tatis

O1,
1

Gz

Urinit,9

ncke

nne⸗

Eünci
Reomö

Uelkris

WXY
ng les
Ijmumumn
C tenato.
min natur

enl

en
nenc ka.

nrl,u⸗
Gelabrlo,
chell
Nnmrsn
ets
ens
Enuus Hu
Dete ar⸗
PKyettr.
Arenurete⸗
mal G⸗
nhls i
H,oad
lefer
n Folun⸗
lis

INSPIRFTuI EFT VERTTATY. 137

tatis propriæ forde, ſicut ſpiritum,
qui aſtat coram Deo: unusquisque
enim tentatur à concupiſcentiàâ ſuâ.
Quando nos quærimus, inveniemus
tentationem. Qui ſe quærit, inve-
niet ſe: & quid in te invenies, qui
miſer es, niſi miſeriam, turbatio-
nem, afflictionem?

CAPUT XVII.

Quod oporteat tivere Deum, &
ſerare in illo.
Ndique laqueis inſidiatur inimi-
cus; undique pericula ſunt in
totâà vità: ſed majus omnium peri-
culum eſt ſecuritas noſtra; nam eſt
omma pericula. Quis poteſt eſſe ſe-
curus in medio hoſtium, & vicino
aut domeſtico inimico? quomodo
tu ſecurus potes eſſe, cùm tibi ipſi
adverſarius ſis, cùm caro tua hoſtis
tibi ſit, cùm totum mundum habeas
contra te, & omnes dæmones te
oderint? Si contrà unum hominem
venirent decem, ſi contra Muem
U=

138 DE ADoRATIONE

6
Ducem veniret duplo major exerci. Almnn
tus, timeret, licet fortiſſimus eſſet: wonſe
quomodo tu non formidas, cùmn
non minùs quàm mundus totus ſit
inimicus tuus, & contra te pugnet?
Debes etiam timere Deum, quia
peccaſti, & quia potes peccare.
Quæ mulier in adulterio deprehen-
ſa, ſi maritus nullum verbum ei lo-
cutus fuiſſet de veniâ, poſſet non ti-
mere? tu quoque time: nam evi-
denter ſcis peccàâſſe, & tamen nul-
lam evidentiam, nec revelationem
de remiſſione habuiſti; nec velis Hynn
habere, quia plus potidès proderit han
tibi humilis timor & ſollicitudo, munuud
quàm favor ille cœleſtis. Nam Alpin
velut hizqui timent, ſolent ſitire;
ſic ſanctus timor Dei ſitim & deſide- n
rium fervidiùs placendi, & plus ſer- Munm
viendeg Deo, excitabit. At ſi non uigen
peccaſti, vel poſt peccatum certitſ-
ſimus eſſes de veniâ aliquâ revela-
tione Dei, ne deſinas timere: non-
nulli poſt multa miracula f „&& i
-

r IN SPIRITHET VERITATE. 139

Is ſanctiſſimam vitam per multos an-
nbele nos in peenitentia,& in eremo exa-
mnis; in am, miſerabiliter peccaverunt.
unus Angelus in cœlo, Adam in Paradi-
upuenet ſo, Judas, & Saul, qui præ aliis electi
tem,A à Deo fuerunt, non fuerunt ſecuri,
Sar ſed miſerè tandem perierunt. He-
Wdr ron, poſt vitam ad ſummum perfe-
dtam, & immodicæ virtutis, poſt
Ulemmt labores, ſudores, abſtinentias, &
uen mirabilia multa (nam non niſi poſt
Gummm. tres menſes cibum herbarum ſilve-
TGA ſtrium guſtabat, contentus interim
& ſaginatus ſanctiſſimo Chriſti Cor-
pore) graviter tandem lapſus fre-
lumm quentabat tabernas, ebrietati dedi-
s N tus, & poſtmodum luxuriæ. Tu in
Gen ſin valle peccatorum es; nec te dices à
nde Deo electum eſſe, nec eſt tibi con-
viser ſcientia tam ſanctæ vitæ, ſed expe-
. AIm rientia peccatorum: quomodo non
amamt tibi formidas? quomodo non times
rt Deum? Angeli& Seraphim contre-
ermo miſcunt, cum ſint certi non poſſe
bhch, damnari, nec peccare, quia vident
polli

140 DE ADORATIONE

poſſibilem eſſe alicujus ereaturæ uet
damnationem: cur tu non tremis, wenn
cùm tua damnatio poſſibilis ſit? N
Deus plurium Sanctorum caſus
permittit, ut diſcas omnia à Deo Müin
venire, nec in noſtris meritis & di- fut,i
ligentiã poſſe ſperare ſeu præſume- ten
re, ſed ſolo in Deo. Dete, quam-
vis habeas merita ſanéti Joannis
Baptifſtæ, non eſt quid confidas;
de Deo potes, quamvis habuiſſes
ſcelera Antichriſti: & quòè plus of-
fendis & laberis, non eſt cur deſpe- o
res aut dejiciaris; ſed eò plus de Woünu
Deo ſpera, cùm minus te eſie ex- IMinnin
pertus es. Hæc eſt divina ſpes, cùm Wia
nihil homo de ſe credit: cm plus
timebit Deum, eò plus in ipſo ſpe-
rabit. Rectè dixit S. Proſper: A W
Unum profugium totum eſt Deus ipſe don
timenti. An
Quò quis etiam juſtior eſt, & quò
plus amat Deum, plus ſolet timere:
nam novit quantum meretur amari,
& coli; ut deberet homo anxièop-
tare

INSeIRTTUIFT VERITATE. 141

Gcum tare atque precari tormenta per to-
lumteng tam æternitatem, ut gratias illi age-
sſin ret pro bonitate ſuâ: quia tamen
um cn longè eſt, ob multos defectus, ab
OmNe hoc fervore, valdè timet; quia non
miisl facit, quod poteſt, & debet: ob id
tüunein tremit amittere Deum; quod eò
NRqu plus ipſi moleſtum eſt, quò magis
ulnhn dignum amore cognoſcit.
fene Nihilominus debet, in eo, qui
nitunk creavit ipſum, tam in parvis quàm
oet in magnis ſperare. Fiducia noſtra
WE inhoc plerumque peccat, quèd in
Wmhe majoribus rebus ſperat in Deo, quaſi
ninekdet in minoribus nonnihil poſſimus nos.
Gines .què in exiguis ac in maximis ſo-
e dng lum de Deo ſperare oportet, quia
ie; in nullis bonis ex nobis poſſumus a-
he:. liquid. Alii deficiunt, quia mode-
mEu;; Tata ex Deo ſperant, & non audenas
Mherare majora; vel, quia indignos
é/A his ſe putant, vel minds excellenter
litnme: de Deo, & meritis ESII cogitant.
— Quid dubitas aut deſpondes ani-
ieHν mum ad virtutem & ſanctitatem
us maxi-

142 DEADORATIONE
maximam, quaſi tuis viribus & me-

ritis fuiſſes adepturus gratiam, aut –—
Deus invidus vel avarus eſſet, vel Podana
pauper. Dei brachium, non tuæ vi- Imeh
res, te roborat ad virtutem capeſ- Wni

ſendam. Deus benevolus tibi eſt, tuln

non invidet bono tuo. Ejus privile- peis k
gii ſunt divitiæ divinæ, ut non eſſet c e

opus, quod fuiſſet Deus bonus & a. ſi
mator noſter, què eſſet liberalis:
nihil amittit cùm dat, nec minuit
ſuas facultates & cenſum: nihil de-
fraudat de ſuis rebus, potiùs addit.
Si theſauros ſimilis conditionis ha- Wn
beret aliquis homo, quantumvis M /,1
peſſimus & miſer, non negaret pe- Iuin (
tita; & quò magis avarus, fieret li- uum
beralior, & injuriam putaret non pe- hm
timagna. Quis tam malignus eſtut uim
neget lucem, licêt nunquam anteâ im-
vidiſſet petentem? quare? quia ni- Mah
hil amittit dando lumen, manendo
etiam cum integro ſuo lumine. Cur
non præſumemus ſimilem liberfali-
tatem de Patre luminum, unde om-
ne

Gn IN SPIRITIET VERITATE. 143

Min, ne datum optimum deſcendit? In-
Mm, juria divinitati fit, non ſperando de
Wela, Deo bono & Patre noſtro, quod de
mnte homine peſſimo, barbaro & ignoto,
nmenen ſpetares. Ne dubites de petitione
Gtki tud; majora promiſit Deus quàm
nüen petis. Ne diffidas de promiflione
muI Ina; incredibiliora jam fecit, quàm
Deuhng ſitquod promiſit. Regnum ſuum
Ddrles promiſit; ſed pro te ſervus eſt fa-
re Ctus: quod vives cum illo promiſit;
Gn: Ale. ſed pro te mortuus eſt: admirabi-
RWhu Hus eſt quòd Deus ſit mortuus &
Clhi, ſerviat, quàm quèòd homo vivat &
, regnet. Jam habemus pignus, quod
utenmt, eſt majus. Quare interdum non
n, fet tam confidis puré de Deo, quàm
rtme tacité præſumis de te, cùm ſperas
nimucht aliqua, ſi non ſint magna, ſi non
ln ſint omnia. Tam imbellis ex te es
ur'ùt ad exigua, quàm ad magna: at ex
mum Deo æquè validus ad utraque.
inie n QDomine, quaàm ſtulte agit, qui
enlret non te magna ſperet! nam quod
uten homini erit ſpes, eſt tibi votum &
deſide-

444 DE ADORATIONE
Conn,

deſiderium. di quis optaret, anima 6an
mea, ut faceres aliquid, & à te pe- N
teret ſæpiſſimè, & offerret auxilium il uſnn
ſuum, & proptereà ſe exponeret ad en e
diſcrimina certa vitæ ob ardorem Ghul
ſui deſiderii: ſi tu demum id velles hnn
facere, & ad id jam nihil reſtaret niſ &l di
ut ille adjuvaret, qui diu & tanto- pem
perè id exoptaverat, & negotiatus g
fuerat; nénne cum magnà certitu- Dh
dine gratiæ recipiendæ accederes ad
illum, & poſtulares auxilium, præ-
cipuè ſi ipie pollicitus prius fuiſſet?
Hic Deus eſt, cui adulaberis impor-
tunis petitionibus, & omnimod4
confidentià ejus. Ex parte ſuâ non
eſt timendum, quin te exaudiat:
qua ratione/quod vult peti, volet
negare? Expecta exaudiri, Deus ex-
pectat clamare., Solum time illum, Ghl
quia de te nunquam es ſecura, in Wt
hac vità ſeminatâ periculis. Quan- (0.
tumvis ſpiritualiter & ſanctè quis iup
vivat, non caret inſidiis: nam in eos %α
qui ſic vivunt, fortius inſurgit & ar-
det

mr IHNSPRTTHETY VERTTATEI. 14

Unt e det demon, quia inæſtimabilis eſt
ty eorum vita: fur magis vult gemmas
mumlium aut uniones ſurripere, quàm furfu-
pnerm rem. Deus verò permittit hæc peri-
ed udoe Ccala ad humilitatem noſtram; quia
mmNN cüm pretioſiſſima ſit hæc vita, vult
rkaren eſſe humillimam. Ut ſemper ab eo
Uhktum pendeamus, permittit tot modlis im-
reni Pughari: utſi nunquam ſecuros nos
nntem butemus, tutifſimt ſimus; atque ſi
Eawtma nunquam præſumamus, incolumes
Wlim r permaneamus ſperando in eo. Sic ip-
Nac Iapericula reddunt illam tutam: ſic
Ulir olum timendo Deum, nihil eſt quòd
Nmm timeas: & ſi times ſolũ Deum, melis
Hurlin Iperabis omnia de illo. Spes & timor
tend Dei, admirabiles ſunt ſocii; optimè ſe
Cri, M adjuvant: quos nunquã tu deſerere
iiDense debes, maximè te juvabunt, ſi in te ſe

minlim ad'uvent: na unus ſine altero & tibi
slenn 1 & ſibi parũ proficiet, ſæpè nocebit.
En CAPHT XVIII.
G us Quod non poſſimus non pati aliquid.
umibend Et de bono patientie
nän IUi non poteſt fugere patt,
G debet

74⁵ DrE ADoRATIONE Pun

debet quærere patientiam. Cur oce
non armamur hac potentiſſimà vir. eigtn
tute, cùm impoſſibile ſit non pati t
aliquid moleſtum in hoc ſæculo, chenſt,
Deo ita mirabiliter diſponente. Qui dAcnt
ſperat poſſe fugere moleſtias hujus tiemdt
vitæ, præſumit eludere providen- quniſ
tiam divinam: ita proviſum, ita de- dormun
eretũ eſt, propter bonum noſtrum. crid
Non poteſt Deus falli in iis quæ ſta-
tuit, nec fruſtrari in his quæ diſponit.
Nobiſcum naſcitur cauſa patiendi,
quia cum peccato ſumus nati; nec
tolletur donec extra locum peccan- 9
di ſimus. Poterat Deus ſine labore (l
ſuo, & noſtro, nos in cœlo locare ex
primo jactu, ut inquiunt, ſine amba- Gymm
gibus hujus miſeræ vitæ: poterat (aalid
câdem facilitate producere panem, Amh
quà producit ſpicam,& triticum: ſed twm
ut laboraret & pateretur aliquid Pſehn
homo, voluit necefſari efſe ex fru- Irith,
mento fieri panem: voluit ad gloria N
præcedere labores, ut nos plùs ho- finz
noraret & cumularet fuàâ liberalitz ulnl

ne

entiimi
eln
ve ſecnd⸗
Pnene,
üeſoshu
en woni
mhen i
rhovumpotr.
nizne
l grend
.
Whongeun
Denle k
abebcare:
Memm
ftr pote⸗

himnſenet

en il
. P /
cken
Egort
Meh
lbenl
e

IN SPIRITUIFT VERITATEI. 147

te, ùm velit debere illam. O magna
Dei gratia, quòd debitor noſtrĩi eſſe
velit! Qui cenſeri inter prædeſtina-
tos cupit, non recuſet pati; quod
eſt character electorum, ſi cum pa-
tientià ſit. Verè dictum eſt, miran-
dum eſſe quòd ſub pedibus damnan-
dorum omnes lapides non muten-
tur in roſas, in ſolatium eorum quæ
perpeſſuri ſunt malorum. E contra-
rio multò magis mirandum, quòd
fub pedibus ſalvandorum non ver-
tantur in ſpinas, atque à pedibus in
capita eorum inſilientes, pro pecca-
tis ilos non puniant: adeò inef-
fabilia bona breviſſimo ſuo labore
conſequentur.
Quxæ cauſa eſt, cùm copioſiſſima
ſit redemptio Chriſti, quòd abſtu-
lerit peccatum, & noluerit tollere
moleſta, quæ ex peccato naſcuntur
in hac vità, niſi quòd ſalutares ſint
xrumnæ? Quomodo aſpiraremus
ad vitam æternam, ſi hæc vita ju-
sunda eſſet, & ſine labore ullo, cùm
G 2 modè

n

14⁸ DE ADoRATIOMNE “
ndE
goiche

modò amemus illam, licèt ſit tam 4
44

plena miſeriis, & non dignè deſide-
remus beatitudiné alterius? Rectè vie
aau⸗
ſC

dlicebat elevatus & benedictus Pa- l
ter Balthaſar Alvarez, tribulationes Uenſ
eſſe pegaſos, ut ꝑroperemus in cœ. lh
lum. Quantò magis ſenſibus negan- (ll
tur ſuæ jucunditates tribulatione, l
dolore, morbo, eòù magis cogimur ad
Deum confugere, & quærere vera
bonain cœlis. Cacumen arborum,
ſi præcidantur ſurculi inferiores, ed
ſurgit ſublimiùs: oppreſſis & afflictis
ſenſibus, mens attollitur & viget. n
Poſt peccatum Adami excogitatum Mcv⸗
eſt a Deo mirabile ærumnarũ inven-
tum, divinũ & conſilium contra pec-
cata. Inventio digna Deo fuit labor
& tribulatio, ut in ĩpio corpore quaſi
extra corpus ſimus; & ſic plus ſapia-
mus, non affectâ mente ſenfui & ob-
lectationi carnis, ut patiendo non
inficiatur paſſionibus ſuis & cupidi- Mum
tatibus. Eſt artificium divinum ad (udk
ſupplendum commoditatem & præ: Mmn
roga-

