nales,.. Subdift. Ant. cum aliqua indifferentia

A

ad effe, vcl non effe, N. Ant.cum plenaria, &

intrinfeca nece(fitate ad determinaté effe C.Ante

& N. C. nam Imó in DEO non eft mütàtio

quo 'ad: effe abfolutum, quia eadem. numeró

'Dï

indiftin&a natura eft in. omnibus Tribus Per«

fonis.

Il.- Etiam non eft in DEO . mutatio

iel!e&i

tued.

quo ad effe relativum, quia mutatio fine ulia

exceptione dicit tranfitum.cum indifferentiaad

hi

eífe ,. vel non effe , in. Perfonis autem Divinis

ifugi

non datur talisindifferentia , fed. tranfeunt.cum

tl

omnimoda determinatione ad effe, quia produe

"r

LT

cuntur cum.ea neceffitate , quam involvit Di«

ving Naturz foccunditas. . Et ideó propriéloe

jui

quendó non poffunt dici-tranfireà non-efle re«

(j

lativo ad. effe relativum, fed tantüm. produci

D

fecundüm. effe relativum ; tranfitusenim: à non

U

€ffe , ad efíe, connotat pracedens fui nihilum

táile

Hl

- A DEUS fie Objelius, ebe,

$57

M

tanquam terminum 4 44o , talem enim termi-

du

num Perfeng Divinz utpote cozternz non.,

» fids (

agnofcunt , fed tantum agnofcunt Principium,

du $.

unde emanant, & producuntur.... Ad Confir-

)d

mationem. & C. Ant. D. C. ergo in . Filio

uedl

& SpirituS.eft correfpondens potentia paffiva

lo &

improprie talis, & qua pracisé absque omni

alv

imperfe&tione dicat non repugnantiam ad effe,

j

C. confequentiam. proprié talis, & quz ultra

dems

non repugnantiam etiam dicat. indifferentiam

(etird

ad effe, vel non. effe N, C.

of

yes 10l

$ IL

lfecent

US etiam Tutentionaliter five

quris d

-An DE

Jf CAU

4Moraliter fít Immutabilis ?

(*

^g ïco. DEUS etiamintentionaliter,five mo-421I

n nf

raliter eftimmutabilis non tantàm eati-

tb

tative, fed etiam terminative,hoc eft ; in-

) mulllfa

tellectio, & volitio Divina nunc non terminan-

tur ad aliquid.ad quod ab eterno. non termina-

furtil

bantur, ; Pro hacílant omnes Scholz; SS.PP.&

"ipfum DEI Verbum irrefragabile...In prabam.,

an( wm J

"tranfcribo fequentes textus. 1. Reg. 1 $. habetur

Briumphator in Ifraél uon parcet, c pomitudi-

j p

volviiFJ' |

tie xon fletbetnur . nequa enim bomo eft , ut agat

panitentiam , hoc c[L, àt eum peniteat füi. de-

p |

n CIWT

ereti ab &terno fa&li , quad utique. concernit

j m

intellectum; & voluntatem.

Prov.19. sulla

jn2"

cogitationes. in corde viri, voluntas autem Do-

| n[hj,'llm '

N

Ll;

tini

w]l

4

yag Pavidl: Df V. Quéfi. HI. $.1l.

qr)m

mini pevmanebit. — pfal. 32 Cowfilium Domini

du aternum. manet , cogitationes ejus in geneva-

jm

eiai

pionem , P gmemtionem.

uod eít- dicere,

DEUS eft intentionaliter immutabilis , id [ip»

abiniti

fum ad(truit Aug. l. r. Confeff. c. 4. & c. 29.

pulüm

m pit

Mediationum. opera mutas , nec mutas confi-

lium., & l.11. de Civit. c. 3 1. sequeenim ejus

DiOn

Con

intentio de cogitatione in. cogitationem tranfit,in

enjus incorporeo intuitu. [imnl adfVant cunitay

Q

à

MÁ nOUVit.

« L

422

P. tatione. Si DEI volitio, aut intellectio

Tnus, «

poffent nunc ad aliquid terminari, ad quod ab

livifin

sterno non terminabantur, aut econtra , tunc

mj

poffet DEUS effe vel inconftans , vel ignorans.

tiongtc

Xnusi

P.ignorans DEUS foret, quia poteft nunc co-

p

gnolcere fimpliciter, ac perfectius, quod an-

du

tea nulló modó , aut valdé imperfecte cogno-

t

vit ; utrumque autem involvit imperfe&tionem

DEO prorfus repugnantem 5 namàt pulchré

| Düir

ait Hugo Vi&lorinus l. 6. eruditionis 'Theolo-

; dgits

gicec.2. weque enim nefcire potefF awnia, qui

Quun

! volir

creat , qui gubernat , qui jenetrat , qui portat

ennia y cfj qui omnibus prefens eff Deitate , ab-

timí

féens effe non poteft. vifione : ergo DEUS effet.,

n

Q

ignorans, aut inconftans, — Hoc ultimum P.

ulterius , fuppofitó, quod D EUS ab aterno

t

Di

non fuerit ignorans , & tamen hic, & nunc

ynutaret aliquid contra fuam voluntatem ab

Vil

j

aterno, tunc poffet fehabere aliter in volendo ,

N

aut nolendo finé ullaratione ; cürn ipfi hic &

lii

mitta-

Ws j

Yi (hoc ipfo, quód ignotare non ad

tür)

TI

4f DEUS fit Iutentionaliur, ce.— $59

i D

eut ) non poffit occurrere alia ratio , quz non

17 m

jam ab aterno occurrit.

