hoc tamen diſcrimine, quod bonis lucem per
ſe procurent, malos autem obtenebrari ſinant,
non impediendo tenebras, cum poſſent.
Ohiic. 2. Cuſtodia Angelorum eſt inutilis
hominibus reprobis, ergo non omnibus homi-
nibus videntur deputari ad cuſtodiam. H. N.
lehorun 4ema Ant. Nam I. homines reprobi a Cuſtodibus
ne Angelis juvari poſſunt, & re ipsâ, niſi ſibi ipſi
deeſſent, juvarentur ad conſequendam ſalutem.
DeI 2- Homines reprobi juvantur ab Angelis Cu-
nn Ulrc, ſtodibus ad hoc, ut non tantum damnentur,
liſn, enrg quantum damnarentur, ſi Cuſtodum Angelo-
lo ſo eum rum providentia deſtituerentur: nam ur ait S.
geiei, „Fhomas, ab Angelis Cuſtodibus retrabumur, ab
nlege etinn I aliquibus malis, quibus ſili & aliis nocere poſſent;
gea n ſic impediuntur, ne tantum peccent, quantum
In eich m cuſtodid angelicd deſtituti peccarent. Vide S8. Tho-
u ae „mam hic q. 113. art. 5. ad I. M
Nliin bne Collige I. Ante nativitatem hominis ex S.

Nenns

mbecl
muinpeocmn
det c Anelomn

nirihümpepekes

,

n usnl Thoma quæſt. 1I3. art. 5. ad 3. Homo zan-
mum n gquam fructus pendens ab arbore per quandam colli-
4 m gationem eſt aliquid Matris; cuſtodia ergo ange-
„,aſtorMaI.
a eum

86⁶

lica Matris ad eundem ſe extendit. 2. Angeli
nunquam totaliter deſerunt in hac vita homines,
ad quorum cuſtodiam ſunt deputati; nam ad-
verſarius noſter diabolus tonquam leo vugiens cir-
cuit quærens, quem devoret I. Petri 5j. v. 8. er-
go multò magis boni Angeli nos ſemper cuſto-
diunt, quare apud Jeremiam c. 5I. v. 9. Baby-
lon & domus IHrael ab Angelis dicuntur dere-
licti hoc tantum ſenſu, quod Angeli Cuſtodes
non impediverint, quin tribulationibus ſupe-
rentur. Sic etiam ex ſenſu SS. PP. homines
peccando a ſe repellunt Cuſtodes Angelos, qua-
tenus in pœnam peccati commiſſi, aliquid de
Actualis cuſtodiæ exercitio remittunt, & quidem
ſecundùm divinorum judiciorum ordinem. 3.
Angelus etſi interdum derelinquat hominem
loco, non tamen derelinquit eum quantum ad
effectum cuſtodiæ: quia, cum ſit etiam in cœ-
lo, cognoſcit, quid circa hominem agatur, nec
indiget morà longâ temporis ad motum loca-
lem, ſed ſtatim poteſt adeſſe. 4. Ita ſuus cui-
libet homini Angelus Quſtos eſt addictus, ut
Quſtos præcedentis hominis non fiat cuſtos ſub-
ſequentis; conſtat ex Origene, qui explicans
locum illum Act. 12. Angelus ejus eſt, ſic con-
cludit: ergo intelligitur eſſe & alius Peuli Ange-
Ius, ſicut & Petri, & lius alterius Apoſtoli g*
ſingulorum per ordinem. Hæc autem tutehke ra-
tio Dei in nos munificentiam commendat & po-
tentiam magis, quàm ſi unus idemque Angelus
pluribus hominibus ſucceſſivè comes & cuſtos
adjungeretur. §. Quando ad terminum viæ
per-

DEz ANGELIS.

Dr

ent en,
gbelt I
(eoben, ſ
Pun anegn
un ponenen, d

Pen, iehnli

encler eldl

Apummnr
olhe, gen po
ammnCrdo
n, ue
Keodlennd
heätiwen
0hninpgreonm
CNNS
neerkocn
üIiSaor

eun

kenentt 1le
uunefiin
unt e⸗ Nd
ufuan 1 W .
Ne eniiiie⸗
Emnum c I. .
els Gaume
OG nn
in ibun⸗
lennn D
1CNoes
i conniil, 41
t Knnnn
dcorum orcen
Grlgur unn
gut eum gunmmal
1 Cunſt einm inet.
Alomcen nr
pis A mmmb
Nele 4 ulnb
Culos el Mdt
ns n t alan
Nier, gi li
Hen et , 1 3
du, Pal
gig Aenun n
Her allenn lln
fun Onnei
, e We
viknle
ed nezl 1
& Emumm

DE ANGELIS. 87

pervenit homo, ſive poſt mortem, inquit S.
Thomas quæſt. 113. art. 4: non habebit Ange-
lum QCuſtodem, ſed habebit in regno cœlorum
Angelum conregnantem, aut in inferno Ange-
lum punientem; an autem in Purgatorio con-
ſolantem, ita multi exiſtimant, & videtur poſſe
concludi ex verbis D. Angelici.
Quæres I. An etiam Chriſtus habuerit An-
gelum Cuſtodem? H. N. tum quia cuſtodia
Angelorum datur ob indigentiam aut defectum
culpæ, quem poſſit quispiam incurrere: nul-
la autem in Chriſto fuit indiigentia aut culpæ de-
fectus, utpote qui jam erat comprehenſor,
adeoque nec in bonum Promoveri, nec a malo
impediri poterat: tum quia Chriſti humanitas
altiori cuſtodiæ, nempe Verbi Dei, cui unita
hypoſtaticè erat, & a quo perpetuò regebatur,
omni tempore commiſſa fuit: tum quia non de-
cebat Caput & Dominum Angelorum ab Ange-
lis regi & cuſtodiri; hinc in Scriptura Angeli
miniſtri & adoratores, non Cuſtodes appellan-
tur, ut Matth. 21. Ecce Angeli acceſſorunt, &α
miniſtrabant ei, & ad Hebr. 1. Et adorent eum
omnes Angeli ejus.
& dicis I. Dæmon dixit Chriſto „ dum eum
tentabat: Angelis ſuis mandavit de te. 2. Ange-
lus eum in agonia poſitum confortavit. 3. ex
D. Dionyſio lib. de cæleſt. hierar. Chriſtus per
ngelos paternis legibus ſubjectus fuit. 4. Chri-
ſto aſtitit Angelus malus, a quo tentaretur, ergo
& bonus, a quo Protegeretur. k. ad I. Verba
hæc de quolibet juſto eſſe dicta, non de Chriſto,
F 4 ſed

