fi infpicitur fecondüm fuam perfectionem effen-

tialem, fibiab intrinfeco convenientem 5 prout

NlMiïls ä

Mil|

fcilicet neceffarió eftindependens , imparticipae

t2, infinita, & Divina,

Inadzquaté fumitur,

fitomwe

tteos

quando intelle&tus rationem nudi enus. quafi

abítrahità ratione independentis , imparticipas

entisex?

fhiento :

ti&c. & hanc rationem negamus nos dati à

parte rei in DEO , bené veró per intellectum

ïmparti-

inadequaté rationem DEI, autentis fupertran-

imdæqt

fcendentalis confiderantem.

His notatis,

( fum;

61 . Refp. ad obje&. illam cotaliter concedendo

D

de ente tranfcendentali & finito, negamus au-

| Vlre

EE

tem tam nos, quàm AA. quàd ens finitum

tranfcendentale fit à parte rei commune DEO

Vemm)

maluri

& creaturis; aliàs aperté nimis AA. admitte-

rentin DEO aliquid ab intrinfeco limitatum, ft«

itcr, $

st ve

nitum, & contrahibile , neque vitarent am-

m E

pliàs compofitionem metaphyficam, — Debent

ergo AA. in hoc füo argumento loqui de ente

idæqual

fupertranfcendentaliter fumpto, & tunc conc.

ite

Maj./N. Min. in hujus P. D2, Maj. ens fecun-

D) n

dum

"

Soluuntur ObjeFliones,

497

t rf

ree

ttririe

düm fuum conceptum eft obje&um primum

fpe&tu omnium ihtelligibilium primitate origi-

tantim t

nis, & in effendo N. Maj. primitate adaequa-

d quidi

tionis fuübdift. eft ob

je&um primum primitate.,

NT

adzquationis füb n

udo & abílracto

concepta

torun l

entis N. Maj. fub conceptu talis entis

; fcilicet

i, at

independentis, infiniti

; imparticipati C. Maj,

p

atqui primum & adequ

atü objectum intellectàs

varltg

neceflarió habet fuum effe independenter ab in.-

nf

tellectu eó modó,

quó eft primum objectum C,

onm d

Min. eó modó ,

quó non eft

5

primum objectüm,

« p

N. Min. & Conf.

npartij

AdlI. Confirm.. , SStas in Meta

phyfica.,462

teumit

tantüm velle, quód conceptus entis

fit univo«

cus refpectu DEI & creaturz, fi ille

ts Q

conceptus

mpaflitffff

entis ex parte DEI per intelle&tum c

um funda-

mento abílrahentem à ratione ind

: nos d

ependentis ,

indlit

imparticipati &c. fumatur ,

& confideretüe

inadzquaté,

lt

non veró fi ex parte DEI adaquae

ul

té fumatur,

Qualiter autem conceptus entis

inDEO inadze

oritd

quate infpectus fit ens tationis ,

gagmüi [

velreale, docent Scotiítz in Metaphyfica,

lt BIIIRW

AdII. Confirm. &. Intelle&tum effe, & dicere

verum, (icognofcat realitatem Entis DEO &

m

i

creaturis communem inadzquaté, fundamenta-

liter, & tantüm per abflractione

m intellectás,

H[a[ll.ïl.5^

i?

effet veró intellectus falfus,

fi cognofceret reali-

tatem Entis commurem D

EO & creatutis actug

p

adaquaté,

lli dc d

& ex ipía natura Entiscommunis,

Dices. Ex hisrefponfionibus fe

g

quitut , Ens46

T.

J

non eífe aliquid eonunune , & un

iverfale ; at-

t

v!n'

i

qui

498 P

ars H, Dift: IV. Quaft. H.. f. Ii.

o &c.

E.

Árendent

qui h

oc.non efladmittendum : erg

lo univerfalitatis prajudicio Eus

Dis di

Quod (in& ul

finitum tranícen

dentale fit à parte rei commune

tis abllr

omnibus. pr

gdicamentis ; Ens vero fupertran-

&indda

e & univere

Ai].

Ícendentale eft tantüm. commun

(ale ver intelle&um, fi illud conci

piat inada-

| dicatio

r

uaté, & a

bftrahendó àratione Deitatis.

pate te

i ex natura fua pau-

364 Obj

ic. III.. Conceptus, qu

patte re

alter, eft ex natura rei przcie

ciora dicitquàm

quid €0]

fus , & diftindtus

ab eo: fed conceptus Entis ex

1 tanti

fua nasura dicit pauciora, quà

m conceptusfuo—

Qinada

?

H

nam Ens tantüm dicit grae

rum inferiorum

AL

dum effendi

5

: atveroó inferiora Entis

dicunt

n &

em fpecialem effendi , dependen:

m

i/nf'u per ration

ter, vel indey»rndcmer :

ergo conceptus Enti$

ünd

ex natura fua cf; praci

/

fusà concepiu juorum in«

NDR

feriorum.

