Gf2099
author: Nieremberg, Juan Eusebio

N12c511854673 0O02 1

IIIIIIIIINAIIIIIIINII

—
r

US8 Tübingen

— —

—

JO◻. EISEBII NIEREMBERGH
à& SOCETATE JrSI

ADORATIONE
IN SPIRITU & VERITATE
LIBRI QUATOR,
In quibus totius ſpiritualis vitæ,
imitationis CaRiIsTI, Theologiæ myſti⸗
cæ nucleus eruitur ex SS. Patribus,
& ſpiritualiſſimis Viris, Diadocho, Do-
rotheo, Climaco, Rusbrochio, Su
ſone, Thaulero, Kempis, &
ſone: nonnulla piè & ekttie
citer adduntur.

PARS PNIMA
A L M ,£

CONGREGATIONI .
MAIORI BAMBERGX,
Suß TIruo
BEATE MARIE VIRGINIS
AB ANGELO SALITATYXE
IN STRENAM OBLATA,
Anno à Partu Virginis M. DCC. XXII⸗

TrEis, GEORCGII ANDREA GERTNER.

P KNS PKRIMA
complectitur

LIBROS DIUIOS PRIORES;
Quorum I
Primo continentur, quæ ſpectant ad

expiationem animæ:

N

4 Secundo, qux ad illuſtrationem & Chriſti 0
Pomiru imitationem. N

EMINENTISSIMO,

40
CELSISSIM O
PRINCIPI ac DOMINO,

D.LOTIHARIO
FRANCISCO,

S. SEDIS MOGUNTINE

AkRGrII. EPlISCOPO,

ti S. R. I. PER GERMANIAM.

ARGN. CANCELLARIO,
PRINCIPI ELECTORI,
EPISCOPO BAMBER-
GENSI, &c.

ALMA CONGREGATIONIS
4CADEMICAX MAORIS BAMBERGA

PREFECTO,

DOMINO, DOMINO NOSTRO
CLEMENTISSIMO.

Cæterĩsque

REVERENDISSIMIS, AMPLIS.
SIMIS, PERQIAM GRATIOSIS, PER
ILLISTRIBIIS, ADMODIIM. RrE,
RENDIS, MAGNIFICIS, EXxIMIIS,
CONSIHTISSIMIS, ENXPERTIS-
SIMIS, PRIIDENTISSINMISd, 000
SPECTATISSIMIS, & do
ORNATISSIMIS .

MAGISTRATIBIS

ALME CONGREGATIONIS KEI
ACADEMICAE MAIORIS mi
BAMBERGRNSIS,
DD. ASSISTENTIBUS, leu
SECRETARIO, CONSuLTO- e
RIBUS UTRIISCIIE STA- G
TUS ECCLESIASTICI &
8ECCLARIS,

Dicat, Dedicat, Confecrat,

Sodalitas Academica n
Bambergenſis.

NRIG. DE
„ ADORATIONE
IN SPIRITI & VERITATE
AGS LIBER PRIMUS.
ON Continentur, quæ ſpectant ad

G expiationem animæ.
CAPUT I.
906, Mendacium Saæcularis Pitæ.
110
14. OEES Hominum,
5 mendacium ſine ho-
b nore. Nolite zela-
re mortem in erro-
re vitæ: Spiritus e-
enn nim Sanctus diſciphi-

næ effugiet fium. Mendacia per-
nicioſiora ſunt, quatenus ſalubrio-=
„ris atque pretioſioris rei. Morta-
nia A les

,

2 DE ADORXTIONE

Ies nihil pretioſius, quaàm vitam ha-

bent: quomod ſuſtinere poſſunt
mendacium vitæ? quomodoô tole-

rare falſitatem ſpiritus & obſequii“

divini, quod infinities oportet piu-
ris haberi, quàm vitam ipſam? Men-
dacium vitæ, eſt omnium malorum
pernicioſiſſimum. Nimis periculo-

ſum eſt & extimeſcendum, in hac re *

pretiofiſſimà ſeduci. Oculos non
Patiuntur homines falli: quomodo
benigni ſibi ſunt, ſi decipiatur mens?
In lapidibus non ſuſtinent fruſtrari:
quomodo in ſeipfis ferunt illudi?

Quaàm ſolliciti & induſtrii ſunt, ne im
pupillæ eorum adulterinus color la- u

pilli imponat loco veri? non emunt
gemmam, niſi acjurato & cautio-

nem præſtante venditore, quòd ille
lapis verus ſit. Hæc amentia homi-

num; quèd gaudeant pretio vitæ

ſuæ falſo, non lapidis: qui nolint a
ſeduétos habere oculos, & ament
ſeductam habere mentem, ſpiritum,
vitam & cœlum denique.

Grave

Ttant
Nolit
60 tol
blegi
tetoht
Ner
Alorun
Niculo⸗
Unhrre
6s non
Omocde
rmend
Aran,
t d!
Ant, e
Corlr.
eimunt
autio⸗
nbdile
dhomi.
1o Vr
nol
armen
iritun

raN

IN SeIRFTE ET VFRTTATE. 3

X
Grave ducimus ab alio decipi,
etiam in rebus exiguis: & à nobis,
in ipſo noſtri pretio, libentiſſumꝰ
volumus ſeduci. Audire, vel dice-
reè mendaciumnolumus: & tamen
volumus ipſum mendacium eſſe, &
vivere. O Miſeri! quia & decepti.
& deceptores nobis ſumus: & pa-
tienter ſuſtinemus geminum hoc
malum, quod maximè fugiunt ho-
mines; & duplicem toleramus in-
famiam in re tanta, Cùm in leviſſi-
mis neutrum ſuſtineremus. Si ne-
fas judicas decipere amicum tuum,
& ſummam injuriam putas, decipi
ab amico: quod jus & fas erit, ut te
decipias, & à temet decipiaris, qui
fidelior & charior debes eſſe tibi ?
At privilegio quodam patientiæ ho-
noramus damna noſtra adversus
nos, quæ ſunt omnium majora, &
duplicia; atque quàâdamnon modè
immunitate, ſed gratulatione inſti-
gamus, & armamus magis, ad per-
niciem noſtram. Si aliquis fallerer
A 2 ava-