88 DE ANGELIS.

ſed a dæmone fallaciter uſurpata, ut probaret,
an Chriſtus foret verè Deus; deinde de mini-
ſterio Angelorum, non de cuſtodia explicari
poſſunt. Ad 2. Angelus Chriſtum conforta-
vit ut Miniſter, non ut Cuſtos, nec tam ratione
animæ, quà comprehenſor erat, quàm ratione
corporis patientis, quo viator erat. Ad 3.
Chriſtus dicitur per Angelos paternæ diſpoſi-
tioni ſubeſſe, non directe quidem & per ſe, ſed
indirectè & per accidens, ratione nempe paren-
tum, qui ab Angelis ea docebantur, quæ circa
Chriſtum infantem agenda eſſent. Ad 4. N.
conſeq. Ratio diſpar eſt, quod Angelus pius
ac ſalutaris homini potiſſimùm attribuatur ad'
ſublevandam infirmitatem, malus autem & no-
Xius ad virtutem impugnandam, adeoque ille

defectum ſupponit, qui nullus in Chriſto fuit,

hic verò virtutem, quæ 1 Chriſto maxima
erat, & quam dæmon aggreſſionibus ſuis ma-
gnis illuſtrat.

ARTICULUS II.
An Cuſtodia Angelorum ſe etiam extendat ad Ur-

hes, Provincias &&σ Regna 5
Nuar Angelos præeſſe mundo ejusque par-
tibus & earundem conſervationi invigilare
teſtatur Scriptura Sacra cap. 2. & 3. Deuter.
Quando dividebat Altiſſimus gemies, quando ſepa-

rabat filios Adam, conſtituit terminos populorum

Juxta numerum filiorum Irael, ubi Septuaginta
vertunt, zuxta numerum Angelorum Dei. Non mi-
nus

Dt

NCTII.

Nirpn, Uhre.
s Cilkeenii.
n e tolller
Cultos, Peclm
Clorertt
ndr en
ngelos pgene
Geguceni
8,ntone renpenn.
l CCechenun Irin
ends elent Atel
, G!
Mriſimum arbunt
Vn, Malgawendr
Onun,n, Alu
olin Cibfni
2 Cheffto muume
Agrclondn snn

.

1

NLSII

imerrnirl

DE ANGELIS. 89

nuùs Angelos elementis & ſingulis viventium ſpe-
ciebus cuſtodes apponi, probatur ex Apoc. 7.v. I.
ubi Angeli dicuntur ſtare ſuper quatuor angu-
los terræ, & cap. I4. v. I. Angelus dicitur ha-
bere poteſtatem ſuper ignem.
Dico. Regnis, Provinciis, urbibus, & com-
munitatibus ſui quoque non deſunt Angeli Cu-
ſtodes qui peculiarem earum curam & tutelam
habeant. Prob. Fx communi PP. conſenſu pro
Græcis PP. ſit Baſilius lib. 3. contra Eunom. ubi
ſic loquitur: Quod verò rurſus ſint quidem An-
geli univerſarum gentium præpoſiti Moſes nos per
canticum docuit . . . . Lo ſaptens Daniel in vi-
ſione Angeli audivit ipfum dicentein: quoniam
Princeps Regni Perſarum reſtitit mihit. .. O ecce
Michael unus de principibus primis venit in adu-
torium meum Gτ. Pro Latinis verò ſit S. Hie-
ronymus in comm. ad c. 10. Danielis. Koſtitit
autem Princeps, id eſt, Angelus Perſarum, fa-
ciens pro eredita ſili provincia, ne captivorum
ommic populus dimitteretur. S. Ambroſius lib. I.
in Lucam ſic ſeribit, non ſolim ad tuendisz gre-
gem Dominus Epiſcopos ordinavit, ſed etiam An-
gelos. Apocalypſeos quoque 2. & 3. c. S. Joan-
nes ſcribit ad Angelos ſeptem Eccleſiarum quæ
ſunt in Aſia: Angeli autem illi licet ad literam
ſint Epiſcopi, PP. tamen extendunt illos textus
ad Angelos iisdem Eccleſiis præpoſitos.
Quodlſi aurem particulares Eccleſiæ ſuos ha-
bent Angelos tutelares; a potiori dicendum eſt,
univerſalem Eccleſiam ſuum quoque tutelarem
Angelum habere. Hunc autem eſſe Michaelem
F 5 Ar-

