Lateran. füb Martino I. Confult. 5. a. can. 5. us-

ts (

que ad 9. Quorum doctrinam CC. & PP. de-

& D

inceps fequuntur.

UE

T 0070

Probr. II]. Eorumdem PP.ar

gumentis, quae

indicat S.'T'h. q. 2. a. 1. fi utraque vel altera na-

(

Id

V

fj

tura effet in aliam mutata , Chri(tus aut non

At

L.

"

eflet verus Deus , aut non verus homo , aut

L ;v

neutrum effet.

Imo nec Patri effet confübftan-

M t d

tialis, nec nobis. Ita Gelafius Cyzicenus 1. de

LOT

duab, natur, Joan. Maxentius libello contra

n

Acephalos.

1

2. Joan. ro.v.30. Philip.2. v.6. dicitur Chri-

'ï».'m,' «go

a

ftusequalis Patvi. Et ]oan. 14. v. 28. minor Pa-

tre: has autem denominationes non haberet;

y ülhl l

1

nifi in ambabus naturis fübfifterer , divina &

i t hümer

humana: neque enim Spiritus S. minor Patre

Mftn

d

dici poteft, quippe qui naturam inferiorem

OR

d

HHS&]

I

I?On habet.

!d

,..

3. Ubi

| "I r

]!

b

[

Vgn21 Diviwr.

333

LU :

3. Ubi funt operationes gemince utriusque

nature, ambz etiam funt nature: atqui natu-

Chakedg, :þ

ram humanam in Chriíto declarant fatigari,

lle; |

moerere, pati; mori; divinam produnt mira-

Eu

cula, teftimonia Angelorum, & ipfiusmet Pa-

It Rnj

tris... Ergo. Ita S. Hilarius l. 2. de Trinir. Vi-

..

lius "T'apfenfis l. 1. cont. Neftror. & Eurych.

) Wd/l'! J

Cyrill. Hierof. Catechef. 4. Leo M. epift. 16.

l]s df

4. Chriítus in illa unica natura fuiffet paffus,

TWl

&deoque in divina zque ac in humiana. .Leo-

ACCI

porius in libello emendationis.

TU

5. Alias Pater & Spiritus S. seque fuiffent

g, i

incarnati, ac Filius, cum natura fit 3. perfonis

V, $. |

communis. .C. Tolet. VI. in Confeff. Fidei.

&BD.d. r

6. Denique argumento a fine petito S. Gre-

gorius Nyflen. Orat. Catechet. c. 24. aliique PP.

ita convincunt: Si Chriftus non eflet verus ho-

tque

Jerg n

mo, nec exemplum attuliffet , nec remediurm.

E0O

Unde Apofítolus Rom. 5. v. 12. & feqq. ficur per

umum bominem peccatum zn bunc anundum zmtvavit :

übftn- |

multo. snagis donum in gratia unius bominis 9. C.

s 1de

Tam ergo verus homo Chriftus , quam verus

omo Adam.

COR(TÀ 1

Ob;. I. In Chriftro eft una hypoftafis divina

- ;

& humana, erpo etiam una natura divina & hu-

wrbe. C

Inana.

E. IV. Corjf. Sicut una natura divina füb-

[]

ubatty !

fiftit in tribus perfonis : ita duze naturez divina

W r

& humana fubfiflere in uná Verbi hypoftafi

yne

pgfïunt indivifze & inconfue. INam & cujus-

À

Í

vis hominis perfona conítat ex duabus naturis

m

[2

j

I

indivifis & inconfufis : licet hic natura accipia-

*, tur pro frzzcipio tnotus $m quo e[? per [z 63 uon [c-

Vi l

et-

(

!

Dz INClARNATIONE

534.

|

;!

till /

cundum atcidens; daplex autem natura in Chri-

/fh

Ifl 1[4

Vl

fto eft gemina effentia, vel

quod quid eft, ut

;

!T.

n cm

advertit S.'Thom. q.2. a. 1.

ii

Jufl. 1. Ferbum caro faB&um eft , ergo eft con-

]

r

a

qntr o

verfüm in carnem. X W. Cogf. Gregor. M.

l. 9. epift. 61. Perbum , inquit, cargem dicimus

ao

us n

Jfattum;, mon itmutando quod evat , fed fufcipiendo

quod i evat, noffra auxit , fua mon minuit. Sicut,

, |pis Aie

nrsttt U

inquit Athanafius epiftola ad Epictetum; dici-

tur pro nobis faum peccatum , 2. Cor. 5 .v. 21.

x

"AMnBumol

non quia in peceatüm conver(um fuit; fed quia

carnem affumpfit ; ;

7 finülitudinem cavis peccatt,

"urec

f

Rom. 8. v. 3. in qua hoftiam offerre poffet pro

pïxtm'axm?ï

eccato : ita dicitut Z'erbum caro fa&tum , non

dliit,q

quia in carnem tranfiit ( Joc epim impietatis effet

Doimety

ulime, utrece Chryfottom. füp. Joan.) fed

hp

ficimeno.

quia carnem Íibi in anitatem períona' copula:

vit Utenim füppofitum dicatur aliquid aliud

toi df f

fieri; fatis eft; quod formam fibi.vel naturam

Qiload V

acquirat vel uniat.

ts Jl

Jufl.2. Juftinus Mart. Apoloo: 2. aliique PP.

W qu

Dien V

ajunt; ficut Verbum caro factum , ita in Eucha-

riftia fit panis caro Chri(ti.

