nis fibi debitz poffit perfe&té , & adaquate

Ti tf

concipi finé realitate differentiz , non autem

! Dd

tealitas modificati finé fuo. modo. . Exemplum

AUf

primi: in quocunque gradu concipiatur ani-

Ql

malitas , certé non concipienda venit rationa-

i r

litas, quia eft illi aliquid formaliter extrinfecum.

DEQ

&f

Exemplum fecundi : .. fi ens concipiatur, cum

omni gradu fibi debito, neceffarió. debet con-

ii

cipi tanquam finitum , autinfinitum, & finon

Aittti

concipiatur cum uno horum modorum ,. tali$

LT

conceptus eritinadzquatus , & imperfectus.

D

198 Ne veritas rerum Theologicarum confusá

hinta

Modorum intelli

entiá obnubiletur , clariorem

At

illorum affigno

i

anc definitionem. . Modus

thàg

intrinfecus in DEO eft. Rario istima foli Effentià

[ à

Divina conveniens, qua quidem illims vatiofor-

Sil B

malis non variatur , removentur tamen à DEO

ag

imperfalliones ereaturarum , G finé qua ipfa Ef-

Af

fintia adaquamt , (* quiesatiuc a« yerfetie con-

fitm

m

!

]

m

Ded) d Giop

RT

diliin

modii

»

"]

TT

épisiequir.. Coincidiccum definitione

trinfeci in genere; éflque communis inter $$4s

efentii

". l

contra Vix nor omnes alios, qui prortiifcüe agunt

de Modis intrinfec

1

, db

tàmen fint diverfiffira,

is, & Attributis Diviriis, cüm

vl

fihau,

Explicatur definitio : Dicitur L Ratioi»vtiga ; 99

alii Scotiftz dicunt , pradicatum intimum , vez

tqll! u

elnni

rüm per meas particulas Modus magis difcer-

,"'

nitur à Precdicatis effentialibus DET; quódfi ta-

&

men cui nimiüm generalis videatur hzec parti-

;

d ii

éula Ratio , locó illius fubftituat has ; perfetio-

xrfetdi

tmodalis , & fic per Xv perfettio genéricé conve-

idaqu

nitcum atttibutis, & proportionaté etiam cum

n aute

Przdicatis quidditativis DEI ; per Av »odalis

mxgm

áutem differt ab uttoque.

Additur zntiga ,

r d

quia eftin primo.nmiodo dicendi per fe , licét non

i t

in prirtio , fed tantüm in fecundo dicendi grada

t

DEO proprium : cüm tamen predicata DEI

itir o

effentialia tam in primo modo , quàm in primi

j

imodi primo'gradu DEO conveniant ; econtra

&i

Attributa nec in prímo, nec in fecundo gradu,

, i

fed tantüim in fecundo eflendi , & dicendi mo-

(s

do DEO fint ptopria. " Et per hunc terminum

j

non taticüm exclüduntur Przdicata quidditativa,

quritt

áut Attributiva extra - effentialia DEI , fed quz-

yd

ctinque de Illa dicuntur per^metaphoram , ut

l E[gml

effe'agnum , petram, leonem &c..' DiciturTl,

mfl'f'

Sili Effentià Divina eonveniens , per quas parti-

T

D

culas iterum Modus ab Attributis diftinguitur j

ii

Attributa enim faltemi fecundim rationem gene-

t

[ À

perfectionem admix-

?igam a€ prout aliquam ii

P

tam

[]

;40 Pars II Dii. It Queft. . f.T.

titid

tam habent, etiam creaturis fuó modó conves

tiét

niunt ; àt patet in intelle&tu , voluntate; jufti-

tia, mifericordia &c.

Nlec dicas : etiam attrí-

indi

butis convenit propria infinitas , idem propore

puu

tit4

tionaté efl de aliis modis : ergo hinonfoli con«

veniunt effentiz ; contra enim eft, quod tam

ieu

attributa, quim modi radicentur in Effentia;

dqi

ilam

adeóque huic foli conveniunt originativé.

200. Diciturlll. Qxa quidem illius ratio formalis

p

&dhc

sn variatur , utpote quia illam formaliter non

wlüt.

ingreditur. . Cujus ratio eftI Modus eftpofte-

hi

rior Effentià , ütconftabit à n.219. atqui nullum

Timol

P

ofterius variat rationem formalem prioris : er»

o nec Modus. II Modus à priori démone

Dicin

j

rati poteft per effentiam priorem. III..Con*

quis

pe

venit rei ua quidditas intrinfeca prafcindendó

ab omni perfeclionis gradu : ergo'fi liic etiam

infinix

(uperveniat , tamen illam non variat.

E

f(fe 1

20t

DiciturIV. Rewoventur tamen 4

DEO im-

ii

p fetliones ereat

wrarum. Sic enim per Infi-

P

;

i,

nitaté removetur-à

DEO Iiriitátio : per /Eter-

forä |

nitatem arcetur à DEO ratio effendi in tempore:

pet Immenfitatem negaturcircumfcriptio: per

Simplicitatem przvenitur compofitio : per Im»

murabilitatem inobliquabilis afferitur conftan-

tia DEI tam in intelligendo ; quàm in volen-

do.&c.. Dicitur V. Ef /fmé qua ipfa E|fentias

i

adaquate quietatyue. concipi neqnit , licét enim

DEUS adaquat? quidditative concipi poffitfine

E

1hodis. y. g; fi cognofc

atur fub prædicatis exi-

| A

s; fpi-

RUT

ftentis , int

[

elligentis , fübftantie , viventi:

ritus«

De Müdis in Genere.

