extendit fe ad omniaifl a contingentia, po[/jt ba-

j

al d* 4

bere rationem fcientia, [eve cwm difcur[u, frue

hi ljumit'i

uonf - -HacScotus, cui acquiefcendum judico.

g; i

;; IT

j ment

d

[ r

"n Sacra , Viatorum, Theologia fubal-

p

ternetuy neo(agia Beatorun, aut DEI?

ia

Uz tantüm in rigore requiruntur con-

24

:I'relat'iü"'ïsï

ditiones ad fubalternaüonem veram.

à Waiw

D

B

—5 Prima e(t; obje&um fcientiae fubalter-

:

em

^

ïccupä'"f;

,"mæ addat differentiam tantüm accidental

ad

28 :ParsI. Difl. Prolog. Queff.1. $. Ill

h

ad, obje&tum fcientiz fubalternantis.

Dixi?

Dodor

objectum fcientize fabalternatz, & confequene

hufim,

ter hoc ipfo dixi; quod illud obje&tum fub no-

Soiot

va ratuione accidentali debeat. effe radix nova-

Alis cot

Se-.

rum proptietatum , & nova fcibilitatis,

Tit li

cunda conditio eíl: Principia fübalternatz de-

inmodr

monftrentur à fubalternante, cujus conclufio-

lo à

nes funt principia fübalternatz ; nam, üt tefla-

liconic

tur Scotus, u defvit fubalternans , ibi incipit

altetnat

fubalternam.

Addunt aliqui tertiam' condi-

hiks,üq

tionem ad veram fubalternationem : 'ut fcili-

fiad

cct objectum fubalternatas contineatur fub ob-

je&o fubalternantis; veràüm, üt vides, fuffi-

QOTj

1H: q

cienter haec tertia. clauditur in conditione pri«

im à

ma. Sienim debeat fuperaddere differentiam

D

accidentalem tantüm, neceflum elt eo ipfo utri-

Vtboi

usque fcientiz obje&tum convenire in effentia-,

nb

libus, atque ita continebitur objectum fcien-,

Vr

tiz fubalternatz fub objecto fcientize fubalter-

df

nantis ; ficut, propofitio particularis ,' quam.

ftt p

Summulifle fuübalternam. dicunt ,. continetut,

QUtsqu

fub univerfalitanquam fab fubalternante. lta

*ülï. [

etiam docui in mea phyfica M.S. ex P. Barone

TE ieto

apol.1. procem. acl. 4. n. 4;

qui, f

25 Dico. Theologia Viatorummon fubalterna-.

p

tur Theologiz DEI, aut Beatorum. — Pracitati

Wi

1.7. ex SubtiliDoctore jam fzpius cit.q.3. prol.

Piie

$. ultimo a4 fécindasa qua[lionem in fine; con-

ubifg&a;

tra Thomi(las, quorum aliqui impropriam, alii'ï-

ctiam propriam ad(lruunt fübalternationem.

il

P.I. Auctoritate Scori cit. ubi ita concludit

d([mit; |

Ilolhq à

Do-

Afl

. du Sacra V'iatorum Theologia cfc.: — 29

ntis. -Dii

DoGor.

Ad [ecundam quaflionem dico , quod

M

bac faientia nulli fabalternatur. . Y3ac elllittera

um bys

Scoti eenuina, aliiveró textus, qui pafim ab

FalX n

aliis Scotiftisadducuntur, funttantüm r bo-

iliats.

yis additionum ad textum Scoti , adeóque nec

altera

innoflraSchola auctoritatis irrefragabilis. Ra-

35 CO -

tiones autem hujus noflra fententiz Scotiflice

m u tl

laconicé affigno has.

Primaeft ; Scientiafub-

TET

alternata,. & fübalternans debent effe comipati-

rtiam Qu

biles, üt patet in Arithmetica & Mufica, in Phy-

m ul

fica & Medica : atqui Theologia noftra non eft

eaturlibi

compatibilis cum 'Theologia Beatorum , aut

vidts, l

DEI : ergo non fubalternatur illi, min. confta-

nditiont f

bittum à n.29. tum ex eo, quód Theologia

difratt

DEI& Beatorum fit effentialiter clara,. noftra

0 ipfouu;ï

vero obícura , & principiis fidei innixa.

Se-

ein d

cunda elt ;. Si 'Theologia Viatorum fubalter-

um t

naretur Theologiz DEI, vel Beatorum , tunc:

j fbl

conclufiones Theologie DEI, aut Beatorum fo-

i,

rent principia Theelogize Viatorum 5 confee

| continti

quens autem eít falfum : ergo & antecedens.

nun. J

Min. conílatex eo, tum quia principia Theo-

y t

logiz noftre funt ultimató articuli fidei ; tum

quia , fi conclufiones Beatorum forent noflra

ub

principia, tunc Theologia V iatorum inciperet,

N

ubi Theologia Beatorum definit; juxta illud

:irlq';' PH]k

Philofophorum ftitum :« Sebalrernata ixcipit ,

a ht

ubifubalternans deftvit ; afquï certum eft, quod

noltra Theologianon incipiat, ubi Beatorum

op[iäm, V

yiott

definit ; cüm Horum fit à claritatein claritatem,

€I-

g*

nof?raauce:m inznigmate, &t obfcuritate, . T

,

ia

i

$0 Parsl. Diff. Prolig. Ousft. L. S.IIL.

