qui vult antecedens voluntate antecedenti , ex

Dm:

propria intentione , vult etiam confequenstran-

feat. Voluntate confequenti , ac fecundaria, &

D

aliena intentione N. Maj. & fic diftincta Min.

N. C. DEUS enim non vult malitiam mora-

lem; tum quia illam prohibet voluntate ante-

cedenti, ficut & ipfuma&tum malum, vultque

Ne

d

Jl

An, & qualiter DFI Providentia euut;

yfi n

potiüs a&um bonum ; tum quia DEUS non

m ao

tenetur impedire materiale , vel formale pec-

iye wl

cati, fed potihs, ut voluntatem creatam fer-

ntepoy

vet liberam , debet concurrere, & condecer-

D Co:y. |

nere materiale peccati, quia formalem malitiam

crcparqil-

nulló modó decernere poteft, cüm hac de-

) lltgiliü'

fedlibilitas à l

Sanclitatem.

ege fit contra ip(iusrinfinitam'

7) )WMI d

i, tG

m qu

t a

-QUJESTIO IlI.

TE

De Predeflinatione,

bon )

E

verentid ac Religione, timore & tre-667

dectte

R

more, humilitate & refignatione, amo-

MU

reDEL & comtemptu fui, judicii pro-

T

prii abnegatione & intelle&tüs captivatione.,

jcude

opus eft; dum quis Divinz Pradeftinationis

!

;

& reprobationis arcana fcrutatur : hic enim qui

gt

pratumit, facilé fübmergitur , àt Origenis, Ter-

junté

tulliani , Calvini , aliorámque complurium in-

jl

felices oftendére eventus ; qui vero fimplici

Lilito

fide , fpe , & charitate fpeculatut , confolatio-

nis.uberem in humilitate inveniet tnateriam,

;oDiUS

M )

Tutiffimum ergo effequi. monitum' S. Pauli

m[il i

Rom.12. fapere ad fobrietatem.

u

N

j

" E

Premiltuntur aliqua de Predeflina-

tione fcitu neceffaria.

n.mu

u

T.Ot I. Pradeftinatio vi nominis dicit duo,66

Ícil.- deffinationem , & prapofitionem*

7 E

"

Jra.

P

7516 Pars HL. Dif . U. Quaf. UI. $.L

pm.

Deftinatio hic-ufutpatur pro. otdinatio-

;fæordinavi

ne vel transmiffione alicujus in aliquem -fi-

vadeltinat

Not 1l

nem.- Przpofitio pra autem indicat aliquam..

lo n

priotitatem , ita ut non qu:xelibet ordinatio , vel

tiimvolue

traismiffio poffit dici przedeftinatio ; quia'etiam

Ant fatur

DEUS in tempore variaordindtjvariosad fuum

finem transmittit, & tamen ob id. non dicuntur

Aqifint:

ul E

proedeftinati. | Propri& autem loquendó fola...

deílinatio , aut. transmiffio creaturz rationalis

dai, ac

ad vitam. aternam poteft dici Pradeftinado ;

tetollana

üt aperté colligitur ex Apoft. ad Rom,g. v.30.

1 nsícan

Quos autem pradeffinavit , bos ( vocavit , j

kandi,

wos vocavit , hos ci» juflificavit , quos autem u-

r On'gc

ffifieavit , illos c& glorificavit. . En- Apoflolus

Wt tra

incipità pradeftinatione, & ordinata gradas

Vg anm

tione definit in- glorificatione, qua confertur

i&

in vita zeterna.

Hinc Doclor Subtilis 3. d.7;

Trentu

q. 3: fic praedeftinationem definit : Ef Praor-

Not

diuatio alicujus ad gloriam principaliter , &j ad

paodti

alia in ordine ad. gloriam.

Tàut (it

663

Not.ll. Effe de fide certum dari in DEO

(i, T0f

qidem,

predeftinationem , ac definitum tam in- Conc.

Arauf. quàm in "Trid. Seff.6. c. 12. conftatque

m

prater jam adductum textum ad Rom.8. etiam

Vg

ex illo ad Ephef. z. pradeffinavit nos in adoptio-

la

nem Filiorum.

Ratio hujus communiter hzc

mj

a(fignatur à 'Theologis : DEUS nihil in tem-

UT

pore operatur , quod non ab aterno praordi-

navit; aliàs enim tnutabilis foret DEUS : at-

Q

qui DRKUS in tempore multos ordinat & trans-

Snïpu

mittit ad vitam aternam : ergoab aternojam

"ij

prz-

"

Pramittuntur aliqua de cbc,

?17

otditatte

praordinavit , & per confequens daturin DEO.

Vi f

predeítinatio.

iNot. lI.

t diqut

uód predeflinationem : jam 1670

liatio d

Saculó: negárint Valentinus ,. & Bafilides, hi

iquisetüm

enim voluerunt , quód, (icut aliqui homines

iosadlum

funt naturà boni, & alii naturà mali, |etiam

ORRT

aliquifint naturá falvandi , & alii naturá dam-

nido f

nandi.

His adhazferunt Marcionitz ; & Mani«

bratiotdi

chai, ac tandem Pelagiani & Semi-Pelagiani;

Vinaio

ne tollatur liberum arbitrium:humanum , né-

l.s. V.;O.

ve naícantur homines jam judicati, & non ju«

dicandi.

