( i

u x

Dionyfii Romanus & Alexandrinus, Tertul-

lianus, Cyprianus, aliique Patres osanes in Je-

f p m

fu Chrifti veram divinitatem confentiunt , ut

ER

i Ani m

videre eft apud Bellarminum , l. 1. de Chrifto,

c.10. Atlianafius autem epiít. de decretis Ni-

alam vintr

s

cense Synodi recitat Originem contra. Aríanos,,

& addit, ipíos nullum ex veteribus pro füo er-

f!!i;.wï, f

I

rore afferre potuifle.

Ita ut miremur ,. quod:

AUf

NNeoariani non. erubefcant mentiri, ab initio.

A

[l

Ecclefie , & tribus prioribus fieculis divinita-

ln

tem Chri(li creditam non fuiffe.

Cum & ipfe

h DJJ

Plinius junior l. 10. epift. ad Trajanum refcri-

m o

bat de Chriftianis, eos hoc nomine compellari;,

Tona

quod Chriftum ut Deum adorent.

Et Syno-

KL

dus Antiochena Seculo 1II. habita proteftetur ,

(u*tfxa

hanc efle traditionem. Apoftolorum de Chriíto

Ti

vero. Deo usque ad id' tempus fidelirer ferva-

tam.

.

jj

Preetereo Patres qui IV. feculo ac deincep

^

fcripferunt: quos ideo rejiciunt Sociniani; quo

!f

1]

C. Niceno adhgreant; in quo. Arii impigras

Ü

TU

aur Cn.-*'«

)NE

.

Vzrns2I Driviwr.

89

j inqm[ y(if

authentico totius Ecclefie Catholicee decreto

fU d

a

]lam

rofcripta fuit , ac in Symbolo Chriftus

F

b

:

ilius

eo Patri óuoeuzioc ,. Con[ubflantialis , de--

Pæda gogi)c»f,

caratus. Quod fymbolum poftea in Conciliis

d

tam Generalibus , quam Provincialibus decan-

$ 0 mgjtre

tatum ; & confenfione Catholicorum perpetuá

m ex v

approbatum, hodiedum in Ecclefiis auditur.

lt cochg

Oracula Sibyllarum , quibus Jefüm Chri-

11 fffg i

"m

ftum verum Deum przdicabant , , Juftinus,

l

M

l

IH fi

Athenagoras, Clemeus Alex. Lactantius, Au-

uftinus; & alii Patres repetunt, quorum

lts T

i

ragmenta aliqua refert Bellarminus , cap. 1.

S r

-'

Er cap. 12. plura miracula adverfüs Arianam

:pnftnfxxmn

n

blasphemiam divinitus edita: inter quae emi-

l&t

net ipfius Arii mors fübitanea , quando mox

d

in Eccletiam vi introducendus , ventris tormi-

14 Af

na perfenti(cens , fe in latrinas publicas recepit;

t profüog.

& ibidem animam cum inteítinis effudit, poft-

&mur, quod

quam Conftantinum M. decepiffet, pejerando

I 4b iniio

fe Catholicam fidem colere. Cui Conftantinus:

us divinit-

Sivetla eff fides tua, leue juvq[iz' : füiautem tinpia e[D,

O &i

o zamen qurafli , Deus pro juramento condemuet.

um reft

Alexander autem Conftantinopolitanus Epifco-

ecompel.

pus plus quam nonaginta & quatuor annos nà-

Em

tus, pridie ejus diei quo Arius ex Imperatoris

protelet

decreto vi in Ecclefiam & communionem fide-

» d C

liim recipiendus erat , Deurn precabatur , ut

jelrer r

fiquidem permiffurus effet , Arium Eccleíiam

jngredi, tollerer f? de hoc mundo ; fin autem

T demcfpg-

Ecclefie effet parciturus, tollerer Arium. S.

ociniaü-;qw

Athanas. Orat. r. contra Arian. & epi&. ad Se-

yisss

rapionem fratrem,

Ts

Es

ARTI.

Vrni

99

Dr INCARNATIONE

, D

a

»"

ARTICULUSTX

ThM

Int

Solvuntur avgumenta. Fiaveticorum.

rem Il À

(v

bjic.1. Solus Deus Abraham , Ifàac & Ja-

J

o Cl

Ó

cob e(t verus Deus.

Nam Ifài 45. dici-

TILUS

tur: /Voz eff ultva Deus absque me, | Ergo Chri-

n

WU

l

ftus non eft verus Deus: nam ipfe Jo. 17.v. 3.

ad Patrem ait:

diniGu

Ut coguo[cant te folum veruim

Deum ,. €g quem mififü Sfefum Chriftlum.

Et

(rec ais

1.Cor. 8. v.6. frquidem funt dii multi ; mobis ta-

"u hd

men unus Deus, Pater.

76 (r80U1 -

I. Tim.2. v.s.. Unus

JDeus , unus &g mediator Dei eg. bominum bomo

a, Heron

&lb dedic

Chriftus. Sfefus.

E. N. Conf. Chriftus eft hic

1 m e

idem Deus Abraham , Ifàac & Jacob ; idem

DDeus lfraélitarum : non enim naturà , (ed fo-

1meommbus

làm hypoftafi à Patre diftinguitur.

Quare

1 Arimo,

Paulus Corinthios , epift. 1. c. 10. v.9. monet:

d lenptun

JVeque temtemus Chriffum: ficut quidameorumten-

81 promi

daverunt , €g a fevpentibus pevierunt.

Ergo;

1 r'.i:irqr &t

juxta Apoftolum , Chri(tus eft Deus verus,

1 QUR Delt

quem noverant & colebant Ifraélitze. | 44 pro-

* Tif

bationes con[equemtis dico , ibi unum Deum dici,

tttm (b

ad excludendum falfos Deos : in Patre autem

Wittnrs

contineri & Filium Spiritum S. eflentie ejus-

n dj

dem períonas plures. —.Denigue quando oppo-

V iten

(

nitur Deo Chriftus ; ejus humanitas indicatur ,

i,

i

|

íecundum quam Mediator eft apud SS. Trini-

Tijne

tatem, a qua etiam fecundum eamdem hurmani-

ä

"

tatem diítinguitur.

Hinc preces Ecclefiee ad

Deum Patrem , ad SS. Trinitatem diriguntu?

m

& concluduntur obfíecratione : Pev Domium

j

u

mfirum 3aum Chriflum.

—

n

7njf

4

» n

)

VzeRnzi DiviNi,

9r

J

Inft. . De Verbo Patris legitur Prov. g.

Vi

v. 22. juxta LXX, Interpretes: /Jominzus creavit

N

z. Alias item in fcriprura Filius Dei dicitur

u Häa[&

factus, CGial. 4.v.4. ^ Atqui hec Deo non con-

1l s d

veniunt. Ergo Chriftus non eft Deus. & ad

. o

Maj. Prov. 8. veritas Hebraahabet, proutedi-

1

:

0-, TA

tio Vulgata reddit : omizus poffédit me.. Quse.

J u

lectio, verfioni Grece preferenda eft. Er vi-

Ürfm, ;

denrur Greeci codices hic effe vitiati, ut muratio-

UM

ne litere unius hodie pro £xrnes, poffédiz , inve-.

A. Ung

niatur éxv/7«, creavit: itaadvertunt Bafilius M.

hia ln

Epiphanius, Hieronymus , & plures alii. B.

Arlls d t

Athanafius lib. de decretis, Nicenge Synodi , ex

X , i

Dionyfio Romano explicat : Dominus, initio

i, df

prafecit me omnibus operibus füis creandis. Et

r Qu

l.3. contra Arianos, ait, idem effe ; ac genuit

10.1,9, DU'

ie: cum fcriptura vocibus gignendi , creandi

7777

& faciendi promifcu& uratur.

Denique ortus

w im,

Fili Dei dicitur & generatio & creatio in S.

PJeus vens,

Scriptura , quia neutro vocabulo feoríim fatis

. Aipm

poteft explicari: nam generatio dicit produ-

1 Deum di

&ionem in eadem fübftantia , fed cum quadam

Patre autc

mnutatione generantis: creatio innuit produ-

lentig j

€tionem fubftantize alterius , fed fine mutatione

tendo (pp

creantis.

Prout er

'o. Verbum ex eadem fub-

ts indicit

d

ftantia producitur ,

icitur generari; proutfine

ud $. Tre

generantis muratione & alteratione producitur,

dem hunz

dicitur creari, lgitur demptis imperfectioni-

bus, utraque denominatio Verbo eeterno con-

; quleüæ s

m dinma

Venit : prout refert S. Hilarius füb initium lib.

!

Pu J

de Synodis , ex can. 5. Synodi cujusdam Ca-

tholicee in Oriente celebratze.

Quem fequitur

Z Jl

í

Inf.

?.Thof'mont. Gent.c. 8

.

Q5

V

Dr INCARNATIONE

D

92

«

nf*

Iift. 3. Joan. 17. v. 11. Dum Chriftus Pa-

x Uf

trem pro ditcipulis precatur, uf /77 uritmn , ficut

jl

I

€9 nos unum fumus , intelligit concordiam volun-

tatum.

n m

Ergo ex teftimonio illo Chrifti,; Joan.

n

1O. v.30. Egotg Patev unum [unus , non poteft

"

TA 1

concludi unitas effentice , fed tantüm confen-

fio voluntatum.

Nam L. Chri-

W. N.confeq.

"

ftus ita areumentatur: nemo poteft rapere oves

b!

de manu Patris, quia Pater major omnibus efl;

r

l

ergo:neque de manu mea, quia ego €9 Patev

j

unum [umus , id et, eandem habemus manum,

N

W x,lkux

feu potentiam. | Potentiaautem Dei eft effentia

Dei: ergo habemus eandem effentiam.

,

'Ita Ba-

LUH

filius l. i. contra Eunomium.

no

CELATI

II Judei fuftalerunt ad hec verba lapides

adversüs Chriffum ramquam blafphemum :

:erpe'wb [r

rj

) exn

confenfio autem. hominis cum Dei voluntate

non eft blafphemia. Ergo aliud Chriftus per

Q gïfor (

verba illa intendebat; quod Judai probé ad-

l0 (

u

Ü

u

verterunt, dicente Chrifto ipfo: 7s dicitis:

blafphbemas : quia dixi , filius Dei fum.

Ergo di-

uj

cere: Egoeg Patev umum fumus, erat idem , ac;

Filus confübftantialis Patri füm.

l

IH. Deniqueeamdem calumniam blafphemize

*0 M

ab fe propulfat Chriftus pluribus fübjungens:

J lege vefiva [criptum e[fl: ego dixi: düeflis. |.Si

li

evgo €os dixit Deos, ad quos Jermo IDei fa&tus eff x

r

quem Patev [anthificavit , €g^ anifit im mundum,

vos dicitis: quia bla[pbemas: quia dixi: filius Dez

U

1.

Id ett, fi homines a Deo Principes conz

T

ftituti appellantur a Scriptura /Dz: quantó ma

]

j

1f

gis vzré dicor Deus, qui nonfolüm homo füm;

Wd d

fgd.

