Ad Confirm. B. N. ſequel. maj. Nam in tali du-
bio non eſt in poſſeſſione libertas, ſed potius
lex certa de non contrahendo matrimonio cum
impedimento illud dirimente, quia non conſtat
de morte conjugis. Ut autem hæc materia de
conſcientia dubia in particulari magis innote-
ſcat, quædam regulæ obſervandeæ ſunt circa
hanc materiam.
Obſerva t. Certus de lege & dubius ſolum
de diſpenſatione, ceſſatione, abrogatione, Pri-
vilegio aut excuſatione ab illa obſervanda: item
dubius, an legem poſitivam & Cèrtam jâm im-
pleverit, tenetur ad tutius & legem obſervare.
Ratio eſt, quia in his omnibus dubiis lex certa
eſt in poſſeſſione: nam diſpenſatio, ceſſatio, ab-
rogatio legis & his ſimilia ſunt factum aut gur⸗
am

WI .
Eenetur
DNe: ſe 6 Holt

atene
1 edin
n in

orentiam

6Hrun

nbioctabe,
nckahen 3
Jond, eg

9
Aninniet
3 n
Ar te eal
u nmin .
in ſin aun /
Nnele,naän
unkhiumnin
uinulſmro.
umr NN
Mere Me hb,.
Ne, O ertr.
übum Pyre
inlopoleſions

=

MuAEEA.
E
trinoniocmn
Gunmonoorſ
er mueiade
n nps imr.
nie inn cne

Erhisſon
rogtione,
lerunck, ien
Chnm ,min.
en Cbennare.
iisk cen
0,elito,
Cum unge

62

.

DE AcCTIBUS HUMANIS. 257

dam ſpecies facti: factum autem principale in.
dubio non præſumitur, ſed demonſtrari debet.
Ohſerva 2. Dubius an lex exiſtat, debet ve-
ritatem inquirere, quantum moraliter conve-
nit pro rei gravitate, & ille moraliter poteſt:
interim autem tenetur adtionem minuùs tutam
ſuſpendere: vel ſi nolit inquirere veritatem,
debet eligere partem tutiorem, ſeu legem etiam
dubiam ſervare. Ratio eſt: quia taliter dubi-
tans ante debitam inquiſitionem veritatis de
exiſtentia legis nondum eſt in poſſeſſione liber-
tatis moralis, nam lex pro tunc non poteſt pru-
denter præſumi non exiſtere, adeoque lex na-
turalis prudentiæ eum obligat, vel ad eligendum
tutius, vel ad indagandam veritatem.
Ohſerva 3. Invincibiliter dubius de exiſten-
tia alicujus legis etiam poſt ſufficientem inquiſi-
tionem veritatis, non tenetur eam ſervare ſive
lex ſit humana, ſive divina poſitiva, ſive natu-
ralis. Ratio eſt: quia in tali dubio invincibili
de exiſtentia legis voluntas eſt in poſſeſſione li-
bertatis moralis, ergo non tenetur ſervare le-
gem, de cujus exiſtentia datur dubium invinci-
bile. Præterea, qui in dubio morum invinci-
bili ſequitur ſententiam Theologorum vere &
certe probabilem prudenter & licite agit, atqui
ſententia Probabiliſtarum aſſerens, nos in dubio
invincibili de exiſtentia non obligari ad
eam ſervandam, eſt vere & certe probabilis:
imo longe probabilior qui in tali dubio
non ſervat legem dubiam, reflectendo ad hanc
ſen-

258 DE AcTIBUS HUMANIS.

ſententiam Probabiliſtarum, prudenter & licite
agit.
Olſerva 4. Quod par ſit ratio, ſive dubite-
tur, an lex omnino ſit lata, ſive an fit univerſa-
lis, ſeu aliquem caſum comprehendat. Ratio
hujus eſt: quia hoc ipſo, quod invincibiliter
dubitetur, an talis lex per ſe ſit univerſalis, &
aliquem caſum comprehendat, hoc dubium eſt
de ſubſtantia ſeu latione & promulgatione legis,
adeoque lex quà univerſalis comprehendens
hanc materiam aut actionem in tali dubio non
debet præſumi, ſed in partem benigniorem eſt
interpretanda. Secus tamen eſt, quando lex
per ſe eſt univerſalis, & comprehendit aliquem
caſum, ita ut dubium ſolum ſit, an quis per
accidens excuſatur; nam tùnc lex de ſe certa
eſt in poſſeſſione contra dubiam excuſationem.
Olſerva 5. Quodſi conſtat hominem aliquid
egiſſe v. g. Deo voviſſe, matrimonium contra-
Xiſſe, rem alienaſſe., aut aliquem alium cele-
braſſe contractum &c. & dubium tantùm ſit de
acceſſoriis jure debitis, vel fieri ſolitis, ex me-
rito facta præſumuntur. Porro hoc ſolum pro-
cedit de dubiis, in quibus factum principale
& ſpecificum eſt certum, nam ubi de facto aut
actu ſpecifico prudenter & invincibiliter dubi-
tatur, pars benignior eſt præſumenda. Unde
ſi conſtat, te aliquid mente decreviſſe, dubitas
autem invincibiliter, an nude propoſueris, vel
vero voveris, tiſeris animo te obligan-
di, & omnibus ce atis nulla pro voto Bra

ah.

un

oir
ho mn eln
22 Umkuhin
Cmnos Eer
Etanmcedimm
munre ml
wamAcubu,
ummncon
tmür

e, anr

(her .

