ex Salmanticenſi Baſilius Poncius, Petrus Cor-
nejo &c. ex Complutenſi Petrus de Lorca, ut
hic plures in Germania academias prætereamus.
E Schola Thomiſtarum innumeri teſte M.
Gallego in Tract. de conſ. prob. dub. I. ubi ait:
hanc ſententiam eſſe communiorem inter Tho-
miſtas. Adducit præter alios plures Greg.
Martinez, Didacum Alvarez, Lud. Lopez,
Pet. de Arragonia, Joannem Malderum, Mar-
cum Serram, Petrum de Tapia. Præter rela-
tos ex D. Dominici familia Thomiſtas, pergit
S refer-

20⁰ DE AcCTIBUS HUMANIS.

referre ex D. Auguſtini Poncium, Michaelem
Salonium, & Gibbon. Ex Carmelitis Cornejo,
Joan. Baptis. de Lezana & alios. Ex D. Fran-
ciſei familia ſubtili Doctori addicta Joſephum
Angles, J. Poncium, Petrum Marchantium,
Guilielmum Herincx. Ex Capucinis Eligium
Baſſeum Ludovicum Caſpenſem. Ex Clericis
Regularibus Zachariam Paſqualigum, Anto-
nium Diana & alios. His præſuppoſitis quæ-
ſtio eſt primo

ARTICULUS VI.
Anliceat ſequi opinionem probabilem extra concur-
ſum probabilioris aut æque probabilis?
Ota I. Quod opinio certè probabilis poſſit
dari in concurſu opinionis oppoſitæ æque,
magis, aut minus probabilis, vel extra talem
concurſum. In concurſu datur, quando etiam
oppoſita & contradictoria opinio ab aliis tradi-
tur Theologis, aut etiam pro contradictorio
habentur rationes probabiles v. g. an teneamur
vel non teneamur confiteri circumſtantias merè
aggravantes. Extra concurſum vero datur,
quando ſententia oppoſita ab aliis non traditur,
aut operans neſcit, ab aliis tradi oppoſitum, &
nullas hic & nunc de oppoſito habet rationes
probabiles. Quæſtio proinde hic ſolùm eſt de
opinione probabili extra concurſum ſimplici-
ter, & extra concurſum æque, aut magis pro-
babilis. Quid enim ſentiendum fit de opinio-
ne in concurſu alterius æque aut magis proba-

bilis dicetur in articulo ſequenti.
. MNota

Aorn,
; Cul 4
,Fecien ſie
e ig,
lr Mer id
„c: tenhe

un, eicn

mel ücpnno

r eke

nem fom
Drlentr

Cr did D
nmn Mrkmnin
Ar (prens igi
tn Csit
Mun, n
Preignliis e

IVI.
S5Z
ehufnlati
ns obihls elt
mnoppalirene,
e, ſe em aem
0r, goncoetam
Dndthlnd.
d anmEere
Sgalkkhin
Ckventteoris went
Tüm wero Can-,
Hdis non thecur,
dl Opoinmncn
ſo heber rile,
hebknette

Puthn inplr

ungo N

ntr te opne

Ngsre

DE AcCTIBUS HUMANIS. 201
Wota 2. Quod ſequens ſententiam verè &
certè probabilem ſive extra, ſive intra concur-
ſum æquè vel magis vel minus probabilis, tri-
Pler Poſſit habere judicium, præſertim, ſi eſt
omo doctus: nempe ſpeculativum directum,
ſpeculativum reflexum & reflexum practicum.
Primum judicium verſatur circa ipſam actio-
nem externam, ejusque honeſtatem, & hoc
judicium eſt ipſa opinio probabilis. Secundum
judicium verſatur reflexè circa probabilitatem
motivorum, quæ ſtant pro tali ſententia: &
hoc judicium eſt certum, quando ſententia eſt
certê probabilis. Tertium judicium verſatur
circa honeſtatem formalem actionis internæ,
Pprout hæc prudenter poteſt imperare priorem
actionem externam, probabiliter licitam, &
hoc judicium reflexum practicum non ſoluùm
eſt prudens, ſed etiam moraliter certum. Et
ratio hujus eſt, quia habet hunc ſenſum: qui
in dubio invincibili ſequitur ſententiam certè
Pprobabilem Virorum doctorum & piorum,
Prudenter agit, ſed ego exercendo hanc actio-
nem ſequor talem ſententiam, ergo prudenter
& licitè ago.
Dico. Licitum eſt ſequi ſententiam verè &

ſolidè probabilem extra concurſum æquè vel

magis probabilis. Eſt communis contra Tu-
tioriſtas. Prob. I. authoritate. Si non eſſet li-
citum ſequi opinionem verè & ſolidè Pprobabi-
lem extra concurſum æquè vel magis probabi-
lis, tunc neque licitum eſſet ſequi opinionem
Probabiliſſimam, ſed hoc eſt falſum, ergo.
2 Min.

babiliſſimam etſi minùs tutam, quia illa poteſt

202 DE AcCTIBUS HUMANIS.
Min. patet, nam Alexander VIII. anno 1690.
damnavit hanc propoſitionem ordine tertiam
ex Synichio deſumptam, non licet ſequi opinio-
nem vel inter probabiles probabiliſſimam. Maj.

