ac motivum etiam ejus formale ratio natura-

Üe C a

lis affequitur? fàtis ergo eft, quod principium

J 0U fj

& modus tendendi füpernaturalia fint, ur actus

L Des df

fit füpernaturalis. :

&C g.

2

-

. Concl. Vifio beata re-

"Obyic. Ilf. contva

: URSQLOR

prefentat Deum quidditative & intuitive ; er-

r fs

0 Chriftus per fcientiam infüfam comprehen-

lg

d

ens vifiones bearorum videt Deum intuitive &

oduscognofæn-

quidditative. — & dif?. /Zntec. Vifio prout eftre-

prefentatio formalis , Deum intuitive reprz-

hr

fentat fübje&to illam elicienti ; feu beato foli,

n ertyd

quem informat , ac proxime reddit videntem

C. vifio beata, prout eft repracfentatio objecti-

i deiphd

a phaníne|

vaDeum intuitive exhiber illi , qui Deum videt

eOmnimo -

in vifione aliena tamquam in objecto N. . Huic

um uter.

tantum mediate Deum exhibet : neque enim

( pnort

ngelus ; qui perfecte guftationem lactis co-

ye pl

,£noícit , ideo guftare dicetur.

Jufl. 1. Objectum feipfo quidditatem intrin-

fece tribuit vifioni ; ergo hec non poteft quid-

ditative cognoíci , quin obje&tum etiam ita co-

nofcatur. E. JV. /4ztec.. Obje&um non eft

j

(0)

rma intrinfeca , fed folum extrinfeca actus :

adeoque cognitaintuitive vifione , non opus eít, -

illud intuitive videri,

nfi.

*.

*

äääl

(

446

D& INCARNATIONE

"

Iuft. 2. Cognitfo Chrifti et comprehenfio

vifionis fan&torum ; ergo percipit totum, quod

st

beatorum vifio de Deo enuntiat. z. dif7. Conf.

; n

Hoc totum percipit intuitive N. tantum abftra-

p m

€tive C. Cognofcitur enim Deus in fpecie alte-

s diute

rius ; in quo non continetur eminenter. Hinc

)

d rite

fi B. Paulus adhuc mortalis Deum femel vidif-

oj

fet , & hujus vifionis fpecies retinuiffet , non

jai, lgt

ideo , ejusdem vifionis recordando , intuitive

Deum iterum vidiffet.

vlf fm

al

Infl.3. Non poteft quidditative cognofci

npndn.

proprietas vel perfectio effentialisuni foli , quin

(j T. N

unà quidditative cognofcatur id , cujus pro-

prietas eft vel perfeétio : atqui ens füpernatu-

d

xttd d

rale foli Deo eft effentiale ; erzo hoc nequitco-

at s d

nofci quidditative; quin eodem modo cogno-

Mf r....

ícatur Deus. E. df miz. Ens fupernaturale

foli Deo eft effentiale , h. e. a folo Deotanquam

iplm eiam

lii n

aprincipio efficiente potiffimum proficifcitur C.

quafi pratiee & actus fupernaturales fint proprie-

onpratar

3j qu

tates & perfectiones effentiee divinee N. Fri-

volum hoc Raguzee argumentum nimium pro-

o

As hm h

m as

bat ; ícil. quod ne creatura ulla poffit intuitive

cognofci, quin una intuitive intellieatur Deus.

AT

Quare ne quidem in unione hypoítatica eviden-

ter cognita per fcientiam infufam ; videtur quid-

Df

ditative verbum , fed folum quoad an eft in ra-

1

0!45 Ti

tione talis füppofiti , & quidem mere abítracti-

MT

3 lr

ve , in alio imperfectiore medio , in quo emi-

t

nenter non contineatur.

i mdmsaphamal

OBj. IF. cont. 3. Coucl. Chriftus hac fcien-

*'fxpel'imenu

utitur

tia cqgno(öit Deum per effectus ; ergo

;icur- ,

ET od

'

VzgRnBi DriviNir.

447

CM

difcurfu. . df 74utec.... Deum ex effedtis

cognofcit per actus plures diftinétos N. cogno-

df

Ícit uno actu immediare , directe effectus in fe

um dj

ipfis, & Deum abfíiractive indirectein effe&tis,

D r

tamquam in medio cognito C. . Hoc quidem

Drfter, E

non eft difcurrere. Quando ergo , Mat. 17.

femel i

V. 24. ad quarflionem ,. az Aeges a filiis fuis — an

Düffr j l

ab alenis wibutum exigant? refpondenti Petro:

0, in[llifiït

ab aliezis , (übjecit Chriftus : Ergo liberi fumt

fili, diícurfu folum externo ufüs eft ad erudien-

dum Petrum ; aut etiam.fimul adhibuit ícien-

't m

tiam naturalem.

iib qui

» Qj o

OLj. F. Non poteft eadem immurataimago

dul

repreefentare rem aliquam mutatam ; ergo non

poteft effe eadem omnino fpecies, que reprae-

hia

nmoducogm

lentet res modo futuras , ac deinde preefentes,

Ye. difi. Conf. . .. nifi fimul ordinem temporis,

t

oentqus

'& ipfüm etiam punctum , cui res futura coéx-

ftitura e(t , repreefenter C. cum vero eas hoc

pf

yfnrp

modo reprefentet N. — Adveniente eo puncto

N h

temporis , quo res.effe furura reprafentatur,

Tmm r

fpecies eadem exhiber rem

Tf

. futuram prius exhibuerat.

præ&nterïl ; quam

pti Ls

a

ARTICULUSXIV.

