objecto motivo : atquihocde Divina fcientia

N

admitti non potefl, aliàs enim , ütloquitur Sco-

ii gl

tus , vilefceret illa Divina c.

e

i ii

Ethincfacilé folviturhac

ognitiq : ergo &c.

473

j /æi:inum

Obj. T. 'Scientia dependet in fieri & con-

fetvari ab objecto : fed fcientia DEI nequit de-

fnécoyt

pendere à creaturis :

gt iered

ergo ha non funt obje-

&um ejus,

gmtp

. B. D. Maj. Dependet ab objeCto primario

p

& motivo C. Maj. fecundario & terminativo

1uens

',)

Neg.Maj. & Conceffa Min. D. Conf. ergonon

j

funt obje&tum ejus primarium & motivum C,

lmml

fecundarium & terminativum N eg. Conf. Ita-

que fcientia DEI tantüm dependet ab obje&to

àtt uukl)

primario fcilicét ipfa Effentia Divina j fümitur

qu

J

aütem hic dependentia non (lrite , prout invol-

j

vit imperfeCtionem , fed potiüs pro neceffaria

jl

"u

€x patte füi co&xigentia, ita ut unum finé alió

::'nfd*fm*

ffé non poffit , proutetiam alia attributa fine

T

Ellentianon poffunt effe , & viciffim , proptereà

j

tamen in Divinis necdum admittenda eft pro-

|

j

prié di&a dependentia.

!

r

9

'Eüm-

u

Dices; S.Hier, füper cap. t.. Habacuc íta474

[

Iu,

oquitur,

Abfurdum eft ad boc DEI deduceve

:W"?ï

j

4Majeflatem , wt fciar per mowmesta nga!fz, qnäd

o

6

Qu

$59 Pal Dif. T. Quefl. 1. f.If.

forias.

nafcantur culices , quodue moviantur j qua cu-

lieum c mu[carm in terra ft multitudo; quane

cognol

M

ills in f

ti pifets in aqua uatent , j qui de minoribus m-

Efeni;

jormm prada cedere debeant : on fimus tam f«

iui adulatores DEI, ci* dum potentiam ejus ad

| fccognoft

; Jiol

ima derrabimus , in mos ipfos injuriofr femus,

usdedi

eandem. vationabilium , quàm . irrationabilium

effe dicentes: ergo omnes cseaturg

At i

providentiä

'Do.mos

precipue tam a

bje&z, ne quidem funt obje&tum

9j. S. Hier, fe ipfum fufficienter

quiaad

fecunidarium.

icare perultima verba , quibüs exprefsé dia

20b

cxpï

|

MWetls

Cit;

quoód DEUS non habeat eandem , fed ïpe—

|

iteldy

cialem cognitionem , aut providentiam ratio-

nabilium , irrationabilinm vero inferiorem, ac

t d r

Vr

zencralem tantüm , rationabilia enim dirigit gd

lios, ]

finem füpernaturalem , irrationabilia non.

A moti

4

75 Objc.H. Intelle&us per cognitionem fit in-

Ütetom

rentionaliter res cognita ; üt ait Ariftoteles L 2.

]

€ anitaa:

ifid hOC ,

[

[1 -

fed DEUS nequit fieri intentionali-

ter cteatura 5 multó minüs negatio, privatio,.

li

J

vel ensrationis: ergo Gc.

IMS, r

& D.Maj. Intellectus intentionaliter fit reg

.....

licet fit primarió & immediaté co-

Suras VQ[

cognita , fiici

!W*. l

gnita Conc. Maj.

fi tantüm fit mediaté ! & fe-

& Cohc. Min. D.

&t

cundarió cognita Neg. Maj.

fi DW

Conf.ergo creatura non funt obje&tum DE

pri-

lim i

marium Conc. fecundarium Neg. Conf. ldeó

autem intelle&us intentionaliter fit omnia , qua

Cor

intelligit, quia res non intelligit nifi mediante

T0 g

|

k&üsj

fpecie intelligibili, velipfomet objecto ; fpecies

t ]

autem eít imago rei cognitz , denominans,

in-

lp

Ouoduam fit Objattasm Divini Intelleflds?. qg 9

n qmrl

forr&ans intellectum ; jam autem DEUS non

ii

«ognofcit creaturas mediante fpecie impreffa ab

ivmiluté

illis. in fe recepta, . fed tantüm videt eas

in fua

j fimnm)

flgfi'cntia ;«&i

deó DEUS]non fitid quod extra

at d

Íc cognofcit.

vj

DicollI. Sola Effentia Divina eft

primariumq.76

vt

intellectós Divini objectum non tan

tüm primi-

Tnts C

tate dignitatis , fed etiam virtutis.

Id eü, Pri*-

mo.movens intelle&um Divinum

ial

tam ad füi,

quàmadaliorum cognitionem.

v lufont

Scotus r. d. 3.

eprdti

Q 3- ubi dicit :

Effentia Divina ideb eff prissums

obiett us Divini

7, li

intellettés , quia ipfa folamueveg

jam at

éntellelum Divi

"um ad cognofcendum fe , có» omse

foretn 4

mia alia cogno[cibilia ab intelle&tu, | Scotum fe«

quuntur SSta: omnes , & plures alii , contra va«

ynqu

|fion.

rios. D.Illud debeteffe objectum primarium ,

dl

& motivum Divini intellectüs , quód infe con-

tinet omnium intelli

gibilium intelligibilitatem :

T

fed hoc continet Ef

1[6!1&02[1'

lentia Divina: ergo &c..,

Maj. P.