77

Tandem circa predeftinationem et-

genjt-

ravit Origenes l. 3. de Principiis c.8. quód vo-

vilolis

luerit przdeftinationem pendere ab. operibus,

quz animz exercuerant ante creationem mun-

L gmda-

onttit

di, & per coníequens antequam corporibus

unirentur,

WS ;. d.7n

E

f m

Not.I1V. Communi Theologorum calculó

7

g

pradeftinationem effe neceffariam ad falutem,

ità ut fit impoffibile, impoffibilitate confequene

jDi

ti ; non przdeftinatum falvari.

Oppofitum

n O

quidem. tenuit Ambrofius Catharinus volens

gt

tantüm Beatiffimam Virg. Apoftolos , & alios

[ «

eximie Sanctos effe predeflinatos; alios autem

p

falvandos obtinere vitam zternam per volunta-

gt

tem DEI generalem falvandi omnes. .. Verüm

ujus opinionis nulla in Scholis habetur ratio ;

j

»ræofï'"

cüm omnibus hodie difpliceat 'Theologis , &

aperté S. Scripturz , & Sanctis PP. contradicat.

p

Qu

Seriptura enim Matth- 29. c, dicit: Zewitebe,

;

THO,W

ntditlà Pairis omei , polfidete paratum vobis. Re-

F

&"uo

D

718 Pari T. Diff. H. Qaæþ. Ilj. f. I

leimy

gnum : atqui DEUS . parat Regnum pradefti-

vadluté

nandó, ita énim teflatur S. Aug. 'Tract.68. in

sidarent

oan.ubi loquens de manfionibus cocleftibus ,

ait : DEUS fecirillas pradeffinando.

Clariüs

nf

atabint

loquitur S. Aug. lib. deDono Perfev. c. 9. se-

ütshor

minem faluandum, nifi qui fuerit predeflinatus,

autedeba

Conífonat Fulgentius de Fid. ad Petrum c.37,

slimion

nullatenus dubites- -- nec perire poffe aliquem

lisomne

eorum , quos DELIS pradeflinavit ad regnum

telina

ccelorum, nec quempiam eovum, quos DEUS uon

m 1

padeffinavit ad vitam , ulla poffe, vatione [alva-

O

ri.

Et ratio eft , quod voluntas univerfalis fal-

"ipri ne

vandi omnes fe etiam extendat ad reprobos :

lat iaf

ergo cüm in illis non operetur vitam aeternam,

Mt()ltþl

debet in DEO refpe&u falvandorum alia fin-

gularis interceífiffe providentia, quam nos prz»

tüone

1 parit

deftinationem dicimus.

€72 Pracipua Catharini fundamenta funt. T. Om-

d ereg

nes homines poffunt falvi fieri, & tamen non

um

H o

omnes fünt pradeftinati : ergo non eft ne-

ceffaria. ad falutem pradeftinatio. IT. Creatu-

Tatyr

vz irrationales ordinantur ad fuum finem finé

W

preedeftinatione : ergo à potiori rationales, quia

E j

III. Fundamen-

CMC, [1

Íemet magis juvare poflunt.

tum eft, quod deflruatur libertas ex predefti»

ET

ii

natione , & quód aliquis damnari debeat, quo-

qan

modocunque bene vivat, fi non fit pradefti-

patus,

Verüm hoc ultimum non humanutmi;

3

Mmad|

Eu

fed potius Diabolicum inventum, & Calvino

communicatum nullius valoris effe conftabit

D

[

W

i

ànum, 701.

*

inte-

H

Premittuntur aliqua de cc.

7!9'

n prad

Interim x Ad I. D.Conf.ergo non efl nece(fa-673

tía ad faluté pradeftinatio;in hoc fenfu,quod ali-

nb

odl

qui falventur finé predeftinatione N. Conf. in

v Clrit

hocfenfu,quód non przdeflinatus poffit abfolu-

té, ab intrinfeco Iä!variC.Conf.nunquid enim

vt 90 [2

IMMWQ

omnes homines , üt ab zterno intentionaliter

nf

antecedebant tam lapfum , quàm decretum pre-

deflinationis potuerunt ab intrinfeco falvari 2

f: dipm

] n

aliàs omnes ab intrinfeco fuiffemus Filiiirz, &

przdeftinationis ab intrinfeco incapaces, ac.,,

DEU

i [ihi

damnati procreati ab zterno. Adde, quod

nflis l

commauniter juxta Théologos reprobus (à

Yobos :

pouori negative. non . przdefílinatus ) poffit

Tetriatis

lalvari in fenfu divifo, non tamen in fenfu com-

pofito reprobationis, hzc enim importaret con-.

4ja (ir

jun&tionem mortisin peccato, . Ad IL. Il-

05*

lam paritatem effe irrationalem , & nullam ;

quia: creaturze irrationales refpiciunt finem na-

U

It of

turalem ; rationales verb fupernaturalem, ad

quem obtinendum per predeftinationem or-

l d

(rat

dinantur. Et hinc Conf. fic diftingui poteíl:

11] fit

ergo.à potiori creaturz rationales ordinantue

finé przdeftinatione ad fuum finem naturalem

j a

Conc.. fupernaturalem N. hunc autem finem

n

P[ædf H |

paturalem refpicit creatura rationalis tam per

perfectas fenfuum extermorum operationes ,

:M"f"

r

quàm perintelle£&tum ad verum , ac volunta-

tem ad bonum tendentem ; finem autem fupere

imjm.'lm

naturalem.refpicit creatura rationalis per Divi-

(j*

"

I

nam gratiam , cujus fons , & origo eft pre-

J

deltinatio miferentis DEI

L

Náat.

