rigere, tum a lege æterna ea parte, qua bru-
ta animantia imo & creaturas rationales in fines
naturales dirigit. L
Dico III. Lex divina dividitur in veterem
ſeu Moſaicam, & novam ſive evangelicam. Illam
Moyſes populo Iſrael promulgavit; Hæc a Chri-
ſto legislatore de Sion primè juxta divina vati-
cinia, deinde per Apoſtolos in univerſo mun-
do promulgata eſt. Hæc autem diviſio fit non
tanquam in ſpecies diverſas, ſed tanquam
in perfectum & imperfectum in una ſpecie,
ut docet D. Thomas q. 91. a. 5. ex Apoſto-
lo ad Galatas 3. comparante ſtatum legis ve-
teris ſtatui pueri exiſtentis ſub pœædagogo, &

ſtatum novæ ſtatui Viri perfecti, qui jam non

eſt ſub pædagogo. Poſſet etiam aſſignari lex divi-
na reſpondens tempori, quod anteceſſit tem-
Pora Moilis: nam Deus Genelis 2. prohibet
Ada-

D1 11

„ooeii⸗
wpemn iipuif
ar, Aun
ini Abonn
alolan gu
akrcrtnolid
ri f
elübsfond
gie Ehen. 5.

MC
ler Vuf
1 (npci
2 1. imhlctere
AANon c o,
1, mi un
uler Moli
RErynpeien
Nn trans
Aor, ige
RGrmmpron
lenode
n leunntetre
rlrcioni
Vie, äcene
Enm mdon,

en

Uvima, Der n;

.
cin tins
figenie,
lenann plnne,
E , illenm
Meningtannnt
eim n n N
Eem urcten
kgitt.
oln oncnenn.
Pbünunen.
4 nte, rn.
Nels
I Nn veteten
Eglomm Dan
Vniklerzchr.
unchinn v.
ulnero mun.
Ciohrnon
, Sd unquun
in n ſeet⸗
olr.
tun kel ſe.

rlo,

l,Cſnm don
nrlexini
eeſt en
“
662. Prorbe

DE LEGIBUS. 39

Adamo, ne comedat de ligno ſcientiæ boni &
mali, & c. 9. prohibet Noemo ejusque filiis,
ne carnem cum ſanguine comedant. Non nu-
meratur tamen, quia non imponitur lex niſi
communitati. At non imponebantur Præcepta
fidelibus in illo ſtatu, quaſi convenirent in unum
Populum & a cæteris diſcernerentur, aut Sacra-
mentorum aut Sacrificiorum determinata unita-
te, quibus viſibilibus ſignis in unum corpus fide-
les convenire debent. S. Auguſtin. lib. 8. con-

Fauſtum.
ARTICULUS II.
An Lexr Vetus fuerit bona?
Cta I. Quadruplici nomine vocatur lex
vetus. I. ſimpliciter & abſolute lex, utin
Epiſtola ad Rom. & c. 10. Joannis lex per Moy-
ſen data ot, gratia & veritas per Jeſum Cbriſtum
Jacta eſt: 2. Lex Moſaica, quia per Moyſen
fuit promulgata. 3. Lex vetus, ut diſtingua-
tur a nova ſeu Evangelica. 4. Vetus Teſtamen-
tum ſive pactum & fœdus, quia per eam Deus
cum Judæis pepigit, ipſos fore ſibi peculiarem
Populum, & terram promiſſam in hæreditatem
Poſſeſſuros, ſi legem obſervarent.
Nota 2. Legem veterem fuiſſe bonam & di-
vinam negarunt Marcionitæ, deinde Manichæi
& Priſcillianiſtæ, dicentes: duo eſſe Rerum
Principia, alterum malum, quod fuit Author
legis veteris; & ideo malæ , alterum bonum,
a quo lex evangelica prodiit. Contra priores
imprimis ſcripfſit Tertullianus, & contra poſte-
riores S. Auguſtinus.
C 4 Dico.

40 DrrE LEGIBUS.

Dico. Lex vetus fuit bona. Prob. 1. ex ſcript.
ad Rom. 7. Lex ſanéta & mandatum ſanéctum ju-
Rum & bonum. I. ad Thimoth. 10. Scimus au-
tem, quia bona eſt lex, ſi quis ea legitimèò utatur.
Plſal. 19. Lex Domini immaculata convertens ani-

mar. Prob. 2. Illa lex eſt bona, cui Chriſtus

Parere voluit: ſed Chriſtus legi veteri parere
voluit: nam voluit circumcidi, obſervavit Sa-
bathum, celebravit Paſcha & leproſos a ſe mun-
daros remiſit ad Sacerdotes, quorum erat judi-
care inter lepram. Et generatim de lege habet
Matth. 5. Mon veni ſolvere legem, ſed adimplere.
Prob. 3. ratione: illa lex eſt bona quæ non præ-
cipit niſi bonum, nec prohibet niſi malum, id-
que in honeſtum & debitum finem, atqui lex
vetus nonniſi bonum præcipit, ut patet vel ex
illo præcepto Deut. 6. in quo cætera continen-
tur, diliges Domirum Deum tuum ex toto corde
tuo. Et omne malum prohibet, dum ait, non
concupiſces, idque in honeſtum & debitum fi-
nem, remotum quidem vitam æternam, pro-
ximum vero Chriſtum juxta illud ad Rom. 10.
finis enim legis Chriſtus ad juſtitiam oimi eredenti.
Obj. I. Ezech. 20. dicitur: Eso dedi eis præ-
cepta non bona &α Judicia in quibus non vivent.
N. I. Præcepta ſcilicet ceremonialia, de quibus
infra, dici non bona, quia eorum executio gra-
tiam non conferebat, cum tamen Iſraelitæ ſe
per ceremonias peccatores oſtenderent. Ita S.
Auguſtinus in epiſt. 19. ad Hyeron. k. 2. Præ-
cepta illa non bona vel eſſe ipſa deſideria Iſrae-
litarum, quibus Deus eos permiſit, quod Dei
legem

l

Iunſenell,
egesnonen
D Ots tnon

er Abiiel

6a Akolns
e, ßn
vummim, ſo
AAn C 7.
(en rons mn
ancheitonen
interenum
ſtiüneinendk,
10edione, non
ahminge eea⸗
Tüktumnknper
Wrümr
nCennceg
betivem der

