evaſurum eam difficultatem, niſi deponat erro-
rem.
Collige t. Cum in præſenti negotio ſufficiat
ex parte intellectus excludi dubium practicum,
inutile videtur hic movere cum nonnullis Au-
Ctoribus quæſtiones potius philoſophicas, quam
theologicas: An hoc dictamen debeat eſſe for-
maliter actus judicativus, vel an ſufficiat judi-

cium virtualiter aut æquivalenter tale, ſive ap-
pre-

*

180 DE AcCTIBUS HUMAMNIS.

prehenſio ſimplex, ſed ſuaſivè proponens li-
ceitatem actionis: item an debeat eſſe judicium
abſolutum, ſive abſolutè enuntians hanc rem
eſſe licitam; an ſufficiat judicium quod vocant
modale, actionem eſſe licitam. Parum enim
refert, an hac vel illa ratione dubium practi-
cum excludatur, modè excludatur.
2. Generalis in omnibus neceſſitas dictami-
nis evidentis de liceitate actionis, nec auctori-
tate, nec ratione, nec experientiâà ſolidè pro-
batur. Ilud enim dictamen requireret multas
reflexiones: experientia autem potius probat,
tot reflexiones non fieri: denique rudis v. g.
ſi a parocho audit, aliquid eſſe licitum, id bo-
na fide facit; quin reflexè hoc dictamen for-
mat, quod Parochus mihi dicit eſſe licitum,
evidenter mihi licet, ſed hoc mihi dicit eſſe li-
citum, ergo.
3. Quando dicitur, quod liceat ſequi ſen-
tentiam probabilem, ſive quod operans ſecun-
dùm ſententiam, quam judicat eſſe probabi-
lem vel etiam probabiliorem, non peccat, eo-
quod nemo prudenter agendo peccare polſſit;
id non intelligendum eſſe, quaſi operans cum
dictamine ultimo tantùͤm probabili, vel pru-
denter affirmabili, eoipſo prudenter agat, ac
licit, & non peccet. Nam judicium etiam
probabile vel probabilius eſt prudens, & pru-
denter affirmabile, quia tamen ſtet cum pru-
denti formidine vel dubio de oppoſito, non
prudenter cum eo ſolo agitur, aut non pecca-
tur antequam dubium practicum Neludatur:
Se

7

A1

ECMiui
WNrNo

ulne

iun Imuen,

ckreſeicin

ennegl n
lhurn Mner
in Unn
tone Clbin d.
ern.
urraſis G.
thns, der uahn.
Mieni ſiien
legireret nle
en i otte
teigl nit n
ldhlenm, ibe
e Chnen an.
Gian ele onm
nnit deralel.

Uien biitr.
Wtchenbſn.
ler ele h.

, on berel,e.

erene olt

l operaw un
bebll, vel .
Nener g,A

Mdaun nun

udens, .
AKromm pro.
eh, no

Gn exedu
G

4

DFE AcTIBUS HUMANIS. 181

Sed tantùm intelligendum eſſe, quod ſiquis pru-
denter poſſit judicare ſententiam aliquam eſſe
probabilem vel probabiliorem, facile ſibi poſ-
ſet formare dictamen reflexum, quo exclu-
dat omne dubium, & ſie prudenter agat, &
non peccet.

ARTICULELUS IV.
An & quomodo conſeientia erronea obligat, ut
eam ſequamur 5
Ota. Conſcientiæ certæ & rectè præci-
pientis tanta eſt obligatio ad operandum
non ſolum non difformiter, ſed etiam poſitivè
conformiter, ut nec per divinam potentiam
in eo poſſit diſpenſari. Poteſt quidem Deus in
objecto legis naturæ diſpenſare impropriè &
materialiter, quatenus facere poteſt, ut v. g.
res, quæ aliena eſt, mihi non ſit amplius alie-
na, adeote liceat eam accipere; non tamen
poteſt propriè & formaliter diſpenſare ut liceat
mihi rem aufferre manentem alienam Domino
rationabiliter invito. Interim tamen agere con-
tra obligationem conſcientiæ certæ, non indu-
cit malitiam ſpecie diſtinctam ab ea, quæ con-
trahitur ex objecto & circumſtantiis, niſi quis
fortè operaretur ex contemptu formali talis
dictaminis.
Dico. Conſcientia invincibiliter erronea di-
cCtans aliquid per modum præcepti, obligat ut
eam ſequaris, ita ut, ſi contra facias, ſemper
ſit peccatum. Conſcientia verò vincibiliter er-

ronea, quando dictat aliquid eſſe præceptum,
quod

182 DE AcCTIBUS HUMANIS.

quod reipſa prohibitum, vel malum eſt, non
obligat ſimpliciter, ut eam ſequamur, obligat
tamen velut conditionat?, & ex hypotheſi,
quod eam citra culpam non deponamus, aut
hic & nunc moraliter deponere non poſſimus,

ſic ut ſit peccatum, contra eam in ſenſu com-

poſito agere. Prob. I. pars. Quia qui exercet
actionem aliquam de ſe bonam, vel ſaltem in-
differentem, putans illam eſſe malam, in æſti-
matione prudenti cenſetur perinde velle mali-
tiam, cum malum ſit ex quolibet defectu, unde
qui operatur contra conſcientiam invincibiliter
erroneam æquè formaliter peccat, atque is, qui
operatur contra conſcientiam certam & rectam.
Confirmatur ex Apoſtolo ad Roman. 14. v. 23.
ubi quidam diſcernens inter cibos olim lege
Moſaica prohibitos, & judicans de facto etiam
lege gratiæ aliquos adhuc ſibi eſſe illicitos, &
tamen manducans, peccare dicitur. Unde
nonnulli Doctores ſententiam oppoſitam cen-
ſent eſſe hæreticam. Prob. 2. pars ex D. Tho-
ma I. 2. q. 19. a. 6. Quia hoc ipſo, quo con-
ſcientia eſt vincibiliter ſeu culpabiliter erronea,
homo tenetur eam deponere, præcipuè ſi ali-
qualiter error advertatur. Diximus obligat ta-
men velut conditionatè & ex hypotheſi: quia
quivis tenetur ſe conformare ultimo dictami-
ni conſcientiæ, quod hic & nunc habet, ut
ſi quis operetur ex errore vincibili præterito,
quem non amplius actualiter advertit, nec actu
dubitat, ſed ex ſuppoſitione erroris vincibilis,
habet dictamen adhæſivè certum; vel ſi adver-
tat

6asirnicu
AN
Ann en

„
AMcduhre
8
ie Anmn
B

Pornne in
Achelun
Kncklortad
ckfamiie
Ai ns Dean

Ecponetenen Mn
Nmannfkin.
n Qudiern
nm, el len i
neſemihm, nzi
penince vele n
oſtercefech
Cenimm intinebir
ral, Ngeig i
Uumcenm dteinn

AMonn 1,

er hox aln a
anse hhetim
iele lctos,
e Gcnn. Und
dmhplnmce.
2 mleld To.
el, o e
lochilter erone,
. Ntehlel 4
Domecblort:

Lgpotki:

Innd Adum⸗
nun hhet,
cbiirerernd,
ent, beoin
ents Vincdbi
lict⸗

DE AcCTIBUS HUMANIS. 193

tat quidem, ſed urgente neceſſitate operandi
errorem tam citò deponere non poteſt, etiam
in hac hypotheſi ex conſcientia erronea vinci-
bili fit invincibilis, ut obſervant hic AA.
Objic. I. Si habens conſcientiam invincibili-
ter erroneam obligaretur ad eam ſequendam,
ad id obligaretur à Deo tanquam prima regula
morum, ſed hoc non. Min. prob. I. Si homo
obligaretur a Deo ad ſequendam conſcientiam
invincibiliter erroneam, tunc poſſet obligari
ad actus intrinſecè malos v. g. ad mendacium,
Perjurium; ſed hoc repugnat, ergo. 2. Re-
Pugnat ſanctitati & veracitati divinæ, ut Deus
mentiatur & pejeret, ergo etiam repugnat, ut
Deus hominem laborantem ignoranti invinci-
bili obliget ad tale vitium. 3. Repugnat, ut
Deus phyſicè prædeterminet ad materiale pec-
cati, atqui in fali caſu præciperet materiale pec-
cati, nempe actionem externam materialiter
malam. 4. Sic Deus poſſet aliquem obligare
ad odium ſui ſeu Dei, ſic judæus poſſet ex con-
ſcientia erronea invincibili judicare myſterium
88. Trinitatis eſſe odio habendum. 5. Sic Deus

Poſſet habere voluntates invicem contrarias.

G. ad r. D. Tunc poſſet obligari ad actus in-
trinſecè malos cognitos ur tales N. ut tales igno-
raros, S. D. Poſſet obligari per accidens ex ſup-
Poſitione ignorantiæ invincibilis C. per ſe N.
Ratio hujus eſt, quia in tali caſu Deus directè &
Per ſe ſolum obligat ad actum voluntatis inter-
num, qui eſt formaliter bonus. Ad 2. . N.
C. Diſp. eſt: quia Deus deberet directè velle
N mali-

184 Dr AcriUs HUMANISs.

malitiam mendacii, ſi ipſe mentiretur, econtra
in caſu noſtro illam ſolùm vult indirectè. De-
inde in priori caſu malitia actũs externi orire-
tur a voluntate divina poſitivè per ſe & ex de-
terminatione propria, econtra malitia materia-
is actus externi in noſtro caſu ſolùm oriretur
à voluntate divina permiſſivè, per accidens, &
ex determinatione conſéientiæ erroneæ; nam
Deus per ſe & directè ſolùm obligaret ad actum
internum & externum, prout apparet intentio-
naliter bonus. Ad 2. N. Diſp. eſt: nam ſi
Deus ad materiale peccati, ſeu ad ſpeciem actũs
mali determinaret phyſicè, eſſet per ſe cau-
ſa malitiæ radicalis, ex qua per ſe ſequeretur
malitia formalis; econtra in noſtro caſu Deus
eſt cauſa malitiæ materialis ſolùm per accidens,
quin ex ea ſequatur malitia formalis. Ad 4.
N. Maj. & ſuppoſitum, quod poſſet dari judi-
cium invincibiliter erroneum, dictans, Deum
aut aliud prædicatum, quod ſeitur eidem iden-
tificatum, eſſe ex præcepto divino odio ha-
bendum. Proinde Judæus in tali caſu habe-
ret duo judicia, unum verum, quo judicaret
Deum dari, & alterum falſum, quo judicarer,
Trinitatem perſonarum eſle chymæram a Deo
diſtinétam, adeoque in hanc chymæram appa-
rentem tenderet udæus ſuo odio, & non in
Deum. Ad 5. N. quod in Deo dentur voli-
tiones contrariæ, quia una prohiber v. g. men-
dacium aut aliud malum ut malum cognitum,
altera verò præcipit mendacium, ut bonum
Puta-

