ficam efficiunt : ergo nequit admitti pradicta

pefnias

tealitas Entis ex natura rei etiam per modos

mtinfd,

intrinfecos Contrahibiliss cum quo compati-

ia r d

tür , quod detur conceptus communis abítya-

iri diqut

&us & pracifus , qui quoad noftrum modum

am et at

«ondipiendi per modos intrinfecos contrahiz

nat, DOA

.

tur.

mb d

Ad ampliorem intelligeritiam contraét

ioniäg 31

; quoadw

Entis v. g. ad DEUM & creaturam pulchram

el u

ex Maflrio & Lycheto tranícribo explicatio-

Yatist f

nem ; étenim Ens non importat aliquam rea-

hone I

litatem communem ex natura. rei. pracifam à

DEO (ed fimpliciffimum conceptum operá in-

n CoRtm

telle&tüs immediate abftractum à particulari-

et d

bus rationibusDE: & creaturz inadequaté cone

pl

ceptis ; qui conceptus deinde peractum intel-

[j g

jediós rurfus referentem illum ad inferíora.s

y COl

«onttahitur ad illa per particulares conceptus

"

finiti & infiniti dicentes 444le, feu. contras

üngulariix

hens ; unde ficut conceptus Entis non eft prior

gj oU

ex naturarei DEO & creaturá , imó poflerior,

m ng'

quia abfirahitur ab illis in füo effe jam conftitue

Jffs m(l'

tutis , ita contra&tio Entis, quz fit per finitum

lia

& infinitum non eft contraclio à priori, fedà

i t

pofleriori fa&a perintelle&tum. — Econtra eve-

( äüqm

mitin predicatis pradicamentalibus ; animal

UR

enim eft realitas ex natura rei prior homine &

pam

brutó , & preícindit lecundüm fuum adazqua-

as p

erge

DA

tum conceptum ex naturarei, & ánte op

tio-

4v8 ParsH. Dift. IV. Quaft. I $..

Prbp

tionem intellectüs ab illis, feu à rationalitate,

grs &

& irrationalitate, per quas contrahitur, & fic

tonftm

contractio per illas eft contraclio ex natura ei,

dipentt

.

& à prioriad operationem mentis

*

gris,

333 Exquibus fe

quituf , quó

din

DEO folüm

Mi

detur compofitio rationis , feu per no(lrum in-

d te

telle&um inadzquate concipientem,, qua nul-

Ínr qio

latenus Divinz fimplicitati in re opponiturj

mon pri

nam talis compofitio folüm dicit extrinfecam

t nfa

denominationem ab aclu intelleCtós provénien-

tonfegi

temi, que nullam in rebus , bené tamen in in-

li, f

telle&u imperfe&ionem importat, qui unico

Cont

actu non valetaffequi eminentem perfeCtionem

ddnls

obje&i , ideóque prius illud concipit fub una ra:

qudsm

tione, poflea fub alia , & tandem utramque rae

lt

tionem , communem fcilicet & particularem ad

modo

invicem componit. . In entibus veró pradica-

& n

mentalibus cüm dentur realitates ex natura rei ,

Qum |

& fecundüm fuos adaxquatos conceptus contra-

& nor

hibiles , & contrahentes , datur compofitio,

friorir

qua dicit imperfeclionem ex parte rei. in confti-

Rinöjo

tuto ex illis.

DHl

333 P.ll. Si ens diceret realitatem ex natura rei

[

pracifam , & communem DEO ac creaturtis,

futa m

daretur aliquidà parterei prius , & independen-

[

tius DEO : hoc repugnat: ergo &c. fequela

o ]g

patet : quia talis realitas effet conftitutiva per

m

modum partis formalis (fecus enim habemus

ls

intentum , quód fcilicet ifta Praedicata quiddita-

terSSä

tiva fintunus (impliciffimus conceptus objeéli-

Ils

vus ) fed quod eít conílitativum & pars ,

Ti

prius

[I sl II

Proponltur:Genuina Scoti Sententia, — 45 9

i

prius & idepetidentius conftititó ; quippe.,

hiur )

copftitutam ab illa , illa autemà conftituto non

a ts

dépendet: érgo daretur aliquid €x natura rei

prius, & independentius DEO.

Diol

" Refpondent: non effe inconveniens, dari ali-2 44

oltund

quam realitatem priorem DEO in predicando,

m,qW

feu. quod ideni eft, dari alíqüid prius DEO;

o

von prioritate reali, & exiltentis , fed priori-

oX

tate przdicationis, à qua non valet fuübfiftendi

sp:ovzm'ræ

confequentia, quippe talis prioritasnon eft rea-

T

lis ; fed rationis.

