Pſal. 90. Quidquid laboras, ad boc laloras, ut vi-
deas; neſcto quid magzmm oſt, quod viſuri ſumus,
quando tota merces noſtra viſio ſt. S. Ambroſius
lib. 2. de officiis c. 2. Seriptura ſanécta vitam heq-
am in cognitione poſuit Trinitatis. Prob. 3. ra-
tione: In ea operatione eſt eſſemtia Beatitudi-
nis formalis, quæ eſt perfecta Dei Poſſeſſio, ſo⸗
la viſio intuitiva eſſentiæ divinæ eſt perfecta Dei
Poſſeſſio, ergo. Prob. min. Perte a Poſſeſſio
eſt, quà objectum ſiſtitur præſens Poſſidenti in-
timè, conſtanter & utiliter ex quimo Principio:
Per viſionem intuitivam Deus hoc modo ſiſtitur
Præſens. Prob. I. Deus ſiſtitur præſens, quia in-
tellectus quaſi manus animæ trahit ad ſe obje-
ctum, ſibique unit. 2. Intims, ꝗquia objectum
eſt maximè Proportionatum intellectui elevato.
jConſtanter, quia lumen gloriæ, quo unitur
eo, eſt indeficiens, ſicut objectum, a quo fluit,
& mens Beati quæ recipit. 4. Uiiliter, quia
viſio illa dat jus beato Percipiendi commoda
omnia, quæ ex tam excellenti objecto pro rata
meritorum portione pereipere poteſt, rapitur
in amorem Dei & quidem neceſſariò, deinde ex
viſione & amore immenſum conſequitur gau-
dium.

Con.

14 DE BE ATITUDINE.
Conferm. Non eſt operatio alia, per quam
Deus poteſt poſſideri. Prob. Si eſſet, vel eſſet
amor, vel gaudium: non amor, quia abſtrahit 4
rœæſentia & abſentia objecti; in hoc enim di-
Huinguitnr a deſiderio, eoquod deſiderium fer-
tur in bonum abſens; & a gaudio, quod eſt
circa bonum præſens, amor autem abſtrahit
ab utroque, poſſeſſio autem debet eſſe de re
Præſenti nobis unita, vel phyſicè, vel morali-
ter, vel intentionaliter. Non gaudiuim, quia
paudium eſt delectatio de bono poſſeſſo ex D.
homa: ergo ſupponit objectum præſens, non
facit; ergo ſolà vilione Deus poſſidetur à Bea-
tis. Hinc a D. Thoma vocatur intellectus, ma-
nus animæ, quia eo tanquam manu anima ob-
jectum ad ſe rapit, occupat, tenet, trahit; per
primam operationem, quæ ideo dicitur appre-
Penſio & imago formalis objecti. Cum econ-
tra voluntas feratur extra ſe ad objectum, foras
exeat, & in ipſum quodammodo ſetotum trans-
mutet non ſübſtantialiter, ſed accidentariò; hoc
eſt ſecundùm affectionem.
Obyic. 1I. Scriptura & PP. modòè viſioni;
modò fruitioni ſive amori, modò utrique ra-
tionem Beatitudinis tribuunt: viſioni quidem;
Matth. 5. Beati mundo corde, quoniam ipſi Deum
videbunt. Deinde amori,; Matth. 25. Intra in
gauqium Domini tui, cui conſonat illud Augu-
ſtini lib. 10. Conf. c. 22. Lſa eſt beata vita, gau-
dJere ad te, de te, propter te &c. Confirm. I. au-
thoritate Benedicti XII. in Extravug. Benedictus

Deus, ubi definivit,; quod animæ Juſtorum
hinc

Or Di.

Cecentes, in
enun elend
Gur,beeholn
in vere benr.
, Duhnn, bidl
1ekore, Efuin
111 Mnre, li
Gum futorenbend
er etkecle O con
gi dett

Ce krane, con ete

Cnpen Nlel
Gcendeekinonoed
N D MN N
(Won um munn
nmel. Mode
Dermdhns dr l
Men n monrt
10d Cnſehuunnr
ungee

e gul

kalnücimm
lenis, e d
a kyrn lin
Wimeorlarnn he
Ret
InncConntt

HKH
elincslle

nE DE BEATITUDINE. 15

rein hinc decedentes, ſi non egent purgatione, vi-
in dent divinam eſſentiam immediatè, eâque Per-
omm gir reh fruuntur, necé non, quod tali viſione & fruitio-
ne ſint verè beatæ. Et Concil. Vienn. in Cl-
iment. Dudum, ubi dicitur Beatitudo conſiſtere
in viſione, & fruitione ſeu amore Dei. Con-
m. 2., ratione, quia per ſolam viſionem aut
ſolam fruitionem Beatitudo objectiva non poſſi-
detur perfectè & completè ſub omni ratione,
ſub qua attingi poteſt a natura intellectuali, eam-
que ſatiare; cum ergo Beatitudo ſit Perfecta &
completa Poſſeſſio objectiva, formalis etiam
dicenda eſt in utroque actu conſiſtere.
N. D. Ant. Scriptura & PP. tribuunt tum
viſioni tum amori rationem Beatitudinis eſſen-
i tialiter ſumptæ N. integraliter & completivè
ndinnan. ſumptæ C. Ubi obſerva: inter partes integra-
ek n les Beatitudinis aliæ ſunt principales, quæ ſe
Eichüämim habent velut Proprietates Phyſicæ, & neceſſa-
Nr riò conſequuntur Beatitudinem effentialem,

NN
Mor aen
Wen Eibe
pſe, ſd nn

KW eamque complent; ut ſunt amor, gaudium &.
dattenkin de quibus proin Scriptura & PP. loquuntur
. 00 wr quaſi de ipſa eſſentia Beatitudinis, quia in quale
N md neceſſariò dicuntur; aliæ minùs principales ſeu

i; D accidentales, quæ ab eſſentiali Beatitudine ab-
mn nn eſſe & ſeparari poſſunt, quamvis ad ejus ple-
lyſunm i nam integritatem ſpectant, ſic in Chrilto Via-
nh 1. tore ſimul & Comprehenſore v. g. non fuerunt
CNont luin delectationes & oblectationes ſenſuum, quæ ex
Himi anima beata in corpus redundant; & hæ velut
1 l, in quale contingenter de Beatitudine dicuntur,
Hynm i ideoque non ita communiter enumerantur a PP.
ume IIn, Ad

16 DE BEATITUDTINE.
Ad Confirm. I. eodem modo D. Ant. & N. con-
ſeq. deinde CC. & Pb. ſe noluerunt immiſce-
re ſubtinitatibus ſcholaſticis. Ad Confrm. 2. ite- ſolmzel
rum diſtinguo ut ſuprà. Ad Beatitudinem eſ- Ars Itl. hn
ſentialiter ſumptam non requiritur, ut Beatitu- Ar elni N.
do objectiva perfecte & completè ſub omni r Ahan,
ratione, ſub qua poteſt, a natura intellectuali e Gnletlh el
attingatur; neque ut ſatiet omnes Ppotentias na- b nſil
turæ intellectualis; ſed ſufficit, ſi a ſolo intelle- qnmi MM1
Ctu attingatur ſub ratione objecti beatifici, eum- u
que plenè ac perfeetè ſatiet; alioquin ſi Beati-
tudo eſſentialis deberet ſatiare omnes potentias,
requirerentur prœter viſionem & amorem plu-
ra alia, ad ſatiandas potentias alias ab intellectu
& voluntate diſtinctas. . drresemn
Objic. 2. Eſſentia Beatitudinis eſt optima yr E
operatio optimæ facultatis, amor eſt optima p omnne i
operatio faculiatis optimæ; ergo. Confirm. Tr.
Pacultas libera eſt nobilior neceilarià, intelle- Imadne
Qus eſt facultas necefſaria, voluntas libera. 2. N. Cundbe
ueæ facultas verſäatur circa objectum ſuum, il- a
lud poſſidet; voluntas verſatur circa Deum ut
objectum ſuum, ergo illum poſſidet. 3. Amor
unit amantem rei amatæ, ergo eſt de eſſentia
Beatitudinis. H. I. ad I. D. Maj. optima ope-
ratio, quæ ſit poſſeſſio activa C. quæ ſit poſſeſſio
Paſſiva N. at afnor eſt tantùm poſſeſſio paſſiva,
intellectus autem activa. N. 2. N. min. tum
quia intellectus eſt regula & fax ipſius volunta- wihn
tis, quæ eſt potentia cœca, tumn quia viſio eſt i, iße⸗
expreſſa Dei ſimilitudo, quod amori & gaudiof 7) kllilt
non convenit; deinde viſio Deum ſiſtit præœſen- i⸗ Uira
tem, Mn

Dr B

Fenet Kan

InN

ohi ANot
E Mkmmrinmite.
Afn , fe.
A

Glöceen Ken
Netnis

Nuindins e dn
tö, Ar Cn
t todlti el⸗
1 WölNNe
tadheeunkumn
erliuns cra benn
un oltet i
ey eg t
10. o. Chmmn,
CinsCCueltke
mmm doſlon⸗
11 N M
cvol man ;,
oDenllift,

DE BEATITUDINE. 17

tem, & tenet, eſtque radix cæterorum actuum.
G. 3. D. Voluntas eſt melior intellectu in gene-
re moris Tranſ. nam eſt principium meriti: in
genere entis N. Ad 2. . D. Intellectus eſt fa-
cultas neceſſaria ſecundùm quid 6. ſimpliciter N.
deinde intellectus eſt ſaltem radicaliter liber,
quatenus motiva libertati ſufficit, quibus ſe de-

terminet. Ad 3. . D. quæ facultas verſatur

circa objectum illud præſens ſibi ſiſtendo C. non
præſens ſiſtendo, ſed ſupponendo factum præ-
ſens N. Ad 3, . D. unit unione affectivà ſeu
Paſſivà, quæ amantem faciat præſentem rei ama-
tæ C. unione reali & activà, quæ objectum fa-
ciat præſens amanti N.
Inſt. I. Beatitudo eſſentialis eſt ultima per-
fectio hominis, viſio non eſt ultima perfectio
hominis, ſed amor & gaudium. Be. D. Maj. eſt
ultima ordine intentionis C. ordine executionis
N. COlara Dei viſio eſt ultima ordine intentio-
nis, ad quam ur finem ultimum reliquæ opera-
Ciones ordinantur.
Inſt. 2. Viſio ordinatur ad amorem, non
amor ad viſionem. pe. D. Viſio ordinatur ad
amorem ut cauſa ad effectum C. ut medium
ad finem, aut pars ad partem eſſentialem N. ſic
ſubſtantia ordinatur ad ſuas operationes, licet
Perfectior ſit ſubſtantia in genere entis ſuis ope-
rationibus.
Ohjic. 3. Poſſeſſio Beatitudinis objectivæ eſt
tantùm metaphorica, quia conſiſtit in ſola ap-
Parentia & cognitione ei Præterea ls non
ici-

