
'ubernationem totius univerfi C. facit femper

( QUia qu.

ineliora fingulis partibus univerfi N* /27. & diff.

n Uempe

£on[. Sic erit in Deo moralis neceffitas antece-

Tent folum

dens liberami Déi déterminationem NN: neceffi-

RTT Imo-

ias hanc determinationem confequens C. Cum

in Deo nullafitantecedens neceffitas ad talemfi-

iel Deun |

iieminrendendum , neque erit antecedens necef-

n d !

fitasad eligendurm tale medium optimum. : Poft-

mentina)

quam aütem libere decrevit talem finem eflica-

nter hp

citer confequi ; vi hujus decreti oritur neceffi-

Yüdens oj

tàs non folüm moralis, fed phytíica etiam ac

s nf

inetaphyfica eligendi media ad finem talem pro-

jenfs cpi

portionata:

Hinc creatione & coní(crvatione

Inquiunt, |

tali univerfi liberé decreta , fpectat femper ea;

Athanit ] |

que fünt univerfo toti magis convenientia ; hon

quit, erd

tamen femper illa; que fingulis quibusque par-

r ifonm

tibus ma

is conducunt: meliàs enim Judze Hca-

; hg

riote fui

i

et non nafci.

Ita S. Auguft. epift. 15.

e Deo t

& queft. 42. ex 83.. 4dliud ef? , inquit , quod divi-

(peret y M

na providentia privatim. agit cum figulis , aliud

3 Clemers

quoa' unio

erfo generi tamquam publice coufulit.

- Mexant

s

Secundum explicationem iftam accipiendze

Pa tb

funt fententize Patrum nuper citate, ne fibiipfi

jf *

contradicant.

Diferté enim tradunt; Deum po-

tuiffe non creare mundum; eoque creato ; per-

p

n

mittere, ut genus humanum labatur ; ac fine

Tum;

!

2

x eme--r

v

"m

126

Dr INCARNATIONE

.

"n quuf

remedio pereat, quemadmodum Sapient. 1.

v. 12. dicitur :: Quis zi smputabit , fi perievint

ff

u d

qationes , quas tu fecifli ?. & Auguftinus l. de na-

Wi)

tura & gratia, c. $. Upiver[a ,. inquit ,. maffa

QUi

qenas debet ; &9 , fi omnibus damnationis [upplicium

anU*

veddevetur , son utique imjuflà procul dubio vedde-

vetur. lraque B. Athanafius 40 Zudecentiffimum ,

URU

non putavit fümendum eflfe contrarié aut priva-

T

]

tivé, fed folüm negativé ; quod hoc minimée

Deo conveniret.

Cum ergo ibidem S. Doctor

nl

j

ait, non potuiffe Deum relinquere hominem

J

ii d.

l

fine remedio peccati; & fine Incarnatione Verbi

divini intellioit impotentiam confequentem ; &

i, m

bonia m

que preefumit liberum decretum redimendi ho-

minem per condignam f(atisfactionern.

Agit

vopterfom

item contra Gentiles , qui Incarnationem factam

«xium ün

fuiffe negabant ex eo, quod Deum dedeceat;

tUt r

quibus ille refpondet , majorem indecentie fpe-

xadi C

ciem pre fe ferre;fi Deus lapfum hominem fine

14l

remediointerire permitteret, quàm quod affum-

t

ptà humanitate miferis opitularetur.

Quem

vl

ad modum etiam Clemens Alexandr. & Augu-

(s

ftinus ajunt, videri quamdamiinvidentiam , fum-

Wil

meeque bonitati adverfari, fi Deus non benefa-

D f

ceret , aut a benefactis ceflaret; puta more hu-

Ti

1nano loquendo ; non autem , quod revera ita

I

Ti

;

effet. — Denigue ex authoritate B. Cyrilli nuper

j

m

adducta nihil omnino pro Adverlariorum opi-

ln

i

nione poteft extundi: cum dilectio & produ-

VR

b

xw

€tio Filii fir illi fümmé neceffaria , atque optima

A

UT t

tum ratione modi productionis, tum ratione-

)['dl(ïo, Q

termini producti: econtra amor efficax quo er-

* 1 ]s

ga

| u t

"

.

Vzg&21 DiviXtr

127

Wt g quamcumque rem creatam fertur ; Deo pror-

JH Btrieny

fus liber fit; adeoque illas efficiendo femper

lus ] dens

faciat id quod eft optimum , convenientia fo-

QUE ; g

lüm extrinfecà , quie petirur a divina volunta-

mf"PPäCiilm

te , regulà ornis pietatis , cui fatisfieri optimum

10 t/]).

eft, imó melius, quàm ei ; re meliore pofità;

t fimm,

non fatisfieri.

^ UE priyi.

Iuf 3. Tefte Dionyfio, de divinis nomini-

0C minime

bus, eap 4. Deusadducit optima, quia eftopti-

1. Dodoy :

rnus : neceffarió autem eft optimus; ergo opti-

: lominem

ma neceffarió perficit. m« Éxplico autboritatem

tione Verbt

. D. difi. .4ut. Deus adducit optima tum fub-

qientem

jedtiv$, ; nempe conformia divinee fapientize &

mevdilo. |

bonitati; tum ratione finis, faciendo omnia

x g

propter fuam gloriam ; tum ratione modi ope-

onem fdn

randi cum fümma fapientia & bonitate C. addu-

m dedecer;

cit optima terminative Subdifl. modo , qui ipfi

Acenfie fpe-

optimus eft C. modo, qui ipfüm dedecet IN.

minem line

Objic. 1. Si Deus velit id quod judicat mi-

jodaffum- |

nüs bonum effe, nonconformatur voluntas in-

Quem |

telle&ui praeftautiffimo; ergo nec erit perfecté

|

& hu-

|

fancta. Be diff. /4mt. Voluntas intellectui non

jam, füm.

conformatur , fi intelle&tus dictaret, Deo extra

n benefa-

fe operaturo faciendum neceffarió effe majus

more hu-

bonum omiffo minore C. cum intelleétus pre-

revena 1tt

ftantiffimus dicter, Deo tamquam füpremo Do-

rili p

iino arbitrarium plané effe, inter bona melio-

orum (p*

ra & deteriora producere quod libuerit, N,

&pro

"E

Satis voluntati divinee eft; quod intrinfece &

Qe o

fecundàüm complacentiam fimplicern conforme-

ym 1

tur judicio, quo majus bonum repreefentatur.

arqoe

]

' dufi. 1. Homini vitiodatur; fi ex propofitis

bonis

28

128

Drz INCARNATIONE

bonis inzqualibus faciart quod minüs naturatmü

"

oO ca

füam decet. ergo idem delJeo tenendum. — 5«

:O.-T..Fl*

15 01

ÀN. Cof. Homo ex bonis actionibus redditur

« )

melior; & perficitur intrinfecé; ac Deus ipfe

;

j

i

um

hortatur, ut ftudearnus fànctiores ipfique fimilio-

n

l Cfiïäh

res evadere; augere ipfius gloriam, & noftra

g

I

merita: quae omnia ii Deumi non cadunt, qui

ri

Vr f

etiamfi nihil egerit boni extra fe; optimus ta-

men in fe eft:

$*

Jufl. 2; 1deo Deus effe&us extrà f& produ-

u

'*;.Dü[ïnliæ f

cit; ut fuas nobis perfectiones manifeftet; ergó

ut próvidentia ejus fit optimà,; relictis mediis

s d

Tinüs idoneis;, optimia eligit: aliàs Patres per-

um r

fb Dron

peram argumentati fuiffent; Chriftum venifle

humilem,; pauperem ; contemptum , quia magis

deum as

i

ita expedire Deo vifüm fuerat. x. dif. Conjeq:

AQOTCIT LOU

Pofthabitis mediis minüs idoneis ; optima eligit;

tndfdu p

fi magis velit nobis per ejusmodi media perfe-

ml d

étiones fuas manifeftare C. fi fuas perfectiones

nj

minüs nobis notas velit effe, aut aliis uti me-

A

diis libuerit ad easdem alio modo manifeftan-

ia

h .Ci;f:l

das N. — Quapropter bene Patres argumenta-

Jl

bantur, quia credebant ; Deuni hoc modo no-

As

bis voluiffe per Chriftum manifeftare fuam bo-

nitatem & íapientiam: nequaquam autem pu-

IN

À

tabant, aliis ipfum uti non potuiffe.

lls

Objic. 2. Bonitas divina, ex fe diffufiva &

Y

communicativa, habet infinitam inclinationem

ü

fefe communicandi etiam extrinfecüs ; inclina-

Mm(] f

il

tioni autem infinite Deus refiftere nequit; ergo

TPDOReY

faltem morali neceffitate fertur ad fefe per 1n-

A0f

carnationem humanse naturaz communicandurh.

WA J

k

.

Vzgns: DiviNk

129

li natini . difl. Maj. Divina boniras habet inclinationem

adm, ,

fe communicandi, eo modo quo eft perfectio

c

aY

s Nddimf;

fe creaturis communic

e C. eo modo , qui

C Uets ii

Deum dedecet N. Inclinatio eft propenfio po-

Ique iij - -

rentiee in füuum bonüm & perfectionem : nullà

, & noll;

autem res creata Deo bona eft ; aur ejus perfe-

CIQUnt, qu';

étio. Igitur inclinatio Dei ad fe comtnunican-

Optimus 1

dum creaturis nec eft naruralis; nec elicita; orta

ex amore, quo antecedehre neceffirate morali

i fe prodi.

Deus ad benefaciendum perurgetur: eum et-

ff eri

iam potentie finitge imperfectio effet ; füpera-

ls niedis

ri, ac neceffirate morali a bono finito trahi ad

Düreser

quidquam praftandum.

Cum ergo Dionyfius

hum venff

fcribit : Divimus amor coinpulit Deum ad agendum j

Iyqu m

& cum Deus Luce 11. v. 13. & Ifài 49. v. 15:

y dj C

amorem füum & propenfionem ad benefacien-

optim elpt

dum affectui parentum prefert ; modis hifce

mediapare

loquendi; & comparationibus neceflitas confe:

perfedtione

quens dumtaxat innuitur atque infignis Dei per-

lii uti me/

fectio declaratur; quod, cum Deo arbitrarium

manifeftan.

|

fuerit ; creatur& cujuscumque productionem

argumenfa-

|

aut perfe&tionem citra ullam indecentiam omit-

-modo no-

tere, nihilominus liberrime decreverit nos pro-

re füm Do

ducere; nobisque modis melioribus confulere;

dutem pi

Colliges /. Ne probabilem quidem opinio-

nem effe , quae Raymundo Lullio tribuitur ; quo

:. afv d

neceífitate phyfica Deus fuerit adítrictus ad In-

xclimanongt

carnationem , eX hypothefi mundi conditi.

s; t

Nemo enim negabit; Incarnationem effe divi-

nequo

na potentia opus omnino fupernaturale , 1mes

gl

ram gratiam Dei miferentis. QCum autem effe-

éus füpernaturalis potentiam activám , atque

m Um !

eXi-

*

D& INCARNATIONE

.

