tem, ut hoc facrificium Deo effet quam acceptif-

La

fimum, quod fàne precítitit obedientia, quae

Vsl

melior eft quam victtme 1. Reg. 15. v.22. Er-

PT

go conveniebat, ut Chriftus ex obedientia mo-

m

reretur, cujus virtutis objectum eft verum &

g od

ftrictum preceprum.

d

Dico 1. Libertas Chrifti: ad moriendum

; Apiho

non íatis explicatur. per hoc, quod dicatur

oVLuu

fuiffe indifferens ad motiva & circumftantias

fbv

mortis.

Probr.. S. Scriprura & Patres di-

t ii

cunt, Chriftum libere obediviffe ,' nobis me-

ruiffe moriendo fimpliciter ac libere, ita ut po-

.5

j À

I

tuiffet fimpliciter nolle mori, ut in conclufione

1.2.4. ac fzepe alias oftendimus ex illo Ifài 53.

?mm

LT

'

v. 7. oblatus efl , quia ipfe voluit; in quem locum

A

j

Hieronymus, zorn ueceffitate , inquit ,. crucem;

j

[N

Jéd voluntate fuflinuit : & Auguftinus l: 4.de Tri-

m) defevuit iuvitus , fcd

Wok&:.'.nit. c.13. JVen eam (carne

13

quia

I

$02

Drg IÍNCARNATIONE

p

ii

quia voluit , quando woluit , quomodo voluit. — At-

qui heecomnia effent falfà & ridicula, fi Chriftus

1 Dd

tantumi ad circumftantias mortis , & non ad

; Uil

mortem ipfam liber fuiffet : quis enim non ri-

:-;raese

d)

l

deret, fi morte damnatus diceret , felibere mo-

j Ut

ri; eo quod poffet vel ex motivo juftitie , vel

in

1

um

caritatis, aut obedientiee; hoc vel illo , quo fibi

"

m

1

liberet die, loco, aut genere fupplicii mortem

Vil

inexorabiliter decretam oppetere ? Hinc Chri-

od

ftus etiam non fuiffer vere obediens usque ad

nitis Mi

mortem fimpliciter, neque laudes ei, aut gra-

tias referre poffemus , quod pro nobis mortuus

jl

jot d

fuerit: nam mors ipfi libera non fuiffet , fed

folum intenfio, aut morivum aéctus interni; ac

ddiis

[

fUL AU

j

9

i

reliqua mortis ineluctabilis adjuncta.

Nec ad vem ef , quod: vere martyr. evadat;,

u p

J

ij

vuntun.

& multum mereatur , qui libere mortem anti-

Cipat, & in füi cedem confentit, etfi mortem

lil (

Eu T

naturalem vitare aliquando non poffit : nain

martyrerm fieri eft, Dei caufa f& objicere morti

nïïipadip,famx

P

violentee, cum vita tam diu protrahi poffet ,

vïïg*go, Gu

dum quis morte naturali & ficca deceffurus ef-

TOR

fet. Quodfíi martyr falva religione mortem in-

&t

tentatam poffit effügere, non moritur ex obc-

hs h

QU

dientia ; cum martyrium tunc preeceprum non

fit, fed fugam Chriftus üadeat, Mat. 10. v. 23.

l

0.

fi vero fine Dei offenfà inftans füpplicium eva-

n

!

dere non poflit , hoc ipfum tempus & genus

fünpr(g

à

mortis fünt circumftantiee preceptae , Luc.9.

!) þm;j] D

v. 24. & feqq. Ex quibus 1ta avgumentor : . SY

la

dicte mortis circumftantiee Chrifto non fue-

9

V, lg

rTUnt precepte , erpo non fuerunt objeétu

mer

"ï D

t

vERB-I' -Dï-l*)lNI. d

$03

MWMJf

meriti obedientige:. fi vero praeceptee erant, er-

i (Q

go quoad illas Chriftus non fuit liber. — Chri-

?31 &non;

ito autem tempus mortis a Patre prefixum

S t

fuiffe , Chryfoftomus., "Theophylactus & alii

h fl

interpretes apud Maldonatum ,. probant ex illo

Ommwm

Jo-13. v..x.. Sciens. Sefus., quia - verit. bora. ejus ,

j mo,qu();g r

u £raneat de hoc murido: ad. Patrem.: Cxucis (üp-

VC us

plicium preceptum conftat ex c. 2. Philip. v.8.

* Hinc (

VFactus obediens usque ad mortem. Crucis: . De cee-

t b

teris circumílantiis paffionis & mortis divinitus

* m

ordinatis habetur- Luc. 22. v. 22. FZlius.bominis

Vs m

fecundum, quod definitum eft , vadiz.. Jo. 14.v. 31.

iil E.

Sicut 1andatum . dedit mibi Patey , [icfacio. . E

r -

A. 4.v.27.. Convenerumt. advev[us fauttum. pue-

n

um tuum fefum .Hevodes $9 Pilatus. cum: Genti-

mznjw qu

bus £7 populis ]fvääfl , facere , que manuis-tua g

r d

confilium tuum decreverumt fieri.

u

- Dico 1II. Chriftus preceptum moriend

z

bereimplevit non tantum quoad circumfítantias,

"

ere t

fedquoad ipfam mortis fübítantiam. Ita Cardina-

ii

lis de Lugo, Georgius de Rhodes, J.Bapt. Gor-

Id

maz , Honoratus T'urnelius , Edmundus 5imo-

mortent

net, & plures ex recentioribus T'T.

