; gerebzt: ii

Jlos eonumt

& ab iis influxum accipit: atqui Chriftus non

slüos n

endet à membris Ecclefie, nec ab iis influ-

ia* xum ullum capit ; ergo non eft caput Ecclefize.

l

rgle ita pendet a mem-

2

h ,Propbw;w d difl..Maj. Caput natu

pa

bris

596

Dr INCARNATIONE

V

bris. C. caput morale N. Caput naturale. ex

[

j u tin

effentia füa eft membrum corporis; fuftenta-

qgui Q

tur & pendet a corpore, & humoribus toti

ib

i

corpori communibus vegetatur, atque eadem

gisN!

ab anima vivit:; caput autem morale eft füb-

lml :alig .0

ftantia rationalis feorfüm exfiftens , fibique füf£-

, [uppGïW dl

ficiens, cui omnino accidir, effe caput , aut

á al

membrum communitatis.

Et quamvis ceetera

ma m

capira moralia, ceu Reges & Principes fubdi-

(

torum tributis (üftententur; & ipforum defen-

Bol

fione egeant : Chriftus tamen ,. qui omnibus

3 Orfi m

vitam &gratias abunde impertit, nullius eget,

inpuu, «

neea quopiam aliquid accipit.

Quapropter

Chrlhspt

ratio quidem capitis, hoc eft füpremz excel-

lrom, Acde

len'ize ipfüm, tamquam proprieras naturam co-

nillante m

mitcaztur; membrum tamen flricte dici non de-

infantium.

bet corporis myftici, quod ab aliis membris

dboram nf

pendeat, aut illorum conjun&tione & influxu

mf um ib

epeat:. neque illud t, Cor. :2. v. 27. . 7/os effis

sulferio ls

covpus Chrilli , €? membra de snembvo ,. ita ex-

Ts homing

poni debet , quod membrum iftud , de quo nos

Til s. p

fumus, fit Chriftus; fed eo (enfü, quem verba

Klnipfi

r?ca exprimunt; 4 x uípouc, & ut qui-

d

U andi B

am Latini legunt; membra ex parte , i. e. ad in-

vicem , vici(Ttm.

AT

Obj. 1. Influxus gratiarum non provenit a

Chrifto, nifi qua Deus et: ergo Chriftus eft

l m

caput noftrum rantum prour Deus , non vero

IN

in quantum homo.

E. dil 4ntec. influxus

fehareg

phyfice effe&ivus gratiarum non provenit, nifi

Mi Ri

qua Deus eft C. influxus gratiarum in genere

"entr, Qüm

eus

16 Cf 5

f:aufæ meritorie non pr-ovenit, nifi qua D

[

3

Tlm

VgnBI DivirNt :

$97

Capm L

«

eft N. 4difl. etiam Con[eg, . Ergo Chriftus non

fpüfis, h]ilg

d

ii

eft caput in quantum homo , reduplicative

accipiendo C. 70 in quantum homo fümendo

t älqm

8 onpj d

fpecificative N. Nimirum humanitas fecundum

fe non eft ratio forralis capitis, fed humanitas

Ts f

in füppofito divino , excellit hominibus & An-

i d a

gelis, dirigit Ecclefiam, & gratias omnes in

um

memibra catera imranat.

i.

Colliges.. Exceptis folis damnatis; &infan-

s Kipon

tibus fine baptifmo mortuis; qui neque exter-

n qui t

nà Chriíti gubernatione ad &trernam íslutem

mnetit, nd

diriguntur, nec influxum gratig recipiunt,

&t (k

Chriftus caput eft omnium hominum & Ange-

Qx d a

lorum. Ac deiis quidem, qui funt in Ecclefia

ontts

militante & triumphante , dubirari non debert.

nen drdedos

Sed infantium etiam adhuc baptizandorum , &

qud b r

adultorum infidelium ; caput aliquomodo dici

conjiia.

poteft: nam illos guberner externa directione;

J0r, 1.

minifterio fcilicer Angelorum, p2renrum alio-

"TT

rumque hominum , ut ad baprifmum perve-

brum hij

niant; hos autem interno etiam grariarum

deo ff

actualium influxu proxime aut remore ad fidem

nü /11:80991 &ï

& b;þtifmi gratiam ample&tendam excitat.

jroet r

ARTICULUS II

fanym non p

De fummo Sacerdotio 69 precatione Chriffi.

(i: egour

Ota I. Quoniam Calvinus aliique recentio-

mur Dets, !

N

res haretici docuerunt, Chriftum non ut

if d.*

hominem, fed ut Deum Mediaroremeffe ; con-

um p

fequenter, cum de Chrifti Sacerdotio loquun-

m tar, Chriftum Sacerdorem effe Deum feu di-

i, lg

P3

vini-

598

Dzr IuncagNATIONE

uB

vinitatem : victimam vero effe ipfüm hominem

feu nauram humanam. Bellarm. l. 5. de Chrifto

iil M

Mediarore. c. 3.

ginit

li, De Sacerdote Melchifedech varie

| olim

us M

delirarunt primitivae Eeclefiae haretici: puta-

jj B

runr enim eum non fuiffe verum hominem,

RT

fed fpiritualem quamdam virtutem, que cor-

i D.

porea fpecie fefe Abrahamo videndam exhi-

iil

buit; & hujus erroris an(am capientes ex verbis

lum

PT

Apolftoli Heb. 7. v. 3. ubi dicitur fuiffe //ze pa-

ais hl

dre, feue matve: & quia mox additur : Z/ffni-

Jatus Filo Dei, Verbum &ternum fuifle jacta-

ii j

bant. Quamquam aliivirtutem Filio Dei majo-

Jim Do a

rem fuifle perbiberent: alii dicerent effe Spiri-

DN

tum San&hum. "Teftibus Auguftino l. de Heres.

