Nſanctis Patribus: & ut pater & filius
in humanis eadem perſona cenſen-
tur. Ipſe Filius naturalis Dei dicit:
ls, ninge Omnes unum ſiut, ſiéut tu Pater, in me,
Konls u & ege in te, at & ipſfi in nobis anum
Gunhi zss. Quamvis enim omnis juſtus,
Kongrim præter uſtum Juſtorum [ESIIM,
Dm ſolum fiat filius Dei per adoptio-
HE nem: major eſt unio & unitas inter
Erir fli illum & Deum, quàm inter alios pa-
onörtum tres & filios naturales. Filii homi-
uun Qu num ſolàm habent particulam exi-
guam materiæ vilis & carnis pater-
næ: at qui eſt in gradu gratiæ, in-
nic tegrum ſpiritum divinum in ſe ha-
in demi bet. Excellentior filiationis modus
l ſoren eſt filiatio Dei adoptiva, quàm na-
oGbſtunm turalis hominam.
Kur⸗ . E 4 Oho-

1I04 D-/ AbDORATIOMNE

Ohomo, gaude de tuà dignitate, ſolictt

& ne degeneres à conditione divi-
nâà: cura honerem Dei: ſollicita
cauſam ejus, ſi non quia Deus tuus
eſt, ſaltem quia Pater tuus, quia
omnia ſua erunt tua. Filii quia ſpe-
rant hereditare ſubſtantias patrum,
eorum negotia agunt: tu heres Dei
es, ne putes te alienum. Licet

Deus non creaviſſet nos; ex eo,

quòèd accepit in filios, deberemus
cordialem amorem erga illum ha-
bere, & omnem ceuram in rebus di-
vinis adhibere. O Pater amantiſ-
ſime, quomodo non æſtimo eſſe tuæ
familiæ, & ſpecialiſſimè mihi pro-
videre? Feræ pro catulis exponunt
ſe periculo vitæ: quid facies tu, qui
etiam eos, qui contempfſimus Fi-
lium -aum naturalem, adeò dilexi-
ſti, ut acciperes in fios? Quantam
fiduciam poteſt habere animain hae:
filiatione? Licet Deus nihil provi-
deret, attentiſſimam curam & dul-
cem ſibi ſollicitudinem haberet erga
Ulum

Gen

tridn
Merril
Casd
Net

Dtm
prof

4 INSPTTTWET VERTTATE. IOg
muihe Hum qui eſt in gratià. Quantoperè
Eueii mater vidua ſo hHicitat fihium unicum
i deſideratum? major & tenerior af-
es n ſectus Dei & attentio eſt in juſtos.
rs, u Accedit quèòd per gratiam amici
Hüigiah⸗ Dei fiamus. Ipſe ESuls dulci ſupra
mnain mel voce inquit: Zos amici mei eſtis.
mUhel per gratiam enim eſt inter homi-
Anm I nem & Deum dignitas quædam non
Em, ai diſparis orchinis, in divinam claſſem
G Etaen elevando mortalem, ut immortalis
gllumt. Regis ſit amicus. Licet filii Dei non
umtnedd e ceremur; ex hoc ſolum quòd
DAham gratia reddat nos amatos ifi, inæ-
hpckn ſtimabilis-excellentiæ eſt. Amicitia
enN præfertur cognationi, & fidelior
lhennem quam natura ipſa habetur: conſan-
dkcemt guinei ſæpe negliguntur, aut odio
tenelpe habentur amici ſemper diliguntur:
dei plus faciunt homines pro amicis
uCun quàm pro fratribus; qualis erit a-
ewnih micitia d'vina? Duo maximi tituli
Alroi ſunt, cognatio & amor: uterque
mEl in gratiaimvenitur. Amari à Deo,
Aleetelg eſt locuples vena auri cœleſtis, &
Um E 5 divi-

106 DE ADoORATIONE

divinorum bonorum: amor Dei
non ſocors & ignavus eſt, ſed effica-
ciſſimus & diligens. Amare eſt,
Velle alicui bonum: in Deo idem eſt
velle & facere; quare quem amat,
divitiis cœli implet. Amari à Deo,
perpetuum eſt ſtillicidium, imò flu-
men donorum. Sipro inimicis de-
dit vitam, quid pro amicis faciet?
Nihil in Deo eſt inordinatum: qua-
re ſi pro adverſariis talia facit, pro
iledtis incredibilia aget; maxim
attentione & ſummà fidelitate pro-
videbit illis. Si tantam curam ha-
bet inimicorum noſtrorum, ut ju-
beat diligi; quantam ſollicitudinem
habebit ſuorum amicorum? Adeò
nos dilexit, cùm inimici eramus, ut
videretur nos diligere plus quàm
ſe: anne cùm nos amicos dicit, &
habet, diliget minus quàm ini-
micos?
Gauderes habere amicum tantæ
fidelitatis, ac Davidis & Jonathæ:
ſed res ridicula eſt, & andquasm per-
dia