& non

3

65

. Confirm. T. Si co

nceptus Entis .noneft quid

« deg

£O1

nmune DEO & creaturis , tunc Ens non

SH

catur de DEO per modum fuperioris.:

intelle

paædi

Confirm. II. EfleEns minüs d

icit, quàm efi

[ tm, (

ffe Ens

Ens in&nitum. — Ratio hujus eft ; quiae

ï ln d

dicit conceptum fimpliciter fimplicem , &non

| t

refolubilem in alios plures conceptus , econi

! Pt

vero eífe Ens inf

jnitum di

cit conceptum com-

Cün

lubilem in effe, & in determi-

politum & refo

We;

modum,.

natum effendi

| r

je&. conc. Maj. Dift. Min. con-

nofh'o

366 Refp. Ad ob

b2

ceptus Entis ada

-

quaté famptus dicit pauciora

LT

Entis inadequaté dum-

e

N. Min. conceptus

fa

n

tin

nf Itaque Ens 1'upertc

en

;

WBCCF

pus C M—in.öc.N. Co

"m

Solusnttr. Objetliones,

499

as d

fcendentalein DEO à

præ;uäiciou

parte rei dicit quidquid

Dzus dicit, licàt intel

le&tus poffitrationeni En- *

erel Con

tis abítrahere ab al

iis rationibus inferioribus,

r fpet

& inadequaté tant

üm confiderare,

n &ur

Adl. Confirm. x.

u

napit [

dicatio DEUS eff E»s no

od utique hzc pra-367

ii

n fit per modum à

parte rei Superioris , f eni

pl

m ratio Entís eífetà

parte rei fuperior

, €erté daretur in DEO ali-

yra rf

quid contrahibile

, eftit

aque przdiCta prdica-

pusiit

tio tantüm per modun

p

1 füperioris ab intelle. -

& inadequaté concipien

tis rationem Entis.

, didi f

tis d

AdI. Confirm. g.I

llam Difl, effe Ens fini«

tum & tranícendentale

tantüm

| depencr

minus dicic ,

quàm effe Ens infinitum C,

effe Ens infini-

quiB

tum & fupertranfcendentale

minus dicit &c.

j lr

N. DEUS autem neceffarió e

ft Ens infinitum,

p

& non eít aliquod aliud Ens

,nonöftï

€ít de gradu fübflantie

* Idem femper

» Viventis, fpiritüs &c.

t Ens Pöiï

Sequitur conformite

rad dicta

» quód apud368

iB

intelle&um conformiter & adzqu

até concipien-

[ um

tem, & praeipuéapud In

telle&tum Divinum. ,

qmacikfü

n

non detur Conceptus com

un,

munis Entis DEO &

creaturis , nam Intellectus

ita concipiens conci-

3 [j

pit realitates eó modó,

quó funt ex natura rei,

mb

& cum omni exigentia

p

M

» quam dicunt determi-

naté; cognofcit tamen

DEUS conceptum eritis

«omunem fi

bi & creaturis

; üteftin intelleclig

N

f

noftro imperfeCté. & inad

dqu

áte concipiente.

Et f1 non daretur actu inte]

le

&us creatus , fed

"

tantüm poffibiliter, tunc co

gnofcerec DEUS

j

L

&anccptum entis communem

; hon actualem,

ia

íed

£oo ParsIl. Dift. IP. Qa/f. 1. f.1l.

fed p

offibilem : fi aurem repugnarer intelle&us

€reatus, & non repugna

rent aliqua creature,

De ]

tunc non cognofccretDEUS talem conceptum

com

munem entis etiam üt poffibilem 5 cogno-

Íceret tamen ex parte objecti fundamentum-»

creaturis , ut poliet

quod eflet inipfo DEO ,&

éffet poffibilis intele

abftrahi talis conceptus , fi

rfus

le&us creatus.

Si denique omnes pro

I

creatura repugnarent, nullatenus DEUS cogno-

Íceret conceptum communem entis, nec inié

formaliter, nec fundamentaliter ex parte ob-

at

Em

jeti

Tittem

. AK

DISTINCTIO V.

qui D

fimpl

De Perfetlionibus feu Attribulis

l. Jx

aihil d

"Divinisin particulari.

hri :

N hac Diflinctione agemus de perfe&iohi;

flv

bus DEI Subfiftentis, refervantes nobis per-

tàs mj

feCtiones DEI operantis, & confequerter

TT

hic à potiori agemus de

modis intrinfecis, leu

1 Qd

Attributis DEI negativis , qu

alia jam explicavi*

In ultima tandem

. fuccin-

lat f

mus n.206.

Ó o

& agemus de trib

us DEI Attributis cranfcen-

nt30;

dentalibus , fcil, bonitate, V eritate, & Unitate.

Di

$it Itaque

Dite

*j

QU&-

V.zi.

$o*

li f

49ooga

areintt

QUJESTIO I

IQUe (

T ag

De lwfmitate , €9 Simplicitate

DEI.

il ; j

um

yrs, uf

I

vfb

ate DEL

De In)ï;ai;f

pnes p

Ico I. Licét infinitas vi nominis ngi-;Sg

DEUME

is, Xl

ficet negationem finis , & à nobis euam

per modum negationis concipiatur , re-

X pitt D

ipfà tamen efi, & importat quid pofitivum.

Eft communiffima contra paucos volentes infi-

P. I Infinitas

J

nitatem effe quid negativum.

in DEO eft perfe&io fimpliciter fimplex : at-

)

qui pura negatio non eft perfectio (impliciter

;jf;:

fimplex

Ergo infinitas non eft pura negatio.

|

Il. Juxta Scotum Quodl. y. ivfivitum eff , cui

'.il

nibil deeff entitatis , vel perfetlionis pof]ibilis ba-

L

beri eó wodó , quà poteff baberi in wno aliquoente,

li

fil. vel Fermaliter , vel eminenter : ergo infini-

;

tas non eft pura negatio.

