on communicari. taatüm habeatur per nofltrum

concipiendi modum ; fi enit communicari ,

[

|

five affiimatio à parte rei conveniat Naturz

Divine, cur eidem non etiam conveniat »0»

communicari , feu negatio ? fors ideó , necon-

tingat convenire eidem coutradiétoria? fed ecce

hon fequitur hac contradiclio , f1 admittatut

formalisScoti diftin&ctio ; tunc enim non ca-

derent füper unum & idem à parte reiifta prae-

orum

dicata-cmmgnimri jnón commqynimri, qu

reves

g

j

4n ad Verificauda Convaditloria dc. 299

TU

1evera quodvis in Divinis reperitur à parte

1&in'

rei.

"g

Contra eft IV. Quid ergo facit Intelletus25 f

tiryd

Divinus, à quo inadequatus intelligendi mo-

IU y

dus tanquam imperfectus eft amovendus ; an

( SSSA

ergo & Ipíe hanc Paternitatis zo» commanica-

al

tionem non intelligit ? fi fic : ergo. nec ipfe.,

il l

DEUS cognofcit myíteriumn SSS. Trinitatis àt

T

l

eít in fe.

ïlpl[- '

Si autem: hoc Myfterium non. co-

du

cognofcit üt eft in fe: ergo DEUS non omne

ii

verum.cognofcit, neque comprehenfivus eft:

Lt«

vel aliquid tanquam verum, & fide Divina.,

le

nobis.credendum proponitur , quod tamen à

fum

parte. rei fic non eft.

Siautem IntellectusDi-

vinus hanc noncommunicationem in Patre da-

hw 3

ri.à parte rei cognofcit

ergo à parte rei ipsa

iil ï

1id

Divinà cognitione infallibili atteftante etiam...

yi

daur , & confequenter diftinguitur à parte rei,

& non tantüm virtualiter, five per rationem

jl

ratiocinatam à Natura Divina. INec dicatquis,

rugï

Intelle&tus Divinus optinaé cognofcit, qubd Pa-

fl

ternitas fit »o» commnunicabilis: non tamen co-

Id

gnofcit, quod Effentia fit vos commnunicabilis z

]

ergo necdum conveniunt Effentie Divinz prae-

(]*

dicata contradictoria.

Nam contra eft, fic re-

'

fpondendó certé habemus fatentem reum.Nun-

t

quid enim juxta fic Refpondentem Paternitas à

patte rei eft omnimodis idem cum Effentia Di-

l.

vina ? ergo fi Intelle&us Divinus cognofcit.

Patetnitatem àparte rei effe incommunicabilem,

:l

tei effe

e':tiam ;cognoícit fuam Effentian à parte

$C Oma

4oo .ParsIL dift. IV...Quaft. 1. $. IH

3

incommunicalilem , quàd.e(t. contradictoriurü

huic : Effentiaeft communicabilis.

Vit

Harumx de.5

252

Confirmatur argumentum Scoti

V

contradictoriis ülteriusin huncmodum. Quod

X

competit enti ptoprie & formaliter , non poteft

fo

illi attribui . peraliquid; quod tantum improprié

p

aut virtualiter.in illo effe deprehenditur ; atqui

Fi

di

contradictotià v. & cómusicari, nom comtmu-

nicari: prodnci ton próduci competunt Effentise

tti

Divinz ,. & Perfonalitatibus proprie , & for-

p

maliter : ergo non. poffunt DEO attribui pef

di

aliquid , quod tantüm improprié in DEO, re-

peritur. j atqui quod . in DEO non reperitur/à

Ài

parte rei . fed. tanitüm per ratiocinium intelle-

j

&às , illud propri&.& formaliter in DEO. non

d

reperitur: ergo etiabi per .tale quid improprie

Qu

in DEO ftepertum nori. poffunt. illi, attribui

T

conttádictoría formalia.. Min. conftat ab ins

&

du&ione, fic enim quia Sol.; piper , vinum for-

de

maliter calidà non funt , propter vittutemi pro-

lo

ducendi eàlotein in fubje&to apto. non poffunt

lg

dici formalitet. & proprié calida : ergo fietiam

It

inDivinis unum ex pradicatis contradi&toriis

"

non proptié, aut formaliter teperitur , tunc

ü

vel Effenta non poteft proprie , & formalite£

dici comimhnnicabilis , aut Paternitàs incommanis

TSCIESANS

—

cabilis : atqui unum ex pradicatis contradicto-

tiis hon reperiretar proprié & formaliter in.a

Q

Divinis, hoc ipfo quod jaxta cit; 'Theologs

Salisb. Intelletus primüm fuperadderet Effen-

hi

t predicatum sor commaicari, Min, primá

ex

'Ii $

4 a Verificanda. Contrafloria l-; 401

idori

ex hoc evincitur , quód DEUS non tantüm.s

Virtualiter habeat fuam Effentiam ( ficut Sol

um d

v. g. habet Virtualiter calorem ) non tantüm

T

Virtualiter fitPater, Virtualiter Filius &c. fed

n poul;,

formaliter : atqui vi Effentie. competit DEO

zpropn':' :

pradicatum communicari , vi Paternitatis, aut

m

Filiationis sos commznicari : ergo hac contra-

m

dictoria in Divinis dantur proprie & formali-

ln

ter:ergo debent etiam habere propriam, &

Y lt

proportionatam diflinCtionem, & non tantüóm

)pi Ptf

diftinguibilitatem.