6 Nnsh
Pgunn
re
hever:
Lri
miotu
coent
ſgurn
elere

Drnn
Aem
ientes
Apepr

m IN SPIRTTWEFT VERTTATE. TOy

n, N fidia omnis humana fides, reſpectu
etehier ejus quam Deus habet ergate. Re-
Ime et ſpici a Rege terreno, pro favore
Dhdemd habetur: qualis erit, amari à Deo
enanmn & zelari? Vis noſcere, anima,
Ummide amicitiam & fidelitartem Dei? tan-
m indi topere amat ſuos amicos, ut neſclat
umicss ſeparari ab illis. Si in cœlo ſolùàùm
Wnicshen eſiet Deus, ſtatim veniret, & non
mm, u ſeiungeret ſe ab eo, qui habet gra-
dulch w tiam; ſed manſioné apud eum etiam
W; mum faceret, ut ſocietas noſtra ſit cum
em Patre, & cum filio ejus IEsu CHRI-
umtIN, STO per Spiritum ſanctum, qui dif-
Menm, u fuſus eſt in cordibus noſtris. Cervi,
ilindin oves, agni, & columbæ gregales
uIm/ 4 ſunt; ijis junguntur, & amant, in
Genm quibus agnoſcunt ſuum genus.
eeaunm Deus ſocialis eſt, Filius Dei agnus
tat,& eſt, Spiritus divinus cicur & affabi-
van mi lis eſt, amat eos qui divini fiunt,
obtinentes conſortium ſuæ naturæ
umtit? quaſi gregales Deo facti. Si ſacra-
ommhe, tiffima humanitas Chriſti adeò fa-
gun er Viſſet alicui, ut ab eo nunquam vel-
⸗ E 6 let

108 DE ADORATIONE.

let ſeparari, quid diceremus de tam
eximio privilegio? curnon admira-
mur quèòd divinitas non difee-
dat, quòèd individuus ſocius juſti
Deus 2 Nec tantum contuberna-
lIis illius habitat cum eo, ſed in eo;
in quo jucuncius quam in Sole ponit
tabernaculumſuum.
Quis pater ita diligit filium, ut
nolit leparari ab eo, & ſemper am-
bulet cum eo? quin potius pædago-
go committit, ut illi aſſiſtat: at
Deus Pater & amicus:noſter nobis-
eum ſemper vult incedere. Quæ
mater ita diligit filium, ut ſemper in
ulnis fuis ferens ampleétatur tener-
rimè? Deus hoc facit. Gratia eſt
nodus Dei & hominis, eſt dulcis am-
plexus divini Spiritus & humani.
Inter mortales pater poteſt nomeſſe
ubi adeſt filius: at Deus neſcit ab-
eſſe ab eo, qui eſt in gratia. Licet
ſit Deus in creaturis eſſentiâ ſuâ,
præſentiâ, & potentiâ; hoc fit quia

ex

Deus: aliter eſſe non poteſt; nom

“
len
Ne N
rnpun
uürtan

en

1 kly

Wn ete
. .

ennchtini
Ennkrnrp⸗
AM Ae.
8hand i
nobntwbere
nſdin en
nidllepon
Clyttun,r
AEpr
Clenet⸗
A: 1
NNd dd⸗
neke. C
irknei
Anrtene⸗

(atin

lcusar⸗
K boman.

1

ſnrk l,
Ceftuie
t; non

IN STIKTTHEFTVERTTATEI. TOg

ex dignitate & meritis orcatura-
rum, ſed eximmenſitate & infinita-
te Dei. At gratia hanc vim habet,
nonnatura, ut ſi alioqui Deus ab-
ſens eſſet, & non fuiſſet immenſus,
illum præſentem faceret, & adho-
minem exiſtentem in gratiâ veniret,
manſionem apud eum faciens, fa-
tus unus Spiritus eum illo: & licet
poſlet obliviſci rerum, præſentem
lemper haberet dulci memoriâ, &
proſpiceret habenti gratiam: &
quamvis poſſet relinquere creatu-
vas, & non operari, ſuſtentare, &
tueri ilas, in juſto ſemper aliquid
boni operaretur: ſicut enim amor
acris eſt, non vult bonum quin ef-
ficiat.
Quantus favor & dignitas eſt,
Deum ſemper comitem habere?
Certè obſtupeſceremus, ſi aliqua
creatura eſſet tam amata Deo, &
excellens, ut juberet omnes ſpiritus
cœleſtes, millia millium quæ aſſi-

ſtunt ſibi, comitari illam; ut quo-

E 7 cunque

110 DE ADORATIONEY

cunque abiſſet, cum illa eſſet tota
iſta pompa & majeſtas: quid erit
hoc præ ſocietate & comitatu Dei,

niſi ſolitudo? Quid omnia ante te,
Domine, niſi tanquam nihilum? Si

illam creaturam miraremur; quo-
modò non admiramur animam in
gratiâ, cùm Deum pro comitatu
habeat, non lateri adhærentem, ſed
in eſſentiâ ſuâ velut animantem il-
lam ?à O fortunatiſſimam dignita-
tem hominis, & dignationem Dei,
quèd Summa illa Majeſtas comite-
tur ſemper puſillos homines! nam
minimè otioſus & inutilis animæ ſo-
cius Deus erit, ut non provideat
illi. Anne torpens aut cœccus affi-
ſtet, ut non videat neceſſitates ejus,
& milerias? Profectòô non in va-
num Deus ſe aſſociat juſtis. Poſ-
ſunt & ſe & ſua negligere, ſi ſolàùm
curent quæ Dei ſunt: Deus ſatagit
illorum. O Pater mi, amice, 6
ſodalis, precor Majeſtatem tuam,
ut reverentiam; fidelitatem, &

affa-

Fni

bume

nen

M

lleſttnn
4 lcei
nmn Dei
mnntete

ühlomd,s
unuz gln
m mmamt
npont
Armenente
rauinanen

num dintr
Ntenen)e,
(ascmr.
honchezlin
MN orie
1recis 4

e,
Smie,
en tuam,
ten,
r

IN SeRITruIEFT VERTTrATE. III

affabilitatem erga te habeam: te-
cum me geram ut filius cum patre,
zZelans omnia tua, reputans eadem
mea; ut filii boni curant res paren-
tum, quia reſpiciunt ut propria.
Precor, ut amicus fidelis ſim tibi, in
omni eventu honorem tuum quæ-
rens, partes tuas agens, & te amans
plus quàm me. Da, ut bonam ſo-
cietatem tecum conſervem, ne con-
tinuis defectibus contriſtem Spiri-
tum ſanctum tuum. .
At ſi gratia omnis in ſe tanta ſit,
ut nos cognatos & gratiſſinos &
neceſſarios Deo, velutque Deos fa-
ciat, ex eo quèd detur per Chri-
ſtum.; felicior, venerabilior, &
magis privilegiaria eſt illa, quà fru-
untur homines, quàm ea quâ donati
ſunt Angeli, & Adam in primo in-
nocentiæ ſtatu. Ii fili quos majo-
ribus doloribus mater peperit, plus
dilectihabentur: quid mirum, cum
gratia noſtra tot doloribus ſteterit
Chriſto, ſi jucundior ſit; & amabi⸗
liemdè

