1 Higad

bus, ut Deus qui erat incarnandus, ex ipfa po-

tius, quam ex alia ulla muliere carnem affume-

Tet.

Major conflat indu&l. S. Bernardus hom.3.

-

fuper, Miffus eft, izveziz, inquit, Maria grati-

em quam quarebat. — S. Pewus Damian. Serm. 2.

Dfiw

;

de Affümpr. Sisgulavis ejus. Santiitas boc pro-

mevuit, quod fu[ceptione ffngulaviter digna eft ju-

dicata.

Hieron. epift, 22. ad Euftochium :

UL

;

Tante, inquit; puritatis Mavia ex[litit, ut mere-

lm i

setur effci Matev. Filii Dei, ^ Ambrof. epift. 22.

&

a

?

Vrs5i Diviwi.

219

Lt

ad Syricium, ait, Zirgizem. Maviam ameruiffe à

Rtt V

Deo eligi, ut. eJJet corporale Dei Templum, . Aug.

ii

Serm. 33. de Sanélis.

Epiphanius Serm.

e

] t :

Virgine Deipara; Prudentius in Cathemerino,

XX enm d

& PP. alii hoc idem confirmant ; & tota Ec-

| benefris

clefia Catholica canit: uf dignum Filii tui bali-

taculum effici imerevetur.

Patettitye

Q/j.. jufti in Vet, Teft. aliquas Incarnatio-

OC fl n

nis circumítantias de congruo meruerunt; er-

me d n

go multo magis B. M. V. Miria Maternitatem

; lo d

Dei.

R. diff. Zfutec. meruerunt illas circum-

mum m

Ítantias de congruo proprie vel improprie

iib DD»

fumpto C. de congruo proprie fu/Zif/. quan-

Xirinem Pe(ï

do preces & defideria fua ad tales circumítane

k ment d

tias referebant C. fecus N. Ita S. Thomas fub

wp,r, finem artic. preced. citatus. « D. Virginis actio-

nes neque ex fe, neque fpeci:li ipfius directio-

0 Ut D

fhetity (

ne ad illam maternitatem dirigebantur. idem

fenfüy u

4.4- homa q«a« e; uT, ad 3. 5, Firgo, inquit,

d punte,

dicitur mevui[Je poytare Dominum omnium, quia

rede i,

meruit cx gvatia [ibi data illum puvitatis g Sandhi-

)j muh'eri»;

Tatis gradum, ut. congvue po[Jet efe Mater Dfi.

Y pf po

maflomeo.

DISPUTATIO II,

lh

firia i

n.Serm

De effentia Incarnationis.

"TUÀ

i

tir h

d

/

gï:'x iis, quae hactenus disputavimus, appe-

vllchin :

ret , Incarnationis divini Verbi myfteri-

E

llV

n

um in plenitudine temporis peractum

gd

[

- fuiffe ; eamque bonitatis Dei Oeconomiam

ex-

220

D& INCARNATIONE

'expianda hominum crimina fuiffe neceffariam ;

ac inventum iftud eximium (àpientiz infinitze,

quo ima fümmis jungere, & peccatorem of-

m

fenío creatori conciliare novit, Deum decuis-

! z/f lh

fe; & naturam humanam denuo erectam mire

il

exornaffe, totique univer(ío incredibilem fplen-

dorem attuliffe, ^ Quamquam hec omnia foli di-

!ul

vinz gratie ac miíericordie in acceptis refe-

renda fint: vereque cum Apoftolo, Tit. 3. v..j

5

v k

i

|

(rih

äï

dixerimus: Zppavuit benignitas €9. bumanitas

Salvatovis nofiri Dei ;' uon ex opevibus juftitia,

Jirin t

u« fecimus nos; imo RBec ex operibus , quae

Jj w

hriftus ipfe perfecit, fz2 fecundum [uam mi-

Mif

Jei Doilhn

Jevicordiam falvos uos fecit. — His pro inflituto

noftro breviter expofitis, ad magnum illud Sa-

n tj

cramentum inveftieandum digredimur, quid

|huon d

Incarnatio fit? Sed argumenti füblimiras tanta

fs Id

eft, ut ab eo abílerritus Doctor Mellifluus

pf

(Serm. 1, de Annunr.) füerit: quod igrellectus

l& e K

fintum exc

sny[levio, $9 ipff quoque intelle&tui vevba dee[fent.

Nos Deo freti, duétum Angelici Magiftri: fe-

t

€J0s pttes

quentes, prefenrem disputationem in capita

quinque difpefcemus.

1. Pev[onam a[fumen-

qubusdm

DEOprie p

tem. contemplabimur. |2.. De bumauitate a[Jum-

pta; que e[l alzevum Tucarnationis extremum, dis-

Betonm

C3P3X: QJMS

Jevemus, 3. Unionem bypoflaticam de[cvibemus,

tamquam terminum formalem Tucavnationis. 4

VO lt

Tra&labimus de . termino . Incavnationis totalo,

1hus Gü, u

puta, de compoftto Cbriflo.

j. Demum trade-

"ais &

muj, que fit cemmutiicatio idiomatum utriusque

v

aature.

m

!

D

|

u

—

CA-

j

L

J

Vzns1 DiviNxt,

221

Decefris

Vi nf

C OAT d q

"atOrem tj

De

rimo, Incarnationis extremo, que

t den

Tedam nj

eff Verbi Perfona affumens.

ARTICULUS I.

