Qucres I. An liceat Miniſtro Sacramenti ſe-
qui ſententiam minus tutam relictâà tutiori, quan-
do eſt quæſtio de valore Sacramenti. . Ex-
tra caſum neceſſitatis in tali quæſtione Miniſter
Sacramentorum tenetur ſequi ſententiam tutio-
rem, vel in Eccleſiæ praxi receptam, licet ſen-
tentia contraria ſit ſpeculativè probabilior. Ita
communis omnium poſt propoſitionem I. ab In-
nocentio XI. damnatam, quam vide in conclu-
ſione prima paragraphi antecedentis. Ratio
Q◻4 hujus

238 DE AcTIBUS HUMANIS.
hujus eſt primò: quia datur certum præceptum
religionis, quo obligantur Miniſtri Sacramen-
torum operari ſecundùm inſtitutionem Chriſti,
ac proinde cavere periculum, effectum fruſtran-

di, quod fieret, ſi adhibentur materia aut for-

ma dubia. Secundè: quia datur certum præ-
ceptum charitatis, quo tenemur vitare ſpiritua-
le damnum proximi, quod ſequeretur ex in-
Validitate Sacramenti. YZertiò: quia datur ſpe-
ciale præceptum Eccleſiæ de ſervandis ritibus
receptis, & ab Eccleſia approbatis, quod inno-
vatum fuit in Tridentino ſeſſ. 7. can. 15. Quartò:

quia valor Sacramenti non dependet a bona fide

Miniſtri, ſicut honeſtas actionis a bona fide ope-
rantis, adeoque licet in materia juris licirum ſit
ſequi ſententiam minùs tutam, non tamen in
materia facti.
Dictum I. Extra caſum neceſſitatis; nam in
extrema neceſſitate debent adminiſtrari Sacra-
menta Baptiſmi & Pœnitentiæ (de aliis enim
non datur extrema neceſſitas) in materia dubia,
aut ſtante dubio de valore Abſolutionis. Ra-
tio hujus eſt, quia Sacramentum eſt propter
hominem, ejusque ſalutem, tanquam medium
propter finem, ergo potiùs Sacramentum in
tali extrema necefſſitate eſt exponendum peri-
culo nullitatis, quàm homo periculo ſuæ ſalu-
tis. Præterea ſi in tali caſu forma baptiſini aut
abſolutionis conferatur ſub conditione, Sacra-
mentum nulli exponitur irreverentiæ, adeoque
in illo charitas proximi obligat ad illud confe-
rendum, non verò religio ad denegandum.
. i-

Neris
on2. 15
etie s
ieeracet
misil on
A kortnen
lpoltt Gge A
Amni ceninn
Cunnen Dol

-

–

π

2

*DD Hundem,
AeAntonen,

dbe Domen
auenl ſegli ſene
2 Cnnd ſol
wobthüler de⸗
t u ler imic
1chien ſue

alme wn baeb

locin hpe
Ar, guriniimo
Niwerernol
RIEokhenb
N1 lcen
hiktial
in wobedi
ugmt: A!
Awdbin,
Qoomwuns.
Wnrtns n
hüni, an
tüperinin

idumgi

n N,
C Cnmn
Fhriinfin
Ehlenenn ern.
6 guckn h,
Enmn õ
hni, 0odinn⸗
l, nnd
ktont⸗
idon ike.
irs launt:
, N ANeN

ſan
e.

ſengz amin

Nnlkni eN.

dsein

nmnrructb
ülnins V.
n e Noeer
Cgunmnlin
Gekuncarun i
Cenlun a r
tub ri.
nberiniem
Crune, Rerr⸗
A Uod cone

Andumn
”

DrE AcTIBUS HüMAN².CN 239
Dictum 2. Vel in Eccleſiæ praxi receptam:
nam Eccleſiæ praxis ſacit ſententiam nimis tu-
tam, abſolutè & Practicè tutam ac moraliter cer-
tam, quamvis illa comparativè ſpectata minds
accedat ad ſecuritatem Sacramenti, quàm ſen-
tentia oppoſita. Sic actualis intentio Miniſtri,
vel contritio perfecta pœnitentis haud dubie
magis accedit ad certitudinem valoris Sacra-
menti, quia tamen Eccleſia etiam approbat in-
tentionem virtualem, & Concilium Trident.
ſeſſ. 14 C. 4. attritionem, hinc illà lieirè utitur
Miniſter, & häc Pœnitens. Utrùm verò Mi-
niſter teneatur ſequi ſententiam probabilem &
tutiorem, quando eſt ſolùm quæſtio de juris-
dictione, probabiliter negant Sanchez & alii.
Ratio eſt, quia licet jurisdictio requiratur ad
valorem, ſi quis tamen habet titulum colora-
tum & probabilem ſuæ jurisdictionis, tunc
etiamſi a parte rei non haberet jurisdictionem,
tamen pro illo caſu ſupplerur ab Eccleſia, ſicut
in civilibus, quæ ſimili modo fiunt a judice pu-
tatitio, in foro externo ſupplentur Per legem
Barbarvius, ff. de officio Prætoris.
Quzæres 2. Quid liceat Medico aut Chirur-
go? N. Hlos obligari ad applicanda remedia cer-
ta relictis ſolùm probabilibus, ſi illa adſint aut
poſſint comparari: & ſi deſunt certa, ob-
ligantur ad probabiliora, relictis minus proba-
bilibus. Ita communis. Ratio hujus eſt primò,
quia lege charitatis tenentur vitare damnum
corporale proximi, cum igitur hoc non depen-
det a probabili perſuaſione Medici aut Chirur 4
ſe

