Neque tamen ſoli Regulares ei vmbram ſaciunt. Novit Ange-
lopolis virum, qui eadem cum Stattlero diſciplina regulari à teneris

formatus, ad grande officium curae animarum, ac docendi munus
longa inſtitutione praeparatus, modo nullo regulari nexu illi arctius

conjunctus, ad munus paſcendi in ejusdem Civitatis Parochia, do-

cendique in eadem academia Dei et Eccleſiae Conſilio vocatus, ob
nullam Exemtionem ab hierarchico ordine nequaquam deflectit,
ipſo tamen paſtoralis muneris Exercitio vmbram Stattlero ubi us
ſacit, perpetuis litibus cum eodem implicatur, ne conſueta quidem
ſalutationis officia conſequi à viro videtur, omnium (ſi Superis placet)
amantiſſimo.
Si quis cum viro, quem Prudentia, quem Comitas, Sermo-
nisque affabilitas, quem Religio, quem Scientia, quem Senatorii,
atque plebeji etiam ordinis homines commendant abunde omnes,
vivere non poteſt, ſane hic amantiſſimus dici meretur! — Afſt
Stattlerus cum digniiimo hocce viro, quem Laudes ſatis meritae
nominarunt, viuere nequit; en! amantiſſimum Stattlerum! —

Quid eſt autem in mente Stattleri, viri ſane obumbratiſſimi .
et obſcuriſſimi, umbram facere?

Vmbram projicit Corpus Craſſum Lumini oppoſitum. Stattle-

rus ergo cum ſuis Lumen eſt, Regulares Corpus Craſſum! forte
ergo hi faciunt vnbram? minime. Eſt lux alia, alia eſt vmbra!

et quaenam illa?
Quum ante hoo Luſtrum Philoſophiae S Suae compendium Cel-
ſiſſmo Principi et Epiſcopo Wirceburgenſi p. m. ex illuſtrifſim=
Seinsheimiorum proſapia offerret, ita aflatur eumdem: Paten, vt
C 2 à ma-

0 XX
à magno Nomine tuo, cen publico a Sole lucem quandam obſcuro nomini meo

accerſam.

At vir idem obſcuri tunc nominis, nunc vndique Lumine ful-
gens, poſtremum Theologiae Suae Tomum Sereniſſimo Electori Palatino-
Bavariae nuper conſecrans, hunc talem in modum adloquitur: Pa-
tere, vt ſub magni nominis tui vmbra ſecurus lucem publicam hie de Sacramen-
tis Tractatus aſpiciat 7
Bella comparatio! Celſiſſimus Princeps Epiſcopus Stattlero Sol
eſt! Sereniſſimus autem Elector Dominus Clementiſſimus quid?²
magni Nominis vmbra!

Qua autem doctrinae conſequentia numeroſarum Societatum
Religioſarum homines adpellas Singulares, Solitarios? qui in demon-
ſtratione Catholicæ F. 40. II. dixeras: Eyentialia omnis Socictatis in ge- .
nere eſſe aliquem Numerum Ferf-mesam. Quam iſtud Paradoxum! Socie-
. tas regularis eſt mumerum Perſonarum ſingularium, ſolitariarum.
Quomodo Socii ſunt, ſi Solitarii ſunt? Numquid livor excaecavit
oculos, turbavitque memoriam demonſtrantis Euclidis 2
At petulantius nihil eo, quod fubdit, fingi poteſt-

„Inde vero, ait, Religionis vnius ſtudio in tot diverſas veluti
„partes diſtracto, ſimulque privatorum cultuum, ac Religionum
arbitrariarum diverſiſſimis modis, magno numero, nec aliquan-
„do ſine ſubſtantialium detrimento, introductis, ſi non vnitas fi-
„dei, certe vnio caritatis ob gregem ab vno vero paſtore ſuo ſem- 4
„per in multas veluti turmas ſeparatum, ceu diverſas Eccleſias di-
„viſam, magnopere diſſoluta laxatur, non ſine mali praejudicii pe-

