habtt ,

fibug:t

confequenter etiam üt coexiflentes non co-

gnovit DEUS,

omniá

443 Dices. Impoffibile eft, DEUM cognofcere

Tent pi

Y 6

aliquam rem . üt fibi futuram : ergo neceffa

tió cognofcitillam üàt przfentem in zeternitate.

ficut a

n

3. D. Ant.üt futuram objectivé C. Ant. ht fu-

turam phyficé, & aliquando exiftentem N.

DT

"

Ant.& C.

'W qi

laudit om,e

| tiitjn

444 Objic. IV. Idem s4vc temporis c

nem locum , quamvis loca interfe diftent:er-

fl

go etiam in zternitate clanditur omne tempus,

'* qe«

licét tempora inter fediftent , & fibi fuccedant:

i

Ant. conílat, quia omnia loca, omnésque.,

creaturz funt praefentes huic indivifibili »c.

De

Confirmatut, licét partes humani corporis[in-

ter fe dillent, tamen funt fimul prafentes ei-

dem animz : ergo etiam res temporales, li-

cét ab invicem longó di(lent intervalló , pof-

funt tamen fimuleffe prafentes toti zternitati,

C. conflat, quia ficut- indivifibilis anima to-

tum corpus indivifibile pervadit, ita etiam in-

divifibilis eternitas omne tempus attingit, om-

mésque creaturas. claudit.

&« Ad -obje&tio-

m

mem , hoc exemplum favere nobis , quia ficut

(nii

Minc

Vil

n Creatura fmt Pla)rfc? Prafintes &t. $£5

tuüMMÉ — suxc temporis hujus, quod modó fluit, &

Bol

práfens. eít, licét claudat omnem locnm actua:

DO

" lem, qui pariter modo exiftit, non tarnen claus

dl

dit omnem locum preteritum , vel faturum $

Qd m

fic pariter omnia tempora clauduntür utique

db l

in zterpitate, quatenus hac eadem zternitas

ilats, d

habet , ut poffit indivifibiliter coexiftere ome

te$ 100 0

nibus: temporibus , quando erunt , & defacto

omnia complecleretur , fi (imul omnia exifte«

H ogelt

rent pet. impoffibile.

Ad Confirmationem,

70 ial

&. eódem modó, illam effe pro nobis, nam

gte

ficut anima rationalis coexiftit folüm partibus

int dl

actualibus, feu -p'ræfbntibus corporis , non ves

1tat N',

rb , quz per calorem naturalem depaftz: funt;

b

vel quz per nutritionem futurz funt , ita pas

aitorh

titer , nec zternitas coexiítit feniper in aCtu 24

lu

omnibus partibus temporis ; fed tantüm illis

ttéti

qua actu fant prztfentes.

t

n

QU/ESTIO V.

jl n

3

De Uuitate , Bonitate, Veritate

$

Vi

j

lksl H'

&. I

p

—De Uin

itate DE FT

;rniflü

g

T Nitatem qued concernic , in- quantum..44£

1

hec etiam

natural ratione demons

ji

| Dm'

flrari poteft contra Polytheiflas , difcu£-

(

fimusà num.94. qua& adhuc fuperíunt , in prae-

lu

fenti disquirimus : prcipuum autem, quoe

quige

tgR Panih DI Y Quif V. G.

ifeugun

quzri poteft, in eo verfatur, qualiter DEO

qem for

competat unita$, an. per modum proprtietatis ;

feu Attributi Divinam Effentiam adxquaté

qim

| um i

conftitutàm afficiettis, an. veró corpetattans

ftodebet

quam przdicatum effentiale; & in primo dícens

di modo.. Hot pofterius illa fuadere videne

| pulmod

; nítqu

tür, quz de fingularitate DET dedimus, il

lam quidditátivis DEI pradicatis: annumerane

!DRUSÍ

ilio, &i

dó, quia cum ipfa effentiali ratione DEI ultiz

ino conflituente Synonimum eft,

Si enim.i

htiatis

lacenin

fingularitas éft de conceptu quidditativo DEE

ferentis

etiam unitas erit eódem modó de conceptu

DEI, càm nempe unitas fit de conceptu fin-

Onlurty

gularitatis : fingulare enim eft, quod eft indi-

hitt

ts

vilibile in plura inferiora; veluti manifeftum

fit in quacunque natura individuali, videtur

Hio

igitur eddem ratione Unitas ad Effentiam.;-;

of

ertinere.

jettot

446 VerümNN. fequela : licét enim in cteatis fit

dropri

15 qu

eadem formalis rátio fingularitatis & unitatis

numericz , fecüs tamen accidit in Divinis; nam

Üine in

individualitàs , quà nátura creata redditur in-

hilium j

ürs

communicabilis ad plurainferiora, non prove-

nit formaliter ex ratione effentiz , qua iadivi-

Va

duatur, quz tota, & totalitér infpecta, prout

Ti Pïm

étiam includit rationem ultimó conftitutivam;

pllms

eítcommunicabilis, & ad aliam individuatio-

d)

hi

nemà parte rei indifferens ; fed oritur ab extrine

feco, nempe 3 differentia individuali; qu& ni-

L

turam reddit incommuünicabilem quidem; fed

mm Jh

hn

hief

extrinfece , & materialiter tantüm , atque ita irt*

erea-

J

'

