11 UMhenen
n ttogtiene
N Nnir
lnms kg
Iunod
Man d
iaoke
Nede

en
rng

—
N
„. Welcht.,
n ui la
ndwnnd
nn Gun.
Mmenifnuni,
nelonnwrm.
nd ammen
e, ge d.
ummd Clina
lie enn Auint
in ihn mn
MEi
Enen nne
nmAee
i &

Il

nan

Ubos nicenr
nmumfil
u An
enenm,
nnnin, Ctr.
Melcb e.
e einnn
1Me

DE LEGIBUS. 19
tamen jure civili introducta eſt ſervitus. Zer-
tium eſt de poſſeſſione rerum, nam de jure na-
turæ quisque poſſidet quod ſuum eſt, & tamen
per leges civiles introducta eſt præſcriptio &
uſucapio, ita ut ſi res aliena poſſideatur ab ali-
quo per certum tempus, & cum quibusdam
circumſtantiis fiat ipſius poſſidentis.
Mota 2. Mutationem legis poſſe dupliciter
intelligi: roie, quando lex ipſa mutatur in
ſe, ut quando ad tempus lata eſt, quo finito
ceſſat, vel quia abrogatur a ſuperiore, vel quia
reſtringitur per diſpenſationem. Deinde im-
amu⸗ quando fit mutatio ex parte materiæ
egis, per quam ipfa deſinit materia legis, &
ceſſat ſubjacere legis obligationi: ſic lex aut vo-
tum de jurejurando mutatur impropriè, quan-
do ob periculum gravis infirmitatis aut mortis
homo amplius ad illud non obligatur.
Mota 3. Duobus modis intelligitur lex na-
turalis poſſe mutari: I. per additionem, 2. per
ſubtractionem, ut ſcilicet aliquid deſinit eſſe de
lege naturali, quod antea lege naturali jubeba-
tur aut prohibebatur.
Wota 4. Diſpenſationemlegis differre ab ir-
ritatione, abrogatione, derogatione, & inter-
pretatione. Nam irritatio eſt abolitio ſeu ab-
latio obligationis legis ab aliquo, antequam
inceperit unquam obligare illum; ſic vota filio-
rum impuberum, dum non approbantur a pa-
rentibus, irritari dicuntur. Abrogatio vero
eſt totalis ablatio legis, quæ actu jam obligave-
rat. Derogatio eſt kegis etiam obligantis aboli-
2 ti0,

20 DE LEGIBUS.

tio, ſed partialis ſeu quoad aliquam ejus partem.
Declaratio vero ſeu interpretatio/eſt manifeſta-
tio, quod non obliget lex in aliquo caſu Di-
ſpenſatio, ſi ſtrict & rigorosè ſumatur, eſt ex-
emptio alicujus ab obligatione legis ſtante eàdem
legis materià & circumſtants. His prænotatis
Dico I. Lex naturalis non patitur mutatio-
nem proprie dictam, ſtante natura humana in
ſua conditione naturali, id eſt cum uſu rationis
& libertatis ac fragilitate conjuncta cum pec-
candi occaſionibus. Katio eſt: quia lex natura-
lis non poteſt per ſe ipſam deſinere, cum non
ſit lata ad tempus, ſed ſine termino: neque po-
teſt de juſta fieri injuſta, cum nihil præcipiat,
quod non ſit intrinſece & ex natura rei bonum,
nihil prohibeat, quod non ſit intrinſece & ex
natura rei malum, neque enim bonum aut ma-
lum facit, ſed oſtendit; non poteſt etiam lex
naturalis a Deo abrogari, quia Deus non po-
teſt non præcipere aut non prohibere ea, quæ
jure naturali neceſſaria vel illicira ſunt. Con-
ſuerudo etiam non pPræſeribit contra jus natu-
rale, cum jus naturale prævaleat poſitivo hu-
mano. Additum autem fuit in Concluſione:
ſtante natura rationali cum uſu rationis & liberta-
is; cum enim lex naturalis conſiſtat ex parte
in denuntiatione facta per lumen naturale, &
dictamen conſcientiæ, deſineret eſſe lex natu-
ralis, ſi deſineret natura rationalis vel uſus ra-
tionis & libertatis. Adcditur præterea: ſtante
natura humana in ſua conditione naturali & fra-
gili; nam ſi illa condiitio mutatur in aliam bea-
tam

Seinenel
WNNen ulti⸗
int guu ll
trmohsll
JNONl, A
ti, nen ue .
eumdi Mn Neel
Gigokantun
öm no
goſondm n
1 Meim Ni
Elkeni ſgohr
kinilae,
EErNms Ne
Pimnlex nu
Auilente Kn
unntclenlti
tMäükerd nn
Nürmti
Atii efion
Achkrinnil

Püirlin

olny

Cadeloben
tner
Eindek e
r inct,
onge n i
onekeſee
nng nmn
Pon ati nnen
ennm Annn
Akoumhli tmn
inck an dr.
rnulkronm.
Alere, an Non
nd bece o.
nl rne,
umenitunn,
ünnntecker
Gonumarme.
Nek eim E
es .
hbere,e
Gnüm (n.
onmiumr.
er oltii hu.
1Corhone:
imnim.
Mlrern .
n uumt, &
elelkum.
Eſeluis dr.
Eutl: n