„riculo ad Acatholicos exinde dimanante.“
Quid

*

—

Quid ſingula ſibi velint, ediſſere clarius, vir obſcure! confuſe!
in omnes religioſas Societates, atque in totam Eecleſiam maledice!
Quodnam eſt iſtud Religionis vnius ſtudium in diverſas veluti
pPartes diſtractum?
Quinam ſunt illi privati cultus, et Religiones arbitrariae?
Qui funt illi diverſiſſimi modi, magno numero, nec ſine ſub⸗
ſtantialium detrimento introducti⸗
Quis eſt iſte vnus et verus paſtor, à quo fidelis grex in mul-
tas veluti diverſas turmas diviſus per religioſos divellitur?
Quare vnio caritatis vehementer laxatur?
Vnde mali praejudicii periculum ad Acatholicos dimanet?

Si divinare licet, Templa Regularium clauſa cupit, aut Regu-
lares omnes exefle, ur au vnum Parochum confluere omnes, ae

ſemper cogantur, cum tamen ab ipſa Eccleſia Religioſis cura ani⸗-
marum ſoleat concredi-
An idem tibi vir Zeloſe! ante annos Septem, imo ante luſtrum
ſenſus erat? quam es mutatus ab illo!

Ante vero, quam ipſae vnionis conditiones ad Examen vocen-
tur, interrogare ex Stattlero licebit: quo Dei, quo Eccleſiae con-
ſilio vocatus ſit ad hoc officium Mediatoris, & proponendas condi-
tiones, ſub quibus Solis vnio Religionis pofſſibilis ſit? an miſſus ab
apoſtolica ſede? ubi litterae credentiales?

c 3 Re-

0 XXI O
*Reponit ille (*) Vnio Religionis in Germania enim vero tam grande
bonum ſoret, vt dimitti ex oculis à publico KReligionis doctore non debeat:
Tune Solus in Germania publicus Religionis Doctor, et prae-

ter te nullus? An caeteri omnes Homines ngulares et Solitarii, quos aucto-
ritas vulgo alioquin oſtituit 5

Niſi Miſſionis tuae authenticum Inſtrumentum Palam oſtende-
ris, parum proſiciet Mediationis ultroneae officium.

Perpendamus nunc conditiones ſane amplifſimas, quas ante te,
ut ais, nullus fortaſſe fecerit, quas tamen probandas facile ab vni-
verſa Eccleſia Catholica promittis.

Primum Vnionis Canonem hunc eſſe jubes: Nibil credere erta ide

Vos obligatos volumus, niſi quod pro Dogmate Catholico cr. edendum Dei Eeclei .Mℳ

ſolenniter declaraverit.

An ante te, Doctor Religtonis publice hane propoſitionem
nullus fecit? Imo, quis unquam Catholicorum aliter cenſuit, aut
Scholarum opiniones, ceu fidei dogmata omnibus credenda obtru-
dere voluit?
. IIaud arbitror, ignorare te Regulam fidei generalem, à D.
Franciſco Veronio Th. Doctore ante haec compilatam, ab omnibus
Sorbonae Doctoribus in plena Congregatione ſacultatis Theologicae
approbatam; in generali conventu ab vniuerſo clero Gallicano An-
no 1645. receptam, per IIluſtres et Doctiſſimos Dominos de Wallen-

burch Epiſcopos multum laudatam, in haec verba conceptam: (**)-

„IIlud

C) E Dratcacione ad Seren Eleltorem.

(**) In libello, cui Titulus: Secretio eorum, guae ſunt de fide Catholico

ſis, quae non ſunt de ſide. An. 1699.

e¾⁴⅝,/,,

——

0 XXIII. O

„IIlud omne, et ſolum eſt de fide Catholica, quod eſt revelatum in
„Verbo Dei, et propoſitum omnibus ab Eccleſia Catholica fide di⸗

„vina credendum.“

Ecce ante jntegrum, et quod Excurrit, Saeculum, hic ipſe
Canon pPalam propoſitus fuit. An ideo ſecuta Eccleſiarum vnio,
quam tibi modo tam facilem promittis?

