regimen & dire&tionem, ut.in aliis hominibus

t00 l.

juttis.

II. S. Grep. Nyflenus ,. cit. act. 12.

RUT

[

Syn. VI. adverfus Eunom. fcribens , divizita-

onin,

zem per covpus , quod iuduit, bomimum ommium

UT

vevera Jalutem operari, ut propria fit cavmis per-

m

peffto ,. .Dei autem operatio , nihil Monotheletas

jun fa.

juvat: libera enim hominis cujusque perpeffio;

Confe

vera & propria eft actio humana, ut S. Maxi-

Mp

mus inífinuat ; operatio autem omnis in Chri-

Condl

fto tribuitur Deo Verbo; in quo natura huma-

na fubfiftit.

Eodem fenfü S. Maximus Patrum

Tarunt,

d

aliorum teftimonia in fpeciem contraria ex-

onit.

l0

ambe

Obj. ZI]. Ipfe Papa Honorius in epiftola ad

Ia

Sergium refcripfit unam rantum effe in Chri-

fto voluntatem. — & Diff. /4[J. veícripfit, fenfü

; con:

füfc-

heereticorum, unam tautum effe in Chrifto vo-

luntatem divinam N. refcripfit; in Chrifti hu-

m d

15 pIO

manitate effe unam tantum voluntatem concor-

EEE

dem divinz C. Sergius C. P. Patriarcha, in fua

n

$

ad Honorium epiftola, calumniabatur Sophro-

.

nium & Catholicos ; quafi admitterent in Chri-

TO.

. fto duas voluntates humanas inter Íe contra-

rias?

352

Drz iN CARNATAIONE

j

foi

rias, voluntatem fcilicet carnis & fpiritus ; qua-

les füunt in natura hominum peccato Originali

;«J ; Ht

corgupta: hoc nesabat Honorius , multis S.

Scripture teftimoniis oftendens, effe um vo-

i

j

ul

130

q

lustatem. Dni IN. 9. C.. quia profetlo a divinitate

affumpta eff moftra matura, son culpa ; illa profe-

nf

ï

m (

tld (

l

AV

&o, que aste peccatum cveata eff , suom que pofl

vevavicationem vitiata... ..

Nam lex- alia in

ag

jl

qnembris aut . voluutas diver[a zon fuit , vel con-

s n

gvaria Salvatovi, quia [upev legem natus eff buma-

Ingont

zue conditionis. . Quibus verbis, ur inquitS. Ma-

uT

vletn t

ximus in epift. ad Marinum Presbyterum, adeo

non confenfit Honorius Monotheletis, ut po-

(volits w

tius faffus fuerit, & etiam ftabiliverit , aliam

p

]

eífe ac diftinctam voluntatem humanam . in

;

n

Ti

Chrifto, preeter divinam. Id quod JoannesIV.

Honorio cogvus , & ejusdem, poft brevem

o Ban

aliquot menfium Severini Pontificatum ; Suc-

Mfa$

ceffor confirmat edita ad Imp.ConftantinumIV.

H ,

Heracdii filium apologia pro Honorio, cujus

qoitgm

epiftolis Monothelete ad fus herefis patroci-

H dampy

nium abutebantur: ubi etiam Honorii inno-

Ipus

centiam tuetur teftimonio Joannis Symponi Ab-

Qd en

batis, qui fuerat Honorii Amanuenfis , & ex

Moyohele

ejus perfona epiftolam ad Sergium fcripferat.

fire g

--

Cujus quidem Joannis Symponi, viri virtuti-

dj Mi

(

bus & eruditione toto Occidente illuftris atque

] Doipi (

etiamnum füperftitis , ac ore proprio Hono-

Ammady

rium vindicantis auctoritas pluris facienda eft;

& (üpmye!

quam calumnia Conftantinopolitanorum

[0 73

tl d ne

.

motheletarum , quas pro füo affe&u perverfo

u

effutiebant in Pondificem jarn tunc demortuum;

a

: '*quuif)l

/

*

D

Vzns821 DiviNI:.

353

'Fl'füs)qu!(

ut eit S. Maximus adveríus Pyrrhüm .difpu-

rinn]

tans.

Iühgt

Jufl. i. Honorius geminam operationem

HU

repudiabat : atqui etiam. Monothelere hoc fa-

tj

s

ciebant ; ergo ab his nihil differebat.

&. Diff.

il [J?sz

Maj. geminam operationem repudiabat fenfu

l

] qme. W

plane Catholico C. feníü heretico IN. Honorius

"

!T.

ad componendum litem inter Epifcopos Orien-

- tU tj

tales, quam in verbis rantum confiftere Sergius

if h.

mentiebatur, precepit, ut abítinerent a phrafi

it$ M.

geminarum operationum ne cum Neítorio

Im deo

videantur fentire; ut etiam) unius operationis

S., W Q

& voluntatis vocabula füpprimerenr ; ne in Eu-

àt, qdum

tychetis impietatem recidant.

.

Hsc eadem fer-

U

us in fua epiftola, & Ecthefi, ac poftmodum

VOU

Ri

ypusConítantis Imp. nomine editus przcipie-

l brern

bant, fed animo heeretico, ut exitus declaravit;

m -

Iufl.2. Synodus VI. Oecumenica damnavit

inumly,

Honorium ; & ejus epiftolam eodem fenfu,

Qs

quo Sergium & alios Monotheletas, & eorum

parroci-

Ícripra damnavit ut conftat ex actione 13. & 18.

i Inno-

Ergo vel Synodus Generalis a Summo Pont.

onidb-

apprabata etravit; vel Honorius Papa fenfit cum

t

Monotheletis.

