'eiftice " difcürrere cir

"

^

1e3m .

ca mageriam "Theolo-

jbe

d

,'lx

*"TInftas.- Radicatumfe

quitur naturam radicis :

j

ergofi conclufio Theol

rvml(fäl

Ogica radicatur in praes

« 15

J

iiffisfopernaturalibu

i

"

, erit etiam fupernata-

cgl[il[lo) IVII

rülis.' s D. Ant.fe

quitur naturam radicis pro-

ximz C. remotz N, Ant. & Coiff; éonftacau-

r

tém ex di&tis füperraturalitarem & fideti ptz-

J

L,Ulf

miflarum effe tamtüim radicem remotatisifarüna

vero

&65- Parsl. Difl.Prolor. Quafl L. $. F.

] ab

Veró difpofitionem illativam fore radicem proï

ET

ximam conclufionis Theologica.

[

Urges.. Premiffz fupernaturales quà certe;

eliri.

infallibiles, inevidentes caufant in conclufione

hiits

certitudinem, infallibilitatem, & inevidentiam:

kf

ergo etiam quà fupernaturales füpernaturalita«

egoh

das hd

iem. — R. N. Conf, & paritatem, difparitaseít

1. quia certitudo, infallibilitas, inevidentiaad

( ti]

conclufionem Theologicam funt neceffaria, non.

f5 ran

ficfupernaturalitas. L. Supernaturalitas pra

tf

miffarum impeditur per difpofitionem natura-

tloiin

lem, non veró certitudo, üt conítat in.aliis

u [j

fcientiis.

Ill.. Certitudo , infallibilitas , & ine

nl

evidentia conclufionis eft ipfa certivudo, infals ] tbl

libilitas, & inevidentia praemiffarum, àt etiam.

j tübili

in aliis demonflrationibus patet ; at entitas

Allonis

remiffarum non eít ipía entitas conclufionis,

tim li

€1.. Objic III. lllehabitus eft intrinfece & entiz

d"PHCauï

tativà fupernaturalis, cujus objectum formale

Vi

uà tale eft intrinfece,& enititative fupernatura-

Qitton

le : (ed habitàs Theologiz objectum formale,

[*'ï"æpn

quà tale, eft intrinfecé, & entitativé fuperna-

RUT

turale : ergo habitus Theologiz eft intrinfece;

litis

qi

& entitative fupernaturalis.

Maj. eft certa :

:

N

quia (i fpecificativum alicujus habitós , quàtale,

f WX

eft intrinfeceé, & entitativé fupernaturale, non

Filitctilla(

us effe inttine

poteít non fpecificatum quoque illi

RTT

fecé & entirativé fupernaturale. . Min. often-

BY

dimus in notandis, .. Confeq. eft in forma, 1ta

li.

in terminis Babenítuber c. l. n.6. — &. . apud

W

1

Ti

D

;Sas réceptum eíf:, quód potentiz per aclus»

l

A l]mc

V

D

T

hn S. Theologia fit babitus difintlus cc. 63

il

& actus ac habitus per objecla tantüm extrin-

fecà fpecificentur , quo fübfiflente cortuit ne-

$ quitt

ceffario. allatum argumentum.

Infuper licét

condi

habitus fpecificetur faltem extrinfecé à fuo ob-

eidutt

je&o formali, non tamen exinde licet inferrez

ermatudi

ergo habitus eft ejusdem ordinis cum objecto;

difpzriusf;

alias-habitus pro objecto fibi DEUM vendi-

yvidet

cans, eàdem cum.illo gauderet fupernaturalita-

«farayt

te, precipue fi hac foret illius fpecificativum

vraliaft

intrinfecum. — . II. Etiam negari poffe min,

m i

efto enim DEUS in fe, & entitativé fuperna-

la iné

turalis fit, tamen. prout à Theologo quà tali

biitas d

confideratur, eít objectum naturale.

Cujus

TR

ratio eft; quia Theologia àt à fide & aliis fcien-

ul i

tiis diftin&a attingit DEUM ex motivo reve-

tj u

lationis virtalis , qua eft intrinfec& naturalis;

condii

«üm nihil aliud fit , quàm ipfa principia fidei re-

düpli'cativ& ut fübílantia modo difcurrendi nae

if

du tu?

turaliter, ac unum ex alio illativé inferendi,

Jopet!

quod totum quid naturale eft. — Alia argumen-

lum fori

ta; quz pracitatus Auclor in fuz Sententiz con-

ii

firmationem adducit, fufficienter folvi poffunt

FJ;

ex hucusque diclis.

eltint

Sequitur conformiter ad di&ta l. Si quisne-62

p d

ii5 d

uäu.

garet conclufionem "Theologicam quà talem,

Ícilicet illativà deductam, illum non fore hzre-

gati

isd

ticum, quia talis conclufio non eft actus fidei;

!

cüm non fit liber, nec etiam per fe fit merito-

ii

rius vite aternz.,

Nec obítat, quod. matería;

i fonm, |

,

circa quam verfatur conclufio 'Theologica , fit

if

fidei materia; aliud üquidem ett, materiam,.,

j i

€uA

h

€*€8 . Pa 1. Diff. Prolog.: Quef L. ff. p

de fide, & aliud af-

| dittotu

cui affenfum praebemus, effe

hfuerit

fen(um effe affenfum fidei.

Hié enim requirit

; quod matetia, Circa quam

Qu ha

'duo: primum e(t

veratur, fit fidei materia.

