Angeli. Ceciderunt autem Angelorum aliqui
ex omnibus ordinibus, docet S. Thomas quæſt.
63. art. 9. ad 3tium. 5. Nulli egerunt pœniten-
tiam, & ſic omnes Angeli, qui peecaverunt,
fuerunt a Deo damnati juxta Scripturam in Apo-
calypfſi c. 12. v. 8. Michael &α Angeli jus brælia-
bamur, & Vraco pugnabat, & Angeli jus, & non
valuerunt, neque locus inventus eſt eorum amplius
in cœlo. Item 2. Petri 2. Deus Angelis peccanti-
bus non pepercit, ſed rudentibus inferni detratctos,
in tartarum tradidit eruciandos &. Ecce!Scri-
Pptura de condemnatione malorum Angelorum
loquitur ſinè exceptione, quæ a nobis apponi
non poteſt absque temeritate, cum illius appo-
nendæ nullum ſit ſufficiens fundamentum. Ka-
tio autem cur nulli Angelorum lapſorum pœni-
ten-

. m
,Aerll, M0
Vſon enm

nete Poimenn

Se Chehnlun t

eetn pontentun

d Codn
Grmm malmmmm
WNNREAN Nu
Iuefeto ctad inp
Aheleſolenm /

M.

An ehonun
0eco Whethir d
Onnbg fr Thucn
77

Mn

„ e⸗
1 Gr nnn in
1 Denones
Elgrſiingli
oinenob ſ

e

Fnum & mnik

. “ . DE ANGELIS. 6 5
lelirtii tentiam egerint, non fuit voluntatis eorum in-
R flexibilitas; ſicut enim a bono ad malum pro-
w lapſi, ita a malo ad bonum cum gratiæ adjuto-
rio reſurgere potuerunt; ſed ſeveritas divinæ
juſtitiæ, quæ nullum tempus & gratiæ auxilium
ad agendam pœnitentiam neceſſarium conceſſit,
cui occaſionem dedit, quia Angeli peccaverunt
ex malitia, non carnis fragilitate, quod in ho-
mine prævaricante pieratis & miſericordiæ Præ-
ſtat argumentum. Ita S. Gregorius lib. 9. mo-
ral. Cc. 28.
Quæres I. Quodnam fuerit peccatum reli-
quorum apoſtatarum Angelorum? g. Cæte-
rorum etiam peccatum fuüit ſuperbia, qua ſoli
"Lucifero quoad imperium & miniſteria actualia
ſubeſſe voluerunt. Prob. I. pars. Jobi c. 14. de
Lucifero dicitur: Ppſe t Rex ſuper univerſos tlios
luperliæ, hoc eſt, cætéros dæmones per elatio-
nem, qui a Deo ad Luciferum deſciverunt, ut
Paſſim exponunt PP. & Theologi, licet de
objecto fuperbiæ diverſimodè ſentiant. Pro
omnibus ſit Theodoretus in epitome divin.
decret. c. 8. ubi ſic loquitur: Diabolus & demo-
num caterva, qui erant cum aliis incorporeis (ſeil.
ſanctis Angelis) UMorum in Deum benevolentiam
non ſunt imitati: ſuperbicæ autem &* arrogantiæ
morbo correpti, ad id quod' eſt deterius, converſi
1ſunt, a priori ſorte exciderunt. Prob. 2.
Dæmones peecaverunt conſentiendo in
"Pravas ſuggeſtiones Luciferi, atqui hic ſuggeſſit,
ut divino imperio ſe ſubducerent, ſibique quo-
e ad imperium & miniſteria acktualia ſubeſſent;
ergo

2

66 DE ANGELIS. De9

ergo peccatum illorum erat ſuperbia, quà ſe mmunm
Deo ſubducere, & ſoli Lucifero ſubeſſe volue- anmns!

runt. Major conſtat ex Notabili 2. Minor eſt alnaihen
2. . Nalia lean
procul dubio S. Thomæ hic quæſt. 63. art. 8. ad ommmz
. . . ll,
2. & prob. quia ex D. Thoma loco cit. Angeli czr i⸗
ür nn nk⸗

apoſtatcæ pecoaverunt ex ſuggeſtione &* Loöllicitatio- ik
ne Luciferi, ergo peccarunt id volendo vel d
agendo, ad quod volendum & agendum eos D
Lucifer ſollicitavit, atqui ſuperbus ille, qui ſum- Gienbe
mum & abſolutum imperium affectabat, non
ad aliud veriſimiliter dici poteſt eos ſollicitàſſe,

uàm &c.

tornbodwinede

Sr dicis: di Angel apoſtatt peccaverunt vo- HGN
lendo potius ſubeſſe Lucifero, quàm Deo, pec- N! Nglinn
catum eorum non fuit ſuperbia. Prob. Pecca- lemn hett⸗ I

re ex ſuperbia eſt peccare ex inordinato amore
propriæ excellentiæ, atqui ex hac ratione non
Peccaſſent ex inordinato amore Propriæ excel- Un
lentiæ. H. N. min. Nam Angeli apoſtatæ po- Muſalhumm
tuerunt velle potius ſubeſſe Lucifero, quàm Deo, ln Uuch
vel ut ſub principatu Luciferi ſuam ultimam bea- ifſtinm n
titudinem ſolis viribus naturalibus conſequi poſ- 1 Id len
ſent, & ſic poſſent in ſe ipſis & non in Deo glo- benn werr
riari; vel ne regerentur per obſeuras revelatio- mh klinnrn
nes & in omnibus miniſteriis actualibus coge- Pneſhenmnii
rentur intellectum ſuum captivare & ſubmittere Cen, Anfop
fidei jugo. At utrovis ex motivo voluerint potius Nün bner

enon c4 r

ſubeſſe Lucifero, quàm Deo, non voluerunt niſi Ainmnn anie
ex inordinato amore propriæ excellentiæ. EAuuniumnmnae