prob. Ideo non eſſet licitum ſequi opinionem

verè probabilem extra concurſum modo dicto,
quia illi poſſet reipsà ſubeſſe falſum, ſed etiam
Opinioni inter probabiles probabiliſſimæ poteſt
reipsà ſubeſſe falſum. Min. patet: nam ſæœpe
falſa ſunt probabiliora veris, ùt docet Philoſo-
phus. Confirm. Juxta commune axioma: Ex-
ceptio firmat regulam in oppoſitum, atqui ſolùm
eſt damnatum, quod liceat ſequi ſententiam te-
nuiter probabilem, ut conſtat ex ſuprà dictis,
ergo ſententiam verè & ſolidè probabilem præ-
ſertim extra concurſum æquè aut magis pro-
babilis eſt licitum ſequi. .
Proh. 2. ratione: Licet aliqua ſententia ſit
minus tuta, ſi tamen eſt vera, & ſolidè proba-
bilis & extra concurſum æquè, aut magis pro-
babilis, poteſt fundare dictamen prudentiæ
moraliter certum de honeſtate formali actionis
internæ, imperantis actionem externam, ergo
licitum eſt ſequi opinionem verè probabilem
extra concurſum. Ant. patet ex ſuprà dictis.
Conſeq. prob. Actio interna ſpecificatur ab actio-
ne externa, ut per dictamen ultimum & pra-
Cticè practicum ſibi propoſita, atqui per hoc
dictamen actio externa voluntati proponitur ut
licita & prudenter eligibilis, ergo. Confirm. I.
Ideo licet ſequi ſententiam inter probabiles pro-

Per

Dr AcrIS
Eete ſon
r Crmntl h
r ehmen fef
,aete olet
acbebl, ege⸗
neilenentum
,aonuftin,
irsliut
1os xun
Cetd eltuenn
larpi Ans
gurhi anſſeen
um Tenden
en eorun kele
romm pobe
Phwennrerüien
hmries ommn

aal

Wenrk
Unere, d
Nurmngre
Menmn
. WOCnnd
Dummtmen!

8 Hunn
Giel
tonn enin
nüllakino.
PNCäänn lu

un Sangn
N lun Cpölnen

Nletllnm ſdtin
Abcͤline t
n zmg: nn
roet hil

mIne Mwionn. I.

Gten, Tgni hin
giſeneniamt.

lneiſupri dc

emedbblengre
Or an Nbo.

Ucnn kenentn ſt
N Rck ohr.
e ar n No
Ckmen Mten
Me ormal Ato
Geikemmun, n

4
Rvers
1ſene

1 A er e
giſmgontürit
n Cfn

ntkhlaß

DE ACTIBUS HUMANIs. 203
er ſe excludere formidinem moralem de in-
oneſtate formali actionis, vel ſaltem poteſt
fundare dictamen reflexum, atqui tale dicta-
men fundare poteſt omnis ſententia verè & ſo-
lidè probabilis, ergo. Confrm. 2. Si non eſſet
licitum ſequi ſententiam verè & ſolidè probabi-
lem extra concurſum, tunc imprimis omnes
Doctores, qui tradunt ſententias prohbabiliores
& minus tutas tanquam in praxi ſecuras, erra-
rent. Secundè errarent Auditores Rotæ Ro-
manæ, Theologi & Juris-Conſulti, qui in ſacris
reſolutionibus amplectuntur probabiliora etſi
minus tuta. Tertiòô errarent rudes, qui am-
plectuntur eorum ſententias, aut reſponſiones
Confeſſariorum probabiles & minus tutas.
Quartò hunc univerſalem errorem non adver-
terent Pontifices Romani, ſed ſolùm pauci hu-
jus communis ſententiæ Adverſarü; ſed iſta
omnia ſunt valde abſona.
Obhjic. I. cum Synichio: Chriſtus Joan. 14.
v. 6. ait: Ego ſum veritas, & nullibi dicit: Ego ſum
vobabilitas, ergo non licet ſequi ſententiam
probabilem. Confirm. I. Chriſtus Matth. 7. v.
14. ait: Anguſta porta & arcta via eſt, quæ ducit
ad vitam, atqui porta probabilitatis eſt valde
laxa, ergo non ducit ad vitam. Confirm. 2. Hæ-
retici ordinariè ſolent laxare viam ſalutis, SS.
PP. eam reſtringere, ergo etiam nos debemus
eam potius reſtringere quàm laxare. . ad I.
N. C. Licet enim in Chriſto ſolùm fuerit veri-
tas & plenitudo omnis ſcientiæ, non verò pro-
babilitas, cum tamen nos non poſſimus ſem-
2 Per

204 Dkr AcCTIEUS HUMANIS.

per ſcire veritatem, ſufficit, quod hæc nobis
ſit verè & ſolidè probabilis. Cæterum argu-
mentum poſſet variis modis retorqueri: Chri-
ſtus neque dicit, ego ſum moralis, vel etiam phy-
ſica certitudo, neque conſcientia invincibiliter
erronea, aut ignorantia invincibilis, ſed abſolu-
tè dicit, ego ſum veritas, ergo nec iſtas licet ſe-
qui. Ad 2. B. D. min. Porta probabilitatis cu-
juscunque etiam tenuis, dubiæ, aut ſolùm pro-
babiliter probabilis C. porta probabilitatis veræ
& ſolidè probabilis N. Porta igitur cœli etiam
ſtante licentià de ſequenda opinmione verè pro-
babili, manet ſatis anguſta. Ad id quod ex
Prov. 14. Objiciunt Adverſarii: ſcilicet, eſt via,
quæ videtur homini recta, noviſſima autem ejus du-
cunt ad mortem, quodque hæc via ſit ipſa proba-
bilitas juſtitiæ: reſpondetur per illam viam intelli-
gi viam voluptatis & ambitionis, quæ homini car-
nali videtur recta, id eſt conveniens ejus concu-
Piſcentiæ, non verò rectæ rationi. Ad Confir. 2.
N. T. Ant. D. Conſ. Ergo etiam nos debemus
eam reſtringere ad limites prudentiæ & rectæ
rationis C. ad nimium rigorem & majorem
Perfectionem S. D. ſub conſilio C. præcepto N.
Diximus Tianſeat: quia quæſtio eſſe poteſt, an
plures fuerint hæretici alligantes onera, quàm
ea levantes, ſic Montaniſteæ, Novatiani, Eu-
cratitæ fuerunt ultra modum rigidi præcipuè
Circa eſum carnium, jejunia, conjugium, divi-
tias &c.
Ohjic. 2. S. Auguſtinus in tribus libris con-
tra Acadlemicos rejicit licitum uſum probabili-
tatis,

