præceptum.
Secunda docet imperatam quidem a Patre
filio mortem, ſed præcepto duntaxat conditio-
nato, nempe ſi genus humanum vellet redemp-
tum, utique moriendum. Huic ſententiæ ſuf-
fragatur S. Anſelmus lib. 4. cur Deus homo, &
Theodoretus ad c. 12. epiſt. ad Hebr.
Tertia contendit præceptum illud fuiſſe ab-
ſolutum; ſed Chriſtum diſpenſationem potuiſſe
petere, atque adeo vim præcepti ſe amoliri.
Id verba Chriſti videntur innuere Matth. 26.
An putas, quia non poſſiun rogare Patrem meum,
co exhibebit mihi modoò plusquam duodecim legiones
Angelorum.
Quarta ſententia duo diſtinguit in morte
Chriſti, ſubſtantiam & modum. Subſtantia
eſt ſejunctio animæ a corpore: modus adjuncta
com-

De Acri

PbKinnm
m ee bin
ilckrnlinid
emend ſhltn
VrNls, ille l

caun ons,

4

(Aun cumlann

Nerimaore
dcnen. Ohrſn
Ten mesdenter

encce Wog an⸗
CTrlukndte. Iine

Penmummn
Hlrhe
Kalm, n

1

d dburtn
lroncam ron
nanat, kcben.

Ggatcatonen, el
n Duns wounnren
Cons Dnok
nCelenir er.
Egnimlen,, gun

n Mcene e
nuarndto.
Cm Waien--
ückmemeik.
ar Deb n D
A Hebr

n. Jobſtan

W—

DE ACTIEBUS HUMANIS. 99

complectitur, nempe quod mors illa fuerit tur-
Pitudinis & infamiæ pleniſſima, non ſinè gra-
viſſimo, eoque diuturno doloris ſenſu, deni-
que a ſceleratiſſimis hominibus inflicta. Dicit
deinde mortis ſubſtantiam filio a Patre impera-
tam, circumſtamias verò ejus liberæ voluntati
Permiſſas, itaque nihil meritum circa ſub-
ſtantiam mortis, quam non poterat omittere,
ſed circa circumſtantias commeritum, quippe
qui propoſito ſibi gaudio crucem ſuſtinuit confuſione
contemptäů. Quare juxta hanc ſententiam
Negatà minore primi ſyllogismi D. ejus pro-
bationem. Chriſtus determinatus eſt ad mor-
tem antecedenter ſi ſpectetur ſecundùm ſub-
ſtantiam C. ſi ſpectetur ſecundàùm circumſtantias
& modum N. unde ſecundum circumſtantias
mortis quas ipſe elegit, aſſeruit ſalutem noſtram,
Patremque nobis antea infenſum placavit, re-
conciliavitque. Hinc facilis & expedita ſolutio
illius inſtantiæ, quæ petitur ex legis naturalis
obſervantia, ad cujus ſubſtantiam Chriſtus non
habuit libertatem indifferentiæ, habuit autem
ad circumſtantias pleniſſimam: potuit enim pro
libitu ex hoc aut illo motivo, actu magis vel
minùs intenſo majori aut minori diuturnitate
temporis obſervare; ex qua indifferentia ratio
meriti profluxit. Sed de hoc in Traéct. de Incar.
COyj. 2. Ex D. Thoma in 3. diſt. 18. qu. r.
art. 2. ad 5. liberum arbitrium Chriſti Domini, ſs
ſſet determinatum ad unum numero, ſicut ad dili-
gendum Deum, quod non facere non poteſt, tamen
eg

100 DE AcCTIBUS HUMANIS.

ex hboc non amittit libertatem, neque rationem lau-
dis ſive meriti; quia in illud non coactè, ſed ſponte
tendit, & ita eſt altus ſui Dominus. Ex quo
loco ſic arguunt Janſeniſtæ, Chriſtus ex D. Tho-
ma licet determinatus ſfit antecedenter ad dili-
gendum Deum, tamen liberè agit, & ideo
meritori, quia non coactè ſed ſponte agit:
ergo ſpontaneitas & ſimplex neceſſitas ad unum
poteſt ſtare cum merito. &. D. Thomam ibi lo-
qui de Chriſto ut erat determinatus ad bonum
in genere, vel in ſpecie, aut etiam ad hoc
unum numero ex parte objecti, ut tamen ha-
buerit indifferentiam ex parte actůs. Quare D.
Chriſtus determinatus eſt ad unum numero ſi-
cut ad diligendum Deum ex parte objecti C. ex
parte actus N. ſeilicet potuit Chriſtus, licet ne-

ceſſitaretur ad amorem Dei, tamen ex multis

actibus quos habebat in poteſtate, eligere hunc
vel iſtum, quo vellet Deo vel bona tontum ex-
trinſeca, vel cum intrinſecis extrinſeca hæc illa.
Denique D. Thomas innumeris locis libertatem
indifferentiæ in Chriſto agnoſcit. Nam qu. 29.
de ver. art. 6. ad I. docet, licet Cbriſti anima eſ-
Jet determinata adunum ſecundiun genus mortis ſeil.
ad bonum, non tamen fuiſſe determinatum ad unum
ſimpliciter, quia Porener hoc vel ilud facere & non
Jucere, G' ideo libertatem in eo remanſiſſe, quæ re-
Alliritur ad meritum.
Obj. 3. Beati libere amant Deum & tamen
neceſſariò, ergo poteſt ſtare libertas cum ſim-
plici neceſſitate ad unum determinante. H. D.
Ant. Beati amant Deum liberè amore amicitiæ
N. amo-

/Aeru⸗

re eneroente⸗

ieſblur eo

cucen ben ſect
tuluminkn
=
Ee M AMli,
lan Deochn
le
uuntn
An uummmm
inetlbenm, er
üIIfCünhrihe
mnie n Nl
Kanctpmrete
welenmekinmu
Nmn Mmüb
ce o ulunnso⸗
ote A i As
na n mni
Ulcklhenm, aot⸗
WMnC Mmecthe)
l emnem
eh Mxbdt ſnnl
imn Apenm in
A Eiet el
Annekeneralil
Menten
I 4 benn,
UN ſt CN
Ac⸗

Mulge

h eſrinn i.
Giend
nn N
. Nre
eChrlue)

.lho.
Meetenttüdl.
tagt i

Gkc ſnr
Atrrellk Anen
eD Thomamb.
drminns d donrn
1 W eäian Ad hor
In tumen he.
unmn nuNeol⸗
r une Melten
CMnis, Merr.
MMen er nulss
eeigreine

Serale

enn

ef
Hnmdle nie

n

DE AcTIBUS HUMANIS. 101

N. amore benevolentiæ C. amore quippe be-
nevolentiæ volunt Deo bona extrinſeca hœc vel
illa, & quidem perfectiori modo, quam veli-
mus in via, quia minus habent impedimenti, ut-
pote nulli cupiditatibus abrepti: at non amant
libere amore amicitiæ, quo ipſi volunt bona
intrinſeca, quia Deo clarè viſo adhærent im-
mobiliter.
Solvuntur Objectiones Reliquæ.
Ohj. I. Voluntarium omne quamvis neceſ-
ſarium eſt liberum, ergo ad eſſentiam liberi ar-
bitrii non requiritur libertas ob omni neceſſita-
te ſimplici, prob. Ant. Ilud eſt liberum, quod
eſt in noſtra poreſtate, ſed omne voluntarium et-
ſi neceſſarium eſt in noſtra poteſtate ergo. . r.
N. min. Nam illud ſolum eſt in noſtra poteſta-
te, de quo poſſumus pro arbitrio diſponere: ac
proinde illi ſoli actus ſunt in poteſtate, quos
poſſumus pro arbitrio elicere. H. 2. D. maj.
Illud eſt liberum, quod eſt in noſtra poreſtate
electiva C. non electiva N. poreſtas electiva eſt
potentia ſe determinandi per electionem, quæ
Potentia includit ſimul potentiam ponendi
actum, & potentiam illum non ponendi. Po-
teſtas non electiva eſt potentia producendi
actum antecedenter ad illum determinata, ideo-
que excludens potentiam illum omittendi.
Inſt. Illud eſt liberum, quod fit cum volu-

mus, quod non fit cum nolumus, nec fit, niſi

quia nolumus. At quod eſt in noſtra poreſtate
non electiva fit cum volumus, non fit cum no-
lumus, nec fit, niſ quia volumus, ergo illucd
eſt

102 DE AcCTIBUS HUMANIS.

eſt liberum. . D. maj. Quod fit cum volu-
mus ſinè neceſſitate antecedenti intrinſeca vo-
lendi, & non fit cum nolumus ſine neceſſitate
antecedente non volendi C. ſecus N. ut aliquid
ſit liberum non ſufficit, ut illud fiat cum volu-
mus, nec fiat, niſi quia volumus, nec fieret ſi
nollemus; alioqui Dei amor beatificus eſſet pro-
priè liber; ſed inſuper requiritur ut habeamus
Potentiam illud non volendi cum volumus, &
pôtentiam volendi, cum nolumus.
Obj. 2. Si libertas arbitrii conſiſteret in in-
differentia agendi, habitus boni vel mali tollerent
libertatem, quia tollunt indifferentiam. H. D.
maj. Si libertas conſiſteret in indifferentia pro-
penſionis C. ſi in indifferentia activa, quæ eſt
facultas ſe determinandi per electionem ad
utrumlibet ex duobus oppoſitis ut reipſa con-
ſiſtit, N. De quo
Obſerva triplicem diſtingui indifferentiam,
activam, paſſivam, & propenſionis. Indiffe-
rentia activa eſt facultas ſe determinandi per
electionem ad utrumlibet ex duobus oppoſitis
ſeu incompoſſibilibus. Indifferentia paſſiva eſt
capacitas recipiendi vel non recipiendi aliquid,
quod nondum habetur. Hæc duplex eſt
alia: merè paſſiva, quæ eſt capacitas reci-
piendi vel non recipiendi aliquid neceſſariò,
non ex propria determinatione: & alia non
merè paſſiva, quæ eſt capacitas recipiendi
vel non recipiendi aliquid, ſed ex propria de-
terminatione: ſic homo neque amans neque
odio habens Deum, eſt indifferens ad an⸗
u

Hone
Citan ot
l ilen o.
nn leeſinr
eben Nuigic
IUlfgan,an.

gunturn em
Wlum roinn
WhN.
i cnlleret ni⸗
oritelmdltoleren
Edtwentam )
terinnuſknnupr
gents Ant, letl
rr ehihunn 4
lis r tegl .

rmunifkienmmn,
rins Nüf⸗
8E Neurmumnd N
er ob
Hümreni int
0n Kepern ini
1 Nx en
est nals l
dnand prlni,
nuum. EAr N
4chris
Sa royrn
e