Erpo. s. JV. Conf.

trünone c

Ajunt PP. in Euchariftia poft confecrationem

mung,

vere carnem Chrifti & Sanguinem effe füb fpe-

ciefrd

ciebus panis: ficut Verbum vere carnem af-

] ittim i

fümpfit & Sanguinem in Incarnatione.

Ubifi-

Tána r

militudo rei affertee veritatem exprimit, mo-

U U oj

dum vero unionis feu mutationis non intendit.

Denisg

Theodoretus dialogo ; zmmuralilis, non folum

[X [mfll'e Gmm

dicitur, Zerdum caro fatfinn , fed etiam, car-

Mltmn

nem a Verbo affümptam : Philip. 2. Formam

ferei

j

A Egn21 DiviNi.

355

t in(y

fervi accipiens. Heb.2. Semen ,Abrabe appreben-

dit.

i e[]) u

Hinc ftatim fübjicitur: ee AePztaviz in uo-

bis, fcil. in carne fübftantialiter unita.

p day

Ob;. LI.. Patres unionem hypoftaticam.com-

ien0y, M

parant conjunctioni animee & corporis, ut ap-

us

paret ex Symbolo Athanafii, Leonis M. epift.

Mopind

4 1. ad Julian. Cyrilli epift. aàdMonachos /Egypti,

ii X

.&aliis.. Atqui ex conjunctione anime & cor-

im; diCi.

poris oritur una natura tertia: erpo etiam ex

LY 21

unione natüree humanze & divine in Verbo. .

KKqii

Cum S. Hilario L. ro. de Trinit. difl. "ntec. . ..

lt

n

ita ut heec exempla, quz ad hoc myfterium ex-

X

;

iU

plicandum a PP. afferri folent, in pluribus fint

li, n

diffimilia, quam fimilia C. ut paritatem omni-

itt

modam exprimant N. In tora rerum naturani-

foa)

hil reperitur, quod exactam cum ineffabili hoc

? Opub

facramenro fimilitudinem nobis exhibeat; alias

tid dlud

not effet fingulare ; ut àdvertunt Auguftinus

fICUTTT

epift. 3. ad Volufian. Damafcenus 1. 3. c. 26. Atha-

nafius, Juftinus &alii. — Licet ergo in hoc con-

queDp..

veniant; quod ex unione naturz divinee & hu-

Ench- |

mang in Verbo fiat perfona compofita, ficut

Gsf |

ex unione corporis & animz: difcreparit ta-

DOnem

men in eo ; quod ha duze partes phyficee fint

ibf

ac imperfectee; cum econtra períona Verbi jam

r

fit totum quid & perfedum, eique natura hu-

Ui :*

mana tota & perfecta adjungatür eo modo quo

art. ult. cap. pracced. expofüimus.

m r

ntexd

Deinde in hoc etiam videtur inter utraque

a (dm ^

renere fimilitudo, quod Verbi divinitas per hu-

manitatem ramquam per organum &inftrumen-

Fa]mzmr-;

tum fibi fübftantialiter conjunctum, ficut anima

j

per

s

!

336

! 'Di INCARNATIONE

p [

l

/

per corpus, operetur. Quod S. Tliomas hic

. G. ad 4. notavit.

Wafeml)m

"N

Juff. 1. S. Cyrillusl. 1. de recta fide, & epift,

i

!

J

29. & 30. JVon oportet , inquit ; zzzellizere duas

II'JI

ll

4'7/ in

J

j

matuvas , fed umam naturam Dei Fevbi incavnas

!l

£am,

Que verba etiam in C. Chalced. a&t. r.

"n

WV

"

M

recitantur. Ergo videtur Cyrillo ex duabus na«

Wt

turis una in Chrifto coaluiffe.

I

E. N- Conf S. Dc

VM

ld i

contra Neftorianos, qui ipfüm Apollinariftam

[

W

f

effe conviciabanrur, epift. 2. ad fucceffüm, ita

n p

fe purgat : Si dicemres uuam — F'evbi matuvaum ta-

p ia

T

cuiffemus, ac mimme adyunxiffemus , incarmataum

Iilïhil'öb Fl'.LfiS;an

exclufo propemodum difpenfatiomis wmyflevio ,. effet

i, o

allorum fortaffis ovatio nom auepta , dum intervogare

n ]

f famulanz , ubinam eft in bunamtate pevfetlio , aut

r df

quoimodo fubfiftrt illa noffra efféntia: [ed quia €g illa

3 um

z2 bumanitate pevfetlio , g. effentie uoftre decla-

vatio illata eff , dum dicimus , iucavnatam ,. deft-

frit, É q

firüs duj

aant baculo umiti avuudimeo.

Supra c. 3. a. 1. ad^

Ddf

notavimus, bene difcernendas effe in hoc my«

4 09j

flerio tres iftas enuntiationes: Duse nature in

Chriíto fünt unite : Una tantum natura eft afz

at aj

fumpra, uncta, Deificata, nempe humana:

lial

t

una tantum natura eft incarnata , inhumanata ;

puta natura divina Verbi ; qucze tamen non poteft

& r )

Fa i

dici paffa ; licet perfonam Verbi recte dicamus

efle paffam, ut fuper hanc Cyrilli & Athanafii

L.À

m

fententiam differit Jo. Damafc. 1.3. c.6. — Exfi

) li, g

vero S. Damafcenus ibidem nolit dici, ziaturam

MU

divinam incarnatam e[fé , hoc ratione unionis im-

n df

mediate prohibet: hinc, paturam Fevbi incar-

6 Dry

uatam , «ici jubet.

E T

D.

]

Vznbi DriviNi.