Idem tenet Scotus

:on(gqucnyc

odl. y. $. de imó in fines. Jntrinfécus ergo

modus cujuslibet infiniti intenfru? eff. ipfa infini-

ii

[inl.ïfisyb ;

d

zas, qua'intrinfece dicit ipfam e[e, cui nibil deeff ,

n

(* quod excedit omne finitum ultraomnem pro-

D gt

portionem determinabilem.

&U

Dico Il. DEUS eft fimplieiter, & ex omni3 76

parte infinitus.

Eft de fide ex Conc. Later.

cap. firmiter. P. L-Ex S. Scriptura: Baruch 3.

f , c uon babet finem.

v.25. criicicur AMagnts e.

J

Ti 3

pl

$63 Panilkh Dif.V. Oueft. l. S.1, |

pfal. 144. v. 3. 7Magnns Dominus , & Laudas

d agl

bilis nimis , cy magnitudinis ejus non eft. fmis.

ficdemum

jnendhatein

P.Il. Ex SS. PP. Dienyfius de Divip. Nom.

€. 9. dicit. . Ejus magnitudo omnem numerum,

teedenie N

granfiendens, omnem traufiliens: infinitatem,

u d

Aug.l. ?. Confeff, c.20. exclamat: Certus eram

f

D

t inomni,

énfinitum te DEU effe , nectamen per locosfi-

gt um

Damaflcenus l. t.

t ad ho

witos , infinitósque diffundi.

de orthod. fide ait: ifimitus eff DEUS , atqut

T0n feQul

iecomprebeufibilis , c&* boc enzm de ipfo percipi pa-

ejs , ld

tefl quod nimirum ipfe infinitus frt. Imó conce-

entibus d

ptus perfecliffimus, quem nos viatores de DEO

N etm

K,

habemus eft perfectiffimus.

371

P. HII, Ratione : quidquid non habet unde

Dis:

limitetur in perfectione, illud eft infinitum fim-

ORtes et

infnite

pliciter : fed DEUS non habet unde limitetur

in perfe&lione, cüm fit à fe, independens, ac

T. tnc.

infuper hoc ipfo DEUS non effet : Ergo. P-IV.

Antia d

Illud eft infinitum , quo nec dari potelt aliquid

dilantja

majus , nec excogitari ? fed DEO neguit dari,

fit nf

tione [)

aut excogitarialiquid majus , càm per DEUM

intelligamus ens fupremum : ergo &c.

Con-

qudo

firmatur : DEUS habet potentiam , & virtu-

Ti w

tem infinitam , ütprobat rerum omnium crea-

Thodm

tio, quz cum fiat ex nihilo, virtutem infini-

fd d

tam requirit in caufa creante : ergo DEUS eft

per n

infinitus.

372

Min, j

Objic. I.

uodita eft in loco hoc, utnon

ttinfec;

fit in altero loco , illud localiter infinitum non

0)

1

Jl

eft : ergo etiam quodita eftaliquid ; uttamen

fhpa

non fit alterüm; illud in entitate infinitum non

ACQS,

-

elt:

LM

De Infinitate DET.

fo3

in, GLl

eft : atqui DEUS ita eít aliquid , ut tamennon

v m d

fit alterum v. g. lapis, aurum, equus &c.ergo

: Divin, N

in entitate infinitus non eft. . g. Conceffo An-

n H

tecedente N.confequentiam. Dilparitas eft,quia

t if

ut aliquid fit infinitum localiter , requiritut ut

at Gu t

fit inomni.loco, ac ut omnem locum ita re«

Ws r huj

pleat , ut non fitlocus , in quo nonfit ; atecon-

m

tra ad hocut aliquid fit infinitum in entitate..,

DEUS, d

non requiritur, ut prater ipfum non fit aliud

g

ens , fed (ufficit, quod nulla fit perfe&tio in aliis

, Imotit

entibus .diftinctis, quam illud ens infinitum

yes del)

non etiam habeat vel formaliter , vel eminen-

ter,

|habet.un

Dices: fi DEUS eft infinitus , tunc etiam2 73

omnes creatura forent. infinite : fed creaturz

fiitum/

nde limit

infinite non funt: ergo neque DEUS. . Maj.

P. tunc creaturz forent infinite , quando di-

[ependens.-»

ftantiacreaturarum à DEO imfinita foret : fed

:Eng--p'D

diftantia foret infinita, fuppofitó, quod DEUS

poreli aïigd

| ngié

fit infinitus : ergo &c.

3. N. Maj. in proba-

l PCIDED

tione Dift. Maj. cunc creaturz forent infinitz,

' &C, Jl

quando diftantia creaturarum à DEO eft infi-

nita per modum finiti ab infinito N. Maj. per

, f

modum infiniti ab infinito C. Maj. & D. Min.

mninc

fed diftantia creaturarum à DEO foret infinita

jtelt [

per modum finitiab infinito , feu extrinfece C.

Di*

Min. per modum infiniti ab infinito , feu in-

10f p

trinfecé IN. Min. & confequentiam.

