**bona effentialia; independentia ; àt facilé con-

(l

-(ftat:ex probationibus, 1..1L..D. Maj. imeliüig

lommlma

efteffe plura bona., quàm unicum ; fiillud uni-

tum in fe non:contineat, quidquid alia bona..

,5

W[( i

€ontiriere poffunt« C; Maj. fi contineat.N.Maj.

1

?T 'Objic.II. Sitantümunicus datur DEUS,yel 97

;

l

*fpo eftà fe; veláb alio? cüm aliuseffendi mos

| mna p

L

;c!!us('aon fuperfit; atqui rieg eft à fe., mec ab alio:

erBo

[

240 Pars L. Dift. L. Qua/?. 1H. $. IF.

ergo velinullus.datur DEUS,V;I plures admitti

ahna

debent

atqui.nos negamus , nullum dati

Til

DEUM : ergo. plures admittere debemusu

dj

Min. P. DEUS non poteft dici ab alio , nifi hoe

ii

ipfo jam duo Dii admittantur-5 de-quibus ulte-

t

riusquero : à quonam fint ? Neque potefE Dius

at

dici À Íe , cüm nihil poffit effe principiumi füi ip-

(Itigt

fius. .. '&. N. Min, & dico , quod DEUS fit à

23

fe, ptobationem fic... D. nihil pore(t pofitivéel-

"tüntuy

fe principium fui ipfius, C. negative. N. Quan«

«fütüny

doproin communiter dicunt I 'heologi : D£M

E

eff arigo, Q principinm [9i ipfus , intelligendi

li

funt fic; quód . fcilicec DEUS à nulla caufa fit

?"i-pe(.n

produ&tus , non autem quód fe ipfum pofitivé

B!

produxerit, fic enim jam aliquando.vel non fue

E

iffet, (cilicét antequam fe produxerit ; vel fuiffety

E

&

antequat fe próduxerit , quorum neottuifi fu-

DEU

(tineri poteft.

98

Objic. IIT, Exiftunt plures cáui

foe primg zete

ïäilio .'

go & plares Dii. Ànt. P, Nequit una; & eadem

numeró caula producere effeclus adeó diver-

W

fos , & contrarios : fed in rerum natura invéni-

vntur effe&tus fumimé contraríi : ergo non pto*

veniunt ab una caufa prima ; etgo dantur plures,

EK. N. Ant, inhujus probatione.. D. Maj. ne-

quit éadem numeró caufa finita, & univoca pro»

ducere effectus adeó. contrarios. C. Maj. caufa

infinita , univerfalis, & zquivoca. N. Maj. &

conceffa. Min. N. Conf. Aliquale hujus.exeme

plum habes in fole , qài eó plures produejt effe-

iori

eus,quo ipfc eft Fau,fa,*?*ïïïïf,fï*i?f*f.ä?; à pot

"id

"m

R O Bipuseatur Polytbeifmnug:-

24i

gueitt

!3dconcedendam.eft DEO; qüi-attingit univer-

, n

alifimé omuia'àfine usque ad.finem forti

t bt

&idifponit omnia fuaviter;

TP

?orl dnftas;!Jüxta Catholicos Pater'in D

äöinis

229

s qiiwt

-non eft'determinatus ad producendum unicur

ii

*taitim fuppofitütri ? ergo-poteft plura produ-

cipiumü

ere:'ergo etiam poffunt plures Dii produci.

DEU

*5X D. Ant. Pater. non eft déterminatus ad uni-

[Lpoltii

-tum füppofituni per eandem facultatem,& ope-

i NU

-fationem producendam N. Antec. per diverías

duj

*facultates. ^ C. Antec, & IN. Conf. Pater ergo

, indigt

"determinatur ad producendum fuppofitum Fi-

lul

3liiper memoriam foecundam, five di&tionem

jangalt

Aintelle&tüs : ad: fappofitum: Spiritüs S; autem

Jitlion

*per fpirationem voluntatis faze infinite; " Apa-

jj i

& igitürmonfkeum horrendum Atheifini, pati-

«ter & Polytheifmi ? populo, cujus eft Dominus

aeulmmx

DEUS ejus ;

uifuo nos deinceps dirigat.au-

ïæpn'mcm

*silio ad reliquas veritates ad ipfam pertinen-

5istes pro humani ingenii cáptu inveftigan-

"T

das, & ipvenicndas.l

r i

»

nl

m:'ufpl

gogsoæwæ- ]

"

'äeää

) Mi

j d

iï:*j— |

'.6

-t98

e

o

"

Nj

ul

l

*

.:..

-

ul

l

j

r d

,'-'

'.

DI-

[

42

Pars H. Dift. H.. Quaff. T. f. L.

DISTINCTIO L. | 4j

De Effentia Drvina, IIitsque ul-

£imo Conflitutivo /Metapbyfico.

,Tf

QU/ESTIO L

Wütem

dua e(

ue mon funt Predicata

-De'z'z's :

'F) 720

Effentialia DEI?

