Potedt. In tabula umbra as & primos
colores tyro artis ducere botelt; ſed

ad perfectionem picturæ, ſubtilitate

peritæ manũs & penicilli eſt opus, &
in minimis lineis magnum opus con-
ſumitur: ita in minutiſſimis officiis
virtutum abſolvitur Gmilitudo Dei.
Non eſt imago perfecta, quæ caput,
ventrem,& pedes habet; ſed in qua
omnia affabrè ſumt laborata: curru-
dem, & informé imagine vis te Deo
præſentare ob defectũ minimæ rei?
O infinite & perfectiſſime Domi-
ne, quid mininmum poſſum putare,
quodà te me amovere quàm mini-
mum poteſt, aut magis aſſimilare?

quid

7
Prfe

re, E

er ma en

lhat,

11
narin

R
d⸗

ſne n

t,

4
n
ire!

6

TN SPIRTTFT VERTTATB. 309

id minimum Feputalo, quod tu
deſider as me vitare, aus facere? cur
minimum præterire poſſum proma-
jeſtate tua, & glovia, quin faciã, om-
nia; cum nilil pro v llitate, & pecca-
to meo prætermiſeris, quod non fa-
ceres? O ſpiritus remiſſe, ſi Angelus
clo tibi nuntiaret Juèd Deus vel-
let te pati tormenta S. Laurentũ pro
gloria ſua, & gratiarum actione ob
benegclia Chriſto collata in genus
humanum, quàm ingratus eſſes, ſi
fortè non haberes id pro magno ſa-
vore, & minimum id putar es? Ecce,
quid dices? non ignes, né equuleos,
non carceres, non cruciatus Deus à
te modòô exigſt; ſed ut attendas in
hac re minima, &non negligas: mag-
num hoc puta: hæc eſt voluntas Dei,
uthæc cures: & ſufficit. Martyres
ber magnarum pœnarum patientia
lſanctihabiti ſunt: Confeſiores, per
minimarum culparum impatientiam,
& fugam ſanctſtatem conſe quuntur.
Uli/pœas omnes tolerantes, vit-
runt

310 DE ADORATIONE
runt culpas: iſti nullas culpas tole- iol
rantes, vitant majores pœnas pur- Gchn⸗
gatorii. se,
CAPIIT XV. lvnt
Laudem proprian vitandam eſſe. Grthan,
Ui amat laudari, vult quid im- is n
poſſibile. Laus bonum aliquè Ho
publicat: ſed hoc ipſo quòèògd laudari kene
col

velis, non modèò vacuus es ommi bo- 1
no, ſed plenus maximo malo, nem- MMfne
pe diabollco, ſuperbiâ & ambitione. Inplunt
Licèt audias laudari; non tu lauda- Wem
beris, ſed alius. Laus boni eſt: ſed tu Libun-
peſſimus eris, qui laudis es cupidus. rigoohn
Nequit bonus eſſe, aut laude dignus, lherioll
qui tam vanus eſt, ut laudari quærat. sflu, m
Quare deſinit eſſe laudabilis, qui In Nel
vult laudari: at ſi non eſt laudabilis, ileiei
non poteſt fieri, ut laudetur; nam Iälen
non erit, quod pozuit priùs eſſe. Si Mundt.
arrideas laudatori, applaudis vitupe- OAmlun
ratori tuo veriſſimo: quia injuſtiſſi- &
mus es, ſive juſtũ te putes, ſive non: ſtiben
nam ſi juſtum non te æſtimas, gaudes uhmin,
quòd mentiatur ille; ü juſtum te maſh
cenſes,

Anö

V.
Nan 1.
hauitir
Whnal

Rhoce

IN SPIRTTUET VERFTATE. 311

cenſes, ſatis hoc injuſtum eſt præfer-
ri aliis, cùm nihil ſis. Cùm audis, val-
de juſtus es, valde bonus es; qui ta-
lis eſt, laudatur: nontu, qui nec ju-
ſtus, nec bonus es; ſed potſùs vitu-
peraris. Laus juſti, vituperium eſt
injuſti. Hôc ipſo indignus eſt laude,
& contemnendus, qui de contemp-
tu ſuo & convitio dolet, aut in com-
mendatione ſua tumidè afficitur: qui
ſe non putat contemptibilem, excu-
ſat contemptores ſuos.
Laus tua, mendacũi filia eſt, & ma-
ter ignorantiæ, confuſionis, pudoris,
& periculi: improbatio tua, verita-
tis filia, mater meriti & doctrinæ:
utrum præſtabit, confundi & falli,
an mereri & doceri? Ama ſolùm
laudabilem eſſe, non laudatum, &
ſat hoc eſt. Laudabilis ſolùm eris, ſi
ſolàm laudem Dei & gloriam deſi-
deres, & tui contemptũ. Cur mavis
videri bonus, quàm eſſe; cùm deſi-
nas omninò eſſe bõus hoc ipſõ quòd
optes videri, & æſtimari vanè? Cur
æſtimas

312 Dr ADORATIONE

æſtimas, alios falli, aut fallere, plus-
quàm æſtimare verè te ipſum? Qur
te viliorem quàm lapidem facis, cu-
jus non tantúm ſplendorem curas,
ſed ne adulterinus ſit in ſe, ut pudeat
geſtare in ornatugemmas fictitias?
O veritas laudabiliſſima, gloria
rerum, quàâ fronte laudem & hono-
rem meum auſus fui ſemel quærere,
quiĩ te toties contempſi? Quà fron-
te ſemper quæro æſtimari, quidicèt
ſemel tantùͤm negligenter tui gloria
procurâſſem, in æternum mereor
contemni? Quàm impudentiſſimus,

vel inſaniens eſſet, qui optaret laudẽ

& honorem ejus qui te inhonoravit
infligendo alapam, aut te blaſphema.
re dixit, aut arundine te lutt in paſ-
ſione tua? Pejor ſum ego illis, & mẽé-
tior ſi ulli eorum me præferàâ: quo-
modo de mea laude & honore au-
deo cogitare? quanta inſania & ſce-
lus eſt querere illum? imò quanta
imprudentia, ſpiritus infirme, non
te putare dignum omni opprobrio,
nec

v

Irhprar
wieo
lcenman
ronltn
Anblluen
Ueib egro
Lörlispen
eclcibe
dnolekt
enti, pl
Eccer
tucnevdr
ißeriedan
robum o
Aont
lenos in
Rent exn
Gllenndt
Toniisen
Kguget,
gennten
Furquia
untmhn
.