18 DE BEATITUDINE.

dicitur poſſidere aurum, qui illud tantùm co-
gnoſcit & videt. Confirm. I. Beatitudo forma-
lis datur in præmium, ſed præmium in patria
conſiſtit in actu voluntatis, præmium enim de-
bet reſpondere merito. 2. Lumen gloriæ ne-
quit aliquem reddere formaliter beatum, ergo
nec viſio. Conſeq. prob. Ideo nequit lumen
gloriæ formaliter reddere beatum, quia ſolùm
radicaliter explet appetitum rationalem, ſed
etiam hoc facit viſio Dei intuitiva, ergo. H. I.
D. Ant. eſt tantùm metaphorica quoad lineam
oſſeſſionis intentionalis N. reſpectivè ad poſ-
ſeſſionem phyſicam C. Deus eſt incapax poſ-
ſeſſionis phylicæ aut juridicæ, adeoque Beati-
tudo formalis debet ſolùm haberi per illius poſ-
ſeſſionem intentionalem. Ad id quod additur,
Diſparitas eſt, quia aurum dicitur poſſideri ſim-
pliciter per poſſeſſionem juridicam vel Phyſi-
cam, Deus autem per intentionalem; interim
tamen, ſi quis intuitivè cognoſceret aurum, di-
ceretur illud intentionaliter poſſidere.
Ad Conferm. 2. D. min. Præmium ſecunda-
rium & integrale conſiſtit in actu voluntatis C.
eſſentiale N. Ad Prob. D. Præmium debet
correſpondere merito quoad identitatem ſup-
oſiti C. quoad identitatem etiam formalem
ſubjecti, Subd. Præmium integrale C. eſſentia-
le N. Licet præmians debeat remunerare ſup-
poſitum, quod meruit, non tamen Præcisè
eandem potentiam. Præterea etiam intellectus
directivè concurrit ad meritum; cum ergo vo-
luntas

Dr DuI

Sn folt henul
Eis, Dens urnl
. Unenin net
. Uhnm: Ne i
ln Ktllle i
mum
1 Cfm 504.
ſeoprerst umengo⸗
Etſommler enm
Ewxlud ehet ie

md ien unſer e
tenmmiasodee
GCyrnluerdentnd
ErTINNN.
he UM
miin u,
Ce ,tisr
Korrlone,apoin
Wrbenmmdo trnn
Oitn ummen
Cooonar unme n
ChNlt 2 e
ſumek eib, an
mpeig el arent
Erecinr ülcre
Kretemchnrbin
Eonints enn⸗
ndbor Nued 4
1 eſnu⸗
n mmpre
upmtümem E

=-—

Meenon

Conoloraummn
r older.
1 Demunmnun

DE BEATITUDINE. ,

luntas non poſſit beari ſine prævia beatitudine
intellectůs, Deus utramque potentiam remu-
neratur. Interim inter meritum & præmium
eſt Diſparitas: quia illud debet eſſe formaliter
liberum, adeoque actus voluntatis, non verò
præmium.
Ad Confirm. 3. C. Ant. N. conſeq. Prob. D.
Ideo præcisè lumen gloriæ nequit aliquem red-
dere formaliter beatum, quia ſolùm radicaliter
& mediatè explet appetitum rationalem N. &
ſimul ideo, quia per ſe non eſt poſſeſſio forma-
lis beatitudinis objectivæ, & nullam potentiam
formaliter beatificat C. hinc eſt diſpar ratio in-
ter utrumque.
Objic. 3, Viſio reſpondet fidei, amor chari-
tati in via; ſed charitas viæ major eſt fide, ur
docet Apoſtolus I. Cor. 13. ergo amor eſt per-
fectior viſione, ergo in hoc, non in viſione con-
ſiſtit beatitudo formalis. Confirm. I. Beatitudo
opponitur ſummæ miſeriæ, atqui ſolus amor
opponitur ſummæ miſeriæ, ergo in hoc ſolo
conſiſtit. 2. Illud eſt perfectius, cujus oppo-
ſitum eſt pejus, atqui odium charitati oppoſi-
tum pejus eſt carentiâ viſionis, ergo amor eſt
Perfectior viſione. 3. Seraphini a charitate di-
cti præſtant Cherubinis a ſcientia vel cognitione
ita nominatis, ergo. 4. Natura ab imperfe-
ctioribus procedit ad perfectiora juxta illud axio-
ma: quod &ſt poſterius generatione, prius eſt berfe-
ctione; ſed natura procedit a viſione ad amorem
tanquam ultimum generatione, ergo.

2 N. ad

2⁰ DE BEATITUDINE.

. ad 1mum D. Viſio reſpondet fidei ſoli N.
etiam charitati C. Charitas viatorum ad per-
fectam Dei poſſeſſionem aſpirat, quæ poſſeſſio
in ſola viſione conſiſtit. Eſt proinde amor per-
fectior viſione in genere moris, non rei, aut
naturæ, ut docet D. Thomas I. p. q. 82. a. 3.
contra Scotum, & ratio eſt, quia habet obje-
Qum univerſalius, nam verum latiùs patet, quàâtn
bonum, deinde voluntas eſſentialiter in ope-

rando dependet ab intellectu, non tamen vVi-

ciſſim, cum nihil ſit volitum, quin præcogni-
tum. Solùm in obſcuris, non in evidentibus
intellectus ſubjacet voluntati.
Ad Confirm. I. E D. min. Opponitur pec-
cato, ut eſt ſumma miſeria phyſicè N. op-
ponitur peccato ſummæ miſeriæ morali, Tranſ.
nam viſio etiam beata opponitur peccato, tum
exigitivè, quia reddit verè filium Dei & hære-
dem: tum radicaliter, quia eſt cauſa neceſſaria
amoris.
Ad 2. B. D. Odium carentià viſionis pejus
eſt in genere phyſieo N. in linea moris, Tranſ.
Ad 3. H. N. conſeq. Nomen ſortiuntur a
charitate & ſcientia viæ; unde tantùm confici-
tur charitatem antecellere fidei in genere mo-
ris, minimè autem in patria viſioni intuitivæ,
cum autem ibi amor etiam ad genus naturæ
pertineat, in quo viſio ſine dubio præſtat.
Ad 4. . Explico axioma: quod eſt poſte-
rius generatione per modum formæ principa-
lis, eſt prius perfectione C. quod eſt poſterius
generatione per modum proprietatis N. Ca
ols-

