declinabilem, vel cum Manichæis propter duo-
rum principiorum unius boni, alterius mali in
homine conſtitutorum alterutram prævalentiam
inevitabilem, vel cum Monachis Adrumetinis
Propter gratiæ victricis prædominantem effica-
ciam, quos ſecuti noſtrorum temporum Hæ-

retici, in effrœnis concupiſeentiæ impetus hanc

libertatis jacturam refundentes. Contra quos
Prob. I. hæc veritas ex S. Scriptura. Deurer.
30. v. 19. ait Moyſes: Zeſtes invoco hodie cœlum
2 terram: quod propoſuerim vobis vitam & mor-
gem, benedictionem &σ maledictionem: elige ergo.
Eeccleſiaſtici 15. v. 12. Veus ab initio conſtituit -
minem, && reliquit illum in manu conſilii ſui, adje-
cit mandata & præcepta ſua: ſi volueris mandata
ſervare, conſervabunt te... appoſuit tibi ignem &
aquam, ad quod volueris porrige manum tuam.
Hinc S. Auguſtinus lib. de gratia & libero arbi-
trio c. 2. ait; Ecce apertiſſimè videmus expreſum
Lberum voluntatis hu manæ arlitrium. Quid ülud?
uod tam multis locis omnia mandata ſua cuſtodiri
To fieri jubet Deus: quomodo jubet?“ ſi non eſt libe-
um arbitrium. Huc accedunt definitiones Con-
cilii Tridentini ſeſſ. 6. c. 4. & quis dixerit liberum

vominis arbitrium a Deo motum & excitatum 2

D AcI
cwn. Aſle

nn ſnln

Une, n

Kpenes
Drll 1benk
Mun rdh

.

nCernemra
Peic, Kan
rum atinumiue
Ae, ſtaum

1 , ſge
mon in

1s Hunge
eguliſedn⸗
egultipet Aen
TMHihinmrg e
mr nganiik
n nci nrt
4

DE ACTIBUS HUMANIS. 79
bil cooperari... u poſſe diſſentire, ſi velit: ſed
velut inanime quoddam nihil omnino agere, mereque
paſſwè ſe habere, anathema ſit. Item definitio
Concilii Senonenſis in Gallia ſub Clemente VI.
in decretis fidei, decreto 10. Katio etiam eſt
clara: utrique enim actus, tam purè civiles,
quàm etiam ſupernaturales prudenter, ur nemo
negat, præcipiuntur tum a Deo, quàm a ſupe-
rioribus creatis: præmiantur actus boni & pu-
niuntur mali &c. ſi autem utrinque neceſſitas,
quis laudi, merito, & præmio? quis vituperio,
culpæ & pœnæ locus erit?
Dico IIIl. Liberum arbitrium eſt ſolius vo-
luntatis. Hujus enim eſt eligere, id eſt, velle
unum præ alio, aut unum & idem potiùs velle
quàm nolle ſi autem eſſet alterius facultatis, er-
go intellects, atqui hoc non. Liberum enim
arbitrium eſt facultas actuum ſuorum domina,
cum determinetur ad actus ſuos vel ab eviden-
tia objecti, vel ab imperio voluntatis, Porro
liberum arbitrium ita eſt formaliter in ſola vo-
luntate, ut ſit etiam aliquo modo in intellectu,
nempe radicaliter; quia voluntas, ut poſſit Hi-
berè operari & eligere, præſupponit amplum
quendam & eminentem cognoſcendi modum,
quo intellectus propter ſuam in cognoſcendo
amplitudinem & eminentiam cdgnoſcit diverſa
eligibilia ut talia ſub diverſis rationibus, ſecun-
dùm quas poſſunt eligi vel non eligi. S
Ohiie. I. S. Paulus 2. ad Cor. 3. ſcribit: non
quod ſuſſcientes ſimus cogitare aliquid a nobis quafi
ex nolis, ergo non ſumus liberi. Confirm. I.
. F 5 Idem

86 DE ACTIBUS HUMANIS.

Idem Apoſtolus 1. ad Cor. 12. ait: Deus qui
operatur omnia in omnibus, ergo nos nihil
liberè agimus. Confirm. 2. I. Joan. 3. dicitur:
Ommis qui natus eſt e Deo, peccatum non facit,
uoniam ſemen ipfus in eolnanet, & non poteſt pec-
care, quoniam ex Deo natus eſt: ergo (infert Cal-
vinus) piorum corda ita efficaciter divinitus gu-
bernantur, ut inflexibili affectu ſequantur. B.
ad I. N. Conſ. Statim enim ad primum addit
Apoſtolus, ſed ſicfcientia noſtra ex Deo eſt. Li-
cet igitur non a nobis, aut a natura noſtra non
habeamus poteſtatem expeditam ad ſalutariter
agendum, habemus eam a Deo per gratiam,
quam ſufficientem ad præcepta divina implenda
Deus nemini negat, ut docet Senonenſe Conc.
ſuprà citatum. Ad Confirm. I. N. C. Deus
operatur, nos verò cooperamur, & quidem li-
berè. Ad 2. Confirm. N. C. lud: non poteſt
peccare: ſignificat tantùm non poſſe conjungere
peccatum grave cum gratia ſive dilectione Dei,
quæ eſt illud ſemen, & illa nativitas ex ſenſu
SS. PP. Hieron. & Auguſt.: at poteſt quis ab-
jicere ipſam gratiam, & ſic peccare.
Objic. 2. Ad Rom. 7. ait Apoſtolus. Won
enim quod volo bonum hoc facio, ſed quod nolo ma-
lum boc ago; & hic textus juxta SS. PP. eſt ac-
cipiendus de omni homine, ergo. k. N. C.
Apoſtolus hic agit de motibus indeliberatis con-
cupiſcentiæ, quas operatur eadem concupiſcen-
tia etiam in hominibus juſtis contra voluntatem
eorum; quia quando deliberatè agunt, iſtos
motus averſantur: hanc autem concupiſcentiam
vocat