UKW
Ediwoccbi
in M por
MEnenn
ine in on
Ammmenumt
ne eglit,
euuuhone
8 ln,gon
hit enn
Ii C cun

lolnys,

munlemn lis,
inokt n
gialating,
nmulinanne;
len , *
Efn i rnen
nech, Gnnig.
itnigzenn.
onnentind.
4 Heller
4 Wannr.
Waden.
erti mim,
fimn amlier
, rNuetſtſer
Nen nnnen.
n in mn
t, dun it, m
1Sint.
Eemnm, b.
Nlad on o
Auni nlnri
Lraleipre
mm ten
jeleenio .
alirimn ſ.
Pen Iud
n En e.
Eütein Er.

ſt, lol N

e
l

—

DE LEGIBVUsS. 41

legem non ſervarent, ita S. Hieron. in eum lo-
cum, vel leges non tam Tyrannorum quam Deo-
rum aut potius de'monum, quibus Deus eos
Permittebat, ubi videtur Deus reſpicere ad le-
es & præcepta Moloch, cui infantuli macta-
antur.
Obj. 2. Apoſtolus I. ad Cor. c. 3. dicit de
lege veteri, quod ſit miniſtratio mortis, &&mi-
niſtratio damnationir, ſicut & lex mortis dicitur
in epiſt. ad Rom. c. 7. . Legem Moſaicam
dici legem mortis non per ſe, quaſi mala im-
peret, cupiditati fomenta ex inſtituto Ppræbeat,
& homines in terrenum ſolum amorem flectere
atque inclinare intendat, ſed occaſionaliter, ſci-
licet ex occaſione, non quam lex daret, ſed
quam homines ex lege acciperent. Sive quia ni-
timur in vetitum ſemper, & præcepta ſuperio-
rum transgredimur: ſive quia cum legi Mo-
ſaicæ non debita eſſet gratia, contingebat ho-
mines adverſus eam peccare, & prævaricatores
fieri.
Obj. 3. Illa lex non eſt bona, quæ ſalvare
nequit & eſt impoſſibilis moraliter, atqui lex
vetus ſalvare non poterat, erat enim tale ju-
gum, quod neque Patres noſßiri, inquit S. Petrus
Act. I15. neque nos portare potuimus., H. I. Re-
torqueo argumentum: ipſa lex naturalis homines
per ſe ſalvare nequit, & eſt jugum, quod nul-
lus ſine gratia portare poſſit, ergo lex natura-
lis non eſt bona, quo nihil eſt abfurdius. H. 2.
Lex vetus ſalvare nequit & eſt jugum intolera-
bile ſine gratia C. curn grdria N. nam plures in

5 lege

42 2 DE LEGIBVUS.

lege V. ſalvati ſunt, & juſti erant incedentes in
omnibus juſtificationibus & mandatis, ut de
Zacharia & Eliſabeth dicitur Luc. I. Sed iſta
adſcribenda erant fidei in Chriſtum venturum,
& gratiæ novi Teſtamenti, quæ ex S. Auguſti-
no in Teſtamento V. occultabatur, ſicut fru-
mentum in palea.
Porro S. Petrus loquitur de lege veteri ſe-
cundùm ſe ſpectata, quæ ut ſic innumera præ-
ceptorum multitudine obruebat, eos præſertim,
qui promulgato jam evangelio legem neceſſa-
riam eſſe contendebant, nam ex Apoſtolo ad
Galat. 5. a Gratia Chriſti exciderant, evacuati
S. a Cbriſto qui in lege juſtificamini, a gratia exci-
diſtis
Inſ. Lex vetus ad Gal. 3. eſt ordinata per An-
gelos in manu Mediatoris id eſt Moyſis, qui de
ſe ipſo ſic ait Deuter. 5. ego ſequeſter & medius
fui inter dominum && vos & Joſ. 7. Wonne Moyſes
dedit vobis legem. Ergo lex vetus non eſt a Deo,
& conſequenter non bona. E. D. Ant. Per An-
gelos tanquam Dei Miniſtros, & ejus nomine
agentes & loquentes, per Moyſen vero tan-
quam legis promulgatorem C. per Angelos &
Moyſen tanquam legis Authores N. nonnulli

etiam ex Veteribus crediderunt, ipſum Verbum

Divinum in corpore ad tempus aſſumpto Moyſi
apparuiſſe in monte Sinai, & cum eo fuiſſe lo-
cutum.
Collige alia argumenta, quæ objiciunt Ad-
verſarii, oftendere tantum, legem Moſaicam
fuiſſe imperfectam, quod ultro fatemur, nibil
enim

Dr
m allun l
Gien nn.
fene dn
grn,
Srdi hen

, ifetuirher

,,Ainbn,
tecz loe epl

e1 Conple
rülgeſere
erponilt, )
NlsDener
onnnie g' l
MMr. Tre⸗
mn Cleplan,
iubusteuls
N ſe
bhbKnpteren
ii alum 0
Ppnmhkononmn
iapoltor
Wum. No
lchnims.
Aminpleit
tepho fiſe
bhm ſne is
n I hurun
Wn lii

ſiernit
8

8

Uur lie 8

1 een

d deſo
Cauk, aunc
ugnuers.

unyrt
N i
1 6 mnci
lnr Me
Nneltieo⸗
n berdn.
stomine
Nero inn.
Anpele
N vonmuli
mVebun
o i
ileo.

