d aliud. refpondebis ; nif;:;

! btrit

;ubd mundus fic in feipfo.

defuma

Swtra

P. eadem p.1l. ratione ex S. Bonav.

p

391

nltum e[t , dicere, DEUM

fultii

jta, dum dicit ; ft

e/fe i «o , quod vibil

efe . Sed fpatia imaginaria

Uirgr

quia aliàs falsó dicerentur,

fpa-

pihilfunt; tum

t

tia i.ma'gina'ria* &

phantaffica ;. tum quia mun-

LUA

rer

[acorporum collectio ; er*

dus non effet univ

fh lL

oo DEUS non €

ft magis in illis fpatiis, quàni

n ;

alíísque rationis noftraz hg-

fit in chymera,

: | Eiïcum

mentis.

r

Confirmatur.

(äod imaginari&, o

& 21 ai[

üm.exiflit , illi res vere exiz

|

Lhanta[ïic& tant

Ó

"

l

f

E

h

lens non poteftdic

i

coexiftere 5 atqui ifta fpa*

tia tantüm ima

DEUS autem

.fäf'fïm

ginarie exiftunt ,

LR

Veré

exiftit : ergo DEUS non po

teft dici illis

ftrirm

flere, — Maj. fundaturin hoc, quód alteri

—c'oexi

Vg

&oexillere fuppon

at.veram utriusque exiften*

IT

*

qiam 5 fieus enim

al

m

E

:

glefaöjo Chiiltus non peis

m I:):me»i/?m fit vatió , eke.-

$17

Lf

dici coexiflere, aut exiftere in Anti-Chrifto ob

tepoitl

defe&tum exiflentie in Anti-Chrifto pro nunc,

ks, mtt

áta idem , imó à potiori de iftis fpatiis imagina-

exl;!

riis , & interminatis fentiendum eft.

Verbu

P.2. p.l. ex S. Scriptura & SS. PP. 1.3.391

s , d

Regum. c.8, dicitur: Siemim celum e celice- :

lo vl

Jorum te capere non po[[unt , quanto magis domuas

v n

bec. Job r1.. Excelfior omló eff - - profundiar

infernó, longior terra, men[ura ejus eft. latiav

$2ari,

Sic etiam de B. V. Maria Sancla canit

»/h

fj

;Mater Ecclefia ; quem totus non capit orbis , in

Ua |fe claufit vifera fatlus homo, | Ex SS.PP.

i o

Sufficiant Gregorius & Ifidorus: 1mus dicit

, Iuni

i

L.2. Moral. c.12. ipfemaney intra omnia ,. &

Cbls j Hi

extraomnia, ip[e (upra omnia, & infra omnia:

'Sup:rior per potentiam , inferior per fuflentatiao-

,. ii

HeU) : exterior per magnitudinem, interior pey

^ DEUA?J

fulbiilitatem : . furfum vegens, deor[um continens :

jngi

exiracircumdans , interims peuetrans ; nec alia

t

parte fuperior , aliainferior , aut aliaparte ex-

gj m

zerior, aliainterior : fed unus i idem totus ubi-

k: "

gguc prafcindendà fuflinens, cy fuflinendà prafi-

(j Q

wens ; circumdandó penetrans , ey. penetrando

Secundus L.1. de Summo Bono

d*

circumdaus.

'l'lälie)?

€.2. ait: Jmmenfitas Divine magnitudinis ita

eff , ut intelligamus eum intra omnia, fed non

yiluf

inclu[um : extraomnia , fed non exclufum :

U

u

f

ideo interiorem , ut omnia contineat : ideo ex-

o

teriorem , ut. incircum[éripta magnitudints (ua

Per id ergo , quod

uöda[(ffi

JMaje[Fate omnia concludat.

" BXW

tffe creator ; . pér id, q

n

[17 10

"

e]f exterior, offenditur e.

K

3

€18 — Parill. Difl.V. Qaf?. H. $.

4

muidum

jutevior , gubernare omnia demonfivatur. FR

certé, fihecSS. PP, di&ta nihil evincunt, fe-

tuxDEL

quitur Creatorem effe inmundo , & mundum

inergda

vgoDE

in Creatore : Creatorem contineti , & cir;um-

Á

dari àmundo, nonecontra &e.

fgrtt,

393 P. eadem. 2. p. rationibüs.

L. DEUS f4«

pribisc

tione fuz immenfitatis dehet effe, ubicunque

0bj

Bhyfaj

poteft effe; atqui poteft DEUS effe in fpatiis

imaginariis : ergo debet ibi effe,

Min. P.'/

potlt i

DEUS poteft extra mundum utique creare, &

quipot

confervare hominem : ergo DEUS effet cum

ttttm d

hominein illo fpatio imaginario, ubi enim creae

hn "

fain

tura poteft effe, ibi ctiam DEUS poteft effe,

licet diversó modó.