PTZ Pr ADORATIONE
lHſſimè propter eam majoribus pri⸗
vilegiis faverit Deus, plura auxilia
tribuendo,, diutius nos ſuſtinendo,
magno efferendo honore, ut ipfſi
Angeli venerentur homines, quòd
habeant gratiam per Chriſtum, &
pertimeſcant jam naturam noſtram
conſpicere proſtratam coram ſe,
quam ante incarnationem con-
tempſerant : quia ſpeceialis dignitas-
accedit gratiæ, quam nunc habe-
mus; quia facti ſumus membra vb-
va Chriſti, & computamur idem
cum alo. ½ capite in membra re-
dundat veneratio: quomodo deſpi-
cient Angeli naturam noſtram,
quam ſüſpiciunt exaltatam ſupra
ſuam usq; ad thronum Divinitatis, &
conſortiũ Dei? Quid mirum, quod-
non traétent ut inferiores ſuos,
quos Dei Filius primogenitus in
multis fratribus æ qualitatis nomine
ſupen ipſos cœleſtes ſpiritus exalta⸗
Vit, vorans homines fratres ſuos,
pluris nos faciens quàm Angelos?
Nallum

.

Mutes
uanl,
nend
t, i
lng, Cd
Orſtum, 4
Wmnoſtran
enn E
toren don
ilichner
nne kate⸗
Menbrart

W Nen

Nwerhnnt
Vnpbeet⸗
1 Mln
Nn C
intatis
mn Cod

glos,
Nelos?
Uun

IN SRITuET VERTTATE. 1I

Nullum ex Seraphim & Cherubim
itahonoravit, ut fratrem ſuum vo⸗-
caverit. Hæc eſt maxima excel-
lentia gratiæ, ut honorabilior ſit, &
elevetur ſuper omné naturam. Sed
per gratiam Chriſti ipſa etiam natu-
ra noſtra honorabilior fit, & ſubli-
matur ſuper omnem aliam natu-
vam, quatenus ipſe Dominus gloriæ
communicat ſuam gloriam in mem-
bra ſua conjuncta & viva cognato-
rum ſuorum. Fundata prætereâ
noſtra gratia in ESLEmeritis, & u-
nione ejus, quaſi majori juſtitiaâ, &
modo perfectiori mereri nos facit.
de Deo. Quia ſumus filii doloris,
ſumus & Benjamin Deo, & filũ dex-
teræ ſuæ, ac dilectiſſimni. O Pater
amantiſſime, qui tradidiſt? morti
unigenitum Filium tuum, ut ego
vverem factus filius tuus; da mihi,
ut magni habeam, & eognoſcam
hoc beneficium. LInus Angelus:
pro minimo gratiæ gradu, quam ac-
cepit, plus debet tibi, quàm eunétæ
crea-

. Ggeeu
1IIA DE ADORATIONE Wn
creaturæ ſimul pro omnibus bonis
naturalibus, & creatione univerſi. Gldel
At ego homo miſer plus debeo tibi fllim
pro minimà gratià datâ mihi, quâm 0
omnes Hierarchiæ Angelorum pro e
universâ gratià & donis ſupernatu- Le⸗
ralibus, quæ conceſia ſunt cunctis.
Nam ut ego viverem per gratiam
vitam divinam, voluiſti Filium tuum
pati mortem per naturam huma- l
nam. Plus feciſti pro me, quàm
pro omnibus Angelis. Plus me
devinxiſti, quàm obligaſti Seraphim
& Cherubim.
Duæ ſunt cauſæ, quibus homines
tenemur ſervare & magnifacere
gratiam. Una eſt inæſtimabile pre-
tium, & inexplicabilis excellentia
ejus. Altera eſt pretioſiſſimus tuus um
Sanguis, & ESII, quem fudiſti, ur iirm
gratiam nobis merereris. Si non cuno
credimus valori ejus in ſe, pretioſiſ- G
ſimam putemus, cùm tanto pretio iumn
nobis illam comparaveris. Maxlima lai
& ſtupenda res eſt, quam Deus, qui mn
falli

e c

1
N

–
M IN SPIRITUIET VERITATE. Ir/F

Umnthne t. . .
mInbeés fallinon poteſt, maluit ut habere-
lonennd. 7 1
NUNeH, mus nos, quàm ſervare vitam illam
N pretioſiſſimam ſui Filii.

ntehed
nti, guun CAPIIT XIII.

Wonm m, , .
Nerren Qsomode pœnitentiaæ & afflitétiones cor-
poris juvent.