WP

.

Vzn2i DriviNIr.

93

um

fedin prima conceptione mea fin&tus fàn&to-

LTW

rum effe&tus unione natura humanz cum hy-

atdi

UM

1

)

oftafi Verbi Paátris.

Er deinde provocat ad

hr

l

U) Q'L'

argumentum miraculorum dicens: 5j 7oz facio

; non s

opeva Patvis mel, nolite amibi. evedeve.

Si aufem

itm qy

jacio: &g fi mübi mon vultis credere , operibus cve-

Ml (y

dite, uz coguo[catis &g cvedatis, quia Pater ig me

MT (j

efl, &9 ego iu Patve. — Yra Hilarius l. 7. de Trin.

X ommibysd

Oljjic. 2. Si Parer genuit Filium exfiftentem;

100 n

ergo Filius fruftra genitus eft: fi Filium non

)ïmUS fiidnm

exliftentem genuit; ergo aliquando Filius non

iel n

fuit, & confequenter non eft Deus.

2;. IN. Se-

W fu]

quelam pvune proz)ojz't. Generatio Filii eft Patri

empino neceífaria. Quod autem in Deo eft

CYerba d

neceffarium, eft aeternum. , Ergo Pater Filium

t lus

perpetuó genuit, & gignit. Ergo Filius per-

? De volng:

petuó exíütit, & exüiftit; ira tamen , ut Pater

d hfs x

erigine prior dicatur, & Filius pofterior, cum

fit neceffarió cozevus Patri.

Ira Bafilius l. 2. in

d proj .

: f diis:

Eunom.

Ubi adverte infcitiam Calvini, qui l.

1 Ed

1. Inftit. c. 13. $. ult. ait; ítalié in Deo fingi

i idem,

continuum actum generandi: Filium enim fe-

mel genitum fuiffe , nec jam

o

generari.

Quafi

nbtfphenz

veró in Deo incipere aliquid pofIit, aut define-

re, ut Auguflinus contra argumentatur , epiít.

fübjngs

: di t

174. ad Paícentium fcribens: Semper gignit Pa-

Di fidui

fev; 9 femper na[citur. Filius.

Quamvis idem

n m

Aug. l. 83. qq. quaftione 37. &Gregor. l. 29.

jxi: fin

Moral. c. 1. malint dici, Filium Dei femper na-

Jrindje d.

tum: cutn femper perfectus fit & confumma-

us

Ferim in generatione divina reperitur,

j: um

Y

rmino

ii

I)

)

Nv

gmgquid Eerfe&iolmis eft in via, &in te

cujus-

[ J

V

D INCARNATIONE

94

ZM fobll

cujuscunque generationis: nam quoad perfe-

Á

f

€tionem actus nafcendi femper eftin yia: cum

i, Qu

Filius femper nafcatur: quoad perfectionem

d

veró rei genitze & producte, femper eft in ter-

df

TOU

inino; cum Filius femper natus fit. Quapro-

i

jl

|

prer Filius etiam quoad hypoftafin praefuit in

0X

n

potentia Patris, non quidem paíliva, fed acti-

va, quod eft perfe&tionis; quoad eífentiam au-

kred

N

& notOnal

tem deitatis , qua Philip. 2. v. 6. forma Dei ap-

iodeermin:

pellatur, praefuit actu in Patre; cum haec non

H

generetuf, íed tantüm communicetur períonee

d perlqm

roducta.

J

d

Juft. 3. Ob hanc folüm rationem dicendus

L e'fz.: W

hi

&U Ui

eft Chriftus Filius Dei; quam infinuat. Angelus

m

m

Luc. i. Spiritus S. fuperveniet in :e , 89 vartu$

"Altiffüni obumbrabit zibi , ddeoque g quod nafcetur

ex te San&um , vocablitur Filus D.

(i

h

Atqui eX

hac ratiope non oftenditur, Chriftürà confüb-

[4

0101

ftantialem Patri effe; fed ideo tantüm effe ve-

(

up'

rum àc proprium Deifilium, quia de Spiritü

q

Sancto conceptus fuit. Ergo.

MUl

l

Caufas, cur Chriftus fit Filius Dei , alias tetuli-

(QUO

imus.

Conceptio autem de Spiritu S. non eft

r

Decuit

i ;1':

caufà, fed fignum cur fit Filius Dei.

l

ll

enim ; ut fiquidem Filius Dei homo fieri vellet,

Q

nonnifi de Spirita Sancto ex Virpine nàícere-

N

tur: &, fi Virgo pareret; non nifi Deum pare-

j

ret; ut notat $. Bernard. ferm. 2. fuper Miffus

"h

efí. Quodfi Chriftus de conceptione Spiritüs

fük

Sancti tantüm Filius Dei dicendus effet, ver&

! dl

T

diceretur Filius Spiritüs Sancti; quod nufpia:

]n

l l

RU

$.a Eilio pro-

hü*(x

legitur: ggm econtra Spiritüm

cedere íciamus.

Xl

.

Ji

VzRn81 DiviNi.

95

Qog

p

lufl. 2. Verbum Dei, quod dicitur mens;

Hl Ya

! QR

ratio & fapientia Patris, non eft perfona a Pa-

Ditfése

tre difinéta , que facta fit homo: hec enim

E elints

funt attributa abíoluta Deo efTentialia.

