aut exiftentes , fe ipsàliberéterminatà absque

hs,&.

at

ulla fui mutationeaut augmento , five intenfi4

-D-39.

TT

vo, five ex-ten!ïvo reali.» Scotus án.1

54 g

1

d

! De Libertate Polpspatzs Divina.

69f

condiioi

q.un.,. . Maftrius, Herincx ,. & alii SS. cum

h Mpete

multisRR. & T'T. contra non paucos alios.

DEOM-

/,B.- Ratione Scoti citati.

Volitio Divina in63$

ordltet

linea volendi eft formaliter illimitata , (implex,

&intle

J

ac neceflaria : atqui.ad talem volitionem re-

as

quiritur , ut illa inre indivifibilis , entitative ne-

cellaria, & fummé fimplex colligat in fe omnem

oD

, ROm i

imperfectionem cujuscunque volitionis , . aut

nolitionis poffibilis fivelibere, five neceifariz ;

Y

oto 1

fic,, utquidquid infinitz voluntates poflent per

TT

infinitas volitiones, & nolitiones, id po(fit

DEUSperunicam: ergo. Eft igitur Divinze

»;ia'qu'r

Voluntatis in füo genere formalis illimitatio in

:

yicetut

cau(a,, ut feipsá fufficiat ad omne volibile

juxta

ao

propriam fuam exigentiam attingendam. — Pu-

i CO

a. volibile neceffarium neceffario ,. volibile li-

berum libere.

fiüna:

jbmur

-s Objic. I. ; A&tusneceffarius ; & contingens636

) 1dmlm

funt formaliter oppofiti, & realiter diftindi :

jl

ergo idem entitativé actus non poteft effe for-

u

maliter neceffarius, & conitingens. — &. D. Ant.

increatis C. in increatis N. Ant. & eodem mo-

74055[?

do D. C. difparitas patet ex probatione, ex qua

'mllitcr f

:hgbctur, quod ufa, eadémque volitio infini-

t4 ( non autem finita, & creata) poffit fimul

u

aj i

efleneceflaria,, & contingens ;. weceffzria , qua-

tenuseft actus Divinus ex fe omnino indefeQti-

i

bilis, & ad ea, qua Divina funt; tendit, ac

4

j j

terminatur :: Coztingent ob tendentiam in obje-

la. quz ex fecontingentia funt.

,

Per-quod

etiam fausfit, f1 objiciatur; quod eadem for-

;;q.üm j

tüa

Kx 4

Dil

A 696

Pare l; Dif. H. Quafl. £. 8.17.

:»nà nequeat daré -denominationes diverfas ; &&

tnt,del

Oppofitas;

*

t, stqui

7

Objic:TL: A&ctus DEHiber

;x ef!'ex;cia-a&ü;

tht

liberi potuitnon effe.: atqui actus DEL liber eft

OTINT:

DEO intrinfecus : ergoaliquid DEO intrinfe-

lidkinol

Urges,

€um potuit non effe. ^ w.D.Maj. a&us DEI

liberex effentia actàs liberi potuit non effe ter-

Mrdentia;

minative C. fübjeGive , feu entitative ; IN. Maj.

datem

& conceísà Min.D. C. ergo aliquid-DEO in-

tofcütter

faidóm

trinfecum potuit non effe terminative C. fübje-

&ive N. C. idemfimpliciffimus actus Divine

tidencis

Voluntatis eft (imul neceffarius neceffitate fubje-

Lobgd

€liva , & contingens contingentià terminativá ,

labote

ratione cujus potuit ab zterno terminari ad íd ,

:

ad quod non fuit terminatus , & fimiliter ab

natus.

aterno nonterminari ad id , ad quod fuitx termi-

l]

h

8 Objic. III. 'Tendentia & terminatio Divinze

volitionis ad objecta coatingentia vel eftintrin-

fecaa&tui, velextrinfeca : neutrum videturad-

)

mitti poffe : ergo.

P. Min, nequit enim efle

EOR

intrinfeca 5 aliàs quia contingens ex fua-ratione

habet poffe deficete , eflerin DEO aliquid in-

h E.æ

trinfece defeclibile : nec potefteffe extrinfeca 5

m

aliàs DEUS non effet liber intrinfecé: ergo« W«

f

quódillatendentia, & terminatio nec fit puré

Imil

inttinfeca, necpuré extrinfeca , fed partim hac,

ltlh T

artim illa 5 "eftfeilicet ipfe intrinfecus; -& enti-

t

tativus Divinze Volüntatis actus ,. qui nulló fu-

Tilite

peradd'tó ; fed ex fe immediate fertur in obje-

W

as

€la volibilia, ut x*oliþilia fünt, eáqueconnót

Ü

u

&l

UDe L:bertdte Voluntatze Di vis,

697

vefas; &

ut funt fclhcctneceffana neceffario , liberalibe-

1&, sícqueilla tendentia, & terminatio eít in-

VEU

trinlecaex parte actüs, quem dicitin recto, &

ELlb

extrinfeca ex parte objeCti ,. quod. connotat, &

Q nl

dmtm obliquo.

4 DE

'CUrges.

Divina Volitio eft ab aterno ,. 659

j u

tendcmna feuterminatio ad obje&um non e

.ab/zeterno.:

GNM)

ergo nequeunt ullo modo fimul

JDEOI

«oficurrere ad conftituendam ,. vel etiam fpeci-

TU

ficandam. libertatem DEI

X. D. 2dum ante-

j DW

cedentis membrum.. : Tendentia & terminatio

itelh

ad. objectum in effe exiftentis confideratum non

ilfiat i,

eíLab terno C. in effe voliti confideratum N.

