fti animam auctiffima vi cognofcendi pollere;

derenparp

virtutibusque fnoralibus excellere decebar.

ET

aete d. n

II. Eximiam corporis Chrifti formam egre-

gie dilaudat fponía in cantico canticorum c. r.

I Chrf

v.15. Eece tu pulcher es dileGesni; g decovusoc.

, m

& David Pf. 44. v. 3. Speciofus fovma pr« filüs

in I:eologi (

bominum, diffufa eff gvatia in labis tuis.. Quod

MT

teftimonium licer de pulchritudine divinitatis

I5 (s

aut gratiee exponant, Auguftinus tamen & Caf-

M T

fiodorus in Pfalmos, &

ernardus (erm, x. de

Wt

omnibus fanétis interpretantur de pulchritudine

Ninton

corporis; & Chryfíoftomus hom. 1. in Mat.

A s

Sicut , inquit ; i2 fzgna perficiendis mivabilis fuit :

UT

ita vifu gratioftffnus fuiffe dicitur.

tj

Katio autem, borum efl. Pulchritudo juxta.

t

Dionyfium de divin. nomin. c. 4. & Augufti-

nurm

.

)

Vrn51 DiviNrI.

$21

Wumpmlfd

nutm l, 22;de Civit, c. 19. ex tribus confurgir,

primo ex partium omnium integritate ; fecugdo

rpus hllmau

ex earumdem partium debita proportione ; Zer-

J Cündin'c:

?io excolorenativo: primum & fecundum con-

kaS. Thm.,

ftatinde, quod, juxta S. Scripture & Patrum

ï.ä.],ql I'&l

doctrinam , Verbum omnia affumpferit , quae

Ili' PïOþ"üh«

in natura no(tra plantaverat ; tertium ab humo-

U5 hn

rum omnium jufta temperatura refültat, — 4fc-

OfUm tery.

cedit, quod opera, quz Deus ipíe immediate

Vchnrdis

efficit, non. nifi perfecta fint & pulcherrima:

COnriong

corpus autem Chriíti a Spiritu Sancto in Vir-

(

gine puriflima fuit efformatum ;. preeftantius

IN

ergo debebat effe corpore Adami , quod Deus

N

ipfe formofiffimum e luto finxit,...Dezique cor-

zibl

pus Chrifli , tefte Cypriano & Auguflino; fu-

Qris: u

turum eft quafi obje£tum . beatitudinis noftre ,

fend d

& exemplar pulchritudinis omnium corporum

tdntt

beatorum ; igitur hac dote homines ceteros

fmumgr.

anteire ei conveniebat,

A0 (

IlL. Chriftum fanitate integerrima fempet

^l

valuiffe, te(tantur S. Thomas hic; & cum eo-

p d

dem Theologi omnes in 3. d. 15. & 16. uti &

u Qu

SS. Patres unanimiter. .Cujus ratio ex hacte-

nus dictis evidenter coníta: : nam morbi ori-

e diyinit

modU

untur vel ex imperfecta corporis formatione;

s m 11

vel ex immoderatione in cibo & potu , aut in

voluptatum ufuü , aut paffionibus effrenati

S:

xlcib:

TL

atqui hac omnia procul a Chrifto aberant, &

"

corpus ejus ex jufta humorum temperie con-

abat , ita ut facile immodico frigori , eeftui aliis-

que celi injuriis obfifteret.. Ergo,

h j

d

[

Kk 5

OR.

!t

$22

Drg INCARNATIONE

O

. £. lfaie $3. v. 2. de Chrifto diciturs

JNonz e

j

Jpecies ei, meque decor ; ergo. Chriftus

,1 meerffm

non videtur fuiffe tanra pulchritudine preditus,

u

Tta Michaél Medina temere de Chrifto ratioci-

g M 1

natur l. 2. de recta in Deum fide. c. 7. & N.

!

,W'B Wüdor

Con[eg. Chryfoftomus loco nuper laudato, ait

o m

P

verba prophete de Chritfto patiente & mori-

æükü

ente effe intelligenda; quod rotum illud caput

M

lfaiz luculenter eloquitur : tunc enim tot pla-

gis, fputis, flapris, membrorum diftenfione,

j

g

laceratione; perforatione , & morte ignomi-

nioí2 non pulchritudo tantum divinitatis occul.

sf

lp

tabatur , fed venufta etiam oris & corporis fpe-

d um

cies deformata fuit , & quafi abolita.

Quod

p

"Tertullianus l. cont, jud&os; cap. de claritate

Gentium & l. 3. cont. Marcionem aliique Pa-

I UT

p Qd

tres tradunt; inter quos Hieronymus epitt.

160. ad Principiam: Z/sque pa[fronibus , inquit,

MT

u /nn dl

covporas , univevfs. pulcbvior eft ; Fivgo de Fivgi-

zge , qui tzon ex [anguigibus , fed ex: Deo natus e[f.

a iaf

iNeque etiam oportebat a Verbo affumi defor-

u

m

miratem, aut humorum intemperiem: cum de-

h uf

fe&tus ejusmodi neque in actione , neque in

o

paffione confifterent, nec conferre ad meritum

& &

aut fatisfationem quidquam poffent,

TT

Infl. Virum religiofum & Evangelii prae-

M ag

conem mediocris quedam gravisque fpecies

Tüt t t

oris decet ; non autem eximia pulchritudo;

: d

ergo licet Chriftum non oportuerit effe defor-

1

s x

mem , non tamen conveniebat ei pulchritudo,

s if

W. N. Zintec. Naturalis & virilis pulchritudo

ii i

quemcumque fanctum maxime decet & ornat;

n f fj

J

eique *

I

0y

; VERBI DI'VIN!.

