitatem , cou[ub-

um d

aptialem . nobis eumdem. fecundum. | bumanita-

eun; - Zem.

FEadem repetuntur in 'C. Conftanti-

fine animi

nop. II. & NNiceno IL a& 7. '"Tlolerano L

e5 [ Di«

Hifpal. II.

;

inm lu |

l

Eadem tradunt Athanafius lib. de Incarnat:

E

; r

Verbi , 'Tertullianus lib. de

&

Cfame Chrifti ;

4

V,

g

3j

PP cfæteri.

Con-

|

256

D& INCARNATIONE

Coufirm. 1. Expediebat, ut Deus peream:

jj

i

dem naturam daemonem vinceret, quam ipfe

gt r

in Adam vicerat. lIraAug.l 13. de Trinit. c.

18. de effentia autem humana eft corpus.

fl Den

2. Chriftus in corpore noflro debuit pati;

i n p

exempla virtutum nobis oftendere, & corpus

gn n

noftrum debet confisurari corpori claritatis

gmul d

ipfius.

lgitur finis, ob quem miflus fuir re-

sisano:

demptor; tale corpus exigebat: nec enimi

p m

1

animas íolüm ; íed corpora etiam erat re:

Tibn at

dempturus;

masdnp

Dico [[. Quóoád affüniprióném partium

d r

li? aliis fünt priores ordine nature: eo quod

um ld

aliquae fueririt aliis quafi caüf&e ; car Verbo uni-

E

tz fuerint. 1deo a S. Thoma q. 6. triplex hic

&anim,

ordo flátuitür. I. Ordine cohngrüitatis anima

eum dl

rationalis prius affurnpta fuit, quari cáro: hoc

fen

enim ordinre naturà priusunitur quod eft caufa,

Vinione i

ut congruum fit uniri aliud: atqui non decuif-

Vnio um

fet, uniri Verbo catnem, nifi forer. humana ;

inone pa

neque animam, nifi forer intelle&u praedita ;

Titit Qun

ut habent Synod. VI. act. 18. Edictum Con-

ftantini Imp. — Gregorius Nazianz. Orat. 35.

0j i

& 51. Damaícenus l. 3. de Fide, c. 6. Hinc

Ti fatio

ficubi legeris; carnem mediante anitma fuiffe

p ]

r A

affumptam; hoc dumtaxat fenfu id accipies

quod prius natura convenerit, aífümere ani-

«( r

inam, quaim corpus.

[j

MLAT|

Í

IL. Secundum ordinem intentionis, natu-

, t f

rà prius aíffumpra fuit tota humanitas, quam

|Lunig V

j m i