70 DE ANGELIS.

Archangelum, quem etiam Synagogæ præfuif-
ſe docet vetus ſeriptura, communis eſt fide-
lium ſenſus, & probant I. variæ ejusdem Ar-
changeli viſiones, 2. plurimæ balſilicæ in toto
orbe terrarum in illius, ut Univertalis Eccleſiæ
principis & patroni, honorem ædificatæ.
Quæres I. Quæ ſint operationes cuſtodiæ An-
gelicæ? H. I. eſt excitare intellectum & volunta-
tem ad profecutionem boni & fugam mali, quod
tamen non faciunt Angeli per impreffionem
ſpecierum aut actuum vitalium in potentias,
quod ſolius Dei eſt proprium, ſed partim fignis
externis ſenſibilibus v. g. vocibus formatis in
aere, ut exempla habemus in Sacra Scriptura:
pPartim & communiùs immutando phantaſiam,
commovendo paſſiones per variam commotio-
nem humorum & ſpirituum &c.
II. Pericula avertere, cauſas ſcilicet tam ne-
ceſſarias, quàm liberas amoliendo &c.
III. Compeſcere de'mones, ne nimiùm
tentent, aut aliter noceant.
IV. Offerre Deo ſuorum clientum preces,
ut conſtat ex Tob. 12. hæc autem non faciunt
Deo eas exhibendo, cum per ſe pateant, ſed
ſuis precibus eſficaciores reddendo.
V. Suos clientes pœnà medicinali corripere
v. g. Per morbos, infortunia &c.
VI. Suorum clientum animas in purgatorio
conſolari, easque plenè purgatas inde ad cœlum
deducere, ut colligitur ex Lazaro Luc. 16.
Quæres 2. An quilibet homo habeat Ange-
lum malum ſibi peculiariter addictum? H. afzr-
mati-

Dr94

MEne
in Eenges
1on Ha
I obere

Detan

veltnancnl fmn
ſunm Rhnkss
lul ie U
üt A mWn

DE ANGEIIS. 91
mativè. Ita M. ſentent. in 2. diſt. 11. Cc. I. Sua-
rez lib. ult. de Angelis. c. ult. Prob. I. ex Scri-
Ptura Joan. 13. Et cœnd factä cum diabolus jam
miſiſſet in cor, ut traderet eum Judas. Quem locum
Oaſſianus interpretatur de Angelo malo, qui
Judæ aſſiſtebat, & 2. ad Corinth. 12. Datus ſt,
inquit Paulus, mihi ſtimulus Carnis znecg Ange-
lus Satanæ, qui me colaphizet. Quid eſt autem
Angelus Satanæ, niſi malus Angelus a Satana,
Paulo ad ipſius perniciem deputatus? eſt quip-
pe dæmon quaſi ſimia Dei, qui affectat princi-
patum in homines per Miniſtros, & ſatellites
Angelos ſuos, & ſingulos ſingulis hominibus
præficit ad ruinam. Scripturæ confentiunt

V.o.
.

Nanens Chryſoſtomus hom. 3. ad Col. Si ergo habemus
1400 H Angelos, modeſtè nos geramus, tanquam nobis ad-
6 Inmrancontutuz

a Lnt quidam padagogt; nam adeſt eniam dæmon.
Sbern Origenes lib. 3. Periarch. c. 2. ini Angeli quos-
nmnde e H comitantur, bonus viqelicet & ma-
e, auls inn ſus. Quæ verba citat ex libro antiquo dicto
Sinlencohe Paſtoris, ut annotant Amicus & Petavius. Ratio
3 2
Gemons, . D. Thomæ I. P. J. IIA. a. I. hæc eſt, quod
en Deus Angelos bonos tanquam ſuos Miniſtros
onm dhend ad hominum ſalutem deputer, ergo & prin-
en H Cceps dæmonum Divinæ Potentiæ æmulus, An-
amrEMH gelos malos ſuæ poteſſlati ſubjectos delegat ad
tentandum quemlibet hominem. Divinæ, in-
quit, poteſtatis Similitudinem uſurpat, deputando
5 ibi miniſtros ad hominum impugnationem. Quæ

doctrina ex D. Gregor. Niſſ, nititur occultà PP.
traditione.

DE ANGELIS.

Si dicis. Non decet Dei bonitatem hominmi
ræſertim imbecilli & ad omne malum propenſò
eculiarem attribuere dæmonein, qui ipſum ad
malum inſtiget; neque ab eo hominum imbe-
cillirati coniultum ſatis foret, cum diſpar ſit
certantium conditio, deæmon enim viribus longè
fuperior &c. N. ad I. N. a Deo aſſignari ſingu-

92

lis hominiibus dæmonem, ſed permittit dun-

taxat, ut quos velit Diabolos, cuſtodibus An-
elis objiciat, docet enim Greg. Niſſ. a dæmo-
num Principe tentandorum hominum partes
& officia diſtribui. Deinde Deus tantùm per-
mittit impugnationem ejusmodi ad exercitium
& profectum virtutis, in quo illius bonitas non

læditur.

Ad 2. N. Humanæ imbecillitati duplici ex

capite conſultum voluit Deus; ex parte gratiæ;
uam nobis copiosè ſuppeditat & ex parte Cu-
ſtodis Angeli, qui plus valet in defendendo,
quàm dæmon in aggrediendo.
Atque hic eſt Tractatus brevior de Angelis,
in quo colligendo & componendo Recentium
Theologorum methodum ſecuti ſumus. Si
ui de Angelis plura ſcire volent, easdem &
alias quæſtiones apud D. Thomam ejusque
interpretes fuſiùs tractatas facilè
reperier.

li
VOLO
N

L. Dennt
ſeutbis
CNTI. Nn
.
ncotis 1
..I. 4 4
aufun
Gten ngunen
.. . A e
Ant
Col Dr

(nMN.
Wl,
Aenel A/
ANem,

. A, A

Werl

– THEOLOGICO - DOGMATICI

echen .
m, mnir DISPUT. I. De natura, exiſtentia, & pro-
denonenaftirinor prietatibus Angelorum. D. 2.
1 ₰ . .
N e CAPUT I. De naturà & exiſtentia Ange-
eci NAeI. lorum. 2.
Dichole aktodb

achn Men ARTICULVUS I. An & quid ſint Angeli 2 2.
eunne Micm - -II. An Angeli ſint omnino incorporei 6
ionmn ſenmmm n⸗ & quis fuerit ſenſus Concilii Niceni Il. circa
Deitelegt præſens argumentum?