Tiid fli i

De | bypo[laft feu . fubfeflentia . cveata.

CODIÍS f

,) Tl[. 3. I

014,

Ad

ercipiendum quae deinceps de

N

Chrifto

!

? frmiritg

cturi füumus ; obfervari oportet

ht af

difcrimen harum vocurm, zatura, Pypo[lafrs,

tbits qu

Jubfiflentia, pevfona, fuppofttum... Natura. idem

m n wj

eít ac e(Tentia feu ratio fpecifica fübftantiee; uri-

ol

de à Boéthio dicitur, wzamquarmque rem itifov-

um df

mans [pecifica diffeventia : initio lib, 2. de natur.

Vimtt, qi

Perfona eft nature vationalis iudividua fub[lan-

Dlimius t

3. Id. eod. l. Juxta quam do&trinam tria &

* Melliun

períonam requituntur, rmo. ut fit fub/lantia,

NT

h.e. ens per fe exfiftens: qua conditione non

Ya df

tantum excluditur accidens, fed etiam partes

compofiti fubítantialis, ut corpus humanum,

liil

) in li

ejus partes, anima íeparata, qua& dicuntur à

iif

quibusdam fuppofita incompleta, vel tnapis

proprie partes aut aliquid füppofiti. . 2do. Ad

hu ij

amm, d-

perfonam requiritur, ut fit fübftantia rationis

capax, alias dicetur dumtaxat fuppofitum, quae

jb

ii 4

vox latius pater, quam períona. . 3tio. Denique

jwir du*

opus efl, ut períona fit fübítantia individua feu

at

fingularis, & pluribus etiam realiter diftinctis

g umf

incommunicabilis per identitatem : quare non

tantum fübftantice univerfales, quas Philofophus

fecundas appellat; fed ipfa quoque natura di-

(

vina

222

Dg INCcARNATIONE

n MU

;

vina non fünt per(onas eo quod pluribus reali«

fI&

ter diftinétis communicantuür.

T

Eodern fere modo perfonam definit Joani-

ilicde

nes Theologus in Concil. Florentino Se(s. 19,

"

at

6. Quoniam non me. vel $. In genere autem

humano: Perfoga dicur e[le matuva vationit

tl

d

capax , inconmnugicabiis exftlientia, conceptu

gl

W

comrnuni perfonse increate, qua Richardo

M

Victorino l, 4. de Trinit. c. 22. dicitur zatuv

o

divina iuconimunicalilis exfrfentia.

?

k'll

Ó

qhanfor

Hypoftafis apud Gracos quandoque natu-

ram, quandoque perfonam fignificat : hinc or-

r u

glünmtum,

ta olim fuit inter Patres conrentio, aliis unam

d irauy

tantum in Deo hypoftafin admittentibus, aliis

jrr um

afferentibus tres in eo hypoftafe:, utraque par

te recte fentiente,

sque coh

Poftmodum lite compofi-

tà, obtinuit, ut nomten hypoft.fis in fübítantiis

jut; hice

int n f

rationalibus tantum ufürparetur pro nerfona.

Quamquam aurem hypoítaíis & latina vox

mtod ne di

jl

fubíiftentia pro toto fuppofito a Theologis ve-

teribus fcepe accipiatur, tav;en hodie paílim in

ï. m

dily «t

fcholis ufürpatur in abítrracto pro forma vel

ultimo cotnplemento forma denominantis rem

Puj, ]

odos redj

fubfiftentem. — Unde nate funt voces fuppofi-

talitas & perfonalitas, quz eft ratio per quam

,

l

Ptf n

3

aliquid fübfiftit in füppofito vel perfona. His

i CC .

communi confenfü pofitis. . Quaritur, an füb-

|

ol j

fiftentia creatis (übftantiis novam entitatem rea-

s'üpulfim

Atltifg DÀ

lem pofitivam reipfa di(tinctam adjiciat? an vere

in eo folum ftáruenda effe videatur;quod fübítans

vt cenp

Wt rl

tia integra feorfim ac nulli alii unita exfiftat,

Dico 1. Sub(üftentia creata non eft modug

"gt

puy*

j

D

€

Vgngi Diviwx

223

"ism phbyficus, feu res phyficé realiter füperaddita

Prob. ]. Nullus eft effe-

fübftantize integrae

^iit|u. étus formalis ejusmodi fübfiftentiee pofitivae ac

054 - realiter diftin&te ; ergo omnino redundat. acvi-

W. detur repugnare, ficut & ceterae ejusmodi enti-

11] tatulee noviter invecta. — Prob. /£zt. Modulus

Owwy! talis non facerer naturam exíiftere aut exfi(tere

Nidgy! perfe, quia hochabet natura ex eo quod fit ens;

lr jj & fubítantia.

Deinde necterminarét naturam,

qua fecundum íe creata & finita eft.— Prare-

Wtmp, Yea non conforrat naruram ad fubftandum acci-

'limg! dentibus, que ex fe füfficit ad modulum iftum

lisug| füftinendum. 42 Z«c neque roborat illam: ad

rbos u doperandum, quippe qui ex fe non eft activus,

u)

, Porro illam non complet in ratione fuppofiti,

t compyl

neque cohiber, ne in alienum compofitum ex-

Mi eat; hoc enim fola divifione preftatur. .De-

nique von reddit naturam incommunicabilem,

ynetnt

ht vox

'quod ne diving quidem hypoftafes preeftant.

