ſemel adhuc conſecutum miſericor-
diam, & beneficia Dei, quibus tecum
eſt uſus: nec tam temerè de alio ju-
dicare licet, qui ferè debes cenſere
impoſſibilem eſſe majorem ingrati-
tudinem, quàm in te patientiſſimè a-
gnoſcis. Si verê doleres de peccatis,
id ſeriò putares. Qui acutiſſimo do,
lore torquetur, non putat ſimilem
alium dolorem eſſe, nec putat alios
ita cruciari: affectio ad ſe inclinat ju-
dicium. Si aliquis amor humilitatis
eſſet, facilè judicares te omniũ peſſi-
mum. Superbus meliorem omnibus
ſe præſumit, ex amore exaltationis;

P 3 &

344 DE ADORATIONE

& quia aliorum eminentias non con-
ſiderat, ſed defectus: tu, ſi humilis
eſſes, pejorem cunctis te putares;
tuos defectus videres, nom allenos,
niſi ſolas virtutes.
O Majeſtas ſumæ Veritatis, quid
opus eſt interpretatione? fateor co-
ram Angelis tuis, hominibus, & ſpi-
ritibus malignis, ſine ulla tergiverla-
tione, me eſſe omnium creaturarum
viliorem. Dignitas moralis rationa-
His creaturæ, quæ eſt verè ejus laus-,
pretium, & valor, conſtat ex cogni-
tione & advertẽtia obligationis ſuæ,
& operatione juxta illam: hæc in ne-
mine majori ſunt vitiata abuſu, quàm
in me. Licèt plures Viri ſancti ma-
jorem lucem habuerint, & aliqui ho-
mines in numero exteriorum pecca-
torum re ipsâà fortè exceſſiſſent; ſed
bhæc copula, plus peceâſſe, & negle-
xiſſe majores obligationes ſuas, cum
cCognitioône illarũ, admonitione con-
ſcientiæ, & inſpirationibus cœli, in
nullo, ut inme, invenitur. Si aliquis
Plura

*

büste
K
rre
Nonen
oco
Nlon
eten

d
NR

FH SEIRTFI ET VERTTATE. 34
plura quam ego peccata forſan fece-

rit, minores inſpiratlones accepit, &

obligationes pauciores habuit: ſi ali-

quis magis admonitus & obligatus à

Peo fuit, mirus peccavit, & magis
reſpondit: ſi forté, quod non poſsũ
credere, aliqua creatura fuit, quæ
plus peccaverit, & majorem cogni-
tioné offici ſui habuerit, adhuc non
puto eum deteriorem me fore; quia
non eſt cognitura, nec habitura ma-
jores obligationes: & quamvis allus
majores obligationes haberet re ip-
Ssà, ego id non puto: Oofficia autem
virtutis ex conſcientia ponderanda
ſunt; cumq; ego putem me plus omr
nibus teneri ad ſerviendum Deo, &
minus ſerviam, omnium ingratifſi-
mus, & vilihmus ero. Antichriſfi
peccata, licèt exceſſiſſent numero,
non excedet ejus cognitio, illuſtra-
tio & obligatio: nam non toties re-
miſſioné peccatorum conſequetur,
nec tam efficacibus & inſtantibus
beneficiis & inſpirationibus ſollicita-
P4 bflur,

546 Dr ADORATIONE

bitur, nec ab occaſionibus peccandi
præſervabitur. Lucifer licèt majo-
tem à Deo lucem habuerit, non niſi
propter unicum peccatum damnat?

tuit; nec habuit obligationes quas

ego: non pro illo faſtus eſt Filius
Dei Angelus, non fudit ſanguinem
ſuum. Judam quoq; necdum Chri-
ſtus obligaverat, ut obligavit me;
nondum mortuus erat. O humilis &
mitis imenſitas Dei, quomodo me
toleras, quia non confundor & ab-
ſorbeor in profunditate ignominiæ
meæ! Ne quæſo alicui me præferãà,
cùm non inveniam fundamentũ ad
ſuſpicandum alium eſſe deteriorem.
„Majoris peccatoris ſcelera nume-
rO finita ſunt: quomodo ego nonilli
ſubjicior, qui in infinitum peccare
poſſum, & efficaciam in me habeo,
ut totum mundum inficiam? Nam
iniquiſſimus ſum poſt tot beneficia,
exceſſum Dei amoris, inſpirationes
divinas: quid ſi Deus meam malitiã
non cohibuiſſet ſuâà gratiâ in & in
aliis?

hen
lteen
lebon
Eſect
Alg
id
Con⸗
fee
uuni

1.

