eermo S& Pe ſubeſt Deo gubernanti. Ità D. Angelicus
Nen ogndent d.. 16. de malo, art. 8. Prob. I. bars, quia ne-
, α quit immutare ordinem naturæ, niſi Author na-
turæ, nec leges univerſi refigere, niſi qui fixit.
abocklmirthi Prob. 2, pars, quia non omnia, quæ poteſt An-
rmend“ gelus, à Deo regente & gubernante omnia ſe-
Glltro, ch cundàùm conſilium omnipotentiſſimæ ſuæ vo-
un un hen luntatis facere permittitur. Hinc S. Auguſt.
n lib. 3. de Trinit. c. 9. cauſam reddit, cur Magi
i in gyptiaci cyniphes efficere non potuerint: ne-
Elh⸗ g B 3 qu

1. Ari, inn, 4
ten Cllite,
teri ſum

i locbinr e

22 DE ANGEIIS.
que enim, inquit, oocurrit alia ratio, cur non po⸗=
tuerint facere minutiſſimas muſeas, qui ranas ſer-
pentesque fecerunt, niſi quia major aderat domina-
tio prohibendi per Spiritum & quod etiam ipfi Ma-
gi confeſſi ſunt dicentes: Migitus Dei eſt hic.
Pico II. Angeli poſſunt movere corpora.
Prob. ex Script., in qua dicuntur apparuiſſe
Abrahæ Cenes, 18. Loth. Gen. 19. & Gabriel
B. Virgini & quidem ſpecie viſibili; prætereàâ
Angelus tulit Habacuc in Babylonem uſque ad
lacum leonum: dæmon aſſumpſit Chriſtum, &
tranſtulit à deſerto uſque ad pinnaculum tem-
pli, & inde in montem excelſum. Probabiliùs
Angelus, ſi agat totâà ſuâà virtute & abſolutà po-⸗
tentià, poteſt corpora inſanæ molis localiter mo-
vere, ne tamen eorum potentiam ideò infinitam
putes, ſed ſuperioris tantùm ordinis.
Dico III. Angelus quoad ſtatum vitæ vege-
tantis in homine poteſt I. corpus nutrire, ſicut
eandem nutritionem impedire; imè etiam effi-
cere, ut homo nullo cibo per aliquod tempus
ſumpto vivat; poteſt enim vim caloris inhibere,
ac retundere, ità ut animal ad longum tempus
omnis cibi expers vitam proroget, vel appli-
cando frigida, vel humores viſcidos è& toto cor-
pore colligendo, qui deinde cedant calori in
pabulum. Ità Thyræus in appar. ſpirituum. 2.
Poteſt morbos mortémque conciliare, aut ſani-
tatem reſtituere, mortem differre. Ratio Tmi
eſt, quia Angelus poteſt temperiem corporis
cum locali humorum transpoſitione invertere,
tum adhibitis principiis corrumpentibus depra-
vare,

c,ummn
Net eren W
Derd mn

efn

Meni ⸗

omler ane i
Kpore, oht
eles 2. Mn
Ateprem meclat

Fitbwiaſcen
Noin, Oonoto
Dononncoin,
Küimnan pette
ec enm e
1n ſpen
e em h

NoNI
fit r in, inn
nnſen, gi,
iua nuiſt alrne,,
3 17
n 8. lhet

=

4

ſpect i
in Bor

anrimm ord
ond ſmmg
Er cerhonmi
npedie,
Cboper Agn
Nimvuncrd
UnelN Loopun
n Noroget, ien
res lelds etonn
Cehce celnn .
Gaper Pinm
ge Concline, A“
nfene
ſ enpene
Ngholtone
omnpent

DE ANGELIS. 23

vare, patet ex Lucæ 9. in dæmoniaco illo ma-
niã laborante, quæ ex valida cerebri temperie
oritur &c. Ratio 2di eſt, quia ſi arte medicâ
humores noxii poſſint educi, quantò magis An-
gelus, qui vim actionum & paſſionum apprimè
novit; his remediis ſanitatem reſtituere, mor-
témque arcere poterit. Quanquam, ut obſer-
vat S. Irenæus l. 2. contra hæret. ſanitas ope &
induſtrià malorum ſpirituum obtruſa, rurſus
cum magno auéctario amitti conſuevit.
Dico IV. Angelus quoad ſtatum vitæ ſenſi-
tivæ in homine poteſt I. deludere ſenſus exter-
nos, & immutare, mutando ſcilicet objectum
per celerem agitationem, occultationem, aut
alterius ſuppoſitionem, mutato medio, variatâ
potentià &c, indireétè verò mutando ipſam
phantaſiam, ſed tune temporis ſenſus non ſunt
omni ex parte vigiles, ſed in quadam velut ectaſi
& ſopore, ùt obſervat D. Thomas lib. 9. contra
gentes. 2. Poſſunt Angeli agere in ſenſus in-
ternos, hoc eſt, in imaginationem, & appetitum
ſentientem mediatè, nempe per ſenſus externos,
quos variè poſſunt afficere. Deinde immedia-
t&, commovendo ſpiritus animales & humores,
ipſasque adeò ſpecies in memoria ſuperſtites,
& ſpiritibus inſidentes excitando: hinc facilè in-
telligitur, quomodo memoriam Angelus juvare
poſſit, quomodo ingenii vim acuere? 3. Angelus
poteſt imitari perfectè voces brutorum & ho-
minis: hæc enim ex certa fractione aéris naſci-
tur, & non ſuperat facultatem Angeli, ſic in
ſerpente vocem hominis imitatus ſermonem
B 4 habuit

