ſericordi intereeſſione ſuâ, hujus
ſKerbentis caput. Ego ſum cauſa
doloris ejus, & reus ſuarum lacry-
marum:; de me conqueri jure po-
teſt, & in me ſæevire. Afſueti etiam
ſunt monſtra peccatorum tolerare
& tollere pedes purifſimi JESII.
Non quæro illos inter epulas & de-
licias, ut Magdalena; ſed inter cla-
vos, cruces, dolores: & quia ri-
gare illos lacrymis nequeo, cupio
illorum cruore ablu’. Non irretiam
capillis illos pedes quos video, ne
fugiat Dominus meus horrorem &
fœtorem mei peccati: implexos
ferro acutiſſimo video; officium
meum fuit hoc. At ſi gratum fuit
his pedibus beneficium à Magdale-
nâ factum, etiam jucundum fuit
tormentum quod ex meis peccatis
occaſionem habuit. Ego, Domi-
ne, confixi illos: plus mea valuit in
hoc malitia, quàm bonĩtas omnium
creaturarum. Angeli dolent ac ſtu-
Pent

70 DE ADORATIONE

pent; creaturæ tremunt ac con-
queruntur: repugnat omnis lex,
reclamat omne jus: ſoluùm peccata
mea mortem unigeniti Filii tui po-
ſtulaàrunt & patràârunt. Palam hoc
obteſtor, ſi fortè hoc modo inclu-
dar in oratione ESII. Ipſe ipſe ora-

vit pro crucifigentibus ſe. Ecce ad-

ſum, ego fui crucifixor, & carnifex
præcipuus: ego carnificum manus
armavi, & impoſui malleum in dex-
teràâ, & clavum in ſiniſtrà. Ego
primus impuli manum, ut transfo-
derentur tenerrimipedes. O quan-
tum majus peccatum meum, quàm
carnificum; qui Pilati ſententiam,
& Judæorum voluntatem impleve-
runt! Illi crucifierunt juſſi, quem
putabant hominem, & malefacéto-
rem, & toto vultu deformem ex
calamitosâ illaà nocte. Ego cruci-
fixi illum denuò jam glorioſum, qui
Pro me jam crucifiæus erat. Quis
Judæorum videns Chriſtum, ut vi-
dit ſanctus Stephanus ad dexteram
Dei,

¹

4 u⸗
cfer
chien
treno
robn

engn

C,
luche
U.
Prkutn
nochi⸗
A.
M,
s,
mort
neir
ore
Kaanen

V

n
nnk E
mn gene
linin
Alnh
lo incl
Plon
ecead
CAnſer
nmand
ninden
1 Ly
Dr.
En A
here
gen
.do.
emn el
Cuc
G
it.
eran

Dei,

IN SpIRITUI ET VERFTATE. 71

Dei, auderet tollere illam vocem,
Crucifige, crucifige? at ego auſus
ſum non dicere modò, ſed plus
quàm facere. Ego purgo, & ex-
cuſo carnifices Chriſti: illi in die ex-
tremo confundentur videntes glo-
rioſum quem confixerunt; ego vi-
dens glorioſum crucifixum pro me,
non confuſus ſum, ſed iterùm cru-
cifixi: quam ergo excuſationem
ego habebo?
O Pater, quoties huj's memini,
conſiderans tuam infinitam, miſe-
ricordiam, quâ tantam meam in-
gratitudinem ſuſtinuiſti, non poſ⸗
ſum non optare mihituam juſtitiam
nequeo recuſars inferni pœnas meæ
iniquitati debitas, dum tamen culpa
deleta eſſet. Erirne infirmior divi-
nus amor, quàm humanus? debi-
lior charitas, quàm concupiſcentia?
levior amor tui, quàm amor mei?
Si amor mei contemnere Deum po-
tuit: amor Dei cur non poterit me

penitùs contemnere & humiliare
usque

772 DE ADORATIONE

usque ad inſeros? Iterùm, iteràm,
exoſculor juſtitiam tuam: puni & aenet
ulciſcere in me tuas offenſiones: ihr
nam qui temeravi omnia attributa, in
ut deſtruerem quantum in me eſt d
per peccatum; nunc talem remiſ- Rtin
ſionem & pœnitentiam vellem, ut ie
reſtituantur omnia, & integra ma-. e
neant. Manebunt, Domine, ſi
per miſericordiam tuam mihi tuam
gratiam dederis, & per juſtitiam
pœnam meam. Servi tui Moyſes a
& Paulus, anathema pro fratribus e
ſuis voluerunt eſſe: ego pro Deo in
meo, pro juſtitià Dei mei, anathe- ,
ma & maledictum volo eſſe, üùt
CHRISTIIS ESUS fuit pro me.
Coriarjius ille Alexandrinus optabat
reliquis paradiſum, ſe ſolum dicens
inferni cruciatus ingreſſurum; &
Magni Antonii ſuperavit perfectio-
nem. Sancta Chriſtina, potins
quàm coœlum, elegit maximos cru- (
ciatus pro animabus. Ego, ut ſal- 16
Va ſit juſtitia Dei quam violavi, eru- W.
ciatus iſl