Cni.

e
n

D

tones
th
eNH
O

IN SPIRITI ET VERTTATE. 347
aliis? Singulis peccatis aptior factus
ſum in dies, ut pejùs corrumpam me
& univerſos. Si unum peccatum A-
dami tot infecit iñocentes poſteros,
ſi unum peccatum Achan totũ Iſrael
reum fecit vindictæ divinæ, quid fa-
cient mihi peceatori infinita ſcelera?

Neſcio, ſpiritus infirme, quomodo
non deficis, Conſiderans exiguſtatem

tuam, & deinde magnam multitudi-

nem culparum tuarum, ſi componas

hæc cum imenſitate Dei, cum mul-
titudine benefiéiorũ ejus, cum mag-
nitudine operũ redemptionis C.
ſti, cum indicibili dilectione & fideli-
tate ejus erga te; præ qua parva vi-
debuntur opera ſtupenda quæ pro
te fecit, & à qua ſolùm quaſi eoactus
eſt illa facerée. Sed adhuc nihil eſt,
quidquid de vilitate & infamia tuàâ
comprehendi poteſt, & longè infra

rei veritaté manet: imò puta nihil;

nam in infinitum viliorem te inveni-
res, ſi à Deo illuſtrareris. Opretio-
ſiſima Veritas, ſiita eſt, quomodo
P5 non

348 DE ADORATIONE
non me deſpicio, dedignor, aſper:

nor, ut neſciam quid de me cogitare

& facere poſſim? Miror me non ſtu-
dere revereri plus Deũ, ſtupeo non
magis me contemni delſiderare.
Unum ſolum delictum, eum, qui
committit, facit infamem, etiam a-
pud homines peccatores, qui neſci-
unt penetrare malitiam peccati, nec
odium dignum illius habent: quo-
modo tot mea peccata & negligen-
tiæ coram ſanctitate Dei, Angelis
puris, & Beatis glorioſis, me defor-
mabunt, & dehoneſtabunt? nam li-
cèt ſperem ꝓlura dimiſſa eſſe per mi-
ſericordià Deiz quod ſemel fui, ex me
demper ſum, nec magis ex me ero.
Si ſemel in me fuit, unde vilem ſemel
me putarem; cur non ſemper? nam
fex me numquam plus boni habeo:
potiùs pudor debet creſcere, & hu-
militas de peccatis præteritis, quò
magis acceperim. Miſericordias di-
vinas, cùm experientia didicerim,
Jme contempfiſſe tam bonũ erga me

* 4

uor
totls
ne,
Püöt
lrte
mar.
Conee⸗
Perin
donm
mi
ech

her
Rlar⸗
W⸗
Deonon
re.

un Gl

tlame

e ⸗

.

Glger

n

A
lnels

W.

el
eH

r.

IN SPIRITUET VERITATE. 349

Dominum, & modè ingratum per-
manere. O ſpiritus viliſſime, quo-
modò cum tanta ingratitudine non
te putas indignum omni gratià Dei?
quomodo audes ulla gratiâ petere?
quomodo, ſi tibi à Deo ultrò conceſ-
ſa eſt ſine poſtulatione tuà, non con-
tremiſcis, ut ferè dubites quid me-
lius foret carere Dei dono, quàm ex-
poni ſterum periculo abutendi quod
toties contempſiſti? Sed in ſpe, Do-
mine, miſericordiæ tuæ, volo eſſe
audax, & temerarius, imò importu-
nus toti Curiæ cœleſti, oſtentans vi-
litaté & ulcera mea; nec ceſſabo cla-
mare ad omnes & ſingulos Beatôs,
donec moleſtiſſimus ſim & ſaltẽ pro-
pter im probitaté, cùm alium titulũ
bonum ex me non habeaâ, conſequar
majorẽ gratia & miſericordiã jeſu, ne
me delſerat, quèd deſerâ gratias ej*.
CAPIIT XX.
Quid ſit, nihilum ſe dicere & maximum
. eccatorem.
A Lios ſeduces, dicendo te nihil
P6 eſſe,

352 D-z AnOoATIONE

eſſe, & maximum peccatorũ, ſi non
ſentias: ſed te decipies, ſi id ſentias,
& non conformiter opereris, & con-
ſequenter te tractes & habeas. Quid
putas eſt, nihilum eſſe? perinde mi-
hil de te ſollicitari, ut gloriam Dei
quæras, ac ſollicitaris de iis, quæ né6
ſunt de relinquendo ſe penitus, &
exinaniendo in omni patientia. An
fortè impatiens eſſes contra eum qui
aêrem verberaret, aut iracundus ad-
versus illum, qui extra mundum in
vacuo ſpatii imaginarii poſitus, in mi-
hilum illud inane ictus mitteret &
objurgaret? Sic tu, ſi nihilum te pu-
tas, & vacuus tui es; in quantum po-
tes, non debes commoveri ob quaſ-
cunq; injurias: alioqui jam aliquid
te eſſe æſtimabis. Tuam reputatio-
nem & comoditaté quærere, cuùm te
dicas mhil eſſe, perinde erit ridicu-
lum & otioſum, ac ſi nimiùm anxius
eſſes, quomodo honoraretur & for-
tunaretur homo qui nondum crea-
tus eſt, nec eſſet creandus. Quare
ita

uolen
inhen
Nunirt
npſl

UUe
Hemni
Eter
ii
Nehz
let
K
6

4¹

IN SpPIRTTI EFT VERITATE. 351

ita debes affici erga te & tua, ad ſi

non eſſes creatus. .
At dum te nihil verè & ſeriò æſti-
mas, mirificè te purgabis ad munera
Dei & ipſum Deum ſine impedimen-
to ſuſcipiendum: Natura non ſuffert
vacuum; nec Deus patitur manere
humilem vacuum, quin ſtatim ipſe
impleat. Deust fieret homo, exi-
nanivit ſe: nênne ut homo fiat Deꝰ,
unus ſpiritus cum Deo, debet exina-
niri? Exinanitio tui erit, te ſemper
æſtimare & curare tua, ac ſi merum
nilil eſſes, nullam circa te cogitatio-
nem inſultare, quæ ſapiat aliquid tui,
& terrenum; denudare te pravis af-
fectibus & habitibus, ut nihil tui ha-
beas, velut ſi recens à Deo creatus
eſſes & nihilo. Deus ſe exinanivit pro
te, gerendo ſe ac ſi non eſſet; tuam
ſalutem dumtaxat curans; velut ſi tu
eſſes: tu ita cura divina, quoad poſ-
ſis, quaſi Deus eſſes. Debes exina-
niri ſumo modo, & diſtare à te ferè
infinito modo, pluſquam ſinon eſſes:
quod

352 DEr ADORATONE
quod fiet, ſi flas aliud per gratiam &

amorem, tranſiens àte ad Deum, qui

infinitè diſtat à nihilo, & ab omni eſ-
ſentiàâ. Duæ ſunt gloriæ divinæ vo-
luntatis, amor & potentia; ſed po-
tentior videtur quodamodòô amor,
quàm ipſa omnipotentia, quæ te po-
teſt reducere in nihilum, non verèò
quomodo libet te facere ut ſis aliud,
neque ut natura hominis ſit natura
Angeli; in quo magis diſtares à te,
quaàm ſi fieres nihilum: ſed amatus à
Deo, & redamans Deum, abſumpto
omni affectu proprio, humiliatâ vo-
luntate ſuâà & annihilatâ, velut fit
Deus indutus beneplacito divino;
nam licèt in ſuàâ eſſentià maneat, non
manet in affectu erga ſe, ſed confor-
mis voluntati Dei; tam longinquus
à ſe diſſidens, ac ſi alind eſfet. Homi-
nes non capiunt dolorem de alienis
vulneribus, nec ſentiunt contumelia
de convitiis conjectis in alios: ſic er-
gate, velut alienum, quoad poſſis,
pro gloriâ divinâ, non afficjaris ægrè
tuà contemptione. Tum

lent
u
Nra
fomn
nez,
Eten
nen 6
Ccttur
eſ
Gna
Verir
Dunn
men
inen
W

IN SeIRTTUEFT VERITATE. 353

Tumſſi te putas maximum pecca-
torem, Conſequenter omnia adverſa
& infortunia, quæ alis etiam acci-
dunt, debes credere fuiſſe ob tua
peccata & negligentias. Quidquid
afflictionis Deus imittit, eſt pro pec-
catis in pœnãâ illorum & remedium;
atque in hac vità, allorum peccata in
aliis quoque curat, & punit. Igitur
pro culpis meis, cuùm ſim maximus
beccatorum, omnia mala accident:
cùm pro peccatis accidant, cur pro
peccatis aliorum, & nõ pro Ulis quæ