Am dehnor,

Kit d

Hrnine
Gn, Pucener lle⸗

ltnid i
lenſtne
hnckendr
ol ininilie
erumnen
1, twechhind
fnnlenanrie;
chhgetenteg
ln Aho w
bengnormet
4, rco kr
Ctnitaiden
n
eeliticen
Nendidttd
WünmNN.
n Aum de.
mummnitce
Giis am.
rlnn.
un riee
ice ſichan
cbiler Ani
e
le, bins
gers, 7
wreodlgr
10 vtO. N

—

DE AcCTIBUS HUMANISs. 259

ſumptio appareat, quod apud homines rudio-
res frequentiſſimum eſt, non teneris obligatio-
ne voti. Ratio hujus eſt: quia in his caſibus
eſt dubium de facto ſpeculativo, quod non
præſumitur, ſed demonſtrari debet. Totum
hoc exprimitur C. Quidquid, de verb. obligat.
Obligatio voti, juramenti, promiſſionis, adſtruen-
da non eſt, niſi liquido cognoſcutur.
Olſerva 6. Quod certus de præcedente ob-
ligatione & invincibiliter dubius de ſolutione,
aut ſatisfactione tenetur ſatisfacere; nam ſolu-
tio & ſatisfactio pro obligatione eſt factum,
quod in dubio non præſumitur, ſed demon-
ſtrari debet. Unde dubitans an Veſperas, vel
alias Horas Canonicas perſolverit: an ſuum
votum, juramentum, aut promiſſionem im-
pleverit: an certum debitum ſolverit &c. tene-
tur ad ſatisfaciendum; nam debitum certum
non extinguitur per ſolutionem incertam. Ex-
cipe tamen cum aliquibus, niſi probabilem ha-
beat conjecturam in contrarium. Unde ſi Cle-
ricus ſcit, ſe Breviarium in manibus habuiſſe,
Horam incepiſſe, & dubitat, an illam recitarit,
Præſumitur illam abſolviſſe, præſertim ſi Ho-
ras alias rite abſolverc ſolet. Præterea ſi in de-
biro juſtitiæ tam debitor, quam creditor eſt in
dubio invincibili de fac le, Tannerus
debitorem abſolvit ebito ſolu-
tionis: Layman tamen cenſet, de-
bitorem eile obligatum ac idam partem
debiti ſecundum proportionem dubii.
4 Ob.

260 DE ACTIBUS HUMANIS. W.
Obſerva 7. Quod invincibiliter dubitans, an aſ 0
annum 2I. ætatis compleverit, teneatur a ſa- .
cris ordinibus ſuſcipiendis abſtinere, non ta- NC
men jejunium obſervare. Item invincibiliter PI
dubitans, an die ſabathi vel vigiliæ jam ſonue- M 10
rit hora noctis duodecima, teneatur a carnibus n .
abſtinere. Ratio horum eſt: quia completio 00 N
ſimilis temporis eſt quoddam factum, quod in
dubio non præſumitur, ſed demonſtrari debet; N 10l
cum igitur in dubio non demonſtretur, in uno 1 40)
caſu poſſeſſio & præſumptio ſtat pro lege prius Gn
certèò obligante, in altero caſu verò pro liber- SMNCNR
tate prius certò exiſtente. Unde in ſimilibus oN
qubüs de tempore non incongrue poſſet dari NNN 6

illa regula juris: Prior tempore eſt potior jure.
PSra lupereſſent hic Wciclendn, W ta- N
men facilè ex principiis hucuſque poſitis dedu- 11
ci poſſunt. .
Uunden 0
FINIS TRACTATUS DE ACTIBUSGS
HUMANS. DTENA 4

M
ICiniir N
Dabni
crXTL

Cen Dan

n
hpleren⸗ tli,
Nüsain inete, “
le ſen ininit
önn
t feemrzamn
net une
Een Kahmant
enonlrnck
enonfrenn,inn
lker Apro En
Alend nle
ode in indbu
tune lolt
nr, Me.
Nenl, e
e uliöed.

n,

N MNNWS
6

INSTITUTIONES
THEOLOGICE£

IN QUIBUS.

PRETER NIBS EI DOGMATA
PROPUGNANTUR

QUÆSTIONES
SCHOLASTIC E,

QOE AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM,l
TRADITIONCUM, CONCILIORCM,
& HERESUM CONFUTATIONEM
CONDUCUNT.

AD UsSUOM
THEOLOGIIA CANDIDATORUM

ACCOMMODATE.
OPERA AC STUDIO

P. IGNATII SEIZS. .
Ss. Theol. Doctoris, ejusdemque

in Univerſitate Wirceburgenli Profeſſoris
Publici & Ordinarii.

TRACTATUS PE LEGIBUS.

Cum Permiſſi 1 Superiorum.

W IRCEBURGI,
Typis Jo. Chriſtoph. Kleyer, Univ. Typ. 1749.

ſniri Tndrn
n Mopeleun
ekionen 10
Snin Ie; D
t ge Arnd
Se Me Cenin
aAbwe Ginn,
u n enn de
NNT
ae ner
(AD!
De Lur
WTIC
D i uer
Eemmd
Arilgmne
i ſgee!
rdei⸗

VEYEEEE TEYE YEYEEE

4
M
è

2òðð
TRACTATUS
LEGIBUS.

N præſenti Tractatu Ducem ſequimur Do-
ctorem Angelicum a quæſtione 90. uſque
ad quæſtionem 108. Partimur autem
eundem in tres Diſputationes: in Prima
agetur de lege æterna & naturali, ubi etiam
materia de jure Gentium pertractabitur 3 in
ſecunda de lege divina, Moſaica ſcilicet & E-

vangelica; in tertia de lege humana, eccleſia-
ſtica & civili.

