Dominus gloriæ, omnibusque viri- I
bus & artibus fugiant ESLIIM, quem
ſequi tenentur. Gratias deberent a. oln
gere Deo, quòd ſine labore ſuo & ſi- qucl
ne ullo periculo (non enim tunc va-
na præſumptio aut inanis gloria locũ
habet) ſimilitudinem Unigeniti ſui
dederſt quæ tantoperé illi placet; &
Præ ſummàâ indulgentiàâ ergaà ipſos, “
cùm alſos vocet ad imitationẽé Chri-
ſti, illos locet in illà. Sed ingrati re-
luctantur, ut evadant ſimiles ſuper- I
bo Lucifero; imò ſuperbiores: nun-
quam Lucifer ſe putavit meliorem
Deo; illi verò tamquam ſi eſſent ma-
jores, cùm JESLCIM afflict ſine culpâ uhl
Vdeant, ipſi ob infinitas culpas ſuas
nolunt tangi: & ſe, qui peccatores (nl
ſunt, volunt haberi velut meliores, hlmh
& minus dignos ſupplicio, quàm in-
nocentiſſimum JESCIM. Cur indi-
gnamur cùm aliquid adverfum acci-
dit? nã ſi culpa noſtra præceſſit; in- Wn⸗
ſolentia ſuma eſt, nolle ſe peccantẽ & llem
. nocen-

n IN SeIRTTU ET VERTTATE. 241
gitut nocenté affligi, qui videt Chriſtum
Uem innocentem punitum. Si nulla culpa
bgnen præceſſit, magis gaudeat, quia magis
deet. conformis eſt Chriſto, qui ſine culpa
Nrindr crucifixus fuit. Culpam, quam non
num commiſiſti in cauſa, ne committas in
Abore ob impatientiâ; quando gra-
itias dupliciter acturus erat, & quia
affligeris, & quia ſine cauſa innocen-
ter. Quando tribulatur aliquis pro-
pter culpam, patientiam ſaltem de-
imiz. bet habere: quando ſine culpa, læ-
ee titiam quoque: majus eſt tunc aug-
mentum gratiæ, major ſimilitudo
SII inculpati, & ſpes melioris pro-
fects, cùm non tam ſit hæc afflictio
teupt ad emendandum præterita peccata,
cchlis quàm ad augenda etiam merita fu-
temms dura, & præſervandas culpas: agnoſ-
Nes cat in ſe ſumam indulgentia Dei, quà
uſus eſt cum Matre ſua, præſervado
illam. Chriſtus paſſus eſt cruci pro te
affigi Releſtiſtemis hominibus: cur
tu Deo tangi non feres patienter?
melior & benevola manus te mole-
ſtat. 1. Filius

N
ℳ.

/

242 DZ ADORATIONE

₰
FHius, cum verheratur à Patre, ſ cbten

. .X
nimiùm clamet,& ploret, plus ſolet
verberari; &, jam non percutftur
ob culpam antiquam, quantum ob

novà clamoris impatientis: ita quan. evu

do ægrè fers laborem à Deo immiſ- S
ſum, & flagellum divinum; accidit n
ut plus aggravetur, quia murmuras,
quia quereris, quia ſine patientia es.
Sufficiens culpa eſt, ut te puniat Des,
contemnere ſimilitudinem Hii ſui,
non agnoſcere culpas tuas, impati-
entem eſſe. O Rex gloriæ, in quem
deſiderant Angeli reſpicere! faciem j
tuam non avertiſti ab increpantibus
& conſpuentibus in te; genas tuas
dediſti vellentibus, corpus tuum
percutientibus, improperium exſpe-
taſti, & miſeriam pro me: cur ego
miſer fugiam & avertam me Deo &
Patre meo correptore & benefacto-
re meo? Gaude anima, conforman-
do te ad exemplum Filii Dei in ne-
ceſſaria paupertate, tribulatione,
humiliatione, opprobriis. Apoſtoli
ibant

6 .

IN SPRITUET VERITATE. 243
u pant gaudentes à conſpectu Conci-

M& Hi, quia digni habiti erat pro nomine
ESHI contumeliam pati. S Paulus
ch Miqui, noſtræ Societatis, ibat gau-
dens ad conſpectum populorũ; præ-
cisâ aure, ut major ignominia eſſet,
miſſus per urbes ad contumeliâ po-
pularem, & publicam infamiaâ: deri-
dendus cunctis, ipſe tamen prior ri-
debat, frontem feſtivam oſtentabat,
patentem, erectam, jucundam, qua-
ſi triumpharet ſolùm ob ſimilitudi-
nem Fili Dei; eàmque meruit in ſe
uſque ad crucem perfici, quam ala-
eris amplexus eſt. Tu ſinon vis ſola-
ri Chriſtum, ejus crucem ſuſeipiens;
ne contriſtes Spiritum S. illam reji-
ciens: quam non quæris ultrò, in-
ventam & oblatam ne recuſes fru-
ſtrà. Si ESIIS, cuùm in itinere ad
montem Calvariæ cecidit cruce o-
nuſtus, vellet ut tu pro eo ferres il-
lam, Anne illud excuſares? quid ſi
manibus propriis impoſuiſſet hume-
ris tuis, anne reſiſteres & repelleres?
L2 an

