negatio »oz eff aliquo ex diétis modo admiffa

in DEO eft ompium malorum hydra, ut no-

: qu

va continuó novarum fuccreícerent capita fale

pro

fitatum , que omnem perimerent veritatem, ac

tm

tandem ob hanc ipfam infinitatem & eminen-

ia

tiam DEI evincerent, DEUM habere capacitaz

&

tem ad fufferenda contradiCtoria, & non habe-

€et

Q

re, quod nemo fang mentis admittet. .. Huc fa-

cit celebre dictum S. Hilarii l.. de Trin. p.f $,

u

Vi

cum Arianis ex via contradictoriorum difpu-

tantis : Ziut nega e[fe ,ne fit. . Aut fí efe , quome

Va

do,quod ef, non erit ciom quod efe, non pe]]it effes

ii

st non (it ?

tu

- $. T.

te,

[

An ad Salvanda, feu Verificanda Confr a-

«

ditlaria in Divinis apta [it diflintlio vealis in-

adaquata ? quam c$: mediatam , [é

[

in tertio uacant RR,

.23*3

T Arié varii explicant hanc fuam diftin&tio-

[

nem ; principaliorém explicationem re-

E

fero hanc, quam volhunt effe per s

ega-

[2

II[I

n ad Sai-vanäa, fen Vovifieanda cc. 379

t

tionem adaquata identitatis, quafcilicetunum

q; f

extremum identificatum cam 'altero' extrémo

totie

idenüitate inadzquata fimul . identificatur cam

tjti

tertio, quod cum illo altero exceremo non eft

equ

tealiter idem.

In exemplo. INatura Divina..

Alipin

identificatur cum Paternitate identitate inada-

nmitt

quata , quia fimul identificatur cum aliquo tea

itr

tio, nempe Filiatione, que cum Paternitate non

r

e(t realiter idem , fed realiter ab ipfa diftinctas

dl

unde licet NaturaDivina non diüinguatur ne«

Ut

que realiter inadequaté à Paternitate per fe; &

ul

propter habitudinem , quam dicit ad Paternita»

fefs

tem , diftinguitur tamen realiter inadequaté feu

Tif

in tertio à Paternitate propter ipfum tertium ,

d)

& habitudinem, quam NaturaDivina fimul di-

ha

cit ad Filiationem , à Paternitate realiter diftin-

li

&am propter oppofitionem relativam, ^ Jam

p

autem , pergunt RR. quatenus aliqua diftingu-

d

1

untur realiter, eatenus etiam funt capacia fal«

vandi:contrádictoria: : atqui. Natura Divina.,

ul

u

identificata cum Filiatione fic realiter diftingui-

tur à Paternitate, non quidem per ie, & abíolus

t&, fed relaté ad Filiationem, tanquam quid ter-

J

tium, & realiter diltinctum à Paternitate: ergo

[2

etiam per hanc diftinCtionem inadzquatam in

tertio falvantur ifta contradiCtoria à num. 228«

& feq. adducta.-

Dico. Diftin&io realis inadequata; & in23.

li

tertio non eft apta ad fufferenda , feu falvanda -

r

contradictoria inter Naguram Divinam , ac Per-.

ii

fona-

L

$80 Pa IL Dift.IF. Qm/i. I. $. 1 |

fonalitates relativas num. 228. affignata. . Itazs

boci

omnes SS. & 'T T. contraRR, ex inclytaS. J.

[

P. conclufioI. Adducendó nonnullas propo*

bai

fitiones contradictorias, quz per tertium falvari

lita

de

non poffunt, . [Vatera Divina in Filio won ge-

ueratur ; Filiatio generatur,

INNatura Divina

din

INatura Di*

e(h una ; relationes [imt pluves.

faci

vina e[l realiter eadem cum tertio , g. Filiatio-

pof

ges unum tertium non e[f idem cum alio, v. g«

tüt:

Filiatio cum Paternitate.

Jam circa primam.,

imc

propofitionem quero, cur Filiatio generetur?

ipf

Fors propter tertium , & non quia ex intrinfeca

pl

fua ratione generabilis eft; atqui fic ipía Filiatio

Ton

non ex intrinfeca fua ratione fed tantüm pro-

fibi

pter tertium v, g. Paternitatem diftinguitur ab

Ila, quod fats tutó dici poffe , non videtur.

dit

Econtrà peto , quare Natura Divina in Filio

lrio

non generetur? Fors quatenus eft in Patre, qui

Q

ingenitus eft:: & hoc eít falíum , cüm zqué re-

po

ponere poffem , Naturam Divinam üt eft in Fi-

L

lio poffe generari ; cur enim Pater, qui ingeni-

Fi

tus eft, in Naturam rationem ingeniti refun«

d

dere poteít, & non pariter Filius, qui genitus

E

eít, rationem geniti ( acSpiritus S. rationem Ípi-

E

rati) in eandem Naturam Divinam derivare.

ftt

queat? Si tamen verum fit, quod RR. dicunt,

N

rationem ingeniti competere NNatura propter

D

Perfonam, & non exfe ; quod (i tamen conce-

q

dant rationem ingeniti competere Nature Di-

j

ving fecundüm fe , & non vi Perfonz ( prout

| d

hoc

!