M

u

Contra eftI. Hac refponfio non fufficit ad

fellii

falvandam 3 párte rei realitatem précifam j fi-

ib urnat

quidem'eó modó, quó datur realitàs entis conz

amqu

fticativaDEI, perfecté ex natura rei przcifa, eó

lat

modó etiam pracedit Deitatem : ergo realiter,

$ p

& nón fohim' in przedicando ; feu per intelle-

maluriffi«

Ctum pracedit: ergo precedit prioritate reali ;

xus cunt

& non prioritate rationis ; vel f tantüm fit.,

p

prioritas rationis : ergo etiam tántàrm erit di-

TT

ftinCUo rationis inter Predicata quidditativa.a

DEL -

:

um

ContraeftII. Admifsà realitate entis ex na-23$

at

tura rej precisà, & diftincla ab inferioribus;

dul

eódem modó loquendum eft de illa realitate;

3.

quoloquimurde realitate animalis perfecte prae-

j

5

ciía ex natuta rei, & diftinCta à fuis inferiori-

M

bus : atqui ( üt communiter circumfertur in-

i qu*rddmf

ter SS3s? realitas animalis à parte rei & nonper

intelle&um tantüm , feu prioritate natura reali ,

yof"

r

"0

;

Q non prioritate rationis tantüm pracedit ho-

PII'Ji

l'nï-/

)

480 . Pars H. Diff. IV. Queft, I1, $. IH

rj

minem, quem con(lituit fimul cum differentia

contrahente : ergo talis realitas effet prior Dzo

eicefia

non prioritate rationis cantüm , fed prioritate

eitiü

realinatura,

ficlgi

236 P.III. Iíta entis realitas ex natura rei praciía

Co

velergo effetcreata, & participata, velincrea-

pritias

ta & imparticipata? neutrum poffunt A. fu-

qudi

flinere : ergonullum. . Non enim effetcreata,

tompo

& participata, quia aliàs ( cütm haec realitas en-

jxah

tis in DEO ex natura rei reperiatur ) in DEO

ità j

aliquid creatum , & participatum daretur. INec

ltfn prj

etiam foret increata, & imparticipata , quia aliàs

fus

à contrario ( cüm juxta eosdem eadem realitas

dU

etíam in creatura reperiatur) aliquid increatum,

ET

& imparticipatum daretur in creatura., quà

C

aequé implicat :

ergo abfoluté non datur talis

tllqii

realitas ex natura rei praícindens à DEQ , &

í

primo

creatura,

| &imp

337 E. AA. Quéd ifla realitas fecundüm fe nec

pefed

fit creata & participata, nec increata , aut ime

pra)

participata, fed ad utrumque formaliter indif-

t0n)

ferens, licét poflquam contrahitur ad DEUM;

Dio.

fit realiter & identicé increata, G imparticipata,

düm [

fi veró contrahatur ad creaturam , fit realiter &

o d

identicé creata, & participata. — Exemplum du

E

plex fua refponfionis affignant contra nosfica

; f

primum eft in creatis ; nam animal formalitet

titiva

& ex natura rei nec dicit rationalitatem , nec ir*

il Inf

rationalitatem , realiter vero & identicé dicit in

Atem

homine rationalitatem , in bruto irrationalita-

! W

tem. Secundum exemplum eít in Divinis;

Wt

nam

T

Proponitur Gennina Stoti Sextentla: 48t

n dete

s1am Intelle£tus Divinus v. g- formaliter nec di-

kt p

cit effentiam, nec voluntatem 5 realiter tamen

d pitiz

eft uttuimque, t nullus SSrá negat : ergoetiam

fic loqui licebit de pracdicatis quidditativis DEI.

riripti

Contra eftT^ Tuxta hanc refponfionem, &338

, Vi

primum exemplum non poteft amplius falvari ,

[indi)

T 7)

qued ifta realitas entis non fit zequé genus, &

compofitionem efficiat, ac animal ; nam ecce

crillat

juxta hancrefponfionem etiam hzc realitas infi-

r)ali

nita non eft ex fe , & confequenter ad infinita-

T

temn primüm cotitrahibilis , & determinabilis "

, qui

fecus exemplum de animali non poffunt appli-

a

tl

care in fuam . rem nifi cum fümmo ejusdern..,

infedti

prejudicio,

CO

Contra eftIl. Non poteft in DEO admitti359

dntif

aliquid , quod ex fe fit neutrum q pracipué in

Dio

primo dicendi modo quódque ab effe increato,

&imparticipato prafcindat ; hoc enim eft im-

n

perfectum ; quiacertum eft, quód enti neutro,

aM I

& prefcindenti ab infinitate infinitas tota defit ^

jic i

& confequenter imperfeClionem dicat, qua in

Do

j

DEO nunquam admittipoteít — Hinc fecun-

Tl

dum exemplum de Intelle&u Divino abfoluté

"

non eft ad rem , quia attributa fürit formaliter

mphl

1

infinita; cüm fint pofteriora Effentiá, àquain-

t

finitatem accipiunt; econtra Pradicatá quiddi-

d

tativa funt priora Effentiá, & confequenter ab

j i

illa infinitatem atcipere non poffunt: ex fe ipfis

ii

(

autem certum eft, quód infinita non fint , üt

jl

ipimet AA. prafcindentes refponderunt : in-

l DWW"

fuper tàlis realitas infinita utigue non et indif-

Hh

fereng

D

g2 Pars H Dift - Quaff. HI. 1.

