do&trinam c. l. q. 2. ubi diflinété duplex' vo-

ili, n

cationis genus adftruit; unam vocat CORUTMam,

TU

& eft illa, quáà vocat talibüs mediís, quibüs

quis at

fcit vocatum conlenfurum ; alteram vocatsos

jus h

congruam , quà talibüs: medits. vocat, quibüs

tum ii

fcit vocatum non confenfurum: atqui hoc di-

Ybl

verfum vocationis genus füpponit DEUM an-

; iil

te decretum fcire vocatum in his aut illis cir-

iT

cumftantiis ; vel mediis confenfürum , aut non

j &M

confenfurum, & per coníequens DEUS ger

Scientiam Mediam videt, quid homo fit factu-

m

rüs'in his , aut illis circumfítantiis ante decre-

tum DEL

&. Admiffo hoc duplici vocatio-

nis genere Dift. Min. fupponit DEUM ante de-

j

n

cretum conditionis fcire , vocatum in his aut

illis circumftantiis confenfürum &c.

«,an ]

C. Min,

h W ,

fupponit DEUM etiam ante decretum ipfius ef-

Aj

feclüs ex . conditione futuri fcire &c.

N.

L

Min. & Conf. guaviter hic diftinguendum eft

jc

inter decretum conditionis, & decretum effe:

ii fg[ii)

Gs 'ex*coriditione futuri ; dum enirh Petrag

ii

V. g. à DEO pravidetur confenfurus, fi- fub

j

auditione- concionis , Miffz, vel S, Leétionis

ln

Uva

V9a

[

4

676 Pars III. Difl. . Quaff. HT. f.IF.

Sidonis ,

vocaretur, opus non eft , ut DEUS habeat de-

pænitcnti

cretum. ipfius vocationis actu pofitum, quia

vocatio nondum eft conditionaté futura ; opus

palonum

| mnpon

tamen eft , ut fupponatur decretum conditiona-

L AK

tum re ipfa exillens de confenfu futuro vi talis

mpoluj

vocationis fub conditione ponenda ; quiaillþ

iltm po

confenfus jam eft conditionaté futurus.

um dic

607. '"landem afferunt hunc locum ex . Aug. l.

nobis g

de. pradeft, Sanctorum c. 10.

Pradeflinario

qubust

efl, qua fmt prefcientia effe non. poteff : pore

oemiter

antem e(fe fimà pradeflinatione prafcientia ate

fuppoh

qui in terminis hic admittit S. Aug. praefcien-

æqu& D]

tiam (iné prade(linatione , five fin& decreto :

KTyti

ergo &c. xint, Aliqui,cantüm prafcientiam fim-

us

plicis intelligentiz poile effe fine pradeftina-

dgos,

tione, & finé decreto, quod quidem verums

voler

.ell ; at non egit ibi S. Aug. de hac pratcien-

titend

tia, . Ideó Edcetur aliter, S. Aug. tantum vo«

ia

luiffe, quod à DEO aliqua fint prafcita, qux

& n

non funt pofitivé ab Eo pradeftinata , üt pec-

d.

cata, quà talia , qux DEUS tantüm permittit,

tiam|

non pofitivé decernit. — Veritas hujus expofi-

1OfCs

tionis patebit ex contextu , quem habes n-$ 94«

! diei

608.. Objic. III. Si Chriftus praefciviffet Tyriorum

| s

converfionem dependenter à decreto conditio-

fhis

onis, & miraculorum, & n0n

nato pradicati

, ]uf

per Scienüam

Mediam, tunc Chri(tus injufte

tio5;

arguiffet Judaeeos comparatione Tyriorum; pu-

[

ili

f& enim repofuiffent Judai Chrifto * Si n

Qu

$E

DEUS. íuo decrcfö parfs feciffet Tyrii

Sido-

L

J

Solvantur Obfeäianes RRws. 677

J5 ab

Sidoniis , tunc etiam nos fuiffemus converfi ad

ftum, (

ponitentiam ; atqui nullus dicit, Chrifti incre-

pationem fuiffe injuftam : ergo pravidit Tyrio-

iUràs Q

i CODIOR

rum poenitentiam per Scientiam Mediam. x

UO dl

I. argumentum retorquendó : Si Judzi juftt fic

repofuiffent Chrifto in noflra fententia : ergo

l; qui

IruS,

idem potuerunt reponere in fententia Medifta-

rum dicendó : Si decreviffes 6 Chrifte conferre

x5 f

nobis gratiam in iis circumflantiis congruis , in

rf

quibus media explorattix Scientia oftendit , nos

iM

peenitentiam actutos, ficut oftendit de Tyriis,

fentit

Íuppofita Chrifli predicatione apud ipfos, tunc

pra (b

&que in cinere & cilicio poenitentiam ageremus,

decreto

m f

ac Tyrii egiffent : ergo fuómet funt irretitiar-

gumeutö.

B IL Chriftum jufté arguiffe Ju-

at

n tb

da«os, tam Judai enim , quàm Tyrii ponitere

voluerunt, & fiJudzi voluiffent , ac fead poe-

; prsz[fb

nitendum condetermináffent , tünc Chriftus il«

anum .

los arguiffet injuflé , quia veró arguit rebelles

3(0.(37 99

& recalcitrantes , hujus jufta fuit increpatio.

l li l

Adde I. quód Chriftus juflé increpárit omnes,

m

m

etiamfi fors illis cantüm dederit gratias remif-

"

!

fiores (dummodo veré fufficientes ) licét aliis

s

.

dederit gratias vehementiores

.

ergo efto Ju-

jl !

dais non dederit fuas gratias in. illis circume

g

(luüis, in quibus dediffet Tyriis, tamen illos.,

u

juflé increpavit. — Adde. II. Juxta Mediftas Ty-

j

rios non poffe jufté conqueri de Chriflo , quod

(j ]i

illis non dederit predicationem & miracula in

5&[

h

circumftantiis congruis ; ergo nec Judai pof-

)Hlsv

p

funt conqueri de pradicatione, & miraculis

Uv ;5

Chri-

$ii

678 Pars H. Dif.L. Quofl. HI. $. If.

Chrifli in aliis circumftantiis , quia hz gratiae

ii

seum.: 1

ex fe füerunt ejusdem efficaciz apud Judaos; &

nieperici

Tyrios, & tantümilli per füam.non coopera-

vdiftenfa

tionem reddiderunt inéfficaces : er

go Cþriüu;

tints füp

illos arguit jufté.

Yi

fintiam J

609. Dices. . Ponamus duos pi&ores, quorum:

Ttt j pe

t &c.

unus optimis inftructus coloribás , & penicillis

Majeftatem Czfaris exprimit ad vivum., altef

dnnolrac

veró paribüs deflitutus mediis lanquidé eundem

praveniat

exprimit, adhuc tamen fat competenter ad fuos

(eatm.

colores, & inflrumenta; -.certe hic propterea

Obj

injuflé argueretur : ergo etiam injullé arguti

qiver(à o

fuerunt Judai- deftituti utpote decretó ; . cünt:

ffütua

taliter nonparia, ac 'T yrii habueruntmedia; -sj«

HESPWPQ

N. Conf. & paritatem ; difparitas e(l... Quod:

fied

decretum non det, fed pra(upponat pofle;adeó;

! Giden

ut tam deftitutus, quàm inflru&tus decretó pof-:

füt Qbj

fit operari ;. econtra deftitutus vivis coloribóás

Antjinad

aliisque neceffariis inftrumentis non poteft ad

&NC

vivum exprimere Cafarem.

Quód fi repo-

qiids

nas ; pictor finé bonis penicillis poteft rem.ad.

quama

vivum exprimere , ficut decretó deftitutus po-

condit

tef: beneoperari : repono & ego - ergoaqué

| Qí$, ac

pictor, ac deítitutus decretó incre

: Gtalit

patur ju[-'c'e'",;

cüm seuter fecerit, quod potuit.

&Me

6:0.. Objic.IV.. DEUS in negotio noflra falutis:

Tà t

non agit cecó medó :: ergout prudenter decer-

meré

nat converfionem peccatoris , debet priüs ex»

fient

plorare, quid illefit acturus in his, aut illis cir-

pfeci

cumlLantiis.

y.-I.AN. Conf. quia per decre-

LC

no-s

tum concomitans fufüciemgr agit prüdenter

-

1 n

bis-

|

174

Soluuntur Objetlione; RRum,

675

i ha qulr

biscum.

&. 2.. Dift. Conf. debet priàs explo-

d fudaosi

rare per Scientiam Mediam RRum confenfum,

l (00jt

vel diffenfum ad converfionem N. Conf. ob ra-

g Cl

tioues füpra datas 5 debet príüs explorare per

fcientiam /rmpliczs intelligentia füz Div. gratiae

5 UOR :

vim , peccatoris obflinationem , flexibilita-

al

tem &c.

C. hecomnia autem DEUS etiam

ivumy dit

innoflraexploratfententia, ita tamen, ut nec

g

praveniat, nec folam derelinguat libertatem

ntetadit

creatam.

Objic, V. "Tria reperiunturin rerum natura6 TY

T

ile ag

diver(a objecla fcil.poffibilia, futura abfoluta ,

(5

&t fütura conditionata: ergo etiam in DEO

Yedias -

tres proportionatä admittanturfcientiz, necef-

j Quïl*

füm eft , fcilicet fimplicisintelligentiz, vifionis ;

&Scientia Media, ^ x. D. Ant. "Triareperiun-

vl s

«t

tur objecta adzequaté, & completé divería N.

s

Ant. inadequaté , & incompleté diverfa C. Ant.

yuiad

& N.Conf. ad infertam probationem dico,

g

quód futura conditionata adaquaté non diftin-

RUT

guantur à futuris abfolutis, quia etiam futura

j

conditionata funt extra ftatum merz poffibilita-

tis, ac pofita inlinea liberé contingentium , li-

«ggi*ï'llf

cétalió modó, ac abfoluté futura.

Hictamen

W wlth !

& Mediítis eft advertendum , quód ficut futu-

ln ii

ra conditionata funt aliquo modo media intet

.meté poffibilia, & abfolut& futura, ita etiam

jritt

rj

fcientia conditionata poffit dici Media in hoc

T.

pracisé fenfu , quatenus fcientia fpmpliczs intel-

«t

ligentia refpicit meré poffibilia , & fcientia vi-

m

[ionis ab(olute futura , fcientia aucem conditio-

M

'04,

nata

;

€80 ParsIH. Diff- K Quaft. Ill $. l.

nata . ( vel f przeplacet. Media in noftro camen!

(irpof

feníu ) refpicit tantàm conditionaté futura; fed:

n

üt vides in hoc fenfu RRes non adftruunt fuanm

adicienta

Scientiam Mediam : cüm potitis velis;remísque

depopot

juxtaillud P(almi «4. 1. Labor i» Medio ejus ,

bj

ej d» juflitia, contendant Scientiam - Mediam

Wnic;apin

ita medium tangere , utquidem attingatfütura)

fümMed

fedtamen ante omne Dectetum

Qs f

'6'32 Objic. VI. DEUS certó novit veritat

Qm hu-

hat ha.

qulimun

jus füturiconditionati : Si dedero Petro gratiam

efficacem , convertetur : Íed non poteft illam

quionm

certo noviffe fcientià fimplicis intelligentiae, nec

tufi,t

fcientiá vifionis : ergo fcientià Mediá. .. Min. Ps

iT

non fcieatià fimplicis intelligentiz ; quia hujus

il d

Vi

propofitionis veritas eft protfus libera; & con-

tingens. INec (cientíà vifionis, quia eft veri-

damy.

tas conditionata.

E. N. Min. quoad 1. p. &

Ual

dico , quod DEUS illam propofitionem cogno-

tur(en

Ícat Ícienrià implicis intelligentize 5* quia licét

fivena

extrema feparata fcilicet : dedero Petro gratiam

ain; q

efficacem , Gc, Perrus convertetar intlibera; &

Tilitet

contingentia fecundum Íe, adeóque objectum

| diä,q

Ícientiz vifionis , juncta tamen continent illa-

ä füspe

tionem certam , & infallibilem ; ideóque pet-

ts

tinent ad fcientiam naturalem intelligentis fim-

D

plicis : ficut pertineit ad fcientiam DEI natüe

dic

ralem ícquentes propofitiones : Si Perrus enr-

Uete

vit , movetur : Si bomoeftequus, ef bismibilis,

voli

licét extrema in prima propofitione fint libeta

tta$

fecundüm fe, & contingentia ; in fecinda ve-

[47,

to utrumque extre:um fecundüm fefu falfum,

uw

"TA

Solytmiur Objellions RRum.

68t

tofttotntt

& impoffibile, : quiatamen juncta continent ve-

tf i

ritatem certam ; ac neceflariam , ideo pertinent

Klrtantlun

adicientiam fimplicis intelligentiz. ^ Idem eft

vderenig

de propofttionein obje&tione allatá,

UOT

Objic. VII.. Doctor Subtilis in 1. D. 41. q.613

i Melit

unic. aperte-dat licentiam ad afferendam fcien-

:rfngatfmm

tiam Mediam , eámque alibi non obfcuré infi-

nuat; fiquidem quodl. 16. refert , & appro-

vriatali

bat hzc Auguftini verba 1. 5 Civ. c. 9. soffra

717) grn!ix!

volumtates in vanfavum ordine [iant , at que ita,

vtl ia

qui omnes earucs camfas prafiivit , profetto in eis

gtl t

ass , etiumvoffras voluntates igutrare non po-

Mái

Puit.i]tem haec : sen nibi prefcivit, fed ali-

u huj

quid, c illo prefciente eff aliquid in noflra vo-

T

lustáte : ergo etiam approbat Scientiam Me-

T

diam; que in recitatis verbis videtur exprimi,

iip

& admitti. 3. Scotum date licentiam, ut eliga-

mop

tur fententia, quce magis placet , durnodo tamen

quiht

falvetur libertas Divina fine aliqua injuftitia, &

mgmfi/l

alia;. qua (alvanda funt circa DEUM , üt libe-

vl

raliter: eligentem : atqui admifsá Scientià Me-

Dl

diá , quá videtur effe&tus füb coüditione futu-

jn)

rus per determinationem voluntatis creatze in-

- dd

dependenter à voluntate Divina, & antequam

,j

DEUS quidquam decernat ceam fummo praju-

Vb

dicio Divine voluntatis , ratio & radix primi

i

determinantis ,. & primi liberi refünderetur in

voluntatem creatam , quod eft immediaté con-

þm*äl;ïx

gt

traScotum 5 ait enimin r. D. 36. q. unic. /i-

j

bertas DEI eff qd omnia fallibilia, & ideo eff

rniinationem in volun.

?ecej?: ponere primaus dese

xfim"ä'

U f

$866

NI

692 ParsHlI. Difl.I. Queft UI f. JF.

Deinde

Atmon dant

tate vefpettn fattibilium ad extra.

quidquid in citato quodlibeto refert , & appro*

Artate pro

dhec a

bat Scotus ex S. Aug. hocnon fuit dictum de

futurisconditionatis, fed abfolutis, ut etiam

dl pe

dtermiit

loquebatur Cicero; quocum Auguftinus diffe-

ttas:hi

rebat, & refpectu quorum utique etiam ipfi

AA. admittunt decreta , & ex decretis pr-

iost "

Ícientiam ab zterno, antequam actu fiant in

» du j

tempore, & ideo littera Auguftini non eft con-

Wohecef

tra nos, confequenter nec Scotus , qui alibi

hacy

il s g

claré reprobat fcientiam mediam : Siquidem in

1: D.38. ait: omnzs cognitio pracedens ibi atium

;wm'n p

voluntatzs efl. mevo natuvalis : / fed fcientia fu*

"ünpens]

türorum contingentium condicionatorum non

E

eft meré naturalis : ergo non precedit actum

..kaüü d

voluntatis, & (icnon eft illa ícientia media à

iptlgn

RR. afferta.

Porro Diít. 39. docet , propofz-

'patet s

tiowes ommes contingentes ante decretum. Divina

ïiliüne Pc1

voluntatis nullam babere determinationem , fed

n cauf

effe neutras, & denique Dift.41.- inquit; DEUS

lt yre

AMedito

won pravidet aliquem beue ufurum liberó arbi

Dies]

mrió , nifi quia oult , vel praordinat ip[um beue

W[AnrÓum.

Wl me

614 — Pro plenio

" hujus Diftin&ionis intelligen--

"8b ien

tia fequitur conformiter ad dicta, quod Divina

| l, N

prafcientianon przjudicet noflrzlibertati, — lta-

ofhod

definitum eftin Conc.Conflantienfi Seff.g. com-

Metiy

tra Viccleffum.

4

u

P. L. prafcientia Divina non poteft nocete

its,

noftra libertati , nifi influat in ipfam : fed non

"Ntent

ofte-

Wt

poteít fn ipfam influere, cüm fit naturà p

tior

f

Solvimtur Objettiones RRum.

683

Diindt

tior non tantüm libertate; fed etiam. aCtibus à

Unde veta

(apro:

libertate procedentibus': er&o;

didumd

elt hac. caufalis.:- ideo przicit DEUS. Anti-

, üt etin

Chriltum peccaturum ,. quia peccabit, vel quia

jnas difee

Íe. determinavit. ad peccatum. futurum ; . non

eim ipi

econtra 5 . hinc S. Damafc. Dialogo contra Ma-

rtis pris

nichaos : pre/Gientia Diabolo minim? cau[a fuit,

g funt i

cur malus fieret ; G infra:. pranotionzs autem

ol

caufa hacejh , quodita futurum erat..— Decla-

qudii.

ratur hec noflra ratio fic, prius eft (cibile, quàm

um if

Ícientia 5 zeque ezim cognitio fieri potef? nifi cog-

|

if

[

|

mjienda pracedant , ait S. Aug. fed futurum

ia

contingens refpectu pracfcientiz eft fcibile: er-

jm 10f

|

gob

P.II. comparatione, pralicientia exper-

cadum

ti Medici de morte zgroti propter corporis in-

melii

difpofitignem non caufatipfam mortem , ütpet

j pmp!f'

Íe.patet::/ ergo etiam prafcientia Divina de.

j D

aGüione Petri ,. propter ejus determinationem

M f'd

non caufatipfam aCtionem , fed econtra aclio

caufat previftonem , ficut mors »egroti caufat

g

in Medico illius praícientiam.

^

Dices L. Vera eít hzc illatio ; DEUS pre-6rf

WW

fcivit, me hodie pranfurum : ergo prandebo:

mlhgm' ]

ergo fcientia vifionis eft caufa rerum.

& D.

jDuit

Ant.. vera eft di&ta illatio à priori ,. ficut hac,

homo eft rationalis : ergo rifibilis. . ]N. Ant. à

"

H:W L

poíteriori, ficut fequens, homo eft ri(ibili

.S:

ergo rationalis C. Anc. & N. C.

-Dices. II Qu DEUS prafcivit futura, illa

EN

L

i

evenient infallibiliter :* ergo neceffario, 'C. P,

quia evenite infallibiliter eft evenirefic , ut non

j

[

poffic

J

684 Parsll. Dif. 1. Queftio I. . $..

Wie

ht

poífit nonevenire, . . IN. C. aliud enim eft in-

ial Tefilo

£allibilitas, &«certitudo , & aliud eft neceffitas.

Infallibilitas: & certitudo fignificant babitudi-

ia

nem quamdam ex parte cognofcentis ad rem

lo fc

cognitam ,. ita utcirca illam non fallatur ,. five

LOT

»aeudui

tunc res poffit fe aliter habere; five non.;.ne-

ceffitas vero efLinipfis rebus , quz aliter fe. has

inioed.

bere non poffunt, five infallibiliter cognofcans

itfinple

tur,. five non.

Ad P. D. affumptum , eft fic

Diol,

evenire, utnon poffit non evenire ex fuppofi-

ienhab

tione antecedenti IN. Confequenti C.

P. volit

Aetfeha

DISTINCTIO 1lL.-

uitia

i

De Voluutate Drvina.

imm :

lcufsis iis., qua ad Intelle&tüs Divini

p ldl

confiderationem fpectant. difputatios

^Amorm

D

neronoftram ad DEI convertimus: vo«

hs; d

luntatem , libertatis omnigenz: Ori-

üreta

ginem, Sanlitatis facrarium ,. ac totius boni

LICY

Fontem inexhaufïum.

fmvo

QU/ESTIO T.

* Dh

* qià

De Natura ,. Libertate , & Olje-

ttn

&o Poluntatis Divine.

i .öcd

I.

I)

Í Völuhtas bEI ?

RURT

Quid, 65 Quotuplex i

Vi

616 yRimum hujus qu(lionis membrum patet

ex pluribus S, Sripture locis , in quibus

rf

E

paíhim DEO attribuitur voluntas, üt ad

Qs

Rom.

M

Quid, c Ouotuplex frt Volutas DEI? — 68f

ximddine

Rom.12. s Prab:tz's, qua fir voluntas DEI,

gt

1.ad Teffalon.4. /bec eff volustas DEI , fantli-

db ftaroveffra. 1. Mach.3. ficut fuerit volüntas.

is ad r

incolo, ficfiat. EtPfalm. 103. om»ia; quae

atit,

(unque voluit , fecit.. Ac tandem Matth.6.. fiae

Ti.fe |

voluntas 144 : ergo datur in DEO voluntas.

jl

Etratioefl, quiavoluntas eft perfectio (impli-

omol

citerfimplex. - De hac proin voluntate Divina

n, d

" Dico l. Voluntas Divina in ordine ad voli-6 12

üppii

tionem habet fe per modum actüsprimi. SS.

À À.

P. volitio efta&tus fecundus: ergo voluntas

debet fe habere per modum actüs primi, Con-

J

fequentia tenet : quia de ratione actüs fecundi

eft prefupponere primum.

P. Ant. volitio

n

Divina eftamor : fed amor eft aCtus fecundus z

3

ergo volitio Divina eft actus fecundus. — Min.

þutau'o.

P. amor non eft ipfa voluntas, fed voluntatis

qUs. 0s

aCus, cüm folius voluntatis fit amare : erga

13

amor eft actusfecundus.: Voluntas igitur Di-

y bui

vina ceu actus primus, eft principium emana«

tivum volitionis Divinz , àqua, ficut & ab Ef-

fentia Divina formaliter ex natura rei diltinguie

tur, quia. voluntas Divina eft principium im-

N

l

mediatum 440 proceffionis Spiritüs S. revide

dicta de diftinCtione Scotiflica.

Dico II DEUS ad extra agit immediaté

p

H

eré1 $ :

H

fuam .voluntatem efficacem fin& alia potentia,

executiva fuperaddita. Unde Voluntas Divi-

u

nà üt fübftans a&tui libero efficaci non eft diftin-

CpA

ybus

&a ab omnipotentia.

Hanc exprefse afferit

ul

Scotus ia 1,D.37. q. unic. dum dicit * Owzi-

(f

Püïfä*

686 ParslH. Difl.II. Quaft. T. $.L

file

potentia eff voluntas , ad cujus uelle fequitur vem

lnit; d

effe.

Conclufio fupponit , quod DEUS ope-

iüntátem

in, éfa

retur ad extra prout. etiam aperte fignificatur

Pfalm. 145. fecit Cfcilicet DEUS ) lum &

ij fne

terram, mare & omnia, qua in eis funt : fed

151

WeDEL

hoc eft operari ad'extra, cüm hic nihil aliud

intelligamus per operationem ad extra; quàm

[Meditat

Qu Nis

productionem rerumà DEO diftin&arum, Ac-

1ma eft: creaturee

cedit etiam duplex ratio.

wb pre

operantur adextra : ergoà fortiori DEUS, qui

leiDan

omnes creaturarum perfectiones poffidet, &

iibl

2ida eft.

1. ad Tim.6. dicitür Solzs potens.

Il a

Omnia produdla funt ab aliquo improducto :

lt toyt

inela

fed illud improductum eft DEUS : ergo datur

in DEO potentia producendi ad extra.

Dd

619 . Nequedicas; operans operandó perficitur :

atd i

fed DEUS non poteít perfici: ergo necoperari

t 19

ad extra.

Contra enim eft 1. quód ex hoc

LURT

argumento fequatur, DEUM etiam ad intra

; qu

nonpoffe operari, quod eft nimium. |.Con-

m

tra eít2,. D. Maj. operans creatum operandó

li,

perficitur C. Maj.. increatum.. IN Maj.

Ra-

Qj

tio difparitatis eft clara ; quia operans creatum

ü tffc P;

ultimaté perficitur per operationem tanquam

at

per fuum actum ultimum ; econtra DEUS in

T

fe (emper fummé, & illimitate perfe&tus , gqué

Em

perfectus cft mundó non conditó , quàm cone

todhgi

ditó , ipfe'enim operatur, non ut perficiatur ,

"n Ó

fed utperficiat.

Nunc

Ws

620 ?.Conclufio. L ex S. Scriptura. Pfalm.148.

Wt

habetur : ipje dixit , d fatla funt y. ipfe man-

AVifs

$i

Onid, & Quotuplex fst Viluntas DEI? 6 877

qnimrm»

davit ; ei creata funt..—. Ecce mandavit , quod

EUSopt

voluntatem refpicit. Gen.1. Dixit DEUS, fiat

igafur

lux , cfatla eff lux.

Quomodo autem di-

a d

Xit) fifiné voluntate efficaciter volente dixiffet ?

f il

Il;, ex SS. PP. Leo Serm.2. de Nativitate ha-

nitilafud.

bet : IDEUS, eujoai voluntas potentia eff. S Aug.

i qun

l. Meditationum. cap. 28.. enjus velle poffe efd.

qrün At

Greg. Nizen, in Hexomeron ; Polastas Divi-

: CEeatUfR

ua eft potentia, &? visverum effetirix. & tan-

)EUS g

demDamafc.Lib. de fide c.5 9. ipfzs DEI poten-

»Hïdct, &

tia nibileff aliud , quàm bona DEI voluntas.

jdid

II Ratione. DEUS efficit res foló imperió,62 x

vaduc:

bt ex textibus citt. fatis conftat : atqui impe-

] ditüt

rium efl actus voluntatis : ergo,

Confit-

matur.

Prater intelletum Divinum , eà

ht

quód fit infinitus in genere potentize cognofci-

capea

tive, non datur in DEO alia potentia cogno-

lrl

Ícitiva : ergo neque praeter Voluntatem Divi-

a t

nam , quzpariter infinita eft in genere poten-

; Cor

tiz volitive, & activaz admitti debet alia poten-

yand

tiaactiva, & produéliva ad extra.

h

Objic.T. Potentiz volitivz Divinz conve-622

!

4eAtU.

nit effe principium productivum ad intrà , &

»mquam

potentige executiva hoc repugnat, quia ipfa ni-

yusa

hilfacit nifi adextra : ergo diftinguuntur. .

t dl

Id

quód eadem Divina voluntas fit. principium

l

m

prodüclivum ad intrà , & adextra, fub prima

rfi(lä[url

tamen ratione confiderata dicitur abfoluté vo-

luntas ; fübaltera veró ratione dicitur potentía

m

executiva, Unde non differont inter fe, nifi

f

pser

7)

J

698. Parilll. Dift. H.. Qeaft . f d

quie.

percomparationem ad, divezía obje&ta,, nempe

&uitürt

creatum ,. & increatum 5 confequenter.. neque

gtetia Di

diftinguuntur formaliter ex.majuta reiz, quiaDi-.

Mftfacre

vina voluntas satione fuz; in&nite efficacig, in

wldionen

enere poteatiz activg debe: formaliter inclu-

tenplicat

dere omnes perfeGliones aCtivas.in inferionibus

qilm àpt

difperías, qua conveniunt i ratione. generica

dieré con

otentie aclivae, . Nihilominus quia ;potentia

ptentia:

executiva non eft nomen abíolutum, . Íed. cone

Intie non'

notativum involvens terminationem. Divina

pnte i

voluntatis ad objeCtum creatum , . hinc concedi

tfifoio

poteft, potentiz executiva: repugnare aliquid;

üpræfup;

quod non repugnat Diyinz voluntati ,. nempe

Ktts

producere ad intra, quia tamen talis repugnan-

' li Q

tia folüm provenit ex conaotato,, nonex ügnig

EU

ficato principali,abfolute loquendó eadem omz

hüpdlt

nino perfe&tio Divina, fcilicet voluntasef,por

tta« (

dimfenor

tentia productivaadintra ,. G ad ex

*

QEON,

Objic. II, Potentia. operativa i

aeít. DEQ

623

fits(ol

neceffario , cüm DEUS neceffarió fit omnipoe

Viper

tens z fed volitio efficax ineft ipfi liber,

$

j

h

Mfb

diftinguuntur,

&. D. Min. ineft ip

f libere

"at

quo ad determinationem.

C. quo ad entita-

N

Ts

tatem. IN. per. quàm difLinclionem pluresol-

D

vuntut objectiones.

Dices.. DEUS voluit

li

creaturas ab zterno : ergo (i voluntas fit. ipfa

Vduum i

potentia, illasetiam potuitab atetno, ....&. D.

Wlllnms 4

Ant, voluitcreaturas ab eterno , & pro.aeterno

iN. pro tempore.C. Ant. & N. C.

Vi

plura coik

Wus q

Pzabuq't ex dicendis per decurfum,

Qa

Vllum,u |

lunm !ig

"

Quid, & Quiruplex fit Vilanta; DEI?- 689

ià, 0Uf

t t

Sequitur conformiter ad dicta, quód Omni

"634

ia ul

potentia Divina confiflat in hoc , quód DE

Us

eficatg.l

poffit facere omne id, quod non involvit c

On-

tradi&tionem,

Ratio h

Jjtt il

l

ujus eft ; quia fic opti-

bienotbus

meexplicatur radix Omnipotentiz Divinz ,&

quidem àpriori; cüm priüs fit aliquid aon in-

n gt

volvere contradictionem ,

uàm poffe attingi

ia ptüla

à poteritia : ficue poteftobj

ectum Divine Po.

MC

tentiz non dici

m J

poflibile ab ipfa Omnipotentia

potente illudponere , àt vult Gabriel ,

fed quia

"T

infeipfo non implicat. Unde poffi

bilitas phy-

: HHqUid,

fica praefupponit Logicam.

"

Dices.

Peccatum non i

qup

nvolvit contradi-62 g

Gionem, cüm fiat à creatura

: fed DEUS non

r

poteft illud facere :

ergo explicatio Omnipo-

du r

tentide eft falía,

& D. Maj. peccatum fecun-

düm fenon invol

i

qmscüæf

vitcontradictionem. C. ut fiat

àDEO N. peccatum enim eít effe

Ctus appro-

uD

priatus foli creaturze ,. cüm fit quid

am defectus,

TA

& imperfectio , adeóque implica

t fieri à cau(a

Ws HSO

indefeGtibili. & (ummé perfe&ta.

m

Pracipué cüm

[

loquamur de effe&ibus foli caufz:

tiis.

fecundz pro-

jutr!"

"- DicollI. Voluntas Divina dividi folet in vo.626

i

3l

sit i

luntatem figni, & beneplaciti.

Foluntas bey.

Explicatur., :

eplaciti elt propri& & formaliter

ul

voluntas ;

quia eft potentia volendi, aut actus

od

volendi in DEO formaliter exiítens ; üt habet

j d!

Paulus ad Rom. 12.

4

ut probetis, que fit DEI

Sn

voluntas bona , bmep[

cens, Q5* perfetla.