240 DE AcTIBUS HUMANIS.

ſed a natura phyſica remedii, tenetur ad id,
per quod periculum certò aut ſaltem probabi-
lius evitatur. Secund) ad id obligantur ex offi-
cio & implicito contractu, nam æger eâ con-
ditione præſumitur petere Medicum, ut omni
meliori modo ſuæ valetudini conſulat. Quod-
ſi tamen caſus eſſet, quo nullum daretur cer-
tum, aut probabilius remedium, & æger abs-
que omni remedio certè eſſet moriturus, poſ-

ſet adhiberi medicamentum etiam dubium, nam

ſalus probabilis eſt præferenda certæ morti.
Quæres 3. Quid liceat Judici in magis &
minus probabilibus? Ante reſponſionem
Olſerva: Quod opiniones magis & minùs
probabiles poſſint circa diverſa verſari 1. igi-
tur aliæ ſunt opiniones probabiles, quæ ver-
ſantur circa jurisdictionem, & aliæ, quæ ver-
ſantur circa ipſam cauſam inter litigantes deci-
dendam. 2. Aliæ ſunt, quæ verſantur circa
ipſam cauſam criminalem: & aliæ, quæ verſan-
tur circa cauſam civilem. 3. Aliæ ſunt, quæ
verſantur circa factum, v. g. an delictum ſit
ſufficienter probatum, aliæ circa jus, v. g. an
teſtamentum tempore peſtis conditum valeat
cum minori numero teſtium.
H. I. In opinionibus, quæ verſantur circa
ipſam jurisdictionem, licer Judici ſequi ſenten-
tiam minùs probabilem faventem jurisdictioni.
Ita Probabiliſtæ communiter. Ratio eſt, quia
in tali dubio Judex neque ex officio, neque ex
juſtitia, aut charitate tenetur ſequi ſententiam

magis probabilem, nam in tali caſu Judex ſaer
ide-

d Acruls
l henin
alus ufrin

„ 17 Lictumn l.

grnummminuhißB
8eanodhiunctin
wmnsllci,
riee ken In
rghu ,,fnn
Gelumiu
es ll bebenn, ee
eninusſin
Cnmdo rbin
emeril korn,
edlhim, ℳe⸗
trin Alhhehli,
nin NJhtehli,
eo hujse
irr allum
in tce ere cn
rI 1 uu
ncgiid gio l

4

Amei ondinon
Aangopruum ,

Cuma in a
n Michnmarn
nen gro mni⸗
Lerno dtel
antnetur ſib
tan, E Juas
Aoprlh
neti⸗

Hiugg

RK” DE AcCTIBUS HUMANIS. 241
6 rdi ſideratur, ut habens jus privatum reſpectu al-
n terius Judicis aui perſonez.
* . H. 2. Licitum eſt Judici in criminalibus ſe-
lti KD qui ſententiam minùs probabilem faventem reo:
Riand m imd quando dubium oritur ex defectu ſufficien-
. tis probationis delicti, Judex per ſe loquendo,
n tenetur favere reo. Prima pars reſponſionis

in ri deſumitur ex regula 2. Juris in 6, ubi dicitur:
enonmnm In dubio reo potius eſt favendunn, qum actori Se-
mdtinm cunda verò pars deſumitur ex l. 2. ff. de Proba-

Lanenmi tionibus, ubi habetur, delitctum & defectius non
in præſumitur, ſed demonſtrari debet.
Appniocden N. 3. Quando probabilitas verſatur circa

SMsGImh Jus, & oritur ex ipſa legum interpretatione &
Meli . opinionibus dubium, Judex tenetur procedere
e juxta ſententiam probabiliorem, quando hæc
e e. eſt notabiliter probabilior, nam aliàs habetur
iems.. pro æquali. Ratio hujus eſt 1I. quia officium
Vehuma Judicis eſt dicere cauſam juxta jura: adeoque
ieriein ex officio deber dicere cauſam, in quam jura
AMelm a r magis inclinant. 2. quia Judex ad hoc tenetur
Cmn ex pacto implicito, quo Reſpublica eum con-
en ſtituit Judicem eâ conditione, ut cauſas non di-
dmm dn cat ſecundùm proprium placitum, ſed ſecun-
Qdum jura certa aut in caſu dubii juxta probabi-
etlum an liora. Unde qui contrarium admittunt, dicun-
tnhee. tur facere caſum pro amico, qui tamen meliùs
mnclign. diceretur caſus pro diabolo; imò hæc ſententia
Noct, du Probabiliùs continetur ſub prop. 2. ab Innocen-
eee ti0 XI. damnata, de qua mox plura.
iſemenmu . 4. Quando probabilitas eſt in civilibus,
nulen & verſatur circa quæſtionem facti, & major

24² DEz AcTIBUS HUMANIS.
robabilitas oritur ex efficacioribus probationi-

us juridicis v. g. teſtium, inſtrumentorum &c.
Judex non poreſt pro libitu ferre ſententiam
juxta opinionem & probationem minùs proba-
bilem, ſed tenetur procedere juxta merita cau-
ſæ. Ita omnes poſt propoſitionem damnatam
2. ab Innocentio XI. quæ ita habet: Probabiliter
exiſtimo, Judicem poſſe judicare juxta opinionem
etiam minus probabilem. Porrò judex neque in