»on cfïä74

a

Objic.II. SiDEUS eftinfinitus tunc :

fingularis : atqui lt (ingularis : ergo non eft in-

| u

,omnmne quu!arc cft limita:u

Di$

fïfzitus. Maj. P

fed

ïniwmlï

i4

$04 far: Il bifl,y. Queft. T. $.1L.

fed quod limitatum eft, illud infinitum non

Dito:

exdudat

e(t : ergo &c. Maj. P. tune omne fingulare eft

limitatum , quando ipfa fingularitas eft limita-

qimM:

tio entis, qua eft hoc ens tantüm, & non..,

gt

V deci

aliud : fedipía fingularitas eft talis limitatio, üt

eít innegabile : ergo &c, — y. N Maj. inpro-

fifoni

batione D. Maj. omne fingulare eft limitatum

deini|

limitatione incommunicabilitatis ad plura in-

Tnur

DEUM

feriora C, Mai, limitatione in perfectione N.

Maj. Sed quod limitatum eft in perfeclione, il-

D

lud infinitum non eft C. Min. quod tantàm elt

& Fcüi;

limitatum limitatione incommunicabilitatis ad

&6 ;

plura inferiora N. Min, & coníequentiam, ita-

prum.

que limitatio incommunicabilitatis in entitate

ET

dntan

increata fummz , & infinitz perfe&lionis eft.

Adde quod fingularitas non fit ratio tantze, vel

D.

tantg perfeCtionis, fed przcisé individuatio-

tiplyl

fiis,

confh

Alia deinfinitate videàu, 10f & 2.

ityol

5. -[IQ

dccide

De Simplicitate DEL

| poflzuj

Bor

37f

EISimplicitatem negárunt omnes illi,qui

m

"DEUM finxeruntcorporeum,cüm enim

Bo

corpus conítet partibus , & quidem reae

l Com[

Jiter diftinctis , neceffe eft corporeum effe com-

tlll' li

[

pofitum, five interim ejus partes fint homoge-

impg

nea, five heterogenez, — Inter illos autem;qui

n

corpus DEO dederunt , aliqui DEUM facie-

la

bant Igneum , alii J£reum , alii Solarem aliila-

W

pideum, alii alium , prout Spiritus Idololatrie

dl(nm

di&tabat, Contrahos omnes.

Di-

m

- De Simplicitate DET.

$95

um n

Dico: I. DEUS eít ita Simplex, ut omnem

excludat compofitionem tam Phyficam., ,

inplutd

selt li.

quàm Metaphyficam , tam accidentalem quànt

, &

integralem. — Eít de fide ex Cap. fermiter.;,

lm d

ubi deciditur : zres quidem Per(one , fed una

Maj p

Jbflantia , fem nattra omnino fimplex. — Idem

Lj

definit[ Conc. Rhemenfe : credimus e confi-

p

temur fimplicem. naturam . Divinitatis . effe

DEUM.

etlonc)

edony

P. DEUS (1.) non eft compofitus Phyfi-376

€6, fcilicet ex materia & forma, aliàs enim

anim

ilitatid

&que, ac Idololatre poneremus DEUM cor-

jart, lt

poreum; infuper compofitum phyficum ex ma-

enitau

teria & forma includitpotentialitatem , depen-

jonis t

dentiam , Gimperfe&tionem , . quz repugnant

anat

DEO. (2) DEUS noneítcompofitus Me-

jidutDo

taphyficé , quia compofitum Metaphyficum.

'1&2'

conflat genere & differentia, adeóque pariter

involvit potentia'itatem.

(3.) DEUS nec eft

accidentaliter compofitus, quia quod eft com-

pofitum accidentaliter , illud eft tale ex Subje-

Go & accidente per modum inhafionis , quod

«sl

tamen puriffimo actui manifeflam dicit repu-

dimeit

gnantiam.

(4.) DEUS nec cít integraliter..,

jdemit

compofitus , quia nec hec componibilitas da-.

deat

tur fin& potentialitate limitatione , fimilibisque

imperfectionibus : ergo DEUS eft omnimedis

hont

Hinc dixit Clemens Alexandrinus

m

v

fimplex.

M ln

l. 1. flromatum.

DEUS neque genus eff , nc-

que differentia , neque. (Decies, neque. indivi-

od

dunum , ntque numeras.

Ita etiam Íenfit Cy«

;z

tile

Br

li.

$06

Pavs II. Difl.V. Ouafl. 1. ff. 1.

pl d

rillus Alexandrinus L.'Thefauric. 12. zlla ex

Unde

tar,

arte continget illi, wut. fit compofitum.

Rf

pergit nofler Cornelius Muffio : inge tibi om-

tümdat

nes unitates, imaginare omnes fimplicitates, ad-

tisdtet

huclonge fimplicior eft Divina fimplicitas,lon-

Q

ge indivibilior Divina unitas.

uG

377 Confirmatur ( 1.) Compo

fitum dcþendet

fcinden

à fuis componentibus, éftque illis pofterius: fed

in aQ

DEUS à nullo dependet , nihilque eft illó prius:

(2.) DEUS eft actus puriffimus:

tis-rea]

ergo &c.

ergo compofitio nulla in ipfo. ( 2.) Àd com-

U

lomin:

pofitum requiritur , utunum f& habeat per mo-

W e

dum actüs, & alterum per modum potentiz:

atqui in DEO nihil eft per modum potentize :

M

dl

ergo neculla compofitio. (4.) Exti perfectif-

fenzo tribui debet ( ait Ambrof. l. r. de fide c.72)

Mm?ï

nu,

quidquidReligiofiits fentiri potefl, quidquid pra-

flantiits ad decorem : atqui matura fimpiex (ait..,

difer

Bern. l. g. de confideratione c. 7. smaltiplici

m

.