ſunt iniquioris? Prælla, peſtes, fa-

mes, pœnæ ſunt meorum ſcelerum,
& remedia: omnia ſunt beneficia
mea, & ſupplicia mea: in cunctis ex-
ercetur circa me miſericordia divina
atque juſtitia: ubique pro me juſtitia
& pax oſculatæ ſunt, miſericordla &
veritas obviaverunt ſibi; ut ubique,
Domine, & in omnibus te timeam,
amem, confundar de meâ malitiâ, &
ſperem de tuâ bonitate. Non miror

tot calamitatibus afflictari mundũ,

ſiqui-

354 DE ADORATFIONE

ſiquidem me alit: ego velut Jonas
ſum cauſa hujus naufragi, & ærum-
næ multorum. Propter unum pec-
catum Achan percuſſus fut populus
Dei innocens: pejor ſum ego; cur
non præſumam propter me affligi
multos innocentes comunibus pla-
gis: Ego anathema In medio tui ſum,
Iſrael; ego ſufficio prophanare mun-
dum. Ego tâ impudens ſum, ut cùm
ſim major peccator omnium, non fa-
ciam majorem omnium ſatisfactio-
nem pro me, & pro aliis quos audio
afffigt, cùm eorum ærumnæ me cre-
dam eſſe cauſam. Omnibus injuriam
fecimeis peccatis, omnibus debitor
ſum, & omnium pœnarum & hunn-
liationis reus.

CAPUIT XXI.

Gloria Dei querenda eſt ſemper.
MAku debes gloriæ Dei; jus
eſt ut illi ſis gratus, & ſtudio-
ſus. Gloriæ Dei debemus noſtram
eſſentiam, noſtram redemptionem,
noſtram

“ 1

Urum
tennd
or
o,l
Cretcur
Eece
ro
bendo
Ufie
Gum
4
Fonc
nde
HBond-
An
Cllen
Filktl
Ane

N
N

N.

ec⸗

IN SeIRITüET VERITATE. 355

noſtram beatitudinem, & omne bo-
num. Propter gloriam ſuam omnia
operatus eſt Deus: propter quam
ita benefecit nobis & ſtuduit, jus eſt
ut illi ſolàm ſtudeamus. O Deus Ma-
jeſtatis, in omnibus rebus honorem
hoſtrum curas: nônne jus eſt, ut ho-
norem tuum in oruſbus quærat ho-

mo? Tu honoraſti hominem crean-

do, volens illum ſuper omnes allas
creaturas manibus tuis ipſis forma-

re: nec contentus fuiſti creare illum,

ut eœlos & reliquas creaturas, ju-
bendo, ſed velut laborando id volu-
iſti facere, obſequioſus homini ante-
quàm fuiſſet. Honorâàſti hominem
providendo, præparans illi magnifi-

cam domum hujus mundi ſubjiciens

illi omnes creaturas, ut ei ſervirent.
Honoraſti hominem conſervando,
aſſignans illi cuſtodem Angelum, ex-
cellentifſimam creaturam, quæ te
vidit facie ad faciem, tuâque beati-
tudine fruitur; ut omnimodò nos
honorares, eligens ad cuſtodiam no-
ſtram

356 DEADORATIONE
ſtram non tantùm illum, qui naturæ
& gratiæ, ſed etiam qui gloriæ doti-
bus honorabilis eſt. Honoraſti. ho-
minem redimendo, extollens huma-
nam naturam ad conſortium gloriæ,
& throni tui. Honoraſti illum retri-
buendo, concedens pro levibus &
momentaneis laboribus non mino-
rem palmam quam Regnum tuum,
& honorem domustuæ. In cunctis
majori hominum gloriæ ſtudes.
Pudeat te, ſpiritus ingrate, non
quærere majorem Dei tui gloriam.
Gloriam ejus quære contemptione
tuâà: exaltabitur Deus in te, quò ma-
gis humiliaberis. Deus & homo ſe
habent, ut quantitates continua &
diſereta. Numerus in infinitum au-
geri poteſt; lignum in infinitum mi-=
nul: quò magis- Odiminuitur & decidi-
tur a ligno- magis augmentatur nu-
merus: quò magjs te Williorem exiſti-
mes, maj joré Deum cognoſces. Dei
cognitio Poteſt augeri in infinitum:
tui laſp ernatio & notitia indignitatis
poteſt

1 n
ewvo
Auunk
ſbilen
Uye elent
Nlerti .
ld Vs
re,el
r l
Crutune
Cnpm.
grnm
Notrint
ſecte ut,
oblbit,
ponine
Dei
Pellorn
Nlumre
Knon
Uokune
ſtee
lu

l
n.