DE LEGIBUS. 21

tam ac impeccabilem, non repugnat legem na-
turalem mutari & deſinere
Dico II. Nulla poteſtas neque humana ne-
que divina poteſt diſpenſare proprie in lege na-
turali. Katio eſt: quia duplicitêr poteſt intelli-
gi, quod fiat diſpenſatio in lege naturali; Im0:
manente illicito actu, in quo diſpenſatur, &
ceſſante tantum prohibitione divina circa illum;
2d: deſinente illo actu eſſe contra rationem
naturalem, & deſinente omni illiceitate, ira ur
diſpenſatio omnem malitiam illi adimar. Pri-
mum dici nequit: quia ſi Deus non poteſt ut Au-
Ctor naturæ rationalis non præcipere, quæ ſunt
neceſſaria moraliter, aut non prohibere illicita
jure naturali, non poteſt hoc modo diſpenſare
in lege naturali non præcipiendo aliquid in eo
caſu, in quo ſecundum rationem naturalem eſt
neceſſarium: aut non prohibendo aliquid in eo
caſu, in quo ſecundum naturam rationalem eſt
illicitum. Mec etiam dici poteſt ſecundum: quia
Præcepta negativa legis prohibent tantum actio-
nes per ſe intrinſece, & ex natura ſua malas,
ſive diſſentaneas naturæ rationali, res autem
per ſe & intrinſece mala non poteſt non eſſe
mala, quia eſſentiæ rerum ſunt invariabiles, er-
go non poteſt diſpenſatio efficere ut non ſit ma-
la, ita ut ei aufferat naturalem malitiam. Præ-
cepta vero affirmativa legis naturalis obligant
tantum in illis occaſionibus, in quibus omiſſio
talis actis eſſet intrinſece & per ſe mala, ergo
hæc omiſſio non poteſt non eſſe mala, & fieri ne-
quit, ut per diſpenſationem adimatur illi malitia.
B 3 Objic.

22 DE LEGIBUS.

Objice I. Lex naturalis relaxatur in multis
per humanam poteſtatem: nam per civilem
poteſtatem derogatur juri naturali contrahendi,
quando per leges humanas requiritur certa ſo-
lennitas, certus numerus teſtium & ſimilia, ſine
quibus contractus ſunt invalidi, qui alioquin
Valerent jure naturali. Item per eandem pote-
ſtatem civilem ſtatuentem præſcriptiones dero-
gatur legi naturali prohibenti, ne quis retineat
alienum: per poteſtatem vero eccleſiaſticam di-
ſpenſatur in votis & juramentis, in matrimo-
nio rato, in reſidentia Epiſcoporum & quibus-
dam aliis, quorum obligatio eſt de jure naturali.
. in his caſibus non diſpenſatur proprie in le-
ge naturali, ſed in primo caſu additur tantum
aliquid juri „quod lex naturalis non prohibet
addi, licet neque præcipiat: & fit aliqua muta-
tio materiæ per poteſtatem ſuperiorem, cui
ſubeſt, quando perſona redditur impotens &

inhabilis ad contrahendum, niſi tales conditio-

nes obſervet. In caſu ſecundo & in reliquis fit
mutatio materiæ legi antea ſubjectæe. Nam
per præſcriptionem transfertur dominium a
Principe, qui præeſt communitati, & poteſt de
bonis privatorum diſponere, ſicut neceſſe eſt
ad honum communitatis: ubi inſuper ille, a quo
transfertur bonorum præſcriptorum dominium
non eſtrationabiliter invitus. Lex autem naturalis
Prohibet tantum, ne retineatur alienum domi-
no rationabiliter invito: in diſpenſatione voti
& juramenti relaxatur promiſſio a Deo, cui
facta eſt, per Vicarium ſuum & Oeconomum.
Simi-

hli

„b. C g

.MN,
C
A 140 nuta 1
e

ns lſe
githulenn
mil öloni
Mitau iiir
„ummn eütl .
Palwim
pimmn ergt bl
Aann Eehene
lenküim
An unbi, q
SnEſlchin, in
benm kicopt
inlen Mund
Trotunmder
uikumme, dole
Ipekgenipen
aſbtr
umhn mun
umCil:
Mi uno
ImümemCt
Enn Aoppnn
MrAmlere
AIn Iunn
GnMMren

Anrongeen
e l ine
ð
g in mmino.
umnct nie
teimenmni
roprenk.
Gimrenmn
nlftt
Paumm.
Aren, C
rimpden &
scondto.
in kignsſt
lr. Nn
CGomiium
i poeſte
t Melle l
Merleagl
umcCommnuin
Menbnnis
ennn doni.
Cltone i
14 Deo,

Oeconoone

DE LEGIBVUS. 23

Simili modo, quo quivis alius poteſt cedere
promiſſioni ſibi factæ vel per ſe vel per alium,
cui vices ſuas commiſit: diſpenſatio verò in ma-
trimonio rato mutat pariter materiam legis,
tollendo vinculum & reſcindendo matrimoni
contractum, qui ſubeſt poteſtati Dei tanquam
naturæ Auctoris, taciteque illam conditionem
includit & dependentiam a Deo, qui in hoc ſuas
vices commiſit S. Pontifici. Diſpenſatio deni-
que in Reſidentia Epiſcoporum non eſt contra
jus naturale, quod tantum obligat ad reſiden-
dum, quantum exigit contractus initus inter
Epiſcopum & Eccleſiam, cui præeſt, qui con-
tractus ſolum exigit, ut reſideat, quantum eſt
neceſſe & cum dependentia a S. Pontifice, cui
tanquam ſupremo Paſtori cura illius Eccleſiæ &
reliquarum incumbit, qui ſi curem illius pecu-
liarem in ſe ſuſeipiat, aur per alium illi provi-
deat, liberatur Epiſcopus ab onere reſidendi.
Generatim autem notandum eſt in iis obligatio-
nibus, quæ oriuntur ex contractu & libera ho-
minum voluntate, poſſe facile mutationem fie-
ri per poteſtatem ſuperiorem civilem & eccle-
ſiaſticam, cui ſubſunt contrahentes quoad to-
tum contractum, multoque magis per divinam.
Objie. contra Concl. 2. Deus diſpenſavit in le-
ge natürali, quando præcepit Abrahæ, ut fi-⸗
Rum innocentem occideret Gen. 22. filiis Iſrael
ut ſpoliarent Ægyptum Exod. 12. Oſeæ Pro-
Phetæ, ut ad mulierem fornicariam accederet.
Oſeæ I. Item quando permiſit Iſraelitis du-
cere aliam uxorem vivente prima, aut habere
B 4 plu-

