untas habeát potentiam expeditarmi

ad differ-

t

N

luii, & tamén actü confentiat : hoc aütem.s

jl

Aon

& non plus contingit ftantibüs decrétis ins

j T

tentivé prédefinientibüs ; nárti poteritiàm Proa

"

ximé expeditam ad ditfenfüii liabet Petrüs v;

*

A

$: quia DEUS per fuuin décretum intentivüm;

X

nihil ponit in creatura ; quó naturalis éjus opes

)oïïllmm )

tandi modus immutaretu£ , üit Coniüitigit in Prac-

IOd quïn'

ftiotione Phyfica , & infüper ad dillénfütr v. $;

[

árori Divino etam in

B

rioftrà fénteritia fuppas

nüiis

g«4. Pars HI. Dift. Hl. Quaft. 111. $. 11f.

nontur omniaadeffe, que.ab amore DEI rtevo-

titi ele

ntatio diaboli, naturaad

"

cate poflunt , v. g. te

jntanos

bulationes à DEO immif-

gédefti

terrena proclivis , tri

fe &c.

AGualis autem co

nfenfus ad aman-

Mi D.

TU

dum DEUM per decretum executivuni cum

decreto creaturg. habetur 5 licét autem ad de-

Va

cretum intentivum infallibiliter fequatur decres

fs at

wum executivum , illudtamennon obeft liber-

Vincan

tati ; quia , üt ja

m faepiüs dictum , nihil ponit

t R

in voluntate , & DEU

S ex vipradeftinationis

Tilts d

erationem creaturae

non prius concurrit ad op

Cs

Md

C

n decreto intentivo virtualiter praecisé decree

tam ) ac fi decretum i

lud effet prorsüs conco-

Ttftri

Claudo hane

YU

imitan

s determinationem creaturz,

difficultatem cum ce

lebri di&oS. An(elmi Lib.

fs

deftinátione

de Concordia Libertatis cum prz

tin f

a,* prade/iinum n0n evte

ELf

c. T. Quadam pr a[cit

niunt ea nece[fitate ,

qua pracedit rem , & facity

[ P()[Tet

non enim DEUS ea,

& g

id ea, quarem [iquitur $

uamvis prade[ti

net , facit vo

luntatem cogendó,

As

eflate dimit-

aut illirefiffendà, fd in ia illam pot

itad noflrü

Wl (

zendó.Quod dictu

m apprime inferv

iil

ftin&tum à Premotione Phy-

Propofitum üt di

T of

his difcas alias fimiles

dm dl |

fica T'Tarum,: atque ex

verbulationes refolvere.

Vs

VIil. fuxta illud Matth. 20.

AMul-

EUY

219: Objic.

tj (unt vota

tj, paucis wero eletli, . INumerus

Qd

f* modicus , & comparativé ad re«

Electorum e

LT

»robos funt grex pufillus :

atqui fi predeftina-

tllïuw

meritis,

M

tio intentiva facta elt independenter À

li

&à fola Bonitate DEI, tunc numerus

Electo-

rum

Al

5 -.M"J ais

n

Saiisfie 69]":55?0;11'&10.'

?fj

DBL

rum 'effet longé major; & tamen ion eftetiám

nairal

D imni

juxtanos : ergo hoceft fignum ; quód fit facta

pradeftinatio dependenter à meritis previfis,

UET

iv d

Min. P. DEUS eft effentialiter Bonus, & (ui

diffufivus : ergo fi tantüm ex DEI Bonitate,

mald

& non ex noflris metitis predeftinati fumus,

iur Qett

plures erunt predeflinati , quàm teprobati, g,

[b

L hoc argumentum probare nimiüm , ficut.a

ii poi

enim DEUS indefectibiliter Bonus eft, ita etiam

naioni

nullus deberet effereprobus. , IL. N. Min,

(T&dtUrd

ejus probat. Dift. DEUS ett effentialiter Bonus;

? dette

&tüi diffuivus ad. extra tamen liberé- C. Ant.

C0Iicü*

rieceffarib N.Ant. & Conf. neque ideó (equitur,

o hat

DEUM non amare genus humanum (quod

m'xü'ü-

éertius magis fequitur in fententia contraria )

yiiotta

cüm'hic certé magnus , & excefivus amor.;

at

DEI fit', ex fuis hoflibus, quos omnes perdee

g

t€ poffet propter peccatum originale, aliquos

gl

ex fua Bonitate predeftinare in fuos filios ,&

| cag:müi

amicos in zternum; & certum omnino eft;

j n

quód fic ex Bonitate DEI longé plures pr&de-

;dMHfü

flitentur, quàm fi pradeftinatio fieret ex imes

g

ritis noftris. ' Dices. DEUS nequit unum prás

n fmï**

alio eligere, nifi quid videat in hoc; quod nori

videt in illo : atqui ante noflra merita non vi-

i W |

det quid in üno aut altero : ergo ante merita

um

non eft fa&ta predeftinatio; — Maj; fündatur

I

qult

in S. Aug. . 1, ad Simplicianum.. q.2. JNemg

"

[

|

eligitur, nifijat diflans abeo , quirejicitur. g,

'ameriä

:Maj.adS.Aug. dico illumibitartüm voluiffey:

autem ante electionem ditlet

j Eliä; |

qu(*?d quis-per,not

Bbba

àtda

4;6 Pars LT. Dife. U. Quaff. HI,. . LIl.

hocefl

& hoctantüm.ncc plus probant exS,.