4 Dr AbDoRMTIONE

avarum in bonis fortunæ fugitivis,
ægrè ferret: ſi arcas, & loculos pro
pecunia oppleret illi cœno & ſordi-
bus, ſummam injuriam putaret;
cur falli à nobis in bonis virtutis &
gratiæ, non tantùm fuſtinemus, ſed
affectamus, nee dolemus vitam
contaminatam vitüs & defectibus
habere, vel fictam virtutem, adul-
terinam charitatem, ſuperficialem
mortificationem, & ſpuriam humi-
litatem?
Hujus damni præcipua cauſa eſt,
quèd latentem amorem noſtrum
non perſequimur, nec interimimus
hunc hoſtem vernaculum. Non li-
cet tanti facere, & ſervare vitam
inimici, ut vitam noſtram periclite-
mur, audiendo conſilia hoſtis hujus
incolumis. Appetitus noſtros auſ-
cultamus ùt oracula, cùm ſemper
mendaeia nobis ſuggerant. Qui au-
dit adulatores ſtudentes placere ho-
minibus, plurima falſa opus eſt cre-
dere: ſic qui audit blandientem ſibi
ſuum

Mor

Mll,

n

CO

ngt.

NNN
.

.

in
s pr

ſad,
olrum
mims
ſonl.
Vitam
eclite⸗
hujus
8 al.
empe!
wian.
teho⸗
tere.
mV
WN

IN SPRITü FT VERITATE. F

ſuum amorem, naſſim decipietur.
Dic mihi, anima, ſi in Senatu

ſapientiſſimorum & optimorum ho-
minum omnes unanimi fuffragio ju-

dicarent cauſam aliquam, & ſolùm
reus'jam culpam confeſſus ipſe, &
convictus ab aliis, qui idiota, & ru-
ſticus, & ſceleratiſtimus erat, re-
pugnaret ſententiæ totius Senats,
velut injuſtæ, an tu huic magis fi-

à dem adhiberes, quàm illis Viris ſa-

pientiſſimis & juſtis? Cur igitur nu-
gas,& voces fequeris amoris tui, &
cupiditatis,non modè ruſticæ, ſed
beſtialis? cur hujus unius diétazmen
opponere audes Deo, Angelis, Do-
ctoribus Eccleſiæ, Philoſophis an-
tiquis, rationi ipſi, imò tuimet con-
feientiæ, condemnantibus ea, quæ
bona judicat affectio propria, & ju-
dicium ipfum amoris privati & cupi-
ditatis? Crede falſum, quod Deus
non judicat verum, quod Angeli
condemnant, quod Doctores retel-
lunt, quod Philoſophi refutant.,
A 3 quod

65 DE ADORXATIONE

quod ratio damnat, cui conſcientia

tua diſſentit. Omnes peragunt reum
mendacii amorem tui verſutum, &
technis innumeris armatum. Pleni
omnes ſumus fallaciis, quia referti
amore proprio; eò pernicioſius,
quatenus impoſtor non modò do-
meſticus eſt, ſed concatenatus & ra-
Gicitùs conſitus nobisecum, ut nun-
quam diſcedat, ſed ſemper adſit abs-
que induciis erroris. Hinc invete-

ratum eſt damnum ipſo uſu, & ve-

lut præſeriptione mentiendi, ut
quod vitium eſt, non modèò defen-

dant homines prudenter factum,
ſed juxta Evangelium; & quod eſt
contra rationem, ex doctrina Chri-
ſti interdum ſanctificent. Sufficeret
miferiæ humanæ ignorantia, quâ la-
borat, quin opus eſſet ſuperaddi de-
ceptionem. Miſeria ignorantium le-
vis & facilis eſt, ut quæ decedat diſ-
ciplinæ, ſimul ac docentur; at eo-
rum, qui decepti ſunt, dura & perti-

nax, ut quæ reſiſtat doctrine. O e

utinam

len
tren
tum,
.er

reken

loſchs
d
GKra.
Unun.
tabs.
lwwete
& ve.
eler⸗
ckum,
ocel
1Ch.
Hoere
gvllr⸗
cice.
vinl.
lutc.
it e⸗
nan

IN SEIRTTI ET VERITATE. 7

utinam ſolùm ignorantes eſſemus,
& non ſeducti!
Hæc ſtultitia & impoſtura homi-=
num in mundo ferè in omnes grafſſa-
tur. Quantumvis ſapientiffimos ſe
putent, & ſirt primarii Doctores &
Profeſſores LIniverfitatum, inſipi-
entes ſunt, & ſeducti, niſi probi, &
ſarrcti. Elige quemcunque ſapien-
tem, quem tibi omnes prœdicarunt
àt fummum fciemiarum oraculum?:
ſt hunc ſemel videres lutu, & ſterco-
ra fervare in pretioffffimis, & murk-=
diſſimis thecis, & inde ejeciſſe vaſa
aurea, & abjeciſſe gemmas & unio-
nes, an poſſes perſuaderi, illum ho-
minem eſſe fapientem, cùm illas ſor-
des æſtimaret, & depretiaret has di-
vitias? Quomodoigitur ſapiens e-
rit, qui non ſemel, ſed perpetuò cor
ſuum implet ambitione honorum,
deſideriis divitiarum aut volupta-
tum? contemnit verò amorem
Dei, divitias gratiæ, merita Chriſti,
Deum ipſum? quæ muhtò plus di-
A 4 ſtant