4 ſ⸗ 4 1
Naslelnlins 1
„ellanl
mio Grions

en Fenmthm in
mnelenam kan.
etdAboerleud
endnodon eb
Gemulalpaimsm
Nocendl, W M
nsfe
incnguthre Deii

3Crde RN

Wr

Ennme nits n
unnelter cent
Wun ſurn ſir,
En bon,
Arn Aril
ie renn

IImn

Nnrni
llin, Ale
Ilenæ Mh,
ooltur eccti, an
flume her.
in d an tule

creni iMNopef
In resmord un
Men ſn

.
DE BEATITUDTNE. 2 ½
Collige ex his I. Beatitudo debet ſatiare for-
maliter appetilum hominis ſecundùm primam
ac præcipuam hominis potentiarn & inclinatio-
nem, non autem ſecundùm potentias & incli-

nationes ſecundarias niſi cauſaliter & radicaliter.

2. Si quis videns Deum impediatur ab amo-
re & gaudio divinitus, talis quidem non eſſet
beatus ſecundùm ſtatum, eſſet tamen ſecun-
dùm eſſentiam: ſicut Titius eſſet verus homo,
licet ab actibus ridendi & admirandi impediatur.
Quemadmodum ergo tota hominis & Angeli
eſſentia ſeu potius natura definitur per vim co-
gnoſcendi, vis autem appetendi ſunt tantùm

Paſſiones ex ea fluentes, ita tota hominis eſſen-

tia cognitione Dei intuitivà expletur, & actio-
nes cæteræ ſunt meræ proprietates vitæ beatæ,
quarum exercitio, ſi impediatur, eſſet duntaxat
iu ſtatu violento.
3. Quando SS. Pp. videntur præferre actum
amoris actui viſionis, ut S. Anſelmus lib. 2. Cur
Deus homo., loquuntur de actibus viæ & linea
meriti, in qua cognitio non eſt amabilis præ-
cisè propter ſe; non verò de actibus patriæ, &
linea præmii, in qua viſio intuitiva primariò eſt
propter ſe amabilis.
Quærés I. An poſſit Beatus videndo Deum
eſſe fummè triſtis? ꝑ. Abſolutè poſſe eſſe, non
connaturaliter; certè anima Chriſti videbat
Deum in ſtatu viæ, & tamen ſummaà triſtitiâà
preſſa eſt in horto.
uæres 2. An viſio Dei intuitiva eiſet bea-
tifica, licet per eam videretur ſola eſſentia abs-
B 3 que

22 DEz BEATITUDINE.

que perſonalitatibus? N. Affirm. Ratio eſt,
quia talis viſio, ſi cæteroquin eſſet perpetua;
excluderet omnem miſeriam, & ſatiaret omne
rationabile deſiderium, in ſe enim contineret
eminenter, aut ſaltem virtualiter involveret om-
nem perfectionem & bonitatem poſſibilem.
Quæres 3. An quis poſſit naturaliter appe-
tere viſionem Dei intuitivam? B. Affirm. Ra-
tio eſt, quia homo non ſolùm naturaliter po-
teſt cognoſcere Deum, ſed etiam quod ille con-
tineatur intra objectum ſpecificativum intelle-
tůs, & conſequenter quod per ſuam omni-
Potentiam poſſit hominem elevare ad viſionem
intuitivam; ergo ſaltem probabiliter poteſt co-
gnoſcere hanc eſſe poſſibilem, & conſequenter
appetere appetitu affectivè efficaci, ſeu efficaci
quantum eſt de ſe. Quod autem nulla creatura
habeat appetitum innatum ad beatitudinem ſu-
pernaturalem, nec poſſit eam viribus naturæ
conſequi, ſatis conſtat ex propoſitionibus Mi-
chaelis Baji a Pio V. & Gregorio XIII. damna-
tis &c. .

ARTICULUS II.

Expenduntur proprietates Beatitudinis ex parte
animæ.

Ico I. Amor poſità Wſione Dei neceſſariò
ſluit a voluntate, neceſſitate tum ſpecifica-
tionis, tum exercitii: Specificationis quidem;
quia nullam rationem mali realis aut apparentis
in Deo Beati deregere poſſunt, ergo non poſ-
ſunt Deum odiſſe: Exercitii, quia purum bo-
num

0le⸗ MCNX n

Chnmun, Gde
hdom hrmm

DI MN

1

ſenn Anle
mD NNen
ENNrir,

Nn K

Mem, A
e fa, Auchen
ſamem Nleeramm
1A bennden h.
ean Vrbs dre
ANrhkimnt.
ronnn I Enm

1UN.