35*

,"ï(ïmasku

.. Juff. 2. Idem S. Cyrillus epift. ad Acacium

Melinnenfem Duas quidem gaturas , inquit ; uzi-

je') b tl

£a5 e[Je dicimus s. verum ;ofl banc adunatiogem P

KT

zamqua. [ublata jam im duas [elioge , unam ejje

erednnug Filii naturam tauquam unius , verum in-

/i mmïm.i

CQ .i&l l ,

buinanati €9. incavuatt.

E. S. Cyrillum exclu-

bism.

dere hic folum fctionem in duasperfonas, con-

ua Hareticos, qui dividenres (uüppofita , foli

(jS]

litrl

natureWüvine, non humans adorationem tri-

"0my j

buebant. Nature autem utriusque integrita-

AITUE ].

rem etiam poft unionem ubique profiterur. Ac

(Ontqn,

preefertim epiftola ad Neftorium ,. quae incipit,

!in, qu

Jutelhgo quosdam.. Quamvis, inquit, sarurz fnt

intm'ogara x

divere , vera tamem umioue co&umtes unum . uolis

Tf aj

j

Chriium e$ Pilum effeceruut:. uon quod zatura-

z

Ü

1

!

J

li

qum differentia propter umbouem fablata fit egc. Et

1

Ára dub

in commonitorio ad Eulogium presbyterum,

Ícribit; fe quoque non repudiare , quod Ne-

, df

TU

ftorius duas naturas effe dicat , cavuis eg. Fevbs

JX ny:

Dei diffeventiam figuficans s. efl enim alia. Fevbi,

«lia cavmis uatura : atíamen uniozem uud aolas-

r

T

€um 107 confitetuv egc.

Jüfi. 3. Irenzus l. 3. c. 2. Tertull. l.de car-

Ummanma:

ne Chriíti, c. 15. Greg. Nyffen. Orar. Catecher.

Difti;

podt

€. 25. Grreg. Naziànz. Orat. 42. de Pafcha. Cy-

prian.l de Idolis , ajunt , naturam humanam

fIcamus

vhandl

& divinam mifíceri per Incarnationem. Ergo.

3

Re Explic. autforit. PP. ajunt, utramque natu-

ram mifceri mixtione propria, qua fiat mifci-

[/

lf!!('ïifll

If

bilium alteratorum unio N. mixtione larpius ac-

I

!

* cepta; per mutuam amborum extremorum pe-

$ netrationem ;. & unionem C. Ita anima mifce-

jl

DN

h

338

. Dz INCARNATIONE

tur corpori.

Patres cum nihil: periculi effet;

» jmpendil

P

phrati hac libere.utebantur: poftquam illa Eu-

tyches abufüs eft, illam refugerunt.

S. . Au-

AH

guítinus, epift.5. ad Volufianum ejus ufumn per-

mittit, dum recedar auditor a confuetudine cor-

il

porum, qua folent duo liquores ita commifce-

( *;M]

ri, ut neuter fervet integritatem füam. Quam-

u

(

Sl

quam, uraddit, & in ipfis corporibus aéri lux

1

incorrüpta mifceatur. Er Deus Mund$, 7-

(ui ia

|

zamque ipfu[a per avtus. Mens agitat molem ; &9'

j goniæciair.es»

l

magno [e corpore mifcet.

d um

Zujl. 4.'Julius L. Papa, epift. ad Dionyfium

ts at

Corinthium, Gregorius Thaumaturgus in ex-

gia, lt

w

pofitione fidei, & Athanafius in traétatu quod.

cujus fragmentum citatur in libro Cyrilli ad

rereris xf

Reginas in Conc. Ephef. fcribunt , non duas

Bluns !sb

naturas, fed unam in Chrifto adorandam. x« T.

Ts2 Droer

Leontius Byzantinus , qui paulo ante V. Sy-

däum?own.4

nodum fcripfit, l: de fectis aétione g. & in frag-

;er'ne)ärios l

mento adverfus Apollinariftas Patrum deprava-

"r if

tores ait, opera iíla effé Apollinaris , & dictis

r

ifþgzqueeduob

Patribus attribui ab Apollinariftis & Eutychia-

nis ad confirmandam herefin fuam.

Sed &

g, grd

l

j

Gregorius INyflenus in opere contra Apollina-

VN

l

In,

LP.

rem multa ex epiftola illa Julio adfcripta recitat;

T9trm,

quae Apollinaris haud. dübie funt, non [ulii.

U

:

g

Quidquid autem horum fit; &. II. cum Eulo-

* lg

,

1o Patriarcha Alexandrino apud Photium Cod.

TRU n

230. Patres ,. dum negant duas effe in Chrifto

Pf :

naturas, nomen nature pro perfona ufürpafle;

Tib

ut excludant perfonarum in naturis fectionem,

N ]Ddl

W

]

ob quam non humaniati; íed divinitati foli

DEU

"A

r

A 0i

a00-

l

VegRBI Drviwr./

ticol d

339

m ] li

adoratio impenderetur, ur nuper ex Cyrillo

RE

oftendimus.

sufumP;;.

A- RTGE EU S.-v

tüdineqy.

cummifs Rejea. Mouotbeletavum ümpietate, vaturze buma-

l. (un.

qg opevationes €5' proprietates pevíetho at2ue inte

s at

gre au Chriffo viudicautur.

, ].

