ibus glorificata, exc ellens beatos
ſpiritus, ut Adam pecora campi, &
irrationalia, IIla ſola duplo maj'or uln
Vide⸗

IN SPIRITI ET VERTTATE. 207

videtur eſſe apud Deum & æſtima-
lion quàm totus mundus: in quem
etſi indulgentiſſimus fuerit, deſcen-
dendo de cœlo Filius Dei pro ejus ſa-
lute; mhilominas ut acciperet Spi-
ritum ſanctum, opus fuit recipi prius
Chriſtum in cœlum: at Beata Maria
& Hlium Dei in ſe ſuſcepit, & ſimul
Spiritum ſanct in ſe ſupervenienté.
Itaque duobus titulis audiuntur
preces MARIXE à Chriſto, & ob re-
verentiam debitam Matri, & ob e-
minentlam ſancéctitatis ejus & merkta

ſingularia: exauditur enim pro ſua,
& Fllii ſui reverentia & dignitate;
pro reverentia maternitatis, & pro
dignitate ſanctitatis: & nos per illam

audimur: cujus interceſſio non ſo-
dm utilis, ſed neceſſaria eſt nobis.
Ad MARIAM igitur in cunctis afffi-
ionibus confugias, velut filius pla-
gis ab extraneo cæſus ad matrem ac-
cùrrit: novit illa portare & ſuſtine-
re mundum fſuis precibus, nec grave
onus tu illi putes adjici.
Quar-⸗

208 DE ADORATIONE

Quarta cauſa poteſt eſſe velut af. j ſen
finitas & neceſſitudo quædam cum ien 0
B. MARIA, non tantùm ſecundàm wvIS

ſpiritum & myſtica ſolùm, ſed realis
ſecundùm corpus etiam & naturam.
Nullus enim homo propinquior eſt
affinitate alteri, quàm eſt tibi con-
juncta B. Virgo. Qui corpus Chriſti
ſuſcipit in Euchariſtia, unione quâ-
dam reali fit una caro cum Chriſto;
ut non ſit unio alia & conjunctio tâ
propinqua & ſimilis inter homines,
etiam inter virum & uxorem: quare
etiam debes te putare affinem Matri
ipſius Chriſti, & reputare habere
eandé carnem. Major item eſt con-
junctio phyſica, & realis inter Deum
& te, quàm inter te & patrem tuum:
qualis ergo erit affinitas, quam con-
trahis cum Matre ipſius Dei? Quæ
major unio creata & realis poteſt eſ-
ſe, quàm eſt inter Verbum Divinum
& ſacratiſſimam humanitatem Chri-
ſti, acceptam ex viſeeribus ſanctiſſi-
mæ Virginis? & quæ unio conſan-
gui⸗

IN SPIRITUET VERTTATE. 209

initatis poteſt eſſe major, quam
fuit inter Chriſtum & Mariam? Igi-
tur affinitas, & conjunctio ſecundum

naturam noſtram, quaàm habemus

honmms

Wen In

eeum
Umenduns

cum beatiſſima Virgine, excedit af-
ſinitates hominum. Si homines ſolo
titulò conſanguinitatis & propinqui-
tatis ſe juvant, & ad ſeè invicem ac-
currunt pro auxilio; cur non acce-
demus ad MARIAM, cum qua ha-
bemus neceſſitudinem maximam?
(Aeid dicam de conjunctione &
quaſt cognatione ſpiritual, quam
cum MARIA contraximus? Is per
quem accepiſti gratiam Baptiſmi,
aut aſtitit tibi & ſuſcepit in illo Sa-
cramento, cognatus tuus fit, illum-
que teneris venerarl ut patré: quan-
tam reverentiam, proximitatem, &
flliationem contrahemus cum Vir-
gine, per quam toties gratlam fuſci-
pimus, quæ toties ſuis precibus pe-
perit nos Deo, & in lucem & in veri-
tatem vitæ ſpiritualis edidit?
Agnoſco te Matrem meã, Ma-
ter

210 DE ADoRATIONE

ter Dei & Mater gratiæ & miſericor-
diæ, obſecromne obliviſcaris nominis

tuĩ, de quo tu ipſa gloriaris. Mater

gratiæ & miſericordiæ diceris: ſed

hunc titulum quid tibi dedit niſt no- Ij

ſtra miſeria, quia tuà miſeratione &
gratià egemus? Quare, quia ego mi-
ſerrimus omni ſum, majus jus præ-
ſumo habere in tua materna viſcera.
Dignitas tua ex mea dignitate acci-
dit, ſanctitas tua ex meis peccatis:
ideo præſumo, primum locum me
habere in tua miſericordia, quia pri-
mus, & maximus omnium peccator
fum, & plus miſer. Mater Dei, te fe-
cerunt peccata hominum; & pecca-
ta mea ſolùm ſufficerent, ut te face-
rent Matrem miſericordiæ: ne pro-
jicias me à te & protectione tua, ſub
cujus pallio proteguntur omnes Re-
ligioſi noſtræ Socletatis; ut mirabtili
viſione vidit devotiſſimus tuus filius
P. Martinus Gutierrez. Quem enim
debet magis recipere miſericordia,
quàm magis miſellum? Kccordac 3
quò

d

N

G,,
A

Ccmth

IN SPIRTIET VERITATE. 211

qudd hunc honorificum titulum, de
quo, poſt titulum Matris Dei & Vir-
ginis, ſuper cæteros gloriarls, ego
ſolus poſiim ſuſtentare ob innumera
mea peccata. Spero, Mater, in miſe-
ricordia tua ego miſerrimus: nam
potius cœlum & terra peribunt,
quàm tua deficlet miſeratio & gratia
Es, qui verê & ſerièò implorant favo-
rem tuum, & ſervituiſunt. Admit-
te me inter illos, ut cum exultatione
& lacrymis in te colendàâ occuper:
at quia tepiditas mea frigidum & ſic-
cum, ut qui ſim totus terreſtris, me
teneat; invideo fervorem tuis de-
votis: vellémque, ut faciebat devo-
tiſſimus P. Joannes Trexus, ſacella
tua ore meò verrere, & lacrymis ri-
gare. Ad hoc faciendum aliquot
milHaria pedibus ibat ille fervidus
Pater & filius devotus Virginis.
CAPII V.
Quod imitari Chriſtum debemus, & de
§S. cordis ſui dolore, & palſtone.
Uomodo poteſt homo cogita-
r6