DISPUTATIO ILI

De Lege æterna & naturali.
C AP UT I.
De Lege æterna.
ARTICULUS I.
Quid & quotuplex ſit Lerx?

Ota. Lex juxta D. Thomam I. 2. q. 90. a. I.
dicitur a ligando, quia proprius ejus effe-
ctus eſt ligare ſeu obligare ſubditos; ab
aliis lex dicitur ab eligendo, ab Iſidoro a legen-
A 2 do,

„

DE LEGIBUS.

do, quia lex debet eſſe ſcripta, conſequenter

legenda. Lex improprie ſumpta eſt regula &

menſura, ſecundum quam res quælibet induci-
tur ad operandum, vel ab operando retrahitur

juxta D Thomam loc. cit. Secundum hanc le-
gis acceptionem omnia ſive rationalia ſive irra-
Honalia & inanimata, artes queque illicitæ ſuas
habent leges, quibusdam enim regulis dirigun-
tur: hoc ſenſu dicuntur leges grammaticæ, mi-
litiæ, mundi &c. Sic ad Rom. 7. fomes pec-
cati & inordinatus appetitus vocantur lex pec-

cati, lex membrorum.

Dico lL. Lex bene dicitur Ordinatio rationis

ad honum commune ab eo, qui curam babet commu-

nitatis, promulgata, qua ſcilicet ſancitur aliquid
permanenter, vel præcipiendo ut ſiat, aut prohi-

bendone fiat, vel ſtatuendo, ut poſſit heite aut im-
pune feri vel omitti, aut decernendo, ut validum

inp⸗

,
U ell

lo

,Wordun

aut invalidum, ratim vel irritum ſit, aut ut tale ans

vel tale ſit, ſive tali quopiam modo morali ſe habeat.
Hæc non indigent probatione, cum conveniant
omni, ſoli & ſemper. Dicitur proinde lex I.
Ordinatio rationis promulgata, id eſt judicium

practicum Legislatoris de eo, quod præcipit aut
conſtituit, præter actum intellectus requiritur
etiam actus voluntatis, quo legislator jure ſuo

uritur, & poteſtate præcipiendi aut conſtituen-
di, vultque ſervari id, quod decernit: deinde
debet eſie promulgata, ſive intimata; ſine qua
reliqui actus non habent vim completam aut

ſufficienter applicatam obligandi, aut regendi
humano more; adeoque non ſunt lex integre

& per-

DE LEGIBVUS.
& perfecte conſtituta. 2. Dicitur Lex ſancire
permanenter, id eſt in perpetuum, vel ad tem-
pus valde longum ſaltem eo modo & intentio-
ne, qua ſtatuitur, alioquin non dicitur lex ſed
Præceptum, vel ordinatio ſimplex ex commu-
ni ſenſu Doctorum; triplici autem modo lex
dicitur perpetua: nimirum reſpectu ferentis,
quia durat illo licet amoto & mortuo: reſpectu
eorum quibus imponitur, quia non ſolum præ-
U ſentes obligat, ſed etiam quotquot erunt impo-
NHK. ſterum partesillius communitatis: reſpectu ipfſius
legis, debent enim leges eſſe de ſe ſtabiles, ut ſint
convenientes humanæ gubernationi communi-
tatis, quæ poſtulat ſtabiliratem & uniformita-
tem, ut utiliter adminiſtretur. Per accidens
igitur eſt, quod poſtea occurrat ratio mutandi
vel abrogandi; ſufficit enim per ſe latam eſſe
legem, animo obligandi ſtabiliter. 3. Per reli-
quas particulas indicantur tres cauſæ extrinſecæ
legis: I. ſubjectiva, ſive cui imponitur, & eſt
tota communitas: 2. finalis, ſive propter quam
fertur, & eſt communis utilitas: 3. efficiens,
ſive quæ dat legem, & eſt habens poteſtatem
juridicam ad obligandum & cogendum.
Dico Il. Tot poſſunt legis diviſiones aſſi-
gnari, quot ſunt illa, quæ in ipſa lege inveniun-
tur, vel ad eam requiruntur. Sic igitur I. ra-
tione durationis lex alia eſt, & dicitur æterna,
quæ ſeilicet, cum ſit decretum mentis divinæ,
& ex ſenſu D. Thomæ, Katio divina gulernati-
va totius univerſi, ab æterno eſt in mente divi-
na; alia eſt temporalis, quæ in tempore con-
A 3 ſtitui-

/ Cne, e

Mto fetionn

6⁶ DE LEGISUS.
ſtituitur. 2. Ratione modi, quo lex innote-
ſeit, alia eſt naturalis, quæ ab ipſo naturali lu-
mine evidenter intimatur, adeoque ab ipſomet
Auctore naturæ Deo humanæ menti naturaliter
inſita eſt; alia poſitiva, quæ cum arbitraria qua-
dam ſanctione Dei vel hominis conſtituta ſit,
ex ipſo lumine naturali præciſe non innoteſcit
evidenter. 3. Pro ratione diverſæ authorita-
tis, qua lata eſt, lex alia eſt humana, quæ ab
homine, alia divina, quæ a Deo ſancita eſt, ſive
ſive hæc ſit naturalis, ſive poſitiva. 4. Pro di-
verſitate materiæ & finis, lex alia dicitur natu-
ralis, alia ſupernaturalis. Naturalis hoc loco
prout opponitur ſupernaturali, eſt illa, cujus
principium, objectum & finis, naturæ limites
non excedit, ſupernaturalis econtra, quæ ex
Parte principii & auctoritatis, qua fertur, item-
que objecti ſaltem formalis, & finis, limites na-
turæ excedit, cujusmodi ſunt præcepta fidei,
& Sacramentorum, atque ſuo modo etiam Ec-
cleſiæ præcepta, quatenus ad finem ſupernatu-
ralem ordinantur. 5. Pro diverſitate materiæ,
in quantum eſt bona, vel mala, lex alia eſt af-
firmativa, cum certam quandam actionem cer-
to, non omni tempore exequendam præſeribat,
ſemper quidem obligare dicatur, quæ ſcilicet
vim obligandi ſemper retinet, ſed non pro ſem-
per, hoc eſt non pro omni, ſed ſolum pro cer-
to quodam tempore, quo ſcilicet actio præce-
Pta executioni mandanda eſt Oppoſitum ha-
betur in lege vel præcepto negativo, atque hæ
funt diviſiones legis primariæ.