DndenTi

n.5. & Epiphanio hzerefi ; $. & 67. qui ejus au-

iho.fife p

€torem Hieracem fuiffe refert.

Origenes, Di-

tioBphelo

dymus & alii quidam opinabantur , fuiffe Ange-

us

]um quemdam in affumpto corpore humano,ut

Bul ]T.f

refert Hieronymus, epift. 126. ad Evagrium.

hl Qu

Dico I Chriftus qua homo vere fuit Sa-

prin, f&

cerdos, non ftcundum ordinem Aaron, fíed

Hedi, qu

fccundum or :inem Melchifedech. S. 'Thom. q.

m fs

22. Probr, J. pavs.. Officium Sacerdotis eft effe

n t

mediatorem inter Deum & hómines: nam, ut

tn Ti j

Paulus Heb. ;. v. 7. omnis Poutifex ex bomini-

du

Hs ]«

bus o[]Jumptus ,. pro bominibus con[lituitur in iit;

Drolrtm n

que funt ad Deum , ut offerat dona , & f[acrificia

UE N

:

pro peccatis.

Atqui ejusmodi functiones me-

t mgid

dia:oris non porerant fieri a Chrifto quatenuse

r h

Deus eft ut a. 1. c.2. oftendimus; ergo eft tan-

- hnily

!

tum qua homo Sacerdos,

* HUCOndu[

Pvob. 1],

AU

nlüyt

Vrnsdi DiviNí,

$99

4 IN

Prob.II. Ex eodem Apoftolo v. 6. ubi citat

lm

Aï.detik

illud P£ 169. v.4. Tu es Sacerdos in etevnum fe-

cundum ordinem Melchifedech. Et ibidem ad Heb.

hlrfdeth Vade,:.

V. 10.

4

pellatus a. Deo poutifex' juxta ordimem

li

"

Wem fonis

Melcbife

cb. Etc. 7. v. 24. Hic autem eo quo

maneat án etevmum , fempitevuum . babet Sacerdo-

Wem) QU

zum. Etcg.v.1. Talem babemus Pontificem ,

) vdendm «

RCDIM

qui confedit in dextera [edis magnitudinis in cellis.

Lt ratio horum petitur ex eodem Apoftolonu-

r fofe f

per citato c. s. Sacerdotis eft; Deo offerre pro

Qd ff

hominibus hoftias & facrificia: atqui Chriftus

t

tradidit femetipfum . pvo nobis oblationem &9 ho-

t

f'iam . Deo. i odovem | fuavitatis ,

"ut habetur

lr

Ephef. $. v. z.

Mul l

Eandem T

hefin Paulus a di&to cap. $. usque

UET II

ad 10. fufe profequitur; & definitur in Con-

méem, (r

cilio Ephefino can. 10. &in Tridentino Seff. 22.

nibanr , of

dan. 1. 021

j

b ebd&m S. Paulo Hebr. 7.

Yocyprelus

Prob. HT. pars. à

l oalbug

$. &9. l. Quia Aaronis Sacerdotium erat im-

2 ho wet

perfectum , temporale, & juxta mandatum le-

) ordinem At

piscarnalis, quaenec juítificare porerat, nec

du T

perfectum facere fervientem: Chrifti vero Sa-

um Sacerdotst

cerdotium, utpote ordinis altioris, perfe&tum

fuit, arernum , & fecundum mandatum vitee

& homines: t

j Ptf

infolubilis. II. Sacerdotium Legis Mo aica

Exod.

jlug confiit

proprium erar Aaroni & hujus potteris ,

29. Levit. S. Num. 17. & 1. Reg.2. v. 28.

At

n , )

smodi o

enim mavife[hun cfl , quod ex Sfuda ortus fft Do-

esninus no[ler.. Heb. 7. V. 1a.

ET

Prob IF. pavs. verbis ejusdem Apoftoli ini-

ebrasos

»

ïndimllsi qu

tio conclufionis, qui cap. 6. & 7. ad H

mulus

L

p.3

L

600

Dre INCcARNATIONE

multis probat , Chriftum effe Sacerdotem fz. ^5

'

W

;'tipotis

cundum ordinem Melchifedecb , propter repra-

[0)

[

^

at YO

fentarionem , qua fi

uris quinque conftar.

I

[

»

Quia Melchifedech id

ag

dc0

em eft, quod Rex jufti-

tig. Chriftus autem eft verus Rex juítitie, IT,

b ii gb

Melchi(:dech fuit Rex Salem , h. e. pacis; Chri-

ii a

flus autem eft vera pax noftra. Ephef 2. v.

14-

m ia

"

Colof 1. 20. lil Melchifedech dicitur

Q

M

"

J

M

iT

fene

patve, fene matre: Chriftus fscundum hu

mani-

RUT

tatem eít azZ , /fze patre, fecundum divi-

yuhrendn. |

niratem ewrep fz:e wiatre, . V.. Melchifedech

uf W

!

jntroducitur, neque initium dierum , neque fimem

- Mu qit

vit« babens : Chr.ítus nec principium habuit

* gent, t

dicrurn quoad divinitatem , neque finem vitae

Iub

quoad Sacerdotium. . V. Melchifedech obtulit

Qux nondum

panem & vinum: Chriflus füb panis & vini

a rihso

fpecie carnem fuam & fanouinem obtulir.

147 Df

DicoIT. Etfi Chriftus adhuc viator vere ac

, g,

proprie ad Deum preces fuderit; nunc tamen

,,mfmn d ?

4n calo orat folum interprerative.