litno

erens ad creaturas : ergo nulla paritas ab attri-

tusolj

butis ad pradicata Divina. — Plura conftabunt

türte

infolutione objectionum. — Aliud itaque efttam

efenti

de animalitate comparata ad rationalitatem , aut

liä M

irrationalitatem , quàm de Intelle&tu Divino

comparato ad effentiam vel Voluntatem Divi-

b D

nam; quia tam animalitas rationalitatem , & ir-

p

Teceff

rationalitatem , quàm intellectus Effentiam , &

Voluntatem Divinam formaliter ex natura rei

Vivens

excludit , & nontantüm non includit,

modo

Tiunc«

340 .. Confirmatur Condlufio l. Quzlibet realitas

Efnti

in DEO reperta eft intrinfece independens, &

increata, in quacunque abílractione fumatur;

inudm

econtra quzlibet realitas in creatura reperta et

pradic

(ecundüm omnes fuas realitates tam comumu-

UY

Ef

nes , quàm fingulares intrinfecé creata, & de-

Undea

pendens àDEO : ergoens non dicit realitatem

ex natura tei precifam à DEO & creatura; ip»

(lioc

Conf.IL AA.

sísque à parte rei communem.

predi

Onit

ad primam noftram probationem dixeruntPre-

dicata quidditativa DEI habere propriam infini-

Og

£atem , & hoc ipfum negant ad tertiam noftram

"nf

Vi(imm

probationem : ergo (ibi ipfis contradicunt.s

Conf.IlI. juxta AA. Przdicata quidditativa DEI

tl

funt effentialiter (ingularía ; ütannotavi i. 152:

Quis

& alibi : ergo non funt communia. Imo fiad-

Hs

Unit

mittitut communitas à parte rei , fequitur fupee

ingm

rioritas , & inferioritas ingradibus Entis ; Sub*

t

Ílantig , Spiritüs , quae tamen nonítant fmä

C

(

omni potentialitate.

lls

Ei abfo-

f&

341. Conf. IV. Prædi;gta guiddizadvaD

"

-

r()

o-

-

k

22

- Proponitur Gentina Scoti Sententia,

483

riasdba

lüté non habent diverfos &

y contbt

adzquatos concep«

tus objectivos ; ergo non diftinguuntur ex na-

ugediz

turarei formaliter. — Ant. P. non poteft concipi

Mitaten, d

e(lentia ; quin concipiantur przedicata effentia-

« Dirz

lia, necetiam poteft concipi «Z4744:? , vel uni-

yatem D

cum przdicatum effentiale, quineffentia conci-

T

piatur ; nam concipiendó Effentiaín Divinam

Jfeniini

neceffario concipis ens , fübítantiam , fpiritum,

x Tatta^

vivens &c. & econtra concipiendó ens non quo«

dit

modocunque, fed 4eguar? , & prout hic &

bettl

nunc eftin DEO , debes etiam concipere ipfam

d

Effentiam Divinam faltem inadequaté. — Dico

uma

jnadequai? , non tamen parzialiter , quia ifta

repcm d

prdicata effentialia non fant de effentia DEI tan-

comm

!

quam partiales formalitates, aut partes totius

i, d

E(lentie , fed tam omnia, quàm fingula funt

preditd

una eademque tota Effentia DEI ; quamvis,illam

'tatUrd p

( hoc eft Effentiam) concipiendó in uno folo

lb

pradicato inadequaté tantüm , five ( àt clariüs

n

loquitur ipfe Scotus magis , mintisve expreffa

nili

cognofcatur. . Imó quod plüs e(t, non tantüm

m

Effentia non poteft concipi finé pradicatis , &

rilit

vicifim , fed nec unum pradicatum (in& alio,

Vi

üt ftatim conflabit ex pluribus Scoti textibus,

]Avi [ iU

quia omnia pra-dicata quidditativa DEI fe per

m

unitatem formalem includunt , & tantüm die

ftinguuntur inter fe diftintione

x rationis ratios

,uimrf"iï*

cinatz,

at

al

Confitmatur V. Debetin DEO poni aliqua; 43

realitas unica, &

prima, quz fit infinita: ergo

tealitas entis non eftprxciíaà finito, & infinito,

DEiah:;f

3

Si

Dy

q84 Parslk. Dif. Ip. Quafl. II 1.

qudcung

Si Ant. negas , certe DEO fümmeé perfe&tó ada

mittis aliquid prius, & nullius prorfus perfe«

*jttirtt.

ttr fm

&ionis, hocipfo, quia pracindens eft ab omni

Coní, autem tenet , quia ifta rea-

[

perfectione.

Pa

litas entis à parte rei communis effet quidem

Aiscon

prima, fed non infinita. — Et he funt potiores

qui$

Scoti ràtiones, nunc ut etiar . de Scoti littera.s

omnen

conftet.

lformalibus : Ita-

fstint

34

P. Conclufio IV.. ex Scoti

munit

ue Do&or nofler 1. d. 8. q.3. ubi inquitens:

42 D EUS fit n genere, reípondet his formali-

munit

admit

bus : Pbicdue funt opiniones extrema, una ntgde

taterm.