D Acri
Dunns peoe
lefellopeccl

ltar cun
T. 41Cmn
Aceommnhonn

cel
elle do

Meiim Coeties

INTIC

Nteen
nu veet
4

emn

n,NON
Ut ſer ntt

4 *

DE ACTIBUS HUMANIS. 381

vocat S. Paulus peccatum per metonomyam;

quia eſt effectus peccati originalis; & cauſa Pec-
catorum actualium.
Objic. 3. S. Paulus ad Romanos 9. ait: Mon
eſt volentis, neque currentis, Jed miſerentis Dei,
nempe electio ad gloriam, vel ejus aſſecutio
ergo. Confirm. Jerem. 10. dicitur: Won eſt ho-
minis via edus. B. N. C. Textus hic eſt expo-
nendus vel de prima electione & ſeparatione a
maſſa perditionis, vel de gratia effcaci, quam
habere non eſt in noſtra poteſtate: interim eſt
in noſtra poteſtate, cum ſufficiente gratia coo-
Perari. Ad Confirm. B. Si textus ille intelligen-
dus eſt de omni homine. & non de ſolo Nabu-
chodonoſore, etiam explicandus eſt ut Prior.
Plures quidem ejusmodi textus coacervare ſo-
lent Adverſari; ſed nihil probant, quàâm vel
gratiam eſſe neceſſariam ad actus ſupernaturales,
quod Catholici conſtantiſſimè tenent: vel Deo
magis tribuenda eſſe bona opera, quàm nobis,
quod etiam docet fides noſtra: vel quod hanc
habere Præ alia gratia non ſit in noſtra poteſta-
te; ſed hæc libertati non obſunt; cum gratla
neceſſaria ſemper adſit, & Deus quidem plus
faciat in ordine ad actus ſalutares, nobis tamen
relinquat determinationem.

ARTICULUS II.
Quænam libertas neceſſaria ſit ad liberumarbi-
trium 5
LD. Ad liberum arbitrium non ſufficit li-
bertas a coactione, ſed requiritur lherias
a ſim-

82 DE ACTIBUS HUMANIS.

a ſimplici neceſſitate. Eſt contra Bajum, Janſe⸗
nium, Queſnellum &c. Prob. I. argumento
negativo, nempe ex refutatione ſententiæ Jan-
ſemi. Sententia enim quæ docet ſolam coactio-
nem libertati repugnare, non ſimplicem neceſſi-
tatem, eſt hæretica; ergo noſtra, quæ illi re-
pugnat, eſt catholica, adeoque tenenda.
Proh Ant. I. ex Bulla Innocentii XK. quam
Alexander VII. confirmavit, in qua 5. propolſi-
tiones damnat hæreſeos, quarum hæc eſt inor-
dine tertia: Ad merendum vel demerendum in ſta-
zu naturæ lapſfæ non requiritur libertas a neceſſi-
zate, ſed ſufhcit libertas a coactione. Huic pro-
oſitioni hanc cenſuram ſubjungit InnocentiusX.
æreticam declaramus, & uti talem damnamus.
Prob. 2. Sententia Janſenii eſt ſententia Cal-
vini, Chamieri, Petri Molinæi, ergo eſt hære-
tica. Prob. Ant. I. ex Calvino, qui lib. 2. in
Pighium ait: & coactioni opponitur libertas, libe-
rum eſſe arbitrium & fateor & conſtanter aſſevero.
Eadem habent alii Galviniſtæ.
Reſpondet Janſenius ſe in hac parte Hæreticis
conſentire, ſed non ideo eſſe hæreticum, quia non
ſunt hæretica omnia, quæ dixerunt Hæretici.
Contra. Illa doctrina eſt hæretica, quamte-
nent Hæretici, & per quam a Catholicis diſſen-
tiunt, atqui per hanc a Catholicis diſſentiunt,
ergo. Min. conſtat ex propoſitione damnata,
& ex eo prob. ulterius: Semper viſa eſt SS. PP.
difficilis concordia libertatis cum Dei præſcientia
ex Aug. de lib. arbit. c. 2. atqui facillima fuiſſet, ſi

ſola coactio repugnaret libertan. Nam reſpon-
. diſſent,

D Acrui

yN Feſien
Clvorae

ehen ten b⸗
a Mncgl Kl
66n oreninen

J., ..
ete n er

Hrhe

n.

