Oljic. IIlæ leges ſunt planè diverſæ, quæ ſe
invicem excludunt, atque ita ſe habent lex ve-
tus & lex nova Evangelica. Evacuati eſtis a
Chriſto, qui in lege juſlificamini., ad Galatas §.
Zrvanslato enim Sacerdotio, neceſſe eſt, ut & legis
translatio fiat, ad Hebr. 7. Ergo. H. D. min.
Lex nova excludit veterem quoad ceremonias
& obſervantias legales C. quoad præcepta fidei
& morum N. Enimvero legalia illa præfigura-
bant & promittebant, quæ implenda erant in
Chriſto, ergo debuerant deſinere eo ipſo, quo
promiſſum fuit adimpletum.
Inſt. I. Etiam lex Evangelica excludit vete-
rem quoad eſſentialia. Prob. Eſſentiale eſt le-
gi vereri præœfigurare & promittere Chriſtum,
ac Religionis noſtræ myſteria, atqui lex Evan-

gelica excludit illas figuras & promiſſiones, ergo-

HR. D. prob. Eſt eſſentiale legi veteri præfigura-
re & promittere Chriſtum, ſi lex ſpectetur ut
vetus & præcedens adventum Chriſti C. ſi ſpe-
Gtetur ſecundùm ſe præcisè N. Quemadmo-
dum enim duo in homine ſpectari poſſunt: pri-
mum, quod homo ſit: ſecundum, quod ſit
puer aut adultus. Primum ad ejus eſſentiam
pertinet, ſecundum ad circumſtantias tempo-
ris, quæ ſe invicem excludunt, ætas quippe
adulta excludit ætatem puerilem, ſed in utra-
que manet idem homo ſecundum ſubſtantiam;

ſimi-

grwomum oble
Iu larengt
nu gsſettb
omra V.
rnimn ieñnn
gen IMons,
tcicr. 200
uns wn dei
ünum mun
1num, (oaute
Uutilimum etl
wine,conon
tN,Ie
AKerdern
Wamwimenn
Auh Miner
IIn Dn a
Dann Neſeren
IEuamehnum
Am, Epre
Amn,

rt

DE LEGIBUsS. 6 5
int ſimiliter ſunt duæ legis ætates, alia præcedit
Nohißet adventum Chriſti, alia ſubſequitur; in priori

tiin lex per legalia præfigurat & promittit Chriſtum

D futurum: in poſteriori verò prædicat Chriſtum
ee veniſſe. Porro ejusmodi circumſtantiæ tem-
kkkarie. poris ſeſe excludunt, ſed ipſa lex ſecundum
4 bni fubſtantiam ſpectata manet eadem. Fides in
,A. Chriſtum eſt eadem, idem Deus colitur eadem
Sr o fide, eadem ſpe, & charitate, eadem præce-
im prorum moralium obſervatione.
rnel Inſt. 2. Lex Evangelica ſuſtulit vel correxit
Aertti moralia legis vereris præcepta utpote vero Dei
Areiem. cultui contraria. Prob. Ant. Chriſtus I. ſuſtu-
Ween lit polygamiam, repudium uxoris, juramentum,
reh uſuras, legem Talionis, quæ permittebat appe-
titum vindictæ. 2. Correxit, quod dictum fue-
erbchetete. rat Antiquis, non occides, non mœchaberis,
ſonde etle. diliges proximum tuum, & odio habebis ini-
Genimn micum tuum, docuitque omnem hominem
gikben. etiam infenſiſſimum eſſe noſtrum proximum,
inns, en inordinatos iræ, concupiſcentiæ & odii motus
ei nim. eſſe coercendos, utpote legitimo Dei cultui con-
Nheell trarios, ergo. H. I. Chriſtus non ipſam le-
liCllr. em, ſed falſas Scribarum & Phariſæorum tra-
e. itiones circa juramentum & dilectionem pro-
rln n ximi ſuſtulit, IIli interpretabantur, & trade-
bant I. tum ſolùm aſſumi nomen Domini in
chemm vanum, cum pejeretur: Chriſtus econtra do-

cet, omne juramentum eſſe vanum, niſi fuerit

nis enx.. 7
Gihr neceſſarium. 2. Inimicum non eſſe pro pro-
A nun x/imo habendum, as proinde a benevolentia no-