ſüm A.
ohien
ar, ii

Chrihnn n

DE LEGIBVUsS. 43
ad perfectum adduxit ler ad Heb. 7. ideoque di-

citur c. 8. culpa non vacare, quia deficiebat in hoc,
quod ſanctificare non poſſet. Neque vero ne-
ceſſe eſt legem, quæ eſt a. Deo, omnino eſſe
Perfectam ob illud Deuter. 32. Dei perfecta ſunt
opera, ſufficit ut ſit perfecta ratione ſtatus ho-
minum, quibus datur, quomodo lex Molſaica
fuit perfecta, hoc explicat S. Thomas 9. 98. a.
2. ad I.
Quær. I. Quotuplicis generis præcepta nu-
merantur in lege veteri g. triplicis, nempe mo-
ralia, ceremonialia, & judicialia. Sic enim lo-
quitur Moyſes Deuter. c. 6. v. I. Hæc ſunt præ-
cepta, ceremoniæ && judicia, quæ mandavit Do-
nmuinus Deus veſter. Præcepta moralia pertinent
ad morum diſciplinam, digito Dei deſcripta
ſunt in duabus tabulis Exodi 20. ſolentque dici
decalogus, eoquod ſint numero decem. In
prima tabula ſcripta erant Præcepta, quæ Deum
reſpiciunt, & in ſecunda, quæ proximum.
Ceremonialia cultum Dei ſpectant, ut ſacrifi-
ciorum & purificationum leges. Judicialia ſunt
leges civiles & politicæ, juxta quas Judæorum
ſocietas regulatur. Non tamen inde ſequitur,
quaſi in lege Moſaica nulla fuerint præcepta fi-
dei, ſpei & charitatis. Nam hæc & alia conti-
nentur ſaltem implicitè in decalogo. In primo
quidem præcepto fides, ſpes, charitas & Pœ-
nitentia, cum ſine iis Deus veraciter coli non
poſſit, tum quia harum virtutum actus paſſim
commendantur in ſcriptura.

Quaær.

44 DE LEGIBUS.
Quær. 2. Quare Deus legem naturalem in
tabulis ſcribi voluit, cum in cordibus hominum
ita ſit indita, ut deleri non poſſit. E. S. Au-
uſtinus in enarrat. in Pſal. 57. Seriptum eſt inta-
Vai , quod in corde non legebant, non enim ſeri-
ptum non habebant, ſed legere nolebant, oppoſita eſt
oculis eorunnquod inconſcientia legere cogerentur &.
Adde: quod concupiſcentia, paſſiones inor-
dinatæ & habitus vitioſi, etſi legem naturalem
omnino delere non poſſint, illam valde obſcu-
rant, rationemque ita perturbant, ut facile ho-
mo malum tanquam bonum apprehendat.
Qucær. 3. An lex vetus omnes homines obli-
garit. . Solos Judæos obligabat quoad præce-
Ppta ceremonialia, & judicialia: nam Gentiles
præcepta moralia, quæ pertinent ad legem na-
turalem ſervare tenebantur, non tamen vi le-
gis ſcriptæ, nec proinde ſubjiciebantur pœnis
temporalibus lege latis contra Prævaricatores
puta idololatras, blaſphemos &c.

ARTICULUS III.
Quandonam obligare deſierit lex vetus
Nae- Supponendum eſt ante Chriſti adven-
tum non fuiſſe mortuam, ſeu non deſiſſſe
obligare legem veterem, quia data fuit, donec
veniret ſemen. ad Galat. S. Difficultas eſt, utrum
obligare deſierit ante Chriſti mortem, vel in
ejus morte; vel aliquando poſt mortem.
Dico I. Lex vetus non defſit obligare ante
mortem Chriſti. Prob. I. Ex iis (cripturæ lo-

cis, quibus conſtat Chriſtum & ſervaſſe legem,
&

Srmpnte
noltn Cri
anmmit uf
, AMn nk,
N Lr en⸗
PCrfi, wotam
Alkenckevon
n kwokol ne
iar cwonk
lgre l

Onnhubereo

E

els.

en⸗ keen u;
incorchuſer,
kan olt i
ſr hn ,,
7 Pn ℳ
Cmn, ranf
nenlſmm gge

nillenngnung
cikeenum
1, lnateblr.
inn akia
Ninntendt
mslamnzedt.
rcsd we⸗
aen Cenie?
edken.
N ANen i.
Bruntas
Drepaicnores
Ee

I
lru
eChrktimher.
eu oancelle
ufi, n
sehunm
nottenn, n
Uocrdrn
tgre n
ingume
Ewlleken

— —

DE LEGIBVUVS. 3

& ejus obligationem præcepiſſe. Lucæ 2. cir-
cumciditur Chriſtus. Matth. 26. paſcha mandu-
cat. Matth 23. Super Cathedram Moyfi ſederunt
Seribæ & Phariſei, quccunque dixerint volis, fa-
cite. Prob. 2. Non ante obligare deſiit lex ve-
tus, quam novum teſtamentumfuerit inſtitutum,
uia ſcriptura innuit prius per poſterius fuiſ-
4 reſciſſum c. 8. ad Hebræos, novum veteravit
prius &. at novum teſtamentum inſtitutum non
eſt ante mortem Chriſti, quia ubi teſtamentum
eſt, mors neceſſe eſt intercedat Teſtatoris, teſtamen-
tum enim in mortuis confrmatum eſt; alioqui non-
dum valet, dum vivit, qui teſtatus eſt, ex ejus-
dem epiſt. ad Heb. c. 7. Ergo
Dico IIl. Lex vetus ſecundum ſe deſüt in
morte Chrifti, non tamen quoad operationem,
ſeu quod idem eſt quoad obligationem. Prob.
I. ex loco Apoſtoli modo citato ex Epiſt. ad
Heb. c. 7. ex quo conficitur hoc argumentum:
tunc deſiit obligare teſtamentum vetus, quan-
do novum vim habere cepit, ſed in morte Chri-
ſti novum teſtamentum vim habere cepit, ergo
teſtamentum vetus obligare deſiit in morte Chri-
ſti. Prob. 2. Ex iis quæ contigerunt in morte
Chriſti, ex quibus PP. & S. Thomas tanquam
ex ſignis colligunt deſüſſe tunc legem veterem
& novam. Brimum eſt, quod dixerit Chriſtus,
Coſummatum eſt. Secundum eſt, quod velum
templi ſeiſſum fuerit &c. Prob. 3. Tunc ceſſa-
vit lex vetus quando ceſſavit Sacriſicium Aaro-
nicum juxta illud ad Hebr. 7. Trunclato Sacer-
dotio neceſſe ſt, ut & legir translatio fiat. Sed
a.

