luptatem ſolius Inperantis eſſe regulam boni &&
mali, juſti ac injuſti. Quo ex principio infer
tur I. ergo regula boni & mali ſunt mere ci-

viles, nec ante Imperium extitit juſtum & inju-

ſtum. 2. Ergo peccaium non eſt, niſi legis ci-
vilis transgreſſio, reliqua contra rectam ratio-
nem ſunt tantùm facta imprudentia, ut ipſe ait.
3. Ergo do&krina Chriſti abs que mandato Prin-
cipis vim obligandi addentis ſe habet per modum
meri confilii. Et quod Scri ptura ſacra ſit fidei
regula, effecere ſoli Chriſtiani Reges.

Statuit II. Wibhil injuſtu'n a Princiße mandari
poſſ, ejusque poteſtatem eſſe indefiätam. Ex quo
principio ipie Hobbeſius in citato upra libro
deduxit I. Regis mand ato qualescunque ſubdi-
torum actus indubiè juſtifican. 2. Ad man-
datum Regis licitum (ubdito ore ipſum Chri-
ſtum negare. 3. Si lex ciwlis jubeat invadere
aliorum bona & uxores, id non fore furtum &
adulterium.

III. ſtatuit a ſubditis deberi Inperantibus obe-
dientiam abſolutam. Ex quo intulit, finem legis
gis eſſe bonum præcipientis, adeeque Princi-

Pes in ſubditos non poſſeſſe injurios. Verbo:
ſum-

H
zAErum 4 Aunn
Ctis Inprhn igl
rnd Clgadcen
Ken eſorp
ptnikt 10
I Augenn alin
ltennnitne
. 9 lenadls
6Mlmrcltnp
ummmoabn et
n gelnere
ACtkvani

1
6

scunh

Wnen

DE ACTIBUS HUMANIS. 57
ſummam totius Religionis eſſe, Principum pa-
vere imperio ſive in ſacris ſwve in profanis.
Samuel Pußendorſßus proteſtanticis Seriptis
clariſſimus, natus in pago Flehenſi Pprope Che-
mnitium 1631. Grotli & Hobbeſii veſtigia ſecu-
tus. Primus ex Acatholicis Germanis ad Heidel-
bergenſem Academiam vocatus, inter Calvini-
ſtas Lutheranus firmum pedem figere non po-
tuit. Obiit. 1694. Hujus partus de Jure natu-
ræ & gentium eſt admodum defectuoſus & er-
roneus. Improbat ipſi 1. Leibnitius etiam Lu-
theranus, quòcl docuerit, ea, quæ intra pectus
latitant, nec foris prorumpunt „ ad Jus naturæ
nonpe'rtinere. . Quod diſeiplina Juris natu-
ræ Pla Merme actions externas attendat; finem
Jurisnaturalis non eſſe, ut in æternum ſalvi fia-
mus, ſecl t antùm ut in hac vita ſociabiles & beati
ſimus. 2. Idem abaliis proteſtanticis Scripto-
ribus Malchuw'ellifint poſtulatur, e cu jus placitis
ſequens cloctnna fuliu lelgionern ſtatui eſſe
accommo et pro hujus inſtrumento
habendam. . Interco mmenta ponit & exe-
cratur directè præmiium cœleſte, ut mercedem,
indirectè bona opera ut meritoria vitæ æternæ.
alibi ſub Catholici larà RLnzumlani tectus eas-
dem merces obtruclit- Videat ergo Juventus
Academica, annon peſtilentes hæ doctrinæ ſum-
màâ ope ſint fugiendæ.
Chriſtianus Thomaſius in ſtatera Catholica ejus-
dem eſt ponderis cum Puffendorſho natus Li-
pſiæ 1655. ibidem exulare cogitur, ad Halen-
ſem Academigm Ecceptus peſtifera dogmata ce-
E 2 pit

58 DE ACTIBUS HUMANIS.
pit ſpargere. Obiit 1728. Præter innumeros
errores, qui repugnant Juri naturæ, docuit I.
Credo, quod diſputationes de juſtitia commu-
tativa & diſtributiva &c. ſint grilli inutiles. 2.
Quod ex ratione naturali demonſtrari non poſ-
Gt, Deum externo cultu eſſe proſequendum. 3.
Quod falliloquio uti aliquando liceat, imò etiam
præceprum ſit. 4. Quod meris rationibus na-
turalibus non pofſſit demonſtrari omnem con-
cubitum libidinoſum etiam ad beſtialitatem, qui
pertineat, eſſe prohibitum. 5. Quod nullus in-
ceſtus Juri naturæ repuguet &c. De horum
erroribus vide plura apud Ignatium Schwartz
S. J. in Inſtit. Juris natur. & gent. item CQlariſſi-
mum D. Stapffium Profeſſorem Juris in UIniv-
Friburgenſi in opere catholico Juris naruræ &
gentium.
Atque hæc eſt in ſynopſi Proteſtantica
Eruditio, quæ noſtro hocævoô in co tota
eſt, ut diſciplinam Juris naturæ ab amtiquis PP.,
ſic illi quidem ſed fruſtra perſuadere volunt,
tantopere neglectam, à cholaſticiscorruptam &
confuſam ad uſum Academiaum reforment.
Verùm ſi res penitiè's inſpicatur, evaneſcet in
rande vacuum, uhi fundanenta Juris naturæ
ea ſtatuunt, quæ Evangelio, ſanæque rationi
omnino ſunt difformia, & id ſolum agunt, ut
ſub genuini politiciſmni fuco Proteſtantiſmmum
uventuti inſtillent. Horum proinde errores
in præſenti, & ſequenti diſputatione, quantum
e re noſtra erit, noſtrumque forum attingit,
incidenter refutabimus.
ARTI-