212 DE ADORATIONE

re de aliquo guſtu, qui pro hominis
guſtu recordatur afſiicti EsII? Una
gutta ſanguinis ſufficiebat redem-
ptioni noſtræ: quomodo totus pro
nobis fuſus, & immenſitas dolorum,
laborum, opprobriorum, non ſuffi ·
cit exemplo? ànne vanè & incaſsùm
tot, tantâque paſſus eſt Filius Dei,
cùm minima oratio ejus plus quàm
abundaret & ſatis faciendũ pro mille
mundis, & obtinenduũ univerſis gra-
tiam? Sed adhuc non ſufficit tantus
exceſſus cruciatuum, ut unus ego
imiter illum. Chriſtus enim paſſus
eſt pro nobis, nobis relinquens ex-
emplum. Non minoris ſteterunt
Deo minimæ noſtræ voluntates,
quàm noſtra pecèata gravia facta.
O ſi conſiderarem opera tua hæc,
Domine; quomodo expaverem?
Mirabilia opera tua, utinam anima
mea cognoſceret nimis! mirabilia
prodigia quæ poſuiſti ſuper terram,
mirabilia teſtimonia amoris tui, &
ingratitudinis & duritiæ meæ! Iti=
nam

INSPIRFTI FTY VERITATE. 213

nam fieret cor meum tanquam cera
liqueſcens, & ponerem te ut ſigna-
culum ſuper illud, ut nullum vitæ
Whujus guſtum admitterem, ſed imi-
tarer dolores,& afflictiones tuas!
Ponam ùt ſignaculum ſuper cor meũ
ilud cor mœſtum amantiſſimi EstI,
quod perpetuò crucifix fuit: ſic in
memoria habebo, & tabeſcet inme
anima mea. Quid efficacius ad ex-
tinguendũ omnẽ voluntatis guſtum,
cn recordatio ESI guſtantis fel,
& totius paſſionis ejus? Tam effi-
cax ejus conſideratio, ut ipſum Chri-
ſtum fecerit tædere & pavere, & ſu-
dare guttas ſanguinis. Quid effica-
cius, ne patiamur guſtũ, quàm com-
pati dolenti ESU? Non ſine cauſa,
hi qui fideliter Chriſto aſtiterunt in
Calvariæ monte, & compaſſi ſunt,
non ſunt poſtea paſſi martyrium in
exitu ſuo, cùm reliqui Apoſtoli, &
alii Diſcipuli, àtyrrannis ſint occiſi.
Nam beatiſſima Virgo Mater Es,
S. Joannes Evangeliſta, & Magdale-
na,

214 DkE ADORATIONE

na, non fuerunt per martyrium ſub-
lati: dolor, major omni morte, &

omni cruciatu, excruciavit illos ſolaà

compaſſione, & ſuffecit pro morte
martyrii. Compatiamur igitur E-
SII, & patiamur libenter.
JESIIS eſt via, veritas, & vita.
Quam viam volumus habere ad ve-
r beatam vitam, niſi vitam EstI,
quæ tota fuit mors continua, & cru-
cifixio perpetua? Sufficeret, ut nos
æternè haberet ESsIUS dolentes &
compatientes, atq; omnem guſtum
noſtrum abominantes, ob eam quaâ
paſſus eſt in ultimâ nocte & die vltæ
ſuæ omnium membrorum crucia-
tionem, in quo à plantà pedis usque
ad verticem capitis non fuit ſanitas.
Lingua, qaum non attigerant carni-
fices, ne ſine tormento maneret, vi-
detur non minùs torta quàm alia
omnia membra: ſiquidem de nullo
artuum ſuorum dolore conqueſtus
eſt patientiſſimus ESUS, niſi de ſiti;
ut monſtraret etiam ea membra,
quæ

IN SPIRTTUET VERTTATEI. 215

uæ videbantur immunia, excrucia-
tahabuiſſe. Neque magnitudine do-
loris inſenſibilia & ſtupida fiebant,
ſed omnia valida, vivida, vegeta ad
patiendum ſervavit; ideò expiratu-
rus clamavit voce magnà: in quo
etiam oſtendit fervorem nunquam
deſcientem, quo negotium noſtrum
egit in tam acerbis cruciatibus; &
humilitatem, quâ excepit mortem
inclinatione ſui capitis; atque ſum-
mam reverentiam, quâ adimplevit
arduum Patris præceptum.
Plus tamen debent nos commo-
vere, quæ paſſus eſt per totam vitam
in uno membro, ſanctiſſimo ſuo cor-
de: cujus dolor immenſus fuit àpri-
mo inſtanti ſuæ conceptionis, & du-
ravit quàm diu vixit. Cor eſt, quod
primò excruciatum fuit, & quod ul-
timòè. Tantò magis doluit cor ejus,
quantò omnium reliquorum mem-
drorum intolerabiles dolores in uno
ilo paſſus eſt, quod eſt omnibus
membris delicatius. Non minor af-
flictio

