tium volatilium genere , quod hanc orbis terrae

, Wnm

aulam fuà fymphonià, & concentu adeó magni-

hls

ficé exornat!

Iguis pariter quàm ell utilis, &

| aol

neceffarius ad humani cibi, & medicamento-

clt ni

rum decoGtionem , ad metallorum liquefactio-

Tum,.

nem, & purgationem ?. Ut taceam, quod hoc

n

etiam Elementum ad hominis bonum promos-

V tan

vendum füum interim difTimulet difpendium,

| meoi

dum przter innatam fuam dignitatem in hocin-

| U

fimo nobifcum commoratur loco.

Aqua de-

il Chl'y[l;

mum quot profert homini pifcium , ac gemma-

| lii

rum genera? quantam pra'tatnavigandi com-.

| lm

moditatem ? ; NNunquid hzc relicto fuo patrio:

li

loco ad medium aéris, quafi in alienam regio-

Ie]imma

nem abit, ut ibiin nivem, pluviam, aut fimilem

il

affe£tionem. converfa indéque fzcundior re-

lil

diens, terram ad proferendum homini , & ju-

Vg

men-

T

Afferuntur. Rationes Scoti DEUM cjc. 921

'it; gt

mentis pabulum , & varia obleCtamenta fzcun-

tim anje

det? Anergo has quatuor nobiles orbis partes

hll

fortuitó, & finé Suprerno omnium Domino ;

at um

coaluiffe dixeris? fà fic: Cur ergo non tota..

ii tf

terra, & montium juga füb maris, & flluminum

vadis fubíidit? Cur non tota aqua füb aére na-

Dich

tat? G totus aér fub igne gyrat? cüm lex na-

tiltatemi

turg petat graviores atomos levioribus fefup-

i plnns

ponere.. SiSic: dicant ergo Athei: cur aqua

Íemper eft aqua? Terra autem aquz adjacens

pidum,thr'

n D

nunquam aqua?. Cüm tamen atomi terreftres

, Dtcol

hinc inde vagantes zque poffint in aquas cade-

re , adeóque folidare , ac in terram, aut montes 5

p

i d

& econtra aquez, & liquidz atomi tam labi in

. orüiutt

terram, quàm inaquas. — Certé hujus tam fta-

d m

bilis, & regulatz difpofitionis aliud principium

T

agnofcant Athei neceffum eft, quod non poteft

djamet

efle nifi ens à (e, improdu&tum, neceffarium, pri-

mum, & independens.

jgrid

)

Jam Anc. P. IV. de Coclefli corpore. Fatean-77

qu M

tur candem Athei Unde Scaturiat artificio(a...

m p

compofitio corporisCceleftis in 1 1.Sphzras,feu

ipendum

viptont

Cclos , fcilicet Empyreum , Primum Mobile ,

Aqi ;

Chryftallinum, Firmamentum: Item in Coclos

Satürni, Jovis, Martis, Solis, Veneris , Mercutii,

K t

gnli

& Lunz diflrributa? unde Novi- & Pleni-Lu-

l'uo PJ[.[iO

nium? ortus, & occafus Solis quotidianus? a€

reliquus fyderum motus fublünatibus accomo-

m

'tümiltm

datiffimus, conítans , & velociffimus?

Unde

influentie ill Coeleftes ( i tamen etiamnum..

ydc *

verum fit:: Sol, & homo generant horriinem )

j, Ui

nu

arca-

222 Parsll Difl. L-Queft; I f. 1.

| Aft

arcanz , & falubres ? aut ignità Coli miffilia?

hn

collign

Anhzcomnuia operantur emortuz atomi ;Phi-

hocipfo,

lofophiz Sanioris ludibria ; ac'entium mon(lra?

Non ficimpii, nonfic! Audite inter quàm plu-

tondra

Toündunm

res alios, quid dicat fpe cit. Minucius Felixin

wndti

Octavio::. Quid poref? effe tam apertum , tàm

confe[fum , támque perfpicuum j um oculos in

nidel

omoia t

Czlum fufluleris , cf , qua funt infra , cité Aque

EJOO

lnfiraveris , quàm effe aliquod INumen praffan-

Tl

tiffima mentis, quo omnis natuva infpirétury m«

weatur, alatur, eubersetuv. — Colum ipfum vi-

" Con

de, quam lat& tenditur , quàm vapidt volvitür,

Vil (

m

vel quüd n notlem aftvis diflinguitur ; vel duod

3n diem Sele luffratur ? jam féses , quod fit in to

(

Oi d

Jummi AModevatoris mira , & Divina libritio,

Quis nifi arte magna periti artificis exfürréxiffe

Ti u

videtartificiofum horologium fuis conftànstü-

Tégtnk

do; j

tulis ,ac machinulis? Quid ergo de Sph&tis ip-

trüpr

fis Coe!eflibus , ingentíque Univerfi mole';'ae

ordiaatiffima Mundi machina. fentiendum.5 ?

aliam j

Qd d

Quis mentis compos cafü illam coalüiffe divi2

nabit.?. Procul hinc infana hominum deliria-!-

hi

de quibus Poéta canit:

| Wi

| Cüny

JIufipiens Numen ne[cit, ceu nottua Lumtn,

W

Non videt iffa Diem, "n videt Ille DEUAM.

uT

78 Refpondent Athei. L.Cum Hermogene, hac

! lj

! Wïumi

omnia ex H/LE , feu materiz primz finu fpon-

te erupiffe ; prout etiamnum juxta Catholicos

* g

dantur varia fponte nafcentia.

II.-Alii volunt

k Vi

N

cum L'emocrito, ha omniya provenire ex Ato-

mo-

j

Afferuntur Rationes Scoti D EUAM &bc. zz;

]

Xl nf

morum in ampliffimo nihili finu occurrentium

Z

«ollifione, & coadungtione. III. Dicunt Athei;

uomondil

hocipfo, quod. nos ex architectura mundi de-

ii

monílrare velimus DEUM, etiam fupponamus

icüsfelit

mündum fuilfe creatum .: : atqui hoc fuppofi-

priim, t

tum eft fali(fimum apud Atheos , juxta quos

j il

nihil eft creatum , nihil productum, fed tantüm

Z

omnia funt coalita ,. & difpofita ex zeternarum.,

n i

atomorum coagulatione : ergo iíta probatio

necdum eíl demonfílratio,

[irann

] IWW j

*' Contra primam Refponfionem eft. I. Non79

j

videtur quid infanius quàm quód materia prima

entium abjectiffimum , imperfecliffimum, in-

j tll

LL

ops, & informe fueritab zterno à fe ipfo, & ab

omni alia cau(a independens; (i primze mate-

TE

ia

rie concedunt hanc perfectionem, cur illam de-

oiftst

negant caufz efficienti ? difparitatem non vi-

deo; imó debent admittere, quód etiam ma-

ht

H m()x't)Ji

teria prima fit fui ipfius caufa , vel quód habeat

icnduma' ,

aliam ; aliàs enim non fuiffet ab eterno: quid-

quid dicunt, peccantaperté contra veritatem, &

Vi d

Contra eít II.

Jl dC[lml

Íua propria principia :ergo &c.

Quare ergo & defa&to ex H/LE materiz non

erumpunt fponte mundi novi, & codlum no-

Ltf

vum ? €ur defacto requiruntur neceffari agen-

Didh

tia efficientia?

Contra eftIIL. Quando. Ca-

ellt Id

tholici-dicunt dari fponte nafcentia varia, non

volunt illa. dari fine concurfu DEL, fed per &

jf

ptopter concuríum DEI: ergo hoc non patro«

jlholt

einatur ipfis,

jj vt

Contra fecundam R.

lefpuuüoncm eft.- L Il.go

j

lani

n

224 .P,a)r's II Difl: 1. Quaft As N . :

4

las eàdemfaeilitate negandó j -qua apfam áffe-

.M

runt.

Gontta féutTL: di&ta num: priogig&

vitis t

piuraalia ín tota hac:qozítione dicta, & dieette

dymis

da:

Conrra eft lIL« Cür ergo defa&to.non Bt

Gr

fimilisatomorum collifio; &coaaunatip; fi.qui$

Bl t

E

ex praalto monte demittetet:ligaa, Japidéssf£

nellras, tegulas; .cur inquaríi defacto coimene.

j ibl

hiret n

to , vel.atomis non : conglutinantür ondinaté?

an.defa&lo primüim, vel quando ergo primó:des,

n

! duna

fecit gluten?:. Contra e(t1V.;In nihilofivevas.

cuo.entia adeo. exilia ( diffimulato. utruim;deis

luici

tür) non hádbent motum: ergo:n

P

ec:tla'm

onié

)

patam coadunationem.

[

À

Á

p

meft. LAtbé

i

$15 Contra tettiam Refponftone

EUÀ

inihac refpon(ione concedunt atomis;indepens

; ii

dentiam, eecernitátem; afeitatem j & tatmen

E

fion t

gantillam DEO : ergo dum volunt vitarechas

ribdim , inciduat in fcyllam.- - / Contra! eftdl

pores]

Atomi;in philofophia faniori non admittuntuta

, "i i

!

velíretiam admittantur, non tamen admittuims

Qu c

tür cum prz;judicio exi(lentie Divinz. ;; Cone

u

tra eft IL.: Dire&é negandó Maj. in Atheonum!

LE

relponfione pofitam 5 quia dato etiam;. quod:

1 rg)

W

atomi darentur: cum. proceffü n infinitum, GE

U

ol. quö

eífent zeternz , adhuc fubüfteretnoftra demone

Wt

flratio phylica; cum principaliter tantürtfits

|

|

if |

;

occupata in hoc; quodmirabilis mundi-machie

E

na'non poffit adfcribi fortuitze atomorum coie

E

p |

gregationi; fed fapienticuidam.axtifici materids

& formam.producenti,

u N.

1

&?Qiqupenxti,. þlric;vide.

A Q

D. priores.

V. De-

lii

Affruntur Rationes Scti DEHM dc. 224

lal

: M. Demonf!ratio Moralis fic ex miraculis Di«8 z

Im piodl

vinis, tam in V. quàra in N.T, "Talia fuérecatas

ida Bu

clysmus, feu diluvium fuper univerfam terram.

*

df

Genef,

7- "Traduclio Iíraélis per mare rubrum,

hag

Exod.r4. Immotus in medio Coeli Solis afpe-

iJids)

&us. Jof.10. Prediclio futurorum, ut 1. Reg.

ado 08

23. ubi confuluit David Dominum ; ..an (i ma-

vür d

neret in Ceila vraderent eum Ceilitz Sauli ?. &

goprinà

àn Saul defcenfurus effet in Ceilam , ad capien-

ihilolytt

dum eum? Ad quea refpondit Dominus : 77a-

dent : defcendet.