$23

bhri&o d

1 Q

eique reverentiam & dilectionem conciliat alio-

T

rum, prefertim fi laboribus, abftinentia & af-

L

li

0 R.

flictationibus corporis ita temperetur ; ut ap-

(

'

[

]

pareat, non effe affeCtatam , fed a naturali cor-

poris compofitione, & humorum recta com-

j läüdafo)

i

iente ln

plexione profectam,

OP. 1. De Chrifto Ifai. 55. v. 4. dicirur:

m jl q

m

Vere languoves toffros ( Hebr. äJjäQ anovbos 110-

1 df

fhros) ipfe tulit ; exgo. etiam morbis laboravit.

Qgund

x. N. Cozfzq. Duplici fenfu Chriftus morbos

Dome

nof(tros tulit, primo., illos auferendo ac depel-

lendo virtute miraculorum ut Hieronymus in

VMl

n i

diétum locum ; & Auguftinus tr. 91. in Joan.

$ dg'

exponunt : fecuzdo magis literaliter, dum pec-

Yentigo]

cata to[hra ipe pevtuli& 1m. corpore. [uo. [upev. li-

m i

gnum crucis , ut exponit D. Petrus in priore ep.

d i

€. 2, V. 24. quare eumdem Propbeta v. 3. appel-

L

lat Zrum dolorum ,. &9. [cieutem infirmitatem,

fu.

nimirum in füa paífione , que ibidem defcri-

fimi r

bitur.

m: um

Inft.. Chriftus fufcepit

omnes perfe&iones

) u

humane nature;; ergo etiam omnes ejus defe-

&us. .. N. Coz[zq. Rationem difcriminis red-

! s od

nl

|

dit B. Thomas q. 13. a. 4. perfectiones omnes

naturz humanz convenientes per fe debeban-

vangeüipïl'

tur naturee humanze ratione unionis hypoftati-

que d

pulchrim?i

cx: defectus vero tantum aflumebantur pro-

ter nos.

iNon decebat autem , ut qui ad tol-

d

j

[

ndas infirmitates noftras venerat, sgrirudi-

p

ii

r

*nes ipfe füfciperet, inquit S, Athapafius , de

j p

i u

: Incarn. füb med, .

Ó

)*

Mor«

V

Dr IxcaAnRNATIONE

Morte tamen. Chriftus , fi interfectus non

l jj

w ägo en

fuiffet ; aliquando naturaliter defuncturus fue-

iM

d

rat, non proprie ex morbo, fed fenio fponte

:MZDC

quafi occidendo.

wl

J[ du

ARTICULUS IIL

a

h j

De perfetlionibus natuvalibus anime Chriffi.

g Diist

Ota. Cum Chriftus fecundum naturam hu-

t

manam ab hominibus ceteris nihil differ-

g

gufatitut

ret, animam fortitus fuit ejusdem fpeciei cum

animis hominum omnium ; qua neque füb-

im,Wieim

ftanrialiter, nec individualiter aliis excelleret:

f um gt

nam vis intelligendi in quovis homine tantum

enem lbt

a temperatura humorum, & ab ingenii cultura

'ls, qun d

perfectior evadit, & econtra lefis , maleque

Din]

amyes f

difpofitis orpanis , aut defectu inftitutionis &

ufüs deterior redditur.

Supereft ergo nunc;

a

tinis À

ut de perfectionibus potentiarum animae Chri-

fti; tam fpiritualium, quam materialium bre-

tstenm

l

"

viter apamus.

A

:l

LURU

Dico T. Intelletus Chrifto fuit perfpica-

Dd

!

,

ciffimus , voluntas capaciffimaomnium actuum

1

fn g

omini propriorum. Pvo£. J. pars. Preftantia

:

T

D,

At modn

intelle&us oritur potiffimum a remperamento

À li dj

humorum, atque ab habitibus virtutum theo-

MT

reticarüm, & practicarum: atqui corpus Chri-

II t

fti complexione humorum optima conftabat,

Ts g

ut nuper oftendimus ; & mens ejus omnium

D.

fcientiarum naturalium apparatu erat inftruétif-

Ms g

fima ; ut ex cap. 2. a, 4, hujus difp. conftat.

Ergo.

.

| We Dl

Prob.

1N )]

VzRnBRi DiviNr.

3525

| interfe&m à

Pvob. II. pavs, Yn. Chrifto fuit hurnana vo-

Mil

luntas, ergo etiam omnes actus voluntatis ;

b p

etiam inefficaces : nec enim actus fimplicis

complacentie Deum ipfuin dedecent , cum ve-

lit omnes falvos fieri: & Chriftus mortemim-

!

peratam averfabatur, non efficaciter ; alioqui

Praterea actus

lie CMF;

peccaffet, ergo inefficaciter.

amoris Deiliberi a Chrifto exercebantur diftin-

T hdftrm

&i ab actibus amoris beatifici: oportebatenim;

^ nbl df

ut per actus virtutis praftantiffime mereretur;

n [pcei m

qui a fcientiainfufa dirigebantur. Nec dubitan-

i t f

dum, hofce amoris liberi actus in Chrifto da-

s r

ri, cum preter vifionem beatam , conftet in

'nine um

eodem fuiffe actus fcientiae infufze tam natura-

bimid

lis, quam füpernaturalis,

ht i

Dico II. In appetitu fenfitivo Chrifti funt

binfonsd

omnes affectus, & actus, qui fünt in noftro,

n am.