agt
tone vol
1 c

DE AGCTIBUS HUMANIS. 59

ARTICULUS II.
Quid & quotaplex ſit Voluntarium, & Involunta-
rium 5
Naz Acus qui ab homine fiunt, alii dicun-
tur actus hominis, alii actus naturales, &
alii actus humani. Actus hominis dicuntur ii,
qui procedunt ab homine ſine deliberatione,
advertentia & libertate. Actus naturales ſunt
actus merè corporei, qui neceſſariò fiunt, ut
reſpiratio &c. Actus humani, de quibus hic
quæſtio, dicuntur ii, qui fiunt ab homine libe-
rè agente, & cum aliqua ad regulas morum ad-
vertentia vel formali vel virtuali, & de his mo-
dò ex profeſſo agemus.
Dico I. Actus voluntarius ſeu Voluntarium
definitur à Philoſopho: cujus principium eſt in
avente. Alü legunt: quod eſt a principio intrin-
ſeco cognoſceme ſingula, in quibus eſt actus, hoc eſt,
a cognoicente ſingulas actionis circumſtantias,
finem, eaque quæ ad finem ducunt. Eadem
ferè haber S. Thomas I. 2. d. 6. art. 1: Hinc
ad voluntarium requiritur I. ut oriatur a prin-
cipio, intrinſeco, ſicut alia quævis actiovitalis,
hoc eſt, ut actus ille, qui dicitur voluntarius,
oriatur ab intrinſeca quadam tum inclinatione,
tum cooperatione voluntatis, per quod oppo-
nitur violento & coacto. 2. Ut ipfum agens
cognoſcat ſingula, in quibus eſt actus vel actio,
hoc eſt, ut procedat ex cognitione.
Dico W. Voluntarium multiplex eſt: I. Vo-
luntarium aliud eſt objectivè tantùm, aliud vo-
untarium cauſaliter & effectivè. Voluntarium
E 3 obje-

60 DE ACTIBUS HUMANIS.

objectivè tantim dieitur, quod eſt aliquo modo
vôlitum v. g. homicidium ei, qui neque fecit,
neque ullo modo concurrit, gaudet tamen ab alio
eſſe factum, & hoc voluntarium meliùs dici-
rur volitum. Voluntarium cuuſaliter & effectivè
tale eſt, quod eſt a voluntate tanquam cauſa &
principio alique modo efficiente, & ſupra de-
finitum.
II. Aliud eſt liberum, quod fit a voluntate
indifferente adagendum & non agendum; aliud
neceſſarium, quæ fit a voluntate, quæ nèòn po-
teſt non agere, licet non cogatur. Exemplum
prioris eſt amor Dei in via, poſterioris amor
Dei in patria. Beati enim voluntariè, ſed ta-
men neceffariò amant Deum, unde volunta-
rium latiùs patet quam liberum.
III. Aliud eſt directum ſeu poſitivum, quod
à voluntate ita pendet, ut hæc poſitivè illud in-
tendat, atque efficiat. Aliud indirectum & ne-
gativum, quod ita pendet a voluntate, ut illud
non impediat, cum poſſit & debeat, ideoque
voluntati attribuitur non ut cauſæ efficienti, ſed
ut permittenti.
IV. Aliud eſt formale, aliud virtuale. For-
male eſt, quod in ſè ipſo eſt volirtum; ut cum
quis vulr alterum occidere. Virtuale, quod
volitum eſt in ſua cauſa v. g. ſe inebriat aliquis,
ſciens ſecuturum ex ebrietate homicidium, is
virtualiter vult homicidium. Utrumque con-
funditur ab aliis cum voluntario directo & in-
directo.

V. Aliud

DE ACTIBUS HUMANIS. 61

V. Aliud eſt interpretativum, aliud ex-
preſſum & actuale. Interpretativum eſt, quod
Juxta prudens hominum judicium cenſetur eſſe
volitum, vel cum quis prudenter præſumitur
& judicatur ex circumſtantiis hoe vel illud vel-
le. Actuale & expreſſum eſt, quod actu & ex-
Preſsè eſt volitum, ut ſi quis dicat ſignatè, ſe
velle alterum occidere.
VI. Aliud eſt perfectum, aliud imperfectum.
Perfectum oritur ex cognitione perfecta. Im-
perfectum ex cognitione imperfecta; nam ali-
ter cognoſcimus vigilantes, aliter dormientes,
aliter pueri, aliter viri,
VII. Aliud eſt ſimplex, aliud mixtum. Sim-
plex eſt, cum voluntas ita fertur in objectum
actu profecutionis, ut illud non fugiat ſecundum
ullam rationem, ut eſt amor Beatorum. Mix-
tum, quod ſimul cum fuga habet actum proſe-
cutionis, ut plerumque ſunt ea, quæ fiunt ex
metu, v. . projectio mercium in mare ingruen-
te tempeſtate. Aliud ſimpliciter tale, allud ſe-
cundùm quid, & ferè idem eſt, quod volunta-
rium ſimplex & mixtum.
VIII. Aliud eſt elicitum, quod eſt actus a
voluntate phyſicè productus, ut amor, odium,
volitio, nolitio. Aliud imperatum, quod eſt
actus alterius facultatis ex nutu & imperio vo-
luntatis productus, ut motio manus &c. Acus
elicitus dicitur intrinſecè & formaliter volunta-
rius: imperatus verò extrinſecè tantàùm & de-
nominativè ab actu voluntatis imperante &c.