E. Si acta VI. Synodi hac in

jpfet

parre Syncera fint , quod alias examinandum:

viit

4d. Ma.

Cum Baronio Bellarmino & alus

js aQ

"]heologis Catholicis : Synodus Generalis

damnando Honorium erravit in decidendo fi-

) H

n eh

dei dogmate IN. erravit rantum in facto par-

um M

ficulari & perfonali C. — De tali Synodorum

«

- Gen. errore S. Auguftinus l. 2. c. 3. Concilia ipfa

emen-

uU.

v pleuaria inquit ; feepe priora a. pofievioribus

W

aag-

L od

354

Dz INCARNATIONE

l

dantur , cum aliquo experimento. verum apevitue

I,

T

j n

uod claufum erat , €g' cogno[cituy quod latebzt , [ine

?

ullo typo facrilegee fuperbue egc.

Ex eodem fun-

edi PU il

M »X

ï

damento explicandum eft; quod in altera parte

argumenti dicitur: Synodus VI. damnavit lite-

ras Honorii, abfolute, fecundum fe ; in fenfü

p

proprio & literali accepras N. damnavit illas in

rvqx

fen(ü alieno & perfonali preefüumpto Honorii C

LW[" me

j

.(. !

Hinc difl. etiam Confzg. Synódus VI. damnando

literas Honorii erravit circa fenfüm perfonalem

UI

y At

& préfümptum auctoris C. erravit circa fen-

fum proprium ac literalern textus dogmatici N.

1 u ;»minm*

Epiftola damnabatur relate ad mentem & inten-

n

tionem Honorii, qui falíà preefümptione judi-

T

f

l

!

cabatur plus zequo in partes Monotheletarum

!

inclinaffe , ex eo quod ad Sergium feripfiffer:

: i

Kiec noliscum fratergitas veflra preedicet , ficut eg

qm m

ea voliscum unanimiter pyedicamus , bortantes vos,

gt 1

ut umius vel gemime uove vocis induttum opera-

at

zionis vocabulum aufugientes , umum nobiscum D.

deons m

9. C. operatum drviuitus azque bumagitus pradi-

i

ceis. Que doctrina in fen(ü proprio ac literali

taib lr

uem Honorius intendit; plane quidem Catho-

nf

lica eft, & ex Concilio Ephefino prompta nec

Wb i

ideo a PatribusSynodi VI. repudiari potuit: ve-

üre il

rum ob communicationem cum diéto Serpio,

Go

& fimiles loquendi formulas, &intempeftivam

lm t

filentiiunius aut duarum operationum indictam

5 (00yy

ceconomiam, &quod Monothelete ad fe ruen-

MA

dos, Honorii auctoritatem impudenter usque

« t

proferrent, accidit, ut eadem cenfüra dignus

J v Quj

€x errore commnuni hïb:retur.

!7]?.

4

VrnsI DiviNi.

355

Ti

(ht

Iuf 3. Si priorum Synodorum errata in

lt

M&l

fa&dis períonalibus a Synodis pofterioribus

Qhnp.

emendari poffunt, cur ergo error ifte finpula-

d a

ris Synodi VI. in damnarione Honorii admif-

Quniyit i

füs, poítmodo non correctus fuit ? ». Cor-

5in fen;';

rectus poítea fuit ab Leone II. qui in epiftola,

àVit masu

quaSynodi VI.a&ta confirmat, ad Imp. Conftan-

LInori(

tinum ita Ícribit : zZzatbematizumus zovi evvovig

Ainand)

anventoves , 3. e€. Z Deodorum Phavanit .. . mec

etfonzln

won e Honovium , qui bauc Apoflolicam Ecclefiam

Cltc .

yon J4poftolicee traditionis do£hvina duffravit ; fed

QtN,

profaua proditzone ammaculatam snaculari permifit.

D.

tin epiftola ad Epifcopos Hifpanice: eum 7o-

Xone d

30Y10 , .

ui flammam beretici doginatis uom , ut de-

Yudbton

euit J

olicam au&tovitatem , 2ncipienterm extin-

J

xit Jed uegligendo confovit.

Ubi Leo II. judi-

1f

cium Synodi de Honorio & ejus literis laturn

U

correxit , non direéte quidem , ne Synodi

I i.

auctoritatem elevatet;j & aníam «daret Mono-

imm ].

1heletis illam calumniandi, (ed indireéte: fecer-

nit enim;eum ftudiofe ab Hereticis, & alias ob

iv pred.

""'A ,!j"";'*

y liergl

caufas iplum anathematizat, nimirum quod

iCatho-

tranti momenti rem Ííine debita dilipentia tracta-

Dt t

verit; quod erga Sophronium ftrenuumi ortho-

t ve

doxw fidei defeníorem iniquior fuerit; quod

Stpu,

cum Sergio comtnunicaverit; & ab hoc propo-

pl *

firam de una vel duabus operationibus reticen-

n |

dis economiam , non praemiffo Synodali exa-

jf p

mine approbaverit; quod Cyrum Alexandri-

RUs i

num feptimo füo anathematifmo unam opera-

tionem Chrifli predicantem non re

j ins L

prefferit;

y . nec ad palinodiam

rit.