: É0

Prob. I. pars.. Oratio proprie talis , non tan-

Ti

tum eít generalis illa elevatio mentis in Deum,

Mif v

quà eum affectibus variis veneramur,. fcd eft

lüFidEm (f (te

poflulatio rerum decentium a Deo.

Atqui

Chriftus non tantum ,' Luc. 6. v. 12. exüt in

UET

TM

shorntem oraies g. evat pevo&lans inovatione Dei ;

4 [ mmu

fcd etiam pro fe & aliis plur: petii a Patre, jo.

Md (j

17. V. 1. Pater, venit bova

» Clavifica Filium tuum.

Ftv.

r

9. Ego pro eisrogo. Etv. 1:.. Pater [aude,

L

]

erva £os i2 nomitie tuo quos dedifli mibi, Ex Luc. ,

T

|

22. V. 32, Ego rogavi pro 1e,. Petre, ut mon de-

BLUR 13j

es, cur

ficiat fides tug, .. Ac fæpiqs alias, Ration

Oorave-

är:ba

Md

UT

di

Vznzi DiviwNy,

601

Sättrdoten'

| Ü

oraverit, quatuor affignantur. I. Exercitium

Ms

i

ii

virtutis religionis, ficur aliarurm etiam virtutum

T UM

actus exercere voluit. II. Ut nobis effer exem-

plo ram quoad corporis compofitionem; quan-

do flexis genibus, humi procidens, elevaris

SUMH A

10 "*W;T

oculis eft precatus: quam etiam ut loco com-

modo, ac fine tedio & defatigatione oremus,

s ifedech ö&::;

quando folus in monte perno&tabar in oratio-

üsmis

e

ittr, |

HI. Ut oftenderet, fe effe Filium Dei, &

i

a

a Patre miffum. Jo. 11.v. 42. Ut credant , quia

n d

tu me mifmfhi.

IV. Propter indigentiam & ne-

I« pux

ceffitatem: quia multa Deus non facere decre-

verat, nifi per meritum hujus orationis. *

, u

Prob. I]. pavs. OOrare ftricte eft petere a Deo

V Madhas

quod nondum eft plene in perentis poteftate:

nits li pli!;!

atquiChriftus poft refürrectionem füamMart.28.

nuinemu

v.I8. ait: Zata efl mibi omais pote[las in celo &5

s adhycvam

in terra, Apoc. i. v. 18.. Haleo claves mortis eg

s füderi t

infeym: &c.3 v.7.aperit g. nemo claudit : clau-

Ipres

dit , €9 nemo aperit.

Ergo non orat pro nobis,

opropriedt

nifi interpretative, h. e. repraefentat Deo paf-

Vato o 'mïj

fionem fuam, vulnera & merita, que , quafi

j Vetetumit,

totidem ora, tacendo clamant, & gratias non

tum 4 D.

minusà Deo nobis impetrant, quam i actu pro

hi 5 . d

nobis oraret..

um inatdi

Confirmatur au&toritate Apoftoli, qui Heb.

lu petiz al

9. V. 12.. Chriffus, inquit, per proprium Sangui-

nem iutvorvit [emel in Sanla, aterua vedemptio-

] davifmFlli!lP,

ne inventa.

B r Pt

Ubi redemptionis nomine acci-

qpiuntur omnia qua ad falutem noftram perti-

y diinl

PAUULA

nent: & v. 28. Semel oblatus e] , ad multorum

!

exbaurieuda peccata, - Ex c. 10. v. 14,. Una obla-

zione

,SM us

í

Pp ;5

;

60*

D£ INCARNATIONE

j

zione con[ummavit in atevnum fan&lificatos, — At-

gisdun (

pgm

qui nemo poftulat, ut res jam inventa invenia-

tur, perfecta & confümmata perficiatur & con-

jgii hg

*ni G'!i""'vfl j

j

fummetur. Ergo. Hinc B. Chryfoftomus hom.

15.in epift.ad Rom. inilludc. 8.v.34. Qui eff ad

dv p

i

dexteram Dei , qui etiam intevpellat pro nobis , ita

commentatur :

ui de[bevatos &2 condemnatos ,

Moinn r

propria au&oritate ab illa condemnatioae libera-

b

vit . €9 ju[los €7 filios fecit , g ad bonores fupremos

quiils

Jubvexit , €9 que numquam fpevata fuevant , ea

hs f

n ag

ad opus deduxit : itquo tandein modo , pofl omnia

a fe pevfetta , poff naturara nofram in tbvono ve-

rj h

go offen[am ac collocatam , ad ea qua faciliora

lacigtn t

Junt, intercefffonis indigeat ?. Vlura Patrum tefti-

fra, i

monia in hanc rem profert Gabriel Vasquez

üj lLs

difp. 82. c, 2. cum quo fentiunt Rupertus,

f o fid

Spenceus , Adamus Sasbout, Bartolomaeus

!t d p

Medina, Becanus.

Yi pecut

O. . contra . Concl. Apoftolus Heb. 4. v.

fünem oov

14. Chriftumappellat Pozificem magnum , qui

um DT Qu

peuetravit celos: penetrare autem ccelos puro

Asf

homini non convenit, fed homini Deo: ficut

ATitarife

étiam cum c. 7. v. 3- dicitur fine patre, ftue

M

matye. Ergo Chriftus e(t Pontifex fecundum

LET!

utramque naturam. & JV.' Copfzg. Emqui-

Wt

dem Deus- Homo , perfona Géavd'poc, eft

Bd

Summus Sacerdos, fed non nifi fecundum hu-

I g

manam naturam: Sicut Chriftas Deus huma-

Wintm m

natus crucifixus eft, fed folum fecundum na-

Ut Dl

turam noftram, quam affümpferar. Penetrare*

'PW li [

j

]

[/;

q.it,; | mf

J

li

i ?uidem cgelos non nifi virtute divina pot

*

€

Yi r

lm

i

VrRns Diviwi,

603

J

J

"

Vil

Áty

fed fecundum divinam naturarn hocnon potuif-

J

fet, quippequa ubique eft; & motus localis

M.

incapax. In graecobabetur :

d'isnwSóra

T

qvoUc oUpavoUc, qui pevtranffit c«los.

