compoffibile cum libertate creata : .ergo inillo.

Y

DEUS non videt futura, contingentia libera.:

ütds

Coní.patet ex co,quód DEUS non adhibeat me«

efg() ]

diumimpeditivum libertatis creatz.--.. P. Itaque:

fiita

Ant. ex$coto 2. d.37. q. un. & alibi frequenter

Quia (

ubi hanc tradit doctrinam. . Quotiescunque ad

ton (

aliquod antecedens necéffarió fequitur-.conie-

Uclis

tecee;

Va

quens , tunc, in cujus pote&ate non. eft.an

dens

L fall

As DEUS videat Futura contingentia ec. 6 I 7

Vtisad

dens; in illius poteflate etiam non eft. confes

DEU

quens : atqui in poteftate creata nullatenus eft

T

decretum antecedens , & prioritate caufalitatis

tiom, &

influens, .ác predefisiens contingentia libera :

topultz

ergo neque in poteftate creata erunt contingens

D] dud

tia libera; quod eft

sfürzi

bertatis creatae

proprié -deüru&?vunl li

a

:« Urgetur hoc Scoti argumentum fic. — Vel

1; 09

ergo decretum antecedens , & prioritate cau-

o lte

falitatis influens in contingentia libera datur. à

L hi

DEO independenter à voluntate creata, vel

aarátt

non? Siprimum : ergo hoc decretum efficax;

tie Divin

& ordine caufalitatis previum habere , vel non

: or tT

habere , non eftinnoftra poteflate; atque ideo

Tuficient

ratio Scoti efficaciffime flringit. ^ Si fecundum:

nis af

ergo confenfus ille; à quo dependenter datur,

& ponitur hoc decretum efficax , & ordine cau-

tura «5

falitatis antecedens, habetur independenter à

p

talidecreto 5 aliàs procederent T'T'a. in infini-

tum

*

.

:lermiqfïf

adeóque jam habetur hic confenfus fine

Yil

decreto-"Thomiflico : ergo & alii actus has

beri poflunt ;; quanam enim cít

potior ratig

auit 01

pro hoc, quàm pro aliis actibus,

ag

"Conf..J, DEUS , & creatura influentes in.ij ;

eundem -effectum liberum funt naturà (imul:

m

b l

ergo non datur in DEO decretum ordine cau«

od

h

falitatis -antecedens , & efficax.

Conf. tenet

[f

quia fimultas & ptioritas naturas in caufando

non fe.compatiuntur, P. Ant. creatura in-

u

h

T

fluens ineffectam liberum eft effetus DEI tàn-

quam «auíe prima, & univerfaliffimz : atqui

"

[

Q.4 f

€x

618

Pars HI. Difl. 1, Quaft. II. $. T.

h DEI

ex Ariftotele caufa & cffe&us, tanquam corre-

quid st

lativa , funt naturá fimul: ergo DEUS. & creae

confhy

tura influentes in eundem effectum liberum

" Oi

! of

funt naturà fimul ; & per confequens non da:

tur decretum DEI efficax, & ordine caufalita-

dmq

litatis antecedens... . Maj. conílat ex eo, quàd

n

IDEUS exerceat fuam caufalitatem non tantüm

pitisi

in effe&tum , fed & in ipfam caufam caufantem;

lbtesfe

aliàs caufz fecund:e omnes in caufando non de»«

£ p

penderentàDEO. . Con£. II. Libertas indiffe-

quiüta

rentiz exigit, utagens creatum pofitis omnibüs

N Mj

ad agendum requifitis pro quocunque inftanti

fefttin

ad agendum poffit agere, vel non agere , aut

fitoil

agere oppofitum : atqui flante decreto in or«

fs i

dine caufalitatis pravio , & efficaciagens creas

st

tum non ampliüs.eft. ita liberum : ergo hoc

DiO,

decretum non.eft compatibile cum libertate

de t&

creata.

Min. à TTis. afferitur , cüm hoc de-

que t

cretum adeó efficax effe velint, ut illo ftante

fügve

nonpoffit iion fequi effe&us determinate. Maj.

ti no

fundatur in differentia caufz liberze, & naturalis,

[*

Conf. Ill. Hóc Syllogismó confectó in Ctla-

"tion ;

vent : Nullus bomacarens decretó "Thomi[licó po-

fm j

geff. eum veritate diceres datur decretum Tbo-

"u

miflicum : fed omnes SSa, ci* RRes funt bomie

bes

wes carentes bóc donó (aliàs infallibiliter TTis

ü p

affentirentur ) ergo uullus borum eum auritate

*tanq»,

dieere potefh : datuv decretum Thomiflicum. Si

m

proin folis TTis ifthzc decreta prevenientia &

Vatü

teye

efficacia fint refervata , vitio nobis non vertent,

quó

| E

d

n DEIUS videat futnva contingentia &-5.64'1 9

angan n

quód snecdum premoti diffentiamus.

Pluta

DEUS d

conflabunt ex folutione objectionum,

e&um lx

" Objic.T. Non plüs requiritur ad aCtum 1i-532

*

us ii

betum, feu i

pfam operationem . liberé ponen-

at ul

dam , quàm requiritur adactum primum , feu

TO

ipfam potentiam liberé volendi : atqui actus

o nortt

primus feu ipfa potentia volitiva cau(z fecundae

3 calte

liberz fequiturad previum DEI decretum : er-

ando d

Bo patiter ad idem premovens decretum fe:

beris i

i ont

quitur a&tus fecundus , feu libera operatio. .