E
Z5-
S

mand Nene no,
Einckmnns 4 poterit ſervire peccato, quæ W ure erat & homini,

DE ACTIBUS HUMANIS. 103
dum vel odio habendum Deum, quia poteſt
ex propria determinatione in ſe recipere amo-
rem vel odium Dei. Quare indifferentia non
merè paſſiva eſt indifferentia ſimul activa &
Paſſiva. Indifferentia propenſionis eſt æquali-
tas propenſionis ad plura, ut ſiquis æqualiter
propendeat ad amorem & odium: ſive conlſi-
ſtit in æquilibrio voluntaris non magis in unam
Partem quàâm in aliam propendentis: quæ in-
differentia non requiritur ad eſſentiam liberi
arbitrü, ſed illi accidentalis eſt.
Obj. 3. Si eſſentia libertatis conſiſtit in im-
munitate ab omni necefſitate ſimplici, tota eſ-⸗
ſentia libertatis eſt in libertate contradictionis.
Falſum conſequens, ergo. W. N. min. Reve-
ra tota eſſentia liberi arbitrii eſt in libertate con-
tradictionis. Nam tota eſſentia liberi arbitrii
conſiſtit in eo præcisè, quod ſit facultas eligen-
di hoc vel illud, aut neutrum volendi, quod
ſit facultas agendi vel non agendi, quod ſit fa⸗=
cultas, quæ poſitis omnibus ad agendum præ-
requiſitis poteſt agere; & poteſt non agere.
Porro libertas contrarietatis includit libertatem
contradictionis, & ei ſuperaddit potentiam fa-
ciendi actum poſitivum contrarium. Nam
actus malus eſt tum negatio actůs boni, tum
actus poſitivus ei contrarius.
Qucres. utrùm potentia peccandi ſit de ra=
tione liberi arbitrii? HG. N. Prob. I. ex S. Au-
guſtino hb. de correptione & gratia c. II. ubi
ait: Quid erit liberius libero arbitrio? quando non

Nicus

104 DE ACTIBUS HUMANIS.

ſicut facta eſt && Angehs ſanctis merces meriti?
rima libertas voluntatis erat, poſſe non peccare;
noviſſima erit multò mojor, non poſſe peccare. 2.
ex alis PP. docentibus liberum arbitrium eſſe
eximiam illam perfectionem, ſecundùm quam
homo ad imaginem Dei conditus eſt, ſed homo
non eſt conditus ſecundum potentiam peccandi
ad imaginem Dei. Quia Deus habet totam eſ-
ſentiam liberi arbitrü, cum liberum arbitrium
erfectiſſimum habeat, & tamen caret poteſtate
pPeccandi. 4. Quia tota eſſentia liberi arbitrii
conſiſtit in completa & expedita facultate agen-
di & non agendl.
& dicis 1. PP. aliquando deſcribunt liberum
arbitrium per indifferentiam activam ad bonum
vel malum. B. Tunc liberum arbitrium de-
ſceribunt non per id quod ei eſt eſſentiale, ſed
per merum ſtatum ei accidentarium, quem ha-
bet in hominibus viatoribus.
S& dicis 2. Potentia peccandi eſt aliqua per-
fectio, quia eſt aliqua virtus. H-. Potentia pec-
candi neque eſt perfectio, neque virtus aliqua,
ſed eſt ſolùm defectibilitas alicujus virtutis nem-
Pe liberi arbitrii, ejus perfectioni eſſentiali ac-
cidentalis, quæ autem in ſe nil eſt aliud, quàm
aliquid purè negativum.

ARTICULUS IV.
Quæ fuerit mens & dectrina & Auguſtini circa li-
berum arbitrium in ſtatu naturæ lapſe?
Ota. Quamvis Hæretici antiquiores, ut re-
fert S. Hieronymus, Auguſtinum averſen-
tur,

Huulrt

1mn, iſi,,

Iin Ain

e Ed

DE ACTIBUS HUMANIS. 105

tur, tamen poſteriores Sectarii eum a ſuis ſtare
Partibus, vi ſummà contendunt. Sic Lutherus,
quamvis in libro contra Regem Angliæ ambitio-
ne prorſus intolerabili ſcribat: ſe non magni fa-
ceêre mille Cyprianos, mille Auguſtinos, tamen
cum alibi doctrinam ſuam de gratia & libero ar-
bitrio affert, omnibus aliis contrariam, ſolius
Auguſtini authoritate ſufficienter firmatam exi-
ſtimat, ſcribens lib. de ſervo arbitrio: Eſ ſecun-
dum Auguſtinum. && ontra omnes, &α Auguſtinus,
guem præteris, totus meus t. Præcipuè verè
ii, qui ſe novos S. hujus Doctoris diſeipulos
jactant; hi, inquam, nimium quantum S. Au-
guſtinum extollunt, ut adeo nihil aliud ipfſis vi-
deatur eſſe in ore, quàùm ſemper cleſtis doctrina
d. Auguſtini. Diſpiciendum proinde in præ-
ſenti, an S. Doctor cum his pſeudo- diſcipulis
in materia de libero arbitrio conveniat.
Dico I. S. Auguſtinus per liberum arbitrium
hominis etiam lapſi intellexit libertatem ab omni
neceſſitate intrinſeca etiam voluntaria. Eſt con-
tra Janſenium. Prob. Nam I. L. 2. contra Fau-
ſtum ſic ait: Et nos quidem ſub' fato ſtellarum nul-
lius hominis geneſin ponimus, ut liberum arlirrium
voluntatis, quo bene vel male vivitur, propter j' ſtum
Judicium Dei ab omni neceſſitatis vinculo vind'cemus.
2. L. de gratia & libero arbitrio, c. 2. poſtquam
retulit verba Eccleſiaſtici c. I5. quibus deſeribi-
tur liberum arbitrium hominis lapſi ut immune
ab omni neceſſitate. Poſtea proſequitur S. Do-
Kor: Ecce aperrtiflimè videmus exp. ſſum li-
H z berum