341

T

URU

ritualis ;;non tamen poteft adaquaté quietas

nj

tivé cognofci :.. prioribüs enim pradicatis jam

dlünia

incellectis in iis ipfis immediate inquietus inda-

bnp

gat animus, an non infinita, immenfa, fimplie

nl

cia, ac eterna fint? Exemplum hüjus fumitue

quii

à creatis ; i quis cognofcit albedinem , prout

ii Bs

e(t qualitas alba. difpregativa visüs. coguofcit

ii

illam adzquaté ; at veró quietative fub dicta

pracisé ratione illam necdum cognofcit ; cüm

jifrii

adhuc niefciat an fit intenía üt duo , üt quatuor ,

mltiti

velüt fex , quodfietiam hos gradus agnovetit,

T

,uinullu!

habebit fimul cognitionem quietativam , & ome

d9

nimodis perfectam; . Idem cum proportione

i démon

Dicimus de Natura Divina, illiisque Modis,

quales à SSis.

afferuntur incaufatum , velinde-

1. Ov

,neceffitas effendi ,

(cidu

pendens effe,Afcitas formalis

infinitas, fimplicitas,

zternitas ( eo modo, quo

i

ftabit n.306.)

effe atcributü negativü mox con

inmurabilitas, immenfitas, incomprehenfibili-

d

£as , ineffabilitas , invifibilitas , & fiquz fimilia

mpt[llü

fors per decuríum his annumerabimus.

d

^

j

TI.

'[Ptlo '

F!

u

if

; De Attributis Divinis In Geneie.

i l

n

»'Ttributum quoad nominis Ecymonceft202

quafi prdicatum alteri tributum ; teip-

j Mw

- ^* fa autem dicit quandam perfectiónem.,

fi

.Divinam ad inflar proprict

atis ex effentia Di-

| Dml d

d pofitivum ,

vina promanantis , five tunc qui

hcälüm'

five.negativum fors importet,

Ut proin cla-

i

Y3

-Rot

n

34* Paill.Difl.IlI; Quaft, I, $. 1.

rior deAttributis notitia fiat, advertendum eft.

hn

perfectionem aliam. effe. pzmplicitev. fsmplicem.y

«

aliam feeumdum quid, .. Prima. à 'Theologis ex

Qio'irà

S. Anfelmoin Monolog. c. 1 $. communiter de-

lir

finitur ; qwd in wnoquoqure eff melior ipfa , quàm

timdi

s ip(a, aut ut teferam S. P. formalia ;.quam

lm

án unoquoque melius e[L effü , quamnon e[fe... Pro.

t pari

qua Aníelmina definitione fervanda eft doGtrina

inlclligi

Scoti.1..d. 8. q» . 1«6...Sed bic. videmtuy duo du-

qualix

bia ,-ubi allata definitionis verba , selior ipfa s

ttt9n

quam nan ip[a, ità exponit.D. «4d primum dica s

pidem

quad illa defcriptia debet.fic iutelligi , quid pere

plitss

feiliafimpliciter. eff melius ,.mon tantim fuo. cote

elie g

traditlorio ; ita enim quadcunque pofitivum efh

lius, u

melius ,.e. (impliciter perfetlius [ua-negatione g

V d

imonulla negatio e[t perfetlio. aliqua formaliter,

iubh

hocipío:quodüt talis dicat carentiami. tam entis,

Cotpor

quàm,perfeclionis infe ipfo formaliter ; .Sed in»

lt co

zellizitar , pergit Doctor , /e effe melius ipfums

p

quám man ipfum , id e! , quolibet (ua compo[fihili,

dkus

Unde x quat. non ipfa,:non debet fumi cons

& T

tradi&torié,

rofui fcilicetnegatione , quiatune

pl

qualibet pe

rfe&tio effet perfectio fimpliciter ta-

;

genda Y

lis, n fit melior., quàm fui negatio, v. g«effe.

AX DI

corpus utique melius eft., quàm non effecorpus:

[

fib

práicise negative. .. Debet proin fumi conttatié,

|

Mi dgl

ita quód fenfus fic. ; perfectio fimpliciter fim-

; liT

plex eft.ea, qua e[f. melior ipfa: quam.non ipfas

pj

oc'eft, quim;alia perfectio poíitiva.(ibi repu-

i qua ,

gnans,, & incompollibilis;in.eodem fubjecto.

|

qït Q0t

er

V. g '?Ic corpus, & elle fþiritum funt.duz p

[4

-:L

| noüvfun

f4

De Attributis Divinis In Gbier:. 343

ial

fe&tiones incompoffibiles , & repugnantes in

277

codem fübje&to , & ideo effe fpiritum eft perfe-

Tholgit

&io fimpliciter fimplex, quia fpiritualitas me-

ii

lior eft corporeitate ; econtra effe corpus tane

LO

tüm e[t perfectio fecundüm quid.