& vocantur pa[frones, fed purgatz ab imperfe-

pume u

Qionibus. — Pro/. /. pars. Sipaffiones juxta ra-

iiom

tionis regulam componantur, evadunt inftru-

menta virtutum ; ergo cum Chriftus venerit,

jt p

nobis vivendi norma futurus , conveniebat ,

niomdur

ipfum paffiones homini naturales habere , in

s, Prelt

qudtum moderato uíu virtutis medium confi-

ftit. . Neque dedecebant hoc modo Chriftum,

:mperame":

imumi

eo quod bonz fuerint ; & Chriftus fit homo

integer, nobis per omnia ; excepto peccato;

u

m coni

fimilis; etiam fecundum appetitum fenfitivum

& phantafiam , quz potentie füos actus con-

u us

yetitifi

, naturales ; períonam ipfius non dedecentes eli-

i

'

cere potuerunt.

]

iij d

!

—

Probx,

(

$26

Dz INCARNATIONE.

Probr. H. pavs,. Paffiones.nofttae quatuor

j

vitiis laborant, 1. quod facilius ferantur in ob-

j*

jecta illicita. .2. Quod impediendo vim dis-

curfivam , perturbent rationem. 3. Quod pra-

g

st

veniant ratioDem. .. 4, Quod adverfentur ratio-

niadharendo obje&is in qua femel fereban-

g

f

tur , & que ratio damnat , identidem appe-

T

tendo. . Atqui in Chrifto omnium fcientiarum

Lj wmmtüliäf

& virtutum naturaliutri & (upernaturalium ha-

seifrtu

bitibus abunde ornato, purpatee his vitiiserant

amer d

paffiones: quippe quae numquam poterant ex-

j s

ire in actum , nifi quando , quantum , & in

simariotn

qua objecta ipfis ratio permiferit , ut cap. 3.

at d

yo mbl

a. 2. concluf. 2, demonftratum fuit.

uapro-

pter B. Hieronymus mavult eas dici propaj/jo-

VTlom 24

9s65: quamvis. B. Cyrillus l. 10. Thefauri c. 3.

affo Do f

Ambrofus l. z. de Fide c. 3. Damafcenus 1. 3.

i fb

C, 20. & íexta etiam Synodus, act. 4. & r1. il«

atefnis, d.

las fimpliciter paffiones appellent, eo nimirum

Ate Doconn

fenfu, quo erent in homune condito in juítitia

intprd

W

ts

oripinali,

......

OB.

L. Contva 1. concluf. Virtutes naturales.

(*ï:* M. 2 c

non porerant in Chrifto exercere actum. pro-

* d

prium:. nam munus fortitudinis & temperan-

1 dw")& [

tig eft coéárcere paffioncs rebelles ; ceeteraram

: maq«m

Á

virtutum officium eft tollere dithcultarem ; quae

m d!-*aïö')

in actione reéta occurrit; atqui in Chrifto nec

LUE TT

erat paífio rebellis, nec difficultas operationis

n

re&z. Ergo. .. Majejur probar, difl. Mu-

Tn

li

ia

nus virtutum moralium eft coércere paífiones

4 m

& tollere difficultatem operationis recte , in

IT

W

fübje&o capaci horum defe&tuum C,,.. . in

1 i

W

uDa

WE

VERBI DIVI/N/I'.

$2?

Iilte "

M

fubje&to his defectibus immuni N. officium il-

lud virtütum eft fecundarium dumtaxat : pri-

;

b

u

] de n

marium vero & neceffarium illarum munus eft;

inclinare femper ad operationem rectam ; five

RLT

!

M d

hec fitin moderato patlfionum ufü , five inactio-

nibus ad. alterum pofita.

lNec omnino opus

lm «

Ditnuns

eft, ut paffiones a medio virtutis exerrare pof-

fint: cum in beatis fint virrutum illarum habi-

dütitn

tus, ac fuiffent etiam in ftatu innocentiz , ubi

I Vi

nulla futura erát patfhionum rebellio.

Dostinter.

Jufi. Votum concipitur tantum, ut volun-

um ia

tas firmetur in bono; ergo hic actus religionis

CM

non poterat effe in Chrifto, cujus voluntas in

m: Wm.

bono immobilis erat.

&. JV. ]dutec. Votum a

Vüpnia.

S.'Thoma 2. 2. q. 88. a. 1. & Íqq. dicitur pro-

v eüüdüþi

miffio Deo facta de meliore bono; quod rion

ii -

cadis füb neceffitate abfoluta, neque füb necef-

MTO

fitate finis, fed de actibus virtutum, qui Deo

pAMLIUT

placere noícuntur ; quibus ex motivo religio-

al

nis nova perfectioaccedit; Deusque magis ho-

noratur.

V

Olj. contv. 2. Concl. Sanctus Hilarius l. 1.de

Éhm pre

Trinit. füb medium fcribit , Chriftumnon fen-

tempee

fiffe dolorem, & guamvis in eum i&hus. incideret ;

ceretht

aut vulmis de[cendevet , aut sodi concuvvevent , aut

lm fufpenfro elevaver 5 affevrent. quidem bec impetuim

Chrllos:

dulfromis ,. mon tanem dolorem paffonis infevvent $

w Opetit

ur zelum aliquod aquam pevforans. | Eadem repe-

TY

tit can. 832.in Mattheum, & füper Pfàlm. 53.