u

De thátate DEÀÍ

$59

al h

creatïS'unïtas individualis eandem habet ratio-

nem formalem , & conceptum objectivum.,,

Yofrit

atqu

quem habet fingularitas; fecus eft in Divinis,

)mpemmn-

nam ipía effentialis Deitatis ratio ex conceptur

Yimdiu

fuo debet efle indivifibilisin pluraindividüa, &

de d

poftmodüm primüm per modum proptietatis

confequitur unitas , qu:eft ratio formalis , cur

fs

Bs

DEUS fit indivifus infe , & divifus à quolibet

'Dürdi

álio,& ideb diverfum eft fundamentum fingu-

laritatis , & unitatis in DÉ O , & creatura ; ín

$i eut

tifoD

hac enim & fingularitas , & unitas oritur ex difa

cotcit

ferentia individuali, in DEO autem fingularitas

ptu ff

oritur exipfa effentia , unitas autem tanttim con«

dH tide

fequitur effentiam , éftque fingularitas funda-

inentufn unitatis.

xledtun

N

FHic non absrepetes. An Dzus ptoprié dici447

poffit Unus zameró?. Ri.ex Scoto1.d.24. q.un.

rmp

per totam negativé, Ratio eft ; quia unü »seró

qutl

proprie , & in rigore eft principium multitudi-

nis , aut faltem aliquod contentum in multitu«

I)

dine individuorum five a&tualium, five poffis

j

j

bilium ; ita enim Martialis dicitur unus s7er d

1pmvc-

in exercitu , Bafilius in clauftro, 'Theophilus in

j*

templo cum otdine ad alios five actu,five poten«

! prouf

tià plures : atqui nec fünt, nec poffibiles fung

plures Dii : ergo in rigore DEUS non poteft

jtid

dici Unus zumeró.

P

Conf. ex SS. PP. Bafilius

Epiít. 143. habet.

Quidquid unum INUME-

»Mm;

RO dicitur , boc non unum eff vevera , nequenas

1

ahll(d

tura fimplex 5 DEUS aurem omnium confef-

ANon

gi[liïï'

äo?e lem eff , &b compofitiomis expers.

qu

g a

ygo

Pars Hl Difl. F. Q..ej?.'pï $.À

e[t igitur Unus NUMERO: DEUS. . S. Paíchàs

fius l. 1. de Spirit. S. €. 6.

CA andis lnus ,

Dfx

son bic numerni incboatur , [ed pevfectio infinita

colligit'ur;

Ovid eft lInns, niff nomen incom-

saunitabilé , quàd. nec pofleriorem vecipit , meó

rioré?i. Exquoaperte conftat, qiàüd DEUS

quidem fit Unus; fed non Unus wuwerd; aliàs

ï Eætc&ig

enim Vel pofteriorem, vel priorem reciperet;

, tdisral

Quodtotüm luculenter confirmat Cetealis Epi-

, pheni

fcopus lib. contra Maximum Arianum c. 15.

ul

ANec nümeratur DEUS , quia non fubjieitur nu-

& Do

meri. — DEUSigitur iofler unui eff ; namcim

li

&

Patér ( Filius c? Spiritus S. fint , nemo Chriflia-

nus ire$ DEOS poterii diceré, quid in nullo à fé

hunif

Dl

Divina dijtat NNatura: numerus [iquidem ordi-

vém adflvuit , agualitai nón admittit,

Velit

ádpt

448 Dixi tamen próprie , & in vigoré loquendà,

nifi V

poteftenim DEUS dici Unus »meró faltem ne-

gativé, quatenus fcilicet caret numetó j itemi

il

Quig

proptet ünitatém & numetum tranfcendenta-

lem. Has numeri üfürpationes expteffit S; Aug;

Lidi

tra&. 49. injoann, —Eff ibi aliquid inffabile ;

Ti

inci

quod werbis explicari Bon po[Jot , ib Q* numerus

Jit , d nmérus non fit,. Videte enim; finmquafs

f&

appáréat numeérhi, Páter, c Filius, & Spirie

ths Santlus , "Trinitai,

e . lta DEUSAneErés

ii

k&dir à pumero , uéc capitur numeró j nimirürl

ind

hon éapitur inimeró prædicamentali'; ,

itid

efto àtrarnfeendentali nori

iif

iécedaàt;

ia

k

fb

-

d

$98 ( 0 2883

, M

T

$ II

De Veritate, 69 Bon

ikate DEI

f

Bo d

"W 7 Eritatem D EO competere nemo fang449

j rm'fiz. M

mentis ambigere poteft , minüs negare;

ii

quód fi tamien adeó füreret quorundam

iin d

Hareticorum infania; ut àbje&to omnis riatue

i etpat

ralis rationis dictamine DEUM Verüm effe blaf-

Cuelilj

phemé abnegent ; adducantur ipfis fequentes ex

inita J

S. Scriptura; & SS; PP. textus. psl. 88 Porens

d

es Domine , (j Feritas tuà in circituu tuo, utfcis

n

licét DEUS quáfi totüs veritate circumdatus fit;

u

ac ; Ut S, Aug.Serm. in Decal. loquitur; DEUS

m

&otni fjt Veritas, Ethinc habetur 1. Regum :

il

D ELIS Scientiarui Dominuseft , 6 ve quoad re«

velationem, five quoad pravifionem ; fivé quos

iiel

ád penetrationem 5 Scientiaautem non admittit

J

nifi Verum , & Certum. — S; Joan; c. 17.. Ser-

i illins Veritas fl ; tam Qio àd exhibitionem;

ii

nb

Qquàm promiflionem ; àt habet pfalmus 144:

f5b

Kidelis eft DEUS inómnibus verbis fzis. Etcert&

i

fi non datur veritas in DEO , miriiis dabilis eft

T

in creatürd ; & curi veritate omnis homo erit

inendax.

iM

d

Confirmátur. - DEUS eft Verus ,omnibüs;;g-a

!