|

| vAn ad Salvanda, fen Verificandaeiet, 491

m

hoc ipfum num. 229. ex Conc. Lateran, JVos

i

autem Sacro approbante Concilio cjc. compro«

p

bavimus ) fequitur noftrum intentum , quodal-

nlv

latz propofitiones fibi coritradicant indepen-

Mi

denter à tertio , & confequenter etiam finé or-

D

dine ad hoc diftinguántur. — Hoc ratiocinium

7303

facili negotio invertis , & applicas ad alias pro-

lu

pofitiones, cüm omnino certum fit; quód Na-

.M

tura Divina fit una finé refpe£tu ad Perfonas ,

Iu

imo per hunc potius multiplicaretur, ficut &

r

ipfe multiplicantur.

Pariter relátiones funt.,

rnit

plures ; & diverfe ex fua ratione intrinfecá, &

ia

non tanttim per ordinem ad aliam relationemi

pf 0

fibi exttinfecam.

w2)

P.l Rationibus conglobatis, quias fusé de-23

jti

dücit nofter Stümelius in fuo Ptimo & perenni

IFIUP

mobili "Theologico traét. pralim, eontrov;

P

Wt] qw

q.4. pertotam. Primafit$ quando Scotiffe

t

jl

ponunt hac contradictoria: Effentia soz gene«

rat , nec generatur ? Pater conttà geserat , cje

3

lU

Filius generatur,St quando RRes nobis refpons

dent, fenfum harum contradicloriarum effes

[

Effentia , prout eft inadequate Filil, non generat $

j

Effentia , stt eff inadaquaté Patris , generat , &

12

to? generatur , quando, inquatu fic refpondent

ily

RR. fupponunt aperté, quód aliquid Effentie

yu

Divina reperiatut in omnibus tribus Perfonis,

(

quod non reperitur in ünaquaque feorfim : at-

)

qui hoc admitti non potefl j cüm revera fit eà-

V

dem Effentia in uria , ac imomnibus tribus Per-

!

fonis: ergo nec diítinctio diminuta, five ina«

Qu

]

38 a. Parsld, Dift. V. Quafl. L. j 11

Qin

dzquata intertio. — Maj. P. Effentiz; prout eft

dum

inadequaté Filii, non ineft vis generandi, aut,

prout eft inadzquate Spiritüs S. vis fpirapdi5

gun

TS,

econtra prout eft in Patre inadzquate, habet

[

vim generandi , aut fpirandi : ergo aliquid Ef-

0ppc

fentie Divinz reperitür in omnibus tribus Per-

lt

fonis, quod non reperitut in unaquaque feot-

TAp

fim.

Ad quod peticulofum dogma dedocen-

db «

düm tutius eft cum cit. Conc, Lateranenfi: ZVos

pan

autem Sacro approbante Concilio jc. fimpliciter

DI

dicere , Effeutia uec generat , uev. generatum,

Tati

omiffis his terminis, prout inadaaquatt eff Pa-

um

iris, ant Filii, utpote de quibus Concil, altum

m

filet.

Secunda. Fides docét , Effeztianxcom

f

munvicari , Per fonalitates nou commnnicari, Yi

n

des docet , relationes fecundüm fe pracise mul-

H

tiplicare Perfonas: atqui hanc doctrinam Ca-

tre.

tholicam non fufficienter fervant RR. per fuam

Hli

diftin&tionem tealem diminutam , & intertio :

ergo non ef* admittenda,

Min.P. Huic do-

(

&rinz Catholicz RR. fübftituant has propof?-

Tif

[l

tiones: Effeztia, It eff inadaquam in Patre,non

At

communicatur $ Effentia Patvis adaquatt fum-

di

pta , prout etiam Filio, ci Spiritwi S. identifica-

[

tur, commuricatur. — Pariter juxta fpfos Effen-

tia üt efít determinat

(

5

.

n hac aut illa Perfona,

ü

Períonas mulüplicat; Effentia autem adaquae

E

h

té fumpta, prout fcilicet eft in omnibus ttibus

Perfonis,; non multiplicat Perfonas. . At nuti-

t

(4

quid Effentia, üt eft inadzquaté in Pátre, vere

net ?

d

--gl."t Eflentia, verz:que Effentiz raticnem reti

r

n ad Salvauda, fen Verificanda tc. 383

n

pud

cüm relationem neutiquam dicat : ergo fecun-

dum RR. inadzquaté realiter in tertio diítin-

i

guentes jam non fola relatio multiplicat Perío-

[j

Md

nas , fed cum relatione multiplicat etiam reali-

il

ter inadzequaté fumpta Effentía : cujus tamen

buhe

oppofitum tradit Concil. Florent, Seff;18. So«

la relatio multiplicat Per[ónas , ita ut non alia

d

URH

vatione, quam vi relationis una Perfona diffevat

TL

ab alia.

Ubi prz cateris peníandae funt hae

particulee 5o/a , »on alia ratione quam vi rela«

mpiot

TL

tionis: per has fiquidem amovetur ab Effentia

ratio multiplicandi Perfonas.

Addo celebra-

p

Db

tum illud dictum $. Athanafii in (uo Symb. /Ne-

ATA

que [ubflantiam féparantes : an non.autem per

fuam realem in tertio inadaquatam diftinclio-

n

g

nem feparant, aut, ( mavis, diftinguunt ipfam

a

Effentiam prout eft realiter inadzquaté in Pa-

tre ab Effentia, prout hac etiam eft realiter in

il

Jetit

Filio, quod tamen cum dicto S. Athanafii non

j

coheret, Tertia. Ut aliqua diftinclio ad ve-

rificanda contradicloria fit apta , debet ipfa ne-

ropüfï'

"

ceífario intercedere in ipfis extremis, de quibua

immediaté enuntiatur affirmatio & negatio : fedi

diftinclio realis inadzquata in tertio non inter«

jj

lt

cedit in ipfis extremis , de quibus immediaté.

I]büäv

enuntiatur affirmatio, & negatio: etgo non eft

aptaad reconcilianda contradidoria, — Min. P,

qulzv

(l

Extremfftontradiclionis funt v. g. Natura Pa-

ttis, & Paternitas dicendó: JVarara commsuni-

nml:

eatur ; Paternitas nom commtnnitatur : atqui.,

u

diítinctio diminuta, Gin tertio non datur intez

;inff?

gt

Iuauid

394 — Pars ll Dif.IV. Quafl. 1. f. )À

[

Nturam Patris,& Paternitatem immediaté, Ícd

potiüs inter Paternitatem, & Filiationem ut af*

qu

m

feclas Effentiá: ergo non intercedit in ipfis ex-

M

tremis , de quibus immediaté enuntiatur affit-

matio , & negatio,

;

€0

236 Objic.l. Etiám per ab

foiutam DEI poten-

(0

tiam idem non poteít realiter effe, & non efe :

tu

atqui juxtá fidem Catholicam Effentia Divina

C0

eft tealitee comraunicabilis , Paternitas non eft

€0

realitet comimüriicabilis? ergo Eflentia & Pa*

Qu

ternitás non poflunt effe realiter idem : atqui

non funt noi realiter idem adaquaté ( (ive, at«

di

fit

qui non realiter ad&quaté diftinguuntur ) üt

etiam Scotifte contendunt : ergo faltern ion

QU«

hi

|

funt tealitet idem inàdzquaté, five in tertio,

Qi

& Dift. Maj. Idem non poteít realiter effe &

tie

non effe , i fit idem omnimodis, tam realiter ;

uàm fottmaliter ; ác etiam virtualiter C, Maj.

p

D

fitantum fit realiter idem , formaliter vetó , ve

d

virtualiter diftindtum N; Maj. & Dift, Min,

ü

atqui juxta fidem Effentia eft realiter communi-

ü

cabilis, Páternitas non e(t communicabilis ; ità

tamen, ut fint tealiter idem; & forimaliter ; aut

Q

W

virtualiter diverfa C Mi ut eciam fiüt realitef

—

li

divería IN. Miri; & Conf. hoc enim fides-nula

)

libi docet ; & quatnvis nec formalis Scotifta-

Ti

fum , nec virtüalis Thomiftarum diftin&tio de

fide fit , qualibet tamen in tutiori ámple&ti po»

&

teít poffeffiorie cüima pláné Patribus , & Con:

E

éiliis conforimior fit, utrà autem ex his niagis

€onformis, difcutieturfuó locó; . Imo haeRe-

Ü

eeris

[

ha ad Saluanda, fan Fevificanda s. 38 f

ii

eentiorum diílinclio fi fit realis , erit realis adg-

TT

quata , immediata, & non tantüm inad:equata,

"

mediata; & in.tertio, cüm etiam contradidlio

j d

inter extremá fit iminédiatà ; üt mox declárabo.

)

Objic. II Si juxtà fidem Effetitià eft real

itet237

communicabilis ,

& Paternitas noii eft realiter

pültll-

ndi

communicabilis , & tamen firnit realiter idem ;

Dirt

tunc intet Effeniiam & Paternitàtem dantug

d

contrádictorià realia , duià dáretur de realiter

&

eodem affirmátio realis ; & negatio réalis: at«

qui, inter qu& dantur contradiékotia tealia , illà

aj

t 2?-

diftinguuntür realiter : érgo Effentia & Pater-

r

nitas diflinguuntur realiter &ori quidem ada-

-itt

Quaté: ergo faltem inadequaté, — $. N Maj.

uii

falum quippe eft ; praidicata Commtiiicari , nori

f

Communicari inveheré üniverfaliter diftinctio:

lt

nem tealem ; eó quód ad tolledam inter hzc

i

pradicata contradictioriera füfficiat , iodo hxc

non enuntientür refpectu prorfüs ejusdem , fed

) VCI

Milh

de pluribus vel fotmaliter éx natura réi ; vel vir-

jit

tualiter, vel etiam per tationém juxta diverfi-

j

tarem fententiarum j qus quidem plutalitas;

D

qualiscunque tadem fit ( (i modó inter extrema

verus fituniusab altero recefsus) ad praferis pete

Jit )

Dd

indé eft, durimodo realis ion fit; Reétorfia

patula derivari poteft à creatis :