DE ACTIBUS HUMANIS. 83

diſſent, licet præſcientia neceſſitatem ſimplicem
imponat, & voluntatem ad unum determinet,
non tamen ideo tollere libertatem: quia præ-
ſcientia non cogit, ſed neceſſitat. Contra ve-
rò aliam rationem inierunt conciliandæ Deipræ-
ſcientiæ cum libertate, nempe quod effectus
liber ſit cauſa præſcientiæ, vel quod præſcien-
tia præſupponat actum jam liberè poſitum.
Prob. 3. ex Sacra Scriptura: Ppræter dictain
Articulo I. conſtat hæc veritas ex lib. Gen. c. 4.
v. 6. & 7. ubi Deus Cainum ita alloquitur:
Quare iratus es, & cur concidit fucies tua?“ nonne
ſi bene egeris, recipies? ſin autem malsé: ſtatim in
foribus peccatum tuum aderit: ſed ſub te erit appeti-
tus eus, nimirum ad peccatum allicientis; ergo
in Caino dabatur libertas tum contrarieta-
tis, poterat ſiquidem bene & malè agere, tum
contradictionis, nempe dominium ſupra appe-
titum. Item ECcleſ. 15. quem textum jam ſu-
prà adduximus, Deus ab initio conſtituit hominem,
&& reliquit eum in manu conſilii ſut, ſi ergo eſt in
manu conſilii ſui; haud dubiè habet poteſtatem
utriusque partis.
Keſpondet Janſenius, hunc locum de primo
parente ante lapſum debere intelligi. Contra
1. Hæc eſt Calvini interpretatio, cui refragan-
tur Concilii Tridentini Interpretes. 2. Hunc
locum adhibet S. Auguſtinus, lib. de grat. & li-
bero arbitrio contra Monachos Adrumetinos,
ut liberum arbitrium etiam poſt lapſum Adæ
in nobis non eſſe extinctum probet.

84 DE AcCTIBUS HUMANIS.

Conſentiunt Scripturæ Concilia, quibus da-
mnati ſunt Marcionitæ, Manichæi, aliique fati
propugnatores. Maximè autem Concilium Tri-
dent. quod can. §5. ſeſſ. 6. ſic ait, & quis liberum
hominis arbitrium poſt Adæ peccatum amiſſum &
extinttum eſſe dixerit, aut rem eſſe de ſolo titulo,
imò titulum ſine re. anathema ſit. Conſtat item
ex can. 4. ejusdem ſeſſionis ſuprà in Art. I. n. 78.
hujus capitis adducto. Contra quem canonem
multiplex confingit effugium janſenius. Con-
cilium, inquit, non loquitur abſolutè, ſed hy-
pPotheticè, nempe ſi homo velit, poteſt diſſen-
tiri; deinde hanc hypotheſin ſic explicat, quaſi
homo non poſſit abſolutè gratiæ excitanti diſſen-
tire: ſed quia velle diſſentire gratiæ, & diſſen-
tire ſunt idem; ſi vellet diſſentire, diſſentiret,

ideoque bene dicitur poſſe diſſentire, ſi velit;

id eſt, ſi diſſentiat; at quia non poteſt ſimplici-
ter id velle, propterea non poteſt diſſentire ſim-
pliciter.
Contra I. Hic canon contra Lutherum &
Calvinum conditus eſt: ergo Concilium eo ca-
none id ipſum aſſerit, quod ambo negabant:
at non negabant hominem poſſe diſſentire, ſi
diſſentiat, ſed re ipsâ abſolutè poſſe diſſentire:
ergo Concilium oppoſitum aſſerit.
2. Hæc explicatio ridiculam facit Concilii
definitionem. Sic enim pari jure dici poſſet
Beatum quemlibert, imò & Deum poſſe pecca-

re, ſi velint, lapidem poſſe peccare, ſi velit,

quia ſi vellent peccare, peccarent; at quia non

poſ-

f .

dende
utrin

ca os

nlkren
äterm

DEz ACTIBUS HUMANIS 35

poſſunt velle, ideo non poſſunt peccare. Quæ
omnia, quàm abſurda ſint, quis non videt?
Probh. 3. ex Conſtitutionibus S. Pii V. &
Gregorii XIII. ab Eccleſia receptis, quibus da-
mnati ſunt hæ Baji propoſitiones n. 39. Quod
voluntaris ſit, etiunſi neceſſariò fiat, hherò tamen
Kt. n. 66. Sola violentia repugnat libertati lominis
naturali. .
Prob. 4. ex PP. Pro omnibus ſint Grego-
rius Naz. in apologia, ubi air: Arbitrii libertas
in utramque partem motum halet. S. Ambrofius
lib. 2. de fide: Pro voluntatis arlitrio, non pro
neceſſnatis ohſequio, ubi liberum arbitrium oppo-
nitur neceſſitati. S. Auguſtinus infrà citandus.
His adde S. Thomam lib. I. contra Gentes c. 68.
Dominium quod habet voluntas ſuper ſuos actus,
per quod inl us eſt poteſtate velle vel non velle, ex-
cludit determinationem virtutis ad unum, &vio-
lentiam cauſæ exteriùs agentis.
Probh. 5: ratione: Quidquid repugnat ele-
ctioni, repugnat libero arbitrio, quod definitur
Viß oed atqui antecedens neceſſitas repu-
gnat electioni, electio enim non eſt præcisè ac-
ceptio unius præ alio; ſed acceptio unius præ
alio ſine antecedente neceſſitate & determina-
tione ad unum intrinſecum. Confirm. Libe-
rum arbitrium dicit eſſentialiter dominium in
actus illos, circa quos verſatur, atqui domi-
nium in actum ſtare non poteſt cum anteceden-
ti neceſſitate & determinatione intrinſeca ad il-
lum; voluntas enim exterius dominatur in
actum ſuum, quatenus poteſt de illo pro arbi-
trio

86 DE AGCTIBUS HUMANIS.
trio diſponere, h. e. illum pro arbitrio produ-
cere vel non producere, aut productum depo-
nere, quod eſſe non poteſt cum antecedente
deterrninatione ad unum intrinſecàâ; ergo. Præ-
terea liberum arbitrium & voluntarium ſtrictè
differunt, ſed non differunt, niſi quod liberum
ſuperaddat voluntario immunitatem ab omni
neceſſitate ſimplici; ergo.

