& fervitus comirantur etiam naturam; ipgitur

cum in Chrifto fit naturaindependens & depen-

yumé

tper

dens,ratione harum recte diciturDominus & fer-

Ka

vus; omnis enim crearura eft effentialiter ferva

o

MC

Dei, eique (übjecta: filiatio autem non convenit

Bu d (

fuppofito mediante natura, fed immediate ratio-

TL

ne füi ; unde non denominat naturam, fed füppo-

T

fitum. Cumautem in Chrifto hoc firunum dum-

jibr; n 3

taxat, unica etiam inipfo eft filiatio, nempe natu-

g

ralis.

h A

Ob;.IF. Chriftus non eft Filius Dei natu-

u J t

ralis, nifi qua ratione eft eternus : atqui non

De Q

Y

Y

eft eternus prout fübfiftit in natura humana,

hmd; q

3

Ergo. E. djff. Mij. . .. nifi qua ratione eft ae-

fofo t Fl

ternus zternitate perfonz C. . .. etiam eererni-

10, qun

tate entiratis diflinctee realiter à perfona füa N.

toi t

difl.etiam min. Non efteternus prout fübfiftit in

us Troitts

natura humana , fi eeternitas negetur formali-

& Cf

terde perfona Chrifti N. fi ternitas negetur de

t C To

conífortio nature humanz Verbo juncteC. ut fit

TT

naturalis Dei Filius, füfficit; ipfüm habere eterni-

tatem filiationis & perfonze füe; nonvero opus

lesetni W

n q

eft, ut fecum ab eterno habuerit entitates alias

diftin&tas, a quibus remporalirer nominatur.

PT

g

Iufl. Non dicitur filius naturalis ,. nifi re-

fpectu illius, ex quo naturaliter generatur: at-

O

Wt

qui Chriftus ut homo , & fecundum humani-

ratem non naturaliter generatur ex Deo ; ergo

Mp

tia ff

fecundum humanitatem non eft filius Dei natu-e

E

ralis.

E. &f). mis. Chriftus fecundum huma-

omg ls

U

pitatem reduplicative acceptam , prout in hu-

Afm&d

mani-

lr

VznBI DiviNL-

$41

Hlyiy

manitate exfiftir; non naturaliter generatur ex

Deo, qiafi fübfifterein humanitatefir effe Filium

Wt

Mienii

Dei naturalirer C.Chriftus;ur homo fpecificative;

non naruraliter generatur ex Deo N. non dici-

PO

QGl

mus, quod in Chrifto humanitas fit ratio filia-

tionis, ficut eft ratio patiendi & moriendi; fed

T1LOn

medate

folum afferimus, quod fuppofirum illud , quod

in natura divina eíft Filius Dei naturalis , non

m f l

j

definat effe tale per hoc ; quod in humanirate

).C Cünmay

fubfiftat; nam hypoftatica unione effcitur ;

Ttempe n

quod fit homo Deus, & Filius Dei.

Ti

Ob;. F. Debet prarerea admitti in Chrifto

filiatio Dei naturalis temporalis fundata in unio-

VüS: t

ne cum

O f g

erfona divina , que ipfi conveniat ut

homo e

j

; qua nec tam proprie, necineoderm,

qu d

: ..,C[idmæ[cf.:

fenfu fit Filius Dei naturalis; quatenus eft ho-

mo , quam prout Deus eít ; quaque evaferit

Fipei f

rf

non tantum Filius eeterni Patris, íed etiam to-

tius Trinitatis. E. JV. /Zffert. Altera h:ec Dei

tettr i.

filiatio in Chrifto Patribus fuit prorfusincogni-

Yi g d

ta.

Sane C. ''oleranum XT. verba illa : £ o

J Md

Tbereeur.

Filius sneus dilehus , intelligenda effe refpecu

Patris eeterni pronuntiat.

Neque etiam Chri-

nonveroogz;'

iLentits]

ftus füi ipfius , aut Spiritus Sancti filius nomi-

nari poteft: álias fui effet & pater, & filius; .

* nomindy

quo abfürdius nihil.

Deinde ia filiatio non re-

whlis, n

cipererür in perfona, ut Suarefius putat ; aliàs

, generamrrä |

erfona Chrifti effer Filius "Trinitatis : neque

um N

reciperetür in humanitate, ut Vasquio videtur;

recDu;d

quia filiatio perfonarn fequitur.

Denique licet

f lus u

*non omne genitum fit filius, ut conftat in ver-

'ecwldllm I'W |

mibus, fructibus; ovis; tamen omnis filiuse

ft

P

! Pwmmä:.- 1

n .

gent-

I

$4*

Dr INCARNATIÓNE

« Dea

enitus : atqui Chriftus non eft genitus a tota

ia

rinitate; nam licet unio humanitatis cutn Ver-

(

bo totius Trinitatis opus füerit, non tamen di-

"

cit habitudinem genit, fed facti. Igitur recte

4 J

|

S. 'Thomas q. 32. a. 3. ita concludit : zu//o modo

( M

d

debet. dici. Chriflus filius. Spivitus. Sanfli , neque

etiam totius Tinitatis.

,i';r [rnttt.

M

l

J

Jnfl. y. Adrianus in epift. cit. ait, vocem il-

;;.lï'tr*. &

lam: 4 eff Pilus meus dile&us , i quo mibi bene

dn i

W

i

complacui, non tantum ad Patrem , fed ad to-

tam Trinitatem referri; alias enim dixiffet fitn-

ts m

vjetitte t

pliciter, p/acui?, non vero, complacui.