. E 4 Colli

llchen I
1 .

62 DE ACTIBUS HUMANIS.

Collige I. Sicut voluntarium eſt, quod eſt ab
intrinſeco agente ſecundùm inclinationem & ex
cognitione: ita involuntarium eſt, quod eſt ab
extrinſeco & contra inclinationem voluntatis,
aut citra cognitionem. Unde ex Philoſopho
vis & ignorantia voluntarium tollunt; vis, quia
repugnat voluntati, aut inclinationi, quæ eſt de
ratione voluntarü; ignorantia, quia auffert co-
gnitionem, quæ etiam eſt de ratione voluntarii.
II. Voluntas non poteſt pati violentiam ſeu
cogi poſitivè quoad actus elicitos; quia aliàs
idem actus eſſet voluntarius & non eſſet; eſſet
enim voluntarius, quia a principio intrinſeco ut-
pote a voluntate elicitus; & eſſet involuntarius,
quia foret a principio extrinſeco utpote violen-
tus. Poreſt tamen pati violentiam quoed actus

imperatos; poſſunt enim potentiæ executivæ
talis actus ab agente extrinſeéco impediri.

ARIICULUS III.

An ea, quæ fiunt ex metu &α concupiſeentia,
ſint voluntaria?“

Ota. Fieri aliquid ex metu, non idem eſt:
ac fieri cum metu. Definitur autem me-
tus ab Ulpiano: Mentis trepidatio inſtantis && fu-
turi periculi causd. Alius gravis, alius levis, de
quo in Tract. de Jure & Juſtitia. Concupiſcen-
tia autem hic ſumitur, pro quolibet motu appe-
titus ſenſitivi in bonum ſenſibile, alia antece-
dens, alia conſequens: Antecedens eſt, quæ
a voluntate non imperatur, ſed ab objecto ſen-
ſibi⸗

Nuun

ntaruns ,n, 3.
dünnten
Nrinn
incl

DE ACTIBUS HUMANIS. 63
fibihi excitatur. Conſequens eſt, quæ impera-
tur a voluntate.
Dico J. Metus non tollit voluntarium ſim-
pliciter. Katio eſt, quia nec tollir coghitionem
finis, objeéti & circumſtantiarum, nec inclina-
tionem vohuntatis; nam ille, qui ex metu agit,
liberè eligit ſibi aliquid difficile, ut evadat ma-
jus malum. Sunt tamen ea, quæ fiunt ex me-
tu, voluntaria ſecundùm quid, quia ſunt con-
tra aliquam inclinationem voluntatis ſaltem in-
efficacem; quamvis non oriantur ex tali nolei-
tate inefficaci, ſed potiùs ex voluntate majus ma-
lum evadendi.
Dico II. Nec concupiſcentia antecedens, nec
conſequens tolfit voluntarium. Katio eſt, quia
nec tollit cognitionem, nec inclinationem volun-
tatis, ſed potiùs inclinationem auget, ergo etiam
auget potiùs voluntarium, quatenus hoc dicit
inclinationem voluntatis.
Objic. I. contra I. Quod fit ex metu, fit
contra inclinationem voluntatis, ergo eſt in-

voluntarium. Conſirm. Si illud, quod fit ex
metu, eſt voluntarium, ergo etiam contra7ctus
ex metu initi ſunt voluntarii & validi; atqui hoc
non, quia ſunt in Jure irriti. . 4d 1I. D. maj.
Fit contra inclinationem efficacem N. ineffica-
cem C. Ad Confirm. . D. Sequel. Sunt validi
ſpectato Jure naturali: imèò & regulariter ſpe-
Garo etiam jure poſitivo, paucis tantùm exce-
hris⸗ ſcil. in ſuppoſitione accommoda C. ſuppo-
itione abſoluraà N. Quia non extat jus poſiti-
vum generahter irritans; conſequenter ſtandum
E 5§ Jure

64 DE ACTIBUS HUMANIS.
Jure naturali, exceptis, ut diximus, Paucis; li-
cet contractus metu gravi injuſtè incuſſo extorti
reſcindibiles ſunt & reſcindendi. Iura proinde
tales contractus irritant, quia volunt eos eſſe
perfectè voluntarios, quod requirere videtur
bonum publicum.
Objic. 2. contra 2. S. Auguſtinus ait pœna-
lem vitioſitatem „hoc eſt, concupifcentiam, ex
libertate feciſſe neceſſitatem, ergo concupiſcen-
tia tollit voluntarium. Confirm. I. Concupi-
ſcentia minuit liberum, ergo etiam volunta-
rium; quod enim minuit ſpeciem, minuit etiam
genus. 2. Merus minuit voluntarium, ergo
etiam concupiſcentia. E. D. Facit necefſita-
tem ponendi actus & motus indeliberatos &
materialiter peccaminoſos C. actus deliberatos,
& formaliter peccaminoſos N. Manet ergo

ſemper ſtante concupiſcentia libertas electionis,

nontamen æquilibrü. Ad Confirm. N. D. Quod
minuit ſpeciem genericè vel adæquatè accepftam
C. differentialiter tantàm ſumptam N. Con-
cupiſcentia minuit indifferentiam, hine minuit
libertatem, ſed non minuit voluntarium, quia
non minuit inclinationem. Ad 2. N. M. C.
Quod fit ex metu, fit contra inclinationem ali-
quam, hinc eſt involuntarium ſecundùm quid,
quod fit ex concupiſcentia, fit cum ſumma in-
clinatione.
Collige. Nec metum quantumvis gravem,
nec concupiſcentiam, ſi non aufferant uſum ra-
tionis, ut nonniſi rarifſimè contingit, ſemper
excuſare a peccato. Minuunt tamen ſemper
Pec-

urechignrana
MNSH

DEzE AcTIBUS HUMANIS. 6 5

Peccatum, quia metus minuit ranionem volun-
tarii ex parte inclinationis, concupiſcentia au-
tem ex parte cognitionis. Diximus non ſemper,
quia quæ fiunt ex metu gravi, aliquando excu-
ſant, cum præceptum eſt purè humanum ci-
vile vel eccleſiaſticumn. De quibus in Theolo-
giamorali.