Ja-

Inntas fioni non

eft proprié, fed metaphorice

X

tane

6;0 Pars LI. Dift. IT Quafl. I. [ 96 28

"

tantüm voluntas ,

quia confiftit folummodoó in

lr ütvel

figno quodam extti

nfeco voluntatis formaliter

us(onfcqu&

(lentis, eó modó, quo tellamen-

tonlamen

in DEO exi

tum vocatur voluntas teítatoris : atqu

e adeó eíl

o con

effectus aliquis creatus fignificans, & conno«

wDRUS

tans DEI Voluntatem , ficut teftamentum vos

[

b

&

luntatem teffatoris, cujus eftfignum.

Ejus*

hlldö frie

onav. funt f operatios

modi figna juxta D. B

l, non

confilium , probibitio , & permifioy

hlüntge

raceptum

M

uorum tri

a priorafunt refpe&u boni duo po*

rj

fleriora refpectu mali; attamen ha« divifionon

fifipay

W0n0n

eft proprié talis, & fecundüm rem, üF facilé

;atebit confideranti.

fs ij

DicoIV. Voluntas

beneplaciti ; & 'iþrdþrï&-

?i'Wdun

E

dicta fubdividitur in antecedentem ,. & confez

prs, «

A

q

uentem, ficut etiam inabfolutam , & condi-

db R

tionatam, €

fficacem , & inefficacem. ' -Explie

Maiug

catur.

Foluntas. antece

dens eít., per quam,

fs Crcy

hi

DEUS vult aliquid , prout fecundum fe , iuáque

"türedm

intrinfeca przedicata praefcindendó à circumítan-

Exemplum

"ol

tiis eft bonum , & conveniens.

?Hta!em d

hujüs ponitScotusin Rege, .qui vult omnes ci-

Bu

vesSalvos, &incolumes, & tamen non ob«

. nj

(lante hac voluntate vult aliquos mori , ut fa«

"l

?

tisfiat juftitis. — Voluntas, qua vult €ives fal»

Mj

vos, diciturantecedens, quiaveríatur circa ci*

Nl

ves fecundürm fe fpeclatos 5 voluntas; qua vult

Utj

del

aliquos mori, eft confequens, quia non eít cit-

Y

ca cives fecundum fe, íedut circumftantiona-

ultom-m

N W

tos, ícilicet 1 mali fuerint.

Voluntas confe«

i

À

icg—

D mum

quenseft, qua DEUS vulf aliquïxid in part

ariy

N

$

$1

Quid, c? wriples fv Vilustas DÉT: 1693

od i

otmils

Tari; üt veftitum circumflaatits, & ideo volun-

tas confequens femper eft abfoluta, & efficax,

telum

nontamen voluntas antecedens , nifi conjunga-

gieddd

türcum confequente. Sic voluntate antecedente

&com;

'vülcDEUS falutem omnium hominum , iddüe

Jf

l ]'Ili'

finteré; & quantum ex parte fua eft

cacitet ,

dandó media fufficientia ad

jllam confequen-

, qui

dam , non attendendà adhu

c illorum merita,

" Pmm' l

"Voluntare autem confequent

e vult efficaciter..,

j, dioy

falvare juftos ,

& impios damnare ; 'eó quód il-

diviüonog )

li ufürpaverint media congrua ad falutem, hi

m

"veró non:

Hicnota, quód hac Divinz Vo-

luntatis divifi

o non petatur fZbjefTioe , (eu ex

quirié

parte V olunt

atis Divinz , penes quam ferenihil

RY e

eftprius, au

& condi

tpoflerius, fed objetlive, termi-

Tative, Grex partéreivolita . quae poteft con-

y pb

fidetari velfecundüm fe , üt prefcindensab om-

d quam-:

(; ii

nibus circumflantis, vel fecundiim quod lia-

beht circumftantias adjunclas, ubi prius & po-

g

flerius poteftattendi ; utinde deriventur in vo-

p

luntatem denomin

at

fequentis.

atioxgs antecedeqtis,— & con-

jnn?

"" Volüntas DEI abfolutaeft :

Ufiv b 1,1. '

qua vult aliquidé2g |

impliciter, & abfoluté indep

endenter ab alj-

o

qua conditione , qualis fuit voluntas. creandi

y at

inundum. ^Conditionata eft, qua DEUS vult

,U — aliquid dependenter ab aliqua conditione ; fic

(f dl tiþ

vult omnes homines falvos feri, fi'& ipfi ve-

j

Int,

Voluntas efficax eft, que femper effe-

u

tum; & fiuem intenthm obtinet j inefficax ,

| Pg;u'f"? quæ illum' non obtinet,

Primó modó voluit

Xx2

DEUS

Del

692 Parilü. Dif. 1. Ouaff- . 8.11.

l vendit

DEUS falutem pradeftinacorum , fecundó mo-

hinda,

dó falutem etiam reproborum ; fiquidem réfpe-

&u reprobotür illa voluntas generalis Salvane-

Conftm

di omnes , licéc fuetit findera ; & efficax; quam-

iib

ddita tamen eft inefficax,

imitur ]

tum ex parte DEI, re

inefficacià derivatà a

b ipüsmeg reptobris &

tfiria

damnatis.

Mi gt

IljP, f

$ W.

tfatio f

&DBUS

De Libertate Voluntatis Difuingg 2

a( haret

629

Ico. L. Datur ia DEO libertas, feulibe--

qet, li

rum arbitrium.