0.
6,„

olol

244 DE ADORATIONE

an potiùs oſculareris horridum illud
lignum, & manus ilas ſacroſanctas
adorares? Imò non tantùm ferre
crucem, ſed crucifigi locò Chriſti ex.
optares & peteres. Ecce crucem hu-
jus doloris, hujus humiliationis, hu-
jus neceſſitatis, impoſuit tibi Deus:
cur rejicis? levior eſt quàm Crux
Chriſti. Si compatiens non vis con-
ſolari ESIIM, conſolare te compa-
tienti ESII.
O conſolator animarum, quid mi
hi accidere poteſt, cujus non invenis
abundans remedium, in tuis neceſſi-
tatibus? Si langueo, in te plantà
pedis ad verticê capitis non fuit cor-
poris ſanitas: vir dolorum, & ſciens
infirmitaté, verè languores noſtros
tuliſti, & dolores portàſti. Eſurio?
tu famelicus fuiſti poſt quadraginta
dies jejunii, & tantoperè eſuriiſti, ut
propter famem exiſtimaret diabolus
te poſſe inclinari ad peccandum. Si-
tio? & tu ſitiiſti in cruce, nec fuit, qui
daret potum: ego nec in cruce ſum,

ölnenme

IN SPIRITI ET VFRITATE. 24 5

&inveniâ, qui præbeat potum. Fri-
geo? tu algebas in præſepio. Quiete
rivor? etlam te dormlentem in na-
vi exeitaverunt Diſcipuli. Injuria
mihi fit? tu ad mortem innocenter
fuiſti condemnatus. Patior contu-
meliam? tu publicè à Pilato produ-
Gus ad populum fuiſti, dicente: Ec-
ce Homo. Defeſſus ſum? tu defati-
gatus ex itinere ſuper fonté ſedebas.
Falsò inſimulor? tu in domo Caiphæ
falſſſſimè accuſatus fuiſti. Reprehen-
dor ob bona opera? tu quòd in ſab-
htho benefaceres. Detrahor? de te
murmurabant quòd in principe dæ-
"moniorum ejiceres dæmonia. Irri-
deor? tu ſubſanabaris à dicentibus:
Alios falvos fecit, ſe ipſum non po-
teſt ſalvum facere. Aſperè mihi re-
ſpondetur? & tibi aſperiùs; inſuper
& colaphũ impegit impius miniſter.
Deſeror à familiaribus? tu à Diſcipu-
lis fuiſti deſtitutus. Diſcedo à cog-
natis? tu à Matre ad patiendum pro-
elin, ſecus. Contemnor in meis conſiliis?

246 Dz ADORATIONE

tua quoq; doctrina ſpreta fuit, & eſt.
Premor tentationibus? tu quoq; tu- .al
liſti eas in deſerto. Doleo ob lapſum
fratris mei? tu doluiſti Diſcipulum
apoſtatam, & deſerentem veritatis ,
ſemitam. Doleo ob defectus pro-
prios:? tu vidiſti eos priùs & doluiſti
Defectum devotionis ſentio ? tu cla-
màâſti: Deus meus, Deus meus, ut
quid dereliquiſti me? Quis igitur la.
bor eſt, ſive corporalis, ſive ſpiritua-
lis, cujus non habeamus refrigerium
in Chriſto prius laborante pro nobis?
Hoc eſt quod dicit: Venite ad me n
omnes, qui laboratis & onerati eſtis,
& ego reficià vos. O dulciſſima pro-
miſſio, quæ ſolùm audita recreat! S
Chriſt labor aufert noſtrum laboré,
quantò magis ejus gloria auferet?
ſi ira neceſſitates Chriſti auxiliantur
nobis, quid faciet potentia ejus & di-
vitiæ? ſed auxilium iſtud, clementilſ-
ſime Domine, ſolùm exopto, ut pa-
tiar tecum; non ut me conſoleris in
hac vita, in qua nec corporale, nee Wmmn

IN SPIRITUET VERTTATE. 247
Hirituale gaudiũ cupere debet ani-
ma, niſi ſolum pati tecum, & pro te-
CAPUT VIII.
ln Qualiter puritas corporis juvet ſpiritum.
tWnſeitis Ui cœnoſam & inſalubrem re-
Chwn gionem incolit, non eſt mirũ, ſi
i hngueat ſæpe; quipropitiâ & purâ,
valebit: ſic anima in puro corpore
benè ſe habet; in imundo & cœno-
ſo ægrotabit. Velut in pratoflorido,
& fragranti, eſt mens in carne mun-
da. Corpora caſta ſunt deliciæ Dei;
quid mirũ, ſi ſint animabus ſalubria?
mentem liberam relinquunt vacare
Deo, ſine ulla rerum temporalium
curà: lætificant conſcientiam, ſpretâ
fenſibili voluptate, & amato Deò ſi-
ne impedimentis. Oamor meus, 6
veritas ſinceriſſima & puriſſima, ſi
quidé non ſolùm debeotibi, Deus
cordis humani dimidium mei, ſed
me totũ; nontantùm menté purifi-
eabo, ſed corpus ſanctificabo. Mem-
bra Ohriſti ſumus; ne deform'tatem
ene e in pulcherrimo corpore efficiat u-
i⸗ L 4 nus

anger!

248⁸ DE ADORATIONE wumm

nus artus corruptus & fœdus. Quæ ni,

pulchritudo eſſet ſponſæ formoſiiſii. ENGE
mæ, ſi putridum naſum haberet, aut
ora & genas vermibus ſcatentes? wimgun
Corpus Chriſti glorioſum, millies bonmnn
eſt ſole purius & fulgentius. Mem- cehl
brum Chriſti imortalhs es, homo ubmn
mortalis: conſidera, quantùm cor. ganul
poris ſanctitatem curare debeas, &, anm n
quoad poſſis, imitari imortalitatem, auntdis
& incorruptioné, ne diſſones illius nomin
puritati. Unus ſpiritus cum Chriſto, ttind
& una caro ſis cum illo per ſanctiſſi- amein
mæ ejus carnis communionem: ne etml
macules tuam carnem, quæ jam per tmuukn
quamdam mirificam realem unioné mecklit
eſt Chriſti caro. Veſte maculatâ & gnlen
turpi ſi indueres imaginem alicujus aimnmh
Sancti, ſacrilegum putares: cur ſal- Aimontd
tem non erubeſcis, carnem quæ eſt o Wur
Chriſti viventis fœdare, & membrũ m hniin
maculatum & obſcœnum ei adjun- eenlnen
gere? Regiam ipſam purpuram, ſt Vlngtt
eNο utoimmerſa maderet, nol- Vimn
les tu induere: cur carnem tuam lu- *

to &

INSeIRITUFTVEERITATE. 249

tin 1o/& fœtore inſectam geſtare deſi-
6 R deras, & vis eſſe partem Corporis
Chriſti?

lentg

Quemadmodum in vita æterna &

iſin animæ & corpora noſtra in maxima
puritate Deum glorificabunt :ſic in
N hac vita & animæ & corporis puri-
tate debemusillum colere. Nonſo-
61 Wm per ſanctitatem animæ quæras
beatitudiné ejus; ſed etiam per ſan-
Aſtatem carnis tuæ merere beatitu-
nhi dinem & reſurrectionem corporis,
Wu ne voluptate aliquâ pellectus, con-
IENEcedens te mortali tuæ parti, te ad
io mortem condemnes. Sedldiſce jam
w in carne eſſe òt ſpiritus Angelorum,
nN& ubinec nubent, nec nubentur. Diſ-
Enlaſ ce jam incorruptibilitatem, & eſſe
marl ſingularis naturæ & vitæ abſtractæ à
—K ſenſibus. Puritatem cœleſtiithro-
1n “ norum, in quibus Deus conſidet, de-
e Bet æmulari corpus tuum, cum ſit
mnl templum Spiritũs Sancti, electum ut
Nr ſit vas honoris. Chriſti bonus odor
muml⸗ ſumus: Chriſtus undiq;; puritatem
6 L1 ſpirat,

250 DE ADORATIONE

ſpirat, virginitate ſtipatur, caſtitate G

delectatur. Ferè in mundi calamita-

tibus, caſtitas fuit quaſ ſolaua Dei,
M

& compenſatio lllius dammi: ruinam
Angelorũ providit præcipué & ex-
cellenter reſtaurare ex virginibus &
caſtis, & per virgines,& Caſtos; ma-
trem, & præcurfores Virgines ſeli-
gens, diſcigulos & Eccleltæ princk-
pes & excellentiores Sancbes, ple-
roSqꝗq; virgines etiam, vel continen-
tes, aut jam ſine conjuge, aut ſepa-
ratos abilla, & omnes caſtiſſimos:
lapſum Adami ſublevavit ſpe Virgi-

nis, contrituræ caput ſerpentis: ex

naufrago munde quos ſervavit, ſer-
vaverunt in arca caſtitatem: in cru-

ce ſe conſolatus Chriſtus eſt matre,

& dilecto Diſcipulo virgine. Quo-
modò non amaret caſtitatem & Vir-
ginitatem, qui utrumnque parentem
virginem habuit, & totum ſuum ef
ſe à virginitate comunicatum? Pa-
trem virginé Chriſtus habuit fecun-
dùm naturam divinam, & Matrem
virgi;

cls

Nlach

IN SPRITUuIEFT VERTTATI. 251

virginem ſecundm naturam huma-
nam: adhuc figuram Patris ſui vo
luit eſſe virginem,S. Joſephum, ut
ſuſtineret ſolum nomen & titulum
parentis- Figuras etiam ſuæ inocen-
tiæ & obedientiæ virgines Abel &
Haac elegit. Primitiæ emptæ ex ſan-
guine Agni virgines fuerunt: ſic Ag-
num ſequuntur quocunque ierit,
uidquid agunt, quidquid dicunt,
imitando Chriſtum, & modeſtiam
ejus; quæ tanta fuit, ut nullà nota-
retur infamid pudoris: & cùm mul-
ta falſa adverss ESIIM excogita-
rent & multis modis calumniaren-
tur Judæi, ſine ſpecie aut probabili-
tate aliquàâ; numquam illum accu-
ſarunt impudicitiæ, licèt ſcirent cum
mulieribus collocutũ fuiſſe, ob ſum-
mam modeſtiam & pudorem vults
ſui, quæ ſola refellabat omnem ſuſ-
pieionem, & ealumniam minoris ca-
ſtitatis- Præcipnè in viſu ſervandus
eſt modus: nam, ut ſanctus Orentius
monet:

L 6 Amor,

252 DE ApoRATIONE
Amor, at lauchryma quas fundi injuris
cogit,

Ex oculis ſurgit. pectoris ima petit.
Exoculis facilis & declivis viaad cor
eſt. Venerabilis ille ſervus Dei fra-
ter noſter Alphonſus Rodericus per
quadraginta & ſeptem annos, nullä
fœminæ vultum aſpexit, nullaq; alia
jucunda videre volebar: infixa cor-
di ejus manſit per omnẽ vitam ſüm-
ma modeſtia oculorum Chriſ, ex
quo ſemelilli apparuimutcilloram
dumtaxat memorià mirè compone-
retur: ſic conſervavit ſuum conpu-
riſſimum, & intrinſecus cum Deo le-
tabatur. Fugetu quoq; exteriorem
dilatationeme ſi internam, & exten-
nam puri jtatem deſideras.

