tui debiti: reſpectu infinitæ miſeri=
cordiæ Dei, & meritorum Chriſti,
exiguum eſt. Infinitus noſter the-
ſaurus,

N
.

eniteni

P
ollthe
cre ilu
(eitrer
a
psde
, Fen
Uum 6
D
lr
ſoe .
Eevend
Nümum
n Dei,
deel
Nrolu⸗
,Pee⸗
dinen
miſen⸗
rti,
er the
aros⸗

In SPIRITG ET VERTTATE. 3 5

ſaurus, ESlIS eſt crucifixus. Stul-
tum erit putare, maximum Impera-
toris ærarium non ſuſſicere, ſi tibi
concederetur, ut inde ſolveres
drachmam quam debebas: ſtultius
eſt morari, quo minus ſatisfacere
Deo velis, confidens in EsII.
Ridiculus eris, ſi tibi injuſtus es,
qui aliis eſſe utilis & benefieus gau-
deres. antùm gratulareris, ſi
tuà occaſione & diligentia facta fu-
iſſet converſio ſancti Auguſtini, aut
Magdalenæ, aut Pauli Apoſtoli, aut
alterius magni peccatoris, quem
adduxiſſes ad Deum; & modò id
facere absque dubio conareris, ſi in
tuà poteſtate eſſet facere aliquem
verè poœnitentem & æquè fanctum,
ae Magdalenam: recordare quòd in
tuà poteſtate ſit cum gratia Dei fa-
cere te pœnitentem, & ſeriò dolen-
tem de peccatis, etiam levibus, &
valdè ferventem & ſanctum: con-
vertete, & gloriare de tuâ conver-
ſione plus, quàm de aliena. Quis,
3 6 dum

36 DE ADoRATIONE

dum non ſit deſperatus, ſi jam mo-
ribundus præ fame eſſet, panem
vellet dare leviter eſarienti, nec
indigenti illà miſericordià crudeli,
& ſe in extremis poſitum pateretur
perire? Temone, te hortare, tibi
prædica: nihil deſideratur, ut di-
mittantur tibi peccata, niſt tuum
deſiderium, dolor, & diſpoſitio, ex
gratia etiam. Ecce Deus expectat
paratus; majus auxilium vult dare.
Jam habes pignus fuæ bonæ volun-
tatis, tuam voluntatem boni, quæ
à Deo eſt.
Neſcio, quomodo, eùm conſtes
corpore cognato brutis, & animà
cognatà Deo, corporis tuendi ar-
tem commendes & quæras, at a-
nimæ medicinam à vitiis tuis, &
morbis contemnas. Præcipua ſol-
licitudo ſit præcipuæ rei. Prima
eura animæ ſit, propter quam cor-
pus eſt: & jam ſi prima, hoc modo
ola debet eſſe. Animæ morbi ma-
jores ſunt, & plures, & pernicia-=
ſiores;

,. e:
ss;

N

Gnn
tient,,
crude
latetetn
tre, ti
Wn
Paſto,e
apertt
ltxe
rrolun-
ui,

Conits
Lanint
endi
,a 1
tuis 6
ua ſl
Primn
mn ol.
emod
Nbim
erid
ſore

IN SeiRFTTE ET VERTYATE. 37

ſiores; ejus medicina certa & ſine
dubitatione, cùm ſanentur, qui
veré volunt ſanari: corporis verò
curatio eſt fallax; nam non ſtatim
convaleſcunt, qui curantur. Tum
medicamenta corporis difficilia, a-
mariora, majoris ſumptús, nec in
promptu ſunt; ſed deportari eſt o⸗
pus ex transmarinis, & ferè ultra-
mundanis regionibus, quæ funt in
alio orbe: animæ verò remedia fa-
ciliora obvia, quæ non modòèò domi
habeas, ſed in te ipſo, nec ultrà
tuam voluntatem. Cur igitur tot
animæ tuæ malis non mederis, cùm
Golliciteris in quavis corporis affe-
Gione malà?
O ſumma Veritas Dei illumina
me, quia ignorantia hoc effieit: nam
corporis affectiones judicat animus,
& ſentit? animi verò morbos non
ſentit corpus: ſolum ab animo ſen-
tiri & eognoſci poſſunt; ſed cùm id
ipſum langueat, quod deberet judi⸗
care, ideò ſuos morbos non judicat
B 7 anima,

38 De ADoRATIONE

anima, nec quærit remedium: fed
quò pejùs ſe habet, mins ſe ſentit
malam; quò magis ægrotat, mi-
nuùs ægritudinem ſuam cognoſcit
velut membra corporis gravius la-
borant, cùm ſenſum amiſerunt.
O Domine, quantùm languent a-
nimæ noſtræ, quæ non dolent tot
defectus, diſtractiones, negligen-
tias & irreverentias erga te, qui
habitas in nobis!? Da mihi ;ut leviſ-
ſünam etiam culpam fluviis lacry-
marum expiem, & toto corde do-
leam, nec patiar in me ullam offen-
ſionem tuiĩ.
Quam exeuſationem poteſt dare
homo, quòd non convertatur, ad-
hære tꝗque Deo ſtatim omnibus ſuis
viribus? An quòd non ſentiat ſuum
Malum, cum ad oculum non pateat?
Sed jam per fidem monemur, quæ
certior eſt ocuhs. An quòd natura
noſtra infirma ſit, & prona ad ma-
lum? Sed hoc ipfo debet quærere
Sobur, arma, & favorem Hen ne
e

6N
eckume
is ſeſn
rotat,
achnoli
gunis
mmiſerun
nent 41
GWor tot
egltgen
Iet, Nl
Nuelerli.
lary
e do⸗
moffen⸗