Obiic.

ahli D

lu

2

an ten
Arwnuiin-
„Ptaani
Cüfin erne
r in e
ümemm nt
glebretumenhen!
Sr laiſahffli
ieru ed An
penis 8
ne gn
Aplitt amn
i n ſ
yirnk Hoeſ
1ulde lerel
eKnnr,
Ett tecet.
Ipeu,quuhe

rma

vmni anin .
tle minnct
echet Ahern.
Humm 1 ( 5
Nulnt el,re
6in 4oc.
tindemmnn.
nls dor ben

0 Nlre iolts
nnn gle
EKnnt, ien-
s,Amisn.
rdepa de,
Oeiem .
en penmN.
enitne mteni,
Er in ela.
Cioren an.
An grtti
e liet
Conpnkrr
unmgocer
Aore.
Cwoinn bh.
met

DE LEGIBVUS. 7

Objic. I. Prohibitio comedendi fructus fuit
vera lex reſpectu Adami, atqui illa lex non fuit
communis, non enim ad communitatem, ſed
ſingularem perſonam directa eſt, ergo defini-
tio legis non ſubſiſtit. . N. min, Præcepta
enim Adæ impoſita tunc tantum fuerunt veri
nominis leges, cum eidem non ut alicui priva-
to, ſed ut humani totius generis capiti fuere im-
poſita, quo ſenſu non 4 unum hominem, ſed
ad omnes, qui futuri erant, actu extendebantur;
atque hinc etiam eſt, quod licet præceptum
Adæ ſoli indictum fuerit, priusquam forma-
retur Eva, hæc tamen per illud obligata erat, ut
Patet éx c. 3. Genes. .
Objic. 2. Lex vetus fuit vera lex, nec tamen
fuit perpetua, ergo ad rationem legis non re-
quiritur perpetuitas. N. D. Lex vetus non fuit
perpetua poſitive C. negative N. Lex dicitur
perpetua poſitive, cum natura ſua vel per ex-
preſſa verba fertur, ut ſemper duret, nec un-
quam revocetur. Hoc ſenſu perpetua eſt lex
Evangelica, quæ uſque ad finem mundi mu-
tari non debet. Lex eſt perpetua negative,
cum indefinite fertur, & tamdiu duratura eſt,
donec aut per ſe ceſſat, factà rerum mutatione,
aut poſitive revocetur. Lex Moſaica hoc ſen-
ſu fuit perpetua, quia poſita eſt, donec veniret

Chriſtus. H
ARTICULUS II.
Quid ſit, & an detur Lex æterna“
Uta. Nomen legis æternæ duobus modis
ſumitur: I. pro omni lege, quæ fuit ab
A 4 &ter-

8 DE LEGIBUS.
æterno, ſive præſcribat aliquem modum ne-
ceſſarium ſive liberum. 2. Pro ea tantum le-
ge, quæ Præſeribit modum neceſſarium, &
quem rei cujusque natura poſtulat. Sumitur
autem a nobis poſteriori modo: nam priore
lex divina poſitiva poteſt dici æterna, cum Deus
ab æterno decreverit, quidquid præcepit in
tempore, & tamen legem divinam ab æterna
diſtinguimus. Sumitur autem lex æterna, vel
effective, & ſic nihil eſt præter ordinem rerum
a divinæ mentis & voluntatis diſpoſitione pen-
dentem, vel formaliter pro ipſismet actibus
mentis & voluntatis, in quibus lex æterna con-
ſiſtit.
Dico I. Lex æterna definitur a S. Auguſti-
no lib. 22. contra Fauſtum c. 27. ipſa ratio vel
voluntas Dei ordinem naturalem conſervari ju-
bens, perturbari vetans. Seu quod in idem
recidit, actus divinæ mentis dictans, quid ſe
qui aut fugere debeat creatura. Hæc de-
finitio I. explicat id, quod lex æterna cum aliis
legibus habet commune, nempe quod ſit actus
rectæ rationi conformis; 2. diſtinguit legem
&ternam ab aliis legibus. Primò enim diſtin-
guitur a lege naturali, quæ ſoli creaturæ ratio-
nali competit, cum lex æterna ad creaturas etiam
irrationales extendatur. 2. A lege poſitiva ditf-
fert, quia lex iſta multa præcipit, quæ ex ſe
neceſſaria non ſunt, ut circumciſionem apud
Judæos &c., imò multa prohibet, quæ in ſenil
mali continent, ut certam alimentorum ſpeciem
apud Hebræos &c. Lex autem æterna id ſolum
præ-

Peirngbeſtin
in, Mannei

Agearminla
A, d Mlf
A ende
mbommomcor
1 Demronekn
lapnt hee
Uuem acdt et⸗
Apr
Pluker, ſol ſh
Ad L Dre
Bolthit ſ
A ulere
Nuſtohlen
er leen
N A

Cien . Ann
mker gern e
Foidenxnn
Cilinn⸗ Hen⸗
Monet Atbrg
hermon.