130

A

exigentiam cujuscumque fübftantia createe ex-

J ] [

cedat ; evidenter confequitur, mundo condito

If

beneficium iftud nequzilq'uam' fuifle debitum.

/i

] lo

IL Meritó etiam difplicere ; quod curüi

|

Tl

Efparza nonnulli putant , ex quo Deus homi-

g

nes ad ftatum füpernaturalem extulit; nori po-

tuiffe eurn grátiam illis conferre; nifi ex Chrifli

[

1

meritis : eo quod ordo grati& neceflitate abfo-

luta & metaphyfica connectatur eum Chrifto ut

Qu

li

capite intrinfeco , merente , arque ibfluente 1

merbra corporis myftici donà gratiee intrinfe:

ca ; nie ordo pratis fit acephalus , lioceft; fine

L M

li

MU

I'TX

ecapite ; fine connatürali radice, principio füb-

i honimm

i iqu.

jectivo meritorio ; ac finali donoruni fuperna-

turalluum. Nami cum ordo ifle gratiarumi ; &

w d

Ml

J

coordinatio ifta füpernaturalis Angelorum &

ie fer,

hominüm efficiant corpus myfticum durmtraxat

zi

fimr

& morale, füfficiet ipfis caput myfticum àc mo-

[j

rale folus Deus tàmquam füpremus Dominus

U

& gubertator creaturt rationalis quoad utrum-

mLOU

que ordineni tam nature j quam gratiz. Nulla

l

JI?

ergo neceffitas Chiriftum ut caput iritrinfecum

M

ac meritorium pratiarunt exigebat ; fed fola Dei

1

voluntas hunc , quemi tnodo habernus pratia-

0

Wi

i

rüm ordinem liberrimné difgeffit ; atque Chri-

i

1

ftum tamiquám capüt particulare preeeffe decre-

fei

(f

VIt

uze eft ipfiffima B. 'Thomas doctrina ;

b

probabilius negantis , Chriftum fuiffe ventu-

[

107

rum , fi Adam non peccaffet.

tl

L

;ï"dfffnnæ,

rf

ART « :

VERRI DiviNi.

iji

* C'dle o

ARTICULUS:- E

( condi

zIn Intavnatio Ferbi divini nece[feria fuevit x bys

Olfüm,

potbefi farisfa&iionis coudigne ab Lomine

prafiaude ?

QUOd cur

4 Ofaj. Incarn

ationém divini verbi non n&-

Jets honj.

ceffariam fuiffe ob Adami lapfum , confen-

[; I]On (:

!

tiunt "Fheologi cumi Patribus ; articulo proxi-

Te Chrif

!

]

me precedenu láudatis: (ecundum quorum do-

ltate àbío:

&rinari poterat Deus in genus humanum anim-

Chrito i

advertere , quemadmodum rebellibüs Anzelis

.

tünénte n

non pepercit ; nifl fecundum mifericordiam fuam

t inmnfe.

Jalvos uo$ faceré voluiffet ; 'T'ir. 3. v. $. . Pote-

celt, fs

rat itém pratis nobis dare veniaim peccatorum ;

iipio i

aut hominum quemdam vel Angelorüm fübfti-

1 füperne

tuere ; à quo farisfa&tioneni imperféttam : ad-

itironi; d

initterer:

Reftat ergo folum, ut videamus;an

relorum à

neceffe fuerit , hurnanám nàturam à Verbo af

» düriziil,

fümi ; ut ab homine condigna fatisfactio divi-

u &Cmo- |

n& majeftat pro peccatis exhibearur. | Ubi po-

Doninus

tiffimum agitur de Sazzsfa&ioge perfonali & pro-

l ütrüm- ;

pria; quz eft comipenfatio injurize alteri perfo-

ie. Nuli À

ngilate. |— Zmyumria péroialis ettactio alterius ho-

Tinfecum

norém ledens: — Compej[atio ett equalitatis de-

dfolia

bitze pofitio inter períonani offendentetn & of-

li gratia

fenfam ; quaé quidem «equalitás confiftitin cer-

jie Chr

ta offendentis depreifione , & honoratione of-

f decre

fenfi. Quodíi compenfatio talis offenfàm ex-

dodrini;

equet aüt excedat ;. fatisfactio dicitur cozdigga ;

fi vero non fola fecundum íe ; fed ob admix-

il vente !

tam liberalitatem alieriam ; aut ratione cujus-

dam decentie , expungat ac rollaroffenfam ; ap-

pellatur fatisfactio congrua tantum.

IN

2

4 Me-

Dz ÍNCARNATIONE

.

!

132

l

LI. Meritui eít opus aptum ad obtinendum

g (l

II

pramiutn vel remitfionem. Siaptitudo aut valor

[

operistalis aequet ; vel excedat preemium aut of-

n

7

j

fen(am, eft merizum condignum ; fecus , erit dumta-

xat nevitum congvuum. Hoctamen merituminter

(

jl

!