Sne
eek
unda-

. IN SPIRITU FT VERFTATE. 7
in chtus inferni non debeo rejicere. O
n ſtimitarer JrSsin „quicùm inſepara-
* bilis Patre ſit, deſcendit ad miſeria
m Noſtri, ut maledict eſſet: ego quo-
* que vellé infeparabilis charitati tuæ
ln fieri maledictũ, & anathema us que
en, ad infernum; etia ibi amplexarer Ih-
si meum. Duo ſunt mihi brachia:
ui un eſt humilitatis, quod illi ſuppo-
niün nerem ut ſacratiſſimæ ſuæ humani-
iti tati unirer; alterum dexterum eſt a-
M moris , per quod divinitaté circum-
ud⸗ plecterer. Eia Pater, ad pedes Izsu,
m per ipſum JEsuM, precor deleas fœ-
ud ditatem mei peccati: per Ullũ ipſum
Ate impetrabo ut ignoſcas, per qué
o tu non impetraſti, ut non te offende-
Nein ré. Major eſt tua bonitas, quàm mea
Gca malitia: valet tamen potius crucifi-
nR xus Chriſtus flectere & inclinare bo-
ſel nitaté tuã; & non prævaluit apud me
Ui flectere & declinare malitià meam.
den CAPDIHT IX.
ag De ardenti deſiderio ſervientium Dee.
in Non eſt juſtum, ut deſideres exi-
lun⸗ D guè,

74 DE ADORATIONEYE

guè, 6 puſillanimis ſpiritus, quod minnt
ſummum bonum eſt. Gratia & na- Ge
tura ſorores ſunt: eundem aucto- lr
rem, & patrem Deum habent. Si de
deliderare non diſcis 2 Petl tuo, ih
qui deſiderio deſideravit pati pro te, Isrnn
ut te pudeat non deſiderare arden. en
tiſſimé gaudere, cum illo; diſce à inn ſ
rebus naturalibus, quomodo con- nre
cupiſcas cœleſtia. Natura nullum ,
concedit alicui rei bonum, niſi ejus an
ræceſſerit magnus appetitus: ita;
niſi ardens deſiderium cxX gratid
etiam præcedat, non conſequeêris
donum magnæ virtutis. Kes natu- ,
rales plus optant, quam conſequun-
tur: ignis cùm aſcendit ſurſum, nil
magis appetit quàm contingere coo- in

ljum; & tamen illuc non pervenit: t

ſed cupiditas illa nimia opus fuit, ut
in locum perveniret ſublimem. Sa⸗- D
zum cùm decidit, deſiderat deſcen- lene
dere usque ad cor terræ; & tamen iid⸗
ermanet in ejus ſuperficie. Quam m
urdentiimam affectionem ingeſſit d
etiam d

IN SPTRTTU ET VERFTATE. „5
tt

Netiam brutis erga fœtus: vacca, ab-
c ente vitulo, mugit & clamat; &
tena illuc, ubi putat eſſie, regreditur ut
hen primùm poteſt. Animalia, quæ ti-
ln mida aut imbecillia ſunt, amor Ppro-
idt Iis armat, irritat, & ferocia reddit:
e hO vehemens deſiderium neceſſa.
Alrium fuit ad vincendam difficulta-
rem procurandæ ſobolis. Res ſum-
mè difficilis eſt, perfecta virtus, &

niunio cum Deo: quomodo difficul-
Giſtatem poteris vincere, niſi ſummè
N deſideres? Appetitus naturalis eſt
idiſpoſitio ad perfectionem natura-
Snmlem: ſic cupiditas magna, & ſuper-
dunaturalis præparat ad perfectionem
um, ſupernaturalem, & ad ſuſcipienda
cplura dona Dei, & majorem gra-
etiam. Avaris & mercatoribus, qui
litplurimum avidi ſunt, comparavit
n. Chriſtus eos qui quærunt Regnum
le Dei, ac beatos Pprædicavit, qui eſu-
unriunt & ſitiunt juſtitiam „duos ar-
Qdentiſſimos appetitus uni rei copu-
iglans., Nullus eſt modus in deſiderio
cin D 2 pla-

ES
7⁵⁶ DE ADoRATIONE
. . n den
placendi Deo; nullum eſt medium d
nec modus, niſ ſemper absque mmoO- crne
do & interruptione, & infatigabil ae

ter optare & amplecti crucem, & N
nunquam eſſe ſaturum patiendi. nre
Sic intento & omnimodo anlmo de- ſieno
bes ſervire Deo: nam alioqui non ſie-
rectè ſervies: tota enim illa wolun.
tas requiritur, utnon deficias præ
difficultatibus; nec omnes adhuc
vires poſſibiles poſſent ſatisfacere
particulæ divinæ infinitatis.
Deus infinitus eſt: videſtu puſil
lanimis, quomodo audes limitare
deſideria tua. Hæc bona caduca P
deſiderantur centies & millies, plus
quàm petunt & merentur deſidera
ri, & tamen non obtinentur. Deus
imenſus, & infinitus, cum deberet
deſiderari plusquaàm infinitèé; quo
modô tà languidè & remiſsè adilli
aſpiras, & ſine æſtu deſſderiorum in-
dignè vis poſſidere? Excita te,
pudeat non deſideraſſe illum, plus

quam alilus homo deſideravit bo an
num

D IN SPIRTTüU ET VFRITATE. 77

Am mum creatum; imò plusquàm alia
beare Creatura deſideravit Deum ipfum.
tre Vehementiſſimum deſiderium., cla-
ncen Vis aurea eſt. Kegni cœlorum, &α to-
nitg kius profects. Sicut enim ſine de-
“ ſiderio nihil fit ita ſine ardentiſſimo
ſnin deſiderio difficillimum omniũ per-
“ fici & obtineri nequit. Gaudiĩa ter-
feis Tena ut obtineantur requirunt pro
S ad Preti ſui muktò majora deſideria,
sfae duàm valeant, ut poſſint compre-
hendi & haberi vincendo difficulta-
gtes conſecutionis: quantus pudor
seſt ad gaudium æternum infinitatis
* divinæ intendere tantò minori affe-
mn, quàm illud valet, & petit, &
ſt tupotes?
Da mihi, Domine, qui coarcta-
Ge baris, usquequò in tuo cruore fuſo
baptizareris, præ magnitudine de-
i ſideri: Patiendipro me, ut te deſide-
n 1em. Quid mihi deber eſſe in cœlo
Gin terrd niſi tu Deus, & amator

„

Amei; & oſtte, niſi ſoldm pati pro
n te, & tecum? Ardentiſſima pœni-

D 2 tentia,

Ahr.