Ergo

ip tv

fecundum Adriani epiftolam Chriftus videtur

Filius effe totius Trinitatis.

E. IN. ,dnt. Non

f m

i, M

enim probabile eft, Adrianum voluiffe repupna-

re Patribus omnibus, qui verba illa de folo di-

PTOW

m dnt j

vino Patre accipiunt, ut tradit C. T'oletanum L.

in regula fidei edita ex preecepto Leonis L. Imo

Wm. y

Mi

T

C. ipfüm Francofordienfe verba illa foli Patri

qu

tribui. Dum ergo Adrianus docet , verbum

TT

U

N

l

complacui referri ad omnes Perfonas , non in-

"

Dio d

tendit, quod omnes füo nomine protulerint;

r

fm'.mpr

fed quod Pater qui loquebatur , dixerit, omnes

T

períonas complacuiffe in Chrifto ur homine,

Jufi. 2. Si hypoftafis Patris fübftantialiter

humanitati uniretur, ille in quantum homo;

W

M

lil

effet Filius Dei, non adoptivus , fed naturalis:

st

atqui tunc non effet Filius Patris , ergo totius

"Trinitatis.

Ergo idem de Chrifto tenendum

1 n

in quantum homo eft. — g. /V. r. propof.. Utique

11 r

talis homo non eflet Filius Dei adoptivus, cum

iär?n[es [Unï'n

non foret extranea perfona; nec tamen illico

ii

eífet *

li

Vznz1 Diviui.

$45

e&,ge"lrUs l

effet Filius Dei naturalis , eo quod non a. Deo

lts Qun)

per veram genefationém prodirer. ^ Hinc ne-

) Dion t

anrur etiam dug reliquae

"r

Ítantiae.

19

R:qquelæ' hu]us in-

Ilt: a,

Infl. 3. Talis. homo effet. (àn&us ratíone

] Sdfl&t, hi

unionis; ergo effet hares ; ergo filius. ' B« /V.

2. féq. Latius patet haeeredis nomen ; quam Fi-

t.' air, vocemE

lii: licer enim , juxta Apoftolum ; bene con-

11 odj

cludatur: eftfilius, ergo & hares; non tamen

11 fed d

viciffim dici poteft: eft heres , ergo filius.

m af f

Hiareditas enim in jure alio fundari poteft, non

'nþlüfui. Et

proveniente ex nomine filii: quiaSpiritus San-

E

étus jus naturale ad bona divina haber; etíi fi-

] A Am. X?

lius non fit.

lufL 4. Ydeo gratia habitualis facit filium;

vo!ui[ïerepug;

TU

quia dat jus ad heereditatem :; atqui talis unio

t Trbna

etiam daret jus ad haereditatem ; ergo faceret

Ui

fillum. . d. Maj. Habitualis pratia facit fi-

Ti

lium , quia fimpliciter dat jus ad haereditatem

hit; velun

IN. quia dat jusad hereditatem per adoptionem

145; t

C. Adoptio eft filiatio fecundaria, quia eft a(-

: rotdlt

fumptio perfonze extranez ad curam & guber-

iyerit; n

nationem paternam, & ad hereditatem ; pet-

t ho

inde acfi effer filius.. Solum ergo jus ad here-

fabfunti

ditatem, quod fundatur in generatione naturali

ptrom i.

vel adoprione, eít argumentum filiationis.

fa.

Aliud autem jus ad hareditatem ; quod nec in

generatione paffiva, nec in adoptione funda-

E

yido t

tur, non infert filiationem, fed conjunctionem

gliam ; fepe majorem adoptione: fiquidem &

"

D

parentes funr heeredes filii , ab inteft

qopiitid

D

ato iige li-

n t

j

beris decedentis.

í

nj

|

Dr INcARNATIONE

344

| Jufi. $. Filiatio naturalis & adoptiva conve-

j

D

"

"

j

niunr in ratione filiationis : atqui non conve-

J

À

niunt , nifi in hoc jure, quod utraque haber

4

Iu

gil

)[er Q

ad hereditarem; ergo filiatio in communiadae-

quate confiftitin hoc jure. Ergo ubi fuerir jus

at

g gt d

ad hereditatem ,. erit & filiatio. X. Curn Car-

l

dinali de Lugo d. 31. fe&t. 3. n. 33. J/f. Maj.

ii

Ambse he filiationes conveniunt. univoce

*

um

tU

ä

analogice & aquivoce C. Filiatio naturalis fun-

m

qu CWW

datur in generatione, filiatio adoptiva in affump-

atbl

tione perfonaeextranece ad curam & poteftatemn

atriam : hee vero rationes fundandi toto celo

a t

diftantes faciunt, ut adoptatus intuitu geniti fe-

qunn i.

o a n

re fe habeat ficut homo piétus ad verum. Ea-

qur Cs

propter admitti etiam non debet; quod in jure

fe, f ai

ad haereditatem univoce conveniant, ut Lugo-

ni videbatur : adoptati enim jus eft quafi pre-

pu$ Thon

rj ingt

carium, geniti autem naturale.

m m

Juft. 6. Si Deus Pater humanitatem affume-

ret; non poffer homo ille, in quanrum homo;

nm, qio

effe Pater Verbi aeterni, & tamen dicitur modo

Ti

Chriftus, in quantum homo , effe Filius Dei;

Db

ergo filiatio aliter convenit nunc Chrifto, quam

MI qe [

tunc conveniret paternitás ; nitnirum propter

^ht, w lg

jus; quod utrobique effet ad haereditatem. . &.