216 DE ADORATIONE

ictio latuit in corde ESII ab dllo in. 4
ſtanti, quàm habuit in horto, cùm geii
ſudavit ſanguinem per omnia mem-
bra. Quemadmodum illic ex vivid j
apprehenſione dolorum & cCrucia-
ruum paſſionis ſuæ inſolito, & terri-
bili modo afſlictus fuit: ſic etiam æ-
què intensèé apprehendit eoſdem
dolorés in utero amantiſſimæ ma-
tris. Cognitio enim Chriſti non fuit nn
imperfecta, eé maximè tempore
cùm negotium noſtræ redemptlonis
acceptavit; & propoſita fuit Ulius
intellectui, ſine ullà diſſimulatione,
omnis difficultas toleranda & vin- wyon-
cenda. Apprehendit ibi intenſiſſimè nldeß
ſuam paſſionem, labores innumeros
ſuæ vitæ, opprobria & contemptus:
ita afflixit illum ab eo tempore hæc
cognitio ſuæ paſſionis, & plus fortaſ-
ſe quàm in horto, ſi inæqualitas fuit: ien
nam in Gethſemani erupit exteriùs
ſenſus doloris, diffususque fuit per egi
omnes artus, ut communicatus in Kitnt
toto corpore angor, minor remane- nne
ret

Non

3

W

NH SFRITUIFET VrRITATEI. 217

l ret in corde: at in utero glorioſiſſi-
,d mæ Virginis MARI. retentus eſt
Amn totus dolor intrinſecus in uno mem-
Hbro tenerrimo corculo infantis E-
ne SII. Cùm quis lacrymatur, minus
Eti ſentit afflictionem, quàm cuùm re-
Eium cluditur angor in corde ſiccis oculis:
ſic Chriſtus, dum non ſudavit & ſan-
guinem fudit, plus fortaſſè doluit,
quia nulla particula angoris evapo-
rata fuit: oportuit tamen ad noſtrũ
documentum monſtrari ſemel exte-
riùs, quantum paſſus eſt ſemper in-
teriâs. Continuatus deinde fuit iſte
. mœror per omnem vitam. Perfe-
Giſſimè & perſpicaciſſimè, ut in ſe e-
Gerg rant, cognoſcebat ſemper omnia E-
IN SIIS. Niſi divind diſbenſatione ad-
c jutus fuiĩſſet ĩllo ipſo inſtanti, quo
cœpit vivere, mortuus fuiſſet præ
doloris magnitudine: ideo maximũ
continuum miraculum fuit vita
ESII. Nec ſolum paſſio ſua eum af-
flixit, ſed multè plus compaſſio: ha-
Gonme buit compaſſionem, conſiderans an-

218 DE ADORATIONE

guſtias ſuæ amantiſſimæ & innocen-
tiſſimæ Matris; habuit quoq; com- 4
paſſionem noſtri: plus doluit omnia
tormenta Martyrum, pœnitentias
Confeſſorum, morbos & ægritudi-
nes Sanctorum, quàm ii ipfſi, qui paſ-
ſi illa ſunt. Si Mater pia plus dolet
egritudinem filii, quam ipfe filius:
s poteſt negare, Chriſtum dilexiſ. en
eſuos plus, quaàm ulla mater unmicd
filium. Ver labores noſtros ipſe tu-
luit, & dolores noſtros ipſe portavit.
Quantus igitur erit dolor, ſi eſt ma-
jor quàm omnium Martyrũ, Pœni.
tentium & ægrotantium ſimul? Ha-
buit prætereâ ſuper omné compaſ-
ſionem noſtri & dolorem, ob omnia
& ſingula peccata omnium & ſingu-
lorum hominum, qui fuerunt & fu-
turi erant. Deficit mens, cùm quis
conſiderat quàm imenſus hic dolor
fuit; fufficiens, nili per miraculum
impediretur, ad auferendam millies
Vitam. Si aliqui homines præ dolore
peccatorum morxtui fuerunt; quo⸗ e
modo

Ue.
IN SPIRITIET VERFTATE. 21 5

modo non extingueret vitam ESII
ten olor ſolius, unius & minimi peccati
M venialis unius hominis, cum omnem
. deformitatem culpæ perfectè conſi-
ſiderflet, tum Majeſtatem Dei Pa-
tris; contra quem eſt, atq; vilitatem
NAad hominis à quo eſt commiſſa, & ipſe
tantoperè amaret Patrem offenſum,
n,& hominem offendentem? Sicut
hntri hancchariatänemo menſurare po-
utnſer teſt, ſie nec dolorem. Sitantum do-
ent lorem habuit de uno peceato venia-
unleim i, quantum de omnibus & ſingulis
ne beccatis venialibus & mortalibus a-
ded horribilibus, & imanibus? Im-
portabile pondus peccatorum tulit
AUe, qui ſuave jugum, & onus leve
inkln. nobis impoſuit: nos autem onera-
nd mus ESIIMimenio pondere iniqui-
n uge tatum; quod ſäangulneum ſudorem
uh eX corpore ESII expreſiſt, ſicut tor-
en cular ex racemo vinum. Sl ab ipſo
die quô peccavit Adam, uſquequò
Gnilt deſcendat Chriſtus judicaturus ho-
An d, mines „fuiſſet aliquis, qui pateretuxr
1h = K 2 omnia

findes
Eacn

ii

er on
NN ef

N

lt⸗

220 Dr ADORATIONE

omnia ſupplicia Martyrum, morbos
& dolores cunctos omnium homi- 10
num, non æquivaleret totum hoc 6
huic dolori Chriſti: qui etiam ex eo.
quòd fuit angor ſpiritualis, acerbior
ex ſuo genere erat, quàm corporales
cruciatus. Habitabat in Chriſto ple-.
nitudo Divinitatis, & clara viſio Dei
illum illuſtrabat: quæ tamen allqui-
bus effectibus non obſtitit; ſed diſ- 1
poſſtum miraculosè fuit, ne perilla Wünnn
affluentia gaudii totum corpus & in-
feriores animi portiones occuparet,
ut daret locum dolori, ſicut accidit aun
in paſſione. At in corde IEsiI dolen-
ti pro peccatis noſtris, non tantùm
dedit locum ſumæ triſtitiæ; ſed auxit !
ſumoperè propter altiſſimam cogni-
tionem Dei offenſi : quò enim major

fuit cognitio Dei, majorem dolorem
cauſabat; & Chriſtus ſolus multèò
majorem cognitionem intuitivâ Dei un
habuit, quùàm omnia Cherubim &
Seraphim, & reliqui omnes Spiritus,
ac ſimul omnes hôines beati. Amor mugte
quo-