Solvuntur O bjectiones petitæ ex Sacra Scriptura
Conciliis
Oljic. I. Proverb. 21. v. 1. Cor Regis inma-
nu Domini, quocunque voluerit, inclinabit illud;
ergo in ſtatu naturæ lapſi non eſt libertas in-
differentiæ. 2. Iſaiæ c. 16. Domine... omnia
opera noſtra operatus es in nobig. 3. Chriſtus D.
Matth. C. 7. dicit: Non poteſt arbor bona malos
fructus facere, neque arbor mala bonos fructus fa-
cere. 4. Ad Rom. c. 7. Apoſtolus ait: Won
uod volo bonum, hoc ago, ſed quod ode malum, il-
facio. Eodem capite dicitur Video autem
aliam legem in membris meis ret ugnantem legi men-
tis meæ: & captivantem me in lege peccati, quæ
eſt in membris meis. H. ad I. Deus inclinare po-
teſt voluntates hominum tribus modis: I. phy-
ſic? prædeterminando, 2. per internam ſuaſio-
nem talem, ut ei non poſſit reſiſti, 3. per in-
ternam ſuaſionem repudiabilem, ſed ita volun-
tati attemperatam, ut voluntas ſequatur, quam-
vis etiam poſſet moraliter non ſequi. Brimus
& ſecandus modus repugnat libertati indifferen-
næ; ſed Deus iis non utitur ſaltem rggulariter
. in

1r Acm
4 Nink, Iune
gelere gen t
Innot
A mn nlne
sgiikn niſeil
Unli aln

⸗

ed Nin
ems1Uutrerontd,
Wentra
ſrembsnorära
1e Clleit unen
0unr,Ctomcto ⸗
nporet artti
oin Juct e
4I ſie an .
1bb Gen nolr
urn temimton
INr
unsefen, ucoe
Acl on deben
I, undn Uen
Pter lbontn
En n
Mimnh,

egun,qu
li Ninr
n icifen⸗

„

DE ACTIBUS HUMANIS. 97

in inclinandis hominum voluntatibus; etſi
quando utitur, tunc voluntas ex anteceden-
ti neceſſitate agens nec laudis, nec meriti ca-
Pax eſt. Tertio modo utitur Deus tum in na-
turalibus, tum in ſupernaturalibus; in natura-
libus quidem immittendo cogitationes congruas
ordinis naturalis, & quibus ita ſuadetur volun-
tati, ut ſequatur, & quanquam ita ſequitur, ut
poſſet etiam non ſequi, ſequatur tamen infalli-
bilirer, quatenus cogitationes illæ immittuntur
ſub directione ſcientiæ infallibilis. In ſuperna-
turalibus verò per actuales gratias, hoc eſt per
internas illuſtrationes, & motiones indelibera-
tas ſupernaturales, quas ſcilicet Deus in nobis
ſine nobis moraliter cooperantibus operatur, &
quibus ita excitatur voluntas, ut conſentiat; &
quanquam ita conſentit, ut poſſet non conſen-
tire, conſentiat tamen infallibiliter, quatenus
excitatur, quomodo Deus, cujus ſcientia falli
non poteſt, novit ei congruere ut conſentiat,
de quo in Tract. de Gratia.
Ad Iaiæ locum B. Deus operatur quidem
in nobis opera noſtra, ſed non ſine nobis ex
propria determinatione & electione operanti-
bus. Ad 3. B. Per arborem hic intelligitur
voluntas efficax, ut docet S. Auguſtinus, & ſen-
ſus eſt: homo habens bonam voluntatem effi-
cacem, quamdiu illam habet, non poteſt ma-
lum agere: ſed bonam illam voluntatem liberè
habuit ex auxilio gratiæ, & poteſt illam amitte-
re diſſentiendo gratiæ. Similiter homo habens
malam voluntatem, quamdiu illam habet;, non
GW poreſt

88 DE AcTIBUS HUMANIS.

poteſt bonum agere; ſed illam liberè habet, &
poteſt cum auxilio gratiæ habere aliam bonam,
& haberet, ſi conſentiret grati?́. Ad 4. H.
Apoſtolus loquitur de indeliberatis concupiſcen-
tiæ motibus ad peccatum inclinantibus, quos
quidem neceiſariò experimur. Quare ſubjicit:
S& autem quod nolo, illud facio, conſentio legi, quo-
niam bona eſt; nunc autem jam non 40 operor
illud, ſed quod habitat in me peccatum, id eſt con-
cupiſcentia. Senſus igitur textús objecti eſt,
non ſentio inclinationem ad bonum, quam vel-
lem habere: ſed econtra experior inclinationem
ſeu propenſionem indeliberatam ad malum,
quam nollem ſentire.
Ad illud quod ex eodem cap. Apoſtoli di-
citur, ꝶ. Homo captivatur in lege peccati
impropriè dicti, non autem propriè dicti. Pec-
catum propriè dictum eſt actus liberè factus vel
omiſſus contra legem Dei. Peccatum impro-
priè dictum eſt concupiſcentia, quæ ideo dici-
tur peccatum, quia oritur a peccato Adami
& ad peccatum inclinat. Per peccatum au-
tem, in cujus lege captivamur, intelligit Apo-
ſtolus concupiſcentiam, quæ eſt habitualis pro-
penſio ad malum: cujus enim motus neceſſariò
experimur, & ſic captivamur, ſed ipfſis non
neceſſariò obſequimur, & ſic non neceſſariò
peccamus; unde quamvis non ſimus liberi circa
motus concupiſcentiæ quoad ſenſum, ſumus
tamen quoad conſenſum.
Obiic. 2. Concilium Arauſicanum II. can. 13.
ſic habet: Arbitrium hominis in primo homie
. uhr⸗.