Erpso

li uap j

Chriftusut Verbum a Patre productum non eft

T t

Deus. x.dift. Ant. Verbum Dei, quod eft ejus

WVt fed d

mens ,ratio & fapientia formaliter , non eft per-

dentaa

Íona a Patre diftincta C. quod eft mens; ratio;

TW PEN

fapientia notionaliter, & prout proprietates

u hac n

illee füunt determinatee per fecundam perfonalita-

t o

tem non eft perfona.à Patre diftinéta N. — Filius

qua Filius non eft formaliter fapientia, qua Pa-

LT

ter fapiens eft: neceffarió tamen cum illa con-

Ia Nrp

ts

jungitur, & ab illa oritur, fine qua ne concipi

J

r())

h

quidem poreft: nam fecundüm Cyrillum, cap.

"

Ü

4.in Joan. gumquammens eviz fiue Ferbo.. Atqui

)i A[quxf-:

ut fapientiam illam, qua Pater formaliter fapiens

[l confd

eft, ab &éterno in illo fuiffe re&té inde concludi-

r effe :

mus; quiaíine fapientia Pater numquam extitit:

TO

ita fapientiam eX eo natam expreffamque ab

k N.Nj

omni zternitate fuiffe; non rminüs neceffarió

vll ferd

probamus ; eoquod Patrem effe fapientem hoc

| $. non d

ipfo quod Pater eft, nempe fecindüm proprie-

à Det

tatem & hypoftafin fuam , nihil fit aliud , quàm

yfiét vel

effe dicenrem; quod intelligi non poteft, fine

li tifce

exprefla notione, àc Verbo tamquam terrnino.

Objc. 3. C. Syrmienfe c. 1. & ult. dicit,

Deom pz

fipe Jf

Filiuum miniftraffe Patri in creatione mundi.

Concilium autem hoc B. Hilarius lib. de Syno-

jone r

b Cirü': ['f'f:

dis, laudat ut Catholicum. Ergo Chriftus non

&(t Deus.

Diftinctio-

j

E. explic. dictos cann.

Miniftravit Chritus ut Fi-

a

Jie jän-tecedentis.

v

lius

AL

[

y

96

Dz INvCARNATIONE

D

lius Patri habenti auctoritatem principii C. rni-

IJIHC.

niftravit ut inftrumentum , ut inferior ; & ut

a nl

jl

famulus Domino N. omnis filius eft Patrieequa-

1d

gailot a

lis fecundüm naturatn; quod autem Patri mini-

firet, hoc non continuo facit fervitutem. Idem

al

feníus eft, cum Irenzus, 1.3. €: g. fcribit; Pa-

r fs 1

trem Verbo pracepiffe , ut mundüm conde-

al

ret: apit enim contra Gnoflicos, qui putabant;

a eyoanto

mundum ab inferioribus poteftatibus , Deo in-

jj re(ponden

vito, conditum effe; bincait , Patrrem pre-

vonfconim

cepiffe , id eít, libere decreviffe; per Filium

a piopr

condere mundum. 'Tria Syrmii Concilia fue-

Innmm,

pye habita. 1. anno 35 1. in quo Photinus Syr-

200 S.3

1nienfis Epifcopus damnatus.

-

[oJ

. anno 357. i

dH

quo edita formula fidei plane Ariana, cui Ho-

bjonnt ,

fius Cordubenfis fübícripfit. 3. anno 358. In

5, Credendur

hoc concilio anathema dicitur ei, qui dixerit Fi-

lium effe (olum hominem ex Maria; aut eurmt

LUE

: Acmenio ]

efle creaturam a Patre fadiam: aur Patrem &

3 Dfopon

Filium duos Deos effe ; aut Patrem & Filium

zair(

emqav.»

& Spiritum S. unam perfonam effe. — Tria hec

Uf

Concilia Syrmienfia in unum confundit Anton.

Poffevinus S.]. in Apparatu facro, ficut & plu-

IQX

5

res alii 'Theologi.

Ex qua confufione accidit;

t fenpl

ut dicanr, duas in ea Synodo formulas fidei

editas fuiffe, alteram gracam Catholicam à

il

SATQnE

Marco Arethufio, pofít füb Juliano Apoftatà

Martyre, editam: alteram latinam ; plenam blas-

N

li

phemiarum.

Qua: de caufa videtur a Gratia-

t

n0 dift. 16. & 20. ubi Concilia recenfet, etiam

h.

EHA

[

:

C. Syrmienfe omiflum fuiffe;

1

n

LL É Jïljf

M D

*

ATT

"

U

VzgnB1 DiviNi.

Pïinäipii C

aT

Jifl. x. In C. Ariminenfi 60o. Pattrum vox

mïif[oy ) &u

L

oMoeszisy ,. Con[ubflantialem ,. e fymbolo Nice-

t Pirim

no exempta eft. Ereo. g. N. Conf S. Atha-

naíius in epiftola ad Africanos fcribit, Arimi-

VItem, T

ni conveniffe epifcopos numero ferme ducen-

tos. lgitur fides non eft habenda Juliano Pe-

Ua cond

X

lagiano epifcopo, qui diu poftea ícripfit, fuiffe

epifcopos fexcentos.

Licet autem toridem

] US; DQO 1

uerint, refpondemus , quod Auguftinus 1. 3.

H prz

tj Der Filim

«ontra Croíconium, cap. 3. Donatifti

s, qui quin-

quaginta Epifcoporum Afianorum , & feptua-

1Concla fs

ginta Africanorum, cum SS. Firmiliano & Cy-

Phonnus D

"

priano contra S. Stephanum Papam pro ana-

, Q

)

31

a, i H

baptifmo Haereticorum contendentium factio-

nem objecerant ; refpondit, his etiamfi

res

janyi

n

j

duent

eflent , eredendum non effe , cozrra zot millia

firo? aut ent

Epifcoporum ,. quibus bic evvor i toto orbe di[pli-

eui.

