quod Jefüs Nazarenus non fecit.

hic fuir Meffias, $. N. Affumpt. Quidam hanc

vis atrem

-ophetiam impletam fuiffe putant fub Ezechia

entütaümi.

Á

ofia.

uidam füb Zorobabelis & furnmo-

Y

«t

um Pontificum duétu. . Quidam füb repimine

j bt

|

Y'Aífamoneorum

i

Ves

/—-—"'

hacc ad !jteiram explicant.

In

p

?

1dec'!þ

[

N

Vg

79

Dzg INCARNATIONE

m

rüm Fzechic & Jofice imperia captivitatem Ba-

bylonicam precefferunt, & triftiffimis tempo-

Q?:undemiam

ribus fuerunt interrupta. Zorobabelis & Pon-

p du

tificum poteftas fuit nimis arcta: parebant enim

s ii

Preefectis Provinciarum. Affamonzi non erant

1 lia

ex ftirpe David. Er ur hec omnia diflfimule-

/

Tnus, vaticinium Prophetarum iftlorum non

"

7.,3;1)1535 n

^

I

,L&

poffe de tribus hisce Judaice reipublicae ftari-

bus accipi, liquet ex promitlione, quam Deus

Vi m

m B

veríu 15.fübjungit: Ef zoz evellam eos ultra de

at

Zerra [ua5 nam poft Jofiam füb Joakim contigit

Mendenst

transmipratio 7o. annorum: extinctis Affamo-

j i

nais , Jerufalem fuit excifà a Romanis, & Judei

jam in fieculum 17mum ubique terrarum exu-

; di, tq

i. Al

les vagantur. Igirur Dominum noftrum Je-

i, x qu

fum hac propheïia fpectat, in quo ad unguem

impleta eft. Ipíe enim omnes.'fubegijþ popu-

Vj

ht

los,& (üb Chriftianorum nomine collegit. Hoc

indicat Gabriel Angelus, Luc. rz. v.32. hoc

d

ldem vaticinium ex verfione feptuaginta inter-

ij d

pretum repetit in concilio Hierofolymitano Ja-

n Eu

"

€obus ACt. 15. v. 17. Pofl bhec vevertav , 9 ve-

w1?1 Trsque

edificabo tabernaculum David, quod decidit... ut

ha

vequivant ceterü bomimum Domimum, e9 ommes

h, du

geutes , fuper quas invocatumeft nomen meum. . Ex-

Em

rant autem Judai, repnum Metliee temporale,

ilb

& profperitatem bonorum terrenorum in eo

RI

*0pi

imaginantes, Per Chriftum enim bona nobis

WA

l

»romittuntur ; quibus meliora dari non poffun

N

L

uz veratm falutem afferant, & cun&tis homin

i

!

AT

st

bus aequé communia erunt. At proprietates hu ,

[ k

fiei

Á

1

jusmodi folis fpiritualibus bonis & ate

nis con-

——

&U

Al

V

D n

VGIH-

..

[

t

e

.

VzgnBI DiviNr.

7I

)[iï'ifatemïg&

Aeeniunt. Deinde Meflias a Prophetis defcribi-

Is m

tur pauper; humilis, virdolorum, occidendus:

bels tD

ergo abundantiam bonorum fpiritualium & ae-

HOX n

ternorum duntaxat, non veró caducorum &

carnalium fübditis fuis erat procuraturus.

AR DOD r

Ut difimy

lüfl.2. Yi 2. dicitur : Erit im moviffmis

lltm n

diebus prepavatus suons domíüs Domini, in vevtice

Doce f

anontiumtgc. . & c. 11.v. 6. Hablitabit lupus cum.

: QUam Deug

agno: eg pardus cum bedo

&/c. Atqui hec non-

1 tr r d

dum acciderunr. Ergo.

E. N. Affumptr. Ju-

Xim compit

dai ifta omnia ad literam accipientes mir? deli-

rant. Sed evidens eft, hzc non nifi fenfu alle-

Vs Aftmo.

d b d

gorico intelligi poffe ,q

ui hic proprius &aDeo

m er

intentus eft, atque in Chrifti Ecclefiam plané

convenit.

Ad hunc montem cozfluxeruut om-

? lum j

0040 g

Ü

165 gentes »

ex quo de Sion exivit lex &9 verbum.

JDomiüii de

Slerufalem , unde coeperunt Apoftoli

(übegi( popu:

1j

[

(X

Spiritu S. repleti p

rimüm przdicare, & gentes

es, feroces &intractabiles ; per-

T 33 lx

rapaces , crudel

inde ac lupi , pardi; leones & afpides, do&trina

pint n

ymiu -

Chriítianà in a$nos converterunt, & ad vitam

focialem moresque mitiffimos traduxerunt.

ntan, 6 -

dttidi..

loft. 3. In neviffemis diebus , oraculum dicit;

ila futuraeffe , &ante Metliam venturus Elias;

r ( um

mum, B.

Malach. 4. v. $

Ergo vel nondum Meffias ve-

alter pauper &

, tcmp(')ra]*

nit, vel duo venturi dicurítur,

e

humilis, alter opulentus & magnificus. X

omm 3 d

bona 10*

confeq. Si pro. Meffia gemino Judai duplicem:

ejusdem Meffie adventum ftatuerent, vera;

non p

xs

fàcris oraculis conformia loquerentur. Przmus

Meffize adventus eft hominis pauperis; humilis

pprizt

|

& «rumnofi, fine ftrepitu & pormpa fzeculari

o

4

W —

*e

e

l

VM

Dz INCcARNATIONE

73

—

ao j!zäj

de quo Chriftus Pharifeeo roganti : Quandove-

sit vegnum Dei ?. efpondet: L Nom venit. vegnum

g t v

Dei cum obfervatione.

Hic adventus Meffiz ac-

PU

cidit » zoviff/mis diebus Gen.49. v. 1. & Ifài.2.