(iad d.

Ant.&C

iliter b

yit tl

. MI.

De Obje&o Voluntatis Divine.

oDinng

(lintite

Ico..L. Obje&tum Motxvum Divinz Vo—64o

du

j luntatisad quodlibet volendum eft fola

Bonitas Divina, & effentialis.

Cum

enn

s

s/coruniori Scotus i in 3. Dift.32.. ubi fic habet:

,qu;dm-

pla Effentin Divina poteff efft prima ratio agendi

mnt(h ,

v stam Intelietiui Divine ,. qum Voluntati; . quia

rgo.

f aliquid alind e[fet primaria vatio agendi, vile-

ürpüfe

Sfeeret illa potentia, . Debet proin conclufio in-

t

.,telligi de bonitate effentiali, qua efl ipfamet

&enn-

DEIEffentia, & non de bonitate attributali for-

«; maliter ab Effentia. diftincta,

Eit etiam hac

T

-; «onclufio vald: conformis di&tis à n, 4.76 de

,nm)m,

Ob]e&o Divini Intellectüs,

Xx f

P

698 ParsIf. Dift.II. Quef. L. f .III

D

641

DEUS in quolibet volendo eft (ibi finis.;

Jimore

vel quafi fint s uoiver(a enim propter. Semetipe

(ilsaman

fiim operatus eff : fed in his, que volumuspros

(itsodun

pter finem , tota.ratio movendi eft finis , üt.pa«

CMf

tet experientià noflrá ;. fic enim pharmacum...

iito i

propter fanitatem fumitur tanquam finem : er-

n ipan:

go motivum.,, .& ratio volendi in DEO eft ip«

timeltbo

lemet DEUS , feu EjusBonitas effentialis...Die

fim lt

xiin probatxone vel quafifints, quia licet Dsus.

Duryn

fitpropriéfinisfuorum effectuum ,. non tamen

fiodum v

fui-ipfius ,, & fic non amat fe propter fe.quafi

Dico

finem fui , fed tanquam Summum Bonum , :cu-

li &

jus ; rationem affert Scotus in 1.Di(l. r..q. $5

ciandi

quod refpettu nullius eff canifa finalis aliqua ,. nifi

Is quo:

ve[petlu cujyis eff can[aejficiens, quia canfalitas

Mu

cana finalis eft. movere. effciens ad. agendum ;

sielano

cum ergo refnectu DEI nulla fit caufa efficiens ,

llpit ol

ita nec finalis flriclé refpeclu fuiipfius.

qiaomi

"Objic.. DEUS movetur ad.nos præm:andgs

t& j

à noflris meritis, &ad nos puniendos à moüms

YO 4

demeritis : ergo non fola bonitas eífentialis eft

Tofneedd

objectum motivum Divinz.Voluntatis. .-&e. Ds

Wt

Ant. movetur à noflris meritis quatenus funt ia

t p

feipfis, .. IN. quatenus eminenter in fua bonita-

te cffennahcontmentur, C.Ant. & N, C.. fa-

Dwma,

t

teor quidem demerita üt demerita non contineri

At

in Divina Bonitate , continentur tamen in. eas

fb

dem fecundüimeentitatem phyficam ; .quam vie

M

det DEUS privari rectitudine morali debita,

Wdag

64*

Urges:

DEUS amat creaturas amoreamie

t

citiz ; fed fi illas amaret propterfe, amaretil-

Qdj

las

fAll

"DeObjclo Voluntaits Divina.

659

& flbi ans.,-

la$ 3moreconcupifcentie : ergo. ^ & D. Min.

T Oif

(rillasamaret propteríe; id eft; propter füum

lomusgno

commodum , amaret" amore' concupifcentise

niiy p

C. Min. fi illas amaret propter fe, id eft, fi

&tI4CUfTL,

amandó illas ordinaret ad fe propter commo-

O00f

dum ipfarummet creaturarum , " quibus maxi-

hÜ d lp-

mum eftbonum ad DEUM referri tanquam ad

ial Dis

finem ultimum; N. unde amor ille eft veri(fi-

ficitDius

musamoramicitiz , cüm nonintendatur com-

[l

modum amantis; fed amati.

1271

Dico-I. DEUS amat Seipfum ( I/.-) necel-643

un;

fario, & ( 2.) liberé libertateeffentiali. Sco--

L f

tuscitandus, & SS. communiter contra extra-

lid, Ili/i

z

:

neos quo ad 2; p.

au[aliw

P. (s p.-exScoto quodlib. 16. n. 3. DEUS

gcndxm;

neceffario eft beatus : ergo neceffarib videt, &

dioenty

diligit obje&tum beatificum.

Ant. patet...

quia omnis perfectio fimpliciter fimplex , qualis

qiuids

eft beatitudo: formalis, neceffarió cornpetit.s

utoltt

DEO:- Confequentia. etiam conflat, : quia fi

udse

nónneceffario . fed tantüm contingenter DEUS

M

videret, & amaret objectum beatificum (quod

Wi i

juxta-priorem conclufionem cít. ipfa. Effentia

honide

Divina; feu bonitas effentialis ) non-effet ne-

( f31

ceffarió ; 'fed antàm contingenter beatus , cüm

j

beatitudo'efentialiterin amore, & vilione ob-

2

yine

jecti beatifici confiftat.

u

P. 2.p; Libertas effentialis confiflit in ho

56ga

l[br l'

quód agetis agat ex electióne, fic, ut ei propo«

um

Qv

K

feipfam determinatcie-

nanturmotiva., -ob:q

ä;e(l'!- j

i

ca Fak;oïjö&um. Etin hoc agens liberum ü

Git-

t hc

l

woo ParsTI. Dift.Il. Quaf. I. $1.

