qui fic etiam exiflentia foret de effentia creatue

l ditetdi

:

rarum , cum juxta Mctaphyficam Scouftarum

pinas

( contra quos hic ago 5 exiflentia non realitgr

fihint

diflinguatur ab effentia.

356. P.eadem p.llI. Illud quod eft ens neceffe effe,

& aétus purus , includit exiftentiam in fuo con-

0i

ceptu eflentiali; fed DEUS eft ens neceffe efle,

& actus purus : ergo includit exiltentiam n

fuoconceptu effentiali. Min. conftat ex n. 104.

OF

Maj. P. fumma neceffitas effendi, & pura actua-

Jitas omnem proríus potentialitatem excludunt,

| fngda

& confectancé

:

prafupponunt ens per eflentiam

tum (

exiflens ; eflentia enim , qua in fuo conceptu

Qisa,

formali cxiftentiam. non includit , poteft con-

tatur

cipiut non exillens , adeóque ixt poffibilis, ef-

Tinter

Mi /);

fentia autem qua concipi poteft àt poffibilis,

L

non eít aClus purus, nec ens neceffe effe

.

a

dy

"O G.

Tit c

1j

Utautem, hacomnia clariüs de mente Scoti

ü?exj

effe , conftet cuique, do ejusdem DoGoris for-

4H(1m

malia 1.difl, 36. q. un.$. «4 fecundum dicb ,

jemi;

in fine.

DEUS zon eff tantum , cui non rtpu-

il

| fni

gnat effe ( quod etiam creaturis convenit ) fé4

eft. ex fe ipfam effe : atqui non eft tantüm effe

-

uj

poffibile, & cui non repugnat cífe ; hoc enim

fmgu

Scotus negat: ergo eft ipfum effe: a&tuale-

'fitg

eff .

ldem D. q. quodl, 1;5. ad primum dici pot

. g

Ll

jta

--

M

n Sivgulavitas, f Exiflentia fmt. cvc, 299

dl

ita habet

Effentia , £b ejus exiflentia in cveaz

yilca

turis fe babent fscut quidditas , t modus : ideo

Bf

dz/fmguunmr. In'Dioinis autem exifientia eff

Diung:t

de conceptu e[fentia , C pradicatur in primo moda

DI

!

dicendi per fe, fit, qud propofitio illa per fe eff

R

priva, ec immediata , ad quam omues alia ves

Ton f

folsntur , ut patet in 1.d. 2.2, 2.

AC

$. II

mfuocc

,w

Objectiones folute coutra N. 149

n«

MMl Wi

ii

Bjic. .. Juxta doCtrinam Scoti fusé tradi- 148

&l

tam an, rof. & feq. infinitasnon. eftde

ia

effentia DEI, & tamen eftinümior, quà

;l

fingularitas:: ergo nec fingularitas eft predica-

Ant. conflat ex di-

at

tum qulddmnvum DEL

&tis a. n. Y 12. ubi hunc noflti Doctoris Subtilis

[

o

textum ex 1. d. 8.q. 3. $. Sed i argnas , appas

bll(ïl

rCntu llOblS contrarium CXP]!CJVlmUS. Ens at«

AT

WM

tem iit convenit DEO , fiilicét ens per tjänzmm

Qul

f

e/f ipfim e[fe infinitum s. ey uon aliquid , cui tan-

m conveniat ipfun e[e-s . e& ideo ex fe ef. boc ,

fit ((/

G ex fe infiuitum , ut quafi per prius intelligatuy

aliquo «modo m]ïmms effe modus eutitatis per. ef-

(U0U

j il

fentiam , quàm ip[um intelligatur effe boc s ef

TA

ideo »on oportet quarere , quomodo hocens ht in-

finitum , qnafr prius conveniat fibi ffmgularitas

i

Um [

6 nmquxd hic Scotus aperte. fupponit Z quód

u

imgulamas non fit prior infinitate ) qzàm infr-

nitas,

Ri . totum Scoti textum fore intelli-

l lo

gendum quoad noftrum. imperfetum intelli-

j

j

gen-—

300

Pars H, Diff. II Quaft. H.. . IIH.

(

gendi modum , üt infinuantha particulae qua/t',

mulipl

eliqnomodo ; nam quod reipía;, & fecundum fe

fnguür

prius eft, non q«a/i , non tantüm aliquo mado,

|

| Trnitat

fed abfolute prius eft ; & ideo f ab aliquo per-

padong

fccté , & quidditative conciperetur fubítantia

| Commu

increata , conciperetar in DEO prior effe ratio

( n0l

fübftantiz talis, hoc eft fingularis , quàm ratio

m

inüniti: revera enim in DEO prior eft ratio

Tndiy.

fubítantiz etiam usque ad fingularitatem, quam

Cliva «

fit modusinfinitatis.

p

Yf

Y. alii fecundó, quód D. ibi locutus fit de

du dj

W

infinitate radicali , qua ad. (ingulariratem fors

maliter füperadditam utique prefüpponitur.

h

s

Verüm hac refponfio fübíiflere non videtur,

tt com

tum quia juxra probata n. r5 2. & hos etiam.,

| o n

ls h

SSas Singularitas nihil Effentiz Divinz fuperad-

0b

ditum eft ; tum quia infinitas radicalis vel elt

modus effentiz fuperadditus , & fic hoc ipfo

troof

fingularitate pofterior; vel fi non eft modus,

Dl

fed quid fotmaliter cum Effentia Divina Syno-

Memp]

nimum , taliter'tamen e(t quid innominatum,

dOS lpw

üt explicavi fupra, non fic fingularitas.