& larisfa&tionem intereft, quod data condigna fa-

hn

Ti d

tisfactione tollatur obligatio , quin confeníus aut

accepratio creditoris vel offenfi requiratur ; eo

l

ff

/l

W

quod fatisfactio talis jus ftrié£tum fundet : cum

Al

econtra effectus meriti, etiam condigni pendeat

m

L

]

N

à pacto vel confenfu ejus , a quo exfpectatur

N :

remiffio vel praemium. ^ Vis enim tneriti fun-

x m

datur folum in jure amicabili congruentise; quia

nl

decet bene meritum pramio donare, nec fine

a. D

Itafinon con-

paéto previo jus firiéctum parit.

Álio el'em

duéctus, vel rogatus in agro alieno labores , nulla

alompesPer

tibi merces aut preemium jure ftricto debetur.

p

JDico. Ex hypothefi digne fatisfactionis ab

* 4 0O (0

homine pro peccato preeftande , Incarnatio ne-

ceffaria fuit. S. 'Th.

; I.8. 2.

Pvob.£. S. Atha-

I

4l

qu

:

nafius , in Paífionem Salvart.

Chriflus , at 1mi«

fl

Afl

lil

Jevatus uoftvam imbecillitatem , eam ipfrm induit ...

nj

VIIS

con[picatusque , quam mon folvendo ejfemus ad lu-

TT

eudam penam , illam ip[am penam 1n fe traustu-

ii

hi. egc.

Bafilius, homil.inpf48. JVequeemim,

t

inquit frarrem n vedemptionem quevit , [ed umun

aliquem qui noflram exfuperet natuvaim.

INon item

&0 u

t[I j

d

bominem nudumn , fed. bominem Deum Sfefum. Chri-

TUj Y

fium ,. qui folus pro. mobis omnibus Deo . propitia-

feafto ;

zionem dave potefl.. .. — Redimere feipfum mullus

idoneus , mifi veniat i$, qui comvevtat captivita-

i

W [n

fid u

5

zen gopuli ; Q0n prerio quidem , uec dosis ; .

) coaä')on.;

ülfgü-l*

4

L d

-

[.J

]

D

Vzgn81I Diviwuti.

133

Obtifendos

Janguine. — Cyrillus Alex. ad Valerianum Epitc.

Logt j

lm qur Ü

Quo patfo , inquit, umus pro ompibus mortuus eff,

) evïi[dum[g,

qui juffum pro ommibus pretium exfolveret , fi 1l

paffro puri cujuspiam bominis fuiffe putatur * Leo

"EUR inte

M. Serm. r2. de Paffione Domini :

Wia evgo ,

COndipnaf,

inquit, primi bomiris univer[a poffevitas utro famul

Ifehfs

vulnere Jauciata corruevat , nec ulla [anctorum me-

ülfatur » er

vita conditionem poterant illate movtis evincere ,

Ddet : cum

venit e celo medicus fingularis.

Jni pendes

Prob. II. Nec pura perfona divina, nedum

erfpedur

perfona creata fatisfacere pro peccató condigne

terti fon.

oteft. . Ergo ad exhibendam condignam pro

Qentit; qui

te, nec f

peccato fatisfactionem opus eft füppofito The-

andrico.

Probatur £. pars antecedentis. — Satis-

tefimoncoy.

fa&io eft compenfatio injurize alteri ilate. .At-

iDores, nl

qui omnes Períonze divinze peccato offenduntur.

lodebetur. .

Krgo fi pura períona divina fatisfacere cona-

fictionis 4

Wratio ne»

retur, non compenfaret alienam injuriam ;

erpo eo ipfo non fàtisfaceret.

] SAtha-

— Deinde aequatio juris perfonze offenfze & of-

1j lt f

fendentis coníiftit in deprecatione ; aliisque of-

mitdift .. |

ficiis fübmiflionis à perfona fatisfaciente exhi-

mur at -

bendis. Uti autem períona divina ejusmodi

f tratitte |

i

actiones fibi ipfa preeftare nequit: itaeidemnon

tjtenim,

convenit exhibere aliis.

,f

Probatuv. III. pavs antecedemtis. Ut fatisfa-

Nonitmn |

€&tio condigna fit, debet fàlrem zequare debi-

Sed nullius

ure creatu-

hm r

tum , vel offenfam.

s p

re actio tam digna evadere poteít, ut equet

»

pf m

enormem offenfám, per peccatum mortale Deo

; apr-

ilaram. Ergo períona creata fatisfacere pro

" ugi |

peccato condigne non poteft. —.Pro/. miz. In-

g

3

juria

|

.

34

Dg INCARNATIONE

[jooni

juria , quam peceaturn mortale Deo infert , ex

AS

jj

"

Q

fumma perfon:e offenfie dienirate creícit ad or-

p

dinem infinirum ; & actio , qua offen(à com-

(

pen/nda eft, ex vilitate fatisfacientis quafi in-

finite deficit.. Ergo numquam evadet aequalitas

f

n

ioter aCtionem creatura offenfam compenfatu-

ld

qæ

r&e , &inter injuriam Deo per peccarum illa-

um re

tam.

"utecedens . conflat. indutlione.