ſbkuuan Ktra excludendum, quod eſt contra expreſſum
D legis

60 DE LEGIBVUVS.
legis decretum Levit. 19. Non quæres ultionem,
nec memor eris injuriæ civium tuorum. Quid di-
cendum de uſuris, patet ex iis, quæ diximus,
quomodo lex naturalis mutari poſſit. Quod
concernit poligamiam & repudium uxoris, ſive
Deus toleraverit, ſive ex utili diſpenſatione in-
dulſerit, ſatis eſt ad præſentem difficulratem,
ſi dicatur nonnulla tolerari in pueris, aut etiam
permitti, quæ Majoribus prohibentur. Ex quo
ſequitur legem Evangelicam differre accidenta-
lirer a veteri, ſicut perfectum ab imperfecto;
Judæis v. g. tanquam pueris præſcripta eſt lex
Talionis: oculum pro oculo, dentem pro dente:
quæ eſt primus juſtitiæ gradus, & pacisinchoa-
tiO,, ſcilicet ut injuriam acceptam vindicta non
tranſeat; vix enim invenitur, qui irà turbatus
ob acceptum pugnum, vel auditum verbum
conviti, plures pugnos aut graviora convitia
rependere non appetat: immoderatum autem
illum animi impetum lex ita refrænat, ut quod
ſupereſt, inordinatum in appetitu vindictæ non
approbet, ſed illud Chriſto, ad quem dedu-
cit, eradicandum dimittat.
Quæres I. Utràùm Chriſtus veteri legi nova
præcepta addiderit? N. I. Loco legalium, quæ
abrogavit tanquam umbras futurorum, inſti-
tuit nova præcepta ceremonialia; præcepit
enim novum offerri ſacrificium, & alia ce-
lebrari ſacramenta. . 2. Addidit nova fidei
Præcepta, namque explicita fides myſterii Tri-
nitatis, quæ eſt in præcepto apud Chriſtianos,
Judæis præcepta non fuit, cum illud myſterium
in

he

4 Ker mnt⸗
Irfts u
ſapunmnii,
nni. Cum
AA hern
20enounpn
xihs, leupe
1 Mobos pee
Aitetut, in
upetee Clne
wrrrdün
etuum cte
Gcoris
i Cnrikte
ENe,Clpenn
Nftam Eterm⸗
NEgsm
Kconequim
dlan ki
1 Mum N
tpumus A
tm
AIDnn!
Al, gleſt
NGraN.
hrepunn
ernaturt
woiſd nun

Aflei &

pri ui
Mbenn Hon
kenemin.
nbiet
Nerin
Ann
Hdpröice .
idd
Inarm
um ferton
0n Cnrii
nmmeen
unt v
lGndicheen
Gen del

er ggime
un aOg
Cnun ⸗
1 c
firi,
Nketüft⸗
(riſtanos
Unylein
1

DE LEGIBUS. 6

in lege veteri non fuerit niſi implicitè revelatum.
e. 3. Chriſtus nulla Præcepta moralia addidit,
ſed ea accuratius, quàùm Moyſes explicavit, &
confirmavit. Cum enim Judæi velut pueri ſpi-
ritualia non caperent, nec cordis intentiones
diſcutere & explorare valerent, legem natura-
lem ipſis expoſuit præſertim in ordine ad actus
exteriores, utpote qui ſenſibus Percipiuntur.
At Chriſtus, ſicur per gratiam ſuam lumen na-
turale ſordibus peccati obſcuratum priſtino
ſplendori reſtituit, ita er cœleſtem ſuam do-
Gtrinam plene ac dilucide explanavit, quidquid
recta ratio præſcribit non ſolum circa opera ex-
teriora, ſed etiam circa cogitationes mentis &
affectiones cordis.
Si dicis. Chriſtus ea dedit mandata, quæ ſi
ſervaverimus, diligemur a Patre, & certò con-
ſequemur vitam æternam, atqui per ſolam ob-
ligationem legis naturalis non meremur diligi a
Patre, nec conſequimur vitam æternam, ergo
Chriſtus addidit legi naturali nova præcepta
moralia. Min. prob. Naturalia ſunt ſingula præ-
cepta legis naturalis, atqui per præcepta natu-
ralia non poſſumus aſſequi finem ſupernatura-
lem, nempe vitam æternam, quæ nobis pro-
mittitur. . D. min. Per ſolam obſervationem
legis naturalis, quæ ſit ſine fide & gratia C. quæ
ſit ex fide & gratia N. D. ſimiliter Confirm.
min. Per præcepta naturalia non poſſumus aſſe-
qui finem ſupernaturalem, ſi ad ea moveamur
lumine & motivo naturali C. ſi ad ea movea-
mur lumine fidei, & inſtinctu Spiritus . N.

