querebatur, dicens: IlIlciſcimini, ul-
ciſcimini fratres in conatu orandi,
dum per vigorem & valetudiné po-
teſtis, reſtaurando futuras naturæ
injurias, cùm orare cupietis, nec
anni, nec morbi concedent. Doleo
nune non poſſe orare, cùm velim;
en doleo non orâſſe, cùm potui. Sic

e

t ſe accuſabat ille, qui adeò occupa-
morile verat animum in Deo orationis ſtu-
dio, ut raptus extra ſe incederet:
ud abluturus manus, ſæpids fricabat il-
las ſiccas clauſo orificiò fonticuli, &
ipſe putabat madefferi; poſteà ter-
gebat linteò quaſi lotæ eſſent: non-
ANGEnunquam exceſſu ſpiritũs rapiebatur
Gmeuſque ad octo horas; & ad ſe rever-

hron

Sehwtck
ſ6nenium
cidachn

DE ADORATIONE

ſus, dumtaxat quadrantem horæ
exiſtimabat. O pudor, & torpor
noſter! cùm plus egeamus oratio-
ne, ſtatim fatigamur; & longum pu.
tamus exiguum tempus quod cůùm
Deo impendimus, ſive potſus lucra-
mur: at cùm perditur confabulatio-
nibus hominum, breve arbitramur:
&, ſi tamdiu duramus in oratione,
quamdiu ſæculares in uno convivio,
imium exiſtimamus?
CAPLIIT III.
Quàm eßtcax ſit Chriſti gratia & favor.
U inam quis ſemel nôſſet & ex-
plicaret, quod geſtit mens in-
telligere, & nondum valet! O quan-
tum in corde meo molior percipere,
& non ſatis concipere poſſum! Da
mihi, Veritas æterna, ut claris ocu- m
lis intelligam aliquid, quod in Chri- blunh
ſto habeo, & imenſas, quæ in EstI
mihi ſervantur, divitias. Neſcimus,
neſcimus, ò mortales, quantùm in imfi
Chriſte poſſidemus. Fratres Joſeph unn

affli Ge .

IN SPIRITUI ET VERTTATE. 173

uin affligebantur fame, quia neſciebant,
Eum fratrem fuum regnare in Ægypto:
Gr,. duid affligimur homines? frater no-
ſter regnat in cœlo. Peccatores,
mendici, miſeri, afflicti lætamini;
n quia ille frater veſter, qui vos plus
N quaàm omnes alii homines diligit, qui
m ſolus fidelis vobis manet, gratiſſimꝰ
Deo eſt, locupletiſſimus eſt, Deus
mmie eſt, afflictus pro vobis fuit. Gratu-
or, gratulor peccatoribus; quia
Ohriſtus eſt perfectiſſima ſatisfactio
II divinæ Juſtitiæ, omni ſpe & præcd
tiæ, be & prædà
ſuà de vobis illam fruſtrans, ſine do-
a. lo ullo, & cum magno jure. Chri-
ſtus eſt folatiũ divinæ Mifericordiæ,
Ocum &opulentia clementiæ Dei. Gratu-
e lor mendicis, gratulor miſeris, gratu-
lor afflictis; quia frater veſter aman-
tiſſimus eſt, qui diſtribuit divitias di-
Vinas pro Hibitâ ſuo, qui concedit
beatitudinem, qui gaudia vera lar-
gitur: non extraneum vobis, non
Angelum, ſed fratrem ipſum veſtrũ
Deus conſtituit Dominum domus

ſuæ. H 3 Chri⸗

174 DE ADORATIONE

Chriſtus fideliſſimus amicus no. .
ſter eſt: nam cùm non poteramus
(quoniam nudi & miſeri fueramus) Moe
comparere ante Regem; ad hocjut Mlni
impetraremus miſericordiam, ipſe anocnn
nobis dedit pretioſiſſimam purpurz, un
ſuo Sanguine tinctam, gratiam ſus dh
paſſione meritam & nobis inhæren. Woll
tem, ut coram Rege Deo & Patre
ſuo non tantùm non indignè, ſed ho-
noratiſſimè appareremus. lpſe fa
melicos nos alit ſuo corpore, ipſe ſi-
tibundos nos recreat ſuo Sanguine:
ipſe locupletiſſimos nos fecit, do-
nans theſauros meritorum ſuorum.
Si vis ſcire, quàm ſint tua merita
Chriſti, ut poſſis per illa impetrare
gratiam, & offerre Deo, ut milſeri-
cordlà tecum utatur; inde collige,
quòd ſua reputaverit Chriſtus pec-
cata tua. Verba delictorum meo-
rum, in perſona innocentiſſimi JEstI u
dicitur. Non tamen proinde pute-
mus, ita eſſe noſtra merĩta Chriſti, ut
non habeamus opus mereri an B
W

IN SIRTTUIET VERFTATE. 17 5

ſed deſides/& ignavos ſalvandos eſ-
ſe: nam non fuit mortuus ESIIS, ut
negligetes eſſemus, ſed ut fer vidi &
ardentes in obſequio divino. Quem-
N admodum Chriſti anima non dam-
naretur propter peccata tua, niſi fe-
ciſlet ipſe aliquod peccatum, quod
un impoſſibile fuit: ita nec tu ſalvabe-
Dolh ris propter ſola merita Chriſti, niſi
etiam facias bona opera, & habeas
e gratiam in te inhærentem; quod ta-
men etiam eſt per ipſum Chriſtum.
Dedit igitur nobis merita ſua, ut illlis
tanquam propriis uteremur ad pla-
Im eandum Deum; quemadmodum ip-
Nſe peccata noſtra ùt propria accepit
ad ſatisfaciendum, eâque velut pro-
pria luxit, doluit, & ſatisfecit pro il-
IiS. Non ſimpliciter opera mera de-
dit, ſed cum dignitate ſua, ut facta à
Perſona divina: ut ſicut ipſe peccata
noſtra ſuprà ſe accepit tanquam fa-
Ga à viliſſimis & ſer vis creaturis; ſic
unos ejus merita habeamus noſtra, uùt
Htadaa Filio Dei æ quali Patri.
4 H4 Iwi⸗=