Alterum eít; quod

fn lipf

Tiedo

affenfus præPcctur inimédiaté proptet veracita-

tem DEI iü tevelando; & non propter legiti»

tuum 1

iam €onclüfionis ex premile

quiem

mam confequent

herds

fis; adeóque fi hanc negaret quis;

foret quie

titi T

dem ineptus Theologus, non tamen hærr:tiä

cus.

THic t

gunpr

63 9

equitur IL Si Theologus labatur in 'hær&

fin, ini

]lo adhuc remanfürum habitum "T heo*

t

5

logiz.

Cujusratio e(ts habitus fidei & Theo-

unus aquifitus al*

ng':am,c

logiz funt realiter diftin&ti ;

Iter fupernaturalis

o

ier infufus, naturalis unus a

ex hucusque dictis. Neque obftat L qu

odlia-

hii

H.zg, I

bitus Theologicus à fide dependeat , hoc enim

tantüfn verum éffe adinittimus quoad fieri, non

$) no

t Chrif

item quod confervari: item quoad exercitium,

non tamen quoa

d entitatem totalem habitus

ii

"fheolopidi. Neco

bftat II. quod Theologus

in harefin lapfus non poffit elicere ullam con-

clufionem Theologicam

, Wt oportet,xcüm it

AT

V deftitutus- fide fuperhatura

li; à qua fuó modó

dependet ' conc

lufo & habitus Theologi£

Hoc, inquam, non obflat, quia iterum T

1e0-

lt

li

logià tantüm dependet ab habitu fidei quoa

üfüm & exercitum , non'autem quoad mnudam

Í

i t

entitatem habitus; qui'ín hoc caíu remaneret

a

otiofus cüm aliqua paritate ebrii, aut dorrnien-

. C

A "

Fis. Nec deniqule ?büat Ill quod aliquis*p;::

IU n S, Theologia fit b;äim: diflintlus cbe.. 69.

j &i

dat totum habitum fidei, fi vel in unico articus

-t t

lo fuerit inventus infidelis: ergo etiam deper-

ij gl

ditur habitus Theologiz à Theologo in hare-

fin Japfo.

Nam contra eft L. quod habitus

umde

yurat

'Theologiz dicat collectionem plurium habi-

tuum partialium, & non qualitatem fimplicem,

popt ltg'i

j d

qualem dicit habitus fidei. . Contra eft1I. quod

j, f

herefis particularis per fe non fit contraria ha-

m

bitui 'Iheologiz., bene autem . habitui fidei,

Hic tamen advertendum eít, talem 'Theolo-

biur'é

gum perdere illum habitum Theologicum pat-

habium J

tialem, cui admiffa à fe herefis correfpondet.

« Sequitur IIL.. Chriftum non habuife Theo-64

j fldCi& J

us aquifllüïï

logiam, qualem Viatores aquirimus; efto enim

"T heologia fin& fide poffit confervari , üt con-

[ mpemaflf-

Ílat.de Beatis (in quibus tamen juxta dicta à

fl qW

n«29. nonremanet eadeni Viatorum 'Theolo-

du

ia) non tamen (iné fide poteft aquiri: atqui

u()äd hf

odl gt

in.Chrifto fidem Theologi non admittunt : er«

go &c.

g

U0

"d

h |

ol

l Of[e[)

Ü

gia fit certior alis fcientis

T

gfln $.TI lyeblo

dqllii

i natuvalibás ?

y, T

ii

T Ico./CohcluGo Theologica. 1. eft ccr-f;

j i

tior-aliis fcientis certimudine, objecti,

bit ipf

Íeu.motivi,non tamen 2.ratione fubje-

jod

€l: feu, e[E certior quoad fe,non tamen quoad.

a

ym

20s. .Communis:in re.

"

jjaií

« P. t. p- lle habits

d

ior quoad fe, &

luo 3!1

d

E3

cete-

yo Paril. Dift. Proog. Quaft. 1. f.VI.

4

certitudine objecli, ac motivi , qui habet obj'c-;

ls

atf

&um magis immutabile, & per motivum cer-

tius in illud fertur: atqui Theologia habet pro

[f q

artils

objecto ipfum DEUM omnis mutationis ex-

pertem juxta dicenda parte 2 diíL.s. q.5.fertur

iv

etiam in illud per motiva firmiffima, fcilicet

il

ambiguk

per principia fidei revelata; qua firmiora funt,

quàm principia lumine naturz nota: in fe enim

Micor

certius eft, DEUM effe Unum , & Trinum.»,

liae d

quàm totum effe majus fua parte: ergo Theo-

lag

fe eft certior aliis [ciens

logica conclufio quoad

fl

tificis conclufionibüs.

Hinc dixit S. Aug.l.7.

DT

confeff. c. 1o. Facilias dubiraremm vivere mt

tiluly

Cquo tamen nil certius ) quarz effe vera, qua an-

lts

divi per revelationem, i* media fide.

Mil |

66 P.1[. rationibus conglobatis. T.

Certitudo

paucæ Q

ex parte objecti & motivi fupernaturalis füpe-

frnon,

rat certitudinem meré naturalem ; fed conclu-

TLT

fio 'Theologica eft ex parte objecti & motivi

'fö"c.