CAPUT II.

Quomodo ignorantia ſ& babeat ad volun-
tarium

ARTICULVUS I.
Senſus Janſenii & modernorum anſeniſtarum' cir-
ca ignorantiam Juris naturæ && Juris poſitivi.
Anſenius in libro 2. de ſtatu naturæ lapſæ de
J ignorantia fcribit: Generale Sholaſticorum
Pronuntintum eſt, quod, giliqquid er invincilili fit
gnorantia, hoc ipſo culpä vacat. Huic tamen
communiſſimo Doctorum ſenſui audet ſe ipfe,
& quidam Belgæ opponere.
Inter ultimos fuit Auctor illius ſchediaſmma-
tis, quod prodiit in Hollandia: Brevis &&α ſolida
demonſtratio in Hollandia non eſe Janſeniſtas. In
quo ille aſſerit: &andaloſa juveniuti doctrina eſt,
dicere peccata eſſe ponderanda non ex ſcientia, quæ
poſtea acquiritur, ſod ex ea, quæ habetur tune, cum

ommittuntur. Quæ ſanè falſiſſima ſententia eſt,

ut poſt pauca videbimus.
Sicut & abſurdifſima altera eſt Joannis Op-
ſtrate in dictatis publicis tract. de pPeccatis: Si-
licet a puerix & puellis quærendum, an tather
inbo-

X*

.

66 DE ACTIBUS HUMANIS.

inhoneſtas quandoque habeant cogitatioues, & quam-
vis innocenter reſpondeant; adeo ut nequidem ſcire
videantur, quid ſint hujusmodi cogitationes; tamen
inquirendum ulierius, quundo Gα.. Quæ ſcili-
cet foret expeditiſſima praxis docendi peſſima
quæque.
Similia, ſi non fœdiora, Gummarus Huyg-
hens in Thefibus de caſtitate Lovanii defenſis
non ita pridem docuit luniores Eccleſiaſticos;
prorſus contraria Sanctiſſino Antiſtiti Carolo
Borromæo, qui longè aliter ſacrum Judicem
inſtituit.
His autem aſſertionibus viam fecit Janſenius,
dum contra unanimem Theologorum omnium
ut ipſe fatetur, ſententiam ſic ſcripſit: Ignoran-
tia etiam quæ neceſſitatis eſt, non voluntatis, boc eſt
invincibilis, non caret peccato, ut dogina ſidei ab-
Antiquis traditum. Sed qui fuerunt illi Anti-
qui? niſi Lutherus & Calvinus. Prior qui-
dem ait in cap. 10. Genes. tom. 6. edit. Witt.
Quisquis invincibilem ignoruntiam, excuſationem
mereri ſtatuit, evertit Seripturam ſaucram, & tollit
Chriſtum uſtitiæ Solem. alvinus autem in C.
12. Lucæ, ſic affatur Catholicos: Quaſi verò ad
repellendum Dei judicium ſufſiceret ignorantiæ &ly-
peus.
Hos igitur imitantur Janſeniſtæ poſt Bajum.
Nam ut promoveant duas præcipuè hæreſes Jan-
ſenii damnatas per Innocentium X. una de ob-
ligatione ad impoſſibilia; aliam de merito in
ſtatu naturæ lapiæ ſine libertate a neceſſitate; in
co inſiſtunt, quod ignorantia legis naturæ, ſeu
error

DE ACTIBUS HUMANIS. 6 5
error in illa, aut ſemper in lapſis vincibilis cen-
ſendus ſit ob voluntar etatem peccati originalis,
ex quo derivatur: aut quamvis invincibilis pro
nunc admittatur, non excuſet a peccato.
Arcana autem, ut jactant, Janſenii ratio, cur
hoc dicatur de ignorantia, vel errore circa le-
gem naturalem, & non ita circa leges poſitivas,
eſt, inquiunt, quia notitia legis naturalis eſt de-
bita honmnni ineocenti, illique non deneganda,
niſi in Pœnam lapsds; unde quod ex illa eſt, eſt
peccatum & quaſi voluntarium in cauſa, & libe-
rum in libertate peccati originalis.
ARTICULUS II.
Refutatur ſententia unſenii, usque Sequacium.
COta. Iguorantia alia eſt antecedens, alia con-
ſequens. Antecedens eſt, quæ antecedit
actum voluntatis. Conſequens, quæ ſequitur
eundem actum, eſtque directè vel indirectè vo-
lira; & cum antecedente coincidit ignorantia in-
vincibilis, cum conſequente ignorantia vincibi-
lis ſeu culpabilis. Invincibilis ignorantia alia eſt
juris, alia foéti. Ignorantia juris eſt, quà qnis
ignorat, quid leges præcipiant. Ignorantia facti,
quà ignoratur factum ipſum, ſive an jus cadat
in hanc vel illam materiam. Neſcèis, an die Ve-
neris liceat comedere carnes? en ignorantia ju-
ris! neſcis, an ſit dies Veneris, licet die Veneris
ſcias abſtinendum a carnibus? en ignorantia
facti!
Dico I. Ignorantia invincibilis tum facti tum
juris poſitivi excuſat a peccato. Ita Doctores
omnes.