176 DE ADORATIONE

Imitemur Chriſtum, quomodo
accepit cupas noſtras, & ùt proprias
habuit; ut ſciamus uti meritis ejus,
& t propria habere. Æſtima/pec-
catontua Chriſti merĩta, & ſic conf-
dentiſſimè pete; hoc erit petere in
nomine Chriſti. Multò magis ad hoc
proſunt merita Chriſti data nobis,
quàm ſi nos ea opera feciſſemus, &
crucifixi eſſemus pro gloria Dei:
nam tunc non eſſent opera Dei, ſed
hominis peccatoris. Vide quantùm
debes Chriſto, qui tua peccata ſuſ-
cepit, & ſua donavit merita; qui tan-
ta mala à te abſtulit, & tanta bona
eſt largitus. Duæ ſunt iſtæ obliga-
tiones infinitæ, ex quibus hanc ſatis-
factionem à te cupit: ut quemad-
modum ipfe ſatisfecit pro peccatis
tuis, ac ſi ipſe patrâſſet; ſic tu non ali-
ter offeras Deo merita Chriſti, ac
cures luerari illis gratiam & merita
tua, quàm ſi tu feciſſes.
O ESII ſuaviſſime, utinam nôf-

ſem quantum comodum & utilitas i

no bis

e,a. ..
1Wocrc.

eidergein
Naabe

45 AH
lequnm
neenl
. 4

1 1
ertugen

4 lelith⸗
Utennt.

4
unt
Kuriirr
Mls

IN SPIRITU ET VERITATE. 177
nobis miſeris fuiſti, & es! Horrenda

monſtra eramus; jam per te ſumus

gratifſimum ſpectaculum Deo: in
Hmo& fundo inferni eramus; jam
ſumus in ſinu, non dicamAbrahæ
Patris gentium, fed Dei, Patris tui:
ingutture draconis tartarei eramus;
jam per te ſumus in corde Dei: in-
digni eramus divinis oculis; jam ſu-

mus digni amplexibus: ſervi dam-

nancdh in ergaſtulo tartari eramus;
jam per te erimus Reges coronati in
cœlo. Quis novit, quò præcipitati
fuimus, & quò nos exaltâſti? Satis
eſſet contenta miſeria noſtra, ſtex-
traxiſſes nos ab inferno; ſed non mi-
ſericordia tua, niſi elevaſſes ſupra
cœlos, & tot Angelos: nimium fe-
clſſes, cùm nos eramus dejecti in
miſeriam irreparabilem, & deſpera-
tam omninò ut impoſſibile eſſet no-
bis remedium, ſi impetràſſes à Patreæ
ſuſpenſionem iræ; ſed tu impetraàſti
veniam: nimium feciſſes, ſi impe-
trâſſes veniam ſed inſuper conciliâ-
H 5 ſt

178 DE ADORATIONE
ſii benevolentiam, amorẽ & gratiam
ejus: nimium & ſtupendum feciſſes,
ſi impetrſſes ſolàm benevolentiam
ejus; ſed impetrkti etiam munera In
& dona: nimium,& admirandum fe-
ciſſes, ſi impetrſſes minimũ munus
Dei; ſed impetrâſti nobis regnum &
ipſam hæreditatem tuam: nimium
feciſſes, ſi impetrâſſes hoc ſemel; ſed
impetràſti ut infinities nobis dare-
tur, ſi toties perdidiſſemus, dum po-
ſteà ad te pœnitentes confugere-
mus: denique quidquid Dei eſt, no⸗
bis impetrſti; & dignatus fuiſti ad-
mittere nos pridem foœtidiſſimos &
abominabiles, ut tecum cohæredes
eſlemus. Vide homo, unde Chri-
ſtus te eripuit, & quò te introduxit.
Si alium hominem tu fortuitò ſine
eonſilio tuo & ſtudio liberares, non
a morte, ſed velmoleſtià qualibet,
quas gratias exſpectares abillo? Fe-
ræ ob levia beneficia gratæ ſunt: a-
trociſſimus leo ob unam ſpinam e
rutam & pede ſervavit gratiam poſt in
multum

IN SPIRITTüFT VERITATE. 179

multum tempus, & rependit: cur
immenſa Chriſti beneficia deterioris
conditionis ſunt facta nobis, quàm
quæ fiunt feris; & non potius ſtupe-
mus, & præ gratitudine deficimus?
Sed fortaſſe obligatus nobis erat
Chriſtus, aut facilé fuit & ſine
ſumptu ſuo, quod fecit? Imè ini-
micieramus: negotium fuit deſpe-
ratum & difficilimum: ſumptus
non minoris ſtetit, quàm pretio lui
Sanguinis & vitæ.
O Charitas Dei immenſa, quanta
pro odibilibus hominibus feciſti?
cùm eramus in ſalute impoſſibili, &
non habebamus conſifium, excogi-
taſti, miſericordiſſime Deus, reme-
dium, conſiſium, ac machinam ſtu-
pendæ miſericordiæ; & cùm nobis
impoſſibilis eſſet executio poſt in-
ventum remedium unicum, ipſe vo-
Iuiſti exequi. Sed quale remedium?
Quis captivus auderet optare, ne-
dum petere, quèòd Rex ſuus, ut ipſe
lberaretur, fieret pro illo captivus ?
Hé Tibi