*

46⁶ DE LEGIBUS.

Sacerdotium Aaronicum ceſſavit in morte Chri-
ſti, quia Chriſtus fuit complete Sacerdos, in
quantum non ſolum habuit poteſtatem ſacer-
dotalem ſed in quantum obtulit ſe ipſum tan-
quam victimam Patri æterno, unaque oblatione
conſummavit in æternum ſanctificatos, ut loqui-
tur Apoſtolus c. 10. cit. epiſt.
Poſterior pars quæ dicit, non deſiſſe legem
veterem quoad operationem eſt S. Bonaventu-
ræ & aliorum, & oſtenditur I. ex SS. Augu-
ſtino & Hieron. S. Auguſtinus epiſt 8. & 87.
quæ ſunt ad Hieron. Poſi paſſonem, inquit, &re-
ſurretctionem Chriſti dato ac manifeſtato Sacramen-
to gratiæ ſecundum ordinem Melchifedech adbuc pu-
tabant vetera ſaueramenta non ex conſuetudine ſolen-
nitatis, ſed ex neceſſitate ſalutit eſſe celebranda.
Quibus verbis S. Auguſtinus videtur ſuppone-
re, tamdiu, quamvis non ultra fuiſſe celebran-
da ex neceſſitate ſalutis vetera Sacramenta, quam-
diu nondum eſt manifeſtatum ſacramentum
gratiæ contra Judæos, qui putabant etiam ma-
nifeſtato ſacramento gratiæ, eſſe adhuc ex ne-
ceſſitate ſalutis celebranda ſacramenta legis vete-
ris. Et S. Hieron. epiſt. 89. definit, tantum
oſt Chriſti evangelium legem veterem deſiiſſe
obligare. Prob. 2. Non ante lex Vetus ceſſavit
quoad operationem, quam lex evangelica obli-
gare cœperit, ſed non obligavit lex evangelica in
morte Chriſti, ergo nec lex vetus ceſſavit quoad
operationem: Major patet ex Apoſtolo hæc duo
ceu reciproca conjungente, ſciſicet ceſſationem

legis veteris & introductionem novæ ad Hebr. 7.
Min.

!

t ginant
2 idgenner l
e ommdloni
alenſcf
, lohwin en
e rli ihe

1 1 Wnbic

TiN gen, Cuck
rinur cun

l Hodel

õ
e l,er
miſmn a
ürmineikn
tro wonn
Eonwco romn
sednm A
hokoiet
I Lyorim
Ahent guit
Atis u ml
n Gd wn
Uriiimmker
Mnporet
A Kand
I1 Dene
A n l
Kkandon

.5

bumcunſ

Aummn

=

—

Ende

eluitinng
uninkn
DotrnA
nohnlktin
germ, uni,
ſalim, Uint.
cl
r, m Gleen
nek nnan.
n 1 AN Ar
Him elt A⸗
Pam ingut l.
Unfimnimm.
iihalen.
G,Gelcn
Cenrippore.
1ice cdebrn.
Cnnenizqlan.
n Keumennun
Ntbentenumon.
eadke er de⸗
nenkegs vel⸗
Cehnt, imnun
eerencelle
ſens h
englu
Henian
Peeſaiftcou
cſooheec
Peceltiont
S
N

DE LEGIBUS. 47

Min. prob. quia non ante lex nova cepit Oobligare
quam ſufficienter ſit promulgata, ſed non fuf-
ficienter Ppromulgata fuit in morte Chriſti, cum
tantum in Pentecoſte fuerit promulgata. Mec
dicas: Apoſtolus in epiſt. ad Rom. c. 7. innuit,
in morte Chriſti liberatos eſſe judæos a jugo
legis. H. Solùm ibi Apoſtolum dicere, Judæos
non eſſe amplius obſtrictos legi eà mortuàâ, com-
Parat enim legem, quæ Græcis maſeulino no-
mine exprimitur cum Viro, & homines legis
ſubditos ſeu Synagogam cum muliere; innuit
autem mortuam eſſe Judais legem per corpus
Chriſti, hoc eſt, per hoc, quod Judæi Chriſto
incorporati ſint, at Chriſto incorporati ſunt Ju-
dæi non ſtatim in ejus morte, ſed eo tempore,
quo Evangelio promulgato credere ceperunt.
Deinde quomodo promulgatio potuit fieri Ju-
dæis, vel ipſis etiam Apoſtolis in morte Chri-
ſti, cum Apoſtoli tunc temporis diſperſi eſſent
juxta illud: Percutiam paſtorem, C* diſpergentur
over: declaraverat quidem Chriſtus ante mor-
tem Apoſtolis ſua myſteria, ſed iſta ſufficiens
Promulgatio dici non poteſt, quia aliàs ante
mortem Chriſti jam lex obligaſſet.
Objic. Non poteſt intelligi, legem veterem
exticclatn eſſe ſecundum ſe, & tamen adhuc
obligaſſe. . I. Bene intelligitur extincta eſſe
ſecundum ſe, quia lex vetus erat prius teſta-
mentiim, ſed prius teſtamentum deſinit, ubi
Poſterius ſecundum ſe incipit, incipit autem
Poſterius ſecundum ſe in morte teſtatoris. H.
2. Non deſiit tamen quoad operationem, quia
tamdiu

4⁸ DE LEGIBUS.

tamdiu operari debet prius teſtamentum, quam-
diu nondum operatur poſterius, & poſterius
non ſtatim incipit operari in morte, ſed tan-
tum operatur, quando aperiri incipir, incipit
autem aperiri, quando fit ejus promulgatio.

