
effe valde dubiam , quia ordinarié caufa.exiftit , qilnigi

antequam effectus exiftat ; infuper fietiam fi- . dul

mul exiítant , caufa tamen. perfecltior eít :. ergo

qudott

t t

totum argumentum nihil probat. . :Nihilomi-

nus informa D.Maj.fic, INon requiritur majot

Qbji.

exiftentia caufz, quatenus actu tribuentis exi-

i bera

ftentiam effe&tui ; quàm exiftentia effedtüs. C.

(oiatas

Maj. propter immediate di&ta : non requiritur

Mreto t

fiid o

major exiftentia caufie , quatenus a&u prapa-

vantis exiftentiam effectüs Neg. Maj. & Con-

ditónito,

ceffa Min. pariter D. Conf. Itaque cüm etiácon-

I wura

ditionaté effe futurum extrahat rem € flatu merz

ii li d

offbilitatis , verámque tribuat denominatio-

lite wl

siem extrinfecam à praeparatione , & determina-

i

:tione caufze provenientem , oportet , ut decre-

(teatut

lfs

tum fic extrahens,, itáque denominans actu exi-

ftat.

f cert

$86 AdConf. Pariter D. Maj. effe&tui qui eft,

Neque |

-debetur caufa qua eff, & effe&tui qui effet, quan-

aliüs f

. &üm ad exiflentiam caufz tribuentis exiflentiam,

iniplil

;non debetur cauía qua eft , fed quaeflet C.

N

Maj. effectui qui effet , quantüm ad exiltentiam

Voiditi

cauíz preparantis exiftentiam effectüs , non de-

t

betur cauía qua eft, fed quae effet Neg. Maj. &

Atf

Conc. Min. D. Conf. ergo non.debetut illicau-

W

fa qua eft , fieffetcaufa, quae a&tu ttibuere de-

E

beret effe C. Conf. a&u enim nihil tribueret »

| ptae

clm futura conditionata nec fint, nec abfoluté

li,

futura fint.

Si effet caufa tantüm praparans

, Qu

Caterüm hoc argumentum

f.ffe Neg. Conf;

1mo-

| .Cimij

*

lU E

4n & qualiain DEO fiut admittenda fyc. 69* ;

wnl ^modo folutum cum fua confir

matione probat ,

TOE

quàd neque ad futura abfoluta requiratur decre-

xc n

tum aQtuale , fed fufficeredecretum , quoderit,

dioredu g

t Ml

quando erit ipfe effe&tus futurus , quod eft pro-

bare nimium , adeóque nihil.

quriuiy

*v 'Objic. 1V. -Dabilis eft juxta SSas omiffio pu-5 87

ttibnnd

ta, libera, & peccaminofa, & quidem condi-

j d

tonata: atqui DEUS hanc non videt in fuo

jon i

decreto conditionato : ergo faltem non omnia

sadpt

fütura conditionata videt DEUS in decreto con-

Aj .X

ditionato.

Maj. P-fi DEUS videret omiffio-

n t

nem puram, & peccaminofam conditionatam

éfhutüfti

in-fuo decreto, tunchoc decretum deberet in-

niomindli

fluere vel in ipfam omiffionem conditionatam

deemy

peccaminofam , vel ad aliquem alium actum

z Ui

creatut& pofiivum : atqui neutrum poffunt SSze

"

"hicfalvare : ergo Min. P. non primum ; quia

fic certó certiàs DEUS foret Auctor peccati,

Neque fecundum 5 quia fupponitur non adeffe

jdoge

alius a&us pofitivus ; aliàs enim jam non foret

T

/ampliüs omiffio pura.

& Neg. Min. in hujus

[ f&[ C:

1

^PAN. Maj. quia DEUS omiffiones puré liberas

d

1]

conditionatas videt in fua Effentia fuppofitó de-

T i

eretó conditionató ab aterno,quo ftatuit ( con-

N

f

formiter tanien libertati creatz in Divina emi-

D)

H

hemfül(aü'

nenter content ) fufpendere concurfum ad..

r

a&tum purz omiffioni oppofitum , & creaturze

11l t n

jj

praceptum ; ex quo conílat, quód probatio

M

W

ultima nos non urgeat , nifi forté quoad hoc,

"

!

j

quod DEUS debeac influere in omiffionem pec-

T

— f;aminp

fam ;.sícque DEUS (it Auctor peccati,

Ti

vyes

i

658 ParsIll. Difl. L. Quef. HH..G. UL

verüm hoc- jam eft folutum n. $76. in reípon-

pohit,

fefs,

fione ad in/las.

Sicut enim ibi , fic etiam hic

fervata refpondemus proportione.

Veüm

wegue h

d debe

ES

ha

n DEUS cognofcat. Futura. Contin-

fian j

geutia per Scientiam AMediam

RRum ?

iganiin

"

Jitis or

$8

Atdo hujus difficultatis in hoc vertitur, an

Dl

fcilicet prafcientia conditionat?- futuro-

&t

rum antecedat, vel fubfequatur decre-

DEUS D

tüum conditionatum ? Secundum tenent onines

lperii

proter PP. Societatis, qui volunt, conditiona-

m Ddl

torum veritatem effe priorem omni deetetó Di-

d

LY

vinó; quiaantequam DEUS aliquid decernit,

per prius cognoícit quid agens liberum effet fa-

quiter

C muj,

&urum , fi in his,autillis poneretur circumftane

tiis, neledatur hümana libertas.

