fHy , non babent diver[as definitiones, [eà unam

zantum , qua defimiri po[funt à fóle DEO , vel ad

fini

ímmum ab intelletla quoque Beati,.

Jam (ic.

Crgg

lll cognitio definitiva in DEO neceffario forer

lus

adequata,cüm in Illum ob fuam infinitam com-

dtfim

prehendendi vim fin& maxima imperfe&ione

DT

non poffit cadere imperfetus, & inadaquatus

Wtni

con-

/

n ad Verificanda Cintraditlaria ebeg, 419

(05, 4

'

M

H

concipiendi modus ; vel ergo DEUS hac una

ii

uniciffima definitione cognofceret intellectum

f[fïd&.:

& volunttem habere conceptum objectivum

xilt

adequaté unum, vel adaequaté diverfum ?. ina-

daquaté enim DEUS nonpoffetcognofcere: fi

. Cïi' j

"

fecundüm , ergo habemus intentum. Si príi-

mum : etgo Pater hac fua definitione unica co»

l

m

WA

gno(cit & affirmat, Filium z

qué procederepet

(

voluntatem

dU

; ac per intelle£tum , Spiritum Sy

zqué procedere per intelle&utn , ac per volune

d AU'

tatem ; cüm ratio adzquata utriusquetam írie

1 fu"

TU

tellectüs quàm voluntatis fit eadem : atquineé

Pater Codleftis fic poteft cognofcere ; ciim tali

l,ndh

modo cognofceret aliterin Corlo ; acfides nos

Sfbf')

docetinterra, — NNunquid enim fides docet, Fie

npe

lium procedere per iutelle&tum , & non pérvos

[

luntatem ,' Spiritum S. procedere per voluntá-

tem , & non per intelle&tum ?. at (i ratio adgz

vl

quata intelle&tüs & voluntatis à parte rei eft adais

) di

quaté eadem , & ab ipfo Patre Coclefti àt adoe-

ydii

quaté eadem cognofcitur , utique clarum eff

205

Patrem Coeleftem cognofcere aliter in Caoelis ,

7

aliter fidem docere in terra ; quod an ullus Ade

gffrm

verfariorum admittat, non credo;

T

Contra eft IV. Conceptus obje&tivi - & de-

273

uli

finitiones Attributorum funt ad

&quaté diverfi:

af )

ergo data && nonfufficit.

Ant; P.

*

*

illi concep«:

j

tus funt adzquaté diverfi ;

qui exprimunt fua

Ti

definita prout fe adzequaté ha

bentà parte rei-cis

-alof

tra ómnem intellectüs operam : :atqui citra oma

qui

ngm intelle&tàs operam quidditas intelleclüs Di-

(

E

Xini

20 Par: il. Dift. IV. Qua]k I. $.IF.

4

vini eft.extra quidditatem voluntatis Diyinzs

fleu

intelle&us fiquidem effentialiter refpicit Filium,

gïsa

& .voluntas Spiritum S. ergo quacunque tan-

At

dem ip(is correfpondentes.definitiones debent

Cor

intelle&tum & voluntatem adaquaté exprimere.

qui

[5

273. Conf argumentum Scoti de diverfis defini-

tionibus, &conceptibus. I Quotiescunque

[//7

tll

inobjeCto latent rationes diftin&z , quas intel-

Jl

lectus attingens format conceptus diverfos &

| i

o.p.poütos ante omne mentis ratiocinluDl.,,

Un

totiesille rationes funt ex natura rei aliqua di-

alià

ftinCtione actuali diftinclz , ac diverfis definiuo-

tür ;

nibus definibiles : atquiin DEO , tanquam ob-

litio

je.&oinfinito, latenttaliter rationes attributae

lits,

les, Gtrelative : ergo diftinguuntur aliqua di-

(, [ccnd

ftin&tioneexnaturarei. Min. P. exeo, quó

| ]cöh

B

intelle&tusattingens objectum ex natura rei;fine

ulla:affectata opera ratiocinii, praefupponat in

Pl

Fadem

objecto rationes à parte rei latentes.

Qu

Min. etiam fic fuaderi poteft, quód fcilicet in-

üw

tellectus.attingens objectum prout eft à parte

81

rei, fit naturalis imago rei, quam intelligit..

d

fimilisoculo, quinihil videtin obje&to, quod

)

in eo non fit à parte rei : ergo etiam intellectus

vid

nibilintelligitin DEO effe, nifi quodà parte rei,

Dita

& ex intrinfecanatura in illo eft.

Conf. II in

Veru

diftin&ione in Divinis reperiuntur diverfiàpar-

Tity

te rei gradusinaqualitatis ; atqui hec graduum

[

inzqualitas non habetur ab. opera intellectüs,

L

neque ab ipfa effentia fecundüm fe : ergo pro-

| Uif j

Veni a rationibus diverfis à parterei DEO i

nexi-

I ,,æ'

Iten-

,

4fn ad Verificanda Contvadiloria cve. — 42

Dinmt

ftentibus.

Maj. negari non poteft , cüm ma-

h Jin

is ab Effentia diflinguantur relationes , quàm

qUC Wt

Attributa interfe, autab Effentia.

Nam hac

T

conveniunt cum Effentia in ratione abíoluti ,

primm. à

quam relationes negant , füntque fe totis diver-

TM

Íz.

