rito, ſed tanquam conditioni ſine qua non. Nam
parvuli innocentes pro Chriſto interfecti, eam
adepti ſunt ſine merito. Imò ipſa perpeſſio
mortis, ſive ipſa mors non poteſt dari in ſtatu
viæ, nec eſſe actus patientis; ergo nec juxta
Adverſarios poteſt afferre meritum. 2. Exci-
tatio aliorum ad bonum, quæ cauſatur per actus
Præcisè externos, eſt per accidens; nam poteſt
quis ſic excitari per actum indifferentem, qui
non meretur, & poteſt non excitari, imò etiam
ſcandalizari per actum in ſe valde bonum. 3.
Non auget actus externus ſatisfactionem pro-
priè dictam, hæc enim ex communi eſt obſe-
quium offenſo voluntariè exhibitum, quale non
eſt actus externus, auget tamen ſatispaſſionem,
quæ etiam eſt perpeſſio invita, pœnæ ob cul-
pam, quia tamen ſatisfactioni ſœpe ſubſtituitur

ſatis-

Dr Acri

(Co, mo lee
ulein ninen
iurk itiſi

54

PNyunnmi0
un

UVTIC
len all ſen

e Nmin
Aumenpor

wn hhe
ſonfnen Unen
Eelin, aifandn
ſübkkenekd
srhmecki Vrd
MuANIhNI

Feolli I
u Eme ſ
tcgomd.

lhie

Ennrn Ane
nnig iünn
Teerii mn,
l Culmnen
l
ele Cperl un.
Pcecner l
Venre gin⸗
Ell art ie Ni
nnßſann, r
mmn c5, er lhe

tchmuyri mnn.
Enonsungomee
nidrgunn Nn
io inenei en
Imd ii pereſio
rkeminſtm
nd e n
Wernm 2 e
kclinreralt

sackoren .
mmncoll⸗
n glenon
altiglobent,
el

Phſins

ſi

1
DE AcCTIBUS HUMANIS. 161

ſatispaſſio, imo hæ duæ confunduntur ſæpe.
hinc in ſenſu latiore poteſt dici, quod actus ex-
ternus augeat ſatisfactionem.

CAPUTV.
De Regula remota &- provxima actuum hu-
manorum.

ARTICULUS I.
Quænam ſit regula remota actuum humanorum?

Ota. Regula in genere eſt quaſi menſura,
N ad quam exploratur, an aliquid ſit rectum
hoc eſt an habeat debitum ordinem ad
ſuum finem. Unde regula moralitatis in ſpe-
cie eſt illa, cui ſi conformes ſunt actus morales,
hoc ipſo habentur recti ſive honeſti, ſi ſint dif-
formes inhoneſti. Unde hic quæſtio eſt, quæ-
nam ſit regula moralitatis, non qualiscunque,
ſed prima objectiva, ac univerſalis, ſeu quæ
ſit ratio primaria & objectiva, in quam conſcien-
tia univerſaliter tendit, judicando eſſe actum illi
conformem id eſt honeſtum, ſive difformem,
ſeu inhoneſtum. Objectiva etiam regula & re-
mota dicitur illa, quæ ut cognita dirigere nos
debet ad bene operandum, formalis verò &
proxima, eſt velut applicatio regulæ objectivæ,
ſive advertentia ad iſtam, diciturque commu-
niter conſcientia.
Dico I. Regula moralitatis prima objectiva
& univerſalis male ſtatuitur in natura rationali
quà tali, eſt contra Suarez, Vaſquez, Oviedd &
alios.

162 DE AcCTIBUS HUMANIS.

alios. Ratio eſt I. Quia natura rationalis quà
talis non eſt primò regulans efficaciter ac uni-
verſaliter. Prob. I. (Quia natura rationalis a
conſcientia proponitur ut regulata a natura na-
turante, ſeu ut interpres regulæ primæ increa-
tæ&, quam per ſua nobis dictamina promulgat.

2. Quia non regulat efzcaciter cum virtute ob-

ligandi: cum obligatio inducatur per legem ſu-
pPerioris, natura autem rationalis non ſit ſupe-
rior ſe ipsà. 3. Quia non regulat cum virtute
indefectibili & ſuprema, cum ſupponat divi-
nam. Non cum virtute ſummè æſtimabili,
quia finita; & conſequenter non eſt æſtimabi-
lior omnibus bonis, malisve creatis. 4. Quia
non regulat univerſaliter, cum non ſit ſuperior
tota ſpecie naturæ rationalis.

KRario et 20⁰. Quia nequit explicari, quid
debeat intelligi per naturam rationalem quàâ ta-

lem: Ant. prob. Nam ſi intelligitur præcisè
natura ut potens operari ſimpliciter, blasphe-

mia erit honeſta: ſi ut potens operari honeſtè,

fit circulus. Rurſus vel per actum inhoneſtum
intelligitur actus quomodocunque difformis
naturæ rationali, & ſic inhoneſtum erit, ſi
cogaris incedere veſte ut par eſt longiore &c.
vel intelligitur actus difformis bono phyſico

naturæ particularis, & ſic inhoneſtum erit

mori pro patria: vel difformis bono phy-
ſico reipublicxæ, & ſic honeſtum erit mentiri
Ppro ſalute communi: vel denique intelligitur

actus, qui avertit ab ultimo fine, & ſic regula

erit

u Girion 1

unmhonint
Iu Noluß
IkaNalinolel
genai lelt

Uadhen

n eut gn
n
Förllr,
ti F

HMiigec ine

Hlign
uni
Ainb ehher

unram En
irnr Nerkant
ECdlsron trine.
Mkenlit amn in
onn ſponn
We altmti
ner elt Elme.
nm nitlenm
Olt elpleni, gui
Armonden tr
limtignn Merd-
Unhirt, Depre
wopenn Ueft
TAtN IAMOneltun
onive Cfformt
i

DE ACTIBUS HUMANIS. 163

erit natura divina ſub conceptu Legislatoris,
non natura humana.
Dico II. Regula prima & univerſalis ſalttem
remota moralitatis ſeu honeſti ſeu inhoneſti eſt
lex æterna Dei: intelligimus autem non tantùm
legem præcipientem vel prohibentem, ſeu ſtrictè
dictam, ſed etiam permittentem & ſuadentem
ſive latiùs dictam. Ità D. Thomas I. 2. quæſt. 21.
articulo I. in O. Prob. Concluſio r1. omnis actus
eſt & cenſetur inhoneſtus, quia eſt contra le-
gem Dei æternam, ergo omnis actus eſt ho-
neſtus, quia eſt illi conformis: ergo hæc lex
eſt prima, & univerſalis regula honeſti & in-
honeſti ſeu moralitatis. Ant. Prob. Scriptura
&ꝛ PP. dicunt, omne inhoneſtum ſeu pecca-
tum eſſe contra legem Dei, ergo. Prob. Ant.
Pſal. 118. v. I19. dicitur: Prævaricantes reputavi
ommes peccatores terræ. In quem locumS. Augu-
ſtinus in ſua enarratione in hunc Pſalmum conc.
25. citans illud ad Romanos 4. v. 15. ubi enim non
eſt lex, nee prævaricatio: ait, nullum eſſe ſinè
prævaricatione peccatum, adeoque omne pec-
catum eſſe transgreſſionem legis non quidem
moſaicæ, cum gentes ſine hac lege peccave-

rint; ſed naturalis, hoc eſt divinæ neceſſariæ.

Idem S. Auguſtinus lib. 22. contra Fauſtum c. 27.
ſeribit: Ergo peccatum eſt, factum vel dictum, vel
concupitum aliquid contra æternam legem. Prob.
Concluſio 2. Regula moralitatis debet eſſe obli-
gans univerſaliter, ergo debet eſſe lex æterna
Dei. Ant. Prob. Si non obligaret, poſſet ſem-
Per ab ea recedi ſinè culpa, aut inhoneſtate
mO⸗

164 DEz ACTIBUS HUMANIS.

morali, quod admitti non poteſt: etſi non ob-
ligaret univerſaliter, Poſſet ſaltem a pluribus,
vel in pluribus caſibus ita ab ea recedi: Dein-
de omnes homines, quandocunque advertunt
ad honeſtatem vel inhoneſtatem actionis, ſem-
per advertunt ſe obligari ad honeſte vel ſaltem
non inhoneſtè agendum, ut experientià patet,
ergo. Confir. Non eſt aſſignabilis ulla alia re-
gula univerſaliter obligans, natura enim ratio-
nalis præter dicta ſuperiùs eſt regulabilis per
aliam regulam, ergo non eſt prima, ergo ſola
lex æterna non regulabilis per aliam eſt prima
regula.
Olj. I. Regula quæ jam ſupponit aliqua eſ-
ſe honeſta, non eſt prima regula moralitatis,
at talis eſt lex æterna Dei, ergo. Min. prob.
Deus præcipit aliqua, quia funt honeſta, qua-
lia ſunt v. g. cultus Dei, pietas erga parenmes,
alia prohibet, quia ſunt inhoneſta, ut ſunt
blasphemia, odium Dei, ergo lex Dei ſuppo-
nit aliqua honeſta, & alia inhoneſta. Ant. Prob.
Commune eſt Theologorum axioma, aliqua
eſſe prohibita, quia mala, alia mala, quia pro-
hibita. . D. Maj. Regula illa non eſt prima,
quæ jam ſupponit aliqua honeſta, vel inhone-
ſta in genere moris formaliter C. quæ tantùm
ſupponit talia radicaliter N. cultus Dei non eſt
in genere moris formaliter honeſtus anteceden-
ter ad legem Dei, nec odium Dei formaliter
inhoneſtum, quia hæc formalis honeſtas vel in-
honeſtas, eſt formaliter conformitas vel diffor-
mitas cum lege; habet tamen cultus Dei ex ſua
natu-

Aerlt.
, Teletenn 4

4Sboretolniie
eut ſerehiiu
enc A el
n. Crifn hon

lercdrnaner

.

AArkurt

. nle
WA NDr N
mne ontue

Tram, mdbe
rttall, Al
mur Den

M.,
hmntan

1s Hougt
nbut in
ble Ilen
Schen e,
uncbonge
Oelen iens,
A bore
n, mene
doneblis tn
W, Munn enin tn

i e rellblip⸗

Nckprine, agol
ise dumckit

eininwatäigu⸗
im Eull wonit
e, evo Nn e
ſunhorſk, g
Nes emn uens,
Chonla, W l
enokte inß⸗
inorela Auk
n A0Ne, 1
,n l, (lufn
lmonetpynm
, elion⸗
10 GelI
–
ueſoeilteldr⸗
nde nwelte
ölorik
Gmnik
guns Deiei-

DE ACTIBUS HUMANIS. 165

natura honeſtatem radicalem vel fundamenta-
lem, odium verò ſimilem inhoneſtatem; hoc eſt,
ille exigit præcipi, iſtud vero prohiberi. Ad Prob.
D. iterum Ant. Deus præcipit, vel prohibet
aliqua, quia ſunt honeſta vel inhoneſta radica-
liter C. quia ſunt jam honeſta vel inhoneſta for-
maliter N. illud axioma Theologicum S. Tho-
mas I. 2. J. 7I. a. 6. ad 4. ait intelligendum eſſe
tantùm de prohibitis jure poſitivo, non autem
eſſe intelligendum de jure, ſeu lege æterna Dei
naturali, reſpectu enim hujus ait S. Doctor,
omnia eſſe mala, quia prohibita. Si tamen
velis, potes etiam ad explicandum hoc'axio-
ma adhibere diſtinctionem inter malum radica-
liter & formaliter.
Inſt. I. Juxta hanc ſententiam omnis inho-
neſtè agens ageret contra legem Dei, & conſe-
quenter Deum agnoſcereèt, ergo non darentur
Athei. . D. I. Sequelam, agnoſceret Deum
ſub ratione confuſa Legislatoris ſupremi
ad hanc vel illam actionem exercendam vel
omittendam obligantis C. ſub ratione explicita
Dei, entis a ſe, entis perfectiſſimi, neceſſarii
N. N. 2. D. alteram ſequelam: non darentur
Athei mente & animo Deum negantes C. vo-
luntate & ore Deum negantes N. Athei ſibi ipſis
contradicunt, dum Deum nolunteſſe, & eun-
dem ore negant, & nihilominus malè agentes
advertunt ſe in legem aliquam ſupremam im-
Pingere. Differunt tamen Athei a blasphemis,
quod hi fateantur Deum, & prædicatum ejus
Proprium negant aut aliud indecens eidem ad-
jiciunt,

166 DE ACTIBUS HUNW̃ctNIS8.
jiciunt; dum Athei primum & prœcipuum ejus
prædicatum puta exiſtentiam inficiantur.
Inſt. I. Peccatur contra leges humanas; at-
qui ejusmodi peccata non ſunt contra legem
Dei æternam, nam leges humanæ ſunt varia-
biles, lex æterna immobilis, ergo. H. N. aſſ.
Lex æterna conſtanter ſtatuit Superiori juſta
præcipienti obtemperandum, licet ergo leges
humanæ civiles & eccleſiaſticeæ mutabiles ſint,
quisquis tamen contra eas egerit, legem illam
æternam transgreditur.
Inſt. 3. Jam ante legem æternam intelle-=
Qus divinus per ſcientiam ſimplicis intelligen-
riæ cognoſcit odium Dei ex ſe contrarium ſum-
mo bono, & creaturam avertere a ſuo fine;
atqui quod eſt contrarium ſummo bono, &
quod hominem a fuo fine avertit, neceſſariò eſt
moraliter malum, ergo lex æterna præſumi;
jam moralitatem in multis objectis, conſequen-
ter non eſt prima regula moralitatis. B. D. min.
eſt ante legem Dei malum fundamentaliter &
radicaliter C. formaliter N. Deus cognoſcit
odium Dei repugnare ſummæ perfectioni: quæ
quidem repugnantia eſt radix & fundamentum,
cur lege æterna ille odium prohibeat, ex qua
prohibitione deinde naſcitur malitia formalis.
Eodem modo mendacium repugnat divinæ ve-
racitati, aliæ actiones aliis attributis Dei, atque
ita hac ſua malitia fundamentali Deum movent;
ut lege æterna velit eſſe interdictas, ex quo de-

mum conſummatam & formalem habent ma-

litiam.

Dr Lerlbo

canoi

Gin. 9
Zemumg;d
eriN kteteli,
e Am Gi
lobernd, Eoni
mnumktnmdnn
rnnd um
Iaka gieneh⸗
Vlar ons kegs
nzel, keher
Aorcüne Cns hnn
Cns üris ungum
Dumwomnm Mbn

TComonpunr

Mnin el, m
adin

Dene

15 Hin n

imnihen
m kgeln,
don Iln an i
lunne
Dle er
4... 8 4
F kuur Apenn i

MWim, lot Etdoe
Alce munbls
eert, kgenl

0

AIenere? o n
n mmd do,

Gercky nrcelmdel

AEemm relnn
es nſelle
Uoriits kD
indhnemin
N Dens cn
Mrſentttol g.
Afuccdamenne

1

Bsineigr⸗
eklecotrarumi.

DE AcTIBUS HUMANIS. 167

Olj. 2. Voluntas divina Præſupponit dicta-
men rationis divinæ, ergo voluntas divina non
eſt regula prima. N. D. Conſ. Voluntas divi-
na ſecundùm ſe C. prout comprehenditur in le-
ge æterna N. lex æterna juxta D. Thomam quæft.
93. a. I. eſt ratio divinæ ſapientiæ exiſtens in
Deo ab æterno, ſecundum quod eſt directiva.
omnium actuum & motionum ſingularum crea-
turarum ad bonum commune tôtius univerſi.
Lex iſta eſt quidem eſſentialiter in actu intelle-
ctus ſicut omnes leges, quarum præcipuum
munus eſt, præcipere, imperare, regulare
& menſurare actus humanos, quæ officia ſunt
ſolius rationis tanquam primi principii actuum
humanorum. Nihilominus præſuppoſitivè &
ex connotato importat actum voluntatis: legis
enim proprium eſt, movere ſubditos ad ali-
quid agendum, quod intellectus absque volun-
tate non poteſt. Deinde lex pertinet ad intel-
lectum practicum, qui præſupponit actum vo-
luntatis à quo moveatur, & efficaciam vimque
movendi participet.
Inſt. I. Non tenetur ſe homo conformare
in omnibus divinæ voluntati; ergo hæc non
eſt univerſalis regula actuum humanorum.
Prob. Ant. Non licet homini velle mortem pa-
rentis, aut ejus mortem in hæreſi & æternam
damnationem, quæ tamen omnia Deus vult.
W. D. Ant. Non tenetur ſe homo in omnibus
conformare divinæ voluntati in voliro materiali
C. in volito formali N. ita S. Thomas quæſt. 15.
art. 10, ubi ait: Objectum voluntaris quaſi mate-
M ria-