ia t

"Idem Scotus c. l. denuo fubtiliter annotatcit-5o ;*

mf

ca particulam i» s4044044e , illam non debere

eata

intelligi pro entibus in particulari , aliàs enim

u n

quzlibet perfectio effec fimpliciter talis ; & fic

nlir iffh

rationalitas , irrationalitas, effe corpüs, effela-

ii

pidem &c. forent perfectiones fimpliciter fim»

plices 5 quia homini , prout eft hoc ens parti-

qip

?fub i

culare melior eft rationalitas, quàm irrationa-

A

litas; aut differentia Angelica: hz enim homi-

cgamm

nem deftruerent, & aliud ens particulare con»

odl

Ü

Ílituerent. | Pariter equo àt equo, corpori àt

t

corpori, lapidi üt lapidi melius eft effe equum ,

m

effe/ corpus , effe lapidem, quàm habere aliam

iih

perfectionem cum his repugnantem , ha« enim

deltvueret effe prius equi , corporis , lapidis &c.

n

[umit

& tameu nullus dicit has effe perfectiones fim-

g

pliciter fimplices.

Alio ergo. modo intelli-

Jitti

genda venit allata particula jz s20qwoque , fci-

N g.ï [

licet pracise fecundüm rationem genericam en--

tis füb(iltentis , ac prontScotusc. docet : .E»y

f

tuhC debet intelligi boc , quod dicitur , in QUO-

i

LiBET eft melius , confiderando QUODLIBET:

Mlilf"

precisó in quantum fuppofitum, n»n confidexando,

li

in qua natura Mlnd [uppofitum fubfif at.-. Ex (i&

efíe corpus , effe equum , lapidem, plantam..

p

non funt perfectiones fimpliciter tales. quia li-

(

4

cet

!

$44 Part 1. Dif. IIf Quf E $1.

T d

cet effe corporis , equi , lapidis; plantz'his en-

tibus, üt haecentiaparticularía funt , fit melius

ll

quam aliaperfectio huic fuppofito in particulari

um t

repugnans ,. illiusque' deftrucliva , attamen fi

fim

corpus , equus , lapis , planta praciseé confidee

p

lst

rentur üt ens, melius foret illis effe Angelum

v.g.ergo&e. — his praemiffis,

lim,|

. 204... Dico Attributum DEI eft perfe&tio fimpli-

&i

citer fimplex defutnpta à creaturis, qua céu

tineat

totalis proprietas confequitur effentiam Divl-

&jo

nam in£uo effe adz:quato jam conftitutam, Eft

nónf

in re communis inter SSas,

attti

Explicatur definitio.

Dicitur I. Perfeäia

&i

fimpliciter. fimpléx : per quas particulas Attribus

| fitin

tumDEI etiam convenit generice cum: Modis

v 1

intrinfecis ; acfuó.modó cum ipfis Praedicatis

[ibys

effentialibus ; pér easdem tamen particulas.re«

pmd.

moventur perfectiones fecundüm quid creatu-

s 1

rarum, & ille denominationes , que DEO tti-

tiie

cül

buuntur per metaphoram , üt quód fit Leo,

Ágaus , petra &c.

'Taándem etiam:excludun-

tum

tur proprietates relativi, Paternitas enim Fí«

lint

liatio, aut Spiratio non fünt Attributa , quianec

p

perfcctionem nec imperfectionem dicunt juxta

] ftqul

jam faüis receptam in Scholis fententiam,

Di-

d

citur. IH. . Defumpta à creatsris, & fic Modi in-

qui

trinfeci non funt. Attributa, 'quia in- creaturis

E

non reperiuntur , cüm creaturarüm nulla fit..

ifnia, immutdbilis, immenfa ; fimplici-

iar fE

ter fimplex &€;!-Hinc communiter: dicuntür

ld

Attrib u'z;a.abfo.hifa- gxïi&fQCöcoxlvmife creatütis,

!

?W']

j 5;1/.

De Attributls Divisit In Gewe, 348

anteluit

licét aliqua admixta fit analogía ; àt pátet de

t; n

intélleCtu, votuntate, juftitia; mifericordid &e;

inpric

"

cüm tamen modi n;201; fpecificatiiioli DEO

Jttamti

fint-proprii. « Dicitar.TII. Qae ves tofafis jro-

.....

di tl

rietas , quia. inadzquatz , & partiales: vatio-

F(;'An-griw

ites attributorum veluti potentia creandi Ange-

lum , hominem , brutum &e. fcientia vifionis,

(lb

& fimplicis intelligentize, quorum priores con-

jqui

tinentur füb adiequato atttibuto omnipotentize,

Viani D

& pofteriores ub adzquato attributo fcientiz,

Jtdf

non funt attributa diftincla, fed potiüsejusdem

attributiinadzquatz perfectiones 5 conveniunt

of

enim füb eadem rationesformali, folümque dif-

Attrbi

erunt penes connotata matetialia.

