aliquid fieri: quid autem hoc fit. in prafenre

a(io u

capite inquiritur.

Ac termihütn quidem tota-

g Ün

km actionis hujus effe Chriftum ipfum, feü

iv

2

pet-

ei

276

Ds INCARNATIONE

J

:

perfonam compofitam ex natura divina & hu-

f u

imana, inde patet, quod hic fit zevmizus quiin

]

) yint HCU f

Incarnatione per fe intendirur, & in quo actio

glonait

incarnativa ultimo fiftit: Sicut zermimus qui ; fi-

fgits, 0 2

ve totalis actionis generativse humane eft to-

efiles t

tum compofitum ex corpore organico.& ani-

ln die !

a rationali refültans , quia illud eft, quod

vt

per fe intenditur a generante, & in quo actio

us t

tota conquiefcit ultimo.

j

Igitur inveítigandus

D

x

eít adhuc actionis unitivae ferminu$ quo, feu

i al

formalis, qui habeat rationem actus & perfe-

un, &d at

étivi; quo , vel propter quem conftiruitur

minus toralis.

/

quir v

ter

divno w

III. Gabriel in z. d. 30. q. 4. & in 3. d. r.

qubi

q. 1. & 2. putat, per actionem unitivam fieri

"

Di,"

in humanitate qualiratern quamdam fuperna-

Vojurrn

-

turalem, qua&

ratia unionis dicitur, qua na-

Prlr.T $

tura fua vim habet uniendi humanitatem Verbo.

b

Sindm,

Verum opinionem iftam dudum jam rejecerunt

t& d dii

SS. Albertus M. Bonaventura, Alexander; &

ht 07

S. 'Thomas q. 2. a. 10. tamquam omnino fal-

íam, improbabilem, & ad errorem Neftoria-

ht tj

Uige $]

num pertinenrem: ponit enimqualitarem iftam

Tiütürin

|

non tamquam pr&viam ad unionem, fed ut

mmm'

i

formale vinculum ipfíius unionis; ergo facit

unionem ipfam accidentalem , neque enim unio

IN in

BI

mapis accidentalis eft, quam qua formaliter

fit t wj

per aliquod accidens fit; quale eft habitus gra-

Mif j

tiz füpernaturalis — Atqui in fynodo etiam V.

collat. 8. can. 4. damnantur dicentes, unio-

Bul

Bd

nem hanc factam effe fecundum gratiam.

t fs

D imr, "

E

]

]

ï

[

VzrnBIi DrviNr.

i [

277

; '

Mi aj

- IV. Suarefio difp. 8. Se&t. 2. videtur, retio-

ne unitiva fieri modus quidam fuübftantialis ipfi-

f? Quo a&io |

I (j .

us humanitatis, realiter ab extemis unitis di-

füné&us, quo humanitas in Verbo intelligitur

g ef t

exfiftere.

Sententia ifthec etfi ex omni Theo-

Q d .

logorum claffe multos patronos numeret, ei

€lis quo]

- Quo ao

tamen acriter obnituntur Scorus, Durandus , Oc-

camus, Gonetus cum 'Thomiftis veteribus &

lipudis »

Scotiftis, ac pluribus aliis DD: qui contendunt,

!u f t

unionem nihil effe extremis unitis füperaddi-

& pef.

nlumr

tum, fed naturam humanam feipfa absque ulla

qualitate vel modo realiter diftincto ; Verbo

divino in unitatem perfoag conjungi: cum

LhydL'

,

tvam f !

quibus.

Dico.

Verbum & humanitas fibi mutuo

m lp

uniuritur immediate, citra modum diftinctum.

I QU 0b

Probr. T. S. 'Thomas in 3. d. 7. q. 2. a. 2. q. 1.

tem Verbo, j

Tejcernt

Sciendum, inquit, quod inunione buman« natu-

v& ad divinam uibil pote[l cadeve medium fovma-

ader, & i

inino . |

litev unionem cau[aus , cui pev prius bumana na-

1ura conjungatuy, quam divine pev[one. — Alias

Neflori- |

ubique S. D. tradit, quod nihil creatum repe-

em iftam [

riatur in hujusmodi unione, nifi relatio huma-

, fedut |

Unio,

nitatis ad Verbum.

Ita hic q. 2. a. 8.

o t |

inquit; £mportat velationem quamdam. | Et in 3.

mimumo L.

formalltt

d.5.q.7.a. 1. U»io efl quadam a&lio vel pa(fo,

ua ex multis efficitur unum, €g banc actiozem

ts gr

[2

[

quitur b«c velatio, que e[fl unio. . Unde S. D.

) etum Y

pro fündamento talis relationis nullibi admittit

; 00f

modum realiter diftinctum, fed íolam actio-

;rariam.

nem affüumptivam pramittit; qua humanitas

evchitur ; ut fit Verbi.

$3

lL Per

278

Dzs INCARNATIONE

1

qu |

II Perillud Verbum & humanitas forma.

1:9.0; 1

n

liter uniuntur, per quod fiunt unum in perfo-

i

Veri

na: atqui per folam Verbi fübfiftentiam fiunt

Pl)gm[;

j

unum in perfona, ergo non per modum crea-

j

y mud

1

tum. - Prob. mig. Verbum divinum communi-

y

?(m d

"U

n

|

catur humanitati per modum füb(iftentie : ar-

quoa m

M

muen t

l

qui fübfiftentia per feipíam communicatur na--

ture, & non per modum ullum realiter. di-*

Ü h

fünctum: Sicut per feipfàm eft fübfiftentia, &

yast V

p d

non per modum realiter füperadditum: ergo

cum Verbum per feipfüm íit terminus & per-

Vi Vebun

m v

fona humanitatis, per füam fubfiftentiam, .&'

non per modum realiter diftinctum illam termi-

] monye

jhanen

nat, "Corfrm. Nihil creatum poteft effe actua-

le exercitium, & actus fecundus virtutis termi-

Tnom 10

nativee Dei , ficut nec virtutis ejus productivaez

capac r

ergo ficut Deus res producit per fuam fübftan-

hfim, a

Qniaor h

tiam, Ííine actione diftin&ta: ita perfona divi.

na naturam humanam terminat per feipfam

ais n

immediare , & non mediante aliquo creato,

für: qum

Hinc S, Thomas q. 3. de Potentia. a. 3. uter-

Conpir,

roneam repudiat fententiam dicentium, crea-

lt a

tionem eíle medium quid inter creatorem &

fislindi

creaturam: fed ibid. & r, p. q. 45. a. 3. &it:

itrinfce

creatio active fiefiificat a&ionem divinam, que

frm uri

eft ejus effentia, cum relatione rationis ad crea-

TR

turam: paífive vero eft in creatura relatio rea-

-1

RU

lis preedicamentalis, feu habitudo creature ad

4 at

creatorem , cum quadam novitate feu inceptio-

ETRT

ne, confequens operationem Dei.

TART r

III. Modus unionis non communicat effe-

"f

&um füum formalem; qui eft unize, nifi füb-

j?&O;'

[.

Vznszi DIVINI.

279

t fotr. ; iecto, in quo recipitur: atqui repugnat, eum

mpety, .

fubjectari & recipi in Verbo divino: ergo re-

"m f

pugnat, Verbum divinum & humaniatem

OR Cf

uniri per modum realem & diftinctum.

M:Ma-

'Oftmun.

ï

x

jor propofftio eít. Adverfariorum, qui tradunt ;

Qlie : g.

quod modus' nequeat conferre effectum for-

ICItüt n

!

malem humanitati , nif1 in ea recipiatur.

ilier d

Obj. 1. Humanitas Chrifti eft indifferens;

entit &

ut uniatur Verbo vel non uniatur: ergo ad

1: t

unionem. debet determinari per aliud quid.

s pet-

]

&. 4. Verbum eft indifferens, ut uniatur hu-

m &

manitati; vel non uniatur; ergo debet deter-

m tetm-

minari per modum realiter diftinctum fibique

.

inherentem.

i dicunt 444. Non effe legiti-

tOR r

mam retorfionem, . eo quod Verbum non fit

vodudive

capax recipiendi modum talem füperadditum:

míübfn

.. Jnfevo, ergo Verbum etiam non eft capax ; ut

(s diri

uniatür humanitati , fi modus realiter fuper-

- fepm

additus indifpenfabiliter ad unionem requira-

) C'dt0,

[

tur: cum fieri non poffit, ur vinculum duo

j ütet-

connectat, quod alteri folum extremorum ad-

1, Cl«

haeret. B. 47. Difl. 4utec.. Hiumanitas Chri-

Ym &

fti eft indifferens, ita tamen ut. habeat omnia

.j at

intrinfece requifira ad actum primum proxti-

m, quæ

ir

mum unionis C. ut horum ei aliquid defit N.

sadctei-

Humanitas ex fe eft naturaapta produci &con-

Jario at

& fervari dependenter a Verbo ut formali suo fu-

ftentativo.

u d

Difling. etiam Cozu[. Ergo debet

determinari per alind, tamquam per formam

ia

realem intrinfece fibi faperadditam N. peraliud

tamquam connotarum extrinfecum neceffario

jude

j j

imum proximutm pro-

reqt/xiümm ad actum pr

S4

xime

ie&O)

280

Dz INcARNATIONE

ximeexpeditum C. Connotatumiftud eft decre.

Qu

tum divinum, producendi & confervandi hu-

: U

[S

i

i

i

n

gmanitatem dependenter a Verbo, ut füftenta-

tivo formali: ita enim producta humanitas fe.

vj

ipfà formaliter incumbit Verbo, ac eidem im-

k Jc4]

mediate ac füb(tantialiter unitur.

j n

MM

/n[l. 1. Indifferentia humanitati eft intrinfe-

fs

miti

ca: ergo deber per modum intrinfecum tolli.

vdnsi

z. difl. Conf. Debet tolli per intrinfecum mo-

extxt

dum diftinctum N. inditin&um realiter C. In-

fpetliNa

differentia illa- aliud nihil eft, quam potentia

ln

obedientialis paffiva, feu non repugnantia na-

CAb

turae humanee ad hoc, ut per Verbum divinum

d

fübfiftat & terminerur; quare, pofito divino

Advrints

decreto per ipfám Verbi divini actuationem,

(tre dl

fonditis

feu a&tualem terminationem. fàtis expletur, fi.

cut & quzelibet potentia per actum feu formam,

DUU(ZE

quam in fe recipit.

