
Merobeechot

Nepveel .
Dpetnur goper
wpenun

.

n kdun fpon⸗

,d et

Mohbennr, 6l

n ger⸗
i

cumdonnn
bere fhen e
fos nma .

DE ACTIBUS HUMANIS. 141

Inſt. Auctor naturæ inſperſit rebus multis
ſuavitatem & delectabiliratem, quam homo per-
cipiat ex his rebus, ergo homo non pervertit
rerum ordinem, agendo propter ſolam delecta-
tionem de ſe licitam. N. D. Ant. Auctor natu-
ræ inſperſit delectabiliratem quam homo perci-
Pit, ut medium & referat ad finem honeſtum pu-
ta ad honeſtam recreationem, qua melius diſpo-
natur, ut munia ſua ritè obeat C. quem ſibi pro-
Ponat ut finem, & in qua ſiſtat N. ſuavitas & de-
lectabilitas inſperſa rebus eſt quidem ob delecta-
tionem hominis, ſed qua utatur velut medio,
non autem quam ſibi ut finem proponat.
Ohyj. 5§. Si homo teneretur agere ſemper pro-
pter finem honeſtum, non datur lex permittens,
falſum Conſ. ergo. &c. 2. Si daretur præceptum
agendi ſemper ob finem honeſtum, illud vel eſt
naturale vel poſitivum. 3. Præceptum naturale
eſt notum omnibus Viris piis & eruditis, hoc au-
tem præceptums. Bonaventura, Scotus &alii mul-
ti negant. H. ad I. non datur lex permittens circa
finem non honeſtum C. circa objectum adts N.
igitur extat lex permittens, ſed ſolùm circa quæ-
Tm objecta, quæ ex ſe neque bona neque
mala ſunt moraliter & quæ ad finem honeſtum
referri poſſunt: at non datur lex permittens circa
finem non honeſtum, cum detur lex præcipi-
ens naturæ rationali finem honeſtum in omni-
bus ſuis actibus deliberatis. H. ad 2. illud præ-
ceptum eſſe naturale, quia ratio dictat, homi-
nem teneri ſemper agere ob finem conſenta-
neum naturæ ſuæ rationali, proindéque ob finem
K 4 ho-

142² DE AcTIBUS HUMANIS.

honeſtum. Hoc præceptum etiam eſt poſiti-
vum, quia Chriſtus vetat omnem actionem otio-
ſam moraliter, ideôque non honeſtam. Ad 3.
B. Præceptum naturale debet eſſe omnibus no-
tum, ſi ſit unum ex primis principiis, vel evi-
denter aut facilè ex illis deducibile C. ſecus N.
eſt quidem hoc præceptum univerſaliffimum,
quatenus habet pro objeécto omnes actus deli-
beratos: non autem in ratione principii, nam
ab illo alia morum præcepta non derivantur.
Inſt. illud præceptum ſi datur; vel eſt affir-
mativum, vel negativum. E. illud præceptum
eſſe affirmativum, quia obligat ad actum poſi-
tivum, & eſt etiam æquivalenter negativum,

nam æquivalet præcepto vetanti finem non ho-

neſtum; obligat proinde ſemper pro ſemper ſo-⸗
lùm hypotheticè, nempe quoties in ejus mate-
ria agimus.
j. 6. Non eſt dubium, quod ſententia af⸗
firmans, dari actus indifferentes, ſit ſaltem pro-
babilis: ſi quis igitur putat dari adtus indiffe-
rentes, hic ſequendo ſententiam probabilem,
non malè operabitur, & cum non intendat ho-
neſtatem actůs, non operabitur etiam bene;
ergo ponet adtum indifferentem. v. D. Conſ.
Ponet actum indifferentem per accidens C. per
ſe & ex natura ſua N. vel D. aliter: ponit talem
actum ſpeculativè & ſignatè C. practicè & exer-
citè N. Tales ergo excuſantur vel ob ignoran-
tiam invincibilem, vel conſcientiam erroneam,
vel probabilem. Sicut enim, ſi quis ignorat,
ſe obligari ad reſtitutionem, non peccat illam

Dr ActI
gghor ſe tüin
lemdciri
6coakfeen
gere
r E
Pene g

S

14

chel, G

td

„

onolen

I

Aneri

DMct e N

Ntrsin genene
nns or alh
1 de lectacte

.

Anindivit
Dkgemer
O
han

Hug

n ein
in e Polt.
kninenan

Re

E 0nh
.
rrii

neble l

one Urni, M
1ton cenyannn.
nr, velelak⸗
Nd wronmn
AA
enn eyinnn
ctani fhemnbo⸗
Npero ANerb⸗
lisz neigme.