HNSPIRFTUETVERTTATF. 227

mh gquoq; Chriſti erga Deum offenfum
nim hom æqualis fuit viſioni divinæ Majeſta-
umme tis; quare dolor ejus nec explicari,
inaa nec cogitari poteſt: nam non amiſit
ð occaſionẽ patiendi quantùm potuit,
neete & decebat: imò miracula fiebant
Giſfag, ſtupenda in ſua ſacratiſſima anima,
Wmilh neimpedirentur dolores. Quomo-
rumen do nos ſolliciti ſumus ut gaudeamus
Ultif & excogitemus artes voluptatum;
te A totũ hoc patiebatur ESIS in ſuo
numsNr corde, cujus nemo debet recordari
II ſne lacrymis, & debet Chriſtianus
rm recordari ſemper?
„Quomodo, cor meum, audes gau-
gin deres conſidera, quare EsIS tuus
geluit paſſus eſt? prao peccatis tuis, ut te
Gne Rlwet. Quia egò offendi, ille ita me
Rrinmu' amat, ita cumulat beneficiis. Quo-
eniüren modo bic amator meus, & benefa-
lzni Gor inimicorum carbones ignis non
um congerit ſuper caput meum, & eru-
min beſcere me facit? Quomodo car-
Gni bones ignis non congerit ſuper cor
An meum, ut ardeam amore ej us & de-
K 3 ſiderio

19

Sen

e⸗
ent.

222 DE ADORATIONE (Wn

ſiderio imitandii illum? Ponam cor nnzmm
mœſtum JESlI, ùt ſignaculum ſuper ii ins-
durum cor meum, ut aliquando me d mem
inveniat ſecundùm cor ſuum amic, ossnnik
& cupidum patiendi. Compatere colſnan
cor meum patienti ESU, & conſo- pbmit
lare illum patiendo. Quomod vVis umgfin
conſequi miſericordiam per paſſtonẽ qani uii
Chriſti, ſi non habeas miſericordiam mmminlt
Chriſti patientis? Tantam gratiam muiniin
fidejuſſoris tui ne obliviſcaris. San- Eltemte
ctus Didacus Quiſay ne obliviſcere- widine
tur, præter frequentem comemora: nt be
tionem & pium affectum, ſcriptam in an
in lbello ſecum continuò geſtabat eſ⸗
paſſionem Chriſti, in teſtimonium
quòd inciſam in corde haberet, eaàm-
que ſingulis diebus legebat. Tam
grata fuit Deo hæc memoria crucis
Salvatoris, ut concederet, poſtqu
Societatem EStingreſſus fuit, pe n
nitùs conformari illi, & crucifigi pro i,
nomine ejus, ſuâque paſſione repræ. runn
ſentare mortem Filii ſui.: rependit- i en
que Chriſtus iſtam memoriâ fanco Ann
6121 Didaco; umn

Mnamt
unlmiin
Aauntone
Ibumtmid
Cornuen
W onn
Woci⸗
Z
ummn nir
lilers A.
ſtecllier
WWnoninno
ihm im

IN SPIRTTUIFTY VERITATE. 22
Didaco; nam ſuper locum, ubi ille
& alii plures Sanctipro Chriſto cru-
ciflxi fuerunt „fingulis ſextis feriis
luees mirabiles in cœlo apparebant,
conformitatem paſſionmis Chriſti &
ipſorum approbantes & commemo- .
rantes. Iucundum eſt Chriſto recor-
dari paſſionis ſuæ: ſiquidem ut ejus

memoriam haberemus, inſtituit ad-

2 * 2 –
mirandum ſui Corporis Sacramentũ.

At ſi memor es Chriſti patientis;
quomodò non es impatiens adver-
sum te, tiblque iraſceris? Rex MoO-
hab, cum nullam jam ſpem haberet,
oppreſſus obſidione Iraêlis; arripi-
ens fillum primogenitum, qui reg-
naturus erat pro eo, obtulit holo-
cauſtum fuper murum, & facta eſt

indignatio magna in Ifraêl, ſtatimq;

ereceſſerunt. 4. Reg z. Ecce holocau-

Airetchre⸗
erpenli
Gt ſanchl

be

ſtum Fili primogeniti, & UInigeniti
Dei ſuper crucem? cur non indigna-
ris in te, grecedis ab omni volupta-

te & voluntate tua? Extraneis, imò

Amimalibus eompatimur: cur nog
1 K 4 Deos

224 Dz ADokATIONE

Deo noſtro, Patri noſtro, Fratri no-
ſtro? Pröh inverecunda pervicacia
noſtra, quilocò compaſſſonis rurſus mini
crucifigimus JESLINMN no vis pecCatis! Ol
Recordare quòd Deus eſt, Pater tu. 4
us eſt, non inimicus tuus; qui pati-
tur pro te inimico,non pro pecoribꝰ
campi, aut pro ſua ſalute, locò tui,
non pro ſe, acerbiſſimum omnium
ſupplicium crucis, in omnibus mem-
bris vulneratus, non dolorem tan-
tum aliquem capitis, aut ſtomachi; m. hu
quia tibi & mundo benefaciebat, né
quia urbes incendit; publicitus in
die feſto, & in monte, cum duobus n
latronibus, quaſi dux eorum; non Ii
recluſus, & clanculàùm; omnium o-
dio, opprobrié, & plauſu, utilli ſoli,
ui eſt miſericordia ipſa, defecerit mging
miſericordia hominũ. Libenter nihi- Kntdlis
lominus & amanter patitur, non in- in Cin
vitus, non iratus, non querulus, quia Mnn
pro te; Aſuo populo, non à Barbaris iuimi
& Schytis; per triginta & tres anos, inmoio
non per unam horam. Compatere mdn
ergo