ülogis Ye«

rgo non eft opus tali modo realiter fuperad-

alim i*

iro, cum fineeo 70 fu//flere, multo commo-

ius explicetur.

m v

vob, I1.. Si

fubfiffentia creata effet ralis

Antisrem !

modus realiter füperadditus fübftantie, deeffet

fippt

l:

perfectio naturalis humanitati Chrifti. — Atqui

*

p U

uxta CC. & PP. Chriftus habet fübítantiam

jw, Bs

Ite

,uhänf" "

no

ílram indiminutam absque peccato.

Tatemr p

Auguttinus Enchir. c. 34. ibil, inquit, buma-

ne natuva im ia fu[cepttone fas e[l dicere defuiJe.

wiuté

Damafcenus Orthod.Fid. 1.5. c, 6. ANeque enint

dl

Deus Ferbum quidquam eorum, que cum nos izi-

tio fengerer, nature noffre inferait, pratermifit :

u modqs ,

[4

WE

224.

Dg INcARNATIONE

fed omnia afumpfít, b. e. corpus, animam iritell-

gentem, & vatione praditam, eorumque propvieta-

26.. Quam eamdem S. Joannis Damaíc, aucto:

li

ritarem pro fe adducit $. Thom. in 3. d. 6. q, z.

8,2. arg.$. 'Bt 3. part. q. 4. a. 2. arg. 2.

Dico. II. Subfiftentiacreara praeter naturam

T

""

aut fübftantiam compleram nihil addit, quam ne-

gationem unionis füb(tantialis cumalia, ItaSco-

tus cum fuis, Pallavicinus & plures alii, quibus

preivit S. Thoras,

Prob, L Boéthius cum

omnium approbatione definit perfonam quod fit

vationalis paturedadividua iubflantia Atqui hujus

definitionis fenfus alius effe non poteít, quam

quod períona fupra naturam rationalem addat

Íolam negationem unionis.

Ergo juxta vete-

res, fübfiftentià füprá naturam dicit tantum ne-

!

tionem unionis,

Prob. min. Boéthiuserudi-

li

l

tus Philofophus Chriflianus profit; batur, hu-

manitatem in Chrifto diftin&tam effe ab omni

W

alio ente; nec tamen eff» perfonam humanam :

ergo per fübílantiarn individuam non intelle-

xit naturam folummodo diftin&tam ; ergo in-

tellexit natutam feparatim ftantem, divifam

a u N A. —

phyficé; incomrunicabiliter ftantem, nec alte-

ri unitam fübftantialiter.

"m

0

M

Prob. 1l Hypoftafis feu- füppofitum in

|

fcholis definitur fübftantia completa, fingularis

incommunicabiliter exfiftens per modum toti-

us. Sed hoc ipfüm habetur ex eo, quod alteri

non fit utita; & hoc per unionem cum alio

tollitur,

.;;

Ergo. Prob. miu. indu&. Due aque

NU

Wilt;ülj

tll!

in valis feparatis contentze, funt & dicun

ue

Q patü

[:]

j

Vgnhi Divisr

24f

li M

WH f

duo totàá: quamprimum aütem in majus vas

confunduritur, definunt effe duo tota, & fiunt

If aj

unum torum: igitur per divifionem erant an-

n3 j d' 6' qu l

tea duo tota, & per unionem definebant . effe

10,1,

duo totàa.

Eftgo negatio unionis eft (ubfiften-

Tf i

tia: quia unio nihil tollit formaliter, quam ne-

ll Quamn,

gadonem unionis, Suppofita item moralia,

llia.' lts

quz inftar naturalium habentur, füper effentias

d i

nihil addunt, preter fepárationem ab aliis: fie

RQUUS cor

provincia regno junéta in illo fubfiftit ; avulfa

ámuod

vero dicitur aliud fuppofitum,; quia feorfum

Aqgihuy

ftat, & füas fibi res habet,

Qd que.

Prob, 1ll. Patres ut contrà Neftorium

Wem äddl

unam in Chrifto perfonam ftatuerent, éo incu-

x uv

buerunt, ut inter Verbum & humanitatem

Lt fonum

Chri(ti unionem fuübftantialem fuiffe füaderent,

éthüseni

qualis eft inter animam & corpus hominis :

i u

hoc fi eviciffent, rati, unicam non polfe negari

efe ab um

Ipfi etiam Eurychiani

in Chrifto perfonam.

dhomani.

Neftorianis ex adverío oppofiti, ut unam per-

non intd.

fonam affererent, ex duarum naturarum üniO«

; epo

ne effectain efle dixerunt ünicam naturaám; pue

y, diviam

tabant enim, fi Chriftus eíffet uaa natura, eüm

; tec al

quoque ünàára fore períonam.

Ergo eX tnene

te oimnium. antignorum tam Catbolicorum;

goümm !

quàm hzreticorum, perfona non addit füpra

s ngui

naturam, nifi divifionern.

podom t

Pvob, 1F, | Hac i fententia vere & facile

j quOd B]fw

éxplicatar, quomodo à Verbo affumpraá fit nà-

m om

tura hurana, non taméen pe'rfona, & quomo-

) [ueant

do in Chrifto fit unica Verbi perfona: nempe

ljumana perfona prohibira eft; ne effet, hoc

l]

le

ipfo

2566

Dr ÍINCARNATIONE

ipfo quod natura fuerit affomptaà perfona Ver-

n

r

jl

(

bi. Quapropter eadem natura continuo per-

fona humana effe inciperet, ut primum unio

g d

i

[

cum Verbo folveretur.