Quanto

enim major. eít perfona offenfa , & offendens

"a

MM

períona.vilior.; tanto atrocior cenferur injuria,

Pix

& fatisfactio redditur difficilior: ut fihomo ru-

Mu WU

vm m

i

m

fticus Regem percufferit; non expiabitur fla-

vt |

'gitium,' fi ille fe viciffim Regi percutiendum ob-

q

AMAN

tulerit, ut fufe exequitur Philofophus 5. Eth.c.5.

f ov

tbf a

Oljic.1. Finitum a finito fiepe repetito ad-

eequari poteft, — Sed peccari lethalis ralitia fini-

tem ultim f

ta eft; ergo peractiones bonas fiepe ireratas po-

tU r co

tl

teftadequaté compenfari, 3« difl. maj. Siam-

bo fint ejusdem rationis fpecifice C. ti fuerint

n*eml)cg

diverfze rationis IN.

Infinita peccata venia.

lia non adequant maliriam criminis lethalis :

Ti f

infiniti equi non attingunt unius hominis pre-

enumpw

l

ftantiam. Eodem modo actiones bonz homi-

Q,

num, utut multiplicentur, non compenfabunt

0

eequaliter injuriam mortali peccato illatam Deo:

AU

&

nam ex vilitate crearuree fàtisfacientisillarum va-

lor infinities decrefcit; cum ex oppofito capite

)

majeíftatisD

T

:

ei, enormitas injuriæ ad ordinem in-

finitum evadat.

M

lufl. Minus peccat , qui Regi ; quam qui pau-

15 fs

peri decem aureos furatur.

Ergo ex dignitae

«

£

W

perfona lefz non crefcit injuria. X djff. ant.

«f t

Á

r

:

uta

VzrnBI DriviNr.

155

! iqu D

Quia committit injuriam folumi realem ; minus

Ti d.

noxiam Regi , quam foret noxia pauperi C. fi fo-

Tf con.

ret injuria períonalis in Regem commiffa, mi-

lis quáfi.

nus peccaret, quam fi pauperem perfonali inju-

* aquilty

ria afficeret N.

Caeterum transgreflio legum

Ompenfan.

humanarum non evadit deterior ex dignitate

ceatüm jl

legislatorum, quia humanz leges tantum fpe-

- Quant

&ant bonum reipublice : cum econtra leges di-

C Offenden

ving agnitionem, amorem & cultum Dei po-

Turipjurà,

tiffimum intendant.

LOm ru-

Objic. 2. Peccator per contritionem &amo-

oibitur h.

rem tantumdem Deo reddit, quantum abftulit:

Rendmob.

ergo perfecte fatisfacit. — Prob.ant. Peccatoab-

ss ho

ftulir Deo bonum extrinfecum honoris, aver-

detiod

rendo fe ab eo; & affe&tive fübduxit Deo ratio-

Smylria f

nem ultimi finis, convertendo fe ad creaturas;

uf

atqui per contritionem & amorem utrumque

nj Sign.

hoc redditDeo. Ergo. m.difi..4ntec. Peccator

; li füerit

tantumdem Deo reddit, compeníando contri-

ca Venn

tione & amore folum injuriam realem C. com-

s fethali

penfando ita etiam injuriam perfonalem NN. fic

minis pre

diflinguo. aflümptionem probationis & Nego

n homi

conf. Rufticus , qui Regis capiti coronam ite-

-

penfübun

I

rum imponit , quam per ludibrium ante detur-

baverar, reftituir pro debito ex injuria reali

atam Doo:

contracto ; períonalem vero injuriam vix ca-

iarum"

]

ofito ci

V

pitis proprii füpplicio expiabit. Quare etiam

" /

Ife

contritio divino amore perfecta etfi in hoc re-

yrdinem

rum ordine hominem Deo perfecte reconci-

um qu

jilg |

liet, nihilominus congrue tantum pro injuria

erfoneli fatisfacit ; idque non tam fuo; quam

d

ifti.

d

prerio fatisfactionum Chr

4

Jf

Qui

Yi

.

136

Dz INCARNATIONE

ii

Iuft. 1. Amor Dei actio eft aeque bona ; ac

(Poliu'c

malum eft peccatum mortale ; ergo ille fufficit

n

(

&d perfectam pro peccato fatisfactionem. — E.

n

mf

difl. A4ntec.. Amor Dei efta&tio veque bonain ge-

um

gcre fatisfactionis IN. ia genere exclufionis C.

pl

Equidem Amor Dei &que excludit peccatum

(

mortale, ac ipfe à peccato morrali excluditur:

econtra in genere fatisfaétionis in homine pec-

ï(

;q

j Eü

catore , qui non eft. vivum Chrifti membrum ,

fed.Deo adhuc invifus , infinities deficit.

| i

lufl. 2. Deus contritionem & perfectum füt

ieppet

a nf

amorem tantum amat , quantüm odit peccatum :

muneratur enim amorera füpra condignum ; &

N a&ïm |

Qs n

eccata infra condignum punit.

Eroo actusillt

nm od

oni fufficient ad condignam . fatisfactionem.