Nrdrinon
19,.144

Ade rtat.
ohamitumrei
h n Cn Uter
Ge, er edenl
knik armree in
hmoblorttainn
tn pprerimen.
Di ete m
Eradhhecenad
, per ſe ar
Nun ele ſecheten
r aDen
lin eremiln
GCrNs A4.
Nrler niil.
n, GOnm Demm
AGnretenider
cind do r
1e

Ual al

h

DE AcCTIEUS HMANITISL. 185

putatum, adeoque ſub diverſis circumſtantis
& ratione diverſa.
Inſt. Conſcientia etiam invincibiliter erro-
nea eſt contra legem Dei, ſeu contrariatur legi
Dei, cùm hæc præcipiat, non eſſe mentien-
dum, illa dictat eſſe mentiendum &. ergo non
poteſt obligare, ur eam ſequamar. Confirm.
Magis enim tenemur obedire Deo, quàm con-
ſcientiæ erranti, nam Act. 5. v. 29. a S. Petro
dicitur: Obedire oportet Deo magis, qum homi-
nibus: at Deus prohibet v. g. mendacium, ergo
licet conſcientja invincibiliter dictet eſſe men-
tiendum;, mentiri non debemus: unde S. Tho-
mas I. 2. Q. 19. 4. 4. ait? ubi deficit humana ra-
tio, oportet ad rationem æternam recurrere.
H. ad I. DD. Ant. Contrariatur legi Dei mate-
rialiter C. formaliter N. vel S. D. Legi divinæ
primariæ, antecedenti & per ſe C. ſecundariæ
ſeu velut conſequenti, ac per accidens N. Lex
divina non prohibet mendacium abſolutè in
omni caſu, ſed tantùm, quando conſcienitia
recta & vera dictat, non eſſe mentiendum;
quia enim Deus ſignavit ſuper nos lumen vul-
tus ſui; ſanxit ſimul & voluit, ut immediatè
ratione noſtra naturali;, ſive dictamine imtelle-
ctus dirigeremur,; & conſequenter id fieret a
nobis, quid conſcientia faciendum hic & nunc
dictat, & ex hac lege Dei generali derivatur
vis obligandi in hujusmodi dictamine erroneo,
non verò ex lege Dei particulari præcipiente
mendacium, qualis non extat niſi putativè.,
Ad confir. E. D. Magis tenemur obedire Deo,
N 2 quàm

1986 DE AcCTIBUS HUMANIS.

quàm conſcientiæ, ſi lex divina & error con-
ſcientiæ nobis conſtet C. ſi non conſtet N.
etiam nemo obligatur ad obediendum Deo,
niſi quando, & quatenus dictat conſcientia,
eſſe Deo obediendum, quia Deus nonniſi me-
diante conſcientia præcipit, nec lex Dei eſt im-
mediata, ſed mediata tantum regula actionum
humanarum ex dictis ſupra. Quod attinet S.
Thomam, is neutiquam vult, quod errante
ratione humana, debeat voluntas noſtra im-
mediatè regulari a voluntate divina, hoc enim
eſt inpolliile „ cum ratio increata non poſſit
actus noſtros regulare, niſi ut cognita per ra-
tionem humanam immediatè regulantem: ſed
ſolàm vult, quod ratio humana ſe ipsa ſubinde
non poſſit discernere, ſitne objectum bonum
vel malum, licitum vel illicitum &c. & tunc
recurrendum ſit ad rationem divinam, hoc eſt,
ut recte advertit Platelius ad Scripturam ſacram,
Concilia & PP, ſi ex his ſciri poſſit, quid
Deus, ſeu ratio divina de tali objecto præci-
piat, vel prohibeat.
Obj. 2. Si deberemus ſequi conſcientiam in-
vincibiliter erroneam, opus ex tali conſcientia
factum eſſet honeſtum, hoc non poteſt dici.
Prob. Sequeretur enim I. quod tale opus poſ-
ſet eſſe ſupernaturale & meritorium vitæ æter-
næ, hoc repugnat, ergo & alrerum. 2. Se-
queretur quod poſſet contrahi habitus bonus
mentiendi, item quod notitia veritatis non ſit
expetenda. 3. Deus non poteſt eſſe auctor

alicujus mali moralis, aut falſi, ergo nec con-
Kien⸗

Aer

r anet,
r ene,
elk
o Ar

7—

eGmuene
e
Rnnle,

Shung
tukeen
n nltt N.
ainin e,
Cr on
Deumnnin.
Nn NeDüdln.
hnmelt Ain
n (odarmad
I, god ann
oborss noltn n.
1e dimn, oeenn
Ninrtn MO M
tütagink
HukEgimmen,
munkilbi:
PYdhirt AN
Ctun d ane
ninm hoeeh⸗
Niynmmdam
ln gil
el Checo er.

Ni nſtemim d
Bcd ki onſeknnd

1 n eſt da

rium Ek.