8 DEz AnoRATIONE

ſtant ab honoribus, divitiis & vo-⸗
luptatibus mundi, quàm aurum à
ſæce & cœno, prout ſcilicet diſtat
Deus à creatura. Quid refert, ſi
dicas, non naſci hoc ex ignorantia,
ſed ſatis fuiſſe cognitum illi homini
diſcrimen temporalium à ſpirituali-
bus, & nemine hoc ignorare, quam-
vis operetur diversè? nam nec ex-
cuſabitur ab amentia, qui diceret,
ſe optimé judicare valorem auri ſu-
per omnia, & à ſe lutum æſtimari at
viliſſimum, ſi nihilominus cuſtodi-
ret lutum, ambiret, amplexaretur,
oſcularetur illud, & etiam cum peri-
culo vitæ & imenſis laboribus quæ-
reret; aurum verò etiãâ oblatũ abji-
ceret, nec conſpicere vellet. Plus
ſanè miraberis hanc dementiã arca-
nâ, & has tenebras viſibiles; neque
planè ſapientẽ aut ſanũ hominẽ iſtũ
dicere auderes, ne riſui eſſes omni-
bus. Quantè inſanior erit, & ma-
gis ridiculus, qui dicens majora eſſe
bona ſpiritũs & gratiæ, quàm mun-
dana,

ign
Aurum
et lle
kert,
rantin,
homin
ritual.
Jum.
nerel-
leret,
uriſ⸗
man
ahocͤ.
nenu,
nyeri.
ur⸗
dabi⸗
Dlus
arca.
negne
Eili
mni⸗
Lm.
rele
mun
na,

IN SpIRITI EFT VERITATE. 9⁹

dana, Jaari bæc, & contemnit illa?
An doctus homo, aut integer men-
te, aut fidelis potuit eſſe, qui ex au-
reo ſacrario, deputato ut allervetur
ibi Euchariſtia, abjeciſſet corpus
Chriſti, ut locò illius deponeret lu-
tum? Quomodo ſapiens eſt, qui
ab animo, divino ſacrario, expellit
ipſam divinitatem complacentem
ſibi, & ſubſtituit ejus loco non ſter-
cora, ſed fœdiora vitia, & concu-
pilcentias ſordidiores? jgitur nulla
ſapientia, nulla veritas in mundana
vita. Terribiliora arma, quibus
pugnabit Chriſtus adver sùs inſenſa-
tos in tremendo die judicii, non e-
runt convulſio elementorum, ca-
ſus ſtellarum, obtenebratio Solis
incendium mundi, vox Archangeli
terribilis, horriſona tuba illa Dei,
vultus ſeveri Judicis; ſed veritas:
héêc ſolàm, quòd tunc videbitur
manifeſta, quã nunc involvimus no-
ſtris cupiditatibus, & contemnimus.
In ſpirituali autem vita lieèt ſit
A 5 Veri-

10 DE ADORATIONE

veritas, miſcentur quoque menda-
cia, ob ſubtilitatem & adulationem
intimi amoris noſtri, (adulatio e-
nim ubivis corrumpit & faſcinat ve-
ritatem) & artificium & odium dæ-
monis, qui ubiq; veritatem creatam
evertere conatur, cùm inereatam
non poſſit. Idcircò commendatur
à Chriſto Domino, ùt decus Evan-
gelicæ perfectionis, adorare Deum
in Spiritu & veritate. Deus verus
non debet coli falsà vitâ. Unige-
nitus Dei Filius veritas eſt; & qui
filius Dei eſſe vult, veritatem amet,
& habeat. Quare, qui à præcipi-
tio carnis digreſſi per ſemitam ſpi-
ritůs incedunt, nondum extra peri-
culum ſe putare debent, niſi ſimufł
incedant veritatis viäã. Huic ut ſe-
curè inſiſtas anima mea, accipe has
monitiones, quibus adores Deum,
& ſervias veraciter perfecto ſpiritu
cordis, & intelligas, quid loquatur
veritas, ne ſit in ſpiritu tuo dolus:
ſed potiùs veritatem facientes in
chari-

leene,
latoner
lati ⸗
eint re
lumde
reatann
nentam
drur
rn-
eDeum
8SVeru,
Unge.
K
manen
rehi⸗
1en
Künm
utle⸗
pehes
deum,
Pirmn-
fvatr
lolus:
tes i.
ari.

IN SPrRITH ET VERITATE. Ii

cHaritate, creſcamus in Chriſto per
omnia⸗
CAPIT II.
De Veritate Spiritus.
Nr- putes ex conſortio veritatis
vitam ſpiritús tetricam & a-
cerbam eſſe: nam calumnia eſt,
veritatem amaram dici. Non eſt
timenda ob nomen ſolum; jucun-
difſima res, veritas ſpiritůs. Ne
dicas: Si veritas exteriùs audita
amara habetur, quàm peracerba
erit interiùs pereepta, & intima no-
bis? Si ab aliis dicta moleſtat, quid
à nobis facta, & in nobis perfecta?
ſi auditui ingrata eſt, quid fiet con-
ſcientiæ, cordi, & toti vitæ? Nam
non eſt mellis vitium, ſi amarè ſa-
piat palato corrupto. Terram ip-
ſam, cùm ſolidè conſiſtat, circum-
moveri judicat, qui vertigine labo-
rat. Vitiis noſtris credimus pec-
care cæœtera; & humanum mor-
bum imputamus culpam divinis
A 6⁶ ctiam