720 Parilll. Dift.I. Onasft. HII. . 1.

674 Not. V. DEUMin pradeftinatione fervate

duplicem ordinem , Ipzentiosis fcil. & Execu-

tionis , qua executio irerum alia eft Jvrerwa , alia

3l

Externa ; licét enim Divina predeftinatio uni-

cus fit actus voluntetis Div. tamen fecundüm.,

lto,

&

nofttum concipiendi modum eftduplex.. Pri-

mus, quo decernit pracis? rem feri przefcin-

il

d'ompin

dendó adhucà mediis ,. & hic vocatur Jnrentio,

five decretum incentivum.

Secundus , quó

d ad

decernit rem hóc vel illo modó fiendam , & hie

tiim d

e(t Executio interna, feu decretum. executivum

8 g

internum ; tandem fübfequitur tertius actus ;

r Ange

quo DEUS cum creaturis in tempore rem pro-

iiv

ducit , vocatárque ipfa rei Effettio , ac Execn-

"Rüontdr

tio Externa. — Ex quibus confequenseft, quàd

Hoïmam

duplex in DEO detur pradeftinatio , intentiva

*Nue

fcil, &e

xecutiva. His notatis ftatus Quarflio-

t F

nis in hoc agitur à 'Theologis : Àn prade

fti-

*s

natio intentiva, feu prima intentio dandi glo-

mfde'du(

fhüni

tiam przter motivum , & rationem finalem,

quz ex parte DEI eft manifeftatio fuze bonie

hi

tatis & mifericordiz, etiam habeat pro ratio-

lm ,

ne motiva merita ipfius predeftinati.; quod

,ff"'pzum

idem e(t quarere , ac an predeftinationem prae

n

causárit meritorum noflrorum pravifio, sítque

il

roinde facta onerosé & dependenter

palj

à pravifis meritis ; vel an-fitfacta

"if

gratuitó ante praviía merita ?

Werg

LT

pro quo. refolven-

do fit

D

$ I

"i

1

N

M

72X

one r

2oMBCo )f

&l

$..1I.

ia

;Sizzbilz'tur Pre

deflinatio G'mtuz"t'd.

linadioun

ttutdi

fco; Pradeítinatio efficaxad gloriam fa-675.

d

D

Ga'eft ante previ(a merita , nec refpicit

riprne

-- 4Ma üt motivum predeftinationis, quze

gt r

du , qU

eftomnimodis gratuita : adeóque DEUS priüs

eligit ad' glotiam , poftea 'ad gratiam , & de«

i, A

nium ad alia media & merita, quibüs execus

ecutivi

tivé obtinetür predeftinata: gloría, - Ita'Do«

T 3&051

&or Angelieus , Seraphicus, & Subtilis ex S.

ert pro

Aug. in variis locis referendis, quos turmatim

Futte

fequuntur fideliores Illorum Difcipuli contra.,

T

Molinam ; Valquium, Leffium, Platelium ali-

guenti

Ósque 'non paucos RR. & aliquos SSas ; Pon«

li

cium , Fráffen, Baivin; Durand &c,

Prædtnl

UUPCI "AuGoritate Sacra... Ad Rom; 9: ha'b"e-

ni p

676

fidet,

turde düobus gemellis fratribus Jacob, & Efau

3

C nondutmn nati fuiffent , nec aliquid boui, aut

g

»iali egiffent , non 'ex opevibus , fédl &x "vocante

tf (1/4

dithum eff ei, quia major ferviet minovi , ficut

j (

firiptum eff : Facob dilexi, Efan autem odió ha«

m

bui ; Et infra UMliférebor , cujus mifereov , cle

d

mifericordiam preflabo, cujus miferzor $ Es

p

paulb' poft't No» e/f volentit , neque currens

(

tirfed mifivéntisDEIL "Providens autemDEUS

querelam miültoram; quam facturi erant dicen-

tes t Quid adbuc queritur ? fcil. de predeftis

natiohe;

Valgz:ai' Éjuy quis vefiflet ? "(b

z

4 placitos- elzgit, ^alios non elegit, ^" Stas

511,

d

E

titi

hT

922 Pars IHT. Diff. H. QJ&.'III. f.IL.

tim increpandó fubjungit : O bomo tz quis et,

lürinor

,

1

firiudla

qui refpondeas DEO : nunquid poteft. dicere fi-

Mi

mentum ei , qui fefinxit , quare we fecifHi fic?

Ubi tora difficultatis decifio refunditur fimpli«

Contt.

citerin voluntatem DEI. — Hec ipfum ex eo-

Burant

li &ab

dem Àpo

ft. conftat aperté ad Rom.t T. v.33-

Ubi poftquam fatis prolixé locutus

fuiffet de

ltin li

indit, b

pradeftinatione fecundüm propofitum, tandem

thlocft

totum difcurfam concludit fequenti. exclama-

tione : O Zltitudo divitiarum [apientia , &i feten-

yleit; f

tie DEI quàmi incomprebenfibilia funt. judicia-.

liatio:

InBu;

ejus , & invefligabiles via ejus, Hic gnaviter

UT

advertendum eft, quód ejusmodi querela: ex

hocetiam capite proríus infirma fint ; quia

itédican

DEUS per pradeflinationem inte

ntüvam; &

$,

tdo 3

praviam ele&orum reprobis nihil abflulit, fed

reliquit ipfis omnimodam virtutem , ut poffint

lec t

fe per bonaopera determinare ad aternam glo-

o diii

tiam; ficut feinA AriorumSententia determinant

it ol

per merita pravifa ;

fi proin ftante noftra fen-

ltete

tentia fe non determinant poft pr

deflinatio-

ts

nem gratuitam , imputent fibi, ficut debent

& &

fibi imputare in fententia contraria.

