non daretur gratis. Dezzde disproportioni hoc

I

tribuirur: omnia enim opera noftra bona fünt

ITIDro

ld

W, ü[ D

impfoportionata ad merendam gratiam pri-

mam. Econtra a&iones Chrifti non fünt im-

T mentllrs

NT

proportionate ad compeníndas gratias Ve-

teris Lepis,

Cur vero Chriftus nec merito

lr 1 pj

P d

compenfativo fibi Incarnationem mereri po-

tuerit ; difput. 1. c. 4. a. 2. in conclufione, &

&t m (s

Anft. 4. ad obj. 2. fat aperte oftendimus ex eo,

, d (

quod unio hypoftatica fit principium dignifi-

at gni:'

cans formaliter ipfum meritum.

Quod au-

mimmmmelq:

tem nemo noftrum primam gratiam preeveni-

us

entem mereri poffit; prebat Chriítophorus

i. (uarsi

Haunoldus a premio ipfo , de cujus ratione

n

T

eft , conferre merenti aliquid ultra totam boni-

mïov&'äum

tatem meriti,

Atqui illuminatio preveniens

I

actum meritorium eft unice 'amabilis propter

&

,Qu

merià bonitatem , utpote cognitio praética,

kod

ld

& merum medium ; ergo non videtur poffe

s conun

habere rationem premii,

d i G

Coll;ze ex eod. Haunoldo. 'Tametfi noftri actug

tra nuc t

füpernaturales non poffent anticipato preemia-

A m

ri; eo quod modus remunerandi excederet va-

(inprort

lorem operis; hoc tamen argumentum ad

It

Chrifti merita trahi non poffer, qua fuo pre-

tio infinito premium quodlibet excedunt, imó

p m

omni pramio poffibili funt digniflima. . Cum

.

uoom pO

I

k Ql]lw

ipitur preemia & merces anticipato folvi pof-

T

lj

"m

5

in

t; ac fpe foleant, modus hic preemiandi,

" u

qui

anticipato, Chrifti meritis apprime convenie-

bat.

V

578

Dz INCARNATIONE

m

bat. . Quo quidem refpexiffe Patres videntur,

cum dona füpernaturalia antiquz legi conceffa;

EWäF

ln

meritis Chrifti tribuerent; nec umquam cogi-

taffe circulationem illam fignorum naturse ad-

il gml Ej

g i lm

veríantium fignis temporum , qua fine verti-

ii & p

ginis periculo vix concipi poreft. Quodfi in

| —«IW & Præm

difputatione prima meriti attractivi pro gratiis

in V. T. datis meminimus, id obiter pro opi-

st ts

p n aton

nione probabili multorum adduximus: paffim

enim; dedita opera, de utroque merito abftra-

j hr

ximus , ut animi noftri fenía hic copiofius eX-

zain h

plicaremus.

f A ts

ARTICULUS. III.

at j

teobedent

ib0, tvl

n &5 quantum.fabi Chriflus fuevit meritus ?

Ota. Deridet hic Calvinus Theologos, qui

i, du

N

cum Magiftro in 5. d. 18. docent; Chri-

dpiserided

flum fuis erumnis aliisque actionibus bonis

nbl u

1 tifine $

fibi etiam praemium aliquod meruiffe ; Lib. 2.

Inftit. c. 17. $. 6. ita fcribens :

ueveve , au fabi

n pted

aevuerit ; quod faciunt Lombardus €9 Scbolaflici,

K E

nzon minus [lulta efl cuviofttas, quam temeravia

m

defínitio. Quam vero temerarium fit ac im-

Vil j

peritum iftud hominis haeretici judicium, moX

"f Ug

ex facree Pagine , & Patrum antiquorum tefti-

Wtlb s

moniis demonftrabimus.

i

lial

Á

Dico. Chiriftus meruit fibi omnia il

Wla Bona,

lt y t M

qua poft paífionem accepit, prafertim cor-

lm EM

poris gloriam & exaltationem nominis. Pro£.£.

titm t homo

|

Sacra Scriptura hoc aperte teftatur, Philip. 2.

tits

v.7.&g. Humiliavit femetipfum fatlus obediens

hia

i

q:que ad mortem , oriem aufem cvucis ; Pvï::; ..F

lr

VznBr DiviNi.

$79

tlni.

uod €9' Deus exaltavit illum $9 donavit illi go.

IQUI kgl CCH[&

l

:men; quod eff [uper omme uomen: utt9c, &

k Umquam "

Hebr. 2,v.9. Videmus

AOIUm na[uræ

J'efum , proptev pafftorem

QU (f v

movtis , gloria e9. bono

vYe. coronatum.,

In utro-

que hoc teflimonio habemus tam meritum

X Qu

obedientize , &

paffionem mortis, quatm ejus

QCLiVi pl'o D

effectum & premium , videlicet exaltationeim

düier o

nominis, corporis gloriam & honorem : no-

lmus: n

inen enim corong fatis indicat victoriam &

^ merito lr

premium,

Earmder norninis claritàtem in

icoifusa

premium Chriftus ante mortem popoícit jo,

17. V. t. dicens : Pazer , veuit bora,

clavifica f-

W

lium tuum , u£ fílius tuuy claviftet te,

h. e. ego

te obedientià & morte ignominiofà mox clari-

Mu r

ficabo, tu vicilfim me, ne pro fonte & fcelefto

sTl

habear; clarifica. Quod Pater praeftitit pro-

1 d (

digiis evidentibus in Chrifti morte editis , item

Turido

glorioía ejus refurrectione ; in ceelos afcenfio-

u li ;

ne, miffione Spiritus S.. & miraculis ad difci-

J

(i

pulorum pradicationem fa&tis. . Hinc dum v,

JVS[

l

J

L

4.& $. ait: £go clarificavi te fupev zervam : opus

Egrmm T

conifuminavi , quod dedifli mibi : & nune clavifica

um (t at

me 1u Patev , apud temetip[um clavitate quam ba-

judicium, f

bui prius , quam mundus effet , apud te ; in. mer-

yiqonumt

cedem laboris pro Patris gloria füfcepti flapi«

tat; manifeftari etiam fecundum humanitatem

| Omm lnäï

in rempore gloriam , quàm fecundum divi-

n

jus

i

B

nitatem ab eterno habüuit: ut fedeat. pofthac

.ormuns.

