tiam profectus, fiibi Cajum eegrotum fortui-

EU

to reperiat & fanet , non dicitur Caji gratia

i

At As

N

Moguntiam profectus: aut Rex in civitatemi

& ftip&-

-

1 Drad

aliquam cum ingenti pompaaulicorum

toru

[

*

I

.

Vrnbi Drivixr.

IB8I

TM

torum ad oftentandam majeftatem fuam inpref-

trnu fj lf;'

füs, non dicitur amore civium eo venifle ,. fi

dowtj g

incendium, aut feditionem ; qtyæibi forte ori-

* (

untur, extinpueret.

MR d

fententige f'oiida

Ttnationy

Ob;.2. Affertores hujus

Scripturarum SS. auctoritate nituntur.

Prov.

Deccatum,

' deadya

8.v.22. Sapientia eeterna ait: . Dominus. poffe-

dit me'in imitio viarum [uavum , antequam quid-

! Cfera d

lm venn

quam facevet a. principio. &c.

W. IV.. Affumpt.

Quid de lectione Graeca LXX. Interpretum in

* qmo né

illo loco Prov. 8. tenendum fit, ediximusfup.

O not «

c. I. a. 9.ad inft. r. Obj. r. pag. 91. Undeet-

QILCORITED

am conítat, non accipi illum textum de verbo

| ol a

Incarnato, íed de Sapientia increata, quam

nf u x

elim Deus poffedit. principium vie fue feu ope-

: 4l enm q

rum fuorum , azze opera fua ab eteruo.. 4 fce-

Ton dar t

culo, feu ab serernitate, principatum temui , aca-

st Qui

fpite ante primordia terre , ut. hebrea lectio ha-

dfit; qui

bét: & confentiunt illa Joan. 1.

Jn principio

fopter p

erat. Vevbum .

; fadus d

Omnia pev ipfum fata fumt.

Quodfi eundem textumad Sapientiam Incar-

decretaed

natam trahere velis, dico, Chriftum fuiffe

i5; d.

Principium feu caufam reparationis & falutis

? Chifti

noftre, quod eft opus Dei nobiliffimum: fuif-

m, b

Íe virtutum omnium prototypum & viam;

ropter l

qua nos ad Deum atque immortalitatem ad-

Jefinde &L

ducit.

Eamdem Sapientiam ; 'ut habetur

x ar.Cor. 2.

v.7. puedefmavit Deus. ante. fecula

Yrom iort«

àn gloriam noflram ; íed de Chrifto erucsfixo pro-

(j gmia

teftatur Apoítolus fe loqui, qui quidem ab eter-

n at

nofuit predeftinatus ; fed non nifi poft lapfüm

of

Adami pradeflinari poterar.

torum

M 3

Tuft. 1.

Drz INCARNATIONE

D

182

gt h 0/'.'

Infl.1. Eccl. 24. v. $. Sapientia dicitur

priümogemta ante. omuem. creatuvam .Colos. 1.

v. 15. I6. Chriftus appellatur , przmogemtus

| l i

(v

ln

i.

ommis creatuyce: quomiam i ipfo condita. fumt umi-

verfa &c. Rom. 8. v. 29. primogenitus ex anul-

u

ell

zis fratribus, &c, . Exgo $. N. Conf. Ambrofius

TO

l. 1. de Fide ad Gratianum , c.6. ZLegzmus ; in-

quit ; gemitum , quia Pater dixit: Ex utevo ante

(

luciferum genui 165 legimus primogertum Filium,

n

legnnus . unigetitum : primoyemitum , — quia, uemo

aute ipfum: unigenitum quia uemo pof! ipfum. . Ya

| d

NI

etiam exponunt Epiphanius , ''heodoretus, &

(s

PP. alii plures.

Qui vero cum Hieronymo

1303

[

putant, ifta de Chrifto homine dicta fuiffe,

quht, (

U

vocant eum Primogenitum excellentia, hono-

mf

re ac dignitate: ficut Ifraél Exod. 4. v. 22.. Et

C 214f m

David Pf. 88. v. 28.. Item Ephraim. Jerem. 3 t.

fiturum &il

F u

v. 9. Et Job. 18. v. 13. dicitur prmogenita mors,

i. e. funeftiffima. Ifai. 14.V. 30. primogeniti pau-

f T

Dicitur item Chri-

erum , h.e. pauperrimi.

Q at

ftus pvimegenitus ex multis fratvibus , quia ipfe

W

[

i

eít filius

b

ei naturalis, ante omnes homines

i

i

predeftinatus ad filiationem , dnionem cum

..:Jmhüy

Verbo, ad gratiam & gloriam, eftque exem-

f

A

n

plar & finis electorum. Auguft. L. de predeft,

"

A

Ganéb c.^15;

T

Jufi 2. :Chriftus dicitur finis omnium 4

jü

creaturarum: . Hebr, 2

Propter quem omtia as

Ev Coloff. 1. v. r6. ubi Vulgata habent, ormia

i hum

per ipfum &9 in ipfo condita funt , Greci ita le-

A

"

ü

nt: u 7rávra, d'i auroU 9] eio avv Ex Tig at

h OPOIRS;

] Q & n

É

rgo Chriftus prius intentus fuit, quam res ;

cecterae.

) If

*

i

D

VengBI1 DiviNr.

183

It ii

cetere. Bs Difl. , Aut. Chriftus eft finis rerum

) ,COIOS. l

roductarum C. productionis rerum N. Decre-

Drthtee,

tus fuir Chriftus primo proprer hominum fa-

Hf

lutem:; poftquam vero decretus fuerat, ne-

VAUE ey m

ceflario caput hominum & Angelorum extitit ;

Aebrofs

eo quod eíles Dei Filius & haeres Patris.

