n terietür impedite à (uis

[

( A?ua)sæni&;ü& DEUS no

M 5

imo-

i$2 Parsll. Dif. 17 Quefe. H. $. 1.

mortibus 5 ab exercitio , & ufü rationis füsé;

P&imi"

j',ml:*

debeat habere de DEO non utique claram, cer-

tam, aut evidentem notitiam ; fed faltem ime

E

perfectam , obícuram, & confufam , qua cüm.

onnir

Es

j]jumn

prudenti füfpicione coincidit; qua notitiàob.

Ícurá habitá falva jam fubfiftit naltra conclufio,

qop

fic enim non dicetut talis DEUM omnimodis

N

u

ignorare, fedfaltem confuse füfpicaw , tenebi-

türque acuratiüs indagare, G conari ad certio-

quio

rem, ac firmiorem DEI notitiam comparans

ntyj

t

dam ?: quamobligationem finegligat, habebit

ignorantiam vincibilem , usque dum redeat ad

&i

cor, ac. D

2

DT

vt

fludeat.

ominum DEUM fuurp congqfï:erg

;x

lll

-

41 Obji.II. Id, quod à nobis infinito modo

lu

diflat, & infinité luperat omnem ferfum , po*

Bs

teft à nobis invincibiliterignorari : atqur DEUS

ii

&t

infinito modo diflatà nobis , & füperat iüfirité

nofltrum fenfum : ergo&c. ' & D. Maj. po-

(

Tn

teft invincibiliter ignorari quoad 2916* , G.

ha

Maj. quoad as eff, N. Maj. & conceffa Miri,

p

N.Confeq. " Conf. paffunt: dati infideles sie-

»d'm

gativi : ergo qua funt de fide, poflunt invinci-

&t

Hic priüs nota, quod my-

&l

biliter ignorari.

B

fteria fidei fint duplicis generis ; aliqua enitm

tam per fidem, quàm per rationem probari pof«

llütian

tuüt 5 aliqua veró tantüm per fidem.

Primi

0s

hg

genetisfunt: DEUS exiffir: DEUS eff unus eyc.

Secundi generis funt; DEUS eff Trinus:D Ens eff

Jncarnatus cc. Nuncad Conf. g. D.Ant. dái-

m

Was

tut infidelesnegadvi refpectu mylteriorum fidei

primi

ll

Av Satiefit QbeEnionibns ,ebns. ; 18 3

onis

iprimi ; geneis ;; N« Ant« fecundi genetis ,. C.

i h

sAnt.. & N. Confeg... Hinc negamus , quàd

j

ánfideles. poffint, DEUM üt. auctorem. naturz

t

emnimodis. ,. & invincibiliter ignorare , eíto

Vouti t

Allum valeant ita ignorare t auctorem gratiz,in

condil

quo proinde fenfüpoflunt dici. infideles negati-

mimod

4Vis; ; Imo poffunt etiam dici infideles. negativi,

-quatenus licét DEUM üt auctorem notitiá ali-

j, t

ad a

:qu& obfícurá cognofcantab initio , nondum ta-

Qp

men (latim cenentur credere inipfum, .fed priüs

. p

tenentur comparare fibi notitiam perfectiorem

lu

de DEO, . &t tunc primüm hác niotitiá obtentá

4tedere.tenentur,

ugnbfftfü

- Inflas. .[Nos n.33.. malé citavimus S.'Aug.:

f0 W

öägpþqol& omifimus hac verba , except/s pas-

[

n POL

j

rgojuxta S.Aug. faltem pauci potfuntin-

qui p

iliterignorate DEUM. .. . N. Ant.. li-

&t enim.ifla ormalia ibi omiferimus ,. non ta-

t MIW

à

3nen neceffe fuit illa addere , quia non cadunt fu-

p

per verba ibi adducla

€

PAU

: fedfupcrhæb,fcquelïniä:

fi Mi!!"-

VAKGeptis paucis , qui propter naturam nimium

deprauatam D EU M fateri IN B. noluerunt. UÜbi

ij

ii

patulum eft quód S. Auguftinusnon loquatur

jd p

«ic illis, .qui invincibilem , fed vincibilem pro-

ir en

pier.Raturam d.

rantiam.

epravatam DEI. habent igno-

t p

Jl

vsiObjie. TIL:: -)'Ex, þoütö Poni&i.o :'in.' fuo 'ciiifü4z

niyth

"heol. tract.x; difp. 24 q.3...ubi in formalibus

T

ficargumentatur;.. Poffet.aliquis naíci in. fylvis

j d

abhominum confortio remotus , aut jam natus

inilas abduci ( prowe justa Spondanum ad u-

n Hd(i

L

*

Á

4

num

ynm'

Y84 Par Hs Dift-L "Ouafi. l. f. 1.

num Cbtilli 344. puer.quidam à lupisin fl«

top

vàs raptus; ibique- lupis*edücátus eft). & in

lt

iisusquead ufum rationis vivere ,. five baptxza-

Agune

tus , five non baptizatus per duos menfes,: quod

disqt |

fufficit conclufioni , imó & per duos arinos, aut

quia a

240N

plüres , antequam videret üllum alium homi-

nem, aut Angelum, à quo proponeretur DEUS,

filijore

& tunc mori

fed nulla prorfus effet ratio ; ob

Wtero m

quam neceflario deberet excitári in. ipfo fpccues

rmgcre

ullarepradfentativa DELullomodo ,. G pceefere

Kehdtür |

tim fi effetobtufi ingenii, &t parüm dilcurfiviz

hg:mom

18"

lmmsm

erco.talis invincibiliteri xgnom'ct DEUM.::

N. Min. quia vel ex propria confcientia; vel

tf

exuíu rationis (cujus'capax.ifte fuppomtuz*, ita

jitmg

ut poflit peccare mortalitet. vel per mfpxrauü-

Wal

nem.iaternam in cali.de DDEO- faltem debet oriti

lts

dubium; aut fufpicio quaidam. juxta: dicta: n

past

Et abfoluie neceffatium. non-efE;;ut

l ll

puiori.

informetur talis per Angelum aut alxum ho—

ul by

minem.

füe

43

Dices : vel ergo fic moriens damnatur, vel

ht yu

falvatur.?--3y. Silegemnaturalem feryavit; ha-

Urge

buítque notitiam, autdefiderium DEI, Salvás.