!

4

[

etiam ut homo

poft afeenfionem ad dexterami

H

"[

"

atris.

dnnts

Y

i

nf

Í

l

i

.. Prob, I]. Chryfoftonius hom. 7. in epift. ad

j

1

j

iam hortatus exemplo

an d Jj

h

r

VA'

khillip. fuos ad obedient

Q a

hti«

|

$86

Dg INCARNATIONE

h

H Af dddl

Chrifti: Extmremam , at Chriflus prafhitit obe-

Vf,d" fflf(l

dientiam, proptevea €9 accepit fupremum bonovem.,

m p |

Ambrofius in ejusd. epift. c. 2.. Quid , ey

^, IIl

quantum , inquit, bumilitas mereatur , bic offene

Qd

ditur.

]

li

Auguflinus tract, 104. in Joan. eumdem

(K

locum tractans: Humilitas, eit; clavitatis eff

n

p

suevitum , clavitas bumilitatis eff pramium.

3

u

Eadem habent Bafilius l.4. cont. Eunomium;

(

J

ii

üitulo, quod Filius creatura mon fi. Cyrillus

]. r1. in Joan. c. 17. Vigilius l. . contr. Eutych.

gjga nl [lhï Qü

p d b

Bernardus l. 3. de Confiderat. & Patres cateri,

Prob; 411 Chrifto quevis perfectio omni

if

meliore modo afferenda eít : habere autem ali«

loram r

fio con dul

quid ex merito nobilius eft, quam fine merito;

fbj acque,

ficut agere praeftantius eft, quam pati, " Atqui

Chriftus corporis ploriam , & manifeftationem

M Qu

nominis potuit mereri ; initio enim illam non

propnetus :

habuit: ergo illam fuit meritus.

U: 4

OL;. ]. Recitata S. Scripture teftimonia tarr-

ts Chrílo

dcione d

tum indicant, Chriftum poft paffionem fuam

habuiffe ploriam corporis, & nominis clarita-

&t'üdum

]

tem; ergo non probatur, paffionem fuiffe cau-

Mteit ib

fam glorim. . A. ^4gtec.. Particulee , proprev,

Cl um

£?, caufam aperte declarant, ita ut verborum

Vib s d

illorum, propzer quod $5$ Deus exaltavit allum ,

n i

fenfus fit: quia Chriftus obedivit; etiam Pater

Qs

ex fua parte ipfurn viciffim exaltavit^Sicut i

Te li

illa verba Math. 16.v. 18.. E* ego dico tibi, quia

T

e

£u es Perrus €9c,. Hieronymus Ícribit: Merce-

dem vecepit vera confe[fo. 1mo ipfuim teftimo-

Tosnpy

q

nium Luce ult, v. 26, quod ad errorem fnum

[

lþfum, LT

Q

IN

V rnB1I DiviNtr.

381

'ffï?ru fl

firmandum adducit Calvinus , Oportuit Chri-

iL önnar,n,

um pati &9 ita intvare in. gloriam [uam , po-

lf» U I(äid'"

tius errorem ipíius evertit , quam confirmet :

,

nam 45, t , in hoc loco idem fignificat ac;

propterea , ficut. cum Chriftus Math. 16. ait: £?

]i aj

&go dico tibi , quia tu es Petrus $9c. 58, Et, vices

hs Cl

mutuas indicat ; in quee verba Hieronymus:

fremum,

Mercedem , inquit ; vecepit vera confe[ro.

Q Énomir

Obj. 1I. Non eret opus Filio Dei defcen-

! f Crik

dere de celo, ut aliquid fibi acquireret novi;

t d

ergo nihil fibi eft meritus. — & dff. conf. Nihil

At

meritus eft fibi in forma Dei , qua defcendit C.

fl

in forma fervi, quam affüumpíit N. ut homo

Abeeaet

gloriam corporis , & nominis celebritatem ini-

, um nom

tio non habuit : poterat igitur dona ifta adhuc

qumn p

fibi acquirere.

od

In[fl. Quod. per fe debetur, & ad modum

Yti «tmiu:

proprietatis naturaliter refültat, non cadit füb

CU

meritum ; atqui gloria corporis & nominis ce-

mre tl

lebritas Chrifto debebatur ob vifionem beatam,

& ex unione hypoftatica dimanabat ; ergo non

xf plin:

,laomini

!

erant objectum meriti ipfius. — & diff. Maj. . ..

non cadit füb meritum fi neceffario fimul cum

vffonem t

effentia confertur C. fi proprietatum harum

Parriculæ:;

emanatio juftis de caufis fufpendatur N. Chri-

; u

u) n

fti primarius finis erat, fua paffione & morte

homioes redimere: quare opusilli erat corpo-

«liit, t

egdvt Y

re paffibili , & occultatione diviniratis , dum

redemptionis noflre negotium abfolveret.

