ivurit eft ipfiis caufà , cur

predicatum

o pr

*;onv'en

P

^

jàt fubjecto : fed DEUS üt caufa primaà

"

Ti

-Trobi$ conceptus uti

qué.nón hàbet fui caufam, vi

Q£terg

: ergo &c S

'cüjüs ipfi conveniat effe caufam

ii

"D. Maj. quz non habet me

dium fui à prioti pro*

TWetgrg

bacivain , nec phyficum , nec metaphyficumo

Dl

«C: Maj. quz quidem non

*

haber medium phyfi-

oj

f

hyücum N- Main &

füm i.

tum, habet tamen metap

"D. Mia. fed dicta propofitio non habet medium

pl

phyficum fui à priori probativum C.Min. qietà-

0hj;

phyficam N.Min. & Conf. probationem eo-

Rn

il

idem . ^odo D. redium alicujus propofitionisa

Wg.

-prio '

^ativum elt ipfius caufa vel phyfici,

güofuamu

veli*.

E d

a.C. Maj. tentüm phy-ficaN;Mäi-

VIotus

mll

Refoluitur Qimjh'a ,

I63

iplnet

t dl

& diflinctione applicata Min. N. Conf: Itaque

quod DEUS à nobis concipiatur üt caufa prima,

umpoütincf

& quidem phyfica , ad extra producens alios ef-

ingent li

mobisiti

feCtuscreatos, hocfüridatür in ipfa effentia Di-

vina tanquam caufa metaphyfica , GC emanativa

v

tam hujüs Cfcilicet primze caufze phyfice omnia

Mafeqa

&d extra producentis )

&i

quàm aliorum concep-

tuumà nobís de DEO formatorum.

nlb

Objic. V. Dantur propofitiones , in quibuys 2j

ii

unio predicati cum fübjecto non eft neceffaria

EU C

tanta rieceffitate, quanta neceffaria eft in hac pro-

pofitione : DEUS EST ( intellige (emper proutà

ïþcrfc i

nobis concipitur caufa prima , fummum 'bo-

yobai

num' &c:) & tamen funt per fe notze :

ergo &

9 bt

heci DEUS EST, eft perfenota. Ant.

patetin

dg

hispropofitionibus: 70r» ejf majus fa

aparte :

JHono eff animal vationale;

il

&. N. Conf. quia

cir j

fion przcisé attendenda eft in aliqua propofitio-

jtalif

ne'ünio priedicati cum fubjc&o , fed etiam alia,

"IT

qua requirantur ad propofitionem per e notam

; p

juxta dicla n. y, quz quia omnia concurruntin

j

memoratis propofitionibus , funt, & dicuntur

mun

perfenota ;

quod tartien dici non poteltde hac

i mldi"mæ

1

propofitione :« DEUS E$7, cfto in

ipfa pradica-

um s

tum füb uniane ftri&tiore;

quàm in illis, imoófub

mmww

funpliciffima idenditate co

nveniat,

"Obj

d

fcendi,

i. V. Quod e(t caufa omnia cogno;zg

o

illüd dehet effe perfenotum: fed DEUS

Qu

ütcatfa prima eft caufa ; cür omnia alia enitía.cos

u

H

$

yi

€

nofcamus :- ergo DEUS in ratione caufe elt:per

j

M

:

"

: Maji P. ex illocommuni.. - Propter

r:otus.

J

4

quod

164 Pars . Dift. 1. Prolog. Quaff. L. f Zit.

periemt

quod

eumquodque tale , illud magis táles N

D.Maj. quo

d e(i caufa effectiva tantüm omnia

en d

ópertur,

cognofcendi ,

llud debet effe per fe notum , 'N.

Maj.

quod eft caufa formalis ,. &

obje&tiva C.

lr "|

US üt cauía prima eft caufa effe-

eillenda

Maj. ied DE

t

&iva, in quantum n

imirum nobis dedit intelle-

&um, per quem a

lia cognofcamusC Min.eft

[pman,

& -co'n'feg

Tipupotn

caufa formalis, & objecliva N. Min.

teltevi

quent. Axioma allatum non habet locum uni-

verfaliter in caufis efficientibus ; non enim valet:

tiltenr

ii r

Pater eft caufa cur filius videat, cutrat, gqiïþt :

urrit; gu(ïat.

batone

ergo Pater magis videt,c

Dices. Perfe notum eft, quod operans:

finig

"

aQhu exiftat: Sed DEUS eft operans actu', & à

- Objt

nobis ficconcipitur: ergo &c. Maj.: . nonexi»

qoMy

Tiotn

ftentiarepug

nat enti aClu operanti ; üt ex teriie

nis conflat , precipue juxta

Scouítas: volentés,

tl

ttto

rem non exiftentem non poffe operari : ergo.et

àdlel

petíenotum, quod ens

actu operans a&tu exi«

ftat.

& cumScoto D.

Maj. pet fe notutneft,

Gteari

u exiltat; ex fuppoüu'bne;

exor.

quód operans aCtu,act

DgUj

qu'odtal

e àctu operans opererur inde

pendenf'e'r

lio C. Maj. finé tali fuppofirione

CXEogu

à quocunque a

ub 110

N.Maj.& D. Min. fed

DEUS eft operans a&tu,

& hoc eft nobis notum ex fide,

ex fuppofitioné,

malum

t0s.

Qu

aut demonftratione , quód detur DEUS; ve

Et ldco

quód operefur independe

nter ab omni alio C.

