Quid ægrè fers adimplere quæ de-
ſunt paſlionis Chriſti? Chriſtus pro
gloria Dei non tantùm voluit pati
Hagella & crucem, ſed omnes cruci-
atùs hominum optavit, & huncips
laborem, qui modò te moleſtat, vo- I
luit ſentire; quĩ defuit paſſioni ejus, ni d
hoc eſt, deſiderio ardentiſſimo paſ- D
ſionis majoris, & totius cruciatüs. In Mnc
Gaude pro Chriſto illum ferre, qui Menhe,
deberes imenſum favorem æſtima-
re, unũ flagellum ſuſeipere, ut Chri-
ſto non infigeretur: at ſi toleras pa- n
tienter hunc levé laboré, qui defuit ecde
voto Chriſti, erit contentus Chri- Monfn
ſtus, & conſolaberisillum. O JESII UIft, ſ⸗
amantiſſime, quid affligor in tribu- Nhoine
lationibus meis, ſi habeoò hoc ſolatiũ, ntun
ut te conſoler in illis? Quæſiviſti, Eu⸗
Domi-

1
oncoNo⸗

4
Neopaclar:

INSPERTTUET VERTATE. 275

Domine qui ſimul contriſtaretur te-
cum, & non erat: ecce adſum liben-
ter, affligar & contriſtabor tecum,
ut ſocius tuus ſim laborum & mor-
us. Quis mihi daret, ut morerer pro
te, Fili Dei,? etſi das ſolům tribula-
tionem hanc, cur rejiciam tribulari
leviter pro te? Solantur ſe alii, ſi ſi-
mubl alii homines patiantur: cur me
non conſolabor ego, ſi ſimul cũ Deo
meo patiar? Sat mihi hoc, nec com-
paſſiones hominum quæro. Non
amplius Domine dolebo, quèd vi-
deam mihi ſoli injuriam fieri, me ſo-
lum contemni: imò hoc ſolatium
mihi erit, præter ſocietatem JESII
patientis, quòd ſolus patiar, nec ali-
um fratrem meum videam in ſimili
labore. O.[ESII, nihil in hac tribula-
tione habeo, de quo conqueri poſ-
ſin: cur putabo contemptum, quèòd
mihi fit, ſi apud te eſt dignitas? cur
putabo injuriã mihi fieri, ſi eſt mag-
na gratia tua?
Quis ob crimen Majeſtatis læſeæ
M 6 exſpe-

276 Dz ADORATIONEY

. .— ,. V
exſpectans ſententia capitis & acer- it
biſſimæ mortis, fpoœnâ levipecun- 5 8
1

aria aut privatione folùm bonorum il, 1
condemnaretur, non ſummè gaude- n
ret? Anne impatienter ferret, aut in- Uma
juriam putaret, & non potiùs gratu- littu
lationes ab omnibus acciperet? Re- niun
us Majeſtatis Divinæ es, ôpeccator, ülnn
mereris pœnam ignis in inferno aut füllmd
purgatorio: cur non feras, quòd lo- lili
cò flius ſolum damneris levi poœna idhin
pecuniarià in hac jactura rei familia- nicoünd
ris, aut ſplendoris tui, aut alterius MWinne
comodi & honoris temporalis? Qui (iölen
damnandus eſſet capite in publico kmnen
patibulo, ſi differretur ſupplicium ſtindi
quia ægrotaret, gauderet, etiamſt udin
morbus graviſſimus eſſet, & vellet iümI;
diuturniorem fieri; ùm tamen non

1

dimitteretur pœna, ſed differretur: Wüün
cur tu moleſtè fers hanc levem ægri= ulunt
tudiné, ſi pro ea dimittetur tibi pœ-
na, aut æterna, quia ex ea compun-
tus es, aut purgatori?
Memento paſſim patientiæ & ſo-
cietatis

6

CNe.

ecne
orun

Ne.

Kvurir
ber
e Ne
NENH

IHNSPIRTTUIET VERTTATE. 277

ciletatis ESLI patientis, ut feras in-
jurias, & te contemnas. Si non ſuffi-
ciat, memento patientiæ divinitatis
in peccatis hominum. Coram facie
ſuâ Deum contemnimus, & coram
ſua Majeſtate peccamus. Quin in
gremio & amplexu brachiorum ſuo-
rum dum nos ſuſtentat & mulcet,
offendimus, nec proinde abjicit nos
è ſuis ulnis & annihilat, ſed ſolem o-
riri facit ſuper bonos & malos. Quis
inimico inſidianti ſibi, & offendenti
interim teneret lychnum accenſum,

cujus luce uteretur ad injuriam ejus,

& non extingueret ſtatim? Omagna
patientia & humilitas Divinitatis!
quæ & contemptoribus ſuis ſervit
ut famulus; & dum contemnimus,
præparat nobis alimenta, & delica-
tos fructus terræ coquit & condit,
ut ſuaviter & abundanter nos alat-

CAPHT XII.
Quantum bonum ſi ſubditum eſſe alteri.
O Sapientia inſcrutabilis! quas

M 7 gra-

278 DEADORATIONE

gratias tibi referam, quèòd commu-.
niceris mihi ignorantiffime per ſan-
Gtum & humile obſequium, quod eſt
ſimma hominum providentia, & ſci-
entia. Divinæ ſapientiæ eſt, in nullis
poſſe errare: obediens etiam in nul-
lis errat, ſi pareat humiliter jubenti