Eclypfis, féu obfcuratio folis

) utrundd

-xec'tamïä!

per univerfam terram. Luc. 23. & quidem in

T

plenilunio. . Refufcitatio Lacari quatriduani , &

i

aliotum mortuorum: ceecorüm à nativitate il«

luminatio: paraliticorum confolidatio,, & alia

n

&

flupetda miracula ; qua paífim reperiuntur.a

mvitarg j

non tantüm in S. Scriptura, fed etiam apud Scri-

L

ptores Ecclefiafticos, & nennullos prophanos s

dniid

atqui fimilia prodigia nequeunt provenire .ab

nadmit

aliqua cauía creata ,. fallace , atemica , inermi;

" . C

emortua: ergo debent provenire ab alia cauía.

; Arbtnt

Áncreata, veraci, vitali, & his omnibus potentio-

( qlw.

16, per quam DEUM ipfum intelligimus. Min,

fjni[llm, ä

E.L quód revera effectus tam ftupendi fuperent:

d

creatas vires, . II. quod Achei tales caufas €rea-

tanïW*f

tàs affignare néc audeant , nec valeant ; aut.,.

enim eflet Angelus bonus , aut malus , aut alia:

d

rOfum WA.I

«reatura? . Non Angelus;bonus ; quia hic noa.

peteft genus humanum ade enormitef: decipe-

um

ré, Nec malus;.quia hic Vero DEO certé non

i Rf*"m

monias.

dat motu proptio adeó folemnia cefli

v' DI/:

.Ne»c

$316 Parsll Dif1. -Quaf Hl $ E -

f

:2Wfec ereatüfá aliaj cur enimmon producit(imie

Cor

1

les effe&tus; quándocunqae fibi'placet?

negatio*,

Nec dicant Athiei; nos in/hac demonflratio-

gl

*

|

| 0

jie moraliapertécommittere circülum vitiofum,

quays

düm exiftentiam DEI per auctoritátem Scriptu-

ET

irinda.

$,& hancper revelaitis ; vel inIþiragxt-ilä DEl

fug

teftimonium tomprobamus.

$

Contraenim eft ; nos non adducimus:fimilid

ia

ptoni

prodigia;ücfideDivina credenda propter tefti:

gmioniurti DEI tevelantis ,' fed: üc/credendafide

disjc

Vrf

hümàna ; prout & Athei eredunt hiflorias3:&

praclare gefta Cafaris, Pompei, Ciceronis; Ale-

liicy

A

xandri M. Caroli V. Leopoldi L'ac fuimevtans

deniNicolài Machiavelli.quod fi omnenveuam

-

.mcïl,tun

.

hürnanam fidem rioftris abnegart hiftoriiejdüt

prodigiis; palám eft; illoszeque fatuos, infipieh-

i

1]

tes, & protervos dici polfe, ac fi ceeteras Verit

sabilis Antiquitatis hiftorias , & praclare fatla

df

,m&'

tiegarent.

Et i quam tandern abibunt Noctam-

bàlores ifti labyrinthum inextricabilem

? Sifas

djï/pc

u

fit negare hiftorias à pluribus jam ab orbevon-

dito habitas pro certiffimis ob exattiffimastem-

nusqu

Tre:

poris; loci, perfonarum , & geftorum circum-

ftantias, corruit omnis in atteftante evidenda

A

-

€teàta: corruiromis publicarum feripturarum;

ac de debité emptis , at poffeffis dominiis te-

tf

lf

flimoniorum vigor. - Et quid ulterius ? nifi bel^

la; jurgia; & hts tam in plebe j quàm intee Re-

fitg

lii

ges, & Pris- 4

've proin"Aulis, & Regnis,

quorum M

DAU

x P,(f!ifijdf &Athcxsmöm-

j

dtïuh

::gxi'cati !

- Conf.

A5 feruptur Rationes Sciti DEU M ebr. 2 1«7

od

"imionf. hac.demonflxatio moralis..1. . Ex-g«

ib

megatione Supremi-Numinis,pietas omnis ex-

demotltae

«tingüitur.: ervus: faluberrimarum -Jegum: pro

iürivitdln

.quavis republica confringitur : lataad.quecun-

item o

-que.enormia flagitia aperitur via.;. dum-ad. pa-

itranda quaque , .faltem occulta-&. naturz cor-

infpimmiwsdl)::j

ruptz placida fceleraimprobis.laxantur frocna :

üimis Hm

rquid non tentabit;effreenis hominum in vitia

| ropmtey'

-pronitas.; - non fit Supremus fcelerum Vin-

tredendit

7dex:j. & ogcultorüm euam .criminum. Ultor ?

ohilorad

Z€onf. Il Adhoneftatem, & virtatem inítiga-

vt

&if creatura rationalis ab ipía natüra :: atqui. im

lum

-remaximi momenti non folet natura per funda-

yrneratd!

ymentum falíumri decipete , aut deficere in necef-

Afatio::: fecus etiam dicere quis poffet,, naturam

Aifloritg

yó i

- decipere in ip(is primis principiis, & fundamen-

-xis i ergo ipfa naturà te(latur, .dari. DEUM ,

i

yadie

ifnalórum Vindiceni,. àc bonorum Retributo-

j

rent;c -Ecquid plerumque etiam Atheiftas,cor-

ln

cidaipenetrans :tonitruorum. fragor /; coruícan-

d

-&ium-fulgetrorum atdor ,: Belli ;; Peítis ,. alte-

-riusque mortis horror tam Pannico petcellitti-

Mi

n

^more;?'-nifi quod proprie naturz , ac confcien-

s tiz intus clamet diclamen : datwr D.EUS ,. vta-

ilé eis

ípui

, darum:Vindex , -ac bouorum Retributar.