r Acnm.
Am Per 8

aumn . Ccu
ev n pent
cocünmlocuin
llekkoununn
ArMAn fret

uet, ilteiſo
m, (d. Cnrun
aite et dfft
loegom, Deo

. Mnn AOemmn
IN Meit e o
oroo rene gent
Nlterom me
Tſn
d Unen nege

Eel Horo s ne

frr ner
n N n en
femmmn Ktk.
Burtmigcheti,
nübenm,ng.
Leperoriclnnonn
Ctauml mun,

Mema Aelni

Ir 4gr oruan
nngnnectk kk.
Aibere Worel
. Mommmih-.
an,Geltnt.
n 1 ecend Men
Uer Pegmm
nr, elgt
rekt kohludsfr.
mnoonsterilal
mr, bD ni
le von heeln
Gnbmmsleiere
d Enn, ſmmun

,164
Aluml

DE ACTIBUS HUMANIS. 89
infirmatum, niſi per gratiam baptiſmi non po-
reſt reparari &c. & can. 2. dicit: neminem ha-
bere de ſuo, niſi mendacium & peccatum. H.
ad I. Concilium loquitur de libero arbitrio non
præcisè ut eſt facultas naturalis, quæ poſitis omni-
bus ad agendum prærequiſitis poteſt agere vel
non agere, ſed ut eſt potentia inſtructa iis omni-
bus, quæ connaturaliter neceſſaria ſunt ad ope-
randum ſupernaturaliter, & ſicut oportet ad ſa-
lutem, quæque conferuntur nobis in prima ju-
ſtificatione per baptiſmum ſcilicet in re vel in
voto ſuſceptum, Deo infundente gratiam ſan-
Ctificantem & habitus ſupernaturales cum jure
ad gratias actuales pro loco & tempore accipien-
das, ad agendam vitam Chriſtianam neceſſarias.
Ad 2. N. Juxta mentem Concili, homo,;
quantum ad æternam ſalutem attinet, non ha-
bet de ſuo niſi mendacium, & peccatum, hoc
eſt, non poteſt de ſuo niſi demereri; quia ſine
adjutorio divino gratiæ nihil poteſt operari;,
quod ſit ex omni parte bonum, & aliquo mo-
do ad ſalutem conſequendam conferre poſſit.
Unde ſi homo ſolis naturæ viribus relinqua-
tur, non poteſt aliquid in ordine ad ſalutem
operari. Per hoc autem damnat quidem Se-
mipelagianos, qui admittunt quædam ſalutis
initia ex ſolis naturæ viribus profecta At ne
leviter quidem perſtringit libertatem indifferen-
tiæ, quam homini lapſo tribuimus circa bonum;
ſicur nolimus eam ad bonum faciendum vel ma-
lum vitandum ſalutariter valere poſſe ſine adju-
. . Ci 2 torio

90 DE ACTIBUS HUMANIS.

torio gratiæ interioris voluntatem prævenien-
tis, excitantis, & corroborantis.
Concilium Arauſicanum apertè favet nobis

can. 5. ubi ita habet: Hoc ſecundum fidem Catho-

licam credimus, quod acceptâ per baptiſinum gra-
tid, omnia quæ ad ſalutem pertinent, poſſint & de-
beant, ſi fideliter laborare voluerint, inplere. Et
Concilium Conſtantienſe, quod ſeſſ. 18. damna-
vit articulum Wiccleffi, quo aſſerebat omnia de
neceſſitate evenire. Per neceſſitatem intellige-
bat ſimplicem ſeu voluntariam, quam a præ-
ſcientia Dei repetebat, in quo ſolo a Janſenio
& Calvino diſcrepat.

Solvuntur Objectiones petitæ al authoritate.

Obyic. S. Damaſcenus lib. 2. orthodoxæ fi-
dei multa docet, ex quibus colligitur ad eſſen-
tiam liberi arbitrii ſufficere immunitatem a coa-
tione. I. dicit c. 12. Meque virtutis nomen ob-
tinere poteſt, quod quis per vim atque invitus facit.
2. C. 20. Id eſſe in noſtra poteſtate, quod ultro &α
ſponte fit. 3. c. 27. dicit lilertatem nil aliud eſſe
qudm voluntatem. R. ad I. ibi & invitum latè
ſumit, per vim intelligendo quamcunque ne-
ceſſitatem, & per vocem invitus intelligendo ne-
ceſſitatem quàcunque neceſſitate. Unde non
opponit libero ſolum coactum ſtrictè dictum.
ſed coactum latè ſumptum, nempe pro neceſſi-
tate quacunque neceſſitate antecedente. Ad 2.
. Per rſponte intelligit liberé; nam ut exc. 24.
conſtat, ſpontaneum duplex admittit, unum im-
perfectum, quod nullam ſupponit deliberatio-
nem,

Dr Aenn
“ Epeinke
eSme

l1geninn ae
mlenn, n t
ldli gi
Goerhranu
Neligenindh
um qumen
n llot n

ie A aſlonnt
GAO antade!
Cloiur , ler.
nnhntaemtcdr.
kunut unnd.
nuteintl fei
ne, unn
Henwenni tr
di iminn
1o uanerolte
tuinelpenenn
lne. Iol
Crn Krik den
lenhe ſ en
tttelt 4
et omntle/
ponn elben

0
S

DY ACTIBUS HUMANIS. 9 ½

nem, nec proinde eſt ex electione, vocarur ta-
men ſpontaneum, quia voluptatem affert: at
alterum perfectum, quod ſupponit deliberatio-
nem, & eſt a principio ſe determinante per ele-
ctionem. Ad 3. H. voluntatem ibi ſumit pro
facultate agendi & non agendi, ſeu pro poten-
tia ſui ipſius per electionem determinativa.
Obj. 2. S. Anſelmus lib. 8. cur Deus homo
c. 10. ſic ait: Impropriè dicitur neceſſitas, ubi nec
coactio ulla eſt, nec prohibitio, Ergo ex S. Do-
ctore neceſſitas ſimplex ſeu non violenta non eſt
propriè neceſſitas, nec proinde tollit libertatem
arbitrii. B. N. C. quia per coactionem & pro-
hibitionem intelligit omnem neceſlitatem ante-
cedentem, ut patet ex lib. de concord. q. I. ubi
dicit: actus imperatos voluntatis eſſe necoſſarios,
quia voluntas cogit potentias, a quthbus eliciuntur.
Præterea S. Anſelmus eàdem quæſtione hæc ait:
Poteſt (voluntas) non velle, antequam velit, quia
libera eſt, & cum vult, non poteſt non velle, ſed
eam velle neceſſe eſt, quoniam impoſſibile illi eſt id-
ipſum ſumul & velle, & non velle &c. Opus vero
voluntatis, eui datum eſt, ut, quod vult, ſit, &
quod non vult, non ſit, voluntarium ſive ſpouta-
neum eſt, quoniam ſpontanea voluntate fit, & bi-
farium eſt neceſſarium, quia & voluntate cogitur
Nieri, & quod fit, non poteſt ſimul non fieri. ed
has neceſſitatet facit voluntatis libertas, quæ prius-
quam ſint, eas cavere poteſt.
Pro ſolutione variarum egtonm ⁶ o. PP.
obſervandum.
Multi PP. atque etiam Theologi, qui ante
G 3 eXOr-

92 DE AcCTIBUS HUMANIS.
exortos Baji & Janſeni errores ſcripſerunt,
has voces: neceſſitatem & coactionem, volunta-
rium ac ſpontaneum & lilerum, cogi & neceſſitari,
liberum & non coactum ſæpe conn um, & pro
eodem ſumunt, quia eas in ſenſu latiori acci-
Ppiunt. Sed tunc per coactionem intelligunt
gquamcunque necefſſita em etiam non violentam,
per ει cogi intelligunt necefſſitari ſive violentè,
ſive non violentè: per voluntarium & ſponta-
neum intelligunt liberum, ſive id, quod eſt per
voluntatem ſui ipſius determinativam per ele-
ctionem. Quare voces iſtæ pro ſubjecta ma-
teria ad illorum mentem exponendæ ſunt: nunc
autem Theologi eàsdem voces accuratius diſtin-
Xerunt, & ſtrictiùs ſumunt, ut Novatorum ca-
villationes confutent.
Ohjic. 3. S. Thomam in variis locis: quæſt.
10. de potent. art. 2. ad 5. naturalis neceſſitas, ſe-
cunduim quam voluntas aliquid e neceſſitate velle
dicitur, ut felicitatem, libertati voluntatis non re-
pugnat, ut Auguſt. docet in lib. 5. de civ. libertas
enim voluntatiy violentiæ vel coactioni opponitur.
unde voluntas liberè appetit felicitatem, licet neceſ-
Jariò appetat illam &&... ſic autem & Deus ſud vo-
luntate liberè amat ſe ipfum. Liberè ergo piritus
S§. procedit a Patre. non tamen poßibiliter, ſed ex
neceſſitate. En Achillem Adverſariorum! ſic
enim arguunt: Deus Pater producit SpiritumS.
ſe ipſum amando liberè, & tamen neceſſariò
producit. Item voluntas amat felicitatem liberè,
& tamen necefſſariò: ergo poteſt ſtare libertas
cum ſimplici necefſitate. H. D. Deus Pater
pro-

Dt Aorn
Pbere Yn
1K poonnend
zlen lolle 1
uen cmranchon

Men atecke:
0onrs ndſelett
Smlellene Unkel
en gieleke
1 (kremnartus
GmCrih Huine
ancelberne e
e n
Adr. IMhenen n
Vim nf⸗ ero 6
Uezcrtone,
celiarckimu
10 Alenm himn
onporttndin
MmIOANNNC
Kpidenm N nen
Elih lunc
NII, Our oponin
Efrirnvinnnta
Pilefenn.
nk,n ee ſonn
uirä y
mmin benm r
. enim
en ſie
len

“S
e Mn, 4

N

X, 1
narl gevicene,
mmim bon
eilialek,⸗
monnan re.
en bech .
Nne
NANKNNRRlun.

ir Notonmna.