Wt lod

AN. 4ntec. Eodem fenfü, quo nunc dicitur hic

WE mm.

Homo Filius propter communicationem idio-

i W

marum, diceretur tunc ille Homo Parer: item

UTR

ä

eo fenfü, quo nunc dicitur hic Homo, 7 quan-

r

zum Homo; Filius, reduplicando füpra fuppo-

4, u T]

Ài

fitum , diceretur etiam tunc, 27 quautum Home,

At 1

Parer Verbi. In quo nihil apparet abfürdi, in-

At m

tellz- ,

li OSE

VERBI DIVINI.V

$45

telle&ta femel fignificatione & fenfü illius redu-

"-qm Ton (S

plicationis.

; umqne Wïï:

. Qb;. FT. Quamvis . communicatio idioma-

LOm

tum inter naturas & hypofta(in compofiti The-

Pfe. andriciadmittatur, haec tamen enuntiatio , C/rz-

(X CUIH&

Jffus m quantum bomo eff Deus , fimpliciter falfa

13) df

eft, tefte S. 'homa q. 16. a. 11.

Ergo etiam

It u

hac propofitio , Chviffus ,. in quautum bomo , eft

10 naturds t

Filius Dei , fimpliciter efferri non deber.

E. /V.

püinafi.

Coz[eq. Chriftus , in quantum homo , non in-

tb cludit ullo modo Deitatem, fed folam fubfiften-

Yi top gl

tiam & humanitatem ; ideo melius dicitur ,. in

quantum homo , eft Filius Dei ; quam Deus.

iif

sáven. [

Jgitur non tantum in fenfü fpecificativo vere di-

citur Chriítus ; in quantum homo , Filius Dei

, qulüg

Vetat; t]y

effe , fed etiam in fenfu reduplicativo : nam

j dul

juxta S. Thomam q.16. a. 12. hec propofitio :

]

Chriflus., in quautum bomo , eft perfona , dupli-

nututemfuns

cem fenfüm habet , primo reduplicando fupra

(garum lm

naturam , quo quidem fenfu falía eft; deinde

a dict m

reduplicando füpra füppofitum , quod includir

4fe Füns D

homo, fecundum quam acceptionem ut vera ad-

Chrfto, g.

mitfirur: arque hoc etiam Íeníü vere dicitur ;

mirün prr:

* Chriflus , ut bomo , eff Filius Dei , quia ut ho-

mo non folum efferr naturam humanam , fed

ereditit )

qunc d

hypoftafin etiam , que in Chrifto eft £iliatio

sicanotei

eterua. Ergo Chriftus ; ut homo includit fi-

,liationem naturalem; ergo ut homo, eft Filius

m u

.Homo; "'*

Dei naturalis in aliquo fenfü reduplicativo.

Jifl. Filiatio eft forma conftituens filiumcum

v fgue

éubje&to proportionato: atqui Chriftus ; i

jr um

fübjectum proportio-

g

" e

'- quantum homo ; non eft

n ]

ïiä.tum

[j

$46

Dr INCARNATIONE

"

natum filiaionis eterne ; ergo.Chriftus it

qamantum homo , non poteft

ici Filius Dei.

W[ES, lt

jmü&

Prob. mis. Filius eft, qui oritur vivensa viven-

te in fimilirudinem naturz: atqui concretum

(i

VIn

ex perfonalitáte & natura humana precife, non

eít vivens a viveütte in fimilitudinem nature,

illud enim concretum fic acceptum non eft Deus;

ATI

1,"','

1

L

il

ergo ut fic non eft fimilis in natura divina ; er-

I T:

"B

go ut fic non eft Filius Dei naturalis , fed qua-

WQ!I |

tenus includit etiam naturam divinam , quam

tamen Chriftus , in quantum homo; nullo mo-

ob

do includit.

X'

gt

. diff. min. Chriftus in quantum

homo,non eft (übjectum proportionatum zeter-

vigiti; q

nz filiationis in fieri , feu generationis [5 in quan-

TO

tum homo, rion eft fübjectum proportionatum

t tU

eeternz filiationis in facto effe , five non eft ha-

s i d

bens terminum ultimum & adaequatum genera-

imyu; d

tionis divinge & eterne ÍN. min. & Confeq.

li etrum,

Prolationem etiam difl. Filius in facto effe, &

tUt fe;

prout habens terminum generationis eft , qui

yie ol

oritur vivens a vivente in fimilitudinem natu«

pniting

reC. Filiusin fieri , & prout fignificat idem

Htl

quod

enitus; eft qui oritur vivens a vivente

2 ;ïm(;e) i

in fim

j

I

tudinem nature .

Sicut in humanis

nemo formaliter denominatur genitus a natura

od

n

m',"fm"—*if; Uä

quam accipit ; fed a

eneratione ipfa, quae eft

N

y

via: itain divinis F.

Y

us denominatur formali-

oïïtamR

"ls

Ti

ter genitus , non a natura divina , fed a gene-

ln

atiun's[mm

ratione seterna, qua naruram accipit.

Quo

lii ] Ü

feníü (icut a generatione dicitur genitus, fic ab

V ii

eadem dici poteft filius quafi in fieri feu funda?

i

.divemlmïde

£nentaliter. Qua etiam ratione Chriftus con-

Cre

LJ Ikd

üän&c afg

u

d

Vznz1 DiviNr.