78 Dz ADORATIONE E

tentia, & debitus bonitati infinitæ hinn
amor eſt, cùm pro leviſſimo pecca- Shid
to veniali vellem pati, quantum in eid
me eſt, per infinſtos annos inferni ami
ſupplicia, etiamne aliqua creatura h M
illud committeret: quantum, Do- iialn
mine, deberem deſiderare pro meo omm
profectu, & ne committerem ego m
illud? & tam parum nihilominùs amm
ſollicitor pro gloriâ tuâ. Nihil aliud
deberem facere, niſt votis, preci-
bus, ſuſpiris, lacrymis, ad hoc an-
helare; & cùm re nihil magni efft-
cere poſſim, comparatione magni-
tudinis tuæ, deſideriis curare exce-
dere imbecillitatem meam, & ſup-
plere paupertatem propriam.

CAPUT X.
De contemptu & receſſu mundi.

On ſolùm triſtitia mundi, ſed &
gaudia luctuoſum & noxium uf
finem habent: in virtutis vià non
ſolùm lætitia, ſed mœror ipſe & tri-
ſtitia gaudium ſummum contment K
& ob-

Mo

ntticie⸗
Nlne Necen
,guntumnt
unns mlen
lcn cremn
uumum, D.
Gerneprom
Wonirdene
Mun moni
Gad Md
loſors, orel
Ind, Ktoen
ümagd
Uotanen
ensangett
nnem, Al
nrim.
1X
nhtvvd
ſnnoxi

ans is Ni

Continen
Kor.

IN SPIRITI EFFr VERITATE. 79

& obtinent. Quid triſtaris & te-
pefis in viâ ſpiritus? Cum magno
tuo periculo, diligis, ſi quidquam
mundi amas: imò tua optas pericu-
la, ubi adhuc ipſa bona quæ appre-
tias, ſunt mala, & corrupta, & te
corrumpentia. Si modicũ fermenti
totam maſſam corrumpit: quid illi
ſanum & azymum erit, qui mundo
miſcetur, ubi tota maſſa corrupta,
& fermentum eſt; ubi ſolùm boni
putantur qui ſunt mali, & mali ſunt
plurimi? Qui ſemel mortuus eſt
mundo, caveat ne poſteà moriatur
Deo, redivivus mundo; & alquid
terrenum exoptet, Hcet non poſſi-
deatnec fruatur. Plus nocere ſolet
amor temporalis rei, quàm poſſeſſio
& ulus: non res, ſed affectio nocet
nobis, quæ vehementior eſt carenti.
Ne 1s, juxta ſanctum Judam, arbor
bis mortua & infructuoſa. Mundo
moritur, qui & mundo egreditur?
eo moritur, qui ad mundum re-
geditur. Hiq poſtquam amiſit fru-
D' 4 ctum

3 DEz ADORATIONE

dum & commodum mundanæ Vi-
tæ, rurſus amiat fructum ſpiritua-
lis; ideò omnino inutilis, & ſibi ſine
fructu ullo. Eum qui mortuus eſt,
mundus non patietur. Pelagus eſt
mundana vita: mortuos mare non
ſuſtinet, ſed intra triduum ejicit.
Cave ne fallaris, ſi nunc cùm non
tractas mundum, putas eſſe bonum:
memento fuiſſe malum, cùm illum
tractabas, & non à longè noveras;
proptereà illum fugiſſe. Crede ma-
gis experientiæ tuæ certæ, quam
opinioni fallaci: erede magis tibi
teſti oculato, quàm abſenti. Scito
non eſſe mutatum, poſtquam inde
diſceſſiſti; nec meliorem tempore
factum, nec ſecuriorem de die in
diem fieri, ſed perverſiorem in dies.
Quotidie labitur: ætate plus deli-
rat; majorem error auctoritatem
ſenectute obtinet: purioris vetu-
ſtate malitiæ vinum propinat: annis.
magis præſcribunt vitia; excſtantur
quotidie nova. Quia erat malus
mun-

n IN SPIITI ET VERITATE. 81

uncne r. mundus, tolerare non potuiſti:
unbiitu nunc cum deterior eſt, cur vis am-
lltiſne plecki: ipſis mundanis, qui illum
Immuueh conſtanter, & fideliter amarunt in-
hensd tolerabilis eſt, & infidus, & de illo
Khen queruntur: qualis erit tibi, qui ab
umcſct, eo, & à Deo defeciſti, utrique infi-
Immnm dus. Quare ut fugitivum mundus
nziſtmn te flagellabit, & Deus ut perfidum
n,chnin non te defendet. Major ratio te
imens conſtringit modò, ne regrediaris ad
Ccem deſideria mundi, quàm fuit egre-
GNI, Gin diendi: at ſaltem eædem ſunt Camn-
NNNNH ſeæ, quæ fuerunt recedendi ab fllo.
nen A Deceptus ſibi eſt, & cæcus, tibi fal-
lhunit lax, Vilis in ſe; deſpiciendus, tametſi
uunnn alicujus pretii fuiſſet, quia maxima
ne de? bona impedit, & cruciat amatores
enndes ſuos; undique periculis refertus,
ne bel⸗ non ſolam ipſarum rerum tempora-
cntaten lIium, ſed, quod plus eſt, æterno-
Wirs veg rum bonorum. Totus eſt menda-
: amns cium: nam præter malitlam & in-
eretanti clinationem ad fallendum ‚iple in ſe
eut melo eſt, deceptus z ut etlam cùm non
Mun⸗ D 7 velint

82 Dz ADORATIONE

Velint homines mundani fallere, te
fallent. Ipſa ſapientia mundi, ſtul-
titia eſt. Quomodo in illo videbi-
tur veritas, ubi etiam ipſum lumen
ſunt tenebræ? Quales erunt tene-
bræ? totus apparatus mundi, &
fundamenta cjus, ſunt inſtrumenta
cæcitatis, & obtundunt aciem judi-
ci; ſuperbia, gula, libido, invi-
dia; ambitio, iracundia: quibus
accedit perfidia, ut ipſum cui magis
favet, velut Judas Chriſtum, oſcu-
lo ſuo tradat perditioni, & poteſtati
tenebrarum.