Hinc difpar omnino

«f diu,

eít ratio in nobis, & in DEO ; nos enim, qui

lls il]p

ab initio non omnia penetravimus , prudenter

p

poflumus mutari ,. & inclinari in alteram par-

Wa j

tem perfpectanobis magis veritate, haec autem

ii

DEO nonpoffunt convenite.

"

palli

Confirmatur de intelle&£tu Divino, cognitioa ? 3

it a

creata tribüs modis fubjacet mutabilitati , fcili-

cet asgmento, quando diícimus , quod nefci-

imelità

mus, diminutioni

5

uando , quod fcimus , ob-

Pquod j

livifeimur & vicif/tudizi, quando nunchoc,

i

nunc illud cogitamus ; chm omnia unica cogni-

f4 , tU

;IIOHHS.

tione comprehenderenon valeamus : atqui Di-

n

vinus intellectus nulli tali mutabilitati fubjacere

poteft: non enim awgmento , quia pleniffima

1uod r

ao

e(t : non dimisutioni , aut viciffittdini , tum ob

fl

eandem rationem , tum etiam quia intelle&tus

DDivinus ratione fuz infinitatis neceffario intel-

pulchxö

ligit omne verum , & intelligibile : & confe-

fhele

"m ?"i

quenter &c, - Id ipfum confirmatur etiam de

voluntate.

DEUS ab zterno oh fuam infini-

j

il

tam fapientiam, vidit , & pleniffime perfpexit

.omnes omnino rationes volendi, & nolendi

.dib ;

n

cum omnibus circum[tantiis : ergo poftquam

gui

femel prudenter aliquid voluit, non poteft.,

DEUS id iplum mutarefine grandi defectu pro-

41

9d

videntiz, prudentiz , ac perleverantiz Divinz.

iNec dicas. Ipfe DEUS multa ab aterno re-424.

"UM

[

liquit indecifa, & fufpenía, v. g. quód "Traja-

j

gus jam mortuus fuerit per S. Gregorium libe-

u)

ja-

r

*$40 -Pars I Dife F. Queff. II p'; 7/4

satus ab inferno:: - idem eft de Filio Sempronit;

tinC.

qui fuit per S. Agnetem iberatus : 'item de Fal«

RUA

conilla , qux per 5. Theclam dicitur fuiffe libe«

N Cot

rataexinferno : Gt tandem de Dimocrate, cu«

guiit

ia

jus "iberatrix ex inferno afferitur S; Perpetua :

ergo plane horam 'damnatio , aut falvatio fuit

ton f

Nam contra eít, in: his:

ntaf

ab zterno fuipenfa.

exemplis (fi tamen hiftorig verz fint ) fenten-

i

tüs;

tia deci(iva noi fuit füfpenfa in hoc fenfü , quafi

veró.DEUS ab zterno ignoráffet illam , fed po«

h ob

cütill

tius inhoc fenfu , quód DEUS ab zterno decre-

vetitfcienter,: & providentiffimé fufpenfionem;

fU

& dilationem: fententie usque ad liberatrices

pnito]

certorum Sanctorum preces,

&us,

ionalit&

2

Objic. T. Tlle dicitur mutari intent

jdun

five moraliter , qui nunc aliter vult, ac cogno-

B

fcit objedum ; quàm antea :: atqui DEUS ali-

&ij

ter nunccognofcit deftruclionem Jerufalem v.g:

DEU

item. Incarnationem , Regimen mundi &c»

Adai

quàm cognovetat ab eterno 5 ab aternoenim

&hiy

cognovit üt füturum , modó üt prateritum,

tf

Confirmatur. Voluntas Divina.amat Petcrum ,

ütpræl

quamdiu eft juftus , & odio habet, quando fit

p

injuftus : ergo revera in DEO- datur adtuum

if

fücceffio , & varietas.: aliàs fequeretur ; quód

g

DEUS Petrum fimul, & fem

,EI odió haberet;

t

100

& habuiffetab aterno.

fiod

itur mu-ï

426 . g ad obje&ianem, D. Maj. ille dic

Va

* ^ tari intentionaliter, qui nunc aliter vulc, & co-

Tij

gnofcit obje&tum ; -qbàm antea , fi aliter velit

h

eden-

A

mþkäivä & cum diveríitate a&tuum fucc

tium

p.l ][I

4 DELUS fif Intentionaliter , e€. | $48

Seyrtd

tium C. Maj. Si aliter velit & cognofcat termi-

temd hi

nativé. N. Maj. & diftinctione applicatá minori,

rffelle

N. Conf. itaque DEUS tantüm terminativé co«

Xtaly (

gnoícit objectum aliter, non quidem quatenus

Pt

ab &terno ipfius actus ad objectum variatum

jiaio f

non fuiffet terminatus, hoc enim direclé foret

4 i

contra ftatutam noflram conclufionem , & DEI

p

immutabilitatem , fed quatenus unus, infini«

j

tus, G indiftinCtus actus intellectás diverfiffi-

N

ma objecta fecundüm omnem flatum , & cir-

10 df

cutmítantias ex parte objecti emergentes cogno-

Ym

fcit:. Undefit , quodfiobjectum mutetur, co-

fitri

gnitio DEI tamen non mutetür , quia eftunicus

actus, quo jam ab &terno cognovit totum ob-

odit !