àreprobo;

uit

»NC

Aug.contrànos

D

5

.qui noftrà certó certiüs ten

fententià,ut con

flataperté exn.682. ac iterá,dü

tngRe

m l

lib.dePradeftinatione

Sanctorum. c.17. aperté

lii t

ait : elegit ergo DEUS fideles, fed wut fimt,non quid

ttmm

jameram Saitti,

Vide N.744-

itas in DEO,

plures.

520 . Inflas: INon €

fthac aliqua sequ

dtre ve

fi hunc eligat pte alio

,quitamen nondum przvi-

ihtpto:

fus. e(t illó alió merita majora habere : ergo

EUS independenterà meritis,

Quos h

non*prædc&inat D

Ob

(ed en| Relpondet ti

i

biipfe Chriftus Matth. 20.

hi , quod. volo facere. Et item.»

Qitantt

ZAn. non licet mi

Amice non f acio tibi injuriam.

Itaque nota;fiule

d glo

fiuni prz al«

RTE

lam i

n hoc committi iniquitatem ,

OEN

tero dem.

donum gratnitum j al

iud feret , fi do-

tim Í

num imil

e ex jultitia pluribus effet obligatum,

hhe

nontamenomnibus,

fed. tantüm aliquibus da-

Vdpt

reme

AnenimRegem q

uis injuftam , & ini^

d

at dona gratuita , al

Wif j

quum dicet , quia huic

evidé

teri vero non , cui obli

gatus non eft? r

qui $

676«

it ii

'l'extum Rom. 6. quem citavimus Nurm.

l in, i

nunquid. iniquitas apud..-

quid ergo dicemus ?

enim dixit : miferebor,

hetti

DEU[M ? pzh]ït: MO]/i

tl

eujus miferebor Cc.

dornare coro-

iv

721

Urges. Auri

faber intendens a

(1 coram (e habeat integram.s

fOïmal

nam Regiam,

fiong:

gemmárum maffam ,

& poflea ex omnibus eli-

r reliquas pofitive exclue

fifte

git centum , cenfetu

Trdtur

dere à Diademate Regio :

ergo etiam DEUS,

fetur reliquos à

Tun f

fi unum. eligat pra alio; cen

&orona Beatorumi Coclitum exc

ludere : atqui

Jv

0€

[

Satisfit Oäjeäionibk:Q

751

Jbantti

hoc eft injuftum ante praevifa demerita: ergo.

rus teful

&.-N Conf.& patit.difparitas eft clara,quiaCo-

icitet di

rona Regia certos G determinatos tantüm ad-

mittit lapides pretiofos , quibus expletis refi-

j get

f

dui utique fünt exclufi ; at Regnum Coclorum

etiam multis jam gtatuitó eleclis, adhuc capit

sinDEO,

plures & plures , fife per fua merita aptosred-

dere velint, ad quod DEUS illos non reddit..

ympra

e r

ineptos , fed reliquit illos in iisdem viribus ,

at

uos habuiffent, (1 nullos gratuitó elegiffet.

älfh. 10

Objic. IX. Si predeftinatio intentiva faclta7 25

Átétiu

eft ante merita ad gloríam. tunc ctíara facta eft

kf

ad gloriam tantam , five in hoc determinato

fgila

gradu ; atqui non eít facta ante przvifa me-

A

rità ad gloriam tantam : ergo neque ad glo-

jpim,

riam. fimpliciter,

Min. P. fi predeftinatio

facta eft ad gloriam tantam , tunc fruítra nos

bis (ie

[

Scriptura hortatur r. Theffal, 4. v. TO. — Roga-

Jiu) al'

mus autem vos, Fratres, ut absedetis magis:

? iil

atqui Scriptura non fruftra nos hortatur, ut.,

n

in ftudio virtutum proficiamus

ergo g. N.

Min. in hujusProbationeN.Maj.quia licétDgus

MPIJ

incerto & determinato gradu preconflituerit

;f]mhrn

gloriam, inhoc ipfo tamen fuo decreto inten-

T

tivo virtualiter refpicit decretü executivü,quod

«

formaliter, & exprefse tanta etiam, ac propor-

tionata inttempore merita includit.

Neque Di-

i

'1

qu

cas : ex hoc fequitur , quód fic pradeftinatus

matureé implendó numerum, & menfuram (uo-

iDEL)I [

rum mericorum ampliüs mereri non poffit, fi

,]lquos 1

upervivat : atquí Confequens eft aperté fal-

i

(

Bbb 5

fum:

«$8 . ParsHL, Difi.II- Queft-1. $..

hante f

fum:ergo & Ant. y. Enim N. fuppofitü;quod

firitas

talis fuam menfuram implere poffit ante praf-

tc pr

xum vitz terminum , aut' quod illà menfurá

lus d

impletà adhuc fupervivere queat ; Pater énim,

tndus

qui pofuit momenta in'fua poteftate; tapit tà-

lem fecundüm faam ordinatiffimam 'conflita-

uN

tionem , & non fecundüm noftram hypotheti-

[ p

m o

cam , aut phantafticam imaginationém. ^ "T'an-

dem deberent Adverfarii fcire , quód & ipfito-

tiri; (

qdem X

tum hoc argumentum in fua fententia folvef-e'

debeant.

ls

peidi

723. Objig X. Qui

ordinat? volt, pribs vülk

media quàm finem : AtquiDEUS otdinat? vult:

poDRU

ergo prius vult media quàm finem ; & confe-

fhrin.

quenterRatioScoti eft nulla. Maj. Prob; qui ot»

n

dinaté vult, priüs vult id , quod ipfum movet

ergoh

Ma] li

ad alternum confequendum : atqui merita mo-

vent tam DEUM, quàmctreaturam , ad dandám

g,

tdem ;

& obtinendam «ternam gloriam : etgo DEUS

priüs vult meríta. quàm gloriam. :X Dilt

Cnnc.M

Q in:

Maj. qui otdinaté vult in ordine execütionis,

prius vult media quàm finem.