Unne IN SPIRITUFT VERTTATE. 149

Nkheum togativam mortis, ne afficiamur his
den dete rebus fluxis & ſenſibilibus. Comen-
EETN datz à Philofophis patientia fuit,
Uelcus qula pati putabatur malum, quod il-
Uthlcen ka mitificat: at, quia pati optimum
emmnet eſt, ideo patientiam dico bonam;
thunes quia non refugit, ſed permanere fa-
uhtin citin eo quod eſt bonum.
Deus non eſt ignorans aut amens,
Qumr (abſit hæc blaſphemia) ſed ſuma Sa-
nmgimm Pientia eſt; dilectiſſimo tamen Fiſio
tetins& uo Unigenito elegit labores, elegit
SNR matri ipfius, elegit ſoclis Filii ſui A-
Ntmi Poſtolis, & amicis ſuis. Dicebat fer-
ninmm Yidus, & devotiſſimus Pater Chri-
mummae ſtophorus Rodericus, in ſuis ærum-
imammr nis, & doloribus nolle compatien-
Uetfutli⸗ dum, ſed gratulandum ſibi fore „&
anne, ſimul ſecum gratificandũ Deo: nam
aeln⸗ velut amici amicorum ſtringunt, &
utild Premunt dextras, usquequò dole-
nd ant in amicitiæ indicium; ſic Deus
Lapt manu ſuàâ amicos ſuos premit, & ur-
Wiuma get, quod eſt amoris ſignum. Majus
mi ſepe argumentü benevolentiæ ſunt
ren G ſuppli⸗
lohr⸗ 3 PP.

150 Dxz AbDoRATIONE

ſupplicia quam beneficia ſive dona, i
quoniã ipſa ſupplicia jam ſint majora
beneficia. Majus argumentü chari- 8
tatis eſt corruptio & punitio, quàm
indulgentia, & largitio. In extra-
neos faciliùs invenietur benefactor,
quàm correptor & reprehenſor; (m
at animadverſio ſolùm erga charos ſecinl
& domeſticos fit. Indulgentia & H. (iin
beralitas etiam ad inimicos ſe exten-
dit, caſtigatio ad filios & familiares
dumtaxat: quare certiora pignora
amoris ſunt ſupplicia hujus vitæ,
quàm beneficia fortunæ.
on ſemper in pœnam culparum
ſolum tribulationes ſunt: licèt non
eſſet culpa, ſunt bonæ; & patienter
ferto, ſive à Deo immediateè, ſive ab
hominibus affligaris: & eò plus gau-
de, quò ſine minori causâ moleſtaris.
Queémadmodum debemus gaudere
magis, ſi tribularemur à Deo, non
propter peccata noſtra: ſic magis
patientes & gaudentes debemus eſ-
ſe, cùm ab hominibus opprimiruun

☛

Un IN SPIRTTIEFT VERTTATEF. I51

frin affſigimur convitiis & injuriis, ſi cau-
nhtnin ſam nullam habent nos perſequen-
Innüchi di, ſed innocentes patimur. Quam
nin,h crucem eligeres, aut cum quo mal-
hem les mori, eum latronibus, an cum
tenehdo Chriſto in ſua cruce? Latronum cru-
Ihchenm ces merita ſua habuerunt, propter
hrpdm peccata ſua afflicti ſunt: at crux
Nületn Chriſti innocentiæ fuit; non prop-
immkan ter peccata, abſit: itaq; tibi non glo-
Gdanin riandummiſi in cruce Domini noſtri
ingnm JESLCI CHRISTI. Natura noſtra ce-
ANENN cidit, & in caſu rectitudiné ſuam per-
m. didit: oportet ut reparetur, reſti-
enmclhn tuatur, dirigatũr ue duris iſtis rebus
ine An & gravibus. Malleus durus eſt &
* gravis, ſed format vala argentea,
eirt ſit ſpecioſa quæ reddit, ac dirigit quæ
elglegn obliqua & obtuſa erant.
ImiArs Quxdam divina auctoritas tribu-
enszuee lationi ineſt, ut efficaciùs ſæpè per
,M illam ſpiret Spiritus ſanctus quàm
eng per Prophetas, & ſacras Scriptu-
Gense ras: vVerbis ſacris non rarò reſi-
ninrd ſtimus, & monitionibus ſanctorum

l

172 Dz ADokRATIONE

Patrum & Doctorum; at tribulatio. Jhlnd
nes neſcio quomodò plauſum con- thnd
cilient Deo oducnti ut ſtatim ce. Midl
damus & pareamus. Qui auchri vult lii
percuſſione alicujus reĩ, ſono manu Mecn
edito ſilentium & auditorium ſibi
conciliat; ſic Deus manu ſuà percu- eh
tiens, nos reddit ſibi attentos. Re- HMell
ſiſtit Bharao Deo, loquenti in ſervo i
ſuo Moyſe; cedebat & parebat affi- 1n
gentiin animal quovis minimo. Je-
remiæ non obtemperabat populus,
donec in captivitate reſipuit. Nemo
ſurdus eſt nec durus tribulatiom:
Dei eloquentia eſt, & cathedra Spi-
ritũs ſancti: res ſacra eſt & velut ara
& thronus Dei, licèt terribile ſit tri-
bulari. O quâm tremendus & terri-
bilis eſt locus iſte! ſed verè non eſt
hic aliud nid domus Dei, & porta
cœli; virtutum aſylum, quò fugimus Velin
à vitis, tanquam iIn facrum locum. Me
Age, anima dilecta Chriſti, ne fu- ma
Zias ribulationé üt venenum: non B
poteſt nocere; jam guſtavit ilam
IEsSIS

nr

nbeleig⸗
llmmcon.
Inkrin ce
Uncävll
bromen
Mtokimn
wmnfuer

Anrtead

mmmnmn, .
lhr popclu,

.