jectum fecundüm omnes circumfítantias ;: quia

Qp

tameh circumf(tantiz hze in tempore primüm.s

Ub

emerfíerunt , & obje&tum mutárunt, ideó non

d

DEUS , fed tantüm creatura mutàtur,

Hinc

o

admitto , quod DEUS femper habuerit, habeat;

jput

& habiturus fit actum , quo defltructionem Je«

atb

tüfalem, aut Incarnationem videt àt futuram ;

&tUly

ütprafentem , & àt przteritam ; fed tamen noni

o

praterítam , prefentem , aut futuram proztere

(yun

iio , fed pro diverfis temporibus ,. & fic tota

i

mutatio teriet fe ex parte cemporis & objccli,

i

ficut enim (latue immotz homines tranfeuntes

modo funt dextri, modo finiftti , ita DEO in-

yrtie

váriató , & immutató res modó funt praentes , .

J

modó futurz , modó praterita.

i

"Ad Confirmationem £E. D. Anc.

fi.cx;t þriïiä),z*])

ando

ij

a,mïf&?diö haberperactum , quemaliqu

t

fub-

hi

$42 . Pars II Diff. V. Quafl. L. f. 1H.

fubjective nonhabet DEUS'N. Ant. quem non

| fiques

| lus at

habuit terminativé C. cujusimmixtam fequel-

|

lam utramque nego , nam ad hoc, ut DEUS

us

poffit dici amare aliquem pro prafenti , noníae

oppltam

tis eft ( idem à contrario eft deodio ) quoda

qui

DEUS etiamnum fubjectiveé , & entitative ha-

DEUS ag

fiàt con

beat illum eundemmet , &indiftinctum actum,

quo Petrum aliquando amavit, fed infüper re«

tm ld

quiritur, ut obje&tum v. g. Petrus adhucfit gra

volumat

tus ; quiaamor , & odium dicuntur pro diverfa

videantu

objecti habitudine, & confequenter , f1 obje-

dpui; f

&um fitgratum, & amore dignum , amat illum

aBafun

DEUS, fi veró fit ingratum, non amat, aut

tiüm, l

odió habeteodem proríus a&tu. . ficutfol , unie

r deg

co & indiftin&to actu emollit , & indurat, gignit

[

dinaria

aurum , & plumbum.

428 Objic.II. Juxta Scotumin T. d, 40. q. unic,

fiein

poteít predeftinatus damnari in fenfu divifo.

linsv, |

Item in 1. D.42. q. unic. tenet, qupod DEUM

Tlotüs

ts ab

facere aliquid de potentia abfoluta fit facere con»

tralegem priüs determinatam : ergo DEUS elt

Tigridnt

intentionaliter mutabilis, & Scotum declas

w ref

rare leipfüm quoad T. textum dum $. ad iftam

Áiitir|

LOT

cit. q. dicit : ex boc dico, quid propter illa , qu&

di&la funt in q. pracedente , quod DEUS contine

Thoiiy

genter pradeflinat illum,, quem pradeftinat , &*

Totad

potefe no

n pradeflinare , non fimul ambo oppofitas

tntjg d

nec fucce[fros , fed utramque divifim in infianti

j

RU

aternitais. kHoceít, quod creatura inillo in«

l)qu

ftanti, in quo fuit praedeftinata , potuiffet non

Cl

predeftinari, && fic damnari, Ex quo patets

tio

al

fl 1!.

n DELS fit barestionaliter, &é/ — 43

QUE

falsb quosdam imponere Scoto, quafi ver fen«

um lgt

fus citati textüs foret fequens :: quód illle, qui

T

nunc eft przdeftinatus , poffit damnari cras per

Vi tl

oppofitam volitionem. AdII. Scoticextum g.

it)quii

quód Scotus nunquam voluerit , quafi veró

tl

DEUS agendó aliquid de potentia fua abfoluta

humadut

faciat contra voluntatem fuam ab zterno habi-

ii te

tam , fed tantüm , quód eodem intelleCtüs , &

m

voluntatis actu voluerit plura , etiamfi aliquam

prodiva:

videantur habere inter fe contrarietatem , pra-

;HM'

cipué, fi illa, quz de potentia DEI abfoluta

at

aCtafunt , referantur ad modum agendi ordina-

nat, 4l

rum. lInexemploresfietclarior: DEUS opee

pl t

ratur de potentia fua ordinaria, & de potentia

24

extraordinaria, five abíoluta.

De potentiaor-

dinaria dicitur agere , quando agit juxta leges

five in ordine naturz, five in ordine

atiz àfe

I

j diih

latas v. g. quód velit caufas fecundas

^

nere fuos

Dool

1iotus agere : quód fi Adam peccaverit, om-

u

nes ab eo naturali propagatione defcendentes ,

Qd

moríantur in illo fpiritualiter, & fic ab origine

Ti

fua rei fint mortis.

