Gf1675
author: Seitz,Ignaz

4

N 12 c5 11866454 02]
UIIIINIIINIIIIIII

08 Töbingen 4

—— — —..-— - —

QU£ AD NOTITIAM
SACRARUM SCRIPTURARUM .
TRADITIONUM, CONCILIORUM »
& HERESUM CONFUTATIONEM
CONDUCUNT.
AbD USUM.
THEOLOGI CANDIDATORUM
AGCCOMMODATE.
OPERA AC STUDIO

P. IGNATII SEI.8. J.
Ss. Theol. Doctoris, cjusdemque

in Univerſitate Wirceburgenſi Profeſſoris
Publici & Ordinarüj.

TRACTATUS DE ANGELIS.

Cum Permiſſu Superiorumiu.

—

S 2 =
WiIRCEBURGI,

Typis Jo. Chriſtoph. Kleyer, Univ. Typ. 1749.

dir Anmun dle
guktcnn,
eehunm minke
Uptierconiden
Emn, guun
Sueilleihi
E ſein ,
WOSODO üiſenn

4
4
l

TRACTATUS.
THEOLOGICO. DOGMATICUS

DE
ANGELIS.

ROſtquam D. Thomas 43. quæſtio-

nibus Deum, ut in ſe eſt, Unum
& Trinum conſideraſſet, a quæſtio-
ne 44. incipit expendere emana-
tionem ejus ad extra ad creaturas,
quarum aliæ ſunt merè ſpirituales, ut An-
geli, aliæ duntaxat corporeæ, ut pleræ-
que, quæ ſex dierum opere prodierunt,
aliæ demum mixtæ ex utraque ſubſtantia;,
ut homines; nos omiſſis iis, quæ omnino
Philoſophicæ conſiderationis ſunt, & plus
conjecturæ, quàm exploratæ habent ve-
ritatis, quæſtiones nobiliores, & Theologo
dignas ſelegimus, quas tribus diſputatio-
nibus abſolvemus.

A DIS-

De ANGEIIS.

DISPUTATIO I.

De natura, exiſtentia, & proprie-
tatibus Angelorum.

CAPUT I.
De natura, & exiſtentia Angelorum.

ARTICULUS I.
An, & quid ſinn Angeli?
Na I. Exiſtere Angelos negarunt Saddu-

cæi, quorum errorem deſeribit S. Lucas
Act. cap. 23.. his verbis: Sadduckxi dicunt
non eſſe reſurrectionem, neque Angelum, neque Spi-
ritum. Plures ex veteribus Philoſophis in eo-
dem errore verſati ſunt, ut obſervat S. Thomas
1. Part. quæſt. 50. art. I. Sadducæorum erro-
rem reſuſcitarunt Anabaptiſtæ, qui omnia Scri-
pturæ teſtimonia, in quibus aſſeritur Angelo-
rum cuſtodia, & dæmonum tentatio, de ſolis bo-
nis vel malis cogitationibus interpretantur.
MNota 2. Angelus græcè, ſi nomen ſpectes,
latinè Nuntius dicitur, quo nempe Deus uti-
tur apud homines, & tum hominibus ex Ma-
Nlach. c. 2. V. 7. Malachiæ 3. V. I. Iſai. C. 9. V. 6.
&c. tum ſpiritibus cœleſtibus ratione muneris
ac officii in ſacris literis tribuitur: hinc diſertè
docet S. Auguſtinus in Pfſal. 10. ſerm. I. n. 15.
Angelus officti nomen eſt, non naturg. Antono-
maſticè tamen ſpiritibus, iisque bonis præcipuè
ex uſu convenit, ut ait D. Dionyſius de cœle-
ſti Hierarchia c. 4. Quæritur proinde in præ-
ſenti

Dr.
„aelde
linb

ſec

Jol. Pkevun
le eun Eein

Dükem

1. , *
Uur Nded
l denn gun
e

Buümt Ahoe
Unlpenre pice
umnl henong
üquä

INGEII

ATIO

eni, E

ngelorum.
UTI.
lenmna 4,gin
ULUS 1.
ſin Aeh

8
Ugeſos hepanun
forem Gelerihis
Verdiss: ldtet
gleAgllun,
ebus Phiohopti
Uut Oblernerd I
1. Nddocronn⸗
Ptſe, gnl onmn
Ubus AWeritur 4
mn tentato, celit
bus imerpreumn
Ect, nenß
lo enpe Dünl
n omian
3 V1 IH
zbus mutone
fhuin:
1. 1o. Eermn 1l
nebons in⸗
Dooyſs eee⸗
n oigen

DE ANGELIS. 3
ſenti argumento de ſubſtantia aliqua intelligente,
quæ media ſit inter Deum & hominem.
Dico I. Fide tantùm divina conſtat dari An-
gelos; ſic enim definiit Concilium Lateranenſe
IV. Probatur I. ex Scriptura: Genes. I19. V. I.
duo Angeli veniunt ad Loth. Gen. 22. V. II.
prohibetur Abraham ab Angelo, ne filium ſa-
crificet &c. Matth. 4. v. I1I. Angeli Chriſto mi-
niſtrare dicuntur. S. Aug. in Pſal. 103. Angelos,
inquit, novimus ex fide, & multis apparuiſſe ſoriptum
legimus & tenemus; nec inde dubitare fas nobis.
Ratio vero naturalis duplex redditur, utraque
probabilis, neutra demonſtrativa. Prima ſu-
mitur ex perfectione mundi & gloria Dei, ex
illa quidem, quia;, ut ajunt, ad perfectionem
mundi requiritur, ut omnes gradus entis ſecun-
dùm, ſumma rerum genera, in ſe contineat, at
tria ſunt talia, nempe ſubſtantia pure, ſpiritua-
lis, ſubſtantia pure, corporea, & mixta ex fpi-
ritu & corpore. Ex gloria Dei autem, quia ad
majeſtatem Dei pertinet habere cœleſtes ſpiri-
tus, arcanorum divinorum conſcios, Nuntios
& adminiſtros. Altera ſumitur ab effectibus,
tum ex motu eœlorum & aſtrorum, ex quo ab
Ariſtotele, Platone, & aliis Philoſophis antiquis,
ut multis placet, Angeli ſeu intelligentiæ agni-
tæ fuerunt; tum maxime, ex iis, qui conſpiciun-
tur in maleficis, energumenis &c. omnemque
tum naturæ corporeæ, tum animæ humanæ
virtutem ſuperare videntur. Dixi: utraque pro-
babilis, neutra demonſtrativa; quia prima, quæ
eſt a priori vel quaſi priori, convenientiam tan-
A 2 tum