Pinæ conſervant plantas in hor-
Oto, & gratiam aſperitates in ju-
nuumm ſto. In quafſato & marcido corpo-
WN,τ re floret vis integra mentis. Ut ſa-
. Mm num corpus reddant medici, magis
Werm affligunt illud amariflimis potioni-
bus, inediâ, effuſione ſanguinis,
Ghytumg aduſtionibus & majoribus tormen-
ngkes tis: non nimis à te petitur, ut mo-
mblem leſtes quodam modo pro ſalute ani-
eelenm mæ. Qui languet, inter angores
rnstus evomet nociva: ſic & animæ vitia
mmicdu in vità jucundâ non purgantur, cùm
6 on nec corporis vitia ſine moleſtiâ cu-
mte rentur. Silex afflictus luces emit-
Noreto tit: caro macerata illuminat men-
NMm tem. IIla anima beſtia eſt, quæ

Nen i Corpus ſuum non tractat ut beſtiam.

lli Quemad-

116 DE ADORATIONE on

Quemadmodum labores & calami- ,Nil
tates immiſſæ à Domino, faciunt ho- (Gbent
mines reſipiſcere & meminiſſe Dei, amimt
magis erudiunt, incendunt fervo- cencet
rem, augent Dei familiaritatem, ele. gstbe
vant cor: ſic aſperitates uſtrò al- gd
ſumptæ, parem fructum habent; fa-
ciunt, ut homo ſæpins in illis remini-
Katur Dei, & divinis illuſtrationibus
aptior fiat, vacuus guſtu ſenſibili.
Idonea diſpoſitio majoris gratiæ,
ſit afflictio naturæ: hoe opus & la-
bor gratiæ eſt, ſejungere nosâà tem-
poralibus rebus, corporeis, & vi-
ſibilibus; quare dimidium factum
invenit in auſteritate vitæ: quæ ta-
men etiam ex gratiâà eſt, ſine quàâ ni-
hil ex nobis eſt bonum, nihil utile-
Thronus & regnum gratiæ, & gra=
dus ad gloriam, eſt profunditas hu-
miliationis noſtræ, eum afflictione riug
corporis: & exaltatio mentis, cru-
cifixio carnis. Inſtruis te quoq; aſpe-
ritatibus voluntariis ad neceſſarias,
ut ex diſciplinàâ patientiæ ſeias ferre
quæ

N

lhen
Uheierho.
mnnledei,
lbunkerro⸗
Unemele
Nes Uird 1
Wirdentzir

Merutie
einudl.
etEen.
Mred,
Nin krn
rqun⸗
vrl nͤ⸗
ir, Agrr
ideshu⸗
4 e⸗

ee⸗

M
ceeſiurlos⸗
ſeis lerrs
e

IHNSPIRITIEF VERTTATE. 117

quæ Deus miſerit: aſſueſcis etiam
& diſcis de vincere, & debilitas ad-
verfarium tuum præcipuum, per
quem ceteri te impugnant: impe-
tras à Deo facilius, quæ exoptas.
Licet ſufficiens titulus pœnitentiis
noſtris ſit Chriſtus crucifixus: ab-

ungdant prætereà alii; & præcipuè

culpæ ipſæ noſtræinnumeræ, & pœ=-
næ pro illis, ut ſatisfaciamus com-
miſſis & committendas minuamus.
Sit anima carnifex carnis: ad hoc ex
magna Dei indulgentiâ non eſt in in-
ferno damnata. Nonnunquam
contingit, ut ex duobus delinquen-
tibus capite damnatis alter complex
abſolvatur, hac lege, ut in ſocium
exequatur ſententiam mortis, fun-
gens in illum munere carnificis, cùm
alius deeſt Complices peccatorum
ſunt anima & corpus: in iſtud anima
ſit miniſtra juſtitiæ divinæ, & tor-
queat convenienti ſupplicio, ſiqui-
dem non eſt præcipitata ad inferos,
cùm primm peccavit.

118 DEz ADORATIONE

Nihil tibi tranſeat impunitum: te
ipſum timeas, crudelis tibi, juſtiſſi- 11
mus & ſeveriſſimus in omnes inju- WM
ſtitias & blanditias carnis: omnia

punire oportet. Nulla eſturbs op- i n

timè gubernata ſine curâà ſupplicio-
rum: nec conſcientia ordinata erit
ſine tribunali & gladio, ubi tot ſunt
facinoroſi affectus. Vindicta quam
à te ſumis, reſpondeat culpæ: cave
ne à te Deus rationé petat contemp-
tæ & corruptæ juſtitiæ. Ultionem
à te ſume, & quia reus culpæ, &
quia judex iniquus, cùm tibi parcens
toties te abſolviſti. Supplicia in ur-
bibus fiunt, potids ut vitentur ex-
emplo unius aliorum ſcelera, quàm
ut minuantur damnati culpæ & pœ-
næ: at cùm in te animadvertis, ma-
jor tibi fructus eſt; non aliena ſed
tua ipſa peccata deinceps com-
peſces, ne Committas, & commiſſo-
rum pœnas tibi minuas. Non eſt
juſtitia, ſed indulgentia ſeveritas
tua: ultio hominis, eſt venia Dei.
In

IHNSYIRITYUET VFRFTATE. II9

hmma An omnibus tamen memento laudis
dttäld. ex obedientiâ, & utilitatis ex pru-
msie dentid; ne inconſultò, cum damno
nön omm profectus tui, & minore gloria ſer-
liſtrbse, vVitii Dei,& utilitate aliorum, ſumas
ANlc aſperitates: nam ubique fallacia eſt
ndmte dæmonis. Qura tamen præcipuè
,mi & ſemper ſupplicium voluntatis
Tnizar propriæ, magis quàm corporis. At
lte’ quousque circumſpectio omni pro-
rnemz prio amore nuda, atque judicium
Ui Superioris pro cujusque ætate, ſta-
ce tu, Viribus, inclinatione, occupa-
miihm tione, neceſſitate permiſerit aſperi-
Gnlezur tates; ſine miſericordiâ, ſine adu-
rnunre latione tui, in te ſæ-viendum eſt.
llen, lr 0 Veritas miſericors, quomodoò
alrr mihi adulabor & mulcebo, ſi in
en,m mentem revoco rigores & tormen-
iutel da innocentiſſimi EsII, quæ pro
g mm. Peccatis meis tulit, & cruciatus
umh dhimarum in Purgatorio? Ingens
Mnt privilegium eſſet, ſi animæ in pœnis
Ererign illis terribilibus exiſtenti Deus con-
ſeni Gederet poſſe ſatisfacere; ut hic
Ii poſſu-