24 DE LEcIBUS.

plures ſimul uxores, ut apparet ex Geneſi &
Exodo, ergo datur diſpenſatio in lege naturali.
N. In his exemplis Deus tanquam ſupremus Do-
minus vitæ & necis dedit jus Abrahæ in vitam
Innocentis, vel eo tanquam miniſtro & execu-
tore uti voluit. Lex autem naturalis non pro-
hibet homicidium Innocentis in tali caſu. Ad
2. E. Quod Deus tanquam ſupremus Domi-
nus bonorum omnium, habens in manu ſua do-
minia creaturarum, tranſtulit dominium .gy-
Ptiorum in Iſraelitas, vel iſtis reddidit merce-
dem laborum ſuorum, qua fuerunt fraudati ab
ar ptis, ut loquitur Scriptura Sap. 14. v. 17.
Ad 3. 2. cum D. Thoma, QOſee, inquit D. An-
gelicus q. 100. a. 8. accedens ad uxorem fornica-
viam vel mulierem adulteram, non eſt mechatus vel
Jornicatus, quia acceſſit ad eam, qucæ ſua erat ſe-
cundum mandatum divinum, qui erat Auäctor in-
Ntitutionis matrimonii. Alio modo S. Auguſti-
nus lib. contra Secundianum c. 21. factum Oſeæ
excuſat, ſeribens, Prophetam mulierem illam
fornicariam in uxorem duxiſſe: quid inimicum
Edei cbriſtianæ, inquit, ſimeretriæ relitta Jornica-
tione in caſtum conjugium commutetur? Nec re-
fert: quod filii ex illo connubio progeniti vo-
centur filii fornicationis, ſic enim appellantur,
quia nati ſunt ex matre, quæ prius fuerat for-
nicaria, & filii ob matris opprobrium vocantur
fili fornicationum. Ad 4. H. Deus tanquam
Author naturæ, cui ſubjacent matrimonii jura
in ordine ad naturæ Propagationem & com-
mune bonum totius ſpeciei naturaliter inſtituta,
& tan-

che uumten
Itmimdum
chenentle
g mNöle
egen an
mrcn b l
linali Cb
„le
Snuniad denn
M mdn
mrlnrohi
Akmic h
uüt genm poln
Aumnn Enon
Einc E
cn.
4 Cmo
it nerlir
kann mnnen-
Kbaunb

nns
Ppret 4
lron eel

DE LEGCIBVUS. 2 5
& tanquam ſupremus Dominus corporum ir-

nunien ritavit prioris matrimonii vinculum permittens
. G

. ae ne
nmmitro
Nhhmmibnnng.
Vin ti ai 4
iprnn Dn.
ulnn ſiue
Oninum Ar.
lich mere.
un finltiph
Aen
Mo A.
uumn ,mi,.
inmimnn
u.
, Aller n.
08 Malti.
Abmee
Mlietem Uam
ſut immnun
lalt inne.
d Mr n.
hgenii .
Arlum,
enrſio-
m odnN
G Unddann
imooin urn
en E Conn.
er din,
Ku.

libellum repudii, vel priorem contractum re-
ſtrinxit, & dominium corporis ab una in plu-
res diviſit, quando plures ſimul uxores habere
permiſit; iraque fuit ſolum mutatio materiæ,
non autem legis naturalis diſpenſatio, quia lex
naturalis nunquam obligavit, ut non fieret ma-
trimonium unius viri cum pluribus.
Inſt. Præceptum obſervandi Sabbathi ad le-
gem pertinet naturalem, cum in prima decalo-
gi tabula tertium locum obtineat, atqui præce-
Pptum illud adveniente lege evangelica mutatum
eſt, ergo lex naturalis non eſt immutabilis. H-.
D. maj. Ad legem naturalem pertinet ſub ali-
quo reſpectu C. ſub omni N. In præcepto
itaque obſervandi Sabbathi duo ſunt ſpectanda;
nempe res ipſa, quæ præcipitur, & tempus,
quo executioni eſt demandanda. Præcipitur
I. ut homo aliquamdiu vacet rebus divinis &
& prõpriæ ſaluti proſpiciat, deinde determina-
tur tempus, quo id præſtare debeat, ſcilicet ſe-
ptima die cujuslibet hebdomadæ, primum eſt
naturale præceptum, alterum ceremoniale per-
tinens ad legem poſitivam, ſcilicet, quod per
diem integrum & non per interpolatas hebdo-
madæ horas, & quod certis ſpiritualibus exer-
citiis vacandum.
Oljic. 3. Quando proprie diſpenſatur in le-
ge aliqua, fit neceſſariò mutatio materiæ, ergo
Ticet mutetur materia, fit tamen proprie di-