Quæres 2. Quidnam Angeli perdiderint per Ni inhn
peccatum? H. I. Angeli mali per peccatum non hte Ulirexe
Toluàm perdiderunt gratiam ſanctificantem, ſed umin
etiam inm

W IIln
Ai de

DE ANGELIS. . 6 7
etiam habitus virtutum infuios & gratias actua-
les. Ita communis Theologorum. Proh. I.
quia gratia ſanctificans eſt incomponibilis cum
peccato mortali; ut dicemus in Tract. de grat.
Gum igitur Angeli peccaverint mortaliter, ami-
ſerunt gratiam ſanctificantem. Eatio 2. bartis
ℳ, quia Deus Angelos malos, cum Peccarint
ex plena advertentia & malitia, noluit amplius
ordinare ad pœnitentiam, ſed eos tertio inſtan-
ti ſuæ creationis damnavit, adeoque eoôs priva-
vit omnibus virtutibus ſupernaturalibus, & nul-
uü las eis amplius dedit gratias actuales.
. 2. Angeli maſi per peccatum non Perdi-
derunt ſpecies infuſas, & cognitionem rerum
naturalium, aut alias Perfectiones naturæ ſuæ
debitas. Ratio hujus eſt ex S. Dionyſio lib. de
div. nom. c. 4. guia quæ per naturam ſunt incor-
lur Wptibilia, per peccatum non orrumpuntur. Quan-
ngund 40 igitur Ezech. 28. de Lucifero dicitur: per-
Armamk Tdiſt, Japiemiam tuam in decore tuo: non eſt ſen-
uhgi ſus, quod intellectus angelicus fuerit poſitivè
uDas Obtenebratus per Privationem cognitionis na-
n turalis, ſed ſolum negativè per privationem ſa-
pientiæ ſupernaturalis.
Quæres 3. An Angeli ſemper ſint in pecea-
to? H. ſunt ſemper in eodem Peccato actuali,
quod primum admiſerunt, ſemper enim ha-
NE pent inordinatum appetitum propriæ excellen-
pirenet tie; hinc ita ſunt obſtinati in malo, ut quam-
l atni⸗ vis phyſicè poſſint exercere actus moraliter bo=
le ennn nOS, moraliter tamen non poſſint, quia eſt tan-
hen, ta eorum malitia, ut Poſità conſideratione ſuæ
E 2 dam-

6

Nonſoſeeinil
o, vonebetun

68 DE ANGELIS.

damnationis ad pœnas æternas, quas juſto Dei
judicio vehementiſſimè apprehendunt, & totali

divinorum auxiliorum ſubtractione moraliter

non poſſint ceſſare a perverſa voluntate Cum
hac tamen morali importentia ſtat poteſtas Phy-
ſica non peccandi; adeoque non ſunt neceſfita-
ti, ut vult (alvin. Janſen. inde perperam proban-
tes neceſſitatem non officere libertati ad peccan-
dum requiſitæ.

ARTICULUS II.

An Angeli mali torqueantur in inferno aà vero
igne corporeo && ſonſibili?

Ota 1. De fide eſt contra Calvinum lib. 3. In-
ſtitut. dari unum locum corporeum, qui
eſt velut locus exilii & carceris ad pœnam An-
gelorum & hominum peccantium deputatus, &

in Scripturis vocatur infernus, gebenna, &tarta- al

rus. Deinde aliquos dæmones in aere caligi-
noſo, id eſt, ſubjecto nebulæ, caligini, pluviis

&c. ſubſiſtere docet S. Auguſtinus lib. II. de ach

geneſi ad literam c. 2. idque ait pertinere ad fi-
dem apoſtolicam, conformiter ad Ephef. c. 2. v. 2.
ubi diabolus appellatur Princeps poteſtatis aeris
utjus; Permittuntur autem in his partibus pro
hominibus exercendis & impugnandis ad pro-
bationem, & augmentum meriti; ſicut autem
Angeli boni nunc manent in cœlo, nunc in mi-
niſterium mittuntur, ita ſimiliter alternationem
fieri in demonibus ex præſcripto Luciferi Deo
tia permittente probabiliter docet citatus S. Au-

guſti-

erone, umn

IThnengennn
nm Darte

DE ANGEIIS. 69

guſtinus lib. 3. de geneſi ad literam c. 10. cum
multis aliis. Qui autem verſantur in hoc aere,
non ſunt immunes a pœna ſensús, ſeu quaſi
ſenss aut ignis, ut certum habetur ex com-
muni PP. ac DD. unde dicitur in quadam gloſſa
relata apud S. Thom. p. T. q. 64. a. 3. ad 3. quod
bortent ſecum ignem gebennæ, quocunque vadant.
Wota 2. Igne ſenſibili torqueri demones ne-
gavit Philo lib. de congreſſu eruditionis; ubi
definit ignem inferni nihileſſe aliud, quàm ver-
mem conſcientiæ. Hunc errorem S. Hierony-
mus epiſt. 59. tribuit Origeni, & multis Nova-
toribus Jodocus Coccius lib. r. Theſauri c. 7.
inmôò ec Catholicis Catharinus lib. de præmio &
mCli ſupplicio &c. contendit ſcripturam eſſe intelli-
en H gendam de igne metaphorico, ſicut de verme
Nanetsen Marci 9. & de aquis nivium Job. 24.
Dico. Dæmones a vero igne corporeo &
ſenſibili in inferno patiuntur. Eſt nuncomnium
& adeo certa, ut quamvis Vaſquez ſentiat nec-
dum definitam, Suarez tamen dicat eſſe catho-
licam, Mairon de fide. Prob. I. ex Scriptura:

quæ, quoties ſermo eſt de pœnis inferni, toties
men Altele⸗ meminit ignis, rarô vermium; ac proinde,
rPinmr AAEα quamvis vox illa, vermis, ad metaphoramtraha-

Vem nöIH tur, ignis tamen non poteſt ſumi niſi in propria
Kinpgnnbil ſignificatione, nam metaphora continua non eſt
apud unum & ecundem Scriptorem, nedum
apud diverſos, qui diverſis temporibus ſcripſe-
re, quemadmodum ſacri Scriptores, qui con-

morrii Kn
rincrle eln

,Ueinrri IaCI
ige Iial ſtanter ignem æternum juſtam peccatorum poœ-
Klel, e . .
lrdrtdtnd nam referunt, Deuter. 23. Lnis Juccenſus eſt in
. E 3 Juro-

70 DE ANOGELIS.

furore meo, & ardebit uſque ad inferni noviſſima.,
Eccl. c. 21. Conſummatio itorum flamma ignis.
Marci 9. Lenis non extinguitur. Matth. 25. Viſ-
cedite malediéti in ignem zeternum: quis autem
credet, Judicem in hac ultima ſententia loqui
metaphoricè contra reos Pœnas decernentem?
Prob. 2. ex PP. S. Juſtinus apol. 2. aſſerit: ignem
æternum peceat ribus eſſe paratuin. S. Ambroſius
in Pfſal. I. I8. exhibet confeſſorem in Tormen-
tis, ogitantem illum ignem perpetuum, illud ſinè
Ene incendium perfi’dorum. Incorporeum quidem
vocat alibi cum S. Gregorio, ſed ex eo quia
Pabulo non indiget, ſicut noſter, tum quia for-
tè alià virtute torquet ſpiritus. S. Auguſtinus lib.
21I. de civit. c. 10. Cur enim non dicamus, quam-
vis miris, tamen veris modis etiam ſpiritus incorpo-
reos poſſe pœnd corporalis ignis affci. Quando
autem S. Auguſtinus lib. 10. de Civ. ait,
flammam, qua cruciabatur Epulo, talem eſſe,
quales oculi, lingua & digitus in animàâ ſinè cor-
pore, vult tantum, quæ de Lazaro & Epulone
referuntur, parabolicè eſſe dicta, cum animæ
ſeparatæ neque oculos, neque linguam, neque
digitos habeant. De veritate ergo non dubità-
runt PP., ſed de naturàâ ignis & modo, quo cru-
ciat ſpiritus.
Ohbyii. I. Ignis in Scripturâ frequenter ſumitur
metaphoricè, ur Matth. 5. lLpſe vos bapti-
zabit in ſpiritu & igni, ergo in hoc ſenſu etiam
ſumenda ſunt, quæ dicuntur de cruciatu dæ-
monum per ignem R. N. C. non eſt dubium,
quin ignis, ſicut alia multa ſumatur ſubinde me-
La-

on ne
er Eimn i
vluek olt
gcrufut
1

4
ACe)

N
cwuun, Uenh
Cmnderon
monm
r, Ynnn G/
Eltechonc-
Cnblinn te g
inr ee ſent
ter Cucen Ml
winpoyth
Ilem melet
anne nnn
xkeun Ntcun
Pheconmmend
DMoceleklimm
Unndet iopen⸗

E-

GWeoſinetro
Aünmrn ) 4
eſtone .
l eCem
Mnnen krr

hldelnrong
umd at
M An
Denong

DB ANGEIIS. 71

taphoricè, non tamen ideo licet ubique ac-
comodare ſenſum illi metaphoricum. Conſi-
derandus eſt pro ſenſu Scripturæ legitimo con-
textus, capacitas materiæ cum collatione aliorum
locorum, interpretatio præcipuè PP. ac DD.
Inſt. Cum Scriptura loquitur de verme da-
mnatorum, dalit ignem & vermem in carnes eo-
rum, ut uramur & ſentiant usque in ſempiternum.
Jud. 16. metaphoricè accipienda eſt, ergo etiam
cum loquitur de igne. N. C. Scriprura cum
loquitur de verme damnatorum, cominu-
niter quidem intelligitur a Scholaſticis de ver-
me impropriè hoc eſt de remorſu conſcientiæ;
at ſic eam intelligi neceſſe non eſt, poteſt etiam
intelligi de verme corporeo; quo cruciabuntur
corpora damnatorum hominum in inferno poſt
extremum judicium; quia neutra pars pro ſe
habet communem Scholaſticorum, ſimul ac PP.
& Eccleſiæ ſenſum, aliud eſt de igne; quo Scri-
ptura dicit Angelos & damnatas animas crucia-
ri, quæ veritas cum ſit omnium Catholicorum,
huic refragari temerarium eſſet.
Obj.2. Conſtans eſt SS. PP. opinio, dæmones
verſari in hoc aere caliginoſo, docétque S. Augu-
ſtinus loco ſupra citato, ergo in inferno defacto
non patiuntur . D. Ant. verſari in aere ex divina
conceſſione C. quemadmodum enim Paterfami-
lias noctu canem laxat ad cuſtodiendam domum,
&arcendos latrones; ſie Deus e carcere ſolvit dæ-
mones, tum ad excitandam Electorum ſollici-
tudinem, tum ad puniendam peccatorum ſo-
cordiam: Dæmones verſantur in aere tanquam
E 4 in

7²2 DE ANGELIS.