,&

Cti

$47

1

i

cretus eX hurranitate & perfonalirate Verbi , fic«

hi

ut eftgenitus ; ita dicitur Filius; licet ut fic

WViVensau

aqu COH('[QT

non fit filius in facto effe, hoc eff, non fit ha-

bens naturam divinam ; rifi folum quafi ih fieri

m'ä Pfæcife,;:

&in via, quod ad filii denominationem füfficit,

itety n

m nonef]s

ARTICULUS li.

t d

l

Quomodo intelligendum. quod dé Chriflo dicitur

uraþ's, f r

Wläm ) Qu

Rom. 1.v. 4. Qui predefGinatus efl Fius Dei ?

109, o

Ota 1. Bifariam accipitur preedeftinatio , pri-

t qunt

N

710 eft eeternutri Dei decretum de re iri temri-

Vg

pore facienda ; quo fenfü oinibus fübftantiis

tüs a

€reatis accommodatur.

Secindo item eft Dei de-

D

cretum eeternum dirigendi creaturam rationa-

i, ienmdh

lemi ad finem füpernatüralem. — Preffius vero

lts

fümpta , dicitar voluntas Dei dandi alicui glo-

ia d (f

fiamn seterrnam , & media infallibilirer eo cort«

r bdi d

du&tura; five; ut cum Auguftino l. de dono

njiid, qi

perfever. e. 14. loquamur : Prafcientia e? pre-

j t

paratio bencficiorum Dei , quibus certiffime liberan-

dmilat

zur, quicunque liberantur. Ubi tria experidi opot-

NenS a Yiv

tet ; primum ej? , a&tus providentise divitiee decet;

r hu

neritis ; quee eftipfa praedeftinatio : Deigde crea«

efitus 417

tura rátionalis, qus preedeftinatur ; ac dicituf

t 'lpfaa qu

obje&tum pradeftinationis : deziuéid ad quod

ninatur tv

tationdlis fübftantia preedeftinatür , qui praede«

ftinationis tertninus eft,

m, ij

ao v

Nota IJ. Cuin presdeflinatio tati rationie

r p

àctus , quam fecundurn fua objecta ; & termi«

ul

nos diver(imode confiderari poffit , ütbreviter

4c diftinéte argumentum iítud pertraétemus;

j Clmfm!?

Mm 23

€ott

-

*

Dr INCARNATIONE

[

5458

conclufionibus pluribus queftionempropofitam

u

g(/l

ii

i

m

explicabimus.

Dico 1. Subftantialis unio nature divinee &

JJ

J

humanee in una Filii Dei perfona ab eterno fuit

divinitus praedeftinata. . Arque hoc fen(u Jefus

m

g d

(v

il hr

Chriftus , Rom. 1. dicitur effe predeflezatus PFi-

lius Dei in virtute. & 1. Cor. 2. v. 7. idem Apo-

gt $

ftolus ait : Jequimur Dei fapientiam n myftevio,

|

que abjcondita efl., quam predeflinavit Deus ante

m t

ficula in gloriam noftram. & Ephef. 1. v. 9. ap-

:ghciwdidwe*

pellat illud Sacramentum voluntatis Dei.

-aïgendmnc j

Ratio petitur exS. Thomaq. 24.a. 1. ( . Pree-

gt

deftinatio ex ufü Theologorum potiífimum ac-

t d u

comrnodatur operibus gratiee & glorize aliquan-

(lesia Q

do futuris , atque a divina providentiaab zterno

apuüt, n

preordinatis : atqui hypoftatica unio eftmaxi-

ttiucenm

murm opus divinee grarige , quod Deus abfoluta

d bt

& efficaci voluntate ab :eterno voluit ; ut intem-

Tiiee a

pore fieret. Ergo. "Thefis ifta certa fide eft in-

dubitata.

! Indldi

t d o

- Dico II Chriftus abfolute fine determina-

Gierdünrr

tione in fübje&o & preedicaro vere ac proprie

ttüctys: )

dici poteft prédeftinatus : Verbum autem feu

Filius Dei non poteft dici praedeftinatus ab eter-

SWL ',' &) bel/l

fittfto h

no , ut fit in tempore , nifi cum relatione ali-

Elmgümln

qua ad terminurm.

]

jaity

Pavs 1. eft S.'Thome nuper cit. & aperte

j

illn

traditur a B. Auguftinol.de predeftin. SS. c. 15.

& de bono perfíeverantie c. ult. & tract. 105.

UI

fto,

in Joan... Chryfoftomus etiam & PP. alii colli-

gunt ex 1. Cor.2. v.7.. Quam preedeflhigavit Deift

&I0Ddoy

?0 nj

* apte facula , & 2. 'Vim. 2. v. 9. Secundum propo-

" quis

"l

VERBI DlviNI.*

549

fitum fuum €9 gratiam , que data eff mobis in Cni-

Ft ex illo 1. Pet.

Lun d'wirg.

fto Sfefu ante tempora feeculara.

1. V. 20. i immaculati, precoguiti quidem am-

It d) Ed

Hl nj

1e mundi conflitutionem , manifeflatà autem novi[-

fmis temporibus. Unde Conc, Toletanum XI.