⸗
⸗

de

no

1

IN SPIRITU ET VERTTATE. 357

poteſt in infinitum creſcere; quia in
inffnitum deſpicabilis es. Occupa te

in ignominiâ tuàâ, & quo modo ſis lu-
tum & cinis: ita videbis gloria Dei,
ad quam factus es. Inutiliùs in aliis

ſubtilitatibus tempꝰ conſumes, quæ
impedhent potiùs notitiam Dei. Ex-
perientià mirabili compertum eſt,
quòd vas occupatum & plenum ci-
nere, eodem modo tantumdem a-
quæ capiat, ac ſi nihil contineret;
cùm tamen, ſi qualibet allà re ſit oc-
cupatum, eo minùs excipiet aquam,
ad quam ſuſcipiendam factum eſt.
Notitia tui non impedit notitiâ Dei:
rectè utraque cohæret altera alterã
imbibit, ut cinis & aqua. Videndo
ignominiam tuam, veſtigabis gloriâ
Dei, ad quam creatus es, nec aude-
bis uſurpare. Arbor ſimul mittit de-
orſum radices, & ſurſum ramos; ea-
tenus in ſublime erigitur, quatenus
profunchùs ſerpit: elevabitur mens
tua, ſi te depreſſeris. Vis palàm ſcire
laudem & gloriam non eſſe rem tuâ,
nec

358 DE ADORATIONY W

nec ad te pertinere? Conſidera quòd yin
nihil in te ponat nec perficiat laus, lec-
etiamſi mendicus & imperfectus ſis: tſum
magis eges remedio, quo perficiaris, ylin
quàm quo prædiceris, dum manes iln il
miſer & egenus. Solùm igitur laus Hrin
& gloria eſt ejus, qui nullius rei eget: Afkeni
eo ipſo quòd laus ei cui exhibetur Ginnin
nihil prodeſt, conjicitur debere dari lar hin
ei qui nihilo indiget. Da gloriam ei Onifsin
cuĩ nihil poteſt eſſe utile; & utiliſſi- ihio
mum erit tibi. Deus omnem utilita- Ulunſen
tem tibi quærit, nullam ſibi: tu om- Iohrm
nem honorem Deo deſidera, null. efinn
tibi. Quemadmodum Deo nulla res bolelu
eſt utilis, ita tui nullus eſt honos, qui dals
quæri à te poſſit. Dei ſit tota gloria Iiin
operum tuorum, quemadmodum el
tota utilitas divinorum operum tua Ponme!
eſt. Gloria Dei & utilicas hominis w
ſorores ſunt, & amplexantur ſe in- Iln
vicem. Nihil Deus facit ad glorlam Mel
ſuam, quod non ſit etiam ad utilitaté Ire
humanam. Non eſt amens Deus, We
qui operetur inconſultè ſine fine; ui
non

IN SPIRFTUET VERITATE. 359

non eſt vanus, qui operetur inutili-
ter ſine comodo: ſummè perfectus

eſt, ſummè bonus eſt. Ob perfectio-

nem ſuam nullius rei indiget; ideò
ſolùm reſtat ut operetur propter
gloriam ſuam & laudem à creaturis
exhibendam, quæ eſt res extrinſeca:
ob bonitatem verò ſuam omnia uti-
liter facit; ſed quia nullàâ re caret,
omnis utilitas eſt creaturarũ. Sicut
nihil poteſt facere contra honorem
ſuum, ſic nihil facit contra utilitatem
noſtram. Tu homo imperfectus &
peſſimus nihil debes facere pro ho-
nore tuo. Prius eſt perfici in ſe, quàùm
ab aliis laudari: gloria exterior ſe-
quitur interiorem bonitatem in ſe
perfectam: ſed faciendo omnia pro
honore Dei, omnia facies pro tuàâ
utilitate. .
Illud ſoluùm eſt homine utile, quod
Deo eſt glorioſum. Si vis utilia tibi
quærere, non quæras, quod tibi eſt
utile, ſed quod Deo eſt honorificum:
imò ſi vis non inutilis mundo & in
mundo