Superiori. quàm magna & diſcre- aler

ta prudentia, ſimplicium eſt obedi-
entia, nihil diſcernens. Quantum
beneficium, inter caligines quàs of-
fundunt paſſiones, & errores quos

efficiunt cupiditates, & ignorantias

in quas hominum depravata con-
verſatio & mundi leges ac mores
impellunt, erit ſapere & gubernari
prudentiſſimè absque ullo errore,
perinde ac ſi ſapientiam & divinam
prudentiam haberemus? Hoc facit
inventum ſanctæ obedientiæ, quæ
vicaria eſt Sapientiæ divinæ, & uti-
liſtmum compendium prudentiæ.
Quid ſapientius, quàm non poſſe er-
rare, quæcunque fiant? Virtutes a-
lias debet præcedere prudentia, quæ
diffi-

erut ir
ehll
Mellt, 1

G
1e Nebte
Obelden,
lntaren

N

Monm.
herln
Pſlolel
mmdls
Tuminmo.
Uerſchen
ultlae
inAet

esgs

IN SPIRITI ET VERITATE. 279

difficillimè ab hominibus habetur:
ſed facillima prudentia eſt ſincera
obedientia. Hanc anteceſſionem ha-

bet inferior ſupra Superiorem, quòd

non poſſit in ſuo munere errare.
Superior jubendo errare poteſt, &
delinquere, ſed inferior obediendo
nequit errare. Benè poteſt impru-
denter jubere Superior, ſed ſubditus
nequit imprudenter ſacere cùm
obedit, niſi cùm manifeſtum pecca-
tum jubetur, quod jâ non eſſet præ-
ceptum, ſed tentatio. Poteſt defice-

re Prælatus præcipiendo; ſed non

obediens, quia nequit non facere
voluntatem Dei, parendo. Eſt un-
dique curata & munita obedienti ſe-
curitas voluntatis divinæ: etſdum
præcipitur, fiat contra voluntatem
Dei nolentis ita prœcipi; qui paret
tamen, juxta voluntatem Dei ope-
rabitur, & interdum cum majori
merito. Malus Superior poteſt eſſe,
& malè poteſt jubere: at quia be-
n& obedire ſemper poſſumus, dum
non

2

„*

280 DE ADOERATIONE

non præcipiantur mala, amandus
eſt omnis Superior, & inſuper to-
lerandus malus: ubi duplex eſt me-
ritum, charitatis & patientiæ. Ali-
quando poterit ſubditus putare me-
liora aut utiliora animæ ſuæ, quàm
quod Prælatus jubet; non tamen
proptereà debet relinquere juſſa:
nam nihil providebit utilius, quàm
cum charitate relinquere & abne-
gare voluntatem propriam & judi-
cium.
Obedire tutiſſimum eſt: ideò clau-
ſis mentis oculis & celeriter debe-
mus id facere, ſupplendo & addendo
voluntate & affectu erga juſſa, quod
intellectus noſter conſiderare haud
tenetur. Tam gratum & locuples
bonum eſt obedientiæ, ut ratiocina-
tione non egeat ad obtemperandũ.
Obedientia eſt patentiſſima inſpira-
tio Dei, & tutiſſima revelatio, in quàâ
nequit dubitari an ſit à Deo. Si An-
gelum videres ad te venire, & nun-
tiaret Dei voluntatem eſſe ut aliquid
face-

Sorferte
returgi,
nlente
rüle
lakes
Rebe
Illekor
un
o Dur
Uorum
Kunti⸗

me-
Amene-
.
ne, uun
Non tamner

IN SpIRTTUI ET VERITATE. 28r

faceres; nequaquam torperes dum
exequereris illud, licet moleſtiſſimũ
opus eſſet: celeriuùs debes exequi
quod Superior præcipit; quia ſecu-
rius & certius eſt eſie Dei voluntaté,
ut facias quod tibi præcipit homo,
quàm quod Angelus videretur man-
dare. Ideò poſt mandatum hominis
non debes conſiderare plura, nec
morari, ſed exequi: at poſt locutio-
n' Angeli deberes conſiderare, quis
tecum fuiſſet collocutus, an dæ-mon,
an Dei ſpiritus? an bonum, vel me-
lius eſſet, quod præcepiſſet? Magnus
favor fieret, ſi ad ſingula opera mo-
neretur quis ab aliquoseraphim deſ-
cendente à latere Dei mittentis il-
lum, ut diceret in nomine ſuo: Hoc
vel iliud facito: non minùs utile eſt
obedire in Deo homini Superiori,
qui eſt oraculum domeſticum & ſe-
curum, quaſi docererĩs à Spiritu ſan-
cCto. Duæ ſunt præcipuæ cauſæ pec-
catorum, inconſideratio mentis, &
depravatio voluntatis: utramque
tollit

282 DE ADORATIONE

tollit obedientia; nam ſequitur ju-
dicium alienum, quò conſiderationis
propriæ & prudentiæ bonum fup-
plet & excedit; & ne pravè velit, ſe-
quitur voluntatem Dei placens illi
ſemper.
quantum ſolatium eſt amatori
tuo, ESstI, non ſolùm operariut pla-
ceat tibi, ſed quia tibi placet! Hoceſt
privilegium obedientiæ, ut aliquâ
mercede non fruſtretur; quam non
ſolùm ex opere ſperat, ſed in opere
habet, & finem ſuum in principio ob-
tinet, nempe beneplacitũ Dei: quod
non in futurum pendet, cùm antici-
petur obediendo. O deſideratiſſimũ
obedientiæ opus! quomodo aliqui
queri poſſunt aut excuſari ab illà,
quòèd ſi humiliter & promptè obedi-
ant, præcipiantur plura; quèd ſole-
ant Superiores plus jubere eos, qui
ſunt obedientiores? Stultiſſima eſt
hæc querimonia, cùm queramur de
iis quæ debemus optare. Favor Re-
gum putatur, quòd alicui commit-
tantur

