ftantialis participatio excellentize divinze : cum

m B

1

fit (ubítantialis affinitas cum Deo, quem etiam

pure.

J

attingit ; producendo ipíum fübftantialiter, ge-

gt

L

nerando illum ex feipfa, in feipfa, per feipfam.

[iseisule

Ergo B. Virgini Marize debetur cultus hyper«

peneres d

dulize, qui fpecie differat a dulie cultu ; quo

Sanctos profequimur: eo quod ratio excellen-

y ii d t

jo as

tiz illius fpecie fit alia ab habituali gratia, ob

)

quam tamquam excellentiam divinam acciden-

ao p

l

talem adorantur fancti.

r$

0ij.

M

63

DEg INCARNATIONE

: Ob;. I. S. Epiphanius harefi 78, negat, B.

m

Virgini adorationem impendi poffe. Ergo. s.

docel

difl. Autec. Negat B. Virginem adorandam effe

cultu hyperdulie N. negat adorandam cultu la-

ii odl

W ime «t

trie C. Hereticos Collyridianos S. Doctor

impugnat : illi enim B. V. Deiparam ut Deam

MUTUT

menam d

colebant, & in ejus honorem collyridem, feu

tortam panis offerebant per mulieres: huic

ls m

enim fexui Sacerdotii munia, eontra Sacrarum

qnidtt

DN

literarum juffa, & di&iplinæ Ecclefiafticae mo-

rem deferebant.

t d

Oh. 1.

s t

uod adoratur tantum per ordi-

nem ad aliquid extrinfecum , adoratur folum

t m

refpective: atqui B. V. Maria adoratur tántum

ftwto D

per ordinem ad Filium ; ergo non abfolute, fed

um xl

tantum reípective.

E. N. Mi Adoratur ob

Mi h

dignitatem intrinfecam , quz refpicit filium ;

T0 m

dignitas autem illa eft fübítantialis illa conjuqa

Ut

€tio & propinquitas cum Deo.

h dlgnjm

Jnfl. .. Si careret Deipara gratia non effet

n d

digna cultu; ergo pratia eeque ac magis reddit

Diitt o

períonam adorabilem ,

uam excellentia Dei-

FC&F&M li

pare: ergo hec non majore cultu eft afficien-

t2 (

da, quam fancti ezteri. — &. diff. /Zntec. Si care-

:&;c:lfegzem&

ret pratia, & effet fimul abs

peccato; non

H fh

effet digna cultu hyperduliee

N.

Íi careret pra-

tia; & effet fimul

eccato infecta , non effet

i ine

e'Païa)u:*;.&

cultu hyperdulize adorabilis /u4diff. formaliter

IT

& proxime C. remote & radicaliter N. Dignitas

m"fe ii

Deipare, quia affinitátem & conf(anguinitatem

j Utb

fübítantialem cum Deo comprehendit, perti-

v/ )! mnur

nietque ad ordinem divinum hypoftaticum, eft

ratio

Wt (J

Vgnz1 DiviNi.

635

] N

Tatio cultus hyperdulie, infinities excedens ra-

UTO

s idüügj;

tionem , propter quam fanctos adoramus: haec

enim eft excellentia tantum ; quae a gratia acci-

1 t

ii

dentali proficifcitur, Quamquam ut Materni-

tatis divinz: eminentia Deiparam formaliter &

V- Delp&mv»

roxime adorabilem reddat, fpectari illam fine

Ortm cuyr

peccatorum obftaculo oporteat ; fed cum gra-

t E ml

tia & donis fimul , que a maternitate Dei, tam-

Iu; Comray

quam ab effentia proprietates emanant.

ine B

Iufl. 2. Si cultus Deipare debitus adeo ex-

cedit cultam dulie , ergo potius latriee cultus

ET

dicendus erit.

NNam cultus, qui ad excellen-

um, d

tiam divinam refertur, latrie cultus eft: cul-

Mara n

tus vero Deipara impenfüs refertur ad divi-

; too non d

nam excellentiam; erit ergo cultus latrie. — .

N Ms Ms

IN. /llat. Probationem difl, Cultus eft latrie ; fa

; Que d

ratio motiva proxime fit ipfà Dei effentialis ex-

übfentds d

cellentia , aut participata effentialiter C. fecusN.

nDeo.