106 DE AcCTIBUS HUMANIS.

berum humanæ voluntatis arbitrium, ergo S.
Auguſtinus per liberum arbitrium intellexit eam
facultatem, quam Eccleſiaſticus attribuit homi-
ni viatori lapſio, atqui Eccleſiaſticus attribuit
homini lapſo facultatem agendi bonum vel ma-
lum pro arbitrio, & absque ulla neceſſitate an-
tecedente intrinſeca, ut patet ex ejus verbis jam
ſuprà citatis, quæ diriguntur ad hominem, qui
ea llegit, ideoque ad hominem lapſum, ergo-
3. L. 2. de nuptiis & concupiſcentia c. 3. infra
citando teſtatur ſe admittere ſecundùm fidem
Catholicam liberum arbitrium in hominibus la-
pſis ſicut ipſi Pelagiani, idque eſſe commune a-
tholicis & Pelagianis dogma; ſed Pelagiani per
liberum arbitrium intelligebant facultatem agen-
di completam & expeditam, ac immunem ab
omni necefſitate ſimplici, ut conſtat apud
omnes, ergo.
Objic. I. S. Auguſtinus in pluribus locis do-
cet, quod liberum arbitrium per peccatum Ada-
mi factum ſit ſervum & captivum, ſubjectum
dominatui concupiſcentiæ, obnoxium ſervituti
dæmonis; ergo. Nà. S. Doétor tantùm vult
per primum inſinuare magnam illam propen-
fionem ad malum ex peccato originali ortum-
2. Hominis quamdiu eſt in ſtatu peccati, & de-
ſtitutus ſupernis auxiliis, ſubjectionem ad mo-
tus concupiſcentiæ magis importunos. magis-
que vehementes, quibus utplurimum obſequa-
tur. Denique per 3. docet. eundem ſic a dæ-
monis tyrannide graviores & frequentiores Pati
inſultus, nulla autem inde ſequitur necefſitas.
Licet

menn ernn⸗
Dorat, ye

Dr Aer
gerummenen!
ennus inm

e⸗

(oombormle

4udke r
nd
1. ſoundo 1

ð Gpiert

40

Aulene
— 8

Ur ller Ad

1 t ed.

Netſimnn ANr

DE ACTIBUS HUMANIS. 107

Licet verum maneat, quod homo in ſtatu ſuæ
concupiſcentialis infirmitatis egeat gratià ſanan-
te, & corroborante; conſequenter hoc ſenſu
potentiore, quàm quondam firmus & robuſtus.
Sufficere enim poterat in illo ſtatu integritatis
Prævia gratla illuſtrationis ex parte intellectús,
ubi modè requiritur etiam inſpiratio divina ex
parte voluntatis absque tamen efficacia præde-
terminativa.
Inſt. I. S. Auguſtinus lib. 83. quæſt. q. 66.
diſtinguit quatuor actiones ſive ſtatus hominis,
& tandem ſic concludit: In prima igitur actio-
ne, quæ eſt ante legem, cum peccatum igno-
ramus, & ſequimur carnales concupiſcentias,
nulla pugna eſt cum voluptatibus hujus ſæculi.
In ſecunda, quæ ſub lege eſt, cum jam prohi-
bemur a peccato, ſed ſine fide & gratia ſumus,
pugnamus, ſed vincimur. In tertia, quando
fide & gratià juvamur, pugnamus & vincimus.
In quarta, cum ſumus in pace &. beatitudine,
non pugnamus, ſed perfectà & æterna pace re-
quieſcimus. Ergo S. Doctor ſaltem a duobus
Prioribus actionibus excludit liberratem ad bo-
num & malum, nullamque poteſtatem admit-
tit ad reſiſtendum concupiſcentiæ. E. S. Do-
ctor tantùm vult, quod homo in primo ſtatu
vincatur a concupiſcentia ſine pugna, hoc eſt
eidem cedit ſine repugnantia propter ignoran-
tiam, quà laborat, ſive quia boni & mali noti-
tiam non habet niſi valde imperfectam & con-
fuſam. In ſecundo non vincitur ſine pugna,
hoc eſt, concupiſcentia non cedit ſine repugnan-
H 3 tia