Foöge

4

Ll

7

CA-

s

;

v

Ds INCARNATIONE

356

..JOTheW

CATPTT: YX

|

De commuuicatione idiomatum ature utriut-

nqlh l

Dl

que orta ex unioue bypoftatica.

Il

ARTICULUS I.

T.

"

4dn detm im Chriflo - communicatio. idiomatum

z

naturee utviusque ?

Ota 1. Communicatio idiomatum larpius

Yreuox Q

ü

accepta eft mutua predicatio nominum

«

N

divinorum & humanorum de Chriíto &

C.'.'.Ofr'&l

Siïh(?u

de fe invicem.

Hoc feníü dicitur idiomatum

ii

T

D

U

E

il

.communicatio , quando natura divina de hu-

mana, & viciffim natura humana de divina; aut

g

"

T

quando ütraque natura de füppofito ; at füp-

pofitum de utraque natura preedicantur. Preí-

gupde

l

[

fius ac mapis proprie dicitur cornmunicatio idio-

T

matum , cum proprietates natura divinz de

(

Z

j

/

!

V"C

proprieratibus nature humane, aut viciflim

147 (f

1]

. proprietates naturae humanee de proprietatibus

tl

gW

narürz divine, aut proprietates albersss natu-

i, Q

;lv

r& de proprietatibus perfonalibus, aut proptie-

lin.])

tates perfonales de proprietatibus alterutrius na-

gominum i

ture vere & in concreto pradicantur. —A4fio

t ambym

bujus ligüet. — 1doum, greece, proprietatem lati-

t oryr

nefignificat : erpo preedicatio mutua proprie-

Vib lfg

tarum eft flriéte & magis proprie communica«

L(.OF.M;g

"

v

| tio idiomatum.

ucff.

ANota 4J. N

eftoriani ; ciuod veram & fub-

J'tum A

ftantialem humanitatis cum Verbo conjunctio-

« d'üpridr

nem in Chrifto negarent, confequenter veram

*

[/

em in

[f

& propriam idiomatum communication

D

h Cs

'€COln- «

Vzrxn2I Drivirws.

552

Diviuo

compofito "Theandrico inficiabantur.

r

Verbo, inquit Neftorius 2. ad Cyrillumepifto-

lU

la, edfcribere nativitatem , paffiogem , mortem ;

ceterasque. cavms proprietates . . .

mentis eff

[/

áut ethuicorum anove vere errautis , aut certe /Apol-

linavii, Jrib, aliovum.

ue bereticorum anorbo,

V Md

aut alio etiam graviori l

abovantis €gc.

[

Aliquam tamen , que in morali utriusque

U Iargius

naturz unione confiftebat, praedicationem mu-

TDominum

tuam quorumdam nominum admittebant , nam;

Chrido

ut norat S.'l'homas , q. 16. a.4. Q. Siqua no-

üiomtum

mina fumt, que pertineve

offuzt ad utramque na-

h t hn |

zuram , de talibus predica

j

untea, que fumt utvius-

TY

que matura, ficuz boc nomen Chriftus vel Dominus.

Oa p j

Unde concedebunt , Chriffum effe natum de F'irgine,

n D

e2 fuiffe ab eetevmo: mon tamen dicebant, vel Deun

Dicino d.

satum de. F'irgine, vel bominem ab cetevgo fuiffé.

diite d

Cat bolici vero pofuevunt bujusmodi, que dicumruv

; vaiim

de Chriflo (Jfve fecundum divinam naturam frve fc-

netatus

e.

eunduim bumanam) dici po[fe tam de Deo; qu

às tl

bomine.

Cum quibus Catholicis

proprie

Dico. Datur vere ac proprie communicatia

IU5 -

nominum & proprieratum hypoftafis Chrifti,

, dutio

& ambarum naturarum.

Probr. L. Vere dici-

gm t |

tur Jo. 1. v. r4. Z'erbum cavó fattum eff. . 1. Jo. s.

propie

v. 18. & feqq. Aét.g. v.37. Sefus of Pilius Der.

t ïf

1. Cor.2. v. 8. dicuntur Judei JDomuum glorie

!

crucihxiffe. Chriftus Jo.8. v. 58. de fe ipíé aitz

mál- |

|

Priusquam /dbyabam fievet , ego [um , ubi f& eeter-

ypi-

. nüm predicat.

|

Prob. 14. C. Alexandrinum celebratum à S.

i t

jpnng . C

efinum, repetens 12.

yrillo; C. Generale Eph

Ana-

k o

3

358

Dsg INCARNATIONE

Anathematismos in C. Alexandrino latos & ad

emr J&

J

'h.nü

iNeftorium miffos : C. Lateranenfe füb. Marti-

a

nol. & Synodus Gen. VI. probans epiftolam

I

Vr

h

Sophronii; decidunt, voces omnes divinas &

humanas & mixtas eidem attribui Chrifto, Ma-

j

riam Matrem Dei efle, cumtamen mater fit hu-

(t

J

A

jus hominis. Idem tradunt S. Cyrillus epift. ad

Acacium , l. ad Euoptium, & l. deFide ad Re-

h

A02

W

ginas: Gregorius.INaz. Orat. 3. de T'heologia,

1

& epift. 1. ad Cledonium: ]o. Damafcenus l. 3.

non f U

bdpennt

, deFidec. 12. Anathemathisinus 4. Conc. Ephetz

j

ita pronuntiat: Siquis duabus pevjanis vel bypofla-

u

TT

TO

fibus eas voces attribuit ,. que im Evangelicis eg

«d'poftolzcis [eripturis paffün occurvunt ,. quave &

d

du

i od

Jautlis de Chriffo., aut a Chriflo de fe ibfo ditla,

Junt ,. eg alias quidem bomini [covfum a Fexbo: Dei

TRTOTAIU).