[

nunquid enimi

jl

natura Ípecifica v, g. liumaria

autequina fécun-

Petreitàs veró aut bu-

PU' [*

düm fe eft cornunicabilis,

cephaleitas nor eft commünicabilis : érgo ifite£

0t

Effentiam fpecificam v. g. humanam , & petrei-

lgli

li

cagem eft diftin&tio tealis inadzquata in tertio ;

j

Bb

qued

386 Parsl[l Difl. Iy. Quaf. T. ff. H.

quod nec RR. admittunt3 cur enim in Divinis

ilta przdicata contradictoria commwnicari , non

p

communicari invehunt diftinCctionem realem in-

ilqt

adaquatam in tertio, & non etiam in creatis?

p

an ergo nullum hujus diftinctionis in creatis eft

|

3li

velligium ? Si ergo ha contradictoria commt-

d

nicari, non commmnicari polfunt falvari in crea-

Eu

tis fine dillinctione reali inadaequata in tertio ,

&i

i

quidni & in Divinisfalvari queant fine illa? cüm

bl

etiam in Divinis fint contradictoria fine adje-

l

&ione alicujus tertii: ergo etiam diftinGtio de-

ipl

bet effe immediate inter illa precifo quocunque

EU

tertio : an enim przcifo tertio E(fentia eft in-

(0)

communicabilis , Paternitas communicabilis,

&j

dut utraque communicabilis , vel utraque in-

i

communicabilis? certé neutrum horum Theo-

ls

logicé diceretur, velíi diceretur, diceretur de

[

his extremis Effentia v. g. && Paternitate imme-

M

diate, & fint effugio ad tertium : ergo etiam

H

contradictio debet de Illis falvari per di(tin&tio-

It

ném in Ipfis, & nonintertio, repertam. De-

j

mum hac diftinctio , f propter affignata con-

)

tradictoria foret realis , foret realis adzequata :

iU

ratio hujus eft in promptu, quia nulla ratio ina-

qï

:

daquata Effentie , quà talis, eft determinaté in

hac, aut illa Perfona, qua non etiam reperitur

Q

in omnibus fimul: ergo ( fi realiter diftingui-

| j

tur ) à qualibet Perfona Effentia realiter adz-

Ti

uate diftinguitur ; ficutunum tertium v.g.Pater

H

à Filio, quod eft ratio juxta RR. diflinguendi

*

Effentiam inadæquat'c.

[

Ob-

I

Dd

n ad Salvanda , feu Verificanda cc.. 3 87 ;

ii M

* "Objic.IIl. Inter przdicata contradictoria. .55 9

prorfus neceffario debet dari diftin&lio realis :

al

a

atqui intér Effentiam & Paternitatem dantur

predicata contradicloria : ergo inter illa debet

vaiid .

)

aliqua, faltem realis inadequata, & diminuta

LUMI

n

diftin£tio dari. . Ad hoc argumentum s. jam

multa patere ex hucusque diclis, nimirum quod

t

talis difinctio deberet effe realis adzquata, &

Is

immediata, & reliqua, qua in probationibus

1

adduximus. Informa autem N. Maj. quzre-

Qipd

uód

ipfa incidit inprioris obje&tionisMin.

m

autem haec RRum. Maj. prorfus falfa fit, ex eo

Lt

conflat luce meridiana clariüs, quia etiam jux-

iil

ta ipfos inter pradicata contradictoria tum in

tv

€reatis, tum etiam in Divinis , qualia de intel-

Thte-

nti

lectu, & voluntate adduximus n. 230. non da-

tur ulla diftin&tio realis inadzquata; ut quid

fun

ergo hanc falfifimam Maj. ita intorquent inter

i

Effentiam Divinam, & relationes.

Claritatis

lr

tamen gratià poteft Maj. fic diftingui ; inter

p

a

pradicata contradictoria fimpliciter & quoad

ipfum effe, & non effe talia debet dari diflin&tio

um: w—

realis C. Maj. tantàm quoad effe fecundüm..

t -

(

quid N. Mfj. & dift. Min. atqui inter Efentiam

& Paternitatem dantur pradicata contradictoria

:riqlf

(

quoadipfum effe & non effe fimpliciter N. Min.

quoad ipfum effe fimpliciter , & fecundüm quid

li

non effe C. Min. & N. conf. Itaque Effentia

M

7]

communicabilis afficit fimpliciter ipfum effeDi-

, Paternitas veró incom-

'.vinum ; & abfolutum

Bb5

)v)

muni-

388 Pari l. Dift. IF. Quafh. 1. $. II.

municabilis tantüm fecundüm quid , fcilicetzs

f

d

uoad effe relativum.

f

239 Dices. Tali modo inter Effentiam & Patere

nitatem prorfus nulla nec formalia, nec virtuae

[S

&

lia darentur contradictoria; quia non darentut

de eodem , fed de abfoluto, & relativo. Con»

tra eft N. affumptum , ad adjun&tam probatio-

T

nem dico , aliud effe, przdicata contradictoria

)

enuntiari de aliquo , & aliud pradicata contra-

It

[

dictoria reconciliari, five verificari círca aliquid $

p

enuntiarentur praedicata contradiétoria , fi fal-

vá naturá contradiQtionis idem de eodem fe-

e

cundüm idem affirmaretur, & negaretur : hoc

p(

autem cüm plane impoffibile fit juxta princi-

h

pium naturale irrefragabile , impo[]ibile eff idem

[i

ejfe , d fimul non e[fe , incumbit "Fheologis, ut

alia via obvient his apparentibus contradictoriis

[

( communicari , non commumnicari ) non quidem

[

per anfra&tus , aut ptacipitia diftinctionis ina-

daequatz in tertio , fed per aliam , qualemcufi-

d!

