lento morbó correptus; & recuperande vale-

5 A alas

tudinis ergo ab Abbate füo Perro Cabilloriem

ynum al

imiffuss ibidem ex hac vita pie exceflit; A.C.

i142. Prout Petrus Venerabilis Abbas fcripfit

Viedid

in epiftola confolatoria ad Heloiffami Abelardi

iis, « i

quondaim uxorem , ac poftmodum Sacrarum

1fis die: |

Virginum Anriítitem in monafterio Paracle-

docgille 1

teníi pér Abelardum fundato.

brjfo r

. Ex Scholafticis Catholicis nonnulli fatentur

a bonun

j [

j

quidem; quod fides docet, Chriftutn pro pec-

)

»112(?67;, V d

catis hominüm fàtisfecife, neganr tameri opera

jcems :

Chrifti de f& habuiffe valoremi & condignita-

t

: ,

tem ad fatisfaciendum, ajuntque, omnem illo-

1l Bïfm-r' D

rüm vim oriri a divina accepratione ,. eo quod

eus

n f,.

.

D& INCARNATION£

i44

m

f.ä 'U]

Deus illa fibi offerri voluerit ; ac promiferit

Y

di

eis contentum fore, ac propter illa hominum

W

peccata remiffurum.

Unde quoad juftitize ce-

CO

qualiratem ; in operibus puri hominis tantus

il

valor ad fatisfaciendum pro generis humani pec-

M

catis effe poterat , quantus revera in operibus

Chrifti erat: utriusque enim operatantum dum-

lt

MDU

i

tàxat valere; quantum bonum eft; ad quod il-

l

w Mi

Is

la Deus ordinat & acceptat.

Nihilominus pu-

"

tant magis decuiffe , uta perfona "Theandrica

ia

redimeremür: quod hoc actionibus majorem

w

5

honorem, ac mítimationem moralem concilieti

at As

íicut pluris fit imago a viro Sancto depicta;

TRUE

H

quam ab bomine alio ; licer ambee quo

ad ele-

tim d l

gantiam artificii nihil inter fe differant. — Dezzdé

ajunt, preftare, ut folum Deum Redempto-

t&c i t

| hii

rem ac Dominum agnofcamus ac revereamur:

Denique convenientius ; ajunt, fuifle ; ut uni-

* r f i

]

!

veríalis peccatorum omnium Redemptor per-

J

^

!

j

[

(/

iÜ

fona elfer impeccabilis, quae quidem proprie-

D

N

tas creatüra pure tribui nequit. .Ita Scotus in

j

Ll

l

l

J

hi

4. d. 19. & 20. & in 4. d. 15. q. 1. Gabriel, Al:

mainus, Durandus, Medina.

Pïäfaï T

$

Econtra Lutherus & ejus

difcipuli fatisfa-

t

&ionem Chtifti adeo extollunt , ut nullam ho-

Ti

(ü

lr u

minibus poenitentiam aliave bona opera in (atis«

!

Q

fa&tionem pto fuüis peccatis neceffaria efíe ja&tent.

)

Apologia Confetfionis Auguüanæ'artiöulo de

lia

[

Confeífione & fatisfadtione : Cum ; inquiunt;

lo

certiffinum fit , vemiffionem peccatorum gratuitam

ln

D

il

&l

elfé , f&u gratis propter Gbriftum donari, [equitum,

W 10 n«

Eadem obtendit Cal-

&ion vequari Jatisfa&idones.

vinus

"E

-

]

.

Vznsi DiviNi.

145

Fotiert ;

.vihus ]. 31. Inflir. c.4

.$.25.26:27. cüm mapgna

d

injuria fatisfactioni Chrifti illata : eo quod per-

Julitie a.

niciofa ifthec doctrina occafionem préebeat ho-

ninls tanty

minibus, peccata multiplicandi , & bona opera,

)umani pse

tantoperé a Chrifto & Apoftolis corimendata,

1 opert

negligendi. . Sed. érror iíte füo loco confutabi-

ntum du

rur, quando de Gratia Chrifti, de Fide, & de

& quodi

Penirentia difputabimus.

Jminus p

JDico. Satisfadtio Chrifti condiena fuit &

l'heandrici

f'uperabundansg norn tàntum ex divina accepta-

5 fldjorem

tione; fed ex proprio valore ipforum Chrifti

m concliti

operum. ltaS. Thom. q. 1. à. 2. ad 2. S. Bo-

lo depih,

navent. Alenfis, & communiter 'T'T. veteres ac

: ii d

recentiores, hancque fententiam Suarez ita cer-

vt Duid

tam effe exiftimat, ut contraria nec probabilis,

Rn

nec pia, nec fidei fatis confentanea videatur.

TEV AT COU

Pyrob. 1. Rom. 5.. JVon. ficut. delitum , ita e9

[v üt u-

dopum: fi emüm umius delido multi mortui funt:

mptor per-

mulro magis evatia IDei eg domum im gratia unius

) proprie:

bomünis Slefu. Chriflà im. pluves abuzdavit. . ..

Ubi

Hic

iGcotus i

abundavit delitum, fuperabuudavit gvatia.

Apoftolus bona Chrifti merira ad falvándum

lbflel; A]' E'

prefert meritis Adami malis ad perdendum.

Atqui peccatum Adami ex

f

uli ais

[

fe & de condigno

vllam ho-

ipfi & pofteris ejus meruit damnationem: erpo

v in s

Chrifti opera fatisfactionem fecurídum fe con-

!

ipne atque abundanter etiam promerebantur.

fe pdet

aricuo d

Tta ex eisdem Apofítoli verbis argumentantur

Leo M. epift. 81. 95. & ferm. i2, de PafTione:

; ingU

m g

Agapetus I. epift.ad Anthimum.

Et Chryfoft.

hom. 10.in epift. ad Rom. ait; Chriftum fe ha-

g

Uere périnde ac is; qui non tantum decem num-

i U

j Wï

'(23!

viQià

|

10035

..

.

|

Dz INCARNATIONE

146

Y

,

g a

mos, propter quos in carcerem aliquis conje-

g

&us eft, folvat, /üd eziam inmumera. auvi talenta-

y CCUmAA

lavgiatur ; vin&lumque in vegiam aulam inducat.

ie (

[dem Paulus ad Hebreos capp. 7. 8. 9. 1.

de

n

rejectis veterum facrificiis , fufe contendit; uni-

»

Tieph

cum Chrifti facrificium füfficientiffimum fuifle

i

ad abfolvendam noftram redemptionem , & fa-

n g

non

tisfa&ctionem preftandam: & v. 4. c. 10. ita enun-

nguine tauvoyum Qs

[ lr

i

V

tiat: /mpo[fibile emim eft, Ja

bircovum aufervi peccata.

Un

1

e centra Scotum

tctrtenc

at o

ira licet argumentari: Apoftolus probat, fan-

(dm.

uine Chrifti fuiffe preeftitum, quod fànguine

taürorum & hircorum preeftári impoffibile erat :

v ylte

nouine taurorum

p u

atqui non erat impoffibile, íà

& hircorum auferri peccata, fi divina promiflio

d

necefitum o

& acceptatio ejusmodi facrificiis dignitatem &

dm: «00 8

Ergo quando

Apoftolus

t uj

pretium contuliffet.

*

ait; folo Chrifti fanbuinis Sacrificio auferri po-

'5PrT,

tuiffe, ac füblara eriam fuiffe peccata, non in-

M .ferm' l

telligir dignitarem Sacrificii Chrifti , prout ei

1N

P:ar, [

1 (u

pretium a Dei acceptatione & promiffione dum-

taxat conciliatum fuit ; fed prout fecundum fe,

n

jl

/

& valorem füum intrinfecum fpectatur.

VA

Prob. 2. Ratiome a priori.

Sicut gravitas

du

offenfionis crefcit ex dignitate perfonze offenfze:

"

ita fatisfactionis valor & dignitas maxima fümi- V uj v

tur ex perfona fatisfaciente.

Atqui Chriftusq, im h.

fatisfaciens erat perfona dignitatis infinite: pre-

EM

tium quod obtulit, erat valoris infiniti , utpote

(

4

Uf D

vit

& fïningu is D

ei. Ergo Satisfaétio a. Chri- "inifp.

8.

vítira fecundum fe, & ex pretio fuo in- gj

L

[^o

]

Vzgn21 Diviwr.

142

zh'quïs QU

trinfeco -exsquabat, & füperabat debitum

1 dWfi fül,

omne ex offenfione, ut ut infinita, contractum.

Mitditg,

Quare cum Apoftolus Heb. 5. v. 7. de Chri-

DN

fto feribit : Qui preces fupplicatiouesque. offereus.

Qtendit;ur

exaudituseff pro [ua reverentia , Chryfoftomus

Imum fuf.

hom.8. Theophyla&us, Oecumenius , Anfcl-

0nem, &f

mus,aliique ajunt, quod Chriftus a Patre ex-

T0, 1ta entn

auditus lit, non tam gratiz fuiffe, quam dipni-

Aatont

tatis Chriíti ; tantamque fuiffe Chrifli erga Pa-

itra cotur

trem reyerentiam ; ut eum Deus Pater etiam

tObat, fin.

revereretur; nec poffer ei quidquam negare.

Qd finminr

Confirm. - Patres unanimiter docent ; ad aequi-

wkübïleoeraf

tatem juftitize fervandam, & ad condignam pro

Ine t

peccato fatisfa&tionem ab homine praeítandam ,

Oa ronid

neceflariam omnino fuiífe unionem hypoftati-

cam: ergo exiftimant, Chriftum Deum homi-

Toniten |

jo Apoftd:

nem potuiffe ità nos redimere ; . ejusque operi-

) atfetri p

bus proprium ineffe pretium. — Zzzecedens prob.

1 D0nn

Leo M. ferm. r. 4. & 10. de nativ. $, inquit,

, ptou e

uon effet Deus, von affervet vemedium. — Achanaf.

fione dun

l. de Incarn. . Cum Patris fit Ferbum , & fupra

undum 1';—1"'

omues, mevito etiam folus ommia vecupevave . potuit y

.

'

€7 idomeus fuit, qui pvo omuibus pateretur... . Cy-

t gv

rilus l. 1. de fide, ad Reginas. cap. quod mors

ve ofen

Chrifti &c. /olus fufficit, qui.fuper omues fl , es

xima für

Deus efl, morte fue cavuis a tmundo depelleas car-

a Chri

(ht

wem. Auguftinus Enchirid. c. t08. — /Vegue per

]

Yinite: J*

ipfum liberavemur. snediatovem bomigem Chrifünn ,

"i effet Deus.