ſt dart
tur, 4.
bus fus
tſuum
hateat!
r, ue
Snatun
ad ma-
werene
Dei

IN SrIRIT EF VERITATE, 329

ſine ope & armis jaceat in imbecilli-
tate ſuâ relictus inimicis ſuis. An
quòd plura ſint incitamenta ad pec-
candum? Fallitur, plura funt &
fortiora ad juſtitiam, & repugnan-
dum. Si mundus hortatur, Deus
vetat: ſi deæmones ſuggerunt, An-
geli inſpirant. An quòd mali pro-
ſperanmtur? O inſania, amare mo-
mentaneam proſperitatem, & non
timere æternitatem calamitatum?
An quòd tempus ſperes in ſenectute
reformandi te, nam Deus exſpecta-
vit mulos? O inſenſate, non eſt
romiſſa vita, ſed oblata venia. O
ingrate, abuteris gratiâ & patienti4
Dei. Cave; non mmjuſtè Deus aget,
ſi non dederit veniam, quando &
quomodo vis, cùm nolis modò cùm
invitat. An, quòd ſit moleſta via
vVirtutis & ſpiritùs? Sed numquid
placidior erit inferni aut purgatorü
ignis?

CA-

4 DE ADoRATIONE
CAPET VI.
Forma peccatoris proponitur.

Vos Cherubim & Seraphim,
qui tegitis pedes & faciem,
quia pudet non ſatis amare bonum
meum, Deum meum, commodate
mihi linguam veſtram, commodate
vocem Archangeli, & tubam Dei,
ut per univerſum tonem evocando
mortales: Surgite mortui, etiam
dum vivitis, & venite ad judicium:
venite, ut judicetis quoddam faci-
nus ſtupendum, quod nunc conti-=
git. Venite ut iraſcamini, venite
ut rideatis, ſed potids venite ut flea-
tis: hiſtoriam lamentabilem nun-
tiabo, quam certèò mihi confſtat eve-
niſſe, ut arbitri de illà ſitis. Fœ-
minam quandam, pedibus, mani-
bus, & collo ligatam, trahebant
quidam latrones volutando per foo-
tida loca, eamꝗue in fornacem æ-
ſtuantem incendio horribili conjice-
re volebant; occurrit tunc Rex,
Cu!

e,n
antin
venut.
ut)
mung
1 ſh
rco
fu
n3
6
fehr

prrifn

Ferpnu
kicen
Ne bonu
ommodan
Wunodat
bande
rencan
tl, etin
dciun
ln ba⸗
co⸗
, venn
elt ker
m nun
ſtat eſe
.. e
, n
Deban
Per ſo⸗
cem *
conſioe
e N

IxN SeRrru Er VERITATE. 4

cui potentià, & cæteris dotibus par
nullus fuit, imèê ille ſolus in ſe ufur-
paverat omnes naturæ liberalitates,
& humanæ ſpei avaritias. Fortior
erat Samſone, prudentior & locu-
pletior Salomone, felicior & be-
nignior Davide. Hic miſertus fœ-
minæ illius, ut illam liberaret (ſolus
enim erat) expoſuit ſe morti; & ac-
ceptis magnis vulneribus, fuſo toto
cruore, fugavit latrones, & mun-
davit illam, quæ horrida ſordibus
fuerat, balneo facto de ſuo ſangui-
ne, cùm aqua non fuppeteret pura:
accepit in ſponſam, licet æthiopiſſa
& invenuſta eſſet, atque ſui imperii
coronavit Reginam: exſtruxit illi
prætorium magnificum, adornavit
mirè, ſculpens undique imaginem
ſui, ut conciliaret amorem & me-
moriam ſui in fœmina illa: diſpoſuit
familiam, & donavit ei innumeros
ſervos; &, quod plus eſt, adeò ex-
traſe ferebatur præ amoreillius, ut

ipſe miniſtraret illi etiam in obſe⸗
quiis

42² Dz AnonAONE
uiis humilibus: deliciæ prætereà
A erant eſſe cum illa, aut cogitare
de illà, nihil aliud quàm redamari
deſiderans: inſtituit denique hære-
dem Regni ſui; prormiſſis ad hæc
multis donis majoribus, fi ſervaret
fidem. Nihilominuùs, quaſi tot be-
neficia ſolàùm negotiarentur perfi-
diam & odlum, contempto ſponſo
& Rege, follicitabat ſponſa illa ad
adukteria mancipia & fervos vilio-
res, qui ſtabula curabant: il tamen
fideliſſim Regi, partim fugiebant,
partim præ dolore occidebantur;
nam diſperire malebant, quàm vi-
dere non ſervari fidem optimo Prin-
cipi, & ſponſo. Demùm ingemiſce-
bant cuncti Reginæ irniquitatem;
nec proptereà deſiſtebat illa cogere,
proſt᷑ituendo ſe omnibus. Nec ſte-
tit c ſcelus: cùm benignior erga
Hlam effet ſponfus, incredibile cri-
men excogitavit; prodidit älum,
tradens hoſtibus ſuis, quos capitali
dio proſequebatur Rex: quorum
manci:

vofil

N

ieyrre
tct
mtedn
niteie
S A
Tleryn
tthe
dmdtfer⸗
n hon
1 1
os lo
ltamer
Gedant
ebantu⸗
un 1
noPr
gemiſt
ſtatem
oger
Nectte
for erg
Ple en