J20 DrE ADORXTIONE
oſſumus, afſumptis voluntariis af-

AHictionibus. Fruamur nunc hac 1

Aenn

indulgentià Dei. Debitor centum Ma

talentorum, ſi creditor indulgeret
illi debitum, contentus haclege, fi N

intra aliquod tempus ſoluiſſet unum
ſolum, anne recuſaret pactum tanti
lucri? Quæ amentia noſtra eſt,
quòèòd malimus ſolvere centum in al-
terâà vità, quaàm unum in iſtà? Sed
d opus erat remitti tremendas
illas posnas? ſufficit decus carnis in
venturà vit4.
Recordare quàm glorioſa & pul-

ohra ſint futura corpora in reſurre-

Gione; quibus venuſtas & ſplendor
addetur, prout in hac vità afflicta
fuerunt: mundus ex quo compta
erunt in æternitate, eſt afflictio ſor-

dida & temporalis in hoc mundo.

Nommulli ne deformes hominibus

appareant per breve tempus dimi-

diæ fuæ vitæ, paſſi ſunt cædi & tor-
queri membra & oſſa: minoris ſtat

pulchritudo æterna; non opus eſt
ſcindi

ſepenin
tormenn
ettoren

Olinll:

un IN SPIRITI EFF VERITATE. I21

llornise ſeindi membra, ſed non mulceri, &
1 mnd u paululàm affligi. Rectiſſimè hoc ſup-
Hrcamm putàvit ſanctus Ignatius noſter Pa-
ndilgen ter; qui cum nondum converſus ad
nclege, Deum omninô eſſet, os juſſit ſecari,
Cigerum neinformis videretur, ſine lacrymꝗâ,
Eybumtr ſine gemitu, ſine oſtenſione doloris
mu & tormenti tolerans; at poſt con-
reemmmm Verſionem, magis dignum cenſuit
i“& pro pulchritudine futurà in reſurre-
tenenu ctione aſperitates ferre, jejunia per
Gcns am’a integras hebdomadas, trinam fla-
gellationem quotidie, genuflexio-
Nnh;t nes prolixas, humicubationes, aſpe-
mmhn ku cilicium & ſaccum, nudipeda-
lglſen lia, horridam totius corporis amictu .
üi i & geſtu tractationem. Pudor ſit no-
avcone ſtræ tepiditatis „etlam Ethnicorum
AAlcof barbaror rigor ſine ſpe, quam nos
lwnndl abemus; qui ciliciis ferreis ſectum
tmir corpus cruentum ferebant ſuſpen-
min ebant ſe uncis, interim canentes
alar. laudes Deo ſuo: ſub currus ſimula-
urs 1 chrorum ſubdebant ſe, & proſcinde-
uch⸗ bantur in fruſta: abſtinebant pluriũ
Cocil F J-

122 DE ADoRATIONE

2
jejunio dierum. Pudeat nos, quòd
poſſit magis ſuperſtitio quàm Reli- ezemnd

gio; & furor, quàm Amor Dei. cend
CAPUT XIV. abe
õ . . nd
Quva nimius amor carnis impedias ie
ſpiritum. “

I caro, etiamſi nata nobiſcum,
& ſanguis/ qui vivificat nos, tam
infenſus eſt nobis, ut impediat vitam
ſpiritus; caro cognata ſolùm & con-
fanguinitas ànne prodeſſe poterit!
Erubeſcat ſpiritus cognationis no-
mine: quantò magis debet pudere
cognatorum nimii amoris? Si pudet
carnem alterius carnis cognationis,
ſi progenitores/atq; conſanguineos
obſcuros negat; quantò magis ſpiri-
tum oportet pudere totius carnis, & aimin
conſanguinitatis & proſapiæ? Car- immm
nem propriam, quam animat, abne-
gare debet anima: cur nimis amabit
alienam & exanimem, quæ aliis de-
ſerviit, & fortaſſe jam non niſi ver-
mibus pro Rabulo & cibo ſervit. Sa-
tis

Ho

ogin Nel
moder.
UIn.
nti imſeli⸗
Nn Wlon
lifarmne,r
tipelrnir
Clne
Cele oent
ionen
dN
,neto
Gllnglit
ͤmpbi
inennis
gtne Cr

IN SPIRITU ET VERTATE. 12 ¾

tis eſſet nobilitas gratiæ & conjun-
Gionis cum Chriſto, ut naturæ obli-
viſceremur & erubeſeeremus, quin
opus eſſet moneri ex vilitate & fœ-
tore ipſius, & damnis conſanguineo-
rum.
O Veritas Dei, odiſſe cognatos
jubes, ut tuus fià diſcipulus: quomo-
do, nimis amem illos plusquàm
te, tuus ſpiritus fiam, adhærens tibi
unus ſpiritus tecum? Da mihi per
ſanguinem tuum, ut non amem ſan-
guinem meum, niſi in ſanguine tuo:
impetret à nobis ſanguis Chriſti, ut
non diligamus nimiùm ſanguinem
hominũ peccatorum. Chriſtus per
ſanguine ſuum voluit nos redimere,
& conſanguineus noſter fleri: novit
enim damna ſanguinis noſtri, & con-
ſanguineorum, ut repararet illa.
Jura carnis non tenetur obſerva-
re ſpiritus: fac ergo, 6 anima, ut
ſanguinis conjunctio amorem tuum
non corrumpat. Jubet Deus teme-
tipſum odiſſe, & carnem & ſangui-
E z nem

