& integritatem. Quemadmodum;, inquit Au-
guſtinus, ſi eodem prorſus loco remanente,
Poculum aliquod malè compactum refigurare-
tur, & refingeretur perfectius. Non eſt proinde
macris pinguibusque metuendum. Nulla enim
erit difformitas in quolibet corpore, quam facit
incongruentia partium, ubi & quæ prava ſunt,
corrigentur, & quod minus eſt quàm decer,
unde novit Creator, inde ſupplebitur, & quod
Plus eſt, quàm decet, naturæ ſervat integrita-
te detrahetur. Ha & Augiſſtinus fere isdem verlir.

ARTI-

Pr Dill
1nTIC
,o trpentn
S ne aſcmn⸗

ifnei prtm

1Vi. Lotenun ⸗
Sen Menmcs 1

it ur lci ep
ers Aem und
UlxnCenelcsele
rhins Kl uin
arS ie uns,
mhemmm ſud
NaVNnen mi
Hicenoncad
noan ,afl
m enzetl Cant
hpamm eethrd
1CiDoniie
N) Mor
ldr Catur Don
, Nr Mdoct
En Eucdo dh
Munlmnandur
IId Mnzm lb 6,
tone & Ench
Mpinchm a
Amhnm Ienlin
im A
ußmüßn
NN .

MII

4
Nnun tg
) tmne d. lle 4
ide miu

nncl,

l.

Gmtonll nnan.
1 bensfnnms
Eünend in uns,
DAunen etner.
Riann
nochmn, uidr.
n kmmene,
npNuman.
ns. Nonckrante
Endun Mllenmn
toopore, un te
birepnatn
el guin at,
ppehum dn
enmimnr

ze
01

nlſeittunn

MI.

DF BEATITUDINE. 35
ARTICULUSV.

Uyrùm animæ corporibus ſolutæ, quibus nibil ex-

piandum ſupereſt, fruantur beatitudine formali,
Jeu viſione Dei intuitiva ante reſurrectionem

Naz Extiterunt Hæretici, quos Chiliaſtas,
ſeu Millenarios vocitarunt, qui negave-
runt ante judicii tempus Deum videndum a
Beatis: ajebant animas corporibus exutas certo
in loco detinendas eſſe uſque ad tempus reſur-
rectionis; poſt illud verò tempus moraturas in
terris mille annis, per quoôs dicebant duratu-
rum Regnum jeſu Chriſti, quibus confectis ad
Dei viſionem ſint admittendæ.
Huic errori dedit occaſionem mala interpre-
tatio cap. 20. Apocalypieoôs, de quo infrà. Ini-
tium verò dedit Cerinthus, illos mille annos in
voluptatum illecebris cConſumendos aſſerens, ut
ex Caji & Dionyſii teſtimonio ſcribit Euſebius
lib. 3, hiſtor. Cap. 8. Ejus tamen præcipuus
Auctor dicitur Papias Hierapolitanus Epiſco-
pus; vir mediocris admodum ingenii ex eo-
dem Euſebio lib. 3. hiſtoriar. ſed cum füuiſſet
quondam Auditor S. Joannis Apoſtoli, ut re-
fert S. Irenæus lib. 6. cap. 34. plurimos etiam
eruditione & ſanctitate viros conſpicuos in
ſuam opinionem adduxit, nempe S. Juſtinum,
S. Irenæum, Tertullianum, Lactantium, Seve-
rum Sulpitium, & aliquando S. Auguſtinum,
ut ipſe meliùs jam ſentiens fatetur lib. 20. de
civit. Dei cap. 7.

C2 Vigi⸗

36 DE BEATITUDINE.

annorum regnum rejecerit, negavit tamen ex
S. Hieronymo lib. quem contra eum ſoripfſit,
Sanctorũm animas ante reſurrectionem ad Dei
viſionem adtnitti, voluitque illas interim vel in
ſinu Abrahæ, vel in aliquo refrigeril loco, vel
ſubter aram Dei quieſcere.
Eundem errorem Armenis tribuit Quido
in Summa de Hæreticis, idemque fuit errot
Græcorum ex Concilio Florentino ſeſſ I. eum-
que quoad dilationem gloriæ arripuerunt ultro
alii recentiores Hæretici, ut Lutherus Præle-
ctione in Geneſin, & Calvinus lib. 4. Inſtit. c.
20. Par. 20. ubi dicit ſolum Chriſtum ingreſſum
eſſe in Sanctuarium Dei, reliquos reſidere in
atrio, & ibi exſpectare ad mundi conſumma-
tionem. Contra hos omnes errores ad Pro-
poſitam quæſtionem
Dicol. Figmentum eſt, & mera fabula illud
mille annorum regnum, quod Chiliaſtæ indu-
cunt. Prob I. ex Script. Matth. 22. v. 30. I re-
Jurrectione neque nulent, neque nubentur , ſed erunt
Racut Angeli Dei in cœlo. Luc. 5. v. 33. Kegni
ejus non erit finis; quas voces Concilium Con-
ſtantinopolitanum I. ſymbolo inſeruit adversùs
Apollinariſtas, qui cum Chiliaſtis regnum Chri-
ſti mille annorum ſpatio circumſeribebant. Ad
Rom. 14. v. I7. MWon eſt regnum Dei eſea & po-
Zus. Prob. 2. ex PP. Cajus Romanæ Eccleliæ
Presbyter Auctor inſignis ſecundi & tertii ſæcu-
li apud Euſebium lib. 3. Hiſt. c. 28. ſeripſit con-
tra Cerinthum: Fortenta, inquit, commentoque

Vigilantius quarto ſæculo, licet illud mille

. ſerrumerore
f Anc drtt
oſreſonmeel
enwrr omer
DD “
Etiü erlen
eſturinnncrn
aGon

