: 3biles retinere Patres, & contrarios cüm reve-

Tiem

rentía dimittere, üt etiam faciunt Adverfarii,

titd .'.

Rationem hujus deditS. Aug. Epift. 111. ubi

ffat,«

loquens de SS. Ambro(io, Hyeronimo, Atha-

t

nafio G Nazianzeno dicit : IVeque enim quorum-

&

libet difputationes quamvis Catholicerum cf* lau-

t

datorum bominum velut (iripturasCanonicas ba-

tie;

bere debemus , t nobis non liceat [alva bonorift-

lüc

eentia, qua illis bominibus debetur , Aliquid in eo-

$t

v [iriptis improbare , &* ve[puere : talis ego

d.

fum in feriptis aliorum , tales effe volointelletia-

Ef

ves meorzm 5 quaregula valde oblervanda eft

ii

tam pro hac, quàm pro alia materia fcholaflica

ità

puré, & nonfidei, qualis eft prefens, cüm.,

for

plané hucusque nulla fit diftinctio determinaté

ftqi

de fide declarata.

forr

Objic. H. ex Infinitate Div.

pien

289 . Ratione infinitatis ipfius Effentiz.

Si da-

ttib

tur di(Linctio ex natura rei formalis inter attributa

ti

ad fc, velad Effentiam , aut Períonalitases come

.c

Diy

p

—

[

Objettiones coutra Diflintlionem Scoti. 435

DI

paráta, tunc Effentianon effet formaliter infini-

a r

tz perfectionis faltem pro priori figno naturz ;

a lt di

nec etiam foretens, quo majus excogitari ne«

N

quit , üt tamen tenent Theologi communiter

M ab

ex S. Anfelmo ; nec foret omnium perfectio-

m vod,

num poffibilium infinitum pelagus, üt afferit

figtàt

Damafcenus ? ergo non intercedit aliqua diítin-

n exdit

&io actualis.

præcis'tdi'

Conf. L. Si Effentia Diviga.pro primo-figno290

unt, i

nature non includeret , in fuo. conceptu fot-

n fant

maliomnem omnium Attributorum perfectio-

jm r

nem , tunc hocipfo in fuo conceptu effet limi-

dverülä:

tata : atqui hoc dici nequit : ergo &c. Maj. con-

|11, ul

flat , quia illud in fuo conceptu formali eít li-

s Adn'

mitatum , quod in fuo conceptu omnem perfe-

r

&Cionem non includit.

Corff. T. Si Attribu-

"d

ta non inclüduntur in conceptuformali Effen-

iil

tiz; tunc erunt accidentia metaphyfica ipfius :

1

i

m d

hoc repugnat. infinitati Effentie Divinz : er-

m

o &c; . Conf. II Si Effentia Divina in fuo

"

effe quidditadvo non includit Attributa , tunc

!

l

al

Effentia eritin potentia ad illa ; item erit perfe-

T

&libilis ab Attributis : atqui hec obftant infini-

doldit

nitati Effentiz Divinz : ergo Effentia non eft

formaliter infinita,

Con£, IV. Effentia Divina

;, d

«

fecundüm fe , & quidditative fumpta vel efi..

formaliter jufta , mifericors , fapiens . vel infi-

J

piens ; vel nonfapiens ? Si primum zergo At-

g

tibuta non funt formalitet diftincta ab Effen-

tia.

ergo Effentia

a

Sifecundüm, aut tertium :

b

finita ; imó videtur effe

gt

Divina eft limitata &

4

Ec

"u

blas-

Fi

446 Par:sTH. Difl.1V. Oueft. l.. . F.

[u/;

blasphemum, dicere , Effentiam Div. effe ii

plicter

fuo effe. quidditativo formahter mfxþxentcm.,,

Continie

aut formaliternonfapientem.

Tequin

291

Refp.L.retorquendó tam objectionem ; quàmi

Scotgf

confirmationes: Juxta AA. Attributa & relatio-

dtas

yes Virtualiter, velfaltem ratione fünt diftinz

i,

&a ab Effentia ; jam ergo quero, quando At

quoad t

tributa ab Effentia ita d:(hnda concipiuntur , an

potenci

Efferitia cum fundamentó concipiatur üt limi-

feCrion

tata & finita in fuo conceptu quidditativo; vel

docsts

non? fi primum : ergo Effentia non e(t.ens;

mfm

quo niajus excogitari nequit: ergo non eft pela-

LIT) //gl

£us omnium perfectionum: ergo Effentià in-,

0ntyg f

fuo conceptu formali eft limitata : ergo Attribu-

ial

tà fünt accidentia metaphy(ica : ergo Effentiá

BU ?

eft in potentia ad Attributa, & perfe&ibilis pet

al

illa: ergo &c. Si fecundüm: ergo ficut AA: non

du

obftante füa pracifione & dilLinctione-adhué

plm |

effe dicunt, & concipiunt àt infinitum perfe-

tür re

&ionum pclagus ac ens, quo majus excogita-

caEff

ti nequit, ita & nosidem fieri dicemus in no-

Atl

fira diltinGtione ex natura' rei formali

&. II

ütllrlï

Dirc&é ad obje&tionem D. Ant. fi daretur Scoti

f0 Q

diftin&tio inter fpecificata ; tunc Eflentia Divina

Gu

non foret formaliter infinite perfz&ionis infi-

X

nitate radicali N. Ant. infinitate Attributali C

"ina g

Ant, & N. Con(.. Ad didum S. Anfelmi.&.