Ac merito Liberius Papa cum pluribus

aur þ.an'cm l

millibus Epifcoporum Catholicorum a&ta C.

m Filum. -

Ariminenfis damnavit; quz violentia Conftantii

« Traei

Im». & fraudes Urfacii & Valentis aliorumque

ondit Antot

Arianorum Epi(ícoporum corruperunt. Nam,

Dv

ut refert Ruffinus 1. 10. Hift. c. ar. cum Latini

frie aoxtde

ymults i

Epiícopi ab Orienralibus Arianis fübdole roga-

rentur, num malint colere ZJomoufioz , an Chri-

"ufbelictm

ftum ? conclamarunt omnes, fe nolle /Jormoufror,

o Ap

fed Chriftum.

Ex quibus conftat, Arimini

emmbs

JPï

Epifcopos Latinos ex ignorantia Greci fermo-

TUf à

Grg.'iz-

nis ZZfynoufion tunc rejeciffe.

ul 64

Juft. 2.

Clemens Alexandrinus , 1.7. (tro-

rnatum ait, Filium voluntati Patris omnipo-

(entis fervire.

uftinus i

s. Ghris

- 'þ"

| ?.QROIOEig. 2

: Jtianos

CL

*|

Q

[

98

Dxz INCARNATIONE

*

$

i

j

jpm|

ftianos Chrifto duas poteftates poft fempiter-

num Deum ac paternitatem deferre.

Vocat

4j

P

item Filium proxima

poft Patrem poteftatem.

Et Dialogo cum Tryphone ait, Chri(tum alium

senlii; m

effe Deum preter Mundi conditorem. x. ad L.

i, d

Clementem & juftinum prius citarum intelli-

g qe |

ere Chriftum fecundüm naturam humanam.

m; w

J

Secundo loco vult Juftinas, Filio poteftatem effe

7) m;j,

,

proximam , fpectaram origine & notionaliter ,

a, f0 u

non autem fübjectione, & abfolut& fümptam.

j derivaton

jrullas d

Z?rtio demum loco explicationem ipíe fuübjun-

git, dum ait; eft alius zumero; (c. Perfomarum ;

iilim m

701 fententia, íeu effentia.

Addir autem , vzr-

zi f

e

tutem edm a. Patve nullo patto disjungi &2 fecerm

«

al quad

? poffé.

m d

Junfl. 3. "Tertullianus lib. contra Hermoge-

atürg hum

nem füb initium fcribit: JVec Parev effe poruit

10 adeyerte

anute Filum , nec judex ante deli&um.

Pust au-

"n dfe g

zem tempus ; cum &g. deliflum &g. Filius gon fuit ;

quod judicem , €g. quod Patveim Dominum facevet.

tll : Eri

m Bro

X. Tertullianus hic tantum intellieit filium per

»D(

t2

l

r

]

adoptionem, five fit purus homo, five Angelus;

n

/

E

cum hic de Chrifto non acatur.

Libro autem

if

contra Praxeam fzpiílime air, unam effe füb-

1

ftantiam Patris & Filii Quando ergo eodem

41l

[|

Ái

contra Hermog. libro docer, Patrem a Filio

diftinpui zoz flatu , féd gradu , evidens eft, quod

per gradum períonam intelligat ; nam ibidem

d

TT

Ut o

ita proteftatur : Dvigitas gradus non babet , ut-

W

pote uuica. Quare etiam dum contra Praxeam

Ícribit; Fzlum effe [ecundum a Patre , ordinem

il

fe

hypofta

fümpfi,.

Quodífi eodem libro di-

&M

at:

e»0

)NE

V ERBI DivixNr.

99

D g

i&f

iv

i

Vs

Gat: Exinde pavem fibi faciens , de quo procedendo

lus fachus eff , cenfet ,. parém factum in tem-

ore per externam proceffionem , íeu mani-

rndie

V0 g ]

feftationem füi ; non vero per internam com-

AAAAAA

municationem & generationem eeternam. Eo-

Qm jj

dem fpectant, quae hoc ipfo libro fcribit: Coz-

m o

Botftaem d)

Jequens evit , ut imvifibilem Patvem intelligamus

pro plemitudine majeflatis , vifibilem verà. Filium.

Y Dodong

agnofcamus , pro inodulo derivatiónis. . Ubi mo-

AU um

dulus ille derivationis manife(tatio externa eft:

1 ipfenfubjur.-

nam Tertullianus & veterum plüres tenebant ;

£. Pa

folum Filium olim apparuiffe in forma corpo-

'xl[ü'ïï

N

rea, lhinc ipfüm folumi dicebant vifibilém effe ;

V

fm

non quidem quoad natüram divinam ; fed quo-

Qs Pemos

ad sioduluim iflum . derivatiomis ; affümpre nimi-

rum narurz humanz.

. Utitur áutem hoc ar-

mj ;of:;

gumento ad evertendam Praxez liserefin ; affe-

m hj

rentis Patrem effe Filium: Pater fuit invifibilis;

y

[

I/;

Filius vifibilis

Ergo hic non eft Parer.

In

j fa.

eodem autem libro mentém fuàm difértó ex-

otfum p

plicat : JDcimus eg Filium .[uo somine eatenus iu-

lieAngely

vifibilem , quià [zvnio eg Spirirus Dei eg [ulftan-

Liro ame'

i conditioue jam muic g. quia Deus , €g [ermo eg

am effe i

Jpivitus Dei: wifibilem autem füiffe aute carné m eo

« exe

110do , quo dicit ad /4aron e$ Mariami: Et fi fue-

mrem a F

vit Propbetes apud vos , im vifiome cogmo[cav. ilir.

ens lt

Denique contra Hermogenem , qui materiam

pim

incréatam Deoque cozvam volebat ; recte ar-

n i d

gumentatur: Quodfi matevia fit Deo coeterna ;

ym od

preponenda evit. Filio ;

Ts qun

"

/yut quid fortius Qg auti-

jguzm*.

onant

:

se

v

A—W

r

ZIn.