olſnenud

R AAenpre
1 r As nfe
nmn Nohehlen
NTon urendt e
bPin cun ber
gen u0 (n

Pala eic⸗
riecbignora⸗
nonemmn

igs i⸗

I
An erd 1

DEZ AcCTIBUS HUMANIS. 143

omittendo: ſic etiam qui errat, exiſtimando ſe
non obligari ad dirigendos in bonum finem actus
ex objecto indifferentes, non peccat, cum omit-
tit dirigere.
Obj. 7. Quando homo operatur ex fine in-
differente v. g. ut exerceat ſuam libertatem, agit
modo diſtinctivo ſuè à brutis, ergo verè eſt
actus humanus & indifferens. 2. Amicus Dei non
debet ſemper agere ex motivo ſupernaturali,
ergo nec ur homo ſemper debet agere ex fine
honeſto. 3. Datur adtus qui nec facit meritum
nec demeritum, ergo etiam, qui nec ſit hone-
ſtus, vel inhoneſtus, ergo datur actus indiffe-
rens in individuo. B. acl 1. D. Ant. agit mo-
do naturaliter diſtinctivo ſu à brutis ratione li-
bertatis & cognitionis ſpiritualis C. modo mo-
raliter diſtinctivo in ratione finis ultimi vel for-
maliter vel virtualiter intenti N. Ad 2. N. Conſ.
nee amicitia nec ordo füpernaturalis eſt regula
honeſtatis in genere, ſive regula honeftatis pri-
ma; unde licet actio non ſit ex fine alterutrius,
tamen recta eſt, & eligibilis: at altera actio erit
contra regulam primam, quæ jubet hominem
agere ex fine ſuo. Ad 3. D. Ant. qui nec faeit me-
ritum vel demeritum præmii ſupernaturalis C.
laudis vel præœæmii naturalis N., illud requirit præ-
ter opus ſupernaturale etiam promiſſionem di-
vinam. Ad 2. Conſ. cum diſt. datur actus in-
differens in individuo theologice & in ordine ad
meritum & demeritum C. ethicè N. .
Collige I. Quando Concilium Conſtantien-
ſe damnavit hanc propoſitionem Huſs, nem-

K 5 Pe

*

144 DE ACTIBUS HUMANIS.
pe quod omnia opera humana ſint vel virtuo-

Ja vel vitioſa, damnavit eam tantuùm in ſenſu

illius hæretici, qui dicebat, quidquid agit pec-
cator, peccatum eſt, & quidquid agit homo
virtuoſus virtutis opus eſt, ut patet conſide-
ranti propoſitionem damnatam. 2. Non eſt
hic quæſtio de omiſſione pura libera, quia
rationes noſtræ ſententiæ non procedunt de
purè omittente actum. Nam imprimis præce-
ptum reſpiciendi finem honeſtum obligat homi-
nem operantem tantum, non vero obligat non
operantem, arqui purè omittens non operatur,
adeoque non obligatur omiſſionem ſuam dirige-
re in finem honeſtum; poteſt etiam aliquis,
dum omittit v. g. auditionem ſacri, ad quam
non tenetur, occupari in alia actione æque bo-
na moraliter, ac fortaſſis meliore.

ARTICULUS-V.
An omnes actiones humanæ debeant dirigi ad Deum
tanquam finem ſupernaturalem ultimum“?

leco. Non debere dirigi. Ratio eſt, quia hæc
obligatio eſſet nimis difficilis, & morali-
ter impoffibilis maximè reſpectu infidelium;,
qui fidei lumine imbuti non ſunt. Confr. Quia
ſi eſſet ejusmodi obligatio, aut præceptum di-
vinum poſitivum de ea extaret, aut ratio vellex
naturalis illam exiſtere evinceret vel perſuade-
ret. Atqui nullum dici poteſt, ergo.
Obj. I. S. Anſelmus, S. Ambroſius & alii
SS. PP. verba Apoſtoli ad Coloſſ. 3. v. 17. Omne,
quodcunque facitislaut in verbo, aut in opere,
omnia

r ACTI
y mun .
en ſa k
S ol frfi
r.Cr 1o
6 MNsn
en e lchhn

Sgaum Deſprome
Nrun ..
Adibiz arhan
iergrtei
imgonden le

Nonmetone,
AAe r den
rirecepi
NKonn
Cend

DE ACTIBUS HUMANIs 145

omnia in nomine Domini noſtri JESU Cbriſti
facite, item ſive ergo manducatis ſive bibitis,
ſive aliud quod Jacitis, ommnia in gloriam Dei
Jacite I. Cor. IO. v. 3I. explicant eſſe Præ-
ceptum ſuas actiones ad Deum referendi.
B. S. Anſelmus & alii PP. intelligendi ſunt de
præcepto latè dicto, ſive quoad aptitudinem &
habilitatem exponendi ſunt hujusmodi textus,
hoc ſcilicer ſenſu: ita manducate & bibite,
omniaque veſtra opera facite, ut apta & habilia ſint
ad gloriam Dei promovendam, ſeu ut talia ſint,
ex quibus glorificari poſſit Deus, nemo offen-
di nec gloria Dei lædi, ut patet ex immediatè
ſequentibus. Sins offenſione eſtote Judæis, &α
n , gentibus, && Eccleſiæ Dei. v. 31: quia Oopponit ibi
Badreee Apoſtolus gloriam Dei, gloriæ dæmonum,
lore cui ſerviunt, qui idolothita comedunt in hono-
8 rem idoli, vel cum ſcandalo proximorum, cum
mirichoan ecONtrario gloriæ Dei ſerviunt, qui ab idolo-
thitis abſtinent, eaque non manducant & bibunt,
n quo Dei honorem cultumque & ſalutem pro-
dchgun ximorum juvant, & promovent. Hinc etiam
&HNα. verba illa Apoſtoli, quæ ſecundùm ſe ſunt con-
intd ſilii, negativè ſeu privativè ſumendo, de præ-
Sα cepto explicari poſſunt, ſic ut ſenſus ſit:

eNn Ne

„ 1. 1
Wfomobiorbon

enmd. omnino caveatis, ne quid faciatis, quod glo-
uIefd ricæ Dei adverſatur, aut ſcandalum in idolothi-
D Nlucke. torum comeſtione, què S. Paulus proprie col-
o linmat, aut alia re derur, quo Deus vituperetur,
Gni 8 quod eſt præcepti; licet enim ſit affirmativum
I hoc dictum & conſilium Apoſtoli, tamen præ-
uNo.. ceptum includit negativum.