unfa
Ddud
“ dun
eellem.
utntere
&Mt
imo
nnc
N
eredtem

Ann

IN SPIRITUFT VERTTATE. 28 ¾

tantur aliqua; & major favor quò
plura mandantur: cur ſi Deus nobis
ſimiliter faveat, licebit querie Domi-
ni plerumque iis ſervis præcipiunt,
quos magis famillares & charos ha-
bent, & putant fideliores: cur que-
rimur quòd Deus nos ùt fidos habe-
at? O Deus cordis mei, ſi Filio tuo
hoc modo faviſti in hoc mundo, qui
factus fuĩt obediens usque ad mortẽ
crucis; an fortaſſe audebo præſume-
re mihi majus genus gratiæx? O IE-
&I, qui in omnibus factus es obedi-
ens, da mihi ut nullam obedientiam
recuſem. Omnia feciſti obediendo,
Anativitate usque ad mortem; Cæ-
ſari, & Pilato ſubjectus non minùs
quàm ad moriendum. Fuit quoque
hora in quâ ſubjectus voluiſti eſſe
poteſtati tenebrarum, nolens reſi-
ſtere d'“monibus, ſed ſummâ obe-
dientiâ infernali furori eeſſiſti, in car-
nificibus & invidia udæorum: &
quia incarnari non potuiſti obedien-
do, nondum enim erat humana tua
natu-

284 DrE ADORATIONE

natura, ſupplevit hanc obedientiam
mater tua concipiens te cum magnâ
illa obedientiâ & mentis ſumiſſione.
O deſideratiſſimum obedientiæ
Opus! cùm certiſſimum ſit, eſſe gra-
tum Deo, & optimum. Adam cùm
non obedivit, ſcivit bonum & ma-
lum: obedientia innocentiſſima eſt;
non tantùuùm neſeit bonum & malum,
ſed ignorat bonum & melius: nam
cunéta obedientiæ opera optima
ſunt; quorum comparatione, alia
cæterarum moralium virtutum non
habent comparationem in hoc quèd
nulla ſint antehabenda juſſis: nam
qui reliqua fecerit, ſed contra obe-
dientiam, mala facit: at ſi omittat
propter obedientiam, cunctarum
virtutum meritum habet. Neſcit
obediens, Melius eſt facere hoc,
quàm illud; ſed optimum eſt facere
quod præcipitur. Qui habet obe-
dientiam, habet in compendio alias
Virtutes: qui obediens eſt, & caſtus
erit, & pauper. Adam poſtquam non
obe-

Nn,N
Dens C
ti gon
Prlacun.
Hentihut

guiri.

IN SPIRTYTU ET VFERITATF. 29 5

obedivit, ſtatim ſenſit ſtimulos car-
nis, & quæſivit veſtitum; dum fuit
obediens, caſtiſſimus & virgo man-
ſit, & ſuà nuditate cõtentus pauper-
rimus. O deſidératiſſima obedientia
ſtudioſo virtutum & amatori Dei.
Conſolare anima, cupida & de-
ſiderans videre faciem ejus, in quem
deſiderant Angeli proſpicere: con-
ſolare interim, & reverere Superio-
rem quemcunque, ùt evidentéChri-
ſtum, & Deum viſtbilem: non in ſe
ſolàm, ſed in Prælato etiam colitur
Deus. Crede, divinam Bonitatem
tibi providiſſe & decreviſſe hunc
Prælatum in æterno ſuo amore &
ſapienti, ut per illum, & non per aliũ
ſuam gratiam tibi largiretur & præ-
deſtinaret. Auctoritas Dei eſt in il-
lo, ne ſcruteris cur hoc præcipiat?
Deo eſt pro ratione voluntas: ita ab
eo qui vicem Dei agit, nullam aliam
ratlonem requiras. Cur expoſcis ra-
tionem, ut te tradas Deo? Dic mihi,
quæ ratio fuit, cur Deus non alium
homi-

286 DE ADORATIONE

hominem, fortaſſé futurum melio-
rem, ſed te creavit, & te dedit tibi?
St non afſignabis, cur quæris ratio-
nem, ut te reddas Deo per omnem
reſignationem voluntatis? Magna
glorka & jucunditas cœleſtium ſpiri⸗
ruum eſt celebrare Deum; ſed ma-
jus eſt eſſe proprium Dei, quam ſi
laudares illum ore.

CAPHT XIII.

Defedtus leves & quotidiani quantum
damnum eßiiant.

C* contemnis in anima, quod
deſiderant homines in corpore'
cujus non ſolàm vitam curant, ſed
& orinam & valetudinem. Intole-
rabile malum eſſet ‚ſemper ægrota-
re; & horribile, artus brutorum in-
ter humanos habere. Non ſolùm
peccata magna extimeſcas, ſed ipſas
concupiſcentias & cogitationes cul-
Pabiles, & imperfectiones horreas.
Qanta deformitas eſſet, ſi os ſer-
pentium in facie tua haberes: Major
eſt,

emarum,
l twuirin
e pis
ngtden
netectis
oreme
En, non

IN SPIRITI ET VFRITATE. 287

eſt, verbum, quo vel leviter detra-
has, aut offendas aliquem, ſivè otio-
sé dictum. O veritas! 6 Bonitas im-
menſa! precor per merita Chriſti, ut
tollas velum mentis meæ, quò polſ-
ſim noſcere quàm ſtupendum malũ
ſit in minimæ culpæ malitiã! O ho-
mo, quàm horrendus corã homini-
bus eſſes, ſi appareres quodam die
caput bovis aut equi habens in tuo
corpore humano! Pejus eſt, ſi corãâ
Deo & Angelis, in anima tua, divinàâ
factàâà per gratiam, tractes cogitatio-
nes deſipientes & otioſas rerum ter-
renarum, & brutalem ſenſum com-
modi tui: imò major proportio eſt
inter corpus humanum & brutum,
quæ in eodé gradu rerũ ſunt, quàm
inter gratiam & peccatum etiam le-
viſſimum. Quare deformitas mini-
mi defectũs venialis excedit omnem
horrorem & deformitatem corpo-
ralem, non modò quæ ſit, ſed quæ
cogitari poſſit, & aut ſit poſſibilis.
Quæſo, 6 ſpiritůùs deſiderator hri
1,