in loco ſuis ſuppliciis deſtinato N. nam de Luci-
fero legitur ſub parabola Regis Babylonis Iſai. 14.
ad infernum detraberis in profundum laci. An-
eli enim mali, ut primùm peccàrunt (ſicut con-
ar ex 2. Petr. 2.) ejecti ſunt de cœlo, & detru-
ſi in internum; ſexto poſtea die creatis pri-
mis hominibus Lucifer permiſſus eſt egredi, il-
losque tentare; poſt paſſionem Chriſti ligatus
eſt ad permanendum uſque ad tempus propin-
quum extremo judicio, quo ſolvetur, & per-
mittetur graviſſimè impugnare Eccleſiam & San-
ctos, de quo in Apoc. c. 20. V. 2.
Inſt. I. Licet fuerint damnati Angeli Apo-
ſtatæ ad poœnas infernales; conſtat tamen ex
Scriptura hujus ſententiæ executionem differri
ad diem judicii; nam Matth. 3. ſic apud Chri-
ſtum conqueruntur: Quid veniſti huc ante tem-
pus torquere nos. H. D. Ant. differtur ſententiæ
executio quoad nonnullas pœnas accidentales C.
quoad omnes & quidem præcipuas damnato-
rum ſtatui N. Superbi itaque ſpiritus, ſicut &
homines reprobi, jam ignibus æternis traditi
reſervantur ad ſolennem Chriſti Victoris trium-
phum: futuræ autem huic deæmonum ignomi-
niæ tum præludebat Chriſtus, cum eos palam
e corporibus ejiciebat, & inde torquebantur.
Inſt. z. Regnum paratum eſt Electis a con-
ſtitutione mundi, ſicut ignis diabolo & Angelis
ejus, atqui Electi non poſſederunt regnum a
conſtitutione mundi, ergo neque diabolus paſ-
ſus eſt pœnam ignis. . N. min. Nam An-
geli, qui ſteterunt ab initio, donati ſunt beai
tudi-

e
(Gem, Cowo
e Wem U

ter
CNcan, Goinen
bum, Cperpen
ſbicchen eme

eAone
Uescerhmn,
ERrinklate
ne modum

r⸗
r.
M.

Eumn unoun
eerariad tor

hegsbiin
innfudin b
mpecein
lim ceoro
)olen de ge,
Perinlins
Dahonend

.

en tennn

, Co ſcln
Puonnreecklent.

(. 20 e,
xVE

nir exeenn
Math 6 ſoe
Ouid veniſi
— 3dr .
Aot Ekferr
Uspemsen
lem prer,

biinagehn

n inbs e
mChi Chr⸗
Puecemonum n⸗
riko, cum e
inetorgretu⸗
nun et Dlnie
is Grboſo
lein e
gonele Ker
Non. N
to Con

—

DE ANGEIIS. 73

tudine: ergo & qui ceciderunt, ſtatim affecti
ſunt ſuppliciis. Dicitur autem ignis potiùs pa-
ratus diabolo & Angelis ejus, quàm hominibus
reprobis, tum quia ante homines peccaverunt,
& pro illis primariò accenſus eſt, tum quia Deus
omnes homines etiam peccato originali infectos
vult ſalvos fieri, niſi ſalutem neglexerint ad vota
dæmonum.
Quæres I. Quomodo dæmones igne cor-
poreo crucientur? . I. Super hac re difficili
variæ ſunt ſententi?. Multi cum S. Thoma
docent, dæmones torqueri igne corporeo
per ſolam alligationem ad ignem infernalem
tanquam carcerem eos detinentem, quæ alli-
gatio ſpiritibus ſuperbis & libertatis amantibus
moleſtiſſima eſt; cui addunt, dæmones, qui in
noſtro aere degunt, non minus infernali igne
cruciari, quàm eos, qui ſunt in inferno, quia
ſciunt, & perpetuò advertunt alligationem illam
ſibi deberi, eamque in æternum paſſuros in in-
ferno.
Alii cum Scotiſtis docent, deæmones cruciari
ab igne per actionem ejus in ipſos intentionalem,
ſcilicet cognitionis vel ſpeciei ab ipſo igne in dæ-
mones derivatam, quàâ cognitione cogantur de
ſola ſua infelicitate cogitare, & de ſolo igne ipſo.
Alii cum Suarez, qui primus in re tam cdiffi-
cili hunc modum excogitavit, tenent, ignem
corporeum tanquam inſtrumentum juſtitiæ di-
vinæ elevari ad torquendos dæmones, in illis
Phyſicè producendo qualitatem ſpiritualem do-
loriferam, ipſorum nempe naturæ ita diſcon-
E S venien-

74 DE ANGELIS

venientem, ut ſit objectum cauſativum doloris
in eorum voluntate acerbiſſimi.
W. 2. Nihil in hac re certum eſt, niſi quod
dæmones veris ſed miris modis ab igne infer-
nali torqueantur; cur enim non dicamus, quamvis
miris, tamen veris modis etiam ſpiritus incorporeos
poſſe pœnd orporalis ignis afftigi, inquit S. Augu-
ſtinus lib. 21. de civit. c. 10.
QOuæres 2. An ponæ dæmonum ſint æternæ?
Negavit id Origenes Teſtibus SS. Epiphanio
ep. ad Joannem Jeroſol. & Hieronymo ep. 55.
ad Pamachium. Sed

N. De fide eſt, pœnas de'monum & homi-
num damnatorum eſſe æternas. Conſtat r. ex
Scriptura Matth. 25.v. 19. Diſcedite ame maledicti
in ignem æternum: & infra: Ibunt hi mnſupplicium
æternum, juſti autem in vitam æternam: quæ po-
ſteriora verba demonſtrant pœnam non minùs
eſſe æternam, quàm ipſum ignem. Conſtat2.
ex traditione: S. Auguſtinus lib. de fide & ope-
ribus c. 15. ſic ſcribit: Weque illud dii hie pote-
rit, in See nonnulli ſe ipſos ſeducunt, ignem äter-
num dictum, non ipfam combuſtionem zternam...
ecum & boc prævidens Dominus ſententiam ſuam
concluſit ita dicens: ſic, ibunt illi in combuſtio-
nem æternam, juſti autem in vitam æternam,
erit ergo combuſtio æterna ſicut ignis. Adde, ſic-
ut & vita æterna in juſtis.
Denique Concilium generale V. ſub Vigilio
Summo Pontifice & Juſtiniano Imperatore dam-
navit Origenem, quod diceret omnium impio-
rum

tmn /
rrmn Heonf

Gt n Ccnr
Nceſnse
Eegnnbus, gudn
Drlcttuntm
Amd conmrun,
Aanm, Ce non

unn.