5 gt

« Quod C. Ephe(inum c. 10. anathema intentet

us bt ^

dicentibus, quod'Chriftus pro fe obtulerit fe-

o ipfomte

ipfüm , & non potius pro nobis folis ; docet

)ul o

o.3

nos,

|

182

Ds INCARNATIONE.

(

l

kn,] menlfo 1

nos; Chriftum ,. cum fit verus Dei Filius &

omnis peccati expers, non pro füis; fed pro

V

"

::ngfh'no |

noftris tantum

fuiffe.

peccatis precatum & mortuum

iM

O/j. III. Chriftus noftra tantum cau(à ve-

,.j

n f

jl

nit, & paffüs eft; nam I.9.v.6.. Puer natus eft

zolis. Zachar, 9. v. 9. Ecce. Rex 1uus venit tibi

Quf

juflus eg Salvator.

)

(ne d

Jo, 17. v.19.. Pro eis ego fan-

€Hfico me ip[um.

Ergo fibi nihil meruit : alias

1

p

1

jxc;zme

m1

u

d.

frigeret noftra in ipfum caritas,

quam Apofto-

L

lus Rom, ;.

v.8. tantopere commendat, s. A.

Jj

Conf. Quo

d Chriftus propter falutem noftram

v

)

V

i

pracipue venerit , inde non fequitur , ipfum

qononine ts

potndts o

fecundum humanitatem nihil fibi potuiffe me-

reri , aut meritum fuiffe,

Adeo autem pro-

fin r

prium illud Chrifti: merit

um noftram erga

hs exdudon

ipfum caritatem non imti

Scruments

nuit, ut eam magis

accendat duplici ex capit

e, I quod, cum a

jiftam o

primo ortu fua Chriftus g

loria corporis &no-

mj

minis celebritate fulpere

potuerit , maluerit;

Wiyme

ob redemptionem noftra

m, dotes iflas tantis

seerumnis fibi de

li &

fam

mum comparare.

II. Quia

p

hrl

tloni

hec merita ideo

fibi acquirere voluit, ut nos

Qtsm ]

ad fequelam füi ani

maret ; utque aliquando in

linm Wl

jpio tamquam in ca

Ms r

exaltati.

pite noftro effemus gloriofi

Ua m

JInfl.. Quibus mevitis a

j[Jequi potuit bomo , ut

judexv ellet mundi

T

» Caput Angelovum , atque poti-

TU

vetuv. [ummo D

e impevio ? Ita Calvinus.

Be«

RIfie [

Meritus omnin

0 eft officium judicis.

Digni

, [n

tates cereras non meruit,

quia funt infepara-

d intris

bilesab Incarnatione; qua

m nullo humanitati

f L S*WJ

Chri

M

VzrnBlI DiviNE

585

"n

^

Chrifti merito accidiffe , difpur. 1. probavimus

| TU k

ï

;

cum Auguítino 1. de Praedeftin. SS. c. 15.

Ti

ARTICULUS IV.

uT

- fu. Chriflus fét vedeimptor omnium. bominum

LL

etiam vepvoborum 9

^ Mt ts

Ota. Satisfa&tionem & redemptionem Chti-

RUL

N

(ti morte exhibitam fuffeciffe , ac etiam

! Ij d

fuperabundantem fuiffe ad falvandum omnes

Qum Apy

homines, clare admodum demonftravimus di-

i s

fput.r.cap.2. a.z,& fqq. ' Reftat nunc inqui-

stf

rendum, an Chriítus morte füa omnes omni-

no homines redimere voluerit?. ubi precipue

g f

Ll

notandus error eft Calviniftaru

m,qui a bene-

Chrifti repro-

m

ficio redemptionis & meritorum

m nl e

bos excludunt , quos, etfi a De

o vocentur &

Sacramentis initientur, rumquam tamen» ajunt,

il t ente

El

lao

J

uftitiam confequi : cum juxta Calvinum; ne-

*

hii

mo j

uftificari poffit, nifi qui fe e numero pr&e-

yd, tht

deftinatorum effe crediderit.

dts il u

Janfenius eatenus tantum putat ; Chriítum

w

pro reproborum fàlu

te mortuum effe, quate-

nus, fecundum Patris

decretum, ipfis juftifica-

volit, t

te iqurd

tionem per baptifmum , c&terasque gratias

non vero vitam aternam vo uit.

m lt

temporales ;

Quam doctrinam 1. 3. de gra

tia Chrifti Salvato-

S. Augu

ftini effe ma-

ij ln

ris exponit; & genuinam

Calviniftis dif-

le contendit.

Ubi licetinitio a

qrim, Uf

fentire videatur, poífea tamen cum ipfis con-

lr Curs

e cordat. . Propofitio e

x loco cit. excerpta, qua

ia 4

eít inter damnatas ab Innoc.

X. quinta, ita ha-

nl

m pvo

bet: Semipelagiamum efb diceve , Cbriflu

f humefiï j

Qo 4

onni-

584

Dr IxcARNATIONE

l

emnibus omnino lominibus eovtuum

jl

effe aut fatn-

gumem. fudil[e.

Eodem 1oco. Jàn

fenius tam-

e; "*Onem p

quam ex ore Auguftini. pronuntiat ,. Chriftum

i

nec pro infidelium in infidelitare rmorientium,

gl

Bec pro juftorum falute mortuum effe,

[

L

fangui-

nem fudiffe ,

féipfüm redemptionem dediffe,

"

T

d

T.