108 DE ACTIBUS HUMANIS.

tia propter diſtinctam & perfectam boni mali-
que cognitionem. In tertio autem adjutus fide
vivà per gratiam vincat, licet nondum ſine pu-
gna utpote concupiſcentià adhuc vigente & re-
ſiſtente. In quarto denique repreſsà carnis re-
bellione ceſſat pugna, ſequitur pax perpetua &
æterna. Ex quibus omnibus pater, quod S.
Doctor non velit hominem in primo vel ſe-
cundo ſtatu culpabiliter cedere concupiſcentiæ,
ſi ſupponatur, quod non poſſit eidem reſiſtere,
de quo tamen eſt quæſtio.
Inſt. 2. Idem S. Doctor lib. 1. Operis im-
perfecti reſtringit libertatem indifferentiæ ad
ſolum peccatum Adami, in ſtatu autem naturæ
lapſæ peccatorum neceſſitatem adſtruit. . Re-
ſtringit S. Doctor loco citato datam in lib. de 2.
animabus peccati definitionem (quoad mentio-
nem ſtrictæ libertatis) ad peccatum Adami,
quod tantummodo peccatum fuit, non etiam
pœna peccati, quia in præſenti ſtatu liberum
nobis non eſt aliquibus carere, quæ ita peccata
ſunt, ut ſint pœna peccati illius, quod absque
omni omnino necefſſitate admiſit Adam, & a
quo liberum fuit Adamo abſtinere. Ejusmodi
autem peccatorum, quæ ſimul peccata ſunt &
poœnà peccati, exemplum habemus juxtaS. Do-
torem: I. in motibus inordinatis concupiſcen-
tiæ: 2. in iis, quæ malè fiunt per ignorantiam:
3. in ipſa labe originali. Nempe ſic oppugnat
Pelagianos, docentes contra Scripturam in-
voluntarios concupiſcentiæ motus nullo ſenſu
dici poſſe peccata: ſolam ignorantiam affecta-
2 tam

Dr Ac
ne roptte

Nhuſtuuinre

Mlmtim N

Hhden

1'Oyeisin.
ferenik 1
ukmmem unne
nadrmi 1N.
Cnid 2
n CoNend.
onnn Aeni,
W, W eram
Lenn Nn enn
r, Minſedl

DE ACTIBUS HUMANIS. 109

tam eſſe culpabilem, adeoque nulla dari peccata
ignorantiæ propriè ſic dicta. Infantes nullam
ab Adamo maculam contrahere, quàâ reddan-
tur Deo odioſi, eosque non aliter naſci, quàm
conditus fuerit primus homo &c.
Objic. 2. S. Auguſtinus multis in locis do-
cet, amiſſum fuiſſe per peccatum primi Paren-
tis liberum arbitrium. Lib. de perſectione Juſtit.
C. I4.: ait: Victa vitio, in quod cecidit voluntate,
caruit libertate natura. Enchirid. c. 30. Libero
arbitrio malè utens homo & ſe perdidit & ipfum.
In epiſt. ad Vital. Liberum arbitrium ad diligen-
dum Deum primi peccati granditate perdidimus,
quibus ſimilia tradit lib. 14. de civ. Dei, aliisque
locis ſæpe affirmat, liberum arbitrium peccato
Adæ perditum, non poſſe niſi cum Chriſti gra-
tia recuperari. B. I. Hæc fruſtra a Janſenianis
opponi, tum quia contendunt illi etiam nunc
remanere in homine lapſo liberum arbitrium,
licet in ejus aſſignanda natura multum aberrent,
tum quia tot aliis in locis hoc idem liberum ar-
bitrium agnoſcit S. Auguſtinus, ut ſi ſtet obje-
ctio, neceſſe ſit fateri eum in apertam incidiſſe
contradictionem, ut patet ex locis ſuprà in con-
cluſione citatis. B. D. Amiſſum fuit per pec-
catum primi parentis liberum arbitrium ſeu li-
bertas a ſervitute peccati, a miſeriis aliisque in-
firmitatibus hujus ſtats, quibus caruit ætas in-
nocens C. a neceſſitate N. vel Subdiſt. quoad
modum illum perfectionis, quem habebat in
Paradiſo ſeu ſtatu integritatis C. ſimpliciter &
quoad ſubſtantiam N. Ut totam doctrinam S.
H 4 Augu-

110 DE AcTIBUS HUMANIS.

Auguſtini de libertate facilè penetres, adverte,
quod duo diſtinguar in libero arbitrio: Primum
eſt illa voluntatis facultas, quæ e duobùs utrum-
vis poteſt eligere. Alterum eſt ſtatus illius fa-
cultatis nec Peccato, nec effreni concupiſcentiâ
irretitæ, qualis erat in primo Parente ante pec-
catum. Primum illud eſt ipſa libertas a neceffi-
te, quæ remanſit poſt peccatum, de qua loqui-
tur Concilium Tridentinum ſeſſ. ſuprà citatà.
Poſtremum eſt illa, quæ per peccatum amiſſa
eſt arbitrii felicitas, ſeu libertas a lege peccati,
& concupiſcentiæ dominantis, de cujus liberta-
tis jactura conqueritur S. Auguſtinus.
Iukt. Inter Pelagianos & S. Auguſtinum agi-
tabatur contentio: an per peccatum Adæ libe-
rum arbitrium ſeu libertas a neceſſitate perierit,
ſive extincta & amiſſa ſit, negant Pelagiani,
affirmat S. Auguſtinus, ergo mens S. Auguſtini
perſpicua eft, ſcilicet liberum arbitrium in ſtatu
naturæ lapſæ perüſſe & extinctum eſſe. E. N.
Ant. Nulla inter Pelagium & Auguſtinum lis
erat, an eſſet in nobis naturalis illa voluntatis
facultas, ſive libertas, tota diſſenſio erat de illius
integritate & viribus, quas Pelagius ſanas & ſuf-
ficientes ad ſalutariter operandum, & ad ipſam
impeccantiam eſſe aſſerebat, donec pravà con-
ſuetudine corrumperentur. S. Auguſtinus ve-
rò ita fractas & debilitatas eſſe oſtendebat, ut
ſibi relicteæ bonum facere non poſſent, aut vi-
tare omne malum, niſi per gratiam Chriſti,
ſauciata ſanantem, & infirma confortantem.
Aliqua igitur per peccatum primi Parentis juxta
Augu-

DEY ACTIBUS HUMANIS. 111

Auguſtinum libertas amiſſa eſt, ſeilicet immuni-
tas a Peccato &ñ concupiſcentia, non autem pe-
rüt libertas indifferentiæ, ſeu ingenita illa eli-
gendi facultas, quam ipſi admittebant Pelagiani,
teſte eodem Auguſtino 2. de nuptiis & concu-
Ppiſcentiis c. 3.