Ma-

TIme

neat ergo refponfio prima, cui ex P. Smifing hic

Iuy

fequentia jungo formalia,

Unde iftum Scoti

W Q

locum male Lyeberss intellexit i& Commentari

hitex

ff« Si dicatnr ; exiftimans fecundüm Scotwr

Quun

hacceitatem non effe de quidditate DEI.

W

Tí9

Objie. II.: Conceptus relationis, fubfiftea-

| v

tiz, & perfonalitatis eft multiplicabilisin DEO,

Q

ut docet Myfterium SSS. Trinitatis: ergo fal-

ten non omnis- proprietas elt in DEO' im-

! n

mul-

f

Objetliones foluta eavtra N. Y49.

3ot

lag

mulüplicabilis, & confequenter nec formalitet

frint

fingularis.

Xt. N. Antec. ad Myflerium SSS.

dipuwi

Trinitatis dico, quód fubfillentiz relauvze &

du

perlonales íin DEO nihil babeant adzquaté

v :

!

commune , fed fe totis fint diverfz , etiam pro-

ln

ut à nobis perfecle. concipiuntur, quia conci-

Vi

pimus illas canquam rationes ultimatas , & di-

d

ftin&tivas perfonarum ; ultimató autem diltin-

i

&liva concipiuntur üt primo divería ; aliàs quip-

pe per aliquid fui convenirent, & per aliquid

T hg

aliud differrent, & fic hoc ipfo non forent di-

um

verfa,

Exemplum eft in pluribus hzcceitati-

jpponiu'«

bus creatis, ficut enim ha nihil habent adaequa-

d

té commune, üt ex Logica fuppono , itaà po-

TM

tiori in DEO plures illa relativac, & perlona-

dpet

les fubfi(tentia.

Sed contra hoc

j

60

Objic. lll. Effentia Divina non eft de fe haec:

ho

ergo fingularitas non efl praedicatum eflentiale

L

DEI.

Ant, P. ex doctrina Scoti &um íuis in

um

1

Metaphyfica, ubi unanimiter docent inter mo-

jl

dos fpecificos, & individuales hoc verfari di-

! MZ'

fcrimen, quód fcilicet modi fpecifici immediaté

nüng' i

fequantur conflitutionem rei ; individuales ve-

nl

ró conflitutionem individui,

Claritatis gratiá

T

fit exemplum.

Gradus intenfivi albedinis fe-

u

quuntur individualem conflitutionem | hujus

numeró albedinis, quia funt modi intrinfeci in«

jl

dividuales; perfeclio vero fpecifica, qua albe-

pH

do cateros fors colores antecedit, fequitur irn«

mediate illius conftitutionem quidditativam..,

ii

Jif

&t modus ejus fpecificus,feu quidditativus : er«

[i)

g?»

302 ParsIl. diff. T. Ouafl. 13. S. 1.

!

5

"

:0, cüm infnitas fit modus DEI fecunduni

eptu

| «90|

omniafua effentialia, Tequitur, quód infinitas

pracedat (tanquam modus quiddirativus, &

| ii

DgU

non tantüm individualis ) fingularitatem , &

l DA

confequenter ficut infinitas non eít dé effentià

immy

DELà potioti nec fingularitas erit. . Neg.

Tttür.

Ànt. in hujus ptobatione C. totum Ant. atN.

[P

fuppofitum , quód fcilicet fingulàritas tion fit..

t& ef

DEI pradicatis effentialibus ánnumeranda, cere

té hoc Adverfarii debeterit probare, & nonfup-

hitio

n d

oneté 5 nam juxta rationes noftras à n. 149.

j lph [

DEUS ett effentialiter fingulatis, quo fubfi-

| Varts

flente infinitàs non poteft effe modus fpecificus,

t

DEU

feu quidditativus DEI in hoe fenfu, quafi verà

t

fine

o

ularitatem praveniat; haecqué ád modumi

|

j

im

DEl[individualem fit redigendá. — Si vero iri

hoc fenfu AA. contendant infinitatem effe rno-

Qu9

dum DEI quidditativim , quatenus & ipfa fia«

'l m

pularitas fit prdicatum effentiale DEI, hac-

l

pote

que neceffarib modificetur ab infinitate, nihil

; m

Oi

contta r0$ dicünt, quin potiüs noftrám rnagis

Aff

declarent affertionern.

Qu

ió6rt

Objic. IV. DEUS poteft concipi, üt diftin-

Gus effentialiter ab omni alio, quod DEUS

; piat

Qu

non eft, finé eo, quód con(ideretur, àt nümeró

immultiplicabilis: ergo etiam finé (ingularitae

kdi

dui

te: ergo h&c non eft de illius effentia. Ant.P;

hi

DEUS praciía fingularitate poteft confiderari

&

üt ensà fe exiftens: fed DEUS per hunc conce-

| d

ptum, Es 4 fe exiffevs, diftinguitur ab omni

cor«

Kme

leio, quod DEUS non eft, & tamen in illo

cep-

li

Objefliones fäiatæ eontra N. 149.. 303

ul

ceptu non involvitur conceptus fingularitatis:

Jf

ergo praciía fingularitate poteft DEUS conci-

J

$i

pi, üt effentialiter diftinctus ab omri alio,

quod

DEUS non eft.

