les non: cognofcat . per fuam omnipotentiam ,

nl

quz eft ipfarum caufa phyfica, attamen dum

DEUS cognofcit res poffibiles fuam non te-

tion DAl

pugnantiam principiativé habere à fua cogni-

ii

tioue, formaliter veró à feipfis , jam cognofcit

üibus a

illarum caufam Logicam , quod ad prafens fuf-

dlo ii

ficit, üt creatura poffibiles dicantur cognofci

TV

per caufam.

DEUS eft omninofoj

Ti gait

Objic. IV.. Contra f. p.

yeftndo

liberab omni relatione inlead creaturas : ergo

non potelt etiam ipfi intelle&ui Divino effe me-

ET

qong

dium cognofcendi creaturas tanquam objectum

primarium priüs cognitum.

Confequentia P.

il

Ól

unum priüs cognitum non ducit in cognitionem

alterius nifi ad illud referatur : ergo cum DEUS

, n

j

nonreferaturad creaturas , etiam ha non pof-

funt.in Ipfo cognofci tanquam in medio priüs

i

cognito. && Conceffo Ant.: N. Confequen-

tiam, .. Hujus probationem Dift. nifi ad illud

"

st

teferatur vel à parterei vel przcisé per noftram

: ueïdlï)

rationem C. A. femper à parte rei per relatio-

jl

nem in fe receptam N. A. & Coníequentiam,

Quamvis ergo nos in DEO concipiamus ali-

D

jf

quam habitudinem & relationem ad creaturas,

quando Ipfumi cognofcimus , üt has reprafen-

I,"W

tantem , propter noftrum imperfectum conci-

aautem noneílíic; quem-

p

pk:zdi modum, reipf:

-Pp3

ad-

$98 . Pars HI- Dif-T. Oneff HT. f.1L

admodumetiam DEUS cuncla producit in virz

grinmia.

tüte füz ommnipotentiz absque omni relatione

tingentia j

xeali , quamvis nostalem in DEO propter no«

v itpo

ftrum imperfe&tum modum concipiamus.

rb p

u

. Objic. V. Contra eandem partem : recepa

: gt

tum eft apud Scótum in multis locis , quod

. Q

DEUS in inflanti 1mó cognofcat fuam Effen-

tsl

tiam, & in 2do creaturas : atqui Scotus:hog

li

non ceneret, f1i DEUS cognofceret creaturam

ttiam 0

in fua Efféncia, tanquam objeCto priüs cognito ;

g hor

quiain eodem irftanti coguofcuntur illa ;; qud-

; edtur?

rum unum in altero tanquamobjecto cognofci-

15

tür,ut patet in fpeculo, & his, quz infpeculo vi

mprln

dentor * ergo &c.

Conf, vifio; feu cognitio

dtentur

DEL increata eft unica & indivifibilis: ergo in

[dsw

illà non eft ordo prioris & pofterioris ; aliàs

potty

enim eflec prior feipía, & polterior feipfayque

DEQ.

in terminis implicat.

veíle

$0$ & Adobjectionemquód Scotus perillum lo»

ïdita Q

quendi modum tantum velit innuere:ordinem

titish

; Rong

queridam ex parte obje&torum rmarii,& adarii,

utfic magis indicarethoc cognofci ex vi cognis

^ quid;

tionis illius, cum quo adhuc ftat , quod in éo«

|

Effen

ftfin

dem inítanti ambo cogriófcantur, quantüm e

éx parte cogno/centis , - uit patet in exemplo tei

! Mi

l

tiüm

vifx in fpeculo, quzfimulin eodem inflanti vi-

*

dencur, & camen fpeculum eft ratio videndiilla:

Würve

pérmodam medii cognid , & non fimplicis ra-

ttan

Ad

tionis cognofcendi , üt fpecies impreffa.-

qim

Conf, w. N. Confequentiam; ' quia licetin vi-

j

una.

ü?fæ* feu co'gnltio-ne non fit duplex ratio;

pri-

Wfoe[l

J .

Soluuutur Obfetiioner,

$99

tOdurtitt

primaria, altera 2daria, eft tamen ordo in at»

Oi at

tingentia obje£torum, attinguntuf enim à vifio-

Opropts.

fie , üt proponuntur , & confequenter cüm pri-

ofims

mó proponatur Effentia Divina, etiam primó

ytem: t

attingitur.

'

^

:l od

Objic. VI.. Contra eandem partem : crea-;6

t f Die

turás poffibiles immediaté in feipfis cognofcere

y Gsl

nullam involvit imperfectionem : ergo üt fic

fet qtid

etiam cognofcuntur à DEO. — . N. A. quia

st

per hocvalde vilefceret intelle&tus Divinus, fi

creaturz etiam effent prima ratio fuz cognitio-

rihd

o cipn ii

fiis.