cauſis æqualibus poteſt cauſam uni parti adju-

dicare, tum quia non eſt dominus, ſed tantùm
declarator juris, tum quia mentiretur dicendo,
hanc partem eſſe victricem, cum tamen non
eſſet. Si igitur non adeſſet titulus certus poſ-
ſeſſionis aut præſcriptionis, debet judex com-
parare compoſitionem, transactionem, aut di-
viſionem rei, ſi hæc eſt diviſibilis.
Quæres 4. Quid liceat Advocato? N. Po-
teſt Advocatus ſuſcipere & defendere cauſam
non ſolùm æquè, ſed etiam minùs probabilem,
dummodo illa ſit verè probabilis, aut non ma-
nifeſtè falla. Neque Advocatus tenetur ad
probabiliorem ex officio, juſtitia, & charitate,
adeoque dummodo cauſa ipſi non ſit manifeſtè
injuſta, poteſt illius patrocinium acceptare. Te-
netur tamen Advocatus ante omnia diligenter
inſpicere cauſam, ejus probabilitatem & &εα ui-
tatem examinare, & ſi repererit injuſtam, non
oteſt patrocinari, peccat enim, qui ſcienter
efendi cauſam injuſtam. Plura de his vide
apud Moraliſtas.

ARTI-

evS

AcruS H
UIZ
imim Winj
7

weemu dnbi, Vel
io meleckis, n

Ir otmdckionis

reluehert nerbo
os, wennan Poln
Gen bticur in
heellnifmn !

Krk. DAnmn

do imeleltoriu
ne miones ppare⸗
nlects ſßenſo
Enteludn ro une
wecvilter in ur
Nedts node leru
bin. Dihun ſe
Amonyeturarcirerts
omn Ccbito, un h
Ten ctet dtonen
rhendon cronn
ln genere rdio
NInh e r
Künm nonett n
abe wni
un verd oſchie
Eiamekilnd
nminumeck
Kaßonnihd

8 Huur
fanit

une ſuntr g

Cdher er on
Achiſen a 4,
hii⸗

4 2
GN. N. do-

ekeher crlam
nsrobhien,

Pls, u ndr ,
enns kenet 4 ,
lin, ce
onſthnnnlethd

nunetſiut l
Conin hrener.
Uiaen anr
ttnßſem,on
A Cenie
Pn Ee nisN

Ulbtont

Gndſrer eare
ln loen al⸗
hmnng, Ed tunnn
Nelixur doenc
an kmen o
nmns ceng .

DEz AcTIBUS HUMANIS 243

ARTICULUS ULTIMVUS.
Quid circa Conſcientiam dubiam olſervandum

ſit

COta. Conſcientia dubia, vel potiùs dubium
Nelſt ſuſpenſio intellectůs, non valentis pro
alterutra parte contradictionis ſe determinare:
unde quaſi medius hæret inter bonitatem & ma-
litiam actionis, neutram poſitivè judicando.

Deinde dubium ſubdividitur in negativum &
poſlitivum, in ſpeculativum & practicum, in
dubium juris & facti. Dubium negativum eſt,
cum ſuſpenſio intellectus oritur ex eo. quod
Ppro neutra parte rationes appareant; Poſitivum
verò, cum intellectús ſuſpenſio oritur ex eo,
quod appareant æqualia pro utraque parte mo-
menta, quibus æqualiter in utramque partem
trahitur intellectus, unde inter utramque hæret
velut in æquilibrio. Dubium ſpeculativum dici-
tur, quod vel non verſatur direct circa actionem
humanam, ut cum dubito, an hæc res ſit mea,
aut ſolùm verſatur circa actionem humanam ge-
neraliter, abſtrahendo a circumſtantiis Particu-
laribus, ut ſi in genere dubito, utrum liceat
mihi vendere rem, de qua dubito, utrum ſit
mea: quod dubium non eſt practicum, niſi ſe-
cundùm quid, & ſolet vocari ſpeculativo-pra-
cticum. Dubium verò practicum ſimpliciter,
ſive practicè practicum eſt illud, quod verſatur
circa bonitatem & malitiam actionis hic & nunc
exercendæ ſpectatis omnibus circumſtantiis par-
ticu-

244 DE ACTIBUS HUMANIS.
ticularibus. Dubium Juris eſt illud, quod ver-
ſatur circa jus aliquod, ut cum dubito, an hæc
actio mihi licita ſit, an illicita. Dubium verò
facti eſt illud, quod verſatur circa aliquod fa-
Rum. ut cum dubito, utrum hoc fecerim, an
non?
Tutius dicitur in præſenti materia illud,
quod eſt remotius a periculo peccandi; minus
tutum, quod minus eſt remotum ab eo pericu-
lo, quodque faciens eſtin periculo majori com-
mittendi ſaltem peccatum materiale. Patet in
ſententia D. Bonaventuræ de obligatione ſtatim
poſt eommiſſum peccatum pœnitendi, & in al-
tera oppoſita D. Thomæ, quarum prior eſt tu-
tior, licet poſterior videatur probabilior, & fir-
mioribus nixa rationibus.
Dino I. Agere vel omittere aliquid cum du-
bio ſtrictè practico eſt peccatum, & quidem
grave, ſi dubitatur, an ſit grave peccatum.
Proh. I. ex illo S. Pauli ad Rom. 14. Omne autem,
quodnon eſt exfde, peccatum eſt, unde Innocentius
III. cap. literas. de reſtit. ſpoliator. ait: quidquid
fit contra conſcientiam, ædifcat adgebennam: quod
juxta communiſſimam expoſitionem ſignificat
id, quod non fit cum determinato dictamine in-
rellectus judicantis licitum eſſe, eſt peccatum.
Prob. 2. Dubitans practicè de honeſtate actio-
nis, & tamen agens, eſt ita conſtitutus, ut ſive
ſit licitum, ſive non, ſive Deo placeat, ſive diſ-
pliceat, tamen velit agere. Sed hic affectus eſt
manifeſtè inhoneſtus, & virtualis contemptus
legis divine. Unde ex hac obligatione non
agen-

