-"Moyfi noimen üumh;anvum ; vel non ? Jioc

.fecundüm eft:ceité- contta mentem.& ien4um

7

SS. PP; éonira tationem , exigentiam ' Müyflg,

Midi,

|

Qul

& filioruni lirael; ac demque contra ipfam ve--

riatem DEI

Dicere autem primum -ett no-

I

firum intentum,& contra datam refponfionem.

Wnttja

i dis a

Dirimat hanc litem S. Ambr. in Pfal y 2. dHis

formalibus : D E US non refpondit. nomew j ftd

W quo t

nagotium , boc efP, ven expre]Jot , uon appellatin-

! dtibai

uem : ditens EGO SIAd QUISUM , quidii-.

L

biltam p 9prmrr U.E:,qmzm femper ESSE àp-

enunua

paret ergo hanc potiüs refpoufionem ( at ón.

Nf ]

"nomen Moyti de DEO datum ) eiie nommäïem

(

-fine v;xealxhgmfïcandl

d

1 /9 Reip. Alii. HH ex cit. Exodi tex*mmh:lpw-

hr i

bati; cüm DEUS ibiv..6; fe etiam vocet DEum

Yal

E

Abmbam D Eun Ifaac , Cg'DEuijacob que

|

nomina nec fünt DEO effentialia ; minüs ulti-

tj

mo comnfticutiva,

Contrá eft ; nam; üt hoc

|quy

1 m

optime declarat RUpCItUS *Abb.. 1 qzidu hxod-

: Y4. duplea nomen in eo loco fobi DEUS zmpv]ult

j iij

qmum oatires nempe

U £EST,; alierum-^i

!j

lg

gammms d aä' gwma nempe DEUS Abrnbamïä'c s

z IN

L2

|

«

l

Id

; Af?uzliga: per 'Ejän:iam ete

319

1

5PLIL : Au&toritate Scoti 1. d.2. q.2. $. uia180

miu(Säfrfff

illa; ubi pofítquam docuiffet, quód hzc pro-

;pofitio : DEUS EST: fit per fe nota (àt otlen-

Ws

gcnd&nïtä

di à n. 10.)). & primi modi, & quidem noi

tj od

1.

quomodocunque, fed immediatiffima, in quam

Qd

omnes aliz propofitiones refolvuntur, quacun-

dl

que aliquid de DEO enuntiant, tandem fic

as

!

;eoncludit : /m tantum quid illa propoftii([QEUS

du

eít) »oneft pex fé fecundd smodó , quafi pradica-

&l

tum fit exira modum. ( id eft extra rationem )

n M

jnbjefii 3 fed per fe primó modó ,. j immediata,

rriptt

Qj ex terminisevidens , quia ef immediati[]ma

im a

ad quam refolvuntur.omnes propoätianu mwti-

tiantes aliquid de DEO , qualitercunque concep-

vonfnt

16.:- atqui. przdicatum. immediatiffimum , . ad

soini)

quod reliqua omnia refolvuntur , debet necef-

Áarióeíle pradicatum DEI ultimato conftituti-

:

vum; Íecus enim. non omnes propofitiones

*53"5251?

enunuántes aliquid de DEO ad illud refolveren-

tur. ". Idem Doctor q. quod]. t,. ff. deprimo 4je

non

quaritur , fic docet : . An Divinis neceffaria eff

!]

aliqua entitasvealis , five ex naturavei , «j boc

án. éxiflentia. allnali, alioquim wibil. ibi effet

m»;ihilä'

atl

veale in. atlu.. & mox infra : babetur ero iffa

s&oncinjio, quod in Divinis oportet ponere aliquana

F.;goia'ä

J

entitatem vealem in cxiflentia atluali ,. ci- ali-

g

jl

hgi

quam unicam , primam , ci illam effead fe. . Ifla

n

j

realis entitas , que efh in IDEO, cim fs prima

i

ratio effendi Hmpliciter , .vationaliliter à . Say.tlis

rjn

p

vocatur .ESSENTTIA.

Unde. Augunltinuit.

l

44

j

'.Irm. 6ap.1, án Jïm—, nggh;jf quimtiæ ,fæzfc

»

e

j

1;.

$20 . Pars H. Dil. 1. Quaf H $.L

feana

& quo

d

eft. Potestia po]fe y r Brevnitari dler-

nam e[fz

2, & Tullitiejuftam efe, tücd Efen- —

a!(erull

n el

P

sié ip[um ESSE. Hucüsque 'Scotus; Qui iderit.

j

repetit tam ir hac q. quam alibi frequenter ,' üt

mon' videam qua fronte Scotift 'adverfantés

[

NT

hone(té 3clara Doctoris fui nieüte poffinr defis

cere. . AliasScoti aüctoritates videmi15 67 ^

propr

&to

x8: P.Ill. rationibus Scóti, Quasex noftrisDi:

acult

rando, Stürheii'o ; &Smifingïtainfïrüb: Pri

Jetim

mnaratio. Quaro án'actualitás per effentiam

pracedat in DEO alios gradus,

quos in'ipfo

| tl pro

nífons, & otfi:

tWohor

€ontipimus , tanquam illorut

Wl

;0, vel non ? Siprimum * ergo indubie eit

pradicatum fpecificum, qua

(i differentiale; &

liC

Sifecundum : :ett

Msgn

ultiimo conftitutivum DELE

20 DEUS fuüb illa ratione; fub'qua juxta AA

E

ii

inratione DEI conllituitur, non elt exiferis &

|

li

primam de

bebit fuam exiftentiam ab'alio po*

endicare; aut exiftentid coRveriet

L

fleriore em

A

i

| Ui

DEOj

peraliquam rationem pr

iorem , & diftiie

&am ab ip

fa exiftentia , quod in terminis Ti

W

A

H

à V,lye

plicat,— Nam eccei

E

i

nftoulterius : fi DEO corm

.venit

€

xiftentia per aliquam ratiorem priore

fnis

LT

E

psáexillentià : ve

lergo cofivenic]pfi canquati

A

r caufam exiflentie ? veltà

üquam perfübjee

*

L

pium emanati

vum exiftentie?