Dices : medium univeríale nil diftincte

reprazfentat : fed Divina Effentia , i (1iri illa vi-

ub )

l wgnitic

derentur omnia poffibilia , effetmedium univer-

s tïgl)'ä

fale : :ergo diftin&té non reprafentat creaturas

pis ; d

poffibiles : ergohain illa non cognofcuntur à

DEO immediaté,

&. D. Maj. medium uni-

16!]][3;?'

verfale, quod omnem imperfeCtionem exclu-

gtl

dit,quodquenil potentialitatis & perfeCtibili-

( W

tatis habet, : nil diftinclé reprefentat N. Maj. fi

non omnem imperfeCtionem excludit, & ali-

ii

Y ng' |

quid perfeclibilitatis habet C. Maj. fed Divina

,

j

Effentia effet medium univeríale omnem imper-

j

feGionem , ac potentialitatem excludens C.

j

pïo j

Min. nonfic excludens N. Min. & Confequen-

j

l

tiam. ItaqueDivinaEffentia, hoc ipfo quod fit

il

univerfaliffima & fumma perfectio , continet

etiam in fe perfe&tiüs perfecliones creaturarum,

m'llmm'

j

quàm hz in fe ipfis... Inflas : cognofcere ob-

jectum cognitione directa & immediatain fe ip-

jutl

Jin^

fo e(t períectius, .quàm |cognofcere illud. in«

Pp 4

dite«

Fi

Á DEQ.

€co Par: II). Dift.I. Queft. UL f.T.

directé, G permedium cognitum.: ergo.tális

mtingenl

1nodus non eft denegandus DEO. .. &, ad Ant,

Atf

illud effe verum , quando. medium. eít limita-

tingeti

tum , non veró. quando eft abíoluté illimita-

tum, &altioris ordinis

4

diemisq

Jutaqy

$07 . Objic. VIL. Contra 6tam p.. fi creaturz à fe

funte

ipfis haberent aliquod effe , tunc. poffent ipfa

lfione

gloriari, quod faltemà fe ipfis habeant effe pof-

(

fibile : fed hoc videtur abfurdum : ergo &c.

MoloD

Min. P. ficenim effentvix non quales Dzo;qui

Tibl

folus dicitur àfe.... . N. Min. una cum fui pro-

lunmtis

batione ; nam exigua nimiüm foret hacc gloria

conu'ngt

tio : qualem enim gloriam fibi arroget vermie

mediyg,

culus ,. quod quidem poffit produci à DEO aut

ptquim

fole , quodque ipfi competat poffibilitas Logi-

pateDr

ca, hanc tamen poffibilitatem non pofTint pro-

doxin

prio Marte redigere ad actum.

Ex quo 'ipfo

: Dig

conflat, quam diverfiffimó modó DEUS .&

Yorat

& creaurz poffibiles dicantur fuum effe . habere

tget

& ft.

Aliz objectiones folvuntur. in Meta-

hugdi

hyfica. ...

Düus

QU/ESTIO lL

Wetum

Pl

De Scentia Vifiouis.

Í

* ! üü&i

NmA

zIn DELUS videat f;;lfl;ïa contingehiia» in

turit

Jddeis ? aut difpofitione caufa proxima , feu-liberi

I'EPræ

arbitrii ? vel in eorum veritate objelliva

ïldcn

ante Decretum?

C

Rotota fubfequenti materia hujus O;þüü

Tony

uturá

fhcplu

quód pr»æibnïs Q. . procedat circa:f

£04-

Jj

n DEUS videät futura contingentia c. 60 I |

: tgul

contingentia abfoluta à propofite , pendentia

Ym

àcaufis 2dis liberis : nam qualiter futura con-

um dl

Ya

tingentia" conditionata cognofcantur à DEO

m

tl

dicemus q. fequenti agentes de Scientia Media:

futura autem 4 caf« à DEO infallibiliter cogno-

fiqumil

Ícunturexdifpofitione, concurfu, & compre-

cpulatg

henfione caufarum naturalium, non impedi-

benten

tarum ad agendum : & futura immediaté.,

1: i

à folo DEO dependentia, cognofcuntur infal-

uD

^

libiliter à DEO ex determinatione Divinz vo-

tum J

luntatis.

Itaque quaflio devolvitur ad futura

hacgh

contingentia abfoluta 2 prepofrto, quodnam fit

gll' Vért

medium, vel ratio ex parteobjecti, in qua, five

DEOaI

perquam DEUS illa videat, & co gnoícat; ex

Ins hp

patte DEI enim effe infinitam ejus in intelligen-

vintpt

do virtutem , nemini eft dubium.

U

- Dicol. Idez Divinz non funt intellectui Divi- £09

DR

110 ratio formalis cognofcendi certó futura con-

delit

tingentia,

E(t contta Jgidium Romanum

Tl

Auguflinianum , docentem 1.d.38. quod

DEUS videat futura contin

cretum in fuis ideis.

ggntia ante omnc de«

J

: Prob, Idea eít pracisé reprafentativa rerum

J

üt fa&ibiliumv, abftrahendó an fututa fint nec

9€ : Qinde cum nec rerum exiflentiam, nec fu-

gt

i

turitionem , nec meram poffibilitatem videnti

reprafentent ; etiam in ipfis futurum aliquod

n

(id

videri non pote(t,

Conf. ex Scoto 1. d. 5 9. q.un. Scientiafutu- 5 ro

n

Yorum eftlibera 5 Idez autein,cüm fint in intel-

lectu ante omnem actum Diving voluntatis ,

)