[ E

|

Vgn

IOCO

Dzrz INCARNATIONE

) 4 äUL

f'G;s'gorii Ti

lJuft. 4. S.lgnatius epift. ad Magnefianos

m A

ait: Uzum g. folum

verum Deun patrem fuum

JIl

aumuntiaut.

Ert.ad Tarfenfes ,

Chriflum ejfe Fi-

.....

3gg üft;

liuim cveatoris , nec illum qui eft. fuper ommia Deus,

ag dlius

.

Jed Filium ejus

Et epift. ad Philippenf. de Pa-

sst

tre exponit illud Deuter. 4. Dominus Deus tuus

z. B

unus eft.

Erco Chri(tum non putavir Deum

a, R

(']n

effe. . Explz'cäzdo $. D. vevba diffl. 4ut. Solus

i

m peron

Pater dicitur füper omnia Deus propter prin-

z

( t

ta-

cipii auctoritatem C. propter matura diverfi

Í

atpr 190

tem N. Item folum & unum Patrem ait ; €

4i

e

an Dionyr

Dominum, ut Dominus & Deus falfis diis op«

fb em:

ponitur C. ut Filium excludar ab ejusdem na-

Jiri a n

turz confortio N. nam in eadem ad Philip. epi-

d. NG

ftola ait ; effe unum Patrem , & unum tantum

Thumat. ex

Filium, ne alioqui plures Domini debeanr ad-

at in difot

Inittl.

Dum ad 'Tarfenfes fcribir, Chriftun

hn & Fl

Filium creatoris effe , nec illum qui eít fuper

Y N

omnia Deus, intelligit eum fecundum humani-

tatem, non vero fecundum divinitarem, ut ex

ia tripiel

lufionis re-

15 exem

iis, quae in argumento tertio conc

citavimus, liquet. Ideoque in laudara ad Phi-

tb ora f d

lippenfes epiftola , Chriftum ipfüm farance ita

; ubil bl

I

reípondentem inducit: /Vovi wzum; fezo folum ,

aon [im Deo adver[us, confiteov excelleutiam. Cyuse

if

TU

(J61

Ti

conveniunt di&tis Chrifti Jo. 20. v. 17. — "Zfcear-

de ad Patrem meum $9. Patrem vefirum , Deum

l

meum $9. Deum vefirum. — Qua explicatione tri-

lt

plici reliqua quee ex S. Scriptura & * atribus

!

TOreI

proferri adhuc poffent contra divinitarem Chri-

(hri

fti; prompte expediuntur.

J

——

pu—

[

hgt

Ji

IN

Su

Y

N

VznBI DiviNr.

IOI

^5

ii

Jf

"r

Au&orirate Dionyfii Alexan-

ml fütrm [

drini, Gregorii T'haumaturgi ; & Origenis.

[

x. S. Dionyfium Alex. falío ad Rom. Pontifi-

Jf d

^mj ]

cem delatum fuiffe, quod in Deo plures perío-

!

q

nas effentia diftin&tas admiferit : nam S. Atha-

niiüïl)eusz';»

nafius in ejus epiftola fen(um plane Catholicum

LDutevit o

contineri probat. — Er S. Dionyfius ipfe in apo-

A/» S[

logia proteftatur, fe femper intellexifTe tres na-

Dropter r

ture ejusdem perfonas, Filiumque Patri con-

fubftantialem & cocternum effe.

Quos qui-

Rure derft

Item at, d

dem quatuor apologeticos libros Bafilius Ma-

s ff d

gnus, cum Dionyfium infimulat ; nondum vi-

derat, fcribit enim :

Feuerunt quidem. ad 1os

b m

n

Idem Bafi-

i od

f

aultas libri autem iondum adfunt.

Kunntam

lius epift. 62. ad Neoceefareenfes refert , Grego«

n a

rium '"Thaumat. ex hypothefi Sabellianorum

dumraxat in difputatione adverfus illos ;, Ícri-

jit,

[

L

püffe, Patrem & Filium fola cogitatione differ-

n quid

re: quod Necocefareenfes ex imperitia pro

rdum diumani

T

u

ejus dogmate arripiebant.

Ac recitat etiam

um ;

ndhfions 1*

fymbolum ab eodem Gregorio compofit

quod f& ab Avia fua didicifle gloriabatur. Ori-

um d Ph

m fatane !

eris Ícripta, ubi blasphemias contra Filium

Jei continent, videntur ; ab. Arianis longe

l þ'o i/'ü*;-(* l

poftmodum vitiata fuiffe, ut probat Ruffinus ,

þ li

j 1]

4

4

Apologia pro Origene. Siquidem D. Athanafius

in epiftola de decretis INicene Synodi, eum con-

Ánim , J

tra Arianos profert , addens, ipíos nullum ex

lia ^

"d

veteribus pro fe proferre potuifíe

Atqui ho-

n

diedum multa de Chrifti divinitate vere carlo-

h

ànie

lica in libris Origenis reperiuntur , preefertim

ad Rom. exponens caput 9. pluribus

W

in ep. :

argu-

4

y

OL

1.7

-

[ X

VERI

102

Dr INCARNATIONE

Àt

argumentis'Chriftum, Patri opooUgiov effe pro-

a

bat, &de Perfonis ambabusita concludit: Uzus

Rjf

li

autem uterque efd Deus.. Yem , qui autem eff fu-

fite D

lU

per omnues , fupva Je neminem b

abet : mon enüm po[t

Patrem. Filius , füd de Patre.. t infra : Mani-

fem) Hïg"i

m m &

féfle oflenditur natura. Tviuitatis 69 füf&/in/ztzlz Wnd»

m dX

que ef fuPer onmia.