DE ANGEIIS.

tùm quandam arguit; Leus enim cum ſit liber-
rimus ad extra, quæcunque voluit, fecit, ſibi-
que ſoli eſt ſufficientiſſimus. Altera, quæ eſt
a poſteriori, etiam non convincit, cum hi effe-
ctus animabus a corpore ſeparatis peculiari vir-
tute a Deo accepta tribui poſſint, & ipſe Philo-
ſophus tantum ſuadet, non demonſtrat.
Dico II. Angelus rectè definiri poteſt, ſub-
ſtantia ereata; ſpiritualis, completa. Dicitur I.
Jubſtantia, quia eſt ens per ſe ſubſiſtens ut ma-
nifeſtè conſtabit ex varlis Angelorum proprie-
tatibus & operationibus infra recenſendis. Di-
cirur 2. ereata, ut diſtinguatur à Deo. Dicitur
3. ſpiritualis, ſeu omnis materiæ expers, quo
differt ab homine, qui eſt ſpiritualis ſimul &
corporeus. Dicitur 4. completa, in quo diſcre-
Pat ab anima rationali, quæ eſt ſubſtantia creata
omnino ſpiritualis, ſed incompleta, quia de ſe
eſt pars hominis.
Oljicies contra mum. Moyſes nullam fecit
mentionem naturæ angelicæ in opere ſex die-
rum; ergo. Confirmatur: quia variæ & mira-
biles operationes, quas experimur in maleficis
& energumenis, adſeribi poſſunt vel ipſi natu-
rK humanæ, ſeu humori melancholico homi-
nis, a quo ingenitæ animo rerum notiones ex-
citantur, v. g. quod Arreptitii linguis loquantur
ignotis vel animabus a corpore ſeparatis ſeu
bonis ſeu malis, prout ſunt operationes. Be.
N. C. quod creatio Angelorum a ſacro Hiſto-
riographo prætermiſſa ac deſcripta non fuerit,
xatio videtur fuiſſe, quod Deus rudi ac Knl⸗

Nr
tehs
e chor⸗
ee cönmn e
gonpklen

*
l

Keies
Oloc ENoes
1 .
ol 1
Chokoo ond ,

Wendde

DE ANGEIIS. 5

36 bilibus rebus addicto populo Hebræo nil niſi
Iſenſibile & corporeum proponi voluit. De-
„inde rectè etiam dici poteſt, quod Moyſes An-
gelos comprehenderit nomine ccœli aut lucis, ut
vult S. Auguſtinus lib. II. de Civ. C. 9.
Ntaetn Ad Confirmationem N. A. quoad partem pri-
mam. Lepidè ſanè ſupponuntur hujusmodi no-
tiones linguarum aut ſcientiarum homini eſſe
ingenitæ, quæ concuſſione humoris melancho-
lici in aliena idiomata aut ſcientias, quas/ nun-

leparats
poſſin,
oln demonſter
1d gebnri Potelee
npln. Der
erſe ubſiſen u

Peen
.

umnmn quam didicimus, erumpant; illud verum eſt,
n quod dæmones ab humore præſertim melan-
uunien M cholico multùm juventur in vexandis Arrepti-
e, tiis, eodemque purgato & expulſo minus tor-

queant, cujus ratio eſt, quia deæmones mate-
riam non immutant, niſi applicando activa paſ-
ſivis, & bilis atra furori concipiendo maximè
idonea eſt, unde etiam melancholia nidus dia-
boli vocatur. Ad alteram portem . N. tantam

Mols i talemque virtutem animabus a corpore ſepa-
e A& ratis ineſſe, movendi ſcilicet corpora, cogno-
u EA ſcendi actus internos aliorum imaginationis, cal-
Veimrimift lendi varia nationum idiomata &. ut in malefi-
Clum ſel cis & energumenis experimur. Neque a Deo

nelnckoles bon immediatè omnes iſti effectus proficiſci poſſunt,
partim quia ob malum ſœpius finem, fſcilicer
perniciem hominum, odium & injuriam ipſius
6 Dei fiunt; deinde quia ſæœpe blaſphemias contra
. Ortuene Deum ejusmodi Arreptitii evomunt.
me No H.
inmin

els mMie A 3 ARTI-

DE ANGELIS.
ARTICULUS II.

An Angeli ſint omnino incorporei, & quis fuerit
Jenſus Concilii Nicæni II. rca præſens argu-
mentum?