Qua ea-

ij

S.V.Ml (m,.

dem voce gra&ca Lis utitur Apoftolus 1. Cor.

Mu

16.v. $. Cum Macedoniam pertraufrero: nam

Ü tl

Macedouiam . pevtransibo.

Et conífonant ver-

ll

zz

hily j

ii

E

ba Pf 25. W 7. & .

"ttollite portas prin-

n fra

cipes vefhras&c. . De Chrifti Sacerdoiio B. Am-

W futy

brofius l. 3. de Fide, c. 5. ita fcribit: 7dem Sa-

ii pf

cerdos ,. id.m & boflia, facerdotium tamentg (a-

u m

evificiutm. bumana . couditionis officium eft. - - -

du þ*üw

Nemo igitur , ubi orditem cermt bumana . condi-

um

T

iU

Tiogis, bi jus divinitatis ad[cvibat.

l G'E N

O. ]. Sacrificium eft oblatio exterior &

inint lg

facra Deo facta, vel in proteftetionem füpre-

jt, Bu

m«e ejus poteftatis, vel in gratiarum aQionem;

vel in peccatorum expiationem, vel in impe-

trationem novorum beneficiorum, ita tamen

lnl

fim m

ut res obl:ta quodámmodo immuterur ; atqui

a qut

Chriítus fe ipfum non ma&tavit, neque aliquid

humini J

facrutn circa fe ipfüm in ara crucis exercuit ;

n

"

it (ine

[

ergo non apparet, quomodo fe ipfe facrifica-

verit.

m. d. A[fumpt.

Chriftus feipfüm

of b

U

non maétevit phyfice, feipfum interficiendo C,

feipfum non maétavit moraliter N. Licet Chri-

nt Cunit

nit od

ftus ipfe fe non interfecerir, voluntarie tamen

violentam mortem füfcepit, & illam in fàcrifi-

(tis us

i d

cium Deo obtulit, ut vere dicerer Jo.17. v. 19.

ePro eis ego [autlifico me ipfum , i. e. in. facrifi-

p M

cium & hoftiam offero, ut exponunt Chryfo-

j d

f'

& alii.

H

üomus, Cyrillus, Rupertus, S. Thomas

Iuf. L.

y

604

Dz INcARNATIONE

Jufl. 1. SS. Martyres non fueruntSacerdo-

qginuni

g d d

tes; licet fponte vitam fuam Deo obtulerint,

ergo neque Chriftus poteft dici Sacerdos, quod

"p

n

il

d arpri

ita moraliter (« Deo obtulerit. Refp. N. Confeg.

Rationem difcriminis dat Cajeranus , Jentaculo

g r

0E Ti

tertio: quod mors Martyribus folum volunta-

ria fuerit per modum acceprationis , Chrifto

mmd: n

d

autem per modum oblationis: quia illi necty-

rannorum vim evadere poteranr, nec in tor-

m d

d f n

mentis vitam tueri;, quod utrumque Chrifto

liberum erat.

Preterea. Martyres non erant

igsllüee,

jiünm a

2 Deo conítituti Sacerdores, ut fe Deo in facri-

ficium & (anguinem fuum in farisfactionem pro

»XU

p

aliis offerrent, ficut de Chri(to novimus, de

quo S. Leo epiít. 83. c. 4. Quis ef?, inquit,

ul

tüt minidenu

[

[( ]

TT

tradidit femetipfum .pvo. molis. oblationem &

fliam Deo in odorem fuavitatis ? aut; quod um-

Doscungie d

quam [acvificium [acratius fuit , quam quod vevus

To Pul, u

Pontifex altavi crucis pev. immolationem. [ue cav-

IIf du

95 ,impofuit £ quamvis enim multorum Sanc£ovum

TT

]

12 com|pe£lu Lomimi pretiofa mors. fuit: wullius

At p

zamen Vüfontis occiffo propitiatio fuit mundi.

1581 ]

. In[l.2. Chriftus non. tantum Sacerdos &

Mpl i

hoftiaappell:tur a Patribus, fed etamtemplum

Mp lg

a S. Fulgentio, l. 1, de Fide. c, 2. & altare'a

T nl

B. Cyrillo, l. 9. de adoratione , aliisquein illud

MY

J(ai. $6. v. 7. Pi&lima eorum placebunt mibi fu-

Seriig

t r

per altari meo : Ergo ficut Chriftus non eft pro-

1

!

Nj

prie templum &altare, fic neque erit proprie

^

iL dpi

'n

!

15 iei

Sacerdos & victima. — & N. Confzg. Quomodo

J

lr j

Chriftus fenfü Catholico templum a 'Patribus

LW ] folnm

dicatur , expofuimus difp. 2. c. 4. a, 2. obj. 1.

hrifti

'.üm Ri

!

Tity

Vzrnzi Diviur.