.:Jnïjæcomm

ARTICULUS X,

1 !*AI'M?'EW |

sinfilt

Quomodo Gentilibus Myflevium Incarnationis,

:

ï(j

!

l.

Ym de

Juadeatur /

(

(ii

"

,(

Qia. Verbi divini Incarnationem jam fa-

&t

d

ÍW &am effe, Ethnicis in fe directe demonftra-

j

J

Ji

:

ri non poteft: obícuriffimum enim :enigma,

E

ATV

i

Deus Homo , xatione humana füperius : & Pa-

2 0T 30

ani nec Veteris, nec Novi T'eftamenti tabulis

1 Vticini

dem divinam & inconcuffam ad(truunt. Pro-

m i f

inde folum adhuc reftat, ut Myfterii hujus oc-

ts preoad

conomiam olim jam pöra&am,uï evidenter cre-

13 qui

dibilem Gentilibus, & Infidelibus ceteris often-

: perf

damus partim zzdire&le , & ex motnentis gene-

ralibus, queis Chriftiana religio tamquam evi-

gma ii

denter vera demonítratur: partim drre&e , ex

l

Wd]

momentis particularibus , que Metliz adven-

Qd

tum propius afficiunt , & Gentiles vel maxime

I 100

movere debent.

Dico.

Incarnationis Dominicee veritatem

g

D

anis argumenta complura fuadent.

I Il-

u

10f

myfterium eft evidenter credibile;. quod

religio divinitus inftituta & evidenter vera cre-

of

yam fundamentum totius

li

dendum,gocet tagau

I1-

*

-9

N

.

VznE2I Divriwr.

103

doctrineze füuze.

Atqui religio Chriftiana divi-

d

ll if

nitus inftituta & evidenter vera docet imprimis

ä

credendum myfterium Incarnationis in Chrifto

* 0 tf

[

J

erïi

impletum fuiffe. Ergo. Propofitiogem majorem

if )

intidelium nemo negat.

"Alfumptionis partem

lu g,

' « pofteriorem etiam fatentur omnes , nimirum

quod preecipaum doctrinee Chriftianze caput fit

Incarnationis ceconomia in Chrifto Jefu impleta.

[

Partem autem priorem , quod religio Chriftiana

Baratm

divinitus inftitura fit & evidenter vera, T'heologi

fufius in traétatu de Fide probant zmprzmas a

Dottvina Chrifliana , quee eft puriffima , utpote

m g f

immunis ab omni errore fpeculativo & practi-

:ägüemonft:

co : ef? efficaciffüna , ob ftapendam propagatio-

n

nem & confervationem fidei Chriftiane & mu-

l

«

tationem morum inde profectam.

Eft etiam

*Mm!i li

conformis vaticiniis quondam de ea editris: haec

T. Dn

enim accurate in Jefu Chrifto impleta fuiffe,

hri hs

ex articulis pracedentibus conftat.

Deinde

Vidotter e

Chriftus ipfe , ejus Apoftoli, tot Martyres,

zrrsolt

Epifcopi alieque perfonee (anétitate , Sapientia

enlis pet

& virtutum gloria illuftres eamdem religionem

mqum er

commendant.

i,

Denique miracula , que non nifi divinitus

f adxï::

fieri poterant in doctrine Chriftianze confirma-

s el mau

tionem edita, fàtis loquuntur, fidem Chriüig—

nam folius Dei opus effe.

d

I. Vamiliare SS, Patribus adverfus Gentiles

"b

pro Chriftiana reli

[o]

o

ione argumentum ex ora-

d ei

culis Sibyllinis depromptum. . Erant autem Si-

ener t

bylle apudantiquos Ethnicee mulieres fatidicee

a "

i

WL,K

'

jnter He-

-

((f

li

bre-

F.

*

[ Yhd

Vg

Dzr INCARNATIONE.

.

104

breos. Mulierum il&arum teftimonia de

genpum «

Chrifto, ejus divinirate aliisque myfteriis refe-

sls

runt Jüftinus, Arhenagoras, Clemens Alexan-

0

is, Dd

al

drinus, Origenes, Lactandus, Auguftinus, &

veterum. plures.

Inter. quos Clemens Alex.

j, g.

maom d

l. 6. Sromatum ait, Paulum Apoftolum Gen-

tiles hisce verbis hortari folitum: Zzbros quoque

m at

s La ntus,

Gracos fumite , agnofcite Sibyllam , quomodo umum.

) Conr,N:N

715'5

Deum fignificet, g. ea qua funt futuva. Et Hyflafpem

fufnite & legite : eg inveuietis Dei Filium multo

m

&E

clarius €g. apeviius effe fcviptum.

Lactantius Fir-

ug

'

il'ium

mianus poftquam in Inítitutionibus divinis Si-

af Finm t

byllarum de Chrifto oracula retuliffer , fübdit.:

I

Rur;

His teflimouiis quidam . comvi&li folemt. eo vefugeve,

iil

utajamt , non illa effe cavmina. Sibyllina, [ed a uo-

fivis fitla atque compofita. — Quod profe&lo gon. pis-

DL

u (md od

iabit, qui Ciceyonem ; F'avronemque legevit , alios-

que veteves [cviptoves , ex quovum libris ifla exem-

r;;ir ( Jl

ls

jiaria proferimus.