'

Ti

Probr. J.. Nu&toritate. S. Scripturee , & Pa-

du et

RRU

trum nuper recitata, cui accedit Chryfoftomus

hom. 28. in epift. ad Hebr.ubi hec verba: u

as 10

ppliciuw*

gropofíto fibi gaudio, fuflinuit crucem cónfufione con-

[

£empta , ita interpreratur : oc efd , licebat ei u-

mm&P

"

e[æa[

2

Bil pati , fi voluiffez .... evat. eà promptum , i o-

Juifjet , uon venire ad crucem: poteflatem.enun , 2n-

ul 1

quit ,. Dbabeo pouendi animam imeam £ c. Joan. 10.

1io t^

ftinus tract. 119. in Joan.

o o

b 18. Et iterum Augu

I14

11$

p

[j

$04

Dr INncanNATIONE

&

J

f mnis,q

uis ia dormit , inquit , quando voluerit , ficue

giefus mortuus efd,. quando voluit ?. quis 3ta veflerm

g

deponit. quaudo.: voluevit , ficut. f& carne. exuit ,

P

gmdere;

quando voluit ? .quis ita eum voluerit , abiz, quo-

medo cum voluevit, obiit ?

js i

: Prob. I Preceprum libere implet , qui il

us

lud vel poteft violare, .vel tollere: atqui Chri-

ftus preceprum de morte pro nobis obeunda ,

w "m D

licet propter impeccabilitatem transgredi nom

ml

d.

potuerit, poterat ramen tollere; erpo libere

totum preceptum etiam fecundum fübftantiam

L

implevit. . M£z. prob. Dupliciter poterat Chri-

& o

OC

ftus tollere praeceptum iftud mortis , primo ne

fibi injungeretur deprecando ; Zeigde latee legis

à

p

f

mna

veniam petendo: atqui Chriftus, & preceptum

D

i

Mnram d

moriendi , quod deprecari poterat, ultro.ad-

i. N

mifit, ut novimus ex c, ro. ad Hebreos, &

vonfntre n

Pí.49. olui £9 legem tuam in medio covdis mei:

ij

& precepti injuncti veniam feu difpen(ationem

i, Crrí

petere Gcobtinere poterat, nec ramen id fecir,

m

prout innuit ipfe Mat. 26. v.52. /25 putas , quie

TT j

s207 po[]Jum vogave Patrem meumy, $9 exhibebit mi-

t

m

bi inodo plus quam duodecim legiones Angelorum ?

Ug

Ergo libere praeceptum fecundum fübítantiam

fuam implevit.

BIN

Qw

p

ARTICULUS VII

L

Diluuntur. Objetliones.

Wt lT

Ws gj

B] £. Preceptum fit de objecto libero, fi-

Q

ve de re, quam fübditus facere poteft &

Vr

.: Bo s

omittere; ergo repugnabat imponi Chrifto pree-

l

ceptum *

N

À

'.

VrneBi Diviwi.

$05

Pj

ceptum mortis , quod non poterat violare. mr.

firitn

difl. 4utec. Preceptum fit de obje&to libero fe-

Mu

cundum fe, & preefcindendo a preecepto T. fit

y (j [

necéffario de re, quam fübditus non poteft

omittere, nifi violando preceprum N. füfficit,

mea

quod res que pracipitur , de fe fit indifferens,

" (

& quod fübditus , cui precipitur . poflit eam

TM

omittere citra violationem precepti ; vel de-,

precando;

; 600 ]s

obtinendo.

Praseptums vel.ejüs relaxationem.

.

|

b

t

Inff. 1* Chriftus erat fimpliciter im

peEcabi-

f Chr

1

lis; ergo non poterat in mortem preceptam

mx Wmm

non confentire. Ergo fi ftatuatur preceptum

zïæækg».

proprium ac rigorofum, non erat liber

oad

dj

l.

b Dranp

fübftantiam mortis amplectendam. — &

tith u

f&1. Non poterat in preceprtam mortem non

ia

confentire in fenfü' compofito precepti C. in

WMW?

feníü ejus divifo. N. — Dupliciter, ut nuperdi-

fndftmm

ximus, Chriftus expedire fe precepto poterat,

merid ,

vel impediendo, ne fibiinjungeretur; velejus

KU t

relaxationem exorando : qui autem obedit prae-

evhldim

cepto, quo fe poffet pro libitu expedire, obe-

Angehna.

dit libere; ergo cum precepto, quo fe expe-

V fübluniz

dire poterat ; obedierit, moriendo, ex prze-

Cepto vero ac

etiit.

proprio liberrime mortem op-

j

Infl. 2. Admiffo precepto , Chriftus non

j

poterat non motri ; ergo non fuit libere mor-

tuus. E. /V. Corf. Poftquam onus precepti fe-

ii

|

mel in fe libere füfceperat; confequens illa im-

Xcere D

il

potentia non obflat, quo minus libere obtem-

um

peraret: nam & Martyres , qui fuga fibi ante

CcOn-

qu

13

V

yo6

Dzr ÍNCARNATIONE

"E

eonfülere poterant , poftquam íe tyrannorum

ïi gip

poreftati ultro permiferunt, libere dicuntur te-

D WW"

neri in. carcere ; libere tormenta & mortem

ferre, liceramplius evadere e manibus infecuto-

Tbl

n

r f

rum non poflint.

Et Deus fecundum «ter-

i

nam determinationem. nunc liberrime agit , li-

iM

Wi

r

cet decreta concepta mutare ultra nequeat.

