eemus : bomo eff animalrationale quoad f& ,'non

| & ma

quoad so5 * ab(it ! non enim debemus confide:

o tl

rare alienam ignorantiam , ac ex ea veritates

metiri: quod femel eftfuà naturá tale, femper

quoidmïf

manet tale.

Hisita difcu(fis t

cm

I

md ) &Fw

| Rd'oivitwr qu,æ]iib j 1;rout DEUS füb

n

uv

. propriaratione Deitatis eff conceptibilis.

ECiS;

4

" Ico.I. Qui tenent, quod exiftentia non fit

['ï Pc[ iä&*lïi?

i O;iil

Ü

! pradicatum ultimó coltitutivum DEI,,

'non füfficienter falvant

i

» hanc propofi-

uonem: DEU efL, effe per fe notam, five quos

lu

Id n[)s. »

adíe,five quoadnos. ltacontra Thomillas,

& aliquos Scotiflas debet fequi ex propriis

T

utriusque Scholægrincipiis.

miläm;,z"

P. laconicé.

iil

uod eft demonfirabile à priärï:,

j

ill;;:(t- eriam juxt T. n& quoadfe, nec quoad

[

nos

144

Pars H Dif-1. Quaft. 1. $. 1l 7-

nos eft perfe notum ( transmiffo interim fiboma

fitgm

Sniin

fit divifio propofitionis per fe notz in illam, qua

lebror

eft calis perfe, & talis quoad nos? atquifi exi-

ftentia non eft predicatum ultimó conflitutivum

quod.

quodí

DEI, tunc poteft demonftrari à priori , fcilicet

à predicato ultimó conflitutivo : ergo DEIS

j Mj

ef. , non eít per fe notum in fententia negante,

bl

fiioni

exiítentiam effe predicatum DEI ultim confli-

Prbpofl

tutivum.

Forían dicis. Exiftentia tantim virtualiter di-

N

guofib

ftinguitur ab intelligere actualiffimo , non veró

quhg

realiter, aut ex natura rei formaliter, & confe-

uenter adhuc eft propofitio perfe nota. Con-

(phtet

1034

tra eft I. Ergo etiam hac propofitio: .DEUS

tittof

eff aternus , irtenfus , juflus Gc. eltperfe nota;

cüm etiam tantüm virtualiter juxta T'T. diltin-

— ID

nis Q()g

Bl

uantur ab intelligere a&tualiffimo , quod nec

df

Ipfiadmittunt, . Contraeft T. Etiam juxta TT.

ftante diftinclione virtuali inter aliqua adhuc da-

id

zur de illis demonflratio à priori fic enim con-

H

W

[

cendunt iimenfitatem DEI probari ex tranfeunte

lfs

operatione in loco : fic omnia attributa volunt

& Ipfi poffe probari ab ipfa effentia tanquam pet

"«

D

rationem à priofi : ergo exiftere DEI C in fen-

Ils

tentia negante exiftentiam efle przedicatum DEI

t

ultimó conflitutivum ) poteft probarfi, & de-

fopi

monflrarià priori.

LU 6.[](]

to Dicoll.. Hac propofitio obje

&iveé fuhapta:

DEUS eft , elt omnimodis per fe nota , prout

I

IiOPr[n

DEUS conceptibilis eft füb ptopria ratione Dei-

L

raüs. [taexScoto I. d.2« q. 2; tenent & d-

i.

1' 5[1]!

Refolvitur Qajï?o &

inteitlit

tinguunt hanc à fequenti conclufione Lychetus

Smifing , Macedo, Pontius, Fraffen , aliique ce-

veinilag

s) il

lebriores Scotifle contra Thomiftas przcipué

quoad particulam omnimodis , hoc eft, tam

y confüni

quoadfe , quàm quoadnos , quod

pri r

-ultifnum Ipfi

Lep ]i

negant.

:P.I. Ratione defumpta ex rigida illapropo«

n

Lulimicd

fxtionis per fe notze definitione à Scoto tradita,

Propofitio per fe nota eítilla, cujus identitas

objectiva absque ullo medio probativo eft co-

vindt

imo, N

gnoícibilis immediaté ex ipfis terminis cognitis :

atqui hujus propofitionis : DEUS EST, (1 uter-

Jier,

queterminus rite apprehendatur, objectiva con-

fm V

oliio:

nexio absque ullo recurfu ad aliquod medium

extrinfecum probativum eft immediaté ex termi-

i

nis cognofcibilis : ergo hac propofitio: DEUS

m

EST, ellperfenota. min. P. Hitermini Deitas,

1o, Q

& effe funt immediati interfe ; primum enim,

tiam]ut.

u

od DEO competit , eft Ipfum ESSE, feu exi-

iqui y

d

ere, nec eft ulla ratio intermedia Deitatem in-

fic ent

ter , & Ipfius exiflentiam , imó juxta dicenda

T mnif

dift.feq.q.ult. e(t ratio ultimó conftitutiva DEI :

vibit

ergo connexio obje&tiva hujus propofitionis :