[

que tandem fué locó comprobandam , quz ha

contradictoria immediaté in fe , & finé tertio

reconciliet, ac verificer.; qua verificatio ne»

ceflario fieri debet penes aliquo modo diverfa ,

KTE— L

& diftin&a, aliàs non verificarentur & falvaren«

tur , fed adftruerentur contradictoria de eodem

fecundüm idem, quod'implicatorium eft. Ideo

fi Scotiftz dicunt, per diftinctionem falvantur

contradi&oria ; Ii non funt intelligendi , ac fi

ftante diftin&ione contradi&tio nihilominus

ä

perfitlat , (ed funt intelligendi de contradi&tione

fal-,

!

n ad Salvanda, feu Fevificandatbe. 389

Kl

falvanda, verificanda, ac per diftinétionem é me-

dio tollenda; & ita conílat, qualiter Efentia

&i

fitcommunicabilis, Paternitas non communi-

&CIITÀ

cabilis, quin tamen inter ipfas permaneat con-

tradiclio.

ditit y

, n

Objic.IV. Major eft oppofitio contradicto-249

YOM

ria, quàm tantüm relativa : atqui propter op-

T

pofitionem relativam datur in Divinis diftin&tio

COR

realis; ergo etiam propter oppofitionem con-

tradictoriam.

lii

&.I. Hóc argumentó directé.;

,l

probari diflin&tionem realem adzequatam , quod

ml

eft nimium. — &. II. Dift. Maj. major eft op-

T

pofitio contradictoria fi permaneat C. Maj. fi

Tillc

falvetur, ac per di(tinCtionem elidatur N Maj.

lm 7

& conceffaMin.N.Conf.plura de contradictoriis

g'ls, u

conftabunt per decurfüm.

Hoc unicum addo;

(l

quoód, ficut communicari, non commmumnicari non

u

inferunt. diftinctionem realem inadequatam ir

qu

tertio , itaneceffe , j non e[fe , femper inferant

qale

diftinctionem aliquam realem, pracipué fi non

zi

fit fermo de effe (impliciter.

t

Aliqui RR, videntes perbene, fuam diftin-24t

&ionem realem in tertio, pari paffu non poffe

or!f'

ii P

applicari ad abfoluta attributa inter fe , negant

d

illam abfoluté , folámque aftruunt diftin&tio-

d

nem rationis ratiocinantis, dicentes, pracfata fz-

f

Q

pe contradictoria communicari, non commmnui-

cari, non enuntiari.de pluribus à patte rei , fed

pf

xl

tantüm per intellectum diverfis fine ullo fünda-

]i

mento in re pet folam apparentem aliquam illo-

u

rum contradicloriorum veritatem. — Siproinde

t hag

"

Bb3;

$90

Pars .. Dift. IV.. Quef. I.. $.T.

hzcillis ponantur contradi&toria : Natzra com-

ho

3umicatur

,

*

Paternitas mom commmuicalur z

r$

DN

Verbum pracedit per intellettum ; Spiritus S. non

rocedit per intelletlum , teponunt,, ifta fic effe

Yi

intelligenda: Res, qua eff natura, communi-

iC

W

catur.:. Res qua eff Paternitas non communica-

be

tur. lem : Verbum procedit per vem , qua f

intelletlus ; Spiritus S. nou procedit pervem , qua

Qu

eft intelletius, primam propofitionem utram-

th

d

que tam de Natura , quàm de Verbo volunt effe

veram , fecundam autem falfam ; adeóque te-

fus

nent, quod totum diftinctionis füz fundamen-

à

E

tum , ac cujuscunque tandem contradiclionis

oppofitio in fola nominum , vocum,, ac ratio-

fK

ciniorum arbitrio humano nitatur , quód liben-

It

!

terintantüm concedo, in quantum nullam ra-

tionem realem pro hac fententia invenio, üt.,

conftabit ex folutione objectionum à n. 286.

J

Interim

f

245 Paucisfic impbgno hanc diflinCtionem vir-

tualem extrinfecam , feu rationis ratiocinantis.

]

Y. HacSententia in proptio fibi fiftemate cor-

ruit: ergo &c. .. Ant. P. juxta fiftema Rationi-

ftarum fequeretur Paternitatem &qué commu-

nicari ac Naturam , & viciffim Naturam tam.;

parüm communicari .ac Paternitatem ; atqui

hoc filema in fuimet ruinam deficit : ergo.

Maj. P. juxta Rationiflas Res, quae eft Natu-

1a, eft res, quz cft Paternitas ; & viciffim

Res , quz eft Paternitas, eít.res, quz eft Na-

COITE€-

tu-ra ;-gfqui ut bimembris fubfumptio

fpon-

M

-An ad Salvanda, feu Verificanda ciec. 391

TA

fpondeat bimembri fiftemati Rationiftarum )

Hütdir:

res , qua eft natura, Filio communicatur ; &

ha

viciffim res, quz eít Paternitas, non commu-

hd

nicatur Filio ( nifi in myfleriis fidei ad tuum

At )

ratiocinium ludere, prefumas occulté ) ergo

AHl

in fiflemate Rationiftarum zqué admitti de-

T j

bet, quód Natura non communicetur, &

tny

quoód Paternitas communicetur , que apud Ca-

tholicos male audiunt.

.Utrn

Et Maj. & Min. fun-

d

dantur in hoc, quód Rationifte nullam pror-

qu t

fus diftin&tionem à parte rei, imó nec hujus fun-

a

damentum . admittant , fed omnia refundant.,

Toni

ad divería nomina, ratiocinia, & connotatio-

[al10

ne;.

II. Dicant Rationiftz, an hec nominum,

|otte

rauociniorum, connatationum varietas, dum

m

nontantüm Theölogi,fcd & SS.PP. ac CC. Tri-

; lu

nitatis myflerium explicant , fit ad placitum , vel

P

i

juxta rem ipíam neceffariam etiam . neceflaria?

fi eft ad placitum: ergo. etiam myfterium SSS.

Vf

"Trinitatis eft. ad placitum: vel dicant imman-

T

fivi fuis principiis, quarenon ? fi veró fit ne-

[

ceffaia : eccur exfpectat ergo Rationiflarum. ,

ratiocinium nulli fundamento intrinfeco inni-

)

xum ? üt ipfimet fatentur. |Éccur non con-

mu,

Il

vincantur Rationi[lx , quod duplicem cogantur

rqu[

admittere . neceffitatem in Patre, unam, quód

"

fit Pater, & alteram, quód quis ratiocinetur

l

Patrem effe Patrem ? aliàs euim Pater non effet

"

Pater , qua duplex neceffitas plurimorum in.,

,

doClrina & religione praftantiffimorum .

virorum cordialia necdum pulfavit.

Bb4

$. III.

Á

392 Pars II Dift, IV Queft, I.. ff, IIT.

opet

. Iil.

tüm

' "Anad Verifican

da Contradicloria inDi-

D

du

vinis apta [it Diflinilio Virtualis In-

trinfeca?

p

fficilioris impugnationis eft Diftin&tio

Virtualis Intrinfeca, quam Clariffimus

Hi

æDI

P. Paulus Mezger in fua Theol. Salisb.

0

Tom.t. track. r. difp.4.à 3. $. 1. n.1. fic deícti-

tu

bit : Ef? Iutrinfeca eminentia Divina perfetlio-

Nnc

nis per fmp.'icgm complexionem. ommium pcrfe-

& ionum ad diwr/ixs lineas pertiuentium (hoc

| f

D

eft, in rebus creatis non eftex fola limitatione,

fed etiam. ex formali diverfitate diftinctarum )

fo

Vn

pmbens intellettui creato fundamentum varias

[

denominationes etiam oppofitas tribuendi, Quam

defcriptionem cit. Author ab omnibus hodie-

fi

dum Doctoribus Salisburgenfibus receptam. ,

gl

clarifime explicat ; prz caeteris autem animad-

f

vertendum venit , quód Thomiftz uno labio

afferant, hanc fuam Diflinctionem Virtualem

]

Inttinfecam ( quamvis aliqui RR. volentes..

Thomifticé fapere aliter loquantur ) non effe

meram perinde (é babentéam , aut connotationem

D :

|

extrinficam , ed eminentiam intrinfecam , &

inchoatam , qua quidem ante opus intellectüs

completa non eft, completur tamen per intel-

lectüs inadequate concipientis negotium:adeó-

due , utgenuine tradam fenfum Thomiftarum,

hac inorum diftin&tio Virtualis intrinfeca ante

ope-

n

4&;3 4d Ferificanda Coutraditloria efc, 9 93

operam intelle&tüs non eft diftin£tio , fed tan-

tüm diítinguibilitas,

Contra hunc proin in.,

"71

Divinis' contradicdtorià reconciliandi mo-

! ]ie

dum

)

Dico. Diftinclio VirtualisIntrinfeca non eft

(lindi

apta ad falvanda Contradicloria in Divinis.

Yifimi

Hxzc eft contra Thomiftas,

M

P. L Si per impoffibile enuntiarentur duo244.

dHt

contradictoria àparte rei falvà perfiftente na-

turà. contradi&tionis, tunc idem effet idem, &

; ;5(]!-

7) f

non effet idem;, effet ens, & noneffetens, &

faltem realiter negative diftingueretur à femet

(ho:

I0Ilt

ipfo : atqui quando eadem tam realiter, quàm

inf) .

formaliter res dicitur habere aquivalentiam. ,

eminentiam Intvinficam , virtualitatem , perin-

ATH ,

deitatem , quaféitatem (ut contra omnes Vir-

T

od

tualiftas , qualiacunque tandem vocabula exco-

4f

gitantes , argumentum: concludat) ad diflin-

hi

guendá aliquid, tune darentur in una eademque

)

Y

re contradictoria à parte rei falvà permanente

lr

naturà contradiclionis : ergo diftinctioVirtualis

*5

Intrinfeca non füfficit ad falvanda , five tollenda

l

contradictoriain Divinis. Maj. fundatur in de-

j

]

firitioné contradictionis."" Min. probat ipfum

lumen naturale; nihilominus fic oftenditur,

i

!