Aenms Hon

ginbio altchile
Aendimon Algen
ſerincs, Ganm
Doonnmun
igurt, heech.
Uher Drineſpir
mer Alim: e
elitnis, inuo, e
etti nunpolit l
eurumglepoltten
gen lbenmnen ad ,
n Cdbi ecico
Ech, inin ſne
lunpbelimt pentenn
loclbict, n leite
t, Al omnitere, con
o ponyiir, u
onm, ſed ſe e⸗
1Nd, Gvod iphume
Dndnhio ſlum ſoe
Hiid otelt Eepon
mriicumn, &
dke formal achon
Men tutioremm un
RPrrcipiatur: ade
n Allio tutinr n
TEconliio, gunn
uine, In Eubio
ümmu glcujne
Ulſione conme
tn- nllnio
ltrir U Pe

Huue

D
I ene
licn
taran al
Imnlaſzen,

reeni mri

woern
Uuun 5 60 Perir

ginminan.
enne Drerg.

eillanoneſtin
Mlenl, Gnd
Unmn Mroren.
beklir,.

Audam.

mn Ciden

NNe onnn
114 Oemautn

Uelvocegg

or it lihil

glemm:
en ſonia

todckmnien.
, teunm,
oelre AMio.
iuns, u e
et,Ne

c Rene

1S conten⸗
ügeuonet

5

Man

DE AcTIBUS HUMANIS. 245

agendi cum dubio practico infertur altera obli-
gatio, inquirendi morali diligentia in obligatio-
nes, & leges ſervändas, quam etiam aſſerunt
PP. & ſenſus communis. (QQuare ſi quis non
debito modo inquirit, peccat: ſi autem inqui-
rit, tunc vel per principia directa aut refexa
poterit deponere dubium: vel dabitur caſus
aliquis perplexitatis, in quo, ſi eligat minùs ma-
lum, non peccat: ſi non poſſit diſcernere, quid
ſit minus, nec utrumque poſſit evitare, non ha-
bebit ſufficientem libertatem ad peccandum.
Dico Il. In dubio practico ſemper tutior
pars eſt eligenda, ita ut ſemper peccet, qui
in tali dubio amplectitur partem minùs tutam.
Prob. quia talisdubitat, an licitè poſſit illud hic
& nunc facere, aut omittere, conſequenter ita
dubitans, operando non vitar, quantum mora-

lirer pofteſt peccatum, ſed ſe exponit morali

Periculo peccandi, quod ipſum eſt peccatum.
Dico II. In dubio ſolùm ſpeculativo & re-
moto, quando illud poteſt deponi per aliud ju-
dicium reflexum practicum, & moraliter cer-
tum de honeſtate formali actionis, non tene-
mur eligere partem tutiorem, niſi in caſu „quo
hoc ſpecialiter præcipiatur: adeoque axioma
Qanoniſtarum: in dulio tutior pars eſt eligenda,
quandoque eſt de conſilio, quandoque de Præ-
cepto. Prob. ratione, In dubio ſpeculativo &
invincibili de licentia alicujus actionis libertas
ſœpius eſt in poſſeſſione contra legem dubiam,
atqui in dubio melior et conditio poſſidentis etiam
extra materiam juſtitiæ, ut patebit infrà. Prob
maj.

Aeruns ir
ciubus wn n

246 DE ACTIBUS HUMANIS.
maj. In dubio ſpeculativo & invincibili de li- a linven
centia alicujus actionis, ſœæpius dubium eſt de éniene
exiſtentia legis, ſeu de illius latione aut promul- rmenh aiſel
gatione, atqui hæc utpote factum non præſu- alnn els

muntur, ſed demonſtrari debent, ergo quan- emns CNim
do hæc non demonſtrantur, ut ſaltem ſint mo- aſet, len
raliter certa, libertas eſt in poſſeſſione. an Oninn
Obſervandum ic: Quod prædictum axioma dm
Juris canonici, in dubio tutior pars eſt eligenda, le an *
ſæœpius ſit de præcepto, & quidem I. in dubio eihu
practico; 2. in dubio ſpeculativo, quando ad unt 1
Hlud vincendum & deponendum debitadiligen- Abrunm namle⸗
tia nondum fuit adhibita; 3. quando non adeſt Mis, eommm
ſufficiens ratio conſcientiam dubiam prudenter Wrtiniſeige
& practicè deponendi; 4. quando electio par- tend u: guis
tis tutioris in caſu particulari expreſsè a Jure nal ckln inen
Præcipitur; 5. quando in dubio poſſeſſio ſtat Grr Men Polin i
pro lege, & non pro libertate dubia; quando agiafce emmid
autem poſſeſſio ſtat pro libertate, illud axioma zml Dugenins
eſt ſolùm de conſilio, in tali enim caſu dubium ide marimonium
ſpeculativum poteſt prudenter deponi per ju- mmtenm conſohn
dicium reflexum practicum. Anmens Pris
Objic. I. In Jure canonico præſcribitur, ut dt ntonen
in dubio partem tutiorem eligamus. Prob. I. udlia ſunt 4
c. ad audientiam 12. de homicid, cum dubitatum eug 4
fuerit, an ex vulnere, quod Presbyter cuidam iget
de ſua familia fortuitò inflixerat, mors illius ſe- a. Angen⸗
cuta ſit, an verò ex accidente morbo, atque a un,
ideo Presbyter irregularitatem incurrerit, Cle- r k, hu uſun
mens III. ad caſum reſpondit, cum in dubiis nratzf
ſemitam debeamus eligere tutiorem, vos num, al dun
convenit injungere Presbytero memorato, ut ſmnt q/ en⸗

.