.

ft

antefertur

erzo DEUS non eft compofitus;

o

fed (implex.

| Conf,

378

Objic. . DEUS eft unus in tribus Perfo-

0

t

nis: ergo eft compofitus ex multis. — &. N.

,

Conf. quia' perfonalitates Divinze conftituunt

quidem cum effentia Perfonas ; non tamencom-

minUSw

ponunt, cümmnonadíit potentia & actus, — In-

&t

IG

iuperinter realitet identificata nulla intercedere

Inftas animalitas Gzratio-

Vonte

poteft compofitio.

nalitas fünt realicer identificata in tertio , & ta-

Wi

men faciunt compofitionem : ergo data re-

n

EO

NM

fponfio nontufficit, & con(bclugnlter in D

p*

(

De Simplititate DEI.

fo7

1. nl

poteít dari compofitio. &i N. Conf. & pari-

tatem.

i, - U

Difparitas interidentitatem in Divinis

& creatis eftclara , quia identitas in creatis tar-

gt tibi u

|

lictts a

tum daturintertio. Econtra identitas in Divi-

Yil

nis eftetiam prafcindendó à tertio per infinita-

tem , quz fe fola eft ratio identificandi : atqui (

extrema identitatis realis in Divinis etiam prz-

j dcpcuät:

fletusi

fcindendó àitertio funt infinita, turc jam funt

in a&u puriffimo , aliud autem efl de identifica-

Ll r

urillrm:

tis realiter in creatis.

Ad cu

Urges certum eft, quód DEUS differat ab

homine : ergo DEUS habet differentiam., :

[ PH [

Qtentid.

ergo etiam habet compofitionem — faltem

jtentid:

Metaphyficam. — w. D. Antecedens. DEUS

differt ab homine per veram differentiam

ow:f'ri(f

fidecd)

Metaphyficam , quz fit ar&ans , determi-

nans , aut contrahens N. Antecedens. DEUS

lemii pt

differt ab homine per fuam totalem effen-

lt [f ää*',l

tiam , per actum puriffimum, in quo nihil

ii

fit actuans, aut actuabile C. Ant. & N.

npolï*wi)

Conf.

Objic.II. SiDEUS non effet compofitus fal. 379

gfb

y^

tem Metaphyficé ex genere & differentia, tunc

Vlnut

de DEO non haberentur conceptus magis &

minuscommunes ; fedde DEO babentur con-

yan at

i h

ceptus magis & minus communes : fic enim

conceptus entis eft magis communis, quàm.,

q

f

conceptus fübflantie: ergo &c. — w. D. Maj.

MO

u

tunc deDzo non haberentur conceptus magis &

minus communes adzquati C. Maj. inadequati

h t

N. Maj. fed de DEO habentur conceptus magis

3

»

£08& — Pars II. Dif. V. Oueft. 1. f. II

& minus communes inadequati C. Min. adz-

etftenti

quati N. Min. & Conf.

D a part

Dices, S. Scriptura tribuit DEO oculos , pe-

dica t

Sishrenti

des , aures &c. ergo efEcompofitus. — &. adane

tecedens, quód finiilia DEO tantüm tribuan-

E

tur Metaphorice.

fntia n

tovrefer

880 Inflas. Quod eft natura determinata;eft in ali-

quo genere : fed DEUS eftnatura determinata:

conteaftm

ergo eít in aliguo genere. s. D. Maj. quod eft

* Ditol

Y0, &no

natura determinata per inclufionem contrahibi-

lis, & contrahentisa parterei C. Maj. quod eft

tontra Do

patura determinata praxcise per fuam actualiffi-

- Mibl j

mam effentiam , & exclufionem tam contrahi-

ia dl

bilis, quàm contrahentis eft in aliquo genere,

p negax

N. Maj. & pariter diftincta minore Conf. — Ut-

du

ges. Juxta nos à num. :175. Exiftentia eft ra-

grcimg

tio ultimató conftitutiva DEI : ergo jam ad-

qio gf

mittimus aliquid determinans in DEO , & con-

Tüntig «

E. nos ibi non

fequenter etiam determinabile.

Tontiam

velle, quafi veró aliqua DEI pradicata magis;

tor ia

alia minüs laté pateant à parte rei , fed tantüm

| Thiur d

quód omnia fint una, eadémque fimpliciffima

liit d

DElLentitas , ita ut talis non effet, nifi exiftens

P"PWW

eflet. Si ulteriüs Infles ; vel ergo exiftentia

( t

j

eítratio ultimb con(titutiva DEI à parterei , vc!

Tdits

per intelle&um ? fi à parte rei , tunc à parte ret

tibliia

in DEO dantar predicata magis & minüs laten-

Tegti

tia, contrahibilia &c.

Si per intellectum : et-

Dit

go DEUS habet pro fuo ultimo conftitutivo

Tif fe

predicatum tantüm rationis, & non actuale,

Tüünif

quod eft aperté falfum. — &. ficut priüs, quód

Qu

€XxI-»

T

.4pe Simplicitate DEI..