Ita S. Cyrillus in epift,

n

ad Neftorium, que habetur apud Binium, act. 1.

j A

Til

Conc, Chalced. ícribit, 42od Pzlius Dei factus

Ti

f bomo , & sumcupatus fit etiam Filius bominis,

7z.0n 14da tamtummodo voluntate, [ed nec a[Jump-

VWW

a

ziome fola pevfons ; [ed. quod diver[e quidem na-

ii

2ure in unum comveuevint . ..

er avrcanam

DN

ilom inefflabilemque . copulationem.| ad. unitatem.

f m

i emlom

"Theodorus Hapgiopoletanus in disput. cum

NNeftoriano, qua habetur Tom. 2, auctarii Bi-

li, N

blioth. PP. fic ait: quia igituv pavs Chvifli eff

d

'

a[[umptum corpus. auimatum , idcirco non e[t by-

j pia

fs

go[lafrs, fed. bypoflaticum.

!t Tlheodo

Voaone Cott

ARTICULUS II.

41 t d d

l

L

u

fintor ur

Sarisfit avgumentis contvavüs.

]

home l:

l

]. . . Si creata fubfiftentia confiflit in ne-

Mhro ;

Ob

gatione unionis perfe&tiva cum alio, er-

|

phyliam

l

go definitio Patrum in C, Ephe(íino contra

cum Varlg

iNeftorium ftatuentium, quod Verbum affump-

Wi

ferit naturam, non perfonam humanam, fuiflet

f C

ridicula: quid enim mapis ineprum, quam di-

il dtertm

:

cere; quod humanitas Chrifli unita Verbo, non

|

Tüm, ]

habeat negationem unionis? &. . /l/az. Ne-

æ!rur. li n

ftorius docuit, humanitatem Chrifti non vere,

JRtOres (j

phyfice, proprie ac fübftantialiter fuiffe unitam

if ITOT6S

Verbo, fed tantum moraliter, improprie; tro-

,W K difcr

tiam,

. pice, affectivé,ac propter fpecialem amici

qu

t: MT

ji

V ERBI D.IVINI.

227

tefo,

que inter ipfam & Verbum intercefferat, am-

'OD[inuo i

bos conjunétos in unum fuifIe, perinde ac ami-

)Timum uï;illï

corum dicitur effe cor unum & anima vna :

l

F' iuUS n D

ex quo legitime inferebat, in Chrifto duas effe

Inum, 2&.1

Adverfus hunc herericum . Patres

perfonas.

! D f

definierunt. przmo , humanitatem Chrifti vere,

Tl lon

phyficé proprie ac fubftantialiter fuiffe unitam

D agumil

Verbo, ficut corpus hominis anima& : inde íe-

& [idog g

quebatur rite propo/7io altera : ergo in Chrifto

D artang,

fuit tantum una perfona.

Hoc fi ridiculum

( jfofoy,

eft, omnis argumentatio erit ludicra: confe-

IRDU. etm

quens enim femper in antecedente comprchen-

, t sri

ditur.

Narrationem autem noftram veram es-

hm Oi d

fe conftat legentibus acta Conc, Ephefini, cu-

DLT

jus prafes Cyrillus Alexandr. in apolog. con-

^

tra Theodoretum ícribit ; 27 fzeundo €g' tertio

l

cauone Concilii Epbef. eamdem vevitatem 1vadi,

eumdem errorem . damnavi.

In fecundo autem

definirur unio fubftantialis, in tertio abfentia

(j

humang perfonz. Quin idem Cyrillus palam

Yfltt i

eftorio pacem cum Ecclefia ob:ulir; modo

im dlio &

phyficam & fubítantüalem nature humane

(Ino contr

cum Verbo admittat unionem

m flump-

In]l. 1. :Sc Thom n 3.- d. 6. q. 1. 8.1. ad3,

m Euiiï;ï

ait, à C. Ephefino duos errores damnaros fu-

» qun d

iffe, alterum, quo unio realis negabatur : alte-

Verontl

rum, quo hac aíferta duz perfonæ aflereban-

tur

N, ]l Nf'.

Ergo. E. difl. Z4mr. ait, damnatos fuiffe

Qi non t

errores duos formaliter & in terminis C, du-

faife nj

os errores realiter N. fiquis, admiffa unione

progré Y

phyfica, dicerer nihilomiinus duas effe perfo-

aml

Das, reipfa erum negaret unionem phyfic

e

eidi

qi

—

(*.

228

Dr IN(.:ARNATIO'NE

etfi verbis eam affereret: perinde ac fiquis fe.

! 'W; [ M

cundam períonam Filium Dei affirmaret; &

Qu

nihilominus inficiaretur, ex vi fue proceffio-

rijusi

nis ipfüm ejusdem cum Patre nature effe,

Sed audiant Thomiíte S. Doétorem füutn, ubi«

(l ,r(t

que ipfis in hoc argurmento adverfántem ; &

[j)

J

|

pro parte noítra pronuntiantem, 3.part. q. 16,

!]

tuldtil

Il

3. 12.. Humanitas Chifli, inquit, non eff per[ona

ï

W

pumana , quia tom eff per fe. [eorfem fubfrflens. d

.

divina natuva , quod vequivit vatio pev[oue.