Darmaícenusl. 3. c. 15. & 19. ait;

ii m

£to 1 AT

ideo actionem & paífionem Chriíti (alutiferam

fuiffe, quia erat divina: zeque egím , inquit , con-

d m'

*

,

l

verire peterat achiom bumaue , id efl , puvi bominis.

a

Q;.

-—

[

j

Dz INCARNATIONE

"r H

148

N

I

(e8

OB;. x. Satisfactio preeftita fuit 4 Chrifto ut

u

|t

"homine: atqui Chriftus ut homo nón eít rantee

s

dignirátitis ac Deus.

Ereo non fervatur ex-

'àtfa proportio & sequalitas inrer-offenfum ; &

Id

j

(5

fatisfacientem. — X. 2Dif. Maj. Ita ut humanitas

füerir dumtaxat principium 410 C. ut. folà hu-

W

yl

'manitas etiam fuerit principium quod fatisfacie-

j

"bat N. Perfona farsfaciens, feü principium

"x

I

JM

"qued operabatur actiones

Mediatoris fatisfacien-

*

g

Ü

^tis, non fuit Deus folus , nec homo folus; fed

f

complexum iftud fimul; h.e. Verbum incarna-

$ m gX 'u;ll

'.

!

^

tüm , Deus humanarus , '0 Ütavd goc. Princi-

A

& w

( 4 n

pium tamen 44 illa opera fatisfa&toria a Media-

tore fiebant, erat natura humana ; non divina.

eqins i

"l'ametfi enim Deus incarnatus eràt qui orabat,

At

atiebatur, obediebat, fatisfaciebat : tamen' heec

"es Chil

:

omnia faciebat fecundum formam fervi, non

VM

fecundum formam Dei.

[//

/

deftrüctivum de fe

-Tufl. Peccatum, utpote

is n q

bonitàtis divinze , non minus Deo difplicet,

st

quam placeat boniras propria ; quantum enim

li

aliquid amatur, tanrum odio habetur deftruens

qu

illius:' atqui non tantum Deb placent. Chrifti

M

l

[

opera, quantum propria Deé bonitas. Ergo

!f

n

ofenífa Dei non fuit compenfata fatisfattione

I

equali, ne dum abundante. — . /V. Ma. Pec-

j

catum non eft proprie ac vere fecundum fe de-

d€ü)

y

ftrüi&tivum bonitatis divine , fed peccator fo«

Ui

lum affe&u & morali quadam imputatione ita

Ti

ii

fe gerere dicitur, ac fi Dei gloriam &

L.lj e H-a-

tem velit deftruere: cum

tm

eMrenm

duteiil c

u co

(ftn

n

U qi

trario C

hriftus

nnes j

ra

t

ÀN

ALALUA

m volun

t&te3.

l

L

VznBbI Diviwr.

149,

tates infinities füperaverir, magis divinum effe

U Chrifoy

D0n efl t

ac perfe&tiones amando , ac de iis plus gauden-

do, quam illi ea oderint ; Chrifti opera fine

ACPVatUT ei

dubio magis Deo placuerunt ; quam difplicue-

fetfim,

rint peccata.

1t Domri

Obj.. 2.. Operibus Chrifti infinita quzedam,

: üt foli f

bonitas accedit ex objecto, Deo; eisdem digni-

ld tsfc

tatem infinitam confert períona Verbi: atqui

Dribcipt

5 fatisfici

peccato etiam infinitas quaedem obvenit in ra-

tione malitiz & offenfie tum ex objectoinfinito,

o folus,

Xim tncatni

a quo avertirur peccator ad creaturam conver-

füs, tum ex vilitate perfonze fue infinite a Deo

W. Prnc

diflante. . Ergo cum peccatorum cumulus mul-

ais Md

5 n d

to fit numero major, actionibus Chrifli , ne

gequalitas quidem inter utraque fervatur. . d

t Qu t

"Autecedens, mon effe paritatem inter fatisfactio-

1L ^bf h

nes Chrifti; & offenfas peccatorutn.

iNam ad.

Ti

offenfie gravitatem perfona offenfa tantum con-

currit per modum tevmini extrin[eci habitudinis

dum def

illius, cum qua peccatum fertur in Deum:

0 difpice

econtra períona fàtisfaciens multo aliter operi

mtum &i

fuo valorem tribuit, videlicet per smodum forme

v defiruer:

intvinfece , quee fi fuerir infinita, neceffario in-

t Chrf

finitüm pretium & dignitatem actioni impertit.

us Ent

Jufl. I. Si offendens & offenfüs zequales fo-

atsfa r

rent , &qualis falem perfona requireretur ad

farisfaciendum.

Mu Pe

Ergo cum perfona offen-

gdum

fl'- ]

dens longe fuerit inferior Deo offenfo , ad

atl

rollendam inequalitatem requirebatur períona

eIn

fatisfaciens major offenío. m« JV. cozf. Pecca-

pü[

nà

toris offendentis vilitas erat tantum infinita fe-

«

]

cundum quid; & comparative, Deiintuitu:

mv

3

econ-

u

V

150

Dz INCARNATIONE

J docum

econtra fatisfacientis Verbi dignitas & exeel-

du

lentia fümma eft , ac fimpliciter & abfolute in-

i

x

finira: quocirca illa improportio , qua inter

j

yyn

peccatores: & Deum intercedit , abunde com-

; fit

f

1

penfatur per infinitatem , períonz fatisfacientis

jl

in fe ipía.

