talis effet prioritas durationis , & temporis ;

g

fed per habitudiniem potentialem , & aptitudi-

mii

nalem, ita ut illud dicatur prius naturà, quod

! detí

licet fitactu fimul cum alio , tamen quantum eft

Thy

defe , poteft effe finé illo alio , éftque indepen-

hdi

)

dens , etfinon econtra : quo fenfu fubftantia eft

?

[

naturá priof accidentibus , qua ab hoc & illo

t

áccidente fepatata exilere poteft naturaliter ,

quat

non econtra : Sic étiam caufa phyfica poteft effe

tll

finé füo effectu, non econtra ; & hinc illa..

&i

materialiter fumptà , etiam actu caufans , eft

is:

naturá prior hóc, & etfectus pollerior, ac ex

üe

illa dependens vi talis priotitatis,& pofteriorita-

i

[ive

tis, . Ex quaexplicatione conflat, habitudinem

Mi fj

hujus prioritatis,&poflerioritatisVersreEffendi

frie

verfari non raró ( utique nonféniper ; ut con-

ali

ftat in animalitate , rationalitate, rifibilitate &c.

Cij

hominis, quz feparabilia non furit ) inter tea-

lr

liter diftinCta , cüm & feparatio poffibilis fit fi-

d

gnum diftin&lionis realis,. Prioritas Jatzr& In-

It

it-

r

De Prioritate Nature.

359

f

telljg endi explicátur per liabicudinerri ih quo iri-

tàMdlo

telligendi , ita ut ünum dicatur náturá prius alió,

N

quatenus licet in nullo inftànti duratioms poHït

iped

exiflere fin& illo; poteft tàmen coricipi üt exi-

Je 000 )

flens non concepto illo alio üt exiftente, nón

onds, V

qmdem divifive , fed præcxüve : Ec in hácáe-

( 0

ceptiorie fub;e&um dicitur priüs nattirà paffiorie,

lii

noti quód áliquando poffit éffe fine [ua patfione,

d

clim fint realiter identificata , fed quxä licec ext-

liqu?

ftát fimul cum ipfà ; non tàmen exiftit ex vi füz

4 ; 10

.....

paffionis , hac verb ex vi fubje&i j e

X qua ta-

mPOII(

uone etiám hz ptioritás verfatur vel'intet fór-

pntud

maliter, vel virtuàliter diftin&ta juxta diverfita-

teiti fententiarum , éflque fuó niodó reális, &

; quod

umd

non per intelle&tim confi&ta, etfrexpliceétur per

nopte

hábitudinem is quo mteä'gmdz.

intüt

Prioritas Originis denique eft, & explicátura 18

T

pet habitudinemi 4 470 4liud , & qnod ab alto ;

udit

quatenus nimirum unum eft producens ; & hóc

xdd

eft origine prius, & aliud ab illo produ&um

üod fic ititelli-

; llb

& hoc eft ongme po(ïerlus.

i,l

gas: quod quamvns mterdum dic: foléat; Pá.

xX

ter eft origine prior Filio, quiá Páter eff zzjä,

'HOIW'

flve innafcibilis : velquid »o»ef? zb 4lio, tamen

T

in ngore loqucndo Patet non efteo formaleer

l þyM

prior origine , quid eff. 2 fe , vel qüia »o» eJf 4b

TO

alio , fed ideo; quod áliam Perfonam producat.

"u

Cu;usrano famitür 3contrarió ; ficut énim po-

Ilerioritas originis eft habitido produ&x ad pra-

t

ii

ducens, fic éconverío prioritas orxgxms eft ha-

11]

bitudo producentis dd productum ; atqui pro..

u:

L 4

hu-

;60 Pars.Il. . Diff, H.. Quafl . HT, ..

ducens non dicic habitudinem ad productum,

pude

.quia produccns eff à fe, vel quna n01 eff. ab alio.:

n eti

filum

.ergo prioritas originis rigorose loquendó con-

-fiflit in habitudine producentis ad produ&tum.

«fgont

Advems credo,, quod prioritas natura fit ma-

n

Áuntne

jot prioritate originis, & minor prioritate tem-

FOTIS 3. qum pura pflOl'ltHS Ongmns non .dmu;-

litr(

tit unum extremum fme alio , nec inte, necin

102.

Tatir,

intellectu, cüm verfetur inter correlatxva qu&

iunthmulnatura definitione , &cogmtlone.

eund

lnfuper poHenomas naturz faltem in effendo

?

turd

. arguit imperfectionem dependenti , qualcm

non argulr poüenonms onbmls ; elt vero hac

altt

pflOl'ltäS OI'lgImS minor prxontate mepOl'lS,

| 0

E

aut naturz;; quia , que funt priora & pofterio-

ra origine, illa fuht imul tempore , & naturà,

Yi 1

hocipfo, quód fint correlativa.

His ergo pro

l

€on

UI

mults difficultatibus "Theologicis diffolvendis

rite annoratls.

EE

21

Dico. Inter perfectiones Divinas. L.non

dó]

fit à

. datur Prioritas NNaturg in quo Effendi , datur ta-

.men. ll Prioritas NNatutae i» 40 l,mll:aendz.

ften

|

Adeóque naturá prior eft, & intelligitur xpia..

q

Effentia Divina quàm Modi, hi quàm Aitributa,

pen

&hacomnia quàm Notionalia.

Ita fþarüm

f

fupponitur à SSis, & luculenter deduciturà Ma-

bet

flrio difp. 2. q. 3. a. 2. pertotum.

Q

D. L. p. Prioritas natura z» quo effeudi juxta

(

priores n. infert aut feparabilitatem aptitudi-

tell

nalem prioris à poüenon , aut hujus ab illo de-

Tion

peodentiam : atqui in Divínis nequit dati de-

Hml

PCH-

'

li

Aixs x D?Priorimze Orig:'nis

361

p

p.;nd'cnt»ia , Iepugnans utpote naturz Divinz ;

ntà

nec etiam feparabilitas ob fimpliciffimam om-

Qd d

nium Divinarum perfectionum identitatem :

podta

ergo non datur in Divinis prioritas naturg i» ef-

TTE

|

fendo.

Conf. Singule perfeCtiones Diving

Jontate

funt necefle effe,fi non formaliter faltem moda-

Q Ka*

'l:iter ( quod ultimum tenemus) üt patet ex n.

i, Ht

302. ergo non potet inter illos dari priotitas

4tt, g

naturz i2 effezdo, hóc ipfó, quód fingulz fe-

opnii

eundüm fe fint neceffe effe.

in li

P. Il. p. Prioritas naturze Intelligendi eft.na-22&

, qui

turalis prauppofitio, & preexigentia unius ad.

'vvcröhti

alterum, vi cujus priuspoteft concipi non con-

mpori

€eptó pofteriori, & viciífim ; fed talis priori-

tas daturin Divinis : Eflentia enim non exiftit

yulti

S a

vi attributorum , adeóque potelt concipi noà

sag

conceptis attributis : fimiliter intelle&us praz

concipitur voluntati, & intellectio volitioni ,

ifolu

ac abloluta refpectivis.

Imó inrigore loquen-

l, ], [

dó.Effentia prorfus independenter exiflit ab ome

d

ni alio ; at verà attributa juxta n. 170. per exi«

flentiam Effentiz , non quidem dependentiá ali«

vm?ig d ,

quá proprié tali, &.per caufalitatem, fed de«

i

A

pendentià, vel meliüs ( ne in verbo labamur )

? fpänï'

fluentià per fimplicem emanationem : ergo de-

bet in Divinis admitti prioritas naturz intelli-

u

gendi.

"

Objic. contrall. p.. Effentia Divina non In-221

telligitur ante fua attributa , fed fimul : erga

apn'm:r

vll

non datur prioritas naturz in intelligendo in Di-

da[i Ü

. Ant. P. quia funt fimul : ergo etiam fi-

vzinis-.'

mul

[j

$

$62 . Pars I.-Diff. IH,. Queft, IT. $.1I.

T

1ul intclliguntur. Conf. DEUS nonintelligü

füam Effentiam ante Attributa : ergo non datur

qu, [/

à Divinis prioritas naturzintelligendi, | . N.

hij

Ant. ejus prob. dift. fimul funt, cum certo ta-

us

men ordine C. Aut. (inéullo ordine N. Ant. &

D7

tm

Conuf Effentia ergo Divina hocipío quod non

intelligatur aliter , quàm proüt eft radix attri-

qur !

plares

butorum, jami üt fic intelligi nequit nifi cum

prioritate natura 45 47o intelligendi. Ad Conf.

in ]llo

Cürra

x. difl. Ant. DEUS non intelligit fuam Effen-

tiam ànte attributa cognofceridó fcilicet Effen-

gint,

tiam fin& attributis C. Ant. cognolcendó illà

hid

etiám finé omnt ordine, nempe Etfentiam Di-

tlj f

vinàm non àt primam radicero attributorum ,

lt de

& hac otdinaté àb Illa enianentia IN. Ant. &

ii

Conf.

dite i

&pre

S- lT.

plica

De Prioritate Oripnis.

origi

Ico. Inter Perfonas Divixuaä datur vera &

tur D

22 zD

realis prioritas, ac poflerioritas originis;

h [

& 4 440; adeóque ab ofni errore, & pe-

frat

ticulo errandiin fide aliena eft locutio , quadici-

prior

mus: Patereft origine prior Filió, & uterque f

[

fs

erigine prior SpirituS.Scotus Quodl. g. 6. Al

ter poffet dici , ubi ità declarat, quid (it euidem

Perf

effedtum fimul produci à duabus caufis; qua-

ttior

rum uria (it origine prior alterá : Prias erigive

?

tanfare eft can[are à fé ; pofterins or'gine tan-

l e.*,

Jare eft catfare ab alio : ficut antem ab alio ba-

Woni

let virtiiem caufandi , vel à fe, fic G vanfart.

d

[]7

L

De Prisritate Origish.

363

vnitedy

Ntc eff uerum , quod fic prius cau[atum ab ali-

omitz

quo , nàn po[Jjt pofferihs cau[avi ab alio ; quia

laM

bujusmodi intelleHas eft iffe quid aliquid nem

fh CCf

qu-l can[ari ab unt à (à, cty abalionon à fe , qui

MATY

intelletius falfus eff..— Hanc originis priorita-

quint

tem Scotus etiam afferit r. d. £. q. 2. & d. 10.

lia

q.un. $.ultimo. & d. 12. q.2. — Necopus eft

tnfian

plures ex Scoto depromere textus, cum paffim

As

in Illo , ubicunque agit de SSS. "Trinitate, oc-

Hl Elït!-

currant hi termiti , Prioris, cc polterioris ori-

«t Lt

gine. — AudiamusS. Aug 1. 1. detripl. habitac,

d) d

propé finem. &l de gaud. elect. Parer son pra-

m D

cedit Filium tempore , fed origine. Hug Vi&tor.

l(Ofüml

l.6.de Trini. c. 6. — Prids e poflerims boc loco

hl |

intelligi volumus non temporis j»'zcce[]iane , fed or-

dine natura , vel origizis.

Clariüs hane rem

expreffit D. Bafil. l. r. contra Éunomium ex-

plicans hunc ordinem ( ut volunt Thomifte )

originis inter Perfonas Divinas. ^ Quonam igi-

»;i-m&

£ur pattorationem babet , ordinem in iis ne ATE ,

in quibas eft. prius C& pofferius non pafitióne no-

ffra ( ea iion nudum otdinem fine , fed cum.,

At

3

TT

prioritate & pofterioritate ; & quidem à par-

te rei, & non noftra pofitione, aut ficlione )

-rquf!ll

M

f naturali quadam confecutione : ergo inter-

jl fm

Perfonas Divinas datur realis prioritas, & poft

etioritas originis,

J

p

* P. Condufio etiam tationibus.

ll glM

Pr l'ma enc

Ibi eft aliqua prioritas , & polterioritas, ubi

j

1

non eft omnimoda fimultas : atqui ubi eft or-

ufd!!»

do, ibi non eft omnimoda fimultas : etgo cüm

N

inter

864 ParsH. Difl. II Quaft. II $. IH.

inter Per(onas Divinas fit ordo, prout Thomi-

goüP:

ftz defendunt, hoc ipfo erit inter Illas aliqua

Filosf

Q natu

prioritas & pofterioritas : atqui non dignitatis,

temporis, aut nature ; ergo originis ; cum

ii

alia non fuperfit,

Maaj.[videtur in terminis evi-

jiüsp

dens. Min. P. ordo ell babitudo disquiparane

ag :

tis, quz non poteft effe inter illa, qua funt

& üter

ejusdem rationis, quatenus inter illa admittitur

trelt

ordo ; aliàs hoc ipfo fuperflue adítrueretur or-

nonj

do : fimultas econtra e(t babitudo aquiparan-

Q

tie, qua fundatur fuper unum vel locÓ, vel

fietiot

i Udrt

tempore, veldignitate, velnaturà, üt obfer-

(ne j

vant Logici: ergo, «üm relatio disquiparan-

torund

tiz nequeat effe inter extrema a2equiparantig,

uDj

ubi admittitur ordo , debet admitti aliqua prio-

iplaq

tfitas: atquinon temporis , dignitatis, aut na-

terll

Secunda. ' Inter Perfo-

ture: ergo originis,

poe

nas Divinas datur ordo ex natura rei pradfcrip-

0

tus ( quod Pater fit prima Perfona, Filius fe-

frior

cunda, & SpiritusS. tertia) & non per ima-

Ti

tiont

ginationem tantüm, aut numerantis arbitrió ;

alias promifcue poffet quoque Filius dici pri-

tud,

fa, Spiritus S. fecunda,. & Pater tertia per«

COtt

fona, quod fides Catholica refpuit : .ergo in-

ditur

ter Perfonas Divinas erit quoque prioritas &

N-P

poüerioricas originis ex naturarei , & non tan«

Wna

tüm per intelle&um. — , Conf. P.. Prius & po-,

Prio

fterius effentialiter includitur in primo & fecun-

nl

IQ

docaratione, qua eft primum & fecundum ;;

^hin

ram primum ex conceptu fuo proprio antece-

fater

diríecundum ea ratione , quaelt primum : et- .

fhiy

gO

1

)

ll

: De Prioritate Originis.

T

T

go fi Pater ex natura Patris fi prima Perfon

a, G

ls di

Filiusfecunda, Spiritus S, autem tertia, etiam

digni(a;:a.

ex natura rei Pater erit prior oripine Filió, &

T

üterque Spiritu S.

"Tertia.

Principium eft

QTR

-

priüs principiato, efto non dicat habitudinem

:q»ipmr,-

caufze : fed Patereft principium Filii originans,

qeit

& uterque Spiritüs S. ut fides docet : ergo Pa-

Vi

ter eft Prior Filió, & uterque Spiritu S. atquí

iE

non alia prioritate, quàm originis : ergo &c.