180 DrE ADORXTIONE

Tibi, JEStI mi, placuit pro nobis
plus exequi, quàm nos auderemus

ſperare aut optare. Tu Rex gloriæ

factus pro nobis vinctus, reus; imo
& damnatus, & mortuus pro nobis
inimicis tuis, qui crimine læœſæ Maje-
ſtatis te offendimus. Mirandum fo-
ret, ſi Imperator ſupremus viſſtaret
in carcere malefactorem aliquem
ruſticum: quid ſi proditorem fuum:
quid ſi ob iſſum relinqueret thronũ

ſecen.
N

ſuum, & mutatâ veſte maneret loco

illius in carcere, ut foras ejiceret
malefactorem? Tu feciſti hoc, a-
mantiſſime FSI. Nunquam fatis
celebratur gloria illius, qui pro ami-
co ſe ſubſtituit in vinculis, ut eum li-
beraret; & illius ſervi, qui pro KRege
ſe objecit hoſti, & morti; & illius
patris, qui pro filio dedit unum ocu-
lum. Sed non mirum, ſi amicus pro
amico, ſi ſervus pro Rege, ſi pater
pro filio chariſſimo id fecerint. At
meus ESIIS quantò plus fecit pro

me, non amico ſuo, ſed inimico; non iihm

Rege

Gerenn⸗
Ner Dle.,
er Norle

Alck⸗

lewzird

IHN SPIRITI ET VERTTATE. I81

Rege ſuo, fed vili mancipio diaboli;
non filio ſuo, ſed perditionis? Si di-
miſiſſet ſcelus meum, fatis eſſet; ſed
reliquit ſolium ſuum, amiſit vitam,
& inſuper tranſtulit in me regnum
fuum. Si ſolúm opprobrium & in-
famiam peccatimei abrogàâſſet, im-
menſa clementia eſſet, licêt pœnam
non indulgeret; ſed & indulſit pœ-
nam, & cumulavit gaudio & gloria.
Fortaſséne fabula hæc, an fides in-
fallibilis? ſi veritas: quomodò tan-
tàùm narramus hæc ore, & corde
non afficimur erga perſonam Chri-
ſti, qui ſuum cor nobis tribuit, & in-
clinavit, & inclinat in nos cor Dei?
O quàm gratiſſimus JEsIS nobis
debet eſſe, per quem grati Deo ſu-
mus! quàm amatus nobis, per quem
à Deo amamur!
Conſidera, quantis bonis in Chri-
ſto frueris: absque dubio Deus non
ferret nos, nec toleraâſſet impuden-
tiam noſtram, niſt Chriſtus medius
eſſet: ipſe nos deformes coram Deo
H7 comit

182 DE ADORATIONE

comit & venuſtat: ipſe pauperr?.
mos nos & nudos, ut ante Deum
comparere non poſſemus , induit
gratiâ, exornavit veſtibus ſuis, &
donavit meritis, ut comparere vale-
amus. Quantà gratitudine fuit affe-
Stus Chriſtus er ga Martinum, quia
dimidium pallii dedit flli? Jactabat,
& quaſi præſumebat ESIIS coram
Angelis cum fruſto illo lacero: &
nos ſumus Chrilto ingrati, qui pur-
puram, S& divinam veſtem ded't no-
bis nudis, indigis, leproſis, non quð
tegerethorrorem lepræ ſolim, ſed
radicitùs auferret morbum horrifi-
cum, & velut in Jordane lotos, ut
Naaman pulchros nos veréê faceret
& ſanos: nec æſtimarnus veſtem &
gratiam, & merita ſua, propter quæ
nos tolerat Pater, nos reſpicit, &,
quod ſummum eſt, nos amat. O
mortales ingrati! quomodo non e-
vellitur cor veſtrum poſt Chriſtum,
qui eſt theſaurus noſter, & divitiæ,
& pulchritudo? Sine Ulo deformes
ſu mus,

INSPIRTTUIET VERTTATE. I18 ¾

ſumus, & inviſibiles coram Deo, per
illum pulchri & viſibiles. .
Perinde ſe habet Deus erga genus
humanum & Chriſtum, ut oculus
4
ergà objectum ſuum, quod eſt colo-
res & lux. Sine luce omnes colores
inviſibiles ſunt, nulla eſt pulchritu-
do; ipſa ſolàùm revelans colores ve-
nuſtate donat: ſic Chriſtus lumen ad
revelationé Gentium, facit, ut Deus
reſpiciat homines, viſibiles jam, &
gratos illi, qui pridem in tenebris, &
in umbrâ mortis jacebamus. Lumen
eſt primum & maximè viſibile, valdè
conſentaneum ſanis oculis: per il-
lud reliqua videntur, & ſoluùm vi-
dentur, quatenus participant illud:
nam cum luce, aut in luce, aut per
lucem colores videntur: in colore
lux, cum oculo lux, per medium aë-
rem lux eſt. Ita Chriſtus eſt quòd
oculis divinis primum & maximé vi-
ſibile eſt, magis gratum, & acceptum
viſui Patris; cæteri homines ſolum
quatenus participant Chriſtum. Per
ipſum,