De [cientia naturali bumamitatis Chrifti.

lag

a d

"NTO:a.. Triplex cogitari poteft fcientia natu-

ulb

ralis , 1724 independens a phantafimatis ;

quam habent Angeli & animee feparatz ; 24a

ngod

pendensa phantafmatis , qualem nunc habernus;

3 ex

du

|

ritur.

perimentalis ; quae fepfuum ufü a.cqu'f-:

L

y u

d

].

Dice

ä :

|

s.

|

448

Dg INCARNATIONE

|

Dico £. Chriftus , qua homo primo con-

ceptionis füze momento habuit fcientiam perfe-

j

Diris

étiffimam rerum omnium ; qua naturaliter ab

3 Ji

i

4

Il

!

Angelo & ab anima feparara cognofci poffunt.

Táre

m

Prob. I. pavs.. Chrifto rationeunionis hypofta-

1 cäl.Uh n

ticee debetur tota perfectio connaturalis Ange-

ia

lo, & anime feparatz , fi non. pugnet cum

aj ia

unione hypoftatica , neque fit omnino inutilis:

Jüngi

pïgml

arqui fcientia ifta non pugnat cum hypofta-

i

i

f

"

;

j

&

:|

2

tica unione , ut per fe patet ; neque etiam eft

qist)

!

:'

ät W

omnino inutilis , nam per Ícientiam a fenfibus

p prin

pendentem valde imperfecta notitia de Angelis,

& anima rationali imo etiam de rebus corpo-

jüm a

UT

reis, comparatur.

Ergo.

vinuts d

Prob. II pavs.. Dignitas Chrifti exigebat ; ut

| fum o

ejus ícientia naturalis notitiam naturalem An-

gelorum omnium &animarum feparatarum ex-

j phiu; i

€QtS if

cellerer ; ergo perfectiffimam talem fcientiam

3

requirebat rerumn omnium naturalium actu ex-

j

lil (

" ul

iftentium , tam fpiritualium , quam corporea-

rum 'plurima, licet non omnia fecreta cordium,

| erilam p

Yv

; Wt dí

multa futura non libera, poífibilia omnia per

D

Ípecies alienas, citra minifterium phantafma-

t fex g

tum.

[

Prob. III. pavs. Eandem Chrifti dignitatem,

| kitn h:

ftatumque beatitudinis , quaanima primo crea-

tionis fue momento fruebatur, decebat,-ut

-« Prdigsg

in eodem primo puncto temporis hanc fcientiam

TT

haberet , qu& in beatis omnibus effe dicitur:

&m dj t

neque enim ejus carenria neceffaria aut utilis ad

- D]j

b

redemptionis noftrc opus erat ; neque fpecies

ofi-

DIX"

ln quibus illa confiftit ullam in corpore difp

tio- , yPhïlam:efmu

Á5

Ó

j

rito

Vzns2I DrviNwr.

449

m p

tionem pofcebant , cum non penderet a phan-

t

taírmatis.

Dico 17. Xlutmanitas Chrifti habuit excellen-

nl

tiflime fcientiam rerum omnium , qua natura-

Uil Ang:,

liter acquiri potelt componendo ac difcurrendo

dependentera phantafinatis , idquea primo con-

Bu

g imyjs

ceptionis fuz inílanti. — Pro/. Z, pars. Scientia

ifta neque pugnat cum unione hypoftatica; nec

n lyyi -

k eum d

ejus carentia ad redemptionis noftrze negotium

a fenfi -

utilis fuerar vel neceffaria; ergo ; cum fit ma-

dl

gna perfectio neceffario coníequens ftatum

animee corpori conjuncte ; humanirati Chrifti

NS Q -

negari non debet. - Prob. /7. pars. Si Chrifto

Laiplr

!

L

virtutes naturales appetitus in gradu heroico

h

|

ftatim

communicari ,

ipfius dignitas de-

pamralem

pofcebat ; idem omnino tenendum eít de íci-

ao

m f

entiis naturalibus , fine quibus virtutes inanes

fuiffent.

Quodfi non nifi ex ufü hanc fibi

ünde

acquifiviffer fcientiam ,

eam admodum im-

"

f ordum

perfectam poffediffet: cum toto quo vixit tem-

pore non nifi paucarum rerum ufüm habuerit.

à Oa

Siigitur Adamo , Salomoni , Beíeleeli divini-

phamäne-P

tus fuerit fcientia ifta communicata, quanto ma-

iign'natem,

is id de Chrifto hominecenfendum eft, ipfum

;

C

ientiam hanc divinitus continuo accepiffe.

jmo du *

Precftabat enim illam protinus accepiffe , quam

lbtl j

tempore aliquo illa.caruiffe ; ut lapfu annorum

jnc ia

eff d-

eam fibi acquireret.

Dico 111. In notitia rerum , quse experien-

r

tia obtinetur, Chriftus fücceffü temporis pro-

g

fecit. . Prob. . pars. De hac fcientia Patres ex-

j

u ]

ch»:

4- 4dn-

Plifänt tefüimonia S.Scrigtunæ. là.g. v.

—

fequaim

. *

450

Drz INCARNATIONE

b

zequam [ciat puev vocave patvem fuum 9 amatvem

Í

j

m

Juam. Luc.2. v.52.. Slefus pvoficiebat fapientia eg

l

)

vifity !

elate. Heb..5.v. 8. . Didicit ex dis , que paffus

-'-iniïiemiä

eft , obedientiam.