COta. Ab aliquibus Patribus, ut a S. Augus
ſtino epiſt. 28. corporeum impropriè ſu-
mitur in duplici ſenſu, nempe I. pro omni eo,
quod veram ac realem entitatem habet: quo
ſenſu omne ens exiſtens eſt aliquid corporeum;
2. pro omni eo, quod loco determinato & fi-
nito circumſeribitur, & mutationi obnoxium
eſt, quo ſenſu omnis & ſola creatura corporea
eſt. Corporeum verò propriè ſumptum, ut
hic ſumitur, eſt illud, quod habet molem, id
eſt, partes extra partes diverſis loci partibus re-
ſpondentes.
Dico I. Angeli ſunt omninò incorporei &
purè ſpirituales. Prob. ex Concilio Lateranen-
ſi C. Pirmiter. de Sum. Trin. ubi habetur: Deus
Jſua omnipotenti virtute ſimul initio temporis utram-
que de nibilo condidit creaturam, ſpiritualem & cor-
poralem, angelicam videlicet &i ́mundanam, ac de-
inde humanam quaſi communem ex ſpiritu & cor-
pore conſtitutam: quibus verbis nonnulli putant
hanc veritatem eſſe definitam, quod tamen alii
communiúùs negant, tenentes Côncilium id non
intendiſſe, & volentes, favente S. Thoma q.
17. de malo, a. I. ſolùm eſſe ita certum, ut non

Poſſit absque temeritate negari. Ratio conclu-

fionis eſt, quod nullum ſit fundamentum eis
eorpus quantumvis tenue ac ſubtile, ut vult Ca-
jeta-

Hrnſn n
7 ,6, ur

iſi

Diu I. C
net Werd

n

NCLIIS
ULUS

MMcorporei, de
oſdofei ⸗

anuefn

mum

Dinribg, :)
Nrporeum inorn
emnpe l ric
n entitatem k
Seſt iquidem
Uloco Geterinin
& mutarioni d
ſolh crearur
ſd propris fum
lod habet mi
Civerſs beipan

t omrind imcon-
ex Coneliolim
Nin ubi hbenn.
ul inmo tnn
turen, nmuen

Verbis nonmm ie
tiam, (M an
enes Conreimin
mene
ele t cenm

DE ANGEILIS. „

jetanus, affingendi; cum Scriptura ad Hebræos
I. v. 14. ſimpliciter vocet ſpiritus, ommes ſunt
adminiſtratorüi ſpiritus, & in aliis locis. Cui PP.
conſentiunt, S. Gregorius Thavmaturgus ſerm.
de S. Theoph. ait: Rex cœleſtis ad Joannem Præ-
curſorem ſuum accurrit, non Angelorum movens
caſtra, neque præcurſores ſibi præmittens incorpo-
reas poteſtateg. S. Athanaſius in collectione te-
ſtimoniorum Sacræ Scripturæ: Angelus animal
eſt rationale, expers materiæ, hymnis dicendis aptum,
immortale. Per animal autem ibi intelligit ſub-
ſtantiam cognoſcitivam.
Dico IV Concilium Nicænum II. non ap-
probavit ſententiam Joannis Epiſcopi Theſſalo-
nicenſis tenui corpore præditos eſſe Angelos,
& in proprio corpore aliquando viſos, licet
Taraſius Patriarcha Conſtantinopolitanus Con-
cilii Præſes ſic locutus fuerit: Oſtendit Pa-
ter (præfatus ſcilicet Joannes) etiam Angelos
oportere pingi, quonian circumſeripti ſunt, re-
ſponderitque univerſa Synodus, etiam Domine.
Ratio eſt I. ex ſcopo Concili: nempè de ſacrarum
imaginum uſu in ea Synodo agebatur adversùs
Iconomachos, & hoc unum contra ipſos inten-
debant PP. Nicæni, ſcilicet licitum eſſe Ange-
los pingere, ad ejus autem rei probationem va-
riæ proferebantur ſententiæ eatenus approbatæ,
quatenus ad ſtatuendum uſum ſaerarum imagi-
num valebant. II. Quia Concilium id tantùm
approbavit, quod ex Ebro Joannis Theſſaloni-
cenſis excerpſit & propoſuit Taraſius, at ille
Prætermiſſo errore de corporeitate (de qua tunc
A 4 non

8 DE ANGELIS.

non erat quæſtio) propoſuit tantùm Angelos
Poſſe depingi juxta ſententiam Joannis Theſſa-
lonicenſis, quibus auditis ſubjecit Synodus,
etiam Domine: approbatio proinde Concilii tan-
tùm cadit, quod Ppoſtint depingi, non ſuper
corporeitarem. III. Quia Concilium actione
4. refert & approbat ſententiam S. Athanaſii,
aſſerentis, Angelos eſſſe incorporeos, Concilium
igitur approbavit concluſionem, non autem ra-
tionem, unde concluſio deducta fuit.
Ohjic. I. IIllæ ſubſtantiæ ſunt corporeæ,
quibus tribuuntur functiones corporeæ: atqui
hæ Angelis tribuuntur. I. Genes. 6. dicitur 2
Poſtquam ingreſſi ſunt filii Dei ad Rilias hominum,
ilæque genuerunt, iſti ſunt botentes a ſæculo, Eiri
Jamoſt, ſcilicet Gigantes, quod de Angelis intel-
ligitur. 2. Angeli dicuntur ligati fuiſſe in Eu-
Prate „Apoc. 9. Angelus Raphael religavit Aſ-
modæum in deſerto, Tob. 8. 3. Dæmones de-
lectantur nidoribus & fumo „ teſte Delrio lib. 2.
diſq. mag. cùm illis fieri ſolent ſacrificia, item abi-
guntur & pelluntur, ut Tob. 6. expulſus fuit Aſ-
modæus fumo jecoris. 4. Torquentur igne in-
ferni, quæ omnia corporum propria ſunt. 5.
Omnis creatura certis ſuæ naturæ circumſori-
Pta eſt limitibus, circumſcribi autem Proprium
eſt corporum. B. a I. Per Angelos intelligi
debent filii Dei, hi autem, de quibus ho loqui-
tur Scriptura, ſunt filii Seth, dicti filii Dei a
Pietate paterna & recta inſtitutione: & filiæ
homunumn, duas acceperunt uxores, ſunt filiæ
Cain ſeu Cainitarum, ex quibus Gigantes pro-