tiva qua dicit , quod cum fenplicitate Divina

non fLat , quid aliquis fit. conceptus conuauni

d oen

N

anitetta DEO, & cveatura, ^ Quam affertio-

tont;

pem etiam tenet , & probat Scotus fequentibbs

tam vetbis , quämrationibus fic: Prima ratio

niad

tetia

eft ifla : ilis, qua [mt totaliter , & immedia-

Mnt

s? fub extremts contraditlionis , vibil eff com-

mune univocum : DEIS Q creatura [unt totae

argun'

lüer , b immediatt fub extremis contraditlio-

"n

gune

n5 , (t

ilicet dependeve , cj non dependere , €au-

atum , ( on 6

aufatum ; effe ab alio, €& non

quad

f

m

a

b alio ; ergo nibil cf€ eis commune umivotums

tanti

hancrationem Scotus fic confirmat : omnts can-

munis efl neuter: vefpetiu. illorum,

Tij

Cd'þf!d/! [q/]/74

quibus eff. communis : féd. mullus eft. couceptus

a!iqui

tiüs.

nenter re]petin contradittoriorum , quia e[t alter.

liám adhuc rationem fub-

(l

eoraum : ergo .

jungit Scorus fi

c: quia primo di

vería in nullo

Wt

f á

!f

cerveniwnt z. fed PE[I.S; eff. prim - diver,

qua-

Proponituy Gexwind Scoti Sententia,

m

455

qudmnqm: ereatuva : 4Iiaquin beberet, quo cons

peledi

torsd

veniret, j quo differret, cj ita mon effet femplici-

gdidui

ter frmplex : ergo DEUS in nullo convenit cum

quailue

creatura, (j iranec in aliquo conceptu communi.

hii

Plura ad hoc punctü habet in ejusdem quzflio-

untpütt

nis contextu citatus Doctor. Ubi notandum eft,

Cotiltt

quód Scotus in his omnibus & pluribus aliis

omnem prorfus communitatem à parte rei ne-

alibüssl

getinter DEUM G creaturam, fcilicettam com-

munitatem per tmodum generis , quàm com-

jnqiit

; lob

munitatem finé genere.

Etomnino frivolé ad-

admittunt SStz contrarii in DEO . communi-

uni n

tatem entis fine genere : an enim illud non.,

2

At

eft genus, quod pluribus eft commune, quod

yafictóo

exfe infinitum noneft, quod ad hoc, velillud

contrahi poteft,. quod fuperiuse(t, & ab om-

eqtlcntibt

viniitil

ni actualitate praefcindit? qux omnia in fua fen-

tentia admittere debent AA. vclint , nolint.

nl

i

zint. fors SStze contrarii,quod ipfe Scotus hæc;44

n

argumenta allata folvat $. a4 argumenta opinio-

Sed contra eft./— Scotusibi illa ar-

ml

nis oppo[zta,

gumenta nonfolvit, fed potiüs magis declarat,

W ) u

quód in DEO & creatura nil reperiatur à parte

"d

Tl

reicommune. . Nam ad primum dicit, quod

tantüm contradictoriis nil detur à parte rei com-

j

T d

mune, cum quo adhuc flat , quód ipfis detur

WMFM

aliquid commune per intellectum.

Quod cla-

riüs conítat per dicta Scoti ad fecnndam prae-

d

citatam rationem , dum fic pergit : ad cozfir-

T

jil )

mationem de neutro dico , quod comceptus com- — 3

Jor maliter , d ita conces

j

?mn:är dnobus eff neuter.

Hh 3

do

qlll'

P4

n

!

486 PaiIl. Diff. Ir. Qqafi H. f

mqiid

do conclufionem , 4mód conceptus entts non eff far-

Si aut-

probata

maliter conceptus creati , nec increati.

n ?.

zem intelligatur , quod ifle centeptus eft itantu-

[122

wod neutrum contraditloriorum dicatur

um opi

ocudum

de eo , falfum eft, — Ex clariffimé conftat hoc

DEUS.

ex fequentibus Scoti formalibus ad tertiam pre-

ConVeni

allegatam fuam rationem , dum ita fcribit: 42

Soti :

fecundum patebit. im fecundo articulo ,. qud

ciaatil

JDEUS etr creatura non funt primo diver[a in con-

dicmi

ceptibus , tamen fmnt primb diver(a in vealitate,

ingiri

quia in nulla vealitate convemiunt, — Et quomo-

do effe po[fjt conceprus commtinis fint conveniene

quette

Con

tiain ve, welin realitate, in fequenti dicetur,

fettudi

Ita Doctor nofter, quibüsnon video, an ca-

[

tius potuiflet pro noltra definire fententia.

us a

$45 At Refp. iterumSSta contrarii per hoc pla-

Qp

né Scotum nobis non patrocinari, nam decla-

telleQi

rans articulo [equenti , quomodo ergo poffit

nihil

eíle conceptus communis finé convenientia in

ge, itaorditur illum fecundurn articulum : 7e-

,conceï

comm

nto opinionem meam mediam , quid cum Impli-

lter ]

citate DEI lat quód aliquis fit conceptus commm-

Comm,

vis fbi o creatura , non tamen coymunis ut gee

92£Y15,

Primapars probata efh. arguendo comra

Wü,(

Tüys;

primam opinionem.

Secundam probo per Augu-

DEQ

flinum., Ethic eft Achilles AArum,dicunt enim :

Tedia

in hoc modoó citato loco Scotus aperte tenet

Co

communitatem entis inter DEUM & creatu-

:| Ut G

ram , negat tamen rationem generis.

$46 Sed contra efl L. dícant AA. qualem ergo

äw

|

m

Scotus in hoc loco admitgat communitatem ?

'

nulti-

Proponitur Geunina Scoti Sententta:

fl

487

nunquid talem , qualis ( àt ipfe Scotus dicit)

lr

probata eft arguendó contra primam opinio-

4 d

nem ? quomodo autem argutum eflcontra il-

u

ryn d

lam opinionem ? nunquidfic (üt conítabit ad

oculum reaffumenti prioresScoti textus ) quod

cont

DEUS & creatura in nulla realitate à parte rei

Terttam r

conveniant ? & hinc AA. citandó hunc textum

j f

t , M

Scoti : fexeoopinionem meam mediam ec. raró

citant illa verba : Primapars probata eff 2v euen-

Wþ D7

dé contra primam opinionem , ut Ícilicet ab ipfis

jl

mqum non poffit , quomodo ergo Scotus ar-

Em

guem contra illam Gplmonem 2

Qp

Contra eftIL . Ubi ergo Scotus in hoc ipfo347

1 t

a d

textu dicit, quód detur aliquis conceptus : a par-

tereicommunis DEO & creaturz ?. Certé Sco-

QUs

tus tantüm dicit, quod detur INB. a/igar5 con-

: ht

Ceptus. At nunquxd etiam. communitas perin-

m d(fh'

tellectum , eftaliquis conceptus ? ergo perhoc

A0 Orrl

nihil evincunt contra nos.

Plané adfltruendó

enei

conceptum DEO & creaturz per intellectum

jum

communem tenemus Scoti opinionem mediam

ii f"'f

inter has duas fententias , quarum una admilic

TL

communitatem à parie rei , altera veró tam ge-

u

nus, quàm communitatem ; imó fi dicere-

u n

mus.:.datur CORLCPIUS à parte rei communis

t

DEO & creaturz, non teneremus opinionem

"

)

unte

mediam ,

fed extremam.

t m

Gontra eft IIL. Ipfe Scotus in hac fzpius ci-348

y u

tata quaílione C*(phcat fe. fuffici ientiffimé E

aliqui xpflus termini apparenter fors communi-

dáti

^r1,.

m

tatem à parte rei inter DEUM G creaturam

yiid

il

ftruen-

Hh 4

M

h

— 488 JParslL Diff.IV. Oueft. II. $.L

tibusin

ftruentes commodiffimé | explicari. poflint. de

communitate per intelle&tum , nam $. if/ud pes

motis

re[t fie declarari , ita pergit z Sed f dicas , Jal-

Verü

2em conceptud commtunits eff indeterminatia , d*

iaper

otentialis ad fpecialem conceptum üt vealitas d

pitur

vealitatem, vel (altem non evis infinitus , quia

aipitur

válita

nullum infinitum eff potentiale ad aliquid:. Cos-

eedo, quod conceptus ille commmnis DEO (

«tqui

Ántan

ereatsra e[t finitus , boceft , nonefl de fé infai-

11 pofitive , itaquod de fe ineludat. infinitatems

üpim

quia fi effet infinitut , mon efet commwnis de [e fi

ilini

lt

snito , « infinito : nec eff de fe finitus pofitiue ,itd

quod de fe includat finitatem , quia tunc non com-

fima

pereret infimito ; fed efe de fe indifferens ad fini-

( ]

15m , && idee e[ff. finitus negative , id eff , m

p

poneus infinitatem , & tali finitate eff. determi-

hia

do

sabilis INB. per aliquem conceptum.

. $49 inhoctextu concedit Scotus tría, primum

dict:

eft, quód conceptuscommunis DEO & crea-

ttyjit

ttle

turz nonfit pofitivé & de fe (hoc eft à parte

1ei, & finé opere intelleCtüs ) finitus aut infi-

Cpt

nicus.

Secundum eft, quódille conceptus fit

qun

negativé finitus : fed quomodo eft negativée fi-

finit

mitus? àparte rei, vel per intelle&tum?. Sco-

2

tüm

tus aperte proloquitur: z4/ifizitate eff determi-

sabilis per aliquem conceptum ; ecce pet intelle-

lie

Gum ,. feu conceptum, non veró per realita-

vin

tem, prout tamen objectio intendebat.

Ter-

if

tium eft ,. quód fi ifle conceptus effet infinitus

üit

elatio-

f

( prqu? reveràáin DEO omnia exceptis r

nibus

pim

FProponitur Gennina Scoti Sentemia.

489

ti pf

nibus infinita funt). tunc non effet de fe com-

im jl

munis finito & infinitó : itaScotus.

fdiu]

Verümnecdum finis :nam irmediaté poft hzeez $o

Yil

itapergit:: fed/f arguas , ergorealitas àqua ac«

ittulibi

eipitur , eff fimita: non féquitur $ nonenim 4«

fui,

cipitur ab illa vealitate ut conceptus adequatsd

lipil: ü

vealitatiy frve t perfellus conceptus illivealitati

"D

adaquatus , fed ii disninutus , vel impevfetlus.