22 DE ADORATIONE

etiam rebus. Innocens veritas eſt,
dulcis, placens, niſi ſolùm carna-
libus diſplicens, & iis, qui diſplicent
Deo. Idem purpuræ regius color
mulcet homines, ſed tauros offen-
dit, atque exacerbat: eos; qui in-
telligunt, delectat hæc purpura Dei
veritas, hoc decus ſanctimoniæ;
parum refert, ſi offendat eos, qui
animàâà & mente ſunt inanes & in-
digni: imò eo ipſo magis digna ip-
ſa eſt & commendabilis.
Pulcherrimum quid atque divi-
num eſt veritati, eſſe horridam ma-
lis: cauſam odi conſidera, & vi-
debis, quàm ſit amabilis per ſe. Au-
ſtera videtur hominibus veritas ſu-
per omnia adverſa & moleſta; quia
ſingulæ adverſitates fingulas op-
pugnant, aut aliquas voluptates:
at veritas omnes ſunul, & cunécta
vitia. Ideò fupra omnia judicant
illam gravern; ideò nihil magis li-
benter, quàm veritatem ſtringunt
adversus inimicos ad Vliſtenctum⸗
e,

itise

1 carm
licer

6 cole
ofen.
gui in.
ahe
tmne;
ll
E.
nni.

c
mm.
En.
Au.
afu.
quin
)⸗
tes:
unce
icant
5 I.
gunt
ndu

ſe

IN SPIRITI EFT VERITATE. 13

ſe, nec ullum damnum virulentio-
re corde immittunt: quia quod
malum ſibi quisque maximè for-
midat, id optat inimico, cùm ira-
ſcitur; & quoniam putat ſibi fore
maximum malum veritatem, ùt
ſpicula venenata contorquet veri-
tates in inimicum: objiciendo, &
admonendo illum id ipſum, quod
eſt. At tantæ offenſionis cauſa,
amorem & pretium veritatis com-
mendat: omni amore digna eſt,
quæ vitia omnia dedignatur & im-
pugnat. Si unica potio omnes
morbos tibi curaret, minimè con-
temneres, quamvis te acerbaret:
imò nihil aliud majori in pretio ha-
beres; ita veritas vel iſto ſolo ti-
tulo per ſe eſt amanda & adoran-
da, etiam cruci affixa, ſine decore,
ſine vultu. At illa honeſta eſt ſpe-
cie, & jucunda ſapore; non de-
formis, ſed Deiformis: non eſtin-
ſipida, ſed Dei ſapientia: vox ve-
ritatis dulcis, & facies ſua decora.
A 7 Deum

14 DE ADORATIONE

Deum pro condimento habet, non
poreſt eſſe inſulia aut fellea, aut
corrupta. Quæ Deum beatum fa-
cit, non debet tibi cenſeri moleſta;
nec poteſt facere te miſerum. Quid
dicam? Deus Veritas eſt; anne
Deus erit tibi amarior felle, aut
non pulchrior luce? Age, aude re-
ſpicere veritatem, aude amare, au-
de te committere & confidere illi.
Hic præcipuus ſpiritualis vitæ ca-

non eſt: ſicut carnales nihih magis

in odio habent, quàm veritatem;
ſic qui per viam ſpirites incedunt,
nihil magis in voto & pretio ha-
beant. Quid magis gratum & ne-
ceſſarium ſagittario, quàm oculi?
ita hominem rationis compotem

nihil optatius'oportet habere, quàm

veritatem. Sagittarius & anima-
lia, quæ uſui plurimum ſunt, eru-
tis oculis inutilia redduntur: ſic
tota vita noſtra absque veritate
redditur infrugifera. Nullus ſen-
ſus magis jucundus, quàm viſus 2
reli-

IN SpRTTü ET VERITATE. I5

reliquas animi dotes excedit veri-
tas; quæ non minòs placeat ful-
gens, quàm æſtimetur pungens.
Igitur à veritatis juſtà opinione
incipiamus excludere mendacia,
reputantes nihil urilius, nihil ſua-
vius, nihil præſtantius, quàm ve-
ritatem ſpiritůs ſinceram. Pleri-
que quia hoc non ſatis credunt,
permittunt ſibi aliquam interdum
indulgentdam naturæ & amoris
proprii, & inclinationis carnis,
quamvis in rebus levibus; com-
miſcentes ſubtiliſſimà diſſimulatio-
ne, & fraude ſolatia aliena, ut
emolliant auſteritatem, quam in
ſpiritu timent, & ſuſpicantur: &
non ſatis fidentes illi, & Deo, ad-
huc reſervant aliqua pignora, car-
nis & voluntatis, quibus nolunt
expoliari, ut illuc ſe reçipiant fa-
cilè&, non auſi omnimodô repudio
ſui tradere ſe penitus Deo & ſpiri-
tui nudos, quaſi in penetralibus &
interiori ejus eſſet aliqua amari-
tudo.

16 DEz ADORATIONEY

tudo. Hi ſe fallunt: nam non eſt
hic ſpiritus veritatis. Res ſimpli-
ciſſima & perſpicua eſt ſpiritus:
quare non erit verus & genuinus,
qui ita permixtus & confuſus eſt.
Hæc duo ſunt, caro & ſpiritus, &
nequeunt in unam rem ſünmplicem
coaleſcere. Adeò ſimplex & pura
debet eſſe veritas ſpiritúùs, ut non
ſatis ſit, cuncta carnis mendacia,
omnes leges mundi, quantascun-
que inſinuationes amoris tui hor-
rere & formidare; ſed etiam opus
eſt, te orbare animâ ipsà tu4, &
quamvis ejus voluntate & delecta-
tione creatâ, etiam intellectuali &
licità, ut ſolum Deum quæras &
habeas.
Altius quid eſt ſpiritus, quàm ani-
ma, intellectus, & natura. Audi
Jrsi tuum dicentem: Joan. 4.
Spiritus eſt Deuns: & eos, qui adoerant
eum, in ſpiritu & veritate oportet ado-
rare. Quare ut adores veraciter,
& ſervias perfectè Deo in ſpiritu
yero,

,
el
5 e⸗
H

1

mtone
es ſnl
enbinn,
lis et
itus, 8
mlcen
1Er
Ut
tgei,
tascun-
ihor⸗
moi⸗
tut, D
lcha.
kuali &
Nas &

man.
Audi
an. 4
Gurant
ttadh⸗
citer,
irin
eo,

IN SeIRITü ET VEITATE. 17

vero, oportet ut tranſcendas te,
& omnem creaturam, & affectio-
nem creatam, & anheles & ames
ſolam divinam veritatem, & quaſi
profecturus ſtatim de hoc mundo,
omnibus creaturis, & tibi ipſi va-
ledicas: adhærens per charitatem
puram Domino unus ſpiritus (uͤt
dicit S. Paulus) factus cum Deo
uno, qui veritas ipſa eſt. Revelle
te à te ipſo, ut cum Deo inſeraris:
divide te à te ipſo, ut cum Crea-
tore tuo uniaris: refige te à te ip-
ſo, ut in cruce cum Irsu figaris:
extirpa te à te peſſimo, ut in omni
bono radiceris. Fuge naturam
tuam, in Deo invenies aſylum tui:
absque diſſimulatione te perde, &
lucraberis te verè.

CAPIITI. III.
De Puritate Spiritis.
N- in aliquo recenſeas te beſtia-
rum, & jumentorum grege,

qui cum Deo unus ſpiritus potes eſ=
„,

18 DEz ADORATIONE

ſe, & cohæres Chriſti! in nullo con-
gaudeas de ſoeietate pecorũ. Om-
fes Ccarnis, & naturæ delectationes
contemnas, nullatenùs aliquâ re-
ſervatâ & permiſsâ: una ſola ſapo-
rem veritatis vitiabit; una verita-
tem ſpiritús offuſcabit. Parvis re-
bus ſœæpe maxima cedunt: aceti gut-
tula inficit totum vaſculum meri
nobiliſſimi: ſtinla atramenti phialam
puriſſimæ aquæ turbat: Gur vis per-
ſpicuitatem veritatis, & nobilita-
tem ſpiritús exiguâ & unicâ dele-
ctatiunculâ corrumpere? cur à di-
vino ſtatu te dejicis? cur à Dei gre-
mio & dulci amplexu te abjungis,
ut guſtes minutas fœces rerum, cum
nec à Chriſti cruce deſcendere de-
bueras ob regna mundi? O avare
& puſillanimis, cum unionem inæ-
ſtimabilis pretii empturus dederis
jam talenta plura; demum ne addas
unicum aſſem, conventionem re-
ſcindis. Imò ſtukior es; nam mer-
cCator nihil perderet, ſoluùm non lu=
crare-

IN SPIRITU EFT VrRITATE. U9

craretur gemmam; redderetur e-
nim illi ſua pecunia: at tibi non red-
dentur magnæ delectationes: &
quia minimam non vis relinquere,
non lucraris genuinum ſpiritum.
Cur longiſſimum curſum progreſſus
feliciter, jam in meta ne addas uni-
cum greſſum, fruſtraris promio?
Non grave & amarum putes abſti-
nere omnibus: ut potuiſti majori-
bus carere, poteris minoribus; ut
potuiſti multis, poteris aliis; ut po-
tuiſti pluribus, poteris reliquis.
Quid eſt, quòèd aſpera ſuſtineas
plura, corporis macerationes, hu-
miliationes, opprobria, humicuba-
tiones, jejunia; & aliunde edulii a-
licujus, aut alterius rei delectatio-
ne, aut cupiditate labefias & vin-
caris? Anne ſi penitus renunties
gule, mifer eris? Quomodo An-
geli feliciſſimè vivunt jejuni? Imò
dæmones non triſtantur, quèd abſti-
neant: ſed nêc animalia; nam ſunt
aliqua, quæ absq; cibis & gulà fru-
untur

26 DeE ADogH ATIONE
untur lætâ naturà, & gaudent ſpiri-
tu dumtaxat. Semper æſtima te in
ſuperiori claſſe, quàm ſimiarum aut
luporum: ita non ſollicitaberis de
earum voluptatibus. An doles,
quia ùt cicada non ſtrides? Minimè.
An quia cadavera ut vultures non
epularis? Nequaquam: quia ca
gaudia alterius ſunt ſpeciei: ſic ſi te
hominem cenſes, alienas omnes
voluptates, quæ beſtiarum ſunt,
contemnes. Quid ſi te conſideras
collegam Angelorum? quid ſi ad-
hæres Domino, unus ſpiritus cum
eo factus Deus? Quæ per æterni-
tatem non deſideraturus es, & eris
beatus; potes modò non cupere,
& non eris miſer. Ut non doluiſti
carere ludicris & crepundiis puero-
rum, factus vir: ſie nec volupta-
tibus etiam hominum, factus An-
gelus, & quaſi Deus, dolebis. Si
daretur tibi optio, ut tranſires in
ſtatum angelicum, nônne eligeres,
etiam admiſsâ hac conditione, ut
in

F.
ttenn

z

4

Genthit
limte
Aers
doles,
lnimd.
nednon
Antr
lelte
mmne

lnt,
bens

uero⸗
lupte⸗
5An-
8. &
res in

eres,
de,
U

IN SPIRrTTruüu FT VERTFTATE, à. ¹

in æternum abſtineres? Ecce nunc
ad tempus hæc optio datur. Vo-

luptates & cibos, quos ſatur ven-
tre deſpicis, cur non famelicus vir-
tutis deſpicies? quas æger corpore

faſtidis/ & horres, cur non & men-
te ſanus? quid impoſſibile judicas
virtuti renuntiare voluptatibus,
quod neceſſarium facit infirmitas?
Quod potuit vitium naturæ, nôn-
ne poterit robur gratiæ te facere
pertæſum delectationes omnes vi-
les? Si tibi faſtidio aliquando fue-
runt divina & ſpiritualia, crede poſ-
ſe faſtidio eſſe carnalia. Potes vi-
vere in hoc exilio cum periculo
inferni, ſine immenſis voluptatibus
cosli; etiam poteris ad odorem pa-
radiſi, ſine his vilibus terræ. or
hominum millia in laboribus & lu-
ctu ſunt, & tamen vivunt? tùne
ſolus moriturus, quia ſine guſtu?
Vixiſti aliquando in dolore: modò
vive ſine voluptate. Toties fuiſti
dolens, modò tantùm eſto conti-
Dens.