M

inodis, quibüs aliquid vérum dicitur ; nempeé

,'V/'

in dicendo, &ognofcendo, &effenda. — la di-

a

ji

&enda ; quià non fallere : in cognófcésido; quiá

non falli poteft : in effeudo autem ; quia rés coz

gnitz funt iaximé conformes cüm Divino in-

à:

iellectu , five fit fetino de objccto pfitaáti

jl

Nnu

Quo

i

&62 Ptz'rs IL. Difl. V. Quafl. V. f.1H.

quod eft ipfamet DEI Effentia, five de termi-

.

obf

pativo , & fecandario , cu

j

usmodi fünt ereatu-

&tf

re,imo &ipfa attributa Divina , quippe quo-

$um omnium veritas in Divino intellectu idea-

&j

t

tur, ab eóque üt exemplante depender. — Hic.

(i, lo

notàndum efl. "Triplicem communiter difline

1 Dunita

gui veritàtem , /igsi , cognitionis , j entis. Pri-

B

ma eft conformitas manifeflationis externa

| hii

cum conceptibus intrinfecis. — Altera eft con-

|. DE

formitascognitionis cum re cognita,

"T'ertia

L

eft formalitas entis , qua taliter eft conceptibile,

| Didi

qualiter eft fecundüm fuam naturam. Eam cla

ld)

riàs explicans Do&lor 2. Meta. n. 8.

Feritas,

Aff,

inquit, eff proprietas entis , ideo [equitur e[fz vei

irihi

proportionaliter : ita ut unumquodque eó modo,

Wi ïpf.

quo babet effe , babeat etiam veritatem , unde fit,

quid ea , quorum e[fe eff fempiternum , ft etiam

pl

B

fempiterna vtritas.

Et quod inde fit confecta-

fedT

neum , fi entitas fit infinité perfeCta, etiam in-

pet

finité perfeéta eft entitativa illius veritas.

Vinu

Aj

Circa bonitatem DEI notandum, triplicem

| bon

pariter affignari bonitatem , satzralem fcilicet ,

moralem , & benefitentia, — Prima eft perfectio

| if

W

rei in füo effe, ita ut bonum naturale dicatur il-

d

lud, quod infuo effe eft ita perfectum, u ipfi

fa

fihileorum , qua ad effe illius pertinent, deficiat.

Altera eítconformitas actaum humanorum cunr

qu

Qu

füpremasomnis moralitatis regula, lege videli-

iil

cet DET eterna, — Tertia denique eft benevola

m

propenfio voluntatis ad fublevandas aliorum

|n

ig,

æifcria:, & gratias impfnd;ndas. INatural

ür

[

um

I

De Feritate, & Sonitate DEL

wedett.

563

üt obfetvat Doclor

l n

quodlib. r$. rursüs dupli-

citer fubdividitur, íta utuna fit abfüluta, quàm

quip u

teledtui

S primariam vocat, altera reffeHiva , feu fe-

en. B

€undaria.

Bonitas primaria entis ait Doctot

Vnltcddur

cit. locó, eff intezritas , velperfetlio entisin [eé.

Bonitas entis fecundaria eff inte "fY itas contenien-

1710

$i& , velint

[]

Tis tU

$

bet convenire , vel alteviu; fibi,

(gra convenientia ejus alteri , : cni de-

ndo

3 lu

DEUM effe bonum bonitate entitativa abío-

459

luta, omnibus compertum eft,

qui aliquam. ,

nceptibï;n

Divinitatis notitiam habent,

UndeS. Dionyf.

Ene

l. deDivinis Nominibus c.

[térili

4« — Boni appellatio-

ntm , ait, à Theologis exce,

llenti qudam vationa

j ufe r

W müdä;

tribui Divins Bonitati , om

wibus certum , adeb ,

&t ipfa Divini Princ

nij

ipatiis fubflantia Bonitas ap»

peletur.

Ratio eft facilis, nam bonitas abío-

,Jnna

luta confiftit in

o

fed'DEUS eft i

perfeCtione , & integritate rei

nfinité perfe&tus , & ita quidem

a

perfectus, uti

t

pf nihil eorum , qu ad effe Di-

vinum pertinent , deficiat :

ergo eft abfoluté

i

bonus.

Maj. P. cit. S. Dion. €. 3. ubi tres ma

ufdh':clh

ximé profertrationes , cur DEUS dicatur fums

ngeä:o

mé perfectus , imó quia eft 2 f2 perfeilus , hoe

"

eft, quia perfe&tionem fuam à nulla alia caufa,

,Wl If"

fed à fimpliciffima fua Effentia habet, Secundó,

drünji'*ï

!

quia eít faperperfetlus, omné nempein quacuns

que excellentia conceptibilem perfectionem in-

finité excedens.