De potentia extraordinaria

jl

dicitur DELUS agere, quando in nonnullis even-

tibus contra, vel przter pratactas leges, five

j, M

t

modum agendi ordinarium agit ; ubi cauté an-

notandum eft, quód, quando DEUS de po-

M';f

l

ih

tentia abfoluta operatur, non operetur contra

!

legem, aut volitionem àfe quafi prius habitam

j

j

(1) quia eft idem omninó a&tus in DEO fuf-

ciens tam pro modo operandi ordinarie, quàm

«

extraordinarie.- ( 2) quia quando ftatuit DEUS

m

Íuam

i

li

$44 ParsIl.. Dif. V.. Ouafl, HI. S. 1

deDEO,

legem univerfalem , tunc illo eodemmet actu

ino if

fimul excepit aliqos cafus particulares. .. Et fie

dum DEUS ab zterno in ordine naturz decre-

Gtiini

i« hom

vit, ut ignis comburat, eodem actu excepit fi-

mul extraordinarié cafum pro tribus Pueris in

inag |

itun h

igne Babylonico 5 fic pariter dum ab &eterno de-

crevit, omnes Ada Pofíteros reos fore peccati

MA d

Yohiti

otiginalis.excepit extraordinarié B. V. Mariam,

Ex quo jam patet , quod DEUS agendó depos

rf

tentià fuaablolutanon mutet , aut agat conttà

M ,(mi

fuam priorem volitionem.

illai,

(taty

429

Objic. Ilf. Sapientia Diyina e

ft mobilis: di-

citur enim , fapientiz 7. omnibéts mobilibás mo«

- Ut

Lilior Sapientia : ergo &c, — tv. cum S.Bonav

Ltge&a

Do&oreSeraphico D, Ànt. eft mobilis activés

MY

ia

& effective C. Ant, paffive N. Ant. & C. pari

modó explico textum $. Seriptutze: itaque Die

fitütà;

vinaSapientiaimmota dat cuncta moveri,

M

Inftas. Ipfe DEUS Gen,6. aperté proloquis

Do

tut , paviter me feciffe eos, — Item, x.Reg. c.1f.

lchu

panitet me, quód conflituevim Saul Regem, d

JTS

ipfum adhuc clariüs habetur Jerem.18. 5i pasie

'pynrem]

tentiam egevit gens illa à malo [uo « - agam

lii

[ &ito l

£f ego penitentiam fuper malo , quod cogitavi, Ut

facerem ei : atqui poenitere fonat retractatioe

QW

&. cum Eminentiffimo Sfone

Pt

nem: ergo &c.

drati in nodo przedeftinationis fol. 1$8. . quo

i

hi.

penitentia tribuatur DEO tantüm: Metaphos

ficé, propriéenim, utpote omnia przvidens

li lt

.

i,

nec dolere, nec poenitere potefl, — Ex certé ift

Val

Sasris'Paginis nibil frequentius eft, quàm ut

IN

odtmmtd

4 DEUS fj ,I':ztäniianal'it:'r" " ä'c*'sþ $À.

deDEO, ejísque operibus humanó imodó fer--

lr Dl

ino inflituatur :

ficut enim non intelligeret

natuttdt

Germanus Arabic

üec homo DEUM, nifi

& ; aüt Perficé loquentein , ità

Qu gt

1 in S,Scriptura modó

ibus Dbl

humanó lo

queretur. X Unde acco

:

mmodatiffia

bt

inum huc éft, quod dixit S. Au

g. Lib.g y. qq;

sfo d

Q.52. accotminodatilfrue tamen

ad bumilem bis-

V. Mi

manam intelligentiam ea , quà Ticipitnt effe , nes

que pevfeverant , quantum

jl

[7. ]imt;

peijä'ü:mwia fperas

Lpit «tl

quafi per penitentiam. DEI dicusguy

áblatà. — Etfic tantümeft mutatio in effectibus

vobilis

&reatis noii Veróin affe&tü DEI,

Hl t

Urges,. DEUS

Sacrificia inflituit in Veteri

5 Botà

Legé

& abrogavit in Nova : ergo G. — g. N.

li a&ivif

C. non enim ex hoc fequitur mutatio ia DE

O,

Quià ifta Sacrificia non inftituit à

&CH

:

t perpétüó du—

iugtlt

fatürà; fed tantüm usq

ue ad le

gem Evangeli«

yei

Cám , pro quá decreverat ábaete

ancruentüimis

riüo Säci*iügiuth

m

Ngull

, Sequitür conformiter ád didlà ; enaviter di-

á

36

i, )

ingueidos foré hos terminos :

Ab ateruo, &

protempore ; DEUS enim ab aterno eft volens

p

i

lalvate Petrum ; fed n pro &terno , fed pro

' ilM." ?

&etto tempore fibi placito; quo tempore ali-

dl

Quando occürrente eadém volitione tunc falvag

s

Petturi, - Huc fácit dictu

m $. Auguflini €.39.

M

Meditationüm

; übi DEUM fic. allo

quitur

ümas , W6b lls , las có f

um

CUHY Is gj $ p&his

ul

let té , & non doles ; ira[ceris

) 6 tránquillas & $

:(Cflm l

ópera matas , [ed non confilium.

Claudo haiüé

i

ini

Wægionem cum fapientiífimo Seneca ; . flunt

m

[

hiá£s

$46

pars Il Dif. V.. Quaf V. $..—

bac, cr- affdua diminutione & adjelione fuut

ial

|

. qaidquid'uidas, currit um tempore : zibi

|

| mporis

aniem exiis, qua videmus, manet ; epo ipft

|

li D

dyum loquor mutari ifla, mutatus fum.

| finrprtic

J n

.QUJESTTIO IV.

Qs p

fueery

Tis immpa

De fEternitate DEI.

$. I.

$

vt

lol ;

Prämittuntur aliqua de etermitate DEL

i T

ümsu &I

FEc DEI aternitas omnium optime defi-

43!

ii D

nitur À Boztio L.s. deconfolatione pro»

Tlll'fl, (l

fa.6. ubi dicit, qmd /it iuterminabilss

itïïmhg

vitatetafimul c perfella poffe[fe. — Hac defi«

tur ol

nitio paffim recepta

ft tam apud Philofophos ;

u t

quàm apu

d Theologos.

Paucis proin illam

defeeti

Dicitur l. 4e£erminabilis , quia setere

explico.

nec finem habet. . Di-

H loqui

nitas DEI nec principium,

MWiI [

citar l.. vire ; id eft, rei a

&ualiter exiftentis

dl' /üm

g

uz vivit vità pcrfc&immä. Ubi nota,

quoód,

17

(tros Philefophos communiter

ficut. juxta no

(t diftin&ta abipla rei du-

hi

duratio intrinfeca non e

W

rantis exiftentia, aternitas a

utem fit pcrfe&if-

ftif W

fima durationis fpecies , ideo etiam aternitas ,

Aen

five duratio DEI ab aterno fumpta fecundum

thle li

id, quodab int

rinfeco dicit, non eft diftin&a;

htj

nec: aliquid. foperadditum exiften

tie Divine3

cum quo tamen adhuc ftat, quó

d faperaddat

SeqL

&um

It n

AE

Dixiinæ exiftenti cogxxotationcnm, & relpe

apti-

g

De .ä'tärnïmfc DEL

T

347

W,

Aptitudinalem neceffarib coex

ipts ]

iftendi. cuique.,

temporis differentia tam actual

iS',

quàm poffi-

at w

*M.

bilis. " DiciturTlI. £ora pl , qu

àrum pofte-

tior particula contrahit deternitate

m àd duratio-

H

nem indivifibilem , facítque differre3 tem

pote,

cujus partés nunquam funt fimul

; & confes

Quenter per has duas

Hl

particulas duplex tempo-

ris imperfe&ctio amo

vetur ab atérnitate: ims

perfe&tio namque divifi

onis amovetur per pare

ticulam feta, & impe

7211

tfectio fücceffionis pet

Jmul. . DicitürIV. pe

rfett4, hoc eftindepen-

dens, & imparticipata

duràtio

tiné d

» per quod ieterz

nitas DEI diftinguitur ab ate

rhitdte creaturaa

iont pI

rum, fi qu& ab aterno fui

vinindi

flent pródu&tes

item ab effzntiis rerum, qui

objeGivé dicane

Wec

tur fuiffe ab zterno.

Tander dicitur polfeffro,

jpop

per quod fig'niüca'tur

firmitas;

G certítudo inz

yor t

defectibilis in exiftendo;

De hac definitione

quia at

ita loquitur Scotus quodlib.

mbct. ]i

"

6. n. ï4. inttrmis

nalilis excludit definitionem

: tota fiml exclaz

al

git jitc-cqyionqm :

fd qllä j

€ perfetha pojfelfj

Wependentiam , eb

pdrtieipgftionfm.

/) t'xz*l'mliä

liil

Ex hac definitione Sequitur.

L &ternitatem43&

]

DEInon effe hodie majorem fo

rmaliter, & in-

«tl

i

trinfece, quàm fuerit ánte mi

llé annos ,

poífe

t

tamen dici majotem éxirinfece

;:nnïvm

» quia éoexiftit

Hhodie majori, féulo

-

n$iori tempori , quàt an-

ii

te mille annos coexti

terit;

Jj

Sequitur.

II quod DEUS tevera fit &tetnus 433

il

i€ eaim hab

i eäli!ll

etür Deut,». igo &go 15 &TEY EH

j

s.:/? DEUS vivess etzrnus d f?zäuld;

Ecdi

il*yl m $

A

$48 . Pars H. Dif. V. Queft. IV. .o".i

vir ümmiá

Mu

Ecc.18. qumivivir in aternum , crea

ao «

fimul, & alibifepius. / Ratio fumitur ex infini-

wqutt

tateeffentiz Diving, qua omnimodis illimita-

durinm j

ta eft, adeóque etiam quo ad durationem j haec

DT

autem illimitatio eft ipfa zternitas, ac neeenae

| erltentia

tia DEI exiftentia.

Deindeensàiíe, &ne

cef-

hx «

fario exiltens nequit incipere, aut defineré,

.

(uz acternitatis ali-

lm .a

434 Sequitur. IIL. DEUM vi

D

quando actual

iter coexiílere omnirei, aut tem»

ori actuali five tunc fit prateritum ,

prafens,

C

«80-e

five futurum , fed non fimul ; videtur enimime

nis, quódaliquid coexiftat fi-

f ceglt

plicantia in termi

ls i

mul pluribus, qu

& ipfamettamen non exiftant

|

[

omnibus fucceffivé coexie

tnc a

fimul.. Quód autem

qdis (

ftat, inde patet, quia

zternitas DEI eft illa per-

fecundüm totam fuam

Á u

feclio , à qua ei competit

ttitüm.

entitatem exiftere neceffario à fe, & finé depen-

infeco : atqui vi talis. pef^

t

dentia à principio extt

TAT

feCtionis DEUS nece

ffario coexiftit omni rei

five tunc prateritum,

lts

unquam exiftenti adtu ,

prafens , aut futurum fi.. Eth

agc omnia fünt

lst

Coi

certa, aliam veró proponit difficultatem

Wa

3310

quifi

"

n Cmtum f

t Phyfice . pre[entes.