jBurinnderen
1

DE BEATITUDINE. 23

num quà tale non poteſt non amari a voluntate'
divina eſſentia objicitur voluntati ut purum
bonum, ergo non poteſt non amari. Itaque
ſtatim atque videt Beatus amat, nec ullum aſpe-
Gum inter & affectum dellberandi ſpatium re-
linquit illecebroſa ſupremi boni rapacitas. Eſt
autem amor ille non ſolùm actus amicitiæ affe-
Ctivæ, qualis poteſt dari inter dominum & ſer-
vum, ſed amicitiæ eftectivæ, qualis dari poteſt
inter filium adoptivum & patrem. Unde cum
ratione amicitiæ amicorum bona omnia ſint
communia, exinde Beati divinam felicitatem
tanquam propriam conſiderant.
Dico II. Amor Beatorum ferventiſſimus eſt.
Prob. I. Quia nulla ſunt impedimenta amoris
in Beatis, & cauſæ omnes ferventiſfimi amoris
& effectus adſunt. Prob. I. pars. Tria impe-
diunt vim amoris in via, ignorantia, concupi-
ſcentia & malitia. Ignorantia tollitur per cla-
ram Dei viſionem; concupiſcentia per uberta-
tem gratiæ; malitia per ſanctitatem perfectam.
Prob- 2. Ex parte Dei eſt ſumma pulchritudo
& bonitas; ex parte intellects Beati perfecta
cognitio, quæ ſummam Dei bonitatem præſen-
tem ſiſtit, & applicat voluntati: voluntas expe-
dita ad amandum, utpote charitate inſtruéta,
quæ proinde in ardentiſſimum amoris actum
non poteſt non erumpere; unde unio perfe-
Gtiſſima, exſtaſis, & Zelus in Beato ut effectus
oriuntur. Unio, quâà non exteriùs tantùm, ſed
intimè Deo jungitur, fitque unus ſpiritus cum
cO. Exſtaſis ita trahit in Deum, ut a ſe ipſo
B 4 quo-

24 DE BEATITUDINE.

quodammodo exeat, & ſibi quaſi mortuus Deo
uni vivat. Zelus gloriam externam Deo appe-
tit. Inde oritur, quod Beatus non poſſit ceſſa-
re in patria a viſione & amore Dei.
Dico Il. Gaudium ſequitur neceſſfarièò ex
viſione Dei, ut ex prima radice, & ex amore
ut ex proxima cauſa. Prob. Beati tantum
gaudent, quantum amant, tantum amant, quan-
tum vident: tantum porro vident, quantum
eſt lumen gloriæ: tantum eſt lumen gloriæ,
quanta fuit in via ſanctitas, & copia meritorum
in ipſo vitæ exitu. Dixi ex amore quaſi cauſa,
quia amor non eſt cauſa phyſica gaudii, ſicut
nec viſio cauſa phyſica amoris, ſed voluntas ea-
dem, dum amat, ſtatim gaudet de bono poſſeſſo
& adepto, & in eo ſuaviùs acquieſcit.
Dico W. Ex viſione & amore Dei ſequitur
connaturaliter impeccabilitas, non moralis tan-
tùm, ſed etiam phyſica. Prob. Quia vi viſio-
nis voluntas Beati neceſſariò determinatur ad
amorem actualem Dei ſuper omnia dilecti: ut
jam probatum; amor autem actualis Dei ſuper

S

omnia dilecti non orel ſtare cum peccato

actuali, quia eſt perfecta converſio ad Deum,
pPeccatum autem averſio a Deo; ſed converſio
actualis & averſio ſimul ſtare non poſſunt.
Confirm. Ut peccaret Beatus, deberet ceſſare ab
amore Dei: non poteſt ceſſare ab amore Dei,
quia hæc ceſſatio non eſt per ſe expetibilis, nec
aliunde occurrit rario, cur amorem ſuſpendat,
tum quia nihil habet incommodi, tum quia
nullum

un corte ulid
.
io V. n

Ale)

Di Al

Pon cten
epoltil

e Ge Or
.n de. Mer

Rolare non o
Cunnnonſbrenn
r nelmun

Mel done onnn
Ae rnni,
In mn enn
Mhitien.

1CtFetlo 1 Den

DE BEATITUPDINe. 25

nullum eſt bonum creatum, aut æquale, quod
amorem ad ſe poſſit allicere.
Nonnulli præterea Theologi impeccabilita-
tem ex dignitate & eminentia ſtatus Beatorum
ut ex cauſà morali petunt; eſt enim ſtatus filia-

tionis adoptivæ conſummatus: at omnis qui na-

tus eſt ex Deo, peccatum non facit ex S. Joanne:
rationem reddit, quoniam ſemen ipfius in eo ma-
net. Semen porro illud eſt gratia & charitas,
uam in corde luſti diffundit Spiritus Sanctus.
Dico V. Status Beatorum eſt æternus, id-
que quiliber eorum certèò & evidenter novit.
Prob. I. pars. Matth. 25. Wunt Juſti in vitam
æternam. 2. ad Corinth. 4. dicitur æternum

gloriæ pondus., Ratio a priori eſt, quod opera-

tiones potiſſimæ, quibus continetur beatitudo,
nec interrumpi, nec intermitti poſſunt, tum ex
Parte Beati, tum ex parte Dei, tum alterius cauſæ.
Non primum, Beatus enim a viſione Dei & amo-
re ceſſare non poteſt. Non ſecundum, Deus
enim non ſubtrahit donum ſupernaturale alicui
ſemel conceſſum niſi ob culpam, at culpam ſeu
pPeccatum Beatus non peteſt admittere, ergo.
Non tertium, vel enim hæc eſſet ex parte ſub-
jecti corruptibilis, ſed anima eſt immortalis:
non ex parte contrarii, quia nullum eſt, non
ex parte termini, in quo Beatus eſt poſt hane
vitam, nam terminus ex ſua natura importat
immutabilitatem.
Prob. 2. pars. Quia ſine certitudine bearitu-
dinis non habetur perfecta ſatietas appetitũs crea-
turæ rationalis ut talis: nimirum Angelus &
B § ani-