ID

ICn

R. cumi Herincx, & Poncio,-

i

j:

D. Ant. finé €o, quod fub explicito conceptu

yN

immultiplicabilitatis, aut Fmgularitatis confide-

a

d

retur , tranfeat Ant. finéeo, quod immultiplis

ub

cabilitas ne quidem implicité , & prout à parté

Fat

rei eft, confideretur N. Ant. & Confeq. inpro«

Yi

lii]

batione N. Maj. & fecundum rmembrum Miri

n

J

nam üàt dixi n. 15 1. fingularitas eft formalitet.

30

ipfa ratio entis à fe, fubflantiz , fpiritus, vi-

ventis &c. & per confequens ,

qui concipit. «

lþeciE:i

DEUMIüt ex; 4 fe exiftens, debethocipfoetiam

ul

m'oäü'.

confiderare fingularitatem , five explicite ; five

implicité. . Exemplum analogicum fit iütelle

j 0

&us nofter, queraadmoduti enim hic fecuna

ii

dum fuam eandem, & effentialiter indivifibilem

[ ip'fz ft

i

petentiam eft apprehenfivus (Poncius hancrem

exemplificat in voluntate , & Herincx in Petro;

[ E

homine individuo ) judicativus , & difcurfiyus;

25

affirmativus , & negativus &c, it4, ut , frab ali«

quo tantüm imperfeCé , & inadequaté concia

l il

piatur v. g. fecundüm vim apprehenfivi, aut nea

]s

nu'mäi

gativi, non fequatur, unicam potentiam intels

lectivam adaquaté fumptam non formaliter in«

J

;uian'

cludere vim apprehenfivi , judicativi, difcur-

Am'P 1

fivi &c. elt, enim huic potentiz intelleCtivze e

jiei

(

fentiale, quód fit principiun* omnium horunz

aC&uum. Etlicétpoffim concipere intelledum

; 0

Anc

lt;

jid

üt eít Ptincipium difcurrendi ; aut affirmz

q

aä'xäiiä

104 Pars H Dift AT. Qusfe. H.. $.21l.

quin concipiam ipfum exprefse , t principtum

apprehendendi ,. aut negandi, non tamen ve-

rum eít , quod intelle&us ideo dicat plures for-

inalizates.ex natura tei dillinétas : idem fervata

proportione dicimus de ratione Spiritus, vi-

ventis, fubítantiz , entisà fe G de ratione fin-

gularitatis,

Quod quidem Poncius non tan-

tistn

tüm hic cufn fuis affeclis dicit, fed etiam infra

W

de diítinctione predicatorum effentialium cone

elont

ftanter ob doclrinz coharentiam deberet affe-

ilis;

rere -& tamen ibi motdicüs negat ut coníla-

LT.

bitàn.322.

Qy

162. Dixi priuszranfeat nt, Naim

f& DEUS peff

tià tj

fe&é, & adequate cognofcatur ut diftin&tus.ab

T

onini co;quod DEUS non ell. neceffario DEUS

DI

üt fmg

ulatis cognofci.debet ( five tunc confide

| ftiod

retur ütens àfe, vel fubílantia infinita, autfub

Cony

alia ratione affignabili Y an enim per alium prae

m

tf

ter. fingularitatis: conceptum | diftingueretura

DEUS. ab alio. DEO ? certé quanturmcunque

L

DEUM perfectum adftruxeris., &i hunc non el*

dipen

fentialiter fingularem dicas, fequitur neceffarió

b

& alterum DEUM fore poffibilem , ac paris

Whte

cum priori effe perfectionis in effentia (icut duoy

Ti

aut plura individua fpeciei hutüanas Aut quame

Tif

nam tandem dabis rationetn ; cut impoflibile

titj

fit confiderare plura entia. à fe ?. nifi quàd prie

i

imum ensàfc fit effentialiter fingulare , effentia«

. | hn

liter imultiplicabile, Hu

z

n

cetiam applicari p»c.»fïlvmï

PEIE

d?aa àn94.

' lr

'$.1V.

L

I

L

"TT

EL VP I

pigat

; oM o p «

T

"

i

p

eä??nes Solute Contra N.153...—

lii

"

|Bjic.L. Ex primo azgumento n. 153.fe165

"m

l

"

$

? quicür, quod exiftentia etiam fit de:eft

T

* " fentia Ereattirarunmitatqui hocSSz. in creaz

01 M

tis unanimiter nepant : ergo G in Divinis. - Maji

dimit

P. 'ideó exillenda in creatis non effet deillorum

glimi

ellentia, qaidtantüm effet modus dimanans ab

du

illis; átqui non poteft fic dimanare ,-nifi effenz

gt

tid cteatà preexifleret acu ; clüim emanatio ad

a&tam (econdum fpe&tet juxta ibi dicla, que ome

N

.'

niá etiam pro exiftentia creata convincunt; üt

ündusi

patébit ápplicanti: ergo exiflentia etiam eft de

uD

eífentid créatnrarum ; & nom tantüm illarum

d

modusz "s; N. Maj. INec enim pari ratiose

h ailll'vl

convenit exiftentia DEO ,. &cteaturis ; DEQ.

jun?

enim convenit xfe ; independenter à quacunque

;uf,[lm-(

€au(a extrinfeca, & confequencer eft ipfi efferis

uj

tie Divinz intrinfecà ; -creaturis veró convenit

..