360 DE ADORATIONE
mundo eſſe, ſolùm gloriam Dei quæ-
ras, ad quam creatus es. Omnes qui
hinc declinaverunt,

ſimul inutiles fa-
i ſunt. Ille ſuperfliuit, & otioſus eſt
in mundo, qui honoré Dei non quæ-
rit. Omnia utilitatem ſumunt ex fl⸗
ne: ſi à fine ſuo declinent, inutilia fi-
unt. Si ſumas dolabram ad calefaci-
endum te, non ſolùm inutilis erit ad
hoc, ſed tu inſipiens: ſi ſumas ignem

ad lævigandum tabulam, utilis jam

non erit res præ omnibus utiliſſima,
quam non ſolùm habebis inutilem,
ſed pernicioſam; comburet, & de-
ſtruet quod volebas perficere: om-
nia artium inſtrumenta, præter ſuum
finem, vana & ſuperflua ſunt: ſic ho-
mo, qui non dedicatur ad gloriam
Dei, ad quem finem factus eſt, inuti-
liſſimus eſt, & ſupervacaneus. A vi-
te, quam plantàâſti, vis aliquem fru-
Gtum; ab ommibus, quæ habes, Vis
aliquam utilitatem: cur tu ſolùm vis
inutilis manerer Ficus illa ſine fructu
maledicta fuit, etiam maledicetur
homo

Sigenden
nerten,
anzberd
uincheoh
ennlhun
Nd
7tcer, Re
Oimmnurn
holts⸗
Uedoll

NSWN
Echor

8

ſad

INSPIRITUI ET VERITATE. 361

homo ſine utilitate. Qualem putas,
homo, amentiam tuam, Cùm non
quæris honorem Dei? majer eſt,
quàm fquæreres nivem ad Calefa-
ciendum te, aut pictor uſurparet ad
pingendum ſerram fabri. Nihilt tam
Præter rem, tam extra Propeoſitum,
tam abſurdum, quàm cùm quæris,
non dico Ronorem tuum, ſed utilita-
tem ſolam, ſénon quæras per virtu-
tem gloriam Dei.
SClto, & propone tibi finem tuæ
vitæ, né ſis velut ſ- gittarius cæαS.
Ommiqmrer mMfines vis noſcere, ut
ſclas ilſis uti: ſie, ut te non abutaris,
ante oculos ſemper tuum finem ha-
beas. Te perdis, li quæras, quod non
cedat in honorem Dei: nihil aliud at-
tendas, & hoc unum in omnibus re-
bus attendas. Sive jucunda, ſive mo-
leſta ſint, non advertas; ſed an ſint
Deo honorifica & grata. EÆger quæ-
rêns ſanitatem, non rejieſt potioné,
quia amara ſit; non ſumit poculum
aquæ frigidæ, quia delectabile, ſed
ſolùm

362 DE ADORATIONE

ſolum attendit, an ſit ſalubre: ideò
ſumit quod eſt amarum, rejicit quod

eſt ſuave. Indifferens ad omnia ſis.
Viator cùm interrogat viam, ſive

dirigatur dextrorſum, ſive ſiniſtro-
rum, nihil pertinere ad ſe putat, dum
dirigatur illuc quò pergit: qui ludit

tabulà, non proponit hunc vel illum

calculum movere, ſed illum quo pro
opportunitate vincat: ſta debemus
in vitâ eſſe; nec ad ſanitatem magis

quàm ad ægritudinem, nec ad abun- e

dantiam plus quàm ad inopiam, nec
ad honorationem potius quàm ad
ignominiam inclinari. Utendum re-
bus eſt, prout conferunt gloriæ di-
vinæ: media ſoluùm ſunt; non habent
uſum propter ſe. Nihil ſumas, quod
ad ſuum finem non dirigat, licèt pre-
tioſum ſit, quia inutile erit: nihil re-
linquas, quod ad illum faciat, Hcèt a-
cerbum ſit, quia pernicioſum erit.
Inutilia & vana ſunt tibi, quæ ad glo-
riam Dei non fuerint. Nunquid utile
erit arbori, quod ĩllam non juvat ad
Fructum?