H SrITTü ET VERTTATE,. 4 3

mancipium illum fecit ſceleſtiſſima
ſœmina, & ſervire majoribus inimi-
cis ſuis coëgit; qui excæcrunt il-
lum, & illuſerunt: at quod mirum
magis eſt, manſit illa oblita omnium
beneffciorum & donorum, fruens
Regno, & imperans præfrictàâ fronte
ſecurior & Etior, quaſi egregium
aliquid patràſſert. Nunc judicate,
homines, nunc jus dicite: quis erit,
ui non iratus indignatione adver-
sus fœminam ilhlam nimiâ, dicat 3
Vivit Dominus, quoniam filia mor-
tis eſt fœmina quæ fecit hoc.
2. Reg. 12. Sed necdum finita hiſto-
ria: nequitiam hactenus dedi, reſtat
ſtultitia. Nam cùm odiſſet & con-
temneret pulchrum ſponſum Re-
gem, imaguncufas ilkius, quæ per
angulos aulæ inciſie fuerant, oſcula-
batur, & ſummè venerabatur ob
pulchritudinem illarum: quæ ta-
men collatæ ad ſponſum fœdæ
erant, nec integrè referebant totam
Aius pulchritudinem; ſed quædam
oculos

44 DE AnonATIONE

oculos ſolum, aliæ manus, aliæ ora
repræſentabant: cumque ſponſus
coram ſponsâ eſſet, ejus amplexus
deſiderans; illa terga vertehat,
pertæſa Regem, & icones illas quæ⸗
ritabat. Nunc judicate, & morta-
les: Vivit Dominus, quoniam filla
riss eſt fœmina, quæ hoc facit.
O utinam te capiam dolis Na-
than, & reſipiſcas pœnitentià Davi-
dis! Tues, anima, fœmina illa.
Hæc dicit Dominus Deus Iſraël:
Ego unxi te, homo, Regem ſuper
univerſas naturas mundi: tibi crea-
vi omnia: ego erui te de manu
Saul & latronum, luciferi & deæmo-
nũ; de ſordibus, ubi jacebas: de in-
ferno ardenti, quò ruebas: mundavi
te ſanguine meo; & dedi tibi in cœ-
lis domum Domini tui Dei, & om-
nes delicias divinas in ſinu tuo: de-
dique tibi domum hunc mundum ùt
palatium regium, & creaturas om-
nes, A tibi ſervirent: & ſi parva
ſunt iſta, creationis, redemptionis
& glo-

A

yht
eztl
nf
N
1,
it⸗
Am;
ne,

40

VN

b, A
ge en
s Andlen
1 Verteh
Sln
,ort
ranfl

Col N

kende Dmn
Enine i
Had,
enſup
tbicre⸗
Ge munl
Cdeme
Br dein
punden
tinco.
Kon.
no: de⸗
Ndumd
Nraso.
lern
hion
.

ſcelus fuit, parare tibi gloriam mea

IN SpIRrTI EFT VERTTATES. FS

& glorificationis beneficia, adjiciam
tibi multò majora: propter quod
horum beneficiorum me inſectaris,
& contemnis? crimina tibi viden-
tur beneficia mea? in me iraſceris
& animadvertis, ùt in malefaétores,
qui puniuntur iis rebus ipſis, quibus
peccant: tu ipſis donis meis abute-
ris, velut damnans me in illis, ac ſi
benefaciendo deliquiſſem. Quod
beneficium meum meretur injurias
tuas? Ego emendabo; ego uhkor
tuus ero adversůs me: quia nihil
niſi benevolentiam tuam deſideravi
magis, nec deſidero, nec deſiderabo.
Paratus ſum, ut me ames, deſtruere
mundum: ſi peccatum fuit contra
te, illum fecifle. Si culpa fuit, mori
pro te: iteruùm moriar, ut ſatisfa-
ciam, ut reconcilfier tecum. Si

& cœlum; ut parceres mihi, relin-
querem illud denuò, iterum exina-

nirem me, & orbarem majeſtate &

glorid. Cur putas, quæ in homi-
nibus

4⁵ DE ADORATIONE

mibus facta in alios, virtutes ſunt
laude dignæ, à Deo erga te facta
eſſe delicta, opprobrio & damnatio-
ne digna? At ſi beneficia hæc cen-
ſes, quæ in te unam omnibus meæ
omnipotentiæ viribus & doloribus
cruciatuum acervavi & collegi: cur
tu ſeligis in me majores injurias?
Fortaſſe in eo flagitium fuit, quòd
dedi multa & magna; nam in ſingu-
lis non agnoſco culpam; ideò vis
me punire magnitudine & multitu-

dine contemptuum, & certare
& vincere benefacta mea tuis

opprobrüs? en, peſſimarum foœ-
minarum ſelectas iniquitates in
me amantem tuum tu una collegiiſti.
Placuit tibi nequitia uxoris Puti-
phar; & ſtatim in me machinata,
vis adulterare cum ſervis, quos de-
di tibi creaturas: & cogis ad hoc,
nec diſcis fidelitatem earum quæ
fugiunt à te, ùt Joſeph; & celeriter
rrrertumt⸗ vel pereunt: omnes
ingemiſcunt & dolent præ partu-
rien-

ucke
l
pedn
hdo
Dtrinn
1snn
ake
ulin⸗
e
eima
mn, de
enn
p
en
eri,
ia

enh

HN SeiRrrI EFT VERYATrEzZ. 47

inugt rientium dolore; nolentes quòd
ergi te pecces in illis, nec ames illas, con-
Admm tempto ſponſo tuo, & Domino il-
Gahes larum. At tu addens ini uitatem,
mnbusg Criminaris illas, quòd elabantur;
ElHE & quereris de illis, quòd fugiant.
leg:a Hæc eſt querela publica mortalium,
GN„ quôd di ſui ſint mortales, quòd
nii, Pereant creaturæ. Accuſas illas,
R quèd ſint cauſæ ut tu adulteres 3
. eh Cùm illæ innocentes, benevolæ tibi,
muin & Deo ſuo fideles, fugiant à te, ne
cenm adulterium cum illis committas ni-
en mis amando. At tu inquis, ſi eſſem
“l locuples, ſihaberẽ divitlas, ſi haberẽ
Uites Comoditaté iſtam, pacificè ſervirem
R Deo, nec deſiderarem plura: at
s Quia omnia perdidi, & fugerunt 4
ctm mebona, non poſſum non facere
mos hoc: penuria cogit me peccare,
Ghoe Paupertas facit me deſiderare res,
Ge & injuſté cum jacturà ſpiritús mei.
“ Ceſſa queri, ceſſa criminari; & po-
RK tiàùs audi creaturas, quæ melius
Auam Joſeph officii te admonent.
P Ecce
ien