ARTICULUS IV.
An & quando ita ceſſaverit lex Moſaica, ut eſſet
mortifera?
N Ota I. Certum eſt, legem Moſaicam defa-
co eſſe mortuam & abrogatam, & qui-
dem non ſolum quoad præcepta ceremonialia
ac judicialia, ſed etiam quoad moralia ipſius de-
zalogi non quidem abſolute & ſecundum ſe

ſpectata, ſed in quantum præciſe a Moyſe tradi-

ta & promulgata erant, & ex ejus promulgatio-
ne vim habebant. Si enim ex communi docto-
rum etiam ante Chriſtum, lege Moſaica qua tali
aliæ gentes extra Synagogam Judæorum non ob-
ligabantur, imo præcepta nonnulla v. g. circum-
cilionis ad ſolos Abrahamitas per Iſaac & Jacob
propagatos tanquam peculiarem Dei populum
pertinebant;, quomodo poſt Chriſtum novite-
ſtamenti Condirorem ad Eccleſiam Chriſtianam,
legis Moſaicæ obligationem extendemus?
Dico I. Obligatio legis Moſaicæ ut conſtat
expræcedente ar grapho non ceſſavit præciſe
in ipſa morte Chriſti quoad obligationem, ne-
que in Reſurrectione, ſed paulò poſt ſimul ac
lex evangelica ſufficienter fuit promulgata Ju-
dæis, quod partim contigit in die Pentecoſtes

in urbe Regia Hieroſolymitana, Partim dein-
ceps

1 1

Pelte N t
1thnanm
euu ſunn
ahrnpnio e
ente ’Eurll
emmmocro, a
, AMüffrenteri,
Herauem
umenecriti
itdiopuin
id A⸗
aeſuteſdenn

11 legnim
n CMniti
Aen lur tornie
i M.1.
immnpnklegl
VpahminaAc
oneneg ert,
Mere Mdi
Smerenur, 1
mlumt eken
WNNſatin

Artrin

Qtmmm.
I (vonlcer
Pmlgrtonsl
Donit
Wdenet
us Neept
pu Nd

Lonv
Nunkemenm,
kbalerin
nin non, e
cPerti innt n
tteſe Dnlhe
ULU
è
ile

Acgun, 4 .
NEege otnandl
Wut niuce
eHandum
li tencdh
Hoirngn
nmmunch.
eMolictanrl
lemmnonor.
nlrg wan.
Nlir&lun
en Deſponuum
Chrähumtoyite.
nChrikimm
Nencemns/
ſice ond
elint ere
lonicen, de⸗
oh ond
nmner
de leneolis
u 4

DE LEGIBVs. 49
eeps ſucceſſive per prædicationem Apoſtolo⸗
rum & Diſcipulorum in variis mundi regioni-
bus, per quas Judæi erant diſperſi. Et ratio
eſt, quia abrogatio legis Moſaicæ facta eſt ſine
dubio prudenter & utiliter, modoque homini-
bus accommodato, ergo non fuit prius revo-
cata, quam ſufficienter innoteſceret Judæis illius
abrogatio. Hæc autem non innotuit ſuffici n-⸗
ter in ipſa morte Chriſti aut Reſurrectione, ciimm
Apoſtoli ipſi & Diſcipuli poſt mortem & reſur-
rectionem, imo & aliquando poſt Pentecoſten
ignoraverint ejus revocationem, ut Patet ex Act.
10. V. 4=..
Dico II. Legalium obſervatio non ſtatim
poſt mortem Chriſti & ante ſufficientem pro-
mulgationem fuit mortifera, id eſt reatus mor-
talis inductiva. Prob. I. Quia ipſi Apoſtoli an-
te prædictum tempus le alia leguntur obſervaſſe,
ut habemus paſſim in A is Apoſtolorum. Prob.
2. Quia conveniens erat, ut Judæis ſui ritus,
quibus tantopere addicti erant, non continuò
& manibus i perentur „ſed paulatim, ſicque
ynagoga cum honore Jopeliretur. Pari modo ho-
mines mortui non ſtatim a vivis deſeruntur, ſed
cum honore tantiſper domi ſervantur, dum ad
ſepulturam deferuntur.
Dico WI. Quoad determinatum tempus ſuf-
ficientis promujgationis Evangelii, ex quo le-
galia univerſim mortifera eſſe ceperunt, nihil
quidem certi hac de re affirmari poteſt: proba-
bilis tamen & ſatis recepta inter Theologos eſt
ſententia, tempus illud incidiſte in excidium
Hlero-

50 DE LEGIBUS.
Hieroſolimitanum, adeoque in annum 40. poſt
Chriſti paſſionem, completis tunc 70. hebdo-
madis Danielis & prædicatione Evangelii in to-
to mundo per Apoſtolos & Diſcipulos abſoluta,
tempore Veſpaſiani & Titi, quo templum fuit
deſtructum Solymæ. Quando autem hic S.
Auguſtinus dicit epiſt. 78: nondum eſt Prædi-
catum Evangelium in univerſo orbe, ſed hoc
facto veniet conſummatio mundi; S. Doctor
loquitur de prædicatione Evangelii cum pleno
effectu, ita ut ſit unus Paſtor & unum ovile.
Oljic. I. Fides in Chriſtum eſt novi teſta-
menti præceptum, atqui fides ante Pentecoſten
obligavit, udæi enim tenebantur credere ſer-
monibus Chriſti, ergo lex nova ante mortem
Chriſti jam obligavit. N. D. maj. Fides eſt no-
vi teſtamenti & veteris ſimul præceptum C. eſt
novi teſtamenti præceptum proprium N. Nam
Patriarchæ & Prophetæ credebant ea omnia
futura, quæ Chriſtiani credunt impleta. Mu-
tata ſunt tempora, non fides, quæ eadem ſem-
per fuit.
Inf. Præceptum Baptiſimi fuit promulga-
tum Joan. 3. his verbis: Miſi quis renatus fuerit
ex aqua & Spiritu &., non poteſtintroirein Kegnum