Jnfi. 3. Ergo Chriftusnonformaliter liber erat

mmdw

wCetin

quoad voluntatem implendi precepta , fed tan-

tum quoad decretum non petendi veniam feu

at

v C

difpenfationem. ' g. JV. Z/lat. Ambo .actus vo«

lüntatis & imperans & imperatus..fuünt imme-

ii

r

diate ac formaliter liberi : habet autem fe vo-

luntas moriendi ex obedientia ad propofitum

tinyii

non petendi veniam preecepti , ficuractus impe-

quai t

yatus ad imperantem.

Unde etiam in fenfü

Ül

compofito pracepti vigentis, & voluntatis non

potit,

petendi difpenfationem durantis eo tempore;

W AR

quo Chriftus voluit implere preceptum & obe-

i hd

dire, non fuit neceffitate inductus ad volendum

vt

implere preceptum & obedire.

tf

Obj.IL. Chriftus revera petiit praecepti dif-

li, G pte

penfationem , nec tamen obtinuit , ut conílat

ltrmins

ex ejus oratione, Mat. 26. v. 39. $2 poffilile ef,

l

!

!

M

hr

zvranfeat. a. 3ne. calix: ifle.

Fevumtamen uon ficut

hm

ego volo. . Ergo preceptum iftud non fuit difz

D

penfabile. | . /V. Gorf.. Deprecatio Chrifti non

Ws

erat abfoluta , fed conditionata , & inefficax,

Í n

hoc folum fenfu : $ po/fAile eff , ut fine paffrone

L ff

anea vedimatur genus bumanum , tvanfeat. calix.

lt i

lufl..1. Praceptum. moriendi Chrifto in-

. W Jl/m f

$unctum. fuit immutabile Dei decretum , &

pre- -

-Gi)fæcepmn

D

T

Vzznsi DiviNi.

$07

Fec

$fïe dl.CUHm[ï

definitio ab zterno concepta ; ergo Chri-

i

tus illud nec deprecari potuit ; neque ejus re-

M ( mon;

laxationem petere. |24ztecedens conftat. ex .Mat.

UM

26. V. $4. übi Servator ait: Quormodo evgo imple-

RU

buntuv fcripture , quia fic oportet fievi -& Luc.

TM

24. V. 26. INonne bec opovtuit patà Chriffum £. v

equer

dift. "Antec. Preceprum moriendi erat preedefis

naliterübereza

nitio aeterna & decrerum immutabile confequen-

KSPMJ [dis

ter C. erat decretum immutabile fecundum quid.

VU Venim j

& antecedenter IN.. djfj. etiam Confeq. Non po-

Doads v

terat illud Chriftus deprecari, nec ejus difpen-

MY impe.

fationem petere ; fi fuiffet illud abfolute & an-

Nam w

tecedenter inimpedibile.C. cum fuerittantum

L p

inimpedibile- confequenter ;' & 'ex : fuppofito

exfiftat IN. Confeq.

At

quo

Chriftus quidem

um af

difpenfätionem proprie acceptam petere non

OT

potuit , quia heec datur lege adhuc vigente: po«

1j

terat autem perere difpenfationem in fenfu la-

a

tiore ,. poftulando legis obligationem folvi. Sa-

gt

crae Scripture locis laudaris indicatur tantum

neceffitas confequens, orta ex divina preefcien-

præteptïdï—

tia, quam preüpponebat , & in qua fünda-

L üt n

batur revelatio/divina.

$ pf

Jufl. 2. Praeceptum impedibile, aut difpen-

T

fabile pro arbitrio inferioris , non eft vere ac

non f

proprié praceptum ; ergo fecundum hanc opi-

lo Chrilïjfi

nionem Chriítus preceptum proprium morien-

di non habuiffet. p« JV. 74zzec. Suarez difp.43.

n

r M'

f.1. füb fin.. Ex difpenfatione poffibili , inquit;

.

porius infevtur ob(z;gatio legis , quia 10n babet lo-

nj

qi Ciro

eum difpenfatio , uift ubi intercedit obligatio. Nam

du

€

rtim

ll'

; fi praecepta naturalia; primi ordinis praef

exce-

FF

y

$08

Dz INcARNATIONE

m

exceperis;-cetera omnia divina & humana re-

laxari poffunt: . eoquod foleant injungi cum

m

tacita hac conditione: nifi difpenfavero ,. aut

fübdito deprecanti, jufteve recufànti ,. aliquid

;,,ff(,::z,&wr: /:

jj

conceffero.

uare-gratis omnino diceretür;

Chrifto ita abfolute fuifTe injunctum preceprum

g

"

g

moriendi pro nobis in cruce , ut illud nec de-

r

[

; 1

recari, nec ejus veniam poftulare potuerit.

!

gt

s m

Infl.3. Ergo initium fàalutis noftree a volun-

tate Chrifti ducendum eft, que ftatuit ; hoc

itt,

preceptum citra deprecationem admittere. g.

Hioy

N. Illat.. Deus decrevit ;; Chriftum nafíci, ei-

anicbmu

que-hanc:bonam voluntatem , & gratias , ut

s ml

potuerit ita-obedire, infpiravit. Ergo Deo íà-

fibitq

lutis noftrae initium debemus.

repouft.