Core
TNrentd .
rtoorum nen

gunl
Eüm Ertohn
n kl n) Eime
dom Cnräong
m Nodtek

ſ
El

D r i Kns
nmnr olui⸗
AMulurrint⸗
nir Drlmemn,
umin rit. Uhi
Eeninelgrh
AEEindten
Anderhkri
Rulimmii

ATIn

Dlr

DE BrATITUDINH. 37

nobis introducit, affrmans poſt reſurretctionem re-
gnum Chriſti in terris futurum. Similia habent
Origenes prologo in Cantica, ubi confutat com-
mentum regni millenarii. S. Dionyſius Alexan-
drinus, qui duos libros ſeripſit adversùs quen-
dam Epiſcopum Ægyptium nomine Nepotem,
qui millenarium errorem reſtituere auſus fuit.
Huc adduci debent, quæ in confirmatio-
nem noſtræ ſecundæ concluſionis producemus.
Dico U. De fide eſt, animas Juſtorum, qui-
bus nihil ſupereſt expiandum, ſimul ac corpo-
re ſolutæ ſunt, in cœlum admitti, ibique frui Dei
viſione. Ita definitum eſt in Concilio Generali
Florentino ſeſſ. 25. ex communi Latinorum &
Græcorum conſenſu. Præiverat anno 1274.
Concilium Lugdunenſe II. etiam Geneęrale in
formula fidei, quam Latini ſimul & Græci pro-
feſſi ſunt. Et hoc ſupponit Concilium Triden-
tinum ſeſſ. 25. de invocatione Sanctorum, quia
W unà cum Chriſto regnant: & ſuum ea de re
AmnIh ſenſum prodit Eccleſia in oratione de S. Grego-
rio: Deus qui animæ ſancti tui CGregorii æternæ
beatitudinis præmia contuliſti.
Prob. I. ex Sacra Scriptura: 2. Cor. 5. Ji-
mus, inquit Apoſtolus, quoniam ſi terreſtris do-
mus Iujus habitationis diſowatur, quod ædifcatio-
nem ex Deo habemus, domum non manufactam,
æternam in cœli. Ubi per domum æternam a0
cœleſtem intelligit haud dubiè Apoſtolus æter-
nam beatitudinem; vultque quod ſimul terre-
ſtris & caduca hæc domus diſſoluta fuerit, non
ſit nobis defutura alia domus longè præſtantior,
. C 2 ner

38 DE BrATITUDINE,

nempe cœleſtis & æterna: deeſſet autem & qui=
dem diu, ſi eà carendum eſſet, uſque ad extre-
mum diem judicii. Apoc. v. ait S. Ioannes: Vi.
di turbam magnam, quam dinumerare nemo vote-
TWat... Srantes ante tbronum, bhi ſunt, qui vene-
runt de tribulatione magna, && laverunt ſtolas ſuas,
&&W☛ HAdealbaverunt eas in Janguine Agni.
PFProbh, 2. ex Traditione, quam Hæretici con-
tendunt per tria Priora ſæcula pro Millenariis
militare, indeque contra Catholicos conficiunt
argumentum, ut ipſis quidem videtur inelucta-
bile, traditionem generatim ſumptam non poſſe
ſtatui pro regula fidei, cum ex ea non poſſint
Proferri niſi teſtimonia plerumque falſa, ur di-
cunt in eo, de quo agimus argumento. Qaa-
re operæ pretium duximus, ut ſolito accuratiùs
concluſionem noſtram traditione ſtabiliamus,
Præſertim verè trium priorum ſæculorum, qui-
bus præcipuè Adverfſarii affirmant „ errorem
Millenariorum prævaluiſſe, & Eccleſiam adhuc
ſanctam & immaculatam fuiſſe.

Afferumur Teſtimoniga PP. e bprimo wοlo.

Primo ſæculo S. Ignatius Epiſcopus & Mar-
tyr S. Petri diſcipulus, & in Sede Antiochena
Poſt Evodium Succeſſor in epiſtola ad Romanos,
martyrium ardentiſſimo amoris æſtu ſpirans,
dicebat: Sinite me ferarum eam fieri, per quas
licet Deum adipiſti: ſinte purum lumen haurere.
Meus Amor crucifixus eſt, & non eſt ignis amans
ullam aquam, ſed vivens & loquens in me: veni ad
FPattem. Ergo ſperabat fore, ut ſtatim a erte
eum

vretkren n
un s ur
Hemezn e
gl Ms .
Nrwtre 9Clened⸗
Niianbds ceehis
itetlis a⸗
ätofur enne
Cima ſend un
Girt. Gnnnn N
Cnrot Aot⸗

S
al

(Opjerposdn
anis Aoclci dl
Pelsmnlui
xrigte Apl
Honnumrfi

Pſcrc,

Lokladanwwen
UMbimkh .5!
nui ſeniimu,
n in umnſa
ltn
n um da
Pünenemſn
Kücherlri

Eül n Aan
Clhe me
cenſcem eng
Unlmnememgae
Gnalemn Ai
Nayumen (.
GA Ann
une lbng,
mlenlnmn q.
Wrmen, Anten
Ladstnch
le

1

lilaprdNr.
Ete Arätnn
Giuetnng
ns An hn
nn , 1
mniarunt
mifim
rrA: teN
künanot
7 n

DE BEATITUDINE. 39

Deum ladipiſceretur, & purum lumen conſpi-
ceret, venirerque ad Patrem.
Pariter Presbyteri ac Diaconi Eccleſiarum
Achajæ, qui acta Martyrii S. Andreæ Apoſtoli,
cui interfuerant anno Chr. 59.,; conſeripſerunt,
animam ejus ad Deum profectam affirmant.
Hermes in Opere apud Veteres celebratiſſi-
mo, quod Paſtoris nomine inſcribitur lib. 3. fi-
militudine 8. diſertè docet, omnes qui piè obeunt,
pœnitentibus exceptis, in cœlis ſtatim coronari.
Univerſalis ergo & conſtans primi ſæculi
traditio fuit nemine Catholicorum refragante,
animas plenè purgatas ad Dei conſpectum ad-
mitti: econtra verò Adverſariorum ſententia
omnino ab Apoſtolica traditione abhorret.

E ſcundo culo.

S. Polycarpus Smyrnenſis Epiſcopus beati
Joannis Apoſtoli diſcipulus in epiſtola ad Phi-
lippenſes apud Euſebium lib. 43. Hiſt. de S. Pau-
l1o cæterisque Apoſtolis ait: Pro certo habentes,
quod hi omnes non fruſtra cucurrerunt, ſed in fide
ac juſtitia ingreſſi, ad locum ſibi a Deo debitumper-
venerunt.
Eccleſia Smyrnenſis paulò poſt agnovit apud
Euſebium lib. 4. S. Polycarpum immortalitatis
corond eſſe redimitum, & iezmiun glorioſt certa-
minis ſine controverſia retuliſſe.
Neque S. Juſtinus favet Novatoribus. quem
quidem ſuum hac in parte faciunt Adverſariũ:
is enim mentem ſuam expoſuit, ut fateatur plu-
res ſibi adverſari. Sic enim habet in ſuo cum
C 4 Try-

40 Dz BEATITUDINE.
Tryphone catalogo: Confeſſus ſum tiki: an.

ge me quidem alios eadem mecumil ſentientes ar-
bitrari id(nempe regnum mille annorum) fu-
urum, multosque etiam, qui priſcæ piæque Chri-
Tonor ſant ſententiæ, hoc non agnoſeere Quem
ocum contra fidem omnium exemplarium cor-
rupit quidam Adverſariorum particul negante
inſertà, ita ut legat, qui non puræ ſunt Cbriſtia-
norum ſententig.

E tertio Sæculo.

S. Cyprianus lib. de exhortatione Martyrii
cap. ult. Quis non omnibus viribus elaboret, ut
cum Chriſto ſatim gaudeat, C. poſt tormenta ac
ſupplicia, æterna ad Ppræmia divina perveniat?.

Clauduntur oculi in perſecutiopibus terræ „Jedpatet
vælum.

Origenes S. Clementis olim Auditor, Hib. 6.
gontra Celſum ait: Poſt exactos labores us vitæ:
* «ertamina ſperamus nos in cœlum evaſurop. Scri-
Pfſit etiam alibi ex profeſſo contra Millenarios.

S. Merhodius Martyr apud Photium: Elu-

rähäc, inquit, brevique vita, habebimus adq Deum

habitationem ante reſurrelctionem.
Ex his perſpicuum eſt, Millenariorum opi-
nionem ſecundo duntaxat ſæculo tempore Pa-
Piæ Epifcopi Hierapolitani natam, non præ-
valuiſſe in tertio, nec impediiſſe, quò minùs
Apoſtolica traditio!
ſus diffunderet.

ucis ſuæ radios quaquaver-

Prob.

Dr bil
Altetone:
oncech
ürul in
lertoes
S,
ege htle
7, Tetle e

of
teln

o— Urian
IN M
6dornteteumn,
ien rlmm
epilt godnmn u
Cinmnn in ſ
atcinvemnit, h
cem.

Ne 1 adN

Doninvsviner kdll

Enreben d ire

EnNd Cpfn
nſacdeo adent h
lii mnr ui,
N1loltmntine nn
los 6, dan⸗
Nichnen nper

Wrunoniurn
V mrnn
roKendenr
Malkumn E
Dn gum genin

1
7

,„
ng

t
Iu Aeniren

Mma.
N

eu

hmtne UMn

in Mr ih.
Aulien ipute
Clntienn N
CoNn Mlanr
Iehum. .
Acehnnn
n
alorunek
un N.
lle, Oien
eatde⸗

DEz BEATITVUDINE. 41

Prob. ratione: Tum quia Deus ſtatim punit re-
probos, ut patet de divite Epulone Luc. 16. ergo
cum ſit pronior ad miſericordiam quàm ad vin-
dictam, miſerationes enim ejus ſuper omnia
opera ejus, prædeſtinatos, ſi nihil obſtat, ſta-
tim remunerare debet: ſi nihil, inquam, ob-
ſtat, ut ante Chriſti reſurrectionem obſtabat,
quod eo non glorificato nondum aperti eſſent
cœli. Tum quia ante Chriſti adventum mors
Sanctorum deflebatur, ut notat S. Baſilius ora-
tione in S. Barlaam, mortem enim, inquit, non
excipiebat gaudium heatitudinis, nune cum lætitia
celebramus diem mortis Sanétorum, quem &o eorum
natalem vocamus, quod ſeilicet naſcantur ad vitam
æternam.

Solvuntur Objectiones contra Dei viſionem ante
reſurrectionem.

Objic. I. ex S. Scriptura: Matth. 20. v. 8.
Dominus vineæ reddi jubet omnibus operariis
mercedem ad diei veſperam, quod ſignificat fi-
nem mundi. Confrm. I. Electi in extremo tan-
tùm judicio audient hæc Chriſti varba: Venite
benedicti Patris mei, poſſidete paratum vobis re-
gnum a conſtitutione mundi Matth. c. 25. Apo-
calypſeos 6. dicitur: Vidi ſultus altare animas
interfectorum propter verbum Dei, Frg animæ
Martyrum non ſunt in cœlo. H. ad olject. Ob-
ſervandus eſt inprimis ſcopus parabolæ, qui
fuit, ut oſtendatur Judæis, qui priores ad di-
vinum cultum acceſſerunt, non plus eſſe acce-

pturos, quàm gentiles Chriſtianos, licet tem-

C S pore

4² DE BEATITUDINE.

pore poſteriores, & in ultima mundi ætate Deo

ſervire inceperint, quia cœlum non fuit reſe-
ratum niſi in morte Chrifſti, clavis enim cœli
fuit ejus ſanguis. Deinde per veſperam intelli-
endus eſt poſtremus vitæ dies uniuscujusque
Ker iag Privati, niſi per denarium diurnum
ſignificetur integra merces retribuenda Electis;
tunc enim per veſperam intelligendus erit finis
mundi, ubi completa & animæ & corporis bea-
tirudo dabitur. Ad Confirm. I. . Cum hoc
dicet Chriſtus Electis, vel loquetur de conſum-
mata beatitudine, vel ſolùm intendit declarare
omnibus & confirmare ſententiam priùs latam
in inſtanti mortis: quod ultimum confirmat,
quia ly diſcedite a me maledicti, in ordine ad pœ-
nas eodem modo eſt accipiendum. Ad2. Con-
Sirm. B. N. conſeq. Tum quia altare, de quo
ſæpe fit mentio in Apocalypſi, in eœlo ſemper
viſum eſt, ergo & animæ Martyrum ſub illo
collocatæ; tum quia cap. 7. exdem animæ in
circuitu Throni laudem Deo concinunt cum
ſpiritibus cœleſtibus. Dicuntur autem ſub alta-
ri tanquam ſub Principe Chriſto, qui eſt ſupra
velut agnus occiſus. Dantur etiam ibidem ſin-
gulis Solæ allæ, ſeilicet incompleta felicitas
donec perfecto ſalvandorum numero, in reſur-
rectione compleram accipiant.
OVjie. 2. SS. PP. e Græcis S. Juſtinus ſive Au-
thor quæſt. ad orthodoxos ait: Meque enim ante
reſurrectionem unicuique eorum, e vita geſſit,
retributio contingit. S. Irenæus lib. 5. cap. 3.
Manifeſtum eſt, quia & diſcipulorum ejus, propter
4g1405

Dr. 519

emil 4 N.
cvlom ifni,

negimmmmti.
etcuon
cen m Snn
1) Ie

1 Putgomudd
mmrlemnin
ime tl hin
nm ,üt fe
Aei aGmnms
umni ſi n
amnain mn clidt
Wrnt, ſin murn
,mex. 9 Anr
untn
Uchnd Adlamenin
Hninn monen
leſune; mmm
1. Demmcust
Emit dmuntann
ronmyrbll, ke
mn beriwimee
3 AMnnidoce,
ele, Alorhere
ete ehnwun e
UDeinact ekene
Slonmhl
RKemrchhim
Cmmprortiin

-

rinlgaczktin
nE C
elnenceanin.
Cimimenlalnn⸗
Enrnin in
Nendm An.
Cli Aiae E r
hinoknper
Menpmn (h lo
7 Crten m n
Deo creonn an
Curaten b⸗
Aln, Cick
uretun Dtenl.
unhen Arts
ntunetoyien.
un.
e ntrir
dl: Merumene
n 4
elgliſ
4 pgeer

DE BEATITVUDINE. 43

os hæc operatus eſt Dominus, animæ abibunt in
Inwiſibilem locum definitum eis a Deo, && ibi uſque
ad reſurrectionem morabuntur. Origenes hom. 7.
in Leviticum, nondum, inquit, Sancti receperunt
lætitiam ſuam. Similia habent S. Chryſoſtomus
hom. 39. Theodoretus in cap. 15. epiſt. I. ad
Cor. Euthymius & alii.
E Latinis Tertullianus lib. 3. de teſtimonio
animæ c. 4. ſic loquitur: affirmamus animam
femanere poſt vitæ diſpuntctionem, expeétare diem
udicii. Lactantius lib. 7. c. 21. Mec quisquam
putet animas poſt mortem protinus zudicari, nam
omnes in una cuſtodia detinentur; donec tempus
adveniat, quo maximus Judex meritorum Jfaciat
examen. S. Ambroſius lib. 2. de Abel & Cain:
olvitur corpore anima, & poſt finem utjus adhbuc
futuri judicti ambiguaſuſpenditur. S. Auguſtinus
Enchirid. ad Laurentium c. 109. Zempus, quod
inter hominig mortem & ultimam reſurrectionem
interpoſitum eſt, animas in abditis receptaculis con-
tinet. S. Bernardus ſerm. 3. de omnibus San-
Ctis, tria admittit animæ loca: primum in cor-
pore corruptibili, ſecundum ſinè corpore, ter-
tium in beatitudine conſummat.
N, Admitti poſſe, PP. aliquos in illa ſenten-
tia fuiſſe, & ſinè hæreſeos nota, cum nihil tunc
ea de re definitum eſſet, opinionemque ſuam
ſinè pertinacia defenderent, parati eam relin-
quere, ſi contra ab Eccleſia judicatum fuiſſet.
Alii fuerunt dubii nunc in hanc, nunc in illam
ſententiam procliviores. Sed de ſingulis paucis

dicendum.
§. Ju-

44 DE BEATITUDINE.

S Juſtinus admittit animas Jußtorum quci in
paradiſum, ibi frui Angelorum & Chriſti conſpe-
tu & præſentes eſſe ad Dominum quæſt. 75. er- 43
go huic ſententiæ non contrariatur. Citato au- 1.
tem ſuprà loco dici poteſt ſolùm excludi com- 1
Pletam beatitudinem, quæ etiam ad corpus ex-
tenditur; quando etiam alibi negat animabus vi-

ſionem Dei, dum corpore ſolutæ ſunt, loqui- 50d

tur de comprehenſiva. viſio enim apud Græ⸗
cos ſignificat comprehenſionem.
S. Hencus a nonnullis defenditur, quare vo-
lunt eum citato & aliis locis ſolùm excludere
beatitudinem perfectam. Difficile tamen eſt ali-
quo modo, S. Irenæum eripere iſti ſententiæ,
tum quia Euſebius ſupràâ, & S. Hieronymus lib.
de Script. Eccleſ illum inter Papiæ ſequaces re-
Ponunt, imè ipfſe S. Irenæus id fatetur.
Origenes Bom. v. loquitur de completa bea-
titudine, ita etiam Chryſoſtomus, Theodore-
tus intelligendus eſt: Euthymius autem defendi
non poteſt; ſed ille admodum recens eſt, &
tum ſcripſit, cum jam Græœci deſciviſſent ad ma-
nifeſtum ſchiſima & hæreſin.
Tertullianum conatur abſolvere Pamelius 5
ubi obſervat aliquos PP., ut diſtinguerent ſta-
tum animarum ſine corpore, a ſtatu animarum
cum corporibus, priorem explicaſſe nominibus
ſins Abrahæ, quietis placidæ, ſub altari, & Pa-
radiſi, cum poſteriorem vocant cœleſtem, al-
tare ſuperius & cœleſtem portum: ſi quis ta-
men locus aptam interpretationem non Patitur,
eondonandum putat; quoniam Eccleſia nihil
adhuc

n Niner
lnn
Dn; 3
nning
Ncotr

Ikenim,
ibine
de
Weſ

meiy
enn
rAirlilan
Eleldrenn
Engenbe.
onns,Teodce
yoiwinen Ehnd
Codon tcend hd
Nteſceliienr.
in
Mrere
,nn
e ilme
englcn
1anl Ettnnt
n 1 Cs
porninpuinn
Gn agn

C

DE BEATITUDINE. 45

adhuc certi de hoc articulo ſtatuerat. Hinc
etiam S. Hieronymus Tertullianum, Lactan-
tium, Viétorinum Papiæ ſectatorem facit.
&. Ambpbroſius cit. lib. non vult animam eſſe
ambiguam judicii futuri, ut excludat certitudi-
nem ſalutis, aut animæ beatitudinem, ſed cer-
titudinem diei judicii. Porro cum S. Ambro-
ſius lib. de bono mortis c. 10. docet animas in
certis quibusdam habitaculis contineri uſque ad
diem judicii, ſtatim addit, has manſiones eſſe in
cœlum apud Patrem.
& Auguſtinus, ur ſuprà monuimus, verſatus
aliquando fuit in errore Millenariorum, ſed in
lib. 20. de civ. Dei cap. 7. retractat, & meliora
ſentit. Deinde in variis locis quoad ſpeciem
contrariis dubitavit quidem S. Doctor non tam
de beatitudine animæ, quàm de loco, quem a
cœlo diſtinctum' ponit; ut patet ex cap. 3. lib.
9. confeſſ. ubi Nebridium ponit in ſinu Abra-
hæ; deinde lib. 2. quæſt. Evangel. c. 38. ubi ſi-
num Abraheæ, in quo pauperes poſt hanc vi-
tam recipiuntur, innuit eſſe regnum cœlorum.
Antiqui igitur PP. ita diſtinxerunt inter vi-
ſionem Dei intuitivam, & beatitudinem perfe-
Gtam ac completam, ut illam ante reſurrecçtio-
nem conceflerint animabus ſanctis, hanc veròô
negaverint propter propenſionem animæ ad-
corpus. Et hæc obſervatio imprimis neceſſa-
ria eſt ad ſolvendas difficultates, quæ occurrunt
in lectione PP.
&.. Gernarqus excludit ſolùm animas a com-
pleta beatitudine, quod vocat eſſe in atriis:
nam

46 DE BEATITUDINk.

nam ut taceam alia loca, in quibus agnoſeit ari-
mas Juſtorum ſtatim aſſumi ad Dei viſionem, 4h
qualis eſt ſermo de S. Malachia: Quid tili, in-
quit, & terrenis exuviis, qui ad cœlum iturus

Kold gloriæ mox indui huber.
BDbjic. 3. In veteribus liturgiis Sanctorum
Marci, Baſilii, Chryſoſtomi & Ronrn Præſcri-
buntur preces pro omnibus defunctis etiam Pa-
triarchis, Apoſtolis, Martyribus; quin in La-
tina hodie fiunt orationes, ut Deus eruat ani-
mas de ore leonis, ne abſorbeat eas Tartarus,
quod ſignum eſt, ſortem animarum eſſe adhuc
ſuſpenſam, ergo. N. I. D. Ant. Præſeribun-
tur preces, ut iis proficiant ad memoriam & ho-
norem, & ad requiem completam C. incomple-=
tam & eſſentialem N. Nam ex S. Auguſt. ſerin
159. de verbis Apoſtoli, injuria eſt pro Marty-
ve orare, ctjus nos debemus orationibus commen-
dare. H. 2. In Liturgia Latinorum pro defun-
ctis, exhibet Eccleſia kKinetos, quaſi modo ani-
mas exhalarent: quemadmodum feſto Nativi-
tatis Chriſti exhibet eundem naſeentem, & in
Adventu quaſi naſciturum: Rorate cœli deſuper
e.
Objic. 4. Rationes aliquot. I. Anima non
meretur ſine corpore, ergo nec ſine hoc præ-
miatur. 2. Animam Chriſti ante reſurrectionem
non aſcendiſſe in cœlum. 3. Judicium extre-
mum bonorum & malorum futurum tantùm in
fine mundi, ergo. . ad I. Non meretur ani-
ma ſine corpore, quoniam ſolùm meriti eſt ca-