Fevum non dubito , quin ifa

j

10j

11l

cavmina prioribus temporibus pro. deliramento [int

? u

babita, cum.ea. nemo iutelligevet : denuntiavant

"

enim mon[trofa quedam miracula, quovum uec va-

il

1

fio , nec tempus , nee au&toy defignabatur.

Ubi

fl

lt

videtur alludere ad. ea qu& . Cicero lib. 2. de

n LAEI

l

Divinatione fcribit :

Sibylle verfus. obfevva-

TT nICI

li

su$, quos i/Ja fuveus ejfudufé dicitur.

In eis ,

i reimmw

ait, fcriptum ,. admittendum effe. Romanis. . Re-

tD

gem » ff Jalvi effé vellent. — Quo loco Jefus Chri-

Aüyerun

ftus falvator tnundi innuitur. Tum fübjungit

il /

Wi p

'Tullius , Aegem illum nec ab bominibus , nec a

JDüs tolevatum iri.

Hic nimirum folus unus

map

"

Deorum falforum dé- ^

Deus Jeaä Chrifas,

a(

[|

ftor; |

6

Nt

Vrnsri D

I

(INE

105

Mnyi,

:(.tru&or ; hin

1

c tantee perfecutiones Imperato-

Tieris v

rum Romanorum adverfus Chriftianos.

JDe-

kmens Al

zique idem T'ullius in Cottam diétos verfus evul-

RUT

anrem inve&tus, hec, ait, soz valere, mifi ad

mens f

deponendas Aeligioues. 'Chriftiana enim doctri-

m G

na omnem cultum idolorum , & füperftitiones

^ D ag

Romanorum funditus evertit.

»fltmido t

Idem Lactantius, Conftantinus M. Oratio-

aE

ne ad PP. Conc. Niceni, Auguftinus in Il. Re-

ALE j

tradtationum , & Epift. 155. ad. Martianum

A unmL

]i

Íícribunt, Virgilium verfus , quos in.As. Pol-

QUS QIVinis

lionis Conf. Filium Ecloga 4. recitat, ex Sibyl-

AURT

lf

fil

ä

le Cumanz libris excerpfiffe, nec eosinalium,

n

i

nifi in Chriftura poffe convenire ; quod vel ex,

Mtis liquet.

Sham nova progenies celo demittitur atto.

,

li

4

'm'/'/; "

Ultima Cumei venit jnm caYIams ctas z-

[/]

l (V2

Slam vedit €?. Firgo, vedeunt Saturnia vegna..

l, þ////i)

TU 1odo ma[centi puevo, . quo fevrea primum

Ut f

Definet , ac toto fuvget gens auyea mundo ,

d

Cafla fave Lucina

TU TL V

JHoc Duce , fiqua manent

)'ce.leïzï: contagia noffriy

d. U

Arvita pevpetua [olcent formidine tevras.

«to lb 1.

III. Alio adhuc argumento Patres ufi funt

ad füadendum Ethnicis Chriftum , quod hic in

ijir df

w he

compendium redigimus.

Metfia adveniente

Jomati í

idola evertenda, & ipforum oracula ceffatura,

(

facri vates preedixerunt.

Artqui cultus idolo-

(0 Xefu;

]

'wn l)

rum per Évangelii pradicationem ex Europa

t

AUL

tota, & ex maxima parte orbis terrarum eli-

m o5 I6

D

minatus eft , ut conítat experientia: Oracula

T

*autem Deorum fub Chgiíti adventum defüffe

—

R um

ipíi-

m

V

106

.

Dz INä:AR NAfIONE

; m

ipfimet Romanorum & Grecorum fcriptores

. d eripior

fatentur.

Ergo.

Prob. alteva pavs affumpt.

d dub

Tempore Tiberii Cae(aris nata eft queftio, cur

Dä

"

]efum

obmutuiffent oracula? cur daeemones, ut antea,

od

non operarentur? Ac unde tam fübitanea mu-

ZIU(

2 *D(f (5

:.'

tatio, quee Chriítiani nominis inimicis ftuporem

ï

i ol

ac timorem fimul injecit? Porphyriusqueritur,

d dvant

Deos iratos , ex quo Chriftus venit , nihil re-

fpondere.

Cicero l. 2. de Divinatione , tefta-

tur, temporibus fuis oracula defecifTe.

AUE

m d

guílo oraculum Apollinis confülenti , quis

i papeto

1

zurcaon

poftea regnaturus effet, refpondiffe fertar: Me

Puer Hebreeus diis beatis imperans , jubet «edes

vvl Cdfs

relinquere, & ftatim in Orcum abire. . Plutar-

armimtS, t

chus , qui fcripfit de oraculorum defe&tu , re-

z dhm,

fert, "'hamum quemdam nautam E.chinadas

urum prob

infulas praeternavigantem audiviffe vocem, quae

.al quispro

nuntiabat , maenum Pana mortuum efle, tem-

Alamis ]

pore fcilicet "T'iberii

, quo Chriftus cruci fuit

x Oritum

affixus.

n M

Tgitur cum hzc vaticinia impleta effe con-

:ä:mïete. M

ftet; ac ne ipfe Julianus Apoftara negare aufus

tum D

fuerit, argumentum evidens eft omnibus Gen-

n

j

h: |

tilibus & Infidelibus , Jefüm Chriftum Dei Fi-

J

lium in carne adveniffe.-

[ i

7

i

U Ut