48⁸ Dr ADORXTIODPE 8

Ecce Dominus noſter, omnibus tibi &
traditis, obliviſcitur ſui: nec quid-
quam eſt, quod non in tua ſit pote- uͤe
ſtate, quod non tradiderit tibi, ur 1
quidquid velis, faceres de nobis, 1 n,
præter hoc unum, amare nos; quo- an

modo ergo potes malum hoc face-
re, &α peccare in Deum tuum? quo-
modo poſſumus nos ſuſtinere tuum
amorem, quem ſibi reſervavit Cre-
ator, & nonpotius fugere? Ut tu
dares te illi, dedit nos tibi: ut tu ſer-
vias illi, nos ſervimus tibi: difce à
nobis ſervire uſque ad mortem, non
adulterare. IIt tu ſubſiſtas, nos Mhau
corrumpimur; nec enim malum e- wan
xemplum aut ſcandalum tibi dedi- Munm
mus: non cupimus amari à te; ſed ml
quòd des Creatori id, quod melius Mhm
habes, amorem tuum. IIlum ama, Gn
& lauda, quemadmodum nos faci- im
mus. Diice zelum noſtrum: nam ur mmn
tu facias idem, corrumpi àte pati- Mmn
mur libenter. Diſce perire, ut vivat al
gloria Dei: nam ut tu vivas, interè- an
Mus

ſen

5

WN

„Omnmtb
Pi: neenr
ntuſte
Genttb,
es ge hol
renos,
nboeſa
n
Mreene
emntC
lre? I
urtyl
di. G
Orten,
ſlias, 1
malun
ntpic
Filte;
odmre
Donr
Cunrosk
n: Nun
Atepn
,i
6,

IN SriRrru EFr VERTTATE. 49

mus nos. Diſee humilitatem no-
ſtram: nam cùm germanæ tuæ ſi-
mus, pares nobilitate parentis; imò
natu majores, non erubeſcimus in
rebus humilibus ſervire tibi, ut tu
regnes cum ſponſo tuo, & illum a-
mes. Ut tu vivas in æternum cum
illo, convertimur nos in ſordes &
ſaniem, non dedignamur omnia vi-
lia obſequia cum periculo & interitu
noſtro: ſolùm indignamur, in me-
liore arà Dei, hoc eſ corde tuo, po-
ſita eſſe ſimulachra noſtrè propter
nimium affectum erga nos; & de
nobis ſæpiùs cogitari, quàm de Deo,
& immolari nobis non animalia, ſed
animam tuam. Pudet, pudet victi-
mam metalli terreni, aut honoris
humani, aut voluptatis momenta-
neæ, eſſe animum cœleſtem, & in
hoc gratiam divinam, & ex hac glo-
riam æternam.
Placuit prætere tibi, anima,
perfidia Dalilx; & mox adversum
me Deum, amantem tuum, tentãàſti

70 DrE ADoRATIONE

fimilem. Prodidiſti me, quemad-
modum Samſonem, majoribus ho-
ſtibus meis captivum, ſervum Phili-
ſtæis peccatorum: nam ſervire me
feciſti in peccatis tuĩs: præbuiſti mi
hi laborem in iniquitatibus tuis: ne-
que ego ullum alium inimicum ha-
bui, & ita odi, velut peccatum: tu

nihilominus es cauſa, ut ego faciens, punl

oriri ſolem, & pluens opportunis
temporibus, lactans fructus terræ,
coquens poma arborum, condiens
paſcua pecoribus, ſer viam gulæ tuæ:
facis; ut conflans metalla in terræ
viſceribus, avaritiæ tuæ miniſtrem.
O facinus, facere Deum ſervum fa-
cinorum, captivum iniquitatum,
promum condum ſcelerum, œο⅛
nomum malignitatum! Vitia quo-
que tua mihi illuſerunt quaſi cæco.
Ante judicem ſeverum nemo aude-
ret committere furtum, nec pueri
ante pædagogum aliquid indecor
facere; at ſi eruas oculos, quidvis
etia, ſi ſit præſens, patrant, motant
geſtus

1 IN SpIRITI FT VERFTATE. F
Auen geſtus ridiculos, & illudunt ei impu-
rihuh nè: ſie tu etiam, ſi noſcebas me præ-
In ſentem, flagitia patrabas, quòd me
EIen cæcum facere voluiſti. Tua ſcelera,
fin hoſtes mei, id fecerunt; quibus tu
is:u excæcata, me quoque cæcum puta-
umm pas: ſic demum me tradidiſti adver-
Am: W ſariis meis, ut ad illos oceidendos o-
NN pus mihi fuerit mori; nec meliùès,
mi quaàm morte meâ occidere peccata,
lutem inſtar Samſonis, juſté potui.