DI

füpernaturalis, & aliarum fcientiarum mere na»

turalis: ergo &c.. II. Fundatum in prima im-

if

mediaté veritate excedit fundatum in veritate

T

participata : atqui conclufiones "Theologice

bui

fundantur in veritate prima, & imparticipata,

Vum, ]

alie veró fcientiz. in veritate participata: ef-

ij

go&c. lII Praftat veritas abfoluta contif-

th

AL Ye

enti: atqui veritas conclufionis 'Theologicz

Tüntm

eft abfoluta, & aliarum fcientiarum contingens,

Mp w

harum enim objecta dependent quoad exilten-

ft, N

tiam.à DEO: ergo &c. — IV. Affenfus fjidci

Vi

eft certior omixi'affcnl'uvnaturali: ergo etiam

d t

auene

T

n S. T;NIogia fet Certior efc.

21

ib

affenfus conclufionis Theologicz eft certior

TOtIVUT t

affenfu fcientiz-aquifitae cujuscunque. — Confz

ja hs

tenet ; quia Theologia uitimaté radicatur in.;

jtatifs

articulis fidei revelatis.

Ant. autem tradit . S;

qayle

Bernard. Epift. ad Innocent. c. 4.. Scio, cwi cre-.

fima, f

didi, c& certus fum , clamat ApofLolus,cb ru maibi

frmioci

ambisuum. aarris, quo nivil eff. certius?. Acade-

Q n

micorum funt ifla eflimationes, quorum eff du«

& Tunt

bitare de omuibus, fiire nibil.

: :rgoni')

- P. 2. p. tum quiaetiam conclufiones Theo-67

ior Al

logice, utpote fidei innixz, ab hac participant

j 5 g

obícuritatem, anxietatem, & hafitationem jux-

p tj

taillud Matth. g.- Quid timids eff i modica fidei ?

a m

Etiterum c. 14.. Chriftus Petrüm alloquens:

l.

4Modice fidei quare dubitafti ? "Tum quia non

paucz conclufiones, & principia funt nobis per

| Ccrn:!i'?

grdli

fe nota, & evidentia v.g. Torum eft. majus f»a

fl com*?.

parte : litera, quas bic lego,fant lncide colora-

i &t

t£(jc.

Econtra fi millies affentior conclufio-

um D ï

ni Theologice , non habeo evidentiam rei in»

[ Pll.mïdh!

trinfecam. - Unde fit,. quód intellectus: fuis

quafi nativis privilegiis orbari, ac fpoliari de-

m it qui

j Thwlqgi'

beat, ut femet in obfequium fidei redi

gat capti-

vum.. Ex 2. Corinth. 10.

r

- Objic. L. Certitudo & veritas (unt idem..:68

giaplb*

o

atqui veritas confiflit in indivifibili juxta com-

Tuf

qmunem:Doctorum fénfum: ergo etiam cettie

u

tudo: ergo cerritudo "Theologica non eft ma-

i gon(ilï

*

yil d

jorz:i s. LN. Maj- certitudo enim non eft ipfa

veritas in fe;(ed potius illius notitia, quz eerté

ial

patet in Tyrone; qui'tei

thf:ü elle major; üt

Veti-

| 0*803

E 4

$25 Parsil. D:j:t Prolog. Quafl. 1. . ?I.

4

veritatem primó vix probabiliter, poftea áu»

pv

finisti

tem áttingit evidenter.

Accedit ; quod tan-

d'eter

tüm veritas opponatur falfitati, non autem cet»

titudo; qui.enim intelligit duas propofitiones

m car

contradictorias, certus elE, quód tam in vera

Logico

quàm in falía;illius veritatis aut falfitatis; detur.

Qu p

t

certitudo. — g. II. Quód tantüm véritas hujus

Thool

ordinis v.g. naturalis confiftat- in indivifibili

neque illius fpheram excedat, neque ab illa de«

Veta cqu

GU

ficiat; non autem , quód etiam veritas ordinis

maturalis & inferioris attingat ver

penif

"

itatem ordiniä

akioris.

l0pupn

R certior quoad nos,

l. Qiiq

Dices. Habitus, qui e

debet etiam éffe certior quod fe:: ergo concu:

if

fio non fubfiftit.

Antec. P. certitudo quoad

nj

nos menfuratur à certitudine quoad fe: ergofi

&

illa fit major, etiam hzc erit; aut;-fi illa non

IIVH, p

nre

fit; tunc nequehzc. — i. Neg. Ant. nam idem.

objectum huic eft certiffimum, ifti vix certum;

liontm

alteri probabile, automnino dubium ; cujustá-

dare QU

quo, r

tio eft, quód certitudo quoad nos dependeat

tam ex circumflantiis objeclti ,.quàm ex dilpoe

Wa

fitionibus fubjecti : àt patet refpectu: ejusdem

Bu

objc&i v. g. DEI, in Angelis, Beatis, & Viatori-

I to

bus;ac etiam in his inter fe, quoram quivis al-

Allls D

tero.idem veriffimum SSS. 'Trinitatis Myltee

t

?

rium cognofcit certius, efto quoad fe fit;eadem

m

lo

/

hujus ter Sancti Myfterii veritas.

tffedi(

69 . Objic.Il. Juxtacommunerm Logitorum

re

|

rimqml

gulam conclufio féquitur pramiffam , fim pariem

inils Y

o»uni

dcbilforem : ergo fiin difcurfu "Theologic

præ'—

n

! n S. "Theologia fjt cevtiar cie,. —

753

it, pl

premiffa eft naturalis , etiam certitudo conclu-

li ia

fionis tantüm naturalis erít , & confectaneé non

VOEUR

elt cateris Ícientiis certior, imó minüs certa,

cum careat evidentia. .. s. aliqui, quód allata

; propolt

d at i

Logicorum regula tantüm teneat, quando utra-

falütaxis,u';!

que praemiífa eft eiusdem ordinis , & zquali-

mvérsl

ter in conclufionem influit ;. in difcurfu autem

T

Theologico tantüm pramiffa fupernaturalis üt

Ique abilhul

vera caufainfluitin conclufionem . przmiffa au-

) verits od

tem naturalis precisé eft conditio applicativa

rtatrm o

pramiffe fapernataralis.