Il. Si DEUS non fit in

Mtitisi

fpatiis imaginariis , tunc effet mobilis : fed

I f

DEUS non eft mobilis : ergo eftin fpatiis ima-

(

fiüm,

inariis faltem negativé, — P- Maj. ponamus,

uód DEUS creet alium mundum uno m.illiari

DiüUs

1

ab hoc diflantem,

Jam quaro , vel'ergo Dsus

tlàma

eft in illo altero mundo przfens , vel'non ? fi

Te.tür

non: ergo DEUS operatur ibi, ubi non eft,

Áadim

Ill

quod nec ÁA. admittunt ; fi verb eft prafens:

quaro iterum , vel fuit jamante ibi, vel non?

lum

fi fuit , habemus intentum, quód fcilicec DEUS

t

fueritin illis fpatiis faltemnegativé , finonfuit:

DO

Vm Ti

eít effe mobilem.

ergo debet fieri de non przfente przefens , quod

IlI- Si DEUS non effet actu

iij

diffuíus extra totum mundialis. machinz glo-

lim d

bum, tunc fieri poffet, ut DEUS à fe ipfo di-

Wf

flaret, & difcontinuaretur : hoc non admitti-

tür : ergo nec illud,

imagin

Maj. P. ereet DEUS

Ut Y

qmune

"m

n Immenfitas fit vatioy CC -

$19

f

mundum alterum ab hoc prorfus difcontinuum,

erint,

tunc DEUS exifleret in iftis extremis realibus,

&miis

interjetam autem inanitatem non occuparet:

1j, Kine

ergo DEUS diftaret à fe ipfo.

Id ipfum con-

tiageret, fi DEUS annihilatis interjectis cot-

, DEU

poribüs coclum & terram confervaret.,

-

; ülium

Objic. L. Contra t. p. cum Ma

ft. in fuäggq.

dein i

Phyficajuxta Scoti principia, & veritatem ipfam

, Mil

poteft in vacuo fieri motus.: ergo vacuo ali-

"T

quid poteft coexiítere, & effe illi prefens: idem

f efittt

autem eft de fpatiis imaginariis.

E. Conc.

[

Ant. neg. Coníeq. tam de vacuo, quàm de.;

youreld d

fpatio imaginario ; quia rigorose loquendó 4/-

non /t!

tericoexiflere , alteri prafens e[fe , in altero exi-

ylis :

ffere , fignificatillud alterum fore quid pofitive

locans, quale tamen non eít (patium imagina-

lii

namo

rium, fi autem przcise velit Maflrius, quod

DEUS illis fpatiis negativé coexiftat , prout

i od

[

etiam aliquid poteftefle, & dicivacuo coexifte-

re, tunc hoc nonnegamus, fed ex profeffo de-

diin?!

bf f0l €"1

fendimus in fecunda conclufionis parte.

Inftas cum Eodem ; $i DEUS non eft extra3g

lgt

co:lum actualiter & proprié, tunc DEUS po-

t

tetitmoveri ad novum terminum : atqui hoc

*'"'DE.UEI

sonadmitütur: ergo&c. — g. hoc argumen-

j

ij,

tüm non effe contra nos, qui utpote admitti-

fnus,' quod DEUS fit extra totum hunc mun-

dul

dum diffufüs, negamus autem, quoód DEUS

n

poffit proprié dici ineffe, vel coexiftere fpatiis

T

imaginariis, ficut tamen proprié pote[t dici in-

'

1 gdmim'

creaturis,

, pn

cffc,,v velcoexiftere aliis

mm'

Ur-

RE

;20 Pürsl)- Diþoü QMB.II.I.I.

,

Urges cum.Eodem. . DEUS vi fuze zterni-

Dite

tatis dicitur fuiffe ante muridum conditum, in

thundüt

temporc etiam imaginario ;..ergo etiam vi.fuà

| Dint

immenfitatis debet effe in fpatio: imapinario,

| nit df

w. DEUM tantüm dici fuiffe in.tempore imae

! extque

inario fimilitudinarie ,& non proprié ; qui

lu m

certum eft, quód DEUS non coextiterit tem-

dvl

pori imaginario: proprie 3. nam alteri propri&

lm, &

inexiflere, coexillere, aut. prafentem effe in

tiani, ]

rigore Sermonis fignificat utriusque extremi

wv

exiflentiam pofitivam.

Bt certé hzc locutio

d DEL

D EUS ef in tempore , vel Jpatio imaginario efk

(iqte; d

squéimpropria, & incongrua, áciíTa: Petrzs

nxidiy

efl in tenebris , qualocutio intigore (c exponi

&tl

debet.

Petrus coexiítit, & eft inloco, qui

us

eft privatus luce, . Si enim priores locutiones

B

proprix forent,. cur non equé dicere poffem;

atf

1

.

Petrus efl in negatione fv

€

goris , inm

egationt ulfi,

i

l

tt,

Romani aut Confl antinapolitani ?

QQi ,

396 Objic.II. DEUS poteft effe extra mundum

| ieti

pofiive, & proprié: ergóactu ibi efl... Ant;

j urt t

P. Si DEUS crearet hominem diftantem ab

; r

hocmundo, tuncprocul dubio DEUS foreti

tl

illo homine, in noftro mundo., & in fpatio

Vi

intermedio : ergo DEUS poteft effe pofitivà

l b

extra mundum, .. . N. Ant, in hujus probas

RUT

tione R. ad Ant. quód DEUS in noftro mun

tlj

do, &inillohomine extra mundum creato fos

u

ret pofitive, in fpatio intermedio autem tane

ltl

tüm negativé,. ex

tondt

tiam fore falfam.

quo utique vides confequen:

Di«

'fïl:mfaï

A

n Inmesnfitas fr& vatio, efc.

£2t

TY

Dices ; juxta nos DEUS eft extra hunc

od d

mundum : ergo eftpofitivé extra ipfum. x L.

etom v

D. Ant, eft extra huné mundum in fe ipfo infie

p

nité diffufo C; in fpatio imaginario N. Ant, &

enpate i

confequentiam.