2

üépendeüter ab-aliqua caufa extrinfeca fcilicet.;

g

DEO vel mediaté ,'vel immediaté per fe produ:

&pl

tente effeitias rerum iàactu 5-fienim in fuo effe

i.

diminüto ,'ipsisque intrinfeco , hac effentia di«

i

minutá emanaret-à f& exifteiitiam , certé. plue

timi mundi poffibiles jam a&u exifterent ;:&

de y

a&ualem * fe* eimánáflenc exittentiam.z sícque

j

patet , quóniodo effentia creaa 4 DEO: produe

polïilll

&a fit capax'; üt Nfeemanet exiftentiam actuge

lerh; tanqdámfuum modum istripfecum.:: ergo

m xatione; t vi xonvine

'fiiäa«üö.ä 'h, fiosi eadé

,

u

cunt

ii

306 .Parill, -.kDi/?. 1I.-QuéftisIT. $. .

cunt pro exiftentia creata , 'ac pro inereata.»

[

164. nítas, Effentia Divina (ecundüm. fe poteft

Af ;

tiüm

dici, & effe radicaliterinfinita : iergo etiam po-

teít effe radicaliter exiftens , & coníequenter exi-

[ T.

ftentia actualis nequit effe de effentia DEL. . .T.

t

relegendum effe n.166. in quo ex-profeffo di-

(óiie

cinius , qualiter effentia Divina poffit dici.radie

tonis

caliter infinita,

z.. IL N. Conf. & patitatem,

Ti

difparitas elL, quia ut effentia Divina coneipiae

viff

tür tanquam radix in£nitatis formalis ,. necetle

ttifia

hioi eft , ut illam includat formaliter , & (ub ea-

[

dem atione, fecus enim non effet tantüm radi«

Adg

caliter , fed & formaliter infinita, quod eft cone

U

tra fuppofitum 5 at veró u effentia Divina.fit

ia

radix alicujus attributi , neceffeeft , illam actu,

Tij

& formaliter exiflere, quia de ratione p

j

;

rinb;gii

a&tüalis eft, actu exiflete;

t

at

165.. Objic. Il.

uzcunque duo in fü

i toneto-

f

tibus fimpliciffimis, & abftra&tiffimis fe nom

LT

formaliter includunt fic, ut unumfit de effen-

M

tia alterius, in nullo uno (ic feformaliter incus

hu

dunt : fed effentia & exiftentia in fuis concepti-

bus fimpliciffimis , & ab(tracti(fimis non fe 4:»

hi

cludunt formaliter : ergo in nullo uno in quo

d

funt v. g. in DEO, fe formaliter includunt. Maj.

h

"hit

patet ; quia in illo uno non variant füas rationes

formales ; ideó enim quia animalitas üc fic.non

"t

includit formaliter rationalitatem - üt (ic ,. ne-

d

que animalitasin liomiae eam includit. .Min.

etiam conítat, quia (1effentia , & exiflentia in

i

W

iciffi-

fgis ..concepzibus abüraäiüimis & fmpl

" mis lo

.lm

PT

"

"ObjetHonétSdlnte Contya N Xs3. 407

/ incmly

- ais fe includeréntformaliter;tune exiftentia ie-

n

4lám de effentia?DETP foret, fed etiani creatus

T

dárüm , quod tamen SSa. negant.^ . IN. Maj.

at

Aicét enini verüm fic; qaod'exilleatiain fuo con-

.cépru. f mpliciflimio formaliter nom iacludat..

"

'€onteptum élfentie , falfüm: tameneft ; -0b ra-

TT

itiones. datasà m r«3. quod: exitenitia Divina

piiat

fórmaliter non dicat conceptum effentis ; &

ta-con:i»p!ï

vicillim ; ello 'exifleatia , (Y/confideretur üt

jj d

€ofitraclà ad 'ereáturas , fic tantüm imodus h«

&i

"rinfécus, ^^ Ad probationem Majoris dico , il-

m t

"hud exemplum non'effe ad rem ,-quia: anirta-.

jdle

-Jitas àt fic formaliter non eít rationalitas , ita,

n

?'ut'eani. pofitive excludat à fuo conceptu for-

þm i&?w

: Amali & ideb ^non eft miruni;-quód animalitas

" meqüidenvin homine fit formaliter rationalitas ;

t Wä

at verb effentiaüt fic neque excludit pofiive'exi-

WW

ftentiam ; sequé includitillam ; fed formaliter

j

7&b ea prefcindits hincin DEO poteíteam for-

|

[

-mà

»

,

I

d

"modus illius;

liter includere, efTo in creatara rantüm fe

J

M a-;Eö("jqüo.-iukcäusvfe;:luitur,, hare probatimz—fn-a xr66

a

lborére in füppofito; quia exiftentia fecun-

p

dum fuüm conceptóm fimpliciffimam fumpia,

j

fi'poftea conipáretur ad DEUM , vel.creatu-

1 d

at ; nor variat^ füanr rationevi fotmalema s

d]( u

etetiini: deratióne fósmialiexifteatiorüt(ic noa

fïir "

'f"ä:, quód fie pradivasum ouiaitativnva. alic-

y

Jut, vel quod'sahfit pradicatip quidditarioum,

u

v elfenti, cünmi* áb(lrabac-abs utroque &

ugllüm

p

,uErumqqe exig&gnti

À

& üt fie'aeddaty ac pro-fua

T

Unblo gb 319-642:

EC

308 PariIf. Diff- 1. Q"];' d

duf

ratione formali dicat a& , quo aliquid eff ps-

Y

[itum in rerum natura , (ive tunc nécelfario, üt

Wont

DEUS, five contingenter , &t creatura , pona-

& r

tur. Declaro rem hóc exempló:ficut de ratione

Münt

formali animalis tantüm eff effe vivess fenficivs,

Wt t

non vero e[fe pradicatum quidditativum , quale

& q

eít reípectu hominis , autbruti ; vel non effe

feng

pradicatum quidditativum , qualé non eft re-

€)