:8 Aac.
, Gna
Afnmn
W Niben
rn, ſ
Hce.
Eermncun Ni
eglodſraat
lnent kpen
MMenin ltr.
Ceamnt un -
lgenmgein
g Mlin l.
1 ee l
Nüinen WMl
leinſen
munſperet
Geroaid ſin

—

DE LECGIBVUsS. 9

præcipit, quod ex ſe & neceſſario bonum eſt,
nec prohibet; niſi quod intrinſece malum. 3.

Lex æterna omnino immutabilis eſt, lex autem

Poſitiva nonniſi ex Dei voluntate habet, quod
non mutetur.
Dico Il. Exiſtit lex æterna. Prob. I. Quia
ejus mentio fit in Scriptura, ut Sap. 3. dicitur:
Supientia attingens a fine ad finem fortiter, & diſ-
ponens omnia ſuaviter. Hinc Boéêtius Deum ſic
alloquitur: O qui perpetua mundum ratione guber-
nas. Prob. 2. Si non daretur in Deo lex æter-
na, nunquam conſtare nobis poſſet de bonitate
legum humanarum. Prob. Ut de legis ex ſe de-
fectibilis bonitate conſtet, debet hæc cum regu-
la & menſura, quæ ſit indefectibilis, comparari,
ut videatur, an cum ea quadret, nec ne: atqui
ſublatà lege æternà nulla præſto eſſet regula in-
defectibilis, imò nulla foret lex naturalis, quia
eadem lex, quæ in Deo eſt æterna, naturalis di-
citur, cum hominum cordibus inſcribitur, ergo.
Objic. De ratione legis eſt promulgatio, ſed
nulla lex potuit ab æterno promulgari, ergo.
2: Lex æterna cadit etiam ſuper creaturas irra-
tionales, ſed lex proprie dicta non poteſt ſu-
per eas cadere, ſed ſolum ſuper entia utentia
ratione. N. ad I. Promulgatio, ut ex infra
dicendis conſtabit, ſolum eſt conditio neceſſa-
riò requiſita, ut lex obliget in actu ſecundo,
non verò ut ſit obligativa in actu primo. Un-
de hoc argumentum tantum probat, creaturam
ab æterno ea lege non fuiſſe obligatam, non
vero quod lex ab æterno non fuerit. Promul-
. A 5 gatur

10 DE LEGIBUS.

gatur autem lex iſta in tempore creaturis intel-
lectualibus per quandam impreſſionem luminis
in intellectu, ſeu per cognitionem & judicium,
juxta illud Pſalm. 4. Signatum eſt ſuper nos lumen
vultus tui Domine; creaturis vero ratione caren-
tibus per impreſſionem inclinationis & inſtin-
ctus. Ad 2. B. Hinc ſolum ſequi legem æter-
nam, quatenus reſpicit creaturas irrationales eſſe
improprie & metaphorice legem, non vero
quatenus alias creaturas rationales reſpicit, ſic
enim obtinet rationem veræ legis, ſola enim
creatura rationalis eſt capax obligationis mora-
lis, ſecundum quam ſit obnoxia vel peccato,
vel ſaltem pœnæ, ſi contra legem faciat.

CAPUT II.
De Lege Naturali.
ARTICULUS I.
Quid ſit Lex naturalis?
NIOta. Lex naturalis objective ſpectata non
diſtinguitur a lege æterna, ſubjective ta-
men ſpectata ab eadem differt. Certum au-
tem eſt exiſtere legem naturalem ex ſacra Scri-
ptura Pſ. 4. Quis oſtendit nobis bona? ſignatum eſt
ſuper nos lumen vultus tui Domine, quæ verba
accipiuntur de naturali lumine nobis divinitus
indito, in quo eſt lex naturalis. Item ad Rom.
2. Gentes quæ legem, ſcilicet ſcriptam, non ha-
bent, naturaliter S legis ſunt, faciunt, ujus-
modi legem non habentes, ipſi ſibi ſunt lex, baben-
ves opus legis ſeriptum in cordibus ſuis.
H Dico

riilll l
Gmeieleker un⸗
mim cVetin
Iuricdllſtert

uNereck
leronune
ehehtuſhe
rpeln ime
e, id
Nonneen
m Laeen
amle di
im en Cebe
Ken egs
Kinmtam e
Urnahreni
Orthint,n
ence
nnr:

Elns

. 1 . .
npritnen
Gtneng itn
unfſennie

Eenminan,

Ninintgiſe.

Wpimnthnisel⸗

gemn, von ver

les ſh ſt
Ggo, N enn
Mondns nar.
n el ern,
Antaet

„

eheltn n
Ihelknetr
Caruum ar-
lon
ſung
lent
P Anse
enadonn.
n n le.
n, ku⸗
lt, M

DE LEGIBUS. 1II

Dico I. Lex naturalis non eſt ipſa natura ra-
tionalis contra Vaſquez. Prob. I. quia de ratio-
ne legis ut ſic, ac proinde naturalis eſt, ut ſit
actus intellectus practici, aut aliquid per ipſum
conſtitutum, ſed natura rationalis non eſt talis.
2. Lex debet diſtingui ab eo, cui imponitur,
ſicut id, quod obligat, ab eo quod obligatur,
ſed natura rationalis, cum ſit ipia eſſentia & na-
tura hominis, non diſtinguitur ab homine, ergo
non poteſt eſſe lex naturalis reſpectu illius. 3.
Ideo ſecundum Adverſarios lex naturalis in na-
tura rationali conſiſteret, quia ipſa natura ratio-
nalis eſt fundamentum & menſaura legis natura-
lis, hæc ratio non ſubſiſtit. Prob. min. Quod
enim eſt menſura & fundamentum legis non eſt
propterea lex: nam v. g. felicitas publica eſt
menſura & fundamentum legum humanarum,
nec tamen propterea eſt lex, ergo.
Dico II. Lex naturalis in actu primo ac ve-
lut in genere habitũs ſpectata eſt vis a Deo men-
ti creatæ impreſſa imperative dictans, ſeu po-
tius nata dictare, quid ſit faciendum vel omit-