gnati

Dr
n Iu
,,oglce,K
46neno nor
Penones Cln

Kcoporum N

Elendi,

Awerin

opoſii tantün ,
nentimn ſongen
ts libfeet
n Proidten
Fnr eping, n,
Ui Corefin
lententiamn 8
ncorporeds
uſonen, Mon
ö Gedhuchaſtit.
umir fünt an
kones Corpore
1. Cened 6,
ii Dei dd fin
oren⸗ ſen

o co Adhe⸗

Nrur orn fuſk
sNopheltele
b.. 5Denos

1

no, keſte
ſarſhonſee
lenrlacrife
Db6.eroi
Torhen

Kinrore 4 1
t iNores, M

U

DE ANGELIS. 9

gnati funt. Ita Auguſtinus & alii PP. commu-
niter. Ad 2. Angeli dicuntur ligati; D. pro-
Priè, Phyſicè, & Vinculo corporeo N. impro-
Priè vinculo morali ſeu Dei imperio C. Ad 3.
Dæmones delectantur nidoribus & fumo D.
ſenſibiliter N. ſolàm intelligibiliter, cum eis
placeant ſacrificia & oblationes ſacrilegæ, quia
Deum imitari cupiunt affectando ejus cultum C.
Virtus fumi de jecore piſcis Tob. 6. non natu-
ralis, ſed miraculoſa fuit. ₰d 4. Pariter ignis
infernalis virtus non naturalis, ſed ſupernatura-
lis eſt, ut dicetur infra. Ad 5. D. m. Omnis
creatura circumſeripta eſt limitibus eſſentialibus
C. localibus ſeu corporalibus, quod proprium
eſt corporum N.
COhyic. 2. Plures ex PP. antiquioribus do-
cuerunt Angelos eſſe corporeos, ut juſtinus,
Origenes, Ambroſius & alii. . I. IIli hanc
ſuam ſententiam non ex Scriptura & Traditio-
ne, ſed ex Philoſophia Platonica hauſerunt,
quibus nubem PP., & unanimem hodie Scho-
laſticorum ſententiam opponimus. H. 2. Pp.
Præcipuè vetuſtiores corporeum non in ſenſu
Proprio ſed improprio & lato, ac quandoque
latiffimo uſurparunt. Vide, quæ in initio con-
cluſionis diximus. Item Petavium Theol. dogm.
Tom. 3. lib. I. c. 2.
Ex dittis imellige r. Angelos non componi
ex forma & materia etiam non quanta nec cor-
Porea, ſed ſpirituali, ur voluerunt Alens. Ri-
chardus &c. non enim eſt neceſſitas „nec ratio
ſolida hæc tribuendi Angelis. 2. Angelos
A 5 i.

10 DE ANGEILIS.

aliquo vero ſenſu eſſe naturaliter immortales &
incorruptibiles, nempè in eo ſenſu, quod nul-
lum habeant corruptionis principium, nec ab
ullo agente creato corrumpi & deſtrui poſſunt;
in aliquo tamen etiam vero ſenſu non ſunt na-
turaliter immortales, quia cum ſint creaturæ;
& ex natura ſua non exigant infruſtrabiliter ex-
iſtere, ſed poſſunt annihilari a Deo, ſecluſo ſci-
licet præſenti libero decreto divino, eos in æter-
num conſervandi.

ARTICULUS III.
quo, quando, & ubi producti ſint Angeli „*

D* I. Angeli ſunt creati a Deo: eſt de fide.
Prob. Jobi 40. dicitur Behemor, qui dæ-
mon eſt, a Deo factus. Item Concilium
Nicæn. & Later. definiunt utramque creaturam
& ſpiritualem & corpoream fuiſſe creatam, &
quidem in tempore; hoc enim ſoli Sapientiæ
tribuitur, quod ſit primogenita ante omnem crea-
furam Eccl. 24.
Dico II. Angeli ſimul cum mundo creati
ſunt, non ante. Dicitur enim Deus Geneſ. I.
in principio creaſſe cœlum & terram, id eſt,
antequàm quidquam feciſſet, ubi ſub nomine
cœæli comprchendit Angelos; quod facilè pro-
batur ex Pfſal. 148. ubi Angeli inter cœleſtia col-
locantur, ac deinde additur, Ipſe dixit, facta

Junt; non etiam poſt, quia Angeli dicuntur Jobi

38. Deum laudaſſe, cum fundaret terram.
Non tamen eſt de fide, Angelos non fuiſſe

ante mundum, nam ubi Concilium Lateran. IV.
ait,

pum umm.
NA
utela /nn.
nchen,9

Nececo. d
1 0
Ceſt 61.

NMN.

enlls
uurelter inmng

ne kenll,n

cro ſenli nt,

in cum ſmrine
gant inftultrütr⸗
Pinria Do, ed:
etodlyino an

EUS II.
iroclci /i/
reni Deo:
ſur Behemon,e
§ lemm (Crt

caln fuiſle cen
e criin ſol Ge⸗
genife Are oMe 4

l aum mundh
enin Des en
n à ternun 16

ygeidaonn
ocurktetin
rloS NOY
i
Ncllum .

DE ANGELIS. ,—ii

ait, Deum utramque creaturam creaſſe ſimul;
hæc particula ſimul poteſt ſignificare pariter, con-
tra Manichæos, qui nonnullas creaturas a malo
Deo creatas eſſe dicebant; vel ſignificat ſimul-
tatem temporis non mathematicam, ſed mora-
lem. Scripturæ verèò loca non adeo aperta ſunr,
ut non explanari poſſint; imèò S. Auguſtinus
L. 4. de Geneſi ad literam c. 3. ait, hanc rem ita
eſſe profundam; ut generare poſſit plures ſen-
tentias a fide non aberrantes.
Dico IIIl. Angeli omnes in cœlo tantùm crea-
ti ſunt. Prob. Lucæ I0. dieitur dæmon ceci-
diſſe de cælo. Apoc. I2. dicitur factum fuiſſe
prælium magnum in cœlo. D. Thomas I. part.
quæſt. 61. art. 4. docet Angelos in cœlo empy-
reo, quod ſupremum eſt, creatos fuiſſe, quia
conventens fuit, quod Angeli in ſupremo corpore
erearentur, tanquam toti naturæ corporeæ præſi-
dentes. Ad illud autem Iſaiæ c. 14. in clum
conſeendam, ſuper aſtra Dei exaltabo ſolium
meum, dici poteſt his verbis metaphoricè ex-
primi ſuperbiam Luciferi, & S. Thomas expo-
nit hunc locum de cœlo SS. Trinitatis, non de
cœlo aliquo corporeo.
Ex dictis collige I. Angelorum numerum eſſe
maximum, ut conſtat ex illo Danielis c. 7. Mil-
lia millium miniſtrabant ei, &* decies millies cente-
na millia aſſiſtebant ei; ſed quantus hic ſir nu-
merus, incertum eſt, quia nullam de hoc habe-
mus revelationem. 2. Utrum Angeli ſpecie,
an ſolo numero differant, nec ex Scriptura, nec
traditione, nec ratione naturali certò conſtat:

qui

12 DE ANGEIIS.

qui ſunt diverſæ hierarchiæ probabiliter inter
ſe differunt ſpecie, cum ſint valde inæquales
dignitate & officiis. Probabile etiam eſt, quos-
dam ſolo numero differre, ut docent Noſtri
contra Thomiſtas, quia multiplicatio ſpecierum
& individuorum intra eandem ſpeciem facit ad
Perfectionem univerſi: ut rectè arguit S. Augu-
ſtinus lib. 19. de civitr. c. 13. Ordinem ſeu pulchri-
tudinem eſſe parium, diſpariumque congruam dis-
boſitionem.

CAPUT II.
De Proprietatibur Angelorum,
ARTICULUS I.

An Angeli ſint præditi facultate intelligendi,
. volendi?

Cta. Du'æ præſertim graduum naturæ im-
materialis ſive ſpiritualis, proprietates ſe-
quuntur, nempe intellectus & voluntas; intel-
lectus, qui ex ipſa differentia ſpecifica intelli-
gentiæ fluit, & voluntas, cui intellectus ad bo-
ni proſecutionem, & fugam mali prælucet.
Dico. Angelis ineſt facultas intelligendi ac
volendi. Eſt certa apud omnes. Prob. I. pars:
quia ſubſtantia ſpiritualis eſt vivens, cum ſub-
ſtantia vivens nobilior ſit non vivente; atqui
Angelus eſt ſubſtantia ſpiritualis, ut dictum ſu-
pra, ergo vivens, ergo vivit vità vel vegetati-
và, vel ſenſitiva, vel intellectuali, non vegeta-
tivàâ aut ſenſitivà, quæ rebus ſolùm corporeis
convenire poteſt, ergo intellectiva. Undeme-
ritò

NCNIIs,

hir bii

n ſin vilſe
Obehle eüimnek,
elre, Geen
multpicnoße,
nden Hertnt
r recte unntd
19. Orchyunſig
niungte

t Angebmm
IUSI.
ſaulve inle
?
grauum unn
s, Proprett
us & volaunwen

DE ANGELIS. 13

ritò virtus intellectiva Angeli a D. Gregorio
Nazianzeno dicitur primarius radius a Deo in
Angelum emanans, qui totus intelligentia eſt, 2*
totus intellectus. Prob. 2. pars. Quia ſuus cui-
que naturæ eſt appetitus, cum ſui conſerva-
trix ſit & ad propriam perfectionem tanquam
ad ſuum bonum inclinat, ergo etiam ſuus in-
eſt naturæ angelicæ appetitus, non alius, quàm
volitiva facultas. Hinc in Scriptura ſupponitur
ſæpius Angelos hac facultate eſſe præœditos, eis
tribuuntur peccatum, deſiderium, &c. I. Petr.
1. in quem deſiderant Angeli proſpicere, item An-
gelis peccantibus non pepercit.
Cuæres. An Angeli voluntas in electione ſe-
mel facta ſit inflexibilis ex conditione ſuæ natu-
Tr&½? H. N. Ita Scotus, Suarez contra Thomi-
ſtas. Ratio eſt, quia Angelus eft liber ad eli-
gendum, ut concedunt Thomiſtæ, ergo etiam
Poſt factam electionem, quia nihil eſt, quod
Poſt factam electionem Angelum neceſſitat,
quid enim eſt illud? Confirin. ex PP. S. Augu-
ſtinus lib. de corrept. & gratia c. II. ait: An-
gelis ommnibus datum a Deo auxilium, quo ſi vel-
lent, in juſtitia & amore perſeverare peſſent, ergo
poterant de ſe non perſeverare in amore, ſeu
mutare voluntatem. S. Damaſe. I. 2. QOuidquid
creutum eſt, mutationi ſubſit, neceſſe ſt.
Obj. S. Thomas hic q. 67. a. 2. in O, iſtam
differentiam aſſignat inter liberum arbitrium ho-
minis & Angeli, quod liberum hominis arbi-
trium flexibile eſt ad oppoſitum & ante electio-
nem & poſt: liberum autem arbitrium An-

