corporeorum; item Euchariſtiæ & aliorum Sa-
cramentorum; poteſtas Eccleſiæ in dæmones
&c. A dæmone autem intenditur I. ruina ſa-
lutis hominum, 2. odium, quo ardet in Deum,
in hominem tanquam in ipſius imaginem gau-
det effundere &.
Quæres I. Quæ ſint ſigna, quibus poſſeſſi
a dæmone auntur⸗ . Quædam pa-
riunt ſolùm ſuſpicionem, alia conjecturam ve-
hementiorem, alia denique nonnullam certitu-
dinem. Primi generis ſunt: mutatio ſubita in
mores ferinos & agreſtes, z. ſomnus gravis,
3. ſe conſecrâſſe de'moni, 4. invocatio diaboli
ut ſe arripiat, 5. furiæ; fallunt tamen ſæpe
hæc ſigna. Secundi generis ſunt: I. Barbaræ &
inſolitæ vociferationes & ululatus belluini, 2.
horribilis & truculentus vultus, 3. ſtupor mem-
brorum, 4. ingens inquietudo, 5. vires in
corpore humano facultatem hominis exceden-
tes, 6. ſi variè torqueatur & dejiciatur poſſeſſus,
nunc in ignem, nunc in aquam, nunc ex alto præ-
cipi-

*

D

ammme
ge Waln.
ſeti genen
uin tane
mrcnt ſ⸗
3 ebendhzc
Ite ndt Cl
laen ler

onined

Eriklelli
benn GGe
Ten lehin
guunck
Koonimn
6 Kol
Po,ardher,
tcine M
Doemcerotn
npnenes fon
m 4onohe,
en onnmiin
un li n
ini Cenn
Rihgelim
Elbyengin
polie.
Eon
leſtonen

1

8 Lolkle ,
minkad

ſgn, gbrni
r/ 1 Ch
le on
1, 4 MocnoCAN
Int unen ken

eld
nbominsen

DE ANGELIS. 43

cipitetur, nune laqueo vel aliis modis tenrat ſibi
adimere vitam.
Tertii generis ſunt: I. Peregrinarum lin-
guarum ſubitanea ſcientia extra ſulſpicionem di-
vini miraculi: idem judicium de ſcientia legen-
di, ſcribendi, cantandi artificiosè. 2. Si loquan-
tur de rebus ſublimibus, quas non didicerunt.
3. Si ſecreta revelent, quæ ſcire non potue-
runt homines, ſed dæmones; ut ſunt occulta
peccata: aut referant quædam, quæ locis fiunt
diſtantibus. Ut tamen hoc ſignum certum ſit,
debet abeſſe ſuſpicio pacti cum dæmone, quale
habent divinatores, qui ſimilia produnt, & ta-
men poſſeſſi non ſunt. 4. Si poſtquàm ceſſant
vexari, neſciant reſpondere de his occultis, de
quibus locuti ſunt: ſignum enim eſt, non tam
ipſos, quàm dæmones per ipſos fuiſſe locutos.
5§. Si omnino prohiberi nequeant, ne loquan-
tur. 6. Si juſſi invocare Dei nomen, nomen
IEſu, aut alicujus Sancti, id facere nequeant: ſi
recitare non poſſunt pſalmum aut orationem
aliquam devotam: ſi concutiantur, terreantur,
impatientes fiunt &c. adhibitis reliquiis Sancto-
rum, Agno Dei, cereo benedicto &c. aut in au-
rem pronuntiato verſiculo illo Cantici Moyſis:
Deum qui te genuit, dereliquiſti, &* oblitus es
Domini Creatoris tui: ſi exorciſmos non ferant,
ſi ad ingreſſum Eccleſiæ tumultuantur: deni-
que ſi Evangelium audire, divinis intereſſe vix
cogi poſſint.
Quæres III. Quæ ſint ſigna maleficii? H.
Hanc quæſtionem ſtudio hic Pertraclamhus, ut
ciat

44 DE ANGELIS.

ſciat Exorciſta unum ab altero diſcernere.
Majorem eſſe incertitudinem ſignorum malefi-
cii, quàm poſſeſſionis aut obſeſſionis: eſt opinio
Theologorum. Proinde cautè in hoc genere
procedendum eſt. Signa autem præcipua ex
Eruditorum ſententia ſtatuuntur:
I. Si periti Medici non cognoſcunt mor-
bum, vel malum, quo laborat afflictus.
2. Quòd morbus ſit valde inconſtans, & li-
cet periodorum naturam referat, rarò tamen
periodos ſervet.
3. Solent præterea veneficio læſi habere
oculos conſtrictos, totam cutem præcipuè fa-
ciem utplurimùm flavo ſeu einereo colore ſuffu-
ſam, virium imbecillitatem cum ſummo languo-
re. Omnia membra videntur habere ligata &
conſtricta, præſertim cor & os, extraordina-
rias inſtar acuum punctiones ſentiunt in corde
vel aliis Ppartibus.
4. Maleficiati præter naturam ſæpe toto
corpore extraordinariè extenuantur; habent
convulſiones; aliquando omnes partes capitis
tumefiunt.
5. Veneficio affecti ſæpe faciem Sacerdotis
vix aſpicere valent oculis ſaltem intentis, & al-
bum oculorum variis modis illis immutatur.
6. Prudenter & diſcretè Exorciſta deſumat
indicium veneficii ex ſigno, quod quidam tra-
dunt: nimirum quod quando venefica vel vene-
ficus ad viſendum ægrotum accedat, ſtatim in-
firmum ingenti moleſtia affici, terrore & tre-
more corripi: ſi puer ſit vel puella ſtatim plo-
rare,

Dr

Noe 10
,Nteronesl
i lin bon
etembizin
wben Cint,
lucertoe
. (Gjenn .

OCo

Cun)nl

AUnops ee
Euicorcle eere
yotmm am
er iben

1, i
nen ſein
Krconkntan⸗
ehm
emin.
Ndch
REanomoonmn

iren ononn
rChltlans ,,

Nde cal

donrehe

Lemcuntaome
cener Nb
cor /
koges entununt:
er Munun
etenoutu,
ANnes aie

õ

en entb, A?

DE ANGEIIS. 45

rare, oculosve ad fuſcum colorem mutare, vel
alias mutationes notabiles in ægrotis obſervari.
Siquando talia ſigna advertit, cavebit illa indi-
care parentibus aut aliis aſſiſtentibus, ne det oc-
caſionem ſcandali, ſuſpicionis &c. ipſe autem
pro ſua diſeretione uti illis poterit in ſuumfinem.
7. Advertat Exorciſta, non fore neceſla-
rium, ut omnia hæc ſigna in ægro inveniantur,
ſed ſufficere, ſi aliqua pro diverſitate maleficii
concurrant, quæ moralem aliquam certitudinem
vel magnam præbent probabilitatem; idem di-
cendum de ſignis, quibus Ppoſſeſſi a dæmone
cognoſcuntur.
Qucæres IV. Quæ ſint obſervanda Adjura-
tori d'monum? ..
I. Quicunque deſiderat habitâà licentià ab
Ordinario (ſinè hac nullus ejusmodi rem ag-
grediatur) facilè & ſinè periculo ſuæ & aliorum
ſalutis opus exorcizationis maximi meriti & mi-
ſericordiæ exercere; cogitare debet ſe habere
negotium cum antiquo & aſtuto hoſte; agno-
ſcat itaque propriam infirmitatem, & aſſumat
arma ſpiritualia.
2. Præcipua armatura, quam habere debet
Exorciſta, eſt viva fides cum fiducia in Deum
& Salvatorem Jefum; allaboret emundatam ha-
bere conſcientiam; ſtudeat veræ humilitati, cer-
tò ſciens, ſe ſolum inſtrumentum indignum eſſe,
quo Deus utitur.
3. Sit addictus orationi & jejunio, quia hoc
genus dæmoniorum non aliter ejicitur. Matth.
17.
4. Ca

46⁶ DE ANGLLIS

4. Caveat Exorciſta alias preces & ceremô-
nias, quantumcunquæ piæ & bonæ apparent,
quàm quæ in approbatis Ritualibus & Agendis
ræſeribuntur, adhibere, niſi obtentà venià &
conſulto Ordinario.
5. Non temerè aut facilè Exorciſta judica-
bit aliquem, etiamſi miris & extraordinariis ve-
xetur modis, eſſe energumenum aur malefica-
tum; ſed negotium ſeriò perpendet ex ſignis
& indiciis; de quibus ſupraà.
6. Exorcizatio ſemper vel ordinariè fiat in
Eccleſia, vel alio loco ſacro; niſi urgens cauſa
obſtet.
7. Arceantur curioſi, vani & mundani ho-
mines, in quantum fieri poterit exemplo Salva-
toris Marci 7. nihil tamen faciat ſinè teſtibus.
8. Ipſum Venerabile Sacramentum rariùs
a Ru applicabit, & nonniſi exigente neceſſitate,
vel evidenti utilitate, & tunc nonniſi cum ma-
xima reverentia. =
9. Abſtinebit Exorciſta a curioſis, levibus,
& ſuperfluis actionibus & interrogationibus;
ſolumque ea interrogabit, quæ putabit neceſſa-
ria. Poterit itaque inquirere, utrùm ſint mul-
ti dæmones, vel pauei; vel quot ſint in corpo-
re obſeſſo: ob quam cauſam fuerint ingreſſi,
ut contrarium remedium applicetur: ſi ſint ibi-
dem ex aliquo pacto vel maleficio; ſi aliquod
ſignum maleficii vel pacti ſit datum, vel alibi
poſitum, & ſimilia, quæ prudens Exorciſta vel
ex diſcretione ſua, vel aliorum peritorum con-

ſilio, judicabit expedire.
10. Poſt-

D
Lotgin

A, Mo lel
4 hrncee
rclins eMor
oesonrentol

Peitekbonncn
4 r.

el

Gndand N
rqhmegtd
Cpllien

Arehnio ken
Canole ſehen
len⸗

NILS
i Dreognn
Rrmnbes
e, ildten

4

Kid orr
ins &em
tgumenun
erid Pehetta i
Hraa
nper Wororitri

ſeero uü

vol, vn Ammn
rioe
en füctat nen
le Kecramermu
nii ergene
Auuc nonndanm

Clks arols kin
& memgto
t, e Mdl en⸗
irte, unimim.
e il in nann
MMin etur t
Plcenr. I nii
teico; 1 Ald
Iſtdum ei⸗
Incen Lri
Aunpenonmn

o

DE ANGEIIS. 47

10. Poſtquàm aliquam i ati
ſtineri Mo facilè eiſtar 3 eriainſt enzn i
euler eſondede ſed Proſequatur legitimis
r ds extorquere Nec putabit Exorciſta
a ve one aut affectuum ſuorum e
citattone vim exorciſmi conſiſtere, quibus
e fruſtra fatigant; cum in excitatione ſid 1,
Pei, charitatis „& devotionis in D .
puè ſit elaborandum. Eren Pigcr
dam Hgii wr wan Ac lelen Semes anbna
vexatorum in terram Jejecliore, rgar⸗ Uns
extinctione, vel tumore infolito partis ilius,
Per duun egreditur, recedente. Signa certiora
. i dæmonis ſunt, ſi nullum amplius ex ſi-
4. d Al ndiel ſunt ejus inhabitationis, in
Arte Tparter⸗ deinde ſi nullam amplius
mone ſe pati moleſtiam ſignificet, & qui-
dem per aliquot menlſes. .