3Hiune
nd Ginirci

ltee

driaminn
n Gen bl
d. 1
upuſhenirnn
In polellone
Nrelchmehn
nin inn c Aenc
llen L incltn

umo, gunchd

Emcehnuclge
ado onts
im pncenr

unhekckynn.
ennce i
d olelloſ
edis nd
e, Ud mioen
enim ain chun
Cepon der

Urelrbinn, u
n ll
Cun Cnbinum
chnr un
Nnin ſ.
rbo, Aq⸗
runert, 0
vn in Ci
tiorem, in
mmummn

conſcientiæ pary ſecurior oſt Zeterdh c.

DE AcCTIUS HOMANIS. 247

in ſacris ordinibus non miniſtret. 2. In Capit.
Illud Dominus. 5. de Clerico excommunic. ait In-
nocentius III. ſe miſericordiam facere cum Epi-
ſcopo Hildesheimenſi, qui per Epiſcopum Mag-
deburgenſem tanquam Sedis Apoſtolicæ Lega-
tum excommunicatus divina celebraſſet, & co-
ram ſe celebrari feciſſet, licet is diceret, Mag-
deburgenſem, ſuum Ordinarium non eſſe, adeo-
que ſe credidiſſe, quod non præmiſſa trina mo-
nitione, quæ facta non fuerat, contra ſe dele-
gatà poteſtate procedi non poſſe, ergo tacite
innuit, eum pœnam incurriſſe, quam Canones
aliàs infligunt iis, qui excommunicati divina ce-
lebrant, vel celebrationi ſe ingerunt. Rationem
autem ſuæ ſententiæ dat: quia in dubiis via eſt
tutior eligenda, etſi de lata in eum ſententia du-
bitaret, Pberet tamen potius abſtinere, quàm
Sacramenta eccleſiaſticè pertractare. 3. In Cap.
Juvenis. tit. de Cen Eugenius Pontifex decla-
rat, nullum eſſe matrimonium, quod Juvenis
quidam contraxit cum conſobrina alicujus puel-
læ, quam idem Juvenis priùs duxerat necdum
ſeptennem; & addit rationem his verbis: Li-
tur in his, quæ dubia ſunt, quod certius exiſtima-
mus, tenere debemus. 4. In Clement. Exivit. de
V. F§. Clemens V. interrogatus de variis dubiis
circa Regulam FF. Minorum, eaque reſolvens
ſic ait: Mos itaque, qui in ſinceris horum conſcien-
tiis delectamur, attendentes, quod in hir, quæ ani-
wuæ ſalutem reſpiciunt, ad vitandos graves morſus

Con-

248 DE ACTIBUS HUMANIS. .

Confirm. Quia omnes Antiqui concordi
voce docent, quod in dubio tutior pars eſt eli-
genda, adeo ut Vaſquez in I. 2. diip. 63. Ppro-
nuntiet, ſe neminem ex Scriptoribus inveniſſe,
qui oppoſitum doceat, atqui in re tanti mo-
menti recedere a communi Antiquorum ſen-
tentia temerarium eſt. à. Hoc axioma eſt in-
telligendum, vel quando ſententia oppoſita eſt
tantum dubia, hoc eſt dubie & non vere pro-
babilis, vel quando manet dubium practicum,
vel de iis tantum caſibus & materiis, in quibus
jura aliter ſtatuunt, aut periculum formale pec-
cati aut incommodi alterius per dictamen pra-
Cticum removeri non poteſt, vel denique, ut ſu-
pra dictum, de conſilio, non de præcepto.
Hinc ad 1mum H. Ibi jure poſitivo ſtatui-
tur irregularitas in homicidas, ſive lex ſpecialis
circa dubium patrati homicidii, ut hoc caſu ir-
regularitas incurratur ex hoc quidem funda-
mento, quod in dubiis ſemitam debeamus eli-
gere tutiorem; non vero ut affumpto tanquam
Principio univerſaliter obligante, ſed duntaxat
ut cauſa compulſiva & congruentiæ: nam ut
docte advertunt Suarez & Sanchez, Pontifex
non declarat, non eſſe neceſſarium ex natura
rei, negque adfert iſtud principium tanquam
Præceptum naturale per ſe obligans, ſed tan-
tum ut generale conſilium, quo inductus eſt ad
ita decernendum in hoc caſu particulari ob ſpe-
cialem reverentiam miniſterii altaris. Præterea
in prædicto caſu factum prineipale erat Lerrund
& ſo⸗

Dr Acriiss
mn elſlimn
rum prelnnen
Dümmm prälu
reſnnmini,
„ Aummnit,in
I. RN Dobinn 1
s Crmrmmiel
1lcts, uun ber
APgiächiöfenl
imcnknt, 6 gi
Pornfes, hice
cermmeminctgne
imcniſet,guod
cetinmminohe
eler oororuun, ne
DnOclten, n
IIII H. Hehcoron
BeX,enecebemmg,
Urimen Klenrhoel
,Ctodeknmms, o
ucemttnsaundtte
EEn l And quiur
Kenhoccher egii
AdNuirts
er nredade
Dmpnnum prblcein
emimm Impedeh
Mohhinguneb
Ingudum.
nmelinmt me
Gin e
Acphlan, nce

8 Huuige
eg ln on
homor Maltel
ken 1 e

Khnigin
4 n inR
ummiAmung
N HMNn.
6 Kneni Ctlucl
be n er⸗ n
Etdbinm män
mnueis Gqil
eihimn mi Ner.
Eckmen Nr.

lleie,ri

un Eegrann
iue ſolimo Nmn
s hekr heins
NMNeNr.
AWW giden in
Konnm (emd
Uithmptotmdr
lyne, una
CNenennt han
Grder, Ponifi
eetlirinm er ann
neivium tnun

ahen elin.

to enetdel
Uuin dle
ns Prælerei

ale erat cenmm
n N.