DErE ANGLLIS

habuit cum Eva, juxta mentem S. Cyrilli; vo-
cem tamen dæmonis à voce propria arreptitii
in hoc internoſèei putat Guiliel. Pariſienſis l. 2.
de Univ. C. I51. quèd voces dæmonis in dæ-
moôniaco loquentis ſubraucæ ſint, voces verò
ipſius arreptitii clariores, eoquèòd inſtrumentis
vocalibus aptiùs homo utatur, quàm dæmon,
imò & quèd amet dæmon voces obſeuras &
exiles edere, ne tam facilè ejus mendacia dete-
gantur Pſellus lib. de dæmon. ſub finem. Cha-
nevelle, Delrio &c.
Dico V. Angelus quoad ſtatum vitæ ratio-
nalis in homine poteſt I. intellectum movere
mediatè ſuâà virtute naturali, ſic poſſunt bonas
vel malas cogitationes immittere, cum hoc qui-
dem diſcrimine, quèòd bonæ à Deo principali-
ter, ab Angelis inſtrumentaliter oriantur, qua-
tenus diſponunt & excitant intellectum vel im-
Preſſione phantaimatum bonorum, vel impedi-
mentis extrinſecùs remotis; cogitationes autem
malæ, nec à Deo, nec ab Angelo, nec à dæmo-
ne principaliter, ſed à mala hominis voluntate
inordinatè agente ortum habent. Hinc diahbo-
lus adjutòr cogitationum malarum & incenſor, non
auctor eſſe poteſt, inquit Beda lib. 3. in Matth. 15.
2. Voluntatem hominis ab interiori immutare
non poteſt, quod ſoli Deo convenit; Cor Ke-
gis in manu Dei, quocunque voluerit, inclinalit
illud. Prov. 21. Poteſt tamen Angelus remotè
agere in voluntatem hominis, quia poteft obje-
ctum amabile vel odibile ſenſibus externis pro-
Ponere, quibus voluntatem alliciat inobjectum,

non

Dr
nobt
clech
t odetg i
ren ton otn

1

roſ ndefen
shem wan
r, Knd on
Kmnemumhri

e, Nen
el Mopris
et 6 Tume
Auäpnobendn

1

Cälepreyis
1ſenin

Menemd ,

Vo 7J,
1Re Prori⸗

1 Cuiidl Dy
Aoes ,
Nrdcr in

enlaikr onnn
Lant inelectune;
nbonorvn Wnt
Nis, N
b Angeo, erl
male homin

e lant iu
en Angelli

DE ANGELIS. 25
non tamen cogat ad aſſenſum; juxta D. Cyrilli
mentem catech. 4. liberum arbitrium babet anima,
& poteſt diabolus incitare, cogere autem præter vo-
luntatem non poteſt, ſubjicit tibi cogitationes forni-
cationis, ſi vis, probas, ſi nolis, improbas; ratio-
nem reddit S. Auguſt. ſerm. 197. non enim co-
gendo, ſed ſuadendo nocet, nec extorquet conſenſum,
Jed petit. Unde verè peccant, qui philtro ama-
torio vel malefico poculoò infecti, amoribus im-
Puris frœna laxant, quia libertas illis non aufer-
tur, niſi fort omnino in perfectam maniam
& amentiam abripiantur, quod contingere ſub-
inde ſolet.
Quæres: An Angelus poſſit verum edere
miraculum? k. Negativèé: nam miraculum
ſimpliciter dictum eſt opus potentiæ ſimpliciter
infinitæ, cui ad nutum creatura obedit; Angeli
autem non habent potentiam infinitam, nec ipſis
natura obedit ad nutum; ergo. Hinc Pſal. 135.
legitur: qui facit mirabilia magna ſolus, ubi vox
Jolus excludit conſortium cujuslibet cauſæ crea-
tæ in genere cauſæ principalis, juxta illud D.
Auguſtini: ipſe facit mirabilia ſolus: quoniam qui-
cunque faciunt, ipſe in eis operatur. Conferm. quia
ſi Angeli propriis viribus miracula vera ede-
rent, rueret argumentum, quod ex veris mi-
raculis ad probandam fidei Catholicæ veritatem
Eccleſia repetit.
Ni dicis: Magi ope malorum Angelorum
virgas aridas transformàrunt in ſerpentes Exod.
7. Ranas ſine præviis diſpoſitionibus eduxerunt,
Exod. 8. S. Auguſtinus lib. 19. de Civit. refert,
5 homi-

26 DE ANGELIS.

homines in jumenta fuiſſe transmutatos, & one-
ra in illa ſpecie detuliſſe, quæ homini prorſus ſunt
importabilia. N. S. Doctor I. quoad ranas lib.
3. de Trinit. Mec ideo putandum eſt, iſtis trans-
greſſoribus Angelis ad nutum ſervire hanc viſibi-
lum rerum materiam: omnium quippe rerum,
quæ corporaliter viſibiliterque naſeuntur, occulta
quædam ſemina in iſtis corporis mundi elementis la-
tent; ſicut ergo nec parentes dicimus ereatores ho-
minum, neo aoricolas frugum; itd non ſolum ma-
los, ſod nec bonos Angelos fas eſt putare creatores,
ſi pro ſubtilitate ſui ſensis & corporis, ſemina re-
rum iſtarum nobis occultiora noverunt, L ea per
congruas temperationes elementorum latenter ſpar-
gunt, atque itdà gignendarum rerum & acceleran-
Jorum inerementorum præbeat ocaſiones. H. 2.
loc. cit. S. Doctor vult, transformationes homi-
num, & aliorum animalium perfeétorum fieri
phantaſticè tantùm, ſicut nobis ſomniantibus
multa apparent, quæ revera non ſunt. Idem
reſpondendum de virgis Magorum Egyptia-
corum, ſcilicet vel fuiſſe ſerpentes phantaſticos,
vel veros aliunde adductos.
Collige. Quantacunque ſit Angelorum po-
tentia, eam ſemper ſubjici divinæ majeſtatis im-
perio, licèt ergo multa poſſint applicando acti-
va Paſſivis, non tamen omnia Deus eis permit-
tit, ſic Deus non permittet, ut dæmones cu-
jusvis hominis ſyngraphas perfectè imitentur,
integros exereitus ſomno ſopiant, excœcent,
deleant, & ſimilia, quæ cauſarent ingentes in