geli

14 DE ANGELIS.

eli eſt flexibile ad utrumque oppoſitum ante
electionem, ſed non poſt; ergo. Confrm. quia
ut inquit ibidem S. Doctor, vis appetitiva in
omnibus proportionatur apprebenſivæ, aqua move-
tur. Differt autem apprebenſio Angeli ab appre-
henſione hominis in hoc; quod Angelus appreben-
dut immobiliter per intellectum: bomo verò pen
rationem apprehendat moliliter, unde & voluntas
bominis adbæret alicui mobiliter, quaſi potens ab eo
etiam diſcedere, & contrario adbærere, voluntas
autem Angeli adheæret fixè & immobiliter. H.
ad I. Liberum arbitrium Angeli non eſt flexi-
bile &c. comparative ad homines C. abſolutè N.
cum enim Angeli nobis perfpieaciores longè
ſunt, conceptum ſemel, ut ſubinde etiam ſa-
Pientioribus hominibus evenit, confilium ægriùs
deponunt, ideoque nobis haud parum ſtabilio-
res ſunt in ſua voluntate, ſeu ut ait S. Gregor.
Naz. orat. 38. non omnino immobiles, ſed ægrè
mobiles ſunt. Ad confirm. p. I. D. vis appeti-
tiva ſcil. voluntatis ut natura eſt, ſeu inſtinctus
naturalis a Deo naturæ impreſſus C. vis appeti-
tiva voluntatis moraliter operantis, ut liberum
arbitrium eſt, in omnibus proportionatur ap-
prehenſivæ, Subdiſt. in ſuppoſitione univerſali
accommoda, hoc eſt, excepto proprio unius-
cujusque potentiæ modo tendendi in objectum
C. in ſuppoſitione univerſali abſoluta N. vo-
luntas enim utpote potentia libera ex natura ſua
tendit in objectum cum indifferentia ad actus
oppoſitos, in quo differt ab intellectu, qui eſt
Botentia neceſſaria, & ad unum determinata.

Ad

5. d .
om IDerd
MR NOd
,

.

„ 1
ligma
ml oorotet

NCEIIS
dumge opplin

t; erpo. Cue

ttor, iin ge
Mehentn 4gli⸗
to, Agi,
Alechen: ſen
Mirer, mn n
Vite,, ſui ten
forin Adheerer, 4
irs & immlie
n Anpeli wnc
homnes C ed
s perſhieacion:
enihconſiling
8 haud parum7
ſen un ato
ho inmobilt, ,
n ,. 1. D Neg
tura eſt, ſen ln⸗
nprelis tug
openunig Ilden
nopontcnnn:
poltonelnfti
6. Prapro n
encencl in cheemn
i bohn N.
Ilbera e umn
fferemit Ad1
h meleck,

Unumn lemi

DE ANGEIIS. 15

Ad confirm. 2. partem iterum D. Angelus ap-
Prehendit immobiliter per intelleétum res evi-
dentes, & eas, quæ eſſentiam & proprietates
rerum naturalium ſpectant, ſicut homo appre-
hendit prima principia C. contingentes & ope-
rabiles ſeu eligibiles, circa quas verſatur liberum
arbitrium N. etiam in his & Angelus naturaliter
alli poteſt, & mutare judicium, & novæ ipſi
circumſtantiæ, cauſæ, & motiva Proponi poſ-
ſunt, ex quibus & judicium & voluntas mute-
tur; annon Angelus Perſiæ Cuſtos pugnans
cum Angelo Judæorum QCuſtode de permitten-
da eorum liberatione, conſilium ſuum cognitâ
Dei voluntate mutavit, ac conſenſit Dan. I.
Collige ex bis I. Angelos ratione ſtatůs, in
quô ſunt defacto, non autem ex ſe vel natura
ſua eſſe immobiles; boni quidem ex efficacia lu-
minis gloriæ & invincibili attractione objecti bea-
tifici, mali autem ex conſummata malitia ex vi
tormenrorum, & ex deſperatione concepta de
æterna ſua damnatione &c. 2. Immobilitatem
ſeu inflexibilitatem non pugnare quidem cum
libertate ut ſic, pugnare tamen cum libertate
creata, quia quidquid creatum eſt, inquit S. Da-
maſeenus ſupra, mutationi quoque ſubſit, neceſſe

.

ARTITICULUS II.
Ad quæ objecta ſe extendat cognitio Angeli?
D*“ J. Angelus cum ſolo Dei concurſu na-
turali cognoſcit intuitivè non ſolùm pro-

priam ſubſtantiam, & omnes actus ſuos natu-
rales,

7

16 DE ANGELIS.

rales, ſed etiam omnes alias ſubſtantias tum
materiales tum ſpitituales, quibus eſt intimè
Præſens, imò & alias omnes, quibuscum inten-
tionalem unionem habet per ſpeciem intelligi-
bilem, quantumvis illæ res ab eo diſtent. Hæc
enim objecta funt intelligibilia, proportionata
intellectui angelico, eique ſufficienter applicata
ad cognitionem intuitivam. Alia auter entia
cognoſcit vel in ſe, vel in ſpecie intelligibili; ſe
autem ipſum absque ſpecie intelligibili, quia ob-
jectum intelligibile eſt per ſeipſum intimè præ-
ſens.
Dico II. Angelus naturaliter cognoſcit, &
quidem evidenter ſed abſtractivè Dei exiſten-
tiam. Prob. Quia naturaliter comprehendit
ſuam ſubſtàntiam, ergo naturaliter debet co-
noſcere & quidem evidenter eſſentialem ſuam
Hepenelentian à Creatore, adeoque eſſentialem
exiſtentiæ ſuæ cum Dei Creatoris exiſtentia con-
nexionem; non tamen hanc cognofcit intuitivè,
quia Deus videri nequit a creatura intuitivè ſi-
ne lumine gloriæ.
Dico UI. Angelus cognoſcit futura neceſſa-
ria certèò & infallibiliter per ſpecies ſibi a Deo
initio ſuæ creationis infuſas, libera nonniſi pro-
babiliter & conjecturaliter. Prob. I. pars:
quia Angelus naturaliter cognoſcit omnes cau-
ſas naturales, quarum vim & efficientiam com-
Pprehendit; dicitur enim de Principe rebellium
Angelorum Ezech. 38. Zu ſignaculum ſimilitu-
dinis, plenus ſapientia; ergo habet ſufficiens me-
dium effectus ejusmodi neceſſarios cognoſcendi,
cum