Exfi dignitas Deipare ultimo referatur ad ex-

ecllentiam divinam ;5 prout tamen eft ratio im-

at gretiar

Q T

mediata adorationis , non confideratur ut re-

fpe&iva, fed ut abíoluta, conveniens puree crea-

qum exde

yore al d

ii

turz , & abíolute conftituens hanc perfonam

PA

)

/

j At

excellentem & veneratione dignam.

!

dsque

Jufl. 3. Humanitas Chrifti ut unita Verbo;

adoratur latreutico cultu; ergo etiam Virgo

jie N, at

d

1 i?

Deipata, ut Mater Dei, Chrifti proxime con«

fanguinea & unum quafi cum Filio eodem cul«

jis od

dl

tu rite afficitur.. & N. Corfeg. Humanitas pro«

ut Verbo unita, eft unum cum Verbo füppo-

j n

)

fitum divinum: Deipara vero , utut conjuncta

cnpritd

Deo per fimilitudinem, affinitatem & identira-

m

tem

M

636

Dr ÍNCARNATIONE

tem quamdam, manet füppofitum mere crea-

ja16

lgt Q

tum ; quare non látreutico cultu; fed alio crea-

ture nobiliffimz debito maétanda,

f( i

Vs Spmæ

f

ASATLGCULUS IV.

Qu u

De adovatione vofpetliva eorum, que ad. Chriftum

yeftins

€g' Sautlos aitinent.

vb i

l

Ota I. Diximus art. x. refpective quedam

ml

V

n

N

h Mil

l) UL

J

adorari propter excellentiam fuppofiti alius;

"]

cum quo aliquatenus connectuntur ea; que re-

( gt

m

!

j

À

H

ss

Ípc&ive adorari dicuntur. . Ex quibus conflat,

illa quee adorantur refpective, non effe capacia

a bt

MTTT

adorationis abfolute : nam quee abfolutee ado-

rationis cultu affici queunt, adoratione refpe-

t COR

étiva aílici nequaquam debent, ob periculum ;

m

ne totus cultus dirigatur ad id , quod folumado-

il ol

ratur refpective.

Eapropter latriee culrus re-

proter

Ípectivus non eft deferendus San&tis, ut fünt

f( ct&tur

Dei imagines, neque etiam B. Virgini Deipare ;

TO ]ra

at n

licet Dei thronus & templum vere dicatur.

II. Que refpective adorantur , quadruplici

il

habitudine connecti poffünt cum alio quod ado-

t Qm' i

xatur abíolute.

rv eft habitudo contactus,

A p

2da reprafentationis, 3/i? partis, 472 praefen-

t dfotin

£is.

Unus autem & indivifibilis adorationis re-

BELTT

fpectivae actus fimul fertur ac terminatur tum

NI

ad rem, qua conneéctitur cum objecto abfolute

Triey

adorabili, tum ad objectum ipfüm adorabile

Mif

abíolute: v.g. quando adoratur imago, idem

Ws n

adorationis motus tendit tum ad imaginem;

| m

tumad prototypon in ea expreíTum.

Ideoque

p Vj n

ita refpective coluntur; coadorari dicuntur.

FR

Dico

Mj

N

Vznna1 DiviN1.

63»

pPO-lïUm F*x

C

QU

Dico 1. Cultu latriee refpectivo adorantur

t

fequentia, qua ad Deum & Chriftum fpectant.

I. Ob hàbitudinem contactus, Crux Chrifti;

LU

Veftes, Spinze, & qua alia Dominus Jefus fuo

9rum, m Ü (1

attactu fanctificavit.

IL. Ob habitudinem re-

preefentationis ; Jefü nomen voce aut literis ex-

dfiuy,

preffüum: imagines Chrifti; figaree Deum Pa-

L fl

trem & Spiritum Sanétum exhibentes&c. — III.

enn'amfup í

Ob habitudinem partium, vel quafi partium,

n ;

Chrifti preputium, guttee fanguinis adhuc in

a

Ecclefüs refidus &c.

IV. Species Eucharifli-

dv m dl

ce, ob precfentiam Chrifti, cui conjunctee fünt.

X que df

Ratio autem. borum eft : quia poffünt creatu-

Tnt; d

ree connexionem habere cum füprema Dei ex-

ü&en d

cellentia ; propter quam, ut rationem motivam,

ii ul

ipfe colantur & honorentur: ficut proximum

Eodem modo inten-

Qptetlüra

propter Deum amamus.