n, urſ
u ſ 1
lntee lin
hlen 1.
erironm k
det nnmd
Een Eelil
,(Ceitenldere,

⸗

0kne lbel

DE ACTIBUS HUMANIS 93

Produeie liberè Spiritum S. libertate, quæ ſit
ubentia & fſpontaneitas C. quæ ſit liberum ar-
bitrium ſeu facultas indifferens N. ER. 2. Li-
bertatem contradictionis circa finem poſſe ver-
ſari ſaltem indirectè; quatenus eſt in poteſtate
voluntatis removere cogitationem felicitatis, &
conſequenter illam non amare, ſicut ille liberè
calefit, qui poteſt a ſe calorem repellere, ſi ve-
lit. Quare amor finis ultimi eſt liber indirectè
non directè; loquitur ergo D. Thomes in citato
textu de libertate latè dicta.
Objic. 4. S. Thomam in 2. diſt. 21. art. 4. &
alibi ait: Liberum arbitrium dici ex eo, quod co-
gi non poteſt: ergo libertas poſita eſt in immuni-
tate a coactione; quia quod fit ex ſimplici ne-
ceſſitate eſt immune a coactione, ergo liberum.
B. D. Liberum arbitrium dicitur ex eo quod
cogi non poteſt coactione latà, & quæ ſit deter-
minatio ad unum C. coactione ſtrictà, quæ idem
ſit ac violentia N. nempe duplex coactio, lata
& ſtricta. Lata eſt ſimplex determinatio ad
unum, quæ opponitur electioni: ſtricta, quæ
eſt a principio intrinſeco, renitente paſſo, idem-
que eſt ac violentia. De prima intelligendus S.
Thomas, non de ſecunda. Et verò ſe ipſum
explicat in 2. diſt. 25 quæſt. I. art 2. ubi quæ-
rit, utràùm liberum arbitrium poſſit cogi, & ſic
reſpondet: Dicendum qaod eſt duplex coactio,
quædam ſufficiens, quæ compulſio vocatur, quædam
verò inſificiens, quæ vocatur impulſio. iendum
eſt igitur, Sas in partibus anim& quædam ſunt,
Juæ compelli poſſunt, ſed dupliciter: quædam enim
G 4 com-

94 Dir AcTmUS HUMANIS.

compelluntur ex ſubjecto, ſicut illæ vires, quæ ſunt
organis affixæ&: cum enim H organis operationes
haberi non poßint, compulſis organis ipſee virtutes
prolibentur, vel compelluntur earum actibus vio-
lenter extortis. Quxdam verò ſunt, quæc quidem
Jſul'jecio non compelluntur, quia organis affva non
ſunt, compelluntur tamen objecto ſicut intellectus ρ.
qui demonſtrationis vi rogitur. Voluntas autem
neque ſubjetcto cogi poteſt, cum non ſit organo affxa,
neque objecto: quantumcunque enim aliquid oſten-
datur eſſè bonum, in poteſtate ejus vemanet eligere
illud, vel non eligere Hæc ille. Vides intelle-
ctum cogi vi demonſtrationis ex D. Thoma,
non cozétione ſtrictà, quia non aſſentitur per
violentiam, ergo lata, hoc eſt, ſimplici neceſſi-
tate ad aſſenſum determinante. Rurſus negat
cogi voluntatem ab objecto, ut cogitur intelle-
tus, ergo libertatem voluntatis ponit in im-
munitate a ſimplici neceſſitate, quia ut ſubdir
D. Thomas, voluntas poteſt eligere vel non eligere.

Solvuntur Objectiones petitæ ex libertate Dei.

Obhjic. Datur libertas perfectiſſima in Deo,
atqui hæc eſt ſine indifferentia; ergo. Prob.
min. In Deo non eſt indifferentia contrarietatis,
quæ eſt ad bene vel malè agendum; deinde non
contradictionis: ſi enim eam haberet Deus, ma-
ximè id pateret circa produétionem mundi; at
non habuit indifferentiam contradictionis circa
productionem mundi, quia ab æterno fuit de-
ferminatus ad eandem: nullumque inſtans fuit,
in quo non fuerit determinatus. N. D. probat.
. Miit.

Dr Aer
pbiit ert

eunn Cundti

ccolegenil 6

6kele üe
t. WNN in

CFerioknostanon

Fermin ineo
wi nnre, A
olg o fovon
n penniins
Densſt Cermnne
OEemn, WM
rieitcucen,
rCbit, Edne⸗
u nlleh, a
Menn utlind
umm, Anen
Nelatid ennn

1 Mer⸗
Ge Ad

Eunr Dendle,
4 . na .
Uünpmrrmin

☛
S=
S=SS

Hüuc

r Ler
. inn e ſ,
enr
Nini igmmn
rn en

nunſton
Ne Mnn gud aer.
ell ſenmnn ,len
ie. Ws oe.
nsa Thon,
n un denn
el, inplannee.
. Anirayt
opiurinele.
uuns dontn n.
n, Jn ihit
drAm lgn

eer enme
etittlim inlen

nu, epe⸗ NN

o
klennt Conmread

egum, Cel
Nkeek , A.
Gudl,

n

Cmndkins n⸗

s Ctd
. 1,

DEz AcTIBUS HUMANIS. 95

min. Deus fuit determinatus ab æterno ad pro-
ductionem mundi determinatione antecedenti
N. conſequenti C. Confirm. D Nullum fuit
inſtans reale, in quo Deus non fuerit determi-
natus C. nullum inſtans naturæ ac rationis N.
Sufficit inſtans rationis & naturæ ad libertatis in-
differentiam in eo poſitum, quod nihil ſir in
priori naturæ, aut concipi poſſit in priori ra-
tionis, quo voluntas poſitis omnibus ad agen-
dum prærequiſitis neceſſariò & antecedenter
ad agendum determinetur. Porrò licet
Deus ſit determinatus ad creandum mundum
ab æterno, non deſinit eſſe indifferens, non
privativè quidem, quia quidquid vult, ab æter-
no voluit, ſed negativè ad volendum mundum,
quia nihil eſt, aut concipi poteſt antecedens,
quod eam neceſſariò inferat.
Inſt. I. Actus ille, quo Deus vult creare
mundum, eſt neceſſarius, quia idern eſt ac ipſe
Deus, ergo non poteſt eſſe liber. . D. A. Eſt
neceſſarius entitative & in eſſendo C. relativè
& in agendo N. poteſt enim ſumi actus ille vel
entitative & ut eſt in Deo, vel relativè & ter-
minativè ad creaturas. Entitativè non diſtin-
guitur ab amore, quo Deus neceſſariò ſe amar.
At ſumptus terminativè & relativè ad creaturas,
quas infert, cum poſſet non inferre, aut non
infert, cum poſſet inferre, eſt liber.
Inſt. 2. Dum voluntas Dei de indeterminata
intelligitur fieri determinata, mutatur. E. D.
Extrinſecè C. intrinſecè N. nam ut activè ſe de-
terminat voluntas Dei, non mutatur, ſed mu-
G F tat

