Conf. Fatetur ipfe Do&or gentium 1. Corintli.

T

2. Non enimjfudicavi me fcire aliquid intev vos,

j qM W

9iff J ESUAM Chrifrum , & hus érucifixum,

deotid

W. N. Ant. fant enirh multa, dequibus Theo-

dl

logiàagit, qua támen ad Chriftum reduci ne-

lts

queunt; talid funt &eneratio activa Verbi; pro-

h IOPIL'I

ceffió Spiritüs Sancli , diftinclio perfónarum in-

miS, MIB

^

terfe; ac aliz petfectiones Divinz & intrinfe-

Ts

é& omnes, quaé certe füerunt in Deitate ante

|

j

Incarnàtionem tàim realem ; quàm óbjectivam

" li

ab'aterno : érgo magisordinatum eft; Chriz

0 WFäü&,

fturi reduci ad DEUM,; quàm DEUM ad Chri«

um i

ftüm. . Ex quo patet tefporifio ad probationem

Aint; quia que funt in Chtifto 447 DEO , àon

gn'e g ".;

jj

cónveniünt illi 2442 Chriftas , fed q»2- DEUS

iath &F

d

"

yl

eft ; quaautem irillo fünt u2 honie, apta

jn, 1

nom fünt, t ealia, teriminareobjectuni Théolo-

gt

$icum; cimhoe velex fola Ethymiologi quid

Divinum debeat effe, Sihgülatiter quóad iníti-

D i

tüt'onem Sacramentorüm annotanda veriit illà

dóClrina ,- qua ex- cominuni SSrumin meis the-

IIEUSCQW

dJanuh ar

fibus de Sacrameéntis in génere q. 1. 6/2: n. 9.

óft.ndi, Sacrarénta N: L. à Chriftó 442 Ho-

;qc.hf' u:

F3

fmine

&6 Perál. Diff. Prolog Quaft 412 &.1I.

"Di

mine fuiffe inftituta tantüm-tanquani. à:cáufa

CUT

morali , 442 D&ó autem tanquam causá phyfie

&i

cá. Imó q;6. $. 1,à n.74. comprobavi; quod

li &

potefLas. inftituendi . Sacramenta: neque..pet

ttlmtur

DEUM poffit competere purzecreatutg ; , qua

filns

doCtrina pari efficaci applicari potefL.ad .Chri-

10kco d

tf gra

ftum pracisé quz hominem , :adeóque-ex inlli-

tutione Sacramentorum probatur nihil:contra

Mij

noftrum objectum. .. Ad Conf... . Apofto-

RT

lum non intendiffe ibi comprobare objectum

fl

"Theologiz infe, fed potiusobje&tumiueEvanz

leyoiis

gcelice predicationis juxtal illud. :X« Corinth.z;

[:7)

v.23. JNos autem pradicaumus Chriftum Cruiis

N-"M&i. :

fixum.

Quod totum conflat:ex ipfo.modo

m

pradicandi Apoftoli ; non enim dixit Corine

&N

thiis, ; quód abfoluté aliud non fciat ,. fed;eum

p

addito ister vos , hoceft, quod vobis/ó Co

;

rmæ

Gttdn)

thii adfalutem effetmagis aptum,

-

dendam

86 Objic. VI..Illud non potelt flatui o

UMT

formale Theologiz,, cui folinon eft propriaras

uj

tio- formalis f&b 444 'Theologia .(uum objee

» 688

&lum fcrutatur : atqui hac ratio formalis f&

Üb

qua;, G motiva non e(tfoli Deitati pro.priaä.'):dfä

Vtein

o

Min.P: ratio fb qu 'Theologia fuum

Vg D

objectum fcrutatur , - eft veracitas DEI in reye*

Iol,q]

lando; ut conftabit $. fequenti ; atqui haenón

ubl lt

foli Deitatieft propria ; cüm cuivis enti.füpere

"nf

yiaturali & revelabili conveniat;.- xy-noflerDu:

W*lm

mf['"m

vand; difp; pro£. q. 3. negandó Min. quia 1e-

velatio mon compett enti fupernaturali rationé

Wj

f'&ïþrm

fui: ! fed ratione reducibilitatis ad DEUMj; *ä!

'P. H. g )

"IDe ObjeBlo Forosali-QuodjeQuo: $z

ngudi i

'éftfons,& origo cmnium revelabilium. , Un-

m aj

de ratio f4b qza- competit (ofi DEO, qui reve-

pabgi;

latur; & propteripfum revelantur ea , qu& re-

ia u

velantur. - Quzrelponfio quidem bona & fuf-

ereautgid

ficiens eft ad propofitum 5 nihilominus clati-

pottlïad(h

tatis gratia g. ex P. Fraffen in fuo Scoto Acade-

doqnat

mico dilp: pro&..4.2.q. £« n:29.. diflinguendó:

r nl

Maj. Illudnonpoteft (tatui obje&um Theolo-

gi j - cuifoli proximé non eftpropriaratio for-

f at

opue o

rnalis&c. tranfeatMaj. quia objectum forma-

um ludit

le.potitis menfüratur à ratione 440 & fpecifi-

L r

cátiva.: - Cui'foli remote non eft proprià &c..

d

NMaj: atqui hizcnon:foli Deiati. eft propria

ie lpfülm

remote; & ultimate N. Min.-proximie C.Mine

i du

& N..Conf. licétergohec ratio proximé com «

( ii

petere poffit omni enti füpernaturait , »tamerr

Ivobif.ö :|

certüm elt; eam principaliter & ultimató refun-

l

dendam effe in ipfam Deitatem ; unde ipfa ne-

dum-eft;objectum: revelabile; fed etiam fons.

lidid

p

emnium revelabilium , éftque per f& revelabis

; n

lis j caxeraautem perillam; & rationeillius.

snObjic: VIL: Obje&um "Theologiz noflrs87

i formä!i*;'

aupm f

eftens infinitum : ergo nonelt DEUS füb ra-

heolog!

tione Deitatis.