Condlen 1
n CAPUT VII.
untn Altera pars parabolæ. Et quomodo crea-
nölen turis utendum ſit.

umtt Ora & illud ridiculum proſequen-
tatum dum inconſolabili fletu, é ani-
H ma, cm, contemptàâ pulchritudine
aquo. veràâ ſponſi tui, in imagunculis crea-
cr turarum partiales adumbrationes
Onude illius adoras. Si Imperator quidam
e maximus deſignaret diem, & locum,
ecdl ut inauguraretur adoratione Proce-
ce, rum; & ad hoc coacto jam populo,
wotu purpurâ indutus, diademate redi-
ets C 2 mitus,

Se DEz ADORATIONE

mitus, armatus ſceptrô, torque au- l
reo, & cœteris inſignibus majeſtatis IInl
verendus procederet, ſedénſque in in
medio fori ſuper ſublimem thro- An
num, jam exſpectaretritus venera- mI
tionis; & ſitunc omnis populusre- lg-
linquens illum, verteretur ad ſtatua hoil
rudem ejuſdem Principis, cujus di- arol
midia tantùm facies enata vix eſ- eit,
ſet, & ferè deleta, ſine diſtinctione em
lineamentorum, eùâmque adorarent i
omnes & obſervarent, relinquendo
ſolitarium Imperatorem, ut nemo
illum reſpicere, nec flectere genua mn
vellet, quàm frigidus & erubeſcens
maneret! Quidſi non ad ſtatuam,
ſed ad veſtigi ejus notam, quam in
luto expreſſiſſet, accurxerent cuncti
adoraturi; ipſum verò Imperato- in
rem deſererent, vanàâ totâ Majeſta- War
te, & ſpe ſuâ irritâ? Hoc facis, 6 eirp
anima, conciſam, & informem bo- khon
nitatem creaturarum, quæ veſti-
gium eſt d'vinæ, dilgens & adorans; de
auguſtam. illam, originalem, inte- r
gram,

nge .
An IN SpIRTI ET VERTTATE. 53
Mot gram, & pulcherimam contemnens.

isnet O homines, cur Deum ſolitarium
t, E relinquimus in Majeſtate fuà? & ad
Mlent quem veneraturi in vitam convoca-
tmsmmur, terga vertimnus, & præopta-
Spopeis mus lutum; quale facinus fuit præ-
t poni Barrabam Chriſto, ut Chriſtus
sis attolleretur in ecrucem? quantum
eum erit præferri cœnum divinitati, ut
Vedlndcοnναπ attollatur in Deum?
Nehon Quid fallerisanima? noſce, crea-
enden tas bonitates ſolum eſſe offuſcatas
nAN & rudes fimilitudines Dei. Cur li-
Neiees tura placet, & Hmpidums& vivens
KGenke archetypum non delectabit? Con-
6gnn ſtitue coram viatore defeſſo equum
ns Vivum, && ſeulptum . Anne, ut com-
nencu mode peragat iter, accipiet ſtatuam
Umen equi, quâ ipſe onuſtus magis fatiga-
eMlit bitur ? cur oneraris. creatis bonis
le facs ut iter vitæ peragas meliùs? ſimula-
,wen Cra ſunt bonitatis vivæ: cum Deo
e ve ſoldm ſinè fatigatione ſtineraberis.
Caton Offer famelico edulium verum, aut
len, 1 pictum, anne ſaturari de picto vo⸗
u C 3 Iet?

54 DE ADORATIONE

let? cur tu imagines & umbras ap-
petis, non veram bonitatem? Ab-
ſurdior eſt homo, quàm canis: qui
ſi in fruſtum panis inciderit, panem
arripit; non in umbram ejus, reli-
Ro vero cibò, dentem conabitur
figere: tu, relicto Deo, umbram
ejus amplecteris. Cur vis partem
plus quàm totum? Quis ſitibundus
videns duas amphoras, integram
unam, diviſam in fragmenta alte-
ram, contemptà integrà acciperet
capulum ſolum conciſæ, aut aliucd mini
fragmen inutile, ut hauriret aquam, in

extincturus ſitim ardentiſſimam? aotl

Creaturæ partiales ſunt icones di-
vinæ bonitatis, cujus perfectiones ann
diviſæ ſunt per creatas naturas: cur
tu partem mavis quàm totum; & ſo
partem illius totius, quæ non juvat
niſi in toto? Nec creaturæ juvant
ſingulæ, nec omnes ſimul, niſt in
Deo: amphoræ conciſæ nec quæli-
bet pars, nec omnes ſimul ad hau-
riendam aquam proſunt; fſola in in-
cegritate

Kr IN SPIRTTFTU ET VERITATE. S5

inn tegritate divinæ bonitatis, ſitim ſa-
NtEetiare poteſt appetitus.
umcene Noſce imaginum uſus: non ſunt,
iert, ut uſurpent voluntatem, ſed ut ju-
n s; ent memoriam. Tu oblitus Dei
en oni occupas voluntatem, ſed non im-
N urhnples: inde quia nunquam ſatias, po-
GWeEtes agnoſcere abuſum. (Wantum-
Cölchm vis ames bona mundi, & conſequa-
G,ie ris cuncta, eâdem inanitate & fame
Gnetaat cupiditas laborabit. Panis pictus
Winie non ſatiat, ſed figura eſt ejus quod
kun ſatiat: fic bonitates creatæ non ſa-
umam tiant appetitum, ſed imagines funt
näi ejus quod ſatiat, nempe Dei. Per-
ris inde ſunt voluntati omnia bona
jeledm mundi, ut ignis pictus gelidæ manui:
Sunmsst accipere, applicare illum poteſt;
mtum, ſed non foveri & reereari illo. Pru-
— narum pictura oculos afficit, non
ur is frigentis hominis ſatisfacit tactui.
u,uI Qreatæ res mentem admonent, non
reu ſatisfaciunt amori. Monitoria di-
ulad vinorum veluit Deus in fimbriis in
gPin ſuig manibus appendi, ſeribi in po⸗
lgien C4 ſtibus