Ulch,

Eolponm N

.

e niebter,
. . .
cir ,
l t⸗

un

Wenn DE ANGEILIS. 75
Amald, rum hominum, ipſorum quoque dæmonum
eblin. tormenta finem habitura.
Quæres 3. An in inferno etiam ſit futurum
frigus juxta illud Jobi 24. v. 19. Ad nimium ca-
lorem tranſeat ab aquis nivium, & uſque adinferos
peccatum illiug * H. Hoc eſſe valde incertum.
Cæterùm S. Hieronymus in c, 10. Matth. ex-
plicans nomen gehennæ inquit: Duplicem eſſe
gebennam, nimni ignis & frigoris, in Job pleniſſi-
en Enè legimus. Idem inſinuat in c. 22. Matth. di-
Ieſts Khn cens : quod ſtridor dentium proveniat ex nimio
&Heopo frigore Econtra Sotus, Maldonatus negant in
inferno dari veram aquam aut nivem: & pro-
bant, quia de his nunquam fit ſufficiens mentio
in Scriptura, & per ignem damnati ſufficienter
Nful Poſſunt torqueri: unde dicunt, quod Job loc.
f 5 cit. non loquarur de hominibus jam damnatis,
ne ſed de obſtinatis Peccatoribus adhuc in hac vita
lch degentibus, quibus propheticè imprecatur ſeu
Prædicit tranſitum ab uno peccato contrario ad
aliud contrarium, & ab una tribulatione in
aliam, donec moriantur, & ad infernum mit-
tantur.
Quæres 4. In qua mundi parte ſit infernus?
. Internus eſt ſub terra in profundiſſimis par-
tibus & prope centrum. Ita communis PP. &
Theologorum. Nam Jobi II. Deus dicitur
profundior inferno. Ad Epheſ. 6. dicit Apoſto-
lus de Chriſto, deſcendit adinferiores partes terræ.
Neque his obſtat, quod S. Auguſtinus lib. 20.
de civ. Dei de igne inferni dicat: cujusmodi & in
gua mundi pParte futurus ſit, hominem ſcire arbitror
nemi-

76 DE ANGEILIS.

neminem, niſi fortè, cui divinus ſpiritus oſtendit.
nam in lib. retract. cap. 27. id retractat. Ratio
autem congruentiæ eſt, quia ſicut beati ſunt in
altiſſima parte mundi, ita decer, ut damnati ſint
ab eis remotiſſimi, & in profundiſſima parte.
Si de diſtantia inferni, ejus latitudine aut cir-
cumferentia plura ſcire cupis, conſule Platelium
hic c. 6. Part. 3. de limbo parvulorum ſinè ba-
Pptiſino decedentium dicetur in tract. de peccatis.

Quæres 5§. An dæmones poſſint ceſſare a
Pœnis, quas patiuntur, aut interdum habere
aliquam delectationem? N. ad I. Dæmones ne
per unicum inſtans poſſunt ceſſare a pœnis, quas
Patiuntur. Ratio eſt, quia ignis inferni vel per
ſe, vel per qualitatem a ſe productam continud „
producit & intendit apprehenſionem, triſtitiam
& dolorem de amiſſa beatitudine, ab hac autem
qualitate & actione dæmones ſe minimè liberare

Poſſunt.

Ionum keunddm.
H. ad 2. Dæmones probabiliùs non poſſunt Nonem wnwee
habere verum gaudium? Ratio eſt, quia triſti-· yl Me
tia & dolor de amiſſa beatitudine, non ſolùm eſt
continuus, ſed etiam valde intenſus, adeoque
ille in voluntate d'»monum nullum admittit lo-
cum alicui veræ delectationi circa alia objecta.
Quando igitur dæmones videntur delectari ob
ſeductionem, & peccata hominum, talis dele-
Ctatio non eſt vera, ſed potiùs aliqua paſſio ex
odio Dei procedens.

i

DIS.

DE ANGELIS. 77

DISPUTATIO III.
De Angelorum Officiis.

CAPUT I.
De Hierarchia.

ARTICULUS I.
Quid & quotuplex ſit ordo bierarchicus in Angelis

COta. Angelorum multitudinem omnem
N primus Dionyſius in certos deſcripfſit ac
definitos ordines, ac ſuos cuique gradus
& functiones appellationesque tribuit; quem a
Gregorio M. deinceps omnes Theologi ſunt
ſecuti. Hierarchia autem in genere, prout cœ-
leſti & terrenæ reipublicæ convenit, definitur
ſacer Principatus ſeu ordo inferiorum & ſupe-
riorum ſecundùm diverſos dignitatis gradus ſub
uno ſummo Principe ad ſacra miniſteria & Dei
gloriam promovendam inſtitutus.
Dico I. Novem diſtinguuntur Angelorum
ordines. Eſt contra Bezam, Eraſmum negan-
tes nomina varia, quæ tribuit Apoſtolus Ange-
lis, intelligenda eſſe de ordinibus. Prob. I. ex
Scriptura: Iſaiæ 6. Serapbim ſtabant, ſex alcæ
uni, & ſex alæ alteri. Ezech. 10. Cherubim au-
tem ſtabant a dextris domüs. I. Theſſ. 4. Quo-
niam ipſe Dominus in juſſu & in voce Archangeli
&c. Rom. 8. Certus ſum, quia... neque Angeli,
neque Principatus, neque Virtutes. Coloſſ. I.
sive Throni, ſive Dominationes, ſive Principatus,