6.
=. III. A quo, quando, & ubi producti ſint

m eſenn
8,ncnin Angeli? 10.
„. CAP. II. Deproprietatibus Angelorum. 12.
e Mhecllun ad ARTIC. I. An Angeli ſint præditi facultate in-
1ug e egi telligendi & volendis 12.
Uräürdafan „ - -II. Ad quæ objecta ſe extendat cognitio
Main Etntenl Angelica? 15.
Kenden Cur CAP. III. De actionibur Angelorum adl
Emn hic⸗ Pu etra. . . 21.
cagedee AETIC. I. Quid Angeli poſſint in naturam pu-
Cun kunn ien P rè corporeÄam, &*in hominem9 21.
ſir nenn - - II. An Angeli poſſint verè aſzumere cor-
0 Tmen i pus & illud viviſicare? 27.
ſ mcrol⸗ - = - III. Undeapparitionesonorum ſpirituum,
Nlei ab apparitionibus malorum ſeu dæmonum di-
NRinguendæs 29.
6 „ - - IV. An Samuel I. Reg. c. 28. ſitſeitatus
1. . && apparens Sauli fuerit verus Samuel, an

phantaſina vel larva, quam dæmon aſumpſe-
rat ⁸ 31.

CAP.

CAEF. IWV. De malignir operationibur ma-⸗

lorum Angelorum. 35. 10
ARTIC. I. An omnis tentatio ſi a dæmone, &* 1 0
unde cognoſci poſſit, an aliqua cogitatid ſit N
a bono vel malo Angelo immiſſa6 35: IERR Ell
-— II. Quid ſit obſeſſio &boſſeſſto dæmoniaca? 39. 0
DISPVUT. II. De gratiã merito, lapſu & 1S
ſupplicio Angelorum. 48. 11

CAPUT I. De gratiä & merito. 48. (EHO P .
ARTIC. I. An Angeli ſint creuti in gratiä? 48. 0E
= - - II. An Angeli meruerint per proprios 4 n
actus primam gratiam ſanctificautem? 5§1. CNN
CAp. II. Delapſu & ſupplicio Angelorum.SS. (00NN
ART. I. An Angeli abſolutè potuerint peccare AMNN

in primo inſtanti ſuc creatianis 5 5. 60
- - - II. Quodnam fuerit peccatum primum 45
malorum Angelorum? 58. ſImotocte
ndol

- =- - III. An Angeli mali torqueantur in infer-
no a vero igne corporeo & ſenſibili 68. lercl
DISPVUT. III. De Angelorum Officiis. 77. 3tnt
CAPUT I. De Hierarchia. 7.
ARTIC. I. Quid & quotuplex ſit ordo bierar-
chicus in Angelis? . .
- - II. An Angeli ex omnibus ordinibus mit-
tantur ad bomines 80.
CAPUT II. De Cuſtodia Angelorum. 82.
ARTIC. I. An ſuus unicuique homini a Deo ſit
delegatus Cuſtos Angelicus 82.
= - - II. An Cuſtodia Angelorum ſe etiam ex-
tendat ad Urbes, Provincias & KRegna?“ 89.

TRA.

. INSTIIUTIONES
D TH EOLOGICAE

1 imnſ QUIBUS
ſl PRALETER I 5 EI DOGMATA
men, PROPUGNANTUR

Q„FA'T1ONES
anine 8SCHOLASIICE,
– QUE AD NOTITIAM
Nn/ I SACRARUM SCRIPTURARUM,
ipetuinng TRADITIONUM, CONCILIORUM,

Moluke de

Nnaun ang Se. IIERlSCN CONE HAATIONEANM

1 Mmn / m A Us M
tmkman THEOLOGIX CANDIDATORUM
ACCOMMODATE.
1ti. G.
Kake OPERA AC STUDIO

u " P. IGNATII SEIZ S. .

tus 8s. Theol. Doctoris, ejusdemque
ike ninu m. in Univerſitate Wirceburgenſi Profeſſoris
Publici & Ordinarii.
Gicheunn. 4 TRACTATUS DE BEATITUDINE
& ACTIBUS HUMANIS.

80
uiſe kunn⸗
— n. .
aig, er.

Typis Jo. Chriſtoph. Kleyer, Univ. Typ. 1749.

TOLC—

DATI
Nro⸗

NrCLTI
5CNCOX

Otgund
Anmme rr
ut Deum
tnatum ade
ferrogr
ohodo ceni
eboltſiene e
An , e bi
Uer Khls n

TR ACILATUS
THEOLOGIOO.DOGMATICUS

BEATIT UDINE,
ACTIBUS HUMANIS,

SIVE
PINE ULTIMO & MEDIIS
EUM CONSEOUENDIL.

POſtquam D. Thomas in I. Parte ſuæ
Summæ præmiltit ea, quæ concer-
nunt Deum, ejusque tum ad in-
tra tum ad extra proceſſiones, Po-
ſtea progreditur ad exponendum,
quo modo creatura ad Deum ſuum Pro
cujus poſſeſſione eſt condita, Pertingeret,
atque ita, quæ ab illo per creationem exi-
vit, per actus morales ad eundem redire
Poſſit. Id quod egregiè præſtat S. Do-
A Sor

DE BEATITUDINE.
unda; quæ cum iterum
viſa ſit, prior Prima Se-
Secunda Secundæ appel-
latur. Neque iſte Lractatus eſt uſque

2
Kor in parte ſec
in duas partes di
cundæ, poſterior

ut in Theologia Schola-
ſtica proprium ſibi non vendicet locum;
nam in eo non ſolum eſſentia actuum hu-
manorum & libertatis contra moderuos
Novatores debet penitius inſpici, ſed etiam
ea principia ſunt ſtabilienda, quibus Theo-
logiæ Candidati in reſolvendis caſibus con-
ſcientiæ dirigi poſtea poſſunt, & pro Pra-
xi & ſacro tribunali haurire do ctrinam.

plsPUTATIO I.
De Fine Ultimo, ſeu Beatitudine.
CAPUT I.
De Beatitudine Objectiva.
ARTICULUS I.
An Deus ſit ultimus finis Creaturæ rationalis?

hiloſophum eſt, cujusgra-

No Finis juxta Ph
tid cæœtera fiunt. Dividitur finis in finem

cui, finem qui, & finem quo. Finis cui e
ſubjectum, cui appetitur bonum; finis qui vel
objectivus eſt bonum, quod appetitur; finis quo
ſive formalis eſt actus, quo obtinetur vel poſſi-

detur finis qui. Dividitur deinde finis in ulti-
mum,

adeo practicus;

Or

Etho hin

AXuNtI A,

1

(Kron poope
ten eppenn
r toperäluk
Mn unmun.
Mror Eam Ch
ſetiselk ite, n
Tenerummt
Dens iet
Nt nnbos i
E OmcRN
NN
NMCrAmedt,
ris orinmi,
ne
Nn hauel
nbfliwd
un Nümmn
tzamaen
2 fnl lapekn
Femmepbeint

uh DE BEA4 TITUDINE. 3
3 In ann Fenmn mum, & non ultimum: Prior eſt, Propter quem
t, ir bimn . appetuntur alia, ipſe autem appetitur propter
e, & non Bropter aliud; Poſterior eſt, pro-
pter quem aPPetuntur alia, & ipſe etiam appe-

titur propter aliud. Dividitur Porro finis ulti-

verſalis eſt iſte, qui non eſt ordinabilis ulteriùs
ſaltem ex ſua natura & prudenter, & hic eſt ſo-
lus Deus; qui eſt bonum excellentiſſimum ac
Præ omnibus æſtimabile; ad quem proinde
alia omnia debent ordinari. Negativè ultimus
qui hic & nunc ita intenditur, ut ulteriùs

Dolun Klake non ordinetur, licet ex natura ſua Pprudenter ul-
unr h rerius Ordinari Poſſet; talis finis ſæpe ſunt crea-
turæ.
1101 Dico. Deus eſt finis per ſe & poſitivè ulti-
H mus ſui ipſius & creaturæ rationalis. Pryob. I.
eldernane⸗ bars. Deus nunquam in alio, quàm in ſe ultima-
to ſiſtit; Ommnia enim, etiam ſe ipſum amat Pro-
11 Pprerſe, & onrigde ultimò ordinat ad ſe. Brog.
Ceinu 2. Burs. Deus eſt prima cauſâ & origo omnium
& rerum, ergo etiam finis ultimmus juxta illud Apoc.

umtim C. I. v. 8. Ego ſum Alphäa &&* Omega, brincipium
bun „ D Enit. Deinde creatura rationalis non poteſt
in ullo alio loco ita ſiſtere, ut non Poſſit ratio-

hoc enim eſſet Deo aliud præferre 3
Per eſt illicitum, ergo nihil aliud po-
ne reſt eſſe finis illius Pofitivè ukimus.
I A 2 Objie.

Dr Di

DE BEATITUDINE. .
Objic. I. Creatura eſt finita & finitè tantum .
poteſt habere pro fine ctoN Eumnn

Derfeétibilis, ergo non
Peum infinirum. 2. Sl Deus eſſet finis creatu-
Træ rationalis eam Peatificans, ergo iſta ratio- .
nabiliter amaret Deum ut ſibi bonum, ſed hoc AIII
falſim eſt; nam amare aliquid ut bonum ſibi, bDuß hu
eſt habere ſe pro fine cui illius boni & Ppræfer-
re ſe illi. 3. D. Thomas I. 2. d. 26. art. 4. ait: Vn. eimo
Quod autem amatur atnore concupiſeentic, not ſim- Ne ſnmus
pliciter && ſocundum ſe amatur, ſod amatur alteri, kkenneſeneh
atqui eſt inhoneſtum Deum non amare ſimpli- NMeons obeeun
citer, ergoò Deus non poteſt amari ut nobis bo- nns Jen inn
nus, ſeu amore concupi

torqueo argumentum: ergo neque poteſt ha- Pwn N
bere cauſam productivam infinitam creatura; Een nd,gen
adeoque mundus non eſt a Deo creatus. Dein- dn dlal
de N. conſeq. Non eſt contra rationermn finiti umane r
referri ad inmnitum; imò cum ſit iſtud bonum Ium &ii
ſupremum, meritè ad ipſum referunrtur alia n, ſac inne
omnia. Ad 2. H. D. amare aliquid ut bonum liliunerl
ſibi, eſt habere ſe pro fine cui utilitatis & indi-
entiæ C. excellentiæ Ad 3. N. min. nam
Ron amare ſimpliciter eo loco nihil eſt aliud,
quàm non amare amnore amicitiæ, quod patet
ExX verbis ſtatim adjectis: ſed amatur alteri: non
autem eſt inhoneſtum, quod Deus non per
omnem adctum ametur amore amicitiæ, quis ee⸗
er hoc non præfert ſe poſitivè creatura Deo, ngs
led tantùm ſe reſpicit ut finem indigentiæ. Por-
. rò in hoc non eſſe contrarium D. Angelicum eed
atet ex eo, quia actum ſpei, qui haber totam illcs

hanc tendentiam, dicit alibi eſſe actum virtutis
& bo-⸗

V

am Ifhnan cem
Hs kocrelk D.

comtr tadon 0
hum Kütmnan d
nue Aldi n da
ecn IId K
20 o Ill
e Mette,

Somti, iii
ud Dens N
nCre Mn,
numh
ſhei, O NN

DE BEYATITUDINO. 5

& bonum. Qua de re videri etiam poſſunt
Propoſitiones damnatæ ab Alexandro VIII.
n. 10. & 13.