1.
n

ſee

IN SPIRFTUFT VERITATE. 363

fructum? quid juvabit, ſi inaurentur
folia, ſericis involvatur truncus, ap-
endantur & ramis gemmæ? omnia
hæc inutiliailli ſunt & inania; & pre-
tioſius illi erit parum ſtercoris. Nul-
lam utfilitatem tibi præſtabunt om-
nes theſauri & divitiæ mundi, niſtte
facĩant Deuin glorifieare.
O Domine, omnia mihi ſtercora
ſint, ut te lucrifaciam: hoc unum in
ommbus putem pretioſum, ſive vilia
præ te cognoſcam; ſi te unum in illis
& in me quæram. In conſpectu tuo
nihil omnia ſunt: cur ob aliud quàm
te, A omnia es, operabor? nénne
vanè agâ & omnia vana mihi erunt?
Olumen Veritatis, concede mihi ut
oculus mentis meæ ſimplex ſit, te u-
num ſimpliciter & unicè in univerſis
reſpiciens, ut totum corpus meum
lucidũ ſit, & omnia opera mea grata
tibi. Ne te fallas, ſplritus ignorans:
is, qui in intentione errat, errat in
omnibus; & qud præſtantius opus
fecerit, ſi bona intentio divini hono-

C ris

364 DE ADORATIONE

ris deſit, infructuoſius aget: nã, qui
in via errat, quò magis provehitur,
magis errat. Qui Poſt longam pere-
grinationé ac navigationem magnàâ
ſpe quietis fruſtratur, & noſcitſe er-
raſſe à via, videns ſe in regione op-
voſita, quàm moleſtè fert! O quo-
ties, poſt ſpatium hujus vitæ, plures
ſe vident errâàſſe, fruſtrati bond ſpe
ſuà, & pauperes inventi fine ullis
operibus, quia defuit in illis zelus
divinæ glorlæ. Si vis non decipi,
non tibi, ſed nomini Dei quære glo-
riam.
Soli Regi ſæculorum imortalitati
& inwiſibili honor & gloria: mihi ſa-
tis honorificũ ſit quòd velis, Domi-
ne, à me honorari; magnus honos
ſit videre te honoratum. Honos ex-
hibitus patri, etiam eſt honos filii:
reverentia præſtita Capiti & Rectori
alicujus Univerſſtatis & Collegii, re-
dundat ad ſingulos. Tu caput es re-
rum, tu Rector hujus Unfverſi, tu
Pater meus: omnis honor tuus eſt
honor

Hortum

eee
ovore

IN SrIRITET VERITATE. 36 5

nonor meus. Non aliter verè hono-
rem poteſt habere creatura, nin
honorem ſui Creatoris participans.
Videam te, Domine, honoratum;
& ero honoratus: quæram ſemper
gloriam tuam, & ero glorioſus. In
honore tuo, Domine, concatenata
eſt nõ ſolùm utilitas mea, ſed honor
meus. Da Domine, ut qui in operi-
bus tuis quæſũſtĩ honorem meum ſi-
mul & utilitatem meam ſolùm, ut
ego & omnes creaturæ quæramus
ſoldm honorem tuum: inde ſolùm
redundabit in nos utilitas & honos
noſter. Quidquid egero, dixero,
cogitavero, glorlæ tuæ dedico. Si
aliter propter nadvertentiam & ne-
gligentiam fecero, jamnunc retra-
Ro, & erubeſeo. Angel intendunt
affectu ad laudes tuas „extollunt
voces, & nihilominùs erubeſcunt:
uomodò non me pudebit tepidita-
tis & negligentiæ meæ?

O homo, vide dignitatem, ad quâ

C2 eleva-

366 DE ADORATIONE

elevatus es; profundiſſimo puteo
non entium, barathro nihili, è coo-
no & luto tuo, ad gloriam Dei infini-
tæ excellentiæ & puritatis. Eleva
intentionem tuam, puriffca illam:
ne te decipias; aliquando putabis
quærere puram gloriam Dei, & ta-
cité deſiderabis vilem guſtum, aut
comoditatem tuam. Quid eſt quèòd
triſteris & ægrè feras, ſchoc nõ eve-
niat ùt cogitabas, niſi quod te quæ-
rebas? Gloria Dei pacifica eſt, læta
eſt, ſemper eſt cum effectu in quæ-
rente illam. Licèt res non cadant ùt
juſtus putabat, cadent ùt volebat;
nempe ùt voluntas Dei diſpoſuit, &
ſufficit. Si amarem omni affectu
Deum, in omnibus & per omnia a-
marem; illius ſolùm bonitatem de-
ſiderarem, laudem quærerem, ze-
lum haberem, gloriam ſpirarem.
Qui ſine reſpiratione eſt, mortuus
eſt: perinde fit ac ſtnon viveret, qui
aliquid facit niſipropter Deum. Per-
dimus tempus, dum non quærimus
X ter⸗

IN SPIRITET VERITATE. 367

æternitatem. Quomodo non amit-
temus æternitatem futuram, quæ
non eſt noſtra, ſi ipſum tempus præ-
ſens & noſtrum amittimus, dum
puraà intentione non
operamur?