, netis

v.2. DY'D*rymongsà3 Ze confequentia dierum ,

«s t

oelica no-

« n 0

feu pofferiove tempore, quia lex Evan

[o]

viffima eft, fübfecuta legem Nature & Mofái-

m n emore

o

cam. Z/er Meílize adventus ad extremum ju-

dicium erit in die noviffimo, quando venier z

Vfrm veru

mubibus celi cum . virtute multa 9 majeflate. .. De

qm if t

utroque adventu fuo, & de Malachize vaticinio,

TU

vinm Ro

fcifcitanribus difcipulis, Matth. 17. v. xo. re-

Ípondet:; Elias quidem venturus eff , e veflituet

"

M

'

emmia.

. Mdl

l

a

& n

Dico autem vohis, quia Elias jam.

li, d

]

li

(

wenit, 9 non cognovevumt eum....

Jitellexevunt.

)

xbenur: D

dieipuli , quia de Joame Baptifla dixiffét.

p m

ARTICURLUS VI.

stl

)

fr;ï/zt(f:

i

t li

Meffam . verum Deum effe ,. Sfudeis ex F. 7:

iaj lo

ojlmdi:,zm

!j

If

f

Ári irg

Ota. Judaorum veterum nemo ambigebat,,

Vi

N

quin MetTias effe deberer Deus: a Prophe-

^. Hn

tis enim edocti rectà de illo, fentiebant.

Ejus

D

j

tei plura teftimonia "lalmudiftarum veterum

l

adducit Petrus Galatinus lib. 6. de Arcanis fidei

Ij

Catholica cap. 1. 2. & 3. & lib- 2. cap. 10. & íqq.

t

In libro Ickarim,, orat. 2. cap. 28. inter ceetera

H

u[g t

1 A

ialegitur : Zecaz Scriptura uomen. Meffae m

rm

Ub

ANUN ]

W

pax DOMINUS jquflitia noffra ( Jerem. 2

TO

du

V. 6.) quia eviz siediator Deus , pev- cujus manum

; *x' P

£07 6'-

2

..

WE

Vznar: DiviN .

.

73

; QW«';OU!.

Ivco

';*onjäcumvi Jumus. uffitiam & Deo ipfo, €9 idc

QUE

vocat eum. momine xou FY TY.

'Tametfi veró do-

1b Mif

&rina illa dedivinirate Meffize multorum adhuc

WE &l

Judeorum mentibus Chrifti & Apoftolorum

LL

temporibus obverfaretur; magna tamen ipío-

Vg .

rum pars veritati tenebras obfundere ftuduit,

n MO[AL;.

ut paulatim in errorem degenerarit; atque ex

temum s.

illo tempore non Jefüm Nazarenum dumtaxat,

quem Meffiam verum nós colimus, fed illum

f ]

etiam quem ipfíi tandém ex facris literis & va-

J Vatonio

tum oraculis venturum fru(tra exfpectant , me-

l]. V, T0 f&

rum hominem fore arbitrentur.

d f

.

Dico. Metlias in 'Feftamento vetere toties

gu'm hm j;:

Prob, 1. Píal.2.v.

litderg

promiffus , eft verus Deus.

7.ita habetur: 2ominus dixit ad me: Filius meus

duf

e$ tu , ego bodie geni te.

Poflula a me , 9. dabo

I

tibi gentes. beveditatem tuam $gc.. 'Tum v. x2.

ubi in Vulgata legimus: 74pprebendite . difcipli-

TPH AA

zam, Hebreiitalegunt: Ofculamini , veladorate

Filium , ue forté ira[catuv , 9 pereatis de via.. Cum

o

exavfevit vel paululum furov ejus:. beati omnes qui ,

confiduit i2 0. Hunc pfalmi (ermonem de Met-

:a Prophe

Unde

u B

fia explicant Aben Ezra & alii Rabbini.

ita arpumentor: Meflias eft Filius Dei; adoran-

J Vetem

Arcanis f

dus ab omnibus Regibus: quibus ipfe irafcitur,

hiomnino pereunt: & qui in ipfo confidunt,

p 104

Antér at

beati erunt ; ergo eft verus Deus.

Nam folus

verus Deus habet imperium vitae & mortis. r.

Reg.2.v.6. Iníolovero Deo fidere jubemur.

(j

Jerem. 17. v. 5.

*

--2

—

rt

CL

M

-

u

j

1

l

h

*5

L0

K

"-

e

V

Dz INCARNATIONE

e

4

ganiet.

II. Ifai 9. v. 6. & fqq. de eodem Melfi*

lepitur: Parvulus zatus eff nobis, 9 filius datus

h

go um

€ff aobis ; €9 fa&hus eff principatus [uper Bumerum

ejus: £ vocalitur nomen ejus admiralilis confilia-

?f

(i

víus , Deus, fovtis , pater futuri [teculi , pvinceps pa-

ii flïü

"

4

éis £9c. cujus pacis non erit finis, & cujus im-

PT

[

V

erium fit aeternum. — Capite autem 35. v.4. &

ium, p

Et conti-

uh

"

m

H

íqq. Deus ipfe veniet , 7 falcabit vos.

tinuó recenfentur figna, que Metfias patratu-

arentis:

»

rus erat; Zügc aperieutuv oculi cecorum , €g. au-

:'f';g; [

*v"»nf

ves. fuvdorum patebunt.

Tunc faliet ficut. cerous

'/V]

j

claudus , €? aperta erit. lingua mutorum.

Capite

v UI

item 45. v. 8. & fqq. Aerate celi defuper , &g m

1l

"bes pluant quffum: apeviatur tevra, Q9 gevmiuet

L i,

Salvatorem: €9 juflitia oriatur fünul. 'Vum v. 14.

tl [

& 15. Heec dieit Dominus: . labov ZEbypti , €7' ne-

uf t

gotiatio /Erbiopie, €g Sabaim viri fublimes ad te

sverüis Cl

evanfibunt .... g te adovabunt , teque depveczzïzun—

alud(

Zur.