DIS.

4⁸ DE ANGEIIS. Dogel onn

DISPUTATIO II.

Poerunt grar
De gratia, merito, lapſu, & ſup-
plicio Angelorum.
CAPUT I.
De Gratia & Moerito.
ARTICULUS I.
An Angeli ſint creati in gratia?
N I. In Angelis fuit beatitudo naturalis

in ipſa creatione: hœc enim in eo con-
ſiſtit, ut res conſtet omnibus partibus
ſuis & facultatibus, actusque ſuæ naturæ con-
gruentes eliciat, Deum cognoſcat, & amer;
quantùm fieri poteſt naturaliter; hoc autem in
ipſa creatione competebat Angelis, quamvis po-
ſtea mali ob voluntatis ſuæ perverſitatem Deum
amare deſierint.
NWota 2. Angeli ab inſtanti ſuæ creationis
non fuerunt beati beatitudine ſupernaturali, po-
tuerunt enim peccare, potuerunt mereri & de-
mereri, ut reipsà nonnulli peccaverunt, non-
nulli meriti ſunt, nonnulli demeriti; ex quibus
patet etiam Angelos bonos fuiſſe aliquanido in
via: qui ex ſeniù S. Auguſtini nunquam pere-
grinati ſunt peregrinatione a gratia, ſed tamen
peregrinatione a gloria: quare dum Scriptura
dicit de Lucifero, eum cecidiſſe de cœlo, fuiſſe de-
licium paradiſi, ſupponit quidem eum ibi crea-
tum, ſed nondum fuiſſe in ſtatu gloriæ.
Eico

“ DE ANGELIS. 49
Dico. Angeli omnes in Pring inſtanti crea-
tionis habuerunt gratiam ſanctificantem. Ita
NIIO ID. Thomas quæſt. 62. art. 3. in O. & cum eo
Ooinnes Scholaſtici communiter, qui contra Hu-
wo Hl, gonem Vict. tract. 2. Summæ Sententiar. C. 2.
gelorun. de Angelis ſic loquitur: Eos fulſſe bonos in pri-
011 mo erordio DTeattonis conſtare dJebet, id eſt, Ni, 6 vi-
io,; noß enim reator optimus, author mali po-
10 Min terat eſ”. Prob. I. Chriſtus Joan. 8. de diabolo
ULUS dicit, in veritate non ſterit „ergo ſemel in ea fuit.
Per veritatem autem intelligitur a PP. gratia, &
non ſtetiſſe idem ſignificat, ac eam Perdidiſſe:
8 futbernmhum- ſic enim ait S. Cyrillus lib. 6. Cap. 6. in Joann.
In veritate non ſtetit, duia prolapſus eſt a veritate,

Cyeni i nu

vulket ne- voluit manere in ſuc originis ſancitate; ergo
toele ſe etiam diabolus, adeoque multèò magis Angeli

onelr,t, boni habuerunt gratiam, & quidem in Primo
Curättzkermin inſtanti; nam in ſecundo Peccârunt; conſequen-
r Aanise Ter niſi in Pprim gratiam habuiſſent, eam am-
ſir enkfinln Plius habere non Potuiſſent. .Lorob. 2. Ezech.
5 24. ubi Propheta lapſum Regis Tyriorum de-
unt tecut ſeribit, intelligitur juxta communcm Interpre-
iſhn li tum ſub illo Rege Lucifer, qui etiam Cherub
aeſpenn vocatur, & dicitur ornatus variis gemmis, perfe-
onmminwet dtus decore, in deliciis baradiſi Dei: & additur:
i ercheln, in medio lapidum ignitorum ambulaſti, perfelctus in
, viis tais a die conditionis tu˖, donec inventa ſt
ũ flle n iniquitas in te: quem ornatum & perfectionem
in PP. plerique interpretantur de gratia. Acce-
lengenn n dunt SS. PP. inter quos Auguſtinus lib. 12. d
civit. Cap. 9. ait: ſimul in Angelis condens naruram
& largiens gratiam; item, ſimaul ut faäcti ſunt, ei
D a quo

Clicemenn,

Dr

50 DEB ANGELIS. 1. MnAng
a quo facti ſum » amore, cum quo facti, adbæſerunt. „Derll gin
Confirm. Adam ſtatim in ſua creatione accepit öillib

gratiam ſanctificantem, licet hanc brevi eſſet 9 ünhotie
amiflurus, ergo etiam probabiliùs Angeli eam Pneiintete
acceperunt; nec enim videtur erga nobiliores iminter I
creaturas Deus fuiſſe in prima conditione par- Dmntſeen
cior: quidquid ſit de ſtatu poſt lapſum. .öbemum un 0
Oliic. Joan. 8. dicitur de diabolo: Ile bomi- g18 Dionſin
cida erat ab initio, ergo nunquam habuit gra- l
tiam. Confirm. I. S. Gregorius lib. 23. Mora-
lium c. 8. ac alii PP. dicunt, Angelos malos non ha-
buiſſe charitatem, ergo nec gratiam. 2. S. Au-
guſtinus apud D. Thomam quæſt. 62. art. 3. ad ae ddole
1. docet, eos primò creutos Juiſſe informes, iwve Nans WI
productos in tenebris, deinde formatos. 3. Non Dummdne n
videtur decuiſſe Deum, ut infunderet gratiam
mox deſtruendam. G. ad I. Initium hic non
mathematicè pro primo inſtanti, ſed moraliter
ſumitur pro tempore propinquo ſeu proximo
creationi Angelorum; dæmon autem dicitur
homicida ab initio mundi, quia protoparentes
noſtros induxit in ruinam & mortem. Ad 2. H.
N. conſeq. SS. PP. explicandi ſunt de charitate
plena & perſeverante; S. Auguſtinus explica- ſliennch

tur a D. Angelico loco citato vel de formatione

per gloriam, quæ fuit tempore poſterior, vel
de formatione per gratiam, quæ tantùm fuit.
poſterior naturâ. Ad 3. N. Ant. Etiam Adam

citò perdidit juſtitiam originalem, & multi ali n Mau
t Theolooonn
Nfarurala nenn