Ydos n

tio. creaturas iftas refpe&ctive adorantium, pri-

mb Viga

mo ac precipue tendit in Deum, & concomi-

iplom vecdz

tanter in creaturas propter Deum, fecundum

al g

id quod tradit B. Athanafius ferm. 4. contr. Aria-

int cmdog:

nos: Qui adorat imaginem in ipfo Regem adorat.

t bibini «t

Idem poftea docuit Concilium Generale VII.

i party

in definitione fidei, Synodus Tridentina Sefs.

vidbsdorz

25. de invocatione €g' veuevatione , eg veliquüs .$S-

U ac t

Ex Synodus Moguntina; poft Seffionem fextam

C. Tridentini abfolutam celebrata.

cum o

Coifirm. Deus ipfe crucem Chrifti veram;

um ipin

& alias hanc repraefentantes innumeris miracu-

j if

i

lis honoravit, ut ex hiftoriis Ecclefiafticis no-

TE

vimus. In primitiva jam Ecclefia Chriftiani

idin. d

j

figno crucis fe identidem fignabant in fronte;

ydon d.

tum

M

638

Drs IucanNATIÓNE

tum ad proteffationem fidei in Chriftum eruci-

ó 4711 d E

fixum, tumad fugándos daemones, teftibus Ter-

g p

C

ao d

tulliano c. 3. de

orona militis: S. Cyrillo Hie-

fiOt

rofolym. Cathechefi 4. aliisque Patribus. — Mat,

lr yefe

í

[4!

; i

9. v.20. Mulier fimbriam veftimenti Chrifti re-

ligiofa veneratione tangens fanata eft a fluxu

iij

fanguinis.

Ergo hec refpectiva adoratio eo-

i t

[

J

rum, qu& ad Chriftum pertinent, divinitus

gt

|

etiam comprobata eft.

l

TAf

Dico II. Refpectiva adoratio hyperdulie &

dulize eorum , qua connexionem cum B. V. Ma-

g.

ria, & cum Sanctis habent, fanéta eft & lauda-

"

dN

Go n

bilis. . Cultu ejusmodi poffünt affici imapines,

veftes; partes SS. corporum , alieque reliquiae

Mi qi

ipforum. . Ita docent Concilia modo citata &

d Chrdus

^

SS. Patres. .Er va?o ef]: quia obje&ta illa- ha-

|

AURU

bent fpecialem connexionem cum B. V. Deipa-

tehtm adie

para, & Sanctis; ergo fimul eodem adorationis

lenr Hl

cultu propter Sanctos illos affici poffunt.

Hiné

dins Gol

Pf. 99. v. 5. dicitur: /4dorare fcabellum. pedum

COT

byus , quomiam [auttum efl.. Hebr. 11.v.21.. Fide,

^ f

$

nf

acob oriens .. . adovavit. faffigium virgee ejus.

ACtorum cap. 5. v. 15. deponebantur eproti in

ii ln

umbra Petri, u faltem umbra . illius obumbraret

A0 g

uemaguaim illovum , ey libevaventuy ab. infirmitati-

JRUS g

$us Juis. .. A&tor. 19. v. 12. a corpore Pauli fü-

T t

daria & [íemicin&tia füper languidos defere-

Tb t

bantur, quorum contaétu languores ab eis re-

VU f

cedebant, & fpiritus nequam egrediebantur.

m

Exod. t5. v. 19. offa Jofephi Patriarchee trans-

MY

feruntur ex 7/Egypto in Paleftinam perquam

!"1;

t ii

honorifice. . 4. Reg. 13. v. 21. cadaver ex con-

lia

tactu

Tl(m

*

Wzns: DiviNE.