Tuntum im 1e ef] Deus, 9^ uon efl absque te

al

J2Deus.

Fevé tu es Deus. abfconditus, €g mon ef

oftcndir |

Lintt

absque te Deus.. Hic Deus Pater predicit Filio

N

lin

fuo futuram gentium converfionem. |—. Zantuim

h

(

l

ia te Deus, quia Deus Pater in Filio, & Filius in

VTünl

Patre. Deus abfconditus dicitur Filius: eoquod

CA

(l

l

femetipfüm exinanivit , formam fervi accipiens.

QU

I

n

Philipp. 2. v. z. Sed & cap. 52. v. 5. & 6. ita

Woy!

N

lu

& Drar

legimus : JDiczt Dominus( wwv ). jugitev totd. die

]

Andf

zomen meum bla[pbematur. — Propter boc fciet po-

T

Ni

1qæc

guius meus momen meum in die illa: quia ego ipfg

a' )

qui loquebar , ecce adfum. — Hic magnum illud a

H

N

li

aneffabile nomen cérpazyg uiiamoy yyryo creatu

iil u

N

Vs incommunicabile Ch.rilto tribuitur, ut verba

l

b

MA (

*

^

-*

'

I

e

D

VzmRBI DriviNI.

25

Wt Md

ipíà claré enuntien..— Quandonam enimqui an-

V f d

tea per Prophetas loquebatur, prafens aderat,

lr li

quàm cum Verbum [ncarnatum apparebat in

itj Cf

terris? Etconfirmat Propheta hanc fenténtiam,

! )p)7)z;:p; r

dum mox ita fübdit: Quem pulcbri fuper montes

X Qljüs j

pedes eununciantis qy pzfædicmztis pacem; anmun-

t

T55v

tiautis bonum , predicantis [alutem. Ttem ; oculo ad

Etconi

oculum videburzt. .Et infrà explicantur fructus

lls r

hujus adventüs : Coz/olatus eff , inquit , Dominus

Tf)f), C? .

Paravit Do-

opulum fuiim , vedemit Sfevufalem.

frut o

munmus brachbium [an&um [uum . im oculis ommium

. Cipte

gentium ; Cg videbunt omnés fines tevvee. falutave

hm m

]

Dei no[ivi.s

)U gn'mu;:;

IIl Michzze $.v.2. Et tu Bethlebem Epbra-

l Tava

ta. . .ex te mibi egredietur , qui fit dominator in Jf-

i, t

vaél , eg egveffus. ejus ab initio , a diebus cetevrmitatis.

DT

Quibus verbis Chriftum fignari non Orthodo-

T

xi folüm Latini & Graci, fed Hebrai etiam fa-

at

tentur, ut oftendit Galatinus l.4. c. z3. Chal-

gnd

deus exprefsé vertit: Ex fe coram me prodibit

vdcit Flo

Chriflus. . Et principes Sacerdotum cum Scri-

. Tuntin

bis congregati hocidem refponfüm Herodi fci-

A Pilus:

fcitanti reddiderunt, Matth.2. v. 6. Hocidem

ij eoqu

vaticinium de Chrifto citavit vuleus Judeorum;,

i acipiet

Joan.7.v.42. Cumigitureterna Meffiee miflia

,5.&6.i12

&

eneratio predicetur, fequitur omnino;

Metfiam Deum effe.

jter tl d';:'.

lu jitr

IV. Zacharie c. 2. v. 8. Hec dieit. Dominus

g

éxevcituum : pof. gloviam mifit zne ad gentes. que

Ls

"

(helisverunt vos, qui emüm tetigevit vos, Tangif

;num j

j)upz'llam- oculi mei: quia ecce ego levo. :mamun

n

vje-

m

seam [upev eos, g erunt prada bis, qui fer

qnt

)

]

Z

--

.

Dre INCARNATIONE

D

Vg

76

g od

bant fibit && cogmo[cetis, quia Domimus. exev-

cituum mifit me.

Hic Dominus exercitüum

jxml'uMü

,gnieda

miffus fuiffe dicitur, ac magno illo nomine

foli Bo peculiaii & proprio wwv quod

; aM

n

s li et.

vulgó Jebova, proferunt, appellatur. Jam

veró cum Deus Pater priorem fe non habeat,

r g

a quo exeat ipfe ac mittatur , plané evidens eft,

a

« Deum Filium confuübftantialem Patri, effe Do-

li

|

»A',

M

tj

i

mninum illum exercituum , fingulari illo DEI no-

r Mf

mine infignem , qui ad falutem populi fui a Pa-

( r

tre eeterno erat mittendus,

dotunceni

Apud eundem Zachariam, cap. 3. Offeudit

(ma i

mibi Dominus Sefum Sacevdotem magmm , [lantem

j qui LX

covam JngeloDomini :eg Satan flabat a dextris ejus,

m Melm x

ut advev[avetur ei...Et dixit Dominus ad Satans

jun

ancrepet Dominus in te Satan... Dominus qui elegit

j2 ]ntet

Hic DOMINUS 357* ait diabolo:z

Serufalem.

0777

Ancvepet te DOMINUS vvev.

Alius ergo eft,

[

r

qui dixit: /wcrepet te Dominus: ahus, quiin-

crepaturus erat.

Increpaturus autem non po-

a

li d

M: Q

terat effe Anoclus, ut cum Aria Montano qui-

lst

ï'l

dam putabant: nam nomen illud divinum nulli

J

Angelorum in SS, literis tribuitur, ut fatentur

*2 0Qmo flæx

Judeiipfi. Erit igitur Filius coeevus & ojoocuoe

Patri DEUS ; idemque Meffias ; qui poftmo-

17:?.2510

X t

URU

lnl

dum in carne comparens objurgavit diabolum;

Matth. 4. v. 10. dicens: Zade Satana.

s

Ym

J

!