Hujus Sciez-

ftit, &

tia Media , ac partüs Patrem fe gloriatur Ludo-

ltehan

Buftus

vicus Molina ex Inclita S.]. Ebore in Hifpania

SS. Theologiz Profeffor, qui primus omnium

(irerat

7

eandem typis vulgavit Anno 1 $ 88. inlib. quem

Nmtan

intitulavit , Copcordia Liberi Arbitrii cum Gra-

tia donis ; quamvis Petrus Fonfeca ex eadem:

SN üc

| D'mg

Societate eam jam antea fuis Auditoribus tradi-

derit , inter quos & Molinam numeravit Anno

ï CPgnoi»

circiter 1560. quapropter zgré tulit plaufum

Qiona

tatem (

hunc ex novo partu fibi àt Parenti prereptum

effe à Difcipulo füppofititio, veluti in fua Mes

P Volug

[242

Unnes

tàphyfica pofteg edita rem , utife habuerat;

po-

D

Lsl

£in DELS cognofcat futmra cie,

6;9

75 lt

po

f

^

uit , (eique "memoratæ filiz Patrem eft con-

ln

feffus.

]

"

. Verüim fi Inventorem primumindagare libet; 89

uterque hic cum omnibus RRbus primas ce-

dere debet S. Augultino , qui illam fibi prob&

Vi lt

notam babuit , ac reprobavit, prout oftende-

musàn.$94. ImbipfiPelagiani, & (emi-Pe-

77

lagiani in illa fe fundabant dicentes : ex duobus

pueris unum falvari propter operabona , quze

( vertimf,a

DEUS prafcivit fadturum , fi diutius vixiffet,

nate füte

& alterum damnari propter mala opera, quae

atür d

DEUS pariter prafcivit alterum patraturum , fi

ent oni

fupervixiffet, |Hinc S. Aug. Epi(l. 105. ad Six«

onditidi

tum.Pelagianos fic loquentes adducit: DEIUS

v D

in eit , quos binc aufert , pravidit , quemadmo-

d decat

dum vitturns effet , i viveret , ctr ideo quemne-

amdel

quiter. sovit effà vitturum , fin? baptifino facit

Q moris. fre in €o puniens opera malá, non qua

crants

Hjssi

fecit , fed. qua fablurus fuit, — ldipfum apert&

ii

tenebant. femi - Pelagiani , quorum Princeps

i Hiiþ:nh

Fauftus Regienfis lib. 3. de grat. & lib. arb. c, 7«

s

dixerat : /Vifr prafcieutia exploraverit , prade-

yhon

flinatio nibil decernit , ex quo'fequitur , quod

fcientiam conditionaté futurorum admiferint..,

jf h

j u

ante decretum , quod & RRes intendunt, Nunc

oribus&fiör

Dico. DEUS futura conditionatalibera non f99

m

cognofcit in ratione futurorum ante decreta con- :

ditionata , à quibus determinatam habent veri-

j

rz(:[)lllm

tatem conditionatam , (ecundüm quam Divinze

,

voluntatisactum terminarepoffunt. — Ita tenent

i

m

i

omnes Theologi » acSacrz Religiones exceptís

Parribüs Societatis,

Tta

PA

pO'

4

e&o Pars IHl Dife. 1. Queft. I1. S.IlL,

$91

p.1. Ex duobus potiffimüm S. Scripture lo-

(iapoti

eis, Primus fit ex Sap. 4« Raptus eff , me

E

malitia mutaret intelletlum ejus.

Secundus ex

um qu

Tib

Matt.r1. & Luc. 107..— 4 tbi Corozain , v&

sibi Betb[aida ! quia fi in Tyro & Sidone fatia

jllii,

is , olim

qihatr

fuiffent virtutes , qua fatla funt in vol

iM

in cilicio cj cinere fedentes pormitevent.

Ex qui-

bus duobus locis fic arguo L. Scientia Media à

nspraf

DO df

fuis Patronis afferitur , ut meliüs capiatur, quam

ordinaté DEUS agat, & dirigatur ad hos accep»

htos tey

ptadits

tandos , & illos reprobandos ; item ne leda-

tur libertas creata : atqui ex neutro capite flare

etgoin.

m preallatis textibus :

Arguo

poteft Scientia Media cu

erg

o non poteft admitti. Min.P. non ex prímo

ttm

ia DEUS in Rapto ptovidit demerita;

lm

capite, qu

l..A

& in 'Tyrüis mer

ita; & tamen, quos pravidit

merituros , adjudicat inferno, & quem previ-

desQoit

(üon.

dit demeriturum , rapuit, ac Paradifo adjudica-

vit: ergo DEUS per Scien

tiam Mediam non or-

lum «

tantin

dinaté dirigitur ad hos acceptandos , & alios re-

robandos , cüm potius Tyrios, & Sidonios

OCf

& Raptum negligere. - Ne-

OCeni

debuiffet eligere ,

DEUS nonfempet

qüe ex fecundo capite , quia

quid (

decernit, prout per Scientiam Mediam homines

ütfde

óperaturos pravidet ; nam Tyrios pravidit be-

T

ne operaturos , & tamen decrevit apud illos non

Tl

C

fieri predicationem — &t virtutes , qua apu

Corozaitas factz func : pariter previdit DEUS

fj

Raptum malé operaturum , & tamen rapuit il»

[

lum, sícque impedivit a&tiones , & futura con-

Ws

tingentia liberahujus Rapti : ergo Scientia Me-

| DT

|

L l

661

"n DEIIS cogne[cat futura cbe.