LT

tur, fecus damnatur ,. five baptizatus.fit ; five.

Wopt

non ; 4wi exim ignorat ignorabitur. 1. Cormb

fag g

14 V. 58-

um

Inftas ex Eodem Ponelo.

Non eH neceiTc,

Qfg() lm

ut DEUS det cuilibetin pamtuian gnmm fa£-:

At

ficientem majorem , :quam dat parvulis; .quiin:

|

iüumm

Uutero materno moriüntür : CTgO ficut: non Cü

Whm

neceffarium, ut DEUS pawuhs inutero matere

no

b h

i

Satisfit Objetllonibss, ee;

1$$

piin fl

| ,

no profpiciat de Baptismo;, .ita ec huic eft.ne-

al &i

cetlarium.; u: DEUS-mitrat Angelum., gT.

it hp

argumentum , àt jacet, totum 'concedi poffe

ii qui

absque prajudicio:conclufiomnis noftrae j- verüm

4nnosal

quià aliqua fal(din eodem affumuntur , ideo sy.

am on

2.do N.füppolitum Ant: huic enimádultoactu

tüf DEUS.

niajores funt collatagratiz , quàm parvulo in

1300; €

utero materno , quia DDEUS ipfum permifit-at-

o pré

tingere ufum rationis, & confequenter etiam

&præfeþ

tenetur prze(lare; ^qui potelt;- & füntfüs ob-

qilcin

ligationis naturalis , ficut. in-primo ftatim rà-

UM

&onis inflante tenetur Dominum DEUM füüm

ii d

non offendere; ^. 3. ad Confeq: quód neque

jsurt

jüxta nos DEUS teneatur mittere Angelum; fed

infpimu'?

ipfeadultus rationis compos tenetur non refi-

Adbar il

fere lumini naturali , & fuz vationi; cujuscdz

] qios

pax füppouidebet ; quamvis credam , DEUM;

n CH'v'u(

fi nullumaliud medium füpereffet; '& culpa in:

tali bardo homine non impedirét , miffürurà

&liuæb*

fore aliquem Angelum,' aut liominem

j! cüm

js)

hoc jam contigilTe exhibeat S. Scriptura.:

;;]Vil) j

-.( Urgesex eodem Poncio; Efto demundi Auc

j &i

thorefubirét fimilis hominis animum cogitàtió,

propterea taien non debetettalis de DEO . cóz

gitare. magis , quam fi coghöfmt Solem, dut

[

ignem effe caufaim caloris, quem fentiret is f**

R5

at

ergo poteft DEUS invincibiliter ignorari.^

nl

N:Ant... Et certé fi admittaturhominem ade&

X, q'uit'n

aftutum effe , utcognoftat eífe; & dari aliquam

caufamextrinfecam caloris in fe'produéti , ^car

) m

y fers

nf

hon poflit, . & debear.talis -:fh-ii;'ä fapere

$

^

etiam

36 — PaertlDiff l. Quef-. H 5 II.

qriam Solis , :Colorum cbc. da:ifr 4lia f..m&?/:;(r

perior ?

p

denpt

44 : Objic, IV. Pueri

rationis cal;a,&;.cs tcüc CXPG-

| ibl

*ientia longo tempore nihil de.DEO cogitant:

E

etgonoflra affertio e(l. contra; quotidianam ;exe

E

pperientiam 3. imó;pueri fi etiam fimile quid au-

| Aitido

diunt, aut.cógitant , non nifi invitiaut virgis

Coife

coacti- DEUM inclamant. .. g. D..A...&.hog

guntu

fit invipcibiliter, inculpabiliter IN A.« fit;vinz

um «

cibiliter, & culpabiliter C. Ant« & N. Confeg.

um

Ad adjectam probationem &. per idem.« 7 14

N

in-Dicés um P. Francifco Bonz fpei tra&kaa

guttal

difp. 1;.dubi3::n. 453.. btevis ignorantia , aut

Di/:ga i

imagis incogitantia.de-.DEO etianidn.fidelibus

liini

aliunde diftractis dari poteft ad modicum teat

j

(

pus: ergo à potiori in infideli ;;in homiue i

&t

fylvis, & inter-beltias educato;: i.T, nos jam

lii

dixiffe ; poffealiquem rationiscompotem àfua

Tl

obligatione impedirià caufis five univerfalibus;

Mu

five particularibus: Sed.de tali homine.anas

Tinis -

ftio non procedit. - &j 2do , Antecedens allas

lu

turo debere:canté tractari : elt-énim verum de

Oj

fideli,.filoquatur de illo, qui jam aliquaado

hd

elicuit aCtum circa: exiftentiam-DEI ; v..g..in

L

Symbolo Apoftltolico .Credo.is DEU 5l

Pr'!mc

!

enim tales nonfunt obligati,, utinfuoactucous

Wi

tinuó pergant, ;effétque hoc onus grave contra

Ts i

inconítantiam;& fragilitatem humanam.-Econ*

letemm;

trafalfumeít Antecedens ,. filoquatur de fideli,

qui nunquam fimilema&tum habuit ;:talis enim

amh

Gc 'aþfollltö igno'ragdö DEUM ageret.:c

onuya

L Vütg

pre-

Yi

TT Satisfe Objetlionibus,che — 197

7 fük&f'lf

peseeptum negátivum j quod: fémper ; & .pro

femper obligat. .Éx quibus omnibus patet,

sieüvc'ciþe

quód, & qualiter fit neganda confequentia.