N. Maj. Nam a&tus primus; feu ipfum effecau-

mque/nihii

fa fecunde liberz eftimmediat à DEO, üt cau-

quyi

fa totali fin& cooperatione , aut interventü ip-

ao f 0f

fius caufe productz, üx nullus negat; at vero

us t

a&us fecundus., feu actualis operatio ita eft à

j nl

DEO, ut etiam concurfum ipfius caufze fecun-

um j

de requirat; & quidem coneurfum liberum,

ia

'qu& tamen libertas per decreta efficaciter pre-

"m

^füoventia certe tollitar ( 1.) quia hzc decre-

m

ta non funtin noftra poteftate, ( 2.) quia effi-

hn

acia fünt (3.) quia illis flantibus non poffum

"d

on agere, fed debeo agere, aliàs enim pof-

fem invertere Decreta Divina,

(l;m*ïl"'")*

:mWf"f

Dices, Suppofitio antecedens non obeft Ii-

$33

j

bertati; licét. enim exinde, quód DEUS mul-

li

a pradixerit eventura fequatur earum futuritio

w i

*tanquam ex cauíà antecedente , non obflante

tamen tali fuppofitione libertas illafa confer-

MW" i

o

vatut, Sicedimultó antea Chrifti paffio fuerit

revelata ,. Chriftrus tamen liber? & voluntarit

yut

i

patfus eft, utpotà oblatus, quia ipfe voluit. z.

ND

620 Par: III. Di/?- ln Qd&. II. 9- II.

hDEU

N. fuppofitumMaj.: quod nempe. futurumnee

tütdis a

ceflarioó eveniat ideo , quia DEUS illud pradi-

ejus i

xit , aut przvidit eventurum, cüm potilis à con-

Taturdlb

trario ideó praviderit DEUS,, quia eventurum

üpodn

hu m

erat vi decreti Divinze Voluntatis üt fuprà coms

probavimus. . INon enim ideo,.quia.DEUS

Ttqui

Chriftum paffurum prafciit, Chriftus.paffus

tibüs or

& ideo

eít, fedà contrario pravidit DEUS. Chriftum

paffurum, quia voluntarié decreto Divino fe

determi

condeterminandó ad.mortem pro peccatoribus

tradicli

fubeundam obtulit.

Adde , quoód licét fimiles

Urr

fa&z perícripturam revelationes fuerint prios

ttedyire

fes eventu futuro, non tamen fuerunt priores

DEU

1eípeCtu condeterminationis à caufa libera r

lihcräagat

ftande, & ab xterno in voluntate Divina emie

ii

nenter contenta.

*

Volione

$34 . Inflas. Decretum Divinumylicét fit previum

W Tiof

eít. tamen extrinfecum voluntati. create : ergo

ng. "t

ejus libertati non. obeft ; ficut ob. eandem ra-

tüa quia

tionem non tollit vim , aut modumagendi cau-

hll

&. N,. Conf. Pa-

fis- naturalibus proprium.

Vi

tüm enim refért decretum illud fore extrinfe-

'ione

cum ; hujus decretí nullitatem : fiquidem non

f le.

àradone extrinfeci , aut intrinfeci inferimusfed

us

exinde, quód dicatur à T Tis pracedere omnem

Dra

voluntatis creatz determiriationem, confequen-

Contr

ter tollit libertatem, acDEUM au&toremi pec-

ol

cati ponit, omnéque meritum defítruit, Quan-

Tatyr:

tüim ad caufas naturales non eft par ratio ad

Eu ïlge]

caufam liberam, cüm utriusque. modus ope-

Quod,

tandi fit prorfus diffimilis, eo quod caufa na-

tuta*

E

TY

Zn D ElIS videat futura contingentiacic. 62 1

pe funmt

turalis agat üt determinata ad unum , sícque

Vsild p

ejus indifferentia ( quamvis' nec in caufis.,

mpotiate

naturalibüs admittantur decreta pravenientia )

Jua n

utpoté nulla auferri nequeat ; at veró caufa li«

iiripicm

bera modum liberé agendi illefum confervare

TW

nequit , nifi velle aut nolle; aut non velle flan-

ohrils p

tibüs omnibüs ad agendurg requiíitis poffit 5

iU

& ideó quia pofitó decretó' previó voluntas

«t Dint.

determinata eftad unum , nec libertatem con-

) ptccamxiim

tradiclionis ; nec contrarietatisrefervat.

d lia

Urges; Voluntas creata eft libera,quia DEUS; 5 $

fetigi

creavit eam liberam : ergoliberé volet, & apet;

wf

fi DEUS velit per Decretum antecedens , quod

li

liberé agat.