T

D EUS efi, e(t imediaté cognolcibilis ex propriis

pid

ipfius terminis absque recurfü adaliud medium

d

extrinfecum probativum, licét nobis a&u non fit

'Obif/it :

cognita claré illa connexio objectiva,

qu.od juxta

n. 6. non requiritur,

gf

P. II. Exiftentia convenit DEO tanquafm ra- TX

gnüül É

tio prima, ad quam omnia alia in DEO reperta

Tri rf

tefolvuntur ; verbó,ut paritatem in aliquo clau-

dican-

entily U

|

146

Pür!l[- Di/f.f. Qll!/;.lo !-Ilo

dicantem ponam , convenit DEO exiftentia in

9

primo dicendi modo , ficut homini rationalitas

n05, m

& non tantüm inftar alicujus attributi, aut pro-

tumDEl

ptictatis emanantis ab aliquo priori ; aliàs enim

Tut not

daretur , aut cum fundamento concipi poflet,

DEU

Effentia Divina fine Exiflentia , quod elt chy»

p

maricum: ergo eft per fe notum cuicunque con-

erh

cipienti DEUM fub propria ratione DEltatis,

ilosdete

quod Illi immediaté conveniat exiftentia, Ant.

quodoy

*P. Quarenii cur DEUS eft Immenfus, ZEter-

Conf

nus , Immurabilis? optimé& & quiaIpfius exi

Minun

ftentia eft immediata Ipfi Effentiz Divinze tan-

ttin pR

quam abyffali omnium perfe&tionum fonti;

Til

quomodo enim effet aternus, immutabilis &c.

fim ul

finonexifteret ? fi non effet ? Inftanti ulterius,

tüx &.EX

cur DEUS eft Juftus , Mifericors, Bonus ? ben&

Eä T»qn.l

&;. quia eft fimpliciter infinitus : at curinfinitus

diätä i

d quia in omni perfedio-

fimpliciter ? nunqui

tolhi

num plenitudineneceffarió,

acifeexiftit, Hine

tamq

Si bo-

D. Bernardusl. $. de confid. c. 6. ait.

bilis;a]j

num , fíi Magnum - - - vel quidquid tale de £e

-um,(

dixeris , in boc verbo inflauratur , quod EST:

Angeh' |

ergo exiflentia convenit DEO tanquam ratio

Atti

primaria in primo dicendi modo , ad quam cz-

ienjj

tera omniarefolvuntur, & confequenter eft per

ln li

fe notum cuicunque concipieni DEUM ub

t 4ty

propria ratione DElatis , quód Illi immediaté

Áiitln

conveniat exiílentia.

Aut quam tandem alt-

Ht

gnabis rationem Exiftentiz Diving à priori pro-

txtermgn

bativam?

&tero

qumï(r (

12 Conf, L Hæcj propofitio : DEUS «f

n4uf,

m

z

z

N

Rþjalwimr Oneflio de.

147

O eil

yniratat

»5, non eft per fe nota, nec quoad fe,nec quoad

nos, cüm non fit per fe nofcibilis , fed per effen-

dbut p

tiam DEI, qua eít ratio , per quam omnia auri-

gri; didtt

buta notificanturà priori : atqui ha propofi-

ondj p

tio: DEUS EST, eftper fe nofcibilis: ergo eft nota

qui di

per fe. Min. conflat, quia di&ta propofitio habet

Viconqid

ex fe , & ex terminis propriis; ut cognofcenti

ione i

illos det evidentem fui notitiam, finonomnibus

illenta 4

quoad quid ef? , (altem quoad a» eff..

yenlos,

Conf. II. Ideo Beatis, qui habent defadio13

yialist

'*onceptum quidditativum DEL intuitivé ; vident

a i

enim DEUM, ficuti eft, & Angelis ( qui ta-

m

men infententia Scoti initió fuz creationis tan-

ynutd

tüm talem conceptum habuerunt abflractivé )

flanidit

e(t, & fuit hac propofitio per fe nota: DEUS

,Donts w

E»T,quia ex ipfis terminis eít evidens, & imme-

auarid

diaté in fe cognofcibilis : ergo etiam refpectu

nni ptf ('.'J:

noflri eft per fe nota.

Confeq. tenet, quia

»

bexiüil- 1

J

j

etiam quoad nos eft ex terminis ipfis co gnofci-

( al

bilis; aliàs nec facti Comprchenfores videremus

"D

Eum, ficutieft.. . Caufalis Ant. Prob. Beati , &

, T

Angeli etiam habent conceptum quidditativum

noi ?

fEternitatis , Juftitie , Providentie &c. & ta-

"d

men ideo , quia talia cognofcunt quidditativé,

]Ut

quil

non eftipfishzc propofitio perfe nota: DEUS

ef? aterats:ergohacpropofitio: DEUS EST, eft,

j DEUMH-*:'

ji ia

& fuit Ipfis per fe nota, non quia quidditativum

DEI conceptum habent , fed quia propofitio eit

1 :andf"?ü

; äprioïlp"'y

exterminis immediaté cognofcibilis; & corife-

quenter càm etiam à nobis. (it (ic cognofcibilis

hæc propofitio; D EUS ESTserit etiam quoad nos

J ';'

F

per

148

Pars . Dift.I. Quaff. I. $.T.

gt

per fe nota, licét necdum quidditativé , fivein«

Jieilos

incuitive , fiveabftractive copnita. Vide n.6.

filumo

ubi improbavimus divifionem propofitionis

per fe noce quoad fe, & quoad nos.

fenotamjw

Dices

14 Obji.I. DEUS eft ens fpiritualiffimum , & à

jisoppo

fenfibus noftris longé alienum : er

go non poteft

immediaté movere noftrum intelle&tum ad fui

fiumluj

Fm' ;21

&ognitionem praxipue fub ratione DEfTtatis, fed

tantüm mediaté , mediantibus Ícilicet creaturis

DüjS, |

auli ad Rom. r. v. 20.. Juvifibilia

qád

juxia. illudP

evim Ipfius, Acreatura mundi ,

per ea qua fatla

ipïum i

quítmo

fémt , imtellefla confpicinntar. R. I. Hoc argue

mentum nihil ptobare contra nos,quia medium

lil;r n:gäj

fant Creaturz , non obeft.,

li.

à polteriori , quale

Nihilom-

propofitioni per fe notz juxta . 5.

An. -u)g"

nus E.li. Dift. Conf. ergo non poteft imme-

hntaxgl

tond

diaté riovere noftrum intellectum ad fui cogni-

tionem quoad quide/f C. quoad «x efi N. Quia

um u

etactoe DEUM non cognofcámus quoà

probant

quod d

34id eff , fed cantum, ut bené fuit dictum in ob«

tiones p

Vatti

jectione, & clariüs dicitur Sap. 13. à Magnitu-

dine [peciei , t* creatura cognoj&ibiliter porerat

D5

errator borum videri; idtamen non provenit ex

Rtva EUT

i US infu,

defectu ipforum terminorum (à quibus princi-

paliter propofitio per fe nota menfuratur ) /e

&t

hoc provenit ex intellectu noftro, qui pro hoc

fllman l

tj

flatu e(t fenfibus ligatus, ac ad fpiritualia pro

nunc in fe immediaté attingenda improportio-

Qhic

Itimm;q

natus ;cum quo tamen adbue ftat, quód hos ter-

ninos: IDEUS EST: p'omt apprchtndere;qUi

ab

feme

nondim

ïïmþinä cum ex fe ipfis evidentes fint funt

per

4l

Refolvitur Qa/iio e.

149

diindr n

per per fe noti cuicunque illas apprehendenti,

Jgnim, I

licétillos quidditative non cognofcat, quod ab«

im pyti

foluténon eft neceffarium ad propofitionem pet

('tos

fe notamjuxtan. 6.

iif

Dices. llla propofitio non eftper fe nota, eu-

D

jus oppofitum quis poteft afferere : atqui oppo-

qrergotti

ineldun

fitum hujus propofitionis : DEUS EST;afleritur

jone Es

pfal 32. Dixit infipiens in corde fua , non eff

s lii

DEUS, imó hodiedum multi acuti ingenii ,

v do. It

quos Atheos , aut Machiavelliftas dicimus , id-

spfum afferunt : ergo dicla propofitio non.eft

p q";'"

plir

períenota, x L quód infipiens ibi principa-

liter negárit DEUM üt caufam primam , ens in-

nos,quiamfl

fnitum , independens (| de DEltate enim in fe

va, i

1 ï' lla,

non cogitavit infanum caput ) & confequenter

hocargumentum magis probaret fequentem..,

o pl

m ädf

[b

condufionem. . Il. D. Maj. Cujus oppofi-

tum quis potefl afferere cum rationibus pofitivé

dl

probantibus oppofitum C. Maj. fi non fint ra-

rnOlCimus

y du

tiones pofitivé probantes , fed tantüm protervee

r

negationesN.Maj.& diftinctione applicata min.

j

Confequentiam,

Ex quo pateat , quàm pro-

il r

terva acuties fit horum malé lenfatorum,de qui-

$n p[f)V(

bus infra quzítione 3. Tandem & infipiens di-

gqül

hf

J

mepirtd

«ere potel : zorum von ef? majus fua parte , ve-

tüm an ideo ifta ropofitio non eft per fe nota?

(

quxp"

minimé gentium.

i

: Objic II. Licet hec propofitio: DEUSef? ,X

f IIDPWF' j

l)

fitimmediata , tamen non ell per fe nota: ergo.

Q

"ht[][]x"

Ant. P.1. propofitio immediata, & per fenota

jl

tondicuntur ad convertentiam, Idem Anc.P. 2

fmt ,!U

m5*

dan-

1fo

Pars H Dift.T. . Queft. I:8. IT.

Dosult

dantur propofitiones, quz funt per fe notz; &

tamen noníuntimmediatz ; & viciffim dantuür

quinati

acptore

propofitiones, qua funt immediata , & tamen

non funt per fe notz:ergo licethaec: D EUS EST,

dptntü

tamim j

fitimmediata , tamennon eflper fenota. - Ant.

pritno

P. quando affirmatur paffio de fubje&to, eft pro-

pofitio perfe nota v. g. bomo eff. vifibilis ;: pati-

quidia

ter quando negatur de fubje&to aliquid ipfi repu«

fara g

tntii

gnans v. g, equus non eff? admirativus, qu& du

Qj

propofitiones utique funt per fe notz, & tamen

lrtnan

non füntimmediata. ^ Econtraha fünt imme-

quitn

diate, & tamen non per fenota : DEUSef. in-

finitus , Creatura e[f finita, quia juxtaScotum

Vi

Vatutat

in pluribus locis infinitas eftà priori demonflra-

bilis.

tit,

R. N. Ant. in hujus prima probatione

Qu

diftinguo affumptum : non dicuntur ad convete

non dl

tentiam , fi predicatum propofitionis immee

li [ d

diatz non fit principaliffimum , ad quod omnia

aliareducuntur. Conc.fi fit principaliffimum,

l ota

Neg. & hinc ad fecundam probationem nego

kNM

Con(equentiá propter mox datam diítinctioné.

pftn

Ad propofitiones fpecificatas R. iterum fingil-

Witinm

latim, auód prima nec fit immediata, nec perie

Wt l

lod

nota , quiarifibilitas eft demonftrabilisà priori.