CM

quód Effentia Divinain fao effe quidditativo fit

M:q (

ens, quo niajus excogitari nequit in hoc fenfu,

j

quatenus fcilicet nullus poteft concipere finé-;

odj

1mp icantia eris aliud; quod perfectiones fi m-

m ?

pli-

j

Oljefliüves cantva Diffiniliontma Séoti, 441

D dj

pliciter fimplices radicaliter , & originativé ita

finii

€ontineat , ficut continet Effentia Div, nec plus

requiritür, üt mox conftabit.

Vel aliter:ex

n gt

Scoto fic diftingue : Effentia Divina formaliter

ii

eft ens íammum , ens, quo majus excogitari

[unt db

nequit,' ac' pelagus omnium perfeCtionum. ,

]uando k

quoad exclufionem omnis perfectibilitatis , &

Yüntünd

potentialitatis C:quoad inclufionem omnis per-

jrürltt

fectionis in fuo conceptu formaliN. nam , àt

itlfo

docetScotus 1: d. g. q. 4. JNora pro dito:Da-

T

mafceno. Pelaeus pevfettionum: wuno modo poreft

lpl

intelligi pro continente atbu, et formaliter in fe

ntíà i.

omnes perfeélioxes füb propriis ratioribus .for-

Jitriby

shalibus ; ef fic wibil unum fovmaliter eff peta-

Fffenti

£H5, quia contraditlio eff unicam vationeza for-

fbllst

malem contixere atl tot ves : eygo boc modosibil

At

eff pelagus nifi num identich, quodef? DEUS fa-

ij 'Gdht'f

piens , bonus , beatus óvc,

Ex quo'etiam habe-

du

tur refponfio ad dictum S. Datra(t. quód fcili-

o

cét Effentia Div, pro figno hatura priori ad fua

yin

Attributa fit radicaliter infiita, quatenus efl., —

Ugl

fcaturigo foecundiffima etiam pro illo priori (1-

ii

gno omnium perfectionum fimpliciter fimpli-

cium.

aDiVif?l

jis i

E. ad primam Conf. D. Maj.. Si Effentia Di- 292

yudil

vina ne quidem radicaliter includeret &c; tunc

fc]ml y

C. Maj. fi tantüm formaliter non includat N

Maj. & conceffa Min. N. Conf. eodem modo

7 [QOM

X

fili

D. probationem majoris ; 'illüd eft finitum.;,

dua

l

quod in füo conceptu formali non includit om-

nem'perfedtiónem ; ne quidem radicaliter C i

jl

Je

Ee,

tane

Pu

05)

442 -Pars I Dift-IV. Quaft. 1..6. V.

tantüm- non includat. formaliter. IN. hzc ening

Menti

juxta Scotum mox citatum;, noiïräsque p;roba-

füntti

denor

tiones , eít contradi£tio ; hinc IN. fuppofitum

X.a

quód fit poflibilis inclufio formwzlul.fs pto primo

D

figno.

2

füo d

i. ad fecun

dam C(;xïf. ex S-:o;; r«d. 2« q.7.

pies,

Ipien

D. Maj. erunt accidentia metaphiylica pradica-

mentalia N. Mai. przdicabilia C; Maj. & pari-

pati

ficath

ter. diftin£ta Min, N.. Conf. . Accidentia pra-

dicamentalia funt novem genera Cathiegoria-

tec e

rum , & talia certum eft , quód repugnent infi-

form:

nitati Div. neque poffunt effe attributa Div.

quan.

equit

quia hzc accidentia funt realiter di(tin&ta à fub-

flantia ; econtraattributa Divina funt acciden-

quodm

tll

tia pradicabilia, quia per hzc aliud non intelli:

|

inO, !

gitur s

quam przdicata, quz funt extra effen-

-

A

tiam rei

. 3. ad TT Con£, erit in potentia ad

| Q

mii

Sed

ilia, in potentia paffiva,, & receptiva N. Maj. it

fica , & emanativa C Maj.

fontra

potentia metaphy

& n

prima potentia in DEO eft abfurda , acrepu-

nans ejus infinitati, non fecunda 5 fic enimin

dtra

Cindc"

DEO eft potentia generandi, & fpirandi,, ne-

que ullam imperfectionem dicit, cüm fit mera

pou,

feccunditas Effentize Divina.

Ad alterar pát*

11] 'u

tem hujus confirmationis N. fic D.EffentiaDiv.

tl

etit perfakfhbilis ab attributis per informatio-

COij

D

'

nem N. per identitatem & fine informatione

[

.(änfb?

cogic. hinc juxta Doctorem noftrum fubtilem 1.

d. $. q; 4 attributa non denominant Effentiam

l]i MM

per modum forma informantis ( que dicit im«

iter, (

perfcclionem , quia dicit effe partem J fed per

m

1aen-

r

Oljebliones contra DiffinBionen Stoti, 443

Niit t

identitatem ratione infinitatis , & üt attributa

ag

n

funtrationes , quibus aliquid finé imperfectione

"

/jg

clipp

denominatur tale absqueinformatione, & parte,

E. adlV. Conf. N. Ant. nam Effentia Div. in

»äs p

J

fuo effe quidditativo eft tantüm radicaliter fa-

TT

piens, formaliter àutem necelft fapiens, nec in«

ii

ipiens, nec non fapiens ; fed üt fic confiderata

Mjdg

prafcindit omuino à przdicatis fecundi modi :

iden

ficuthomo fecundüm fuam

Effentiam infpectus

nec eft rifibil

C

is, nec irrifibilis, nec non rifibilis

formaliter,

ugntiti

Hic advertendum eft , quod,

ibuta D

quando unum concipi poteft finé altero , non

nár il

fequatur, illud etiam reipfa effe fin& alio , feu ,

xactidt

quód non fit realiter idem cum alio ; quia non

n itt

eífe idem cum alio negatidentitatem realem cum

st d

ipfo, effe vero conceptibile fine alio , negat tan-

n

tüm identitatem formalem cum ipfo.

NU

Sed contra hanc Refponfionem dices

iB interzg;

"I

contradictoria non datur medium :

fed fapiens

1 T IC-FE

& non fapiens funt contradictoria

z ergo non

: (

datur aliquod medium ab utroque ex

tremo prz-

j

fcindens. g, D. Maj.

inter contràdictoria coim-

n

plexa, üt funtpropofitiones,non datur mediü C,

j

Maj. inter incomplexa, üt funttermini N. Maj.

Jf

fed fapiens & non fapiens funt contradi&toria in-

complexa C. Min. complexa N Min. & Conf.

infomju:])

Ifo;mzr;üfï

DicesIl. Sidico : Effintia Divina

fecundia294,

fopt

f formaliter , & in effc

quidaitativo fumpta

j Elïcr.ï;:ï'*

€f [apiens : Effentia Div. fecundizm fe , forma«

liter, d in effe qniddim)i&ajhmpm non ef? [a»

T

pies; funt contradictoria complexa : atqui in-

j

téer

0l

[

ia SsFicedisBiR t QM/I.-I.;:V, *

ter biec: juxta:priüs dicta non;datur medium

frío

ergo EffentiaDiv.non poteftprafcindere. A. Ni

(otqu

Mai: quiaifla propofitiones non fervant legés

f

contrádicloriarum: 5« nam . fi addantur fimiles

&i

düs j

particula: determinantes , 3m quantum forma*

düer y: fecundum fe , qua, quatenus jc, -tune

UM

utraque propofitio eft falfa ; & nunquam he

joris,

füim

contradictoria incomplexa, -fapiezs, non fapiens,

evadunt complexà ;. ficut licét albus , mon albus

elin

fint contradictoria incomplexa , fi tamen in proe

lomj

& cum fimilibus redus

qudc

pofitiones redigantur,

plicationib'us applicentut

(abjecto. fibi extraef-

6d

fentiali& repupgnantiv.g.fic: bomo im quan-

jona

ttimi bomo , fécundim [e , formaliter, £j quà tae

fnt

liseft albus ;; homo fecundïfm fes & qua talis won

li

eft - albus; non evadunt conitradictoria: 5..quiá

fiiy

utraque propofitio eft falfa ;« nam prima eftfals

MNpn

fa perfe , ü

t vel obiter infpicienti: terminos/in-

nemp

gotelcet.

Secundaautem eft falla , quia utique

Di

sàn albedo , n fapientia Gc. nequeunt efle dé

fbrma

ntialis , .fub-

Ttt^tgy

ratione quidditativa fubjedli-effe

ftantialis , ac fibirepugnantis ; qu

ale e(t-.homoj

Cfgo 1

dictoriis:vide

vel-Eilentia Div. plura de af.ontra

IT

t

né ;O;c

at

^

]E-Iterum ratione infinit

atis ipfius EfTentiaE;

ii

Nf

Si Effentia Div. in fuo conceptu quidditativoä

at-

*

arterei nona includit formaliter perfe&iones

o

$, 8

tribatorüm, tu

nc in DEO daretur maju

hi

minus : hocnon admittitur : ergo &c;

Mij

Tntan

P. Effentia Div; elfet à parterei identicé.majo£

Ttiro

fampta effet

quàm formaliter:, & formaliter

mi-

ld

i

n

Obfetliones ;ontia Diflintionem Stti.. 24j

m

tirior quàm identice fümpta : ergo. R.l. reà

ij

torquendó argumentüm, fi attributa Div. di-

nl

ftinguerentur ab Effentia virtualiter extrinfece/

n

áut inttinfece ; tunic cónciperetut majus & mi-

il fm

nus in DEO : atqui hoc non' admittitur :* erz

TU

go. Etideo z. II dire&té N. fuppofitum ma-

at

joris , unà cum fui probationie , quód fcilicee

nw[lfï'ï

fümma DEI actaalitas compatiatur fecum in re;

n

velin fündamento;aat intelle&tü curi fuüdamen-

i

tomajoritatent velmiinoritatem ; nami hoc ipfó;

bt

quód diftinguaturab attributis ücfüme a&tualis ;

i ett

exchiditomnemipotentialitaté;qua tamen ex mia«

d

jotitate ; G& minoritate facili'negotio evincitur;

il

Suntérgo hieduo diverfiffima : Effentiaeftdis

p,mlM

ftinta ab attributis; & Effentia elt formáliter

d

fümptaminor j primum admittimus; fecundümm.

«vl

img [/ !]

fiegamus; 'quiafem

perhaþct omnem perfe&io—i

r

nempoffibilem;

n

?5'pices *' Vel'erpó Effentia in füo conceptuag&

i

forinali inclüdit tot perfectiones ; quot incladit

sj

in^Conceptü idéitico , velnon? fi primum 7

érgó non diftin

[

üitür ex natüra rei formaliter

j hoff

o

doriis 9

áb illis.

Si (ecàündum : 'ergo habemus fatene

tem reum , in D'EO dari majus ; & minus;

(

uHl

quod'ipfias infinitati repügnat; " ml iterüm

ia

[l

N'füppefitüt ;'quódfcilicet inclufio tantz , 8c

st

fion tantz perfe&tionis poffit flare cum famma

Ó

aftualitáte ; inclüdere enim tantam ; "& non.i

mj

U

y

tantam perfectionem jam involvit aliquam poe

2&

g

téiicialitátem ,' quam'tamen esitludit fürama Di-

"LT quod t

Vi**

x

H

n i

Vigxæ Effzicik actaalitas.

*

j

f

Dive

!

N

446 );47::II..D7;/£.IP. Qeaft, I. $. V.

0ij

Div. inconceptu füo formali includat radicali-

us &

forma

ter tot perfectiones, quot includit in conceptu

identico ; formaliter autem illas non includit;

poin

Inftas : Ergo Effentia Div. formaliter talis

pum

ElTen!i;

efttanta , quanta eítidenticé : atqui formaliter

quog

talis tanta non eft , quanta eft identicé: ergo

£. D. Maj.erit tanta formaliter, quanta eft iden-

DEUS

if

ticé quoad exclufionem omnis porentialitatis

attribu

C. Maj. quoad inclufionem identitatis formalis

N.Màj. atqui Effentia formaliter talis non e

iem

tanta , quanta eít identicé quoad exclufionem

mj

malite

omnis potentialitatts N. Min: quoad inclufio-

nem identitatis formalis C. Min. & N. Conf.

tiaDE

formj

In hoc ergo fenfü Effentia formaliter fumpta.,

Witra:

non eíLtanta , quanta eftidentice ; quia formas

liter fumpta non dicit identitatem formalem,

Qunc n

atrib

ficut tamen identicé fumpta dicit identitatem

! tur foi

tedem. Ad præcludendas aliquas replicas, no«

ta, quód aliud fit Effentiam effe diftinctam, &

y]

aliud, non effe tantam : primum dicit meram

Q pri

M

identitatis negationem, fecundum veró habet.,

annexam potentialitatem , & perfedtibilitatem:

formql

Qtiain

primum, ífeu diftin&tum effe, fequitur naturam

&il

extremorum , quz fi (int infinita ; diftinctio jam

non limitat illa, fed potiüs àt illimitata &infini«

Mdenr

ta in fuo genere explicat; fecundum vero, five

L

tantum efle ex natura fua limitatum eft, adeóque

Itrinf

nec attributis in fuo genere, minüs Effentia ap-

lintC

tum convenire.

lg ggj

Ill Ratione infinitatis attributorum, Siin-

D. G

297

Vnni E

finita apientia non eft formaliter infinita boni«

ta$,

M

Oljetliones vontra Diflintliónem Scoti. 447

]

]

hd

)

tas., G fi nec fingula, nec omnia attributa funt

T

formaliter idem Divinz Etfentiz, vel ergo fum-

yon n

pta in fenfü formali fant DEUS ; vel non?: Si.s

at

primum ergo formaliter non di-Hinguuntur ab

pfomit

EffentiaDiv. Si fecundum : ergo füntcreatutzs

nid: «f

quod blafphemiam fonat. .. P. quidquid eft, vel:

wadit

DEUS , vel creatura eft : atqui DEUS noníunt

yentidti

infeníu formali : ergo creatura. . Con£. T. ideo

f

!

tis o

attributa funt infinita realiter , quia realiter funt.

alis t

idem tam inter fe , quàm cum . Effentia : ergo.

ychltet

cim juxta SSas formaliter ditinguantur , for-:

] indi

maliter. non erunt infinita.

Conf.II. Sapien-

CN- (

tia DEI , ad hoc ut fit fapientia DEI , debet efle

Áumpt

formaliter infinita : atqui i fapientia DET ex:

j form

natura tei formaliter di&inguitur ab infinitate;:

ormat

tunc non elt formaliter infinita : ergo faltem:

Vdenitd

attributa Cidem eft de Effentia ) non diltinguun-

tur formaliter ab infinitate.

ais

n

Ri L ad argumentum, illud retorquendó ü-zgg;

j ml

cut prius de diftin&tione Virtuali, aut Rationis.

& IL.. Quód attributa in fenfu formali non (int

lu

Va

formaliter ipfe DEUS, fed tantüm realiter.. At;

yr a

quia inde infertur : ergo funt creatura , negatur

hzc illatio ; nam quod eít creatura , illud nec

d

identicé poteft effe-DEUS

li

jl

x. ad primam Conf. D. Ant. ideo funt reali-

2199

ïü) jdfwg

ter infinitain omni genere , quia realiter idem.;

funt C. Ant. ideo funt tantàm infinita in uno, &

fanit

fuo genere, quia realiter idem funt N. Ant. &

h

um

D. Conf. ergo formaliter in&nita non fünt iu..

juia formaliter idem non funt C.

f

emni gmerc,.(

I]

Conf

(l

448 Pars l, Difl. F. Quaff. E-.F.

debet

Conf. 'crgo formaliter in£inita non funt ne qui-'

um q

dem in uno, & fibi proprio genere N. Conf.

diqui

x. d fecundam Conf. Maj laborare in equivo-

àllas j

co, üt p

atebit ex dicendis; hinc illa transmiffa

argu'n

J8: Min. e

flo enim Sapientia DEI formaliter in-

Quini

finita (it, quia gaudet infinitate fibi propria &

Fn&þ;

áttributali,non tamen eft formaliter infinita fic,

Daet ;

quafi eadem formalitas fit & modus infinitatis,

lia cd

& attributum fapientie (ad quod tamen AÀ.

iaf

collimare debent ) fapientia enim eft entitas

Qu

omnimodis abfoluta , infinitas autem modalis ;

üpott

hac modificat; illa modificatur.

Pro depre-

Ttis no

liendenda majotis eequivocatione notandum.,

libi N

eft , quód fint diverfa hzc duo : aliqhid eft fore

j

maliter tale, & eft tale per identitatem formae

Jein, primum admittimus fecundum negamus

; ipiqy

;ïCS, l

five de DEI Sapientia, fi

ve de alio attributo.

enft

DEUS co-

co 1I1V. Ex infinita DEI cognitione.

rniae

1 tunir

gnofcit fuam Effentiam quidditativé, & fo

ergo

. JDi

Jiter includentem omnia fua attributa *

n 6

hzc non diftinguuntur formaliter ab illa.. Ant.

Qd

P In cognitione Divina nequit dari preecifio:

«T

atqui fi

DEUS non intelligeret fuam Effentiam

üiliy

formaliter includere attributa ,

tunc daretur iu

UT5

DEO pracifio: ergo&c. — Maj. conftat , quià

übjec

DEUS omnia cognofcit comprchcnüvä. A

iior (

N.Ant. in hujus prob. N.Min. quiacüm revera

r i

Effcitia Div. non tantüm perfe&tiones prima-

: |NM

fed etiam fecundatias

,rins & quidditativas ,

fwr& |

qualicativas in fe

contineat

, ideo ,'ut cognitió

àt;

li h

ive Eflcntia'mDiþ cognolc

e-

DEI Fom prchcn(

"

Objeliones Gontra Diflinlionem $cnti. 449

p

debet quidem hac omnia identificata attingere;

v N

&um quo nihilominus ftat, DEUM cognofcere,

ia

aliquas perfectiones fibi competere in primo,

ilotatst

álias ir fecürido dicetüdi modo, — Poteft hoc ,

fbvaditi

argumentumi etiàm fetóorquéri ; nam prater-

ii

quàm quód falfum fit , illa o diffingui ; quá

tf

[ene fà imvicém cógnófci niequeunt. ( àliàs enim.

hii

Pater ÀFilio , & Spirator à SpirituS. ac univet-

fim relatio à fuo corrélativo non diftingueretur)

dumes

n gn fm

&iaim fuummet argumentüm ÀA. fültinere ne-

Queuntj quia cértum ell , qiód Div. intellectus

fl m0d3'L*

utpote ab oniüi conceptu inadáquato alieniffi

Prodg

iotandit.

us nom cognofcat ElTentiam, üt à perfonalita-

tibus vel atuibutis diftinctam virtualiter, àu£

jid etiu

m r

per.rationem 5 & támen hoc non obítante mul-

üplicantAA. fuas conceptibilitates; niliil timiene

m n

tés, inde aut cognitionis Divirie vim compres

yriuto

D

enfivam ; aut objecti motivi ünitatém evácua-

tum iri;

TU

. Dicés: Si intelle&tus Div. cögüöfeit Effeiiz ót

bun: f

üam & Attributa üt diflincla , tonc habet plurá

bl ?

objecla forinalia primarià , & inotivá ? atqui

hi pfæf"*

ec-Théologi ron admittünt: érgo nec Scoti

" EtïenEF

üdiftiuctionem.

Maj. P. Creatürz tantüim, fi-

W dattlll !

Ve.&a, qe extra DEUM (unt, habent rátioriem

t

f

objeclifecündarii: ergo cüm Attributa creatute

Ái

pf

ion (mt, & tamen plura fint , fequitur plura

j m

Yi

dari intellectüs Divini objé&ta primaria:

E.

o

N. Maj. in hujus ptob. N.Ant. nàm, üt noti ob-

aol

AN

Ícüré tradit Doctor nofter £.d.: d. 2. $. -

y

dis pouendi, unum tantum eft objectumi pri«

lr wgmlw

FT

&ids

450

Pars H. Difl. IP; Quafl. 1. f.V.

0l

marium & motivum intelle&tüs Divini, üt cott-

ftabitparte ; .Difl.*. q-.2: aliaautem omnia;qug

formaliter extra Effentiam Div. funt , formali-

ter fumpta ad obje&ctum fecundarium fpectant ;

quamvis. & inter hzc notabile verfetur difcri-

4l

men::- ea fiquidem , qua abfolute extra DEUM

TO :

funt, ütcreaturz, ante cognitionem Divinam

(; ff

nullum habent effe actuale ;. econtra , fi perime

t ;

poffibile non cognofcerentur attributa, aut pete

rii j

fonalitates, haberent adhuc fui effe abfolute ne-

&ori

ceffarium,& actuale à parterei inEffentiaDivina,

&ion

302. Inilas. DEUS nequit nnum attributum coe

Divin

noftere fine alio : ergo formaliter diftinctaz

lat

non funt.

g. D. Ant. nequitunum attributum

feitei

Es

finéalio intelligere, & hoc fit propter illorum

Qdl

identitatem , & indiftin&tionem formalem IN;

busfi

Ant. fit ob ipfius DEI omnifcientiam compre

^

f

guiti

henfivam C. Ant. & N. Conf.

noftr:

Urges. Si attributa Div. formaliter diftin-

proba

guerentur , tunc DEUS de illis non haberet co-

M

gnitionem formalem, fed folüm identicam : hoc

Tüty el

non admittitur ergo.

Maj. P. Quia DEUS

Wt

illa attributa non cognofceret nift ut identifica-

M UT

ta; fi enim aliter cognofceret, haberet cogni-

Ts

tionem prazcifivam.

&. N. Maj. hujus proba-

hübttm

tionem D. DEUS attributa non. cognofceret

dll&mn

nifi àt identificata realiter C, àt identificata for-

pliotg

maliter N. hóc ipsó ergo , quód cognofcato

TOv

DEUS attributa àt realiter identificata, & non

li biy

üt formaliter identificata , habet de illis cogniz

"if

tionem formalem, & tamen non pracifionem.

e

Q

fh

Objetliones contra Diflintlionem Scoti, 4gx

Tb

m ong

Objic. III.

it, i

^ Es Cont.

l4

ditdoris , &5 Diflin-

umf

élioue . Reali.

letr d

Aliqua ex contradicloriis folvimus à nu-303

m

mero 293. nunc autem ita arguunt L. rodg-

emDind

€i, non praduci : COUmmWnicari son commnunis

1

2 lt

cari : imveniri in uno fuppofito , ci nm inve-

uta r

siri in uno [ippofito , in creatis funt contradi-

ablolutt

Cloria realia flricté talia , & inferunt diflin-

ntiaDin

botum t

€tionem ex natura rei realem : ergo etiam in

Divinis; & per confequens Effentia Div. à Fi-

dillina

liatione Divina ditinguitur omnino ex natura

tributit

rei realiter.

Conf. Effentia Div. non pro-

ecilonut

ducitur, eft communicabilis, eft in omnibus tri-

wiem)

bus fuppofitis: ergo vel Effentia realiter diftin-

guitur ab attributis & perfonalitatibus; vel

noftra probatio principalis per tot $$. deducta

li dl

probat nimiüm , adeóque nihil,

jabeat

E.transmiffo Ant, non enim per omnia ve.

304

x

rum eft, titmox conflabit, Nego Conf. & pari-

ii DI

tatem, dilparitas eft; quia aliter fit produ£lig

"n

in creatis, aliterin Divinis; nam in cteatis ter-

ett uf

minus formalis produ&ionis, fcilicet natura .

T

habetur in fuppofito producto per puram pro-

ag

ductionem , itaut ob limitationem (uam multi-

cit

plicetur numeró , & totum productum aquitat

ag

novum effe tam effentiz , quàm exiflentiz: at

du n

in Divinis terminus formalis non produciturin

Dd

füppofito producto , fed tantüm ei communi-

gciüümrï

l

catur à producente idem numeró terfninus,

Ffa

quem

N

Pavs HT. Difl, IV. Quaft. L.F

(

42

uem in fe habebat quia eft unica numeró na»

jnSdho

petie

tura in tribus Divinis fuppofitis, & totum pro«

du&um. folüm aquírit novum elffe- diflindlum

munic

inom

incommunicabile feu. fubfiftentie ; non veró

tertc

dilinc&um effe effentiz aut exiftentiz, — Per.,

PUA

qua füfficienter habetur refponfio ad Conf. Ni-

hilominus fingulariter ad fingula refpondeo:

qelhe

Efto Filiatio in Divinis producatur, non tamen

malem.

produciturà Natura Divina, fed à Patre,& ideo

Datej

etiam.

Kilius diflinguitur realiter à Patre , quia cumIp-

$o habet oppofitionem relativam , non autem

Qaad t

unDe

cum Effentia Divina, à qua folüm emanat ema-

fiong,

matiene Metaphy(ica ; exinde autem tantüm

inferri poteft diftin&tio formalis.

bunt di

i e

30

Ut ad fingula allata contrad

ictotia refpon&-

"

G

? "" deam , dico, produci, cj* non produci, de Effentia

Div. & relatione Filiationis enuntiata non, effe

d ipfls

N

realia, &t qua refpiciunt effe, vel non effe rei

ifert

fimpliciter , fed funt tantüm cóntradictoria fot-

fim eti

malia, que refpiciunt ic, vel fic effe, autnofi

fomil

effe, & ideo poflunt falvari, & tolli per folam

di(tinclionem ex natura reiformalem. Eadem

Qilini

contradicloria : prodzci , on produci , poflunt

i, q

etiam absque difLinctione reali exemplificari fic

RUEN

de fubje&to, & ejus paffione; fubjectum enint

DÀ

eXempl

— habet effe per productionem phyficara, non au-

tem paffio, & tarnen nullus admittit diftinctio-

modö j

Chtra(

nem realem inter fubjeCtum , & paffionem 5 pa*

6a

" t

tet itaque , qualem argurnentum patitur retor-

fionem.

Ad contradictoria de comamunicaris

hDii

I:Jt

on commnpicari ncgatw abíoluté Ant. namy

n

?&lis.

Mi

Objeftianes contra Diflintlionem Scoti. 453

ICamimitl

1

inScholis communiter circumfertur , de eadem

g

Petri entitate verum eft dicere, quód fit com-

df ii

municabilis fecundüm rationem fpecificam , &

incommunicabilis fecundum individualem. Ad

tip; nont

hg

tertia contradictoria , de inveniri i uno fuppofr-

B. ne-»

d Cor

£05 ( non inveniri in eodem f* ppofito.

que hac inferre diftinctionem realem , fed for-

lj a

jr, nontit

malem folüm ;. quia licét inveniatur Effentia in

Patte;in quo.non eft Filiatio , invenitur tamen

assl

etiam eadem Effentiain Filio ; cüm fit illimita-

qu ii

, nonad

ta:ad. tria fuppofita, ratione cujus illimitationis

manattl

xna Perfona.dicitur effe in alia per Circuminfet-

&

em tati

fionem. . Infuper hazccontradictoria magis pro-

bant di(tin&tionem realem inter Perfonas,quàm

j t

intet Perfonam , & Effentiam. — Tandem tam

T

hzc;quàm priora contradi&toria debent folvi

ab.ipfismet AA. üt con(lat ex prioribus $$.

306

i nonw

goi u

;;; I Si.in. Divinis ex contradictoriis legitime

infertur diftinctio formalis ; tunc idem attribu-

ia

tum etiam à fe ipfo diflinguitur ex natura rei

ïf[e) ;'IUF ,

formaliter : atqui hocimplicat : ergo & SSrum

j

dittinctio.

Maj. P. Idem attributum Scientie

q. l

DEI, quatenus eft (cientia /pmplicis intellisentia,

lllfi j PUHF

non eíl Ícientia vi/íonis ; quatenus refpicit ipfum

ol

DEUM, non refpicit creaturas, Idem poteft

gun?

du

n

exemplificari de voluntate Div. modo ad intrà,

modo ad extra operante : ergo vel ob fimiles

It ll

?

contradicliones idem attributum debet à fe ipfo

dv

gt

ex natura rei diftingui ; vel ex contradictione

in Divinis nequit legitime inferri diftintio for-

7 d

ujus proþatio

nc N-

i

malis..... g, N. Maj. i-n h

3

Conf

[

af4 ParsIl. Dif.IP. Quaf. 1. ..

Tatut. !

Conf. & paritatem , difparitas eít ; quödïcorï;

r d

vadictio refpectu ejusdem attributi Divini v.g.

t9.

Scientiz , fit tantüm ab extrinfeco, & ob diver-

fos terminos, ac obje&ta fecundaria terminativa,

tfcat

dere

Ycontra diftinctio ex natura. rei formalis non

Vina. i

anfertur ex contradicloriis ob terminationes ex-

trinfecas , fed à principiis intrinfecis 3 Scientia

«90.Y

jitia

DEIautem eft ab intrinfeco unus fimpliciffimus

actus refpectu omnium iftorum obje&torum.

lniu;

deil,

Idem proportionate dicimus de voluntate.

qduio

» 307 .IIl. Contradicloría inter Effentiam & Pet-

dl

fonalitates funt inter rem & rem : ergo arguunt

diftinctionem realem.

Ant.P. Imprimis enim

T

ipfa Effentia Div. eft res, tunc etiam Perfonali-

(

]s

tates debent eífe res; quia inter ipfas ad fc invi-

f

cem comparatas datur diftinctio ftrité realis,

dl

qua utique eft inter rem & rem. — y. N. Ant.

form

in hujus probatione N. alteram parten anitece-

dentis ; Perfonalitates (iquidem ad fe invicem

CXM

Tum.

comparatz diflinguuntur realiter, non quód

eile

entia realia fint, fed quiaad invicem oppofitio-

tia]

nem relativam dicunt , qu& oppofitio cum re-

i

fpectu Effeniie non fit, etiam non infert intet

T

Eífentiam & Perfonalitates diftinctionem ftri-

fej

€té realem.

Addunt hic communiter SS2 ex

oli

fuoDo&tore Quodl.3. & . quod Perfonalita*

tell

tes nullatenus fint entia 414 , & formaliter fed

ider

tantüm 7Zeztice, & qualia.

Alias rationes huc

facientes vide fis num. 278.

türi

lier

508

IV. Clariffimus D. P. Bab

enftuber de DEO

Yol

Uno difp. 4. a. 2. $. 2, num.14. in terminis co-

na-

w

Objettiones coutra Diflintlionems Scoti.. 445

natur oflendere , formalitates Scotiflicas effe

lgt

res ftriclé tales.