&t ty

DEO ab aterno?

tüles

Óco. Res temporoles non coextiterunt

DO

435

ldæqu

DEO phyficé ab zterno,fed tantüm ob-

je&tive, & virtualiter. — 1ta communiffi-

dllran(

ftg

mé RR. & SS. cuüm fuo Do&t, in 1. D. 39

$at

q. un. contta Tl

P- Phy*

j

d Creatura fiut Pbyfice prefentes cbve,

$49

r i

P. Phyfica & realisrerum temporalium ab

nitirertt

&terno. coexiftentia fupponit exiflentiam utri-

od

usque termini , Ícilicéc & aternitatis, & qreae

yiondn;

turarum. ; cüm dari non poffit coexiftentia ,

s, &i

nifi .priüs detur utriusque extremi coexiftentis

exiílentia ; atqui res temporales non femper

jf du

d.

habent . exiftentiam phyficam, minüs exiften-

if

tiam .ab &terno ; ergo non coexiftunt DEO

i, lt

phyficé ab eterno. — Maj. P. coexiftentia entís

creati cum alio eft relatio realis in cteatura:

, pb

ergo nequit competere creatura , antequam ip-

tirtm?

2771

fa realiter, & phy(icé exiftat , quia relatio rea-

ojtexili

lis: exigit neceflario fundamentum reale.

P.

fécoti

func.etiam Min. primi Syllogismi. Si res tem-

R D r

porales femper, & ab zterno extiterunt phy-

u

ficé, tunc nunquam poteft ipfis competerepra-

teritum, aut futurum , nec ullatenüs veribicari

(l

poffet , eas à [latu poffibilitatis tran(iiffe ad fta-

T

T

tum futuritionis, & ab hoc ad flatum a&tua-

litatis , .ficut ex eo, quód aternitas femper exi-

p

Y li

flat , ei repugnat przeteritum , & futurum.

Confirmatur hzc ratio L. nullum finitum po-45 6

[

teft adequari infinito : Sed restemporales funt

quid finitum faltem à parte ante, & aternitas

»gffhff)

eft infinità ex omni parte ; ergo res tempo-

rales non poffunt adzquari eternitati : atqui. fi

DEO ab zterno femper phyficé coextitiffent,

ag

j

adequarentur aternitati quo ad totam foam

durandi intenfionem , & exten(ionem. | Con-

nmum'(f'

,D?

firmatur l1. Si res temporales DEO femper &

coexiítunr, tunc de novo,

ab aterno phyfice

Mm 5

ac

jy

h

€fo Pars 1l Difl. V. Oueflio TV 6. L.

Áf

ac in tempote nulla poteft à DEO phyficé pto-

T$ tf

duci, cüm etiam juxta T Tas implicet rem actu

exiftentem actu de novo producere , quia pro-

& ion

d

du&io indifpenfabiliter prafapponit, non exi«

Coi

flere rei 5 aut deberent admittere , quod qui-

libet homo bis productus fit. . P. hac fe-

| &ind

! duitudi

quella : de novo, & temporanee : produdi

eft in tempore & de novo recipere effe exi-

: abíol

aitate

ftentiz , ita ut illam priüs non habuerit, fed

|

ediari

quod ab aterno phyficé coexiftit D EO; ab

ä D

sterno habuit exiftentiam phyfice, ac ptoinde.

Auig

T

ante omne tempus: ergo non poteft de novo

& in tempore aquirere exi(lentiam , confequen-

p

Wa

ter nec. prodaci,

quod militat. contra fïd'c;m

Mq

apertiffime,

'43;-7 . Refp. T T. res temporales licet ab zeterno

hn

time

non extiterint fecundüm meníuram proptiam,

extitiffe tamen fecundüm menfüram alienam s

litoi

ad hoc enim ( pergunt T Tas ) ut res tempo-

quo

MO

tales phyficé coexiftant DEO ab zterno; non

requiritur zeternitatem effe propriam rerum.,

Vij

temporalium rationem. durandi, fed fatis eft,

gknï

Anir

quód aternitas fit fuprema durandi menfura ad

omnem temporis. differentiam fe exténdens ;

q

lt

nam quemadmodum omnia contenta in loco

li

progrïjo. adhuc contineri poffant in loco. com-

1xnuni tanquam locante fuperiori, ita patiter. s

DT

quidquid efL in aliqua - determinata temporis

Q

differentia, etiam erit fub zternirate tanquam

tif

fuprema durandi menfüra : cüm autem ater-

m]

at

nitas etiam juxta Scotillas partes non habe

h]

ed

n

2» Creatura [int Pb)/ïcä prafentes ebrc. fg'!'

fed (it tota. /imzl , hinc fit ut dici non pofit

n

[cet d

res temporales effe füb hac. parte &ternitatis ,

1t; iàyr

& non ub tota, & confequenter abíoluté dici

debént DEO ab aterno phyfice coexiftere.

t n à

Conira eft ]. Licét zternitas (it. zota.fim2l ,438

: Qd

& indivifibilis , hoctamen non obítante habet

Jlb

latitudinem, & . exienfionem virtualem ; unde

s p

i dit

abfoluté implicat omnia creata contineri in etere

qer, d

nitate tota, & totaliter , quia tali modó foret. ne-

D

ecílarium omnia creata effe,fuiffe, & £ore per ta«

4 promäi

tum tempus extrinfecum infinitum poffibile.