republica perturbationes. Vide de his plura
apud

De
,whün

ll eſin

u Me⸗
ere ele,
lee Cenes

Prahn tej

Clpoe Numn⸗
En ootorte

bPigtsitiefnn
ten ſern orp
n ſpenn don
Wnnt eſteere,

EI N humnni
N ſt Wat
Ue, Neenon l

ELIS.
bmmmnnie, DB ANGELIS. 27

Grhonmm apud Theophilum Raynaud. in ſua Theologia
Gorn h naturali.

tun ſrvn
Cnnniunn gutt in
egne mmen
rpons
ner d

An Angeli poſſint verè aſſumere corpus, & illud
viviſtcare
D“* J. Angelos in aſſumptis corporibus ap-
parere verè, & non ſolùm imaginariè,
conſtat ex Genes. 18. Apparuerunt ei (nempe
Abrahamo) tres Viri; quos Paulus ad Hebr.
13. docet eſſe Angelos; ſic Raphael Tob. 5. in
corpore aſſumpto conſtanter ab omnibus eo-
dem modo videbatur, adeôque verè non ima-
ginariè, quæ enim ſolùm videntur ſecundùm
Imaginationem, non videntur conſtanter eodem
modo, nec indifferenter ab omnibus. Suarez
& alii ex D. Thoma.
Dico W. Non tamen Angeli ordinariè aſſu-
munt corpora vera, ſeu verè talia, qualia appa-
rent, ſed ex aere permixto vaporibus, aliisque
corpuſculis ſubtilibus applicando activa paſſivis,
M AE& ab ipfis ità efformata, ut figurà externa repræ-
Epens ſentent vera corpora v. g. humana, hoc enim
6 non füuperat illorum virtutem naturalem, quâ
e Nt A poſſunt efficere, ut corpora ab ipfſis eftormata
cdtinen ſolida ſint & palpabilia, qualia erant corpora
lür pl Angelorum, quibus Abraham Cenes. 13. lavit

elemen
un
Alen

Ainm
cut nobs
Vera non n. N

meDases pedes, item ejus, cum quo Jacob Gen. 32. lu-
e Ctatus eſt. Quòd autem exhalationes tempe-
setfett rentur ad humani corporis colorem exhiben-
num, d dum, fit ex materiæ denſitate interveniente

linen raritate, nec non luminis naturàâ; ſicut Iris mil-
lt

tecebhlu le trahit varios adverſo ſole colores: ſimiliter

ſoli-

28 DE ANGEILIS.

ſoliditas horum corporum vel tribuenda aſſum-
ptioni partium ſolidarum in hanc compoſitio-
nem, vel nonniſi impropria ſoliditas eſt, An-
gelo impediente, ne corpora penetrentur, ſicut
etiam ambulantem detinere poteſt.
Dico WI. Angeli corporibus aſſumptis non
uniuntur I. informando, ùt patet; 2. non hy-
pPoſtaticè ſuſtentando, quia ſic eſſet aliquod my-

ſterium reſpondens Incarnationi contra Tertul-

lianum & Origenem, qui S. Joannem ſic verè
& realiter volebant eſſe Angelum ex aſſertione
Scripturæ, cùm tamen id nomen aliunde con-
venire poſſit; 3. non inhærendo, quia non ſunt
accidentia, item non ſimpliciter movendo, aliàs
dicerentur aſſumere cœlos, quos movent; ſed
ità movendo, ut à corporibus iſtis repræſenten-
tur; ità homo eàâ larvâà, ſub qua later, repræ-
ſentatur, unde & larvam aſſumere dicitur ho-
mo, quidni Angelus corpus? atque hæc eſt
Propria verbi aſſumere ſignificatio.
Dico IV. Angelus non poteſt per corpus
aſſumptum exercere operationes intrinſecè vi-
tales. Ratio eſt: quia actiones vitales requirunt
organum vitale, hoc potentiam vitalem, poten-
tia vitalis animam ordinatam ad corpus. Ab
Angelo proinde tantùm exteriores palpebræ
moventur, & ſi videant colorem in corporibus,
vident per intellectum, & ſi quid tangant, ta-
tus ille non eſt cum ſenſu. Poteſt tamen ex-
ercere operationes extrinſecè vitales quoad ſub-
ſtantiam licèt non quoad modum; ità Angeli in
Scripturis locuti ſunt Abraham & Loth, ità .
mede-

Dr

Ibwere
Ve, M ei
tüktüho
Zuel, mut,
(ger. 8 u⸗
Ir cte, (Ml
irencbuman
e,Nn fCuntun
aim Agehs nun
ierrorrt
Uenoorpacun n
iiorem Coinn .
rte Amme

„1
.

R
NANAMνnCOM/NE

ſi⸗ Mhaller
ühummipe
Umel, &en
Ur ſe & hum
Armm artpe
omn ele a
lil en len,

Qrdm
InCnr umen ne
Uunguidan d
Wellbente

DE ANGEIIS. 29

medere & ambulare dicuntur &c. ſed tantùm
impropriè, non enim intelligitur comeſtio &
locutio, niſi ſit à potentia vitali. Unde Tob. 12.
Raphael, inquit, videbar quidem vobiscum man-
ducare & bibere.
Collige I. S. Auguſt. epiſt. 49. q. I. tantùm
vult dicere, quèòd ſicut Chriſtus poſt reſurre-
ctionem cibum non ex neceſſitate, ſed volunta-
te, non fictum tamen ſed verum ſumpfſit, ità
etiam Angelos manducaàſſe, non verò quèd vi-
taliter & propriè dicto ore. 2. Ad aſſumptio-
nem corporum in Angelis non requiri aliam
unionem quàm præſentiæ localis Angeli cum
corpore aſſumpto.