Dei: & exinde Apoſtoli baptiſmum publicèad-

miniſtrarunt, atqui baptiſmme initiati omnibus
legis Evangelicæ præceptis adſtringuntur, ergo
lex Evangelica ante paſſionem Chriſti obligavit,
& circumciſionem ſeu quodvis remedium prius
contra peccatum originale inſtitutum evacuavit.

. N. maj. nam, ut ait S. Bernardus in locum
cita-

phadhbere,

o en h
Anno, lomae
mNelum ehe
Ecdentum e
Emedum une
guünneld
r n
tknmmmnie
Kyomupmmm
TAltsaApol
(untlni ſin
b dnem
e ge
Aiain

un ilennt
Ebiachts

Abomcdun,
1)
henen
iet
Finlbtone

Is

Genmmn
Nün
Norhagi
Diizti
Uigu enointt
unbanni

8 mminiin.

ibade Kn

mud, KDoder
Uunglan gen
1Gunmone
ndA irlr
Sne Penhelen
mnr gecere l.
Orle Me
i Mtel.
zehune
tum N. Nn
Conn er omin
tinpen NMr.
Tr afenſen

ſut goni
unifn
utnem
nſllii
ünn ommbus
mvonn, ene
Molgven
mcönmptii
un eveet

Gis nen
64

DE LEGIEUS. 51
citatum, Chriſtus in privato & familiari collo-
quio Nicodemum docuit, non quod tunc exi-
geret, ſed quod ſuo tempore prædicandum
erat ſuper tecta: ſic præceptum illud: niſi man-

ducaveritis carnem ſilii hominix, & biberitit ejus

Junguinem, non habebitis vitam in vobir Joan. 9.
non præſens tempus, ſed futurum denotabat:
cum Chriſtus nondum carnem ſuam in Sacra-
mento exhiberet, ſed tantum promitteret. Ba-

ptiſmus quidem ab initio prædicationis Chriſti

fuit inſtitutus, illumque Apoſtoli contulerunt
tanquam medium efficax, ſed nondum neceſſa-
rium ad eluendum peccatum originale, quia
aliud remedium tunc temporis ſuppetebat,
nen circumciſio, vel profeſſio fidei in Chri-
zum.
Objic. 2. Illa lex non deſiit, quam Apoſtoli
adhuc obſervarunt ſaltem in quibusdam capiti-
bus poſt promulgatum Evangelium, atqui hoc
conſtat ex Actis Apoſtolorum c. 15. Abſtinea-
tis vos ab immolatis ſimulacrorum, && ſanguine &*
ſuſfocato & fornicatione. . D. maj. quam ob-
ſervarunt ex lege Moſaica N. lege nova Apo-
ſtolica & Eccleſiaſtica C. Igitur non Moyles,
ſed Apoſtoli juſſerant novos Chriſtianos abſti-
nere I. ab idolothytis, hoc eſt a cibis, qui ido-
lis immolati ſunt, & quidem ad virandum Ju-
dæorum ſcandalum, quibus talis eſus idolola-
tria videbatur. 2. A ſanguine, ſive liquido ac
potabili, ſive in carne ſuffocara a contento ut
Judæi (qui ab ejusmodi eſu urpote a tempore
diluvii prohibito maxime abhorrebant) aeilin
2

52 DE LEGIBUS.

ad gentilium converſationem, & familiarem
uſum pellicerentur. 3. A fornicatione, quam
gentiles crimen non opinabantur, quamvis jure
naturali ſit prohibita.
Quod autem hæc Apoſtolica Conſtitutio
quoad duo priora capita ſit lata duntaxat ad vi-
tandum Judæorum ſcandalum, patet tum ex
cap. 14. ad Rom. tum ex cap. 10. 1. ad Corin-
thios, ubi Apoſtolus hujusmodi cibis uti per-
mittit, quando id fieri poteſt ſine aliorum ſcan-
dalo. Conſtat tamen ex Conciliis Gangrenſi,
Aurelianenſi & Wormatienſi, legem ſuffocato-
rum diu poſt Apoſtolos viguiſſe quibusdam in
locis, quin etiam nunc obſervatur apud Græ-
cos.
Quæres: Quare ergo Apoſtoli adhuc variis
legalibus utebantur poſt Pentecoſten & pro-
mulgatum jam Hieroſolymæ Evangelium? ,
Erant hæc legalia licita non ex neceſſitate ſalu-
tis, ſed ex conſuetudine ſolennitatis. Ita S. Au-
guſtinus. uare autem Apoſtoli legalia uſur-
pärint, ratio fuit 1. ut Judæos ſuis ritibus val-

de addictos facilius adducerent ad Evangelium:
2. ut amputarent occaſionem hæreticis, do-
cendi legem veterem fuiſſe malam: 3. ut ho-
norifice ſepeliretur Synagoga, nec videretur
tanquam cadaver hominis damnati & inglorii
Projicienda. .

Ul
De M

5 ſn

a Abbert
aunils E
Enobann ne
Pbrebg
II.

lulhifn

3 1 Uyre
A

Ennne⸗

nen un
l 4
D

Polce Cli⸗
ſtuenmtt:
n,MN
o,ACn
mutdhiig
hmäumnin
MelsCrne,
geniten.
leuihnclmen
NenGe.

i alve ri
Alen o.
ngdimn .
aeltae ſln.
s l A
uel⸗ i.
ustrbur⸗
Dingskun
reich,
n h⸗
N Ulernl
mis i

DE LzciBs. 53

CAPUT II.
De Lege Evangelica.