Fallax mundus eſt: ſuam glo.
riam, quæ nihil eſt, ſummo pretio

vendit. Parum eſſet, ſi nihil ſolàm
eſſet, niſi ignominia eſſet: glorian-
tur homines, quorum oporteret
puduiſſe: divitias cuique mentitur
permanſuras contra fidem expe-
rientiæ, cùm per tot manus tranſie-
rint, ut ad eas venirent, quibus
nunc poſſidentur. Bona ſimulat,
quorum ſingula non minùs ſunt
quàm

n
Mrt
ſeta
ſrnn
mngvel
ubin
bore;
onhel

,

NN

Niflige, K
nundi,Gul.
lonideb.
Ppbm humen

6 Ekund tene

s Mundt, 8
Crikhrumern
Mtmdenjul.
h, .o, im
ntu: guhn
Mncuimass
rſtun, o
d Ewet

Annofreti
loinlloi⸗

ler gonim

mn otere ſi

Rteeritun
en expe⸗
monahle⸗
, guibiß
wulat,

IN SPIRITUü EFT VERTPATI. 8 ½

quàm trina tormenta: adeò ſu-
perant in mundo mala & angores, ur
ſesquiduplo ſint cruciatus & tor-
menta affligendi plura, quàm res
ſint in illo, & quæ bona putat. U-
naquæque res antequam habeatur,
ut obtineatur, angit ſollicitudine &
hbore; poſtquam obtenta eſt, ti-
more & curis ne amittatur; at jam
amiſſa, dolore & carentià ejus. O
veritas cœleſtis, quid magni agam,
ſinon deſiderem hoc mendaciorũ &
angorum chaos? Si relinquam pro te
rem tam vilem; quæ propter ſe aut
bropter me relinquenda eſſet? Eth-
nici plures Philoſophi reliquerunt
mundum propter pacem ſuam: cur
nonrelinquet fidelis propter gloria
bam, & tuam? IIII reliquerunt
mundum, quia in ſe contemptibilis:
cur Chriſtianus non contemnet,
quia tu in æſtimabilis ‚& gloria, qua
ſperat, ſine pretio ſit? Et ſibonus eſ-
ſet mundus, ſtultum eſſet ſi præpo-
neretur illi rei, in quà eſt omne bo-

guem Mum. CA-

24 DEZ ADeRATIOMNZ
CAPUT XI.

De modo acquirenda bacie.
On potes benè vivere, niſi
continuèò moriaris, & vincas
naturam tuam: non poteris habere
pacem, niſi te oppugnes: : hæc via Ilæ-
tiſſimæ libertatis. Euraalterius vO-
luntatem facere liben tius quam tuâ,
& nunquainlenſis eris: ama potius
mi inus habere quàm plus, & de ne-
mine Jucrern : elige ſemper infe-
riorem locum, &ſubji jci univerſis,
& vix triſtis eris: exobea pati, &
ferre aliqui idpro IESII, & & neminem
invenies graven : in omnibus
Deumo Juære, ut in te ejus voluntas
fiat, &nnquam turbaberis. Si al-
terius hominis Volunta tem debes
bot ts facere, quàm tuam; curnon
divin mn voluntatem facies, & gau-
debis, ſi in te impleatur? Obſerva
hæc cin corde tuo, ut perpetuâ pace

snd
geoles

l,
1

fruaris. Non poteſſ obtineri vera ah

tranquillitas, niſi per contemptio-
nem mundi, & victoriam noſtri.

Duplici

i
ſhete, nld
,A Fne
NRerohabert
ewale

.
Uolyerts,

IN SemFruü ET VERTTATE. 3 5

Duplici modo hoc fieri poteſt, ſi
vim tibi inferas contra id quod tibi
videtur in mundo aut in naturâà bo-
num & delectabile; aut ſi cogno-
ſcasmon eſſe bonum & judices om-
nes res in veritate: hæe via ſuavior
eſt, & permanentior, quamvis con-
tradictionem tui appetitus debes
ſemper cum magno fervote adjun-
geie. Qui tamen in fide & ſpiritu
übi perſuadet rerum veritatem &
vanitatem; facillimè ſe vincet, &
contemnet mundum.
Nihil magis oportet ad profe-
dum, quàm rectum judicium de
rebus ferre, & ſenſum habere juxta
doctrinam ESIU. Quid audis de
ore ſanctiſimo ipſius veritatis? Bea-
tipauperes ſpiritu, beati qui lugent;
beati qui perſecutionem patiuntur.
Cur ea, quæ Veritas Dei cenſuit
beatitudines, tu cenſebis grayia &
moleſta? quomodò non decipieris,
ſtea putes mala, quæ de fide con-
ſtat eſſe bona, & facere beatos?
D 7 Cre-