*

fileri

4

67

xet. . Ad textum noftrum princi

palcmPlate—

i eda

lius part. 1. c. 4« $. 3. n 210. His formali-

itinfi

büs :.locó cit. ex Malach. non agitur de cle«

ln

&ione Jacob ad gloriam ; & de re robatione

Wþn

Efau, quem E(lius , Cornel. & alii probabili-

W

ter tenent. elfe falvatum cum Jobo & aliis ejus

du

pofleris, fed de dilectione, qua Jacob non in

t

i

s , íed in fua pofteritate pralatus eít pofter

u

(l

' Stalilitur Pradeflinatio Gmtuitd.» Bg |

t d

Efauinordine ad bona temporalia , & quidam

[ dunj-

fpiritualia v. g. legis, facerdotii, culás veri DEI

iif

i

Meffizex ipis orti. Hucusque Platelius;

rf

- Centra fl Eflo haee verba . /'acob dilexi 62

um r«

Efauantem odià babuiapud Malach. c.t; pofi

AL

ta, & ab Apoftolo in Epiftolas àd Roim. trans-

: fuifti

lata in littera fignificent ; quod cit. Auctor in-

9 d

tendit, bene tamen notanduim eft; quód non.;

exclme

obhocfolum Apoftolus illa verba Rormanis fcrie

N /fift-

pferit , fed ut fimul (ignificarét fgüram préedes

| jüdinldæ

ftinationis in.Jacob , & figurám teprobationis

* gnatilt

in Elau , àt ex fupra adjunctis facilé colligitut;

ag d

An enim Paáulus tantüm temporalia Romanis

5 qui

predicavit ? àn tàntum retulit , quid éiréa Ja-

(

tob, & Efau factum fit ? féticens qualis fit

m

ordo in negotio noílra falutis — Certé circa

j Pofïïnf

hac temporalia nontanto ftupore éxclamáffet s

numgo-

O Alriiudo divitiarum [apiéntia , && [cieptia ctc;

at

Et confequenter Ápoítolus intendit paritateiri

)ü[d fEn'

ducere à temporalibus ad &térna fic: Sicut

jlit

JDEUS ex fuà pracise bonitate & | miléticor-

u

dia, & non ex mieritis Jacob ; praculit illius

pofterititem ; && E(ati. pofferitatém . reliquit $

at

ità 'etiam D E U S ion.ex noflris meritis ; fed

fyrd

&x irifinità füa bonitate & tifericordia hos pra

Ti

'deltinat ad. gloriam; illos autéiri relinquit non

o

Quidem po(itivé, fed tantümn fegative (hoca

lfObJMi'

'€ non pofitivé pradeltinat ) . réprobandó ;

j

prout etiar- Efau ánte praevi(a denierita tantüri

ts confequendis aliquis

|

-negaciv& fuit teprobá

9U8$

j

l

u

$

zi Parslll. Dife. H. Onafl. HI. G.IH.

]xo-nh

bus bonis temporalibus, & fors probabilitis

i. C

juxta alios SS. PP.etiam à gloria aterna.

xurit. Alii in allato textu tantüm excludi opes

gloffäl adl

679

Witt; -

ra facla , non autemn futura ,'& previfa;- Sed

fpere yt

huic expofitioni in littera contradicit S. Aug.

Á dpof

lib. 2. contra duas Epift. Pelag. c.7." Propter

quod profetto defipitis, quia dicente Feritate,non

quiar «

ex optribus , fed ex vocante dithum eft , vos di*

Mditti

citis ex FUÜTURIS operibus ; qua DEUS illum

Oif ;

(io, ntc

fatluram effe prafciebat , Tacob fuiffe dilctium,

atque ita contradicitis Zipoffolo dicenti , NOIN

lvrütori

EY OPERIBUS, quafe won poffer dicere , mom

ib tomm

lpl

ex prafentibus , fed ex FU'TURIS. ^ Huic etiam

ddiün :

expofitioni contradicit S. Aug. Ench. c. 98. &

dv

alibi..

68

o . Con£ L ExS.PauloadEph.r.v.4. — Ele-

Y hor

ir xos in ip[o ante mundi conftitutionem , ut effee

Qquid

F

mus San

&i; in qua Apoftolica loquendi phrae

tudium

üonk'a

fi (ingulatiter ponderandi funt hi cermini* s' ef-

imus, & non quia eramus , Sax&Hi : atqui fi

Và pr()p

czedeftinatio fadla eft poft praevifa merita;tune

Gf

DEUS nos elegiffet, quia eramus , »o» uteffee

UT

tv

mus [antli :

erpo pradeftinatio non eft facta

pott previfa merita.