Hinc Vasquez difp.121. c. $.. ita fcribit:

1SCW£

Qmnes Thbomiffa f'atentur magis differre per in-

x i

tellectum Relationes ab Elfentia , && Effentiam

s

&b Attributis , quàm differat velatio à Per[ona.

TT)N]

Unde necpauci, necignobiles Theologi, .qui

qu j

aliàs Scoti fententiam non tenent, amplectun-

f

tar illam de Diftin&ione inter Effentiam & Re-

j ob

lationes pracisé, àt Gabriel, Ocham, Márfi-

iDuti

lius, Durandus. P. itaque Min. ratio cogno-

y d)

fcendi non eft ratio diftinguendi, càm illa inob-

,qii

jectis diftin&ionem magis prefupponat ; autfi

[ci:;ülfä

diflingueret, eodem modo diftingueret.

o i

P. II Scoti fententia , illam vindicandó à274.

f

quorundam impofturis, quifcilicet cüm in foli-

jettl

da veritate Scotum impugnare non queant, fal-

int

só Ipfi imponunt , quód admiferit in Divinis

uliigih

diftin&iionem realem Gilberti Porretani , Epi-

j

yu

fcopi Pi&avenfis (hic tamen fuam retracla-

v þ

vitfententiam , & piéinDomino obiit) dam-

i

nàtam à Concil. Rhem. in quo Patres ita fanci-

35

verunt.

Credimus , (j confitemur femplicem

xaturam Divinitatzs effe DEU , neque. alio

Qu

fénfu. Catbolico poffe negari, quin Divinitas ftt

j

DEUS, c* DEUS Divinitas.

Credimus son

0 PW

uifi fapientia, qua eft DEUS , fapientem . effe :

)ne'

an sifi magnitudine , quae[t ipfe DEUS , mag-

j

"um

3

4àa JParsH.. Dift. IV.. Ouafl. I. $.1F.

num effe : nonvifiaternitate, quaefl ipfe DEUS,

Mp0

eternum e[fe -- - Credimus , , q& eonfitemur

Q

B

folum DEUAM Patrem, Filium , ej Spiritum S.

erernum e[[e , naque aliquas omninoves , frueve-

Yj

dií

lationc , fove proprietates , [roe fingularitater,

Jfrve unitates dicautur ;. vel aliabujusmodi ade[fe

t

DEO, que fint ab aterno, i non fint DEUS.

R,

Gilbertus autem priüs credidit , & docuit , Dei-

&

tatem & Attributa realiter diflingui à relationi-

ber

Gualterus in-

bus & perfonalitatibus Divinis.

Co

fuper voluit Effentiam Divinam etiam realiter

dic

diftingui , ab intellectu , fcientia, voluntate,

i

Et

aliisque DEI Attributis, acetiam inter fe.

àpi

his duobus Vasquez non obiter; fed magna vi

Qu

Scotum parem facere conatur , pracipue autem

d

Gilberto; dum p.r. difp.116. c.4. n.16. afür-

bt

gat, Scotum pejüs erráffe ,' quàm Gilbertum.

)

Vasquii formalia funt hzc : Scotus incidere vi-

dil

detur in:fententiam Gilberti , imbplurtsin DEO.

€ta

diflintliones introducere , quam ille pofuit.

üor

trae

475 Verümqua zquitate, videamus, ac primà

penfemus, quzconventio diftinctionis Gilber-

m

tinz;, ac Scotiíticae,

2dó. Catholicé confifte-

Prin

te doclrinam Scoti cum citatis.CC. Rhem. &

Titm

EFlorent. ac cüm ipfius D. Bernardi. rationibus

Thj]

oftendamus.

Primum ita praifto.

Gilbertus

tem

docuit fuam diftinctionem effe. ftri&te realem,,

t

verfaríque inter rem & rem 5' Scotus docuit di-

«mí

ftinclionem füam fore quider ex natura rei ,

CLllqu,

fed rantümi formalem ,--ac mediam inter flricté

Ths

realem , & raüonis diftinCtionem quamcunquet

LT

ergo

If

Jn ad Verificanda Contradi&?rin u 458

LR

Aft

*rgo error Gilberti non eft vitium Scoti.

ij

&10 magni momenti opponuntur contra hoc

j

mem Euothymema: primum à Vasquez difp.

,f

426 c.2. ubi tenet, nec Gilbertum pofuitfe

dirith)

diftin&ionem flri&é realem inter Effentiam &

d)

relationes, fed tantüm diftinCtionem ex natura

23

rei, queomnem inrelleclüs operam antecedit:

j D

atqui hac eit ipfaScoti doCtrina : ergo ficut Gil-

d

berti, ita etiam Scoti doctrina eft. damnata in

[uti

Conc. Rhem. | Alterum opponunt alii pzffim

li

dicentes , quidquid fit de doclrina Gilberti, ta-

lutti

men diftinctio Scoti eft realis, hóc ipfó , quod

ul

à parte rei ,. & ante omne intelle&üs opus re-

g 1

quirat extrema actualia: ergo doctrina Scoti eft

EW

damneata ,. quidcunque tandem docuerit Gil-

j d

bertus.

Bertif

: Pergit Vasquez fic : Gilbertus probatfu-am2.76

lt

diftin&tionem ex contradictoriis ,' & Scotus

etiam probat fuam diftin&dionem ex contradi-

':" Jü

lh.