Di

differt'ab agente naturali:: : atqui voluntati-Dis

iptio

vinz abintellectu Divino proponitur motivum,

tUt f

fcilicet infinita bonitasEffentize Divinz, obquod

Dito ,

(e determinat ad: ipfam:;; nimirum. Effentiam

ülimadtus

hii Condi

Divinam amandam ,. & diligendam:: . ergó

DEUS Seipfum amatliberé libertate effentiali,

s; & fut

lh

64j Objic. contrautramque partem. . Liberuim,

& neceffarium opponuntur : ergo ft DEUS E(-

DCR

fentiamfuam amat neceffario , non amat libéréi

Rtimpo

x D, Ant. liberum libertate effentiali , & n*

li, tti

fv w

ceffarium opponuntur N. liberum libertateac-

cidentali ,' & neceffatium opponuntur. C. Ant,

ttgliu

& fimiliter D. Confequens. : Liberum ütfic ops

füt; ia

ponitur folüm naturali üt fic,. & neceffatium

Dits, |

tl

opponitur contingenti ; nam ex Scoto cit. Sunt

4.. modi operandi, fcilicet libere , & naturali-

tltati

tet , contingenter, & neceffarió : - ex quibus

Qutfet n

duo priores ita dividunt immediaté principium

damm;

activüm üt fic,. & ita funt oppofiti , ut-impli-

Vif

cet, idem ptincipium fimulefle naturale;,:& li-

lX'lümüa;

berum : duo veró pofteriores non ita oppo-

Nni

nuntur , quin eidem potentiz convenire poffint

Lt

etiam in creatis, fub diverfis camen requifitis ,

Ditg]

ficbeatiamant DEUM liberé libertate eflentiali,

N

& tamen neceflario, quatenus illum.non amant

iCS.

liberé libertate accidentali , hoc eft , contingen-

dl

ti,; quemadmodüm Viatores.

Unde libertas

la,

effentialis confiflit inhoc; quód potentia libe-

r

rá fitdomina fui actüs, feu quód feipfam deter-

"n

otentia

mingt adillum, & nondetermineturà p

Va

fupe

ipuj

iil

701

De Objetlo Voluntatzs Divina.

du

füperiori, üt potentia naturalis, five dein nc-

Frnoltum,

eeffario,,.. five contingenter fe determinet.

i&obqi

^oDico Ill. DEUS amat omnes creaturas nong 46

-Ffentát

foliüm:actuales , & futuras, fed etiam poffibi-

les;» Conclufio eft certa quoad creaturas actua-

m

eatd

les ;:& futuras ,.& communior quoad poffi-

Liknif,

biles.

DEUSE

P. cteaturz non folüm a&tuales , & futurz,

at

fedetiampoffibiles, ficut habent veritatem ene

m

tís;, :ita etiam bonitatem, quia verum & bo-

trtated

num inter fe;; & cum ente equé laté patent:

) Cc Am'

etgo ficut ratione veritatis à DEO cognofcun-

itíicopr

€ur; itarationebonitatis ab Eodem diliguntur.

ffatiürm

Dices, - .Fundamentum omnis bonitatis .eft

dv Sunt

:exiftentia ; fed creaturz poffibiles non nabent

satiid

*xillentiam ; ergo nec bonitatem, & confe-

x g

iquenter non amantur à DEO.

&. D. Maj.

jj

fundamentum omnis. bonitatis efít exiftentia.,

rinp

vela&ualis, velpoffibilis tranfeat Maj. femper

jl

«exiftentia actualis N. Maj. & fic diftin&ta Min.

TA

TN.Conf. Ens, cujus paffio ponitur bonitas, nofe

'cpomül

ieft ens verbaliter, fed nominaliter füumptum.

"

quünis.

« * DicolV. DEUS ( t. ) amat«reaturas poífi- 6455

]m(illi'u l

diles neceffario amore (implicis complacentiz 5

n

a&tuales autem ( 2.) & futuras, amat amore

benevolentiz.. Eft communior Theologorum.

u

fbiul

5* P.a. p. SiDEUS, feu Divina voluntas non

yi

amaret creaturas poffibiles neceffario , fed con.

i

'tingenter, cunc DEUS non effet immurabilis ;

"

fequela nequitadmitti : ergo.

P. fequela Maj.

"N

fipotuitefle, ut Voluntas Divina creaturas pof.

hibis

D

2o2 Parsllk Dif-H.: Queft.T. $.1II.

fibiles nonamaret , tuncalió modó circa eas fe

Nfg. Ma]. l

Cl at

babuiffet quàm nünc ,& debuiffec intercef-

&blls dl

fiffe aliqua mutatio * fed hec mütadio rion fuif-

fer ex parte creaturarum poffibiliam; quia hàt

ttydy ir

tf

fernper eodem modo fe habent ; five diligantür

à Divina voluntate.-five non : étgo éx parte

iioamabl

voluntis Divinz facta fuiffet mutatio.