Egem Evangelicam eſſe legem divinam, &
L habere Chriſtum Auctorem, nullatenus
verò Joannem Baptiſtam certum eſt: Ba-
ptiſinus enim, quem inſtituit oannes, non erat
Sacramentum, ſed diſpoſitio ad Baptiſinum
Chriſti. Deinde judæi tenebantur Chriſto cre-
dere prædicanti & per varia ſigna conteſtanti
ſe a Patre miſſum, neminem ſalvatum iri, niſi
renaſceretur ex aqua & Spiritu S., vitamque
æternam habiturum, niſi manducaret carnem
fili hominis, & biberet ejus ſanguinem &c. Ra-
tio enim naturalis dictat credendum vera di-
centi, & probanti, nec ad id requiritur pro-
mulgatio. His præſuppoſitis ſit

ARTICULUS I.
Quid ſit Lex Evangelica?

Nve Multis nominibus appellatur Lex Evan-
gelica; nam dicitur Lex ſidei ad Rom. 3.
Lex ſpiritus vitæ ad Rom. 8. Lex gratiæ veletiam
gratia juxta illud Joan. 1. Lex per Moyſen data
ſ, gratia & veritas per Jeſum E&briſtum facta eſt.
Lex libertatis, Jacob. 1. Uli Spiritus Dei, 1bi
libertas. Lex nova Joan. 13, mandatum novum
do vobis, Lex Chriſii, eoquod a Chriſto ſancita
eſt.

Diro. Lex Evangelica deſcribi poteſt gra-
tia per Spiritum S. cordibus indita, qua “D

54 DE LEGIB US.

duntur & amantur, quæ Chriſtus verbo tradi-
dit. Dicitur r1. Gratia; de ea enim ſic cecinit
Zacharias c. 10. v. 10. Effundam ſuper domum
David, & ſuper habitatores Jeruſalem Spiritum
gratiæ & precum. Quod impletum eſſe die Pen-
tecoſtes, quo promulgata eſt Lex Evangelica,
docent S. Hieronymus & alii. Dicitur 2 Cor-
dibus indita, ſic enim de ea habetur c. 31. quem
locum Apoſtolus c. I. ad Hebræos laudat: Da-
bo legem meam in viſceribus eorum, & in corde eo-
rum ſeribam eam. Dicitur 3. Per Spiritum &:
ut lex Evangelica diſtinguatur etiam a lege na-
turali, quæ ita eſt indita, ut ſit innata, Huens.
que adinſtar radii a principiis naturæ rationalis,
quia cum ſit per peccatum originale vitiata, &
debilitata, lex ab ipſa emanans infirma ſit ne-
ceſſe eſt; at lex Evangelica eſt naturæ rationali
ſuperaddita, & cordibus inſcripta per Spiri-
tum S.; deinde obſcuratam legem illuſtrat, &
debilitatas naturæ vires reparat. Dicitur 4. quaα
ecreduntur & amantur- quibus vocibus ſignifi-
catur, legem novam non ſolum oſtendere, quæ
credenda, amanda, & fugienda, ſed etiam da-
re, ut illa credantur; amentur, & fugiantur.
Dicitur 5. quæ Chriſtus verbo tradidit: ut oſten-
datur, materiam, circa quam verſatur lex Evan-
gelica, eſſe ea omnia, quæ Chriſtus verbo do-
cuit, & Apoſtoli poſtea magna ex parte ſcri-
PftO tradiderunt.
Oueret: Lex Evangelica an ſit lex propriè
dicta? . Affirm. nam lex Evangelica vere eſt
Præceptiva, ut patet ex variis Scripturæ en
Oan.

D1

Nnlum

gadell g

Tage
eet hlin
lur lat
Aljbiclelben
tets go, 10
4 Wn kr⸗
41 en, c⸗
belel .
dee verde
m etplen n
Lmm
n ſlgrdm
mn an br
Ummmn mumn /
Aeim nlege
AbCr non
utn, Nekt e
Aui l e
ru, ent:
aniſi
ntet der

.

K1 E

ben lce
Mecnn
unmmins
Atortne

631 Cen
inin
nn Fianta.
5yhim1,
ramilen
Kinn irs
Ne Oos,
Gle it,
lrte.
Aenmionll
uer Sn..
nling
Donnr , u
ſochos tond.
Olener, ur
deum ,
ttunenu
t le
ſrlalr.
Nofetoc.
NK

Kproe
S
—W

.

DE LEGIBVUS. 55

Joan. 3. Mandatum novum do vobis. Item c. 14.
NHoc ſt præceptum meum, ut diligatis invicem.
Ergo nihil deeſt legi Evangelicæ ad rationem
propriæ legis.
Si dici. Ubi Spiritus Dei, ibi libertas; ſed
in lege nova eſt Spiritus Dei ſcilicet gratia, jux-
ta illud Joan. r. Lex per Moyſen data eſt, gratia
ν veritasper Chriſtum facta eſi. BN. Ubi eit Spi-
ritus Dei, ibi eſſe libertatem vel a peccato, vel
a jugo veteris legis, non tamen ab omni præ-
cepto. Quod in lege Evangelica debeat eſſe
libertas a peccato, quæ alias obligationes non
excludat, patet ex c. 5. ad Galatas, ubi Apo-
ſtolus poſt hæc verba: Vos in libertatem vocati
ſtis fratres: explicat modum libertatis noſtræ
his verbis: Zuntum ne libertatem in ocafionem
detis carnis, ſed per charitatem ſpiritus ſervite in-
vicem, omnis enim lex in uno ſermone impletur,
diliges proximum tuum ſicut te ipfum.
Quod etiam in lege nova ſit libertas a jugo
veteris legis, quæ non excludat aliam legem &
obligationem, patet ex eodem Apoſtolo ad
Rom. 6. ubi poſt hæc verba: non eſtis ſub lege,
Jed ſub gratia, quærit: quid ergo?“ peccabimus,
guoniam non ſumus ſub lege, ſed gratia, & de-
inde reſpondet: alſit.
Quæres 2. Quotuplicis generis ſunt præ-
cepta legis Evangelicæ? . Triplicis: alia ſunt
fidei, ut præceptum credendi myſterium Tri-
nitatis, Incarnationis &c. alia moralia, ut ea,
quæ continentur in decalogo, quæque Chri-
ſtus ſua authoritate confirmavit & explicavit
D 4 Matth.