n,.
dhiis,er.
kenans,
nüfciin
m Og
lnXKhon

INSPTIRTTUET VERITATE. 31. 3

nec optare contemni de omnibus?
Non ideo bonus eris, quòd te ali
prædicent aut putent bonũ. XÆgro-
tus non ſanatur, quòd dicatur ſànus
eſſe. Quid magis eligeres, eſſe ſanũ
& robuſtum, quam vis àreliquis pu-
tareris ægrotus? an eſſe ægrotum,
& ab aliis putari & dici ſanũ? cur eli-
gis, te dici bonum, cùm ſis peſſimus?
Imò moleſtiſſimum eſſet ægroto &
dolenti, plusquàm ipſe morbus, ſi
reliqui dicerent ipſum nullam ægri-
tudinem habere, nullum dolorem, &
imeritò queri: cur te gaudes ab aliis
probum prædicari, cùm improbus
ſis? Æ.gri tam abſunt, ut velint ſe di-
ci ſanos, ſi non ſint, ut ipſtinterdum
ſoleant exaggerare morbum, & id
gaudeant reliquos facere: ſic verus
humilis exaggerat ſuam vilitatem,
& gaudet, quèd ali exaggerent, &
augeant contumelias & opprobria:
igitur qu amat laudari, dat operam
non tantùm rei impoſſibili, ſed ridi-

culæ. .
0 Inju-⸗

314 DE AnoEXTIONE
Injuſtus eris, laudes appetens & Grlrun
non opprobria, Cùm plura ſuffragia on.
ſint, quæ poſtulent contemptum tu-

um. Si libres te, præponderabunt
mala tua, & defectus innumeri pau-, ſon

—=

ciſſimis bonis, & iis alienis. Vis ſcire ) romn
palàm, impoſſibile eſſe, te laudari? en e
Impoſſibile eſt, habere ex tesunde wn
lauderis. Collige exiguitaté Ruma- ſelbtel
nam, quòd velint æſtimarlhomines chbyb
ob bona aliena: quæ ſi propria habe- Itbeo-
rent, nunquà gloriarentur de alieno; inens
ùt ſæculares præſumunt, quèd inge- elüimin
nuos equos habeant, fideles famu- rhun
los, ſplendidas veſtes, Cùm genero- ebonſt
ſcas potius ſit equi virtus, & cum ge: mCivi
meroſo equo poſit eſſe dominus 1- Gen
. gnobilis & Vitioſus. Fides glorla fa- iMmn dn
muli eſt; & cum bonis ſ ervis iniquiſ- mendl
ſimus herus poteſt eſſe. Splendor tawe
veſtis, laus potiùs ſartoris aut texto- Pkitenn
ris eſt, & tunica decora poteſt tege- Itrol
re turpiſſimum pectus & fœdà Con: ietane
ſcjentiam. Eodem vitio, quod Dei mine
eſt, ſibi tribuunt, etiam qui ſæculo mmmn
5 renun-

IN SPIRITUET VERITATE. 315

renuntiârunt, dum non ſe penitus
abnegant.
CAPIT XVI.
De vilitate hominis,
I cum Deo pacem deſideras, ſu-
per omnes, & omnia te humi-
lia. Deus reſiſtit ſuperbis, terribilis
veox: non minus horribile eſt, quòd
ſuperbus reſiſtat Deo. Deus reſiſtit
ſuperbis, ne malè agant: ſuperbus
reſiſtit Deo, ne benefaciat. Deus re-
ſiſtit ſuperbis, ne mali ſint, & peſſimi
per ſuam ſuperbiam, quos ideo cu-
rat humiliare: fuperbus reſiſtit Deo,
ne bonꝰ ſit & beneficus, impediendo
dona divina. Evidentiſſimé conjice,
te eſſe viliſſimum, hoc eſt, ſuperbiſ-
ſimum, cùm reſiſtas Deo: alioqui
innumera alia beneficia, gratias, vir-
tutes in te contuliſſet. Evidens eſt,
ſupra te nubem elevatam eſſe, quæ
reſiſtat ſoli, ſi in medio campo & die
hon te tangat expeditè radius ejus:
totus tunc in umbra eris, quamvis
Numbram nullam tunc videas: nemo
02 magis

R
.

9.

316 Dr ADORATIONE

magis vilis & refertus defectibus,
uàm qui nullam vilitatem aut defe-
Aum in ſe videt, quia ſupra ſe elata
mens opponatur Deo & claritati.
Nullum eſt patentius indiciũ ſuper-. MIll
biæ noſtræ, quàm cohibitio benefi-
centiæ divinæ; quia reſiſtit deſiderio dn
Dei ardendiſſuno ſe profundendi, in- in
finitæ paſſionĩ Chridt, interceſſioni Ol
Virginis, orationibus Sanctorum.
Magna eſt mea malitia, & profundiſ- Anll⸗
ſima miſeria, Cum unus ſolus tot re- Ann
ſiſtam; obſtruens, quatenus in me ohoil

eſt, quinq; fontes Sanguinis Chriſti, unſfts
& obſtans torrenti liberalitatis divi- ehln
næ. Licèt tam amentes eſſemus, ut Allan,
in nobis nullum peccatum noſcere- Afüin
mus nec defectum, ex hoc ſolo indi- riund
cio nos debemus firmiſſimè credere
ſuperbiſſimos & viliſſimos; nec, ſi
peccata non ſufficiunt, aliud magis Iltmm
nos in humilitate continere oporte- Imſin
ret: non vermes, in quos ituri ſum?; Auifun
non cœnum fſœtidum, ex quo geni- Ulckte
ti ſumus; non ſtercus, quoò, dum vi- Hinti
vimus,