Unde hunc Apoftoli lo-

m,gq

cum ita gloffatür S. Hieronym. — ANow eligun-

[ M

iur Paulas , c- quiei [rmiles fut , quia erautza

( APG

g,

fextti, c immaculati, Jed eliguntur , & pre-

R

deflinantur, ut confequente vita per opera, atque

virtutes fantli, d- immaculati fint. — Fors di-

Wt y

cant: Paulum ibi tantüm loqui de electione ad

fiutiqm

giatiam , & non ad glotiam : ergo ex hoc

loco

llftiu g

Stabilitur Predeflinatio Gratuita, . 72 S'

9l

cobiilüt

.loco: nihil evincitur pro arcano przdeftinatio-

Id

nis. Contra eft I. Quod D. Thomas in fua

dudiope

gloffa-addat. : «t effemus Santli in aterna beati-

vili: $d

-414dine ,. quod notent , qui aliàs fe'Thomifticé

Contra eít. II Quód ip-

$A0

fapere profitentur.

: P

| " fe:Apoftolus veríu. immediaté pracedenti lo-

1]

. quatur de iis , quos Fater benedixit inomni be-

owr d

weditlione fpirituali IN COELES TIBUS iu..

177

-hrifo ; : gratia autem nec eft omnis benedi-

AL

&io , nec eít.benediCtio in Cocleflibus, cum

j NON

fitviatoribus.tam . reprobis, quàm pradeftina-

vt n

tis.communis.

Si iterum inftant : ex noflra

Fetiam

, Apoftoli. interpretatione fequi ,. gloriam effe

medium ad..noítram Sanctificationem.

E. Id

u

:effe verum ad fummum de gloriain intentio-

.mes non autem. de gloria in executione.

Et

Mu

:,W[h

nunquid.fanitas inintentione eft motivum &

medium fumendi. pharmaca ,. quz tunc in exe-

1diphr1'

nf

cutione amiífam reparant fanitatem ? atqui fer-

Í

J

: Vàta proportione idem eft in propofito.

681

| atqüi

t

: /:Conf. IL.. Ex Eodem Apoft. ad Rom. g. ubi

:affignans ; 'ordinem. noflrz | glorificationis ita

J lll'('f:

d

. fatur : Quos antem prade[Hnavit , bos Cb voca-

'vit , & quos vocavit , illos & juflificavit , quos

oüüh [

I

n

autem juflificavit , illos c? glorificavit. 1nquo

! « loco Apoftolus vocationem ex przdeftinatione

jgunillo

Infu-

: ptobat, hancQue illà priorem afferit.

,(Hn.

!s per ficut.ex hoc Apoftoli textu bene dico, vo-

n

fos

| . €atio: pracedit juftificationem , & hac glori-

ficationem ; ita etiam ;;; bene dico , pradefti-

Ti i

j

ionem ,. .qu& ficut & ju-

gatio pracedit. vocat.

-lz 3

flifi-

I

N

926 ParsIh Difl. IT. Queff, IHI. f.H.

l

fcntenu'ä

ftificatio acg

-

erificatio potiüs c&vcffe&us Pra?;

finationt

deflinationis.

683 Prob. Il. PxS. Aup. (cujus dogmata praci-

Chili p

Qu &

ué in materia de gratza cj pradeflinatione fem-

V, m

per Roniana fecuta eft Ecclefia, àt perhibent.,

betr,

jl

definitiones Concilii Africani , Epiftolz Decre-

& fed í

tales Innocentii, & Bonifacii) lib. de praedeft.

San&. c. ro. ubi füper illud Davidis, 24feri-

gedtln

mtits,

cordiam. && fudicium cantabo tibi Domine, con-

]b

cludit: Pradellinatio ex Mifiricordia , vepro-

batioex Tudicioeft. Et lib. decorrept. & gra»

$w

Mi rj

i

tiac. 2. fuperillud Joan. c.6. — Ero vos duode-

Jttou

cim elegi , &j unus ex volis dialolus eff , iterum

fubjungit : Illos dcbermu: ivtelligere praelettos pev

hp

Mifcricordiam , iffum per Tudiium. Eodem

mep,

lb.c.7. Hiquoviam fecundum propofitum vo-

tlf

Mfida

caii funt , profetto eletli funt. per elettiomem , nt

ditlum eff , gratia, non pracedentium meritorum

li.sl Pill

fioorum. — Ubi plan& S. Aug. excludit ;merita

Cf ]

Vil

pracedentia & pro motivo Eletfionis afhgnat

fs ]

DEI gratiam & mifericordiam.

Ut autem

conítet clariüs, Aug. locutum effe de praede-

l'fïüloy,

ftinatione ad gloríam , eodem . «ap. concludit:

lHtl

Eletli [unt. autem ad regnandum cum Chriffo :

r j

pf

állos er'ga elegit ad obtinendum regnum Juum.

Ttem lib. de predeft. Sanct, c.7. ^ Ex duobus

h, f

erate grandavis smpiis , cur. bic affumatur , &

"»queïi'

Pj

alter relinguatur , O judicia DEI incomprlhen*

Y

Jibila ! übi nihil refondit in merita horüm.;

adultorum , fed in DEI judicia ; & miferatio-

Ym «

fies

Ettandem eodem lib. c.1 $. probat fuam

'fuküm

en-

Grabilitur Pradeflinatio Gratuita, 127 :

H

fententiam à pari,dumChriftlum noftrz prade-

Ti

(linationis exemplar effe afferit: atqui humanitas

Chrifti pradeftinata eft ad unionem hypofta-

hat prat

(t«

ticam , & gloriam ex fola gratuita DEI electio-

ne, & non ex meritis Chrifti ; càüm , üt alibi

yehiben.

jeDiate

docetur , unio hypoflatica füb meritum non ca-

hp

dat , fed (it omnis meriti initium : ergó etiam...

pradeflinatio aliorum fa&ta eft independenter

Mp

iite, COf

a meritis,

Prob. III. Ratione Scoti r. dift, 41. q.un.683

i, !