22 DE ADORATIONE

nens. Si pudet ſapere cum vulgo
hominum, pudeat guſtare cum vul-
go beſtiarum. Imò belluæ abſfi⸗
nent magis; quæ minoribus, ſim-
plicioribus & paucioribus volupta-
tibus contentæ sunt, quàm pleri-
que hominum. Idem cogita de re-
liquis voluptatibus ſenſuum & ani-
mæ, & qualibet alià propriæ volun-
tatis fruitione.
Oportet repudium æternum re-
huntiare omnibus rebus; & potes,
& ſine periculo tui, imò ſine mole-
ſtia. Sed ut voluptate omni carere
queas, caré voluntate omni, etiam
leviſſimà, licita & juſtůͤ. Cave, ſi
propriâ voluntate induaris, & non
ſis nudus, inde caro aflueta domina-
ri welut Domina Joſeph Gen. 39. ap-
prehendet laciniam veſtimenti tui
manu ſuâ, hoc eſt, appetitu conne-
Xo voluntati, & adulterare te co-
get. Lacinia ſufficit ad tantum fa-
cinus: minimà anſulà gubernantur
ingentia damna: niſi pallium gen’.

N

cumn nl
recunn
Aur nl
Nibus,
rolp
m per⸗
Indere
Kai
Nir,

pCon⸗

mmumre
Epotes
ende.
Ddhenee
(ne,
„‚Cndn
domior
enti n
COnN.
e te
tumk
TnaN
mn Per

IN SIRTTU EF VERITTATE. 23
tus relinquas nudus, periciltaberis.
Rejice voluntatem tuam integram,
nec te protegas damno tuo, nec
periculoò tuo te amicias. Hlias rap-
tus in celum, pallium reliquit:
neque tutò ad cœleſtem vitam ad-
volabis, niſi relictà voluntate.
Reſcinde omnem voluptatem &
voluntatem; reſcinde te à te in
omnibus: cur vis, jam pluribus
reſciſſis, manere in parvo ligatus,
limitatà libertate ſpiritůùs. Non eſt
liber canis, quòd longam catenam
habeat, ut per intervallum ludat.
Accidit plerisque quod paſſeri,
quem puer ligatum filo habet: qui
emiſſus, putat ſe liberum, & volat
alacris usque ad ſpatium funiculi;
mox miſeréê cadit. Sic anima velut
filo manet ligata, niſi cuncta reſe-
cet: putans ſe expeditam, poſt ſpa-
tium certum, turpiter proruet in
Ccœnum: quingetfi effugias à carne,
& te avellas ab illicitis, & voles per
Cœleſtia; ſi tecum feras volunta:
tem,

24 DE ADoRATIONE

tem, adhuc in rebus ſublimibus de-
tineberis, & impedieris. Paſſer
ereptus & poteſtate pueri, ſi ſecum
ferat filum, in cacuminibus arbo-
rum vicinus coœlo illaqqueabitur, &
peribit.
Sed forſan triſte putabis adhuc,
omni voluntate & delectatione or-
bari? Quid ſi dicerem, non eſſe tri-
ſte, omnes dolores & cruciatus op-
tare? Non enim mœſtum erit, om-
ni voluptate privari, ſi jueunda ſit
ipſa privatio. Huc ſe diffundit vi-
gor ſpiritùs, hoc machinatur artifi-
cium gratiæ, ludens ſapores rerum,
ut omnia dulcia hujus mundi faſti-
dias & horreas, omnia amara con-
cupiſcas. Non mœſtum hoc cre-
das; nam nominetenus amara e-
runt, ſi cuprantur. Natura facit,
ut quod uni inſipidum, alii ſit ſuave:
anne hebetior erit gratia? In mu-
liebribus paſſionibus eſt, appetere
inſipida & abſurda, carbones, lu-
tum, gypſum, atque faſtidire edulia
. eX-

F.

muhe⸗
un
Mi

N

Uimnibuet⸗
8. Dad
i, Uken
ibus rb
dinn,)

idhue,
Mineor.
oclend
uruse,
eni om
undh t
nckv.
Urartif⸗
rerum
lali.
rao
oc ce
mara?
4 faeit
ſuave
Inm-.
ppeten
es,l
eedl
.

IN SPRITU EFF VERTTATE. 25
exquiſitè condita: quod fœmineæ

ægritudini contigit, impoſſibiléne
erit ſaluti divinæ? corruptus ſtoma-

9.

chus appetitum gubernat, & inte-
gra mens nihil valebit in voluntate?
Ne igitur timeas, 6 puſillanimis,
quæ de ſpirituali vita audis: nam
minimè moleſta & gravis eſt, etſi
neceſſe ſit amplecti moleſta & gra-
via omnia. Ne te atterat nomen
inane aut opinio: aude, aggredere,
terrebis tu ipſas difficultates. Fer-
tur genus theſaurorum ſub magico
artificio, quos cuſtodiunt horridiles
manes & ſpectra tremenda: at ſi
uis audeat, ſolùm contemnens illa
Nedacun, ſubitò faceſſunt omnia
& evaneſcunt, ut nunquam ampliùs
appareant, ut deinde ſecurè & placi-
dè fruatur divitiis illis. Non majo⸗
ri labore eſt opus, quàm animo.
Fortiter aude, ut theſauris ſpiritua-
libus potiaris: repentè ectra diffi-
cultatum diſparebunt. Virili corde
invade, fruiturus, ſinè æqua mole-
B ſtia

26 DE ADoRATIONE

ſtia, arcanâ dulcedine vitæ ſpiritua-
lis. Mella laborant apes, ſub defor-
mi ſubere latentes.

