raliter certi de honeſtate formali operationis,
ſtatuit ſententiam verè & certè prohabilem, vel
1 . . * qua⸗

i e n
nühni
enro

emmen

MWwenn i

e oruter
zanlmel ne⸗
rüm imdm⸗
iemn et ſellennn
int te
PNmuun 1.D.
nKi ende
Prn ilüet
inn
Man Omn e
niim, dun
ſoncanlenm
n Clen
Auororlupr⸗
(EImnhonn
Ahnmigin

Hrucg
Kiemimn,
eum g 1
Fen il WNE
inb iin
hix5rcbhienin.
Eukr rtgi
r 4cſertniee
i Knemnan Nin
H rebien, N

Mre iNiein .

Kommn Cebor
keim heker
Arotbilernind
tor itkimr.
6ur pou,
ſumnerenim
Memenmnmind
nnsptehhi
eſ lenm eke.
1 eninnn
Aulerprche.
Enit otbiitt
Nnr er MMN
e m
erohlis
MMetiorum
tun undamen-
Vel hx
inttcin
opernin
Kiunne

DEz AcrIBUS HüMANIs 219

æqualitatem probabilitatis, vel certos gradus
veræ probabilitatis, atqui nullo modo habet
ſpeciale aut clarum fundamentum, ergo. Min.
rob. Sententiam verè & certè probabilem pro
fundamento talis judicii reflexi ſtatuunt omnes
Probabiliſtæ, ergo hoc non eſt fundamentum
ſpeciale: deinde æqualitas probabilitatis quà ta-
lis de utroque membro contradictionis potiùs
eſt fundamentum dubii practici, quàm ſimulis
judicii reflexi moraliter certi, ergo æqualitas
quà talis nullum eſt fundamentum ad forman-
dum tale judicium: demum gradus quà tales
pariter non ſunt fundamentum, & nequit cla-
rè& explicari, quinam gradus minoris probabili-
tatis reddant ex ſententia practicè probabili &
licita, improbabilem & illicitam.
Ohyjectiones petitæ ab Auctoritate.
Obj. 1. contra concl I. Datur præceptum divi-
num poſitivum generale & reflexum ſequendi
ſententiam probabiliorem & tutiorem, ergo
non licet ſequi ſententiam minus probabilem,
& minùs tutam. Ant, prob. I. Apoſtolus I. ad
Theſſ. 5. dicit: Omnia autem probate, quod bo-
num eſt tenete, ab omni Terie mali alſtinete voꝗ,
ſed quod probabilius eſt illicirum, eſt potiùs il-
licitum quàm licitum, ergo malum. 2. Nos
debemus Deum diligere ſuper omnia, ſed ſe-
quens ſententiam minùs tutam & minùs pro-
babilem in concurſu probabilioris & tutioris non
diligit Deum ſuper omnia, ergo. 3. Plſal. 118.
dicitur: Zu mandaſti mandata tua cuſtodiri nimis,
id eſt, quantum quis ſcit & poteſt, ut commu-
* P 3 niter

2²⁰⁸ Dz Acrnus HUMANIS.

niter exponunt Theologi, ſed ſequens ſenten-
tiam minuũs tutam, & minùs probabilem in con-
curſu tutioris & probabilioris, non cuſtodit
mandata divina, quantum ſcit & poteſt, ergo.
. ad object. N. Ant. Nam hæc lex reflexa
in dubio morum invincibili non eſt alia lex,
quàm lex naturalis prudenter agendi aut omit-
tendi: hæc autem lex obfervatur etiam ab eo,
qui ſequitur opinionem minùs tutam & minùs
probabilem. Ad prob. H. I. textum a nonnul-
lIis Adverſariis malè citari: nam Apoſtolus non
ait: ob omni ſpecie mali, ſed: ab ommi ſpecie mala.
Præterea argumentum, ſicut & duæ confirma-
tiones poſſunt retorqueri de ſequente fenten-
tiam minùs tutam, etiam probabiliorem. N. 2.
D. maj. ab omni ſpecie mala formali abſtinen-
dum C. etiam materiali S. D. quando hæc eſt
certa, aut quando dubium eſt vincibile, vel po-
teſt prudenter deponi C. quando eſt invincibile
& non poteſt deponi N. Ad Confrm. I.
D. maj. nos tenemur Deum diligere fuper
omnia intenſivè N appretiativè C. Licet igi-
tur teneamur Deum diligere ſuper omnia ap-
Pretiativè, id eſt ita, ut priùs vellemus omnia
amittere, quàùm Deum per peccatum mortale
offendere, aut ei aliquid prepomere „non ta-
men tenemur Deum diligere ſuper omnia in-
tenſivè, aut per omnes actus, nam hoc utrum-
que eſt moraliter impoſſibile. Ad Confirm. 2.
N. min. Nam in dubio morum invincibili non
Obligat alia lex, quàm lex naturalis prudenter
sgendi, aut prudenter omittendi: hanc legem
Vero

mupet hon
womntN¹

loulins
mnom

4

4

gamet,uin

umed—
lammcdun
Gaihnmdh
8 I
EAbguike

Ancools
Cann Pete nd
tRar cofm:.
ebeene hatn.
tclonn 42
unn Alien
Uunch ker e
uhle,N N..
Gmerchl
41 Cucm 1.