6. Peteff aliter dici , ubiDoCtor ita arguit : 7-

x g

» dutih

lens ordinaté finem, ci ea, qua funt ad fiuem ,

prius vult finem ,quàm aliquad entium ad finem ;

J ftérum

lp

quia propter. finem alia vult : evgo cim in toto

proce[fu . quocreatura beatificabilis perducitur

totm

ad perfettum finem , finis ultimus [it beatitudo

fnmo-

perfetla , D EUS voleus buic aliquid iflins ordi-

Vitl y i

nis , primo vult buic creatura beatificabili fiaem,

iritit

pmet

? quafi po[teris valt fibi alia, qua funt in ov di-

ne illorum ,. qua pertinent ad illam finem : fed

j

?J; 4

gratia , fides , merita, i louus wfus. liberi ar-

bitrii , omnia ad if um finem [nnt ordinata , licte

ij prædf'

gt

quadam vemotins, quedam propinquiss : ergo

primà ifli DEUS vult beatitudinem , quam ali-

( !

quod ifForum , &i pritis vult ei quodcunque ditta-

, "

i duvbtff

ram , quam pravideat ip[um habiturmm quüd«

eunque ijForum ; igitur propter nullum iflorum

jl f |

n

previfam vult ei beatitudtnem.

Quod Scoti

argumentum hunc concinne includitSyllogis-

fyorit

p |

mum : Qui prudenter, & ordinate vult , priüs

día:atqui DEUS. pruden-

u

.xfult finem, quàm me

ter

[

LL

Sml:;;

938 - Pars II Dift. H Queft. I $. H.

ter & ordinaté vult ; àt finé blasphemia ne-

fiorespr

gari non potefl :. ergo priüs.vultfinem; quàm

tono peri

media : atqui finis efl gloria : & merita fünt

sum;pe

media ad. gloriam : ergo DEUS prius: vult

ao

loriam, quàm . merita,

t

1i: atqui

684

Ad hocScoti Argumentum , qu

odefl prot«

utylt,

fus efficax , xint. L aliqui SSz, illud probare i«

qpi

mium, cüm probet .. .DEUM se quidem.;

yill,

poffe pradeflinare poft. previla meritaz- -II.

liee, qu

Quod DEUS «aliter prius voluerit beatitudi-

M vero:

nem, & gloriam hominis , quàmentitatem &

DT

fubftantiam hominis.

Et cur hoc ? quiaho-

ts prad

minis beatitudo eíl propinguior, imó eft. ipfe

W ien f

ultimus finis hominis, non fic effe hominis :

amplum

ergo DEUS priüs voluit beatitudinem homie

du

nis ,:quod eft implicatorium,

685

fï ommmo-

t mel

Contra eít, Argumentum Scoti e

Imis;T

dis accuratum , nec ullum ex adduétis obítac.

Qu off

Nonprimum.: Dicoenim cum Patre 'Eheodo-

üüm, PE

to Smifing , & Bofcoin íua Theologiafpitituali

ütimm

'Tom. 2. dilp.3. Sect, s. Conc.4. n.273: quod

n

DEUS- potuiffet abfoluté loquendó decernere

n

gloriam poft pravifa merita ; etiamfienimde-

tüktm

tacto illam decreverit juxta noftram fententiam

i

longé certiorem , non tamen DEUS obligatus

tlj

e(t ad extra femper hóc; vel hóc modó velle;

D

&. decernere optimum s. neque ex hoc feque-

Wmm

retur ülla in DEO imperfectio ; ficut-nulla fe-

V mp(

quitur imperfeclio in DEO , quód .nen decre-

lm

verit omnes pradeftinare; omnes mundospofs

Tigl

?ibiilcs- produxere - Angelos , hominésq

ue per«

CWIJ

feclio-

X

M

Siabiltus Pradeffinatio Granita. . 429

heminie

fe&lioresprocreare. — Ad fecandàüm dico, quod

&t qui

homo perfuam fübftantiam tanquam per fub-

writs ln

je&um; pergloriam veró tanquam per formam

Yis vl

conjunga:ur beatitudini objectivee, feu ultimo

fini: atqui ordinaté volens formam , non priüs

deüpfor-

|

eam vult, quàm velit fubjectum talis formz:

tobireiis

ergo &c;

qUideJ

xetll. Vafquez, argumentum Scoti tantümó g &

rita;:

tenere, quando aliquisfibi ipfi intendit finem,

Xatitid-

non veró quando illum intendit alteri : atqui

um d

DEUS: non (ibi ipfi, fed hominibus, & An-

gualo-

gelis praedeftinandó intendit &ternam beatitudi-

d p

nem : ergo non priüs vult inem quàm media.

nitis

Exemplum hujus fuz do£trinz ponit Vafquez,

hoiiie

in Patre , qui Filio fuo efficaciter intendit appli-

«are media v. g. pecunias, libros , &c. ut Epi-

ittoe

Ícopus; Doctor creetur, aut ad publicum ali-

obl

quod officiam promoveatur, & tamen hunc

huodee

finem; Pater non poteft prudenter & effica-

irtudl

Citer intendere ante media.