Nonquod virtutem hanc tunc

g

demum acquifiverit ; fed quod novo . modo il-

gt w

lam exercuerit, ejusque effectus deguftaverit.

vipri

?j

Vide Richardum Victorinuml. r. de Emmanuel.

j

us

CUp.

Jdem offenditur vatione Humanitas Chri-

g, n

fti retinuit omnes perfectiones nature humane:

d

atqui neceffaria humanz nature perfectio eft , uti

tbhe o

fenfibus, indeque rerum haurire notitiam. Ergo.

m t :

Prob. //. pars. Experimentalis cognitio non

poterat Chrifto in prima coónceptione infundi ;

; ln

j g m

ergo debebat fucceffu remporis , uf fenfüum

novam hanc notitiam in intelle&tu concipere;

T

& fpecies intelligibiles ad illam neceffarias ; quas

peahá

ante non habuit. /Zzfec. prob. Species , quze

. ,ritares ;

ad experientiam deferviunt , pertinent ad me-

] i. al

moriam rei preterite, quatenus miniflerio fen-

dul d

fuum cognite : atquiut fpeciesiftee vererepre-

Jdins d

fentent , non poffunt effe omnino infufz, fed

ïsocmn

Ü

:

j

1 fd

debent effe aliquo modo relictze ex preceden-

pQ

i

CFgO

te cognitione. Erpgo. As.conflat , tum quod

j

nullum homini extet medium naturale , quod

Atl

evidenter oftendat ; rem fuiffe , preter ipfam

EAUT

experientiam fenfus per fpeciem ab illa reliétam:

* t il

tum etiam quia alioqui fpecies infufa poffer du-

D tl

cere in falfam cognitionem, reprefenrando ali-

12.CCidens) Y

quid ut fenfi perceptum ; quod numquam fen-

",

fu coenitum fuerar.

. A. cogt. x. Concl. Si Chriftus ha'c fcien-

"Uf

- Ój

&'tany,

out

tia-namrali cogncfcir.fubftantias feparatas pr

unt

: ,F V la

r af

,

]

Vzn21 DiviN1.

451

J-N

funt in feipfis , & operetur fine converfione ad

n

hantafmata , ergo fcientia hec naturalis nihil

) qllæ M: 1

differt a fcientia per fe infufa.

E. JV. Zllat. Sci-

D t

[ müdü Lu

entia per fe infufà res omnes non füpernatura-

les tantum ; fed etiam naturales excellentiffimo

Qul

uT

ac füpernaturali modo cognofcuntur; unde ra-

tione tam fpecierum ; quam luminis eft per fe

Dits h.

2 AUA DO

infufa, & conditionem animze feparate exce-

dens: fcientia vero illa naturalis aliter omnino

lodl uj

Íe habet ; aclicet fpecies ejus per fe fint infüfz,

1. g,

animae tamen feparatee fünt connaturales.

WO

tifi:

OB;. 1. cout. 2. coricl.. Non poteft voluntas eli-

[t feimm

ere medium ad finem , quem jam poffidet ;

| O

ergo nec intellectus Chrifti , qui per fcientiam

ls qu

per fe infufam evidentitfime jam novit omnes ve-

p :

ritates ; poteft pér diícurfüm tendere a notisad

fen d. !

ipnota. m. /V. Cozf. Electio medii effentialiter

nidengs.

juncta/eft defiderio efficaci; quo in objectum

abfens tenditur ; econtra difcuríus eft tantum

f

Vale, & |

cognitio ejusdem veritatis ex diverío medio ;

cadn. .

componi ergo poteft cum fícientia fimpliciter

m !

intuitiva, perinde ac cognitio abítractiva cum

vifione beata.

g

m

Jifl. x. In. Chrifto non admittitur fcientia

um s

per fe infufa que pendeat a phanrafinatis ; er-

poïïetdvf

go nec admittenda eft duplex fcientiainfufa per

od

[

accidens ; quarum altera a phantafinatis pen-

deat.

u

[

B. JV. Conf. Scientia naturalis. pendens

2 phantafmatis neceffario fequitur ftatum ani-

ht

mz corpori unitee : Scientia autem fupernatu-

gj* ( , ralis a phantafmmatibus dependens nequaquam

4

a-

J

2

So

452

DzINCARNATIONKE

yil

|

þl!l

ftarum füpernaturalem confequitur ; ergo illa;

i, d

non ifta in Chrifto admitti debet.

li

( PWH'"

lift. 2. Chriftus ob imperfecta organa, non

m ]

poterat protinus uti fcientia, quee a phantafina-

"LU

tis pendebat : ergo fcientiam illam non habuit

eun, o

faltem in infantia.

g. IV. /Anitec. "'ametfi orga-

g t

na alia ad actiones externas requifita ; initio fue-

(sl

rinrimperfe&ta, ad myfterium celandum ; pro-

babile tamen eít, organa interna a principio

n

aj

fatis idonea fuiffe, ut cum fpeciali Dei ope phan-

tafmata reprefentare potuerint. Quodfi hoc

eisqu n

Vrammars

etiam non fuiffer, data nihilorninus Chrifto eft

hec fcientia, exigente id perfonze dignitate :

ET

fsb

ficur parvulis datur intellectus , etiamfi diftin-

€tus ab anima effet; eo quod hunc anima ut pro-

f u

[

prieratem fibi debitam exigat.