ſpenſatio; quando lex circa illam relaxatur, &
. B 5 re-

26 DE LEGIBUS.
reſtringitur ad alias, ergo. K. Diſpenſatio
proprie dicta in eo conſiſtit, quod legislator
ut legislator reſtringat legem eadem poreſtate,
qua tulit, & ſubducat ſolum perſonam ejus ob-
ligationi, non immutando materiam præcepti,
aut prohibitionis, adjungendo poteſtatem do-
minativam, per quam res ipſas immutet, ſed
ita, ut utendo ſola legislatoris jurisdictione re-
bus iisdem manentibus, faciat hic licere, quod
antea non licebat, neque jam huic liceret, niſi
legem circa illum reſtringeret. Pro quo
Obſerva circa Deum. Eſt legislator, unde
habet, ut poſſit nova & varia præcepta impo-
nere: eſt ſupremus Dominus, qui poteſt do-
minia mutare vel tribuere creaturis: eſt item
ſupremus judex, qui poteſt punire, & unicui-
que reddere, quod ei debetur. Tali autem po-
teſtate domini vel judicis ſupremi Deus uſus eſt
in allatis ſupra exemplis, non autem ſola pote-
ſtate legislatoris: ideoque non fuit proprie di-
ſpenſatio legis, ſed materiæ immutatio, atque
hinc etiam fit, ut quando materia præcepti ta-
lis eſt, ut ejus honeſtas vel turpitudo non pen-
deat a dominio divino, non poſſet Deus ne im-
proprie quidem diſpenſare per mutationem ma-
teriæ.
Inſt. I. Quilibet legislator poteſt in ſua lege
diſpenſare, ſed Deus eſt author naturæ, ergo
in ea poteſt diſpenſare. Deinde ſi Deus non
poſſet diſpenſare in lege naturæ, vellet neceſſa-
rio aliquid extra ſe, nempe non oceidere, non,
furari &c. ſed hoc dici nequit, cum alia a ſe
Deus

cchielin in
lammem lu
Aeigi et
1 ekſunn
anls nume i
lckmenvenien
elrmid 2
Iarlägugre
lulee, nüi

1 Doel Dens
Aeenie,
mnd glbi
4N. in
Pimtundahn
Amnebet.
Nn. Anin
Nid eni

Meri *
n rinn,
gimnn c.
dinglctorn,
efelere,n
ninelen, Il
odo
lmn, i⸗
MEeehe in.
liporet
annd ien
ur, Amia.
Ninen.
Desncd
nenſh wor.
it roprect
mio adte
N Mertlitr⸗
wononpen⸗
leubenspein.
UtstoremN.

lintulge
e, ergo⸗
elDens non
ſelet necel⸗
elete,
un An 1
D

DE LEGIBUS. 27

Deus libere velit. H. ad I. Quod licet quilibet
legislator poſſit diſpenſare in lege a libera ejus
voluntate poſita, non tamen in ea, quæ obli-
gat antecedenter ad ejus liberam voluntatem,
cujusmodi eſt lex naturæ, quæ obligat etiam an-
tecedenter ad Dei voluntatem propter neceſſa-
riam connexionem talium objectorum cum fine,
quam ex hypotheſi conditæ creaturæ rationalis
non poteſt non velle, conſequenter & media ad
eum neceſſaria, quæ ſunt leges, & præcepta na-
turæ. Ad 2. K. N. min. Nam poſito, quod
Deus velit creare mundum, non poteſt non
habere providentiam illius, & quidem perfe-
Gam & conſentaneam ſuæ ſapientiæ & bonitati:
hæc autem exigit, ut ea homini præcipiat &
prohibeat, quæ requiruntur ad hoc, ut crea-
tura rationalis maximè ſuum finem aſſequatur.
Neque id eſt inconveniens, Deum ex hypotheſi
alicujus neceffitari ad aliquid ad extra: ſicut
enim ſi ſemel aliquid promiſit, non poteſt non
illud adimplere, ita ſimiliter in præſenti dici
Poteſt.
Iuſt. 2. Poteſt Deus tot motivis intellectum
hominis prævenire, ut inculpabiliter judicet
mendacium v. g. ſibi eſfe licirum, ergo etiam
poteſt diſpenſare in lege de non mentiendo. H.
T. Ant. N. C. Quia ad diſpenſationem requiri-
tur legis notitia ut obligativæ in diſpenſato, quæ
notitialhic non eſſet. .
Quæres. An in legem naturæ cadere poſſit
interpretatio vel cpiehez. Ante reſpoſionem

Ob-

28 DE LECGIEBUS.
Ohſerva. Per interpretationem intelligitur

explicatio illius in rebus obſcuris & dubiis: epi-

cheja vero vel ut alii epikia, ex Philoſopho 5.

Ethic. 10. ℳ emendatio legis, ubi deficit propter

univerſale, ſeu ut clarius definiam, virtus, qua
legem aliquid univerſaliter præcipientem, in ali-
quo caſu particulari corrigo & emendo, pru-
denter judicans hic & nunc contrarium eſſe fa-
ciendum. His prænotatis
g. I. Super legem naturalem cadere qui-
dem interpretationem, non tamen epichejam.
Prima pars conſtat: cum enim non omnia legis
naturæ præcepta ſint æquè nota, maximè ea,
quæ ex primis principiis per longum diſcurſum
deducuntur, quædam exillis aliqua interpreta-
tione indigent ad hoc, ut verus eorum ſenſus
haberi poſſit; & ſic interpretamur legem natu-
ralem de ſervando ſecreto nonobligare in caſu,
quo ſilentium cederet in malum reipublicæ,
item legem de non occidendo non intelligi de
occidente cum moderamine inculpatæ tutelæ.
cunda vero prob. tum quia, ut dictum, epi-
cheja eſt emendatio legis, ſed lex naturalis ut-
Pote ipſa recta ratio non eſt capax emendatio-
nis, ergo. Tum etiam, quia ex eo ſupra legem
poſitivam poteſt cadere epicheja, quia lex po-
ſitiva non reſpicit omnes caſus particulares caſu
contingentes, ſed ſolum eos, qui urplurimùm
eveniunt; ſed lex naturalis ad omnes caſus ex-
tenditur; quidquid enim præcipit aut prohi-
bet, eſt cum omnibus circumſtantiis, quæ ac-
cidere poſſunt.