DeCun
Een Ichen Grn
DWer eguumm

PNR Decn

SE

trtere

lemalbern

EIIS

A 6 ſlnnn DE ANGEIIS. 17

zzu Umn cùm neceſſariam habeant cum cauſa connexio-
. nem. Prob. 2. pars: quia non poſſunt certè
cognoſci futura contingentia libera, niſi certò
ogoſecrentur vel in cauſis ſuis ſecundùm D
ſumptis, vel in ſe ipſis, atqui Angeli non -
ſunt certò cognoſcere futura libera in cauſis Ii 3
quia hæ adhuc ſunt indifferentes, & indetermi
natæ; neque in ſe ipſis, quia nondum ſunt, ſed
eineligbl, aliquando modèò erunt; neque enim intellectui
eipl n Imn angelico utpote creato & limitato ſufficit ad cer-
tam notitiam objectum eſſe verum & intelligi-
nier cn bile, ut ſufficit divino intellectui infinito, ſed
lnehe De⸗ inſuper requiritur aliquod dererminativum ex
ralter conhifl parte objecti cum veritate infallibiliter conne-
umrälter αXum, quale non datur reſpectu futurorum ſtrictè
E contingemium ſeu liberorum.
1 Dico W. Angelus non poteſt naturaliter
Gms certoô cognoſcere ſecreta cordium, id eſt, libe-
r0S actus intellects & voluntatis hominis, vel
Angeli ſinè ejus conſenſu. Juxta Suarez & Va-
ſquez eſt de fide, juxta Martinon fidei proxi-
ma ſententia. Prob. I. Quia Scriptura Deo ſo-
Nli tribuit certam cognitionem ſecretorum cor-
dis independenter à conſenſu cogitantis, ut lib.
l. 1 3. Regum c. 8. Zu noſti ſolus cor onnium filiorum
ie 1 bominum. Jerem. c. 17. Ego Dominus ſorutans
uli menm. 60 &α‿probans renes; in quem locum S. Hieron.
Um Wullus, inquit, cogitationum ſecreta nat, niſt
Jolus Deus. Ambroſius, Cyrillus & alii apud
„Suarez hoc loco. Ratio eſt, quèòd naturæ in-
hcbel tellectuali connaturaliter debeatur dominium in
nogtin 1 ſuos actus internos liberos perfectum & hrhn
tum

“ P
eſißhcen
mn. Al⸗
Pecte in

wer rtſenmin in

Noerunm neel
er ſeces ſhie⸗
Meulck

18 DE ANGEIIS.

ditum ab omni impedimento non ſolùm phy-
ſico, ſed etiam morali, quale foret non exiguum,

ſi ejusmodi actus absque elicientis conſenſu aliis m
2

ità paterent, ut non poſſent occultari. Hinc ig

Deus ità exigente creaturà intellectuali, & ejus
rectà gubernatione ad iſtorum actuum cogni-

tionem concurſum non exhibet, niſi poſito eli- i

cientis conſenſu, ex quo ùt causàâ proximà ori-
tur, quòd non poſſint naturaliter cognoſci;
non verò ex eo, quèd ſint in profundo animæ,
ùt vult Richardus; neque ex eo, ùt volunt Ca-
jetanus, & alii, quèòd excedant vim intellects
creati, cùm enim ſint ordinis merè naturalis,
non eſt, unde petatur iſte exceſſus.
Objic. contra concluſ. UI. Angeli habent ſpe-
cies rerum omnium ſibi ab initio creationis à

Deo infuſas, ergo poſſunt naturaliter etiam fu-

tura libera cognoſcere, antequàm exiſtant.
Confirm. Conſtat enim experientià, dæmones
per ſe, vel per homines malos ab ipſis edoctos
multa liberè futura edicere, ut Regum ſeries,
ſucceſſiones ſummorum Pontificum, mutationes
Regnorum &c. . D. A. Angeli habent ſpe-
cies rerum omnium naturalium & neceſſaria-
rum ſibi à Deo ab initio creationis ſuæ infuſas
vel congenitas C. rerum ſtrictè contingentium

ſeu futurarum liberarum N. Hujusmodi enim

ſpecies non poſſunt intellectui creato eſſe con-
naturales. Ad Confirm. Si quid dæmones præ-
dicunt, vel illud à Deo accipiunt per ſpecies de
novo impreſſas, quomodo Prophetæ res futu-

ras aut præteritas naturaliter incognitas reve-
lant;

.
lu,

1 1
en tene Hol
Cccrunn per

er umr denet

Aecpnolin ¹
Vortd ſrmnltri
re crn e, en
Dunr tamen formal
2 Conotunt eyide
nlu anmprehen,
münmfornten,
Uüm er fürunet
Uolenen
Eemum el de fi
ectetinr
er bae el
le⸗ Cn M

NorIIS.

lmendo noninn

lleforetn⸗
be elceniger
Poflenr o⸗
Kruri inels
ftorum
1n exhiber
ln
lnt n

e, Megun e
Apetkem
mals
ele, r Ne
4 Ael Hae 6
Glaiom eeete
etons e i
ſrcke con
N. Hhjurod
Ectui creid En
S
Mpteed