Pax,

teurmn; m.
oncti 1

NndoNen.
Hocun ae Kin
1r. ECenälen
hn tstart eten
NA En
On rtenm E n
1

Clam, gorfendmm
rum, Amorum

Ayriſpken
ons: Drnme
öm an Crdto
um gleonlen
Dnonbanin!
Mgrun Ud i
mn el n
MltmoCriäicl
uaiſen r

Alteey Inn
nnmnmnnleg

1

N

nnkumtimm
erdAtE

anmng Cnmn⸗
Eünmempmdan.
Gcsarulnodhnn⸗
nodon Ktd Nenn

I Mrm al i

NN 1i. Nom t
Onrelte a ⸗
rekeinemhnan
9 anene⸗
fnmmummin
Wvernr
ſüncent Na⸗
,

tanas juxta illud Joan. 11. nunc judicium eſt mun-

DE BEATITUDINE. 47

pax, dum eſt in via; at præmii ſine corpore
capax eſt, neque injuſtè ſecum agi queretur
corpus, tum quia pertinet ad idem ſuppoſitum,
malitque ſaltem alteram ſuppoſiti partem beari,
quàm neutram; tum quia anima principaliter
concurrit ad meritum, & proinde prior venire
debet ad coronam.
. ad 2. Eſto anima Chriſti non aſcenderit
in cœlum ante reſurreétionem, ſaltem priùs bea-
ta fuit: deſcendit autem ad inferos, non ut ani-
mabus juſtis foret exemplum, ſed ut illinc ani-
mas Juſtorum educeret.
G. ad 3. Erit quidem in fine mundi judi-
cium publicum & univerſale, ſed animabus e
corpore egredientibus eſt privatum & parficu-
lare. Neque publicum erit inutile, valebit
enim ad oſtendendam Dei juſtitiam & miſeri-
cordiam, glorificandum Chriſtum, & laudem
bonorum, & malorum ignominiam ad totum
hominem judicandum &c.

Solvuntur Objectiones Millenariorum.

CObhbjic. Apocalypſeos 20. fit mentio duplicis
Reſurrectionis: Prima eſt Juſtorum, qui re-
gnabunt cum Chriſto mille annis. Secunda
impiorum, quæ conſequetur illud temporis in-
tervallum, ergo Juſti reſumptis corporibus cum
Chriſto regnabúnt in terra. k.. N. conſeq.
Nam regnum illud mille annorum, de quo ci-
tato loco, eſt totum illud temporis ſpatium,
quod aprimo Chriſti adventu (in quo ligatus Sa-

di,

48 DE BEATITUDINE.
di, nunc princeps hujus mundi &jicietur fovat, ut
ſicut priùs graſſari nequeat) uſque ad ſecun-
dum protenditur Chriſti adventum. Reſurre-
ctio autem prima, eſt animarum juſtificatio, de
quo Apoſtolus ad Goloſſ. 3. & conſurrexiſtis cum
Chriſto &c. vel etiam per primam reſurreéctionem

Poteſt intelligi beatitudo animæ a corpore ſepara-
tæ ante judicium generale. Mille verò poſte-

riores anni in eadem Apocalypſi deſignant æter-
nitatem futuram poſt ultimum diem judicii.
Inſt. Matth. 26. ait Chriſtus: Won bibam
amodo de hoc genimine vitis uſque in diem illum,
cum illud bibam vobiscum novum in regno Patrit
mei, ergo, inquit Irenæus, promittuntur ₰ po-
ſtolis novæ deliciæ corporales in novo Chriſti
regno. B. N. conſeq. Nam alia eſt interpre-
tatio hujus loci, quæ non favet Millenariis, S.
Chryſoſtomus & alii intelligunt illud tempus,
quo Chriſtus cum Apoſtolis converſatus eſt,
bibens & manducans; alii communiùs dicunt
ea verba intelligenda in ſenſu metaphorico.

ARTICULUS VI.

Qucæ fuerit ſententia qoannis XXII. circa bræ-
Jextem controverſiam

JCta f. Odoricus Raynaldus Continuator

Annnalium Baronii ad ſœæculum 1I4. de hac
controverſia ita ſcribit: Agitari cepta eſt hoc
anno 1331I. in curia pontificia quæſtio de viſio-
ne animarum controverſa inter Theologos ejus
temporis. Et ſanè Joannes, dum fidei ortho-
dOX,

,I. ooNepteln!

Dr Drd

w Romand

UTs

erhrimunn
Cuie

ols omgennd ,
Ui hmmis dont

meuhrin

DE BFrATITUDINe. 49

doxæ, quam Romana profitertur Eccleſia, a Cle-
mente IV. conceptam formulam ad Armenos,
ad Perſas, ad Tartaros accolas transmiſerat, hæc
docuerat: Tenet & prædicat Sacroſancta Eccleſia
& infrà, Morum animas, qui poſt ſacrum baptiſma
Juſeeptum nullam omnino beccati maculam incurre-
runt, illas etiam, quæ poſt peccati contractam ma-
culam, vel in ſuis manentes corporibus, vel eisdem
Xνοιαι. ſünt purgatæ, in cœlum mox recipi. Hoc
fidei decretum nullatenus eſt in dubium
TrevScatum, ſed utrùm animæ illæ piorum, om-
nis labis expertes cœlo exceptæ, & empyreas
adeptæ ſedes, divinæ eſſentiæ viſione faciali,
clarà & intuitivà potirentur.