€onfidevato ad|cvibit , aliag vevo tamquanr i dwi-

figpüium

nam majeflatenr convenientes foli . Feubo quod ex

]u iq

Patre ejL, accommodat , Anatbema fit. Conftan-

fo Verhi

- tinopolitani HI. Synodi Gen. V. canon 6. (ümptus

Ti DOm

ex.can. 1. Ephe(üini Conc. //gui abufive &9. uon

o

vere Dei geuitvicem dicit fan&am gloriofam [emper

E (qppon

V'ivgiuem Maviam ....€g momu proprie eg. veye Dei

Qþj.l. l

genitvicem ip[am confitetur. .. . talis amatbema fit-

Wt per

Prob. I1/. Quando plures nature vel forme in

Dearil

eadem períona conveniunt, eeedem & de hac &

D0, o d

de f& mutuo; etiam fecundum proprietates , af-

k f

firmari in concreto poffünt : atqui in Chriíti

h ptin

. fuppofito conveniunt naturee divina & humána;

m

illa quidem per identitatem , hec per unionem

. flfnmmig dan

hypoftaticam ; ergo poffunt ambze de fe mu-

lis illarum

EL

fr

tuQ, ac de p?rfona ; & de his fingu

pro- ««

VERBI wavmr.'

359

]

ity f

roprietates, & hee proprietates de fe mutuo, &

ib

DN

e converfo ille de proprietatibus vere in con-

15 enífr

d

creto enuntiari.

Major patet indu&l. Quuia Pe-

$ ( 15«

IV

Til

trus confiftit ex corpore & anima, recte dico;

lo

N

eft corporeus, animatus; corporeus eft intelli-

Taterft

ens,, eft doctus &c.

lreníl d

1$ 6pl

lj

Confirm. Concreta nomina naturarum, per-

C d

i

fone , & proprieratum habent idem rectum;

lol

21

& pro. hoc: fupponunt. . Atqui fi varia nomi-

Cents

»

na concreta. habeant idem rectum , unum vere

ic.Eplil

de alio. enuntiatur : ficut vere affirmo, al/ura

abf

eft dulce , dulce efl albutn,, quia ambo conveniunt

Mgini te

in eodem recto.,, quod. eft lac; Ergo. — Major

?

^

quact

declavatuv.

Sicut concreta. accidentalia dicunt

in recto. id quod. habet: formam : ità concreta

IT

iLah D

naturarum & attributorum. habenr. pro. recto

m ii d-

fuppofitum : nam. fuppofiti eft habere- natu-

b gt s

ram & ejus attributa. —Ergo. fi in. fuppo-

Conftn-

fito Verbi conveniant natura. divina. & hu

ümpus

mana;. nomina concreta harum ,. & earumd

? 6 1l

proprieratum habent idem rectum,, & pro.co-

m a

dem (üpponunt.

1/77/7

j

Qb;. £. Exfi corpus. & anima tamquam duae

m i.

naturz perfonam Petri conftituant ;, non tamen

orme

ipfé aut illarum proprietates poffunt de fe mu-

dehact

21

tuo, nec de Petro ipfo affirmari, aut Petrus

ts d

deipfi. Ergo licet natura divina & humana

n i |

in perfona Verbi conveniant, noninde orietur

L hum

communicatio idiomatum.

x. [N. Copf. Ratio

ao

difcriminis datur ex iis quz hac difp. c. 3. a. 4-

jf m

e

Concluf. 2. deinceps difleruimus. . Ex corpore

jinim a*

G anima fit in Petro ftricta compofitio /ujus exe

4

j5

ptO- ' v

.

V

4360

D& INCARNATIONE

bis, non vero Pbujus ad boc : neque conveniunt

[

gt

j

VM

gt

ambzae illee naturze in eadem períona , fed , tam-

x

1 h

1f

ii )

quam partes in eamdem perfonam,/ quam

1l

dU

componunt ; neutra ergo illarum eft ipfum füp-

!

j

ofitum , fed aliquid ejus:. ergo cam enuntian-

tur defe mutuo , aut de Petro, non eít idem

!

j

reé&tus ex parte pradicati, qui eít ex parre füb-

pl

PT.

jecti.

Econtra fi dicatur homo , corporeus,

[

i (a»:ïm g

vivens, hac pradicata effcrunt fuppofitum, &

t B

ü

habent fe ut torum, concretim . ex quinque

predicabilibus, qua omnia fünt univeríalia &

Qig. n

recta ponuntur in preedicamentis : fünt igitur

r u

tora & important füppofirum idem , quod in

yis

fubjecto exprimitur.

uodíi omnis natura

tim lpl

—

pradicari poffit de quolibet individuo cui con-

dicrimsy

venuit; quocunque illud nomine fignificerur: &

fa i

Chriftus fit individuum, cui ambze naturze con-

i, Dosedt

vgpiunr; profecto natura divina & humana,

tittde li

Das, Vrb

€ earum proprietates pradicari de Chrifto

^

poffunt, quocumque hic nomine fi

R DAUR

gnificetgr ;

five Deus ; five homo appelletur.

