inagjs tefpicit füam , qua

m noftrami gloriam?

deqie

iij

atqui májor gloriatédundat in DEUM ex nos

flris meritis: ergo h&emerità funtà DEO pet

Dices,

fe intentà.

Min. P. meritàfunta&tiones liberae

"ais [

elicita à creatura ii obfequium DEI : atqui eó

Voillor

fnajor in àlterum feduüdat glorià, quó libe-

Mttits

£iüs in ipfius oblequium praflantur merita ; cüm

Wt

écontra illa gloriicátio foret a&io meceflarià

Ms à

producta, . & N.Min. utrámque, nam maáe

"l

jor glotia DEO obvenir ex noftra glorificatioe

Ut

he, quàm ex noftra juítificatione ; & meritiss

N C

Quiaà per glorificationem noftram inamiffibilis

hh Tf

ter, & majus bonuni , mágisque oftenfivumi dis

Ug

vitiatum Majettatis DEI. comraunicatur inobis;

D (

?

Neque etiam. gloria eft honorificentior altert

laïua

fi

praciséex eo, quod liberius; fed quod inagis

Fti

in folam ejus glorificationem "iiltclldiþur; &n

ex

.n,

D

fl II['

Satisfit Objetlionibus,

?3$

tosdpil

exalio titulo. . Ec quamvis gloria fumpta pro

n; Dd

vifione & fruitione fit a&tio neceffarió produécta,

CA of

nihilominus fumpta pro intentiva glorificatione

p

eftliberrima.

tionetn d

Objic. IV.. Ordo decretorum DEI def'umii69f'

D ftate

tür ex ordine objeClorum inter fe : atqui ordo

;sProh.M

objectorum v. g. glorie , & meritorum eft, ut

fenrm

merita DEUM moveant tanquam caufz. mora-

ekclults

les ad dandam gloriam : ergo DEUS etiam.,

0dbilis

priüs vult , & decernit merita, quàm gloriam,

onlquee

ky. Min. tantüm effe veram pro ordine inten-

» extcll

tionis , 1on executionis ; gloria enim in ordi-

téruni

neintentionis e(t caufa meritorum , ficut (ani-

tas intentione eft caufa fumptionis pharmacae

l gïot'lä

tum , quatunc in executione caufant fanitatem,

girar

Adeóque ficut fanitas per fe appetitur, itaetiam

[ 0

Y

gloria,

JEO R

Dices. Si Rex aliquis poneret premium cér-696

vslburd

tantibus ea lege, ut nullus eo potiretur ;-nifi

gt

qui vi&or evaderet, certé nunquam efficaciter

qub ]ibf*

decerneret dare proemium , quantumvis ali«

j

]

ii

quem amaret, antequam eum viclorem vide-

melläriö

Iet: atqui hac ratione agit nobiscum DEUS::

m

ergo&e. E. harc fimilitudinem cutrere-quo

r

d decretum DEI executivum , & non intentie

mgnuiy

Vufi. Caterüm fi ponatur ; Regem talia hà«

s

bere media, quibüs cert, & infallibiliter vi«

wvmd r

€toriam adipifceretur fibi gratus, tunc 11 ordi-

jj

fiaté ( pro modernorerum ordine ) vellet ; jux«

i J

tajuam Majeftátem regiam priüs intenderet ipfi

Prosmiumi, & tunc primüm media ad viélas

I;&non

tiam neceífaria : atqui cor hominis in suanu

bEI

936 Pari 1l Dift. Il Owaft. HT, S. H7T.

DEIe(t, & , quócunque voluerit, vertet illud

':&xnega

qui j

infallibiliter potentibüs fuis gratiis : ergo homi-

ni priüs vultgloriam , quàm merita.

dioe v

facem,

697

Objic. V. Juxta nos etiam datür electio ad

gloriam in ordine executionis poft przvifa me-

Mi f

itdidis

rita: ergo ele&tio intentiva ante przevifa merita

fuperfluit, Conf, P.I. Velergo electio efficax

ftiaet

adgloriam ante praevifa merita e(t homini ne«

qii DI

ceífaria ad falutem . vel non ?. Si primum : er»

ltion

go qui fic gratuitó eleCti non funt, falvari non

fetln;

poffun. Sifecundum: ergo fuperfluit electio

"N

intenüva.

Conf P.IL. Si ele&io intentiva e(t

tdoar,

efficax, & non fuperfluit, tunc promiffiones

tf

vite zternz fub (imilibus conditionibus :- 57 Je-

tss

gem fervaveris : fiusque in finem per(éveraut-

Eu

vidre. vel ejus perdend comminationes fa-

I

€la in S. Scriptura íunt vanz , & irriforid s

"K

Conf. P. IlI.. Si ele&io intentiva eft adeó efficax,

Müquü

& non füperflua, fed prorfus neceffaría & in-

lt t

fallibilis , tunc aperiturhominibus via adíocor-

ii

diam,occa(io ad defperationem,dicent enim, vel

hD)

fm pradeflinatus , sl non fum ? .Si fum : fat-

füitpot

vabor , quidquid egero :- finon [um , damnabor,

W

eriamfiomnia totius mundi opera bona exercute

Wt d

ro : atqui hzc fünt periculofa in fide, G vere

LI7

Calviniílica : érgo &c.