E. IV. /dut. Si contritio & amor Dei perfectus,

wdins pf

isfrin m

utpote actus a peccatore eliciti, non fint apti

ülhs r

ad condigne merendum praemium ; quotnodo

erfecte fatisfacere. poterunt pro peccatis: cum

Il

|

(

JIPNIT

ad fatisfaciendum pro' injuria plus requiratur ;,

quam ad meritum condignum ? Igitur Deus

DI

ex mera munificentia.& mifericordia majus me-

n

lr

E:

rito premium confert. Ad quod ipfa praemii

ol

ratio conducere aliquid videtur : nam boniras

4

[n

finis excedere preflantiam mediorum debet ;

Y

econtra cum peena medium fit ad culpze malum.

r

vitandum, mitiorem illam effe convenit, quam

lo

mala merita exigant.

Jufl. 4. Contritio ordinis eft divini, füper-

ff k

paturalis, delet peccatum. mortale, deificat ho-

p [ä[lSh

minem &c.; ergo ea condigne pro peccato fa-

tisfieri poreft. — x AV. Corf. Contritio peccatum

non

z

D

.

VzgRBI DivINI.

1357

C bone, u

non formaliter delet, nequeefficienter, fed tan-

ll f

tüm ut difpofiio ultima; elicitur ab homine

'

peccatore, in quem Deus fola benevolentie di-

Onàt] o.

lectione fertur , nondum veró amore amicitize :

lionis (.

amat enim eum , ut fe ad juítitiam difponar, &

: peccatum

gratus fiat; poftea vero, quam infu(am accepit

excluditur:

ratiam fanétificantem , amore amicitiee ipfum

)mine p

profequitur, quia juftus, Dei amicus, gratus

Tembrum,

& acceptus eft.

fiit

ODj.. 3. Saltem homo juftus fatisfacere con-

fedum (ri

digne pro peccatoalieno poteft , tamquam mem-

Betcitum:

brum Chrifti & amicus Dei.

EK. V. Affevtum.

ipuum,

Manet adhuc homo purus, infinities períonà

Do us

offensà inferior; ergo quodcunque opus bo-

if Q00061

num Deo offerat, erit illud infinities inferioris

d perd,

erdinis in füo genere, quam injuria peccati mor-

talis fit in ratione offenfz.

Ad bhec licet talis

0 fnt i

guomod

homo juítus membrum fit Chrifti; non conti-

oitig: Cüm

nuo caput aliorum hominum erit.

JDenique

quiratur ,

ut transmittamus affertum , nihil contra thefin

ur Deus

noftram inde conficietur: nam fi talis homo ut

Dijus me-

membrum Chrifti duntaxat. fatisfacere poteft ,

à premii

ergo ex hyporhefi condignee fatisfactio nisab ho-

n bonitas

mine preeftandee neceffaria Verbi eterni eft In-

) debet;

carnatio.

I

xe malum

Jufl. x. Miles Regem e vitee difcrimine eri-

a, quun

|

piendo fatisfacere ftricte proinjuria perfonali in

[

Regem commiffa poteft. — Ergo ad fatisfactio-

ni, f* |

nem períonalem non requiritur eequalitas per-

kj ?

Íonsze fatisfacientis. — &. /V. Cogf. Reges & Prin-

pcat0 d

cipes folo officio & dignitate politica homini-

ee fünt accidentià mora-

)peccamm. j

bus aliis antecellunt, qu

n

|

?

Ej

lia ;

Dr INCARNATIONE

.

|

158

Yi yrc !

lia quo"id naturam vero humanam & ejus tni-

ieuas jominious ceteris pares fünt :

Iifnio con-

]i

tingit nonnumquam , ut viribus, fapientia, vir-

i€

tute multis cedant ; & ope aliena egeant , de-

rurque occafio fubditis, actione Pcrcuua, fido-

Qextt

que obf'cqwo culpam injuria perfonali admif-

[

p |

fam omnino ex puno'endl

(þ'e omnia locum

in Deo non habe

DOTfIY

Ui -

ïuüus alteri condigne poteft me-

Jlv d

ii

ii

(Á

teri gratiam & remiffionem peccan mortalis ;

"

ergo etiam pro alieno peccato condigne fàtisfa-

Q

cere.

U

f

&K. ZYauf. dnt. quod in hoc rcrum ordi-

ne falfum eft; & probari nequit, an in alio fie-

Wl

M.

ii

T

ri queat.

N Conf. Condignum etiam meritum

fdnt W)þ"

fe honora

pendet ab acceptatione & pqälo fatisfactig gu«

tem eondigna , citra acceptationem & pa&um

fatne (eho

ex fefe vim omauem habet.

TmdtOnen

Jüfl. 3. Saltem Chriftus poffet alii talem fa-

j

'JCA

tisfaciendi poteftatem communicare.

E. JV.

&l

il

Affért:. Si homo talis füo tantum nomine fatis-

10

faceret ; maneret perfona v ilis, qua non fit

I

(l

idonea ad aequalem injuriz compenfationem

r

præfhmdam fi autem Chrifti nomine fatisface-

Nne

ret, ergo ad fatisfactionem eequalem pro pec-

;E

cato exhibendam abfolute opus erit Incarnatio-

I

nc.

Quamquain non apparet, quomodo aliena

perfona Chrifto queat ad tantum opus fübftitui.

Urges. 81 peccator fecerit quantum potuit;

fürdis

fatisfecit.

N. Affert.. Si dicis: Ad nihil am-

I

plius tencblrur

. difl. Ad nihil tenebitur pa-

LT. &y

tiendum N. faciendum T. Manebit enim fem-

1 com !

per reatus, quo obligatur ad faciendum aut pa-

tien-

* M g

5

L]

D

Vegn21 DiviNwr.