Obj. II. Patres non. videntur agnofcere

hag

,

Chrifto preceptum a Patre datum. — &« explic.

dpesu

au&oritatem P. P. Non videnturagnofcere , da-

f nij

tum Chriíto a Patre preceptum , quod fonet

tj j

vim coactivam C. Preceptum verum & pro-

quiálp

rium humanitati Chrifti fine vi coactiva da-

:hwm

tum N. Chryfoftomus hom. j 9. in Joan. nepat;

Il rl

Chriíto injunctum fuiffe preceptum , ut vide-

I! m

licet contra Arianos, Chriftum non purum ho-

i

minem, fed Deum ipfum fuiffe probaret, qui

T t

utique cum fit eequalis Patri, ei obedire fecun-

RC

dum quod ipfe Deus eft, nequit. . Chrifto au-

TM

tem homini injunctum fuiffe preceptum ejus

L000 d

períonam decens ,, Chryfoftomus ipfe hom. 7.

ls

in epiftolam ad Philippens. his verbis confirmat:

i, t

Jilius Patvi obedivit , won quafi in [ervilem coudi- "

e Efæcep m) (ed

tionem decidifJef. .. Et Anfelmus 1. de meditatio-

f

ne. .

l

N

VzgnBi DriviNt,

$09

l&hmmv

"NT

l

ne redemptionis humanze:: /Vo emim il bomini,

T

inquit; Parer cogendo preecepit, [ed ille quod Patvi

ttf

im,

l [i) I

lacituvum , €g bominibus pvofuturum intellexit ,

boc [ponte fécit : nempe libere Patris juffa admit-

It (

tendo.

IQ PMQPM

Jnfl.1. Non . eft preceptum feriam atque

B N

proprium: quod fübditus poteft non acce-

T DOfter

ptare, aut cujus relaxationem pro libitu obti-

! gyo!um

nere poteft. Ergo. z. /V. 7Zztec. Qui relieio-

QUf ; hüï

'

nem ingreditur, libere onüs obediendi in f&

künte, )

fufcipit. Relipionem ingreffi fiepe : petunt fibi

llmna(ci, &

tinifteria gravia ex imperio injungi, quee ipfis

Wt u

alias impofita non fuiffent.

Multa precepta

Dum

fübditi exfequuntur, que fine peccato omitte-

re potuiffent, modo veniam rogare voluiffent,

r r

Jnft. 2.Preceptum quod non obligat, non

Qu kupi

eft preceptum: fed quod. cum hac conditione

nf i

fertur: nifi difpen(avero; . vel fübdito- depre-

T

canti, aut jufte recufanti ceffero, non obligat ;

and p

ergo non eft praeceptum proprium. &. djfj.

uf d

min. Preceptum tale non obligat, non. petita ;

Jun

nec obrenta relaxatione precepti N. fecus C.

, u Vi

Nam cum hac conditione ponimus, vel nom

)pummj

injungi preceptum, yel fi fit obtenra difpenfatio

jobaret; d

riéta, manere quidem legem vel prac

eptum;

:

u i1e-

ydite

fed effectum füum & obligationem in a

Chrlt

cundo non habere refpectu ejus; qui difpenfa-

tionem obrinuit.

popun t

s h

Iufl.3. Si ejusmodiadnexe conditiones fue-

rint, ergo Chriftus non fuit mortuus ex vero

jis o

jnine

recepto, fed magis ex confilio. . V. ZJaf.

ao

um

LJ

.

j recceptum tale ficut & alia pofitiva, dicend

€

Ij

$10

Ds INCARNATIONE

]

"

(hri

eít fimpliciter abfolutum; : & fecundum quid

conditionatum , nam ex fe obligat:: quodíinon

i

me,'

obligaret quorfüm opus foret illud deprecari ,

aut petere ejus. relaxationem ? .. Patet iterum

i

fl

p

exemplum in eo; qui fibi petit injüngi preece-

prum : ffài. 6. V.. 8.-.Ecce ego , mitte hie: in eo

8

h)

item , qui difpenfationem, quam obtenturus fa-

Q

€ile effet , petere negligit; fed mavult obedire.

n

Jnft. 4. Chriftus amice queftus eft Deo: U?

quid develiquifli me ?. Mat.26. v. 47. erpo mortem

q; Ro

gt

precepram evadere non poterat. & N. C. Que-

rimoniaifta cum admiratione non eft profecta ex

gt

d wl

ipnorantia; quafi caufam tot zerumnarum ne-

&

cirer;: neque ex impatientia; quafi invitus fer-

Chrlrs ii

ret, íe in tormentis iflis à Patre derelictum;

Lgayk

Tulto minus ex defperatione , ut. blafphemant

windimdi

Heeretici; cum Chriftus ipfe Jo. 8. v. 16. dicat:

A a i

Solus uon fum , Jed ego &5 qui mifit me Patev: &

tomrii a

v. 29. qui mifit me , mecum eff €9 mon veliquit

T a

me folum. :CQueritur ergo folum cum amica in

ytce üron

db (

Patrem fiducia ; quod permiferit fe tanta pati;

quibus fi voluiffet ; facillime ipfum potuiffetli-

berare ; aut mala ifta impedire. Eítitemque-

Avbl

rimonia hzc proteftatio acerbiffimee perpettio-

V tj

nis, ut ne quis, quod hucusque ne gemitum

Afl

quidem ediderat , ob tantam animi eequitatem

Mi

fufpicaretur , ipfüm aut feníu deftitutum ; aut

TM

virtute aliqua fuperiore impatfibilem redditum;

UT

nihil dolorum percepiffe ; fed paffionem fimu-

Vi

laffe. . Ita Gregorius Nazianz. Orat.2. de Filio

Cyrillus Alex. dialogo ; quod unus fit. Chriftus.