CAPIILT' IX.
Sindium mortificationis continnuum

Omprætereat te occaſiofacien-
dl bona, &patiendi mala: qui
murud. acceptũ aſellum hahet, non
conſentit otiari. Duhitare poſſet
quis

mzirte
mwer
whyae
Iünlteni
Etonun
EMcen

Fuhe

ee

nißei
Dnader
Ghötr
kiase
dseli
enuc.
Einnhn.
CSl,e
etlon
CnNN.
ncr.
Cnpen.
Aenrn
Gerter⸗

ninur.

i

AH
4, NO
6

HNSPTRITIFTY VEFEITATE. 273
quis, urrum ſit pretioſius, malum to-
lrare, an bonum operari? Sed certò
ſeio, nihil mihi poſt Deum eſſe pre-
tioſtus, ſine quonec Deo, nec Sanctis
poſſum eſſe pretioſus. IIlud quidem
pretioſiſſimum eſt, cùm utrumque
conjungens, aquis, bené operatur
malè ſe habendo. Ne nimiùm, ſpiri-
tus afflicte, te contriſtet, difficultas
Wrtutum, & importunſtas paſſionũ:
potiùs gaude de materia meritorũ.
Ageredere, & vince: non tanti fit
meritum in pace vitæ, quàm in pa-
tientia vitæ, in oppugnatione incli-
nationis ſiniſtræ, in ſtrenuitate obſe-
qui, in violentia atq; patientia tui,
& cruce Chriſti. Ne xægrè feras, te
locupletioribus, & pluribus inſtru-
mentis promerendi ditarum à Deo
eſſe præ Angelis: corpus tibi copu-
lavit, ut quot ſenſus habet & diviſio-
nes potentianum animæ, tot organa
meritorum haberes, tot ſeilieet eru-
ces, iſtà corporis ſupellectih fupra
Angelos locupletaris: plus voluit
de te.

254 DE ADORAXTIONY
de te confidere Deus, ut inveheres
in cælum graviſſimum fimum terræ.
Angelis ſolum cura fuic impoſita, u.
nicum & ſincerum ſpiritũ ſuum ſer-
vare: at humanæ animæ, cùm debi-
Horis naturæ ſie, duplicata funt one-
ra impoſita; & ſe, & carnem mole-
ſtam, evehere ad æqualitatem An-
gelorum & gloriam cæleſtem. An-
gelos in procinctu., expeditos, ſine
ulla ſarcina; homines impeditos, &
oneratos mole corporis, & mille
crucibus onuſtos, aditer cCæl idem,
& æqualem dignitatem vocari ini-
quum videbatur, cùm ſit prætere
imperfeétior & infirmior anima,
quàm Angelus: ſed cum gratia Dei
ex ſociæ carnis moleſtüs fieri com-
penſatio poteſt ad merita, ut æques
aut ſuperet dignitatem angelicam.-
Si ſcias gravitate tuâà uti, magis te
attollet: ſaltatores ut ſe magis alle-
vent, ſumunt pondus aliquodpre-
henſis in manibus petris: corpus tuũ
te juvabit, ſi vim inferas. Non leve
hoc

HNSPTIRFTUWET VENTTATE. 25 5
iine⸗ ho negotium, ſed magnæ conten-
nen. tionis eſt: ne difhcultati parcat lu-
d. arum eCoONatu- II aNu aliquod
R in turrim evehatur, quantâà machi-
nâ &ẽ conatuiindiget? ut molem ter-

ee. ræ tuam ſupra aſtra attollas, non flet
Enmok ſine violentia & machina S. Crucis.
nA In hocmertalitatis ftatu non mi-

nores Sancki ſunt, poſquam redemit
G nos Filius Dei, quàm in ſtatu inno-
Heig centiæ forent: quare æ qualiter fiunt
EII ſancti in breviſſimâ vità, ac fuiſſent
limn per plura ſcula annorum, ſi immor-
Wui tales hominespermanſiſlſent. Com-
4 ntd penſat mukitudinem annorum mul-
, titudo ærumnarum, cü gratià ESI.
Copioſior fuit Chriſti redemptio,
quàm prævaricationis damnum: &
tamen noluit Chriſtus neceſſitates,
carnisque moleſtias auferre, nec af-
fectuum rebellhioné penitus tollere,
ne materiâ merendi compendioſam
prædeſtinatis ſuis ſubtraheret; ut il-
los citius Redemptor præſentaret
ee ante faciem Patris æquis aut majori-
bus

ptul

256 Dr ADoNXTIONE

bus meritis, ac per multa alioqui ſe-
cula acquirerentur. Qui per crucem
vicit mundum, vultut per erucem te
vincas. LlIber gratia Chriſti geftit in
ineptâ, reluctantique naturâà: ſe ju-
vat ex ipsâ repugnantiâà acmagnitu-
diné meritorum. Major triumphus
eſt, ubi hoſtis fortior. Igitur ne gra-
ve putes, tibi ipſi eſſe gravem: ſed
vwiolentiâ & patientiâ tuàâ fruere, oc-
caſione merendi, vincendo, ſaerifi-
cando, crucifigendo te in omnibus.
Chriſti gratia ne vacet tibi. Pugna

& crux eſt neceſſaria, ut quadam ne-

ceſſitate bonus ſis. Quidam duces
poſtquam in terram hoſtium appu-
lere, combuſſerunt aut fregerunt ra-
tes, ut abs que ſpe fugæ certarent mi-
lites in vincibiles: ſic Deus nobis alli-
gavit hoſtem. Quid ſperamus poſſe
fugere bellum? neceſſitas pugnæ ad
victoriam & merita nos neceſſitet.
Per crucem nos redemit Chriſtus:
per crucem nos ſalvari oportet, mo-
Aiendo ubique, ut vincamus & viva-
mus⸗

enEr
Kocn
nond
Mkiur
Uncn⸗

C

lib

Trucen
bleente
ncktin
tlrler.
magtt.
ünginn
neg.
Fnrneſt
er.
h At.
Cnnhn,
. Nun
Ctumn.
endrs
Enned .
Lenn.
r.
e
hurt
Grſfi.
Cils:
no⸗
Cin.
ĩG