Ahiygy

698 Refp. N. Conf; adI. Prob. dico , illam non

hjf

effe homini abfoluté neceflariam ; tum quia

'iüqum

gloria (impliciter loquendó haberi poteft pet

q"ii yl

Íolam volüntatem DEI generalem falvandi om-

Ls

nes 5 tum guia de:fa&o nuhgs damqa;uf- præci;

5

'y»'dau',

. (l

S;:zligft Oþjeflioniäu!.

637

vert ii

källex negatione hujus eleCtionis gratuitze

tum

quia juxea omnes nullus dammatur ob denega-

:rgo li

tioneni ele£tionis ad gratiam congruam , & ef-

TO

avl

ficacem.' ' Si veró ex his infers : ergo eletlio in-

tentiva faperfluit - Nego hanc illationem tum

vll rütità

€x dictis n:675. contra Catharinum tum ex n

doefiat

Tot-ac tandem , quia extra omne dubium eft,

ho^

füm: d

quód DEUS multà egerit, qua abfoluté necef-

fatianonfunt, ob id tamen non fünt dicenda fü-

dhüari o

perflua;

li o

&i adlI, Prob.illam négandó, eüm enim de.

699

at d

facto etiam elétio intentiva merita non exclu-

vilfioná

dat; fed' potiüis vireualiter poít fe trahat, ideo

od

fimiles promiffiones, aut comminationes non

,

at

füncvanz, fed'ad eloriam executiv? obtinen-

fionle

dam neceffarize ; & perutiles,

ntilrito

-8-ad II Prob. illam pariter egando

; nam700

gt

iit loquitur S. Aug. lib. de don. Perfev,

G TA

j &i

boc-enim eft dicere ,

timc de (ua falute bomizem

T

Wefperave

» quando [bem [uam won in feipfo, fed

catin,tl

$n DEO didicerit poneve ; quod tamen (uftineri

i.l

hionpoteft ; & contrahunc

dicendi modum proe

j

teftatur S. Aug. lib. de prze

deftinat, San&torum

jun

C TI. Sa»b cum "dpofPolus dicat , ideb ex fide,

u

Bt fecundim gratiam frrma [it promifffo , miror,

bomines infirmitati f« fé malle COUsWAit Y .

ii

quam firmitar prorniffouis D E1, — Et folvens

"

tii

aliquam 'inftantiam pergit : Sed incerta ef? , in-

quis, de me ipfó voluntas DEL

Po[in Pif

Qvid ergo ?

pf

Iudse tibi de te ipfó certa eff , néc

times ? [6 7:

n P

:'f"g,d""k" ffare j videar; nb cadar, — Cym igiur

Aaa

uiva-

938 Pars 1H. Dift. H. Quaft. T. $.1l.

fít s eue non bomo firspiari, quam

hia

mmque-incertn

ftsinfam

infirmiori fidem

fgaamm , fpem, chbaritatémqne conie

fequitur ex noflra fententia

qui i

mittat ? Nec etiam

focordia, aut inutilitas

exhortationum ; nam üt

(opofas

San&li Aug. Seclatot

toonija

habet S. Profper egregius

lib. 2. devocatione gent. €.3

6. Quamwvis enim,

tüsmagis

quod ftatuit DE

US , nulla po[fit vatione mutari,

i quid

lluntur orandi , nec per elee

phraala

f«

dia tamen non to

&ionis propofs

Iu

liberi arbitri

i devotio relaxae

tb feit

lenda voluntatis DEI ita fit praore

[2/12

cinn im

d [CCU]

laborem opermm , per in-

Curergu

dinatus effeblus , ut pev

ercitia virtus

ffantiam [

upplicationum , per ex

Injs, f

H

ncrementa vaeritorum.

Unde . cüm

tit;. d

H

Ant 4

defperatio fit

mala, fperare autem in Domino

ht prac

tv

non infe ipfo

) fitad falutem neceffarium , ex

floriz przdeftinationis Div.

fanæ fun

immobilitate antece

fideles magis auge

nt

fpem in Domino,fe per il-

ii

Rfm& D

lius miferationes €

ffe praelectos, ac occurren-

tibus tentationibus de d

efperando , quód fru-

lil

fidenter tentati refpons

ftra DEO ferviant 5 con

Yi

tuflra

ferviri illi., cui fervire fit.re»

Si Vefö,m

dent: ,non £

non

£ruflra ferviri illi, cui omnium fere

lol

gnare

fruftra ferviri illi, i

04j

vitus *ft obligata : non

.

fervirefummum in hac vi

ta eít bonum ; in qui-

Ym æi

bus fe exercens

ada£tus plané heroicos , magnd

li

& pacem animz invio-

Vi

nimam refignationem ,

labilem zflurget

mens devota ,

^humiliter fibi

diffidens , & in

fola fpe glorie filiorum DEI

Vi&llm[

confidens.

flgs

»

4

or E. Jametiam ad illu

d Calvini dilerna : qwid-

T

quia egero, fi prade(Finatus fum, [alwbar ib p;::

p

Satzäf'ï Objettisnibas,

39

iri i

deffinatis son fum , damnabor

»illud effe pror..

qu! [//4

fus infanum; ac omniratione d

eftitutum...Nun-

Vfenttità

quid enim DEUS pro:hoc, aut fequenti anno

2

; um

|

copiofam praordinavit meffem

.