1 &t .l

Patrem oraffe

*

Aff

nec magis Patrem pro eeterna

n

liberatione ipfo

rum , quam pro.diaboli depre-

p

j

m

catum fuiffe. (ed:

pro temporalibus quibusdam.

l

"p

juftitiee effect

ibus rogaffe, & fufi

fanpuinis füi.

LULLT

pretium dumraxat obtuliffe,

f jv

Dico. Chriftus.eft redemptor omnium ho-

d dnmtmm

minum;, etiam reproborum. 'Thefis eft indu-

qi ts

bitata quoad ele&tos , dicente Chrift

o Joan. 14.

T.L5

v.6. Nemo.venit ad Patrem » 74

if£ per-me, Nunc:

t ts

indifcriminatim etiam de rep

robis.

Probr, I.

Vr r inf

Apoftolus.t.'Timoth. 2. v. 6, jubet fieri

diveríàs.

AAE UE

preces pro. omnpibus. bom

inibus ,. pro- regibus $g*

I i,

emnibus, qui àn. fublimir,

ate funt. — . Hoc euim Lo-

zum. eft ,eg acc

hi d

qui ommnes bom

eptum coram Salvatore uoffvo.Deo,

u 7

ines vult falvos fievi.. .. Unus enim

£U$ y unus

t mediatov Dei e$ bominum bomo

77

ij

Chriflus S'efu

5, qui dedit vedemptionem: femetipfum

gvo omnbus,

1

r

nibus homini

Hic jubet Paulus orari pro om-

EUR w

bus,

etiam reprobis, quia Deus:

vult omnes.homine

lj!ïmä,fmgm: h

3 falvos fieri , & quia Chri-.

d

W

Y

Àh

it.us. mediator fe de

dit redemptionem pro om--

j

nibus ;

w

u

lutem h

ergo Paulus nullos.a voluntate Dei fa-

ominuüm c

upientis , & a redemptione

Ptl Amm»,

mediatoris excipit

:- alias ine

u fit q

d:derm

ptà argumentatio-e

ne extremum univerfale ex

particulari medio

ii

[

I

"

1irmaret,

i H

l

n

um v i ))mmj'

L

Vrn85I: DrvitwNr.

"n 'M l

185

Idem Apoftolus Rom. 5. v.18. Chrifti re-

i Ja"(eüim 1

R, (

demptionem exequat damnationi communi

omnium hominum: Sicur per ugius delium im

"U i

"nf u

emnues bomines im condemnationem : .Sic. $9 p

unius juflitiam im omnes bomines in juflificatio-

|

0nem (

i

T D

yen vii«. Sicut ergo ele&tis & reprobis com-

mune erat Adami peccatum: ita utrisque com-

Vg dläbüh d

tnunis eft redemptio mediatoris Chrifti.

1DUS Qu

Eadem habert 2. Cor, 5. v. 14. .5i umus pvo

V p

emnibus mortuus efH, ergo omnes movtui funt.

Hic, licet inverfo ordine, Apoftolus omnium

t lo

Md

& fingulorum mortem in Adamo evincit , eo

quod Chriftus pro omnibus fit mortuus.

tlb

Wa N

Prob. II, S. Auguftinus 1. 6. contr. Julian.

€. 4. tractans verba Apoftoli nuper .recitata

Qp

2. Cor. ;. ita fcribit: Ex Joc probavit Apoffolus

! flüetrdi

omues mortuos effe, quia pro omnibus mortuus efE

JULT

v A.

unus: impingo:, inculco, tufevcio vecufanti , acct-

pe» [alubre eft , nolo moriaris, unus pro omuibus

ii

1 Unt t

mortuus efl. — 'ide quia confequens e[fe voluit , ut

éntelligantuy omnes. snortui

» ff pro omaibus mor-

li l

$£uus e]f'-.

a

S. Gregorius Nazianz, orat. 25. Omnes, oit,

sfur p

eitra ullam exceptionem, inflauvati [umus per c&-

, qua]

leflem Adamum, qui primi Ade participes fuimus,

i kl

S. Chryfoftomus hom. 7. in 1. ad 'Timoth.

.

Xionem p

ad verba illa, wumus mediator : Etiom, inquit

volumae -

pro gentibus mortuus efl.— Et quo patlo , inquies,

n

al non cvediderunt ? quia moluevunt : quod evat

epartium ipféus completum eff.. Et hom. 4. in il-

g margum:nzl-

par:iculm' 5

lud Hebr. 2. v. 9. Ut gratia Dei pro emnibus

.

l4

r

guflavet mortem ; ia haber: Non pro fidelibus

oj

$fl«

V

$86

Drz INcARNATIONE

gantum , fed pro- univer[o mundo , ipfe euim pro

g r

Ui

emuibus mortuus. e[f.

S. Hieronymus epift. 83. ad Oceanum:

g TRULUM

Mentitur Sloanues , digito Cbviflum $ voce de-

n gim

enonflraus : Ecce 44gnus Dei, ecce qui. tollit pec-

TL

eata munudi , f£ fént adbuc in [culo , quorum.pec-

ia

i

1

*HOH |

«ata 1on zulevit Chriflus.

L

li

j

li à

st

,;vjäinu,

Concil. Trid. Seff. 6. cap. 3. E7/£, inquit;

vt

Ü

ille pro. emuibus mortuus eff , tton

07240$. tamen

m s

enovtis ejus beneficium vecipiunt.