Cier ie

'lug

perommi
ſlemns oom
atun nont
Cdete, Mn ir
In heurum
Picbin ar
48 Preent
beukr
l

—

Dz AcrTIEUS HUMANISs. 22
verò obſervat etiam ſequens ſententiam minùs
tutam & minus probabilem.
Oljic. 2. SS. PP. communiter docent, nos
ſemper debere ſequi tutiorem, aut probabilio-
rem, ſic ab Adverſariis citatur S. Chryſoſtomus
in opere imperf. hom. 44. in Matthæum: item
S. Bonaventura tom. 2. opuſc. de proceſſu Re-
ligionis: S. Auguſtinus lib. 1I. de baptiſino con-
tra Donatiſtas. H. I. SS. PP. hanc quæſtionem
nullibi ex inſtituto tractarunt, adeoque nec pro,
nec contra illam aliquid diſertis verbis pronun-
tiarunt. Ad authoritatem S. Chryſoſtomi H.
valde dubium eſt, quisnam ſit author illius ope-
ris imperfecti, & certè liber ille fuit corruptus
ab aliquo hæretico; nam hom. 4. habet multas
propoſitiones Arianas, de quo videatur Bellar-
minus in lib. de Script. Eccleſiaſt. de S. Chryſo-
ſtomo. Deinde ali PP. loquuntur de dubio
vincibili & interpretatione præcepti certè exi-
ſtentis, adeoque de caſu, ubi lex eſt in poſſeſ-
ſione. S. Auguſtinus l. c. agit de eo, qui a Do-
natiſtis, aut allis hæreticis extra caſum neceſſi-
tatis vellet accipere baptiſinum, etſi ſciret eum
à Catholicis rite accipi, & dubitarer, eum rite
accipi a Donatiſtis: adeoque agit de caſu, in
quo eſt quæſtio de valore Sacramenti, & in quo
nulla datur ſententia probabilis de honeſtate
actionis: nam apud omnes Catholicos certum
eſt, quod extra caſum neceſſitatis non liceat ac-

cipere baptiſinum ab aliquo hæretico.

Oljic. 3. S. Thomas expreſsè docet, non

eſſe licitum ſequi ſententiam minùs mutam, &
P 4 minuùs

22² DE AcrTIBUS HUMANIS.

minùs probabilem in concurſu probabilioris &
tutioris, ergo. Ant. prob. S. Doctor 2. 2. q. 43.
a. 5. in argum. Sed contra, inquit, ad pruden-
tiam pertinet præferre majus bonum minus bono:
ergo deſiſtere a meliori pertinet ad imprudentiam;
atqui ſequens ſententiam minùs tutam & minùs
pProbabilem in concurſu probabilioris & rtutio-
ris, liberè deſiſtit a meliori, ergo imprudenter
agit & peccat. H. I. de hac quæſtione S. Tho-
mas nullibi ex profeſſo egit, neque ex illo po-
teſt afferri ullus textus, in quo clarè faveret ſen-
tentiæ oppoſitæ; unde mens illius circa hanc
quæſtionem eſt ignora. M. 2. ad prob. retor-
quetur hoc argumentum de ſequente ſenten-
tiam minus tutam etiam probabiliorem, nam
etiam talis deſiſtit a majori bono, inducitur in
quandam dubitationem, & poteſt re ipsâ agere
contra præceptum naturale. Deinde argumen-
tum nimium probat: nam ſic etiam impruden-
ter quis ageret, deſiſtendoa meliori bono, quod
eſt ſolùm de conſilio, ſicque peccaret, quod
nec Adverſarii admittunt.
Objic. 4. SS. PP. nullibi docuerunt noſtram
ſententiam, ergo non eſt ipſis conformis. Con-
Vrm. I. Tota antiquitas ſenſit, nos debere ſe-
qui ſententiam aut tutiorem aut probabiliorem,
atqui non poteſt dici, quod Deus per tot ſæcu-
la permiſerit tam univerſalem errorem, ergo.
Min. prob. Si Deus permiſiſſet hunc errorem,
tunc permiſiſſet errorem, qui fuiſſet cauſa mul-
torum peccatorum formalium, econtra ſi Deus
Permittat errorem ſententiæ benignioris, per-

mittit

Lernns
clen, 4
meümm, l
6enmint enren
ynen eſe⸗
Docpore
toe⸗ Ehenll
, Eermnr N Adle
rhann, o
gun enn-
mochm Enper
N Atoi
aerünsAtors
mm deſement

uni er oe
nmektiſtcon
EaNnopole N
in lens Ihe
nm denenter,
hne meuit.
Klektende
WDrnconenm )
emm 5nn ſol
Eurtnen fut ſuts
Aen chans
Eemimtolde de
mi Theo
Galnoe
Aginpolt
rmmmnſronk
. Ufſdeen

n
Ui

vant ſnere ln
Ag ren iar
1 d gel kor
elgene lan.
loren, N
, ichrinri
Ar n
Robengnmer.

GumtIde.
Ahrhen

eern, goll

Cerunt noſtnm

Ortorms A .

s ehere⸗
tobthünen

Vprule
loren, etgd.