det, ]

tiaratio eft; Noflra Theologia habetur utique

finé Theologia Beatorum : atqui non poteft

DH/X ) !

haberi fcientia fubalternata finé fubalternante:

Ttiones b

ticacn

ergo &c. maj. eftcerta, quiafi per hypothefin

conttariatn hodiedum nulli effent Beati, fed pri-

um verf

müm beandi poft extremum judicii diem(prout

hjl

proriush

hac opinio inter DoGtores privatos fupremum

fibi aliquando conciliavit Judicem in Patronum)

fim (

noflra tamen praclara effloruiffet Theologia in

(dnl me

vt

Viatoribus. —Min, autem ex eo conílat, quod

fcientia fubalternata finé fubalternante abfoluté

Y

non fitícientia, ut experientia docet ; numenim

ha Th

Scientifici dicendi fint Medici illi empirici, feu

d ij

éxperimentales, qui tantüm credunt, nullate-

RR

fius fciunt, contraria contrariis curari , defli-

Thdy

tD

tuti utpotePhyfica fubalternante, ac rationem

hujus praxis fubminiftrrante ex eo, quod con-

]i[Ql'. ]

traria naturaliter imul non flent.. Plures adhue

ET

tationes fubminiftrant hic 4f boris additionum

proi

ad textum Scoti formalia.

Praterea babeni

Qil l F

fentiam fubalternatam , pote[] babere fcientiam

Tüm p

lm N

fetbalternantem, cf éconverfó : fed im propofito

&f impo[Jibile ntrumque : ergo c- — Major pae

luüg[

tet quoad utr umque ; primo quia babens princi-

, i

pi de conclufione , pote[? fGire conclufionem. — Si

Ws

militer patet fecundum , quia principia fubalter-

L :

mantis fiunt wniver[aliora, Q frc ordine cognitio-

finfrn

nis intelletinalis pribsnota : quia ibi fecundïm

lEq.gfr

il

$uod bujus , non proceditar à mag?s notis , fed P

T

fenfu. —— AMinor etiam patet quoad "utrumque

livl

wembrum , qnia (icnt Viator von pote[f clartvi-

la

dert,

18l

n Sacra V'iatortim "Toeoloeia cfc.

3I

abeturtin

dere, (ic Beatus. ( liceat huie additioni addere:

Alias Scoti

i

DEUS ) non potef? babere fidem.

ubalemus

rationes brevitatis ergó lubens tranfeo, licét

erhyot

efficaci(fime fint ; àt quod Theologia Viato-

Beri dj

rum verfetur circa easdem veritates, àc Theo-

ii diemqn

logiaBeatorum : quód Thco!ogia noftraidem

os fuprat

proríus habeat obje£tum, ac Theólogia Beato-

jnPattong

ràm, fcilicee DEUM fuüb ratione Deitatiss quo-

Thedhit

rum tamen utrumque pügnat contra naturam

.onlat,

fcientiz fubalternatz.

vante d

Ob. I. Theologia Viatorum accipitfua prin-26

«; d

eipiaà Theologia DEI & Beatorum: atqui hic

eft genuinus fubalternationis characler

[

.

er-

gmpirici, i

dunt, DUII"

go&c. Maj.conftat, quia principia noflrae

g,

Theologie funt atticuli fidei , qui tantüm à fei«

, at

entia DEI & Beatorum hauriri poflunt infallibi-

litar. — &. T. quód hecnon fit conditio adequa-

, qui

Dlucsid

tà àd fubalternationem veram juxta 1.24. 'E-

ri ii

proin fecundó D. maj. "T heologia noftra acci-

L.

pit fua principia à Theologia DEL, aut Beato-

rum pér demonftrationem & evidentem noti-

16!" f(im"?

um

tiam N. maj. per notitiam tantüm obfcuram ,

f

^

Jun

G auGtoritatem atteflantis & revelantis C, maj.

& D. min. atqui hic eft genuinus fubalternatio»

j

nis charaCter , (i fcilicet noftra 'Theologia habe-

M

ret fua principia à T heologia fuperiori per de-

NWM'.n

mon(lrationem C. min. tàntüm per evidentiam

u

ih attellante IN. min. & Cont.

Eadem diftin-

Jli f"/"æ

Uc

&io applicatur ad probationem majoris:

1j gtl h

itaque Ícientia aliqua fit alterifübalternata; de-

i n

bgthæc fua principia per demonftrationem, &

P""/, dfi:

&vi»

32 Parsl, Difl.Prolog, Quafl. 1. $. Lif.

Á

evidentem notitiam pofle refolvere per conclu-

etifipa

uis enim di-

t f

fiones fcientiz fubalternantis.

cet, Medicam fubalternari Phyfice ; fiilla non

pitipia

fciat fua principia refolvere ad conclufiones phy»

f f

ficas? certé nullus; nifiqui dicat,. non fcien-

Ápoit:

tiam pofle fubalternari fcientiz,

Uperiore

fmil t

. Dices Theologia 7effertina Beatorum fubs

alternatur Eorum Matutinz : ergo etiam 'Theo-

Tienti i

logia noflra fubalternatur Theologize DEI, &

tiliptr

y. N.

[ll() N, A;

Beatorum ob omnigenam paritatem.