HAfimg;i

Qu fola mens erat Patrum Sardicenfis Con-

A MY g

cilii qui contra Arianos potiffimum contendz-

fit F

banr, Chriftum non efle mneram creaturam,

(l t

fed verum Dei Filium Patri confübftantialem;

fun. T

& ab &terno penitum.

1. Ireneeus

us &

Qbh;. 3. Au&toritatem Patrum.

'&TOR&'IUO

l3.c.3. Cum, inquit, preexifleret faloaus,

d& Cf

oportebat , quod e [aloaretur fieri, ut mom vacu-

lenüa, hono.

um fit falvaus.

2. Auguftinus l. z. de nuptiis.

4* 2l

€. 21.ait, matrimonium etiam ante peccatum

i Jeremar

futurum fuiffe Sacramentuim maggum 1n. Chriffo

p m

? Ecclefiz, ut dicitur c. $. v. 32. ad Ephef.

'mogaz//!z])fmn

Cyrillus Thefauril $.c.8. Prefundatur , in-

'jem Cl

quit, agfe 7os Chriflus, €g im ipfo mos omnes [u-

; qua ii

peredificamur. idque ante umtium mundi im pre-

5 hominá

fcientia Dei , &c.

Ergo' . JV. Conf. /4d 1. .

S. Ireneum hoc loco folum de Chrifto ut Deo

m CUt

que d-

loqui: diferte enim l. . c. 14.. docet; Chri-

ftum nullo modo venturum fuiffe,.íi Adam

je prædeit-

non peccaffet.

Igitur S. Doctoris fenfus hic

s omnium;

eft; cum, previfo lapfu; fuerit ab zeterno de-

( awu.mlï

Acretus falvans, atque etiam ab eeterno extiterit

enr, o

Verbum cauíà omnium & potens omnes falva-

j ia

"

re, oportebat ad executionem aliquando pro-

YVl

[

&edere,; & mundum, hominemque qui falva-

u

l Qam FCS

,retur, fieri.

Hanc effe lepitimam interpreta-

a

M 4

tioncm,

.

"8

Dzr INCARNATIONE

.

P

tionem, liquet ex Adverfariorum' doctrina,

.-lm

Q p

qui tenent; Chriftum ut falvantem , non prz-

Ti

I

Ti

extitifle; neque in carne paffibili decretum fuif-

n Ni

Íe ante decretam mundum ,. aut previfum

li

peecatum.

|

Z4d 3. X S. Doctor ait quidem , conjugi-

l

PT

l

um in ftatu innocenrie fuiffe vinculum viri &

fcmine, quod poílea Paulus Sacramenmtum

magaum ii Cbriflo 67 Ecclefia, appellavit: non

r

]ym d

|

tamen ait: Auguítinus, matrimonium füturum

fuiffe fignum conjunctionis Chrifti & Ecclefiz,

J

t

fi homo non fuiffet peccáturus.

' plüatm q

i

"d 3. &.. S. Cyrillus vult; Chriftum pree-

f tT

fundatum effe ante nos, quia definitus eft. in

finefne nl

n & b

divina providentia, non ante previfum no-

ftrum peccatum , fed antequam ac&tu peccare-

edlur,.

mus, & eo folum fenfu benedictio maledictio-

telanti; X

nem antecetfit.

Unde quod poftea utitur fimi-

t qül

litudine architecti ponentis firmum fundamen-

m, & hr

rum, in quo domus, fi ruat, recdificari pof-

p

fir, non vult ipfum decretum effe ante pecca-

4 Vi

tum (ibi enim agit de Chrifto quatenus per

t dban

eum falus humana reparari debet, atque adeo

| i f

"

ut paífibilis eft, cum tamen hoc adverfarii

;h

i

:

nolint) fed tantum ita fundamentum fuifTe no-

(

i

As

Íftree primze juítificationis, qua per gratiam a

Deo liberai fümus, ut filaberemur, repara-

| m

Ia

N

i

riin ipfo poffemus: £ //, inquit, zm ipfo pre-

lt

varicatioe cadevemus , — im. ipfo vuvfus veuevave-

Bu

3.

Sed paucis verbis totam hanc quafítio-

j [

nem decidit idem Cyrillus l. 5. de Trinit. ante

1 -T ilim.

3

4

medium: S; gou -peccrl[eng , üeque fathus e[fet

FRCR n

oU5

x

*

|

J

|

L]

Vznmsi Diviwir.

185

Eece

u dO&ring1 ,

wobis fimilis ; ueque. fuffimuiffet. crucem.

h ROt p

utrumque negar futurum fuiffe , & fübftan-

"Eetum ff

tiam Incarnationis , & patlionem,

Ruperti

- D'viftn

fuffragium Reinaudus notat hic non effe cu-

randum, cum fit unicus, in hoc pun&toincon-

b tonj.

ftans, & PP. füpracitatis multo junior.

lum v

Ob;. 4. 'Fheologi fiepe inveftigant. finem

CH

myíteriorum , qui'a Deo revelatus non .eft.

ivit: g

Ergo falfüum eft argumentum 1. conclutionis,

t füurm|

nihil de myfteriis afferi oportere, nifi qued re-

Dodelg, "

velatum fuerit.

x. JV. Couf, Quando S. Scri-

tura finem nullum operum divinorum expri-

ttum p

mit, recte Theologi aliquem indagant; cum

Ws el i

fine fine nihil a Deo fiat.