Effentia Divina continet radicaliter om.-

j pn'va:w,

nes iuas proprietátes tam abfolutas, quàm rela«

g

tiyas , qua: ab ipfa Metaphyfice fluunt ; crea-

FUH

l

turas veró continet eminenter, vel virtualiter.,

;

Ídque perfectiori modó , quàm ipfemet fuum

efleforma

[M.

i

ta Divin

le contineanc in fe ipfis : ergo Effen-

a continet. in fe omnium

A

lium itelligibilitate

frla

im*.elligibi;a

'n,v

p

Confirmatur L. Nihil al

j

iud .poteft. flamui4»

m(dllnu

pro objecto primario

& motivo Divini intel..

lectás , quàm ipía Effe

ntia

| lp(uü

Divina: ergo. &c.

Ant, P. fi effet aliquid. al

iud, tunc. maxime -

717

l

Qo35

fo-'-.*

Qfodnam

g8o Pal Dif. I, Quefl. I. 6.1T.

muovent i

forent vel Attributa formaliter diftincta ab Ef-

fcinhj

fentia, vel Attributa fimul cum Effentia ; atquí

gt (

hac non funt : ergo &c. Min. P. non primum

Conf

quia Effentia eít prior Attributis juxta n. 219.

| ie

Cüm fit eorum fons , & origo, & confequeres

vere intellectum Divinum.,

Q g

ter debet prius mo

!l non.

Nec fecundüm , quia Attri-

mhi vid

quàm Atttibuta.

formaliter diftincta ab

buta funt ex naturá rei

tonttove

Effentia

*

*

ergo cüm eam iterum prafuppo-

!no(hum

pant üt habentem. omnimodam virtutem mo-

a,

tivam, impoffibile eft, quod fimul cum ipfa

du

immediaté moveant irítelle-

per fe primarió &

Wentiae

Cum Divinum.

Confrmatur If Intellectus

'W,quöd.

Divinus eft infinitus in omni linea cognitionis:

p

ft primario fcecundari , nec im^

ergo non POtC

.

|. Dits

mediaté moveri

nifi ab objecto infinito ii omni

& cognofcibilitatis, atqui

ittn]

linea repracfentatiortis,

Ya

fola Effentia Divina eft i

nfinita in omni lineare-

Atributd

m Dj

pre

fentationis & cognofcibilitatis ;

hm

Veró tantüm in uno 9 enere cogno

fcibilitatis ii«

N

finitafunt: ergo &c.

Wnt jn

Effentia Divina for-

47

g. Objie.L Attributa ab

Pitütc

maliter diflincta foecundant

Dividum intelle-

ectum

fitas C

&um , eámque movent : ergo fünt obj

otivum Ant. P. Attributa di

ftinda

quu

primarioó m

ldq, qu

ab Effentia a

dhuc funt formaliter infinitd : er^

t virtute

m movendi intellectum Di-

Md

go haben

cxhoc

vinum.

Conf. P. ideó juxta Scotum cteature

^tiam

& relationes in Divinis nequeunt movere in-

It

tellectum Divinum ; quia carent infinitate : et"

opzia

quüs ;

mo-

go &ttr buta, quz gaudent ini-nitate pt

IU

Q uoduam frt Ol:je&km Divini Inteletias? $8 " !

movent intellectum Divinum.

Refp. Neg.

dl df

Ant.in hujus Prob.D. Ant. funt infinita in unico

fentay d

jl

? non ts

!

genere Con, Ant,in omni genere neg. Ant. &

£

Conf.

n n)

&t

Unde càm intelle&tus Divinus fit infinitus in479

omni genere cognitionis, infinitum in particu-

m D.

lari non poteft ei fufficere ; hinc probabilius

, qultr

mihi videtur, quod docet Stümelius nofíler.,

r il

controverfià III. De intelle&tu Divino contra

n p

noftrum P. Boíco. Difp. r. de intellectu DEI

irtuteto

Se&t, 3. quód fcilicet Attributa nec fint ratio fe-

il aj

eumdario motiva intelle&tüs Divini , quia fola..

Z

Effentia eft fufficientiffima.

Adillud Scoti di-

Jeledt

co, quód fit intelligendum de infinitate in om--

ugnitionis

nigenere,

j

us

Dices, Attributa primarió terminant intel-480

e.

lectum Divinum

»

ergo funt ejus objectum..

d

primarium, . Ant, P.Attributa cerminant intelle-

gt

&tum Divinum ante creaturas

.