Inſt.

146 DE AcCTIBUS H UMANIS.

Inſt. Liberum arbitrium ex natura ſua eſtor-
dinatum ad aſſequendum finem ſuum ultimum,
ergo quisquis illud ad finem alium adhibet, ab-
utitur illo & peccat; imo quidquid homo vult
ſemper fertur in finem fuum ultimum. N. D.
Ant. eſt ordinatum ad aſſequendum finem ſuum
ultimum naturalem C. ſupernaturalem N. libe-
rum arbitrium non ex natura ſua, ſed ex gra-
tuita diſpoſitione divina refertur ad finem ulti-
mum ſupernaturalem, manlſiſſet enim illud in-
trinſecè prorſus idem, ſi Deus hominem in ſtatu
naturæ puræ reliquiſſet. Quod verò ſuperad-
ditur, hominem ſemper & in omni actione fer-
ri in finem ſuum ultimum, nec ad rem eſt, nec
Adverſariis favet, quia aliàs nemo peccare Poſ-
ſet, ac conſequenter nullus eſſe poſſet actus de-
meritorius. Senſus ergo eſt, quod quidquid
homo velit, illud refertur in finem ultimum
confusè & genericè ſpectarum, non vero in
finem ultimum ſpecificè & ex natura rei ſum-
Pptum, multoque minùs in finem ultimum ſu-
pernaturalem.
Collige. Ex dictis ſequi, homo quamdiu eſt
in hac vita, ſemper debet tendere ad finem ſuum
ultimum negativè, hoc eſt nunquam receden-
do, & ſe avertendo ab eo; non autem poſitivè
ſemper ſe convertendo ad illum, & propter
illum in omni actione operando, hæc enim ob-
ligatio in Viatore eſſet valde difficilis.

ARTI-

G tern

eſie⸗

6
. li
CMes As,

MIet, X
oment b⸗
Atim donius
d
lertn INtones

DE ACTIBUS HUMANIS. 147

ARTICULUS VI.
An abtus externi ſint boni vel mali moraliter
‿αue ac interni“ .

Ota. Per adtus externos hic intelliguntur
riknin, omnes illi actus, qui aliquo modo impe-
EennANH rantur à voluntate; hujusmodi non tantum ſunt
n iu, (tag actus facultatum externarum, ſed etiam ſen-
EumIhene fſuum internorum, appetitus ſenlitivi & intel-
Nlſtenn lectüs, imo & ipſius voluntatis, quæ ſuis acti-
phontenni bus imperare poteſt, de quibus tamen Poſte-
o rioribus cum ſint eliciti, hic non agimus. Præ-
Bemidie terea actus illi imperati ſeu externi dupliciter
i poſſunt ſpectari. I. Quatenus appetuntur &

KArenn et, Ne
Gtemdpece immperantur à voluntate. 2 Quatenus exercen-
SdeptAH tur à ſuis potentiis, ut patet in exemplo: fic ex-

, O/Gnds terna actio homicidii poteſt ſpectari dupliciter
frem limmn I. Quatenus appetitur & imperatur à volunta-
n WNin te, ſic eſt objectum voluntatis, 2. Quate-
ANIIn hus exercetur ab homine per potentiam execu-
nfrentümmg tivam, & ſic eſt adtus potentiæ executivæ.
Primo modo ſpectatur, cum dico, Petrus vuir
mouNHn d hominem occidere, poſteriori modo, cum di-
Eedfrniin co: Petrus reipſa occidit hominen.
m niilt Dico. Actus externi non ſunt æquè boni vel
annime Wali moralitèr, ac ſunt actus interni. Prob-.
n, Aher Bonitas enim & malitia formalis prius & imme-
hranndb⸗ diatè convenit actibus internis voluntatis, ex-
zu fernis vero Poſteriùs & dependenter ab illis.
Deinde etiam bonitas & malitia moralis in eo
conſiſtit, quod quis conformiter vel difformi-
ter tendat in rationes objectivas boni vel mali
Morali

148 DE ACTIBUS HUMANIS.

moralis ex cognitione talium rationum & pote-

ſtate libera, at hoc convenit primò & immedia-
tè ſolis actibus internis voluntatis, externis au-
tem ſolum mediante actu interno voluntatis,
à quo reguntur, & quocum conſtituunt num
moraliter, ergo. Confir. Mutato actu interno
actus eatenus idem omnino manens poteſt fieri
de bono non bonus;, de malo non malus & vi-
cifſfſim. In eadem eleemoſyna data cum actu
interno miſericordiæ eſt actus miſericordiæ, da-
ta ſinè affectu illo, non eſt actus miſericordiæ &c.
Similiter bonitas vel malitia actus externi immi-
nuitur vel augetur per ſolam mutationem actus
interni voluntatis, ſi enim v. g. ex maximo af-
fectu des pauperi nummum, maximam habe-
bit hæc eleemoſyna bonitatem, quodſi theſan-
rum des ex affectu exiguo, exiguam pariter ha-
bebit æſtimabilitatem formalem, ut patet ex
Marc. 12. de Paupercula vidua; quæ duo tan-
tüm obtulit minuta. Ergo primarièò & intrin-
ſecè bonitas miſericordiæ conſiſtit in actu inter-
nO voluntatis.
Ohbj. Omnes actus humani ſumunt ſuam ſpe-
ciem, ac conſequenter etiam bonitatem & ma-
litiam moralem ab objectis ex dictis ſupra, at

actus interior non eſt objectum actis exrerni,
ergo actus externus non ſumit ſuam bonitatem

vel malitiam ab actu interiore. Confirm. In illo
actu principalius & primariò debet reponi bo-
nitas vel malitia,; qui primariò eſt præceptus
vel prohibitus, in eo autem ſecundariò & de-
nominativè, qui eſt prohibitus ratione alterius,
at