JOra Z. Diofcoro Gangram , quc Paphla-

i, g

goniee civitas eft in exilium ablegaro, ad

" fedem Alexandrinam evectus fuit Proterius vir

ionyfm

apprime catholicus , quem civium pauciores

As n quidem ,. fed honeftio

res fünt focuti . ceeteris;

1

"W5 - etiam mortuo Diofcoro ad (anam menrermn non

)

!

j

l

d

D

reverfis. Sch

ifmatis hujus auctores Timotheus

Ws . ZElurus Pre

sbyter ; & Petrus Moggus Diaco-

X &l

[1

nus a Proterio damnati? ; Martiano Imperatore

&

t V. 3-* defunéto ann. 457. feditione excirara Prorerium

ini* "per nefarios homines in Baptifterio

; ad quod

kmWM . confu

gerat; ipfo caenze Domini die interficit, ac-

(5 ceptaque a duobus Epifcopis ; qui ob crimina"

IjU*| exulaverant, ordinarione fedem Alex

andrinang

$d d

invadit ; ac Synodum Chalcedonenfem damnar.

Wi Quod flagitium, adnitentibus Epifcopis Catho-

Tecltil

, licis apud piiffimum Imp. Leonem, exilio luir,

n|i . primum Ganpram ,

tum Cherfonam deporra-

nl« «us.

Verum Leone' Imp. mortuo , cum Bafi-

uml

lifcus pulfo Zenone Imperatore , tyrannidem

( . arripuiffer an. 495., fedem Alexandrinam re-

u(urpafk,, cuperat, Timorheo Salophaciolo Chalcedonen-

i Tis fynodi propugnatore fugato. Hunc ramen

jj «cum Zeno anno a fuga fua a

m ite-

L E

-ltero imperiu

E

run

- Dr INCARNATIÓNE

l

440

rum affecutus, cathedre Alexandrinze reftituif-

m

fet, Timotheus ZElurus veneno fponte hautto

ais ii

Ei factio Eutychiana fübftituit

gt

extinguitur.

Perrum Moggum , nulla habita ratione 'Timo-

b us

jxi 1 d

thei Salopbacioli i. e. 4]bi, Epifcopi legitimi &

Catholici: quo comperto Imperator Petru

m

"ioniri n

Jàx, Gd

morte damnat: ac tantisper Alexandrie deli-

tuit , dum Acacius Conflantinopol. Epifco-

x'mcäqmm

:

n

j

"

fl

(

pus eid

em Imp. Zenoni fuaderet, ut amoto

oanne 'Tal

aià, qui Catholicus "Timotheo Ca-

furac

Miomc hd

tholico füccefferat , reftirueretur Petrus Euty-

chianus , eo quod füfceperit /enoticon, feu for-

a As

g Qu

mulam concordie , qua adniiffis tribus priori-

bus Conciliis General. Neftorio & Eutycheti

J tss Q

anathema dicebatur, ceeterum Synodum Chal-

n t

cedonenfem nec admittere cuiquam licebat, ne-

lm oX

que damnare. Quam ob rem Eutychianorum

volu d

iede? ]

quidam Alexandrie fefea Petri communione

cohibebant, ac deinceps conventus fuos feor-

(yo dl

] (s preng

fim a füo capite feu Patriarcha celebrabant,

"AxiQa?^oi ideo nominati, quod nomen , Acepba-

n dedius

lorum , univerfe Eutychianorum fe&te poftea

4 i df

adhzfit. Habuit Petrus Mongus , ita enim

VFu

ab aliis etiam nominatur, füze impietatis füccet-

tl orded

fores fex in fede Alex. Epifcopos usque à Zoi-

I 633' Sï'm

lum virum probe Catholicum , quem Juftinia-

'erdn d

nus Imp. Alexandrinum patriarcham nomine-* ,

r

vit.

Ir. Equidem Juftinianus Imp.. coactà Con-

Ü

lt

r

N

ftantinopoli Synodo Generali V. an. 553« CUra-

E l

go&rj

1]

ï

vit, ut diffidium Ecclefiarum Orient. to/ere [

Ti

pur, Patriarchis & Epifcopis omntbus fubfä:' W

yuOdjgjs 4

E

|

VzrRn2zI DrvtNr.

241

D h

bentibus & Conc. Chalcedonenfe cutm tribus

Onfe huj

ptioribus admittentibus : latebant tamen adhuc

X fübfr

multi in Oriente; qui Eutychianos errores, quos

ne Ti

Petrus Gnapheus & Severus Acephalorum dux,

| lcginmig

intrufi in Antiochenam Sedem Epiícopi, &

OT Dero

Alexandrini Patriarche difleminaverant , reti-

r d

nebant, & ad pofteros transmittebant.

J. Fnif

Ex hac hominum fe&ce orti fünt Monothe-

Ut àmol

letee ; Athanafio quodam Jacobitarum Eutychia-

Qotheo (

tU5 Funy

*

norum Patriarcha, Sergio C.P. Patriarcha, &

Cyro tunc Phafidis Epifcopo; auctoribus. Nam

i, fufor.

cum Athanafius , promiffione fedis Antioche-

bis r

n& obtinende fpe illectus ab -Heraclio Imp.

, buydg

duas in. Chrifto naturas fecündum Chalcedo-

hm Ch

nenfem Synodum in fpeciem confiteretur, ac

d.

vicitfim fübdole rogaret; utrum una in Chrifto

rclnoftny

voluntas & operatio, an vero plures effent ad-

mimnor, «

mittende ? Heraclius queftionem Sergio atque

[as f-"

Cyro decidendam obtulit.