) cogiut:

-* Inflas. Pofluntinvincibiliter ignorari precee

ii &

ptà nàturalia etiam ab adultis.: ergo & DEUS,

ileqita

Ant. conítatexperientià, ut non paucifors nórint

ij

Confeffarii ; qui habuerunt poenitentes perlone

AU

gum tempus deditos mollitiei , & tamen nun-

WT

quam confe(Ti funt , quia finé ullo remoríu me

NG

quidem futpicabantur fimilia fore peccata.

Rj

dcm- /

NN. Conf. Varia quippe pracepta naturalia indi-

pei idà

gent ad fuinotitiam difcur(u faus difficili, v.g.

x

Diliges Dominum DEUAM tuum etiam in tribus-

lationibus: non concupifces : mon fornicerzs ; hinc

j

Carámuelin fua Theologia intentionalin.1960.

jonitt

& equentibus contendit. probare. fornicatio-

m

fiein; & mollitiem:abfoluté non. effe invrinfecé

il

Tàla , féd extrinfec& à Divina prohibitione,.. ,

m

quamvis erronee , & defacto- contra propoft-

mix 4

tiófies -ab Ianocentio XI, damnatas 48. & 49.

eduni? i

A& vero exiftentia DEI eftcomparatu facillima.

| Vlf"m j

*'^Objic; V. 'Pofito ; quodfit homo valdein-4 $

| ii

1'1,'

do&us , & bardus , ctiamfi cceteroquin fit a«

n

:

fit. rationis. compos ifte tamen (no Veteratori

[.

Alþ

I

,..

Parocho Atheismo v. g. infe&to.adeó ruditer;

& ceccó modó affentitur , ut argumentis in con-

M can.(fï

trarjum occurrentibus: diffentiat abíoluté :'erga

ml

falteni talis homo fine fua culpaà Parocho fedu-

&lüs poteft invincibiliter ignorare DEum, etiam

"

àd'longius tempus;::. Conf. Ruftici. Catholici

üm SS;

q U

äfigö-'coe'cö credunt füis Parochis mylleri

F.fl'

"'Trini-

l

488 — Des1LODQyR T Quf gng. n.

Tacleor

"l'initatis , ut ne cogiteiit quideni de hocptrinet-

pio luminenaturz noto: qwecwnaue funt eadem

j

Detnai.

! DO an

sexi tevtio , famt ideminter fe ( quodprincipiuin

faitem apparenter impugnathoe altiffbmum my-

| m Md

E

fterium ) ergo pariter fi Parochus Atheus; pra-

«ipue extrrinfeca quadam fan&titate pollens hyz

| nb

al

pocrita, fimplicesfuos rufticos pofitive, & eru-

dito quodam - difcurfü. informer; noin

VO coo

b

tb

DEUM..

"R.D.ÀAnt uta

rgumentis pro exiftentiá DEI

ieiS,

dillentiat abfoluté culpabiliter tamen ; & vin

J

éibiliter C. Apt; inculpabiliter; & invincibili

et

titise

flm i)l !

N, Ant. & Conf. Itaque talis fimplicianus no

hàberet ipnorantiam DEI ( prcipue cüm argu^

E

mentum procedatà potiori de jgnorantia pofte

; i

tiva? invincibilem propter principia extriifeca

lori

Tüni n

fui Pacochi ; quia hac ipfa ptincipia jam-inge-

rünt huic (implici aliquas de DEO fpeciess ;

Cärim: r

adeóque contra inftru&ionem fui Parochi tene-

injoi

tur' apud alios inquirere ; vel perfimplices'fuas

Itrün

preces alius Cacli"implorare Jumen. 'Addé,

'dem;ill !

quoód exiftentia DEI, quoad ase/? , fit adeó ma-

tonj

!

nifefta, & proximé fundata in principiis natue

L

ralibus; illámque tota mundi conteftetur ma-

s

china , adeóque talis ex principiis inttinfecis fa?

BR

tis doctus eft. : Nec'eft etiam aliqua paritas m

Ml

Conf. allata de myfterio 'SS. Trinitatis , ho€

vl

eiíim nontantima natura ità planum non eft;

Am. I

ficut exiftentia DEI, fed potiüs füp

rá natqyax*n'bï,

DN àt

& naturaliter nón cogaofcibile;

& h

46 Objic. VE Ex relatione multorum fide dignaá

Vs

In-

"

Sarisfit Objetliovibus , €?c.