àt quid ergo

Sedhtt

|

colonijactam in terram femente

min füdore vul-

VOj s

tüs magis , quàm fertili imbrearvis demulcent ?

7A

üt quid laborant ? DEUS ifthzc omnia, &

d i

plura alia jam przordinavit.

7771

Nunquid DEUS

certó fcit Petrum in fuo morb

o fatis concedere,

fl pu

aut recuperata fanitate incolumem. refur ere ?

TA [

Curergo medicinam fumit ?

refurget certó Pe-

"77

trus, fi

DEUS illum fupervi&turum praordi.

de:cim

navit;. & econtra morietur , (i DEUS illum

Qrtitd

hon preordinavit fupervicturum,

j

efto integra

devoraverit pharmacopolia.

Àt nunquid in«

yi D

fana (unt hz illatione

s? cim aliàs quivis fe in

u i

ignem, in aquam pracipitem dare queat impune,

urttlle

& finé periculo: perdende vitz, i enim DEUS

dirie

illum fupervicturum praordinaverit , tranfibit

ol

perignem & aquam & ducetur in refrigerium,

ln

Si verbnon praordinavit fupervi&turum : ereg

mnmff"

impleatur fanctiffima DEI. V.

oluntas & in pun-

UM;

(l

lo abigne defcendet ad t

artara , aut potiüs ad

nq'

Nitam zternam heroicus Divinz preordinatio-

9«

his executor, .. Notas, eredo, perveríam Cal«

zi

vinlTheologiam à Patre Diabolo doGtam 5 fi

jj

«ut enim DEUS. pravidens Petrum fore fupere

)

victurum , etiam pravidet illum fupervicturum

perhac, aut alía media , ita etiam pravidens;

j

:f

,& preordinans falutem multorum , illá fie prae

)

ote

;

A&a 3

;

&4o Pavrs IH. Dife. Il. —Quæ/rrf.flf. $. III,

oidinávit; ut in tempore obtineatur per merita

drg

:

& mediatuz libertati conformia,

fnentivo.

dat glori/am

702

Objic. V. DEUS in tempore

fyicolla

propter merita :

ergo etiam ab aterno illara fic

quitr €

præordinavit.

Conf. tenet , quiafi DEUS

deior h

im N

non praordináffet gloriam ab eterno eó modó,

aó.illamdatin tempore., jam DEUS effet mu-

(tm i

t in

tabilis; & aliter voluiffet ab aterno, aliter in

tempore.

. conceffo Ant. D. Conf. ergo

Ms of

'etiam abzeterno illam pracordinavit propter me»

noteinfl

rità decretó intentionis N. Conf. decretó exe-

Obj.

cutionis C. Conf. per quod patet refponfio ad

Veredia

robationem , DEUS enim ab zterno habuit

AIm non

, intentionis fc. et executio-

t ol

euplex decretum

nis, pecprimum pr

aordinavit gloriam gratuitó,

at mod

llam non obtinerá

per fecundum autem dectevit i

illtige

jnexecutione; nifi per merita.:- in primo decree

tNoli

to gloria

eft caufa meritorum tanquam medio-

Vnetce

rum, in

decreto veró executionis merita funt

la,

caufa gloriz.

Exemplum hujus jam. iterató

BSODTT

dedimus de lanitate in intentione, & pharma-

Vlbeda

corum fumptione,

dem virtute intendit dar&

ff

703'. Dices. DEUS ex ea

'itüm fi

loriam , ex quaillam actu dat : atqui dat illam

Q don

a&u ex virtute juítitiz : ergo etiam intendit il-

T j

lam dare ex eadem virtute juflitiz, qua certé

LU

merita refpicit.

E. D. Maj. ex eadem virtute

d

intendit dare gloriam decretó executivó internó,

f

quo illam a&tu dat , C. Maj. decretó intentivó

Wüue"

N.Maj. & concefía Min. eódem modó D.Conf.

Ts )

itaque decretó executivó internó DEUS inten-

mmnll

dit

&l

Satisfie- Objetlionibus;

741

putai

dit dare gloriam ex virtute juftitiz , & decretó

intentivó ex virtute liberalitatis. INeque dicas:

ht od

Ipfa collatio gloriz eft a&tus juftitiz , & confe-

Yo ii

quenter etiam intentio dandi illam ; cüm actus

i DEUS

interior habeat eandem cum exteriori honefta-

oelmodi,

tem.

N.enim Conf. fi intelligatur quoad de-

Jodtmie

eretum intentivüm, Immixta probatio eft vera

0, ditti

deactu interiori proximé influente in exterio-

2onl g

rem, nonautem deactu tantüm mediate & re-

l'OPICI' Iv

smoteinfluente,

eratürttte

Objic. VI. Quod non tantüm per modum794

ponío 7)

hzreditatis , fed coronz , & mercedis eft voli-

o.abük

tum, non poteít ante pravifa merita effe effica-

xecutig

citer volitum : atquigloria zeterna, non tantüm

gxam'üö.

per modum hareditatis , fed etiam coronz &

obdiud

juftitie eft volita : ergo non poteft effe efficaci-

aodtt

tet volita ante pravifa merita.