ÍpeQtu. rationalitatis ,. hinnibilitatis , aliarütite

&u

qüc differentiarum , ita fervata proportione di-

M

Ícurrimus de conceptu exmemiæ purimmo,vöhc

qui

fecundüm fe.

ls

f

dó Maj. i illi

167 Refp. alii aliter fic diftinguen

Toni

conceptus fint adequati , & fundati fuper ali-

3

&

bUY

uas realitates , proutin creatise

ft animal refpe-

&

4

-

u hominis, & bruti , concedunt Maj: fi ft

Qu

tantüm conceptus inadequati , & confuft, qua-

[

Tem fündant tránfcendentia & communia DEo,

ia

d

& creaturis, negant Maj. & ad Min. dicunt,

Wils

illos conceptüs eflentiz , aut exiftentize noneífe

itjj

adequatos , & reales refpettu DET, & cteatu-

din

r2 ; quz diftin&lio utique bona elt, declarari

li

tamen indiget per prioremexplicationem,

*

dj

ndo aliquá conveni

un;'iii"fi-;

168... Objic. TIL Qua

»

T

NI

«

tione communt,

& illa ratio eft de effentia a

i

unius , tunc utique etiam eric de effentia à

í

fht«

rius j fic qu

ia animal, in quo conveniunt ho

-f

&

-

b

ino , & brutum , elt de effentia hominis , etiam.

Vb

eít de efentia bruti : atqui DEUS & creatura

conveniunt in conimunifátione exillentie : er-

Q

it

go fi exiftentia eft de cfknga DEL , etiam er

[

,

ObjcElionts Solute Contra N. 152. 309

de effentia crcaturarigm, quod nullus admittit;

il

v

X.:D. Maj. quando.aliqua conveniunt in rà4

üone communi tánquar in pradicató univotos

1, D

f

& univocé dicto.&e. C.- Maj. fi in eo: conves

Aiunt tantüm tanquam in pradicato üpivoco;

/t?ïþf M

non tameu univoce dicto. N. Maj. atqjui DeUs;

u

& creatura conveniint in communi tatione exi«

[ d

ftentie tanquám im pradicato tantüm 'univoco

ydit

C. Min. etiam tanquam in praedicato tiuivoco,

aliaruny

& univocé dicto. N. Min. & Conf. Tuncau-

Ti

&em dicitur aliquod. przdicatum univocam., ,

imo,!

quando quidem przedicatàr de pluribus fubje-

&lis fecundüm idem nomen, & rationem pee

fiomen importatum , ita tamen üt pradicatutü

i

j

non fit de effentia fubjecti, v. g. album de nive,

& Cygno ; at veró uttale przdicatum univo:

I,MV

cem etiam univoce dicatur predicari de fub«

il

jectis; infuper requiritur, ut fit de effentia &&

il Dfdf

quidditatecoruth,. Cüm proin exiftentia crea-

| dicun?.

taris non forthaliter. effentialiter, fed tantüm

n !

realiter effentialiter, && per confequens fecun-

qu

düm fe fumpta qualitativé tantüm,. & moda-

k

liter conveniat , on poteft. de creatura univocé

dici,.bené veró de DEO , Quia deillius effentia

nt'ïlïu'fih

li

eft formaliter , licét adhuc refpectu. utriusque

fit predicatum univocum.. Ex quo etiàm con.

tïi'ikif

flat difparitas de allata paritate animalis, hoe

mtïw'

enim eít de effentia utriusque hominis fcilicet

,erïäm

& bruti , ac przditátum iínivocé ditum,:

jl

- Objie, IV. Ex hactenus tradita doctruia fe2169

W

eiiam efle de effeiitia aétris

qj&i.m' j cxi&emim*

Wg. — DUtOl

(

416 rgfs'zzL-"p;jf. 1. Qg&bj?. H 9*17 .

]e; Adi

bütorem , 'ac relanonum Divinarum : fequelá:

non adarittitar: ergo uec docltina undéfequis

d tin

tur, feq. P: ideo exiflentia eft de' effentiaDEE

gt

—

[

quia eflentia im diviuis juxta nofftam probatio"

um e

gem à n 15 4. eltens necefíe effc ; & actus pu4

ii

xüs : fed ctiam atttibuta, & relauiones funt entia"

necefle effe; & a&tus purusz ergo &c; falfita&

plos

ttSo

autem fequelz patet inde quia aliàs rot in DEO

pig

Áorent diflin&tze exillentie , quocatttibuta, G8

sic

rélationes. .. &. L. hoc argumentum probate»

Qmui

'limhuri ; adeóque nihil ; probat autem; quód

edi exitentiainon effet de effentia DEL; fedtans

r

fütng

füm illius modus intrinfecus, vel.aliud quid

,öbhiïeq'uen»s' ; adhuc neceffum foret multiplicar

i

ET

i

IMr

exillentias.ad muluplicationem attributotuti;

& relstionum perlonalium ; .'qhiä,;fenxþeþ-füþtï

i. u ais

(qu

g

1

étitia n&cefle effe , & actüs purus, | . TE NE

feq. Maj:.cum1

ü

batione , cum nom fit'ehé

tiain

ii pro.

nEl

dem ratio de eflentia DEI; & illius attribiitis,.