. 389

iloipl

Incole Bra(iliz., Indiarum ,.ac. pracipue regni

tl

P

:

etuani.. nullam.habuerunt cognitionem. de.a

DEO ante adventum Lufitanorum ,. aut alio«

dpticpit

fimomi

rum Miffionariorum: ergo pote(l invincibiliter

has j

ignorati DEUS. .. . ad Ant, quód illi incola&

non habuerint. ignorantiam inculpabilem , fed

poles

ii

culpabilem ; càmnon fit integra aliqua natio.s

; 1 'M

adeo cognitione DEI deflituta, cui dubium fal-

tem hac de re in mentem non venerit, ut clar&

illnti!

afttuit S. Hieronym. epifl. 5. . Per/a , Gottuz,

vj K

"Egyptius, Turca Ipfum agnofcunt ; Befforum fe-.

ipincbt

Tátas s C^ pellitorum turba popslorum [lvidorema

[clmus t

Jonum. in, dulce nominis ejus freger,mt mclos , ci*

tatius mundi una vox , DEUS.EST. .. Sic etiam,

Tupd

yantipot

tempore. S..Pauli Apoftoli Atlienienfes.licets

d

ignorátinc DEUM , quoad qnid eft , cognove-

runtcamen Eundem quoad zz ef , & hine dedi-

TA

) fpestio

cárunt altare /77o£o DEOQ; Gentiles vero. pai-

fim Jovi primas detuleruat : alii alios Dea(lros.

i

Bnxerunr: ergo f forfan his fimiles gentesstans

j lef

u t

dém n omnimodam abjére DET ignorantiam;

T

id. contigit pro

ánculpabiliter.

pter-alia fcelerg, adeóque noni..v

A

iij n

: Dices eum Arríaga. .. Licét

Is incrii fs hä 47

[j n

ii

bétent aliquod de DEO. dubium ,.tamen non

u

poffunt. dici babere DEI ignorangám. yincibi-

l Püfif

1ti^s u

lem , fi omittaüt nlteriüs inquirere : ergo &c.,

^l

j no[]f -l*

Ant. probat Artiagaà pari, - Sicut (i cui dubiuta

incidat , quo-pacto arbores creftant,-non-pecz

thf*ml'.

€at hac de re ulteriüs. non:anquirende 3 ergo

eiiam non peccarent tales homines de EO ül-

ïdedïä'

tcrius

i$e — PavrlI-Dift. I Queff. L. $. L

"

teriüis non inquirendó,w. 'N. Ant. in hujus

ü

i

prob. N. Conf. & paritatem , ditþatitas-.nqg'—,

tantüm Theologis , fed & cuivis rationis come

nDl

poti clara eft ; quia , qualiter arbores crefcant,

la

inquirere, nulla eft obligatio , efL autem obliga-

tio veniendi in hotitiam DEI, fecus quivis ell

!

inexcufabilis.

Certé nonau(im ego cum Ar-

tiaga parva componere magnis, curiofa necel^

l fllmton

f nj

fáriis , incrementum arboris cum exiftentia DEF

ób infallibile Pontificis oraculum : a ivfidelitaté

o d)

«

excufabitur infidelis , dutlus opinione minits pro-

Ó

babili : atqui minüs probabile ( imo falfum ) eft

lPïædic

quód fit parratio de ineremento arboris;GLexie

li.

r

t

"ia

flentia DEI: ergo ab infidelitate excufabitur.s,

duétus opinione minüs probab

"

E

&é damnavit Pontifex,

Tiv

1

! m i

mum,.*

U/ESTIO H

iïin&iox

1 pro

Zn; 6* quomodo Exifteutia DET diz

DAT

monfivari poj;: :

$3

Ixi in quaítione 1.à n. 17. quE;d non-fit

; Wrisi

per fe nocum DEUM effe fub rationeas

E

Dy

caufz primz ; entis improducli -füm-

BU

mi boni ; & tamen dixi in quzftione 2.::quod

"Pn'lus li

DEUS ut caufa 1.-& naturz AuGor invincibte

Atprg

liter ignorari nequeat. : Refultat proinquaflió

münür.u

tertià, an evidenter , & demonílrative in'nó*

lo

titiamDEI; quà primz caulze , & Authorisnae

|

Dio)

turg provenire

At

folvendo fit

paífimus ? pro:quo clayi?s m-

llllll dml

&L

5l

Gol 5

191

e 'ä'ä*

i

j i hii

! p

$, L:

:

Gtitt

tionts (

boffit 21 priori demon, rar'ï

4i DEUS

- Paatoribus ?

res ld

?

x d

Ico If.þElxiücmia DEI ncquit. ändbis de.i-.ä-

: quivis&

monflrari àpriori. - Eft communiffima

: ocumAg-

:vin.Schola "Thomiftarum , ac Scotifta-

ol

1üm.contra. aliquos RR. cum Suarez , quem.a

jl

Sui merito DoctoremEximium vocant, . Con-

*

binilit

clufio- ab.aliquibus fic

1] minïüþ"'

s B«:Quod eft denionflrabile àp

rioti, fuþp.c-li

T

Óiit predicatum.prius fe, rationecujus conveniat

fübjecto....de .quo.e(t- demontlrabile : fed exi-

i dl

ul

fientia DEEnullum fupponit predicawum prius;

ratione cujus conveniat fubjecto, fcilicet DEO 5

] jQ'iOd dil'f

"

cüm ipfa exiftentia (it predicatum effentialiffz-

mum; & ultimó con(litutivum , ütpatebit di-

ftin&tione fequénti : ergo &c. — Atque hacra-

J.

tio prorfus convincens videtur in fententia illo-

D

!

ruiÀ, qui tenent, quod exiftentia (it. przdi-

jny

catum ultimó conftitutivum DEI ; fi verb id ne-

ol

gàveris cum Thomiftis multüm derogatur tam

rationi; quàm flatutz conclufioni.

n

jf

-nontra eft , oftenditur aperte, quód probatiof 9

p um

fullius it:valoris.:; Nam bzc probatio 1. tan-

tüm probat ; quod exiltentia DEI. non poffit de-

r invinü j

jj

uælliq

mónftrari à nobisà priori : atqui de hac fimplici

DEI exiftentia queítionon.a

o

g

itatur , fed potiüs

[iV(e illmk

d

de.DEO exiltente füb ratione caufz primasen:

tisimproducli, infiniti &c. quic omnia funt tan«

clafiüsf'

tüm attributa , aut modi inttinfeci naturz Di-

L

vina,

1

hH

193 — Parill. AD-*:W. 1. Quéfl. L1. S.1.

fais;

vinz , poffüntque fecundüm fe à priori demon-

ftrari.