Egrtümin

eretl prunmnn
ponere A i

l

gratiam in Sacramento Pcœnitentiæ acceptam
citò perdiderant.

un uo ſach ,

Alue

DE ANGEILIS. 51
Quæres: An Angeli in ſua creatione inæqua-

lem acceperint gratiam juxta inæqualitatem per-

fectionis naturalis ſingulorum. . Affirmativè:
ſaltem ſi authoritatem SS. PP. & T heologorum
ſpectemus: ita teſte Vaſquez Theologi plerique,
& ſumitur ex SS. PP. Baſilio lib. de Spiritu S. c.
16. Damaſceno lib. 2. fid. c. 3. & cæteris, hæe
verò Patrum tam conſtans doctrina exordium
duxit a S. Dionyſio lib. de cœleſt. hierarchia;
ubi, uti refeêrt Suarez, non tantùm docet Ange-
los perfectiores in natura propinquiores eſſe
Deo tum in officio tum in ſplendoribus gloriæ
& gratiæ; ſed etiam ait, a S. Paulo Præceptore
ſuo ſe didiciſſe. Dixi ſi authoritatem PP. ſpe-
ctemus, ac Theologorum, nam rationes etiam
in utramque partem militant, unde nihil certi
concludi poteſt. Ula autem perfectio naturalis
non habuit ſe per modum meriti ad collationem
gratiæ conducentis, ſed per modum occaſionis
&c. .
ARTICULUS II.

An Angeli meruerint per proprios actus primam
6. .
gratiam ſanéctifcantem6

Nuo certum eſſe, quod Angeli non potuerint
mereri primam gratiam actualem, neque
ſe diſponere ad illam moraliter; nam prima
Sratia actualis eſt principium meriti: principium
autem meriti non cadit ſub meritum, ut eſt com-
mune Theologorum axioma. Præterea per
Opera naturalia nemo poteſt ſe moraliter diſpo-
nere ad gratiam ſupernaturalem. Queæſtio igi⸗
2 tur

52 DE ANGELIS.
tur hie eſt: an Angeli pro priori ſigno naturæ
gratis a Deo acceperint illuſtrationes ſuperna- N
turales intellectus, & pias affectiones volunta- mi o mltn
tis, quibus cooperantes meruerint primam gra- Kalle
tiam juſtificantem, vel ſanctificantem.
Dico. Angeli meruerunt per proprios
actus I. gratiam ſanctificantem. Prob. quia ex
Auguſtino lib. 12. de civit. c. 9. Deus iltos orea-
vit cum amore caſto, quo illi primo inſtanti ſuæ
creationis adhæſerunt, ſed non eſt ratio, cur iſte
amor non fuerit ſupernaturalis, & ſufficiens diſ-
poſitio ad ſanctificationem; cum potuerit illo
ipſo inſtanti, quo collata eſt gratia ſanctificans,
vi ſupernaturalis auxilii tranſeuntis ita elici, ut
illa fuerit prior, ejusque cauſa meritoria non
quidem de condigno, ut varii Thomiſtæ docent,
ſed de congruo; de quo vide Tractatum de
gratia. Confirm. Quia homini adulto nunquam
datur gratia ſanctificans ſine prævia libera diſ-
poſitione né quidem per baptiſinum aut ſacra-
mentum pœnitentiæ, ut patet ex Trid. ſeſſ. 6.
de juſtif. c. 7. ſed Angeli primo inſtanti crea-
tionis fuerunt adulti, habentes plenum uſum ra-
tionis, ergo haâc divinàâ ordinatione etiam An-
geli fuerunt comprehenſi; cur aliàs Chriſtus
non contuliſſet hanc prærogativam etiam ba-
Pptiſino Adultorum, ſicut contulit reſpecétu In-
fantium, cum ſit ſacramentum regenerationis?
Neque enim Angelis utpote naturà ſua per- 1.D
ſpicaciſſimis neceſſaria fuit deliberatio per ali- uln ſbane,
quam temporis moram ad actus meritorios & Sne dimmn
demeritorios liberè eliciendos, unde potuerurf A A
reve-