Cum vero Scriptu-

vevum m.

ra & Patres finem aliquem myfterii clare

i r

edifferunt, & eum íolum fuifle &nem pro-

o maledidi

teftantut ; bona methodus exigir, huic revela-

itttar r

tioni acquiefcere, & non alium comminifi fi-

fundam-

nem, & hunc ill

ferre.

i adequare, nedum pra-

:

iücari p

& D

Jufl. Scriptura & PP. illum folum finem

ATEDUS Ddf

volunt ac debent exprimere, qui nobis finere-

tque adeo

velatione fpeciali innotefcere non poterat.

adverfti

Atqui fine fpeciali revelatione poterat innote-

faiffe : |

fcere, excellentiam hujus myfterii fuiffe inten-

mtam 1

tam ut finem , etiamfi Adam non peccaffet:

N

Ergo non erat opus hunc finem a S. Scriptura

ifpay eexprimi. E excufationem iftam frivolam me-

j r

zito Haunoldus appellat, & JVegaz sziz.. Excel-

lentia Incarnationis nihil neceffitatis Deo intu-

x u- [

"Tron n

.it, ut illam decerneret, aut omitteret: Sier-

(f ,goexila raione decrera fuiflet; non.poterat

u ve

M5

nifi

186

Dz INCARNATIONE

*

i

nifi ex fola revelatione nobis conftare.

At-

j

u

i

enim S. Scriprura & Patres folum peccati re-

medium ur finéem Incarnationis nobis incul-

[

]ror

cant, ac preterea negant omnem alium finem.

M

p

Ergo evidens indicium habemus, finem pri-

marium alium commentum effe.

yetm u

pre

Ob s. Non prudentrer ordinatur majus

| gr leï

j

UM

It5f

bonum ad minus: Sed Chriftus infinities ex-

cellit omnes homines ; ergo non potuit tantum

j äïuerig.

n

propter horum falutem fuifle decretus. & Df

À4. Non prudenter majus bonum ordinatur

às QU

ad minus tamquam ad finem ultimum C. ram-

A dQ Q

quam ad finem intermedium N. Finis ultimus

| niràt, u

eft gloria Dei, ad quam Chriftus ip

1 nienmm

natur.

ife ordi-

lum Pa

Iufl. x.. Medium minus amatur quam finis:

j quaolum

at non poteft dici; quod Chriftus a Deo mi-

nmpini

nus, quam falus hominum ametur.

.« |

&. Dift.

|

tf d

I. Propos. Minus amatur quam finis ultimus

M4 h

fimpliciter C. quam finis intermedius fu/diff.

t m

]

fi fit medium ex natura íüailli fübordinatum

C. fi fit medium , quod ex abundantia clemen-

W

lul

Jl, )!

q

tic ordinatur ad finem divinz pietatis & alia-

quí

rum perfectionum manifeftativum , minus

Qd

amatur, quam finis ad quem conducit N. Ita

X

&

fit

Deus Angelos ad noftram cuftodiam deftina-

li

vit: medicus pauperi zegroto fervit : Rex per fili-

NT

um füum oppreffze provincise füccurrit.

* 6p

Jnff. 2. Exgo adventus Chrifti effet bonum

g

occafionatum : Chriftus paudere Ípeculative — g

V

]i

BN

i

poffer de peccato ; quia fine hoc ipfe nonfui& : ij

A

4f

bfurda '

fer fu;urus: hec autem Catherino ita a

viden- «

L

D

VrnBi Diviwr

187

i d

videntur, ut fcribat, effe indignitatem abomi-

Pt

nandam , dicere, quod Chriítus jroptev 3os

0bf ingj

bemines €g. proptev moftvam . [alutemtit productus.

m finen

pB./4d.1. Íncarnationem non effe bonum occa-

lm pr.

fionatum proprie, quaíi fortuito & preeter

mentem agentis nobis obtigerit: Sed impro

c

ür m

prie; quod previfo Adami lapfü Dei Sapien-

TLl G

tia & bonitas miferiam noflram tali medio fub-

AUE fantüm

levare. voluerit.

Unde patet Ye. ad 2.

Quod

: &j

Chriftus leetari debeat de Sapientia & bonitate

ordinatür

divinay cui füam miffionem debet; non vero

m C em.

de peccato; quod Deum magis ad vindictam

us utimis

movebat, quam ad bene faciendum. — Catheri-

s t od

ni cenfüra non tam nos petit, quam fymbo-

lum Patrum.

Illi B. Bonaventuram oppono,;

Fquam f

qui noftram fententiam judicat effe mapgis con-

a Deo m

fonam pietati fidei, magis quoque devotionem

2

accendere, & Deum plus honorare.

Qs vlrimi

Jufl.3. Ordo exigit, ut prius eligantur,

ios iij

que fünt propiora fmi: atqui Chriftus pro-

ordinatun

ius ad Dei gloriam accedit; ergo prius de-

ja dlemet-

ebat eligi , quam cereata cctera.

Bo Dljf

j & dii-

Ma

quz fünt fini propiora ordine cau-

, fs

falitatis C. ordine dignitatis IN. Porerat Deus

i N. T

velle gloriam ífüam, quae ex noftra confequi-

n delun:

tur beatirudine , eoque noftram juftificatio-

nem, tamquam medium propinquius referre;

x

i.