7

4

luntdeſe
Wbeche
E Nuiat.
iülne
iobenet
ftdeſte
teneſei
Cdnn.

st
engnnm

IN SPIRTTI EFT VERTTATE. 317

vimus, referti ſumus; non miſeriæ
corpotis, quibus ludimur; non ig-
norantiæ animæ, quibus noſtro con-
filio illadimur. Plus quàm ſatis eſt
ad nos humiliandum infra omnia „.
videre Deum non magis communi-
cari nobis, & defectus noſtros per-
mittere.
O humilis Majeſtas Dei, quàm
chara, & deſiderabilis eſt tibi humi-

Iitas noſtra! Mortuus Chriſtus fuit

Dro peccatis: ſed peceata permittit
pro humilitate. Anne majoris ſtetit
humilitas hominis, quàm vita Dei?
Anne pluris fecit ESUS humilitaté
noſtram, quàm ſuum redemptionis
beneficium; cùm peccata, pro qui-
bus vitandis vitam & ſanguinem fu-
dit, & humiliatus fuit, deſcendensde
cœlo, permittat, ut vitet ſuperbiam
noſtram; & qui peccata redemit ſuâ

e] humilitate, & morte, ipſis peccatis

un⸗

noſtrâà humilitatem velut redimat?

Quid eſt hoc ferè incredibile, quòd
lerè ineredibilia fecerit Deus, ut hu-
3 miles

218 DE ADORATIONE

miles ſimus? cùm alioqui incredi-
bile videatur, quòd ſuperbire poſſi-
mus: nam impoſſibile eſt, ut inve-
niatur unde.
Nihil noſtrum eſt, & nihil ſumus.
Imò ſi multa heberemus, & magnu
aliquid eſſemus; ob ea quæ fecimus,

neſcio quomodo audemus afpice- i
re cœlum. Undique viliſſimi ſumus,

ob id quod ſumus, & ob id quod wk;

non ſumus; ob ea quæ fecimus, & Mie

ob ea quæ non fecimus; ob ea
quæ fecit Deus pro nobis, & ob ea
uæ non fecit in nobis. Et quia ip-
4 tantus eſt, & quia nos nihil fu-
mus; quis non ob peccata, quæ
fecit, ſe humillabit? Sed non minùs
dejici debet ob peccata, quæ non fe-
cit: nam nullâ ex nobis partẽ in hoc
habemus, & minùs noſtrum eſt non
peccàſſe; & quantũ ex nobis eſt, pec-
caremus. Ita debes majoré obliga-
tionem Deo, cui non reſpondes, &
parem rationé habes te humiliandi,
ac ſi peccàſſes. Res non debent æſti-
mari

i Enn
plamͤs
s/nir
16, h
itzan
nereon
Atloſeh
G,
Un Ma⸗
Elder⸗
1Kinn
Ueree⸗

„
4

let.
brepol.

lhülum
Kmgi

lkcinn

n,

in doe

nmnis
onte⸗
gantoe

ee⸗

s , 4
rend 1
Vortt

IN SpIRYTU ET VERTTATE. 319
mari ob exercitium, ſed ob virtuté.
Non magis venditur gladius, qui oc-
cidit multos, quàm qui potuit plures

occidere, & meliùs trucidare: tua

malitia tot illa peccata patraret;
quòèòd non fecerit, non eſt in te, ſed in
Deo. Æque etiam te debent humi-
lem tenere peccata aliena, ùt tua:
nam licêt comiſiſſe propria, non ſit

ſupra te; non comiſiſſe aliena, eſt

gratia Dei, quæ eſt ſuper omnem na-

turà, & majores gratias Deo debes;
quia majus eſt, Deum præſervàſſe ab
illis, quàm remiſiſſe: quare ſi non es
9 .

reus pœnvæ, es reus majoris gratitu-

dinis, & humiliationis. Quæcumq;
peccata audieris ab aliis patrata, ſta-
tim te reum illorum cenſe. Major
occaſio ſe humiliandi fuit beatiſſimæ
Virgini, eſſe præſervatâ à peccatis;
quàm Magdalenæ, feciſſe tot & tan-
ta remiſſa, & ipſam ſeptem demoniis

&fuiſſe lberatam. Ob bona etia, quæ

non fecimus propter negligentiam
noſtrâ, debemus humiliari, & etiam
4 ob

†

320° DE ADoRXTIONE

ob bona quæ fecimus: nam illud no-
ſtrum eſt, hoc Dei. De alieno nemo
gloriari juſtè poteſt, ſed pudere ob
ingratitudinem, & ſatagere ex obl-
gatione. Ipſa prætereà bona corrũ-
pimus, & malè facimus, & cxigua &
pauca ſunt.
Sed quis co gitans, quæ humilis
JESI pro nobis feciſti, audebit ſe ex-
tollere de factis ſuis? Confer, & in-
grate ſpiritus, leve & ridiculum opus
tuum, ob quod gloriàâ inani ſolicita-
ris, cum infinito opere Incarnatio-
nis, Euchariſtiæ & Paſſionis: nônnèé
præ verecundia tibi frons decidet?
Deus, qui eſt totum, ſe exinanivit
B te: & tu, qui es nihil, te putas a-
iquid contra Deum, cùm pro Deo
tam amanti & ferventi nihil facias
fervidè. Quis cogitans, quæ non fe-
cit Deus, non ſe humiliet, quòd non
te ad inferos detruſerit poſt primum
peccatum, ut fecit cum Angelis?
O homo, infamia creaturarum,
quid tuũ putas honorabile, & uſur-

pas,

5

on
Go bel
An
ng;
geheo
one
6rulili
emos
ulwere
wyerel
rls De
Reoes
geirih
t ofer,
leis pla
un glori
ler
te, v
Düdene
IIn No
ns:
ing,
Le in
ſeree