60j

" ["WUMW

Chrifti humanitas ara- dicitur , eo qüod confe-

UTR

crata fit & efpería fanguine victimge oblate

lil

At

)

J

pro peccatis mundi,

Verum autem ipfum

l [f,fp,

r

fuiffe & proprium Sacrificium & Sacrificum

R k

nuper ex Apoftolo fatis probavimus.

lm

-^ Olj. III. 'Thomas Waldenfis tom. 1. de Sa-

tins, (

cramentis; c. 116. n. 6. fcribity Chriftumele-

QUi2 o

&ione Sacerdotum fuiffe conftitutum inter Le-

lo nenu n

vitasin gradu & ordine Lectorum; ergo vi-

Nunmue Chi

detur fuiffe Chrittus'ex ordine Sacerdotum

TY DT er

Legis Mo(2icae. m.JV. Cer[eg. Fabulam illam

POCTUM

Judaicam defcripfit Valdeníiss ex Suida, Ver-

l jxsk*-ämw

bo; ZESUS.

Quod autem Luc. 4. v. 16. le-

Jlb wims

gerit in Sypagopa Jfaiam, non probat officium

aut minifterium f;cerdotale: tales enim le&io-

fudim,

lr dme

nes & (acras exhortationes viris eruditis qui-

buscunque oblatas tunc fuiffe, conftat exem-

TU w

U

plo Pauli, qui tribus Benjamitice erat, Act.

13. V. 1$.

Sed & cum vendentes & ementes

tytin

TT

e templo ejiceret, Zelum prophetae, non vero

facerdotalem poteftstem exercebat ; ut. Joan-

f f

ii f ml

nes cap. 12. V. 17. declarat, &]Judai ipfi, qui

tinum Suet

interrogabant ibidem, & Mar. 21. v. 23. /z

qua pote[late bec facis ?. &, quod fegnum . offen-

edetume

b cndd

dis nobis , quia b«c facis ?

Q/j./Z... Sacerdotium Chrifli per legale

ye, dl

Sacerdotium, & Chrifti Sacrificium cruentum

n hn

per facrificia legalia etiam reprafentata fuerant

"hrids t

ut air Apoftolus Heb. 9. v. 13. ergo fi. Chri-

r

étus dicitur Sacerdos. fecugdum. ordinem. Melchi*

Jedecb, folum. propter reprefentationem, ea-

pl 1

ndum

dem ratione poteriF dici Sacerdos fecu

IQ,CIA*IM'

Ü

0:;'

ordi-

IT

606

Ds INCARNATIONE

ordinem Aaron, E. A. Con[eq. Sola repreefen-

,H:mänmm, ii

P.

Pfff

tatio hic non fufficit: .!nam l. non poteft dici

vl

deol

fecundum ordinem Aaron Sacerdos, nifi fue-

MM

rit de ejus flirpe; & ceremoniis in lege prze-

Ícriptis ordinatus. 1I. Sacerdotium Aaron erat

a, gun

imperfc&um & temporale, figura Chrifti fe-

cundum ftatum vitae paffibilis, ficut ejus facri-

P

d m

ficia prafignabant cruentum Chrifi facri-

ficium; per quod erant confümmanda & abo-

ts d

um qU

lenda.

Econtra Melchifedech fuit . rypus

Chrifti fecundum omnes perfe&tiones Sacerdo-

isin d Y

tii ejus; fuoque facrificio prafigurabat Sacri-

(s d

ficium Chrifti eo modo, qvo in eternum erat

a m Q

duraturum , vel in Ecclefia militante ; ubi

drr p

g0) o q

Chriftus eft principalis offerens, & Sacerdos in

115 U

«termmn , fecundum Hebr. Dä 1v5 n evum

ineudion e

asque ad finem mundi: vel in Ecclefia trium-

^Que um in

phante, in qua Chriftus per eternam comme-

&m Aideia c

morationem & gratiarum actionem officium

ais Chrili

Sacerdotis exercebit.

Sicut ergo lex fcripra

Mudni d r

prefigurabat quidem legem gratie , quia ta-

um edee

men imperfecta fuit & per legem gratiz ab-

At f nin

olita, hec non dicitur effe f(ecundum ritum le-

dl

gis veteris: ita licet Sacerdorium legale Chri-

t J

ftum adumbraverit, quia ramen imperfe&tum

fuit; & a Chrifto abrogatum ; hic Sacerdos

1: Mi

Wet. Eb n

fecundum illius ordinem dici non poteft. Pari

t

ratione uti lex naturalis per Chriftum non fuit

TM

abropata, fed confirmata, aucta & perfecta, ita

H

Sacerdorium Melchifedech , quatenus erat le-*

T

]

AL

i d

*

IU qti !

iftum

Y

l

—

E—

gis natu'ræ? non fgit proprie P;r Chr

abro- -

i Á

'Hm

Vzn81 DivaiNt,

60?

rlfeq( j

I

ohrem',.

abrogatum ; fed ad perfectiorem fortnam ela-

od

tum: qua perfectio tota cumin illo pratigu-

OM

f

V00l

Saqy

DL

rara fuerit ; ideo Chriftus oprime dicitur Sacer-

Binsy

Ü

dos fecundum illum ordinem: quia in f& ha-

liil

ll

bet ; quidquid perfeétionis in illo fuit tam for-

a Chig

maliter, quam reprafentative,

3 ln rl

Iufl. Ergo Sacerdotium Chrifti eft fecun-

1 Choft

dum Sacerdotium legis naturalis , & Sacerdo-

Tmandi j d

teschriftiani non differunt a Sacerdotibus legis

naturge, eo quod Meichifedech fuerit. Sacer-

d für o

usf

dos in lege narure. . i. JN. Sequelam utvamq.