—
Recte quidem ſtatuiſti: niſi Eccleſiae falli neſciae aubferitas, et Judi-
cium praeliminari veluti Conventione utrinque recipiatur, vnionem haud eſſe

Ppoſſibilem. (**)

An autem Infallibilitas haec ipſa invictis adeo et novis argu-
mentis, hactenus non prolatis, demonſtrata à te fuit, ut Prote-
ſtantium jam nemo ignorare eam innocuo errore valeat 2²

Eventus dabit, quemn prolperum optant boni omnes, tibique
coronas nectent.
Quamdiu vero in iſtum Canonem, non à te inventum, ſed
ſaepiſſime propofſitum, compromittere D. D. Proteſtantes noluerint;:
fruſtra eſt omnis tua demonſtratio, quam jactas, et fateare neceſſe
eſt, vnionem Religionum non R opus hominis, ſed fidem eſſe
Donum Dei!

Canen II. Stattlerianus: Romani pomiißcis borcher Jolum Vegigee,
er ad omnem moderationem Certis Chriſti Regulis revocata, eaque mere Piri-
tualis, à vobis admittenda eſt, qualem in Demonſt. Cath. cap. X. ſeqq.

ceſeripſi, ſublatis, ſi ita velint novi Epiſcopi vAn⸗ reſervationibus, et Exem-

tionibus uninerſi⸗ 17. 2–
. —

(**d Ln Demonſi. Evangel, Pracfat,
Quam

0 XXIV O
. Quam confidenter blanditur ſibi Mediator, Syſtema ſuum 4
Poteſtate Pontificis Solum mediata, quod Cholici plerique erroneum
arbitrantur, vniuerſe recipiendum fore 2 Quid autem, ſi interea
R. P. cum duobus, tribusve Epiſcopis ſibi conſentientibus, decla-
ret, poteſtatem ſibi à Chriſio raditam, eſſe immediatam in omni
Eccleſia, ipſumque Syſtema Stattlerianum, hactenus incognitum,
atro carbone notaverit 2

Errare enim Stattlerum etiam Demonſtrando poſſe, nee àpſe dif
fitetur, qui Lectorem rogat ) ut Errores ſuos aut corrigat, aut to-
leret humaniter: iterumque iin hac ipſa Anacephaleoſi petit, ut⸗
quod humana imbecillitate (vir Divinus in ſcribendo peccavit hucusqut,
eĩ plius Lettor 1udulgeat. 1

„Praeterea autem affirmat: (*) „Sive cum' paucis, ſive cum
„multis Epiſcopis, ceu immediatis Eccleſiarum Particularium Re-
„ctoribus, judicet de divimis legibus, naturalibus, aut poſitivis
„ſupremus Chriſti vicarius authentica, id eſt, publica ad omnem
„Eccleſiam directa, earumque talium declaratione, omne id genus
„Judicium Erroris expers eſſe.“ Quid, inquam, ſi Pontiſex Ro-
manus cum duobus tribusve Epiſcopis ſibi conſentientibus mediatam ſolum Po-
teſtatem, à Stattlero conceſſam, divinae Inſtitutioni repugnare de-

claraverit? an ideo de Vnione deſperandum erit, quia Canon Se-

cundus falleret? an etiam id genus judicio Erroris experti Statt-

eras reverenter aſſurget?

Quo

*) In Demonſt. Evangel. prakfat.
(*) Demonſt. Cath. H. ⸗05.

0 XXV 0

1
1

Quo etiam Conſilio heic iterum Exemtiones permiſcentur,
quas norunt omũes non niſi diſciplinam ſpectare, utique variabilem,
et quae Eccleſiarum Vsionem minime morantur, cum et abeſſe
poſſint, et adeſſe, ſine onis diſpendio?

Forte ideo Solum Regularium quorundam Exemtio feſtucam
in oculo Stattleri figit, quia Trabem Societatis fuae, abnormiter
quondam exemtae, non amplius conſiderat?