α

katrir
erwicae
ensri ,
Geen
n
de.
;ei
npaeroit
ns rd
linmmontin
Vannkhner
Ocllnentn.
Imkonuch
hasenn,,

lenun,to
omim .
ſkiill
ſ ben
6Wemnmm
ing Nn
enlegl
nihitr
cesnod

len⸗

IN SPIRTTIET VERITATE. 22 5

ergoe ESII, nec irrita hæc omnia
facias: ceſſa peccare, incipe ESLIIM
imitari: ut multùm proficlattibi paſ-
ſio ſua, flat imitatio tua.
CAPUT VI.
Quantum oporteat ſequi Cbriſtum.

On tentat nos Deus, cùm in dif-
Nficilibus poſuerit ſalutem no-
ſtram. Cariim illi eſſet, ſiquidem tan-
ta fecit & pertulit, ut eum imitare-
mur. Dicta hominis in poteſtate
conſtituti habentur pro lege, & ad-
impleri debent: facta Dei cur non
ſunt obſervanda ? Qui ponit cor
Chriſti doloroſiſſimum & humile ùt
ſignaculum ſuper cor ſuum, ponat e-
tiam ſuper brachium ſuum, ut imite-
tur eum cui condolet. Dilectio non
eſt mollis, ſed fortis; & amanté Dei,
mors Chriſti excruciabit per com-
paſſionem, & æmulationem. Dura
eſt imitatio ESI: aliqui perindèe ùt
infernum odio habent; ſed non poſ-

ſumus meliora chariſinata æmulari-

226 DE ADORATIONEZE

Ne timeas fall cùm erucem pro de-
licis, opprobria pro honoribus, nu-
ditatem pro opibus ſuadet; ſumma
veritas eſt. Sapientia æterna, & in-
tellectus divinus ita conſuluit, ita ju-
dicavit expedire. Ne diffidas, ſuma
Bonitas, ſuma Potentia eſt; his ta-
men rebus te redemit: iisdem opns
eſt, perficias ſalvationem tuam: iis.
dem inſtrumentis opus iſtud incipi-
tur, & perficitur: per hæc Chriſtus
aſcendit in cœlum; & membra non
decet aliâ viã ire, niſi quàâ it & ducit
caput. Non funt venena: ipſe Chri-
ſtus ſanctificavit & libavit prius: imè
ut parum tranſiret ad nos, totum fe-
re calicem laborum & dolorũ hau-
ſit; & tamen vivit in æternum, & ad
dextram Dei ſedet. Quomodo non
operiet confuſio faciem tuam, dum
videns Chriſtum maledictũ ab om-
nibus, , tu velis laudari? videns ge-
nuflexum ad pedes Judæ, tu extol-
laris ſuper majores? videns ſitienté,
& carentẽ aquâ, tu cupias abundare
& deliciari? Mag-

Ml

Vr;
puumſn,
limnet
oemn
leim
K
nnneit
Pthhn
Tentnrn
Cnenyml
Wchu
Mwckikrh
niitiuker
Cotnisnn
1 rti
nime
NE
icorder
Iinbin
NNV
lrrcl
knhe

All

e

enyrod
ns nr.
mmg
emn K.
ith.
Els, Ain
“
untumel⸗
tirn.
tknlhin
Cenhumm
rKr
tunte.
Chrüu⸗
mm Ed
Gnaläton
unm in
ant
line,
Gbanlae

HNSeEIRITUFTVERTTATEI. z25
Magna gloria eſt ſervi, ſequi Do-
minum ſuum. Imitatio Chriſtinon
ſolùm necefſſitas eſt, ſed dignitas: jath
in hoc maxima pars difficultatis tol-
Iitur & aliarum ſufficiens pretid da-
tur. Si gloria eſt imitari Chriſtum,
jam non erit arduum ferre contem-
ptus & opprobria hominum. Siqui-
dem iſtud honos erit ſumus: non eſt
centemptus, ubi contemni eſt digni-
tas. Pro gloria quoque vera carere
voluptatibus & fuperfluis divitiis,
non eſt difficile: na mundani & Eth-
nici plus fecerunt, & abſtinuerunt
neceflariis pro gloria falſa. Pudeat
nos, quòd fuerint quidam Barbari
tam fidi & amantes Regis ſui, ut ſi
Regi deeſſent oculi, ipfi ſe excæca-
rent; ſi deeſſet manus, ipſi pariter ſi-
bi abſeinderent dextr; & hac fide in
reliquis imitatores Regis ſui eſſent:
cur in minoribus non imitamur Re-
En gloriæ qui vocamur fideles? Si
Dhriſtus ſolùm dixiſſet quid facien-
dum eſſet, lieèt ipſe non leciſſet, de-
92 K 6 bere-