Infinities enim excellentius & in al-

u

tiore quodam gradu & ordine fatisfactionis ha-

d

bendum, infiniram perfonam humiliari ac de-

V

[

ls

«

Jici, etiam proprer gloriam Dei, quam fit hor-

rendum ac deteftandum ,. vilem homuncio-

I

lm

[

(j

nem Deo injuriam inferre.

Hinc Richardus

qquu.

Lïrïän

Vick. l. de Incarn. ait ; cum Chriftus proprer

divinum honorem opprobrium peccatorum

Qu du

toyode

hominum evafíit, fervatam in illa difpropor-

.

tione fuiffe formam sequalitatis : quia ficut per

D

C etam

peccatum infimum elevatur füpra füummum ;

j0 100 Q

ia per Chriíli fatisfactionem fümmum depri-

u r

mitur fübtus infimum.

a, t

a as o

Infl. 2. Si per impoffibile Chriftus peccaret,

non poffet condigne pro füo peccato fatisface-

m lo

re: ergo multo minus poterit pro alienis. — &

ltg:fedoncm

Si peccando unione hypoftatica natura huma-

( h,

na excideret , non manerct idem füppofitum:

Vinptr

Si retineret unionem , poflet fatisfacere homo

t&fpïe:es tü

,

ile, utpote Deo infinite gratus & Deus ipfe;

W q

1

non poffet, quia inimicus. LHinc conditionalis

illa eft indigna ; quee affümatur , & impoffibi-

d

Áiptinis

lis, ex qua quidlibet fequitur.

Qbi. 3. Diis & parentibus non poteft re-

(f

endi par eratia pro beneficiis acceptis, ut ha-

MT GN

b

etur $. Ethic. Arift. c. 13.

Ergo neque Chri-

« Dl

ftus ut homo hoc poterat; ac multo minus pró

4 ! ts

offen-

]

VzrnPrI DivixNr

151

.

. J. Vega l.7. in

5 x u

offenfis aliorum fatisfacere.

il

"T rid. c.9. ex S. T h. & aliis, JV. conf. quia inter

- QU& inte

homines funt beneficia majora in füo ordine;

Ande qon.

quam fint injurie in fuo ; ideo pro his poteft

itifciens

fatisfieri , licet pro illis par gratia reddi nequeat,

U5 & ind.

ut conftat inter filium & patrem. E. /7. cum

ïa&ionis li

"Thomiflis, .N. couf.. Chriftus propter dignita-

lii a d.

tem perfonse füze potuit condignas Deo gratias

m (itho.

age

re pro beneficiis humanitati füee collatis.

10muncio.

lufl. Satisfa&ctionem Chrifti non tenebatur

Rchardos

Pater acceptare ; erg

o valor illius a gratuita ac-

g. Tvans. Jdnt. IN. conf.

U ptopter

ceptatione oriebatur.

-

Qetoitomm

Qui rem füam non vult vendere ; nec cum

m ; l-

l üm ïopor.

tero contrahere, poteft oblatum pretiu

Valor er-

yia üicu M

[

cetetiam excedens, non acceptare.

fed prefümi-

t fümmum;

go non oritur ab acceptatione ;

nut d.

tur, ut juítitia intervenire pollit.

Ex bis ap-

paret , nihil dignitati actionum Chrifti detrahi ,

ISpecctet

quod Deus exfecutionem juris füi , quo pote-

rat omnes homines damnare, omiferit: quod

o faisface-

ln B

Incarnationem . liberaliter decreverit : quod

ya hümz.

Chriftum generis

humani caput conftituerit ,

ac redemptorem;

adjecta promiffione, fore ut

politum:

& fàtisfactio admit-

ere homo

ejus preces exaudiantur ;

tatur: nam conditiones iíte fàtisfactionem

J ipft

ditiondlt:

'lheandricam antecedunt, faciuntque , ut fit

efficax in a&u fecundo folum , que de fe ett

impoflb-

füperabundans & efficax in actu primo.

Deus adhuc a poenitente fatisfactio-

poreü [

Ob. 4.

üs, il

nem exigit, ut docet

Trid. feff. &. cap. 14.. Er-

g. difi

paue Onr-

go Chriítus non fatisfecit abundanter.

&ionem, qugfit com

jmaspr

Zut. Dgus exigit fatisfa

4

D

-

Qret- .

/

Dz INCARNATIONE.

152

xv t

4j

plementum Satisfactionis Chrifti N. quee fit ejus

l^

r

applicatio C. Fioc fe

ilu Z

DI

^poftolus ad Coloff.

UM

iM

inf

I. V. 24. adimplebo, in

quit, ed, que defiut. pa[-

[

g

Jfiomum Chrifli i cavue mea pro corpore ejus , quod

il

^

eff Ecclefia.

Neque Chriftus aliter pro nobis

COU

fatisfacere voluit , aut Patrem pro nobis roga-

[l

vit, ut homines in officio continerentur; atque

r

iil

ut ipforum gubernatio non fit otiofa.

Quod

tamen non obfíist , quo minus ipfi totum re-

demptionis negotium adfcribamus:; habet enim

|

i

T

iU

fe ut medicus offereps medicinam, velut is qui

st u

n

alteri vincula folvit , carcerem aperit; aut.ly-

[5

trum captivo füppetitar, ea folum lege , ut

l

N

medicina utatur , fupier e carcere, aut domino

Bu

! tem hum

pretium redemptionis numeret.

f

D

Ti

ARTICULUS IV'.,

| dum, ii

Utrum [atifatiio Chriffà infinita fuevit ?