Watyr,

"if

Emonftrató DEO 4noad an ef? , o;dö

'toq

do&trinz poftulat, dicamus: ' Quid eff

L]UT

DEUS? quanam ip

fius prædicata»qf-'

B

l usl

fentialia, & quod ex his ultimató coi-

Nhhi

flitutivum DEP Tota autem hac Diftinclio

Ti var

non poteft intelligi de pradicatis DET effentia-

toll

libus phyfice , aut praedicato ultimató c

onfti-

fhoda

tutivo phyfice, fed metaphyficé fumpto. ^Ra-

D

tio eft, quia in omnium Sententia res phyfice

Qum

fumpta habet tam partes effentiales (falrem di*

ht ;

flributivé) quàm accidentia realiter diftin&ta..

quod de DEO vel cogitare piaculum'eft ; effen-

| Dif.

j Q

tia autem metaphyfica tantüm relpicit füa con-

ti()ng

ftitutiva, & attribnta üt formaliter ex natura

iln

rei , vel virtualiter diflincta, pro meliori fei-

tentiarum diverfitate àbsque ulla diftinctione

reali.

Jam fit

adtïä;

nel qï

|

$1

"m

"m

ia ientit

4dn effe neceffum bES»SE, d

243

$& l

í

01l

"dneffe neceffum ESSE, Aum purum efft

Jit de Efféntia natura Divina ?

D

Heologorum nullus eft ,

jj

4

qui in dubiumzo

1

vocet, dari przedicata effe

ntialia DET, üt

conflabit in hac Diftin&

ione: quanam

l

autem illa ; aut quid fit DEUS?

res proríüs àr-

r lii

dua efl. . Audi Nazian. orat.

4- Certé bot DEus

&ft-, quiód cim dicitnr, non pot

eft dici ; cixm aft i.

matur , »0n pote[? efHimari; cum d

efinitur defi-

] f/f ! 01&

vitione cre[cit,

quem amuia ne[ciunt, & metutus

40 friunt.' Ex

quo etiam confe

]s:fgflllt/ (j

&aneum eít, nos

at

proprie diclam de DEO

definitionem per ge-

nus fcilicet, &

differentiam habere non

t

Nihilominus

poffe.

.Dilio

cüm tam SS.PP.

quàm $. Scriptu-

tà varia nobis de Natura Divin

a tradant, eadem

H cfftrü;f'

noflris difcurfibus

a ht

» aut meliis hos illis accom-

modamus,

n

f

,Dico. DEUS. 1. eít t

6]

"

j

n ens hecefï'äriuni..., to2

Quàm IL. a&tus purus ;. in

terim tamen 1Il. nec

jfaifemu'r

tatio zeceffarii

dil'lin?xb

DEI effentialia

5

» néc ratio psri fünt pradicata

:ü; CI'K?I

fed IV. tantüm modi intrinfeci

quidditatis Divi

na8, Scotus 1. d. 3. q: 2. dera-

du

tione zeceffarii

)

J

g n

deratione pori autem tenet id«

ipfum r. d. g. q.

2.

jir j

P.

pars prater jam diCta contra Atheos;&

ld

adh

uc dicenda in hac Difttinctione , à difcrimis

ne, quod eft intét alías res; qu& dicuntur necefz

ariz , & &ternze veritatis , ac inter DEUM; fi

enim de aliis rerum effentüs bene dicímus,quod

Ü

fint

Q z

a44 — Parsll. Dif. H. Queffio I. &. 1.

fint entia neceffaria, zterne veritatis, majorí

cming

j 1

plané jure. hoc ipfum de DEO dicere debe-

u

mus , cüm creaturz aliz fnàm neceffitatem ef-

ilmd

fendi àfe ipfis tantüm in genere caufe forma-

f q

lis habeanr, & nullatenus femetipfas ad ftatum

Tiria

actualitatis ponere poffint, fed à DEO fic poni

lp

debeant: ergo DEUS debet effe ens ncccf;ä'-

i

jntinfe

rium,& non contingens.

p

103 P. 2. p. Illud eft a&us purus, quod fimplici-

Tice

ter & quoad totam latitudinem entis ab aliquo

dæquaw

excludit omnem potentialitatem tam objecti-

At !s

vam, quàm paffivam :. atqui DEUS à fe fimpli-

4cua

citer, & quoad totam latitudinem entis excludit

pror

omnem potentialitatem tam objectivam ; quia

—

per nullum efficiens eft producibilisà non effe

que

p

ad.efíe; quàm paffivam, quia prepter fummam

O

fuam perfeclionem nihil recipit, nec patitur»

[77

aliquid: ergo eft aftus purus.. Imó DEUM

filh

efle actum purum, ac liberum ab omni poteritia

objc£liva incidit in hoc, quod natura Divinaa

dlin,

li

non ab(lrahat ab aQ exiftentiz, à quo potentia

forma

objediiva abftrahit ; & fic idem eft, DEUM ef-

fe aCtum purum, & liberum ab omni potentia

objectiva; a& de effentia DEI effe actum. exi-

At]

ftentiz, quod decidetur. à n. 17 f.

104 .. P. tertia, & quarta pars de ratione neee[farii.

Viatores pro hoc flatu non cognofcimus quid-

ditatem DEI, & tamen faciliter cognoftimus,

quoód DEUS debeat effe ens seceffarium: ergo

ratio neceffarii non eft DEO eflentialis ; quia

tiy

(

ET

ratio

tamen eít intime iq ipfo imbibita, ficut

£05n-

- d4n effe nece[fam ESSE, c.