Secunda eft quidem per fe nota ; atnon imme-

um

diata5 equo enim repugnat admirativitas prop-

lipim, ]

B

ter irtationalitatem, five differentiam equi; que

latet in hinnibilitate radicaliter fumpta.: .Ubi

lute ]

utique advertis , poffe propofitionem. effe per

MEdium

fenotam , & tamen non immediatam , fcilicet

f

ecto.

m i i"

fi pgïjicatU'm.repugnfat j ?c.negacur de fubj

Du&

f

Refolvitur. Queflio cic.

1fi

i p

Dus ultimz propofitiones non funt per fe note,

quia rationes quidditative funt immediatiores,

& velimis

qedae, d

ac priores modó intrinfecó , cüm fint ejus fun-

hecDBIUT

damentuin , acratio à priori; & hinc dicimus,

tantüm illam propofitionem primi modi effe

erfent. ]

per fe notam, prout primus modus denotat

fbj

ii

quidditatem rei , licét contrarium finé ulla diffe-

al

rentia, & difcretione nonnulli Scoto imponere

i

attentárint.

yatiuit, i

Jenote t

Objic. III. Propofitio per fe notadebet cui- 16

libetnaturaliter venire in mentem,du mmodo fit

tahelutit

audita:atqui hzc propofitio : DEUS EST, poft-

: DEDE

quam fuit audita , non cuilibet venitin mentent

ii jl

naturaliter , przcipué fub propria DEltatis ra-

rioridempf

tione, fedrequiritur lumen gloriz , aut quod-

nimaptt

anoradt

cunque tandem adjutorium fupernaturale : ergo

non eft perfe nota. Maj. fundatur in dicto Boé-

dftiotis

tii 4. de bebdomad. ubi vult, quod propofitio per

y lg

Íe nota fit, quam . quisque probat auditam..,

rinipill

&. N.Maj. nil fiquidem refert ad propofitionem

fobationffu:?ï

perfe notam , quód naturaliter homini non ve-

ia dll,llnlm

niat in mentem , led fatis eft, quód ex vi termi-

p

norum habeat evidentem veritatem ; qua eftra-

li t

tio characleriftica propofitionis per fe notze , üt

nllrabili&äffï

fumitur ex Phil. r. poft. 3. ubiillam vocat pris-

"

cipium , quo terminos cogno[cimus , feu quod co-

siiif

gnofcimus, in quantum terminos cognolcimus.

atf

h

uare propofitio per fe nota tantüm excludit

chutf

médium intrinfecum, & à priori, quod fit ra-

(iontt

tio connexionis objectivz ; caufam veró extrin-

ediutm

k

fecam , mediante qua pervenimus in actualem

atf

4

pro-

12

Pars Il Difi-I. Quefi. I f. I

propofitionis per fe notz intelligentiam exclü-

«l

dit minimé, five tunc naturalis , five füpe?hitu—

Ef

ralis illa fit , prout etiam intelligendus eft Boé-

quia u

tius, cüm nec ipfe determinàrit , qualis fit illa;

qua a

auditio naturalis , an fupernaturalis,

prius «

Dices. Illa propofitio non eft per fe nota,ad

detert

cujus veritatem evidentem percipiendam opus

piendi

tilfaci

eft demonfílratione : Sed ad percipiendam evi-

dentem veritatem hujus propofitionis : DEUS

quod

ES T,opus eft demonftratione: ergo non eft per

prior,

aE

fe nota, g. I. Dift. Maj. fifitopus demonftra-

tioneà priori C.Maj. fi tantüm fit opus demon-

(it 10n

ftratione à pofteriori, IN. Maj. fed opus eft de-

Tttie

monflratione à pofleriori,tranfeat. Min. à priori.

Gpiend

N.Min &Confequentiam dixi:tranfeat,quia nec

Tdls,

à nobis demenftraturDEUS fub propria ratione

E

DEltatis , bené veró fub ratione caufz prima,

Ex qu'

Entis independentis, neceffarii, improdudti &c.

.Dtopc

&. II. conceífa Maj. dift.Min. opus eft demon-

ftratione illis , qui terminos iftius propofitionis

perfe&té cognofcunt , ficut cognoftunt. ipfe-

Ti

DEUS, Angcli, aliique Beati Coclites. N. Min.

ltr

opus eít demonftratione illis. qui terminos pet-

feclé non cogaofcunt, ficut cognofcimus Via-

tores.C.Min.&N.Coníequentiam.Ex hoc ipfo

autem fequitur, quód termini fint evidenter, &

immediaté per fe nofcibiles , adeóque propolt-

tio nota pet fe, & non per aliud intrinfecum.

ln'fim'(

Inflas...Ad affenfüm hujus propofitioniss:

DA

DE[ISES'I,-p,rærcquiricur hzc : 4/iquad ens eff

Dan;

DEUS; ficut : bomo e[*, prxlupponit iftam :

LiO'nis

al

TT

Refülvitur. Quefüo cic.-

153

lpwnd — adiquod ews eff bomo : ergo hzc propofitio DEss

,imdintt

EST,tam parüm eftper fe nota, ac ifla : /omo ef.,

pendis qi

quia utraque praefupponit aliam.,

E. N. Ant.

j

]

, quiti

quia fecundüm noftrum concipiendi modum.,

1rdli

prius cognofcitur propofitio defecundo , quàm

t perr

detertioadiacente. — Verüm quia nofler conci-

dpimtn?

piendi modus , & experientia ad' propofitum

rcipiadnt

nilfacit, ideo aliter . iterum N. Ant. quialicét

fitionis: Df

quoad effe effentiz res creata fecundüm ffe fit. ,

etjomit

prior , quàm quoad effe exiftentiz, hoc tamen

s ii

ad DEUM applicari nequit , utpote cujus effen-

tia non abílrahit ab exiítentia.