Sepug)e

dia potiüs obeft libertati create : & confecta-

if

ne& ex neutro capite ftare poteft Scientia Media

Secondiit

RRum cum przallatis Sacris textibus,

Arguo

Qrait,

II. (ic.. Éx admiffa Scientia Media fequitur in-

: m

juftitia, & acceptio perfonarum in DEO : at-

ii d

qui hec non admittitur : ergo necScientia Me-

^ hg

dia,

Maj. P. quando pravifus malé operatu-

n

"

rus prafertur previfis bene operaturis , tunc in

"DEO eft acceptio perfonarum :. atqui juxta al-

a t

( hosatty

latos textus Raptus pravilus malé operaturus

pralatus eft "Tyriis pravifis bene operaturis :

m n lzd;-

cpicd

ergo in DEO eft acceptio perlonarum injufta.

i teytibi

Arguo III. non potuit DEUS ante omne de- 492

p prim

cretum przvidere 'Tyriorum poenitentiam , aut

demeii

Rapti malitiam : ergo Scientia Media eft inuti-

0i prï**id?

lis.

Ant. P. utique Tyriorum poeenitentía & fi-

des fuit pravifà üt elicienda cum auxilio Divino ,

u p

m

& non finé illos Jam quzro, utrum illud auxi-

lium conditionaté oblatum fuerit efficax , vel

juiont

(s

tantüm fufficiens ? Si fecundüm : ergo cum

hoc non ponituiffent, & credidiffent T yrii ; in

&S'donþf

d

hoc enim gratia fufficiens diftinguitur ab efficaci,

quód ícilicet fufficiens actualem penitentiam

d

qui

aut fidem exercité non ponat.

Si primum :

)m"ld'lï

ergo fuit efficax per decretum , finé quo omnis

j

implicat efficacia.

P

qlli

Conf. Ex epiftolis D. Pauli, in quibus con-$93

tinuó clamat & docet , quod DEUS clegerit

ldl[DEUS

TLl

&os, non quia füturi eramus Sancti, fcd ut fi-

musSancli ; non enim nos elegimus ipfum, fed

um;acow

lcum*w'

ipfe elegit nos, üt etiam habetur Joan. 16. c

i

E

Nf:

662 ParsIH. Dif-.I Ouaft, III, ff.HIf.

Ai

fe f

INemo poteft venire ad sme , vifi. NB. Pater mtin

| DEU at

traxerit eum : atqui hic Sacer Evangeïifla om-

nia refundic in Patrem, & non in no(tra merita

| qidiis

conditionaté previía ante omne decretum :- er-

Jiuditni

tidi funt

o Scientia Media RRum füperfluit.

$94. P. II. Ex S.Aug. Scientiam Mediam S. Pro«

pl

fper Epifcopus Rhegienfis, & D. Hilarius Epi-

Ui plant

Íícopus Arelatenfis propofuerunt S. Auguíli-

fstuditoi

cdoc

no, utpote admiffamà Maffilienfibus , üt videri

poteft in Epiftolis, que habentur ante librum

Qu co

de pradeftinatione San&torum : atquiS. Augu-

homá :

ftinus refpondens his Epifcopis non - admifit

Mdip , 4

Scientiam Mediam tanquam aptam ad...

DEO; j

falvandum liberum arbitrium

ergo jux-

Mii, qu

ta S. Aug. non eft admittenda.

Min. P..S,

lu

lt ertda

Aug, ut refpondeat praccitatis Epifcopis ad illo-

dilmt, |

rum dubia compoluit duos libros, unum de

Pradeflinatione Santtorum , alterum de Dono

ihiid

Perfeverantiz. Inlib. de Pred. San&. c.10. ait:

tiiá

Pradeflinatio finc pra[cientia non potef? effe , p«

judidia

Media

pf autem fint pradellinatione pra[cientia : Pra-

deflinaticne quippe DEUS ea prafcivit , qua fue-

ïtfpon(

vat iple fatlurus ; unde ditlum eff , fecir , que

ttdere

Unne

furmmafunt.. Eodem cap. fübjungit: Quando

promifit Abrahe fidem gentium , nom de nofra qüe .

fch[um

[Inntatis pateflate ,fed de faa Pradeffinatione pro«

dim

mifft ; promifz émim , quod ipfe fatlurus erat,

o

»on quod bomines, ' Eodem lib. c.17.ita docet,

l«

Elac eff imsobilis veritas pradeffinationis , & gra-

Diti

tia ; uam auid efF, qeod ait Apoffolus j fict ele-'

dl

pr"o-a

L

&i gos ante mnndi lcah]iimzivmm ?^quod:

etlo,

665

n

4 DEUS cognofcat futura ebt.

D. Datrm

fetto , fí propterea ditlum . eff , quia pra[civir..,

DEUS credituros , uon quia fatlurus evat ipfe

anpeilhue

imotra a

eredentes , contra ifl am pre[cientiam loquitur Fie

tcréum t

lius dicens : nonvos me elegiffis , d ego elegi vos:

Wit-v

eleli funt. itaque ante mundi con[litutionem ea

«damS.Dte

pradeflinatione , quà DEUS [na fatla pra[civit.

Hihris D

Ubi plané Scientia Media ante omne decretum

fecluditur.