3.quöd

'Contra eft I- Efto Medicus alteri intendatG87

qrtt

fanitatem , tamen vult illam prime infirmo , &

j

Unde exem-

quidem ex parte (ui efficaciter.

At

plum de Patre non eftad rem , quia non eft in..,

jptt

poteftate Patris Filio conferre dignitates ; pro-

.v

motiones ; -aut ftin illius poteflate fit , cette f«

milia etiam Filio- intenderet efficaciter ; at ve-

f

"m

ró in:poteflate DEI eft beatitudinem , aliáque

i

adillam media conferre creaturz : ergo illi priüs

ISFOf'

vult.gloriam, quàm gratiam , aliáque media,

gpt!'

Contra e(t II.. Ide etiam juxta Vafquiuni, fibi

J

625

pri-

9530 JPaeniIH. Dif-I Queft, HI.. f.T.

S.M,lh

prius intendens finem , vult illum ante media,

dt media,

ut taliter fciat ,. propter quid agat , quando ap-

] gratü

plicat media : atqui etiam ille, quialteri inten-

Conf.

dit finem , debet fcire , propter quid conferat

wtonem

$media, . Conta eft IIL. Intentio finis five profe,

t ad.

five pro alio debet effe conformis re&lz rationiz

fitione

atquirecta ratio dictat, finem effe per fe. appee

iüm f

tibilem , media veró dependenter à fine : er-

Yadeltin;

go ordinaté volens intendit finem .in ordine

latanor

intentionis ante media.

ftconfe

€88. met. Idem Va(quez III. Satis effe, quod £-

t

nis:ante media efficaciter volita intendatur in»

m j

efficaciter ; hanc autem inefficacem finis inten-

ia for

tionem habet DEUS ante media efficaciter vo-

hrtar o

lita in generali voluntate falvandi omnes.

DNINY

Contra eft T. Vel.ergo terna . gloria ; jux-

Wt anter

ta hanc refponfionem ; inefficaciter volita eft..

u

finis refpectu mediorum efficaciter volitorum,

Tifis

vel non eft finis ?. Si eftfinis : ergo medianon

flevero

funt efficacia ; aliàs etiam juxta Vafquium glo-

Vr

tia debuiffet efficaciter fuiffe intenta , &t tamen

i D

ex mediorum efficacia juxta Ipfum gloria non

tidion

fequitur efficaciter.

Si non eít finis: ergo ad

diai(]ne

eíficacem mediorum intentionem non fufficit

tlyin

inefficax intentio finis, hóc ipsó , quód media

non propter fe, fed propter finem.intendi de-

itpr

beant ,. qualem in(iftendó huic zuioni non affi-

U

gnabit A Aius, Contta eft II. Electio mediorum

li «

quà talium dependet à fine intento : ergofi me-

[

dia funt efficaciter intenta , etiam. finis. eft effi-

Ti tnt

€aciter intentus 5 imó quo efficaciüs quis inten-

1t

Hd

j.ll

Stabilitur Pmdejï;'k,;;,'o Gratuita, — v3t

nte rl

dit media, eó efficaciüs intendit finem , cum

yuando 4

illa gratià hujus intendantur , non econitra.

Atéri If

Con£. Argumentum Scoti I. Nullus ante689

id confet

Volitionem finis cum prudentia efficaciter vult

Árepro |

J ration

dia ad finem obtinendum : atqui in prede-

ftihatione &nis eft eloria coeleflis , merita veró

t ape

tntim funt media ad illam : ergo DEUS in

fs t

jn ardit

pradeftinatione füorum electorum cum pru-

dentia non vult media efficaciterantefinem, &

per confequens pradeftinatio fit ante praviía

, quié

merita, Conf.lL. Ubi unum eft propter al-

datüt i

terum, ibi intenditur illud propter hoc : fed

igilta

fnerita fünt propter gloriam : ergo hac inten-

(RL 0

duntur propter eloriam : atqui ubi metita in-

&S M

tenduntur propter gloriam , ibi gloria intendi-

i

tut ante merita : ergo gloria intenditurante me-

Jitea

rita.

Con£. IIL. DEUS non praordinat ex

Jiorum

previfis meritis primam gratiam , aut donum

einot

perfeverantiz finalis: ergo nequegloriam. Ant.

ung

docetur communiter intract. de gratia ; Conf.

M

tenetexeo, quódelectio ad gloriam praecedat

or o

electionem ad donum perfeverantiz finalis , aut

[ Old

electionem ad primam gratiam : ergofi cle&tio

i

ad primam gratiam, & donum perfevetantiz

od

fon e(t ex praevifis meritis, etiam przdeilinatio

ad gloriam non erit ex illis,

al ff'

a

P.IV. Merita funt effectus pradeftinatio-69&

5di0f(lm

nis: ergo hac eft faclaanteilla przevifa. Conf,

jj

tenet , quia effectus non poteft pravideri fütu-

id

rus antefüamcauíam. — Ant. P. gloria eft cau-

i

à

günalis meritorum; & lixefunc media ad il-

lam

......