Il. Argumentum üt procedit de exi-

Mi

N

LUE

ftentia fecundüm fe probaret, DEUM fub con-

W

ceptu . Divinitatis non poffe à nobis demon-

ftrari, ficut à contratio n.10.. Diximus , hiee

Diaiih

propofiio

DELS eft , eft pet f& nota quoad

E

tutla

conceptumDivinitatis:atquiSuarez non affirmat

DEUM (ubratione Divihitatis poffeà priori de«

"n

t

ts

monítrari : ergo argumeütum Boc pr'obansï?t

j

deni

N

nullum , & fuperluum.

IIl. Si veró argumens

tum procedat dé exiilentia DE! fub ratione cáu-

. quiln

fie prime, entis improducti; infiniti &e. tüne

quoda

! Qtnori

Min. eít falfiffima , cum nullus dicat , quód exi«

Ílentia füb ratione caufe primz, entis impro«

Metqu

I d)

du&i, infiniti fit ratio ultimoconllitutiva DEL;

Jeda

debet proin implicantia demonftrabilitatis exíe

flentia: DEI á priori ex alio capite à nobis affi-

IN

enari.

o

lt:ic.lL!e

At 1fig

P. Condufió effcaciüs, Licet DEUS fub

; "f(

$1

ratione cauí? prine, entis improdudli , infie

E

niti &c. habeat przedicatum prius infinitate;vir-

] tmi.bl!siï

; ii

tute caufativa , ac ipfa improducibilitate', íci-

licet. nece(fariam . fuam exiftentiam, tamena

E

DEUS non eft demon(trabilisà priori; Affüm-

E

ptum P. demonítratio à priori. exigit, ut de»

digti

monítrans habeat conceptum quidditativum,&

NT

definitivum de fübjecto : atqui Viatores non ha-

[ 'Wu

bent conceptum definitivum de DEO :. ergo

od

Min. nonpoffunt DEUM demonflrareà prioris

Ut

eft certa, cüm DEUM tantum in. zenigmate ,

Vi

glïQ'

uccdum fa.cic ad faciem, & ii;uti elt, co

"fca-

"

ol

Ó

/in D EU$ Po[fita Priorl Demonftrarice: 193

ior| denr

fcamus . .quod. aculeaté. tetigit. : S.. Bernard,

i du

lerm. 3 I. incant,... Jaterim ueró tanta bec fora

r

j

Mib

marum varietas, atquemumero[itas [pecierum in

p df

iv celius. conditis, , quid uif quidam [unt.vadii

ii

Diuinitatis , mon[Hrantes quidem , quia ver? fit,

4à.quo. (unt , non tamen quid li pror(us.defimiene

o qui

dond

t5f dtaque de Ipfo vides, [id nouIpfum. .. Maj,

P.L.ex Philofopho 1. poft..1*. & alibi, ubi

i pri l

expreíse docet , quód ratio quidditatis, feu de-

;.:rebamh

definitio (ubje&ti fittmedium in demonfílratione

gvmrgum:z'

ratoitt

porilfona , id . e(t, . in . demon(lratione à prioti

jlis

quod adeo certum efl, quàm certum eft, quód

demonílratio. debeat facere (cire: atqui ratio»

TU

nj tf

nem quidditativam., & dcfinitivam nos Viato»

res deDEO non. habemus: ergo licét detur.s

m

j d

praedicatum. prius ipfa infinitate , virtute caufae

n

tiva & tamen fub his rationibus attributalibus,

aut modalibus.non. poffumus DEUM à ptiori

DEUS i.L'

deimonftrate , quia illa ratio priot quidditative

nobis eft ipnota;uec evidencem (ui in.nobis Vias

(iuäi; mjw

niitat

toribus ingenerat noticiata , quodtamen ad.de«

monílrationem à p?lieri tequiritur, .. Eadem.,

iliun, P

y, ib

Maj. P.1l. Si demonflzatio à priorinon.eviden-

li AM

ter fandetut in primo certis;five in xctione quide

ditativa , & evidenter definitiva. (ubjecti ; ergos

j U^

Tm[i&'umryï

peto;:tefolvat Adverfarius (f poffit) in aliquod

aliuid fuam evidentem demon(lrationern.

Er

d

9

quod erit illud? fot(an fides (ive Divina , ive

humana? autaliud motivüm incertum: aut fors

(t ä F[lüljx

j

tefolutio abibit in infinitum : atgui ifta omnià

Soprioris

QUE

ls

heon fufficiunt: ad ;.dsmw&raügn:m

li

Á

ergo

is4 ^ PanrIL Difl. 1 Quef, H f. L.^ )f»»g.

ergo debet fundari, & refolvi in primó certa,

" ! btv

fcilicet in ipfam quidditativam ; & cvidentet

| mg:tur

Dico in defini-

difinitivam rationem fubjecli.

| giio

tivam rationem fübjecti, ütique non per genus

| lm

& differentiam , fed perclaram, & quidditati

E

vam notitiam fübje&ti quoad quiefferei, quam

u

notitiam fubjedti f1 quis evidenter non habeat;

N

fl

erit à prioti ignorans , & mon

à

priori -de-

Dtly

fnonftrans DEUM , licét fidem, aut demon:

tiodt

ftrationem à pofteriori de Illo habere queat.-

ub

$2 Dicoll. Angeli; & Beati Coclites poffunt.