Wach
3

lhlnn.
Nen
lere 0
eexod.
nucond.
cligat

vrbumi
ltehtſr

ung
H Cobtin
mun
lb
mumun,
Al⸗
7

IN SPIRITüIET VERITATEI. 321

pas, & non potius ſtatim offers Deo,
cui tot beneficiis obnoxius es? Si
multa, quæ verè noſtra eſſent, habe-
remus; deberemus offerre, & tri-
buere Deo, ob ea quæ pro nobis fe-
cit: quomodo tam amentes, ingrati
& injuſti ſumus, ut ea, quæ ſunt Dei,
faciamus noſtra; quæ etſi verè no-
ſtra facere potuiſſemus, intolerabi-
lis inverecundia fuiſſet, non feciſſe
potiùs Dei. Quid mirum, ſi aliqua
Deo dares, cùm omnia, & ſe ipſe de-
derit tibi? Utinam haberes multum,
ut offerres Deo! ſed cùm non ha-
beas, plus gaude; & de paupertate
tua gloriare, quia omnia vides Dei
eſſe: quæ ſi tua fuĩſſent, illi dares⸗
gaude, votũ tuum eſſe naturã ejus.
Pudendum magis eſt, quòd inter-
dum gloriamur de malefactis, velut
bonis: & corrupta opera Deo obji-
cimus, quaſi qui obligaverimus eu.
Quæ inſania major, quàm putare
obligare cui ſolvere nequis, & iis re-

NX „ .
bus quibus magis ad pœnnam obliga-

f ris?

322 Dr ADORATIONE

ris? Quinſi bonum aliquod opus eſ
ſet integrum & perfectum, non eſt
te: nec proinde tuum dicere de-
bes: de allenis quomodo Dominum
potes obligare, & creditori ſolvere?
Imòſſi noſtrum fuſſſet bonum opus,
in quo Deus partem non haberet;
cur Deo ſatisfeciſſe putas in illo, &
oſtentas illud, cùm eâàdem menſurà,
uâà menſus fueris, remetietur tibi?
Si hoc cum hominibus ſervandum,
cur non cum Deo? Miſerè metiris
dona Dei: tam parum putas feciſſe
Deum prote, ut parvulo hoc obſe-
quĩo putes ſatis compenſari? Metia-
mur Deum magnà menſurâ, exiſti-
memus illum magnum, nec noſtra
obſequia poſſe æqua eſſe ejus humi-
litati, & paſſioni, ne dicam ejus Ma-
jeſtati & beneficentiæ.

Quĩ non putatſe parum ſeu nihil

facere, injuriâ Deum afficit, æſtims
illum dignum dumtaxat paucis. Diſ-
ce à Deo humilitatem, qui poſt om-
dia beneficia in te collata nihil feciſſe
reputat;

S

tn;
Pemone
Pnonki
chabe
6ol
(Mtotun
nnote
ncden
Aminne
computan
ctrs
Ttender
hotiize
enoti⸗
Shib
kbere,
lünncht
felt &
e
negu
Nlo he⸗
nlue
ere,
Pned

ohlse
nelt
ere de⸗

DoriIn

rene
mops,
hhoberet
Gallo,4
nenn
Mernthi
Vundhm,
Korirs
se

1, ell⸗
colra

ſa U
inis

IN SPIRTUET VERTTATE. 32 3

reputat; perinde tecum ſe gerens,
& remunerans tua merita, quæ ſine
illo non faceres, ac ſi ipſe nihil in illis
poſuiſſet: cur tu ita uſurpabis obſe-
quia, & bona opera, ac ſi ſolus feciſ-
ſes, & nullam partem Deus haberet,
cùm totum ille præcipuè faciat? cur
ĩtem potes te jactare meliorem alis,
cùm cõôtriſtari deberes potiùs, quèòd
alii minus bonitatis haberent, & id
computare deeſſe tibie Non eſt mul-
ta claritas Dei in te, nec charitas, ſi
attendere potes excellentiam tuam
potiuùs, quàm tuum nihil. Stellæ cùm
remotiores ſunt à ſole, cùm minus
lucis habent, una videtur aliam ex-
cedere, & tunc lucent; ſed hoc fit,
quia nox eſt, & tenebræ: at cùm dies
venit, & propinquiores ſũt ſoli, quia
ſunt in eodé hemiſphærio cum illo,
tunc quamvis una excedat aliam, &
plus lucis participent, non videtur

utra luceat magis, imò nulla videtur

lucere; perinde ſunt, ac ſi nulla ſtel-
la in cœlo eſſet & merè nihilum. Im-
N 6⁶ perfe-

