
00 quinqüi

ex nollra refolutione plan& fequitur , quód $.

jtitid

Scriptura non fit infallibilis ; quia ex pluribus

fenfibus litteralibus tantüm fub diliünctione..,

j

poffemus inferre ; vel hic,vel ille eft genuinus ;

litrcralöu?f

fonC[l j

qui modus plané eft incertus , ac SpirituS. indi-

gnus.

IV. Sequeretur, Scripturam non effe

L

minüs ironicam, ac fi logorum gratià alius.ge-

o

nius diceret ; ibis , redibis, son , morierisin bello:

r '

autfics :Hio te cEacida , Romanos vincere: poffe :

jj m

in quibus reditus eft camincertus , quàm incer-

pown m"h

tum eilex:vi verborum , utrum ZEacidas Roma-

nos, an.Romani ZEacidam victuriünt:

li

$0

&. Ad l. Difl. Ant. refpeclu earundem cir- 1 :g

)

d

cumítantiarum temporis, loci; & munerum C.

t0 PIW

']

Ant. fiha circumftantiz velin uno fint diveríe

j

N, Ant, & coníeq. ad cujus annexam probatio -

Ü

nem

124 Par: 1. Dift. Prolog. Quafl, IH. $.TII.

nem dico , quotquot. tandem vérba in $. Scri-

piura habeant plures fenfus litterales, illos non

Tcot

effe-intet fe oppofitoszatione diverfarüm cir-

cumftantiarum, -Ad II. . parum interefle,

hi

utrum Propheta intenderint. diverfos fenfus;

Nyi

nem

dummodo Spiritus S. intenderit, & prafciverit

|

hos diverfos fenfus Ecclefiz fuce aliquando pa-

3pp

trocinaturos. . Certé Caiphasnon intenditíene

tradicen

fum S. Joannisfupra infinuatum & tamenuni-

logamí

-xetía Eccle(1a ilium defacto tenet. - Ex quo con-

nfS. s

fequens'eft, Evangeliftas non'egiffe nobifcum

dd,

infideliter, nemo enim infidelis eft in eo , quod

lat; p

non intendit, aut ignorat ; imo fi etiam intendil-

lat

fént diverfitatem fenfuum Jitteralium in eodem

Hl

textu., tam parüm infideles fuiffent, ac fi inten-

esfun

/ diffentin eodem textu fenfum litteralem; & my*

litt

flicum-quia-femper pravidere poterant, quo

C pur

Spiritus $; vellet Ecclefize fuze hos diverfos fen-

WAj n

fus pandere, ac fuam infinitam fapientiam ma-

xit ff

nifeftare;

Ad llL. 1y; abfoluté: omnia- negan*

Handat

dó , quz ibi dicebantur , quia omnes illi fenfus

$ Allg'. ]

litterales füitinfallibiles ratione diverfarum cite

.33'06

cumflantiarum. - AdIV.-m; ex jam diclis; fe-

UT

quelam eífe falam ;; ac comparationem pro us

DLT

indignam , & injuftam ; quia:alias & fübfiften-

Teturpy

tes circumílantias affignare poffumus inS. Scii-

lu füpea

ptura finé deceptione : econtra alias circumflan-

[ ' Hn Gei

: tias affignabit nemo fine aliqua deceptio

5f

ne alicujus: partis in' fpecificat

í

Ua

-

'.«"lhnm

' okgivs.' :

fi:'fdici

$.1V.

fU

sor7 698 X oX $835 0 13f

vérbu nb

. $. IV, Extravagans.

stas, li

diverfamm.f

Reconciliantur nonnulle apparentes fal-

n t

sv fitates , & contraditl iones S-..Scripïgm.,

livedas

'N. prioribus jam prafentis materiz mentio- 129

; p

nem feci , cüm enim aliqui S. Scripturz loci

T

appareant claré falfi in fe , alii veró aliis con-

nonia

tradicentes , ideo , àt flabiliam magis, Theo-

;; K

logiam firmiter, & infallibiliter argumentari ex

a d

fenfu S. Scriptura , non omnimodis abs re fore

vlf i

duxi, ea quzin prafxo 6. fpecificavi , reconci-

selitejt

liare: premitto proin ali

fitates.

quas apparentes fajs

[ eian i*

ia

I. Falfitas. äpparenS : Genef, 22. Abrah'a'm;;o

afcenfurus montem,üt Ifaac filium fuum immo-

ffb

qtradtm

laret, dixitfervis : Expetlate bic eum. afiuo, ego

( puter illuc properantes , po/fq:mm adar aueri-

o

"]

ys d

y

"us , reyertemur ad vos,ubi certó Abraham di-

xit falfum de: reditu pueri, cüm probe fciverit

! fapicnmmä

zomii

mandatum DEI de puero immolando.

Ri gx

S. Aug.l. de mend. c.1. quod Abrahamilla ves-

al

gdjvedämff' j

ba , ego & puer revertemur , locutus fit fpiritu

Prophetico, fperabat enim filium fuum poft

m j

d

immolationem ad vitam revocandum, àt imple-

retur Divina promi(fio de mulüplicando femine

j

fuo füper cerram.

D

iil

.. Il Genef. 20. Abraham mandavit uxori füz;

;Hasïi""w

dic , quod foor mea 55 at jui Sara fuituxor Ab-

qqu"

rahz, & non foror: ergo &. cum eodem Aug.