C. Msj. in of«

IT

'

dine intentionis N. Maj. & Conc. MirEN. vel

lia

dicalim,

pariter Dift.Conf. Probationem t/amMaj;quämïi

Min. Dift. eódemmodo.

n

T

724

Dices.: Qaiordinaté vult etiari in ordine,

intentionis; priüs vult-merita, G media quam

Hf&is t

finem : etgonihildictum. Ant;Prob. tnepriüs

Rff D

lllecttto

vult media, quando ante media nüllus datur fi-

nis : atquianré media nullus datur- finis ; ^ üts

T r

pátet coníideranti

ergonon poteftillum vel-

le

Jit

Satisfit Objetlionibus.

739

le ante media ; ficut non. datur merces ante.,

Yi

ite j

Iherita.

y. N. Ant. in hujus Prob. Dift.Maj.

feiliri

tunc priüs vult media, quando ante media

iternit,

pullus datur finis tanquam propter merita ob-

Q rapltt

tinendus C. Maj. tanquam per merita obtinen-

^totili

dus IN. Maj. atqui ante media nullus datur fi-

lypmhcli-

nis. propter merita obtinendus C Min. per

merita obtinendus N. Min. & C. eadem Ditt.

T

cutrit , frargumentus ducatur à meritis ad mer-

V iphti

cedem , aut premium.

1 folvm

Inftas. Velergo DEUS in otdine ikntentïanäs?r 2

j vil

pradeítinat gratuitó vel non? fi primum : er-

évilt;

goDEUS in hoc ordine non predeftinat ad

(otifte

gloriam:tanquam ad mercedem , fed tantüm...

qiot«

tanquam ad donum gratuitum.

SiSecundum:

ergohócipsónon ante przvifa merita.

5y D.

m

niiam

Maj. non intendit mercedem reduplicativé, ex-

Qnoin

plicite , & quàtalem C. Maj. nonintendit mer-

cedem ípecificativé, & implicite N. Maj. &

U

7

h Dl&x

Conc.Min.pariter Dift.Conf.itaque D:us in de-

:Emionis:

creto intentivo non praordinat ex juftitia ,fed

adjuftitiam , non propter merita, fedper me-

Ii. Dd

j

tita, ita uthoc decretum tantüm fitefficax ra-

dicaliter ; & mediaté, non autem formaliter &

j

immediate.

Dixi jam aliquoties , quod glo-

oidïülï

ria indecreto intentivo implicité preordinetur

Eledlis non quidem propter merita, fed tamen

jl

j

per.merita obtinenda , quatenus (cil. gloria in

decreto intentivo. praeordinata eft. cauía fina-

du

lis meritorum, & confequenter prazdeltinatio

5j i

fit

üffl L

Bbb 4

d

du

g6o Paeri Hl Diff. Il Ouaf.HI. $JP,

ggim

fit ante merita in fenfu cauíali , nontamen o

tutt ho

nimodis pracifivo.

tur fin

tibona

$. IV.

4

fint, a

uinam fint Efkäm Pred.

[4

jiinationis?

of

foncatri

P annulla prorsis fit ejusdem caufa? —

tiante h

& fatla fit ante , vel poff pectae

z

V.5

tum . Oricinale

titrum

726- Ico, T. Effedus Pradeftinationis funtz;

si'conc

| fequentes. .L Effectus principalis ip-

Mlitd «

dedtg

.".---fius eft glorificatio noflra ; hzc enim

nobis confertur in tempore ratione prdeftina-

hh

Aiteced

tionis ecernz, l, Omnes gratize efficaces;

infüfio gtagxæ habitualis, aliorómque habituum

od

fupernaturalium 5 item. datio gratiz fimalis'5

Minq

quia hecomnia dantur 2DEO ex fpeciali dile-

tj

€lione. & conducunt ad falutem five fimplici-

Y

d

ter; five facilius obrinendam. — IIl Gratize fuf-

It j

ficientes, & inefficaces redditz per noftram non

At

«ooperationem , aliquando. funt effectus pra-

ftipi

deftinationis, aliquando non funt : fumt , quan-

Ttoriy

do concurrunt aliquó modó üt objectaactuum

que flm

meritoriorum : non funt, quando nulló modó

lJiSCOm

«onducunt ad falutem , neque àt obje&ta grati-

fv

tudinis, humilitatis, vel fimilium virtutum.s,

p

aut aétuum virtuoforum , quos poteft homo

l ) ff(

elicere ex ozcafione , quod illas gratias accepe-

qui g

xit,. veldolendó, quóàd illis: non confenferit.

diend

IV. Merita-per. peccatum mortificata etiam-»

thm

ï&lt effectus Pra-deftinationis , quia per pecca-

qil

ls

t

5-! []

Qnuinaw (nt Efetius Pradejinationis * ec.o 61

i ot

tum non extinguuntur, fed tantüm mortifican-

tur , fintque conducentia ad falutem.