Qb LIl. A&us (cientize naturalis imprimit

j o

g as

habitum ; ergo actus , queis Chriftus naturali-

ter cognovit res per caufas , & caufas viciffim

iib

:

Qp

per effe&us, producebant & augebant habirum

fcientie naturalis in Chrifto.

m. difh. J4ntec.

05 Qd

A&us fcientie imprimit habitum fübjecto exi-

1 qnyo)

genti facilitatem majorem C. fübjecto hancnon

]

ltmurji

exigenti N. Ideo nec intenditur habitusfcien-

ï

TET

tize naturalis , qua beati pollent : neque Chri-

iBo lg

ftus aliquid ab hominibus , aut ab Angelo con-

«| hg

fortatore difcere potuit , nifi quoad fcientiam

DIIBGQO v

,

tf

experimentalem , ut advertit S. Thomas q. 12.

D

3. 3. & 4.

tlv f

LOU

Es u

Jofl. 1. S.'Thomas q. 12. a. 2. docet , habi-

ff

tum fcientiee naturalis per abflzactionem fpecie-

15 q0 ]l

rum fuiffe auctum , idque probat ex illo Luc. 2-

T0-

« m 1

P d !

!

V zR 281 Diviw:.

453

L &i

Proficiebat fapientia €2' gvatia : & teftimonio S.

Ambrofii , qui l. de Incarnationis Domin. Sa-

0f

TR

cram. Proficiebat , inquit , feeugdum | fapientiam

].

;

mf

bumanatm. . & Idem S. 'Thom.q. 20. de Verita-

Dn li

te a. 2. & in 3. d. 14. a. 3. q. 3. cum S. Bona-

imeff 0tt.

ventura ; Scoto , lDurando , & pluribus con-

» itiiofs

trarium. tenuit.

Jiflimonia addu&a explico :

ndum; j

Chriftus fapientia & gratia profecit , (ecundum

! princps P

effentiam utriusque habitus N. fecundum habi-

Lopepha. *

tuum horum effectus C.. Nimirum progreffu

Jodi [x

setatis plura indies faciebar , quae fcientiam &

rl

gratiam magis demonítrabant.

: :

Jufl.2. Si anima Chrifti ab initio fpecies il-

um lo

las habuiffet, erpo inrelle&tus agens fruftra fuit

t

fet , eo quod caruiffet propria operatione, fci-

licetabftractione fpecierum a phantafimatis. g« /V.

Ms imy

"m

hi

e4. Si opinionem obíoletam tenes, quod intel-

Tlos tv

lectus ao

ensabftrahat fpecies a phantafmatis, dic;

xuls n

in Chrift

0 & Adamo non fuiffe illum otiofum;

tl

quia poterat efficerealiquorum fingularium fpe-

db d

cies, qu& experientiz principium eflent. ' De-

j

zude cum probabilius intelle&tus agens non di-

o ancnon

ftinguatur ab intellectu patiente, qui & paffibi-

us t

lis dicitur , fed idem fit agens , quatenus intel-

qe Qr-

ligit , idemque patiens fit , quatenus intellectio-

.ngdo Qu

nem, qui actus neceffario eft immanens fuo

d f

principio, recipit ; potentia illa dici non poteft

o

n |

fuiffe fruftra: ficut nec potentia penerativa ac

rifiva; fi Chriftus numquam rifit ; fruítra non

j hab*

|

|

erant ,

ia per nutritivam & appetitivam po-

tentlas a

ib

illis indiftinétas 1n. aétum fecundum

yotc

þ/

exierunt. Denique non continuo potentiafru-

j W (

I

Ff 5

ra

454

Drz INCARNATIONE

fj

ftra eft, fieft connaturalis, & exaccidentenon

Tf

prodeat in actum fecundum , qui ad fübftantize

i

perfectionem non fimpliciter pertinet , atque

Hw.]k

l C

aliunde melius fuppletur.

lul

ial

t n

jn u

CQAPU T 4HE

dintf

De perfetlionibus "voluntatis bumane Chrifi.

3 eniemid;

(l

ju

r

ARTICULUS I.

n

r

^

"

j

;Iï

f

n Chrifli voluntas peccato fuerit. obuoxia ?

M

[

Ui

!

[

|is: tan]

|

Ora I. Heretici quidam Chrifto pecca-

tum tribuere non fünt veriti, inter quos

1

| fiatum

N

erat quidam nomine Pramonftratenfis ,

ff du

Ficl

teftibus Hofio l. 2. de herefibus noftri tempo-

ris: Lindano Dialogo 2. Prateolo verbo; 722-

d Tln, s

fime m

Vichriflus , & Verbo , Praemopfhratenfis.

Calvinus in c. 26. Mat. Chriffus imetu , in-

&m Cati

qu m

quit, perculfus , €g anxietate conftri&us fuit , ut

uece[fe foret , intev violentos teutationum flu&tus al-

TL ln

Hec vatio efl ,. cur

fat; Cirít

gergis votis quafi vacillare.

snovtem depvecatus , snox fibi fremum injiciat , Pa-

'üm fimpeu

SRtn d.

zvisque imperio fubjiciens , votum àllud fubito. ela-

pfum caffiget g vevocet. — Ex infra: IVon fuit , in-

! i ! q'æ'

quit , ec meditata Chrifli ovatio , [ed vis &g im-

tl

ezus dolovis fubitam ei vocem extovfit ,. cui flatim

v ld

[

addita fuit corvetlios eadem vebementia pvafeutem

Dilm, (

celeflis decreti memoviam illi abftuliz.