Quinetiam , juxta adver-

lm prtcur

farios, humanitas, quse non ex natura fua, fed

lfs

folüm ex potentia obedientiali ad modum illum

| fs (

indifferens eft , non indiget alia entitate füper-

Wrüsue

addita, ut determineturad modum illum reci-

Qisrealte

piendum, fed füfficit actio unitiva Dei, que

Lb

illum in humanitate producar,

pite d

Jufl. 2. Non poteft resindifferens ad alter-

Vtodbcrs

utrum contradiétoriorum tranfire, quin fiat

Qietym

in fübjeéto mutatio: atqui cum humanitas uni-

,0

Cf

tur Verbo, aut fi unita dimirteretur , fübjectum

Lorn

indifferens ad contradictorium aliud ab. alio

Kdo, i

tranfit: ergo neceflario debet recipere , vel

amittere modum unionis realiter diftinctum.

Pa

W. 1. Verbum tranfür a contradictorio noa

"

uniti

i!Vcrbo (

H

|

VERBI Drvm!.

51

Jde&dm

uniti ad contradictorium uniti, quin mutare-

TVanji f

lE

tur füfceptione previa modi illius realiter fibi

t fü&enra.

füperadditi.

Non ergo hoc Adverfariorum

lmgnj[as É

proloquium tanti effe videtur, ut eo victum

MIdem ,

Occamum dicant fententiam muraffe.

U

5

5

difl. Maj. Non poteftíine mutarione reali fübje-

dlinrif

&italis tranfitus fieri in rebus ab(olutis C.ín rebus

um toll

I-,

refpectivis & modalibus, fusdifl. nifi fiat mutatio

C mo.

entitativa accefTione aut ami(Iione modi realiter

ker C fn.

füperadditi IN. nifi faltem modum aliquem pecu-

! potontig -

liarem intrinfecum exfiftendi acquirat vel amittat

funti i.

C. Verbumuniri humanirtati, eft illam terminare

tdivivm

& reddere fübfiftentem: hocofficium fi ,. juxta

itx divim

Adveríarios, modus ille & medius nexus pre-

XOsfinen,

ftare.poflit; quanto magis id fubfiftentia & per-

yleur, d

fonalitas Verbi per feipfàm immediate poterit

MU forma,

exercere, quippe quze eft actus purus, necul-

x adyer.

lam patirur in fe indifferentiee potentialitatem ?

1Ían, d

Infl. 3. Poteft efíe Verbum, & eadem hu-

um um t*

manitas, & tramen non effe unita: erpo ad

tefüper-.

utriusque unionem requiritur aliud: ergo mo-

T

dus realiter diítinctus.

W. difl. 1. feg. requi-

&i; que ,

ritur ad unionem aliud ex parte recti N. ex

parte obliqui C.a'iud hoc eft humanitas ex di-

qider. 7

vino decrero fe ipfà formaliterVerbo incumbens,

nf

qui eft purus humanitatis modus fic fe habendi:

niti U

hoc ipfo enim; quod illa intelligitur exfiftere in

ibjdim [

Verbo ad modum, quo accidens exfiftit in fub-

TT

je&to, inrelligitur fübfiftere in Verbo , effe ve-

at v

reac proprie Verbo intrinfeca, effe organum

(indum,

quoddam & inftrumentum Verbi intrinfecum ,

j n

inferi Verbo , & ita cum divinitate in unam

u r

85

per-

£.

282

Dz INCARNATIONE

Y

períonam concurrere : eífe vere, proprie & .

" fgg[enmml

intrinfece naturam Verbi, quod proinde eft

a m

aliquod

complementum illius fubftantiale,

m nl

ipfamque fübftantialiter terminat.

quimid

Juff. 4. Humanitas unita Verbo alia eft, ac

g t

]

non unita: erpgo per modum realiter diftin-

gl

étum.

EK. diff. 4nt. Humanitas unita alia eft

emim m»myh

fecundum re&um, quam non unita N. alia eft

ww n

quoad obliquum , & modum exfiftendi, quo

;omwohuma

careret; fi non effet unita C. fi non effet unita,

puanrdun

exfifteret Seorfim citra fulcrum, & ut fui Juris;

qrur, qin)

Jam vero exfittir de

rlb um

pendenter a Verbol,- ut 'fu-.

Ílentativo formali.

quiqys:

Qj. a. Unio eft actio realis pofitiva, quee,

js; p

ficut & aliee actiones, requirit terminum rea«

fermins

lem pofitivum: atqui talis terminus tantum po-

t Verbr

teft efíe modus unionis intrinfece realiter füper-

fenusantem

additus. Ergo.

x A. Zf]unpt. . Modus purus,

ferminm

contingenter fic fe habendi eft terminus realis

quantum u

-

& pofitivus unitionis tamquam actionis realis &

fibjum|

potitive , etíi realiter fir indiftinctus ab huma-

Vi U

nitate fic fe habente

; & ita Verbo incum-

u hit,

bente,

&ATGa Qt

Infl. 1. Omnis a&io realis pofitiva produ-

hus termim

cit terminum aliquem, qui fit entitas realis ac

Ws

diftin&la : atqui unio hypoftatica eft actio rea-

férmini t

lis pofitiva: ergo ad ejus terminum non füffi-

po äïfca, ü

cit meratalis modificatiofübje&i. g. difl. Maj.