V.Ope-

tà bona in ftatu peccati mortalis facta pariter.,

funt, aut efle poffunt effe&tus Predeftinationis';

f

,

j

T

D

'po,ffunt enim'tanquam meritum. de congruo

concurrere ad impertiendam gratiam , quá me-

li

[fe

diante homo . refurgat à peccatis, & falvetur,

VI. Specialis applicatio Saeramentorum, ac Me«

ritorum Chrifli, facta predeflinatis , & reip-

ie lin

5à-conducens ad falutem ob eandem rationem.

yditi

Aliud .eft de. inflitatione Sacramentorum , &

rc nl

de decreto mittendi Chriftum in carne paffibi-

julize

li5 hec . enim potiüs procedunt ex voluntate

u

antecedentl falvandi omnes , fántque effectus

yutuf.

Providentie Supernaturalis communis.

VIf.

iilb

Miracula , quibüshomo movetur ad peniten-

il dl

tiam; vel.alios actus bonos.

Ratio rursüs

jl

eft eadem.

VIIL. Res aliquae naturales, t

,a[iæ f ]

bona'indoles , educatio externa , circumílan-

famm

flantiz temporum , praedicatio, commoditas

lus p

recipiendi Sacramenta , oblata homini alioquin

p

morituro in originali, vel actuali peccato ; alià-

w?uvm

que fimilia plura intet effe&tus Pradeftinatio-

[6m0d6 )

nis computanda veniunt iterum ob eandem ra-

T

tionem. . IX. Mala naturalia v. g. morbi, pau-

pertas,tribulationes &c. Aut poenz hujus vi-

mmm

r

t2 , frequenter funt effectus prade(tinationiss

quia Electis fxpé conducunt ad faluteni; idem

j

dicendum e(t à potiotide Paflione Martyrum,

"

diversis - calamitatibós ; & perfecutionibüs,

d

quibüs DEUS Electos perdücit ad vitat: ter-

p

D

Bbb

Ram,

Q62 -ParsHI. Difi I Quaft: HI. f:15 . ia

nam.

Hinc Apoft. Rom. $. ait: diligeptibus

" P!l

DEU onnia-cooperantur. in bonum , i, qui

tit ii

fecundim propofitum. vocati. fünt Santhi,

X

qui i

T

Natura,& creatio predeflinati non funt effectus

Predeftinationis , quia natura hominis fifppo-

lag N

nitur Pradeflinationi ad gratiam & gloriam,

M m

ficia.

ceu fubjectum & finis CU preparantur benef

qltiw'i

fittati

| 727

Dico. II: Metitum Chrifti ( 1.). eft caufa

l«M

no(lrz: przedeftinationis quoad ordinem execu-

predeft

tionis., non autem (2.) Angelorum. . Srfifing

um

"[ ract. 3..Difp. 6. q. 9. & 16. éftque commu-

DEU

nior apud . SSas. & "T Tas.

Prob. r. p.ad

im, d

Ephes. L. Dicitur : pradeflinavit sos in. adops

C

tionem filiorum per '?ES U 2 Chriftum.. Eo-

NT

dé cap. benedixit nos omni beneditlione fpirituae

ytierg

li-in Culeffibus iv Chriffo : atqui hi textus cla-

us hg

16 loquuntur de praedeflinatione ad gloriam;

ldhs i

qua elt propria Filiorum DEI adoptivorum.s

georur

ac in Coeleftibus confertur , & tamen ob dicta

pus eu

S. priorinon poffunt intelligi de. praedeflinas

denique

tione intentiva : ergo debentinrelligi de execue

üm]

tiva.

Hinc tenent Theologi communiter ,

W

quód Baptismus habeat fuam vim ex Meritis

&tit:

Chrifli ;; ut in executione etiam falvet parvue

Yrs

los propriorum. aCtuum- incapaces.

Plura

Chrij

conflabunt ex fequentibus.

Tittit

728

Prob..2. p. 1. Ab Authoritate S. Aug. €.61.

€on

i Enchiridion decidit hanc quaftionem his fot-

ls d

malibüs. ?

?

Pro uobis , «ou Angelis mortuus f s

nihilox

£td idei etiana pro dngelis fieri , quidquid humi-

Atugy

nuths

L t

OQuipam fnt Efetius Pradeflinatiouis ? dc765

di/ig:nlibw

num per ejus mortem rvedimitur , quoniam cum

?il

eis quodamodo redit in gratian poft inimicitias,

x d

quas inter. bomines, ef S$. "Angelos peccata feces

n

vunt.

Huic' confonat expofitioS. Gregorii

ii t

1. 28. Mor. fuper cap. Jobi.28. ubi dicit, folim

[ glan'am,

Aftra matutina ( five Angelos)laudare DEUM,

n

quia (j eov um gaudent numerum impleri , £ ip-

fos tanta claritatis vifio deletlat : atqui ( Ange-

dul

li ex Meritis Chriíti etiam haberent gloriam...

m st

predeftinatam, tunc equeé, fi non magis ob

€eaufam in fe directe. redundantem laudarent

&f

^0f

DEUM, quàm ob gloriam executivé funda-

; d

tam, & provenientem homini lapso à Meritis

Chritti:

ul

TandemSS. PP. Ambr. Greg. De-

". W

da &c. . Exponentes Paxrabolam de ove , qus

t

perierat , & poftea inventa erat , intelligunt ge»

w de

nus humanum ; per Nonaginta veró oves re-

gloriam.

lictas in deferto intelligunt novem choros Án-

qortts

gelorum reli&tos in Coclo, quod tertia iplorum

l()b dl&!

pars cum Lucifero deferuerat , per Paftorem. .

atlb

deniquequarentem illam ovem intelligunt Chri-

M

ftam Dominum , qui per fuam vitam , Paífio-

nitit

nem ; & Mortem nos quafivit , inv&cn?t, &re-

ii

demit: ergo.