Y

elis

pram

aut relationibus 5. fiquidem attributa, 8

tiones; cüm effentiam Divinant prafüpporiatit

[m

if

à qua emanant , potlunt intelligi ab ca mutuari

fuam exillentis; effentiaauté Divinaà nullo po^

Wj

tefl exillentis accipere , ac proinde neccflüti

ut illam in fuo conceptu fortiali includat;

er

n

Fllnd;

quod minimé fequitur ; tot darj in DEO: exie

|

flentias , quot furt in. DEO attributa ; quod:

GN

quidem. alii ScotilEe , &. in ; fpecie P. Smifi

pi

"tract. 1. difp.

r. in refponf. 'ad IV«

h.

n. 36. haud gravare admittit; no

s verbnédaa

el«

s

mus. Nihilomïnuïslfifg?äs pluresin DEO v

let

r

OljeHliones Solute Contra N, Y$3.

31l

fm

n

et admittere exillentias, meliüs doceret ,

du

is tantüm multiplicarez exi(lentias, quae in fuo.

M

al

€onceptü. formali &. .quidditauvo inclundunt

ens, eo quod exi(lentia. fit actus entis proprius:

probanc"

gnp

Gum ergo ens non mcludatur 1n, COHCCptLl fOl'-

mali. modorum intrinfecorum , proprietatum.a

t

v l

perfonahum & ultimarum d:iïerenmrum |jux-

ta Scoti Metaphyficam , nullatenus etiam pro-

1010

od

prià gaudent exiftentià.

Sic aliqui. Scotiflz in füis M. S. verm ego!79

ytit

Qmmous proríus atttibutis nego. competere

propriam exiflentiam , prout id ipfum ob fuas

f

g.

rationes fat ponderofas meliüs negant Scon(ïæ

Alii etiam de gradibus metaphyficis.

Imó fi

pl

torum

fundamcntumP Theodori Smifing teneret.,

( quod fcil:ct exiftentia. nihil aliud (it, quam

lt

Jl

a&tualitas enns) fequeretur á quod etiam eflene

tla in CFCRUS ut formaliter ex natura rei Bb exx«

T

Iu

sb

flentia diftin&ta, & aCtu formaliter pracifa, pro-

priam fibi vendxcaret exillentiiam. Quarehoc?

Vi

l

. quia etiam üt fic przcifa dicit a&ualitatern en-

)pOïü

tis: fequcrctur etiam gradus mctaphyücos exie

nutW

tre propriá fibi exiltentià ; .càm. & bi ücfor-

yop

,mahter diftin&i dicant a&ualntatcm entis ; boe

[umä»

autemaflerere non audeo , audeant ScOnüæ alii,

hn

Fondamentum P. Theodori Smifing Dift. Exi-

(

— flentia nihilaliud eft ,. quàm a&ualitas enris pro-

qll

prié.&« phyfice tahs. C. nihil aliud. efl quàm

ii

actualitas entis,, feu fornialitatis tantüm meta-

i äl

phyacæN Vu:le

Aafltium,. dxfp metag]æyf g.

ls

4

j

k UMb

u

()æel

]

K

]

4313: Párr . Difl IT Quap. M?fs!F

éi 4 n. 174. ubitenet; exiftendamié

uä?häg

deterebus;; & non formalitauibusc

g » ik

ésilen

dl

17 YO biic- V? ExScoto 1:d. g. 'qi q« Go d g

ffionem v«f ondeo, ubià pari ita arpuit: quia frine

"a

—

filcit

fiiita Sapieptia effer armalirer ivfinita Bodtaf,

c Caliilegunt etiam Y fapientia iw commini efz

nonrc;

fenfu "

fét formalitév bonivas in commusi : infinitas exim

sn deffr uit formaliter rationem ilius , cui addis

Min

figi

rur : ergo à parifi effentia infinita DEL indudée

ln

ret^ exitteritiam quidditative, etiam effemiazin

tonimuüni includeret quidditativé exiflentiantim

tife

tb

temmuni;quod tamen nec Scotiftar; minus

"'Thonifte admittunt. . xy. N Confo 86 pariti

roraf

TVl

difparitas-. defümitur - ex nollrz' aflertionisz;

n/153: immediate pofitie , & Scoti ^explicae

Wi

tióne. . Itaque. nos norn dicitrius ; exiftentiam

| fii

RRl

ntoj:

iRDEO: effe. de quidditate eflentia ratione atf«

Düitatis , ficut ratione "infinitatis: preecise :dici-

[

rhuüs unum attibutum identifiéari cum alio : fed

fum

dicinsus , Divinám effentiam ex füa ratiose fofe

ff

ráji- identificare (ibi exiflentiam formaliter ; &

li

vión-rátione infinitatis ; iafinitas " enim: juxtà

[itim

ipfurametScotam 444l f nón habet. vim iden-

lia

tificand: formaliter, fed- tantüm realiter.. Et«

A

ideo Scotus per- adduclam paritatem-ali&d.non

fttin

intendit probare, quàm quod infinitas nonid-

dentificet forma

i

n

dimus.-

ieryquah v

n

x

loni

172 Dicés, -Scótusid.

d. ;que

F Mirite ol ice-

pb

: -ditfiqued-Aogelipoffint habere diltirilam t0-

X-

a 'siEm .:Rab(lra&iväuäüäinæ effgntiæ :atquijü

U

1

t4

"ObjeHliones Soluta Contra N.1$3.. 313

Ht

tXPhilofophosnotitia ab(lraCtiva prafcinditab

éxiftentia : ergo jüxtaScotum exi(tentia: non-efk

,

L

deefléntia DEIL

R. Di Min. notitia abfltra&is

iij

và pirzefcindit. ab exiftentia in hoc-fesfu ;quod

ii i

fcilicet fit indifferens ad. repr&fentandant , .vel

a

1nou tepraentandam exiftentiam-G;Min. inhoe;.

if

fenfu ; quód neceffarió illam nonreprafentet Ns

j ii

Min..& Conf:iNotitia ergo abílractiva:non.di«

UT

ftiriguitur inhoc ab ;intuitiva; quód: hec exis

.

| dïkmia

ftentianis illa véró exiftentiam non reprefens:

"]

t

tet 5 fed imhoc ; quod ab(tractiva terminetur ad

ffüfi

rem inpecierelucentem; five dein:exiftentiam-

p

L

tepraefentet fivenon ; intüitiva vero terminetug

neceflario ad rem in fe ('ve] etiam in effentia Di -

Vatíoi

ia

vina) exiftentem;.— Preclaram ad-propofitunr.

ll

fimilitudinem :adducit Scotus c. 4.6: zd quafis

'a(imöi??

nem -icitur re[Pondeo-aliter ,:übi fic docett Ses

ii

cunda declaratio bujss d:]lin&iani:*e/ilper fimilg

qs potentiis fenfitivis * aliter enim potentia, uel

y.'.'h.D f'

gt

f

fenfas parriml.zri:,-cngaqfäit abjettum ;:aliter

at

phantafma s fénfus esmu Varticularis eff objeits;

jj

fseundumquod:eft : per : fà , uel'in. fe exiftenys:

jl

phastafma : cognofcit- idem: (ecce cogaitionera

m

abfttactivam circa obje&tum actu: exiftens-! )

d

Jecundum quod e[t prafens per fjeciem ss « itas

$507

quid tognitio phantafl ica eff abflratiiva refpetta

j

fenfns partitularis-: ergo ex potlibili-hac Ange

loràmenetitia abftra

&iy:f ,chtmg -gdveriäntes

probant nihil

u

j

Objiciunt ulteritisic; ; tám

i

ähvtrinf'c'c:—a cfï.417ä

Qu

y

c: exiftentia 1: atqui. füb-

tjfï;b)fxücutia TY

U«

fiften-

[

» "

314.; Par: H. Dift. L. Quefl. HE - 4.IF.

Éftentia non eft de intrinfeca ,. & quidditativa

vatione DEI : ergo néc exiftentia. II..de DEO

habetur fcientia : atqui Scientia abflrahit ab exi«

flentia: ergo & DEUS ab exillenuia...IIT, Quge

u

flio. x fit etiam in Divinis dicit alimm concee

tum à Quaflione Quid Jit : atqui Quatlio

n fit aflicit exiftentiam & Quatbo Qwid fit.

effentiam : ergo exillentia & eflentia etiam in

j

Diviais dicunt. diverfos conceptus. . Verüm

fllüüs (

hac tria argumenta parüm imó nihil evincunt.

Voníint

Primum enim laborat fuppofitó, dum fibi per-

ln

(uadet, in Divinis non dari , prater tres fubfi-

flentias. relativas , fübfillentiam abfolutam ex

aT

patte ipfius eífentiz ( prout tamen hoc ipfum.

[

efficacibus comprobant argumentis Scotifte in

Fk*fii*n

materia de SSS. Trinitate ) qua eltipfa exiften-

l

li

tia Divina completa . ut nonindigeat ullo fu-

d

ftentante tanquam fubjecto , vel fuppofito, Se-

j

'ivo]

eundum dillinguo : atqui fcientia ab[trahit ab

tivo

exiltenua in creat

is, in quibus exiftentia elt con-

"

in Divinis, N. Min. & Conf.

D

tingens C. Min.

T

"Tertium iterum

diftiogue. — Qualtio 4 fit.,

m

h

etiam in Divinis dicit alium conceptum àqui-

AT

- e9Di

(lione Q«id/it quoad purum nomen , quatenus

E

Kcili :ct intellectus nofter inadequate unum con-

cepsum ab alio prafcindit, sícque fibi duos cóne

|

'eeptus quafi diltinétos format C,Maj. dicit ali-

*"um conceptum adaquatum & quoad

en

LÉ

m ipfam'N. Maj. & pariter difline,

,"

..5 8aMin. Conf. .

x

Quæ,

j

7239 x«o gez. —

qmddm.m

TaDU

4UQUAESTIO n

hbt

tzæmz/n fit taudem Ratio ultzmö

M

hm qut

s Conjl tutzva,&szjimäzva DEI?

! uzlha

i QM

chuüls per duas priores qq. varits Au' 174.

ae.mnlfh

": €orum placitis noflra tandem fï"mn-

tür fententia, idque eo facrhus' ;quo

A

fufrüs declaravitius , quanam fint; quaenarm

JI i

nonüntp:ædlcuLaDEI effendalia, Cum proin

tht

trts l

de non effentialibus quaftio pofita abfoluté ,

ceffet, eligendum eft inter illa ; 'que' funt de

Iu(amt

effentia DET.