Nam primo illa fumma iden-

utiDiniv

o a

titas, quaformalitas Sapientiz Div. v. g. iden-

T m

tificatur realiter fibi ipfi, vel eft identitas ftri-

& realis vel non? ( non ; ergoS

apientia Di-

formdt

nitationt

vina. non identificatur fibi. ip(1 flcicle realiter :

d

8

ergo vera eít ifta in feníu reali (impliciter: Sa-

pientia. D El non'efE Sapientia DEI ; quia in.eo

impidls

fen(íu, in quo aliquid non eft idem, poteft negari

obya

lüntdt.

deillo, cum quo non eít idem ; àt conftatin-

duclione.

Si. eft identitas flricle realis, tunc

jam &

vel eft eadem ex natura rei formaliter cum for-

20 zrgträ

Timis u

malitate Sapientiz , vel ex natara rei formaliter

diítinguitur ab illa?. Si efLeadem.: ergo forma-

Perond

TU

litas. Sapientiz ex natura rei formaliter eft ens

flridlé reale : cüm fit fua fecum ipía identitas

j

.realis; .Si diüinguitur, debet diftingui tanquam

.M

formalitas à formalitate ; quia inter nulla alia

teni t

extrema dari poteft ita diflinCtio : ergo jam ite-

|frimt

rum habemus formalitatem , qua fit ens ftricte

It qHFf

reale , ícilicet identitatem ftricté realem Sapien-

HOPPO n

tie Div. fecum ipfa.

Secundó ficut diftin&tio,

( 0*

ità & identitas fequiturnaturam entis : atqui di-

ia

flinclio (lrite realis fequicur entia folüm ftricte

jorem

realia: ergo & identitas ftrite realis fequitue

u

folüm entia ftri&eé realia : fedformalitates in-

od

telle&üs & voluntatis v. g. in DEO fequitur

dl l

identitas flriclé realis, quà qualibet identifica-

jj

tur cum fibi ipfi, tum aliis ex natura rei forma-

H

Il

liter diftin&lis : ergo formalitaces incellectüs &

[ JCDE

voluntatis in D EO funt entia flricte realia...

(Ter-

Ffa4

xmiüisg

Af6 ParsIL Difl. IF; Ousf.I. 4. F.

0i

"Tertió quz tribuunt effe&tus formales fimplicje

ficuni

ter , feu.(lricté reales, funt encia flricte realia:

bit d

fed formalitates tam in creaturis; quàm in DEO

thenta

repertee tribuunt effectus formales flricte reales;

[52

nam exiftentia creata; quz apud SSas eftqua-

h

dam formalitas , réddit effentiam exiftentem.5

fcom,

fimpliciter realiter, & non tantüm fecundüm

Sicuty

quid realiter - fimiliter intelfe&us-& voluntas

quevir

€reata , qu funt formalitates Scotiftice , red-

ftum

formil

dunt hominem proximé intelledtivum , & vo»

litivumfimpliciter & ftricté realiter,

Idemeft

W

*

de eisdem, aliisque formalitatibus prout in5

Simd

DEO inveniuntut.

Quia DEUS utique flri-

türdfye

6 realiter exiftit per fuam exiflentiam : fims

Mj p

pliciter quoque & flri&ee realiter eft intellecti-

QQie

vus, & volitivus proximé pet intelledtum &

ts

voluntatem,

Ita inlittera precitatus Auctor,

triffn

ac famofiffimus olim Celeberrimse Univerfita-

teiltS

tis Salisburgenfis Profeffor Publicus.

aliaer

809

X. ad primum hujus Clariffimi Viri funda-

V n:g

mentum, quód fit identitas ftricté talisin hoe

Qd

fenfu ,. quatenus nulla prorfus datur diflinctio

ptope

aCtualis inter Sapientiam v.g. & füammet fe-

KUF p

cum identitatem , hocenim in quacunque fen-

dU

tentiaelt implicatorium ( & ideo argumentum

porti

pautur retorfionem ) non veró ell- identitas

Cuten

flricté. realis in alio feafu , quatenus identitas

Quoaq

cumSapientia faciat rem ftricle talem , paritet

(UFqU(

enim & hoc implicat propter notiones in Lo*

m

gica, & inn.278. requifitas ad effe rem pro-

iting

tà$

prie talem.: : Imo fi vcrgm fit , quoód identi

| L

fe-

|

n

Objetliones cóntra: Diflintlionem Scóti. 455

ndesimy

fécum ipfo faciatrem ftriclé talem ; ergoincum.

d

bit Adver(íario folvere fuum proprium argu-

m

mentum , tot enim debebit admittere res ftricte

[idied

tales; quotibi funt attributa virtualiter-diftiiz

T

&a: hecfiquidem virtualiterdiftincta funt tamr

eulet

fecum; quam cum Effentia realiter identificata.

m frtud

Sicut proin juxta T TasSapientia nullatenus; ge-

A vl

que virtualiter , eft diflin&taà feipfa, five 3 fua

t

fecum identitate , ita etiam juxta SSas neque

i,

formaliter eft diftincta,

j

ln

d

&.'ad fecundum fundamentum , D. Maj.

Sicut diflinCtio ; ica & identitas , (equitur nà

proit k

'n'quellzi