Idem S. Aug. lib. de Do»o Perfev.

$ Al

is, iv

€. 17. loquens de donis gratuitó ad períeveran-

ante lbnia

dum. conceffis iterató repetit. fuum generale

dogma : Hec DEI dona, ff nulla ef? Pradefli-

us Mp

- adat

nalio , quam defendimus, non. prafciuntmr &

/f] .?d.J

DEO ; prafciuntur autem , ci bac eft Pradefli-

natio , quam defendimus.

"'Tandem clarifhmé

po j

Xm. ? " S'

loquiturS. Aug. epift. 105.ad Sixtum : Cur il-

pl jl

le credat ,. ille non credat , cinii ambo idem au-

. um d

diunt , cirfí miraculum in eorum con[pettu fiat,

ambo idem vident , altitudo eff. divitiarum Sapi-

y d

iT

entia Cb Scientia DEL, eujus infirutabilia fuut

judicia! atquifi S. Aug. approbáffet Scientiam

n

Mediam, tunc facillimé ad hanc quzftionem

stl

d 7"/"'

refpondiffet , ideó unum credere , alterum non

fily

f/l

credere , quia ille praevifus eft confenfurus ante

J

omne decretum , hic veró previfus eftnon cone

]

j

fenfurus : ergo S. Aug. rejecit Scientiam Me«

[

jl

diam.

Conf. I. Juxta S. Aug. lib. de Predeft. San&t. $9f

j

€. 1. debet admitti occuleum, & inícrutabile

M

(f

W-m

DEI judicium circa pradeftinatos ; üt aperté

adítruit Gentium Doctor Rom. d.1 1. O Alri-

n

iil

w

iudo divitiarum Sapientis j Seientia DE1?

Tt4

quam

f(?f'l

664 . Pars IH Dif. 1. Queft. HI. $.HJ.

A

quám incomprehenfibilia funt T udicia Ejus ! Et

pote pl

iterum : O bomo , t& qui es, qui refpondeas D EO?

imon vocit

tusadconf

atqui per Scientiam Mediam hoc infcrutabile ju-

dicium negatur : ergo &c.

Min.conítat,qug-

eonenlum

renti enim , cur Petrus egérit pornitenuiam , G

[ Wpo

nonJudas ?. etiamfi uterque tot à Chri(lo vide«

pripit s

rit parari miracula, qua obítinatum, etiam re-

Qcretton:

ducere poflent ad frugem ;. non recurrunt Me-

gdam E

diftz ad Judicia DEI infcrutabilia, fed. dicunt:

gani &

ideó Petrus poenituit, & non Judas, quia hic

quoddoq

non eft pravifus confenfurus tot miraculis, do-

10 quimi

€rinz , & bonitati Chrifti, bene veró Petrus

equdem ,

prævi(üs eft. confeníurus ante omne decretunm:

fmperini

atqui fic negantur judicia DEI infcrutabilia.

Ti diq

396 ll. S. Àug. l. deDono Perev, c. 14. dat rae

fit, nj

tionem, quare Tyrii , & Sidonii ponitentiam

dlàshoc

egiffent : Audiunt enim bac, c f aciunt , quie

Ttim.

bus DATUAM EST ; non autem faciumt , frve

(unter

eudiant , frve mon audiant , quibus DATUM

plura Q

ANON. EST: ubi fané Tyriorum converfio re-

Pa

funditurin predeflinationem & dationem DEL

Xienti

& non in pravifam illorum poenitentiam ante

Tsb

omne decrecum DEI-

,

Mdia

j97. l. S. Aug. cit. l. dePradeft. Sanct. ita ar

LU

guitSemi-Pelagianos Maffilienfes :.Siante om-

B

né decretum DEUS noftrz voluntatis confene.

| Q

füm pravidet faltem füb conditione , twmc bo-

| fede

mines à fe ipfis habirmri . effént fidem , mm DEO.

lii

donante [umpturi : atqui-hoc etiam inSenten-

! V.fu

tia Medi(larum fequitursergo. — Erideo IV.fie

| Bonit

DEU

Conf Ex S. Aug.

vocatus: ad confenfum non

po-

At

An DEiIS cognofcat fatura ebe..— 665

Wi

poteft fcipfum difcernere per fuum confenfum

uD

à non vocato: atqui per Mediftas poteft voca-

einfemabibg

tus ad confenfum feipfum. difcernere per füuum

nl qu

confeníum conditionaté previfüm à non vo-

xnitemm j

Cato : ergo Scientia Media non eft conformis:

aChrovit

principiis S. Auguflini. | Nec dicant Mediftz

C0 t

difícretionem vocati à non vocato haberi per

sécifrmi

gratiam Divinam , quam non adniiferunt Pela-

;; d ditt

giani, & Semi-Pelagiani,

Contra enim eft,

jis, quii

quód loquamur ex fuppofito utriquetam voca-

mitaculs t

to, quàm non vocato collatam effe eandem, &

vero u

zqualem effe collatam gratiam , üt etiam Aug.

e decrelit

femper ín illo manetfuppofito : atqui dum plu-

gabila

res in aliquo communi convenientes difcernun-

, at

tur, non percommune & aquale difcernuntur;

po:n'uemiu

aliàs hoc ipfo non effet equale: ergo non per

fuimg

gratiam , fed per aliud fecernuntur, & confe-

ii

quenter perfe ipfum. . De au&toritateS. Aug.

hu DAU

plura conftabunt à n. 602.

convaliu'rfr

P. TII.| Variis Rationibüs.. I. Eft : Si datur,..; 98

atj

Scientia Media, cunc DEUS non eft caufa pri-

j

ma: hoc non admittitur : ergo nec Scientia

Media. Maj. P. tunc DEUS non eft caufa pri-

gist

ma noflirorum'bonorum operum v. g. quando

ante :determinationem , & decretum DEI fe.,

d

creatura determinatad unam partem : atqui fic

,mismn&'

ne,""fw

fe determinárunt Tyrii , & Sidonii ; & ornes

? [) DH)

3lii , qui bene egerunt in .a&tu exercito : ergo,

jil jutt

lL. Per Scientiam Mediam noftra fervitus im-

ponitur. DEO.

L

P. per Scientiam Mediam

j

DEUS. nequit. decernere ; ni(i quod pravidit

fmfimli

r

Ttj

crea-

666 Pars HI, Difl. L. Quaft. IHI. f.1II.

At

creaturam effe fa&turam, fi in his; vel in aliispo«

l

)

n liberat

!to is COn

gieretur circumftantiis ; ideb enim Mediftzad-

flruunt hanc fuam Scientiam mediam ,-ne l-

Mediam? |

Jamntbus,

datar, aut praveniatur. libertas creata: s atqui

tali modó voluntas Divina eft fequax volunta-

&lb de

tatis creatz , hujusque fervitus eft illi impofita;

Ciridum «

lat ( id

cüm DEUS non poffit aliter decernere, quàm

pravidit creaturam effe

fa&turam conditionaté

VMANI

III. Medifte an&ferunt

& Eili

ante omne decretum.

creaturam' quoad effe morale liberi arbitrii

predelin

3 Mater

DEO ; in ipforum fiquidem principiis volun-

tas creata liberé & conditionaté determinata

yedeln.

antecedit fcientiam DEI, illiisque. decrecum;

n

tiinhs,

éftque radix,& principium totius effe liberi :.at-

quihoc eft quàm maximé DEO indignum. . 1V.

Foms&w

Scientia Media & medio tollit Mifericordiam.;

Wtonras:

DEI in negotio Przdeftinationis ;; nam affertà

V MANL

Scientià Mediá pradeftinatur tantüm , qui prz»

tit Medi

Qd hos

videtur dignus ( an tamen aliquis poffit efle di-

gnus ante decretum & acceptationem DEI, non

cumim

ftt fa&u

credo , quidquid judicent AA. ) & reprobatüt,

qui pravidetur indigpus : atqui hic pradefti-

Qirs : a

nandi modus Milericordiam DEI poftponit

ia

noflre conditionaté przvifz dignitati : ergo.

flüts s

V. Scientia Media Providentiam DEI univería-

EU 1

lem facit mancam ; quia fe non poteft exten-

Que vid

dere ad omnes homines : cüm deficiat circa pat-

P.]

vulosin utero materno morientes ; hi enim.;

It f

ton fant capaces fimilis preevifionis üt opera-

Y

türi,vel non operaturi. Imoó pravidentureffe

i

futuri in ftatu incapaci operationis ; atque adeo

1nc

| ",-bb

]

TT

An DELUS cognefcat futuva &c, — 667

veinditg

finé libertate propria perituri : quomodo'er-

n Metilaie

go üis confulitur & providetur per Scientiam

diàm n

Mediam ? Idem eft de perpetuó , ac à natura

r ag

amentibus.

VI. S. Aug. lib. dePrad. Sanct.

qui i

& lib. de Dono Perfev. ponit exemplum, aec

iil

Chriftum omnium Pradeftinatorum exemplar

vaat, g

flatuit ( idem-proportionate eft de Beatiffima

cóndiiue

V. MARIA ) atqui Chriftus & MARIA ; Ma-

g anfdtit

ter &Filius noníunt benefició Scientie Mediae

r af

prade(linati ad Unionem Hypoflaticam, aut.,

j qült

ad Maternitatem DEI : ergo nec alii eleclific

lererii

pradeftinati funt.

Min. P. hz duzs electiones

decretu

non dependere poterant à bono vfu liberiarbi-

[herivat

triiin his, autillis circumftantiis; cüm fuerint

u

l

. )

fontes & principia meritiin Chrifto.& MARIA,

dcordut

ütomnes admittunt : ergo Chriftlus, & Bma.

um d

V. MARIA non fuerunt electi benefició Scien-

tie Mediz.

; qm p

VII. DEUS non poteft videre,

jodtl

quid homo fit faCturus in his, aut in illis cir-

uD

cumftantiis, nifi etiam videat, quid ipfemet ef-

rcpwbm '

féc facturus, & quomodo creature coopera-

türus : atqui ante omne decretum non videt.,

Fd?pmi:

DEUS , quid fit a&turus, & creature coope-

j

raturus ; cüm pro tunc DEUS concipiatur àt

l mtdl'

adhuc indifferens ad cooperàndum : ergo ne-

at

que videt , quid homo fit fadturus.

:

du

P. IV. Alüs Rationibüs. L. Scientia Mediag99

T

inter fideles auget rationes querendi contra

J gpm'

DEUM ; nam DEUS perScientiam Mediam

pravidet Judam;, Tyrios , 'aliósque damnatos

TUb

cuim-

fgfab'bcn& operaturos ; fi'illos in aliis cit

;uc 15:3

í

ftan-

hl

€68 — ParsIIl. Difl. L. Quefl. IIT. f.HI.

funtur $i

flantiis potuillet : ergo jufté queruntur , quod

DEUS illos voluerit ponere in illo ftatu in quo

WV. Sdenti

: 003 n

peccaturi erant, & nonin illo; in quo bencfa-

II. Scientia Media debet

n jur

€turi previdebantur.

! Gtdtonat

e([e certa,, & infallibilis de fuo obje&to : fed

Qmedecre

pofita illa libertate creaturze in ftatu. conditio-

nato , non poteít daticertitudo & infallibilitas

i as

Xde obje&to : ergo illa Scientia Media non eft

Ti dul

&erta, & infallibilis ; alia autem in DEO ne-

ttobjedda

&iéntia N

quit admitti.

Min. P. affertà ab eterno Ty-.

Emplitis j/

riorum &Sidoniorum poenitentiá conditionatà,

quaro, an in tempore T yrii potuiffent non pce-

futüta; v

tiquodda

nitere factla pradicauone & miraculis, qu&

contigerunt apud Corozaitas,vel non? Si non:

t m

lii

ergo non paris libertatis erant Tyrii , ac Coro-

daium ; hi enim non pocnituerunt , cüm tamet

lomn l

penitere potuiffent ; aliàs injufté à Chrifto fu«

ii

Media

ilfen: increpati : illi veró non potuiffent nort

pomnitere, eílo voluiffent non pornitere. . SÉ

tütürum

potuiffent Tyrii non panitere : ergo de hoc

coming-

objecto conditionato ( fcil. peenitenti& ) DEUS

Oine ]

nonhabuitScientiam certam & infallibilem ane

tpedu

te omne Decretum , hóc ipsó quód potuiffent

Vürtofc

non ponitere. . IIl Quzcunque afkeruntur à

V&om]

i.

Mediítis cognofci Scientià Medià, illa omniain

rei veritate tantüm cognofcuntur Scientlà f/me

apent

d Tfi

plicis Jntelligentie 1 ergo Scientia Media eft fu-

erflua. .. Ant.. P. que cognofcunitur Scientià

? Vonei

t

Aedià RRum , illa cognofcuntur independen-

ter ab omni decreto : atqui qua cognoicuntur

independenter .ab, omni, decreto, illa cogno-

Ícun«

Al (

hn DEIUS cognofcat futura cic, 669

ww fcuntur Scientià /Pmplicis. Jntelligentia :- ergos

ll fltugr

IV. Scientia Media non gaudetobje&tó diítin:

it q h

&ó à Scientia frvoplicis Intelligentia , vel vifioniss

t Meddt

nam juxta AA. Scientia Media : refpicit fütura

y o

conditionata ante omne decretum : atquiante .

[l condi

omnedecrecum vel non daturaliquod faturum;

&bl

fed tantüm poffibile, quod eft obje£um s.

Ms m d

plicis Intelligentia : vel fi daretur futurum , foz

n D

retobje&tum Scientiz vi/ozis : ergo nonlabet

b av

Scientia Media objectum diftinCtum à Scientia

ondi

fimplicis Intelligentia , vel vifronis. . V.

- Quz fünt

fenthotj?

futura, vel actu DEO fic volente , i

lla funt per

qculisy Qd

aliquod decretum a&tuale : atqui q

uz funt ex«

on? Simot

tra. ftatum. poffibilitatis, illa funt

extra hune

, Cor

flatum DEO fic volente : ergo futura condi-

, cimunt

tionata-funt talia- per aliquod decretum DEI

Chilo

aCtuale:, & confequenter fuperfluit Scientia

ol i

Media. — VL Implicat aliquid effe cafualiter.;

n

füturum refpe&tu Divinz Scientize : fed (; futura

ii

contingentia-conditionata cognofcerentur ante

"

emne Decretum, tunc effent cafualiter fututa

refpectu. . Scientie Divine

ii

: ergo implicat illa

cognofci àt conditionat?

futuraante omne Dez

)d Fgm/ä?rlt

ceretum DEI, & per confequens etiam Scientia

Media, / Min. P. id dicitur cafuale refpectu

iaf

agentis, quod fit preter intentionem ipfius:

d

fed memorata fiepe fatura fierent

preter inten-

tionem & Decretam DEI :

i SCJ'W

j

ergo refp?&u DEI

fïoyent quid cafuale,

a

lo

5- IV.

lr

&l

670 Pars IHj Dif.I.. Quaft. Ul $F.

tionem ite

$. 1V.

dorum enin

Solvuntur Objettiones RRum. !

Chrdenos.

vimus ian

Bjic. L. Matth. 1 1. dicitur : ad Corozaï—i

600 O

tas Siin Tyro , & Sidone f atla effent virs

Mediam vid

tutes , qua fala funt in vobis , pewitene

fio(lram

"m dobis

tiam egiffent. Sap.4.Raptmc,'i,ne malitia mutaret

füemus,

intelletlum ejus : atqui per haec predixit DEUS

idtitullür

aliqua. conditionaté futura; qua tamen, càm

facta nunquam fint, fupereft, à DEO pravifa

m tenere

101 vero. d

fuiffeante omne Decretum ( quod utique hos*

ldicia

effe&tus pradictos pofuiffet in rerum natura)

W' mv ND ü

adeóque per Scientiam Mediam. . . DEUM

quidem prædixiffe effe&tus allatos non tameiü

[

txcise ex caufarum liberarum cóoperationess

EOY

à honii

conditionaté futura , fed fimul & dependenter

t folo.d

à primo decreto Divino $. t. explicato; finé

tali enim decréto omnia relinguuntur in flatu

àüm,j

ler'mrun

poffibilitatis ; ubi tamen adverte per hocipfum

decrerum nullum effectum conditionate futue

V ante

DBUS o

rum poniin retum natura , quia abfolutum non

eít, fed ab aliqua conditione dependet , quae

Ohje

càm hic & nunc non purificetur , etiam eife'&u?

uEpi

la

ur abfoluté.