Tif

&um , àut princi

:

tt k

Sitanquam per ca

ufani: ergo DEUS in ratios

ne cauíz prima non eft exiftens,

-quod icerüi

D

Oi

implicat. Sitanquam per principiütil emanas

tivum exiftentiz , aliorunique attributórurti,

Ta

il

hoc falso dicitur , 'quia Jiox exiítens plunt /on

ema-

l ,

ïïM

; HHlnalitat.per. Effentiam etsc.

334

me

ienanat cxi[tens ;. imó.à contrario-nihil poteit

"

alterum. emanare ,. nifi.emanans actu exillat.;

squi

«üm emanatio, tanquam, operatio metaphyfica

u'clir;r,v

juxta.n. 15 3. fpeclet; ad actum fecundum , &

sbetet

W

«íle , feu effentialiter exi(teread actum primum.

jf

;ssSecunda Ratio.. Ille gradus eft, quaíi; ( namt 82

"n

proprié dicta differentia propter mixtas imper-

fe&tiones DEO, non convenit ) . differentialis,

vt

hij !

ac-ultimó conflitutivus,, qui eltproximior ge-

T

neriimmediato ;; üt patet de rationalitate , qu&é

€(l proximior animalitati, immediato & infi-

105 1

n

»

&

]

mo hominis generi ; atqui actualitas per e(len-

(;i;bi

|

giam e(ltalis ;. ergo &c. . Min. P. gradus,quqs

qide;

in DEO velut genericos , ac creaturis commu-

Res concipimos , funt gradus entis ; fubítantiae,

gt

jl

fpiritus, . viventis &c. . & per folum gradum

atl

actualis, & à fe exiflere differt non folüm àto-

a latitudine entis. creati ,. & creabilis ,. fed &

p

(ioi

0

&b.ipfis attributis,,. & proprietatibus relativis

| &dtü'

Divinis; nam DEUS non eít effentialiter exi«

flens;.quiaeíL ens, quia eít fubílantia, quía

siiit

it.vivens, juftus, fapiens &c.. alias omne ens,

gmnis fab(tantia &c.. eíet effentialiter. DEUS :

j

[ MW

&rgoactualitas per eflentiam efE praedicatum ul-

i

jimo con(titutivum DEI, ficutrationalitas ho-

l

minis. 'De effejuftum, fapientem, eternum &c,

4l

Wi

]5 j [W

h

zes perfeclara eft ; quia ifti gradus dillinguunt

DEUM de fecundario tantüm , ficut. cilibilitas

m

horhninem.

u

j uwfuül

ii Wertia Ratio. .. AClualitas p&r elfentiam non183

ens

i

efl' a?iqui; gradus genericus , .& tranícend

(in

[

;'2.2 Pürsll. Di[l'o]l. 'ol'æ'ü-l]!- JOI.

Dil

( inordine etiamad creaturas , ficutalii gradus)

fed omnimodis eft gradus differentialis. DEI:

inzo:oq

ergo ultimó conítitutivus. - . Ant. P. gradusge-

liar,

nericus, &tranfcendens etiamin DEO debet

"

faltem analogicé conveniré cum fimilibus:gra«

fs

ii

dibus increaturis: fed in gradu actualitatis per

effentiam nullatenus. convenit creatura cum.,

dilinp

tbom

EO , proutcamen convenit analogice faltem

um

jnaliis gradibus,, v.g. entis , fubítantiz , fpi-

ritus, viventis&c. ergo aclualitas per eflen-

ingu;

yhtam

tiam non eft gradus genericus. Min. conflat;

quia creatura nullo modo poteft. effe à fe, feu

|

teiify

habere actualitatem per effentiam ; econtraa

f

DEUS nullo modo poteft effe ab alio.

|

l

(quis

184 ^ Quarta Ratio.

Repugpat coricipere ens fe,

pletdi

& eífentialiter exiftens ,

quin illud fit DEUS :

| l'la)'ï;x

fed (i a&ualitas per effentiam non effet ultima-

ä

Cir

tum DEI conftitutivum , tunc poflet concipi

Cuxl

ens effentialiter exiflens , & tamen non eíle

| Ro

DEUS: érgo. Min.P. ideo poteft quiscons

| a

cipete-vivens v.g. quin concipiat hominem,

& fig

uia oivezs in homine non eft illius- ultimum

(q

conftitutivum , fed gradus genericus , & quia

n

Pïoprï

homo non efthomo quà vivens : ergo etiamfi

a&tualitas per effentiam non fit ultimatum DEI

D

On l

conftitutivum ; ficut vivens inhomine ; poffet

diiïmg

dentes

quis concipere ens effentialiter exiílens , itata-

men, ucnon fit DEUS.