Sergius Jacobitis

bt '

ortus parentibus ; & huic Eutychianorum Sectee

; Anple

clam deditus refpondit , unam in Chrifto vo-

ie polta]

j enum

luntatem effe & operationem. . Huic Cyrus &

ipfe Eutychianus non confenfit modo , .fed ela-

isfüccaf

tus ad cathedram Alexandrinam , celebrata an-

d ad'Lqi- à

nOo 633. Synodo , novem anathematismos ad

vtn

T

ii

j

herefin flabiliendam, condidit, quorum fepti-

y normur

mo unam in Chrifto operationem theandricam

afferebat.

)3&1 COH' |

au

kl

Ur ut autem Sophronius Monachus fancti-

5

,

:

tate & doctrinainfignis, ac poftmodum Hierofo-

y t

I

" lymorum Epifcopus convocata Synodo, literis-

* . que Synodicis ad Sergium & Honoriuml. Pa-

j bel;e

Ux

.

J

33

pam

l.

Ds ÍNCARNATIONE

342

| ia vll

am miffis , nefarize huic herefi fe opponeret,

f

atius tamen quotidie per Orientem diffundeba-

u

z G'æfh)

hd

tur: prafertim cum altero ab Honorii Papae

y Thæd()r [

st

obiru anno 639., Heraclit Imp. auctoritate pro-

diret Ex9s91; , feu Expofitio fidei, qua interdi-

"T

Eu

cebatur; nequis unam vel duas diceretin Chri-

Ííto operationes , & afferebatur unicam effe in

(

(

u

illo voluntatem; nempe divinam. Etlicer He-

J

raclius, comperto, quod dicta E:z/efis a Roma-

Vs

TA

W.

n

nis Pont. Severino & Joanne 1V. & aliis Epi-

i

[

fcopis Occidenrtis in Concilio Romano unacum ] Il

harefi Monotheletica fuerit damnata , profef-

i,

fus fit in epiflola ad Joannem fcripta, Ecrefis | Gsl

ilius non íe;, fed Sergium auctorem fuifle; J w

Pyrrhus tamen mortuoSergio fübrogatus eam-

um lx

dem in conventu Epiícoporum Conftantino-

nprüur,

poli celebrato confirmavit , & ad fübfcriben-

& Donmi

dum abíentes Prafüles miffis literis encyclicis |] J a

coépit.

N

b

" Anno 641. mortuo Heraclio parenti fuo lib

füccedens Conftantinus IV. Princeps bene Ca-

] tgefea

tholicus poft quartum imperii füi menfem ve-

7 p

neno necatur a noverca füa Martina, quae He-

Qire, due

racleonze filio fio imperium affectabat : verum

, & Mo

fexto tyrannidis ufürpate menfe illa lingua , hic

7 m füray

naío multati in exilium amandantur, & Dyrr-

u 105 7uj

hus qui a tumultuante :populo parricidii con-

]i

fcius & inftigator proclamabatur, fuga fibi con-

Tij Df

fülit. . Pyrrho fübrogatus Paulus ejusdem he-

nl

refeos particeps Imperatori Conftanti fuadet, ut,

Al

ad componendas altercationes, prohibeat, ne-

m nf

.ra- 1

D

quis poíthac unam,aut duas in Chrifto OPïx

Q

.'-wpoh'in W,Q

Vzrnrr Diviwf.

545

ODpttes

tiones aut voluntates preedicet: edicto nomen;

Ut

Tózo; Grese , forma , eít latine.

Hunc 7y-

pum "Vheodorus Papa una cum Paulo in hzerefi

Oflttemr

obfirmato damnavit.

Quod idem cum Marti-

1 i.

nus I. congregata Romz Synodo ro5. Epifco-

Iétin Cl

porum , preílitiffer an: 649. irati Imp. juffu

m efea

Conftantinopolim anno 654. & anno fequenti

1 l l

Cheríonam in exilium abductus, poft atrocif-

Ír; Rom.

fimas. injurias , afflictiones & arumnas fortiíli-

al l

mum.Deo 5pirirum reddidir.

OUHSCUm-Q

IlI. Conttante anno. 668. in Sicilia a fuis in-

hs profl

terfecto , filius ejus. Conftantinus TIoyevid zi

, bf

Grecis; Pogozatus, ícu barbarus ab Latinis

m fs

cognominatus , rebus imperii compofitis ; paci

Qp

etiam . Ecclefiee reddendee ftuduit pientiffimus

Atftnti

Imperaror ,. literis de Conci'io. celebrando datis

Áf

ad Domnum. Rom. Pont. quas Agatho , qui

d

Domno.an. 678. füccefferat, accepit. - Qui li-

I

benrer Imperatoris poítulato obfecundans, Ia-

rent fto

fübribus Epifcopis Concilium. indicit an. 679.

bene Q

atque ipfe anno infequente Rome 125. Epifco-

nfem ve:

porum Synodum cogit, ubi dua-in Chrifto na-

que He

turg, duse operariones & voluntares ftabiliun-

: Vrum

tur, & Monatheletica impietas. damnatur ; una

yru, r

cum fuis auctoribus, propagatoribus & fauto-

&

ribus Z2eodoro Pharanitano, Cyro Alexandrinos

ci d C0

Sergio, Pyrrbo, Paulo, €? Petro Conflaminopo-

)

alibiar-|

litanis Epifcopis, prout fynodice Concilii utrius-

od |

que epiítolee ad Imperatorem miffe teftantur.

fisi t

e.