MWota2. In ea Theologorum contentione, cum
maxima ex PP. teſtimoniorum ſtrues & moles
argumentorum afferretur, pro ea parte, quæ
animas Sanctorum intueri Deum facie ad faciem
ante judicium affirmabat: & putaret Joannes
non ita diligenter excuti contraria argumenta,
quod teſtatur Benedictus Joannis XXII. ſucceſ-
ſor, ut erat ſacrarum literarum ſtudio addictiſſi-
mus, maximd ſollicitudine undique argumenta
Pro parte negante conquirere cepit, & varia ex
PP. teſtimonia, atque ea tanquam privatus Do-
tor in ſuis concionibus repetere, ut Præſules
Doctoresque ea argumenta diligentiùs diſcute-
rent.
Exinde a Bavarici ſchiſmatis ſequacibus, la-
niata calumniis eſt Pontificia exiſtimatio, uaſ
0 e-

50 DE BEATITUDINE.

decretoriè pronuntiatum fuiſſet a Joanne, non
videri ante judicium divinam eſſentiam.

Dico. Joannes XXII. fuit quidem aliquando
in illa ſententia, ea tamen ab eodem fuit retra-
Ctata, & nihil unquam pro illa definitum. Prob.
1. pars Quia idipfum faterur in epiftola, quam
ſcripſit ad Philppum Valeſium Francorum Re-
gem, teſte Odorico Raynaldo, ubi rogat Re-
gem, ut velit unicuique ſentiendi ac diſptgndi
circa caput iſtud liberam indulgere licentiam.
Conſtat præterea ex variis ſermonibus, ut in
Feſto omnium Sanctorum, & Dominicà III. Ad-
vents; & ſic ſentiebat abſque periculo hæreſfis,
quia tunc nihil adhuc erat definitum. Prob. 2.
pars. Eandem ſententiam loannem XXII. re-
tractàſſe, id manifeſtè teſtatur declaratio ipſius
ſub finem vitæ, ubi habetur: Fatemur ſiquidem &α
credimus, quod animæ ſeparatæ & purgatæ acorpo-
ribus ſint in cæœlo, &œlorum regno, & paradiſo cum
Cbriſio, inconſortio Angelorum congregatæ lit Deum
videant facie ad fagiem, & divinam eſſentiam clarèò
in quantum conditio & ſtatus animæ ſeparatæ pa-
titur: .. alids autem diéta vel ſeripta illa (ſci-
licet orthodoxæ fidei contraria) habemus & babe-
re volumus pro non dictis vel non ſoriptis, eaque re-
vocamus expreſßsè.

Et hanc quidem Joannis declarationem ſeu
proteſtationem promulgavit ejus ſucceſſor Be-
nedictus XII. apud Vincentium de Petra in con-
ſtit.

Dr N

ok ryune
Kemni Don

n ulet 1

F D

titgiri,

c

DE BEATITUDIN. 51
ſtit. Apoſt. Hujus meminerunt vel ipſi Joannis

hoſtes & æmuli, Bonagratia in ſuo Commen-
tario, & Prolemæus Lucenfſis in ſua Hiſtoria,
idem teſtatur Ulricus inſignis Doctor Germa-

nus, qui circa illam ætatem vixit.

Prob. 3. pars. Scilicer nunquam ab eo cir-
ca hanc ſententiam fuiſſe aliquid definitum. Ita
declarant Theologi Pariſienſes, qui anno 1332.
interrogati a Philippo Francorum Rege, ac
juſſi ſuam de beatitudine Sanctorum dicere ſen-
tentiam, ſic reſpondent apud Raynaldum:
Quia Princeps Sereniſſume, vos ut Donnnum no-
Rrum charißſimum Fuündatorem, & Guardiatorem
Pariſtenſis Studit, & noſtræ ibiqem 1bheologicæ Fa-
ultatis, Regemque pracellentem revereri tenemur,
W veſtris jüſſtonibus obedire, attendentes ſpeciali-
ter icd, quod ab ore veſtro ibidem audivimus, ſeilicet
quod nilil in haz materia quærebatis, quod tangere
poſſit Sanctiſſimum Patrem ac Dominum noſtrum
Joannem, oujus ſumus dervti ſervi fili guin-
2m ſicut ſilius ejus devotiſſamus honorem Jaum in
bis & aliis zelabatis, advertentesque quod multo-
rum fide dignorum relatione audivimus, quod quid-
quid in hac materia Smölitar Sua dixit, non aſſe-
rendo, ſeu opinando protulerit, ſod Jolummodo re-
citando. Nam vel ipie Ochamus adverſarius
Joannis infenſiſſimus, qui & ſe Ludovico Ba-
varo Imperatori ad vexandum Summum Ponti-
ficem addixerat, apertè profiterur apud Ray-
naldum ad annum 1334. n. 29. verba heec Jo-
D 2 annis

52 DE BEATITUDINE.

annis fuiſſe: Nunquam noſtræ intentionis ſuit di-
cere aliquid contra Edem, & ſi aliquid diximus,
totum ex nunc revocamus, quod non feciſſet,
ſi aliquid definiendo tradidiſſet. Deinde Villa-
nus in ſua Hiſtoria Florentina, quamvis parum
favens Joanni XXII. refert eundem in extremis
teſtatum fuiſſe, ſe nunquam, cum ea de re lo-
queretur, habuiſſe in animo quæſtionem defi-

nire, ſed tantùm diſſerere ad inveſtigandam ve-
ritatem.

Denique Benedictus XII. in epiſtola ſua,
quæ legitur Tom. 29. Conciliorum, ſcribit
Joannem coëgiſſe Conſ iſtorium ad quæſtionem
iſtam definiendam, eoque animo mandaſſe tum
Cardinalibus, e quorum numero erat ipſe Be-
nedictus, antea dictus Jacobus Toloſanus, tum
Prælatis & Magiſtris in Theologia, qui multi
aderant præſentes, ut ſuper materia de viſio-
ne prædicta, quando requirerentur, deliberatè
unusquisque diceret, quod ſentiret, eundem
verò præventum morte, perficere nequiviſſe.

Objlic. Joannes Pariſienſibus mandavit, ne
quis in Academia Pariſienſi gradum Magiſterii
conſequeretur, niſi priùs ſactamento ſe obſtrin-
xiſſet, ſe illud dogma defenſurum. Conßirm.
Idem refert Adrianus VI. in quartum Tract. de
Sacram. Confirm. H. ad I. Id tantùm ſolam
propenſionem in eam ſententiam oſtendit; con-

ſtat autem ex Odorico Raynaldo optaſſe S. Pon-
tifi-

Wn el, a

Dr DE4
Gru Prlens
4vorlonn 0l

em. Wdee
l, Cltenchr

Elll

DE BEATIT̃UDINE. 53

tificem, ut Pariſienſes iſtam quæſtionem in u-
tramque Partem agitarent, dum aliter per Se-
dem Apoſtolicam ordinatum fuerit; inſuper
Ochamus in hac re, qui iſtud objicit, audien-
dus non eſt, utpote infenſus hoſtis Joannis.
Vide quæ diximus in concluſione.

Ad Confirm. . Adrianus VI. qui ducentis
circiter poſt annis vixit, videtur dece Pptus ſcri
Ptis Ochami, falſis rumoribus & libellis de eo
diſſeminatis. Præcipuè cum loco citato ſeribit:
I rumore & fama cirecumlatum ſſé; natura verò
Jamcæ nota eſt omnibus, Jama nomen incerti, lo-
cum non habet, inquit Tertullianus Apologet, 7.

Mentitur alia Calvinus de Joanne, quod ne-
garit animæ immortalitatem: quod nullus Car-
dinalium ſe ejus ſententiæ oppoſuerit, quod
Rex Galliæ Philippus ſuis, communionem Jo-
annis interdixerit, quæ ſine Authore de Joanne
narrat. Nam Gerſon Cancellarius Pariſienſis,
quem citat in margine, nihil quidquam eorum
dicit, nec dicere Potuit; nempe ſi animæ ſal-
tem poſt judicium beandæ ſunt ex illa Joannis
ſententia, & ſuam quoque habent immortalita-
tem, & Benedicti XII. definitio, quæ Joannis
mortem proximè ſubſecuta eſt, & Cardinalium
conſilio edita, oſtendit & Benedictum ipſum,
& alios Cardinales non fuiſſe tacituros; ſi Jo-
annes voluiſſet definire pro ſua ſententia: & li-
cet Gerſon ſcribat, Regem Philippum magis
cre-

credidiſſe Pariſienſibus quàm Joanni, ſcilicet ur
Doctori particulari, ſive plasquàm Curiæ, pro-
hibitæ tamen cum Joanne communicationis nul-
lam facit mentionem. De hac difficultare plura
vide apud Odoricum Raynaldum ad ſæculum
decimum quartum, quem in hac controverſia
conſuluimus.
Collige. oannem XXII. circa præſens argu-
mentum multa excuſare. I. In Scripturis non
invenimus clarè animas purgatas ſtatim admitti
ad claram & intuitivam Dei viſionem. 2.
Traditio tunc temporis non erat ſatis explorata
circa hanc materiam propter hæſitationem &
diſſenſionem PP. inter ſe. 3. Eceleſia, cujus
eſt interpretari Scripturas & veras traditiones
a falſis diſcernere, nondum, quid de hac con-
troverſia ſentiendum eſſet, ſtatuerat. Potuit
ergo etiam Pontifex M. in re adhuc incerta in-
certus eſſe, nondum adhibitis mediis Eccleſiæ
& Summis Pontificibus a Deo præſfcriptis ad
controverſias fidei infallibiliter terminandas.

S (E N YS
D ,
D G N E ,
W D E E

5

DIS-

1 Aenms
NSCYH
Conshonn

i
Pru hiuut
n
MIICC
Mettembrud
ineſn

Clnhrt

I. Nſ

DE AcCTIBUS HUMANIS. 55

DISPUTATIO II.
De Actibus Humanis, ſive de Prin-
cipiis &' Fine URIS NATURE

circa Moralitatem.

CAPUT L 2*
De prima Proprietate Actur humani ſeu Vo-
luntario.

ARTICULES I.
Recenſentur Errores Scriptorum Proteſtantium
. circapræſentem materiam
naturæ occurrit Hugo Grotius, Delfi in Ba-
tavia natus 15 83. ex Calviniſte Arminianus,
vItam finiit Roſtochi 1645. eundem in nonmul-
lis in ſibro de Jure Belli & Pacis circa Jus Natu-
ræ benè meritum non diffitemur. Carpuntta-
men illum ridrn s Proteſtantici, ejusque
Collegæ Puiffen Ortli us, Hobbeſius, Conrin-

Pa qui ſcripſit inter Proteſtantes de Jure

1
gius & alii Penperuos eſſe errores theolo-
gicos Crotiquotiescunque diſlereret, de libero
arbitrio, de Inugine Dei, de duplici lege; pho-
tianismumque in ſuis libris induxiſſe. 2. Eſſe
erroneurs & neutquam auidiendum in interpre-
tatione ſacræ Scripudæ:. 3. Eſſe culpandum,
quod quorundam PP Ercorum ſententias eo-
rumque Recentiorun præferat melioribus com-
munibus, & PP. vetuſtioribus. 4. Eſie argu-
endum, quod Ethnicorum de originibus rerum
ſententias, correctionis & ſupplementi indigas,
ſecurè nimium arripugrit.
E 1zo-

56 DE ACTIBUS HUMANIS.
Thomas Hobbeſius Malmesburienſis Anglus,
natus 1588. manifeſtus Atheiſta & de Secta Epi-
curi, obüt 1679. Auctor inſuper Peſtilentiffi-

mus in Moralibus, cujus partus de Cive ac Le-

viathan inter Machiavellicos abortus meritò
ſunt relati, & decreto S. Congregationis Indicis
12. Marki 1703. jure proſcripti. Statuit I. vo-