ARTICULUS V.

Qucæ indifferemia requiratur ad eſſentiam liber-
tatis ?

Nc Duplex indifferentia conſiderari po-
teſt, ſcilicet activa, objectiva, & paſſiva.
Activa eſt, per quam voluntas ſe determinat
activè ex dominio in actum, unde dicitur po-
tentia agendi, & non agendi. Ohjectiva ſe te-
net ex pParte intellectûs, quaâ per judicium re-
præſentatur voluntati objectum indifferenter,
hoc eſt, & ut bonum, & ut malum, eligendum
& non eligendum. Paſſiva ex triplici lenſu ſu-
mitur: I. pro capacitate ſubjecti ad recipien-
dam formam hanc vel illam, ad quam ab ex-
trinſeco neceſſariò determinatur, non ab intrin-
ſeco, & per ſe, talis eſt indifferentia paſſiva ma-
teriæ ad formas recipiendas. 2. Pro vi, quà
voluntas poſitis duobus objectis reſiſtat uni, non
alteri, hàc tamen ratione, ut objecta vim ſuam
exerant, voluntas verò ſine ulla actione, per-
mittendo ſe uni objecto, patiatur illius in ſe
actionem recipi, non adtionem alterius, aut ſi
unicum ſit objectum, admittat ejus actionem,
Perinde ac ſi quis ab alio impulſus, vel refiſtat
impulſui ſtando tamen firmiter, vel cedat reci-

H 5 piendo

7

112 DE ACTIBUS HUMANIS.

piendo ejus in ſe motum. 3. Ab aliis ſic acci⸗
pitur, ut dicant voluntatem agere mediatè, puta
mecdiante gratià in actibus ſupernaturalibus, non
verò immediatè; ſicut in ſententia Thomiſtarum
anima rationalis non agit immediatè in actus vi=-
tales, ſed mediante potentià v. g. intellectu.
Dico. Ad libertatem requiritur indifferentia
activa, quæ ſit poteſtas agendi & non agendi,
& quidem immediata. Prob. Ad libertatem
requiritur aliqua indifferentia ex dictis (uprà;
ergo vel objectiva, vel purè paſſiva, vel adctiva
mediatè vel immediatè. Primo autem non
ſuſſicit objectiva, ſive ex parte judicii, quia hæ-
retici, de quibus ſuprà, admisére omnes illam
indifferentiam, & tamen damnati ſunt. Secundò
non purè paſſiva primo modo ſumpta, quia
hæc opinio damnata eſt in Luthero, qui vo-
luntatem cum gratia præveniente ſe habere ut
aliquid inanimum & paſſivum volebat, ut con-
ſtat ex Tridentino ſeſſ. 6. can. 4. tum quia de
conceptu cauſæ liberæ eſt, eligere; at eligere
dicit actionem, non puram receptionem. Nec
Paſſiva ſecundo modo, quà nempe voluntas ſe
ſinat duci ab objecto, & non reſiſtat uni obje-
cto, dum reſiſtit alteri; nam etiam dum reſiſtit
vel aliquid agit, vel non: ſi aliquidagit, ergo
per indifferentiam activam agit; ſi non agit,
ergo tantùm patitur, quod dici non poteſt.
Tertiò non activa mediatè, quia cauſa libera de-
bet habere dominium in ſuos actus; at domi-
nium illud non poteſt eſſe a gratia, quæ ex na-
tura ſua non modèòèò non cohibet actum, ſed ad
illum

r Acrh
uenceten
eo⸗ Und.
Det 1Ontat.

3e,wordlter;
r

Ume mnd

Hiuen

DE ACTIBUS HUMANIS 113

illum aliquatenus determinat, licet poſſit abſo-
lutè reſiſti, ergo illud dominium in actus im-
mediatè eſt a voluntate. Ad hæc de ratione
actus vitalis eſt, ut a potentia vitali immediatè
producatur, ſed gratia non eſt potentia vitalis.
Igitur his rejectis ſententiis ſequitur, quod ad
libertatem requiratur indifferentia immediatè
activa.
Obj. Efficacia actuum ſupernaturalium a
Deo tota eſt, ergo voluntas nihil agit in acti-
bus ſupernaturalibus. Confirm. I. Actualis ſu-
ſceptio gratiæ ſanctificantis eſt voluntati libera.
Confirm. 2. Pura omiſſio acts eſt libera, licet
ad eam non concurrat vis adctiva voluntatis,
ergo. H. D. A. Tota eſt a Deo totaliter N. a
Deo ſimul & a libero arbirrio C. ſic enim Deus
agit, ut ſimul coagamus, quamvis honeſtas
actionis ſupernaturalis & meritum præcipuè tri-
buatur Deo, quia Deus, ut operamur: tum præ-

venit tum adjuvat gratià ſud. N. ad Confir. I.