ET

(t

LL

185; Quinta Ratio. . Atualitas per effentiam €

3 priori radix omnium perfe&tionum , qua in

ln

li

&ld1

DEQ zeperiuntur 5 - jufia enim eft hac illatio

"

Alualitas pev. Effntiam eho.

323

vligalt

vids DI

DEUSeff ensper. Effentiam : ergo ef£ illimitatus

In'toto effendi gentre : 'ergo perfeBliflrntmintel-

gnity

dgens y: vjvens s / ergo perfettiffryna fubfeantia :

V

ergo finmb bouus;-juflus , fapiens, ateruns,

lus

fimplex &e:. quianihil limitat fe ipfum

*oeTBO

uf

actualitas per effentiam conftituit, &u

ltimató

r d

diltinguit DEUM non tantàüm à creaturis ; fed

gice lt

abomnieo, quod formaliter non eít ipfe Dkus$

jntid; [[k

cüm econtra DEUS per fübílantiam tantüm die

p Cïl;fü

ftinguatur ab áccidente ; per fübílantiam come

» conltlä

pletam ab incompleta ,. per fpiritualem à ma«

l

teriali, per'intelle&iualem à non intellectuali;

econtfu

par viventem:à non vivente ,. per fingularem

C quatenus.hec per noftrum inadzquaté conci-

T

piendimodum nofcitur dillincta à DEI exiften-

tià) à'communi.

: DEU

" ukinlä:

Circa has rationes animatvertendum ; quodi 86

" couri;n

actualitas per effentiam non folam effentiam in

1 nonfü

primo dicendi-modo per fe

formaliter. effentiales colle&

; illiisque gradus

|giitf

ivé fpeétatos, . fed

hm

& fingula diítributivé Divin

* nature przdica»

) Bk'mld

ta' ( qualiscunque tandem inter illa admittatur

,f

di(tinctio ) afficiat, & Divinz naturz tanquanz

"T

proprizattribuat;: ac profus ab omni alio;quod

Qu

rion in primo dicendi modo effeniale eft DEO,

af

diftinguac ; ifti fiquidem:gradus tranfcenden-

l,

j

dentes ezris ; fubflantia, viventis » fpirituscoe.

praícindendó ab a&tualitate per effentiam. non

yri j

funt 'effentialiter- Divini - fed communes non

tantümad attribura exira - effentialia DEI ; fed

3

qu i

4 IH

& 'ad iplas. creaturas juxta. dicenda n;133. eo

2

ere

p

224 Pars 1I, Difl. i. Quaf Hl $1

homine omnes ( tam col-

p

feremodo, quoin

molus

le&ive, quàm diftti

*

burivé fumpti ) gradus ef-

febllantie , viventis efC.

t po

fentiales, V. g« €91H5;

diba

determinantur per u

]timam ho

minis differen-

* dta ut ens hominis

padt«

tiam ad efle humanum

tatqua

fed rationale : ita Ut

non fitens-quodcunque;

fubftantia qualiscune

primo

fübftantiahominis-non fit

*

Tilio,

ita ut ani

mal hominis non

que, fed ratdionalis :

fed rationale.

Idem

füntfi

fit animal qualecunque ,

aut aliis ef*

-. | ftcund

proportionatä contingit in DEO,

i dant]

feutialiter conflitutis.

175. quód etiam Afri-

| &i

187

Dixi in conclufione n.

'ü) Wj

145 vadicalis ,

d pofitia f ratio-ultimó cone

flitutiva Divine eflentiz 5

pofitivé enim furp-

ta, üt explicantP

. Marianus Lendlma

yr traét.

de DEO Uno difp.

2. 4,2. 1. 132* & Haunol

uact 1. e T.

in (ua Fheologia fpeculativa h

effentiam ,

cont.2. n. 6O

'idem elb ac ens-per

[irum concipiendi. modum

gua

mvis quoad no

videatur e

ffe pradicartum neg

ativum fecundum

ttiam

bus efferri po-

dici, hoceít penes voca

bula , qui

attu

teft, quafi effe 4 fe

idem fit ,. ac»o» e,

[je ab alio;

snone

d

verüm hic modu

ft'Thieologicus, fed ej&

folvitur, & idem eft; ac n5 df*

Q gx

& fé theologice re

pur

fentialiter exiften

;; quo fenfu retento omnes

ld

bantpro Afeitate, ac pro Exi-

tationes :que pro

LTT

ftentia.

Xerüm fümen

dó Afeitatem negativ&

dias

de effentia DEI.

y

Is

cercum eft:eam non cfle

Vltim

ulla negatio eít e(fentialiter i

dem cum po-

Quian

(à pohitivo

tione

fiivo;

2.. Afeitas neceffarió à priori

Wn

onílrari

fcilicet negationi lhb&xato)deDEQdem

Qs

325

M.

-A&mliw per. Effeutiam cjc,

unc

potefk 3. Afeitas negativé fumpta eft tantümi

modus confequens effentiam neceffario exiften-

) gmduscï

futi d

tem pofitivé; ideo enim , quia à fe exiftit, rnion

eít abalio. .. 4. Velergó Afeitas negative fum-

j die

j Jotd

ptaeít deeffentia DE[, prout negateffe ab alio

tanquam à principio , vel tanquam à caufa? . Si

gt

rimó modó : ergo Afeitas non e[t elfentialis

qualism'

Filio, &SpirituiS. quiaha duz Perfonz non

Qnintt

funtficàfe, fed à Patretanquam principio. 'Si

, t

u alit

fecundó modó : ergo etíam attributa fibi ven-

dicant hoc ultimatum DEI conftitutivum pre-

m

dicatum A feitatis ; cüm etiam ipfa fintàfe, hoc

eft , nonfuntab alio tanquamà caufa,

mo cot

i (ump

$. T.

at [ !

Satisfi. Objettionibus:

La

&

d x Bicl. Ratioultimofconflitutiva , ác EILISS

d

? (lindiva Divinz eífentiz. non táncum

l m()dll'

wrww

debet eam dillinguere à creáturis, fed

J;

u

etiam b aliis attributis DEI extra - éffentialibus:

eH;tIll

)

atqui hoc non facit actualitas péreffentiam, er»

g(il r

go&c. Min.P.I. ifla a&ualitas perefferitiám,

"

feu exiftentia elfentialiter actualis etiam: com-

u

y

petit atiributis DEI, éftque pradicatum tran-

00

Ícendens.

Il, DEUS , & creatura conveniunt

É U.

inratione exiftentie , ficut conveniunt in. pr-

1 nmll"

dicatisentis, vivéntis &c. ergo non eft ratio

pp.'

ultimó conftitutiva DEL.. i. 'N. Min. proha-

TOU

tionem primam fic di(, aCtaalitas per effentiam

Oü["

conmi«-

1]

etiam compctit attributis eó modó ,. quó

fl

a

X53

petit

i

238'^ ParelL Dift. Il Quaft. HII, .1I.

eontiti

petit ipfi Divinz effentie N. alià:modó. . C.

itaque exiftentia juxta n. 169 & 120; attri-

Alii con

butistantüm competit identicé ; non vero tae

ttllii

tionefui, & formaliter ; item exiflentid com-

dell

petit Divinz effentiz ,. ut ipfaà priori eft radix

tüintgt

omnium modorum , attributoruns , & pro-

fis t

prietatum perfonalium , attributis autem con-

WO f2

veiiit,' quatenus ipfa funt proprietates emanae

tentiali

te, G radicate: ex quo patet , falfum effe;

venire

quód exi(lentia in Divinis fit formaliter pradi-

quida

catüm tranícendens.

lt en

Secundam probationem

N.abfoluté quoad primum fui membrum 5 nam.

p

exiftentia DEI & creaturz eft primó diverfa in

ipit

realitate, quia exiftere DEI. & effentialiter:eft

COtyeri

neceffarium ,. & femperactuale ; exiílere autem

ittyi

creatura cft effentialiter contingens , - & poten-

m

tiale: atqui neceffarium & contingens; effen-

alioi

tiale & accidentale non conveniunt adequaté in.

Deity

aliqua realitate.

Imó probabiliüs etiam nega-

ii

bimüs n:322. "DEUM & treaturam 2 parte

titisy

réi convenire in aliis pradicatis effentialibus:

primo

v. g. entis, viventis, lubftantiz , fpiritüs.

od

389 Objic.IL. Actualitas per effentiam ; . feu ra«

piime

tio eztit à fe habetfe in D E O, ficut ens..

0b

creatum ; G ab aliefe. habet in hominez3 z

Til

fed tátio entis creati; vel 4b a/io convenit'óme-

[adic

nibus predicatis effentialibus , & attributis ex«

"qii

tra:cflentialibus créaturz : ergo & ratio estisa

nj

f? «onvenit omnibus predicatis, & attributis

hu

timó

t

DEl & pft foxlfcquel1s non eft ratio ül

€ons

Ilnog

27

Satisfit Objetlionibus.

827

T

conftitutiva DEI. — Idemargumentum formant

Yu at

alii contranos faciendó paritatem inter Abalei-

j d

tatéin , & Afeitatem ; verüm ad utrumque ea-

lentito

dem eft relponfio.

Hinc . N. Maj. nam cla-

yi du

rainter utrumque eft difparitas ; quia ratio en-

ia

tis creati, & participati eftratio generica : at

IULARO U

veró ratio entis 4 fe eít (pecifica , & quafi diffe-

(5 Qu

rentialis in DEO, adeóque attributis nequit con-

TE

venire , nifi identicé. Ecquamvis verum fit,

quód attributa & relationes in Divinis effentia-

itr p

ylatot

liter exiftant in hoc fenfu , quatenus excludunt

Qifis n

potentiam objectivam , feu potfe effe ab alio, üt

diverl

à principio extrinfeco, hoc tamen longe aliter

dir d

convenit attributis, quàm ipfi Divinz elfentize

qeatuul

in: primo dicendi modo confiderate ; attributa

enim; & relationes ideo excludunt pofle effe ab

&pyt

is, di*

alio ütà principioextrinfeco , quia funt aliquid

Deitatis , licét effentialiter non habeantexi(tere

æquatäiü

àfe, fedtantümüt quedam quafi affetio Dei-

ag

f ;i«PQ!(c

tatis ; effentia veró Divina fecundüm fe, & in

atl

primo dicendi modo- fumpta potentialitatem

jt

obje&tivam excludit tanquam radix, & princi-

, dutt

pium citerarum perfectionum in DEO.

-Objic. III. Ratioentis àfe in DEO non eftr9o

a d

radix omnium aliarum perfe£tionum : ergo nec

Binta

Ant.

eirtt*

pradicatum ultimó DEI conflitativum.

j

P. quia hac predicata effentialia fpiritza , vi-

vens , fabflantia ec. item.alia attributa 3. üt

u

duflus , fapiens , mifericovs jc. equécompete-

mribulff

rentDEO ; etiamfiper impoffibilem hypothe-

] Ul[ifm

Q

(in non exifteretà fe: fieut omniafpecificata ad-

hué

X 4

328

Pars IDifo At Quaft lMH 6.1L.

huccreaturis conveniunt, licet ab alio exiftant;,

od

f

X. l. tetorquendó argumentum in fui.Auctoe

rem P. Guilielmum Geyf(s ::ergo etiam infinitas

titionc

non eft ratio ultimo conílitutiva DEI, dum fpes

101 p

cnft

cificata: predicata , & attributa etiam conves

niant creatutis, efLo infinita non fint, fed tane

Ts

tüm fitite,- -- g, IT IN Ant. cum fui: probatios

| Don 0

ne,.nam; üt oftendi-n.185. Ratione quinta,

E

Actualitas: per effentiam efE ratio:à priori-om-

| li

nium perfectionum in DEO repertarum 5:.&

tptu

confequenter etiam ha deficerent in DEO ,. fi

35 U

per impoffibile illanon redderet DEUM exis

W.

ftentemà fe : cüm fola exiflrentiaà fe fit ratio ;

ïï)äa !

quód DEUS fit illimitatus , & infinitus in-tota

od

effendilinea:

Nec refert ,. quód fpecificatazs

VN

etiam conveniant creaturis , efto non à fe:exie

hgm

ftant ; nam con(labit:à n.5 22. .quód non fint.

Na

rationesà parterei communes inter DEUM.&

$of

creaturam;, fed primó diverfze : . ex quo confe-

p

€taneum eft;

I. quódetiam non effet.eadem

E

l

ratio fübflantiz , fpiritàs , viventis tunc € fifcie

o

licet per impoffibile DEUS non eflet à fe exi-

fni

flens) quz nunceft .. quia non-adeffet eadem

0pet

effentialiter illimitata ,. & foecunda radix ; ficut

[

neceítincreaturis, - 2; hoc argumentum, fal«

| Dl

tem quoad immixtam patitatem de creaturis;

tf

difficiliüs folvi ab iis Scotiflis, . qui tenent quod

Dtoi

Ípecificatee rationes fint.à. parte-rei communes

U

inter DEUM 5-& creaturam.

ke&]

IS9I

Objic. IV,.. DEUS fub ratione Effentiz: gau-

dgt diverfo.conceptu , jquäxlx füb-rationeNNatu -

tl

n

Ml

| Satisfie Objetltonibus.

329

,

f2: Ergo eiiamfiexiítentia (itratio ultimo con-

idudi

ftitutiva fupID gtrrationeEffentiz;;nontamen fub

t

zatione.Natutz 5 quia unaratio; vel formalitas

duni

non poteft cíle de effentia ; aut ratione ultimó

N

conflitutiva duorum conceptuum objeclivo-

lrl

rum.

Ant, P;L Effenia dat DEO 'effe; ; &

p

nonoperari , NNatura veró dat operari, & prae-

fupponit effe;

II. Aliaeftdefinitio Effentiz, &

m

jori

alia Naturz : ergo etiam alius eft utriusque con-

m;l

ceptus objectivus,

Unde Stagiryta l. 2.:de

ii

an. ünam deditanimz definitionem quoad li-

M Dd

ncam effendi dicens: axima eff atius corporzs

batii

phyfici ov g anici,potentia vitam babentis; GUaliam

intot

quoad lineam operandi (ic : asima eff id , qua

f

vivimus , fentimus, loco - muvemurs b iutel-

20

ligimus.

Ilf. Inter conceptum Effentiz ,. &

"

INaturz datur ordo prioris , & pofterioris : er-

Jd

go funt diverfi conceptus, cüm prius non fit

T

pofterius, nec viciffim.

IV. Effentia fpectat

ld

ad lineam abíolutorum , Natura veró ad lineam

operantium , & quafi refpectivorum.

V. Ef-

(il

[

fentia habet fe tantüm ad intra,Natura vero;feu

m

operatio tam adintra, quàm | ad extra. Ita prze

Cateris efficaciter urgent hoc füundamentum

yltt

Jf |

Doctores Salisburgeníes volentes, conceptus

[

effentiz: & naturz in DEO efle diverfos;. cüm

iif

proin hicinquiratur de ultimó DEI conflitutivó

[ qüü

p

pradicato, . prouthoc eft radix caterarum perz

fe&ionum in.DEO (quod utique operatio-

j gill'

nem, .feu emanationem fignificat) fequitur juxe

ne Nature conílitui per

N

tglpios.DþlUM in ratio

[

Xf

opee

33

Pars H.- Dift. . Quef. HI. S.1L,

operationem petfectifimam ad intrà;fcilicet per

Jutiue

intelligere : actualiffimum ,^ ac^ comprehenft-

quris?

*

vum Effentiz Divinz.

fibeait

192

Hoc Argumentum obiter tetigi num. 126.

dim pr

Verüm cüm ob momenta rationum fingulari

Ffentia

indigcat disquifitione, ideo in forma g. Dift.

[l EfgC

cundin

Ant. gaudet diverfo conceptu inadaquato C.

adequato N. Ant. & Conf. & ne tantüm nuda

qutem

verba contra allatas 'Thomiftarum rationes

et? f

dem, probo meam diftinCtionem tam ab au-

quatos

Gtoritate, quàmà ratione.