ARTICULUS III.
VUnde Drrei bonorum ſpirituum alb appari-

tionibus malorum ſive deæmonum ſunt diſcer-
nendæ

NaE. Difficulter in hoc negotio vires inge-
nii humani poſſe ſufficere; Satan enim cal-
lidiſſimus eſt, & ſicut in Angelum lucis ſe trans-
figurat, ſic & humanam formam induere, &
Sanctorum poteſt perſonam ſimulare. Opus
dæmonum eſſe, ait S. Auguſtinus lib. 3. contra
Vinc. quòd ſe in hæœreticos &ue, ut in lucis angelos
trangigurent.
Dico I. Quædam ſigna à Theologis ſolent
afferri, quæ tamen non uſquequaque certa ſunt:
I. Bonos quidam dicunt genios, qui humanà
ſe formà exhibent, eâque amabili, deinde qui
na

30 DE ANGELIS.
bona conſulunt aut bona agunt, aut in ſacris l6⸗
cis conſpiciuntur, aut de nocte ſe præbent vi-
dendos; aut piis aut ſanctis apparent; ſed hæc
ſigna valde eſſe æquivoca, examinanti facilè pa-
tebit; nam I. dæmones ſœæpe humanam induunt
formam, eâmque amabilem, ut decipiant 2.
Bona conſulunt, ſed non benè, & quamvis eo-
rum operationes quoad ſpeciem bonæ ſint, ta-
men ex fine, qui latet; ſunt peſſimiæ. Loci ſan-
ctitas non diſtinguit, nam dæmon etiam in pa-
radiſo terreſtri damnum primis intulit parenti-
bus. 3. Sunt dæmonia æ&qquè meridiana ac no-
Cturna; denique non ſemel mali ſpiritus ad ho-
mines ſceleratos acceſſerunt.
Dico I. Meliora ſigna deſumuntur ex ope-
ratione; oratione, cauſa & religione. I. Ex
operationum genere, ſi hoc genus ſit malum
& deteſtandum, arguit ſpiritus malos, hinc qui
in Deum evomunt blaſphemas voces, ſacris ab-
utuntur rebus &c. mali ſpiritus cenſendi ſunt;
item ſi perturbatum animum relinquant, licèt
Primo congreſſu amabiles, non ſunt boni ſpiri-
tus. 2. Ex Oratione, nam ſi ſermo faſtum &
arrogantiam & vanam animi oſtentationem præ-
ſeferat, falſa veris admiſceat, & mala perſuade-
re amet &c. malum prodit genium. 3. Ex
cauſa; v. g. ſi ſpiritus fingant ſe ab hominibus
coactos apparere, ſpiritibus malis ſunt annu-
merandi; non enim boni Angeli hac arte vo-
cari ſolent 4. Ex religione, quia ſignum cru-
cis, Dei invocatio, Sanctorumque reliquiæ fu-
gant malos ſpiritus, bonos verò retinent & dele-
Ctant. u&=-

(w

lal:
umien

olello,

Eugtre nd
SloMen

(eEeorun R

7.

Moll cemun
Eornu Dhmokun
9
Gehsemum

A!

Mud,1 A
n Gll fent
ullimnu

Ungve
b hle
Man Pre
Un qlam

runt.

nu Gein
te

,Non orh⸗
WE:
Moltentacon

DE ANGELIS. 31

Quæres: Quomodo ſpiritus damnatorum
hominum, à dæmonibus diſtingui poſſint? N.
1. Difficillimè diſtingui, quia quæ alios ſpiritus
diſtinguunt, vix fidem facere poſſunt; non H-
bera confeſſio, quia ſpiritus mendaces ſunt:
non oratio, quia de dictorum veritate ſemper
dubitare poſſumus: non forma exterior, quæ
utrisque communis: non operatio, quia tentant
utrique ſumma: non tumultus nocturnus, qui
à ſpiritibus humanis æquè ac ab ipſis deæmoni-
bus excitari poſſunt. Una itaque revelatio di-
ſtinguere poteſt; interdum etiam eorum con-
feſſio fidem facit, præſertim, ſi vi divinorum
verborum & exorciſinis extorta ſit: denique
produnt aliquando humanos ſpiritus, quæ de
ipſis ſumi cernuntur ſupplicia, uti dæmones pe-
regrina brutorum animantium forma: Vide
de his Petrum Thyræum & alios.

ARTICULUS IV.

An Samuel 1. Regum c. 28. ſuſeitatus, 8 appa-
rens Sauli fuerit verus bamuel, an lhantaſma
vel larva, quam dæmon aſſunpſit?6

Nve Utraque opinio eſt probabilis, quia
pro ſe habet authoritatem Sanctorum Pa-
trum. Nos in præſenti tenemus ſententiam S.
Auguſtini, qui authoritate Eccleſiaſtici impulſus,
verum Samuelem apparuiſſe Sauli Pythoniſſam
conſulenti afſerit in libro de octo Dulcitii quæ-
ſtionibus quæſt. 6.
Dico.