"u d

Prob. eadem Pars Triplici ratiane.. Prima eft:7 29

du

Chriftus pro Angelis non eft mortuus , ut ad-

mittit Suarez cum fuis fequacibus Adverfariis ,

y. C.H'

& conflat ex n. priori : ergo nullatenus Ange-

lis data eft gloria ob merita Cheitti: Conf. P. fi

j

"UE

nihilominüs, quod Chriftus pro Angélis non

i "

fitmortuus, ipfis tamen gratiam & gloriam pro-

[j

meritus

v64 Pars IH. Diff. H.. Quafl. 1. $.IP..

[uum

meritus eft, tunc velfuiffetillam promeritus pet

ilisio

alios actus v. g, amoris , Religionis , fubjectio-

g

nis &c. aut quatenus Chriftus pro Angelis qui-

100 fmo

dem moirtuus non eft, pro.iis tamen meritum

[ negat

mottis fuz excenfum eft : atqui neuter loquendi

('mots

modus Suarezii fubfiflit.: ergo. Chriflus non

At um

eft promeritus Angelis aliquam gratiam aut glo-

$n

riam... Min. P. quoad r,p. Eito Chriftus per

dl nf

alios actus virtuolos ante fuam mortem prome-

Cf

ritus fit, tamen ita promerituseft, ut per more

t S

tem ejus merita previa debuerint confirmari ( &

t h

licét ob Divinum fuppofitum omnes illius ope-

u

rationes fuerint Theandrica, ac fuó modo valo-

r

risinfiniti) DEUS omnia hec merita per mor--

uibise

tem tanquam per partem principaliffimam vo-

tin (

]uerit compleri , ut finé ea efficacia non fuiffent :

qoad

ergo. Chriflus non promeruit Angelis gratiam

luitg

& gloriam per.alios a&tus, — Ant. conflat aperté

ii

tot $. Scripturzlocis ad Hebr. 2.. 4ecebat. enim

Ttdern

eum, propter quem 0muia, (j per quem OniiA,

Meg

qui multos filios in glriam adduxerat , Authoe

Mots

tem falutts eorum per Pa[[Fonem cos fainare. .A

l

lg

cedit cap. 9. infignis paritas tef

iam

entific : »bi

Tünqu

enim tefLamentum eff , mors intercedat weceffe

Al

e[f teflatoris , teftamentmm enim in mortuis con-

m

firmatum eff : alioquin nandum valet , dum vi-

Fids

vit , quiteflazuseft..— Hoc tocum etiam confir-

T

mant illaduo Chrifli verba. | Confummatum «ff.

lis d

P. eadem Min, quoad alterum membrum: hic

Vg

lequendimodus Suarezii non tenet : quomode

enim mors Chrifti extenfa eft ad Angelos, fi pro

Ange

M

lin

'dl IK

Quinam Fnt Efblua Pradeflinationis ? $c. 96$

mmerispt

illis mortuus non eft? an fors ordinavit illam

d

ad Aungelos , vel non? fiordinavirad Angelos:

ingdsqu

ergo mortuus eft pro illis, quod tamen & Suaz

1 PO

tez negat : finon ordinávit : ergo neque extepfa

vb

eft mors Chritti adillos, non enim extenditur

iilys m

oratio mea ad Angelos, nifi ordinemad illos.

amanlglo-

Secundaratio eft : Adamo in flatu Innoceri-7 30

hilhspt

ti conflituto non eít collata gratia ex meritis

f5pfom

Chrifti: ergo nec Angelo.

Ánt. iterum ad«

(pt. TOA

inittit Suarez, & docetur etiati à Scoto ; licét

mmai(d

enim hic teneat , quód Chriftus fit przedeftina-

ligsope

tus, & pravifus ante peccatuth originale, ta«

Jovalo:

Tfnofe

imen affignat inftantia Diving Providentiz, ex

quibüs evincitur manifefté , quód Chriftus tan«

am V0

tum fic pradeftinatus ante péccatum Adami

f

]

quoad gloriam & gratiam tam Unionis hypo-

naad

flatice quàim habitualem, non veró quoad ulz

t

lumimeritum.. 'Conf. a&tern tenet, tumob pa«

i ul

titatem rationis dé gratia in ftatu Innoceritiz ,

jantti

& de gratia Angelorum ; tum etíam , quia.,

db

Mots Chrifti juxta S. Scriptaram oblata eft in

j d

Redemptionem captivorum : atqui Angeli vel

f jl

. Rünquam füére captive deferti; üt funt Angeli

T

boni 5. vel fi in captivitatem inciderant , nun-

t

quam ex ea liberari poffunt , àt tenet Catholica

i

Fides contra Origenem.

] CO"E('

j

Tertia ratioeft; quibus Chriftus promeri-» ji

tus eft grauiam aut gloriam ; illi eam Chrifto

Til MW

debent commuünicare in natura humanà : atqui

wmod'

Angeli non communicant cum Chrifto innátara

i

j

j |

humaná : ergo illis non eft promeritüs gratiam

AUE

766 ParsHL Dift.H. Quaft. HT. G.1P^.

D7

autgloriam.