Uloe etroren,
letenudamin.
ONraD

noruorss, R

4

DE AcTIBUS HUMANIS. 223

mittit errorem, qui eſt cauſa peccatorum ſo-
lùm materialium; atqui aptiùs dicitur, quod
Deus permittat errorem poſteriorem, quàm
quèòd priorem & pejorem permiſerit, ergo.
Confirm. 2. Doctores antiqui non ſunt uſi
alià methodo regendi conſcientias, niſi illa,
quam viderunt & audierunt a ſuis Majoribus
fuiſſe practicatam, ergo cum ſemper adhibue-
rint eam, quam vocamus rigidam, ſignum eſt,
illam methodum ſemper ulſitatam fuiſſe in Ec-
cleſia Dei, & ab Apoſtolis derivatam in SS. PP,
& ab his in alios. Paſtores. N. ad I. Retorqueo
argumentum de ſententia etiam oppoſita, quam
88. PP. nullibi ex profeſſo docuerunt. x. 2.
D. Conſ. non eſt ipſis conformis poſitivè C. ne-
gativè ſeu non oppoſita N. Ad Confirm. N. N.
maj. Nam uſque ad Theologiam Scholaſticam
& Magiſtrum Sententiarum vix aliquis PP. de
hac quæſtione tractavit, uti nec poſt ipſum D.
Thomas: & licet deinde oppoſita ſententia uſ-
que ad Bartholomæum Medinam, qui ſcripſit
circa annum 1577. forſan fuerit communior,
à nemine tamen fuit ſatis enucleatè pertractata:
Poſtquam autem citatus Theologus benignio-
rem ſententiam ſolidè determinavit, eidem tot
alii præſtantiſſimi Theologi acceſſerunt, ut de-
cem, uni Adverſario poſſint opponi. Sed Tranſ-
maj. N. min. & ſuppoſitum, quòd iſte error vi-
guerit per multa ſæcula. Nam poſtquam hæc
quæſtio ex profeſſo cepit tractari, benigna ſen-
tentia ſtatim habuit plures Patronos. Præterea
licet ex ſententia rigida per accidens ſecuta fue-
P 5 rint

224 DE AcCTIBUS HUMANIS.

rint aliqua peccata formalia, ex illa tamen per
ſe ſequebantur plura bona opera: econtra ex
noſtra ſententia, ſi eſſet erronea, per ſe ſeque-
rentur peccata materialia: adeoque potiùs di-
cendum, quod Deus priorem aliqualem erro-
rem, quàm poſteriorem, tam univerſalem per-
miſerir.
Ad Conferm. 2. N. Ant. & ſuppoſ. quod ri-
gida ſententia antiquitus fuerit apud omnes in
uſu, tanquam de præcepto, ſed erat in uſu tu-
tior, tanquam de conſilio. Accedit, quod Deus
ſucceſſivè magis ſoleat ſuam Eccleſiam illuſtra-

re, ut patet de Immaculata Conceptione B. V. M.

& ſimilibus. Imò ex antiquis Scholaſticis rigi-
dis ſuam ſententiam plerique fundarunt in eo;
quod putarint ignorantiam invincibilem non
excuſare a peccato; quem tamen errorem Deus
detexit, poſtquam Alexander VIII. eundem da-
mnavit. Unde in dubiis quæſtionibus juris na-
turalis potius dicendum eſt, quod erraverint
quidam antiqui, qui illas non uſque adeo enu-
cleatè tractarunt, quàm quod errent moderni
Theologi, qui easdem ex fundamento exami-

nare ſolent. Interim etiam verum eſt, quod

Deus plura dubia diſputationi hominum, & cu-
jusque propriæ conſcientiæ reliquerit, quin illa
velit per authoritatem Pontificum in ſua Eccle-
ſia determinare.
Si dicis: Etiamſi verum eſſet, quod pluri-
mi Doctores ſtent pro noſtra ſententia, ex hoc
tamen non ſequitur, quod illa ſit vera. Con-

JFirm. Ex eo, quod plures homines ſequantur

Maho-

re kfeftil
r cfhiin
uolre ſenrentee
Mn endconn
innsnig
Usüneomnin
Aldosyedern
irmeponer.
un eciene
Moeblits
En KAü
UInrann ſeinuen
Ehpngere d
A ano ei
Cperns ſen
knnencke
G n
Noon

inel i
EnkeoNen
demrinnin.

edl, godhen
lekllam üur.
nchionel V
Erlturg
Andnmrin o,
Ninchien wvn
gektolenhens
Wencend.
ünbems.
,r rhemn
ule KAoen.
anen modeni
Gonenno ertn:
mumn et, u
umunmn n
Cent gui
mmil ck.

Enra, exnn

ſt Vera.
nes ſegnnn

—

Dz AcIIBVUS HVUMANIS. 225

Mahometaniſinum, Lutheraniſimum, aut alias
Sectas laxas, non ſequitur, quod hæ ſint veræ,
ergo etiam ex eo, quod plures Theologi am-
plectantur ſententiam benigniorem, non ſequi-
tur hanc eſſe veram, aut probabiliorem. Hk.
D. Am.. Ex hoc non ſequitur, quod illa ſit ve-
ra certè C. quod ſit vera probabiliùs S. D. ex
hoc ſolo C. & ſimul ex rationibus fundamen-
talibus, quas hi Doctores afferunt N. Ad Con-
Erm. N. C. Diſparitas eſt: quia ejusmodi Sectæ
ſunt contrariæ revelationibus divinis, adeoque
non retinent probabilitatem comparativam &
veram, ſecus eſt de noſtra ſententia benigna.
Deinde tales Sectarii ſuas ſectas non amplectun-
tur veritatis, ſed propriæ commoditatis gratiâ:
econtra noſtræ ſententiæ Patroni eam tradunt
veritatis, non verò commoditatis propriæ gra-
tiâ; nam plures Viri religioſiſſimi eam tradlide-
runt, quin ipfſi ſententiam hanc fuiſſent ſecuti.
Neque de illis ſine maxima injuria præſumi po-
teſt, quod alios voluerint decipere, aut eos pe-
riculo ſalutis exponere.
Solvuntur Oljectiones petitæ a Ratione.
Oliic. I. Probabilitas eſt æqualiter indiffe-
rens ad verum & falſum, ergo qui eam ſequi-
tur, non curat veritatem, & æquivalenter di-
cit, v. g. volo pingere die ſsſto Dye ſit ſervile,
ſive non &c. ergo re ipsâà affectu ſaltem peccat.
Confirm. I. Operans ſecundùm ſententiam mi-
nùs probabilem non eſt certus ſe eligere rem -
citam, ergo non eſt certus ſe licitè operari.
Comirm. 2. Nemo poteſt eſſe certus, quod non
Pec-⸗