&oriis : ergo utriásqueeft eadem mens. Con-

tra eít, efto uterque utatur eódem medió , non

( rimö

[

tamen uterque eandem infert conclufionem;

Primus concludit ex contradictoriis diftinctio-

(

li

nem flricte.realem , üt conílat ex ipfis for-

jen

.

o

malibus Concilii Rhemenfis

?

Secundus au-

tem concludit ex eodem medio diftinctionem

jl

ex natura rei formalem, & mediam inter rea-

| [Cflknïl

lem (iricle , & rationisdiftin&tionem. Nechoe

*

Qd fl

cüiquam novum videri poteft, càüm hodiedum

'Theologi ex eodem hoc contradictoriarum me-

.l

j

dio diverfas in Divinis dc;tucant diftincliones ;

hic

q'

Dd4

| 4234. Parill. Dif. IV.. Quaft. 1. 5.]2-

h«

hic Virtualem , ille puré rationis ratiocinantis ,

ifte realem inadzquatam in tertio,. & alius e&

[

&i

natura rei formalem.

277 . Aliteraggreditur Vasquez Scotum hocimo-

T

b

dodifp.116. c.g , n.18.. Juxta Scotum hox pro-

pofitio non eft formaliter vera : Deita eff Sa-

n

T0

pientia : atqui hoc damnatum exflar in Conc.

Rhem. fupra. n. 274« ergo Scotus fentit cum

Gilberto.

f

Contra eft, quód iffa minor fit

falía, Concilium enim. damnavk Gilbertum ,

p

Md

quia tenuit, quód Deitas neque realiter fit fae

pientia, fed quód fint due res, àt conftabit

Md

li

perpendenti allata fuperiüs S. Concilii Dogma-

ta j econtra Scotus femper Catholicé tenuit ,

Ti

W

Deitatem & Sapientiam effe unam rem ; efto in

fenfu formali una de altera predicari. nequeat.

T

L

Conflat ergo, & conftabit adhuc per plures N.

N. nullam effe convenientiam- diftintionis

E

Scotice, & Gilbertinz.

«

LT

278 ncumbit jam etiam probandum, quod di-

ftinclio Scotiinfe nog (it realis proprie, prout

li

Diftindtio

Alii malignati (unt n.27 . in fine.

h)

realis (tricte requirit , utintercedat velinter rem

& rem propriam habentes exiftentiam, vel inter

feparata aut faltem feparabilia, vel quód unum

u

di

fit-cauía alterius , hócque ab illo.procedat pet

veram aliquam actionem : atqui ftante diftin

Do

€ione Scoti nihil horum verificatur-de attribu-

tis aut relationibus Divinis nec etiam Effentia

t

eft caufà attributorum , vel telationum : ergo

fün

dillin&io Scoti.non. eft realis,. . Maj« fundatur

bt

IR

"

k d ad Verificanda C'ontradi&aria ( 424

fn characteribus diftin&tionis (tri&té realis, Min,

dranlts -

ii t

etiam eft certa , tum quód hac omnia imperfe-

€tionem dicant in DEO ; tum quód Adverfa-

T

riihacnon poffint probare ex Scoti traditioni-

hgïpm' )

bus, fed folàm ex fuisimpofturis, quetam diu

T

inefficaces non recipiuntur ,

4quäm diu efficaciüs

n

non probantur.

f a

Conf. hac res I Effentia Divina etiam in279

jor d

fententia Scoti juxta fidem Catholicam eít fim-

ertus

pliciterinfinita ; atqui infinitum fimpliciter tale

j

identificat fibi omne fecum compoffibile ; ergo

T

identificat fibi realiter tam attributa, quàm re-

lationes Divinas, & per confequensnon repc-

ggma-

Uil

ritur in iftis diftinclio realis.

Con£. IJ. Etiam

flo

in lententia Scoti omnia funt unum;, ex CC.

quel

"Toletano XI. & Florent. ubi zez obviat vela-

I N

tionis oppofitie :. atqui etiamfi perfonalitates ad

(loil

Effentiam , vel attributa, aut etiam hacinter fe

comparentur, tamen son obviat inter ipfavela-

n

tionis oppofítio : ergo etiam hzec omniafunt rea-

liter unum.

Conf. IIL .cum fumma DEI (im-

p

Qd

p'icitate non ftat diftinclio realis inter Effentiam

u

G attributa ad perfonalitates relata :: atqui fum-

mamDs:fimplicitatem probabodift. y.q.1.$. 2.

,rgl u

|unit

ergo etiam in Scoti Sententia non eft admittenda

diílinctio realis.

d

Replice, qu& hic moveri

i

offent , folventur n.2c7. & 8.

j

Supereft modó. refpondere Vasquio , dum:g0o

ex S. Bernardo ferm.80. in Cant,. contra Sco-

f

T

tum.ita infurgit : Ratio S. Bernardi contra Gil-

mpuguat Scotum ; €rgo«

j

bertu;p eodem modo i

Dd ;j

* Ant

426 Pari L. Difl. IV. Quaft. I. $. IF.

£onl

Aant. P. S. Bernard; hóg feré modó arguit con-

tr Gilbertum : Si Relatio non eft DEUS , vel

&t

[X

ergo Relatio eft aliquid, vel nihil : atqui non

Q

eftnihil : ergoaliquid; vel ergo elt aliquid fu-

perius DEO, vel'aliquid inferius , vel aliquid

f

ilb

aquale ? atqui fuperius effe non poteft ; aut

ls

T

aquale, quiaaliàs daretur quaternitasin DEO:

ergo erit creatura j qui dilcurfus totus contra

&n

tll

Scotum valet, fiverum teneat , quód detur di-

ftinctio a&ualis inter Effentiam ad attributa vel

Ap

relationes comparatam.