159

&

tiendum finite in infinitum.

Sicut qui ingen-

* Mfno ,

tem fummam debet, quam unà folvere non

Jentia, v

dcant , d

poteft, faltem adftringetur perpetuo ad Pcnüq—,

nes, carceres, Operas.

üa, frdn

Colliges J '"Tametfi peccatum mortale non

Xtgli admi

effet in genere moris abfolute ac fimpliciter

Dnia [octn

infintum prout offen(à Dei eft, nec a per-

fonz offenfe dignitate . fimpliciter infinita ,

potel m

offenfie enormitas arithmetice menfuraretur;

| mortalie

non poffe tamen hominem purum, ut ut ju-

one fitisi.

íftum, pro. mortali peccato proprio, velalieno,

ATU Otdt-

v

condi

ne fatisfacere ; ob diverfitatem ordinis,

nin dio f

inter divinam offenfam, & fatisfaCtionem crea-

j

m meritur

tam; propter.quem ifthec nunquam in ratio-

ts

^

;f'

4

ne. honorationis tanti poteftzeftimari, quanti in

m paus

ratione dehonorationis offenfà divina fsecundum

eftimationem moralem habetur.

Peccatum

ii tlem f

enim mortale ratione offenfze divinee eft ordinis

r n J

füpremi, ac fimpliciterinfiniti, quia fecundum

mine fatis-

fe fpe&atum infinitas malorum fpecies poffibi-

v non ft

les infra fe pofitas excedit , & ab alio. malo ex-

nfationem

cedi nequit; unde fürfüm deorfüm infinita eft.

e farisfacé-

Econtra bona actio creature qualiscumque ,

1 prO pec

etiam amoris Dei , dicit folum ordinem ad Deum

—

Qeatnato- ,

tamquam ad terminum extrinfecum; quod ad

odo alien

fatisfactionem condignam pro mortali peccato

y: fübft

D

nequaquam füfficit: alias a£tus amoris Dei na-

um patus

REEETC II EuE A as

turalis condigna (àtisfactio effe poffet.

d nb

l

II S.Thomas q.97. a. 3. ad 3. &1.2.9. 72

enelitr p

a.5. Scorus, Durandus, Gabriel, Suarez alii-

— —

r enm A& |

.que complures probabilius docent ; hominem

n dtpe

juftum fatisfacere de condigno pro veniali pec-

du

cato ?

N

D

Y46

Dr ÍNCARNATIONE.

'lllha

cato , adeoque ex juftitia, & non mere gratuito

In hoc enim S. D.

Ptf i

^f

ejus remiílionem coníequi.

(11

ait, a mortali veniale differre, quod reparabile

fit per virtutem intrinfecam, puta, gratie; quam

non tollit; & que eft principium intrinfecum

Remiflio autem gra-

farisfactionis condignee.

tuia eft priacipium tantum extrinfecum , ex

quo peccatum veniale defineret.

JDeinde opus

contritionis & amoris Dei videtur ex natura fua

maxime proportionatum ad hujusmodi fatisfa-

&tionem & remiflionem : quia nobiliore modo

m

attingit Deum, & ad eum nos convertit : pec-

u

catum enim veniale non eít proprie. contra

Deum ut ultimum finem , fed preter Deum:

neque avertit ab illo . fed retardat.

Deuique

non eft proprie offenfa &injuria, fed valde ana-

)F TU

E

logice: unde.unum & folum mortale majorem

rationeminjurie habet, quaminnumera venia-

Ilj

lia (imul fümpta.

Igitur cum perfona operans

jufta fit & amica Dei, divina etiam adfit pro-

t

miffio, 1.]o. 1.v.9. Si confiteamur peccata mo-

firas fidelis eff &g juflus ,. ut vemattat nobis Ggc,

ut de peccatis venialibus hic fermonem efíe no-

li

tat Auguíl. tra&t. r. poterit ex condigna fatisfa-

€tione culpe venialis remi(lionem obtinere.

A

ARTIPIOCULIUS- IL

QR

An. Cheifli [atisfa&hio condigna fuevit ?

m

Ora J. Ex hactenus dictis conftat, Incar-

Ll

Nüfürum

nationem fimpliciter neceffariam fuifle ad

UA

-perfectam generis humani redemptionem prae-

m; ö" D] [

ftandam, Nunc examinandum venit; an per-

vf W/Lfy(g;j

foqa

LI

.

VzREI DrviNI.

14I

T Bratui

fona "Theandrica munus iftud fübire potuerit,

&m $D

& «quale pretium debito perfolvere; quod ad

Ireardi

perfectam rationem juftitie requiritur ? Quare

At quam

hoc articulo perpendemus valorem & dignita-

htrinfecun

rem operum C hrifli fecundum fe ; nec jam in-

dUtem r

quirimus , utrum ralis efficaciee fueriht, qua

ficum, «

Deus ex juftiria quafi obligetur ; an vero ad

hanc juftitiam paétum , vel divina promiffio re-

kitd: pl

Datüra (h

quirarur! Valor aurem operom Chrifti attendi-

d frigfa.

tur dumtaxat in genere moris , que eft digni«

Ote modo

tas & eftimabilitas illorum , prout vi quadam

pollent movendi Deum ad condonandum pec-

3r;ï[: -

t contrg

catum , vel ad dandum pramium. Unde actus

e Deum

ita dignus ac valens refpicit dignitatem operan-

L- Duig

tis , fatisfactorius remilfionem peccati, meri-

d valde

[

h

torius praemium.