Eft tamen liic gnaviter' adver—

p pl

tendum , quod non mqun*amus dealiquo con-*

couüæl

ol

Pfxtunvo aut diftinQlivo DEI pattietlariproüt"

at ll

falicecin: pamculan áb hoc; aut illo tantüm en-^

u dlümgu;tu* fed de confhtufxvo .& diflin-'

n *

&wo DEI , prout DEUS eft , id et , deconftiz-

]i

(

tutivo, & diftindlivo DEI ab ontico, quod'

i

&i

DEUS non ett, certüra quippeelt, quod Dxus'

per vivere a&ualc dlfhnguatur alapide, & ta-

À

[ M'*

ren per illud hon difliuguitur ab'Angelis : era«

go "DEUS débet contlitürultimáto perid, pet -

j

quod dlihngultur ab omni eo, quod DEUS'

pindf

no

cft - ficut homo ulnmatc mni"umxtur..-

TU [

er. rzmonahtatem tantüm ,

ab*

mm

i

€o. quod homo non

m

[:

Jf«

g. IO

*

J

$16 Pars Il D:j? II. Quafl. IHL. f. I

(

. S«L.

guuem

A&ual:tas per qJentmm comprobatur

lt

W[ö Ram ultimo Conflituriva, d D:üm—

i.ony

&iva D E I.

|

Mf

hii ni

Ico, Ratio ultimó Conflitutiva, &,D:

ts i

IZ;' .

;flintiva DEI eít a&tualitas pet

tlam

In hunc dicendi modum cuatä

lt

fponü(

coincidunt , qui dicunt , quód a&ual:sExxüen*

quxrm

tia, quod Afeitas radicalis (non.formalis) &

ftd qw

pofmva quód 1pf'um actuale Exiftere , feu. effe

VH

ens per effentiam fit przdicatum ulumo confh-

ttculans

tutivum, & diftin&ctivum DEI. Scotus mox

cxtandus, aliique SS. fideliores : Bofcoanp ;,

tum I

äc intelledtu DEI. . Sect. 1. conc. 2.à n. L2I»

Dama

Sï*mf' in2 , Stümelius , Bartholomaus Dumu

d,

|H

j

Bruoelmus Rada, Herincx, A.R.P. Marin

ne

t Quodl. 'Theol. q. 1. aflertione 3. SS. T

j

giz. Lector Jubilatus Minifter vamcxaïxs

Actualis DlgmfümusP. ác Superior Qbfervan*

didfimus , contra fat multos per præcedcntc&

:

"

;/ s. m(inuatos.

ME,

376 P.l. S. Scripturz, & SS. Pp. Au&oncate.

| i

Egmd 3- Moyfi nomencertum deDEO inqui*

NI

renti ipfe DEUS fignanter xefpondit : E

3nA,. QUI SUAM. — Ait ; J« dices filiis Iratl;

UT

l] EST :mft me ad ves.

)uibüs. verbis fpe-

E60

ciali quadam ratione tril ultur exiftentia DEO;

| hij

'Ens Infinitum : EnS

| dlmn,

cüm fe non appellárit :

vl;ü

omnium perfectionum cumuló. referdffimum;

ii

at ücmque Subüanuam ac'iuahfï' me Intelli-

ge

Mi

" Mfinalitas per E/j'äfnfii:w P g

gkhfäm &c. ergo exiftentia eft predicatam.,

Mþr'übh

ültimato conftitutivum; & diüin&iviiniDE!

ab omnieo; quod DEUS non eft.

i;,» piüig. !

Refp. AA. l. ex hoc S, Scriptura textüpro- 17

tivg,w

bàri nihil, eó quód Moyfes, quando Dormi-

nus it4 refpondit Eidem , tantüm fuerit Paftor

um

Ovium Jethro Socetifui, ^ Contraeft T. hecré-

ol d

fpbnüo ad prafens non füfficit; cüm non in-.

dl

iil

quiramus quis fuerit, adt quid egerit Moyfes.

fed quid Dominusilli repofuerit ? Contra eft

ft, f:lltfï

T. Hacexpofitio eft prorfüs gratuita, & par-

j O

ticularis , ac contra 5S PP. ex profeffo allega-

Qtus !

ODITPAï

tum Exod. v.'aliter eloffantes. AudiemusS.

Dámafcenum ]. 1. defide c.12. übiica habet:

O

V idetur principalius omnitim de DEO ditlorum

u

hominum er , ,äqgg'e'rnadmoaï'u'm' ipfe dant ve poäf

irint

u

fum Mayh dicies QUI EST MISIT ME AD

*

VO0S.'. S-Bérnard. l. . de confid;'€; & ad'Eus:

g

genium Paperi: QUIS £ST? CDEUS ) Nis

n

fant octurrit melins, quàm , QUI EST : bóc

zccd:üi"

3p[e de fe vefpondere "voluit, QUI EST MISH

ME. AD VO0S. -- Quidquid de D EO dixeris;

äpäläffi

in boc verbereflauratur ,QUOD EST. "Tan-

Md

dem Clemens Alexandrinus adcit. c, àit: Sibi

1

j W

7

ipff banc appellationem impofuit DEUS dicens :

EGO SUM ENS , prafértque eam. vationem

[ ,

emnibus aliis. Itaque ante cetera, qua de DEO

D

dicuntur , hujusmodi. ef vita ( ratio intelle&ti-

"TU

Vi,cumulus omnium perfe&ionum) & alia

j

jid

Jimilia. nomen Ens illi tribuitur. Cogitet jam.,

quus le&tor , an nolliz afferüio, a addudla

Zlfr

quo-

$318 Pers H,-Diff, H Quaft. Hf. £. 1.

: qiofundám refponfio fit conformior Sacns his

M

"Au&toritatibus.

li, ub

!78 Rcip Adii TL tàm refþonrum DE!Ex

? gultio

' quàm gloüam SS. PP.intelügendanr æffe.,

di4h

E

"quoad pürüm nomen: fon'adtem quoddiém '

fignificatam.

Contra efbl.

omns a

Aplàm per nómen

[e]

Ubi ergo hac refponfio 'e(l fundata n aliquo

que dl

S. Patte.? Comnua elt ll Velergo DEUS Mt

tondui

« n