Min. finé tali füppofitione

N. Min. & in hujos

fiagi

u" p 1

probatione N. fuppo

fitum Antecedentis, licét-

enim verum fit non exiftentiam repugn

are enti

! g],

J

tl

a&u, & neceffario operanti ; verum tameno.

m

PC[

ukljl

Refolvitar Qæþio cä'c'

16f

pet fenotum ex terminis non eft, quód aliquod

mag'u il

£m

ens-neceffario exiítat;; & cum independentia.;

vrleniti

operetur. ; Audi Scorum cit. fpius q. $. ;4eo

& ol

aliter. refpondeo , ubi. de hac repugnantia non

à dLadit

exiftentie cum ente actu operante ita fcribit:Dz-

ys du

co, quod won fequitur ex boc propofitionem effé pev

jmsC M

fénotam, nifi illa vepugnantia fit evidens, hoc eft;

; Mi d

repugnantia non exi(lentize debet abfoltuté, & ex

jbet lat

feeflcevidens,non veró ex fuppofitione , quod

tale.ens.neceflario, & independenter ab omni

;T0n gt

, at

alioioperetur. | Huc etiam refer primam pro-

yli,

bationem n..18. de conceptu non fimphcitcr...

j

odopc.'ami

fimplici.

T TU

Objie: VIL. ExS. Aníelmo. DEUS eft id,27

quo Majus excogitari non poteíl : atqui per fe

Mi

t

notum eít, illud, quo majus excogitari non po-

teíL; exiflere, cüm exi(tere fitaliqua perfedlio :

xilis t

) CHHW

£rgo.Gc. . Hoc argumentum Cajetanus vocat

moleftum ; nihilominus judico majores poffe

efats d

& fth

érearimoleítias eo utentibus , vel abutentibus

ex cit. $. Anfelmo. Itaque s.I. per hoc nomen.,

21

m

g

DEUS-non apud omnesintelligiid, quo majus

gt

Ji

Wf

»

excogitari non potefl ; Antropomorphitz enim

fubnomine DEUS corpus , Manichzi DEUM

qué

lp

j

malum,Gentiles nefcio quos chymaricos Dea-

(

ftros; Idola ,-.Damonem ipfum intelligunt.;.

"

li

p o

Etideo aitS. Anfelmus : DEUS eft id,quo majus

exceditari won potef? , quod qui NB. bene intelligit,

iT

utique intelligit fsc-effe , ut. wec cogitatione queat

«

non e[fe«.. . Ubinotas S. Anfelmum tantàm loqui

qu'

te5 ,

um[amä

dc Vese:bune terminum DEUS percipien

3

aliàs

166

Pavs 1. Dift: T. Ousff. H $. ill.

aliàs certé S: Anfelmus frufkra librum'in'tegrünï

& cteitur

confcripfiffetut demonítraret DEUM , frex fo-

urgum,mu

lis cerminis effec evidenter, & .per fe notus,

gon, f

quandoquidem propofitio per fe nota non in-

pttitia

digeat ulla probatione; fedfola terminorumex-

qum la

DEUM,

pofitione; & cognitione.

&. II Conceffa.

Maj. D. min. atqui per fenotum eft, illud, quo

Yd d

majus excogitari non poteft , exiftere ;'hocell,

inftm

tibisey

facile probari poteft, C. Min, hoc eft ; ex ipfis

terminis eft evidens , N. Min. & Confequent,

dition

9. II eandem Min.fic dift. atqui perfe notum

i

eft, illud , quo majus excogitari non poteft, er-

Itj

felioné

ftere , f etiam per fe notum fit ; quod id;, quo

majus- excogitari non poteft , fit poffibile; C.

5

t notas

Min. fi non (it per fenotum , illud effe poffibile,

Qs

Inftantiam fatis mo:

beios

N :Min. & confequent.

leftàm oppono objicientibus fic : fi Petrus cori-

lonis

Gipit alterum- DEUM , concipit tale-ens; quó

M qu

tvl

majus excogitari non poteft (frenim noncon-

pl

ciperet omnia praedicata ,& perfe&tiones DEL

non conciperet chymoram ) & tamen 'evideris

UC

non ell; imoó falfum, ipfum exifterez ergoper

dict

fj

fe notum non eft; quodillud exiftat ;quo m

jus excogitari non poteft;nifi etiam per fe notum

-teliti

fit; illud; quo majus excogitari non poteüï,ieffq

tubet

poffibile, quod tafnen extolis tcrminis evidens

í

non elit .

38:^ SialiiSS. PP. nobis opponantur, li aliud non

intenderunt, quàm quód noritia DEI nobis fit

infita in actu primo; vel inactu iecundo quoaf!

ïqggeths tranfc'cnd;nta!es, commiunes fibt,

Eul

'Rejälvitur" Onueflio cbé.

167

dbujy — & cteaturis, ut colligitur exScoto c. q. $. 44

DEOIA

argumenta principalia, ubi itapergit. 44 prie

gl

mam , fcilicet ad Damafcenum , poteft exponi de

t fenton

gotentia cognitiva naturaliter wobis data, per

la r

uam [Latim ex creaturis poffumus cognofcere

y IOR

DEUM effe, f(aliem in. vationibus generalibus.

meil

Vel dic; SS. Patres velle, à natura cun&is.,

,enilet

infitam effe notitiam DEI ex fide humana (plu-

, hocultt

ribus ex fide etiam Divina ) hiftorica , aut tra-

x & n

ditione omnium gentium.