Quamvis Sacerdotium legis nature inhoc con-

ii j

Wi

veniret cum Chrifti Sacerdorio, quod conce-

TEUM

deretur priiogenitis, figoreé Chri(lti, primo-

ss b um

geniti omuis creature , ut ab Apofiolo Coloff,

'. dï*s'lv". la

I. V. Ij. nüncupatur : item quia obtinebatur

fine unctione externa aut. vifibili ceremonia;

dinbedus

Jet ATRT Q

atque etiam in externa fpecie rei oblatee analo-. ,

1

giam habebat cum Chrifti facrificio: nihilo-

ao

minus Chrifti Sacerdotium multo. füblimioris

quep lus

eít ordinis & originis, quam fuerit Sacerdo-

m Drta

tium Melchifedech, aut quodcumque in. lege

«t lm pra

nature: tum enim exhominum depuratione ío-

fondom

lum affümebantur in Sacerdotes : Chriflus au-

rom li

£em non [emetipfum clavificavit, ut. Pontifex fie-

tumen impe

vet: fed qui locutus efl ad eumz: Filius sneus. es

2u £gc. Heb, $. v. s.

Deinde habuit potefta-

(üup lic Säl:ï

jcinon pit

t

"

em excellentiorem praftandi effectus, Sacer-

(hilinz dotium legis nature immensüm excedentes.

al Demique Sacerdotium in lege naturze multo im-

Q

wi?, Perfe&tius erat. Sacerdotio Chriftianorum tam

atemf

L':'qtmad" facrificium , quam quoad poteft

& ta-

" IW (

1

308

DEg INCARNATIONZE

& tamen conflat, Sacerdotum noftrorum tu-

y,Or

nus & digniraterh a. Chrifti ponrificatu infini-

j 0000

d

tis modis differre: eft enim participatio quae-

[,u;'yflll. VCU &

dam Sacerdotii Chrifti per externam confecra.

vj n

tionem & impreffionem characteris, pendet-

r iputa

que ejus actio & effectusa verbis & Sacramen-

i, Dd

tis per Chriftum inftitutis, nec nifi ad facrifi-

vl m

ciaincruenta fefe extendit: cum econtra Chri-

rl

flus ab fola unione hypofítatica unctionem

ddceramif

omnem & dignitarem facerdotalem habeat, ut

QT C

Sacrificium etiam cruentum, & incruenta in-

ia

numera per fuos etiam miniítros perpetuo of-

55 d

ferat; nec ad verba ulla aut ceremonias fuerit

g

ipfe adítrictus, qui Sacramentorum omnium

mont lo

& ceremoniarum erat auctor.

ione lr

Ob. P. Dcus poterat humane' voluntati

RU J rv

Chrifti dare poteftatem faciendi fine preca-

ilim P

tione; qua libebant; ergo videtor ita ordinaf-

fenus, tnt p

íe: eo quod honeftius Chrifto fuerir.

E. N.

Qnem ff

Confzg. Noluit Deus ab homine Chrifto abeffe

MT

exercitium orationis, perfe&tiffimse virtutis,

cum humanitti iilli omnis Sanétiratis templo:&

Df g

facrario hoc fuerit honorificentius.

Ü (j

In[l. 1. Nemo petit , que certo novit effe

N

futura, atqui Chriftus certo noverat effe futu-

]

TM

Wif mm[)

ra,que precabatur; erpo perere illa non po-

onimmmïnzb

terat. &.difl. Maj. - - - quz certo novit effe

u &spm

futura abíolute C. futura dependenter a füa po-

TOU Q Ts

ftalatione , nemo perit N. Chriftus fciebar,

: U

d

multa fe fibi & nobis precibus obtenturum, itg

Ordinante voluntate Patris,

TORm

nd j

lt d

4f

W

ITI/I- äb

mogl

VzrnbI Diviwi

609

mmnünlom

n

In[F 2. Chriftus multa non obtinuit quee ro-

gabat; ergo non videtur vere petiiffe, g. A.

MMl

Confeq. Vera & propria precatio Chrifti fm-

MR t

if

per fuit exaudita, prout ipfe teftatur Jo. rr.

Áer h

lrl

v. 42. Ego autem [ciebam , quia fempev me au-

dis, . Et Paulus Heb. y. v. 3. Exauditus eft

Id

pro fua veveventia. — Quodfi interdum exaudi-

11 &contm (

tus non eft, tunc non orabat, fed declarabat

TEUM

defiderium inefficax partis inferioris.

m hg

V ia

O/j. /I. Chriftus etiamin ccelo dicitür fem-

per viveus ad intevpellandum pro nobis, Heb. 7,

VA engtp f

Vrf

V. 25. & alias pluribus locis, ergo eriamnum

proprie orat pro nobis, w. N. Corfez. "Tefti-

TR Q

monia illa fat commode de interpretativa ora-

Af

tione explicari cum SS. PP. poffunt.

Quod

- fome vie

vero Jo. t4. v. 16. ait:

Evo vogabo Patrem, e2

ficend f

alium Pavacletum dabitvobis, & sliqua adhucid

wdtriue

enus, ante paffionem ; non vero poft aícen-

Jrilo f

j

onem fe facturum promifit.

omine Cs

vfeifime v

ASGSTOLGULBSELE

uf t

De Chrifli vegno. 9 . fupremo: . dominio,

fcatts

Ota. Quod Chriftus in quantum Deus fit

j cero n

Rex & Dominus omnium, nemo Chri-

p noveret

ftianorum negat, communem enim naturam,

& dominium inabdicabile in creata omnia cum

pette jlv

ye ce f

Patre & Spiritu San&tohaber. — Quaproprer de

xendant t

Chrifto ut homine folum quaftio moveri pot-

N C

eft,. Ubi tres occurrunt fententie , l. Schola-

fticorum quorumdam, qui docebant, Chri-

us t

J

ftum & ejus difcipulos nihil proprium in ter-

ris po(ïedi(ïc, nec in ea, que habebant, juris

q

aliqui

Ij

6to

Dz IxNcARNATIONE

aliquid ipfis fuiffe; ut refert Joannes XXIT. Ex-

j Ol

«TL) [tgii !' nt

trav. Cum intev fion nullos. .. De Verb.Sign.

j U

II« Affirmat , Chriftum habuiffe abfolutum

yisngiqu

& dire&tum dominium & poteftatem regiam

in omnia regna temporalia, quee pro libitu (uo

d ilgn

zegere ac mutare poffet.