184 DE ADORATIONE

ipſum, & cum ipſo, & in ipſo viden-
tur: ipſe reddit nos aptos, & dignos
reſpectione divinâ. Tota gloria, &
gratia colorum, lux eſt, lucis bene-
ficium eſt: tota gloria, honor, gra-
tia hominum, Chriſtus eſt, Chriſti
beneficium eſt. Vide, quomodò ja-
cent pretioſiſſimæ & pulcherrimæ
res noctu; perinde ſunt ac ſi non ef-
ſent: ſta fublimes naturæ, fubtilia
ingenia, ſine Chriſto in tenebris ſunt,
nihil ſunt. Quid tu gloriaris, riſiin
Chriſto? Sine luce pulchra & defor-
mia æqualia ſunt, perinde ac ſi non
fuiſſent: ſine gratiâ Chriſti, perinde
eſt ſublime & acre ingenium, ac rude
& hebes; reliquæ naturæ, artis, &
diligentiæ dotes, tantundem ſunt ac
Rinihil efſlent. Cœlum quoq; & Sol
beneficus eſt per lucem duntaxat,
per quam omnia operatur: ſic Deus
olùm per Chriſtum beneficia ſua
præſtat. Cœlum non admittit alam
qualitatem ſimplicem ex noſtris niſt
lucem: ita neque in cœlum aſcendet
hbmo,

IN SPIRITUET VERITATE. I8 5

homo, niſi in quem Chriſtus ſplen-
deat; neque oratio benè admitte-
tur, in quà Chriſtus non ſonet.
O Eeth lux hominmum, Ius vera
quæ llluminas omnem hominem ve-
nientem in hunc mundum, illumina
me, ut reſplciat me Pater tuus: qui
ſiin me aliquid tui viderit, non po-
terit me reſicere; ſt à me nomen
tuum audierit, non poterit me non
exaudire. O vis gratiæ Unigeniti
Chriſti, per quam tot grati & gnati
Deo ſunt! Ubi Chriſtus eſt, aut ſo-
nat, Huc miſericordia advolat; ibi
miſericordia eſt. O efficax vox per
Chriſtum, quâ delinimus Patrem&
urgemus! Quomodô obſequia Fllüä
Unigeniti, obedientiſſimi, ſanctifſi-
mi, officioſſſſimi, amantiſſimi, non
commo vebunt tenerrimè ipſum Ge-
nitorem, præſertim cùm ab Illo ſolo
ſe videat amari pro gnitate divinâ,

„ *

inter tot injurias hominum? Nomen
Flli, ſine ullo obſequio gratum eſt
ende etlam ſceleſtifſſimis & avaris homini-
NNe , bus::

186 DE ADORATIONE

bus: quid erit titulus Filii, & tot ſer. a
vitia ftacta, Deo beneficentiſſimo
etiam erga inimicos, & ingratos?
Qui conſiderat officia Chriſti erga
Patrem, omnia præmia plusquiâm
debita judicabit illi. Amiſit Pater
mundum per peccatum hominis;
ſed tam officioſus fuit Fillus, ut re-
cuperaret illum & reſtitueret Pa-
renti ſuo: Anne parvum eſt hoc ob-
ſequium? Omnes homines, & innu-
meri Angeli, rebelles & inobedien-
tes erant adverſus Patrem; ipſe Fi-
lius voluit reſarcire omnem contu-
maciam, & docere obedlientiam,
etiam cum diſpendio vitæ ſuæ: om-
nes mortales contemnebant Pa-
trem; Filius voluit honorare pro
omnibus: tot denique ſervos reſti-
tuit Patri, tot adoratores lucratus,
tot amatores, tot laudatores; c&ε;=
lum vacuum replevit habitatoribus:
Anne ſunt exigua hæc officia? Sed
quali affectu, quali ſedulitate, quali
amore, quali dignitate ? Infinita hæc
uit,

IN SPRFTruI EFT VERITATE. 187

fuit, & talis, ut non reſtet Patri po-
tentia nec ſcientia, quò poſſit præ-
miis ſuperare obſequia Filii.
Si igitur Deus tam beneficus eſt,
ut peccatoribus ultrò benefaciat; ſi
tam juſtus, ut juſtis ultra merita ſa-
tisfaciat; & extra ſe fiat, ut liberalis
omnibus ſit, nullo expectato titulo
juſto benefaclendi; Anne cum ſolo
Filio iniquus erit, & non attendet ti-
tulum cujus nomine convenitur, &
hactenus victa eſt liberalitas divina?
Quid faciet, cùm videat ſe non poſſe
ſuperare merita Fili; ſed omnia
præmia, quæ Filio dedit, & homini-
bus reſpectu Fili, minora eſſe infini-
e, quàm officia Fili ipſius? An Deus,
qui cum peccatoribus fuit liberalis,
cum Filio erit injuſtus? an negabit
dare quod ille petit, aut per illum
petimus; ſi quidem non poteſt illum
nimis præmiari, nec hactenus ſatis
remuneravit? Si Deus magnificus
eſtultrà expectationem, cùm ſcili-
cet judicant homines non debere
gra-

188 DE ADORATIONE

gratiam fieri, ſed potius ſupplicium;
aànne miſer & avarus erit, cum ho-
mines judicabunt, debere non tan-
tùm gratiam dari, ſed velut debitum
reddi? Si aliis benefecit Deus prop-
ter ſervos mĩſellos, quia non iniquè
ſervierunt; quid faciet propter Fi-
lium unigenitum, in cujus obſequio
ſolo benè aeplenè fuper omnes ſibi
complacuit? Si tanti æſtimat Deus
homines, ut jactet, Propter ſervum
meum jacob, & Iſraël electũ meum,
& propter David ſervum meum,
cùm indulgentià uſurus erat; anne
depretiabit dilectum Filium obſe-
quentiſſimum, & durus erit, & im-
miſericors illi, in quo gratificavit
nos? Ohomines, ſecuri, & ſecurif-
ſimi petamus per Chriſtum: acceda-
mus cum fiduciâà ad thromim gratiæ
ejus; quia quibusvis donis, quæ pe-
timus, ſemper debitor manebit
Deus: & quoniam ſemper manere
debitorem non excuſat, nunquam
manere ingratus aut iniquus Kuk⸗
2