288 DE ADORATIONE

ſti, per ejus cruorem ſanctiſſimum, e,
ut hic ſiſtas, & perpendas iſtud juſto
judicio: & qui nævum in corpore
nolis habere; in anima, ſponsàâ EstI,
quantum poſſis, ne — hæc
monſtra. Dilata facultatem mentis
omnem, & artem cogitationum tua- ni
rum, & confige horridiorem quàm Denillln
poſſis deformitatem, & tortuoſita- oln
tem, ut ejus ſolùm cogitatione ſtu- Unkwben
peas & formides: parva erit præ de- ummtl
formitate culpæ levis. Pretioſioris Meglent
rei pejor corruptio eſt; & ejus quæ Win
rectiſſima debet eſſe, magis offendit js Nnl
obliquitas: quid pretioſius mente & munmi
arbitrio, quod ſuper omnem aliam in &ltn
creaturam eſt? quare minimum ejus h l
vitium deformiſſimum eſt; nec eſt
mens humana & Angelica, quæ ad-
æquatè malum noſcat, quod in ani-
ma cauſet. Quale prodigium eſſet, iiod⸗
ſi in ventre tuo geſtares cor, non in inde
pectore? Majus monſtrum eſt, ani- xn
mam ad amandum Deum facétä con- micne
cupiſcere voluptates; & intemperâ- In
cià

aI. N.
nn i⸗

1.
udfn
Rcoront

me
Rom Dend⸗
öümmtn

Detolors
Ltpte

INSPIRTTUET VEIRITATE. 289

tià gulæ, aut alterius pravi affects
negligenti deformari.
Non ſolùm peccata magna horre-
a28, ſed iſta, & omnia venialia, quæ
putantur levia, & ftalsà voce bar va
dicuntur. Non juſt dicetur leve &
parvum aliquid, quod ſolùm ſupr ſe
habeat aliud magnum. Non eſtpar-
vum culpa venialis, quòd ſupra ſe
ſolùm habeat allud majus, id eſt pec-
catum mortale: imò proinde mag-
num cenſenda, quòd ſupra ſe non
habeat, niſi unum malum quod ſit
majus. Non ſolùm homines cenſent
mortem malam & timent, fed & fe-
brim, & lethale vulnus. Ingens ma-
lum eſt, quod uno tantùm malo eſt
minus: ingens malum, quod cæteris
cunctis malis eſt majus, penuriis, op-
probriis, injuriis, ægritudin ibus, tor-
mẽtis, & ipſo inferno: ingẽs malu eſt,
quò maj 9aut æquale, Deus tibi imit-
tere nequit, neo ſcĩet; etſtomnes dã-
natorũ cruciat? in te ſolũ aggereret.
Graviſſimum putares, cancrôò la-
bora-

290 DE ADORATIONE
borare, exuri & paſci membra tua:

quid ſi ad hæc jungerentur cæteræ
ægritudines majores, lepra, aſthma,
paralyſis, hydropiſis, abominatio
ſtomachi, podagra, cæcitas, phrene-
ſis, ſtupor linguæ, extinctio caloris
nativi? una ſola culpa venialis magis
nocet, quàm cuncta illa. Peccatum
veniale eſt cancer: ſerpit paulatim
uſque ad interitum, inducens in alia
lurima, & demm in mortale, niſt
prius reſecetur pravus affectus: eſt
lepra, maculatam & fœtidam animấ
ſejungit à complexu Sponſi: eſt aſth-
ma, cauſans difficultatem aſpirandi
ad cœleſtia, & excipiendi divinas in-
ſpirationes, moleſtans & contriſtans
Spiritum S. eſt paralyſis, impediens
agilem motum ad Deum, torpere fa-
ciens in divino ſervitio: eſt hydro-
piſis, gignens ſitim & æſtimationem
rerum temporalium, negligens di-
vina & ſalutaria: eſt abominatio ſto-
machi, faſtidium efficiens rerum ſpi-
ritualium: eſt podagra, impediens
nos

S

lshce
18 CNI
rumler
cun Anne
Eeteen
ſepley
Debnerpe
plar⸗
enpere
Coh kwne
RSelden
necer⸗
lackans
whe
niats
ego⸗

IN SPIRITUIFT VERTTATE. 29 I

nos, ne procedamus in profectu no-
ſtro: eſt cCæcitas, faciens cæcutire ad
cognitionem veritatis, & cœleſtium
bonorum, amentiam mundanam iin-
ducens, velut denſa nubes obtenta
oculis: eſt phreneſis, faciens inſani-
re animâ. Quæ major inſania, quàm
ſi quis purpuram regiam, quà hono-
ris causâ à Rege fuiſſet donatus, ut
coram ſe adſtaret, & locò filü habe-
retur, immergeret in locis cœnoſis,
& deinde appareret ridiculè coram
Rege:? ſic gratiâ indutus, & purpur4
Dei, per peccatum veniale ſe macu-
lat, & luto ſe inficit, licèt non exuat
illam; & deinde coram Angelis au-
det apparere & afſiſtere Deéo. Eſt
quoq; ſtupor linguæ peccatum ve-
niale, orationes noſtras inefficacio-
res reddens, ut non mereamur audi-
ri, nec exaudiri à Deo: eſt tabes, la-
befactans animum ad reſiſtendũ dia-
bolo: eſt extinctio caloris, fervorè
charitatis minuens. Anne parvum
eſt, quod eſt cauſa tantorum malo-
N2 rumè