245

1]

dts, f

contingentia in creaturis, ideo recenfenda eft

inter modos.intrinfecos DEO , ficut hac re-

) dicre o

iav

ceníetur inter modos intrinfecos creaturz. P.

cule t

idem de ratione puri. Ratio pari tantum figni-

ficat quantitatem, & modum perfectionis exi«

as d h

ftentiz Divinz:. atqui quantitas ifta , feu mo-

pE

dus perfeCtionis exiftentie importat modum

T

intrinfecum rei, cujus eft quantitas: ergo ratio

not i

puri importat modum intrinfecum in DEO.

Hinc etiam fecundüm concipiendi modum ina-

ii5 d

daquatum priüs concipimus DEUM fimplici-

um dj

v

ter per actualitatem eílendi, quàm per talem

adualitatem effendi, liberam fcilicet ab omni

1f

fiom; Qu

prorfus potentia. Neque dicas,in DEO effe

potentiam, qua modoó hos, modo alios effe&us

jjione

producit: ecgo DEI atualitas non eft libera ab

g

N

omni potentia; contra enim eft, quod hac po-

j

'tentia non fit actuabilis , fed a&tuans , adeóque

It

j

"

nil potentialitatis inde fequitur.

Objectiones

yripot!

aliz, qua occafione actüs puri formari poffent,

p

falvam agendo de Diftindione ex natura rei

j

io t

formali,

D

jj p9

TE

n

An Infinitas inov

ediatur vationem effe

tialem DEI?

t m[üflh

Uod hic in dubium vocatur; eft infinitas, 10 $

t

quam aliqui Scotifle volunt effe pradi-

jl um

funi

catum qgidditativum DEL alii vero ul-

j 1

glï

timum ejus conftitutivum, & diftinctivum, alii

11] f

j

autem,, quibuscum &

nos tenemus, meliüs ne-

gant

(

Q 5

246 Parsll.Dift.il. Qg/æþ. :4 '5. II;

| hl

gant utrumque.,

Ut tamen res hac majori de-

dedo(

cidatur claritate , fciendum:eft ex Doctore no-

d radi

nim; f

ftro Subüli 1, d« 13. q. un. $. .Er fí quaras, ac.

alibi, quód duplex in DEO diftinguatur infi-

ni;atc :

tamen

nitas, fz»damentalis Ícilicet, quam alii zadica-

lem, G primariam vocant , ac formalz,

Prior

vfürpt

eít, quz ipfam effentiam Divinam proximé af-

lieten

dubio:

ficit, & totum effendi modum compleólitur

vel eminenter , vel virtualiter , vel formaliter,.

don

quaque ut loquitur S. Damafcenus l. 1. de fide

vibiru

c.I. Ef quoddam fubflantia infinitum, ci iu-

&m/

perminaium. pelagus, ita ut nulla effentia. per«.

Vav

feclior excogitari queat, .. Poflerior, five for»,

ia

malis eft omnibus. modis intrinfecis ,. & attri-

m

butis Divinis propria, quz ab inexhauíto illo

j MW

Deitatis fonte fuam fibi propriam , & forma-

E

lem fortiuntur infinitatem.

quoi

Xo6. Hicporró gnaviter adnotare oportet, quód:

lm

infinitas radicalis adhuc dupliciter fumi poffit,

tll

femel quidem, prout eft aliquid ( juxca nos mo-

tütiy

dus intrinfecus ) effentize Divinze füperadditum,

piop

n

ipsámque formaliter infinitam conítituens.. .Et.

[

de hac tantüm quari potefl, an fit przdicatum

n

DEI quidditativum? ac in reipfa coincidit cum:

titi

1

infinitate radicali, quam priüs prinzariaum voCa«

po

vimus, . Aliter fumitur infinitas radicalis pro

tig

radice, & primaria oripine tam infinitatis ex

n

parte Divinz effentiz, quàm infinitatis ex parte.

D

attributorum , aut modorum Divinorum ; que

lr

infinitatis radicalis ufürpatio tam certa eft, quam ;

i

certum eft, Efentiam Divinam etiam przícin--

k rtm

dendó

f

n Lufiaitas ingvediatur vationem Qic. 242

i m

dendó. (non.tamen. excludendó ) ab infinitate

Dodorc s.

effe radicem fuorum attributorum, ac modo-

n g

rum 3- ficut effentia humana praffcindendó à fi-

nitate eft radix füarum proprietatum.

Quo

ügunr if

tali n

tamen non obílante -de . infinitate radicali. fic

t -D

ufurpata difficultas przfens agitari non pote(t ;

licét enim infinitas ràdicalis ficfumpta absque

prouni

onpldi

dubio fit ipfa effentia Divina, utpote quz fola

Lformadit

eft origo, & radix omnium perfe&tionum Di-

|.1, deli

vibarum , tamen prorfus inepté dicerem infini-

un, o

tatemr fic'acceptam effe prasdicatum DEI quid-

lt p

ditativum, aut ultimó diftindivum. ]. Quia

five n

ge ipfa alffignarem pradicazum innominatum.

, &itir-

II.: Quia refponderem per id, quod aliunde eft

quo il

notam, & à nemine negatur; notum quippe

M fontie

cuique eft;illud.effe DEI pradicatum primum,

quod eft & infinitatis, & cxterorum attributo-

t g

rüm, ac modorum radix, & origo fundamen-

talis.