Lernn
168 DE AcTIBUS HUMANIS. 1

riale eſſe ipſam rem volitam, formale ratio nem anle
volendi, quæ eſt finis, hic autem eſt bonum a
commune totius univerſi prout ad Deum & nlin “
ejus gloriam ordinatur. Ab hoc autem fine e. efaie
non poteſt homo honeſtè & rationabiliter diſ- A mums
crepare, quare ei ſaltem negativè ſe conforma- eeni

re debet. Econtra in objecto materiali nec po- M NN
teſt, nec tenetur ſe homo ſemper conformare (Jlmn gun
divinæ voluntati, Deus enim ut cauſa & pro- Wni i nnn
viſor univerſalis plura vult, quæ nobis non entff ine
ſunt licita velle, ut peſtes, incendia, bella &c. Aometetncinum

Tametſi iſta reſpectu ordinis univerſi & juſti- æl! Altns,

tiæ divinæ bona ſint, mala tamen ſunt reſpectu iiſu, uetlenn
noſtri, ad quos ordo communis & juſtitiæ di- l
vinæ extenſio non ſpectat. Ita S. Thomas lo- MTI 1
co citato, & quæſt. 23. de veritate a. 8. ſimilia CENlMun
habet S. Auguſtinus Enchyridii c. 101. M
Iuſt. 2. Multi actus boni à Deo non præci- Dläencorkn

Ahwckrrst

piuntur, ſed tantùm ſuadentur, ergo hi non Ian
ſunt conformes divinæ legi præcipienti, ergo uatgl
lex æterna non eſt prima regula morum. H. D.
A. qui non præcipiuntur ſecundùm ſubſtantiam
C. ſecundàm modum N. non præcipit Deus
vovere caſtitatem, amplecti ſtatum religioſum,
ſed ſuadet tanquam actiones bonas; ſi tamen
iſta ſemel elegimus, Præſcribit modum, quo
ſunt obſervanda.
Obj. 3. Actus Dei antequam concipiantur
conformes legi Dei, jam concipiuntur honeſti, ra
ergo etiam noſtri. Conſir. Si Deus mentiretur, vi lanra
non ageret contra voluntatem ſuam, quia vel- i nn
let mentiri, & tamen ageret inhoneſté, ergo Mrn
. D.

en
muſlinen

us Heng,
un n

hi en
eti pon Ag
Plemn
l Nihnliri
negtitegen
dbeee Mrtiln
Eperonlime
enin l l D
t gue Nii

8, Menci, beli

1

.

Mtnen ſunnſee

Mnsnmnerl Ait

onmunt Mne
s Ihenx-

Ge enir , inni

ncic vor
utDeongre,
Ken, hohl I
Mehend,
Egol mormm 6
11 4
Cunchmibeni
um werhi hu
Ebum kigoin
6s bons; Humen
Cnirwcun, a.

un Cnrßinidl
Gtimmneſ
Min, all
lonſ 3

Dz AcrTIBUS HMANIO 169

B. D. Ant. Actus Dei concipiuntur honeſti, an-
tequam concipiantur conformes legi ſtrictè tali
tanquam à ſuperiore latæ, quam Deus non ha-
bet C. antequam concipiantur conformes
legi latè tali ſeu dictamini rationis æternæ N.
Hæc enim conformitas imbibitur in ipſa ho-
neſtate. Ad Confir. N. Ant. Ex una enim
Chymæra ſequitur alia, Deus enim tunc vellet
contraria: veller mentiri, ut ponitur, nollet
etiam mentiri, quia neceſſariò non vult, ſeu
odit omne deſtructivum auctoritatis ſuæ ſupre-
mæ & infallibilitatis, adeoque deſtructivum
ſui ipſius, quale eſſet mendacium.

ARTICULUS II.
Quæ ſit Regula Moralitatis proxima ? & quæ
ejus diviſiones?
Ota. Puffendorffius Auctor in Moralibus
apud Proteſtantes famoſus, de conſcientia
ſeu regula moralitatis ſic loquitur in opere de
jure naturæ & gentium. Probe notanqum con-
ſcientiæ nullo alio reſpeciu circa dirigendas hominis
actiones locum aliquem tribui, quam quatenus le-
gum cognitione imbuta eſt: unde ſi quis judicio pra-
&ctico, aut conſeientiæ peculiarem vim dirigendi
actiones tribuere velit, quæ d lege non proveniat,
uibuslibet hommnum phantaſiis vim legum tribuit,
& ſummam confuſionem negotiis hominum inducit.
PFatendum eſt iſum vocabuli conſcientiæ ſenſum,
nec in divinis literis, nec apud veteres Authores
latinos, quantum mihi conſtat, occurrere, ſed
rbolaſticis primò mioekelen ac nuperis ſecculit,
2 qui