] nais d

Si fit actio creativa, aut alio modo vere produ-

Ti iaf

€liva C. fi fit actio unitiva tantum 'aut modifi-

cativa N. — Huic füfficit terminus ad quem ten-

M

BO Quj f

dar: irà; juxta admodum probabilem rmulro-

rum

MT

]

v

Vsnsi DiviNt.

283

! Pfoprie'&;

rum fententiam, vifio beara non producit fpe-

ciem expreffam, feu verbum mentis tamquam

; all[iaJe) r

terminum realiter diftin&tum , íed vitalis ran-

tum tendentia eft intelle&tus in objectum fum-

) ïdia eü) M

me bonum.

Pariter actioni unitivee - füfficit

lter df

certus exfiflendi modus, quem fubje&to íeu

nit? ia j

l

termino tribuit, qui tamen modus eft termi-

N daei

pus vere realis & poiitivus; ut contingit in

Idl quu

compofito humano, ubi pcr unionem corpus

Metuni,

& anima alium effendi & exfiftendi modum ac-

Itf orss

quirunt , quin producatur nexus realis medius;

o utfi.

realiter ab utroque extremo diftinctus.

Igitur,

quod previe nuper adnotavimus, actionis hu-

üt,ïva, qu

TIDURT fl

jus» prout jZffumptio, ac Deificatio dicitur;

terminus formalis eft Perfonalitas feu fübfiften-

! tanrumpo.

tia Verbi prout communicata humanitati: qua-

dierfipr.|

tenus antem dicixur Zgcarzatio vel Flumanatio;

Xlspünus

terminum formalem habet humanitatem in

us redls

quantum unitam Verbo , quod hic fe habet ut

sretls & !

fubjectum faltem denominationis : denique quia

ib homi- |

Uuio íeu Unitio eque íe ad extremum utrum-

) ]ncume |

que habet, ejus terminus formalis fünt ambo

extrema ut unita.

N

j

am in ejusmodi aétioni-

prodie f

bus terminus formalis dicitur, qui habet ratio-

redis at

nem actus, quo vel(pgo-pter quem conftituitur

o -

terminus totalis: atqui in conjunctione iftahy-

non füff

|

oftatica, ut eft A4//umptio & Deificatio, hu-

ii |

manitas eft fübjectumn, terminus & quafi for-

ma eft Períona divina: ut autetn eft /2cavaatzo

feptie

ymde |.

ac Humanatio, fübjectum eft Verbüm, termi-

Qem tl i

nus & quafi forma eft humanitas: ac demum

m ao« de

anitas

ut *.Um'o & Unj!z'o eft, Verbunlx & hum

vicif—

|

284

Dzs INCARNATIONE

4

z p

viciffim dicuntur unita. — Ergo ationi ifti pro

du i

varia ejus acceptione termini. diverfi affignandi

If

yim

funt: inter quos etiam recens ac vere produ-

N

étus exftat, fcilicer humanitas: eo quod actio-

M

X.

du 903535

ne realirer unica [ncarnationis, forraliter ta-

w df

men duplici; produéta quidem fuerit huma-

sl

nitas, fed dependenter a Verbo, ut füftenta-

wbunm

tivo formali.

Quamquam Perfonalitas & fub-

f

fiftentia Verbi ut communicata humanitati

reipfa potiffimus terminus formalis haberi

s p

ia C, n

debeat unionis hypoftatice , cum habeat ratio-

nem actus & perfectivi, humanitas vero ad

ii vermind

:

N

ilam íe habeat tamquam material

e aliquid

& perfeclibile.

fs m

Hinc S. Thom. q. 3. a. 1. &

- tV

2.ait; Affumptionis hujus principium effe na-

turam divinam, terminum vero Perfonam.

modum x

hi, f

In[i. 3. Potuiffet eadem natura produci,

nec tamen uüiri; ergo aliud eft productio, ali-

ud unio humanitatis.

B dif]. /Jntec.. Potuif-

Á

fet produci dependenter a Verbo ut terminan-

O )

te; nec tamen uniri N. Potuiffet produci ci-

Wt

tra decretum hujus dependentie, nec tamen

uniri C. Ergo aliud eft produ&tio dependenter

peride, a

lts ex C

a Verbo ut füftenrante, & aliud unitio huma-

nitatis N. aliud eft humanitatis productio inde-

(

veot,

] tüits

pendenter a Verbo ut (üftentante, & aliud eft

!

|

Vr p

unitio C. Sicut creatioanimz in corpore bene

Jrilis .

difpofito , cum decreto concurrendi actione

- t j

communi & indivifibili ad operationes homini

convenientes, eft ipfiffima unio phyfica: ita

Wüg, )

D g

, 137,

productio humanitatis dependenter a Verbo fub-

üentante eft ipfiffima unio hypoftatica; & fi-

"

!

PT

cut

4

J

VERBI DIV'INQ.

;

285

iioni if

l

cut non ita poteft creari.anima & nen uniri

!

:

. phyfice: ita neque produci ita poteft humani-

il aïEgn

n

VRT prod

-.'

tas, & non uniri.

QUod d.