tendum, vel conſentaneum vel diſſentaneum

legi æternæ. Eadem vero lex in actu ſecundo
ſpectata, eſt actuale dictamen præcipiens, quid
hic & nunc fieri debeat aut omitti &c. Prob.
quia ſic eſſentia legis naturalis aptiſſimè per ge-
nus & differentiam éxprimitur. Per hanc enim
definitionem convenit cum cæœteris legibus, quæ
etiam præœcipiunt, quid faciendum aut fugien-
dum, & per eandem hæc ipſa lex ab alis le-
gibus diſtinguitur; I. a lege æterna, quæ Deo
in-

12 DEz LEGIBUS.

inexiſtit, lex naturalis autem eſt tantum parti-
cipatio legis æternæ, & diſtinguirur ab ea ut
effectus a cauſa. 2. Diſtinguitur a legibus po-
ſitivis ſive Dei ſive hominum, tum quia hujus-
modi leges non ſunt menti inditæ a natura, ſed
quaſi adventitiæ & extrinſecæ &c.
Objic. I. Multa tribuuntur legi naturali,
quæ dictamini mentis non conveniunt, ut quod

nobis ſit inſita, aut ſcripta in cordibus noſtris,

quod Deus ſit author legis naturalis &c. Ne.
Legem naturalem eo modo nobis dici inſitam,
quomodo cognitio Dei nobis inſita dicitur, hæc
vero non eſt inſita, quaſi formaliter ſtatim at-

dque naſcimur, ſit in nobis, ſed quod ex in-

clinatione naturæ ſine alio præceptore ac ma-
giſtro in Dei cognitionem ducamur. Eſt etiam
nobis inſita lex naturalis non ipſa per ſe forma-
liter, ſed ratione propenſionis, quæ ineſt cui-
que noſtrûm ad ferendum judicium, in quo
formaliter lex naturalis ſita eſt.
Oblic. 2. Lex naturalis debet eſſe quid per-

manens & diuturnum, cum ſit naturæ conge-

nitum & immutabile, ſed dictamen intelleatus
non eſt permanens, ſed tranfiens, ergo. E.

D. lex naturalis debet eſſe quid permanens for-

maliter N. radicaliter C. Dictamen autem in-
tellectus eſt permanens ſaltem radicaliter ratio-
ne intellectus ſcilicet, cui Deus per impreſſio-
nem ſui luminis talem virtutem indidit, ut data
occaſione tale & non contrarium dictamen eli-
Cciat.

Oliic.

N— ſecn
irins in
“ boekele
N Nretptun
1r N Mroptn
iAim, Ae n
Paniukgictemn

MNe, Nelli

Eirapmmind
leidrtntvos
AErurmis,&h
don ſip
mii echit.
Inmm & nu
Anumnten ſenn
AUrecoonok
Ahemmanle
nck!
1 gicke
e e n
llſeunnn in
ulemem

ene

lin nn

1 b De
nouin

Pthegbe
nn Nn

nm un
lading
nr Uun,
Cnheniun mod
Hanthigirc
unnis
bsäittiim,
nnncctr, er
der kiim .
der i

tegore X .
I Elaten
Lperbume.
r iekon.
Güm in in
Nclequdper
umme ange.
men ihelechts
, eo. 6
ſemmenfn⸗
henaummi⸗
dolertno⸗
rinpreo.
thin udnn
nhnmen e⸗

DE LEGIBUS. 13
Olyic. 3. Si lex naturalis verum includat
præceptum, vel præceptum illud erit hominis

ad alium hominem, vel hominis ejusdem ad

ſe ipſum, vel Dei ad hominem, atqui nullum
ex his dici poteſt. Non primum: quia præ-
ceptum hominis ad hominem eſt lex humana,
non naturalis. Non ſecundum: quia præce-
ptum eſt ſuperioris ad ſubditum, idem autem
reſpectu ſui non poteſt eſſe ſuperior & inferior.
Non tertium, præceptum enim Dei ad nomi-

nem pertineret ad legem æternam, lex autem

æterna diſtinguitur a lege naturali. . I. N.
min. Ad 2. . Præceptum, quod in lege na-
turali includitur, eſſe præceptum, quo Deus
dictat homini ut legi æternæ ſe conformet v g.
colendo parentes, nemini damnum inferendo
&c. unde præceptum illud ex parte Dei eſt lex
æterna, & ſe habet ut quod, ex parte vero ho-
minis eſt lex naturalis, & habet ſe ut quo, non
quidem quo homo ſibi præcipit, ſed ut quo

Deus homini præcipit. Unde duo ſequuntur:

I legem æternam & naturalem a ſe diſtingui:
2. legem naturalem ſenſu legitimo dici poſſe
præceptivam.
Quæres. Unde cognoſci poſſit hoc vel illud

objectum lege naturali licitum, præceptum, vel

prohibitum eſſe? B. Diverſi diverſas aſſignant
regulas. Sunt I. qui dicunt: quod regula digno-
ſcendi ea, quæ jure naturæ præcepta ſunt,
aut vetita ſit ſocialitas, ita ut quidquid naturæ ſo-

cietatis repugnat, hoc jure narurali prohibi-
tum, quidquid autem ad pacem & tranquillira-

tem

14 DE LEGIBUS.

tem ejus facit, præceptum eſſe dicant. Ita plu-
res ex Crtis Proteſtanticis. Verùm hoc prin-
cipium non eſt univerſale, cum in eo officia
hominis erga Deum, & ſe ipſum ſaltem directè

erui non poſſunt, ſufficere tamen videntur ad

colligenda illa officia, quæ homini erga alios
homines incumbunt. .
2. Alii objecta legis naturalis ex decalogo
dignoſcenda volunt: quidquid enim in decalo-
go præcipitur, vel prohibetur, evidentem, ne-
ceſſariam & immutabilem continet veritatem
honeſtatis vel malitiæ, excepta ſola circumſtan-
tiã Sabbathi, quæ legi poſitivæ determinatio-

nem ſuam refert in acceptis: tametſi enim re-

Qa ratio dictet, Deum authorem naturæ eſſe co-
lendum, tempus autem & diem, quo colendus
ſit, non determinat. Acpræterquam, quod hoc
principium non a priori, ſed a poſteriori tan-
tum demonſtret, quænam objecta lege naturali
præcepta, vel prohibita ſint, inſuper non ſer-
vit omnibus, ſed illis duntaxat, qui decalogum
agnoſcunt, ejusque præcepta a Deo promul-
gata fuiſſe credunt: cum autem jus & lex natu-
ralis univverſo humano generi communis ſit,
neceſſariò ad aliud principium omnibus, & qui-
dem ex vi ſolius rationis natum, recurrendum
erit. Deinde non poterit ſervire hominibus

ante promulgatum decalogum, ergo non eſt ac-

commodatum omni tempori.
3. D. Balthaſar Werner olim Profeſſor Wit-
tenbergenſis in Clement. Jur. nat. & gent. c. 5.
duas allignat regulas, unam pro Pkceplis af-
rma-

1 10

hemmn gio
Sintanſen

unmiiim5

(W n n

u mumi
ENK l
cir mmnil

vieinicninst

klnogit
Aus unn h
blc, i hi
s Hoſerorant
imbonen gui
A ejenn
1uchile felinſ n
cum em nn der
NNnen
emdn Uae
sain.
Agan hane
ſanegin
Hatlſhlerer
aſennm, te orn
uliame D
mßzulimm,
1n Mkimlen
ng ßntim
N. Ntde
encenkan

DE LEGIBUS. 13
firmativis, alteram pro negativis. Prior eſt
Hning hæc: Quidquid ita comparatum eſt, ut ſi ab omni-
einne. bus bominibus omitteretur, generi humano pereun-
nen ſtan dum eſſet, illud per legem naturæ a Deo præceptum
mni ſt. Poſterior vero hæc: Quidquid ita compara-
A zum eſt ut ſi ab-hominibus fieret, generi humano
M pereundum eſſet, illud naturaliter a Deo eſt probi⸗ .
R bitum. At prior regula Deo diſplicet „ quia ex
ihm A ea ſequeretur, matrimonium ſingulis eſſe præ-
irt ceprum: ſi enim homines omnes matrimonium
ee nmen omitterent, neceſſario generi humano eſſet per-
Wücunn, eundum, cujus tamen ſequelæ falſitatem non
eEtnini. modo Catholici, ſed ipſi Acatholici Scriptores
mell eninke agnoſcunt. Poſterior autem regula ideo vide-
nuuet tur eſſe improbanda, quia ex ea ſequerentur
AeIH zulta delicta, quæ jure naturæ certò prohibita
nde ſunt, non eo jure vetita: tametſi enim quis vi-
Elenmr. vente uxore, cum ſoluta peccaret, & omnes ita
Neum facerent, propterea tamen generi humano non
t wnſ. eſſet pereundum. Unde Ras regulas nonniſi
Jiclenn Pro ſpuriis agnoſcimus.
1D o. 3. Alii aflignant hanc regulam: Illud omne
iokrnun Susre jure naturæ eſt lieitum. præceptum vel pro-
wmmmsh bibitum, quod ſimpliciter & neceſſario expedit eſſe
mnbeAgl. licitum, præceptum, vel prohibitum ad felicem ſia-
teummin gzum naturæ bhumanæ. Et quidem illud graviter
velonnun eſt prohibitum, quod ſimpliciter & neceſſario expe-
Ponnett dit graviter eſſe prolibitum, illud vero leviter eſt
prohibitum, quod ſimpliciter & neceſſario expedit
elordt Zeviter tantum eſe probilitum, quæ ſententia etiam
Eyne nobis probatur. Ratio eſt: quia jus naturæ eſt
rt? Vera lex, & quidem lata univerſo generi huma-
10,