)Fciäüm :ï

4Mbraham weritatem woluit celari , i nou menda-

12.

t

!

o,mu dici; unde ipfc Abraham eodem c. v.

-

1

di-

/

126 Pars I. Dif. Prolog; Quaft. Hl. $. IF.

Ri

dixit : alias amtem f vert füror mea ef? , jïli& Pa-

fübwea;

Ubi eft ob-

fum, y

tris mei, (£ non filiamatris vae&.

fervandum contra Cajetanum, quód revera Sa-

mintori

ra non fueritforor Abrahe ex parte Patris , fed:

ligl.

quód illam fic vocárit, quiaSarafuit Abrahz ne-

[j popt

ptis ex fratre in linea paterna,qui modus loquen-

hw[itt

di nontantüm ex teftimonio aliorum apud Gál-

:

Vag

1

hi

los & Belgas , fed & apud Germanos receptus

eft. « Quód autem Sara - non fuerit eera foror

ThOttUU

Abrahz, evinciturex eo, tum quod Sara Ge-

li

nef. 11. v. 31. vocerur nurus Thare; qui fuit:

fiém ao

Pater Abrahze ; tum quia licita erant tunc conju-

trior

(it;und

giain fecundo gradu collateralium ; non veró if

primo, ne quid..m ex alia parente;: ElLergo pat-

TT

lm à

ticula ver? referenda ad priora;-ut fenfus fit

aliàs autem & vere dixi , non autemad av fóro

gila,

:

quafi fuiffet veta Abraha foror.

Plur

III.-Genef27. dixit Jacob Patri fuo t Ego fum

Tentes,

primogenitus tums Efatu : atqui hoc eft falfum:

177

ergo Ícriptura non prabet. noftre 'Theologiz

Varinia

wtrint

fufficiensargumentum. | sy. Jacobummon fuiffe

ientitum , quia : revera Jacob fuit Efau , non

Vtrito

Wmdy

quidem quoad ipfam perfonam, fed quoad jus;

& dignitatem primogeniti, quia primogenitura

taffo;

Jacobo duplici ex titulo debebatur; primó qui-

l.

dem ex jure Divino , quia DEUS revelaverats

[itos,

AMajor ferviet minori, fecundó jure humano;quia

M

Rintseg

primogenituram pretió levis jufculi emerat.aP

Efau.

( T

IV.Jonz 3. habetur : 4dbuc quadragintadies,

D l

d'. INinive fubvertetur : atqui INinive non-

yD.

Iu

Keconciliantur nonnulle appaventes, e£.. 127

T

fübverfa : ergo fcriptura fübminiflrat locum fal-

Uid

fum.

Illam prophetiam fuiffe tantüm com-

nodtett

minatoriam , & fub conditione, juxta illud

te at

liz 38. fi penitentiam egevit. gens illay agam

j lat

(j ego peenitentiam faper mala $ quod ego cogitu"

nodushit

bam facere.

w

V. 4. Reg; 2. lfaias Regi Ezechiz: morierse

anos u

t& (j non vives, & tamen Ezechias tunc non fuit

ii t

mortuus:ergo. . "Tales prophetias interdum

ol gu

fignificare rem fecundüm ordinem & dilpofitios

nem caularum naturalium ; nii DEUS per ex-

hare gi

n

traotdinatiam potentiam'talem ordinem fufpen-

dat ; unde Ezechias Rex mortuus fuiffet ratione

; noniti

Bilemi

prementis infrmitatis , nifi DEUS per miracu-

acfot

lum ei fanitatem refhtu:fïct & vitam proro»

e'affet.

mf

Plures: jam (ubne&to contradictiones appa-l"* f

fio:

rentes.. L Sit; Genef. 46. habetur : Cuntle ani-

maquaingre[fa fumt cum Tacob in 4 (gyprm. fe

ot EH j

g T

xaginta [ex ; & mox fübnedlitur v. 27. quod

fuerint anima fiptuaginta, *. quód in priori

p

verfu non fueritnumeratus ipíe Jacob & ]o feph,

jt Ehu,'

dQ

cum duobus]acob: filus,fcxhcet Ephraim,&Ma-

naffe.

J

mo Ri

II. .Genef. c..1; dictum fuit Adze, & Eva,eres

; p

fcitec mulnplzmmxm econtra Matth. 19. di-

if

citur ::»on expedit nubere : atqui haec contradi«

unoif

"d

cunt: ergo. &. quód,initió naturz humanz pro-

creatz , ex limo terrz , debuerit fumere incres

M

menta per propagatlonem hutanam ; ; econtrá

n

humano genere jamfüfficienter;Gt vix non abun-

LL

4

li?ln

128 Pars L. Diff. Prolog. Quafh. II f. 179-' | Mu

danter^, multiplicato , certé non expedit omnie

fhotvt

bus nubere

[

; q.

III. Deut. 12. Occide * comede, frve

immm;-

inptiri

alm. fuerit ffue mieudum : & tamen eodem ].

Tor qott

Tocmt

€:14. dicitur: Necomedatsz, qua immunda finnt.

R. priori cap. eft fermo de animalibus tantüri

fj qà

türt cor

fecundüm quid immundis , id eft, vel detalibus,

uz licét alias ex fua fpecie poterant offerri, ta

didek

mien hic & nunc non porterant offerri , quia ha«

Cóniti]

bebant aliquod vitium ; talia erant bos, ovis,

Áipir d

eapra, turtur , columba,fi non habuére vitium:

tàtdi

vel de illis, quz ungulam non findebant , nec

u

ruminabantur, üt cervus, caprea, Oryx la

frafj

yofteriori vero capite eft fermo de animalibus

d'iüiynïq]löl

Atb

abfoluté immundis, fcilicet morticinis , gel de

aliquibus, qua& non ruminant , üt fus , vel un*

"thcm !

gulam non fcindunt;üt camelus,lcpus',cuniculus.