Idem fer-

m Müä

vata proportione'eft de virtutibus intelle&tua-

al

libus in actufecundo fpeétatis v. g. de fapientia,

ticist

prudentia, confiliisDivinis &c, & de virtüti-

ydenr

bus moralibus, quales in DEO funt fidelitas,

Dd

mifericordia; juftitia ; bonitas , fanctitas , quie

j

e(t 'coniplexio perfe&liffima czterarum virtu-

gai

tum ; hzec ením oniniauüt ab intellectu, & vo-

j cm'mf?

luntate praecifa , feorfim fumpta non (ünt quafí

, quian!(

proprietas totalis Divinz effentize , & per con-

n

fequens necattributa adzquata, fed potiüs ejüs-

m v

dém proportionaté attributi: adsquati inada-

Mit

-quaté pérfeCtiones penes cofiotata materialia di-

u

vérfie prout magis declarabitur. -

z

jl

^ Dicitur IV. Confequitur Effentiaza- Divieamyog

I

i

du fuoeffe adaquato-jam con[Htutam : quia em-

ff

m

'peé Attributum norn pertiner ad lineam Effentize

hyficum Illius confti-

: feu Náature tanquá Metap

.mwrä

s

tuti

l

346 . Parilk Diff.IIl. Quf L. . I

Echin

tutivum , fed eandem velut proprietas adiaceng

dlicor

fopponit adzquaté conftitutam. .. Unde per has

particulas excluduntur przdicata effentialia DEI

ilo; t

Quiéy

à n. 144. & feqq. afferta, & défenfa, — Item.s

excluduntur refpectus DEI ad extra v. g. Crea

tj

toris, Domini, Patris, confervatoris Provifo-

tfirg

tuntüm

ris ,. Juftificatoris actualis , Ubiquitatis &c. hi:

enim refpectus ne quidem per modum propties

tdito

tatis Effentiam afficienusDEO competunt ; càm,

Di

Yi non neceffario, fed prorfus contingenter

TUmà.

conveniant,utpoté qui ante creaturas conditas.

qu

V, V

non erat ubique , earum Creator, Confervator,.

& Paterin actu fecundo- Imó fi res penitius,

qim

infpiciatur. hz denominationes Domini , Crea-

li,

toris actualis &c. conveniunt DEO ab aliquo

I

fibi. extrinfeco , fcilicét à creatione intrinfecazs

ln

n

creaturis ; aut fi ab aliquo intrinfeco ipfi DEO;;

id aliud effe non poteft , quàm refpetus ratio-.

m

nis. . Per easdem tandem particulas alia adhue:

Tomi

infinuatur differentia Modum inter & Attribu-,

Qür.y,

tum, quód fcilicét Effentia Divina tam quid:

fim,

CHH

ditativé, quàm quietativé adequaté concipt

Wnen

potfit finé attributis abfolutis ; hec enim tan-

tüm fpectantad fecundüm dicendi modü per fe;

Ql

Y

ficut v.g. riibilitas, hinnibilitas, rugibilitas for-.

malis in creatis. Econtra finé Modis EffentiaDi-

Y

W

vina poteít quidé adequate quidditative non ta«

ltl

méadaquaté quietativé,concipi; Modi enim l pe-

Clantquidem ad. primü dicendi modü,non tamé,

&t

Tm

ad primi modi etiam primum-.gradum , utpote

EL

la

acf,quem lola pertineniPrzdicata effentialiaD

( 20

De Attributis Divivis InGentre;

f»[t

347

i d

Et hinc licec Effentia Divina non fit formaliter

Vg

alia conceptaicum Modo , quàm concepta (iné

illo ; eft tamen cum Modo omnimodis adz-

T

j il

quaté, & perfe&té concepta : propter quod Sco-

gon

tifla , ubi dicunt Attributa diflingui ex natura

spui

tei formaliter frapliciter ab Effentia , de Modis

isdr

tantüm dicunt, illos ab Effentia diltingui cum

addito formaliter modaliter,

p

tj

-- Dicoll, . Partitiones Attributorum Divino-206

finut

rum à Theologis flatuuntur fequentes. . I. Ali-

condi

qua funt , & proprié dicuntur pofitiva , utuni-

fonati

tas; vetitas, bonitas ; (qua funt tranfcendentia,.

quia tranfcendunt omne ens ) intellectus, vo-

penin'üs

,U

luntas, intelleclio , & volitio , ac virtutes in-

tellectuales , & morales ad. intelletum. & vo«

diqu

ii

luntatem pertinentes. prius recenfite. —.Alia.,

)[XDEOI

econtrà dicuntur. negativa, liaud fane , quod

j n*

formaliter importentquid negativum , (ed quia

m

nominibus negativis; aut infinitantibus efferun-

tur. v. g. effe infinitum , immutabilem,immen-

At

jl qlïid'

fum ,. ineffabilem , incomprehenfibilem , hoc

e[L:.non effe finitum , mutabilem, effabilem,

d

emenfum &c. verüm üt vides hzc denomina-

j t

tio;non efLadeó rigida, nam in propriis fingu«

ij

iulll

lorum horum Modorum materiis conftabit il-

losin pofitivo confiflete , ac.dicere perfectio-

a*

nem fimpliciter.fimplicem $. quamvis Poncius.

enollvu'

infuo curíu Theol. difp. 3. 0. 1..& 8. conten-

itff

dat hos Modos. prater ipfam Effentiam Divi

yuP

| mpüli

nam tantüm aliquam negationem importares

nná

Il.. Alia (Unt'Attributa abíoluta tam fecund.

liaDE][',

effe

348 — Pars I Dift. IH Queft. I. f. II

eff . quàm fecumdiim dici , & hecnullum oms

bur a

attibu

nino ordinem: five ex conceptu fuo primario;

five fecundario ad. creaturas important ; talia

funt unitas, veritas , bónitas , intelle&tus, &

voluntas fi ad intrà confiderentur, — III.. Alia.,

fant abfoluta quidem fecundüm effe , relativa

E.

tamen fecundüm dici , quatenius fcilicét confi-

derantur cum ordine ad creaturas , üt Omnipo-

tentia, mifericordia, juftitia &c.. . IV. Alia

ertinent ad effe DEI, üt. fimplicitas , bonitas,

unitas * infinitas , eternitas &c.