Ant.-tradit ipfe Scotus.q;3»

Prol:q; luetali 2.:6::44: prim um Quafliontm s

PL

,

ubiita concludit Doctor : ergo Theologia nóflra;

;arwju;ira.ejf j non oportet dari objotbum prisaun:

ji tll

nifi primum:xiotum ; :dequo uoto imnediaté ceg-

L

noftantur pria verirates;

lllsd primum no-

Mi

")

Tuue[t ensinfirirum , quis iffecflconceptus per-

j

* babere de illo , quod

J

fcfig'äimm »-quem poffima.

4.

d

$8 Pal Difl. Prolog, Quf 15^6. 1.

DT

eff in [e primum fubjetkum , fiveobjectum;(non

fDl

raró. enim Seótus fubjectum: fumit pro»objes,

te f

&lo, quod & apud alios frequens eft ) ergo jux-

$ii

ta mentem Scoti obje£tum formale Theologie

fc bj

eíl-ens infinitum,

$.l. D.Ant. ens radicas

| füimdle

liter infinitum ; quod eft ipfaDeitas; .eftobjes

| Qu

&um formale Theologiz. .. C.Ant. ens infinis,

quiyi

tum pracifum à Deitate eftobjectum Theolos

a

giz N. Ant. & Conl. z.1I. aliter D. Ant. Obs

&f

jectum Theologiz eít ens. infinitum refpectu

Maly

cognitionis noflrz, & potiüs refpe&tu Theos.

Tk di

logi C. Ant. refpe&tu ipfius Theologiz in..fe

N. A. & Conf. & hoc tantüm , nec plusinten-

W""

dit Scotus in allato textu ; addidit enim expref-

fe cau(alem fuidicli; quiaiff e-eff .conceptus per-

Jelliffimus, quem po[fumus habere. — Si veró quis

petat : quanam ergo fit genuina mens Scótiy

tranfcribo eandem ex cit. q. $. AVwne anutem vie

Du

dendum : ubirefolvit. Ex bis ad propofitum di-

co, quod effentia Divina eff- prinnum fubjetium

Viaton

Theologia contingentis , cf* boc modo fumpta;, «quà

logay

pradisbum e[l, ipfam effe [ubjetkum primum Them

RUT

logie nece[[avia : &&* boc tam bujns 'Theologia v

gt

vingentis infe , q»;&m At elt in intelle&lu Divino y

Dit

« Beatorum.

Tatins igitur Theologia in fe :*

prapm

DEI, cx Beatorum primum [ubjetlum eff e[eue:

tor ünr

tia Divina ut bac,

ItaScotus, Doctor Subti«

(JM PCI

lis 5 ratio principalis eft infinuata n;79» quia

QÜttei

fcilicetobje&tum debet virtualiter. contineréze

Vily

omnes veritates in illa fcientia: tra&tari folitas:

hi

IQ"A

atqui' 'h0c non praflat in&nitas entis, bene

VC:

UT

10

T

"peobjeths Féimali Qüod:c- Quo, ' $9

»bit&um (m

1o Deitas 444 talis : ergo hiec & nonillain fen-

nit n

tentia Scoti eft óbje&tum formale Theologiz.

dDegr

- Sequitür ex' di&tis rieceflario ; quod DEUSg$

mleTheokgä

fit obje&tum "Theologia támr miateriale quim

"o

ius, d

formale , 'tam refpecta T heologie - DE f

quàm Beatorunr, 4c Viacorum- ; aliter mox lo

int, t

quemür de obje£to formali Oxia. " "Neque di:

um Ti

cas : idem non potet effe objetum materiale

Dd

& formiales hoc enim falfum effe conflatin

jm

"Metaphyfica cujus objectum ma

mileé eítens, fub divería ta

teriale , & for^

'efpc&uTw

menratione , idip-.

tolriz

fum ,C?"*.ifïg'*ïff" prafentiat

um.«.

acpuit

jLenimuf

i

$. Hil.

af

N

;

edo Formali Cyuia.

; $ W[b*;l

T

T

&a in ptioribus duobus

55 vixtüon c&-'89

m

,r

dem - modo p

offünt intel

ligi tàm de.,

^* w Fheológia DEI, quà

m Beatorum, ac

| n

p

Viatorum ; at diéénda hóc $.

tantüm de Theo-

i

bf

logia Viatorum procedunt, utpote quzola ni-

n

titur revelationi vittuali, ac per difcurfam

l Thco—

: Wkä"«

logicé applicátz, - Taque

J

; Dico. Obje&umformale:

Quia (aliivocant,

j

iij ii

propter quod ) & remotum Theologiz Viato-

f

torum r. eíl Véracitas DELin reveland

0 appli-

Dofh]! y

eata per difcurfum.

2. proximum autem eít

j

connexio medii cum extremisin pramiffis: bre-

viüs ponetétur conclufio fic ; objectum forrna-

« o

le Quia c(trevelatio virtualis m

il

anendó ran?'eg

(l p

ig griori ac diftinctiori

'pOGtiOHC",:

Fj

P.r.