FIN IS.

= A=1
Rneeee
AEKRARRR

INDEX

½8 C5 *

INDEX CAPITUM.
LIBER PRIMIIS.
CAPITA. FOLIA.
I. Mendacium ſacularis vita. 1I.
II. De veritate ſpiritus. 11.
III. De Puritate ſpiritüs 17.

IV. Quaomodo veritas per fidem conſtet.

Et ae fruct a & iaſis hujus virtutis. 26.

V. De ſpe veniæ & velo pœnitentis 34.

VI. Forma peccatoris preponitur, 10.
VII. Alters gars parabolæ,. Et quomo-
do creaturis utenduvs ſit. 5I.
VIII. Afectus veri nœnitentis. 60%.
IX. De ardenti deſiderio ſervientiunm
Deo. 753.
X. De contempeu & receſſu mundi. 75.
XI. De modo acquirendæ pacio. 5°4.
XII. De eæxcellentin ejus qui eß in gra-
tia 92.
XIII. Quomodo pœnitentia & affiktio-
nés corportis avent. 11.
XIV. Qubd nimius amor ecarnis impe-
diat ſpiritum. 122.
XV. De jactura temporalium. 127.
XVI.

I
7

e
X
H
I

1De⸗
67ℳ4
Ug

in

UI

285 6) E

XVI. De utilitate tentationum. 132.
KVII. Qusd oporteat timere Deum, &
ſperare inillo. 135,
XKVIII. Qubd non poſſimus non pæti ali-
quid. Et de bono patientiæ. 145.

LIBER SECIINDUS.

I. De diligenti cura orandi. 74.
II. Qubd non oporteat intermitti ſtudin
orationts. 1795.
III. Quàm effcax ſit Chriſti gratia &
favor. 172.
IV. Quantum oporteat devotè afici er-
a B. Mariam Pirginem. 792.

V. Qubd imitari Chriſtum debemus, &
de SS. cordis ſui dolore, & paſſione.
2/1.
VI. Quantum oporteat ſequi Chriſtum.
227.
VII. Qudd patienter ferende ſint neceſ-
ſitates & arnmna à Deo imiſſa. 239.
VIII. Qualiter puritas corporis juver

ſpiritum. .247.
HK., Studium mortificationis continuu.
272.

X.

36 (0) 8E
X. De ſuſſcientia & bono paupertati.

261.
XI. Patientiam in cuntctis neceſſariam
eſſe. 270.

XII. Quansum ioten s ſit ſubditum eſſe

alteri, 277

XIII. Defectus leves & qutidiani quan.

tum damnum Firlant. 25.

XIV. De ſolertia circa res exiguas. 3 62.

XV. PLaudem propriam vitandam eſſe.

310.

XVI. De vilitate hominis, 315.
XVII. Quacontineant hominẽ in humi⸗
litate, & qubd nihil botcſ habere, niſi

ſolu Deum. 327.
XVIII. Quantum debeamus gratis Dei
& Chriſti. 340.

XIX. Qubd ſe debeat homo non tantum

4

entire nihiteſſe ſed maximum pecca-
P

torem. 342.
XX., Quid ſit, nihilum ſe dicere & ma-
Ximum peocatorem. 349.

XXI. Gloria Dei quarenda eſt ſemper.
354.

=

= “ C
JO. EUSEBII NIEREME N 8
& SOCIFTATE ES —
PE =
ADORATISE
IN SPIRITU & VEREE 3
LIBRI Q 4TOE 5
In quibus totius ſpiritue e,
imitationis CaRisTI, Theolo Eti-⸗
cæ nucleus eruitur ex SS8. E 5,

& ſpiritualiſſimis Viris, Diado =— 0-
rotheo, Climaco, Rusbroc E
ſone, Thaulero, Kempis, E
one: nonnulla piè & ee 3
citer adduntur. E
P4&5 PXIMπ*
A L M £

CONGREGATZ
MAJORI B A MBE E
Suz TIruLO

BEATAX MARIE VIE S
AB ANGELO SALIIE

IN STRENAM OBL ATA E

TTTT ocn U nnn
5 6

I

tn

TII TT uen
1 2 3 4

fl

17 18 19
VierfarbSelector Standard*- Euroskala Offset

16

15

Copyright 4/71999 VXMaster Gmbä wwnw. VXymaster. com