. ☛
fel als
doont
nd

e Kune

AuoNer nor
iekn

otNNind
tömiericrie ,
Tomierconled
Veiternlimm
mronen n

ellaumn aniertr.
len, Ar er el
Ge Clo t-
primed Eimrn⸗

CORrnainren⸗

ünuntumße

DE ACTIBUS HUMANIS. 149
at actus externus homicidii v. g. primarièò eſt
prohibitus, & ratione hujus voluntas occiden-
di, unde & moralitas acts interni cauſatur ab
actu externo tanquam a ſuo objecto. B. ad t.
D. Ant. Sumunt ſuam ſpeciem vel bonitatem
vel malitiam ab objectis vel mediatè, vel imme-
diat? C. immediatè tantùm N. actus internus
immediatè ſpeciem ſuam ſumit ab objeétis,
actus verò externus ab objectis mediante actu
interno, per quam dicitur ſeu denominatur
actus bonus vel malus moraliter. Quodſi au-
tem conſideretur bonitas vel malitia actuum ex-
ternorum ut diſtinctorum ab actu voluntatis
imperantis ſive ſecundùm ſe & ſinè reſpectu &
ſubordinatione ad volunta em liberè operantem,
hoc ſenſu poteſt dici imperfectè moralis, vel
etiam radicalis & fundamentalis, quæ prius eſt
in actu externo, & ex qua in actum internum
voluntatis refunditur benitas vel malitia, non au-
tem formalis, quia ut hæc contrahatur, actus
debet verſari proſecutivè vel averſativè circa
rationem honeſti, vel turpis in objectum. Ad
Confirm. N. D. M. In illo actu principaliès &
primariò conſiſtit honitas vel malitia ſeu mora-
litas radicalis & fundamentalis C. formalis N.
moralitas radicalis & fundamentalis prior eſt in
actu externo v. g. homicidii, quàm in actu in-
terno voluntatis occidendi, non autem forma-
lis, quia propter moralitatem radicalem actus
externus homicidii eſt primariò prohibitus, cum
ſit contra jus naturæ & intrinſecè malus.

ARTI.-

1560 DE ACTIBUS HUMANIS.
ARTICULUS VII.
An bonitas vel malitia actus externi aliquid ſu⸗
peraddat ad bonitatem vel malitiam actus
. interni?

POta. Alii ſic proponunt hane quæſtionem.
An plus bonitatis aut malitiæ ſit in actu in-
terno & externo ſimul ſumptis, quam in ſolo
actu interno? item an actus internus & externus
diſtinctas habeant malitias aut bonitates? anv. g.
qui dat eleemoſynam ex voluntate honeſta plus
Ponat bonitatis moralis in ordine ad plus præ-
mii promerendum, quam ille, qui quidem ha-⸗
bet voluntatem de ſe efficacem dandi eleemoſy-
nam, ex defeétu tamen pecuniæ dare nequit,
& actum externum non poteſt ponere. Idem
eſt de actu malo.
Dico. I. Per ſe loquendo actus externus ſu⸗
pPeradditus interno non affert novum meritum,
nec auget meritum actus interni. Ita S. Tho-
mas. I. 2. J. 2. a. 4. in corpore. Prob. I. Eſt
commune àxioma ex PP. quod apud Deum vo-
luntas reputetur pro facto: hoc eſt, ſiquis effi⸗
caciter, quantum eſt in ſe, velit aliquid facere,
non autem poſſit, Deus bonam voluntatem ta-
lem acceptat, ſicut ſi opus in ſe ipſo fuiſſet fa-
Rum: ergo totum meritum ſtat in actu inter-=
no voluntatis, & actus externus nihil addit me-
riti. Hinc S. Chryſoſtomus homilia 19. in Mat-
thæum ſubinitium ſic ait de Deo: Won omnino
indiſeretè factum ipfſium, ſed voluntatem aut coro⸗
vat aut punit. . non finis operis, ſed voluntati

ope⸗

DrAcnii
imunin
a lais denhil
Uehmnd, G
ſnluedcint,
(eunh . N
ertdiſeemn
Iun defticpelnii
ivihleneflimn
ralſo
alonitl
irunhillete
Pizvinternnm
rkur erto l

P

Gelleneponm.
ninto bue reße
Pleliknd, en
Dbnnlaiu a⸗
lden olns l

—

Kon, borni m
Unn oumlioden
ehüelirpleter
sal nnd
ülhnblini
rin Henn
6le Eibent
En

8 Dldke
VI.
ienenn Aleni
.
Nlulnm
7

Cubt hae Nri

nptt, n
twimero
n bonintes!ni,
lurreforehne
nondne N glunn
Pelhie Ir N
orlt urne Itn