Min. eft innegabilis. Maj. autem

pedeí

diftincié 1mó afferitur ab Apoftolo Hebr. 2;

&ulios

qutgun

Ecce ego i pueri mei , quos dedit mibi DEUS *

quia ergo paeri communicaverunt carsi e Jan-

gl

ii d

guini , C ipfe fimiliter participavit eisdem $- wt

per mortem de(lrueret eum ; qui babebat mortis

TCR

imperium , id eft , diabolum , c&- liberaret eos ,

lim fe

dLenf

qui timore mortis per totam vitam obzoxii érant

férvitati.

Nu[quam enim Angelos apprebendit,

t-.]

19508

Jéd femen : Abraha apprebendit , unde debuit per:

omhia fratribus fimilari, ut mifericors fiertt s

Itf

& fiddlis Pontifex ad DEU , utveprepitiavet

ipo[la

delitta populi. Eadem major conflat (2.) ex eo;

lerani

quod Chriftus Dominus reddat aliquando a«

D Pïæf;

tionem de omnibus fanclificatis per ipfum : at-

lpolo

qui Chriftus hanc rationem tántüm reddet de

Di«

hominibus, proptér quos deícendit de ccelis;

Tif (

& qui fünt ejus fratres, ac comunicantes cum:

Imtion

eo ir natura huriana per carriern & (anguinem 2

tfgen

ergo redempti à Chrifto debent cum illo parti«

Mi

eipare in natura humana, qualiter Angeli non

lie.

participart,.

dten]

dus | fermoQ

732 Objic.L contra$. p.. S. Bernat

'ione

ne 17. & 22. incantica habet : Chriffsm fwiffé

li.

vingelis , Gjv bominibus redemptionem.

Cons

í Tihi [

fonat Gregorius in lib. 1. Reg. c« 2. ubiinhae:

: ]ES qu

verba : zo» eff alius extra te , ità commenta-

fibia

tut.

Nullas bominum, neque Angelorum fans

*ipli

us eff , nifiper Chriflum. Ergo Chtiftuseetiam

Wa

Angelis promeritus eft gratiam & gloriam : at*

Qp

qui.non aliter quàm per deeretum exeeutivim

m

Pïæ**

14

Quinam finet Efellus Pradeflinatianis ? cbc. 2677

Áj at

przdeftinationis : ergo &c. .. &. ad Ant. hos;

r

&aliosSS. PP. non voluiffe , quód Chriftus fe-

i DEU

cundüm humanitatem fuerit.cau/a efficiers ; fi-

id ] |

ve phy(ica, five moralisfanclitatis Angelorum ;

ipni u

alias deberent etiam velle ; quód. Chriftus fit

1777

mortuus pro- Angelis ; volunt proinde Chri-

4f t

ftum fecundüm . Divinitatem hoc egiffe , quee

n

eft caufa. . phyficé prafervans à captivitáte pec«

rbl

cati,- -Hic notandum eít , quód fi etiam con-

hi

tra.nosafferatur S. Hier. is nonloquatur ex fen-

] flml

tentia propria, fed Origenis, volentis Angelos

277 171

apoílatatas propter meritum Chrifti aliquando

[/ (

liberandos fore ; ütipfe S. Hier. premittittum

l tas

in prafatione Epiftole ad Ephefios, tum in.,

n

Apologiacontra Ruffinum.

t

: Dices, Extant multi textus gehera!es, affe-733

cui

rentes omnes falvari per Chriftum fine ulla ex-

s (f

eeptione ; üt Joan. 14. semo venit ad Patrem

j

nifi per me, — Itemad Eph. 1. expreffiüs : Pro-

)pani-

pofuit. infl anrare omnia in Chriffo, qua in m«

dnot

lisy ? quain terra fant.

&. Textum primum

generalem intelligendum tantüm effe deinftaus

i

ratione hominis lapfi , tum propter noflras ra-

jfil

tiones , cum aücloritates PP. adductas, & certé

nihil communiüs eft , quàm ejusmodi genera-

d

ie

les loquendi phrafes accomodarejuxta materizz

Ti

fubjectz capacitatem,& fcopum,juxtaSanct.PP,

»p

explicationem , ac cohzrentiam cum aliis fcrips

tura textibus,

Ad íecandum textum dico T.

s

cum S. Aug. cap.61. & 62. in Enchyr.. Chri-

j /

luium

ftumideoó omnia inftauráffe etiam in coclo , quia

pef

Etl*

968 Parslil. Difl. l. Quafl, L. . iP.

Qill'm

perreparationem generis humani vacuz fedés iü

prom

coclofunt reftiruig; / Dicoil; cumeodem Aug;

m

c.63, & 64. quodChriftus ex eo inftaurárit om»

fitta

ToCen

niaquia induxir pácem,& concordiaminterAn-

elos, & genus humanü ; fi enim, per Chtiftuin

Ttuta

l«

redempii non fuifferus, turic tmanfiffent Ángeli

boni noftrí inimici ; fiéut furt inimici Sacliang.