üint'g

- ]V. Prov. 26. Nerefpondeas flulto. juxtass

(itanri

fhnltiiam fuam, ne efficiaris ei fimilis , qui ergà

lal

fubjungitur : refparde fiulto fuxta ff ulcitiam

NG

fiam , ne fibi fapiensejfe videatur ?. Y. in priori

Dioj,

verfu hoc füaderi , ut non refpondeas //wito fa

Ht

xta . Laltitiam fuam , hoceft , pati [tultitia , li

Vi

enim ip/i fmilis effceris ; in pofteriori vero fua«

:mnfeqv

detur , utprudenti & fano refponfo juita flul-

äntece(

titiam infani refpondens ; & fic non videbitut

Vil

fibi (apiens , difcreta refponfione confutus.

— V. obi.c. 1. Zmromnibss bis non peccavit 70

10 ty

labiis fuis; & tamen c.7.v.1 j .preffus & vixnon

rlm im'l

oppreffus miferils fatetur : qmamz ob rem elegit

000 tn

A*

,[if,/f*?fndium anima mta , d mertem q(Fj "m

£ox

IT

Reconciliantuv nónsitella apparentes ec. 329

n aptitm

mox v.16. deféraui jnequaquam nliva jamvis-

vam; quz plané indicant peccata gtavia, E.

tl ftim

inpriori cap. dici ; quód Job tót/malis infeptus

tamun

nom comiiferit üllam peceatum blasphemize,

um

murmurationis;dut-querimoniz contra Domiz

..

imallius t

num, non veró:

^

q

quód totá vità fuá nullum pécca-

f li

tum commiferit j'in pofterióti Vero cap. reffe-

tcranto?ïtll»'

&itfe Job füper'ália-peccata; & pracipué que

ofici i

commiiferatatite hs fibirinimiffas riferias. In«

ean bt

fuper. defperatio Fobi tantüm"füit €irc

à recupes

fabuécinit

tanda bonatemporalia

37 V I« Ecclefz

,non Veró de vita xterna;

y ia

. V. Ijshabetür:

fris fpatiis

a, 01

franfónnt. nnitéy[a fb élo.

V. autem I4. Di-

o d

dici j: quid omnin opéra, qu&

fecit DEUS , perfe-

yticins *

verest in pevpétuum. -&.in priotiverfu efe ferz

monem de rebus quatenus ,&

j i li

quamdiu refpí-

lenus t

&iunt tempus;

in pofteriori aütem de rebus üt

^

durantibüs in fui

)fih !?u

pecie , prouto

inili,

liora'fex dierum d

utrabunt;

péfà px"incilï gï

"T

* NILAEcclefi a11.:6) 9742* t ab

jl

DEO funt', & tamenSap. cap, g. v. 3- dicitür:

deSM(;r

quoriam D EUS mortem non fecit.

x. in prioti

xextu eft.fermo de volunt

xl

*

até permittente , feu

€onfequerite

P)

ii pofteriori'autem de voluntate

«t

antecedente ,

onío j

& approbante péccatum.

cnonw :

VIII: Ezech: 18.. promittit. DEUS : TFilius

gcoüfu h

non portabit iniguitatem Paivis, Exo

d. autem

20. comminatur DEUS :

15

( yui

igo Dominus vifr-

tans iniquitatem Patrum in Fj

fj

!o. E. in priori

J

u

loco eít fermo de

peccatis parentum, quz nullo

; auxilio; vel imitatiorié filiorüm fs

" WW

:confenf u

1

coni-

t

110 Parsl. Dift. Prólog. Quaft. IH $f.IF.

te dl

commuiifía j in pofteriori veró eft fermo de filiis

1

Y

Parentum. veftigia.

tmenfo

nique prementibus iniqua

Auxfietiam de filiis juftis, & DEUM timen-

piado:

Il

tibus fit fermo , intelligi debet quoad poenas

duntaxattemporales , queis filii non raró vifi-

pfua

ial

tantur in terfa , cum magno tamen fee-nore ilj

coclis.

ili; e

domo

IX. PÉ 115.. Omnis bomo mendacc, Gt Àpot.

ftn, )

X4. diciur : m ore& coruma non eft imventum

mendacium : acqui hac contradicunt, 3y. S. Da-

fumpro

ütcomr

videm loqui dehomine quoad naturam corrupe

fenfus, 1

tam; S. Joannem autem de homine. per virefs

gr—atiæ-confortat

Q.

ficindi

Auntura

132

Anne&

lize a-dhucx contradictiones ap-

mbunw

N.'T. quz vel fibi invicem , vel V.

de tem?

parentesex

"F. contrad

icunt. L fit 5 Joan. 4.c. dicitur :

usqucæ

IV,

qui biberit.ex aqua , quam ego, dabo ei , uon fitiet

án &Lerxum.; econtra Ecclít. 24. habetur : Qui

[

bibunt me , adbuc fitient. . W. Joanem loquide

P'";' pr.

bibere infenfüfpirituali pro: guílu vita: aterm2;

sf Serm

Salomon econtra loquitur de bibere, prout pra»

f de

friboi

cisé fignificat defiderium , & concupifcentiam,

nondum autem ipfum guftum, & tentionem. '

ii

V.fb

]k. foan. 20. narratur de Magdalena, quod

venerit ad monumentum , cu. adbuo tenehrá

d

éfféut. ; : S. Marcus veró dicit c. 16. quod vene-

p /'Wm

Lal

rit ad monumentum orfo jam fole. ïgz.'k'*quöld

S. Joannes fuerit locutus de tempore, quoMag-

m"l'bu [

dalena é dorno egreffa eft ;; S. Marcus veró

i

€

!hani, I

tempore, quoad monumentüm wenit.