Iu[l.3. Si humanitas prius tem

Bfä exi-

ererunio

I'rndliter

ílens, poftea a Verbo affümeretur;

derit Dum.

hyfica & fübftantialis, .nec tamen Verbum;

üt füften,.

nec humanitas fieret; ergo fierer modus reali-

[ &ib

ter ab extremis diítinctus,

R. difl. Antec. ..

Umaning

fieret tunc unio phyfica per actionem produ-

lls bir|

ctivam N. per aétionem unitivam & modifica-

tivam C.. Zgtec. £? IN. Con[. Fieret decretum

Doit T. ís

S WeQ ls

aliud terminative virtualiter; quo humanitas,

quz ante feorfim fübfiftebat, fui juris fuzeque

d diqil|

fpontis fuerat, nunc fübfifteret , exfiftererque

ql'S'a'I-& 4

tantum in Verbo, ei formaliter incumbendo per

um n

Jeronam,

modum accidentis ,. nec amplius fuas fibi res

haberet, fed tota Verbi effet.

rt prodi

ducli, d. |

ARTICULUS 1I.

i. Botu |

Quid fft Unmio bypo[latica?

fefrnimpn- .

Ota. Naturam humanam Verbo divino

rodixi c -

r

vere ab fübítantialiter copulatam fuiffe ,

perinde, ac anima corpori hominis fociatur;

endenter :

i hume-

fàtis ex Conciliorum definitione conftat.. Quid

vero fit, humanitatem Verbo vere ac fübftan-

"Ro inde-

d dl

tialiter conjungi, arque in Verbo fübfiftere,

clre explicari a nemine poteft: hoc enim S.

ore b

í

d edtone p

Cyrillus füp. c. 1. a. 1. appellat faétum effe per

arcanam illam, ineffabilemque copulationem ad

es homini

unitatem, — Hic ff vatio quevitur, ait Augufti-

hyüca: [

nus, ep. 137. alias 3. ad Volufianum ; gor erif

Varbolüb-

mivabile: $j exemplum po[cirur , uon eviz fengu-

j

a

ff 6s

|

286

D& INCARNATIONE

lave.

Denus, Deun aliquid poffe, quod not

WM fd/iü"l

ilittl

fateamur inve[fligave uon po[Je. — m tali

u$ vebuj !

£ota vatio fatii efl potentia facientis,

Exfi au«

PTO

^

] n a

tem 'S. Thomas opufculo

2

c. 6. hoc idem

Unionis hypoftatice myfterium humano intel-

lnantsam |

LL

j

lectui incomprehenfibile atque ineffabile effe

i

m ii

pronuntiet; fhihilominus l. 4. cont. Gent. c. 41.

[

It

& alibi fiepius illud utcumque declarare cona-

Va

UL ) M

It

tur, uti & Joannes Scotus, ac Durandus. Qui

If

quoniam infignes "'heologi hoc in argumento

jan d

convenire videntur; íatius fore credimus,; fi

ex Magiftrorum illorum fententia in abftrufiffi-

ts

ttio t

Ó

A

M

mo ifto myfterio philofophemur.

Dico. Unio hypoftatica eft tranfcendenta-

ex hod

für , y

lis relatio humanitatis, ut dependentis atque

formaliter füftentatee a perfonalitate Verbi,/ Ex«

formiis p

fhntils n

plicatuv bec affevtio. Y Eft relatio3 quod Sco-

tusin 3. d. £. q. r. ita probat:

uia unioó 7on

] perone Ve

tnfcenden

intelligitur ad fes. cum tton fet mibil , [altem dicit

velationem , noncommunem quidetn , mutuam;

fütyumut g

Tl W

& squiparantie: nam pevfoga affumens tullam

balet velationem vealem ad matuvam: cveatam,

jettit,

ErS. Thomas q. 3. a. 9. O. Unio efl velatio

] lat a

titis & d

quedam, que confidevatuy intey. divinam natue

vam €j bumanam [ecundum quod comveniunt. itt

intini d

$icut autem omnis velatio iuter

&tl fl

una pev[ona.

Deum $9 creaturam realitev quidem efl in cvea-

q U lfu.

£uva (per cujus anutatiogem talis velatio innafci-

JH ii

fuv) nom autem e[] vealiter i. Deo ,. fed fecutts

T ij

wm vatiogem fautum: quia mom ámnafcituv fe-

ET

cundum mutationem Dei: Sie b«c unio mon e

ï" W(]IIJ' /((tm

in Deo vealiter. (fcil. prout eft relatio realis) fed

[ecuti-

1 tlk;þe

N eani rv

287

!

(eeumdum vationem tantum: - in bumana autem

lil y

Ailj

.

nl

natura vealiter e[l : ex boc quod cveatura eff vea-

i Etü aIJi'

litev unita Deo abque ejus muratione,

OC lt

IL Unio ifta eft velatio tranfcendentalis :

fndrio .

huümanitas enim in ea fe habet ad Verbum, non

tbl dl

ut ad purum terminum , fed ut ad formale fü-

h, 64

um füfítentativum. —Quodfi etiam concipere-

I'fe Qu

]

tur relatio quaedam categorica humanitatis ad

idi,

ll

Verbum , haberet illa pro fundamento unio-

TOUrTen(O

üem: unitum enim üon habet relationem cate-

Vis, f

poricam ad alterum extremurm, nifi quia cum

iif

eo unitur; ergo talis relatio categorica non eft

unio hypoflatica; fed hanc unionem prefumit;

f

ex hac refültat; & in eadem fundatur.