1750 DEz AcCTIBUS HUMANIS.
qui vocantur caſus conſcientiæ inventos 4à callidis

Jacerdotibus, Hectendis ad fuam libidinem hominum

animis. Hæc ille de conſcientia. Ubi Author

ſuam prodit inſcitiam & malignitatem. Inſci-

tiam quod dictamen practicum non imbutum
lege directa, exiſtimet independens à lege Dei
reflexa, hancque doctrinam dicit, ſeripturæ
& antiquitati incognitam. Malignitatem, quod
conſeientiæ caſus calliditati ſacerdotum tribuat
ad flectendos pro ſua libidine hominum ani-
mos, ubi ſacramentum pœnitentiæ more ſuo
proteſtanties infamat.
Dico I. Conſcientia eſt Regula moralitatis
proxima, ſive dictamen rectæ rationis. Prob.
1. quia recta ratio eſt derivata à prima & prin-
cipali regula omnium actionum humanarum
ſcilicet lege divina & æterna, quæ ab Autho-
re naturæ mentibus noſtris inſculpta eſt, actus
honeſtos præcipiens, malos prohibens ex

Pſalmo 4. v. 7. Signatum eſt ſuper nos lumen

vultus tui Domine. Prob. 2. ex Epiſtol. ad
Rom. 14. Quia omne, quod non eſt ex fide, pec-
catum eſt, hoc eſt, ut à SS. PP. communiter
explicatur, omne quod non eſt ſecundùm con-
ſcientiam, peccatum eſt. Hinc etiam quis-
quis contra conſcientiam fecerit, cenſetur de-
liquiſſe; econtra habetur innoxius, qui ſecun-
dùm conſcientiam egerit, ergo illa eſt regula
morum ſeu actuum humanorum. Prob. 3.
Quod ſit proxima, ſive formalis: quia eſt ap-

Plicatio intentionalis, ſive cognitio primæ re-

gulæ objectivæ ſeu legis æternæ.
Dico

D Lerun
1
01. uaD
leint

w Pehi in

GI,A
crenckikiun nnn
minn 16

Dl KArendun
rndont, rt
Trim, Gmuns
xdanr Mnnmun
lanul, aun nin
fmunn aa An
enlumemonle
GiN, GnimmN.
INR, Nesnnd
Vialt ugun n
CNern eMwe
. hinu ule
ngg iren o
ui Cnceren
inMenich
Nanmcnlternn
uc, mr
ucec Poon

6s Hrun
ſimie inmn
Cnſienir Ule,
Kineheten DUõ
inmn dt, inn
n Maigunmn
Uiniheetonmnt
Pbidne homimum4
n nientie oei

nel henn wonn
ik nohs M
nid/
Akünum umnm
m, r 1 4ulo.
Mldaet A
ds Nalibens
n g n mn
2 a Lik
Ngaft,/
commumn
Mmelkonmdmae
nr eumn de

DE AcTIBUS HUMANIS. 171

Dico IIl. Juxta D. Thomam 1I. parte quæſt.
79. art. 12. ſicut datur habitus primorum prin-
cipiorum ſpeculabilium, qui à Philoſopho di-
citur intellectus, ita datur habitus principio-
rum practicorum, qui vocatur ſyntereſis.
Hanc quidam confundunt cum conſcientia ha-
bituali, alii verò diſtinguunt, dicuntque ſyn-
tereſin eſſe habitum tantum principiorum uni-
verſaliſſimorum v. g. bonum eſt faciendum,
malum fugiendum &c. Deinde conſcientiam
habitualem dicunt, eſſe habitum principiorum
magis particularium. Sed hæc minoris mo-
menti ſunt, quam ut iis immoremur.
Conſcientia actualis, de qua hic ſermo, be-
ne dicitur: Dictamen rationis practicum in agendis
vel omittendis; quo cognoſeimus conformitatem vel
difformitatem actus cum prima regula honeſtatis.
Extendit autem ſe conſcientia ad actus tam præ-
teritos, quàm futuros. Et quidem ad præte-
ritos, vel eos accuſando, vel approbando: ſi
eos accuſat tanquam malos, dicitur remorſus
conſcientiæ, ſic Prov. 17. v. 18. quaſi gladio pun-
Gerr conſcientia male agens. Si laudat tanquam
onos, dicitur ex Apoſtolo r: ad Cor. I. v. 12.
Zeſtimonium Conſcientiæ: ſcilicet bonæ. Con-
ſcientia etiam conſideratur prout ſe extendit ad
actus tam præteritos, quam futuros. Nos hic
maximè eam conſideramus, prout ſe extendit ad
actus futuros, quanquam ex occaſione etiam
acturi ſimus de ea 2 Prout ſe extendit ad actus

Præteritos.

M 3 Dici-

172 Dz AcrTIBUS HUMANIS.
Dicitur autem conſcientia dictamen rationis,
ut indicetur, conſcientiam non eſſe ipfum in-
tellectum, neque habitum quendam intellectua-
lem, aut habitum voluntatis, nec actum vo-
luntatis, ſed ſolius intellectus, cujus actuale
quoddam judicium atque dictamen eſt con-
ſcientia. Dicitur practicum, quia finis ipfius
non eſt veritas, ſed actio mentis; bona qui-
dem, ut fiat, mala, ut non fiat. Duplex nem-
Pe dictamen eſt, quod agendorum, & omit-
tendorum regula eſſe poteſt. Speculativum &
Practicum. Prius eſt, quod univerſaliter & præ-
ſcindendo a ſingularibus circumſtantiis affirmat,

ac proponit, quid lieitum, vel illicitum ſit;

velut judicium quod dictat, colendum eſſe
Deum, amandum proximum. Unde non ex
eo dicitur ſpeculativum, quod objeétum pra-
cticum non exhibeat, ſed quod proximè ad
ipſam operationem in particulari nondum di-
rigat. Quodſi autem actionem in particulari
hic & nunc eliciendam, licitam aut illicitam
dictat, dicitur practicum.
Hoc judicium practicum duplex eſt. Unum
directum alterum reflexum. Derectum judicat
de honeſtate aut inhoneſtate actionis hic & nunc
ponendæ merè ſecundùm ſe; velut dictamen,
quod directè judicat, honeſtum eſſe hic & nunc
huic homini præbere ſtipem. Rgflexum eſt,
quod non de objecto ſecundum ſe, ſed de illo
ut ſubſtante præcedenti judicio practico pro-
nuntiat. v. g. in dato caſu: honeſtum eſt, hic
& nunc huic homini præbere ſtipem, ue
exiſti-