Maj. P. merces

i medio-

ütmerces nonpoteít intelligi fin& ordine ad me-

uf t

rita, - . . Neg. Maj. quz tantüm tenet de dee

n i

creto executivo , & non deintentivo ; & hinc

hum

& II. etiam Neg. Min, quia in decreto inten-

tivo eloria non eít reduplicative üt-merces, fed

o

ulit

tantàm fpecificativé. quae merces intenta... Ex

jl

quo conítat refponfio ad immixtam probatio-

yndio

nem;'quz itidem tantüm vera eftfecundüm or-

üp

dinem executionis,

g m

Hic annotoI. Poffe absque prajudicio no-795

jj

flrz fententiz concedi ( quod tamen non con-

ii

ceditur ) quoód DEUS etiam pravideritnoftra

rD'Co :

merita , non tamen üt caufam noflra pradelli-

Quod

nationis, in quo unicé quaftio agitatur., lI.

5

j m'äl

Aaa

3

DE-

p2 . Pars HT. Dift. IT. Ovaft. TH. ff. m.v

&ämmc F

DEUS quidem omnibus fuis Electis prgordi-

nàrit gloriam , diverfimodé tamen ; Parvulis

lu

tontta

quicem , qui fin propriis meritis decedunt prz-

t2 Q

cisé, ut hereditatem accipiant filiorum D'ET;

Qbjk

adultis autem fimul, ut mercedem propriorum

Og

meritorü reportent per decretum executivü, ZVos

ha.

enim coromatur , sifi qui legitime certaverit.

IN

2. 'Timoth, 2.. Et ideo hac quafflio principaliter

piitop

agitatur de adultis ; fi tamen proportionaliter

fndlter

inquirere placeat : an etiam electio Parvulo-

«dyta

1um pracedat pravifam Baptilmi fufceptionem ?

ratione cujus eisdem applicantur merita Chrilli ,

vame

autfità

tunc fervata proportione idem dicimus de Par-

ii

vulis, ac de adultis , àt conflabit $. feq.

N

7061 Dices. /Equé merces refpicit merita , acpce-

nm

na demerita: atqui poena non decernitur ante

pl

pravifa demerita : ergo nec merces ante pravifa

ierita. E.I. Neg. fuppofitum Maj. non enim

jmre

zpm

per decretum intentivum decernitur gloria re-

duplicativé üt merces , fed tantüm pex decretum

dttiyc

Y

executivum , in quo paritas currit, non autem

a

indecreto intentivo. — Ethinc g. H. INeg. pati-

tatem , difparitaseft quadruplex. T. Pradefti-

Ib

natio gratuita ad gloriam nulli eft injuríofa ; elt

qu()p(

autem fummeé injuriofa Predeflinatio ad po-

pl

nam finé demeritis. IL. DEUS pradeftinandó

Id

&j

ad gloriam poteft adhuc virtualiter velle merita

tanquam media adgloriam in executione obti-

tioy

[

nendam. III. Gloria eff bonum per fe appeti-

bile ; poena veró eft bonum occafionatum;

ttüp

adeóque fui óccafionem pezfupponit fcil. pece

t

Qd-

&

Saiefit Oäjaäïianib)t;:

j

f.Il,

€atum. IV.Dare alicui przmium pote

fLeffe actus

s prad

; Paniült

tam Juftitiz, quàm Mifericordiz & liberalitatis 5

econtra punire eft a&tus folius Juftitiz vindica-

edunmte

tiv2 , que delicta przfupponit.

n pH

Lt

Objic. VII. Per pradeftinationem przviam, 207

& gratuitam ante przvifa merita tolliturlibertas

jta W

gt

humana: atqui hoc eft contra fidem : ergo.

Maj.P. id tollit libertatem humanam , quó

idpadt

pofitó predeftinatus non poteft damnari, aut

tionadt

finaliter in peccato decedere : atqui pofita cffi-

atvl

tionm

caci pradeftinatione pravia, &gratuita ante pra-

vifa merita non poteft przdeflinatus damnari ,

ChHll

J Dite

aut finaliter in peccato decedere : ergo tollitur

ipfiuslibertas. E. 1. inargumento committi

tranfitum à decreto intentivo ad executivum ;

A

mnam hoc, quod dicitur in argumento : 7-

fur t

qteff damnari , aut finaliter in peccato decedere,

:prævif:

jam refpicitdecretum executivum , cüm tamen

onemm

argumentum tantüm deberet procedere dc in-

hr t

tentivo, utrum hoc tollat libertatem huma-

Mrum

.nam , quod folüm pravium elt, executivum

J ZUïffn

autem concormitans,

&& 2. N.Maj. in hujus

W'PM

a

Prob. Dift. Maj. id tollit libertatem humanam,

. quó pofitó ordine caufalitatis predeftinatus non

g[a,ia

potelt damnari, aut finaliter in peccato decede-

m

la

re C. Maj. quó pofitó finé ordine caufalitatis,

& inlluentiz N. Maj. atqui pofita pradeftina-

j

tione intentiva (de qua tantüm argumentum

"u

l

debet procedere ) .pravia & efficaci, non po-

q

telt predeflinatus damnari , aut finaliter in pec-

gt

catodecedere, & hoc eftideo , quia decretum

]