Ita conftanter Catho-

äum, Orfin

lici contra Calvinum, Wicleffum; Lu-

nidplusel

therum, &alios fimilis farinzs;

3utuxæ q

DEUS sirite

P.l. ex S. Script. Pfalm. 93.

.9. cujusuHlt

Wt q

VOnmnese

num Dominns liber? egit. ad Rom

rat.

Mattli.20»

miferetur , j quem vult , inds

Dico]I

an non licet mibi , quod volo,

facere ? : quod

tt or

roprium eftlibertatis. II. ex SS. PP

: Ambrofio

| Aonmi

P

Lib. 2.

defide C.2. ubiexplicans hz. Verba

l;

1. Cor. 12. Spivitss S. dividis fmpnlie , prout

?m tia

wult, ideít, inquit, libe

rá voluntatis arbitrio,

" pote

son nece[]itatis obfequió. S. Aug. Lib.a

5, Civit.

"u

c.ult, DEUS, quia péccarenon poteft

ádeoli-

M

W

?. .qua

li

berum. arbitrium babere negandus ef

Phi Aiony

quaíti

oin DEO fupponitlibertatem. . Ill Ra-

tione.

Omnes hominis perfectiones tribuun-

* w

cur DEO feclusis imperfe&tionibüs

; atqui li«

At

bertas eftmaxima , & pracipua horninis perie

N.

H

éio , qua nec aurö,q z totó mundó, fed:ío»

,l

ll

De Libertate Voluntatés Divine.

693

nim-... 1. venditur. cccló : ergo eft etiam DEO tri-

lat

buenda.

js Gdl

Confirmatur l.. DEUS nos exaudit : ergo630

aij i

-eitliber, & non determinatus ad unum. . Con-

iif ) firmatur II.. SiDEUS non ef liber , fed omnia

ib & - afeceffarió agit,. tunc etiam homines omnia ne-

|- €effario agerent : atqui hoc eít falfum : ergo,

Maj. P. fi DEUS ageret neceffatio , tunc ne-

I €effarió faceret , quod, & quantum poflet:

a, | fed. DEUS potelt neceffitare hominem : ergo

neceffitaret , & confequenter homo neceffarió

fl

ageret , .ficdue tolleretur omni$ virtus, & vi-

rCule| -tium , omne premium , & vituperium.

Imó

-quod plus eft , (i DDEUS ageret neceffario , tunc

m þ

'€reaturz agerent nihil,' nam cum poffit fe folo

]5l | - facere ;; quidquid cum caufis fecundis facit, ip-

gj | Sfeomnes effectus neceffario producere deberet,

vimïuq-: 5* Dicoll. . VoluntasDivina e(tlibera 1ó li-65 1

TU

l'bettate contrarietatis ,. & 2dó contradictionis,

bb

cEft communior.

toxP. Ep. VoluntasDivina per actus non qui-

"m

j WI

wdem entitativé , fed terminativé diverfos ten-

rgrþif'ïäv

( dere poteít inoppofita objecta, id eft, poteft

gt 1« todem fimpliciffimo actu tendere in unum ob-

a

jectum per modum volitionis, & amoris, in

T

saliud per modum nolitionis, & odii: atqui

j

»iplus non requiritur ad libertatem contrarietatis:

,b

ergo voluntas Divina eít libera libertate con-

»&rarietatis,

g[qm k

jl

P.ll. p.. ad fammam & infinitam DEI Pro-632

videntiam fpeclat, omnia decernere vam futura,

W'M ^

Xx 3

quam

D

654.' Pavs HI-Difl: T. Owuaft. I.. . IT.

u Mal

quim non fututa fiveabfolutéà; five conditios

siAR

naté, ita ut DEUS circa nulla objecta fufpeniz

J Mttor

fus maneat per'inftans reale ; quia fie DEUS'ef-

tovoled

fet mutabilis intentionaliter ; feu moraliter im

vmeefaria

füis potentiis, voluntate nimirum , & intelle-

gt ut

&lu, quatenus conflitutus in ftatu fulpenfionis

ab actu effet in potentia ad aCtum : ergo Dsus

d &

tfidio

licétpoffec velle, aut nolle objectum, non ta-

tliispo

men poteftnon velle objectum , & confequeri-

ter &c: "Quod totum colligitur ex Scoto in T.

ii

tinits o

D.45. q. unic, ubiait : olwntas Divina e[t in

aternitate ratio volendi alterum

DEUSpu T

oppojïttfm- ift qm-

Tounat

buscunque aliis à fe.

633 Siramenlibertas contradiclionis explicetue

4 tf

foram

aliter, & dicatur in hoc confillere; quod Vo*

luntas Divina poffit tendere in obje&à contrae

|yolibi

E

di&torie oppofita per fuum (impliciffimum.;

Objic.

actum , v: g. volendó exillentiam alterrus mun-

di, & volendó negationem ejus, bené admitti

at fom;

t

poteft Divinam voluntatem ad extra'effe libe2

rám libértate contradi&tionis ; debétque hac

tüttmi

W C

libertas fie explicari : volo , ut alter mundt»xsütä:j

volo , utalter mundus non fit.

p

fuïD. (

»6::6::8&&

634 ODicolll. Libertas DEI ad extra f

Wtur, 4

Mtona

eft ipfa mdivifibilis, infinita; entitative 'secefa

faria volitio DEI,' ob füamillimitationem , &

Msf

intrinfecam indifferentiam ad creaturas futüras j

ts