Q

P. Conclufio II Dicant Virtualift» ,

jtità

Attributa Divina v,

"

g. Intelle£tus & Voluntas

&quivaleant pluribus realiter diftin&is e3dem,

"

|.

Nel diversà à parte rei equivalentii ? "Non uti-

o

que diversá , hoc enim direclé pugnatetcontrà

j

naturam zquivalentiz , qua exigitquód eadem

j

jl

entitas indivia ob fui fuper-Eminentiam perean-

dem virtutem intelligat, & velit; eüm aliàs

PW

)üm

hoc ipfo zquivalentia deftrueretür, & aperté

nimis duz à parte tei zquivalentiz adílrues

Vu

ii

rentur j curergo non &quéadflrui poffent duo

à parte rei Attributa ? quznam eft Major ra-

t

wlilif

tio pro diver(is à parterei equivalentiis, quària

Attributis ?. Si primum : ergo hoc ipfo ne..

71

Virtualiter quidem-diftinguentur Intelledtus &

1]

Voluntas ,'quia omnis diftincio neceffario re-

fl

quirit dualitatem extremorum, fcilicét difline

QQi

&io realis duo extrema realia: diítin&tio ratige

d

nis duo extrema rationis:ergo etiam di(linctio

n

D1

Vfrtuaiis debet haber

€-duo extrema Virtualia:

Cc

atquí

402 Pal Dif.IP. Quefl. L. G.IIT,

atqui fi Attributa Divina equivalent realiterz

di(linCtis eàdem, z:quivalentià , tunc illa non

z ';'

efent virtualiter plura : ergo &c. Ultima Mine

P. ubi eít virtus oppofita. pluralitati , vel dua-

--

litati, & inducens omnimodam identitatem, ibi

non eít extremorum pluralitas , aut Virtualis

dualitas:atqui fi Attributa Divina equivalent

-

realiter. diftin&tis e4dem . aquivaleztia , tune

adeít virtus oppofita pluralitati, & dualitati:

P. ea-

——

erzo non adeít extremorum dualitas.

-T (y— M0 . —— 799 II

:dem Min. ultima fic. Diflin&ioVirtualis eft per-

feCta identitas in genere caufz formalis : ergo

ü

f

repugnat eam in genere caufz formalis ezdezs

aquivalentia inducere exremorum dualitatem;

D

Vi

cüm implicet perfectam identitatem in genere

caufz formalis pofle pra:ftare effe&tus Virtuali-

)

Y

terin genere ejusdem caufz oppofitos.

. Succin&lé conglobandó alias rationess

254 P.H

Primae

ft, Vel ergoin DEO eftentitas, quz

virtualiter eft tam intellectus , quàm voluntas,

l

v*l non eft in DEO talis entitas ? Si eft: ergo

fe

& illa entitas , & intelle&tus , & voluntas inter

f

Íc virtualiter diftin&ta uon funt, üt planum.?

eít; taceo, tali modo admitti debere, quod

&

Verbum generetur per Intellectum ne . quidem

f

Virtualiter diftin&tum à voluntate, hoc ipfo

q

quód effet eadem Vüirtualiter entitas , quod nec

V

Virtualiíize admiferint.. Sinon datur talis en-

i

titas : ergo nec datur talis entitas, quae fit fi-

li

mul Íntelle&tus & voluntas, sícque hoc ipfo

li

Vit-

COrerit diftin&tio Virtualis omni deflituta.

Iri

tute

If

j Verifcanda ContraBleria cyc.

403

ditis

tute : cüm nec Virtüaliftz illam a.

B

nolcant, ubi

TR

non deprehendunt «

uMa

Eminentiam virtualem

quivalentiam & fuper-

: Imó fi non datur en-

jd die

titas, que Virtualiter fit Intelle&tus & voluntas

tl

Cargumentatio femper procedit ex. u

iy

P'fito,

r

quód nulla actualis diftin&tio à Vir

tuali

j

is ade

ivdit

mittatur ) tunc hoc ipfo nullum datur fünda«

, t

mentum concipiendi Effentiam Divinam üt ha«

al

bentem : intelle&tum , voluntate

D.

m, aliáque At-

tributa Virtualiter diftin&ta,

fipte

Secunda ratio eft,

éer diftinctis

Quod zquivalet teali.23 fl

T

» illud Virtualiter eft utrumque :

bt

fed quod virtualiter eft ut

atenty

rumque, illud utique

non eflVirtualiter diftin

&um: ergo quod zqui-

enere

valet realiter diftin&lis

; non eft Virtualiter di-

qule 2

ftin&tum : atqui juxta Virtualiftas Attributa Di«

vina Virtualiter diftincta &

quivalent realiter di«.

tiond

flin&is : er

£o non funt Virtü

aliter diftin£ta.,,

(

Maj. videtur tenere,

tum quia fi tale »quiva-

J

lens non effet Virtuali

ter utrumque ( v.