292 Dr ADORATIONE

rum? Quomodo ſic affecta anima,
petet quieſcere in ſinu Sponſi? Fœ-
tor oris ſolàm ſufficiens caula divor-
ti in thoro eſt: quomodo leproſa,
paralytica, hydropica, lippiens, au-
debit petere, ut ofculetur Hla Spon-
ſus olſeulô oris ſui? Veſtem noſtra,
ſi ſputis aut cœno inquinaretur, imò,
ſi ſolům madefieret aquâ purà, ſta-
tim à nobis abjiceremus & exuere-
mus, nec cum illa coram hominibus
compareremus: quomodo non ve-
ſtitum, ſed nos ipſos fœtidos, ſordi- e
does, maculatos, egros patimur, &
Deum amplecti volumus, nec priùs
tergi & ſanari ſatagimus? Siut libe-
rareris à quolibet dictorum morbo-
rum in corpore, nempe cancro ſolo,
Irmò ut ſperares liberari, licèt incer-
cum eſſet, iibenter permitteres ſeca-
rImebra; quid faceéres, ut ab om- Aele
Pibus ſäanus feres? O inlenſibilitas
na! quæ tot mala animæ non
dolet, & Pro certa & inæſtimabili,
melori afime valetudine atot gra-
Viſli-

il

eminema

jenals,
hon

1.
N
hum

N

timmn
nl ke.
Olncher⸗
lenh,
end r
rlid
Dennatt,
pt k
Ndenee
Hodhrede.
E.
1,
Wrernn

Kr
untatho⸗
craoſco⸗
Winer

eoke.

HNN SPIRITII EF VERTTATE. 2,9 ¾
vimis morbis facile & leve reme-
dium quoad poſſit, non curat; cum
pro incerta ſalute corporis né parcat

mébris ſuis, nec tormentis omnibus.

Age ſtulte, cura animam; & præ-
cave, quantùm poſſis, ne in tot mor-
bos incidat, vitando veniales culpas.
proptereà ne parcas exiguo labori
& diligentiæ. Magnitudinem morbi
ex magnitudine curationis conjice.
Vide quomodo medicetur illis pur-

gatorii, quod eſt noſocomium cul-

parum: Anne parvum eſt, quod cu-
rari opus eſt igne illo & acerbiſſimis
cruciatibus? Anne parum ſuſpicare-
tur aliquis, ſi videret unâ horâ puni-
ri fœminam delicatam in fornace ig-
nis ardenti, & id juſſu clementiffimi
& dilecti ſponſi? Planè aut fponſus
eſſet furens, aut culpa nimiùm diſ-
plicuit. Cur parum reputantur cul-
pæ veniales, ob quas miſericors &
amans hominum Deus vult animas
gratas ſibi detineri per dies & annos
in purgatorio, abſque ullâ compaf:
. N 3 ſionis

294 DE ADORATIONE

ſionis benignitate? aut Deus inju-
ſtiſſimus eſt, aut culpa venialis ter.
ribile & ſtupendum malum eſt; aut
Deus crudelis tyrannus eſt, aut cul-
pa minima tremenda irreverentia &
ingratitudo eſt. O Domine, non ty-
rannus es, ſed humilis animarum a-
mator: & miſericordia tua ſuper
omnia opera tua; impudentia mea!
eſt ſtupenda & enormis: quam tu æ-
quiſſimus, mitiſſimus, & humilli
mus corde, qui potiùs minori Nu
deres punire ſupplicio, ſeveriſſimè lhin
corrigere opus habes, ne violetur Ilencn
juſtitia tua. ſeii
Canem ſi quis videret cum flamis inl
luctantem & pereunté in medio ro- fnti
gi, compateretur: quid eſſet, ſi vi- IImefn
deret fillum ſuum charum ibi aduri? Mmldn
O miſerĩcordiſſime Pater, quomodo Ulnde
dici poteſt parum culpa venialis, pro Mhein
qua non decet ut compatiaris, vi- Aia-
dens aduri & torqueri in purgatorii Whon
ignibus filios in gratia tuos, quos nmni
tantopere amaſti? ſiquidem pro illis Mijcu
ſangui-

1.
Anckza
,anal⸗
neyerenthd

nbutn

e

IN SPIRITU ET VERFTATE. 29 5

ſanguinẽ tuum & vitam dediſti. Non
defecerunt tibi pientiſſima viſcera
paterna, nec ſapientia infinita: non
es Deus ignorans, qui falli poſſis in
judicio culpæ; nec crudelis, qui gau-
deas, niſi invitus cruciare: quare, ſi
quem amas, ita punis; ingens malũ
eſt, propter quod ĩta ſæ vit ipſa miſe-
ricordia.
Proponamus aliquem hominem,
ſine ulla notitia inferni, aut purgato-
rii; ſed ſolùm per revelationem o-
ſtenſam fuiſſe illi unam animam ter-
riblliter cruciari in illo igne pro pec-
cato veniali, ſed illum neſcire occa-
ſtionem talis ſupplicii: quam/quæſo/
cogitaret fuĩſſe cauſam ejus tormẽ-
ti? Anne parvam putaret? vel maxi-
mum allquod malum, quod benig-
niſſimo Deo tantoperè puniebatur?
An etiam parum dicetur, quod in
hac vita punit Deus maximo omniũ
ſupplicio mortis? Si Deus infligendo
pœnam non poteſt falli, cum infligat
tantâ; quantum erit propter quod
N 4 infligit?