Igi-

tur unio; prout eft áctionis unitivae terminus

tnts u

Vetb Bs

formalis proximus &immediatus, qui eft füb-

ftantialis nexus, quo humanitas eft & manet

quio.

i o t -

perfone Verbi juncta, pertinet ad relationes

i d

tranfcendenrales & effentiales ; refpicientes ter-

minum ut caufàrm vel effectum.

Intüam,

yt tuum

IIL lIdeo dicitur velutio butmanitatis u? de-

Qrdtt

peudentis, atque. fovmalitev fuflentate a. pevfo-

7770

zalitate Vevbi,

. Relationem iftam fübordina-

4f (f0lfe |

tionis & dependentiee Scotus comparat fübor-

vt d

dinationi & dependentiz ; quam accidens ha.

et ad' fübítantiam.

TOR

"lccidens enim , inquit ;

i t

h

ad fub[lantiam duplicem babet babitudinem , fci-

7

licet iuformantis ad. informatum: $. ifla necef-

Jario includit: impevfe&iouem in fubje&lo. infor-

jj

j

mato ; €o [zilicet quod potentialitatem babet. ve-

fp i t

[petu a&us fecundum. quid fcilicet/ accidentalis.

«is) J

M

4Lliam babet u po[levius paturaliter ad prius , a

[

I

que

[:e

1

Drz ÍNCARNATIONE

288

ij atl

quo dependet , mou ut ab aliqua cau[a; quia f

balet [ubjehum. pro aliqua caufa ; balet ipfum

dl! qugd DCUSJ

jravetp

pro cau[a mateviali, €9 boc ef] im quantum in-

fovmat ipfum....... . Poflerior bac accidentis ba-

ao

« Qu

bitudo gullam impevfz&ionem mece[Javio ponit in

[ubje&lo , fed tantum priovitatem natuvalem, e$

g ul

Juflentarionem ve[pe&u accidentis.

Huic fimilli-

tun prorun.

ma efh ifla babitudo , qu« efl dependeuia natura

i unttsu

b Emi

bumate ad per[onam. divinam , que. efl extva

omuem dependentiam caufati ad cau[am.

[/1

(f i, Qu

IV. Eftrelatio haec dependentie füfficien-

tis ad hypoftaticam unionem.

Sicut enim ac-

sj t n

f

cidens proprie & intrinfece eft fübjecti, eo

ipfo quod ab eo füftentetur formaliter: ita hu-

iYeo; u

manitas eo ipfo vere proprie.& intrinfece eft

Ài Q

natura Verbi, quod formalitet ab eo füftenta-

poat d e

tur.

Unde conftat, quare humaniras Chrifti

hliexflderé

non fit hypoftafis, non fit fui juris, fed alteri-

V fotmil,

us, feu Verbi, non fit id quod, íed id quo

llis ne fon

Verbum agit, non habeat Verbum, fed a Ver-

dl fübfln

bo habeatur: humanitas enim a Verbo affuüm-

t naturs

pta non folum eft in alio ut toro, & ut ipfam

lo formil

complente fübftantialiter, fed etiam ut forma-

liter fuftentanie.

lh fuPerr

Minusergo eft hypoftafis &

Qitr xf

fui juris, quam manus, pes, aut quzlibet alia

pl chre

corporis pars, qua non fünr inalio formaliter

1 u d

fuüftentante.

Ideo Durandus in 3. d. ;. q. 2«

-

rE i

i

n.8. appofite naturam humanam in Chriíto;

MIJ lli n

ait, ira inexiftere Verbo, ut, quantum ad

TC n

hoc, degeneret in accidens, licet fit vera füb-

RUP

ftantia.

Atque hoc ineffabili modo. Patres vi-

unitani

| ?od rgfponder

dentur dixiüä, hurmanitatem ' Verbo

"MUU: qq

fuifle:

j

VrgsIDivixk

289

ng, 4!!1'4 j

fuiffe: mirabile enim , ac proríüs ineffabile

eft; quod Deus humanitatém producat & con-

f'inity i.

fervet vere ac phyfice Verbo ita incümbentem;

V dnj

ui; hoc fuleimento deficiente, ii nihilüm abi-

WO f

reti

Quo quidem fenfü recte dicitur a S. 'Tho-

fifily, V

|.

ma, non exiftere per fe; nec babere exiften:

li ij

tiam propriam.

Itemn. Synodus VI. a&. 11;

LU

ait: humanitas Chrifti iz pfo, id eft, in Ver-

& (f o

!j

bo; &9 o5 in

l

Je babuit exfiflentiam unam cum

Ferbó,

t füffre

tf

Obj. t. Quod inalio formaliter fuftentatur;

I enm ac:

noón eít fübftanria: atqui humanites Chrifti,

i, t

jü&ta hànc opinionem , fuflentatur formaliter

t n n.

in Verbo; érgo definit effe fübftantia. « Diff.

htrifece d

Maj. Quod in alio forimaliter füftentatur, fi

60 fülenn

-

poteft & exipit exigentià naturaliter infruftra-

nis Chrid

bili exfiftere independenter ab omni füftenrati

y fedalen.]

vo formali, non eít fübflántia N. fecus C.

d id qüo

Alias ne formà quidei fübftaritialis tnaterialis

fedaVer-

eflet fübftanria.