N

Aaa 4

if

n

$AA Pars l, bi/i. 1. Quaffio HI, 5..)17;

intentivum pracedit ordine caufalitatis.& itt-

Dices

fluentiz in noftros actus N.Min. quia prece«

yellaro

dit fin& tali ordine caufalitatis & influentie

fueior

in noftros actus C. Min. & N. C.

ltaque

Wotoma

nota, quód decretum intentivum abfolaté .ni«

wnfcquzn

hil ponat.in effe&tu, f1 non accedat decretum

itciden

executivum 5 imó manendó tantüm in.decreto

g

intentivo fine executivo juxta modernam.DEI

iqutü

ordinationem , nullusin ipfo effe&tu obtineret

ii

gloriam, nullus exerceretur. aCtus humanuss

D Mi

quomodo ergo hoc decretum intentivum po-

(s

teft obeifelibertati ? & fic hoc decretum.non

tfariof

nocet , fed potius promovet libertatem , non

ittordi

quidem, üt dicunt T'Tz in fua Pramotione

us

Phyfica, que juxtaipfosmet influit in creatu-

lii

tas, & in aCtiones , ac cflectus creaturarum 5

tliriy

fed quatenus tantüm ex ho« decreto intentivo

dittis

fequitur executivum, finé quo.in effe&tu ipío

itsaf

nihilfit ; hoc autem decretum executivum in«

NCos(

fluit quidem in effe&tus creatos ,. fed tamen tan-

Dgt

tüm concomitanter , üt fupra probavimusà

lbt

n,þfggg.

Plura circa hanc difficultatem -mox

Aillgi

conflabunt.

Ft hinc

LIUT

»oR Dices. L Talí modó decretum intentivum

fa.

nonefteffcax, — . Difl, Affumpt. non eft e£-

Vl

ficax, quatenus fe foló non poteft producere

Vij

effectum complete, tcil. noftros actus , ac.tan-

(ït[uln

demgratiam,& gloriam aternam C. non e(t.ef-

MT

ficax, quatenus ne quidem decretum intenti-

imf

vum poft fe.trahit executivum . N...hoc autem

g

decretum executivum tunc immediate- refpicit

nofitos actus,

Di«

Vi

VR

$ll

Sansfor Ofajef'h'am'äw.

74f

i&

"Dices. H.' Quando ad aliquod antecedens709

Ua fr&c

ueceffarió fequitur confequens, in cujus pote-

um

flatenon eftantecedens, tunc juxta Scotum, &

i du

$S. communiter in ejus poteílate etiam non cít

Yolifi o

confequens ; atqui in noftra poteftate non eft

TA

&ntecedens , fcilicet decretum pravium inten-

jndeuo

m Dl

tivüm & efficax , & tamen ad ipfum neceflarió

fequuntur noflri aCtus boni :

ergo innoflra po-

obtitttt

teftate & libertate non funt a

&us noftri.

R. I.

umánisy

d an-

Dift: Maj. ficut priüs ; quando ad aliquo

irum po

tecedens ordine caufalitatis, & influentiz ne-

füiti.non

eeffari fequitur confequens C. Maj. fi fequatur"

1, 101

totiote

fin?ordine caufalitatis, & influentiz, N. Maj.

atqui in. noftra poteftate non e(t. antecedens

qude

(hocinterim tranfeat). & tamen ad ipfam ne-

yiatufti;

cetfarió fequuntur noflri actus boni ordine cau-

ntentio

falitatis, & influentie vi decreti intentivi in nos

dluiph

fttos actus N. Min. fine tali ordine C.Min. &

u

N.Con( Inftantiam habesex n.61 4.de prafciene

mutr

tia DEI, qus etiam juxta Adverfarios non obeft

vavimlliä

libertati, quia non habet ordinem caulitatis

cIn o

inillam. / Dixi: Poc ipterim trar|eat ; Eridcü

Br. II. illud membrum ficDi(l. atqui in no(tra

um

poteftate non eftantecedens, five decretum in-

pdi

tentivum formaliter & explicité C. implicité &

qodyct

virtualiter 'N. Min. & Conf.. eftergo etiam de-

,a

cretum intentivum fuó modó in noílra potefta-

T

&e, quatenüsrefpicit noflra merita, non qui-

t

dem formaliter, & exprefsé , üt volunt Ad-

verfarii 5 ben& tamen virtualiter, cüm in exe-

( äuml"

! [elþj

tutione gloriam promereri debeamus pernoftra

J

bonaopera.

Aaa f

Dis

7"4;6 Pars H Diff. H. Quaft, L. $. HI.

Dices ll Etiam Decretum inteativum re-

anumem

T eni

7Iofpicit noftros actus : ergo ficut decretum exe-

cutivum obeflet noftrz libertati, f1 antecedens

piva grit

foret, fic & decretum intentivum oberit noftre

W.

libertati , cüm antecedens fit.