Dr/

32 DE ANGELIS. „
Dico. Non apparet ſufficiens ratio negandi, e⸗
veram Samuelis animam apparuiſſe Sauli in
corpore aſſumpto. Prob. I. Omnia, quæ Sau- lai
li à Samuele prædicta ſunt, revera contigerunt, ntr
4

proinde non illuſio quædam phantaſtica, ſed
vera prophetia, verumque oraculum erat, ergo
vaticinans reipsà fuit Samuel, non Phantaſina
vel larva, quam dæmon aſſumpſerat. Confirm.
ex ipſa rei geſtæ narratione citato capite, ubi
non alius, quàm Samuel nominatur, interroga-
tur, reſpondet, loquitur. Prob. 2. Eccleſ. 46.
v. ult. leguntur hæc verba de Samuele, & poſt
hoc dormivit, & notum fecit KRegi (Sauli) &σ oſten. W1H
dit illi finem vitæ ſuæ: ſed hæc verba contin-
gere verum Samuelem, nemo eſt, qui id auſit ün
negare: ergo verus Samuel poſt mortem ſuſci- ene⸗
tatus apparuit & prophetavit Sauli. Mem n
Objic. I. In hac ſententia Saul non fuiſſet dam: Wttid
natus, quæ tamen communis eſt opinio, ſed n (lemcn
perveniſiet ad limbum Patrum, quod inde de- fen, eln
ducitur, quia Samuel prædixit Sauli v. 19. cras umm Durllet
autem tu & fili tui mecum eritis: ſed Samuel nheganll
erat in limnbo Patrum; ergo illuc quoque per- rhpens re
veniſſet Saul cum ſuis filiis. N. Ly mecum eri Mlnt Im
tis, indicat generaliter & indeterminatè locum Cenminet
& ſtatum mortuorum, non determinatè hunce (md (udi
vel illum; unde Samuel duntaxat voluit inſinu’a- ugonmoh
re, Saulum cras moriturum, & ſecum inter in boozgiin
mortuos futurum eſſe. hn, (d i
Objic. II. Sic excitatus Samuel obediviſſer im menmin
voci Pythoniſſæ ac imperio dæmonis, quod 1 Elnpr
permiſiſſe Deum, difficillimè creditur. Confrm.
V. 15.

Enutinelln
emun mephen
1NC Der
u l enn Cl
nitcnon
leer fin maned
Ne 1 G

rllg

DE ANGEIIS. 343
ennuher V. 15. Samuel dixit Sauli; quare ie Re mne;
rn II ut ſuſcitarer“ ergo non a Deo, ſed a Saule per

Pythoniſſam eſt ſuſcitatus. . ad I. N. A. non
enim Pythoniſſa, ſed Deus ſuſcitavit Samuelem,
qui juſſu Dei prævenit magicas incantationes;
unde turbata eſt, cum vidit Samuelem nondum
vocatum jam apparere 1. Keg. 28. v. 12. Ad2.
W. N. C Dicit ſe inquietatum a Saule, tum
quia Saul erat occaſio, ut ſuſeitaretur a Deo;
tum quia commotus fuit, & indignatus Samuel
de modo, quo Saul conabatur eum ſuſcitare;
ſcilicet ritu magico- — .
Collige I. Opinionem illam, quæ diabolico
præſtigio factum hoc adſeribit, nihil habere ſo-
Nemo dEta lidi in S. Scriptura. Deus enim oceulto provi-
eloſtnmni⸗ dentiæ & ſapientiæ ſuæ conſilio poterat eo tem-
S.. Pris articulo ſtatuiſſe coram Rege Prophetam
Gnne,s Rullo habito ad demonem vel Pythoniſſam re-
ns l ectu, quemadmodum a. Balaamo Pſeudo-
Tum, Nodte⸗ Propheta; vel ipſo Rege Balac invito, vera fu⸗
IrtGGE urorum oracula exprefſſit. 2. Rejecit quidem
ce⸗ & Saulem Deus, conſultusque, nihil ſive per ſomnia,
, ſive Prophetas reſpondit, ſed quæ huæeuſque

nt, kerene
Edun ſbn
e Crucnl
Innel, mnn

lnomin
r. N
ba ded

Wöl iin „ denegaverat;, tum ſaltem poôtuit concedere, in
3 lu uo Quo non videtur inconvenlentia.
ernn —AQLucres I. Quid in præſenti materia circa lo-
1 Geterninde mn

eum Angelorum obſervandum? HN. I. Ange-
lus eſt in loco; quia eſt alicubi: præterea illud
eſt in loco, quod ita occupat ſpatium aliquod
kli finitum, ut extra illud nec ſit, nec eſſe poſſit na-
e turaliter, ſed Angelus occupat ſpatium finitum
nam finitam & limitatam extenſionem virtualem

6 habet,

Gnn olinle
n, Kan e

34 DE ANGELIS.

habet, cum extenſio virtualis illimitata ſoli Deo
conveniat. Sunt tamen, qui docent, Angelum
Pro libitu poſſe conſtituere ſe in loco minori,
quàm ſit locus ejus adæquatus, imò in minori
& minori in infinitum, & contrahere ſe ad pun-
ctum locale; quia cum ejus ſubſtantia ſit realiter
indiviſibilis, poteſt eſſe tota in puncto. Aliud
eſt de Deo, qui eſt eſſentialiter immenſus. .
2. Angelus ita eſt in loco, ut ſit totus in toto
loco, & totus in qualibet parte loci, quia cor-
reſpondet loco ſibi adæquato, ut nullatenus il-
lum excedat; deinde eſt totus in qualiber parte
loci: nam cum ſit ſimplex, non habet partes
realiter diſtinctas, quarum ſingulæ ſingulis par-
tibus loci correſpondeant. H. 3. Plures Angeli
poſſunt eſſe naturaliter in eodem loco, non enim
naturaliter ſe excludunt, quia non habent ex-
tenſionem formalem impenetrabilem ut corpo-
ra; unde anima noſtra eſt naturaliter in eodem
loco cum corpore.
Quæres IlI. Quid eirca motum Angelorum
tenendum? B. I. Angelus poteſt moveri lo-
caliter: patet ex Script. Luc. I. v. 26. Miſſus
eſt Angelus Gabriel a Deo ad Virginem, & inoreſſus
Angelus ad eam &c. quæ verba in propria ſigni-
ficatione accipi debent; cum nulla ſit ratio, ea
aliter accipiendi. 2. Angelus poteſt moveri
tam continuo motu, quàm diſcreto; & quidem
continuo, quia licet in ſe ſit indiviſibilis, ſpatium
tamen diviſibile eſt; deinde diſcreto, quia cum
indiviſibilis ſit, & totus in qualibet parte ſpatü,
quando acquirit etiam minimum ſpatium no-
vum;