Fc-:ur»ämk'

lf

Ota I. Cum Scotus cenfeat, non plus va-

loris in operibus Chrifti effe, quam bo-

Q

num ilud ad quod a Deo ordinantur; & ac-

ceprantur , concludit ; illa non habere valorem in-

] »

n

finitum, eo quod revera non acceptentur, nifi ad

]

Vi

compenfandurm aliquid finitum.

Imo Medina,

]

de Peenitentia , iract. 3. de fatisfa&ttone ;- q. 1.

Ü

;

addit, magis efle infinitum peccatum - ho-

QU

minis, quam fitin füo genere infinia fatis-

J

ndi

Y

factio Chrifti.

Hoc tamen fetentur omnes,

SC n

N

fi Chrifüi actiones fecundum efe fium . phy-

DI2 Inf

ficum fpectentur , prout fünt effectus creati,

!æ

Qui.

fuiffe fi-

J il

QTf

viribus humanis produ&i ; fimpliciter

: nitas.;

—

e

Vrm»i Diviwi.

153

kl

nitas; intendi enim poterant, aut edi remiffio-

res

Quaritur ergo folum de pretio illarum

( (

f,

j Tn

quoad moralem eeftimationem, an tantum fue-

^^ m

rit, ut nullum excogitari queat praemium; quod

pro nol!

non mereantur; nulla peccatorum utcumque

l0bis 1'ogg;

enormis deformitas ac multitudo , p

-

ro qua HOFL.

TU df

PQ[ïïnt fatisfacere?

l,

w]

2. A&tionum C

hrifti pretiüm infinitum non

totüm re.

oteft provenire ex fpeciali quodam phyfice

habetenim

influxu divini Verbi in eas : nam cum actiones

vettis qu

externee fint toti '"'rinitati communes ; non ap-

lt qutiv.

paret ; quomodo tal

is influxus Verbo magis,

L ge ;

quam Patri, aut Spiritui S. tribuatur. Errant

At domim

igirur Monotheletarum quidam , qui volunta-

tem humanam Chrifti putabant moveri a vO-

H

luntate Verbi, ut inftrumentum ad operan-

dum, itaut ex utraque voluntate confletur una

fecundum fe infinita,

W ?

Neque infinitas Chrifi operum oriri pote-

Y plus vt-

rata fün&itate fübftantiali Deitatis & Verbi:

qum bo

hac enim non eft'principium operandi; &li-

i5 &«

cet illa abftrahatur, pretium . tamen.infinitum

doremin- |

a&tionum. Chrifti adhuc:a perfona Verbi naíci-

tur.

ur, ol d

Multo autem minus fanétificantis gratiae

) Medini

& virtutum fnpernaturalium habitus conferre

]e q.I

dignitateminfinitam a&tionibus Chrifti poterant;

atom Do. |

cum accidentalis ifthec -habituu

m, infuforum

:

j f

fànc&titas ex fe finita fit.

URU

rmaiitef ac-

Sed neque unio hypoftarica fo

um p-

cepra infinitatem in Chrifti (atisfactiones refun-

ehy atl

dit: quia unio illa érfi conditio dumtaxat , eít

vfef-

quid creatum & finitem; noneftergo fine

Ver-

- be

Titi;

« $

r]

l

154

Dr INCcARNATIONE

.

bo id; quod formaliter immediare inducit infi-

pj üæ[ 10l

2

j

niratem.

nitüm

GUl

-Denique in aperto eft, pretium infi

Á

fatisfactionibus Chrifti non comparari ab ob-

I H

d

jecto infinito, quod actiones theandrice refpi-

ciebant: alias B. Virgo vel (àcerdos. Chriftum

(xigrim,

s m

manibus offerentes infinitam Satisfactionem ex-

W

hibuiffent: aut nofter in Deum amor effet fim-

Iw

Wwi» Ul

fhr

Mil

f

pliciter infinitus.

Nam. octje&um, etíide

fe infinitum, fi tamen extrinfece tantum influ-

D

i

m

at; limitatur a modo cognofcendi etiam ipfius-

das m

Deindes Chriftus

t nf ?

inet Chrifti, qua homo eft.

acceptando humiliationem propriam , habet

f Ut q

objectum infinitum: ergo propria hac humi-

$m ]

liatio, quae acceptatur, jam antea prafümitur

n mere

eíle infinira.

M u]

Jica.

Satisfactio Chrifti fuit Simpliciter

1 & df

infinita ex dignitate perfonz "Theandricz ope-

, Ts A

rantis.

Ita S. Th. q. 7. a. 11. ad 2. Alexan-

Nj

[^

der, DBonavent. Richardu

p

DI

7'.

T

J

communer.

81 Aufelmus & T. T.

Tij

ii

Prob. E.. Chrifli fatisfa&tio Pf. 129. dicitur

fl

Til

copiofa vedemptio.