296 DE ADORATIONE

infligit? Ecce, ſervos ſuos, Moyſen, enn
& Karon pro culpa veniali morte
mulctavit. Oza, & uxor Loth pro
culpa etiam veniali, ùt putatur, tre-
mendo ſupplicio interempti repentè
ſunt. Abbas Moyſes pro uno pecca-
to veniali traditus fuit & occupatus Ul
Adæmone; & quidem minus malum gbyidl
eſſet habere in corpore mille deæmo- AOnmdle
num legiones, & vexari ab illis, quàm almn-
habere in anima unum peccatum le- miwung
viſſimum, & delectari illo. Dæmon
quadraginta añis anxius fuit, ut qui- Whuu
dam ſervus Dei incideret in quam- dllinl,
dam culpam venialem. Anne ſtultus (mim
eſt demon, qui pro re levis momen- N
ti ita vigilaret, & tamdiu exſpecta-
ret? cur nos ut tantum malum vite- xllenin
mus, uno die non erimus diligentes? fehn
O puriſſima Veritas, purifiea ſpiri-

OMocuen

tum meum impurum à tanto malo: AEgm
& illumina me, ne parum credam id, ecudfünn
quia parũ curo, eùm dæmones tan- Hüunf
toperè curent; ſed magnum credà, ade
quod fit contra Deum tam magnũ: Amml
nec

.
Moreen
AUmort
Lothore
tun.
ireyen
odertr
ennen

1

IN SpIRITüUET VERIHATE. 297

nec puſillum & leve reputem, quod
ege puſillus, levis & inconſtans com-
mitto paſſim & conſtanter peccãdo:;
ſedideo credam magnum, quòdege
puſillus & vilis audea id facere con-
trà Deum Maximum & Optimum.
Quantum eſt, quod prias debeo
eligere, vitare ſemel ne committam,
quàm millles mori, quàm terram &
cælum redigi in nihilum, quàm dam-
nari totum genus humanũ? Si Bea
tæ Virgini, lachrymanti ad pedem
crucis cruciatus & mortem Fili di-
lectiffimi, daretur optio, an veller
Chriſtum ſuum Iiberari ab opprob-
rils & cruciatibus illis, & videre ſta-
tim ſedentem à dextrà Patris, ſimul-
que ſalvari mille mundos, aut aſſen-
tire in unum peccatum veniale; po-=
tius vellet non facere illud, conſule-
rétq; id mihi, & mallet iterum vide-
re crucifixum ſine culpa aliqua ſuum
dilectum Fillum & Dei, ac graviora
pati, atque ſi opus eſſet, & liceret,
ipsâ manu fuâ pientiſſimàâ clavos fi⸗
N/ geret,

298 Dz ADoRATIONE

geret, & majori charitate quam Ab-
raham ſacrificaret. Quæſo etiam,
parúmne obſequii & ſolatii fleret
Virgini & ESI, ſi homo aliquis fuiſ-
ſet, qui tunc ſe ſubſtituiſſet in monte
Calvariæ loeò Chriſti, ut pro illo
cruci imponeretur,& pateretur?

Crede tamen, quòd majus ſolatium
à te potiùs requirerent, ut vitares
peccata venialia. Computa modèò, 1
an parum ſit, quod præponderaret!
tanto obſequio; neque deneges hoc

ſolatium Chriſto patienti, & Matri
compatienti. Deleatur à noſtra opi-
nione, parvum aut leve eſſe hoc ma-
lum, quod Virgo, Chriſtus, Deus
Pater tanti judicat, & punit.
Non eſt parum, quod ad magnum
finẽ ordinatum impedit illum; quod
in hac vita minuit amoré Dei, & ejus
viſſonem in altera retardat. Non eſt
parva moles, quàâ celerrima & po-
tentiſſima Dei miſericordia & deſi-
deria velut impediuntur, & moran-
tur. Anne parva violentia eſſet, quæ
maxi-

Proumn
Del, elamn
enr Mnel

Uhnemmn.
Qono-
Vonſenon
lofr
euicu.
ekusce
Cetehend

N

mn.
Pheüm,
lii ſere

WE

ktin mone
n ol
eretn
tilsrein

Nt, u rre

bogoeth
Eneäde

.
r

Un

l
ngeun

. R
Aerone⸗

NAH

Acuekit.

IN SPIRFTUu ET VERITATI. 299

maximum ſaxum à cœlo cadens in
aêre ſuſpenderet, jam jam proximũ
terræ,& centro ſuo? Non igitur par-
vum eſt peccatum, quod ſuſpendit
munificentiam divinam, & deſideria,
ardentia ſanctæ animæ, ne contingat
centrum ſuum Deum, & terram ſan-
ctam beatitudinis promiſſam, ſed in
purgatorio detineat. Non parum
diſplicet Deo, quô cogitur non ſta-
tim dare, quod tantùm placet illi lar-
giri, & placebit nobis frui. Non eſt
parvum, quod impedit magna dona
Dei, etiam in hac vitareſiſtens po-
tentiſſimæ liberalitati ejus. Trepide-
mus ad tantum malum, & omnibus
Viribus, quoad poſſimus, vitemus
diligentiſſimè; nec pudorem culpæ
ſuſtineamus.
Quomodo ſervi Dei aut filii aut
ſponſæ nomine gaudebit anima, quæ
negligit placere Deo, & in omnibus
obſequi cũ omni voluntate? Quàm
ſceleſtus aſſet ſervus, qui nihil vellet