324 DE ADORATIONE

ctus eſt, & non illuminatus, cui par-
va lux cœli affulget. Qui in nocte
propriæ quæſitionis & amoris eſt,
audet putare ſe eſſe aliquid, & me-
liorem alfis: Sancti verô, qui adhæ-
rent Deo, licèt pleni meritis ſint, pu-

tantſe excellere nemini, ſed merè

nihil eſſe, adimplentes cum EsI ſuo
omnem ſjuſtitiam, id eſt humilitaté.
Iuſtus eſt humilis, quia à ſe rejicit to-
tum quod eſt alienum, nec retinere
vult. Qui nihil putat ſe eſſe, quomo-
dò contra conſcientiam fiet injuſtus
tum aliis, dum ſe præſumit meliorẽ,
tum Deo, dum credit ſe bonũ? Nam
nemo bonus, niſi unus Deus; ſi ne-
mo bonus, nemo melior.
Ob fortunæ quoq; bona non eſt,
cur te præferas lis, quos pauperes
vides, humiles, ignobiles: ſed potius
venerare iſtos ob ſimilitudinẽChriſti
in illis ſplendenté. Inops fuit Estus,
humilis, ludais maledictus, inglo-
rius, ſubjectus peſſimis principibus:

quod Chriſtꝰ elegit, & æſtimavit, tu

ne contemnas. CA-

4
unti
or
lere
un
S ig
isN
eteher
n ebe
ens
ererd
lsl
mabunt
Mnum
Olisin
Ulblin
Mcherh
ehunin
N;
Diremn
eleabe
Ceut.
Uumnob

niye.
hnode
inch,
me.
lladhe⸗
ntp⸗
Edmen
fute
lnltrt
tſtt
Lrther
ond⸗
Vrhn
tnelot
1 ſye.

IN SPIRITUIEFT VERITATE. 325
CAPUT XVII.

Qus contineant homine in humilitate, &
qubd nihil poteſt habere, niſi ſolũ Deum.
o te poſſunt humilem conti-
nere; & vilitas tua, & vilitas
rerum & honorum. Licet magnus
eſſes, dignitates omnes mundi, ut
parvas, viles, & indignas contemne-
re deberes; & quamvis magnæ eſ
ſent, deberes recuſare, quia tu vilis,
indignus. Nihil es niſi mendacium,
& peccatum: ne te decipias, nec ve-
lis excuſari; iniquitates tuæ id cla-
mabunt. Cur inter tot peccata ob
unum opus apparenter bonũ te at-
tollis? unâ ſolà plumâ aquila non ſe
in ſublime efferret. Pavo cùm totus
pulcher ſit, ob unum pedum defectũ
ſe humiliat: tu totus defectibus ple-
nus, ob unam fictam virtuté ſuper-
bire audes. Recordare infamem te
eſſe ab ortu tuo originali culpaâ: per-
inde ut homo notatus infamiâ co-
ram nobilibus adeſt, ſic te habe cora
Angelis puris. Parricida es ob pec-
5. S 7 cata

322 6 Df/ ADORATIONE

cata tua Fllii Dei, & fratris tui Es:
peſſimo Cain concidit vultus, & tu
erigis cervicem? Reputa te ſemper
talem, nec audeas ſine pudore& ti-
more aſpicere Patré dilectiſſimum.
Aui contempfſiſti Verbum Dei,&
Filium, cur æſtimas dictum hominis
Quid præſumis, Cùm nihil hactenus
feceris; cùm poſtquam feceris om-
nia, eris ſervus inutilis? Imò hic eſt
magnus & indebitus titulus, cùm n6
poſſis habere unde Deo ſervias, cum
ejus ſint omnia, & ipſe ſerviat po-
tiùs nobis. Tam vilis & pauper es,
ut nihil habeas, nec poſſis habere:
quod fortè ſi intelligas, primum tri-
ſtaberis, intuens luce clariùs pauper-
tatem tuam, deſperans aliquid tuum
habere poſſe; ſed citò ingentem læ-
titiam habebis, intuens divitias Dei,
quòd omnia habeat. Gaudeo, Do-
mine, impoſſibile eſſe mihi habere a-
liquid, quia impoſſibile tibi eſt non
habere omnia. Quid contriſtorom-
nia aliena mihi eſſe, ſi Deus poteſt
meus

nker
Cnd
fe, gul
Myele
gogen
unpre
me
Uebant.
rcl
ſumhe
inho
PPhi
4le E

homins
Inden
Gnkon
Ye
nmO
sm
NRY
ln
Ghoee
yer⸗
S6un
nle
o,DS
aei
ANH
oro⸗
ens

IHNSPIRITIEFT VERTTATE. 327

meus eſſe? Quam ineffabile gaudium
eſt, nihil poſſe eſſe meum, nec me ip-
fum, niſi ſolum Deum!? cujus patens
indicium eſt, quod nulla re licitum
ſit mihi frui, niſi ſolo Deo. Reliquis
rebus, & me ipſo, ut alienis, ſolùm
licet uti, non frui. Non eſt dominus
rei, cui ſolùm uſus eſt conceſſus ad
tempus: illa potiùs res haberi dici-
tur, quà frui in æternum licet. Qui
mundi ſolum habet uſum, habebit
uſumfructum Domini ipſius mundi.
Gratulor mihi, nihil ex me habe-
re, quod poſſim, Domine, offerre

Majeſtati tuæ: quid enim valeret,

quod ex me haberem, ut coram te
compareret? At quia àte ſunt, quæ
poſſum offerre, aliquid bonum ha-
bebunt, quòd ſint à te; & inde poſ-
ſunt placere. Ex me quomodo poſ-⸗
ſum habere aliquid, cuùm nihil ſim?
imò hoc ipſo quòèòd putas aliquid eſſe,
ſpiritus elafe, conjice te minorem
eſſe, & magis vilem. Æger dum ad-
huc ægrotat in lecto, non Kentiun.
=