Conf.P. ad effe liberum requiritu£

Diinaedi

operatio libera : ergo f1i non obílante Divina

volitione przvià creatur libera, aget etiam li-

&t

beré non obftante decreto przdefinitivo. : g.

ret:

Neg. utramque Conf. cum paritate , difparitas

y at

eít, quia creare, vel dare potentiam liberam

magcndiw

nullam includit contradictionem, nullámque

COl

vim pátitur potentia ; fuppofità enim tali crea«

y um

tione voluntas femper remanet, & eft poten-

ii

tia libcra,retin&tqueindifferentiä ad operandum,

nfcfif[lllï)k

prout ipfiusnatura exigit; atponere decretum

d

pravie efficax ad actum potentiz liberzs,includit

a

contradi&ion& & ipía potentia vim patitur,neq;

u

poteft exire in a&á, prout ipíius natura exigit,

T Q&ü

natura enim voluntatis exigit,üt pofitis omnibüs

" LE

ad agendü requifitis poffit agere vel non agere,

TU

quoed decretá pravió utpote efficax & infallibile

i^

tol-

]

h DE

622 -Pars Il Difl. I Quaft-K. G.H

tollit , ac voluntatem contra fuam naturam de:

agl

200 dar

terminatad unum.

j

e

36

Replicas.. Voluntas humana non efl [libee

&ulo)c

raàfe, fed 34DEO : ergo ut agat libere neceffe

tt00)0

ubioon

eft; qüód predeterminetur à DEO , à quo fo-

ditot.ca

lo e(tlibera, sícque deeretum praevium non tol«

dinon

lit, fed potiüs ponit, & caufat libertatem. g

'Tranf. Ant, N. Conf.

Quia voluntas creata

uf T

Ant;in

ut liberé agat, à DEO & nonàfe, fufficit;quod

non pofífit agere finé decreto concomitante,

prede

primin

Sicut fufficit concurfus fimultaneus ad confere

vandam dependentiam creaturg in agendo,

feddan

primitt

Ideo autem transmifi Ant. quia in noflra pror-

fus probabili fententia à n.49 9. Creaturz poffi-

Irob.eo

fj m

biles habent fuum effe à DEO principiativé,

formaliter autem à fe ipfis,

dityr «

NMi

$37.. Infurgis. DEUS etiam juxtaSSas potefl pro-

duceré actum voluntatis humang , qui fitliber

Thingn

quC,

absque concuríü creaturz : er

go decretum pra-

vium non obílat libertati, — v. .Ad Ant. quod

Ài y|

toder

ille actus tantüm effet liber refpectu voluntatis;

Titate

cujus effet, refpe&tu veró voluntatis humana,

cujus non effeu, neceffarius effet , quia non-»

là flmt

bv

produceret eum cum indifferentia ad oppofi-

H

tum.

p

bete

$38 Objic, H. Datür tale decretum Divinum

pradeterminans : ergo in illo DEUS videt fu-

late 4

tili

tura contingentia. AntP. Si non datur tale

decretum pradecerminans, tunc neque datur

DüU

dl [

caufa pritma :' atqui datur caufa prima : ergo &

cauta

quam

Qgcrctum pradeterminans, - Maj. P. ubi.

agunt

",

*

Ml

44 DEUS videat futuracontingéntia (jc. $23

oitd

agunt fimul,ibi non datur.caufa prima, fed. fi

non daretur decretum preédeterminans, tune

o df

£auíz , creata fcilicét & increata agerent finiul $

Elb d

ergo non daretur. caufa prima... M. iterum P

0,iqbl

ubi.non ; datur prioritas in caufando , ibi non

vt

datur caufa prima ; fed ubi caufie agunt fimul,

[b J

ibinon datur prioritas in caufardo : ergo ubi

Juita d

«aufx aguntfimul,non datur cáüfa prima. g. N.

if

AAnt. in ejusProb.D.Maj. fi non datur decretum

ontoiia

predeterminans , tunc neque datur caufa prima

j ad o

primitate 2450 N.Maj, primitate n quo C.Maj.

ip

fed datur caufa prima primitate 2440 C. Min,

primitatei2 440 N, Min, & Conf. — Ad alteram

of p

türe pon

Prob. eodem modo D. Maj.ubi caufe agunt fi-

gt

mul fimultate tam 4 4wo , quàm i» quo,, ibi non

datur caufa prima C. tantüim fimultate à quo.

d

IN. Maj. fed finon daretur decretum pradetera

minans , cunc caufze agerent fimul fimultate ia

j

qui (dt

ao*

quo C. Min. fimultate 4 44 N. Min. & Confl

Ad. ultimam : probationem 'eadem diítinctig

TT

T

eodem modo applicatur. - Itaque primum pris

t

mitate , aut prioritate 4 440 diciturillud , qued

itafimul cum altero caufat effe&um , ut tamen

quunafa

non dependeat ab altero , licét hoc abillo de-

i

i

pendeat ; fic DEUS non dependet à creatura,

)f

bene veró hacabillo, . Primum veró primi-

tate 2» quo eft illud , quod priüs caufaliter at-

p

l dam!"

tingit effectum, quàm altera caufa ; & hinc.a

;cqlld /

DEUS non eít ultima caufa primitate is qae;

aliàs enim effectus procederet à D E O, ante-

j

]

r

quam .reatura illum. producerei, — liem - de-

firate

;guül

ADH

624 . ParslHIL-Difl. l.. Queft. I. f5 1 .

firueretur. libertas cteata & DEUS effet. verus

tit.Do

auctor peccati,

Mantece

ducendà effetus. hbg—

$39 Dices L. DEUS. pro

niipus;

tuntt

ros non minus dependet ab agente.libero,quam

econtra agens liberum à DEO.: ergo.DEUS

fermtinai

neque eft cauía prima: primitate- 4449 : Ant,

dioad

P. ex eo, quód reipfa D EUS .poffit effeQus

ficeat

liberos producere finé libero agente.; .. g« ]N.

i hojas

D.D8

Ant. ejus P. D. Nec ipfe DEUS . poteíl produe

cere effe&tus liberos finé libero agente.ex de-

b déf

fectu, & inflinctu fue potentiz N. ex impof

gnanti

fibilitate , & repugnantia fui. objecti C. Jicét

Domin

tinda r

ergo DEUS non poffit caufare effectus. liberos

cau(e fecundz ( quà tales & reduplicativé , üt

diómod

funt effe&tus liberi caufze fecundae) (in& caufa fee

d

«unda libera.

Cüm aliàs hoc ipfo non effent

quoe

effe&us caufz fecundz liberz, fed folius DEIs

uf

hoc ramen non provenit ex defectu folius;po«

fhitug

DEUS

tentig Divinz , ut conflat ex immediatéa

priüs dictis , fed ex repugnantia ipfius- ob-

tUf

je&i , in quantum repugnat .producetea

ff

effe&tum liberum caufz fecunda finé caufafe-

teDE

cunda ; unde DEUS non dependet in ;agendo

ipfum [

5 cauía libera, bené veró econtrà, quia cauía li

tipai

bera ine DEO eft omninó infufficiens ad al-ig

| —thmd

quid operandum. juxta illud..ad Cor, 3«.son

^pi,

quid fufficientes fimus cogitare aliquid a mlis,

Gul

EUY

304/1' ex mobis , fed. fuficientia moftra ex .DEO

lltti

$49 Dices IL. Si non datur faleïdecrctum præde&

"t

terminans ; tanc. DEUS non elt-fuprem

us re-

'fum

|

| ifiedi

TT

ZAn DELUS videat futura contingentia drc. 62;'

Ui

rum Dominus : confequens eft. falfum : ergo

G antecedens.

Maj. P. Ille eft fupremusDo-

o

minus, penes quem flat, re fibi fubdita ad nu.

klb

tum uti : fed (1 non daretur decretum prade-

stl

terminans , tunc DEUS non potefl re fibi fub-

T

dita ad nutum uti ; cüm DEUS non poffit uti,

pylidr

fi/creatura non velit : ergo.&c. . & N. Maj.

t )

in hujus Prob. N.Min. Cujus irnixtam Prob. fic

p pró

D. DEUS non poflet uti, fi creatura non velit

at d

ob defectum potentie: in DEO N. ob repu-

a

gnantiam objecti C. DEUS ergo eít lupremus

di G

dus;li

Dominus, in quantum omnia agit, & dat.,

cuncta moveri , prout funt poflibilia, & non

fctitd

alió modó.

T

Inflas direct& ex argumento priüs incepto :j 4X

W od

quod caufat motum caufz . fecundz, illud eft

m

caufa pradeterminans illam : fed DEUS caufat

yfospe

motum caufe fecundz: ergo. &c.

Maj. P.

p

DEUS caufat ipfum operari a&tualiter ipfius

j [

caufz fecunde : fed hoc operari actualiter cau-

r

f2 fecunda eft ipfe motus caufz fecundz : er-

!

vl

go DEUS caufat illum. Min.patet,quia alias hoc

um

ipfum operari actualiter noneffet ens per par-

y

ticipationem à DEO. .. & D. Maj. ficut priüs.

:nsa& 1

Quod cau(at motum caufz fecundaz caufalitate

àquo , illad eft caufa prdeterminans 'N. Maj.

:0[-;' ,

[

jj P

caufalitateis 440 C.Maj & D.Min.fed Dxus cau-

jl

fatmotumcaufz caufalitateà quoC. Min, caufa-

litate in quo N.Min.&Conf.Probationis eadem

eft di(tinctio; cujus explicatio debet conflareex

j 13&'

i

ifnediate dictis ;; qua djiïixx&ione rité. pe

MF

rcepta

etiam

j

hi DEU

€26 . Pars Il Difl. I Queffie IT, $. I).

qpdes d

etiam hoc folvitur commune T Trum argumetie

tum : i moventibus, & agentibus fubordi-

p i

mulaSoh

natis fecundum non agit nift motum , &ap-

N (

plicatum à primo : fed' omnes cauíe creata

feudae

íunt moventia, & agentia fübordinata caufz

ergo non.;

Vitte :

primos tanquam primo motori

agunt nifi mote , & applicatz à prima : füb-

N laq

quitabi

fumo ; atqui quod nom agit nifi motum &

applicatum à cauía prima, illud premovetur

!Yigm dn.

t efed

à caufa prima : ergo &c.

E. Enim eodem

modo D* Maj. in moventibus fubordinatis fte

'tlibus,

cundum non agit nifi motum à prima caufa

'&libett

$ lj

motione & applicatione 24«o prima caufze C,

Maj. motione & applicatione i& qwo prim&

W r.)