Conf. & paritatem ,. difparitas eft triplex tum

Tüblte

quia juxta dicenda 'Theologia noftra non erit

'tit fbj

in Patria bene autem "Theologia. Beatorum;

R

tum quia Theologia Viatorum nullam. habet

ltmdtmm

evidentiam , bene autem Theologia Pefptertina

Qf

Beatorum ; tum denique, quia fcientia fubal-

&il

ternans debet principia fübalternate demonflra-

gm'a dl

re non tantüm profe ,. fed etiam ipfi fcientize

Do) quia

fubal:eratz ;. ut conflat ab inductione, fic enim

'itlocur

"Theologia DEI demonftrat principia Theolo-

hjïlbit h;

giz Beatorum non tantüm DEO , fed & ipfis

iiori"

Beatis : . pariter Phy(ica demonftrat principia

Ob

Medicinz non tantüm Medico fed & Phyficos

t:rnæe[[)

atqui Theologia Beatorum aut DEI, non nobis

"d

fed fibi duntaxat demonftrat noftra principia;

[

cüm in via adhuc conflituti nullatenusicientiam,

Titorim

fed tantàm fidem deillis habeamus: ergo Theo-

MUET

logia noftra non eít fub

DN

alternata Thwl?gif

DÉI , aut Beatorum.

D

"bä][cma

27 Qb.Il. Scientia fübalternata fupponit»&f

mii- (lijus

non probat .fua principia, utpote probata in fci-

At

entia

qmtii, [Q

lt

* An Sacra 'iatortim Theologia cíc.

33

p n

entiafuperiore, & fübalternante : ergo ad ra-

mis n

tionem fcientizfubalternatz fufficit, quod fua

ce, fl

principia credat probata , & demonflrata in

cfontj!

fcientia fuperiore fubalternante.

R. D. Ant.

]

fupponit fua principia probata in alia fcientia

fuperiore; ita tamen ut hac ftientia fuperior

iatorum l

fimul fit in eodem fübje&o, in quo dicituz effe

odtim T

Ícientia fubalternata C Ant, . ita ut hac fcien-

tia fuperior fit in alieno fubjecto, feu fuppo-

h)giæ DE'L'X

Y

Kerii. &' ?

fito N. Ant. & Conf.

Itaque non eft fcien-

tia fubalternata in eo, in quo non fimul fit fci-

drtp?

aof n

entia fübalternans : talis quippe füa principia

Qu

;ia at

munquam poterit per cognitionem eviden-

ul

j

tem demonttrare, licét czeteroquin aliquem di-

af

fcurfum, fidem, aut opinionem de illis formet ;

cüm illatantàm credat, & non fciat, hocipfo,

j fcenit

Et

s d

quia deftitutus eft fcientia fubalternante.

ideo quia Theologia DEI aut Beatorum in Via-

nipi l?

torelocum non habet, purus Viator nunquam

o W

habebit habitum Theologicum fcientificum, ac

jdpl

j IOS?

fuperiori Theologiz fubalternatum.

); fed&i?':f

- Ob.III. Chara&er effentialis fcientize fubal-28

ii g

ternz eft, ut fua fint principiaobfcura , & in-

TOU

evidentiainfübalterna, claraautem & eviden-

yj,

tiain fubalternante : atqui Principia Theologiz

Jl i i

Viatorüm in ipfa funt obfcuta, & inevidentia,

quilif

funt autem clara & inevidentia in Theologia

a

DEI, ac Beatorum : ergo Theologia noftra

u 18

fubalternatur T heologiæ Beatorum.

R. IN.

maj. cijus ratio eft, quia fi principia fcientize

! up[;oniE' 5

fubalternz fint ipfi obícura ,. jam non erit

cp,WWi: à

Ícientia, fed. fides; tunc enim juxta Philofophos

ex

34 Pars I Dift. Prolor. Queft. T. S.HI, —

i

ex füo Principe , unamquamque rem fcire arbi-

piti w

tramür, cüm caufas primas, primáque prin-

dokura

Cipia,& usque ad elementa cognoÍcimus ; adeó«

quim d

que ádductus (ubalternationis character non eít

* Hrtls

genuinus.

Mi

Dices. Ideo Medica fubalteratur Phyfice,

Y ul

quiailla hujas auctoritate credit, v.g. contratia

frtimi

fimul ftarenon poffe : effeclementa quatuorz

liil

quatuor item qualitates primas Qtc. ergo etiam

Ti Thol

'Theologia Viatorum fubordinabitur DEI aut

ij* m

Beatorum Theologiz , quiahujus auctoritate

, M ron

credit revelatos fidei articulos.

. N. caufae

n

lem Ant. quia , ütex diclis facilé eruitur, non

lm

fufficitad fübalternationem veram , credere tan-.

Til

tüm füa principia ob auctoritaté fübalternantis.

Mülque;g

Inftas. "T'heologia Viatorum eo modo fub-.