68 DE ACTIBUS HUMANIS.

omnes. Prob. Nullum involuntarium eſt pee-
catum, omne quod fit ex ignorantia tum facti
tum juris poſitivi, eſt involuntarium, ergo. con-
ſentit huic doctrinæ ipſe janſenius c. 6. lib. 7. de
ſtatu naturæ lapſæ; ſed ex alio principio, eo-
quod ignorantia juris poſitivi non ſit pœna pee-
cati originalis.
Dico II. Ignorantia invincibilis Juris natura-
lis excuſat a toto peccato. Hæc propoſitio eſt
contra Janſenium, & Lutherum in c. 12. Gen.
ubi ait: Soholaſtici invincibilem ignorantiam dixe-
runt excuſubilem, quæ ſimpliciter a toto excuſet,
id eſt peccatum prorſus tollat, tanta cœcitas et in
Papeæ Srbolis & Eccleſis. Prob. Omnis culpa
debet eſſe voluntaria & libera; nullum factum

per ignorantiam invincibilem, quatenus invin- Innl

cibilis eſt, voluntarium eſt & liberum; ergo.
Maj. prob. Quia voluntas, dum liberè agit, agit
ſemper ex cognitione perfecta, ut dictum ſupra.
Quare ad min. probationem. Nullum factum
ex ignorantia invincibili ut tale eſt ex co-
gnitione; omne voluntarium & liberum eſt esx
cognitione; ergo nullum factum ex ignorantia
invincibili eſt voluntarium & liberum.
Prob. 2. authoritate Alexandri VIII. da-
mnantis hanc inter 31. propoſitiones, ſecun-
dam: Zumetſi detur ignorantia invincibilis Juris
naturæ, haæc in ſtatu natunæ lapſeæ operantem ex
ipſa, non excuſat a peccato formali. Ergo igno-
rantia juris naturalis excuſat; ſi autem iſta,
multèò magis ignorantia juris poſitivi, ut Ad-
verſarii facilè concedunt.
Prob.

Dr AciUL

, n wrhorian
Vctenins
imeror, 1 n
Mn thn
CMNRANN. N
„en deeth U⸗

0. 15

mele, dvol An
9 Inorutnmm Ersi
.

PN.,. Nioon

MuIN 4Pio V.npro

Uur ttinn emnnnitter
4 AM. 6nl. Alls
Uleſteprohbinm,
minebiis non en
lEchgemr omms
Niertl ignorun
le ummre, formn
6 lepeccinn
encs, einmn Coll
Neehvonoclen
N e E All

8 Hrugt
B iNönn
eignaminnt
Omrin ern

1e
.

Clninnh

dlteum ag-.
unlbettunt at
;mcmdrn
en. Wnn Mun
de d

in Alennek

Fionorunn

DE ACTIBUS HUMANIS 69

Prob. 3. authoritate S. Auguſtini, qui ab
Adverſariis Janſenianis ferè ſolus præ omnibus
PP. æſtimatur, ſic habet lib. 3. de libero arbi-
trio c. 19. MWon tibi deputatur ad culpam, quod in-
vitus ignoras, ſeéd quod negligis quærere, quodigno-
vas. Idem haber D. Angelicus I.]2. q. 76. ubi
pluribus articulis idem docet a. 3. in O. ſic ait:
Si verò ſit talis ignorantia, quæ ommino ſit invo-
luntaria: ſive quta eſt invincibilis, ſive quia eſt
ejus, quod quis ſeire non tenetur, talis ignorantia
omninoeouſat a peccato. Ex his ergo habetur,
falſum eſfe, quod Antiqui negârint univerſali-
ter, ignorantiam juris naturalis excuſare a pec-
cato.
Prob. 4. Si ignorantia invincibilis non ex-
cuſaret, ſæpe quis neceſſariò peccaret, quod
juxta oinnes rectè ſentientes eſt impoſſibile, &
damnatum al Pio V. in propoſit. Bajana 67. Ho-
mo peccat etiam damnuliliterin eo; quod neceſſario,
Jacit. Ant. prob. Si quis invincibiliter ignorat,
aliquid eſfe prohibitum, non poteſt ſe ab igno-
rantia illa liberare, unde ſi actionem eam facit,
neceſlariò Ppeccat. Confirm. I. Si enim talis igno-
rantia invincibilis non excufaret a peccato for-
mali, ſequeretur omnes PP. ac DD. Eccle-
ſiæ, qui ex tali ignorantia aliquid docuerunt
contra jus naturæ, formaliter peccâaſſe. Cum
enim conſtat eſſe peccatum formale ſcienter do-
cere errores, etiam conſtabit eſſe peccatum for-
male docere ejusmodi errores ex ignorantia in-
vincibili, quia æquè anſam præberet peccandi.