Siuna eademque tami realiter quàm farmalitee

res ita coalefcat'ex duobus conceptibus objecti-

"

vis contradi&otié oppofitis, ut illa effet prors

|

fus quiddam unum; viruite cujus vere aliquid.

de entitate. illà affirmaretar ; & fi fimul in illa

cademmet re. effet & alterum (INB.. dico alte-

Bb;

TAU,

À

394 Pari Il Dift. V. Queft. L. $. IH. —

emii

rum , apartereiautem etiam juxta Virtualiftas

non eflet alterum , fed cantüm per intelle&tum,

v.im

tio

1deóque hoc ipfo permanent contradicloria 5

aut fi dicant ad effe alrerzmà parte rei, quod

e

Ya

verificet ifta contradictoria, jam incident in..

[6i

diftin&tionem Scoti , autaliam actualem , quam-

hin

cunque tandem ) virtute cujus illud ipfum de

m

eodem refpectu ejusdem à parte rei veré nega-

retur , tunc neceffarió quod jam affirmatur, fi-

tàt

mul negatur.: atqui fic darentur, & perfifte-

rent fimul in eademre fecundum idem à parte

N

tei contradictoria : ergo diltin&to virtualis In-

f

€0)

trinfeca non fufficitad verificanda contradicto-

la

ria ; nam fecundüm omnes Virtualiftas vir-

tualiter tantum diftin&ta , à parte rei funt indi-

flinta, & per confequens cüm juxtalpfos Ef-

Q

fentia Divina & Paternitasà parte rei fint om-

p

al

nino indiftin&ta, à parte rei in Divinis invenien-

tur hzc contradictoria commaunicari , non come-

Px

0

municariquomodocunque tunc per inlellectum

l

diftinguantur.

b

24$..Cont. L. Implicat alicui rei adtu & à parte

rei prorfus eidem , ac indiftinQte ineffe virtu-

tem implicandi contradictoria , hoc ipfo quod

implicet emizentia , virtas , aquivolentia QC.

ï

ad. implicatoria : atqui Virtualifte dum affc-

runt, in una eademque à parte rei entitate effe

virtutem aut zquivalentiam ad predicata con-

tradictoria , etiam afferunt eidem à parte rei in-

diftin&te entitati in effe virtutem implicandi con-

tradictoria ; nam juxta Virtualiftas propter iftam

emi«

l

4In ad Vevificanda Contraditloria de. 398

iil

eminentiam intrinfecam , aquivalentiam , &

gl

virtutem conveniunt eidem à parterei affirma-

diàuii

tio & negatio refpectu ejusdem à parterei , li-

ti, ii

cét per intelle&um diverfi: ergo à parte rei da-

(iti )

rentur in Divinis contradictoria , quod impli-

nrg

catorium eíL ; negotium autem intellectüs huc

j d

nimiüm infufficiens el; quid enim magni mo-

|

f

menti conferret. quis dicendó : in DEO vere

F

& actu. dantur contradictoria , per intelledum

[

|

prit

tamen non effe contradiftoria concipiuntur....

[

|

aptt

Nunquid taliter fuperveniens & perficiens di-

lil

ftinclio rationis etiam ratiocinatz prafüpponit

didv

contradictoria actualia,ficut praíupponit aCtua-

JUG

lem extremorum identitatem ?

i ?

Conf. II. Communicari, non communi-246

asll |

cari etiam inDivinis funt. termini fundati in..,

j of

primo principio : idem zon poteff effe ci non effe :

u

atqui termini hujus principii funt veri atu & à

J

parte rei ; nam independenter ab intellectás

(lit

opera verum eft dicere : Effentia communica-

Iur , Faternitas non commnnicatur : ergo de-

pzrrc

bet adeffe diftinétio actu , & à parterei, ac non

i

tancüm diítinguibilitas,

Si. Virtualifta . Min.

negant, probo illam fic ; ex Eorum principiis

qubd

"

Si non independenter.à negotio intellectüs. ve-

rum eítdicere , Effeztia communicatur , Pater-

J

d

mitas non communicatur , wunc fundamentum.,

o

liujus. contradictionis ; fcilicàt Effentia; & Pa-

f

ternitas actu. &à parte rei. funt. penitus.idem ,

J

& à parte rei omnino indiftincla : atqui 1 Ef-.

if

fentia, & Paternitas. funtà patte rei indiflincta,

tunc

d

496 — Pav H Dift. V. Quaff. I. S.HII,

u

tunc in eodem fundamento contradictionis funt

Pa

termini in primo principio fandati & oppofiti

à parterei, effe c£ no» effe , (cilicet effe commu-

| d

ET

vicabile vi Effentiz, & son e[fe communicabile vi

Paternitatis , qua per Virtualiflas actu & à par-

!