T

»ac poftea Incarnationem decernere: que licet

ex fe perfectior fit, eft tamen medium remo-

(er um |

pv

tius ad divinam eloriam per hominum falutem

i

fui 1

j

|

- .obtinendam.

fenon

j d

ARTI-

Af :

|

Drz

188

VCARNATIONE

lum

ARTPICULUS'IIT.

n

H

)

.arqläf

Ya

Decretorum. divinorum. quoad. Ferbi econo-

L

Ü

miam . ceovdinatio.

1 [ril

?Eïä

Ota. Quamvisexfiftentia Chrifti, hominum

j [ D

Y

W

Af

& Angelorum uno inftanti a Deo. decre-

hp

ta fit, tamen juxta noftrum cogitandi modum

Sumd

^

in divinis decreus diftinguimus figna rationis

o

aliaaliis priora, non quidem ex ordine, quem

Dei decreta inter fe habeant; fed folum ex eo

stv

ordine quem inter fe tenent res a Deo decre-

M

freben

tw, ita ut id a quo aliud pendet, dicatur prius

decerni, & quod ab illo pendet, videatur in

(ido i

pofteriore figno decerni: quod vero non pen-

ned

| .. (giit

der ab €o, cum quo eft connexum, decerni di-

catur in eodem figno.

Nos ordinem figno-

fentits n

rum iftorum in decreto Incarnationis ex fen-

! nop if &

tentia S, Thome breviter exponemus.

v 4cm1 Det

Dico. Ordo decretorum divinorum quoad

j fuj[ l

Premif-

!

W

ceconomiam Verbi eft, qui Sequitur.

J

fis iis quae Deus per Scentiam . atelligentie fim-

iv

'à ]

jlicis precftare ac permittere fe poffe novir : &

E?nl;

fhm

quce per Sczeztiam Mediam ex his vel illis cir-

mpgl

cumítantiis in materia prefente conditionate

I

T

lj

furura vidit, decrevit L. creare cum hoc Uni-

"u

AU

B

verfo Angelos, Homines ad finem füpernatu-

«Ior

ralem: Adamo caterorum hominum capiti le-

Tun i

gem peculiarem ferre, cujus obfervatio aute U

A

violatio omnes ejus pefteros bene aut male af-

Il

ficiat: permittere peccatum Angelorum &

"Q Præfdm

Adami commune humano generi.

II. Scienia,

(s

vifions Deus intuetur ruinam & damnationem.

'a] Virg(

CcacQ^

[

Vznsai Divixi

189

cacodemonum, prevaricationem Adami ejus-

que culpam pofíteris ipfius omnibus etiam

li tj

B. Virgini Marie imminenrem: item eerumnas

cnasque cateras genti humani inde even-

i) hominum |

turas. III. Deus humanigeneris mifertus Chri-

80 d.

fturn in peccati medelam decrevit.

IV.B. Vir-

( modtm

l

inem Deiparam decrevit ex meritis Chrifti

11 Tationj

j

ii füi eximere ab originali peccato; quod

Ine, quem

ceteroqui debebat incurrere.

V. Reliquos ho-

Ài er .

mines peccato oripinali inquinatos videt, ac

)9 decre.

B. V. Deiparam Chrifti gratia preeventam &

dcm yis

finelabeconcepram. VI. Intuetur fatisfactionem

vilur

a Chrifto exhibitam & remedia lapfis homini-

1 Wg.

bus parata. . Éx /ifce

; m

. Conficitur L. Gratias Angelis & primis Pa-

dinem s

rentibus noftris ante ipforum lap(um collaras

non fuiffG ex Chrifti meritis: nam cum . illee

Is ex &t

J»

Adami peccatum, ex cujus occafione Chriftus

um quod

decretus fuit ut paffibilis, anrecefferint, etiam

Dremf.|

preedeftinationem venturi Chritti patlibilisantei-

(gaz!iæ f

verunt; quire ipía nihil meruit, nifi paffibilis.

: novit: &

II. Eamdem tamen primam oratiam pecca-

d lls ci-

to amiffam, poftea primis Parentibus reftitu-

mditiontte

tam eX Chrifti meritis fuiffe: nam oratice illius

| hoc Unt- |

reftitutio peccatum ipforum, & previfa Chri-

[upernatt

fti merira ac mortem fübfequebatur.

Nullum

n apiil |

igitur gloriee gradum Adamus in czlo habet;

m z aquam Chtifto non debeat.

r mtt

7/. Iucarnationem a Deo praefinitam fuiffe

yelnm &

ante prefcientiam peccati originalis reipíà

T jura

fingulis contracti, a quibus contrahitur: ficut

amtonet

tnim D. Virgo per gratimm Redemproris àb

«

grigt-

199

Drz ÍNcARNATIONE

.

originali peccato przefervata fuir : ita alii etiatii

i

gdgn

j

li

preervari potuiffent.

Ergo decretum re-

Aemnym i

demptionis prius erat , quam peccatum primi-

l

genium contraxifle preevidebantur.

[ ll

m

(

Qbh. Ex hac decretorum . ferie' fequitur;

u

Chriftum effe ultimum predeftinatorum; cum

!

tamen illorum fit caput. — Probr. feg. Finis eft

Adam

prior mediis: atqui Chriítus eft tantum decre-

tus ut medium ad predeftinationem hominum:

«t

ergo horum pradeftinatio prior eft Chrifti

frimi

m

predeftinatione.

B. IN MHlat. 74d probat. difi.

inin. Chriftus eft. decretus ut medium ad ho-

iütcola

ininum predeftinationem acceptam improprie;

j CX

quatenus dicit praeparationem mediorum uni-

Tiim

verfalium ex generali , antecedente & ineffica-

L

ci voluntate Dei falvandi omaes profectam C.

i.

ad predeftinationem proprie acceptam, prout

WUTTU

complectitur gratias victrices & decretum efhi-

lu G.