D
“
cwetice ocd
vedom; gue
e Ee e n
an kuuns on
gdumz iemonn
Untolen eie
Tini noen e

prün
ncN
malgti

, nu,unmh,
MM, anlizu

ſe Tentten
um kaere e
Ihr ſminn, el
Uuinum, h
um Diniaen
Ultck nrone
ſummonns demo
unntemere, ſe
Homnen,
dhinmn
Andonm Ano
droicentn
lm dort

E

Norlig

DE ANGEILIS. 35
Urthalte ., . .1
maszilnain vum, jam ibi eſt totus. 3. Angelus non po-
es teſt moveri de loco in locum, niſi tranſeundo

per medium; quia moveri de loco in locum eſt
tranſire de loco in locum fluxu continuo; hic
autem fluxus non poteſt eſſe ſinè tranſitu per
medium; item cum hic fluxus aliquam tempo-
ris durationem exigat; Angelus non poteſt in
inſtanti moveri localiter. Conſule de his Phi-
loſophiam.

etotein
lentult

Un

CAPIIT IV.
De malignii operationibus malorum Ange-
lorum.

ARTICULUS I.

An omnis tentatio ſit à dæmone, & unde cognoſci
poſſit, an aliqua cogitatio ſit à bono vel malo
. Angelo immiſſa

Ota. Tentare ut ſic; eſt propriè experimen-
tum facere de aliquo; tentatio autem pro-

et unnan

u otnm A
Rnun ut hic ſumitur, eſt conatus dæmonis occultus
LEA in animam, quo ipſam ſollicitat & impellit ad
umat malum. Dixi occultum conatum, quia tentatio
/N occulta eſt ratione ſaltem Principii. Proprium
Ernlg⸗ autem munus dæmonis & miniſterium eſt ho-
umu⸗ ric⸗ minem tentare; ſic ſtatim ab initio mundi cepit
lenn M graſſari in hominem, unde Joan. 8. dicitur fuiſſ
ncictel Ponuide ab' initio. Dum autem dicimus miniſte-
züchiͤl uum rium malorum Angelorum eſſe hominem ten-
en rare, ad providentiam divinam ſaltem hac ra-
ANα tione ſpectare poteſt, quòd mala aliqua ſcilicet

4 W 1o⸗

C 2 pee-

36 DE ANGELIS.

pecceata permittat Deus, efficiat autem aut pro-
curet, ut ſunt mala pœnæ.
Dico I. Omnis tentatio ortum ducit a dæ-
mone tanquam causaà remotiſſimà, non tamen
dæmon eſt ſemper cauſa proxima, licèt plu-
rium tentationum ſit. Prob. I. pars: Dæmon
fuit in cauſa, cur primus homo laberetur, & ex
illo lapſu omnia peccata orta ſunt, omnesque
tentationes, quæ Pœna illius peccati dici poſſunt.
Prob. 2. pars: quia aliquis poteſt tentari a ſua
concupiſcentia, licet dæmon proximè non mo-
veat ipſam; deinde homo eſt ſuæ ſpontis; ergo
poteſt malè agere, ſi velit, licet a dæ'mone non
ſollicitetur. Demum primus Angelus ſinè ſug-
geſtione peccavit, ergo a pari homo ſinè ſug-
geſtione peccare poteſt. Probh. 3. pars: I. Dæ-
mon Evam proximè, & Chriſtum ipſum tenta-
vit. 2. Tentare proximè eſt immediatè appli-
care objectum, a quo tentatio incipit, quate-
nus phantaſiam commovet, deinde Phantaſia
in intellectu per ſpeciem cogitationem exeitat,
a qua tentatio incipit, inquit Suarez: at dæmon
id ſæpe præſtat, vel applicando per ſe ipſum
objectum ſenſibile, vel excitando phantaſiam
commotis humoribus & phantaſinatis ordinatis,
vel apparendo ſenſibus, & ſuadendo conſenſum
ſub ratione boni apparentis.
Dico W. Ad dignoſcendum, unde aliqua
cogitatio a maligno Angelo, vel bono immiſſa
ſit, inſervire poſſunt regulæ ſequentes, quas S.
Ignatius in libello exercitiorum de ſpirituum
diſeretione conſeripſit.
Pri-

meke
e oi e
ntnime
Tes ouen
icrentl
lone ſee
. Bins ek
erehhlecni
Vn Gemmrs,
Tmbmorem !
Erune, chlu,
Cüns, Cunde
ele Ononn

APonnd
Pad
Qurs
or io e
Gin bonn, ſe
Uup icem, n
Cenrione nuk
A vr il
. monze
nin d
elcenni

Edlls.