Ita S, Thomas ]. r.

lLU

Cb du

de regimine Principum, c. 12. & feqq. S. An-

iy i

toninus 3. p, tit. 3. c. 2.JAlmainus , Turrecre-

mata, Navarrus in c. Aovir, de judiciis notab,

1 Cdgid

5,n. 8. & fqq.

hii Dinás, n

III. Fatetur, Chriftum habuiffe domioium

gn p

anng, Din

in bona quadam temporalia, Regem tamen

zemporalem numquam fuiffe. . Ita Alphonfus

xl w

"'Toftatus q. 3o. in illud Mar, 2.1. v. 5. Franc. Vi-

ass

&toria, Rele&t 1. de poteít, Eccl. q. j. Walden-

t irlum e

nsece n Ms

fis, Do&.Fid. antiq. c. 76. &77. Sotus l. 4. de

dunclheum, Ár

Juftitia. q. 4. a. 1. Bellarminus de Rom. Pont.

l. 5. C.4.

um ibrel L

DicoI. Chritus aliquarum rerum huma-

2070770)

narum temporale dominium habuit.

Probr.

itin m

Joannes XXIÍI, Extravagante citata fententiam

À m enttn.

oppofitam profcribis tamquam erroneam &

Va Donio no

hereticam, & S. Scripture palam repugnan-

u uerrcgnemro j

tem: ac definit; Chriftum habuiffe paucarum

J de(.:wir,Dei.

rerum dominium. Sane c. 8. v. 3. Lucee &alias

- NQU

in Evangelio legimus, pias mulieres de fuis

Ltb ls

facultatibus contuliffe ad Chriftum & Apofto-

m ärcïjum

losfuftentandos: Joan. 12. v. 6. & c. 13. v. 29.

atj

Chriftum & Apoítolos peculium habuiffe , un-

MLITA

de cibaria emebant, atque etiam pauperibug

Qu

füpem largiebantur.

8 lm

Dico If

BUT]

Vzrn21 Divist.

61r

r

ll

DicoTIl. Chriftus non habuit executionem

M

n

dominii regii , nec etiam auctoritatem & po-

lsf abäg-l:

teftatem regni ullius temporalis.

Puobatur,

Ditdhrn h

Poteítas regia quatuor titulis acquiritur, fuc-

p Ls

eeffione hereditaria, electione, jure belli, vel

13 Thong.

dono fpeciali Dei: atqui nullo horum nominum

d feqq, M

Chriftus poteftarem regni temporalis habuit.

As , Tunk

Ergo. Proj. pev partes,

t udiis n

I. Chriftus quidem prognatus eft de familia,

regia Davidis, non tamen conftat, utrum alii

ul dominiur;

ejusdem flirpis ipfo propiores fuerint fucces-

m m

fioni regiz. Deinde Jerem. 22, v. 30. prsdici-

- N

tur fore, ut poít hac nullus de ftirpe Jechoniae.

.ïï.':.ï.ïx-av.:,ix"

futurus fit Rex , qui fedeat füper folium David:

Tgr d

at Chriftum e flirpe Jechonie ortum effe íci-

mus ex €, r. Matthaei.

Al

Ideo Hierenymus in

jtus & N

hunc locum, Ambrofius l. 5. inLuc. c. r. ajunt,

dum Gabriel Luc, i. v. 32. ait:: Dalit ez/Domi-

FO fUL

nus Deus fedem David patvis ejus , nihil eum ad--

jum ii

ver(ari Jeremize de regno temporali vaticinan-

li

n

nte iaf

d

ti, cum econrra Angelus loquatur de Chrifto

JEfu Domino noftro non carnaliter , fed fpiri-

quim emg

g plum r

tualiter regnaturo , ut confentit $. Auguftinus

1.17. de Civit. Dei, cap. 7.

bulfe gt

jv Dit

Il. Neque jus regni obtinuit ele&tionez

li

aitenim : Zomo, quis me con[ltui judi-

cem aut. diviforem. fuper vos? . Luc. 12, v. 14.

irfunt/

EtJo. 6.v. 15.. Cum cognovi[et ; quia ventur&

,v,6l&c'!;'W

e[fenz , ut. vaperent eum , €g facerent eum vegem

i i

fugit in moztem ipfe folus. Ergo necfuit electus

Tp4

Rex ab Imperatore & Senatu Romano, nec in

elc&tionem à populo artentatam confenfit.

y

d

MV 2

612

DEg INCARNATIONZ

Y

IIT. Sed nec jure belli regnum temporale

um

L

adeptus eft; bella enim non geffit, nifi fpiri-

tualia cum daemone 1. Jo. 3. v. 8.. 72 boc appa-

ä"ym Wiþll!

ht

j

vuit Filius Dei,, ut diflolvat opeva diaboli: . Ex:

fpolians principatus ?. poteflates traduxit confi-

Ti

£m

denter , palam triumpbans ills im femetipfo.

jd:'-, ]

51321, (

Colof. 2. 15.