III. : Sicut inquifitus de hominis confti-

Itl pülïlk

4 nost

tutivo- infufficienter dicerem (füppofito quód

raddint

proprium ,- & nominatum predicatum quiddi-

tativum habeat ) radix humanarum perfectio-

(2

gt

num «t effentia hominis ; ita:eque infufficien-

ter: dicerem- innominate :

infinitas radicalrs

ciditeut

prout-eft radix tam infinitatis ex parte eflen-

"

al

tiz,; quàm aliorum attributorum eft predica-

tum quidditativum, aut ultimó Conflitutivun

ia

DEIL. IV. Nunquid, fi dicerem tibi ; effentia

u Pä(fc

n

hominis cft radix humanárum perfectionum ;

illicó peteres:' quidergo eft ifla radix ? 44 dice-

l quäm

repl:

eftipfa effentia hominiss minimé con-

! æ[cm;

ten-

ded

R

34$ — Pars I. Dift. 1. Queff. 1.6. ].

hij

tentus reponeres merito : hoc eft refpondere

tirin dfr]

obícurum per obícurum: idem.per idem ; at-

infintati

attributu

qui idem eft in propofito, fi quis pro.praedicae

£O quidditativo , aut ultimó conllitutivo DEF.

flionem (

intrudere vellet infinitatem radicalem in hae?. | tedlla:

Íccunda explicatione intelle£tam: ergo manet,

! fs

quod tantüm de infinitate radicali in primo

tonvenit;

Et hac funt valde

Ts if

fenfu hic difputare. fas fit.

adnotanda , multüm enim declarant. genuinum

Divinum

quaflionis ftatum, ac aberrantes Scotiltas redu-

infinitat

cunt ad orbitam. .. Itaque

]

dim (

107. . Dico. Infinitas.radicalis in pfïqri fenfu

4(dïc

1 Ceatran

hac.enim pracisé procedit controverfia, & nod

| Tiperitür

de infinitate attributali, aut. infinitate radicali

LOT

DELin pofletiori acceptione ) explicata nec

; if

e(t...L. Attributum DEl, nec.. IT. Predicatum

us

quidditativum, minüs, IIL. Ratio ultimó con-

Tilum

ftitutiva, fed...1V. Pracisé modus intrinfecus

indifen

Divinz natura,.., Hac licét fit veraScoti Sen-

Tntrinfe

tentia. . cir,. non tamen eft omnium Scotifla-

hgt

tum; fecunda,enim, & tertia pars.eft contra.s

liten

Fraffen, Poncium, Bruodinum, & alios ; quarta

tl

fequitur ex pracedentibus ; prima, autem elt

m

contra non paucos. RR. qui non.di(tinguunt,

!t qui

modos intrinfecos. ab attributis,ut innuit Àmie

D

cus difp. 3. fe&t. 2. n. 19. & 20.

Todi j

P. prima pars ex definitione attributi Divini.

ciunp

Attributum DEI eft perfzélio fempliciter fimpleat

Ml

€o ereaturis velucens , (j DEO attributa fore

Rn

maliter ,. ilinique. e[fentiam quidditativé , &

ls.

quictative jam con[Hitutamy, per modum qualita-

!

14

[

, n Infinitas ingrediatur vationem cc. 349

T eporo

tis in effe fecundo afficiens : atqui haec defcriptio

peridn; z

infinitati non competit: ergo infinitas'tion eft

pograte

attributum DET.

Min. P. Juxta hanc delcri-

Jluito]d

ptionem explicandam infra tres funt principali-

ia

ter differentiz attributa inter, & modos intrin-

n

fecos : ergo hac atttibutorum defctiptio non

1j n p

convenit modis intrinfecis.

Ant. P. recenfendó

vc lod

has differentias.

Prima eft ; quod attributum

Divinum ( ut prafcindit à fuo modo ; fcilicet..

t gcnuimn

otilisti

infinitate ^ re/sceat in creatura , litque fecun-

düm fuam rationem communem indifferens ad

ii

creaturam , ficenim tam in hac; quàm in DEO

efn t

reperitur intellectus , voluntas, fapientia ; boni-

u tl

tas, juflitia, alidque attributa. — Ecoritra modi

pl

intrinfeci fuat foli DEO proptii, nullo modo ad

du

creaturas indifferentes; anenim dices : effeinfi-

limoat

nitum, incauiatum, independens , & fimilia effe

d

ii

indifferens ad creaturas?. ^ Secunda eít; modi

intrinfeci removent à DEO formaliter, & ap-

o

Sodlé

propriaté creatararum imperfecliones, nenape

[ cont

finitatem, abaleitatem , dependentiam &c. at-

; quii

tributa veró folum materialiter propter identi-

tatem realem cum natura Divina, attributa enim

nec quidditativà,uec quiczatiut effentiam Divi-

gl

Ya

vitalt

nam ingrediuntur, üt conflabit in loco proprio,

modi intrinfeci veró faltem quietativ? illam af-

ficiunt,

'Tertia eft ; Effentia Divina poteft ad-

1 DIWWI

»)f(

[;;; u

aquaté , & perfe&le concipi quoad fua effentia-

7 A

lia tam qwidditativ?, quim quietatioo f& attri

f

bütis , finà modis veró qeietativ? faleeia conci-

[f

, LA

if

pi haüd poteft ; -attributa enim cantüm i» effe.s

Q

1772

[/)

p

$

Aj

250 PDavs L. Diff, H. V-Q:mfl.. T..$.JI.

fécundo ,. & extra effentiali nawvam Divinam — |wtbuis

j lm

afficiunt , modi veró intime funtin illa imbibiti,

licet naturam quidditative non con[tituant : et-

iinitus;

elexcalis

go ex his omnibus fequitur , quód infinitati non

conveniat defcriptio attributi, & confeclaneé

| &utimy

infinitas non eíL attributum DEI.