62 DE LEGIBUS.

Namque Beati in ceœlo fruuntur Deo per amo-

rem, qui pertinet ad legem naturalem.
Quæres 2. Utrùm Lex Evangelica ſit veteri
gravior? H. I. Si ratio præcise habeatur acto-
rum exteriorum, certum eſt legem veterem
longe eſſe graviorem lege Evangelica, de ea
ita loquitur Princeps Apoſtolorum Act. 15. v.
10. Nuanc ergo quid tentatis Deum imponere ju-
gum ſuper cervices diſcipulorum, quod neque Pa-
tres noſtri, neque nos portare potuims.
Si dicis: Præceptum confeſſionis ſacramen-
talis & prohibitio poligamiæ, ac libelli repudii
in lege Evangelica, ſunt onera adeo gravia, ut
propterea multi infideles a noſtra Religione ab-
ſterreantur; quin & Apoſtoli perculſi arctiſſimo
matrimonii vinculo per Chriſtum induéto, di-
Xerint, S ita eſt cauſa hominis cum uxore, non
expedit nubere. Ergo lex Evangelica reſpectu
exteriorum operum eſt gravior veteri. D. C.

ſecundum quid Tranſ. abſolutè & ſimpliciter N.

Pondus enim legis non expenditur ex uno aut
altero præcepto, ſed ex tota præceptorum col-
lectione. Deinde Confeſſio ſacramentalis pœ-
nitentibus magno eſt ſolatio, nec ſenſus pudo-
ris, qui eam comitatur, comparandus eſt dolo-
ri, quem inurebat circumciſio. Poligamia verè
& libellus repudii erat indulgentia ad tempus
infirmis conceſſa.
H. 2. Doctrina & litera legis Evangelicæ,
quatenus ſe extendit ad actus interiores & exte-
riores longe eſt gravior lege veteri. Ita S. Th.

art. 4. q. 170. Nam abnegare ſe ipſum, Deum

dili-

e Nekeegihn
rmhnan
1 Ler beno
inaun
m Almne,
ubAgetk, l
nleclenman
Alade,
armmu unr
e (ol
Emlfende
Ubegem ven
Almn noncebe
nn oondhon
Eieanmdhen
atil
Eüer en⸗
n en/ ,n
Alchih n
Wmngtuk
Anczfl
tapimmn
iſtn

NAden
Dentabe
tis Ren,
An ge
bei b
Wunn an,

Dn n/
1, lr t
V .
Klinunnean
EHI
tDe
hehpori
uiacte
ndeb,.
, ulft, ſot
ia teen
ei 0,0
hnptoie
rn
Ghomunc.
enns e
lnſer
Awekc⸗
una a

5
Atencos

Unaer
u8 1

impleres & juſtus fieres.

Dz LEGIEBUsS. 63

diligere uſque ad contemptum ſui, uti hoc
mundo, tanquam non utamur, motus iræ, ſu-
Perbiæ, voluptatis nos continuo laceſſentes com-
peſcere, quemadmodum litera docet non ſo-
lum difficile eſt ſine ſpiritu vivificante, ſed etiam
impoſſibile. Unde Apoſtolus 2. Cor. 3. ſcri-
bere non dubitavit, Litera oceidit: quia multi-
tudine præceptorum exiſtit carnalibus occaſio
Peccati, & mortis æternæ.
k. 3. Lex Evangelica, ſi ſpectetur, ut ſpe-
ctari debet, ſecundum quod in ea eſt præci-
puum & eſſentiale, hoc eſt, quatenus eſt lex
Spiritus & gratiæ, non eſt onus premens por-
tantem ſe, quemadmodum lex vetus, ſed levans,
reficiens & delectans. Prob. ex Script. Matth. T.
Jugum meum ſuave eſt, & onus meum leve.
Quæres 3. Quo ſenſu verum ſit legem ve-
terem non juſtificaſſe, cum multi in ea fuerint
juſti? B. Legem veterem non juſtificaſſe, quia
gratia, qua juſti fiehant homines in lege veteri,
eidem ſtatui non debebatur, debita tantum erat
novæ, quia conditor novæ, Chriſtus auctor
gratiæ eſt, eamque meruit nobis; unde qui ju-
ſtificati ſunt ante Chriſtum, non per legem ve-
terem, ſed per legem fidei juſtificati dicuntur
ad Rom. 3. Uli eſt gloriatio tua “ excluſa eſt,
per quam legem * factorum? non, ſed per legem
Rdei. Id eſt, tibi judæe ſublata eſt occaſio glo-
riandi, non quia legem ſeriptam Reoepilti, &
e eruditus es, ſed quia cum ea accepiſti legem
fidei, ſeu ſpiritum gratiæ, quo præcepta legis