228 DE ADORATIONEY †

beremus exequi: quantèò magis,
cùm ipſe primus fecerit, & fecerſt ut
nos faciamus; & non tantùm dixit,
ſed laudavit, & beatas prædicavit af-
flictiones? Si Propheta aliquis ſim-
pliciter dixiſſet, non haberemus ex-
cuſationem: quantèò minùs, cùmip-
ſa Sapientia Prophetarum & os Dei
exaggeraverit, & in ſe perfeceérit?
Non dixit ESIS verbum otioſum;
quantò minùs tot laudes & beatifi
cationes pauperum & afflictorum?
quantò minus tot opera otioſa fecit?
Si non oporteret nos pati, exempla-
ris vita ESU otioſa fulſſet, & ſu⸗
ervacaneus ejus rigor nobis, qui

charitate illius, qui ſuperabundanti

pretiò redemit nos, non movere-
mur, & tanto exemplò non docere-
mur ad amandum ejus imitationem,
& odio habendum peccatum & gu-
ſtus ſenſuum. Anne vanè voluiſſet
Deus affligi ſuũ Inigenitũ, ſi nihil re-
ferret facere quæ ipſe fecit, ut quos

præſclvit & prædeſtinavit, fierent,

con-

=⸗

G

cokocedl
Ernng
lceti,
leum
ma! n
Lnienot
Gleh
Ain⸗
cllieuntn
4

n

N

U.
dkzorie
AKcoret

R
oorera

n, IN SrInrru Er VERITATE. 229

mge conformes imaginis Filii ſui, ut ſit il-
Koertu le primogenitus in multis fratribus?
Undti, Non eſt Deus impius, ut ſine cauſa
ntastt gauderet tam atrociter ſævire in II-
dgisdn. nmigenitum dilectum. Animalia fera
hene & crudelia, ſunt erga fetus pientiſſi-
mnH ma: quomodo Deus clementiſſimus
uAN D& milericordiſtimus in Filium fuiſſet
Neyiucrudelis & tyrannus, ſi neceſſe nobis
Muuis, non eſſet pati ? Peccata noſtra non
lkf requirebant tantos cruciatus, ut re-
m dimeremur; ſuperabundabat una
uintt gutta, non dicam cruoris, ſed ſudo-
Gnennme rIs ESLI: requiſtvit ergo illam tor-
e mentorum atrocitatem, vitæq; au-
G/AI Iteritatem, neceſſitas noſtra imitan-
humed di Chriſtum, & patiendi, quæ eſt re-
unet gia cœli via. Aut Deus atrox & im-
ubee. Pius eſt; aut ſummè neceſſarium eſt
V nobis, humiles, afflictos, inopes eſſe,
umcee E abere æſtimationem divimæ chari-
ulno tatis & contemptum noſtrum.
o. Nemo iter cœli novit, quinon am-
us bulavit: nemo aſcendit in cœlum, ni-
em iqui deſccndit de cœlo CHRISTIS

i IES IIS ;

Sohrwen,

27 0 Dr/ AbDOATIONE

ESIS; & qui per viam quam ille
monſtravit, incedit. Incognita via
erat, nee potuit᷑ alius indiéare mellus
quàm JEeuIS qui noverat illa & am-
bulaverat. Non fecit EStIS, ut all.
quĩ ruſticĩ ſolent; qui digito aut nar-
ratione oſtendunt viatoribus iter,
ipſi tamen ſedent & manent domi
quieti, nec fſolliciti ſunt deinceps, an
errent rurſus viatores: nam præter
quam verbo docuiſſet ſemitam cœli
ipſe præœit. & prœducit nos ne erre-
mus. Dic mihi, ſi certi fuiſſemus, ut
modò ſumus, de gaudiis cœleſtibus,
pecdibusque foret opus pervenire ad
illa, nec aliud requireretur ad conſe-
quendum, niſi ſcire viam omnino
igneratam, & aliquis illam annuntia-
ret nobis; quis eſſet qui non ſe ace-
eingeret ad iter, quantũ vis ſalebro-

ſum & diffieile eſſet, præcipuè ſiille,

qui demonſtraret ſemitam, vellet
comitari nos & prœæcedere? Cur igi-
tur Chriſto non credimus, & ſequi-
mur? aànne putamus erraturos nos
ſapien-

lu
certrein

n

crüde

ſermm

.
aſ

14, uſe

Kunzrd
MA
alnimn
Ugni “
“
Doneo
Cvunſern
Epim
bemulln⸗
ieblet
PAthinmm
mmckr
Gtrr
Weapon
miüli⸗
tümus ke
mtnh
Mnn

W

ingni
Uukntrc
tcneneltt
n.
Wd.
damn.
rihis ke
Kumnen
rreanegt
roemmet:
tentmert
tIN
Cüdidemr
Sõ
mmgane-
im onid
mummmi
Umme
rmnt
eu.
n 10

HN SPIRITTU EFT VERFFATF. 231

ſapientià Dei duce? 4nne putamus,
perituros præeunte Salvatore? Mi-
nimè. Securam nobis viam monſtra-
vit Chriſtus, & præcefſſit ipſe: tam
certa eſt, ut etiam ſi moriamur in il-
là, ipſum periculum, & interitus ſit
certior ſemita: quin ſt amares Chri-
ſtum, non dubitares mori cum illo.
Non amat Chriſtum, qui non imita-
tur: nãà virtus amoris eſt aſſimilatio.
O quis verè diceret: Vivo ego, jam
non ego, ſed vivit in me Chiſtus;
mortificationé Irsu in corpore meo
circumferens, & in corde inferens!
Siigitur amas Filium Mariæ, & vis
tabernaculum Dei fieri, ut illa fuit;
inſpice & fac ſecundum exemplar,
Ard tibi in monte Calvariæ mon-
ratum eſt, totàmque vitam JESII
reſpice: ipſe elegit contemptus vi-
Vere, & mori: deriſus fuit, reputatus
cum iniquis, non ſolùm ut idiota, ſed
uüt fatuus habitus: ut fervus vilis
Verberatus, ut ſceleſtiſſimus omni
Grudelitate punitus: ipſe honorem
tempo-