DE ACTIBUS HUMANIS. 249

& ſolum acceſſorium erat dubium, adeoque
hoc ultimum præſumebatur juxta illud: Factum
in dubio præſumitur, quando de jure faciendum
erat, aut communiter fieri ſolet.
Ad II. . Dubium illud fuit vincibile, in
quo omnes dicunt tutius eſſe eligendum, ut con-
ſtat ex dictis; nam per famam;, ut ipſe Hildes-
heimenſis Epiſcopus faterur cit. cap. excommu-
nicatio innotuerat, & quidem lata authoritate
& juſſu Pontificis, hinc debuiſſet abſtinere a ſa-
cris, & veritatem indagare, quodſi feciſſet, fa-
cilè ipſi innotuiſſet, quod excommunicatus fue-

rit ex ſpeciali mandato Pontificis, qui, eoquod

factum eſſet notorium, non voluerit præmitti
trinam monitionem, quam vocant canonicam.
Ad III. z. Hoc loco non tutius ſed certius ait
Pontifex, tenere debemus, inter quæ magnum
eſt diſcrimen, & licet hoc loco certius ſubſtituat
Pro eo, quod eſt tutius, loquitur de ſe ipſo ut ju-
dice, atque ut talis mandat eos ſeparari. Unde ex
hoc caſu nil aliud ſequitur, quam quod Judex
in judicando debeat ſequi tutius ac certius, non
aurem quod quivis alius in quovis dubio id ſe-
qui debeat. In prædicto caſu ſaltem datum fuit
impedimentum publicæ honeſtatis, quando an-
te Tridentinum impediebat valorem matrimo-
nii cum conſanguineis ſponſi & ſponſæ uſque
ad quartum gradum. Ratio autem cur in illo
caſu ſolum adfuerit impedimentum publicæ ho-
neſtatis, eſt: quia Juvenis cum ea dicebatur
tentaſſe copulam, unde Pontifex fapponit in
R 2 Ppuel-

250 DE ACTIBUS HUMANIS.
puella malitiam ſuppleviſſe ætatem, & conſe-
quenter illum ſaltem habuiſſe ſponſalia, ſi non
matrimonium ratum. Igitur in hoc caſu lex
Eceleſiæ de impedimento publicæ honeſtatis
erat in poſſeſſione contra libertatem Juvenis,
& contra ſecundum illius matrimonium cum

conſobrina puellæ.

Ad IV. M. In his verbis Clementis V. non
non continetur univerſale præceptum, ſed ad
ſummum conſilium, niſi velimus dicere, ſer-
monem ibi eſſe dubio practico, quo videntur
laboraſſe multi FF. Min. quia addit Pontifex:
ad evitandos graves morſus conſcientic. Si enim
eſſet præceptum in omnibus etiam remotis &
ſpeculativis dubiis amplecti tutius, cur idipſum
Clemens in eadem conſtitutione non præſcri-
bit? deinde Pontifex in hoc dubio non obliga-
vit FF. Min. ad omnia, quæ fuerunt tutiora;
nam quæſtio fuit: an prædicti FF. ad omnia
illa obligarentur ſub præcepto, quæ in regula
proponuntur per verba modi imperativi, & ta-
men Pontifex negativè reſpondit, & ſolum ob-
ligavit ad illa, quæ aliunde æquipollebant ver-
bis præceptivis. Unde Pontifex per hoc ſatis
declaravit, quod in dubio non ſemper detur

obligatio eligendi partem tutiorem.

Ad Confirm. Multi Antiquorum imo pluri-
mi nec attingunt hanc quæſtionem, & qui eam
attingunt, non dicunt ex præcepto ſemper ſe-
quendum tutius, niſit dum de dubio practico
intelliguntur. Deinde P. Vaſquez non Viderut
legiſ-

4

Hihläomonn
krin ltnie nel

E,

eN
I

2„ )
rTes C
ſene ſno n6
uain
we⸗

6

her orti
Ilbennn en;
Ohnnonun I

6Ckwenin
Nertonin Nd
n Ceere, d.

r cenn e

inadtbonnr.
ſimie. Aein
eim kenot
ip aritnin
1e M eln.
bomnoblr.
Mnnn Mne.
IHL.N
In n
npennſAr
GtAKbno.
nholeban er.
A e iii
enpe ten
en..
wun opini.
n) Aliein
vobrhet .