E.II. aliter D. Ant. eft extra

opre; i

hunc mundum per prafentiam formalem, &

xttenttut:

actualemN: Ant. pet prefentiam. fundamenta-

lr t

lem, & potentialem.C. Ant. & N. coníequen-

t d

tiam, Interim tamen non nego, DEUM effe

e n

pofitivé extra hunc mundum , av pofitivé pra-

v b

cise DEUM quo ad nudam exiflentiam refpi-

7777 i

ciente; & prefcindente à coexiftentia ad. alte-

af

rumvel in altero.

icqu

Scité hic annotat nofter Fraffen;Tra&t. r.D.5.397

ot0; (

&.3. q.3. n:4. infine, Quod hac DEI exi-

jotutot

ftentia in fe ipfo intelligenda fit non pofitive ,

uaft fe ipfum contineret per modum locantis

( po!ïfm,

]

galivu:rfä

fpatii, fed.zegarivé; ita quod non fit aliquis

locus, cui DEUS ante mundum conditum co-

u

extiterit eó fer&modó, 'quo aliqui DEUM di-

gH, ht l

curit fui ipfius caufam , 'non quód fe ipfum pro-

p d

duxerit, fed

V foreit

noícit.

quia nullum fui productorem 'agT

1

il fpm |

Sequitur conformiter ad dita, quód DEUS39$

fitin rebus, ütres funt, & non üt loca funt,

poflm'?

5' rOhJ*

Ratio eft ; quia effe in loco àtloco eft locatum

0 g.

ambirià loco : atqui DEUS per nihil poteft am-

qol

biri : ergo eft inrebüs precisé ütres, & non üt

loca funt.

Fundamenta T Trum contra adam

T

[eql]lü*

eonclufionis partem hic non adduco, nituntur

1m credant exiítenciam

c-n:im falsó fuppofitó, ci

l]

k g

Dhi

yam ParilL Dift.V. Quef.Il. f.II.

DEI formaliter iüferri ex ejus operatione, & | yimm

&onfequenter, cüm DEUS extra hoc univerfum

| pl

actu nihil operetur , etiamnon erit per illud dif-

Sifecun

fufq; ; fed hocruinofum effe patefaciet -

2

tqutp.

DESY

$. À.

;

gtls, t

An DEIH Inmenfitas el Omni prefentia

jnita

qua Pe

formali confequentia inferatur ex-

g'p;?m operatione ?

qua À

& cor

395

Ico.- Divina omniprafentia: feu ubiqui-

quoad

tas confequeritià formali non bené in-

voliti

fertur exoperatione DET. . Scotus in r

dqivo

D.37. q.Unica, pertotam. : Cum fuis, qui-

tr&ne

busaccedunt Nominales omnes , & ex RR. Va-

DO

lentia, Vasquez, Prapofitu

;

$

$; ali.ique perpqu-

fas,

xes contra "T Tas.

fimad

fdig

P.I. DEUS potc&c

ffe prafens in aliqua je;

quin in illaoperetur, & viciffim potelt opera-

hm

ri inaliqua re; quinfit illi prefens per fübftan-

Ton p

tiam : ergo ex operationetanquam confequen-

quis

ti& formali non bené infertur-omniprafentia.;

$67

dico tanquam ex confequentia formali, nam

p

certuni eft, quód ex operationetanquam con-

fiveconcomitanter, & per

quil

fequentiá materiali ,

dl

locum extrinfecum inferatur. P. Ant. quo ad

&Uml

1mummembruüti ; ideojuxta T Tas DEUS eft

Ti

in Petro v;g. quia c

iccaipfum operatur actio-

fiiig

peconfervativa 5 jam qu&ro, an

DEUS peffit

UE

ceffare ábilla operatione; & committere|An-

N

$i

Ti

li

gelis v.g:^totam curam dc Petro vel non?

pri-

T

dn bEI Immenfitas tbc,

$23

v d

primum , prout revera poteft ; ergo DEUS ef-

ocunivda

fet prafens Petro, quin operaretur circa iprum,

i

Eperilluddï-

Si fecundum, ergo DEUS. : mó non effet liber,

neque poffet ceflare ab actione libera.

2do, fi

DEUS non poffet hanc virtutem confetre An-

gelis, tuncideo, quia hac virtus deberet effe

infinita : atqui non debet effe infinita ;; tum

jf

r u

quia Petrus infinite non diflat ab Angelo ; tum

quia Angclus poteft deftruere Petrum : ergo

& coníervare. — P. jam etíam Ant. principale

n ii

quo ad altetum membrum. . Operatio DEI eft

"I

volitio DEI, üt conflabit fuo loco contra 'T Tae

tusitt

atqui volitio DEI poteft effe dealiqua re diftan-

T

te & necdum exiftente ; & certé quamdiu AA.

non affignaverint implicantiam actionis in di-

T d

flans, tamdiu firma ftatScoti lententia. - Con-

firmatur. Non poffe agere in diftans eft imper.

2

fectio : ergo DEUS poteft agere in diftans, (i

-[l opf[æ

per impoffibile non foret immenfus.

Ant. D.