CKeit u
toenmane
emotfint, inne
la onn be
Phe. n
home
1or
liwpe⸗

entiri⸗
Vet, 6

cgitihrnein

ſel o!

le
nn efunmn

N

DB ANGEIIS. 37

Prima eſt: quod proprium eſt Deiac Angeli
cujusque boni, veram infundere ſpiritualem læ-
titiam animæ, cum ſpiritus malus econtrariò ſo-
Phiſticis argumentis quibusdam veri ſpeciem
Præſeferentibus ætitiam illam in anima receptam
oppugnare ſoleat.

II. Solius eſt Dei conſolari animam nullà
Præcedente conſolationis causà, cum ſit hoc pro-
prium Creatoris, ſuam ingredi creaturam, &
illam in amorem ſu totam convertere, trahere
& mutare; cauſam verò præcedere nullam tunc
dicimus, quando nec ſenſibus, nec intellectui,
neque voluntati noſtræ quidquam objectum eſt,
quod ejusmodi conſolationem cauſare ex ſe
poſſit.

III. Quoties præceſſit cauſa conſolationis,
author ejus poteſt exiſtere tam malus Angelus,
quàm bonus, ſed ad fines tendunt contrarios;
bonus quidem, ut anima in boni cognitione &
operatione magis proficiat; malus autem, ur
malè agat illa, & pereat.
IV. Id moris eſt ſpiritui maligno, ut in lucis
Angelum transfigurans ſe, cognitis piis animæ
votis primùm obſecundet, mox inde ad per-
Verſa ſua deſideria illam alliciat; ſimulat etenim
ab initio bonas ſanctasque hominis cogitationes
ſequi & fovere; ar deinde in occultas fallacia-
rum pedicas paulatim tractum illaqueat.
V. Sedulò & accuratè excutiendæ ſunt no-
ſtræ cogitationes circa principium, medium;
& finem ſuum, quæ tria ſi rectè ſe habeant, An-

C 3 geli

38 DE ANGEIIS.
geli boni argumentum eſt cogitationes illas ſug⸗
gerentis.

VI. Quoties contingit in aliqua ſuggeſtione
deprehendi hoſtem ex cauda ſua, id eſt, fine
malo, quem ſemper nobis inſinuare ſtudet, tunc
plurimùm juvat revolvere diſcurſum totum &
notare, quid ab initio pertexuerit bonæ cogi-
tationis, & quomodo Præcedentem ſpiritualis
guſtũs ſuavitatem, & animi ſerenitatem ſenſim
amovere ac venenum ſuum infundere tentarit,
ut per hujusmodi experimentum cognitæ illius
fraudes deinceps faciliùs caveantur.
VII. Eorum, qui promovent in bono ſa-
lutis, animis ſe inſinuat uterque ſpiritus diverſo
modo; bonus quidem leniter, placidè ac ſuavi=
ter, malus verò duriter, implacidè, ac violen-
ter, illis autem, qui indies tendunt in deterius,
oppoſitum prorſus uſuvenit.
VIII. Quoties ſinè prævia ulla cauſa conſo-
latio nobis adeſt, quamvis ei tanquam divinitus
immiſſæ nihil fallaciæ ſubeſſe poſſit, debemus
tamen attentè ac ſollicitè diſtinguere Præſens
conſolationis tempus a ſequenti, in quo anima
fervet adhuc, & divini favoris nuper accepti
ſentit reliquias; etiam poſteriore hoc tempore
frequenter accidit, ut vel ex habitu, diſcurſu,
& judicio proprio, vel ex boni aut mali ſpiritũs
inſtinctu aliqua ſentiamus vel deliberemus, quæ
cum ab ipſo Deo citra medium non emanent,
ſolerti indigent diſcuſſione, priusquàm recipiant
aſſenſum, vel in opus veniant.

Que.

. ,

Aumt CE

inmmselerene
, 10enon⸗
ge & Ws eie

um

en dend

Een, ubeehh
Policenr, 5
Ir II. Wi de
ti ſunnn
mremirum en
Mergtarbu
Dnphmbs.
u) Cbele
4, 1 tocend
crll: LYImn.
Anmm iinemar,
Ngorto i
mapihi⸗
Agr uhe

j

Crus.

kaginmif

Rtn ägu
Cnd u
D
1e lntn n,
Nreyhmt inen.

ümn ſe

tter
lenien,
es ecnm
eenit
eri W
fbeitun,
hele Polt⸗ (e
Clnpvere Nr⸗
n
wor per o
Terore oe enn
Ponin m n
celbernn

e .
. Mmel
on en

igunni

DE ANGELIS. 2829

Quxres: Quis finis tentationis? . alium a
Deo, aliuma dæmone intendi: a Deo intendi-
tur virtutis exercitatio, progreſſus in cultu pie-
tatis &c. a dæmone autem peccatum ipfſius ho-
minis & ſalutis excidium, juxta illud Ambroſii
lib. I. de Abraham c. 8. Aliter Deus tentat, ali-
ter diabolus; diabolus tentat ut ſubruat, Deus ten-
tat ut coronet.

ARTICULUS II.

Quid ſit olſeſſto && poſſeſſio deæmoniaca ⁵
Ota. Aliud eſſe obſeſſionem, aliud poſſeſſio-

nem dæmoniacam, quamvis ſæpe etiam
confundantur. Poſſe autem hominem a dæ-
mone obſideri, ut urbs v. g. obſiderur & infe-
ſtatur ab hoſte extraneo; ſed etiam verè poſſi-
deri, ut urbs ab hoſte vi armatà ingreſſo capi-
tur, poſſidetur, & ſua efficitur, de fide eſt ex
Lucæ II. ubi dæmon expulſus e corpore Ar-
reptitii aſfumit ſeptem alios ſpiritus ſecum, nequio-
res ſe, & ingreſſi habitant, & aliis locis. Nos
impræſentiarum ea afferemus, quæ ex proba-
tiſſimis Scriptoribus, Ritualibus & Agendis de-
prompſimus.
Dico I. Obſeſſio eſt operatio dæmonis ma-
nifeſta, ad nocendum homini. Triplex ejus
eſt effectus: I. Impedimentum quoddam facul-
tatum tum internarum tum externarum animæ,
ubi imaginatio ipſa quaſi ligari videtur, & cor
opprimi a principio externo ſive dæmone, qui
id unum agit, ut hominis naturales functiones
C4 obtuxr-