Fennorunmmertun-
Snemn Iud IT

DEz AcCTIBUS HUMA NIS. 151

m. I. ex ſacris Scripturis. Sic Geneſis 22. v.
16. de Abrahamo, qui tantùm voluit immola-
re filium Iſaae, dicitur, quia feciſti hanc rem, &*
non peperciſti &c. Matth. 19. v. 27. Apoſtoli
dicuntur reliquiſſe omnia, cùm tamen nonniſi
ſciſſum rete reliquerint: in quem locum D. Gre-
gorius: Ia hac re affectum potius debemus penſare,
qum cenſum. Marci 10. v. 43. vidua, quæ duo
tantùm minuta erogavit, plus aliis omnibus in
gazophilacium miſiſſe deprædicatur. Confir. 2.
Ex oppoſito ſequeretur: quod homines poſſint
nos privare merito ſupernaturali, cum poſſint
impedire, ne ponatur opus externum v. g. pe-
regrinatio, ſi huic reſpondeat meritum ſpeciale,
ſequela eſt abſurda, ergo. Ex his tamen om-
nibus non ſequitur, quod apud Deum valeat
tantundem voluntas eliciendi contritionem,
quantum ipſa contritio, aut voluntas eliciendi
actus intenſiſſimos omnium Seraphinorum,
quantum ipfi illi actus; cum a merè externis
vel internis neceſſariis non teneat hic argumen-
tum ad interna per ſe diſtincta, & ſpecialiter ſe-
cundùm ſe libera ac bona, cum nova ſemper
electione, ſuperatãâ arduitate ſuſcepta, & ſin-
gularem promiſſionem habentia. Prob. 2. Si-=
cut ſe habet ſimpliciter ad ſimpliciter, ita ſe ha-
bet magis ad magis, ſed ratio laudabilitatis &
meriti, vituperabilitatis & demeriti fundatur
ſimpliciter in libertate actůs, ergo major lau-
dabilitas, vel vituperabilitas, majus meritum
vel demeritum fundatur in majori libertate,
alqui

ese mercedem damnumve decernit. Con-
.

152 DE AcTIBUS HUMANIS.

atqui actus externus nullo modo per ſe auget
libertatem, cum hæc tota conſiſtat in actu in-
terno, ergo tota ratio laudabilitatis & meriti,
vel vituperabilitatis & demeriti conſiſtit in actu
interno. .
Dico M. Quamvis per ſe loquendo non mi-
nus mereatur, aut demereatur homo, qui ſo-
lùm ponit operationem internam bonam aut
malam, ac alter homo, qui ponit internam ſi-
mul & externam, nihilominus occaſionaliter &
per accidens magis meretur Paulus, qui ope-
rationi internæ ſuperaddit externam v. g pere-
grinationem, quam alius, qui eam non ſuper-
addit. Proh. Quia in executione operationis
externæ conſurgit ſæpe occaſio, vel iterandi
actus internos, vel ponendi illos intenſiores ac
diuturniores ad ſuperandam difficultatem, quæ
facilè occurrit in executione operis: atqui actus
interni iterati, aut magis intenſi ac diuturni
magis merentur; aut demerentur. Ergo ſal-
tem per accidens majus meritum aut demeri-
tum habertur in eo, qui actui interno ſuperad-
dit externum. .
Confirm. Duplex a Deo confertur gratia fa-
cienti, nempe non tantùm excitans, ſed etiam
comitans, & ſubſequens, una verò volenti fa-
cere, bene obſervante S. Auguſtino ſerm. 2. de
verbis Apoſtoli c. 10. ergo ad ponendam ope-
rationem externam, ſicut requiritur ſpeciale
auxilium, ita requiritur ſpecialis actus internus
voluntatis ad ſuperandam ſpecialem difficulta-

tem: ergo in executione operis per accidens
& oc-

eumnlrr eli
(Csblemien
cene lbe n
r uchls dl
mrnſcene i
Hargne lem
ne e un
tollslenuu,8
enünhnim.
GAIamien ne
e übelne nmſn
Fthi Nonnnvn
8 Wede Marden,
Nü mmmrun ubi
Oe Cnd ond
glirlet ih gu⸗
elins, he inee⸗
he1. Olerad
IAin Omnn nnen
nuſerfümen
olmfuie
ego innp fe Ne
Memm uumoun
unamnu, iin
uir ufun ui⸗

lun, apo ,
ln omin
Enihlzzotntn
Aleplken
Maemnſn 411
u

) on t
o ope

18 Huugt

lbnte rſei
Ckentir in A
dluctlis HM
Enemichltlitig

rlkehanmtonnn
hermn and, gi
0 inenun borme
Cponi iſenmm

Oninvocoſoneſtan

knr hulns, gi⸗
tatemnyg ke
elen non e
eſktcnhhne openiin
E Cctlo, ſe, ternt
Nll Uos inenſore,e
nlkutuen,gue
Nechet: unlladne
6S Wetl K dmurt
tennt. Lind
nenum in tene
n inerroſpern

Cukemn gunt
Nelelan, S ein
n ſend men
girtmi
0l wenmhe⸗
jtlinn Peril

DE ACTIBUS HUMANIS. 153

& occaſionaliter creſcit meritum ratione hujus
novi actús interni requiſiti. Unde patet, quod
in volente ſubire martyrium, & in actu ſub-
eunte per accidens non ſit æquale meritum; ſi-
cut nec in volente audire plures & plures Miſ-
ſas, erogare eleemoſynas &c. & in audiente,
erogante &c. quia in executione operis major
diſticultas ſuperatur, & ſic perfectior actus in-
ternus requiritur. Quodſi æquales omnino
eſſent actus interni in actu ſubeunte, & in vo-
lente ſubeunte martyrium, meritum ex opere
operantis eſſet omnino idem in utroque, quam-
vis aureola martyrii, ſolùm conferatur ei,
qui martyrium ſubit, quia illa confertur ex
opere operato ſimul cum ingenti augmento
gratiæ præter illud, quod confertur ex opere
operantis, ſive ratione actůs meritorii interni.
Objic. I. S Hier. ad 2dam ad Cor. c. 9. v.
II. ait: Omnis enim boni operis finis eſt expectan-
dus, quia ſicut factum inviti non eſt acceptum, ita
voluntas infructuoſa eſt, habentibus eam ſine facto,
ergo voluntas ſine opere externo non tantum