Pieltri

IN SPRTFTUFT VERTTATrZ. Yy5

ESIIS tuus: nihil mali habet, imò
nihil acerbi, ubi Deus eſt qui condiet
illam: quomodo amaror guttæ fel-
lis ſentiri poſſet in pelago mellis?
Has conſolatione nunquam carebo,
quidquid mihĩ Deus largiri, aut de
me facere velit, placitum illi eſſe.

Hoc ſolatium æternum habe: etſi

adhuc ſine conſolatione patiaris,
non refugias. Pudeat nos mins a-
mare Deum, quàm canes dominos
ſuos. Quamvis canis fugetur, ob-
jurgetur, cædatur, lapidetur à do-
mino; non poteſt repelli, ſed magis
accedit, ſequitur illum, & blanditur:
ita debemus ſervire, & accedere ma-
gis ad Deum, quò magis cædimur &
tribulamur; quia ſi labores defice-
rent, præcipua occaſio merendi de
eſſet, nec congruum poſſemus exhi-
bere teſtimonium, quèòd diligamus
Deum, & quòd non propter
mercedem ſolum eum
colamus.

35 , * Dr

unal⸗
öehin
urs N
lrtarme
ungeen

D
DE u
ſishtl
IN SPIRITU& VERITATE
LIBER SECUNDUsS.

Quæ ad illuſtrationẽ, & Chriſti
Domini imitationem.

CAPUT I.

De diligenti curà orandi.

ccune

——

ui, cùm ineffabilis
1s, es ſuper omnes
effabilis, non ſum
dignus ut me reſpi-
cias; quomodo vis ut tibi aſſiſtam
& alloquar? O humilis Majeſtas,
qug

IN SIRFTüuET VERITATEI. I//

quæ non dedignaris colloquia & o-
rationes hominis, imò cupis & hor-
taris, ut ſinè intermiſſione oremus!
Et tanta eſt ruſticitas humana, ut te
tuâmque converſationem faſtidiat:
erinde te amatorem animarum æ-
imat, ac hoſtem capitalem. Quid

W prihs facit infenſus homo cum ini-
mico ſuo, niſi ſermonem negare?
DII Tecum quoque, Veritas dulciſlima,
W« ſermocinari nolumus homines; quia

„„ Don amamus veritatem: nam quid
eCK aliud facerent, ſi odiſſes homines, ac
Wücen faciunt, cùm tenerrimè ames? Ut
adverſarii adverſarios non conſul-
Inl tant de rebus ſuis & periculis, etiam
mi ſapientiſſimos: ſic mortales pericli-
ndenstantes paſſim, & indigi conſilio, no-
Nlirehes Iunt àte illud petere, nec doceri, non
orliti audiendo oracula tua & doctrinam,
Ghrrann qu in oratione nos inſtruis. Homi-
mir nes irati malunt perire, quàm reme-
rrerf’ dium indigentiæ ſuæ à capitali ad-
idtm verſario poſtulent, ne illum allo-
Mctu Jquantur:; pari protervid ſunt erga
ggJ e te,

156 DE ADORATIONE

te, 6 affabiliſſima Ineffabilitas: ſe.
pè egent, affliguntur, pereunt, quia *
te non petunt auxilium, nec loquun-
tur: quod majus odii ſignum, quàm
duos degere in eâdem domo, & nol-

le umũ colloqui cũ altero? Mentitur ſ

homo, ſi Deũ diligere dicit, & intra ſe
moranté nunquam alloquitur. Ami-
citia muta non diſtinguſtur ab odio.
Deus ab æterno cogitavitte, &
tua, 6 ingrate ſpiritus: jus eſt, ut

etiam brevi ſpatio vitæ divinam pul-

chritudinem conſideremus, & acce-
damus ad eum, qui tam propinquus
nobis voluit eſſe, ut naturæ noſtræ
ſe uniret: & intra pectus noſtrum
toties venit; & ne diſcederet à no-
bis, cùm aſcendit ad Patrem, inve-
nit artificium divini ſui Sacramenti,
ut nobiſcum quoque maneret præ-
ſens. Noſtra verò impudentia & de-

ſidia invenit quoq; modum, utcùm

ad Deum venimus in loco orationis,
etiam tunc abeamus, & ſimus abſen-
tes alia cogitando, & diſtrahendo
nos:

Nwn
cunſek
Lmehe
S
ſcoot

PudI 6

n

ibn

ocen.
Pung

lnd K

elis ole
egene
ſleteretin

IN SFRTTrüuFT VERTTATE. 157

nos: tam longinqui à Deo eſſe cura-
mus, ut cùm ad nos ipſe veniat in a-
mabiliſſimo ſuo Sacramento, fugia-
mus ad vanas aliorum negotiorum
cogitationes; & accepto tanto ho-
ſpite, ſtatim exeamus foras.
Sed ſi Deum non revereris, ò ho-
mo, miſerearis ſaltem tui: amorem
orationis neceſſitas tua ſuadeat, ſi
non neceſſitat amor Dei. Totus es
homo ignorantia, totus indigentia:
ſolum in oratione ſapies & diteſces:
in oratione aperiet Deus oculos
tuos, ut ſapias; & manus, ut capias
tuæ egentiæ remedia. Æquè placent
Deo orationes noſtræ; ut placet illi
dare, quod ſummè placet, fructus
naturæ ſuæ beneficæ. Non creavit
Deus mundum ex avaritià, ut habe-
ret plura; ſed ex liberalitate, ut ha-
beret quibus daret: propter hoc
ereavit omnia, ut haberet, & quibus
& quæ daret. At quia per peccata
noſtra indigni facti irnus liberalita-
te ſuâ, fruſtrato fine Ihniverſi, gra-
C— 7 tiſſunæ

158 DE ADORATIONE

tiſſimæ ſunt Deo orationes noſtræ;
quia inſtaurant indignitatem ex pec-
cato, Exhibitâà Deo occaſione facien-
di per eas illud propter quod fecit
omnia, quod eſt benefacere : ut per-
inde quodammodò ſit Deum preca-
ri, ac ſi reſtitueretur mundus. Non
poteſt Deus abſtinere, nec ſe conti-
nere à largitione ſuâ; perpetuè eu-
bit benefacere; ideò nos exhorta-
tur, ut oremus ſine intermiſſione,
quia ſine intermiſſione cupit dare:
quomodo irritum facimus votum
Dei, & bonum noſtrum? Mendica
importunè: nam grata erit Deo hæc
importuna impudentia petendi.
Differt aliquando Deus concede-
re poſtulata, quamvis cupiat dona-
re; quia indignè petimus, aut non
dolentes de peccatis, aut in noſtris
meritis confili, aut non reverentes,
aut temporalia nimiuùm optantes,
aut ſpiritualia parum: & plerumque
talia petimus, & taliter, ut ipſa con-
ceſſio petitionis meritò aliquando

e N

nr IN SPIRTTuEFT VERFTATE. I

Lance ſit ſupplicium illius. Anne conve-
nee niens petendi modus eſſet à patre
Urſrier quodam, ſi homicida unigeniti ſui
ſect mucronem, quo confodit Kium, fe⸗
Ua. rens in manibus adhuc cruentis, à
Deumgtee. patre peteret hæreditatem filii quæ
mmn Nn major impudentia? dignus hic erat
mn ut auferrentur conceſſa, non ut da-
rentur nova. Hoc faciunt ſœæpè ho-
mines, culpas non horrentes, aut
impœnitentes. Peccata ſunt, quæ
occiderunt Chriſtum: oportet pu-
ros & mundos accedere ad oratio-
nem, inſuper nullis propriis præſu-
mentes meritis, ſed propriam indi-
gnitatem agnoſcentes ornare nos
manck Veſtibus fratris noſtri EstI, ex aſtu-
nutdn tiâ jacob, quèò accipiamus benedi-
Gionem à Deo. Induamus nos me-
ritis ESII, quæ noſtra ſunt: nam illa
nobis commodavit, non quèd nos
ums formaliter juſtos & gratos Deo fa-
umne ciant, ſed quia ſunt cauſa noſtræ ſan-
tccr⸗ Rificationis. Ita ornati appareamus
Uumd in oratione per Unigenitum ſum
Ers

160 Pz ADORATIONE

precantes Deum, quod negare non e

W
poteſt: tunc non tibi, ſed Chriſto pe- V
tis, & Chriſto fit gratia. Si,quæ tu
concedis arter petenti in nomine
Chriſti, Chriſto putas concedere, idé
faciet Pater æternus. Si tu moveris,
quando per Chriſtum aliquando pe-
titur; quantoò promptiùs Deus mo-
vebitur ac eleëmoſynam: añe minus
mifericors eſt Deus, quàm tu miſer?
Sæpé tamen non ſuades Patri,
etiamſi alleges merita Filuũ; quia tibi
non ſuadent merita ipſa & dolores
Chriſti. Ut orator perſuadeat, di-
cunt, debere eſſe perſuaſum. Queri
de Deo non potes, ſi non concedat
tibi gratias, quas petis ob paſſionem
Fifü: cùm tu ob illius mortem non
velis deponere culpas & defectus
uotidianos, quomodo vis inclinare
Natris voluntatem ad te, ob ſangui-
nem Filii fui, ſi ob eundem ſangui-
nem nondum relinquere vis tuam
totam voluntatem? Si irreverenter
petis, cur te putas exaudiendum eſ-
ſe,

Anprenen
llon.
curt
NNmnne
Ceketeſcde

4
f⸗

Annoretk

neſerente!
Goims

INSPIRFTUIET VERFTATE. 161
ſe, ipsâ petitione dignum fupplicio?
Homines volunt non tantùm urba-
nè ſed humiliter rogari: & tu Deum
præſumis exorare elatus, immode-
ſtus, diſtraétus? Diſce à Chriſto orare
in horto, proſtratus in terrâ, & velut
tremens totus, ſanguineum ſudo-
rem fundens. Si te ſecum ſepararet,
ut ſimul cum illo orares coram Pa-
tre æterno, ſpirituum Hierarchiis
ſtupentibus, ac Ordinibus comitan-
tibus Angelum illum, qui ipſum E-
SIIM confortavit, etiàmne tunc
dormire velles, ut tres Apoſtoli,
quos ſemotos reliquit; aut interim
cogitares de ridiculis rebus tempo-
ralibus, videns tam novum ango-
rem Chriſti pro peccatis tuis, & at-
tonitam rewerentiam Angelorum?
Qui pro peccatis propriis eum la-
crymis oraturus es, cur cogitationi-
bus Iudicris delectaris? Quantà chili-
gentiâ advocatus orat corà homine
pro causà alieni capitis? tune ſis de-
lEs coram Deo pro CAhnſülbes tuis.
on-