Mp

Quarta. Simultas opponitur prioritati, & po-

'Cö; ïïl

fterioritati; nam fimultas duorum in aliqua ra«

t olli

tione negat prioritatem, & pofterioritatem..,

[patit

éorundum in eadem ratione : fed inter Perfo-

antig

nas Divinas non datur fimultas originis, hoc

n

ipfo quód detur ordo originis : ergo datur in-

auLt

ter Illas fimultati ori

ginis oppofita prioritas , &

r Paf

pofterioritas originis.

r

Objic. I. Nequit una Perfona effe origihcizä

lii

frior alterá ratione effentiz 5 cüm hac fit una

numeró in omnibus tribus Perfonis : nequera«

M

tionerelationis ; cüm una relatio fit fimul na-

Kd j

turà, definitione , & cognitione cum altera fua

tf

correlatione : ergo inter Perfonas Divinas nom

[dll])

datur prioritas, &poflerioritas originis. — Re,

du

N. Ant. quoad fecundam partem , fiquidem

j

una Perfona producens v. g. Pater eft origine

frior Filio ratione relationis ; rec obítat ejus

u

f

probatio, quód fcilicét relativa (int fimul: hoc

!

jf

enim tantüm venit intelligendum quoad fimul-

Y

tatem naturz , nonoriginis ; ftante autem fi«

Ti

?ultaïd náàture Divinarüm Perfonacum adhue

g0

peis

366 Pars T. Diff. I1J. Ouaft. 1H. 6.11.

poffunteffenon fimul origine. . Simultas quip-

etquo

pemajor , qualis eft fimultas naturz refpectu fi-

tte; d

enimi

multatis originis, non excludit non fimulta-

tem minorem , feu prioritatem & pofteriorita-

i d

tem originis ; ficutfimultas durauonis non exe

|

qui l

cluditnon fimultatem, feu prioritatem & po-

(

fterioritatem naturg , quz eft minor compara»

fitoo

1it, 6

tivé ad fimultatem temporis.

2425 Objic. II. SiFilius eftorigine pofterior Pa-

flius

tre , tunc Filius noneft abaeterno ; ficut fi effet

Ari,

naturà poflerior Patre : atqui hoc eft contra fi-

Venet.

dem: ergo Xc. — &. N. Maj. Nam ptioritas

nj

-

originis Patris non negat in Filio abfol&té exi-

df

ftentiam pro primo figno 5 fed tantüm dicit,

COU

Filium illam exiftentiam non habere à fe, ficut

l

eam habet Pater à f : & ideo Pater ne quidem,

N

in intelligendo eft naturá prior. Filió, quia funt

quà

correlativi ; econtra Attributa funt refpe-

origi

€u Effentie pofleriora naturà in intelligendo ,

Nhi

quia fic correlativa non funt: funt tamen omnia,

tonf

attributa naturá priora inintelligendo proprie-

eipli

Ratio fumitur ex communi,

ilji

tatibus relativis.

Theologorum 5 quiaeffentialia funt priora no-

Stoti

tionalibus.

EHic etiam gnaviter advertendum ,

9upi

aliudeffe, exifterein primo figno originis, &

Ql

aliud pro primofigno originis. — Primum dicit

la

exillereà fe, quod certé Filio non competit

T

fed foli Patri : fecundum dicit quidem effe ab

Iniy

lier

alio, itatamen utfemper (iné inceptione, de-

fitione, aut mutatione fit cum illo alio, &

itlty

fic Filius eft à Patre , femper tamen cum Patre ,

Á

ex

T

De Prioritate Originis,

362

i

ex quo fequitur Filium effe ab eterno cum Pa-

tre; etiamfi fit originepofterior Patre. Hoc

i

nj

enimidem eft dicere, quód Pater fit ab eterno

yfrin.

àfe, & Filius ab aternoà Patre: non autem ,

I$r00 0

quód Filius aliquando non fit, vel non fuerit.

......

mdp

. Objic. Ill. Scotus prioritatem originis om-226

g

nino explicat per (igna iv qwibus, five duratio-

nis, & non tantüm per figna à quibs : ergo

Filius non.eft ab zterno, quod fapit errorem,

hi

ut(idi

Ari, Maj P. exDoGhrina Scoti, dum pafim

ontil

tenet 5. Parer eff inprimo figno originis ,. in qua

JEIOnd

aon eff Fili ; dum tenet : Filivs eff. i fécuns

i al*

do fignooriginis, im quonon eft Spiritus S. ergo

diclt

?cqt,t»l.s explicat prioritatem originis per fign;

, fiaty

in quibus, & nontantüm 4quibzs, — Pro hoc

qu'xdem

argumento refolvendo facit prior annotatio,

at

qua diximus aliud effe exi(tere in primo (igno

[

originis, & aliud pro primo figno originis.

ptndl

Nihilominus ut cariüs de Scoto, & veritatg

wmþü

conílet in forma N. Ant. hujus probationena

FDf

explico ; ut autem explicatio folida fit, duo

gl

mihi incumbunt declaranda, —^ Primum, quod

Yi

Scotus revera prioritatem. & poflerioritatem.

ndum.

eriginis explicárit per (igna a quibzs & non im

g.

Secundum, quomodo ergo Scoti al-

sl

ii

/(

legata do&trina fit intelligenda.

Quoad pri»

l)

mup tenetScotus affertive 1.d. 1. q.un. n,ult,

" P

An in[Lanti aternitatjs e[l tota Trinitas nota ctti«

Qu

libet perfäm in, Trinitate ; quia di/iingumd?,

L

inter. inffFantia originis, non diflinguitur ipter

u7

&krationem., Qr durationem , /ed. JNB. à quo

quis

Á

368 Pari l. Difes HL. Queft. I21. f.1t.

nis fit. in. 1. d.1.2. q.2.. dicitidem D. Subuilis,

alá

juód Pater prius origine fpiret, quàm Filius ,

Mil

& tunc hocipfum explicansfübdit : Z42bauc t2

&undi

sen cum aliquo ordine , quiaille aEiua eff, Patris

adid

Afé, Filiiautem non à fé , fed à Patre, — Idem

tft;q

repetit in fine hujus quaflionis, 4uia Pater 4

um

Ex quibus

liciani

fé» Filius non àfte ,. fed & Patre.

ómnibus confequens eft Scotum explicare prio-

fpia

fitatem originis per figna 2 quibss , ut merito

quii

fint Scoto injuriofi, qui contrarium Illi impoz

H[l/h' r

nunt 5 facilius tamen his ignofcendum , quia

hisfe./

ih Scoti foliis minüs periti nefciunt, quid di-

s M

&unt, autquid dicat Scotus. - Secundum quod

Tnt i

áttinet , fequitur ex hucusque di&tis , illam Scos

t W

&i doctrinam non effe intelligendam , quafi ve-

MNin,

t Scotus Voluerit, quod Pater in aliquo fignà

juxa

éxítiterit, pro quo fimpliciter non extitit Fi*

duce

lius: in quo fpiret Pater; & fimpliciter non fpi

doc

tetFilius ; anenim Doctor àtoto litterario or*

fptrà

be Subrilis di&tus defipiat usque ad. infaniani

'e'rgo

haram falfarum impofturarum ? Sed fenfus, &

Tium,

mens Scotieft ; Paer eff. ip primo frgno origi-

b , hoceít, Pater eft à fe producens Filium ;

frim

nch

&inulloalio. — Filius 0s eff in primo figno ori-

e*;'nm'

gin£i, hoc eft, Filius pro primo figno origis

fion

nis, inquo eft Pateràfe, eltàPatre,; &non À

terii

fe , quod eft effe in fecundo figno originis. Ubl

li

ütique notas, quód de Filio non negetur.efff

d

fimpliciter, fedtantüm effe à fc.

»

Dices. Si Filius noneítin primo figno ori-

xi'rgq

Oc

*

glms , turic Filius aliquando non cft:' atqui h

€

jl

:

m

l

ln in Divinis fit ovdo Oririnis , é, 369

'et Arianum : ergo & doclrina Scoti; i, N.

Wif

Máj. fit énini ttarifitus & affirmatio à dicto fe-

iM

&ündüm quid ( nimirümà modo effendi 2 /

ul

ad dictum fimpliciter; hoc eft ad abfólucé non

r t

effe, quodin nulla (chola fübfifléré nofcitur vel

j hr

àSummuliftis. — Hinc iftam argumentandi fal-

i quibus

laciamfie retorqueo : 5 Filiuá non efd in primo

d

j ao

figno originzs , tunc Filizi aliquando non eff : at.

qui Filius in primo Jighó origints nod eff s £rgà

liig

Filius aliquando mon eff : etgo jure univerfus orz

bis fe Atiarium effeingemilcit. — Maj. eftab ip-

Iquid dï

fis AA. pofita; & fi mihi illámi negent. ( prout

imqu

yn $o

fané iri principiis fidei Catholicze negari debet)

tur non & ego illam impuné negare queam?

þlfl A9

Min. fic probo, Effein primo figno originis

pl

juxtaScotum nil aliud éft; quàm effe à fe pro-

st

ducentem : atqui Filius ( àt fides Catholica

ihürje

docet) nec eft àfe ipfo five producens; five

Ti

fpiràns : ergo none

j

in primo figho originis

iniad

érgo aliquando Filius non eft; quod eft Aria-

fenfui;&

mum. Videantergo Adverfarii; ficuti Scota

"n

Filit

primam majorem nepgare , aut explicáre noliüt;

ne femet fuis proptiis illaqueant verbis, Huc

j

étiam facit alia Scholalticorumi doclrina, quod

TA

fiori teneat árgutientum à propofitionibus de

(un

tertio adjacérites ad propofitioneti de fecundo

i (

-ádjacente;

Sicütiquenon valet: £j (idemi

lf :

:é(t detota SSS. Trinitate) ab arerso 05 credr :

érgo ab aterno uon ef!;/ Cüm utrobique com«

10 Ü

tüiittàtur fallaciaà dicto fecündum

quihü'-

Ü

quid ad dictum ümplicirer.-

a

bi«

370 .PariIl. Difl.IF. Quefl. L. $1.

i

Di

DISTINCTIO IV..

tl

i

De Dz]iz'näione in Divinis. "

p

Tutio

JUJAESTIO L

itod

Vinis

uomodo Attributa, €9 Relatio-

aes Divine d;z"/ïiizguantur ab Effen-

yim

oni

tia, Cl* bac ab illis , i illarur [

[

tojl

nter fe?

?

.

Um Scoti Sententiz fint prorfus conca-

Vi

tenatz, vel meliüs, annullus in femet

Mu

C

retortus, acfolidus, meritó inferenda

um

venit unio pretiofiffima non dilapidan-

E

da ; fcilicec DiftinQio in Divinis neceffaria ; me

a

Uni

omiffa in Divinis Diftindione minüs bene de

DEO fentire videamur. . Huic de Diflinclione

Ut

in Divinis acerrim& inter Theologos agitátz

N

Tij

difficultati materiam, ni fallor , fubmipiürat

ln

fcquens

4

$. I.

To

An etiam in Divinis Contradicoria

qu

locum habeant ?

$n

VO

227

] enim procul à DEO fint. contradicloría,

procul ab Eodem erit.& diftinctio ; cüm

u

econtra contradictoria in Divinis admiffa

h

proportionatam fecum trahant diftin&tionem ,

neceffum fit, eó quód contradictoria impli-

d

cet verificari de eodem prorfus indiftincto.

Dico.

l

m Ecír

hn elam in Divïnzä; Costraditloria &2-.- 371

. .Dito. .Etiam inDivinisnullo cogitante in-

I

tellectu dantür contradi&loria.

Pro hac . non

Ilj

tantüm ftantScotifle omnes,. verüm , & prz-

cipua fidei myfteria, SSS. Trinitatis, & Incat-

nationis ;; quidquid tergiverfentur Adverfarii

modoó abfoluté negantes contradictoria in Di-

l-

vinis, modó quidem admittentes, fedtanttim

virtualia, & per intellectum completa , que

p

'omnia difcutientur per decurfum. Nuncab his

-

replicis abftrahendó

P. conclufio 1. comparandó Effentiam Di-238

COl

vinam cum fuis Attributis abfolutis v. g. intel-

fem

le&u, & voluntate;

Effentia Divina eft radix

Ti

omnium Divinarum perfe&tionum ; Intelleétus,

aut Voluntas non eftradix oínnium Divinarum

f

;ll

perfedionum. « Effentia Divina eft principium

m

univetfale Proceffionum ad intra 5 . Intellectus

Vl

autem & Voluntas eít principium Divinarum

Proceffionum particulare , ita ut Filius deters

agimz

iil

minaté pét intelledum , & Spiritus S. per vo«

luntatem procedat.

Pondera verba Concilii

"Toletani 1 r. in confeff. fid. INoweff credendumny

quid Pater voluntate Filium gennerit.. Cono

I

Smirn. can.24.. Si quis corfilió ( quod utique

voluntatis eft) DE/, fatum Filinm DEI af-

lf

(

ferit , Anatbema fit.

Alias adhue de Effentia,

& attributis abfolutis contràdictiones

poné

717

Tas.

DEUS eft realiter & Formaliter DEUS

t

Deitate, feufuáà effentià ; DEUS auütem non

»

'eft formaliter ,- fed tantüm realitcr. & identicà

iDEUS intellectu, vol

untate , jufti

3

ia &c. eà

i

Aa a

Qquo

4

372

Pars 11 Diff. 1V.' Oueflie T. S. T.

n-2,

quód i(ta non

fint ipfà Natura Divina, fed tan»

Jin

tàm aliquid circa illam. Ut tenet 5: Joan. Da-

f

maf. l.1. de fidec.41.. Si dixerzs fuff um , fi bo-

PI

pum, fi quid tale , »on naturam DEI dices ,

tàt

fédqua circa naturam. S. Aug. l. 15. de Tri-

jdent

nit. c.6. Sidicam aternus , [apiens , juftus , bo-

"i

suus , fbiritus , borum omnium novi[]imum quod

dilt

pofui , videtur. fignificare fabfeantiam . (five

lat

Deitatem , acipfameffentiam ) eetera vero bu-

$n

jus Subflantia qualitate : etgo DEUS eft for-

indi

maliter DEUS fua Deitate, &fubftantid, non

df

autem intelle&u, voluntate, juftitia, bonita-

te &c. cim iffa fint quafi qualitates ( hoc eft

hj

U

quid extra-

effentiale) verfantes circa naturarri,

hn

& fubítantiam Divinam. — Ethz contradictio-

H

nes omnes non in ratiocinió Scotiílicó , fed int

harum propofitionum veritate zterna PP. ac

MPI

4li

CC. definitione Catholica fundantur 5 fi enim

abste quaram , quid fit contradictio à parte rei?

qu

ll'l]

intrepidé, & vix non indignabundé reponis:

i

contradiclio à parte rei eí affirmatio,& negatio

pa

ejusdem de codem à parte rei fecundüm idem;

bene e(t, accepto , & fubfummo refponfio-

r

T

nem: atqui juxta te Eflentia Divina, intelles

&us, & voluntas &c. funtà parte rei prorfus

—

fat

glh

idem , & nullam à parte rei diftinclionem ad-

mittunt, & tamen cit. SS. PP. qua affirmant

q

Ti

de Effentia & natura Divina, negant de illius

attributis : ergo afhrmant G negant contradi-

[

dl

éloria à parte rei de eodem fecundàm idem,

L

quod .etiam in Divinis impolffibile eft juxta

n-z 3 20

M

n etiam in Divints Coutraditlovia ce, 3 7;

M

1,232. ergo ha« contradictoria aperta & a&tua-

jinDe

lia non tam audacler neganda, fed alia honeftio-

ri methodo (ünt reconcilianda , & verificanda.

iif

LL din,

P. eademresII. comparandó Divinam Effen-239

Effentia

d)

tiam cum proprietatibus relativis.

identificat Divinas Perfonas realiter : relatio

j

n qud

v.g. Paternitas , & Filiatio non identificat, fed

diftinguit illas realiter. Ita decifum eft in Conc.

! (flv:

n

Lateran. prout. refertur cap. Firmiter.

Hee

eili

Santla Trinitas fecundim communem e[fentiam

individua , e$' (eemndim proprietates pev[onales

j

Yorite

difireta. & in Conc. Tolet. II. J» relatione

Perfinarum numerus cernitur , in Divinitatis

ud o

1rÀf

vero (ub/Lantia quid numeratum fit , non compre-

benditur. S. Aug.l.7. de Trin. c. 1. Omnis

i?

fdit

Effeutia , qua velative dicitur , eff aliquid ex-

cepto relativo, Etc.4.. Aliudeff DEUM effe,

u

j

Alind Patrem e[fe.

Similitet contradicunt fe-

ul

quentes : Unio hypoftatica eftimmediaté facta

in perfonalite Verbi ; Unio hypoftatica non eft

ponii:

immediaté fa&ta in Natura, quz juxta te eft à

;egalfa

parte rei prorfus eadem cum perfonalitate. Na«

(od)

gl

tura Diviná eft una numeró 5 relationes funt

numeró plures, ut fides docet. Pater gene-

nt(].'f' J

rat ; Eflentia non generat.

Imó hac , Effentia

"]

j

enerat , aut geueratur. eft damnataüt hareti-

ca in Conc. Lateran. fuüb InnocentioII. in c.

j

Firmiter. ubi contra Abbatem Joachimum fic

l

decernitur. —JNosamzem Sacro approbante Con-

j

|

ffly

l

vilio credimus , &i confitemur cum Perro ( puta

) quód una fumma ves

n !

Lombardo Mag. Sent.

€

Aa 3

1]

374

Pd-r-g II. Difl.IF. Oueff. I. $.E

lm

tusfon

eft Effcentia fen INatura Divina , qua nec. GE«

NERAT, NEC GENERATUR ; tamtn-non

eodem

fequitur j quod fit quaternitas , quiailla trorves,

Ontfal

Pater , Filius ; e Spiritus S.. [unt illauna ves,

95 f

quaternitas autem e[fe mon poffet ,. mifi ejfct quan-

lum

1um 4 tribus vealiter diflintlum,

Et ne ni-

jf

mitm prolixus fim, etiam hzxc contradicunt.

dihg

Effentia Divina eff communicabili, ef» atlu come

n [/7

mumicaratribus Per[onie . velatio v.g. Paternia

puti

&atis nop eft fié communicabilzs ,' fed unifoli Per«

P"' u

fonz Propria, üt aperté conftat ex Conc, Flo«

fs

gent. 1» litteris uzionis, quod fuper illa verba

pos

Joannis 16. emuia, qua habet Pator , sea fnmts

tti;

«f

fic definivit ; omuiaqua Patris funt , Ipfo Pater

Uvigenito Filio fio gignendó dedit , prater effà

tïäb

Patrem.

o

An-autem hac contradictoria , &

fideimyftetia pet tuiintellectüs operam abfol-

h

&1

vis ? an ergomyfleria fidei realia; an tantum

per intelleétum conficta funt ? certé credimus

at

di

fuüperterram, ficut eum aliquando videbimus

faciead faciem : atqui ibividebimus eum ficue

Nt

tieft ,. G non ficut confingitur : ergoetiam hic

[5

Y

credimus ifta fidei myfteria prout funt à parte

tei,

Q

330 — P. eadem res i. comparandó Divina attti-

9

buta abfoluta intet fe.

Intelle&tus ex fua in-

fi

trinfeca natura eft prineipium intelligendi, ac

gl

intellectionis aCtualis ; Voluntas ex fua intrin-

i

Íeca natura non eftprincipiumiintelligendi, aut

intellectionisactualis, fed volendi, ac volitio-.

:

nis adhualis : atqui per te intellectus & volune

tas

L

4hn etiam in Divinzs Contradicloriace. 375

Y

tas fünt à parte rei omnimodis idem : ergo de

FUU M

eodem fecundüm idem à parte rei affirmantue

contradictoria,

Si heccontradictoria fore ne-

luttini

if41U,

gas, multüm & audacter. negas ; . verüm af-

fign

fumamus propofitiones, in quibus fides ftrin-

BE n

De fide

gits fi rationt adeó refractarius fis.

d

eft hec propofitio : erbum à. Patre procedit

IT

per intellechum.

De fide etiam eft hzc pro-

Ti

pofitio : Spiritius $. à Patre, Filióéque procedit

i

per valuntatem, & quidem ha propofitiones ita

funt de fide , ut de Verbo tantura. affirmetur

Yilb

] al

proceffio per intelle&tum , & non per volunta-

2

tem ;.àc de SpirituS. tantüm affirmetur. pro-

177

ceífio per voluntatem , & non per intelleum :

t

ergo intellectus & voluntas etiam in Divinis

non funteadem ratio formalis attributalis ; aliàs

a d

Mi

Filius etiam per voluntatem à Patre procederet

tf

& Spiritus S. per intelle&tum ; aliàs à parte rei

i

affirmrarentur contradictoria de eodem fecun-

i

)

Jf

dum idem à parte rei, licétper intelle&um di»

J

verfüm fit, quod ad realia fidei myfleria fuffi

m

cere nequit.