Y5: us

Q^. HI. Videntur ejusmodi enuntiationes: im-

TV lrori

mortalis mortuus eft; eternus natus eft in tempo-

10, 6 ol

re &c. involvere contradictionem. &. JV. ffert.

Utl a m

Paradoxa haec quidem fünt, &in fpeciem contra-

ln en

dicentia; fed quoniam de eodem füppofito ob ra-

Tedting,

tionem diverfam predicantur, verz contradi-

T n qys

&tiones non fünt: nam Chriftus qui fecandum

QU* Dradn

maturam divinam eft immortalis, fecundum hu-

u

fnanam , quam habet; mortuus eft, & natus in

tempore.

Quapropter Neftorio Ephefi in

j ; ia o

hanc blasphergiam crebro crumpenti: Zümeftrem

!

Vzmn2I Diviuri.

561

j COmen:tï

sut trime[lvem. Deumn mon dico , B. Cyrillus in

H fed)(c

defenfione anathematismi quarti ita refponder:

um, M

ANon im duas pev[omas , [ed tamquam 1n. umum

&Wllm Áj

Chriflum, £ Filium, € Deum , Evaugelicas 89

11 enpp

SS. Apo[lolorim. veferentes voces , neque. droinam

00 &i

J

ejus iminuimus natuvam eg gloviam propter bu-

* Darre fj

mana, meque difpen[ationem megamus , fed pro-

COtporets

]

[

tev 2o$ faclam e[Je ipfrus F'erba. incaruationem

Xtun,

crediouims.

Ex diétis

Y Qung

Verlla &

Colliges. Cum Chrifti fappofitum duas com-

fur Wt

ple&atur naturas , heque & hypoftafis pro-

l qui

prierates füas habeant, communicatío idioma-

lls n

tum fextuplici conjugarione per mutuas prae-

d qias

dicationes poteft confiderari.

Nam l. Natu-

Vif

ra humana predicatur de divina, & viciflim :

TEU QO

ut, Deus eft homo,

II. Natura utraque enun-

E hum

tiatur de füppofito, & contra: ut, Verbum eft

b Chrily

Deus, Verbum caro factum eft.. III. Proprie-

Vifceht ,

tates nature preedicantur de natura, & e con-

verfo: ut, Deus eft mortuus pro hominibus.

Jnes: -

IV. Proprietates naturae efferuntur de fuppo-

Dtémpo-

fito; & reciproce: ut, Filius Patris seterni re-

VAf

furrexit a mortuis.

V. Proprietates nature

T Oi

humang enuntiantur de proprieratibus natu-

00b

e

re diving, & vicifim: üt, immortalis exfpi-

conrt. |

rat in cruce.

VI, Proprietates naturae utrius-

f |

que pradicantur dé proprietatibus füppofiti ;

nimir |

& vice verfa: ut, coxvus Patri aterno appa-

unsin |

rui; in tempore natus ex Virgine,

j n v

Jf !

Zy

al 'ï'-f

ARTI-

362

DzgIxcaRNATIONE

AR ITCULUS L

lvt f,iu-*mOdi

1l .

n

Cauones. án idiomatum, communicatione [ev-

gtl

vandi.

qf

Ota. Suppofitum nature vocatur concre-

)

Ti

tum fübftantivum & abfolutum, ut homo,,

quia habet formam ut naturam propriam; non

1 hiT

vero ut adjacentem. — Concretum adjectivum.

* i :

eu denominativum eft , quod fignificat for-

g m

mam quafi adjacentem fübjecto. . Hoc iterum

« gt du

bifariam difpertitur, aliud enifu eft mere acci-

J

i& pg

dettale, quod fignificat in obliquo proprieta-

:

&

tem aliquam, ut album , mortale ; eternumz

hn at y

aliud eft quaf£ fubflantiale, fignificans naturam

|

Tuns m

totalem ,. ut humanus , divinus , dominicus,

n

deificus , deifer ; nam in fübftantiis porteft,

! cat af

praeter nomen abfítraétum & concretum füb-

Mp

flantivum, erjam nomen denominativum co-

fytgit;

gitari, quod fumitur ab aliquo extrin(eco, vel

t if

ab aliqua parte rei denominate : ut cum homo

tujt &

dicitur bumanus.

t D Fl

JDjico.I. Concreta fübílantiva , quee alter-

|- lLs

utram naturarum , earumve proprietates figni-

| ff

ficant , vere predicantur de concretis pofitis

j um $7

pro perfopa Chrifti, nomine Dei vel hominis

| tsf

fignificata : modo non importent fuppofitum

8:gly

creatum, nec ad(ir reduplicatio aliave reftri-

1 H DCO j w

7

étio , nec enunciatio favear hzreticis.

Ratto,

l bäbensh

il

Si concrera fuübítantiva nature divinz vel hu-

VAmj

manse de fe mutuo, aut de Chrifto predicen-

1

tur, idem eft fübjectum , .quod predicatum ;

ergo vera eft praedicatio. — Pro2. 4utec. Con-

4 Ug

1 fï.'a!um)æ ]

' creta

Vzn5i DiviNr.

363

[

creta ejusmodi dicunr in recto fuppofitum ha-

bens naturam divinam vel humanam ; idem

Itf f -

autem eít in. Chrifto (uppofirum habens natu-

Ereo.

xam utramque.

Ut CODCN. |

W

Unde couficitur 1. Veras & proprias effe

1j Uï'hümoI

has enuntiationes, Deus eff bomo, & , bomo e[t

'Pffäm, m

?

Deus.

Ia S.'Thom. q.16. a. 1. & 2. ubi hanc

Jeintn

addit rationem : quod in concreto fignificat

Vfigt f

naturam communem , poteft füpponere pro

lcitenm .

quolibet contentorum fub ea: atqui períona

TWt qui,

Verbi, pro qua fupponit hoc nomen, Deus;

Droptiets-

eft verum füppofirum. nature humang; ergo.

ÉUR

homo vere predicatur de hoc nomine, Deus.

D tumm

Hanc rationem communicationis idiormnatum

dininie

indicant S. Auguftinus l. . de peccar. merit,

U ol

c. 31. Caffianus de Incarnar. c. 22.1. 6. & Leo

Tem (I.

M. epift. 83. ad Epifcopos Paleeft. /Voz izter-

lljgm Qv

eff , inquit ; ex qua Chriflus fubflantia nomineruv,

o . |

miomo ,

cum , infcpavabiliter maneute unitate. pex[one ,

idem frt. &5 totus bominis. Filius proptev. caruem;,

t2 Dei Filius pyopter unam cum. Patve deitatem.

Xe ier

II. Veras item effe has enunciationes; Deus

ssl

fa&us efl. bomo , Deus fatlus: eff bic bomo. . Ra-

pl

tionem S, Thom. a. 6. hanc affert: vere dici-

hominis

tur Deus factus, quod predicatur noviter de

gultum

Deo : at homo, hic homo novirer praedicetur

t reftrj- L^

de Deo; vere enim in tempore Verbum eva-

; M

fit habens humanitatem, & affumptione hujus

2v

huranitatis factum eft (uppofitum humanum,

yadite

Ergo.-

;

(;

- III.. Etfi propofitiones iftee , Chvi[fus eff ens

p ..

Crearuimn , ej? ereatura , vexeefint; nam Chriftus

|

n

figni-

D

364.

Drs INCARNATIONE

('Trzwm! W

fignificat perfonalitetem cum natura humana,

(

Dsh

quod compofitum feécundum aliquid fii per

dun.

veram actionem de novo accepit effe; & con-

M

AW

fequenter eft crestura , totusque fenfüs pro-

qum m

1

pofitionis fit ; Chvaflus eft fuppofrtum ; babens na-

l

i

zuyvam cveatam : Sanéctus Thoinas tamen a. 8.

ait; fimpliciter & abfolute non debere Chri-

ETU

[:

ftum dici creaturam, fed cum determinatione,

g m

fecundum naturam bumanam , feu, im quamum

bomo , ne videamur favere errori Arianorum;

j g

d

qui purabant, ipfam Verbi hypoftafin creatam

effe,

Cateras aurem humanitatis proprieta-

de m

ïuppuixx m

tes, de quibus füfpicio effe nequit, quod per-

fonz Verbi fecundum fe ipfàm conveniant, ait,

| qure fb

poffe fimpliciter de Chrifto ratione naturz hu-

!s df

manse enuntiari , ut ; effe paffüm & mortuum:

| panitdem,

(UIV,

ficut etiam in aliis rebus ea, de quibus dubi-

[

V, En

tari poteft, utrum tóti conveniant, non fim-

I

pliciter ac fine determinatione affirmantur; ne-

li

(ui lh

J

i

Y

&mhmd

que enim sthiops albus (impliciter dicitur ; fed:

fecundum dentes, econtra crifpus fimpliciter

a2N

!

i

iplcitin

dicitur ; quia effe crifpum non poreft ipfi con-

1 MC V.

venire , nifi quoad crines.

d autlovitatem

f awt.

!

PP. coutraviam $. I bomas , l. c. ad 1. &, ipfos,

| Gdj

1

"m

[

m rain

quidem brevitatis caufa determinatione omiffa

nomine creature interdum cirea Chriftum utí;

1 — Oil

effe ramen in eorum dictis fübaudiendam de-

EL d

terminationem , zz quimtum botno.

19 qug

P

IV. Neque hec propofitio : Honmo fa&ug

rïlum, jlm,j

* RE

eff Deus , admitti poteft : ut enim quid fiat aliud

ex hoc, debet tempore antecedere : at Deum

. L ïlmimrprona

nihil antecedere poteft ; ergo nec füppofitum

cr'lea-

)/

]

^Nen2I DivitNi.

565

Ti hg,

j

creatum ; nec períona divina dici poteft fieri

Wi fis,

Deus. S. Thom. a. 7.

Igitur nomina concre-

el & Q

ta naturee humange & attributorum ejus pra-

s

enfls n

dicari quidem per verbum, freri, & fa&um e[Je,

y Pf

poffaut de fuppofito & natura divina in con-

(mon a i

T

creto , non tamen vice verfía,

bere (

V. Vera quidem effe videtur hec propo-

minerior,f,

fiio , Chriflus capit c]e , tum quod fuppofi-

11f

tum Verbi coeperit effe fuppofitum humanita-

ünorm,

tis, tum quo

fit fuppofirum nature ; quae

D reatim

effe incepit : S. Thomas tamen a. 9. ait,. fir-

Qprig-

plicirer falfam effe ; quia in Chrifto unum eft

fuppofirum eternum, cui repugnat inchoare;

Qu -

Velnt p

quare fubjungit, ejusmodi propofitionibus

Bitürg -

non effe utendum íine determinatione ad hu-

DAUR

manitatem, ne quid Arianis videamur con-

ihus d.

cedere.

fon [r.