IV. Denique fe temporale regnum non ac-

nrpiitdm

cepiffe fpeciali Dei dono, proteftatur ipfe Pi-

? um

lato Jo. 18. v. 36.. Regnum meum mon eft. de boc

at

nundo

g, fl

. . Tegnum meum non eft. binc.

Qua

confeffione bona, ut a Paulo 1.'T'im. 6. v. 13. di-

m

f m d

citur; liberare Pilatum voluit a füfpicione,

quam ex Judeorum calumniis eoncipere pote-

1

rat, quafi regnum temporale Judazeze affe&taffer,

eelentieinam

ut Ambrofius l. 3. in Lucam prope finem;

Ht ejta

Chryfoftomus aliiq. PP. inloc.cit. advertunt,

fuo um

do, orlinndo

DicoTII. Chriítus inquantum homo haber

regnum fpirituale in totum mundum. Proj. Z

tprediatre

QU o: «

Chriftus in quantum homo in S. Scriptura di-

citur Rex: atqui non füit Rex temporalis, ut

n in x

nuper probavimus; ergo regnum ejus tanrum

D i,

efl fpirituale. — .Ma/or propofrtio babetur Mat. 2.

furdini

v.2. Ubieh, qui natus e[f. Rex Studeorum ?

Bu

Zachar.9.v. 9. Mat. 21. v.5. Ecce Rex tuus ve-

Ipw l

YNtgnt

zit tibi man[uetus, Jo. 12. v. 13. Ho[anna , bene-

Wt

n

i

M

dictus qui venit in nomine Domii , Rex Ifracl.

TIido:

Prob. 77. Hoc fpirituale regnum Chrifti ex-

V. m

preffius habetur, P£ 2. v,6.— Ego autem con[Hi-

^ MT

dutus fum Rex ab eo [uper Sion montem Sancfun

9]

1] LE

if

l

6jus , pradicans preceptum ejus. Et v. g. Poffula

) g Al

[

m;

O 0D d

a 1ne €9 dabo tibi gentes b«veditatem u

i

ll

po e$s

ltz)

t

"0 n

Vrnz: DiviNr,

613

j gfm[) tij fv

poffeonem tuam terminos tevra, Daniel.7. v.13.

! lg

Ecce cum nulbibus celi quafé filius bomimis veuie-

*TJ ((lifl'g'v

bat , g u[que ad antiquum dierum pervenit : eg

! d

in con[peGtu ejus obtulerunt eum,.—. Et dedit ei po-

I f

zeflatem , €g bonovem, $9 regnum: $g omues po-

puli; &9 tribus, g lingue ipff fervient : pote[las

PT nont

ejus pote[las etevma qua uon auferetuy : 69 voguum

shtripti

ejus , quod non corrumpetur. . Nimirum quia eft

LT

capurt univerfa Eccle(iz, & fummus Sacerdos

;'] li, qu

in eternum, a&us ef? prigcipatus fuper bume-

3m.8.v.ï;,dj.

vum ejus , 1. 9. v. 6, & babet clavem David,, ape-

1 s

vit , €9 uemo claudit : claudit , €9 nemo aperit , M.

!

B

22.V,22. Àpoc. 3. v. 7, füprema poteftate ex-

,

hd

cellenti& in omnes homines & Angelos pollet ,

n p r

eamque exercuit fundando Ecclefiam , infti-

h d

tuendo Sacramenta, leges Ecclefiafticas fanciene

untom d

do, ordinando Apoftolos, & alios Verbi divi-

borntii

ni przdicatores, eisque poteítatem fuam com-

ii

municando: ac demum eadem poteftate fua

Vr tempti

ufürus eft in extremo judicii die; fegregando

m r

bonos a malis, & unicuique fecundum opera

fua reddendo.

fl

H n

Confirin. Joan. 18. Chriftus rogatus, an Rex

Tuchot

ipfe fit; non negavit , regem fe effe , fed folum

y H

proteftatus eft, regnum füum non effe.de hoc

mundo: & in ferenti mox Pilato: Ergo Rex es

v V

um u-

7w? afhrmando quidem refpondit: T$ is,

quia Rex fum ego : continuo tamen fübjunxit:

fnait^

£go i boc natus fum , €g ad boc veni n mun-

y m "»

thun, ub teflimouium perbibeam vevitati. lpfe

UA

ergo non aliud , nifi fpirituale & myfíticum re-

d ru

gnum fibi attribuit,

i

Olj.1.

Qq 5

V

$14

Dzrz INCARNATIONE

,atn d

OBj. I. Quamvis poíteri Jechonize, juxta

11(

Jffl ha

vaticinium Jerem, 22. non amplius federint in

"

folio David, jus tamen regni ipfis manfit; ergo

g purin

cum Chriftus ex eis prognarus fuerit, jus ad

m

xegnum Judeorum retinuit. &. r. A. Zfgtec,

FTU

uorfüm jus illud pofterorum Jechoniz, quo

hüjque Comrm

numquam ufüri erant? g.2z. Trats. Zntec. N.

Conf. Multi tunc adhuc ex ftirpe David viri fü-

iz quim;

(jhm, um

pererant, quos jure praferri oportebat faemi-

nz D.V.Marie, ex qua Chriftus fola proge-

jegis fiet

nitus eft,

rini, o Q

Igitur Chriftus ratione carnalis ori-

xymunat

inisex familia David nullum jushumanumfeu

h

fodum,.

ereditarium ad temporale repnum Judeo-

xum habuit. | Sed nec S. Scriptura umquam di-

ejin poilin

defeindifolh

«it, Chriftum jus habiturum ad regnum; fed

fimpliciter afferit; vere eum regnaturum &

qialeatus

piturdes; ho

fuüturum regem: qu:ce utique de temporali illo

fnfa Chri