Ne autem verbis tantüm afferere

pam

videar allatas propofitiones effe de fide ,. recole

duo Concilia, Toletan. & Smirn. ex n.22,8.

iti

quibus junge dictum S, Aug.l;65. qq. ad Oro-

1

fium q.7.« Pater voluntate non genuit Filium s

L

quia praire voluntas Sapientiam non potuit. Pri-

ij

ma autem propofitionis veritatem aditruunt

$S. PP, paffim. S. Cyrill. ]. 1. in Joaon. c. $.

Al

Jj

Filius appellatur. Ferbum , ac Sapientia, quo-

Jr

niam ex intellelluimmediatà , atque indivifiliie

Àa4

ter

]

$76 . Pars1l, Dif, IV Quaft. L. S. 1.

?

ter efl,. S, Damafcenus l.x. de Fid. €.8«: Petre

dotri

bum eft naturalis uentis: (id.eft , intelle&tüs))

qoit

.

motio , fecundim quam mouetur , intelligit, ej

h

lt

eogitat , weluti Inx. ipfius exiflens , atque fpleue

dor.... Ecquod cardo difficultatis e(l; enuntians

[

tf f

tur hz propofitiones üt vera à parte rei , &

omni intellectus noflri negotio ,. eandem tam

D

(ubfi

realiter , quàm formaliter rem inadzequat cone

cipientis, prorfus fepofito,

Cui enim credens

lent

fidr

dum magis? an tuz expofitioni privata, anPae

trum, ac CC. definitioni univerfali.?: an Divis

]tem

mnarum ac aternatum Proceffhionum -veritas. à

fint

creati intellectüs operatione dependeat ?. an; fi

€omi

forte prefcindamusab imperfe&o noflro con«

ter

cipiendi modo, intellectus vellet, & voluntas

w

Divina intelligeret ?. aut ; an forté , -pracisó

fim

noftró inadzquaté concipiendi modó , volune

fis

tas Filii, ac intelleCtus Spiritüs S. eft principium,

Hl

sicque $SS. I'rinitatis, ac Proceffionum Divie

H

narum myf(lerium ad anguílias no(lri redigere-

atn

tur intellectüs? Credathac, qui volet ,. tenea

E

egocumPP. & CC. mihíque perfuafüm habeo,

f

ridiculum. omnino, ut parum dicam ,. videri

&

debere , CC. definitiones, Patrümque fentens

Ts

tias in id cantàm collimáffe, ut oítendetent ,

fo

quid noílra ficlione affirmari quidve negari

q

poffit.

Certé Haretici, quos damnabant, ne

hi

fomniantes quidem negare volebant, nos va*

&

rias de DEO per intellectum diftinclas ratio-

nes concipere poffe ; cümhoc omni CC, & PP.

[5

dO..æ

I n'

!

Anetiam in Divinis Con traditloviaeie, 37*

l D7

do&rina fuperfedendó i

pa quotidiaga, com-

ld)

montlret experientia.

"

P. eadem res IV. comparandó attributa abío- 23 1

2

luta um proprietatibus telativis,

Petfonali-

T

tas Verbi reddit naturam humanam fübfiftene

d

tem relative:: intelle&us, voluntas, juflitia,

Ti

bonitas'&c. - non faciunt naturam hümanam fic

It

fubfiítentem ; 4mó nec intellieentem , aut vo-

tl

lentem ; cim Chriftus quà homo habeat juxta

a

fidem intelle&um ,' & voluntatem propriam,

if

Item attributa abfoluta fünt formaliter infinita,

(s

funt perfectiones fimpliciter (implices , funt

"

communia tribus Perfonis Divinis ; proprieta-

£oI

tesrelativae autem v. g. Paternitas, & Filiatio

MA )

nec funt formaliter infinita, nec perfeCtioneg

T

fimpliciter (implices , necomnibus tribus Divi-

dlv

nis Perlonis communes , fed propriz Patri, aut

"

Filio : ergo iterató in Divinis habentur con-

Jf

tradictoria. ^ Licétautem alique propofitiones

ger:-

àmultis Theologis non admittantur, prout hic

d

i nobis ponuntur: negari tamen non poteft,

M

fed omnino de fide eft, quód v. g, intellectus

ii

& voluntas abfoluté fumpti (int in tribus Divi-

u

nis perfonis, econtra Paternitas aut Filiatio in

Jl

folo Patre aut Filio ; ut vel ex hoc tolo fatis

4ll

aperté contradiclio evincatur, finulla inter ift-

!^

hzc diftinctio à

parte rei , contradiclionis re-

[

conciliativa , adítruatur,

je

Hic meritó petes, annon DEUS fit capax..232

!

j

contradictoriorum ob fuam infinitatem,& emi-

Mo!

&, 1mo fi contradicloria

negtiam ) R^ negativ

Aa $

Íe-

/

378 Pars,II. Diff.IV. szj?.). $. TI.

fecundüm idem à parte rei in aliquo ente ad-

tina

mitti poffent propter ejus perfectionem ,. tunc

[2

Vdent

illa magis in ente creato, quàm increato admit-

ti deberent, DEO enim fingulariter son eff te*

teti

. telli

pugnat; hac fiquidem negatione ,. five quoad

effe DEI fimpliciter, five tantüm quoad aliquam

ident

Illius perfectionem fimpliciter (implicem intel-

qui:

le&a, femel admifsá , qualiter convincetur infi-

tio;

piens in corde fuo dicens : vo» eff DELUS? Hac

«

und