V. Denique Malachie 3. Fcce ego sitto

me

vdngelum meum . . . . $9 flatim veniet in tem-

plum fium Dominator , quem quevitis , €7

Ange-a .

l

ii

jus zeflamenti , quemvos vultis, Hic Meffiam in-B .

,

ntra J ?

À

dicari Judaei nobiscum fentiunt. Iraqu; co

€08 — /

t7$.,s,,

PV

T

-*

J

V ERBI DIVIN'I.

73

TR

eos in hunc modum ratiocinamur. Meffias di-

! t

cebatur venturus ad Zerplum fuum.. Atqui Tem-

) Donjr,

plum , quo dicebatur venturus, erat Templum

W qu

Dei veri.

I

oitur Meffias hic indicatur efle ve-

d. j

rus Deus:

fo

oli enim Deo dicantur "T'empla.

00 fb

Sevidens d

Ohiic. 1. Septuaginta interpretes; & editio

Vulpata habent pf. 2.. /Zpprebendite difciplinam ,

1[1'i, Qflrc DG

o DET;,

ue quamdo ira[catur. Dominus.

Ergo ex Pfalmo

5

-

nihil pro Meffiee divinitete concluditur. &

V ( as

N.conf. LXX. Interpretes fenfum fpectarunt, ita

transferendo: tunc enimMeffiam ver? adoramus,

:4. Ofendi

Hinc etiam 7à

cum doctrinam ejus fectamur.

)DW.'H

ailf't'ïil

Douminmts, quod LXX. addiderunt, ad eundem

r

z

ULTAU

'

i

Dei filium Meífiam referendumeft, ut Hebrza

TTV

le&tio docet.

[

l

[

'

Objic.

-

[2]

. Ín textu Hebreo Ifaiee 9. v. 6. le-

"d dibo

i

oitur : J'ocavit uomen ejus Deus omupotens , Prin-

ll apd,

cops pacis , quod de Ezechia Rege dictum fuit.

W5; qui.

Ergo pro Meffie divinitate nihil con&citur

mmnp-

inde. E. N. Ant. Quorfum enim tot epitheta

Yntàno qu-

in Deum congererétur ; ut Meffize folum no-

ijmm nl

men, Prirceps pacis remaneat ? cumigitur cofi-

ut fatentu

tinenti ferie omnia hec nomina in Hebrao tex-

X u

tu fine variatione ponantur , ad eumdein Met-

j poltmo.

fiam fimul pertinebunt.

Sed & in LXX. Inter-

didbolun,

pretum editione legimts : xaj xaAsfrai 70 óvo-

f

p duroU, &9 vocdtur ejus, im voce patliva.

Q en ml

Quem etiam fenfum Hebr&a vox reddit: nam

vtict i n

Quü&ationes , quze hodie literis fübjiciuntur,

j ) E/) /4'?'

pluribus fiéculis poft Chriftum natum demum

Mdnif-

Xcopitatae funt.

otion

ag m

Jufi. 4. Symmachius ; Aquila ; "Theod

qi

mul-

ld 2

.

Vi

78

Dzs INCARNATIONE

D

n sl

nultique alii pro ,. Deus forzis , reddunt ; for-

w ["gnum A

7i$ j potens.

In editione Romana LXX. Inter-

d

pretum ita folum legitur : € vocazur zómen ejus

nagnui confilii augelus. — L 4dducam enim pacem fa-

Ts

vufl

gper principes , €g. [alutemejus. Quam lectionem

etiam tenent nonnulli PP. Greeci & Latini. g.

r ccffftf»"ï

W. conf. Equidem nomen L!N El, infacrà pa-

diuron n

"

M.

/

£ina quandoque , for/, quandoque; JDeui;

H

tl

fl

11 7U

n

Vasct

T

N

redditur: in prafenti ramen textu Chaldzus;

3

Rabbi Faccados; Sancti Patres Graeci & Latini

se Drodt

f

JDeus, legunt: & verba ipfa fuadent, ita legen-

Mi r

dum efle , ad evirandum ineptam tautolopiam,

j rl

quà diceretur: cez/üarius, foviis, fortis. Mes

inN. n

ritó igitur Theodoretus Aquilam reprehendit;

(Chef, det

quod mala fraude verterit: icyvpóc »d'vianücs

t coptsmo

fortis , potens. Cum extet in Hebreo A *«-

: Nanliet

füde , El gebbor , «à d'à ?A , 9«0c, El autem

35, AL

Deus. . Hocidem exfonte Hebreocontra Sym-

sspedtin

machum , Aquilam & 'Teodotionem evincit

a trlo m

Eufebius , qui lib. 7. & 9.

Demoníftrationis

3 at m

!

Evangelice , omnes illos Meffize titulos; pro-

ts um

urin atina vulgata editione habentur , gracé

"

t &vote

recitat, & ante ipfüm Ireneus 1l.4. c. 66. &

Tgnatius M. epift ad Antiochenos, cum quibus

"t ln

"t.t m

confentit editio LXX. Interpretum Complu-

t

W

L]

tenfis.

D

ATU

Jnff. 2.. Prophetia illa Regem Ezechiam fpe-

"H

Ctabat : ira ut vertatur ; ( ozfulens Deum : quia

Rex ifte per Prophetas Deum confüluit. g. Ne

affüumpt. Ezechias tunc jam faltem annos dece

i

marus erat : non ergo de eo dici porerat : Puc

Pe?DJ,Wm

f

4

d

.

-*

e

h

VzrnB1 DriviNtr.

49

Fednr

)

h

J;arfuulm patus

eft nobis , eg filius datus eff mobis.

CT

lIt

Deinde nec regnum Ezechie pacatur erat ; nec

PUf

UI b

pofteritas ejus felix : nec ipfe confuluir Domi-

num , quando.ab Regis Babylonice legatis invife-

AT ts

batur. Denique conftar;participio YT Sholez,

(Latinj bi

non fignificari confulemtem ; coufilium petentem ;

l itcg i

fed Confiliarium , danzem confilium.

Quisautem

WO(]UG, B?Q,',

Demini conflliavius fuit. V. 49v. 1 3. Rom.1 1. v.34.

à Cl

Ol;ic. 3. Vaticinia Ià. 45. de Cyro Perfa-

La

rum Rege prolata funt. 'Ergo nihil pro divi-

Tl i h.

nitate Meffiz probant. . dift. Ant. Vaticinia

! taut()hgiam,

[

illa partim prolata funt de Cyro Rege C. omnia

h m Ms

infolidum N. Cum Ifàias in Cyro imaginem

Meptdd

videret Chrifti, de more füo protinus ad hunc;

Apz d t

qui erat fcopus amoris füi & defideriorum; ab-

Bo i

ripirur. Nam licet preediceret ei fübditos fore

d D a

JEgyptios , /Ethiopas & Sabeeos ; ipfique iüi

X

omnibus expeditionibus foli Deum prarfto futu-

Iem enitot

rum: de Chrifto ramen magis ifta accipir, queu

honftranons

in Cyro tamquani in typo reprefenrat. — Chri-

Itos; pri

fto enim gentes omnes vinculis fortioribus ad-

e adora-

Yür; rac

ftrictee atque devotee fuerunt ; eum

4 CA

veruntac deprecata fünt. In Chrito zemfura

cm qubt

eft Deus , non folum per eflentiam , fed etiam

1 Comph

xard. "riorycaeisiv fecundum circuminfeflionem

duarum perfonarum SS. T'riniratis ; ut inquit

1. de Fide, c. 11. zec efd abs-

zechamh

S. Jo. Damafcen. l.

Dumn: i

que Chrifto Deus. — Pere ipfe eff Deus ab[cónditus ,

xiut

ennon quije ipfe abfcondit in. humanitate af-

vt

umpta , Jeus Jfra£l Salvator.

a

ge 5

Objic. 4. Dominato; ille in Ifral , Michee

Pdi';

erat

*

Vr

Ds INCARNATIONE

$o

a dus t

erat Ezechias ; aut Zorobabel. . Ergo de Mef*

i r

fia nihil ibi pfzedicitur. & . Ant. Ezechias

",11' 'lï

) inin'F

tunc, cum Micheeas hec vaticinaretur , duduni

h

natus fuerat ; & quidem Jerofolymis, non Beth-

AL

n

y!]

lehemii; ficut. & Zorobabel poftea Babylone :

d mgfrcs o

ac neutrius egreffus dici potuit « diebus eterui-

zatis.

Meritó ergo hic error Theodori Mops-

ij Dunn

11 mzr:ju(m

vefteni damnatur a Synodo Generali V. actio-

ne 2. & ab Romaná fuüb Vieilio PP. habira.

j ii

ii

d

Juft. 1. Agnus feu Chriftus dicitur occifüis ab

tht etet

evigine muudi , Apoc. 13.v. 8. non realiter , fed

pradeftinatione & prefcientia Dei. Ergo etiam

! Eg*fäm f

r Rn

76 egre[Jus , ita exponi poteft. & N. Con(: Scri-

prura proprié accipienda eft, ni(i necellitas aut

qteprits

contradictio cogat ad fenfüm impropriutm de-

ilin, Al

flectere , prout in Zgzo illo, qui reipfa non

1, kllie: j

poterat occidi ab origine mundi, cum nondum

15 p

extiterit.

Econtra egreílio Meffize cum fit du-

Tprperudem

plex , altera in tempore fecundum carnem ex

"t i qu b

P. V. Maria in Bethlehem : altera emanatione

jb h

& generatione ex Patre ;terno , utraque fenfü

proprio accipi poteft. Er hec quidem ver&

ATICU

seterna a

bbinis ipfis apud Galatinum dicitur :

Mil

nam fecundüm eosdem D^iy Zolam cum per

*itd

Jauícribitur in facris paginis veram defignat

n

W

lu qui

eterüitatem ; nifi adjecta particula reftrinpens

QUE f

cogat ; illad tempus longiffimum ; fzculum vel

r

euuim exponere.

ln

IjfW 2. Dicuntur egveffrones ejus ab initio , 2.

l

11

diebus etevnitatis. . Ergo adjectee fünt particulee

)

reftringentes : nam eternitas nec imitiumi ha-

et..

]

!

-

.

'E

D

VrnBI DiviNzEE

8r

T

0 e ]f

bet, nec diebus conftat , nec unà perfona di-

!t D

]

vina plures egreffiones eeternas habere poteft.

CUP didis

* N.conf. Ab initio, D!5 hoc eft , pridem,

lisu UOHBäEh;

elim , antiguitus. — INumquid non tu a principio,

lg,

aDominge Deus eneus ?* Habac. 1. v.. 12. Scriptu-

lii gl

ra S. ad noftros conceptus fe accommodat.

db Mo.

Prov.8. v. 22. JDomimus polfédit ane i initio via-

1 V: V

ibit

um fuavimn , autequam quidquam facevet a princi-

pio. Mài 43. v. 13. ab imitio ego dpfe.. Daniel 7. v. 9.

tl i g

Vocat

Deus Pater dicitur 77z:54uus dierum.

f&f d

autem Prophera eternam Verbi proceffionem

" enm

e Pawe, Epgreffoues , in plurali, quia hoc nu-

nf r

mero exprimi folent res grandes & excellentif

ss

fime , qua pluribus equipollent : ut Deus di-

n

citur Elobim , 4donim ; Dii, Domini; Elephas

]i rl at

JBebemorb , beftie : ita Chrifti eeterva. genera-

Qurnond

tio, creatas generationes omnes eminenter con-

um [tdi

pnef, & perpetuà emanatione a Patre , jugitet

] CIDGIT CX

perfeverat. de qua Paulus Hebr. 13. v. 8. 9E«

emananong

SUS Chriflus beri eg bodie : apfe «7 an fecula.

n n

jdem ver

ARTICULUS VIH *

um dicitur.