952 Pars II Difl L. Queft. IHI.. $. L.

lam :-atqui siediumad caufam finalem eft effe-

hii C0t

i. d

us caufie finalis.: ergo. merita. funt effectus

predeftinationis,

Conf. I... Predeílinatio ob

if qu

"rttonem

meritaeft indecora, acDEO indigna faciendó

Regnum Coclorum quafi venale. .. L. Primaza-

Vrf S

tio difcernens Pradeílinatos à reprobis debet fe

"

uitfpif

tenereex parte DEI : ergo &c.

t d

2upHe

nitin ;

Vrl

Satisfit Objectionibus.

Objc;

6921

tU

Bjic.I. Matth. 25 habetur : Zenite Be-

neditli Patris mei , pa[fidete paratum as

Wi

bis vegnum ab origine mundi ; efurivi(no-

9df

ta caufalem.) evim , & dedillis mibi manducare,

Atdeca

D. Petrus Epift.2. c-2. hortaturnos :. fatagite,

f

st per bona opera certam vcftram «ocationtm ,

V

ei elelionem f aciatts, S. Paulus ad Rom.g. te-

iaf

ftatur : .quos - prafcivit ,..e* pradeffinavit. cou-

i'ïSistrib'

formas fieri ; Ubi plané Doctor genüum pta«

tht

fcientiam anteponit pradellinationi : ergo hac

F ejee

non (l facta ante prvifa merita.

&j. ad pri-

Vüntho

mum textum , in illius prima conflruclione.

Em

eiiam effe. involutum. ordinem intentionis ,

fldlglo

etiamfi fecunda pro ordine executionis affignet

"f

smerita,- iu quo duplici ordine textus non €it

M

contra nos, dicimus enim; . gloriam in inten-

d

,

tione effe gratuitó , & in executione onerosé

d.

pradeílinatam. . Ad II. dico , D.Petrum pr£-

DT

cise nos hortari, ut per bona opera moraliter

r

certam faciamus noflram vocationem pro ordi-

um (it

n

üc executonis , cüm apud ommnes cert

glo?

Ug

tj

f.Il

Satisfit ObjetHonibus.

733

meddi.

lorià conferri nulli in executione fin$ meritis,

i du

liado ob

AdII. dico cumS, Aug. lib. deDono Perfev.

€18. quód D. Paulus prafcientiam & prade-

ag

finationem fumpferit pro uno eodémque actu.

Drmite

Formalia S. Aug. funthec: aliqmando pradeféis

,sdebmeï

natio fFenificatur nomine PRAESCIEN'TLE , £a

eut ait Apoffolus : mon vepulit plebem fuam, quam

prafcivit ; boc, quod ait PRZESCIFIT, non

retie intelligitur , viff pradeffinavit.

- Objic. II. S. Aug. lib. r. ad Simpl. q. 2. te-692,

atilt

14 s

net * Ion EletHo pracedit fuffificationem , fed

elitHionem jultificatio : nemo enim eligirnr , nifi

7M

jam diffans ab illo, qui vejicitur. S. Ambr. lib. g.

lat

de fide c.3. habet: JVomenim ante pradeffina-

'amgiff:

vity quam prefciret , fed quorum merita pra«

7777

fiioit , eorum pramia prade[finavit : 1dem fen-

p

tiünt alii SS. PP. frequenter.

E. San&tos PP,

j (f«

ASSis tribüs przcipué modis explicari. 1. Quód

! ptï-

firit locuti de predeftinatione fecundüm ordi-

gohæc

al

nem executionis internz; fic enim magis po-

terant homines ftimulare ad z2mulanda chariss

donka

mata meliora & bona opera per voluntaterix

rionis j

dandi gloriam dependenter , quàm independen-

terà meritis,

f

2. Loquuntur de caufa effectüs

nd

electionis, & non de cauífa ipfius eleCtionisz

inltDl'

quod vix non in eundem dicendi modum inci-

u

dit, àc quód in executione confequamur vie

j

tàm zternam per merita ; non veró quód pro-

WHRP

pter illa eligamur ad gloriam.

3. Per fimilem

gt

loquendi modum SS. PP. tantüm intendunt

zs

gl

adílruere " concomitntem (ümultatem prz-

i

fcägntiæ ; & predeflinationis,

Ob-

9534 . Pari lil Dif.. 11. QMF. IH. $.1Hi.

itdlo t

693 . Objic. Ill Repugnat pradeflinatoseeligi ad

;loriam fin& meritis : ergo &c. * Ant P. velle

ilione

tilomin

dare alicui aliquid gratis , & pofrea tamen non

dbirrim

darenifi ex titulo onerofo juftitis eft repugnane

tia ; quia unus titulus includit negationem al«

Oljc.|

terius: atqui hoc contingetet in. noftra fentens

tterordi

tia: ergo Sc. $. N. Ant. inhujusProb. N,

fifloru

Maj. quià per primum decrecum intenrivum

titDE

ia dan

DEUS non vult dare glotiani gratis excluderi-

dó merita; fed tantüm préfcindendó ab illis

füsvlt

L Min, t

imó refpicit merita implicite, & ex confequene

ti, quátenus poft fe tráhit decretüm: executis

tnis ;

Hintentió

vum, — Sícque etiatf conflat , quód taliter unus

citulüs àon excludat altetum.

t intengi

694. Dices. DEUS in decernenda. mobis glorià

T qu