3 uon lorm
etrte Ace
arerss
Urprnenie
ge r cent
mi nobebi⸗ D

lgrten opn

n äummeri

EIrhtünsr
eodnone
Konbehlen

Rehlts

6 un

lenn kan

⸗ onheti (.
lufli ge ing
nlemenini,
hnmtrhie ſtten

Um onziitit,
nbir üinnn
fepntkäküituſe
ns iurcrlein
cpnone een
a WGid de
Nni: let ,n,
rul,.
erllumtumeli.
Crtomnier.
enenseſbednen⸗
ton. Mf::
Eiem mcchemn
nkenizäint
Gen & Myoren
C rrapn)
Ghiheith
is Olli, iin
Wuin, lr.
nodNeſe
nuim, r

S =—

ho Irs⸗

ſum Nrobit
O

AnIN N.

DE AcCTIBUS HUMANIS 205
tatis, præœſertim illam propoſitionem Hb. 3. c. 16.
cum agit quisque, quod probabile videtur, non
Peccat, nec errat. Confirm. S. Bernardus tract.
de præcepto & diſpenſ. c. 14. ait: U imerior
oculus verè ſimpilox ſit, duo illi arbitror eſſe neceſ-

ape ſflſaria, charitatem in intentione, & in eleltione ve-
Tlo hee fag ene
5 Ak.

ritatem, ergo non licet ſequi ſententiam pro-
babilem; nam ſequendo talem, neſcit, an ar-
tingat veritatem. B. ad I. D. Ant. S. Auguſti-
nus rejicit uſum licitum probabiliratis, quam
aſſerebant Veteres Academici C. quam aſſerunt
Theologi N. Veteres illi Academici pro uni-
verſali habebant principio, ſapientem nulli rei
aſſentiri debere ut certæ, & putabant omnia
incerta & probabilia. Porrò per probabilita-
tem non intelligebant opinionem verè & ſoli-
dè probabilem de licentia, ſed quamcunque
ſuppoſitionem temerariam licentiæ, etiam ſine
Prævio judicio intellects, ut refert ipſe S. Au-
guſtinus lI. c. Ad Confirm. N. C. NamS. Ber-
nardus per oculum verè ſimplicem non intelli-
git illum, qui tantùm evitat peccatum formale,
ſed etiam qui evitat peccatum materiale, ut pa-
tet ex ipſius textu. Cæterùm quod ſequens
opinionem verè & ſolidè probabilem non pec-
cet formaliter, etſi reipsà actio externa ſit ma-
terialiter peccaminoſa, iatis clarè innuit idem
Mellifluus l. c.
Obj. 3. Probabilitas non eſt regula humanæ
operationis, ergo non eſt licitum ſequi ſenten-
tiam ſolum probabilem & minus tutam. Ant.

Prob. Si probabilitas eſſet regula humanæ ope-
04 ratio-

206 DzE AcCTIBUS HUMANIS.
rationis, non eſſet opus Deum rogare pro ve-
ritate, ſed ſuſficeret eum rogare pro probabili-
tate, hoc eſt falſum, ergo: præterea probabili-
tas non eſt conformis regulæ morum Objecti-
væ ſeu legi Dei æternæ. Confir. I. Conſcien-
tia recta ſeu dictamen prudentiæ debet eſſe ju-
dicium certum de honeſtate operationis, ſed
operans ex conſcientia probabili non habet ju-
dicium certum de honeſtate operationis, ergo
non habet conſcientiam rectam. Min. Prob.
Qui operatur cum formidine ne peccet, non
habet judicium certum de honeſtate operatio-
nis, ſed operans ex conſcientia probabili habet
formidinem, ne peccet, ergo. Confir. 2. Qua-
le eſt judicium ſpeculativum & directum de ali-
qua actione & objecto, tale eſt etiam judicium
Practicum & refſexum, niſi accedat nova cir-

cumſtantia aut ratio, ſed judicium ſpeculativum

& directum ſolum probabile ſtat cum formidine
de oppoſito, ergo etiam practicum & reflexum
ſtat cum tali formidine. H. ad r. D. Ant. Pro-
babilitas non poteſt eſſe regula proxima & im-
mediata ſecundum ſe ſpectata C. poſtquam ſu-
per eam datur dictamen prudentiæ reflexum N.
Ad prob. M. ſequel. Nam quando veritatem ha-
bere poſſumus, tenemur eam indagare, & pro
ea Deum rogare. Præterea argumentum ni-
miùm probat: nam aliäs neque conſcientia in-
vincibiliter erronea eſſet regula humanæ opera-
tionis, vel ſufficeret pro ea Deum rogare. Ad
id quod additur: D. probabilitas non eit confor-
mis regulæ Dei æternæ ſtrictè ſumptæ &
præ-