Qitsts

caute N. Maj. & diftin&tione applicata Min,

Conf. cum fubfumpto.

pl

| Urge

$42 . Urges I. Quidquidfe habet in caufando tan-

lt il

quari caufa inftrumentalis ad principalem, illüd

lit.ab al

non poteft caulare nifi üt pramotum à caufa

BP

principali : fed omnis caufa fecunda habet fein

caufando tanquam caufa inftrumentalis in or-

, lon ag

liab

dine adDEUM tanquam caufam principalem:

ergo &c. Maj. conftat, quia caufa inftrumen-

P-' quoi

talis eft illa, quae elevatur ad. producendum ef-

NT

fe&um virtute ipfius caufze principalis, üt pa-

lj

tetin penicillo , qui à pictore (ic elevatur. Min.

ET

L

negari non poteít ; cüm omnis cauía fecunda

elevetur ad producendum effe&tum virtute cau-

| um

fie prima' tanquam caufe principalis. & l.

ET

argumentum probare nimium adeóque nihil 5

! &&um

Ym E

prin-

prqbat' autem , quód tion dentur caufze

cipae

1N

ln DEUS videat futura cominpentia cc.. 639

TUmagint

cipales creatz , cüm femper. retineant fuum re-

tibus lbt

fpe&um in otdine ad DEUM, hoc autem in

vm, d

nulla Schola fuftineri poteft, — . II. .C. Maj.

Gfo (

N. Min. cujus P. D. ficut pris, omnis caufa

ordida d

fecunda elevatur ad producendum effectum.,

[ o u0L

virtute caufze prima elevatione z 440 C. i quo

ii li

N. ltaque caufa fecunda non elevatur à prima,

quafi ab ipfa acciperet quemdam motum prz-

f m

] promtt

vium in fe, pet quem.tunc ipfe DEUS attinge-

tet effectum , ud fit in aliis caufis inftrumen-

Fiim d

talibus , hoc enim vel cogitare eft abfurdum,

bordim(is?

prima [

aclibertatem in creatura deftruit 5 elevatur et-

ye caul

go caufa fecunda à prima in hoc fenfu, quate-

qu prim

nus:C1. ). hac dedit illi virtutem agendi ( 2.)

quatenus cauía fecunda in actuali concaufatione

licta V

dependet àprima.

af

Urges Il.

uod eft indifferens ad utrumli- 43

bet, illud non agit, nifi per prius determine-

quni

iv

um 1

tut.ab alio : fed omne agens liberum eft indif-

h ,hlb-fï H

fereis. ad. atrumlibet ; ergo &c, atqui. quod

non agit, nifi per prius determinetur ab alio, il-

nii

T a

ludab alio predeterminatur : ergo. &c. Maj.

P..quod non habet majorem rationem exeun-

j

dipotius ad hunc, quàm ad alium a&um, il-

jot

j

lud.ad hunc debet determinari ab alio : fed quod

eít indifferens ad utrumlibet , illud non habet

cw[m. 1 1:.

majorem rationem exeundi potiüs ad hune,

al htl

T

quàm ad alium a&tüm : ergo &c. Maj. ef! cer-

a

ta, quianihil (e magis ad hunc, quàm adalium . ,

T

ul

Mi

j UCHM

actum determinat, ;nifi habeat, majorem ratig-

Rt^

at

nem exeundi ad hume.pra alio. actu.

g

Rra

DQ

ADEUS

£i9 ^ Paes II Diff E Quef 1. $.IL.

remura.

D Maj. Quod eft indifferens ad utrumlibet tart«

fiex ol

n

uam non habens vim fe determinandi; illud

non apit

&c. C. Maj. fi habeat vim fe determi-

f gotni

nandi N. Maj. & D. Min. fed omne agens li-

agl

! frsvolun

berum eft indifferens ; & fimul habens vim fe

| trexio.

determinandi C. Min. non habens talem vim

|lircreata:

N. Min. & Conf. Alii hoc argumentum

vgo

dillinguunt de indifferentia aCtiva & paffiva,

tlus ptol

fed videtut mihi hzc diftinctio fundari & ex-

Wt ts

jlicaridebere per noftram.Prob.D.aliter.Quod

non habet majorem rationem exeundi potiüs

/^, h00

àd hunc , quàm ad aliu

m a&tum , illad ad hoc

Dics,

us hx ]

pris debet determinar:

objectivé €. effective

Werentut

N.imoó fübdiftinquo hanc Maj. ficut priüsde

EY

terminatione à quo C. Maj. in quo N Maj: &

tibus Q

tansmiffa propter prioris Syllogismi dittia«

Omne ergo ageris

fcundg

ctionem Minore N. Conf.

lls

liberum, quia eft Dominus fuorum actuum;

fic eft indifferens ad utrumlibet, ut habeat

diquid,

vim fe determinandi , fuppofitó , quoód intelles.

Til

Q cre

&us ipfi reprafentet aliquod objeétum vel vo-

gloriar

Jendum , vel nolendum , nec tamen requititur,

ut DEUS effectivé ipfum przmoveat.

hæc D

yN.

$44 Infers : ergo hoc ipfo creatura erit primum

et

fe movens. E. D. lllatum primum fe mo-

ermni.

vens primitate à quo, vel in quoN. primitate

quoad

ante fuum confenfum C. -

negativa anterioris prædcterminatioqisDïvirfæ

, f

Oeran

$Af Objic.TIL inferiora nom agunt nifi ütmo-

iW

l$,

ta, & applicata a fuperioribus , üt patet abin-

ejus,

Ubj

x;,du&ione; fie enim corpus & omnià

inem-

M M DEUS videat futura contingentia ebc. 629

utrümlit

membra , quia fubfunt animz , non agunt ni-

tmiinand d

fi ex mouone , & applicatione ipfius animz3

vini m

fic potentiz , quia fubjiciuntur voluntati , non

agunt nifi ex applicatione, & premotione ip-

m d

j hsst

fius voluntatis; fic fublunaria non agunt nifi

pens t

ex przvio fiderum influxu: atqui omnia agene

C zrgumf:r:

tia creata funtinferiora reípe&tu cauíe primzez

ergo &c,

&. Etiam hoc argumentum non

i d

od

plus ptobare , quàm quód inferiora non agant

al

nifi. üt applicata à fuperioribus applicatione 4

&gend f

quo, non autem is440.

bus inferiori'- j46

"ii

Dices.Si non daretur in agenti

TU

bus hoc Decretum pradeterminans , tunc fe-

Qd

querentur plura abífurda, & quidem (1 ) quod

influxus DEI effet fubjectus agentibus inferio-

Mil

us

tibus (2.) quód DEUS non faceret, ut cauía

fecunda agerent , fed tantüm ipfe ageret , quan-

LOH

n «

doille agunt. ((3.) quód creatura haberet

aliquid, quod non accepiffet ab iplo DEO,,

i [

d

Ícilicét ipfum ufum concursüs fimultanei, síc-

dni

que creatura poffet contra Apoftolum de aliquo

W

gloriari, quód nonaccepiffetà Domino : atqui

2 W

u

hac omnia non. poffunt. fuftineri : erge. &c.

& .N, quód aliquod abíurdum fequatur ex re-

[

cenfitis.

Primum non fequitur, quia cüm..

mum k ij

omnia agentia fecunda dependeant à DEO tam

NI

u

quoad effe, quàm operari, non autem econ-

i^

tra, jam creaturz tam in effendo , quàm in

operando funt. DEO fubjecte, & non DEUS

a a

ipfis.

Adde, quàd, fi etiam influxus DEI effet

j t

fubjectus agentibus inferioribus, foret tamé tan»

*

"'mll!

u

tum

p

Rr3

€30 ^ Pars II. Dif. T. : Oneft. TI. $.1L.

A DH

[

tüm fübjeCtus neceffitate confequente ; non au-

& nj

Sotus,

tem antecedente, — Ifta autem mon eft proprit

dicenda fubjectio , fed potiüs ordinatifhma &

adoqe

libera DEI difpofitio , quatenus decrevit ; ut

contingm

r

agentia libera liberé agant, & ipfe cum illis

mf:quel

Temper concurrat, Ob eandem rationeni neque

Mfe futu

féquitur fecundum abfurdum , quia ipfüm ope-

reri agentium inferiorum cüm. dependeat à

jfia ngt

uettii,

DEO, jam fofficienter conflat, quód DEUS

etiam faciat , ut creaturze inferiores agant, De-

ii loqa

lu pen

nique nec tertium fequitur abfurdum , quia ip-

fum actualiter operari caufze fecundz: non da-

tau(g fe

(j

tur independenterà concurfu DEI fimultaneo,

& coníequenter ipfe ufus concursüs fimultanei

j AMIL

ttiriy.

eft dependenter à DE O ; patet proin crea-

turam non pofle gloriari;

LUE

peuifa

$47 Objic.IV. Scotus r. d. 3 9. q. un. dicit : im

vitati

€ontingentia per prius eff caufa prima velfecun-

li, Q

da : idem Doctor 1. d. 41. q.un. ff. iffe igi-

Ttrmin:

eur improbans polt multa fic pergit : DEUS won

non.ef

pravidet if um bene ufiurum liberó arbitrit , wi-

&am |

Jf quia vult , vel praordinat if um bene ufurum.

; Ruiden

d ipfum tenet etiam Quodlibeto 14. ergo ipfe

2 libtrö :

Scotus admittit Decretum predeterminans. X.

Quoad primum textum,: xv per prins optimé

| btnïuf

tel, i

poffe exemplificari de prioritate dignitatis &

d q50 ; aliquot enim tantüm lineolis ante citae

mora|

&mo

tum textum dicit fic, PRINCIPALIUS. eff 4

cau[a priore ; & poft citatum in objeQtione

ii doc

textum pergit immediaté ; propter quod "u-

j

'

A5 , nift

if

fm eaujatum effe farmaliter continge

d CAl«

1l

n DE LIS videat f'atura contingentia »e.. 63X

i

Sic

Uentés t

1

& Caufa prima contingenter cau[aretur,

Scotus, qui tamen non dicit, precam/aretur ,

d

ordinadfr

adeóque ut ipfe Scotus fe ibi declarat litteraliter,

YUs t

contingentia vtlata ad Diuinam (ecientiam fuut

acceffaria. nece]ftape confequentia, boc. eff , iffa

r

Vrattren

confequentia efE necefJaria. s h. DEUS fcit. illa

quapimy

effc futura, illaerunt : nontamen (unt. neceffa-

ria nece[fitate abfoluta , mec mece[fitate confe-

] p

quentis, . Infuper eft notandum , quódScotus

m

iil

ibi loquatur. de futuris contingentibus , quz à

fola pendent Voluntate Divina. finé interventu

dim, tl

inde n

cau(x fecundze, prout etiam loquitur in citato

V frnult

Quodlibeto.

. AdII. Textum g.Quód AAiiScotum mances 48

jf

itárint, fine ulla enim interjeclione pergit Sco-

| Qm'm q

tus fic 5. 0 quia ficut ditium e[l . dif? .39. certa

pravifo futurorum contingentium e[L ex deter-

a d

Ecce. Scotus

minatione voluntatis: Divina..

iil

n t

dicit , quód przvifio futurorum certa fit ex de-

.

terminatione | voluntatis -

r

.atqui determinatio

d

non eít pradeterminatio.

Quod veró Scotus

iarbilrf;a"

etiam dicat in textu nobis objecto, quód ne

vlle

quidem DEUS pravideataliquem bene ufurum

j

liberó arbitrió , nifi DEUS praerdinet , ipfmem

g

!

ii

bene nfurum ,illa preordinatio certé tantüm po-

1] opf.ï

teft, & debet intelligi de praordinatione aliqua

ii

morali, quoad premotiones gratie excitanus,

Jj

gt

& moraliter non tamen phyfice. przvenientis,

TTR

"

üt docetur in Secundó Sententiarum Libro de

: c;»;c&iong

gratia ; & ratio hujus ad propofitum eft ; quia

, "I

l

)

ipfe Scotus ibi non ponit rationem omnibus

j

Rra4

pra-

(

[

6323 Pars HI, Difl. ]. Quaft. H. f.III.

NT

pradeftinatis communem , fic enim DEUS noi

eymph

previdet , vel praordinat. parvulos, qui ante

(gipto

ufum rationis decedunt , bene ufüros liberó

Vr $

arbitrió , quó utpote in illo flatu funt ptivati

ul

quoad a&tum fecundüm.,

fiine

Opponatur Sc-otug

77

exiN. (quent-i.

tüluitá

- $. IlI.

j

du ,.

Aillima

Statuitur Noflra de. Concomitantia Di-

viui Decreti Sententia,

Davidi

eju d

€o : DEUS videt futura conting&ntia

WTPW'/I,

f 49DI

libera & abíoluta in fua Effentia , fup-

tlui &

pofitó tamen dectetó concomitante,

Jrs$i

Ita contra T Tas G RRes. SSz paucis excep-

(onlratu

tis'ex fuo DoGtore, qui 3. d. 17. q. un; dicit :

p

DEUS »on operatur ad operationem illam ( fcie

noflta

licét voluntatis creatae) wiff voluatate libere agen-

Rorí;

16 , Gj determinante fe ad operandum , e- 1uue

fci

JDEIIS operatur cum ea.

uo nonvideo, an

4 fj

Dodtor clariüs loqui potuiffet.. IdemDoctor 4.

fuai

d. 49. q. 6, ait 5 nuuquam caufa prawenta

19:de

casfa füperiori agente ad unum oppoftum; po-

D |

zefF. potenrid propinqua exire in aliudoppofitum.

ET

Scoto preluxit Aug. l. 1. ad Simplicianum q;2.

Gu

ubi dicit: DEUS, wt velimus , ? fuum effe vo-

lont

lpit , eff noflruw : ergo ita ab aterno deter-

[f

minat nofiram voluntatem, uthac determina-

telid

tio ncn ipfius tantüm DEI , fed. & noflra fit

Tüte;

permutuam coincidentiam- feu condetermimna-

EE

tionein. Idem Aug.l:de corrept, & gtatia . 14:

|

P1

exems

l

|

TL (

— Statsuituy Noffva. de Concamitantz;a cc. 633

enmDRU

exempló regiz electionis Saulis; & Davidis ità

vulos;qi

comptobat füam mentem : quasdoenim D EUS

& ufüro J

volpit Sanli vernum dare , fic evat in porefhate

atulmt i

Jfratlitavum (ibdeve fé memorato viro, five non

poutc

fibdere , ut etiam D EO valevent vefifleve : quia

zamen boc non fecit , nift per ipforum bominum

voluntates , fime dubio babens bumanorum cor-

dium , quo placeret , inclinaudorum omnipoten-

n

diffimam poteff atem.

Et poftea loquens de

7

Davide; quáve ratione DEUS populum ad..

ejus electionem induxerit , fübjungit : »s»quid

cottit

corporalibm ullis oinculis allx;gavit €0$ volunta-

fentia,

tibes eoremn , quas ipfein illis opevatus eff , tva-

icortitt

^

xir : Si evgocim volutrir D EUS Reges in tevva

Vs eft

couflHituere, maets babet. in poteflate bominum

quid

qolumtates , quam ipfi fuas erc.

'andem hzc

noftra fententia non tantüm conformis eft Doz

" ;M(IU

1IIIIMIIF

'&ori noítro, S.Auguft. aliisquePP. fed & ipfi

n t

fcriptura facre, quz Sapient.8. dicit : "4rringie

of Vidwl !

a fine usque ad finem fortiter , (j difponit omnia

a

feaviter.

Quia enim ita vult effectus ab zter-

! IWW

no decretos fieri in tempore, ut ftante hoc..