& 68. ErgoS.hic Doctor ait,, Chriftum pat

r pl

j ml

flone aliqua appetitus fenfirivi caruiffe. — E. JV.

by-

im CHI"I'n '.

Corféj. Equidem Claudius Mamertus Pres

y,

J

.

ter

!

528

Dr INCARNATIONE

ter Viennenfis füb medium fzeculi quinti; 1.2.

nv

de ftatu anime cap. 11. fcribit , S. Hilarium in

( nf

hac fententia fuiffe, fed errorem iítum expiaf-

st

)

fe poftea fua confeffione, nihilominus S. Bona-

u

| V

ventura in 3. d. 1o. a. r.ad r. & Theologi cateri

iij

hanc a S. Doctore labem abítergunt : quibus

h

].

przivit Hieronymus, qui ep. 7. ad Leetam fcri-

bir, Hilarii libros inoffenfo pede decurri pofle;

Vl

in quibus pietas fidei non vacillet. Certe idem

NÀ

i

Hilarius in Pf $3. & L.3. de ITrinit. Chrifto fa-

mem, fitim , fomnum, marorem, egritudi-

RUR

nem , defatigationem; fletum,; lacrymas; cru-

RY

:

cifixionem & mortem tribuit.

Ipgitur cum ait;

& u

Chriftum dolores non fenfiffe , hoc de Verbo

du

intelligit ; contra Arianos difputans ; qui per-

Viv d

z

hibebant, Verbum animz vices in Chrifto ex-

Cets]

pleviffe. Deinde, ut S.'Thomas q. 15. a. 5. ad

tipiraonem

1. advertit , S. Hilarius a carne Chrifti non ve-

Mp

ritatem doloris, fed neceffitatem excludere in-

tendit, aitque, Chriftum doloribus non fuiffe

yum d

1

fractüm : perinde ac viros fortes cruciatuum

fenfu carere dicimus.

Itaenimcit.l. . de Trinit.

Q&h

fcribit: zg£evrogo qui boc ita exiftimant , an va-

zione fubfiflat, qui movi timuerit , qui omuem ab

"Apo[lolis timorem expellens, ad gloviam eos [it mar-

£yrii adbortatus ? ldem fenfus etiam eft verbo-

[

rum , que ex ]l 6. ftromátum Clementis Ale-

[

xandrini objiciuntur.

T

dv

C

Iufl. Spes verfatur circa bonum arduum

confequendum : atqui Chrifto nullius boni con-

AAUS [ lr

fecutio ardua erat, propter eximiam ejus pÓ-

tentiam: ergo fpes in ipfo non videtur habuiffe

W

D

locum: '

]UY]

,. VERBI DiviNs.

3529

Rn

locum. &. djff. Maj. Spes ver(atur circa bonum

n

confequéndum viribus haturalibus.commenfu-

ratum .C. prout viribus non naturalibus com-

ii lffumexp

dT

Mi

menfüratum . . Refpé&tu naturalium humà-

Rübrie

nitatis virium confecurio multorum bonorum

Trun: g

Chrifto admodum ardua efat. & difficilis, nec

«

Letn|

fine laboribus & erumnis obrinenda: cajusmo-

edeumyi

di erat redemptio.generis humani & gloria cor-

t Ceiü

poris.. Hinc etiam oppofita paíTio defperartio-

t Cf

nis füuum habebatobjectum, bonum fcilicet fenfi-

E ægfffll(

bile nulla ope naturali affequendum, aut malum

infüperabile: ut de fervanda vita & evitandamor-

iynó m

lmmmc

teaut infamia conftat. Nec minusactus audacice

exerceri poterant, queis atrocia pericula forti-

r

us i

ter eft aporeffus ad bonum obtinendum , a

vitanduxz malum.

l',lE

n Cunb

050154j

Ceteras item paffiones timoris, itee, itér

admirationem in Chrifto fuiffe S. 'Thomas hac

"Mf

p adidre

q. 15. probat, fed ab imperfe&tionibus tantam

erfonam dedecentibus depuratas.

Ex dictis

fs . d

;

actenus

s du

Colliges. Cliriftürn. nor. affümpfiffe omnes

Md

Wü,dnïf

perfectiones naturales commodas corpori hu-

mano, qu& in actione aliquà vel paffione, (eu

Vj m

m at

in actuali difpofitione confiftunt : (ed potius de-

fe&us cohtrarios, cujusmodi fünt fames, fitis

&m d i

Cbmerii

defalioatio corporis , (omnus, frigoris, caloó-

ris, aliorumque ' 1ncommodorum . perpeffio-

nam de-

bonm 4

t

nes &c. ut ex $. Scriptura novimus

fectus ifti fünt paenze accomimodatze. ad fatisfa-

i^

Summ

eciendum pro nobis, & prebenda virtutum

exempla.

À

Yab

E

^DISPU-

W

$

[

330

Dr INCARNATIONE

j

K

DISPUTATIO'IV.

p

gl

De proprietatibus & perfe&tioni-

bus compofiti 1 heandrici.

y 40 fi

&t

f

N difputatione nupera contemplati fümus

g

n þnl

I

Chrifti humanitatem tamquam fponíam &

u

Reginam in veftitu deaurato circumdatam

varietate ornamenrorum fature , gratie , &

ho A

glorie. Reftat demum, ut compofitum ipfüm

gud p

diviniffimum ex humanitate ac divinitate coa-

5n, I t

äwmal*gï

lefcens confideremus fecundum aliquas fuas per-

Ms od

fe&iones & proprietates capitibus quatuor.