ARTI-

64 DE LEGIBVUS.

ARTICULUS III.
An in Jure divino poſitivo poſſit diſpenſari?
Ota I. Non quæritur hic de Deo; clarum
enim eſt, poſſe in lege ſua diſpenſare pro
ſuo arbitrio etiam ſine cauſa;, nam ſi hoc po-
teſt Legislator humanus in ſua lege, multo ma-
gis Deus: imèò licet homo non recçte aut licite
id faciat ſine cauſa, ſi tamen Deus id faceret,
honeſtiſſimè & rectiſſimè id faceret, tum quia
eſt ſupremus Dominus, tum quia ejus volun-
tas eſt ſuprema regula bonitatis.
Mota 2. Pariter certum eſt, hanc poteſta-
tem non eſſe conceſſam Regibus & aliis ſæœæcu-
laribus Principibus, quia his non eſt conceſſa
alia poteſtas, quàm temporalis, hæc enim ſuffi-
cit ad gubernationem politicam: hæc autem
Poteitas, de qua quæſtio procedit, eſt ſpiritua-
is & ſupernaturalis, urpote circa ſpiritualia &
ſupernaturalia. Neque Epiſcopis, Patriarchis,
aut quibuscunque Prælatis inferioribus Ponti-
fice ea poteſtas tribuenda eſt, tum quia cauſæ
majores Eccleſiæ & a fortiori graviſſimæ, qui-
bus haud dubiè cenſetur hæc poteſtas, Sedi
Apoſtolicæ reſervatæ ſunt C. Majores de Baptiſ.
tum quia inferioribus Prælatis non eſt neceſſa-
ria hæc poteſtas ob uſum rariſſimum illius, ideo-
e neque legitur illis conceſſa, ergo ſolum quæ-
tio moveri poteſt de Pontifice, an diſpenſare
poſſit in jure divino poſitivo?
Dico. Non competit Summo Pomtifici po-
teſtas propriè diſpenſandi in quodam præcepto
Veré

e
ESI.

n pſr lie
ur e ele
n 8
ſi nt
oNN WRüq ult
men hauke Mt
lſtan mn

m Aetſi

tni
Nek iur o.
uble
Gn unt

W ker Alen , 1

,EDrru.
ufinmdid
Nns tuunchs
Sin Don.
un ⸗ naan
irpihnn i.
ntz N N
Nime:
l l-
mumn n e.
önche
,0 e

PLoorta
f

v
— ——— —

INSTIIUTIONES
THEOLOGICA

IN QUIBUS
FIDEI DOGMATAES
TRNEIERIHN ANTUR

QU.S.TIONES E

SCHOLAS

QE ADD NOTI TIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM. –

TRADITIONUM, CONCIIORUM, E

& HERESUM CONFUTATIONEME
GONDUCUNT. E

AD USUM

19 20 21

EEIEIIII IIN

TIGC T

17 18

16

◻
—

—

THEOLOGIIA CANDIDATORUEEZ

ACCOMMODAT.
OPERA A C STUDIO

P. IGNATII SEIZ. S. J.

TII

Ss. Theol. Doctoris, ejusdemqu =-

f

in Univerſitate Wirceburgenſi Profeſſor=
Publici & Ordinarii.

TRACTATUS DE ANGELIS.=

NXNTESEe 2 S

nnnuunnen
1 2 3 4 5 6 7 8

—
—
— V

en

O◻

10

QN

rin
4

7

6

5

4

3

2

1

£
E
S£
7
85
2
7
.
E
S
£
S5
=
5
3
E
E
C
E

J.ℳ. Copyright 4/71999 VXMaster GmbH wwWw. Xymaster. com
„ —