Ubi igno-

Atte d

rantiam , oblivionem ; & peccatum Chriíto

RTVl

adícribere.non horret.

In cap. 27-- Mat. cum

AR (ne

fcripfiffet, Chriftum in cruce emififfe verba

. Din, (

defperationis : Sed abfurdum , inquit , idetum ;

& fs

CJTZf —

|

|

VzRz1 DiviNr.

455

lccidemenm

bbïifio elapfam

e[fe de[pevationis vocem.

Solutio

X las

facilis eff , quamquam [en[us carmis exitium appre-

beuderet , fixam tamen flett[fe fidem ejus a. corde.

Lib. 2. Inftit. c. 16. $. 12. ícribit; Chriftum du-

bitaffe de fua falute , quando ad inferos defcen-

dit.

Libro autem 3. Inflit. c. 2. $. 16. docet ;

dubitare de íüua falute effe peccatum | contra

Me (

virtutem fidei ; ergo Chriftus contra fidem pec-

|

cavit. Fruftra autem atque inepte Calvinus af-

m

fectus hos defperationis ac dubitationis de fua

falute adícribit paffionibus rationem anteverten-

Tb s.

tibus : nam l. 2. Inft. c. 16. $. 12. dicit; Chri-

; t Qs

fti naturam fuiffe perfectam ,. & nullam in eo

rl

fuiffe patfionum inordinationem.

vlri M.

Hunc fecutus Melanchthon in Locis , cap.

094

de Filio , bis dicit,, Chriftum lu&atum gravit-

hoj

fime cum tentatione de abjectione. Photius

l m

etiam Codice 225. recitat Hereticos veteres ;

W fo d

qui Chriítum peccati infimulabant.

4]. Econtra Catholici DD. unanimiter te-

nj

T

nent, Chriftum ab omni umbra peccati purif-

n

fimum femper fuiffe. Plerosque tamen haud

Til d

parum offendit audax opinio Durandi ,. qui in

yjui, i

3. d. 12. q.2. ait; non repugnare , Deum pec-

qgm

care per affumptam naturam. | Proxime in hac

,aif

thefi abefta Durando JoannesScotus: nam cum

; p

ibidem , Chrifti impeccabilitatem foli vifioni

beatee adícribat ; alibi tamen afferit , humani-

U

m (*

tatem a Verbo affumi potuiffe ; quin beara eflet.

Horum fententiam art. fq. examinabimus.

AT

qif j ï'ffbi '

Dico. Chriftus homo ab omni. peccati labe

Probr, £. 1fài. 53. V. 9

lh ""W' h

fuitl proríus immunis.

e

(f*

Ff4

D

456

Dr INCARNATIONE

de ipfo lepitur : Quod imiquitatem mon fecerit ,

"i

/ J pon

ueque dolus fuevit im ove ejus.. . Heb. ; v. 26. di-

à,

eitur Ponhfex Samtüus ,. immocens , impollutus ,

Amumm

Jégregatus a. peccatovibus. ib. c. 4. v. 15. Ten-

Eel UU

4atu$ per. omnia absque peccato. 2. Cor. $. v. 21.

gl

wi n0iz ovevat peccatum. Feb. 9. v. 14.. Semet

sl

v

zpfum: obtulit immaculatum: Deo. . Joan. 8. v. 46.

jutt) kn'b?m

Quis ex volis avguet sne de peccato ? Luc. 1. Arch-

spui, u

angelus ex triplici conceptionis immaculatee ra-

ts t

tione omnimodam Chriíti immunitatem ab ori-

um Qu

inali & actuali peccato oftendit: nam primo

'ano Qs Y

licit: Spzrztus S. fi

(j

erveniet in te , €9 virtus al-

;S.Cgr'l'kusm

j

tiffimi obumbrabit ti

i , i. e. Spiritus S. ut talis f1

, ts g

apit, non poteft effundere, nifi fanctitatem:

quémat;

deinde, 77 7e, & ex ze, h. e. ex lilio virginita-

qu poat;

tis plane oritur flos candiditfimus & illibarus :

oítam df

uns. B.

Denique , /deoque quod ex ze na[cetur. [an&hum , vo-

eabitur. Filius

)

& ; nempe San&um San&orunt,

Todofum,

in genere neutro ,. quod eft principium & cu-

qufd,

mulus fanctitatis , Pzlus Dei , cui magis repu-

3pfam f

gnat peccatum ; quam luci tenebra. 1. Pet. 2.

ftwemdi

v722;

ui peccafum om fevit, uec imventus ef

Dd lL

dolus in ove ejus.

DA

Prob. I]. S. Dionyfius Alex. epift. adverfus

1 99 tl i

Paulum Samos. Vifi, inquit, fuiffr Chriftus

g'ütvitag

A

ádem , qui evat Deut Fevbum, uon porerat ey]?

e| nl

alienus a. poteflate péccandi : memo enim eu, qui

D ld

peccave mon po[[rt , vifi umus Chviftus , ficut €9 Pa-

"

X* m

zev Chr.

[/

ifhi,tgy Spuus $. S. Athanafius l. de

W ülbi[: W

falutari J. C. adventu : $i, ait, in peccatrice na-

zura impeccabilitas om apparuilfit , quomodo pec-

du

£arum i caruae dampari potuifft , ueque cavne pra-

vali- .