IN SEIRITUET VERFFrATE. 257

mus per patientiam noſtram. Via
ſalvationis rectè dicitur via perdi-
tonis: perde & ſigna ſenſus cum cru-
ce Chriſti, & ſalvi erunt: eſto cæcus,
& erue oculos tuos, ſie videbis benè:
eſto ſurdus, ſic audies benè: eſto mu-
tus, ſic benè loquèêris: eſto jejunus,
ſic benè guſtabis: eſto ſine manibus,
& negotiis, ſic benê operaberis: eſto
tibi odiofus, ſic bené amabis: eſto
mortuus mundo, ſic benè vives; eſto
umidus, ſic ſecurus eris? eſto tibi vi-
Hs, ſic honoraberis: eſto laboriofus,
ſic eris in quiete: ſuſtine omne ma-
lum, ſic habebis omne bonum, quod
eſt in cruce.
O Veritas, & EsI amantiſſime, ſi
te amo, quomodo poſſfum odiſſe
crucem, quam tu amaſtià quomodo
fugiam crucem, quam ſoluùm fugiunt
dæmones qui te oderunt? opus dia-
boli eſt fugere crucem, opus Chriſti
mori in cruce: quémnam imſtetur
Chriſtianus, videat: victoriã ſui atq;
abrenuntiationem ampleckatur, nec
Pro

25 8 DE ADORATIONE

pro voluptate futili, aut im patientiâ
levis incommodi, ſe revellat à Chri-
ſto, & privet merito & ſatisfactione.
Ne velis excuſare quod inexcuſabile
eſt: etlamſi ſalveris, pati opus eſt, ſi-
ve in hac vità, ſive in purgatorio, ubi
ſteriliſſima eſt patientia. Si neceſſa-
rium eſt pati; utrumne commodius
erit, in hac vità, ubi leviſſimis affli-
Ctionibus ſatisfacis pro graviſſimis
cruciatibus & peccatis, & prætereâà
lucraris glorĩlam augendo merita? an rplanl
in purgatorio, ubi ſumis cruciatibus mm

4

parum ſatisfacies, & prætereaâ nihil ene

mereberis? Meritum nullum, ſatis- Mktte
factio exigua, cruciatus ingens in 0
purgatorio eſt: in hac verò vitâ le-
viſſimus cruciatus, ſatisfactio ingens
& meritum plurimum. Quis merca- Min
tor eo tempore vellet emere res, n
cùm deteriores ſunt, & pretia majo-
ra; & nollet tunc mercari, cum ferè
gratis dantur?
Præcipuè tamen ama pati ob amo-
rem Chriſti. Quis amplexatus JE-
SIIM,

II

IN SrRTTVüET VFTRITATE. 279

SIIM, relinqueretillum ob calicem
aquæ, quem effindit David? Dic mi-
hi, amator ſive deſiderator ESII:
in alterà crucis parte ad tergus
Chriſti cum dilecto tuo crucifixus
eſſes in Calvariæ monte pariter pro
gloriâ Dei; & Chriſtopromittenti-
bus aliis, credituros ſe in eum & ag-
nituros pro Filio Dei, ſi deſcenderet,
nihilominùs nollet te deſerereg neæ
deſcendere; offerretur etiam tibi
velut puerulo buccella aut pomum,
ut oblatum Adamo fuit, dummodò
deſcenderes de cruce, & relinqueres
ſocietatem ESII dilecti; an illã de-
ſereres? O pudor noſter! quàm ſæ-
pè, ob leviſſimâ voluptatem aut vo-
luntaté noſtram, deſerimus crucẽ, &
relinquimus ESLIM ſolitariè patien-
tem ſine ſolatio noſtræ ſocietatis?
Age anima à Chriſto in cruce re-
dempta, ſequere EsMtoHens cru-
cem tuam, & abnegans te ipſam: diſ-
ce, quid ſit negare ſe, ex eo quod eſt
negare alterum: qui alium negat, ſi⸗
VE

260 DE AnORATIONE

ve cognatum ſive amicum, licet eum
percuti videat, ſive in paupertate eſ-
ſe, ſive in carcere, non adeſt illi, nec
opem fert, nec dolet in ejus afflictio-
nibus: ſic oportet cum corpore no-
ſtro agere, & ſic affici; ac ſi alter ho-
mo, aut inimicus noſter, pateretur
laborem illum. Non ſufficit tollere
crucem; ſed abnega te moriendo in
cruce, in quâ crucifigaris cum )ESII
tuo. In nullo voto cordis, aut motu
corporis, arbitriũ habeas proprium;
quemachnodum qui in cruce conff-
xus eſt, non habet jam poteſtatem
movendi pro voluntate membra
fua, nec faciendi quod vellet. Qui
crucifixus eſſet, nec præſentes res
conſideraret, nee provideret in fu-
turum, nec concupiſceret novas di-
vitias, nec delicias quæreret; ſed ſo-
um intuitum dirigeret in aliam vi-
tam, & adhuc vivens ſe computaret
inter mortuos: ſic qui crucifixus cũ
Chriſto vult eſſe, jaà inter defunctos
ſe exiſtimet; non ſolùm mortuum
volup-

Vn
cathuß
6 1
tente⸗
5.
tel
Ghohhe
etpere
rnodhn
lhKäne

n, AO

mnt 0

1,,
Uu⸗

E

4

MN

Untesern

n,

norud⸗
0.