328 DEz ADORATIONE

becillitatem ſuam: at dum melius ſe
habet, & convaleſcens ſurgit, tunc
cognoſcit debilitatem, cùm non poſ-
ſit per ſe conſiſtere. Dum magis ſer-
vis Deo, proficis/ & ambulas in vià
Domini, magis humilis debes eſſe, &
timere; tunc te cognoſces viliorem.
Æger dum eſt in lecto, non eſt cur ti-
meat ne cadat: at dum ſurgit, & in-
cipit ambulare, tunc noſcens infir-
mitatem propriam, non de ſe confi-
dit, ſed alii connititur, & adjuvatur,
timens cadere. .
Quid igitur extolleris, cùm, hoc
ipſo/quod extolleris, vilior ſis. Quo-
dammodè magis es ridiculus, quàm
Lucifer, cùm de minoribus te effe-
ras. Quid eſt natura tua comparata
cum naturâà Cherubim? Quid eſt
ſanctitas tua, collata cum ſanctitate
gratiæ, quâ placuit Deo primus ille
Angelus? Quid videri vis, & haberl
apud alios? nihil potes tuum habere;
& quod minus potes habere, eſt ho-
nos. Tota gloria ſolius eſt Dei, qui
cùm

eret;
1,e. ,Il
eels 1
Werke
Aterno
um no

mſ
namn

Non allar
lelcern
encer
temtn
rumer
Cacont
Venon
Onn

ls
dune
d
ber.
nih
Geles
loren

IN SPIRITUET VTRITTATE. 329

cùm cætera det hominibus, gloriam
ſuam alteri non dabit. Si benè ope-
raris, ſat eſt quòd ſciat Deus, vie deat
& approbet, qui remuneraturus eſt,
& cui placere intendis. Sanè ſi ar-
denter amares Deum, & ſervus fidus
eſſes; optares, niſi impoſſibile foret,
facere aliquid pro Deo, quod Deus
non eſſet remuneraturus, aut non
videret; & dumtaxat ſtuderes eſſe
ſaelis illi, de præmio nihil curans.
Inter fideles amicos unus alteri pro-
ſpicit, & bona officia pr æſtat, etiamſi
alter non ſciat, imò ſæpè occultat:
nam non qu ærit aliam mercedem,
quàm f delitatem & obſequium erga
amatum: ſic qui ſincerè amat Deum,
non aliam femunerationem magis
deſi. derat, quaàm ſervire illi, & ſerva-
refidem. Im er Domine, fidelita-
tem tuam ergam perfidum, qui in-
numera mihio ol. præſtas, benefi-
cia confers mihi ignaro, & Cum ſcias
me nunquam agere gratias pro illis.
Cùm mala agunt homines, cupiunt,
ut tu

330 DE ADORATIONE

ut tu non videres: ego, Domine, jam
reſipiſcere volo, & mutare meos
mores. Quare cùm mala egero,
quod frequenter erit, volo ut tu vi-
deas, ut caſtiges & me adjuves, ne
iterùm faciam: at cuùm bona egero,
te adjuvante, potius vellem ut tu nõ

videres, quàm quòd videant homi-

nes. Si eximius Dei amator non agit
bona propter teſtimonium Dei;
uàm mendaciter amabit, qui quæ-
rit homines teſtes?
CAPIIT XVIII.
Quantuü debeamus gratiæ Dei, & Cbriſti.
Gperdus adhuc eris, ſi te putes
pulverem & cinerem, cùm nihil
ſis, niſi mendacium/& peccatum. Ni-

hil boni habes; cur extolleris con-
tra Deum? multa mala habes; cur

non erubeſcis etiam coram homini-
bus? Omnia mala habere potes; cur
non contremiſcis ubique & ſemper?
Omnia mala facere potes; cur non
formidas te? ipſa eſſentia tui non eſt

tua, niſi Dei. Imò id quod habebas,

ante-

Tbiriot
Cod
Aun m
ancdu
riſtia
Itasne
inſi
Gaent
rels,
Cdrar
Coror
Gleid
ſet, .
Ugeiͤ

teſam
neo
en,
ttur.
e Ne

ngen

IN SPIRITüUFT VERITATE. 331

antequam eſſes, tuum non erat: ha-

bebas tunc merum nihilum, quod
poterat eſſe; hoc ipſum non exte ha-
bebas, ſed ex Deo: qui ſi non eſſet, tu
non poſſes eſſe. Quid te magnum
putas, cùm ipſum,/quod nihil eras an-
uam creareris, non erat ex te?
lach plusquam te debes Deo; nam
debes etiâ, còm nihil eras, poſſe eſſe.
Creatus fuiſti: dic quod membrũ

arbitrio tuo fuit factum, aut cui ar-

ticulo alicujus digiti lutum poſuiſti,
aut miniſtràâſti materiã ad eum for-
mandum; aut quàâ prece tuâ impe-
trâſti creari à Deo, & eligi inter infi-
nitas naturas & individus meliora,
quæ in ſuo nihilo relicta ſunt? Quàâ
diligentiâ tuâà effeciſti, ne formareris
cæcus, mutilus, amens, barbarus?
Gloriaris de ingenio, de integritate
corporis, de nobilitate generis? uti-
ue id licet, ſi monſtus Deus àte id
ecit. Dices: Non glorior me crea-
tum eſſe, ſed talem elle, induſtrium,

ingenioſum, morigerũ. Dic quæſo,
ſticon-

332 DzE ADoRATIONE

ſi conſilium non dediſti Deo, ut te
erearet ingenioſum, & talem; f non
monuiſti Deum, ut tibi d aret melio-
rem mentem; cur gloriaris de ſubli-
mitate illjus *Antuelegiſti imentem,
& aſtutiâ tuâà ſcrutinia feciſti inter il-
lam infinitarum rerum multitudiné,
quæ crearißp oſſent, ut extraheres a-
nimũ præſtantiorem? Non, inquies,
glorior de naturæ dotibus, ſed de of⸗
Rciis virtut is, quã ſecutus ſum, cùm
alii peſſimi contemnant. Glorior
meliorem me illis eſſe, & virum bo-
nũ, glorior ſatisfeciſſe muneri meo.
Imè pudeat vix ſemel ſatisfeciſſe, &
millies corrupiſſe. O inique diſtri-
butor, deteriorem partem tribuis
Deo. Te eſſe tribuis Deo, & arrogas
tibi bonum eſle: plus eſtbonum eſſe,
quam eſſe: cur illud tibi uſurpas, cùm
in eo quod eſt minus, nullam potue-
ris partem ponere? Plus diſtat inter
bonum eſſe, & hominem eſſe, quàm
inter hominem & nihilum. Ex nihilo
te potuit Deus facere hominem, im-
peran-

vnd
ie,
elo, 1
Winen
, t
Meni⸗
olt⸗
nelo⸗
ogan
(lubn
lteles
Gdo
nem,
ſulie
O bat
nodo
lamno
une
,
Wwr
tten
Uach
ſinns
Deig