M

*

Pp $

meré

602

Pars HI. Dift.I.Quaf. Hl $..5

hDEU

meré naturaliter reprefentant id, quod reprsz |lmem

tis C ha

fentant, nec magis üt ponendum , quàm ü£

nonponendum, folimque quomodo fieri de-

Jlernon

Dico]

beat, non determinaté, an, & quando fieri

debeat, adeóque folàm & poffibile, non fu«

| fl

turum: ergo idez non funt ratio intelle&ui Di«

dj o

vino, obquam futurum contingens antequam

E cont

actueft, certó cognofcat; fed fpectant ad me«

pum j a

ramícientiam naturale

4

m fimplicis inbelligentig

duq

non vifionis.

tionem

fatione

$11- Objic. IdezDivinz funt infinitz in reprafene

tando, G&antecedunt liberum DEI decretamz

adum

ergo antecedenter ad decretum repraíentant.s

t qu

omnem creaturam reprzfentabilem : fed im

&dio

cumulo omnium creaturarum reprzfentabilium

golts

adyc

continentur etiam futura contingentia: ergo

Idex antecedenter, ad decretum illa repraffen-

üonp

taut.

ftdum

Conf. alias fequeretur, quod futura

non haberent caufam exemplarem. in DEO ;

hüed

cüm tamen DEUS debeat effe caufa exemplaris

Qonne)

omnium : ergo &c.

E. ad objectionem cone

!IOD-P

ceffo Ant. D. Conf. ergo antecedenter ad de-«

QOv

eretam repræfcntat omnem creaturan| re»

ju ht

prafentabilem: quócunque. modó : N. Confe-

E

Vist

quentiam üt reprzfentabilem ante decretum C.

Confequentiam. Sed in cumulo omnium crea*

Quo;

turarum reprafentabilium quócunque. modó

^ Qun

continentur etiam futura contingentia C. te-

(

prafentabilium ante decretum N.fubfumptum,

At

quia in illo figno ne quidem funt futura. . Ad

fi pi

Conf. & D. fequelam, ^non- haberent caue.

«

|

g Ai; DEUS videat futwr a contingentia c&c. € olag

l; quiq

fam exemplarem (uz entitatis N. fuze futuritio-

; iil

Tis C. hec enim dependetà voluntate, & ideo

ymodo f

Idea non eftapta eam reprzfentare.

V quado

Dicoll. Neque difpofitio caufe proximze ;« v2

ibit, a

feuliberi arbitrii eft Divino intellectui ratio for-

Tranit

malis: cognofcendi certó futura contingentia;

Rn at

Eft contra Molinam Difputatione 4ta, & Ca-

atl

num , :ac quosdam alios.

ia

* P. quialicet DEUS intimé penetret difpofi-

tionem caufz liberz, cognofcendó ejus incli-

nationem ,. & maximam : propenfionem ad

iprepd

| decretut

aCtum circa obje&tum reprefentatum , & alia,

«plentanta

ex quibus 2dàm omnem apparentiam videtur

hat it

aclio fecutura 5 cum eamen caufa libera.etiam

extobllut

c

pofitis- omnibüs ad a

o

endum requifitis. poffit

:

adhucagere velnonagere, ex illa difpofitione

i reprzfm-

non poteftcerto, Ginfallibilitercognofcere efz

fe&um futurum ; cum; illà pofitá, poffet ad-

u f

i ii

hüc effe&us poni; vel non poni ;; unde cum

connexio- dilpofitionis cum actu fit fallibilis ,

m

jonuté

non: poteít intelle&tui etiam Divino injicere

"Ti

cognitionem fui infallibilem 5 quandoquidem ;

at

ut bene notat N. Herincx, ex figno fallibili

i nb

nonpoffit intelleétus etiam maxime penetrati«

qunv

viiscognofcere infallibiliter fignificatum , imó

j

quó naagis penettat ; eó magis cognofcit effe-

&lum poffe adhuc fequi , vel non fequi.

ucmä

j t

Conf. implicat £itura .cognofci àt futura;s 13

antequam habeant effe futuri, quantumcunque

,mpmm.

f

fit perfecta : cognitio : fed ante- determinatio-

qui

nem caufz libera;; . quafit per.decretum DEI,

€ie»

604 .Parslll. Dift.I.. Queff. H f.1.

m

effc&tus contingentes non habent effe futuri : ere

softror

go ante illam nou poffunt cogno(ci üt futuri,

Jb

Ex quo fequitur, quodlicet DEUS pro ptiori

eufepr

ad iuum decretum intimé, & perfeliffime pe-

deefill

netret caufas illas comprehendendó ( vel.etiam

fénpel

ut-utar verbó Molinz füpercomprehendendó)

idaltem

illas tamen non cognofcat determinatas pro illo

Biqiop

figno, fed folüm proxime difpofitas ad. fe.;

lii

determinandas;,- & confequenter effe&tus in il-

Prou

lis contentos non valet videreüt futuros., cum

tte dec

tales primüm fiant per determinationem.

drmin.

Objic.. Intelle&tus humanus, & à fortioti

D

$144

ngelicus poteft inde colligere effeCtum morae

tirit

liter : ergo Divinus infallibiliter , . cüm intime

ttten

penetret difpofitionem caufze libera.