Quj

ommes conceptus ( etiam ipfam exiflentiam

Vidi

DEI reduplicative ütà nobis imperfe&te, & ob»

il

fcuré cognitam ) quos Viatores de DEO fot-

'oqui

mamus , àprioridemonflrare, feu demonftra-

&t

tione propter quid , fcilicet per effentiam Divi-

r

nam definiive , hoceftclaré, & quidditative

tiust

heyft

cognitam.Fft corunior in utraque fchola;illám-

que;ficüt prioré exprefsé tenent ex noflris Theo*

li,

logis Smifing , Fraffen, Lychetus & alii quam

"n d)

v

plures Scotiflz ex fuo Doctore mox citando.

f2 P. Angeli, & Beati habent intuitivé cofice-

(iünem

ptum definitivum Effentiz Divinz : ergo pof-

t

funt omres noftros conceptus de DEO forma-

fs q

tos demonflrareà priori.. Ant. eft cerrüm; fe:

P*ll- D

cus'enim Beati non haberent realem , fed-tan-

W

tüm fi&tani , & per intelle&um conceptam bea*

Wa

titudinem:

Conf P. Ideó nos Viatorés non

Til

fotfumus noftros de DEO 'conceptus demon-

?hyflca

Hrareàpriori, quiailla ratio prior nobis eftig-

Tion QR «

&cinz

notà daré :-ergo cüt? þ'eïatiïiilam «dares:

tui-

ii

4

I

4f DEIUS Pofht'à Priori Demonfivari dse. 395

timo «t

&uitivé cognofcant, non eítratio, curlIpfis de-

X vt

siegetur vis demonílrandi noflros conceptus à

n t

priori.

Videsitaque hanc conclufionem vali-

J perg&nü

dé firmari poíleillo argumento, quod ab aliis

(quitié

adduximus pro conclufione priori.

i, qu

* "Sequitur conformiterad dicla. Viatoresab-/4

on ht

foluté nullum attributüm , aut predicatum..,

j prii Ü

'DEIpoflunt à prioride DEO demonfftrare. Ra-

r dmot

tioeft ; (1 Viatorespoffent aliquod attributum,

(4 queat.

'aut przdicatum demonftrare àpriori, tunc me-

s p

dium in hac demonf(tratione foret Divina effen-

éxtent

tiaclaré, & quidditativé cognita: atqui hzec,

.0

üt fipiüs jam dixi, noneltab ullo Viatore pu-

iO

O quidditative cognita: ergo &e. . Min. P;

d

ex refutatione Suarezii , quando dicit, ünum

g D

attributum demonftrari ex alio, fcilicet poíte-

gtl

rius ex priori v. g. immutabilitaslocalis per im»

dl

inenfitatemfic : quidquid eff immen[um eft. l-

Jüris M

*aliter immutabile : atqui DEUS

!

eff immen, ( u

uiiqi

€rgo t localiter immutabilis,

ciunt

. " Enim veró contra-hanc Suarezii dicendi 'ra.-f' P

tivä rollff:

tionem ficinfto; Affignata Suarezii demon-

egr

ftratio abfoluté none(t demonftrátio : ergo per

TOA

fuam dicendi rationem luctatur nihil.

Ant.

Atf

P.L. Demonfltatio à priori ( de qua unice fer-

) lld u

1no Y neceffarió rcquirit, utillud , quoad al-

ial b

terum à priori demonftandüm utimur, tanquam

o

medio , fit illius caufa vel phyfica, vel.meta-

di

1 dgmün'

phyfica : atqui juxta ornnes unum attributum

non eft cauía phy(ica alterius -( cüm cau(a phye

)bls €a 'g

à NI

inter

)

-Qcäiinfg(at diftinclionem realem ,. quam

5

^

7

attrie

h8

196 Pavrlh. Difl. I Quefi. IIT. f.1.

| atrbu

atttibuts admittit nullus) nec eft caufa met4»

| ptor

phyfica, ciim omnia attributa ab effentia tare

&pr

quam caufa metaphyficé emanativa originene

on

| f gia

tur : ergo affignata Suarezii demonflratio n

dorat

ad

e(t demonftratio , quia non habet medium

Et

jly

démonftrationem à priori requifitum.