DEI propofito 'non fieri non poffint, dicitur

n

jp

eos attingere fortiter ; quià veró "eosdem de-

cernit decreto eminenter involventeliberum vos

d

"

luntatis: cteatz confenfüm , dicitur difponere

feaviter, amicabili nimirüm libertatis fuavitate

relictà ; dura antecedentis fuppofitionis neceffi-

qutit

g ia

Xate non injeQt3, nec ne

condeterminatióne,

glg&ä ümultqneä DEI

j

P. etiamrationibus, ^L Sithac : eft cori- 549

u

u

Rr;

tra

634 Pars 1H.. Difl. I. Quaft. H. . if, IH

$t

tra naturam caufz fecundz agere, aut determis

slsl

nate fe ad agendum in aliquo inftanu , in quo

omnig

noncooperaturei caufa prima 5 & pariter eit

füperd

contra naturam cauíz liberz, priuüs efficaciter

jorra

& abíoluté moveri ac pradeterminari ab aliqua

-

Vi

aliacaufa, quàmipfa fe determinet : atqui vo-

-

tl

luntas creata eft caufalibera, & eít caufa fecun-

frenti

da : ergo nec priüs fe determinatad caufandum,

Junate

quàm cum illa concurrat caufa prima , nec etiam

fifetu

priüs determinabitur à caufa prima , quàm ipía

qum

Íe determinet , & per confequens nec datur de-

adusi

cretumantecedens, üt volunt I Ta , nec fube

Qu

fequens,ut volunt alii, fed tantàüm concomitans,

amori

coincidens, & fimultaneum cum creatura,

citet

$;!

IL Ratio eft à triplici paritate: DEUS ex

o

quo eft primumens, & infinitum effendi pela-

Tib

gus continet eminenter omnia alia entia, .&

Conec

tam finé illis, quàm cumillis effe poteft : DRUS

fomme

ex quo eft primum efficiens continet eminenter

0

omnium caufarum fecundarum. effeclrices. vir-

tetm

tutes & tam fine illis, quàm cum illis effectus

fü

illarum producere potell : tandem DEUS x

W

quo efLprimum, & infinitum intelligens con-

'percq

tinet eminenter omnia intelligibilia, & tam fe,

Yal

quàm illareprafentat : ergo pariter DEUS ex

Qu

quo eít primum liberum , & infinitum in ra-

p

tione potentiz volitive continet eminenter..

64,

omnia libera fecundüm omnem agendi modum

f

ipfis poffibilem , adeóque poteft decernere co-

Mieg

incidendó in candem prorfus determinationem

Wi

cum creaturis, ac fiab aterno coexifterent Dzo ;

n

aliàs

",

Al jl

Statuitur Noftra de Concomitantiaetre. 6 ; $

* AU db

aliàs plané Voluntas Diviria infinita non effet'in

ifant, t

omni genere volendi, & liberé volendi ; & in-

; pritt

fuper dicant ergo nobis AAii, quxnam fit ma-

i df

jor ratio deintelle&u, quàm de voluntate?

ynai

UII. Ratioeft, quando DEUS ab aterno de $52

odl

erevit actum amoris Petri pto tali temporis dif-

fbl

ferentia, vel ergo decrevit talem amorem vo-

d laan

luntate Petri fimul fe determinante, vel non?

a, t

fifecundum : ergo amor eft potiüs actus DEI ;

l quxmig.z

quàm Petri; velad minus fi fit a&tus Petri, erit

Tec Qd j

actus ei imperatus, & nonàPetro fponté ele-

? DC2

€tus : fed hoc eftaperté falfum, quiaille actus

mcomt

amoris eft Petro meritorius, aliàs enim nonac-

CatUId,

ciperet premium.

Et utique etiam ab AAiis

DEUS N

fupponitur hic a&tus liber. .. Si primum : ergo

j p

habemus intentum , quód fcilicet decretum fit

a i,

concomitans , & fimultaneum, ac nobiscum

w[€üf Däw

€oincidat.

u gmif:tüm

"Objic, I. IftaSSrum coincidentia & conde-s y3

d

terminatio Voluntatis Divinz & creatz eít cap-

j

tu imperceptibilis : ergo non e(t admittenda,

E& N. Ant.

34

uàd autem captu fatis faciliter

1 d

'perceptibilis fit, ita explicatur. — Itaque (1.)

&[J[f.[h

ut aliquid futurum fit, requiritur neceffarió ali-

(

quod decretum Diving Voluntatis, prout ex-

nimmiü l

prefse teftatur S, Aug. Lib.26. contra Fauftum

cminimff'a

€.4, ubiredditrationem, cur ignoret;' aliquid

,ndimadum

effe futurum ; hanc autem ibi dat caufalem.;;

a

ideo nefiio, quia, quid babeat. de bac re volun-

d

&5 DEI, me latet ; illud tamen me non latet ;

r

fin& dubie f'atuyam, fi boc DEI Folumtas babet ,

l

hoc

d

656 Parslll. Dife A. Quaft, H..$. HHL.-

bo« eít, decernit.. $. Hilarius Lib.9..de Trínit;

Gitefine

ait: qua DELUS facere decrevit , in. fua voluns

m

zate.cognovit. .. ( 2.) hocdecretum non pote

Objicl

effe antecedens, quia plané tollit libertatems ,

l

g

omne meritum ac premium .. Deumque auctos

E

rem peccatifacit, |.( 3..) hoc Decretum nec po*