Ita in fubftantia Vas-

p

Tntc

quez.

Contra eft N. Ant. difcurfum à S.

d

Bernard. formatum validum effe contra Cilber-

EtOPETS

tum dico, à Vasquio autem contraScotum va«

Tam

D

lidé applicari nego ; difparitas eft clara, quia

ia

Gilbertus Relationes realiter diftinctas affere-

T

bat ab Effentia , contra quem errorem pror-

b

für

fus validé inílitit. S. Bernardus priori modo

arguendó Gilbertum ; econtra Scotus . Ca-

&

tholicà femper tenuit, ftante etiam fua diftin-

Ti

€ione ex natura rei formali, identitatem rea-

lem inter effentiam , attributa; & relationes.

td

Hic duo erudité notanda occurrunt ; primum

di

hi

elt , Scotiítas jantopere urgeri non pofle aucto-

la

ritate D. Bernatdi, quem conftatà SummoPon-

tifice Eugenio IHII. inhac ipfa materia reprehen-

(f

Iu

fum effe , .eó quód fuam confeffionem fidei in-

fcio Pontifice, & inconfultis Cardinalibus, com-

Pa

pofuerit ; prout etam annotat ipfe Vasquez

[

difp. 120. c.2. n.17. quz refero, non üt au-

1j

&oritatem Santti obfufcem , fed ut de vetitate

h

€one

1/

| E Férificanda Contradifloria cyrc. 425

£onílet, & per confequens D. Bernardus au-

mput a

W w

&toritatem Doctoris privati hicnon [üperat. Se-

a

cundumeft ; perlibenter fcirent Scotiflz , un-

denam, Vasquio, aut ejus fequacibus delata

aliquidl'u-

ii

fit auctoritas cenfurandi fententiam Scoti üt..

xl at

Güberünam ? parciüs, Ó Seclatores Vasquii?

i

hecresfideie(l. — Certé Scoti fententie Romz

T

& note, & celebratz funtac à Paulo V. üt re-

du

tuli parte 1. n. 106. in fine, fingulari privilegió

ibucit

Apofítolicó cendecorate 3 non ergoàDoctore

TET

privato, quantumvis eximio, adeó mordicüs

m2

inter damnatas Gilberti propofitiones recenfen-

Qilbt:

d veniunt.

Singulare prorfus eft, ac doclri-

Uif v

nam Scoti magnopere commendans , quód ne

jqi

unica quidem de hoc intezerrimo Doctore Ro-

T

ma.exílet propolitio expun&a, aut in repro-

jl prO[-

bum fenfum data ,. cüm tamen fimiles habean-

fi mUdU

tur dealiis quantumvis magnis, & San£tisDo-

€toribus.

(s (

jjili

Ut autem zquo cuivis LeGtore contet ple-28 y

t

niüs , Scotum à Vafquio injuriosé gravatum,

-fefles adduco extraneos. . Primus fit IEgy-

ditore

ximuft

dius Lufitanus, Eximium Augufliniani Ordi-

" av

nis decus , qui l. $. de vif. Div, Eff. q. $«.4. 44

ita fcribit ; INon poffums mon. mirari bujus Firi

]mOPOU'

g

Cfcilicet Vafquii ) liceuziam, quod non verta-

£ur diere , propofitionem Scoti convenire cum.,

j H(ki jr

Prapcyärion:'(ïilberti. Secundus fit Baptifta Ric-

J am

Ti

ciolius &$. J. qui tra&t; de diltinctionibus c. 16.

n. 19.5. ita fcribit : Pudear iuernditionis (na illos,

ji a

qui non. atis, cognito errere Gilberti, C fenfo,

al

q

46

4

428 Pari 1. Difl. IV. Quaflio T. 8.IP.-

ec modo loquendi Scoti , non dubitarum pradi-

at

d

piti cenfura Scoti non identitatem formalem in-

&í

ter Naturam. (f Perfonas vedigere ad Gilberti-

1nu

nam diffintlionem vealeminter rem c£ vem. Li-

tl

ceat etiam addere judiciumViri Sapientiffimi Pa-

tris Fafoliin 1. p.q.2.a. 2. dub. 12.'— Eqaidem

E

&

exifHmo cautims , ac prudentins facere , qui à

du

cenfura temperant, propter Auttoritatem Subti-

pto

liffmi DolBloris , ci totius Iuflvif]ema Scotifla-

um Schola , de l1heologia optim merite. — 'Tan-

dic

ber

dem notanda eít regula Scoti de admittendo,

i?

vel dimittendo fenfu Auctorum , J//s so» funt

be

imponenda abfardiova , quam Ipfr dicaut , vel

pí

quàm ex dithis Eerum neceffario fequatur : ef

ex dillis Eorum rationabiliorem intelletl um e[fe

IN

accipiendum.

neg

282 P.Sentia Scoti IV. ex myfterio Proceffionti:

l

Hocargumentum itainflruit nofler Admodum

m

d

R. P. Marinus Panger SS. TheologizLectorJu-

0j

bilatus, AlmenoflreProvincie Argentinenfis

fu

MinifterA&tualisDigniffimus,Pater acSuperior

Obfervandiffimus,in Quodl.'Theolog. Selecta-

[

rum qq.Q. ».Fides docet,quódPater actu diffe-

rat fecundum aliquid à Filio , quod non eft in

k

[l

Filio., quod utique eft Paternitas : Jam fic:Pa-

ter- fecundàm totam Effentiam convenit cum Fi-

lui

lio, ita ut Pater & Filius eandem totaliter ha-

fo

Q0r

beant Effentiam juxta cap. dam»amus : atqui Pa-

ternitas juxta te omnirnodis eft idem cum Ef-

D

fentia :-ergo etiam in Paternitate Pater conve-

m

nit cum Filio :-ergo etiam fecundüm Paterni-

d

tatem

iA

4n ad Perificanda Contraditloria cc. 429

tatem Filius procedit.