Contra eft. II. Licet verum fic, omne,cem-

Hdew

pus contineri füb zetecnitate eminenter , falfum

onfeqi

ia f

tamen eílL, eífe in zternitate actu , & formali-

ter , quod tamen T Ta. in hac (ua refponfione

at

deberent admittere,

Contra eít.1Il.. Ut op-

putit

time arguit Doctor noller loco cit. $. per idem.

fi totum tempus effet fimul perimpoffibile , uti--

Vif

6 p

quo tota. aternitas illud abforberet, & iatrafe

complecteretur, eó quód utique aternitas hac

um

f ff

vi.polleat,.ut cuicunque durationi actu exi-

(üisd

flenti tota (imul poffit coexiflere 5 Sicut à pari

immenfíitas habet virtutem coexiftendi cuicun-

eitd

Sicut autem immen-

d

que loco actu exiftenti.

fitas ftante hac virtute fua nequit phyfic? coexi-

i hi

ftere loco poffibili ( precipue juxta T Tas ne-

t

yto

gantes DEUM. effe. extra hunc mundum ) eó

quod locus ille.nondum exiftat phyíicé., ita pa-

uf

riformiter aeternitas nequit. coexiftere duratio-

i

j

ni poffibili vel. prateritz., cüm & ipía non fát

phy(ice.

j

*

Ec

i

M m 4

$f2 Pars . DIf V.. Quaft. IP. S.1H

ht

M

439 Et hinc Contraeft. IV. Affumpta à T. pa-

ritas de loco proprio , & communi abfoluté

p

nihil valet , quia ficutilla , quz exiftunt inloco

tsinD)

roprio , tünc tantüm etiam poffunt effe inza

gf

]

0co cormimuni , quando nimirum in loco pro«

d

DI

prio vere exiftunt ( certé enim Petrus non po-

telt effe in loco communi v. g. in hac fchola,

|

Mmie

nifi etiam phyfice exiftat in loco proprio , &

ia n

fuperficie immediaté ipíum locante ) ita necres

| h

temporales poffunt realiter coexiftere eternita-

1 7'0[24 D

ti tanquam menfurz alienz , & fibi extrinfecz,

| nuciem

nifi priüs fint , & exiftant fecundüm menfuram

w g

fibi propriam , & intrinfecam.

Contra eít. V.

Hoc o

Hoc ipfo quód res temporales non fint ab eter-

lol

no fecundüm menfuram propriam, abioluté

ld

phyüc& nonfünt ab aterno ; ficut ex hoc, quód

fum,

Anti«Chriftus non fit fecundüm meníuram pro«

lia

priam, & intrinfecam in moderna temporis

Sq Au'

differentia, abfolut& non poteft dici phyfice

Dipi

modernz temporis differentize coexiítere.

t

440 Objic. I. Jobi 4. »merus menfimm apud te

Ut

eff .. Et ad Hab. r. per quem fecit , & /äcula P

quin

fed in fzculis aliqua funt futura ; ergo pre-

At

terita & futura funt apud DEUM fata. . S.

VY

hn

Aug. l. 4. de Trin. c.16. ait, pud DEU pr-

Jféntia c futura ffant.

Adhuc clariüs habet

Qu

idem Sanétus 1.2. ad fimplicianum q.2. qwid

f

elt- prafeientia : viff feientia futnrorum ? quid

autem futurum eff DEO , qui omnia fupergre-

vit

7 ditim vempora ?. Sienim in feientia ves ipfas ba-

ton

&f

Let , non fnnt futura , fed prafentes , ac per. boc.

fam

h

n Croatura fint. Pbyfict prafentes che, g f;x

TE

jam non prajcientia, fed. tantim . [cientia. dici

nuri 4f

oteff. — Sic & alii SS. PP. loquuntur admitten-

üllustilt

tesin DEO magis fcientiam prafentium,quàm

lt

praícientiiam futurorum. * Cum Scoto.,

pl

€it. q. $. ult. ad Zutboritates omned Santlorum,

s r

; ,

ubi ita pergit, qu4 videntur. fünare omnia e[fe

h

i

prafentia aternitati , intelligenda funt de prafen-

propiei

La im ratione. cogno[cibilis , t nou tantim co-

) ia

gunofcibilis , quafi þaghitiang abfiratliva : Sicut

Te at

rofa . non exiflens eff. prafens intelllui meà: per

excid

fpeciem , fed de cognitione vera intuitiva , quia

menlia

zon. coguo(cit DEUS aliter fatla, quam fienda,

traeli

Hoc eít, SS. PP. funt intelligendi de pi'æfcn-

tabatt,

tia obje&tiva , prout aperté tradit ipfe S. Aug.

iil

l. 1. de Gen. c. 18. dum dicit : ves antequam

ROC:W

Jfievent, evant , cj* nonerant,. Erant in DEIfcien-

Quod autem..,

uunpo

tia , non erant in[ua matura,

ul

S. Aug.in altero textu, & alii SS.PP. DEO

i

magis Ícientiam, quàm prafcientiam attribu-

s

ant ,non eft ideo , quafi veroin DEO prafcien-

7

tia-non detur , aliàs certe tam ex Theologia,

ul

quam ex S, Scriptura expungendi forent hi

n

termini previfo , prade[linario , prajcientia , cum

&äu S'

tamen S. Paulus dicat ad Rom.8. qwos prafcivit,

)

bos ej prade[finavit , fed ideo , quia eft perfe-

yli

&iffima , acclariffma , & non tantüm obfcura.