Ddf

"T' 7' idem A-

de Chriílo : Per boc, inquit, 4uod de Maria

hn p j

€j

F'gine natus e/i,— e? preedeflinatus. effe cvedendus

lt Dy;

- Suadot etiam mtz'ö,/ifpm indicata. Cum quis

L g

fimpliciter dicitur effe praedeftinatus, vel hoc in-

] N

teligendum eft ratione exiftentie ; ut exiftat

40

aliquando in rerum natura, velratione beati-

hm

tudinis, ad quam eft ordinatus : atqui hoc füb-

lod

fiftens in duabus naturis, quod Chrifti nomen

Nntbam

t d

exprimit, jam ab srerno preedeftinatum eít,

ut fir in rerum natura ; & Chriftus vel maxime

i Dd

eft ad beatitudinem electus ; ergo Chriftus fim-

Yi ts

pliciter & abfolute poteft dici praedeftinatus.

um dl

Pars II. eft ejusdem S. Thomse ad 2.S. Bo-

naventure & communis Theologorum. Nec

j dermi

difficile redditur ratio difcriminis inter-has duas

n

enunciationes : Zerbum aut Filius Dei eft prade-

yum attemà

flinatus , & Chriftus efl predcflinatus : nam cum

linisbe:

predeftinatio actum mentis fignificet , applicat

n telto

fuüum fienificatum fubjecto formaliter accepto ;

|

igitur cum de Chrifto dicitur, ipfum afficit, ut

st

fübfiftentem in duabus naturis, quo quidem

ln

fenfü vere pradeftinatus eft: at cum dicitur de

j k

Verbo , de Filio Dei, tribuitur illi fecundum

TU

de; nonergo, proprie loquendo, veraeft enun-

vll

tiatio , niíi addatur determinatio : 77 quantum

[]

bomo , qua fatis explicat

ür, Verbum non fim-

».&WP?

/

Mm 3

pes

|/

d

Dr IxcanNATIONE

liciterad effe , vel ad beatitudinem , fed fecun-

n

yua

U

dum quid predeftinatum effe : prout etiam di-

]

"

;inrc

citur preordinatum , ut uniatur humanitati ;

)

item caro factum.

d

Dico JZ.. Vera eft hec- enunciatto : Chri-

YUO

flus , in

quantum bomo , eff pvedeflinatus effe Fi-

Imt

Jus Dej. lta TT. paffim cum S. Thoma a. 2.

ii

Prob. avgumento $. Thome. Ut quid predeftine-

f

rur, fufficit, quod fübje&tum potuerir non ha-

n

st

bere hunc terminum : atqui hoc- füuppofitum

Chriftus ratione naturze humanz potuit non

pritan,

habere filiationem Dei , hanc enim natura hu-

v ii

mana non includit effentialiter , ergo poteft hoc

a

fuppofirum ratione humane natu

rae preedefti-

nitqn

nari ad filiationem Dei.

Idem S. D.a. 1. ad 2,

godtm t

& Bs

Pradeflinatio , inquit , aztvibuitur pevfone Cbri-

L...fecundum. quod fubfiflis in natura bumana.

Inila

Unde cum dix.

Wjet "doflolus : qui fa&us efl ei ex

p

emine David fecundum cavge

.

m fubunxit : qui

"utem; qu

£redeii

uatus efh Pibus Dei im virtute , ut. daree

p

enteligere , quod fecundum boc , quod eft fatlus ex

T g m

femine David fecundum carnem

» €ff pvedeflinatus

Ym d

Filius Dei in virtute,

Quamvis emim [tt natuvale

AOf um

9Ji peyfonee fécundum fe

confiderate , quod fit. Fi-

Ti n

lus Dei in virtute , 00

« tameu eflei uatuvale [ecun-

zwmmwaæ

dum bumanam tiatura

7

Jécundum quam. boc fibi

TL ii

COLUenit pev gratiam unionis.

Et S. Auguftinus

R,Ppeüäamm

l. de Predeit, San&. c. 1 $.

Jpfum. Dominum

Ut

Orie , 2 quamum bomo fatus

efi Dai Filius; pre-

L

deflinatum elF. dicimus.

e

"R C

JDico I* Humanitas Chrifti non poteft fin-

7) MW |

;Citgig

pliciter dici predeftinata , fed cum quadam (;e:

m

Vznz21 Diviwri.

55t

üem) t

w

terminatione ex parte pradicati. JPavs . 7 S.

Tüüt o

'Thomee a. 1. ad 2.. Predeftinatio abfolute dicta

m

tribuitur füppefito ,. non natura ; divina enim

providentia proprie verfatur circa períonas;

IG (

quas gubernat ; circa naturas vero non nifi ra-

1441)1«:164];5

tione.füppofitorum ; quapropter cum prede-

* A0T 1

ftinatio Chrifti imtmnediate & per fe terminetur

j predfs

ad ipfum Chriftum , Chriftus fimpliciter &ab-

TUer n j

folute eft preedeftinatus, humanitas autem,quam-

* Appofs

vis per eumdem actum ordinata fit ad unionem

& f qgr

hypoftaticam , non fuit fimpliciter pradeftina-

A t hv

ta; fed quafi compraedeftinata , nec dicenda eft

Qs

pradeftinata, nifi adjunéto predeftinationis ter-

t n

mino , quo explicetur, preedeftinatam effe per

TT

modum naturg , non vero per modum füppo-

Ürlefna (

fiti.