meretur, quantum cumillo. Confirm. I. S. Au-

guſtinus lib. 13. de Trinitate cap 5. ait: Mald
enim voluntate vel ſold miſer quisque eſpcitur, ſed
miſerior poteſtate, quà deſiderium malæ volunta-
tis impletur; ergo major eſt culpa in ipſo ope-
re, quàm in ſola voluntate. Confirm. 2. S. Ber-
nardus in epiſt. 77. ad Hugonem ait: FPidem cum
berfecta converſione ad Deum prodeſſe ad ſalutem,
ſicut martyrium, non tamen ad enndem meriti
cumulum. Ergo opus externum martyrii au-
L 2 get

154 DE AcTIBUS HUMANIS.

get meritum. HE. Juxta plures illa commenta-
ria in omnes Pauli epiſtolas non ſunt S. Hiero-
nonymi, ſed Pelagii hæretici, cujus auctoritas
nos minimè movet. Hoc etiam permiſſo, D.
Conſ. Non tantum meretur voluntas inefficax
vel tantum velleitas C. quando voluntas in ſe
eſt & verè fit efficax N. Talem velleitatem
tantum ibidem intelligi, poteſt ex eo deſumi,
quod ad verſum præcedentem a S. Doctore di-
catur: Oſtendit Apoſtolus quosdam poſſe facere
non volentes. Deinde etiam Adverſarli non
poſſunt dicere, eſſe infructuoſam voluntatem
efficacem absque opere, quod ex defectu pote-
ſtatis omittitur. A4 I. Confirm. . Mens S. Au-
guſtini circa præſentem quæſtionem clarè patet
ex ejusdem I. 1. de lib. arbit. c. 3. ubi ſic habet:
Si cui non contingat facultas concumbendi cum
conjuge aliena, planum tamen aliquo modo ſit,
id eum cupere, etſt poteſtas detur, facturum eſſe,
non minus reus eſt, quàm ſi in ipſo facto deprehen-
deretur: Quod attinet ad textum in objectione
citatum N. C. Nam quin culpa ſit major per
ſe, poteſt eſſe major per accidens, ſicut ordi-
nariè eſt, quando quis addit opus, hinc talis or-
dinariè eſt magis miſer. Poteſt etiam eſſe mi-
ſerior ob poteſſatem, quia ſi habet poteſtatem,
habet ordinariè efficaciorem, & frequentiorem;
cum carentia poteſtatis valde avertat ab objecto
appetendo. Denique poteſt talis etiam con-
trahere habitus & obligationes plures ex actu
externo, quæ ſunt magnæ miſeriæ, & magis
impediunt a beatitudine, de qua ibi eſt rmo
AuU⸗

DAcIS

4 Nn

„

ſio⸗ 664,0n
n dal, oo
Gerun ftcn
ete mentoen
e n temn elt
„Atveni ounn
Pun, in
lgifenn
nun tcenelet
. Auseemms

LoNkle,

1 Vre inhenmmn

Setee Cihasene
Aihns wet imk

in
Cnsenerm e
nitoren ſhun
Eileroetie

relenm ar
Eynominton
mme lin

Neihlgun
N Elnn inpe
ddiſkn

deinunen

— =

—

1 utgt

lr lrconne
ithemin
Kit, nig gt
N tünm eni)
Enhrfcinns i
unte honzi
N. Tlhnmralet
l,Porſt eren in
leema Docort
guuimn ge ſn
elimm Adrerri n
lunbrlen olonre
Aatceteen
CNN Mens

gnelionenelnde.

i 2Eiſe
ur ananleuci aun
hnen iſlh ain ſ
em, fmmn /
Sir efcrlnlk
Crrun nobebin
nauhi nzer
Kalens, ſant ond
Einn, hnentte,
Melteimelen⸗
lbet uelten,
m lahennten
Eenmnithhhſid
etuiseun
os s er 4
ſie, Emn
1 Kieklen
bce,

DE ACTIBUS HUMANIS. 155

S. Auguſtino. Ad 2. Confærm. N. C. S. Bernar-
dus ibi non dicit, quod habens fidem, habeat
etiam deſiderium efficax martyrii, ſed tantùm
quòd habeat intentionem ſuſcipiendi baptiſmi,
quæ utique non tam eſt meritoria, quàm vo-
luntas ſuſtinendi martyrium: quèd autem di-
cat S. Bernardus, illam fidem eſſe idoneam
martyrio, non ſignificat, id actu jam deſidera-
ri, ſed tantùm fidem eſſe fortem & conſtantem.
Inſt. I. Actus externus ſi gravis eſt, debet
exponi in confeſſione, ergo auget peccatum.
Confirm. Sæpe imponuntur cenſuræ & pœnæ
eccleſiaſticæ actibus externis, quæ non impo-
nuntur actibus merè internis, ergo. H. ad I.
N. C. Actus externus eſt verè peccatum, quia
a prohibitione in ipſum tendente denominatur
materialiter & objectivè malus & peccamino-
ſus: ab actu autem interno denominatur ma-
lus formaliter, non in hoc ſenſu, quod habeat
malitiam intrinſecam, vel augeat demeritum,
ſed quod actus internus, tanquam forma ex-
trinſeca immediat eum denominet malum.
Chriſtus Dominus, ùt habetur ex Conciliis,
uſu ac conſuetudine totius Eccleſiæ, præcepit
in coônfeſſione exponi omnia peccata gravia
interna, ac externa, cujus voluntas debet no-
bis eſſe pro omni ratione, nam aliam a. Chri-
ſto Domino de ipſius præcepto petere, eſſet
utique valde indignum. Ad Confirm. k. N. C.
Quandoque etiam imponuntur cenſuræ vel re-
ſervationes, ſi peccata ſint publica, non verdè
ſi occulta, quin tamen manifeſtatio per ſe, ſe-
. L 2 poſi-