$09

CMngd

exiftentia fit predicatum ultimo conflitutivum

DEI à parterei inhocfenfu, non quód ifta pra-

t

dicata fint inter fe diftinCta, ac magis, aut mi-

W. ulb

nüs latentíaà parte rei, fed quódà partereinul-

Xiri ts

lum fit, nec adzquaté concipi poffit finé exi-

flentia tanquam ratione ultimata , & ulteriüs

udi

non referibili, '"Adeóque ex hoc nihil fe

detrmiti

contra fimplicitatem DEI.

quüuþ

lj quodf'

* Dicoll. DEI fimplicitas confiftit in pofiti-38k

con(rahnjï

vo, & noninnegativo. S$z cumpluribus aliis

j quott

contta Poncium , & quosdam ipfius affeclas.

aual

Ratio I jam fpius fuit inculcata fic : fimpli-

contral

.

p

citas eft perfe&tio fimpliciter fimplex

atqui

0 gCIlCR

pura negatio non eít perfectio fimpliciter fim-

xl U

plex: ergo &c.' Ratio lL eftfic : quavis ne-

ia d

gatio importans repugnantiam fundatur in ali-

o jam d

quo pofitivo tanquam principio hujus repug-

), &or

nantie : fed Divina fimplicitas importatrepug-

nos i

rantiam formalem compofitionis: ergo fun-

3

datur in aliquo pofitivo.

III. Ratio eft, & fu.«

du

mitur ab extrinfeco, fcilicet SS. PP. inter quog

1ph'flmm!

dicit Aug. l. de quantitate animz c. $ £. o»niro

jeilden

praponendum eff , quod omnino dividinon pote[t ,

eiileni

( omnui compofitione caret.

Pariter etiam Bern.

qi v

relatus n. 377. dicit , quód natura fimplex mul^

jpitet

tiplici antefetatur, & confequenter non eft pura

yslit!

neeatio.

TA

Dico lIl. Diftin&tio formalis ex natura rei29.

(f

non repugnat fimplicitati Divinz.

eít com-

a&uaff-

munilfima Scotiflarum contra Extraneos.

Pe

; U

Omne comgoügtlm C 13 eft pofteriusfuis com-

"

L

$TO

Pars . Dit. V. Quafl. I. $. H.

fd adn;i!

ponentibüs. ( 2)) habet caufam adunantemipfa,

üitindlo

qua fecundüm Íe divería funr, (;) in omni

D. Mi

compofito oportet effe potentiam & a&tum...

(4)omne compofitum eft aliquid , quod alicui

poltio

1 ddh,t

partium illius non convenit ; hoc eft, in omni

tentig,.

compofito debet effealiquid ,. quod non eltip-

Tumunic

fum compofitum : atqui flante diftinctione Sco-

dMin

tiftica DEUS ifta nonhabet 5 adhucenim (1)

Tat nece

eft ens primum, non habens partesfe priores,

t dilli

P;æcipuä in noftra fententiaubi negamus diftin«

do dl

&ionem inter przdicata quidditativa ; infuper

p mo

quia attributa non funt priora, fed pofteriora

Diving

Divinà effentià. ( 2) non habet eaufam illa effi-

cientem , & adunantem velut diverías partes ,

COnpoji

fed ratione infinitatis identificanturfe ipfis. ( 3 )

Ob

Tats; ]

non funt partes per modum potentiz , & actüs;

C()mpq

quia potentia elt pars perfectibilis, & indiffe-

Qidbill

rens , &t a&tus eft pars a&tuans ; Effentiaautem

minan

Divina & attríbuta ejus partes effe nonpoffunt,

cüm infinita , perfectiffiméque identificata fint ;

(70 €

liates

nec Effentia eftindifferens ad attributa, cüm pro-

l. &omp

omni figno ratione fuz infinitatis ea fibi perfe-

&tiffime identificet per unitatem realem , non

| &Adcu

r

tamen formalern. Nequetandem( 4 ) inDEO

VM

e(t aliquid, quod non fic DEUS , etiam fecun-

|

dàm prezdicaüonem in abítracto ; fingula enim,

fn Vr

! Qig

üt primüm diximus , funt perfectiflimée idem

cum elffentia; undeait S. Aug. l. 6. de Trinit.

D

M.

c. 4. adef? ibi multiplex fimplicitas, & fimples

a

muliiplicitas : ergo &c.

38

P]

?

o$

Iimmw

Objic. l, Compofitio e(t diüin&pwm uni

€

Vinis !

$Jl

De Simplicitate DEI.

251

fed ädmifïa diftinctione formali datur in

DEO

at

O

ditin&orum unio : ergo & compofitio., . .

véadus.

D. Maj. diftinctionejam fiepius adhibitá ; .com-

; quocdii

pofitio eft diftin&torum unio componibilium ,

«ll inont

id eft , calium , quz fe habent permodum po-

doondie

tentiz , & actüs C, compofitio eít diftin&dho-

niionbte

rum unio qualiumcunque: N. Maj. & fic diílin-

jcenm(l)

&a Min. N. Conf, lic&t ergo compofitio infe-

sfepri

rat neceffario. diflin&tionem, non tamen econ-

mos dl

tra diflin&tio infert compofitionem , nifi quan-

;; ii

do diflinCtionis extrema funt partes fe habentes

ofleria

per modum potentie, &aclüs; eft enim inter

Villa l

Divinas Períonas diftinclio realis, nulla tamen

compofitio;

$ pati 105,

fs (

Objic.II. Ubi eft determinabile & determi-

384

Suti

naus, ibi eft potentia & actus ; adeóque vera

iil

compofitio : atqui effentia Divina eft determi..