ſacete benè, niſi cum gladio ſtrĩcto
N6 mina-

300 DE ADORATITONE
minaretur herus mortem; gec ah-
ter, ſive flagellis, ſive blanditüs, mo-
veretur ut bona obſequia præſtaret?
Quam perverſus filius, qui nollet a-
liquid gratum patri facere, ſed diſ-

pliceret ſemper, niſi quatenus non

mereretur hæreditate privari; alio-
qui nihil curaret obſequi illius vo-
Iuntati & deſiderio, ſed in omnibus
reſiſteret? Quàm perfida ſponſa, quæ
fidem, & amorem ſponſo ſolùm ſer-
varet, quoad non provocaret illum,
ut occideret ipſam, in reliquis verò
adverſaretur& diſpliceret; & tam-
etſi puniretur, nunquam emendare-
tur? Quale ſignum amoris filius aut
Ponſa præſtarent, ſi dicerent: Verè
diligo patrem meum aut ſponſum;
ſed præter mortem, aut vulnus mor-
tale, quidquid ei injuriæ inferam,
non curabo multum; faciam omnia
lberé prout mihi placet, nec præte-
reà ſollicitus ero placere illi, dumo-
dò me nonoccidat, aut patrimonio
privet? quis ferret hæc dicentes &
facien-

etern
Neigt

tot don
ümſa

nlocutt
bebn

onpiun
DaWo
Porehud
io ltot
centa ,
s, hor
Uunl

IN SeRFTI ET VERFTATE. 301
tes? Similis eſt qui peccata venialia
contemnit, & ſolum ſervit Deo, qua-
tenus non occidatur anima, aut cœ-
lo privetur, per peccatum mortale.
An fortè eſſet paterfamilias, qui ta-
lem ſervum,aut filium, aut conju-
gem domi vellet habere? Hæc pati-
entia Dei, quæ nos tolerat abuten-
tes toleratione ejus.
Ne igitur putemus parvum eſſe
has culpas; quæ etſi parum quid eſ-
ſent, ſunt plures, & Deus eſt magnus
& unus. Arenulæ parvæ ſunt, ſed
tot poſſunt eſſe, ut abruant citiùs,
quàm faxum ingens. Infirma res eſt
tina locuſta: fed quæ plaga major a-
gris eſt, quàm multitudo illarü? Ex
Parvulis guttis pluviarum, inunda-
tio urbium magnarum fit. Si tot par-
vula vulnera ſeu punctiones in cor-
pore haberemus, ſi tot poſtulas in fa-
eie, ſi tot ſciſſuras in veſtitu, ut fiunt
peceata venialia, ſemi mortui eſſe-
mus, horribiles, & penè nudi: cur
in animailla patimur, niſi quòd plùs
ana⸗

302 DE ADORATIONE

amamus cutem & veſtem, quàm -
nimam? O quantà confuſione ſic af.
fecti coram Deo audemus apparere!
Sed quid numerum accuſo? Una ſo-
la culpa formidanda eſt, quam parvũ
quid eſſe non poterit cogitare, qui
Deum cogitat infinitum; nec parum
eſſe dicet, qui multùm amat: qualis
amor Dei erit illi, qui parvi facit dif-
licere Deo? Qui in parvo diſplicet,
jam diſplicet: qui diſplicet, jam con-
tra legem ardentis amoris facit.
CALPIIT XIV.

De ſolertia circa res exiguas.

Eus maximus eſt: in ejus obſe-
quio nihil putes minimum: non
ſatis magnus eſſet, niſi vinceret om-
nem parvitaté. Si amas illum, in mi-
nimis officiis probatur vera amicitia.
Peritia artis in parvis oſtenditur: vir-
tutis perfectio non eſt rudior, ĩideôq;
non exſpectat ſolum magna. Natu-
ra in minimis admirabilior eſt: mi-
nutiſſima animalia maximè curat.
Gratia

won
Seeniot
e⸗ 7
ßturl
ton
Cnüch
4
un: G
Npuwun
olrusn

oshoe
Pterchyrs
Athoegun
0rastmun
b ni
lorro⸗
cuomo⸗
tngn
pbbine
untaxar,
Nonoco
etl
Ucd

Umn
eſ⸗
Wnere!
Und.
unperti
re, gl
erpernn

IN SemTTruEFT VERTTATE. 303

Gratia non eſt obtuſior, nec debet
eſſe ſegnior. Quæ minutiora viden-
tur, diligentids curanda ſunt. Cum
Deus tantus ſit, nihil eſt parvum,
quod ei diſplicet, aut quod ei placet.
In bono, & malo non eſt minutum.
Quidquid bonum eſt, ſtatim eſt mag-
num: quidquid malũ eſt, ſtatim non
eſt parvum. Infinita bonitas omnes
noſtras vires exigit: injuriam faciet,
qui debet omnia; ſi neget aliquid. Ne
dicas: Hoc quid præſtat, hoc parum
intereſt, hoc nihil eſt. Imò multum
eſt hoc quod putas nihil; quiꝗ quod
putas multum aut aliquod magnum
opus, nihil eſt præ magnitudine Dei,
& obligatione tuà. O imenſa Veri-
tas, quomodò poteſt putari minimũ,
aut magnum, ſi menſura obligatio-
nis & diligentiæ meæ eſt immenlſitas
tua, ubi non eſt parvum, nec magnũ
dumtaxat, ſed exceſſus totius modi
quomodò poſſum dicere: Hoc pa-
rum eſt; ſi quidquid fecero prote,
nihil eſt?
Non