E. IN.

ii

Confequenti&. ficut enim major intelle&tüs. pe-

tioner

netratio nihil confert ad effectás futuritionem,

jrsi

ita necmajorem habet de re futura certitudinem,

o

imó ficut immediaté n. prioridixi, quó magis

| Attt

DEUS penetrat difpofitionem caufz liberz ,. eó

Qtnac

magis cognofcit;effeCtum ftante illa difpofitione

fait f

pofle adhucíequi,vel non fequi. Dices : fi Deus

; fifusm

non cognofcit futura contingentia in difpofi-

L

tione caufz proximz, tunc DEUS a&us no*

pisq

ftros in libero arbitrio contentos cognofícit con-

vt

jecturaliter, adeóque ipfius cognitio tantum

allquu

effec conje&turalis : atqui hoc involvit gran-

Dortsc

dem imperfectionem DEO repugnantem : er.

dfitn

g0 &c.. & ad Maj.cognitionem DEI effe con-

Ed h()w

je&turalem folüm ex parte objecti, nonveró ex.

3. 1

parte fübjecti, hoceít, DEUM videre adtuum

[

at

i0-»

Mif — s DE US videat fütura contingentia ehc. 60;

ff

noftrorum intrinfecam contingentiam , & fal-

noicidus

libilitatem , quantum eft vi liberi arbitrii , &

EU pj

cau(e proximz, ipfum tamen DEUM non vi-

efellntg

dete fallibiliter, eó quód ex vi altioris caufz;

TC

nempe fui decreti, videat, liberum arbitrium

yrni]

ad alterutrum effe infallibiliter determinatum.

us pl

vt d

Ex quo patet Maj. poffe abfolut? negati , aut di-

ftinguijuxta modó datam explicationem.

didui

" Proulteriori refolutione advertendum, quód x £

QUUIY; d

ante decretum. DEI nullum contingens poffit

Ofttf

determinaté dicicerto futurum,

P. hoc: ni-

-f

hilpote(t effe,: nec determinaté cognofci üt fu-

hi of

turüm, quod non includit rationem exiftendi

i intimi

intali tempore ; in hocenim futurum diílingui«

] W'N

tur à poffibili: atqui nihil poteít includere ra«

st

tionem exiftendi pro tali vel tali tempore, quin

gl

priüs voluntas Divina velit, ut fit: ergo nihil

iil

potefteffe certó , & determinaté futurum ante

uj

decretum Divinz voluntatis.

Min. P.I. in

jl d

fornace babylonis trium puerorum combuftio

jj

fuit fufpenfa, quia Divina voluntas non voluit

sjiDii

hüjusmodi combuftionem effe futuram : ergo-

T

impoffibile eft, ut aliquid eveniat in tali tem-

d

poris differentia, quin priüs Divina voluntas

gt

velit, ut fic eveniat.

Eadem Min. P.H. f

p um

aliquid includeret rationem effendi in tali tem-

jiff

poris differentia ante decretum Divinum , tunc

«t

effet neceffario, & non contingenter futurum :

d

fed hoc eít falfum : ergo & id unde fequitur.

chö u

Maj. patet, quiafieffent independenter à vo-

D

luntate Divina futura, tunc effent futuraà fe iga

[

13

606

Pars HL. Diff. 1. Quaff. li. $.E

AhDE

fis : atqui fi funt füturaà fe ipfis, tunc funt necef-

ftets Q

obgdur

fario futura, ficut poffibilia, quiaà fe poffibi«

n

liafont, fünt neceffario poffibilia.

quna

$16. DicollI. Dsus non cognofcit futura continis

titiontm

gentia abfolutaineorum veritate objectiva praee

Min f

fuppofitiv'c ad omne deccetum. — Eft commu-

nis apud SSas, & T Tas contra RR. fundantes

|

um

fionem

fe, in illa fententia Philofophica, qua tenent

propofitiones contraditorias de futuro contin-

|determ

genti effe determinaté veras, vel falfas ante de«

onting

cretum DEI, quibuscum inPhilofophia eüam

ad fatu

il d

tenent Maft. & Poncius, quamvis hie contra*

rium fentiant.

iltipl

P. L. contingentia przfuppofitive ante decre-

l

lypot

tum DEI nullam in fe habent detérminate veri-

[ cqut

tatem objectivam in ratione futuri: ergo DEUS

' lamgxä

teL al

non pote(t illa praefuppofitive ad fuum decre«

; m r

tum videre in iplarum veritate objectiva.' Con-

tb da

fequentiaeft innegabilis. — Ant. probatum eftri;

W ft

priori , & à Scoto exprefse traditür 1. d. 29;

tom

Q. 1. $. vilo de contingentiarerum. vubiitafcti

bit : inilloivffanti (ic. antecedente decretum)

| rj

| Ronver

sop fuut vera contingentia.quia nibil eff tunc,per

quod babeant veritatem objetliuam : pofita autema

| t Q

t&gu «

determinatione voluntatis Divinajam verafunt,

videlicet pro illo 2do inflanti : er

don

té noflram tenet fententiam.

go chtus apet-

.

llequ

$17 P.Il. Ex duabus propofitionibus contrad

i-

C

[ D(

. -: &oriis defuturo contingente nullius objectum

eft determinaté futurum , aut nonfüturum ante

A.