Dz AcrTIBUS HUMANIs 187

ſcientiæ erroneæ, ſed ſij non eſt author con-
ſcientiæ erroneæ, eam non tenemur ſequi, in
quantum eſt regula quædam a lege divina par-
ticipata. N. D. Sequeretur, quod mendacium
in ſe, & quoad actum externum poſſit eſſe ſu-
pernaturale N. quoad actum internum volun-
tatis C. Licet ergo mendacium in ſe non poſ-
ſit eſſe ſupernaturale, voluntas tamen cui præ-
cisè proponitur mendacium ut honeſtum, poſ-
ſet eſſe ſupernaturalis, ſi fieret ex motivo ſuper-
naturali. Ad 2. N. N. Ant. quoad utramque
Partem. Nam imprimis habitus mentiendi
maneret malus, & ſolùm habitus piæ affectio-
nis, ſeu virtutis, ex cujus motivo fieret impe-
rium voluntatis, eſſet honeſtus. Deinde igno-
rantiam tenemur deponere, ſi poſſimus, & no-
titia clara & verior, magis dirigit, & ſuadet bo-
num, quàm ignorantia aut cognitio erronea.
Ad 3. g. Origo talis erroris ſive cauſa non eſt
Deus, neque enim Deus errorem ſeu habitum
vitioſum infundere poteſt: ſed eſt vel infirmi-
tas & conditio humanæ noſtræ naturæ, vel ut
ſubinde etiam contingit, perverſitas ac ſeductio
aliorum, per quos etiam absque culpa noſtra
in errorem induci poſſumus. Ex hoc tamen
non ſequitur, quod conſcientia erronea non
poſſit eſſe regula actionum noſtrarum, quia
licet non ſit conformis legi æternæ primariæ,
ac per ſe & materialiter, eſt tamen conformis
legi æternæ Dei ſecundariæ ac per accidens.
Obyj. 3. contra ſecundum. Si conſcientia in-
vincibiliter erronea obligaret velut conditiona-
N 3 tèᷣ

188 DE AcCTIBUS HUMANIS.

tè & ex hypotheſi, obligaretur quis ad pec-
candum formaliter, qui enim agit ex conſcien-
tia vincibiliter erronea, is peccat. Comirm.
Obligare & non obligare ſunt contradictoria,
at ſic conſeientia vincibiliter erronea obligaret
& non obligaret, ergo. Ee. N. ſequel. Nam
conſcientia vincibiliter erronea hoc caſu tranſir
in invincibiliter erroneam, ut dictum in con-
cluſione, ergo non facit peccatum formale,
Ad Confirm. D. min. Obligare & non obligare
ſunt contradictoria ſi cadunt ſupra idem eodem
modo C. ſuper idem diverſo modo N. Con-
ſcientia vincibiliter erronea non obligat ad ope-
randum juxta ipfam per ſe abſolutè & antece-
denter, quia juxta eam & cum ea operari non
licet, ſed ipſam deponere debemus, ſi operari
velimus; obligat autem velut conſequenter &
ex hypotheſi, quod ejus vincibilitas non am-
plius advertatur, aut error hic & nunc deponi
non poſſit. . .
Collige I. Conſcientiam invincibiliter erro⸗
neam non poſſe dici propriè morum regulam.
2. Qui ſe conformat conſcientiæ invincibiliter
erroneæ, non propriè loquendo a conformita-
te cum regula morum excuſabilis, aut etiam
laudabilis eſt, ſed propter ſolum affectum non
peccandi, & quod rectum atque honeſtum eſt,
in operatione ſectandi, quantum eſt in ſe; qui
affectus bonus eſt moraliter & honeſtus, ac pro-
inde laude dignus. 3. Operari tam juxta con-
ſcientiam vincibiliter erroneam, quàm etiam
contra eandem, ſi nempe non deponatur, pec-
catum

Dr Ael

nchehnen,

e
WCNN.

IVTIH.

1
.

mn annulin

Ermeltonmis
Goannulier i,
unßeeften
VAqugnh
hena
Aenteni
obe

Hüne

N ee⸗
umenekanen.
8ot Snn
em anmicen,
erenne Ger
Wnenhortn n
Ir Acm nn.
Peconum Cnd
rece wondtign
nmticenenen
Monod N. C.
Annchlot d.
Ee Dne Amee⸗
un er enn nn
eamg 1ern
ir etlener4
Nehins nonmn.
anetehn

himcnebilter er⸗
enorun tgun
enne⸗ minebii
os cknir
sblbs, An enn
Gmtftlmnm
Aleoelmneh
un A nk;

Rweſls, Kh

Einm oc
En Coin en
S
(de

DE AcCTIBUS HUMANIS. 189

catum eſſe non quidem ſpeciale ab aliis diſtin-
ctum, ſed ejusdem ſpeciei & gravitatis, quæ in
Opere aut omiſſione contra conſcientiam ex ob-
jecto & circumſtantüs apprehenditur. MWec di-
cas. Si peccatum eſt ſequi conſcientiam vinci-
biliter erroneam, & iterum peccatum eſt, ean-
dem non ſequi, homo ſic errans conſtituetur
in ſtatu perplexitatis vel neceſſitate peccandi.
HN. Talis poteſt, ut ſupponitur, & debet iſtam
conſcientiam deponere, atque ita ſe ab omni
neceſſitate peccandi liberabit. Quodſi verò
urgente neceſſitate operandi, eam non poſſit
tam citò deponere, ex vincibili fiet hic & nunc
invincibilis.

. A RIICULUS IV.
Quid & quotuplex ſit Opinio ſeu ſententia pro-
balilis
Ota. Quod opinio juxta D. Thomam I. p⸗
J. 79. art. 9. ad 4. & communem aliorum
ſententiam ſit actus intellectus, qui fertur in unam
bartem contradictionis cum formidine alterius,
adeoque opinio non ſolùm eſt aſſenſus inevi-
dens, ſed etiam formidoloſus, per quod differt
a ſcientia & fide divina. Porrò de eſſentia opi-
nionis non eſt formido actualis ſed ſolùm radi-
calis, communiter jam docetur, eoquòd opi-
nio non ſpecificetur a motivo fallibili qua falli-
bili, ſed qua probabili & contingenter connexo
cum ſic ſe habentia objecti. .
Dico I. Sententia ſeu opinio ſpeculativa ſive
metaphyſicè probabilis, eſt omnis illa, quæ ni-
4 titur

190 DE AcTIBUS HUMANIS.

titur fundamento & motivo probabili. Prob.
Actus ſpecificantur ab objecto formali, ergo
omnis illa opinio eſt in ſpecie opinionis proba-
bilis, quæ nititur motivo probabili, atqui non
eſt probabilis ſemper practicè & moraliter, er-
go ſaltem ſpeculativè: Min. conſtat ex prop. 3.
ab Innocentio XI. damnata anno 1679. die 2.
Martii: Generatim, dum probabilitate ſive intrin-
Jeca, ſive extrinſeca, quantumvis tenui, modo a
probabilitatis finibus non exeatur, confiſi, aliquid
agimus, ſemper brudenter agimus. Confirm. Si
Opinio tenuiter probabilis non eſſet ſpecula-
tivè probabilis, tunc in prædicta propoſitione
Pontifex ſolùm damnaſſet, licitum eſſe ſequi opi-
nionem falſam: ſed hoc propoſitio non aſſerit,
ergo Pontifex in illa nihil damnaſſet. Min. pa-
tet ex ipſa propoſitione, quæ addit has particu-
las exceptivas: modò a probabilitatis finibus non
exeatur.
Dico II. Opinio practicè & moraliter pro-
babilis eſt, quæ nititur fundamento rationis &
authoritatis, quod tam abſolutè, quàm compa-
rativè meretur prudentem aſſenſum. Prob.
Opinio ſpeculativè probabilis eſt, quæ nititur
motivo probabili, ergo ſi illud motivum eſt
tam abſolutè, quàm comparativè tanti momen-
ti & ponderis, ut mereatur prudentem aſſen-
ſum, talis opinio eſt etiam practicè probabilis.
Ex quibus
Obſerva I. Motivum aliquod poſſe duplici-
ter eſſe grave, nempe abſolutè, vel etiam
comparativè. Motivum abſolutè grave eſt,
quod

Or Ac
pet morete
curinn ley vol
gntc Omotin
ven oin
coniſe 1
ocfet⸗ inelet

1

nt Opnie!
Ven vebekiiut

6 hiblin
Wnnteen h
üs Abnmmm
mm encton
Ceenun

Püftbtüde
Gnu; Wan
e nns,e
r minn
nipto gpol
Etontsmnons
¹ Inni nr ain
milſtins
nu, A
tidc
UW
mihin en
Achbeninon
Aühmins
0höretb
,hune h

pobe
eg

nonſtenng;

n nd ee

muthmnſe in. 1.

ni, mu, M
nmn nfi, nil
Gnm. Cfmng
eſet en.
rich ropolnnn
enmn le in e

Cpolto nonden,

uit Mnr
Eallirkpanir.
ltrit inin nn

meruerro.
Camero ntonsd
Hne,guunconpe.
6l, Cr aiin
Ud mommume
aite noäinom.
Ancenen r

õ

NNe te⸗

, W en

DE AcCTIBUS HUMANIS. 191

quod poteſt movere ad aſſenſum ſi conſidere-

tur ſecundùm ſe, non autem ſi conſideretur
comparativè ad motiva partis oppoſitæ. Mo-
tivum autem comparativè grave, quod etiam
in comparatione ad motiva partis oppoſitæ
poteſt movere intellectum ad prudentem aſ-
ſenſum. . .
Olſerva 2. Opinio probabilis dividitur in
probabilem probabilitate intrinſeca, & extrin-
ſeca, & in probabilem utroque modo. Prima
eſt: Cujus probabilitas deſumitur a ratione
& natura intrinſeca objecti. Secunda, cujus
Probabilitas deſumitur a teſtimonio & doctri-
na Virorum eruditorum & piorum eandem
opinionem aſſerentium. Tertia, cujus pro-
babilitas deſumitur a ratione, & ſimul a tali
authoritate, quod plerumque contingit in ſen-
tentiis probabilibus Scholaſticorum.
Ohſerva 2. Dirviditur opinio probabilis in
magis, minus, & æque probabilem. Prima
eſt, quæ nititur motivis majoris momenti,
quam opinio oppoſita. Secunda, quæ niti-
tur motivis minoris momenti, quam oppoſi-
ta. Tertia, quæ nititur motivis æqualis mo-
menti & ponderis.
Ohſerva a. Alia opinio probabilis eſt ſpe-
culativè, alis practicè probabilis. Illa eſt, quæ
quidem ſuo non caret fundamento, in praxi
tamen adhiberi non poteſt. Sic probabile eſt
formam abſolutionis ſacramentalis eſſentialiter
conſiſtere in his verbis: Abſolvo te. Et tamen
nemo docet, hanc ſolam formam poſſe licitè
N 5 in

192 DE ACTIBUS HUMANIS.

in praxi adhiberi. Hæc vero, ſeu practicè
probabilis eſt, quæ nititur fundamento gravi,
& immediatè verſatur circa licentiam alicujus
actionis.
Obſerva f. Alia opinio eſt magis, alia mi-
nùs rtuta. IIla eſt quæ ſtat pro obligatione &
lege, adeoque excludit omne periculum pec-
candi etiam materiale. Hæc vero eſt, quæ
ſtat pro licentia, & libertate contra legem du-
biam, adeoque habet annexum periculum ſal-
tem peccandi materialiter. Unde ſententia tu-
tior & probabilior non ſunt idem. Sic ſen-
tentia quæ dicit intra ſacramentum pœniten-
tiæ ad juſtificationem requiri amorem initialem
eſt tutior, oppoſita tamen, quæ dicitur ſuf-
ficere attritionem ſupernaturalem eſt proba-
bilior.
Quæres I. Quid ſit ſententia tenuiter proba-
billis? . Quidam Rigidiores per ſententiam
tenuiter probabilem, cujus uſum licirum dam-
navit Innocentius XI. in propoſitione 3. intel-
ligunt quamcunque opinionem minus proba=
bilem, quos ſolidè refutat Cardenas in criſi
Theologica ſuper propoſitiones ab Innocen-
tio XI. damnatas Diſſer. 4. cap. 1. Alii per
ſententiam tenuiter probabilem eam, quæ ſo-
lum probabiliter eſt probabilis, quos pariter
refutat idem Cardenas l. c. c. 3. per ſententiam
igitur tenuiter probabilem intelligimus eam,
quæ tam levia habet fundamenta, ut etiam de
horum probabilitate reflexè cognita, meritèò
dubitari poſſit. “
. . Quæ-

Dr Aerin
r Cillt

ele) Nl en

Sl, e h
n E aum nl
kntClbli
A. Cud de⸗
Airunmnzsel

nobebben.

Hek eonn Nt,
orclini,, pan
Nplueemzen
Podienn eneen
ug ienis Al
tntct onninen
in, cnomier
5Aernco.
nn
ſfelnet dunm
Eihlutenun
Prgiamslin

in itanmt

eene (.
A

. Atamen
nuupinnin,
umNen gum
Ronltenmnton
Mines oor
Wmmoonmon
Aünfer P
ufr
ne mior
Madeſs

Huuge
e en
ur olne
craleet

cke
eni,

ilngi un.
uo Dirrineh
nne erllnke
ke en el le
onnkilgeni
euun eirlun
Unceſenenun
miten. Reſt
Gnmelun Nelitt
Uuimunm mnin
n e Cvinn i.
Aumdtn el aune

üenier obe
s EMenin
Sllunlammdr.
Nnlian; ind
Nen ninbſche
1CrGenns etl
ine d Ioben
1a1. Mie
en em, x-
Rit, go Uier
1) bemin
nelginn em
en Aeilind
Conin, hen

DE ACTIBUS HUMANIS. 193

Quæres 2. Quid ſit ſententia vel opinio verè
probabilis? N. I. Sententia vere & ſolidè pro-
babilis eſt, quæ habet tam ſolida fundamen-
ta, ut de horum probabilitate reflexè cogni⸗
ta, prudenter dubitari non poſſit. Ratio hu-
jus eſt: Quia ſi aliqua ſententia habet tam ſo-
lida fundamenta & motiva, ea ſententiam red-
dunt vere probabilem. Porro tam diu de fun-
damentis abſolute gravibus alicujus ſententiæ,
ſive de eorum probabilitate non poteſt pru-
denter dubitari, quam diu illa per fundamen-
ta oppoſita certa, aut infallibilem authoritatem
Eccleſiæ non enervantur. H. 2. Non ſtatim
unius aut alterius Auctoris etiam impreſſi aſ-
ſertio facit opinionem ab authoritate proba-
bilem, conformiter ad illam propoſitionem.
n. 27. ab Alexandro VIII. damnatam: Si liber
ſit alicujus junioris & moderni, debet opinio cen-
Jeri probabilis, dum non conſtet, rejectam eſſe a
Jede Apoſtolica tanquam improbabilem. Neque
Plures Auctores poſſunt facere ſententiam pro-
babilem, ſi iſtorum ratio & auctoritas aliun-
de elidatur. Si tamen unicus ſit etiam Auctor
omni exceptione imajor, id eſt ejusmodi, qui af-
ferat rationem, quam alii non conſiderarunt,
vel conſideratam non ſatis ſolverunt, ipſe vero
aliorum rationes commode ſolvat, quamvis
docet contra communem, poterit reddere opi-
nionem ſuam vere probabilem.
Quæres 3. Quis ſit hic dicendus Auctor om-
ni exceptione major? . De quo excipi non
poteſt I. quod ejus opinio ſit contra princi-
pium

194 DE ACTIBUS HUMANIS.

pium aliquod certum. 2. Quod levi æqui-
voco ac ſophiſtico fundamento nitatur. 3.
Quod aliàs docuerit improbabilia & paſſim
reprobata. 4. Quod ſit merus ſummiſta, qui
ſententias utrinque non examinatas a ſe, tan-
tum ab aliis exſcripſerit, quibus exceptio-
nibus omnibus & ſingulis ſi careat, ſitque alio-
qui vir probus, prudens & doctus, dicitur
omni exceptione major Auctor, qui poſſit
ſuam opinionem reddere probabilem. Circa
tertiam rantum exceptionem notari poteſt.
Nihil decedere de authoritate illius, fiqua
ipſius ſententia poſtmodum ſit damnata, ſi
ante damnationem a gravibus aliis Theologis
fuerit habita tanquam verè probabilis. Tunc
enim invincibiliter erravit, cum ejus moti-
vum antecedenter, etiam ſecundùm aliorum
prudens judicium fuerit grave, at dignum
prudenti aſſenſu viſum. Circa quartam ex-
ceptionem notatur, illos non eſſe meros ſum-
miſtas, qui in parvas ſummas collegerunt ca-

ſus poſt examinatas Authorum ſententias, & /

Theologiam maximè Moralem doctam, quia
illi collegerunt ſuam vel aliorum doctrinam
bene expenſam in compendia pro commodi-
tate legentium & utentium. Cujusmodi ſunt
Navarrus, Toletus & alii.
Queres 4. Quænam ſint principia veræ &
practicæ probabilitatis? . Primum princi-
pium eſt concordia legis cum alia lege, aut
explicatio unius legis per aliam, aut explica-

tio unius loci ſcripturæ per alium, nam hæc

opti-

Dr AcrIe

, n CMrtll,
HGa Vetun.
„ Neumplot
a Nd homnne;t
el

dru,

ier mls K⸗

4 ins,!