1. Cor. 6. v. 20;

dicimur

(

einpti pvetio maguo: & x.Petr. i. v. 19.. fretio-

ER

fo fanguine.. 1. Joan. 2. v. 2. dicitur Chriftuseffe

591

jropitiatio, nom pro peceatis. moffris tantum , ed

[

3j

etiam pvo totius mundi. Hinc in illd Pf. 48.

lu

v.8. Prater non vedimit , vedinet bomo , Bafilius

4 j

p

M. ait, pretzum boc fuperave omuem vglovem: &

tradi

W

A

Ambrof. pref in Pf. 55$.. Ponum, iuqui, au-

W5 p

sum Janguis Chrifli, dives: ad pretium; profluens

f Quod

d lavaudum omie peccatum;

Que quidemlo-*

/

Cutio-

HS d G

i

-

[

[

.

VznzI DriviNi.

155

du t

eutiones licet non expreffe infinitatem afferant,

indicant tamen valorem quemdam inafítimabi-

? infiituy

lem ac fine rermino.

Afl db o

Prob. II. Clem. VI. Exravag. Umigenitus.

lice rf

de Panit. & remiff. fcribit, unicam fanguinis

- Chriun

Chriíti guttam, propter unionem ad verbum,

tIOnemey.

F effe fim.

pro rotius humani generis redemprtione fuf-

feciffe: Chriftum fuis meritis & fatisfactioni-

n etf de

bus acquifiviffe Ecclefize infinitum thefaurum ;

m jnfu-

de cujus confümptione feu minutione non effe

hum ipfigs.

aliquatenus formidandum, propter infinita me-

b hr

rita Chrifti. P. P. ajunt; ideo falutarem fuif-

m hie

fe Chrifli operationem , quia erat évégysu

x hu-

Seasd'oixn , Deibominis fuutiio, qui humana

qralininr

non mere humano modo, íed ut Deus efficie-

bat

Ita Damaífcenus l. 3. de Fide. c. 15. &

Simplicint

19. & infra appellar eam JDezate pevfufam.

drice op-

"Theodorus Ancyranus, tom. 6. Concil. Ora-

, Alexan-

tione de Netiv. Dom. in Conc. Ephefino, c.

g& T.T.

10. ait; Ferbum vim divinam illis a&ionitus zri-

buiffe: mors mamque ipfius , que propria Dei fa-

. ii

Ga efl, mortem. demolitur: mam . qui moriebatur

dicimur

Deus fimuleg bomo erat ; idque exemplo Regice

j pwm-

dignitatis accommodate explicat.

xilusele

Prob. 127. . Eamdem | P.P.' vationem — de-

um f

ducendo.

Soli fuppofito toti, & fingulari tri-

x PA

buuntur actiones & paíliones , ut ipfe eti-

T Balls

am

Ariftoteles in Ethicis

Politicis fzepe

gl & |

D

tradit: non quod totum füppofitum fecundum

i

omnes partes fuas influat phyfice in. action

,

fed quod natura non agat, nifi exiftens, fi

yjmo-

!

pularis & completa..

Atqui cui tribuuntur

at

actio-

156

Drz INCARNATIONE

.

actiones, ab eodem petendum eft earum pre-

(

A

tium.

Ergo ex fuppofito infinito Deibomi-

Ti El.

nis orirar pretium infinitum. actionum Chrifti:

' l

f"L'OGd f !

eít enim Verbum dvinum , frizcipium quod

d

operans , ac fingulari jure poffidens unitam

[*

fibi humanitatem , adeoque aétiones omnes

Nonit

füppofito "T'heandrico tribuuntur: perinde ac

Ti

in creatis folum fuppoficum eft habens natu-

c!

|

ram,& principium operationum, eftque fübje-

vt m

é&um denominationis; & retftus omnium con-

1

cretorum, que fignificant haturam & princi-

Q

pia operandi.

"Afumptio declaratur pev partes.

J

IQ

Imprimis ex dignitate operantis morale opus

.

| CY

dignius redditur : non enim eft paris dignita-

4 onà q

tió deprecatio injurie a Rege, & a plebeio fa-

&ta.

Deinde dignitas operantis etiam forma

13 Df

| tintinpe

eít actionum intrinfeca & immediata: quia ea-

| anfotum a

dem períona, que actiones clicit, easdem re-

! 'x W ff/)z:,

cipit, ut conílat exempto Regis fe humiliantis,

st

- Denique forma itumediate ac intrinfece affi-

U

p

ciens fübjectum fe neceflàrio ei totam commu-

nicat, cum nullo medio limitetur.

Atqui di-

IU

Q

gnitas iafinita perfonee Chrifti intrinfece ac im-

i

TA

mediate ejus opera afficit5 ergo íe toram com-

]i

l

municat. Ergo actionum Chrifti digniras ex

eo capite crefcitarithmetice fecundum propor-

LU

Ti

tionem sequalem perfone Satisfacientis: cum

econtra indignitas & turpitudo peccati creícat

; ]:

tantum geometrice, juxia proportionem per-

| nj

fonse offenfe; eo quod hac applicetur tantum

m [ped

mediate, pro modo limitato cognitionis, quam

.

tlter i

peccator de Deo concepit.

! Rn eyte

Ob :

€

—

L

LI

VzgnBI DIvANI.

um

157

p

0 Deih

Omy.

-Ok. 1. Bonitas moralis actionum Chrifti

m hi.

eft finita. Ergo actiones Chrifti non fünt in-

finitae quoad fatisfactionem. . DifZ. /dnt. Bo-

TL (j

T5 Unitam

nitas actionum Chriftimoralisobjectiva, prout

I$ Omng

fünt in penere virtutum, eít finita . Actionum

*

Chrifti bonitas mc

2

ralis. períonalis , petita a

perinue LA [

XCDS. Dtll. -

dignitate p

erfonze operantis, eftfinita. IN. Bo-

-nitas triota

lis eft fnera conditio & fubje&tum,

que fb

Imm con.

non vero menfüra valoris infiniti; quem per-

& princ-

-foga operans actioni tribuit.