"Sequitur conformiter ad. di&ta in hac que 29

ii p

itmptd

ione , propofitiones , in quibus attributà , vel

relationes enuntiantur de DEO , neque effe per

1 qoii

it ll

fe notas quoad fe , neque quoad Beatos , minüs

quoad Viatores fivefapientes , five ingenió he-

hi

aniam 1

betiores ( diffimulata interim divifione propo-

ic um

fitionis per fe nota inillam, qua eft quoadfe,

vel quoad Comprehenfores ; aut Viatores)) ra-

jt lo

jenin

tio eít ; quia fecundüm dicta ad propofitionem

pet fe notá requiritur, àt przdicatü fit de intrin-

r

T

feca ratione fubje&ti , deeóque dicatur in primo

dicendi modo per fe ; fed pradicatum in propo-

jf t

XMMAW

fitionibus , in quibus enuntiantur attributa , vel

relationes de DEO,non efl de intrinfecaratione

j Pff CE(";

non PU[EW

Tubje&i , neque de eo dicitur in primo dicendi

modo per fe : ergo &c. Hinc iflz propo-

. fitiones : DEUS eft Trinus , Tujtus,

Bonns , Sapiens &c. non fünt

d

pet Íenota,

gDHWä

[Iew!ldüqï

)mmm*

L4

QUE

168 ParsJHI Dif. 43 Quefti I f.T.

Pupità

itglant

pultivj

n Exiflentia DEI omnibus ita nraäiL

: -f'/l'afita

ut nullus invincibilem DEI ;ggf.w-'

Dropon

"rastiam babere queat ?

k

(

Lures ignorantiz diviftones afïïgnat,Sco-

D

]

qu

tus 2. d. 22. q. un. $.. Refpendeo, . Ad pra-

fens autem non facit ignorantia DELiegae

Íni

ii

tiva, cüm fit carentia notitie DEI in fübjedlo

edug

non apto habere illam notitiam , fivetunchac

0s ]

fit perpetua, & (impliciter talis , üt eft inlapi-

D.o;

de, bruto, velfecundüm quid, & ad tempus,

Hano

üteft in infante, amente, ebrio , aut dormien-

ll

te. . Proceditproin qua'(lio de ignorantia DEI

dbikm |

privativa, aut pofitiva s Íeu prave aijpafitietis,

bln]

Prior eft carentia notitiz DEL n fubjecto.apto

Verg Yi

habere illam notitiam , . v« g. fi homo rationis

Vi t

«ompos ex qualicunque demum. motivo: nilil

& hd

unquam friverit, autíciat deDEO ; & becà

Eiaga;Pu

"heologis communiter vocatur sera de DEO

Queqií

incogitantia, ant inadvertentia ; dico ,. méras

((

ut conradiftinguatur ab incogitantia de DEO;

Yi CO

quam quidam habent varié diftracti ,. & occue

!:Bbtïlis

pati, cüm utique de DEO pro hoc flatu femper

Vgra

cogitare difficulter poffimus, aut velimus; bec

Qtberi

autem incogitantianon eft mera;, aut culpabi-

MT

lis, càm yivainhis de DEO przcetferit fides, &

Ht

notitia, quam in fe facillime excitare nórunt,

liiims

Poflerior, five ignorantia pó/itiva ,. & praua

mmavt

d

2

??;o,ffionis ultra dic'ian? modo carentiam ,

:ïut

in-

'WfUa

a

Praponitir j d Probátur Sentertia Riglda. Y69

)]

ircogitantiam etiam includit errorem, quo quis

pofitivé judicat DEUM non exiftere.

hidei

E dET

m Dl p

ul

Preponitur, & ProbaturSententiaRipida.

Icol. Nulla poteft dati ignorantia invin-3 1

s dl

cibilis DEI nec pofitiva, nec privativa,

i d

ne quidem ad brevetempus. — Hac eft

yantàDDt

fundam

entum totius honeftatis , habetque tam

i

T

ex Angelica, quàm Subtili fchola multos Patro-

Diu

n It

nos pro fe , inter quos ex nof(tris funt Alenfis,

Jis, ii

D;Bonaventura, Lyranus , Aureolus, Fratfen,.

j &idtg

Henno apertiffimé, aliique non pauci dicentes

jo, aitdt

abíoluténon poffe dari ignorantiam DElinvin-

ejpnoni

cibilem contra varios RR. admittentes invinci-

277

bilem DEI ignorantiam ad breve tempus, alii

veró nimiüm laxi extendunt eandem ad totum

j ll

j homoud

vitz tempus ; pracipue fi fint homines inculti,

gtl

& hebetisingeni — lralaxé tenet Molina, Ar-

004

tiaga;Pennafiel; nofter Jo

annes Poncius,illiu-s-

y m

que -difcipu!us Bruodinus.

- P. coiiclufio de ignorantia pofitiva, cui ex33

"H dlcüx'f

vnia d

yeré Chriftianis contradicit nullus , nifi qui fit

rebellis lurnini,

Ut homo fanz mentis cum

indi, M

yoc ld

ignorantia pofitiva judicet non exiftere DEUM,

j m

debet ipfi occutrere fundamentum , quo pofi-

"N

tivé judicec DEUM non exiftere : atqui non po«

rce(rm:l Hdt*

teft contingere , uthomini fanz mentis vel pro

Ó

minimo temporis fpatio occurtat fundamen-

yotu n

n

V m l

tum, vel motivum , quin fimul occurrat motis

;aremiamw;

vum fuadens DEI exiftentiam: ergo nec pro mi-

1

M

!

Pripinïri

qvo — Pars . Dif. 1. Oueft. 11.$.1.

[ r

nimo temporis fpatio poteft quis exiftentizDEI

Tiabenyr,

ignorahgam pofitivam habere. ;Maj. eft certày

vt

quia fanus hominis intelle&tus finé motivo ,ac

ratione- non prabet affenfum. min. P. L. Hoc

[//177)

ipfo , quod DEUS ignoretur pofitive, & con-

fttulum

[2777

fequenter pofitivà negetur, excitantur alique

fpecies DEl faltem confufz, ac fundamenta pro

intelligi

bio de]

DEI exiítentia; utad minimum rationabile dus

bium de exiftentia DEI oriatur : atqui fi oritur

Cuntür

rationabile dubium, & dubitans ulteriorem..

lili;a

lamque

veritasis inquifitionem negligat, error, & igno-

rantia jam non erit inculpabilis: ergo &c. . Ea«

pió d

Titionigi

dein min. P.1I. Licet forsoccurat motivum cone

tra exiflentiam DEI , certum tamen eft , quód

friams]

*

illud motivum evidens non fit

.

atqui iil«

9) 0]

D

lud motivum evidens non eft, jam hoc ipio

non removet omnem prorfus de DEO füfpi:

Dl

cionem:ergo.« Eadem Min. P. I]I. ex propo:

f Wit]fya

Yün. Pol

1

fitione 4. ab Innocentio XI. damnata. Ab infis

delitate excufabitur infidelis dutlus opimiont /mi-

'l-a(

P rim |

vits probabili: atqui i propter aliqua motiva ap-

hace]

parenter talia contra exiltentiam DEI polieta

quis pofitive, & invincibiliter judicare DEU

OO

l'iintia

non exiflere , tunc infidelis excufaretur ab inti«

delitate per opinionem minüs probabilem, imó

Cs 1;

E7

falfitmam ; quod directiffimé damnavit Pon-

tlj (j

tifex : ergo ut propofitio ab Innocentio dams

nata fervetur, nullus propter fimile motivu

m

[ ?

n

iWen j

petell pofitive, & invincibiliter ignorare

minimó quidem temporis fpatió.

^

" lliiqu

33

P. eadem condufio de ignoran

tia pri'vai

!lir,n

tiva

N

Jl

Praponitlur; &f Probatur Sententia Rz:gida;. 17Y

sexd

tiva T. ex S. Scriptura, SS. PP.

Sapient. 13.

Midt

habetur.

Pani funt omnes bomino , iv quibus

1nd ml

)92 fub eff (cientia D EI , nec bis debet igno[ci , f

nin 214

enim tantium potuerunt (Gire , ut po[Jrnt affimara

jf t

faculum , quomodo bujus Dominum non facilins

g d

iwvenerunt ? quod utique ad minimum debet

intelligi de aliqua incidentia, fufpicione , aut du-

n

ii

biodeDEO. Etideo ignorantes DEUM di-

sauilt

euntur ad Rom. 1. indifcriminatim inexcufas

Lile ; adeóque Apoftolus nullum tempus, nul«

ns ulrtüt

m

larque creaturam rationis veré capacem exci-

gt

pit; fed fupponit ignorantiam DEI in homine

rationis veré compote effe vincibilem.

S. Cy-

tmotnit

prianus], de vani. idol. Dici frequenter audivi-

lmcfl Cü»ï

mus. O DEUS,0 DELSvider ! DEO commendo!

T

DEUS mibi reddat , && quod DEUS vult , c f

am t

ïicDEO j

DELS dederit , & mox infta.

4t, qua efh hec:

AUA

fimmaa delitli , nolle agnofcere , quem ignorare. s

xón pol]s ? En ignorare non potes. — Tertull.

n

l1. adversüs Marcionem intrepidé ita afferit.

j gl

Primaanima vationalis. dos DEI notitia eff. Si

n qi :

]

hac eftprima dos: ergo ad nullum tempus in..;

1

pir

homine veré rationis compote poteft dari igno-

yin L

rantià invincibilis ; pergit Tertullianus addu-

cens ipfius animz teflimonium fic. Qua licit

robabiltfü»«f

carcere corporis prejfa: licet inflitutionibus pra-

hm

vis circufépta : licet libidinitus , ei concupifcen-

nocenïiq "

tiy evigorata . lictt falfrs Diisexancillatas omom

gl

tqnäen vefipifcit t ex &rapnla , utex fomno , At

ex aliqua invaletudine , ci fanitatem faam pati-

«

, p

WE DEU nominat , & quod DELIS diderit,

10""[13 F

092

$72 Parrll, Dif. 1. Quaft. L. £. 1.

Pupit

omnium vox eft- --« - .O teflimonium anima

aliiti h

naturaliter Chrifliana,-..Et..quomodo clatiüs

4 fl

loqui potuiffet S:Aug. tr. 186. in Joan. Hacef?

optimey

vis vera Divinitatis ut ercatura raiionali jam

Heret

vationé utenti nün omsino, AC peuitus polft - ab-

xm]

fiondi ; pondera cerminos : st som omuino, dt:

Düig

nitus; hoc eft. etiamfi-claré non cuivis cone

nullten

ftet DEUS, tamen «o» oznino; ac pexitus ellcos

flolusa

t

nitus; fed faltem aliqualiter fufpectus.. Et con-

fequenter poteít quidem homo: rationis.com«

beit a

pos DEUM:contemnere ; non tamen in inte«

Ht

Claudat Horum omniuma

grum neícire.

inyfl

S.Bonaventura apud

7177

agmenPurpüreus Do&or,

Hug.l. 1. deSacr. p.3. c 1. D.EUS ab initio

:Dite

prboi.

Jic cognitionem futam . in bonaine temperavit y i.

licut. ounquam, QUID. ESSE T, porerat ab

hte.

lg

mine comprclaena'i, ita nunquam QUIA ESSE

Tonyr

i

dm a

poterat ignomri.

dà:ex ptopofitionibus d.a-mniag

b

34; P.Idem fecun

tis-ab.Alexandro VIIL.. Prima. propofítio fit

fl

hac,

Peccatuma . Philefopbicum ; quantumui

jpnon

Qp

firave , in illo, qui DEU M vel ignorat, vel de.ta

ailu non cogitat, eft grave peccatum, fed.non eft

tsf

Ve ttrm

offen(a D El, neque aterna pena dignum: atqui

Pontifex hic exprefsé damnat , quàd ignorate.

inly

tia-DEI noa fit offen(a. DEI atérná: poená di-

Video;

gna: ergo apertum eft, non poffe. in.homine

pette

veré rationis compote, ac peccati mortalis.cá«:

&i

páce, dari ignorantiam DEL invincibilem. Se-

.tcmpus

cunda: propofitio.. ab eodem -Alexandro VIIl.

I n

etici;:

damnata eft ha. Pagaaif Jndsi, Har

Alit-

ï Tty

—

N

Prkpanimr, e& Probatuy Sententia Rigida, 173

fiwirim à

aliique bujns- generis nnllum omnino accipinnt

quoinob d

à f Efn Chrifo inflaxum : ergo ab oppofito

TT

optimé infertur contradictorié Pagani, Judzi,

t ra:r'ongjp

Haretici, aliique hujus generis accipiunt influs

p

xum à JEfu Chrifto : atqui flante invincibili

i n m

DEI ignorantia hic inflaxus effet niullus , quia

: gon curit

nullatenus poffet obtinere DEUM , cum Apo-

7 peni!m i

ftolus ad-DEUM -obtinendum requirat noti-

tiam, & fidem in DEUM, quam quis non has

1fpeäus. li

p ratoniit

beret admiffa omnimoda;, & invincibili igno-

um i

rantia DEI....: Audi Apoft, Heb, rr.- Siz fide

oruri d

impoffibile eff placere DEO ; 'credere enim

0PWï

onavttdl

tet accedentem ad DEUM, quia eff.

Dl d

" Dices. | Ex his :propofitionibus- darnnatis3 £

eumnm

probari quidem ; quód non poffet dari invine

TWWM

«ibilis DEE ignorantia ad longum tempus;at

non probari noftrum rigorem ,'quód' ne qui-

. QUU

dem ad breve tempus poffit fuftineri invincia

bilis DEI ignorantia, de qua'Pontifex altum

itionïbmd*ff

filet.

»

Contta:eft T. ergo ad breve tetnpts

4 pp

ignorantia DEl omnimoda in homine rationis

j; 9

r ]

compote ,''& peccati-mortalis capace; non'eft

/ u

d

offenfa DEI, zterná pcená digna?- ergo ad bree

ve tempus Pagani , Judzi &c; non accipiunt.z

j

uidi

j

influxum à JEtu Chrifto? qui fi'admittas; non

video; quin ad minimum temeratius fis, i non

sni p

aperté in allegatas. propofitiones. refra&arius,

T d

Nec:dicas.

Pontifex non iaclüdit illud breve

r momh)

teràpus; nam contra eft TI. etiam tion excipit

ii lkml

jmó nec excipere poteft, càm fit:juris Divitii;

m /

J

& naturalis. ^ :An. enim admittes, Pohti&áceng

Ww

eQii^

374 . ParsIL-Dif. L. Quaff. M. i deoss

Puptit

connivendó velle, aut poffe przfervarehomites

pod,.

rationis veré compotes, ut impune;& inculpa-

i us

biliter poffint DEUM ignorare ad- diem , aat

pos,lio

feptimanam ? admiferis, ego non admitto; cüm

iponat

Pontifex finé ulla exceptione damnaverit, igno-

Aiqui i

rantiam DEI non efle offenfam.DEI , aterná

( quoi

poená dignam, & meritó, quia quod femel ab

pos.fic

iüjus u

intrinfeco malum eft, . illud ( cateris ;paribus)

ferper malum eft,

Idem eft:de altera propo-

hirc dii

Mitidtua

fitione damnata ; cüm z&qué abfurdum fit Pagae

nos, Judzos &c. in primo perfeCtz rationis di»

itpy(ii

luculo nullum proríus accipere à JEfu Chrifto

Vibl

influxum, ac ratione primüm maturiore; cum

üæ: atqu

tali modo Paganus in primo perfeciz rationis

& Qüque

ürhoc:

diluculo moriens aut falvari non poflit, aut al*

tonfequï

yari poffit fine ulla prorfus de DEO incidentis)

quod eít contra Apofl. ad Hebr. 1 1.* Sint fidr

f/f tilu

hm d

impoffibile eff &c..—. "Yandem quod caufcrismo-

firum rigorem fore nimium.