Q0 t

Ac primo quidem titulum Filii Dei expendemus:

"ltero nomina & officia Redemptoris infpicie-

um m n

mus: Zerfio exhibebimus titulos honoris & po-

lum rdro)

teftartis Chrifti: Quartoadorationem; quae Chri-

Venma

ttüumreüms

fto, & aliis ad Chriftum fpectantibus impendi

& of

folet , afferemus.

gt

CAPUTTL

ia ]

fitz, m

De titulo Fili Dei.

tsl

At db

ARTICULUSI

Ua a

Urrum Chrifius Homo fit. Filius Dei verus&tg sa-

A

tuvalis ?

R, iv R

:

elitanus in Hifpania Epi('cof-

pf V

"T O'a £. FelixUr

i

j 'O,q

U lmï

pus ad Elipan

dum Epifcopum Toletanum

Pt

pofl |

percontantem , an Chriftus , fecundum quo

MOf

homo eít; dicendus fit Filius Dei proprius; an

adopti- *

"gt h

)

lTION;

Vzrns! DiviNt.

31

!IOIIV'

adoptivus , refcripfit, dicendum effe Filium

Dei adoptivum : eo quod fecundum divinitas

Dd

tem quidem fit Filius Dei natura; fecundum

i

humanitatem vero Filius Dei fit non natura &

enere, fed adoptione & gratia.

pb f

Heerefis ifta primum profcripta eft in Con-

4m [orís

eilio Foro - Julienfi Paulino Aquileienfi preefide

) CU

A. C. 791. füppreffo auctoris nomine.

5 Britg

Anno fequenti cum Felix in Concilio Ra-

pq(num i

tisponenfi , prafénte Carolo Magno errorem

NUf t

fuum,; iterum a Patribus damnatum, pro vi-

us

ribus tueretur; juflu Principis ab Apilberto Ab-

bate duétus eft ad Adrianum I. S. Pont. coram

Is qut

quo revocavit herefim , & oblato libello , fa-

ht

Tsf

nam fidem jurato profeffus , & ad Ecclefiam

hrontiiy

fuamn redire permiffüs eft.

ia o

Verum cüm ab Elipan

do ad erroris pátro-

ciriium refümendum inductus fuiffet; a PP. Con-

Bo t

cilii Francofordienfis an. 794. cui interfuerunt

'Theophylaétus & Stephanus fedis Apoftolicce

egati , ambo illi Epifcopi ; nifi proxime refi-

puerint, damnati funt.

j

Poftmodum in Concilio 57. Epifcoporum

Romee coacto an. 799. Felix ob libellum hzre-

l

ticum; quem contra epiftolam Alcuini, qua ad

j vtl

faniora confilia

oft C. Francofordieníe revo-

cabatur, ícripferat , iterum anarhemate per-

culfüs fuit. Sed anno eodem in maeno Con-

d

cilio, quod Imperator Aquisgrani in palatio füo

J Ti

«o6git, poft prolixam & obftinatam cum AL

-cuino difputationem, errorem faum cum fletu

s g

" P[OPW

LÀ

reyOca'vit.

Incertum autem eft , utrutn in fü-

il

Ü

á

cepta

Dz INCARNATIONE

Vr

$32

- fcepra fide orthodoxa conflans fuerir. - Nam

Tg,g'fw-ïf j

S. Agobardus Lugdunenfis Archiepifcopus füb

jgpi P

*Ludovico Pio, fidem ipfius ex fcbedis poft

p

ejusdem obitum repertis fufpectam reddit. Ne-

que de Elipandi feria converfione documenta

a

m E

extant.

|

AVota. 17. Dum quaritur , an Chriftus ; in

ïiJ» 1 W

g a

quanrum homo, fit Filius Dei, v8 z quagzum ,

non accipitur reduplicative, nec enim humani-

r iunt

sst

tas eft caufa & rario; ob quam Chriftus eft Fi-

L f

lius Dei, nifi in latiffima & metaphorica figni-

zdh

ficatione, qua emnis creatura, praefertím ra-

fexftdi

à

|

;

tionalis, filius Dei dici poteft. Sumitur ergo

i

qà i quautum bomo , fpecificative, an Chriftusin

humanitate fübfiftensin humanita re ipfa habeat

ii

ttedii, Ü

habitudinem ipfam feurelationem filiiad Deum;

non quidem realem illam filiationis naturalis ac

t f

LE

perfonalis , qua fecunda SS. T'rinitatis perfona

t uf

conftituitur ; fed relationem rationis, filiatio-

211

nis, qua fundata fit in gratia unionis hypofta-

tice , includatque communicationem ejusdem

r

bearirudinis & hareditatis eterng : quae qui-

dbmpri

rl

dem dignitas infinities fublimior eft filiatione

hii

fundata in gratia habituali , qua puri homines

filii Dei adoprivi redduntur.

EY (wlüdüm

Dico. Chriftus, inquantum homo, eft ve-

mmm

reFilius Dei naturalis, & nonadoptivus. Pro/. f.

ts

Lucz 1.v.35. ait Angelus: Quod ex te za[cetur

t wj

RUERT

Jauttum , vocabitur Filus Dei. Rom. 8.v. 32. Deus

preprio Filio fuo t5 pepevcit , [ed pro. nobis oumi-

nl

bus tradidit zlum. Joan.x. v. 3a.. F'idi Spivituf

ts

defceudentem . quafi columbai de celo, eg manfit

Z

uper .