Juft.

1. Si principium infinitum cum fini-

^ at parig

tis concurrat, illud ab his limitatur.

Ergo ut

Yue O

'concrettm actionis Satisfacientis fit infinitum ,

t p

'omnia ejus principia debent effe infinita.

i plbon i |

etum form,

&. Difl. dut. Si ejusmodi principia concur-

rant in pgenere cau£z efficientis C. fi principium

h: qui e l

&O -

Anfinitum concurratin genere cauíz formalis

e&us fatis-

QR

"N IDiff. etiain conf. Ut concretum

Kacientis fir. infinitum in omni genere, debehr

nece aft. —

Qommi- -

'omnia ejus principia effe infinira C. ut fit tan-

tum infinirum ingenere bonitatis mmoralis pef-

Atqui d

'

fonalis N. confeq. fi forma infinira albedinis

&ce aC II |

eflet in pariete finito, nihilominus effcétus for-

ram com- |

"malis albi infinitus effer.

pms &X |

Juf.2. Si a&iones Chrifti fant infiniti pre-

n propor-

nris: qum

'tii; erg Singule eequiles füunt omnibus, &om-

nesfinpulis. . Diff.illar. Sunt ita fibi eequa-

i adat

les intenive, formaliter, & in ratione infiniti

Q p* |

C. extenfive , materialirer, fecundum bonita-

m m

tem ípecificam, intrinfecam ,

effentialem , &

tioni-')qm

s aCibus , fecundum

-realiter inhzrentem ipfi

& intendi IN. A&tus

(j

quam extendi peflunr ,

enium

.

158

Dzrg INCARNATIONE

gt Y

enim caritatis in hoc genere bonitatis finitus efl,

g r

& preílat ceteris: Sicut due plumbi librae

eequales fünt. duabus auri libris pondere, non

[ ;ggoremiï

materiz preftantia.

£

s te u

9

dnfi. 3. Si actionum Chrifti dignitas fit in-

ä

gj m

i

[

«l

finira; ergo aeque placent Deo, ac ipfüm Ver-

bum, Deoque necefliratem afferunt ad amo-

)

sits f

rem fui practicum, & conferendam ipfis exi-

d om

ftentiam ; qua íünt abfürda.

EK. /V. /Jllat.

TL

Actus Dei increatus & Verbum eternum eít

:,'z;;jm:. 5?

fecundum effentiam füam intrinfece ac neceffa-

m

D

rio bonitatis infinite; Deumque ad íüi amo-

QU

iu dU

n

rem & productionem neceffario determinant :

h,»gæüügü

actiones autem "Theandrice íecundum íe &

-

du dl

füam moralem, intrinfecam & effentialem bo-

& a,

nitatem fünt quid creatum, humanum finitum

fuiam

ac limitatum: quod autem in genere meriti &

ib dine

tbuxe (if

Sarisfactionis contineant bonitatem fimpliciter

& abfolute infinitam, hoc ipfis eft contingens,

T

extrinfecum & adventitium a conjunétione

Tonertum,

Verbi divini, que nature humanze, a qua

bX

actus ilii eduntur, non debebatur.

3 r

Ob. 2. Merito infinito debetur premi-

s

T

um infinitum.

Chriftus autem non accepit

)

nifi premium finitum; ergo pretium actionum

Ws

ejus eft folum finitum....&. i. Maj. Merito

ïlä

li

VA W

|

"

infinito debetur. preemium infinitum actu & ca-

m

N

tegorefnatice IN. praemium infinitum potentià

& Syncategorematiee C. Sicut divine omnipo-

(j

^V

tentie fimpliciter & actu infinitee refpondent

x

Yone (

effectus infiniti potentià tantum & Syncatego-.

rematice, nam alterum infinitum creatum re-

Wïem Of?en;

" Aunien

pugnat:

[

"-

L)

D

VzmBI DiviNt.

159

ii

pugnat: ita infinito actionum Chrifti pretio

lnbi fs

debetur premium infinitum in actu primo &

l W65 hg

fyncategorematice , h. e. non tantum , quim

Ex eo autem;

plus petere Chriftus. poffit.

ts i j

quod praemio finito jam relato acquiefcat, per-

iüm Ve.

peram Adverfarii concludunt; actiones Chri-

L d am,

íti dignitatis finire. dumtaxat efle; alias etiam

Lipfs ey.

dicam Dei omnipotentiam virtute finita limita-

- M. d.

ri, eo quod ozza in merfura; €g mumero&g pon-

eum eft

dere difponat. Sap. 11, v. 21.

Igitur Chr:ftus

iC nece[f.

omnia ex merito & infinita actionum fuarum

| f .

dignitate obtinuit, quorum pratia venerat;

Ietmünant:

03

nempe Ori

€

inalis peccati remiflionem; & me-

Qu ( &

dia pro abí

il

ergendis actualibus: gratias item

xdem D.

& cetera, quibus modo fruimur beneficia.

um f

Quid enim Chriftum alterum petat, qui folus

€ merii &

ipfe divine füzque glorie, noftreque fàluti

fimpliciet

abunde füfficeret ? Continustio vero unionis

J

I9en

Hypoítaticee debetur amicitiee.