304 DE ADoRATIONEZ

Non eſt parvum, quod cenſetur
minimum, cùm in minimis ſtet per-
fectio. Non ſunt contemnenda mi-
nima, quia contempta ſunt magna.
In ſtrue aridorum palmitum, quam hl
domi habes, ſi ſeintilla ignis permit- öuln
tas, incendium magnum fiet, & tota!
domus conflagrabit. Corruptio na- Imd
turæ noſtræ aptior eſt malitiæ, quàm Rrn l
ſtupa ſicca igni. Si leve aliquid neg- eld
ligas, fies paulatim perverſus. Non dlu-
attendas parvitatem, quæ eſt in ini- uuuhn
tio, ſed ex principio conſidera finem. WnId
Semina ſemper exigua nimis ſunt, Ii tiki
ſed in nulla parte plantarum major Uehhn
efficacia & vis eſt. Primum divortid non
duarum viarum ſenſim protractum 1 Cne
in maximum intervallum deſinit; & ihlin
in infinitum procedere poteſt, cuùm ugtial
priùs nec uno gradu diſtarent. Siin hnmn
parvo devies Aàpropoſito tuo, & ri- Wedan
gore mentis, paulatim te invenies Muake
longinquum à fervore. Magna ſu- M
munt jnitium à parvis: quare parum mhhl
non eſt minimum, ſi eſt initium. Cu- nn
jusque

tetſer
encan⸗
tman.
n
bernt
D
Unnnton⸗

IN SPIRITüWET VERTTATE. 305
jeusque rei præcipua pars principium
eſt: imò non pars quælibet, ſed di-
midium totius dicitur.
Rectè putabant S. Ignatius Pater
noſter, plus latere periculi in minu-
tis contemnendis, quàm in maximis:
horum damnum apparet, & curari
ſtatim poteſt; at minimarum rerum
injuria niſi progrediente tempore
non percipitur, cùm vix reſtaurari
poteſt roboratà conſuetudine. Pec-
cata magna, ipſa natura peccati & e-
normitas facit, ut averſemur: mini-
mi defectus, quia paryi videntur,
hocipſo negliguntur; ilsq; contem-
tis, non excitatur mens adversùs
illa. Concupiſcentia noſtra in mini-
mis acuitur, & ardet, quèòd ſine mag-
no periculo putet poſſe in his vaga-
ri, cùm in magnis ſe compeſcat ter-
rore damni patentis: at irritata & e-
rudita ſemel cupiditas, in quæ non
audebit & ardebit? Inde aliquando
multò ſollicitiores adversùs parva
debemus agere, quàm contrà mag-

306 DE ADORATIONE

na. Ex minimis conſuetudo naſeitur,
quæ præſeribit vitla; non ex magnis, All.
quia ſunt rariora; quàm naturæ. Fa- i)
cile jus & actio citiùs datur adversùs e
capientem per vim noſtra, & palâm, han
quàm in uſucapientem. Quæ levia
videntur, auferunt à nobis pudoré
eccandi: ſed amiſsâ ſemel verecun-
dià erga Deum, quid boni ex nobis ifſtuun
promittimus? rette
Erubeſce te continere à magnis, nunek
& vinci à parvis: nam ab hoſte exili, Kmmm
& pumilione ſterni, turpiſſimum & joſtuin
ignavi ſignum eſt. Non contemnen- pinbsgrn
dum eſt parvũ, in quo magnum pre- Mtallon
tium poteſt efle. Margarita quòd ſit nentin-
exigua, non putatur vilis; imò pro- vlscon
inde pretioſior eſt, quòd in parvo (adnon
corpore magnum pretium habeat, üin:
cur parvum contemnis, ubi plus for- mi dn
taſſe placere Deo potes, quàm in ma- cgorum
joribus? Pretioſius eſt obſequium, iſſhm
& diligentia in minimis. Quemad- Kemhe
modum enim peritia artis eſt, inclu- um
dere in parvo magnum arrifkciurm 3 kgiil

IN SPIRITüET VERTTATE. 307

& naturãâ miramur, quòd in exiguis
animantibus omnes officinas vitæ
claudat: ſic excellentia amoris eſt,
ponere animum totum etiam in mi-
nimis, & magnum & ardentem affe-
Gum concludere in parvis rebus: &
pretioſior eſt diligentia minutorum,
nam magnitudinis defectus ex affe-
u inſtauratur, qui eſt rerum pretiũ.
Nihil rectè æſtimatur, niſi ex animo:
magnum eſt minimũ obſequium, ubi
eſt animus magnus. At non rarò ma-
jor eſt animus in parvis: quare non
minùs gratum ſiepè erit officiũ & ſo-
lertia illorum. Magna per ſe excitant
attentioné, & non moleſtant, quia
rariùs contingunt: minima verò mi-
nùs admonent animum, nec exper-
gefaciunt; & quia crebriora, fati-
gant: quare animus curator mini-
morum, magis eſt in illis, quia magis
vigil, magis conſtans, & pertinax ad
obtemperandum eſſe videtur. Non
igitur magnus deſiderator Chriſti e-
rit, qui ſolum magna curat: non erit
ardens

308 DE ADoRATIONE
ardens amator Dei, qui mundum &
ſe reliquit in magnis, niſ ſi etlam in mi-
mimis. Sculptoris ars perfeékta non
eſt, cortice ſpoliare truneum, & de-
vaſtare per magna fruſta; quilibet
hoc faciet: Eer d poſte efeſtucas minu-

ubit

—.

tiſſimas ſcité recidere, ubtilifumas

cavitates evacuarxe, & minimis ma-
num imponere, ſolus magiſter artis