Tf

alternaturfcientiz DEI ac Beatorum , quomo»

do Perfpectiva fubalternatur Geomctrig , &

tqrum: [

V

il

IMtufica Arithmetice : atqui Perfpecliva perfe

Vsl

& proprié fubalternatur Geometriz , & Mufr-,

t

u5 J

ca Arithmeticz : ergo &c. . g. N. maj. dilpas

ritaseruiturexn.2j. acetiam ex fequenti con-

n

1

h

f

clufione, qua

29 Dicoll "Iheologia noflra, quam in via per.

"r

ii hi

difcurfam aquirimus non permanebit in Pae

tria, SSz cum pluribus RR. contra 'T'Tas.

li UPM

UT Od

P. ex Apoft. 1. Corinth. 13.. Cinm venerit

quod perfetlum e[L, evacnabitur , quod ex partt

ol

dt, Q

eff : atquinoflra, Viatorum , Theologia difcur-

fivaex fe imperfeCta eft, cüm ex fe ipfa, pra

tilümm

e"üliältw

fcin dendo àfide & revelatione, non convincat

il

nos ; econtra Theologia DEI & Beatorumiell

pe

L &l

hi Sacra Viatorum '779:9103:'4 e.

3f

'em,&im'ä- 'etfeCla, evidenter convincens, & finé ulla fi-

"if dei obfcuritate penetrans objectum àt eft in fe:

ümi3! erzo cüm hzec venerit, illa evacuabitur, ficut

WW fides & fpes nam accedente vifione fides ceffat ,

!

& obtenta rei fruitione fpes foret fruftranea.

tor Phyit

&. multi TT2 ex Gonet : Imperfectum non30

( 0V. evacuatum iri adveniente perfeCto, fi perfe&tum

enta quii

& imperfe&tumnon opponantur : atqui Viato-

d

rum Theologia non opponitur Beatorum vi-

biu Di«

fioni : ergo nonevacuatut, fed potiüs perfici-

Qs 040

tur, & confummatur in Patria,

p N

Contra eft N. min.. Noftram autem 'Theo-

eruitut,

logiam ad minimum virtualiter & mediaté op-

;, at

poni (cientiz & vifioni Beatorum , hifceevinco,

fibgrné

fimülque conclufionem confirmo. 1. Fidesim-

eo 000

mediate, & formaliter opponitur vifioni Bea-

U qlwmï

torum : ergo noftra T'heologia eidem opponi-

E

23

eoritt

turfaltem mediaté , & virtualiter : ergoillaad-

n

veniente hzc evacuabitur,

Arit, eft certum ,

'fpcä

Jj

1

u & M

cum fidesjuxta S. Aug. — Sit credere, quod nom

ides.

Primari autem Conf. fic probo : no-

fegiti

flra "Theologia in eliciendo fuo difcurfa & af-

enfu principaliter dependet, & convincit nos

medio habitu fidei, ita ut fi fides five in coelis

m viaï

n j

fivefüperterram ceffet, etiam ceffare debeat.no-

i T

ftra moderna Theologia difcurfiva : ergo no-

n

ftta Theologia faltem mediaté, fcilicet median-

MUV

te fide, cui innititür, opponitur Theologiz

colomdm

Beatorum, & per coafequensilla hac obtentá

.l

l;

€vacuabitur.

Confir..Il. Fides fefola non per*

fl

manebitin Patria; ergo nec imbibita habitui

C2

'Theo-

jut

36 ParsI. Difl. Prolog. Quaft. T $. HI.

hi

"Theologico difeurfivo ; quia femper opponitur

n den

Conf. Ill Beati

vifioni clare, & evidenti.

Mi hn

tantüm fciunt, &mnoncredunt, . nosveró cre-

kb

dimus : ergointatu Beatitudinis non remane-

IMtis; Q

bitnoftraTheologia Conf. tenet, nam Apoft.

pità ya

c. l. poftquam dixit : Charitas nusquam excie

ttim, u

165 d pl

dit , immediate fubjungit : /fve Propheti eva-

cnabuntur , five lingua cefabuut ,. [roe [cientia

hbins

TtttisDiy

defiruetur , ubi Apoftolus claré loquitur de ha-

bitu'Theologico ; nam in contextu ita pralu-

n

fj

fit : Si babuero Prophetiam , & noverim myfie-

ria omnia (qua per articulos fidei propria fünt

3

Antautent

"'Theologiz) & omnem fiientiam.

tikinng

fecundüm primam partem nec TTa negant;

DT

quoadfecundam autem fic P. Conclufio-forti-

m

midonim

tur naturam fuorum principiorum , é quibus

deducitur : atqui nos Theologi deducimusnoe

Rm)d.[þä

ftras conclu(iones ex materia & articulis fidei :

Ttoutan

ergonos credimus, & nonítimus, üt oflendi

tim Ade

II.

:

florim

31. Objic.T. S.Hieron. Epift. adPaulinum dicit:

m ad

Talem fcientiam di[camms in tevris , qua nübite

f Tf

cum perfeveret in Celis.

Confonat D. Chty»

"t

foft.in c.13. 1mzad Cor... [Vez abolebitur fei-

Ti d

Qu Th

eniia, fed definet effe non perfetta : ergo noftra

Theologia permanebit nobifcum in Coclis. Wf

Itf

hl

(hi

explicandó S. Hieron. ]s enim intelligi debet

deobjeto Theologiz , &rebus per eam ftitis

mh([ mob

Qv. g. DEUM effe Trinum, Incarnatum, Ev-

Rü[ln, ln

charifticum , Sacramenta fore feptem ) nonat-

Vr

:

p2

Ü

At

tem Flc Theologia fpecificative fumpta.

enim

37

dMn Sacra Viatorum T beologia , &c.