98 Pal DilPralog. QU TI G- I

EX 'p: Nofltra , Viatorum ;"Theologia nofi

m:]ipm

fundatur in füi objecti evidentia ; fed n aite

diicum

TüsinT

ftantis DEI au&toritate & veritate ; : qua nec pet

abfolutam fuam potentiam poteft revelare fal-

Áié tl

a

Tsf

fum : atquiteftimonii aucloritas neceffatio de«

bet refolvi in teflis veracitatem 5..hujus fiquia

hiqi

dem veracitas eftmotivum, cur quis teltimo

tujfe:

ml:«qai

nio praítet affenfum :ergo-au&oritasDEl intee

velando, & atteftando eft motivum remotunr.

Mul

affenfus , quem pra(tamus conclufioni Theoloz

qinj

difeury

gice, Dixi cemotum , fi:enim effet. motivunt

roximum , & ipumediatum, jam affen(us.con-

tj

clufionis 'Theologice non difcreparet ab af-

I eolog

: 0j

fenfu fidei. . Maj. vidéturtenere, tum quía in

'Theologiaevidentiam rei in fe non. hab;musï*,ïl«

uhlltm

tum quia coficlufiones ex princip

m

P

is. &ru

É

[

u

Is

: quia

»

Jis&dei deducimus. .

: Conf. "Theologia Viatorum de

bet diïï

ing

d

fþorxdc,

i Theologia Beatorum , àfide; & à Metaphys

ttblyj

fica : atqui per-hoc, quód "Theologiz obje2

tlj

&um formale quia; faltem remsotum. fit veraci-

ln &

tas DEI, diftinguiturà Theologia Beatorums

fl y

Ui

hic enim non nititut veracitati DEI- in tevé2

lando ; fed videt omnia faciead ad faciem ; pet

lt

hocipfum etiam diftinguitur à fide, hac'enim

Dits

proximé innititur veracirati DEl in revelando;:

per hocipfum demum etiam diftinguitut à Me«

560:1[!,

taphyfica, hacfiquidem foli infiftit lumini na-:

Bul

turali-t ergo-objet

um/ formgle q(:ia benc Güï*þ

JP rl) dlll

affignatum.

Üj

f()l'«x

u (

91 -P.A'z.p. Sicut aliz

fcientiæ gro objc&;)'

mait

J ld

De Objetla Formali Quia.

9t

halifit

mali proximo fibi.vendicant connexionem me-

vt

dii cum extremis, ita etiam nil.vetat , quó mie

y quar

nüs inTheologia pariter dicurramus ; vix enim

t

finé tali connexiónezaliquid.illative deducere-

snect

nuis,fed ccederemus fimpliciter ficut alii fideles,

;l

Atque. ex his patet; cur conclufio breviüis po»

uslb

uiffer poni. fub. his.terminis ; ObjefIum for-

riDgt

male quia Theologie Viatortm. eft revelatia vir -

um R

19alis ; quia revelatio virtualis .nil.'aliud. eft,

fs

quàm ipfi fidei articuli 3 DEO-revelati , ac pet

difcurfum & connexionem medii cum extremis

du m

TE

dedudli, üt.hic fuppono ex.materia de fide

"Theologica.

"

repatat t

] tumqü"N

$! Objic. L. Auctoritas.DEI áni rev&lando [

2

i

folvitur inipfam Deitatem: ergo hac erit obje-

Cum formale 4itia Yheologiz Viatorum, Ant,

)"51 &W

P. quia quarenti, cur revelatio: fit verax , re»

fpgndtri debet;.quia Divina eff. E. D. Ant,

&bet dinïä

&aMr

relolvitur..in-Deitatem tàanquam in rationenm

e(lendi-C, tanquam in rationem credendi Neg,

1:010512'

um W

Ant,. & Gonf. nam quarenti , car DEUS fit.

.

prima veritas.? uti

q

ue bene refpondetur, quia

j BW

DEUS eft DEUS;.

ppat

at Veró quarenti , cur-cre«

NU

atur propofitio à DEO revelata? .non recté

j

reípondetur , quia DEUS eft DEUS, fed quia.;

jl l

j j

,

DEUS eft prima veritas.; üt enim . docetur À

Scotiílis ià materia, de fide ,.(

DEUS per im»

mgulwu

pofübile non effet DEUS,

10![]"'""

adhuc. ctederetur

ipi d

ummodo effet.(ummé verax,

qW

Objic.II. Si obje&um formale quia,

li

f&umo;g;

.tivm;rn eft ipla DEI. veracitas in revelan

do, tunc

jde

j

fides

b$ Parsl. Diff.Prolog. Quaft. HI. $. II].

fides & 'Theologia Viatorüra foón diftingué-

rentur : Sequela eft falfa: ergo & id'unde fe-

quitur. Maj. facile P. quiatáli modo hábé-

rent idem obje&tum fpeeificativum.

l. N.

It

feq. hujus probatio faéilé diftinguitur : habe-

zent idem objectum fpecificativum éodem imo-

do Neg. diverfo C. veracitas quippe DEI in

révelando eft imotivüm 'Theologiz tantim fé-

Aiy,

motum & per difcürfum : fidei vero prosi-

/

mum, & finé difcurfu, ac immediatum.

Dices.. Ratio formális motiva obje&t deli&t

l

illi effe intrinféca

atqui veracitas DEI tévé-

&

Jantis non eft intrinfeca objecto Thieologie et-

(Pr &.ik

go etiam non efl illius ratió miotiva.- ^ s. Maj.

effe verani in (cientii$ pure nátüfalibus ;-nó8

LT

autem in "Theologia: ; Ratio " difpatitatié éft;

&lli

Titgrd

j

«« quod aliz fcientize procedantex ipfa obje&tievi-

&T

dentia in fe , "Theologià auütér ex obícuritate

obje&ti;& folummodo es evidéhtid attéftantis: ^

foiti

Urges: Noftra, Viatorum; F'héologíá etiam

n

Wb

aflentitur conclufioni Theologice 'propter've-

titatem unius praemifte naturaliter tótét érgo

n

etiam veracitas talis propofitionis etit obje&tum

i

formale 45ia.

&. D. Ant. áffentitür conclue

—

quïd) H(*

boof

fioni T heologicé propter veritatem ünius prd*

fniffz naturalitec : notai per fe praccise N: Ant;

tv i

quia eft.conjahéta cum-alia: preemiffa fupermt:

LTT

turali C. Ant; & D. Conf. ergo etiar veracitás

lg !

talis propofitionis pei' fe'erit'objectum formalé

Cïülänu

Xiongm

quiaN. per accidens,& quia eft conju

i

nä:a cum

'

pramiffa fupernaturali C.

Wt

Lt

77 498 93862

fci dlig

Ti

"UQUESTIO Ti

jj nl

effitate, B Utilitate Sacree

vt l;.lï

,Qgilve*c'e

gt

: *Iïeolagiæ,

n t

i

del.

]

j t

"n preter Scien

fias naturales neceffayia

E

Jf üömigiþm Alia (hpernatnmalus ?

j

r

E

dj

Eeeffitas duplex eft ; abfolata nimirum &94

s DL

bypothatica. .. Neceffitate abfolutà ne-

YTl

:effarius.eft folus.DEUS ; huic enim X

otivï- y

fe; & ab intrinfeco exiftere: neceffario conves

nit, bt conftabit parte 2. dift. . q. 3. fparfim,

gtl

Galibis qualiter nulla penitus cognitio fuper-

ii

ppf g

40

naturalis homini neceffaria eft ad falutem; poffet

)u ObW

enim DBUS de abfoluta fua potentia falvare

ia

quemlibethominem fine ulla difpofitione acti-

vaex parte hominis; prout defaclo falvat par-

yei

vulos-baptizatos ante ufum rationis decedenteg

( PWPW

jer t

absque illorum difpofitione aut cooperatione

jsentol

activa, - ANece[fitas bypotbetica eft, quando ali-

(ummrt

quid; licét abíoluté effe non debeàt, tamen ex

fuppofito alicujus alterius eft , vel quia in illo

o f]!llu;.

altero includitur , üt w. g. partes in tóto ; vel

ræClSCW

quia ex illo natum eft (cqui neceflarió; t fplen-

dor ex fole, & quivis effeclus ex fui caufà acha

diint

eällm fdfï

caufante ; vel fi cim illo aliam quandam conne-

Xionem baber ; üt alimenta & pharmaca ad (2

(

niiatem eonfervandam autrecuperandam t xali

euam

Q

94 Parsl Difl; Prolog. ^ Oaffs Hl $ ] -- | Aijrit

tiidi

etiam neceffitate. hypothetica ( quia. fcilicetzz

ereati furnus ad finem fuperriaturalem ) necef

Tasallo

fsl

faria eft gratia finalis. — NVecefftas bypothetia

ádhuc triplex effe poteft I.-Neceffitate pracepti

ls. tevel

tantüm ; üt honorare Parentes: die Dominico

giam d

Sacro intereffe &c.

TI. Neceffitate medii-tan-

Aumein

fuffih

tüm ; fic Parvulis neceffarius eft baptifmus ne-

ceflitate medii; quia precepti necdum.capaces

fenfiby

fünt. 1Il. Neceffitate tam medii, quàm pr-

Quiil

cepti ; fic baptismus adulto nondum baptizato

Undtu

il i

eít neceffarius,. . Procedit ergó flatus quaflio*

nis tantüm de neceffitate hypotbetica, & ex

EUUIT

hd

fuppofito (quod aliàs probatur in materia de

beatitudine ? nos effe ad finem fupernaturalem

lm

creatos, & ordin

i.

:

atos: ig quo-fuppoütqfïn .

nendo;

ndlq

a

indere

95 . Dico.. Prater Philofophicas difciplin

ceffaria eft hominibus aliqua doétrina fupere

dl

Tüm ph

naturalis , ac divinitüs revelata;

Eft jam €ori*

cors Theologorum Sententia contra Plilofo-

tiim T

phos veteres , illámque efficacibus prorfus ar*

at

gumentis.flabilivit Doctor nofter Subtilis q.

j y

;

A

Prol.