:'&ras dpel

[

l Obhgaflü ;

& ali:: quibus addit Athanafius , Orat. de In-

Carnds .

A nempe i

'IONE

Vzrn2r DiviNI.

$1i

fmndum j

carnatione ; Chriftum tunc geffiffe-perfonain

: Qu

m

nofítram , & qui revera fimilis nobis paffibilis

)

BU

tunc patiebatur , verbis demonftraffe ; dereli-

7 Dugi

W

l.

&os quoddainimodo nos & noftram naturamiü

'"i"ügi frà

Adamo : & quo pa&to ; quando in pericula &

Il Ws p

cerumnas conjeéti putamus nos derelictos;. de-

Vütetnmy

beamus a vitee temporalis amore abftrahi.

Wt od

Ob. IF. Si Chniftus ultimo temporis ino«

T:) )

rhento quo préceptum urpebat, acceptaffet mor-

IDOTUR

tem ; neceffario eam acceptaffet : atqui' incer-

N C Qu

tum eft ; .an non momenturn hoc decretorium

E':tpmfe&aex

expectaverit; erpo non conftat; anlibereimor-

Utv v

tuus fi.. 3« Z. A. A ffuinpr.. Momentum- hoc

t

Chriftus anteoccupavit : nam , tefte fcriptura

t d

Pf. 39. v: 7. & Hebr. 16. v. $. Jdeo 2ngredtiens in

u HMW.

euundum dicit : Hofliam $9 oblationem soluifli: cov-

r

pus auzem aptafli mübi : bolocautomata &9. pro pec-

bnoril

éato non tibi placuevunt : tuic dixá : écce denio €gc.

n r(//";w'!

Ergo ftatim initio fuze conceptionis & hy--

a

poftaticee unionis precepturi libere amplecten-

Touqed

do , tempora fubfequentia antevertit.

i pocoda

X. .. N. Maj.Sidemus; certum & ultimum

j

iftans Chrifto fixum fuiffe, intta cujus tempo-

? petpelïræ

ris fpatium tenebatur acceptare fnortem ; &

ne (s

Chriftum hoc inftans exfpectatfe , tum equidern

n ag

préceptum tale duplicem fenfüm habere potuit:

Rirom ..

primum: volo , ut intra biennium, v. g. mortem

em d

acceptes , nifi difpenfationem pofcas: fecuzdum:

ff

volo , ut intra biennium mortem acceptes; vel

nad

etas difpenfationem.

In priore fenfu prace-

:

"T

pti obligatio pendebat a conditione Chrifto li-

u

nl

,U

]

' béra, nempe a decreto non petendi difpenfa-

n

tio-

DE INCARNATIONE

y

512

!

iionem, ita ut hoc natura prius fuerit , pro quo-

eunque inftanti exftiterit oblipatio; ergo f ad

ultimum etiam inftans heec duraffet, ne in hoe

Wäï

quidem neceflitatem Chriftoinjeciffet , nifi con-

fequentem: eoquod libere decreviffet, non po-

IM

In fen(u vero fecun-

-

ftulare veniam preecepti.

do fuiffer quidem oblipatio abfoluta ab omni

M&smf

*

conditione, quocunque inftanti exftiterit, fed

&L r

fuiffet fimul etiam disjunctiva : unde in ultinio

inftanti impofuiffer. quidem Chrifto. neceffita-

qpoà x

]

pruan

tem antecedentem; .íed. disjunctivam folum,

vel acceptandi morrem ; vel petendi difpenfàtio- [

nem.

Ergo arbitrarium Chrifto.erat,. alter-

g, ts

utrum eligere; ergo cum rejecta disjunctionis

ls uT

)

tind o

parte faciliore quidem ; fed minus: laudabili,

duriorem & honefliorem pratulerit , liberrime

nim r

iterum egit.

& enteinaxdi

Ob. F.

Chriüu;fanimo femper ita compa-

nyftn o

ratus fuit, admittere mortem pro genere hu- mf

iano, etiamíi a Patre praeceptum non fuiffet

zij n

latum: atqui hoc ad meritum obedientiz vi-

i, [ey

nri-

detur füfhicere. Ergo. . g. .. A4lffumpr.

(Citre i

ftus vere ac proprie obediens fuit: at illa com-

4 tlnnjg

paratio animi non effet obedientia, fed bona

'mn&æ,w

AO n l

affg&io alia; cui accidentale. eft preceptum.

T ii

tl t

, nionis;

AR V

[j

1j u

n f

CA

[j

LW

[T:

VERBi vaxär.

$13

Áiri LY

ATC

CAPUT IV.

t eb

De perfe&iani&ur veliquis , item de defetlibue

i nfv

bumanzatir Cbrifli.

WTgh INry

AUL Ro f

'ARTICULUS I

Ül d

Qualis i& bomine Chrifo fuerit virtus patvandi

lr 1

mivacula 2

üpde ]i u][lm

fv 1. Chriftus-habuit virtutem patrandi

U0 Df

omnia miracula a primo conceptionis füge

m (l

D

momento, & quidem permanenter ac

Kaf

permodum habitus. . Pars Z. conftatex Evan-

l &t der

gelio, quod innumera omnemque nature An-

e

Fal

licae virtutem excedentia patraverit miracula.

m od

/

einde neceffaria prorfüsipíi heec vis miraculo-

lt lr

rum effectrix erat,quáà doctrinam füam novam,

& ante inauditam, de íua divinitate, aliisque

Qp m

myfteris obfcuriffimis credibilem — redderet,

pj J

prout ipfe teftatur Joan. 15. v. 22 Si operazion

m ao ff

Jeciffemm 2n eis , qua nemo alius fecit , peccazut mon

jedene v

babevert.