Hurmanitas Chrifti poteft &

39 affont.|

exipit naruraliter exfiftere; quin ulli fuftenta-

w ipm

tivo fortnali incumbát: quod autem alitéer ex«

it forme |

fiftat, füpernatürüle prodigium eft. Hiiic di-

vftuhs &

citur exfiftere ad modumi accidentis; ex quá

Sibet i |

phrafi clare paret , effs fübflantiaii : ficut ex

otmalte! |"

€o0, quod dicautur fpecies Eucharifticee exfi-

3- stq'z':'

fleré ad rodum fübftantize ; prima fronte con-

] Chnüo ) |

at; illas non elfe fuübftantias; néc enim fine

yantum

fübjecto naturáliter exfiftere queurnit, qüin ià

v fb«

füum nihilum. relabantur.

Ad hec id, per

Dyrve

u

uod refpondetur quzrenfi, quid res fit? eft

d

X uni.xam' ,

Q€ cofn-

T

n'h(fgntia: átqui quærepti, quid fit h

plexumi

290

Dsz INCARNATIONE

gof

plexum ex corpore & anima? refpondetur per

naturam humanam.

Ergo natura humana.

w qua v

z

":

jf !

urcunque pendeat formaiürer füftentative a.

Verbo, manet fübftantia.

fimumio:

fier n

Obj. z. Repugnat perfone Verbi , talem de-

E& N. Znt.Su-

o d p

'

pendentiamterminare; ergo.

q

EX

ftentatio talis zec. compojrtiozeg , mec. potentiali-

wl

zatem , hec limitationem importat 2n tevminante:

Mi h

2

quia [ufficit , quodterminans zalem dependentiam'

uni

$h

w d t

fétin e aliquidindependens, babens emtitatem talem ,

qualis, vequiritur ad terminaudum iflam dependen-

fdem, w

aam,

qu Yl

]ta Scotus füp. cit.. Neque terminare

ialem fübordinationem repugnat, in quantum

quiia

rb d

eft ifta perfona divina : Nam, ut Scorus pro-

fequitur, omzis entias pev[onalig independens

fitite p

N Hb

otef! fufficienter terminare iflam. dependentiam:

zalis autem eff eutitas propyia. cuyuscumque pevfo-

fomem (

bisitform

4& divine, etiam ut diftingvitur ab alia.

Iunfl.1..Si terminare vel quafi fuftentare

petfedone

humanitateni eft exercere officium caufz, et-

tieny;

go erit commune roti Trinirati: Si vero non.

lut ii

eft efficientiam aliquam praftare, non. poteft.

QUi

explicari , quid fit illa fuftenratio formilis.

Áiletne |

x;. Suftentatio illa, quam preítar Verbum hu-

Qum sd

qum fif

manitati; reducitur ad genus caufz materialis

& fübjectivee , demptis tamen a Verbo omni-

L

bus imperfectionibus: haber enim fe Verbum '/o;; j

r

ad humanitatem fibi incumbentem, eam fü-

fl d j

ftentando, ne in nihilum relabatur, perinde

BD

|

ac fübftantia fuflinet fuum accidens. Quod.

- P j

aürem accidens educatur e mareria, quod fub-'

M

bümam

je&um inharendo perficiat, hac de humarri-

b

tate

Itj

VzeRsEr DiviNi,

$9t

d

táte refpe&u Verbi minime dici Sofïunt. Ca-

1 hum

terum quia Verbum diéto modo humanitatem

Mte d

füftentando , huic fe communicat tamquatü

formam hypoftaticam, qua hurnanitas forma-

ï ) tälemde. .

dnt .

liter denominetur fuübfiflens, merito etiam hze

unio ad penus quoddam cau(z formalis revo:

pj

cari poteft,

7770

Iufl. 2. Influxusfüftentativus convenittan:

Va

tum fübjecto proprie fumpto: atqui Verbum

Kavfaln,

nequit effe tale fubje&tum, hoc enimn imper-

Htl

fectionem, paffionem: & tutationem . dic

it;

Kttne

di

ergo.

. Maj. Influxus füftentativus,

uianm

qui eft à cau

(g/t

materidi proprie dicta &c; C,

QO pro.

Influxus füftentativus, qui eft a füppofito ins

UE

finite perfe&to; terminante naturam alienam &c,

E

N. Habitudo caufze tnaterialis, qua refpicit

Wi tlf |

formam fabítantialem, & accidentales a. qui-

li,

bus informatur ac perficitur, fine dubio im-

dllentare

perfectionem íonat. & potentialitatem: econ-

U&) €f- ;

tra alterà; qua easdem formas fuftenrar, nul-

f0 non |

lam indicat imperfe&ionem, fed prioritatem

? pot. |

quamdam refpectu illarum , quae a materia

ormdfs, |

füftentante pendent. Et hec fola Verbo tam-

umhe- |

quam a&ui puriffimo refpectu humanitatis ;

apendis |

quam füítentat, fine ulla imperfectione con-

Q ORf |

venit Id quod Vasquez ipfe hic Difp. 18,

Vebom ;*

C€.3. n. 28. admittit, aitque: Vatura bumana,

em [t

que pev — fe exiflevé porvat, in alio ex[gfit

enide

zamquam i5 [uppoffto , licet o tamquamin [ub

(uid T

jtHo &c. . In hocfolumanobis difcrepat, quod

lüodfub;'y

putet, humanitatem per modum realiter di-

d

u

Ptin&ul?i uniri Vebo

eiq

Ae incumbére,

D i

T a

Celli

V

293

D£g INCARNATIONE

r

Colliges. Quemadmodum in. perveftiga-

J

tione caufz materialis, efficientis, ac finslis

W]U /1

non itur in infinirum , fed devenitur ad fubje-

,

Y ht |

&um primum , ad efficientem caufam prirmarm,

N

d

& ad finem ultimum, in quibus fiftatur: ita

M.

s libg

etiam ; quando formalis ratio alicujus effectus

redditur, in caufa formali phyfica vel meta-

sls

PTIEA

phyfica conquiefcendum, eo quod formalis

caufzealia caufa formalis non detur.