,

ficut eft noflra de futuris praícientia.

L W

2;

Objic. H. /Eternitas DEI eft duratio indi-44X

ii

vilibilis, :tota fimul, & formaliter. infinita..,

continens omne tempus prateritum , praféns,

W

& futurum , idquc (iné omni fucceffione : ergo

(n

Mm

licet

pv — ParsIL Dif. V. Ouefk- AF $. IK

Ài

licét refpe&tu ipfarum rerum .aliqua fmt prate-

Im,;&

rita, aliqua przfentia, alia futara, tamen re-

t v

CMj

fpectu sternitatis omnia erunt- aCtu, & fimul

prefentia,

C. P. quiaaliàs ztetnitas non cone

quig

Jiutisen

tineret omnes temporis differentias indivifibili-

ter , & finé fucceffione.

À. D. alteram Ante-

| Mif

cedentisxparcem ex Scoto, Continens. omue

! Min.f

tempus virtualiter,& eminentialiter, feu in actu

; tetetio

11no. C.Ant. formaliter;& inactulldo.N; Ant,

| tpra

& Conf. habet itaque zternitas juxta Doctorem

tim in

Nofteum tatione fuz infinitatis victutem ,&

: Mudfol

|

fufficientiam , quà coexiftere poffit cuicunque

| lm

temporis differentiz , modó & ipfum tempus

Q

;onatut in efle , ita ut f1 totum tempus per im-

- lii

poffibile fimul fuiffet ab eterno, tota fimul

: Qu

Cl ?'c

eternitas eidem ab zterno coextitiffet, quàd

autem nec ab zterno, nec modo toti tempo-

um |

ri coexiftat, defectus coexiftentize non eft ex

foat|

parte aternitatis, fed temporis, quod fimul

temp

exiftere implicat.

Dices.. Nequit aliquid re-

fon

fpectu xternitatis effe praeteritum , vel fucurum,

T

quod non fit. prateritum ;' vel futurum refpe-

Tatu

€&u totíus zternitatis : atqui quod -eft prateri-

Vi

tum vel futurum refpe&tu totius zternitatis eft

N

extra totam aternitatem , ficut quod eft prate»

l fcm

ritum , vel futurum reífpectu hujus diei totius,

fo

eft extra hunc diem 3- at veró aliquid effeex-

f

tfà totam zeternitatem] videtur-implicare;.. .

Tib

D. Máj. nequit effe przteritum , vel fututum

D

refpectu zeternitatis adequate fumptze fcilicet.a

D

«tuam. fecundüm illius divifibilitatem: virtua»

T

lem

If

ha Creatuva fint Phyfich prafeutes ebe. «s

jur n

lem, & eminentialem , quód non fit prateri-

1 GU

tum, vel futurum refpectu totius eternitatis,

; &l

€. Maj. refpe&tu aternitatis inadequaté fume

1t25 000 0

ptz ; qualiter fumi poteft ratione (uz divifibi-

as

litatis eminentialis , feu virtualis N. Maj. & D.

drmátte

Min.fi utróque modó fit extra aternitatem , C;

(inens od

Min. fi tantüm unó modó N. Min. & C. pari-

rÁ

ter etiam non eít extra totum huncdiem , quod

[

eít prateritum , vel futurum ad hunc diem tan-

a Dodutt

tüm inadequaté , feu partialiter fumptum, fed

ial

illudfolüm , qpod eft extra hunc diem adequa-

uj

té fümptum.

1 leDno

Objic. II!. Cognitio Divina futurorum 6&4421

5ptr ifi

intuitiva : ergo futura funt DEO prafentia fe-

u f

cundüm phyficam , & propriam exiflentiam.

i g

€.. P. cognitio intuitiva ex ua natura expofcit,

Yi t

rem prafentem.

Confirmatur, fi futura.non

odb

funt DEO realiter prafentia, tunc DEUS in

f

ol i

tempore aliquid novi cognofceret : atqui hoc

lii

son poteft admitti : ergo nec illud. . . .N.

futiit

€. probationem D. coguitio intuitiva ex fua

n

gatura expofcit rem praíentem , & cxiftentem,

Ti

]

?

velinfe, velinaliquo eminentiore C. femper ia

TU

iil

f& N. ficutergo omnia creata continentur in Ef-

d

fentia Divina tanquam objecto primario, &

T

motivo.ita etiam in eadem tam praterita, quàm

íte

futura comprehenduntur , & quidem long&

j N

niobiliori ratione cognofibili , quàm fi in. fe-

«'mulüm

ipüs cognofcerentur. . Confirmatio. D. tunic

"

DEUS in tempore aliquid novi cognolceret,

Qs

gitt

þ;lovi.t»ate; Íe tenente ex parte termini in temp

[]

re

$16

Pars I Dift. P. Quaft. IV. $. T. -

À

niic U

se producti C. novitate fe renente ex parte fübe

jeci ; & intellectüs Divini. IN. — Poteft hoc

'præfens

argumentum etiam retorqueti.

DEUS co-

dun, qu

dit om

gnofit unamquamque rem üt eft, in fe, fed

mundus & quzcunque . res temporales non.,

fic i

it at

fuerunt ab aterno exiltentes , üt eft. de fide

certum ; ergo etiam üt taliter-exiflentes , .&