26 DE AcTIBUS HOMANIS.

2
eccet hoc faciendo, niſi ſit certus, quod per
Roe non agat contra voluntatem & legem Dei,
ſed ſequens minùs probabilem non eſt de hoc
certus, ac conſequenter dicit: etſi probabiliùs
fit, quod Deus nolit hoc a me fieri, ego tamen
volo facere.
B. I. Hoc iterum probare contra probabi-
lioriſmum, quia etiam probabilioritas atque
ignorantia invincibilis ſunt æquè exercitè & in
ſe indifferentes ad verum & falſum: nec juvat
major apparentia, aut illa certitudinem addir,
quia ſæœpe cum falſitate conjuncta eſt. H. 2.
N. C. Nam qui in veritatem, ut oportet ſeriò
inquiſivit, quam hic & nunc moraliter impoſſi-
bile eſt reperire: proprer utrinque probabiles
ſententias & oppoſitas rationes ſolidas, ex pro-
babilitate judicii directi format ſibi judicium re-
flexum certum, quo non dicitur, ut habet ob-
jectio, volo v. g. pingere die feſto ſive illud ſit ſer-
vile ſive non; ſed quo ſic dicit: volo pingere, qJuia
neſcio quod ſit ſervile, & probabiliter judico, non
eſe ſervile, ideoque me reſolvo, non eſſe legem, quæ
zxe obligat ad non pingendum &c. Ad Confirm. I.

. D. non eſt certus ſe eligere rem ſecundùm

ſe & materialiter licitam C. formaliter licitam
S.D. ex vi judicii tantùm directi probabilis C.
judicii reflexi N. Ilud primum autem non re-
quiritur, quia ubi utrinque eſt vera probabilitas,
hoc reſcire impoſſibile eſt. Ad Confirm. 2. N.
non eſt quidem certum, quod non agat contra
legem Dei primariam ac per ſe, certum tamen
eſt, quod non agat contra legem Dei ſecunda-
riam

D1 AcrI
S Mil
iu umn
lut, unel,
e W Ken
aictigtal
s Wo hee
. Dunidtole
lo ale
, Diis Wn
ci mhlnid
A le Nhher
SEenlamn hhids
Pwrurli pod
re e iein
ndcu g0
AAN le
Amreleen,we
Elen ſhenden
Ilyfm,1 Hon
n penket d
tor idek
Imlmi er cid
Ktarineoe
fm dionen
ic e rei
Im wolnnts
Ee ackenn
uunlret het
h, Gn
mhl
Pn,

Hluet

E DE AcCTIBUS HUMANIS. 227
neli riam ſaltem per accidens permiſſivam. Hinc
di Air talis ſic dicit: quamvis probabilius ſit, quod
r h Deus id nolit, tamen, quia etiam probabile eſt,
heninen quod velit, vel ſaltem permittat, & quia me
4 Deus nullibi obligat ad ſequendum id, quod eſt
dent. probabilius, volo hoc facere, non facturus, ſi

mthiimin A ſicirem, Deum id nolle.

Alererit d Objic. 2. Ideo poſſet quis prudenter ſequi
n ein ſententiam mins tutam, & minus probabilem
mnmnn d, in concurfſu probabilioris & tutioris, quia in tali
hct : concurſu poſſet habere judicium reflexum &
nh Practicum de honeſtate ſuæ operationis, ſed ſe-
mIid quens ſententiam minùs tutam & mins proba-
Tu N6 bilem in concurſu probabilioris & tutioris ne-
ln. quit habere tale judicium, ergo. Min. prob.
Giicdin. Hæc duo judicia v. g. contractus A. eſt hcitus,
uhdd. contractus A. non eſ licitus, non poſſunt ſtare
uidſt. in eodem intellectu, utpote contradictoria, ſed
unngtu ſequens talem ſententiam habet hoc judicium,
Gir ,ͤn ergo. Confirm. I. Honeſtas & inhoneſtas actiô-
A num non dependet ab opinionibus humanis,
AICfn ergo ſi actio re ipsà eſt inhoneſta, operans non
Ien keudin poteſt excuſari per dictamen directum, aut re-
aler an Hlexum de hôneſtate operationis. Præterea vo-
tâ“ luntas fertur in actionem externam, & objectum
uenI.. Prout eſt a parte rei, ergo ſi hoc aà parrte rei eſt
iehhlii inhoneſtum, voluntas ab illo ſpecificatur. Con-
Cm. 2. Erm. 2. Ideo judicium reflexum de honeſtate
negkr COI formali excuſaret operantem, etiamſi actio ipſa
cer em eſſet inhoneſta, quia tale judicium æquivaleret
nDaEn ignorantiæ invincibili; ſed huic non ε uivalet.
rob. min. Ille non ignorat legem, qui poteſt
4 Pru-