- Tertió

"

y quià fuperplenzs eít

omnibás bonis , ut veluti

fons inexhauftus exuz

jni

berec, & redundet perpetua & inceífabili largi-

[unllïv

Lj

latedonorum in Orfnes creaturas, quo, üt di-

hn à

eitus

£64 . ParsIl. Dif.v. QM/? F. f.H.

citur plal. 103.

aperiente manum , 0mnia inm«

r

N

iio

lebuntur bouitate , avertente autem faciem tur-

babuntur , defwient , G m pulverem [unm ve-

qertentu.

4/3 Sed & refpe&livam bonitatem DEO compe-

p

tere extra dubitaionem efE pofitum : nedum

enim habet perfectionem fibi maxime conve-

nientemn , & neceffarió amabilem à fe, fed eft

etiam bonus generatim omnibus creaturís it.;

caufa, & finis earum ; juftis autem fpecialiter

bonus eft üt amicus, Beatis ut íummum Bo«

num, aternáque felicitas , pocnitentibus üt Aue

Bonns eft Domis

thor remiffionis, & gratiz.

nus fperantibus in eum , anima quarenti illum,

'T'ren, 3. & pfal. 72« quam bonus Ifrael DEUS

ngxa

bis , qui retlo (unt corde! denique quantum,

ideo

G quale bonum fit. DEUS, inquit S. Profper ;

poüc

etiam ex boc evidenter ollenditur , qubd

anulli ab «o recedenti bo-

&

TC?ïC

num e[t. :

X

.?-

L OUS

!

As

Vr

N

u

N

Ti

2

V^

A M

Af

( A

N

ie

DN

:

)

PSSIS N

ü

N Em

——

E

N

n

—

-

mgïj

PARS

j

r

$6s

LP

"ægg (-

"

gm'ücgg :Cocto

m ag

us

ä*: äääfä

[72]

ia

05-5

$s

quR

LL

E

;

"

JEO p

30« at

De D EO Eæntzalzter

DAT Con

Oþem nte,

Al K

DISTINCTIO !

EAU U

j lpcmhta

De Iatelleciu Drvino in [e.

nmup)

busitli

Um operari fequatur effe, üt dicitur à

Philofophis, hinc visà exiftentià DEI

Jf Dii

congruum eft examinare ea , qu ad

vtiilim

ul DEU

ejus operationem fpc&ant j quia vero

a,

hulus operationis principium eft Intelle&us ,

ideo aliqua de ipfo praemittemus , defcenfuri

Yi

poftea ad fcientiam DEI , ipfitisque voluntatem

m

ac providentiam tam prædeü-mantem y quam

reprobantem.

WDALTSLICLTA

De Intellettu in actu primo , il-

litsque Objecto , ac Ideis

I

Utrum, &Y Quomodo in DEO detur

Intellettus ?

IcoI. DEUS habet intelle£tum.

Ff': dC4

fide, & exprels& habetur Pfalmo 52.

D

Et

qui intelligit owmia opera. eorum.

Pfal-

p

Nn;

Tirm

Pfíalmo 138. ivtellexifli cogitationes meas de lans

«usi

£*. UndePfíalmo 93. dicentes , zo» videbit Do-

dledus

minus, nec intellicet DEUS Tacob , vocantur

ontnim

infpiento, & ftulii.

Id ipfum etiam. conflat

x Conciliis , & Patribus unanimiter afferentis

tionis J)

|

alspr

bus, Filium in. Divinis procedere per Intelle-

| fpponi

Cum. Ratioautem conclufionis eft, quiaIn-

firati

tellectus eft perfectio finé imperfe&lione , adcó-

que fimpliciter fimplex; ergo DEO atui-

ilyquo

buendus.

queiyí

^

qudi;

4f$ Dices? DEUS diciturirafi, & tamen non

Cor

habet iram : ergo quamvis dicatur intelligere,

cognbfc

non tamen fequitur, quód habeatintelleclum;

DOA

fed poffumus zqué dicere DEUM tantüm me-

taphoricé dici intelligere , ficut dicitur irafci,

ttgnof

quay

xy. Negandó Confeq. & paritatem. — Difpari-

3 AT

tas eft, quód ira non fit perfe&tio. fimpliciter

: Cionj

fimplex , ficut tamen eít intelle&us , & ideo

eolligimus irafei, poenitere&tc. fümi in fcrip-

| talis V

turaimproprié, & metaphoricé tantüm , non.

POHC['I«

R

veróintelligere, . Hincab intelle£tu Divino ab-

Qpf

eft, quidquid umbram imperfeclionis habet, uti

li

funt. oblivio, recordatio de novo , dubium ,

I

opinio, cognitio confufa, habitus facilitantes

deliberationem &c.

Wi

mds

476 — Dicoll. Intellectus Divinus habet fe per mo-

Usi

dum acts primirefpectu cognitionis, feu in»

Ef

tellectionis Divina.

Ita Scotiítas cum fuo Sub-

C

üli 1.difl.2. q.7.

P. Quod ell ratio, cur in DEO detur intelle-

t

WtQ

io , feu coguitio omnis intelligibilis, illud eft

actus

h

Utrum, 2j Quotmodo in DEO detur &e.. $67

dl

nvl

actus primus refpeCtu talis cognitionis: fed in-

tellectus eft ratio , curin DEO detur cognitio

, v

fj nl

omnium intelligibilium : ergo refpectu cogni-

tionis Divinz intelle&us fe habet per modum

Iter df

a&tus primi.