Ex hisce liquet

hii

h

hn

Pars. II. couclufionis. INam licet humanitas

Chrifti non poffit dici preedeftinata effe ad. bea-

)

/

titudinem ; quia hec, confiftit in operatione ;

Af ".(,ï

lt

& operari füppofito proprie tribuitur ; nihilo-

Vf u

minus vere ac mapis proprie ad unionem hy-

poftaticam praedeftinata eíle dici poteft : unio

tf

m tate

enim proprie convenit naturae ; non autem füp-

pofito, neque movetur aut affamitur quidquam

I

Mpv s

adunionem per actionem propriam, fed move-

Va t

tur porius &affumirur ab alio. Imo unio partes

$ A

appellat, non vero totum , ut fupra indicavimus ;

difp. 2. c. 3. a. 1.cum deunione difputaremus.

jon D

IDHH&WIF'

Atque hac mens fuiffe viderur B. Augufti-

qii nuper citati , ubi ; Predeflinata ; ait ; eff ifla

nature bumane tauta fubvetlo - ut quo attollere-

ia

uv altius uon balevct.

umquzc'zm:

Mm 4

O.

L

552

Dzr INCARNATIONrF.

as Chnfh

- Ohj. I. Subje&tum predeftinationis feu per-

fona que pradettinatur ; non debet includere

g

n

rerminum ejusdeim actus : atqui Chriftusut ho-

o , infuo formali conceptu includit fuppofi-

)

gt qu

tüm Filii Dei ;^ érgo Chriftas ut homo nonpo-

teft dici predeftinatus ad hoc , ut fit Filius Dei

" u: lrem

naturalis. . diff. Maj. Subjectum pradeftina-

jee t

tionis non debet includere terminurm füb illara-

ii g

tione fecundum quam eft fübje&tum C... Secun-

(rj, t

dum rationem aliam ; fecundum quam non eít

um Wf t

fübje&tum N. Chriftus non eft fübje&tum proede-

of u

ftinationis ratione perfonce divinee fecundum fe,

at m

fed fecundum naturam humanam , cui affumptio

LU

vertaem «

infiliationem divinam tamquam gratuitum bene-

ficium obtigit; proquo etiam Chriftus Deo Patri

irgummla

debitas

te od (

ratias egit. lpitur in preedeftinatione

Chrifti

j

ubjectum a termino diftinguitur: fub-

narone d

je&um enim eft Chriftus ratione humanitatis ,

i t

terminus eft filiatio Dei ; cujus humanitas ca-

mf . c

pax eft.

L

i

( Qu

Jufl. Fal eft heec propofitio : Chriftus ut

mdumfe:o:m

lomo, fatctus eff Deus , vel Filius Dei ;; ergo etiam

L um

falía eft ifta : Chriffus u bomo , eft preedeflinatus

RTT

efe Pilius Dei.

Prob. Confeq.. Quod predefti-

ts q

natur ab zterno , fit in tempore ; ergo fi fal-

il

füm eft ; factum effe Filium Dei, erit etiam fal-

It

füm , eum predeftinatum effe Filium Dei. *

f F&mmm

N. Confcg. cumS.'Fhoma a. 1.ad 3. & a. 2.ad 3.

DN

Factum .effe convenit perfone prout eft in fe ;

as

ergo ut fieret aliquid , neceffe eft, illud priug

du

tempore non fuifle : at perfone Chrifti femper

Ut

fuïit.Fi!ius Dei; ergo períonse unitas impedir,

bt (

quo

HUNE

VznszIi Divixi.

$53

'ähharionis(euü

quo tninus Chriftus dicatur factus fuiffe Deus ,

T hi

D

aut Filius Dei.

Econtra pradettipari convenit

Mhrifïusma

rei prout eft in mente preordinantis , qui po-

LT

teft rem cum precifione concipere & fecun-:

dum rationem quamdam ipfi aliquid attribuere :

L

11

hinc fufficit , rem fecundum apprehenfionem

U Dd

id ante non fuiffe, vel faltem potüiffe non effe

Intm (j

aliud. . Igitur etíi aPfolute tton comvenit perfonee

m '.,Smþ

Cbrifli , quod inceperit effe Pilius Dei , comvenit

3

1 um p

l

iur , ub inmatura bumana

tamen ei pvout inte

JFstimprar

exfiftens , quia boc a.

!

quando incepit eJe , quod àtz

t inuriné

gatura bumana exfiflens effet Pilius Dei.

i. dfmy

Obj. HI. Si juxta conclufionem tertiam , ad

at

veritatem enuntiationis addenda eft limiratio ,

tChn'flmDeoP;,ï

im quantum bomo , ergo non recte in conclufio-

It prekdorg

ne fecunda Chriftus abfolute ac fine determi-

lp

natione dicitur predeftinatus. E« /V. feg. Cu-

li n

jus rationem jam delibavimus difp. 2. c. 5. art.

Wi ntis a.

2. concluf. 1. coroll. 3. ex S. Thoma. Si pre-

dicatum , quod fübje&o convenire poteft fe-

: Of

cundum íe torum , ei tantum ex parte conve-

li, apdz

niat, numquam enuntiatur fimpliciter de fub-

?fi F/ædf'müz

jecto ; ita eethiops dicitur tantum albus fecun-

Qd a

dum dentes ; quia albedo toti corpori humano

e m li

convenire poteft : econtra fi conftet, pra«dica-

i, erit f

tum non poffe convenire fübjecto , nifi fecun-

|

Fium D!

dum partem ; poteft de (ubjecto enuntiari fim-

d5 us

pliciter ; qua ratione homo fimpliciter dicitür

e od

|3

claudus vel crifpus , quia eonítat , quod cri-

kd h efpum vel claudum effe non conveniat homini,

nififecundum tibiam; vel crines.