Dics: |

Qued

autem talis amor neceffarius fit'inefficax, & fim-

ttititis p

sfir,

plicis complacentiz, patet, quia DEUS circa

timesim.

creaturas poffibiles , & pro ftatu poffibilitatis

confideratas nihil operatu

»

;'?, fed vta'ntü"m iü fihs

Vltm 4 qu;

fibi complacet.

Ttor jlar

l

648 P.2.p. Amot

benevolentiz eft efficax V

&f

tio DEI, qua aliquid operatur circa creaturas :

t

atqui DEUS circa creaturas futuras, & actua

Wom T

les aliquid opetatur , idjueliberé : ergo eas li

lviaj

ber& amat amore benevolentiz; * /Maj. P. quia

PDiyis

iberé:creaturas decrevit producere , & libere

ii eir

produxit , ac confervat : üt definitum eít inz,

Atim,

"Conéil. Conflant. Seff. 8. art. 2;. contra Wic-

" eleff. conformiter Sacrae Scripture Pfal. 134.

!

omnia quacunque voluit , fecit : etgo,-

649 Objc contat.p. DEUS tuam Effen-

tiam folam neceflarib amat ? ergonon amat,

neceffarió creaturas poffibiles.

Antec. Prob.

D

id folàm D'EUS àmat neceffarió; à quo mie-

l

T

:

ceflario movetur Divina Voluntas : fed hacfo-

lum itàmovetur à Divina Effentia :?'ergo; R.

Neg. Ant: ad probationem D. Maj. id folümi,

àquomovetur Divina Voluntás; DEUS necef-

farió amat , üt obje&tum primarium C;fecus

lufoph:

Neg.

r

64:]"0

.. De Objello Voluntatis Divina,

703

duf

Neg. Maj. & eódem modó diftinda Maj

. Neg.

ht n

C. licét ergo fola Effentia Divina fit nec

effarió

i ron i

l

amabilis à DEO in ratione objecti primarii, &&

i quilit

motivi, inratíone tamen obje&ti fecundarit, &

puré terminativi etiam creaturze

'e»diligznmt :

fario amabiles funt,

Neque

poffibiles necef-

po t

o QUi

""Dicas; Et

go DEUS eódem modó amat6;o

&

creaturas poffibiles ,

í

quó Seipfum amat, id eft,

EUS d

fbl

neceflarib. Contra enim efl. Neg. illatum,

chm enim creaturz noh habeant tantam neceffi-

WnB| téém, quantam habet Effentia Divina, etiam

amor illarim non erit tam neceffarius, quàm

" Vo)i:

néceffarius eft amor Effentiz Divinz,

Deinde

&atütas :

ereaturz non funt objectum motivum , & pii-

a

marium Divinz Voluntatis, quemadmodim

o l

Divina Effentia, fed tantüm fecundarium ; er-

jl

;.gb-»DRAVina Voluntas non ve'rfä'tqr eodém modo

€ircá creatu

gb

$

ras , quó verfatur circa Divinam Et-

i

fifentiam.

(f Wlt

b

QU/ESTIO 1.

ER

De Providentia DE L

rato

v

139 &

&

Cujus Potenii

r

Divina Prov

;

um

f A us ?

identiviz»:-l ;

i

j

0

coI. DEUS habet Providentiam. . E

$

Häg:

"

li

i

D

de fide contra Epicurum; Democritur

n

[

ndt

--

& Pythagoram , & alios veteres Phi.

yi

3f

lofophos , qui Providentiam ini-DEO abfolud . *

-

N

h

negárunt,

|g4

(ijis n

704. Pars HI1, Dift. II. Quafl. II. f. L.

jomtéfum

P. L. ex S. Scriptura. Ecclef. f 1. neque dicas

corans Angelo , noneft Providentia, ne foritire-

«t qiht

sus DEUS. | Sap. X44.t4a autem , Pater , Pro-

int, hat

viliberos,

videntia gubernat : ergo datur in DEO Proyi—

dentia.

t puit

P.IL.ratione. Omnes veri parentes ex ap:a-

thtf

ze, & indi(tin&tu quodam naturali proliumfua-

Viiig f

rum curam fufcipiunt ; fed DEUS eft verus,

iMlbtto a

& benignus creaturarum Parens, & Author:

[177 L

lts

ergo illarum curam füfcipit, ipsísque providet.

Unde S. Ambrof. l. 1. officiorum c. 13.. quis

DEUSillispr

optris fui curam ?. - - cn ali«

M: f

eperator n:glugit

nulla injuria [it , non curare at

quid non fecilfe,

Con-

MLi

gem , quod feceris ,

fimma inclementia,

hod

firmatur. Si in DEO non effet creaturarum.,

D

Providentia, inde oriretur, vel quiaillas non co-

vel

Wv

nofceret , vel quia providere non poffet ;

t

quia quidem potens provi

dere , tamen nollet?

b D

us Scientiz infinit£,

atqui primum repugnat ej

teriuminfinita Boe

DW f

fecundum Omnipotentiz,

Winhggg

nitati: ergo.

€$2.. Objic. Omnis folicitudo, & inquietudo re-

A

pugnat D

EO : fedProvidenüa importatinquie-

ünig:

tudinem ; ergo repugna DEO., . &

D.Min.

Wiv

Providentia importat inquietudinem in €0 ; qui

IWS d

vel media ad finem non novit,, vel fietiam no-

L1S

vit , tamen adhibere non poteft C. Min. in illo

Wa

qui ifta optimé novit , & facillimé adhiberepo«

"g

teft Neg, Min. & C. talis autem Provifor el

T 1

DEUS.