4 DE ANGELIS. 53

revelationi illo inſtanti ſibi factæ eodem inſtanti
credere, & conſequenter ſperare, amare &c.
ſicut oportet.
Objic. PP. docent Angelos eſſe creatos in
gratia, ſanctitatem illis eſſe infuſam , inditam &c.
ergo ſe non diſpoſuerunt ad illam. Confirm. I.
S. Thomas quæſt. 16. de malo ait, Angelos pri-
mo inſtanti ſiuæ ereationis ſollum dilexiſſe Deum, ut
authorem naturæ, quæ dilectio non poteſt eſſe
diſpoſitio ad gratiam. 2. PP. plures, quos ci-
tat Suarez, dicunt, Angelos accepiſſe ſuam bea-
titudinem ſinè labore. 3. Ad actum charitatis,
quo ſe debuiſſent Angeli diſponere, Ppræſuppo-
nitur habitus, ſed hic non datur ante gratiam
habitualem. H. ad I. Etiam Tridentinum ſeff.
6. Cap. 7. ait: in juſtificatione accipi infuſam cha-
ritatem, non tamen id vult fieri absque prævia
diſpoſitione. PP. ergo per hoc non voluerunt
ſignificare, quod Angeli gratuitò acceperint
gratiam habitualem ſeu ſanclificantem in ſe ipſa,
ſed ſolàm, quod eam acceperint gratuitèò in ra-
dice, hoc eſt auxilio gratiæ actualis, per quod
elicuerant actum amoris, quo ſe diſpoſuere
ad gratiam habitualem. Ad 2. D. Thomas,
quod ibi ſcripſerat, hic quæſt. 63. art. 3. retra-
ctavit. Ad 3. D. acceperunt ſuam beatitudi-
nem ſinè labore, hoc eſt per actus ipſis non
ifficiles nec diuturnos C. hoc eſt absque meri-
tis N. Ad 4. Ad actum charitatis ſemper & ne-
ceſſariò præſupponitur habitus N. aliquando C.
Sæpiſſime peccatores eliciunt actum charitatis
ſinè ullo habitu, & tunc Deus ſupplet defectum
3 omni-

r nvlt eß

54 DE ANGEIIS.
omnipotentià extrinſecè applicatâ; quid ni id
ſemel factum ſit in Angelis?
Collige ex hig I. An Angeli acceperint gra-
tiam dependenter a meritis Chriſti; item an iis=
dem viatoribus revelatum fuerit myſterium In-
carnationis, dependet ex reſolutione quæſtio-
num occurrentium in Tractatu de Incarnatione.
2. Angelos & quidem bonos per actus fuper-
naturales ſcil. fidei, ſpei, & charitatis meruiſſe
augmentum gratiæ, quamdiu fuerunt adhuc in
via, & per merita demum ſuam beatitudinem
ſupernaturalem vitæ æternæ conſecutos eſſe non
minùs, quàm homines eam merentur, & con-
ſequuntur. Ita 8S. PP. & Theologi tanto con-
ſenſu docent, ut Valentia cenſeat contrarium
eſſe erroneum; nam tam pro Angelis, quàm
hominibus videtur dictum: non coronalitur, niſi
qui legitimè gertaverit. 2. Tim. 2. item: unus-
quisque ſuam propriam mercedem accipiet ſecundum
Juum laborem. I. Cor. 3. 3. Viam bonorum
Angelorum, quibus data eſt beatitudo in præ-
mium perſeverantiæ, duraſſe per aliquam mo-
ram noſtri temporis, quam eſſentialiter dicit
perſeverantia & ſimiliter malorum, ex illo Eze-
chielis c. 28. Ambuläſti perfectus in viis tuis 4 die

conditionis tuæ, donec inventa eſt in te iniquitas. Ai

Ubi ambulſti, in die, & donec indicant durationem
plusquam inſtantaneam; quamdiu autem hæc via
durarit, an per diem, ut vult S. Aug. l: II. de civ.
c. 9. eſt valde incertum. Rectè docet Martinon,
nullum eſſe in Scripturis & PP. fundamentum

dicendi, moram viæ malorum fuiſſe ita brevem,
ut

WONI. Kon
eenel

amn do goge

Dr

ülmiſtrt
Ch
ſenbus
1opermines

5

Alnn, ge

A.
orſtiearner
eriterucn

ten

DE ANGELIS. 55

ut uno ſolùm inſtanti fuerint in gratia, 2. in pec-
cato, 3. in damnatione; niſi iſtud intelligatur
de inſtantibus diſcretis, quæ non ſunt aliud,
quàm operationes Angelorum diſcretæ ſibi ſuc-
cedentes.

CAPUT II.

De Lapſu & Supplicio Angelorum.
ARTICULUS I.

An Angeli abſolutè potuerint peccare in primo in-
ſtanti ſuæ reattonis?

No I. Status ſeu tempus merendi aut de-
merendi Angelorum tum bonorum, tum
malorum, a Theologis in tria inſtantia ſolet di-
vidi: Imum inſtans Angelico Theologicum di-
citur, quo Angeli tum boni tum mali fuerunt
in gratia, ſive Deo adhæſerunt amore caſto.
2dum inſtans, quo Angeli boni in gratia- ſeu ve-
ritate perſtiterunt: mali ceciderunt & lapſi ſunt.
3tium, quo fuerunt in termino, boni ſcilicet
Iu beatitudinis ſupernaturalis, mali damnationis.
4 Wota 2. Theologi de facto communi-
ter docent, Angelos ſeu dæmones non pec-
caſſe in primo inſtanti ſuæ creationis, imò
juxta aliquos eſt de fide. Ratio eſt: quia in pri-
mo inſtanti creationis omnes Angeli ſe diſpo-
ſuerunt ad gratiam ſanctificantem, eamque a Deo
acceperunt, adeoque in eo inſtanti nullus Ange-
lus peccavit; accedit Scriptura Joan. 8. v. 44.
& alibi, quæ dicix de diabolo, in veritate non
Retit, ſi fuit in veritate, ergo illo inſtanti non
D 4 pec-