Denique virtutem iftam efficiendi

omria nature vires excedentia exigebat infinita

fmp. r

at as

dignitas humanitatis per hypoftaticam unionem

ya, fl

Verbo infitze , per quod omnia facta funt; &fi-

p

ne quo factum eft nihil.

Pars /1. fequiturexdi&tis: quiapotentia ef-

ficiendi miracula eft proprieras hypoftaticee u-

nionis; ergo cum humanitas a prima fia con-

ceptione Verbo unita numquam hoc beneficio

unionis excidat, proprietas ifta & vis miracus

"lForum effectrix ei perpetuo per modum babi-

tus adhafit.

Hinc etiamnum infans in uterg

Ü

matriyï

Vg

" Dsz INcARNATIONE

$14

: gwnvemt

amatris Joannem Baptiftam fan&tificavit & exht«

m

jaravit; e claufo Virgiris Matris fug utero;

u

ficut deinde e fepulchro claufo exivit; perftel-

p

n

d W

lam vocavit Magos; aliaque deinde innumera;

ac diverfiffima operatus eft prodigia modo va-

mlf

A um

rio ac ftupendo pro fuo libitu, ita.ut omnes;

u n

qui eà viderant & audierant ; quafi attonitos red-

deret, meritoque de fe ipfe Mar. ul dixerit :

p

JData. eft. mibi omnis poteflas im celo j in terva s

anaciti

nempe quodammodo infinita pro dignirate pet-

Fs

n

íong, & proportione fanctuatis infinitee: &

Joán. 5. v. 21. Sicut Pater Jufcitat mortuos ; €9

zb a

d guyd

vivificat: fic ey. filius quos vult , vivificat.

- Dico 11. Chriftus per humanitatis fuee actio-

TET

nes multa imiracüla reali & pliyfico modo; mul-

drilumonin

Pars £. eít

vtl

ta etiam efficientia morali edidit.

g

omnino S. Thome q. 13. a. 1. & 2. ubi cum

p B]

ttj, C

concedat, Chrifli animam potuiffe efficere mi:

racula, & neget tamen, potuiffe illam ad cre-

ETUNT

andum vel annihilandum affümi , evidens eft;

i, |

ipfüm vim realiter ac phyfice efficiendi miracu«

ld

1a intellexiffe : nemo enim negat; caufam crea-

Xindi qe

tam affumi a Deo poffe ad ereandum & annihi-

ia

làndumi efficientia folum morali.

r

Ft S. quidem Scriptura idem videtur affe-

lt m

reré; nam Luc. 6. v. 19. Z'irtus deillo exibat ,e9

TM (

fanabat omnes. : Ex c.8. v.46. Ego, inquit Chriftus;

gl

7001 , virtutem de me exiffé. « Atqui hee locutio-

V,

nes poffunt de phyfica efficientia ab humanitate

W

profecta accipi, fenfü magis confentaneo pro-

i

t

prietati verborum: pertinetque inagis ad per-

nl

e&ionem & dignitatem humanitatis V

crbp

büph

d

unr:

N

oVznBI DiviNí

$15

M

unite: & convenit cum modo ,- quo Chriftus

1 f

per humanas actiones miracula efliciebat, tan-

AV rl

gendo; v. g. Mat.8. v. 3. Exzendens nanum , 1e-

U? j um

Tigit eumydicens: oolo : amundave. Ex Jo.9.v.5. Fecit

if mj

lutum ex [putos & limivit lutum fuper oculos s.

T Ut Ompy.

Accedunt quamplurima teftimonia Patrüm.

ltonigg

Conc. Ephefinum can. r1. ait carnem Chrifti

LUE d

vivificatricein, propter unionem. cum Verbo,

1 E i

Sophroniusepiítolaa VI. Syn. a&t. x 1.recepra ait;

Aipnbrey

Verbum per carnem fuam effeciffe opera , quae

Vi d

erant divinitatisindicia. Cyrillus exegefi ad Vale--

C f g

rianum Epifc. ait; carnemChrifti;quia vivificantis

i

erbi propria effecta eft, a&tionem ejus partici-

lia i

paífe; & epiftola ad Monachos /Egypti fcribir,

fromutn]

Chriftum hominem coelefti virtute inftructum,&

i Inli

perfectiore modo, quarn Moyfen, miracula fuiffe

2 n

operatum. . Et l. a.in Joan. c. . & l.4.c. 14.ad-

ifedren.

vertit;, Chriftum interdum ta&tu carnis mira-

bimddas:

cula effecifle, ut oftenderet ipfam carnem fuiffe

andtsd;

cooperatricem. . Eadem repetit l. 1. de Fidead

a m

Reginas, & Dialogo 6. de Trinit. . Er confen-

um q

tiunt Arhanafius orat. 4. contra Arian. Chryfo-

m & av

ftomushom. 26.in Mar.& aliàs. Gregorius N yff.

orat. in Gregorium Thaumaturgum, Eufebius ,

videu d

Ambrofius , Tleodoretus, & Patres cxteri.