639

tactu offum Elifei Prophete revixit. . Ut fi-

Ms

LT

leam alia prodigia, que in hujus doctrinz con-

firmationem a SS. Patribus & Ecclefiafticis hi-

Xl

ftoriis referüntur.

mj

Obj. 1. judei gaudebant de cruce Chrifti:

j fäm ii

X s

écontrà pii ejus difcipuli de eadem dolebant;

ergo non licet nobis de Chrifti cruce oloriari

RI

n

eamque adorare, fi Chrifti difcipuli velimuseffe;

B. djfft. Confeq. INon licet de ea ploriari; prout

tttolyye

inftrumentum erat infamize Chrifli ; & acerbee

d)

mortis ejus C. ... prout erat inflrumentum

v ii

ejus victoria N... Nos etiam de morte & cruce

li fs

Chrifti dolemus, & Judeorum parricidium de-

I d

teftamur: quia tamen crux fimul ara erat; in

Va m

quà Chriftus fefe Patri victimam obrulit , &in-

Qua dj

firumentum reédemptionis, cui affixit Chriftus

mom

delerum adverfarium nobis chirographum, ut

Ldexem d

habetur Hebr. 7. v. 27. & Coloff. 2. v. 13. ideo

if

quivis Catholicorum contra Hereticos cum B.

rd al

/

Paulo ad Galatas ult. v. 14. exclamat: Mibi af«

doritva

fft. gloriavi , mifi in cruce. Domini. noffri. Jefa

"

ffgnay

Chrifli.

Qd

Jufl1. Ergo etiam ommes cruces e paleis

ortuito compofite, omnia fepulcra,. omnes

j i

um d ij

homines tamquam Dei imagines, omnesfpinse;

clavi, columbz ; prefepia erunt objecta adora-

atl

lii t

tionis refpectivae: quia facrarum rerum fimili-

tudinem teferunt,

E. A. Jllat. Non füufficitg

mguores - f

Pl eD li

objecta illa habere fimilitudinem mere naturas

, fed opus eft, habere ea fimilitudinem

y Pa

jofiun

iam formalem , atque unice ; aut précipue

W

tem deftinata effe; ad rem facram repreefen-

j ddit, *

tan-

.

640

Dz INcARNATIONE

tandam , ejusque nobis ingerendam memo.

"n Syn(

xiam : uti fünt cruces; clavi, fpine, prefepia,

f j;ginum 1

eo fine fculpta vel picta. . Hinc etiam labia Ju-

(

de, & manus percufforum Chrifti non folum

vt dl

non veneramur , fed exfecramur etiam , ut in-

i

ftrumenta impia & facrilega: inftrumenta enim

[garim p

venerationi fidelium expofita ab Ecclefia opor-

naz tl

ret effe innoxia & a peccato immunia , ac deni-

que etiam a morali indecentia remota.

Unde

Synoiusï*'.'dz

nl

ia

patet etiam, quare afinam , cui Chriftus infe-

dit, non colamus, ut petunt a nobis heretici.

endit v

Yaj hs

Jufl.2. An non hzc eft idololatria , dum

m

canitur in Eeclefia: .O ervux ave ; [pes unica ?

tiptln

Patres etiam & Concilia prohibuerunt fieri ima-

Ms

gines, & eas honorari. g. Non effe idolola-

t m

triam : quia per crucem tropice Chriftus cru-

Patres deteflati fünt ima-

112 ii

cifixus intelligitur.

gines prophanas, & earum cultum idolola-

i [

tht g

tricum, non vero pias imagines ; earumque ve-

nerationem decentem. Duo Concilia Conftan-

mu: [umjgg

ünopolitana, a Leone Ifauro ,. & Conftantino

Copronimo Imperatoribus Iconomachis ce-

dT

lebrata nullius fünt auctoritatis: nec enimSum-

(

mus Pontifex ipfe ; nec per legatos illis inter-

C

Imo Gre-

fuit, aut illa confirmavit umquarm.

T

MLIIT

gorius II. primum, alterum vero Stephanus II.

Nec

lal M

reprobarunt, ut Hadrianus I. teftatur.

per legatos confenfere Patriarchee Alexandri-

m

D

Ac

um

nus, Ántiochenus & Hierofolymitanus.

t

demum totius Ecclefiee judicio damnata fue

Tl D

zunt in Synodo Generali VII. Nicee habi

|

Nj Ut

mlm, M( (

àn. 787.

In. |

6al

BU

M^

Vzrn21 DiviNE

641

VL f

i

Infl. 3. Synodus ifta Nicena una cum cul-

lIt

tu imaginum damnata fuit anno 794. canone 2.

um

Concilii Francofordienfis, quod ob numerum

«t

trecentorum circiter Epifcoporum ex tota fere

aaa

Europa congregatorum & obSedis Apoftolicee

obfma

J

Legatorum prafentiam, merito plezavzum no-

i Igy

minari teftarur Baronius ad d. a. Dicitur autem

J t

Synodus illa Grecorum Conftantinopoli facta:

a

eo quod in Urbe illa incoata fuerit, & inde Ni-

tUt u)

ceam Bithynie oppidum translata. Erpo. *

: d i

N. Conf. Patres C. Francofordienfis lapfi fünt

lt qy

in errorem facti & juris. Errore quidem fa-

Drolu

éilapfifünt, dum canone illo 2. dicunt; in

k N

C. Niczno II. definitum fuiffe, u£, qui imagi-

vibus Santlorum ita ut. Deifice Twinitati fevviti-

hod

Tes ded

um aut adorationem non impendeveut , anatbema

n QUf

jJudicaveutur... Decepti autem fünt falfa transla-

hag d

tione latina, que refertur L. 3. Carolino, c.17.

Juo (s

ubi confeffio Conftantini C

M

r E

ifcopi ita

recitatur: fusczpio & ampleclor

!

0

720Y d.

l

zev fan-

àmo, & t

Gas 9 venerabiles imagimes fecundum fevvitium

Dus knto

adovatiopis, quod "Tyimtati emitto: eum tamen

rf t

in textu eraco originali habeatur : adoyationem

rl

vero, que [u fecundum latriam, fol ZYmmtan

Ia.

emitto.

nveo X

Deinde lapfi fünt PP. Francofordienfes

; L ts

etiam érrore juris: quod omnem fàcrum cul-

yarde:

tum imaginum rejecerint, ita in can. illo 2. fta-

xofo m

tuentes: Qui fupra fanttiffani Patres mofiri ommi-

ydico C'W-"

oais adovationem €9 fevottutem venuentes conteam-

VL N

fevunt , atque con[entientes damnaverugt. Et qui-

S

em

|

642

Drz I*NCA.RN.ATI-ONE

ais

dem tunc temporis Franci, ut ex libris Caroli-

nis, Hincmaro, Adone, atque ex Conc. Pari-

j 1108

fienfi füb Ludovico Pio, conftat, omnem cul-

fum

tum fàcrum imaginibus recufarunt, folam cru-

ä

mudut

cem & Evangeliorum librum venerantes, in

m;qm"

uo fibi non conftabant: nam .Crux depicta

l

vel feulpta, aut argentea nihil aliud eft, quam

]FP j l

imago vera crucis. Non fuit autem C. illud

qnidt

Vrancofordienfe oecumenicum, nec à fede Apo-

Wuäb m

ftolica hac in parte approbatum:

a V

—— duff. 4. Si Patres Francofordienfes Synodo

pe um

Nicenze hac in re fünt obluctati , ergo fuerunt

,,,,,

qu p

heretici. x IN. 7/at. Non habebant Synodum

Nic. Il pro ecumenica, cum ad illam foli

lg, at

d du

orientales convocati fuerint.. Neque Hadria-

um

nus I. illam confirmavit ut cecumenicam , nec

Diyas

pro ecumenica habendam decreto publico de-

cn N

claravit: nam libris Carolinis, quibus INiceena

g df

Synodus oppugnabatur , ita refpondit, ut ce-

K hn

cumenici concilii autoritatem illis numquam

L.

objiciat* imo honeftatem cultus imaginum , ut

fidei dogma credendam nec definivit; nec pra-

126 o

€epir, fed exfpeétavit, dum Franci, re magis

QR r

explorata, paulatim ab errore füo revocaren-

I

tur: quod etiam evenit füb finem fzculi noni;

J

D.

cum Synodum Generalem VII. Nicanam: II.

ab leparis fedis Apoftolice , cum Patriarchà

-Dl

Conttantinopolitano, & Patriarcherum Orien-

T

talium Lepatis celebraram & fancitam ; ac po

u

Itea ab Leone 1lI. Hadriani fücceffore confi

lst

matár , *i-"e'c*e'pcruntgüö( religiofum SS. i

magi

nibu

j

Vzns2i Diviui.

643

Xb rl

nibus cultum detulerunt.

Quamvis iidem

Ya (

Franci Epifcopi facras imagines femper in tem-

h Q v

plis retinuerint ad ;piam memoriam prototy-

! l:ecuümmï (Qa

porum , & rudiorum inílructionem.