124 Df· ADORATIONE

ł.—
nem tuum proprium: quomodò tibi &
amor vacat, ut diligas propinquum =

& conſanguineum, & non propter
Deum, & cum modo virtutis?, æ-
què & cucurbitas conſanguineas ti-
bi amare poſſes, aut pulices, cùm ta-
men occidas. Ælöqué fratres tui ac
vermes à carnalibus parentibus pro-
ducti ſunt: cur vermes fœtides hor-
res ſtomacho inimico ſuper omnia,
& cognatos diligis corde nimis ami-
co ſuper Deum? Si cauſa amoris tui
nimii, & ultra virtutis præſcriptum,
eſt, à parentibus iisdem generatos
eſſe: plus habent ab illis vermes,
quàm germani: nam fratribus tuis
non dederunt animam parentes tui,
nec toti ſunt ab illis producti. Hinc
cognati & patres corpora dumtaxat
propinquorum amant, & curant;
bona autem animæ omnino con-
temnunt, ut quæ ſſt à Deo ſolùm,
non ab illis. Imò corpus quoq; non
accepiſti à parentibus, ſed per illos à
Deo. Quid? amaſne cognatos im-
mode-

ln

orococh
ohnanmn
un Moter
UINRS?
hngiest
lcsedme

iunts tui

Pnioler

Nestatcoshe.

Vrrni
Genintan.
Uüamorstl
igon
n We
Nsere
,Kandusn
Pwrnteztl
Nnck, H
Uuduntaxa
Xornt;
Cnmnennn.
No S,
g⸗ l
erls
nos i
ſoe⸗

IN SPIRITU ET VERFTATEy. 12 5

moderatè, quòèòd partes ſint com-
munium progenitorum? eâdem ra-
tione membrum illorum abſeſſſum,
quamvi cancrô infectum, amare
poteras. Si propter ſimilitudinem
amas, pari jure ſtatuam aut alium
quemlibet hominem debes amare.
Quid eſt originem ducere ab iis-
dem gentilibus, niſi modicum fœ-
toris & putredinis ab eodem fonte
ſœtido habuiſſe? &, quod pejus
eſt, habuiſſe peccatum? Anne jure
gloriari poſſent duo, quòd ſimul in
eodem cœno caderent, & ſordibus
repleti eſſent? Puriores genuit pa-
ter tuus fœtidos vermes, quàm te:
nam illos ſine peccato, te verò ma-
culatum originali culpàâ; & non an-
&e& fuiſti compos vitæ, quàm reus
mortis. Qui nimis gloriatur de car-
nis nobilitate, opprobrium naturæ
communis nobilſtat, & jactat. Quid
aliud eſt inordinatus cognatorum
amor, quàm arrogantia de vilitate
communi, cujus maxime pudere o=
PT 3 porte-

126 DE ADORATIONE

porteret, & gratulatio de ignomi-
nià peccati? Per carnem, & ſangui-
nem auſpicatur malitia naturæ, &
fortunatur miſeria noſtra: inde
diſcit caro malè mereri de ſpiritu.
A principio vitæ inficitur per car-
nem anima peccato; ſic continuans
deinde injurias, cauſa eſt potiſſima
peccatorum. Abnegare oportet
ſanguinem & conſanguinitatem no-
ſtram, ut liberemur à peccatis per
crucem Chriſti, quam debemus toł
lere. Non tam difficilia nobis oc-
current, ut multis pueris & adole-
ſcentibus, qui omnem carnem pro
Chriſti cruce contempſerunt. Ex
Societate noſtrâ ſanctus Joannes
Goto, inter flebiles vultus patris
ſui, & rivos lacrymantis matris,
atque dulces utriusque amplexus,
poſitus in loco martyrii mediũs, at-
que inter horrida patibula & crude-
liſſimos carnifices, nullà atrocitate
perterrefactus, præeligit brachia
crucis quàm ſuorum: quorum amo-
1G

Pocdhds
3
. Gtrnlen
(Nend

Uens n

e

ckgnant
ingd
Andutk,
An: ind
icelhin
incn der er
ſtonntimunr

Arilin
Wegre gen

Vlinurmnr
lyemri
Cchemute
ancs
Mie
encamenn
Gnlrur
ns ſonms
llnd pn
Ms nutri⸗
e eb,
fineckio,.
. e
trvolne
Uuchi
unamo⸗
16

IN SPRTUET VERTTATE. 127

te & blanditiis heroicè refutatis, cu-
currit ad deſtinatam ſibi crueem; u-
bi moriens obtinuit Regnum Dei,
quod earo & ſanguis non poſſident.

CAPHT XV.

De jactarà temporalium.

On moleſtè fert ſpiritus jactu-
ram temporalium, de quà
gratulari ſibi debet. Quis ploraret
dub mangnâ mole oppreſſus, ſi ami-
cus pondus ſubtraxiſſet? Quod au:
feret mors, melius eſt ut auferat
Deus. Si nudus ſufficis Deo & pla-
ces, quid quereris compendio re-
rum & curarum gratum Deo fieri?
Nudus etiam ſufficiat tibi Deus, ſine
ſuis muneribus & arrhis tempora-
lium. Non tua amat Deus, ſed te;
tu nec tam ames quæ ſunt Dei, ſed
Deum. Nudus Ohriſtus aſcendit
in crucem, nudus de ſepulchro exi-
vit; ibi veſtimenta reliquit: qui &
nudus expugnavit cœlum, & intra-
vit triumphans. Propter te nudum
F 4 mor⸗

128 DEz ADoRATIONE

mortuus eſt nudus, non propter

fortunas & bona tua: ideò te quæ-
rit, non illa; & quia te quærit: per-
dit tibi illa, nudum te expecétans in
cœlo. Te componit ad nuptias,

dum diſponit de tuis, & denudat te.