E. abfolute IN.

P Itpr

Aüt. ficut enim cum fummo rigore defendimus,

fs refi

quod Pradellinatio intentiya quà talis t prior,

d

(fetüm m

fit gratuita, fit independens à noftris meritis,

itaetiam non relpicit nofttos actus,five merita ;

ROm

fi enim noftra merita non refpicit , quomodo

froram.

noílros actus refpiciet ? an enim ( rnanendó in

qume

noflra fententia, in qua argumentum contranos

V 'execu

adornatur, & Íuam habet vim ratione confe-

uf

quentiz do&trinz ) refpiciet actus indifferentes,

f

neutros, bonos, an malos ?. neutrum certe evins

Ameye

cet Adverfarius contra nos ex noflrz fententie

Tretufm

principiis , üt patebit attentanti. Nihilominüs

m

claritatisgratià Difl. Anc.. refpici

t noflros actus

hnsior

Indire&é,

direte , immediate , & perfe Neg.

n

remote, & peraliud decretum fcilicet executivü.

DI

C.Ant. & N.Conf. ficut ergo intentio pergendi

ixUSln

Romam v.g. per fe necdum includit hazc, aut

tünmq

illa media , fed aliud primum decretum, quo

Vgf

flatuithoc iter tali,vel cali modó exequi,itaidem

fmï &i

Cquantüm adhoc ) eítin propofito,

u

InflasL.. Per id tollitur libertas, quod ita pra-

9Il

!

fs

cedit confenfum humanum , ut ejus efhicacie

Ws

homo tefiflere non poffit : atqüi.prædeüinatio

gratuita ita preecedit confenfum humanum , ut

f

Db

homo przdeftinationis efficacize refiftere non.»

E..

Olsd

poffit : ergo per illam. tollitur libertas.

at-

Wt

f.

I

Satisfr O&ieö?iawiäml

747

Ytipum t

argumentum laborare duplici falsó [nppofitó,

(f

1mo enim fupponit , quód pradcflinatio inten-

antecti

t od

tiva gratuita fit omuimodis efficax , quod ta-

men N. 709. ín 1maReíponfione diflinximus,

ol N

2dó fupponit, quóod decretis intemtivis poffi-

dendnis

us refiflere per soffros ais , quod certe fal-

sütyith

füm eft, cüm illos non refpiciat 5 ficutenim de-

s Ill

eretum intentivum non refpicit noftram coope-

jemety

rationem & meritum , fic nec refiftentiam no-

momiod!

firorum aQ&uum refpicit 5 tam refiftentia enim,

jnendl

quàm cooperatio oftendunt fe primüm in decre-

yntra n*

to executivo ( ad quod Adverfarii continuuni

« cotile

tranfitum committunt) & ficut intentioni pet-

erentess

gendi Romam v. g. refifto vel per aliud decre-

iil

tum executivum, vel per aliud executivum de»

faniz

€retum confirmo intentionem priorem, itaideni

m

iterum eft inpropofito ; & quidem circa pra-

j s

fens nonrevoco in decreto executivo , quod in-

inöï(ü&?a

tentum erat in intentivo , fed confirmo , itata-

xcuutivu:

men , ut executivum primum refpiciat noflros

p ]

aCtus ; noflra meríta, refpe&tu quorum meri-

j d

torum decretum executivum non eft antecedens,

Jf qh'o

& confequenter nec neceffitans noflras poten-

j

tias, fed hz íe liberé condeterminant.

Jico

liber? , quiaper decretum executivum non eít

qUd

ipfisinjectum ullum vinculum, ficut tamen hi

gæ(äiix

ipfiSSz nobiftum tenent fieri in decreto, & fu-

dlb

turitione 'Thomifítica,

Quód autem in decre-

jifduy y

to executivo nullus intentivé przdelftinatus

f |

oftendat. refiflentiam , non eft inde, quafi per

X

Eiccrg:tum intentivum fit neceffitatus , fed inde,

!d

quia

£48 Pars II Dift.H. Quefe. HI. f IIf.

l

kim; i

quia talis intentive pradeftinatus liberrimé fe

lfacer

determinat ad opera bona , ad qua fe determi-

i Ant

nare poffe praícivit DEUS | fcientià fimplicis

otUsad

intelligentie , & à quibus in executione gloria

dttermi

a&terna dependet.

E. II. argumentum retorq.

tobro

per id tollitur libertas, quod ita pracedit con-

fenfum humanum , ut ejus cfficacie homo refi-

mpof

m inte

ftere non poffit : atqui electio efficax ad gratiam

a

primam, aut finalem pracedit confenfum huma-

f non

num , ut ejusefficacize homo refiflere non poffit:

ergo per illam electionem efficacem tollitur li-

hn m

bertas humana.

ue ref

712

InflasII. ficut juxta SSas phyficà przmotus

Wtupi g

ad amorem, non poteft fe liberé determinate ad

lls

EY

illum, itanec intentivé predeftinatus poteft fe

libere determinare ad opera bona : ergo nihil

od à

dictum.

E&.I. IN. Ant. quoad 2dum mem-

Atigne

brum: quia juxta tam T Tas, quam SSas per

st

Przmotionem Phyficam determinatur non tan«

&tf

tüm effeCtus, fed etiam aCtus creaturg , & confe-

ho

quenter dicuntSSe , hóc ipsó , quod ralis actus

li

jam fit decretus ante determinationem creatura ,

Ti

creaturaliberé nó pote(lfe adillum determinate;

du

econtracüm per pravium decretum intentivum

Wiso

nulló modó fit decretus, poteft fe creatura libet-

T

EO]

rimé ad illum determinare ftante decretó inten-

V

U5

tivó przvió, non tamen flante praemotione

lmnc |

phyfica.

p

Patetergo, quod SSz contrarii ii«

jult& nos cenfürent, quaft veró in hac fententia

Tutn

Inomiflicé loqui incipiamus.

s. II. ficargue

[

mentantes in Ànt. aliam adhuc committere fal-

U

d-

'

[.