Unde in illo

[topisie

[dopsé

neque ex natura rei , nec quoad noftrum con-

i Mndg

.....

cipiendi modum ( nifi facias pracifiones for-

vf

Lf,

males, & rationis entia) prius eft, aliquod ens

propnatd

effe DEUM , quàm DEUM effe, & exiftere.

t qui

j

Ex quibus etiam patet difparias quoad alteram

!

myrodit

propofitionem , que utique per fe nota non eft,

y d

; ropOlïï-"ï

'

$. Iil.

1.

;nofcun! f

L 'Rdölfvituï Qu«f

io, prout DEUSAV'ia-

J N

-*

teribus concipitur 2t Caufa. Prima, Ens

-

jermitit

INeceffarium, Independens cte,

a

n Bd

' jco: Hacpropofitio: DEUS EST, neeq

" quoad nos ell per fe.nota , prout DEUS

nl

& CW /

oqllc

(

à nobis concipitur üt Caufa Prima, Ens

Infinitum , Summum Bonum &c, Pracitati

stl

yoli

j

j

lp

L.IO. Exquibus P. Theodorus Smiíing fentit,

plane neceffariam fore partitioriem hujus quz-

jgnl

on][ IL

y

onis in huncduplicem fénfum; cüm forsTho-

K $

miíta

154 Parsll. Difl. I. Ouafl. 1. f. I1I.

miftz affirmantes hanc propofitionem ; : DEUS

quoad tr

EST, effe per e notam quoad fe; & negantes illá

fhnivig

effe perfe notam quoad nos, aliud non inten-

Cni P

DHuSuf

dant, quàim fepe dictam propofitionem effe

períe notam , f1 procedat de propria Deitatis

tclont i

Wotum el

ratione, & noneíle per fe notam, fi procedat

tfo Mi

de conceptibus à Viatoribus formatis. circaz

DEUM. . Quedfi itaüit, reipfa nobifcum te-

dl

Bo

nentibus manus damus , nulla tamen admiffa

Tüm

divifione propofitionis per fe nota ; fi veró hanc

reconciliationem agnofccre non queant , pro

x

clara & diftincta quaftionis refolutione, diftin-

ttw;,

€tas etiam rationes damus.

Itaque

Qdf

38 .P.I. exScoto l.c. $. fecundo [;ic, ubi ita argu

Wonc

mentatur, — JVibil eff per fe motum , de conttp-

Thumi(

ICmW

tu non [impliciter ftmplici , nift fit per fe notumy

portes illius conceptus uniri : atqui conceptus;

Thung

q

uos pro nunchabemus , nec funt fimpliciter

culter]

tes illorum

Drocel

fimplices, nec perfe notum eft, par

uniri: ergo conceptus ,

quos pro ftatu vi& de

tquic

DEO formamus, non funt per fe noti. Maj.

quodí

eít certa, declaro tamen exemplo Scoti ; fic

Ocuhlx

non poteft effe per fe notum , quód /omo irta-

Efït bc

tionalis [it animal , (i non fit per fe notum,

(ilm n

quód hi termini bomo, & irrationalis fint uni-

tHS, jï

biles, utcommentatur Poncius hic : atqui non

eftnotum , quód hi termini Jomo , & irratit*

Datteg

salis (incunibiles, fed potius contrarium : et-

ton|

go nihil eft per fe notum de conceptu non fim-

h pet

pliciter fimplici , njü fitper fenotum partes illius

Pa

[ in.

ts

30

conceptus uniti , í1ve conjungi. P. itaqu

qUOl

4

TR

RefolviturQ ueflio cc.

I$y

tiontm; J

quoad utramque partem. Conceptus,quos pro

TU

ftatu viz formamus de DEO , funt: .DEUS eff

Jitd moriti

Canfa Prima

DEUS eft Summum Bonum :

1pofxtinm5

DEUS eff Ens Infinitum cc. atqui hi conceptus

r D

nec funt (implicitac fimplices, nec etiam per fe

m, p

notum eít partes illorum uniri, five conjungi:

foronai

ergo Min.P. finguli horum conceptuum in-

pl

cludunt duos alios conceptus conflatos ex ente;

lumb

& modo intrinfeco, autattributo DEI, nimi-

yaslivti

rum ex efle czu(zyo , & effe caulam primam::

n quuit!

ex effe bonum , & ex elle Sumunum Bonum: ex

ohuiomJ

efle e»s, G ex effe Infiuitum Ens ; atqui Cut

4Que

cuncta fubfumam) conftat aliquid effe caufam ,

IMMM

& noncaufam primam, pracipue in fententia

Thomiftarum volentium , caufam non exiften-

, 19

&WFW

tem pofleagere; imó hic vix non omnes pre-

um

muntur calami , dum ratione naturali fat diffi-

fost i

culter protervo demonftrari poteft repugnantia

procefsás in infinitunr in caufis efficientibus:

: a[mhlbv'

atqui conftat aliquid poffe effe ens absque eo,

ll

TR

quód fit infinitum ut etiam vermiculus hoc ad

| ]0 SCOïii"

oculum demonftret : atqui conflat poffe aliquid

eff: bonum, & tamen non (ümmum bonum,

|

i p

d f um

cüimnon adeó levis fit difficultas » qualiter enti-

j

[

j

tas, infinitas, & fumma bonitas in aliquo fint

ag

componibilia: ergo non eft per fe notun;, quód

partes ftatutarum propofitionum fint unibiles ;

W,& 1

T

nanil

& confequenter etiam propofitio non]eft per fe ;

!j

feu per proprios terminos nota.

quit

P,Il. pariter argumento Scoti. " Concep-19

j paf!» l:

tus, quesinvia de DEO formamus , füntvel

pig

abíoluti, velrefpectivi ; fi abfoluti, concer-

nunt

L

Y;$6 Parsll, Diff. 1. Quef. L. S. HI. —

afusrat

nunt ipfum DEUM in fe, v. g. quod fit Ens

ciüsi

Neceflarium , Independens, Infinitum, ac Per-

fe&um finé ullalimitatione ; fi refpectivi, tune

[tartes

concernunt DEUM, ut ad extra refpicit creae

aqi i

turas v.g. quód fitillarum Principium, Mo-

tonfon

derator, &Finis Ultimus : atqui cognita hac

quedi

DHy

propofitione : DEUS EST, non fünt intelle&ui.

períe, & vi terminorum in propofitione po«

qudf

]/nitu

fitorum noti conceptus affignati: ergo hac pro«

pofitio: DEUS EST, non eít per fe nota, prout

Tioaey

dtmor]

DEUS à nobis concipitur. - Min. P. omnesifti

conceptus funt demonftrabiles à priori per ip»

qtio

fam Effentiam Divinam , tanquam per aliquid,

0

à quo eníanant ; cüm fe habeant per modum

ius n

proprietatum , autmodorum Divinz effentiz:

Vüre

iqiil

atqui tam proprietas, quàm modus intrinfecus

poteít demonitrari à priori per fuam eflentiam ,

Và ter

Vr ex

à qua emanat : ergo conceptus à nobis deDzo

formatinon funt per fe noti.

prout

20

Conf. Hac propofitio: ess infinitum ef ,

Min, ]

non elt per fe nota : ergo neque hec: DEUS

Diüts

EST , prout DEUS à nobis concipitur, quód fit

fur,

ens infnitum.. Ant. P. ex Scoto , qui illam

t

propofitionem ponit incit. fepius q. $. fecunda

At

tünl

fc. Experientia conflat, quod concipiendó hos

terminos : E»ws infinitum efl, intelle&tus non

Uleri

Tlonm

determinetur-ex ipíis terminis,ad affentiendum,

quód realiter taleens exiflat, fed ut ad huncxaf-

&

fenfum determinetur cum aliqua certitudine (&

frà s

non tantüm ex fide ,. ex fappofitione , aut cor

Q

ditlicææc , .quk-ödþDEUS detur ) debet reperire

18

Refülvitir Que[Ho cic.

155

P quili

alias rationes comprobartes implicantiam pro«

fintim a

ceísüs in infinitum , debet darerationes demon-

ireptna

flrantes, & convincentes Atheum dari DsuMw:

ura r

atqui ifta ex his terminis: Ews infinitum eft ;

non funt per fe nota vi terminorum

inipum J

"»

H ergo ne-

qui ayptd

que dicta propofitio , & confectane

& neque hac

nf d

DEUS EST , prout DEUSà nobis

concipitur ,

quód fit Caufà Prima,

vopolit]

Summum Bonum , Ens

jl

Infinitum &c. cüm non fiat propofitio per fe

vf

nota ex przdicato non

perífe noto, & à priori

ill. P' Omm,

demonítrabili,

Idem eft de aliis fimilibus pro-

1 prioripff 9

pofitionibus,

uampcräui'.

Objic.1. Illapropofitio eft per (enota, cu«ax

7 pCf n

jus connexio objectiva extremorum cognofci-

ao

turevidenter ex fola intelligentia terminorum e

gdisina

atqui hujus propofitionis: DEUS EST objecti-

qmde!

và terminorum connexio cognofcitur eviden-

ter ex fola terminorum intelli

änuhisdt /

gentia , etiam.,

prout DEUS à nobis concipitur : ergo &c.

m

Min. P. per diclam propofitionem ( prout

DEUS à nobis cognofcitur) aliud non intelli-

g^

gitur, quàm E»vs Summum efft exiflens : atqui

gt

t y g |

orum extremorum objecliva connexio evi«

entet cognofcitur ex fola intelligentia terminoe

t

j

"

j

rum hujuspropofitionis: DEUS EST, absque

i?

ulterioredemonftratione : ergo dicta propofitio

non minüs eft per fe nota , prout DEUSà nobiá

at

t adh""lï

a&u coguofcitur, quàm proutà nobis füb pro«

pria ratione cognolcibilis eft, Maj. conílat;.

W li["M

4l

quia per iftum terminum: D EUS nil aliud intel-

n

?

ligitür , quàm Ens Summnups, — Min. eiam ne-

ii

gari

158 ];ar:II.' Difl.I. Q«aft. 1. $. LA

fheniem

gari non poteft, quiaens fummum , fi noneffet

i,

infinitüm , independens, & improductum, hoc

ipfo nonforet ensfummum. - &.I. Argumen-

nonde

timint

tum bené probare,. quód hec propofitio:

jprobio

DEUS EST', fit per nota juxta dicla $. priori à

n.1O. &íeg. E& 2dó cum Clariffhimo D. Patre

D7

tum lub

Cocleftino Herrmann Otd. S. Benedicli ex an-

&nnr

tiq. & celeberrimo Monaflerio ad S. Trudper-

tj

tum in fua TheologiaSelecta Scotiflica p. r. tit, 1.

Oponeg

ubi ad allatam objectioriem vix non in indivi-

dualibus formalibus negat Min. in hujus pro-

Qj

Tits; q

batione diffimulata Maj. Dift. Min. atqui ho-

ptlen

tum extremorum objeécliva connexio evidenter

cognofcitur ex fola terminorum intelligentia,

fong)

Q

exiuppofitione quód detur, aut credatur, aut

tatemm

alio modo per demonfílrationem cognofcatur

tmel

tale ens, vel fubje£tum C. Min. cognofcitur

Titas [e

evidenter & abíoluté finé tali fuppofitione N.

Min.& Confeq. — Efloergó cvidens fit , Enti

fe[: W

Scty

Suino fuam competere exiflentiam independen-

cir.l.g

|

tem, incaufatá,infinitá &c. hoc ipfum tamen no-

bis non innotefcit, nifi ex fuppofito,( detur tale

dcm Y

&

Ens Summum, cüm tamen hoc ipfum fuppolt-

tum nobis evidens non fit pro hoc flatu finé fi-

a

fgnotu

tis à(Q

de, .fin&alio medio probante, aut demonflran-

Butres

te (ubi nota, quód tantüm demonftremus

DEUM, ütcauíam primam,

ens primum, in-

x

"n ht

DEUM

Ttg

dependens ,

incauíatum &c. non vero

Deitatis ) quia de illo nobis

Ton feq

fub propriaratione

conílare non poteft, nifi quisÍciat, procefium

Htv ]

exie

T QH

en-

m infinitum dari non pofle ; aut nifi ejus

-

L $

Refülvitur Quaflio cic.

159

um, u

ftentiam deducat per legitimas probationes ex

rodidun)

creaturis, cüm tale ens defacto exiflere intuitivà

non videamus, necetiam habeamus de illo fcien-

M ag

tiaminfufam ; hinc finé ulla fuppofitione , aut

c p

ldu (

probatione huic propofitioni : Ess Swmmum

ilimoDi

'elt exiflens , abíoluté affentitur nemo , fed tan-

enedidLti

tüm füb conditione, fitale ens fummum detur ,

aT

& non repugnet.

Ex quibus etiam patet cur

iliapit

transmiferim Maj. & quid ad ulteriores rationes

od

*oporteat Refpondere.

D

Objic. , Eft per fe notum , quód detur ve-2

irhist

li

ritas : atqui DEUS eft veritas : ergo DEUS eft

od

per fe notus, & quidem (ub aliquo conceptu,

vindif

quo ànobisconcipitur, —Maj. P. velenim certó

qrdit/

«onílat , veritatem effe , vel certó conftat , Veri-

tatem non effe? fi primum : ergo dari verita-

1 cogll('kï&ï

tem eftperfenotum. — Sifecundum : ergo ve-

1 gognoï"

| ol]liülf'

ritas fequitur ex fuo oppofito ; quia verum ef-

fet, veritatem non effe. . Ad hoc argumentum

ynd

Scotus duas (übtiles fübmini(trat refponfiones

imuti

cit. l. $. ad tertium dico. — Übitenet , quod qui-

dem veritatem in communi effe fit per fe notum ,

ol

exhocautemnon fequitur; DELIS EST, eft per

TM

T

fe notum , quia committitur fallacia confequen-

tis àcommuni ad particulare ; ficut peífimé ar-

"d

gueres : Avimalexiflit : atqui bomaeff animal :

lcmoflI 'æ

ergo bonr exi[lit , quia poffet animal exiítere in

| rimwï:æf

bruto , licét homo non exiíleret.

Ita pariter

veIöDEL"

non fequitur : datur veritas in commmuni : ergo

c

m

datur. D EUS , quia licét DEUS fit veritas ;

ta-

T mej

mcx-l eft veritas particularis ,. quamyis infinita.

E

ji fW':

Ved

h

1€0 Pars I Dift. A. Quaft: L. . I1I.

nu

WT

Vel clarius ;-non fequitur.:. Veritas in commuhi

DUM

eft per fe nota:: -ergo-etiam-hoee:propofitio :

DDUS EST, elt per fe nota quoad conceptusa

Yitim «

A

Viatotibus deDzo formatos:- 'In qua s inifor-

manegatur confequentia, vitium aütem fyllogi

Dj

LT

mi eft fallacia contequentis à corüuni ad particu-

pradig

lare. Aliter ádhiuc i Scotus N;Maj- in hajus

probatione &.ad utrumque membrum 5 ad pti-

aqu h

Jrincpi

mum quidem, quódtantürm veritatem in comu-

ni effefit perfe notum ;

non autem in part,iculärii,

H

Min.hhc(

ex quonilcontra nos evi

ncunt. Ad fecondumau-

lil

Dturi

tem negat veritatem

fequi ex füo oppofito; nam

fi-nulla veritas eft , utique-non

pote(ï-"fcqu

n

bencfequi-

W utraqug |

dari aliquam veritatem ; fed potiüs

D.

tur,quodin

on fit verum, aliquam veritatemselie,

quia nulla eft ; ita refp

ondet Sutilis Do&orad

gn'ms [

revera folíde , Gfübti-

ttinfeq

aítutum argumentum ,

Poncius lie

litt

liter.