1 DE AnoRATIONE

ſtibus & januis domorum; ne un-
quam Iſrael veri Dei oblitus, alienos
adoraret. Non minus dfligens in
mundanâ domo, quam ipſe homini
ædificavit, ubique monitoria ſui in-
ſculpſit, in poſtibus, in januis, in
pavimento terræ tot naturis, in la-
queariis coœslorum tot lucibus. Om-
nia bona rerum phylacteria tua
ſunt, ut Deum ames, & nihil aliud
adores: ùt quid, velut Phariſæi,
admonitionem contêmnens, dilatas
illa, & magnificas fimbrias, plura
poſſidens, aut cupiens, aut magna
reputans?
Intercipis conſilia Dei, id ipſum
adorans, quo providit, ut nihil a-
liud adorares, quàm illum. Age,
intereipe cupiditatem tuam, idip-

ſum quod appetit prævertens, ob- 4

jectà divinà bonitate; ut ex appetitu
rerum, nullam rem appetat, niſi
Deum. Occurrit aliquid amoenum,
aliquid jucundum? ſtatim validum
cypeum oppone Deum. Qae
00

noN

Mun;
lins
1 Glge
minehen
Ntoraſit
n ſm,
terszinl
ucbik

Nlkein
Enihlatt
1 Dhurikr
egAle
Wnee
runm

, int
unihi
ln 4
tun i
enens,
alperi,
Ntlt, 1
lenun
Vdn
C

IN SPIRITU FT VENITATE. g

hoc in ſponſo meo erit? nolo oceu-
pari in hac micâ venuſtatis, in hoc
atomo dulcoris; ſed totam amœni-
tatem hauriam in Deo, totum ſapo⸗
rem glutiam: nolo ùt Lazarus ſatu-
rari micis. Si potuit delectare par-
vula litura, exemplarne limpidiſſi-
mum minus poterit? Tauri diver-
tuntur & illuduntur objecto pallio,
aut aliâ re, quam ſine hominis peri-
culo impetant: tu objice graſſanti
cupiditati Deum, ut à rebus creatis
divertas illam, in quem cum fructu
ruat. Hoc pacto, imbellis ſpiri-
tus, ſalubriter & juſtiſſimè præva-

ricaberis appetitûs tui veneno; ut

ipſa cupiditas rerum, per quam Dei
ſolemus obliviſci, flat tibi memo-
riale divini amoris, & ſtimulus cha-
ritatis. Ipſa cupiditas, quâ avarus
nummum argenti concupiſcit, ſi of⸗
feratur aureus, magis cupiet; quia
in aureo valor argenti continetur,
& exceditur: ſic tibi concupiſeenti
divitias ac voluptates objice Deum,
C 5 in

78 DeE ADORATIONE

in quo valor illarum omnium conti-
netur, & exundant omnes: ita in-
credibilem fructum experieris.
Continuèò præſens Deus obtende-
tur tibi; & aeues amorem ejus, ut
ſine magne impedimento verſeris
inter humana & neceſſaria negotia,
donee majores ſponſi tui amplexus
guſtes, elevato & robuſto fpiritu,
còm jam non inquietabunt te crea-
turæ; ſed offendent adeò, ur ipſum
cœlum viſibile tibi ſordeſeat præ

Deo meo& EsI meo. Picui vi-. mni

det ſolem, non apparent ſtellarum

luces: collatæ ad Creatorem, inſuliæ

& fœdæ ſunt creaturæ. Sidera quia
accipiunt lumen à ſole; tanquam nmi-
hilum ſunt ante ſolem, quia non vi-
dentur: ſic omnia quæ ſunt, quia
accipiunt eſſentiam à te, 6. Deus
amator hominum, tanquam nihilum
ante te, ante tuam ſupereſſentialem
eſſentiam & bonitatem.
Sed adhuc eſt fructus creatura-
rum eas faſtidienti. Audis alium
amare

N

uran
Rt
ler,
o
Pnen
A
en

orro⸗

unntd⸗
ihr
imm

N

Mniumer

IN SPIRFFYUI ET VERITATE. 79
amare aut deſiderare illas? eru-

mnes beſce, & luge hominem ſocium na-

epentt

o Cbtel
emn eins,
nno verte
tankpoti
ümen
hlnhen
rte
tkehen
Mjen
Eeng
ngbam
Gapon
elt,

turæ tuæ, oblitum Dei; atque at-
tolle te, & reſtaurare ſatage oppro-
brium còômmunis naturæ amando
pro utroque Creatorem. Omnium
amorum, quibus mundus amat bo-
na caduea, reum te puta, & ſatisfac
diligendo æternum. Omnium in-
clinationum, quibus res ad centra
ſua proruunt, debitorem te æſtima;
nec differas ſolvere, celerius men-
tem & amorem elevando ad cœ-
lum, quam ſaxum dimitteretur à
cœ ο. Omnia creata propenſioni-
bus fuis veſtigium bonitatis Dei
amant, quærendo bené eſſe: pu-
deat te, & plores geram ipſam bo-
nitatem Nopenſius non amare,
cùm fortior ſit gratia quaàm natura.
O quale illud erit, cujus umbram
tot conatibus amant creaturæ; ad
quod aſpirat & concertat totalis
omnium amor! Tu omnes diſper-
ſiones inclinationum, omnes erro-
. 6 xes

6 Dz AponRArIoNEY

res cupiditatum in te congregare

cura, ut in Deum contendas, & e-
mendes oblivionem hominum.

CAPUT VIII.

Afebtns veri pœnitentis.

7 Ransfer, transfer à me peccata

mea, Pater amantiſſime, qui
in cœlis es. Siote in vocare audeo,
conſenſu & doctrinâà amantiſſimi filũ
tui EStI, ut te diſtinguam ab eo Pa-
tre, quem in inferis elegi ſceleribus
meis, quibus malui efſe filius dia-
boli, & fui diu. Facio tibi palàm
peccata mea immania & innumera:
quæ ſi poſſem, illa potiùs occulta-
rem & obliterarem ſanguine cordis
mei, ne vultus tuus læderetur hor-
xéndis ſpectaculis. Sed quia nec
omnium hominum, nec animalium
ſanguis unum ſolum occultare &
delere poteſt, oſtendo tibi, ut un
Zuttàâà ſanguinis dilecti filii tui ESU
penitùs aboleas. Oſtendo tibi quæ
peccaverim in te: nam non minuit
. mali-

loftn
in nol
n
lera

☚

te CNngn
hntenlis,
hominun

VIII.

nitent.