ARTICULUS II.
An Deus ſit Beatitudo olyectiva creaturæ ratio-
nalis?
Ctaα r. Beatitudo eſt duplex: alia objectiva,
alia formalis; objectiva eſt res poſſeſſa,
quæ beatum efficit: formalis eſt actio, per quam
poſfidemus objectum. Prima dicitur finis qui
ultimus; altera, finis quo ultimus. Status au-
tem quæſtionis hic non eſt de Beatirudine ob-
jectiva, quæ ſatiat appetitum hominis ſenſibi-
lem potius, quàm rationalem; ſed de Beatitu-
dine objectiva, ꝗquæ omne rationabile deſide-
rium explet. Hæc definitur aS. Auguſtino,
D. Thoma, & aliis, Bonum S ſah-
ciens, quod omne malum evelu it, α omne ratio-
nabile deſiderium e‿plet. Unde ad ſtatum perfe-
ct Beatitudinis objectivæ duo requiruntur: r.

¹ Ut omne malum, miſeriam, dolorem & anxie-

tatem excludat. 2. Ut omne bonum itainclu-
dat, urt poſſit omne rationabile deſiderium ex-
Pplere. .
Wota 2. Quod antiqui Philoſophi fidei lu-
mine deſtituti varias de Beatitudine objectiva
ominis, easque abſonas valde opiniones exco-
gitärint. Unde S. Auguſtinus lib. 19. de civ.
Dei c. I. ducentas octoginta octo diverſas hac
de re opiniones refert & refutat, quæ tamen
omnes ad tres claſſes reduci poſſunt, juxta tria
A 3 bono-

Dr Dr

6 DrE BEATITVUDINE. 2
bonorum genera. Alia enim bona ſunt extra güchn
animam, ut divitiæ, fortunæ, honores, fama, Zardt
poteſtas &c. Alia ſunt ecirca animam, nempe en eunin
bona corporis, ut valetudo, pulchritudo &c. mela Aii
Alia ſunt intra animam, ut ſcientiæ & virtutes. mmartien
. 2 Donn

Contra hos
Dico. Beatitudo objectiva hominis eſt ſolus
Deus, ejusque bonitas infinita & increata, &
quidem in ſtatu elevationis viſione beatificà Ppoſ-
ſidendus. Ita communis Theologorum cum imdm
D. Thoma p. 2. J. 3. a. I. dicente: Beatitudo. ik IIllg üfrn
bominis, quantum ad eJus cauſam & objectum, ℳ (Wonn INe e
aliquid inereatum. Prob. I. Gen. 14. V. I. Ego bu
ſum merces tua magna nimis, ubi Deus ſe ipſum
aſſerit Abrahæ mercedem fore ſeu Beatitudinem
objectivam. Exodi 33. V. 19. Deus Moyſi vi-⸗
ſionem ſuam promittens ait: Ego oſtendam omne
bonum tibi. Joan. 17. Haæc eſt vita æterna, ut
cogxnoſcant te Deum verum. S. Auguſt. lib. 1 9. de mnr bynm mn
civit. c. 26. Ut vita carnis anima eſt, ita beata Gen (yfm1.
vita hominis Deus eſt. Et lib. 4. confeſs. C. 5. Ser-
vas tu mihi in cœlis divitias immortales, ſeilicet te
ipſum. Prob. 2. ratione: Beatitudo objectiva
debet eſſe bonum perfectum & ſufficiens, quod
omne malum excludit, & omne deſiderium ra-
tionabile explet, atqui ſolus Deus eſt tale bo-
num. Min. prob. Bona creata ſunt limitata, im-
Perfecta, & defectibilia, ergo non excludunt
omne malum, nec poſſunt explere omne ra-
tionabile deſiderium. Prob. 3. Beatitudo ob-
jectiva hominis debet per ſuĩ poſſeſſionem ex-

gludere omnem miſeriam, dolorem, & anxie-
tatem,

Poban

1. 1. h..
nfti nlnne

N

in n ior ent

uenhe
o Wirn ⸗
1 Kene Aings
4 „

19 M⸗

in mmn ,,
okt
immmnil .
e Dennndo e
mfcedd
Lomne Celcetmn
Hrhurlunm,
exeln

!

Nel

DE BEATITUDINE. 7

tatem, atqui iſta nullum genus bonorum crea-
torum excludit. Major patet. Min. prob. I.
Bona creata extra animam, ut ſunt divitiæ, fa-
ma, poteſtas, & ſimilia, Poſſunt facilè aufferri,
ergo non excludunt omnem miſeriam, anxieta-
tem &c. 2. Bona circa animam ſeu corporis
ſunt corruptibilia, infirmitatibus, morti obno-
xia, voluptates carnales ſunt cum remorſu con-
ſcientiæ, & non poſſunt ſatiare appetitum ra-
tionalem. 3. Bonaintra animam, ut ſunt ſcien-
tiæ, virtutes difficulter comparantur, & ma-
gno cum labore retinentur &c. Diximus ta-
men ſuprà, & quidem in ſtatu elevationis viſione
beatificèâ poſſdendus, quem præcipuè ſpectat
Theologia.
Objic. I. Beatitudo juxta Boetium definitur
Natus olzzinm honorum agegrepatione perfectus, at-
qui De on complectitur omnia bona, cum
Præter bonum increatum multa dentur bona
creata. Confirm. I. Turpe eſt Deum ordinari
ad creaturam, ſed ſi Deus eſſer Beatitudo ob-
jectiva, ordinaretur ad creaturam. 2. Debet
eſſe proportio inter potentiam & objectum
Beatitudinis, nulla eſt inter Deum & creaturam
rationalem. 3. Summum viſibile v. g. Sol non
eſt ſummum bonum visũs, ergo nec ſummum
intelligile intellectůs. g. ad r. D. Beatitudo
objectiva integralis definitur ſtatus omnium bo-
norum aggregatione perfectus C. eſſentialis N.
Præterea dicitur ſtatus omnium bonorum non
abſolutè, ſed in ſenſu accommodo, hoc eſt
Oomnium, quæ ad ſatiandum appetitum ſunt ne-
A 4 ceſſa-