CCF-

j

-stérion.eft ulla ratione: credibile ,. deceptos hae

nj

- nre fuiffe cor Sapientiffimos :eque ac Sancliffi-

JUs

1j ULH

1fos.Viros; - Augullinos.,.Benedictos, Domi-

nicos,, ; Franciícos;,. Ignatios, Aquinates ,.Bo-

V&RCBw

j

um

*iaventutas, -& Scotos, qui DEUM & credi-

nt ; econtrà vero Atheis

8

dcy?nt, & demonftráru

CHR-

(i

Jj

TA

228 .Pars IK Diff. 1. Quaff IIJ. f.1L. dr 1.

hj

innotuiffe. üt irrefragabile dogma : »0^ datur

m

D EUS , :qui plerumque folent effe homines Íce-

'c.vidc'nt

leratii, pullius frugi, vitiis , & voluptaubus

carnis immerfi , à quibus excoecari mentem hu-

imanam miferabili nimiüm conflat experientia ?

96 - Vl Demonfiratio Aoralis d hominien fit

Ài

hac.

Quandocunque ex. negatione: alicujus

fequi poteli magnum malum ;; econtra ex'atfife

OE

matione ejusdem nullum. malum , fed magium

bonum fequitur , :tunc recla , & fana ratioxvie

ial

denter . füadet.hanc rem effe adfirmandam ,. &

fari

non negandam : .átqui ex negatione veri DEI

6

magnum malum. ; econtra ex Ejusdem affirmaz

sls

tione nullum malum , /fed magnumi bonum fes

L

quitur :: ergo ecta ratio evidenter fuadet exis

Q j

ftentiam veri DEI effe affirmandam, . .Maj. €ofir

ij

ftat. ex termihis.

Min. vero P. Vel enim ell

16f

verusDzus, velnon.e(t? Sieft: & t O Atbee

üha', (.

Eumnegas ; Va mifero ! Certé magnum tibi

N

confequetur malum, cüm eternum rejectus ab

&

eo; .quem negáfti , paenas folvere debeas. .. Si

M edm

non.eít; & tamen Ipfum effe. affimes : .quid.

!B, W

mali eveniet tibi:?..ante puniet ens,; quod non.

b

ltà

eít? an teatrernis adjudicabit paenis DEUS, qui

]

non datur ? . Certé non habes, quod timeas, ma:

| ]

A

lum (fi. verum fit ; quód. non detur DEUS

hq[

etiamfi ipfum dariaffirmes ) -imó magnum tibi.

j

li

evenietbonum, fcilicét virtutum fludiutà; con-

pl

'oqué

fcientiz ferenitas.; omniümque proborum fu-

Düblsl

fpicio-t:ergo ex negatione veri DEL natum eft

g

sdem

fögui 'gþagnuæ: damrum. non item.ex Eju

amr-

Bf

O[fg

Mil

Rejiciwntuy Imanei shbeillarum Replice.. 229

i d

Tiomelt

ämrmanonc & confequenter tectaratio dictat;

cVufenter ech afïïrm:mdam ex:ücmam DEI

alipai

dbl

^ Hl

ICXWRHU!'

hoii t

quczuntur Jnaues Atbeiflarum Replice, »

jont d

Bic.L Nosin noftris hucusque demon-87

n

! firationibus: paffim fuppoimmus .'"dan

agf

GRU

- poffe collectionem entium infinitorum:

ina t

atqm hoc e(t falfam : "ergo- & noftrz demon-

tj !

ftratiofies.

Min. P. juxta Ariftotelem 5: phyf,

ye wili

te*. 65. Infinitum c/l id, eujus femper e]i ali-

denditi

Wid txtra atcipeve :

atqui hec definitio aperte

f bou

h

p'ümt quod in infinito fint entià in in&ni-

TT

tüfa $^ five 1cmpertot, ut fempet plura ininfi-

Mi

mtnm extra aceipi quéant : ergo entium infini-

V nin?

üná;

tofth riunquam poteft fummi aliqua colle&tio

Gonf,; E

M

L

quod tamen'nos fuppofuimus. -

nagnumnu

Nos"etiam fuppofmmus, quód infinito appli-

m;c&lls

catipoffint termini smia , tetnms ^ qui terti-

j vl

Bi cüni fignificent aliquam collectionierii; palàtri

jit: 4

eft;: "quód propter earidem rationetm infinito

at

applicári non poffint; :

Conf. 1I. Suppmi*umms

DEOMP

itidem , quodlibet eis: ffe produ&tum; 'autim-

produ&um; cüm tamen etiam juxta nos parte 3;

, i

d Q 1. 6 F efeatioe rerü fintab/aterno'quóad

utit

effe diminutum; quod sec pmdu&u eftinec ime

jun (

produ&tüm : ergo.non tantüm veritati; fed etiam

nobis ipfis in his füppofitis contradicimus Conf.

Jorun

We&

IIf Ultitnum noftrum fuppofïm érasidem-non

| Ellli

poïfc ferplum produeére : atquihuie obftat ex-

P

j

peri.

230

Pars TI-Difh- EcsQusffé H $415

Mif

perientia de Phoenice ; 'qui feex propriis:cineris

extin

tücjeti

bus reprodueit :-'quidnizidem de aliis entibus

lts

áffererefas eri£? ergoà prjmo aduftimunm:nos

ftree putata'demonftrationes

Emï

confirin

falsts fappofitis: ;

2f

;»;*m'ulci's.».laþör

lu*

Qm-ad

res

quad.

$8- x ad obje&ionem. C

eaadx".;;ïjþriörvfuäncü

fponfio d primam confirniationem )* D. Maj.

lii p

fuppofuimus , dari' poffe:colle&tionerr émium

quod.