Unde

damnabant Iconoclafías veteres ac recentio-

TOTU vose

lU: ag (

res, qui imagines frangebant & deftrue.

ant.

nl dj

O füt g

Infl. 5. In libris Cafo!idis hic ldemlmagl-

num ufüs & cultus repudiatur. - . Opus illud

Ri

Yootum.

Ampendio virulentum & acerbum coütra Sy-

if

nodum VII. non a Carolo M. fed ejus normi-

ne elaboratum , & ad. Hadrianum I. miffüm,

L h, u

h

ejusque judicio fübje&um , Carolus ipfe nec

legit, nec probavit: cumque errorem ab Ec-

tl m dl

i, Ng

clefia damnatum contineat , & ab Hadriano I.

confutatum fuerit, omnino eft rejiciendum , üt

Q Dt CUT

Dionyfius Petavius t. 3. 'Fheol. Dogm. 1. 15.

um decre:qp:

c. 12, & Natalis Alexander Hift. Eccl. fzc. 8.

CTb

a, qi

aliique oftendunt.

v i j

Infl. 6. Auctoritate Concil. Eliberitáni can.

Ortaen 1

36. H Vetuit imagines facras parietibus ap-

m aitsitg

ingi, ne, cum amoveri non poflint, perfe-.

m nec d

cutorum gentilium lüdibriis exponantur. Eam

j dum F

ob rem pii etiam Imperatores quidam prohi-

jerore ?

buerunt, cruces pavimento incidi, ne Pediþus

( fib fnen

proterantur.

H

:

j V.V

^. Ob. II Primis Ecclefiz fteculis nec. ufus;

Olicæ ) a ]

X Pa[riäfChäï

neque

cultus imaginum erat inter Chriftianos.

roo.

d. 7: "utec. IN. Cogfog. Ab Ecclefia

m &f&ndüä

tunc ex Judais & Gentilibus cong

ca-

drini f

regäta OC

19

$2

i reipoum

L

644

D& INCARNATIONE

! ii

fio omnis fcandali, periculi; & offenfionis erat

amovenda.

Nililominus aliquem imaginum

gé lm

j nu

ufüm & cultum illis etíiam temporibus exítiti(-

fe conítat ex Hiftoria Ecclefiaftica Eufebii, l. 7.

|

quet

19f

I

cap. 18. ubi narrat , fe vidiffe ftatuam aeneam

Chri(ti, quam mulier heemorrhoifía conflari

b p:ovenit

curavit; eamque decenti loco in Diaconio non

(bl quo

fine- aliquo honore ac veneratione habitam

:::eipc&ivo?

fuiffe, teftatur Philoftorgius lib. 7.. Hift. c. 3.

Y h

fed & 'Tertullianus 1. de Pudicitia c. 7. & ro.

"ï;'fmdlï [

indicat, Chriftum íüb ípecie Paftoris ovem

11 f

amiffam humeris fuis reportantis expreffum in

i yoy

Idem Eu-

dv

calicibus Ecclefie Romane fuiffe.

febius refert, fuiffe prifcis illis temporibus

üms M

imagines Chrifi, & Apoftolorum Petri &

u

Pauli depictas ; quas ipfe propriis oculis in-

pOmf

Ípexerat.

fs qu

Jufl. Concil. Eliberitanum can. 34. vetat;

T

er diem cereos accendi in coemeteriis, quia

Spiritus Sautiorum non [unt inquietandi, | k Re-

jicit füperftitionem Gentilium; qui putabant;

manes mortuorum cibis & lucernis egere ad fa-

mem & renebras depellendas : quee füperftitio

fanctis difplicebat : quam eandem ceremoniam

(

tantum intelligit S.Hieronymus, & refpondet

;

Vigilantio idololatriam objicienti , tales Pabere

zelun Dei, fed mon fecundum [cientiam. . De hac

Gentilium ceremonia confüle Homerurm , Vir-

giium, Plutarchum , Tertullianum , Epipha-

nium,; Àu Ur.

)

: ol

-

X,

|

Vzgna2I DiviNt.