ℳ

70 DE AcCTIBUS HUMANIS.
V autem dicunt: Nihil poteſt invincibiliter
ignorari quod ſpectat ad jus naturæ. Si ita:
Viri ſanctiſfimi formaliter peccâàrunt, quoties
aſſertiones contradictorias in materia juris natu-
ralis tradiderunt, quod ſæpius factum; ſic S.
Bonaventura judicavit hominem ex lege natu-
rali charitatis teneri ſtatim poſt admiſſum grave

peccatum ad pœnitentiam; at S. Thomas id ne-

gavit, & tamen hæc controverſia jus naturale

concernit; jam verèò quis Viros hos doctiſfſimos in

Peccaſſe ſine injuria dicere poterit?
Confirm. 2. Sicut admittitur invineibilis igno-
rantia juris poſitivi, quia ſunt innumeræ ejus
Partes ſeu leges, ita debet admitti ignorantia
Juris naturalis, quia & hujus leges, mediatè ex
Primis principiis deductæ, funt etiam plurimæ,
& experientia eſt æqualis de utroque.
UVjic. I. Ignorantia juris naturalis eſt vinci-
Pilis & inexcuſabilis; ergo. Prob. Ant. Jus na-
turale eſt nobis a natura inſitum cum lumine na-
turali; ergo ejus ignorantia eſt vincibilis, con-
ſequenter culpabilis & inexcuſabilis. . D. A.
Eſt vincibilis quoad prima principia & imme-
diatè nota C. quoad concluſiones mediatè ex
illis deductes N. Quia hæ nonniſi magno ſtu-
dio a Sapientibus cognoſcuntur & deducuntur,
& ſic etiem debent explicari PP., quando di-

cunt legem Dei ſcriptam eſſe in cordibus no-
ſtris.
Inſt. Facienti quod eſt in ſe, Deus non de-
erit; ergo qui hoc facit v. g. orat, ejus ignoran-
tia non amplius eſt vincibilis, vel ſi non facit,
eO

Di Aerui
1 aenl
1
eMpdet, le
e nedi
eribshonoh⸗
Il J.

Ne d bs vohntn
Nenumn e
Coctur,melidi
ſguim düm mn

en

uſt ecamtnolid⸗
ernnligeleſon
den
1 Ipocns
opon
lin hnen
E
Wben

R

ouurdsetninc-.
NN An Tun.

es.

DE ACTIBUS HUMANIS. 71

eò ipſo eſt culpabilis. . D. Ant. Deus non
deerit quoad ea, quæ ſunt neceſſaria abſolutè ne-
ceſſitate medii C. quæ ita non ſunt neceſſaria,
& ſine quibus homo poteſt ſalvari N. Hoc ar-

gumentum retorquetur de Jure poſitivo. Por-

rò facit injuriam ſanctiſſimis Viris & innumeris
aliis, quaſi non piè oraſſent.
Obyic. 2. Ignorantia Juris naturalis eſt nobis
voluntaria, ergo. Paob. Illud eſt nobis volun-
tarium, cujus cauſa eſt nobis voluntaria; atqui
cauſa hujus ignorantiæ nempe peccatum origi-
nale eſt nobis voluntarium; ergo. G. I. Hoc
argumentum vocat Janſenius radicem areanæ
doctrinæ; meliùs dixiſſet falſe. . 2. Ex hoc
ſequitur etiam morbos, amentiam, cæcitatem
nobis eſſe voluntaria, quia proveniunt a pecca-
t0 originali, quod eſt volunterium. H. 3. D.
Cujus cauſa eſt nobis voluntaria, voluntarie-
tate perſonali C. alienà N. Damnata eſt hæc
propoſitio ab Alexandro VIII. E ſtatu nat uræ
lapſe ad peceatum mortale o*demeritum ſuffcit illæ
libertas, qud voluntacium ac liberum fuit in cauſoæ
Jua ſeu pecccato originali. Ut ignorantia juris na-
turæ ſit peccaminoſa & cauſa peccati perſonalis,
deberet nobis eſſe voluntaria voluntarietate pro-
Ppriâ, non alienà.
Objic. 3. Synodus Diospolitana damnavit
hanc Cæleſtü Propoſitionem: Oblivio & igno-
antia non ſubjacent peccato, quoniam non ſecun-
dum voluntatem eveniunt, ſod Jecundum neceſſita-
aaa; ergo contradictoria illius vera eſt, oblivio
&& ignorantia ſubjacent Pecento, H. I. 8yno⸗
us

22 DE ACTIBUS HUMANIS.

dus iſta agit contra Pelagianos, qui volebant
oblivionem & ignorantiam non provenire a pec-
cato originali tanquam effectus & pœna peccati,
ſed ab ipſa natura promanare, & conſequenter
nequidem eſſe peccatum improprieè & metony-
micè tale, quod rectè damnatum eſt. . 2. D.
Subjacent peccato, hòc eſt, ſunt effectus & pœ-
na peccati originalis, ac peccatum impropriè &
metonymicè tale C. propriè & formaliter tale N.
Sic etiam concupiſcentia, & motus primèò primi
ſubjacent peccato originali, tanquam effectus &
Pœna illius, nec propterea ſunt peccatum for-
male etiam juxta ipſum Janſenium. H. 3. Sy-
nodus illa etiam poteſt intelligi de ignorantia
vincibili juris poſitivi & facti.
Inſt. Hæc poſtrema verba: quoniam non ſe-
cundum voluntatem eveniunt, ſed ſecundum neceſſi-
tatem, non poſſunt intelligi de ignorantia vinci-
bili, quæ cum vincibilis ſit, non ſecundùm ne-
ceſſitatem evenit; ergo. E. D. Ant. Non poſ-
ſunt intelligi de ignorantia vincibili directè vo-
lita C. indirectè volita N.
Objic. 4. S. Auguſtinus variis in locis clarè
docet ignorantiam omnem juris naturæ non
excuſare a peccato. H. N. Ant. Quando enim
aſſerit peccari ex, vel cum ignorantia, ordina-
riè adducit exempla peccatorum ignorantiæ in
Davide, Paulo, vel Abimelecho admiſſa, ultimi
autem fuit ignorantia facti: non enim Abime-
lech e En, illicitum eſſe, uxorem alienam
ſibi aſſumere; ſed ignoravit, Saram eſſe uxo-