CC. Mogun-

i, iL n

tinum fub Rhabano an. 848. , & Carifiacum an.

guitivlam

$53. damnato Godefcalco , definierunt nullum

gn dl

efíe, pro quo Chriftus paffus non fuerit.

m m

Sed & Innocentius X. Conftitutione prid,

rv

Kal. Jun. an. 1653. edita, quz incipit: Cum oc-

m col d

€aftone. .. Di&tam Janfenii propofitionem jtam;

EOERAUI

damnavit tamquam falfam, temerariam ; fcan-

putdttr

dalofam ; & intelle&tam eo fenfuü, ut Chriftus

(uem m

pro falute dumtaxat predeftinatorum mortuus

t nf t

fit: impiam , blafphemam , contumeliofam ;

LT2

diving pietati derogantemn , & hareticam.

tamm,

Prob. IT. vatione. 'Tenentur omnes crede-

b doty ]

re, quod Chriftus propter noftram falutem

1:,1;irgqu![] T

«rucifixus fit; tenentur omnes amare Deum,

r)

l

j

obfervare ipfius precepta, fperare gratias fuf-

MLITT

ficientes ad obfervanda precepta. ' Atqui hac

" mïpzh

i

nemo praftare poffet, nifi certum effet, Chri-

MU

flum omnibus omnino hominibus, & non tan-

tum electis morte füa obtinuiffe auxilia fuffi-

Woplste a

cientia ad divinorum preceptorum obfervae

LT

tionem, Ergo.

t

"m t

" (

Qþi-

TOi

Vzn2I Divixr.

J

H

$87

T

!

OPj. F. Chriftus Math, 26. v.28. de (àngui-

q (;

m

ne fuo ait: Qui pro multis effundetuv in vemi[fo-

mem peccatorum, jo. 10. v. 15.. Zmimam mean

TM

oo pro ovibus meis. Jo.17.v.9. Non pro mun-

At Ij s

do rogo , fed pro bis, quos. dedifli mibi : quia tui

IT

[unt. — Ergo non eft mortuus Chriftus pro om-

nibus; nifi fümatur pro generibus fingulorum,

) h, ln

1) 0014 j

ut fiepe Auguflinus exponit, . N. Conf. Ex

affirmatione unius non fequitur negatio alte-

(C M

rius , nifi fit incompoffibile cum illo. Cum

;Cariüzcunïi

ergo dicitur fanpuis Chrifti effufus pro multis,

i& d

n

non excluduntur omnes, Nam « multi , in-

terdum magnam collectionis partem fipnificat,

PO

ut Jo.4. v.39. Multi credidevunt ia eum : inter-

riopt (

dum . colle&ctionem totam abíolute indicat , ut

Rom. 5. v.19. Per inobedientiam unius bominis

gouen

témenptm, j

geccatoves conflituti [unt wulti, i. e. omnes,

faf u r

Quem fenfüm etiam habere verba Chrifti ci-

VAURU

tata, conftat tum ex Apoftolo 2. Cor. j. dicen-

at

tis; Pro omnibus mortuus efl Chviflus ; tum ex

izretiom.

doctrina Patrum, fecundum quam B. "Thomas

Qrnas d

in dictum c.26. Math. 5 confidevetur [ufficien-

ifram ls

1ia , inquit , zpfe eff propitiatio pro peccatis totius

AUR UH

murdi; [zd fr comfidevemus effe&tum, minovem ba-

u

bet. effe&um, in us nempe , qui falvantuv , 2 boc

ex culpa bomitum.

u Mp

Quod quidem de daemo-

nun d

nibus dici non poteft , "etiamfi fanguis Chrifti

nibus t*

ad illos quoque redimendos fufficiat: non enim

uf x

pro ipfis fuit effufus,

.

ZAd 2. . Si ovium nomine foli credentes

quun o

intelligantur, falfum eft; quod pro folis ele&tis

. Animam Chriflus pofüerit: nam ex credenti-

bus

Dzg IxXcÀRNATIONE

le

488

W i fundl ]

bus multi pereunt. , Quodfi pro ele&is ovi-

bus fuis pofuerit animam , non inde fequitur;

.Em(:: :&iregï tgr

exclufos a merito paffionis reprobos fuiffe,

44d 3. y. Licet Chriftus in oratione illa poft

ï ff 'IC»UD'MK

guoyettim

canam habita non oraverit pro mundo, h. e,

pro reprobis , non. fequitur , quod poftea id

vt r

r

&saepim

non fecerit: nam in cruce, Luc. 23. v.34.. pro

crucifixoribus oravit, quorum tamen maxima

yofgrs lt

wrea t

parsin infidelitate interiit.

Ert eodem cap. 17,

Joannis; v. 30. rogat adhuc pro eis, qui dein-

ceps credituri fünt , qui certe non omnes fu-

p

turi erant preedeftinati,

& yun

Zufl. S. Auguftinus L21. de Civit. c. 24. de

vujgis lrb

Eccleíia ait ; 52 de aliquibus ita certa effet , qui

um d h

!

licet adbuc in bac vita feut con[lituti, tamen pra-

gu nf

!

amptonem p

deflinati [unt im «tevuum ignem ive cum diabolo,

taüm pvo eis mon ovaret, quam pvo ipfo. Evgo

m r

cum Chriftus noverit, qui reprobi forent; pro

al

eis non oravit. . diff. 4ntec. Ecclefia pro re-

t deimpi

probis non oraret oratione abfoluta, & divinee

Wt um

voluntati contraria C. non oraret precatione

&t lnog

conditionata & conformi voluntati divine IN.

d Ül p

fanctus Doctor contra eos, qui reprobos in ex-

r o

tremo judicio fan&torum precibus liberandos

LT

efíe purabant , ait , fanétorum caritatem & pre-

MUET

ces tunc ad illos non magis extenfum iri; quam

Ed

2d demones. Dein objicientibus, quod nunc

I

st

Ecclefia pro inimicis & perfecutoribus oret;

"i l

reponit ; ideo id accidere, quod pie credamus;

It t

omnes illos ad aternam falutem vocatos auj

T ltl

|

vocandos effe, cum Deus omnes homines fal-

MLA

vos effc velit, & Apoftolus abfolute pro omni-

us

lv

Vznsz: DiviNr.

$89

LITN

L

bus preces fundi jubeat, Quodfi Ecclefia di-

ftinéte fciret reprobos , non magis. pro illis;

"r f

AR

quam pro diabolo oraret , nimirum abfoluta

qua nunc voluntate precatur: quamvis netunc

um

quidem generatim pro omnibus hominibus, óe

1 (]UOd Poaä

conditionate precari pro reprobis omitteret;

MAT

fecuta exemplum Chrifli, qui Joan. 17. v. 20.

M amen m

pro futuris credentibus univerfim oravit, qui

[

tamen bene noverat electos fingulos & repro-

085 qudi

bos.

Don Qmpei l

Obh;. If. Au&oritatem SS. Auguftini & Ber-

nardi. &. Dum Aupuftinus l. de adulterinis

Mm.c.æq.(

conjugiis fcribit :

Omruis , qui Chriflà fauguine

hml

vedemptus eff , bomo efl : tamen. omnis bomo i

Vi o

fanguine Cbrifli vedemptus zon ef! ; intelligit re-

m

demptionem fpecialem & efficacem , non vera

mj

generalem & fuüfficientem. — Quo etiam fpeéta-

ngrlitt

bat cum Epift. 48. diceret, Chriftum, 1. Jo. 2.

tD gnt.

v.2. efTe hropitiationem pro peccatis totius mundi,

jfan, dv

propter triticum , quod eft per totum mun-«

dum : nam loco nuper citato contra Julianum

i p

t Q2

ait; Chriftum pro omnibus omnino homini-

bus mortuum effe, zec de eo po[fe dubitave , qui

ireprobosin:

abos Dbest

fe 02 zegat , aut. dubitet e[Je Chriflianum. | Ea-

at

dem mens erat S. Bernardi dum Epift. 109,

qeum i

Abzalardum ita affatur: JVoz potes gratias agere

pius, qu

eum vedemptis , quia vedemptus n es.. Sermone

vikuordt

enim 2, in Pf. g0. ait: Po[/unt omnes bomines di-

tere , Salvator meus es tu*' at vero fufceptor meus

ype t^

w 7u, i5 tautum diceve

juem vt

pore[f , quz" balitat iu ad-

g 10

4urorio altiffani,

L

Inr.

;nbfoiuWWï

V

$90

D& ÍNCARNATiONE

u")flm("

Iuff.1. Repugnat effe redemptorem eorum;

TAE

qui non redimuntur : atqui plures ex homini-

g o

bus non redimuntur, fed pereunt, etiam fine

mediis falutis, ut infantes fine baptifmo dece-

l;

p

dentes , & barbari , quibus non annuntiatut

0f

Chriftus. Ergo. & dif/. Maj. Repugnat ; ali-

Dh

w,þx.[) U[

quem efficaciter effe redemprorem eorum, qui

af a

pereunt C. repugnat, eífe fufficienter redem.

Ó

F;ïïe f

prorem, eorum, qui pereunt N, Infideles &

infantes omnes habent remedia proxime vel

( ol

remote füfficientia, perveniendi ad veram fi-

st Vi

dem & ad baptifmum, ut oftendunt T'heologi,

d aoen

ubi cum S. 'Thoma de divina providentia, de

ii w

T

gratia, & de neceffitate baptifmi diíputant,

v

qpii: qu

Cum S. Auguftinus epift. 1o2. & alias fcribit:

Vv V.

-.'

«d

j b

Aon perit unus ex ilis, pro quibus movtuus e

1 tye ptoy

Chriflus , adultos potiffimum

/17

etit; qui pre«

jmmio ho

tium redemptionis fuperbe refpuunt, aut eX

ilm Va

defidia uti illo negligunt, atque ità non defe«

l.x'z.rfenfum t

n

&tu mediorum, fed fuüa culpa damnantur : ità

z (Cpf

enirn l. 2, de Symbolo ad Catechumenos c. 8,

!

Cril

Chriftum Judais exprobrantem inducit : 7-

fil TU

detis vulnera qua infüxiflis , aguofcitis latus quod

;ïdem:anoneeodc'

pupugi[His , quouiam per vos & propter vos apet«

ais Qu

zum e[l : neque tamen intvare volui[s, — Et vr. 4«

:wqmmm-,zc o

in Jo. Populi f[peruentes. propter [uperbiam Juam

MM

bumilitatem Dl crucifixerunt Saloatorem [uumy

:.US Wsl N

£g fecerunt damnatovem . [uum.

A if

Quare Salvator di&lus eft imundi , niff ut. falvet

tyi, Qig

snuaudum , ton ut judicet mundum ?. [alvavi tiotà

MT

vis ab ipfo ? ex te ipfo daimnabevis. Ex in P. 68.

g'udas projicit petium avgeuti , quo ab iljo Domi-

Wi

»Dl CHPI ].w ü Y

TIONE

|

Vzrnas1 DiviNti.

$91

.

otma.

tser

tu$ venditus fuerat , mec agnovit pretium, quoa

Domino vedemptus evat.