645

M'.&"&&

L

Ob I/7. Cultus religiofus procedit ex affe-

I (Cmpgyïi:

étu fe fübmitrendi objecto, quod colitur : at-

qui res inanimea non fünt füperiores nobis;

lr h

LOT

ergo neque poflumus eis. nos cultu religiofo

O

fübmittere. . &. dfj. M. Cultus religiofus abío-

nl

lutus provenit ex affectu fe fübmittendi obje-

T TM

Neettie s

€to facro , quod propter aliud colitur cultu me-

re refpectivo N. cultus abfolutus exhibetur ob-

rgn'us il (

: d s

je&to; quod propter fe colitur ex affe&tu fe ei

fübmittendi, atque in tali objecto fiftit C. Crux,

f D

imagines, fanctorum offa, & alize reliquize co-

otcisem

te lh. ]

luntur propter ea folum , ad que fpec&ant;

Chriíto autem & fanctis dumtaxat nos fübmir-

rics il te

timus.

Recte igitur Bellarminus, ex S. Tho-

Apofthmn:

ma, docet, imaginem quidem eodem actu ado-

j p

rari cum fuüo exemplari, fed cultu multo infe-

riore, quam is eft, qui exemplari debetur;

hi qn.y

nempe refpectivo , ac fecundario.

D n Oa

p t)lfükmfl.

À. M. D. G.

tium qi

& m

qis: quy

—

Vamndem at

4

(

o

d

-

/Zr:q a

(2

Vl

3

-

3

T

E

Q

sms, &t

L

a.

AV

x

RI N

,

*

jceti [:

pZ

B

M

M s

2

m (cnt.

3

k

x

D

—

i

D5

x

fiePons

Dio.

à

*

oj

")

?

EL

--- £2 -—370—

—— « o

TU nX - —

EEE U jw-—— —

P

——

s

-

-

TA

£2—

E

E

p

zi

— m —

— ——

— V5 I- o El- G«5 ..

eoc

meELN w U

o E

E

-- r c E

VE

—

M

x

— GE t exct

TO POW CL

** t $3. L

——

AA

Pag. lin.

ERRATA

corrigenda

37

27

auctoritate

auctoritati

65

x5

V. 3.

V. 30.

65

I9

2 parahp

1. paralip

74

3I

creatu

creaturae

Z

20

congereretur

conpererentur

81

20

Articulus VII.

Articulus VIII

22

449. vel 450.

349. vel 350

97

I5

,pures

plures

97

29

hermoufion

homoufion

104

inftarum

iftarum

113

dirimendam

non dirimendam

effe ex miraculis,

fedexS. Scriptura

II9

qualitatem

quantitatem

137

:

libera

liber

138

habet

habent

148

23

Dei placent

Deo placent

148

24

Deo bonitas.

Dei bonitas

156

14

ili

dignitatio

dignitatis

194

ille

207

32

fit fpiratio

fit

Spiratio

208

17

tum

meritum

22I

lib. 2. de natur.

lib. de 3. natur.

029

eam

cum

18

Pontius

Ponticus

050

254

14

doctrinz

doctrinz fectato-

res

1

269

quidam

quidem

277

ratione

actione

300

I2

& quia

& qui

obortus

31Cc

14

oborta

320.

lin.

ERRATA

Pag.

corrigenda.

320

5

& alia

& alii

327

22

Gen.cap.13. Gen. V. cap. 13.

ä

339

13

damnati,

damnati fünt , quo-

rum ille

forma eft

forma effet

386.

27

398

2

&tranfcendit & non tranfcendit

418

18

illud

illum

419

II

Andream]ja- jJacobum Andrez

cobi

421

14

tantum plenus tantum fit plezus

426.

20.

animam

animam Chrifti

431

17

omnia

omnia fücceffiva

pro

43

7

iNaz

Naz. qui

441

9

quam

quem

2I

448

plurima

qua coenofceret

ïï

plurima

452

I4

coufequeretur conqueritur

460

II

qua

qua neque

460

24.

àx 9aAucga) ix9aufdsgai

$20

17.

auctiífima

acutiífima

16

$32

non quidem non tantum

332

I8

fed relationem fed & relationem

546

14

generationis C. generationis N.

546

18

eeternae N.

eeterne C.

563

16.

arbitrii

arbitri

Reliquos errores eruditus Lector facile corriget.