ſive

78 DEz ANGELIS.

ſive Poteſtates. Sunt ergo ſeptem enumerati ab
Apoſtolo Angelorum ordines: quibus ſi addan-
tur Cherubim & Seraphim ex Prophetis; accu-
rata erit exercits cœleſtis diviſio in novem or-
dines. Prob. 2. ex conſtanti traditione PP.
S. Ignatius epiſt. ad Trallianos, S. Irenæus lib. 2.
cap. 54. S. Gregorius homil. 34. NWovem Ange-
lorum ordines diximus; quia videlicet eſſe, teſtante
ſacro eloquio, ſoimus Angelos, Archangelos, Virtu-
zes, Poteſtates, Principatus, Dominationes, Ihro-
nos, Cherubim atque Seraphim.
Dico W. Hi novem ordines in tres diſtri-
buuntur hierarchias. Prob. ex mirabili Patrum
& Theologorum poſt Authorem de ccœleſti hie-
rarchia conſenſu. In prima & ſuprema hierar-
chia ponuntur Seraphim, Cherubim, & Thro-
ni; in ſecunda Dominationes, Principatus, &

Poteſtates; in tertia Virtutes, Archangeli & An-

geli. Ethunc ordinem aſſignant SS. Gregorius,
D. Thomas, Magiſter Sententiarum, & alii.
Porrò variæ ſunt horum ordinum proprie-
tates, quæ petuntur tum ex diverſis perfectio-
nibus intrinſecis, quas enumerat S. Bernardus;
tum ex variis miniſteriis & functionibus, ut cen-
ſet S. Gregorius. Hinc Seraphim Deo maximè
conjuncti ſummãà ardent charitate, quam in alios
transfundunt; Cherubim mirà pollent ſcientià,
quäã & cæteros illuminant; Throni ſpeciales
ſunt ipſis inhabitantis Dei ſedes; Dominationes
mirà in res creatas potentià præeminent, atque
ad eos velut ad Principes inferiorum Angelo-
rum miniſteria referuntur; Poteſtates peculiari
gau-

ATr Auorigen
CDeimmmmun
nkttchan

D

Nlmi ninn
linos, Slrrn.
guia ilker ieee⸗
Eet, Aren G
u, Doninnine
plin.
n ordnes in i
Pfoh. rmitbie
Aumhorenceoret,
nimtpr
in Cherb.
tiones, N
tes Archind
Aloram
Clenniarun, di
Mrumorddnung
ner Getſs enten
umert 9 enmnd
donde,cc
Gerhunm Deonanm
chrrue, uun nus
nnt olen
Cr: Ton,

☛

Meenn
eronm 4ℳd.
r

DE ANGEIIS.

gaudent autoritate in deymones, eorumque mali-
tiam ad Dei nutum aut cohibent, aut diffundi per-
mittunt; Principatus Omnipotentis majeſtatem
ac dignitatem referunt, atque in divinorum man-
datorum executione Virtutibus principantur;
Virtutes in recipiendis Dei illuminationibus ma-
ximè ſunt conſtantes, atque per eos miracula
Patrantur; Archangeli ſublimium Dei arcano-
rum præ cæteris conſcii ſunt, eorumque nuntü;
Angeli verò minima nuntiant.
Objic. 1I. contra I. S. Hieronymus & alii
nonnulli pauciores enumerant Angelorum or-
dines; ergo &c. B. ex 8S. PP. nonnullos, ali-
quando non omnes enumeraſſe Angelorum or-
dines, quia nec ſcopus illorum talem exigebat
enumerationem. Verùm cæteros alibi recen-
ſent, aut ſaltem eos non excludunt.
Iuſt. De conſecratione diſtinct. I. cap. hi duo.
Leo X. decem Angelorum ordines videtur agno-
ſcere, cum dicit decimum ordinem per herhacen
corruiſſe. Hinc Gloſſa quædam ait: MWomen de-
cimi ordinis non habemus. N. Senſum eſſe, tan-
tum extitiſſe lapſorum numerum, ut potuiſſet
decimum conſtiruere ordinem, qui decimus or-
do dicitur ex hominibus repararl. Ad Gloſſam
autem reſpondet alia Gloſſa, his verbis: Mec
habere poſſumus, cum non fuerint niſi novem.
Qucres. An ordo ille hierarchicus etiam in dæ-
monibus perſeveret? . affirmativè: Patet I. ex
Scriptura; nam Matth. 9. diabolus Princeps dæmo-
niorum nominatur; & cap. 12. dicitur eſſe Belze-
bub, & Paulus ad Epheſ. 6. vocat Principes & Ze
ates