Qrope

non ponit

6cI

Dices.

Ex hoc fequitur DEUM effe inju*

i,

ihirg

ftum Judicem. feq.

Prob. qui judicat inculpabi-

lem eít injuftus Judex : Sed

DEUS decernendó

PDg

& eft conditio ad con«:

N hunl

nón przedicationem , qu

'.El in

verfionem , judicavitincul

pabiles Tyrios : ergo

oba-

|

p $.

|

i

c(t'injuitusjudex. g, l. N. f'eq. hujus pr

-

tige

m jl

£

Jl

Soluustur Objeiliones. RRum,

671

tionem litteraliter retorqueo in Mediftas , juxta

,

horum enini fententiam Tyrii dicere poffunt :

Chriflenos poenitentiam egiffemus , ac decre-

a C

vimus illam antete, prout ipfüs per Scientiam

L

Mediam vidiíli 5. verüm tu neque condecrevi-

ii gt

fli noflram poenitentiam , neque pradicatio-

Rl

nem nobis neceffariam ; . nos fecimus,. & fe-

retixiDi

cifemus ,' quantum poteramus, tu. vero nos

otma,

deítitui(li mediis neceffariis.

R. IL. Probatio-

DRO g

nem tenere de judice & provifore particulari,

non veró de Univerfali ; hic enim ob, occulta

dtiqal

Tif nb

DEL judicia juílé aliter ordinat, ac difponit,

y DEU

K, Ill N. fuppofitum Maj. DEUS enim de-

Sort tf

«ernendó. non pradicationem non eít Judex ;

itoti

quia, ut DEUS Judex fit , debet judicare fa-

dependm*

a hominum , non autem decernere aliquid à

li i

le. folo. dependens.

Aliud eft. in Sententia.,

RRum. juxta hosenim factum , feu poenitentia

niri lt

UR

inqa

Tyriorum conditionate futurafuità DEO pra-

jonde L^

vifa ante omne DEI decretum , & tamen tunc

»f

bt

DEUS oppofitum decrevit. Vide n. $92.

vtl

i

» Objic. II ExS. Aug. quic.56. expofitionisó92

inEpift. ad Rom. agens de vocatione fecundüm

")

propofitum propria Przdeftinatorum ait : /Vec

prade[tinavit aliquem , nifi , quem pra[civir cre-

M

"

(

diturum , & fecuturum Vocationenp (uam : et-

go DEUS ante decretum praedeflinationis prz-

m d

fipi

Ícit hunc ficvelfic a&turum juxta vocationem

DEI in his; vel illis circumítantiis.

E. Ex

j u

ipfo S. Aug. l. 1. tetra£t. c. 2 3. ubi fatetur íe,

jj

)

l4

dum illum librum compofuit, minus de ar-

. canis

$

675 Parillr. Di/i. L. Onafl. 1H, f.IV.

canis gratiz inftructum fuiffe his: formalibüs :

aol

Nondum enim diligentihs quáfrevams nec adhuc

! aasillum

memineram qualis fit eleiio gvatie. — Et adfi-

r

olb

nem : Quamquam ibi miniis diligenter de illa,

qua per DE.

l

Mi t

vim.

( gratiam fit » votatione tra&-a-ve-

d (in

&o5 Inítant. Aug.lib. de Don. Perfev. c.14: agens

Uger

]

Áiet

10ne

de Tyriorum futura conditionata converfione

Áormali

"

ait: Ex quooportet babere quosdam im ip[o

[linotos

ingenio Divinum natuvaliter sounus intelligen-

lirt dli

tia, qua mooveantur ad fidem , . congrua funa

mentibus , vel audiant terba , vel figna confpi-

um f

li. .]

ciant : ergo juxta S. Aug. quidam habent natu-

ràlemunus ; ut moveantur ad fidem auditapr&-

thu, g

dicatione, & per confequens antecedenter ad

[uy.

omne decretum pravidentur ; cüm Aug. di-

i m

cat, hoc smaunns effé naturale : ergononvi de-

&T

Quf

ereti. E. S. Aug, tantüm intendiffe, ex Div.

Providentia exiftere quosdam excellentiori vi

üteoyl

Al yrin

intellectiva pollentes, quà fint aptiores, nec-

dum quidem ad fidem fupernaturalem , fed ad

Col i

d Dra

judicium prudentiale , quód fidem fupernatu-

ralem praecedit, magisque vim argümentorum,

Anis;

ac momenta rationum penetrare facit. "Unde

At

B

conclüdit Aug. ficut füpra retulimus: Audiunt,

Q faciupt , quibus datum eff , non autem fati-

GT

| -häbf.tt

unt , frve audiant , frue non audiant , quibm-da-

10m non eff : ubi exprefsé. decretum requitit,

Yum ,

jo..

Nec urgent nos illa verba Divinum natut Ali-

fer JhXHAAM.