VI. Enuntiationem iftam , Chvifjus fecun-

Dtr; - |

dum quod bomoe; ef] creatura , fimpliciter con-

du d

cedendam docet idem S. T hom. a. 10. eo quod

nplier f

reduplicatio ad naturam humanam pertineat ;

pl con.

banc vero, Chriflus fecundum quod efl bic bomo,

[071

e[ft creatura , mavult negari , quam concedi,

4

quia adjectione articuli reduplicatio ad füppo-

; if

fitum trahitur.

: omif

lum uf

Similiter hanc, Chriflus fecundum quod . bo-

xhm d |

at , ef] Deus, a. 11. negandam potius arbitra-

tur, quam concedendam: nam licet vocabu-

ii

lum, fomo ; in reduplicatione pofitum accipi

poffet ratione perfonae, magis tamen proprie

|

fu. -

o.

qlan

fumitur pro nfacu?a, quam pro fuppofit

Deni-

ylium

M

$

366

Drz INCARNATIONE

!

j

Denique a. 12. cenfer, enuntiationem iftam,

TE

Chriftus fecundum quod bomo , eft hypoftafis vel

txlfr ]

6

períona, poffe admitri ut veram ; fi «à Pomo;

W

2

T

J

in reduplicarione accipiatur pro fuppofito:

ldl

fl

nam füppolitum nature eít perfona Verbi;

aut fi «0 omo, ratione nature humanz acci-

d

sdibih

«ein Va

J

piatur quidem ; fed fenfuüs fit, quod nature

humanz competat efle in perfona. Atfi in-

aL O QU

j du

telligatur , nature humane in Chrifto pro-

ings d

priam deberi perfonalitatem ortam ex princi-

j

z ld

piis humane naturg, inficiandam mmonet eífe

!

dictam propofitionem , eo quod humanitas fe-

j

ag d.

oríim per fe non fübfiftat.

A v

DicoII. Concreta deno:vinativa quafi füb-

m veis

Dio]l C

ftantialia ; que fignificant naturam divinam

vel humanam, nec de Chrifto, nec de fe mu-

Ts ts

Tifo scdeí

tuo przdicari poffant, — Quare abfolute repu-

diande hz propofitiones fünt:: CPriffus eft Do-

Ws T0

.

o dominicus , efl bomo deifer; adjeCtive : Dens

Wt Bisn

eft bumanus; eff bumanatus , nominaliter, Ita

um

$. Thom.a. 3. Quia ejusmodi praedicata in-

lstlom: a

dicant füppofitorum diftin&tionem & multipli-

? **iäymanrl

[

eitatem : Denominativum enim fignificat for-

'Uquue

mam fuübje&o adjacentem : ergo non ipfum

T.

fubje&um fignificat, fed aliquid ejusdem. lgi-

tur cum Chriftus fit Dominus ipse, nequit 20«

:äunumu

It

zio dominicus dici.. Merito ergo Concilia iftam

E Mna

Is

loquendi formulam tamquam Neftorio faven-

i

3 floy

tem deteffantur. | Sed B. Aupuftinus etiam]. .

UM

Retráét. füb fin.c. 19. /Voz video, inquit; utrum

-

"It en

vedle dicatur, homo dominicus, Jefus Cbriftus

) lrlüu(

eum fit urique Dominus, — Qbicumque boc

:

WS.q

T

zxz;

".

D

]

VrnsI Drvrwt.

367

Oi

dixiffe me nollemz po[lea-quippe vidi; won e[fc di-

of

eendum.

Quod autem a B. Dionyfio, Hierar-

lg bo;rfw

chic Ecclef. c. 4. dicatur diviziff/anus Sfefus, ad-

b

imittit $. "Thomas ad 3. Quia «0 dioinum ; non

hr Veräl

excludit effe fübítantiale Dei , & applicatur iis;

n Q

quibus effe Dei fubftantialiter convenit: dici-

ld nj

tur enim Verbum divinum , períona divina;

- Atl

eflentia divina; quaetamen Deus eft; cum econ-

ifb ,

tra 70 domiuicus non dicatur de his, de quibus

GL pri.

Dominus predicatur : homo erim qui eft Do-

moner ef

3inus, non eft dominicus , fed id quod qua-

Qsf

litercumque eft Domini ; domizicum dicitur ,

quo modo voluntas dominica, caro dominica;

uf

manus « veftis dominica dicuntur.

m du |

iDico 1I. Concreta denominativa; proprie-

d. j

tates utriusque naturz fignificantia, poffunt de

folte r

Chrifto ac de fe mutuo predicari, modo non

il

fint mere nepativa.

Ratio data eft. coroll. r.

l: Duy |

4

Cosd z. Ejusmodi proprietates habent & fi-

ler, la |

nificant communé fuppofitum, quod eft idem

dicit i«

b

eus & homo: atqui natura & ejus proprie-

muliple |-

tates vere affirmantur de füppofito cui infunt,

f for-

eft enim urrinque idem rectus, Ergo. Ex

n ipfim

quo capite varia de Chrifto in fpeciem oppo-

, h

fita recte enuntiantur ; quod idem fit eeternus

tl

& temporalis, immenfus & coarctatus, mor-

gislm :*

talis & immorrtalis,

Ejusmodi pradicata au-

o r |

£em , ut nuper monuimus , accipienda funt in-

s etimih

finite ac pofitive: nam fi effent mere negan-

tia, redderent enunrtiationes falías,

Unde di-

i m

" (L'»TW)

ci nequit; Chriftus non eft mortalis ; eft in-

Oote Inà-

TU

[4

corporcus ; quia talia predicata, utp

lignan-

du

L)

.I

368

Dz INCARNATIONE

lignantis naturze omnem talem formam fubie;

| n

&to ineffe negant.