M [

Dicoll. Dawutin DE O Providentia

ome

453

niunm

Mitm

jl

Cujus Potentie Divina Providentiaebe. qog

nqjn du

nium retum, "E(Letiám de'fide contra-Ari(tote-

Mfine

lem , qui Providentiam fublunatium DEO ne-

Pattt, r

gavit, ficut S'negárunt alíi circa aCtus humas

10 Proy'r

nosliberos. — P.'Ex S. Scriptura: Sap. 6. dicis

tur : &qualiter efr illi cura de omnibus. Et Sàp:gs

t Qd |

attingit -àfine usque ad finem fortiter , c difpo-

volumiüte -

nit-omsia fuaviter , id eft; üt ait S. Bernardus

eiitns,

l.delibero arbitrio : 4 fmmo celo uique ad ins

t Auhpt

: providt

feribves partes terra, ci» À maxime Anyelo wique

4Àd minimum vermiculum.

Ratio e

:

$ quias

1 il

. i

DEUS illisprovidet, quorum eftcaufa,

t pro-

bavimus : fed eft equaliter caufa rerum mi

nima-

uputttih

rum;4€ pra(tantiffimarum : ergo & his; &

Coii

illis.providet;'adeóque omnibus,

jatuma l

DicollI-Divina Providentia eft actus Di-6f4,

snon(t

'vinz volüntatis , quo res omnes in fines fnos

Offct: !

dditigit. ^ Hsec conclufio confonat huic defini-

m

tióni'à Damáfceno traditz 1.2. de fide. c. 29.

(jnfilliiæ,v i

Divina providentiaef? DEI voluntas, per quans

vt

Vé$ 0mnés Apte , congruéque gubernantur.

aliàs communis SSrum contra T T'as,

s

1

qe ;

P.cónclafio L. Przdeftinatio eft Ípecies Pro»

Atf Jl

videntiee : fed praedettinatio confiftit formaliter

DAl

"

( ]

dira&tu voluntatis : ergo & providentia, cim

T

foecies debeat: continere rationem fui gereris,

um |

Min. P. ex Scriptuta, quz predeftinationem

n

vocat aliquando complacentiam , t Lucz t2.

j |

tomplacnit Patri vefIro dare vobis Regnsm.: Al«

j J

quando propofitum; tit ad Ephef. 1. peadeffi-

navir nos fécundum propofituns voluntatia fa.

j

WAliquan.do electioneni, üt ibidem, elegit mos im.

jm

ipjo,

Yy

706 PdrSIII. DW-II- Qu&j?.llo 5. ,o

(l

ipfo , Aliquando dilectionem ,. üt ad Rom. 9.

DUIET

acob dilexi ; atqui hec omnia funt actus vo-

luntatis: ergo. UndeScotusin 1. D. 40. q. un,

VE ICGU

hirbos $

ait : Prade[l inatio proprit fumpta dicit ablum vo-

r did

lgntatis Divine.

Wetat,

65; P.IL. Quioptiménovit pauperum mileriam,

& media ad illam fublevandam oportuna , non

ho

Díces,

dicitur illis providere, nifi velit efficaciter illa

ml EU hal

media adhibere : ergo fignum eft, quod provi-

t fedp

dentia confiftat in a&tu voluntatis, & non intel-

llj d

le&üs; unde ufus hujus vocabuli invaluit...,

Üivinatio

quod providentia idem fit, ac cura, qua elt

formaliter actus voluntatis.

Confirmatur. Si

ia

TMUE s

providentia non effet formaliter actus volunta-

atl

tis, tunc vel effet cognitio mediorum ad finem

giet,

proportionatorum , vel effet judicium pradi-

tam C

cum dictans talia media congrué eligenda ; vel

Wfqm 4l

certé imperium quoddam dicens voluntati hoc

vel illud fore faciendum : fed nullum horum

irm X

" n f

efl: ergo. INon primum, üt patet ex proba-

anfqria u

tüone 2da, Non 2dum , quia judicium illud

( quod reipfa fuperfluum judicamus ) dirigeret

8 Cont

"Oa

Divinam voluntatem, quz cüm fit primaregula

füi, non indiget regulatione.

NNon tertium ,

ha

"ia

quia imperare eft proprium voluntatis, & non

intellectüs.

l

€;56 Objic. VariosS. Scripturz , & SS. PP,texe

tus, quibüs oftenditur providentiam fore actum

hh )

ftt

la].

intelledtüs: ergo. — . Scripturam, & SS. PP.

nil aliud velle, quàm quoód neceffarió prazrequi-

mlmnm

ratur ad providentiam actus intellectüs, cþ

quód

j

non

&N

Cg,

$l

Cujus Potentia Divina Providentia cic, 707

ld Rom- 90 :

adus -

non pravideat DEUS czcó modó , quod nec

TrOS negamus,

Caterum opponimus Sandtis

A0

Patribus SS. Pat

du

res , inter quos D. Damafc,.

aperté dicit l. 2.

defide. c. 29. Previdentia e[f

tunitn,

qoluntas , GL infra

» Providentia nibil aliude. $

guam ipfa voluntas.

Itita,

icidr i

Dices. Providentia idem eft, ac prævider;-

657

tia, ab hac enim Ethymo

-

uódpro

logíam norinis fum

Ril

fit 5 fedp

r&videntia e(t aclus int

ellectüs : ergo.