O1 AcrI
ſbonaſce
Gu mtehl
eelektonen
trets dcrne
m e Aherein⸗
Cuinmplaril
rd, Nonid
I. (oſeienn
riune Nenbi
rmmenobeim
eten Nuno h
l annde
Crscicke

uecke
mentemdorn
Cmren A
Ulkafafngenoen
monktenn dann
etmn ſeorbrar
MAeNeietienin
Gi (emode
turcär ſun
UDIIC
Ezlin
n
Ihunrti
ec ellge
entcedom

8 Hhulse
im nee
tumqlenlnnin
unti, i
hckin, ain
re dane e

mir Dulrt
Lenconun ANn
f. Nenlgnn
miefliein

RK

imn, Wilanmt
Cr, ooencnnd
ium Ce we
hechun N.
od goüne
Wiolr uodun d
Nomem n rnol
d,leinm r Da
I
mdpelel Un
n Dndm i
melendue
ntAc .
Punni N
itennel,d

DEz AcTIBUS HUMANIS. 173

exiſtimatum bona fide tanquam honeſtè eroga-
bilem: ut proinde hoc poſterius judicium affir-
met, honeſtè actionem poni, quia anteceden-
ter honeſta judicata eſt; prius verò, quia ſe-
cundum ſe eſt honeſta. Hoc judicium refle-
Xxum, quia immediatiùs actionem dirigir, di-
citur ultimò, proximè & praécticè practicum,
judicium autem directum propinquè practicum.
Dico II. Conſcientia communiter dividi-
tur in quinque membra, nempe in conſcien-
tiam rectam, erroneam, probabilem, dubiam, &
ſcrupuloſam. Ratio hujus diviſionis eſt: quia
conſcientia nihil aliud eſt, quam judicium pra-
cticum intellectus dictans, quid hic & nunc no-
bis ſit agendum, vel non agendum juxta regu-
las morum extrinſecas: atqui intellectus ſic ju-
dicando quandoque eſt certus in ſuo judicio,
& tunc conſcientia dicitur certa ſeu recta & vera.
Quandoque errat, & dicitur conſcientia, erro-
nea ſeu falſa: quandoque probabiliter judicat, &
tunc conſcientia dicitur probabilis ſeu opinativa.
Interdum verèò dubitat, & neutri parti determi-
natè præ altera aſſentitur, eſtque tunc conſcientia
dubian. Quandoque tandem ſcrupulis agitatur,
& tunc dicitur conſceientia ſerupuloſa.

ARTICULUS III.
An & quale judicium requiratur ad quemvis
actum moralem
D'“ I. In materia conſcientiæ prima & in-
dubitata regula eſt, quod nullus unquam
actus poſſit eſſe bonus aut malus, niſi conſcien-
M 4 tia

174 DE AcTIBVUS HOMANIS.

tia, & ratio ſuperior cognoſcat & dictat, illum
eſſe bonum aut malum vel certè periculoſum:
eſt hec communis omnium Philoſophorum
etiam gentilium, & Theologorum. Nempe
ratio, authoritas PP. & ſcripturæ convincit, ni-
hil eſſe honeſtum aut turpe ſine cognitione ho-
neſtatis aut turpitudinis. Unde merito riden-
di Novatores, qui fingunt, ignorantiam juris
non excuſare a peccato; certè nemo peccat,
niſi velit, & nemo vult, niſi cognoſcat.
Dico II. Altera in materia conſcientiæ re-
gula eſt, quod ut aliquis actus moraliter bo-
nus & honeſtus ſit, requiratur judicium pra-
cticè moraliter certum: ut ſit malus, ſufficiat
dubium, vel ſuſpicio. Prima pars Regulæ ma-
nifeſta eſt, quia ſi requireretur ad honeſtatem
actus judicium ſpeculativè certum, cui ſub-
eſſe non poſſit falſum, homo rariſſimè poſſet
rectè operari, quia hujusmodi certitudo po-
tentis animæ, & in rebus humanis utpote fal-
lacibus eſt difficillima: requiritur ergo ad ho-
neſtam operationem judicium practicè certum,
ac moraliter, cui poteſt quidem ſubeſſe falſum,
adhibita tamen eſt diligentia, qualem commu-
niter ſapientes in ſuis negotiis adhibere ſolent.
Nempe tenetur quilibet vitare peccandi peri-
culum, quantùm poteſt; atqui ſi practicè non
ſit certus, ſe male non operari, ſed dubitat,
utrum malè operetur, annon, exponit ſe pe-
riculo malè operandi, ergo malè operatur: ne-
mo enim in ſuis negotiis operatur prudenter,
niſi moralem adhibeat diligentiam: ergo ngque
. en

9

lAemm

ler Cperin
unpeniel
oomriiel

n irehane

Ans ol hes
n ſeudr ahiu,
d e Er, A
Ebochmans.
i 1
ſicdürrenonen n
CEECdin
tnn iß ell
intuntbiod⸗
Mnthrele
IImn: Unbd ,
Arinen oenin
unnnbre,
l, ee
2 d, gn
Ee inon
NLAI

kuuhee

ktck n.