Contra eft Ill

(

hoc abfoluté non capio, -an enim ille fit rigot

Vg

tolmp'm

nimius, qui in terminis ordinariis fubfiftit?.&

fi.tu admittis finé rigore nimio ,. poffe homiz

Gipiüm

nem, quando primo eft vere rationis composy

1f

peccare mortaliter in aliis materiis, cur id fie

ingi

EE ob metum nimii rigoris de ignorantia DEL

tll

àn,

pracipue càm minimé intendam illam de DEO

notitam in primo rationis diluculo debere

Dtopter

immediaté. eíle

perfectam , üt patebit km(v)x',.

Nunc

"

Pup

36

P. Idem tertio ex rationibus: . Prim

a ratiö à

P &

priori eft hac. Illud invincibiliter ignorari non

M

u

p

if d

Praponittr, d Probatur Sententia Rigida. 17$

rafenedl

poteít, quod nobis à natura ingenitum eft, &

mprdia

in. cujus notitiam: quilibet rationis veré com«

caré d

pos, licéc rudis, & hebetis ingenii facillimo;ac

imonadiitt

ipfo naturali impulfu rationis$ devenire poteftz

Qammaig

atqui in. DEI cognitionem (faltem confufam,

lfäm DE[l ?

& quoad a ef? ) quilibet, veré rationis coms

üi qui j

pos, fic devenire poteíl, turii ex confideratione

cantt

hujus univerfi, tum ex confidetatione fui ipiuss

[Ldedieut

hinc dicitur Pfal.158.. AMirabilis fatla eft. feie

ibarunt

,

Entiatua ex me: ergo &c. — Secundaratio eíf,

vebo n

imþbmbile eft; ut homo rationis compos in*

zil

Vincibiliter ipnoret omnia priricipia vitz hones

Íte: atqui inter omnia principia vitze honeftze;

? matuntte

ac;cuique principio in particulari przfupponiz

| pcrff&æ ]

a politd

turhoc: DEUS exiflit , ex quounc, primuri

tonfequitur alterum

principiüm ;; v.g. DEUS

peQist

&ff colendus :

Cbr-"' ,?Ii(f

Pracepta D EI funt. fervanda: Bos

hum eff aman

x

dum : AMalum f'ngieudum cfc. . ete

od atl

Qonitt?

o DEI ignorantiam nullus poteft habere inz

:

T

(u[!

"

/incibiliter; imb hoc ipfo quód quis rationis

tómpos habeat vel unicum vitz

honeftz prins

yi;

cipium referet illudin DEUM.

P. itaque Maji

j0, Wf

fi fit poffibile,

mionis mmf.'

quod. homo rationis compos

invincibiliter i gn

oret omnia principia, vitae ho«

ll

jj

neíte

; tunc fequeretur hoc. maximum abfur-

j nomnfüïf

düm, quàd homo adultus, & rationis compo$

TA

propter invincibilem ignorantiam prorfus pec-

jl *

Care.no

n poffit: átqui hoc vix eft tutum in fide;

du

& pugnat contra conditionem hu

manam : er*

go &c.

Maj. P. qua tatióne homo rationis

. n

compos poteft ad aliquod tempus 4nVincibili-

d

ter

ag6 ,.Pens H Dife L Quf I d

Pr&pgm'!;

ter ignorare DEUM , eadem. ratione deberet

f

etiam pofle

norare offenfam DEL, & confe-

Qu

j

iet invincibiliter. effe. offenfa D

H

]

quenter. po

B

disig

non voluntati

a;in ratione, talis offenía ;.fimoa

rias?q'ua

voluntaria ; ergo. pariter..nec, imputabilis, ad

pl

culpam : ergo ficut Regem afficiens alapà in:

fidiny

vincibiliter ignorans effe Regem,in foro inter

T

no non fit reus leíe Majeilatis, ita pariter, ho

tenpts

qmo rationis compos non fiet, imo neg fieri

Ti n

poffet,. reus lafae Majeftatis Divina , etiamfl

Tioni

furetur, mentiatur, fornicetur, idola colat. Hae

Atf

ratio firma ut fübfiftat, nota, aliud efle aliquem

Vr

interdum non. peccare , & peccare non. poíley

dtàn

quod ulimumAdverfarii;in fua.fententia velint,

Quità

nolint , admittere debent, ad quodcunque,tàüe

iil

dem.tempus. .. 'Tertia ratio, elt. ; Ex Sententia

lmsqu

f

contraria fequitur, quód homo. rationis eome

pos aliquo tempore non habeat fufücientia.d

ppara

falutem auxilia, quia invincibiliter deflitueree

WS,.aul

tur neceffaria cognitione DEI, qua in.ration

f

compote omnibus aliis auxiliis pra-fupponitite

Vr

Quarta ratio-elt. . Juxta Adverfarios, non te«

r fit

neretur homo rationis compos in fuo perfecia

R

rationis diluculo fe convertere ad Dominum

rj

DEUM, fuum cogrofcendum. .. Sienim tenetit,

W (

& non facit, jam non e[t ignorantia invincibj

:

din f

!

fed. vincibilis ; quia nulla datur obligatio ad

DitM

impoffibile, & invincibile. . Si veró non tenes

t t

tur primó in primo.perfecle rationis diluculos

Mþ ij

affignent ergo Adverfarii ex.S. Scripturas &X

Me W

ns

$3. PP. aut ratione e—.'ïicgci,. cur primunm ixäüä.