g.fiEf-

1 €Ig0

fentia Divinanon fit Virtualiter intelle

&tus, non

gind

fit Virtualiter voluntas) hoc ipfo no

n poffet

Ts

pluribus realiter diftin&is zquivalere,

Num

, qub

enim Virtus Solis zquivaleat virtutibus in iflis

ïuidim Y

füblunaribus realiter diftin&is calefaciendi , li«

J ipla

quefaciendi, indurandi &c. f So]

neé quidem

gd [

Virtualiter fit calidus ? 'Tum quia i

aliquid per

Jj o

uribus teg«

li [

impoffibile equivaleret: realiter pl

liter diftin&tis , autformaliter pluribus formas

] 1?[0

liter diftinctis , aut per rationem pluribus pet

] Vif'

rationem . diftinctis , deberet illud etiam pro

[

Cca

divere

'464 P

s H. Dift- I Quaff. 1. f.IIH.

diverfitate zquivalentiz effe utrumque v

el rea-

pie

$«

liter, velformaliter, vel per rationem : ergo

üi

etiam quod zquivalet Virtualiter pluribus rea-

&

liter diftin&tis debet Virtualiter effe utrumque,.

Ü cl,

6

vel ( quod eít noffrum intentum) implicabit

hi

hàc Virtualis zquivalentia , ficut implicat rea-

lfec

lis, formalis, aut per rationem inter membra

|h

per proportionatam diftinctionem fibi corre-

Ípondentia.

I

n

246 lerta ratio eft. Intelle&tus Divinus eo

| £

modo.à nobis debet dici eífe diftinctus à Vo-

luntate Divina, quo modo Ipfe Pater intelligit

[(1&

erbum Intellectu , & non Vo-

V

fe-generare V

fi

luntate : atqu

i Pater intelligit fe generare Vere

bum Íntellectu a&tu , & à parte rei , & nenine

y

e Verbum àparte rei Volun-

telligit fe generar

l

tate; ergo à parte

rei Intellectus & Voluntas in

q

Divinis etiam àno

bis debent dici diftincti; cüm

te

taliter à Patre Calefli ab eterno fint coghiti,

ti

Et. hec contra diftinctionem Virtualem Intrine

hi

fecam fufficiant ; Argumenta Thomiftatum.

3

dabo infra S'V' prius tamen fit

Iu

& IV.

al

[

n ad Verificanda Contradittoria in Di-

I

vinii apta fit Diflintlio ex Natara rei

»

lis Scoti ?

[

Forma

Àt

Vi

2j7

E adftrüamus incognitum , ante omnia

Formalis hujus diftin&tionis rationem

li

I

premiui necefum eft; pro qu

a perci-

Pien a

J

E /ad Verificanda Cau;;'zdi&aria Gv 40f

Vil

pienda facit communis definitio formalitatum à

Scotiítis fic tradita.

Formalitas eff ratio obje-

1:6.';0

Bu t

iva couceptibilis ie aliqua ve conteptm perfee

&o , & adaquate diflintlo à.conceptu , quo con-

n

eipitur alia formalitas ( five manendó in Divi-

pl y

p

nis aliud attributum ) ejssdem rei , & percon-

Ti

fequens diítin&lio ex natura rei formalis ef? l-

[ (f

la, üve proximiüs, e/f relatio formalis, qua ver-

fétir inter plures formalitates ( five attributa))

n t

in eademre pbyfica a&b , ci» non tantium:virtute

X

contentas , que definitiones à noftris Metaphys

ficis latiüs difcutiuntur ;. ad praefens autem ad-

lii

vertendum: ad diítinClionem ex natura rei for- .

110

Te:

malem requiri characleriftice, — I. Ut fic inde-

dU

pendenter ab omni operatione intelleCtüs.

Ht.

folit

Ut non intercedat inter resplures propriam exie

ftentiam habentes, fed inter puras formalitates, .

at

& realitates ( aut etiam inter rem ; & formalita-

j

tem v. g. Eflenuam & Intelle&um ) quz à Sco-

ognfff.

tiftis ftudió exprimuntur vocabuló diminutivó,

(f

fua

ne fcilicet cum rebus proprié talibus coincidere

apprehendantur ; vocantur infuüper forzalitates,

non tamen formé , defumpta fimilitudine ab

aliis formis phyficis, quia ejusmodi formalita-

tes ( aut proportionate Atrributa Divina ) v. g.

J

rationalitas , hinnibilitas &c. etiam fua fubjecta

denominant per modum formarum.

HI. Ut

Attributa exiftant exiftentià ipfius Effentiz Di-

vina.

IV. Ut ifta Attributa in fua conceptibi-

n

litate obje&iva fint adzquaté diverfa. — V. Ut

ynet

£ealiter intet fe identificentur.

VI. In eteatis

gcf(i'

C« 3

etiani

2

'406 .Pur.c H. Dif. IV: Quaf?. I $. IV

etiam requiritur , ut femper inflituatur fermo de

-

4

l

formalitatibus ejusdem fuppofiti,in Divinis au-

l

tem hzc conditio non eít tantg confideratio-

;

nis.