Eodem mo-

s Oi

do dicitur Chriftus fimpliciter praedeftinatus,

ts lmpï

m ;5

quia

i

Dzg INCARNATIONE

Vgt

$34

quia conftat , pradeflinationem ipíi convenire

u

non pofle , nifi fecundum naturam humanam.

"L

Jnfl. 1. Quae fünt de rei conftitutione non

::'cïm)w T

L-

l

ertinent ad ejus predeftinationem , ut notat

S. Thomas lect.. 3. ad c. 1. epift. ad Rom. atqui

uI

fübfiftere in duabus naturis ad Chriíti conftitu-

hi i

tionem pertinet ; ergo non poteft effe termi-

f at

nus ejus predeftinationis. E difl..Maj. Sicom-

ofitum fit mere naturale C. fi fit füpernatura-

|

lgb

le.N. Pradeflinatio reípicit bona fupernatue

nidi hgmä

ralia; igitur cum Chrifti compofitio non fit na-

; quo

jei d

turalis ; fed fupernaturalis , vere ac fimpliciter

pradeftinata nuncupatur.

d d

Jufl. 3. Nomen predeftinationis fignificat,

ais, ld om

aliquem effe precordinatum ad gratiam aliquam

At Q

vel beneficium adipifcendum : atqui períonee

ypra pl

Verbi & Chrifti non eft pratia ,. quod fiat ho-

iif

mo ; erpo Chriftus non bene dicitur pradeíti-

ï'sth Miat.

natus ut fiat homo. — x«. 4jf?. Maj. Pradeftina-

du u

tio fignificat aliquem preeordinatum ad benefi-

Cr

ciumfibi proxime & immediate preftandum N.

( DOf

a.

reedeftinatio fignificat gratiam conferendam

t

;

ltem nature inqua perfona fübfiftit C. Ad locu-

ARU

M

(

!l

tionis veritatem fufficit , quod ex pratia quze natu-

iql

hm x

x fuce facienda praedeftinatur, perfona 1pfà quafi

Ri

per denominationem extrinfecam praedeftinata

&adtalem rerminum dicatur. Sicut Verbum dici-

Dïmü'?&a u

AT W

tur caro factum per mutationem folum factamin

orT

humanitate, ex qua talis denominatio in Verbo

)

D

ipío refultat. Merito tamen Beatus T homas locu- e

tionemiftam: Zerbum eff prede[linatum, ut fiat bo-

^ Dehzc |

t4je, minus propriam efle dicit : quiain illa ponitur

er-

uz&

ET

m

VzrnsI Drivis;,

555

LITS

m lls

Verbum ut obje&tum hujus predeftinationis ;

cum tamen noón Verbum fecundum fe , feduceft

WR

Chriftus , feu hic homo habeat rationem tális

m ; tb

& Nn;

objecti.

ARTICULUS IV,

A

o

t efetm

d Chriflus dici etiam poffit Servus Dei ?

1 m

Ota. Servitus alia eft legalis, alia naturalis,

I periy,

Legalis & proprie talis jJure humano eft in-

X o

troducta , & fignificat vilem hominis conditio-

liotonft .

nem , qui in poenam delicti , aut aliata fimilem

m

ob caufam eft in captivitatem redactus , ac tri-

plici miferiee eft obnoxius ; I. quod non fit fui

,aüonis igwfg

Juris , fed cum omni fua libertate & actionibus

rtandqe

alterius dominio fübdatur. II. Quod nec bona

Tupsr

propria poffideat, nec cum domino fuoin pro-

i quiir

priis ipfius bonis communicet. III. Quod ju-

lr

ris nihil habeat ad domini füi obtinendam hz-

fi Pal

reditatem. Ita Ariftor. l. 1. Politic. & Augufti-

n d

nus l. 19. de Civit. c. 9. Juxta quos fervitusifta

rl

naturalis dici non poteft, cum fit hominis ad-

conferenta

verfüs alterum hominem ; qui omnes ex natu-

C Ads

ra fua eequaliter liberi nafcuntur. Eodem mo-

tiaqueui

do homo per peccatum fervilem quandam &

o

eenalem conditionem contrahit: cum enim ex

y pratdot

natura füa capax fit amicitiee & hereditatis di-

rVeuné

ving , fi per gratiam fublevetur, ficut etiams

hn d

eoevectus fuüit ; per peccatum redigitur in con-

gnio a

ditionem fervilem & in perpetuam captivitatemy

u Tionti

sedditurque incapax omnium bonorum divinos

rum. De hac fervitute difputat Chriftus Jo. 8.

LU

V. 32 & fqq. Peritas liberalit vo.. Qmms quà

u

L

facá

V

556

Dr INCARNATIONE

ii

/

[/

l

facit peccatum Jevvus eff peccati. — Servus autem

72072 1na7e£ 1n dotno 7n eievuum.

l

Sivos Filius libe-

gil

vavevit , veve libevi evitis.

[

Servitus hominis erga Deum non eft con-

jl

ditio vilis , fed zaruvalis [ubje&lio , ratione crea-

t00

nl

D

tionis illi neceffario conveniens: quidquid enim

«.'1h&m-hl (

eft , Dei eft; toraque ejus libertas, omnesque

Wil

actiones magis Dei fünt , quam ipfius, necum-

D

quam dici poteft fui juris effe , fed divini.