AuCtoritatem fub-

tümfa

miniftrat Stimelius nofter tom. r. p.r. Contt.

DRUM

oD

9. q.5. num. 9. exInnocentio III. in Concil.

Later. cap. fzrmiter , de Summa Trin. Tres qui-

|'tgüti

dem Perfima, fed una effentia , fabftantia , fen

ey

duoim

natura fimplex omnino. & rurfus cap. damnas

z

243 contra errorem Joachimi Abbacs ita fan-

lii

dt : Ozelibet trium Perfonavum e[f illa ves , vi-

Tütnjyy

Ubr

d

delicet [ubflantia, effentia , (ét natuva.

Pontifex effentiam & naturam aperté pro fyno-

Quod;

nymis ufurpat ; quomodo autem conceptus

gant;

fynonymus fundabit duos conceptus. objecti«

epii

vos adzquaté diverfos? Pontifici confonant

Ompi

Auguít. & Anfelmus. — Hicin Monol. cap. 4

Queni

U

Jdem naturam bic intelligo , quam effentiam.

Ile veró l. de morib. Manich. c.2.' Jpfa natwra

lam

vibil eff aliud , quàm id , quod intelligimus in

näh()r

US qur

[*o genere aliquid ESSE ; itaque ut nos Jam novo

nomine ab eo , quod eft Effe , vocamus Effentiam,

MT

quam plerumque fubflantiam nominamus : ità

fibj

li

Feteres , quibaczomina won Dabebaut , pro ef-

tori

fet-

M

Setisfar. Objetionibus.

ET

Álieit

fentia.eb fablantiaN ATUR A2 vocabant.Quid

clarius ? quomodo jam diverfum pro DEO

mprchcnüw

füb ratione Effentiz, & Naturz venit affignan-

r

(

"

dum pradicatum conftitutivum ? fi ipfa ratio

1 fmgu!zri

Effentiz, & Naturzà parte rei diverfa non fit?

; W,Difl,

an ergo afligsant conflitutivumDEI tantüm fe-

cundüm ipforum conceptus inadequatos, non

rquawC

t a

autem fecundüm id, quod DEUS à parte rei

^ ratiot

e(t? íi tantàm per Ipforum conceptus inadz-

» du

quatos: ergo affignant conflitutivum DEI tan-

temlb

tüm fecundüm quod inadequaté concipiunt

. Cotit

DEUM ; ergo hoc ipfo affignant con(tituti-

Concl

vum DEI inadzquatum , quod certé in DEO

n

arguit imperfectionem. - Et quodnam tandem

r

eft conílitutivum adzquatum ?. fors affignant

du

duoinadequata ? fific : ergo etiam DEUS eft

bis inadequaté conftitutus ultimato juxta Ipfo-

il

1712

ruminadaequatos conceptus ,' & ne femel qui-

,

dem adaquaté ,- ac prout efíLà parte rei ; quia

quod à parterei DEUS adzquaté eft, hoc ne-

n

'onc(pfüi

gant, Gpernegant, & quodinipforum con-

ceptibus inadaquatis relucet, hoc urgent, &

objti!iv

atf

omnibus viribus pro conftitutivo DEI intor-

quent.

3

[ aM

Ut clarior fim , mutuo ex cit. P. Stiimeliot93

! MW'

aliam rationem , qua omnimodis probare co-

j

nabor conceptum Effentizz, &Nature effe pror-

ï,z,'msin

;

fus eundem , fimplicem , aeindivifibilem ; &

J

m

con(eclaneé ficut. mea data n. ptiori diftinctio

' MIM

fubfiftit ,. ita nec aliud fibi przedicatum ultimó

w; i!l

conftitutivum vendicat DEUS à parte rei füb

Ia*

"

/

$j2 Parsll.Difl. M. Queft. HI. S. IT.

rationc Effentiz ,. & aliud fub ratione Naturat,

Nuite

Ratio ita inftruitut. . Si conceptus Effentie , &

emanag

Naturz (fumendó Naturam pro radice emana-

tümqui

tiva perfectionum Divinarum - non autem pro

l

tll

h

potentia, aut principio formali intcl'ligendi,

gltüf D)

& volendi ; fic enim juxta dicenda de diftin-

(bhtph

ClioneScoti certum eft conceptum naturg, - feu

Ài

operativi fore:ex natura. rei formaliter dilline

die v

hont

&lum à conceptu effentiz )-.non effec idem, fim-

plex, & indivifibilis , fed faltem virtualiter

[

adzquaté diverfus , tunc coriceptus Naturg ra-

tg0q

dicaretur in conceptu Effentia : atqui non radi»

tione

cátur in conceptu Effentize: ergo conceptus Ef-

Y DPCI

fentiz , & Naturz eft à parte rei prorfüs idem,

E )

Maj. ellcertas ideo

fimplex , & indivifibilis.

D

fiquidem juxta. Doctores Salisburgenfes. befe

Y

dicuntur attributa radicari in Effentia, -quiafal-.

tionà

tem habent conceptum virtualiter ( per ratio-

Tüinà

nem ratiocinatam diverfum ab Effentia :. ergo ,

mnls

fi etiam conceptus Naturzefit virtualiter (prout

E

juxta Ipfos ad diftinCtionem virtualem requiri-

priür

tur conceptibilitas adzequata). diverfus à conz.

st

ceptu Effentiz , pariter illa radicabitur in. hac

Tito.