162 DEz ADORATIONE

Conſidera quoque quæ poſtules:
quis pater petenti filio ſcorpionem

aut lapidem, non daret potiùs ovum

aut panem? Quid quereris de Deo,
ſi dum temporalia petis, quæ ſunt
venena quibus te occidas, & adver-
sùs Deum inſanias, concedat ſpiri-
tualia? Furioſo petenti gladiũ ſuum
proprium, ut noceat alii, non licet
dare: quantò minùs, ſi ut læderet ip-
ſum concedenté? quomodo Deum
tam ſceleſtum aut ſtultum putas, ut
tibi petentiquæ non ſunt tua, velis
arma à Deo dari, ut te & Deum ip-
ſum offendas? Diſce iterùm à Chri-
ſto orare. Non fiat, Veritas ama-
baliſſima & amantiſſima, ſieut ego
volo, ſed ſicut tu: fiat voluntas tua
in omnibus: tu ſcis quæ mihi expe-
diant. Ipſa quoque bona ſpiritualia
interdum differuntur, quia nondum
debitàâà æſtimatione petimus; nec pa-
ri ardore & deſiderio appetuntur,
quo temporalia quæruntur. Ferè

indignè petit, qui remiſsè petit ma-

gna:

he

i
1

9
ſuneen
ororen
enen 4
Deunne
ſotali
ler

Wn

IN SPIRTTUI EF VERTTATE. 163

a: vult Deus dignè peti, quæ di-
gna ſunt à Deo obtineri; & ips4 di-
latione deſideria noſtra aſcendit, &
digniores nos facit. Putant homines
Deum trahere quali quali honore in
vota ſua futilia, & quibusvis obſe-
quiis adulari, & velut puerum cre-
pundſs delinire. Ideò oportet ut
non ſemper ſe facilem reddat Deus;
e, ſed dignè dare dona digna ſuâ manu,
umbi aut præveniendo omnes preces no-
unsu ſtras, aut, ſi expectat illas, exſpectan-
Iumh do dignas. Nam cùm ultrèò non vult
Wehem, largiri munera, ſed obſecratus; non
eni facit ob defectum liberalitatis, ſed
Cin ex deſiderio noſtri profectus. Ideò
nins decet expectare juſtas preces & di-
Ltoluntzs u Rea deſideria, nec contemptibilem
Enfiene facere gratiam, dando ei qui illam
Eul jam contemnit, dum tepidé cupit;
mimrn quæ enim ægriùs conſequimur, non
umn Vilis pretii putamus, & ſpes produ-
eme, Cta gratiorem fructum facit. Ple-
n E rumque petitiones noſtras Deus
etm Commutat in alias gratias magis oe-
zu: cultas

464 DE ADORATIONE

nem commodiorem: nam ſi modò

daret fortaſſe ſuperbiremus, aut in.

grati citiùs eſſemus.
Oportet quoque orare pro aliis:
ui pro alio precatur, priùs partici-
pat & libat ipſe gratiam: qui alium
oleô perungere vult, priâs manum
ſuam ungit. Sed mendicitatis quoq;
tuæ ſemper ſis memor: velut Laza-
rus, à Deo, & Sanéctis, & Angelis
eleëmoſynam petas, cupiens ſatiari
de micis Bonorum cœleſtium. Va-
gare & luſtra velut per vieos ordi-
nes Angelorum, & choros Sancto-
rum; & ubique ſtipem gratiæ men-
dica; præcipuè à beatiſſimâà Virgine
MariAâ, cui magnum conceſſum eſt
jus diſpenſandi illam; quæ velut ma-
ter familias in domo Dei, miſericor-
diæ claves habet. Clama, oſtende
ulcera tua, nudſtatem & egeſtatem.
Eudeat te, aliquem mendicum re-
medium ſuæ neceſſitatis temporalis
poſtulaſſe ardentiùs, quàm tu reme-

n

N
Wuae
4

NemD
n
Vaß
nan

Nanme

IN SpIRTTü FT VERATE. 16 5

ve
tuſn dium ſpiritualis indigentiæ poſtulas;
n e omnium mendicor um affectus tu
nduh ſolus velis habere erga exiguũ gra-
„ tliæ gradum. Majort⸗ affectu debet
hnnis deſiderari auxilium minimæ neceſſi-
n catis ſpiritualis, quàm remedium
diln ommiun temporalium, ſi in te uno
eſſent. Erubeſce quòd indigi cala-
mitatem tecum ſentiant, & Rumili-
ter opem depoſcant cum Plachiy Wwis;
& tu ſiccus ſis, gaudens in tantà ino-
dià ſpiritus, & graviſſimis neceſſita-
tibus. Humflia te, ut faciunt men-
dici, animos concllia, ,Expecta pati-
enter, & importunè inſta; ; & fere
impudenter moleſta precibus Deu,
N ut propter importunſtatem ſaltem
untfin extorqueas eleéëmoſynam.

Eerlrtm CAPIT II.

Od non eyorteat intermitti Kudium
orationis.

( uantè pretiofior eſt anima
quàm corpus, tantè magis 0-
portet curare orationem, quàm c;
ters

166 Dr ADORATIONE Hdun

tera corporalia commoda. Quan- dr
tus apparatus neceſſarius eſt, con. hmmn
ſervando vitam/ & ſalutem corpora- ninckel
lem, in domo, lecto, veſtitu, victu E n
quotidiano? multò plus neceſſarium
erit vitæ & ſaluti animæ, quæ plures Wlllen
& majores inimicos habet, quàm ſentin.
corpus. Corpus habet inclementias oolern
cœli & famem: anima habet adver- Wrnnt
ſarios etiam ipſos inimicos corporis, t
inſuper ipſas commoditates eorpo-=
ris, ipſum prætereà corpus: deinde Gün
mundum totum, & in Errum cum eaumtmn
omni militiâ ſuâ; imò interdum ip- unmnn
ſos favores Dei, & virtutes ſuas, ſi Unmen
neſciat illis uti, & cùm humilitate nd-/
ſervare, Adverſüûs hæc omnia uni-
cum auxilium habet & refugium o-
rationis, quomodo poterit contem- GEuinn
ni aut intermitti aliquando, cùm ((hunl
corpus plura arma adverſùs paucio- Imning
res & minores adverſarios habens, Mag,
ferè totum diem in ſui curâ velit im- I
pendi, & nunquam ſui ſtudium in- in
termitti. Plerique quia ſe vident fir- Giiſt
m05