-

agg Advertendum ulteriüs, diftinclionem ex na-

tura rei fermalem poffe dici virtualep, non uti«

ET

que infenfu Thomiflarum, quafi vetó extrema

diflin&tionis formalis ante operationem Intelle-

£tàs non diftinguantur actualiter , fed quatenus

ges emanans plures formalitates aut Atrributa

habet virtutem exercendi operationes , qux vi«

deantur provenire à formalitatibus realiter di«

flinclis. ' Poteft hzc noftra diftinétio formalis

L "— A — o p — -

etiam dici diflin&lio rarionis , non quod depen-

eup ii - ii il EE

Lo—-—

Geat à ratione fingente, fed quia datur inter z4-

qiones objeCtivas, & gradus alterius femper , &

alterius adequatz vatiosis objeGlivee ; taliter,

inquam , poffet füb iftis affignatis refpectibus

vocari noftra diflinCtio ex natura rei formalis,

$-9 £f)rx& UV u^ -

imó ipfe Doétor nofler Subtilis tales denomi-

——3

mationes ufürpavit , ut propterea non pauci.s

Extranei Scotum in fuas partes ducere intcon-

mift. Verüm ubi demente Scoti agitur ; verifi-

nilius eft,Scotiftas in doCtrina Scotica alitos, &

enutritos perfpicaciüs mentem fui Magillti at-

tigiffe, quàm exteros, & ab Ejus doctrina de-

vios,acpaffionatos, Manendó proin in prio-

ti diflinclionis ex natura rei formalis ufurpa»

tione.

A CAEEE T 2* PU RC« PL RRR Bu

259 Dico. Ad verificanda contradictoria in Di-

p

aA ——

" vinis fola diftinctio ex natüra rei formalis eft..

ame

QPta-»

j/

n ad Verificanda Contraditloria &c. 407

1mol

apta.

SS. ex fuo Do&ore Subtili in plurimis

Inisg

ocis, cujus etiam fententize primas defert Lal-

ltido

lemandet de DEO difp. 4. partit. 3. num.21.

Illámque abfoluté tenet recenter Cocleftinus

LTA

Herrmann, Ord.S. Benedicli, ex Antiq. & Ce-

onmü

leb. Monaf(terio ad S. Trudpertum in füa Theol.

u

Sel. Scot. tit. 4.. Zamorus autem, &alii prorfus

qide

conantur , oflendere alios Theologos pracipué

Qdf

Virtuali(las nec diffentire, nec reipía diffentire

offe à Scoto.

Addo formalia noflri Reveren-

(

j

diffimi Joannis de Rada, Epifcopi Pactenfis, qui

Controv. 4. de dift, attrib. ff. propter &ec , ita

fd«

23

dcribit: Sceri fevtentiam ab Ejus dicbus Univer-

f Parifienfis Schola fémper amplexata f'uit , nec

w J

d

non. & Lovanienfis, atque Bonouienfis dcademia,

ef ia Univerfa Italia apud omnes Viros, dotios

L&

Jit

fuit celebris , cjy famofa ctc. . Adeó ut huicinte-

V'gerrimo & Subtiliffimo Doctori grandem infe-

iJ

rant injuriam aliquorum cenfürz adeó aperte.»

nalif,

paífionatz.

:

Of

M

P. Conclufio . Argumentó hucusque fuffi. 260

cienter jam dedu&tó ex contradictoriis in DEO

(l

1

xepertis ; nihilominus quia ha probatio à ne-

mine Advarfariorum hodiedum foluta eft fuper

h

terram 5 ideo illamet de novo fic adorno. 'Ta-

d

lis eft in Divinis diflin&io , qualis eft contradi-

:

€lio: atqui anteomnem intelle&üs operam de

[

Attributis Divinis tam inter fe, quàm cum Ef-

p?

fentia, aut relationibus comparatis dantur con-

)

tradictoria: ergo etiam inter illa debet admitti

aliqua diftinclio ante omirem iniellectüs ope-

rtamse

ld

C« 4

408 Pal Dif.IF. Quaft.1. 817

ràm: atqui talis diftinclio nec eft Virtualis in-

a

bet

nec extrinfeca , nec realis inadzequata in tertio,

üt probavimus ; nec flrict realis, àt in Condi-

ttà

n

lio Rhemenfi contra Gilbertum eft definitum

de fide : ergo erit formalis ex Natura rei. Maj.

fo

eft certa, aliàs enim idem effet, & non effet,

Min. oftenfa manet fupra efficaciter à n.228.

at

usque ad n. 233- nihilominus in hujus argu-

[

menti majorem evidentiam furnt folvendae

d

à61 Refponfiones aliquorum cum Cajetano di«

di

cente , ad verificanda contradicloría de uno eo-

Ti

demque à parte rei objeclo fufficere , quod ante

To

a&um intellectüs in objecto fit pluralitas, & di-

Cl'g

ftinctio virtualis , vi cujus cesmauricabilitas, ej

W

ancommmunicabilitas, producibilitas , d improdae

t

cibilitas de una Divina formaliter fimpliciffima

Efentia absque repugnantia enuntiantur fecun-

li

xlüm diverfas virtualiter perfeCtiones, quas per-

&

fectiones Effentia Divina includit üt a&u plures

virtualiter; non tamen üt actu plures formali-

ter,acScoticé; adeóque in forma negaret mi-

morem argumenti priori num, propofiti, aut

claritatis gratià dilingueret fic : dantur conitra-

dictoria ante omnem intellectüs operam a&tu

virtualiter, ac fundamentaliter, concedit ; actu

rmalitet , negat.