inctos
uu

IN SPIRTTüWET VERITATEF. 261

voluptatibus & vitiis, ſed huic luci
ſolis.
CAPIIT X.
De ſußicientiaà, & bono panpertatis.
Ui habet Deum, quid ampliòs
opus habet? aut quomodo non
pudebit habere aut cupere alia? In
ſumptuoſo apparatu, & aureàâ ſupel-
lectili & abace, luteum vas, immun-
dum, & informe nemo non potiùs
concideret in mille fruſta, quùm ha-
beret, ne abſonaret, & offenderet vi-
dentes illud inter tot res pretioſiſſi-
mas & gazas, & riderent ruſticitatẽ
domini. O infinita Majeſtas, & pul-
chritudo pretioſiſſima! quomodo
ad latus tuum audeo aliquid terre-
num congregare, & tecum unà poſ-
ſidere? omnia corda hominum, qui
fuerunt, ſunt, & erunt, & omnes vo-
luntates Seraphinorum & reliquorũ
Spirituum, non ſufficiunt ut occu-
pentur in Deo: cur ego puſillus ho-
mo unicum cor meum occupabo in
aliis rebus, & non expediam ut tra-
datur

262 DE ADORATIONE

datur Deo meo? Si habeo aliud præ-
ter Deum; nec aliud plenè poſſideo,
nec Deum: ſi nihil habeâ niſi Deum;
nõ tantùm poſſideo Deum, ſed fruor
Deo, & omnibus. Quis tam amens
eſt, qui pro centum aureis lucra-
returmille, non daret pauciores? An
fortaſſè minuùs valet Deus, quàm mil-
e aurei? cur non danthomianes pro
Deo, non dicam centum, ſed res mi-
nimas, quæ adhærentes cordinoſtro
extinguunt devotionem, & aliquan-
do vel abjiciunt Deum, fſi intus eſt,
vel ùt fortiffimi muri reſiſtunt, ne
ingrediatur? O pretium inæſtimabi-
le paupertatis! quæ vectes Ccordis
frangis, ut in hominem intret Deus:
& januas cœli reſeras, ut homo ĩlluc
ingrediatur.
Si cuidam Ethnico ſine fide, ſtu-

pentitamen pulchritudinem viſibilé im

aſtrorũ & magnitudinem cœlorum,
diceretur; Quid dabis, ut proximè
videres ſtellas uno die, & contrecta-
res manu materiam illà ex quàâ con-
ſtant?

1 IHN SPHRTTU FT VERTTATE. 263
ftant? nônne daret, quidquid habe-
ret, ſaltem curioſitate motus, ut bre-
VW ſpatio illuc eveheretur, aut ſaltem
fruſtũ alicujus ſideris in terrâ oſten-
deretur? quantè plura debent fieri,
eheor & dari pro aſcenſu in cœlum, nonu-
EKnà die videndum, ſed per totam æ-
ternitatem poſſidendum, & ibi do-
minandum? Quantè pluris debet
fleri, habere in terrà Deum ad te deſ-
cendentem, & intràâ te manentem,
quàm ſi detractum fragmen de ſole
tibi ſemel monſtraretur? Sihoc ita
eſt, quæ cauſa eſt amentiæ noſtræ, ut
contemptis ſpiritualibus amemus
Etemporalia, niſi,quia languet fides
nrlese noſtra? quæ ſi vivida eſſet, primà vi-
UmIe Ce qu audiſſemus dictum Chriſti,
Beati pauperes ſpiritu, quoniam ip-
ſorum eſt Regnum cœlorum; vIx
ultima ſyllaba fuiſſet pronuntiata,
cùm jam renuntiaviſſemus omnibus
quæ poſſidemus.
O pudor noſter! Philoſophi fue-
runt, qui ut iſtud cœlum materiale
ſolum-

S .

264 DE ADORATIONE
ſolummodèò expeditè conſiderarent,
reliquerunt omnia ſua bona, aurum, –
argentum, & quidquid habebant: & ſein
nos ut ſimus Domini cœlorum, re- ed
cuſamus dare minima. Ethnici, qui neg
imortalem animam negabant, con- iütun
ſulebant & eligebant paupertatem, Mild
pro brevi commoditate hujus vitæ, niluir
ut ſine curis illam ducerent: & nos Ahunrein

pro ĩſtius vitæ commodo, & æternæ mi
ſpe, nec volumus cupere hanc virtu- minlk⸗
tem. Plus valet tibi pax temporalis unem
& Iætitia cordis tui, quàm omniaRe- Mukm
gna mundi: quanto pluris faciendũ Nisntn
eſt gaudium æternum, & ſuper om- iulh
nia, quanti faciendus eſt Deus? Viliſ-
ſimum eſſet pretium omnes theſauri Aimten
Crœſi, & divitiæ Salomonis, & Mo- Midl,
narchiaAuguſti aut Trajani, ut unam mem
alapam acelperes pro Deo: cur mi- (müll
noris non emis à Deo accipere oſcu- Am
lum amicitiæ, amplecti & poſſidere inm
illum, & facie ad faciem videre? A- Itneene
dam cùm ejectus & paradiſo fuit, po- chalit
ſità cuſtodia cum gladio flammeo & n
verlatili,

IN SpIRTTWET VERTFXTE. 26 5

verſatili, ſinon habuiſſet redempto-
num rem Chriſtum, ſed poſſet pecuniis
Mu& corrumpere Cherubim, ut permit-
Imn, Ee. teretur iterùm intrare ad priſtinum,
Hmidl & felicem illum ſtatum, ubi tam pau-
n, per vixit ut non haberet veſtitum,
Werm nônne daret omnia quæ poſſideret
in terràâ iſtà fæcundà tribuis, & irri-
guàâ ſudore ſuo? quantò magis debe-
mus nunc facere, ut ad amplexus &
gloriam Dei veniamus, ut lucremur
ipſum Deum? An fortè excuſabimur,
quòd habeamus redemptorem, cùm
potiùs proinde magis obſtringamur,
ſi gratitudo aliqua eſt in nobis, ad
. imitandü illum, & parendũ ejus mo-
Gtim nitis, & credendü ejus verbis, qui dif-
Er flicili? dixit eſſe, intrare divité in cœ-
ümumm os, quàm camelũ per foramé acũs?
Norn amabiliſſime Domine, ſi tu es
dbretium paupertatis, accipe mea, &
me primum. Utinam tam pauper eſ-
t. ſem, ut nec me haberem! nam ſatis
ſibo⸗ dives eſt, qui ſe habet, oùm poſſid eat
mmd hominem. Quialia reliquit, & non
l, M. ſe,