1 el benn

56 DE ANGELIS.

peccavit. Quod maximè confirmatur ex Con-
cilio Bracarenſi ſub Joanne III. anno 564. can. 7.
damnantis eum, qui dixerit, diabolum non fuiſſe
prius Angelum bonum a Deo fnöétum.
Dico Angelus phyſicè loquendo peccare
potuit primo inſtanti ſuæ creationis, non po-
tuit tamen moraliter & ſecundum leges di-
vinæ providentiæ conſentaneas. ta Su⸗ arez
de A nSeis & alii: fortè etiam ſic explicari Po-
teſt D. Thomas, ejus certè rationem ſic expo-
ni poſſe putat Suarez loc. cit Prob. 1. pars:
quia eo inſtanti fuit liber ad merendum, cum de
facto meruerit, ergo etiam ad demerendum .
quandoquidem par ſit utriusque ratio, nec
ullum apparet fundamentum id negandi. Prob.
2. pars: I. quia decuit, ut Deus crearet Angelum
in ſtatu recto, ipſum Haltem Pro primo inſtanti
Præſervando a peccato; ne alioqui ejus pecca-
tum ſaltem quoad apparentiarn Deo ejus natu-
ræ authori tribueretur. 2. Quia Angelo inerat
magna inclinatio ad bonum, naturæ ejus non
corruptæ maximè cçonnaturalis, magna attra-
Ctio ad graritudinern ob bona a Deo recenter
accepta, nec ullum præceptum difficile eo in-
ſtanti illi impoſitum.
Objic. I. Operatio incipiens cum re pro-
ducta tribuitur producenti, ergo fi Angeli ſta-
tim potuiſſent Peccare in primo inſtanti, pecca-
tum debuiſſet Deo tribui. Confirm. Motus na-
turalis Ppræcedlit liberum, ergo Angeli debue-
runt priüs habere actum naturalem, qui non
potuit eſſe peccatum (nam peccatum eſt contra
natu-

De:

0) ergo bon

“ Ele. .

Gni umſn el,

Arim i
losfoil ecun
Epecenndun.
ie lten, 54

Mrum ſi l—

DE ANGELIS. 57

naturam) ergo non potuerunt ſtatim peccare
in primo inſtanti. ad I. Talis operatio tri-
buitur aroducenti, ſi neceſſaria ſit, ut motus
ſurſum in igne C. ſi ſit libera N. alioqui Ange-
lus non potuiſſet mereri in primo inſtanti ſuæ
exiſtentiæ; adde quod operationes, quæ tribui
ſolent producenti, ei non ſolùm tribuantur pro
Primo inſtanti, ſed etiam pro quovis alio ſequen-
ti, ut patet ex motu gravium deorſum: unde
ſi argumentum iſtud valeret, deberet Deo tri-
bui peccatum Angeli quocunque inſtanti com-
miſſum. Ad Confirm. B. Motus naturalis præ-
cedit liberum duratione N. naturâà Trans. nam
admitti poteſt, quod amor boni in communi,
ex impreſſione Authoris naturæ, neceſſariò con-
veniat omni creaturæ liberæ priùs naturà, quàm
quidquam liberè eligat: unde tantùm pro prio-
ri naturæ datur cognitio, quæ eſt actus intelle-
cts non liber, vel aliqua volitio naturalis ten-
dens in bonum ſuum ſaltem apparens, non au-
tem pro priori temporis.
Cöllige ex his I. Cum natura ſemper inten-
dat optimum, & perfectiùs conſtituatur natura
Angelica, ſi ſit prædita libertate ad amorem Dei;
aut ejus omiſſionem; quia perfectius eſt habere
amorem Dei liberum ac meritorium, quàm ne-
ceſſarium, ideo dicendum, Angelos de facto
conditos fuiſſe cum libertate ad Deum amandum
vel peccandum. 2. Ex eo, quod S. Tho-
mas hic doceat, Angelum non potuiſſe pPeccare
Primo inſtanti ſuæ creationis, quia alioqui ejus
Peccçatum fuiſſet Deo attributum, infert Perrus
D 5 a S.

58 DE ANGLLIS Dr M
„ . . K
a S. Joſeph, & rectè, Doctorem Angelicum non 8
admiſiſſe prædeterminationem ad actum pecca- min 44
ti, quia a fortiori peccatum eſſet Deotribuen-
dum, tanquam ex ejus impreſſione factum.

ARTICULUS II.

Quodnam fuerit primum peocatum malorum
Angelorum“

Nue T. Multos ex Angelis a Deo cum amo-
re caſto creatis poſtea peccàſſe conſtat tum
ex Scriptura Jobi 4. v. 18. Ecce qui ſerviunt ei,
non ſunt ſtabiles, & in Angelis ſuis reperit pravi-
tatem, tum ex Traditione, cujus certiflimum
monumentum eſt unanimis conſenſus PP. de-
inde Luciferum Angelorum Principem primùm
Peccâſſe, & cæteros ad peccandum induxiſſe,
communis eſt PP. & Scholaſticorum opinio,
colligitur ex Apocalypſi cap. 12. v. 7. Michael
& Angeli ejus præliabantur cum dracone, & draco
pugnabat & Angeli eus. Porro Luciferum
fuiſſe ſupremum inter Angelos, deſumitur ex ſind WM
Iſaiæ c. 14. v. 12. Quomodo cœidiſti de &œlo Lu- hone
cifer; ubi ut Lucifer inter ſtellas, ita ille inter i
Angelos eminere dicitur. Dleele enue,
Wota 2. Tanquam falſa & obſoleta hic re. IUns N
pudianda nonnullorum ſententia, qui putabant, Qohncitnnt

Angelos, quibus corporeum quid affingebant, uun
peccaſſe fornicando cum mulieribus; inducti Kchnylcenta,
autem ſunt Angeli ad peccandum ſuggeſtione DClalhnn.
& ſollicitatione Lucifert: de quo D. Thomas 14 anim

quæſt. in Aiſir.