t

D

j

l

ibid. q.4.a.2. ad 2.. Nature affJumpte seti dee[

umm

l ü

prepria pev[onalitas pyoptey. defeétum.| alicujus,

|

hn Aqui

quod ad pevfe&ionem bumana nature pertineat,

|p st

Jtd . proptev. additionem alicujus , quod ef. fupva

, Y

gaturam bumanam, quod eff umo ad per[omam di-

lo n T

vinam, Etq.2.2.2.ad 3. Non quodlibet indi-

jrbw f

viduum in geneve fubflantie, etiam rationalis ua-

jetfind f

zure, babet vationem pev[one, [ed folum illud quod

itOnft a

per [e exfrflit, uon autem illud quod e[f im alio per-

pl d

feiore, ' Et paulo poft. Lice? evgo bec bumana

IDITIT

natwra fi quoddam individuum im geneve [ub-

| ( tj W

flantie, quia tamen non per f& [epavatim exjoflit,

n

Jed. in quodam pevfetliore , [cilicet in per[ona di-

lil éscom

viti evbi, confequeus e[H j quod non babeat per-

130 d

fonalitatem pvopriam. . Et in 3. dift. 6. q.1.4:2,

'indido

ad g. Hoc quod facit cozjun&um ex. anima $g

'formas in

corpore efJe bominem, mon ef? pratey covpus, ari-

;!Um Áipen

mam &g unionem aliquid pofetive ; fed ex boc

- "tisques

ip[o, quod compofrtum ex amima €$ covpore non

& ff(büdäm |

adjungituy altevi [ubfiflenti in natuva compofitas

Und

f [

"o

cj

wituY, quod compoftum fft bouo.

vifus naturam bumatam, quam a[fumpfét, de-

i

"t lomin

"Ttpredin

pone-

*

.

.

T

Vzrn2I DiviNr

229

.'C tcfi Ql

?äfmmbz

0

uevet, ex boc ipfo e[Jet' bomo illud conjun&tum.

5

t lr. contra Gent. c.25;. Hoc (quod dicatur

I Drogfr

Titütg ii

aliquid ens per fe) som videtur importare , uif£

negationem . tantum ; dicituy enim ens per fe ex

;m,fuum; D

Tnfem, f

boc, quod non eft in alio, quod ef! uegatio pura,

Et q. 4. de potentia, a. 1. ad 4. ait de fubftan-

p g

t d i

tia, quod dicatur fubffflere, im quautum non e[t i

0.

j /WWH [

Iu[l. 2. Idem S. 'Thom. de potent. q.9.a.2.

tf D

ad 2. ita fcribir: Perfoga figificat naturam eumn

MT

quodam modo exfflendi ; qui inodus eft per fe ex-

n d

fillezs.. Atqui nulla negatio per fe exfiftit.. Er-

At od

go modus naturz, qui eft fubfiftentia, non eft

iui d jup.;

iW t )

negatio, B. Verba illa; qui modus &c. non

legi in S. 'Th. ira autem l. c- habetur: zomez

Bd

nl

pev[ona. [olum naturam vationalem [ub tali modo

ex[rlendi frgnificat. & ad 13.. Humana natura

i ia

d'irdug

n Chriflo, cum fet a[[umpta in per[onam divinam,

non potell dici [ub[lantia individua, que efl bypo-

7217

flafés, [icut nec manus, nec

e$, nec aliquid eorum

um j

;

que t5 fubfifhuut pev [e a

aliis fepavata.

t j

Iufl. 3. Aliis S.'Thoms fententiis, m. Ni«

du d.

hil eis contra nos effici. Nam I. dum p. 1. q. 3-

libal p

a. 3. O. ait, in fübflantiis fimplicibus, in quibus

[ 107

x at (

individuatio non fit per materiam, neceffario

formas ipfíàas effe fuppofita fübfiftentia, modu-

cotp i«

TET

lum fuperadditum plane rejicit: addit autem,

in iis que materia & forma conílant, naturam

? Corhore l

& effentiam differre à fuppofito feu à fübftan-

ia

tia fingulari & individua ; nec enim in defini-

. )

tione hominis has vel illas carnes, hzc offa,

MA j

hanc nigredinem comprehendi, fed naturam f&

POW' j

3

abe-

]

|

|

230

Dr INCARNATIONE

habere per modum formz, que de füppofito

';':z g lt

ireu m

Íeu finpulari predicatur.

Quas omnia vera

funt, fed nobis non adverfantur: duo enim

jl

jonpdt

complectitur fuppofitum, alterum eft indivi-

gpigpit

duum & fingulare quid, & hoc fe habet per

modum fübjeéti refpectu naturze, quze defini-

n d

ii (

tione explicatur ; alterum eft eadem narura fe-

!

"

l

!

orfim ftans, cujus mentionem S. 'homas l. c.

[

1j

UX

non facit, neque id facere opus erat.

piij EU

JL Dum lib. 4. contr. Gent. c.43. ait: f£

TA fed (

vevo bypo[lo/s vel perfoma illa mon vemanevet in

; Quren

ia m

ea natura, in qua ajumenda d. F'evbo praex[fitis-

Je boc ffae corruptione accideve mom porudJet,

i.