Maj. eft ceria.

Min. P. ex Ciceronel.2. de

al

Divinatione. ZZedicus marlruwingmwefcennm

T

Til

pr.a'uidet, infidias Imperator ,. tempe[fates gn-

vollntde

ermator ; ergo. — R, quód verbum providen-

sMnerà

tia duplex habeat fignificatum , primó , utidem

fignificet , quod Previdentia

» quo fenfu fump«

j j

fiteam Cicero modo allatus.

jii; d

2dó ut fignificet

euram alicujus rei , quo fenfu pariter Cicero

yial i

n rf

eandem accepit , dum in alio loco dicit. Provi-

dere rei frumentaria , providere omnibus , qua

exprobl'

ntce[faria videbantur.

ám d

Ex quibus patet, nihil

inde contra nos concludi, quandoquidem hic

[4

1 ;ggüll

Providentia fümatur ex communi ufü procuras

unde parvi pendenda eft Ethymologia nominis,

wrüifls

€im etiam invidentia dicaturà videre , &tamen

K

eft actus voluntatis.

p

Inflas. Providentia efl pars prudentiz : fed

Xec pertinet ad intelle&tum : ergo & illa. — ,

fb

- Maj. eft pars prudentiz prout importat co-

QSS.PB« l

'mgq?l',

gnitionern przeviam rei ad fuum finem dirigen-

da C. prourimportat ipfam caufam rei facien-

:

«

. qui

i

Yy2

$,

E

zcg Paslll. Dif.II. Quafi. II. $. IL *

h

DioH

$. II.

um

n 65 qualiter. D EI Providentia fe

hij ao

extendat. ad atius Bonos , 7Malos , d

OPCHKUI'.

Indifferentes ?

r

D.5

d D.

Icol. Etiam peccata fübjiciuntur Divinz

658

Providentie , illafcilicet pcrmittcndö,

ljl

eft.commu-

) n

non autem producendó.

Duin :

nis. Ratio eft ; quia tantum abeft, ut illaor-

dinatio DEO repugnet, ut econtra fummá ejus

lpoliolo

Áuthorw,

bonitatem, & mifericordiam maximé commene

«liyw: "

det, cim illud ipfum, per quod offenditur, etiam

ad offendentis utilitatem dirigat v. g: ad majo-

Wf[f, Htj

rem ejus h

umiliationem , ac pracautionem in

Atitanhym

Hinc dixit S. Cyrillus Jerofolymi-

Watines

pcriculis.

lo vul

tanus cathechefi

8. O Sapientiffimam Provi-

dentiam , qua malum etiam propofirum in falutis

t pec;

onem convertit, Necdicas 1m55 malum

Mptum,

occafi

Ml

nonp

oteft ordinariadbonum : ergo.' i. enim.

D. Ant. non poteft ordin

ari per fe C. occafiona-

Yi roh

liter , in quantum prz

bet occafionem peccatori

Til prg

(e humiliandi Neg.Ant. & C, nam;ütaitS.A

AMiniys

i

rzdeftinati ex cafu humiliores , cautiores ;

litum

ferventioresrefurgunt. —INec dicaslT peccatum

!öïpsf) Q

: ergo non poteft otdinart.

Miptetn

eít privatio ordinis

t privatio ordinis naturz: &

p UM

enim. D. Ant. €

ET

"

ratiz C. ordini

s Providentiz Neg. Nec di-

ln

cas III. peccatum non caditfub po

tentiam DEI:

(b g

ergo non poteft ordinari abipfo, NamD. Ant.

M

non cadit füb potentiam DEI, vt faciat C. ut

1

s.

zRego l

Pt

illud ad aliud ordinet N Ant.

l-

J

n , cP qualiter DEI Providentia de. 705 |

; ^ Dicoll. DEUS ab zterno nullum omnino

peccatum quà tale, & formaliter fumptum vo-

1771

luit; aut decrevit , neque in tempore aliquod

h

l

operatur. . Eft defide.

P.I. Ex S. Scriptura, & PP. Pfalmo j. dici-659

turDivirfæ

*tur &0n D EUS volens iniquitatem t es. Sap.14«

alttdi,

:edio fient DEO impins , & impietas ejus.. Ezech.

- Corhnil

-X8- wunquid voluntatis meseff mors impii , dicie

urilut

"Dominus ? Porró S. Chryfof. hom. 23. in a&t,

mníáts

"Apoltolorum ait : »Jus dicat ; DEUS wobis

LOfnme

Vhuthor malovum eff .. Conc. Arauf. c. 2 . dicit:

jr L

aliquos ad . malum Divina volumtate pradeflina-

f mojo

tos effé , nan folama non credimus , (ed etiam f frnt,

nem i

quitantum malum credere velint , cum omni de-

[

tteflatione illis anatbema dicimus : ergo DEUS

j Pt

hon vult pofitivé , aut decernit, five facit ul-

yfihti

um peccatum , üt peccatum , & formaliter

»fumptum.

du

&.cnim-

P.II. ratione, 'Tum quia DEUS ferió , &fe-ggg

»vere prohibet , ac punit peccata : ergo ea non

Vif

pemwfi

^spoteft praedictó modó velle ; quia nemo nifi

ii

"Tyratus punitillud , quod voluntate fua fadtum

jf

"'eft;.tum quia i DEUS vellethominem peccare,

u ) "eóipsónonpeccaret, quando peccat ; ille enim

yiint |

noi peccat, qui fe conformat voluntati Divinz ;

sturd

;tum quia peccatum repugnat natuce Divinz,

N

qua eft infinité bona, & fancta.