1

8⁸ DE BEATITUDINE.
ceſſaria, ita ut nihil anxiè amplius poſſit deſi-⸗
derari. Bona creata ſunt, quidem magis pro-
ortionata homini, & media ad finem, non au-
tern ſunt ipſe finis ultimus. Accedit, quod ipſe
Deus eminenter & virtualiter contineat omnes
perfectiones creatas, & beato, quantum deſi-
derare poteſt, neceſſariò communicet. Ad 2.
W. D. Turpe eſt ordinari Deum ad creaturam
intrinſecè & tanquam ad perfectivum C. ex-
trinſecè tanquam perfectivum ad perfectibile N.
ſic enim non Deus, ſed creatura perficitur. Ad
2. . D. Inter potentiam & objectum Beatitu-
dinis debet eſſe proportio habituchnis & ordi-
nis C. in ratione entis N. Proportio autem

habitudinis conlſiſtit in hoc, quod cum Deus ſit

ens ſumms intelligibile & amabile, omine
Sanoe amari poffit. Proinde ! intel-
lectus & voluntas ſint potentiæ finitæ ſubjecti-

vè, funt tamen infinitæ objectivè, nec repleri
poſſunt, niſi objecto infinito; non tamen Deus
eſt in intellectu Beatorum & voluntate ut acci-
dens in ſubjecto, ſed tantùm objectivè, quia ap-
prehendirur ab ipſorum intellectu, quem Bea-
titudo formalis intrinſecè afficit, perficitque.
His adde, licet Deus ſit extra beatum per im-
menſitatem, eſſe tamen totum intra illum, &
ita ſufficienter eſſe præſentem, ut ab illo poſſi-
deri queat. Ad 4. B. diſparem eſſe rationem,
quod ſummum viſibile lædat viſum lædendo or-
num; at ſummum intelligibile non lædit intel-
lectum „nec ſummum appetibile appetitum ra-
tionalem, imò perficiunt complentque.
Objic.

De

N : Fnisal
to Dei ergo⸗ P
cinde Deanitudo-
ormntis C. nn
neſlo Hie diin
E condieli de
Olenn en
Pomnninkunmn
Uenn Min l
Cards incvokone
iss ſyenmnndks
Nernnmnhium S
ele Mhere e
Dloremt a
ACelcls wune

Qenwnn a
Uenmcoo
Weſmecla
Ilueiam in io

riſſtene
(uöe Aprin
9 rmkbinken
mentonne
m donn.

Wt

V Mpnnd unn
e Wkannhal

mnde, .

eoreefnlel
Peccerr Nin
ito zDon nen Den

re I.
nahekti,e
Celecl gente

ena bennmn N
Cton imnn ln
gein, u 1 lnn
aen le inn⸗

DE BEATITUDINE. 9

Olj. 2. Finis actuum humanorum eſt contem-
Platio Dei, ergo Deus non eſt finis eorum, nec
Proinde Beatitudo objectiva. H. D. A. finis quo
& formalis C. finis qui & objectivus N. & de
hoc ſolo hic diſputatur, quia in hujus pofleſſio-
ne conquieſcit Beatus.
Qucæres. Quidnam efſſet Beatitudo objectiva
hominis in ſtatu naturæ puræ? ante reſponſio-
nem Mota, quod ſtatus naturæ Puræ foret ille
ſtatus, in quo homo non eſſet elevatus per gra-
tias ſupernaturales ad operationes virtutum ſu-
Pernaturalium, & conſequendam Dei viſionem,
neque haberet peccatum originale, ſed ſolùm
obligaretur a Deo per legem naturalem ad ex-
ercendas virtutes naturales. De poſſibilitate
hujus ſtats & varietate ſtatuum naturæ plura
dicemus in Tract. de gratia.
. Beatitudo objectiva hominis in ſtatu na-
turæ puræ eſſet ſolus Deus. Ratio hujus eſt 1.
quia etiam in illo ſtatu Deus ſé lus eſſet finis per
ſe ultimus, ſolumque poſſet appetitum hominis
Perfectè ſatiare. 2. Quia bona temporalia ap-
Petitum hominis in eo ſtatu tam Parum poſſent
Perfectè beare, quàm in moderno ob easdem
rationes ſuprà in Theſi allatas. Porrèò Beatitu-
do formalis in ſtatu naturæ puræ conſiſteret in
cognitione Dei abſtractiva, ꝗquæ haberetur per
ſpecies intentionales a Deo Poſt mortem animæ
rationali infuſas, & repræſentaret Deum ut Ami-
cum & Remuneratorem virtutis magnificum

ac ſummè bonum; item diceret ainorem Dei

4 natu-

10 DE BEATITUDINE.

naturalem, gaudiumque perfectiſſimum, quod
concernit beatitudinem animæ.
uod autem attinet beatitudinem corporis,
illa proportionaliter poſſet haberi eo modo,
quo per glorificationem corporis habetur in
moderna providentia.
Neque carentia viſionis Dei intuitivæ po-
tuiſſet in illo ſtatu cauſare aliquam triſtitiam;
nam homines in ſtatu naturæ puræ illius Poſſi-
bilitatem ignoràſſent; vel etſi illam probabiliter
cognoviſſent eſſe in alia providentia poſſibilem;
cum tamen in hoc ſtatu Deus illam non ordi-
nàſſet in præmium, de illius carentia non fuiſ-

ſent triſtati.

CAPUT II.
De Beatitudine formali.

ARTICULUS I.