:m

ïï

du

Dico J. Chriftus nequit dici fervus Dei ab-

qu

»

folute. . Pro/. ex SS. Jo. Damafceni 1. 3. de Fi-

dec.21. & lhomae q. 20.a. 1. & $. Nomen

B 'wmöm

il

fervi fimpliciter & abfolute prolatum tribuitur

conm. ao

perfone : atqui Chriftus eft ipfe Deus & Do-

u Hr d

minus ; ergo fervus Dei nequitdici. Min. con-

ftat ex c. 2. ad Philipp. v. 6. Qui cum in forma

dmpiley

In fpcim

Dei e|fét , neu vapinam avbitvatus eft , effe fe equa-

lem Deo.. & Can. 6. C. Ephefini : $z guis dicit,

hu df

dems, l

Deum vel Dominum effe Chvifli ex Deo Parre Per-

lu , €9 non magis eumdem ip[um coufitetur. fnmul

WMW j

N A

Dewum $g bominem , utpote. Perbum fatlum car-

nem , [ecundum fcviptuvas , /]Auatbema fit.... EtDa-

dmfi

maícenus nupercit. Qu fercum eum dicunt , umum

lh

Chriflum , inftlar Neftorü , in duos dividunt.

& atf

Md

Dico II. Chriftus ne reduplicative quidem,

l

in quantum homo , dici poteft fervus legali feu

Bdb

puo,

penali feryitute , que aliquo modo originem

ex peccato ducat. Fec propofitio eque eft de

Dal

fide ac prior.

Prob. [.. C. Francofordienfe ne-

fervqs K

$at, Chriftum hoc fenfü fervum dici poffe , it

W

enim füb finem habet: $ed 62 boc volumus audi-

Vg imW

ve , an ddam primus geuevis bumani pater ,

libev

f

UT

Vzn21 Diviwi.

557

fit conditus , an [evvus : fifervus ,. quomodo tunc

r

imago Dei ?. i liber , cuv non magis Chriflus ? E

Adrianus in epiftola: /Vos , inquit , per lum

1 non d "

adoptivi fumus , mon ille mobi[eum adoptious : uos

) Tifttu

ger illum a [ervitute liberati , nonille nobiscum fev-

vij. Sermo ergo Patribus eft de fola fervitute

legali & peenali , & de vilifima fubje&tione &

Iu nv

captivitate peccati; non vero de fervitute na-

& diym,

turali , qua fübítantize creatzee Deo : neceffarió

&Yos [

fubjiciuntur: ab hac enim Adam exemptus num-

quam erat.

ml d

A N

Ad eumdem modum Patres ceteri negant

Chriftum fuiffe (ervum, ut Athanafius ferm. 3.

Ut hi

D Des ]i

contr. Arianos ; Chryfoftomus hom. 15.in ep.

hdo. Ninas

ad Hebr. aliique,; cum dicunt , Chriftum. non

Ditmifn

affumpfíiffe veram ferviturem , fed fimilitudinem

feu fpeciem ejus, quia non aflumpfit cerzem

ATT UT

i n d

peccati , fed fünilitudigem cavnis peccati , fa&tusque

t

eft fervus ; ficut alii peccatores , /Voz verizate,

vtf f

Jed appellatione , €$ muflevio.. Et Leo M. ferm.

2. de nativit. ZZ/ffumpfit formam fevvi , fine con-

m fidm u

u [t. B

ditione fervili.

imátnt;u

Prob. 1/. In Chrifto nec fuit ;; nec potuit

doidit

effe culpa , nec ftatus aliquis vilis , qui ex cul-

pa propria trahat originem ; ergo fervitus le-

(tve qui

fetvus legü

galis in Chrifto fecundum humanitatem effe non

oterat.

modb (

Dico IIf. Chriftus ur homo ,. vere dicitur

Yito gt

ao

í

fervus Dei , fervitute humane naturae conna-

turali , que quidem fervitus fappofita naturae

i

ondi«

*creatz imperfectione ; non ad vfervilem c

du m

l

.tig«

[

m h ï

—

Drz INCARNATIONE

LU

$58

[

tionem , fed potius ad riobilitatem fpectat; Ita

/' : W)

f

b

m

Im

!

S. 'Thomas fupra laudatus.

Prob. £. In S. Scriptura ita appellatur, Ífai,

)'Wn 71"

42. V. 1. ÉEcce ferous meut, — Quae verba citantur

"

Mat.12. v. 18.. Et quatrivis hic legatnr : id'oU

D.

ó7raic u^v 1 Ecce puer meus , atnbae tamen hee

,

L(r

jl

ial

Voces fervümi plerumque in SS. literis expri-

munt.. lterum dicitur fervus apud eundem

n qml

w

j

ä

Ifaiam Capp. 43. 49. 52. 53; & Zachariee 3. v. g.

«ddducam [ervum meum ovieutem.

ii iO

nibs tü t

Unde Cyrillus l. ad Euoptium in defenífio-

ne 6. anathematifmi ; /gu , inquit, dicar;

x VO

feroum eum afpellarz , propzer voces SS. Prophbeta-

migialy

vum , nullo wodo offendi decet : cognoverumt. enim

duf

per vevelantem. Spiritum $. quod. Vevbum ex . .Deo

vofordents d

Patve fievet bomo.

Et l; 12. 'Thefauri c. r5. .Ser

n qia m