It

n

dl

É

Preponitur , c Probatur Se*k!&?xti&'t Rigida, 177

at

f

E

Vi

fit: privilegiatum in homine rationis compote

quodd ignorantiam DEI, non tamen quoad

tf od

alias i genere morum;& falutis ncgotio mate-

isolnid

tjas? qua ergo licentia laxi confugiunt ad fuum

NT

parücularem genium ?. & modó unus hebdo-

if zhfü

niadam, alter tnenfem, hic dimidium, ifte inte-

;em,infu:o;

g'rïyu, indulget anaum , aut etíam totum vitze

js gt

tempus ? Hoc pariter ratio fui fecura ut confi-

t m M

flat, nota , aliam cffe obligationeniad DEUM.

| Dix'inælm

non ignorandum, & aliam ad DEUM pofitivé

idoaaa)

atnandum; eó fere modó, quo quivis:tenetur

H

.

aliddbij

Veram fidem indagare, ante tamen i

idus Cvie

stl

dentem credibilitatem nullus tenetur atlentiri,

jafental

Quinta ratio ell.' Homo rationis compos ali-

uodn

quando poffet nulluni exercere actum mora-

ll ,EK Mi

lem; quia poffet invincibiliter ignorare DEum ;

m

ftante eyim omnimoda ignorantia DEI, non.,

" fuüïcfmb

apparet, qualiter actus polTit effe moraliter bo-

li

gl

,

l

nus,aut malus: atqui iltà omnia nec ad mini-

um

niüm tempus fullineri poffunt ; aut dicant Ad-

"

$ [æ]u

verlarii, ad quale temipus velint ifta admittere,

w

ultra rationis perfecte üfum, an ad diens, heb-.

mlf

domadam, menfem, aut annum ; & tunc appa-

T p

rebit, quales patiantur anguftias Divinatores

ifti. - Certé malo cgo dicere, quod homo nec-

Sieni

A

dum fit rationis perfecte 'co

mpos, quamdis

tit 0 W

DEUM invinibiliter iz:

gnorare-potefl; quàm

quód fit rationis compos,; & tamen DEUM

qe

foffe invincibiliter iguorare : & tamen nullum

anofllsdnL

)

Sg

J

pofle exercere adtum moralem: & tamen non

,

nverfionem in DEI cogni-

p

fabligatum effe ad co

M

tio-

178

Pays I Dift, l. -Quaft.1L f.T.

| hn

tionem: & tamen. non habe,;g fufficientia; ad'

| D

falutem.auxilia &c..

i

utinth

S

37 Ditoll..Quàd DEU

; n? q.uidcm ad bm(g

g!'vï,m

temporis (patium.poffit invincibiliter ignorati,

L

|

non provenit determitiate; & refpe&tu omnium

"a

L. ex folo. fingulis ingenito intelligentia umi-

Mi

fie, nec 2. lumine, ac certitüdinie fidei, nec. . 3,

fiuni

Ex confpe&tu creaturarum vifibilium, qu& ne-

o

ceffariam cum DEO - habent connexionem de«

&i

nec. 4 Ex innata nobis Divinz exis

pendentig,

L l

flentig idea, nec. . 5- Quod fe DEUS hominis

Tif

bus revelet: per- infpirationem ; per Parentes;

qiil

per Magiftros; Miflionarios ; cafus tragicos; &

tl

extraordinarios , fed...: 6. Ex aliquo, autfimul

Y

-

pluribus horum indeterminaté, prout uniuseur

-

D

conditio, vel aliz circum(tane

jusque capacitas,

paui

tiz poftulaverint, : Hanc ita diftin&té tradunt

lüs,q

ex -nóftris "Fheologis-Claudius. Eraffen: hic

ET

track, rv difp. 1 art. & q. z.. Franeifcus I;I,cngg

Quti

recendi(fime difp,-1. q. $« per totam...

&t

h

t

is

38 " Quodlibet membrum flatutz; conc

luffioä

L

Witn

A

compleétitur duo puncta; unum eft, quod.tion

uniformis; fingulis .fit. modus cognofcendi

]u

DEUM.' Alterum; quód nihilominus i(le hae,

(

hÜ

alius alia via'ex fpecificatis pervenerit-in noti-

AC

tiam DEI, prout cuilibet propria dabit confcien-

Ti

tia teftimonium fidele.. .. Itaque declaratur core

Allt

i

clufio fic. - E quidem quód in hominibus de-

Q

tur ingenitum- intelligentie -lumen:.de DEO

QUE

prater textus füpra n. 33. adductos ipfus.etiam

hnj

eNat,

i

f.-'uf.jwr Epicurus,qui tïüe Cicerone: l.1«d

Deor.

h

Praponitur, d- Probatur Senteniia Ripida. 199

iniid

Deót; Vidir, quäd in otnintia animis Deorum

sotionem. Vaprefflfet ip[a natura. " Qu enits

m

gess,aut. quod genns bomintm, quod son babeas

ignomi.'