3-

enim effentialiter in Viatore dependet à'fide.

peroppot

onf.lll. X

Ad S.Chryfott. dico; Theologiam noftram abo-

mosveou

leri inPatria quoad entitatem nonautem quoad

Is ROD TUf

munus.; quia quod in via lumen fidei, hoc in

i mmdpt

patria praílat munus lumen gloriz ; easdem

enim , quas interraelicuimus , imó longe plu-

nu!qms [

Probr

l

res de pluribus objectis nos adhuc latentibus

(

habebimus conclufiones per unum fimplicem

mentis Diving intuitum.

uodfi hanc expli-

loquimrdi"n*

TT

cationem non admittant AA. opponenda eft

eisSacra ex n. priori Auctoritas , G ratio.

nowrimgg'

t p

Objic. II. Non obftante quód dona Spiri- 5 z

j At

tüs . in nobis Viatoribusà fide dependeant, ta-

men manent in l'atria: ergo lic'ctThcologia no-

TIo ml

dulb

Ílra ratione (latüs dependeatà fide, permanebit

nihilominus inPatria, & 'N. Conf. & parita-

um , equ!.1

tem , difparitas eft ; quod dona Spiritüs S. non

deducimi

st

requirant fidem fimpliciter ad fui effe , fed tan-

tüm ad effe fecundüm quid , fcilicet ad effe me-

luï, üf Ufü

ritorium. Econtra Theologia noflra requirit

fidem ad (ui effe fimpliciter , ita ut 1 abfitfides,

'aulinumiï'

etiam 'Theologia noflra deflruetur five in via

jj *

)nat DCm

fivein patria, ubi tamen dona Spiritüs S. can-

tüm definunt effe meritoria. . Ex quo fequitur,

Abir

quód Theologia noftra non tantüm accidenta-

íup

liter , fed etiam effentiaMter fit obfcura.

a

Objic. III. Omnis habitus eft qualitas diffi-33

indig^

culter mobilis five defttuibilis : ergo Theologia

.per tf f',

noftra, quz'etiam habitus eft, non deftruetur

ymatil

y

in patria.

Conf. P. vel enim deftrueretur per

zem)

m habitus fibi contrarii

funp

1

fe: & per intþodu&ione

ficut

Gïw

C ;

38 . Pars 1. Difl. Prolog. Quafl, L6. HI.

h

ficut virtus & habitus Juflitiae per a&us contra-

Siin

rios ; atqui Theologia Beatorum per.íe non.eít

D

contraria Theologiz noflrz.. .. Vel deftruere-

Vaioet:

tur per accidens , quatenus fubjectum, in;quo

ttitam

fubjectatur , deflruitur ? atqui nec hoc, quia

vt

anima rationalis & intelle&tus.etiam in Patia

n if

ermanebunt. .. Vel candem , quia deftrueretur

dti', fPCI

Objectum Theologiz? atqui hoc eft evidentet

um a

falfum, cüm DEUS exua natura, quitam no-

lj

ftrz, quàm Beatorum Theologiz objectum ell,

fit neceffarius, & inde(iruibilis. . .. IN. Conf.

Nnertei

qluel

ad hujus probationem dico, Theologi.amP no-

dl

ftram principaliter deflrui per Theologiam Bea-

lrtinif:m

torum , tanquam habitum contrarium ; ficut,

n AT

folis ortumperfectum tenebrz, ac obícurg eve

D

nefcuntnebule. Hacautem contrarietas eflen-

ditinaty

tialis non defumitur ab obje&to ( quod interim

þesBapl'is

transmitto effe idem in via , & in patria ) fedà

pramiffis, que in via effentialiter funt obícura:

ergo eflentialiter caufant. conclufionem obfcu.

tam quz cur clara patriz vifione incompatibilis

AT

eít, ficut cognitio evidens cüm obícura; fecus

fi AA. ad fubjectum ; & obje&tumfolum confu:

H

gere malint . admittere debebunt , .quód con

clufioícientifica & opinativa aut fidei circa idem

—

obje&tum non differant effentialiter. . Dixi prir

lif

i

cipaliter deftrui Theologiam noftram per Theo-

li,

logiam Beatorum , nam gnaviter advertendum

Mkd t

eft, quod obje&tum formale propter quod. juxta

WM L

dicendaà n.90.. Sit veracitas DEI in revelando

T N

qua ratio formalis in Beatis locum non habt

"i

[

An Sacra Viatorum Theologia , &c. 39

t a&qscon:

.Sequit'url. Conformiter ad di&ta , quód ani-34

1 perlenoy

ma purgantes retineant habitum Theologiz.

Va la

Ratio eft ; tum quia vifionem DEI claram & in-

ghm, aj

tüitivam necdum obtinuerunt ; tum quia in eis

get hod

remanet habitus fidei , uc pium fit credere illas

etiam li

non infrequenter elicere actus Theologicos fi»

aia d

dei, fpei , charitatis, licec meritorii non fint ;

c at

clim extra (tatum viz meritum ceffet. LT. Theo-

ra, Qu

Ilogia etiam remanet in damnatis , ita ut cum re-

g objet

manente in eis fide acquifita (non tamen infusà:)

i N-N"

poffint elicere affenfus 'heologicos conformi-

fhc(;logiam!

ter adillud Jacobi 2.' Damones credunt, i con-

'hcologiagnï

tremifiunt. Necullum inde fequitur abfurdum;:

rariümj l

cüm & Theologi communiter teneant daemo-

acollot

nes fibi reli&tos grandi pollere intelligendi vi, ac

mtritat

damnatos refervate "characteres Sacramenta-

| (quodml

les Baptismi, Confitmationis , & Ordinis.

i pauia)i

$. 1V.