àdtu ; & Catheporemadceinfinicorum C. Maj

euá i

tameni

pórentidi: & fyncathegoreniatice infinitorum

N.Maj. & D. Min. atqui;hoc eftfalfum deene

tixcin

tibus fyhcathegorematice infinitisC.Mim.: c4»

li

thegotemaátice infinitis IN Min: & Conf. Pro»

ii

ii

bátió éx Atiftoteledefumptalodqüitur de infuniie

o Syncathegorematico. itaqueinfinitum Ca

Vr 1

thegoreriáticum poreft fumi per-modum coli

t n

le&tionis 5 'eüm proin Achei fupponant caufas

&t

a&u infinitas ; admittere etiam:debené colle

Áitrot

ledtióneniharam caufarüm j illque colle&ioni

Qs

terminos ombia , totum applicare ;:cümsevi»

dmnn

deuis fit; omne quod eft a&»; ceffeommes &

3j

ftii

zotuip illud , quodactu eft; . INam utfciteobe

fervat Fraffen hic n.v2. evidens eft ; mihibeffe;

gomn]

uod non fitid zorum; G omme'quodeft ; quide

tül i

:

quidfors reclamet Ariftoteles ; cujus auctoritás

-

"tmi

in praefentiarum non efttanci facienda juxta

il

».65. Eftenim evidenter impoffibile ;:quod

llld |

aliquid fitid , quod eft a&tu,;ni(i habeat 'illud

b

R

ofniie ; 'pet quod coii(lituitur actu in füo 'effez

i

"lgne

nónjotelt autem 'ta- conftitui , - nifi fumatut

milla

f:.o;lllc&iv&f ,&ut elf; t?tum. Infüper:cu

Mty

Ccau-

DT

Rejiciustur Inanes Aibeiflarum Replica? 23X

€xu(z infinitz ab Atheiftis aCtu.caufare:dican-

ij

Valltt

türj:etiam actu exiflere debent ,; cüm ens nul«

.Secunda

vllitume

latenus exiftens.caufarenon poffit. .

confirmatio abfolute non eftad rem;: cüm tan«

ullnä'iaþom

tum 'admittamus ens diminutuni ab zterno

xörfugtüx?

quoad. effentias: rérum., .. five; non| repugnan-

M

tiati .predicacorum . effentialium 4 non. veró

9d u

quoad. exiftentiam ; prout tamen Athei dicunt

m CA

entiá ii infinitum ab eterno extitiffe actu ,&

nf

tamen necproducta; necimprodu&la effe. - Ter-

ifmiit

tia cónfirmatiü iterüm non eítad rem. : 1. quia

C Mast

te(leipfo'Pliniol.10. €.2. hiftoria de Phosnice

Go

eltfibülo(a.

2,:fi'etiam vera fit . tamen non

mrdcdnflli

idem nueró Phenix ; fed tantàm fpecie nafcis

tur. 186 (retiam idem numerórenafceretur,

fnmt

n

lizec tamien experientia non eft.contra.nos. di-

centes ;; Idem ens quoad

od ul

primum pu effe ig feip:

d

D

foproducinon poteft.

-

:ioObjic. TL.:: In eo]leGlione infinita

( c()"tf&ku

non potcää,

deveniri:ad aliquod primum, quod fit produ-

j n

m

Gumabaliquo exiftente extra colle&ionem in-

fihitam'5 : àt videtur conftate ex terminis.:- er«

n

nf

W

g9non'poteft de illo.primo, autetiam de tota

collectione quarian fitab alio , riec ne;

&. D.

wdf[t! à !

j auäof'"?

Antofion pote(t deveniti-ad.aliquod primum:

determinaté numerandó Conc, Ant. non poteft

ml ;u!'d

adillud deveniriper difcurfum , .quo evidenter

b

ja

ofténditur,' quód re ipíà debeat dari €ale ens;

quod tandem (it produ&tum ab aliquo extracol-

jf )

j

lectioném N. Ant. & Confeq. - ; . Atheis nun-

effum.in infinitum en-

rr

g?ffnpermitcimus proc

tium

Ü

PA

Ws

Wi

232 Par I DIl E QDvefts IUvf

tinmproduétefuni , quorum fiullufa fn: abmd'

L tim dl

iriproduclo ; : fed:tantàm :talem-ptoce(fum i.

L:

quo fingula etitia:fint: productazab alio ab&.

aoj

ftrahendó tamen:ütrum illud: aliud'fit: produe

yNg

£tam , vel. improductum:; .quo permilfo :ads

ht

buc demonftrari poteft., quód vel primum en&

dretir.

intrà colleCtionem , vel tota-entium collc&m?

t o

-w

-!

debeat effé ab.aliquo improduéto.

produa

':Dices : manifeílé involvit implicantiam:,:tos'

faténti

tàm. zternitàtem à parteante & infinitam-col«

tpeti

€tionem entium produ&orum pra(upponeré

a

ahquod áliudens ante fe j.citm hac ratiocinandt

t

via zternitas , &mfxmta colle&tio arctareturu»

ao

terminó ; G fine, quod utriusque quidditatirés

l fs

pugeat :ergo ne quidem per difcurfum poffu&e

t

nius pervenire: ad. primum; 1mprodu&um. 21

Piti

DiAnt. involvit implicantiam '&é; quia abío-

Titi

lutà.implicat eternitas ; & infinita entiutn:colst

Wtgin

cléctio: indeperidentet ab aliquo ente improdus

&t

&o; & hujus infinitz collectionis productivos

| "oom

l Qf" n

Con.Ant; implicat vi fuppofmoms ab-Athec

fattz;, &à nobis interim: diffimulatz N. Ant;!

| fj

Efto enim falfam illam hypothein. ( dari fcili«

| i

cét.defacto-infinita entia,aut eternitatem quoad:

Tictp

illóruni exiftentiam à parte ante) diffimulemus;:

Cma,

non tamen-fequitur inde , antecedenter nonz«:

Ls 1

Vi

dati ens prius ,'improduótum; & horum oms

nium próductivum. :

u

Objic; II Ut entia cxx&ans non eft. ncccfïe.

90

fiüme

ut ahqua fe ipíaproducant: vel ut detür ens ipis *

[ pn

produ&um y'érgo: hucusque nihil demonftras -

E

tum

i

Lsl

Rejicitntur Inanes Atbeiffarum Rifiieg. 35

db ftdhu)

timefto^ Aut; P. poffunteffe plüres eaüfze fe i

pteteung

TBütuó producentes: ergo entiaerunt prodiióta

y8) 3102

abalio;:& tamen fieutrum 'erit improductüms

Bd

i Negandó utrumque'Ant.Secundum quidem

gemiha

Ant. elt; magis inconceptibile; quàm fi' cofice-

P prítut t

derecur ; aliquid poffe (eipfum producere; quód

dun] mllgä

fic'oftenditur: ideó nequit aliquod ens feipfara

]

producere quodd primum fui-effe ; üt ipfiráet

iaantiari;*w

fatenturAthei; quia producere'eft verà operari,

p t

operari autem füpponit exifleréjadeóque res.fe

r]

fam producendó: quoad primum fui effeexi-

refuppot

satiociud

Tieret; antequam exifleret;:quod eft chymaris

f

at

cum:: atqui. in' cafü: mutuecaufalitatis multb

ufdliatot

magis: aliquid :exifleret , antequam - exifteretz

ergononpoteft admittimutua caufalitas. Mini:

m

um

P. etiam juxta Atheos przfupponi deberet exi-

;'. quiaa j

ftentia ad actionem à fe ip(a ad fe ipfam tétmi-

gngumu

náta:'ergomulto magis ad actioriem termiad-

eimpto»

tam ad remàfe diflin&am , & à fe próductam;

piodutt

ergo multó magis aliquid effec antequam effec in

eafu ! mutuz : caufalítatis.

Conf. P. 'actio;s

j zb.'!lihæ

N

imeafu muütux caufálitatis veleffet in primo ; vel*

dl

infecundoó, veliri tertio figno procedens à caufar'

jen K]'W*'r

rieutrum poffünt dicere : ergo nullum. Min.jei'lj.

ymult

certa;, quia fecundüm re£tuni concipiendi erdis

u n

nem primum cujuslibet rei fignum efteffe , 1

Yi W

ve'cxiftere-proprium i fecundum eft ( in. cafü.

caufalitatis mutuz ) producere füi caufam : terz

tium efl terminare actionem faze caufa jam ah«

T

te produétz,

E

P. Iraque ulima min. -.Si di«

ts inf':'

€al

hi

A

[^

o-in edfü; mutua caufi«.

po^

$

^v

^

:

P

,i'*ït'hei »quod a&i

ul

P

lita-

Ly& CPareIlsDife E^ Quaf AT fa.

Rll'lï'ï!l;

licátis fitin primo figno : ergo Cinfero ego Yexis

| ii

ftereeftin fecundó ; quianon dàntur duo primas

| tar'efl

ET

ex:quo ipío fequitur contra ipfos , quod :ens fit

antequam fit 5 quia ageret , antequam eft. :..Si

| fludie

dicant , quód actio fit in fecundo/figno , velter»

pinaji

tio figno ; tunc infero : ergoeftantequam apit:

du

ergo eftantequam. fit mutua caufalitai : ergo

tT

btiam ( five; f mavuls , snító nzagis ) prafüpe

«im

etnyu

ponitur exiftentia ad actionem terminatam ad.,

xemà fe diflinctam. . Adde ; quod negatá caust

üenjan

improductá duz caufz abfoluté fe non poffint

hij

inutuó producere: ex: nihilo.:1 ; quia hoceffeth)

fl

ereare,.:.2; Quianullapoffet alteram quoad iit-

hum

dividuum ex totmillenis producibilibus deter-

fibiC

iminare - àd agendum ; finié :determination

P

N

T

-

d)

tem ceffat omnis:actio.

iDRC

Va Dieunelb-

hr

91 «; Objic.IV.- DEUM exifterefi

ditür juxta-illud ad Heb.-1 1, : 4dccedentem d

'ltius|

JDEUAM oportet credeve , quiaeft , i quód ir:qitï*-

nii

Ti

ventibus fe vemunerator eff : ergo non pote

demonftrari j cüm nor poffint fimul ftare fides,

Q

fcientia. :« &. Ad Ant. quod S.Paulusloquae

T

b

tur de DEO utAuthore gratiz , & ütReniwe

Wieratore , non vero deDEO :quà Au&tote;nae

t

türz , enteprimo &c, "Coterüm ad.hanc diffi-

füitm

eultatem ( qua tamen hujüs loci ptopria rion

bl

'eft:) an fides & fcientia poffint fimulftate; re-

iif

fpondemus ex parer

fide fufiüis difcutitur.

gis; quod in tra&;tu'de.?