$62 Contra hanc refponfionem, 1. Faciunt vix

4

non omnia $. fuperiori contra diftin&tienem.

virtualem allata;

In forma autem Contra eft

f

ll Effettus in aibz debet babere caufam in atta

[

v i

8.Phy£ & $* Met

— s

aphyf. atqui contradiclio ii

ACCU

l

t

ln ad Verificanda Contraditloria ä'c 40 9'

337

aGu éft cfeCtus inaQtu : ergo etiam debet ha-

t

bere caufam ia aQu : "atqui caufa falvans con:

CGG&i*

tradiQionem eft diftinctio : ergo contradiclio

T

in aCtu arguit etiam diftin&tionem " in actu.

Lp

Quód autem hec contradi&lozía (int in a&lu, ,

u

formaliter, & non taatüm virtualiter, fic evin-

v

Citur : à parte rei producitur Filiatio ;; & à par-

Hfg'

te rei non producitur Effentia : ergo à parte rei

eft una formalitas Filiationis , cui convenit pra-

10 0

dicatum produci, & à parte rei eft aliaratio for-

104

malis fcilicet Effentia, aut Attributa in Filio , cui

TET

non convenit hoc idem predicatum produci:

x

ergo iíi3 contradictoria fünt aCtu formaliter.

50

Hoc ipfum zqué efficaciter ulteritis comproba-

i?

tür: Übi funt extrema contradictionis in actu,

d

& formaliter; ibi etiam eft contradictio actua-

UI

lis formalis, & non tantüm virtualis : atqui in

»Pff'

Divinis dantur affirmationes , & negationes in

litó

a&tu & formaliter , qus funt extrema contradi-

mail*

&ionis : ergo dantur contradi&toria formalia,

2

& non tantüm virtualia in Divinis, Maj. eft,

r

tam certa, quàm certum eft contradictoria fequi

pmaturam extremorum.

!if

Min. P, Effentiam..,

33!1 "

conmunicari tribus Perfinis , velationem nan :

i

Effentiam non produci , bene tamen velationem :

E[fentiam uon di/fingmre,relatianem ntique t«

Y

alizeQue fimiles affirmationes, & negationes in

Divinis dantur a&u à parte rei completé & per-

d

fc&té citra quodcunque opus intellectüs, & non

u&ü

tántüm virtualiter, fundamentaliter ; alioquia

Il

Trinitatem completam imaginariam cantüm &

Vita

!

vej

410 ParsIl. Difl. IV.. Quaft. 1. f.IV.

vittualem ,. non autem formalem haberemus:

ab

hi

ergo- conflituunt .. contradictoria. formalia &

a&tualia à parte rei, & non tantüm virtualiter.

265

Contra eftIII... Vel diftinCtio virtualis intet

ü

Effentiam, & Attributa ac rationes originis po«

nit aliquid atu diverfum in illis vel non ?. Si

ponit: ergo jam non virtualis , fed formalis

erit inter illa diftin&tio.

Si non ponit : ergo

le

nequit fundare , aut falvare veritatem actualem

&

U

utriusque. partis contradiclionis ante omne.s

opus intelle&tüs ; ubienim nulla-eft diverfitas

actualis in extremis, ibi etiam non poffunt fin&

N

implicantia enuntiari de eodem a&tualiter extres

ti

mo diverfz affirmationes, & negationes à parte

äad

fei.

?l

Contta eft IV.. Hi termini in refpons

fione dati , a£tw plures virtnaliter implicantin

adjecto & deflruunt femetipfos , nam effe tale

j

L

a&tu à parte rei, formaliter eft effe tale in aCtufe-

cundo ; effe autem tale virtualiter , eft.effe tale

di

in potentia, & in aCtu primo : atqui aCtus fe-

Ti

cundus tollit flatum actàs primi, & potentize

li

fic utique quod eft calidum a&tu, non ampliüs

[

eft pracisé calidum potentiá : ergo etiam affi-

n

j

ruunt.

ati termini fe mutuó tollunt » aC quafi de-

l

264. . Confitmatur argumentum Scotiftarum de

contradictoriis,

Sanctorum PP. ac CC. mens

[

fuit Effentiam enuntiare cosmmnnicatam , & Pa-

ternitatem x communicatam , ac taliter fideli

populo contra varias fubortas hareíes rem pro-

ponere credendam in tempore , ficut fe habuit

i

d

a

!

D

n ad Vevificanda Contraditloria . 411

QU

ab etetno, & non proutin tempore intellectus

liA

humanüs eaunziat aut confingit: ergj cüm PP.

j

& €C. (impliciter & abfoluté enuriciiiat ; Na-

sittt

turam covamuuscatam, &i Paternitatem

v C0 -

i

minicatas, edam Effentia ab zterno futi com-

wR; Sl

Snunitata,

&rp

i

aternitas sen fuit communicata ;

m

G pet confequens independenter ab omni intel-

W

j

lettüs negotio Effentiz & Paternitati à parte rei

Ml

conveniunt contradictoria, &t non tantüm vir-

mf

tualiter, aut fundamentaliter.