Ri

UONE

Vrmnrzi DiviNi.

533

i füeg

N

ul

Vütnfo.

Ex

Juper eum .. . €9 teffimonium. perbibui ,. quia hi

& d

n

L

lj ?

ef Filius Dei. Hebr. . v.2.. Deus locutus ef? no-

Md

.

bis in Filo , quem confütuit bevedem univer[o-

It diry

vum.

Atqui hec de Chrifto ut Deo nequeunt

accipi ; e

rgo , tefle S. Scriptura, Chriítus ut

Íta at-

t Cri

homo, e

it

verus proprius Filius Dei.

LU

gumentatur Adrianus L. epiftola ad Epifcopos

Cenim hp;.

Hifpaniee recitata in. C. Francofordienfi: & Cy-

Chrfts r

rillus Alexandrinus l. de Fide ad Theodofium,

lr l)

&l. r. de Fide ad Reginas. t Epifcopi Iralie

a Dhelrtim n

in libello Sacrofyllabo contra Elipandum; a C.

- Tunir v

Francofordienfi approbato, & ejus juffü ad Hif-

?

M nl

p

anie Epifcopos miffo ita fcribunt: Perruscoz-

[2

bt

f

offus eft Chriflum verum Filium Dei: &? fu beve-

ventba t

zice dicis, Chriffus eft adoptivus * fiugeres fovtalJe

aD00 r

€2 diceves, [ecuudum bumanitatem eum Filium Dei

confzffas efl. —.Sed quomiam cum additamento dixe-

Trüitpe

vat: Jues Filus Deivivi, omnium beveticorum

r

ora fidei pugno attrivit ; Chrifli namque nomen ab

irré l,

inm i

bomine , quem a[fJumpfit , accepit.. Vx infra: quam

adoptionem praviffimo fenfu ad Cbriffi voluit traus-

X: quu

fevve bumanitatem.

x df nl

Prob. II. Adoptandus ita deber effe extra-

ipuri o

feus, fecundum fe totum' , ur vi'originis fuae

| homo;:

j

l

non habeat jus ad hereditatem ántequam ado-

prtetur; ergo Chriftus, in quantum homo;

i J

^

»

';

nullo modo dici poteft adoptivus: nam etíi fe-

TL

l

cundum naturam humanam precife fpe&tatam;

om. 9. 3;.1

ig

nullum habeat jus, ramen fecundum perfonam

il nf

e:equit dici extraneus, fed habet perfectum &

. J

naturale jus ad haereditatem. Ergo. Hincrecte

'argumentantur Patres C.. Francofordienfis in

,f f»'(/g ] W':,

Aul.3

epift.

vt

$34

D INCARNATIONE

AT

epi&t. ad Epifcopos Hifpanie, & libro Sacro-

fyllabo: adoprario eff opus. meve cavitatis &9 gra-

MPMM

, qua Pater , quem proprium € uaturalem fi-

" Mi

lium son babet, fibi copulat. adoptioue : Atqui in

r

Chrifto Homine zoz erat. Deusr per gratiam , ut

F;;p,f;iï/hlïfl

àn cateris 4 fed effzutialiter. per naturam ; evgo

rrquia

unita$ per[one , que in Det. Filio efl , adoptionis

sl

zollit iujuriam.

m

Prob. I/I. Ceteri Homines & Angeli funt

uf )

filii Dei adoptivi propter fanctitatem acciden-

d

glïl

talem gratiz habitualis: atqui Chrifti humanitas

X TU

pratereaex unione füb(tantiali Verbi Sanctifica-

indanm a

tur fübflantialiter; ergo haber jus intrinfecum,

uj prinp

effentiale & neceffarium ad hereditatem. Ergo

daden t

Chriftus quatenus homo fpecificative fumptus,

fpeciali modo eft Filius Dei, ergo non adopti-

IT

u

jem in fenfum B. Au-

TTE

vus, fed naturalis.

Bd ab

guítinus ]. contr. Secundianum c. 5. Lege , inquit,

E

Vint, i

Jevipturas . usquam invenies de Chriffo diium;

E7

quod adoptione fit. Filius Dei. « De nolis autem fae-

Winadyi

filfane legitur ; accepiftis Spiritum adoptionis

fillorum. . Zliud eft euim per Patris excellentiam

fom ]

!

effe unicum. Filium Dei ; aliud. per amifericordem

Wttamy

gratiam accipere poteflatem. filios Dei fievi creden-

Eu

£e$ in eum, . Merito ergo Adrianus ii laudata

At n

toine

epiftolà rejicit adopzionem Sfefu Chrifl Filü Dei

ecumdum cavnem tamquam pevfidiam: quia boc Ca-

Hs

]

D] fequ

t

£bolica. Ecclfia numquam credidit , numquam do-

eutf.

J

TT

e

d d

MUU g

ARTI.. LU

VrnBI Divist.

$35

! & Hbf() Sgh

ARTICULU S H.

Ti

E t

Refpondetur ad Objetiiones.

*

LL

I. Nihil prohibet , Chriftum (ecundum

Wþü'gmtllzm, l

O

umaniratem dici Filium Dei adoptivum.

'laturmj- n

Ergo. . JV.74ntec.. Rationem clariffime reddit

) (/l ) ll(füþryï

S. 'T'homas q. 23.a. 3. ita differens: Pilatio pro-

prie comveit bypoftafi vel pev[one , uon autem na-

Y n

zure: unde &j an 1. p.q. 33. 4. 2- 69 3. dichum eft,

PTO CC

quod filiatio eff propvietas per[onalis.