Sanétus item Profper

"ag

Semipelagianos objicientes ; ex S. Auguftini

fententia fequi , Chriftum non pro omnium

0 anpyy

hominum falute paffum effe , in prima refpon-

| p

fione ad objectiores Vincentianas tam clare &

AA t

Xtter r

folide confutat; ut Janfenius ipfe L 3. de pratia

falv. c. 21. dicere cogatur;, S. Profperum non

, rf

affecutum fuiffe mentem S. Auguftini.

Iii Bfotime

Infl. 2.. Concilium Carifiacum reprobatum

Qd venm

fuit a Synodo Valentina III, an. 855. itern aSy-

tT

nodo Lingonenfi , & ab Ecclefia Lugdunenfi

ii

lib. de tenenda veritate fcripture;, & lib. de tri-

ii ia

bus capitulis: quod etiam Papa Nicolaus I. fe-

9U dis o

ciffe dicitur... Ergo ex Concilio Carifiaco nort

h t

fatis apte probatur ; Chriftum pro omnibus

n i, gin

oninino hominibus fuiffe mortüum. &. 7Z. Con-

V

ij

PT.

cilium Valentinum errore facti perverfürn dum-

:

.'i'

V

taxat fenfüm tribuit quatuor capitulis Synodi

VM V

Carifiacz , ac prefertim quarto capitulo, quo

OURMS G

deciditur, Chriftum pro omnibus hominibus

g ndudi: [

fuiffe mortuum, quafi definiretur , Chriftum

IT

eadem ratione eodemque plane fenfü mortuum

fijt i

effe pro iis, qui in infidelitate & impierate fua

uis, B

moriuntür, ac pro illis qui per gratiam Chrifti

um

fanetificati perfeverant & falvantur. Cum fen-

lt

fus verus & genuinus illius capituli fit; Chri-

, hus

ftum füfficienter quidem fuiffe mortuum pro

impiis, qui, in impietate moriuntur, efficaci-

Vldi j Ui/[ W."

m

ter vero, pro aliis; qui falutem eternam confíe«

quuntur,

Quem fenfüm ipfà Synodus Valen-

i, E

TILA

tina cap, j, ut verum admifit & fanxit, Imo

iddem

1

Dz INCARNATIONE

592

iidem Patres Valentini Concilii cum poftea an.

$59. in Lingonenfi Concilio conveniffent, Ca-

p j &

nones Valentinos ita approbarunt, ut quatuor

J

Capitulorum Carifiacorum cenfuram, quae ita

Fs (dis; (

incipit: Porro capitula quatuov fratrum nofivo-

g n

gtv

yumtyc. expunxerint. ÀÁc Synodus etiam Tul-

Jenfis, quindecim poft Lingonenfem diebus

nui at

gira, um

cóngregata ex duodecim provinciis, diffiden-

tes utriusque Concilii Patres conciliavit ;; &

hydigrtm

e.'izsguefem'uum

quatuor Carifiaci Concilii capitula confirmavit,

&. 1. Quamvis Nicolaus Hincmaro Rhe-

giitnie

merníi, qui Carifiacum Concilium congreva-

m m D

vit; fübiratus fuerit; quod ipfüm in fedisApo-

g, um

ftolicee jura putaret involaffe ; adeo ramen Ca-

Ingds u

Tedbofiqbe

rifiacam Synodum non rejecit, ut capitulum

ejus quartum, tefte Prudentio Tricaffino, de

Dis, Ci

friom of

Sanguine Chrifti pro omnibus credentibus fu-

fo, confirmaverit etiam, prout idem Hincma-

pluni, «

rus epift. 27. ad Egilonem Sennonenfem fcri-

£

hr

bit.

ii Q

CAPUT III.

07 (j

De titulis bouoris &* poreflatir Cbrifür.

CMlim g

ARTICULUS I.

i. C

j fitilr g

Quomodo Chriflus caput fét bominum &* 4Ange-

0v1ttn «

T D

Ut

L

J

Ota. Caput morale dicitur princeps com-

|

munitatis alicujus aut Reipublicae , & cum

aenfia Ü

J

l':i'.;lll

LUE

naturali capite analogiam habet in tribus pre-

Pl D

rogativis & officiis, I Ratione ordinis , uti

Viro pl

caput eft primum ac fupremum membrum i

ïPlS Pfimgm |

humano corpore; & quaf? c«]um in parvo mund,:;

3

Bu

Vr&B1 DiviNt.

593

"L

ut inquit B. Ambrofius: ira Princeps in Rep.

) fw'enitïm,; .

membris & ordinibus omnibus füpereminet.

hu

Md

II. Quemadmodum in capite c: llecti habentur

omnes fenfüs, cum folus tactus per corpus re-

"""'fmvum'y-

liquum diffundatur: ita vis omris & perfectio

LUE

in unum Principem co!lata cernuntur.. |HI. Si-

itn d

cut in membra reliqua caput immanat animales

Oitcis, dii

Spiritus, vitam & morum, eaque in operationi-

o

bus dirigit tam quoad vifiories; auditiones ,

il ctnfrmy

aliasque fenfüum actiones, quam quoad aéctus;

m f

qui à Cognitione & appetirione pendent: Eo-

K Qu

dem modo Princeps fuo imperio nutuque ve-

um

getat, anirnat & faluberrimo influxu membris

TM

íüingulis motus convenientes impertit; eaque,

Nj g

ne ab officio exerrent; dirigit.

lnio d

Dico. Chriftus eft caput Angelorum & ho-

Yibus ts

minum omnium Ecclefiz rrilitantis & trium-

prouiml

phantis, etiam in quantum homo:

m m

Prob. L. pavs, de Angelis. Apoftolus Ephef.