IN SeIRITUIET VERITATE. 199

ſed dabit ſemper quæ petimus; ſi-
quidem nunquam dabit, nec dedit
omnia, quæ meretur Filius. Ecce,
ecce, jam video Sole ipſo clariùs,
E impoſſibile eſſe, ut quidquid per
unnt Chriſtum petatur, negetur à Deo;
emmuk ſipetitio, ut par eſt, flat: nam ſæpè
videmur petere, ſed fortaſſé tam
tepidè & ſtultè, ut perinde ſit ac illu-
dere. At qui verè petit in nomine
Chriſti, non tantùm precaturDeum,
alinmn ſed jam quaſi adjurat, & exigit.
NnINe Ohriſtus eſt objectum & voluptas
me d omnium ſenſuum divinorum: nihil
honeſtum videt Deus, niſi per Chri-
ſtum: nihil conſonum audit, niſi per
Chriſtum: nihil fragrans & ſuave il-
li, niſi bonus odor Chriſti: mihil in-
ungit miſericordiàâ ſuâ & ſanat, niſt
medio oleo nominis Chriſti: nihil
denique placitum guſtat Pater, niſi
in Chriſti paſſione & felle oondiatur
& dulceſcat. Quidquid ſentit, per
Chriſtum omnia ſentit grata, ita re-
ſpiciendo nos per Chriſtum: quia
Chriſto

190 DE ADORATIONEZ
Chriſto ſimiles ſumus, grati ſumus:

ut qui videt per vitrum viride, reli-
qua videt viridia & jucundiora viſui,
licet anteà moleſta eſſent: ille color
omnium gratior oculis, temperat
moleſtiam. O quomodo horrorem
& fœtorem noſtrum non toleraret
Deus, niſi per Chriſtum! O quoties
non ferret nos Deus, etiam poſt gra-
tiam ſemel ſuſceptam, quam amitte-
re merebamur ob ingratitudinem &
torporem, & plures culpas veniales,
niſi recordaretur Chriſti, qui ſuſten-
tat nos, & ſupplet defectus noſtros!
Ille unus eſt Patri ſolatium omnium
noſtrúm impudentiæ & ingratitudi-
nis. Jam periiſſet mundus millies,
niſi per Chriſtum ſuſtineretur, qui
ſacrificiõ quotidiano infinitè placen-
te Patri ſuſtentat orbem, & homines
impudentiſſimos. Objicit ſe Chri-
ſtus Patri: qui, dum noſtra per Fi-
lium reſpicit, horror noſtri minus
provocat; ut qui in ſpeculo canem
mortuum aſpicit, fœtorem inde non
perci-

IN SeIhTTü FT VERITATE. 191

percipit: nociva per vitrum con-
ſpecta, non lædunt oculos. Pari
modo ſe habet Deus, ut Imperator
ile, qui ingenti ſmaragdô in ſpeculi
modum referente viſa, conſpiciebat
tetra & inhumana, pugnas gladiato-
rum, flagitia & cædes, qud horro-
rem minùs cauſarent ex placiditate
petræ. Sic Deum minus exacerbant
Hagitia noſtra, ſi Chriſtus repræſen-
tet ea. Chriſtus lapis eſt, & pretio-
ſiſſinus ſinaragdus: nihil gratius eſt
Viſui, quàm ille lapis, qui lætitiam
cauſare conſpectus dicitur, & colo-
rem ſuum gratiſſimum non in ſe ſo-
lum retinet, ſed profundit, & tingit
circumfluum aerem, vacuum alio-
qui colore: ſta Chriſtus lætitia cau-
ſat Deo, & in nos vacuos meritis re-
fundit ſua; ut imbutig gratia ejus &
Viriditate ſpei, in illo confidamus,
gratos Defore. Omnia bona &
gratiæ noſtræ ſunt exundantia, &
velut ſuperflua, & fimbriæ merito-
rum Chriſti.
CA-

192 DE ADORATIONE
CAPLLT. IV.

Quantum oporteat devotb afftci erga beg.
tiſſimam Mariam V'irginem.
Ianta eſt miſeria & malitia no.
ſtra, ut cùm immenſa fuerit
miſericordia, & bonitas Dei, opus
etiam fuerit juvari induſtriis & arti-
fclis divinis! Mirum artificium fuit
ad ſatisfaciendum divinæ juſtitie,

ipſa Veritas incarnata Chriſtus. Ar
quia & hoc inſtrumentum miſeri-
cordiæ etiam oportebat, ut Judex
foret; providit amor Dei erga ipſum

Chriſtum, aliud organum puræ mi-
ſericordiæ, ſacratiſſimam Matrem
ſuam, pro quo debemus gratias age-
re inter alia beneficia immenſa divi-
næ bonitatis. Quid fuiſſemus, ſinon
fuiſſet miſericordiſſima MARIA?
cujus precibus, quamvis malignitas
& inverecundia noſtra, quàâà ſemper
erga Deum impudentes ſumus, di-
gna ſit perpetuo flagello, ſuſpendi-
tur tamen manus Dei irata, & flagrũ
commutatur in donum: Chriſtire-
verentia