n ieu

DEY AcCTIBUS HUMANIS. 251

legiſſe omnes Antiquos: nam S. Antoninus,
qui utique fuit inter antiquos Doctores Theolo-
giæ, I. P. tit. 3. c. 10. docet: eligere viam tutio-
rem conſilii eſt, non præcepti. Hinc in forma re-
ſponderi etiam poteſt: in dubio tutior pars eſt
eligenda, ſi poſſeſſio ſtat pro lege C. quando
ubnun eſt ſolum ſpeculativum, & poſſeſſio ſtat
pro libertate N.
Quæres I. An in dubio melior ſit conditio
Poſſidentis non ſolum in materia juſtitiæ, ſed
etiam in aliis dubiis moralibus? E. I. In ma-
teria juſtitiæ dubia melior eſt conditio poſſiden-
tis, adeoque legitima poſſeſſio in materia juſti-
tiæ eſt ſufficiens titulus & ratio deponendi con-
ſcientiam dubiam, ac retinendi rem, de cujus
dominio proprietatis dubitatur. Prob. I. au-
thoritate Regulæ Juris in 6. ubi expreſſe dici-
tur; in pari delicto & cauſa melior eſt conditio poſ-
ſidentis. Confirm. Quoties Jus civile & forum
externum non innititur falſæ præſumptioni, to-
ties poſſumus nos eidem conformare in foro
conſeientiæ interno, ergo cum leges civiles in
dubio rem adjudicant poſſeſſori, poſſumus nos
eidem conformare etiam in foro conſcientiæ
interno. Conſ. patet: quia hæ leges non inni-
tuntur falſe, ſed prudenti præſumptioni.
H. 2. In dubio morum invincibili etiam ex-
tra materiam juſtitiæ melior eſt conditio poſſi-
dentis, adeoque quando in dubio morum invin-
cibili poſſeſſio ſtat pro libertate, non tenemur
eligere partem tutiorem, ſecus verò quando
R 3 poſ-

252 Df/ AcTIBUS HUMANIS. nloahite
poſſeſſio ſtat pro lege cæteroquin certa. Prob. a
authoritate. Gloſſa communiter recepta in cap. mü uun,
cum ſunt. de Regulis Juris in 6. expreſſe habet: mn Gokni
Ca incerta non parit certum effectum: ſed hoc aſemlane ſu
ipſo, quod libertas hominis ſit in poſſeſſione, Aolehond
& dubium invincibile ſit de exiſtentia legis, lex N endl
eſt cauſa incerta, ergo non parit certum effe- N M
tum, & obligationem paſſivam. Confirm. In
Jure canonico in regula 57. de regulis juris in 6.
dicitur: contra eum, qui legem potuit dicere aper-
tius, eſt interpretatio facienda, ergo quando du-
bium eſt invincibile de exiſtentia, latione aut
promulgatione alicujus legis, quam legislator
aperte dicere potuit, & ſub dubio reliquit, in-
terpretandum eſt, quod eam ferre noluerit.
Olj. 1. contra 1I. reſponſ. Quando ad eandem
rem duo habent æqualem prætenſionem Juris,
res eſt potius dividenda, quam uni præ altero
adſcribenda, ſed licet adſit poſſeſſio ex parte
unius, in dubio tamen duo ſæpius habent æqua-
lem prætenſionem Juris. 2. Qui agit comtrale-
gem Dei dubiam exponit ſe periculo peccandi,
ſed hoc ipſum eſt peccatum. Confirm. Qui explo-
dit ſclopetum adverſus id, de quo dubitat, an
ſit homo vel fera, peccat, quia ſe expoſuit pe-
riculo, ergo etiam, qui ſe exponit periculo of-
fendendi Deum. 3. Si in dubio melior eſſet con-
ditio poſſidentis, tunc conjux dubitans de mor-

mhenn er Ohln
Eldu, Ed det
ocihons N

te prioris mariti pofſet uti matrimonio ſecundo, Aeemmnd Cedte
non ſolum reddendo, ſed etiam petendo debirum; umm t
atqui hoc ultimum eſt contra Capit. Dominus, ANron

4

tit. D

M.D
Eetalitinin
fmun en n
co unc 4
ene, fonean
gen krge
Chonlut n
Ene Nlen .
dhcdencen
Eninen Ns,
NiNre dere
aE Pe
Dnähhenel
Qngtonme
Nnlo Necdnd
fen Qiene
eochitt
i eeroht
Cnt Netand.
jeloreletonn
Cbinscenor
nmmOkann
rrmlenn

1 Cyi. Domm

DkE ACTIBUS HUMANIS. 253

tit. de ſecundis nuptiis, ergo. &. ad r. D. Quan-
do ad eandem rem duo habent æqualem Præ-
tenſionem juris tum proprietatis tum poſſeſſio-
nis res eſt potius dividenda C. quando habent
æqualem prætenſionem juris ſolum proprieta-
tis, non tamen poſſeſſionis N. Ad 2. H. D. ſe
exponit periculo peccandi materialiter C. for-
maliter peccandi N. Aliud eſt periculum agen-
di injuſte, ut ait Ariſtoteles, ſeu formaliter ma-
lum; aliud periculum injuſtum ſeu materialiter
malum. Ad Confirm. N. C. Diſp. eſt: quia in
primo caſu non tantum eſt periculum peccati
materialis, ſed etiam gravis damni alterius, quod
non removetur per opinionem probabilem;
imo non eſt dubia, ſed certa lex non jaculandi
cum periculo occiſionis hominis. Deinde ipſa
occiſio hominis eſt offtenſa Dei & quidem for-
malis, cum in caſu noſtro ſit tantum periculum
pPeccati, ſeu offenſa Dei materialiter. Ad 3. &.
D. maj. Conjux poſſet petere debitum, ſi ſe-
cundum matrimonium bonaà fide contraxiſſet,
ſicque eſſet in poſſeſſione illius legitima C. ſi
hoc malà fide, & ſtante dubio N. In citato
capitulo eſt ſermo de matrimonio contracto
nondum habità certitudine de morte prioris ma-
riti, adeoque de muliere ab initio deſtituta bonàâ
fide, ſine qua non dàtur legitima poſſeſſio.
Porro licet Capit. Inquiſitioni in eodem titulo
de non petendo debito indiſtinctè loquatur,
ratio tamen nos cogit diſtinguere, ne bonæ fi-
dei poſſeſſor ab uſu rei poſſeſſæ in perpetuum
abſtinere cogatur.