56 DEz LEGIBUS.

Matth. 5. Alia ceremonialia, quæ ſpectant
uſum Sacrificii & Sacramentorum.
S& dicis: fuere præcepta judicialia in lege
veteri, quibus politicè adminiſtrabatur Judæo-
rum ſocietas, ergo ſimiliter in kne Evangelica
ne och Ppræcepta debuere inſtitui. E. N.
Sonf, quia cum Deus Judæorum Rempubli-

cam prius ita inſtituiſſet, ut non haberent alium

Præter ſe Regem, ut conſtat ex lib. I. Regum
c. 8. v. 7. Moyſi ſigillatim Ppræſeripſit, quid-
quid pertineret ad Regimen civile: at Chriſtus
ſibi temporale regnum non aſſumpſit, ait enim
Joan. 10. Regnum meum non eſt de hoc mundo.
Quamobrem Principibus temporalibus liberum
reliquit ſtatuere ea, quæ viderentur aptiora ad
publicam tranquillitatem, quæ eſt finis tempo-
ralis eorum regiminis, modo tamen ea non pu-
gnarent contra leges fidei & morum, quas ipſe
ſanxit. Deinde lex vetus fuit impofita ſoli fa-
miliæ Jacob, quæ ut ſat anguſtis terminis fue-
rat incluſa, eadem ſpirituali diſciplina facilè con-
tineri potuit. Econtra lex Evangelica ſeſe ex-
tendit ad omnes nationes, quarum conſuetu-
dines, mores & ingenia plane ſunt diverſa, un-
de eas diverſis inſtitutionibus regi oportuit.

ARTICULUS II.
Urrùm Lex Evangelica ſit aliena d veteri?
Nlo. Non differt ſecundum ſubſtantiam Lex

Evangelica a lege Moſaica, ſed tantum in

accidentalibus tanquam perfectum ab umperfe.
0.

Iushomg
airptun)
, Nenſi.
aulerie
, e hbe
ilen e⸗
Sknonhten
E1 Mrinen
a0Yn
Irwg nin
Erunmn, hen
Einmninem,
n Clcet i⸗
lcefce
duku nnn

ametd
aürennt fl
fuumflnn

Epgonſen

aprn, ,be

2 Uhiknlen
i! Kuüs
Eiln, pver
1 Cloanm non
ee ineloe
whinnr, u
Kübmib
Mkecech
An, Kl
unlumme

iiln, de
nn Ke
ch,,
ninftier 4
ge
Nr lni

enmn DnI.

entüemnan,
treril 1Ron
Melnt, gin
ake aChr
Aunſit uein
G,e md.
Mbslbenn
nr Mon
insrn.

=

maN.

umn us ⸗
nein hik.
Cumus .

Niuhal.

gie EeaA.
run coliden⸗
tchere,

gcvonin
Il
utm

Sötrnamlen

A ummNI
nc ne

DE LEGIBVUS. „

Sto. Ita S. Thomas q.. 7. a. I. & ſeqq. Prob. 1.
FPars ex Scriptura Matth. 5. Monveni ſolvere le-

gem, ſed adimplere. Prob. 2, ratione: Illæ leges

non ſunt diverſæ quantum ad eſſentiam & ſub-
ſtantiam, quæ habent eundem Legislatorem,
eundem finem, & eadem præcepta; atqui lex
vetus & nova habent eundem Legislatorem, ad
Hebr r1. Multifariam, multisque modis olim lo-
uens Deus Patribus in Prophetis, noviſſumè diebus
Mtis locutus eſt nobis in filio. 2. Eundem finem:
tum proximum, nempe verum Dei cultum,
mentis integritatem, & cordis puritatem: tum

remotum, ſcilicet vitam æternam. 3. Eadem

Præcepta, ſcilicet fidei & charitatis, nam Matth.
22. In his duobus mandatis univerſa Lex pendet,
Prophetæ.
Prob. 2. Pars ex Scriptura ad Galat. 3. Prius
autem, qudm veniret fides, ſub' lege cuſtodiebamur
concluſi in eam fidem, quæ revelanda erat. Eaque
Lex, pædagogus noſter fuit in Cbriſto. Et c. 4. Cum
AIemus parvuli, ſub elementis mundi eramus ſer-
vientes. Ubi ſenſus eſt interprete D. Angelico
q. 107. 3. I. & aliis. Lex vetus erat velut ru-
dior diſeiplina, puerorum imbecillitati accom-
modata, qui cum non alliciantur virtutis hone-
ſtate, neque intelligant nobiles fructus, qui ex
illa percipiuntur, urgendi ſunt pœnarum ti-
more, & infantilibus quibusdam præmiſſis.
Lex quippe eadem myſteria, quæ nunc explicitè
credimus, obſeurè & ſub figurarum velamine
commendabat, & carnales judæos tum pœna-
rum temporalium metu, tum terrenæ felicitatis
D 5 polli-

58 DE LEGIBVUS.

pollicitatione impellebat ad ea, quæ virtutis ſunt.
At ubi venit plenitudo temporis, & ſplendidior
effulſit lux Evangelicæ prædicationis, jam non
Jſumus ſub pæœdagogo, ait Apoſtolus ad Galar. 3.