tumgr

fien

424

Objié. il.. Non eft ulià 1mplicantià; quod

M

Cïnriüus ineruerit Ajgelis gratiam & gloriam

atf

ergo pié renenduim eft , illum actu promeruiffe j

um

cüra ipfius merità &nt valoris infiniti, & fic mee

fuille pro Áfigelis exaltetgloriam Chrifti; — s

qtid f

Gof

Neg. Conf: Mugta enim funt poffibilia, qu&

tamen citrà tevelationem act coritigiffe nullus

ii

N

orzfumit afferere 5 nünquid énim poffibile eft

"i

Spiritum S; incarmáti? quis autem ob puragi

honrepügnantiam inferret bené , illüm actu in*

lirtín

carnatuin effe ? congruentiz additae de majori

ii

olorià Chirilli nihil probant; fi non conftet ex

C

T

fide, S.Scripturd; aut Sanctis PP. Chriftuim achi

funim fetitum etendiffeadAngelos j quiafors

Mittor

habuiffet H fi

étiain Chriftus inájorem gloria

Eapm |

iüftatu innocentiai Sacramenta 1

n

ii

ituiffet ; cüiri

M

fic magis operà Divinz Sapienti& ; charitatis ;

Va«

& Omnipotcnts reluxiflent ; & taimen cum

V

cominuhiori negaviin 'Tractatu de Sacraimentis

Cóif

daSuatrez ob fimiles

ih genete q.3; $.2 1.2 2.con

ii

&ongruentias inltitutü, autinftituendü fuiffe uls

A

lüm Sacramentü in ftatu ifiocentiz perfeverantés

h

$3f Dices. Gratio;aut glorià Angeiorum,& ho-

Ti

ininum funt ejusdem rationis i. etgo (i Chriftus

IU

gro&3

1

Quisam f EfkBus Pradefiinarihis d. 569

x lii

promeritus eft hominibus gratiam & gloriam ;

udemAuga

etiam promeritus eft Angelis.

E.I. D. Ant;

r üte

fünt ejusdem rátionis comparative ad ffatum in-

Ül

|

riocentiz inhomine C. compárativé ad ftatuná

htl

l

siatüra lapfie N. Ant. & Conf. licét proin gra-

g

tià-& gloria Angelorum fit ejusdem rationis

Sidie.

cum gratia & gloriahominum quoad caufami ef-

à; i

tientem , five

tocreantem , non tamen füné

plorig

ideém quoad cau:

;

am finalem , & quoad ftatuin;

netilt

aüt fübjéCta gratiee , qux omnia notabilem fül-

Vficm

tem cornnotationem 'inferunt.

Et hinc quids

l x

quid fit de Antecedente, 3. 1L. Tranf; Ant. N

[]

lj qüæ

Conf. utpoté quz ut rité conclüdat , etiam alias

nüllus

tàtiones , in noftris

jl d

fervare debet.

probationibus infertas, [

| punïm

'^7Inflas," Chriftus etiam

juxta SSas eft Capüt*?;ä

adiir

hóniinuf; & Angelorum: atqui de ratione

ij

Cápitis eft influere vitaliter in membra : ergo

miïct'ei

Chriftus a«(u& in- Angelos ac homines influie

j

promerendó illis gratiam & gloriam pradefti-

nationis in ordine executionis;

|

ul

E. D. Maj/eft

Í

Capt hominum & Angelortum eódem modó

lmhg

;

m

Neg. Maj. diversó modó C. Maj. atqui de ràz

T

Í

dione Capitis eft iufluere in membra; fi (it Capat

j a

eódeni modó C. diversó modó Neg. Min. -&

ia

Conf. RaqueChriftus quà homo tantüm eft áraz

J

a

logicéCapatAnigelorum quoad influxom gaudii

jít

accidentalis ; quod redundat in ipfos ob liomines

g

tefláurántesruinamt Angelorum, ^ Item obglés

riám Chrifti, cui fe tanquamfpiritüsadrtiiniflras

9]

d

torii fubjecerüht; G tandem ob varias illumis

z

€ec

has

F

"IO Pars U.l- Diþ.][- —Q-WR-IHO 50 IK

!

ïi»',

nf

nationes, & influxus ä.(;lïriüo in Angelos de:

tivatos,

Ánge

73

"

Sequitur

L. conf&;mitef, ad 'Qdi&är. i,ïAu;gclovs,

x

non meruifie fuam pradeftinationem .per vire&

füttin

liberi arbitrii fecundüm fe ,,;nec. per; vites liberá

ten

Di

atbitrii & gratiz fimul, fed.aiqué gratuitó pra»

deltinatos effe ac homines, pro quo.omnes.T4*

]

tiones & auGoritates fupra àN. 675* relata: ap

ïï)mä

licari poffunt.

*

pom

738

Sequitur II...quó

d unus-homo pofïit altuä

[

mereri de congruofuam Pradeflinationem quo»

veo]

ad ordinem.executioniss ita-fuadetur e& precie

visf

[

bus püblicis Ecclefiz , & fidélium privatispro

QU

invicem. .. dicitur enim.Jacob. $. erate prà invi-

Chi

[5

cem , ut falvemini. atqui quod orandó: quis.

Dl«

impetrat pro altero, illud promeretur de.con-

gruo.:.ergo poteft quis alteri decongtub mereri

tofig

tauáPradellinationis quoad ordinem executiós

t

£

Ó ; idem cít de aliis fuisoperibus. . .Et

ln

)ds orand

confonat celebre S. Aug. dictum ferme1«€«4

de.S. Stephano.. Si. S. Stepbanus fic- non-eraffet u

&

Kclefía Patilum non.baberet. . Aliud exemplum

d

ponit. S. Greg. de oratione Iíaac pro.cóncepta

d

Rebecce , per quam impetravit. executionem

[

cledlionis Jacob......Idem poteft exemplificari in

Mj

Prophetis veteris teflamenti, & in B. V. Marias

[

quarenus ha fui ipfius.de congruo promeruit

IDl

prade(linationem in.Matrem DELquoad ordi-

hg

nem.executionis ;.. & illi meruerint de congríio

Q

praedeltinationem Incarnationis quoad ordinem

T

lum habet

ii

executionig.. JNon glïfxmilc exemp

ro-

R

lr

ii d

Oninamhiut Efellus Pradeffinatinis ? i. » 7:

^

Profpet ab oratione Tobiz

Junioris, qui juffu

Angeli petiit à Parentibus

Sare illam fibi-dari

p

in uxorem $ fimilià autem

ttyid

quamvis prafinita

fuerint; vólüit tamen DE

US impleri per peti-

d

tiófiem^; áüut orationeri,

ii

— DicesI. Chriftus promeritus éft nobis n0-539

st

fam pradeftinationem quoad ordinem execu.-

[ftæ g

"Honis;: étgo non poteft ünüs homio eandem

promereti alteri,

&. Neg. Coüf. Chriftus

j at

efiit proimeritüs eft

illari de condigno ; alius

jgu

xeroóhomo de coügr

uo tánitürr ; prout & quie

preci-'

vis'fibi-aliqua à D

H

pb

Qu páriter j

EO impettat de congruo,

ii

ani furt de condigno irpetrata

Chrifto àut de congtuo áb alio hom

| CXW

€ontinuó àáccidit;

ine, ü;

j tore

: Dices ll; Orines putihominesin eodem ra:

749

tiusi

tionis ifi(tanti fnt predeftinati :

o

dem de congruo poteft unus alter

ergó'ne qui«

i meéreri prz

n

de(linatiorem quoad ordinem exe

cutionis ; fié

b

€nim intér electos unus füiffet ele

&us antéalia ;

L UM

& alius:propter ipfum.

9- Neg. Conf. liébé

np[l)m |

tiilmomnes ele&ti fuerint; ordine interitiois

T !

tpriedeftinati ad gloriam in eodeni figno ; táttiei

N

Grdoexecutionis non hábet earidéri firitülta-

"LE

item;fed prius voluit orationeiii Stepliaii; quini

ii |

€oniVerfionem , gratiarri aut dlatiarri Pauli:

Wï

"iDicolli. Predeftinadio liominüri & Aüge-

j Ofd[l |

orum ad gloriam & géatiari habitüalemi facta

f

éftante pravifiorieri düt permiffiofietii

tam ]dp.

M

$0s Angelici; "quàti fiümani ii Ada

fio. "f

j

h

:, )

fenem Bofco; Schítii

d

fing €s D. Subüli 3; dv

)

G62

4 3.

77

É4

b)

Pars 1. DIf H.. Quafe. HI.- $. IF.

[

dute

q.3. & confonat cum alii pluribus Scoti locis,

Á

& pracipué 2. d. 20. q. 2. ubi tenet , perfeve-

ttiij

vapte [Latu innocentia folos nunc elelos natos f

a

ift.

Eil contra omnes, qui dicunt, prade-

P

f

nationem

fa&tam effe previfis meritis ; &

püm

lm

contta aliquos id una nobifcum negantes; quis

bus ex SSis fe recenter fubfcripfit nofter Héi-

lia

2

Di

no Ir. r. Difp. 9. q. j. concl. 2.

Prob. L. Clara auctoritate S: Anfelmi 1.'r;

10 pt

74

tigne

cur DEUS bome. c.38. ( etiam Angelas nullus

n

veriiflet, homines tamenin caelefti. civitate fü-

um locum habuiffent: atqui fi millus Angelüs

fund

Wf

perüiffet , tunc etiam Adam (quantüm de mo-

ahquc

derna providentia con(tat ) non peccáffet; 'eüm

Qu

lapfus Ade prafupponat lapihm Angeli níali;fiz

It

JP*

ve Íerpents , cujus fuggeftioni vérnéno-

fx indulfit : ergo fi homines in caelefli civitate

p

n

tamen. fuum lotum habuitfent; pradeftinatio

tam hominis , quàm-Angeli fa&ta eft ante laps

tell

ln

a

fum utriusque.

Poteft hoc etiam confirmafi

ex illa veriore fententia negante, quód-homi-

p

D

nes intentive fint pradeflinati ad. reftáuraridas

ln

vacuas Angelorum fedes ; & confequenter funt

prade(tinati ante lapfum Angclorum ; & homi-

i allqu-

«

2um , quod valde confitmat fententiam princi-

u

palem de Pradeftinatione facta indepcnd;hyer

À. meritis contra SSas transfugas.

llp

DT

243. P. H. Ratone. Angefi Apoftatie procreati

hm

erant in gratià habituali , háncque füperbietidó

D

perdiderunt : ergo Angelis reprobis C quid ni

N

T

À

anté pravilionenr lapsüs/Augelici

T

& zrx'uï?is 2

€crae

J

W

Quinam [int Efet]us Præde/lirwtz'&m': ? 60273

tl

decrevit.DEUS. gratiam habitualem , & con-

fequenter etiam gloriam, quia univerfaliter , 44

PIT "

if

ordinat?, uult,, prits utlt fotem quam media.. :

prid

atqui DEUS. bonis intentive Angelis ante la-

ii

píum decrevit gratiam & eloriam : ergo id Ip-

Íum etiam.decrevit hominibus ante Adami

$p

2