tone, an
nims
Drum Prue
Nholton

. 12 V

DE ANGELIS. 59

quæſt, 63. art. 8. ſic habet: Dicendum, quod
peccatum primi Angeli fuit aliis cauſa peccandi,
non quidem cogens, ſeéd quadam quaſi adbortatione
inducens. Hujus ſignum ex hoc apparet, quod
omnes dæmones lli ſüpremo ſubduntur, ut manufeſte
apparet per illud, quod dicit Dominus Matth. 25.
Iie maledicti in ignem æternum, qui paratus eſt
diabolo cν Angelis eJus. Habet enim hoc ordo di-
vinæ juſtitic, ut cujus ſuggeſtioni aliquis conſentit
in culpa, ejus poteſtatt ſubdatur in pœæna. Hæc
Angelicus.
Diio I. Mali Angeli primùm peccâruntpec-
cato ſuperbiæ. Ita S. Thomas, Suarez & cæte-
ri communiſſimè. Prob, ex Scriptura Tob. 4.
v. 14,. Superbiam nunquam in tuo ſenſu dominari
permittas, in ipſa enim initium ſiunpſit omnis per-
ditio. Accedunt SS. PP. S. Ambroſius lib. 4.
epiſt. 33. ad Demedriadem: Initium peccati ſu-
perlia eſt. Athanaſius quæſt. 10. ad Antioch. Con-
Mat diabolum cecidiſſe propter ſuperbiam.
Dico M. Aniggelicæ ſuperbiæ malitia non fuit
ſita in eo, quod appetierit æqualitatem cum
Deo in eſſentia. Prob. Ex eo, quia utpote ſpi-
ritus perſpicaciſſimus evidenter agnovit, impoſ-
ſibile eſſe creaturæ, ut revera ſir Deus, vel ut
ſint plures Dii. Neque juvat dicere eum ſal-
tem conditionatè id appetiiſſe, ſi ſcilicet eſſer
poſſibile; nam peccatum Luciferi non fuit ſim-
plex complacentia, aut deſiderium conditiona-
tum, ſed abſolutum: abſolutè enim dixit Iſaiæ
14. vV. 14. Aſcendam ſuper altitudinem nubium.
Similis ero Altiſſimo.
Neque

60 DE ANGELIS.

Neque in eo conſiſtebat illa ſuperbia, quod
unionem hypoſtaticam Lucifer vel alius Ange-
lus ambiverit, & inviderit humanitati Chriſti,
eique noluerit ſe ſubmittere. Ratio eſt, quia
Incarnatio, ex communiori S. Thomæ & alio-
rum ſententia, decreta fuit in remedium pecca-
ti ab Adamo commiſſi, adeoque ſit eo naturà
Poſterior, & conſequenter etiam peccato Ange-
h, cujus proinde non potuit eſſe occaſio. Con-
Virm. Quia, ut docent Gregor. Niſſen. Hieron.
Ambrofſius apud Vaſquez, verius eſt, Angelis
in via non fuiſſe revelatum hoc myſterium.
Dico UW. Primum peccatum ſuperbiæ dia-
boli viderur in eo conſiſtere, quod ex inordi-
nato affectu erga naturalem ſuam perfectionem
ac pulchritudinem, atque ex nimia ſui compla-
centia neglexerit beatitudinem fupernaturalem
ex gratiæ auxilio, per actus obedientiæ ſuo Crea-
torli exhibendæ obtinendam, fuis naturalibus
contentus, & dominatum in cæteras creaturas
ambiverit, ſubeſſe noluerit Deò per àctuale im-
perium eum gubernanti, atque hac ratione af-
fectaverit ſibi ſufficere, ſuum finem ultimum
in ſe conſtituerit, ſicque ſupremam quamdam
& maximè inordinatam celſitudinem appetive-
rit, & Altiſſimo ſimilis eſſe voluerit. Proh. I.
ex illo Iſaiæ c. 14. Similis ero Altiſſimo- & illo
Ezechielis c. 28. Elevatum eſt cor tuum in decore
zuo, quæ omnia de diabolo a PP. intelligun-
tur. Proh. 2. S. Auguſt. lib. 14. de civit. Dei
C. II. Superbus ille Angelus. .. per ſuperbiam a
Deo ad ſemetipfum converſus quodam quaſi Eyran-
1100

Uafuir Nern

Wamenh

DE ANGELIS. 61

nico fuſtu, gaudere ſubditig, qudm ſubditus oſſe eli-
gens, de ſpiritali paradiſo cecidit. S. Gregor. lib
34. moral. C. 17. Jus perverſc libertatis appetiit,
ut &α præeſſet cœteris, & nulli ſubeſſet, dcens:
aſcendam ſuper altitudinem nubium, & ſimilis ero
Altiſſino, Cijus eo ipſo ſimilitudinem perdidit,
quò eſſe ei ſuperbè ſimilis in celſitudine concupivit.
Confirm. Ex eo, quia quæſtio meri facti deci-
denda eſt ex Verbo Dei & PP., atqui ex Verbo Dei
& PP. interpretatione conſtat, ut modè oſten-
dimus, peccatum Luciferi præcipuum, fuiſſe ſu-
perbiam, quà omnibus præefle cupiebat, & re-
cuſabat imperium Dei; ergo.
Oliic. I. Apoſtolus ad Hebr. I. v. 6. ſic di-
Lit: Cum iterum introducit primogenitum in or-
bem terræ, adorent eum omnes Anveli eJjus; ergo
jam antecedenter fuit introduétus & propoſitus
Angelis; ergo peccatum ſuperbiæ Angelicæ in-
de ortum haber. E. N. conſeq. Nam 1I. pro-
babile eſt rò erum hic indicare nil aliud, quàm
iteratam citationem ſententiæ ex V. T. atque per
metatheſin in textum citatum interjeclum fuiſſe;
ita ut juxta ſenſum naturalem citata Pauli verba
ita ſonent: & iterum, ut introducit primoge-
nitum, ut revera reddunt Biblia Siriaca, Vata-
blus & alii. 2. S. Ambroſius, Chryſoſtomus
& ali in hunc locum ajunt, filium Dei primè
in mundum inductum fuiſſe, quando ſecundùm
æternam generationem omnia ſpatia hæc reple-
vit, in quibus deinde hæc rerum univerfitas
condita fuit. Iterum autem induéctum fuiſſe in
orbem, cum eum B. Virgo peperit. 3. Deni-
que