D

cax falvandi electos IN. Deus quidem prius vo-

TUIYQUS Veff

luit redemptionem & falutem hominum gene-

i

du

ratim, quam Incarnationem ; fed voluntas ifta

j

n lu

eft antecedens & communis toti humano pe*

^ (

yilit

neri.

Econtra preedeftinatio eft efficax & par-

1

n

ticularis ozdinatio , qua certi quidam homines

ij

(l

ad vitam seternam deftimantur, qua. quidem

»

MU

poft decretam Incarnationem demum ftatuitur.

j

Ieitur in divino confilio 1mo decreta fuit hu-

i

M

mani generis redemptio.

2do. Incarnatio feu.

Ü

predeítinatio . Chrifüi.

3tio. Pradeftinatio

Uü änhr

quorumdam hominum.

Chriftus itaque pree-

t nols

A

&eftinatus eftante omnes homines; non tamen

of

"Mi

ante Angglos.

Quamquam etiam horum irt:

Aito cm |

quitr

z

[

V

Vrnai Diviswir

191

ld j

- n.:xitu vere dica

tur primus prede[tnatorum,quoad

Tetüm s

' excellentiam; Chriftum enimeffe , & effe pra-

Tüm priy.

deftinatum idem eft: cum Angelorum praede-

ftinatio gratia fit alia ab illorum exfiftentia.

£ frqti.

Juft. 1. - Secundum Apoftolum .Ephef. r.

)rum; [a

V. 3.

Deus "beuedixit. nos. im ommi beneditlione

j. Finisdi

Jpirituali i. éeleflibus in Chriflo. . Atqui. gratia

füm deqr.

innocenti Adamo collata fuit benedictio aliqua:

honainum

eroo hac etiam in Chriflo fuit nobis collata.

[e]

&F Chri

E. Explic. verba J pofl. benedixit nos in Chri-

f:'ï(]//i?f j djt

fto omni benedictione, que ante maledictio-

um « ho:

nem fuitcollata IN. quae fuit data poft maledi-

Linpropts

&ionem C. Mox enim fübdit: 7 quo babemus

Aüprm rj

vedemptionem pev. Sanguimem. ejus.

Secun-

t & ndin:

li

[f

[

"

dum beneplacitum ejus, quod propo[uit im eo: in

pn

dz'qufz/?ltz'one pleuitudinis | temporum , iuflauvave

f p

TCCU Gl

omuia im Chville, quee im celi $g que in f"

fant.

Grec. dvaxepaAaidoaSai. quod Hie-

m prüsve|

ronymus vertit, veczpitulave, renovare, re-

Inum pcns

dordiri , reftaurare; dvaxTíGaw ,. &xaya^ a d -

olpntas 1

y&v.. Hinc Aug. Enchirid. c. 6». — z Chriffo

Imano gt

anftauvantur , que im celis funt , cum id quod in-

ax Arpit-.

de im J4ngelis lapfium eff, ex - bominibus vedditur.

) liomines

Jnflaurantur autem que im tevvis fuzt , cum ipfi bo-

g quem

tmines, qui predeftinati [unt ad eternam vitam, a

; r

covrüptionis vetuflate renovantur.

x für i -

Infi. 2. Sententia ifta videtur repu

nare C.

amatoft

rident. Secundum quod Chrifti

gloria eft

;

xdelinzo

cauía finalis noftre juftificationis.

Bt.'N. U]t7f.

qugepe-

Ex noftra fententia, juftificatio hominum eft

monaimel

finis exfiftentiee Chrifti,' ubi homo eft finis cui,

od

jüftificatio ejus

hrifti

s p

.

ïfinis 4ui: deinde gloria.C

finis

D& IxcABNATIONE

.

105

j

qm44

finis eft noftre juftificationis, nimirum Chri:

al 1

ftus finis czi ,

loria ipfius eft finis quj. Itacum

u

medicus aliunde accerfitus ad curandum Prin-

[ L.Jmä

cipem venit,.alias non venturus, finis cuz hu-

[

jus adventus eft Princeps; finis qui falus Prin-

y

fi

j

cipis: medicus viciffim ex hac curatione fpe«

rat pingue honorarium, quod eft finis qui , ipfe

s Clv

i

9 l

vero finis cur.

Ubi duo fünt fibi muruo fines;

n

W

u

fed refpectu diverfo.

Infl. 3... Chriftus etfi pofterior Patribus Vet,

üi

.'J*CICT-'."JHN

|

'Tett. eis tamen oratias promeruit? ergo etiami

f m

o

[oy

ratiam Angelis & Adamo inno-

h

potuit mereri

] Sïm

JM

j 1

centi collatam.

R. IV. Ceuf. . Gratiee Patribus

^ tin, v

fuerunt datz poft lapfum, & intuitu Redem-

| lionem ay

ptoris jam. decreti, qui folum tempore erat

Tsinfpor

pofterior: econtra pratice Angelis & Parenti-

al Pa

bus ante lapfüm datee non tantum precefferunt

Chriftum exiftentem in tempore, fed etiam

i fyore i

RT U

ut exiftentem in Dei prefcientia & predetti-

i, u

natione.

Quapropter cum S. Fulgentius]. 2;

!

ad Thrafimundum, c. 3. & S. Bernardus. ferm.