Prob. 1. pavs. Chriftus multa juffü & im-

qiiürs

perio miracula fecit multa precibus áPatre im-

u ho

petravit, multa abféns edidir: atqui quee jutfi-

dhlune

bus fiunt, que precibus exorantur;. que ab-

fentibus impertiuntur , ationem moralem dum-

fous?

tafat indicant.

Unde Patresin miraculis Chri-

n

]

; fti duplicem actionem diftinguunt, quarum al-

u

'ï*

e.

P.

terá

l

Ia

Dx INCARNATIONE

g16

| üvoff

Qu

terà previa & humanitatis propria, nimirum

»

:

!

rolatio verborum; altera peculiaris divinitati ;

ji

nimirum miraculi executio; quo quidern fenfu

jl optl'd

Scriptura & Patres de multis Chrifti miraculis

1Unt

erinde ac de ejus palfione & morte lequun-

3

vq El

tur, dumhac nobis gratiam & fanctificationem

"

i

"n

nt obtigiffe, fola nimirum morali efficientia.

aju

n

QU

B. Iicontra x. concl. STh. 2. 2. q. 78.a. 1. do-

DAf

Ü

eet , fierinon poffe, utgratiamiraculorum com-

(ng

municetur creature per modum habitus; ergo

fita x

Chriftus vim patrandi miracula non habuit per

ss r

modum habitus. g. . Copf. S. Do&tor folum indi-

N

cat, hanc gratiam non poffe effe qualitatem ali-

quam permanentem, & habitu;nintrinfeceinhz-

ii m

nirscutrum

rentem;qui fit principium effe&uum mirabilium.

Neque etiam hoc modo virtus efficiendi mira-

y. Y d.

hm decah:

cula erat in Chrifto; fed folum quia femper pa-

ratum habebat divinum concurfüm neceífarium

ss omos l

Blj crumfü

ad miracula

atranda quoriescunque voluerit :

nam cum vo

;

untas humana Chriíli vere etiam

fn rndüre

lm d

effer voluntas divine perfonae, eflicacem fem-

per illam effe oportebat.

ao M

(bl

Infl. 1. Joan. 2. v. 1. converfio aque in

vinum dicitur zgizium fignorum Sefu5 ergo non

b

E.

antea ftatim ab infantia patravit miracula.

Vg

Explic. S. Scripturam: hoc dicitur initium figno-

quxdes

rum publicorum , quo emazifeflavit gloriam [uam,

L Chfhï T

& quo inducti erediderupt i2 eum. difcipuli eyus ;

fpum d

ur Evangeliffa mox fübjungit C. quafi antea

( Dyay]

nihil prodigii fecifferIN. ^ Eríiliber, De ;nfan-

äsqllefaïrik

zia Salvatovis , infcriptus , tamquam apocry-

'idgin)

-AJ

phus rejiciarur a'Gelafio Papa in Concilio Ro-

LT

mano , ut legimus in can. $ana Romana dift. 15*

UONE

i

Vzrnbt: DiviNr.

;

i

I

ï',ï

& Chryfoftomus , Theophyla&us , & Euthy-

mius in cap. 2. Joan. abfolute. repudient ut fal-

u) qlndem h

fam fententiam ; afferentem , Chriftum in infan-

Tif

tia mirabilia opera patraffe: ipfe tamen. ante

orte hp

miraculum in Cana Galileeze fa£tum omnipoten-

Df

tem virtutern fuüam fzepius prodidir, dum ex fa-

Vr df

cris literis, quas non didicerat, difputavit, dum

L97841

quadraginta diebus & noctibus inediam protra-

AUOTUR Q

xit,. dum Nathanaélem abíentem fub ficu vidit.

ts

Sed idem Chryfíoftomus miracula füb ejus na-

n hbt

tivitatem gefta , ftellam novam & Magorum

Merfmind

vocationem Chrifto adícribit.

Mquitam]

Infl. 2. Chriftus, poftquam celos confcen-

At

dit, non poreft amplius habere ufum virtutis

od

miraculorum; ergo hanc non habet perpetuam.

r r

R. V. "dntec.. A&tor. g. v. 3. & c.26. v. 13. Sau-

atl

lum de czelo allocutus eft, ipfumque, & focios

Tünntar

ejus omnes lumine de czlo füpra fplendorem

2ngp fl

folis circumfufos , in terram dejecit.

Chriíto

d r m

etiam refürrectionis mortuorum miraculum

(fciem b

olim futurum attribuit Auguíflinus tract. 19. &

26. in Joan. Miracula eb Apoftolis in virtute

af at

Chrifti fa&ta fuiffe reftantur ipfi,. Act. 9. v. 34-

j t

Horum rationem reddit S. Thomas 4. 13.

mmitsct

a, 2. Inftrumentum habet virtutem perpetuam

ininm

uamdiu eft cum agente principali eonjunctum :

i m

at Chrifti humanitas eft zzftrumentum Ferbi, &

m if

organum . divinitatis , tefte Eufebio l. 4. demon-

C quh

ftrat. Evengel. c. 13. Ambrofio ferm. 9o. & 91.

aliisque Patribus, & Chriftoipfo Luc. 1 1. v.20.

f D

uun d

*f dn digito Dei.ejicio demonia : & Jo. 14. v. 10.

L

l

1'.

Ti

Pater in ane ananens ipfe facit opera : eademque

il-

M5.3

/fommc';n.:g

i

)

V

318

D& INCARNATIONE

" Wff j

Chrifti hurnanitas eft a Verbo infeparabilis ; eg-

m

go perpetuam vim habet efficiendi miracula.