TET

nabilis, & perfonalitates Divinee ipfam deter-

ul

minant ad conflituendas tres Divinas Perfonas z

"

ergo eflentia Divina erit potentia, & perfonas

m

litates erunt actus , confequenter inter ipía eri&

compefitio.

&. D. Maj. ubi eft determinans

ii

& determinabile vel Logicum, üt füperius &

J nl

*.inDEO

inferius, vel Phyficum, üt materia & forma "

ml

vel Metaphyficum , üt genus & differentia , ibi

et vera compofitio C. Maj. (ecus N. Maj. at-

i

yt i

quielfentia Divina eft determinabilis ali

quó ex

modo di£&tis.N. eft

determinabilis permodum

actüs conflituentis, & concurrentis cum alte-

! /,,;;im

ro a&tu ad rem conflituendam , qua pariter pu«

rifimus actus eít , üt patet in j

yil

pfis Perfonis Di-

L

vinis C. Maj, & N. Conf,

Di-

$123 Parilf. Di/ï,.Vï [0777/ 29 ANS1A

38j Dices. Ex unione actüs cum altero a&tu non

tiisptt

fit quidem unum per fe , fittamen unum per ac-

fripind

cidens : e:go vel Perfona, qua conftituitur per

f gund

effentiam , & perfonalitatem non fit ex actu , &

PTRWM ï

&. D. Ànt. in

actu, velnon erit unum per fe.

(oris

aeatis C. in Divinis N. Ànt. & Cont. nifienim

UT

creata unita coaleícantir unum per modum po-

funi gen

tentise & actüs ad conftituendum tertium, nul-

lh itÀ

lam ampliüs in fe habent tationem , cür invicem

trico fü

identificentur : at vero in Divinis ob infinitatem

quidem

omnia realiter identificata funt.

us gen»

$86 Sequiturl. Conformiter ad dicta , fimpli-

Miniy,

citatem , unitatem , & identitatem diflingui in

iL (m

hoc , quód identitas oppenatut diftin&tioni ,

Üuteo

unitas multitudini , & fimplicitas compofitioni:

yts

illa enim funt e4dem , qua non funt diftindla;

Qitnoh

faltem loquendó de extremis identitatis, vel di-

Vnceg

ftin&tionis capacibus : illa funt unum, qua li-

entibu:

ct fint diftinta , tamen ita adunantur, ut in

thSIEþ

unum coeant : illud autem eft fimplex, quod

habet 1

in fe nihil admittit per modum potentiz & a&tós;

fingi

eflo aliàs diftin&ta includat, üt conftat in My-

&tsc

flerio SanCtiffima Trinitatis , ubi realis Perfo

| &ide

narum Divinarurm diftin&io non tollitfimpli-

tl

citatem Divinam.

38

Sequitur IT., Quód fimplicitas perfecta Soli

DEO competat.

Ratio eft ab inductione.: $

omnis enim creatufa fübftantialis eft iufceptiva

accidentis , adeóque nulla datur creatura , quift

M

fit componibilis cum accidente, auüt viciffims

l

dl

encitates infuper corporea componuntur ex p19-

W

fis

L Ml

De . Simplicitaie DER

ET

dteroddut

nUnmpt

tibuspattibus integralibus ; indivifibiliaetiàm 3

feu pubicta componuntur cuth aliis feu partibus,

onfriity

fitexadi

feu punclis, — Subílantia vero corporea habet

preterea partes Phyficas v. g. homo animam ,

y D ii

& corpus , & hz rurfus componuntur ad invi-

jl nl

cem, Omnià denique creata Metaphyfice cOr«

r od

ftanit genere & differentiá, etiam ipfa fpiritua

tetim,

, Citimd

lia, àüt Angelus v.g. componitur ex gradu ge-

nerico fubftantie , & differentiali Spiritüs. En$

Jinfoiat

quidem in genere prout eft conceptus objecti-

vus generaliffimus abitrahens per intellectum

j?a j ümij'

Àfinito, & infinito, DEO & creattra , abflra-

dilingut

hit à fi

(lindion,

implicitate & compofitione à paárte rei,

é(tque conceptus

í

maximé inadzequatus , & im-

ol

u dimnah

perfectus , & füó modó fimplicitet fim; lex;

quia non eft refolubilis , feu divifibilis inplüreg

ili Vf'&f'

conceptus objeGtivos ; hicautem fermo eft de

in, gl

entibus prout re ipía exiflünt : & ideo etiam

g U

ensrepertum in creaturis, & phyficé fpe&latum,

ICX7 9"

habet reales compofitiones , quas habet ipfum

fingulare entis creatum v. g. in homine gradus

|

"i

?Vl

entis componitur ex materia & forma , fufcipit

o

accidentia , in albedine fufcipit eradus in - & exe

jj

tenfivos , recipitur iti fübjecto &c,

du "

QU./ES TIO il,

t

De Iminenfitate DEL —

i

(iEn qm

j

Mmenfitas quidem explicari folet per itegá- 388

I

) db

tionem , & vivocabuliidem fignificat quod

ul

L

non habens menfurami fecundüm praeii«

Kk

tiam j

,

4

$ Pars. Diff. V. Ouaf, 117 35'/[

piam ; revera autem eft modus pofitivus intrin-

tonafli

fncodof

fecus , feu perfe&tio modalis , per quam DEUS

formaliter habet virtutem fe diffundendi ubi«

Md

vis, & prafentem

(iftendi omni loco , ac rei:

ftae d

unde fic fe habet velut in a&tu primo ,

& difcer-

aitur immenfitas ab ubiquitate in hoc, qubd

ubiquitas dicat quaft aé&tur

n fecundurri, feu aCtua-

Zn li

Ctualis præfcntia,nihil

lem prafentiam, qua a

/ DEU

aliud importat inDEO , quàm tcïrmyinati(ïmcm

z

3

extrinfecam.