[ (bl

non poffe agere in diflans provenit ex eo .. qubd

agens nequeat fuperare fpharram fuz activita«

j

st

tis, üt patet^ab indu&lione: ergo fi DEUS

j u

non poffet agere'in diftans, hoc ideo foret,

Afl tGH* !

quia DEUS 'nequit vincere fpatium interme-

,

dium , hoe autem & falfum etl, & imperfe-

J

&umin DEO , quia DEUS eft infinitz aclivi-

) j

"

tatis : ergo poffetagere in diftans, fi immen-

1 d

fus nonforet , & confequenter nihil infertur ex

)d

Operatione.

d

1y

P.H. nullum pofterius poteft effe caufa for- 199

exi-

J

.ma/lis .prjori's * fed operatio eft poílerior

P!l

ften-

$24 . Pani l. Diff. V. ,Qua]?.lll. $. IT.

flentià, ütcertum eft, DEUS enim ab atétne

( - Cof

jam extitit, & primüm cum tempore creavit

| li n

hunc mundum : ergo non poteft effe caufa for-

! TTtum

malis, per quam DEUS fit prafens, vel exi-

Min. P. de natura operationis

OPQIA!UI l

ftens in loco.

- ml

eít fupponere effe ,

quia operari fequitur effe:

Confirmatur.

«pott

ergo operatio. eft poflerior.

fits p

juxta T Tas,

& in fpecie juxtaGonethum,DEUS

Qpetetut

id eft,..mon po-

non poteít operari in diítans ,

il-

iimT]

'tefLoperariin aliqua re ,. quinin ipfa exiftat,

dul

lMíque prefens fit: ergo operatio fequitur, &

DRO

pofterior eft ipsá pralentià etiam juxta TTas Q—

Va

ve velinc,. fivenolint.

s

P. IIl Hllud eft ratio

formalisDivinz u'biqui-

(onfrm

tatis . quó non intelletó DEUS nequit concipi

o lyc

ubique prafen

$ ; led non intelle&ta immenfita:

lucet

te, licét intelleta operatione DEUS nequit

fed tantüm in uno lo-

t j

«oncipi ubique prarfens ,

tii,

€o determinato : ergo opcratio non e

(t caufa

dcere

uam inferatur DEUM effe ubi-

formalis, perq

G

que praefente

m. ; Min.

P. ideo DEUS & non

iptrat

Angelus,. eft

hic; & ubique, quia DEUS eft

Trodiy

(ine menfura, feu quia immenfus eft, & quia

oj

Angelus non eft immenfus : atqui DEUS non

Tüy

e(thic & ubique, quia eft omnipotens ; omni-

fïhanco

ntia enim efE caufa, qua fecit, & opera-

pote

EfgbaF

tus €

(t hic & ubique ;. & fic ex omnipotentia

Wa

inferimus formaliter, DDEUM «fle Creatorem

utfl]m(

rerum , que funt hic &wubivis : ergo non intel-

iectaimmenfitate DEUS nequit concipi ubique

D

"ii

pr;giï:ns , licetomnipotentia concipiatur.

Ü

Con-

!

L

-udn DEi Timenfitas cie.

(25

m zil

t'Confrmatut L Si quis peteret, cur Ange-401

por quit

dlecaltt

lus non eft ubique prafens : tunc in fententia

T Irum refporidendum effet, quia Angelusnon

15, Yi

operatut ubique : fed refponfto non probatfübs

] opemn'au';

ftantià fpiritualem effe inlóco per operationéms

fitird

Conmat

etgo relponfio non fubfiftit. 'Min. P. interros

gans potelt iterum petere, cur Angelus' non

hn

NU

operetur ubique ficut DEUS ?' & refpondent

etiam T T cum füoGonetho;quiaAngelus non

;enl V

eft ubique , feu quia non eft immenfus ficué

iuiti d

!

DEUS; ergo omniprafentia DEJ , vel Angeli

l TTISff'

( f daretür ficut in DEO détur ) non infertue

confequentià formali ex ipfius operatione.;.

mu'bfqyä

Confirmatur. II. Siperimpoffibile DEUS unó

j con

foló locó contineretur v. g. in'ceclos tunc'ads

mmenlt

hucextraillum locum operati poffet; fie enim

U agl

etiam juxta T Tas etiamfi DEUS non fit in fpat

J wl

!

tiis imaginariis, poteft tamen in illis fpatiis pro&

T

ducere alterum mundum : ergo ejus omnipraia

(d b

fentia confequentià formali non infettur ex ejug

od

Operatione.

Confirmatur. HI. quando DEUS

Dis

produxit mundum in eo fpatio, in quo defacta

, &quiz

xonfi(tit, aut DEUS antecedenter ad hanc opes

p

rationem fuam creativam erat ibi , fpatium illüd

T

inaneoccüpandó , vel nonerat ibi ? fiprimums

& ope.»"-'

ergoaperte habita fuit prafentia fin& operatios

uipüïff'dl

me : ergo DEUS eltin [patiis imaginariis, quod

ii

utrumque TT2 negant. Si fecundum : ergo

j p

operatus eft indiftans , & ibi ub

)

inon erat, quogl

À i

TT« iterum negant.