2

In tantimetiam , quod fiilla vealitas , Àqua ace

eipitar , videtur perfeHà , eiv intuitivb , intuent

iyfnium

wid o

ábi non. baberet diflintié obfetla formalia.

Sci-

vfaim

licet realitatema , ei modumy féd idem objettum

A 40 n

formale : tamen intelliens intellefione abftva-

nalfi

&Hiva propter intelletlionis illius imperfetlionem

potef? unum babere pro objetlo formali, licétnon

TA

T

babeat alterum. — Hic planénon video quomos

do adhuc evadete velint SStte AA. nam ( 1.)

dicitScotus, quód ifle conceptus accipiatur à

, [rit

&t

realitate : fed quomodo accipitur, nifiper in-

di pam

tellectum? (2.) dicitScotus, quódille con-

ceptus non fit adzequatus realitati, & confe-

I

ii J

quenter conceptus (utpoté intelle&t&s opus) eft

finitus, realitas infinita, ac ipfa illimitata Effen-

gt

UM

tiaDEI 63.5 dicit, quód ille conceptus tan«

Ht

tüm fitdiminutus, ac imperfeQtus, proutfci-

et ['IlICx"l'C'

licet illarealitas , quz eft ipfa toia eflentia Di-

[ mhfl'

vina imperfecté concipitur, ac diminuitur ab effe

infinito , ad Effe przcise.

C4.) : tandem - di-

"

at

cit ; quódintelle&tus perfe&té hanc realitatem,

fiverationem entis , prout in DEO eft, conci-

piens, tantüm habeat unicum objectum ; econ-

)

üra

Hh ;

4go ParsIl. Dift. IU.. Quafl. L. S. I

tra veró intelle&£tus imperfeä& concipiens -po-

ais

teft abíitrahere ,. G cognofcere unum , non ves

iDette,

to alterum : Hoc totum autem etiam.nos di-

DEUSQI

cimus , & AÀ. negant :. ergo 5cotus noftram

Tonaudm

onadid

adilruit , & AArum. deflruit fententiam.

'Tandem nota, quód AA. adeó aperta loca

! ovitu

35!

ex Scoto adducere non pofïïnt contra nos, prout

|ficieti

Nam

tamen nos. contra ipfos poffümus.

bit infin

ter dillin

quidquid contra nos adducant ,. in ipfis termi-

nisScotiflicé nobis contrarium non eft, fed. pri-

taSaplr

muüm conantur per alias hinc inde emendicatas

tiacüt(i

rationes contra nos roborare; hinc non vere-

deltruit

tu: Poncius , qui eft Princeps inter AA. aliquane

atquil

do dicereexpte(s& , quidquid frt. de autlovitatt

(

dicatis q

Scoti ; Sed qualis eft hic Scotifla, qui necScor

finin i

tiauctoritatem , necScoti rationes curat ?. Cete

!

|

Tatie ey

té (imili Poncianifte opponi poffet illud Scoti ;

| Tanüg

d.3. q $.. JVolo difputare tecum 5 canflat enimts

! hican

quad £nes proteruuse

htl

fitfobí

$ IL

10 pro|

attribu

Solvuntur Objettiones.

flicter

^

Bj.I. Eadem efl ratio de pra-dicatis quid-

S

$2

duf

ditativis, ac de attributis : ergo vel om-

ddbet

nia diftinguuntur ex natura rei formali-

flanti

.ter,. vel omnia. virtualiter.

Ant. P. ponde-

ii

plices

randó rationesScoti , quibus probat diftinctio-

firit

nem formalem inter attributa ; itaque ( 1-)

ütttib

DEUS. non.eft eó. DEUS, quó. eftens , ficut

Ti

noneíteó.DEUS , quó mifericors : ergo ratio

ditatiy

entis

L

Solvuntur Obje£liones,

491

nipes t

entisceque ex natura rei formaliter diftinguitur

m, N

àDeitate , ac ratio mifericordiz.

Adde , quod

tiamont

DEUS cum cteatura conveniat in ratione entis,

ol

nonauteminratione Deitatis : ergo f1 ad! hanc

püim.

contradictionem reconciliandam (ufficit diítin-

apet li

&lio virtualis in predicatis quidditativis, etiam

fufficietin attributis.

t

(2.5 Scotus ex eo pro-

D

M

bat infinitam fapientiam ex natura rei formali-

j

ter diftingui ab infinita bonitate; quia fi infini-

TT

l

'

!

ta Sapientia effet infinita bonitas, tunc Sapien-

nendidd

tia t fic foret bonitasütfic ; quia infinitas non

non j

deílruit rationem formalem illius, cui aclvenit:

aliqui

atqui hec eadem ratio etiam concludit de prz-

ilariitl

dicatis quidditativis fic arguendó :. fi entítas in-

ecu

finita effet formalitet fubftantia infinita , cunc

3.

tatie entisin communi effet formaliter ratio fub-

ld SCOU l

ftantie in communi ; quia infinitas addita nec

hic variat rationem effentialem entis, aut fub-

jum

flantie, & tamen falium eft, quód ens àt fic

fit fübftantia üt fic.