Ant. plané ne-

t

gari non potett ; fi enim Concilia non volui(-

tf

fent definire, quód ibi in re, & actu effet, fed

j

tantüm indigitare virtutem, & fundamentum

a ,

ad concipiendam Effentiam commaunicatam , &

W

Paternitatem z £orsmmnicatam , tunc non ap-

n

paret, quomoco i'lorum propofitiones forma-

T.

liter ; & abfoluté enuntiate effent verz ; ubi

"

enim eftverificativum ? nunquid virtus & fun-

T

damentum ad inte/igendum aliquid , àt com-

jl

mune, eítfufficiens ad hanc propofitionem ve-

1

rificandam actu, & abíoluté enuntiatam : eff

phus

commnne ? minime gentium ! fed requiritur ali-

jl

quid ac&tu commune ; càm & Virtuali(ie unà

-

Mc-

cum Scotiítis virtuosé defendant Solem v. g.ob

virtutem calefaciendi non effe a&tu, & forma-

h

liter calidum : /ergo virtus ( ob confequentiam

Ht5

doctring ) & fundamentum non poteft dici effe,

& incidere in ipfum actum formalem.

E

i

J

Urgetur idem argumentum. Si virtus afferta26 g

r

àVirtualiftis , quz per ipfos flat cum omnimo-

jl

da tam reali , quàm formali identitate, apta eft

Ü

fuffi-

412 Pars I Difl.IV. Queft.L. f.IF,

fufficienter ad iftas duas propofitiones , eff com«

q

sounis,non e[f communis , falvandas: ergo quod

ii

verificathanc , eff commnnis , debet przcftare pa»

riter id , " juod fibi contradictorie opponitur,

nimiryt son commmis , sícque feipfum deftrue-

re : atqui hoc implicat : ergo & virtus Virtua-

—

liftaram : ergo alia debet a(fignari diftin&io :

atquialia non fuperet nifi ex natura rei forma-

lis Scotiftarum : ergo &c... Maj. P. 1. effectus

identitatis formalis; & effeCtus formalis diftin-

&ionis funt effetus immediatiffimeé oppofiti :

atqui fimpliciter implicat idem in genere caufze

formalis praftare effectus five contrarié , five

Eä

contradictorié oppofitos : ergo pariter impli-

cat tam realiter , quàm formaliter idem pre-

iM a a

ftare (imulin genere caufz formalis effectus di-

ftin&ionis formalis.

Eadem Min. P. II. equ&

repugnat idem à parté rei formaliter & adaequate

efle, & non efle hoc formaliter , quàm idem

exilere, & non exiftere: atqui non obftante

diftin&ione virtuali intrinfeca ( rejecta formali

Scotiílica ) adhuc idem effet formaliter fecun-

düm eandem à parte rei rationem formalem.»

Cnegotium: quippe. intelletüs in myfteriis

actualibus proríus nugatorié confingitur ) com-

——

mieaicabile, (j non communicabile : ergo idem

à parte rei formaliter effet, G non effet hocfor-

maliter,

266 .P.IL. Scoti fententia ex diverfisate aCtuali de-

fnitionum , & conceptuum obje&livorum : In-

ter illa debet admicti aliqua diftin&tio actualis ,

qua

4fn ad Verificanda Contraditloria tc. 415

fu.

que gaudent definitionibüs , & conceptibüs ob-

ol

jectivis à parte rei adzequaté diversis : atquitam

n

Effentia Divina ex una patte, quàm Relationes

*th[,

G Attributa exalia parte , imó & ipfa Attributa

10

inter fe comparata gaudent definitionibüs , &

d

conceptibüs objeCtivis à parte rei adaequat? di-

(l

versis: ergo inter Illa debet admitti aliqua di-

Yif

ftin&io actualis :- atqui non realis a&tualis &

H

A

flridté talis, prout ex parte contrà Gilbertum

i

Ilr

definivit Concilium Rhemenfe : ergo ex INa-

jti

turarei formalis. ^ Maj. conftat, quia definitio

al

traditur de rebus fecundàm earum Naturam, ,

Ínt

confideratis à parterei, & non in quantüm füb-

jl-

jacent noflris conceptibus ; ideo enim res tali-

Is

ter vel taliter definitur , quiaà parte rei talis eff :

(

& non tális eft, quia talis à nobis concipitür ;

)que

hic enim effet ordo prapofterus & inverfus,

I)

]

P. itaque Min. L. quoad (ingulas partes , & pri-

mó quidem comparandó Effentiam cum perfe-

n

&ionibus abfolutis, feu attttibutalibus,

De-

yl

fcriptio Deitatis declarat rem , quz eft Deitas ,

i

& nondeclarat rem , feu formalitatem, quz eft

]