M
oghie nni 1h
lteee Cio
is radtzte
ann e Meln
gmimiet.
emn bhet i
Se ions ern
Alle
Koum Artert
Ama urnio ſe
urth N. Adro
üm Ardenm un
S Ccdhe Dre
ms Amenleten
Eratninchnme
UIIo
amtännen
ai
ur hkb
Wllem
Enmzt
3 aliſllihenr

Unleni Gr P
neſere Cpentons, 4
hrchhiimn e;,
r rnnni n
Eethn in n
lne ne ert g
ortne ghen,
Cenupobeblite
ano Cnfr 2 0.
mACnhnei
Ackeimininm
nltanntrMadt.
lcim teunium
thuanfumidne
Aiamn Enkemm
1A1 Dam br.
worndAin
10 olnun ⸗
Cnne etenun
, ſeriten kr

ninlgne, n

runenmn d.
5 . .
ecoliunnt i
hnnnr oher
n Me.
SMmetcon
onge
7

*

HOANIS. 207
Præceptivæ C. Minus ſtrictè dictæ & per-
miſſivæ N. Ad Confir. I. k. D. min. Ope-
rans ex conſcientia probabili non habet judi-
cium certum ſpeculativum, directum, de ho-
neſtate mareriali actionis externæ C. non ha-
ber judicium certum, practicum, reflexum, &
de honeſtate formali operationis internæ N-
Ad Prob. DO. moj. Qui operatur cum formidine
morali & practica ne peccet, non habet judi-
cium certum de honeſtate operationis C. qui
Operatur cum formidine ſolum logica & ſpecu-
lativa S. D. non habet judicium certum de ho-
neſtate operationis materiali C. formali & ſub-
jectiva N. Ad Confr. 2. D. maj. Tale eſt judi-
cium practicum & reflexum, niſi accedat nova
Circumſtantia aut ratio vel directa vel reflexa C.
ſolum directa N. Ad prob. D. Ant. Judicium
Practicum & reflexum infertur ex ſpeculativo
tanquam concluſio ex præmiſſis immediatis &
Proximis N. præmiſſis remotis C. vel D. aliter
infertur ex directo affirmato ut vero N. ut ob-
jectivè præſuppoſito C.

ARTICULUS VII.

An liceat ſequi opinionem minus tutam æque aut
minus probalilem in concurſu tutioris & pro-
babilioris?
COta I. In rebus mere opinabilibus, ubi
nempe nihil determinatè aut præſcriptum
aut definitum eſt, ſed utrumque extremum ut-
Pote incertum pro & contra ex principiis di-
rectis defendi ſuſtinetur, ſententiam ſolidè pro-
◻ 5 abi⸗

208⁸ DE AGTIBUS HUMANIS.
babilem licite in praxi ſequi poſſum, quia omnis
ille, qui operatur ſecundum rationem firmam
ſeu gravem nec levis momenti prudenter ope-
ratur, nemo enim SS. PP. nec D. Thomas,
nec Philoſophus ad prudentem operationem a
nobis certitudinem & evidentiam formalem,
aut objectivam rei veritatem requirunt, cum
hæc in alis non ſemper, in rebus mere opina-
bilibus vix unquam obtineri poſſunt.
WNota 2. Probabilitatis ſic fundatæ uſus eſt
multiplex I. eſt radiæ & fundamentum pruden-
tiæ, cujus licet non ſit objectum formale &
proximum, nihilominus eſt radix certæ regu-
læ, juxta quam ſe poteſt dirigere hæc virtus.
2. Conſcientiam reckam fundare poteſt, ſi enim
Principia objectivè falſa, ſeu mala & per ſolam
ignorantiam invincibilem formaliter bona aut
vera id poſſunt, quidni etiam principia pru-
denter opinabilia rectæ rationi conformabunt.
3. Conſtituit in foro externo & politico bonam
fidem, ubi nempe ſufficit titulus probabiliter
tantum præſumptus. 4. Bonæ fidei poſſeſſor
ex ſolo hujus probabilitatis privilegio maxima
in foro in-& externo commoda reportat. 5§.
Ex titulo folius probabilitatis tutò & ſecurè pro-
cedit præſeriptio. 6. Ex communiori ſola pro-
babilifas non minus, quam error communis ju-
risdictionem tam in civilibus quam in Eccleſia-
ſticis confert.
Wota 3. Probabilitas unius opinionis non
tollit probabilitatem alterius oppoſitæ: ſed hoc
tantum ſequitur, non poſſe intellectum
ativ&

sfias, n bem.
1 Akiinumt
eſaodaummmz,
TERctarentum
Pmena eRKm,
rn e Ae
Wüldrenom

tid A ner eſt
Uunmpm ele
1 n edinn
nrNn tun
Bid,geme
enir, e
ikni ſan

5 Heugt

Nne
. IMong
Nehhmn enigen
Kicnim imgn
Agen khbingt mn
Drtkusmerecgn.
ialir
leſndrr n
nkmemnmpnt
Cedun ſormne
Anir cene en
8 d
ngeeher im
llre wel,lati,
DMI, orl
Imuler honn A
n Mlani d.
Cn rloraubont
olodonmn
iinns wodehlte.
r ich lilr
ilern naun
diſtpont
itenem
romuuſt.
mililtt

nons en
lr: ſe
Cedwn e

DE ACTIBUS HUMANIS. 209
lativè ſimul & ſemel utrique oppoſitæ opinioni
Ppracticè conſentiri, & ad opus procedere, alias
aſſenſus contradictorius ſtaret in eodem intel-
lectu Deinde occurrente utriusque opinionis
Pprobabilitate etiam oppoſita poteſt intellectus
aſſentiri alterutri disjunctivè, & ſecundùm eam
liberè operari, voluntate ſcilicet intellectum
determinante ad unam potius partem quam al-
teram, quia ubique habet rationem pruden-
tem aſſentiendi.
Wota 4. Quod ſententiæ oppoſitæ & pro-
babiles, aliæ ſint in quæſtionibus Juris, & aliæ
in quæſtionibus facti. Illæ dicuntur tales, quæ
immediatè verſantur circa ipſam licentiam ali-
cujus actionis, an nempe illa ſit licita, vel illi-
cita. V. g. An licitum ſit die feſto pingere vel
non? hæ vero dicuntur, quæ non verſantur
immediatè circa licentiam alicujus actionis, ſed
Potius circa ejus factum, naturam, aut ejus
valorem. V. g. An hæc forma aut materia ſuf-
ficiat ad valorem ſacramenti vel non? unde
priores quæſtiones ab aliquibus vocantur practi-
Cè probabiles, poſteriores verò ſpeculative pro-
babiles. Unde ſequitur: inter quæſtiones Juris
& facti, ſeu potius inter honeſtatem alicujus
actionis, & inter ejus factum, naturam aut
valorem magnum eſſe diſerimen: & ratio hu-
jus eſt, quia rectitudo & honeſtas formalis
operationis non tam deſumitur ex eo, quod a
Parte rei eſt, quam ex boôna fide, & dictami-
ne conſcientiæ, unde poteſt aliquis v. g. con-
tractus uſurarius ſormaliter honeſtè fieri pro-
pter

210 DE ACTIEBUS HUMANIS.
pter bonam fidem aut ignorantiam invincibilem.
Econtra valor ſacramenti, veritas alicujus facti,
aut damni, & alia, quæ ex natura ipfſius rei ſe-
quuntur, non deſumuntur ex bona fide, &
dictamine conſcientiæ ſed ex natura rei aut vo-
luntate inſtituentis: unde licet aliqua forma,
vel materia probabilius videatur efſſe ſufficiens
ad valorem ſacramenti, ſi tamen a parte rei non
ſufficit, nullum conficitur ſacramentum; valor
enim ſacramenti non pendet ab opinione, &
bona fide Miniſtri, ſed ab inſtiturione & volun-
tate Chriſti.
Nota 5. Quod in quæſtione de licito uſu
ſententiæ minus tutæ in concurſu æque proba-
bilis aut probabilioris magis tutæ, tres potiſſi-
mum ſint ſententię?. Prima eſt communior
Thomiſtarum, quæ afſerit non eſſe licitum ſe-
qui ſententiam minus tutam in concurſu tutio-
ris, æque aut magis probabilis, adeoque non
eſſe licitum ſequi ſententiam minus tutam, niſi
hæc ſimul ſit probabilior, ita præcipue ſentiunt
RR. PP. Dominicani, & Theatini. Secunda
ſententia eſt plurimorum ex qualiber ſchola,
quæ aſſerit, licitum eſſe ſequi ſententiam minus
tutam, non ſolum æque, ſed etiam minus pro-
babilem, dummodo in concurſu probabilioris
ſibi oppoſitæ maneat vere & ſolide probabilis.
Hæc ſententia benigna in numero doctorum
adeo excedit ſententlam rigidam, ut P. Eſparza
in appendice art. 2. n. 32. ex ipſorum adverſa-
riorum ſupputatione concludit, fingulis Au-
thoribus ſententiæ rigidioris decem alios re-
ſpon-

Ncrimd
breni bele
relliis
Eice ele lann
n Ale Probil
N rent
n Niltn

“

61 Mmms M

W

a6 Cod kner
1pi
s Inl etunn
n Knlte on
zmum aunhortts
emII. Ni
mn enoninan
ſe, Aanno
Uewncen

—

ne Karem
W Um 4

dslun
W 4

Mrern lun⸗
Vnnr bon

der Gulntin
nke ler A n
Enien elen
mmeninn
hctmennmn
enlck dP Opiciore,,
Pnlinnonen⸗

Deline geleſo
nelhecleid
Poue, M Ml⸗
we mmmunor
Wwneleeium⸗
Nindoncrintuto.
DIs, MWogle m
n Miusimem,
prerlneſenim
etn. Ound
ube ſtll
iknennam mon
aim innn.
ani tohkiim

Cce neiis
mero Nrum
1Nbher
Pnm Aett
ngli l

bl

DE ACTIBVUV . 211

ſpondere ſententiæ benigniori patronos. Zer-
tia demum ſententia eſt inter duas priores me-
dia, aſſeritque eſſe licitum ſequi ſententiam mi-
nus tutam æque probabilem, aut quaſi æque
probabilem, non tamen norabiliter minus pro-
babilem, ita P. Raſsler in norma Recti, & Re-
centius P. Antonius Mayr Diſp. 2. q. 3. a. 14.
& nonnulli alii.
MWota 6. Quod ſententia pro qua ſtant plu-
res Viri docti & pii, ſimulque rationes abſolu-
te graves, tamdiu etiam maneat comparative,
vere certè & ſolide probabilis, quamdiu ſimi-
lium Virorum authoritas & pondus rationum
non enervatur. Katio patet ex ſupra dictis:
quia ſententia denominatur probabilis ab aucto-
ritate extrinſeca, & a rationibus intrinſecis, er-
go, quamdiu hæ non enervantur, & cognoſcun-
tur non enervari, tamdiu ſententia eorum quo-
ad noſtram innoteſcentiam manet verè proba-
bilis. Porro tamdiu authoritas Virorum docto-
rum & piorum, aut pondus rationum abſolutè
gravium non enervatur, quamdin authoritas
oppoſita & ratio non eft infallibilis & cerra.
Quando igitur ſententia aliqua eſt metaphyſicè
aut phyſicè certa propter authoritatem ſ(criptu-
T&, Eccleſiæ, aut rationem neceſſariam & cla-
re convincentem, tunc oppoſita ſententia eſt
falſa: quando verò aliqua ſententia eſt morali-
ter certa propter communem ſenſum PP. &
Theologorum, rationemque moraliter certam,
tunc oppoſita ſententia eſt tenuiter probabilis:
quando demum una ſententia omni ex Parte eſt
olum

S8 HMANIS.

ſolum probabilis, licet ſit probabilior reſpectu
alterius, tuncoppoſita eſt vere & ſolidè proba-
bilis, dummodo pro eo ſtet authoritas, & ra-
tio abſolutè gravis.
Mota . Judicio ultimo practico quod vo-
cant reflexum, non neceſſariò antecedit aſſen-
ſus judicii directi de veritate objecti: quia non
datur lex obligans ad judicium incertum, ſed
judicium directum probabile vel etiam proba-
bilius eſt incertum, cum poſſit eſſe falſum: un-
de ex ipſa ſententia Adverſariorum poſſumus
ſequi ſententiam magis tutam, licet minus vel
que probabilem, quin huic minus probabili
aſſentiamur; ergo neceſſe non eſt propoſitio-
nem probabilem directam affirmare ut veram:
ſed ſufficit, quod operans reflexè tantùm judi-
cet opinionem illam eſſe ſimpliciter probabilem.
Confirm. Tum quia quidquid eſt in judicio di-
recto probabili, eſt eminenter in judicio refle-
Xxo certo de probabilitate; tum quia ſuppoſitâ
ſolà probabilitate pro formando judicio ultimo
practico ſuperveniunt rationes reflexæ, ex qui-
bus certus ſum de honeſtate & licentia actionis,
ergo fruſtra aſſenſus judicii directi prior requi-
ritur. .
Dico I. In materia facti, ſeu quando quæ-
ſtio non eſt immediatè de licentia actionis, ſed
de valore & natura phyſica rei, aut alia ejus
conditione, non licet ſequi ſententiam minus
tutam, & minus probabilem; ſed tenemur ſe-
qui ſententiam probabiliorem & tutiorem. Ita
communis. Prob. Quando quæſtio eſt de va-
lore

mn le Me ,
tlenr etite
Amcr echentem
oln

(ihmen n ſnmmt

s ſeulien in
D udete br, ain
m imnn 1
uncin nrg mr
nleh, a Aen
iusknperenn
linie,
gpoh

WE

Elbmeraun
eliturein
Uekſegaio
tinnihhlen
Emers emnne
a Iick mniii
ts wtkin

iim Niin n
melröanrit,
enrcbetiſin
dhenm emnn¹
ieſkenm n
Tpoſkteleflimn
ernunn Dolin
Imm eet mume
n hie nnns
A ntdt lntii
Arnrelr enn
Gefeneamin i,.
Nlleierndkten.
dk in dcod.
enein picoreke.
tun us polt
NNdodco lin
eeferz,erdi
EAlecnt Xtͦn
idrti ror en
er nche.

Ar dr eſis

tenum nünmn
Grenemur
7Etmoren

rlio len

.

18. 213
lore ſacramenti aut natura phyſica alieujus rei,
valor non dependet a bona fide, & conſcien-
tia agentis, ſed ab inſtitutione & natura Pphy-
ſica rei, ergo in his quæſtionibus non licet ſe-
qui opinionem minus probabilem & minustu-
tam. Conſ. patet, quia nullitas ſacramenti aut
damnum reale hoc modo non evitatur, quod
tamen tenemur evitare. Unde Innocentius XI.
jure damnavit ſequentem propofitionem n. I.
tanquam ſcandaloſam & in praxi pernitioſam:
Won eſt illicitum in ſacramentis conferendis ſequi
opinionem probabilem de valore ſacrumemi, relictä
tutiore, niſi id vetet lex, conventio aut periculum
gravis dammi incurrendi. Hinc ſementia probabili
tantum utendum non eſt in collatione Baptiſmi, Or-
dinis Sacerdotalis, aut EpiſoopalivL. Confirm. In
his quæſtionibus ſemper datur lex certa religio-
nis, charitatis aut juſtitiæ, quaà obligamur tale
Periculum evitare, ergo hoc ipſo, quod quis
in illis ſequatur opinionem minus probabilem,
transgreditur tale præceptum & peccar. Plu-
ra de hoc dicemus infrà, ubi ex profeſſo age-
mus de Miniſtro Sacramentorum, Judice, Me-
dico &c.
Dico II. In marteria Juris, ſeu quando quæ-
ſtio immediatè verſarur circa licentiam alicujus
actionis, licitum eſt ſequi opinionem minus tu-
tam, & minus probabilem in concurſu proba-
bilioris & tutioris, dummodo illa ſit verè, cer-
18 & ſolidè probabilis. Prob. I. a priori. Opi-

nio verè & ſolidè Probabilis etiam in concur-

ſu probabilioris poteſt fundare judicium refle-
Xxum

a⸗ 6 HUMANIS.