1576 Dr AGCTIBUS HUMANIS.
poſito ſcandalo augeat malitiam. Ratio autem
eſt, quia Eccleſiæ gubernatio potiſſimùm re-
ſpicit externa, ex his colligendo interna: ſicut
etiam in pliticis maximè puniuntur peccatajl ex-
terna.
Inſt. 2. In decalogo non tantùm actus in-
terni, ſed etiam actus externi, & quidem dire-
tè prohibentur, ſic in præcepto quinto, ſexto,
ſeprimo & octavo prohibentur actus homici-
dii, adulterii &c. ergo actus externi videntur
habere ſpecialem malitiam. Confirm. I⸗ Hæc
ſententia retardat ab executione bonorum ope-
rum, & præbet anſam exequendi peccata ex-
terna, ſi quis enim putat, ſolam volitionem
bonam mereri aliquid apud Deum, facilè abſti-
nebit ab opere, quod apud Deum nihil ſuper-
addit: & qui ſibi perſuadet, malum actum ex-
teriorem nihil addere demeriti, facilè in eum
conſentiet. Confirm. 2. Sequeretur ex hac ſen-
tentia eum, qui vellet efficaciter dare v. g. elee-
moſynam infinitam vel infinitis pauperibus,
tantundem illo actu mereri, quantum ſi quis re
ipsâ illam daret, & viciſſim, ſi velit hominibus
infinitis inferre mortem, tantum illo aftu de-
mereri, quantum ſi re ipsà iis mortem inferret,
adeoque mereri & demereri infinit, quæ om-
nia valde ſunt abſurda. . ad Ir. D. Ant. Sed
etiam actus externi prohibentur, prout ſubſtant
interno conſenſui C. ſecundùm ſe præcisè N.
Non enim prohibetur actus exterior ſe ſolo
ſumptus, ſed ut humanus & liberè factus, ergo
ut conjunctus cum actu interno. Rectè autem
actus

r derlit
eni noe
au ems
e l eenns
,alger: n
n Crmmt clen

en ihiitt
ſkennmizenn
eundſin gd⸗
u l
uthni, Kp
Nomet Noir n
NEMNRn
6 N : de 1
Annswpenhun
Cen neme, ueil
Uen
rdun oohbi
ntünfülnß
Hurm Mäudkn n
un cn
Cbrerni onde
ddmneieris
EEnenidlen-
npuminactb
uulendd imern
Penn Emmi
n un o,
Eerunkne inte
1ütmumconn
z nmmii
lanr wal
We mod

umnin i,
lem Egucknin

Dkeenoguino e.

h enur Aelis hani
Atw enemni icen
im Cnfmn d E
Cnigehengtunen
nend eceni
t, Enn polione
D, eun, Kcleze
DYumnhlpe⸗
muben Cbner.
Merti, hcld ineun

Renekehleldicſen.

hekſet n ,gee⸗
üfunis ooetb
Tiunmwnk nun
nteiromni
tmmmn i Ant⸗
6önoneminene,
iokane, ron
41. M. El
orentiilin
ereese N
zwani ſ.
betuanszen
n Naku

DE AcCTIBUS HUMANIS. 157

actus externi prohibentur, tum quia poteſtas
humana de internis ſæpe judicare non poteſt,
adeoque ab externis plerumque interna de-
bet colligere: tum quia actus externi pluri-
mùm turbant quietem atque felicitatem com-
munem, & impeditis malis externis bonus or-
do gubernationis externæ conſervatur. Pote-
ſtas etiam divina prudentiſſimè prohibet actus
externos, quia & ipſi ſunt objecta rationi na-
turali difformia, reipublicæ humanæ nociva,
& ſuo modo gloriæ divinæ, quod autem den-
tur præcepta divina de externis & intgrnis acti-
bus Katio eſt: quia homines rudes prohibitis
externis poterant putare, adhuc licita eſſe deſi-
deria interna, unde iſta debuere ſpecialiter pro-
hiberi.
Mec dicas: prohibitis actibus internis ſuffi
cienter etiam fuiſſent prohibiti externi; nam ſi
homines abſtinuiſſent internis, non peccaſſent
per externos, ergo iſti non debuiſſent diſtin-
Stis præceptis prohiberi. &. Hoc etiam ſol-
vendum eſt Adverſariis, nam in oppoſita quo-
que ſententia adſtruente malitiam vel demeri-
tum proprium in actibus externis, ſi homines
abſtinuiſſent ab internis, etiam evitaſſent illud
augmentum demeriti proveniens ab externis;
cùm etiam juxta ipſos, qui poſuit actum tan-

tùm externum ſine interno, ſive ſine intentio-

ne mala, tantùm committat malitiam materia-
lem, & non imputabilem ad culpam aut pœ-
nam. Videtur autem Deus ſe voluiſſe aliqua-
liter conformare modo agendi humano, & ac-
L4 com-

158 DE ACTIBUS HUMANIS.

commodo ſenſibus noſtris; in quos quia vehe-
menter incidunt objecta externa, voluit etiam
ea prohibere, & ſic removere radices mali, a
quibus tanquam objectis aliquo modo refundi-
tur malitia in actus internos.
Ad Confirm. I. B. N. ſequel. Nam qui po-
teſt exequi, nec tamen exequitur opus exter-
num, non habet voluntatem effieacem, ſed ſo-
lam velleitatem inefficacem, ac fimplicem fſal-
tem complacentiam, quà vult & non vult,
adeoque nihil meretur, unde non ſequitur re-
tardatio boni operis. Similiter non ſequitur ex
hoc occaſio exequendi peccata externa, tum
quia actus externus facit unum idemque pec-
catum cum adctu interno, tum quia auger &
continuat peccatum. Econtra noſtra ſententia
conſolatur eos, qui non ex defectu voluntatis,
ſed ex defectu ſolùm facultatis non operantur
bene: ſi ita nimirum affecti ſunt, ut bene ope-
rarentur, ſi non deeſſet facultas. Ad Confirm.
2. E. Præterquam quod non poſſit circa hoc
objectum haberi volitio efficax, cum non poſſit
apparere homini poſſibilis talis eleemoſyna. N.
Ant. quòd ille, qui vellet dare infinitam elee-
moſynam, haberet meritum infinitum, quia
eſſet de objecto impoſſibili ex natura rei, quia
talis voluntas utpote finita non poſſet attingere
infinitatem.
Objic. 2. Martyrium re ipsàâà ſuſeeptum eſt
majoris meriti, quam ſola voluntas urcunque
efficax ejus perferendi, ut patet exemplo mar-
tyrum Innocentium infantium; ergo. Confirm.
Le-=

r Aenn.

umur fll

iunteffeiun
at⸗ cen
into N

e ucvonet

,6hrandnnenen
Zeno ren
ruclhenin
ummo' Dir

ſr 1. Kimn
nnenn hbenih
õõ
Cumn NC. Alg

Mt
lteinnicttn
n ifenim,
n Genmmnnte

Hug

4 .
Wbqlgllunc,
eNene ro in
noen
ee les i,
ino noe, H
mno
nl Nnan.
Aeglilk oplgare
Uen efleuen idl
en Ioplon
ul & wn

te non ſglinrn

irnonſime
Pecenn eNterna, in
un tenghe e
0 AN Oo Aer
Onm lntmennt
1Cetektn ohneni,
Munsnonopennnus
Him uberop
Nln. 41 fn
won oolt ere
Huncumponful
tiekenolfn
r öfnum ek⸗
dn ifninn gui
al ulun i, .

7.

n oltuigee

üſchum 4
luns ucune

17

DEY ACTIBUS HUMANIS 159

Leges humanæ gravius puniunt delicta, quan-
do ſortiuntur effectum, quam quando non ſor-
tiuntur, ergo videtur major malitia in uno
quam in altero. . ad 1., N. C. Hoc argu-
mentum plus convincit, quam Adverſarii ve-
lint, ſcilicet actum extern m eſſe meritorium ſind
interno, ut contigit in martyrio Innocentium.
Præter dicta ſuperiùs in concluſione ſecunda ad-

verte de martyrio: Deum velle hoc ſpecialiter,

ut martyrium conferat ſuum effectum quaſi ex
opere operato, etiam infantibus nullum inter-
num meritum habentibus; at hoc ipſum non
licet extendere ad quascunque actiones. Ad
Confirm. N. C. A legibus humanis nullum pa-
riter argumentum duci poteſt comparatione
faécta cum tribunali divino, illæ enim ſæœpe nul-
lam pœnam ſtatuunt delicto non ſecuto effectu,
quantumvis fuerit attentatus. Nam leges hu-
manæ intendunt maxime cavere damna realia:
licet igitur hujusmodi actiones non habeant
propriam malitiam formalem, a malitia for-
mali actús interni diſtinctam, tamen habent ali-
quam indecentiam, & inhoneſtatem objeéti-
vam, & externum reipublicæ regimen pertur-
bant.
Obj. 3. Damnata fuit hæc Petri Abaylardi
propoſitio: Quod ſola voluntas a Deo æternaliter
remuneretur, ſive ad bonum ſive ad malum, nec
propter opera pejor vel melior effcitur homo, niſi
Jorte, dum operatur in aliquo, ejus voluntas auge-
tur. Ergo. N. N. Ant. Nec S. Bernardus,
nec alii plures, qui de Abaylardi erroribus
L S ſcripſe-

160 DE ACTIBUS HUMANIS.

ſcripſerunt, hanc ejus aſſertionem damnatam
exhibent, ut teſtatur Gregorius Ariminenſis,
& ex eo Vaſquez. Sed Abaylardi propoſitio
rejecta ſeu damnata fuit iſta: Quod propter ope-
ra nec pejor, nec melior efciatur homo. Et qui-
dem Abaylardum intellexiſſe opera conjuncta
cum actu interno, rectè deducit Vaſquez ex
ejusdem Abaylardi decimo nono errore, qui re-
ferente Gregorio Ariminenſi erat iſte: Meque
opus, neque voluntas, nec concupiſcentia, nec dele-
ctatio, quæ movet eam, peccatum eſt, nec debemus
illam extinguere.
Collige ex his I. Laureola martyrii non re-
ſpondet actuali perpeſſioni mortis tanquam me-