7

" Ob. Ex S.Script. quz fubinde afferit DEUM66 1

pv

peccata prordinare, & adillainducere ; nam

'1^1

I

2. Reg. 16. dicitur : Dominus pracepit Semei,

&t malediceret David. .2. Wep. 24. commovis

De-

Yy3

LT

910 Pars HI, Difl. H. Qææf. JI. $.H.

Dominus David diceus : vade, numara Ifrael,

IT

e fudan,

Toaun. 13. quod fatis , fac citiit.

iotum Ti

la 45 ego Dominus ct non alter:, faciens pacem,

T

Q ereans malum, . Gen. Ag. nón veffvó confilió ,

gieefen

Je4 DEI voluntate buc miffus fum.. . AGorum

Qicetm r

€. 4« COnVenerunt in civiiate iffa f acere , qua mae

LT 77

su5 thas, C confilium tuum decrevernnt fieric

fti, n

ergo voluit, & decrevitpeccata; & cum S. Da-

DT

maíc.lib. 4. dede orthodoxa c. 26. .. Hos &

T ptca

fimiles textus non effe intelligendos de DEO

lotinemy

vl t

caufante, vel praordinante peccaia, fed üt per-

mittente tantüm 5 permiffio enim in S. Scrípe

Vil d

tura fignificatur nomine aClionis, ut SS. PP. exe

hotum

ponunt , & profertim S. Anfel. ], de concordia

EE

€.2. dicens : DEUS mala , qua non fecit , dici-

p &i

tür faiere, quia permittit ; nam dieitur bomi-

wem indurare, cimnnon emollit , inducereinten-

n d

tationem , ciim mon liberat.

Itaque ut refpon-

deamus ad quemlibet textum adductum, dici-

Muf

LY

tur DEUS pracepiffe Semel, ut malediceret Das

!Jä,« lm'd.

vid , permittendó amarum illius animum per

ito

maledictionem jam conceptam in Davidem ef-

Püfl'tiva, |

fundi, ad ejusdem patientias, & humilitatis pro-

D

bationem. .. Dicitur commowife David ad u-

t bono

merandum Áfrael, ei Tudam, permittendó Sa-

ts

thanz, ut talem Cogitationem in cor Davidis

ad fuperbiam proni immitteret.

Wggn

Quod attinet

Wf N

illud Joan. 13. de proditione Chrifli, Chriftus

Vl

illam non fuafit, fed ciim jam prafciret malam

QU

voluntatem Juda, ad

proditionem difpofitam ,

hf

nem

AOl

oitendit per illa vefba, 'þam prompticudi

jux-

.l

An , d qualiter DEI Providentia Gc. 7 n

ra lf

juxta illud : oblatusef? , quia ipfe voluit. — Ad

faccit

textum Ifai» jam olim refponfum eft à SS. PP.

i u

per difltinCtionem duplicis mali, cspe , & paoma :

uml

priuseffe negant à DEO ; concedunt pofterius.

Adonm

Sic'etiam refpondendum eft ad illud Amos f.

m

non eft- malum in Civitate, quod Dominus non

t ftris

fecit.

Senfüs duorüm ultimorum textuum eft,

imsDie

DEUM adeó bonum effe, ut non folàm ronz,

Ht

velit.peccata non fieri , fed etiam quando fcit

j DEO

hominem malé actutum, velit hoc malum prz-

dirpt

vifüm in bonum ufüm convertere.

Sic prae-

s At

vidit malam voluntatem fratrum Jofephi , &

PP, u

Judeorum , quid fecit? utramque ad bonum

(ordia

exitànt ordinavit, illam ad exaltationem Jofe-

häd' l

phi, & iftam ad humani generis redemptio-

2771

nem. "HincaitS. Aug.l.22.civ. c. 1. 24nlta

Ajtlle

fiunt: À mobis contravoluntátem DEI , féd taut&

vt

ille eff fapientit, tant&d ue virtutis , utin eosexi-

j lt«

tu$ , fsUe fines , quos bonos , d juflos ipfe prafci-

)

u De

vit, tendant omnia,

um

«Dico HI. In DEO dantur decreta abfoluta662

j

pofitiva , & zterna omnium rerum futurarum;

m

non tantum refpectu a&tuum indifferentium.,,

4d n

|

!

aut bonorum ordinis naturalis , aut füpérna-

d

turalis, fed etiam refpectu aCuum peccami-

w |

noforüm przcisé quoad entitatem phyficam

a

eotüm , idjue concomitanter tantüm cum

lr

voluntate creata , ficutin temporenon nifi con-

nj

€omitanter cüum ea influit in eosdem' a&tus.

J

Concufio eft communis, excepta voluntate

j

«oncomitante, qua eft contra T'Tas.

]:

Yy 4

PrObn

P

715 . Pavi HHT. Dift. H. Queft. II. $. 1.

At

66

P]

lerevit

Prob.'Tum quiaS.Scriptura ait Sap. 14. T&

autem Pater gubernasomnia Providentiá, "Vam

inrt proJ

quia SS; PP. dicunt;, DEUM -omnes noftros

a, à

actus- ab . &terno- praordináffe.

Tum quia.;

ienfiom

DEUS omnes noílros actus praícit futuros z

firer,

fed.in.nullo alio , nifi in (uo decreto - concomi-

[UXTT

tanti ita prafcit, ütlocó proprió probatum efts

bmrcim

ergo.