xum prudens, & moraliter certum de hone-
ſtate formali operationis, ergo licitum eſt ſequi
ſententiam verè probabilem, etiam in concurſu
opinionis probabilioris & tutioris. Conſ. patet.
Quia, qui habet judicium prudens & moraliter
certum de honeſtate actionis formali non pec-
cat, eo quod actio interna ſpecificetur ab actio-
ne externa ut cognita & per dictamen conſcien-
tiæ ultimum propoſita: item ex eo, quod pec-
catum non poſſit prudenter fieri. Prob. major:
Poſtquam homo habet judicium ſpeculativum
de vera & ſolida probabilitate ſententiæ minus
tutæ, & minus probabilis, poteſt ſibi formare
hoc judicium reflexum practicum: Qui in du-
bio invincibili morum ſequitur ſententiam V rorum
Doctorum, & piorum verè probabilen, ſeu non
enervatam, prudenter & licite agit, ſed ego, po-
nendo hanc actionem, ſequor talem ſententiam, er-
go prudenter & licite ago: Atqui hoc totum ju-
dicium reflexum & practicum eſt prudens &
moraliter certum. Maj. patet: Min. etiam con-
ſtat: nam mjor videtur per ſe eſſe dictamen
prudentiæ, & probatur ex eo, quod talis opi-
nio mereatur prudentem aſſenſum. Comfr.
ideo non eſſet licitum ſequi ſententiam minus
tutam, & minus probabilem, in concurſu pro-
babilioris & tutioris, quia motiva illius per mo-
tiva ſententiæ tutioris & probabilioris enervan-
tur, atqui hoc non: Min. Prob. motiva ſen-
tentiæ minus probabilis non poſſunt enervari
per motiva ſententiæ probabilioris, niſi hœæc
ſint metaphyſicè, phyſicè & moraliter ern
„

Dr ACTINS

chkmeni nn
C s Eten
ld enn. M

3
.

,Ubienon late
f21 ſenm. Sl
unn mI, ſl
zun reevolin
Sien enoren,
,Kühn kllelt
n nimun,
24 lne Elelt
r elemn ,.
Noi Pommices
DAmaroſilent
An kklſennn
rem gli homni
ükumnm bebent
Man Ein 6 glen
ur um unir omn
Hiatet ie
Wmbomnhk
uim anbnem u
commn
ulglnin g⸗
Uinen
NaA

leus
Ur enne n
e Ginn lt
ken cimninn
tum n,
Cmn mlen nnt,
Ktond ſom n
fem frehrenre
Prcchnenconie,
Nener eo, gotn⸗
Nerfeni id me
bCcun eriuif.
line Etemtir nin
dls ork bifone
n Cian: end
ir inmnin /imn
Ypligln, ,r
rgn /1n,r

1 tihn bnemimn,e

Argäbw um ,
Caum nden!
en Mr titman
rl ele m
l
Venlum (.

Ll

lentam nmns
Ronmmin.
PNR⸗
gtülimzertt⸗
1M NN En
un enis
euns,

6tmmltet

DE AcCTIBUS HUMANIS. 215

Sed motiva ſententiæ probabilioris non ſunt ita
certa, quia alias ſententia oppoſita non eſſet
Probabilis ſed certa: Major etiam conſtat: quia
unum fallibile non poteſt enervare aliud fallibile.
Prob. 2. a poſteriori. Si non eſſet licitum ſequi
ſententiam minus, vere tamen probabilem,
tunc noſtra præſens contineret univerſalem, &
intolerabilem errorem, hoc dici nequit. Maj.
atet: quia hæc ſententia poſt Medinam, qui
Kripfi 1577. ita invaluit, ut uni Adverſario
decem ex noſtræ ſententiæ Patronis opponi
poſſunt: ut teſtatur P. Eſparza. Min. prob.
Vel tot Romani Pontifices ex defectu aſſiſtentiæ
Spirits S. non agnoviſſent hunc errorem, vel
agnitum non rejeciſſent, neutrum poteſt dici.
Non primum: quia Romani Pontifices in mate-
ria fidei & morum habent infallibilem aſſiſten-
tiam Spiritũs S. juxta illud Joan. 14. v. 6. Para-
clitus autem Spiritus &. quem mittet Pater in no-
mine meo, ille vos docebit omnia, quod poſt Apo-
ſtolos maximè de Capite Eccleſiæ intelligen-
dum eſt. Non ſecundum: quia de tot ſanctiſſi-
mis & zeloſiſſimis Pontificibus dici nequit, quod
agnitum hunc errorem univerſalem noluiſſent
rejicere.
Confirm. Juxra commune axioma Juris: Ex-
ceptio firmat regulam in gaaſcum atqui damna-
tum & exceptum eſt: I. ab Innocentio XI. quod
Poſſimus ſequi ſententiam tenuiter probabilem,

ut patet ex propoſitione 3. ab eodem damnata:

Generatim dum probabilitate &. 2. Damnatum
& exceptum eit ab Alexandro VIII. quod nen