Un IN SPIRTFT VIRFTATE. 19 ¾

verentia erga ſuam Matrem, plus
poteſt, quam noſtra irreverentia er-
ga ipfum. Si Chriſtus pro inimicis
uis, & iis ipſis qui crucifigendo au-
ferebant illi vitam, obtulit vitam ſu-
am; quid non faciet pro Matre ſua
amantiſſima, à qua accepit vitam?
Si Deus pro Creaturis, quibus dedit
elle, tot tantâque ultrò & ſine preci-
bus ullis fecit; quid faciet pro illa, à
qua accepit ſubſtantiam, & eſſe ho-
minem; maximè deprecante & ur-
gente interceſſionibus ſuis, & velut
imperante ex jure materno? Bonis
filis preces matris pro imperio ſunt:
quis melior filius, quàm Chriſtus?
quæ melior Mater, quàm MARIA?
quæ obligatio major, quàm hujus
optimi ffſii erga optimam ſuam Ma-
trem? Non eſt obligatio Chriſti, ùt
unt obligationes aliorum filiorum
ergà parentes; ſed eſt ſimilis obliga-
tioni creaturarum erga Deum. Non
gu tantùm eſt obligatio naturalis, quæ
e. inter genitum & genitorem interce-
I dit,

194 Dfr ADORATIONE Cunn

dit, (quamvis & hæc etiam major in ſcri
Chriſto ſit, cùm non ſit diviſa inter i
duos, ſicut reliqui filii patri⸗ & matri
debent ſuum eſſe; nam à ſola matre .
accepit naturam humanz, Cùm nul-
lum patrem juxta hanc naturam ha- .
buerit, ideò q; integrè uni matri de.
bet eſſe hominem) ſed etiam eſt ob-
ligatio moralis.
Filii debent reverentiam patribus,
etiamſi noluerint generare filiumil-
lum, ſed quemlibet allũ: imò etiam-
ſi inviti genuerint, & neminem vo-
luerint procreare; nihilominus tan-
ta eſt hæ c obligatio naturæ, ut ipſi j
Barbari & Ethnici dicerent ,reveré. .
dos eſſe patres ut Deos ſecundos, &
quæ iis debentur, eſſe impoſſibile
ſolvi. O JESII, cujus doctrina ex-
ceſſit omnem captum philoſophiæ,
cujus exemplur m præceſſit humanã
omnem opinionem; ſi Ethnici hæc
docuerunt de honorand lis parenti-
bus, quid facies honorando Matrem
tuam, Fili Dei? IIla fuit Gentilium
obſervan-

IN SPIRFTW ET VERITATEF. 19 5

Iobſervantia; qualis erit perfectio
tua, 6 JESLUI? Qu ſuperædificaſti
Knti virtutibus antiquis, & addidiſti præ-
e ceptis priſtinis; qui in amoris lege
adjeciſti inimicorum amorem, & in
caſtitatis præcepto etiam concupiſ-
centia vetitam dixiſti: ſic in præcep-
to venerationis patrum excelluiſti
reverendo matrem; in qua præter
debitum naturæ, debes aliud debi-
tum voluntatis. Alii parentes non
Thabent electionem generandi filiũ,
ſed habuit mater tua ſanctiſſima:
quæ non tantùm te genuit, ſed vo-
luit te tantùm generare, & non aliũ
fllum. Voluntas ejus exſpectata
.fuit & deſiderataa Deo Patre & An-
gelis; ideo, quia debes voluntatem
Matri tuæ, rependis illam, nihil ejus
voluntati negando. Majorem obli-
gationem agnoſcis erga matrem,
quàm eſt aliorum filiorum erga pa-
rentes; & ſimilem illi obligationi,
guam habent creaturæ erga Deum,
habes erga matrem tuam. Hoc eſt
12 ſum-

=

1
196 Dfr ADORATIONE on.

P
ſummum debitum creationis, quèòd nin
non ſolùm Deus creaverit nos, ſed üddt
ſelegerit nos, & voluerit creare po- nl
tius quàm alios, quos reliquit in re- liin
rum poſſibilium maſsâ, & ſuo nihilo.
O ſtupenda excellentia MARIE,
cùm ſimilem obligationem habeat
illi Deus, ac habent creaturæ Deo;
quæ eſt infinita! Tum, ſicut ab eſſe
ad non eſſe eſt diſtantia infinita; ita
obligatio ejus qui accipit eſſe & na-
turam, infinitè ſuperat alias obliga-
tiones ex beneficiis aliis comunibus,
quæ ſupponunt ſubſtantiam & vitã.
Si in illos qui infinitè tibi debent,
amande Deus, liberaliſſimus es, &
erga eos qui te offendunt indulgen-
tiſſimus; quomodoô avarus aut cru-
delis eris erga Matré tuâ, cui ſoli pro-
pter divitias miſericordiæ & bonita-
tis tuæ debes, & tali modoô debes?
quomodo negabis gratiam aliquam,
ubi agnoſcis debitum tantum? Om-
nia meritò vis dare per illam, quæ ti-
bi dedit vitam humanam: nam ſicut

IN SPIRITU ET VERITATE. 197

EE de dono vitæ nullis bonis filii poſſunt
uctisfacere Patribus, quia eſt funda-
meren mentum omnium donorum; & om-
Briniht. nes actiones & dona filiorum viden-
luimih tur propria parentum, quia principi-
enkIN um illis dederunt; ſic nihil negare
Mh vis illi, quæ tibi dedit eſſe hominem:
il ut dando cuncta per matrem, videa-
ris dare omnia matri; prætereà co-
geres nos venerari illam neceſſarièò,
dm per illam ſit neceſsè impetrare
r cunctaàte: & quia accepiſti ab illa
Reſſe naturale, hoc eſt, humanam na-
turam; vis ut per illam accipiamus
nos eſſe ſupernaturale, & gratiam:
ut ita filios MAREfaciendo nos ſu-
pernaturaliter ſatisfacias pro filiati-
one tua humana naturali.
Verum eſt quòd omnia ſint à Deo,
& hoc ipſum quòd debeat Deus Ma-
tri ſuæ, eſt beneficium Dei: ſed ur
reverà penſemus, quanta faciet pro
beatifſima Virgine, nihil intereſt:
nam hic eſt ritus & mos divinus, ita

ſe habere erga beneficia fua, perinde
13 ac

198 DE ADORATIONE

ac ſi nullam partem habuiĩſſet Deus om
in meritis noſtris, licêt orta ſint ex e.
jus gratia; ſed codemmod remu. v
nerat, ac ſt àa nobis ſolùm eſſent. X.
què integrum gloriæ prosmium da. u!
bit operibus bonis, ac ſi ea ipſa bona
opera non fuiſſent munera ſua; nec
ullà gratia nos adjuviſſet, ſed cx pro-
priis Wiribus illiſe drrſfemas,5 digni-
tatem illam ad gloriam ex nobis ha-
buiſlemus. Eodem modê reſponde-
bit officlis Matris ſuæ, ac ſi nullum
beneficium Dei eſſet in a; ſed per-
inde ac ſi omninò accepi iſſet ipſe eſ⸗
ſentiam, naturam, vitam ab ea, in-
dependéter ab ullo! beneficio, & gra-
tià divina, qu præventa, præjuta, &
Ppræelecta fuit ad hoc admirandum
opus divinæ conceptionis.
Si hoc modo obligatum ſe agnoſ-
cit & habet Chriſtus, fortaſſe Vola-
bit præceptũ de honorandis paren-
tibus, an potids coagmentatâ men-
ſurâ curabit ſatisfacere? Si obligatio
quam habent in parentes alii Tn ue
tanta

Gnco

IN SPIRTTUFET VERITATE. 199

tanta eſt, ut Phi loſophie dicerent im-
poſſibile eſſe ſolvi; cùm Chriſtus
Hajoremn obligationem agnoſcat
poſſi biléne erit, ut non velit gr atiffi⸗
lan 2 Si Deus alia obſequia homi-
num minuta remunerat in gloria ul-
tra merita; hoc debitum matris
uod eſt ultr: a gratiam & remmunera-
tionem, non negliget omnibus mo-
dis compenlare & ſatisfacere. Quis
dubitat, Chriſti gratitudinem erga
Matrem, excedere omnem amorem
& gratitudinem hominum? Siigitur
putdrunt Ethnici, non poſſe filios
cunctis òfficiis eſſe ſatis gratos erga
genitores; amittétne Ghriſtus 0C-
caſionem gratiæ? Planè tam gratus
erga parentem optimam eſt, ut non
contentus reverentià, quà lam co-
luit in vita obſequiis ſuis operatio-
num infinitarum & theandricarum,
quibus illam honoravit ſubditus illi,
voluerit omnes nos révereri geni-
tricem ſuam, quaſi coadjuvando ip-
ſum ad venerandum, & Roönorandi
14 illam.

200 DE ADORATIONE

illam. Sic voluit nos omnes ejus ft. te
lios eſſe, ut pro ſehonorarcmust
amaremus àt matrem: nam ſicut
obligatio fuĩt matri, ſatisfactionem
& gr. ratificationem voluit eſſe filiorũ.
Quam filiationem dedicavit in cru-
ce pendens, cùm omnes ſuos illi tra-
didit in perfona dilecti Diſcipuli, di-
cens: Ecce filius tuus. Scilicet cùm
morſturus erat, quaſi ſolùm optaret
vitam, ut Matri obſequeretur; vo-
luit vicarium obedientiæ & curæ fi-
Hialis in oanne, & obſervantiæ in re-
liquis fidelibus relinquere, ſiquidem
mortem evitare non expediebat: ut
hoc pactò & redimeret nos morien-
do, & gratus eſſet Matri relinquendo
vicarios exhibendæ venerationis,
quaſi ipſe non ſe fateretur ſatisfeciĩſſe
matri pro deſiderio ſuo. Ibi ad pedẽé
crucis accepit nos MARIA in filios:
ibi peperit nos, non ex utero, ſed ex
cor ide; z nam eſt pretioſius membru,
„G& eflicacior fillatio: non enim om-
nis filius uteri amatur, at filius cor-
dis

-. HN SPIRITI ET VERFTATE. 201

tHAH dis nequit non amari. Ibi nos cum
en Chriſto parturät cüm dolorlbus,
„quos non eſt paſſa in partu carnali.
onvenienter eo tempore accepit
nuos in filios, cùm tota compaſſionis
affectu erga Filium plena erat, util-
m lum in nos transferret, & ſervaret
ad excellentiam miſericordiæ ſuæ:
quaſi commendàâflet ESIIS Matri,
quod dixit mulieribus: Nolite flere
ſuper me, ſed ſuper filios veſtros. I-
deò crucifixus, plenus doloribus &
cruciatibus, velut in alios remittens
compaſſionem ſui, dixit Matri lacry-
manti: Mulier ecce filius tuus: ecce
filius tuus eſt quisq; fidelis & Diſci-
pulus meus; noli tà cõpati & flere ſu-
per me, quaàm ſuper iſtos filios tuos,
quos tibi comendo, miſeros homi-
nes & peccatores. Sciebat Chriſtus,
maſus objectum miſericordiæ eſſe
miſeriam peccati, quàm quodcunq;
corporale tormentum: nam plus
doluit anima Chriſticompatlens in
culpis noſtris, quàm corpus ejus pa-
I5 tiens