Circa hoc ul

Di]

timum autem zeternitatisattributum adverten-

dum eít, quod-ztetnitas DEI- non fit propfié

attributum in priori defcriptione: comprehen-

D

fum; càm pro formaliimporteripfam exiften-

tiam DEL, & pro connotato aliquem refpectum

quyd

aptitudinalem coexiflendi. cuique temporis dif»

qual

ferentiz 3. folet nihilominus inter. Attributa re«

T

éenferi , quatenus nos viatores illam.üt ta«

nofln

le.concipimus. . V.. Alia pertinent ad opera*

Ubi

Frang

tionem v. g. intelleius,. voluntas, omnipos

tentia, providentia, fapientia , mifericordiay

füits

alizQue virtutes & perfectiones - inadaquatze

m

C inter quas in certo fenfü non admittimus di-

h

ftinCtionem ex natura rei formalem ftricté ta-

finitg

lem ) ad intelle&tum , & voluntatem pertinens

Wüi

tes.

VI. Tandem alia attributa funt & dicun-

mh,

tur modalia v. g. Afeitas formalis, neceffitas;

rtdlg

infinitas , firplicitas , eeternitas feu immortali«

fiin

-

: Ex quie

fiog.

tas Gc,co modo , quo eft attributum.

; bus

f

(l

-$9$ ( o 2862

349

Yilimor

bus omhnibus con(tat , floffe unum; idemque

attributum diverfimodé confiderari.

opriman'o,

tu; dl

J d

" QiLESTIO II

[I. 4

Quot funt , & Quomodo in DEO

f i

Jf

eontinentur Perfectiones extra-

tOmyr

- effentiales ?

W.

$I

; Doni

cilod

De Numero Divinarum Perfetlionum;

dyettt

qui

Ico. Perfe&iones Divinz five Attributa-307

p

les, five Modales funtinfinitz; I. Inten-

iede

575 five , non tamen. II Extenfivé; five.;

d

quod idem eft , non funt numeró infinitz , licét

1 oris i

qualibet in fua linea infinité perfe&a (it. — Pri-

vt

ma pars eft communis. Secunda eft contra

il ilm'

nofltrum: Occamum Nomiínalium Principem;

ad opt!l'

Ubi per occafionem annoto , quód ex noítra:;

j

Francifcanorum Religi one duasnumeretEccles

onp

(

fia celeberrimas Scholas, fcilicét Subtilium , &

É

ii

Nominalium.

ii

P. 1. Pars. In enteabfoluté , & ex integroins

finito nihil finitum, limitatum nihil, adítrui pos

du

J

teít:5. fecus enimTioc ipfo tale ens ex integro:

u

infinitutn non effet ; fed in aliquo :ad finitatem:

xt(tmmf'

redigeretur : atqui DEUS eftEns ex integro in«

finitum : ergo in illo:nulla.perfectio intenfivà

gt

non infinita adflruipoteft; & confequenter:pere

fe&i.ones in DEO five abfolutz , five mo

dales

funt

D

$f0 — Parsll. *Dijf.äIII.' Quaft T. $. F.

f0m] Y

funt intenfivé infinite, ita uc tion poffint effe

perfectiores. — Nec dicas: ex hacrationefequi-

E Y

tur pro Occamo, quód perfe&tiones in DEO

b

T (f

etiam extenfjvé debeant effe infinite.

|

298 . Contraenim eft datur difparitas, & proba-

[

eiam

tur II, Pars. Ad hocutaliquid fit in perfeCtione

Ti

infinitum , opus non eft, ut complectatur per-

fe&iones numeró infinitas ; fed füfficit, quàüd

isD

BU

fua fimpliciffima entitate formaliter, virtuali-

ter,, aut eminenter contineat omnes perfectio-

funt:

Creat

nes tam aCtuales ; quàm poffibiles: atqui Deus

fic omnia continet : ergo &c. Maj. conftat.;

&teafl

à pati, ficut enim ad hoe, ut DEUS fit infi«

A(eia

nitus inentitate , non requiritur, utinfinitas in

! B

fe claudat entitates : ità nec requiritur utinfinitds

Ms

Tittio

infe claudat perfe&iones , ad hoc ut fitinfinité

perfectus. Min.P. ab inductione.. Unica &ter-

fücce

nitas perfectiffimé in fecontinet omnem poffi-

ttin,

bilem durationem : Unicus intelle&tus Divinus

Spir

comple&titur omnes perfectiones intelle&tuum;

ul

genf

phantafiarum , fenfuum externorum tam actuas

lium , quàm poffibilium. Unica voluntas Di-

Qoa

B

vina claudit omines perfe&tiones circa fancle, &

ordinaté volibilia quoad finem , media; aliás-

fl

Id

qüue annexas circumflantias : Unica Ratio vita*

Divinz transereditur eminentiffimé quidquid

(teat

perfectionis elt:in vitaomnium creaturarum.