" Et quidem

DEUM effe immenfum fide cet-

| DI-

389

tum €

(t, &co

nftat tüm ex Symbolo D. Atha-

| Imbitun

nalii :

Immen[us Pater , Immen(us Filius &

cum ex Conc. Lateran. c. firmiter : ubi dicitur?

| rdifi

quod unus Solus verus DEUS

b

fimirer credimus ,

;

fs

ateruus iumien[pná

c*c. & pluribus S. Scriptura

l

textibus, ut Píal. 138. 4wo ibo à Spirita tuo?

in qua verba Chryfoftomus dicit : quo atepres

i

|

tianno

t g

ficifcar ? om

»ia imples , omuibus ades , men per

parte , féd o

m»ibus fimiul t0tus.. Jerem. €. 33*

!

S.Aug

nunquid non celum, c*

terram ego impleo ? Ne-

|

Qurjj

Job.28. habetur : abyffm dicit : non

W» L

que dicas :

|

qu Í

e[t in me ;

^ek malà loquitur : non eff mecum,

d

Proverb.13. longe eff D

EUS ab impiis. & Pfal.-

113.

ceelum celi Domino , terram autem

dedit

inkm

.ergo DEUS non eft immen-

du f

filiis bominum :

fus. " Bi. enim

N. Conc. nam 1mus locus in-

lll!ifa ;

telligendus eft

vel

de prafentia circumfcriptiva ,

rf

vel veriüs de

definitiva determinata tantümz-

fs

urap

2dus de abfentia gratiz, vel ad fignificandam

nto-

PUN

peccati tuxgiqtudinc;m ; & 5tus devm.umjal

nos

nj

n Immenfitas fet. mtfo, &

514

QuanDR

lii -nomaflicé quo ad peculiarem modum, quoeft

in calo fcilicet per manifeflationem glorie, &

üdend

Majeftatis fu.

Itaque fuppofita DEI immen-

lato, t

fitate alia inquirimus , hinc fic

10 & dllllic*

ho g

56 IA

m

n lemnjita:

fit vafio , pär quam..

vtv

' DEUS etiam ex

ia

/

iffat in Spatits imaginariss ?

q^W lco. - Congruentiüs dicitur, DEUM in390

mf

Spatiis imaginatiis non exiftere pofitivé ;

; D.

etfi cateroquin etiam extra hujus mundi

filud:

ambitum. negativé. diffundatur.

1ma hujus

bi dici

conclufionis pars. eft expre(sé Do&toris in t.

n DEU

37* q unic. $. cosfirmatur minor : contra

plures tum SSas cum RRes,altera eft contra T T,

Supt

p I

P. 1. p.I. ex modo loquendi SS. PP. ufita-

W)ll)"'

tiffimo, dum unanimiter affirmant , DEUM

ante mundi creationem in fe (olo fuiffe,

Sic

j mp

um od

t

S. Aug. L. de fide coutra Manichaos c. 25. ait:

IWW

quarzi, antequam DELIS celum c& terram crea-

qit, ubi erat, aut. ubi babitabat ?. R.

j M n

efpondeo

!ff u

apud f(é, C in f& babitabat, — Cui affinis efE

. Bern. L. g. de confiderat. .6, dum fimiliter

jtll

[

inten'qgans, ubierat DELS , antequam mun-

tinm

du fieret ?. repondet, »on

eft , quód quaras

sltras ubierat,

]s

preter ipfum nihil erat : ergo

lfal'P['il'h

án f& ipfa erat.

Denique Verbum Divinum,

tg[l[lmlf

priusquam mundus fuit productus, nou dici-

a

tur ab eterno fuiffe in mundo , aut fpatio ima-

ginario , /éd, in principio erat Verbum , & Ver-

n

[4

P

um

/

e Parilh Dift. V. Quaft. 1. f.1.

'dlicï tb

Lum evat apud DEUMfoan.I. licétergo in fpa-j

d um

itxidt

üis illis infin

iti fint mundi poffibiles, malé ta«

men dicitur DEUS in illis pofitive exiftere ;

fi-

1iis &i

]

d

cut nullo adhuc

exiftente mundo Verbum Di-

vinum non in mundis poffibilibus ,

fcd apud

Agim.

drimie

DEUM fuiffe dicitur. Unde funt duo veríus:

hi, ]ol

"7-Dic wbi tumc effet , cum prater Eu sibil

l

inftrmi

effet ?

l

|

thari,

dusc , ubi nunc, in fe, 4

woniam fibi fnficil

4

Mater]

Ipfäc

i /t[

Us

Nlec novum tibi videatur , quód dicatur DE

Sftia

effe in fe ipfo ;. nam

fiqueram abs te, mundus

L-Z. M

in quonam fit? qui