In C/m]ia

Ub

nutem 1uon efl alia per[ona vel bypoftafis , quam im-

ereata, cui comvenit e[fe filum per naturam.

Di-

k

D NT

&um efl autem art. praecedente, quod filiatio adoptio-

"um p

nis efh participata fmmilitudo. frliationis naturalis.

AVon autem vecipitur aliquid dici pavticipative, quo

T :

9 m d

per fe di

cituy. Et ideo Clriflus . qui eff Filius D

hn ]

naturalis ,

zullo modo potefl dici filius adopticus.

Ef

Secundum autem illos , qui ponunt in Chriffa duas

P

perfonas , vel duas bypofafes , [eu duo [uppofita ,

.

[j dlm,

71

niam t

bil vationaliliter probibet ,. Chriftum. bominem

dici filium adoptivum. | Ubi S. D. ex C. Franco-

m at

fordienfi notat Felicem & Elipandum Neftorii

it t

v tf

impieratem recoxiffe.

Jnfl. .. Gratis dic

irur, quod üliäiio ranrumn

i fiti

mus i

füppofito conveniar; ergo Chriftus fecundum

naturam humanam potuit in FiliumDei adoptari.

Oi Ro

R. A. "dutec. Sicut paternitas ; quia peneratio-

mqui

nem fequitur , non convenit naturz : ita nec

patfivam.

h numw

filiaio cum fequatur generationem

Ideo in divinis enuntiationes ifte : za/ura feu

*deitas genevat , natura divina efl gemita, beereticae

irr,

J

fünt ; iftie vero: Pater generat, Filius gign

.

L14

funt

Vg

$36

Dz ÍNCARNATIONE

j

funt orthodoxe. Teitur relatio filíationis ulti-

1elit PI'OF

mum generationis terminum , feu füppofirum

Nam -ficut

a

denominat, mon vero . naturam.

operationes tribuuntur füppofiro & nature;

((-hv . ä!,'?. t

quamvis per naturam , fiveia natura füppofito

conveniant : ita & effe haredem íeu habere

g

jus ad heerediratem eft propria denominario füp-

ofin, & non nature,

L

gl

Jufl, 2. Chriftus non eft Filius Dei natura-

lis fecundum humanitatem , hoc enim non ha-

g

bet ab humaritate; ergo qua homo non eft Filius

xmïg&m.ut |

r t

Dei naturalis, ergo adoptivus. & C.,477. dift. Con[-

Si accipiatur «ó 4ua Homo, reduplicative, quafi

wigm u

humanitas effet ratio propter quam Chriftus

v m

fit Filius Dei naturalis , tum equidem qua ho-

As

&f

mo non eft Filius Dei naturalis C. fi r qua 77o-

710, fümatur fpecificative, in recto tantum de-

ufimptia

zi d

nominando hoc füppofirum humanum, tum

Chriftus , qua homo ; non eft Filius Dei natu-

t

ralis N. « qua Hono, fignificat hic tantam ra-

PL

tionem,' propter quam non repugnat Chriífto

t df

effe Filium Dei naturalem : nam etfi fit fuppo-

'4 r

firum hujus nature humane , nihilominus ma-

t v

net füppofitum Verbi, unde abíolute repugnat,

Rüe um

ipfum effe Filium Dei adoptivum.

Wf d

Iufl. 3. Fumaniras Chri(ti per gtatiam unio-

Wt

nis hypoftaticee confecuta eft. fanctitatem & jus

m d

ad bona Dei : atqui quod quis per gratiam af-

It lo

fequitur, non habet per naturam ; ergo faltem

; Mu

humanitas Chrifti per gratiam unionis facta efl

&Um æcpüü

Filia Dei adopiva. & diff. Maj, Chrifti u

: &þer ttíng

Vou

Vrnsi Drvisi.

537

j fl i

fiitasfäd&itatem', & jus h&reditatis: étifecuta

r (".PPOHQ:

eít immediate, proxime & forimaliter per gra-

J Nä

Il ln

tiam unionis N. confecuta hoc eft mediate; re-

i

V i

inote, confequenter & quafi effective C. Maj.

Afürg o

€2. Conc. min. diff. eod. modo Con[eq. . Si formali-

LE

ter & proxime confecuta fuiffet fan&titatem per

fnomman'uruf,

unionis gratiam C. fecus IN. gratia unionis eft

ratuita & benevola affumptio humanitatis ad

ls D namp..'

efTe fübftantiale Verbi , qua proxime confequi-

: m q0n

tur, ut fit natura Verbi propría, deinde per

LEU

Verbum ipfuüm ut formam fübftantialiter fancti-

«CAIH.M.Gm |

ficatur, & jus infruftrabile ad vifionem bearam

t i

confequitur.