S. Doétor corruptionem improprie accipit; pro

tonpen

murarone in aliud. fuppofirum : nam ibidem

Quim con

addir, naturam humanam etiam corrumpen-

du e

ton tollte

dam in eo cafü fuiffe : & p. 3. q. 4. a. 1. ad 3.

refert quorumdam fententiam opinantium, na-

Bu

itresdio

turam angelicam non poruiffe affumi à Verbo,

€o quod non fit obnoxia corruptioni : & hanc

CIeQ0ne )

opinionem rejicit, & ait; poffe ejusmodi natu-

It preig

yam recens creari, & fimul uniri citra corrup-

TOtgle ! Q

tionem, ubi corruptio idem videtur effe ac

165: d

Inperitong

muratio : ita ternio corrumpirur, dum unitatis

additione mutatur in quaternionem.

hi,

Obj. JI. Secundum Patres, períona huma-

DEU

na per Verbum confumitur, deftruitur, perit &c.

, h(

Ergo hypoflafis eft. quid pofitivum. s. 4fl.

* tione [j

i

4Intec. cum S. "Thom. q. 4. a. 2. ad 3. perfona

Jj

Mi N f |

hurmana confümitur &c. pofitive, quafi aliquid

Paentm

quod ante exíliterat N, negative, i. e. impedi-

tur, prevenitur nefit, vel fuerit umquam G.

'W U5 ;

Ita

.

e

J

Vzni Diviwri.

23t

n hi

Tta lux deftruit tenebras.

Ita etiam perfona

ORjj w

divina humanam füpplevit, bonum quod hec

: (ip E

ànte habuiffet, ipfinities meliore modo exfi-

1 d nj

ftendi compenfando. — Quo etiam 10do huma-

€ hb K

num füppofitum à natura realiter feparatur, non

QUi cefr

quidem fecundum rectum, amiífione entitaris

T r f

phyfice ; fed fecundum obliquum, enis alius

Omss | «

additione. /ta ;2 Chriflo períona humana ne-

f

)

gatur, non quod abfit aliqua entitas ab huma-

:

na natura, fed quod ei ens perfectius acceffe-

$. Hil.')

ETE

f

[j

ri. Quare in homine puro perfona à natura

i |

l

non nifi fola ratione difünguitur.

!

*

D]

[

uU

Ü

Infl.1. Addirtio nec feparat, nec tollit

v

pR

complementum : per eam enim natura fit plus

- m dde

quam completa. Ergo perfona humana non

] COHUHIICEI-

Íeparatur additione. E. difl. ^4mtec. Additio

4418

non tollit complementum, reddendo naturam

Dantim t

imperfectam additione entitatis C. non facit,

f à Vert

ut res alio modo fit completa N. fic homo ac-

ni: & lts

cretione partium definit effe parvus: regnum

modi nd

in provinciam redactum ceffat effe füppofitum

morale : ditiffimus acceffu ditioris fit minus di-

T COrt

Vr elfe &

ves: deftruitur harmonia fuavis per cantorum

m unitdis

imperitorum fonos interftrepentes.

,

In[l. 2. Chriftus ita coalefceret ex duabus

ona hum

naturis completis; ergo effet unum per acci-

dens. E. diff. 4ntec. ex naturis completis in

I, peritö':, ,

n X (M

ratione fübflantize C, completis in ratione füp-

|y pf

pofiti N. fi modulus Adverfariorum ad com-

plementum fübftantiale aliquid confert; ergo

yul d

huma-

p imPf u

Chriftus non habet integram naturam

4

[mqüäm Ü

nalfq $

li

232

Dz IucagNATIONE

I j

nam ; fi nihil confert, argumentum Adverfariis

| Il

ipfis folvendum eft.

V y

|

Ini. 3.

ui babet omnía que conftituunt

lj

intellectionem, intelligit. Ergo etiam Chri-

DA

P

ftus humana períona fubfifüt, quia habet om»

nia qua conftituunt perfonam humanam. $*

|

un at

pyu

I

N. feq. Equs cau[al. difl. Chriftus habet omnia

TU

B

materialiter, & (&cundum rectum, quae huma-

W

nam perfonam conflituunt C, habet omnia for-

L

!

maliter, fecundum obliquum feu modum exi-

ftendi, qua perfonam humanam coniituunt N,

T N

Ad intelle&tionem humanam certus exíiftendi

a:.w 4!?1id?ïh

!

modus non requiritur, ut ad hypoftafin,

! o UH

Obj. /II. Yn divinis perfona eft aliquid pofi-

| J

"

tivum ultra naruram ; ergó etiam in creatis,

i

i

& [V. Cozf. 1. In unica narura divina funt tres

m Vg

hypoftafes,

2. Divina fubfiftrentia non tantum

perfor,

xealiter eft eadem cum natura, fed ab hac om-

Q pedi

nino etiam infeparabilis,

3. Subfiftentiz divi-

&dhuc js

na fundantur in pofitiva & reali relatione pro-

pene

ducentis & produéti.

4. Hypoftafis divina

FWIIY

afficit quidem naturam divinam, fed alii adhuc

frti of

tommunicabilem,

En di(crimina.

Poreü 8

Infl. y.. Si natura non diftinguitur à perfo-

la (ant

na, ergo non eft falfà hxc propofitio :

Petrrus

t

V£ cum;

eft (a humanitas

E. difl. [eq. heec

ropofitio

non eft falfa in fen(ü reali C. in fen

;

u formali

spltol d

Tiqui, (]7

N. fuüppofitum ratione diftin&um, alium facit

4 : f

modum fignificandi in fenfu formali,

SS. Ba-

E .Fff/fwzfmjg

filius & Jo. Damafcenus ita docent : Quam ba-

| ii M/fuä

m v ge-

bt dgfkrenriam- comtmuue €g pvopviu

PA

uuts

|

|

[

Vrn21 Diviwr,

233

mAdVCrfr

i

sus, fpecies eg individuum, eamdem babent. [ub-

fiautia & bypo[lafrs.