96 DE AcTIBUS HUMANIS.

tat, quia agens ut agens non mutatur, ſed mu-
tat. At ut determinatur formaliter, non mu-
tatur intrinſecè ſed extrinſecè tantùm, ſeu in
eftectu, quia determinatio formalis extra Deum
Ponitur.
lLiſt. 3. Determinatio Dei eſt prior effectu,
ergo rion petitur ab effectu. . D. Ant. Deter-
minatio activa, trans. formalis N. porro ad-
verte hoc circa libertatem Divinam.
I. Quidquid perfectionis in libertate creata,
divinæ tribuendum eſt, demptis imperfectio-
nibus.
2. Tres perfectiones libertatis creatæ ſunt
I. quod ſit indifferens ad agendum vel non
agendum. 2. Quod activè ſe determinet per
ſe ipſam circa quæ eſt libera absque ullo inter-
medio.
3. Quod adtivè ſe determinando, non mu-
tetur, ſed mutet in extrinſeco. Gaudet autem
voluntas divina tribus his dotibus:
I. Eſt indifferens ad ponendum vel non
Ponendum effectum a ſe diſtinctum.
2. Per ſeipſam activè determinat.
3. Dum ſe determinat activè ad productio-
nem mundi, non mutatur, ſed mutat.
Tres imperfectiones voluntatis creatæ ſunt.
Prima, eſt indifferens ad actus internos voli-
tionis, aut nolitionis ſecundàùm ſubſtantiam
ſumptos; reſpicit enim ſuum objectum me-
diante actu realiter a ſe diſtinécto, quia eſt limi-
tatæ virtutis. Secunda, cum actus, quem ex-
ercet, ex ſe ſit objecto certo addictus, deher
eli-

r Acr

un ohecton
Wun IuKN,
8 Gnmin

Uintoſkenor,

0 e Anid i
fenacho untileee
rad odeen

Itmn dle, Mol
Setnm, d

Golek.

Dd Cn
Ehpnemmmcuctſe

Ng ele.,

gigol
Hüielinrcuyi,
ucitshunpe
G1 Criku⸗
rhur menit
htarn

I

Huuge

Gnmmn l “
ni WI.
S im Cun
m nenn
Delrnchn
1 A r.
s N umnd
eihan.
tnlbentecne,
nhs petfecto

Denrs gere inn

Genlun Ne NN.

eEe kemiet
1ale lo ne

nmdo, nmn.
. Canigten
cdus
enlm d
ncon
NIn
Ghead gtoändt⸗
dmunt
nusenrii
Cn inens l
in btneum

nöin m.

o, Alm⸗
n, Cenel
cens, e⸗

DEz AcTIBUS HUMANIS. 67

elicere actum diſtinctum ab alio pro diſtinctione
variorum objectorum. Tertia, in ſe ipſa re-
cipit actum ſuum, pPer quem mutatur intrin-
ſecè, & determinatur formaliter, non quod
mutetur præcisè, ut activè ſe determinet, ſed
quod in poſteriori determinationis active in ſe
recipiat actum ſuum.
Divina caret ſingulis. Hinc actus ſecun-
dus liber in Deo non differt ab actu neceſ-
ſario per aliquid intrinſecum reale, ſed eſt
idem actus intrinſecè, qui dicitur liber prout
terminatur ad objectum, quod ita eſt, ut poſ-
ſit non eſſe; neceſſarius vero prout terminatur

ad objectum, quod non poteſt non eſſe id,
quod eſt.

Diluuntur objecta ex libertate Chriſti, & Peato-
rium petita.
Duplex ex Chriſti libertare, & Beatorum
argumentum ducit Janſenius lib. de gratia Chri-
ſti c. 6. quod libertati beatorum totum impen-
it, & c. 9. in quo libertatem Chriſti cum ſim-
Plici neceſſitate conjunctam magnitficè oſtentat;
Juxta cujus principia
Obj. I. Chriſtus acceptavit mortem liberè,
quia per hanc meruit ſalutem hominum: Chri-
ſtus non acceptavit mortem ex libertate quæ fit
indifferentia, ſeu quæ ſit immmmitas a ſimplici
neceſſitate; ergo ex libertate quæ ſit immuni-
tas a coactione. Prob. min. Chriſtus determi-
natus fuit ad mortem autecedenter, ergo non
acce-

98 DEY AcCTIBUS HUMANIS.

acceptavit mortem liberè eâ libertate, quæ ſit
indifferentia. Prob. Ant. Chriſtus accepit præ-
ceptum moriendi a Patre, cui non potuit non
obedire, erat enim phyſicè impeccabilis ob unio-
nem hypoſtaticam: ergo fuit determinatus ad
mortem antecedenter. Multiplex eſt ad hoc
argumentum reſponſio
Prima eſt, mandatum illud quod Pater filio
injunxit, non præceptum rigidum & propriè
dictum fuiſſe, ſed nutum duntaxat, tacitam-
que paternæ voluntatis ſignificationem, cui
Chriſtus utpote in omnem Patris voluntatem
intentus, filiusque obſequentiſſimus ultro ſe
ſubmiſit, unde laus major illius obedientiæ ex-
titit, quod nutum patris ſequi maluerit, quam