LL

Die ergo ad hoc grán-

Ti j

de abíurdum evadendum, Paretnitatem actu

j Gl

!

& formaliter. diverfam effe ab Effentia , ut fic

"rtlf,

[

J

intelligatur differentialis aliqua

,& propria-ra—

Mhmi

tio Patri , diverfaab Effentia.

"

quiz'm

'Conf. L. Ex pracitato Eximio Scoti-Mafti-

i, W

gc: Filiatio aterni Filii per aternam fui pro-

ml

ductionem vel addit aliquid ad Effentiam im-

productam, vel nihil addit? hoc fecundum.

(

) T

dicere non eft orthodoxum ;; quïa fic.non ha-

Ti

;

lj

beretur à parte rei conftitutiva Filii ratio, &

à Paternitate actu diftin&la : er

go primum de-

r n

- bet dici:

/; D)

ergo Filiatio ( idem dic de fpiratione

paffiva) eft a&u & formaliter diveríà ab. Ef-

g

" GHG

fentià. .. Si recurris ad Intelle&tum tuum : ergo

negotium proceffionis abfolvitur per tuum..

Intellectum : ergo confiflet folum in tuo conce-

vffioit

modum

puu, & nihil habebitar actu produ&tum refpe-

ss

& Filii ; hucusque cit- Au&tor; ac Superior

Xinti

Obtervandiffimus , more fuo folidé , & pre«

uptit

fundé, ut iniquum reputaverim, vel apicem

Md

demere,

f

vife

Conf. II. Filiatio à parte rei producitur, &283.

nt M

hoc non convenit natura Filii ; ergoàparte rei

)»

eft una formalitas Filii , cui convenit pradica-

fs

a

tum produci viProce(lonis , & à parte rei alia

formalitas, vel potiiis entiras naturz, cui non

ii

f

competit illud idem przdieatum predaci: ergo

[qlllP3'

ub

Deitas & Filiatio à parte. rei forimaliter diftun-

(v

guuntur ; aliàs. fi fupra unam:eadit à parte reí

j

aliquod pradicatum ; illud ipfum:etiam feipra

g

alte-

[

'

410 Pars l, difl. IV Quaft. T,. $.IP.. -

alteram cadere debetet , aut , meliusaltera nor

ROW

lnte]

efle. — Hoc argumentum fatetor Arríaga effe

valde difficile, aítque t. 1. difp. 42. fe&t. 1. /Vee

judi

(

mirum , [i 30 claram &i poj|mus adbibere [olue

tionem, confflit enim n o tota abfHrufiffami SSS,

fent

Hili

Jrinitatis myfterii diffcultas ; verüm pet hoé

Filio

argumentum non folvitur, nec dimittendum;

fed. potiüs amplectendum eft ; eó quód pro

ipa

alia

poffibili cum omni reverentia hoc Divinifis

mum myflerium proponat, juxta Procefiones

My

qqu

Divinas fide credendas , & non ad fcrobemras

tionis ratiocinantis , vel ratiocinatz allidat.

Effy

&

284 . Necdicas: juxta hanc Scotiftarum do&tri-

adi

nam, Myfterium SSS, Trinitatis eft prorfus

adcaptum humanum ; nam contra eft NI af*

tll

Qu

fumptum, & infto contra AA. vel ergo ipfi

BN

ad(truunt füam diftinctionem in Divinis , ut exe

litr

Diy

plicent , vel ut confundant hoe SSS. Myfte:

rium? hoc fecundumcerté non dicent : ergo pri-

Objc

má. Jam fic; vel ergo per ipforum diftinctionem

Intelledualem Myfkeri Trinitatis eft prorfusad

0i

intelle&tum humanum,vel fuprà? fi primum: ime

plicant fe eadem difficultate nobis objcdta. Si

fecundüm * atqui nec plus Scotifte evincunt;

cüm in illorum fententia hoc altiffimum Mye

]

flerium confiftat in Unitate Naturg , & Trinie

nitate Perfonarum realiter à fe invicem diftinctas

a

tum 3. adeóque quoad hocnon video dilparitas

lp

tem , nifi quód Scotifte captivent, & accomos

'üid:,

dent fuum intelle&tüm in obfequium Mylterii,

lütg

umes

alii vero gee'omodant My&erig Proceffion

$85,

P"'ffow

1

Objetliones contra Diflintlimnem Stoti.. 431

ia

SSS, Trinitatis in obfequium , & ratiocinium fui

Ti di

Intelle£tüs ; uter autem horum melius faciat a

n

judicium fit penes Le&torem.

n

Conf. IIl. Divinus intelle&tus aut videt EC28$

jf

fentiam in Proceffionibus aclu communicari

prli

Filio, & Paternitatem aclu non communicari

j

Filio, aut non videt ? Si pon vidét : ergo una

g

à parterei non eft magis communicata , quàm

p

alia ; aut certé Divinus intelle&tus non videt

Kaf

MyfteriaDivina intuitive , & üt funtà parte rei,

jani

quod utrumque malé fonat,

Si autem videt.,

t

Effentiam actu in Proceffionibus communicari,

dodt.