Satisht Objetlióribus,

749

berine

laciam ; ut enim paritas fubfift

at, deberent il-

fe dl

am facere circa idem , & confequenter ficut ià

à fmpli

1mo Ant. merbro dicunt , quód phyficé pra-

pwgi motus ad amorem non poffit fe ad eundem liberà

ererminare 5 fic etiam deberent in 2do Ant,

m ftar,

stedl (l«

membro dicere, quód intentivé pradeftipatus

non poffit fe liberé determinare ad idem decre-

homede

tum intentivum , quod omninó verum eft, &

adgrtit

ym hr

etiam à nobis gratis admittitur,

Adverfarii au-

tem non fic concludunt circa idem, fed tran-

onpof

olttl

feunt immediaté ad aliud fcil. ad bona opera,

que refpiciunt, tanquam fui concaufamn, de-

VITTOLUS.

&retum executivum.

nutead

Inftas HI..llle non eft liber juxta SSas. qui7r5

gm& t

flantibüs omnibüs ad agendum requifitis non

poteft agere oppofitum : atqui (lante predeftiz

p nill

1 ff

natione intentivà przvià nullus fic pradeítinatus

s t

poteftin decreto executivo oppofité fedetermi-

rion ts

hare , five oppofitum agere : ergo non eft li

&eode

L. 8j T. N.fuppof. Maj. quód ícil. decretum

iil

intentivum detur ad operari, vel non operati,

feiills

prout tamen 'T'Tz dicunt, fuam pramotio-

m

hem dariadoperari. zE.1l. Dift. Maj. qui ftan-

n

tibüs omnibüs ad agendum requifitis non poteft

jilbit

|

agete oppofitum neceffitate antecedente C. con-

ii

equenteNeg. Maj. — Atqui flante pradeftina-

gf

tone intentiva nullus intentive predeftinatus

il

poteftin decreto executivo oppofité fe determis

nare neceffitate confequente tantüm C. antece-

j

jdf

y

E ]

|

dente Neg.Min. & Conf. Sed contra hoc ipfuin,

"

j

i

Urgcs L Neceílitas orta ex pravià prade-714

le

2f0o Pars IH .Difl. H, Qaþ.ll[ f.l.

ftinatione intentiva eft necefDtas antecedens?

qui di

eigo nihil dictum... Ant, Prob, neceffiras antes

pnis f

cedens radicatur. in aliqua fuppofitione pravia;

jnoflram

ita utillius fuppofitionis pravie pofitio, aut ab«

A

E

fiprici

lauo n

n fitfitain noflrapotetate ; ficutecone

i vd're

tta nec

1

ffitas confequens eft, & radicatur qui«

voluntatis

dem in aliqua. fuppofitione , ita tamen.ut ejus

ahlautet

pofitio, aut ablatio fit in poteftate noftrz libere

inüvum

tatis ; atqui predeltinatio previa non eít inno«

itnem:

flrá poteílate: ergo infert.neceffitatem. antecee

titem

dentem.. &.I. N.Ànt.in hujus probatione transe

tf

miffa interim Maj. D. Min. atqui predeftinatio

tedient

previa non eftin noftra poteflate formaliter C.

ieitibus,

virtualiter N.Min.&Conf.vel dift. Min.fic. non

ticedeit

eltinnofira poteílate in effendo C. in operane

ts

doN.

m.Il. Maj. fic dift. neceffitas anzecee

A antel

dens eít & radicatur in aliqua fuppofitione prae

fitcipig

via, itaut illius fuppofitionis praviz pofitio ;

Ht fe

aut ablatio non fit fita in noflra . poteflate; ita

stf

tamen , ut per hec modó in(inuata precise con«

t

vincatur neceffitas antecedens IN. Maj, ita utz.a

D)

ultra hac adhucalia requirantur C, Maj.. Nun«

tidens

quid enim etiam pracientia DEI eft talimodó

iüntto

prior, & non eítin noftra poteftate , & tamen

Ut

non infert neceffitatem antecedentem ?. nune

f

quid etiam gratiz moraliter adjuvantes , prze

8Ol

venientes , excitantes , & pracipue electio effi»

dl [

cax ad gratiam. primam Íunt talis fuppofitio

Al

antecedens ? & tamen non inferunt neceffitaterm

IT

antecedentem ? aliud ergo adhuc ultra fpecificas

tà requiritur ad neceífitatem antecedentem 5 at

| u

quo

f

Satisfit Objetiionibus.