I. V.20. aàit, Chriftüm ad dexteram Parris con-

M

ftitutum i7 celeflibus fupra omnem principatum ,

& poteflatem 9 virtutem, doiminationan, eg

jl G

LUS 1

oue nomen. & Colof, 2. v.10.. Qu effl caput om-

vis principatus €9. pote[latis.

En prima capitis

preropativa.

Deinde ibid. v. 3. de Chrifto di-

;tbommumä' »"

citur: /z quo fumt omues tbefauvi fapientie eg

feientie ab[conditi. Jo. 1. v. (4. dicitar. plezus

air prix

pl

gratia 67 veritatis: quae eft altera capitis excel-

higca i

lentia. Dezique Chriitus utitur Angelorum mi-

Ruron u

e

nifterio pro falute hominum. Quamvisautem

ipfis primam gratiam & gloriam non meruerit;

emy n

27 d

inulia tamen dona gratiee & gloric ab ipfo ac-

P

cipiunt ;

Drg INCARNATIONE

y

$94

cipiunt ,. cujusmodi fünc illuftrariones varia,

W*, ] ngf" ,

qua tamquam accidentia glorie fübítantiali

p

gl t

faüperveniunt.

.. Prob.IL. pavs, Ephef. 1. v. 22.. Omnia fubje-

"

eit. fub pedibus ejus : 9 ipfum. dedit caput [npra

gdegrp

emuem Écclefíam , . qua é[r. corpus ipfrus. Et c. 4,

um

i

j

Ti

x.15.. Cre[camus in illo per.omuia , qui eff. caput

Chrillus...Et c.5. v. 23« iv caput eff mulieris:

I n

L

TT

j

fecut Cbriflus caput el Eccleffe. ' Hieec prima ex-

qu

yhn

cellentia capitis Chrifti : alteram partim jam de.

jís, D

ionítravimus , partim mox oftendemus.

had; qi

Chriítus dupliciter regit Ecclefiam , primo

vospromet

v

perinfluxum internum gratiarum , de quo Jo.1.

v..16.. De plenitudine ejus omnes accepimus, — E

40

Ephef 4. v.7. Uzicuique uo[ffrum data efl gvatia

ffv Q

fecundum. men[uvam . donationis. Chriffi... Hunc

finitsenim

gubernandi modum etiamnum in calo conti-

fiionum

nuat, quatenus Deus per fe phyfice & effective

fiig f r

pratiam producendo actione communi Patri &

ts d

S

^1

piritui San&to: prouthomo autem per íc mo-

ovf

raliter & meritorie illam conferendo, qui mo-

A tCent Q

dus Chrifto foli proprius & peculiaris eft.

Vil qu

Alter modus eft per gubernationem exter-

At Qp

nam. Ephef 5. v.22. Mulieres vivis [uis [ub-

r d

dit« ffut frcut. Domino : quomiam vir eff caput mu-.

Hanc

tit r

lievis, ftcut. Chriflus caput. efl Ecclefa.

TU d n

externam . Ecclefiee . gubernationem . Chriftus

It v

ipíe, dum in terris agerer, gerebat: in calis

(j L g

vero gloriofus per Apoftolos eorumque fuc-

ilis inBum

ceffores, tatnquam vicarios füuos idem preeftat.

Pmd" ä Teny

Ephef. 4. v. 11. &fqq. 4fceudens in altum . .. de-*

n ll"llm u ]

Pa:

äjt ?uosdam quidem /Ipq/fofo:, Propbetas

-

0T€ $;

'.W'M"JI- Ca;

VznB1 DiviNL

$95

lii

ffoves , Do&fores , in opus minifleri ,. im edifica-

P i

&ionem corporis Cbrifli.

Prob. /[I. pavs.. Chriftus ea ratione eft ca.

M gt

1 jj "n

put, qua Ec.lefia eft ejus corpus: atqui Eccle-

fia eít ejus corpus uthominis folum, non vero

Th '/M Ef l

UI TM

ut Dei: nam caput & corpus debent effe ejus-

dem rationis; natura autem divina & humana

A w]

infinitum ab fe mutuo diftant; ergo Chriftusia

- "It D

quantum homo fpecificative acceptus eft caput

Itj

Ecclcfiae.

Deinde Chriftas eatenus. caput no-

VRR

ftrum eft, quaten:s pro nobis fitisfecit ,. &

NT

nobis promeruit gratias : at fecundum divini-

m sl

tatem nec fatisfacere, nec mereri poterat, ut

MU i, T

c. 4. difp. 1. vifüm; Ergo in quantum homo

dm ij

i Onf. X

fpecificative fumptus eft. caput. noftrum : hu-

manitas enim eft fübje&ctum & principium 4uo;

um n r

factisfaétionum & merítorum , perfona vero

f pyi i

divina eft principium 4404 , & ratio formalis

Qne um

clevans dictas aétiones ad pretium infinitum..

Imo dpmpo

Unde confequitur, quod Chriftus in quantum

teedo, t

homo exerceat officium capitistam per gratiam

j pralanit

habitualem , quam per

r

atiam unionis hypo-

Ybernitionen

ftatice; communicando

j

ominibus meritorie

u cint

non phyfice, dona gratize & glorize: merita

n j

enim Chrifti fupernaturalitatem fuam nanci-

il Tlte :

fcuntur ab habitu gratize, azítimationem vero

nudonem. U

infinitam a pratia unionis hypoftaticee.

O. 1. Caput aliis vicillim membris eget;