If

"

1 Objie I. Pf2l.15 8'.—.»dicimr, L apmderg :';xfögl

$36 Parsll. Difl. V. Quaft. I!.. $. 1f

Qatione

Ceium tu illice , fi defcendero in infernum, adu ;

cauíalem pro T Tis accipe : etesim manus t2 de-

Vinlecur

ducet. me , &j tenebit me dextera tua, quod

| lt

operationem fignificat. . Similis confequentia

EW

habetur etiam Acl. 17. ubi Paulus difputans

! pradiat

cum Athenienfibus ait : »sez eff. longé (IDEUS)

put a

«b unoquoque noftrám , in ipfà enim vivimus,

tznquam

titnemy

movemur , & fumus : ergo ex.operatione DEÍ

confequentià. formali infertur . ejus omniprae

buis fo

fentia. 1. 1. Generaliter N confequentiam,

C0 ultr

itz enim Authoritates probant quidem DEUM

ditinT

ibi effe, ubi operatur; non autem probant i

ideo.mi

ipíüm , quia operatur , tanquam ex caufa for-

tjus o

mali 5 fic (ivellem probare Petrum effe Romz,

lii

of

optimé probarem hoc fic : Perrus fPudet Romt

ergoe[t Roma , & tamen ftudium non effet ratio

Oij

formalis , fed tantüm materialis; & locus om»

ts r

nino extrinfecus, quód Petrus fit Roma , üt.a

Íaii i

e(l innegabile, .. Sic ergo pariter S. David &

Optati

Paulus , ut probarent, DEUM effe in ccclo ,

Qtdtri

in terra , ac in inferno , & non longe difLareab

n

unoquoque noflrám , dixerunt , etenim manut

n

sHa deducet, me (jc, item. im ipfo enim vivie

Tb r

mnhi (Fc. . i. lL. Specialiter ad alterum texe

Wi

tum, illum abfoluté non fore intelligendum ex

Dlrl qua

mente D. Pauli depraíentia DEI reali, & pet

trafe

effentiam , fed de objectiva, & per cognitios

LUE

nem ; nam occa(ione hujus infctiptionis /guoe

Wf

10 DEQ lubjecit Doctor Gentium , quod ergo

"

hum

ignorantes colitis , ego annuntio vobis.

d

pe

4oi

| Dices, Cqmzal. refponfionem : Si exo

fá-

V

D

m

4d DEI Immenfitas drc.

$22

fenm d

ratione DEI tantüm tanquam per. locum ex-

24 L

uinlecum infertur omniprzfentia DÉI, tunc

4 ,

non eft ratio ulla , cur fcriptura potiüs ad ope-

coni

rationem DEI, quàm ad alia Attributa, aut.a

ls du

pradicata confugere velit.

E. I.. Utique etiam

per alia poffe probari . omniprzeentiam .DEI

TT

:BL. IIo Ra"

tanquam perlocum extrinfecum*

at

j

tionem majorem de operatione prz aliis Autri-

s Of

butis fore, quia vi operationis-DEI in hoc lo«

TA

co ultra confequentiarn materialem etiam acce-

«mDi

dit in-D E O ratio efficientiz, five caufz , &

rohiti

ideo.majorí efficaciá infertur ubiquitas DEI ex

caula lt

ejus operatione, .quàm .ex. aliis. Attributis,

( Romi

licét confequentia operationis tantüm materia-

i Ro

lisfit.

vt

Objic. II. DEUS dicitur effe in creaturís qua. 404

Jotus d

'tenus realiter contingat illas: : - atqui Divina ef-

offidy :

fentia immediaté ratione fui przícindendà ab

al

operatione non habet contactum realem cum

jr

creaturis : ergo eft inillis pracifse ratione operae

il

tionis tranfeuntis.

j

Confirmatur I. DEUS eít in creatutis Gctft4og

j 0

ens per effentiam in entibus per participatio-

g[lüm m

nem : atqui hóc modó DEUS non eft in illis,

;endumlr

nifi quatenusà DEO caufate media operatione

tranfeunte: ergo &c. — Confirmatur Il. DEUS

j, L

gpi

:non exiftit formaliter in creatutis, nifi quate-

yit

-nus facit. illas à fe dependere : ergo cüm ulti-

"

-a ratio, per quam facit DEUS creaturas à fe

b

j

"dependere fivein effendo , (ive in operando íit

n

"

"adie

at

t

$28 far:'!). Dzj?V Onuafl. II. $.1L.

lipteh

a&tio virtualiter cranfiens, étiam. erit tatio fot«

malis, quod DEUS exiftat inillis.

fis,qi

Qljc

406

E transmifsà Maj. IN. Min abfolute , quià

DEUS tanquam eris fpiritualiffimum , licét non

IT

habeat congactum molis cum. ereaturis , hábet

- pinma

tamen contiétum virtutis, qua eft ipfa im»

(teitüti

bun, à

menfitatis infinitas, Ideo autem transmifi Maj,

quia in DEO ratío fandamentalis fuz pra«

tisadua

fiientia

fentias & coexiftentiz entibus creatis in génere

caufie formalis eft immenfitas ; & ratio for«

potiüs

fiatis])

malis , quód actu fit prafens, eft. ubiquitas,

contactus auteti ille operationis per omnipo«

t0, DE

Q dU

tentiam pofitus ab adverfariis habet fe in genes

re caulze efficientis relpectu termini produdli j

BI

refpectu prafentiz localis autem àd fummum

[

Oi

habet fe üt conditio /7;? q4a »ow, & non üt

ratio formalis, " Ratio hujus ultimi eft clara,

d ey

t& non eft ex fua natura oc-

li

quia operatio abfolu

&upativa leci , itcon

ftatex actione in diftans.

OC tà

intelle£tam de

D.

