quod fcientia fubalternata fine fubalternante.s

dens o l

nonfitícientia. — Infuper $. fequenti oftendam

üumur i

palàm, 'Theologiam noftram non fübalternari

defimitiond

Theologix DEI, aut Beatorum. — Nihilomi-

nm, r

nus transmiffa interim hac fubalternatione, ad-

n n

huc nil lucrantur fic Refpondentes ; nam Contra

tur dlicut

Illos etl.. quia (i fcientia fubalternata non ha-

atiom i "

betevidentiam in fe, non poteft illam accipere

lp

per fubalternantem in alio proríus fubjecto exi-

t dicni

Tlentem ;- hzec enim conjonctio tantàm eft ex«

&eriden

trinfeca. — Anenim difcipulus dicitur fcire fuas

n [ntarmaul

conclufiones , quia (unt evidentes Magiflro,

eqtoriumjd

cui fübordinatur? An ccecus;fiin via quomodo»

dwilli N

cunque fecure ducatur à vidente, appellari po«

yeco pur

telt videns? certénon : fed eít, & manet cc-

atellaido

cus : ergo pari paflu etiam in noítra Theologia

non éft evidentia, aut fcientia, qualiscunque

m fttt

r di

'€gteroquin in illa fit certitudo & firmitas. Con-

eereliurm

tra eft IL.— Hzec evidentia radicalis nullatenus

m ICICHUU

lhucusque eft probata : ergo non deberet adeó

) ræbmlüï 11:

liberaliter afferi ; fecus AA. admittere cogentur,

rudem hominem effe fcientificum , dummodo

»;logillicam&'

p in atl

firmiffime crederet , hunc vel illum Syllogis-

mum poffe demontlrari à Logico, quod foret

raidolt i

admittere niminum.

m d

À. Denique alii, Theologiam: Viatorum jo

€quidem non gaudere evidentià obje&ti, & con-

fuperitnt

(gqu;nti's ; beneautem

evidentiá confequentiz,

atorum

j

1

"

AY

hst T

10 Pars J.. Dift. Prolog.. Queft. f $. If.

& atteftantis fundaca in duplici hoc principio

Vatrone

cuivis evidenti : quidquid DEIIS revelavit , eff

tverat

fütcond

verum. evidenter : atqui. DEUS revelavit &

bunc (j lum , acquemcunque fidei articulum :

glaci

ego eft evidenter verus.

Sed contraeítI. Ne-

tUR

ditein

gandó evidentiam, quz ad Ícientiam requiri«

tur, confifterein folius confequentie , & nori

lt

etiam confequentis illatione; num enim fequen-

tlït&mkgï

tem fyllogismum formze gratià dialecticé cone

vl

cludentem fcientificum vocabis? Q»m»se animal

ln

d

eff rationale ; Bucephalus eft animal : ergo Bu-

cephalus eft vationalis.

Certé hazc conclufio

DN

eítfal(a.; ne dicam fcientifica, etiamfi bona &

(tt&! o

legitima fit illatio confequendz.. . Contra eft II,

adlsi

Ad Theologut abfoluté non fpe&tat judicare

t

de confequentiz bonitate,. fed hoc totum pro-

d

prium elt Logico ; econtra ad Theologum fpe-

r

&lat difcutere , an confequens rité ex atticulis fi-

Vsl

deiinferatur. Coritra eft II. Eciamfi confequen-

Q

tizillatio (itevidens, nihilominus iplum con-

iaj

fequens e(ïT,h:eoïogo obfcurum.. .Contra eft

n

IV.Ipíe duz addu&te premiffe,quidquid DEUS

0

reuclavit càc. nontolluntobícuritatem objecti,

D

&intrinfecam Viatoris inevidentiam , üt cone

lg

flabitàn.13. & feq.

U.

n

11

P. Gonclufio II rationibus conglobatis, Pri-

lfs

ma elt 5 taliseft habitus Theologize, quales funt

il

ipfrus a&tus, & pramifte : atqui prmiffz haz

fl

c. bitus Theologici non fünt evidentes : ergonec

LY

"Theologia : ergo non cognof(cit fuas conclu-

n

Qon.es e.vnfd,entgä.

Secunda eít ; Si Theologia

Qj

^

ia-

L &

n S. TTheologia fst propriä di&q Ssimt;'a ? rf

yc prnnpt

Viatorum eft proprié dicla fcientia, tunc effet

tütlanit, d

talis vel ratione principiorum , vel ratione fua-

veuli d

)

rum conclufionum ? non ratione principiorum;

i articm.

quia hac funt zevelata; eredita, G non fcita;

melt] V

necratione conclufionum , quia hz non poflunt

iam requt

effe evidentes , üiprincipia five premiffz non

tig, &t

funt evidentes ; fcientia enim proprie talis eft

im u

effectus legitimz demonflrationis, & non re-

yledic at

velationis.