Maj.Prob. quiaillud, quod pra-

t p

fupponitur cognuitioni Divinz, eftactus primus:

dl qil

fed ratio cur in DEO fit intelle&tio, cft utique

[ont, d

DEO at

id, quod prafupponitur cognitioni Divinz, é(t-

que ipíe intellectus, feu vis & facultas intelli-

.

£Amen i

geudi: ergo eft aCtus primus.

Confirmatur. Übi non datur vis ac.facultas4 $7

ntelit

cogn*ofccndi, ibi nec datur cognitio : fed in

e[lecu;

DEO datur cognitio : ergo & vis feu facultas

(üm m

cognofcendi ; iubfumo : atqui vis feu facultas ,

y iv

quia prafupponitur cognitioni, jam fe habetüt

Dd

a&tus primus refpeótu cognitionis, & intellc-

implif

&ionis Divinz: ergo & intelle&tus, qui eft

N

talis vis. FTucfaciunt di&ta de proprietate &

n

pofterioritate in Divinis à n.216.

,f

Refpondent aliqui. — Hzec vis cognofcendi4 :8

Jítté

Ó

AV

l

eftipfa effentia : ergo male applicatur ad intel

hr

le&um.

du

Contra eftT. ergo faltem admittitur a&tus

Jutd

primus refpectu cognitionis Divinz : at hocfe-

mel admiílo conformiüs (tatuitur ipfe intelle-

:ptlm?

&us àt formaliter ex natura rei diftin&tus ab ipfa

!

p

Eflentia, & aCtualico gnitione.

j»

Contra e(tIL. Effentia Divina ad fümmum

eft aclus primus tantüm mediatus, intellcctus

i

veró immediatus refpectu cognitionis Divinz ;

ji:

na4

Effen

j

i

[

$68 PariHk Dif. E. Quefi.T, $.H

WW!

Effentiaenim refpicit lineam effendi, in;clle&ug

gelet

veto lineam cognofcendi.

nii.

Contra eft III.. Non prejudicat infinitz per-

Qb

feioni Divinz Effentiz , quód fit radix, &

ts

quafi a&tus primus aliorum attributorum: er-

, fs e

go neque repugnat intellectui Divino effe radi-

L:

cem G actum primum refpectu intellectionis ,

VN

maximé ciüm hzc fit a&tus formaliter vitalis,

dqi

adeóque fuapté naturá exigitivus principii vitas

tio on

fcit li

lis, à quo vitali modó promanet : atqui hu-

jusmodi principium faltem proximum nequit

üüsafi

effe Effentia Divina : ergo erit intellectus;

Ws

419 Objil Nihildatrin DEO; quod repige

Dis

nat actui

n

puro; atqui actus primus repugriat

Itb

aCtui puro : ergo &c.

| Gv

Relp. dift. Min. fed a&us primus potentialis

necHi

repugnat aclui puro Conc. Min. non potentia»

&pur

lis, fed'revera purus actus Neg. Min. & Conf,

ilul:

quàdfi hec refponfio non arrideat, 'aliter Difl;

, prati

Min. actus primus repugnat actui puro , i fit

linac

þrodu&ivus, & paffivus, uti in natura ratio-

| imellig

nali creata. contingit Conc. Min. fi folüm fit

| primu:

operativus Neg. Min. & Conf.

, iteni

Dices. Omnis actus primus eft in pdtentiq

gmus

adactum fecundum : e

o

rgo eft actus primus po-

tentizlis.

ident

Refp. Dift. Ant.ficutpriàs. — Eft in poten»

Qloq

tiaprout potentia dicit przcisé non repugnane

U

tiam ad aliquid Conc. prout potentia dicit re«

Clips

ceptivitatem , aut paffivitatem Neg. prior au»

EU

tem potentia in DEO eft de fide, üt conflare.

m

poteít

1 $i

Ulteum, i* Quomodo in DEO detur &c. $69

( m

poteftex diclis de diflinclione ex natura rei for-

J

mali.

tlf

Objic. II. Attributa alia; üt infinitas, im- 460

Hitsdr, l

menfitas &c. immediaté proHuunt à Divina Ef-

JH

fcmla | ergo etiam intellectio ; & con(equcn—

i ditd

tet.

nuhtos,

s. Neg. Conf, & paritatem.

Difparitas

Aitr v

eft,. quia operationes v. g. intellectio & voli-

rinipi

tio non funt immediate perfectiones Effentiz ,

T

ficut funt alia quzdamattributa, fed immedia-

tiüs afficiunt potentias , à quxbus proximé ori-

num wj

Qus,

untuür, & mediantibüs his Effentiam.,

od rep

Dices : (1 Effentia refpectu reliquorum at-

tributorum eftactus primus,& intelle&tusrefpe-

Rpugd

Gu intelle&ionis etiam eft actus primus , tunc

nec Effenua nec mtcllc&us eft actus ultimus ,

p

t pottti

& purus : hoc non poteft admitti : ergo nec

l,&CUN

illud: &. cum quodamScotlüaN Maj. inqua

li

pracisé inftituitur lis de nomine, adeóque de

Jrol

lana caprina , in rtipfa vero hacc res fic debet

U. j

mtelhgt : necEffentia, nec intelle&tus eftactus

jin

pr*mus perfe&tbxhs ab. ahquo actu fecundo (üt

fic enim tam Effentia, quàm intellectus efta&tus

Quatt

purus, & ultimus) . eft tamen actus primus ,

i)l Fa'

proutnon eft ita actus ultimus , quin fit realiter

1dent16cab1hs cum altero actu formaliter diftin-

&ocujus fitradix, & fundamentum.

pülfü'

wbämn'

Urges. Non minor 1mperfe€c10 cfï, intelle-4«

&ionem Divinam efï'c ratione noftra cáüfatam

m

Qorate

ab intelle&u, quàm ratione noftra c0mpom

cumillo: íedin DEO non eft. fundamcntum, üt

7)

Nn$

per

FU[U

-

$70

Pars IT Dift. 1. Ousfl. I.. f. L.