Verüm hac refpon*

fio pugnat cum dictis n. $$.. Etideo m. aliter

L. Quód fenfusallate regula fit hic : fiuna pra-

ior i

t crg() [

miffarum fit negativa, aut particularis , etiam

ertitudo

conclufio debeat effe negativa , aut particularis j

cüm non poffit effe (imul affirmativa & nega-

j l:

tiva; particularis & univerfalis ; cüm fibi invi»

at ü inzl

Anit!

cem repugnent. .. Quod fidicas, hanc explica«

tionem etiam pugnare , aut faltem non concor-

ilivir t

biuny uf

dare.cum inflantia data in n..j 9.. ad ob. I. ree

| nos d

pono, me ibirefpondiffe, quantum fatis videri

poteítad argumentum ibi propofitum ; fenfurn

LI

hii

genuinum autem illius regulz referváffe occa-

i

J

:atis,&ï

igtx':

fioni comodiori ; qui refpondendi modus etiam

Aliis non eít ignotus & inufitatus.

x». ll. ad il-

g i

ro

jj

lam regulam verificandam , precipue in materia

nnilm !

Theologica, latis effe,f1 conclu(io non adzquet,

xl

perfectionem pramiffze validioris , efto non de-

$

primatur. usque:ad. imperfeclionem. premitla

minüs validz..

m il

"Objic. III. Difcurfus Thcölogicus ex (e nonze

eít

icolggi(?

Ef

4

74 Pars 1. Dift. Prolog. Quaft. 1. $.VT.

d.

eít certior, quàm aliarum fcientiarum : atqui

conclufio Theologica fequitur ex praemiffis me-

w«

hibas

diante difcurfu'Theologico : ergo nec conclufio;

lm

hec difcurfus Theologicus efl certior aliis fcien*

tis. x D. Maj. Non eft certior quoad for-

-

if

tior o

mam C. Maj. quoad materiam N. Maj. & con-

pure nà

ceffa min. eódem modó D. Conf.. -Sic etiam

una (cientianaturalis quoad materiam efl certior

türalie

aliá , licet omnes fervent eandem formam , eas«

Jatac

ifudi

dem difcurrendi regulas.

Dices, Ex noftra coüclufione fequeretut,

Anl.m;j,

"Theologiant-effe etiam certiorem affenfu prie

ah:ri pi

(*fpt&at:

imorum principiorum , v. g. Qwodlibet eff , vel

eox eft.

Item : Prisza veritas nec fallere , ntc

Wi

.

falli poteff : atquihocfuftineri nequi

t5 quiapra-

pm

lus

miffz revelatze , & perconíequens etiati L heó-

$u

logia; inhisduobus principiis fundantur, adeó-

quefünt illis minüs certa , quia, propter unum-

(]Uöd 1

qum;

quodque tale, illüd magistale. — &i N.min. ad

U

hujus immixtam probationem dico, quod allata

p.rincipia prima

virtnaliter contineantur & fun-

Titerg

hóc ipfà

&i (

dentur in propofitionibus revelatis ;

enim quod defa&bo revelatum fit : DEUS eft

&t

Unus,ci Trinns ; etiam revelatum eft, Ipfum

eilfu [

V

non effe alium , velaliter : hoc ipfoetiam reve-

latumett, deberedari primam, & infallibilemin

ftllr ll

atteflando veritatem. Axioma philofophicum

CH Jl El'ch

ituf

RUT

tenet in illis, qua fünt ejusdem ordinis ; fic quia

5 anüseft calidapropter calorem , calor'eft cali-

teti

d or manus; at non tenet in illis, quz funt diver*

RUN

fi ordinis, prout prima principia, & pramitle

ia

reve-

i

* n S. "Theologia [st. cevtior ebc.

75

tiarim d

revelatze dicunt ordinem diverfum , feilicet na-

LPræmi(üm

ture , & fidei.

) eccont

. Inftas. Inhocfyllogifmo'Theologico : osis

tio aliis(cïfv

bomo eff vifibilis : fed Chriflus eff bomo : erge

ot quoad [

Chriflus eff vifibilis : majot propofitio eft cer-

Mi

tior conclufione, quamvis fundetur in fcientia

ETO

puré naturali : ergo propofitio aliqua puré na-

turalis eftcertior conclufioneTheologica.Ant P.

numedut:

ormum

Juxta communem phylofophorum regulam p»«-

»ni[fa debent effe certioves. quam conclufi. — w.D.

Ant. major propofitio eft certior, quà conjuncta

ye fs

7l QITCHW

alteri premifle fupernaturali-C. Ant. fecundüm

fe ípectata N. Ant. & Con(. ad prob. &. com-

lii !

munem illam Ppilofophorum doctrinam intelli-

geifult!

qut M

gendam effe de praemiffis fimul, fed nonfeorfim

fumptis.

n ia

mdänlllfuïdr:

SequiturI. Pro majoriconclufionis claritate,71

quód affenfus 'Theologicus fit minüs cercus ,

n reru'nüïï

quàm affenfus ipfiusfidei.

Sic enim conftat ab

p NT

dlwln

experientia, quód Theologorum nullustam fit-

iC qllO

miter affentiat fuis conclufionibus, acarticulis f1-

ncanul!&r

hi

h

dei. Cujusratio principalis eft, quód motivum

htls ;

certitudinis in affenfu'Theologico , & affenfu fi-

D J

fj

dei fit inequale ; tam motivum affenfus fidei

uf Cüv

[

eft immediaté revelatio Divina i fe;finé ullo di-

oeuti

fcurfu ; econtra motivum affenfus "Theologici

(iid

jtip

eít revelatio mediata tantüm & virtualis,ac prout

hl]o Nl

f

difcurfui innititur : atqui revelatio immediata

«iisi

eftcertior, quiaeftfolum, & immediatum ver-

UL

bum & teftimonium DEI ; revelatio vero me-

ia

]uæ

ede-

af

i

'fif.*fa jam deprimitur , &cà priori certitudin

ficit

L

"

26 Parsl. Dif. Prolog. Quaft. H.. f. T.

ul

ficit per difcurfum humanum ;..ergo affenfus fi-

dei eft certior.

tirfor

22 . SequiturIL. Quod etiam Viatorum Theolo-

ttfr

giafit dignior quàcunque fcientià naturali. Ra-

SlicS:m:

tio eft L. quiacirca dignius occupatur objectum..

m

II quia majori & ficmiori gaudet certitudine &

Grom

veritate, utpote fundata in prima veritate ; cüm

divid

tamen czterz ícientize cantum in veritate partici-

Terni

pata, ac lumine naturali , quod erroribus eb--'

Ob

vium eít, fundentur.

ia

tegra!a

QU/ESTIO l.

ilteri

ftrmi

r4 Theolo

f Qor

14 babedt :

»Q.ual(: $4c

objectum ?

Mfim

jur

$ I..

fotni

deter

De Objetto Materiali.

tl

r

X Philofophia nórint Theologi, aliud effe

Q

J;

73E

objectum materiale, aliud formale. . 442*

tin

*

teriale dicitur , non quàd fit quid neceffa-

din,

rio corporeum, & materiale : fed propter quan-

A

dam analogiam ad materiam ; ficut enim ha eft.

Trate

indifferens.ad plures formas, ita etiam objectum:

materiale eft indifferens ad plures fcientias , t

n

conílat de corpore , quod ütfanabile confiderae:

Vi

tur à Medicina, üt naturaleà Phyfica,, àt extene:

"m

fum & menfurabile.à Geometria : eft ergo ob--

Pl

jectum materiale, quod non-per.fe, fed ratione:

N

forz

n

,alteriusx, fcilicet obj;&i formalis atüingitur,

*

ma.

p

"

De Objetlo Materiali

n2

'guaiïmün'r,«

malifatur , & a&tuatur.

Formalediciturilla rà-

tio formalis per fe àfcientia confiderata, & de-

m Ti

terminativa objeéti materialis ad hanc fcientiam.

natirdi, J

'SicSanabilitas determinat corpus üt ficad Medi-

türaja

&eram , naturalitas ad Phyficam; & quantitas ad

cenituditd

Geomettiam. Objectum formale ulteriüs fub-

peritatt

dividitur in formale quod ; quo , &t quia ; feu in

eriaupti

Terminativum , "Spetificatioum ; $* Motivum.

ertoriu

Objectum formale Termisativum, feu quod, eft

ipfa res tota ex objeCto máteriali, & formali in-

tcgrata, àd quam omnia referuntur, ipfa autem

[

ulteriüs nonrefettur. - Sic/Varzralec(tobjectum

formaleterminativum quodPhyfices ; quiaom-

lil

fies conclufiones ad corpus naturale referuntur,

ipfum auteni quàtaleulteriüs non refertur,. Ob-

jectum formale Spécifiatiunim ; feu quo, eft illa

formalitas fpecialis fub:qua obje&tum materiale

'determinate ab hae fcientia attenditur. :« Sicna-

il

taralitas determinat corpus üàt ficad Phyficami,

Í

Objectum formale Motivum; & quia eít illa ra-

yi It*

ymi J

tio motiva intelle&us ad objectum cognofcen-

dum.

Sic lux eft rátio motiva visüsad videri-

quititt

dum objeclum coloratum, ^Hxc utetiam àd

ppitl

teninta*

materiam Theologicam applicentur ,

:^ Dico.

Objectum materiale- Theologiz

nf*

3

DEUS t

m refpectu DEL, quàm Beatorum, at

; 'fCiCH[ijü'ä

!

j i

Viatorum, Scotus q. 5. Prol. & communitec

tll

'etiam. alii «contra S. Boiiaventuram, qui q. r.

(;

dit

j

Prol. tenet, quód Chtiftlus quatenus DEUS

Homo fit obje&um Theologiz materiale :- &

r

l

Jngltl!f)

ïqnm Durandum qui docuit ,oPusmcrizorigrþ

*

f

»8 Pars T. Difl. Prolog. Quaft. II. f. [.