"Tertia eít; ponamus teltem ocu-

)wwne at

larem, & , exíuppofito faltem, evidentem at-

"E

teftantem de Magnificentia Romz : quzro jam

gc od

an audientes propter hoc teftinonium fint evis

gfi bond

entes?. certénon, quantamcunque talis Virt

Contadi

autte(lis in a:tefílando auc&toritas fidem , & cre-

dat judt

d

L

ulitatem conciliaret : ergo nec Theologi ha:

- totuript

bentevidentiam , confequenter nec fcientiam ,

etiamfi nitantur Au&torirati in revelando. Divi-

olopim

yaticu

nz 5 fic certé Apotloli, &Evangelifta,, alii-

queScriptores Canonici habuerunt evidentiam

i conlepit

inatteftante myfleriorum DEI,: non tamen il-

siplam COB"

Contt

lorum evidentiam , (ed fidem habuiffe dicuntur,

iil

Ob.I. In Theologia fzpius conclufio dedu- t &

€itutex duabus praemiffis evidentibus , üt patet,

(ert gbitaiy

m y

in hocSyllogismo ; Quod effentialiter eff unum

numeráseft implurificabile numeró : atqui DEUS

&/E effentialiter unus numerà : ergoeff implurifi-

lobiti Pfi;

quit M

cabilis numeró : ergo 'Theologia elt propri& di«

&lafcientia. . Maj. hujusfyllogismi ex terminis

,ræmi!fæ ]

conítat;. minorem demonftrabimus parté 2. à

$: crgonä

us o

,i'-94-

&. D. Ant. in Theologia pure naturali,

qualis & Metaphyfica C, in Theologia noftra

;iïhcolä:

ue

12 Paril, Diff. Prolog. Quefhi L. $.TE

h51

fupernaturali N. Ant. & Conf. hac enim fem-

Áppdifl

per affentitur faltem uni ex praemiffis , quz nop

s

eft naturaliternota, fed ut eftrevelata 43DEO;

ainpofef

etfic etiam in allegato fyllogismo fecunda pra-

peulcte

miffe affenfum prabet , non quà naturalitet

li

notz & demonflrabili, fed quatenus à DEO

Al q

revelate : hinc conclufio Theologica inde-de-

Dobisety

m er i

duG manetinevidens, &.obfcura; quia con-

clufio fequitur parteni debiliorem.

tidntr

33 Ob.ll. Theologia noflra eft habitus certus,

quevidont

& evidens per veram demonftrationem aquifi-

AUbl a

tus : ergo &c.. Ant. P. przcipué quoad parti«

Qs fe

culam evidens.

Utaliqua fcientia fit evidens,

Dies,'

fufficit; quodejus principia fint per fe nota via

lnb

credibilitatis 5 id eít, fufficit, quód ille, qui

hn $

talem fcientiam babet, credat, eaeffe evidene

"ts

ter infeipfis cognitaabillo, à quo hujusmodi

NDRTN

principia accipimus : Sed Theologus licet pro

mralis,u

hoc ftatu Viz non videat principiafuze Theolo-

Ui

giz evidenter infeipfis, quia funt myfteria -

tilgei

dei , proindéque obftura , attamen credit; quod

'fgümen»

DEUSà quohujusmodi principia accipimus, ea

Ws dim

cognoftat in fe ipfis evidentiffime : ergo noftra

A t

Theologia eft evidens , & per confequens (cien-

üni]

tia.

R. IN. Ant. in hujus probatione N. maj.

d

fi.enim via credibilitatis fufficeret ad eviden-

W Mt

tiam , fequeretur Theologum fcire evidentet

T. 8

DEUM àt Au&torem gratie & glorie effe.,

Unum , & Trinum , Verbum effe Incarnatum,

Cï!tbtrm

!

leu: 4

Chriftum realiter effe in Evchariftia&c. quata-

Ts

mennon funt Theologorum fcita, fed univet-

Div.Pi(l

1l

n S. Theolgia fit proprit ditka Scientia ? 13

vc enim i

fi populi idelisfancta ides. . Itaque licét Theo-

fis, quui

us Íciat, & evidenter cognofcat, DEUM

ao2 DEU

non poffe fallere inrevelando , nontamen pro-

ecunz p

ptereafcitevidenterea, qu:eipfi funt nota via

p atüri

credibilitatis, aliàs fides effet clara , & evidens,

nus à DI

Adde , quod via credibilitatis non habeatur à

nobis ex veritate intrinfeca rei revelatz , fed tane

gic ib

4; quatt

tüm ex auctoritate revelantis, quem .conítat

^

evidenter lumine naturali effe infallibilem ; at-

quievidentia de veracitate & aucloritate in-

vbitosetti

jonem p

fallibili alterius in atte(tando non tollit ipfum

: quoad t

credere, fed potiüs auget & confirmat.

ie(ic r

Dices. Theologia femper nititur principiis r f

erenottn

evidentibus : ergo nihil deeft, quin fit fcientia,

AntP. Si enim una. pramiffa fit naturalis &

ubd ilk! qi

"

evidens, tuncinnititurilli; (5 veró accedat alia

jo hj

fupernaturalis , aut etiam fi utraquefit fuperna-

turalis , tunc adhuc innititur principio evidenti,

omuslittft

sliz T?

Ícilicet evidentie Dz1in atteftando,que eviden-

ntmy[k!iar.'

tia latet in quacunque praemiffa revelata. . Hoe

natdi t

argumentum jam infinuavi n.10.