62 DE ANGELIS.
que alii interpretantur, eum primò inductum
fuiſſe in mundum, cum ex B. Virgine naſcere-
tur in carne paſſibili, iterum autem inductum
immortalem & glorioſum poſt reſurrectionem;
aut potius iterum introducendum in noviſſimo
die judicii.
Iiſt. 1. Iſaiæ 14. ait Lucifer: In cœlum conſcen-
dam, ſimulis ero Altiſſimo, Ezechielis 13. Deus
ego ſum; atqui non poterat appetere cœlum ma-
reriale, in quo jam erat, & ipſe probè noverat;
ſe non poſſe eſſe Deum naturà, ergo intellexit
unionem hypoſtaticam. E. N. conſegq. Appe-
tiit ſupremum dominatum in creaturam, quin
divino pareret imperio, & hoc ſenſu, in cœlum
conſcendere, ſuper aſtra Dei exaltare ſolium,
ſedere in monte teſtamenti, in lateribus aquilo-
nis, ſimilis Altiſſimo ac Deus eſſe volebat non
æqualitate naturæ, ſed analogià quâdam domi-
nationis;, ut tradunt citati ſuprà PP.
Inſt. 2. Peccatum diaboli fuit peccatum in-
vidiæ, ergo. Prob. Ant. S. Cyprianus lib. de
zZelo & livore ait: Poſtqudm hominem ad imagi-
nem Dei factum conſpexit, in zelum malevolo
livore prorupit, non prius alterum deſiciens in-
ſtinctu zeli; quàm ipſe zelo ante gJejectus. Be.
Opponendo S. Cypriano alios PP. & imprimis
S. Auguſtinum, qui diſertis verbis S. Cypriani
ſententiam refellit lib. I1. de geneſi ad literam
c. I4. ubi inter alia ſic habet: Wonnulli dicunt,
diabolum fuiſſe caſum a ſupernis ſedibus, quod in-
viderit homini facto ad imaginem Dei: porro hac
invidia ſequitur ſuperliam, non præcedit; non
enini

, Getiut⸗
inn.

D!

ie; olo⸗

hic

o woc
W mode

mammtanane

Aln el

DB ANGEIIS. 63

enim cauſa ſuperbiendi eſt invidentia, ſed cauſa in-
videndi ſuperbia. Hæc S. Doctor. Zelus igitur
fuit utrinque; ſed in primo peccato Zelus ſuper-
biæ, & ambitus indebitæ excellentiæ; in tenta-
tione poſtea & cauſata hominis prævaricatione
zZelus invidiæ; & hoc ſenſu etiam poteſt intelli-
gi S. Cyprianus.
Obhjic. 2. S. Thomas quæſt. 63. art. 3. ait,
quod peccaverit Angelus appetendo eſſe ut Deus,
non per &uualitatem, ſed appetendo ut ultimum fi-
nem, vel api etendo aſſequi beutitudinem propriis
viribus absque divinæ gratic auxilio; ergoò noſtræ
ſententiæ non favet D. Angelicus. E. ſine du-
bio finem ultimum & beatitudinem, & ſimul
ejusdem beatitudinis conſecutionem ac quietam
poſſeſſionem ſine indigentia & dependentia ad
Deum modo ſuprà explicato intendebat Ange-
lus, & hoc ipſum eſt, quod hic inſinuat D. An-
gelicus. Hæœc verò beatitudo ita conſequenda
ſita erat in anarchia & independentia a Deo non
circa ipſum eſſe, ſed circa imperium in creatu-
ras. Atque ita juxta S. Anſelmum lib. de caſu
diaboli c. 4. appetiit tud, ad quod berveniſſet,
Retiſſet. Similes enim ei erimas, quoniam videbi-
mus eum ficuti eſt. Joan. 3. v. 2. Perveniſſet,
inquam, ſuo modo per gratiam & viſionem
beatificam, non autem per dominium, indepen-
dentiam, excellentiam propriam Deo propin-
quaſſet.
Collige ex his I. Dæmonem non ex uno ſu-
perbiæ peccato, ſed ex multiplici ſaltem virtua-
liter diſtincto peccaàſſe; cum ſic faciliùs conct⸗
ien-

64 DE ANGEIIS.

lientur PP. ac DD. hac de re ſententiæ, & me=⸗
liùs intelligatur graviſſima diabolicæ ſuperbiæ

malitia, ut rectè obſervat Martinon. 2. Im- aimhun

moderatum Angelorum malorum amorem non
eſſe diſtinctum à ſuperbia, quis enim illum ſu-
Perbum neget, qui ſuam contemplans eminen-
tiam Deo, a quo habet, ſubeſſe non vult, quam-
vis nullum habeat ad alios reſpectum. 3. Im-
Propriè ejusmodi nimius amor ſui dicitur luxu-
ria: cur non pari modo nimius amor in cibes,
in luxum, pecuniam &c. Iluxuria eſt? 4. Ex
Angelis plures ſteterunt, quàm lapſi ſunt. Sie
in Apocalypſi c. 12. v. 3. legimus: Ecce draco
magnus 8. & cauda ejus trabebat tertiam bar-
tem ſtellarum cœlie ubi draconis nomine Luciſer
intelligitur, & conſequenter nemine ſtellarum