WTICCU
brtenndonn
ymma legr
i
Mhima

8 Hhig
. UNd lee ....
Irprhlirdukn
Gtnewimnihl
Nelmitrutk n.
etl, öbls enentn,
beſaarn inlei
es Cocs, cen
Auchr, gn
eobebien (n
inen mrni el
hmnne ins, in
Ohun hr Gummm,1
Nbugtis Thaln
eobdits In
i, aum eis Mi.
NlNCN Aou
Ge, A Gnumn
Cien umm er
nelernsiin.
mms colegennct
Onn llellis,
en Gochem, l.
Uimn rin
S
(liurod i

irhi er
limmn hrier
Gmit kger
o/ A ani
Mum, uNN
n, a

DE AcCTIBUS HUMANIS. 195

optime nos docent, quid & quando ſit lici-
tum, aut illicitum. Secundum eſt, conſuetu-
do, quæ non ſolum eſt optima legum inter-
pres, ſed etiam pro regula ſæpe habetur Un-
de quando homines timorati & ſalutis ſtudioſi
dicunt aliquem v. g. contractum eſſe licitum,
Poteſt quilibet iis ſe conformare. Tertium
eſt poſſeſſio, nam hæc non ſolum in materia
juſtitiæ dubia, ſed etiam in aliis dubiis invin-
cibilibus, meliorem facit conditionem poſſiden-
tis, ut infra dicetur. Quartum ſunt rationes
intrinſecæ alicujus actionis „Ut illius natura,
Proprietates & finis; ſi enim hæc probabili-
ter probabilitate vera ſunt honeſta, merentur
Prudentem aſſenſum. Quintum eſt authoritas
extrinſeca, de qua in præcedenti quæſtione.

ARTICUI. US V.

An Seriptores Societatis qESU, ſint Auctores
Jententiæ benignæ, ut quidam Kigidiores
objiciunt?

Non hic in medium proferemus, quæ Puf-
fendorffius, Immanuel Wiberus aliique
Proteſtantes innato contra Societatem JESsU
odio malevole in præſenti argumento objici-
unt: Sed ea duntaxat confutare animus eſt,
quæ Catholici quidam Scriptores amaro cala-
moO Orbi literato obtrudere non verentur, So-
cietatis IEso Scriptores, Auctores eſſe ſenten-
tiæ benignæ, & per eos laxitatem in omnem
morum diſciplinam inductam fuiſſe.

In

196 DEF ACTIBUS HUMANIS.

In Sæculis retroactis antequam Societas JIn-
gu nata erat, vel in ipſo ortu quoad rem ipſam
uſus opinionis benignæ univerſaliter jam re-
putabatur licitus. Calumnia proinde eſt,
quam nobis affingunt quidam etiam inter Scri-
ptores Catholicos.
Eρα—νανοτι Primum locum tenet pro benigna
ſententia Navarrus in manuali c. 27. u. 291.
Viguerius in Inſtitutionibus Theologicis c.
15. Par. I. n. 2. de legum interpretatione.
Dominicus Soto in lib. 6. de Juſtitia & Jure
quæſt. I. a. 6. prope finem.
Franciſcus Victoria in ſua ſumma quefſt.
177. agens de Confeſſione.
Sil veſter in ſua ſumma. V. opinio queæſt. I.
Adrianus VI. ſummus pontifex; tract. de
reſtitutione expreſsè nobiscum ſentit. Idem
Joannes Major coævus Adriani.
Joannes Tabiena V. opinio. n. 3. Item V.
ſerupulus.
Sæculo 15. Gabriel Biel in 4. diſtinctione 15.
quæſt. 8.
Baptiſta Tromarata in ſumma, quam vocat
Roſellam, V. opinio.
Dionyſius Carthuſianus in ſecundùm diſt.
39. quæſt. 3 ubi non minus pro ſe citat decre-
tum facultatis Pariſienſis.
S. Antoninus in parte prima ſummæ tit. 3.
c. 10. par. 10.
Panormitanus in Commentariis ad cap. 7.
Capellanus de Feriis n. 6.

Joan-

Acri,

s Meer i

Ger,

w Celio Cn
ahio lnl de
übnles
nnnes
6Cumubnig
gen i gnenli .

nsbtpentin
ſagis Aeuninenn
Eemhocot idd
e eeeni A ir
iKen
eb lnl,.
WNDechmts
2 Mm,u ki
lun
tnn

pre
Edeſenpoonmn
rſalgcnod enc
umpree
tan roded
donde
en Uu
n WeſetgtkT

Ra Z

Wum ſã

=

Muur
inepn Ning ,

vonndnin
ennelir in r.
Aumin minisd
cdtmeimn krd.

Gunkenet ro beigt
Micenn
Unbis Therboges
htthrentioe
Eeulitine
n .
n iu ummt gel
, V ono gel
wnniter, l
Cun Lenti Ien
fi
iintsln).

P ncioe

bnmt, uum fl

p Ecumdin
oleclt
imſomelt. 3.