Nihilomis

atj

nus dico evidentiam in attefTante huc proríus nill

facere, communiüs enim tam Scotite, quàm

: erto IïO""

;

Thomi(lz docentin materia de Fide Divina, Fi«

fgyeilt

dem Divinam cum evidentia in atte(lante con(i-

tiont N

flere poffe ; (ufficiat nobis Unicus , fed Clarif-

cab i

.Cifc c&'idtü[e

fimus, . & Magnificus D.P. Cocleftinus Mayr

Celeberrima: Atchi- Epifcopalis. Univerfitatis

d

Salisburgenfis. Vice:Rector. & Pro. Cancella-

Jncurm^

TT d

riu$ Ampli(fimus ,. Qui Traét. Theol. de Fid.

cremi

ld univfïj

Div: Dl[p d jq.z.- 4-4. $.2,0,8. circahan

[

pra-

1

ParsI;. Dift. Prolog.. Quafl. L. . H

Ang.n

la, t

prater alias folidiffimas rationes ita fcribit: Cum

evidentia vevelationis in atte/lante , adbuc mae

fintir, 8

net objellum materiale in fe intrin[ect obfeurum:

ndufiox

érgo per evidentiam atteflantis non tollitur obje«

Oi

um fidei.

Ant. patet ex ditlis, tum etiamex

ia

bac vatione, — Quiavi evidentis revelationis re

bros,l

revelata folim cognofcitur fecundhm vationem

denrn

£ommunem , ef non manife[Latur fecundnim par-

d

ticulares rationesvei intrinfecas ; cim enim 1e-

nylii

flimonium DE1 fit vei atieflata mere quid exe

ts

frinfecum , etiamfi illud evidenter cognofcatur y

Ttigns

aullamtamen inrevevelata ponit intrinfeca &Ui»

DI

dentiam,

Ponamus enim , DEUAM in confir-

dine C

aationem omnium mj]fcriom)n fidei préfente.»

fürinves

foanne fnfcitare mortuos , in boc eventa Toan-

ii

nes evit evidenter convillus, omnia myfieria -

ipror v

deie[fe univerfaliter 4 DEO revelata,

4tper

tolrdi

evidentiam in atteflante mon magts penetrat

li :

jeninscnjusque in particulari myflerii intrinfte

Rij e

as rationes 3 quia ut fupponitur evidentia atte«

i

ffantis non intime illabitur in ves ipfas,| marifte

Amis

flandó objetliv? intrin fecam connexionem, quam

Wmevid«

babet v. g. Myflevium Trinitatis : ergotamex

mühämi

parte objelli , quàm ex parte affeusis manet vt

$o/f evidentiam atteflantis eque ac antea obfcue

gCH!Ia[ur |

*a. Hucusque cit. Clariff. & Màgnif. Auctot

Nititni

more fuo praclare & folidé : ergo evidentia in

'.n""iüs t

atteflante, five quoad particulare aliquod fidei

üäïlflabf:

Myllerium , five univerfaliter ad quosvis fidel.

m.m*gl

AL

ariculos 5 five à praefenti hocinftante, acmie

Cl

ange'-.-ï

^Qtin

,x'gf;f:lo refcnte', five àtempore Chrift Ev

lizan-

444

n S. Theologia fit prqp*-/iäha':;fïa Scientia? 1g

caferibie

lizantis, revelantis , ac miracula patmntismenL

t, lum

furetur, nec tollit obícuritatem objecti , nec

w i

at dümm

conclufionem fcientificarn efficit.

»iolitur dj

Objic.III. Et urgetur argumentum . prius, 15

IT

Principia, ex quibus generatur habitus Theo-

evtlatinnint

logicus , funt myfleria.fidei : fed hzc fuut eviz

dim vaiti

denter certa : ergo & habitus Theologicus eít

ficininpe

evidentercertus.

E. conceff, Maj.D. min. fed

T

mylteria fidei funt evidenter certa quoad illorum

credibilitatem C. min. quoad veritatem ipfi rei

"ia quid J

r cipft

revelatz per intrinfecam fui evidentiam ab ho-

nf

inine viatore cognitam N. min, & pari diftin-

AL in

€lione Conf. nam evidentia credibilitatis funda-

[ïdei Mgnw

tur in veracitate revelantis, evidentia auteni ve-

qemn ]v

ritatis fundatur in ipfius rei principiis, quz vel

Apriori, velàpofteriori debent effe vera & de-

yj; nf

iatt

,

monflrabilia evidenter.

ii p

^.Dices. Habitus Theoïogicus generatur ex

T 'b

principiis evidenter certis quoad veritatem ip-

gtii tll

qidntii

fius rei revelatz : ergoeítícientificus, Ant.P.

Evidentia credibilitatis habet fibi neceffario an-

iftts n

nexam evidentiam rei revelatze atqui f1 evidentía

,vgxthM"p

j ngW"

credibilitatis habet fibi neceffarib annexam evi-

aj m

dentiam rei revelatze, tunc habitus Theologicus

J

generatur ex principiis evidenter certis quoad

jg n

——

'1

feritátemipfius reirevelata : ergo&c.geN.Ant,

figni A

, oevidtnïi,'rü,

inhujus probatione D. Maj. Evidentia credibi-

j

litatis habet fibi neceffarió anriexam evidentiam

T

|

reirevelatz, ut ipfam credam C. Maj. ut ip(am

d g ^

€videnter. & ex ratione intrinfeca fciam IN. Maj.

fa.

dbet

&D. min, atqui fi evidentia credibilitatieh

;hf,imïvïg

fibi

v^4036 Paril, Dift. Prolog, Quaft. 1. f.IH.

h51

fibi annexam evidentiam rei revelatz, ut illam

eleidn

Íciam, tunc &c. C.min. ut illam tantüm credam,

edater.

tunc habitus &c.| | N. Maj. & Conf.

p honc

Inftas, Evidentia credibilitatis habet fibi an-

[77 o

nexam evidentiam rei revelate , ut ipfam fciam:

vfhria

ergo habitus Theologicus generatur ex princi-

tdilila

piis evidentibus.