228 DE AcTIBUS HUMANIS.
prudenter judicare, hanc dari, ſed ſequens hane
ſententiam poteſt prudenter judicare dari le-
gem, ergo.
H. ad I. Hæc duo judicia ſunt contradicto-
ria, quando utrumque eſt directum, & verſa-
rtur circa honeſtatem materialem actionis C.
quando unum eſt directum & verſatur circa ho-
neſtatem materialem, alterum verò reflexum,
& verſatur circa honeſtatem ſolùm formalem N.
Ad Confrm. I. retorq. argumentum: ergo ne-
que opinio probabilior, probabiliſſima, aut
ignorantia invincibilis excuſat a peccato formali.
In forma D. Ant. Honeſtas & inhoneſtas actio-
num externarum & materialis non dependet ab
opinionibus humanis C. honeſtas & inhoneſtas
actionum internarum formalis N.
Ad id quod additur, N. Ant. quia licet vo-
luntas feratur in objectum rei, non tamen prout
illud eſt a parte rei, ſed prout illi ab intellectu
roponitur: unde D. Thomas hic q. 16. art. 5.
inquit: In bonum non fertur voluntas, niſi ſecun-
dum quod a ratione proponitur: & ratio eſt, quia
voluntas eſt potentia cœca, adeoque licet fera-
tur in objectum reale, ſequitur tamen ductum
rationis.
Ad Confirm. 2. D. cauſal. maj. Ideo hoc ju-
dicium reflexum excuſaret operantem, quia
æquivaleret ignorantiæ invincibili poſitivæ T.
quia æquivaleret ignorantiæ invincibili negativæ
N. Ad prob. D. maj. Ille non ignorat legem
ignorantiâà invincibili negativà, qui poteſt pru-
enter judicare, illam dari C. non ignorat le-
gem

Eloentinnn
hiistlm 5
gleret lenien
45 muihor 4 1
w ennd n
d Urnd ine
mn Wenme hon
renlkawclen
Kiskahſbans
Ekguſnenrenm
Cien, mne gn
ntblechenlen
i And oonn
I Mrerei
tielncnean
fggere
Emmn he⸗
Rcdid, unl
1aucbiorremn
Renkchliorn,

DE AcTIBUS HUMANIS. 229
Nenr gen ignorantiâà invincibili poſitivà S. D. ſi du-
ni bium non poteſt vincere N. ſecus C. Igitur
aine tale judicium in concurſu duplicis ſententiæ Ve.
8 dcng re probabilis non æ&ι quivalet ignorantiæ invinci-
Wüi md bili purè negativæ, bene tamen ignorantie in-
ndnnt. vincibili poſitivæ. Dictum fuit Tvanſ. maj. quia
uinh ratio primaria, ob quam tale judicium reflexum
nnei em excuiat a peccato, eſt, quia illud eſt prudens;
Nüünimn O in tali caſu dubii poſitivi invincibilis non ob-
Immumm ebs ligat alia lex, niſi lex naturalis prudenter agen-
liutla, u dli aut omittendi. ,
Nrrnd Objic. 3. Si liceret in materia morum ſequi
Gknesdn Tententiam minus tutam, & minuùs probabilem,
Nemchh tunc etiam liceret talem ſententiam ſequi im ma-
lsdthng reria fidei, atqui hoc eſt fallum, ergo. Maj.
N prob. Homo errando in materia morum non
n auleno. minus errat ab ultimo fine, quâm in materia
ummen fidei, ergo. Præterea honeſtas formalis fidei
unhiumdn etiam dependet a prudenti dictamine, ſicut ho-
SN N, neſtas alterius alicujus actůs. Confirm. I. Si li-
lni, e citum eſſet ſequi ſententiam minùs tutam & mi-
Erno,u nus probabilem, tunc quandocunque eſt pro-
Gnelcter. babilis opinio de diſpenſatione, aut excuſatione
rumendmn licitè quis ageret contra legem, ſed hoc dici
non poteſt. Præterea certus de lege, & du-
IN bius de diſpenſatione aut exceptione debet ſer-
rnen daa vare legem, ſeu agere tutiùs; ergo etiam cer-
Nimne. tus de ege v. g. non laborandi ſerviliter diebus
irbitngie feſtivis, & dubius, an labor ſit ſervilis, debet
nern e obſervare legem, & omittere laborem. Confirm.
D n 2. Ideo non obligaremur ad ſequendam tutio-

migunt rem aut probabiliorem, quia hoc eſſet nimis

.

NAeruns
230 DEz AcTIBUS HUMANIS. 1. N6

Cfmn I. N
difficile, atqui hoc non; ergo. Nein. prob. aud Cihen⸗

Non requiritur, ut quis ſequatur, quod abſo- umnim lheoig
jutè eſt probabilius, ſed quod poſt ſufficientem afn voſcht

diligentiam operanti eſt probabilius, atqui hoc SGindinnbiopre

non eſt nimis difficile, ergo. wrin ie
N. ad I. D. ſequel. maj. Tunc etiam lice- e ed obel
ret talem ſententiam ſequi in materia fidei quo- lalim,0
ad religionem in communi ſumptam, aut quoad enan e
ropolitiones particulares clarè revelàtas vel ab lenohamin
ccleſia deciſas N. quoad propoſitiones parti- d

culares ſolùm confusè revelatas, & ab Eccleſia Nertin
nondum deciſas C. Sola Religio Catholica præ ſe
omnibus aliis eſt evidenter credibilis & creden- A Ndh ier
da, adeoque de vera Religione non datur du- lal in 6
bium poſitivum invincibile, neque de alia Reli- A
e,