TUCTI

22.in cant. ait: Qui erexit bominem dedit flamti

"4npgelo , ue laberetur , hoc folum volunt, quod

Chriftus, qui ut Homo Deus hominem re-

"1

!

flauravit; Angelum ut Deus a lapíu fervavit.

10d clarius exprimit idem Bern. Ser. 1. de

||

di[lm'. ü;fj &I

Circumcis. Jem €9 .4ugeli falvatov £ bomitüis;

fid bominis ab. Incavnatione , "Augeli ab initio creaa

1 COH!'CQL[; Y

* atl

?ure: ergo fecundum Bern. non eft falvator

Rn As

Angeli ab Incarnatione.

Jufl. 4... Adam adhuc innocens fidem e& re-

(ütndo, at

velatüone habuit Chrifti venturi, ut tradit S.

o Qu

"Fhorm:

z

VrnBlI DiviNi.

193

ittt C

;17."h0m. $.2

U. lag

.Q: 2:a. 7. & 3. p. q. 1. à . ad $.

Ergo etiamfi non peccaffet, Chriftus venturus

um Dris

fuiffer: nam revelatio illa non poterat effe fal-

nis oj

fa; & cum Adami fides a futuro peccato non

fülos B.

penderet, poterat non peccare; & tamen in

ra;ione f

Chriftum venturum credere: & confequenter

ts qj, p

caufa Chrifti venturi non erat redemptio Ada-

luruo fins

mi peccato lapfi,

R. 7. .4ns.

Nam utrum

Adamo tunc Chriftas revelatus fuerit, admo-

tibus Vi

dum incertum eft.

Merito Gen. 2. v. 21. illud

&t00 m

Hebr. 201m Vulgata, Soporem, reddit &

(dmoinmo:

Q Pab

Symmaáchus x4gor & licet LXX.. Z1eaci , ver-

um Nedem

tant, vox ramen 9raca écf/a//t, proprie emo-

ïQmPOVQ Rn

tionem aup alienatiónem mentis fignificat ; qua-

Is & Pa

lis in fopore hominibus fólet accidere.

Quare

Dracefenot

ad Patrum auctoritatem füfficiet dicere, Adamo

in fopore illo cornmunicaram fuiffe confufam

« d ein

& pradeli

quanidam cognitionem füblimis cujusdam my-

flerii, & aréte conjunctionis Dei cum homi-

Bentits l4

düs, fern.

ne, ab(lrahendo ab Incarnatione.

Quod fi

dt'dlf fdii!.;

etiam iíta fuerit illi tunc revelata, zibilominus

ANegamus, Coufequent.

Adamus & fortaffe Ari-

ant, quo

nnem Ie:

geli aügmentum gratie acceperunt per fidera

in venturum Chriftum , non uf hic erat cau-

j fv

fa ejus meritoria, fed prouterat objectumcre-

Ser. 1. &6

ditum: Quo fenfü augmentum gratiz etiam

& hum

coníequi poterant, credendo venturum olim

j initiu t

* ^ Antichriftum.

Licet ergo fides im. Chiftum,

eft f

!

[

quam Adam in ecfítafi accepit, fimpliciter lo-

uendo, ex Chrifti meritisdari potuerit; cum

hn

zuls

-wenturo Chrifto quadantenus fuerit pofterior :

!

.

Thor.

pro-

Dr INCARNATIONE

.

194

(f

f poüül

probabilius ramen illgex mera Dei liberalitate ;

&

fine intuitu meritorum Chriíti illam fidem &

lonittt

confequens

o

O

ratiee auginentutm nactus eft.

Chriítrus enim nihil mereri voluit nifi ut re-

i gucqnver

ldv

t

p

demptor, quia hic folus adventus ejus finis

qU€F

D

erat: non poterat autem mereri ut redemptor

flerant :

narni

dcoent

pratias, qua' peccatum prace

gl dub

quidquid praecedit peccatum; et

jam gratia'm ü

Ceterum fides

J o

peccato liberantem antevertit.

f

illa Adami bon pendebat a futuro peccato tàm-

vU

quam ab objecto, eo quod Chriftus venturus

T LURLM

at t

folum illi revelatus fuerat, abítrahendo ab ad-

ventus hujus caufa & occaáfione: erat nihilo-

J u

Tnem b ln

ininus peccatum conditio , fine qua revelatio

de venturo Chrifto facta non fuiffét.

Pldlen.

Deo conian

Comventnt

ARTÍICULUÜ S.IV.

; .*m D

Utnrum Incavnatio fuerit conveniens Deo -

t j )

IOra. Hic non difputátur , urrum Incar^

IT

j

natio Deo negative convenerit, hoc eft

U 1f

nullam ei indecentiam adfetat: nam quod füm-

1 CH

ma bonitas & Sapientia ftatuit & exíequitur ;

non nifi honeftum effe por&ft.

ANeque iamen

BU

ideo convenit pofitive Deo, hoc fenfuü, quod

[

1 Ti

ei novam rationeni boni dele&abilis , utilisaut

h

I

honefti conciliet: ex füa enim natura fatis bea-

m

tu$; ac propter perfectiones fuas intrinfece

$U. d.

laudabilis, nullius boni acceffione poteft auge-

3

(mumJ bfj "

ri; ut Auguftinus in P. 15. commentatur.

Ti

lpituv effe&tus. conveniens hic effe dicitur,

VO

quem preeftari ita decet ; ut fecundum rectanr

tatlo--

; üot

V

Vzrn21 DiviNi.