Adde, quod. commentatur

n.40. po

ffe negari primam min; quód

DEll;

notum;quod

l däs,e(

fitxeritas, feu potius quod fit perfe

Wngu

fit veritas, hocenim poteftdemon

(irariprióri,

fcilicet ab.intelle&tu , & ipfaeffentia Divi

nas M

P

eft &à-

um

23 Objic IIE : Hac propofitio : DEUS

DEIIS

tl'go [

lenduseltperfe nota : ergo etiam hae:

EST; & quidem prout DEusànobis concip

ituf.

'-.5?0 o

h flim j

Ant P. Principia practica non minüs funt perie

lrlc

nota , quàm fpeculati

va : atqui prima propoli-

tio efl principium pra

Gicum., & fecunda fpecu-

ha

hyP,Oth.

lativum * 'ergo utraque eft per (enota. " Cont.

Philofophus 1. top. 9. dicit: P

& , nün ratiónt

.nud«ï te

bo-

indigere, qui dubitant utr um oporteat DEOS

[0 73

sorare, — Con£. II. llla eft propofitio per fen

tà;

l

- Refaluitur Quoffio cyc.

1TÓ6tI

dtasintut

t, QU à natura nobis eít in

genita. : atqui

p

DEUM effe colendum, ànatur

a nobis eft inge-

od n

nitum : .ergo &c,

lgt

, R« Ad objectionem N.A.in hujus probatidhe

T

D. Maj. principia practica iriediata,& irrefolubi-

fimi df

lia non minüs funt

practica mediata,

perfe nota C. Maj. principia

UM i

& refolubiliaN.Maj.&D.Min.

qibnumd

atqui hac propofitio : DEUS efe colendus , eft

if

principium practicum mediatum,& refolubileC,

m in PQW

Mip.imediatum,& irrefolubile N.Min.& Conf.

df

Itaque hac propofitio :, DEUS eff colendus , Ie-

j oppofnof

folvitur in hahc univerfaliorem practicam * Di-

j jod

ghitati ,. d. Excellentia debetur cu

:

l/us, & hec

utraque in iftam fpeculativam

i

Y

propofitionem :

p ii

DEWUS efd ens digzilffzmum

& tandem hzc di-

gnitas in iplam Deitatem , t

T

anquam; modus in-

TR

trinfecus in fuam quidditate

m...; Adde, quód,

licét transmittamus ,

hanc effe per.fe notam;:

T d

D EUS eft. colendus ,

) qi^

indetamen peffimé conclu-

das,

ergo etiam ha eíl per fe nota : D EUS EST:

jenctib

munquid enim juxta Te etiam hzec

onüran'i?*

eft per feno-

i Di*

ta.: Parentes funt eolendi , cum

etiam fit princi«

pium praclicum ?

& tamen null

iter concludis,

] DEUS';g

"

ergo etiam hzc eíl per fe nota :

Parentes

fints

Jfrve exiflunt ; quia perceptis his terminis

; PAa-

i

j UW

rentesexiflunt , certe poffunt.non exiílere;: Et

1nc

T ]

yrim

W. ad l. Conf, .Arifl&otelem fuiffe locutum ei

f

j

hy,

pot

hefi, quód dentur Dii , nonvvero quód ex

j

nuda terminorum à f

pofitorum apprehen(ione

M:mi

U

jtil

yf

nobis ianotefcat DEI

SbtEns primu;g ,im

pro-

du-'

'[' Plf

j

t62

Pars HI. Difl. 1. QuaflinT. &. 1.

ductum ; & neceffarium , aliàs ipfemet nontam

& dgüin&

enormiter halluciiatus fuiffet. circa DEUM.

lp

x ad]I. Conf. D. Maj. Illa propofitio eft per

&udem

fenota, qua ànatura nobis eft ingenita, & fina-

fser

tura docente etiam termini fint nobis immediaté

v'inatanqa

evidentes C. Máj. fi tàántüm mediate nobis evi-

fihuji

dentes fiant N.Maj. atqui DEUM effe colendum

al eit

eft à naturà nobis ingenituim , & etiam natura

fiüifiano

docente termini funt nobié iramediaté evidentes

* Oj

N. min. miediaté tantüm , fcilicet ex fuppofr-

p

&

V d

tione , àiit

fide, quód detur DEUS C. mm

F

N. Conf.

Ü

Püflïionc ;

erfe nötä,v(:iï!;l?

24 Objc.IV. Illa propofitioeft p

TUb

rion habetmedium foi à priori probativum ; fed

n :

hzc propofitio : DELUS EST, non habetmedium

hii

fui à prióri probativum : ergo eft per fenota

p

Minor P. medium alicujus pröþoütiönisäpäoïi

L

p(ob-at'