= = =

IN SPIRFTUEFT VERITATE, 333

perando, agendo, & vivendo; ſed ex
homine non fecit bonum, niſi ſervi-
endo, patiendo, & moriendo. Inju-
ſtiſſim partiris, tribuens Deo natu-
ram, & tibi gratiam.
Neminem vidi ſuperbire, ex eo
quòd ſit; & ferè omnes, quòd boni
& meliores ſint; cùm potis liceret
arrogantia illa: nam plus habuiſſes
(ſi habuiſſes alĩquid) cùm mihil eras,
ut eſſes; quàm poſtquam fuiſti, ut
eſſes bonus & juſtus: nã ad creatio-
nem, ſolùm non adjuvimus; ſed ad
juſtificationẽ inſuper impedivimus.
O patientiſſima Veritas Dei, quo-
modo toleras mendacem arrogan-
tlam noſtram, niſi quòd ridicula ſit,
dum ejus rei auctores nos præſumi-
mus, cui maximè reſiſtimus & de-
ſtruimus? Si tà modeſti ſumus con-
tra ea quæ ſunt in ſuo nihilo relicta,
ut adverſus illa non gloriemur, quòd
ſinus: cur inverecundi adverſus
Deũ gloriabimur, quòd boni ſimus;
& adverſus alios homines, quod me-
liores

334 DE ADORATIONE

lores ſimus? Cur ſuperbis, anima;
de eo, in quo maximè verecundari

deberes? Qudd nihil fuiſti, nihil eſt, en

quòd pudeat; ſufficit, quod non ſu-
perbias; né eſt enim ulla ignominia:
atquèòd impedimẽto fuiſti Deo pec-
catis tuis, multum abundat, ut pro-
fundiſſimâ confuſione erubeſcas.
A quo accepiſti eſſe, accipies benè
eſſe. Quemadmodum nihil fuiſti, ut
eſſes: ita creatus, nihil fuiſti ut eſſes
bonus. Si nihil ad naturam, ita nihil
ad gratiam, ex te ipſo ſolùm, & à te
ipſo habes. Imò licèt nihil feciſti ut
eſſes, nihil malefeciſti ne eſſes: at ut
eſſes bonus, nihil ex te feciſti; & ne
eſſes bonus, multa malefeciſti.
Natura humana, etiamſi illà inte-
gritate & excellentia, in quâ creata
eſt, maneret, non ſervaret ſe ex ſe,
niſi ex Deo. Quare ſi gratiam, quam
accepit, non poſſet ex ſe ſervare;
quomodo quam perdidit, poterit
reparare, & de acquiſitione gloriari?
Memento infamiæ & corruptionis
naturæ

Nha
beid
Caust.

1

.

dnnr
Ien
Gnonkr.
Mominig
Deoe
utr
eſen.

ie⸗
Lcrent

IN SPIRITUET VERITATE. 335

naturæ noſtræ poſt peccatũ: ſi cùm
ſana, & honorabilis erat, nihil ex ſe
poterat; languens, & contemptibilis
quid poterit? Vas non gloriatur an-

1

3α. 401E.
te artificẽ de formàâ & uſu; cùm poſ-

ſet de materiàâ, quam non fecit ille:
tu ante Deum nihil habes, quòd glo-
rieris, adhuc ex nihilo factus; cur de
formò & bono uſu gloriaris, qui de
abuſu erubeſcere potes, & de mate-
ria nequis gloriari, quia ex nihilo es?
Non habes unde bonum aliquid ha-
beas, quia ex nihilo nihil fit, ut ex
causàâ. Si nihil ex te es, nihil ex te po-
tes, nihil ex te operaberis: namo-
perari ſequitur eſſe. Si nihil ex te es,
nihil potes, nihil operaris; quantèò
minùs aliquid bonum? Si quod nihil
ex ſe eſt, nihil ex ſe habet, aut poteſt;

ſolum ex ſe poteſt, & habebit pecca-

tum, quod defectus, & nihil eſt, &

nibiloòpſo deterius & minus. Ocu-

lus ex ſe potens eſt ad tenebras, &
ad non videndum; ſed ad viſionem

nihil poteſt ſine adjutorio lucis.

Quod

338 DE ADORATIONE

Quod eſt ſupra naturam, & ſupra lnit
te, nempe abnegare ipſam naturam, e
& te ipſum; non poteſt eſſe ex te, & cumin
naturà, ſed à Deo, qui eſt ſuperior te atopenl
& naturâ. Si non credis rationi, cre- Giumhl
de fidei; nihil es niſi mendacium & ti,ae
peccatum: perditio tua ex te tante mſt
modò. Non idonei ſumus cogitare heb
aliquid à nobis, quaſi ex nobis; ſed mmdi
ſufficientia noſtra ex Deo eſt. Si non udd
poſſumus cogitare aliquid, quomo- Wunn
dò exequi bona opera? Ferri poteſt, Wühon
quòd videaris ſtultus; ſed non ſua- en,
deri poſſum, quòd velis eſſe hæreti- dini
cus: quæſo cur deſpicis mundum, & jis gin
aliquem æternorum amoré jam ha- Wintue
bes? quia expertus es inconſtantiâ ſerins
temporalium, & vidiſti inopinabiles Iudihe
calamitates, & mortes locupletum ie ci
& potentum, & ſimilia; an tu fuiſti, itedmn
qui ita providiſti res, vel Deus? an tequi
providiſti Regis illius aut potentis ſnia
hominis mortem, ut tu commove- mbeban
reris perſpectâ inſtabilitate rerum? ue
Prætereaà hæc eadem publica & nota e