407 Ad l. Confirm. xy. N. Min.

caufa formali ,

uia üt immediaté dixi, ope«

Modor

No Ma

tatio abfoluté rion eft ratio occupandi locume

&. Ad Il Confirmationem !N. Ant, quia fa»

tf

1 ümm

cere creatüras , & fa&tis coexiítere funt munes

ra diftincta; illud omnipotentia , hocimmene

iil

fitatis , tanquam Attributis fecundüm fuas ra-

Irug,

tionesfotmales , proprium. . Hic nota , quó

la

adverfatii,nullam à parte rei admittant diflindtio

LR

nem inter omnipotentiam , & immenfitatem,

bUS ü

&t tamen dicunt ; omnipotentia fl ratio forma-

qun

*

ul

l As DEI w!mmcn/fta: e.

$29

erittlt

lis ptafentiz Divinz in loco

]

,i& non Immen-

fitas, quz mihi non vident

ut coharere.

li Ü

Objic. IIL. DEUS ab aterno . fuit Immen-408

um at

fus , & tamenab aterno füit in creaturis: er-

rl

£o immenfitas non eft ratio a&u exiftendi in..

d

«reaturis, — &, D. alterum antecedentis metne

«nsmil

jum, & tamen ab aterno non fuitin creatus

li fe p

tis aCtualiter C. aptitudinaliter, & quo ad füf-

tisingit

ficientiamN.Ant.& confequentiam. quia hic eft

ao

potiüs defectus ereatararum , & non immene

ub

fitatis DEI 5.fi enim creaturz fuiffent ab zeter-

r onmij

no; DEUS vi fuz immenfitatis fuiffet inllliss

[in gt

Hoc argumentum aperté etiam retotqueri poe

roduc

a

teit ic. .. DEUS ab aterno fuit omnipotehs,

& tamen ab zterno non fuit in creatutis:

ergo

&mi

omnipotentià non eft ratio for

vel coexiítendi creaturis.

mglis efïendi,

TU

inatui

Inftas.DEUS diver(imodé eft in creaturis: fed

hoctantüm eftratione o

Vil

perationis : ergo &e,

jo!

&. D. Maj.eft diverfimodé in creaturis

quo ad

djxir D

modum C, Maj,

quoad ipfam prafentialitatem,

j

N. Maj. & diftin&lione applicata minori /IN,

p

coníequentiam,

DEUS itaque quo ad: mo-

j

dum.nort eft. in jufiís ficut in Beatis, cüm fit

yimt

in illisüt Pater , & fponfus . in his vero ut prae

] fll?ffæ

mium, & corona inamiffibilis : quantum aue

j

tem ad prafentialitatem , & coexiftentiam ipe

jj

fam , vel indiftantiam , eft equaliter in omni-

d

bus creaturis,

NNon enim plüs. diftat à lapide,

T

Beato : ergo Immenfi-

quàm ab homi:;i:? gut

z

t2$

$£3c BtPars II Difl; V.. Quaft -TH. f.11.

a

tas efl rátio fundamentalis ; ! ob qu*gm DEUS

mam, h

eít ubique prafens.

u que

UASTIO lL .

liats, d

De lmmutabilitate DEI.

49

E fide certum eft ex cap. firmiter.DEUM

]

effe immutabilem ; - id ipfum etiam

aenovére Philofophi Veteres Tefte..

k

Atiflotele l. 1. de Cotlo v. 9. ubi referc intet

commiunia illorum dogmata fuiffe : primum

tranimutabile.

Ad propo-

principium e[fe in

natur mutatio vel mutabilitas.

purs i

fitum triplex aífig

: Drob.

Y. eft : qua res tra

nfit de noneffe fimpliciter ad

efie (impliciter ; vel de effe fimpli

citer ad non

L

eífe , & dicitur mutatio Ob

jetliva. M. E ,in

LT

vé

] ab una forma ad

As

qua fubje&tum tranfit ,

form:x ad formam.e ,

d2l

diam, velà privatione

iM

lni

vel à forma ad privationem

formz , five dein

talis forma accidentialis fit,

five fubftantialiS,

|

^ ity

& dici folet mutatio Subjettiva.

IIT, Eft, qua

Wi

m vel voluntatem ;

feu pro-

i

aliquis cognitione

um

pmfxtum mu

tat ;

aliqua retractandó , & nova

decernendó , & vocatur mutatio

intentionalas,

17

vel etiam meralis , maximé fiin voluntate f:cnf

la

lx

!Vj

tingat.

lo Porró (u

t omnes equivocationes tollantur

fitgbi

Qits q

é niedio ) eftadvertendum , b

ic non agi de im-

mutabilitate quo ad locum , aut u

bi, hzcenim

|

iT

excluditür per immienfitatem 5 nec quo ad tem-

;1

AE

!u

pus, & durationem hac enim excluditur per

&t

Al

4deo DEUS fj? Objetliuh, ehcz

Bi

yuit DRUO

aternitatem : nec quo ad matetiam , & for-

mam, hac enim tollitur per fimplicitatem : ita-

que quzítio devolvitur ad

l,

litates ,& ideo fic

priores treg mutabi»

?

$. T.

22

4 DEUS fit-Objectiv? , velSube

lum d

Jetlivà. mntabilis ?

ns Ti

reexit

Ico:: DEUS nec Objediivà

» nec Subje-41x.

nl

D

Clivé eft mutabilis.

I. P. eft omnium.

d'prg

Il. Eft contra. noflttrum Poncium, &

jalili

paucos ipfius Affeclas,

.

fictitd

: Prob. T. p. 1. Authoritate Scr

ipturz , & SS,

d

PP. píalm. tor. dicitur.