Tum quia ad omniailla extenditur de«

qeceden

€retum DET zternum, ad qua extenditur Divie

um

nus concuríus in tempore:: fed hicíenon tar-

Autory

tüm extendit ad actus bonos, & indifferentes;

tirintent

fed etiam ad naturalem entitatem actuum ma-

litpec

lorum ; DEUS enim concurrit- pofitive ,. &

Nis.moy

phyficé-ad. materiale peccati , üt dicitur. come

Atvl

muniter à Noflratibus in Phyfica contra Duraf-

VUS d

dum : ergo DEUS etíam decrevit:decretó po*

ht il

fitivó naturalem entitatem actuum malorum

h; mult

ab aterno ; aliàs enim aCtus mali, fecundüm fa-

labere

am enütatem phyficam - fumpti, effent.à fe fu*

fim al

turi, & independenter ADEO , quod eft con-

tra rationem creaturse,

il

Tum tandem ; quia

f a

omnes rationes probantes dari decreta pofitiva

DUUN j

in DEO refpectu actuum bonorum , & indiffe-

W qu

rentiurn , probant etiam dari refpectu a&tuum

m

peccaminoforum quo ad eorum naturalem ; &

Vr

phyficam entitatem.

[

664.. Dictum eft inconclufioneimo : qua ad íntio

Ül

tatem pbyficam. atiuum - peccaminofarum . Sic

m

enim. Salvatur, DEUM . non eflfe-Authorem;

lüquitw

peccati, quia formalem malitiam Ipfe: nulló de«

V

nomn

C(ït:ö decreyitis .A etiaxjj 1ateriale peccati

i

de-

2

n , C qualitey DEI Providentia &yc,. 713

. 140l

decrevit 'voluntate- antecedente , & /ex inten-

Y5

TM

tione propria ;' fed: tantàm voluntate. confe-

ts nollt

quente, &cexintentione creaturz, feu per con«

m quiy

delcenfionem cum creatuta;ne hzec füa libertate

fatues:

prvetur,

Diétum'eft 2dó : cozxcomitanter.s

OCO

£um wvoluntate craata non anteccdenter ad so-

utum

Éum confenfum , àt docent T Tze, quiafiDzus -

vilturde

antecedenter ad voluntatem creatam jam decre-

tucDivi

vit etiam materiale peccati; DEUS effet vere

ThOIT f

Author peccati, cüm fic ex propría , ac prima»

fenti

tia-intentione , & voluntate antecedenti volu«

J t

iffetpeccata; "l'um quia Decretum antecederis

'e', &

plus movet creaturam ad peccandum , quàm

Coffi«

auxilia:moraliter tantüm influentia :ergocüm

Jurite

DEUS dicatur caufa per fe operis boni, quia

t p

dat auxilía moraliter ad opus bonum moven-

d)

tia; multó magis effet per fe caufa operis mali,

il

ft haberet: Decreta antecedentia refpectu ope-

trum: malorüm.

fl

Tum quia Haretici damnan-

|cote

tur.ideó ; quód dicant , DEUM per fe directé

T

ex:propria; & antecedenti voluntate velle..

ia

actus ; quibus annexa eft malitia moralis , &

ii

non quód dicant ; ipfum velle formalem ma-

t

litiam : ergo DEUS non habet Decreta ante-

Tls&

«edentiavoluntatem creatam , fed concomitan«

tia,

iwf

" Objic.. 1. Con. Trid. Seff. 6.. Can.6. dicit;66f

il

DEUM permiffive tantüm velleopera mala; &

(f

loquitur de materiali , non autem formali a&tuc

lmk

um malorum : ergo DEUS non decrevit ope-:

7

itivó.

&. l. Etiam ÁA;

ra mala decretó : pofi

di-

b

Vy$5

»14. Pars l. Diff.ll. Quefl. H1. S.II. .

LOI

dicunt, quód DEUS in tempore phyficé cone

fs a

currat ad entitàtem phyficam actuum malo-

tastür i

rum :ergo DEUS non tantüm permiffive vult

ti, fed g

opera mala , contra Conc; Trid. debent ergoipe

w liberan

fimet folvere hoc argumentum.

E. Tl - Con.

wemateri

xl mod

Ttid. per av permi[J/ve non intelligere permif-

fionem in rigore, quafi diceret folam negatio-

sdibiitas

ditaten

nem impediendi aclionem , fed perav permif-

v? innuit, quod DEUS non decernat, nec.-

concurrat ad actus peccaminofos etiam quo

(

ad naturalem eorum entitatem voluntate ante-

cedenti , ex intentione propria, & primaria, a€

.

»

Bit

complacendó, uti concurrit ad opera bona :

fed licét phyfice concurrat, & pofitive decet-

T

u

nat aCus malos, quoad materiale fpectatos ;

hoc tamen facit voluntate confequenti; & fes

Yi abne

cundariá , acex intentione creaturz , ei condes

T

Ícendó ad fervandam ipfius libertatem.

ltyrob

666

Objic. II Quando ad aliquod antecedens

Tumit

neceffario fequitur confequens, qui vultante-

Witni,.

cedens , vult etiam confequens :fed DEUS vult

- ls

entiratem naturalem actüs mali , & ad illam.;

Edt,fp.

'

neceffarió fequitur malitia moralis : ergo Dxus.

16 b

etiam.vult. malitiam-moralem.

Is&- 'D' Mai-

Aiftm