155

h'beralirattf

rationem pofitus fuifle , optimis argumentis

1 fem (

poffit oftendi. Quodfi argumentis à propria

Dd di

effectus bonitate & excellentia petitis id probe-

Tif üt x

tur, ejus convenientia abíoluta dicitur: fi vero

! ejus fs

ad finem aliquem extrinfecum confequendum

Tedtinpi

videatur utilis effe ac neceffarius, erit refpe-

Tant: ng

&ive conveniens.

Utramque decentiam iftam

1 Qratin,

arriculis duobus expendemus. '

atertim Ri

JDico. Incarnationis myfíterium Deo fuit

XccitO t

pofitive & abíolute conveniens.

Ita T'T. cum

5 Ventüri

Probr. Manifeftavit Incar-

S. Ihiqet .T.

ktdo a«

natio bonitatem divinam caterasque Dei per-

- ttat Qul

fe&tiones: atqui hoc modo attulit Deo ratio-

qu z

nem boni honefüi, faciendo ipfum extrinfece

if

laudabilem.

Ergo Incarnatio fecundum fe

Deo conveniebat.

Prob. propos 1. indutlione.

V

Convenienter manifeftat. bonitatem. divinam,

i Dw!

quae ; uti.omne bonum eft füi communicati-

—*

vum, juxta Dionys. de div. nom. c. 2. pofiti-

Tüm [rncy.

ve quodammodo inclinat ad füi communicatio-

i hic d

nem. Atqui [ncarnatio eft inter communica-

quodfüm-

tiones Dei extrinfecas fumma, tum zzfezfrive,

x g,

ratione majoris boni feu perfonalitatis divinze

i n

quz fübftantialiter ac phyfice communicatur ;

fü, qui

tum ex/ezfivé, ratione plurium quibus com-

, at

municatur: in homine enim tanquam in mi-

crocofmo, toti mundo confertur hoc benefi-

j fs o

; inmi

zjium.

Ergo cum inclinatio fit propenfio in

|

yelt 4

|

onum , bonum autem & conveniens idem fit;

hr

|

cum Deus inclinarit ad Incarnationem , eaerit

:frc älCIF llr) '

ipfi conveniens: vergit enim ad Dei cognitio-

II. Convenit

ii

Hém, amorem , & laudem.

"

&t

.

N a*«

etiam

Y*

196

Dr£ ÍNCARNATIÓNE

J

j AM

) M

etiam reliquis Dei perfe&tionibus: amori; cii-

fon

jus eft; uniri amato, Joan. 3. v. 16. Sic Deus

gsC Ü

dilexit. amundum , ut Filhum| [uum umigemitum

i

davet. Tit. 3. v. 4 "dpparuit lenignitas g. bu-

*IIU']dW

manitas ( QuAavSearmmía,) falvatovis uoffri.

Con-

um

venit item juftitie diving, cui hoc modo fa-

tisfactüm fuit: Sapientiee: quae tam opportu-

s o

m

pnum invenit medium.

Hinc PÍ-84. V. 13Tn

g n

Mifevicordia & vevitas obviaverunt. fibi : juflitia

x ofculatee [uit.

allib lz

prg

b

I

Si incarnatio eft Deo converiens,

f at (

ergo non incárnari dedecuiffet Deum.

E. N.

a

lj O

Jilat. Hoc folum fequitur: ergo non incarna-

to Verbo, perfectiones divinc niodis iftis non

quitynx

dulb

manifeftarentur ; quod Deo arbitrarium fue-

rat, ut oftendimus c. 2. a. 1. & confirmat S.

vtl mijrt

[

Auguftinus l. 3. de lib. arbitr. his verbis: AMul-

volunic g

zn Deus decermit, 7 cougrue facit aut omittit ,

Qrà pis a

que fi vel nou facevet , vel non omittevet , decentis-

W

Qu

!l

Miliste

i

fime & congvuentiffane e baberet.

lufl. . Non converit, Chriftum innoceri-

lU

ii

tem pun

iri; & homines nocentes dimitti: er-

df

O

m. Difl. Antec.. Si Chriftus fe fidejuffo-

AA

rem ríon obtuliffer C. cum fuerit melieris teffa-

|

Tiv

menti [pon[or fa&us.. Hebr. 7. v. 22. IN.. Pofuit

Qu

&i

Dóminus in eo iniquitarem omnium noftrum.

o

IU

It

oblatus eft, quia ipfe voluit.. Ifai. 5 3. v. 6. 7.

luf. 2. Si Adam non peccaffer, Chriftug

[ //;P,"V

lt

probabilius non veniffet, jam autem poft pec-

du H )X

catum veriit.

Atqui non decet, Deum fe ma-

ntblipt

gis communicare natur

v noeenti & indigna,

Ts k

quam innocenti & digniori.

Ergo. X Difüinp.

B :!4 .Uil 7?21774

L M 4/[&/&

Vzn21 DiviNt

197

amori, q.

Affumpt. Natura nocenti & magis hoc reme-

& fs

dio egenti non decet fe ita communicare N.

1 Mpj

Etíi vero

Secus C. Omnis mifer miferabilis.

Ditas 9 d

natura humana propter culpam, ranto benefi-

r (

cio fuerit indigna; mifericordie tamen eft, (ab-

C modo f

venire etiam fua culpa miferis; preertim cum

m oppon

peccarum originale aliena voluntate perpetra-

L 8 v

tum indignitatem iftam in Adami poíteris ele-

varet. Sed naturainnocens etiam, etfi inzfli-

! !T'þl l jUFL:]J

mabili illo Incarnationis beneficio indigna pofi-

CODYentt

tive non erat, dignam tamen fe reddere num-

um y

quam potuiffet.