POT

«lïecre'tum DEI: ergo nec propofitio vera.Co

téa

AT 'AnVDEUS Videat futurA cóntingentia clc. 60';

W fenet, quia veritas confiftit in conformitate ad

j

obje&um, & falfitas in difformitate ad illud,

d

Ant. P. determinaté futurum eft , quod per ali-

fütittng

quam caufam habet determinationem ad futu-

ritionem : atqui prafcindendó à Decreto DEI,

od

hn

. vel in figno rationis priori ad Decretum DEI

VA du

nullum obje&um contingens habet determina-

4, quit

tionem ad futuritionem: ergo objectum non eft

(toro

determinate futurum.,

Maj. P. fi objectum

ilos at

contingens futurum. haberet determinationem

ad futuritionem per aliquam caufam, tunc vel

(ophi d

» hieott

illa.determinatio proveniret à caufa prima,, vel

Àfe ipfo , vel àfecunda ? atqui non à prima, ex

antédat

hypothefi, quód DEUS adhuc nihil decreverit s

fed neque à caufa fecunda; hacenim ante cau-

aiever

oD

fam primam, vel independenter ab illa non po-

teft aliquid determinare ; neque à fe ipfo xmó

mün d

u (

enim nullum obje&um contingens fibi ipfi po-

teít dare, .ut fit : ergo neque poterit fibi dare

od

ib

ut fit determinaté futurum. — 2dó. Quidquid

competit alicui àfe ipfo , illud convenict illi ne«

u

ce(larió : ergo fiobjecto contingenti ex fe ipfo.

:dmfmm)

Dd

conveniret determinata futuritio , hoc ipfo non

effet objectum contingens fed neceffarium.,. s

jumm

jl

ergo praícindendó à Decreto DEI objectum

on eít determinaté futurum , & coníequenter

at

neque propofitio determinate vera, aut falía,

Conf.l, Sitraditio Juda eft fututaante om-518

5 m*(fwl'

j

ne Decretum , tunc.hoc ipfo non effet Judze li-

bera,, fed neceffaria : hoc nullus admittit: eg«

mmm

D

,mW'

ionis

lj

p

| f) n(cc illud, .. Con£. Il. pro illo figno rat

prio-

hE

&o8 Pars IH Difl. E. Quefl. HI. $.1,

priori ad Decretum DEI Tudzarbitrium ftatfub

qud pr

omnimoda prorfus indifferentia, ut traditionem

lgl al

Chriíti decernat; vel non decernat; aliàs enim

auiapt

Judas non liber& fed neceffarió tradidiffet Chri«

n

ftum aut. neglexiffet neceffario traditionem.s

duf

hrifti : atqui utrumque- eft. falfum : ergo

etiam falfam eft &c.

à

pdit,

düàeten

Conf. IIl Antecedenter ad Decretum-DEI

obje&tum , veleffe&tus contingens eft füb mera

feta par

poffibilitate ut fit füuturus, vel non füturus:

jndva

ergo equé poteft effe futurus , quàm non futu-

(isjand

rus : fed fi objedtum, vel e&ectus poteft equé

poftiye

effe faturus ; quàm non futurus , tune propoft-

tümncga

tio enuncians effectum futurum , non pote

(f .

determinaté dicere verum , fed indeterminaté

Ptgadó

folàm , & fallibiliter: ergo propofitio contiris

glillül, Pj

tatoneg

gens ante Decretum DEI non eft determinaté

veta.

R

$19 Objic.T. Illapropofitio e(t detetminatà vera;

li&v

peeabi

quz enunciat aliquid , quod determinaté futue

rüm eft: atqui hzc propofitio : »das tradet

'dliera |

Ciiftum , fignificat aliquid, quod eft determi-

Dt

náté futurum : ergo eft determinate vera;— E&«

lt

)

D. Maj. quz enunciat aliquid, quod eft detet-

[ if

alv

minaté futurum pro illlo inftanti pro quo enume

Antes

ciat Conc. Maj. pro alio Neg. Maj. fedaffignas

ta propofitio fignificat aliquid, quod eft deter-

0

minate futurum poftDecretum DEI Conc.Min.

Wnam.

Dtopo

quod eft determinate füturum pro illo inltanti

tti a

priori ad' decretum DEI, vel præ!"cindendö*ä

decteto DEI. N. Min. & Conf, & fuppofitum,

)

quo

IV — o DEUS videat futura contingentia &c. 6 0;9

Wümi quód prefcindendó à Decreto DEI conceptibi-

wwb — disfit aliquis ftatus futuritionis; quznamenim

tut; d

caufa prafcindendó à Decreto DEI extrahit ob-

dl

jectum.contingens.ex flatu merz poffibilitatis:,

) tl

& transfert ad ÍLatum futuritionis ?

fia: t

Objic.ll, .Hacpropofiio disjun tiva Petrusf 2Q

peccabit., vel non peccabit ante Decrectum DEI

Dentunti

eft determinaté vera: ergo etiam neceffario al-

v dl ln

tera;pars erit vera,...Conf. P. propofitio dis-

of

jun&iva tantàm eft vera ratione alterius partis ex

m tl

disjunctis,

&. l. Diít. Ant. eft detecrminaté.&

ipotda)

pofitivé vera Neg. Ant. efl determinaté, & tan-

yne p

tüm negative vera conc.Ant. & eodé modoDift,

n0n potd

Gonf. .. Refp.II. meliustransmiffo Antecedente

du

negandó Confequentiam, cujus probatio diftin-

j

guitur, propofitio disjunctiva tantüm eft vera

tationealterius partis ex disjunclis, qua fit de-

d

terminaté vera Neg. qua tantüm fit indetermi-

naté vera Conc. ut ergo hac propofitio Petrss

«t

gj

peccabit , vel non peccabit st vera, fufficit, quód

v

altera. pars ex disjunctis fit indeterminaté vera

ficut. juxta.Summuliílas , ut hzc prepofitio,

d

i?