Nis 1n

DE ACTIBUS HUMANIS. 197
Joannes Nyder in Conſolatorio timoratæ
conſcientiæ.
Joannes Gerſon Cancellarius Univerfitatis
Pariſienſis in Tract. de præparatione ad miſ-
ſam & aliis in locis.
Saculo Ia. Joannes de Burgo Cancellarius
Univerſitatis Cantabrigienſis in Tractat. de
Poœnitentia in generali c. 3. de Confeſſione
lit. aa.
Thomas ab Argentina in 9. diſt. 16. art. 2.
Gregorius Ariminenſis in 2. diſtinct. 38.
quæſt. I. art. 2.
Robertus Holcot in disquiſitione de impu-
tabilitate peccati ad literam R. Er innumeri
alii, qui videri poſſunt in fundamento totius
Theologiæ P. Terilli, & in opuſculo de quæ-
ſtione facti P. Dechamps. Utrum Theologo-
rum Societatis propriæ ſint iſte duæ ſenten-
tiæ: Prima, ex dquabus opinionibus probabilibus
poſſumus ſequi minus tutam. Secunda: Ex dua-
bus opinionibus probabilibus licitum eſt amplecti
minus probabilem. In hac quæſtione non di-
ſputat illius Auctor, utrum iſtæ ſententiæ ſint
veræ, an falſæ, ſed præcisè intendit oſtendere
non eſſe Theologorum Societatis Proprias &
ab iis inventas, quod evidentiſſimè demonſtrat,
& ſimul quamvis præter intentum efficaciſſimè
probat eſſe certò probabiles, productis nempe
tot illuſtribus illarum ſententiarum defenſori-
bus, e quibus non pauci illas docuerunt prius,
quam ullus Societatis Theologus de hac con-
troverſia quidquam ſcripſiſſer. .
X

198 DE ACTIBUS HUMANIS.

Ex quibus conficitur & manifeſtum eſt:
non potuiſſe absque inſigni calumnia Montal-
tium, Wendrockium, Sinnickium, & alios ejus
fermenti Scriptores iſtas ſententias tanquam
Societatis proprias & ab ipfſius Alumnis re-
center excuſas, calamo felle amaritudinis im-
buto, convitiis acriùs quam ſolidis rationibus
impetere. Audiatur Graveſonius in hiſtor.
Eccleſiaſt. Tom. 8. Colloq. 4. Auctor cætero-
quin Societatis JæsO non æ&què favens: ubi ita
habet. Solidis quoque momentis propulſa-
tam eſſe calumniam, quam jactitant nonnulli
(Janſeniſtæ ac proteſtantes) qui doctrinæ de

vaga probabilitate inventionem, Theologis So-

cietatis IEsU acceptam referunt, aut ejus de-
fenſionem Societatis IESU Scholæ falsò im-
putare præſumunt. Audiatur Martinus Gran-
din, Doctor Sorbonius: abſit, ait ille, ut cum
quibusdam nebulonibus dicam ex officina PP.
Societatis ItésO, abſurdos probabilismi exceſſus
rimo prodiiſſe, & ab iisdem adhuc adoptari.
Adducitque hujus argumenti plura teſtimonia
in diſput. de act. humanis. Quare non vide-
mus cur tam iniqua criſi & cenſura locutus
fuerit Contenſonus lib. 2. diſſ. 2. c. 2. ſpec. 3.
laxiſſimam Caſuiſtarum ſub ſpecie probabilita-
tis licentiam e fontibus ſcientiæ mediæ proma-
nare. Non eſt igitur nova hæœæc noſtra ſenten-
tia benigna, quam quidem Theologi Socie-
tatis Iysu propugnant, cum aliis viris erudi-
tione clariffimis, ſed noviter tantum agitata,

poſtquam ſententiarum probabilitas deflexit
in

rymmm
eſr ummmt
minn huienn

im neſis
Auimnan entt
1 Pobhhlien
inhersdpie
tmonptchemm,
Cins Wrn Wn
EWe Gumm. Do

ulHonikn
A ceco
Ehrmm econ
it
. 1 DCenm
Ergna ſa
u Deimnnd
enticihn

3 Huugn
bur S Unſeſin e
unichemellnn
nnckin kAne⸗

unis Nn

1D Phn Aumnsn.

flemnndtsn.
Ovun ldsnuonde
Ctnelnnsin ie
04 Aldtorcetr.
Alefens Abie
Noenis gropll.
mn atnunt wonnll
s en Cocine
Iumem Ieoosde
Eenmn, n oc
, Khle A0 in
ur unnsC.
lt itile,ur mn
amczohemd-.
bblen ardis
Cemichidthin.
Ei Pon elime,
(ve nol ie
enln heuns
Anc 1 ee
hece gottlir

,rN.
e mi N

her uln ener.
Alele Nk⸗
n isIns erl
cumn gne⸗
lus eln
9

ern

.

E
—

DzE AcrTIBUS HUMANIS. 199

in laxitatem, & quorundam intempeſtivus ri-
gor utramque confudit in unum. Limitata,
quam propugnamus probabilitas, mediãâ ideo-
que ſecuriſſimà viaà incedit ità ſuadente D. Bona-
ventura: Cavenda eſt conſeientia nimis larga, α
nimis ſtricta, nam prima generat præſumptionem,
ſecunda deſperationem. liem prima dicit ſæpe bo-
num malum, ſecunda contra malum bonum. lem
prima ſcpe ſalvat damnandum, Jecunda vero da-
innat ſalvundum.
Obſequimur huic monito, imo ipſorum
Adverſariorum principiis, dum ſequimur ſen-
tentiam benignam, ceu ratione & multo magis
auctoritate probabiliorem: quam a pluribus
ſæculis, viri literis & pietate clariſſimi ſua praxi
& doctrina comprobarunt, quam in omni gra-
du, ſtatu, Religione, academiis undequaque
celeberrimis doceri Summo Pontifice ſciente,
tolerante cernimus. Docuit illam ex Sorbona
Pariſienſi Iſambertus, & Gammachæus, ex Lova-
nienſi oannes Malderus, ex Duacena Sylvius,