, p'imyub

308 P.fecuuda pars ex DoctoreNoftro 1. d. 7

[

Mitat,

q. 2« $. Quario dico, ubiita arguit:: Quia infiri«

Conf,

um non eft quafi attributum, vel pa[f entis, frue

ejus ,. de quo dicititr ; : (éd. dicit modum intrin[e-

ditr.d.g

cum illius entitatii , ita quod cim dico: E.NS8

Dtte co

INFINIIUA , s0n babeo conceptum quafi per

proridon

Viscond

accidens ex fabjetlo, c& pa[frone s fed conveptum

per f [nbjekli in eerto gradz perfectionis, fcilicet

tittis ab

ANEINITATIS ; - ficut albedo inten[a non. dicit

, Quta

conceptum. per actidens « - - inno intenfn dicit

E

u. Ü

gradum imvinfeeum albedinis in f2 : ergo fequiz

tur aperté. tam ab auctoritate, quàm à paritate

ptionen

Scoti contta SS. adverfarios, quod ficutintenfio

aliquo e

noneft pradicatum effentiale albedinis,ita etiam

inle

tneft

infinitas non fit przedicatum effent

iaíV

DEI. Hzc

LC C

ut evidentius de mente Scoti efle conftent, pro-»

clk Tin

iüius [

fero.alia ejusdem nollri Subtilis Doctoris fort-

maliaex 1. d.2 1. q. un. $. Quentum ad tertiam

tieDi

conditionem,nbi ita repetit fuam mentem : Quia,

| Finius

fieut. ditlum eff alias , sufnitas non eft. [pecialen

tUïiVun

lnt eí

anvibutum , féd dicit modum intxivfecum 6njus-

libet attributiz j pari ratione magnum , quo

f

quafi dicit imdifl izéle, quod infinit wm dicit diflLin-

uf

G ; ex quibus itaarguo contraScotiftas trans-

Ts

butalis

RR

i"xïxggs ; juxtasScotum nec infinitas attri

attri-

x

r

TM

n Infinitar ingrea;i;t;

rYationem q»c, p

gram D

attributis, nec magnitudo eít effentialis rei, cu--

inil mbl

jus et magnitudo : ergo nec magnitudo, (ive

ul

infinitas, quz effentia fuperadditur, eíleidem

x

effentialis , licet hac omnia tealiter eadern fint.

'& d

Audiamus Scotum etiam in quodl. q. . $. de

primo, ubi in fineita concludit: Zgtrisfécus ercà

&'ol"xrol.d,;

modus cujuslibet infiniti. intenfrve efk ipfa infr-

Witas.

T Qæiaiæ&'ri

jjutid

Conf. L. ex eadem Scoti doclrina, quam tra- 109

um ii

dit 1. d. 2. q.2. ubi docet , quód infinitas ab ha-

ydio: L

bente conceptum DEI quidditativum poffit à

t u

priori demonltrari de DEO ; ipfa fiquidem Dei-

tas concipitur veluti radix, & ratio à priori infi-

fu n

ii i

nitatis ab illa pullulantis : atqui quz funt de..,

jf d

quidditate rei , à priori demonflrati nequeunt:

ergo infinitas non cft de quidditate DEI. . Conf.

n

N

k

Il. ex n. 106. ubi genuiné explicavimus acce-

l crgo

ma Pällh:x

ptionem infinitatis hic controver(z confiflere in

f

aliquo effentiz fuperaddito. . Con£. III. evidens

jisjat

non eíL, infinitatem creaturisnon poffe compe-

J

tere.. Conf.IV. veceffarism effe, actum parum

effe non funt de effentia DEI, fed tanthm modi

il

illius ex n.104. ergo idem eít de infinitate effen-

j

P

tiz Divinz.

Conf. tandem V. à contrario fic.

(chQ'ä'.

Finitas non eft przdicatum quidditativ? confti-

TA

tutivum creaturarum : ergo nec infinitas DET.

Ant. eft certum;: cur enim Angelus , homo, la-

d

Mmlq)

pis&c. hanc quidditatem habent? fors quia.,

j

entia finira(unt? Certé nil minus : fed potius ho-

rum entium quidditas in effe fuo jam conflituta

[

i ratio à priori, cur ipíis conveniat finitas ;

:rlfib"ufï

idem

ul

2$2 Parsll. Difl.II. Qnefl. I. $.IL

Aths

idemautem à contrario eft de infinitate compa:

ego & in

tata ad effentiam DEI.

Stotus ..

"

'yIo P.tertiapars qua neceffario fequitur ex ja

diditur

di&iss f enim infinitas non fit przdicatum DEI

| m gmcr

eflentiale, quomodo erit prdicatum DEI ulti-

eiam fun

mó conflitutivum? quod inter effentialia debc-

! Stotum

ret effe effentialiffimum. « Nihilominus fpecia-

m quà

lem hujus rationem fübmini(lrat Stumelius.no-

fargua

fler tom. t. p. r- cont. 9. n. 45*

iNullum pre-

;l-t [U1/7

dicatum tranfcendens omnes gradus, & forma-

m

litates entis increati poteft afleri ultima .ratio

[(77771

conftitutiva, & diftin&liva alicujus: fed pradi-

" ft uf

catum infinitatis üt fic,. eft quid tranfcendens

dylimi

omnes illos gradus : ergo non poteü affericatio

| f'"!iamx

i

ultimó conflitutiva DEL. .. Maj. patet. Min. P.