2 7y2 Dfr ADORATIONE
temporalem, ſi deferebatur ultrö,
Fugiebat: nullum non convitium ſu-
ſtinuit: Samaritanus, idololatra vo-

catus fuit, dæ'moniacus, pſeudo-pro-

pheta, ſeduétor, guloſus, vorator, &
potator vini, blaſphemator, trans-
greſſor legis: creditus conſpirator &
proditor patriæ, peccatorũamicus.
Quæ creatura poteſt dici, cuĩ nonſe
humiliaverit? Humiliavit ſe Angelis:

Pun

Cenud

on

S. Nn.
lngee
fenmo/

quid opus erat ut veniret Angelus ad nl i

confortandum illum qui Deus erat,
cùm verbo ſuo poſſet deſtruere Uni-
verſum? quid opus fuit dicere, An-
gelorum legiones poſſe illum vindi-
care, & reſiſtere comprehenſoribus
ſuis, quaſi ipſe non poſſet? jejunus &
famelicus quid opus erat, ut accipe-
ret cibum & velut eleëmoſynam ab
Angelis, cùm ipſe poſſet lapides in
panes convertere? Humſiavit ſe
hominibus, Matri & Joſepho obe-
diens. Humiliavit ſe impiilimis prin-
cipibus, Herodi, Cæſari, Caiphæ, Pi-
lato, injuſta mandata adimplendo,
oneribus

il
Eettltend
ceent,

1. engh,
1

Pochkne

=—

cnoe⸗

tWme
DMn
iye
tnlliktn

r IN SelRTüIET VERITATE. 23¾

oneribus & judiciis eorum parendo.

ümmruld

nfum. Humiliavit ſe hominibus vilibus &
UII ſervis, ut Malcho, carnificibus, &a-
enee. Hüs. Humiliavit ſe creaturis omni-
GN bus, Patiensin ſe ſævire frigus, æſtus,
Wumu ferrum, crucem, ſpinas, arundines,

Glnun
Wawinni

ſputa. Subjecit ſe denique dæmoni-
bus: traditus eſt in horâà paſſionis
poteſtati tenebrarum, & paſſus eſt
Miniett duci ſe à diabolo ſuper pinnaculum
ndgnt templi. Nulla eſt creatura, à ſubli-
isen miori usque ad viliorem, ab optimâò
Nmer usque ad peſſimam, cui non ſe fubje-
cerit Creator prome: & qui omnia
fecerat, & Dominus univerſorum
fuit, nihi voluit habere ut me habe-
nsd ret: nullum prædium poſſedit, nul-
lr nihe Los redditus habuit: de eleëmoſynis
Enihumth tantom accipiebat minora neceſſita-
Gemisn te: ut mendicus veſtitus incedit, non
Drim ut Philoſophus, aut Doctor, aut No-
ecnike bilis: inops etiam à veris amicis fuit,
I. ut nullius favore una alapa dimiſſa
illi fuerit: fuo Regno & Principatu
ſe expoliavit, ſe ipſo ſuam majeſtatẽ
occultans. In

234 DE AnoRATIONE dn

In quantum Deus quoque, ſimil u,nn
documenta humilitatis dedit. Hu- lenſnen
millima eſt tremenda illa infinitudo, üünm
&& omnipotentia Dei: elegit enim ningn⸗
Divinitas, propter hominem, quæ Holun
magis laborioſa videntur, & minds um
honorifica. In creatione noluit fa. Hlnle
cere hominem, ſicut feeit cœtera rteſen
jubendo voce unicà tamquam Dor un
minus, ſed velut ſerviendo & labo- Mijetn
rando manibus ſuis, ac ſi ſervus & fi- Eilin
gulus eſſet. In Redemptione quoq; nni-
noluit redimere nos, ut poterat, al. Afun
ſumendo aliquã honoratam & fubli- kunmht
mem naturam ut Seraphim; ſed vi- inlun⸗
liorem omnium naturam rationah, imnfil
qui infamati, & ignobiles erant ob tuniſe
ſcelus primi Parentis, in ſe ruinoſam, üſlidn
& caducam. In glorificatione, cùm uiul
nos ſatiabit glorià Majeſtatis ſuæ, & dend
ut ſummus Bominus remunerabit, intni
miniſtrare ut ſervus dicitur. Ver? nn
enim filius Dei eſt Chriſtus, qui mo- Iilſe
res Dei imitatus eſt & docuit. Agno- Mun
Acens ſuum humjlitatis ſpiritum in Mul

Edt., H.

tein
nm e
n, Kinn
tnetalit⸗
Aete
umgond
,Inth,ir
Allrnk.
einsn
Ndw
6

*

senn ob
tenintmn
Cine at
numi,
isgind.
Pat gro⸗
Ginm

(Glo

INSPIRTTUET VERTTATE. 23

Chriſto, meritò dicit Pater: Ecce
ſervus meus, ſuſeipiam eum, dedi
ſpiritum meum ſuper eum. Nihilo-
minds nos, qui Chriſtiano nomine

Aoriar & filii Dei volumus eſſe,

ugimus hæc quæ amavit Chriſtus
Filius Dei. Que alio majori odie
proſequeremur paupertatem, hu-
millationem, crucem, ſi Chriſtus
præciperet nobis ſub interminatio-
ne inferni odiſſe illas, quàm modò
horremus, cùm promiſerit pro illis

gloriam? Ita audimus mendacia ver-

amundi, ita obedimus ſuggeſtioni-
bus diaboli, ac ſi pro no bis crucifixus
ſatanas fuiſſet: ita averſamur vitam,
& conſilia Chriſti negligimus, ac ſi
fatuus quidam & ridiculus amens in
foro effutſflet.
Si Rex terrenus multò minora of-
ferret militibus ſuis, eum omnes,
etiam pro parvo ſtipendio, feque-
rentur per rupes & nives; præſer-
tim ſi parem habitum, victum, habi-