Amplexi fünt hanc. Patrum Latinorum fen-

gt -

tentiam Epifcopi Orientalis Ecclefie Conftan-

li opeü-' n

tinopoli ia VI.Synodo Generali actionibusquine

Wpto

4

que

344

Ds INcaARNATIONE

dv

"

D

quþ'e an. 680. ac tredecim reliquis anno fequen-

n

te damnantes cum Monotheletica here(i dictos

at

m*näh

íex Epifcopos mortuos erroris illius affertores;

st

..DM

viventes autem Macarium pertinaciffimum hze-

reticum Antiochenum Epiícopum, cum difci-

fn )länoïnei

puio füo Stephano , & Presbytero Polychro-

g at

nio deliro fene , qui ad Sectam fuam proban-

U

b Iv'

:

N

;

l

dam incaffum tentaverat mortui hominis cada-

]

ver füfcitare.

Georgio Conftantinopolitano

&

m;ex

Epifcopo refipifcenti indultum, ut ad commu-

/ krgiumiäïiïüf

nionem- Catholice Ecclefiae gdmitteretur ET

Sedem füam retineret.

N

IV. Doéctrina erronea de unica voluntate

a, u

)

Chrifti quadrifariam accipi poteft. Prmo. Cum

j

l

j

jrim

i

L

negantur in Chriílo du naturz.

]ta xefert

p d9 t

errorem iftum Gabxiel Prateolus in. Elencho

M

hareticorum, Verbo, Monopfychite.. Secundo,

Sgiqp

Cum naturc diverfe in Chrifto nori negantur,

fitdi dj

fed tantum voluntatis humane potentia.

Er

LE nüit

hoc dubitabundus indicat Alphonfus de Caftro,

UI

V. Chriflus ,. haxefi 6.

Jevtio.

Cum nec po-

ht Í

xXentia ifta voluntatis nepatur , íed omnis ejus

(ömg)

actus, ut Cajetanus errorem Monothelitarum

h li Aje

interpretari videtur. (Quarzo. Cum & poten-

Cetaone

' tia & actus voluntatis fimpliciter admittuntur ;

ls ii

negatur tamen propria deliberatio ac determi-

] Miig]

natio voluntatis humang, ita ut dicatur volun-

] Drüfteng

tas Chrifli effe unica unitate motionis libera;

U

ut, ficut actio eleemofynz , licer plurium fa-

Agäf

[

cultatum actus requirat; una moraliter cenfe-

D p !Ocuu'(u

tur, quod unica volunratis motione libera fiat'

uerit fe

;| nl

itg voluntas Chrjüi humana non pot

1nove-

—

.'l' Ü Q

Vrn2I DiviN1.

345

10 feqm

^

movere. libere ad actiones proprias ; fed folum

Tel d

ex dererminatione voluntatis divinge , & ideo

Alletore

unica tantum in Chrifto fuerit voluntas, nem-

Inüm h.

e divina, unicaque operatio Theandrica. Hanc

um dj

fuiffe Monotheletarum mentem tradit S.'Pho-

Dolydn,

mas l. 4. conr. Gent. c, 36. & hic q. 1. a. 1. &

1. ptoba.

q.19.a.1.. Et colligitur ex epiftola S. Agatho-

lD] cd.

nis Papee lecta in Syn. VI. act. 4. & approbata

ODOltan)

a&. . Item ex libro Theodori Pharanitani ad

CORTIQU.

Sergium Arfenoitam Epiíc. in qua: Chrifii , in-

Tür )*l

quit, voluztas uza efl , €9 bec divina.... Op-

portuman. quidem eft ,. uos ita [entire, Q9 dicere ,

voltae |

omua, queque im buinanitate de Saloatore Chriflo

Wi Com

effa feyibuntur , unaum cogno[cere operationem : cu-

la r

jus autem opifiem , €9' creatorem ipfum Deum

1 Ed

Ferbum , inffrumentum. vero. humanitatem.

Et

71

Sergius epift. ad Honorium Papam : Quemad-

AL

anodum covpas nofhrum vegitur .. . . ab intelledua-

W

li &g. vatiopali agima. zo[tva : ita 69 im Domino

(lto,

noflro tota bumanitatis ejus con[pevfio ab 2pfrus 'ev-

n;c p

bi Deitare [omper im ommbus 1n0ta ,, Dei mobilis

ls cjus

(SeoxíynToc) evat.

Eadem Cyrus in conciliabu-

fiarum

lo füo Alexandrino , eadem Pyrrhus in dif-

pottt-

ceptatione cum $. Maximo Abbate ; eadem Pau-

Quntur;

lus in epiítola ad 'l'heodorum Papam, eadem

lterm-

!

Macarius Antiochenus in VI. Synodo actlione g.

e

r volur. |

prohitentur.

Quoniam autem Monothelete , tefle . S.

J

n |

Apathone in epiít. cit. tam varie, tamque con-

"T N

fufe locuti fünt in hoc argumento, ut vix fa-

j at

tis confliterit , quo fenfü errorem fuum affe-

.

ruerint ; quod bhzrericis omnibus familiare

vert À

e€

"

me t*

Y 5

[]

545

D& INCARNATIONE

p

4j

yli

eít, affertione duplici adverfus eos conclüde«

inus.

(

Dico . In Chrifto Domino fuit vera hu-

mana voluntas.

U»ä'

?

Probr. J S. Scriptura duas in

|

;ä?lïll

Chrifto voluntates.afferit. Matth. 26. v. 39.

ii

g

D

iVon. ficut ego. volo, fed ficut tu. Luc. 22. V. 42.

IN

4Von mea voluntas , [ed tua fíat. Jo. $. v. .. INom

»

j

j nor

Mi

d

uevo volumatem meam, fed voluntatem ejus qui

j u5

nifit 1ne. & c.6. v.38. Defcendi de ceeloy mon ut

ao Vi

jaciam. voluntatem meam ,

Jéd volumtatem.ejus qa:ï

d d

anifit me.