dexter,vel finifler oculus eff nece[[arius ad videu-

dum 4 fitvera., fufficit, i altetuter (it neceffarius

"i i u

ad.videndum indeterminaté. . &. III. quod dicta

mqü(]mw

Antecedentis propofitio fit de neceffatiis.

T d

E

d

Objic. Ill.... Neceffe eft ex. contradictoriisg ag -

)d CH

y

unam eíle veram ,. & alteram falfam : atqui iflae

propofitiones funé; contradiclorig : mmuadas

i

&rit , tmunndus non erit , etiam. ante. Decretum.

j

DEI: .ergo ante Decretum.DEI neceffe e(t una

l

yon

"

qad. .

3

effe

€i0 - Pars IIl Diff. I Quafl. H f. 1.

L.

effe veram , & alteram falfam.

x Difl. Maj.

visConi

neceffe eftunam ex contradictoriis effe veram,

finond

& alteram falfam indeterminaté Conc. Maj. de-

jdot.

terminate Neg. Maj. & transmiffa Minore eo«

etmn

dem modo Diít. Conf.

Tondum

Dices : wnndus determinate erir , muudds

d

eleterminate non erit funt contradictoria: ergo

tj d

vicontradictionis neceffe eft, unam effe veram

BU

determinaté , & alteram falfam determinatéi

fiayi

tetroin.

x. negandó Ant. quia fecunda propofitio non

negat totum , quod prima affirmat ; prior fi-

ptopol

quidem affirmat tam 2.v determisaté , quam u

gent;

erit ; undevis contradiclionis non reperitur in

101 6f

memoratis propoütionibüs , fed. dawr. inter

fillüg'

eas medium , nimirum hac propofitio : srmndus

Wav

non determinatt erit 5 que propofitio procul

esn

dubio vera eft , propterea tamen non prajudie

Qu e

cat noflre conclufioni (.1.) quia hac uliima

wfert

propofitio ante Decretum DEI eft in máteria

fiti

neceffaria ( 2. ) i ante Deeretum DEI mundus

Dait

non determinaté füturus erat, prout etiam re-

quod]

veranon erat : ergo de futuritione mundinons

pl

dum habebatur determinata veritas.

[:

AEia

Q

$22 Caterüm ex vi contradictionis certé AArii

nihil pro fe conviricunt ( r. ) quia vis contrae

pli

diclionis plus non petit, quàm ut unafit vera,

D

& altera falfa: at ex hoc malé infertur, quod

bHI

una debeat effe determinaté vera, & altera de»

Q

terminate falía , pracipue fi fint in tali flatu,

Cfefir

in quo defeétu objeéti nor poffunt dici determi*

"um|

naté verg, vel fal(z, (.2.) proríus non datut

üor p

ii

- n DEUIS videat Fubura costingentia &v. 6Ty)

y. DI

li vt

viscontradiclionis formalis in propofitionibus ,

finon datür vis contradiclionis caufalis in- ob-

o Mjb

fa Mi

jecto t atqui praftindendó à Decreto DEI, vel

etiam in figno rationis priori ad Decrerum DEI

nondum datur vis contradictionis cauíalis in

rii, d

obje&to,uc fit determinaté vera, vel falía : ergo

jdora: t

neque datur contradidtio formalis in propofi-

a dv

tionibus antecedenter ad Decretum DEI. ( 3.)

detmo:

fi ex vi contradilionis bene poffec probari de«

qpdiit

terminata veritas , aut determinata falfitas in

j p

propofitionibus, vel obje&tis de futuro contina

; qit

genti, tunc hoc ipfo illa veritas, vel objectum

reptri

non effet contingens, fed neceffarium : hoc

dur t

T

nullus admittit : ergo nec id unde fequitur,

Maj. P. veritas, quz infertur ex principio ne«

Áiogé

ceffario , eft neceflaria & non contingens : at-

p

qui veritás, quz infertur ex vi contradictionis ,

1 hæc Um

infertur ex principio neceffario : ergo eft necef-

t

faria.'' Maj. conflat, quia veritas, quainfertür

g

ex Vi contradictionis , infertur ex hoc principio

yr t

quodlibeteft, vel non eft : atqui hoc eft prin-

mundj[.*oi'

cipium neceffarium : ergo & vetitas eft necef-

faria, & non contingens.

,W AArfi

— "Objic. ultimó. Sthacpropofitio Petrzs se-

*

j

que

galit Chrifium non eft determinat? vera ant

e

$ 23

j

Decretum DEI, tunc fit vera per Decretum.,

j

DEI: atqui tali modó DEUS eit Audtor pec-

T

cati: ergo &c.