80 DE ANGELIS.

ſtates, av mundi Rectores tenebrarum harum, ergoô
ordo ille in deæmonibus reperitur, non ſacer
quidem, quia a forma illa ſupernaturali, quæ
ſuperioribus imperium & poteſtatem in inferio-
res conferebat, cecidéêre; ſed in perfectionibus
naturalibus conſiſtit, quibus alii alios ſuperant, &
in ordine providentiæ fundatur: Angeli quippe
inferiores ſuperiorum exempla ſecuti, & a Su-
premo in peccatum inducti, ejusdem poteſtati a
Deo ſunt traditi, non quidem ad ipſius bonum,
ſed potiùs in majus malum, nam malis & inma-
lis præeſſe miſerum eſt, ut ait D. Thomas quæſt.
109. art. 2. in fine. Itaque jure victoriæ cæte-
ris Princeps de'monum præeſt: Iniquum enim
erat, inquit Auguſtinus lib. 3. de libero arbitrio,
ut iis quos ceperat, non dominaretur. Certè in
exorciſinis ipſi dæmones fatentur, ſe viribus
eſſe inæquales, & Magi alii aliis potentiores
ſunt, qui cum dæmone potentiore pactum in-
ierunt. Porrò poſt finem mundi, cum non
amplius neceſſitas tentandi, & poteſtas futura
ſit, ceſſabit quoque illius imperii ordo quoad
functiones juxta illud Cor. I. cap. 24. Deinde
Zinis, cum tradiderit regnum Deo, & Patri, cum
evacuaverit omnem Principatum & Poteſtatem &
Lirtutem.

ARTICULUS II.

An Angeli ex omnibus ordinibus mittantur ad
bhomines?
Nue Tr. Miſſionem convenire Angelis do-
cet Scriptura multis in locis; ſic Exodi 33.
Mit-

6 1
otente mn

OmnSA

4poſ Do

Vgnonmnein

Elns DE ANGELIS. 8
euhnnin MWitiam præcurſorem tuum Angelum. Lucæ I.
teheii n , Miſus eſt Angelus Gabriel a Deo. Qui tamen
penm , ab Omnipotente mittuntur Angeli, ii miniſtri
DorhN gquidem ſunt, & ſervi Dei, non autem horninum,

☛S =

n- hinc Apoc. 19. & 22. Angelus ſe conſervum
lbealiz Joannis vocat, non ſervum; & qui Regnis præ-
denr 1 ſunt Angeli, eorum Principes, non ſervi aut
Nenphſn, miniſtri dicuntur, Daniel. 10 Princeps autent
di,eigennr RKegni Perſarum &c. Porrò Miſſio angelica eſt
bücemalpin duplex, alia viſibilis, quà miſſus eſt Gabriel
lun, nm Angelus ad B. Virginem, alia inviſibilis, qua

Angeli tutelares mittuntur ad hominum cuſto-
diam. Negat S. Thomas hic quœſt. T13. art. 2.
in Q. ex omnibus ordinibus Angelos mitti, &
citat pro ſe Dionyſium; ſed oppoſita ſententia
affirmans videtur eſſe tenenda, & explicandus
D. Angelicus de miſſione ordinaria.
Dico. Omnes Angelos a Deo mitti. Prob.
Hebr. cap. 1. Wonne omnes ſunt adminiſtratorii
Wiritus, in miniſterium miſſ propter eos, qui hære-
ditatem capiunt ſalutis“ iſte autem locus de om-
nibus intelligendus eſit, cum Apoſtolus tali ra-
tiocinio prober Chriſtum ſuperiorem atque ma-
jorem eſſe quibusliber Angelis. Hinc unus e
Seraphim, id eſt ex ſupremo Angelorum ordi-
ne mittitur Iſaiæ 6. ad Prophetam: Michaelor-
dinum Angelicorum Princeps miſſus probatur
tum ex Danielis r0., tum ex altercatione cum
diabolo pro corpore Moyſis, de qua S. Judas
in epiſtola. Nec deſunt CP. authoritates in hunc
locum, quorum teſtimonia brevitatis ſtudio præ-
termittimus.
F CA-

r in D Thomae⸗
Me e er
m prek:
El.,, elbenen
Aninmnmm.
les ſuegtur
i d s

s inpen onb
Cor 1

108 11

utonru

DE ANGELIS.
CAPUT II.
De Cuſtodia Angelorum.

ARTICULUS I.
An ſuus unicuique homini a Deo ſit delegatus
Angelus Cuſtos?

Ota. Calvinus lib. I. Inſtit. cap. 14. fatetur
Angelos invigilare hominum ſaluti: ſed
contendit incertum eſſe, an ſingulis ſinguli de-
utentur. Et in Pſalmum 90. longiùs progreſ-
ſus rejicit hanc ſententiam, tanquam falſum com-
mentum. Verùm quamvis non ita expreſsè ha-
beatur in Scripturis, nec ab Eccleſia fuerit defi-
nita, nihilominus tam unanimi Catholicorum
conſenſu recepta eſt, ut ab ea deflectere non
liceat.
Dico I. Homines a Deo in cuſtodiam San-
Rorum Angelorum aliquo modo traditi ſunt. Eſt
de fide, quia habetur revelata in ſacris literis.
Dicitur enim Geneſ. c. 48. Angelus qui eruit me
Je cunctisx malis, benedicat pueris iſtis. Pfal. 90.
Angelis ſuis mandavit de te, ut cuſtodiant te in
omnihus viis tuis &c. Matth. 18. Videte, ne
contemnatis unum ex bhis puſillis: Jico enim vobis,
quia Angeli eorum in cœlis ſemper vident faciem
Pairis mei, qui in cœlis eftt. Prob. 2. ex tradi-
tione. Origenes homil. 8. in Geneſin ait: An-
geli tenen curam animarum noſtrarum, &* eis ab
infantia tanquam tutoribus && curatoribus commit-
zuntur. S. Baſilius homil. 8. in Iſaiam: Angelis,
inquit, tanquam providis tutoribus pumani generis
curam demandavit Deus. pi
700