Probr. ]. Duas in Chrifto naturas & volun-

Ws

u

tates effe; tamquam dogrma fide divina creden-

dum definierunt Synod. Gen. VT. aét. 4. g. 11.

ais

Q a

à

DL

& 18. Synod. VII. act. 7. in definitione fidei,

& Concil. Lateran. füb Martino I. can. 10. & 11.

digchn

idem multis Scripturz S. teftimoniis probat

ll; u

li, cy

Leo M. epift.10.18. & 19.-

Prob. 1II. vatioze.. Voluntas. eft propx:ietas

drnta

at

natüre , non vero hypoftafeos: atqui in Chri-

flo preter naturam divinam, etiam eft natura

wide l

humana ; ergo licet in Chrifto fit una tantum

lii (

hypoftafis divina, fünt ramen duce voluntates

Tif

diftinéta.

Major. prop. Conftat ex myfterio

f11) 5000

«maqe

Trinitatis; ubi trium perfonarum una tantum

eft voluntas. Ita arpumentabantur olim S. Ma-

Guf

*

ximus contra Pyrrhum; Apatho Pap. epift. cit.

IT g

Jo. Damaícenusl. 3. c. r4.

Ciryf

Deinde Verbum affumpfit totam naturam

monem i

1 Qm,

humanam cum omnibus füis perfectionibus:

atqui voluntas eft perfectio neceflario, confe-

Tif j

quens naturam humanam , ergo & hanc Ver-

B)

bum

VrgnsI DiviNr.

347X

n

bum affümpfit. / ItaS. Thom.q. 18. a. r. & fqq.

Denique juxta PP. Verbum id omne affümptit,

Uvf

quod erat Sanandum : atqui in homine facultas

Irt i

intelligendi & volendi potitfimum erantSanan-

AE

dz, illa enim laborabat ignorantia, hzc infir-

mitate.

Ergo.

/

22 Y g,

:31. ]

Dico /J. Voluntas humana Chrifti füit per-

1 d h

fecte expedita ad eliciendum proprios actus li-

TT

beros etiam, ac diftinctos ab actu increato di-

vine voluntatis.

L

Aflertio ifthrec eque certa

eft fide divina ac prior. Probr. J. S.Scriptura

hvolon-

& CC. nuper citt. non de porentia folum lo-

& O. i

EU

quuntur, fed potitfimum de actibus voluntatis.

tepur|

]

Quod clarius adhuc patet Ifai.7. v. 15. Buty-

O f

vum 69 vnel comedet , ut [eiat vepvobare malum; $g

j

eligere bonum:' Electio autem eft actus facultatis

I'..Io.&x |

l prot

lbere , utin hunc locum commentatur S. Ba-

filius ; comparans libertatem , quam Chriftus

'oprferas

in infantia habuit, cum libertate Adami adhuc

n Chr

in ftatu innocentie : Adamus autem tunc erat

Enitüna

perfecte liber etiam a neceffitare: & Cyrillus

fntum

füb fin. Orat. 4. in I(ài. confentit.

üntate

Huc facit illud Jo. 10. v. 17. Ego pono ani-

yieri

snam jieam z nemo tolht eam a me : fed ego pogo

fanum

eam a 1e ipfo: eg poteftatem babeo pouenda eam :

s Me

€9 pote[fatem babeo iterum fumendi eam: . boc mati-

datum accepi. a Patre meo.

epiR. i

In que verba B.

Chryfoftomus fcribit, Chriftum libere fubiiffe

mortem, & liberam habuiffe facultatem vitan-

f RH

T

1 eam.

y o

Probr. I1. Ex ead. S.'Scriptura fcimus quod

Chriftus rnortem ex obedientia pertulerit ; Phi-

J Va- »-

lip.

n

.

Dz INCARNATIONE

348

M

lipl. z v. 8. Pa&us obediens usque ad. mortem:

»1

Nj

4 n

Quod fatisfecerit pro nobis, & meritus fit, If

[)

53. v. 7. Oblatus efl quia ipfe voluit. v. 10. .

pofuerit pro. peccate antmam fuam , videbit femem

J LUDIC

longevum. — Atqui voluntas divinz nature non

eft capax fübjeétionis & obedientiz : nec vo-

1N

luntas hamana eft capax precepti & obedien-

| a gt

tic , nifi fit libera perfeéte: & meritum ac fa-

tisfactio non confiflit in potentia , fed in acti-

I::sat.ni:ïcrxu?e

Ill HM

ts

bus libere ab illa elicitis. EÉrgo Chriftus habuit

T

Mu

2

N

voluntatem humanam perfecte liberam , &

m d

actus liberos voluntatis humanze elicuit.

um

Prob.1II. Monotheletze non negabant ope-

rationes Chrifti humanas materialitér & quoad

ne , w

qun a

fübítantiam, íed folum quoad modum : quod

( oOod

natura Chrifti numquam operaretur, ab intrin-

feco ífe movendo libere , more aliorum homi-

mennum,

irdasy

num , fed neceffario mota ac determinata a di-

vina voluntate.

Hunc errorem damnant Con-

dpinqu.

cilia & Patres , definientes , in. Chrifto fuiffe

hi.

omnes proprierates, perfectiones, atque ope-

ao

rationes natürd humanæ: harum autem ex

Jrm po

preftanuffimis eft faculras deliberandi , arque

As d

eligendi, cum propriis fibi atibus. — Quapro-

ts m

jdurm

prer Damaícenus l. 3. de Fide, c. 13. 14. & 15.

diftinguit libertatem in Chrifto divinam & hu-

titi Wï

1manam , ficut voluntatem & ícientiam , & alias

«] ag

pro: ng

duplices proprietates, quce duas confequuntur

naruras. Siautem voluntas libera humana erat

fullt g

in Chrifto , etiam operationes liberee volunta-

QU ii

tis in ipío erant: c

Kai Qu

rationem.