Canon III. Religioſos non niſi, qui utrique Reipublicae Sacrae et profa-
nae, ex aequo atiles videbuntur, eosque in omni parte Exercendae alicujus ſpi-
ritualis jurisdictionis et Miniſterii verbi ſubordinatos non ſolum Epiſcopis, ſed
et locorum Parochis, recipere urgebimini, neutri, credo, . parti pro-
babitur.
Quid enim 2 Si dixerint DD. Proteſtantes: non patiemur nos
urgeri, ut ullos Religioſos rccipiamus, quando nec primis Eccleſiæ
purioris Temporibus ulli exiſtiterunt. An ea propter nulla Vnio,
quae ſub oalis Stattlerianis conditionibus poibilis eſt²

Interrogabunt quoque: an aliqui ſaltem, et qui? Religioſi
utrique Reipublicae, Sacrae et profanae, ex aequo utiles ſint?
Quis adeo liberalem credidiſſet hunc virum, ut aliquos ſaltem
Religioſos fateatur utiles, qui haud obſcure videtur emnes elimina-
tos velle, quod ordini ſuo Eccleſiaſtico Doctioti vmbram ubique cum vilipen-
ſione faciant.
Judicabunt alii, hoc Canone prodi Myſterium iniquitatis Statt-

lerianae: intra limites ſuae Parochiae, quam vicario nomine re-

O XXNI 0

gendam ſuſcepit, duo exiſtunt coenobia, Auguſtinianorum vnum,

Franciſcanorum alterum, quos non Epiſcopis modo, ſed fibi prae-
cipue, vni ac vero Paſtori fubeſſie, aut potius abeſſe cupit, quod
ipſi vmbram nbique faciant. Vtinam vero hunc canonem obſervaſſent
Jefuitae Angelopolitani ſub venerabili Joanne Palafoxio!

Canon I. Clericos et Sacerdotes haud plures inter vos ordinari jure
veſtro petetis, quam titulè extent Eccleſiarum, quibus ſtabili oficio deſervient.

Ineptiſſima Conditio, per Somnium viſa, quae vnioni nec
obeſt, nec prodeſt. Quis enim Epiſcopos vnquam coegit, ut in-
viti ordinarent Clericos? Permittatur illis haec cura; ipfi provi-
debunt!

Canon V. Nemo vos coget ad allas ronſteteritate Sujuscunque nomi-
nis recipiendas.

Haec Conditio priore multo ineptior! Neque enim Catholici
vulgo ſuos cogunt, ut vlli Confraternitati nomina ſua dent, ſi id
genus homiues cxCipias, qui olim Diſeipulos fuos vniuerſe coge-
bant, ut congregationibus, coetibus, confraternitatibus a ſe ere-
Gis, aut introduétis inſcriberentur, ſecus ex Albo ſtudioſorum
eradendos.

Norunt Proteſtantes aeque, ac Catholici, hujusmodi Inſtituta,
arbitraria effe, ac liberae obſervantiae, quae paullatim ex ſe ipfſis
concidunt, quin Religio detrimentum patiatur. Ubi adhuc ſine
quaeſtu ſubfiſtunt, an Vnioni obſtant?

Ca-

*

( XXVII 0

Canon VI. Poteſtas Principum veſtrorum Temgon alis omni⸗ independens,
et intacta manebit.

Illorum tantum, qui conditionibus Stattlerianis ſubſcribunt,
hactenus Proteſtantium Principum poteſtas temporalis independens
manebit, et non etiam Catholicorum, qui jam vniti fſunt?

An etiam ab Imperatore et Imperio omnis independens? An
Catholicorum Principum poteſtas temporalis hactenus non eſt inde-
pendens, aut cui ſabjeca 2 Bellarmini, aliorumque Jeſuitarum
maxime de Poteſtate Papae in Temporalia Regum, etiam indirecta,
aſſertio, jam è Bavaria exulavit, imo ſolenniter proſcripta fuit.

Quid ergo hoc Canone DD. Proteſtantibus novi promittitur?

Cenon VII. Suſtentatio congrua Eccleſiae & miniſtris praeſtanda, non
jure detimarum, ſed Sapienti arbierlo conſtituenda erit.

Ecce liberalitatem viri, qui decimas, quas non poſſidet, tam
ſacile cedit? Atqui tamen conſtat, quid machinatus fuerit, ut de-
cimas academiae Ingolſtadienſi noviter adſcriptas, ad ſe pertrahe-
ret, et non ſine ſpolio quibusdam etiam potitus fuerit.