uid times pauperem fieri, ſi in cor-
de integrum Regnum portare po-
tes? Regnum Dei intra vos eſt.
O ridicula lacrymarum cauſa,
quèd auferantur cauſæ peccato-
rum! O amentia, putare damna,
quæ funt remedia! Summa eſt im-
pudentia adverſus Deum, dolere
& deplorare perüſſe temporalia,
quæ odiſſe debebas. Dolorem &
lacrymas, quas pro injuriis & jactu-
rà adulteri fundit fœmina, quan-
tumvis obſcœna & impudens eſſet,
occultat ſponſo; gaudium etiam
de præſentiâ adulteri celat: tu co-
ram Deo gaudes de bonorum pro-
ſperitate, quibuscum adulteras, lu-
ges de jacturâ: audes rogare Deum,
ut ea non auferat, aut quòd reddat.,
u

on

Gede
nekdn
hmmden

fonde

1eKunen

rAid

n. W
Aond

n

in pe
E.
orrte per.
eheltanst
td mpti,
Cenudr
Nleiſiner
nene
flmmel
MMunn onl
Ale enn,
Munetum,
Wna R
Don, E
Ueemut
Dhren
nigſe
nln, gun
kes len
Alon erinm
elczuco.
run N.
lertlr
meheum
lleredn
E

IN SPIRTTI FT VERFTATE. 129

Quæ mulier in adulterio ipſo com-
perta virum rogaret, ne impediret
voluptatem adulterii, cum potius
veniam deprecari oporteret? miſe-
ricorditer puniret ſponſus, ſi tan-
tummodò auferret adulteræ illum,
cum quo fornicabatur: quomodo
tu tam impudens es, ut injuriam re-
putes? Quæ tam inverecunda uxor
maritum precaretur, Affer mihiil-
lum Ethiopem, cum quo dormiam,
qui plus quàm tu mihi placet? & tu
audes lenonem Deum facere cupi-
ditatis tuæ, petendo temporalia?
Cùm aliud à Deo præter Deum pe-
tis, ipsà oratione adulterium tuum
manifeſtas: perinde eſt: ac ſi poſtu-
les; Da mihi Domine, in quo te of-
fendam. Satis eſt à Deo fornicari,
quim eum ſollicites, ut quibus fruen-
do te corrumpis, cumulet; & ſervet
opes, honores, ſapores, colores &
formas corporum.
Qui cancro corrumperetur, non
iraſceretur chirurgo, ſi vellet infe-
F 5 ctam

130 DE ADORATIONE

ctam partem laniare, ſed ultrò exhi-
beret membra abſcindenda, cum
horrore & dolore: at ſi fortè ſine j
operâ & ſenſu ſui ex ſomno exper-
giſceret, abſciſſam partem inve-
niens, miraculum putaret, & Deo
gratias ageret. Non tibi evellun-
tur artus, ſed damna, & tela cor
tuum corrumpentia: age Deo gra-
tias, quèd ſine patientiâ & ſenſu
tui erepta ſunt. Qui omnia relin-
quere debes, ne doleas ſi auferan-
tur aliqua. Deberes dare hæc pau-
peribus, ut merereris: cur ſi Deus
ſuſtulit, non patienter tolerabis?
Piè dixit Gerſon:
Qus commodaſti, ſi regetis, Pater;
Gratus libenter reſtituo, cape.
Vir per latrones, enſe, vel ignibus
Auferre? linquo, gratius accipis
Si forib, quàm ſi pauperibus darem.
Si nihil habens habebis totum,
quid fatigaris? O Veritas amabilis,
inverte cor meum perverſum, ut
jam deinceps doleam habere aliquid
niſi

leit
Eun, cun
tliondſe
Umn ezhe,
ten ime
ret, KDe
crehin
mRn
: geeon
NenntAt
onnuteln
Bſelerrr
e nſhe

Certoentt

ui,
e.
lta
Frti ucee
unlulnlt
s tumm
nunlis⸗
el Dum .
geilaui
UI

IN SIRTTruIEF VERTTATE. T131

niſi te Deus, & me exonerem ab
omni mole terrenâ, & à me ipſo pri-
mùm, qui gravior ſarcina ſum mihi:
non me, Domine, habere volo, ut
te habeam. Si Philoſophi plures
alacriter ſe privarunt omnibus bo-
nis propter ſe, quia vilia & impedi-
menta judicarunt; quid facio, ſi
propter te, privari aliquibus à te,
non patienter feram?
O ſpiritus infirme, quid doles
circumcidi pauca ſuperflua, cùm tibi
pauca ſint neceſſaria? Quid dico,
pauca? nihil mihi niſi Deus eſt ne-
ceſſe. Gratulor, gratulor; Deus,
qui non deficit, eſt/ qui mihi ſufficit.
Neſciebam, dulcis Veritas, quan-
ta conſolatio eſt nihil habere; imò
cognoſcere luce clariùs, impoſſibile
mihi eſſe, quamvis ego id conarer
cunctis meis viribus, quidquam
præter Deum poſſe habere: & eſſe
meum, ſed ſolius Dei. At, quia
omnia ſunt Dei, & Deus eſt meus,
omnia ſunt mea: & tunc plus mea,
F 6 quan-

132 DE ADORATIONE

quando non habeo; quia tunc mi-
nuùs me habent, & meliùs in Deo

habeo, quàm in ſe haberem. Si fuiſ- ai

ſſem verè humilis, nihil dolerem pro
omni jacturà rerum. Qui debet æ-

ſtimare ſe nihil eſſe, quomodo poteſt

æſtimare alias res eſie aliquid, quæ
ſunt viliores homine? Cùm, quis
moritur, omnia ſibi moriuntur: ſie
qui, ſe credit nihil, totum mundum
putat nihil. Omnia mortua ſunt
mortuo, & omnia vilia humili.

CAPIIT XVI.

De atilitate tentationum.