1ó-

li f«um

dic ; utrumque texu—yz;n peflc intelligi de au!

&

I£

g

Reconciliautur äonnu!/æ appavénteseic. Y3t

J Hemmit

rediluculo , suncenim adhuc tenebrz fünt, &

um

tamen fol quafi nuntiari & oriri folet ; prior exe

D

plicatio videtur folidior.

t qudjr

Ill Joan.c.2. v.20. legitur : Dixeruzt er«

j n t

go f ndai : quadraginta c féx annii adifiatum

n At

efFtemplum boc , e$tnin tribus diebus excitabis

illud . econtra 3. Reg. 6. v. ultimo de eodem

ia Al

domo DEl dicitur: adificavízque eam annis fep-

j d m

t0m. . X. reipfatantüm feptem annos fuiffe in-

i .

fumptos ad edificationem templi Salomonis,

gtl

ütcommunis eft Interpretum S. Scripturz con-

omim p

feníus, adeóque Judaii vel re(ponderunt Chrifto

fecundüm fuam opinionem erroneam, qua

uUe

tabunt 46. annos infumptos effe ; vel locuti

Á

unt

mäi'aïüf*ï'!1

j u

de tempore intermedio à reflauratione Herodis

i 460

usque ad illud tempus Chrifti.

MM ljl '"-?

IV. Luc& 6. habetur: Qswi petenti te tvi-

hbt

bue ; Ecclef. autem c.12,v.6. Von dederis im-

pio ; probibe panes illi dari.

& in primoloco

[oancmw

luvia 6

effe Sermonem de eleemofyna ; in fecundo au-

hm g

tem de collationibus bonorum vi juflitiz di-

flributive, qua refpicit merita, adeóque ime

yoji

g

pio & iniquo danda non funt, »e, ut eodem

V. fübne&itur, iz ip/is potentier te fit.

lgdakml Hlb

V. adGal, 1.c. v.10... Si adbuc hominibus

7. MM []

( i

placerem , Chrifli feruus non effem ;; G tamen

I.ad-Cor.tO. v. 33.. habetur, ego per omnia

d M

j

"

omnibusplateo. — &. Apoftolum in primo loco

eífe intelligendum de gratia hominum vana &

inani, qu fervitutem Chrifli non compatitur ;

" gnil, ;

in fecundo autem de gra

tia ordinata , quatenus

u

12

alte-

T

132 Paril. Difl. Prolog. Oneft. IiT. $.Iy.

&enttm i

affe&tus omnium ad fe trahit ac legi Evangelice

quitnus

fubjugat. .

VI. Hebr. 9. v.4-

In qua. CÍcilicet in arca

vtj

erat) wrnaaurea babens manna, C virga Aaren,

tüpolla

effamenti; 3.Reg.

-

que fronduerat , & tabulet

c.8. v.g. Inarca autem non erat aliud , nifi du&

Mu

C habet

zabula lapidea , quas pofuerat in ea AMoyfes in

quod

Horeb. — w;. reipfain arca tantum fuifle duas

tabulas lapideas,prope arcam autem erant etiam

Ctüm, a

Manna, & Virga Aaronis, propter guam conti«

Áuns ]

entayit

guam,

aut propinquam faltem vicinitatem juxta

modum

hebraismi dicta fueruntin arca ; ficuti

i

qtatdi

pecunia v.g.

poffet dici in cifta (& non amplius

Tediag

apud debitorem

) fiprope illam effet jam colf

Jocata.

Mlilml]q

AAlter alt:riu.;

"n de

VIL. Ad Galat.6. monemur :

&t immediaté eodem cap. fubne-

pety.

onevra pormt: 5

&litur : Unusquisque autem onus fu

um portabit:

fiateve

an nonhzc aperta contradiétio ?. &i. in primo

ptui d

patien—

Tl qg

loco Apoftolum nos hortari, ut pet

tiam, compaffionem , con(ilium , oratio»

Atertu ]

JUE,

nes portemus proximorum defeCtus five natu-

IT

rales , fivemorales, illis fuccurrendó ; in po-

fteriori autem loquitur

de onere perfonali, Ícili-

E

Paly.

& infligenda

cet pocna confequente peccatum »

iniquus

A

aliquando in magno judicii die.

VIH. Rom.9. jacabdil:xi,

Efau autem odio

BY

babni ; Sap.autem 11. dicitur : Diligis omnia

UJnngm

jmt , C? nibilodiflicorum , qua fecifei. W

Iüt n

que [;

Chri(lum non abfoluto odio pro

Íecutum elie

lt 0Y

fibi difpli-

Eíau, quo aliquis abloluté vult rem

qui d

cen-

wf j

Reconciliautur wonuulla Apparentes e»c. 133

achribuy

centem non efle; fed tantüm odio comparativo,

quatenus non tantum amavit Eíau, quantum

a (l

amavitJacob ; hoc autem non contradicit tex-

l

, C

tui pofteriori.

fani;

IX. Jacob. c. r. de DEO dicitut : -v.13.

at ddid

Jpfa autem neminem tentat ; econtra Genef22.