il

Pr(

te rei. eft indiftincta ab Effentia, quantumcün-

que per intellectum diftin&la concipiatur : atqui

tl

impoffibile eft in eodem fundamento reípectu

p

éjusdem fecundum idem reperiri terminos in.s

rimo principio repugnantes & oppofitos ; fi-

rif

al

cut impoffibile eft, idem fecundum idem effe, &

non effe: ergo. &c, qualem autem affignant

Y

tal

Virtualiftz diver(itatem inter Effentiam , & Pa-

ternitatem ? illam fors: quam rationis ratioci-

fti

natz volunt? Contra eft, quod etiam hzc non

] gg&

d

fit actualis, quz fola poteft fufficere ad termi-

d

nosactu in primo principio repugnantes verifié

candos ; aliud foret fiifli termini effe, &&* non

effe, etiam tantüm per rationem ratiocinatam

ü

repugnarent.

247 - Refp. Mezger in füa Theol. Salisb. cum ri-

idioribus Virtualiftis L. c. $. 3. inrefponf. ad 3.

object. quód , antequam nofler intelle&us prz-

cifivo, & inadequato conceptu format aliquam

diftinctionem actu.& à parte rei inter Effentiam

& Perfonalitates ,. detur fundamentum, reale

contradictionisà parterei. .. Et hoc fundamen--

tum juxta Ipfum eft ipfa Effentia Divina femel

üt continens àabíolutam. füz Divinz Effentiz

perfe&tionem , & üt fic convenit ipfi pradica

l&

ä

tuüm commricari 7- G iterum fenrel ; üt illa EC

fen-

4l

in. ad Verificanda Contradi&loria ce. 397

jonsly

fentia continet proprietatem relativam v. g.

Paternitatis.

Lopi

Jam autem , pergit cit. Author,

um

intellectus nofter Effentize tunc primum . fuper-

70

addit pradicatum o commutticari , eó quod

m

!]

intelle£tus creatus unam rationetn ab altetaza

ET

l

UT

pracindat cum fundarmento inte.

Contra eít I. Illud fundamentumà parte rei248

yratd

tale vel plurificat Effentiam, && Paternitatem à

nj

Is ip

parte rei , vel non plurificatà parte rei ? Si plu-

rificat : ergo hoc ipfo Effentia à Paternitate eft

08 l

d i

aliquo modo actu & à parte rei diftincta ante.,

n

operam intellectüs , & non tantàm virtualiter,

&*

talis namque fit. ditin&io oportet; qualis ad-

tioci«

mittitur pluralitas. — Sinon plurificat:ergo ur-

TP

get noftrum argumentum principale , quöd ei-^

t |

dem à parte rei convetiiant. pradicata contra»

dictoria , commmunicari ;

»02 €ommmunicari,

Vefm." |

uód fi quis repetat fundatnentum cit, Au-

M»t |

yun

thoris , fcilicét »027 commnicarinon convenire

Effentiz ante operam intellectüs, & confecta-

n

neé neceidem entitati Convenire ptedicata cone

il

tradictoria à parte tei.

Contra hoc ipfum, ficut & principalem te-249

Pf h

fponfionem eft II.. Quó fundamentó negari

luzm

p

poteft falvà manente hac tefponfione, quod

7

805 commnunicari conveniat Effentise à parte tei?

M

Nunquid Paternitas convenit Eífentiz à parte

tei finé fua actuali ab Hac di(tirictione ? erga

d

t

etiam Effentiz convenit à parte rei hoe pradi«

catum 0 communicari , cüm habeatur per ipe

"

-

fam Paternitatem. — Àn ergo Effentiam efe.i;

€OiD-

!d

398 Pars II. Dl'/l'. Ip'- dijl- I- -0.- III-

communicabilem , Paternitatem non effe com-

I

I

municabilem facit nofter imperfe&tus, & in-

|

adzquatus concipiendi modus ? fi fic : ergo

altiffimum Trinitatis myfterium abfolvitur , &

Di

du

completur per inadzquatum Virtualiftarum..

&IG

concipiendi modum :ergo non datur hoc SSS.

Myfteriumà parte rei absque intellectüs noftri

HU

Di

perficiente ratiocinio.

Certé fides Catholica

a

hzc eft, ut Unum DEUM in Trinitate àpar-

te rei , & Trinitatem in Unitate à parte rei ve-

NU

Vel

neremur 5 faceffat procul ab hoc profundif-

vt

fimo Trinitatis myíterio inadequatus, & im-

becillis nimiürn nofter concipiendi modus: be-

li

ne eft ; fi ergo hoc SSS. Trinitatis Myfterium

B

datür à párterei: ergo etiam con(titutivum hu-

g YU

jus Myfterii datur à parte rei : atqui conftituti«

fl

D

vum hujus Myfterii eft Natura Divina unica,

d

& communicabilis,ac perfonalitates à parte rei

incommunicabiles : ergo &c.

T

2f0' Contraelt IIL Nimis liberaliter dicitur,quód

lh