& Paternitatem actu non communicari :

ergo

prorüli

aCtu. & à parte rei, & non tantüm fund

amen-

Nf

taliter, feu Virtualiter una eft a&u communí-

cata, & altera non : ergo etiam actu & forma-

H ipfl

5 ütd

liter una diftinguitur ab alia. Adde, quód Pater

Div.Effentiam & Paternitatem intell

lu

igat t duo

objecta.

r

KQuontt

M.

vl

Objetliones contra.

Diflintlionem Scoti,

yrpalr

Objic. I. Ex Audloritate Sacra,

486

eaäy 9

LTN Conc. Florent. Sel.2 g. Patres Latini hzc

ltl

jiM

formalia transmiferunt adPatresGracos:NVe

T

identitatem Divina fubflantia diftribuere, ac

T

ipfam Divinam fubfhantiam re,non autem filara-

j

tiont ab bypoft afibus - perfonis differre , credere

o

videamur. AddiVafquez:Ubi pstat Concilium,ct*

tota pars Latiporum incouodum exiflimare inter

yjn

j

perfonam d elfentiam diflintliong majorem e[fes

i

g-::;äm

0

412 Pari ; Difl. IV. Quaf.. T. ..

quam vationis (j intelletlus;Quali precise ratio

tünc (

nis diftinctiogi fe fubfcripferuntPatresGraci pet

b

pum

Andream, Coloffenfem Archi-Epifcopum, ità.a

refcribentes : Haudgnaquam putare debetis , ut

titd)

re differant , quandoquidew fola rationes aut in-

giit

telligentia differre creduntnr: per quie aperte ad»

l.

Tirta

mittitur fola rationis Differentia. Idipfum con-

—

tendunt AA. probare ex Conc. Rhemenfi, ex

&l

ET

Filin

firmiter , & ex c. damnamus.

Antequam à

ham

hocS. Concilium refpondeam;noto , Váfquium

fuperflue dixiffe: Ubj putat Cozcilium; d tu4

Q

Xiet

pars Latinorum : fi enim Concilium fic puta-

bat , üt quid adhuc fuperaddit & roza pars La*

Fili

tinorum ; an non Concilium etiám Latinorum

-

pium

partem füb fe comprehéndebat ? mira lócutio

ts

|

parti Latinorum , qu& totum Concilium nonz;

d

Vart

integrábat , addit Vafquis terminum 1052 &

Conclio , quodaliquod totum morale erat,ra

cilio

tionem totalitatis diffimulat ; e(t hac auxefis

D7

inverfa. Jam && I. argumentum tetorquendó

d

unir.

contra 'T'Tas : juxta Conc, datut fola diltinctio

& differentia rationis , ac Intelle£tüs : ergo non

li

datur diftin&tio Virtualisin Divinis, hac enimi

tuni

Ven

admiffa jam non fo/a tatione ; fed etiam illo Ad«

verlariorum fundamentó , & eminentià intrine

W

flor

fecà. diftinguerentur attributa in Divinis $ quià

tamen hec retorfio cotitra folosürget Virtuali*

alil

ftas,-feu "T'Tas puros & genuinos, ideo con-

jte

tra.quosvis directé,

V. ll Perss fola vatios

tolla

ne yant ntclhigentia non excludi à Cont. diftiris

Aiti

ii

Gionem formalem j eujs ratio eft, quód pto

tufié

x

14

.. Oljétlioues contra Diflintlionem Setti, 433

)rædxäfltïü

tunc de hoc nulla prorfus fuerit controverfia,

TC

bené veró de diftinGtione reali , üt patet ex 'cit,

ol

primo textu : JVe idestitatem Divine fubflans

vl

tia difiribuere videreutur : propofitum ergo,&

ttuth

princeps difficultas inillo Concilio abEugenio

? apenäsd'

IV. congregato , & peftilentize vitanda: causá

djhnte

FertariàFlorentiam translato, fuit inter Graecog

emcnüyfïi

& Latinos : s Spivitus $. procedevet ehiam x

fequin *

Filio ? putabant enim Graci, Effentiam Divis

AW

nam dividi in duas, (i etiam Filius fpiráret...,

2

cum Patre : Latini ergo, ut Gracis hanc aa-

fic p y

xietatem. eximerent , reponebant , Patrem &

gquii

Filium , unum idémque Spiritüs S. fore princi-

tinorut

pium ratione unius Effentiz, in qua omnes

, ia

tres Perfonz. fint- confübftaatiales ,

quà tan-

dem P

o foto

atrum Latinorum do&triná perceptá Cos-

ventus Gracoram ( üt refert Macédo , in Con-

j mæa

dettit

ciliorum dogmatibus vetfatiffimus) i» banc fen-

g m

pentiam Voit , SantIum Spivitum ex Patve , Filid-

d

que , ht ab uno. principio, ac nuica fubfl antia,

n

srnica [piratione , proceyione'que procedere per Fi-

gthlW

lium, tanquam con[ubflantialem,ejusdemaue na«

hac [

?ura: Ubiper omnem modum nota,quódCon-

gl i

ventus Graecorum pracise in hancfententiam. ;

j

ia

iverit ,,quód tres Perfong (üante euam Procef-

i

(

fioneSpiritüs S. àPatre, & Filio ) fint confüb.