751

ww quod eftillud ? NNon aliud , nifi quàd illud

efhusatt

prius fit vel principium intrinfecum influxivuni

Y rv

in'noftram voluntatem, ejüsque actus, vel quód

TTE

fit principium extrinfecum cogens voluntatem;

Áüt&on

ut vel refiftat, vel confentiat, sicque liberum

jatir

voluntatis agendi modum mutet ; & inhibeat;

us

nihil autem horum contingit circa decretum in-

Jl

tentivum pravium : ergo licét inferat fuppo-

dl

fitionem antecedentem , non tamen infert ne«

1-antae

ceffitatem antecedentem,

Quz duo plané di«

QIie ]j

flincta funt, üc-patet in adduclis inftantiis de

jeflinat

prefcientia DEI, de gratiis moraliter przve-

Jliet G.

nientibus, quz omnia inferunt fappofitionem

f( non

ántecedenter , non tamen neceffitatem antece«

ogema

dentem 5 quareautem non inferunt neceffita-

gano

tém antecedentem ? ideb, quia non funt vel

ii

principium intrinfecum , vel principium extrin-

lts

fecum neceffitens, cogens, & ordine caufali-

jutiid

tatis influens in. noflram voluntatem, ut de-

i u

terminate hoc agat.

HincSSz fubtiliores cum

fuo Do&l, nullibi dicunt, quod füppofitio an-

i.i(aüu

u

ii

m

tecedens tollat libertatem , bene veró neceffi-

NT

tas antecedens , quod eft benenotandum.

j

Urges. II. Effectus , qui provenità caufa de-71 g

j g

terminata ad- unum eft. neceffarius neceffitate

( ?

antecedente : atqui decretum intentivum effi-

H

(j

cax eft caufa determinata , & determinat voa

j

luntatem creatam ad aCtus meritorios vite zter-

na

*

*

xcgllm

ergo infert neceffitatem. antecedentem.

rud

lfP

/|

3. Ex jamdi&is: dift, Maj. effe&lus,, qui pro-

um

Ves

i |

252 Pars Ill. Diff.II, Q!æ/l' 1. $. HI.

venit àcaufa determinate ad unum eft necef:

wnele

farius neceffitate antecedente , f1 illa caufa has

h dec

beat ordinem caufalitatis in- nofttos: actus. G.

m eefi

fecüs N.Maj. & fimiliter dift. Min. & Conf pa-

l decret

riter etiam. in hoc Argumento committitut..

Ur'ges

tranfitus iA decreto intendvo ad executivum,

il r

i6 Urges. lll Supra diximus, effe falfum.;

W tamer

foppofitum, quàd poffimus per noftros a&tus

àia :

re(iltere decreto intentivo : ergo à contrario ve-

dfrere

rum eft, quód non poffimus illi refiftere: at«

Opttati

qui fi decreto intentivo refiflere non poffumus,

ma&. tj

cunc non fumus liberi : ergo.

E. Nos tan-

ficitpr

tüm negáffe, quód poffimus decreto intentivo

don

tefiftere, ita ut in Decteto intentivo folo finé

dtem lh

tranfitu ad executivum maneamus, & hoc fup-

X a

pofuit illud argumentum , quod fuppofitums

futi tj

certé falfum eft ; quia, üt ibi di&tum eft, coos

ipir 4

peratio, & refiftentia fc primüm oftendunt iA

itttüm;

decreto executivo,

Vi

217 Urges. IV. Vel ergo poffumus decreto in-

if tg

tentivo refiflere, vel non? fi poflumus : ergo

ilini [

fuprà malé negavimus 5 infüper: ergo poteítab

Ug |

homine fruftrari, quod DEUS efficaciter decre-

UT

vit : fi non poffumus : ergo manet , quod non

Ton

fimus liberi. &L Argumentum retorquendó de

itnüväl'

praícientia DEI fic: vel ergo poffumus huic

llb

prafcientize refillere; vel non ? fi poflumus'

H

érgo potelt ab homine fruftrari , quodàDEO

ic

raoe

m'l*Po

intallibiliter fuit p

fcitum , finon poffumus :

b

ergo non fumus liberi,

a, l. Quód quati-

tu

i?m:ion

aïüom

T

Srisfe Objaflinibus,

?7f$

t hu

^um eft ex natura potentiz liberz poffimus refi-

qu

as

ftere decreto intentivo ; interim tamen actu

non refiftemus ; & fic falvatur nof

X Confpe

lrà libertas ;

& decréti intentionis infallibilitas

e

Ymf

Urges. V. Pradefinire;

ltl

ut opératio homi.21g

nis certó & infallibiliter £

f lum

at; & pradefinire ;

Jlos du

ut tamen liberé fiat; funt i

nteriminis contfadi

&oria:ergo. Ánt.confílat;

Jnttlte

quià taliter praia

definere opefátionem homii

i$ eft. velle; ut

Áueeode

operatio hominis poffit nóii e

íTe;

ofliti

Ícü non po«

ni,& ut non poffit non éffe; riam àt

Operátio re«

Nos t

iuteri

fpicit prédefinitionem;ita fé habet;

ut hon pofs

it non poni; feunoneffe ; & utre

fpicit volun«

olo t

tatem liberám , ita fe habet , ut

poffit non effe;

oclp

feu non pohi.-

&. l. lii Argum. itérum comia

poïnum.-

iitti tranfitüm ad décretum exe

cütivüm ; ins

C&r 4

uper aperté füpponit argument

t i

uin; quód des

éretum intentivurii refpiciat noft

X s

rá$ operationes

& à&us ; quód eft fal(uim,

BA I

o

Ic' NS Anto

€um totà fui probacione j naim

cer

tuni eft,

yig

nullami effé contrádictionem inhoe,

quód vos

yid