Ri (

j

VzrznBRI Diviwér

457

7) fï;m,!

vavicationem babente , meque divinitate peccatum

j 7. V 26&,

fcieute * Ka refpondet S. Doctor Apollinariftis ,

! i"lþöäwm,

qui putabant , Chriítum fuiffe peccaturum , ft

Va d

Verbum animam etiam humanam cum corpore

IATI

affumpfiffet.

Quorum errorem eodem argu-

"14 r

mento confutat B. Ambrofius L. deincarn. Dom.

i, B . 4&*

facramento fcribens : Quomodo lubricum petevat

KT. W;

timeve peccati , qui peccatumvemi[Juvus advenervat ?

MCl

S. Auguftinus L. 1. de Predeft. SS. c. 15. ait;

femor.

voluntatem Chriíli tanto magis fuiffe liberam,

m primox

quanto magis peccato fervire non poterat.

dunr d.

S. Cyrillus L. adverfüs Anthropomorphitas, c.

tsf

26. Stolidos appellat, ac prorfus dementes;

detlim

qui affirmant , Chriftum etiam ipfüm , nefcio

lia

quo peccato , peccare poffe , eo quod naturam

utrm

noftram affümpferi:, & in terra egerit cum ho-

minibus.

Et L. de re&ta in Chriftum fide , ad

rj

m uf

'heodofium , ait , amima Chvifni, pofieaquam

pünd.

illius effe&la efl ,. qui peccatum non sovit , e vefi-

Iuj 9

gio flatum firmum , ac im omnibus bouis flabilem,

» L

oziovem natta eft.

peccatoque multis partibus

i j

Prob. III. avgm. $, 1. q. 11. a. 1. Chriftus

triplici de caufa humanos efectus admifit , 1.

L aderis

ut pro nobis fàtisfaceret. 2. ut naturae noftree

in fe veritatem comprobaret. 3. utexemplavir-

jr Oi

p

tutum nobis preberet. -Atqui peccatum ad fi-

nes iftos adeo non conduxiffet , ut etiam obfuif-

um (f],ï*;i.

Ti

fet: nam prime , quamcumque poenam pecca-

tor fubit , fibi debiram luit; ergo non potuif-

lamüllï[ J

vtl

fet Chriftus pro noftris delictis fatisfacere ; fi

ipfe innocens non fuiffet , ut PP. omnes con-

07)3;.)9;/

yum

fentiunt ;; &ScripturaS. teftatur Eccli. 34. v.23.

Wf

Pj

0222?

Y5

458.

Dg INCcARNATIONE

x.chs&]

JDona iniquorum. um probat Aliffanus , & Prow.

M[ h

M

15.v.8. Fime impierum. abominaliles.

Se-

4in, (f

eundo , non probaflet nature noítre fufceptae

veritatem ; cum peccatum fir contra naturam;,

j

j

& íus deque vertat rationem, quicharacter ho-

in)

'd HWJ )

yiiat f

minis eft. . Zerz;o deuigue peccatum non eft ex-

emplum imitandum , íed deteftandum : . Q;

gtl li

m/ï

j ii

a facie colubri fuge peccata , Eccli. 21. v. 2

PIREUT

Obj. Conftat ex 27. Mat. v.45. & Marc. ts.

V. 34- & ex communi PP. fenfü , verbaPf. 22.

j d

in Perfona Chrifti crucifixi prolata effe , ita au-

aigei

du

tem Chriftusloquitur: Deus Deus meus ve[pice in

we : quare sme develiquifli * longe a falute inea ver-

t g

quicqar

ba delilovum aneorum. Ergo fueruntin Chrifto

deli&ta: nam & 2. Cor. 5. v. 21. dicitur factus

15 D u

o mobis peccatum.

x. difl. Corf. In. Chrifto

ire, d

erant delicta propria N. delicta ceterorum ho-

ipenisgmi

minum, pro quibus expiandis ipfe fe vadem

tl ia d

ftitit C. . In fonte hebreo minusdifficultatis oc-

!

"n inpe

currit , ubi ita lerimus : DANU 7333 Pa

TY T0j

vugitus mej Sed infiftamus lectioni Vulgate,

i ;'f*wquä

aol

cui confonat editio LXX. oi Aéyyor vv "raga-

7ITOATOY OV.

lJbi Patres communiter ex-

3Xütqritm l

ponunt, Chriftum hecin perfona füorum mem-

il n

brorum dixiffe , quemadmodum quando Ad.

e

i mmm,

Ym bf

9- V. 4. inclamavit Saulo : Quid me perfequevis ?

qui tamen. Chriftum in fuis difcipulis tantum

períequebatur.

ia

Sic deliéta füuorum membro-

1hl 1 Patre fmü

rum appellat fua , quia illa in (e füfceperat elu-

3odi; .

enda. lra Auguftinus L. 3. de Doct. Chrift. c.

"nerdnd

31. Nazianzenus füb init. Orat. 36. Damafce-

!l

Ti

nus*« 14' ;

"

Vznz1I DiviNr.

459

If d

Vtulj

nus 1.3. c. 25. & l. 4. c. 19. Theodoretus l. c.

clare ita explicat : Sicuz dicitur Chviflus pro sobis

h'æ fuka[;

fatlus. peccatum , quia fatlus eff hoflia pro alienis

lr i,

Clütiern

peccatis : ita eumdem . Cbriftum vocare deliia [ua

201 proptev. culpas , quas in fe babuerit , fed pro-

T onelo

Um;

L

l

ter obligatiogem. quam fujcepit [atisfaciendi pro

ZzE

D

5

aliénis culpis,

Ita Iíài 53. v.6. dicitur Deus po-

DP

fuiffe in illo zzzquztatem ommium, noffrum.

&Marc.rg

Jufl. 1. Verba illa: U* quid develiquifli sne ?

etüaD[ s

videntur effe indicia Chrifti dubitantis, animo-

[ ia

que deje&ti atque impatientis. & JV. /Z[Jevtum.

UT

Verbaerant taturee humanz prae dolorum acer-

M n

bitate ingemifcentis , quibus amice cum Patre

iivl

quafi conquerebatur, fe in horto , cum orave-

detr d

rat, non exauditum , ac nunc etiam , cum pof-

f hür

fet eripi , derelictum & deftitutum omni ope

"wm3," ad peenas graviífimas leniendas ; cum tamen fi-

"dT

ne fua culpa has poenas. perferat.

Porro hac

fu.

Chriítus in perfona propria exclamavit ; 2 2z-

cavuationem uom [pecie dumtaxat adumbratam ,

?21/ni

Jed veipfa , vereque admimiftratam fuiffe difeamus ,

i Vil

Xx-

fj Tipt

inquit S,. Epiphanius hzrefi 69. num. 64.

pofitionem iftam genuinam omnino renent Ori-

Qfer -

Qmmere p*

genes hom. 35. in Mar. S. Cyrill. Alex. l. r. de

Fide ad Reginas, circa principium. Leo M.

xan(k) M

e Serm. 16. de Paffione füb fin. & toto Serm. 17.

u

Ti 001

Jifl. 2. Sciebat Chriftus homo , injundtum

| m

fibia Patre fuiffe praeceptum patiendi & mo-

s d

riendi ; ergo ejus defiderium mortem & patlio-

nem evadendi inordinatum fuiffe videtur. E. V.

t Orhc

]i

nem

w Crj. Precatio Chriftinihil nifi fübjedtio

Ccorne

I5

D& INCARNATIONE

Vr

460.

& conformitatem cum divina voluntate cöntï..

;i,fgccn

Áunte

Tonl

li

net: ait enim Mat. 27. v. 39. $i. poffibile efl :

Qu

fecundum tuum beneplacitum, zrazfeaz a me calixe

&

z/te. Quod apud Lucam clarius profert c.22.v.24.

fynme

Pater , fi vi s, txansfev calicem iffum a me: . verun-

du

zamen vom vnea voluntas , fed tua fiat. . Qua ora-

1 gzlofïïfi

j«

f

tione B. Juftinus M. Dialogo contra "Trypho-

nem, impletum effe , ait, illud Pf 21. v. 5.

]i

Clamabo pev diem , &9 von exaudies * €9 no&le , qg

:oguzrihn&a

102 ad infipientiam mibi : ex fümma enim fàpien-

du k

tia profecta eft illa oratio , qua de Patris pote-

at UT

ftate aut voluntate ; neque de rei eventu dubi-

j; n i

tabat ; fed exprimebat vehementiffimurn natuü-

Afl av

re defiderium , quod in fe fentiebat ; fic tamen

us d ts

ut modis omnibus illud paterne voluntati füb-

fs oam.

jicere. Neque vero inefficax defiderimm non

paja i

moriendi pugnat , cum voluntate efficaci ad

a um j

mortem usque parendi , inquit Auguftinus L. 3.

de Confeníu Evang. c. 4. Vide dicta ad Inft. 2.

L

Obj. 1. a. 5. c. 4. difp. 2.

1&3»!fo [

Jufl. 3. cum Calv.. Multi Martyrum leti , at-

l

que etiam quidam latronum conítantiffime tor-

menta & mortem fübierunt ; Ergo cum Chri-

IM Raliün»

ftus ceepertt rriftari , pavere , (&x« 9afdo3a1)

|

'mrft

ftupore attonito percelli; (gd'wuoveiv) pene ex-

Miintgig

animari, humi prorueret, füdaret fanguinem,

* ltitis ]

Angelica confortatione indigeret, & in agonia

n lii

pofitus prolixius oraret, videtur a nimia per-

RUT

turbatione victus ac dejectus fuiffe. 3. /V. Conf.

A ctm j

Quod SS. Martyres tormenta, & mortem fpre-

*sæ lm hOIl

verint ; ideo accidit, quia Deus majorem ipfis

&

Rn m

confolationem immifit.

Scelerati interdu

fup-

N

. VzgBI DiviNx

461

ts

fupplicia conftanter pertulerunt vel ex ftupore

! Mf

a Daemone indito ; vel quod animum averte-

Tif

Chriftus autem ex fum-

xint & alió defixerint.

Q V n

ma fortitudine & charitate paífiones illas & af-

h: ;x,f

h

fe&iones liberrime affumpfit, ut ranto copio-

4

i

T

fior noftra effet redemptio : ideoque nec. ob-

ftupefecit fenfüm füum , nec permifit redunda-

d r

re delicias vifionis beatze in parteminferiorem;

1 d

nec copitationes a morte imminente. avertit 5

àenimi:

fed ftudiofe mentem in omnia tormenta mor-

b Datrsp

temque imminentem tamdiu defixit, dum li-

st

buit: nam aliquoties ab oratione fürrexit ; &

iimty z

]

abíterfo moerore diícipulos invifit , ac horta-

Bu í

Ua

tus ad preces & vigilias eft , audenterque ho-

Ya d

ftibus obviam proceffit. Hinc Auguftinus tract.

dranz

49.in Joan. JVoz efl dubitandum , Ànquit , eum

Ite df

2101 aumni iufirmitate , fed poteflate zurbatum.

il

d hl

ARTICULUS IL

Expendzmtmf principia , ex quibus Cbriflus qua

m t

Xilime o

bomo impeccabilis fuevit.

aum Chr.

ico /. Ratione vifionis beatee Chriftus qua

lii

D

homo fuit fimpliciter impeccabilis. Pro/r.

r t

Chriítus a primo conceptionis füuze momento

fs

vidit intuitive Deum fümmum bonum citra ul-

&ungu

lum defectum, quavifione beata neceffario de-

a n

terminabatur ad amorem Dei intenfiffimum z

y M

atqui cum vifione intuitiva & intenfiffimo amo-

TO

l,

f

l

reíuümmi boni actio avertens ab eodem , feu

:

w d

peccatum non poteft proponi, ut objectum

uanm

2" jZamabile & expetibile ; ergo

.ChriPcus nuinq

l W(i

,

erat

D

Yi

462

Dzr INCARNATIONE.

&)

fji

[

!

erat indifferens , & in actu primo proximo ad

[/

1j

peccandum.

nic Jf

JDico 11

Etiam feclufa vifione beata , Chri- j

ftus ab infirmitate ad peccandum erat immunis

M

ylt

ex folo principio unionishypoftatice. Ita Ma-

r t

giíter in 3. d. 12. cum S. Bonaventura, S.'Tho-

jf f

ia q. 1. a. 1. ad 3. & T heologis czteris. Quam

'STW )

lu

thefin Suarefius adeo veram exiftimat ; ut con-

at

traria neque fine temeritate neque fíine qua-

hi I Mi

um

dam impietatis fpecie defendi poffe videatur.

Proby. , Patres , dumi dicunt , humanitatem

slgiuma

hi, d

Chriíti peccarenon potuiffe, probant id (olumab

unione hypoftatica, neque vifionis beatze men-

n

CUT

tionem faciunt , ut conflat ex teftimoniisillorum -

in conclufione articuli proxime prceecedentis,

olb

sÁundetnr n

laudatis, quibus per modum auétarii aliqua hic

adjicio.

Athanafius ferm. 2. cont. Arianos , füb

3 us of

medium , ait, in veríu illo p£ 44. Propzerea

h

unxit te Deus &c. «ó Proprereatignificare caufam

tl ii

finalem , ideo nimirum unctam fuiffe Chrifti

Atl at

d h

humanitatem divinitate , ut diliperer juftitiam,

& odio haberet iniquitatem , nec poffet ab hac

uf

virtutis rectitudine declinare.

Gregorius Naz.

5 aj

Orat. 36. n. 46. fcribit voluntatem humanam

ftümexeo,

q

Chriftiitafuiffe Deificatam per unionemad Ver-

N

W^.

bum , ut non poffet divine repugnare. Epi-*

D dq

M t

phanius in Anchorato contra Apollinarem con-

T

cludir, fi in Chrifti humanitate inventa effet

MT

2

j

culpa , vel in divinitatem ipfàm effe refunden-

1 m ( hab

dam, vel certedivinitatem non perfecte in hu-

ïmh.æ[* m

ianitate habitare. Origenesl. 2. Periarch. c. 6.

:

[

[

i

ait ; ficut ferrum candens incapax frigoris eïas

'u

o

E

VERBI D11VINI'.

463

à PrOXing

ita anima Chrifli incouvertibilitatem ex- Dei

Fer-

bi unioze ideficienter ignita po[édit. . kuguftinus

ln

in Enchiridio c. 36. inquir, per gratiam unio-

1 r

(

nis factum efle, ut Chriftus homo nullum pot-

g, lï f,.-"

fet habere peccatum. — Chryfoftomus in c. 7

*

Turg, G

Ifai. afferit, Paulum tribuere Chrifto , «à. Zva-

GEfers (

páprimor , h. e. impeccabilitatem , quam dicit

füma[ j

effe proprietatem Dei.

Que (i

Prob. [1.. A&iones fünt fuppofitorum, non

Pf i

tantum denominative , fed etiam effective: nam

y Ia

licet füppofitum non fit principium quo agens

hatid(iy

influit, eít tamen principium quod agit; unde

Wsb

in divinis propofitio illa ; effezzia geuerat , hae-

Tv n

retica eft : ifta vero ; Parer generat , veriffima.

It prosis

Eroo fi

humanitas Chrifti peccaret , turpisactio

refünde

Vr d

retur in fuppofitum divinum ,. quod

XtAras

pias aures offendit.

4 Pt

Prob. I1J. Cuanto quis magis conjunctus

Vcre m

eft regulee indefectibili omnis honeftatis, tanto

ff Chrlt

remotior eft a peccato : atqui humanitas Chri-

t lum

fti per unionem hypoftaticam arctius & inti-

xf

mius juncta eft divinitati , regulee omnis hone-

egoriusNaz.

ftatis, quam per vifionem beatam. — Major coz-

lum f/4? tum ex eo , quod omne peccatum fit recef-

nemqVe

. fus a Deo Jerem. 2. v. 13.. Me derelquerunt fon-

i

[

j

yen aque vive : tum quod Deus ex natura fua

jnan t

- fir impeccabilis, quia eft ipfiffimamorum regula.

m &

Prob. 1F. Omnis fan&titas adverfatur pec-

f n

cato: nam & habitus fanctificantis oratiee con-

n

naturaliter ; ac probabilius etiam nullo modo