Itaque

! me i pott

cum Verbum formaliter uniatur humanitati

i etgndtn

per hoc, quod humanitatem terminet, eam

ii d

fuftentando in füo effe, fere ad modum quo

friotyg

Dial V

materia fuftentat formas: Si quaeratur, per

quid hec unio fiat? Refpondemus, formali-

j nidtomia

ter per humanitatem & Verbum; quod infi-

| Tl gt

nita vi füa terminativa ; praítare immediate

! & T

plus poteft, quam modus realis ab extremig

J niimt quo

diftin&tus. Si pergis quarere, per quid fiat;

Tifnied f

uthumanitasita jungatur Verbo? 5. Efficien-

üperonum

ter per decretum Dei; quod producit humani-

m vere ac

tatem refpe&tive ad Verbum operaturum the-

linis: V

andrice.

Formalem cauíam aliam reddere non

ho per h

poffum. Sicut quando queritur , quid fit ani-

Vititlrem:

mam uniricorpori? E. Eftconítituerecompo-

Ti Ver

fitum per modum actus. Si urges, per quid con-

!R horma

flituittale? i. Perfeipfam. Si pergis, per quid

r Velogs

determinatur ? g. Cauíam efficientem, vel fi-

" j l d

nalem dabo , cauíam formalem aliam dare ne-

$6 ,

Pari ratione querenti per quid resex-

queo.

: lB

fiftit formaliter? m. Per íe formaliter, effici-

-N Onij

enter per caufam effectricem , finaliter pro-

m

pter finem,

ARTI-

4 Eïdïfïmfloqujd

VzrRh2I DrviNis.

293

Rff

ARTICULUS II

& ficy

Qualis f& umio bypo[latica ?

"« f0bj€ '

n primam,

Ofa. Perfectio hujus myfterii dupliciter

AU*

N

confiderari poteft, primo in ratione unio-

i effdis

nis, deinde in genere entis feu doni füperna-

vd men.

turalis pratig,

In priore genere Durandus,

Ormals

in3.d. 5.q. 3. prafert unionem corporis &

liqu:

animg: in pofteriore genere idem dift. 2.q. 1.

ümaniar

sit, conjunctionem cum Deo in vifione beata

Kt, um

digniorem effe, ac donum excellentius ; quam

um quo

fit unio hypoftatica,

Wt Wt

Dico À. Unio hypoftatica in ratione unio-

formile |

nis eft omnium maxima & przftanti(lima. $.

qud if

Thom.q.2. a. 9. S. Bonavent. Alexander;

mmedite

Scotus & T'T. alii,

Pvob. I. Eft hec unio

) eitrem

maxima quoad vim connectendi duo extrema

quà fat,

infinite ab fe mutuo diftantia, quz adeo arcte

Bfícien.

in perfonam unam conjungit, ut humanitas

human. |

tam vere ac proprie fit natura Verbi, quam

um thee |

divinitas: Verbumque tam vere & proprie fit

jerenon |

homo per humanitatem, quam Deus eft per

itàni« ,

divinitàtem: & ficut perfectiones divinze fünt

mpo- |

proprie Verbi, ita etiam perfectiones & infir-

Wi |

mitates humanitatis; dicaturque vere ac pro-

x

prie Verbum habere os, oculos, loqui , vide-

y lf *

Ita S. Thom. Opufc.

re, pati, efurire &c.

due d

366,16

r

/I. Eadem unio maxima e

ft quoad firmita-

f did

tem: Omnis enim unio, etiam fubftantialis

j p

per caufas naturales deftrui poteft: heec autem

lo corporis & animae

i

nf. deftructo quidem vincu

3

per

Vr

294

Dzg INCARNATIONE

ji

Vi

per mortem Chrifti diffolvi poruit. — fta S,

uame

Athsnafius 1] de Incarnstione.

Gregorius

jj d

Nyffzn. Orat. 1. derefürrectione. Auguftinus

qu n

l. contr. Felicianum, c, t4. . Sie mortuus :

j

e[f vecedente vita ,

fgati

ficut pa[[us eft mom vecedente po-

D H

U

tentia, . Et Leo M. Serm, 17. de Paffione , iz

i

tantam , inquit, unitatem , Dei eg bominis na-

tuya corvemit, ut mec [upplicio poruevit divimi ,

o u

figemm d

diec morte fojungi. Hujus rationem iidem Pa-

tres reddunt, quam S, 'Thom. q. jo. a. 2. in-

lEJRiS) ql]æ 9

li n

finusrt: Deus collata gratia neminem fine cul-

p fua fpoliat: culpae autem admittendas ca-

tj m

pax Chriíti humanitas non erat,

1

wretrmutid

III, Cum unio ex natura fua tendatad uni-

| Cs n

ul at