Jine dottrina axticipatiouem quaxdam Deorumi,

.omnis

Wuam appellat Prolepfsm Epicuvsi:, id eft , autez

tig n

UEptam animo rei quandam informationem , fn&

;

qita vet fiivi quidanam, nec quari, nec difhutari

yquem

pitejf.-^ Qaibus aperre aftruit DEIiotionem

ov d

cun&tis à natirali intelligentie lumine infitam

j

'elfe , quàd fit axticipatio dollrine, & genera-

5 homi

liffimam omnis tatiocinationis principium, fin&

Dartno

quo nihil intelligi, aut difputari poffet. Verüm

quusd

&t patebit rüminauti , hoc intelligentize lumen

u

fólum non poteft fufficere cuivis, ut notitiam

tons

DEfattiügat, |De lumine, ac certitude fidei

ircumü?f!

pariter certum e(t; quód DEUS multis fit no-

o

tus; qui necdum tatiocinari, aut ex vifibilibus

Aflan u

ad inviübilem' Creatoren- DEUM " affurgere

us

queüntz" Acesdeztem cnim ad DEHAM oportez

eredere quiá eff ; a€ hoc lumen fidei omnibus

n

du

€erte non' efE datum in

T

H

primo rationis dilu-

soíoti

^^ Deelatatur conclufio quoad fe.'iquas pártes.39

sl

Quiprecocis, & acuti jam in diluculo ratioiis

t D

funt ingeriii - illi excontpectu vifibilium crea-

CQl (

turarum verguit ia notitiam Cteatoris invifibi-

u t

lis, fi non per difcurfum, faltem per firnplicem,

bv

& confufam aliquam Df notitiam. — .Et hisju-

j

dico applicari poffe illud Apottoli ad Rom. 1.

tuszllam

Jdwvifibiliaénim DEI per ea , qua fatla funt ; h-

dgM

Qui 3 natorá tehetioris ,

;m?:&n con Diciuntur :

Duf

M. 3.

&

i$o PariH. Dif.I., Ouaff.I. $.1, t IL.

& fanclioris funt genii ,. his credo innatam.s

fttïäh«

DEUM imptimere fug exiftentiz ideam,prout

f

de multis San&tis probat experientia ; Sanctus

jnmu

enim Nicolaus fu

ens ubera Matris,. elingui$

m

faffus eít,.fe nóffe DEUM per ab(tinenuam

lii

imaterni. laGtis..... Pariter S. Rofa Limana à cu-

"

nabulis DEUM aggovit, & adhuc quinquen-

Tlnet

nis votum perpetuz virginitatis emifit, .. Et

d

his judico/applicari pofle illud P(al. 4...Sirma-

ulle

ppm eft fuper nos iumcn vultíss tri Domine.

ui

;

denique funt à natura ingenió bardi,' & rudes,

hi

his DEUS fe vel per internam infpirationem.,

ii

(prout-hic modus ordinarius fuit in lege natu-

p

r ) vel per Parentes.,.. per.longam Magiflro-

N

rum .. Miffionariorum inftruCtionem. ,. admo-

:

j

nitionem, autper alium fimilem modum ma-

Mij

nife(lat .. prout uniuscujusque.capacitas, corne

fisi

ditio ;.& circumftantiz poftulaverint,. -Ethoc

Qtls;

judico , .prudenter fatis refundi poffe.in fuavem

fil

DEI Providentiam ,. prout quodlibet horum

Ms

fufficienter.conftat ex SS. PP.. & rationibus à

lii

».33« adductis cüm indifcriminatim aferant,

scsN;j

DEUM non poffe ignorari invincibiliter»

j

Qütm

n

H

Til

ionibus ; allatis

MIS

; Satïsj;; Objed

E

."

trarigm.

p

AUguH

d'hnm

46 ( -Bjic.»ln.* DEUM exi[ïc'rcnpncülpii,,.f;;ivxq-

Tota

tum juxta dicla -à num.17..ergo DEUS

|

l

ili-

.. ;potelt faltem guoad ;;mpu;;i;;yincgþï

1

ter

ii

.

&l

Satisfit Objellionibus , eht;

191

Tunatajilo

teriptorari ab horüine rátiónis compote. Con-

V oroit

feq. P. quod non eft pet fe notarn ; illüd debet

i

primum 'per difeürfüm ; & rátiócinium inda-

n

gari : atqui hujus difcurfus homines in primo

jnonut

m d

^tatim rationis diluculo necdum funt capaces:

'étgo poteft DEUS invincibiliter ignotari ab ho-

ingut

ntine rationis compote, ^ & T. quód juxta alibi

j -l

di&ta, nimirum n:16. fitper fe notum DEUM

n Signg

exiftere * ergo argumeritum potiüis deberet in-

r

ferre ; quod DEUS invincibiliter i&norari haud

& d

«queat. . Verüm quiá ratio per fe'tioti prorfus

qUonid

il facit ad praefens; ideo &.TII.^ N. Confeq. in

ltreit

hojüs probatione D. Maj. quod non eft pet fe

Val

notum , illud debet primm per difcurfum fem-

ls 3dm0"

per fcientificum ; & perfedtum indagari , N.

du

Maj- per difcürfum imperfeQtum ; aut coufu-

s; (

am rei noticiam aliudve mediim " ex fpecifi-

| hu

xatisn.36. C. Maj: atqui difcurfus perfecti in

" ruRV(m

'primo rationis diluculó homines sor fünt cà-

i ho

paces, C. Min. difcurfus ,

aut etiam apprehen-

jonib

"fionis imperfeCke , & confü(» non fünt ca

pa-

aftti

ee N Min; & Confeq.

Ttaque alté fmemorize

a

imprimás.

t; quód loquamur de -homirie,

qui'in 'veritate fit ; & dici poffit habere' ufüm

fationis ; & capax peccáti mortalis ; non veroó

j

de iis; - qui fürit tantàni femihormines; vel, t

Au

uftinus loquitür ; /2u/ri rationales; 2 do

de

h

omine fic fümpto dicimus , quod , fiin pri-

u

frio rationis diluculo non pecialiter tmpediatur

D

à caufis five univerfalibus; five particularibus

-'nuli?'*l