Ti

per noflram rationem DEI intelle&tio compo-

: edion

relitefur

patur cum intellectu, aliàs enim DEUS foret

capax compofitionis metaphyfice : ergo nec

fs &i

lii

eítin DEO fundamentum, ut intellectio DEI

per noftram rationem concipiatur caufari ab in-

Mp

Nauineel

telle&u: ergo intellectus non eft actus primus

refpectu intelle£tionis , alias enim deberet effe

|

ldies,c

ao

caufa illius.

Refp. Cone. totum Syllogismum, & neg.

14, d

It Q

fecundam Conf

Itaque nec nos admittimus;

quod in DEO fit fündamentum, quo per no-

ttleQto;

d intell

flram rationem intelle&us Divinus concipiatue

hs. Ad

tanquam caufa intelleGtionis , necin ipfo eft fun-

d idtm

damentum, quo ipfum concipiamus àüt com-

Ws Qu

pofitum ; caufálitas enim repugnat DEO, quia

ERY

dicit dependentiam , & compofitio , quia dicit

[ CH ]

& involvitpotentialitatem.

462

Objic. IIf. Intellectio effentialisin DEO ne

|

& in

Qu

quidem virtualiter diftinguitur ab ejus intelle-

€u : ergonon poteft in DEO admitti poten-

|

l

Intas,

|quente

tia intelleCtiva tanquam actus primus refpectu

intellectionis.

Ant. prob. ea folüm diftin-

| fotent

Qtopria

guuntur virtualiter in DEO , quz zquivalent

plutibus rationibus diftinClis in creaturis ex ge»

m

Bd

mere fuo, & ad diverías lineas pertinentibus , id

eft, divería objecta formalia refpicientibus :

ints]e

fed intelle£tus & intellectio in creaturis non di-

ndtqug

flinguuntur ex genere fuo, nec ad diverías li-

N tat

m

neas pertinent, refpicnintque idem obje&tum

formale ; fedprzcise tantüm differuntex limi-

ii

Vfito

tattone, & potentialitate creaturg, qua tantz

per-

Afj — U Quamo:;la in DEO detur cc. $71

Iilo«y, perfe&tionis non eft, ut poffit fibi identificare

1Diti; xealiterfuam ultimam a&tualitatem : ergo intel-

ii

lectus & intelleclio effentialis ne quidem virtua-

ntelido X

liter diftinguunturin DEO. — Ita Gonet.

yr d

Refp. Neg. Ant, in hujusProb. Neg. Min.

fl

Nam intellectus ex genere fno in creatis eft intel-

in at

lectivus , operativus , & fubftantialis, cüm jux-

ta Scotiflas non diftinguatur realiter ab ipfa ani-

um, ts

ma, ideóque pertinet ad lineam . intellectivo-

rum, operativorum, & fübflantialium.

In-

adrtitt

tellectio autem , qua eft ejusdem operatio, non

quQ ye

s (OD

eít intellectiva, nec operativa, necfubftantia-

li. Adid autem , quod intelleCtus & intelle-

nip)ba?fin

nis EOf

&io idem obje&um refpiciant Neg. füppofi-

DiO d

tum, quód intellectio refpiciat objectum ; in-

) quia ii

telle&tio enim non eflid quod refpicit objedtum,

fed eft id, 4ue intelletus obje&tum attingit:

li Doo

ergo in creatis intellectus & intellectio diílin-

guuntur ex genere 40 , & pertinent ad diverlas

tjlls m'üu('

lineas, ficut fubflantia & accidens, & confe-

il güfff

quenter non tantüm differunt ex limitatione, &

u

"a

potentialitate creature, fed ab intrinfeco , ex

propria natura rei,

ngW.

ag

.DicollI. Intelle&usDivinus diftinguitur ex463

natura rei formaliter tam ab Effentia, quàm ab

o

[icnliffb?'

intellectione. K Eft Scotiin pluribuslocis, ma-

nétque ànobis probata à N.25 9.

Nihilomi-

j nr:ff'

, ;m l

nus rationes ibi fu(iüs deductas hic breviter fic

infinuo :- verificantur contradicloria de intelle-

uï»'ih'm

&uad Effentiam , five ad intellectionem con(i-

)

Cio.

a d

derato : ergo debet ;dmitti afferta diftin

Ant,

d

lrim

572, -Par;III. Dljz- I-. Qüd/ï,l. 521?

Ant. Prob. effentia Divina eft principium come |ninD;

mune, & remotum tam generationis Filii Di-

ifini

vini, quàm proceffionis Spiritüs Sancli ,. intel-

Amend

frmio

lectus veró eft principium proximum generatio-

fisFilii tantümn, & nonSpiritüsSancli, ütfi-

il

i, fci

des docet.

Intelledia denominat DEUM in-

telligentem, non fic Effentia aut intelle&tus, fed

p

nl

tantüm intelle&ivum : unde intelleCtus eft aQtus

primus intelligendi, feu vis ad percipiendum

terfe n

objectum, intellectio veró' eft actus fecundus;

itty.cun

& actualis perceptio objecli.