Quapropter gratia unionis eft

t qun nj

caufa remota, & quafi efficiens fanétitatis füb-

qin qul

ftantialis , jurisque ad hereditatem: ambo enim

IMLIT.

hac íe tantum confequenter habent ad gratui-

tedotond

tatn affumptionem iftam a Verbo , tamquam

lmm, n

caufà formali & immediata fanctitatis

& juris ad

Ts n

hareditatem.

l totm v

Ijfl.4. Per gratiam umionis humanitas fal-

ia Cond

tem mediate affumpta fuit ad fanctitatem ; &

aft ff

ad jus hareditatis ; ergo fic faltem dici poteft

hlomins

adoptata. . JV. Conf. Adopratio eft affüumprio

períone extraneg ad hzreditatem ; atqui hu-

lt m

j

manitas affümpta nec eft perfona , ut conftat ,

neque Deo extranea, cum pertineatad integri-

trmo

dul

12

tatem efle fubftantialis Verbi incarnati ; ergo

neque humanitas affumpta ; eft proprie adopta-

u

m, «

ta; neque unionis gratia eft adoptatio : cum

nions ts

eenim hec perfonce conveniant, Verbum ipfüm

'

ad hze-

!

per unionem foiïrct eratuito affumptum

, Chrirïihä'

5

!b

$58

Dg INCARNATIONE.

pl

redittem patriam , ad quam jam natura füa jus

habet;

j t

Infl. s. S. lreneus 1. 3. c. 21. ita fcribit: Qui

u

Filus Dei efl, Pilius Hominis fattus efl, 9 com-

;'f,.'ylllw EQO H

s It

mixtus - Ferbo Dei, ut adoptiouem percipieus fiat

Fülius Dei. & S. Doctorem dicere , quod Fi-

d

u & 0

lius. Dei flius hominis faétus , commixtus fit

Verbo,.ut homines ceteri adoptarentur in fi-

;;mo EE.'L

lios Dei. . Siqui alii Patres cum S. Hilario l. 2.

T

de Trinit. dicunt, in Chrifto carnis humanita-

m

ml

tem .adoptari, adoptionem improprie acci-

piunt, ceu.quod per gratiam unionis humani-

j

tas in fuppofitum divinum fuerit affumpta; ut

fv

modo ad Inít. 2. expofüimus.

du n

at f

Qb. 1J. Effe&tus formalis habitualis pratiee

eft conftiruere filium Dei adoptivum: atqui

r

Chriftus. habez plenitüdinem habitualis gratie

thyins P

fpeciei ejusdem, qua czeteri homines adoptan-

dnndgi

tur; ergo etiam eft Filius Dei adoptivus. .E

b dgndn

difl. maj. effe&tus primarius gratize habitualis eft,

p

conftiruere Filium adoptivum NN. efiectus ejus

Fl

fecundarius eft ille C... & cozceffa anin. difl. con[.

d ütamm

Si Chriftus effet capax hujus denominationis C.

'ff/m, b

fecus N. — Effe&us precipuus ac

rimarius

MT

ratie habitualis eft, reddere fubjectum Deo

MR t

gratum & fanctum: hic Chrifto homini ab ha-

Hf

bitu gratice neceffario tribuitur,

Adoptio au-

qUæWïUM

rem; cum fit effectus fecundarius, fignerque

l N

perfonam extraneam, communicari Chrifto

UT

non poterat, qui eft Filius Dei naturalis. . Qui,

&i Cs

a Patre heres teflamento fcribitur, non ideo

Em

adoptatur, nec de novo conftituitur filius.

, b

tT

Vznsi DiviNi—

$39

IJLJ i natm [u! l

Inft. S. Auguttinus]. de Predeftin. SS. c. 15.

Ea , inquit ; grazza fit ab iuitio fidei bomo. quicun-

TM

que Chriflianus , qua. bono. àlle ab imitio factus eff

LT

Chriflus. Ergo. — w. JV. Conf. Auguítinus tan-

U

tum voluit, ficut affümptionem humanitatis

Km; QLCL

nulla preecefferunt merita , ita juftificationem

- CO

peccatoris & converfionem ad fidem. gratis

ODfafentur

omnino fieri,

n

Obj. L. Quamvis Verbum fit de fe füppo-

s Domgn

fitum extraneum humanitati , poteft támen na-

Dpronre a

tura humana facere , ut illud fit filius naturalis

ts hn

B. V. Marie; ergo natura extranea humanira-

1 n

tis poteft viciffim facere, ut fuppofitum Verbi

divini unitum etiam reddarur extraneum ; &

)habm» fj

D

capax filiationis adoptivee refpectu Dei Parris.

dhyrn;

n

&. |V. Cozf. Ut Verbum fiat filius extraneus fcu

Lj

UT

adoptivus Patris eeterni, deberet amittere pra-

tsl

dicatum aliquod, & non effe Filius Dei natura-

:

']

i

ais g

lis, id quod repugnat: ut vero fit Filius natu-

vlidssd,

ralis & proprius Patris eeterni , & Matris Vir-

L i

"

inis, nihil amittit, fed aliquid acquirit, unien-

i. j

do fibi naturam humanam. — Nimirum ezrabili

)minationk

smyflevio , ut canit Ecclefia , id quod fuit perman-

Ym

K

fi£, &5 quod mon evat affunpfit. Supra autem de

wbyectun:

;

idiomatum communicatione indicavimus ;

ea

'homini i

fola preedicara fimpliciter de Chtifto enuntiari,

Mp

qua perfonee Filii Dei non repugnant.

às, pf

Infl. Non minus inter fe pugnant dominium

nian V^

& fervitus, quam filiatio naturalis & adoptiva:

wb Qatqui Chrifto proprer duas naturas attribuitur

bitr, od

effe dominum & fervum ; ergo fimiliter poteft

yinr s.

ci attribui. filiatio naturalis & adoptiva.

g. IN.

aj.

!

j4o

.Ds INCARNATIONE

.-läüj)l

[a

Maj. Cum S.'Thoma q.23. a. 4. ad 3.dominium

) i ,Ubü

ygnit v