Juftitia, aut Sapientía 5 ficut nec econtra defcri-

(I

ptio Juftitiz explicat rem , quz eft Effentia ? at«

n

qui in DEO eft Effentia , Juítitia, & Sapientia:

fl

ergo dcfinitio, qux explicat Effentiam , non ex-

[«

plicat Juflitiam , aut Sapientiam, ^ Maj. P. quia

fi per impoffibile in Deitate non effet Juftitia,

t

aut Sapientia, Deitas adhuc vendicaret fibifüam

[|e

definitionem effentialem & quidditativam in-

Ó

dependenter ab his atttibutis extra effentialibus,

Conf,

414 Pari II Diff. IF. Queft. 1. $. IP.

M

267 ConÉprincipalisMin. I SiattributaDivina in

H

primo dicendi, aut definiendi modo ingrediuntüt

quidditatem , & definitionem ipfius Effentiz ,

dit

aut vice vería; tunc debet inter illa tenere con-

a

fequentia formalis & Dialectica, vel affirmativa,

LUI

$.

vel negativa : ficuti tenet haec j eff bomo : ergo

eft. animal , aut , won eff. animal : ergo ntque eff

[

f

bomo : atqui inter Effentiam , & Attributa nulla

tenet confequentia formalis ; efto enim pratià

f

E

[

materiz nonnunquam teneat : bac ves e[? Sa-

pientia : ergo eft Deitas: ergo T nfiitia , nontas

l

men tenet gratià formz ; aliàs in omni matería

fm

de qualibet Effentia verum foret dicere, Fffentia

qui

eft Sapientia , Juftitia &c. — Quod eft falfam s

d

atqui f1 non valet confequentia formalis ab Ef-

?

qu

fentia ad Attributa, ideo non valet, quiaà parte

rei adzquate diverfas habent definitiones ; quze

T

ii

t9.

nam enim alia ratio ? Conf.eadé Min. II. ex do*

€trina Scoti, dum paffim tenet, quod Sapien-

ERE

Tün

tia & bonitas üt fic diftinguantur fecundum.

j

fuas rationes formales ( idem proportione fer-

&i

vata eft de ipfa effentia ) conftat enim , non ofrte

C

&i

nem bonitatem effe fapientiam : ergo etiarn die

ftinguuntur fecundüm fuas definitiones, & ra-

Q

Qr

tiones formales fapientia, bonitas, & Effentia

infinita, quia modus , qualis eft infinitas, non

(í

lal

vatiat rationem formalem fapientiz , aut boni-

tatis fecundum le;

Conf. eadem Min. TIL. ex

tion

fd

ipfis SS. PP. Audiamus S. Maximum apud Eu-

tymium in Panoplia p.1. t 3. c.. Quod DEO,

Btie

Bonuseft DEUS , G opifex , dj infinitus , (b ime

tcs,

tl«

n ad Ferifitanda Contraditfloria cc. A1g

"13

suortalis «.« sontamen dicimus effe differentias

lii

Effentiam ponjfimente;, ífeà appellationes quase

ii

dam, quibus aliqua eorum , quatirca iplam [pe»

dU

Cantur , patefiant ; quadam enim Divina Na«

Atl

tura comvenientia figrifitant , non tamen Ipfam,

:ngl Y

S. Bafilium l. r. contra Eunómium. .. Quonam

7

atlo non. deridendus , [i eveandi virtmtem fub-

n

JLantiam effé dicat : fiprovidentiam vurfus fub-

^

j

flantiam : eadeps modo prafcientiam , cà omnem

H

stitem operationem fubfFantiam dixeris.

JNon

"n

naturam. DEI dicis . fed.qua circa naturam..

j

ftmt.

Junge Damafcen, & Aug. ex n. 228. ex

i

quibus omnibus conítat aliam effe rationem ob-

jectivam Effentiz , & Attributorum aliam.

J

B

P. principalis Min. II. comparandó Effentiam

26g

mte

cum proprietatibus relativis. Aliaeft definitio

?

Ml

G conceptus ebjectivus à parte rei , & nullora

do

W

tiocinante velratiocinato intelle&u abfoluto..

t

rum , & aliarelativorum : atqui conceptus ob.

:bmJ

je&tivus Effentie Divinz eft abfolutus, & con-

jdie

ceptus proprietatum perfonalium à parterej, &

on

ex intrinfeca fua natura efl relativus : ergo etiam

i

y

€liva; quàm formalis, Conf. I Quando duo

hi

comparantur üt determinans , & determipabile

"

Cfive, üt commune & non commune ) tunc

habent plané conceptus objedivos, & defini-

At

[d

tiones adzequaté diverfas : atqui Effentia eft qua-

[f

fi determinabilis , & proprié communis, pro-

prietates vero relativze funt potiüs determinan-

f

i

tes, & proprié incommunicabiles : ergo gaue

dent

u

a16 . Pars1I.. Dife. IP. Qggæ./i'. L. $.IV.

uf

dent definitionibus & concep

1& obje&tivis

Ale V

^.

do Theo-

li

adequaté diverfis. — Conf, U. €

tat

logi dicunt ; relat

io producitur : relatio mul-

r

tiplicat, diftinguit: relatio eít propria huicPer-

fonz, tunc plané in cenceptu relationis non

Ant

habent conceptum Effentiz ; minis intendunt

"Theologi, quód relatio à parte rei non produ-

[

-

f.

catur, à parte reinon multiplicet , non diftin-

H

uatàparterei&c. ergo intendunt, Gvolunt,

in

quod relatio à parte rei producatur , Effentia

[2

non: quód relatio à parte rei multiplicet , & di»

ftinguat , Eflentianon : quód relatio à parterei

h

LA

fit propria huic tantüm perfona, Effentianon$

NT

atqui (1 T heologi hoc cum veritáte intendunt,

COI

du

& volunt, tunc à parte rei alius eft conceptus E(-

fentiz, & alius proprietatum relativatum : et»

hi

!/b

o Gc.