3 ConRimug

Infl.2. Verbum &

que unitur humanitati ;

etiim ()

].

1 ibgt

ergo non apparet ratio, cur perfona humana

porius deftruatur, quam divina. E. 4/fi. Znt.

TOanam. i

Verbum aeque unitur eadem unione C. eodem

Mibet o

modo N. S. Them. Opufc. 3. c. 6. hanc. dat

que hon;

disparitatem, — /Voz ompis fub[lantia. dicitur by-

L Ompiafo.

poflafts , fed illa tantum p ab aliquo principa-

Todun) e.

liore 202 babetuv.

Et in 3. d. 3. q. ?. Zonum

Mu N

ereatum, ait, fe babet ad increatum, frcut punthum

VN

ad lincamy cum unmus ad alterum. mulla frt pro-

ytin

0YZi0.

Unde frcut puntlum additum linee mon

| ü&gn'xd n

adt majus ; dta nulium bonum cveatum additum

I 1 (f

àu per[ona bona increata , facit melius, — Infero :

vt s

'

ergo Verbum ab humanitate fibi juncta non

T 0n tntt

pérficirur, non pendet, ei non fübordinatur,

1 bicto

non perdit ab ea fuam totalitatem, fed habet

[lenti

adhuc jus abfolutum proprietatum. — 447 b«c

htione p

erfíong diving funt veree relationes reales &

lls dv

a&ive ; ergo nullius fubftantise additione de-

daliadha

ftrui poffunt, quod contra hypoftatibus creatis

oteft evenire; qua confiftunt in natura feor-

iri pl

Ííim ftante, five in negatione unionis perfedti-

va cum altero,

Ideo Conc. Francofordienfe

) Pem

propoüzia

epiftola ad Epifcopos Hifpan. 7u Deo bontiue,

Ya form

inquit; eff gemira fub[lantia, nom gemina pev[o-

na: mam pev[ona pev[ouam conf[umere pote[l, zon

j, SIe

fubflautia fubflantiam : quia pev[ona ves efh. fui

« um

juris, fubflantia. autem ves eff natura.

TO

In[l. 3. Negationes fpecificantur ab habi-

IN

fudine ad terminos.

Ergo .fi fubfiflentia fit

talis

P ;

*

234

Dr INcARNATIONE

talis nepatio, unius hominis hypoftafis ex plu-

|

"

|

ribus negationibus conftabir.

R. d. Antec.

(

if

("

Negationes fpecificantur ab habitudine ad ter-

|

i

minos tantum N. ad terminos & fubjecta C.

Hinc ejusdem nummi alia eft privatio in bur-

fà Caji, alia in burfà Titii.

Petri fubfiftentia in

M

abfítracto eft negatio unica unionis perfectivee

il

cujuscumque, qua hoc folum fübjectum afficit 2

non entia enim non faciunt numerum.

ARTICULUS II.

ï':riumvrf& |

Urrum fole Perfona fecunda bumanitatem

affumpfevit ?

[j

Al

3

!

l

|

100 :7. .Ex

erfonis divinis fola Perfona Fi-

j o term

D

lii affumpfit naturam humanam. — Pro?. 7.

1

| epo qur

SS. Pagine de folo Verbo divino loquuntur;

ul utt

nuspiam autem de Patre aut Spiritu S. quod

mune i,

fuerint incarnati : ergo evidens eft argumen-

tum, folum Dei Verbum incarnatum effe,

1 um i

| lo eim

Argumento hoc utuntur CC. Chalcedonenfe,

| p

adt. 5. Synodus V. Collat. 8. can. 4. & 10. Sy-

| g n (

nodus VI. act. 4, Conc. Lateranenfe füb Mar-

tropafian

tino l. con(ult. 5, Carthaginenfíe IV, can, $.

trüm Gm:

Lateranenfe füb Innoc. III. & habetur cap. Fir-

tniter,

De fümma Trinit, Toletanum VI. &

fauriore

01

XI. in Profeffione Fidei

Profefi. Fid.

, & Wormatienfe in

CAfhdtOn;

!

períong

Dico I]. Formalis ratio, per quam Ver-

D efícen

bum primo ac per fe terminat humanitatem,

eft proprietas ejus relativa, non autem fübfi-

065 pip

-

Áide (

ftentia effentialis-& abfoluta diviriee naturae, fi

*

qua

| "i

;

VERABI Divi1NI.

235

Ms n

qua datur, Eft S. Thomee, S. Bonav. Alexan-

f]l/;- /izit;;,

dIDe d f

dri, fcoti & aliorum paffim contra Durandum,

Prob. [. CC. 'Folet, VI. & Xi. in profeífione

QOjee

fidei ita habent: Juzcavgatiogem Pili Dei tota

ItiO i.

Timitas opevata effe cvedendum efl : quia im. fe-

Itenti a

povabil.a [unz opeva "qvinuatis. Solus tamen Fi-

petfedtis

lius fufcepit bumanitatem in. ffngulavitate per[o-

um d

i

Ti

72.4, 1011 in unitate drvine matura, 18 eo quod pvo-

prium efl Filii, mon quod commune eff Tvimtati.

Et Synodo VT. act. g. fub finem dicitur folum

Verbum effe incarnatum : quia Pater $9 Spiri-

TU !

zus S.-mibil in Facavnatioue babeut commune, nift

benignif|mam voluntatem.