;Eacüz Chrifllghivinitas adverfüs Hievericos

11 um D

$ vind/mtüï.

m d

MTOj« Haeretici qui JEfüm Chriftum Deum

effe neparunt , fuerunt précipue Seculo £.

refrinpes

jeulm [

Carpocrates, Cerinthus ; & hujus difcipulus

Ebion , de quo B. Ignatius M. epift. ad Phila-

dlph. fcribit: Qui dicit , S Efum purum effe bo-

T

!5

unem , fe

ens ef? , mnemtis inops , uomine Ebion.

i p

f

ig hareticis Philaftrius, Epniphanius

7

: j d

e-his&fa

In

Theos

i

**

l]

Dr INCARNATIONE

82

».Homm dC(

"Theodoretus , Auguftinus , in catalogis & li-

JAM

sst d

bris quos de hareticis & eorum fabulis contexu-

«N

erunt.

Seculo I1. 'Fheodotus coriarius Byzantinus,

zye; VEU

J du $

qui ut füam a fide defe&ionem ; in perfecutio-

4 Vibntnüs

ne Severi Imperatoris, excufaret, Ego, inqui-

idhsSodnts :

ebat, zon Dewun uegavi , féd bominem. Epiphan.

eorum & i

l2.heref 54. Alter item "Theodotus argert-

tarius , eamdem doctrinam tenuir, Chriftum

Irj4

s B

Melchifedech inferiorem ftatuens & purum ho-

ipido; Am

minem pradicans. Philaftrius catal. 2« n.17.

ao odv

Sveculo II Ob eandem de Chrifto puro

N g i

homine blasphemiam Paulus Samofarhenus An-

tiochenus Epifcopus a Patribus Concilii Anti-

. Cinfeafs

15 Pa

ocheni fecundi damnatus , & fede (ua dejectus

eft. Baron. ad ann. 272.

tontrà Here

Svculo 1. De Photino

Syrmii nàto ibi-

241 1] I'Ofll!.

demque Epifcopo fcribit Epiphanius Herefi1.

"tsSconta]

Eadem cum Paulo Samo[ateno , imó atvociora que-

TE puntnti

dam de Dei. Filio mente coneepit, Exuphratas Colo-

"itbls: ]

nienfis Epiícopus, qui anno 347. Sardicenfi

LETT

Concilio interfuit, poftmodum a Concilio Co-

loni&e Agrippi

nge habito anno$49. vel

Ó. €eX-

hr

au&oratus eft

, eo quod Chiiftum Deum effe

w'h*

I

everinus vir pla-

negaret, eique fuffectus fuit S

1 À

ne San&tus & Catholicus.

Arius Presbyter

Alexandrinus docuit, Verbum creaturam Pa-

h WWO j

tris effe, ac fecorpori Chrifti per modum ani-

Ie: utdeeo fcri-

&f

mzae infinuaffe, illudque animaf

á

-

if

b

i

P

[ ,

z

Athanafius l. de falutari

Chrifti adventd,

J

er

;ol

2292

& l. de Incarnatione.

(

v

A[

1

ïïn:*:rium :

Eu

4neod

(

EL 1.

A.

;«

Jaeret. Fabul n. 1. & lnäE

E

h

j

--*

M

D

VzriRbi Divixui.

85

hr &

tome divinorum decret. c. r1. eütndem erro-

| UHSCOHIexu.

rem Eunomio adfcribit. Irem Greg. Nazianz.

Grepor. Nyff. Epiphanius,

Auguft. aliique PP.

B Pt

D

enique ; ut multos aliós mittamus , :Sze-

It perfeus

.

!u

culo XFI. Michaél Serverus Hifpanus "Tarra-

) go; m L'

conenfis, Valentinus Gentilis Confentinus Ita-

t Dnipha,

lus, Fauftus Socinus Senenfis & complures alii

OUOLQS ao

[o)

Samofàtenorum & Arianorum herefin refüfci-

t Chilhn

tarunt ; & laté per Hungariam & Poloniam

dpmm lo

diffeminarunt.

Ex quibus Gentilis Bernz in

YNI )

Helvetia gladio; Anno 1565. V. Idus Septemb.

Chrilo Qt)

Servetus vero Genevee Allobrogum An. 1553.

as Ar

VI. Kal. Nov. igne impietatis poenas dederunt.

Cl hyi

Dico.

Coníenfus Veteris & Novi Tefta-

i gl

inenti & SS. Patrüm ,. divinitatern Chrifti evi-

denter cóntrà Hareticos oftendit.

Phobatuv. L

Til Dàf 1

ex Teflamento utroqué. INumerorum 21. Ifraélitee

ts Harel i

murmuürantes contra Dorninum immiflis ferpen-

ipmtu u-

tibus ignitis püniuntur.

Et r. Corinth. c. 1o.

fistis Colos

v.9.àit Apoftolus: JVegue téptemus Chriftun

2 [1-

. Surdicen

eut quidam eóvum tentaverunt , eg a Serpentibus

"

jnlio C*

gerievunt.

Chriítus ergo eft Deus unus cum

vello, d

Patre.