L

Sed creaturz

du

terminant intellectum Divinum fecundarió: er-

dilgs

E. D. Ant. termi-

go Attributa primario,

nant intellectum Divinum primario f1 compa-

j |

rentur cum creaturis, id eft, terminant ante crea-

j iurzHi-

turas Conc. fi comparentur ad Effentiam Divi-

p

nam, ejüsque intelle&tum , id eft, Attributa funt

"u

id , quod primó terminat intellectum Divinum

M

neg. Ant. & Conf, cujus probatio facilé folvitur

ua

exhoc, quód DEUS in primo figno videat E(-

T

fentiam Divinam , in fecundo Attributa , in ter-

yutt

tertio creaturas ; unde licét iatellectus Divinus

jat

no

u

priüs attingat Attributa, quàm ereaturas , 1

tà«

m

2035

N

$823

Pars I.. Diff.Y. Ouaff. 1, $.H.

gl ]i

tamen ex hoc bene infertur , quód Attributa

primó, perfe, & independenter ab Effentia.,

dit tog

moveant, vel terminent intellectum Divinum.

r

F

Dio|

4

81

Objic. TI. Tllud eft objectum primarium, &

! Dinns

motivum intellectüs Divini,ex cujus cognitione

iieD

VetbumDivinum procedit : atquiVerbumDivi-

ditma

num procedit noníolum ex cognitioneEffentiz;

fed etiam Attributorum: ergo &c.. " . Neg.

qii f

proprian

Maj.. abfoluté.

Quia Verbum non tantüm

-

t

f

€

roceditex cognitione folius obje&ti primarii,

fümns

d ex cognitione objeli tam primarii , quám

fecundarii ; imó fors etiam ex cognitione crea-

feu ld

dedur,

turarüm. — Dices. fi fola Effentia fit objectum

motivum : ergo fcientia DEI terminari potetit

Abiatt:

futtin

ad folam Effentiam finé Attributis , Bneérelatio-

nibus, atque ita cognitio Divinafolum abflra-

tD

tihci

Gtiva foret.

&. D. Anr, terminari poffet ad

folam Effentiam fine. Attributis, nifi fcientia,

9.

m

fcu cognitio DEI comptehenfiva foret Con. fe-

ftuw

cüs neg, Ant. & conf.

dudt

$. IIf

Di

De Ideis Divinis.

E

$)

)

fca naturam Idearum non confentiunt

482Cï

dj

DD. dum aliqui volunt, Ideam Divinam

effe conceptum formalem , quo DEUS

mun

concipit creaturam factibilem; alii autem & qui-

P,

dem plutimietiam ex SSis contendunt , Ideam

myl

"du

Divinam éffe ipfam Eflentiam DEI ereatüras

emiüenter: conunentemi : ahi denique tenept*,

n

quo

LL

De . Ideis Divisis.

DEE:

d At

quód Idex Divinz conítitui debeant in ipfo

et ab D

effe cognito, & objectivo creaturarum.

Hoc

prafuppofito.

m Difng

mrimarun

Dicol. In DEO, feu intelletu & mente483

Divina dantur Idez.

ItaScotus 1. d. 35. q:ul-

JUscoott

ubi ex D. Aug. Ideam fic definit, quod fit ratio

(Vetmpn

Honpint

eterna in mevte Divina , fecundum quam eft als-

quid formabile ad extra , tanquam fecindiem

—

propriam vationem ejus.

T t

AE p

P. Quodvis agensintelleCtuale , & artificio-

fum neceffarió habet (ibi propofitum exemplar,

niri, G

feu Ideam, ad cujus imitationem producat cf-

itione t

" aljet

fectum, ut patet ex S. Aug. l. 83. qq. q.46-

ubi ait: prima vis in Idezs conflituitur , ut, ni-

ai putt

i. els. intelleclis , fapiens nemo. effe po[fjt : exgo

n

lm d

etiam DEUS , qui eft agens intelleGtuale , & ar-

.tificiofum perfectiffimum juxta illud fapient.

o

cap. 7. DEJ fapientia omnium artifex , neceffa-

jf t

rio. habebit fibi propofita exemplaria, & Ideas,

at

fecundüm quas operatur, & fuó modó pro-

ducit effectus diverfiffimos.

Dico II. Idea Divina ( 1-) non eft concep-484

tus formalis, neque (2.) Effentia DEI, fed

(3-) Conceptus obje£&tivus , feu ip(z creaturze

àDEO przconceptz üt faClibiles. — Scotust.

T

]s

d. 5 9. q-un. Maflrius , & moderni SStz com-

munius,

u

P. Conclufio quoad omnes ttes partes fi-

"UM

mul.

Hh[

M

W

Idea eft illud exemplar , ad quod arti-

fex afpicit, ut ad. ejus fimilitudinem opus ex-

ternum faciat, & cuiartifex comparat artefa-

j WB

0 4

um

qllO

$84 PariIHIL Dift. l. Quafl. L. 6. I)f.

€um ,. & quod. ab effe objectivo ; five dimi-

feeelis

qreatutg

nuto in mente attificis per ejus operationem.;

tranfit ad effe reale , & fimplicitér ad extra ; at

dewcel

qui tale non. e(l. conceptus formalis ,-nec ipfa

| fequti

Divina Effentia, fed folus conceptus -objedtie

! vallt

vus, feu.ipfa creaturz praconceptz üt faclibie

: fingger

les : ergo &c. Min. P. non enim eft conceptus

j

cutidd

formalis , five Divina intellectio;: quam DEUS

habet de creaturis, haec enim . non eft id,quod

fitega

afpicit DEUS in. operando, fed folüm elt- id,

cuhtive

quo afpicit opus efficiendum;neque DEUS com-

ol

parat creaturas ad füum conceptum formalem,

quir dl

neque conceptus DEI formalis tranfit ad effe

füri

reale , Gt (impliciter ad extra per DEI operatio-

x T

nem. .. Neque Divina Effentia eft id; ad.cujus

1 bt efe

fimilitudinem DEUS creaturas facit; cüm ipfa

Va

non (it fimilis creaturis formaliter in genere cau-

etiam

Ía formalis exemplaris, tanquam propria ratio

quí

ereaturarum , fed tantüm reprafentat eas-in

t*b

genere caufz efficientis, . INec eft id , quod per

D

d9:.

operationem tranfit ab effe objectivo ad effe;,

teale , & fimpliciter ad extra : ergo creatura'à

Ant,

DEO praconcepte ut factibiles funt Idez ,

Ti ,

quia DEUS eas aípicit, ut ad eorum fimilitu-

D

MO

dinem producat creaturas ad extra , & illis tan-

quám propriis rationibus comparat creatras

fol

productas ; illzque tranfeunt ab effc objedlivo,

pit

quod habent in. mente Divina, ad effe reale,

t

Q

& limpliciter ad extra per operationem DEI ;

eigo &c.

Lt

ef-

exl

48;

Objic. 1. Inter faufaxn & effectum debet

fe

'I; 911".

De Ideis Divinis.

$85

Yo ; fnedj

fe vealis. diftinctio: : fedIdeaDivina eft caufa...

Optriitoa,

creaturae, tanquam Ideati : ergó Divina Idea

&tadtitoy

debet. effe realiter diftincta à creatüra , & con-

sst

fequenter repugnat, ut fit creatura ipfa objccti-

p d

vé exiftens inintellectu Divino, aliàs. idem di-

pl

flingueretur à fe ipfo, | Refp. "Transmiffa ma-

dl

jore N. Min, fiquidem Idea Divina nequit effe

qunDi)

caufaldeati , quia cüm intellectus Divinus non

n f&ldi,m

fit regulabilis ; ideó in ipfo fe habet rneré fpe-

dlin d

culative, & oftenfivé, nullatenus pra&ice, & '

DEU

oftenfivé, quod tamen requiritur, ut Idea dica-

fonmit

catur aliquó modó caufa Ideati , ex quo fequi-

fit al

tur quód DEUS nondependeat abIdeis. Di-

| opefa!ic

xi : Iranfeat major: poteft enim idem, üt ha-

j idauy

bet effe cognitum , caufate fe ipfum quoad di-

,aj

'verfum ftatum , ürpatet in caufa finali, idque

n

etiam à potiori admittendum eft in Ideis. Ex

i r

quo fequitur , quód teliquz probationes infer-

t täil]ï l

t2 abfoluté non fintad rem.

!

gt

?

Dices : InterIdeam & Ideatum datur fimilitu

:486

D.

r

do : ergo debent realiter diftingui. — Refp.

qiiti

Ant. datur inter illa fimilitudo vel univocatio-

mfld !

nis , vel imitationis Con. femper fimilitudo

imitationis N. Ant. & Conf. fimilitudo imita-

j

dl

tionis reperiturinterilla, qua noriin natura, fed

qui

folüm in aliquo alio convenientiam habent, t

,b]'g&Wr

patet in effigie, & effigiato,

Similitudo au-

T

tem univocationis datur in illis, que habent

j

convenientiam in natura, & Effentia , licet dif-

ferant in modo effendi, fic creatura obje&tiv&

dcd

exiftens in mente DEL, in natuta & Effentia.,

/]

non

Oo;

7

$86 — Pars IH DifI-I Queft, 1. $. U.

non differt à creatura ad extra produ&ta, diffe-

Diung,

runt tamen in modo effendi, quia creatura in

mente D EI habet folüra. effe - diminutum, &

yBylia

| torhünt

fecundüm quid, creatura veró ad extra pofita

ipfsfom

poffidet effe fimpliciter.

(etentür

Neque dicas, fimilitudo univocationis di«

Ving T

cit relationem realem , qua debet effe inter ex-

itf. Co

trema realiter diftinCta,

ergo &« Contra

frDivin

enim eft D. Ant. fimilitudo univocationis inter

viftone

numeró diflincta Con. Ant. non diftin&ta nue

tnim$,

meró IN Ant. & Conf.

Wottien ;

48

Objic. II. Hllud eft Idea, ad quod afpicit.

Strt

agens per Intelleum , dum operatur aliquid

ftnteT)

teale : fed DEUS ita afpicit ad fuam Effentiam;

E. D. Maj. ad

LO

non adcreaturas : ergo Gc.

&t

quod afpicit agens tanquam ad exemplar Con.

quod

Maj. fecis neg. Maj. fed DEUS ita afpicit ad

füam Effentiam tanquam ad exemplar neg. Min.

ünt, 1

li

tanquam ad . obje

&um primarium & motivum

iisn

Con. Min. & neg. Conf. Dices, Perfectiffi-

du

mus artifex debet habere perfe&liffimum exem-

trafo

plat: fed tale nequeunteffe creaturz : ergo &c.

tityr,

Refp. D. Maj. debet habere perfectiffimum

exemplar entitativé neg. Maj. delineativé &

oftenfivé Con. Maj. & diftinctione applicata

minori neg. Conf.

88

Inftas. SS. PP. Divinas Ideas appellant in;

communicabiles, & fubftantificas rationes, hoc

eft; DEO confübflantiales , & ajunt; quód il-

Jarum vifione fiat anima beatiffima : atqui h;

& Gmilia conveniunc Effentie ; vel intelle&tiont

Di-

jl

De Is Divivis.

$87

todufa, df

1] CRl

Divinz , nullatenus veró creaturis : erpo &c,

Xy-Explicandó SS.PP.& D.Maj.vocantIdeas in-

iminutymyd

comunicabiles & fub(tintificas rationes,1 im fe-

d at pa

ipfis formaliter confiderentur neg.Maj:fi confi-

derentur üt funt in mente DEI ; & fübftant Di-

vt d

T

vinz Intellectioni Con. Maj.& ita diftinctaMin.

gmeg. Conf. Sicenim participant fuó modó ef-

v t

fe Divinzintellectionis, Porro Idez etiam ad

t

vifionem pertinent, non quidem primari; ait

jllidao

enim $, Aug. qui te c illa sovit , beatus eflnon

pamen propter illa beatior.

od a

Sequitur conformiter ad di&ta, tot effe in .489

r dipi

Jfentny

mente Divina Ideas quot fünt creatüre poffibi-

les, idque ex dictis patet : at impoffibilium ,

Mj d

entium rationis , negationum , peccatorum..,

j Qu

quoad effe formale , cüm directé £actibilianon

afpicirlzd

fint, non füntIdez in DEO ; ud nec Effentie-

nl

Diving, & Perfonarum , quia illa non eft fadti-

gt

bilis nec producibilis ; ifla veró , licét (int pro-

d

ducibiles, nontamen fünt faclibiles , & adex-

mad

tra formabiles , quod ad rationem Ideati requi-

efgü&f-

gitur,

m

"12

QUJESTIO 1I.

gpphülï

De Intelletiu Diviuo in AClu /

lt [

Secundo.

jl

i

Oftquam Intelle&tum Divinum Secundüm499

j hi

fe, atque inactu primo contemplati (tu-

j

duimus; eundem nunc . contemplari ag«

I

gie-

$88 . PersHI. Difl. 1. Queft. H. f.I.

redimur in Atu fecundo , id eft, ejus intelle-

n

&ionem, feu fcientiam.

Hac autem vel terz

teligen

minatur ad rerum Effentias , & poffibilitatem,

|

|

Hecoo

& dicitur fcientia fimplicis intelligentia , vel tet»

B

minatur ad res üt exiftentes, vel üt abfoluté fue

doron

turas , & dicitur feientia vifronis , vel denique.,

t5 df

terminatur ad tes conditionaté futuras & folet

fonisp

nominari fcientia media, — Ut diftindlé procte

Tabeam

damus fit

pofíi

t

$. I

hi

"n Creature Poffibiles fuam Poffibilita»

tanquar

" tem babeant ab Intelletin Divino per fcien-

tineatir

tiam Simplicis Intelligentiz, vel

propra

hst

ex fe ipfa?

ftiyy

491

Ico. Lictt DEUS cognofcat creaturas

froy

. poffibiles per fcientiam fimplicis intel-

poffur

ligentiz in fua Effentia, non tamen co-.

quam

nofcit illasin eadem ( 1.) tanquam in eatum

Ad'int

caufa. ( 2.) neque tanquam in fpeculo , aut.

inedia

fpecie expreffa rerum omnium reprafentativa

Q

(3.) neque tanquam per fpeciem impteffam ,

Wt

eminentialem omnium creaturarum.

(4:

At

neque tanquam in caufa earum exemplari, feu

i

]dea earum, quatenus fcilicét Divina Effentiaelt

[ur]

imitabilis, & participabilis ab omnibus crea-

turis, fed ( $. ) cognofcit eas in fua Effentia

1

tanquam in. medio feu obje&o priüs cognito;

prop

& € 6) ita quidem, ut creatura poffibiles fuam.

ttor

ivo';

Pofïibilitatem Logicam habeant principiat

a

n

"

|

Mf

An Crtatura Po[fibiles fuam &c.. $89

L g

&b Intellectu Divino per fcientiam fimplicis in-

vautsmte

telligentiz , formaliter verb. (.) ex feipfis,

polhblza

Hac conclufio à quintainclufivé parte eft Ma«

ml w

ftrii, Bofco , Stümelii , alionimque SSarum Fi-

ii

deliorum contrà caetetos caeteras promifcué par-

tes defendentes.

Dixi tamen in fexta conclue

Mi

us L0

fionis parte, ita wt fmnam po[Jibilitatem Logicam

tindque

babeant principiativ? ab intelletlu Divino , nam

poffibilitatem phyficam defumunt à volunta-

te, & Omnipotentia Divina juxta omnes.

P.I.Pars. Ut aliquid in alio cognofcatur.2492

Vff

tánquam íncaufa, oportet, quód inipfo con-

tineatur faltem virtualiter fecundüm fuum effe

y i

7/

proprium (impoffibile eft enim cognofcere ro-'

fas inficu, quiain illo nullatenus continentur)

fed poffibilia non continentur fecundüm effe. ,

t euatuid

proprium in Effentia Divina: ergo poffibilianon

J [

poffünt cognofci à DEO in fua Effentia tait-

j

quam in illarüm caufa. Min, P. DEUS nec

vnent

ád intra, nec ad extra producit poffibilia im«

g, d

inediaté per Effentiam , bene veró per Intelle«

r d

&um & voluntatem , àt omnes Theologi te-

fl

(

nent : ergo creaturz praecise poffibiles non con-

" (U

£&inentur virtualiter in Effentia Divina tanquam

"n

in caufa,

Conf. P. res tantüm continentur vire

I

Eei

M

tualiter in illis, à quibus producuntur : er-

o &c.

i t

D

- P. T. Pars, Speculum fupponit objecla in effe4 953

T

proprio, qua fibiobjiciuntur, alioquin ea non

jisid

teprafentaret j atqui creaturee inDivina Effentia

actu

pnus non habent üllum eife , antequam

intel-

.5'90 PA?'SIII. Di/g. Ia -Qiiæ/;. !I. gaI-

h

intelligantur : ergo Divina Effentia fe non.hag

ttmyinar

betüt Speculum reprzfentans creaturas

Ombi-.-

tils tem]

À

oceífe

les in effe proprio , alioquin fecundüm

Tronatei

creature deberent praíupponi ante fuam.4

| miiof

l

poffibilitatem , quod e(t fallum. . Unde quans

fiirition

doCC. aut PP. Divinam Effentiam creaturarum

W C(!gl)(

repraentativam comparant fpeculo , paritasin

faperie

hoc tantüm confiflit , quód nimirum Effentia

finati :

Div. fit fpeculum improprié , & aliquó modó

pefet

tepraíentativa creaturarum, non tamen cum

BN

omni rigore ficut fneculum ob rationem mox

h& p

datam.

ti Diy

"

4. . P. Il Pars. (1.) Quia fci?ntiä Divina.a

st pati

etiam fimplieis intelligentiz , & de poffibilibus

dpatur:

eít intuitiva , üt etiam AÀ. tenent, ad quani

f

pariendam fpecies imprefía eft omnino inepta,

ii

(2.) quia fpecies ita ducit in cognitionem

fetatio

objecti , cujus eftfpecies, ut ad, eam concurrat:

P omi

pracisé tanquam ratio cognofcendi , non auteri

ponite

tanquam rato cognita, vel medium cognitum,.

tXttem

ütiterum docent omnes,& patet de fpecie intel-

Türate

ligibili in intelleétu, & vilibili in. oculo , qua

Titioni

nulla previa fui cognitione movet potentiam

lil

ad cognitionem fui objecli : atqui DivinaEf-

a

fentia ita movet intelle&tum Divinum ad cogni-

[

tionem creaturarum, ut priüis moveat ad cogni-

furis

tionem fui ipfius, & ideó DEUS intelligit crea

ilim

turas , quiaintelligit fe ipfum : ergo nen €o«

lm

gnolcit creaturas per fuam Effentiam tanquam

Á

per fpeciem impreffam, ..( 3.). Si Divinus in«

üm

tellectus ita feor(im , & quafi per accidens priüs .

fiüm]

tere

|

[l I]. glll

As Creatuva. Poffibiles faam cfe, $9t

ntà fl

terminaretur ad Divinam Effentiam, ut ex vi

tatüra

talis terminationis formaliter ad creaturas ter-

Udimind

minaretur , plané talis ad Effentiam terminatio

T

omnino foret limitata , quia illa terminatio ex

m

fua ratione formali non comprehenderet om-

ID CUU

ne cognofcibile, ad quod DivinusintelleCtus ex

ilp; pzrigasin

fua perfectione unica terminatione poftulat ter-

m D

tninari : hocautem finé grandi abfurdo, & im-

alqinti

perfectione in DEO nequit admitti.

. Ka d

P. IV. Pars. Res creatz priüsà Divino intel-495.

TO

lectu perfectiffimé cognofcuntur virtute Effen-

tiz Divinz, quàm ipfa formaliter imitabilis,

D

aut participabilis ab ipfis rebus cognitis con-

Jfius

cipiatur : etgo Effentia Divina in ratione cau-

a quit

Íz exemplaris, & fub his refpe&tibus.,

10 p

imitabilitatis , & participabilitatis nequit. ef-

Sgnitionm

fe ratio cognofcendi creaturas poffibiles. Ant,

V ORUA

P. omnis relatio five realis , ive rationis fup-

qonatt

ponit effe extremorum , quia nonnifi inter duo

cognilumr

extrema pote(t verfari, adeóque fequitur ex na«

yuit

tura rei, fi fitrealis ; vel inter ea concipitur, fi fit

ClIiU; qu

ràtionis : ergo prius funt creaturz cognitze ab-

.

(m]

intelle&u Divino, quàm Divina Effentia dica-

|

jrao

tut ab eis formaliter imitabilis.

Conf. P. in

Atf

qu

tantum Effentia Divina dicitur imitabilis à crea-

(

!d

j

turis , inquantum ipf cognitz àt poffibiles ad

jtu

illam referuntur tanquam capaces füó modó

nm (p

illam imitari : ergo priüs funt ipfe creature

?. l

àDEO cognite, quàm fundent talem refpe-

j

um imitabilitatis j participabilitatis ad Etlen-

MPM

LA

tiam Divfnam.

Conf£,

$92 . Pars lL. Difl. ]. Quaf.1L, $. 1.'

4

eriiseat

496 Conf. Divina Effentia nequità creaturis imis

tari, aut participari, nifi quoad gradus .com-

eygnofi

imunes, & tranfcendentes , fcilicet Entis , fube

Af

ftantig , Spiritüs, viventis &tc. Quoad gradus

fenicfe

autem fpecificos , & individuales, quibás inz

W. rtmot

fuo ultimo effe creaturze conftitauntur.j Divis

fEfen

nam Eflentiam imitari poffunt nequaquatn, quia

fcmaft

füb his rationibus in ornni fententia involvunt

forto

limitationem, atque ideó fecundàm . has ratio-

Vocati

nes Divinam Effentiamnoti tantüm non imitans

W CC

tur, fed potiüs ab ea recedunt , & omnino

dentat f

funt diffimiles : ergo fi in Divina Effentía co«

piciter

nofcuntur à DEO creaturz, quatenus eft imi-

DEO

tabilis ab ipfis, plan& fecundüm effe proprium

LOI

nequibuntin ea reprafentari , fed ad fummum

dl

Íecundüm eos gradus , qui ab omni imperfe-

Vi g

Toniol

&ione prefcindunt , quales funt cantürmn gradus

communes,

4

yrefen

497 P. V. Pars. Ideó cognitio DEÍ ad creaturas

lia

terminatut , quia priüs ratione fuittérminata ad

fendin

fuam Effentiam 5 ex eo enim, quod terminata

N

eít ad Eflentiam , oritur, quód etiam confecus

du

tive & neceffarió terminetur ad creatutas; qua

Witi

eminenter. ( partim in effendo.,. partim in €oe

Whüy

gnofcendo ) continentur in Effenuia tanquam

p

objectó primario illas continente per modum

lunt

objecli fecundarii, ita ut verum fit dicere—»

Q6

Ideó DEUS cognoftit creaturas, quia. priüs

: Divi

cognovit fuam Effentiam , & fi per impoffibile

defun

hanc non cognofceret ,etiam creaturas rorm co«

P.

gnita

grzofceref : ergo Effentia üt vifa; & «o

m

emi-

lj

n Creatura Poffibiles. /ic»amö»f. $93

CT

eminenter : continens creaturas eft ratio illas

ais

cognofcendi,

il Elllii.ftf-

Ac fors fcire cupis , unde oriatur, quód Ef.

498

Qul gis

fentiafic cognita poffit reprzfentate creaturas?

5, qiri

E. remoté & fundamentaliter hoc

Orirí ex

iunt D

l

ipfa Effentia utpoté infinita , proxime

veró &

u

formaliter ex aliqua fuperaddita perfe&t

ione, &

nti i

formaliter ab Effentia diflindta , quz

poterit

j Bs

vocari peculiaris perfelio reprafentan

di om-

Ti

nes'creaturas, quas intellectio Divina reprae

y dottl

fentat formaliter ; qua perfe&lio , cüm (it fim-

Efentih

pliciter talis, & finé admixta im

perfeclione,

nuselli

DEO non eft deneganda.

Eftiue hac perfe.

! prapriun

€tio aliquid abfolutum , que

m admodum aliz

lu

perfectiones modales , feu attributales :

quam-

v untt

vis fecundüm ; noftrum modum conc

ipiendii

yungul

connotet aliquem refpectum ad cre

aturas re-

prafentandas , qui tamen ex parte DEI non eft

al

aliqua relatio realis przdicamentalis , aut tran-

Mu

fcendentalis , fed meré rationis.

P. VI. Pars.

j ttfmi"m

Poffibilitas Logica creaturarum499

ia

eft ens reale n

ominaliter , & ali

qua perfeCtio

T

pofitiva : ergo debeteffe 3DEO

: fed noneftà

mmnæ'x

voluntate, $t omni

potentia DEI , quià creaturz

T

prius cognofcunt

ur poffi

biles, quàm Divina vo-

"

luntas eas vellepoffit :

ergo poffibilitas Logica

1 dWJ'

creaturarum debet effe principiativé ab intelle&tu

/ .iill

n

Divino ; ficut poffi

quu

bilitas creatürarum Phyfica

impümb'lk

defumitur à Divina

voluntate, feu omnipotentia,

T

P. Ultima Pars, Si creaturis poffibilitas Lo-

qp

dependeuter 4b intellet-

[j

gica' pracise cdnvcnirct)

P

3

,94 :Pdf.f III- Diü'l' Qlldff. IIaSalI-

&u Divinoita ut formaliter ex fe ipfis non effent

t o

poíi

biles, tuncetiam chymzra poffibilis effet,

terela

«im & ipía . ( idem eft de aliis entibus impoffi-

Wtadot

bilibus). à DEO cognofcantur : atqui fequee

«onm «

Jam nec AA. admittunt z. ergo nec id, exquo

du

deducitut.

Confirmatur. Querendó ex

Viquam

Adveríario, undenam habeat, quód in hoc

du

univerfum prodierit, &defa&to fit? nunquid

fdtan

3deb , quia, antequam erat, poffibilis erat ; ere

gimae

$o formaliter illud poffibile habuit à fe ipfo.

omnife

vero e[l

T M

DEU

- Solvuntur Objectiones.

omnili

poftbi

Bjic,I. Contra X. partem. S. Aug.-L.g;;

qiità

so?O

qq. q-46. dicit : DEUS nibil extra fe in«

zuetur , ftdin fé, tanquam in cau[a otflw

Que

(lente

sium. Similiter dicit D. Dion, de Divin. No»

thiije

min. cap.7. exfe

, C in[ererumomnium cogzi-

t 8

tionem babet Divina mens, non qu

od per [peciem

hia

Jingnla confideret ,

Jed quod uno cau[a complexss

poffi

omnia confideret, Ergo juxta hos SS. PP. Drus

fmen

cognofcit creaturas in Íua Effentia tanquam i

&

earum caufa,

Ql

Reíp. dupliciter poffe dici aliquid caufam al«

E

terius , fcilicet in efferei, autin effe cognofci

Cont

bilis ( 1. ) dumaliquid continet virtualiter fal-

tt,

tem ipíam rei entitatem , bt ficus. continet in

lii

hyeme fructus fuos ( 2.) dum aliquid non

'aliun(

continet ipfam rei entitatem , continet tamen

nang

téi cognoícibilitatem, àt fpecies, qua cont

et

3

v

I M

Soluustur Oljetlioner.

$95

fisnond

net objectum; . vel fpeculum , quod continet

ofb

repraentabilia , certé non fecundüm entitaterii,

ibus um

TU

üt ad oculum cujusvis conftat, bene tamé quoad

eorum cognofcibilitatem.

Unde dum SS; PP,

i, ag

dicunt DEUM cognof(cere omniain fua Effentia

[äærendö j

tanquam in cauía ipfarum , non debent intelligi

u3

de caufa continente rem fecundüm entitatem,

[r m

ylise; d

fed tantàm fecundüm cognofcibilitatem ; nam

primacontinentia non facit DEUM formaliter

il

omnifcientem , fed omnipotentem , fecunda

veró eft ratio, quz proximé & formaliter facit

iDEUM omnifcientem ; neque enim DEUS eft

]

omnicius, quia omnipotens : imó (i per im«

poffibile DEUS non effet omnipotens, non fe-

gl

ueretur per locum intrinfecum , & per coníe-

zxqu

quentiam formalem , DEUM non effe omui-

nuit

fcienter refpectu logicé poffibilium : / Certum

Diui M

«nimeft, quód continentiaunius in alio in effe

nlumf'j"if

aei, G in effe cognolcibilis non fint ejusdem,

i P;rg:till

fed alterius , & alterius rationis, ciim unum

T

qpotfit eife caufa alterius in cognofcendo, non

J

tamenin effendo, üt patet in exemplis prius ad-

f

jj

«ductis de fpecie re

3

«ulorefpe&tureprzfencabilium.

pedtu fui objeQi, & de !'Pg-

*au[lmü' |

)

- Objic. II, Effentia Divina continet creaturas) OE

*

ontinentià reprafentativá ,' cum illas manife«

y:

yit

ftet, & repralentet Divino intelletui : fed ta-

lis vis & continentia réprze(zntativa non poreft

j

n

saliunde ei competere, quàm ex co, quód emi-

d

nenter éas contineat, üt illarum caufaz ergo &te;

i g

,.'-Maj. P;'contitientia fc

prafertaaux

upius obje-

I

Pp 2

cü

«96 Parilll. Diff. I Owafl. HT. S. IT.

daaprit

&iin alio vel provenit ratione fimilitudinis , vel

Logeam.

ratione dependentie , vel ratione continentize

virtualis , & caufalis : fed utique DEO hac rae

ghyian

qiil; q

tio non competit ratione fimilitudinis, vel de«

Ysnon«

pendentie ; ergó tantüm eft illa vis repraefen-

gedti

tativa fundata in continentia emin;ntiali-, qq;

€ontinet creaturas ut earum cauía.

DRUS «

Reíp. Neg. Min. In hujus prob

atione D.Maj;

pügnánn

tiout, f

continentia reprafentativa unius objedli finiti in

iarüm.

alio finito provenit ex dictis capitibus Conc.,

fiit, t

Ma;. unius objeCti finitiin alio objecto infinito

Neg. Maj. & Conc. Min. Neg. Conf. . Nam

percai

hj

Effentia Divina, cüm fit infinitain omni genere

includit omnem perfe&tionem tam in effendo;

brabo

quim int

eprafentando ; & ideó , cüm ad hog

Tngone

m, nonrequis

d )

ut habeat perfe&tiones creaturaru

ritur, quó

d ipías contineat in - €

ffe entis fed

primar

d contineat in effe perfectioniscogs

Wiur ?

fufficit, quó

noícibilis ita fimiliter ut eas repraente

t, non

ltrius

ííe

tonref

requiritu

r, quód easvirtualiter contineatine

rei, fed

fufficit in effe cognofcibilis , ü

Áinzim

't patet

de fpecie & fpec

ulo.

'opnit

Contra eandem partem.

$i

lm

$o2

Objic. 1lI.

d

DEUS per fe ipfüm & in fe ip

fo tanquam in

at

càufa creaturas non cognofceret , fequeretur s

non habeat fcientiam illorum : à

Diem;

quód DEUS

| (Ean

priori , atqui

DEUS habet fcientiam illarum à

Min. P. Scientia à priori

! um

priori : ergo &c.

efl, qua cognofcitur res n fua caufa , vel per

. Qu

fui caufam.

Vinten

D. fcien-

D

| nj

. Répl NegMim CujosProb,

[1:]

L

Salwnturobjeö?ianai

$'9'Iu

iitulin, w

tía à prioti efLrem per caufam cognofcere , vel

l conit

Logicam, .vel Phyficam Conc. femper tantüm

EO RRR

phyficam neg.

ll gio defumitur ex eo,

dini, rd

quód , quamvis DEUS res Logicé poffibi-

ia