àtir

viventium . five. actualium , five : poffibilium;

rcfpe

five.viventium vitá intellectuali , fenfitivà ; ft»

9

ve vegetativà.. Et fic de czteris DEI perfectio-

odos

flibus difcurrendó : ergo.&c. Numerus m

tum

j

De Numero Divinarum Perfetlionum, 3 "

pufut

ü

rum vid, n..201, in. fine, & attributorum.,

AQIR

n. 206.

ls

ii

]

« P.-. Eadem Parsl, à contrariofic, Perfectio-2

09

j

nes creaturarum funt numetó finitz; pariter ác

g

"defectus «reaturarum funt numeró finiti : ergo

i

etiam perfectiones Divinz íunt extenfivé, &

numeró finitz..... Conf. tenet; quia perfeclio-

hr pe

ii l

1

nes Divinz vel fünt attributales, & hz cum.;

€reaturis habent aliquam convenientiam ; vel

T

fünt modales , & hz removent imperfecliones

peite

quiDi

creaturarum in DEO ; fic enim dependentia

coilli

«reaturarum à principio amovetur in DEO per

ht i

Afeitatem, limitatio entis per Infinitatem, com-

mutis j

pofitio ex

À

artibus , & actibus per fimplicita-

jnhnli

tem , €oar

atioinloco per Immenfitatem , va«

iil

riatio in operationibus per. Immutabilitatem ,

du

fucceffio vel alternitas durationis per ZÉternita-

Ml PUIE'

tem , conítitutio ex corpore & materialitate per

wSDiVi"u.s

Spiritualitateni , comprehenfibilitas ab intelle-

]s

€tu creato per Incomprehenfibilitatem , contin-

gentia tandem in exiftendo per neceffe. effe : er-

g

jmusi

go cum tam defectus , quàm perfedliones in.,

fan&f:&

creatura fintnumeró finitz , etiam in DEO pere

"

fecliones erunt numeró finita ; quia vel impere

yin

fe&liones amovent, vel cum perfe&ionibus

€reaturarum participant , alia enim perfeclio

i

yut

atttibutalis in DE O fingi haud poteft. De

téfpectibus autem rationisDEO extrin(ecis iia

(b

ii

-ordine ad creaturàás plures & plures

es hic non e/ft

u

| poffibil

s

Íérmo.

$ V.

n

352

Pars Il Difl, L. Quaf. U. $l,

WT

"

'äonu'ne]

$ lL.

|-tüm CO

|. o

De Continentia Peïfe&ionuni In DEO.

tümque

210N ïco'. PerfeCtiones Divihz tam Modales;

ii

quàm A«tributales continentur inDEO.

ded

l. Formaliter, & non tantum eminen*

- nt

ter , àut virtualiter ; econtra.

Il Álias pet»

yirute

fecliones impuras, aut mixtas continet DEUS

165 di

eminenter tantüm.

ta. communiter ornnes$

Sol co

Scholaftici, Pro horum tamen terminorufni

quiad

formaliter , eminuenter , & virtualiter , intelli

Titáfn ,

ii a

gentia advertendumi venit, costinentiam far*

malem effeillam , quaunum continet aliud fe-

| r

cundüm fuam rationem formalem , ità quód

Wsf

contento continens formalitet denominari

fedo,

queat ; fic homo dicitur forrmaliter continere

tiden

tationalitatem , diíciplinabilitatem ; nix albe«

d

dinem, ignis calorem , quia rationalitas , albe-

Quet

do, & calor formalitet funt in homine , nive,

mi

l; |

aut igne.

21I

Coniinentia Eminentialis e(t illa, qua unum

ET

& acliones ejus , €lt-

| t Án

poteft alterum producere,

ue nobiliorimodo contentum in continerite,

quta

us in fecunda fla-

quàm in feipfo ; fic probabim

äïs.xAT

tutz conclufionis parte, quód DEUS imultas

sj

P

erfectiones mixtas, & impuras contineat tan-

2

DO

r Abhoc autem prafcindendó

tüum eminente

P.Dïea

dicimus communiter, quod.perfecliones rerüff

f

inferiorm eminenter, contineantur in fuperio-

bt

ones

tibuvs v.g. rerum nen viyentiurh perícati

«on-

Ffefatu

M

* DecC ont mmtm þcrfä&ia;;ün; fn DE 0 ; f 3

€ontinentur in viventibus; perfectiones brüto-

rum continentur eminenterin homine, perfe-

HnDEO.