"TTPL

c. habetur : testavir. DEUS . Abrabam.

g.

um fl

quód tentatio fit duplex, una inducens ad pec-

quiem d

catum , alia , qua virtus probatur ; & percon-

operqunt

fequens DEUS neminem tentat ad peccatum ,

yricniattt

tentavit veroAbrahamü,ut ejus fides probetur.

n !

X. Joan. c.r5. habetur : Omnia , quacun-

j (&aonar

que audivi 4 Patre meo, wota feci vobis ; & im-

"T

mediaté c.16.. (icfibicontradicitJoan. — 44bzc

multa babeo vobis dicere , qua mon poteftis porta-

remodo.

&. Joannem fibi non contradicere,

r AIM

od cäp-'!'

per Av omnia enim non intelligit abfoluté om-

n W"W

"

niarevelabilia, fed osuia accommode, & quze

captui difcipulorum pro tunc adhuc infirmio-

j if

]

rum , congruebant ; quz gloffa aperté elicitur

u P*

:iiiium ,U

ex textu pofleriori.

XI. rma Joan.z. Zfudiffis, quia Anti- Chri-

ii

f!^s. venit ; huic autem aperté contradicit D.

ab

nr

d

Paulus 2da ad Thef. 2.. Tz»c vevelabituv. ille

&

iniquus. ( Ícilicet Anti-Chriftus). quem Domi-

nus 7 ESUS interficier. Enquem Joannes pre-

fentem dicit, Paulus futurum affirmat ! B^

j

u n

Joannem (umere tempus prafens pro futuro,

; DI

u

?

ficjue non contradicit D. Paulo ; fiepius au-

tem contingit, quod de re fatura difcurramus

j

Qu

l

D

CM

qugü de prafenti.

XII.

I 3

134 . Pars L. Diff. Prolog. Ouaft. IH. F.

o

XII. Matth. 18. praecepit Chriftus: /ipét-

Ri

caverit in te frater tuus, corripe eum inter te ,

Xl

M

3

€ ipfum folum ; . huic autem contradicit D.Pau-

lus: Peccantes coram omnibus argue , ut cetevi

timorem babeant.

E. Chriftus locutus.eft de

peccatis privatis , Paulus autem de publicis.

XIII. . Matth. c. 10. ait: JNibil tuleritis in

D

via, nonparam , non calceamenta , neque vire

gam; S.Marcus econtra cap.6. in perfona Chti:

fti pracipit, ut nil tollant in via, sf virgam

tnntüm.

y. L. fiin utroque loco fit fermo de

virga reali, tunc prior locus eft intelligendus

de virga ad percutendum, & polterior de vir-

D«

. II in primolocofu-

ga ad fuftentandum.

mi virgam proprié pro virga reali, in fecundo

veró pro virga metaphorica, fcilicet pro potes

ftate pradicandi Evangelium, patrandi miracue

la, recipiendi alimenta, quibus fuftententur.

lt

XIV. 'Joannesc.3. dicit Chriftum baptizif-

t

)

$

fe, & c.4. dicit, Chriftum non baptizáffe, &i

[

Joannem in primo loco voluiffe, quod Chriftus

d»ixi,'

baptizaverit per fuos Apoftolos in fecundo au-

m

tem,quód Chriftus non baptizaverit per fe quos-

Diiis

cunque accedentes ; licet credibiliüs per fe ipfum

b.u&

baptizárit Bmam V. Mariam , & S. Petrum, ad-

duntaliietiam Andream. ^ Verüm ne nimium

iM

[(7T

excurram àd materiam alienam ( efto fors nort

ln (

omnibusinutilem ) acjuftam fuper me traham

Milte

cenfuram , finio hanc Diftinctionem Pro*

tb

logeticam, & alia Scholaítica

profequor,

PARS

Pf«ls

wj

aC r 2088

Chrlis

EOX NG DI E D

lpt [

ä—g æc*g»ægcæ;za

V-tOS P ä'»?-ä?ä-

Yntradiit

æææææ&m& aX RP GR Go Go GD G

Mfgllf J

9s Jotitst

PARS II

du

ob r

De D EO Uno . f

Z

Subfifente.

mperlom(

via, nj

oco f

DIS TINC TIO'T

ii

politri

De Certitudine Exifléutié DEI

] pnmuio

Omen DEI varie ufütpátür fedum Y

aji, i

apud Scriptores tam facros, quàm

dlictt ]

N

profanos, fed & in ipfa S. Scriptura,

at

ut optimé notat Monéürtius T. par- .

ii

te 2]P1 j (cientiartm,

Primó füumitur nuncupà-

rilumié

tive, &abufive,. Pfal.95. Ommes Dii gentium

1 bapnr

damonia.,

Secundó adoptive. Pfal.81. Ego

.quil y

dixi, D ejhs, cf filii excelft omnts.

Tettió pro

m f

hominibus in dignitáte conflitutis. Exo4. 22.

cmptff"

Diisnon detrahes , id et, poteftatem habenti-

bus;

jispt

uart poteflative, ficut dixit DEUS

d

ád Moyfen Exod.'7. Con[Litui Te DEUM Phas

"d

rabris, id e(t, dédi tibi poteftatem contra Atio*

(d W

los, & Deos Pharaonis;

Quintó follicitudiz

Cfm"'

naliter ad P/ilip. 3. onrmn DEUS venter eff.

iil

Sextó effentialiter, & proprumme juxta illud

Jl

P[al 85. v. 8. ANon eff fymilis Tui in Diis Do-

misue.

Pr'

L4

136 Parsll. Dif.I. Oueft. I. j;l.

min. Etinfrav.t0. Ts es DEUS folus, . Si

autem fignificatum hujus vocabuli DEUS in-

Df

fpexeris , alitid per illud non intelligitur , quàm

SubfLantia fémplicil]ma, infinita, etevna , intelli-

gens, ab omnibus creaturis diflintla, à qua cun-

£Fa dependent in fieri, effe, confervari, ci operari,

Jpfa verü à nullo, c& in nullo dependet, — Ut proin

hujus füpremi, ac ut Scotus r. d.3. q.2. $. quar-

illa, quï

10 dico , loquitur, Extis [impliciter infiniti exi-

ljül 3 ;H

ftentiam, illiüsque certitudinem moduló Viato-

Dober

ribgs poffibili al&quamür, fit

propri

r cog

f ts

QUJESTIO I

pronof

: n bec propofitio: DEUS eft,

.

Tesin

fit per f& nota?

f

fio

Zc difficultas magis confufa, quàm con-

trad,

'H

ttoverfa eft, fi non cum Scoto dnplici

dicat]

via examinetur ; emel fic, an ftatuta pro-

cogni

pofitio: DEUS ef£, i per fe nota fub ipfa ra-

tio !

tione Deitatis? Et iterum, an (it per fe nota

tme

f

quoad concéptus, quos Viatores ordinarié de

DEO formamus, utpote quód fit Summum

adm

l

Bonum, Ens Infinitum, Caufa Prima, omnium

Cpti

Entium Princpium , Moderator, & Finis?

lm

Hic ergó duplex, & genuinus Quafflionis fla-

DHj

fus ut magis declaretur, pramittitur

DiU

AE

)

(üm

€.T.

d

ONSCnz)SM

DEUj

ibuli DEU

$ I

teligtun

Definitio , 5 Divifio Propofitionis per

j ts

fe Z0t&,

du d u

Or.I. Propofitio per fe nota juxta Do-

uari G

&orem noftrum , Subtilem Scotum. r

, Ug

;

d. 2. q. 2. $. quoniam fecundum Phil. eft

4

illa , 47

ejui , u

& ex terminis propriis , qni f'nt. aliquid

ttrinbilt

t funt ejus , babet evidentem veritaten,

imotublà

Dcbet nimirum etus veritas ex fola terminorum

propriorum objectiva connexione effe eviden-

ter cognofdbilis & hoc fignificatur per ró

)l

qua ex terminit ejus, ut fant ejus, . Si enim

propofitio per alios terminos , aut

propofitio-

nes innoteícat, jam non

fed per aliud innotefcit,

per fe, nec ex propriis,

PUS 1

Poteft tamen propo-

fitio effe per fe nota juxt

a Fraffen , & Smilin

if qint

traél. r. difp. & q. r; n.

17. quidquid contra

ton dj

dicat Hermann;

dummodo termini fint confusé

cogniti ; an non enim propofitio,

ag

in qua defini-

yaibi!

tio przdicatur de definito, eft pe

r fe nota? &

tamen conceptus fubjecti eft confufus.

Certé

frpri?

fi Hermann fit adeó

s ordit

pertinax in fua opinione,

| i

admittere debebit, q

uód Viatores habeant con-

jma, 0 M

etiam nobiícum tene

ceptum . diflindum , & clarum Deitatis; cüm

n : IF

at , quód hac propofitio :

DEUS eff , Viatorib

)yggüioniiï3

us fit per fe nota, prout.,

fUf

DEUS eít concepti

bilis fub ratione propria

Deitatis.

Praferamus hac in parte

Difcipulo Magi-

flrum noítrum Subtiliffimu

m cit. l, $. boc pro-

'ALAY

ä

138 — Parsll, Dift.I. Queft. I. $.T.

Dj

eonuse

batuv fecundo, Ubi Doctor ita atguit: Nomen

autem confuse importat., quod diffinitio diffin-

TütDro

-- -cergo conceptus quidditatis pront imper-

proban

tatur per nomen confuse,eft. prius notus natura-

li erfe.

livi, o

liter,quam conceptus ejus, ut importatur diftin-

E per diffmitionem. — Ex iteruen $. ex dubus

Tiem,

declaratis hoc ponitexemplum : Geometer s*

nonit

siitur aliquibis principits, tanquam per fem-

LT

diverf

tis, vifi qua habent evidentem veritatem ex ttt

minis confuse cognitis , pttta concipiemdà lintam

T pr

confust; evidens efl, quod linta eft longitudo fort

tütam

Clone

datitudine , non concipiendó adhuc diflintle , ad

quod genus pertineat linca , ficut confiderat AMe«

dim «

zapbyficus , qui cognofcit pradicata effentialia

find

linez, quód nimirum fit quantitas, accidens, &

Vs f

non fubítantia.

'Tandem concludit ibi Do-

Ciente

&or nofler, quód ex terminis propriis debea«

potti

mus habere evidestem veritatem compleintis,

lithu

& non fimplicitatis, fcilicet ex definito ; & defi-

—

Qutnt

nitione, qui funt termini propofitionis per fe

titm|

notz : atqui ubique receptum elt, quod defini-

tju,;

tum, & definitio differant tanquam conceptus

impe

confufus , & dillin&tus: ergo non eft neceffarià

]

dillincla. terminorum cognitio.

Imo. n. 1Q:

——

Tot:

dicemus cum ipfo Hermann, quod propofitio

D

etiam quoad nos fit per fe nota, etiamfi à nobis

i

aCtu non cognofcatur: quomodo ergó requie

Ted

ritur diitinéla terminorüm notitia ? Hoc ip*

m

fum infinuat Maftrius difp. Metaph. 3. n 19;

ti()nc

L

& difp. Log. 13..q.3. artic. r. Rationes Het»

mann plus non probant, quàm quàd cerminil

«€oris

:

?lll gl[)

Definitio, & Divifío Propo)ïtioni: €c. 139

aagiich

confusé tantüm fignificativi non poffint pa-

| dl)f»ili! 1','

rere propofitionem per fe notam, non autem

iij n

probant, quod termini confuse quidem cogni«

fit H RE

i ex fe tamen perfeclé naturam definiti explica-

girari

tivi, non poffint per fe notam facere propofitio-

m ul

1

nem, Etideoóhzec: DEUS eff, eft perfe nota,

: Gu

nonitem ifta: bomo ef? animal, prout etiam ibi

n. 4. tenet Hermann.

Rationem autem do

quay J

ii

diveríam ab Ipfius ratione; quia termini in pri«

iil t

ma propofitione diftin&tiffimé fignificant na-

turam Divinam , üt conflabit n. t £. & diflin-

:/angirïflï

D Minf((,

Gione fequenti q. 3. licet nos pro ftatu viz nec-

anjint!

dum di(lincé capiamus ; econtra etiamfi di-

icata t

ftinclé intelligam quid fit animal? nimirum vi-

a, ii

vens fenfitivun , per hoc tamen necdum fuffi-

dudi i

cienter explicatur natura humana vi illius pro-

)ropliis d

pofitionis: adhuc enim ignoro , quale animal

í WMPW

fit homo, an equus, avis, aut ovis? & coníee

(iiio.dd

quenter pofterior propofitio zoz baber eviden-

Jicionif

tiam ( àt loquitur Doctor nofter) ex rermivis

; quüd j

ejus, at [nnt ejus , led potius infufficientiam, &

imperfectum explicandi modum.

m at

d

Not.II. Ad pleniorem propofitionis þerï?:

?

notz: intelligentiam tres à Scotiítis ex fuo Do«

Clore catenari conditiones.

lp

Prima, & prin-

cipalis conditio poftulat; ut pradicatum im«

jl

08'0(

mediaté, & per fe conveniat fübjecto , hoc au«

T i

tem optime obfervatur in definito, & defini-

M

ph- j

tione ; hinc quomodocunque przdicatum.,

auo

enuntietur neceffario, & infeparabiliter de füb«

if

je&o, fi tamen non conveniat eidem immedia-

IUO

(4

tà

[

D

340 - ParsH. Dif: 1. Quaff. l. $. 1. -

u

té, non erit propofitio per fe nota, fed per aliud

d Mp

v. g. bomo eff rifibilis, non eft per fe nota pro-

pofitio, quia rifibilitas convenit homini me-

& hotqr

Áiltur

diante rationabilitate , per quam rifibilitas à

Wem,

priori demonflratur ; cüm vera fit hacc caufa-

lis: ideo bomo eft vifibilis, quia eff vationalis. Se-

m N

cunda conditio requiric , ut pradicatum non

füblln

Tantian

tantüm infeparabiliter , fed & effentialiter con-

Not

veniat fubje&to. —Cujus conditionis defeCtu

ha propofitiones:. Cygnas eff albus : fubflantia

fipedi

corporea eff. quanta, non funt per fe notz; efto

qued

enim quantitas infit fubtantiz corporez imme-

paítn

diate, & non mediante alia forma abfoluta, ta-

Oib

men ineit eidem extra effentialiter tantüm , &

Tits, (

N

feparabiliter, prout & albedo non eft predicatü

Exli

eflentiale cygni, fed tantàm accidens proprium

quarti modi.

Infuper. de fimilibus pradica-

—— ——

pítio

tis accidentalibus dicimur magis , & per prius

fifia j

habere coguitionem fenfitivam , quàm intelle-

fmi

firtim

élivam: ergo non (unt propofitiones per fe

notz,quiahoc ipfum fenfuum experimentünon

tilj [

eft illis intrinfecü, fed extrinfecum, & per acci-

mfa) q

puri gü

dens. Tertia conditio excludit medium à prio-

ri (at non à pofteriori ) demon(trativum con:

inten

venientiz. eflentialis praedicati cum fubjectos

pitt

flante enim tali medio à priori demonflrativo

finty

jam non foret convenientia immediata, quam

H.üngm'

tamen non tollit, fed prafupponit demon(tra-

[

tio à polleriori.