C

omnjaattributa DEI v. g. fcientia, amor, patien-

p

tia, & quecunque demum infinitatis capacid

volydm

funt, intrà propriam lineam funt infinita : ergo

libeat

infinitas in DEO eft quid tranfícendens & come

t

mune gradibus, X formalitatibus entis increatt.

quoq;

Verbó ; habet fc juxta di&la infinitas relpe&tu

Wt in (

DEI, ficut f& habet finitas refpectu creatura-

fori

rum : atqui finitas tranfcendit omnes gradus

"um

ereaturz : ergo & infinitas omnes gradus DEL

j f

& quidem formaliter,

ditr

Pars quarta conflat ex

hucusque didis.

lm

YII

Objic. L contrall. p. Scotus 1..d.8. q. 3«€ns

gotiqy

priüs dividit per finitum , & infinitum, quàm

li

per fubftantiam, & accidens : ergo prior in-

Vter

finitas quàm fübftantia :- atqui l'übltantia eft.»

fi]]

q.fe

Prædicatum quidditativum DEI, juxta

C(l).

N

erg

1l

44n Infinitas ingrediatur vationem &c. 253

fiiatrot

ergo & infinitas,

Hinc $. 440 autem ad illud

Scotus c. ita habet : Refposdeo, quod ens prins

ia

dividitur in infinizum , && finitum, qmäm in de-

radicium]

eem genera pradicamentorum : atqui inter hzc

aum E

etiam funt fubítantia , & accidens : ergo juxta..

:1!knlialiadiþ'

Scotum ens priüs dividitur in infinitum; & fini-

ominus

tum, quàm in fübftantiam;& accidens. Et ff. fe4

untint

fi arguas , itarefpondet Scotus c; q..|.Eus avtems

Nulunjt

it convenit DEO , Jcilicet ens per. effintiam, eft

dus t

ipfum e[fe infinitum ; Cj non aliquid;cui tantim

[ ul

conveniat ipf4m ESSE: ef ideo ex feeff hoc, ei

[us:fcd p

ex fe infinitum , nt quaft per prius intelligatur

at

aliquomodo infinitas effe modus entitaris per ef-

ilfeiti

fentiam , quam ip[um intelliratum effé boc.

gt Mm 1

Cogunt me 5$. adverfarii etiam invitum co- 112

amg[,paffFj.

piofius agere Scotiftam. textualem. Itaque..

qis p

volvamus Scoti folia: Verum ne, quod Scotus

Kintas

hábeat citatos textus? verum ; fed quid tum?an

d

ergo non fciunt hi SS , Scotum affertivé tenere

quodl. , quód ens prima fui divifione divida-

u

us

tur in ens quantum, GC nou quantum ?. En Scoti

u a

formalia! Fimitum tamen , tj infinitum non di-

j gær

vidunt ens , nifi ens quantum ; hoceít: ensan-

tequam per decemCategorias difttibuitur, divi-

gradus )

datur neceffe eft in finitum , & infinitum, ac

(

poftmodum demum ens finitunr, utpote Cate-

/

goricum , & predicamentale dividitur in fub-

g

"n

uf (

flattiam , & accidens.

Non credishoc ? cape

t

ulterius formalia Scoti c./...Dico ergà breviter,

quod Paternitas nec formaliter eff. finitá, uec for*

lt

j

toaliter iifinitq. - Et enm arguis ex- divifione

-

m

l

E

254 ^ Pari IT, Difl. 1. Queff. T. f. 112

quim at

immediata entis in ifta ( fcilicet finitatem, & in-

saure Di

finitatém ) etiam antequam defcendat. in'decem

genera : concedo bene, quod ifl a non dvuidunt ens,

Confqu

| Conktqu

yt jam contratlum eft ad. aliquod genus ; imà

guodlibet genus, & ens at immediate indifferens

qurbutis

| Ufürmal

ad decem genera , eff pracisé ens finitum. Sunt

t nullat

autem prorfus divería hzc duo : ens priusquam

dividitur in decem Categorias dividi debere in

üillinpu:

tüht Sco

ens finitum, & in infinitum, quod Scotus in al-

legatis tenet ;; & ens prius habet rationem infi-

fs n

niti, quàm fubftantie, quod Scotüs non tenet

t i

Qj d

nec hic, nec alibi. Informa proin N. Ant.tex*

tum S$coti primum explico juxta modó dicla;

trnfuo (

, Wodiite

aut etiam dico,, illum effe intelligendum, quatee

! !melfe;

nus nos viatores prius concipimus DEUM füb

ht

ratione infiniti, quàm fubftantia : qualiter etiam

Grinfni

intelligendi funt SS. PP. f1 defcribant DEUM

per infinitatem.

Pariter fecundus Scoti textus

Qum in

eft intelligendus quoad noftrum imperfectum

Mntd

queftm

concipiendi modum , ut fufficienter fignificant

hac illius textüs formalia : »t quafr per prins

Qilingi

:

INTELLIGA TUR aliquo taodo infin

45 e/]&

üflüiü!