Deum e!?f

I(i. 41. V. 4. Ega Deominus , primus g -

mus vit p

oumu$ ego Jum. Apoc. 1. V. 17. Chriftus ait:

; Prebyit

go füm primus e9 moviffünus; & vivus, €g mor-

eatoram

Zuus.

modun d

I(ài. 45. V. 24. &feqq. Ego Deui , & non ff

adeit

glus. — £m memetipfo juvaviz.... quia mibi cur-

rili

vabitur oumne gepu.. Rom. 14. v. 10. & 11.. Omne$

Iongif

Tabimus ante tribunal Chrifli.

Scviptum eff enimn:

L'jvo ego ,. dicit IDominus , q

fie£te-

u?i:fia m mb ;

Pfal-

P.

'&fm' omé gen.

*

u

VER

84

Dsg INCARNATIONE.

Jf

Pfalmo 44. v. 7. Sedes zua , Deus ,. in frecu-

J Nj

lum [ceculi : virga diretlionis vivga vegni tui. . Di-

Jrmum

lexifli juflitiam , €$ odifli imiquitatem , pvoptevea

P.

Hoc va-

jetium pra

unxit te Deus, Deus tuus oleo letitie.

ticiniüm non poteft de Salomone intelligi, qui

ii Q

i qam

purus homo erat.

Accipiendum ergo eft de

"m

)

quin

Chrifto, qui zqualis Patri, & ejusdem nominis

ac dignitatis eft. — Prout argumentatur Paulus

n n qum

Vi

(infts m !

ad Hebraos c. 1. v. g.

Pfal.96.v.9. De Deo dicitur: /Z4orate cum

dUTUT .

vult e ?

emnues ,Augeli ejus. Pf:0or.v.26. Zuitiotu Do-

Qitae A

snige tevraim fundafft , €g opera anamnun tuavum

d

Junt celi.

Ambo hac teftimonia adducit Pau-

n

,

lus , Hebr. 1. v.6. & 1o. ut Chriftum verum

w, (h

Deum probet, eo quod omnes Angeli jubeantur

& Em«

ipfum adorare, & ipfe fit creator czeli & terrae.

nofloms,

Pfal. 109. Dixit Dominus Domino ineo: Sede

t Thom

4 dextvis sneis.

His verbis Chriftus ipfe, Mat,

? Desmar

(

22. V. 44. fe Deum Patri eequalem probat. Er-

-':»MH inö!fä

o Veteris & Novi Teftamenti confenfu Chri-

*iim [f

n

us verus Deuis eft.

Ibl

;

"T

Probatur 1I. Ex IN. T. Mat.16.v. 17. ait Petrus

D

T

ad Jefum: 7 es Chriftus Filius Dei vivi. . ]o. 3.

FU

v.16. Jefüs dicitur Dei Filius umgemitus. Rom.

mm

8. v. 32. Proprius Filius Dei. 1.Jo.v.2o. Ferus

J

Filnus Dei.

Fevas Deus.

Atqui hec nuspiam

J

dicuntur de Angelis , aut aliis Dei filiis adopti-

]

VIS

n

n

Ergo Chriftus eft veré Deus : INam ve-

rus filius debet ejusdem nature effe cujus pa;

ï

':a ln g

N

ter eft.

]

R'Jmhg-,ï.

Hinc Jo. 5.v.18.. Quevebaut eum Sfudei in

L

744-

iezgïcefe: quia Pam.m Jauimn dicebat Deum; &

Ie*

Wil (

!

VzrzRnBI DiviNI.

85

9;*1(:, iif

lem fe Deo facieus.

Et Jo. 19.v.8.. Quia fiium

V0 fu. D

Det fe fecit. . Numquam autem eum morte aut

71 ff

poenà ullà dignum pronuntiaffent , fi fe filium

& Hey,

Dei adoptivum praedicaffer.

ii q

Jo- 14. Creditis im Deum ,. &2 in me. credite.

190 fti

i.e. In me quem hic hominem videtis, debe-

X nomis

tis credere , quod non homo folim, fed idem

D Ponls

Deus fim ; in quem creditis: congruenter his

qua Chriftus mox fübjungit : ; cogmovijJetis

Aitta em

:

me, e9 Patrem utique cognovilfetis... Philippe quz

l

0f

!

videt muwe videt eg Patvem.

Quae omnia de

ITH

]

Chrifti divinitate Auguftinus exponit, l.1. de

"Trinit. c. 12.

Vlfum venm

Jo-16.v. r5. Omnia quecumque babet Pater ,

odl bem

mea funt. Ergo etiam effentia , quam habet.

al gt

Ita Chryfoftomus , Cyrillus , Auguftinus, Jo.

7777 ].

20.V.28. ait LPhomas ad Chriftum : Dominus

i, N

meus, €9 Deus meus ^ Ubi articuli Greeci repe-

pl B

titio fpeciatim indicat verum & unum Deum,

Venft Chri

Ita Augufti-

quem folum Ifraélitee noverant.

nusepift.174. Et Chryfoftomus , Homil. de

».ütDers

Trinitate, tom. 3. ait; "'homam impleviffe va-

un. Jj

ticinium Pf. 76. Manibus meis Deum quefrvi ,

jtus. Ron

€9 uon fum deceptus.

. Pt

A&t. 20. v. 28. Fs Spiritus S. pofiit Epifcopos,

igc u

vegeve Ecclefiam Dei , quam aïqugïz'it Janguime fuo.

flts 0j*

Gr. roU CU , iy 7reQie7romzarro d'im «eU id'íou

Mi

Q pQ oC.

Quam acquifivit per proprium Jaugui-

([s ag

.776772.

Rom.g.v. s. Ex quibus eft Chriflus fecun-

dum cavgem , qui eff [uper omnia Deus bene-

m t

hus in feecula.

Galat.

- Paulus. "poffolus ,

us 714']'

"

12078

E

.

VERI

86

D& INCARNATIONE

.

fl f

uon ab bominibus , Heque pex beminem, [id

pet geum Chrifhum: ac Deum . Patven:.

Dhilip.