&. D. Maj. fit vera per De--

,il

cretüm effectivum & pofitivum Neg. permiffi:

iM

vum Conc. Maj. atqui talí modó DEUS eft Au-

T

aor pcc-cati, fi decer

neret peccatum effedtive ,

"

"

Qqa

Cong.'

€i2. PariHI. Diff. L. Queft. II S.1l.

A DEU

Conc. Min. permiffivé tantüm Neg. Minor. & (transmi

| t

)ng

Conf.

!

soDin

24 Dices. plura pcccatafunt

futurafiné Decreto

|

gud;

Divinz voluntatis : 'ergo aliquid poteít effe fü-

f rexi

turum ante Decretum DEI.

x. D. Ant. ficut

Atethltat

riüs. Plura peccata fünt futura finé Decreto

timert

pofitivo & abfoluto Conc.finé Decreto permif-

titaCvi

fivo Neg. Ant. & Conf, DEUS enim decrevit

permittere peccata ,

quia reliquit hominem in

atquiut

manu confilii fui. — Alias obje&iones Philofo»

torüm.

Nobis nunc re-

1

phicas defume ex Logica.

4 (

€o6ylli

i

ftat , utaffignetur illud principium determinans

ütexill

ad hoc potius , quàm ad illud ex contradicto-

(niti à

riis : atqui ante Decretum non eft affignabile

DAT

ullum tale principium: ergo&c. — laque fit

tümq

$ II.

pralen

-4An DEUS videat- futura contingentia

Qurümg.

abfoluta per vealem eorum prafentiam in aternie

Tihili

sate , aut inefficacia fua prafGientia , aut in

Ti ze

Decreto Thomillico efficaciter

gnofca

pramovente ?

Xileyi

l,

$35

Ic principaliter contra 'TTas agimus ;

primam autem quzftionis propofite

NUS

Tony

artem fufficienter tractavimus à n.43 f»

ubi negavimus , quód res temporales phylicé

quil

D

& realiter coextiterint DEO ab zterno, & con-

fequenter in prafentiarum manendó in SSrum

t in

As q

principiis corruit fuppofitum AArum. Nihilo-

minus pro majori claritate addo fequentia —

Donm

PIE

Co:xiflentia realis foturorum 'contingentium.

trans-

IL il

4n D EUS videat futuva contingentia c*c. é1 3

Nro Mi

Ctransmiffó interim, non conceffó , quód de-

tur ) in aternitate abfoluté non poteft effe ra-

afne D

tio Divino Intelle&tui cognofcendi illa ( 1.) quia

priüs eft ,. rem effe futuram , quàm efle przíen-

dpoud 'i

D.

tem realiter inzeternitate ; cüm ideó fit prafens

j f D

aternitati, quia futuraeft, nonecontra. ( 2.)

Jecretoptt

tam certó cognofcit Intellectus Divinus non fu-

v enin t

tura ( videlicet meré poffibilia) quàm futura :

-homintl

atqui ut cognofcat non futura , non indiget reali

ones D

eorüm przíentià:: ergo nec ut cognofcat futu-

jis n

») quod cognoícitur in praefentia reali per

fa. (

Jetetimit

€oext

í

entiam ipü zeternicáti , illud cognofcitur

üt exiflens etiam juxta T Tas :fed futura contin-

yntradià

amgnzbü

£entia non.cognolcuntur üt exiflentia, fed üt

Ya (

extitura : ergo non coguofcuntur in reali eo-

rum coexiítentia ad zternitatem DEI. (4.)

prafentia realis non eft ratio , cur aliquid fit fu-

turum ; fed potiüs Voluntas Divina , fin& qua

yiitó

y ii

nihil à poffibili transfertur ad ftatum futuritio-

nis :::ergo. futura contingentia non bene co-

j u

Jf

gnofcuntur ab Intelle&u Divino in eorum coe-

xiflentia reali, transmifló interim, quod dare-

tur.. . Atque hz rationes permoverunt plures

m

i

)

"ETas , ut & ipfi ad aliud medium , unde futu-

rorum cognitio haberi queat, confugerint ;

jb

J

d

quale autem illud fit, conftabit. — Pro nunc

Ph

Dicol. DEUS non videt futura contingen-f26

!N

hi

tia in efficacia fuz prafcientiz, Eft commu-

j

nis apud SS. & RR. contra Palatium, aliósque

P

|

nonnullos T T.

-

;HI[U'

DEI prafcientia fit caua

p

| P. Falfum eít, quod

3 3

u-

u

€iA PansIII. Dif 1. ga/z.n.v £a

hDR

futuritionis : ergo'in illanon bene cogüofcune |mnlnl

tur futüra contingentia. ^ Ant. P. L. Ab Au-

tioidso:

&oritate. SS. PP. qui exprefse noflram fenten-

ton fün

tiam tuentur.

S. Damafcenus L. contra Ma-

«ontai

nichzos circa finem ait st ea, qua fattuvi fumut,

0j

prafciat DEUS , à nobis proficiféitur s of $u«

! &Phim

sem DEI pra(cientia vera , ctr inviolabilis , ve

Sàug.l

vim ipfa nequaquam eff , cur omuino futurum

L

d

eff , quinpotiis quia koc velillud faEri fumuhy

3d circo prenofcis.

S. Hieron. in c.26. Jerem.

goDU

dicit : sow enim ex eo, quod DEUS fiit futa-

cadug

vum aliquid , idcirco faturum eff. 5 d quiafa-

textüs.