D. eſt libera voluntati objectivè, quia anima
Pper actus ſupernaturales ſic ſe diſponit ad gra-
tiam ſanctificantem C. libera elicitivè N. etiam
Sari ſanétificans vel habitualis infunditur a
eo, non a voluntate elicitur. Ad Confirm.
Partem 2. N. D. Non concurrit ad eam volun-
tas Phyſicè C. moraliter & interpretativè N.
Collige. Hanc indifferentiam activam, ſeu
Potentiam agendi & non agendi in actu primo re-
moto eſſe quidem ipſam voluntatem ſecundùm ſe
ſpectatam, & non in actu primo proximo, nam
ſic præter entitatem voluntatis, quam importat
. in

1I14 DE ACTIBUS HUMANIS.

in recto, etiam in obliquo debet importare
omnia principia & requiſita ex parte cauſæ, ut
Poſſit agere, vel non agere, deinde concurſum
Dei paratum, judicium practicum, & alia, quæ
Propriam voluntatis determinationem antece-
dunt; horum ſi aliquid deſit, tamdiu non eſt
potentia agendi, aut non agendi proxima. Præ-
terea in definitione liberæ voluntatis duplex de-
terminatio diſtinguenda eſt. Altera eſt activa,
qua voluntas creata per ſeipſam ſeu entitatem
ſuam absque ulla neceſſitate ſe activè determi-
nat, quia omnis potentia libera debet eſſe de-
terminativa ſui, adeoque ſuam determinatio-
nem producere. Altera eſt formalis, qua actio-
nem ſeu volitionem ſuam recipit, atque ita for-
maliter per ipſos actus ſuos proprios ſeu voli-
tionem in ſe receptam determinatur, ideoque
libertas creata eſt potentia activa ſimul & paſſiva;
activa, quatenus ſe determinat ad actum, paſ-
ſiva, quatenus actum in ſe recipit.
Quæret I. Quodnam ſit ſubjectum liberta-
tis. E. I. Subjectum libertatis immediatum eſt
ſola voluntas; quia in ſola voluntate reſidet for-
maliter libertas; nam libertas eſt vis electiva,
ſed vis electiva eſt in ſola voluntate; quia ſola
voluntas poteſt eligere. Libertas tamen arbi-
trüi ſic eſt formaliter in voluntate, ut etiamali-
quomodo fſcilicet radicaliter ſit in intellectu,
quatenus voluntas non eſt libera, niſi depen-
denter ab intellectu, nam voluntas non poteſt
eligere unum præ alio niſi dependenter ab in-
sellectu proponente objectum partim ſub ra-
tione

nen f

Ccnntiere,

(anc

Cemeonenlinm
e

eechi;

1

DEz AcTIBUS HUMANIS. 115

tione boni, partim ſub ratione mali, vel boni
limitati aut ardui. B. 2. Subjectum denomi-
nationis libertatis eſt omnis & ſola natura in-
tellectualis nam omnis & ſola natura intellectua-
lis cognoſcit finem ut finem, & media ut media,
& ſic omnis & ſola poteſt unum præ alio eligere-
Qucæres 2. Quodnam ſit objectum liberta-
tis, ſive illud, circa quod voluntas verſari po-
teſt per ſuam electionem, illud volendo, vel
reſpuendo? N. Objectum libertatis noſtræ
ſunt omnia bona particularia ſive vera, ſive ap=
parentia tantùm: nam cum iſta nobis exhibean-
tur cum admixtione alicujus mali veri, vel ap-=
parentis tantùm, aut ſaltem ut finita, inſuffici-
entia & defectibilia, poſſunt a nobis eligi vel
reſpui pro arbitrio: hinc liberum arbitrium in
homine viatore non verſatur circa ultimum fi-
nem formaliter, hoc eſt, ſecundùm commu-
nem rationem beatitudinis conſideratum, quia
hanc ex naturali inſtinctu &impulſu appetimms,
& non præcisè ex Propria electione, de quo
D. Thomas à. part. quæſt. 19. art. 10. liberum
tamen arbitrium verſari poteſt circa finem ul-
timum materialiter ſumptum, hoc eſt, circa
Deum, in quo re ipsà conſiſtit beatitudo no-
ſtra. Quia ſœpe contingit homines deliberare,
utrùm beatitudinem ſuam debeant in Deo, an
in creaturis conſtituere, & re ipsà cum magna
Creatoris ſui injuria in iis conſtituunt, quate-
nus ſubinde nobis ultimus finis ſub arduitate &
moleſtia ex hibetur.

Qa

116 DE AcCTIBUS HUMANIS.

Qucres 3. Utrùm poſſit dari omiſſio pura

libera? B. Hanc quæſtionem eſſe merè phi-
loſophicam. Id unum ad Theologiam perti-
net, ſcilicet, quod ex hypotheſi, quod derur
reſpectu actús præcepti, ſit verum peccatum
imputabile. Quia omiſſio illa eſt virtuale & in-
terpretativum libertatis exercitium. Nam ſi
poſitis omnibus ad agendum requiſitis voluntas
abſtinet ab omni actu, tunc libere non vult,
liberè non agit, & perinde ſe habet in æſtima-
tione prudenti & in ordine ad imputabiliratem,
ac ſi poſitivè nollet, poſitive nollet non agere.
Ac proinde tunc virtualiter & interpretativè li-
bertatem ſuam exercet, virtualiter & interpre-
tativè volendo non agere, ideoque peccat.

ARTICULUS VI.

Uerum libertas ſit actui intrinſeca & eſſentialis,
an extrinſeca & accidentalis?