Aneſeoc
WmiH
Weene
Unmtlinit
imundeol

2

Ncothie
Ainune
clsopeun
guine ot
kreurbo
E gin de
Reetmui
eatrel
ih otiu
aiſt
thige.

IN SPIRTru EFT VrRITATE. 61

malitia mea bonitatem tuam. Poſt
malignitatem meam, & innumera
ſcelera manes, 6 Pater, bonus. Si
ergo malus & peſſimus ego perhor-
reſco, & nollem videre crimina
mea; tu bonus & optimus quomo-
dò poteris ferre talia ſpectra, quin
aboleas & deſtruas? Plus tu bonus
odiſti peccata mea, quàm ego peſſi-
mus nunc odi, & anteà amavi.
Tentavi flumine lacrymarum ablu-
ere illa; ſed non niſi cruor amati
mei ESII lixivium peccatorum eſt.
In inferno nequitiæ meæ ſum; non
guttam aquæ, ut ille dives à patre
Abraham, ſed guttam ſanguinis
Chriſti poſtulo à Patre miſericor-
diarum ego dives & locupletiſſimus
omni iniquitate. Hac medâ petitio-
ne nolo fraudare juſtitiam tuam, ſed
ſolàm nolo offendere bonitatem
tuam. Ut abluas culpas magis pre-
cor, quàm quòd remittas poenas.
O Pater cœleſtis, perinde exoſcu-
lor & amo juſtitiam tuam erga me;
7 ſicut

62 DE⸗z ADpoRATIONE
ſicut miſericordiamtuam: nontam

precor indulgentiam pœnæ, quàm

culpæ veniam. Opto ſummopere,
& ex toto corde, omnium creatu-
rarum deſideria in unum cogere;
& vellem omnia ſimul deſiderare,
ut vindicet juſtitia tua peccata mea.
Omnium dæmonum & hominum
pcnas infernales inme unum ſuſei-
perem libentihs, nec terrerent illæ;
ut non terreret me facies tua. Ma-
jus malum eſt peccatum meum,
quàm illæ: imò non eſt compara⸗
tio; quia ſohum peccatum meum
malum eſt, illæ bonæ ſunt, quia tu
inffigis. Atque ſi haberem illas,
non me facerent eò magis malum,
temperatâ & immixtâ malitià meâ
cum bono illarum, nec haberem
malitiam meram à me, ſed cum ali:
quo bono à te ex juſtitià tuâ.
Sed & Pater miſericors, vereor,
ne dum cupio humiliter deteſtari
peccatum, denuò ſuperbè peccem:

optarem deſcenderein infſernum, GM

fieri

6e

Cher
e
S
n0001
Tabo,
runlin
ki

nintan
Munlun

. Nont
ne,
ummee
lun gen
mncoget
Lelgeren
Wlme
Amndun
nuun
nerentil
t N
mnnenn,
G
ANNe
ſnt gin
cen i
ad welo
Nltin
hbere
cund
lerenr
elni
gecceſn
Wünd,
ſen

IN SIRITH ET VERITATE. 63

fieri poſſet ut ſinul gratiam tuam
obtinerem. Quomod ergo ple-
nus peccatis audeo optare, quod
Sancti tui amici optaverunt? Quo⸗
modoô ego ſolum infernum deſide-
rabo, qui ſolus peccator peccato-
rum ſum. Quis locus inferni mihi
erit? an in profundiſſimo ad pedes
Luciferi? Si hanc jam optavit ſe-
dem aliquĩs amicus tuus, quomodo
auſim ego? Locus eſt ille concupi-
tus à Sanctis tuis, & gradus ad cœ=
lum alicui fuit. Servus tuus ex Do-
minicanàâ familià frater Urigman,
cùm nullum ſibi locum congruum
reperire putaret, niſi in profundiſſi-
mo inferni ſub ipſo Lucifero, audi-
vit vocem è& ſupremo ccœlo delap-
ſam, invitantem: Citò huc aſcen-
de, ad thronum altiſſimum, in cor
Dei Patris: quomodo ego illum lo-
cum audeo appetere? Quid ergo?
erit alius locus infra omnes mihi
peccatori ſuper omnes? an ad pedes
Judæ? Sed hunce locum ſibi arroga-
Vit

64 Dr/z ADORATIOMNE

vit jam alius ſervus tuus, meus Pa-
ter beatus Franciſcus Borgia, qui &
deceſſit ſllo loco, cùm attendiſſetâ
Domino meo EsI humillimo oc-
cupatum aliquando. Qui locus mi-
hi reſtat? an ſub pedes ejus qui ala-
pam EsII dedit, cùm fæpiùs ege
colaphum impegerim? an ſub pedes
Caiphæ, cùm quotidie damnaverim
ego Chriſtum, ejusque doctrinam?
an ad januam inferni, ut omnes in-
troëuntes me peſſumdent? an ex-
pectabo præcipitium Antichriſti in
barathrum infernale, ut ſubter ejus
pedes patiar? O benigniſſime Do-
mine, pejor & peſſimus omnium
peccatorum ſum ego: non mihi lo-
eus eſt in inferno, quia indignus om-
ni loco ſum. Indignum me accuſo
etiam ſocietate d'monum, ut mihi
ſoli infernus vilior, & atrocior præ-
parandus eſſet. Ego ſum oppro-
brium naturæ, pudor generis hu-
mani. Si in te Pater verecundia ca-
dere poſſet, nullius rei te puderet,
niſi