In quo eſſentia Beatitudinit formalis debeat con-
. ſtitui?
Ota. Priusquam hæc quæſtio definiatur,
N ſeptem principia ſunt ſtatuenda.
I. Beatitudo formalis eſt actio, per quam
poſſidetur objectiva, fitque Deus nobis præ-
ſens.
II. Beatitudo formalis ſumi poteſt vel eſſen-
tialiter, vel integraliter, hoc eſt tam ſecundùm
partes eſſentiales, quàâm ſecundàùm proprietates
& accidentium complexionem, ex quibus ille
cumulus bonorum a Boetio deſcriptus coaleſcit.
I

9
loleloce

s ihreenl
Alrklem Ein
uommoczonm
V Trperpo
ordls & Ioeanone
Genn do Mnn
0knklne,u
lcdrcoonum,
Cuetemhclelen
E u Cdecum
Nreklin es
t, Winkeoonne
meledrs pen

1 IINe el⸗
Eene gichi
kimafn,
Nnk,g ad
Mckerconte
Uoenenn en P
Threſeren
nmh
lelothune ne,
N kemnale
NI N bend
ulthen Nr

= =

In

pgükünm,ao
Ime
entodn-

Uluscuener ant.

1.

,ſrnal.

1

081
ifmdiAkum
eli Eefnun
tſtnend- M
Mo, rn
ge Dens do

gimiſarete 1
Cren, er .
celrpnn 4

DE BEATITUDINE. 11I
III. Poſſeſſio definitur a Theologis & Juris-
conſultis apprehenſio ſeu detentio rei, quà ita
res eſt præſens & in Poteſtate poſſidentis, ut ex
ea commoda omnia percipere poſſit.

IV. Triplex poſſeſſio diſtinguenda: Phyſica,
Moralis & Intentionalis. Phyſicatunc eſt, cum
manu aut alio inſtrumento res ita a Prehendi-
tur, teneturque, ut ſit in noſtra poteſtate. Mo-
ralis addit dominium vi cujus vendere, alienare,
donare rem poſſeſſam quis poſſit. Iutentionalis
eſt, quà objectum cognoſcibile ita porentiæ
Præſens ſiſtitur, ejusque conſtituitur in Poteſta-
te, ut inde commoda omnia Percipere valeat,
ſic intellectus Percipit verum.

V. Ad poſſeſſionem perfectam tria requi-
runtur; nempe ut res poſſeſſa nobis uniatur
I. intimè, 2. perſeveranter, 3. Utiliter. Inti-
imns nempe phylicè, id eſt, unione reali, vel mo-
rali fundatur in jure, quod ad rem poſſeſſam ha-
bemus, v. g. ad bona externa, vel intentiona-
lia, id eſt per cognitionem. Perſeveranter quia
non cenſemur rem perfectè poſſidere „cum de
ea tantùm ad breve tempus diſponere poſſumus.
Denique utiliter, quia vi unionis illius omnia
prorſus commoda & utilitates „ quæ ex bono
Poſſeſſo fluunt, colligere debemi 6

VI. Nemo beatus eſt formaliter, niſi per
operationem. Ratio eſt, quia Beatitudo forma-
lis debet aliquid ponere intrinſecè in nobis »un-
de reddamur beati.
VII. Homo utpote intelligendi & Vaend
acul-

12 DE BEATITUDINE.

facultate præcitus, circa Deum verſari poteſt
triplici actu ſibi proprio, nempe viſione intel-
lects, amore & gaudio voluntatis. Qare hic
triplex actus vel pertinet ad eſſentiam Beatitudi-
nis, vel certè ad ejus integritatem. Thomiſtæ
eſſentiam Beatitudinis formalis in ſola viſione
conſtituunt: Scotiſtæ in ſolo amore: Suarez
in complexo ex viſione, amore & gaudio.
Dico Eſſentia metaphyſica Beatitudinis.
formalis patriæ non eſt poſita in viſione increa-
taà, quà Deus ſe ipſum videt, & quam creatu-
ris communicat. Prob. Intellectus creatus non
oteſt videre Deum, niſi per vitalem actionem,
quæ oritur a principio intrinſeco ipſi beato, &
in eo recipitur & manet: at viſio increata non,
poteſt oriri a principio intrinſeco ipſi beato, ſed
a Deo uno oritur; ergo beatus non poteſt vi-
dere Deum per viſionem increatamn.
Dico II. Non etiam eſt poſita Beatitudo for-
malis in unione, quam Deus habet cum homi-
ne per illapſum, ſeu per intimam præſentiam,
quà adeſt rebus creatis. Prob. I. Quia illapſus
ille non eſt actio vitalis animæ beatæ; at for-
malis Beatitudo hominis comprehenſoris eſt vita
ejusdem animæ, ſicut Beatitudo Dei eſt vita Dei.
2. Sic dæmofes forent beati, quia illis eſt in-
timè præſens per immenſitatem. 3. Beati ani-
ma patitur tantùm a Deo ejusmodi illapſum, at
beatus agere debet, non tantùm pati.
Dico UI. Eſſentia metaphyſica Beatitudinis
formalis conſiſtit in ſola Dei viſione intuitiva.
Ita D. Angelicus I. 2. quæſt. 3. art. 4. ubi dicit:

LQuan-

Dr B
vn AMil,

1. Ahorlin
lert, /tele

.

eanls o leli .
nctenmm.

DE BEATITUPINE. 13

Quantum ad id, quod eſt ſſentialiter Beatitudo,
npoſſzlile eſt, quod conſiſiat in alzu voluntatis.
Prob. I. authoritate Scripturæ. Joan. 3. Cum
apparuerit, ſimiles ei erimnus, quoniam viqebimus
eum, ſicuti eſt. Et c. 12. Haäc ſt vita æterna,
inquit Chriſtus, ut cognoſeant te Deum verum-
Prob. 2. authoritate SS. OP. D. Auguſt. conc. in