Intelle&io eft

l n&c

a&tus formaliter vitalis, non intelle&tus aut Ef-

lories

fentia &c. ergo verificantur. contradictotia.,

-Seti

actualia inter Effentiam, intelle&tum , & intel-

[a flt J

lectionem, & confequenter debet etiam admit-

i

ti afferta diftintio formalis.

licta,

4694 Sequiturl, In intelle&u Divino dari feclu-

li

usf

sis imperfeclionibüs quinque virtutes intelle-

€tuales , quales funt Intellectus primorum prine .

um i

WU5 a

cipiorum,Sapientia, Scientia,Prudentia, & Ars;

|

Advertendum eft autem , nullam virtutem in-

wfed

telle&ualem in DEO repetiti potfe cum illis ge-

|

D.

peralibus imperfectionibus , qua vircutibus in-

|

Ws

telle&tualibus creatis funt annexz; hinc amos-

li

venda eftab intellectu Divino ratio habitüs ac«

Al'lüa

cidentalis, diftinctio, realis inter. intellectum ,

8j

& ejus actus, limitatio ad cercum objectum ,

hi J

dependentia à difcurfu &c.. his autem femotis,

cim adhuc reftet perfe&tio fimpliciter (implex ;

illa DEO à nobis afferitur competere.

6

S

4

$

z

equitur I quód licét virtutes intelletua-

les

A

ütrum»,—ä- Quomódo in DÉO detur cic. f?j:

riptmat

lesin DEO, fpectatz in aCtu primo fint forma-

xtionis F

lifimé ipfe intelle&us Divinus; diftinguantur

sSadi, at

tamen ab Effentià Divina & intellecu in actü

TU GU

fecundo fpe&latz; : eó feté modó, quó ipfe in-

sf

tellectus dillinguitur ab Effentia , & intelle&tio»

t DEU

ne, fcilicet ex natüra rei formaliter,

Infupeé

indeus

Ípectate iri actu fecindo fünt formaliffimé uni-

ldusdl

£a illa & indivifibilis DEI iritellectio, atque ine

teríe nón diftinguuntur ex natura tei formalis

pcrcipiemflu

lus f

ter, cüm verfentur circa idei objectüm forma«

hudt

le; necetiam divetíasadaquateé habeant definia

afusaut

tlories;

radidt

. Sequiturlll. Qubd ftieitia in DEO admif' 464

n,&ül!ä

fa fit verum ipfius attribütum , tum quia non

jumalt

Ípectat ad primum dicendi modumi , ficut pra-

dicata, tum etiàm , quia tamen eít perfe&tio

odl

fimpliciter (implex 5 hzcautem fcientia eft ünis

us i

cus & formaliter indivifibills atus refpé&tu om-

norumffïf

nium intelligibilium, àliàs enim jam effet limis

yi d

tatus ad.aliqua tántüm intelligibilia, quod ima

ii

perfectionem involvit, e[t aihilominus cermis

iif

native , five fi mavís, eminenter mioltiplex,

Md

-

E(t etiam ifta DEI fcientia ab &tefno fempet

d

a&tualiffima, & non habitüalis; nam àt loquitu£

il

Atiftoteles Lib. 12. Metaph. // DEUS »on fit

llcllä?m'

aitu intelligens , nibil ei bonórabile inévit ; babes

bit fà enimüt dormiens , in quo babitus per-

j k(;[][ïix

dfeverare poteft , non autem

stb flb s

; [;mpl!xl

;zelkä"*'

[

$. 1

,

QMM

$74 Pars HI. Dif.I. Quaft. 1. $. 1H.

$ II

Stqui

& n

(ibiintr

Quoduam fit. Obj

letlás ?

edwn Divini Intel.

h

quDEl j

467

U

amvis per fe conflet teftante ipfa facta

Srur]

f5 m

Scriptura Eflher 14. c. v.eodem. — Q

|

Q

- babes omnium [cieintiam , objectum Di-

em i

vini intellectüs effe omne intelligibile, tamen,

LT

Mireuid

quia de uno alteróve à Theologis fpeciales mo-

ventur difficultates , hinenon ita generaliter af!i-

jfuräDE

nare obje&tum intellectüs Divini o»e cogn-

Mgur;

o

fibile fatis eft, fed oportet aliqua in particulati

|

l

h; f&

etiam examinare.

Ideó fciendum, quód ob-

jectum intellectás Divini aliud fit adequatum,

Traiong

: que d

aliud inadzequatum , aliud motivum, aliud tet-

minativum , aliud primarium , aliud fecunda-

RU |

rium , quitermini exfeipfis fatis clari funt.

oatitgd

Dico l. Objectum adzquatum intellectüs

| Sequ

468

Divini eft omne intelligibile fimultam creatum ,

MWüre,

quàm increatum. — Patet ex fcriptura Ecclef,42»

hilisi

fiiag,

Cognovit Dominus omnem (cientiam , adeoque

Ad.,

etiam omnia per fcientiam cognita.

fitit [

Hebr. 4. omnia autem nuda (£ aperta fumt octt-

fl

lis ejus.