P. itaque Min.

tanquam polterior in priori.

d

fi conceptus Naturz radicatur in EfTentia, jam

perfe

*,.

pro priori ad conceptum Naturze falvatur in Ef-

a

fentia conceptus radicis , & confequenter ratio

h

Naturz ; hac fecurida confequentia patet, ratio;

lt ef

Naturz enim idem eft, quod ratio radicis, Pri-

]rin

maàutem probatur : Effentianon conftituitut

E

XU

tadix coüceptus INature per iplüm conceptu

d-

[Mtig

L Sllll

rbf Dbjb

333

od

Mature ; tum quia ficEffentia jam effet radix

Df d

emanans Naturam , adeóque & ipía Natura;

QU

cum quia caufa nequit conftitui per. effe&tum :

m

ergo fi Effentia eft radix Naturz,; jam intelli-

nclligena],

gitur conftituta inratione radicis pro: priori ad

T

A

conceptum NNatura.

^

g, l

Addo aliam rationem contra

'Thomiftas fic:194.

j

aliz rationes ultimó conílitutive non abftra-

d

huntàratione Naturz ; féd conflituunt rem non

virtitt

tantüm in ratione effendi, fed etiam operandi:

Vaturi

ergo'etiam DEI ratio ultimó conftitutiva in ra-

pon t

tione Effendinon abflrahitàratione Naturz, fi-

U b

ve operandi ,' & per confequens non poteft

us deny,

aliud pradicatum a(fignari pro conceptu Effen«

TET

Ant,

tiz, & proconceptu Naturz Diving.

jes l

P.abinduclione: hinnibilitas , rugibilitas , ra-

,qui

tionalitas &c. tanquamrationes ultimoó deter-

t

minativze animalis ad effe equi , leonis , autho-

lst

minis non tantüm danteffe, fed etiam radicem

(

eqüo, leoni, aut homini perfectionum pro-.

d

priarum, itaut in hoc aliz emanent perfectio-

ii

nes, & proprietates , quàmiin illis ;- ergo etiam

iil

ratio ultimoó conftitutiva DEI non-tantüm dat

effe ; fed-etiam radicem emanativam omniurm

d

i

',ntiiu Pü

perfectionum Divinarum , quod eft ipfa ratio

a

Natürz. Ant.P, ficenim rationalitas v.g. quae

ütique ultimó contrahit, & con(tituit animak

j IiIFü

u

in effe hominis , ab ipfis Thomiftis definitue

li.

principium ratiocinandi : &à Scotiflis ( propter

áliam difficultatem philofophicam? principium

u

- [&ntimdi proprits fem. eliciendi feujationes: foi

04-

M -

334 Pars I Difl IL. Quaaf. H $. H.

bomini proprias : - atqui utraque hac--definitio

nitio f

aperté' explicat-effentiam rationalitatis-forma«

"Tertm

liffimé confiftere in ratione nature ; -& opera-

| fet'QN

tionis effentialiter emanativa: aliarum perfe-

| doprio

&ionum humanarum (utique non.in ratione

! f

Qu«

intelledtionis, volitionis , aut cujuscunqueal-

terius operationis actualis ) ergo ipfa ratio ulti-

! ao

mo conflitutiva inrationeEffendi eíletiam ratio

Efeni

&ad

conítitutiva in ratione naturz,& operandi effen-.

tialiter : ergo quod eft ratio ultimó conftitutiva

adequa

in ratione E ffendi,, etiam eftillius ratio ultiraó

grobati

conílitutiva in rationenaturz, five operandi.ef-:

DT

fentialiter, & per confequens fuperflué pro-hae

Ouiat

poíleriori aliud adílruitur praedicatum ultimo.

titün,

conftitutivum.

EUY j

195. Hisita fubfiftentibus N. abfolute probatiydl,-r;'

divedi

nem primam n.19 1. pofitam ; ex hucusque die,

tialoy

&lis enim conflat, quoódipfaEffentia, feua&tua.

quific

litas per effentiam in DEO det effe Nature ,&

fitit,

operativi, prout operativum fumitur pto. fa.

Áictil

batio

dice emanativa perfectionum Divinarume -Ita»

que tantüm operationes phyfice , aut etiam pa-.

tidice

tentie intelleclivze, volitivz prefüpponunteffe

tartin

Secundam probationem Diíl. alia:eft definitio:

in pu-

Eífentize, & alia Naturzinadzquata C. adaqnas

ta N. Neque Auctoritas Ariftotelis nos.mora-

L

!

tur, cüm Ipfemetl. g. Metaphyf. c.4.. exprefsé

afferat : Omnis omnino Subfl antia INatura dici-

zur : ergo definitio Naturze & Subítantie , five

Effentiz non eftadzequaté divería, . -Hic autem

defi-

fxöffe juvat üt n.27C. quandonamaliqua

nitie

p ——

L

Satisfit Objetlionibus,

33$

vt d

nitio fit adequata, quandonam inadequata,

Vi o

"Tertiam probationem eodem modo Dift.. In-

l

ter conceptum Effentize , & Natura datur or-

Ut g

doprioris; & polterioris adzquaté ; & àparte

n p

rei... N. inadequaté & per nofltrum imperfe-

iguqe

&lum concipiendi modum C. eó modó ergo eft

f

ordo, quo eft ipfum ordinatum, cüm proin

leiant)

Effentia & Naturatanquam ordinata à parterei,

at

& adzquaté diverfa non fint, etiam ifle ordo

conleit

adzquaté diverfus effe non poteft.