16 DE LEGIBUS.

no, ergo pro fine ſuo habet felicem ſtatum te-
tius generis humani, quia ommis lex per ſèere-
ſpicere debet bonum communitatis, cui fertur,
ac proinde cum jus naturæ latum ſit univerſo
eneri humano, per ſe reſpicere debet felicem
Karum totius generis humani, ergo ſpectato
jure naturæ illud debet eſſe licitum, præceptum
vel prohibitum, quod ſimpliciter & neceſſario
expedit eſſe licitum, præceptum, vel prohibi-

tum ad felicem ſtatum generis humani, &ũ qui. Mun

dem quod neceſſario expedit graviter eſſe pro-
hibitum, etiam graviter erit prohibitum, quod
autem expedit leviter tantùm eſſe prohibitum,
leviter etiam erit prohibitum.
Illud autem expedir eſſe licitum, præceptum,
vel probhibitum ad felicem ſtatum naturæ huma-
næ, in cujus licentiam, præceptum vel prohi-
bitionem homines in ſtatu poſſibilitatis conſti-
tuti, & de ſua futura conditione, ac caſibus
fortuitis adhuc incerti conſenſiſſent, ſi ab Au-
thore naturæ fuiſſent conſulti, ut de licentia,
præcepto, vel prohibitione actionis facerent
ſuffragium. Confer. P. Haunold Thel. Spec.
lib. 2. tr. I. Cc. y. D. Gletle, P. Schmier, P.
Schmalzgruber & alii.
Quæres. Qucnam fit forma & effectus le-
gis naturalis? W. ad I. Forma juris naturalis
ſeu legis duplex eſt, intrinſeca & extrinſeca. Mi-
trinſeca conſiſtit in differentia ſpecifica, quæ di-
ſtinguitur a conſcientia, & hæc ſita eſt in eo,
quod jus naturale ſit regula univerſalis de iis,
quæ creaturæ rationali qua tali ſunt conſenta-
nea

zalalis
teietüuml
in Cnikte
IAAts e ol
NeiWmen
Haun tni
Acncnnnectumn
; Cenm
A Büm ek
manmen den
ewreelrun
ünnielasvel
muaI
Limmomn
DMedlund
ucnnen ks
t. IImnael

nleikr dtkeſit
nhnn ſe ni,
Küunn,
legnirlen
kgrokbrun go
n eontöinm,
uin tratpen,
uue une.
Mun jelononi.
blarscni .
idn, A. N
Alent de A.
i,un E looni
e Mons foener
ol Thel
0. Khnien!

nAsl⸗
njns unls
Kumſer Ir
Pelen
Elu cel intr
etllse,
Aiun one⸗

DE LEGIBUS. 17

nea vel diſſentanea; conſcientia vero eſt dicta-
men practicum de iis, quæ hic & nunc in par-
ticulari agenda ſunt, ac proinde per conſcien-
tiam jus naturæ potius promulgatur & appli-
catur. Extrinſeca ſtat in ejus prômulgatione,
promulgatur autem jus naturæ per dictamen
rectæ rationis.
. ad 2. Effectus legis naturalis eſt vel ge-
neralis vel ſpecialis. Generalis eſt obligatio con-
ſcientiæ ponendi actionem præceptam, vel omit-
tendi actionem prohibiram. Specialis vero,
quod actus aliquis contra legis prohibitionem
poſitus non tantum illicirus, ſed aliquando etiam
invalidus ſit. Dicirur aliquando: non enim eo
ipſo, quod actus aliquis jure naturæ ſit prohi-
bitus, hoc jure etiam ſtatim eſt irrirus. Sic ma-
trimonium contrahere poſt emiſſum votum
ſimplex caſtitatis, aut poſt promiſſionem ſpon-
ſalium alteri factam jure naturæ prohibitum eſt,
& tamen cum ejusmodi impedimento impedi-
ente defacto contractum valet.
Qucres 3. Quænam ſint proprietates legis
naturalis? B. Prima eſt rectitudo ejus intrin-
ſeca, cum enim ea demum præcipiat vel pro-
hibeat, quæ neceſſariam & eſſentialem habent
veritatem honeſtatis vel malitiæ, non poteſt non
intrinſecam continere certitudinem. Socunda
quod ſit norma omnium cæterarum legum, ita
ut ſi ab hac æquitatis regula lex poſitiva defle-
cCtat, jam nomen legis non mereatur, ſed cor-
ruptela ſit. Tertia eſt univerſalitas, cum enim
fundamentum habeat in Fech ratione, omnes
602

18 DE LEGIEUsS.

eos obligat, in quos cadit recta ratio. Hine
in can. 7. diſt. I. dicitur eſſe commune ommum
nationum. Quarta eſt uniformitas, ubique enim
idem eſt, & eandem vim habet, nec ex diver-
ſitate locorum variationem recipit, ſicut leges
humanæ. Quina: quod omnibus ita nota ſit,
ut non poſſit invincibiliter ignorari, quod ve-
rum eſt, ſi loquamur de univertfaliſſimis prin-

cipiis practicis, quæ, ſi modo intelligamus termi-

nos, aſſenſum etiam ab invito extorquent.
Confer. P. Suarez & D. Gletle, & ea, quæ di-
ximus in Tractatu de actibus humanis. UWlrima
Proprietas eſt immutabilitas, quæ enim divind
quadam providentiä conſtituta ſiint, ſemper firma
ac inconcuſſa permanent, ut ait Imperator in part.
II. Inſt. de J. N. G. & C. ubi tamen primo
mutatio legis proprie dicta & formalis ſeparari
debet a mutatione impropria & materiali, de
quo mox.

ARTICULUS II.

An lex naturalis poſſit pati mutationem aut diſpen-
Jationem per poteſtatem humanam?

Ota. Plura ſunt exempla, quibus videtur
ſuaderi, defacto per legem humanam fuiſſe
mutatam legem naturalem ſaltem quoad aliqua
Præcepta. Primum eſt de diviſione rerum,
jure enim naturæ omnia erant communia, & ta-
men eorum diviſio approbata & facta eſt ab Ec-
cleſia. Secundum eſt de libertate, quæ etiam
Jure naturæ competit omnibus hominibus, &
tamen

lgni, guu
S Nudg
SrNlr
Ndo frn
Stmi
bperles
4 nmd I
Ibrruüm gnann
oerin Alidl
u; Mhu
Dienuri 1.
Mormuſale
l Goden