&iones hominum in Angelis, Angelorurn , alia-

rümque creaturárum omnium in DEO 3 ass

lol

autem per omnia benefic exemplificetur, non

u

puto , & oppofitüm mox conflabit n. feq.

um

. Continentia Virtualis eff , qua unum habet21&

A

virtutem aut producendi aliud , autejus actio-

tineDas

nes disjunctivé non tamen utrümque fimul : fié

jtet 0i

Sol continet virtualiter vermem , florem &c;

Tmnotd

quia habet virtatem producendi vermern ; aut

l, n

ranaim , atnon acliones illarum : fic anima ratio-

jim )

halis continet virtualiter fenfitivam , in quan*

aliud d

tüm illius a&iones elicere poteft ; a animam

" q&füd

ipfam fenfitivam producete non potef. / Vides;

d

€redo ; dicrimen , inter continentiam Eminenz

reotti

tialem, & Virtualem (licét ceteroquin utraqué

ii

ad genus caufz effidentis fuó modó reduci

j

queat ) vides , credo , continéntiam Erinentias

minhn*"'

lem ità univerfaliter malé exemplificari à mul-

ts ; flatuta enim exempla tantüm tenent , fi

j

ápplicentur ad DEUM;, qui Eminenter conti

T

net Angelum, hominem, bruturmn ; & quscunz

gontiüu'v'

quealia ; quia poteft tàm fuübílantiam bomi-

nis,Angeli bruti producere,quàm illarürn àctio:

Ü 7)

nes:& in fuperilla omnia furit nobiliorimodo i

j

DEO , quàm in fe ipfis , quiàin feip(is fuüt corz

d

porea , irrationalia, finità; in DEO autem Ípis

yutt"

»

ritualia , intellecliva , ininità , ac ipfum 'effe.s

,

J

a

DEI, bt. eminentialiter continet. quascunque .

"(c&iaü

f

f

Sreatürás, Aliqua hücfacientía dicemüsioX in*

Z

Íes

D)

arÀ.— Pars I Dife T. Ogeff. HS, 1.

fequentibus. Hicafiotare etiam placet difcrimen

Mnpir

inter continentiam formalem comparatam ad

polta

feliquas duas continentias ; de formali enim

Ttg

ä

diximus , quod continens à formaliter contento

qiari ;

fgrmälifdr denominetur , nonautem à virtuali,

|

iQlis

auteminentiali 5 Solenifn non denominatur ra-

Talte

AU VO

na à rana, quam producit , nec DEUS vocatut

nit, €

corpus à corpore, vel brutum à bruto , autho-

mio ab homire , quem eminenter continet , be-

fs

malite

netamen juftus àfua j—üüit'ia , infinitus ab infini-

üàte , mifericorsà fua m;ifericordria &c-

yeet

2123 ^ Nunctandem P. l. Pars L. Omnis perfe&io

form]

fimpliciter fimplex debet formaliter admittiin

fore l

€

v

üte perfectilfimo,, ut arguit Scotus 1. d. .

tnim h

. 4. Aquo enim aliàs erit ens perfeCtifimum :

iTlto

perfe&tifhmum, &

attris

atqui DEUS elt ens

e

lr ) u

veabfoluta funt perf

&tio-

hter j

buta fiye modaliafi

II. Si

nes fimp

liciter (implices : ergo' &c.

4

0b

]J);J'l)(it:.ä],

5

:

i

mifer

&

Icor

dia, bonitas , tantüm eminens

fete ((

irualiter, & non formaliter conti-

2

QOntine

ter , aut v

«

ne

intur in DE

1

Ó

;

,tunc DEUS non effet aliter,

DO

nec magis bonus

; juftus, aux mifericors , quàm

H

L

sá

utcalidus ; cüm & ifta emi-

Yi

albüs , corporeu

^

^

;

*

nenter aut vi

"

rtualiter inD

p

EO contineantur: at-

;lb

go&c. lll DEUS

ui

hoc non admittitur : er

ite

ormaliter continet rationes notionales ; elt

ficïior

À

z2

€

j

üim formaliter Pater, formaliter Eilius; or-

)

fit

ma

»

r

liter Spiritus S. ergo etiam formaliter conti-

i

EE

net.

Attributa ; imà à potiori , quiahac perte-

ttr

&ionem dicunt, non illz.

1

diHem

&14 P. Enamll, Pars

Si perfe&tiones. mixt:

zü

im-

m

J

De Continestia Perfellionum In DEQ, — M F»H

Ti

impurz, in DEO formaliter continentur , tune

p a

m tit

polfent de DEO przdicari : fed. perfectiones

mixte , & impurz non poffunt deDEO prz-

[ (0n

iil

dicari ; imó irrogarent DEO blasphemiam ,

fi quis de Ipfo diceret, inD EO contineri for-

r

maliter juítitiam , mifericordiam, intelle&um,

I

aut voluntatem creatam 5 quiahzc omnia fi-

MU

nita, & limitata DEUM dedecent.

Idem eft,

tt*

fiquis de DEO vellet przdicare , quód fit for-

aþ i

maliter Sol, planta, brutum, homo: etgo iftas

perfediones mixtas D EUS non continet.,

.'erfcf"'ä

formaliter , fed tantüm eminenter.