Conf.ilL. ex auctoritate Sacra CC. &

PP. In Concilio Lateranenfi, prout refertue

[

utroque c. Firmirer, & c. Damnamui , bis mil-

L

hi

le ducenti & duodecim Patres üt fidei veritatem

definierunt , quód , quidquid eíl de ratione

tu

IH

Effentiz , etiam fit de ratione fingularum Per-

fonarum : at veró proprietates relativae non fünt

i

hi

de ratione fingularum Perfonarum : ergo nec de

ratione Effentie : ergo hujus & illorum alius

G

eft à parte rei conceptus objeclivus. In Concil.

'Tolet, IV. & XL. definitum eft : Filivm fnfceo

Ol'g4

pilfe bumanitatem in annlarimtel)erþm , "of

d

in unitate Natura ; fufiorem auctoritatem vide

POf;l

1.229. atqueex his omnibus.conflat, alium fo*

i

I6 conceptum Eflentig , & alium Perfonalita-

d.

tutm 5

!

n ad Perificanda Contraditloria ce, 415

d

j

tum ; cüm revera Paternitas quà talis, Filia-

h

A

n

tio quà talis conflituat Patrem , aut Filium iri

( f

ratione Perfona diflinCte , minimé autem

;

fentia,

B-

ii )

P. principalisMin.III. eomparandó attributa

xl

inter fe,

269

Ità enim poft aliorum refutatas fen-

jl

tentias concludit D. nofler Subrilis 1. d:8, q.4

.

i

l

l

lh.

$. ad quaflionem refbondso , hifce formalibus:

Vil

Eft ergo ibi diffintTio tertia pracedens intelletiugs

f

omnimodo : j efFifla, quod fapitntiaeff in và

Al

&x nainrarti , & boritai eff in ve ex natura veij

xl .

fnpientia autem in ve formaliter uon eft bonitas in

101

*e, cujus tationem dedimus füpra num. 267,

fity

Conf, eodem $; pergit Do&lor , volens de-

sJ

€larare fuám diftinctionem nullatenus effe ratio«

t

nis. Eristelligo fic, quodintelletlas Cotapbnené

(

ifLam , fapientia non e[t bonitas formaliter , »05

jutt

can[at aEFu fua collativo veritatemi[Hizi Copipofi-

wismil'

tionis : [dd in objetlo invenit extrema , ex qua-

jutit

vum compofitione fit atbus verts, — Pariter (enfes

701

runt SS. PP, S, Anfelm. in profoloq. c.18. Cer-

j

tbità es, Cb omxe bonum & i saulta fini bac

.nfuni

son porefe meus angu[Hus intelletlus totuim [emnul

nctde

gno imtuita Videre, S, Bernárd, 1. &; de confid

e

dl

JMulta dicuntur eff in DEO , Uidem [anà

Olmll

Catbolicégue : [éd multa unium , (cilicet cealitert

UA

ergo Attributa Divina gaudent eonceptibüs ob«

[

jectivis diversis 5 alis enim non forent multa;

h

ii

pofséntque uno intuitu videri,

i

gt

,R« ad hac Clariffimus D. P. Bábenftuberase

j

dirpc4.o äi z- 5- 2. n 16-

& Theol, Salisb. dilp.a.

(ids

D

ü. i.

418 Pars I DIf IV. Quefl.I.. . IV

(oni

3.1. $. 4, n. 27. hos conceptus objeclivos , a&

deünitiones Atuributorum effe tantüm inadze

w

quaté diverfas, quatenus à nobis imperfecle.,

&Y

at

concipiuntur.

Verüm contra hanc Refponfionem facillimé

dàq

applicantur, quædedimus fuperius $. 3. Con-

! f

Tinuf

ttaeítIL. Attributaifla, quz juxta cit, Auctores

tantüm fandant conceptus inadzequatos, fecun-

| gm

düm fe (pectata fundant definitiones, & con-

Voli

ceptus adequatos ; aliàs enim fapientia àt fic

E

eífet formaliter bonitas üt fic, quod nec cit. Aus

Vate

&ores admittunt : ergo Attributa etiam fun-

tell

Pa

dant conceptus , & definitiones adzequaté die

verfas, prout reperiuntur in DEO 5 exinde.,

inod

namque, quiain DEO funt, fuas rationes for-

) d

hüy

males non deperdunt : ficut rationalitas in Pe-

l

tro non habet aliam rationem formalem , quàm

| dun

u rationalitati fecundüm fe convenit.

tem

271

Contra eftIII.. Vel ergo intelle&tus & volun-

| Qu

tas Divina definiri poffunt faltem à DEO defi-

Qu

nitione explicante cujuslibet naturam , t eítin

qua

fe , vel non fic definiri poffunt ? Refp. cit. l. Ba-

Pa

benütuber his formalibus. $i prieri »odo ( üt

tll

nimirüm cujuslibet natura efl in fe ) defivian-

Yl