ℳ

Dr L10l
1l oKrirt
9 fiam Eimmm
snt,
0s Ponibi,
bnpertihel
mimne kyoh
A mure,
rkturmm
codoblgere
increnfun
s Egstnors,
c Onhaino el
Pinnd, Mon ue
Ne mnmm non
6citenmnole,

Wicort
em Cemun
PoCenrum m
lremutat,,
ruutmmſcaummn
n onmn
Kom eo du
id nodes a

Wmere dan
kütkgenpen
WNNuNtel
mm. 2 N.
Teneg

kepienten n
.g, Mr.
nmmminelet
en dkr gi.
enegſein
Mohni y⸗
1 warNRe ,
Gumclintnmn
uinennen.
nn eals
genmn.
Wnenel,
Kpler,
ninelgi de
Pre mete.
chm, en⸗
MMuuelsu.
enegci.
Gondlgen
Guuk N.
Culrsan
phimun
Gcllis ex⸗
Iprodi⸗
e r

6

DE LEGIBUS. 29
Si dicis: Lex poſitiva recipit in ſe epiche-
jam, ergo etiam lex naturalis. N. N. C. Diſp.
eſt: quia jus naturæ, cum unum & univerſale
ſit in omnibus hominibus, unam eandemque
obligationem ſemper habet, & quidem non ſo-
lum ex intentione legislatoris, ſed etiam ex ne-
ceſſitate quaſi naturæ, & exigentia materiæ,
unde non poteſt formari prudens præſumptio
in ullo caſu, quod obligare non velit. At verò
lex poſitiva fundamentum & vim habet ex in-
tentione ſolius legislatoris, qui ſi humanus ſit,
nequit omnes omnino caſus in particulari pro-
videre; ſi divinus, non videtur ſemper velle ob-
ligare. Unde mirum non eſt, quod deficien-
te legislatoris intentione, ipſa etiam lex incipiat
deficere.

ARTICULVUS III.
Quid de Jure Gentium obſervandum?

D' L. Jus Gentium multis Authoribus di-
citur conventio tacita, qua gentes ut tales ob-
ligatione mutua conſociantur in ordine ad ea, qucæ
ud conmunem ipſarum felicitatem pertinent. Ita
Grotius, & cum eo alii Jurisconſulti, quæ ta-
men deſcriptio nobis non probatur, I. quia
obligatio concomitans neque ſufficit, neque pa-
rit legem, niſi mere naturalem, & reſpectus al-
ter non efficit legem gentium, ſed civilem, quæ-
& ipſa nonnunquam reſpicit bonum commune
etiam exterorum. 2. Non adſtruit obligationem
univerſalem, ſed particularem pacti extenſam in

ſolos conſentientes. Melius videtur nobi de⸗
ini⸗

30 DE LEGIEBUS.

finiri vel potius deſcribi: quod ſit ordinatio ra-

tionis diuturnis gentium moribus ad communem
utilitatem gentium qua talium conſtituta, & ſum-
mi politiarum Principis conſenſu approbata. Ita Ca-
noniſtæ Recentiores. Declaratur 1I. per ordina-
tionem rationis genus indicant, & quidem uni-
vocum reſpectu juris naturalis & civilis; inſu-
per indicant jus gentium non uſu qualicunque
arbitrario, ſed in ratione fundato eſſe inductum.
2. Per ordinationem diuturnis gentium moribus
conſtitutam innuunt conſtitutivum juris gen-
tium proprium ac formale, non eſſe conventio-
nem ſeu pactionem, ſed ipſum uſum & conſue-
tudinem;, ex qua velut tacita conſenſus mutui
profeſſione introducitur ordinatio inter gentes.
3. Per ordinationem ſupremi humanarum politia-
rum Principis conſenſu roboratam ſignificant pote-
ſtatem ſupremam ferendæ legi neceſſariam,
non eſſe a gentium collectione, ſed poteſtatem
ſupremam & virtutem legislativam in gentes
haberi a Deo non tanquam Authore naturæ,
ſed tanquam Authore ſocietatis humanæ, & ſu-
premo politiarum humanarum Principe, ut lo-
quitur P. Schmier, & cum eo P. Schmalzgru-
ber.
Dico II. Exoleta eſt diviſio Juris Gentium
in primarium, quod naturalis ratio inter homi-
nes conſtituit, & ſecundarium, quod uſu & ne-
ceſſitatibus exigentibus introductum eſt. Katio
eſt: quia nititur falſo ſuppoſito uſtiniani de du-
plici jure naturæ, & Jus gentium confundit
cum naturali. Nulla etiam eſt diviſio Juris
gen-

De Li

nneſi lin
ale gelleh, Ei
cmes ſolum Munt
gonnfinctun
mvon erline
kmmmriſil
irmimdun
is aunmun ſoei
perluzetmm e
mn, ſeuenpre
Eer ikenmn
4 blea, in no
1, conin
loipum t P
eilu padt
d us e
nice Cwiſde
beco eber po
eaptrur, V.
Nyrnun, Gv
A, ſe o
1ntes ven
Uemmtoproſe
uuNNIIII
Anneeln men
nſan, o.
Argmeh
Srhitm

inlveleithiin
mn ini n
nelemmeni⸗
Imnun Neunie.
izanenfsnnn
ubinren
nunnnti.
Snintgge.
Idim,
Ei wehten
WGmm in gems
Abore unne,
blumne,Al⸗
lurpe, u b.

5 Khmagn.

sCenn
1oimrhon.
eine.
met Kno
Hu Cedhr
umn colkun

dilo i,
N

DE LEGIBUS. 31

gentium in univerſale ſeu commune, quo plures
vel pleræque gentes, & in particulare, quo duæ
vel tres gentes ſolum utuntur. KRatio eſt: quia
Jus gentium confundit cum jure eivili. & dicis
Jus gentium non ex numero, ſed ex fine æſti
mandum. At negatur ſuppoſitum, quod finis ejus
ſit particularis gentium duarum, triumve utilitas,
& non potius communis ſocietatis humanæ feli-
citas. Superflua etiam eſt diviſio Juris gen-
tium in ſeriptum, ſeu expreſſo gentium conſen-
ſu ſtabilitum per fœderum & pacificationum
inſtrumenta publica, & in nonſeriptum, ſeu con-
ſenſu tacito, uſu ac conſuetudine ſtabilitum.
Sed hoc jus ſcriptum eſt potius effeéctus juris
gentium, per ſpecialia pacta ſicut ad finem par-
ticularem, ita & ad jus particulare referendus.
Legitima proinde diviſio eſt, in afirmativum,
quod pro objecto habet poſitionem actus, ſeu
quo aliquid præcipitur, v. E. admiſſio legato-
rum; & in negativum, quod pro objecto habet
omiſſionem actus, ſeu quo aliquid prohibetur,
v. g. ne arma & fontes veneno inficiantur, II-
lud in actu ſecundo pro ſemper non obſtringit
propter humanarum virium limitatam virtutem;
hoc obligat ſemper pro ſemper, eoquod omiſ-
ſio actus non excedat menſuram humanæ po-
tentiæ. Reductive etiam & improprie dividi
ſolet in permiſſivum, quod non præcipir, nec
prohibet, ſed negative ſe habet.
Dilo IIl. Jus gentium differt a Jure naturæ,
1. ex ſine. Prob. Jus gentium pro fine formali

& adæquato reſpicit utilitatem genmtium, ku ſe⸗
lci⸗

32 DE LEGIBUS.

licitatem ſocietatis humanæ mere externam hu-
jus vitæ; econtra jus naturæ pro fine primario
reſpicit felicitatem homini ſubſtantialiter pro-
priam ſive internam etiam ultra fara extenſam,
formando hominem in ordine ad ſe ipſum & meielti o
Deum. 2. Differt in objectis. Prob. jus gen- aiAlpöuun
tium reſpicit objecta non fundata in abſoluta er
neceſſitate, ſed fluit ex opinione gentium in or- Aunrod c
dine ad majora ſocietatis humanæ commoda, Tieinnin
qualia objecta ſunt immunitas legatorum, jus
commerciorum &c. econrra jus naturæ reſpi- gu Cn
cit objecta fundata in abſoluta neceſſitate in or- ur, end

dine ad felicitatem homini propriam, ſimplici- n
ter debitam, & fluit ex evidentia naturali. 3. wen
Differt in conſtitutivis. Prob. Jus gentium eit Fn
jus vel pactione tacita, vel uſu & diuturnis gen- i * lente
tium moribus introductum, earumque conſen-“ 4thach
ſu conditum; econtra jus naturæ eit jus ſeri- ererin
ptum in hominum cordibus, ex convenientia ken
cum ratione prognatum, & ſine hominum vo- m mc⸗
luntate ſancitum. Differt 4. in cauſis. Prob. lle ol

Nam cauſa efficiens juris gentium eſt voluntas Krilgen
gentium qua talium, a Deo gubernatore gen-
tium roborata, Juris naturæ eſt Deus, ut au-
thor naturæ. Cauſa impulſiva Juris naturæ eſt
felicitas, naturæ humanæ ſimpliciter propria
ac neceſſaria, juris gentium eſt felicitas ſocie-
tati humanæ congrua, vel nonniſi moraliter
neceſſaria. Differt denique 5. in proprietatibus.
Nam us naturæ eſt immutabile, contra Jjus in
gentium eſt abſolute mutabile, quatenus vel l Hummn
ex hominum conſenſu, vel arbitraria tantum dras!
con⸗

aN inar
er

mune beſkeſtenn

1
wurenine
uniſitenin
mumnn nere
nordien i
pneggnimnin
ME Iumnz omnd
nnig onnn 5
umſbumnnh
ntkeellengr.
lnin, imis.
Dtknümrmel. 35
,enun e
Ncumdgr.
AUNeaner.
unet i.
A Onpenienn
lnebommm ſ.
Aiat. O.
enimn AN ob
hhenunte en.
l Dens a
rſnsnmnesk
Unplcier Nn
Elcis ſce.
cmii ollts
sninnit,
t unn .
Crid
rina

4
4

DE LEGIBUS.

conſuetudine dependet. 2. Jus naturale loquen
do per ſe eſt univerſale, ſicque obſtringit omnes;
econtra Jus gentium non eſt commune omni-
bus ſemper, ſed regulariter & fere omnibus,
hoc eſt plerisque vel ſaltem moratioribus, unde
absque errore alicubi poteſt non obſervari. 3.
Effectus juris & legis naruralis eſt obligatio legis,
effectus juris gentium, ſi conſiſtar in pactione
eſt obligatio rigoroſa juſtitiæ, ſed non legalis,
ſi conſiſtat in conſuetudine eſt obligatio legalis
ſed poſitiva.
Obj. I. contra IUII. Concl. Societas inter gen-
tes eſt juris naturæ, ergo & leges gentium tan-
quam neceſſaria media ſunt de jure naturæ. 2. Jjus
gentium eſt perpetuum, & immutabile, atqui
etiam tale eſt jus & lex naturæ, ergo inter ſe
non differunt. 3. Pleraque quæ tribuuntur ju-
ri gentium, pertinent etiam ad jus naturæ, ſic
diviſio regnorum, bellum ut eſt defenſio pub-
lica, legatorum admiſſio & ſecuritas, fœdera
& pacta, repreſſaliæ, jus ſepulturæ, hæc omnia
etiam pertinent ad legem naturæ.
. ad I. Societas inter gentes eſt juris natu-
ræ originaliter hoc eſt à jure naturæ conceſſivo,
tanquam principio ad ſocietatem ut ſibi con-
gruam inclinante C. eſt juris naruræ formaliter,
ſive eſt a jure naturæ præceptivo tanquam prin-
cipio ad ſocietatem obligante N. ergo & leges
pro gentibus ſunt juris naturæ, ſi ſint media ad
felicſtatem naturæ humanæ propriam ſimplici-
ter neceſſaria C. ſi tantum ſint media neceſſaria
ad melius eſſe, quales An leges ex uſu gen-
tium

34 DE LEGIBUS.

tium ad capienda ex ſocietate commoda intro-=
ductæ. N. Ad 2. . Immutabilitas ſufficit pro
ſecuritate gentium in neceſſariis abſolute ad fe-
licitatem humanam: ſecus argumentum proba-
ret etiam Jus civile debere eſſe perpetuum & im-
mutabile, quod nemo dicet: conſtat autem
de jure gentium, quod mutari poſſit, hinc jus
gentium reſpectu ſervitutis mutatum novimus.
Ad3. H. D. Nleraque capita Juris gentium redu-
ci poſſunt ad jus naturæ juxta ſyſtema illius pro-
prium ac genuinum N. juxta ſyſtema Puffen-
dorffi de faciendis iis, quæ neceſſariò conve-
niunt cum vita hominis ſociali T. nam ſi ly ne-
ceſſariò ſtrictè ſumatur, etiam Puffendorffius ni-
hil probat. In ſpecie ad ſingula

H. 1I. Diviſio Regnorum eſt neceſſitatis ab-
ſolutæ præcipuè in tot Regna & quo admodum
N. neceſſitatis moralis Tr. ad z. Bellum quà
ſolenne ſecundum conditiones eſt ex arbitrio

gentium: Denuntiatio non eſt abſolute neceſſaria,

multo minus abſtinentia a veneno. Ad 3. E.
Legatorum admiſſio, commercia &c. non ſunt
media ad felicitatem vitæ neceſſaria abſolutè &
determinatè. Ad 4. Fœdera, etſi rationabili-
ter petita, ſunt quidem de æquitate, non ta-
men de abſoluta neceſſitate. Ad 5. Repreſſaliæ
reſpectu ſubditi laceſſiti ob culpam alterius, non
ſunt juris naturalis ſed gentium. Ad 6. Jus ſe-
Pulturæ, etſi fundatur in æquitate aliqua na-
turali, abſolutæ tamen neceſſitatis non eſ⸗ etſi
Ant;,

Nu Le

okculumn
ſn A ued
gA 11
nmmnl th
7,1 Codnmi
Deelobeciun
doetielen
ern gnun in
1Ann iwo
dewenl commere
2 Myeſiiege
4toorcdan Em
ltlor mer l
6enunnr.
Cnnmltek
ellelis kan
midcolltenta
irts awen -⸗
Ulorunenbane
Weenenum ob⸗
ummmöhpreno
imn ſen emolun
Ar oollenſun

Ae.

Kiwer mmos
Unhre,ſuege
Almhmnpe
Acle Enigee
cechn lo
Kmmemnnnt.

62

niffemilum
hlen
Mekelrdeme.
Käluhn.
nnafiut.
nn⸗

Alareſirish.
GcroaUnochm
Ur Mm
B a udiro
Dlnemoleig
erid 13
ri e wnlun
tlrn on
ell muntl.
line, ir
, Nelle
mtenis,nod
1 oſ.
Cine lgnn
in e,d

DE LEGIBUS. 35

ſint, qui ad officia humanitatis vel ad Jus gen-
tium referant: illud paradoxum hic, quod Tho-
maſius in diſput. 12. defendit: ſepeliri mortuos
in templis juri naturali repugnat.
Qucær. I. Quodnam ſit ohjectum Juris gen-
tium k. in genere objectum conſtituunt ea, quæ
Pertinent ad convenientem ſocietatem & com-
municationem gentium inter ſe. In ſpecie huc
ſpectant admiſſio & inviolabilitas Legatorum,
libertas exercendi commercia cum exteris, Jus
ſepulturæ, Repreſſaliæ &c. ex adverſo, quæ ad
Pacem, concordiam & tranquillitatem Civium
alicujus Reipublicæ inter ſe pertinent, illa ad
jus civile referuntur.
Quær. 2. Quinam ſit effectus Juris gentium?
H. I. Effectus eſt legalis, ſeu obligatio obedien-
tiæ ſtringens in conſcientia, qua gentes com-
munibus ſancitis morem genere tenentur. Ex
his deduces
Imò. Obligationem hanc in ipſa ſumma Or-
bis capita eſſe extenſam ob authoritatem Dei ſo-
cietatem humanam ſupremo dominio gubernan-
tis, ob finem ſeu emolumentum commune,
cujus intuitu per conſenſum gentium immedia-
te oborta eſt.
2. Lites inter ſummos Principes ex jure
naturæ vel gentium decidendas eſſe, eoquod
jure civili ſuperiores, jure gentium inferiores ſint.
3. Bella inter Principes ſummos ſecundùm
Jus gentium eſſe dirigenda. .
H. 2. Ad effectum Juris gentium revocari
Poteſt ejus interpretatio. Hæc in dubio non

4

lie

36 DE LEGIBUsS. 4, C ſer l
male petitur ex ſcriptoribus probatis, in ſcripto- gen
rum autem diſſidio præferendum judicium Re- (ea le⸗
centiorum, eoquod per uſum contrarium jus ascelggen
iſtud in ſe mutabile, abrogatum præſumi poſſit. zGim, Ahu.
In dubio de actibus ad introductionem hujus
Juris requiſitis ajunt, reſpectu plerarumque MNIC
entium requiri plures: reſpectu ſingularum fbr dum
Tifficere unum, ne difficilior fiat ejus probatio Pmenlegsch
cum non modico Rerumpublicarumdetrimento. Wonon h
H. 3. Ad effectum Juris gentium reduci po- ißs Niigins
teſt perſeverantia, quæ per mutatiorum abo- An,CoNrra,n
leri poteſt, quia eſt ſpecies juris arbitrarü & po. Pamttkeli
ſitivi. Wec refert I. Quod ex rationis diétami- 8 Nmn
nibus profluat: non enim profluit per dedu- nn luire
Gionem neceſſariam ac evidentem, ergo muta- ua cen .
tis circumſtantiis abſolute mutari poteſt. Mec mud 38
. Eeu onn 2
refert 2. Quod à Deo firmatum ſit, trahatque ene decli
obligationem a poteſtate hominibus ſuperiore: l me lir
nam non trahit obligationem a Deo abſolutè ut M
jus divinum, adeoque ſicut Deus obligationem an⸗ ga .
ſuo conſenſu non roborat, niſi præſuppoſita hnemile
geminen voluntate, ita ultra eandem voluntatem

3
rmare jus gentiumnon intendit. lileeler
ledht Ang

De Lege Divina Moſaica ſcilicet & aun

Evangelica. leat
Aen kee d
CAPUTI. KZ

De Lege Divina Moſaica.
E lege poſitiva generatim non agimus, quia
ſi cognoſcamus ejus rationem eſſe, ut præ-
cepta

olns
hu lti i

fernin S

r umammn

gimnein

Inmtlione
lrrfreir nie⸗
mn
Gemünmtti,.
Eumnonmm d.
hmirmikn.
Aninis chn.
Ntnr r Nn
lengon.

et Ar,

ſ mnae
öetae :
DoNNe
Cigticen
Urinpole
tenmfehunnren

D.
1üad

Dr LEGIBUS. 37

cepta tradat, quæ per ſe non habent intrinſe-
cam neceſſitatem, ſed pendeant ab extrinſeca
voluntate, de ea nihil explicari poteſt, quin vel
conſtat ex dictis de lege in genere, vel ex dicen-
dis de lege divina, & humana.

ARTICULUS I.
Quid ſit lex divina quotuplex.
Ota. Nomen legis divinæ ſumitur I. latis,
quomodo non ſola præcepta a Deo tradita,
ſed etiam totius Religionis ſummam, promiſ-
ſionibus, cultu, doctrina, inſtitutis, officiorum-
que gradibus comprehenſam ſignificat. Sic ac-
cipitur Matth. 5. Wonveni ſolvere legem ſed adim-
plere, ad Kom. 10. Finis enim legis eſt Cbriſtus.
Deinde ſumitur etiam lex divina pro lege
æterna, de qua ſupra 2. Sumitur proprie pro
lege complectente peculiaria præcepta ad fi-
nem ſupernaturalem ſpectantia: quomodo ſu-
mitur Lev. 18. Cuſtodite leges meas atque judicia.
Iaiæ 2. De Son exibit Lex, & Verbum Domin
de geruſalem.
Dico I. Exiſtere legem divinam multis ra-
tionibus oſtendit D. Angelicus q. 91. n. 4. I.
Quia homo ordinatur ad finem beatitudinis ſu-
pernaturalem, ideoque neceſſarium fuit, ut ſu-
Ppra legem humanam & naturalem dirigeretur
ad ſuum finem lege divinitus data. 2. Lex
humana non poteſt cohibere & ordinare ſuffi-
cienter interiores actus, quoniam ea ſolum or-
dinare poteſt, de quibus poteſt judicare, ideo
neceſſiaria fuit lex divina, quæ etiam actus inter-
C 3 nos

38 DE LEGIBusS.

nos dirigeret. 3. Quia lex humana non poteſt
omnia, quæ malè fiunt, prohibere vel punire:
requiritur ergo lex divina, per quam omnia
Peccata prohibeantur.
Dico z. Definitur lex divina judicium divi-
næ mentis de agendis aut fugiendis ad obtinen-
dum finem ſupernaturalem cum voluntate ho-
mines obligandi. Dicitur I. judicium divinæ
mentis ut oſtendatur non eam in creatura ratio-
nali reſidere ſolum, ſed etiam in Deo. Lici-
tur 2. ad finem ſupernaturalem, ut diſtinguatur
lex divina, quam Deus tulit, tum a lege divi-
na, quæ daretur, ſi Deus poſito ordine natu-
rali vellet homines in finem ſolum nauralem di-