nr IN SPRITUu EFT VERTTATZ. 167

t u mos & conſtantes in propoſito ſan-
nudt,n cto, non putant detrimentum inter-
Unepon mittere exercitium orationis ob ali-
en quam occupationem laudabilem.
lgreceleenr Caveant, caveant, ne decipiantur:
nquim fortaſſe deficient, etiamſi ſe fortes
G ſentiant. Qui robuſtum ſe videret,
Mhime ſrnollet comedere, ut interim magis
ninkieme laboraret, absq; dubio tandem de-
iniranmm ficeret, & ſe imbecillem experiretur:
itescone⸗ ita/qui ſe conſtantem ſentit in obſe-
EN quio divino, ſiut exerceat plura o-
Gemme pera exteriora, etiam pia, detrahat
nein tempus orationi, demum tabeſcet,
Unis & ſe imbecillem cxperietur. Nun-
Anhunlu quam eſt prætermittenda oratio;
Mromne i nunquam prætermittitur vi-
Crngum tus corporalis; & ſi aliquando in-
Getoner termittitur, reſtauratur bpoſtmodũ.
— Si quis ut multum laboraret, per tri-
hel duum, aut quatriduum nollet ſom-
a num Qapere, brevi inſaniret: opus
eſt quinque horas, vel plures quie-
Item capere ſingulis. Animæ quies
biem oratio eſt: plerique inſaniunt ſanctis
10 Propo-

168 DrE ADORATIONE

propoſitis remiſſis, quia ad eam ſetò
accedunt. .
Sit oratio, quæ eſt victus & re. iisr
quies animæ, quieta tranquilla:
nam cibum corrumpendum, qui fi- Gen
mul nobiſcum futurus eſt cibus ver- Imm
mium, gquieti,& ſedentes ſumimus. j
Commodum orationis non eſt tan-
tùm horæ,& temporis cum Deo be-
nè exacti, ſed totius diei. Modicum
fermenti totam maſſam corrumpit;
modicum orationis totum diem
condiet & ſervabit. Non tanti refert
oratio pro eo ſpatio temporis quo
oramus, quòd non perdamus illud, un
& præclarè conſumamus;: maximi g
refert pro toto die, ne integrũ per.
damus. Ex brevi pendet utilitas lon-
gi temporis: ſi totum diem vis lu-
crari, unam ſaltem horam, poſtquam
expergiſcas, impende in oratione.
Poſt debitam & ferventem oratio-
nem obverſantur ſanctæ illuſtratio
nes, inter ipſas occupationes diei.
Ex magno ſonitu jam Transadte 2d. Einiun
UE

N INSPIRTTUET VERITATE. 1I69

Aenkj huc reſtant tinnitus quidam; & ex
.Adliurnis actionibus manent in ſom-
& nis veſtigia quædâ, & repetitiones:
HNI e quiete orationis refunduntur
n, dll inter diurna negotia imagines quæ-
kcbux dam, & cogitationes miſcentur di-
SWumimn vinæ: qui conſpicit ſolem fiæo obtu-
nt tu, deinde in omnibus, quæ videt,
nbe repræſentatur ei ſpecies ſolis. Juvat
i in etlam oratio, etſi ſatis cognoſcas,
GN quæ ad officia juſta requirantur, ut
m en fortids tibi hæreant. Ipſæ veritates,
ue prudentiâ, experientià, doctrinâ &
Enpek Kdionc acquiſitæ, penetrant magis
zümd in oratione, cùm de alto veniunt:
nGen magis juvantur arva, cuùm de cœlo,
rente quam cùm & fonte & rivo rigantur:
Tltah lapis quantò de eminentiori ruit,
n Ml fortius cadit, & tundit terram. Eadé
AEum veritas de cœlo lapſa, plùs penetrat
en & tundit corda, fervorem & devo-
ont tionem magis excitat. Inclinationes
Guo noſtræ pravæ, ſunt quæ nos à virtu-
sS G tis tramite abducunt: orationis be-
Gon neficium hocimpedimentum tollit,
H generat

178 DE ADORATIONE

generat per devotionem inclinatio- (voren!
nes ad bonum, & eſt fomes quidam rmud
bene operandi, prævertens peccati Ooldt
fomitem. Sed quid commendo uti. Nwed
litates orationis? ſfufficiat mihi, 6 wn
Veritas divina, quòôd in oratione tmnt
humaniſſima oſtendaris, & benig. mndt
niſſima mihi fias: ibi te retegis, ibi chim
te amplector, & tecum in hoc labo-
rum tumultu quieſco. In oratione,
velut in throno tuo, manifeſtaris
Veritas clariſſima caliganti ſpiritwui
meo, ne ſit in eo dolus.
Oportet quoque prolixiùs orare,
dum per valetudinem & ætatem l-
cet, ut compenſemus tempus Egri
tudinis, cùm non poſſimus: & ſem
per reputandum eſt, parum oraſſe
Elevatiſſimus & zelator Dei pater
Didacus Martinius usq; ad quatuor
mille acus amoris Dei quotidie fa-
ciebat, cum ſumma diligentia & ra-
tione; ſuâsque rationes ſeorſim ha-
bebat, ut ſatisfaceret pro tempore
extremi morbi, ſi fortè tunc non
poſſet

IN SPIRFTUET VERTTATE. I71.

t⸗ poſſet vacare Deo ut deſiderabat:
n præterea decé horas quotidie cum
Deo ſuo ex otio agebat. Devotus
. Pater Michaél Soſa, cùm ſenium &
tenmiacrimonia dolorum intenſorum ul-
Anunn timæ & prolixæ ægritudinis inter-
Ei rumperent ſtudium orationis „Co-
hortabatur fratres noſtros, & de ſe