25rY"um,.

7077

S. Juftinus M. q. y8.- ad' gentes :

eau[a non eft ejusyouod futurum efF j pramotio ;

DEUS«

v (

Jéd quod futurum eff , Canfaeft pranotionis j s-

quecnim pranuotionem fäqm'tmr,qnod futurwmefh,

quam.

[cienti

Jféd quod futurum eff pranotio, Audiatur etiam

Sanctus Aug. L. de Civit. DEI c; 10: Neqie

poifua

füturo

ádeb peccat bomo, quia DEUS illam petcaturum

prafcivit » ergo prefcientia DEE non eftcaufa

» duntat

füturitionis;

Idem Ant.. P; II Ratione : i

It int

fcientia' DEI antecedenter ad a&dum Divite

Nitem

Voluntátis effet caufa futurorum , tunc oimnia

fiit ab

maturaliter , & neceffarió'effent futura; & non

gl

iptis

liberé ; quia intelletus; t precedit volunta-

teni eft potentiaomnimodis naturalis ; & coft«

em,

fequenter non tantüm creata , fed & increata li-

hocpx

bertas non effet.

lt y

$2

Confirmatur. Eó modó fe habent futüra re-

lat

U fpe&tufcientiz DEI, ficutea; quz videmus re-

0

Wre

fpe&u vifionis noftta : fed ea qua videmus,

non

T

A DEUS videat futuracontingentia bc. 614

t copidi

non funt, quia videntur à nobis, fed à contra-

P M

rio ideó videntur, quia funt: ergo etiam futura

st

non funt futura, quia fciuntur à DEO, fed à

4 Contra

contrario ideó fciuntur, quia futurafunt.

D

— Objic. L. Pfal. 103.omnia in fapientia fecifig 28

hir i

& Pfalm. 15 . qui fecit calos in intelleEin. I

7

S.Aug.1. s. de Trinit. c.13. ait. Uriverfas creae

nimfum

&uras. fpirituales (j* covporeas , non. quia . funt,

ideo tovit D EUS: fed ideb funt , quianovit : er-

(l f

ab

go DUS videt futura contingentia in effica-

cia fug prafícientise.

R. L. Opponendó alios

i^f j

textus ex num. priori. -Refp. II. Dicta fa-

fl

4l gent

erafcripturg loca plus non velle, quàm quod

DEUS omnia providé, fapienter, & ex pre-

j

TT

via fcientia fimplicis . intelligentie operetur,

quam-tunt (pro figno rationis) fubfequitur

uml

ydiit

fcientia vifionis , non autem volunt , nec velle

poffunt, quód fcientia vifionis fit caufa efficiens

cM

futurorum contingentium , hoc enim ad: vo-

] ;fmmf

d

luntatem fpe&tat.

Ad S.Aug. Refp. quod

fit intelligendus de creaturis poffibilibus , non

p

n D

autem de futuris, iflee enim etiam juxta nos

funt ab intellectu.

uód fi tamen: contendas

x P

mayäw

Augyultinum effe intelligendum de futuris , dic

ip(ius caufalem fore à pofleriori , & materia-

j

m

lem, non formalem , itaut arguere licitum fits

js, t

n

T

aü M

hocprafciturà DEO : ergo infallibiliter erit.

licét veritatem non habeat à fcientia, fed à vo-

luntate.

i

( 1]

Objic. II Vel fcientia DEI eft caufa rerum,$ 29

j

h fm

d ]

velres (funt caufafeientie DEI ? hoc enim re-

Q.34

qui-

N

A DEU

616. Pars IIl Difl-L-.Quefl AL felfzc

quirit effentialis fubordinatio (cientis ad feitum s

den5; m

atqui resnon funt caufa fcientiz . DEI; illa enim

queas i

decretür

funt temporales ,. hec. eterna : ergo: fcientia

DEI eric caufa rerum contingentium , & cone

iulueis,

quenter in hujus efficacia.optime cognofcuntur,

«5 T

3. Neg. Mai, Nam .nec fcientia DEI eft.caufa

| ! t ber

rerum futurarum , nec econtra res futurz fciens.

; hass

tiz.DEL, fed.. potiüs. conditio. prarequifita

, Utge*

quoad extrinfecam terminationem s. repugnat

eigo d

enim ícientiam DEI. moveri ab objecto fecun-

filitas

dario, fed. tantüm à primario :.& hinc fi per

DEO j

impoffibile omnes. creatura implicarent ; ad«

1002f

&ordi

huc foret fcientia DEI ratione Effentize Di-.vinæf

tanquam objecti. primarii ,;licét tunc non: ter-

ldee;

minaretur. ad creaturas, & per hocfufficienter

fl

falvatur. effentialis fubordinatio fcientis: ad f

tf£o «

tum.

s

Vpori

$30. Dicoll. DEUS nedu& videt futura c:o;xtin-f

lat

gentia in decreto Thomiflico efficaciter przemo

tilid

Vente., ac antecedente omnem -determinatios

Qum

nem creatz voluntatis.

Eft communiffima:

| deret

apud SSas , & RRes. contra T Tas.

| üim

.P. Decretum Antecedens & efficax non.eít

i Pro hOw