i

[

ftaritiales, & in Effentia non diftinctee, omnino

praícindendó ab allatis prioribus horü Patrügi

IA n

collationibus; an Effentia à Perfonis per ratio-

f

jl

Rem ratiocinantem,aut ratiocinati, vel per difliriz

i

vnäüox'xä fotmialé ex^nat

urarei diflinguatür, quot

qUO

f

Ee

rum

4314 Pars H. Dift. IV. Quaf. 1. 517

tij

rum neutrum à Gracis legitur receptum , aut

conft

à Pontifice definitum 5 cüm fit contra morem

[71/

lat

quorumvis Conciliorum, id decidere, de quo

controverfia non agitatur.

Imo f1 ulli , certe

m

noftrz fententize favet Concilium , dum Sef. ul-

liim

tma fancivit : Omria , qua Patris [unt , ipfe Pa«

dim t

ter Unigenito Filio (io gignendà dedit , prater ef-

.

pin

Je Patrem

P

quaz propofitio eft fal(a,, five in-

tamer

telligatur Effentia folà intelligentià à Paternitate

2

frma

diftingui , five intelligatur Effentia ftri&té reali-

lariu

terà Paternitate diftingui. — E.. III. eito .'11iqui

"

adi |

Patres pratenderirit diftin&tionem rationis , ta-

D

men in ordine ad ibi prafentem difficultatem ,

Mif

faüs eft , fiper diltinctionem rationis intelliga-

pj

tur illa, qua non eít [tri&te realis , neque Perío-

-

dia]

narum Confubftaniialitatem tollit... j. IV. Pa-

Gom

tres Latinos confulto ufos fuiffe his terminis,

dus],

fola vatione, cüm enim ibi agebatur de confub-

Quos

ftantialitate Perfonarum , ut hujusmodi. con-

Voluy

fübflantialitatem firmiüs evincerent, quafi ex-

tf

ce(five. fant locuti, adhibendó terminos: fola.

fozmal

vatione , aut intelligeniia , ut Patres fic declinan-

p al

dó ad extremum reducerent hareticos ad me-

quyd]

.dium

?

.

eó veré modó , quo juxtaS. Bonav.3.

Volen

d. 33- q. 1« a. 3. ex Árillotele 2. Eth. c, ult. via

Itj

deveniendi in moribus ad medium efl aliqua-

tdi:

liter procedere ultra medium verfüs extre-

It (

mum.

tit

287

Il. Conc, Sardicenfe anathemate detonat.-

Rn Y

in hanc propofitionem : Pater nec coz[ilió , ne6

&ltece

voluntate genuit Filinm. Conc.Tolet, XV. ita

Qnte

HE

€ones

W

, Objetliowes contra. Diffintlionem Scoti, 435

QU u

ntta fD

confitetur : Secwsdim. Effentiam Voluntas t-

nuit Volumntatem , Filius eff Voluntas ex volun-

i, g

tate : atqui per hzc aperté conflat, quód Filius

ul at

hum du

etiam per voluntatem procedat : ergo nihil fo-

lidum fuit probatum. in tota hac Diftinctione,

iij

/

cüm toties fuerit repetitum Filium procedere

f Pï li (.i.

a, fntie

per intelle£tum , & non per voluntatem, quod

tamen adducta modó Concilia negant Con-

Paremitt

frmant AA, hoc fuum intentum per SS.PP. Hi-

i r

larius l. deSynod. prope medium Jariviratis

[lo i

adei perfella naturaefl , ut qui ex febflantia

ynis; t

ultatey

DEI natus , etiamex confilio €jus , ac voluntate

wafcatur, S. Jacob. Apoftolus 1. 8. conít. c. r2.

ntelige

genmifli voluntate , virtute , & bonitate imme-

RPU(O'

N

diate Filivm. — Plures adhue textus referunt. ..

Gormaz difp. 3. e&. 2. à n. 1 1. & Haunol-

vermin

dus l. 1. tr. t. cap. r. contr,

4- $. 3. n. 84. per

sconli*

quos intendunt probare in

ter intellectum &

ydi

voluntatem Divinam ne quidem Virtualem in-

yd t

ttinfecam , minüs diftinctionem ex natura rei

: f']*

formalem àdmittendam effe, — Verüm &. facilé

dedinti

T

per allatos textus plus non probari , quàm. ,

quód Filius non procedat à Patre nolente, fed

Bonty

volente, non autem probatur , quód voluntas

oU

fit ratio formalis , per quam Filius à Patre pro-

j dig

cedit ; & ideó docent SSz communiüs in ma-

j; &l

teria deSSS. T'initate, quód , efto Pater genue-

rit Filium naturaliter, & non liberé, adhuc ta-

deoto

men voluntarié Ilum genuerit; voluntate tam

n/;[lj [ [

antecedente, quàm concomitante, ac fubfe-

* il

Auctoritates Sacra impue,

"

quvente, ; Ilz ergo

Eea

gna-

0

a36 — Parell Diff. iV Quaft . $.z i0

-Non.

gnabant quosdam

hazreticos , inter quos etiam.

erat Eunomius , volentes, Filium non elfe Pa«

quo[

aliu

&ti confübftantialem , neque ex ejus eflentia-fed

N

voluntate quafi accidentali Patris effe; ficur alite

cieatürz funt, efto modo aliquo nobiliori

3

d

€onira hos ergo decifum eft, Filium effe ex.;

éonfübítantiali voluntate. Patris.