Ts amtem idem

| Ej

dpfé ey d amni t nom. deficinnt : Jacobi z.

m d

dpud quem non eff transmutatio, Num. 2, 3. nom

Ya

eft DEUS quafi bomo , nt mentiatur , mec. ut ff-

lius

(;

Dinis , ut mutetur, — S. Aug.l.r. confeff,

bt

€. 4 immutabilis mutans omnia , nUquam no-

f

VH5 , nunquam vetus.... S. Greg. l. 12. Moral.

p

€. 17. ipfa euim mutabilitas umbra eff , qut quae

E

U

f DEI ob[curaret lucem , fi banc per aliquas vi-

;tiauwhfl

eilfitndines permutaret , féd quia in DEQ muta-

i

ilitas mon venit , nullaejus lumen umbravicif-

Fitudinis intercidit. (imiles textus inventes ubi-

ollanmf

que, quiad minimum funt intelligendi de im-

d

mutabilitate objectiva , utpote qua de fummé

u

& pra cateris mutabilitatibus indecora foret,

ld MW

P. Eadem p. 2. ratione.

Si DEUS tranfiretA 12

Jf Pff

à non effe ad effe, cunc DE

US haberet aliquam

L12a

a

CRU*

Pars H. Dif-F. Quaf. U. $L

$52

Confï&

caufam,,per quam poneretur in .€

ffe, negata.

teltionen

enim hac: conclufionis païte: non potc& DEUS

.

aol

fe ipfum ponere, utpote non exi

ftens : atqui

hn e

implicat effe caufam DEO priorem,

.cüm fit

gt er.

rima omnium caufa: ergo &c.

ffet tranfire ab

iDiOg

413 Confirmatur L. SiDEUS po

4.

Ui D

eífe.ad non efle, non haberet omnem perte-

bilem , adeóque non effet hocip»

t didin

&ionem poffi

DEUS:

fo DEUS : pcrfe&ius e

nim eft enti fic fempet

exillere; ut non poffit exiflere; quam polte

liis.

fottntil

non exiflere.

'Confirmatur 1I. | implicat id',

ffarium cranfire de effe ad

liet i

quod eft fummé nece

: fed DEUS eft fummé

VL i

non effe, aut econtra

neceffarius : ergo implicat ip

fum :ranfire' de

| Ob,lc,

du

non effe ad effe.

Maj. conítat , quia fümima

um f

neceffitas non permittit, utnon fit

,aut nofia

Vide Pau-

iT

efle poffit, quod neceffe eft effe.

VOntt.

[üm ad Hzb. ubiexclamat : 72 inirio Dowiüne

fàll$,

zerram conflafli ,j* opera smanuum tuariüm fant

n uni

Cali , ápfi peri

bunt, ttautem per mantbis, eic: H

Subje&tiva effen-

Mij

41

Prób. II. p. omnis mutatio

üaliter involvit imperfectionem : quia effene

W()no

jntn

tialiter fupponit fübje&tum habens potentiali-

tatem pofitivam. cu

m privatione, & carentia

(W

fi fit mutatio" aquifitiva,

[ uDE

forma aquirendz ,

qus, l

fi autem fit. deperditiva,

fupponit fabjectum

abitá: fedin DEUM

TM

potens privari formá prah

nequit cadere

aliqua imperfectio :

ergo impli-

Ittg

cat DEUM .e

fle fubje&tivé mutabilem , reci-

At

Ti

piendó aliquam formam realem ,

fxve þaþ-iäluï-

Wi

tam , five reípectivam

, ,C?n.

i

hn DEUS fft Obfellive, cic.

533

eft, g.

:Confirm.. DEUS .non.pote(l recipere in fe4 15

posd

J

!

telationem realem ad creaturas neque formam

yillas:s

abíolutam : ergo.non ef mutabilis fubjective,

w

yt), dui

Ant. e(l. expreísé Scoriin 1. D. 36. q.2. iddue

probat ex Aug. l. 1 1. de ciyit. c.10, tum . quia

in DEO perfeclé fimplicinihil eft, quod. non

r.f!'ct tran(m;'

mne.

fit ipfe DEUS ; accidens autem utpote realia

vefe hr

ter diltin&tum.à DE O . non. potefT.e/le. ipfe. ,

ii cket

DEUS : tum quia actus puri(limus , qualis eft

- quin 1

DEUS , ex fua ratione formali negat omnem

potentialitatem ad quamcunque formaim rea-

implimi!j

rédedi

liter-diftinctam, fiveabfolutam, five

vam ; ergo &c,

-

lu

vtatlre

^ Objic..I. Contrall. Partem. non

, (p'otu.leiï; darï;i- 16

yia fi

tranfitus:realis à cantradictorio in contradicto-.

tium.(ine mutatione , & 'denominatione rea-

,a

li : fed DEUS realiter tranfit à contradictorio

Vieho

in contradictorium , dum de non creante fit.,

uD

yin

ereans, de non: producente fit producens, de

non unito unitus humanitati : ergo &c. . w.

WH/» Ü

d

D. :Maj. non datur tranfitus realis de contra-

dictorio in contradictorium finé mutatione, &

j t

denominatione five intrinfeca, five extrinfeca

gt

ia

C.. non. datur (in€ intrinfeca N. Maj. dicitur

ergo.DEUS de novo:creans v. g. producens,

r

unitus;:non per formam quamdam relativam

infe receptam, ac. informantem, fed. pracise

T

per terminationem novz formz relativae, quae

g T

in creatura de novo refultat , & informativé re-

m

cipitur in ipfa, hec enim DEUM tantüm de-

T W'

co-

gominat extrinfece, Exem;ilum hujus.dat $

(

?

tus

-

$34 Pansll, Dif. P. Ouaf. Lif. $. T.

tus de flátuaimmota, qui dicitur mutari,quam-

u &

|

|

Agatuf

do de finiftra fit dextra , aut , denon vifa, vifa.

