turdmentis proportione diffimili & oppofita C.

nf

Máaj. proportione-eadem & fimiliiN. Maj. &

neledi

coüceffa abfoluté Min D. Conaf: ergo & iden-

md

titas ( reaffume hic ufarpationem à nobis ad«

D AU&OD

miffamin priori refponfione de identitate (tricts

Jivche

realiSapientis v g. & fuefecum identitatis j ia

alia enim ufürpatione concede confequentiam,

"iri find

G nega fuppofitum ,' quód intercedat talis fhri-

jisin t

Claidentitas) fi naturam di(tin&tionis fequatus

proportione cadem & (imili C. Conf. fi fequa»

dílidi

Dd

tur proportione diffimili,'& oppofita N. Conf;

nqut f

Diverfitas aucem & diffiniilitudó hujus pro-

um

portionis patula debet effe ii omni Schola ; fi-

jdennt

cut enim diftinctio & identitas (ibi opponuntur

quoad fuas entitates, ita pariter fibi onponan-

j

tur quoad paffiones confequentes entitatem, rie-

s

ceffum eft. Et per confequens debuiffet Adver«

farius inferre ab oppofito fic.

Datnar identitua

e

j

tealis ( qualem filiceradmifi in priori refpos

|]

Ff ,

? fios

A4:18. Pars H, Diff. IV defl. Lafb

ol

fione) ergonon datur diflintlio vealse intev far-

diique:

malitates.

Hoc argumentum infuper retor-

glicier

queri poteft in iisdem prorfus terminis, itaüt

vittudi

tantüm in fubfumptione locó horum termino»

Ti

ram , fed formalitates intelleBliis ci voluntatis ,

fubítituas hos terminos , fed 7^irtmalitates in-

telletbies eir voluntatzs cjc.. fícque fauummet Ad-

E

verfarius folvere debet argumentum.

xj, ad tertium fundamentum. . D. Maj. Que

UE

lD

ttibuunt effe&tus formales flricte reale? per rea-

lem productionem tanquam verz caufz que C.

datür

Maj. Qu tribuuntfimiles effe&tus praecisé tan-

dar

quam priucipia q4ibas. finé reali productione N.

ilo'n

Maj. Mia. etiam eft abfoluté falía , quia exi-

compo

ftentia nec in DEO tribuit effectum (lricté rea-

| Diis

lem , necetiam elít illa ipfa res, 4« exiftic, fed

, C

pracise eft ratio formalis qua, feu. per quam

Ton t

DEUS exiftit.... Tandem quero ex Adverlario,

pum

num exiftentia, virtualiter4àDEO, aliisque at«

ponit

tributis diftin&ta, reddat DEUM ftricté reali-

thar

terexiftentem ? num intelle£&us , num volun-

Diyi

tas teddant DEUM f(lri&té realiter intelle&tivum,

uthuq

voliivum, velnon&c? . Sinon: ergo DEUS

tl

non eft flri&ié realiter exitens,, flritté realiter

Til

intcllectivus, & volitivus ; cüm utique nihil

ficftricle realiter exiftens quàm per exiftentiam ,

tef

aut ftriclé realiter volitivum ,. vel intelle&tivum

Cun

nifi per intelle&um, & voluntatem... