utpote quæ ſola libera eſt, adeoque laudis vel
vituperii compos.
Dico. Moralitas actus humani conſiſtit in
reſpectu & ordine ad regulam morum, adeo-
que rectè definitur reſpectus vel ordo ad regu-
lam morum, quæ duplex eſt, altera Proxin,
I alte-

120 DE ACTIBUS HUMANIS.

altera remota, ut dicetur infra. Prob. Quia
moralitas actůs humani conſiſtit in eo, a quo
actus humanus dicitur formaliter & proximè
laudabilis, vel vituperabilis, bonus aut malus,
honefſtus vel inhoneſtus, atqui talis dicitur re-
ſpectu ad regulam morum, cui conformis vel
difformis eſt; ut enim artificiale ſe habet ad re-
gulam artis, ita morale ſe habet ad regulam
moris.
Unde moralitas dividitur in bonitatem &
malitiam, ſeu honeſtatem & inhoneſtatem. Ab
actibus moraliter bonis dicitur homo bene, a
malis malè moratus. Ab illis fit laude ac præ-
mio dignus, ab his fit dignus vituperio & poœ-
na. Honeſtas & inhoneſtas duplex eſt, forma-
lis & objectiva, formalis conſiſtit in actu, ob-
jectiva in objecto. Hæc rurſus ſubdividirur in
ethicam, & Theologicam, ethica eſt conformi-
tas vel ditformitas cum natura rationali ut tali,
ſeu recta ratione. Theologica eſt conformitas
vel difformitas cum voluntate Dei præcipientis
vel prohibentis aliquid fieri in ordine ad finem
ſup rnaruralem creaturæ intellectualis.
Non tamen Moralitas actus humani idem
eſt ac libertas. Quia poteſt dari libertas ſine
moralitate, aut actus liber, qui non ſit mora-
lis, ut patet in pueris, decrepitis, ſenibus &c.
quibus ſufſiciens eſt uſus rationis ad libertatem
Phyſicam ſcilicet, non tamen ad actum mora-
lem; plus enim requiritur ad actum moralem,
quàm liberum, cum actus liber tantùm requi-
rat cognitionem indifferenter proponemem ob-
jectum

DE ACTIBUS HUMANIS. 121

jectum in ordine ad quemcunque finem, hoc
eſt, quà unum bonum Phyſicum diſcernatur
ab alio in ordine ad utilitatem, aut aliquam de-
lectationem. Actus verò moralis ſuperaddit
advertentiam rationis ad regulam honeſtatis,
hoc eſt cognitionem, qua diſcernatur bonum
honeſtum ab inhoneſto, quod utique quà al-
tioris ordinis & magis remotum a ſenſibus, plus
& difficilius eſt ac alterum.
Obj. Eſſentia formalis moralitatis in eo ſta-
tuenda, ex quo ſequuntur Proprietates,
atqui hæ ſequuntur ex libertate: Proß,. min.
Ideo enim ackus eſt dignus laude vel vituperio,
Præmio aut pœna, quia liber eſt, ergo. H. N.
min. Ideo ſoluùm dignitas laudis aut vituperii ac-
cedit actui, quia eſt bonus vel malus „ conve-
niens regulæ morum, aut ab ea diverſus. Ex
quo ſequitur, dignitatem iſtam nequidem pro-
Prietatem proximam eſſe ipſius moralitatis, ne-
dum libertatis: nam libertas ſecundum ſe tan-
tum pertinet ad ordinem phyſicum, hæc enim
Ccreaturam rationalem ab irrationali diſcernit.

ARTICULUS II.

Unde bonitas vel malitia moralis in actum re-
Jfundatur .
Nve. Moralitas eſt quidem directivè a regu-
la morum, quia regula morum eſt men-
ſura honeſtatis; ſed eadem ſimul eſtab objecto,
ubi objectum non tantùm materiale, & ſecun-
dum ſe ſpectari debet, ſed etiam formale ſeu
motivum & veſtitum ſuis circumſtantiis, imo

1 2 &£

122 DE ACTIBUS HUMANIS.

& cum fine, ob quem actus tendit in objectum,
quæ omnia tranſeunt aliquo modo in objectum.
Porrò bonitas iſta vel malitia ex objecto ſumpta
dicitur prima & ſpecifica, qua actus ſpecificatur
extrinſecè, vel ſpeciem ſuam accipit ab objecto,
intrinſecè verò atendentia propria in objectum,
in quod fertur. Dicitur etiam fundamentalis
& radicalis, quia objectum eſt ſundamentum
& radix, unde bonitas vel malitia refunditur
in actum.
Dico IL. Bonitas & malitia moralis actuum
voluntatis ſæpe cauſantur per objecta, quæ ſe-
cluſa omni lege aut prohibitione ex ſua natura
intrinſecè bona ſunt vel mala. Ita definitum
fuit in variis Conciliis, & aſſertum a SS. PP. aqui-
bus latè rejectus eſt error eorum, qui dicebant,
nihil natura ſua eſſe bonum aut turpe, ſed
omnia talia reddi præcepto & prohibitione, vel
ſola hominum opinione. Ita Epicurei affirma-
bant, non eſſe vitium aut virtutem, ſed ſola
opinione peccare homines. Quod refutatur
optimè a S. Auguſtino apolog. 2. deinde Simon
Magus, apud Irenæum lib. I. cap. 20. dicebat,
nullas eſſe naturaliter operationes juſtas, ſed ex
accidenti. Sic etiam poſtremi temporis hæretici
delirant, omnia opera noſtra peccata eſſe. Con-
tra hos probat. Cancluſio. Multa ſunt objecta,
circa quæ voluntas nunquam verſatur cum cog-
nitione vera & libertate, quin bene operetur;
quædam objecta, circa quæ ſemper malè, ſi li-
berè agimus & ſinè errore, ergo quædam ob-

jecta ſunt intrinſecè mala, quædam intrinſecè
bona.

z . ien

0tes

9
ee

n And
Amdta re⸗

Undrn

En norlls Qon
Mchſech, det⸗
bron a ſmmn

n l Me,
Krdihnone we
Iubyemamm.

Iimnen, eih

DE ACTIBUS HUMANIS 123

bona. Prob. Ant. Ex communi hominum ſen-
ſu: quia quidam ſunt actus, qui apud omnes
gentes laudantur tanquam boni, quidam vitu-
Perantur & damnantur tanquam mali, ergo ſig-
num eſt, quod naturaliter homines agnoſcant,
voluntatem ſemper malè facere, quando ver-
ſatur circa quædam objecta, bene autem agere,
quando verſatur circa alia. Confirmatur: Quia
actus vitalis phyſicè ſpectatus ſpeciem ſuam de-
ſumit ab objecto, ut conſtat ex philoſophia,
ergo etiam actus ſpectatus in genere moris,
cum non ſit diſpar ratio.
Dico Il. Circumſtantiæ aliquando novam
addunt actui bonitatem aut malitiam ſpecificam,
aliquando autem tantùm bonitatem & malitiam
actûs circa eandem ſpeciem. Ratio eſt, quia
Per illud cauſatur moralitas, per quod actus fit
conveniens aut diſconveniens naturæ rationali,
ſed per circumſtantias actus vel fit conveniens
& diſconveniens, vel fit magis conveniens &
diſconveniens. Ergo. Prob. min. Per illud actus
fit conveniens nituræ rationali, & diſconve-
niens, per quod habet medium a recta ratione
ræſcriptum, vel eodem caret, ſed per circum-
antias ſæpe actus eſt hujusmodi, malum enim
eſt ex quolibet defectu, bonum autem ex inte-
ga causâ: quoties itaque deerit aliqua circum-
antia bona, vel aderit aliqua mala, malus erit
actus. Deinde-quoties actus pertinet ad diver-
ſam ſpecie virtutem, habet bonitatem ſpecie
diverſam, & quoties opponitur diverſæ vir-
tuti, vel diverſis bene agendi regulis alio & alio
I 3 titu-

124 DE ACTIBUS HUMANIS.

titalo vel exigentibus, vel prohibentibus, ha-
bet malitiam ſpecie diverſam: ſed actus volun-
tatis aliquando habet, quod pertineat ad diver-
ſam virtutem, vel quod ei opponatur: aliquan-
do autem habet tantùm, quod magis oppona-
tur eidem virtuti, vel quod perfectius pertineat
ad eandem virtutem, ergo circumſtantiæ ali-
quando dant novam ſpeciem, aliquando augent
tantùm eandem. Min. eſt evidens. Nam inter-
ficiens hominem, quem novit eſſe Sacerdotem,
Peccat peccato Sacrilegii & injuſtiti?. Dans
eleemoſynam ex voto facit actum religionis &
miſericordiæ.
Dico UI. Intentio finis boni in ſe bona eſt,
tribuitque bonitatem electioni medii vel boni
vel indifferentis, non autem tribuit bonitatem
ullam electioni medii mali. Sic econtrario in-
tentio finis mali in ſe eſt mala, & tribuit ſpecia-
lem malitiam electioni medii cujuscunque, quid-
quid enim agitur ex intentione mala eſt malum-Et
ita tanquam certum docent omnes Theologi poſt
SS. PP. eôque referunt dictum illud Chriſti Do-
mini Luc. II. v. 34. Lucerna corporis tui eſt oculus
tuus; ſi oculus tuus ſimplex fuerit, totum corpus
tuum lucidum erit. Prob. Concluſio. Quia tunc
electio mediorum eſt actus bonus, quando ha-
ber objectum bonum, a quo ſpecificatur, bo-
nitas enim finis eſt objectum ultimò ſpecificans
electionem mediorum, ergo electio medii non
mali facta ex fine bono ſemper eſt bona. Ele-
ctio autem mediorum, quæ ſunt mala, nun-
quam eſt bona, etiamſi fiat ex intentione boni
finis,

6 korelm

DE ACTIBUS HOMANIS. 12 5
finis, aliàs illa electio eſſet ſimul bona & mala
quod implicat. NWon enim ſunt factenda mala, ut
eveniant bond. .
Obj. contra Imum. Si bonitas ac malitia mo-
ralis actuum humanorum deſumatur ab objecto,
ergo vel materiali vel formali, ſi primum, nun-
quam actus bonus poterit habere objectum ma-
lum, aut actus malus objectum bonum, quod
utrumque falſum eſt, quia odium objecti boni
eſt malum, & odium objecti mali eſt bonum.
& ſecundum, ergo ab operante debet directè
per ſe, propter ſe intendi bonitas aut malitia ob-
Jectiva, ut derivetur in actum, ſed hoc non,
ergo. Confr. ex D. Thoma quæſt. I. a. 3. &
quæſt. 18. art. 5. actus morales ſumunt ſpeciem
a fine, atqui objectum diſtinguitur a fine, er-
go non ſumunt ſpeciem ab objecto. B. Boni-
tas & malitia moralis ſumitur tum ab objecto
materiali, ſi habeat bonitatem vel malitiam ob-
jectivam, ſi non: plurimùm ab objeéto for-
mali ſeu motivo aut circumſtantiis & fine. Ad
alterum . ſic nunquam actus bonus poterit ha-
bere objectum malum ſecundùm ſe ſumptum
N. ut amabile & proſequendum C. item actus
malus nunquam potuit habere objectum bo-
num ſecundum ſe ſumptum N. ut odioſum
& deteſtandum C. Ad Confir. x. D. Objectum.
diſtinguitur a fine extrinſeco ſive operantis C-
a fine intrinſeco ſive operis N. qui peccata re
dimit eleemoſynis, habet finem operis & in-
ternum, honeſtam ſublevationem alienæ mi-
I 4 ſe-

126 DE ACTIBUS HUMANIS.

ſeriæ: finem autem operantis & externum ſatis-
actionem pro peccatis.
Inſt. Si ab operante debet intendi directè &
per ſe ac propter ſe bonitas objectiva, ut in
actum refundatur, ergo etiam pariter deberet
intendi malitia objectiva, ut eadem refundere-
tur in actum. H. N. ſequelem. Ad hoc enim,
ut malitia objecti faciat actum inhoneſtum, ſut-
ficit voluntarium indirectum & interpretati-
vum, quia nullus intendere poteſt malum ut
malum, ſed ſolùm intendere poteſt bonum, cui

malum conjunctum eſt. Hinc ſi quis v. g. rem

furatur, quam ſcit eſſe ſacram, talis contrahit
malitiam ſacrilegi, etiamſi nollet rem furtivam
eſſe ſacram, cum enim hæc malitia ſit cognita,
ea non diſplicet efficaciter, ut diſplicere debe-
ret, eoquod operans non obſtante ejusmodi
turpitudine adhuc liberè tendat in objectum,
cui malitia ſacrilegii eſt annexa. At econtra bo-
nitas quà talis intendi poteſt & amari; unde ſi
non intenditur, negligitur, ſed bonitas neglecta
& quaſi contempta non reddit voluntatem aut
actum laudabilem, quia alioqui laudabitur, aut
laude dignus erit, qui v. g. juſtitiam exercet ob
lucrum vel avaritiam. Deinde bonum debet eſſe
ex integra cauſa, maliun autem ex quolibet defelctu
Oliic. Il. contra 2. Circumſtantiæ ſe habent
ut accidentia actůs moralis; atqui accidens non
poteſt conſtituere ſpeciem, ergo eircumſtantia
non poteſt conſtituere actum in certaſpecie bo-
nitatis vel malitiæ. N. D. maj. Habent ſe ut ac-
cidentia actûs moralis, quem in ſua ſpecie jam
con-

Dr Acr!

uum koppont
ngum Plinl
uum N. V
roltaeſtensel
euſyik Mi
Creuen ungun
ulale

Clentaommnm
UEnmmen Arnen
ehgnms. I
0. Te re,
Oe ſen d Tomn
Anm inemmm ii
rer, ,auueun
ücdenihan⸗
NnaMN

3
4

4

Fr Saum

ln er mino d
Aenohnm n

Ainheſelt
denm
iekie
, tgle n
alontnn
ohmman
Dhumme

*
fmn DE AcTIBUS HUMANIS. 127
gumm conſtitutum ſupponunt C. acts moralis, quem
a ipſæ tanquam Principales objecti conditiones
Nmalirdh conſtituunr N. Diſt. etiam Conſ. Circumſtan-
adkn tia prout accidens non Poteſt conſtituere actum
in certa ſpecie morali C. circumſtantia quæ affi-
cit objectum tanquam Principalis conditio N.
Circumſtantia loci ſacri, ſi conſideratur intuitu
ablationis rei alienæ eſt merum accidens, Ppro-

Im& i ut autem ratio dictat loco ſacro non eſſe facien-
er oetmmm dam injuriam, eadem circumſtantia addit ſpe-
tepoetbanmma cialem repugnantiam ad ordinem rationis, con-

Huiqiseem ſideraturque ur Principalis conditio objecti, ra-
sG tioni repugnans. Ita S. Thomas quæſt. 19. art.
Hdharmtmn 10. Inde apparer, quomodo explicanda ſint,
r giliuſt am quæ idem S. Thomas quæſt. 19. art. 2. dicit,
IrPi actum internum a ſolo objecto bonitatem de-
lene ed ſumere, lôquitur enim de ſpecie moralitatis pri-
in in heduan maria & efientiali, quæ in actu virtutis petitur
Nn MeIN. ab eo, quod actus per ſe primèò reſpicit, quod
tRmm el eſt ſolum objectum. .
ſelbornu nri Inſt. I. Si circumſtantia quantitaris augeat
Ur ſovnnrenen bonitatem vel malitiam moralem actionis, ergo
uikretimn is, qui ex animo dicerer: volo dare Paupe-
Kribus eleemoſynam infinitam, eliceret actum
meriti infiniti. . N. ſequel. Sicut actus in-
tellectús in hac hypotheſi objectum infinitum
tantùm imperfectè, confusè & finitè repræſen-
tat: ita actus voluntatis tendit ſolàm imperfe-
Rè, confusè & inefficaciter in objectum infi-
nitum, adeoque non habet infinitos bonitatis
gradus. Econtra cum quis ſeriò intendit dare
duos vel tres nummos pauperi, totidem etiam

I 5 gra-

128 DE. ACTIBUS HUMANIS.

gradus bonitatis habet actus, qui diſtinctè &
efficaciter in objectum tendit.
Inſt, 2. Habens votum caſtitatis, ſi alium
induxit in fornicationem, non tenetur circum-
ſtantiam voti confiteri, ſi ipſe nihil libidinis
commiſerit: neque etiam opus eſt exponere
circumſtantiam ignorantiæ vincibilis, quà com-
miſſum eſt peccatum, neque etiam conſuetu-
diriis, niſi quis interrogetur, neque etiam in
ſimplici complacentia cogitationis venereœ re-
fert, utrùm fuerit de perſona libera, aut ligata,
quia hic non admittitur adulterium, inceſtus,
aut ſacrilegium, ergo circumſtantiæ non ad-
dunt actui ſpecialem malitiam. N. D. C. Quan-
do non addunt novam oppoſitionem cum ra-
tione & virtute C. ſecus N. Eodem modo
circumſtantiæ genericæ, niſi ſpeciatim a pec-
cante intendantur, habent ſe ſolùm per modum
generis, ut quod peccatum ſit averſio a Deo,
noxium animæ, inobedientia &c. ergo non
poſſunt ſpecialem malitiam actui tribuere, cum
ſint ſolùm voluntariæ per modum rationis ge-
nericæ: nec etiam vi illarum oritur ſpecialis ob-
ligatio ad vitandum actum, vel ita operandum,
ſed ſufficit obligatio, quæ naſcitur ex objecto.
Inſt. 3. Umius rei non ſunt plures eie⸗
atqui unius actûs ſunt plures circum antiæ,
ergo circumſtantia non conſtituit actum mora-
lem in ſpecie aliqua boni vel mali. . cum S.
Thoma ſuprà citato, unius acts externi non
ſunt plures ſpecies N. unius acts interni Subd.

non ſunt plures ſpecies ex objecto C. ex objecto,
cir-

s Huugre

10
n leod

DE ACTIBUS HUMANIS. 129

circumſtantiis, fine extrinſeco N. In actibus
externis ſpecies moralis ſemper eſt accidentaria;
unde nihil obſtat, quominus unus actus in eſſe
naturæ, ſit in pluribus ſpeciebus in eſſe moris.
Econtra in actibus internis ſpecies moralis eſſen-
tialis provenit ab objecto, quod unicum tan-
tùm eſſe poteſt, quamvis eidem ſpecies moralis
accidentaria ex circumſtantiis & fine extrinſeco
varia etiam poſſit advenire.
Objic. III. contra 3. Intentio finis boni com-
municat bonitatem electioni medii indifferentis,
& addit bonitatem peculiarem electioni medii
boni, ergo etiam communicabit bonitatem ſuam
electioni medii mali. . N. C. Objectum in-
differens aut ex ſe bonum ſunt capacia honeſta-
tis: econtra objectum de ſe aut ex circumſtan-
tiis malum eſt ſimpliciter prohibitum, ergo ejus
electio ſemper manet mala, quocunque fine
expetatur.
Inſt. I. Matth. 6. dicit Chriſtus: & oculus
tuus ſimplex fuerit, totum corpus tuum lucidum
erit: licèt hic S. Chryſoſtomus homil. 25. per
oculum intellectum interpretatur, cæteri tamen
PP. intentionem finis nomine oculi accipiunt,
ergo juxta doctrinam Chriſti, ſi intentio pura
fuerit, tota actio erit bona, & conſequenter ele-
ctio mala evadet bona. k*. Explico verba Chri-
ſti, D. Ant. ita ut nomine oculi ſimplicis acci-
Piatur intentio præcisè & ſecundùm ſe bona N.
ut accipiatur intentio, ejusque puritas partici-
Pata in electione C. ita S. Bonaventura, & D.
Thomas. Eadem eſt reſponſio ad illud ar⸗
thœæi

130 Dr AcCTIBUS HUMANIS.

thæi 7. Non poteſt arbor bona malos frulétus fa-
cere, ubi S. Auguſtinus per arborem intentio-
nem bonam intelligit, lib. I. de gratia Chriſti
cap. 18. & 19.
Inſt. 2. Obſtetrices E.gyptiæ mendacio uſæ
ad ſervandam vitam infantium hebræorum præ-
mium a Deo acceperunt Exodi 3. ergo bonus
finis corrigit malitiam electionis, aut ſaltem ab
electione mali medii non vitiatur intentio. E.
N. I. Sequelam. Diſtincti enim adtus inter-
ceſſerunt: prior erat per modum intentionis,
ſeu voluntas liberandi proximum a morte, &
hic quidem erat bonus & dignus præmio: po-
ſterior erat per modum electionis, ſeu voluntas-
mentiendi, quà nullum præmium meritæ ſunt
obſtetrices, quamvis talis medii electio potuit
eſſe inculpata propter ignorantiam vel inconſi-
derantiam. Ad 2. &. D. C. Non vitiatur inten-
tio, quæ præit realiter electionem C. quæ co-
mitatur electionem malam N.

ARTICULUS III.

Utrùm idem actus voluntatis poſſit ſimul eſſe bonus
malus

Na. Non eſt hic quæſtio de bonitate & ma-
litia, quæ actum abſolutè & ſimpliciter ta-
liter denominet, ita ur bonus dicatur, qui ha-
ber omnem debitam perfectionem, malus econ-
tra, qui vel unicà careat; juxta illud S. Diony-
ſuüi: Bonum ex integra cauſa, & malum ex quoli-

bet defectu; evidens enim eſt, non poſſe eun-
dem

De Ac

c Uher

Ucti en
nl An

le
teenohn
KIA

N

DE ACTIBUS HUMANIS. 131

dem actum habere omnem perfectionem debi-
ſi tam, & aliquà earum carere. Evidens item
eſt, non poſſe actum eundem conformem ra-
tioni eſſe & difformem. Solùm ergo hic di-
ſputatur, an idem actus humanus ſimul habere
poſſit bonitatem moralem conjunctam cum ali-
qua malitia reſpectu diverſorum, quibus actus
conſtituitur & efficitur. Nam reſpectu ejus-
Hain e dem objecti hoc manifeſtè repugnare apparet,
n Denini eoquod idem eodem reſpectu non poſſit con-
e venire, & non convenire. Quæritur proinde,
6 utrùm actus aliquis ex objecto bonus eſſe poſſit,
& ſimul ex circumſtantia objecti, aut ipſius acts
malitiam contrahere.
Dico. Idem actus voluntatis non poteſt eſſe
ſimul bonus & malus. Prob. Quia actus eſt
ſimpliciter malus, non bonus, hoc ipſo quod
habet vel objectum malum, vel finem malum,
vel circumſtantiam malam: nam hoc ipſo ten-
dit in objectum modo dedecente naturam ratio-
nalem, ideoque ſimpliciter dedecet naturam ra-
tionalem, eique disconvenit. At verò aétus,
qui ſub aliqua ratione naturam rationalem de-
decet, hoc ipſo malus eſt, minimè bonus; &
ſolus actus, qui ſic naturam rationalem decet,
ut ſub nulla ratione illam dedeceat, bonus eſt.
Ohyic. I. Actus, quo quis vult idem obje-
Rtum ob duo motiva non ſubordinata, unum
bonum, & alterum malum, ut actus, quo quis
vult dare eleemoſynam propter motivum mi-
ſericordiæ, & ſimul ob vanam gloriam, eſt bo-

nus ex parte boni motivi, & malus ex parte
mali5
— 22

ende.
“ Epuucth

132 DE ACTIBUS HUMANIS.

mali; ergo. . N. Ant. Nam hic actus eſt
ſimpliciter malus, & nullatenus bonus, quam-
vis malitiam ex unico motivo ſumat; quia
per talem actum voluntas tendit in objectum
modo naturam rationalem dedecente, & actus
ille ſimpliciter dedecet naturam rationalem,
quia dedecet naturam rationalem appetere bo-
num propter malum, & ſic velle malum.
Objic. 2. Qui fubvenit egeno in gravi ne-
ceſſitate, implet præceptum, licet ex inani glo-
ria id fecerit, ergo actus ex objecto bonus po-
teſt contrahere malitiam ex fine & circumſtan-
tiis. 2. Samſon ſe ipſum ruinà doms oppref-
ſit, S. Virgines ſæpiùs ut hoſtes evaderent, aut
pudori conſulerent, mortem ſibi conſciverunt,
& nihilominus laudantur. 3. Poteſt in natura-
libus idem ſubjectum quoad ſubſtantiam eſſe
bonum, licet in aliqua parte haberet defectum,
ſic poteſt quis haberè pulchram faciem, & den-
tes deformes, idem patet in artefactis. N. ad
1. D. Conſ. Actus internus poteſt manere bo-
nus & malitiam a circumſtantiis contrahere N.
actus externus Subd. poteſt manere bonus ma-
terialiter & in genere entis C. formaliter, & in
ratione objecti formaliter ſpecificantis N. quod
talis ſatisfaciat prœcepto, nihil refert. Nam
ſunt multæ leges, quæ dantur de actibus huma-
nis præcisè quoad ſubſtantiam & entitatem Phy-
ſicam ſeu bonitatem objectivam materialem,
non formalem, Alii autem actus; quibus dis-
ponimur ad juſtitiam, & gratiam Dei meremur;

circumſtantiam turpem nequaquam admittunt.
Ad

61.

Dr Acr
NXope
egerint,

DE ACTIBUS HUMANIS. 133
Ad 2. N. N. Suppoſitum, quod cum circum-
ſtantia mala egerint, nam peculiari S. Spiritũs
inſtinétu herolcas has actiones ſuſceperunt. Ad
3. N. C. In naturalibus & artefactis malum unius
Partis non inficit, aut deſtruit bonitatem alte-
rius. In moralibus contra accidit, ubi juxta D.
Angelicum virtutes connectuntur in una Ppru-
dentia, nec poſſunt ſimpliciter exire in actum,
niſi hac præeunte, & judicante hic & nunc eſſie
conforme rationi, omnibus Penſatis actionem
eſſe ſuſcipiendam. .
Oliic. 3. Saltem poteſt actus diu protractus
de bono tranſire in malum, & v viciſſim. H. D.
Actus voluntatis elicitus & deliberatus N. actus
voluntatis imperatus, aliusve potentiæ C. Or-
dinariè actus voluntatis ſunt inſtantanei, ſicut
actus intellectûs, a quibus pendent, ergo hy-
Potheſis illa non habet locum in modo agendi
ordinario, ſed in extraordinario, quo Deus
utrumque intellectús & voluntatis actum Per
plura inſtantia conſervaret. In quo caſu nihi-
hilominus actus de bono in malum tranſire non
poſſet: actus enim bonus eſt ratione ſui objecti
& circumſtantiarum, quatenus tranſeunt in ra-
tionem objecti, ſi ergo objectum non mutatur,
nec mutabitur bonitas acts, quatenus eſt elhci-
tus; ſi verò mutabitur objectum, mutabitur
etiam actus. Aliter judicandum de actu Po-
tentiæ externæ, aut de actu elicito voluntatis,

ſi conſideretur ut imperatus, poteſt enim mu-
tari intentio & imperium immutato actu impe-
ratoO: quare cum actus voluntatis quatenus ſunt
impe-

134 DE AcCTIBUS HUMANIS.

imperati, ſe habeant ut actus exteriores, poſ-
ſunt ſicut ii, eſſe boni & mali ſucceſſivè per de-
nominationem ab actibus diverſis.

ARTICULUS IV.

An detur Actus humanus ſeu moralis indifferens
in individuo, qui nec ſit bonus nec malus?

Ota I. Certum eſt multos poſſe dari actus
voluntatis indifferentes, qui neque boni
ſint moraliter, neque mali; quia plurimi ſæpe
actus fiunt absque advertentia & conſideratione,
honeſtatis aut malitiæ, quà conſideratione defi-
ciente nulla eſſe poteſt moralitas. Poſſunt ergo
eſſe actus voluntatis indifferentes, ſed nullo
modo morales. Tota ergo eſt difficultas de iis
actibus, qui ſunt morales, & tamen indifferen-
tes, id eſt neque boni neque mali.
Notæ 2. Actus moralis dici poteſt dupliciter
indifferens: I. ſecundùm ſpeciem, 2. in indi-
viduo. Indifferens ſecundùm ſpeciem dicitur,
qui ex objecto præcisè conſideratus non haber
quod bonus, aut malus ſit, quamvis aliunde
habere poſſit, quod ſit bonus, aut quod ſit ma-
lus: v. g. comeſtio carnium eſt ſecundùm ſpe-
ciem indifferens actus, quia ex objecto præœci-
8& nec bona, nec mala eſt, quamvis ex prohi-
bitione poſſit eſſe mala, & ex bono honeſto
fine poſſit eſſe bona. Quando itaque dicitur
actus eſſe indifferens ſecundùm ſpeciem, non
eſt ſic intelligendum, quod ex ſpecie ſua hoc

habeat, quod ſit indifferens; ſic enim actus ſe-
cun-

Dr Aci

ſeren

lſte⸗

7

Mue
R -
edlkwelhener

Ve

TLVUS.

1 gie
1 giu
tnnt Kcolcernie
GAcnilenatoet
rals boſi
Ifarmes, 1
veld
Eumen ualteren.
.
daperkinlta
nhertn uin
dun eren don⸗
Gnlckeans vo
1

Ne
n von hontt⸗
Co mne Cncnt
en, N
4 ecke ſun
e .
Eeum 6

ſ

la

—

DE AcTIBUVS HUMANIS. 135
cundum ſpeciem indifferens eſſet illa, cujus dif-=
ferentia conſtitutiva eſſet indifferentia, ſive cui
eſſet eſſentialis indifferentia. Dicitur ergo ſe-
cundùm ſpeciem indifferens negativè, hoc eſt,
qui præcisè non habet ex objecto, quod exi-⸗
gat bonitatem aut malitiam. Actus in indivi-
duo indifferens eſt is, qui ſpectatis omnibus,
quæ ad ipſum concurrunt; aut concurrere poſ-
ſunf, nempe qui ſpectatis omnibus objecto for-
mali aut materiali, extrinſecis omnibus circum-
ſtantiis caret bonitate vel malitia formali. Hoc
poſito, quæſtio eſt inter Theologos Scholaſti-
coSs. An dentur actus aliqui voluntatis facti
cum advertentia & libertate, qui nec mali ſunt,
nec boni, non ſolùm ex objecto & ſecundàùm
ſpeciem, ſed etiam in individuo, hoc eſt ſpe⸗
atis objecto & circumſtantiis.
Dico. Nullus poteſt dari actus in individuoò
indifferens. Prob. I. auctoritate D. Thomæ quæ.
18. art. 8. & 9. id clariſſimè docentis: S. Augu-
ſtini lib. 2. de peceatorum meritis & remiſſione
c. 18. ubi expreſsè dicit: Voluntatem non poſſs
conſiſtere in medio, ſed vel eſſe bonam vel malam.
Prob. 2. Innocentius X. damnavit has duas pro-
poſitiones, ſeilicet 8. comedere & bibere us ue ad
Jatietatem ob ſolam voluptatem non eſt peccatum,
modo non olſit valenalini, quia licitè poteſt appe-
titus naturalis ſuis atctilus frui. Deinde gnam.
Opus Conjugii ob ſolam voluptatem exercitum oinni
benitus caret culpa, ac defetctu veninli. Suppoſitâ
dutem poſſibilitare actús indifferentis non debe-
ret ſemper intendi Hquaonaſtas, & appetitus
na⸗

136 DE ACTIBUS HUMANIS.

Juxta adverſarios vel non daretur verbum otio-
ſum, vel non omne verbum otioſum eſſet ma-
lum, cum proferretur licet non ob finem bo-
num & honeſtum, ſaltem ob aliquam delecgtatio-
nem naturæ gratam, adeoque maneret indif-
ferens: atqui utrumque eſt fallum, & contra
illud Chriſti D. Matth. 12. v. 36. Dico autem vo-
bis, quoniam omne verbum otioſiun, quod locuti
fuerint homines, reddent rationem de eo in die Ju-
dicii. Ubi verbum otioſum ex communi In-
terpretum non poteſt trahi ad calumniatorium
& falſum: aliàs exprobratio Chriſti D. non eſ-
ſet adeo energica. Prob. 4. Omnis homo
agens moraliter debet intendere finem aliquem
negativè ultimum, honeſtum ex ductu rectæ
rationis, quæ in ipſo viget, non minuús ac
omnia creata tendunt ad finem ſibi ab Auctore
naturæ præfixum. Tria autem ſunt bona: ho-
neſtum, utile; delectabile: utile non eſt finis, ſed
tantum medium, & debet ulterius ordinari,
neque poteſt in eo quieſcere voluntas: bonum
delectabile non poteſt intendi. Ergo debet ſem-
per intendi honeſium; maximè cum homo in
actionibus debeat agere ſupra modum agendi
brutorum; bona autem reliqua etiam intendunt
bruta; ergo non eſt poſſibilis actus in indivi-
duo indifferens. Confir. Quoties homo tollit
Deo rationem finis ultimi, peccat: Sed quoties ho-
mo agit deliberatè, nullam ſibi præfigens bonum
finem, adimit Deo rationem finis ultimi, ad quem
ommia diriguntur, nam-ille actus neque formaliter
ne-

De AcrI

ftemii
naturalis poſſet licitè frui ſuis actibus. Prob. 3.

S Cvome
pükaenten
Aanpo in
Gemmco e e
. i.

arcenun e
monmien⸗
Ultifern
lefkenng
tone⸗
nehe

R

onn

1Gmrkhinet
mmnincltm.
GENbNnbo
Caen ge,
edde nunti nlt.
tin, Kanm
.6. Darmmenn
ihon, ſtu ler
inen in;
Un er Cörmmik
id dumninnnn

ioCrik D. m

1 MdX
Alore
thonn br.
Nnckins,

DE ACTIBUS HUMANIS. 135
neque virtualiter ad Deum dirigitur. Ergo pec-

cat. Prob. Quicunque juxta Adverſarios elicit

actum indifferentem, hoc ipſo eum elicit, quia
licet, ſed eoipſo jam agit honeſtè, ſcilicet ſe
conformando legi permittenti, eigo nunquam
indifferenter. Confir. I. Talis eit ita diſpoſi-
tis, ut non ageret; ſi non liceret; ſed hoc eſt
honeſtum, quia eſt revereri legem prohiben-
tem, & ſe illi ſubmittere, ergo. Confirm. 2.
Agere, quia licet, eſt habere licentiam Pro
motivo, hoc autem motivum nec eſt utile,
nec jucundum ergo eſt honeſtum. Unde pa-
tet Adverſarios ex ipfſis ſuis principiis redargui.
Chj. I. S. Hieronymus epiſt. 89. ait: Bo-
nuim eſt continentia,; malum luxuria, inter utrum-
que indifferens deambulave &&. hæc autem ſenten-
tia non poteſt explicari de actibus indifferenti-
bus ſecundùm ſpeciem, hoc eſt, de actibus, qui
nec ſunt boni nec mali ratione objecti materia-
lis: quia addit D. Doctor: ſive enim fecerig, ſive
non feceris; nec juſtitiam habebis, nec injuſtitiam.
Ergo infert Vaſquez ly feceris denotat exerci-
tium actionis in individuo, ergo ſecundùm S.
Hieronymum illi actus etiam in individuo ſunt
indifferentes. E. N. C. Loquitur D. Doctor
tantum de actu ſecundùm objectum ſpectato.
Nam agit de natura objecti, & dicit; aliud eſt
bonum;, ut continentia, aliud malum ut luxu-
ria, aliud indifferens ut deambulatio. Quare
ſenſus eſt, ſive feceris ſive non feceris, nec ju-
ſtitiam habebis ratione objecti, quod non im-
pedit, quominus actus ſit bonus vel malus ra⸗
tione finis. K 2 Ohji.

138 DE ACTIBUS HUMANIS.

Ob,j. 2. Dantur actus indifferentes in ſpecie;
ergo etiam in individuo. Confir. Nulla eſt ſpe-
cies ſinè individuo, ergo ſi dantur actus indif-
ferentes in ſpecie, dantur etiam in individuo.
NW. ad I. N. C. diſp. eſt. Quia actus indifferen-
tes in ſpecie ſunt actus, qui neque boni, neque
mali ſunt ex objecto: adtus verò indifferentes
in individuo ſunt actus, qui neque boni, ne-
que mali ſunt ex omni parte, nempe ratione
objecti, circumſtantiarum & finis. At ex eo,
quod aliqui actus neque boni, neque mali ſint
ex objecto, non ſequitur eos non eſſe bonos
vel malos ex alia parte, nempe ratione finis,
ergo eoipſo, quod homo debeat agere ob
finem honeſtum, ſequitur non dari actum
indifferentem in individuo, vel enim homo
agit ob finem honeſtum, & ſic bonus eſt actus,
ſi non ob finem honeſtum & ſic malus eſt. Ad
Confir. D. Ant. Nulla eſt ſpecies logica ſeu pro-
priè dicta quæ eſt gradus metaphyſicus ab indi-
viduis abſtractus, ſine individuo C. mulla fpe-
cies moralis ſeu impropriè dicta, quæ eſt de-
nominatio actui conveniens præcisé ab objecto
ſuo directo N. proinde quidquid convenit ſpe-
ciei convenit etiam individuo ſecundùm ob-
jectum ſpectato, non autem ſpectato ſecundum
finem & circumſtantias.
Ohyj. 3. Si opera neceſſitatis & delectationis
naturalis v. g. fricare manus, ſpuere &c. eſſent
bona, deberent pertinere ad aliquam virtutem:
ſed ad quam! ſi eſſent mala, poſſent & debe-
rent explicari in confeſſione: quis autem abſol-
vVet

DrAc

oneloneß

omonN, Sn
o ſceken
Col on

umnnnitt,
Gwcodtnenan

lnbon,
Urnlonun,
Nu Gi
erd gunte
eer illie v
Uiin

de

leigte
eten I

Nlcnr Auig.
n Nindnid
Wui Uüenn.
unegredoi at

Owne bal t

EE
= = ——
E

Me, enpe i

1fns Ae
0l, ſeqve ndl
1 don elle dan
INe Mone n
er e
ur Nn n u
, Ielanin Konn
Elehoruvet tt

REh
eugn
Gncto l t⸗
ck, r et e
ethoben
d ſent⸗
o koncm o.
netno ſeuncm

e

DF AcCTIBUS HUMANIS. 139

vet in confeſſione præcisè accuſantem ſe de fri-
ctu manuum, ſputo &c. ſinè præfixo bono fi-
ne? imo ſequeretur, vix ullum fieri a nobis
opus, quod non ſit peccatum veniale. W. IIIa
opera minutiora, quæ fiunt ob ſolam naturæ
commoditatem aut neceſſitatem, ſunt ut pluri-
mum indeliberata, fiunt ex ſolo naturæ inſtin-
ctu ac imaginatione, ſinè ulla advertentia ratio-
nis, atque ita, cum non ſint moralia, non ſunt
etiam bona vel mala. Si verò ſünt deliberata-
ſunt etiam bona, quia ratio tunc dictat, gra-
tificandum eſſe naturæ. Si autem non dictaret
hoc recta ratio, eſſent illa tunc otioſa opera, &
vitioſa, poſſentque in confeſſione explicari,
ſicut otiola verba, quia eſſent merè peccata
commiſſionis, hoc eſt opera poſitiva difformia
rectæ rationi, non autem pPeccata omiſſionis,
quæ ſunt meræ negationes actuum. Certe ho-
mines virtutis amantes, ſicut de verbis otioſis,
ita etiain de ejusmodi operibus in ſacro tribu-
nali ſe accuſare ſolent, dicendo, v. g. plurima
opera deliberatè poſui ſinè debita intentione
boni & honeſti finis.
Ad id verò quod quæritur, ad quam virtu-
tem illa opera pertineant, quando ſunt bona,
& ad quod vitium, quando ſunt mala. N.
Quando ſunt bona, pertinent ad virturem fi-
nium extrinſecorum, ad quos diriguntur, vel
ad virtutem, cujus proprium eſt moderari cu-
Tam corporis, quando ſunt mala, pertinent ad
vitia oppoſita illis virtutibus.

K 3 olj.

440 DE ACTIBUS HUMANIS.

Obj. 4. Quando quis exercet actum miſeri-
cordiæ, non cogitando de bonitate miſericor-
diæ, nec intendendo propter ſe, non exer-
cet opus bomim, utpote quod debet amari
Propter ſuam honeſtatem neque tunc peccat;
ut pater, ergo tunc exercet autem indifferen-
tem. 2. Qui deambulat præcisè, quia deam-
bulatio non eſt prohibita, facit actionem indif-
fentein non tantum ex objeécto, ſed etiam ex
fine. N. ad I1. Actus virtutum moralium v. g.
reddere alienum: ſunt verè boni ex objecto & fine
intrinſeco, quem recta ratio dictat, etiamſi non
dirigantur ad ullum finem extrinſecum bonum;
nam tunc ſolùm tenemur adhibere finem ex-
trinſecum bonum, quando finis intrinſecus ſi-
ve objectum eſt indifferens. Neque eſt ne-
ceſſe ad actum, ut honeſtas appetatur propter
ſe formaliter, ſed ſatis eſt, quod appetatur
Ppr opter ſe virtualiter.
Ad 2. N. N. Ant. Quia falſum ſupponit.
Nam aſſignatur pro fine id, quod revera non
eſt finis: quod enim res non prohibeatur, ſed
ſit licita, non poteſt eſſe finis actionis, ſed dum-
taxaât conditio removens impedimentum agen-
di. Sic quando quis dicit: ego ambulo, quia
vacant ſcholæ, vel quia habeo licentiam, va-
catio & licentia non eſt finis, ſed tantum con-
ditio removens impedimentum ambulandi.
Qujus ratio eſt, quia omnis finis eſt bonum ho-
neſtum vel jucundum. Poreſt quidem quis
agere, quia lubet, quia placet; ſed illud mo-
tivum eſt delectatio, proinde finis illicitus. np
. nſt.

DrAchI

(Mor el
en Eceetl
elki lebls⸗

otlgen hel

“ ..
cham.
enleklalnn

o Eectbi
UelunäAte
Aorbemteget
nizt nt ſun
rutfwn,n

4

enlhetatd
icenlannis,d
ZB
Ahooo

Wmovobosyn
mtencunob,
N.A LYN

Nhun: Kn
Wan boeſun,
Monan
Rdhpetunie
, Lnper

eſe

Mhmn nordlwmn