Quarta

m

probatio plüs non evincit, quàm quód Natura,

ntid

& 'operati füumptum. pro potentia formaliter

gpto hi

operativa ad diverfum genus , fcilicet attribu--

nulità

torüm ,' & extra- effentialium fpectet , non

autem probatEffentiam & Naturam fpectare ad

mW-

diverfum adzquaté genus, &lineam, fi Effen-

ia

tiafumatur pro radice effentiali emanativa, &

feuaälü'

quáfi operativa Divinarum perfectionum. Huc

al

facit.," quàd ipfum effe radicaliter operativum

fit relativam fecundüm dici. . Ad quintam pro-

ii

n

bationem dico , quód etiamNatura fumpta pro

dii

radice 'emanativa Divinarum perfectionum.,

tantüm ad intrà fe habeat.

Et certé impingunt

mufl(lf"f'

d

in perfectiones Divinas abfoluté neceffarías ,

qui volunt DEUM fub ratione Naturz cón-

"

i

ftitui per refpe&tum ad extra, non

fic neceffarium.

g

u Jl'll"

il lit

o

][AU[(I?I

$

d

DI-

pl

336 Pars It IDift. HI.. Quafe. 1. f. 1.

DISTINCTIO Ill

be

De Perfetlionibus Droimis extra-

e[fentialibus In Communi.

Xplicatis iis, quz ad DEI Effentiam fpe-

étant, nunc ad ea accedimus pertta-

..ISGE

&anda, qux DEleffentiam veluti con-

ES

fequuntur, & ex illa tanquam infinito

aguntd

effendi pelago fecundüm rationes fuas formales

dimanant, ac in Eandem per fummam iden-

t

titatem realem quafi flumina in mare, unde.;

hr

fluunt, revertuntur.

uia vero à commu-

| *l

[

It

|

E

ä

nioribus ad minus communia , à remotioribus

n

NT

ad propinguiora procedendum effe , accurate

Vayimm

ET

do&trine ratio. poflulat, hinc priüs de perfe-

&ionibus Divinis extra- effentialibus in come

n!odu

muni; fcilicet de communi ratione Modi Intriit-

Iu

feci, & Attributipriüs, quàm defingulisinIpe-

Wiq:

Cieac

o

erndum erit ; ac ex hac ipfa ratione prius

a

de Modis Intrinfecis , quàm attributis méntem

Cl

tht

noftram aperiemus, quoniam Modi Itrin-"

feci priüs quàm Attributa conve-

Wt

al fpe

njunt effentiz. Ttaque fic

|

tll l

ody

; Qofü

»Jk&ï?ägj*ääää

|

E

Gyte

if

DN

QUE -

$89 o2

337

:

i

)

QUJESTIO 1.

Ireyte

þe Modis, €9 Attributis DE 1? .'

j

$L

De JModis in Genere,

f

nus x

35 T 7Modusin vebas , funt certi deique fi- 1955

velitt

565 hunc modum pra Cateris fervant

t i

. Scotil , qui non promifcue, ficut alii,

agunt de Modis,ac Auributis, Cuüm enimDkus

s fomà

a f

in ente participato omnia fecerit in pondere ,

meníura, & modo ;. etiam circa Ens imparti-

? ld

od

€ipatur aliter loqui convenit

uoad Pradicatà

ellentialia , . prout in priori Diftinctione obfer-

i

o

vayimus : aliter deModis: aliter de Auribucis,

, n

ut mox con(tabit clariüus,

Definitur autem

T^

VROA

modus intrinfecus in genere ( de quo tantüni

hic agemus ) 4odas eft , qui additus rei nona

jgtiie!

variat rationem e[fentialem, [eu formalem illins,

m

jon

ettjus eff Modus , per quam definitionera prin-

jjnat

cipalis innuitur differentia modi intrinfeci à dif-

Vilitt

erenua ; hac enim v. g. rationalitas tanquam

vera realitas realitati animalis füperveniensillud

nv

ad fpeciem determinat, ac hanc à quácunqué

alia pecie variat, & diverfificat;

Econtrá

modus intrin(ecus eft tantàm gradus tealitatis,

quo fuperius modificatur , & Modaliter expli-

catut efle in tali veltaliintenl perfeclionis gra-

du; fic per finitatem res modó finitó & limi-

tatÓ, per infinitatem autem infinitó modó ,. &

Y

p

ii

$38 — Pars II Diff.III. Quaft. I. f.I.

perfeiorie exiftit absque; tamen diftin&tione

ij

fpecifica. .. Et ideo juxta Scotum Ens infinitum,

drid

& finitum non differunt formaliter effentialiter,

UPE

Un-

ficut nec linea finita & infinita, fi daretur.

d

(nen

de quod DEUS , qui elt Ens infinitum, . & ho-

mo ,. quieftens finitum , eífentialiter differant,

B

non oritur à finitate aut infinitate, fed»ex eo ;

Ali «

quod DEUS & homo, acquazcungue creatu-

füm p

ra habeant naturas primo & ex fe effentialiter

fitür:

diverfas.

Alia adhuc inter modum, .. & diffe-

Then

tentiam affignatur ratio difpar ,. quód fcilicet

Qj

777

realitas generis in quocunque gradu perfectio-