Antec. prob. quod habet

P!V an!:

evidentiam credibilitatis , ideo habet illam; quia

eidents

evidenter fcio, omne illud effe credendum, quod

um d

habet evidentiam credibilitatis : atqui id quod

fie CY

evidenter fcio effe credendum habet annexam

( d

evidentiam rei revelatz, ut ipíam fciam : er-

Cnig

goSc. x L hócargumentó probari Prophe-

lia

tas habuifle evidentem fcientiam de mylteriis

tl

fibi revelatis , quod eft certó falfum , quia reve-

R

latio nonfcientiam, fed fidem refpicit, s. II. di-

dul

recté N. Ant, in hujus probatione Maj. nonfüb:

hi

fiftit, quia evidentia credibilitatis fundatur in

UM

evidentia atteflantis , & nonin percipientis reve:

Q

lationem zftimatione ; multi enim rudes, &

j nj

fors non adeó rudes, neíciunt quid fit evidentia

"i

credibilitatis, Etideo fictransmifa Maj. D.min.

m»hoc p |

habetannexam evidentiam rei revelatz utipfam

Pol'lto; j

Íciam objective C. Maj. ut ipfam fciam formali-

Mi i

ter N,min.& Conf, perhoc autem plusnon pro*

"ll

batur , quàm Fheologiam effe de objecto fciene

Mi

tie, id eft, quod fecundüm fe aptum eft fciri,

um

prout illud fciunt Beati 5 non autem probatur

L

Theologos effe proprié fcientificos

propter nu«

Vi

Qam credibilitatis evidentiam,

l n tj

Urges.-- Evidentet unum deducere ex alio,

e

Fu:;. $

L iil

n S. Theologia fit propri? diia Scientia? Y

late, utilt

eft evidenter fcire : fed myfteria fidei revelata

Antüm ts

evidenter deducuntur ex evidentia credibilitatis

n

s haberllha

er hunc difcurfum "Theologicum : Qwa evi-

denter fient credibilia , fiut evidenter certa: fed

utipm fci:;

myfleria fidei Divinitus vevelata funt evidenter

at erpnt

credibilia: ergo etiam [unt evidenter certa , i

2

E

). u

per confequens concluiones "Theologice fünt-

gbecillmg

*

evidentes, & certae.

E. D. Maj Evidenter

edendumgl

unum deducere ex alio , ut fciam , eft evidenter

: al

fcire C. Maj. utcredam N. Maj. fed myfleria fi-

habet aniti

dei revelata evidenter deducuntur, ut credam

[am fclam; t

C. min. ut fciam Neg. min. & Conf. ad proba-

robaridr

tionem infertam dico , quód, qua evidenter funt

m d njlt

ctedibilia , fint evidenter certa objeGtivé , & evi-

[um; qm""

dentià credibilitatis , non autem formaliter

Qd w

evidentià (cientiz,

:7&'

; Májn

- Objic.IV. Evidens eft ipfo lumine naturali,16

yis fünd

DEUM non poffe mentiri in revelando : atqui

crcipienit

hocprincipium habet Theologiapracipué quo-

eim rl

ad pramiffas revelatas : ergo habet principia

vid fit od

evidentia , & confectaneé ipfamet e(t evidens;

aMf Rs hoc argumentum laborare duplici falfo fup«

duf pofito 5 primum eft, quod DEUS üt auctor na-

m tut Cfic enim tantüm ipfius exiftentia nobis

asf evidenter conftat) revelet myfteria fidei, in quo-

le objtäordü rum revelationenon poteít mentiri, cüm tamen

[j eadem nobis revelet üt auctor gratie , & gloriz,

aptum 6

r

Qu

j qualiter certé nec DEUS nec ejus in revelando

yí Veracitas lumine naturali & evidentia fcientize

:95 0

nobis conflat, fed ex revelatione, quz eft ob-

uod lumine naturali fit

edutt

[m.gf fcura Secundum eft, q

B

evi-

htT

Yg — ParsT. Difl. Prolog. Quæjl. J5 .

evideüs, hoc & illud objectum effe à DEO r&

MW j

velatum , cüm tamen certum fit, hoc totum no-

od pr

bis conflare ex Ecclefiz teftimonio ; quod tan-

Tirhrig

tàm ingerit evidentiam credibilitatis, & nonfci-

QQUDEQ

eitiz , alias omnes fideles eflent fcientifici.