& practicum effe obje£tum hujus $. Facultatis,

filte

P. lilud eft objectum . alicujus Facultatis,

hujis

tca

quod in fe continet omnes veritates, qug inilla

Facultate tractantur ; pracipuéfi hoc objectum

Q

fecundàm fe'etiam fit indifferens ad aliasícien-

ID

tías : atquiDEUS fic eft indifferens ad Metaphy-

Dü

Mij

ficai , imó-ad iplfam Logicam, & virtualitet

faltem in fe continet omnes veritates , que in

CM

"heologia tran&lantur : ergo DEUS eft hujus

NG

obje&tum materiale. Min.P.Quidquid in Theo-

— MÓ Ó

di it

V Ay

logia tractatur, refpicit DEUM fubfiftentem,

,operantem & producentem, velin lineaDivi-

-

Tator)

nitatis , & fic de eo agit primus LiberSent. Vel

Obj[

in ordine naturz res creandó , moderandó ,.&

"

Yivl

quos]

deftinandó ad fuos fines per media cuique con-

groa , fcilicet Leges , actus humanos , gratiam,

dDE

meritum , juftificaionem , lapfum , ac pecca-

f

i,

tum hominum , & hec continet fecundus libers

T A

denon

Vel in otdine gratiz, quatenus Verbum rede-

mit, & hominem lapfum reflauravit ac inflrue

dlea hä

xit, & hoc traditur in tertio Sent. libro , qui

iml'ea[g

precipue tractat. de Divini Verbi Incarnatione,

Viitis n

|Virtutibus infüfis Theologicis ..& moralibus

Ri

aquifitis. — Vel denique de effeclibus Chrifli

GN

Redemptoris, ex cujus aperto latere fluxerunt

tufæ [

Sacramenta , & hzc traduntur in quarto Sent,

abfü[ [

L. Vel etiam in ordine gloriz, & hoc aliqui

g

praftant in. primo Sent. L. agentes de aterna

atiS dg]

Beatitudine, alii poít quartum Sent. L. addentes

"ts p

materiam de Beatitudine oppofita damnationi?

lm

ergo DEUS infc omnes veritates 'Theologicas

n

di^

- De Oljetlo JMat ériali.

m

79

: $ Fal

faltem virtualiter continet, & confequenter eft

jts Facuqu

hujus objectum materiale, & ada

quatum , cüx.n

fs qut ii

eirca [olum DEUM occupetur.

hoc jj

Objic. L. Scientia non probat exiflentiam» e

yad dl

fui objeti: fed Theologia probat exiítentiam

sad M

DEI : ergo hicnon eftillius objectum. D.

&

Maj. non probat exiftentiám füi objecti à priori

itats, Q

C. Maj. àpofteriori.N. Maj. & (ic diftin&ta min;.

EUS d

N. Conf. potéft etiam tranismiffa Maj. minor fie

diftingui : 'Theologia probat-exiftentiam DEI

C ubfler

iil

üt Auctoris lupernatüralis-N.min, üt A

1

u&oris:

lin ia

naturalis C. min. & N. Conf,

t

Objic.TI...De fingularibus-non datur.(cien-; &

yodead)

tia : fed.noftra Theologia efl-fcientia (altem..;

jj u

quoad firmitatem & certitudinem : ergo non eft

nos, [f

de DEO tanquam fuo.obje&to. . s; D. Maj.de

Iffh; L p Cïü

fingularibus creatis non dátur fcientia, tranfeat

: fecundliih»»

,,]

nam Afïrologus ex caufis fibi evidenter iioti$

Verhonte

demonílrat hunc numeéró Solem ; Lunam; hoe

qii il

die , bac-hora, paffurum eclypfin. de fingulati

nt fb í

increato N. Maj. Ideo:autem de fingularibus

creatis non datur fcientia ; quia quà talia non ha-

il

4

bent paffiones, qua de ipis quàtalibus demons

& gyil

djs

Ítrentur ,.càm omnes paffiones conveniant na-

;icre HWW?

&ure communi : DEUS veró li

cet proprie non

hàbeat paffiones ,. habet

tamen attributa varia,

1 u *

quae per modum

&* j

latis de DEO etiam fin

paffionum ex principiis reve-

T3] [ i

fü

gulari comprobari pofz

xt.'L, j

nt3 habet quoque DEUS principia, licécnon

in effendo (hocenim non eft abfolut: neceffa-

1 dämna[io.l

h97

tjum ad obje&tum fcientiz, üt patet in obie-

c&e

€0 PariL. DiftProlog; Quafe. Il $cf.

€&o Metaphyfica. ) (ed-in cognofcendo , ,que

T

principia funt veritates a«DEO. revelata. ...Po»

f

teft etiam Maj. fic diftingui : de fingularibus

nor datur fcientia verfandó circa illa per me-

dium,etiam (ingulare C. Maj. per maedium uni-

D

verfale N. Maj:& conceffa mir. diltinguo Conf.

€rgo non eft de DEO tanquam fuo obje&to-per

medium fingulare C. univerfale N. Conf.