Otu. Quæſtio hæc adeo variabiliter tracta-
tur ab Auétoribus, ut nunquam in unum
convenire poſſe videantur. Potiſſimùm autem
de eo lis eſt, an actus liber ita ab intrinſeco, &
ex eſſentia ſua differat a neceſſario, ut ſi princi-
Pia ejus non eſſent indifferentia, ſed ad unum
determinantia, non poneretur idem actus, ſed
intrinſecè eſſentialiter & ſpecificè diverſus.
Conſequenter ratio liberi non ſit tantùm de-
nominatio merè extrinſeca & accidentalis (ut
dici ſolet de veritate & falſitate deſumpta ab ob-
jecti ſic ſe habentia vel non habentia) ſed ſit de
intrin-

Dr Aerin
cNlimen
uorumn ret

wn Peit

WC

Hhlin

DE AcTIBUS HUMANIS. 117

intrinſecis conſtitutivis & diſtinctivis actus li-
beri, non tantùm reduplicativè ſumpti (de quo
dubitari non poteſt) ſed etiam ſpecificativè
ſumpti. Nos circa hanc rem adeò confusè
propoſitam, & pluribus argumentis pro & con-
tra accerrimè agitatam, paucis nos expediemus.
Dico. Libertas eſt intrinſeca & eſſentialis
actui libero moraliter conſiderato, non tamen
eſt intrinſeca & eſſentialis actui libero ſpectato
Præciſe ſecundùm eſſe ſuum abſolutum & phy-
icum. Prob. I. pars. Quia in genere moris in
ordine ad æſtimationem divinam & humanam
eſt notabils in eo diverſitas, quæ nempe con-
ducit ad laudem vel vituperium, ad præmium vel
Pœnam. Irem eſt ſpeclalis modus tendendi in
objeétum per determinationem propriam ab in-
trinſeco, cum dominio & electione;, cum victo-

ria obſtaculorum &c. quæ omnia in genere

moris ſunt valde conſiderabilia, conſequenter ſi
deſint, licet ponatur actus aliunde, certè non
erit idem moraliter.
Prob. 2. pars. Quia hâc ratione conſidera-
tus nil dicit quàm vitalem occupationem & ten-
dentiam voluntatis in hoc objeétum, & non in
aliud, quæ poterit eſſe, licet operatio non fluat
a principiis indifferentibus. Certè quantum
ſpectat ad genus phyſicum, æque tendit in ob-
jectum actus ex electione propria ſuſceptus, ac
ex determinatione ad unum, unde demum pro-
veniat. Eſſet proinde idem ſecundùm eſſe

Phyſicum & abſolutum actus, ſive ſit liber, ſive
Üit neceſlarius. Eſſe autem formale & reſpecti-

Vumn

118 DE AGCTIBUS HUMANIS.

vum libertatis vel neceſſitatis eſſet illi eatenus ac-
cidentale, cum in ordine phyſico hoc non ita
attendatur, quemadmodum in ordine morali.
Atque hæc ſufficiant pro præſenti controverſia,
ubi ſi ordo moralis & phyſicus bene ab invicem
ſeparentur, argumentorum oppoſitorum ſolu-
tio erit in promptu.
Quæres. Quid circa imperium voluntatis ob-
ſervandum? H. Imd. Voluntas non imperat
tantùm actus aliarum potentiarum, ſed unus
etiam actus voluntatis, alium ejusdem volunta-
tis actum imperare poteſt, v. g. ego volo elice-
re actum amoris. 24d0. Ex hujus imperii mora-
li influxu procedens amoris actus dicitur im-
peratus, quia imperium ſi ſit abſolutum & effi-
Cax conſiſtens in ultima vel perfecta determina-
tione voluntatis, neceſſariam habet connexio-
nem cum imperato, propterea tamen non de-
ficit ratio meriti in utroque actu, ſi bonus ſit,
ad quod ſufficit in altero libertas mediata. 3tiò.
Actus imperans indeterminatè tantùm confusè
ac univerſaliter eſt verum imperium;, non qui-
dem immediatum, ſed mediatum, per illum
enim voluntas ad eliciendum actum movetur
non immediatè, cum requiratur ulterior & ul=
terior determinatio, ergo mediatè.

erd
Cls movennur,

NuGa. M

Nunps
Dnlix

orkine d

therumfelumtid
Clngs non inpen
Cmimum, Eed unn
☛W

ge, P elee.

rord

DE AcTIBUS HUMANIS. 119
CAP UT IV.
De Moralitate Actunm humanorum.

ARTICULUS I.
Quid ſit moralitas actus humani?

XTOtaæ I. Puffendorffius actus morales definit
N eſſe actiones voluntarias cum imputatio-
ne ſuorum effectuum in vita communi
ſpectatas, ubi voluntarium malè confundit cum
libero. Thomaſius non dubitavit ſcribere, com-
munem eſſe errorem, quod homini adſtruatur
unica tantùm voluntas, dum agit moraliter,
cum habeat tres in pluribus ſibi invicem contra-
rias, nempe ambitionem, avaritiam, volunta-
tem. Voluntatem nunquam moveri ab intel-
lectu, eandem nonniſi reſpectu intellectuùs eſſe
liberam, coactam verèò reſpectu rerum omnium,

a quibus moveatur.

Wota a. Mos a quo morale dicitur, ſumi-
tur latè & ſtrict?. Latè accipitur pro aſſuetu-
dine, quæ vel ex inclinatione naturali ad aliquid,
vel ex quibuscunque frequentatis actibus naſci-
tur, & inclinat ad ſimiles actus exercendos.
Sxrictè eſt conſuetudo operandi cum laude, vel
vituperio, quæ ſoli convenit naturæ rationali,