26 DE BEATITUDINE.

anima rationalis, ſicut ſunt entia naturaliter per-
petua, ita etiam appetunt perpetuô eſſe beata:
ergo niſi ſcirent, aſe æternam beatitudinem ha-
bendam, non carebunt anxietate, conſequenter
non eſſet poſſeſſio beatifica. Hinc S. Auguſti-
nus lib. I12. de civ. cap. 10. ait: Quomodo enim

vera beatitudo eſt, de cujus æternitate nunquam con-

fiditur, dum anima venturam miſeriam imperi-
tiſſimè in veritate neſcit, aut infeliciſſnè in bea-
titudine pertimeſcit? Accedit D. Thomas d. 5.
a. 4. poſtquam de beatitudine dixit, quod de-
beret deſiderium hominis quietare, & omne
malum excludere, paulèò poſt ſubjungit: KRequi-
ritur, quod homo certam habeat opinionem, bonum,
quod babet, nunquam ſe amiſſurum.
Obhjic. contra I. S. Thomas quæſt. 22. de
verit. a. 6. ait, ineſt libertas voluntati in quolibet
ſtatu reſpectu cujuslibet objecti, ergo eriam in
patria voluntas non neceſſitatur ad amandum.
Confirm. I, Nova neceſſitas agendi intrinſeca ſup-
onit in agente novum principium intrinſecum,
ſed ex eo, quod Beatus intuitivè videt Deumin
patria, non acquirit novum principium diligen-
di Deum, ergo non habet novam neceſſitatem
Deum diligendi. 2. Ille, qui Deum videt, poſ-
ſet ſcire ſe amiſſurum poſtea viſionem, & in
æternum damnatum iri; atqui tunc poſſet Deum
non amare, poſſet enim odio habere ſuam pœ-
nam, conſequenter illius Auctorem. 3. Sequitur
Beatum ſic neceſſitari ſemper ad faciendum opti-
mum, & id quod maximè Deo placet, quod pri-
mum nequidem de Chriſto Domino poteſt dici,
cujus

n

PUetonencuiton

II Cufn N
ee wpon
leeum
nC Neld
in dena den
In elemmm

chatwend

Auctgen /N

Gnun

DE BEATITUDINE. 27

cujus amor fuit liber libertate exercitii, licet ha-
buerit viſionem beatificam.
H. ad Obj. D. Voluntati ineſt libertas in quo-
libet ſtatu viæ C. patriæ Subd. reſpectu amoris
creaturarum C. reſpectu amoris divini N. In
patria enim objectum non proponitur cum in-
differentia ad ſui amorem, in via autem cum
cognitio ſit abſtractiva, conſequenter obſcura,
hinc non excludit omnia incommoda.
Ad I. Coufirm. B. D. Nova neceſſitas agen-
di intrinſeca ſupponit in agente novum princi-
Pium intrinſecum vel productivum vel directi-
vum C. neceſſariò productivum N. Licet igi-
tur in patria idem detur Prinepiun producti-
vum & elicitivum amoris, quod erat in via, da-
tur tamen novum principium directivum, nem-
pe viſio Dei intuitiva. Ad 2. H. Qui videret
Deum, & ſciret ſe poſtea damnatum iri, non
ceſſabit tamen ab amore, nec poteſt ab eo ceſſa-
rey quia illa infinita bonitas clarè viſa neceſſariò
ſemper voluntatem ad ſe raperer, poſſet qui-
dem tunc odiſſe ſuum malum, non tamen illius
mali auctorem, quem agnoſcit ſummè bonum.
Ad 3. N. N. Amor in Beatis non eſt optimus,
cum habeat ſuam limitationem, & poſſit eſſe
perfectior, ſicut & viſio, donec attingat com-
prehenſionem. Ad 2. partem . Amor a Chri-
ſto elicitus erat liber, D. amor qui regebatur a
ſcientia infuſa aut acquiſita C. a viſione Dei in-
tuitiva N. de quo vide Tract. de Incarn.
Objic. contra 4. Libertas eſt voluntati eſſen-
tialis, ergo non poteſt tolli per beatirudien.
. on-

28 DE BEATITUDINE.

Confirm. Malum phyſicum poteſt ſtare, v. g. do-
lor & triſtitia, cum beatitudine, ut patet in Chri-
ſto Domino, ergo etiam peccatum. Ad Objic. .
D. eſt eſſentialis voluntati libertas inadæquata C.
adæquata N. Libertas adæquata non eſt ſola
voluntas, ſed totus actus primus expeditus ad
utrumque, ſed beatitudo eſt impedimentum in-
aufferibile, ſimulque incompoſſibile cum judi-
cio indifferente, ſine quo non poteſt dari liber-
tas, quæ pro libitu agat vel omittat. Ad Confr.
N. conſeq. Malum morale dedecet ſtatum Bea-
ti, quia eſt macula & turpitudo difformis rectæ
rationi; non ita malum purè phyſicum, cum
agere & pati fortia non ita dedecent naturam ra-
tionalem, adeoque ad aliquod tempus abſolutè
ſimul ſtare poſſunt, non tamen pro longiori vel
omni tempore.
Collige ex hbis I. Quando dicitur perpetuita-
tem pertinere ad eſſentiam beatitudinis, loqui-
mur de eſſentia phyſica, ſive ſtatu beatitudiqis,
non metaphyſicà tanquam primo conſtitutivo,
ex quo reliqua prædicata fluunt. 2. In Tract.
de Incarn. ſufficienter traditur, quomodo Chri-
ſtus Dominus potuit eſſe beatus, & tamen in
appetitu ſenſitivo percepiſſe triſtitiam &c. 3.
Beatitudo quidem non eſt perpetua entitativè,
& ratione ſui præcisè, eſt tamen talis repræ-
ſentativè, & ratione decreti divini liberè volen-
tis eam in perpetuum conſervare.