üt fmgx

Qd

92 -- Dices: Ex hácfententia fequitur etiamTrie

!nïm |

["mir

I)f.;iglEEIH Perfonarun? q?turalitcx poffe:à p

X

oüe'-.

riori

g

Rejitiuntuy Daaneszti beifl arnm Replice. 23

if

rioti demonflrati: ; Sequela P demonflrabilis/

tdppr

tas exiftentie DETunius fundatur in dependenz

$, quolii

tià effe£taum.creatorum à caufa:prima . :atqui

u di.d

ficut effectus creati dependentà DEO« t caufa

)flgno,uhæ

ptima; ija etiam dependent ab Éodem àt Trino:

Antequti)

3X.quia'operationes ad'extra à T heologis dicun«

aulditi: t

tar "TribusPerfonis communes. 2; -quiahomo

igi) p

eít imago.DEF nón:tantàüm üt Unus eft; fed

rmunaumd

etiam t Trinuseft; imagoautem'habet depens

d negatäm"

dentiam 3 fuo exemplári. ( ay: N- fequelam;

[e0t

hujus: probationem 'D.: demonftrabilitas exie

vi li

flentiz DEI unius fundatur in' dependentia ef-

vmuili

feCtuum: creatorum per-lumen : náturz; cogno-

bilbisdei

fcibili C per'altius lumen cognofcibili depen-

denti& N atqui effe&us creati etiám dependent

mhl&(iowf

àDEO Trino, & hzc dependentia eft per lu-

iDiats

3nerr matütz'cognofcibile N; Min: 'per lumen

g

'altius fidei;: & gratie C: Min: & N. Conf. eó-

de

m

Y

g ii

n:tiodo» et'iama'þ-.rcfpondeo .ad immixtaS...

j nors"Pm

gauones.

li

éslbjic? Va

Neqiit dari cns'; quod fit fnfin;-

95

hst

um fimul & (ingulare : atquiDEUS deberet

& um

-efte itifinitüs ,:Gcfimul fiagularis :ergo abfolute

non datur.^. : Maj pátet j quiaens infinitumeft

hf

€ommunicabile;; & fingulare 'eft incommuni-

d hr

(oyri

cabile. . Nec.Min: latet 3- fi:enim DEUS non

ylie!

fic infinitus; non eft perfe&iffimus : & fi non

fitfingularis ; non eft unicus.: : 3y; N. Maj.unà

:raa?m'd'f

cum fecundo probationis membro; fingularitas

| cfia.mï"f'

enim:non tollit:communicabilitatem , nec. de-

i

tetminatihtcnf'xvä.al*ias-:p'erfe&ioncs entis, 'fed

taüs

at

236 Pal DI Quef II fl

Wjii

tantüm.tellit pluralitatem ejusdem entis: ::nam

pl qui

ens infinitum non minüs eft hoc ens , quàm efis

3iabis obl

(f &tn

finitum;. licét infinité excedat: aliud:in. perfez

&tione: er

Sitamtl

fingularis.:

go damir DEUS, quielt in.ünilusl-ï

)

f

[

$

fenpts ,

; Dices; . Exiflentiaillius entisn

cqüii effe evä

iiida

W

denter vera , cujus impoffibilitas non eft evi-

d.

denter falfa : atqui impoffibilitas DEInon efts

evidenter fal(a : ergo neque illius exiftentia eft

evidenter vera. Min, P. Non e(t evideriter falía

impoffibilitas illius entis, cujüs contradictio,

'aut pradicatorum oppofitio non eft- evidetet

d

j

falfa :-atqui oppofitio , quzappatet interaliqua.

i

praedicata- DEL v. g. inter "anitatem ex utia.s

parte,& ex altera parte foccundicatem infinitam;

g* (&

Fomty

five '"Irinitatem-in perfonis?inter immutabili-

?

E

tatem DEL, & libertatem &c:adeonon eftévi

trün

denter falía ; cüm difficillimum fit attepta uri-

Titg bm

cé naturali ratione folutionem dliqualiter ptüs

(Lmta |

babilem invenire.:.ergo &ci^ & Ex Gorimáa

Waecel

"tss

Fraffen, Smiüng ; D. Maj: Exiflentia illius "

entis.Dequit q»ozd an e/? , efle evidenter véta,.

li [ pul

L

Ut

cujus impoffibilitas non. eft evidenter- fal(4" iüj'f

Vülie &

codem genere ,. fcilicet-etiatm qoad an eff.

Maj. in .diverío. genere , five quoad'quid ) V8l

Ponmm

quomodo e[t, N . Maj. atqui -impofïïbilita's'ljïïü

non e[Levidenter fala quoad - 44id , vel quomoda

lhlncl

eft . .C, . Min; quoad an eff. -N Min; & Conf

P. 8

Iraque unitas ;( & Wfoccunditas ; five Perfonarunt

ii

Trinitas non fpeGtant ad genus dernonflrationiis

A

!

il llj

eDEF

U

DEI 4uoad as fä , fedad genus exiftenti

qmmd

Ill

Rejiciunur 'Ina'm(:/.ltlväi/llamm Replice. $37

m nb

4uo44 quid,vel4uomodo eft ; mülta enim füut.;

ens, quni

nobis obfcuriffima, 4444 quid , Vél! duomodó

lii p

éfc , & támentüut nobis ev

R

Sic omnibus evidens eft,

identià 4uoad an ei

l infinim&&

dáti'miotum ; locurri;

tempus , continuum ,

libertatem hünianam;

quid a

iequii TT

g

smpde

k

atem ifla ,Qnt'.' Pl-ï!ïf?' "f?b"?" ev;dens non

DEoud

-exftni

eidetrd

$

Expuryatur Polifiejfus,

conttdl

dl oitit

ertionoffra fidei bae eft ; nt umum DEL M

94

timcalit

tfJe dicamus.. Ttain terrinis S; Amb;l, r;

st Uil

dé fide.cohtra Arianos c.