CAPUT IV.

omodo veritas per fidem conſtet. Et
de fructu & zſu bujus virtutis.
N mendacũis ambulat, non in ve-
ritate nec in ſpiritu, qui non am-
bulat in fide. Procul à ſenſu habi⸗
tat veritas. Hæc Ccœleſtis planta
non floret in terrâ; non alitur ſan-
uine & carne; non naſcitur inter
Rercora materialium. Paſſim de-
cipimur in bonis corporahibus; &
his ipſis, quæ corporis intuemur
oculis, & manibus & contrectamus.
Remus integer, in aquâ videtur fra-
us: turris quadrata, rotunda vi-
detur diſſitis: lux ipſa ſolis, quæ eſt i
tota fides oculorum, ſæpè fallit 1 -
los, fingens colores qui non ſunt:
quomodo non ſeducemur in rebus
animæ & ſpiritualibus, quas non vi-
demus; & divinis, quæ extra hu- 1
Mmanum

N

itrſhtn
ſaben

ple
ruti,
winre⸗
üoem
nuha
Pl
tur ſan
Ur inte
d.
bus; 4
tuemmn
Cama
turfri
Inda
uxze
alit
n ſun
nrebl
nhr 7
ara h

IN SeRrTH FT VenFTA. 2 7

manum ſunt captum? Totum hu-
manum genus mendacii tenebris
caligabat, velut in ſpecu, ſine ullâ
feneſtrà aut rimulàâ, per quam le-
Viſſimus radius poſſet illucere: ipſi
Philoſophi præclariores, ſolum ſciri
dicebant omnia mendacia eſſe; aut
ſcientiam unicam eſſe, nihil ſcire:
adeò laborabant vanitate, ut ſolum
de cœlis optarent remedium. Qui-
dam illorum putabat magiſtrum ve-
ritatis dumtaxat poſſe efſe aliquem
Filium Dei: ecce jam tu Fili Altiſſi-
mi, ecce tu Veritas æterna, ecce
tu Sapientia Patris, & cœlo deſcen-
diſti, lux mundi, ut illuminares il-
lum, ut nos doceres veritatem; cur
homines tantum beneficium non æ-
ſtimant, & fidei bonum contem-
nunt? Quid refert credere verum,
ſiſimus nos falſi? Salutaris veritas
eſt bona aclio; & verbum verum
factum verbi. Verbum Dei caro
factum eſt, ut opus hominis fat ve-
ritas, quia veritas Dei opus facta eſt.
B 2 Men-

2⁹ Dr ADORATIONE

Mendacium & vanitas eſt, quod
non eſt juxtà doctrinam rsu: cur
uſum hujus benefici negligimus,
ſolum contenti mortuo modo cre-

dere? Magnum fructum Fidei ha-

beremus, Ii ſéiremus uti, & juxta
Ulam operaremurùt debemus, plus
quam ſi acie oculorum viderentur

ea, quæ affirmat. Omnes per fi-

dem credunt vera: ſed oportet cre-

dere verè; quod non videntur om-
nes facere. Si credis, ⁶ proterva
anima, quæ Chriſtus dixit, conſe-
uenter operare. Si eſt verum,
quòd Jeſum oportuerit pati, utin-

traret in gloriam fuam: ſi eſt ve-
rum, quèd Deus provideat omnia

in bonum juſtorum: cur affligeris &
in levibus laboribus & calamitati- i
bus? cur putas jacturas, quod de &
Pide eſt, eſie lucra animæ maxima, en
dum patiens ſis. Si credis id eſſe len⸗
verum, ot veré eſt, potius debes
gaudere, & té ſolari. Si ocußhs car-

nis Prophetam aliquem ſanctiſſt
mum,

n
Vu.

Wa⸗

N

gelt,en
oue
eiein
nod
Hei)
Cjar
nne,ll
Wentu
ntser!
Grtetc,
Nturor
rotern.
Col⸗
Verun,
tiunt
ſelt
tom
ſſlige
AWitx
gvodt
maxn nl
ide

IN SEIRTFWET VERITATE. 29

mum, ùt Davidem, aut annem
Babtiſtam, cerneres reſuſeitatum,
vel Angelum de cœlo venientem,
ut tibi ex parte Dei annuntiaret,
eſſe voluntatem divinam, ut fer res
hanc ærumnam patlenter, quoniam
tibi futura eſſet magno bono & lu-
cro; nônne hoc ſuſſceret, ur com-

peſeeret ĩ impatientiam tuam? imò

ut excitaret ſunile gaudium, atque
Apoſtolis, qui ibant gaudentes,
quoniam digni habiti ſunt pro no-
mine EsII contumeliam pati? cur
modò non te ſuſtines? Illud nun-
tium miraculoſum non deberes pu-
tare tam certum, ut eſt documen-
tum fidei: nam 'liceret interchum
dubitare tunc, cùm poſſet te illu-
dere ſpiritus malus; & tu falli in
ſenſibus tuis. Hgitur ſi veritas hæc
ex fide certior * t, quàm ſi Angelus
de eœlo evangelizaret tibi, cur mi-

nus te debeat commovere? Cogni-
. tionis certitudinem & rei conſelen
tiam ſequitur modus operandi, &