gione poteſt dari ſententia comparativè, cert,
verè probabilis: unde nullus poteſt perma- mi Naalt
nere in hæreſi, quando ei Religio Catholica aignmt lſgt
apparet probabilior, ſed tenetur indagare ve- u Mälarn,
ritatem, & videbit, quod ſola Religio Catholi- N ittolennce
caſit evidenter credibilis & credenda. De pro- udh arndlii
poſitione particulari clarè revelata, aut ab Ec- Am Mmoren
cleſia definita, pariter nequit dari opinio oppo- uihhndo heten
ſira comparativ, verè & certè probabilis, eo- llce
quod Eceleſiæ & Scripturæ authoritas ſit infal-
Ubilis. Quod autem concernit propoſitiones is puin
ticulares ſolùm obſcurè revelatas, & ab Ec. Wnnn go
cleſia nondum definitas, de illis poſſunt dari uifdhm
opiniones contrariæ verè probabiles, ſicqque &Mdnm ven
ante deciſionem Eccleſiæ licitum eſt alterutram entr enn
amplecti. Ad id, quod additur, eadem eſt re- pdor n
ſponlſio. „ Wellk

kan DE AcTIBUS HUMANIS. 231
i KH Ad Confirm. I. N. ſequel. Nam certus de
a uis lege, & dubius de diſpenſatione juxta commu-
8 Hin nem ſententiam Theologorum obligatur lege:
ndinie eoquod lex ſit in poſſeſſione. Neque factum
0 diſpenſationis in dubio præſumitur, ſed demon-
I ſtrari debet; unde in hoc caſu non datur ſen-
Innifi, kentia verè & certè probabilis.
ünn eriu Ad id, quod additur, C. A. N. C. Diſp. eſt:
mesis quia in priori caſu lex eſt in Poſſeſſione, in po-
Ppoltonss ſteriori verò libertas hominis, & ratio eſt, quia
A,Geleih licet lex diebus feſtivis non operandi ſerviliter
enCtrlane ſit certa, dubium tamen eſt, an illa etiam pro-
tndhisSen hibeat opera probabiliter non ſervilia, vel ſo-
Foenn e d. lüùm certè ſervilia, cum igitur de licentia Pi-
Irki/d Cturæ in diebus feſtivis detur ſententia verè &
Onnne, Lertè probabilis, licitum eſt hanc ſequi.
eel om. . Ad Confirm. 2. D. cauſal. maj. Icdeò prima-
Mnn tnin riò non obligaremur ad ſequendam ſententiam
enNe. Ktutiorem aut probabiliorem, quia hoc eſſet ni-
NMndi mis difficile N. ideo ſecundariò C. Ratio pro-
went Nehr inde Prima eſt, cur in dubio non teneamur ſe-
n l qui ſententiam turiorem aurt probabiliorem,
ie iam Juia etiam ſequendo ſententiam minus tutam

mtlß e & tamen verè & ſolidè probabilem prudenter
Ctottslill obecrr. . itates: T. Imprudenter
” Nic. 4. varias pParitates: I. Imprudenter

gobe. quis biberet vinum, quod probabiliùs judicat
um elſſe veneno infectum, quamvis probabile eſſet,
e id non eſſe infectum veneno. 2. Imperator
bllt, d ageret imprudenter ineundo bellum, in quo
nihen Probabiliùs udicaret ſe vincendum, quamvis
eatendl etiam probabile eſſet ſe non eſſe Jiacenchdr.

R
‚R
–

232 DE AcTIBUS HUMANIS.
3. Imprudenter viator eligeret viam, quam ju-

dicaret probabilius eſſe leonibus & latronibus

infeſtam, quamvis eriam probabile eſſet, illam
non eſſe talem. 4. Judex imprudenter, imò
injuſtè judicaret, & ſententiam ferret pro par-
te minùs probabili. 5. Pater aut Dominus me-
ritò offenderetur, ſi filius aut ſervus in re du-
bia id ageret, quod probabiliùs judicat patri ac
domino non eſſe acceptum, ergo a pari. H.
ad tres primas inſtantias N. C. Diſparitas eſt, I.
quia in his quæſtionibus facti eſt dubium & pe-
riculum de damno reali, quod ſequitur ex na-
tura rei phyſica, & non evitatur per judcium
oppoſitum prudens: econtra in quæſtionibus
juris eſt dubium & periculum de damno ſpiri-
tuali, quod evitatur per judicium prudens &
moraliter certum de honeſtate formali opera-
tionis. 2. Quia in his caſibus datur præce-
ptum certum Pprohibens talem actionem, non
Verò in dubio morum invincibili, de quo agit
noſtra ſententia. Ad 4. . N. C. Diſp. eſt:
quia Judex ex juſtitia, officio & contractu im-
plicito tenetur ferre ſententiam juxta meritum
cauſæ probabilioris: non verò datur obligatio
juſtitiæ, ut quis in dubio invincibili morumeli-
gat, quod eſt probabilius & tutius.
Ad 5. N. Conſ. & ſuppoſitum, quod ſe-
quens ſententiam minus tutam & minus proba-
bilem, judicet ſe hic & nunc probabiliùs Deum
offenſurum, nam vi judicii reflexi & practici
de oppoſito eſt moraliter certus. Præterea

Pater & Dominus terrenus attendit ad ſuum.

utile,

„2

Auen Cpern
ca e, Dabnon k
Eam Cuthin
nd otabüiter
AIwnbiier ob⸗

8

Jercete lupi
ſs tno ſti
Ruumm, A
n l, Oyem
ämmm, ort
anmͤl eni
dleſlin, i
mſerdͦ eale ſu
16 Dicenti
Imchlonm nobali-
2 le er
Unthltas mn po
Aenlpatantne!
imn s Mn
mnm, & enen
Dmmne notebün
ni nbehiiors
Aeiopinonen
An & e
uiminref⸗
erde mon
difli⸗ Gunn
Eunebet,o

.