Bonitas ejusdem, vel ten-

dentialegi confona petitur ab objecto ; inten-

lemyoren

tione, libertate & principiis ac circuimítantiis

Tera Venit- |

Vi Operan

id genus alis: valor autem ab operantis perfo-

ne dienitate.

Bonitas, juxta B. Thomam;

sdit pro- |

prefümitur ; & habet fe per modum fübjecti:

Wtt0ta 10

iloþz;l et !

Íed valor habet fe velut proprietas coníequens.

ieleno. |

I/. jJudaorum, recentium praeferrim , er-

na ftiste |

ror eft, Meffiam non efle redemptorem ani-

inere.

marum, fed corporum : neque auéctorem fpi-

ritualium bonorum ; fed temporalium : eum-

l

que folorum Judeorum gratia venturum. Ve-

[

"T

rum iíta manife(le repugnant iis, quce fupraex

a[) In*

;

Danielis c. 9. de Meffia prediécta effe retulimus;

j

venturum ipfum effe, u£ coufummetur prevarica-

m füled

Q

more

1io , €g frem accipiat peccatum , & deleatur iniqui-

j d ld ,

765; &g adducatur juftttia Jempiterna : lis item quae

legun-

|ont

5

-t

* Dg IÍNCARNATIÓNE

.

14

.qed

leguntur Ifaiee 53. Z'ulzevatus efl propter iniquitaz

W

zes nofhvas.

Po[uit Dominus in eo iniquitatem

«(

: 1. Tl

a

ompium noffrum. — Si pofuevit pro peccato aumimam

QUi

Hunc eümdem érrorem refelluüt loca

n1

fuam.

DK

facre pàging $ quz preedicant, Mefíliam pró

d

M

Gentium fíàlute etiam deflinatum fuiffé, quo-

rum aliqua retulimus capite praecedente: $. 5;

art. 5:

Ínter Chriftianos feculo quinto Pclagïanï P

quod peccatum Originale & pratie neceffita-

f fc::urhl Ye

tem negarent; contequenter Chrifti redemptio-

RE

hem & fatisfa&tionem pró nobis preftiram in-

fgl Q

ficiabantuür.

Ideo aütem Chriftum dumtaxat

t U

veniffe ja&tabant ; ut doctrina fua & exempló

hominibus recte vivendi modur oftenderet:

dm P

D

unde confequenter errore alio inférebaut, ipfurri

Jb

hominum illorum gratia; qui ipfuni praeceffe-

rant, non véniffe.

Heréticoruni iftorüm iríi-

[d ï'm,',

faniam preprimis confurat D. Auguftinuslib. 2;

TOr00 Q0

N

0000

de grátia Chrifti; & peccat. orig: c: 26. & alias

pluribus S. Scriprürz teftimoniis ; quorum ali-

Tl (

qua pro conclufioné mox recitabimus.

UE Pn[

Petrus Abzlardus ex familià S. Benedicti

Wi

ni

percelebris Doétor Academice Parifierfis , ac

B

Ml

deindeé Abbas Coenobii S. Gildafii Ruienfis dice-

)

hi

cefis Venetee in Arémorica ; fertur docuiffe;

M

ten

Jufantes in Adamo non periff , nec ia Chriflo [al-

if

n

M

m. ]

vari: diabolum riumquam 3u$ áliquod ia bomines

qu

babuiffe, neque Filiuia Dei caruem aftunpfiffe . ut

[rugy

Hos & alios adhuc errores

bominem liberavet.

r

S. Bernardus, epift. 188. & 190. confutavit: &

r

li

Innocentius II. refcripto ad éeumdem Bernar-

dum;

.

Vzn21 DiviNx.

145

T t

dumi, que eft inter Bernardinas epiftola 194.

UTR

Item GC. Sueffionenfe , A.C. 1120. & Seno-

/0 df

ünenfe A. ii40o. damnarunr.

Apologia edira

lt lo

imagiftrüm fuurm purgare ftuduit Berenparius

ilam pui

Pictaviénfis Epifcopus: &ipfe feexcufavit Abae-

lfre, Quo:

lardus edita fideiconfetfione , ubi ait ; fe para-

Cnte; 5 j

du femper àd [atisjattienem de smalis [uis covrigen-

dis ; five deleudis , m quo cevte pvópofzto fe usque ad

Ddarun

Cumautenieniuülo-

finem vite peifeeevaturüm.

neceffrg.

rumi infectationibus premiéretur ; Clüniácum

! wempn'o-'

ad Petrum Venerabilem Abbatem confueit;

Ytam in:

Qqui eumi peramanter excepit ; & eo rerii addu-

dumraxi

Xit; ut Abzlardus & 8: Bernardus ámbo con-

X tl

venerint; & diílidia pacifice compofüerint, ut

oftendere:

idem Petrus Venerabilis àd Innoc. IL. retulit;

batipfu

Denique poftquatm fingillatim Catholica dogma-

jpracele

fa erroribusa feaffertis velfibi obje&tis contraria

lonim i

ultzo effet amplexus & conftanter profeffus,

nislib.2;