Ucnk inhln.
in Mbkenn
Gognmn Nen
tronnmd t.
Nnechgiünntr
Unde merpit⸗
Iernoren.
t hnonmim
Cne heno ent
lcgonole
Ni colleientie

A nonlte
inmn dtmn.

uIt , üfi
inin,enlen-
nr 40elaen
num, ali b.
O rtm valet
On Erindd o.
hummsnpeſl⸗
Mimn epo Ah.

Npnckce cemum,

Enibeleflm
Itlemcomm
AWibere ſe.
1e hani Nn
hi Nrlhulln
i, Edbtn,
l Apnit D N
lhermn:l
vm rulen
n. pn⸗

1

DE AcCTIBUS HUMANIs. 175

benè moraliter operari poteſt, niſi eandem di-
ligentiam adhibeat. Secunda etiam Regulæ pars
ed manifeſta, quia exponere ſe voluntariè pe-
riculo peccandi eſt peccare, ſed quisquis ope-
ratur cum cognitione dubia, vel cum ſuſpicio-
ne malitiæ exponit ſe periculo peccandi; ergo
ad actum malum ſuffieit cognitio dubia malitiæ,
vel ſuſpicio aliqua illius.
Oly I. Ad actum malum non requiritur ja-
dicium moraliter certum de inhoneſtate actus,
imo nullum requiritur judicium, ut habet com-
muniſſima & certa: quia ut inhoneſtè agam,
ſufficit dubium de honeſtate vel inhoneſtate
actionis, quod hic & nunc non deponitur: ut
cum venator dubitat, an intra dumetum lateat
homo vel fera, & ramen jaculatur ſagittam,
illicit agit, ac peccat, ergo nec ad actum ho-
neſtum requiritur judicium moraliter certum
de honeſtate actus. B
Conftr. I. Quia operans ex conſcientia in-
vincibiliter erronea non peccat, ſed talis non
operatur ex dictamine certo, cum illud ſit er-
roneum. Confir. ex D. Thoma I. 2. q. 96. a. I.
ubi poſtquam ſibi objeciſſet, quod lex utpote
menſura debeat eſſe certiſſima, reſpondet ad
tertium: in rebus contingentibus & humanis
fufficere talem certitudinem, ut aliquid ſit ve-
rum, ut in pluribus, licet interdum deficiat in
paucioribus, hoc eſt, ſufficere, ut ſit proba-
bilius; ſed hoc, quod dicitur de lege humana,
æquè valet, imo magis de dictamine conſcien-
tiæ, ergo. H. ad I. N. C. diſp. eſt, quod ad
M y actum

erhli, Afr⸗

176 DE ACTIBUS HUMANIS.

malum non requiratur, ut quis ampleétatur Aidnn,
malum ut tale, ſed ſufficit, ſi ſcienter ample- aliere
Ctatur malum quod tale, vel quod non agat ex onen
motivo honeſtatis; at verò ad actum honeſtum

ve rnoente n
requiritur, ut quis amplectatur honeſtum ut umiif
tale, ſive ut agat ex motivo honeſtatis; unde AM upr
hic reputandum venit illud ſupra jam ſæpe in- narm

ſinuatum: bonum ex integra cauſa, malumex rerc
quolibet defectu. Ad Confir. I. D. min. talis Fin “
non operatur ex dictamine certo materialiter C. min e

. formaliter S. D. remoto ac præſuppoſitive C. ANaünd
proximo, reflexo ac immediatè directivo actus autmi clon
im Whirme

N. qui operatur ex conſcientia invincibiliter er-
ronea, duplex habet judicium, ſcilicet remo- NeNN .
tum unum, & alterum proximum ſive ulti- amiimmin
mum. Remotum eſt, quo judicat v. g. lici-. uin Mentim
tum eſt mentiri pro ſalute ac vita proximi, & (AoNen
hoc fallum eſt. Proximum ſive ultimum eſt, mümmkenkaſd
invincibiliter judicans, eſſe mentiendum pro Mumummdt
ſalute ac vita proximi, non agit illicitẽ ſeu imniem m
non peccat. At ego hic & nunc invincibili-: Mmnchgamm
ter ſic judico, ergo mentiendo pro ſalute & (Auiniwonon
vita proximi non ago illicit, ſeu non pecco, ndimon
vel licit ago; quod ultimum judicium eſt cer. Mixßmiſn
tum, ex quo proximè & immediatè operatio mea kn AeConi⸗

regula ur. Kiämn hn
Ad Confer. 2. Aliud eſt, quid requiratur ad Aſmiqn
legem, aliud quid ad operandum honeſtè ſe- czinkeu
cundàùm legem requiratur. Ad ferendam le- Aihntehn
gem humanam juxta S. Thomam loco citato, Naqo,

ſufficit ex parte Legislatoris, ut lex probabilius gm *M
enuntiet verum, cum legislator humanus poſſit aigbit
falle-