DI

77: Objic. lII Obje&um materiale & adzqua-

tum fcientizi debet przdicari de omibus obje«

üwg

&tis fpecialibus, quz . tali fcientia confiderana

hMW

tur : fed DEUS non. pradicatut de Angehs,du

tibyj

hominibus, de legibus, de Sacramentis, quz

PILI

omnia in'Theologia eventilantur :'ergo.&tc. Re

Mkw

N. Maj. vel claritatis gratià D. illam, debet pra

f t

dicari de illis in re&o , vel in obliquo C. Maj

de omnibus in re&to N. Maj. Verum quidem ell

mmtun

tuDER

DEUM de przdictis non pradicari in, redtos

(ütm f

illa enim. non funt DEUS; pradicatur tameh

Mari n

dcillis in obliquo j in hocnimirum (cnfu , quae

P[ione 0

tenus vel funt effe&us DEI, vel. media condue

Mt

centia ad DEUM tanquam ad finem fupernae

W W

auralem. - Sic etiam ipfa peccata fpectant ad DE-

Y

UM üt Vindicem, gratia üt Auétorem, . lex üt

Wn7

fupremum Legislatorem , Angäili-üt fupremum

llmn

Doiinum , beatitudo formalis üt ultimumFie

Qudem

nem , Sacramenta üt Inftitutorem : direclé.ergo.

Müw

przdicari debetobjectum materiale & adequa-

Gs

tum de partibus fuis quafi fubjectivis ( & fic

M

P rR

UT

Al

De Fbrmg!i Objetlo Quod , &c.- — 81

df

S.) non item deáliis, O

evelut i

bjectiones alyiasfoilvam

$. feq. itaque fit

t fngits

a lgt

$.IL

r mediy

ii

De Oljetto Formali Quod , & Quo.

T

W

— Ico. Obje&um Formale and eft DEUS78

1. quà DEUS, & per confequens 2.

d

- Objectum formglc Quo e(tDEltas. Sco-

omplbut)

tus q. 3. Prol. ütconftabit n. 87. unde mirari

ji h

fatis non poffum

dl

»quod ab aliquibus particula-

tibus Scotus pro

advería citetur fententia.

mmenlis.u !

- P. L. Utraque pars fimul. Objectum fer-

T

male quod e[t ipfa res tota ex obje&to mate«

lm dl

riali & formali integrata, ad quam omnia re-

tiqn

eruntur , ipía autem ulteriüs non refertur : at-

rüm que

qui DEUS in concreto fumptus eft hcres , ad

j

quem referuntur omnia , Ipfe autem ulteriüis

ylictt &

teferri nequit : ergo &c. Maj. conílat ex defcri-

3j l'(nf"»()ä

ptione obje&i formalis zerzzizarivi , fe

u quod

I

n. 73. ttadita, minorautemP,

eadem inductio-

B

ne num. 74.

P. II pars. Ob

g

jectum q»o, feufpecificativumT9

noral J

ex 1. 73. eít

illa ratio fpecialis fub qua obje-

j

&um material

e determinaté ab hac Ícientia, &

2

il üllimumn

quidem fecun

dàüm omnes fuas veritates, at«

H dllfam

tenditur :

atqui DEltas fola eft h

&c ratio fpe-

iak&W

vel funt. neceffariorum

cialis &c. ergo. Maj. P. Veritate

s Theologice

icaiï'is (ä !

, vel contingentium ;

m»

y atqui has omnes attend

it Theologia Ípecifica-

fiyö ad DElItatem : ergo

&c, min. conítat in-

du-

|

i

a Pal Difli Prolog. Osieft. T. 41

dudione; tiam quod neceffaria concernit,DEus

ff

Tont;

cli Unus ; Trinus,omnifcius immenfus, seternus

&c vi DEltatis, quz eft illa foecundaradix om-

QU

NU

.',

nium DEO ad inwrà convenientium. Quod au-

0j

TTheol

tem contirigentia concernit,qte certur eít.illa

in DEltate originari 5 quare enim DEUS eítha-

DEU

trpoT

jus: pragrandis: machiuze mundialis Creator;

Confervator , Judzx, Sactamentarum : Inflitue

j

tor &c. nifi paxter ad DEltatem confugiamus,

lbmgi

- Conf. eadem pars primö.PræPrantifümus ha-

t.vidmti

fitio g

Sobitus praflantiffimó gaudet objectó quod , &

quo: atqui habitus 'Theologicus eít inter om-

fieiN

(5 nof

nes pradtantiffimus , & praftantior ratio fot-

malis 4 ipfa DEltate non datur : ergo &e.

tintum

Conf. IL'Theologia diftinguitur per conceptum

Qj

a, qua etiam intràfuüm

faïttm

DEltatis:à Metaphyfic

obje&tum DEUM. numerat

& confiderat j fed

hu

fub ratione multóm humiliori v. g. prim cau-

yD4

QhC,

fie , entisimmaterialis , entisincreati Gte. atqui

zatio diftin&tiva unius fcientiz ab alia eftetiam

fsf

illius rado- fpeci

Gcativa; & obje&tum formale

Ppte

Conf. IIl. Obje&um formale

ftanif

40 : ergo &c.

quo eft 1llà rati

o-fpecialis; qua pofita poni &

Al

obtüneri poteft

'Theologia, & qua ablata poni

UER

non poteft, fed potiüs tollitur: atqui pofita

- Q

confiderata fola DEItate poni G obtineri poteh

G fs

"I heologia; Sicenim 'Theologus adhuc proba-

!Ogia W0

.retDEum efle infinitü,quía eft ens perveffcnt-iä;

lii

zeternum,;quia eft imutabilis; ince.lligcntem,quia

eft fubftantia fpiritualis &c. efto non haberet

B

&9-.

E

ascidentales quafi denominationes Redemp

f1$5

atj

Dr'Objetlo FwénaliQuod ;'& Quo. 83

ontetili

tís j fuftificatoris, Glorificatoris, aut Creatoris.

nenlus us

Econtra,fublata aut faltem pracifa Déitatejnoflrá

adire

quoque tollitur Theologia : ergo &c;

i. Qui

- Objic.L. DEUSReqiit effe obje£turfi forrnale

gettunt

(Theologiz noflrz füb ratióne nobis iguota : fed8 f

DEU

DEUS fub tatione Deitatis eft nobis igriotus :

didis C

ergo DEUS fübratione Deitatis nequit effe ob-

varum I

je

4

um formale'Theolo

i. m D.min. DEUS

füb:ratione- Deitatis.e

f

1 gonfugiläk

nobis ignotus notitià

ul

&videnti ; habita per lumen naturale C. min, noz

j

titià*obfcurà ; habitá per lumen fupernaturale

TL

fidei. N: min. & Conf fic etiam in phylofophi-

at

tàntüm ab

cis non cogtofcimus fubítantiam intuitivé , fed

j

Ítractivé,

a p

ipet ol

/s''Objic. II Etiam Metaphyfica pro objeto

qiminti

faltem partiali haber DEUM : ergo non eft fi:83

Conüdfmi'

mulóbjectum Theologiz formale quó,vel quod.

l g, pf ïmï:

&iD.Ant.füb aliaratione formali,quàmTlieolo-

a &^

giaC.Ant.fübeadem N. Ant. & Conf.Theolo-

Ib äha c. "

gia affentitur conclufioni Theologicas de-Dkóo

propter auctoritatem primze veritatis revelantis

hn

hn

premiffas ; Metaphyfica autern affentitur con-

ul

elufioni Metaphyficie de DEO propter praemif-

?

TH Jb]äïäv.[ä

as naturaliter notas.

Objic.IH. Scientia ad

a

dat füum obje&tum, neceffurn eft : fed'Theo-

quet, & compfehen-'gg

at

; gdhllf?ï

logia noftra utpote finitanon adzquat DEUM

infinitum fub ratione DEftatis : etgo fub hac

s

ätïl«'

rátione nequit effe objectum fotmale 'Theolo-

j

"T

i. x. D. Maj. adiequet fuum obje&tum fe-

n W

€&ndüm aqualitatem 'arithmeticám , qua un

Fa

linea

y

$4 Peil-Difl. Prolog. Quaft. 11 $21

L

linea bipedalis eequat aliam lineam. bipedalem,

epd

N. Maj. adequet fecundüm zqualitatem , aut

Àn.),

magis,proportionem Geometricam, id.eft , ut.

m'rafis;

in tantüm cognofcat objectum, in quantumà

VTl

fcientia cognofcibile eft C. Maj. & D.Min. fed

&tim (

HMne

"Theologia noflra non adaquat DEUM aquas

Mnibnll o sst ii

litate arithmetica C, Min. proportione Geome-,

fitió

tríca N. Min. & Conf.

Poteft hoc argumens

C

tum etiam retorqueri in vif;ione Beatifica, qua

Gof ]

etiam finitahabet DEUM pro füo objecto;

2 N

$

Objic.IV. .Obje&tum formale qzed debet

" fl

efferadix omnium proprietatum de objecto déz

k N

monfítrabilium : atqui Deitas noneft radix v.g«

hia

innafcibilitatisin Patre , generabilitatis in Filios

Q

o

& fpirabilizatis in Spiritu S. aliàs he proprietae

wes forent.communes tribus Perfonis, ficut Deis

tere

tas commuinis eft:. ergo hzcnon eft objectum.

&

formale'Theologiz. | &. D. Maj. debet effe ras

lii

dix omnium proprietatum ,. vel per fe , & ime

ab at

mediate ,. vel mediante alio, in quo tepetiturg

D]

& per quod det

:

erminatur ad.certum fuppolie

m

tum C, Maj. perfe femper debet effetalis radix

ht

N. Maj. & D. Min. atqui Deitas non eft radix

Cj

dictarum proprietatum , immediaté , & períe,

d (

procisé quatenus Deitas eft C. Min. mediaté ,

Torf

& ratione alterius,' ac quatenus per relationen

Skumj

Paternitatis determinatur ad primum fuppofi-

R'inm

tum Diviaum. IN. Min, & Conf.

jnet

45 Objic. V. Chriftushomo - DEUScent

doarim

omnia , qua in Thcologia pgrtra&antur, ome-

Atsq

niáque d ipfum reducuntur ;. ergo Chriftusel

Ommh

0*

?

De Objelo Formáli Quiod, &*Quo. . 85

m bj

objectum adequatum & formale 'Theologia.

alitttn,

Ant. P. quia Chtiftus vi humanitatis & Divi-

an, d

hitatis prorfus explicité continet omhia ; quz in

i u

S. Theologia difedtiurtur ; àd Divinitatem

XDMa

enim referuntur Unitas, '"Irinitas; alix perfe-

DEUM ag

Ciones Divine : ad hümaritatem autém [ncar-

tione G

hatio;Nativitas, Paffio, Refurréctio D. N. ]Efü

qoc ag

Chrifti;ac Sacramerita ab illo inflituta : ergo &c.

ia d