N

r

ufionan?

4

tincim^

it Praclica , fgel Specu- '

;-,ï-;4in-'1'7jeol()gi

! ativa ?

obf

Ix in ulla ä"ï:xteria fpeculativa tam arcte3 j

lmibhlffïff/

uniuntuür Scotifte & Thomifte, ac in

n

"^" oprefenti de defirtitione praxeos , quam

j D

lis formalibus tradit Do&lor notter Subtilis q.4. "

Prol. Dico igitur, 'qubd praxis, ad.quam cognitio

pratlica extenditur , eft atios alierius potestia,

q at

l

"quam inrelletls naturaliter. pofferior intclle-

Éione , natus eliti conformiter vationi vetta , ad'

Jin m'cf

em fus&

quam -deHnAit—ion

ICWW

vlm Ht /:'g at us retl us j

4

"expli--

4O Pars l. Difl. Prolog. Oueft. 1. $. p

4

*xplicant noftri Logici. Ad prafens autem hoe

Vltriore

unicum annoto, quód nullus omnino a&tus

nl

intellectus dici poffit praxis , five praecedat, five

t qi C

fubfequatur imperium voluntatis.. Ut adeóin-

Amon,

Dito|

fufficienter dixerint Arriaga, & Oviedo nulla

auctoritate fufficienti conílare, quod praxis

pradia,

Certé f1 Au-

non.poffit effe actus intellectüs,

lequunta

€loritate cum RR. hacin parte decertandum fit,

Amim

major auctoritas nec ab Ipfis affignari poterit,

LE

quàm Atiftotelis , & utriusque Docloris Ange-

fir dj

lici, & Subtilis, cujusmens mox clarius con-

Dunl

ftabit, addo S. 'homam ex q. 14. de verit. a 4«

mplrdij

ubi docuiffe perhibetur ; So/2 extenfío ad opus fae

Quf

cit aliquem inteiletlum e[fe pratticum, Sicetiam

[

tenet Ariftoteles dean.tex. 46..— /ntellettus ex-

PV'lmxü [

|

tenfrone fit prallicns.

uantum autem ad ra»

pj

tionem, fic P. ifta res: Nulla cognitio , & fpe-

q":m fng

culatio veri poteft effe pzaxis per fe; praxis enim

dlf!ï (/]

& fpeculatio é diametro fibi opponuntur : atqui

Jtit fec

omnis actus intelle&tus per (e & ex fua natura eft

Wicig,

cognitio , & fpecuiacio veri ; hoc enim eft pro-

T 6

prium objectum intellectus : ergo nullus actus

iil

intellectüs eft praxis.— Imó apudScotum( licét

ij

uïdq

aliqui Scotifta hoc capere nolint ) c. q. $.. &e-

M

Jpondeo, certum eft , etiam actus intellectüs utà

h

N

voluntate imperatos non effe praxes , üt habet

VOa

D. Cámi igitur intelletlzo efQ imperata à volun-

Tf

gate : evgo eff praxis? non fequitur ; [ed |fequitur :

g'æl& [

ergo eff praxis , velpratlica. Cujusratio eít ;

A |

quia etiam actus intellectus imperatus à volun-

lii

tatc clt adhuc dire&té aGtus intelle&ts : ergo &c.

sf

Ulte-

LA

n Thestogia fit Pralica , eye,

4t

ens um

Ulteriorem hujus declarationem , & obje&tia-

Jnmnino 4

num folutiones exhibent noftri Logici. Et hu-

pracei n

&usque conveniunt T T , & SSz; ulteriüs au-

. Utattt

tenminon.

Hinc

Ovisdo n

Dico . Theologia noftra nequit effe fimul36

quod p

pra&tica, & fpeculativa. Scotus cum fuis, quem

Cereli

fequuntur aliqui RR. contra Th. communiter,

í

certandun

Amicum , & aliquos Alios.

puari o

P. Ex q. 4. Prol $. lia opiniotmei, ubi 4a-

odorisá

&or additionz ita argumentatur In formalibus:

x darius )

Quandocunque aliquod commune dividitar pri-

deventl

moper diffeventias oppofstas,im po[fibile eff utrame

od

que diffzrentiam inveniri in aliquo wuno contento

im, Sicd

Jb communi : fe4 fiientia in commnni dividitur

fl

primo in

pratlicam , ci fheculativam : ergo im-

autémat

polfibileeft , ifea; differentias fimul inveniri in ali-

nitio,&lþf'

$Ua [Gientia una. — Major eft manifefla , quia fs

j pranie

ifferentia condividentes aliquod commnne , po[-

nuhtur:df

Jent 'fe compati in aliquo comento [(ub communi,

fuapatiit

tunc idem corpus poffet e[fe corporeum (5 incorpo-

nim dl

Yeum , C idem animal fenfibile && infeufshile , ete

lus

idesm bomo v ationalis

( irrationalis, qua (unt

xoum(t

t

abfur da.

o0)

E. TTz Neg. min. Speculativum enim &37

Practicum juxta-Ipfos non func differentiz ef-

vledis gïi

" d

fentialiter divifivae fcientiam üt fic, & prout..