Er Mois i
ler M M

DE ANGEIIS. 19
lant; neque enim Deus tantùm per Angelos
& homines bonos, ſed etiam malos multa re-
velat, uti per Balaam, Caipham, Sybillas olim
multa prædixit, imò ipſos dæmones alloquio
ſuo dignatur, ùt patet ex I. & 2. Jobi c. vel
ſciunt tales prædictiones à Deo factas homini-
bus, in eorum ſcriptis aut aliis ſignis obſervaà⸗
runt, ùt advertit Tertullianus in apol. C. 22:
item revelare poſſunt, quæ ipſimet facturi ſunt,
aut procuraturi per homines malos, ùt ait Au-
guſtinus l. 2. de Genes. ad lit. C. 17. vel denique
hæc futura ſolerter ex variis experientiis, indo-
le, propenſione, & circumſtantiis conjiciunt.
Collge ex his f. Angeli res entitativè ſuper-
naturales non poſſunt naturaliter cognoſcere;
naturæ enim angelicæ captum ſuperant; ſecus
ſupernaturalia quoad modum; v. g. viſionem
Cœco reſtitutam à Chriſto; ubi tamen modum
non cognoſcunt. 2. Angeli poſſunt diſcurrere
diſcurſu formaliter illativo unius cognitionis ex
alia re circa ea, quæ non cognoſcunt evidenter,
ùt ſunt ſuperniaturalia;, ſecreta cordium &: non
poſſunt tamen formaliter diſcurrere circa ea,
quæ cognoſcunt evidenter, quia uno ſimplici
intuitu illa comprehendunt, adeéque non per
diſeurſum formalem, qui requirit plüres actus,
ſed ſolùm per virtualem eodem actu unum ex
alio cognoſcentem. 3. Unum Angelum alteri

loqui certum eſt de fide, id enim exigit ſocietas

moralis; & teſtatur ſæpiùs Scriptura. Zacha-
riæ c. 2. Et ecce Angelus, qui loquebatur Et ex
epiſt. Judæ: Cum Michaël Archangelus cum dia-
B 2 bolo

20 DE ANGELIS.

bolo diſputans altercaretur . dixit, imperet tibi
Dominus. Locutio autem illa conſiſtit in eo;
quòd unus Angelus alteri ſuam intellectionem
vel volitionem manifeſtet per conſenſum, nem-
pe liberè volendo, ut illi pateat intellectio vel
volitio ſua, tunc enim deſinit eſſe naturaliter
ſecreta alteri Angelo, cui loquitur, & ſic alter
Angelus determinatur à Deo illi præbente ſuum
concurſum ad intuitivè cognoſcendam intelle-
ctionem vel volitionem Angeli loquentis. 4.
Illuminatio Angeli juxta S. Thomam nil aliud
eſt, quàm manifeſtatio veritatum à Deo revela-
tarum & ignotarum, quam Præſtant Angeli ſu-
periores erga inferiorem ex S. Dionyſio lib. de
cœleſt. hierar. Differt illuminatio Angeli à lo-
cutione, ſicut ſpecies à genere, omnis enim il-
luminatio locutio eſt, ſed non viciſſim.
Qucæres: Quid ſit cognitio Angelorum tum
matutina, tum veſpertina, cujus S. Thomas &
S. Auguſtinus toties faciunt mentionem? k.
Cognitio matutina vocatur ea, quà Angeli co-
gnoſcunt res in Verbo divino, ubi omnia cla-
riſſimè lucent tanquam in Sole æterno. Veſper-
tina dicitur, quâ res easdem cognoſcunt per
illarum ſpecies ſibi congenitas, quæ cognitio
factà comparatione ad eam, quà Verbum divi-
num videtur, & res in Verbo obſcurior eſt, &
ideirco dicitur veſpertina. Hæc autem diſtin-
ctio excogitata fuit à S. Auguſtino, ut caput I.
Geneſeos, in quo mundus ſex dierum ſpatio à
Deo creatus narratur, faciliùs exponeret. Cùm
enim quarto die Sol factus deſcribatur, difficilè
aPPa-

N4
„(1 mone
Gencion
0sGeruch
Tole he
deßrinaikue
Hreti nkon
asClel, u 4
ehrum, d
derihar

K.

4 4 R
eh Eerert.
1

N

ucdgoam ovn
mmerur orco e
mi, (ne elne
bel Deolbenn
em n,
Emmme otdinen
Neleytz nirer
emn Ouin non
eongened
Aoonklum ommn
Atorke Permitt
Eeltnit ce⸗
(Chniphez e⸗

Nenlg
. DE ANGEIIS. 21
apparet, quâ ratione ante diem quartum po-
tuerit eſſe diſtinctio inter manè & veſpere, &
ſeries illas dierum, qui Solis circuitu peragun-
tur. Unde ut ab hac difficultate ſe expediret,
de die ſpirituali ſeu cognitione angelica illud ex-
pPoſuit: ità ut ſicut ex manè & veſpere fit unus
dies conſuetus, ſic ex utraque notitia matutina
& veſpertina, unus dies angelicæ cognitionis
exurgat. Videri hac de re poteſt D. Angelicus
quæſſ. 8. de verit. art. 17.

CAPUT III.
De Actionibus Angelorum ad extra.

ARTICULUS I.

Quid Angeli poſſint in naturam purè corpoream,
in hominem 6
, cN.

D* J. Angeli nee boni, nec mali poſſunt
ciunt menort. quidquam, quod aut naturam ſuperet, aut
ur a, quo muratur ordo ſeu lex univerſi, imò nec
Hin, M omnia, quæ Angelus de ſe poſſet, prout nem-