Bs

Dices. Evidenter poffunt Sectariorum obje-

Urtrg

Giones folvi contta myf(lerianoftra fidei ; atqui

DEU

non poffent evidenter folvi, nifi & ipfa forent

fiitt g

evidentiafolventi : ergo funtTheologo eviden-

fuhlp«itbu

tia.

min. conítat , quia nequit unum contradi-

Md

&oriorum éffe evideus, nifi & alterur fit evi-

goMrraph)

dens. E. Neg. Maj. quia non eft Maj. cetti-

potdite

tüdo folubilitatis objectionam contra myfteria

'

dimy

fidei , quàm fit certitudo ipforum mylteriorum:

m

atqui horum cértitudo non eft evidens eviden-

[ Qmiw

tiaformali, & fcientiz : ergo nec certitudo fo-

Witüg

luronis ; eodem enim teflimonio fidei obfcuro

At

tenes my(teria fidei effe vera, quo folutio contrá

( iïgup

ET

argumenta Hareticorum : quorum item pro-

pofitiones contradictoriz nobis objectz pari te-

, g

ftimonio cognofcuntur falle. — Qui enim teve-

n d

latunum effe verum , implicité etiam revelat il«

Jlll]' T0

lius contradi&torium etle falfum.

Adde , quód

t

'Theologus etiam poffit folvere obje&tionesHa*

Cnh'q) h&(

reticorum ex miraculis authenticis, alitsque verz

ij N

Eeclefiz characteribus, & notis, ut minimé re-

m

j

quiratur évidens Cpracipué in omnibus ) Sedla-

!

P

i

J

riorum falfitas, dummodo ipforum rationes evi-

N

ii

". dentér non convincant intelle&um.

E

[

d

D

Wl

37 Objic. V. Vclergo juxta Ariftotelem r. Po

N

z; procedit fententia ex evidentibus 44oad fe, vel

hy

qllO

T

AA du 'Theolngia ft pf;apriä ditla Scientia? 19

f 3DEQU

quoad vos ? Si primum : ergo Theologia Viato-

hottótint

rum eft proprié dicta fcientia, fic enim omnia

o, quoiti

Theologiz principiaguoad

J

? funt evidentia: v.g.

is, &uord

Quód DEUS fit Unus in Effentia, & Trinus in

Áentfd

Perfonis: QuódFilius à Patre, & Spiritus S. ab

ariorum d

Utroque procedat : Quod Verbum affumpferit

afdesus

naturam humanam, & modo tam quoadhuma-

& ipluine

nitatem , quàm Divinitatem Evchariflicé lateat

vlogoentt

fub fpeciebus & c. qu& & plura alia non poffunt

mum coit

non effe evidentia qwoad fe. — Sifecundum : er-

jherum üw;

o Metaphyfica non eft íctentia ; quia non raró

e& Maj. [«l

procedit ex evidentia tantüm quoad fe : v. g.

onuramyli

dum demon(trat DEUM , üt caufam primam ,

mylieros

effe eternum , quia eft immutabilis : DEUM

videns t

effe omnium motorem, quia eft/primum ens ;

ccerciuid!

vel etiam dum demon(lrat, quód fubflantiz

TO

a materiis feparatas, (int incorruptibiles &c. . Ut

folutio (

hocargumentum debit? folvatur, advertendum;

um i f

zqué evidentiam 4024 fe , ac evidentiam quoad

55 , neceffarió explicandam fore per ordineri

jf

uienimd

ad nos, diverfimodé tamen confideratos, vel pro

g

atu ignorantiz , vel pro ftatu fcientiz. . Jam

Addg, qU(ï

autem quz nobis in ftatu fcientiz pofitis funtevi-

dentia, habentur à Scholafticis üt evidenti

d

20502

; disqut

ad fé. — Nec(ineratione ; cüm quoad hzc pro-

ycmint?

cedamus juxta ordinem ab ipfa rerum natura

mlbüs)SCH

prafcriptum ineffendo. Nunquid enim natura

m[ä[wflöu

incipitápartibus , & tenditadtotum ? à caufis,

& producit effeftum ? à magis univerfalibus ,

& defcendit ad minus univeríalia? à füperiori-

)ICICHU'W

l]l

bus; & difþefg-itur ininferioribus ? atqui par eft

;

i

etiam

[

ao- Par:I. Diff. Prolog. Qubf . 1. $. IT. ^.

didins

1

etiam nollet coghofcendi modus , frhabeamus

fblium

evidentiam quoad fe : ergo hic evidentie mo-

ladment

dus refpicit egam nos.

At veró, fi quz nobis

fiaione.

inignorantiz (latu pofitis fint,vel fiantevidentia;

ylavdr

illa à Scholaflicis dicuntur nota 4wead nos. .. Et

i g

nec hoc fineratione, tunc enim procedimus ors

frdis

dine inverfo, ac à polleriori, fcilicet à toto ad

lgan

partes ; ab effectu ad caufam :: à minüs univere

Aquià

falibus ad magis univerfalia s. ab inferioribus ad

Hóc animadversó: &. Ariftotelem

umf

fuperiora.

(l 4

nonnifi difiunGtivé intelligi poffe ; nimirum in

pf

demonflratione qsia , & à pofleriori ícientia re-

Yi

quirit evidentiam qvoad nos ; in demonftratione

Ia. [

autem propter quid, & à priori exigitcvidcntiam

fun, Hm

quoad fé modó explicató.

Ariftotelem . Ethic.

]mmosj

Dices, Juxta eundem

U

c. 3. habitus intellectualis dividitur 1. in habi-

a

tum primorum principiorum.. 2. in habitum

gt

Prudentiz. 3.in habitum Scientiz, 4.in habi-

ln

tum Ártis $. inhabitum Opinionis : atqui ha-

Tnf

bitus 'Theologie non eft habitus primorum

lïfo f

principiorum ( quamvis & hunc dari abfolute

At

negaverim in mea Animallica M. S. ex Poncio;

quæmo.