Quid autem decimae ad vnionem fſaciunt? In utraque Reli-
gione, Catholicorum et Proteſtantium, non nulli Miniſtri decimas
parochiales percipiunt, aliqui non percipiunt. Vtrinque quieti
vivunt, modo congrua ipfſis ſuſtentatio praebeatur. Habuit Statt-
lerus maxime congruam, neque tamen contentus erat. Futilis
haec plane conditio, ſine qua, ſi nihil aliud obſtat, non impoſſibi-
lis, imo facillima eſt Vnio!
D 2 Canon

00 XXVIII

Canon VIII. Legum Eccleſiaſticarum moderatio omnis ſperanda vobis
eſt, quam et Sapientia dictabit divina, quae regit Eccleſiam Dei, et amor ma-

ximae ſalutis communis.

Igitur hucusque Sapientia divina non dictavit Legum modera-

tionem? non illa rexit Eccleſiam Dei? non amor maxime ſalutis

communis?

Nullo Stattlero monente, norunt Proteſtantes, et Catholici,
humanas omnes, etiam Eccleſiae Leges mutationi eſſe obnoxias,
mitigari, abrogarique poſſe, ubi temporum, et Perſonarum, loco-
rumque circumſtantiae exigunt. Quæ haec igitur nova conditio,
quam ante Stattlerum nullus fecerit?

Canon IX. Religioni, Evercitia ea ſolum admittere nobis (an vo-
bis?) liberum erit, quae ſubſtantiae ofſiciorum Chriſtiani hominis promovendae

inprimis ſerviunt, et toli Eccleſiae Chriſti communia ſunt: non item, quae 4
privatis coetibus, aut hominibus inventa, aut excogitata ſunt.

Quid haec ſibi volunt? An proteſtantibus, ſemel vnitis, non
erit liberum, ſi ita voluerint, alia quaeque Religionis Exercitia adia-
phora admittere, quae à privatis coetibus inventa funt, ab Eccle-
ſia tamen probata, vel ſaltem non reprobata? v. g. Colloquium Ma-
rianum Ingolſtadii olim à Jeſuitis erectum 2²

Quandonam vero Eccleſia Catholica hujusmodi inſtituta privata
ſuis ſubditis obtruſit, aut ad illa admittenda quempiam adegit? In
quo etiam hic Canon differt à Canone V.?

Iſtae

0 XXNX 0
Iſtae itaque ſunt conditiones, ſub quibas ſai Vnio Religionis
Exoptata poſſibilis dicitur!

Riſum teneatis amici! et hoc ſaltem fſateamini, tam ineptas
ante StattÜρ̈ιτνν à nemine fuiſſe propoſitas!

Poterat Mediator omnia brevius vno Canone pro imperio
complecti:

Canon Vnicus. Concilii Tridentini dog mara = abi 145
privati in Ecæleſia tollantur!

Volebat vir diſcretus plura addere, ſed ſollicitudo eum prohi-
bet diſplicendi infirmis, qui ſolidum cibum ferre non poſſunt.

Loquere, obſecro, ut videam te! Si metus diſplicendi infir-
mis te prohibet; Vtique amor placendi fortibus diſertum te facere

debet!
.

An autem, et quibus placendi ſtudio haſce Vnionis conditio-
nes molitus es? Credas velim, ea, quae jam protuliſti, non infir-
mis modo, ſed et robuſtis ſtomachum movent, teque hinc ſuſpe⸗
ctum, illinc deſpectum ſaciunt.

Apage ergo, magne proniſſor hiatu! ad Vnionem ſinceram
cum fratribus tuis Catholicis, quos tantopere averſaris, redito,
donec Proteſtantibus vniaris; Tecum habita, et noris, quam ſit
tibi Curta Supellex.

„
X.

FIERI POSSE
PUTAT

AMAGNIFICHUSs
PROCANCELIARIUS

ANGLIPOLII.

A-

QUODAM VALDE AMICO.

1780.

—

VERBA

CONTRA CONDITIONES
STATTLERIANAS,
SsUB QUIBUS SsOLIS

RELIGIONIS VNIONEM

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

5 6 7 8
„Copyright 4/1999 VMaster Gmbh wWWνον. νaster, com

4

3

2