Re

17

266 DE ADORATIONE Van

ſe, nihil magnum facit contemnendo
ea quæ ex ſe terra & pulvis ſunt; n
quæ mali quid plerumque habent, &
quibus mali fimus, quibus acquiren-
dis angimur, acquiſitis timemus, ab-
latis dolemus. Nihil magnum eſt,
relinquerequæ nos relictura ſunt, & .
interim multis modis lædunt. Teip-
ſum, Domine, pro homine decdiſti
homini, factus homo, ut iſto com-
mercio hominem comparares, non
divitias hominis: ſe ipſum reddere
debet homo, nec ſe credat pretioſio-
rem Deo. Injuſtiſſimum eſt, ſi ſe ho-
mo deneget Deo, qui tanto preti?
ipſum emit. «Ætſtimet Deum homo,
& vindicet injuriam Judæ, æſtiman-
tis ESLIM triginta argenteis dum-
taxat. Æſtimet Chriſtũ Chriſtianus
pluris quàm mundum, & creatura
pluris taxet Deum αα ſe ipſam.
Qui alia reliquit, & nõ ſe, non minuit
cupiditaté, ſed auget ſæpè. Privatio
eſt cauſa appetits, & defectus rerä
excitat cupiditatem: pro eo qui om- /
nia

IN SPIRITI EFT VERTTATE. 267

nia eſt, juſtum ſolũ pretium ſunt om-
nia. Omnia relinquenda ſunt, in qui-

bent & d .
tent bus ipſe homo continetur: nam re-

lt

tento appetitu, etſi cætera relinqua-
turinſtaurabitur cupiditas, quæ eſt
quod ſol nocet: nõ enim rerũ ſub-
ſtantia eſt mala, ſed concupiſcentia.
Non tantùm poſſeſſiones ſunt re-
linquendæ, ſed cupiditates. Non
ſufficit relinquere quæ habes, ſed o-
pus eſt non quærere alia, nec oblata
* & data admittere; nec mutuata/quo-
ad poſſis ad uſum accipere. Non eſt
quod nocet proprietas rerum, ſed u-
¹Ilus, gaude min us quàm reliquos ha-
9 bere, fugiens ſin gularitatem, quæ in
Perniciem cæterorum exemplũ mali
Præxſtat. Singularis fera eſt, quæ de-
paſcitur vineam Domini: plerique
viri Religioſi minbs in hoc cavent 3
putant non inquietari ſpiritum, dum
non ſint ſolliciti & cupidi: at quando
absq; ſollicitudine ſuà, & cupiditate
aliqua res offertur & datur, putant
Mion abeſſe periculum, cum maximè ĩpſi
l M 2 non

1,

1
0

4

268 DE ADORATIONE

non ſint ampliùs de alis rebus ſolli-
citi. Verùm non abeſt: quia etſi non Wln-
ſit periculum in acquiſitione rei, eſt uneh
in poſſeſſione, & uſu. Sunt ipfſæ res annn
famelicæ aliarum: quare etſi homo eynn
non habet in ſe cupiditatem aliarum la, I
rerum, ipſie res habent, à quibus au- nt
get ſibi poſſidens cupiditatem: aliæ Rer
enim res indigent aliis. Prætere ſi min
reliquiſti tua, cur vis ut factum tuũ llr,
reſcindat alius? quod juxta conſilſiã icun
Chriſti tu probàſti, cur conſentis nle
quèd improbet allus? an quia putas rdron
poſſe quoque ea data rurſus te di- an Il
mitrere & relinquere? hujus com- Rita
pendium melius eſt, ſi non acciperes. S
Non eſt laus paupertatis relhinquere ni
plura, ſed nihil habere, & ſibi nullam .
rem ſervare. Cur laus & gloria A- ic
oſtolorum tanta fuĩt? fortè quĩa vi- un
Ea retia dimiſerunt? an fortè quis Unsi .
nihil habere voluerunt? hoc eſt, re- Dann
linquere omnia. Si inſtat alten ut ac- ⸗
cipias; nobile ſit certamen lberali- b⸗
tatis illius, & paupertatis tuæ: deſes la
erĩs

INSPIRITUFT VERTTATE. 269

“ eris ſi vinceris. Paupertas tua vicit
liberalitaté tuam: cur non vincet a-
lienaâ: Maluiſti eſſe pauper & indig?,
quàm tua retinere, quibus eſſes libe-
ralis: cur mavis ali eſſe liberalem,
uàm te pauperé? nne bonum con-
Ai eſſet, alicujus qui diceret, Reti-
ne hoc, ne relinquas omnia? Mini-
mè: nec acquieſcendum eſſet contra
conſilium Chriſti. Idem puta dicere
qui dat: Cave, ne aſſentiaris. Sed
poſtquã tua reliquiſti, noli accipere
aliena: ſed ea etiam quæ non habes,
nec potes habere, cõôtemne propter
Deum. Talls amor paupertatis ſolet
generari ſervis Chriſti; ut vel ſi ipſe
JESIIS, propter quem reliquerunt
omnia, reſtitueret aliquid, vel jube-
ret poſſidere nonnihil ex hocmun-
do, replicarent, & appellarent ad
thronum miſericordiæ ſuæ, repu-
tantes id ſupplicium eſſe.
.OQO!,j quam locuples ita erit pauper
Diritu, ſolo animo ſuo, ſi nihil cupit!
een nam fimul ac in corde non vultha-
M 3 bere