DI4
NeI Snguis

nni kn. Di
lus wonensen
Aert rtonen,
, fren Pfi
mn non detüüg
igiftmmmn
Eoladum,1

i am
Pni libe
ueoortodedde
Törrilhuvn
WNN d MN

ungüc B
ommum reveneo
bomaumen

Gooan

A umi, 4
enſſt ſin ten

Crs

TII

de DE ANEETYIS. 93
Dico II Singulis hominibus ſinguli Angeli
Ul. deputati ſunt. Prob. I. ex Script. Matth. 18.
unie Dr ſlr Chriſtus monens non contemnendos Parvulos,
(e hanc affert rationem, quia Angeli eorum. vi.-

1 lann. dent faciem Patriz: Uubi duo advertenda, Pri-

kimiu mum, non dicit ſingulariter, Angelus, ſed An-
dunpn geli, ſignificans non unum „ſed plures pluribus
ngo Præfici: ſecundum, non dicit ſimpliciter An-

geli, ſed Angeli eorum, hoc eſt, Angeli velut
Proprü, ſeu cuiliber adſeripti; ſic Act. 12. de
Angelo cuſtode S. Petri dicitur: Angelus ejus eſt.
Scripturæ ſuffragatur tracditio jam inde ab initio
muncli ad noſtra tempora deducta, unde-non
tantum Chriſtianorum, ſed etiam Hebræorum
Praditionem vocat Maldonatus in r 9. Cap. Matth.
Scripturæ & traditioni tum gentilium, tum SS.
P. auctoritas accedit. Gemtilium quidem, qui
geniis ſuis ea tribuunt omnia, quæ de Cuſtodi-
bus Angelis Chriſtiani Prædicant, & unicuique
hominum regendo & conſervando ſtatim ab il-
lius ortu comitem adjunxêre, ut Plato in apo-
log. pro Socrate, & Plutarchus tom. 2. lib. de
genio Socratis meminerunt. SS. PP. verò, Hie-
ronymus in 19. c. Matth. Magna, inquit, igni-
tas animarum; ut mnaguæague habeat ab ortu nati-
vitatis ſux Angelum delegatum. Hilarius in Pſal.
134. IHi igitur, ait, ſpiritus ad Jalutem bumani
generis emiſſi ſunt, emue infirmitas noſtra niſi datis
1 cuſtodtiam Angeli, 1ot tantisqne nequitiis obſi-
KReret. Conſule quoque D. Bernardum in Pial.
9 Quthabitat, ubi de Angelorum cuſtodia copiosè
fuséque diſputat, vVvocatque eos pæœdagogos, tu-
F 2 tores.

Mn,Hencamtlnt
myisvonitzenn
ee Lodeia fn
N omimt Cuhame
Ur) ascekecen

onodo l
erchtn n berd Nen
u euenurn

84 DFE ANGELIS.
tores, bajulos, actores & ductores. Probatur

ratione, quarum prima deſumitur ex fine homi-
nis, & providentia Dei; licet enim Deus per
ſe ipſum omnia a ſe creata regere poſſit, poſtu-
lat tamen divinæ providentiæ ratio, ut cauſis
ſecundis ad regimen mundi utatur, quia ſic
major ipſius ſapientia & bonitas elucet: ecunda
autem deſumitur ex imbecillitate hominis; na-
tura enim noſtra infirma in peccatum facilè pro-
labitur, ergo opus habet fida Angelorum cuſto-
dia, qui cadentem ſuſtineant, titubantem fir⸗
ment &c. Denique probatur a Simili: Deus
ronior eſt ad miſericordiam;, quàm ad vindi-
Ctam & pœnam; Deus ſinit cuilibet homini An-
elum malum adeſſe ad virtutis illius exercita-

Ronem, ergo etiam adeſſe bonum Angelum ad

cuſtodiam.
Objic. I. Angeli boni miſſi ſunt propter cos,.
qui hæreditatem capiunt ſalutis, ergo tantùm
propter eos, qui ſalvandi ſunt, adeoque repro-
bis non datus eſt Angelus Cuſtos. 2. Saltem
Antichriſto deerit Angelus Cuſtos, quia totus
oſſidetur a diabolo, ut legere eſt apud Augu-
ſtimum tom. 9. Denique ex Didymo apud Da-
maſcenum lip. I. Paral. Prohi ac nen Viri luci-
dos Angelos Cuſtodes habent, mali autem tenebro-
Jos. H. ad I. D. Ant. Miſſi ſunt propter eos,
qui hæreditatem capiunt ſalutis tanquam ob fi-
nem principalem C. tanquam minùs principa-
lem N. Duplex eſt 6nis cuſtodiæ angelicæ,
nempe ſalus electorum, & hic eſt primarius: ſe-

cundarius eſt ſuſſficiens auxilium etiam reprobis
datum,

De

, nn heſi⸗
Aoudocye

a DosAn

Hunen 4 No⸗
atocumerunn
3telbos ouns
rinen Don
ec Cenehn .
ns Mile id
Vintt s
Terumencleumn
Ehoont.
inpelenon
ſe,.

oninbusrepre

4r Mn 1 hkon
gesſen pol
Ceſen, weren
1 Honimes Kn
tſbe „d ln
ſocbe loe,

DE ANGEILIS. . .

datum, quo poſſunt uti, ſi velint; nam penes
Kre , ipſos eſt cuſtodiæ & tutelæ angelicæ cooperari.
deinumimrehin, Ad 2. Licet Antichriſtus peſſimus ſit futurus,
n latt en, non tamen id probat, nullum eidem Angelum
enn teger let. ad cuſtodiam affuturum; qui ipſum ab inferen-
dentie tr uh dis fidelibus multis malis ſaltem abducat. Ad
Uum, auctoritatem Didymi, fortè Angeli dicuntur
lucidi & tenebroſi ratione effectuum, quos in
bonis malisque producunt; nam bonos luce
perfundunt, malis offundunt tenebras; cum