Et ideo hanc propofitionem,

! bt

Iéi

quam quidam adducunt ex D. Thoma r.P»

q. 2« att. I. Ef per fe notum [apientibus , quo

,Wf, [/

iscor"

J

Y

l

Definitio, ? Divifo ;ropa/x'rioni: Qu f4I

n ii n

intorporalia uon fimt in loco circm[criptive , re-

& f

& negat nofter P. Theodorus Smifing effe per

wt homi s

fe notam ; quia effe inloco circumfcriptive re-

am rl

folvitur tanquam in rationem à priori in quanti-

a ha

tatem , à qua dimanat fitus, vel ( fi tenesfenten-

at

tiam INN. non diftinguentium quantitatem à

redictm

fubftantia, aut qualitate materiali ) in ipfam füb-

fexidite

ftantiam, aut qualitatem materialem.

itionis d

Nor.IlI. Juxta Scotum, & veritatem ipfam;

lu ff

fuperflué dividitur propofitio per fenota in illam

s fenota!

qua eft per fe nota44024 fe , & inillam , qua eft

per fe nota quoad sos Viatores , five fit fermo de

orporetitt

v abl

ornnibus, five tantüm deSapientibus. Aucto-

r n

ritas , & ratio Scoti non minus eftclara, quàm

n c[ïpf&äï

efficax cit. q. n.5. per totum , ubi ita concludit:

Ex boc patet , quod non eft diflinquere inter pro-

densprt?

libus pf*

pofttionem e[fe per f notam , c& per fé nofcibilem ,

5,&per

!

|

quia idem funt. .. . Nam propofitio non dicitur per

qunit

fé nota , quia ab aliquo intelletla, eognoftat ur per

fe x tunc enim (£nullus intelle&us atl u cognofceret,

i

enmat

ziulla propofit io ej?;t per fenota ; fed dicitur per fe

», AE

nota , quia quantim eff de natura terminorum ,

nota efl babere evidentem veritatem contentam

ydimip

in terminit , etiam in quocun4He intelletlu conci-

TM

piente terminos z. fi tamen aliquis intelle&lus non

i i

ConCipiat terminos, Qj* ita non concipiat propofr-

iil

Honem , non minis eff per fe nota , quantim el] de

Jiui, d

fé » G fic loquimur de propofitione per fé nota.. Ex

" dgmnnl?j

u

his patet , qurod unlla eft difFintlio de per fe nota in

'opof

fe , & in nobis , quia quacunque e[t in fe , c per fe

I'homl !l

licet nom

i W

HOLa, CHieunque int:/lffïui eff per fe noia,

£l

LU

Pars HH Dift. L. Quafl. 1 . -

Df

142

dificisr

atlu cogtita ; tamen quantum eff ex terminis,

eff evidenter nota, [i termini concipiantur ; &

fitlitem

quidem eft evidens ex fua caufa intrinfeca ,. &

e(ïecogni

fis;dcd

formali , & non tantüm per aliquem refpe&tum

extrinfecum , quod a&u ab aliquo intellectu co-

pv

gnofcatur.

Rauo ulterior facilé colliegitur ex

ais

lotmes

DodZtore, quia per fe nota propofitio objedtiva

non petitur ex noftra cognitione ( aliàs fi nullus

pitip

effecintelle&us, hac propofitio : torumeff ma-

meladm

jes fs parte , non eílet per Íe nota) fed ex na-

opin

tura terminorum per fe evidentium. — Prada-

k 1

ram hujus paritatem fubjungit zlutlor additiv«

etitner

Tisinl)

num ad textum Scoti taliter : ficue patet de Sylo-

Wnys

gifmmo pevfetlo , qui uullius indigeat , ut appartat

nece[favius , Yed neceffarius eft, & manet, five

Qd

Ktt dl

à nobis ut talis agnofcatur, five non : ergo etiam

propofitio eft perfe nota etiam quoad nos, five

a —)2 Ü

Tittir

ut talis cognofcatur , five non.

Wangg

Aliam paritatem zqué efficacem adduco ex

noftris PP. Bartholomzo Durand , & Fraffen

difp. , art 1. q. 2. n. 4. — Sicut fol primo fuz

b

Ui

creationis:die , aut defacto à coecis, vel oculis

claufis non videtur , & tamen eft per fe vifibilis,

k

cüm fit totius ldcis fons, & origo ; ita etiam

licétfors actu non cognofcatur propofitio ab in-

telle&tu noftro , hoc tamen non obftante eritad-

Vonqm

ud

huc propofitio per fe nota quoad nos. . Ali

ad[e,f'

enim eft effe propofitionem per fe notam; &

aliud , effeillamà nobis actu cognitam 5 adpri*

NiiiüSqu

mum fufficit ipía terminorum evidentia imme-

lito

NI

diata in fe , ad fecundum laboriofanon raro

e

l

M

Defivitio, & Divifio Propofitionis &c. 143

d iim

difficilis requiritur cognitio per difcurfus ;; cüm

oncinmr

fit luce meridiana propemodum clariüs, DEUM

h inriit)

effe cognitum à Viatoribus per fidem, & difcur-

u

fus , ac demonítrationes naturales , usque dum

uoindrd

pérveniamus ad creatorem DEUM ; ficut fol

dlcliit

eft actu vifus perlucem , per operationem ocu-

vfiio d

lorüm tendentium vitaliter in'folem , non veró.

e(dixit

períeipfum. — Etcerté hoc divifionis generefea

7

meladmiflo omnes alize deflruentur veritates; üt

pu) hd

optimé infinuat nofter Macedo collat. 3. diff. .

um M

fe&t. 1. ubi itaferé pergit: namtunchomo non

r

erit per fe animal rationale, quia quoad nos mi-

1l pnmi'-fï

nüsintelligentes non cognolcitur ; proinde di-

(il, WW