"T s

Scientia eft genus fupremum reípectu Theolo-

gi2, & aliarum fcientiarum fimpliciter natura-

uf

us

lium ; fed tantüm etfz divilivas. differentias

(s2 UP

ícentiz. fimpliciter maturalis, & quatenus eít

entiarum. fimpliciter na-

iU

4

gï:pqs fubalternum fci

ii

C ;f

tura.

42 . Parsl. Difl, Prolog.. Queft . I- $. IV.

IUO

turalium, à quibus abftrahit ; in quosque divi-

ditur : ita ut fpeculativum & practicum fe ha-

hibus

At u

beant ad fcientiam üt fic, ficut auditus, & vifos

AMnta

ad fenfum communem & propriüm.

Unde

ficut fenfus àt fic primó dividitur in commu-

(dlis &

Tritior

nem & proprium, & proprius poftea in vifum,

&i

auditum, guflum &c. ita etiam Ícientia üt fic

primó dividitur in fcientiam infinitam, feu que

d&

RC

habet objectum infinitum, qualis eft "Theolo-

N

gia, & in finitam , feu qua habet objectum fi-

nitum, quales funt aliz fcientize pure naturales,

Tilin

& hx tunc fübdividuntur in fpeculativam, &

tcs': D

um

practicam. — Atque adeó licét ratio fpeculativi

& praGtici nequeat (imul competere alicui fci-

ihns

&

entix naturali, poteft tamen fimul comp

i

tiæd'w

'Theologiz.

38. Contra eft T. Hancrefponfionem prævïdenä

Cïgo !

Aullor additionum pergit immediate fic. ÀMi-

dj

iaj

nor patet , aliàs fequerentur. de eodem duo con-

traditloria, videlicet extendi «j* nom extendij &

ficl evil

multa lia inconvenientia, puta ordinari' ad

IHIS &«m

Et certe fi

Tibl

opus, & non ordinari ad opus.

aliqua fcientia una , & noftris viribus aquifita.;

mn

poffit fimul effe pracica, & fpeculativa; non

At

IN

videtar poffe dari folida difparitas, quare non

idem.corpus poffit effe corporeum & incórpo-

formg.

reum , idem. animal fenfibile & 'infenfibile.

b*fduw

É ü

Exemplum illud de fenfu communi & proprio

non jtivat quidquam, cüm non fit par ratio i

L

j

ter fenfum. communem & fepfus particulates,

lij

h

Ü

acinter fcientiam infinitam & finitam : nam fen-

?

- fus

!

4in Theologia fit Praftica, cie,

f

4$.

yiosq

fus communis efI genus, & veré pradicatur de

Cicam P

feufibus in particulari, eósque potentiá conti-

dici

net, ficut fuperius fua inferiora: fcientia autem

jin. U

infinita non. eft genus refpectu . fcientize finitae

j j o

Caliàs. etiam hzc deberet (uo modo participa-

nei n

re rationem fui generis, & fimul effe practica,

(ieniati

& fpeculativa ) qua fpeculativa & practica di-

itam/at

citur, & confequenter nec ipfam, nec ipfius di£-

ferentias ullatenus coütinet.

Ti Thw'f

; Contra . eft II.

Abfoluté nulla fcientia includit differentias vel

roldut

yré vtl

ipi fcientize, vel inter fe oppofitas & repugnan-

culatiul

tes: atqui juxta datam modo T Trum relponf.

finitum & infinitum fünt differentig primó di-

vll

"T

inguentes Ícientiam üt fic, & juxta eosdem

ul conj"

"T Tas practicum & fpeculativum funt differen-

tiz dividentes fcientiam finitam & naturalem:

ergo non poffunt convenire fcientiz infinitz.

d przüï

ht )

Maj.conílat àpari, quia enim ratiorale v. g. &

irrationale [unt differentize dividentes animal ut

m

fic, evidens eft, quod nec hae differentize, nec ex

M ul ll':

l ofdim[ii

illisemanantes proptietates v. g. rifibilitas,hin-

nibilitas, rugibilitas five formalis five radicalis;

d

poffint .convenire (imul homini, aut.bruto.

hus gquiüïl

Contrae(lIIL. 'Theologia eft unus fpecie habi-

um

tus : atqui nequit unus fpecie habitus habere

quit n

formas diverfas; ficut unus effectus non ha-

nf

1 jnfcnfïbl

bet duas cauías formales, pracipué adeo diver-

fas: ergo Theologia nequit efle fimul pra&tica

"T

& . fpeculativa.

Et Maj. & min.. fundatur in

ii

folido hoc Scoti teftimonio q. 4. Prol.$. 4flia

,i

eff epinio. diftordans , ubi Scotus Íic probat..,

2cO0«

if nälll 5

44 PartL. Diffl. Prolez, Quefl. T. $.IV.

"Theologiam non poffe dici duos habitus : Ordo

0j

fcientiarum fecundum: eminentiam. [lat. ad ali-

ifeiy

quod unum tantim , quia non poffunt. dua effe

M

féientia . fimpliciter. prinae.

Iflam unam. emi-

E

nenti[]mam , cb- folam, dico effe Theologiam, que

ttod

[ola eff prino de primo fAbjetio T heologia.