R4 Oljie

254 DE AcrTmUS HUMANIS.

Objic. 2. contra 2. reſponſ. Deuteronomii 17.
Deus præcepit, debere homines recurrere in
dubiis ad Judices &c. ergo oportet ſemper at-
tingere veritatem, aut ſequi partem tutiorem.
2. In materia juftitiæ lis eſt inter æquales, hinc
favor eſt pro pofſſidente, ſed in materia alia-
rum virtutum lis eſt inter legem Dei & homi-
nem, ergo merito favendum eſt Deo, ficut in
dubio favetur Eccleſiæ, cauſæ piæ, doti, matri-
monio &c. 3. Lex naturalis & divina eſt æterna,
adeoque antecedit libertatem noſtram, ergo li-
bertas noſtra non poteſt eſſe in poſſeſſione con-
tra leges illas. B, ad I. D. Conſ. Ergo ſemper
debemus attingere veritatem aut ſequi partem
tutiorem, quando dubium eſt vincibile C. in-
vincibile S. D. ſi poſſeſſio ſtat pro lege C. ſi ſtat
pro libertate N. Sermo itaque eſt de dubio pra-
ctico hominum rudium & vincibili per recur-
ſum ad Sacerdotem ſummum vel Judicem. Ad

2. . quod in dubio faveatur Eccleſiæ &c. na-

ſcitur a lege poſitiva id ſtatuente, qualis non
eſt, quando dubitatur de lege Dei, de quo præ-
ſumimus, quod pro benignitate ſua in caſu du-
bio legis obligare nolit. Unde nihil ad rem hic
facit inæqualitas perfectionis Deum inter & ho-
minem. Ad 3. . Lex naturalis & divina, de
qua dubitatur, vel datur, vel non datur: ſi non
datur, patet, quod non antecedat noſtram li-
bertatem: ſi datur, cum ſit dubia & invincibi-
liter ignoretur, non habet proximè rationem
legis defectu ſufficientis applicationis vel pro-
mulgationis.

anſa e lg
1twinchhureo
irior ela on
thin de Küll
Snſe e

eumg

aün Muhe
1C beuſn

7

Aal Cnchhin i
nſtend une
gcimnedin

DE AcTIBUS HUMANIS. 25 5

. “
— Obhjic. 3. L. Titia 38. ff. de auro C argento, l.⸗,

h aliisqué legatis par. Seja. refertur, quod Seja oS //
nieg verit ſtatnam a ſe faciendam, vel ſi ipſa no
rennn Poſſet, obligaverit hæredes ad ponendam ſta-
ne, 1

tuam librarum centum in certo templo: cum
ud autem in eo templo non eſſent alia ſigna, quàm
Senbign. xrea & argentea, quæſitum fuit, an ſtatua de-
n leo inn beret fieri ex auro, vel argento, vel ære, &
eneGé reſponſum, illam debere fieri ex argento, ergo
Gndem in dubio circa vota vel legata debemus ſequi tu-
ulnm e rius, atqui iſta dubia revocantur ad jus divinum
Nolelinen. vel naturale, ergo. Confirm. I. Si in dubio in-
Abp vincibili melior eſſet conditio poſſidentis, tunc
ntiuann maritus dubius de valore matrimonii, quod
Hinbeen Prius bona fide contraxerat, non ſolùm poſſet
eA“ licite reddere, ſed etiam petere debitum, etiam
cednen. ante adhibitam diligentiam de inquirenda veri-
Hüt ..tate, aut ſaltem eo tempore, quo illam adhibet,
Aem. A S& hanc inquirit, atqui hoc eſt contra Cap. Do-
lale ed i. minus, & Cap. Inquiſitioni de ſecundis nuptiis.
lie, Mlsnen Confirm. 2. Si in dubio invincibili melior eſſet
eeee. conditio poſſidentis, tunc ille, qui eſt invinci-
Nuin n beiliter dubius, de impedimento dirimente matri-
+– monium, poſſet illud licite contrahere, ſaltem
minerdb. ſi dubium non poteſt vinci, ſed hoc eſt contra
in e Ccitatum capitulum Dominus.
nn nen N. ad I. Citatam legem non ab omnibus eo-
rdmd. dem modo legi; nam aliqui loco vocis ærea le-
Kininedi. gunt aurea: unde ſuppoſità hâc lectione nihil
mn morn contra nos ſequitur. Deinde cum lectio ſit du-
s e beia, cx illa nihil certi cometa nos poteſt inleri.

7

*

256 DE AcCTIBUS HUMANIS.
g. 2. D. Conſ- Ergo in dubio circa legata pia &

£ι vota debemus ſequi tutius, quando id ſpeciali

lege ſtatuitur in favorem tertii C. univerſaliter N.
P. Layman lib. 4. tract. 4. cap. 3. n. 4. oſtendit
ex Jure canonico Cap. Ex parte. de cenſibus,
ubi habetur, in dubio, de qua menſura majo-
rene, an minore, vota edita ſint, volentes ſol-
vere ad minorem, cogendos non eſſe, ut ad ma-
jorem perſolvant, quoniam cum hujusmodi vo-
ta gratuita fuerint ab initio, benignius ſunt ali-
ris Eccleſiafticis exigenda. Ad Conhrm. I. N. maj.
quod nempe poſſit debitum petere ante adhibi-

tam diligentiam, aut eo tempore, quo verita-

tem inquirit; quamdiu enim dubium apparet
vincibile, non poteſt quis uti titulo poſſeſſionis.