DE BEATITUDINE. 29
ARTICULUsS III.

Expendunur affectiones Beatitudinis ex parte
corporis.

)* J. Corpora Beatorum aliquando beati-
tudine donabuntur. Prob. Homo totus
debet beari, qui rectè operatus eſt, ergo cor-
pus quod eſt pars hominis, quæ animæ inlſer-
vit ut inſtrumentum, ad conſequendam beatitu-
dinem, beatitudine ſuà carere non debet. Qua-
re D. Bernardus ſerm. 6. de adventu, corpus ad
animæ obſequium ita excitat: Woli Ocorpus, no-
li præœripere tempora, potes enim impedire animeæ
tuæ ſalutem, tuam ip us operari non potes. Om-
nia empus babent, patere, ut nune anima pro ſe
laboret, magis etiam collabora ei, quia ſi compate-
ris, conregnabis.
Dico IWI. Sicut aliquæ dotes animæ beatæ
communiùs aflignari ſolent a Theologis corre-
ſpondentes ſcilicet tribus Virtutibus Theologi-
cis, easque volunt conſiſtere in lumine gloriæ,
habitu charitatis, habitu ſpei, in quantum lo-
cum habet in Beatis, vel habitu elicitivo gaudii
de beatitudine jam poſſeſſa. Sic etiam quatuor
aſſignantur a Theologis corporis glorioſi dotes,
nempe impaſſibilitas, ſubtilitas, agilitas, & cla-
ritas.
Einpaſſibilita eſt, quæ immortalitatem & vi-
orem corporis primò & per ſe perpetuum in-
cludit, deinde immunitatem ab omni doloris
ſenſu & ægritudine, ita ut nulla cauſa naturalis
ſit, quæ corpus glorioſum vel leviter lædere
Polſſit.

30 DE BEATITUDINE.

Poſſit. Mors ultra non erit, neque lulctus, neqjtié
clamor, neque dolor erit ultra. Apoc. 21. v. 2.
Subtilitas, cujus præcipuus effectus erit cor-
pus glorioſum ab omni terrenæ labis concretio-
ne & craſſitie reddere liberum, ipſumque alio-
qui animale & terreſtre, efficere quaſi cœleſte
& ſpirituale.
Agilitay eſt virtus celerrimè ſe quocunque
movendi, ſive maxima faciliras, quà corpus

animæ ad nutum obedit, præſertim quantùm
ad motum localem, ut breviſſimo ſpatio inſtar

avium, ventorum, ſive ſcintillarum ſe transfe-
rat, unde Sap. 3. v. 7. dicitur: Fulgebunt Juſti,
& tanquam ſeintillæ in arundineto diſeurrent.
Claritas ſive luciditas, quà non ſolùm ſuper-
ficies, ſed etiam profunditas eluceſcet, ita ut
non minùs, quàm in criſtallo interior organi-
zatio corporum videri poſſit. Unde corpora
beata rectè comparantur Soli &ñ Stellis Matth.
13. v. 42. & Daniel. 12. v. 3.
Quatuor ejusmodi donorum naturam ex-
preſſit D. Paulus I. ad Cor. c. 15. Seminatur,
inquit, in corruptione, ſurget in incorruptione.
En impaſſibiliratem & immortalitatem! ſemina-
tur in ignobilitate, ſurget in gloria: en claritatem!
ſeminatur in infrmitate, ſurget in gloria. en agi-
litatem! ſeminatur corpus animale, ſurget corpus
ſpiritale: en ſubtilitatem! Dicuntur autem
dotes a Theologis, quia Deo animæ Beati tan-
quam ſponſæ tribuuntur inſtar dotis: at in cor-
Poribus damnatis erit paſſibiliras, gravitas deor-
ſum trahens; tarditas motus & opacitas. Hinc
ex

üfcerum mm
Remndo, De

nd kells,

ct, rekr

G Ceon in
Nolas elrelt, in
lalo inenr opr.
Nt Unte nhon
W Nls Mnn
1V.
Concrum nmnm .
ICor 1.
igr num
Imwontaltate

DE BEATITUDINE. 31

ex D. Paulo I. Cor. 15. Omnes quidem reſurge-
mus, ſed non omnes immutabimur. .
Dico III. Præter has quatuor dotes corpora
glorioſa habebunt etiam ſuaviſſimas ac puriſſi-
mas quasdam ſenſuum oblestationes ex cantu;
teſte S. Joanne in Apocal. collocutione, aſpectu
cœli einpyrei & beatorum corporum: item ex
odoribus gratiſſimis, tactu & guſtu rerum gra-
tifſimarum; quamvis enim non amplius ſtrictè
loquendo comedant & bibant, non eſurient, ne-
que ſitient amplius Apoc. 7. v. I6. cum non am-
plius nutriantur, aut corrumpantur, ſentient
tamen quandam admirabilem guſts dulcedi-
nem. Unde plurimi putant, Beatos probabi-
liùs non fore ſupra ſupremam cœli ſuperficiem,
ubi nullum amplius el corpus, ſed potius fore
in media quaſi condenſitate cœli empyrei, quod
ſpatium probabiliter impletur aurà cœleſti, aptà
transmittendi ſpecies ſenſibiles. Gaudium etiam
ineffabile erit ex mutuo & amœniſſimo San-
Cctorum conſortio.
Dico W. Ad beatitudinem accidentalem
Beatorum, referuntur Aureolæ, nihilque aliud
ſunt, quàm ſigna ſpecialia victoriæ Beatis con-
ceſſæ, ex D. Thomd in 4. diſt. 49. J. 5. triplex
eſt aureola, nempe Virginum, Martyrum, &
Doctorum, juxta tres præcipuos hoſtes animæ,
nempe carnem, mundum, & dæmonem, quos
in via vicerunt, nam Virgines de carne, Mar-
tyres de mundo, Doctores de dæmone trium-
Pharunt, dum doctrinam ſuam contra hæreſes

Propugnarunt.
Vir-

32 DE BEATITUDINE=

Virginitatis aureolam habebunt omnes; qui
nunquam opere contra caſtitatem per copu-⸗
lam carnalem, & voluntariam ſeminis effuſio-
nem peccaverunt, neque hanc virtutem in-
tra matrimmonium amiſerunt; qui verò caſtita-
tem ita amiſerunt, carebunt häc aureolà, nam
virginitas ſemel amiſſa eſt irrecuperabilis.
Martyrii aureolam habebunt omnes, qui
ſaltem implicitè pro Chriſto & fide ad illam aut
aliqua inſtituta chriſtiana tuenda violentè mor-
tui ſunt, aut tormentum aliquod naturà ſuàâ
mortis illativum fuſtinuerunt; licet defacto per
miraculum mortem evaſeèrint, ut S. Joannes E-
vangeliſta. Dixi ſaltem implicité, ut compre-
hendam Machabæos, quos Eccleſia tanquam
Martyres colit, quamvis explicitam fidem in
Chriſtum non habuerint. Interim tamen mili-
tes, qui pro fide Chriſtiana v. g. contra Turcas,
vel Hæreticos pugnant, & ab his oceiduntur,
non ſunt Martyres, neque habebunt hanc au-
reolam, quia non tam appetunt pro Chriſto
occidi, quàm occidere.
Doctorum aureolam habebunt omnes; qui
alios ad juſtitiam & pietatem verbo vel ſcriptis
inſtruunt, ut ſünt Theologi, Concionatores,
Confeſſarü; non verèò illi, qui nomine ſolùm
& gradu ſunt Doctores: neque illi, qui in re ſunt
Doctores Philoſophiæ, Juris, Medicinæ: nam hi
ſcientiam ſalutis, ad de'monem expugnandum
verbo vel ſcripto non profitentur.

ARTI-

1
Tamsmi
Ouentn. W
Gdns Engi
Cumenen E
DulxCuNitl
E enlin anm
A. M N
intfilynme
1 rcto wkenn
nes Dendseten
(n et mornms.
Der, onnugre
(pelann fum
Nen
Neinkaun
M kdommezke
Ceſt ber
CNI Teeh.
lahnrro in⸗
umeohhebt
N

DE BEATITUDINE. 33
AARTICUVLUS IVv.
Reſolvuntur aliquæ Quæſtiones de Reſurrectione

C.* orporum . .

QkEon 1. An ſolidà carne corpora Beato-

rum ſint conſtirura? N. Affirm. Quia
ſuum cuique corpus eſt reſtituendum ex
D. Paulo, qui ait quemlibet mercedem rece-
pturum, prout ſe geſſerit in corpore. Deinde
quia divinæ providentiæ eſt, idem corpus,
quod pœnarum & laborum fuit patiens, redde-
re particeps præmiorum.
Quæres 2. Quæ forma futura ſit cujusliber
corporis & magnitudo? . Quæ decet perfe-
Gam ætatem & ſtatum gloriæx. Hoc innuit D.
Paulus: dum ait ad Epheſ. 4. reformandosom-
nes in menſura ætatis plenirudinis Chriſti: Do-
nec occurramus omnes in unitatem fidei & agni-
tionis lii Dei, in menſuram ætatis plenitudinis Cbri-
NMi. Ex quo inferunt Theologi reſurrecturos
omnes Beatos eädem ætate, quàâ Chriſtus erat,
dum eſt mortuus. Hinc nemo erit ſenex aut
puer, omniaque corporis lineamenta propria,
& peculiarem formam detractis imperfecéctioni-
bus reſument. .—
Negque in futura reſurrectione erit mutatio
ſexs, ſed omnes reſurgent in propriis corpo-
ribus, quæ vel bene vel malè egerunt in vita⸗
Ita Chryſ. Theoph. Ambroſ. & ratio eſt, quia
idem numero relurget corpus, ergo etiam ea-
dem numero habebit accidentia.
NWec olſtat t. Quod dicit Apoſtolus ad Epheſ.
4. V. 13. donec ocurramus omnes in unitatem fidei,
, -

34 DE BEATITUDINE.
& agnitionis filii Dei invirum perfectum. Id enim
ſignificat, quod in Chriſti fide, agnitione &
amore non ſimus pro tunc futuri infantes &
Pueri, ſed viri, id eſt, provectà ætate, con-
ſtantes &c.
NWec obſtat 2. Apoſtolus dicit de omnibus,
donec occurramus omnes; certum autem eſt, non
Omnes, qui reſurgent, in agnitione fidei & amo-
re Chriſti fore perfectos & conſtantes, ergo
data expoſitio non ſubſiſtit. &. Contra eſt. Apo-
ſtolus hic ſolùm loquitur ad fideles, & eos, qui
fidelium numero erunt aggregandi, quos om-
nes ſaltem ſperat & optat beatos futuros.
Qucæres: Utrùm reſtituendi ſint ungues,
barbæ & capilli &c. N. Tantundem reſtituen-
dum, quantum ſat erit ad ſubſtantiam corporis