Denique no-

i

U

jund

vum meritum , utpote laboriofüm ac füperflu-

"

um, non habet rationem pramii.

Iuf Meritum füperabundans etiam eft fu-

preme

erfluum; ergo repugnat Sapientie divinse.

| axpt

E. AV Conf. Liberalitatis & magnificentie rantà

Kionum

Ne-

Domini eft plus dare; quam neceffaria.

. Mento

que etiam poterat condigne pro peccato; nifi

u &ee

ex meritis perfone infinitee fatisfieri : unde

| pot;nri:'

[

abundantia pretii hic fe habet per accidens.

: m

Ob;. 3. Offen(à peccati eft folum finita; quia

perfonee offenfie applicatio eft finita per cogmi-

efponäenz

r

tionem offendentis :

ergo cum unio Verbi ad

o

um r

humanitatem Chrifli & ejus actioncs fit tantum

Pugnäll

n

i6o

fDF. INCARNATIONE

*

u!

yC g

finita , etiam finite folum In illas. refundetur

p !

9l

dignitas. Verbi.

E. 4V. Conf.. Ratio dift. eff £.

vghos MU

Cognitio peccantis applicat Deum extrinfece

4l"

il

dumtaxat: unione vero Verbum intrinfece per

, 01

fe ipfüm ac fecundum totam fuam infinitatem

p

igiimis d

jun&tum eft humanitati ,. Pabitatgue in Chrifto

omnis plemitudo divinitatis corporaliter , Colof. 2.

vo n

| u um

v.9. . II. Offenfio non eft actio Dei, nequeeft

paluin

in offenío , ut perperam & contra Philofophum

E

a mulris jaCtatur, fed eft actus peccatoris offen-

w n

dentis: ,Satisfaétio autem Chrifti actus eft per-

fonz divine. IlI. In offenfa contemnitur Deus

[urimo g

]

tik o

tantum ut eft rerminusin cognitione finite repre-

jored vt

dentatus: in SatisfaCtione autem Verbum prout

openitet

eft in fe agit per füam naturam humanam. Un-

de Ephef. 5.v.25. feipfum tradidit.: Philipp. 2.

tbfardüm: |

lmgrum

v.8. Humiliavit [emetip[um ,. non humanitatem

inabítracto ,. fed homunzem Deum in concreto.

At Chril D

Licet ergo unio , prout eft modus qualiscum-

TU

que humanitatis, fir quid finitum fimpliciter,

ET

(

li

J

m

elr l

dhi

& tanturm fecundum quid infinitum: tamen ex

parte períonae & boni communicati ipfi huma-

| i

mitati, eft res fimpliciter infinita: ac propterea

j lm «

quod illa perfona conferat valorem actibus

| hii

Chrifti; quatenus eft unita humanitati; eft res

Wt

"j

fimpliciter infinira ,. nihilque ideo de actionum

j Mu

U T

T

illarnm pretio imminuitur.

JAufl. 1. Suppofitum Chrifli concurrit. ad

btins

operationes rmediante humanitate ramquam

"r

DT

T1

principio illarum : ergo Verbi dignitas nonaf-

mli *'ï

ficit immediate a&tiones 'Theandricas. $. 2D;ff.

| Uctrri

«dut. mediante humanitate tamquam principio

. ] F eddl[ a&

quo

e

-

*

l:

D

Vznzi DivINI.

16í

li €fundem

quo C. tanquam principio quod N. A&iones

h df dl

funt füppoliti; non narure.

Hinc Philoío-

1 Gutrinfe.

phus locis laudatis : Non anima, inquit, iraíci-

It

tur,; fed homo ; quamvis anima fit principium

Afj

elicitivum, quo irafcatur homo.

KEodem 1nodo

?i Chif

unio formalis dicitür mediare tantum w qu0,

^; Coldf;

tamquam cóndirio fine qua ion,' fed non u£

l; heqüed

quod , tamquam forma dignificans actiones:

hilofophuu

nam & unio preftantiam füam a Verbo hàber.

toris offer.

Jufl.2. Etiamfi gratia Sanctificans homini

lts ef a

veram eXcellentiam fupernaturalem conferat,

vutur Dets

conftituendo ipfüm filium Dei, dignitas tamen

"nn'ueremæ-

talis perfone non àuget meritum; alias opus

exbumprout

intenfüm ut unum ;jufli ut. octo, praftaret

mangin. Ut

operi intenfo ut. octo juíti ut unum ; quod eft

: Dülgp.

ebfurdum: Deus enim veddit umicuique. fecun-

TUmatitra

dum opera ejus, Math. 16. v. 27. Ergo digni-

I concreto

tas Chriíti operantis nonauget fe totà meritum;

Qualscum.

&. /V. Conf. Habitus grati&, qua juítificamur;

implicit

eft fanctitas folum accidentalis, qua numquam

famtnar

imoraliter influit in aCtiones, nifi quae per ha«

bitus füpernaturales virtutum producuntur ab

pl home,

PïOPICI'Cä

juftis libere, ac pro majore vel minore ipío:

adbus.

rum conatu intenduntur: imo inrerdum nulló

ti, elt r

inodo concurrit , quando homines jufti actio-

nes morales mere naturales bonas, aüt etiamà

atontt

i

malas exercent.

lgitur gratia Sanctificans ha-

bet fe tantum accidenraliter ad actiones noftras;

jurtt d

,

)