Prob. I1. Ratione.

Si hzc unio per fe pri-

M

mo terminata eft ad fübfiftentiam effentialem,

i, Ill

ergo qui primo faétus eft homo, fuit hic Deug

0 loquim;

ut fic, ut abftrahir à perfonis, & eft quid com-

du5 d

mune illis.

Ergo vi hujus unionis tam Pater;

um

quam Spi:itus Sanctus eft homo : erpo hi am-

um efs

bo etiam communicant idiomata humanitatis

cedonent

pati & mori, quod repugnat doctrinz Catho-

o Sj.

lica in Conciliis declaratz contra Noétum Pa-

füb Mar-

tropaffianorum auctorem Seculo tertio, & Pe-

] & $.

trum Gnapheum Antriochenum Ep. eorum in-

a. Fir

ftauratorem Saculo V. Socrat. l. 2. hift. c. 19.

m VI. &

ODj. I. Non poteft una perfona efficere In-

qtienfe i,

carnationem fine alia: ergo neque poteft una

períona incarnari fine alia. * W. Cogf. Ra-

qum N

tio efficiendi eft una & eadem in omnibus per-

rnanlt

Íonis; nihil enim extra fe producunt ut di-

J fife

ftin&ze, fed ut unum: ratio vero terminandi

TAU Á

eft relatio, qua realiter diftinguuntur ab aliis,

qi

Dsz INcaARNATIONE

236

y i qüfdem

& qua perfona una terminat, ut diftin&ta ab ali-

li þumszäb

is.

Fallirur autem Giabriel, dum fcribit, nul-

vitr

lam poffe reddi rationem, ob quam poffit re-

] LL[ q [IICdU

latio divina effe ratio terminandi-unionem, &

qohte

non efficiendi, putatque, hoc fola fide reneri.

gt

INam ut in omni re principium agendi eft ipía

1

z

l

l

m

[

WU

t

natura, ita & in Deo, cujus, utpote fübftantize

l

inrelle&ualis, operatio omnis ab intelle&tu 2

qumömoäum

|

wudsd

voluntate quodammodo procedit. Quia eígo

in tribus perfonís eft una communis nat/ca;

as gt

PT

idem intelle&tus, & voluntas, una quoque eft

lfs f

omnipotentia: proinde' Incarnatio, maximum

n i

omnipotentig opus, ceterique effectus omnes

! Qüm us

funt communes tribus períonis, nec ulla rela-

tio etiam jnfinitae perfeclionis in füo genere,

| Copiliion

| lunttsp

poteft ex fui praecifa ratione principium effici-

ens illorum effe: non enim habet ex propriis,

| juide, j

diuing fe

ut fit ratio agendi, fed ur conftituat füppofi-

tum a quo actio procedit; habet ramen ex pro-

feons (

tioe ini

priis, ut fir ratio terminandi, quia ex fe eft in-

communicabilis fuübfiftentia,

us r

Infl. 3. Non poteft una perfona objective

l qmil C

terminare vifionem claram íui fine alia, ergo

tityo f

nec terminare humaniratem. g, Tranf. Ant.

1 düri

quod Scotifte negant.

um nqqy

ANego Con[eq. Relata

majorem inter fe connexionem habent in or-

Ditur) di

dine ad fuüi cognitionem, quam ad unionem

Crrilgi

phyficam, — Ita accidentalisrelatio humanee pa-

[ /1!3/],30 ,

Dd üntm

ternitatis non poteft cognofci fine filiatione;

fcientianon poteft coenofci fine objecto fcibili ;

m

poffunt tamen hac fubjecta uniri feorfim a fu-

*lfüns

iS terminis,

Hinc etiam una relatio divina

Nitim f

poteft

*

Lj

t

Vgnnant Diviwi.

237

Ti

poteft quidem fine alis; a qua realiter diflineui-

(rli v

tur, humanitatem unione reali terrninare, con-

ïm' Boff .

jungitur enirn fecundum quod in fe eft; adeo-

JmonemA r

que per modum abfoluti; videri autem fine

o

alia relatione non poteft, quia videtur fecundum

*tdi d il

quod exercet habitudinem ad hanc tamquam

t füblan

ad fuum terminum, a quo juxta noftrum lo-

Dtclfefh L

quendi modum fpeciem fümit : non poteft ve-

ia hx

rfO res clare & quidditative cognofci fine his,

Is gj

cum quibus habet intrinfecam connexionem in

quqe df

fua fpecificatione.

» um

In[l. . Quod convenir nature divine,

Qisomy

convenit etiam tribus perfonis: atqui fecun-

TC d

Qüm Patres; in Chrifto natura divina ine£fabili

lo p

copulatione conjunéta eft humanz ; ergo et-

iam trés perfonze naturee humanz funt ità con-

tipum d

Q proyr

jun&z. B. difl. Maj. Quod convenit natura

divine fecundüm íe, convenit etiatn tribus

Ut p

TI6n CX It

perfonis C. quod convenit naturae tantum ra-

tione unius proprietatis relativae, convenit tri-

Y feefti

bus perfonis N. Hurnanitas dicitur natura Ver-

bi, quia dependenter ab hoc tamquara füften-

objedtie

tativo fuo formali ex(iftit.

Quo quidem fen-

iliy ergo

. At

fu dumtaxat dicitur, Verbum eífe perfona dua-