A

m potentia fit propter ope-

. m

. ARTI-

el

VreRBI Drvisxi.

349

i lls

jj

ARTICULUS V.

]

iif

"

Y j

Refpoudetur ad. avgumenta. Mouotbelerarum.

i f

Xf t

5b3.4 Ubil eft una perfona operans ibi eft

O

U DRC O

una operatio , a&oges enim fünt fuppofito-

Obedin.

qum: atqui in Chrifto eft unica perfona, ergo

E. [V. Maj. Alias in Deo

ümq fe |

& unica operatio.

] in d.

tres admittendee effent operationes, & volunta-

ls il

tes propter tres Períonas. . Operatio ergo fe-

m $g.

quitur naturam , que eft principium q40; pro-

[

ximum . ac eliciivum ut conflat ex anima ho-

AT Og

minis etiam feparata. Same Jampliciev velle na-

zure efl , inquiebat S. Maximus in Collatione

V qd

Per(onalitas vero de fe iners eft

: qui

cum Pyrrho.

abintin-

& otiofa, merus naturz terminus & comple-

Im hom.

mmentum, qua reddatur natura tota, fingularis,

individua, quee ita conftituta denominetur prin-

12 d-

d- |

cipium quod operationum.

j fuffe

luft.1. Impoffibile eft; duas effe in eadem

perfonanon diícordes voluntates; ergo in

Chri-

K ope.

R. /V.

Q ,

fto non poteft effe nifi una voluntas.

"Antec.. Si won efl po[fibile, inquit S. Maximus ad-

aque

verfus Pyrrhum, effe frmul 1 una 89 eadem per-

Ijpro-

oma duas qon coutvavias voluntates ; igitur opimio-

A.

.

ue tua po[fibile eft effe , fi contvavie won [int. Non

autem eífe contrarias in Chrifto voluntates ita

&us r*

probat: nam talis voluntatum difcordia vel

gunr i

MW

fuiffet naturalis, & habuiffet Deum auctorem ,

quod impium eít dicere; vel fuiffet cffe&tus

VOl

Lj

peccati, quod dici non poteft; cum Chriftus

T

peccatum non affumpferit.

4nft.

W -

|

350

Ds INCARNATIONE.

j m

Jift.2. Voluntas humana Chrifli refupiebae

as t

1mortem quam divina voluntas imperabat.

if

M

Erpgo erant due discordes in Chrifto volunta-

|

j

iIli

tes

. IV. Conf. Appetitus fenfirivus & infe-

lat ]

rior humanitatis Chrifli motum fibi ab auctore

Ym 1

|

iil

tii

|

naturg impreffum fequebatur , tnortem aver-

fando, qua ex parte Deo conformis erat, etiam

dicendo, rzrag[zat a me calix ifle: appetitus au-

MM

1

(1 000

tem füperior &rationalis mortem a Deo impe-

ratam acceprabat dicendo ; zoz ficut ego volo,

k T

Jid ficut tu, Math. 26. v.39. Nulla ergo hu-

mana voluntas Chrifti divine adverfabatur.

äz-"n, Va

Ob;. II. S. Dionyfius 1. de divin. nomin.

Ti a

W

o d

i

unamn ,.a; e[fim C/a;fz'/io theandricam a&tionem.

E. S. Doctorem non dixifle, u2j íed zovam

pfos ia

a&ijonem, prout etiam epift. 4. ad Cajum fcri-

jv l

bit. Ex hoc teftimonio cum liquido conftet;

vt d pop

Ts ia

duas in Chrifto operationes effe, heretici tex-

tum corruperunt, ut Martinus L. in Concil.

fo vbaiur.

Later. & PP. Synodi VI. a&. 14. notarunt.

3 nbf

d ref

uamquam etiam uzam aCuonmem tbeaudricam

dixiffe S. Dionyfius poterat fenfu Catholico;

Oil

tum propter unitatem füppofiti , in quo ambae

(

nature erant conjuncte , tum propter opera-

dmpum rel

jl

tiones quasdam , quae nature utriusque con-

1 Voluntte

curfum requirebant , ut mortuos verbo füfci-

] "tttionm

tare, tactu corporis morbos curare : nam alice

9? li

actiones in Chrifto erant folius humanitatis pro-

atf i

prie,ut manducare, dormire; aliee erant pro-

] n diie(

prie divinitatis, ut dimittere peccata , S. Spi-

Vg

rium dare. lta S. Maximus contra Pyrrhum..

"[ Ql

Y

D.

18 idn

*

Vzgnz21 DrviNr:.

351

JuflS. Auctoritate Patrum aliorum.

refugiebzz

E. T.

"Xu, — "lheophanes Presbyter & Abbas, act. g. Syn.

) VO]llmg.

VI. teftatur $. Athanafii texrum 1. de Salurari

5 nf

(Chrifti adventu, truncatum ab lhi;reticis ad-

Q i

ductum fuiffe; integer enim relatus indicat,

I ayer.

Chriftum fmffe fiue cavgalibus voluntatibus, &

1 etam

cogitatiouibus bumaris (i. e. perverfis & culpabi-

fa.

libus) quza foEus divinitatis voluptas im. o fuitz

20 Is

non quidem quoad naturam , fed quantum ad

f wl