Audiamus

fait

Sl C1

hac de re optimé differentem $. Aug. l. 15. dé

fl

"Yrin. c. 20.ubi de Eunomianis ita habet: Aturé

d

t Hareiico ver [uriffimo in-

fen quidam vefpondi

terroganti ; utrum. DEUS . Filivm FOLENS;

$

k

an NOLENS genutrit ? &t , fí dicevez , [INO-

LENS, abfurdifma DEI wiferia fequeveturs

At

dta]

Si autem V'OLENS: continuo , quod sutende-

ET

bat , oelut invitka vatione concluderet ,'non INa«

zurae[fe Filium , fed. Foluntaris.

At ille 'vigi.'-

MHEEEDI —— 45 s

jita

b

lantiffim

? ovici[]im quaþvitab eo , uirum DEUS

«t

Patir VOLENS an NOLENS fit.

DEUS *- li,

deret , NOLENS , fequeretur ilami-

ol

/i ve[pon

1tot

ferias 4

uam de D EO credere magna in[ania eff:

SIA

fiautem

diceret , VOLENS, re]pondern £i:trga

U s eff f(na oluntate , &on Naturzs

-Auti

€ ipfe DE

Qu

Quidergo reft

abat : vifi ut obmutefteret , & fua

diervo gati.onc 0

bligatum infolubili vinculo fe 'w-

-x-;h

ls

deret ?

ibuta tamïnt&

diir

288- HL SS. PP. negantinter attr

fe , quam ab Effentia dari ullam diftinctionen

Spa

li

a&ualem :. ergo non e(t afferenda. " Ant. P. $;

Ti

Aug. l. 7. de Trinita

te habet : Pazer n eo Pa*

t* quo D EUS , nec eo Verbum ,

/quo Sapientias

tici

Eodem libroz

'—i Laen RAUH qf40 JN(Z:flii-en.y,'

POm'u

Non

W

Objetlionés Coutra Diflintlionem Scoti, 437

yu u

Non alio »agnus, alio DEUS ; féd eomagntss

ondkle

-quo DEUS , quianon «liud illi eff magnum effe,

aliud D EU M effc.. & l. 1 $. de Trin.c. 5. & 6.

n

fiuria

-Non eft. aliud (apientia , alind Effentia , cui bot

ibl

eft effe, quod fapientem . effe. : Kichardus S.

. Vi&E: L. 1. de Trinit. c. 15 . :pfa primovdialis fub-

n du

......

AU

p

flantiaddem vmnisa , quod fumma [apientia eff.

'S; Cyrill. l. 1 1;'Thef. Sabflantid DEI feipfaper-

]i

vt

fetla eft : fed tamen nos cogi nunungdam acci-

ii

destium : modo concipere,

Similiter plures al?i

ULEM

SS. PP.

j M

-yRefp. I..His textibus opponendos effealios

thlh

textus 3.-n: 258. 259. & 263. E-II. Speciali-

u-

terad primum textü San&tiAug ex ipfo Scoto 1.

j N

i18..q.4. ubi docet ,quód $. Aüg. aliud noh

iliun

"ntenderit; quàm quód non fit ejusdem ratio-

-nis illud; quo DEUS eftPater, & illud quo

sDAD

-eft DEUS ; quiaunum ex affignatis eft quid ab-

j2

Al

-folutum , & fuó modó eflentiale; & alterum..,

motionale.

Infuper dicit idem Scotus 1. €.

I(anin!f']-'

n

$. Aug. voluiffe ; quod. ratio identitatis in abfo-

,'WV"'

-Jutis fundeturin utroque extremo , cüm utrum-

; que fit infinitum 5. econtra (rabfoluto jungatur

Md

'relativum , & notionale , cunc ratio identita-

i

tis inter illa fundatur in folo abfoluto; & non

direlativo, quia hoc non eft infinitum,

&. HHI.

m

jdiond

Specialiter ad II. & III. textum , illos fore intel-

ligendos de fumma identitate reali , non autem

g

forriali, quod. pracipué colligitur ex hac pat-

pl l

j

ticula /ind , quz in fecundó ; & tertio textu ap-

mmuni SanCtorum PP. &

T

"

l

fqnitur-;- namexco

[

Ee 3

Scho-

N

[

438 ParsIH. Difl.IT. Ouaft.T. f. . —

0l

Scholafticorum fenfu effe aliud. && aliud fignifi-

p

cat diflinCtionem realem in Effentia ( üt con-

[T

ftat ex co, quód Filius juxta omnes fit alius,

TC t

non tamen4/i4dà Patre ) ideó dum SS. PP. di-

quit

cunt Effentiam Divinam non effe al/iud ab attri-

u$

butis, aut Attributa inter fe, tantüm volunt,

Tuurfi

quód non diftinguantur realiter ab Effeptia , aut

Dam

inter fe.

R. IV. Generalter iterum ex Scoto

Qio:

ipfo 2.d.16. q.un. In quxflionibus praxisé di-

fputativis , & qua fidem non concernunt, ütin

hatu

Á

propoüto contingit , poffumus tantüm favora-

ml