Et in ri-

dmiuiir

gore loquendó ne virtualiter quidem ( non.,

r di

enim hi cermini : eminentialiter , e virtualiter

imum

EU

à Theologis confusé pro fynonymis ufurpan-

tur ) utfacilé patebit datum n. 2 1 2. difcrimen.

fe&ic:

38!

inter utramquc continentiam huc applicanti

, li

Objic. contra. I. Part, DEUS debet conti-21f

yenit

nere fuas perfeCtiones modó nobiliffimó , &

[e[ CUW"

continentià przftantifTimá: (edContinentiaEmi-

if

g 1

nentialis , aut Virtualis eft preftantior formali:

n

j

ergo DEUS continet füa attributa Eminenter,

IHM'

aut Virtualiter, & non formaliter. Min. con-

at

flatabinductione, — Sicenim Sol v. g. qui con-

W

"

tnet calorem elementarem virtualiter , eft per-

ics [

feclior igne, qui formaliter calidus eft. — Pa-

li »

riter anima rationalis , qua tantüm virtualiter..,

g a

fenfitiva eft ( faltem fi effe fenfitivum confide-

u y.rl(

retur üt contra&tum & determinatum per aliam

differentiam fpecificam ) utique perfectior eft

j

animà brutali formaliter(enfitivà, Conf. Cet-

E

tum

ag6 . Pars H. Diff. HL. Queft. 1. N /A

tum eít, entia creata in DEO modo nobiliori

contineri eminenter , quàm in fe ipfis formali-

ter ; ergo continentia eminentialis eft prarftan-

üor. E. D. Maj. Continentia eminentialis eft

LU

títantior, quando perfe&lio contenta non.;

eft perfeclio fimpliciter fimplex C. Min. fi fit

perfeGtio fimpliciter (implex N. Min. & Conf.

Itaque Attributa DEI funt perfectiones fimpli-

citer fimplices, & pofitive pertinent ad natu-

zam Divinam ficut proprietates humanz perti-

nent ad naturam humanam ; at vero alia v. g«

homo, plantz , brutum , juflitia, mifericordia

creata nullatenüs pertinent ad naturam Divi-

- örïgi,

nam : ergoAttributa DEI formaliter, alia veró

, p

Eminenter tantüm funt inDEO. .. Ad Conf,

[

& N. Conf. ita univerfaliter intelle&tam , hac

lis p

quippe tantüm tenet quoad perfe&tiones mix-

CCpu

tas, non autem fimpliciter fimplices, — Ratio

Fili

difparitatis eft ; quia fi perfe&tiones mixta ef-

Tem

Àd

fent formaliter in DEO,tribuerent ipfialiquam

imperfeclionem ; non fic perfe&iones fimplici-

p

«ll

ter fimplices. — INec dicas : Si attributa in2

DEO formaliter continentur , tunc ab Illofor-

filij

maliter non diüinguuntur; nam contrad eii5

fer

hac eft mera inverbis zquivocatio: aliud enim

p

eít ; aliquid in altero contineri formaliter , &

ach

aliud, aliquid contineri in illo per identitatem

Tion

formalem.

Primum concedimus cum: com-

qi

muni , fecundum negamus cum Scotiítis ;

lim

üt fufius conítabit diftin-

«

&i?net | ?cq..

QUE-

?f

*"S93( o G62-

337

jo li

fi d

dl pl

QU/ESTIO II

n

n in Drvoinis fit Priorttas Ori-

tenta o

ginis, 65 Nature ?

Mn ii

s &t

$.L

T

De Prioritate Nature.

pad t

n pe

Uatuor fpecies agnofcuntur à Schola&icis'z 16

du

prioritatis,& totidem pofterioritatis,fci-

ferici

licet Dignitatis , 'emporis , Naturz, &

m Di

örigini

S.

Prioritas Dignitatis efl , que re-

jfa vet

peritur inter duo, vel plura, quorum unum eft

'

q Con

l

czteris dignius , & excellentius, & hocipfo il-

am,hz

lis prius dignitate : quo fenfu ab omnibus re-

onesmä"

ceptum eft, Patremin Divinis non effe priorem

M

Filio, ut nefarié docuit Arius, id efl; dignio-

n

rem, fed omninó Filió zequalem juxta illud D.

Athanafii : Er i2 bac Trinitate nibil prius , a«

j

(;mp]f(.*

pofterius, id eft, fecundüm dignitatem , & ex-

t [

cellentiam , zibil majus, aut minus.

Prio-

J

ritas Temports, feu durationis eft , quando in-

ter aliqua unum duratione priüs eft altero, . feu

Tt0 ä,

"11

precedit tempore alterum , ín qua prioritatis

[f '

acceptatione rurfus extra dubium eít, Patrem

non efle priorem Filió, aut Hunc, vcl Utrum-

j

j (

que Spiritu S. fed juxta cit. Athanafii Symbo-

lum, toté zres Per[ona coaterna febi [4nt ,. G co-

1j

«344le , conttaeundem Harefiarcham.

| Prioritas INaturajuxtaScotum g. d. 3. q. r AT

€

1

y

«

Z3

$58 Pars II Diff. 121 Quafl. IIL. f. L.

eft duplex, fcilicet prioritas naturz effendi, &

nllig«

intelligendi, quarum prior explicatur à Mallrio

telliga

(.cujus do&lrinà hic potiffimüm — utor, )

quaten

fer habitudinem i2 4wo effendi , altera per habi-

euller

tudinem isquo int:lligenu'fi.

Utraque fuó mo-

fs

dó eft realis ; hoc eft, primó intentionalis, &

qude

fundata in ordine ad plurés formalitates ex na-

qlo

turarej finéfi£tioneintellectüs. ^ Explicatur au-

ii

tem Prioritas Natura effeudi perhabitudinem.,

püm

non actualem, quafi prius exiflat in aliquo in-

ff

flanti, in quo poflerius aQu non.exiftat ; nam

qifio