Nam ov zaruraliter: fumitur , üt

&t

diftinguitur à przcepto , ac inflruGtione extrine

E

eca

Injy.

".. Solvamtur Objetliozes RRun.

673

ts fotmilit

feca modó humanó facla ;; quz tamen inter-

ss i l

nas illuminationes , gratias, & decretum non'

ii d

excludit. — Quo. etiam fenfu intelligitur illud

lguti i

Apofítoli Rom. 2« 14« .. Gentes qua legem non

ul

habent. , ea , qua legis [unt , naturaliter (hoc

eft, (in& externa initru&lione ) facient,

j

;; Urgent, S. Aug. ponit diftrimen . inter di-604

t p

kd o

Ácretionem predeftinatorum & reproborum his

LU

formalibus. :..[Nonnullam effe inter eos ( Prade-

d

flinatos G reprobos ) diverfitatem , ei prace-

dere aliquid iu peccatoribus , quo, quamuvis non-

u

Jf

dam [int. juflificati , digni effiiantur juffifiza-

habenth

tione. Et itetüm : Pracedit im aliis peccato«

jauditap

vibus , quodigvi funt obtafione ; ubi ne quidem

celenat

€ogitat. Aug. de aliquo decreto.

Ent. aliqui

jn p

ad primum textum, etiam hunc à S. Aug. fu-

od

ife retra&tatum 3. verüm nec de retractatione

coniflat ,-nec ulla retraCtationis caufa fubeft.,,

jjí, i

vl

àt:con(tabit. ex noftra Refp,

Et ideó Relfp.

ad.primum textum cum noflro Patre Macedo

| tiores'?*

jj

Coll. r1. diff. i. Se&. 14.. S. Aug, ibi loqui

de. Pradeftinatis & reprobis in ordine execu-

,m []Pdm

jh

tionis;5: licet enim tam Prade(tinati , quàm re-

j

jl

nd:

probi ( fumpti ante.decretum pradeftinationis

aut.reprobationis ) in Maífa damnata pa-

j

j ,

axes exe.effent , necullam ex fe diverfitatem.,

:haberent ad.decretum pradeftinationis intenti-

" d

n

vum; tamen habebant aliquam diverfitatem

um

pro .. ordine. executionis ; quia Pradeftinati,

M'*'"

.etiam(i fors adhuc peccatores fint, tamen per

T

-hong f(ff'

;Propria' etiam. bona oj

»era debent fuam jufli-

lj

Uu

Éca-

N

&g4 ParslHI, Diff. l. Quafl. IHI. 8. Ir.

M

ficationem mereri 5 cüm econtra reprobi fuam

Jinyidonei

damnationem in ordine executionis fibi pari-

nf y

ter mereantur.

Conflat hec. res exempló,

Hl N

quod ibi adducit Auguftinus , Pharaonis, &

Ti iedt

Hebraorum ; hi. enim emendabantur ,. & il-

tlj d

lecum fuis indurabatur in impoenitentia.

Un-

flibus

[

defubjungit Aug. — m wrrique peccatores efa

'Moue

fents d ad umam. Ma[fam pertinerent : aliter

tamen trallandi erant , qui Uni DEO ingemue-

do&rinim

Gatonis

vant, ut. eis (ubveniret : & aliter illi , quorum

anjuflis oneribus ingemuerant , quod.totum ad

& dtili

ordinem executionis fpeclat.

Si quis autem

frit vocit

fcire percupiat, quanam fit diverfitas Prade-

Wlngrm j

ftinatorum à reprobis quoad. decretum intene

(l Vocan

tivum ? Refp. cum S. Aug. & D. Paulo ; il*

Vef

lam effe voluntatem DEI miferentis , judicia.

tedeqta

DEI infcrutabilia, quz Pater recondit in "Thes

Cünfln

toieifa

fauris Sapientiz , ac Scientiz fuz, & nonin

ratiocinio humano, üt declarabitur difl. feq.

Sientin

Qu$s

Pari fenfu gimus etiam ad alterum San-

tüstd h

&i Aug.textum.

tum DE

Replicant. S. Aug.

lib. 1. ad Simpl.vc';.z.lo-

1l Gf

quens de vocatione Gentium, ait: £ de-

crttum (

pendere: e0 modà , quó quisque affetlus e, de

ls dtq

quamvis multi unó. modà vocati fint , quia tae

NoR

C&üs (

mmen non omnes unó modó affetli funt , illi foli feo

quuntur vocantem , quà ei capienda reperiune

Min,q

tur idonei. — &. Hic Aug. non loqui de ido-

iler d

neitate naturali ( hoc enim Pelagianum foret)

Á x

fed de idoneitate per gratiam DEI, üt ipfe,

iV.gl*'a'

Aug. füb finem hujus Q. concludit , docens il-

am

| At

-

lr

Solvnutur Objetliones R Rmh.'

67$

tepraliot

lam idoneitatem voz infpivari , uec praberinutm

i t

noflro , nec induftvià , nec meritis, fid yra-

ts oItnj)

tià; " Necobftantilla SanCli verba * sslrj unó

Tharaonis, ]

smodó vorari ; (ant enim intelligenda de pari

xnur; &i

obje&ti declaratione ; & 'penetratione, qua in

toiia. Ü

pluribus unó' & fimili modó c

;

ontingere po-

prami

teft.

rtii t

* Adducunt aliam contra nos Sandi Aug.606

E m