40 DE ANGELIS.
obturbet. I. Vexatio quædam poſitiva, ſen-

tiunt enim dolores interdum graves obſeſſi fa-
eultatibus internis & externis a dæmonibus in-
feſtantibus impreſſos, qui identidem extrinſecùs
obſtrepunt, verberant, partes extimas tangunt,
viſcera torquent, & dilaniant &c. III. Vehe-
mens quædam impulſio ad malum præſertim ad
luxuriam, invadendo utplurimùm partes cor-
Poris, quæ interdum adeo vehemens eſt, ut
vim quaſi inferre videatur: Deus tamen irà po-
tentiam dæmonis moderatur, ut libertatis uſum
non adimat; quin etiam dæmon in obſeffione
aliquando ſub ſpecie canis, lupi, felis aut ſer-
pentis alteriusve animalis apparet extrinſecùs,
inſidiatur, invadit &c.

Dico W. Poſſeſſio ſumpta in actu ſecunde
eſt imprefſio violenta, ſeu motus a dæmone
productus, five alteratio ſit, ſive impedimen-
tum alicujus potentiæ etiam liberæ, five ope-
ratio maligna dæmonis inhabitantis quà ita fa-
cultates hominis ſibi aſſerit, ut aliquando ratio-
nem & libertatem impediat, & ore Arreptiti
loqui & reſpondere videatur. Ex qua deſcri-
ptione patet

I. Dæmonem debere eſſe in homine tan-
quam in proprio domicilio. 2. Requiritur vis
& poteſtas utendi corpore & facultatibus ho-
minis, quæ modò major, modèòè minor eſt pro
gonceſſu permiſsuque Dei, ſic dæmones arre-
Pritiis maximos cruciatus inferre probat Scriptu-
Tra Marci c. 9. ubi arreptitius a dæmone in
aquam

ighengt

nen den
eetel
1, le en
in wnut e
glis elhen

o ven Mern
Uen, Cleneg
eniſrtn
eltpeeme
4 beuno .
npellen
Mnnromenn
kter ane,
Cent , C
monels, U⸗
Alli mper:
Niin. Ceoqde
Upeni, 3 .
MInernt (xmo
um lbennr;
Iumopran
Wlumror, ure
tont Dei.
l ihle
al hen,
e mil

er

rdamn der

dum Drarczee

gernis 1 an,:
ll.

biihemikenere,
Parrgerinn,
lumunt e .

unpe nAr
ſen non-
ſt, Ge
etuln lbere
heitn
li a
dint, & Gre A
un L

, e in kenmnk
0 1 Daumm
e Krd 4
god uer /
leeni .

Dr ANGEIIS. 41

aquam & ignem præceps agitur, terræ alliditur,
fœdè ſpumat, dentihus ſtridet & areſcit.
Prætereà poſſeſſio modò deſcripta non fi-
Ctitia, ſed vera eſt: eſt de fide; cum eandem
paſſim innuit Scriptura, ſic Lucæ II. dæmon
expulſus e corpore arreptitii aſſumit ſeptem alios
Ppiritus nequiores ſe, & ingreſſi habitant ibi.
Nec dicas. Ideo dæmones dici intrare cor-
pora, quòd illis poteſtas detur ad nocendum;
ejici verò ab iisdem, cum eadem poteſtas illis
adimitur. Sed contra et, quèòd hæc interpre-
tatio vim inferat verbis Chriſti, dum dæmo-
nem, qui energumenum invaſerat, ſic alloqui-
tur; exi ſpiritus immunde ab homine iſto. Dein-
de ſæpe dæmones loquuntur ore energumeni;
at locutio non poteſt fieri niſi a deæmone intra
corpus exiſtente, qui immediatè pulmonem &
alia inſtrumenta voci inſervientia moveat, & agi-
tet ex arte.,
Quæres I. Quæ ſit cauſa poſſeſſionis? H. alia
eſt moralis, alia phyſica, alia finalis. Moralis
cauſa triplex: I. peccatum, 2. defectus ba-
ptiſmi. ideoque exorciſini inter baptizandum
uſurpantur, 3. naturæ noſtræ conditio, quæ
cum fuerit dæmoni ſubdita, non ſtatim in inte-
grum liberatur; hinc interdum etiam ſinè cul-
pa tum propria tum aliena a deæmone homines
corripiuntur, ut obſervat S, Auguſtinus lib. 21.
de civit. Dei.
Cauſa phyſica itidem triplex eſt: I. ordi⸗
naria eſt Deus, qui dæmone utitur tanquam
juſtitiæ ſuæ miniſtro. 2. Viri ſancti, ſic Pau-
◻3 lus

42 . DE ANGELIS.

lus inceſtuoſum tradidit Satanæ in interitum'ſeu
afflictionem carnis I. Cor. 5. 3. Magi & ſagæ,
qui ex pacto inito deæmones immittunt in cor-
pora; Deo id permittente.
Cauſa finalis ſeu finis in vexatione corpo-
rum alius eſt a Deo, alius a diabolo. A Deo
intenditur 1. bonnm & emendatio Energume-
ni, ſi peccaverit, ſin autem innocens ſit, Deus
infligit hanc pœnam, ut exerceat ipſum, pro-
bétque. 2. Probatur exiſtentia ſpirituum in-