, guidi

P

roin fimplex aliqua fyllogizatio: ( quantum-

DEU

cunque clara appareat )

deítituta medio nobis

Qj

evidente. Idem Ant. P.Il — Quando Suare

immautabilitatem localem conatur demonftrare

t di

proban

eximmenfitate ; velergo immenfitas Divina,

velimmenfitas 3 Divinitate prafcindeus eft ip»

qtob

)d

fius medium ?. fiimmenfitas à Divinitate pr&«

DEQs

[cindens : falfumafferit, quia nullum attribu«

trini

um DEI affumi poteft ut medium ad inferen-

.ROM |

dum alterum attributum;nift uc Divinum j nam

Ts«

ut prafcindens ab effe Divino non eft aptumin-

um pr

ferreattributa, & perfectiones proprias DEO.

jon

Si vero immenfitas Divina fit medium :- etgo

10n (t

demonftratio eft nulla 5 quia Divinitatem ia

medio demonftrationis affumptam evidentet »

n

n

& priorinon cognofo, Idem Ant. P. Ill

n ha

Juxta

Ariftotelem 2. poft. . ideó definitio,leU

^rünl

ratio 4/id ef? , no

n admittit demonftrationem

EUY

]

à priori, , quia me

dium hujus demonftratiónis

meceífario deberet re

folvi in conceptum quid-

MOR

La

ditativum , feu definitivum Effenti rangnam

j tj

dnprimo

£ertum : atqui calis conceptus ; à de

nitione.o

bjectiva diltinctus non datur' ecus

| i

SUidnot

;enimidem re

fólveretar in fe ipfüm; aut défini-

jdeff : erga ediam

D

tio.non elfct prima ratio 4

áttri-

n D EUS Po[fit à Priori Demonflrari d»c. 197

j

attributa. non poffunt à nobis demonflrari à

cafi t

efentit t

priori ,. non quia attributa Divina non poffint,

& petant refolvi in ipfam effentiam Divinam,

yuorp

Vtatio t

fed quia ipfum medium talis demonftrationis

deberet refolvi in effentiam ,. & confectaneé

meiuii

idem refolveretur infe ipfum , auteffentia, feu

um d

quzmw?

quidditas D EI non effet prima ratio 4»i4 eff

DEUS.

;

medio

àndo

Objic.T. .Cüm Clariffimo D, P. Babenftu- £ 6

ber diip. 2..a. 2. n. $. directé. contra noftram

demoili

probationem .num. $ 1.. propofitam.

Hac

jus Dità

ydans tl

probatio probat nimium : ergo nihil, Anr.

P. hac probatio .probaret Theologiam de.,

jniat p

jgsatt

DEO nihil poffe probare à priori : atqui hoc

eftnimium , & falum : Ergo &c. Maj.P. ex

iif

qumit

noflro fundamento , quia de DEO non habe-

: ]

mus conceptum definitivum.

Hoc argumen-

j

tum proponit cit. AuGbr in Refponfione ad ob-

yritius

jectionem 2dam ex fuppofito, quód exiftentia

jm :

non fit ulimum pradicatum Nature Diving

nl

conílitutivum ; nihilominus etiam ab hec fup-

T

pofito prafcindendó . videtur adhuc argumen-

At -m

dcünilm»ki

tum habere vim contra noftram probationem

fecundümfe. . Itaque . N. Ant. in hujus pro-

fait

batione conceffa Maj.. intellecta de 'Theologia

onihäti.oï

Viatorum, N :Min.... Et certe hocnec nimium,

um t

(

nec fal(um eíl ; .càm plané non poffim dicete

[4 £a

demonílrantem illum àpriori, qui ipfum me-

(s E

Nune

dium pfius:evidenter.non cognofcit.

It (,

quid nonforet demon(tratio à pofteriori , .fi in

u

la quis baretet inipfo. medio pro.demonftra-

u

Á

tione

[

3

392 Pars Ib Diff. T. Qi.zj?.'[llf [2 E :an).ïl

tione à pofleriori affümpto ? ergo idem feren-

fiedtm

dum eft judicium de medio affumpto

gumgnu'

li

monftrationeà pofteriori.

uitum

Dicesex Eodem. | Sufficitad demonflratio-

| Qlispte

nem de DEO à priori , ut demonflrans habeat

| m

,

eiltee

definitivum conceptum fubjecti imperfectum,

& connotativum. . . JN. affümprum , cüm

1): n

tecefa

enim Averlarius velit perfecté , & rigidé DzuM

quoad nos poffe demonftrari priori ,' cur non

2l

1.

etiam perfectus , & rigidus-ac quidditativus

fed;

Áiinam

" DEI conceptus

profimili üt-neceifarius dc..mo;n-.

" fitatione ?

;

lao

*. 'Inftas ex Eode

m. Talisconceptus fixH'ïcw,

| m

*ut Metaphyfica demonflret de DEO plures

E

/"proprietates v. g. unum, verum , bonum &e.

! if

N

"ergo etiam fufficit, ut quis demonftrecà priori

"de DEO exiftentiam.

X. 1. adAnt. hocar-

.tiüs ä(i

" gumentum dependereà dicendis n.5 22. quali-

(inga

! ter fcilicet ens t commune DEO,, & creatu-

ts

'rm, anàparterei; anper intelle&tum? - &.2.

| Voipr

; tb

" quód Metaphyfica utique demonflret proprie-

" tates de fuo objecto ; nonauütem de DEO, qUà

!. i"lflllm (

'DEO, fed quà ente; DEI autem quà entis

;

| D m'ï(

1

"Metapliyfica habet conceptum ! perfectüm.s ;

(j

"hincetiamunum; verum, bonum ; nonfübt

ume

: ptoptietates Divinz ; prout à metaphyfica dï-

«

en-

! [ '*ü

-mmonflrantue, fed cant

5

| At

Ufis ,^ quà ehtis

um funt proprfeta&es

x/'iþ

Y

mmen

DEUS-«ft, &

;