216 DEzE AcCTIBUS HUMANIS.

ſit licitum ſequi ſententiam ex probabilibus pro-
babiliſſimam, ut patet ex propoſitione ab eo-
dem n. 3. damnata. 3. Ab eodem Innocentio
XI. damnatum & exceptum eſt, quod licitum
ſit ſequi ſententiam probabilem de valore Sa-
cramenti relicta tutiore, ergo in materia Juris,
& quando quæſtio eſt de ſola honeſtate actionis,
licitum eſt ſequi ſententiam verè & ſolidè pro-
babilem, etiam relictà probabiliore & tutiore.
Conſ. patet tum ex axiomate, tum a ratione,
quia aliàs noſtra ſententia eſſet error magis uni-
verſalis, magisque ſcandaloſa, adeoque a for-
tiori exigeret damnari.
Conferm. 2. Si non eſſet licitum ſequi ſenten-
tiam minus probabilem in concurſu tutioris &
probabilioris, tune erraſſent & peccaſſent plu-
res Romani Pontifices, ut Alexander III. Ho-
norius II. Clemens II. diſpenſando in voto ſo-
lenni caſtitatis cum Monachis, & aliis in matri-
monio rato & nondum conſummato, atqui hoc
durè dicitur, ergo. Min. patet: quia licet
Pontifices ibi non fuerint locuti de cathedra,
ſeu nihil definierint, egerunt tamen quà Ponti-
ſices ſecundùm poteſtatem clavium, adeoque
præſumuntur habuiſſe aliquam aſſiſtentiam Spi-
ritůs S. Maj. prob. Quando primus ex his
Pontificibus diſpenſavit in his materiis, egit
contra longe communiorem & probabiliorem,
ergo.
Nec ſufficit dicere: quod his Pontificibus
ſententia de poteſtate diſpenſandi fuerit viſa pro-
Dabiliter; nam imprimis primus Pontifex ſci-
Vit

Acrui
gimmſleliin
o nhechhen
talmnihen
vumſad, lenn
rErutke Nuh.

cinnonel A
mb anfincen
Embx, Ar Arn
e kron
WnNRr
Mrum wene

MnNGekN
Ne kinnme,
Akmianknt
lähnij
m MINN

*

Hrugg

maiin
er Uplitkien
Cdehlere
Nin lnd.
nmutiſti
Nkhoneſnr⸗ D
NNenAl.
Mhiine nnnn
e, uume mi
Kearormngötn.
, Neolen n.

ainnſegiſnnn
Muni, mini
Pyuſen o.
AunerI Ho-
RNNN.
Ktisnmmnt
mao, ugttee
utt gli l
i atheenn
Mengli on.
ümag
nnm er
mleni, t

Giettim
blurtſa!
1

DE ACTIBUS HUMANIS. 217

vit oppoſitam ſententiam tunc fuiſſe communio-
rem, imò reſpectivè communem,; ergo alte-
ram non potuit judicare probabiliorem proba-
bilitate extrinſecà; deinde Pontifex probabiids
judicare debuit ſe non poſſe diſpenſare in jure
divino & ſimul naturali, atqui matrimonium
ratum & contractum ad dies vitæ etiam de jure
naturali probabilius ei videbatur indiſſolubile,
ergo. 5
Confirm. 3. Si daretur obligatio ſequencli
ſententiam probabiliorem, deberet hæc obliga
tio oriri ex jure & lege naturali, atqui ex hae
non oritur. Maj. patet: quia lex humana aur
divina poſitiva non eſt aſſignabilis. Min, prob.
Lex naturalis, cum fundetur in lumine naturæ,
debet omnibus, aut ſaltem potiori parti inno-
teſcere, præſertim eorum, qui eam ſedulèò in-
quirunt, ſed hæc lex non innoteſcit Probabili⸗
ſtis, quorum longè major eſt numerus, quàm
Adverſariorum. Præterea homo tam diu ma-
net in poſſeſſione ſuæ libertatis moralis, quam-
diu ille poſt ſufficientem indagationem legis non
habet certitudinem de lege ſuam libentatem re-
ſtringente, & limitante; atqui homo non ha-
bet certitudinem de legereſtringente ſuam liber⸗
tatem ad ſequendam ſententiam probabiliorem.
Dico Ill. In materia juris licitum efſt etiam
ſequi ſemtentiam minùs tutam, & noôtabiliter
minds probabilem, dummodo hæe in concur-
ſu probabilioris & tutioris maneat verè & certè
robabilis. Ita longè communior & probabi-⸗
ior Probabiliſtarum contra Ohriſtophorum
P 2 Raſs-

218 Dr AcCrTIBUS HUMANIS.
Raisler in Morma retcti,; & Antonium Mayer,
& nonnullos quos ipſi citant. Prob. I. a pari.
Licitum eſt ſequi ſententiam minùs tutam æquè,
aut quaſi æquè, & non adeò minus probabilem,
ergo etiam licitum eſt ſequi ſententiam minùs
tutam, & notabiliter minũs probabilem, dum-
mnodo hæc reflexè cognita maneat verè & cert&
robabilis. Antec. admittunt Adverſarii: Conf.
ob. Ideo licitum eſt ſequi ſententiam minds
tutam æquè aut quaſi æquè probabilem, quia
talis ſententia poteſt mihi fundare judicium re-
flexum, prudens & moraliter certum de hone-
ſtate formali operationis, ſed etiam hoc facere
poteſt ſententia minus tuta, & notabiliter minùs
probabilis. Min. prob. quia hoc judicium re-
Hexum eſt idem, quod ſuprà fuit expoſitum,
nempe: qui in dubio morum, ſequitur ſententiam
Virorum &c. Confirm. I. Ideò ſententia minus
tuta, & non adeò notabiliter minùs probabilis
poteſt fundare hoc utrumque judicium refle-
xum, quia illius motiva non enervantur per
motiva ſententiæ tutioris, & aliqualiter proba-
bilioris, ſed etiam motiva ſententiæ notabiliter
minùs probabilis non enervantur per motiva
ſententiæ notabiliter probabilioris, quando illa
in concurſu manet vera & certè probabilis.
Conferm. 2. Hæc ſententia Adverſariorum
nullum habet ſpeciale, aut clarum fundamen-
tum, ergo non eſt aſſerenda. Prob. Vel hæc
ſententia pro fundamento judieii practici & mo-