getlinn

6

270 DE ADORATIONE

bere theſauros mundli, ſtatim trans-
fert illos in cœlum, factus eorum
Dominus, vendens illos Chriſto ſine
injurià poſſidentis & utentis. Ex di-
vitiis, quæ nec ſuæ funt, nec eſſe po-

terunt, mirabili modo ditatur ha- 5

bens divitias in Cœlis, & in terris non mnha

habens Inopiam: nam non eſt gravis uln

paupertas amanti, ſed pacifica & ſua-
vis; iis ſolis acerba eſt, qui oderint

illam & inſectentur: nec mirum eſt, imi

quòd moleſta ſit perſecutoribus &
inimicis ſuis; nullis tamen eſt mala,
ſed omnibus bona: nam iis quiom-
nia ex corde contemnunt propter
Deum, minimè officit; is qui terre-
na cupiunt, nimiùm prodeſt: ut vel
coacti minuant peccata, ad quæ fa-
cultates præberent facultatem aut
audaciam. Quare iſtis quamvis a-
mara & ingrata videatur, magnam
de illis gratiam meretur.
CAPUT XI.

Patientiam in cunbtis neceſſariam eſſe.

eſt:

PAicnci opus deſideratiſſimum

„.

.
Rne⸗

Itaheeo

7
.

ſnus o
. .
b. ac⸗

nomd
ateusnt
ucrunth
te, a
lefdenb.

ce.

3

moſe

Leneut

.
1

M.

,Genum

Dn

E

IN SPIRITU ET VERITATE. 271

eſt: plus debes deſiderare patientia,
quam curare vitam: nã plus eſt ne-
ceſſe pati, quàm continget vivere.
Non natus es ut placidè ad tempus
vivas, ſed vivis ut patiaris ad tem-
pus; & pateris ad tempus, ut in æ-
ternum vivas. Natus es ad vitam,
quæ non intermittetur; opus eſt ut
interim ſine intermiſſione patiaris.
Vita hæc non ſui cauſa eſt: nam nec
Viatores vadunt, dumtaxat ut eant:
vivimus propter aliquod excellen-
tius. Vita iſta, quid niſi labor, ad quẽ
homo natus ut indé beatus flat? Po-
terat Deus nos creare in gloriâ: quid

„* opus erant circuitus & ambages hu-
2; . „ 2 2 X 7
jus vitæ, niſi conveniret priùs pati?

Habe fidem hujus verbi, & conſerva

MI in cordetuo: Nihil magis ad vitam

neceſſariũ eſt, quàm patientia; quia
nihil magis eſt contingens, quàm pa-
ti. In moleſfiis inexcuſabilibus ex-
cuſat, & fallit dolorem, quem impa-
tientia auget. Impatiens eſſe cum a-

lquâ excuſatione poſſes, ſiimpatien-

M 4 cia

272 DE ADORATIONE

tia excuſaret labore; at inexcuſabile
eſt, ſine fructu aliquo ingentes fru-
tus patientiæ amittere, quos ex
omni ferè opere,& labore tuo mere-
ri poſſes. Ne propter vitæ aut homi-
num moleſtias, exercitia bona di
mittas, aut remiſsè facias: nam cum

injuſtitid magnâ lueret Deus illatam ih
tibi ab hominibus injuriam: Deus G
innocens non debet ſolvere noxam!

tibi nocentis.
Si aſſueſcas patienter pati ipſas tri-
bulationes, fies quodammodè im-
paſſibilis & laborum amator. Cine-
rem jam nomæerit ignis, nec injuriam
ipſe cinis ab illo accipit; potius amat
ignem, fovet, & conſer vat: ita Ui
magis patiens eſt, ſæpè pluribus 1.
boribus divino quodam privilegio
magis gaudet. Patientia non excu-
ſat laborem, ſed dolorem; quod ſa-
tis eſt: tam benè merita de nobis eſt,
ut materiâ meritorum nolit defrau-
dare nos, ſed ſolùm laborum mole-
ſtias mitigare: invenit woadaTl
rue-

nl, bl
Cimmtive
un wen
Emnggbo
Inunn in
nlenm:
Pei,lot
Uocheram
Eigi;
Unrot
Mnerst
4 ui:
n
Ulelee

unhon.

IHN SPIRTTIHT VFRTTAT. 273

ſrueremur meritis „nNec triſtaremur
laboribus. Nihil feré Deus prom-
ptiùs & Hibentiàùs facit „ quàm verè
patienti mittere adverſitates, confu-
ſiones, humiliationes quia hunc ve-
rè mortificatum chariſtimun habet,
& ſuos amicos vult Deus ditare me-
ritis, quæ in laboribus & adverſis of-
flcinam ſuam habent. (Qarenonſo-
m opus deſideratiſſimum eſt pa-
tlentia, ſed ipfum pati. Nihil Deus
ex majori dilectione & dulciori cor-
de immittit, quâm labores, & ama-
ram crucem Filii ſui: nihil tu debe-
res magis optare. Cor Chriſti aman-
tiſſimum, improperium exſpectavit
& miſeriam: quomodo tu diſeipulus
ejus eris, ſi oderis & fugias? Nolis à
eo aliter amari, quàm amatus fuit
Unigenitus; nec velis aliud amare „
quàm quod ipſe Filius Dei amavit.
on eris ſatis patiens, niſi deſide-
tes pati: non eris niſi dimidiatè pa-

tiens, ſi tantùm moleſtiam illatâ fe-

tas, niſi deſideres inferendam, ſed ſü⸗

M ne

274 DE ADORATIONE

ne culpa alicujus. Quid conquere-
ris? verus patiens numquam dicit
inſuriam ſuam, nec moleſtiam ſuam
alteri narrat; quia non conſolatur
querelis & excuſatione, & minimè
vult curare allevationé ſui doloris.