202 DE ADORATIONEY

Gens in pœnis ſuis. Ideò voluit ut
transferret Mater compaſſionem &
miſericordiam ad noſtros defectus,
culpas, miſerias animæ, ut nos inillis
præcipuè adjuvaret. Et quia Chriſt“
patiendo beneêmeritus fuit de Juſti-
tia divinâ, ſuperabundanter illi ſa-
tisfaciendo, proptereà dignus ut ei
committeretur hoc attributum/&
eſſet judex hominum, ut prædixit
David: Deus judicium tuum Regi da,
& juſtitiam iuam filio Regis: Mater
Chriſti, compatiendo & miſereſcen-
do Chriſti, benemeruit quoq; com-
paſſionis & miſericordiæ attribu-
tum, quod illi eſt commiſſum; ut
dicere poſſimus: Deus, miſericor-
diam tuam Reginæ dediſti, & pieta-
tem tuam matri Regis: ideò nulla
gratia & miſericordia Dei ad nos
pervenit, niſt per MARIAM. Jam
hinc, pientiſſſna mater, te accipio
in mea; & iſtud primum pignus ac-
cipiam tuæ pietatis, ut imiteris fi-
lium tuum primogenitum: quinon
tantum

HNSFPIRTTUET VERITATEI. 20 ⅞

tantòm te dedit Joanni, ſed Joan-
nem etiam dedit tibi: ita me des
Deo, ſiquidem Deum dediſti nobis.
Igitur cùm noſtra miſeria nullum
habeat remedium niſi Dei miſericor-
diam, & diſpenſatio ejus ſit penes
MARIAM, cui filius nihil negat, &
illa plena ſit miſeratione; quid pi-
greſcimus in officiis & pietate erga
illam? Quatuor de cauſis debemus
officioſi eſſe in obſequio erga Virgi-
nem. Una eſt utilitas & neceſſitas
interceſſionis ejus: nam ſine nego-
tiatione & petitione Virginis nihil
deſcendit de cœlo. Plus quàm ab E-
l dependebat pluvia cœli, ex MA-
RIA=pendet gratia. Altera eſt vo-
luntas Chriſti, qui vult Matrem ſuam
coli nobis, ipsique adulamur Chri-
ſto Domino cultu ſuæ Genitricis,
nam ad omne quodilli debemus de-
legat Matrem ſuam creditricem. Si
ea quæ facimus pauperibus, accepta
ipfe habet, eòsque Vicarios deſigna-
vit obligationis quam habemus;
16 quantò

, lßli

204 DEz ADORATIONE
quantò magis grata habebit, quæ
præſtantur Matri, cujus ſe debito-
tem agnoſcit ille cui omnia debent.
Tertia cauſa eſt, excellentia ſan- 1
Rtiſſimæ Virginis: cujus cultus licet
nullius nobis neceſſitatis eſſet, nec
tam explicatæ voluntatis Filii ſui E- En
SI, propter præſtantiâ ſuam ſumo- je
perê deberemus affici ergaillam. Ip- M
ſa eſt honos totius creaturæ, maxi-
mè generis noſtri: & ſecunda poſt
Deum, cui conceſſum eſt ut habeat
illud privilegium, quoò Deus ſolùm
propter infinitatem ſuæ naturæ frui-
tur, ut ſit parens & virgo ſimul, & ul
parens Dei. Deus eſt pater, & virgo
ſimul: Maria eſt etiam Mater & Vir-
go. Quemadmod Chriſtus ſecun-
dùm divinitatem genitus eſt eaſtiſſi-
mẽè in ſplendoribusSanctorum à Vir-
gine Patre ſine Matre; ita ſecundùm
humanitaté genitus eſt caſtiſſimè à
Virgine Matre ſine Patre in ſplendo-
ribus ſanctitatum ſuper omnes San-
ctos. O geminum miraculum, quòd aumd
Virgo

IN SPIRT ET VERITATE. 20 5

virgo pariat, & quòd pariat Deum!
Sed quid debebat parere virgo, niſt
Deum? Gratia, & natura ſorores
ſunt, & ambæ ſapiunt manum ejus-
dem artificis: ideò ſimilem quan-
dam methodum ſuorum operum
ſervant. Quemadmodum in com-
pendium collegit Deus in Adamo &
Evà univerſam naturam, poſtquàm
cuncta creâſſet; atque in homine
ſunt omnes naturarum,& vitarum
gradus eminentiori modo quàm in
ipſis naturis, Cœlis, plantis & anima-
libus, ut unus homo plus valeat
quàm univerſus orbis, & ſit alter
mundus, eique omnia ſerviant, &
propter illum ſint omnia: ita quo-
niam non eſt negligentior & minùs
curioſus artifex Deus in rebus gra-
tiæ, in unum quoque redegit in no-
vo Adam & Evâ univerſam gratiam
datam & dandam hominibus & An-
gelis. UnAque in MARIA ſunt om-
nia genera charifmatum & donorũ
ſupernaturalium & gratiarum gra-
17 dus

206 DE ADORATIONE

1
1ſen r 2

dus eminentiori modé, quàâm in
cunctis reliquis Hierarchiis ſpirituũ
beatorum, & ordinibus Sanétorum, &
t ea ſola pluſqu am æ qquivaleat uni⸗ 4 ENo,
verſorum ſanctitati. Non eſt ſoldm Ie
Pietas iſtud exiſtimare, ſed ratio; & 1
ſatis jam conſtat ex revelatione de 0
nedicti Patris Martini Gutierrez &
Martyris Chriſti, quem vidit ſancta
Tereſia in cœlo cum inſigni marty-
rii quòd in carcere obiiſſet ab hære-
Nticis vinctus & vexatus. Huic ſervo
ſuo gratias egit ipſa Virgo MARIA,
quòd hujuſinodt defenderit ſuam
ſanctitatem. MARIÆ enim ſervi-
unt, & colunt tamquam Reginam
omniur m ipſa beata Seraphim, & cæ-
teri Angeli ac Beati; veluti bruta 4-—
nimalia parebant Ac damoin ſtatu na-
turæ non Corruptæ. Homo eminen-
tior brutis creatus fuit; Maria ſub.
limior Seraphinis & Angelicis men