"LA

OL. IT cont. 2. Concl. Repugnat, ut fübftan-

i

tia effectum aliquem producàt, ad quem eden-

j

dum nulla virtute pollet : actus enim fecundus

u

effentialiter füpponit actum primum : atqui hu-

)

manitas Chrifti ex fe non habet virtutem actio-

-'2."':

r M

u

ne phyfica efficiendi miracula, neque etiam per

i

P

um

^

habitum , aut aliam qualitatem diftinétam nan-

cifci poteít, ut S. "Fhomas fatetur ; ergo nul-

T

v r

lum miraculum ipfà immediata actione phyfica

effecit.

Ita Alexander , S. Bonaventura , Ri-

!

jmget

chardus, Scotus, Durandus, Gabriel, & mul.

d bt

t Nominalium. E. djfÁ. Mwj. Repugnat effe-

dionm T.

um

€&tus ; ad quem fübflantia non habet virtutem

nec naturalem, nec obedientialem C. fi habeat

du d

faltem

Chrftiund

potentiam obedientialem , repugnat ef-

fectus N. fufficit: humanitatem elevari per po-

r m

tentiam obedientialem adhibito concurfü divi-

tdedm

20 illi proportionato ad effectus fipernaturales

AT

edendos: dici enim nullo modo debet, non poffe

Deum per creaturam efficere, quod creatura na-

D]

turze füee viribus praftare nequit: nam hoc ef*

fet omnem creature efficientiam füpernatura-

AOH.S

m

lem neoare.

|

Atfty

Jufl. Virtus conftans efficiendi miracula fà-

Bsj

tis clare explicatur , quod Deus firmo decreto

16, f

(tatuerit ad contactum , verbum, aut aliud fi-

Dd g

gnum voluntatis Chrifti continua füa virtutedi-

V, bOHM

vina opus prodisgiofüm conficere. Hec etiam,

ts

mens: Patrum fuiffe videtur , nam Athanafius

t qig b

fcrm 4. cont, Arianos : ZJumano mere , inquit;

-U t

anmnun.

p

VznsI DiviNi.

$19

fnel

ly

suamum extendit ,. diviuitas auterm movbum com-

Y mj

Q

T t ü]bf&

fefiuit. . Et Sophronius nuper laudatus: Uzus,

ait, duarum matuvavum fecundum aliam. divine

M

figna opevabatum, fécundum aliam bumiliavecipiebat.

&nim fettlpf

Leo M. epift. .1o. /git utraque forma cum alte-

m :4 lia

vius communione , quod proprium efl , 'evbo [cili-

üthfem

cet opevante quod Ferbt ef? , 9 carne exequente

UET

quod cavnis efl : umum bovum corufcat. snivaculis ,

ifh'n&zm [

aliud [uccumbit injuris. .. Similia habet Damafce-

T nj

nus/. quodad imaginem Dei &c. &alii PP...Demi-

dire phmq

quein multis miraculis fate

ri oportet , actione

, R

phyfica opus non fuiffe. — s.

N. Afert.. Equi-

M) &m

dem ex his argumentis fenrentia Alexandri , &

Mmnré

aliorum T'T. admodum probabilis evadit: cum

brims

tamen & Scriptüra & -Patres füpra memorati

nl ls

etiam efficientiam. Phyficam fuper-naru.raleni

! od

Chrifti humanitati tribuere videantur ad com-

BR

lura miracula ; ab horum

pl;acïiti,sþ non eft di-

atrt du

fcedendum,

pl

s yl

'ARTICULUSfLF

Gu t

De perfetlionibus izatuvalibus corporis -Cb'rz'/lä».

mm hc

fipendo

Ota. Sermo nobis in pra-fentiarum eftde ea

tantum perfe&tione corporis, quee f« habet

| mufa

9]

per modum a&tus primi & forme permanen-

m &t

tis, feu habitus aut paffibilis qualitatis, cujus-

T

modi fünt temperamentum debitum humo-

fio at

vt

cum, bona valetudo , & fpeciofa forma faciei

.

& totius corporis: de perfectionibusautem cae-

35

m A

teris quae fe habentad'modum actionis vel paf-

'agemus, ubi defectus

LE

um

.

fionis tyanseumis , alias

natu-

j

4

V

H

$20

Drs IuncARNATIONE

D(,.Idg

(v

paturze humane , quos Chriítus affumpfit, exa-

tim

minandi fünt,

ju i

u

Dico. Chriftus affumpfit corpus humanum

wF'[Iw

perfectum & bene difpofitum pro conditione

U

i, d

1]

& flatu humanze naturze debito.. ftaS. Thom. q.

J

I4.2. 4. S. Bonaventura in 5.d. 15.a. 1.q. 1. & 2,

Richardus, Durandus & TT. alii.

Probatur.

dl

4 ]'

Perfectio humani corporis ex tribus hifce con-

ss p

1

[2

!/:

"

] y,'.v

W

C'Wi:

ditionibus conftat; ex jufla humorum tempe-

ratione , & ejusdem corporis pulchritudine;

TT

& firma. valetudine : haíce. tres conditiones

s

Chrifti corpus habuiffe , breviter declaro,

UY

L. Craíis humorumque complexio bonaad

mbl

debitam humani corporis compofitionem per

ivl

fe pertinent, ac plurimum juvant vim natura-

ys C

lem intelligendi , virtutesque morales: at Chri-

um d