B 3 juxta

30 DE AnokkTIONEY

juxta excellentlam notitiæ debet
eſſe præſtantia operis. Quare, qui
ambulare in veritate vuſt, ſuæ greſ-
ſus vitæ & actiones conformes fa-
ciat ſuæ fidei; nec tantùm vera cre-
dat, ſed verê, ne ridiculus Angelis
ſit, & ſocius de'monum, qui etiam
credunt ſine operibus. *
Qid prodeſt ſcire viam cœli, ſi
non ambulas? Sciunt melius fſpiri⸗
tus mali; & tamen quia conſiſtunt,
ſunt de'mones. Dicito mihi, quid
utilius tibi, nolle bene operari, aut
demonibus non poſſe? Perinde eſt
in plerisque nolens ac impotens:
ind tibi eſt damnabillùs & turpiùs,
nolle cùm poſſis. Dæmones cre-
dunt, & contremiſcunt: utinam
tu, cùm credas, timeres! Cur non
eontremiſcis ad judicia Dei, conſi-
derans certitucinem eorum? &
ambiguitatem tuæ ſortis, vel ad
ſupplicia ærerna, vef ad gaudia?
Quid eſt, ſi credimus magnitudinem
divinæ bonitatis in ſe, immenſi a-
moris

N
ie
Creg
t,len
Vme
fera
ingel
lein

m el
l Hn
nſtune
i il
Ni, a
rindee
oteng
turzin
es cre
Utinnt
Durm
cN
m;
vel¹
uce
budine
men
on

IN SerRFTU FFY VrERTTrATE. 21

moris erga nos, & ſummorum be-
neficiorum ejus, cùm non reſpon-
deamus amore noſtro, fidelitate &
obſequis? ſed potiùs audeamus
offendere vel venialiter, & non co-
limus & amamus omnibus noſtris
viribus & infatigabiliter Deum, quẽ
omnibus viribus omnipotentiæ ſuæ
creavit, & fovet nos, & perfectè
ac æternè amat, & dilexit usque in
fihem, & usque ad mortem ama-
vit? Quid eſt, quòd ſemper amen-
tes nobis, & inverecundi in ſuam
Majeſtatem ſumus, ſive credamus,
ſive non verè credamus, dum ſegnes
& torpid manemns? Si non cre-
dimus indubitanter, ita eſſe: quæ
major ſtultitia, cùm homines om-
nia credant adulatoribus, quòd ad
guſtum ſuum loquantur, quæ eom-
moda illlis ſint, quam non credere res
fidei, quæ utiliſſimæ ſunt nobis, &
maximi lucri & honoris noſtri, quòd
veræ ſint? Quæ major irreveren-
tia, quàm credere homini, cùm
34 omnis

32 DEz ABpoRATIOMNEZ

omnis homo ſit mendax, & qui falli
poſſit; & non credere Deo loquenti
nobis utilia, & ea confirmanti tot
miraculis? Si verò credimus hæc,
& contrà operamur; quæ major
irriſio Dei, quàm reſpuere bonita-
tem ſuam amabiliſſimam, nihili fa-
cere amorem, ſanguinem, & bene-
ficia ſua, atque non timere infer-
num vel purgatorii pœnas, aut non
ſperare, & deſiderare ardentiſſimè
gloriam cœli; quæ Deus magna
putat, & ùt magna nobis minatur,
ac pollicetur, ut bené operemur?
Quis maſor furor, quàm exponere
nos per noſtram ſocordiam periculo
amittendi gloriam, aut morandiin
purgatori ignibus?
Oportet in omnibus noſtris acti-
bus convenire rebus, quas credi-
mus; & plus affici, quàm ſi viſu
aut aliquo ſenſu & experimento
conſtarent nobis. Accepiſti Cor-
pus Chriſti, aut aſſiſtis tremendo

ſacrificio Miſſæ: ſi credis quòd Chri⸗

ſKtus

N

eologe
rmain
lim h
le mi⸗
e bonitt
n Were⸗
ere inler
Haltner
Entln
mugnt
Audworu,
Nerenu
ehen
nperioll
worandt

olrsd
us Clel
In
erinen
gli
remehe
lu

IN SrIRTTI EFT VERITYATE. ¾

ſtus tecum aut præſens eſt, majori
ſummiſſione & reverentiâ debes ad-
eſſe, quàm ſi oculis tuis patenter
conſpiceres 5O majori fiducià precari,
quàm, ſiut ſanctostephano, tibiĩ pan-
derentur cœli, & videres hierar-
chias Angelorum comitantes Chri-
ſtum ad te deſcendentem, ut ab eo
aliquid peteres: nam certius eſt per
fidem veniſſe Chriſtum ad altare,
quàm ſi viſu tuo illum intuereris.
Hoe mado euret quisque penetrare
veritates fidei, ac in earum certitu-
dine ſe confirmare, conſequenter
perinde operando. Quo modocon-
ſequenter procedis, & non tibi ipſi
imponis, cùm dicas, te plus æſtimare
minimam gloriæ particulam, quàm
univerſi orbis imperium; & tamen
pro ceœlo nec ullam voluptatem
tuam velis negare, & pro rebus
temporalibus Se fine labores, & an-
garis? Hoc videtur contingere non
poſſe, niſi æſtimentur plus terreſtria
& caduca, quàm ccœleſtia & æterna

bona. 5 CA-

54 Dz ADoRATIONE
CAPEHT V.
De ſype veniæ & velo pœnitentia.

uli plus bonus eſt, plus odie
peceatum: qui plus odit pec-
catum, magis cupit deſtruere illud:
plus igitur deſiderat Deus dimittere
peccata, quàm peœnitens ipſe, qui
veniam poſtulat. Deus magis bo-
nus, ideò magis odit mala. Si pec-
cator, qui malus eſt, odit ſuum de-
Hctum, & vuh deſtruere, quantò
magis Deus, qui optimus eſt? Quis-
que quæ ſua ſunt, quærit: ſolus
Deus, quæ tua ſunt, tuamque ſa-
lutem exoptat, ne dubites de veniâ,
& auxihio divino. Locupletiſſunum
ſidejuſſorem habemus Filium Dei,
ſi velimus converti. Nec deeſt
manſuetudo creditori, nec ſors ſuf-
Rciens fidejufſori. Ne diffidas, pee-
cator, ob enormem magnitudinem