Dico I. Abftra&a nature utriusque nec de

fydnn

J

d

fe mutuo , nec de concretis natürarum, nec de

[,4C01

"

|

Verbo aut Chrifto poffunt enuntiari. $. "Tho-

ll ol

ends a. . banc affevt vationem. , Natura huma-

um m

na & divina realiter diftinguuntur. Ergo quae

fünt naturee alterius non poflunt de altera prze-

ial

n dima

dicari, cum non fit extremi utriusque rectus

M d.

W

idem. Ob quam eamdem rationem bumani-

ag p

tas & ejus abftra&te proprietates nequeunt

KU

redicari de Verbo & Chrifto, a quo realiter

agb at

iV Q

diftinguuntur. Quare fale omnino funt hz

enuntiationes: Deitas eft/humanitas: humani-

iil p

|dittoatmm

tas eft Chriftus, eft Verbum : Deiras patitur;

; Meo has p

moritur: verba enim adjectiva fignificant ch-

tum formalem.

| D ite

fürmdiinn

Ex qua ratione etiam repudiantur propo-

fiiones, in quibus abftracta divinitatis affir-

Mrin, ica

lr ctlts

£nantur de Chrifto, & aliis concretis deitatis:

V Duy, p

ut, Chriftus & Verbum eft deitas, Deus eft

15 GtL

deitas, hic homo eft deitas.

Nam etíi in fen-

fu materiali & identico verz fint, eo quod ab-

li. Bn

lm $n

[tra&ta. deitatis identificentur fuppofito Chri-

d Ka

fto; in fenfu tamen proprio & formali funt

ts e j

fal&e: quia abftra&ta heec vi (uee fignificationis

LT F

ropri& non dicunt formalier füppofitum.

TUtrdes

ua explicatione perquam accommode diffo-

1

äæ

nantes PP. & T T. hac in queeftione opiniones

& propofitiones conciliantur,

MTA

'

" (

)

-

:

ig

ARTE

*e

/

L:

:

Vgnsi DiviNr.

369

TItom (

'

j

k

ARTICULUS Hf

ISQU fin)

Expediuntur dubitationes contvarie,

/

.-

?Fll'm) It

l. Concreta fübftantiva non femper

QURMIUA

ignificant (uppofitum in reéto, ur pro-

lhm . bat vocabulum, !/eus. Ergo falfüm'eft fun-

ID0qu

daméntum communicarionis idiomatum quo-

lr ,

ad priedicationes mutuas nominum, qua na-

Que reds

ruram alterutram in. Chriftro fignificant. — &.

nhumg. « Diff. dntéc.. Concreta fübftantiva. non femper

&yay -fignificant (üppofitum in recto , fi limitentur

V0 redlr

per fübjecta aut pradicata propofitionum C,

Wh^ fecus]N. Concrera naturaliter & communiter

&hmi. fignificant fuppofitum , (i non limitentur ab

ls i

altero extremorum , veí adjecta alia particula;

i& ideo hec propofitio , zres perfone fuut umus

[

e5, ita exponitur;, funt habentes unam na-

Mp

turam divinam: item ifta, uguy Deus furt tves

derfona , Gic explicatur , una natura divina ba-

J d.

fets (

betur a tribus perfonis : econtra. iftay Chviflus

&f Deus, exponitur, Chriftus

is, Dd

efï' fuppoilitum

ediin i

habens naturam divinam,

o qud r

Tufl. 1. Enuntiationes ifte , Deur eff bomo

& Pomo eff Deus, nec fünt predicationes pet .

ofito Chr

fe, nec per accidens, nec fünt in materia con-

yrmali f

tingenti, nec in neceffaria; ergo non funt ve-

gniücarions

! e Tce,

R. diff. Zfntec. Non fünt tales in rigore

pl ^ "A rifto

telico C,. Neque poffunt ad eas revo-

mxo»

cari N,. Secundum Ariftotelem ad propofitio-

17* . nem per (e requiritur , ut predicatum fit de

effentla fubje&ti , vel viciffim ; aut faltem ut

int

: füt nccïeifaria COpnexio

a:

fer utrumque ;

quo-

rum

M.

.'

E

x

)

370

Drz INCVARNATIONE.

ii t

rum tamen nihil propofitionibus modo allatis

convenit ; imo oppofitum , quare hoc feníuü

roritl

^

& ID

fünt in materia contingente.

Neque ideo di-

(al

cende fünt accidentales, quafi praedicatum non

X

NT

fit unufn per fe cum fübjecto , fed tantum fit

..iv

l

jts hh

unum per accidens: nam imitantur modum ,

:

predicationum per fe, dum enuntüantur in

st

b

quid, & de uno per fe, propter unionem

/

fübftantialermi cum Verbo.

:

j ;;*'Quærem

il ho

Infl..2. cum. Durando. . Major eft identitás

extremorufh iítius propofitionis, Petyus eff bo«

zijenq

w M