240 DUS entitatis per. effentiam.

[

1demt

113 " Objic. II exeodem Scoto q. quodl.6. $. Core

Cüon

tra ifla arguitur fic, ubiScotusitarefolvit. Di-

€0, quod omni proprietate per impqyïbz'.le,ïvel pf-

Dl [

0b

Jfibile cireumfévipta ab effntia Divina , ipfa hae

E

ber propriam magnitudinem, [ciliet prapriam in-

finitatem : ergo juxta Scotum pracisis ab effer

Conup

tia Divina attribütis adhuc convenit eidem irr-

Can

mior,

Tinper

iinf:as, & conícquenter trzc eft illi- inti

qu àm

Ti

4dn Infinitas ingrediatur vationem cbc. a&

nnituen

quàm attributa: ergo infinitas eft de effentia.

naturz Divina.

wi d

&y. Vari£. I negandó ultimam

odl

Confequentiam propter dicenda. 1I. diftinguo

Confequens primum : ergo pracisis. etiam.

u ii

t r

attributis convenit effentiz infinitas , ita tamen

fu.

ut formaliter modaliter ab ea diftinguatur C, ita

ut nullatenus , aut Jrzpliciter formaliter. ab illa

ens r

d bt

diftinguatur N.. III. SSz. adverfarii mancé citá-

runt Scotum, eodem enim f. tribüs vix intet-

»dScotusS:::

pationdt ?

jectis lineis explicat fe claris pergens.-. Sic ergo

contedo , quodeft idem DEO effé , quod maguum

jtü ORE

nN n

e[fe : & aliquo modo , [icut licez dicere ; magis in«

nb d

trinfecé ( nimirumnon quidditativé , fed tamen

modaliter ) quew DEO juff um effe , vel fapien-

*Hdumï Wi

tem e[Je ; imó in eadem q. feq. mox $. Reffaz..,

DRUM:

ul

nunc videre diltinguit Scotus inter zcternitatem

hat Df

& infinitatem, háncque rer aperté fupponit mo«

dum intrinfecum naturz Divinz , quod tamen

at U*

negat de aternitate;üt conflabit dift. $, q.4. Tta-

nl

que ficut diftin&tio realis intrà tamen lines realis

f ngnifisä-'

diftin&tionis patitur magis , & minüs ( ficenim

(

firictinerealiter dillinguuntur feparabilia poten-

n

i, & actu, quàm tantüm proportione ) ita

idem tenent SSz univerfaliter omnes de diflin-

qe st

Clione formali. Eft proin in utro

foit

hh

que diftinctio-

nis genere braduum latitudo.

"T

Objic. IlI, Vel ergo effentiaDivina poteftr r4,

d

adzquaté concipi finé infinitate , vel non ? Si

"M ]

f

Concipi poteft : ergo poteft concipi DEUS, quin

51

j

concipiatur ens infinitum;quod videturin DEO

d

igin

itþgfx'fezciionexll ponére. .^Si coneipi non pos

teít

p

- hii

256 Pars H. Difl.II.. Queft. 1. $. H.

teít (in& infinitate : ergo infinitas efE de effentia

dinbus$

DEL P.illud eft de quidditate,& effentia ali-

10, quor

quiia

cujus , fine quo quiddicas diftincle , & adequa-

té concipinon poteft : atqui juxta datam refpon-

t

fionem effentia Divina adaquaté (iné infinitate

yiocits

Rif

concipi non poteft : ergo eft de effentia DEI

x. . non poffe concipi : neque ex hoc fequitur

tiioüp

infinitatem effe przedicatum quidditativumDEI,

j mmum;

TMaturg 1

in cujus ratione probativa N. Maj. nam multa.,

funt etiam j

uxta hos $5as, quorum unum fine

DH yt

ft de effen-

metpi

altero concipi nequit, & tamen non e

tia illius.

Sic unum correlativur nequit ada-

gl )

du i

quate, & diftin&é concipi. quà tale finé alio $

cüm correlativa fint fimul naturá, definitione,

oncyi

& cognitione ; ficitem figura, unio , praen-

BU

E

tialocalis , & fimilia concipi nequeunt fin& fuis

modificatis , & tamen non funt de effentia illo»

l, u

hitite

rum. [nfinitas proin fpe&tat quidem ad conce-

atum effentiz Divine ütilliusmo-

ptum adzqu

r

pradica-

ttt;

dus intrinfecus , non veró üt ejusdeNm

htti

tum quidditativum,

ffentiam Divinam (iné

duj

11j R. ll. Poffeconcipie

infinitate tam ab habente conceptum DEI per-

LUE

i

fe&um, quàm imperfe&tum ; de imperfecto pet

fe patet, hoc ipfo enim quód fit conceptus im-

IT

perfectus , poteítun

am tantüm perfectionem.a

E

De perfecto P.duplici

l

dfn

attingere alterà omilsá.

fundamento.

Primum eft inScoto 1. d.2 g-2«

| &g

! ltiam

ubi tenet, quód infinitas poffit demonftrari à

priori pereflentiam Divinam ab habente conce-

'Pcïftw

pium DEI quidditativum... Secundum elt n

niy

uo

LR

LÁJ

A lpfinitas ingrediatur rationem cc. 297

dLddi

duobus Scoti Sectatoribus Stumelio , & Liche-

Af

to , quorum prior tenet hic n. 43. à perfecte, &t

, i

quidditative concipiente fübílantiam creatam,

du

& increatam,concipiin DEO. & creatura, quod

[iné ia

prior fit rauo talis fubftantize , quàm ratio finiti,

& infiniti.