Xium Pyil

- P.I Non valem

us per folius naturalis,luminis

rf

perípicaciam veritates quasdam altiores, & ci-

LT

prum puré naturalem tranfcendentes cogno-

AM-W!(

Ícere: atqui tales. veritates: naturalis luminis

7ihila

perfpicaciam füperarites: funt ultiimus finis ho-

T p

minis, animz immortalitas, corporum refürte-

Pf

&lio, Natura & proprierates D ET: ergo pef

f

folius luminis naturalis perfpicaciam & adju-

$

trices

???hOIu:

4dn jréter Scieutidg matsrales necé[aria e-c. g

4

(qui lt

triees difciplinas ;»philofophicas-non:valemus

torden)ut

has-altiores veritates cognofcere: ergo necef»

Ti hyis

faria:eft hominibus'alia doCtrina fupernaturas

vfitutgmm

lis.revelationi Divinz innixa, quam Theolos

: ditDont

giam dicemus. - -- Maj. P. lumen naturale quan*

Dtitemdit

iumcunque: perfpicax, & fcientiis naturalibüs

fb

fuffultum omnes fuas cognitiones emendicat à

nexdimd

fenfibus; üt habet Philofophus 5. de anima c. 9»

Qui nibil fentit, nibil difcere e intellirere poteff.

«lii qunf

tdom bzp!?g

Unde enata elt trita illa Averrois paroemia : zi

hil eff in intelltln , quin prius fuerit in fenfu:

lus qii

odiia,

atqui harum veritatum altiorum fenfus non po»

"

tell- habere experientiam feu- notitiam : ergo

nec lumen naturale poterit has veritates per fen«

foptat

g,fuppüüm

fus:cognofcere;-& pariter nec finé fenfuum.,

ancillata, fi à doctrina revelationi innixa prae

"

:

fcindere fas fit.

y difipit

s5 P. TE Ex gravibus, & multiser

roribus Vete-j g

dodinif

rum Philofophorum hallucinantium circa na«

24

qi

turam Divinam ;. hos ertores recitat S. Juítins

Mart. in exhort 1. ad.grac. Thales 7Milefeus

ipus p

primus naturalis Philofopbia autlor, verum om-

od

niinm principium ( quod eft DEUS ) a4uam effé

eenfuit $. Anaximander infmitatem ;; Anaximes

namralislüffï

n& . atrem 3. Heraclitus ei - Hippafus ignemz

J alziom)äï

VInaxagaras particulas iuter fe fimila, ffve fimi-

nl

laritate ;; Archelaus aérem infnitum; Epicw^

yidi

^

,

vns cotpufenla . que nec corrumpi nec contundà

lia P^

poffant.

/Equé grandes ( ac priores fuerunt)

Orumm&

recitat idem S, Martyr errores ifterum Philo-

)E[;ag0

fophorum circa animam - rationalem :« Senfé-

£

z ;

rADÉ

96 Parsl. Diff. Proleg. Queff. HlI.. $.T.

| dnphtt

runt- aliqui avimam e[fe ignems . alii mentem;

lusesim

obrntpi

alii notionem ; alii exbalationem s nonnulli uere

vim ab affris deflueutem $. quidam numerum

nl

smovendi poteflatem obtinentem; alii aquam ge-

Ángin

nitalem.

'Tandem circa ultimum finem quane

Coyl

tim errárint antiqui Philofophi compertum ell ;

Ht p

dum eum aliqui in divitiis, alii in voluptatibus,

Dio4

alii.in contemplatione conftituerunt : Arifto-

fs

teles in hoc paffu honeftiüs quidem aliis, non

ill.l1,

Tand uyo

tamen juxta finem , ad quem conditi fumus,

proceffit, dum hominis beatitudinem duplicem

Irnda

-

pofuit; fcilicet moralem feu civilem , alteram

tiChi

tvlligimus

fpeculativam feu contemplativam. — Primam

x, Eth. c. 7.. ajebat effe operationem fecundum

'tth d

a «

optimam virtutem, qua eft prudentia, / Secune

dam explicat 10. Eth. c.6. & 7. ubi vult eam

tlis »

confiftere in contemplatione fubftantiarum à

Quemy

materia abílraCtarum , inter quas utique agno-

0ij

vit DEUM àt eis primum ; at non üt auctos

lofopli

rem gratiz vel gloriz , neque üt intuitive, fed

M, ;

tantüm ab(traCtivé & per difcurfum, cognofcen

tlarum

dum. 1Imó quod pluseft. Marcus Varro 288

pOHïr (

G «

recenfet Veterum Philofophorum errores circa

ultimum hominis finem: ergo lumen naturale

l]loSP "

quantumcunque perfípicax altas has veritates

ilos o

UY

Ícrutari fuis viribus nequit, & per confequens

neceffaria eft bominibus alia fcientia fupernatus

DEU

M

Tone D

talis.. Dixi bominibus, non quidem fingulis

in particulari, cüm minime neceffarium fit»

ii

quemvis Catholicum fore Theologum, ut fal-

* (

il

vati poffit; eft ergo negciïaria pro fingulis : nue

| ul

441

ln prater Scientia matuales néteffaria Qc. 97

TET

lus.enim ultimum füum finem cognofcet, aut

7; tl

iidon um

obtinebit falvus nifi.per Theologiam; qua Mi-

ni(lri Ecclefiz utuntur

pro-falute aniqlarumg

T

fingularum.

z

um g

Conf. S. Au&totitate. Cor. 2. Zrizalz; bomo

97

compitutt

non percipit eas qua DEI funt. S. Hilar. l. y..à

iv

DEO difcéndum eff, quid de DEO intel'igenduma

want: J

Jít : quia non vifi f& Autbore cognofcitur. S. Cy-

jdem dl

rill. l. 1. contra Julianum : Qwa captems bu-

candit

mana mentis excedumt , ea fide bonoranda Jent.

(inendy

Et tandem. Clemens Alex, l; 6; Strom. Z4erità

ivm, 24

ss Chriftianos , 446 Divinzs ovacnlis teflimovia

i. D

eolligimus, gloriari, per DEI Filimm nos verita-

onem d

tem didicife : ergo à primo ad ultimum necef-

lat V

faria eft hominibus aliqua dotrina füpernatu-

, u t

ralis proportionata ad finem fupernaturalem,

fübfuatit

quem per fenfus deprehendere non valemus.

us i

Objic. I- Ad Rom.1. ait D. Paulus de Phi- 98

; non ü"üï'

lofophis Gentilibus : Quia cmcognwvilfent DE--

ii

UM, »on ficut DEU glorificaverunt z

«

crgü

clarum eft, quod DEUS folo lumine na

turali

f(llms cognDlw

yas T

poffit cognolci: fi cognofci? ergo etiam glori-

um qnit

ficati , ac tanquam ultimus finis obtineri. g. T.

Illos Philofophos , quando D. Paulus fic contra

LA

"Ts

illos fcribebat, DEUM nontantüm cognoviffe

lumine naturali , fed debuiffe & potuiffe etiam

[ crcM*f

DEUM cognofcere ex 'Theologia , & Pradica-

igntill

L

tione D. Pauli, aut aliorum Apoftolorum , ac in

um

lcCCffï"'üm,l?

Evangelio promulgando Adiutorum. — &. l].

aliud fore , DEUM poffe folo lumine naturali

:OIOS"m'.E'

rm-vie

" d

€ognolci , & aliud Illuij etiam folis natu

G

tibus

od

98 Pars L Dift. Prolog. Queff, HLS. L*

At

cari, Primum ipft-

ribus pofle üt DEUM glori

o Jo:

met defendemus parte 2. àn. 30. de DEO üt.

(noid G

Authore naturz ; fecindum autem dicere fo-

lt n

rec harecicum, cüm fingularis ad hoc requiratur

nl

Divinz gratie favor: feciffent proin illi Philo-

& eril

fophi juxta di&tamen luminis naturalis, & DE-

[

US jam ulteriores illis fubminiftráffet gratias,ut

77

fic DEUM fuum glorificare , ac obtinere potus

Tonaqu

iflent per Sacramenta, auditionem Evangelii,

hi

virtutes Theologicas , actus humanos metito-

j

rios vitz xternz , adiutorium gratiz Divinas

]

per myfterium Incarnationis,Redemptionis &te

qui p

qua omnia ( càm nullus immediag finé ptu.

if

denti ratione teneatur credere ) "I Kcologia D.

tuigey

Pauli fufiüs edocuit.

Hinc dixi fuperius , quo

Qtdere

'Theologia non fit neceffaria fingulis , bené vero

tll

&Qui q

pro fingulis.

Dices. Ecc

lef, 3. v. 22. habetur : llriora te

tltt

»e quafieris , G fortiora te ne ferutatus fueris:

s j

ergo fuperflua eft doCtrina, qua finem fuperna-

. ltl

turalem , & Divina inquirat myfteria.. &. Ant.

W jhp([

tantüm effe intellizendum de fcrutatione :cue

lal

riofa , cüm eodem adhuc v. 22. immediate fub-

"m

nectatur : Sed que pracepit tibi DEUS, illa cte

Tim )flü

gita femper, ey im plurvibus operibus ejws ne fuert

ff

cuviofus, per qua non inhiberur difcreta; & ftu-

ll]ding[ic

[

diofa Divinorum arcanorum , directtice

Iiam N !

fcrutatio humilis.

Imó ad hanc nos ínvitat

'Comt(

Chriftus Joan. $. v. 39.. Serutamini fcriptur i5

lfflllaribl

éflque talis Divinorum myfleriorum notitia-s

Ts

communicata Apoftolis aueftante Divino 0:27

U ts

cuiQ

Ml

E þraer Scjentias naturales nece[faria che. 99

, Drimar

culo Joan. 15. v.1$. Pos autem dixi amicos,quia

) deDiOÀ

m dti

(ota caufalem ) om»ia quacunque audivi à Pa-

tre, nota feci vobis. Hanc etiam notitiam com-

] hocret

municatam fuiffe paftoribus, volunt non paue

n ii lj

ciexillo Luce2. v. 18. Er omne qui audie-

nurdis, GU

rant , mirati (unt de bis , qua ditla erant à pa-

rilet g

ftoribus d ipfos; hoc tamen pofterius prioris

ohinte]!

non zquat certitudinem.

nm Ej

Objic.II. Potentia, querefpicitaliquod ob- 99

monos t

je&tum commune , poteft etiam tendere in ob-

nui i

jecta fpecialia fub illo communi contenta ; fic

du

quia potentia vifiva refpicit lucidum coloratum

jl

üt fic, etiam tenditin quemcunque colorem pare

J «ol

ticularem : atqui intelle&us per fuum lumen na-

|

fipti

iüs,.gr

turale reipicitens üt fic: ergo etiam quacunque

;ulis,b:nil'r

entia particularia füb ente communi contenta

atqui etiam DEUS & alize veritates füpernatu-

tales continentur fub ente üit fic: ergo intelle-

&us perfolum fuum lumen naturale poteft in il«

u :'[ "

nf

la tendere , & per confequens fuper

1

uit doclris

l.M

na fupernaturalisrevelationiinnixa. g. D. Maj.

fi ad contenta fub enteüt (ic habeat tam naturae

fcrutarionff'

immgdil[üb

lem indinationem ; quàm natüralem attingen«

piit,il

tiam , ficut habet ad ens üàt fic, C; Maj.fiad con-

tentà füb ente ütfic tantüm habeat naturalem

if

u u

/

(

l

inclinationem , nonautem natüralem attingere

jj

j

tiam N. Maj. & conceífa minore eodem modó

j P

D.Coní.eftautem clara difparitasin entibus par«

ticularibus contentis fub eute üt fic , quia in en«

7 f""?'f |

gun f

tibus patticularibus invenitar Ipecialis aliqua ras

;&

giq excedens vires potentie pure riaturalis

,leDWf

2

hin;

1oo JPar: L. Difl. Prolog. Owaft. 11. f. I1. "1 hpit

hinc non eft mirüm , quód intelle&tus naturz

ab füper

ep&c.

viribus non poffit detegere cujuslibet entis in

triltce

particulari perfe&tiones ; quis enim eredatjntel-

us hab

le&um fuis viribus , praefcindendó à revelatione

hm

p

offe attingere Trinitatem Perfonarum in Uni-

tate Effentiz,vim fanclificativam in Sacramentis

adrecipie

melayte

& fignis fenfibili

P

.

bus, unionem hypoftaticam

náture Divinz ,

& humang. Per quodpatet

m Áin

du

difparitas de objectis particularibus potentig vi-

RLT

fivz , hec enim, quoadhoc , funt ejusdem ra-

tionis cum objecto àt fic hujus potentiz, néc

metütde

etiam in illis reperitur aliqua perfectio excedens

vifivam.

potentiam

" Dices.

Ubi admittitur potentia paífiva natu-

Qu

ralis, ibi etiam debet admitti potentia activana-

turalis : atqui nos admittimus,intellectum pofíe

naturaliter recipere intelleCtiones fupernatura-

Tæ

turales: ergo etiam poteft illas producere. .

N.Maj. ita univerlaliter prolatam, materia enim

fütione

prima pote& n

aturaliter recipere formas cortu-

datur potentia naturalis,

filfan

ptas, & tamen non

[hOdO y

'qua illas poffit producere, fu

fficit ergó quo

Qul

potentiz paffivae naturali correfpondeat aliqua

activa in toto genere entis , etiamfi illa potentia

—olm D

Titfar

activa fit fupernaturalis.

lem intelle&us

kl

100 . Objic. IlI. Si praeter natura

erfpicaciam neceffaria foret fcientia aliqua re-

tf

li

velata & fupernaturalis , tunc hoc maximé ideo

foret , quia intellectus fecundüm fe eft impro-

m

Q r(lli«

porüonatus fini, & objecto fupematurali co-

tus

gnofcendo ; atqui. etiam eft impropertiona

[U

mäþtali

^

jl

n piæter Scientias naturales nmfkr. ec. YCT

IOT

j

[

ob füpernaturalitatem huic doctrinz revelata :

lst t

ergo &c. x. N. min. tum quia talis doCtrina in-

m

trinfecé naturalis effet, tum quia nofler intelle-

)d

&us habet potentiam tàm ad recipiendam reve--

"

manum i

lationem , & doctrinam fupernaturalem , quàm

natt

ad recipiendum concurfumDivinum effeclivum,

hypoüm:z

mediante quo proportionatur ad finem & obje-

étum füpernaturale ; econtra intellectus nofter

Y if

non eft immediate & in fe proportionatus ad

T potcndz

p ejsit

a&tivé cognofcendum aliquod objectum fuper-

naturale fine tali revclatione.

! otcmiæu?

lo

Sadl.

a il

Qualiter S. "Theologia fit Ecclefie DET

tia

nectffaria , 9 utilzs ?

lr

fW *Heologia dupliciter confiderari poteft r. OE

; g

quoad. methodum , qua hodie in fcholis

rodict.

ymiti

przlegitur redacta ad certos libros,difpu-

tationes, quzíliones, articulos, aut $$..2..440ad

fornt

fbflantiam , prout prafcindendó. ab hac me-

n

thodo veritates fupernatürales aperiret. . Pofita

TT

'?I

pontó i

quzítio nullatenus procedit de neceífitate ab-

foluta explicatan. 94. cüm hac folus DEUS fit

yiilp

neceffarius ; procedit ergo deneceffitate hypo-

thetica, & exfuppofito , quód ad zternam bea-

g

titudinem tanquam finem noflrum fimus con-

n lecll'

diti :-eft autem aliquid ad finem obtinendum

( mmmf ]

neceffarium dupliciter. l. Sisspliciter, quan-

TT 'E

do [cilicet finis fimpliciter haberi non poteft

3cmi"'^,qy

finé tali medio ; fic vita finé refpiratione lervari

p

nom

G ;