B

u

3' GQM'Q

Wt

Nhi

Om eïh

dt Qnn g

il

* htim:

T at

timn (;

m l:

m

M

qua

qu a.

pl

MOUr onguc

quag

TET

um

m non u

n d r

iC g

etere

abir

sLedori:

D.

?

Ts

w

-

--

d

-

Ji/l /ïy(;rh& (177/

j

—

— upe

—

-—39

$£gy—

CL u ais

x

3

3

b

H

R

E !

a

,w

W,W

qum

ii u

EE

i

" d

r

J u

rA n

u

-

ERl

M m u

3-

d

M

EX

pus.

NU

ss

*s

TM

m

m

decdhigye z

cel

W

m

p

p

o

"

n

o

b

AE

E

Ls

Bu

d

E.

^

"

am.u.ü.

*

a

db

i

E^

LT

d

E

i

Ls

£

rP

x

h ]

J -

a

2*

.,

vt

E

.nwaï

x

&

k*

3

:b

m

"

aE

g

T d

£

^

aA

A we

u *M

4

DA

.

d

hs

Ms

E

A

-X

3y

*

EE

4*

P loW

EL

3*

d!

EWP

AR

N N

Es

A

k

ss

3A

*

*

o

b

P

i

i

m

E

-

x

Ww

N-

"

$

i w

A

du

K

$

P

n

Y

P

2

P

$:

»

*

»

E

:

v

L^

W

..W

p

m—

X

AE

"

D g

W.

v

A

5

:

duv

Y

a

Es

3

»3

PÉ

2

$o

r

N

x

iA

W

t d

3

a

Ms

N

s

9-

C

od

2

s

[-—

ä

——

e9

17

R

e

VgniI DiViNi.

16

Q

9

1t tl

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

de illó Qw quomódos & quali modo fal , ci-

ïlb j ö* !

i

viofiur inquirerent ; confidinius támen fo-

15

Balance

abil if

te; ür in inveftigando fübl

Qannes])

imi myfterio

|

O

e

itos fuj

ora Ííenfüm noftrüim & fiaturami

14

l, ci

]

ómneri pofito ; tuti incedamüs ; fi fàcro-

l

-D

l3 (jf /Of'lt"

HUIIIIIHI,IIIHIIII.!IIIIIHI'IIHIIIIWIIIIl

13

Focus

ä

| Concio

E

rum Conciliorüm do&tririz ; DoGoruini

cclefiz && miapiftri noftri B; "Thoma EE

N

TT

Em

l

Aquüinatis ve(tipis infifteates ; eo fine là-

12

k Q

de rehí

borém iftum fufceperimuss ut gratis ani«

ínis futnma Dei beneficia recolamus. 'T'o:

11

raliie

12

tam autem hujus traCtationis ináteriaimi

ia

quatuór difpurationibus finiétius, qua-

10

Jicemda

runi priri2 Veritarem Incarnationis often-

ä

qui i

demus : ZA/rerz ejüsdem effentiam ; 7zr-

9

10

flole 1

ii proptietates huiriaüitatis Chri(ti Qzar-

|

diag

iz demum) proprierates & perfe&tiories

8

- droiti

eempofiti "T'heandrici explicábinius;

; p

7

I

y i

DISPUTATIO I.

edifn

l

De veritate Incarnarionis.

6

njiran

— —

I

5

[ogizü*vfï

Oria miethodus in fcieütis ómnibüs ; e:

5

trum ó

ceprà Metaphyficà & Matliefi; exipgit; uf

b

nos 4l

primümi iriquiramüs; an detur fübjectum

|

ESN

— lllud ; quod contiderandum fufcepimius : tum

4

l]

n ];[0'3

M Xeroeejus riaturari infpiciamus :

denique feor-

fim e

xpendarnüs ejüsdetmi proprietates;

]ta-

WIIIHHHW!IIIIIHIIIHHWH!ll!HH!IIIIWHIH(H HHI*IIIIHHI!IIHIII

3

3

que difpuratione ifthac cognofcerus ineffabilis

4 hnja$ miyfterii verzazem ; ve an detur Lucáre

WHH

[

Eu

Il

-—I

m

J

z

IHIIIIIH]lIIIHWUIIH-HII

4 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

alellHlllHlHlH

2

3

4

5

llHHllllLHHllH!jHHH)T

[te]

.I

1

15

L]

—

Ill