1-

alls

Ah

Krann
henor
gtonier.
lacium
AItetan

Demin
4 lehts
.
ſetetum.
AnaH

IN SPIRFTU EFP VERITAE. 339

aliis ſunt: cur cæteri non ùt tu com-
moventur ad contemptum mundi?
cun cùm alius eſt motus, alius in pec-
catis perſiſtit? Aliquam ſimul caus
divinam hujus differentiæ debes fa-
teri, quæ ſolum in nobis & ex nobis
non ſit. Forſitan perinde quaſi ex te
eſſet, gloriaris quèòd tu movearis,
non alii. Dic quæſo, quoties ſimiles
caſus, & efficaciores contigerunt, &
non commotus fuiſti? Igitur, quòd
modò convertaris, non venit ſolum
ex te, ſed ab arcana aliqua & provi-
da virtute, ſollicitudine & amore e-
jus qui noluit, ut ampiius morare-
ris in tuo errore, & ad agnitionem
vVeritatis ſuaviter te excitavit; & ta-
liter diſpoſuit omnia, ut noverat te
inde comovendum. Reſpondebis,
ideo nunc te comotum eſſe, non an-
teà, quia abfuit, aut mortus fuit peſ-
ſimus amicus, cujus ſocietate per-
trahebaris ad veruſtos & peſſimos
mores, aut præteriit teatſt pecca-
to opportuna. An fortè ex hoc præ-
J P ſumes?

340b DE ADORATIONE

ſumes? Fuſtne in manu tua mors vel
abſentia iniqui ſoci, vel opportuni-
tas hæc? Anne potiùs Deus fuit, qui
ita diſpoſumt, & inſuper præparavit
tibi bonorum ſocietatem/& exem-
plum, ut ejus imitatione permove-
reris.
SIiliter quidquid boni habes &
facis, auit ſi quo malò Cares,& abſti-
nes, eſt, quia Deus pro tua utilitate
res diſponens impedimenta remo-
vit, & incitamnenta boni opportunè
propoſuit; & inſuper ad plurima ſu-
pernaturales habitus aut auxilia in-
fudit, quæ excedunt omnefn facul-
tatem naturæ. Quam parté ad hæc
tu habes? ſi noninvenis; quanta in-
ſolentia eit tibi tribuere totum? Aut
gratiam Dei debes agnoſcere & nihi-
Htatem tuam, aut Deum cùm Epi-
curo relegare, & privare mundi gu-
bernatione, nullam illi providentiâ
tui relinquendo. O ſapientiſſima Dei
Veritas, miſerere, miſerere mei a-
mentiſſimi; quia magis & magis de-
lat Ira-

Etet:l
Cerent,
veret
Colnn⸗
guiink
Omnnem
Deocke
Wohnnt
Cornun
i
tüumt
ommh
ien⸗

.

izl
onn.
fiüneu
exem.
emore⸗

ubeze

IN SERITüIEFT VERITATE. 341

Hrabo, quaàm ille Philoſophus,
nunquam tantoperè ineptiens ut di-
ceret ſe providere res, nam faceret
ſe meliorem Deo: veruùm, qui præ-
ſumit de ſe in opere honeſto, præter-
quam quod Deo tollit providentia
rerum, ſibi eſt neceſſe ut illam uſur-
pet; quoniã ſi aliter occurerent res,
non opus honeſtũ, ſed vitioſum fa-
ceret: & Hicèt caſu aut fato res acci-
derent, non eſſet cur ſibi aliquid at-
ribueret
Qui in bono naturæ ſibi plaudit
ſolùm, negat ſe à Deo creatum: at
qui in bono virtutis gloriatur, negat
omnem mundum, & univerſas res à

Deo creatas, diſpoſitas, proviſas in

bonum noſtrum: in illo adimit Deo
dominium unius dumtaxat naturæ,
ſuæ nimirum; in hoc adimit domi-
nium totius univerſi: in illo adimit
omnipotentiam Deo; in hoc etiam
ſapientiam, & bonitatem, negans ſa-
pientiſſimè ita proviſum à benevolo
& amantiſſimo Patre pro noſtra ſa-
P2 lute

342 DE ADORATIONE

lute & bono. Quid dicam in iis vir-
tutibus, quæ ſuper omnem naturam
ſunt, & in altiſſimo ordine proporti-
onem quamdam cum Deo habent,
& velut in gradu divino Deos, ut ſic
dicam, nos faciunt, aut ſupponunt
per participationem altiſſimam na-
turæ divinæ; & in iis quæ Deũ pro-
ximè contingunt, fide, ſpe, charita-
te? de quibus ſi quis præſumet, opus
eſt ut neget Deum eſſe ſuperiorem

naturæ, aut ex ſe putet eſſe æqualem

vel ſuperiorem Deo.
CAPUT XIX.
Quvd ſe debeat homo non tantùm ſenti-
re nihil eſſe, ſed maximum peccatorẽ.
Agna portio humilitatis deeſt
tibi, ſi putes ſolùm nihil boni

ex te habere; oportet ut judices etiâ,

peſſimum te eſſe. Primum peccato-
rum ſe dixit S. Paulus; nec potuit
mentiri os illud Spiritus S. an tu for-
taſſe meliorem te putabis tanto A-
poſtolo; & eſſe exaggerationem aus
214 mode-

inn

eli

IN SpIRTTIET VFRITATE. 34

modeſtiam, te appellare maximum
ſceleratorum? Seriò te judica pri-
mum inter peccatores, & ultimam
creaturam, quia nulli te debes præ-
ferre. Nullus minus quam tu habuit,
ut miſericordiam Dei flecteret: ne
putes, eſſe modeſtiam ſentire hoc;
nam nihil tui bonum præcefſiſſe, eſt
fides divina. Non eſt fundamentum,
ut alium putes fore minùs gratum,