. lc
Giiinorni
ero
nug
Tickchkinng 1.
lkgirer .
fum eringaim
min gretonbr
n ck mm hin
Rummnden
eundi er⸗.
Enn Nre.
nWhen 1n
di, En
XCDbc
Ccomranin.
ne Neriun
Hanmn oblorin
ctiinonnel.
i
n
Enmsode⸗
cisDenm
irn
1 Prcten

DE AcCTIBUS HUMANIS. 233

utile, & actionem externam, adeoque ſi hæc
reipsà eſt offenſiva, aut alicujus damni illativa,
ille fit offenſus. Econtra Deus attendit ad men-
tem & voluntatem operantis, adeoque ſi hæc
eſt prudens, Deus non offenditur. SB
Ohjic. 5. contra Concluſionem tertiam. Opinio
mins tuta & notabiliter minus probabilis in
concurſu notabiliter probabilioris non manet
ampliùs vere & certe ſeu practice & theologice
probabilis, ergo non eſt licirum ſequi ſenten-
tiam minùs tutam, & notabiliter minus proba-
bilem. Ant. prob. Operans ſecundùm opinio-
nem minus tutam, & notabiliter minùs proba-
bilem cognitam ut talem, illam longè probabi-
liùs judicat eſſe falſam, quàm veram, ergo illa
non manet vere & certe ſeu theologicè proba-
bilis. Ant. prob. Evidentia veritatis non po-
teſt componi cum probabilitate vera & certa
ſententiæ oppoſitæ, ergo etiam evidentia ma-
joris probabilitatis non poteſt componi cum
vera & certa probabilitate ſententiæ oppoſitæ.
Confirm. a pari. Pars notabiliter levior in bi-
lance extenuatur, & enervatur, ergo etiam
motiva ſententiæ notabiliter minũs probabilis
in concurſu probabilioris. . ad prob. N. C.
Aliud enim eſt opinionem eſſe veram, autpro-
babiliùs falſam, & aliud eam eſſe probabilem,
nam veritas deſumitur a ſic ſe habentia objecti-
EroeoPilkras verò a motivis ſuadentibus ſic ſe
habentiam objecti: quamvis verò objectum re,
ipsà ſic ſe non habeat, poteſt tamen intentiona-
liter apparere ſic ſe Halede, ut patet in Prona⸗
2 0-

234 DrE AcCTIBUS HUMANIS.

bilioribus vel æquè probabilibus. G. ad prob. 2.
N. C. Diſp. eſt: quia evidentia veritatis ener-
vat motiva oppoſita, & demonſtrat illa eſſe
falſa, evidentia verò probabilitatis non enervat
probabilitatem ſententiæ oppoſitæ, ut conſtat
in opinionibus æquè probabilibus: cujus ratio
eſt, quia objectum nequit a parte rei ſic ſe ha-
bere, & ſimul ſic ſe non habere, adeoque hoc
ipſo, quod veritas unius propoſitionis ſit certa
& evidens, altera certè & evidenter apparet
falſa: econtra licet una propoſitio ſit evidenter
probabilis, poteſt tamen etiam oppoſita eſſe

vera & certè probabilis, eoquod etiam pro op-

oſita poſſint ſtare motiva verè & certè pro-
abilia.
Accedit, quod effectus formalis ſecunda-
rius evidentiæ & certitudinis ſit excludere pro-
babilitatem de oppoſito, non autem evidentiæ
& certitudinis ſolum de probabilitate. Ad pa-
ritatem N. Ant. Nam licet unus centenarius re-
ſpectu duorum ſit notabiliter & evidenter le-
vior, ille tamen non extenuatur, ſed manetab-
ſolutè & ſimpliciter gravis, adeoque hæc pari-
tas eſt potius pro nabis.
Objic. 6. Lex revera exiſtens obligat omnes
ſubditos, niſi habeant illius ignorantlam invin-
cibilem aut dubium invincibile, quod moraliter
æquivalet ignorantiæ invincibili, atqui in caſu
Probalilitzij⸗ notabiliter majoris de exiſtentia
egis neutrum habetur, ergo. Min. prob. In
caſu probabilitatis notabiliter majoris de exiſten-
tia legis habetur tanta notitia legis, quanta in
8 mmO-

AANMH
Nelelliln
ano lege folun
üter mnnns
, nobehliorsno
rn Editen
flee in
ba Ago.
AImun. bjec
rrumen i hor .
A EONNetun po
vr nuis uln in con
obel
tem immrmn in
Itinmiwineddi
Uoeg
Demordier
ulfli keend
N ſera & W
e Cem opünn
Umm ſal
ell
ncthelene
Atelene⸗
Woognolte

65 Hungg

Pchie
lartr 14
1 A eſe
obltinn N
Eoprle dan
Cnitlde a
peneiebh
blrer, Koei
poſtinsſtonn
Ceniener gen
Oſtoſteſteme

—

tn ppodn ſe

CMnim .
1len d cnd N

Anma kantr.
ltenciterne.
en ccknne
Drm. Ahr.
Wncenenmiore
er eieneer e.
, Em.
Ktogle kehen.

ucblaromns
rorentum ir
,ANCAAter
C nn
anincn
Ei E eiſtent

DE ACTIBUS HUMANIS. 235

moralibus communiter ſolet haberi, atqui hæc
notitia de exiſtentia legis non eſt ignorantia in-
vincibilis legis, aut dubium æquivalens igno-
rantiæ invincibili. Confirm. Si aliqua opinio
minus tuta eſt ſimul notabiliter minùs probabi-
lis, tunc intellectus ei non poteſt prudenter aſ-
ſentiri, ergo neque voluntas poteſt eam pru-
denter ſequi. Probh. Ant. Quando aliqua opi-
nio eſt notabiliter minùs probabilis, tunc in
concurſu probabilioris notabiliter magis apparet
falſa, quàm vera, ſed intellectus opinioni nota-
biliter magis falſæ quàm veræ nequit pruden-

ter aſſentiri, ergo.

Be. I. ad I mum. Objectio hæc ſupponit le-
gem, quæ tamen in hoc caſu eſt in quæſtione.
Præterea argumentum poteſt retorqueri de
opinione minùs tuta in concurſu æquè proba-
bilis aut aliqualiter probabilioris & tutioris, ut
Adverſarii admittunt. B. 2. N. min. Nam intali
caſu habetur ignorantia invincibilis poſitiva, &
dubium poſitivum invincibile, æquivalens mora-
liter ignorantiæ poſitivæ invincibili, & ratio eſt,
quia exiſtentia legis, de qua controvertitur, non
ſupponitur eſſe moraliter certa, ſed dubia; ſe-
cus enim opinio negans illius exiſtentiam non
eſſet amplius vera & certa, ſed ſolàùm tenuiter
Probabilis, qualem opinionem etiam nos dici-
mus eſſe illicitam ſequi.
Ad Confirm. B. D. ſequel. Tunc ei intelle-
Ctus non poteſt prudenter aſſentiri, ſi illam re-
flexè cognoſcit eſſe verè & certè probabilem N.
ſi illam reflexè cognoſcit aum tenuiter o⸗
3 abi-

236 Dr AcCTIBUS HUMANIS.

babilem C. Ad prob. z. T. M. D. m. ſed intellectus
opinioni notabiliter magis falſæ quàm veræ, ne-
quit prudenter aſſentiri, ſi eam reflexè non co-
gnoſcit eſſe verè & certè probabilem C. ſecùs N.
Objic. 7. Si licitum eſſet ſequi ſententiam
minùs tutam, & notabiliter minùs probabilem
in concurſu ſententiæ oppoſitæ notabiliter pro-
babilioris, tunc diſciplina morum nimiùm la-
xaretur, & magnus numerus legum reſpectu
plurimorum eſlet inutilis, ſed hoc admitti ne-
quit. Maj. prob. In Theologia morali plurimæ
occurrunt quæſtiones etiam circa leges divinas,
quæ habent in utramque partem patronos, &
in quibus ſententia negans obligationem eſt ſal-
tem minùs probabilis, ergo. Confirm. Legis-

latores humani non poſſunt prævidere omnia

dubia, quæ oritura ſunt circa ſuas leges, adeo-
que non poſſunt velle non obligare, ſi tantùm
aliquod dubium notabilirer mins probabile
oriatur, ergo quando ſententia eſt minùs tuta,
& notabiliter minus probabilis, legislatores vo-
lunt ſubditos obligare. E. ad I. D. ſequel. maj.
Si licitum eſt ſequi ſententiam minùs tutam, &
notabiliter minus probabilem etiam in caſu,
quo illa reflexè cognoſcitur eſſe ſolùm tenuiter
probabilis, tunc &c. C. ſi licitum eſt ſequi ta-
lem ſententiam in caſu, quo illa reflexè cogno-
ſcitur eſſe verè & certè probabilis S. D. tunc
multæ leges quæ ſunt certæ & ſatis promulga-
tæ eſſent inutiles N. quæ ſunt dubiæ & non ſa-
tis promulgatæ Tranſ. ℳd prob. D. Ant. In
Theologia morali plurimæ occurrunt quæſtio-
nes

menes ggs
miumm i
miü gt nn
Külmimre

zde mn Obgre
uſlomtenute
Eren godti⸗
ameliminebie,
ürgenerobig
WNE l, M
rlelkwknennin
gr Ininbion
Atnrice mo

11 Kleen Min,
Eummimsthran
Efnce More
Attd inti
MnnEnenn ſe
ülelkelerui
Wmnſr hernln
dmümefr
ANüamam,
Aongpni

ohm unint.
Eoun eſe.
bſgnn niel
ve Gninn.

ktonininie

akgezCiinn,
men garono,
lornenelA.
Cßmn læs.
Nidre Mi
inlee Ar.
Gne,Auntin
nns Nohdle
ddonistun,
Eganoneſo.
1 DEgm
inistwem,
ciun in ah,
eobatenner
A CAe
tefenec.
isd0 tme
opionmigr.
beEron⸗
.D. M
munt e⸗

DE ACTIBUS HUMANIS. 237

nes etiam circa leges divinas certas & ſatis pro-
mulgatas quæ &c. N. circa leges divinas, invin-
cibiliter dubias & non ſatis promulgatas C. Ne-
que tamen Deus has leges, quæ forſan in actu
primo reipsàâ dantur, non ſatis promulgando
improvidè egit, nam in tali dubio ob nimiam
difficultarem & infirmitatem homines noluit in
actu ſecundo eſſe obligatos. Dictum fuit: Tranſ.
min. quia ſi alicui lex dubia appareret moraliter
certa, talis ab hac in actu ſecundo & efficaciter
obligaretur.
Ad Confirm. B. D. 2. partem: Adeoque non
Poſſunt velle non obligare, ſi tale dubium eſt
vincibile, aut ſolùm tenuiter probabile C. ſi eſt
invincibile & verè probabile N. Quando igi-
tur dubium eſt invincibile, legislatores non poſ-
ſunt ſubditos prudenter obligare ad aliud, quàm
ut prudenter agant, aut prudenter omittant:
cum igitur ſequens ſententiam vere & certe pro-
babilem agat, in tali dubio non peccat, ſeu non
cenſetur in æſtimatione morali eſſe prævarica-
tor legis.