(3.) ex hoc fundamen-

to probant SStz diftinctionem formalem intez

attributa, quia fcilicet funt perfectiones fim-

pliciter fimplices , quarum unaquzqut fecun-

T

düm fuam rationem formalem in DEO reperiri

debet: atqui etiam ratio entis, fpiritüs, fub-

ovcloa

^

forn

j

ftantiz &c.. fünt perfectiones fimpliciter fim-

! yui

plices, Deümque formaliter denominant ens,

f'üin:ïis:

fpiritum, fubftantiam &c. er

ls

go fi ob id inter

"TU

attributa admittitur diftinctio ex natura rei for-

f IIL

malis , debet etiam admitti inter pradicata quid-

( [2[:0

ditativa. ( 4. ) attributa diftinguuntur formali-

"t

ter

ao* ParsIH. Dif. IF. Queft 11.. $. HI.

ter ob diverfitatem definitionum : atqui etiam

ipfo pta

pradicata quidditativa habent - diverías defini-

loceli

tiones: ergo &c..

:

z

?

Mp

35

2

Refp. l. generaliter N. affumpt. ob fequen-

mp0; Q

tesrationes.

L, eft, quia, cüm ens & fubftan-

ei, f

tia, fabftantia & fpiritus fe habeant veré àt fu-

etimel

perius, & inferius, vel ficut magis &.minüs

&slubl

f five

commune , fi proprías prafeferrent tealitates

inter fe ex natura rei formalitee:diftinctas , con-

grouci

currendó ad conflitationem Naturz Divinz fa-

ftenin

cerent compofitionem metaphyficam , fic enim

toncuj

una effet potentialis ad aliam , ficut fuperius ad

DEUS,q«

atv

inferius,, quorum neutrum tenet de attributis

Divinis , qvz funt perfeCtiones difparate, &

titiocia

Il. ratio:

nonmagis, aut m:nus communes,

Titytatt

Astributa in Divinis funt formaliter infinita;noa

adimmi

autem przdicata quidditativá ex fuppofito,

! DEUS

quód diflinguantur. — Affumpt. P. attributa

tionee

omnia fuaminfinitatem habent à Divina: effen-

ts

tia, quz eíLprimus, & inexhauftus fons om-

inadæq

flinfli

nium perfe&ionum Divinarum : atqui fi prae«

|

dicata quidditativa afferantur proprias habere

tüglem

realitates infinitatem formalem à Divina Effen-

plb

tiamutuare non poffent, fed potiüs econtraEÍ"

' detr

feniia infinitatem haberet ab ipfis , quod impli-

time

plicat.

HL ratio: fi pradicata quidditativa

Ài

DEI fant plures à parterei realitates, tunc Ef-

fllbn*,m

fentia Divina non efletàfe, fedab , & exalíis,

]C&Wo

fcilicet ex his praedicatis.

IV. ratio: ficEffen-

Gmper

tia Divina jam effer aliquod totum conftitu-

LTTY

tum ex illis tanquam partibus 5 cüm aliàs hoc

n f

ipfo

TTR

Solvnutuy Obje&lioner.

493

vaipitit

ipfo predicata quidditativa non effent : atqui

hverti d

hoc eft impoffibile: ergo &c.

Refp. Il, ad omnia in particulari.

Itaque

m

nego, quod DEUS nonfiteó DEUS ,. quó eft

ens&ibbf:;

ens, fiens fumatur adzquaté ; pariter DEUS

nl

etiam eftens; quó eft fubftantia fümendó xv ens;

sls

G x (übftantia adeequaté, & àt à parte rei inDzo

ent tl

funt,fiveró iffa przedicata fumantur inadaquate,

indas t

proutfcilicet nofler intelleCtus tantüm confide-

eDium

ratensin DEO;non veró proutensin DEO eft,

, ld

tunc utique verum.eft, quod DEUS non fit eó

füpttit

DEUS.quo et ens inadzquaté à nobis conceptii;

vatitibi

at veró hoc tantüm probat diftinctioné rationis

t l

tzatiocinatz ífeu virtualem intrinfeci, non veró ex

] at

natuta rei formalefn : & hinc facilis eft refponfio

famitti

adimmixta contradictoria : Negatur enim,quód

[uppn&m.

DEUSàparte rei conveniat cum creatura inra-

attibi

tione entis adzquaté concepti , fübftantiz, (piri-'

"T

tüs &c. quód autem conveniat in'ratione entis ,

fs

inadzquate concepti/hoc iterum non probat di-

ftinctioné ex natura rei formalé, fed tantüim vir«.

yilpt

"24

tualem intrinfecam , quam utique etiam SStze in

m

pluribus aliis admitteredebent, / Aliud long? eft

m

de attributis Divinis ad fe invicem , velad effen-

l lmj*fï

tiam comparatis;üt conflat ex priori quxiítione.

iM

^" Ad II. & N. Min. cum (ui Prob.Quiaens &; «

;

t

fübítantia tam in communi infpe&ta fub effe ob

[ h

jectivo; quàm in particul^*i ia effe fübjectivo

emper fe habent àt fuperius , & inferius;: qua-

juie

0f

(it

re fi in DEO dicerent diverfas à parte rei reálica

jis

tes, nonpoflent finguleponi in ultima actuali-

1FIO

tate ,

494 ParsIL Difl. IV. Queff. IJ.. $. IHI.

tate, fed neceffario una effet potentialis " ad

Ohjc.

aliam 5 neque etiam ratione infinitatis inter fe

ponit

identificarentur , quia cüm conciperentuf , &

türate.

effent priores Deitate, non eflent, nec conci-

detaiont

perentur veré üt infinite , & confequenter nil

CO

amplius effet, quodin Divinis compofitionem

! godiite

impediret.