19
Sc
Glem
4e
G
Ilhn
wetit,
1

Alno
Etuus Wen

Us orotan,
bargi, 4

m attenc

Fhumntln
Ciboonn

veiklit
mtlb

Uechcknin
Nkomnesil
leti ne
ſ.
,urſchers

lned
ns onnn
nmkhi
Udtvson
nenceu
n Atni
twohr ne
nor
arts hu.
aunciact
Plere

IN Selnrru Er VERITATE. 6 5†

niſi quèòd tam horrificum & abomi-
nabile monſtrum conſerves in mun-
do, ùt meæ culpæ me fecerunt.
Quin & ipſis de'monibus dedeco-
ri ſum, & à ſuâ focietate infernali
meritò me repellerent. Néônne pe-
jor ſum dæmonibus? in natur a-

pertum eſt: in moribus etiam fa-

teor: nam video plura in me, prop-
ter quæ id concedam. Siquidem
damnatio de'monum unicum pec-
catum cogitationis fuit: mea verò
ſunt infinita peccatorum graviſſi-
morum opera. Quæ diſtantia erit
aAmalitià illorum ad meam? quæ eſt
ab unitate ad numerum innume-
rum. Sed mutentur conditiones
adhuc: majorem nequitiam meam
agnoſco, & ſi dæmones propter in-
numera peccata damnati fuiſſent, &
ego unum ſolum haberem: nam
dæmones non peccârunt contra
Deum, qui propter ipſos Angelus
factus fuit; non experti erant tan-

tam bonitatem Dei: non peccàrunt
contra

66 DE ADORATIONE

contra Deum, qui pro ipfis crucifi-
Xus fuit: non peceârunt contra
Deum, qui ſe ipſis dedit in cibum:
non peccarunt contra Deum, qui
tam fublime ſacerdotium ilis rell-
quit: non peccärunt contra
Deum, qui exemplô ſuo eis dedit
documenta benè vivendi, qui per
triginta & tres annos continuis la-
boribus eos docuit: At ego peccavi
(proh anima mea, quomodo, non
lHquefis, cùm tale cogitas?) con-
tra Deum, toties optimum mihi,
qui pro me mortuus eſt, qui mea
Peccata in cruce laerymatus eſt
cum clamore valido, & in horto
guttis ſanguinis luxerunt finguli ar-
tus ejus meas ſigulas culpas. Ego
indignior ſum Lucifero, indignior
dæmonibus, indigrior juda, qui
nondum viderat ESLIM pro ſe
mortuum; indigmior Antichriſto,
qui non toties experletur tantam
miſericordiam Dei, ùt ego: meri-
tò igitur dedignari poſſunt meĩ con-
tuber-

WMoyr

iſzen
int a
lrnchr
Deum,
tmn An
nt c
Wesckt
en
Sntine
egoeren
,

1u) e

d, Aür
ynin
A
rftglli
Ah.
ck,
r
n tandan
e mel
weicor
ober ·

IN SpIKTTüU ET VERTTATE. 67

tubernium; neque infernus dignus
me eſt, nec tantam iniquitatem
meam capere volet.
Plus quàm infernum hunc me-
reor: mereor eſſe extra omnem na-
turam, ne inhonorem illam, qui
dedecoravi decus ſuum: occidi,

ne Audad in me fuit, patrem ejus: ab-

uli corenam creaturarum de ca-
pite ſuo: contemnendo auctorem,
ſingulas creaturas inhonoravi: ideò
deberem eſſe copus odii omnium,
& gaudere meâ annihilatione poſ-
ſent. Fortaſſê hoc peterem, ſi ſi-
mul freri potu'ſſet quòd ego dede-
cus naturæ, injuria gratiæ, irriſio
divinæ voluntatis non fuiſſem ta-
men, quia mereor torqueri, quem
locum inveniam?
Tu 6 Potentia infinita, Sapien-
tia incomprehenſibilis, Juſtitia
immenſa, quærere potes, quid de
me agas. Interim dum locus in-
venitur, & præparatur, expecto non

ſub ſatanâ, non ad pedes Judæ, nec
interim

6⁹ DEz ADORATIONE

interim oecupabo locum Antichri-
ſti; quibus locis adhuc me indignum
fateor: ſed ad pedes Filii Dei, &
Matris ejus, ſtant's & lacry mantis ad
pedem crucis mei] EstI; qui majo-
Tem patientiam habent, & tolera-
bunt me, quem non tolerarent ſa-
tanas, nec Judas, nec concilium
dammatorum. Parcas quæſo, ſi
abutar patientiâ Fili tui, & Virginis
ejus Matris. Ad pedes ES UI &
MARM. jaceam: noſcunt jam
hæ plantæ calcare venenata. Ego
ſum chimæra illa virulenta & ferina,
& quadriformis deformitas, &
monſtrum multiplex; oculos baſf-
lici habens, caput aſpidis, ungues
leonis, & immanitatem draconis.
Sed & Pater miſericordiæ, quia ſu-
per me aſpidem & baſiliſcum non
poteſt modò ambulare IESIS
meus, nec conculcare hunc leonem
& draconem; fixos ſuos pedes mea
peccata tenent; conterat interim
malitiam meam planta beatiſſimæ
MA-

WRN

ni

cpileh

muth⸗
edbil
n,
ventun
Wnen!
unfi
i
WIn

AnoN

cum 4Ant
e meine
ls Ne
Al gin
I, & tle
Wernent!
Cndlu

nden
le, iul⸗
um e
e N
Ukoren
Hekesmer
merin
erilim

TIN SPIRTTW EFT VERITATE. 69

MARIE meæ matris, conterat mi-