86 DEz ADORATIONE
Credimus myſterium ſanctiſſimæ

Trinitatis, quia Chriſtus illud reve-
lavit nobis. Idem ESIIS etiam re-

velavit non eſſe mala, ſed bona, quæ
mundus fugit, paupertatem, do-
lores, injurlas: neque minus debet
credere, iſta eſſe bona patientibus,
quam Deum eſſe Trinum & Unum,
qui cognoſcit ſic docuiſſe Chriſtum.
Æſtimemus ergo veritatem, & con-
traria mundo judicia habeamus. O
Veritas æterna, da mihi, ut omnia
temporalia judicem mendacia; &
quæ multùm nocent, ne judicem
magna bona, juxta doctrinam
tuam! Da mihi, ne deceptus vivam,
ea magni faciendo, quæ odſſſe de-
bebam. Si de fide eſt, pauperta-
tem, humiliationem, afflictionem,
eſſe non ſolùm bona, ſed beatitudi-
nes: quomodô non eligo habere
minus quam plus, deſpici quàm lau-
dari, affligi quàm deliciari?
Qui in fide & veritate ambulat,
æſtimans ea bona quæ Chriſtus ju-
dica-

N

Hit un
ii
ehdun
er
ulne d
hortere
matke⸗

0Nr

Udiſine
gllltere.
GBeimre⸗
Chom, Jar
tmen, do.
ninebet
APwencbu
nNn
ehih
inen da.
benmms. 0
liromcd
Nobrh; 1
t, e ſden
4, Ockim
Gauninan,
Eodlee.
,nupelte
Ecinen,
Abenncl-
r khere
4
mnbolat,
lus j.
e⸗

IN SrPIRITU ET VERITATE. 87

dicavit, tantoperè debet abeſſe à
triſtitià propter Inopiam ſuam &
moleſtiam, ut ſummis has votis de-
beret deſiderare, & Iætari in illis,
atque omnino & non ex parte ab-
horrere ab omnibus quæ mundus
amat & complectitur; & admittere,
& concupiſcere ex toto corde ſuo,
& ex totâ animàâ fuâ, & ex omnibus
Vribus ſuis, & ex omnini mente ſuâ,
quidquid IEsus amavit & amplexus
eſt. Quemadmodum mundani, qui
ca, quæ mundi ſunt, ſequuntur, di-
ligunt, & quærunt magnàâ cum dili-
gentiâ honores, famã, magni nomi-
nis æſtimationé in terrâ⁴, ſicut mun-
dus eos docet, & fallit: ſicqui pro-
cedunt in ſpiritu & veritate, & ſeriò
Chriſtum Dominum ſequuntur, a-
mant, & ardentiſſimè exoptant, quæ
his omnino contraria ſunt; indui
nimirum eàâdem veſte, ac inſignibus
contemptibilibus, quibus Dominus
gloriæ indutus eſt. Adeò ut, ſine

offenſione ulla divinæ Maj – &
abs-

88 DE ADORATIONE

abs que proximi peccato foret, vel-
lent contume lias, falſa teſtimonia,
injurias pati ac ſtulti haberi & exi-
ſtimari (nullà tamen ad id per eos
datâà occaſione) eò quèòd exoptant
aſſimilari ac imitari all quo modoò PFi-
lium Dei. Ad hoc majus & impen-
ſius ſtudium tuum ſit, quærere ma-
ſorem! tui abnegationem, & conti-
nuam in rebus omnibus, quoad Po-
teris, mortificationem. Cur vis
deceptus vivere, non æſtimando
unr æſtimavit Deus, & ita honora-
t, ut Fllio di lectiflimo 8 & unigeni-
dederit?
Profectò quamvis bona non eſ-
ſent, hoc ſolo titulo quòd IESIIS
elegerit ſibi „honoratiſſima mane-
bant, & dignazut toto corde con-
cupiſcerentur ànobis: & hoc ſolo
quòd mu undana bona rejecit, in fa-
mia,& vilia ſunt, omnia quæ homi-
nes magni faci und, & digna ut plus
quàm mortem, hé Orribil a formide-
mus. eUs victus amere noſtri
elegit

Minet rl.
linon,
MelKei,
Eler eod
Menoptant
Ponmcokt
PoKimhen

en. Cr
n Altnand,
14
Aahonate.
WnamEN
wd

n vonel

⸗

IN SpIRITI ET VERITATE. 99
elegit, quæ mundus odit: cur nos
pro amore JEsI non admittemus
illa? Quid dico, pro amore ESU?
pro amore noſtro id deberemus fa=
cere. Qui amat animam & vitam
ſuam, amet mori in vitàa. Cur, ſi
amas vitam, non amabis potius æ=-
ternam & beatam, quàm iſtam mi-
ſeram & momentaneam? Quicun-
que amat ſibi allquid, illud vult quod
præſtantius eſt: quare, qui amat vi-
tam, debet amare non temporalem,
ledæternam: qui amat bona, non
debet amare mundana, ſed cœleſtia:
ideò per ipfum rerum amorem cogi
debemus, ut omnia mundi contem-
namus: nemo eſt qui amet aliquod
bonum, qui non malit illud perpe-
tuum. Abfſurdum eſt & contra-
rium, quod experimur: nam per
ipſum rerum, & vitæ amorem, ja-
Guram magnam facimus ejusdem,
quod optamus. Dicmihi, miſer
mundi amator, qui æternæ vitæ
obliviſceris, utrm iſta temporaria
con-

U
186

90 DEz ADORATIONEFE

contemnas, an diligas? Si contem-
nis, ideò debes facere ut meliora
appetas: ſi diligis, tantò magis, dl-
ligenda ſunt majora. Quomodon
Bbet convincimur amare æterna:
quæ tantè maſora conſequemur,
quantò magis hic denudamur, vill-
pendimur, & affligimur pro Deo.
Non tamen ſunt condignæ paſſiones
hujus temporis ad futuram glo-
riam: nam quod momentaneum
eſt, & leve, æternum gloriæ pondus
operatur in nobis. Commeatus
æternitatis facillime præparari po-
teſt, & diligentiſſimè curari debet.
Quicunque locum aut agrum, in
quo diutiùs comoraturum ſe putat,
locupletiſſimè præparat; & ubi par-
vo futurus eſt tempore, parum, &
contemptim curat: reſtat nobis æ-
ternitas in alià vità; præparanda
merſta ſunt, ne perversâà proviſione
impendamus brevi tempori curam
maximam, & maxzimo tempori cu-
ram brevem.
Verùm

S
ſun
Eun
elln
N
I;
l:
Curmn
eid
Tan

Ml/

Konnen.
fent nellorr.
mngd
(nodd
te Nrernna
Wlegnemet,
Münur, W.
hmnden

nomeneneun
rrſond
Cne
Rmni⸗
NLarniddh
Ar Aun,1
mmputn
llinn
re, rum
lhrnbs⸗
gunnd
Gywlhone
Pi coram
emoricr⸗

9

etuas

IN SPIRITI EFT VERITATE. 9%

Verum non ſolùm pro vitàâ æter-
nà, ſed pro temporali debemus tem-
poralia odiſſe; inquietant nos, &
angunt mille curis, ut conſequa-
mur; mille timoribus, ne omitta-
mus: ægrè ferimus quamlibet ja-
duram; quæ cùm frequentiſſimè
accidat, in continuis mœroribus,
iracundiis, & infinitis perturbatio-
nibus volvimur. Solùm qui con-
traria mundo voluerit, ſine contra=-
rietate & cum pace ſanctàâà vivet.
Unde igitur merentur nomen bo-
norum iſta, quæ nos affligunt, &
nocent? Oppoſſta potids ſunt judi-

canda bona: quæ citiès bonos nos

faciunt commemoratione condĩtio-
nis noſtræ, recordatione Dei, occa-
ſione merendi, & imitatione unige-
niti Filii Dei. Veriſſimèe dilector
hominum JESIIS ea dixit, non tan-
tùm bona, ſed beatitudines. Phi-
loſophi quoque Gentium præſtan-
tiſſimi non judicarunt bona quæ
mundus magniſaciebat, ſed contra-
ria.

DE ADORATIONE

ria. liqui oderunt, & recuſa arundt
omnia bona temporalia, ut ſaltem

in hac vità temporalem beati tudi- .

Pentur, ſepoſitis curis
omni animi pertur-
bat r noſter eſt, quèd
ſine exemplè Filii Dei illa præſtite-
rint Ethnici „& ſine ſpe aliorum bo-
norum, α cᷣm mundus adoleſcen-
tior &! loli ſor erat, & locupletior

nem ce nſeque
F

bonis ſuis, Hcet fucatis. Nos au-

tein habenn ius glorlam imitandi E-
SIIM, & mereedem in cœlo: mun-
dus præterea nunc deter ior & de-
formior eſt, qui non ſolumn modò
caret ſolidis bonis, ſed Hetiam cadu-
Cis: i j n ha
dor ejus fucat
decipere non p
decipiamus.

2APIIT XII.
De excellentia ejus qui eſt in gratid.

Uid de mundo quæris, ſi es-
Rfſupra mundum? quid de terrà
amas

: ſplen-
5 an deeſt ut nos
1 Iſt. –
NHit, niſinos met tipſt

N
falcit
Ht Aemn
vch⸗

MOtisenrt

WGcurits

h.
,ootet

e
MSa⸗

IN SPIRITI EFT VERITATE. 93
amas, ſi amaris à Deo? Quomodo
in naturâ hæret, qui aſcendit ad gra-
tiam? O bonum nunquam intelle-
Gum, & paſſim neglectum! maxi-
ma & pretioſa nobis promiſſa dona-
vit Deus, ut per hæc efficiamur di-
vinæ conſortes naturæ. Quid quæ-
rit præter Deum, qui invenit gra-
tiam Dei, quæ hominem attollit ſu-
per omnem naturam, etiam altiſſi⸗
morum Thronorum, Cherubim &
Seraphim, ſi horum ſubſtantia per
e, licet eminentiſſima ſuper omnem
allam creatam, ſpectetur; & Deum
facit patrem noſtrum, amicum &
ſocium inſeparabilem. Præcedere
alium locô aut gradu aliquo inter
homines magnifit: quale erit om-

nes naturæ gradus excedere?

Quamvis mundus pretioſiſſimus eſ-
ſet, & res humanæ æſtimabiles, de-
berent contemni ab eo qui eſt in
gratidq. Dæmon ſuperbiſſimus eſt;
non tamen æſtimat opinionem ho-
minum, nec amittere aliquid putat,
lcet

94 DE ADORATIONEY

licet maledicatur: non captat ap-
plauſus humanos, non æſtimat res
materiales, dedignatur guſtus ho-
minum, ridet res noſtras, hoc ſo-
lùm quòd altioris ſit naturæ: quo-
modo qui evectus eſt ad conſor-
tium naturæ Dei, qui in ſupremo
rerum gradu poſitus eſt, ſollicitatur
ro rebus vilibus? Planè ſi homo
intelligeret celſitudinem, ad quam
pervenit, poſtquam benè conkedi
eſt, & accepit gratiam; non erat
neceſſe aliud, ut univerſa penitus
deſpiceret & rideret: neque ut ad
contemptum mundi induceretur,
opus erat virtute magnâ; ſed vel
vitio id faceret, niſi impoſſibile eſſet,
quòd gratia eſſet cauſa culpæ. Mali
ſpiritus ſine ullà virtute non magni-
faciunt has res materiales, quia iĩpſi
ſunt in ſuperiore naturâ: quid de-
bet facere cum virtute, qui ſtatui-
tur ſuper omnem naturam? Rex
ſupremus purpurâà indutus, non
magni ſfaceret ligonem neque fal-
cem;

,
el

e

N

meper 1.
Ntüint res
E alnsho.
tu e ſo.
re: quo⸗
Hdlcnnhn
Unihrene
clenn
Mnfton
n A
Ben oorelis
n wnert
Gea ennn
elge ul
indlernr,
n, lrel
Ahleelet,
ller. Mali
nmgni.