D

417 Dices. Verbum Divinum juxta "Theologos

M p

non tantüm eft extrinfece homo, fed etiam in

certo fenfu intrinfece : ergo debet in DEO,fi-

| Y Ut f

latqui

ve in Verbo Divino relatio unionis poni inttin-

dec. x N.confequentiam. quia VerbumDi-

( fan

vinum non dicitur intrinfecé homo in hoc fer-

tjo n

V,

fu, quatenus unio in ipfo fit intrinfece , 'fed

quiaterminatio illa, quà Verbum terminat unio-

Vrperil

loniper

nem hypoflaticam eft fpecialis , quatenus in-

fuper fupplet fubfiftentiam creatam, üt dicitue

MiSia

in Tra&. de Incarnatione.

Ws ]

418 Objic. II Juxta di&ta in Logica ad relatio»

Maj.denm

nem realem inter alia à Scoto requiruntur tres

"ts ln

conditiones. 1. Eft, utfint duo entia realia.

Lte Py?

Atl p

Ól Utfintrealiter diftincta, HI. Ut nullo:co-

£

itante intelle&tu inter illa relatio refultet': atqui

od

ditiones adfunt in DEO ; & crea-

ais

ha tres con

ura ; funt enim duo entia realia realite

t diflin-

xdpedl

Wi po

€ta, & nullo cogitante intelletu DEUS dici-

tur Creator ; creatura autem dicitur creata;leu

ItOn de

IOT

roducta: ergo inter DEUM, & creaturam,

intercedet vera relatio realis: ergo DEUS erit

.Bitioj

püü N

(ubjeclive mutabilis faltem per receptionem

formz' relativa.

Relp. Con.- totum :Syl-

UE

Atfno

logis

mum usque ad ultimam confequentiam,

quia negari nequit,

dari relationes inter DEUM

thn

n

DW

& creaturas

)

at negari poteft , & debet, has

relationes effe mucuas', id. eft, cam in creatu*

li,

f

n

ris, quàm in DEO fubjectatas.; recipiuntur.

enim,

iM

; 4f2 DEUS fit Obje&live , eic.

E

r

enim , & realiterinhzsent folis creaturis , unde

TU

negatur ultima. confequentia.

à ha

: cDices : dux denominationes relativé oppo«419

d eiei

tie: petunt provenire à duabus.formis relati-

tit DEOu&

vis, ut patet in denominationibus Patris, & Fi-

sponiti

li:atqui denominationes Creatoris , & crea-

Veun)

tütze. funt denominationes relativé oppofitaz:

T

ergo petunt provenire à duabus formis relati-

f[in&ü: i

ivis, & confequenter DEUS nequit dici. Crea-

r

tor per illammet ipfam formam relativam , quze

hominem . v.g. denominat creaturam.

ml

;uatenusv'u

3Maj. Si amba fint intrinfece, ütfunt denozui-

j it diw—

nationes Patris, & Filii.

C. Maj. Secus. N.

al

Maj: denominationes : ergo Creaturz, & Crea-

totis funt.quidem relative , & oppofite , fola

n

eiti

tàámen prima intrinfeca eft, & altera extrinfeca ;

nde poffunt haberi ab eadem forma. . Hic

jabt

i

inotandum, quód DEUS poffit dici Creator tam

abatetno', quàm in tempore, fed fub diverfo

) &

&efpectu. : ab aterno dicitur DEUS Creator à

jl

fua. potentia creandi, fed tamen pro aterno

n

ia

mon:deduxit hanc fuam vim ad actum , & con-

fequenter.in rigore tantüm dicitur Creator ab

raiiut

j*

zeterho fundamentaliter, principiativi. - In cem-

pore: veró. dicitur DEUS Creator formaliter,

ol

]

Qquia ultrà potentiam, creandi, quam jam ab

zeterno. habuit aclu hic & nunc in tempore ef-

ib

piul

fectum . producit, & confequeater. dicitur..

DEUS de novo Creator.non per mutationem.

j

li

«

^

4ll

fui, fed per mutationem | creat

U*

j

græ qoviter

jpie

DEO dependents,

L

If

Ob-

".

$36 ParslIL. Dif.V. Quaf. Ilf 5;1.

420 Objic, lL. Magis propri& contra. l. Partem,

tinqum

Divinz Períonz tranfeunt. de non effe. produ»

m Pal

&o ad effe productum. .. Sic enim fides. Ca-

I

tholica docet ,. quàd Filius & Spiritus $. veré

| udetn

& realiter producantur: ergo DEUS eft obje-

^| fhitontn

&ivé mutabilis.

Confitmatur in Patte eft. v&-

&i

ra potentia producliva : ergo in Filio , G Spi-

itirop

rituS. eft correfpondens potentia paffiva : ergo

imptrís

iterum in DEO datur mutabilitas vel obje&tivas

C.co

velfubje&tiva. & D. Ant. tranfeunt de non ff

fion I

xroducto. ad effe productum . tam. fecundüm

adfflï,

effentiam,quàm fecundüm relationes notionales

N. Ant, tranfeunt fecundum relationes notio»