tationem illis concederet, ac ipſe

Kex

236 DE AnDonATIONE
n

Rexuteretur, ſam etiam ſine ſtipen. Gſi
dio ſequerentur Regẽé ob ſolum pu- anmadl
dorem: & nos nec ob amorem, nec Hejnidl
pudorem, nec timorem, nec lucrum, ſlas t
concitamur ad ſequendum Regem 1
Regum & Dominum Dominantium.
Oſi tam fidelis Chriſto eſſem, ut o-
nathæ fuit adoleſcens armiger ſuus!
fac omnia, dixit, quæ placent animo
tuo; perge quò cupis, & ero tecum
ubicunque volueris, per ſcopulos,
per mucrones, per hoſtium armair-
ruit, ne iret ſolus filius Regis. Af WüOH
cendit autem Jonathas manibus, & (Minm
pedibus reptans, & armiger ejus poſt
eum. Quomodo Chriſtum relinqui-
mus torcular calcare ſolũ, & nemo
eſt qui cum eo ſocietur in paſſioni-
bus & laboribus? non eſt tam for- ndnn
midabile quod pro Chriſto pati com- lduen
muniter continget, ac fuit quod ar- Wein
miger ille aggreſſus eſt pro onathâ. eunnt
Quis miles relinqueret Regem ſuum imniſg
in medio hoſtium exercitu, & ſanus mſnh
& Iætus auderet redire domum, & llunk
non

nnen ee
MAlNe
hüneyn
Dmimmdin.
kuckn d
Wmi i
l
schen
Serllr,
Hummmit
ſceis 1
l

iKreno
ni.
Aumtor⸗
upkan.

glun
ins
om,
n

INSPIRTTüET VERTTATF. 237

non potiùs mallet cum illo cadere?
cur nos relinquimus Chriſtum ſolũ?
lpſe jure querſtur: Torcular calcavi
ſolus, & de gentibus non eſt vir me-
cum. Etiamſi nullius auxilii futurus
miles eſſet, nullaque ex ſocietate il-
lius utilitas ſequeretur, non debet
deſerere Regem: quid erit, cùm tan-

ta utilitas tibi ſit, & Regi RKegum

CHRISTO EStI conſolatio palſio-
nis ſuæ, & finis ejus intentus, qui eſt
imitatio ſua? Aut opus eſt deponere
nomen Chriſtiani, aut aſſumere quæ
Chriſtianum faciunt. Si ſequi Chri-
ſtum nolis, dic quem ſecuturus es?
neceſſe eſt, ut ſequaris diabolũ prin-
cipem hujus mundi. Talem ducem
fugit, qui inſiſtit veſtigiis ESII; ur
deberet id facere ſolàùm ut fugeret:
talem ducem ſequitur, ut deberet ſe-
qui, etiamſi alium malum non fuge-
rêt; quantò potiùs cùm hæc duo co-
pulantur, ſequi optimũ, fugere peſſi-
mum; ſequi Deum, fugere ſatanam?

Malitia noſtra ſolùm eſt, quòd non
facia-

238 DE ADORAMONE

faciamus quæ Chriſtus docuit & fe. in
cit: nemo poteſt ſe excuſare quod . nan
nõ poſſit: in is rebus poſita eſt Rlira lon el.
ſalvatio & perfectio quas quivis poſß 1
ſet habere: pauper quisq; poteſt eſ
ſe: patientes omnibus licet eſſe: non
ambire honores in manu efſt cujus-
que. Hæc eſt ſapientia & amor Dei,
ut ea elegerit, quæ omnibus pate-
rent, & ſine labore poſſent obtinere.
Neminem excludit à ſuo Regno; &
nemini voluit deeſſe, quæ ad conlſe-
quendum illud opus eſſent. Si in di-
Vtiis, honoribus, „voluptatibus con-
ſtitueret ſalutem noſtram, plures en
quàm modò damnarentur: naâ pau- cn,
perum, ignobilium & afflictorũ nu-
merus eſt innumerus, & tunc eſſet
major; nam què plures vellent eſſe.
divites & felices, paucior es forent. nenin
Quid ſam dicam tibi, ſinon vis am- Rkant
plecti paupertatem, humilitatem & nene nr
crucem ESII, nec vides immenſum
bonum quod eſt in imitatione ejus,
nili Qdud hoc eſt quod dicit ipſe. Qui Kn
ſequi-

nn IN SPIRTTUIFT VERITATE. 239
lie ſequſtur me, non ambulat in tene-
Ar bris? Tu lud non vides, quia ambu-
Kiſn las i 34 ebris, dum non ſequeris

E IES

lene

R 26 APIHT VII.
Rm Qud patienter ferendeæ ſi ſint neceſſitates
mnctohe & &ν ming 4 Des im miſſæ.

MAund Inon vis ſequi Chriſtum, ſaltem
ne fugias illum: ſi non audes imi-
tari, cur r'audes repugnare, & con-
bimil temnere ejus ſi ſimiltudinem? intole-
iit. rabilis inverecundia eſt, & miſerabi-
e. Fnde lis cæcitas, Cumm ſuperahundans cha-
*“ð ritas Dei adeò beneficentiſſima ali-
(qulbus ſit, ut illos etiam reluctantes
faciat conformes Filio ſuo, non ex-
8 ſpeckans, quèòd ipſi in hoc lhborent,
ne fortè deficiant in pugnàâ & diffi-
cultatibus, ultrò ſe alſi milandi vitæ
Chriſti; ſed ſpſe Deus proprià manu
id dignetur facere, concedendo pau-
pertatem, occaſiones humiliandi ſe,
labores; zipſi tamen renuant, & tâ
1 abſint ut velint ſimiles eſſe Unigeni-
enfu, to Del, ut pudeat Ulos paupertatis,
ſei &

l⸗

Oorämu.
Cone
t

=S =

S ung
Gin

240 DE ADORATIONE

& omnium de quibus Agriatus eſt won