H

IN Symrruü EFTr VERTTATE. 9 7

cem; quam ê vià, ſi inveniſſet ante
pedes, non tolleret, quia excellen-
tioris dignitatis eſt quàm ruſticus:
cur homo, ſi ſemel ad gratiam Dei
venit, dejicitur prorebus terrenis,
cùm ejus dignitas ſupra cœlos ſit?
O quanta excellentia gratiæ! la-
tet ſæpè in veſtitu humii, in corpo-
re debili, languente, & horrido in-
terdum. Vide quantum diſtat na-
tura altifſima Seraphim à naturd
fœdiſſimâ vermiculi; plus excedit
vile mancipium, & fœdus leproſus,
ſi in gratià ſit, naturam ſublimioris
Angeli. Si Deus crearet aliquam
naturam ſelectam, quàâ reliquæ om-
nes inferiores eſſent, plantæ, ani-
malia, homines & Angeli; ut eam
agnoſcerent mentes illæ ſublimes
mundi, Principatus, Dominatio-
nes, Seraphim, ſuâ naturàâ ſuperio-
rem, veluti pecora campi agnove-
runt Adam; quàm ſublimis puta-
retur? An decorum eſſet, ſi inter
bruta ſe miſceret, & animalium
mores

96 DFE ADORATIONE

mores imitaretur? Ohomo, ad al-
tiorem ſtatum elevaris dum gra-
tiam retines, ſuperas omnem natu-
ram, non ſolùm creatam, ſed quæ
creari poteſt. Quantum mirareris,
ſi vermiculum, quem videras in ca-
ne mortuo, vidiſſes factum ſupre-
mum ſpiritum, & æqualis naturæ
cum Seraphim? cur non miraris e-
vectionem tuam majorem à pecca-
to ad divinum ſtatum? Anne ver-
miculus factus ſpiritus, appeteret
cadavera fœtida? cur tu amas ca-
duca, mirabili modo & privilegio
Deus factus, & filius Excelſi Dei
non facti, qui te fecit hominem, &
refecit divinum? Licet non videas
dignitatem tuam, debes credere,
& certiore quàm oculorum cogni-
tione magnum quid de te æſtimare.
Si omnis naturarum exiſtentium &
poſſibilium perfectio, excellentia,
pulchritudo, in unâ naturâ conglo-
meraretur, nihil eſſet hæc præſtan-
tia præ minimàâ particulà gratiæ,
præben-

lehun
e i
„onnen
Cdnem 1
nein M
Grihi
rum; N
⸗

WDWü
Kpein
Uedinn

tfenie
ltſir

Unnn IN SrIRITU EFT VFKTFATE. 97

AA præbentis animæ excellentiam ſu-
In g per omnem excellentiam, & pul-
0entat. Chritudinem ſuper omnem pulchri-
du tudinem naturæ. Nulla eſt-com-
paratio Dei ad omnem perfecétie-
Ensine nem naturalem: ſie ille qui eſt in
Ne Bratiâ, excedit omne bonum re-
in rum; nam eſt in divino gradu.
Urnnnis Finge, cum nihil eras, & Deus
us ke creare voluit, te interrogaſſè in
Ileſe quem gradum rerum creari velles,
1, Metett an ſolum eſſe elementum purum, an
GINNNENrupem, an metallum, an lignum,
Nd Edes an brutum, an hominem, an Ange-
uEudk'lum, an unum ex Seraphinis? nén-
tumien,ne hoc putares magnũ beneficium?
rmn d Anne eligeres eſſe inſenſibilé creatu-
sgekere, Tam, aut p otiùs malles adſcribi inter
Ummei intellectuales? an fortè auderes ſpe:
ue rare & præſumere cenſeri in eodem
ordine divino cum Deo, ſuperiorem
omnibus dictis naturis? ecce quo-
utane. modo quod nec in mentem tuam
ejrſti- auderet venire, Deus tibi concedit.
gatie, Non te dejecit inter animata, non
aber. E ter

938 D·E AbDoRATIONE nt

inter inſenſibilia, non inter irratio- Nin
nalia; ſed ſublimavit non ſolùm ad sodd
gradum rationis & immaterialem, prum,
ſed ad quemdam divinum. Plus ſwmen
debet Deo unus ſolus homo pro mi- uidh
nutiſſimo gradu gratiæ, quaàm uni-
verſæ creaturæ, àa Seraphinis usque
ad arenas maris, pro creatione na-
turam omnium. Plus debes Deo,
quia per gratiam communicavit tibi
ſuam naturam, quùm ſi ſub tuam
poteſtatem omnem creatam natu-
ram ſubdidiſſet, omnes Angelos
cœli usque ad pecora campi.
Omnes res per ſuas claſſes diſtri-
butæ ſunt: inferiores non attingunt
eas quæ ſuperioris ſunt ordinis: res
inanimatæ non pofſſunt attingere
perfectionem viventium: res Vi⸗ n
ventes non perveniunt ad ſenſitiva: jen
res ſenſu ſolùm præditæ non poſſunt ye
perciere intelleckualia, nec corpo- in
rales res ſpiritualia. Oculus non
poteſt cognoſcere Angelum, quia
ſunt diverſi ordinis: natura non
poteſt

hbn IN SPIRTTUI FT VFRFTATEL. 99
poteſt attingere Deum in ſe; qui
plus excedit omnem creatam ſub⸗
mutilen ſtantiam, quàm, quod ſpirituale eſt
imn. M omnem lenſum. Nemo poteſt or
Ebimoſton perari divina, niſi in ſtatu ſit divino:
iü, Am quare ut noſceremus in ſe & tracta-
Crfiigug remus Deum, neceſſe erat elevari in
Rnri 6 gradu ſublimiori ſuper totam natu-
l ram, & conſtitui in divinàâ ſerie;
nmmiznin quod facit gratia, efferens hominem
Mhflistu extra naturæ clauſtra, eonſtituens
ndenm u illum in deifico ſtatu & ordine, con-
ms M ſortem eum faciens divinæ naturæ,
nen. Deum mirabili modo & privile-
lulial Sié reddens. Per gratiam enim
D participat homo Deum ſecundàm
memsit gradum ſupremum divinæ naturæ,
n aung in quantum excedit omnem natu-
tn, ei ram; non ſolàùm quatenus eſt exi-
Grikkaithe ſtens, Vivens, cognoſcens, ſed qua-
runylin tenus Deus elt, S ſuper omnem exi-
c/ ſtentiam, vitam, ſenſum, & intel-
Dunos lectum. Participat divinam eſſen-
dm, du tiam, quatenus ſuper eſſentiam eſt:
uuIaM participat divinã ſubſtantiam, qua-
Note E 2 tenus

Minerinto.
innplihn an

100 Dz AnDonATIONE

tenus ſuper ſubſtantialis eſt: ideò
homo in gratiàâ eſt ſuper naturam,
efſentiam, ſubſtantiamque omnem.
Si inter omnes animas & ſpiritus
Angelicos uni ſoli fieret tantus fa-
vor, ut ille unus in mundo fuiſſet &
nunc ſolus eſſet in gratià, licet mi-
nori quàm nunc habet infans poſt

Baptiimum mortuus; ſtupendum kd-

miraculum haberetur, omnis crea-
tura veneraretur illam. O anima,
quomodo non te putas venerabi-
lem, ſi humiliter ſuſpicaris in gratià
eſſe? Ne te ſollicites pro rebus te in-
ferioribus; & ſunt omnes te infe-
riores.

Nihälominus non eſt ſola major n
excellentia gratiæ excellere omnem in

naturam, ſi ſpectemus quòd faciat
hominem filium Dei charum. O
qualem charitatem dediſti, Pater,
ut fdii Dei nominemur; & ſimus!
Accipimus ſpiritum adoptionis fillo-
rum, ut juſtificati gratià Chriſti, co⸗
heredes ESII ſimus, & heredes tui.
O quis

nne IN SerRITU ET VERTTATE. 10ü4
inct quis poſſet in
Neunnn gnuitas ſit freri filium Dei! Magni æ-
teonnen ſtimant homines, eſſe conjunctos
& iin & famulos terreni Regis: cur non
Getnsſtimamus eſſe filios & heredes
Wnofrde Dei? Gloriantur mortales de pro-
Nti crt pid homimum mortuorunt, de ge-
WNSNhere carnismorituræ, de naturâ ſuâ
, Hen terrend: cur nom gloriantur de gra-
, 0

Hgere quanta ci-

miee tiã, de naturâ Dei, de filiatione di-
n Omm vinà? Qui ducit ſanguinem Regium,
ts ſenenke etiam polt multas generationes, irns
Geisngs magno mundi honore habetur:
8nonnt quanti debet fieri cognatum efſſfe
ts Deo, & conſortem ejusdem na--
turæ ?
Aum Plus afficitur pater erga filium,
elgeonm quia particeps ſuæ naturæ eſt, quàm
n ſa erga illum qui ſimilis coloris eſt, aut
bnn, 0 eodem mod loquitur, aut eandem
ait,Ptter, figuram habet: ita Deus dulciùs af-
GMbs ficitur erga illum qui habet gratiam,
ensfle quia particeps ſuæ naturæ eſt, liges
Crit, mimmus, & contemprtibilis im mun-
elesm . ſit, quàm erga naturam Angelo-
cus E 3 rum.

102 DE ADORATIONE S

rum. Major differentia eſt inter ld-
ſubſtantiam Cherubicam penſe, & Wem
eum qui eſt in gratiâ, quàm interjl- uſnn
lud quod eſt pictum & vivum: licet &
omnis creatura participet quodam- Wur
modè Deum, incomparablilis diffe-
rentia eſt. Per naturam partici- en
pat, quemadmodum imago: cùm h
pictor ſe pingit, participat pictorem
in ſimilitudine, colore, lineamen-
tis, & ſuperficie tenus, non in gra-
du vitæ & animæ rationalis. Sunt
omnes naturæ rudes adumbratio-
nes alicujus perfectionis divinæ, ſed jen
ſine parte divini ſpiritus. Solùům, Int
qui eſt in gratià, eſt imago aD en min
cum ſpiritu ſuo, & velut filius,
imago ſui Patris per conſortium &
communicationem naturæ. Quan-
tum diſtat tabula & lignum, quæ re-
præſentat aliquem Regem, à dilecto
filio ipſius Regis? plus diſtat, qui eſt
in gratiâ, ab excellentiori eſſentiâ
& perfectione naturali ſupremi
Archangeli: omnis enim ſubſtantia
& na-

UnoN IN SpinTrü ET VERITATE. 1I0 ¾

& natura mortuo modo repræſen-
n erke, Mtat Deum; ut lignum, aut tabula;,
Polnimer aut ſaxum aliquem Imperatorem.
Einm: Inter cos in quibus eſt participatio
et quodn naturæ, non tam dicitur ſimilitudo,
munhlsdk quàmidentitas: ideò qui eſt in gra-
Ii ti4, dicitur etiam idem cum Deo à