Pofterior veró tenet.in commen-

e d

xl

tario fuper 1.d. 8. q. 3. $.. d primum 4rgn-

[l

mentum principale.n, £. quódin aliquo in(tanti

Tin o

naturz poffit haberi conceptus quidditativus

fr unytia

DEI, prout eftaliqua natura intellectualis ex fe«

metipía exiftens ; & in fecundo figno ( intelli-

T

j neqüf[äï

gendi ) includat infinitatem , Ót. omnem gra-

je n

dum intrinfecum : ergo poteít effentia Divina

inii

toncipi (in& infinitate, & quidem quiddita-

tivé , & adzequaté,

ll; W

u

Dices contra hanc fecundam refponfionem.116

dinii

1. ergo effentiaDivina eft perfectibilis ab infi.

mali

nitate;: X IN. illatum , quia licét poffimus. ,

m

concipere effentíam etiam adzequaté finé infini-

tate; inde tamen non fequitur, quàd effentia

:mpm!"'

in te ipía infinitatem in aliquo inflanti non in-

cludat; & ideo repugnat , ut. intuitivé videne

Wmüï

D

eífentiam , non cognofcat infinitatem.

)glfffw,

Dices IL. Saltem pro illo figno abítractionis

effentia Divina non includit infinitatem : ergo

qi

Jl

hac perficit illam, | && D. Ant. non includit

J

infinitatem formaliter , traníeat., oripinaliter,

l i

& radicaliter N, Ant. & Confequentiam, quia

etiam ab effentia(ic praciía pullulant omnes alize

Dn(harii

T

perfe&tionesDivinzs. Dixitzan/éar, quia incla(io

wunius in alio neníequitur noftrum cognofcendi,

[ 'üu,

l

feu. abltrahendi modum.

R

Ii-

4(8 Par:il. Dx/f II. Queft. 1. $. H.

lil

Dices IlI. Duz refponfiones ad objectionern

hi.

finitatem

principalem datz fe mutuó deftruunt ; una.,

enim affirmat , quod altera negat : ergouna de-

tüerttur,

bet effe neceffarió falía,

E. N. totum , nam

intan :

prima refponfio dicit, non poffe concipi quieras

dens,

tivt eífentiam finé infinitate ; fecunda veró dicit,

; ünipote

poffe concipi effensiam fin& infinitate quiddim-

T p

.

fivt , adeóque eft diverfus refpectus,

lii

Objic. IV. Contra 3. p. cum No

ftro FraH'c--

vind eff

X1

nio ita argumentante,

Illud eft predicatum..

fuo coni

DElIultimó conftitutivum , quod primó,& per

Cnuris

fe effe Divinum conílituit, &à quovis alio di-

figity

ftinguit : atqui hoc prarftat. infinitas radicalis:

; tis d

ergo &c. Min. P. infinitas radicalis contrahit,

j p

& determinat ens ad DEUM, nullámque eft

; Qs

enscreatum , quod cum DEO in ratione infini-

effenti

tatis conveniat.

difer

w. D. Maj. fi conftituit , & diftinguit ulti«

Vus,

mo effe Divinum quoad fe, C. Maj. quoad.

Düs

noftrum tantüm concipiendi modum N. Maj.

iant j

ad Min. dico, quód infinitas hoc tantüm prz-

itfrgj

ftet quoad nos, nonautem quoadíe. Adde,

quend

quód in DEO multi adbuc fuperfint modi, quie

concipi

bus diftingui concipitur ab ornni eo, quo

Tiong

DEUS non eít ; utimmutabilitas , aeternitas, GC

——

QUi

tamen propterea ita non funt pradicatum DEI

cifye

ultimó conflitutivum : ergo per hoc argumen-

&i

tum probatur nihil. "Tandem non admittit.z

QOf

Fraffen , quódinfinitas hujus , aut illius attributi

imn

fit formaliter ipfum hoc , aut illud attributum ;

lpf

4Q

cur ergo id afferic de infinitate radicali refpectu

jer

éffena Diving ?

1 $ll

d Ifinitas ingrédiatur vationem cé. a«9

dobidiom

Objic. V. Cum eodem P. Fraffen. Siperia-118

lrnt; u

finitatem radicalem Divina effentia non confti-

t crgounac':-

tueretur , fequeretur eam poffe concipi zoz izfi-

. tORU, D

njtam : fed abfardá eft confequens: ergo & an-

Ongpi gt

tecedens. — Maj. patet, (iquidem effentia con-

ndoitrdi

cipipoteft (iné eo omni , quod non habet ràtio-

(l qniäaitt

nem przdicati, & principii effentialiter con-

USI

[titutivi. Maj. etiam eft evidens, etenim (iDi«

Vofirofd

vinà effentia coniciperetut zoz i»fizita , nihil in

yadiatt

fuo conceptu formali involveret, per quod à:

prinidt

creaturis effentialiter dittingui intelligeretur $

jovis lod

fiquidem pet gradus entis , fubftantiz ; vivene.

ts radimþ

tis vità intellectuali , qui funt DEO effentiales;

J n