Hoc autem non tenet de attribu-

Dens

tis, ifta enim five in communi fub efle objeCli

&adeq

vo, fivein particulari fub effe fubjeCtivo non

ofniun

fe refpiciunt üt füperius , & inferius, fed habent

gontig,

fe difparaté , & funtin ultima atualitate , & in-

guimum

rbl

finitaab effeatia , quia funt naturá pofterius.

3j6 AdlIL m.N. quódSSta pracisé ex eo pto»

k&u:erg

bent diftin&tionem fuam formalem in attributis,

feptumy

Cosí

quid fimt in DEO fecundim proprias vationa for-

males importantes perfetlHonem fimpliviter talem,

patter

fed etiam & principaliter ex eo, quód fint ibi

|

ilitey)

Tütionis

tanquam gradus , ütita dicam, ipfiusEffentie

Divine, & non üt tota Effentia ; Item ex eo;

titioni

quód ibi fint fecundüm fuas proprias rationes

ümp

formales , ita ut una formaliter alteram non

füner

|

includat, necomnes (imul includantur per uni-

C

tatem formalem in ipía Effentia ,* quze omnia

| n

non tenent de przedicatis quidditativis DEI.

! ii

AdIV.x. Quódprzdicata quidditativa tane

dirgi

35

tàm habeant diverías definitiones inadzquatas ,

üHlls Á

l

definitio autem quz traditur per diverfos con-

M

ceptus inadaequatos non exprimit rem üt feha-

N]

;

bet à parte rei, & actualiter , fed cantüm fundae

&t def

mentaliter feu virtüaliter. — Quid autem fit defi-

nj

nitio adzequata vel inadaequata, videN.266.

PRS Va

. Objic.

"

Soluuntur ObjetHoner.

495

poterd

^Objic.H. Quidquid actui intelle&üs prefup-3 f 8

Ditts iqwx

ponitat , illud dicit tealitatem przcifam ex na-

türa rei, & independentem ab intellectüs confi-

pttntr;i

f n

deratione : fed ens fecundüm füum proprium

n

conceptum przíupponitur actui intellectüs : er-

pl

go dicit realitatem ex natura rei pracifam. Min.

erdeatd

P. ens (ecundüm fuum conceptum eft primum

ydedit

& adequatum objectum inrelle£tüs: refpectu

bjeiot

omnium intelligibilium , finon naturalis attin-

, ht

entiz , faltem naturalis inclinationis : atqui

jtate Ui

primum & adzequatum intellectüs objectum ne-

ceffarib habet fuum effe independenter ab intel-

olleris

euep

le&u :ergo ens fecundüm fuum proprium con-

atitibu

ceptum prafapponitur actüi intellectüs.

Confirmatur I.. Si ens non dicit realitatem à35 9

itimtft

r ul

partereicommunem DEO & creaturae , tunc

ia fiti

illa realitasentis rantüm effet aliquid fidtum , &

rationis : fed fi realitas entis tantüm eft aliquid

asEf

um

rationis , tanc ensüt (ic nonampliüs eft univo«

us n

cum DEO & creature , quod eft contra com«

n

munem doóclrinam SSrum in Metaphyf(ica.

Confirmatur II. . Intelle&us intelligens ens

t

tommune DEO & creaturis vel eft verus, vel

j oti

;DEL

eít falíus ? (1 verus : ergo à parte rei oportet

darialiquid communeDEO & creaturis,

$i

janiut

dæqüjmw

falfus : ergo ens non eftunivocum.

Ad has & (imiles objectiones (olvendas.360

afos t

ii

Nota . quód ens poffitdupliciter fumi (idem

jni

J

hi

eft de fübítantia , (piritu &c. ) Primo tranfcen-

dentaliter.

Secundó, Supertranfcendentaliter,

yi

Af

itum;

!

E.ns tranfcendentaliter fumptum eft ens fin

(

ln

prout

496 ParsIL. Difl. IV Oueft. IT. f. 1.

prout eft füpremum genus , & tranfcendens

dimuun

decem pridicamenta.

Ens füpertranfcendene

fyedtuor

taliter famptum eft, quod non tantüm tran-

tis, A

tionis i

fcendit decem przdicamenta , fed quod etiam

EU

ipfum genus ( hoc eft ipfum ens finitum trane

Íícendentale ) decem pradicamentorum fupere

| ttis N]

independ«

greditur, & hoc eft illud ens infinitum , & im-

participatum,

Nota l. Quód hocipfum ens

&tquibri

féceffari

fupertranfcendentale poffit confiderari adaquae

t&, & inadequaté.

Adaquaté confideratusg

ttlledua

Mij