&t

39, Objic. L. Si Theologianoftra non poffet ef-

Conf]

Íc (imul practica, & fpeculativa, tüunc maxime

tadidl

idco, quia fpeculativam & pra&icum nequeunt

ff

fimul eidem ineffe: atqui poffunt eidem fimul

fimij ]

ineffe : ergo &c.. min. P. in eodem intellectu

litpy

fimul confiftunt fcientia practica , & fpeculati-

r

và: ergo poteft eidem fimul ineffe ratio fpecu-

Coil

lativi, & practici, & per confequens:corruit

lduy,

noftrum argumentum.

E. N. min. in hujus

du

prob. D. Ant. in eodem intellectu fimul confi-

türds

ftunt fcientia practica & fpeculativa, & hoc ra-

posd

tione diverforum actuum, & habituum C.Ant.

LU

immediaté ratione fui ipfius, tanquam unius &

r

indiftincti habitus. N.Ant. & pariter D.Conf.

ttr[y

Itaque idem intelle&tus dicitur fimul pra&ticus

Bning

& Ípeculativus non quà idem, fed quà à fe ipfo

Düg

realiter accidentaliter diftin&tus ; ex quo mini-

pl

mé fequitur, quód una, eadémque notitía, fci-

t

entia, aut habitus valeat dici (imul practicus &

Boj

fpeculativus.

Adde per omnem modum.,,

Mil

quód practicum & fpeculativum refpectu ine

üq

tellectus non fint nii differentiz accidentales;

at refpectu fcientiz, vel habit&s funt effentiales,

R n

fs

vel (altem proprietates & pradicata propria dif-

L]

D D

o

ferentiarum effentialium vices gerentia, -

|

Objic.

Rävü'u

TT

n nealagia'- fit Pratlica, d-b.

4$

biis: (ni

Objic. II.: Illa contradi&toria, que videntur4o

fut u

inferri per Av practicü , & fpeculativum, efto

t du

nequeaut eidem convenire formaliter , poffunt

L

tamen eidem convenire eminenter: ergo po-

Vlipi

telt noftra Theologia effe fimul practica & fpe-

d

culativa, non quidem formaliter, fed eminemter,

on püffct i

Contf.l, Eadem anima rationalis absque con-

ünc n

tradictione eft fimul eminenter vegetativa, &

m n

fenfitiva : ergo etiam "Theologia poterit. effe

eidem n

fimul practica, & fpeculativa.

Conf.II. idem

m il

lac poteft effe (imul album & dulce : ergo etiam

&l

eadem ícientia fimul practica; & fpeculativa.

atl

Conf.III. Tuxta celebratum illud D. Dionyfii

yns at

diQtum , qu« fnnr. difperfa-in inferioribus, funt

nin, nj

adnnata in fuperioribus: ergo licetfcientiz na-

imulrte

turales non (int fimul practicz, & fpeculative,

, &hrt

poteft camen id verificari de Theologia.

um C2

X. Ad objectionem N. Ant. quia contradi«

&oria nequeunt eidem convenire, five formali-

um onis

"

ter five erninenter, femper enim effentialiter pu-

gj ii

gnant, ut conflabit à n, 247. & feq. Sicüc enim

DEUS non poteft effe (apiens formaliter,& non

n

j qo

fapiens formaliter ; ita rion poteft effe eminen-

ter juftus, & non juftus eminenter; idem in.;

| no[itih i

propofito eft de ratione practici, & fpeculativi,

| r

! modunu

Ad L. Conf. g. N. Conf. & paritatem, difpari-

tas efl, quod vegetativum & fenfitivum in ani-

qipl d

,ccidcmä H

ma rationali non opponantur privative, ficut

t ,[femialgg

certüm'eít; econtra ratio practici & lpeculati-

vi opponuntür privativé, & contradiclorié.

p

fiftitin

entis ;

[

J

Raf?o hujus eft; quia ratio practici con

dupli-

4

46 Parsl. Diff. Prolog. Quefl. 1. f. Ip.

hj nol

duplici relatione aptitudinali fcilicet prioritatis

& conformitatis ad praxin ; ratio fpeculativi

gt

econtra utramque relationem negat , ut in ter-

(

minis docet Subtilis q. 4. Prol. $. £x i/fo fécun-

lum

ii

do patet, ubiita habet : Pratlicum dicit duplicem

haum

refpetlum notiria aptitudinalem ad praxim ht ad

ferminum : [pecularivum autem privat illumre-

«f fobl

Theologi:

fpetium. duplicem, quod precipué urget illos,

Die,

qui aliàsScoti definitionem de praxi admittunt,

Accedit, quód a&us vegetandi & fentiendi in

RUT

homine fint actus difparati ; econtra fpeculas

mi d

Thehr;

üivum habet annexam privationem practici in

eodem habitu.

Ad II. Conf. &. iterum N.

od

'Conf. & paritatem , difparitas eft ; quia albedo

Thtohgi

Qp

& dulcedo funt. accidentia refpectu lactis; &

formz difparatz folüm; contrarium mox ex«

LUE

plicavimus de ratione pra£tici, & fpeculativi;

&i

ad minimum enim practicum , &fpeculativum

Quefcg

loriCy

funt paffiones propriz differentiarum effentia-