$7 Objcill^ GumSuarez

V,

"effe refolvitur in effeab intrinfece nieceffarió £et-

TU

if ,

gd exiftentia ?-Dgf 'pcïtef?e demonftrari-à pri

five

L g

44s DEUS Poffit à Priri Demovffrariec. 199

9 ii fei

fivedemonflratione propter quid. .. Ad hocar-

mpuo -prp)äc-

umentü fufiüs nonnihil ob ejus Authore pro-

.pofitum fufiàs xy. Smifing, illüdque multipli-

demonftub

; Ciüs peccare oftendit fatis , ego fequentes ex eo-

n hd

,dem mutuoRefponfiones &N.Ant. r. quia ipsü

imp'erfcäun

exiftere DEI non abftrahit ab exiítere necefa-

ipum, d

rió : an enim finget Suarez in DEO exifterenon

vrigil

neceffarium , quale creaturis tantüm competit?

dori, QH

,2« Quando Suarez dicit per neceffitatem exi-

qidlit

"fiendi ; tanquam per attributum prius , exi-

farios t

ftentiam DEI 4 priori demoiftrari; füpponit,

banc exiftendi neceffitatem effe fpeciale attribu-

;gpms-üt?ïc;

tum ; quod tamen eft falfum, cüm neceffitas-

DEO t

xiftendi fit modus fingulis attributis Divinis

bonimt

Antrinfecus : atqui modus intrinfecus non eft

nf

,Fatio à priori illius, cujus eft modus, fed po-

r

tius àcontrario illud eft ratio à priori ipfius mo-

u

.di neceffitas exiftendi non eft ratio à priori ali-

) du

,€ujus attributi Divini, & confequenter néc ra-

un? V

tio àpriori, quód DEUS exiftat ub ratione at-

r t

tributali ; cüm idem fit probareattributum Di-

)

H

vinum exiltere , quàm exifter

:

e ipfüm DEUM

11 í

Tüb rationeattributali.

pafcfhlm

:« Objie. lll exScoto r. d.2. q.2.. Übificar-58

gumentatur ; DEUS eff alfus purss : ergo ba-

d

j

,Pbyfiu

bet exilfentiam :

, ergo juxta iplum Scotum exi-

flentia DEI poteft demon(trarià priori,. g. Àr-

yuae

umentum Scoti non procedere à priori ad po-

D.

)

erius, fed tantüm abincludeate ad inclufum ;

4

ii

hacautem explicatio non eft meré gratuita, fed

p

.igxeademil?gäqgev; fdndära, um etr. q. $. ad

f

N'4

?;'ï?

$o6 Parilk Diff.I. Queft. HI. $. 11- ^

ii

vimum. exprefsédicat: deeute infinito non pe-

f ao

tef? dem:m/tari effe propter quid , quantinm aà

tocrq

ss , licét ex natura tevminorum propojitio effa

&un

demon]tvabilis propter quid : fid quantum a

fibis Q

hacra

tros propofitio eff demonfIralilis demonffrarum

ts |

qyia ex creaturis.

DEUN

AT

Yenbu

Sinifn

AAfferuntur, Rationes

.Scoti DEUA 21

Convi

poferiori evidenter demonflrantes,

betir

*

$3.

Tco. DEUS in ratione Caufie Primae pqä

Erün,

tefl à pofleriori, five ex effe&tibus.evi-

præ:xl

denter demonftrari. — Ita Doctores St-

ger

raphicus, Angelicus, & Subtilis , Illorámque

tss

Difcipuli cómmuniter , Quorum etiam non

ii

auci bené docent, poffe DEUM adhuc fic pro-

phyi

b

ari, etiamfi transmitteretur ptoceffus in infi-

Vegt

Qtcin

nitum.

Eft hzc conclufio non tantüm contfa

Atheosapertos, fed etiam contra multos (quod

tevim

dolendum, hocprafertim tempore ) occultos

pfæmi

Pfeudopoliticos, & occultos Machíavelliftas,

l-]

qui Authore , & Patre mendacii diabolo ( qui

mücf

i/?nhn

fur erac ab initio hanoris Divini, cuifimilis effe

áatro

ans przfumebat, poflea vero murdum

ETE

f

pluribus , & inaribus Diis idololatrandó de-

;

l

tliejs

mentavit, nuncaürem idololatriz renebris per

Chriftum difperfis hominum mentibus Atheise

i

imum ; " fivenüllitatem Deorum inftillavit? to-

dll'q" !

um; RC

g-

[ ilfaq

tüni Réligionisnegotium fab

nachale coridienram diVinants

erüm DEuïxä

"

j

Aþf&ntur Rationes Scoti DEUMQc. — 201

frinm,

fi nonverbis ; faltem factis ;; & mente negant,

qnanlï:in i

totámque felicitatem in terrenis , corporalibus,

nyftiud

& brutalibus voluptatibus, divitiis, & honos

ribus collocant.

Operz pretium proin duxi

qnan!nm

pujrat

hancrem pluribus commonfttrare, ac coecutiene

tibus hifce noctuis ob oculos mentis ponere

DEUM rationibus non qualibuscunque , &

levibus videndis ; & refutatis apud noflrrum

RU

Smifing tract.1; difp. 1. q.6. à n.26. fed plané

convincentibus, ne Atheis velàlongé anfa prz«

atith

beatur contemnendi veritatem - Catholicam.,

Erunt autem rationes iftz , ut plurimüm defum»

pPrime?

ss

ptz ex Do&ore nottro, Subtili Scoto , triplicis

dorso

generis , fcilicet metaphyfice, phyfices, & mo«

[Iorumy

rales. "Metaphyficas dicoillas; qua'ex prins

j &tf l

éipiis fpeculativis; & evidentibus adornanturs

Id

phyficas: quzex phyfica natute naturatz ,. fi-

fuitr

ve mundi tam magni , quàm parvi conflitutione:

