ducuntur; ioralestandem : quiz in honeftaz

türm u

j (

te virtutwm, türpitudine vitiorum; utriusque

pramio, autfüppliciofundantur, |Itaquefit -

Y o i

j

DT Demonfiratio Metapbyfica, quautitur D:6o

nofter Subtilis 1,d. 2. q.2. $. Prima conclufó

lol

!

Ex

ii

ifforumefl iffa, — bificpergit : Quod aliqiod

efattivum jit .primum fimpliciter , àta fcilicet

ymie

Tb

quäd' »on fit efféttibile ,. nec effettivum "virtute

alterius à fe : quad probo fic.

Zlliquod ens.eff

j j

j

effellibile ; autigiruy 4/8 , aut à nulloy aut ab

vt

alique alio. . INon W mullo : quia nullius ef] cav

hl

4

fa'illad;- quód mibil-eft.. . Nec à fe : quia ssl

i

A.v

. UEL g at uf

p

l

Tettls quefé ipfmf«fi

$

£s

| /f

uf ino Y« de Trin.c.3.. ergo ab alio effetlive. M. — | n

dud aliud fit A.

Si A. eft primam modo expofito,

dndi,

babeo propofitum.

Sinon efl primum : ergo eft

fpork

euidoi

pofterins effcliuum , quia effectibile ab alio, vel

quirtute- alterius e]??:&ifuum j $i nim negetur

poc

vintti

»egatio , ponitur affrmatio. — Detur illud altif-

*yerum , r fit B« dequo arguitur ,. (icut argse

infnit

um efi de A. £j ita aut procederetur in infnitum

tionis

- ant ffabitur inaliquonon babenteprius: in-

nipy

fínitas autem eff impo[Jibilis in. afcendendo : ergb

fünn;

primitas neceffaria - - nam circulum in eaufis

o

effe eff inconveniens,

Hucusque Scoti argu-

s.

At

Q

smentum ,-.quod vel folum jugularet Atheifla-

um fpurios partus , & refponfiones protervas;

&i

nihilominus ut Scoti argumentum reddatur,

L

xclarius ,& veritasconftetapertiüs percipiamus

E

^

infanas;.; & protervas

yidu.

ftarum 1. aldmittenfïilr';l

lifig

[1 Relponfiones Athei

foceffüm ininfinitum 5. enim veró proceffus in

Ti

infinitum nec. abfürdus , nec impoffibilis e(t:

tmgg

ergo:hoc admiffo nunquam devenietur ad ens

?

DT

&

fimpliciter primum : hoc eít, ut volunt Catho-

bfote

lici; adensneceffarium ,- improductum , inde-

4j

pendens..- Ant. P. quiaipfe Philofophus, jux-

[U!

dig;

ta quem mundus fuit ab.eterno , conceífit ta«

lem proceffum in generationom , & motuum

teff

ferie, ubinullus fuitmotus (impliciter primus,

fims 1

fed quilibetfecundus : ergoidem dici poteítin

ts

propofito; ..-Adde, quod multi infignes Autho-

WP!

res Catholici defendant ; poffibile effe in&n

g

À

-itqm

R

frcatumQggäegorcma-ticqum.'— -

Con-

m

n

Afäikütur Rationes Scoti DEUM Gc. - 20p

f d

"^^ Contta eft r. ivfinitas ef impo[fbilis in.afien-6 2

Vr

dendo, ut Scotus Author eft : ergo nihil.re-

fpondent Athei.

Ant. füuum triplici ratione

: t;f

dlv

evidenter probat Scotus fic;

I. Sipoffibilis eít

proceflus in infinitum in caufis effentialiter or-

n gt

y il d

"dinatis , tunc deberent ab Atheis admitti actu

fatay

infinitz numeró caufze , & quidem diverfa ra-

TT

tionis : atqui nec Athei admittunt actu dari in-

7 pn'zu: []

finitum numerum fpecierum , aut individuo-

lndh: ]

rum ; aliásnoncontinuó nova producerentur :

mint

ergo non eít poffibilis proceffus in infinitum i

Scoti 4f

«aufis effentialiter ordinatis ;; imó nec in.;ac-

e Adm[fæ

*eidentaliter ordinatis; quia etiam hz fub alio.,

Sprotti

& quidem intrinfecé imbibito refpe&u fant- ef-

yreddatto

fentialiter ordinate. — Maj. P. fi eft poffibilis

talisproceffus, velergopoffibilis eft circaindi-

mcipiamulä

:Nidua contingenter, vel neceffarió: exiftentia?

fifecundum : ergo habeo intentum.-. Si pri-

mitd

noceiit

mum : ergohocipfo quód illa individua:con-

(s

tingentia fint , poffuntetiamnon effe : atqui i

euralt

pofluntetiam non effe ; evidens eft, fiftituum

T Cafhd'

proce(funi in illo entejultimo, quod elT, ita.ut

ad alia, quz non fünt, tranfite non liceat.: — 1.

HMlmþ

phus

"Nonrepugnatcaufa prima fin& dependentia-ab

ycditt

'alia ? atqui (i talis caufa non repugnat, tuic né-

«effum:eít illam:a&tueffe; quod enimin necef--

[ momll"'

"FWM

fariis non répugrat , llud neceffario eft.;. àceft

lpo"üm

*évidens : atqui fi neceffum e(t effe ; & daricau-

-amtpfiïïiäm fié dependentia ab alia ;; tunc.non.

g

lii jj

xlatut proceffüs ininfinituim: in: cau(is effentiali-

necyha

jgf'oïdhiæüs* 3' Gob gandem rationem.

W

(

eeu-

204 Parsll. Dift.]. Queft. TH, $. 1.

4fe

caufis accidentaliter6rdinatis, quia hz fempet

E

prafüpponunt illass aut etiam formaliter funt

| Jmin

tales.- Maj. eft certa, tum quia Adverfarii re

Cor

pugnantiam affignare non poffunt ;. tum quia

furüt

megata tali caufa nullatenus apparet, àquonam

t5, tt

ergo tota ifLa colleGtio caufarum five effentialie

efum

ter , ive accidentaliter fubordinatarum fit. de«

ftitum

endens ; cüm tamen innegabile fit, illam

fingl

quoad primum fui

effe debere ab aliquo depene

demior

dere ;; hocipfo quód non fit àfe.....III. - Ubi eft

grodi

oerdo effentialis inter aliqua, ibi neceffarió elt

Quries

prius & poflerius ; cüm nonfit ordo inter ali

Vinpr

d(bctd;

qua; interquz non eft ratio prioris , aut poftee

rioris : atqui inter caufas effentialiter ordinata$

cüm n

meceffario eít prioritas,' & poflerioritas : ergo

gry

inter illas neceffarió debet admitti prius , G poe

dy

flerius : atqui fidatur prius & pofterus , tunc

Quoj

daturftatus , & non proceffus in infinitum ; de

peitte

illo enim priori, quod hic, & nunc admittis,

timim,

quaro, anfit primum, velnon? fi eft primum:

ii

quaroiterum.; anergo eft primum dependens,

Á

an independens ? fi eft primum independens:

itody

ergo habeointentum ; cüm inhoc unicé ha.

j

tfeamus; an deturens ab omni alio independens.

g |

Sieft primum dependens : ; nunquid in terminis

trod,

evidentem adítruis contradictionem. Si enim e

tf

primum dependens:; .à quoergo dependet ? ab

idg

aliquo priori-Z:efgo noneftprimum. . -Ab ali-

Nnd

quo pofteriori ?. at implicatoriumeft prius de-

b

jl

pendere à polleriori : ergo infinitai ef? impqäbi-

mm;u

con-

2 f-;: afeendendo : ergo Qutintetminis Scoti

f

:clu-

I

Afferuntur Rationes Scoti DEUILM éc.. 20$

du

eludam ) primitas nece[[aria-- - nam CircHo.

*

malite li

]um incaufís effe eff inconueniens,

dearir

Contra eft 2do.. Nego Antecedens. Athei«

63

; um gl

flarum n.61. poíitum. |. Ad probationem di-

m

co, transmifsó interim poffibilem fore pro«

ieeltio

ceffum generationum , & productionum in in-

n t à

finitum , poteft nihilominus. exiftentia entis

fi, il

fimpliciter primi, & improdu&ti evidenter-fic

quo d

demonftrari,

Si tota infinita colleCtio entiurim

]. Ui

productorum produCtaeft ab alio ,. tunc debét

«efari

dari ens improductum : atquitota collectio en-

p inca?

tium productorum producta eít ab alio :- ergo

p

debet dati ens improductum.: Maj. eft evidens,

vardindd

€üm- non poffit dari mutua caufalitas quo.ad

us

primum efle j aliàs Athei deberent affignare

i &W

duo principiaàfe invicem producta ab &ternó;,

«; wf*

quod tamen nec audent, nec poffunt ; hoc quip-

vium;

peintelle&tuivel parüm capaci ,^ & difpofito ett

.a

tam imperceptibile, quàm quodaaliquid det. fibi

lr

ipfiimmediaté primum (ui effe. P. itaqueMin.

kpudt

fi- (ingula produéta illius colle&tionis infinitae

chf) ii

produéta funt ab alio, tunc etiam infinita illa;,

ünee

& tota colleClio producta eft ab.alio :- fed. (in-

pdt n

gula producla illius infinit colle&ttonis fuie

s

produ&ta ab alio; 'àt dicit propría Atheiftarum

TU

tefjorfio : ergo etiam totailla; & infinitapro-

"E

dactorum collectio producta eftab alio : atqui

n

non ab alio produ&o ; aliàs quippe deberethoc

h

PH

[

productum contineti in illa infinita produ&tos

[

j

füm:collectione : ergoab aliquo- improdu&to;

:

uo

v

2

;

[i)

A

dnos Catliolici DFUM ?ocamusb

Coi-

»66 Pasll. Dif.. . Queft. IH..$.11^

4f

64 ^ Contra eft tertib. — Licét aliqui Doctores

Cont

Catholici admittant poffibile fore infinitum)

; lat

creatüm Cathegorematicum , id tamen'tantüm

| efusin

admittunt perordinem ad abfolutam-DEI po-

| a

tentiam : atqui ex hocipfo probatur dari DsuMs — witit:

ergo hac quorundam Catholicorum doctrina

produd

ib dio

iminim? patrocinatur Atheis. Contra eft quar-

16. ^* Au&toritas Ariftotelis nobis non obítat;

lne,

five enim ullum proceffum infinitum admiferit,

ficofle

five non,' in prafentitamen materia communie

Quorun

ter deferitur in multis Ariftoteles à Catholicis;

«bolun

«üm quiarationes nofltrz funt omninó evidene

Ws j

! Jacg

4es,; & fanz 5 tum quia Ariftotelem ; utpote

Jumine verze fidei deftitutum , & cocca gentili-

a

xate imbutum in przfenti materia mirüm cefpie

QM us?

aáffe : & latentes faltem ,- 1 non apertas contra-

tll ?

dlictiones immifcuiffe fufficienter oflendunt no-

fllm, (

t2 3 fe

Tti Phyfidi : Aciftoteles enim tenuit , DEUM

inonliberé, fed neceffarió hunc riundum ; &

Wlftae

omnia , qua ix eo funt, condidiffe * tenuit

foltdi

eetiammundurn hunc a& fuiffe ab &ternos. coi

M

tamen contradicit Moyfes in capite libri :^ 4s

Vüetiio

grincipio creavit DEUS Celum , e geYrAPDD.

; "i

"Contra eít quintó,

Si Philofophum rite in-

E

dpiciamus, is non eft nobis contrarius . efto

"ii

-enim admiferit generationesab zeterno, inficias

Vi

tamern non ivit, totam multitudinemab zterno

Atl

.

genetantium-moveri ab aliquo: movente extra

| mmiS [

3llam colle&tionem :- ergo admiffo interim pro*

Id

.&effu in-infinitum , adhuc deberent-Atheir'ad-

i

J

mittere aliquod-ens extra. illam culleaidäre:n!:

N

ficut admifit Ariftoteles.

Cone

——

141

Afferuntim Rationes Scori D EUM cje. 20;;'

qii Dodtt

Contraeít'6tó. Eftoforsnon fitevidensini«g A

re infinitus

plicantia infiniti , implicattamen evidenter pro«

tameitanit

ceffus in infinitum i» casfis" adaquatis ; qHEHE

um DH

proceffum wullus , nift infipiens im corde [uo ada

urdatib

A

i

»wittit : hocelt; implicat cale infinitum entiuigi

rom dod

productorumin quo fingula enria fint producta

nadier

üb alio producto intrà hanc colletionem exi«

.gon didt

ftente, & adaquaté danite effe primum : quod

fic oftenditur.

m admit

Si darentur infiniti pauperes ;

ja comm?

quorum nullus à fe ipfo haberet vel unicum.a

; Caloli

obolum , tunceffet imperceptibile , quomodgo

ninoel

unus ab alio poffet accipere obolum ; nifi in

det; Ufpöï(

hanc colle&tionem infinitorum pauperum ális

p /

unde ab aliquo extra collectionem conftituto

nirum d

obolus perveriret-: ergo'etiam dato, noncons

vrtas n

ceffo proceilü in infinitum: entium produ&to«

hdu

rum; quoruninullum habet quidquam exiftene

jt; DER

xie à fe, cü-imperccptibile', quomodo-unurni

lundllmy

poffit accipere exiftentiam ab alio nifi in.hàn&

fet muf

ollectionem aliunde ab aliquo extra colle&tia»

Tiem conílituto perveniátexiftentia, quam tune

qum d

1 jj

ifta entia participent ab illo:extra colle&tionem

1 ymm

confítituto. Unde meritó fic arguitur.'Si in caüfis

adequatis admitti debet proceífus in infiniti;ità

Jf [l!lä "

riti; !

llle

utad primá;& independentem caufam nunquant

fut)

*eveniri queat, tunc tota Atheorum colleclio e(t

10

p

"dependens, &non dependens ** hoc eft in ter»

a

"miimis contrádictorium : 'ergo &c. . Maj. P.

"dependerise(t ; quia quzlibec if(tarum caufarum,

nf

jdos

zi

1

E

»

Cant,

J r letvirenia

*

f:x?egem; & di

^6

o

«X

E

(

s»og Parsll. Diff. L. Quaft lll S.10.-

4

efíe independentem : ergo & ego ex ore ipfo»

procd

rum infero : ergodatur ens independens , quod

ls

nunquam admittunt Athei, .. Independens aue

quade

tem foret ifta colle&tio , quia juxta Atheos , &

-

dntt )

Machiavelliftas: nec extra hanc: collectionem.

d m

W e

eftaliquod ens à quo colle&io dependeat; nec

etiamintra colle&tionem eft tale ens ; alias.enim

fiehta,

totum ab aliqua (ui. parte dependeret adaquaté,

Mf

;

lil

quod implicat ex terminis.

nt ili

€6. : Contra eftultimó. Sivé Athei proceda

&an

ánfinitum , fivead certum ftatum , (1tamen nun-

hucusqu

nuam admittant ensincreatum , titique confore

tvl

miüs dicerent : Entiacreata usque ad talem, &

Q crtm

tantum ftatum , óordinem , menfuram , & inu-

al

ab lma'üw

merum pofle fibi mutuo dare effe, & exiftere;

«uàm (idicant; Ifta entia poffe fibi.utuó: dare

O

hot effein infinitum- . Taliter enim duplex.abz

&

furdum ; & implicantiam duplicem adílruunt,

$ii

4cilicet G in&nitatem a&tualem entium . in afcen-

dis R

WT r

dendo, & mutuam €aufalitatemi , laleem quoad

primam ; productionem.

Hinc:/fic arguo I»

Va

iNon poffunt fibi entía ad cercui £tatum mue

ityr,

stib date'exiltentiani : ergoà potiori nequeisi

&t m

infnitum, . Arguo.2, Athei nomàadmittuntene

laQ

itia creata , quz fibiin tempóre dent.effe inde»

[] ?qm

pendenter ab

alio:érgo neque ab aeterno , &cin

g

ánfinitum à parte-ante proce

dendó , poteft ad-

Atj

mittialiquod ens ( quod non ficDEUS ) & t

li ignem

men independenter à quocunqué cecteris entie

B

bus det e(fe , & exi(lere.... Confequentia tenet$

m fpat

4juia ad hoc proríus nil conducit &ternítas , V€

[ fUUm

proz

"

m

dfferuntur Rationes Scori DNM d 36 9,

ao

proceffus in infinitum , ficut nec tempus , aut..,

d qum'

flatus conducit ad poffe e(le mutuam. caufam

prndens r

quoad effe primum : ad poffe caufare indepen-

p

lol

denter à quocunque alio.

Si autem Antece-

Jediont

dens negas ; quare ergo non defa&to novi con-

yndetin

tinuà ex fe ipfis parturiunt montes, maria, Ele«

T ais

menta, mundi, foles; & fimilia?

lag

Refponfiones Atheiftarum apparenter Scho-67

laftica , & (anz, reipfa autem à (cholis exules,

voctltà

& à fana ratione aberrantes, dum dicunt Il.Nos

ia

hueusque fuppofuimus , quód valeat argumen-

r

tum à feníu diítributivo ad collectivum : atqui

adttn ]

hocinnullafchola valet: ergo neque in fchola. ,

gm,&l"l'

Catholicorum. « Min. probant varíis exemplis

T

ab indu&tione. - Sic utique non valet : finguli

gubd

homines non habent ni(i duos oculos ; ergo.,

ii

euam tota collectio non habet nifi duos oculos,

T

Sic'utique non valet : (inguli anni, menfes,

yn il &

dies &c. zternitatis à parte poff , (ive vi &nien-

m

tur j ergo & tota zternitas à parte poff , five

jc g

h

tota annorüm; menfium , dierüm &c. collectig

fitietur,

um

Ha argumentationes certé non va-

lent; imó poflerior pugnat exprefsé contra fi-

f n

ii

dem Catholicam, qua docet, quód aternitas.

mc,ff'.i :

à parte poff nunquam fit finiendas fünt enim

n

anime noflrz immortales, & qua bené ege-

g

T

H

otþü

Wäl

runt,ibuntin viram zternam , quz veró male,

"

j

in ignem eternum, ^ Sicutique non valet: fin-

j

,

gul& partes fphere coeleftis moventur extra.;

l

fuum fpatium : ergo & tota fphara movetur eX-

tra füum fpatium. ^ Sic utique non valet: om-

i

nes

a1o. Pars I Diff. J.. Quaft. IIT.. ..

Af

nes partes hominis funt aliquid incompletum;

qui j

ergo & totus homo eft aliquid incompletum:

«t Gl

ergo , pergunt Athei , etiam non valet hzc ar-

ho

gumentatio : fingula entia in hoc univerfo. exie

dltribi

ftentia funt producla: ergo etiam tota colleclio

as t

e(t produéla : atqui fi hac argumentatio non và-

Con

let, tunc necdum probatum eft, quód hujus

Buntent

collectionis debeat dari caufa producliva im-

libs p

producta, & neceffarió. extra hanc collg&io—

&m[lr

nem exiftens:

Qundo

68 ConcuaeítI.

Quemadmodum in aliquibus

nv

tenet confequentia à fenfu diftributivo. ad colle-

j aüsgärtiï

&tivum , ita in aliquibus non tenet , t probant

| É r

exempla Atheiftarum. — Sic tenet : fingulaacci-

| [fi]

dentía indigent fübje&tó : ergo & tota acciden-

| QïWl

tium collectio indiget fubjectó. — Singuli lapie

:

des funt in predicamento fübílantiz : ergo &

lo

tota lapidum colle&tio eftin praedicamento fub-

fs

flantiz. Singulz colleGtionis partes funt fpiri:

hl«

tuales: ergo & tota collectio. Et ne longe abea:

i iig

mus, habemus in przenti. quaftione inflan-

tiam apertam contra Atheos , qui hanc propos

; "Loog

)

n j

Jisto

fitionem ponunt: de qwoliber enze exiffeute. e[

l tü]k&lül

segabile, quod fit. ens improdutlum , frmplexs

l r

Jam quaro; an & hac fit vera : de tora collt-

Pt

Éione entium exiffentium eft negabile , quod fít

D!

Qu

ens improdullum, fmplex ? fi affirmat Atheus :

üte

ergo juxta ipfum valetaliquando argumentum

"t

Afenfu diftributivo , ad colle&ivum.

Si negat;

| tj

ergo hac illius contradictoria erit vera : de tet4a

h

abile,

ET

NUv

eollecl ione- eniium exij?m:im? non eft. neg

qmd

tl

m

.M

Aferumtur Rationts Stoti D EUM. Q 21f

compltut

tompltut

quod fii ens vimpraduf?nm, fmplex , que tamen

vll bie

eft falfiffima : ergo etiam ab Atheo admitti de-

!

bet , quód aliquando va

yivero u

let argumentatio à fenfü

diftributivo , ad colle&

ivum.

Pro hoc autem

oncali

Ratioor

certas flatuere oportet regulas. [taque

quily

Contra eftIl. regulaprima. — Valetdicla ar-69

gumentatio , quando przdicatum convenit coi--

dudist t

libet parti fecundüm fe

; in quibuscunque cir-

c coi

eumítanuis , & abfoluté

Ípectata : at non valet;

quando pradicatum de

pattibus enuntiatum.

indid

convenit earum cuilibet

pracise üt feparatz ab

o adti

aliis partibus,aut à totac

ollectione.

, lp

Cüm proin

hzc pradicata: effe. ab alio:

ür.gulaafil

effe dependens , o

pra'duffuimk ec.

conveniant cuilibet enti produ-

oiaalt

j

&o fécundüm

fe

» &abloluté fpectato, hzc ea-

Singu[i ïi,ïj

dem pradicata et

iam poffunr convenire toti col-

od

lectioni entium p

roductorum,

Ratio primz

lmenlüm

; lunt IP);

partis regula eft; quia quando pt

zdicatum ab-

foluté conveait alicui parti,

tunc per acceffum

long W

ad alias partes ipfius natur

a non deperditur,

p né

fed potius à fingulis fimul,

& collectivé fumn-

a

ptis tota illius

M(un !

pradicati rátio conflatur pro ipfa

co le Cione

» quia pradicatum neceffarió conve-

n Fm )

hit; neceti

am impeditur per acceffum aliarum.,

TULA

partium,

Ratio.. fecunda. . partis

) qll !

regulaä

€t5 quiaimpoffibile eft unum oppofitu

m con-

" Alhwi:

venire cum fuo o

yriit

ppofito : ergo ficut pars non

convenit cum tota €o

llectione, (ic euam.pradi-

gt

catüm

patti feparatz tantüm proprium non po-

3

n

teft coi

ivenire

1

.

ipfi collectioni,.

, Cum.erge n

; "(gd

exemplis ab Atheis add

uctis ptzdicatum : fcii-

j

O2

cec

Aftr

212

Pars Il, Dift.I. Quaft. IHI. f. T.

hr con

cet duos tantim babere oculos c'c. conveniat fiti«

dicttm

culis hominibus , prout (eorfim ab aliis füumun-

fitis cum tota. colle-

! preda

tur, adeóque prout oppo

| (ume

Gione , non eft mirum , quod ille argumenta-

tiones non valeant,

Econtra cüm in exemplis

niat) n

Tün (o

xnobis contra Atheos adductis predicatum.. :

3

conveniat

fl

effe dependens : e[fe produtium ab alie

cuilibet enti producto fecundüm fe ,

& abfoluté

Áiprf

theon

in omnibus circumfítantiis fpe&tato , & non tan-

quutsà

tüm quatenus dicit negationem coníortii cum

aliis, autcum tota collectione , hoc ipfum prz-

um

dicatum etiam toti collectioni convenire natum

tnimpri

IOT

eit 5 sícque fübfiftit noftra à fenfu diftributivo

ad colle&tivum dedu&ta argumentatio,

l.0

btühï

[

7o Contra eftt

ertio fecunda regula, juxta quàm

(u diftributivo

puon

ariter valet argumentatio À 1en

ad colle&ivum fcilicét quando praedicatum-

Tr g

néc eft quántitas , nec ipfa collectio fit ratione

fiqum

antitatis : econtra non valet argumentatio x

fäl:ium j

jqu

fen

fu. diflributivo ad collectivum,quando pra-

d ;ll

Aiteni T

dicatum eft quantitas five continua;five difcreta.

ur ex di&tis num. priori;

It fj

Ratio regulz fumit

quia quando przdic

atum eft quantitas, tunc

-

Vitig:

n

convenit fübjecto üt

feparato ab aliis , f veró

um non fit quantitas , tunc illud con-

düge

prædicat

-

venitfub

je&oabfoluté. Erhac regula Ípecia-

Tun r

fün f

liter pug

nat contra fecundum Atheorum exem-

diebus &c. quia col-

mUm ) iä

plum de annis , menfibus,

le&io 'ex his pradicotis difcreté quantitativis.,

"&]ilan

&l

toti colledioni füperaddit talem numerum , qui

CU-.

QU

ceri cüilibet anno , menfi , aut diej in part

axt

4

Afferuntur Ratione; Scoti DEU M &e.. 213

onventd

lari convenire non potefl. | Econtra hoc pre-

alisfone

dicatum : effe produilum : effe dependens , nec eít

j tota (

prédicatum quantitatis continuz , nec difcretae

(cum etiam entibus non quantitativis conve-

argunte

jinertüp

niat) necetiam toti plurium entium producto-

UM

rum colletioni addit aliquid, quod non poffit

fingulis entibus convenire, aut viciffim. — In-

i, convcv*fï

&llos

fuper finiri , & incipere ( in xternitate ) non po-

) n

telt convenireanno , menfi , aut diei nifiüt fe-

jnor

paratisà tota multitudine, &collectione anno-

cipunr

rum , menfium , aut dierum zternitatis ; hzc

enre n

enim primum, aut ultimum non admittit, cüm

Jiftibus

fit tota frmul , £j perfetta vita poffefro.

[

IL. Demonítratio AMetapbyfica, quam adhï;-7r

betDodtor nofter c. q. $. Zertia via, eft hac,

j qi

diftibur

perordinem fcilicét ad Gnem ultimum.

Dae

radiatt

tur unicus fiis ultimus: ergo & DEUS. Con-

fcquentia conftat, quia (icut ens primum, necef-

ficrat

nait

farium, improducium &c. dicimus DEUM

p

eífc , ita idem de ultimo fine intelligimus. Ant.

ïvedikrcif

autem P. quatendo, an ergo unicus tantüm..,

fit finis ultimus , vel plures , vel infiniti? Non

y; [

titt v

unicus : fecus enim haberemus intentum. — Non

js, i

plures: cüm circa fines pracis& plures faciliter

attingeretur ultimus , aut (Latus in finibus , quo-

iludd!

JJ IP

f

Tum utrumque non poflunt admittere Athei ;

j

m

cüm ficut non. admitant. in efficientibus pri-

mum , independens , aut ftatum , ita etiam in

1 qui (

finalizantibus non poffunt admittere ultimum,

nu[ällwi'

Al

atf

aut fLatum: ergo lunt fines numeró infiniti , fi-

p

r

infinitz : atqui non...

l

'cutvfuvnt juxta Ipfos caufz

3

funt

bYa Pars1l Difl. T. Quefl. HI $1.

Afer

funt. fines ultimi infiniti : ergo ünicus tantüm.

b tiiq

ftredi

Min. fubfumpta P.L'Né quidem camaliquapru-

dentiz appar:ntià ad. captum . fanum 'explicare

eudint

poffüntArhei, in. quonam erga confiftant. fi-

eil

nes ultimi-infinii. Imó' hoc ipfo; quód ad-

RR '.Cïg

-

mittant fines ultimos infinitos , admittünt.,

sher

"DEOS infinitos ; ficut admitterent DEOS in-

z

Tajtsn

finitos , fi admitterent infinitas caufas primias,

quen

hücpa

& independentes.

Eadem Min P. II. Implicant

infinitaprima : ergo & infinita ultima : ergo&

abl

infinitiultimi fines.

Eadem Min.P; Ill: veler-

cunquc (

go ifli infiniti ultimi fines funt ejusdem bonitátis,

ms,quo

& perfectionis , vel non? Si non : quomodo

ba

(t«

ergó voluntas poterit ultimó fatiati abeo;quód

non habet omnem fatiantem bonitatenr ? quó-

"u

modo:eft finis ultimus , cüm ipfi adhue defint

ETA

tot bonitates ; quot reperiuntur in aliis finibüs,

LY

quibuscum non eft ejusdem bonitatis , &.pet-

du i

fe&tionis, " Si verofint ejusdem bofiitàtis, &

f

perfe&tionis :certé adftruis implicartianr j'eüm

fiünti

T n

non fint perceptibilia infinita infinita ejusdem

rationis. Imoó juxta te non eft perceptibilis uni-

Q

-

cus finis ultimus infinitus: ergo nec infinitifi-

fl

nes ultimi; cüm jam defit ille ultimusinfini-

n

2

tus finis, quem Catholicis denegas.

lsf

P^

TW Demor[Iratio Mevaphyfica; quam

fubmïf

f

niftrat Do&tor nofter Subulis e. q. $-OWarta via

quim j

"ex parte eminéntia , etthiec.

r

Ens; quo majus,

G perfectius ne/quidem cogitati poteft; eft.,

(l

DEUS :fed:ens: quoxmajüsnéquidem copgitari

lltltp(

poteft , debet exiftete : ergo & D EUS. Min.

P.

A

Afferuntur Rationes Scoti DEUM (tbe, 21$

(s ttht

P. cuique (anz mentis evidens eft defacto exi«

Yaliuit

flere aliqua entia: atqui hoc ipfo ,quód defacto

m p

evidentet aliqua entia exiftant, debec etiam actu

od

exiftere ens, quo majus ne quidem cogitari po«

teft :ergo & DEUS.Min.P. Si modernis entibüs

) quia

Admitit,

actu exiftentibüs non etiam exiíteret ens, quo

tDEOD

majus ne quidem cogitari poteft , tinc quocune

ufas r

que ente defatto exiflente foret poffibile ens ad«

huc perfectius, üt ex terminis'conflat :: atqui

jLinga

d r

abloluté non.eft poffibile ens perfeCtius quo-

PA

cunque ente defacto exiftente: ergo a&tu exiftit

mb

ens,quo majusne quidem cogitari poteft. Min.

] qf]amaï

P.Si. adhuc eft poffibile ens perfectius quocun-

que ente defa&to exiftente ;; quero, à quanam

lii

j

ergo caufa producetur? à feipío? At ensà fe ne-

gantAthei, /| Vel f admittant: an putas, tale.

hi

yi fl

ensin fuiper feiplum productione adeó parcum

effe, üt f& cum dependentia ad alia entia imper-

us A

fe&liora producat ?. An putas , producet fe juxta

;di]ffä[igl

u

phantafticam imaginationem Atheorurn , quo-

rumunus talem , alter majotem,m norem alius

T d

ii

fomniandó concedit perfe&tionem ? certé ha

tidicula funt, ac homine rationis compotein-

(

digua. Sivero dicant produci poffe ab ente..

imulsw

imperfe&tiore , falfum dicunt; càm nullum ens

"d

majorem perfedtionem queat communicate,

quàm ipfum habeat.

Etamabó , darétnehane

j

majorem perfetionem ex propriis vel alienis

äuo majllï:

x

viribus? neutrum in fua fententia prudenter af-

ferere poflunt j cüm omnium entium vires corn-

j go'iläü

O 4

para-

UM

e16. « ParsIl. Dift.A. Queft. 1. $.1H

l

&

vetót

parativead ens omnibüs exiftentibüs perfe&lius

fint, & maneant imperfectiores,

1

tiit)

füit no

73.. Urgetur hec demonftratio. — Ens; quód fit

aCtus purus , a&tu. exillit: fed ens , quod eft.,

H&US p

] redem;

actus purus , eft ens perfectiffimum:: ergo acta

exiftit ens perfectiffimum, & per conícquens

W.

DEUS. Min. efLcertaex natura. aclás puri, ft

piüs n

enim non omnem fibi poffibilem importatet

hrj

perfectionem , importaret potentíam ad per-

puus

elis

fecliones fibi poffibiles : potentia autetm repu-

gnata&tui puro:ergo &c, P. itaque Maj. Actus

Mudi

00

purus non implicat: ergo nec implicat ens, quod

fita&us purus, confequenter exiftit ; ita ut actu

-

Quet

—

fit totumid , quod effe poteft , quia neceffario,

libln

& àfe ipfo debet tale effe.

Ant. P. T.-Siimpli-

ts

catactus purus : ergo à potiori implicat actus

ori

dud;

non purus , & cum potentialitate mixtus : atqui

actus impurus evidenter non implicat ; aliás

itn, ]

E At

juxta Atheos implicarent omnia , quod eft con-

tra experientiam , rationem fanam , & Ariftote-

D

lem 1 2. Met. tex. 37.repegnat omnuia vepugnas

Y "

ve: ergo nec repugnatactus purus.-Maj. con-

at

ftat, quia actus non purus participat fuum effe...

——

y

abactu puro.

Idem Ánt. P.II. 1pfimet Athei

diy

-

non negant conceptum actus puri in actu figua-

ljs &

Tarm

to , fed tantàm negant in a&tu exercito ; id eff,

$on negant , aCtum purum legitime defcribi à

3t0m

Catholicis , fed cantüm: negant. actum purum

M&gl

fic defcriptum a&u dari poffe : ergo licét verbis

Atf

negent exiftentiam actüs puri , reipía tamenad-

mittere debent; quia quod taliter poffibile (non

(

verà

Lg

Afferuntur. Rationes Scoti DEUM cje. 317

is pf

veró üt impoffibile , proutcirca chymeras con-

tingit.) defcribitur , plané:non implicat , quod

fuit noflrum intentum. P. Idem Ant. lT. Athei

, ii

,quit

a&us puri non poffunt affignare implicamiam

n:crgozää

tealem: ergo non implicat.

! Cülkat

IV.: Demonfiratio Pbyfica, quam Scotus (z-74.

Qis u

ius in(inüat ex Apoltolo ad Rom. 1. v. 20.

timporz

Invifibilia enim ipfus( DEI) à ereatura mundi,

m t

per eas qua f'atba funt y intelletla confpicinntur,

tUL I

eft hecproríus:efficax, & ineluctabilis. Hujus

Mil

Mundi ordo; fabrica, forma; motus , varietas,

10

uniformitas, pulchritudo , & difpofitio. ne-

ia t

queunt evidenter in: alium refundi , quam in

ante

fubflantiam: primam , independentem , & in-

j ij

telligentem , ac omnibus creatis fuperiorem..,

omniürque operatricem,& dire&tticem impro-

gt

ii

du&tam :'atqui talis fübftantia eft ipfe DEUS,

L

ütn. r. infinuavimus:: ergo &c. . Min. etiam

30(!(&[0"'

ab.Atheis admittitur, ideó enim negant dari

x hr

DEUM , quia negant dati talem fuübítantiam,

P. ergo Maj. fpecificata nequeunt refundi in

qn"

Mu

atomos : ergo in di&tam fubítantiam.

Ant. Pa

Qur ee

pet principaliores hujus Univerfi partes , & quie

dem t.de Homine.

Nullus fan: mentis ocu«

fnet lii

d

lis contuens effigiem ad vivum Carfaris perfo»

i,j

nam reprzíentantem adfcribit illam. fortuito..

atomorum concuríui , fed potius perito in arte

d

Magïüro : atqui fi ftatuam emortuam eviden-

)pn

gt

ternon licet adfcribere fortuitoatomorum con»

curíui : ergo.à potiori nec lhiominem, que m

m

j

ni:veró; mundum. s

Gfæci M:figäxoaAuov Lati

com«s

v

$

218 Pars LT. Dif-l. Queft. HI. $. 1.

r

compendiatum vocant. ' Ergo nec hominem,

pllunm

de quo teftatur invitiffima illa feptem Macha-

Tümitn

baorum Mater2. Mach.7. compellais filios

citifol

tütete

fuos: Neftio qualiter in utero meo. appartiflis,

neque enim ego (piritum, &i animam dedi vobis — ,

c vitam, fed [mgulorum membra non ego ipfa

N

Tn

comgegi :'pd JMundi Creator , qui formavit bo-

il

suints nativitatem. Exgo nec hominem , cu-

jus intuitus ingerit admirationem , pulchtitudo

En(nrn)

&t Vor

amorem ,fapientia venerationem , ' dextefitas

; Bs

fluporem. Ergo à potiori nec hominem'de-

|

quo habet Minucius Felix: Zpfa pracipat forma

Mi

|

nojl ra pulchritudo D ÉU M fatetar. artificem':

TWiin

| [

Status rigidus , uultus ereblus , oculi in [umma

velut in (pectla conflituti , jf omnes coteri feu-

| 8 gef

fs welut in avce compofiti, — Longwum eft ire per

; fiji

ktm,

fingula; nibil in bomine membrorum e[f , quad

non j nece[fitatis caufa ft, r decoris.

Et quad

Puer |

magis mirum e[l , eadem figuva onnibus : fed

Hcæ;[

Wngp

qmazlam unicuique lincamenta deflexa. Sic & Á-

miles univerfi uidemur , ci inter. fz fingnli diffr-

| odb

miles inuenimur.

Ergo nec hominem , cujus

| ih'perp

l

"h

quot fünt membra , totfunt prodigia, fua di-

|

Ípofitione , relatione, munere, agilitate, com-

N

municatione &c. . Ergo nec hominem , in quo

|

Ti

funt(ut verbaliter refert nofter P.Henno tracl.1.

dUm [

deDEO q. 2. conc. 1. ex.Galeno de format.

E

fcet. ) offa 224. qua fingula habent. officiaul-

ts

tra 40. mufculi plusquam fexcenti , qui fingli

' ffing»ij

babent officia decem ; nervi, arterie, & venae

L [

plané innumerabiles, in minutiffima tandem ca-

li p

pilla-

11

Afferuntur Rationes Scoti DEUM ejc, 219

tiechoimt

pillamenta :definentes : Singulorum membro-

m Mi

rum.tam exquiüta proportio ad füos fines, ut

mgelus l

circa folum oculum fieri poffint plusquam du-

t al

cehtee refleCtiones circa fitum , menfuram , fi-

yam d

guram , tunicas , mufculos , nervos

cilia , fupercilia ,. & fimilia.

j Palpebras,

N

a

iformal

Idem Ant. P. II..De quatuor Anni tempo-7)'

tibus.

jrminm, v

Si omnia fierent cafu , aut fortuito ato»

, pidiii

morum congreffu , qui fieti poffet , ut conftan-

n

ter Ver certos flores viviis depingat coloribüs?

oninitic

IEftas: Calores ; & fegetes maturet ? fulgura,

u r

Gtonitrua detonet ? Autumnus fructus , &

ur a

uvas germinet ? Hyems frigora, & glacies con-

Wt

1

UL

denfet.?.Cür nunqüam in Vere vindemiamus,

u r

aut -;efäfa in autumno decerpimus ? Unde adeó

7 d

1

fapientes funt atomi , it nulla preeveniat alte-

17

tam, fed.regulaté exfpectet momenta , quze

" !J

i, bl

(h

Pater pofüit infua poreftate? Unde adeó paci-

T

"m

"

fice ; utheillisftatis temporibüs locum cedant,

721 ( /

Ut non tagis atomi placidiores continuum. pra-

tendatit-dominium, aut hz ab aufterioribus

jl

inei w.iu'i

in perpetuum relegentur exilium ?. Certé. quae

j fä)fua :

eveniunt. fortuito, nec regulata, nec conílan-

tia: funt , fed prout fortuna manet, modó hoc,

;

efly p

modo alio contingunt tempore: ergo recurren-

yotih

dum:eft ad aliam caulam fuperiorem. |Ut.,

preclaré afferit Minucius Felix.

uid cinn or-

dc fo[ml(«

do temporium , ej frugum fl abili varietate di-

of

u Hng"[l

jlingaiwr : nonne- dublorem fuum, Parentéme

j & qu

que teffatur. ?. Fey aqub Cum. fuis floribus ,. e*

yjdtm d

æffa: erm: fuis melibus , Q autumul matier itas

0Y4-

ó

Pinr

o

Pars H.. Difl. I. Queff. III. 6.IF.

m

grata, ( biberni olivitas neceffaria ; qui ordo

fhdtis

facilà turbaretur , nifi maxima Katione confifie-

d À

foreit

ret..— Tam Providentia quavta efh , ne Hyems

colif

Jla glacie ureret , aut fola ZEffas ardore torre-

vet , dutnmni, Q Veris inferere medium tempe-

t5

ramenutum ?

yulis

Idem Ant. P. HI. de Elementis.

Dic Athee,

u

976

qualiter Elementa fe ad hominis utilitatem im-

türg. y

pendant? quot profert terra homini plantarum,

pontr

herbarum, frugum, metallorum, lapidum, thet-

lempcl

marum, &aliorum mineralium genera ?. De

nunqu:

aérequid dicam, fine quo nec homo, necquz

linci

illi ferviunt bruta animantia, poffent refpirare;

I2l

fine quo deftitueretur homo illo in aére degen-

| etoh