2.N.5- Qui cum ia fovma Dei effet, uog vapinam

mf

)l I

avbitratus efl effe [e cequalem Deo. . QQuem locum

« fder

Patres omnes de natura divina, a qua tamquam

ln

"M

a forma fübftantiali -Deus eft , & dicitur Deus.

p

Ia

Exgo. Chriftus antequam formam fervi , (eu na-

ub J

ii

tl

turam humanam admiferat, erat 7 forma Dei ,

à

li

h.e. habebat naturam divinam.

Dd

Das um t

Joan. 1. Zaupriucipioerat Fevbum . . . €g Deus

evat Fevium .. . ommna, por ipfum fa&a, funt ,. eg

1

ffine apfo fa&un efl mbil.

Hebr. 1. v.2.. per quem

. Acfübtn

at ifan,

Jecit €g feecula. — Ergo. cum Verbum non. fit fa-

é&um , Deus eft. r.Jo.s.v.z.. Zves funt. qui te-

jj , A

Ils

limonium, dagt inm celos . Patery Fevbum; &9 Spi-

MM

vitus Sag&us z. &2 li tres uzwm. funt.

$ teflimo-

TA

nium bominum accipimus , teflimonium Dei m(zjus

i P,m'a futa

j

efl. Ergo Verbum,. quod dat teftimonium

hint d

/

1

Deus eft.

. tij

Probatur II Ex confenfu P.P.eg CC.S. Iona-.

j

tius M. qui Antiochie federe coepit anno. Chri-

j

j

!

fti 7 1. in epiftola ad Philippenfes , zoz zz ugum

Itb f

)

fvingomünem , sec im tves mcavuatos , [ed im tves

il

)

Er infra:

V, /

ejusdem bonoris credendum e[fe , dicit.

D

Jf vero , inquit, Deuseg Domo eff , cur iniquum

[

vocas Dominum glorie. .Et in epift. ad Antio-

1

AO

chenos: Qrmuis qui ammntiat unum folum Deum,

A t

lt

€ tollit Chrifli dcinitatem , i5 eff Diabolus 7 bo-

t|re

Jfis omnis juffitie.

[

Juftinus , qui cum PP. quos mox citabo*

YT.

fecundo fzculo vixit, in Apologia ad fenatu

(

[

!)

j

ita fcribit: Zilius ejus , qui folus propvi. dic

u

"l

!

.fï/zm. ;

't

Vzrnz2I DiviNr.

87

Mzimn, l

.Fz/ius , Ferbum fünul cum illo amte cveaturas

Ug

f Phiüp

pafcens , quomiam per eum primitus cun&ta condi-

? B Tig

dit, €9 ormavit.

In Apologia autem ad Imp.

O m

Antoninum fcribit, nos non plures Deos colere

QU tr

& adorare, fed veriffimum Deum Patrem, €7

qu

li

jl

ui ab eo eenit Pilum $9 Spiitum pvopleticum.

1 fu.

Et ibidem paulo ultra medium : .Eo auzem ; in-

!f ]

quit, quod Mofi e rubo dilum efl : Ego fum exi-

ftens ille Deus Abraham, Deus Ifaac, Deus Ja-

M. . f

cob, Deus Patrum tuorum , /igmificatum efh,

um v

mortuos quoque illos exflave , €9 tpftus Cbrifli bo-

V, J

l

tt (l

mines effe. — Ac füb finem Dialogi cum Trypho-

um n d f

ne: Zrtutem iflam , inquit, quam Deum fermo

hajoi qi

propheticus vocat , mem ita ut folis lumen momine

]

hm d

!

iantum munneravi , vevum ) mumero quoque aliud

i, Sufm

di-

quoddam. e[fe , [upra explicut , virtutem bauc

7770]" //»:31;

ceng de Patve ge;zz'tm'n , Wnpev vecifienem velutz

t ellmonin

ab e[fentia Patris difpavtitam , prout omnia alia

divifa €g [e&la non eadam funt , quee antea fuevunt ,

A(CS la

quam [cindeventur.

itano hr

Athenagoras, Apologia ad Antoninum Aug.

1100) 124

Filius Dei, inquit, vatio g Ferbum eff Patvis

; fl ii

in forma & . efficacia. Ab ipfo namque &$' per ipfimn

r Enft

ut Pater €g. Filius,

fa&a funt omnia, quod unum fà

- Gu nf

eg quod Filius fit in. Patre , €$ Pater in Filio. Et

t ad Ant

infra: u£ equali bonore &2 pote[late cegnojcaimus

hn Dur

JDeum, $g. Fevbum ejus , 9 Spiritum $.

du d^

His confentit Irenzeus l. 3. capp. 6. 8. 12. 15.

& c. 20. Exclufa eff , inquit , ommuis comtra-

; odl

*li&jo dicentium , fi evgo tumc matus eft, mon evat

j af

ante Chviflus.

Ojlendunus enim , quiatunc mon

[/)0

,pro um

Et

41l

cepit Filius pei ; exþgelï femper apud Patre

V

.

VR

$8

Dz INCARNATIONE

gpttis !

Etha4.c.r:. Jpfé igitur Chvifljus, inquit , cums

jrp f

Patre vivorum eft Deus , qui €g loquutus ef Moy/z',

"T

? qui Patribus mauifeflatus eft.

; Qutlym

Clemens Alexandrinus, l. r. Peedagogi, c. 6.

ait, Pilium Dei, cum Deus effer; nihil didiciffe,,

arili; Q

( coneno

fed folum efle. Magiftrum ,. nec eo majorem

VT

Qd

quemquam: fed Verbum perfectum ex per-

It

fecto Patre natum: ac demum ita concludit:

v Db

wom Deun

Laudemus. ugum. Patrem e$. Filium , una cum S.

are; r

Spmitu, qui umus eff omnia , pevquem ommia , qu£

j

Qd undequaque bonus egc.