102 Parsl. Dift.Prolog, Quaft., III.'g'. l. : * Quli

N

non poteft ; II.. /oraliter , & fecundum quid,

vini

quando quidem finis abfoluté finé tali medio

NT

poffet obtineri , fed tamen difficulter ; fic fani-

tas amiffa finé pharmacis non obtinetur. . Infu-

li H

fodu

per procedit quzílio de Theologia Viatorum

hUT

proprié accepta,nam fi latifüm&TBeologia ufür-

petur pro quacuüque notitia Divinarum rerum,

popuü

obiting

quas etiam mediante fide cognofcimus , om-

nino certum eít, quod aliqua ejusmodi notitia

jmprob

E

h

U

fic fimpliciter neceffaria ad finem füpernatura-

todi

lem affequendum ; natm tefte Apoftolo ad Heb,

Ti Eju

(

1 1. Popo[Jibile efl fint fide placere DEO.. Eltau-

tem Theologia Viatorum, prout à virtute fi-

fjj

ff

dei diftinguitur, illa que ex principiis obícuris

fide Divina cognitis proprias fibi conclufiones

Qrirafj

i,

infert, his premiffis

102 Dico l. Theologia pofitiva Ecclefie DEI

Dody

M

femper fuit prorfus utilis , & neceffaria, — Ca-

tholici contra hzreticos, pracipue Calvinum,

m

à

& Lutherum contendentes fenfum S, Scripturg

lm du

effe planum , nec ulla indigere expofitione : cri-

E fitem

At

minantes infuper ScholasTheologicas Catholi-

corum à gentilismo effe emendicatas, ac fidei

WO.X

perniciofa inventa laceffunt. . Verüm hicmen-

Vcrbum

tita eft iniquitas fibi, cüm aperte teftetur Eufeb.

EURT

l. g. hift,/ Eccl. c. v.. Per idema tempus fidelium

Ui &

fehala ( fcilicet Alexandriae ) praerat vir dofirina

m ve

causa celeberrimus,nomine Pantanus, quippe jam

Q &

rf

prifcis temporibus (fic locutus eft Eufebius )

Sacrarum litterarum [chola in ea ciuitate fut-

.'fm. '/l

rat inflituta.

Pyg,

P.

gT

Onaliter S. Theoloziafit Ecclefia DEIcic, 103

thtdi qn

P.l ExS. Paulo ». Timoth. 2. firiptpra di-103

TRUE

vinitiat in[pirata utilis ad docendum , ad arguen-

]ur; lrl

dum , ad corvipiendum, ad erudiendum in ju[li-

jntur, d

ag utperfetlus fit bomo DEI ad omne opus in-

fecutlus : atqui his quatuor characteribus pol-

ria Vi

let

"Yheologia pofitiva, declarandó & docendà

'Beologiauä

$Ti

parum

lumChriftianum articulos fidei ; argzuesaó

t

?

patos hareticos 5 corripiendó. peccatores

ofcims,t

gmodi nl

;;

bos ;

d

erudiendó ad juftitiam univerfos :

el- E

it L

n liptnie

cclefize DEI prorfusuutilis , & neceffa-

ri, Ejusdemfententiz fuit D. Paulus ad Tit, 1.

oflola

[e

EO F

Oportet Epifcopum e[fz a

mplec

lentem cum , qui fez

TEU

cundum dottrinam e[? , fidelem feruonem , ut po-

tens fit exbortari in. dotlrina fana, Cj cos, qui

l(ipiii olii

j ul

contradicunt , arguere.

Pariter ad Ephef. 4. af-

ferit, Ecclefiz DEI neceflarios forc Paftores &

DoGtores usque ad confummationem fzculi,

dl

P. II. Ratione: Permulti articuli fidei funt104.

af d

valde obícuri & difficiles , multaoccurrunt con-

u& CQMV

tinuo dubia in S. Scriptura, & vix non apparen-

m

tes faltem contradictiones , üt conftabit infrà,

ol

àn, 13 1. Diabolus ctiam faggerit fenfus depra-

gias d

vatos , & falfarii haretici diverfiffime depravant

us i

Verbum DEI, ut poítfe abducant difcipulos:

m

ergo contra hzc obftacula Ecclefiz DEI prorfus

(e[ïczurlf:*ff

utilis, & neceffaria eft Theologia pofitiva, per

mplü j

quam velut per lydium lapicem, genuinum à

r

Ípuro, & verum à falfo fccernatur.

Ti WF :

Conf. auctoritate SS. PP. Ambr, epiít. 44.

db

AMare eff. Scriptura Divina babens in fe [infias

T

profundos , altitudinem Propheticoraum enigma-

d

r

G 4

j

304 Pars 1. Dift. Prolog. Quaf.IIT, f. 11

Qul

tum. ldem S, Amb. hom. 6. in Ezech. - Magna

tets; dl

ntilitatis eff ipfa obfiuritas eloquiorum. DEI3

tra Xripti

quia exercet fenfum , ut fætigatione dilat:tu(r,(ä'

filtcalb

exercitatus capiat, quod non pote[t capere otiofurs

Domsif

Habet qnoque aliud majus ; quia,ft [Criptur fa«

t

era intelli igentia in cuntlis effet aperta , vilefteret,

f

qua in quibusdam locis obfzuvioribus ranto majori

quiTie

dulcedine reficit inventa , quanto majori labore

Elan'cintel

fatigat animum quefrta.

S. Aug. tra&t. 18. in

fequmr

Joan. Neque enim nata funt barefes , ei quadam

f*

dogmaia perverfrt atis illaqueantia animas, c in

tdditeyd

profundum pracipitantia, nifi dum fcviptura bona

dj

sntelliguntur non bent , ei quod in eis non bent in.

V.34, o

relligitur , etiam temere, & audatler afferitur,

lpotug

verbó : quod fenfit D. Petrus Epift. 2. c. 3. de

ULIT

epiftolis D.Pauli fic fcribens : /unz difficilia qut-

Diy

dam imtelleiu, qma indotli c& infabiles depra-

f pE

vaut , ficut & careras firipturas ad [uam ipfius

t p

perditionem , ad alias quoque fctipturas extendi

Áis con

poteít.

Hliösqug

10j Ob, Haretici : pfal. 18. v.9..— Preceptum

Pldo.t

Domini lacidum , illuminans oculos.

Prov. 6.

Quf