Hintus
n lg me
t, lites.
Aöacdhni
echn hant
nno honetteis
Ufpn imles
r , muin
U 1. minui
cenonnateriäted
1 Nelppoſtint
Necrecirec
eniuimineibilere.
eum, Klcer enn
Moninm ſie ui
,lirg lai
Hubn,
l1e unmun et,
e menendnm N
n r lank l
. meimindl.
Nend e O
e n n henn
mgiciumehes
Wetueopermon:

anieil
Cid eunt
umdmmin. .
. M fnn k.
Thommtmnm
, hindii,

Dz AcrIBUS HUMANIS. 177

fallere ac falli, & proinde ipſam veritatem non
ſemper aſſequatur, aut aſſequi teneatur. At
verò ad licitẽ & honeſtè operandum ſecundàùm
legem etiam humanam requiritur dictamen ul-
timum conſcientiæ meæ, a quo operatio mea
regulatur ac dirigitur, quod debet eſſe certum,
ne me exponam periculo formaliter peccandi.
Obj. 2. Non requiritur in ordine ad hone-
ſtè agendum, ut excludatur etiam omnis levis
formido, ergo non requiritur judicium mo-
raliter certum. Confir. qui agit, quod ipſi ſpe-
ctatis omnibus circumſtantiis videtur ſolida &
firma probabilitate licitum, agit prudenter,
ergo non peccat. Prob. Conſ. Omne enim pec-
catum eſt imprudens. H. ad I. D. Ant. non re-
quiritur, ut excludatur omnis formido impru-
dens C. omnis prudens N. Cum formidine tan-
tum imprudente ſtat judicium moraliter certum:
judicium autem probabile ſtat etiam cum formi-
dine prudente: nam licet mihi probabile ſit, ali-
quid non eſſe peccatum, ſi tamen alii graves Viri
ex rationibus non contemnendis dicant eſſe pec-
catum, eſt formido prudens; Neque hæc poteſt
deponi per principia directa, ſed debet deponi
Per reflexa. Ad Confir. D). Ant. qui agit probabi-
liter licitum, agit prudenter, ſi non adſit ſimul
prudens formido oppoſiti, vel hæc deponatur
per principia reflexa C. ſecus N. ubi obſerva.
Ipſum antecedens confirmationis eſſe principium
reflexum, ex quo, & altero, quod pruden-
ter agens non peccat, itemque ex notitia ex-
Perimentali, quod ipſi hic & nunc iſtud videntur
Olr-

17 38 DE AcTIBUS HUMANIS.

ſolideè probabile, poteſt quis inferre judicium,
ſufficienter certum de liceitate actionis. De
quo infra.
Obj. 3. Non tenemur vitare omne prorſus
periculum peccati: ergo ſufficit judicium pro-
babile, vel probabilius. Prob. Ant. Si tene-
remur vitare omne periculum peccati; nemo
poſſet fieri miles, Mercator &c. Imo vix poſ-
ſet eſſe quis in ſæculo: hoc eſt falſum, ergo.
Maj. prob. in his enim ſtatibus eſt periculum
vel occaſio ſatis propinqua peccandi, ergo ſi
iſtud omne debemus vitare, nemo porerit hos
ſtatus amplecti. . D. Ant. Non tenemur vi-
tare omne periculum tantùm materiale, inde-
terminatum peccandi, & quando eſt nimia dif-
ficultas illud omne vitandi C. Non omne pe-
riculum formale determinatum etiam peccati
determinati, & quando non eſt difficultas ni-
mia vitandi N. In illis ſtatibus eſt tantum pe-
riculum materiale, indeterminatum, ſimulque
moraliter non poteſt omne vitari: at in caſu
noſtro eſt periculum formale determinatum in
individuo peccandi ea actione, quæ præ mani-
bus eſt: & inſuper nulla difficultas excludendi
formidinem per principia reflexa.
Inſt. in capit. Iaquiſitioni tuæ 14. de ſent. ex-
com. dicitur: quod conjux habens conſcientiam
ex credulitate levi ac temeraria de impedimen-
to dirimente, poſſit exigere debitum, ſi ta-
men ad paſtoris ſui conſilium vel aliter explo-
dat credulitatem illam levem ac temerariam.

Item C. per tuas. 35. de ſimonia habetur: Sun⸗
ia-

gnmdde⸗
nsllilei
Aib kis un
rtanſen: d-
namnkudih
Tenollel

c Ede len,
d,tkr iam
u don Gein.

lecwer
Cenn ie n
ucneſiones
ies: Alba
etm dien
Inllera

E

Huuge
lacenfiim
dons e

rinanmii
öterſohemn.
4 Aren.
olum ren denn
or. Toora
twe l lm, en
rbig et etannn
endl, agt
k, deno poert be
. Nutenemnr.
Wim murriae, ⸗
gncbenmnact
O Mame e.
n atun ecani
Efenls .
tbocktonm .
mimmm, Inde
e Niui: 4 nl
e Ceminnum
le, Guepre nn.
Eens eicnend
ten
ensoandenn
ticeneilter
Eim, E
nünt e
enn Emetne
Glhebedu

DE AcCTIBUS HUMANIS. 179

diaconum non debere contra conſcientiam ad
ſuperiores ordines aſcendere, licet ob conſcien-
tiam nimis ſcrupuloſam in difficultatem hujus-
modi ſit lapſus; quam utique non evadat, niſi

deponat errorem: ergo debet omnis formido,

etiam imprudens deponi, hoc autem non præ-
ſtat dictamen moraliter certum. B. Credulitas
& ſcrupulus in citatis capitulis non ſumitur,
ut communiter accipitur, pro ſimplici tantum
apprehenſione, vel ſuſpicione ex levi ſolùm
ratione, ſed pro ſuperveniente judicio erro-
neo, quo quis abſolutè ex principiis falſis, li-
cet levibus judicat, adeſſe peccatum, ubi non
eſt, & hoc judicium debet utique deponi:
quia alioqui ageretur contra conſcientiam, &
peccaretur. Patet ex eo, quod dicto capitu-
lo inquiſitioni: dicatur, conjux non dubitare
aut ſuſpicari, ſed credere, hoc eſt: poſitivè
judicare: & quod capitulo per tuas: addatur
ſer upuloſum illum non debere ad ſuperiores
ordines aſcendere contra conſcientiam, hoc eſt
contra judicium erroneum, quia illa conſcien-
tia mox vocatur error, dum ſubjungitur non