) o uncgre

Jufl. 3. Convenientius erat, Angelos lapfos,

VE

quam homines multo viliores, tanto beneficio

VE

inftaurare.

g. IN. Zffevt. Rom.9. v. 18. Cujus

& confrme

vult enifevetur.

Perierant homines omnes, &

6 verbis: J

voluntate quidern aliena: periit vero tantum

27

tertia pars angelorum, & fineuli voluntate

i, d

propria. Quare mifericordiz erat; illosunius

vitio in peccatum originale, & in actualia per

am imnoct

concupifcentiam actos per unum hominem

dimitti: e

Chriftum reparari: econtra juftitize fuit, natu-

k fdeju

ram adeo füblimem & illuminatam contra crea-

vluri if

torem libere fuperbientem pracipitare. Qunam-

N. Dofüt

quam lioc etiam. Angelicae nature beneficium

m nolimin.

obvenerit, quod ipforum ruing per homines

av er

redemptos farciantur.

,

Infl. 4. Chriftus dicitur peccator & pecca-

, Cirfi

m ol p

tum, If 53. v. 12. 2.Cor. 5.v.21. Exinaniffe

Dun eme

femetipfum formam fervi accipiendo. Philip. 2

i od

MT G.

Atqui hec Deum dedecent. E

roo.

&

us

» DMT

Si vere ac proprie fa

[ Dz'/i: Afmp.

3

fuiflet

n ;ï-ï

D

D

198

Dzg INCARNATIONTZ.

fuiffet peccator & peccatum, & humanas mi-

"m

i

ferias ex neceffitate tuliflet C. cum .peccatum

Ti ,dfa', ium(

& peccator fuerit tantum improprie, & hu-

g p

manas miferias fponte tulerit, üfcipiendo

5 m

quod non erar, non vero mutando quod erat,

AMAA

f;«ï:ndü dmmï

hec Deum dedecerent N. Dicitur peccator ,

mnrel&

quia vadem fe pro peccatoribus ultro ftitit:

j

)l

peccatum dicitur, quia hoftia pro peccatis ma-

Ti

&U

élatus fuit; metonomica locutione, ut Ofeg 4.

y nenn

4 t/m..

ii

V. 8. Sacerdotes peccara pojmlz' mei comedent.

Ob;. 2.. Si Deus Pater fuiffet incarnatus,

ä:]*amafbuimx »

Ka

non tot errores oriri potuiffent hereticorum

negantium Chriftum Deum effe.

Ergo ma-

)

is decebat Patrem , quam Filium :.icarnari.

E. Cum. $. 75.4.3.4.8. 7N. Corf.. — Nihil tàam

[um).

fanétum , quo bereticorum malitia non abu-

tatur.

Annon in dicta hypothefi dicere pote-

yt 1.

rant Filium non füffeciffe ad reparationem ge-

neris humani?

J

namr;*.bz

Jufl. Yncarnationis effectus eft recreatio

fh

l

Nut

dU

mundi per remiffionem peccatorum. ad Gal.

enim ult. v. 15. dicitur zova creatura; & Mat.

dÉ

4f

1.v. 21. Salvum faciet populum fuum a peccatis.

j

Í

&il

i 'D»l f

Atqui creatio eft opus Dei Patris per Spiritum

S. L1.193.V:50.

Emittes. Spivitum. tuum . €9

i

D)

creabuntur: Sicut & remiffio peccatorum Spi-

ritui S. tribuitur. Joan. 20. v. 22. 74ccipite Spi-

]

ub

«.

vitum $. &c. Erg.o magis conveniebat , Patrem?

-ifudmemd

aut Spiritum S. incarnari, quam Filium. | . /V.

* Fidim d

Conf. Sicut Dei Patris potentia per Verbum

;;;;?n't fifagg

omnia creavit; ita per idem decebat omnia re-

Mftt i,

creari; ut notat Apoft. 2. Cor.5. v.19. Deus

b

eva£

e

]

D

VznB51 DriviNui.

199

ATR

erat i Chriffo mundum vecoucilians. [ibi.

Nam

1 Deturg

unio eft inter fimilia, Verbum autem divinum

X h

eít idea, juxta quam & per quam omnia facta

QiCprt

funt: igitur conyeniebat, per illud hominem

refici; eumque, qui a ferpente feductus , af-

! od er

IT Deccato

fe&ando divinitatem , & rerum omnium fcien-

ultro ff

A

tiam, mente & jure filiationis Dei exciderat,

peccatis ,

erudiri a Sapientia eeterna & Patris Filio natu-

x üt Og

rali, ac denuo in Dei Filium adoptari.

Neque

XCOTeXA]),

aliter peccatorum remiffio per Spiritum San-

L Icatngt

étum tribuitur , nifi prout hic eft donum Filii

fereriora

& Patris. V. S. Th. loc. cit.

B

m L:

ARTICULDUS- V:

a

fita non d

Qmmmb Jucavnationis leneficium. cveatuvis

convenieng fuerit ?

| dere p

ico 1. Incarnatio pofitive erat convenlens

Fiiünem

D

nature& humanae, ac toti etiam Univerfo.

[| recren

Prob. J. Natura humana per Incarnationem

m. ad GÀ

tiriplici bonorum genere aucta fuit.

Fuit ho-

1. & Mit

neíta humanitati illi, quee in füppofitum Thes

T /Jamzf/f.

andricum eft affüumpta: per quod homines re-

liqui in Dei Filios & cognatos adoprantur.

v pitim