1. é(lque defis

*

(&ä Scoto x. d. 2.

ii

q. 3- fepterm rationibus

: ;mmli(ibif

comprobatur.

Prima elt ex infinito intélledtu;

Secunda-ex infi

i cff*

nità voluntate; — T'ertia ex infi:

gt

hita. bonitate..

Quarta. ex infinita potentiai

Quinta ex ipfam

etratione infinitatis;

u

"Sexta.s

Fi Gorté

ex.necelfaria exiftentia.

Septima ex omnipó«

tentià ; Quas rationes brev

i

itátis : ergó (cüm plü-

j

TÀ ex prioribus $6.'coriftare

jam peffintyinfinuz

á([e fatis effe judico,

fi prolixiores videre cüpias;

«ll

volve Scoti Com

o

mentatores Lychetum ; -&

Poncium

» ac nofirum P. Fráffen in-fuo Scoto

qllü; "

Academico tracl. 1.. dií

*

Vil |

piarg.

Et hinc paucis conclufio fic: *

db r d

a

A

P..5i efï'e'nt;-apofübile"s«.plürestii $ vif 1"eï*'r'-(:ek

unas includeret ómiies omnino perfe&tiones :

Valonïfl-m

mllmlfm :

altétiüs; velnon ? Si primüm-: ergo hoe ipfo

r éón(ez

qut

mxg:—-han ditti ngurerenur ab ialxi 03 & 'pe

*

" dhene

qw

l

X

438 . Pars dHl Difl. 1. Qnaft - HE4. IV.

queris iec plures.forent; -Si leéundum'sergo | wf

d Ea

fion effec DEUS ; aut ad minimum miferabilis,

& dcfe&ibilis DEUS effet ;cüm per DEUM fás

lohiiet

fit intelligi ens perfectiffimum;cui finé blasp

"^ilitir

"

nftrenti

4 E

mia aliquid deeffe dici non poteft.

lüresDii, twf

95

i| Conf. L Sieffent poffibiles:p

FO

ünus poffet velle-confervare creaturam , &al-

du

'ter poffet velle eandem perdere : unus poffet

DElits

velle ferenitatem . alter pluvias ; aut . ventos;

confequ

hvinità

átqui utriusque volüntas hic adimpleri non pof-

fet : ergo niec uterque DEUS foret , cüm:.non

motbori

effetüterque omnipotens,

Conf. II .. Velin-

Vtgtim:

d

ter plures DEOS quilibet fcirec fecreraalterins,

vel non'Sifecundum: ergo ínillo'effet igoran-

-Rátim

tia.. Siprimum: ergo in alio:eflet impotentia

"t

celandi fua decreta :atqui tamignorantia; quam

. ^

atf

KD.EOO

impotentia repugnat DEO : ergo:&c. -Hanc

pluriumDEOrum idololatricam:dementiamáta

-

-"&mag(

períixinxit Tertullianus , dumlib. z. 'de idoljita

titliy

'Otfus.eft : Principale crimen generis bsmani ,

w itt!

Q

fummus [aculi veatus , tota-caufa judicii Idob-

; dum vix eximi-

Jatria efl ,* Principale erimen

"ls

hilo formatus ille Divinitatis emulatot

Luciler

"i

ádololatricé fimilis fieri voluitAltiffimo.::02e-

-

"o

—

:.',mt t

14 can[Aa judicii idololatria ;:dum enim vixullue

ram creata lücis accepiffent primihominurn'ï*ge-

3 (bf

nitores, acquieverunt di&to ferpentis idoloJa-

"t j

trico : eviris frcüt Dii. . Sunmmns (aculi veablus

ontir

eít hac plüsquàm fepticollis hydra ; dám ho-

"9

mines & jugulatricibus diluvii'aquis fuperflites

£on-

U

ia vix modico tefufcitato . gefere hümano:

i

ver-

TW

Expuroatir Polytbeismpr: «

«.2- ;—9

um

«werfi fint 'ad.DEOS alienos, usque:dum.tanz

um mcdi

dem Evangelico irradiante fulgoré omnis ido-

i DEO

dolatri'error fit depulfusjuxca illud 1(à; c,2. Ejea

uilind

iasgbt

wabitur Dominus folus in die illa , c idola peritns

l.

Cconterentttr,

3

iluresDii»l'U'

&iisObjic.T. Veri Dii funt; qui- v

eros DEItatis*ï*

6

aturif &*

-ehataCteres habent: atqui Dii gentium veros

m

ADEltatis characléres habent : ergo funt veri , &

; u

; «onfequenter plures Dii. Min.: P. Chara£lereé

pl

Divinitatis funt. 1. patretio miraculorum.: 2;

tet m

fmorborum repentinacuratio. 3; prdictio fu«

"

-tüforüm: atqui tria hac Dii gentium praftites

crunt:érgo fünt plures Dii,

E. dN Min. Et.z

d

ii

-quantumcunque Polythei fimilia conenter pro--

d

vibareexhiftoriis;hiftroriz taméaut falfze funt;aut

us

iriraculaapparéntia opedaemonis (permittente

pà d

»iDEO ob aliasccaufas)) patrata funt ; alias fagás,

iementi

$:X magoscum fuo Simone , Ariolos Pharao

; I.dtldm/

&'&alios; DEOS.dicere poffemus.

x?ic

8 Dices; -Meliüs eft effeplura bona, quàm utlgai-'

ii .W

/ juä(ii]m

-s&im 4 .atqui Dii plures fünt bona plura : ergo

umVllx m

-meliüs:eft effe plures DEOS. . 1; Necandó

jatot

sefuppofitum , quód fcilicét fint poffibilia.plura