rem, quod erat res facti: unde cum ipſi adver-
ſarii

Dr Acrii
Wirun,, on
umtMeN
Uimnetpecclln
rokunti

2iocbli: e

l

rnabl, ſ
I1 Ceur tun,
en,d, 3
nuentut,

Huuge

Ar,

nngreKmn
Gnmm ſt
lümrckee
Pcuummnn

Donn.
.D N. Nom
Tnchhnekeſe

tuntonhenierde
Kinprn-n
Fonſeee

7*

DE ACTIBUS HUMANIS. 73

ſarii admittunt, ignorantiam facti excuſare a
culpa, ipſimet hanc objectionem debent ſolvere.
Quod attinet peccatum Davidis & Pauli, illi la-
borarunt ignorantiàâ juris divini poſitivi. Ex-
plicandus etiam cſt S. Doctor in aliis locis de
ignorantia vincibili: vel ſi loquitur de ignoran-
tia invincibili, loquitur de peccato impropriè
tali, ut lib. 3. de libero arbitrio ſe ipſum explicat;
ſicut ſubinde in ſenſu latiori concupiſcentia, non
quidem ea, quæ ſequitur voluntatem, ſed quæ
antecedit, vocatur peccatum.
Objic. 5§. Si datur ignorantia invincibilis ju-
ris naturalis, tunc præcepta taliter ignorata vel
obligant ignorantes, & ſunt impoſſibilia, vel non
obligant, & ſunt fruſtranea; neutrum poteſt
dici; ergo. N. N. maj. & dico, quod obligent
ſcientes, quibus non ſunt impoſſibilia; non au-
tem in actu ſecundo obligant ignaros. Necta-
men propterea ſunt fruſtranea, etfi non omnes
homines proximè obligentur. Hoc ipſum Ad-
verſarii debent reſpondere de pluribus legibus
Poſitivis.
iſt. Excœcatio non excuſat a peccato, ergo
nec ignorantia invincibilis. Prob. Ant. ex Au-
guſtino de natur. & grat. c. 22. & ſimul Conſ. Cœ-
Citas eſt invincibilis, ſicut ignorantia ex eodem
lib. c. 51. Cæcus puto, quod velit videre, ſed non
boteſt; i autem vult, & non poteſt, ineſt voluntas,
ſed amiſſa eſt poſſililitat. R. N. paritatem &
ejus probationem: quia excœcatio nonexclu
dit omne lumen practicum, ſed illud tan-
tùm, quod eſt efficax; at ignorantia exclude
F 2 omne

74 DE ACTIBUS HUMANIS.

omne lumen. Deinde neceſſitas orta ex cœcci-
tate eſt tantum conſequens, altera eſt antece-
dens. .
Collige eæ his I. Quæ objiciunt Janſeniſtæ ex
Scriptura, Conciliis & PP. intelligi & debere ex-
Plicari ferè omnia de ignorantia, quæ non
omnem mali cognitionem tollat, ſed tantùm
minuat, qualiter ignorans eſt omnis peccans.
2. Poſſunt etiam intelligi de peccatis commiſſis
ex vincibili ignotantia juris poſitivi & facti. 3.
Si loquantur de ignorantia invincibili, ſunt pec-
cata tantùm impropri?è & metonymicè talia,
quia ſunt pœna & effectus peccati originalis.

ARTICULUS III.

Quis fuerit Cornelius Janſenius, qui Author erat
refutati modò erroris?

Abunt veniam Eruditi, ſi notitiam brevem
quandam hiſtoricam de famoſo Iprenſi Epi-
ſcopo his noſtris Commentariis inſeramus;
quippe non Doctis, quibus ea res jam aliunde
nota eſt; ſed diſcipulis hæc ſcribimus. Eos enim
ſcire oportet, quales ſint ii Doctores, qui S. Au-
guſtinum nobis eripere modis omnibus per fas
& nefas volunt, exinde facilè erit ſtatuere, quan-
tum eorum authoritati ttibuendum, & quantum
eorum fidei.
Duos inter ſe diſcernere oportet Janſenios,
utrumque Cornelium, utrumque Lovanienſem
Doctorem. Unus Epiſcopus Gandavenſis mor-
tuus anno 1576. alter, de quo agimus, Epiſco-

pus Iprenſis, natus anno ejusdem ſæculi 85.
Pa-

Fnle Mi⸗
gt M
APbredueſ

Hiungt
detellzan cti
S

ee

Ennnmin nen
en ilr, Nd
n d ans e
Bice unmtanmi

DE ACTIBUS HUMANIS. 75

Patriam habuit locum exiguum in Batavia, Ac-
coy dictum, & non procul Leerdamo diſſitum.
Ultraject humanioribus literis excultus, Lova-
nii Philoſophiæ ac Theologiæ operam dedit,
Magiſtro Jacobo Janſonio Baji olim diſcipulo.
Pariſiis deinde nobilis cujusdam Adoleſcentis
aliquamdiu egit Moderatorem. Inde cum fa-
molſo illo Abbate Sancyrano, Joanne qu Verger,
in cujus amicitiam jam Lovanii ſeſe inſinuave-
rat, Bajonam ſeceſſit; duodecim annorum ſpa-
tio lectioni ac meditationi operum S. Auguſti-
ni ibidem aſſiduè intentus univerſos Auguſtini
libros decies, illos verò, quibus Pelagiana hæ-
reſis confutatur, facilè trigeſies Janſenium evol-
viſſe, teſtatur vita ejus operibus præfixa.
Lovanium reverſus anno 1617. Doctor
Theologiæ, & anno ejusdem ſæculi 30. a Phi-
lippo III. Hiſpaniarum Rege ſacræ Scripturæ
Profeſſor renuntiatur. Tandem ad Infulas
Iprenſes promotus, cum Diœceſi ſuæ haud am-
pliùs triennio præfuiſſet, lue, quæ urbem illam
invaſerat, extinctus eſt anno 1638.
Erat Janſenius, in rebus ſemel prudenter
ſuſceptis magnanimus & conſtans, ingenio pol-
lebat acerrimo, judicio graviſſimo, memoriaâ
capaciſſimâ, ſed & erat ſuperbiaâ incredibili, te-
ſte Abbate a S. Germano. In eo certè nimium
ſibi tribuebat, quod doctrinam & mentem S.
Auguſtini cæteris omnibus meliùs aſſecutus
fuiſſe ſibi videretur. .
Inde eſt,quod libro ſuo titulum dederit:
AUGUSTINUS, tanquam ipſe puram D. Au-
F 3 guſti⸗