Uomodo vis coronari, ſi non
certas? quomodo certabis,
ſinon impugnaris & tentaris? Absq;
hoſte non eſt certamen, absque cer-
tamine non eſt victoria. Imò inho-
neſtum & turpiſſimum foret, ſine
bello coronari, ſine victoriâ trium-
phum agere, & uſurpare palmam
non merſtam: ne igitur moleſtè fe-
ras tentatione vexari; nam ii eſt
—

DeN
Urdon
n

Umnd
Dwnan

en. Aäl.
Geeng
Cebete

N

lgic

Funm3
Ntnunte
1 rnu t
kuni

R.
Moe

Nnnun, Hon
Nl enn,
nisAbe
nſeltet⸗
irro⸗
mKren
eulnun
uunibi

Nſ.

IHNSPIRIFTUIET VERFTATE. 133

officina meritorum, & cauſa tuæ hu-
militatis. Mulos, ut humiles eſſent,
permiſit Deus labi in graviſſima pec-
cata: tecum magis miĩſericorditer ſe
habet, permittens ſolùm quèòd ten-
teris. Reſiſte viriliter in Causâ Dei:
uamvis in ipſo tentationis confli-
A moleſtum ſit pugnare, jucundior
eſt victoria ex tentatione, quàm vo-
luptas ex peccato, ad quod tentatio
inclinat. Noli comparare cum mo-
leſtià tentationis dulcedinem pecca-
ti, ſedconfer illud cum gaudio ex
victoriâ: non compares pugnãa cum
voluptate, ſed victoriæ fructũ cum
uſu vitii: experire aliquantò quid ſit
vincere tentationem, qui toties ex-
pertus es ſuccumbere.
Cùm vincis, exiſtima iterùm te
bpugnaturum: cùmpugnas, reputa
in illa victorid penitus abolendum
inimicum In perpetuum, & æternàâ
pace fruendum. Fortaſſe ita partim
eveniet: nam diabolus confufus, &
victus, non audebit iterùm adoriri;
F 7 & Deus

134 Dz ADORATIONE

Deus aliquam quietem concedet,
prout noverit expedire tibi. Deus
ſcit, quo tempore te liberare opor-
teat à tentatione, qui permiſit ĩllam
pro bono tuo. Artifex non extrahit
aurum de fornace, donec ſatis pur-
gatum eſt: nondum ſatis emendatus
& purificatus es, ſi non te liberat hac
moleſtia. In victorià memento pu-
gnæ, in pugnàâ victoriæx. Gaudebis
perpetuò ſi vincas, pudebit, ſi vinca-
ris: quare vilipendis conſcientiæ ſe-
curam lætitiam & pudorem, pro fu-
tiliſſimà & momentaneàâ oblectatio-
ne? Amittimus tempus in hac vità,
dum non patimur. Non recuſes mo-
leſtiam repugnandi, cùm moleſtaa-
liqua nequeas in hac vità fugere.
Quemcunque vivendi modum ele-
geris, in aliquo affligeris: melius eſt
affligi pro virtute. Triſte aliquid &
adverſum ubique eſt; ſed felix tri-
ſtitia, & facilis, in causâ æternæ fe-
licitatis. Pro humanis rebus lon-
giori tempore, majori labore, mi-
nori-

n IN SPIRITWIEFT VERITATE. I35

Maes, nori fructu pugnatur. Tempora-
ni den ſtum laborum terminus, alius labor
ereghe eſt; ſæpius pœna æterna: ſed hic
Fmüiiin levis, & momentaneus labor æter-
ummneitini num gloriæ pondus operatur in te,
rltis-u cujus non ſunt condignæ paſſiones
Whenenm hujus temporis. Ferto ſaltem non
umhak ægrè hanc tribulationem, quam
Amnm optare deberes propter avaritiam
ne i gloriæ majoris, quæ creſcet rigata
iftir iene iſto. Quin etſi nullum præ-
ine mium eſlet, lufficit quòd confor-
Un mareris Chriſto. Magna neceſſitate
ehi teneris ad renitendum & pugnan-
phheh dum: in conſpectu Judicis es; &
nrmue cauſam divini honoris defendis co-
Aumeln ram Angelis, & Sanctis. Potiùs
idh velis millies mori, quàm ſemel vin-
udumd ci, & pudorem pati ſuccumbendi.
Coram Sponſo tuo, & teſtibus Hie-
ld rarchiis Spirituum beatorum, ac
AAIS cotibus Sanctorum, quomodo au-
Ngemt debis adulterium committere?
Nlag Non poteſt eſſe quin in hac vitâ
tore, M ſepiùs turberis & tenteris; quare
on · atten-

136 DE ADORATIONE

attentus tibi ſis, & cautus: licet
fortiſſimum caſtellum virtutum in
te ædificaveris; expecta tentatio-
nem, quia eſt fundatum in natur4
tuâ, cum imbecilli & caducâ infir-
mitate carnis. Quid intereſt, ſi
fortiffimi muri, & lapidea domus
ſtruatur, ſi ruinoſum fundamentum
habeat, aut in arenâ ſoluùmſſit fun-
data, quò minus timeatur de ſecu-
ritate ejus? Quid intereſt, quèd
armatus ſis, ſi in loco es lubrico,
aut veharis umbratico aut effreni &
indomito equo? Benè potes muniri
virtutibus; ſed in carne es, quæ
periculoſior eſt quàm equus præ-
ceps & indocilis, & magis Auxs
quam arena, niſi gratia Deſ te adju-
vet. Quare generalius & præſtan-
tiſſimum remedium adverſus tenta-
tionem præſervativum eſt, depo-
nere naturam, cum omnibus ſuis
appetitibus, quoad poſſis; eradi-
care à te omne tuum velle, & fieri
ſimplicem, & purum omni volun-