Pariter exEfther 14. fuprà. Tum

if

il

ex D. Dion. de Div. Nominibus cap. 7. féip»

fam ergü cognofcens Divina fapientia novit ome-

dtiQn

nia, Ratio conclufionis eft, quia perfe&tius

Seql

luta cc

eft, nec ullam imperfe&ionem involvit ( adeó-

que DEO tribuendum ) omnia omninó intelli-

fite er

Bere , quàm tantüm aliqua.

Wi tor

Ex haé conclu«

ixpne :

"1Ce1]

Se«

Al | Quadsam fit Objetlum Divini Inteleliaus, $75

SequiturI. DEUM feipfüm cognofcere, imo469.

R

)

10l

li

& comprehendere quoad omnes perfeCtiones

fibi intrinfecas : unde eft illud r. ad. Cor. t,

qua DEI funt nemo Coguovit , niff fpiritus DEL

T p

j

Sequitur]]. DEUM cognofcere omnes creatu

&004,

rasetiam minimas, Patet ex fcriptura ad Hebr,

hdu

|

4« "on eft ulla creatura invifibilis in conpeciu

nibles u

b T

£jus ; GL ideo quando 1. ad Cor. 9. dicitur:

nunquid de bobus cura eff DEO ? non excludi-

rb

enrditt

tur 4DEO cognitio animalium , cüm Matt.10.

Lomty

kegatur: sownb duo- pafferes affe venennt ?. efo

jj piti

Wnts ex illis non cadet fuper terram fint patre vea

, quadt

Jfro,; fed tantüm oftenditur , non effe eandem

irrationalium ,' & rationalium providentiam,

donfati

W qodi

que alüor eft ; cüm irrationalia gubernet.,

ul rac

DEUS propter hominem , hunc vero propter

yilit

beatitudinern fupernaturalem.

vt

SequiturIll. DEUM nóffe omnia mala &470

o

naturz, üt monflra, & culpz, feu peccata :

aiado

de illis dicitur fapientiz 8. fciz monffra, fcit ver-

fmias. — De hisverb Amos 3, ff erit zpalum i

T d

u

civitate , quod Domintis non fecerit ? ideft, per-

imiferit.

Unde quando Habacuc 1. dicitur :

j

pundi funt oculi tmi , ne videas malum , tantüm

sp.'l'/','*

infinuatur , illud non cognofcere fcientiá appro-

a

bationis , fed reprobationis.

i

Sequitur IV. DEUM etiam cognofcete fu-471

E

j

tura conditionata, etiam quz pendent à libet.

jl

tate creata, — P. . ex fcriptura t. Reg. cap. 23.

ubi confuluit David Dominum , an 5 maneret

(

m Ceila, traderent eum Ceilitz Sauli?

& an

y

Saul

Q!M»d

$76 Pars Il Difl. l. Quaft. 1. $. 1l

Saul defcenfurus effet in Ceilam ad capienduim

toptofd

eum ?. refpondit Dominus ; tradent ; defcen-

vetiisy

det : atqüihoereíponfüm non potuiffet Domie

agetéqi

nus Davidi imipertiri, f1 non éognolceret futue

enoltid

ra coiditionatá : etgo cognofcit. IemMatt.1 I

od

Chriftus pradixit poetitentiam, quam feciffent

| pedeet

Tyïll 3

&t Sidonii fi£oram eis feciifet illà mirae

abjido:

cula; qu&

fecit apud Corozaitas : fi& enim ait:

admiugn

v« tibi Coroxaim ! Va ti

bi Berbfzida ! quia 7)

105; il

Jyro &i Sidone fatlà feijfena viriates: qua. fatia

Ethà

nclf

wunt ia volis, olimin cinere & tilició penitentiam

0tj

egilfeni;

z

ftvari;

P. il iatione, D

EUS cognofcit oimne cognó*

pendi

fcibile? àtqui

futurá conditionata fünt veré co*.

UET

6 & Prátereà i Debs non pra

Vb

gnofcibilià: eig

íciret futurà con

ditiorata ; turic interrogatus dé

& m

pondere; confequens eít fal-

iis non poffet teí

Neny

füm ; àt pátet ex à

ddüdlis facrde Scriptura locis :

lintob

frcondà

ergo &6;

Dicoli. Omiá

alia prater Effentiam Divi-

lit fcle

4?

El attributales ;

j

naii féilicet tam perfectiones D

& relátiones ; quàm omines orinino creatür

il

futüra; exiftentes, & praterira, quo-

po(ïïbiles;

W Imp(

ad omnem. effendi ciícu

mltantiam fünt objee

V

&um Divini intellé£tüs tantum Íecundarium;

1

l 'thw

& praecise cerminativum,

P

, prdica omniá

"tl

ii atqui non;

furit objectum inielle&tüs Divin

fiten

fünt objéctum motivum, t

mox probabitur $

fieqi

éreo termiinativum. tantüm ;

& fecundatium;

D

Maj. confta

£ tuín ex facra Scriptura n i. prio-

loqum

:

u

iibüsadduc

a, tum etiaim; quia hác omnial

£0*

a

Mam

»

T Quodnam [it Objetlum Divivi Intellet s ? f-f r

ádopadt

cognofcibilia, & quia alias DEUS non effetuni-

l: i

vll

verfalis provifor, & conditor hujus univerfi »

agetétque ecó modó , fi non ifthzc omnia co-

pnolti

gnofceret,

Confitmatur. . Si ereaturze effent

objectum motivum, tunc fcientia Divina de-

quamfcülk

penderet à creaturis ; fcientia enim dependet ab

liil