76 DE ACTIBUS HUMANIS.

guſtini doctrinam per 5. ſæcula e ſcholis exu-
lantem revocâſſet. Conſtat hic liber uno gran-
diori volumine in tres Tomos diſtinécto. Pri-
mus O&ο libròs continet de hæreſi Pelagiana:
alter librum unum de ratione, & auctoritate in
rebus Theologicis: unum de gratia primi ho-
minis & Angelorum, quatuor libros de ſtatu
naturæ lapſæ: tres de ſtatu naturæ puræ. Ter-
tius Tomus complectitur libros decem de gra-
tia Chriſti Salvatoris, qui ſunt finis & ſcopus
totius operis, cui epilogum apponit, & librum
unum, quem vocat parallelum erroris Maſſilien-
ſium, & opinionis quorundam Recentiorum.
Toti operi conſeribendo viginti duos annos
impendit, & paulò ante mortem abſolvit; mo-
riens autem legavit ſuo Sacellano, eâ conditio-
ne ac lege. ut typis mandari curaret: quan-
quam verò ſibi perſuaſum haberet, eo in opere
vix aliquid poſſe mutari; ſi tamen, ajebat prope-
diem moriturus, Romana Sedes aliquid mutari
velit, ſuum obediens filius, & illius Eccleſiæ in qua
ſemper vixi, uſque ad hunc lectum mortis obedkens
Jſum. Fuerunt hæc poſtrema ferè Janſenii ver-
ba, quibus ſcripta ſua omnia judicio Eccleſiæ
ſubjecit. Credere fas eſt, ſubmiſſionem fuiſſe
ſinceram, licet nonnulli id in dubium revocent.
Cum Auguſtinus Janſenii excuderetur Lo-
vanii, ſingula folia recens impreſſa Romam ad
examen mittebantur. Inde factum; ut opus
vix editum in lucem ab Urbano VIII. per Con-
ſtitutionem In Eminenti anno 1641. prohibitum;
& ad tenebras damnatum fuerit, eoquod ner
iſte

Or Acun
1s corirtel
(Creoon
Uentle
gNeden
A
N
INTIC

uE Anun arnru

O„

Gin gafe

N I TIhhen
Tdogh en

ir: corkore
nre, eiinle
Eut clhne, d
i enemn Hhe dn
rltne, re inon
iroten Ad un
Mnio Amumelt
memmpolt. I
ulleng nl
Amnikmmen
bw ennm⸗
Dnloälce,

ickalech⸗

heeneren
gul,

En

Uune

an
elw, aumde.
ni annt dn.
Uerh oonet

1

DE ACTIBUS HUMANIS. 77

iſte multæs contineret Baji propoſitiones, jam a
Pio V. & Gregorio XIII. confixas. Hæc de
Janſenio prænotaſſe ſufficiet, cujus aliquos er-
rores in ſequenti Capite refutabimus.

CAPUT' III.
De Libertate.

A-RTICULUS I.

Quid ſit liberum arbitrium, & an detur in homine,
& in qua facultate animæs

D' J. Triplicem libertatem diſtinguunt
Theologi, nempe libertatem naturæ, quæ
ſolvit a coactione, & neceſſitate; libertatem
gratiæ, quæ ſolvit a peccato; libertatem gloriæ,
quæ ſolvit a miſeria. Libertas naturæ duplex,
altera a coactione, quâ voluntas ab omni vio-
lentia externa, ſive coactione immunis eſt; a
neceſſitate, quæ ſimplicem neceſſitatem ſeu de-
terminationem ad unum excludit. Porro de-
terminatio ad unum eſt ea, quàâà voluntas ita ad
unam partem alligatur, ut ſe ad alteram con-
vertere non poſſit. Libertas autem a neceſſita-
te dicitur libertas indifterentiæ, ſive electionis.
Hæc autem iterum duplex eſt: I. Contrarieta-
tis ſive ſpecificationis, quà poteſt voluntas ex
duobus actibus contraris alterutrum elicere;
v. g. amare vel odiſſe, dicitur libertas ſpecifica-
tionis, quia eſt ad actus diverſæ ſpeciei. 2. Con-
tradictionis ſive exercitii, quæ eſt poteſtas agen-
di vel non agendi, ſive poteſtas, quæ poſitis
4 omni-

78 DE AcCTIBUS HUMANIS.

omnibus ad agendum requiſitis poteſt agere vel
non agere.
Dico II. Liberum arbitrium datur in homi-
ne. Concluſio eſt, contra plures homini liber-

tatem negantes, vel cum Stoicis propter fato-

rum & divinæ præſcientiæ neceſſitatem, vel
cum Aſtrologis propter influxum ſyderum in-