& Barone ) quia tantüm occupatur circa con.

i

clufiones ex principiis' fidei hauftas, quz aliis

Ts

hi

rebus communia non funt , cüm tamen iíte qua.

l Pfopr

liscunque tandem habitus vagetur per quacung;

principia univerfalia in quacunque materia ap-

g

plicabilia :. INeque eít prudentia, hecenim re-

llonge

UT

T

Ípicit has , aut illas difficultates particulare.s in

guc

I'K.

his aut i&(is"circ-umüantiis, fuperandas ; INe

[

184

Y Thiologia fit proprie di&la Sciwtia ? 23X

v habsni

eft-habitus artis, aut opinionis , quia nec circa

fa&tibilia moratur,nec opinativis tantüm nititur

videntip r

fundamentis ; ergo ex fufficienti partium enu-

i qued

janterdtt

meratione fequitur Theologiam effe fcientiam,

X hancAti(totelis divifionem non fore adzqua-

ipad ntt, d

tam . neque curandum elt , quód Philofophus

'ocedimit

fic habitus diviferit, ipfe enim de mylteriis fidei,

icet à 100l

minüsulié

& gratiz nil fcivit, ut ia hac parte finé injuria

à quovis deferi queat , cüm non agnoverit habi-

xferioriit

tum fidei Divina.

$

; hrilott

- Objic. 6. : Ipfa S. Scriptura innuit TY heolo- r8

» ninitt

orifciet

giameffe fcientiam 1.ad Cor.12. 4lii datzr fer-

mo fcientia, & ibidem, jrve fiientia deffvuetur.

monltit

Prov.2. Labia Sapientum d:]&minihtmt feien-

;itcvidcni'ü

tiam. kierem. 3. Dabo vobis paffores , qui pa-

fcantvos fiientia, — Idem affirmat S. Aug. fre-

TT

quenter.

Rt.. fimiles auctoritates. fore intelli-

yr T.l

gendas quoad alias notitias certas etiamfi nom

i ht

habeant evidentiam ; tales notitiz , aut notifi-

d iflhf"*

cationes certz poflunt effe fi ferventur conditio-

EUA

nes n. 6. indicatz exceptá tertià ; in hoc autem

y prni

lato. fenfu utique 'Theologia Viatorum potcít

dai

dici fcientia , fed de hocnon agitatur propofita

S. a Pom

quafílio.

j at (0:*

Dices. 'Theologia Viatorum eft

ch.idcnxio'r

l u

ipfa fide : atqui non effet evidentior , finon ef

noi [

fet proprié dicla fcientia: ergo &c. Maj. P,

g o

Thcologia format veras demonítrationes, & ha-

! mg[ääiü;

[]

betlonge clatiorem cognitionem de rebus Divi-

gceni

nis, quam fimplexfides: er

[o]

o efthác eviden-

vtf

üor, Xx.D.Maj. eltevidentior evidentià Con-

d

VN

b

^

-l

3

AT

22 Paril. Diff. Prolog. Quaft. E. f. 1.

fif P

fequentiz , & adhuc intrà limites credibilitatis

C. Maj. evidentià confequentis , & extra limi-

[gintim

tes credibilitatis N. Maj. fed evidentior evi-

Df

ho hj

dentia confequentiz non effet, fi non effet fci-

entia N. Maj. ad hoc enim fufficit ipfius modus

Qs C0

procedendi rigidus , & Scholaflicus. non effet

quiti;

evidentior evidentià confequentis & extra li-

D orini

mites credibilitatis C. min. & N. confeq. prob.

DEDM,

lx din

dift. 'Theologia format veras demonflratio-

nes, quibus tamen decft tertia conditio ad fci-

ducion

entiam requifita, fcilicet evidentia, C; quz etiam

m, [

evidentiam habent N. cum quó tamen lat

T

quodTheologia habeat firmitatem & certitüdi-

Trto

nem infallibilem.

Quf

Inftas. Nullus tenetur credere, nifi quod eft

[itiis,

As D

evidenter certum: atqui tenetur quivis eredere

ial

articulos fidei: ergo funt evidenter certi. Maj.

conftat, quia citra cordis levitatem nullus po-

ts a

teft rem tenere pro certa quamdiu ipfius cer-

ii E

titudo non apparet.

&. N. maj. aliud enim

AtlUf,

eít effe evidenter certum ; & aliud effe eviden-

iiph[; Q

ter credibile.

Primum ad affenfum fidei non

itnta

requiritur, aliàs jam non per fidem, fed per fci-

il

erítiam affentiremur.

akemn[

Ad probationem dico,

cordis levitatem tolli per infallibilem DEI in re-

ii

velando veritatem , etiamfi evidentia formalis,

Qittig

& certitudo rci ex principiis intrinfecis non ha-

3

beatur.

t f

19

Sequitur conformiter ad dicta L. 'Quod

lü fal) [

Theblogia Viatorü niagis; quàm Mctaphyfïü»

&

fit Sapientias Sic clarus exflat textus 1. àd Co»

rintho

PüMy&

M

Lf

4« S. Theologia fit propric ditta Scientia? 22

credibild

rinth. 2. Sapientiam loquimur inter perfelos,

& exta i

fapientiam: vero non bujus (aculi , féd loquimur

nidentior

DEI fapientiam in mylieriss, qua abfcondita eff.

non df

Ratio hujus fequela: clt, quia Theologia habet

ipfsme

omnes conditiones ad virtutem Sapientiz re-

us, n

quifitas; eft enim. L. Cognitio univerfaliffi-

s & nl

ma omnium rerum , cüm contenipletur tam..,

t

eie

conftqpt

DEUM, quàm univerías res creatas, in o

y

fex dicrum,produ&as, tam quoad eorum pro-

Jemonttel

yndito d

du&tionem , confervationem , ac fübordinatio-

C queet

nem. l. Tractat de rebus praftantiffimis, ac

captu humano . difficillimis, urpote de DEO

) tamendi

Trino, Incarnatione, Angelis, Sacramentis, aliis-

n &

Iil. Eft certior omnibus

que fidei myfteriis

Ícientiis, cüm innitatur teflimonio ipfius veri-

nf qi

tatis Diving, & infallibilis., IV. Propter hanc

'quiviscrcc"

er certi !

infallibilem veritatem etiam aptior eft aliis fci-

entiis ad docendum. — V. "Theologia eft gra-

m nulli j

tià (ui appetibilis cüm ad nullam fcientiam or-

jpipfust

dinetur, ut ei inferviat, bene autem ut üis prz-

; al

€ipiat ; & hinc VI. oritur ultima conditio, quod

defit i

fapientia (ibi fübalternet alias fcientias, ipfa ve-

rum def lïEä 3

ró nulli fubalternetur ; "Fheologia autem fub-

f pt i

alternat fibi alias fcientias, non quidem in rigido

ion d

-fubalternationis fenfu n. 2f. explicando, fed

mDHo'

yi fom

- quatenus Ícientiae naturales per 'Theologiam.;

-corriguntur ,. illorum errores deteguntur ; fic

(ets 101*

enim ícientiz naturales. fepar. bilitatem fuppo-

fiti-ab effentia didicerunt à Theolog;a vi My-

Mu

"

flerii'Incarnationis , & SSS. Trinitaus : pariter

f

r

0

iftiz dedocentur Philoío-

TU

.pet My&erium—Evihar

B24

.Pj,

d

hi To

24 Paril Dif. Prolog. Quaft. . £. 11 -

tüonbus

phi, quotquot negant accidentia abfoluta.. Inm$

apertiüs convincit Theologia ex capite libri ; i».

eite

principio creavit DEUS Culum, c$ terram, Phi-

giogrel

lofophum tenentem , mundum fuiffe ab zter-

Theologiau

no ; ut taceam quàm

Ákemad

res in fide.

plures alios fimiiles crroT

fanita

20 Dices. Juxta Ariftotelem requiritur, ut fa-

ml

pientia habeat-evidentiam: atqui ex haclenus

d um

dentim

dictis Theologia non habet evidentiam: ergo

non eftSapientia. — &. Ariftotelem ibilocutum

qu ab/zm

effe de habitu Sapientie omnimodis naturali,

od

qualis eft v. g. Metaphyfica, & confequenter

D8L

ad habitum Sapientiz Theologicum (de quo

Ug

Ariftoteles non cogitavit ) fufficit evidentia vire

:

tualis fundata in certitudine Theologia. -At

i

jam infürgis: ergo etiam ad habitum Scienti

ht

'Theologicum íufficit ifta evidentia virtualis,

fa.

Verüm N. illatum & paritatem, difparitatem

Zmlt lh Pg

defümo ex P. Maft. in difp. 1. Procm. Metaph.

HHO dCdll

q- 4 n.69. item difp. 4. q. 4. n. 46. ubi tenet

Ti (gn

hoc effe difcrimen inter fcientiam,& fapientiam,

ln

quod ifta verfetur circa conclufiones pendentes.

lls T

ex propriis principiis, & non abfoluté primis;.

X

item quód demonflratio fcientifica procedat ex

ls.

caufis inferioribus, J Econtra Sapientia prace-

Rtm [

dit ex caufis altifimis , & ptincipiis abfoluté

tU 4

primis: atqui ad principia propria, & non ab-

Füreno

foluté prima, ad caufas tantüm inferiotes, ut«

sïi]um

pote facilius. indagabiles norv fufficit- evidentià

li, p

virtualis, fufficit autem ad. caufas. altiffimas, &

IT

principia abíolute primg, cüm ifta ex: p

ropriis

[ H.M

tatio-

28

4n S. Theología fst proprie dilla Scientia? 29

ibfol f

rationibus non poffimus evincere. Et huic

capieliy

evidentiz virtuali in habitu fapientiali Theolo-

['4

? terran ]i

[o]

ico éxprefse favet Apoltolus n. priori cit. ubi

nilfe ab.at

Theologiam non fimpliciter vocat Sapientiam,

s fimis en

fcd cum addito: Sapientiam in my[Leviis, qua ab-

Jeondita eft, ob quam folam Apoftoli auctori-

uiritur,

tatem deferendus foretAri(toteles, etfi abfolutà

(

i ex hod

24

ad quemvis

pientiz habitum requireret evi«

entiam: tj

dentiam formalem ;. cüm Apoflolus dicat:

mibilodud

qua abfioedita , id eft, . formaliter evidens,

1odis nautd

non eft.... Hic tamen addo, quód Theologia..

.conequt:

DEI, & Beatorum cum omni rigore fit Qapien-

iom (det

tia , hzc enim etiam bhabet evidentiam forma«

lem..

evidentiy

ologit ]

Sequitur II "Theologiam DEI non effe fci-2t

itum Sotg

entiam.

Ratio eft ; fcientia debet effe difcut-

xia Vil

fiva, five;üt n.6. loquebamaur, applicata ad co-

difarut

gnitum per difcur fam [ylloziflicum , ac unum ex

»m Mj

alio dedücere: atqui DEUS per infinitam fuam

vim comprehenfivam, ac difcurfüs imperfe-

46, ybitet

&fapiemim

&ionem nequit unum ex alio deducere : ergo

Et ideo

t5 penden;ö

Tlius "Theologia: non eft. (cientia.

DEUS tantüm cognofcit effz&tus dependentes

]ute pnïmii

àcaufis, non autem depeadenter à caufis. aut

od

ientia o*

harum cognitione ; càm plan& non habeat con-

( 4

ceptus alternantes, fed unico, fimpliciffimóque

conceptu comprehendat univería.

&t

rort?

Sequitur III. 'Theologiam Beatorum Z4zta- 2 2

zi

tinam patiter non effe fcientiam in rigore diale-

&ico,quia non efl formaliter difcur(iva, (ed jux-

tifim"

t n.3.. fimplici men

tis intuitu vidét ea, qua

g p

DEI

[

B;

26 Pal Dift. Prolog.| Queff. L. f. L.

h$.T

DEI fünt.

Quod autem poffit. dici Ícientia.,

hr d

.eminenter (ficut & Theologia DEI ) vel qua-

quDRI

tenus opponitur pracisé opinioni, fufpirioni,

figdaris

aut errori,non eft dubium ; At altiüs hic qui-

dl od

dam Scotifle fua extendunt vela, plenis buccis

Wal

volentes, Scotum Theologie Beatorum- con-

t R

ceffiffe rationem fcientiz, üt fonant Ejus apet-

[

ta formalia Q. 3. prol. q. 4. & 5. laterali $. t

tG

Afuxta boc quaro, ubi ita connivet DoClor. Hoc

rl

poteft. concedi , videlicen quod Beatus were poteft

quid

babere fcientiam "Theologicam, quantim ad om-

Doltm

nes conditioxes fciextia.

Idipfum roboratur ex

ttii

mox fequenti ibi Scoti doctrina , qua tenet.s

[ n

quód Beati Effentiam tanquam caufam faltem

Ti d ]

naturá priorem agnofcant, sícque ab Effentia

h,

adattributa difcurfum ducunt SS.. Aft hecSco*

"g»ofzibä

ti teílimonia certé non.evincunt 'Theologiam

Utrg /m

Beatorum effe Scientiam; nam textus allatus,

TW Ht

aperté incipit, poreff ( non tamen abfoluté : de-

Vfb

bet ) concedi cc.. quod ipfum patcbit ex nu-

u

mero leq.

Altera au:em Scoti allata do&trina

"trgi

ex ipfo Scoti textu fundatur in his literaliter

L

repetitis verbis, m intelle£lu capaci ; intelle&tus

autem matutine ( hoc eft fimplici mentis intui-

tu) videns, non efl capax difcurfivé deducendi

attributa ex effentia; aliàs ipfe DEUS haberet

Á

D7

'Theologiam difcurfivam, quia etiam cognofcit

Eflentiam priorem Attributis, vel relationibus.

Ü

Sequitur 1V... Quod "Theologia Zefpertiua

Beatorum fub diverla ratione fit, & non fxt.-

fcientia, . E(t (cientia, quatenus occupatur di-

Nl

eut-

f.L 4

hn S. Theologia fit propris diBla Scientia? 29

i dici ii

Ícurfivé circa ea , quae fe habent adivzra: üt..

DE) lg

quód DEUS fit Unus & Trinus, Bonus, Juftus,

oni, füfit

Singularis &c. fic enim huic Theologiz nulla

t aliuslicg

deelt conditio requifita ad fcientiam ; & hoc,

aj plens o

nec plus, evincuntScotiftz ex praallato Scoti

Jeatoruti t

textu, Econtra non eft ícientia, quatenus oc-

nant Eusgt

h

cupatur circa-ea, qua fiunt ed extra in tempo-

g. la

re, & contingenter ; üt fic enim licét difcurfivé

etDodr.]

frocedat, relpicit tamen objectum contingens,

at r

-quod eít contra naturam fcientize.

Audiamus

at r

Dodtorem Subtilem Q. 5. Prol. q. 4. & s. la-

m robon

terali $. Sed alind dubiam, ubi ita ratiocinatur :

, qui

- -Oxuad'patet de Theologia noffra, quia omne ar-

can t

ticuli de Incavnatione f'nt. de. contingentibus.

que 0 Bd

In "Ibeologia Beazorum etiam patet, quia omnia

s, Mthet

cognofcibilia de DEO in re[petlu. ad creaturas

v Theohp!

extra funt de contingentibus: de contingentibns

us d

autem non videtur po[fe effe fGientia ex defmitio-

; abloite

-nt feientia : evgo non videtur, quod Theo

logia, t

aubit t

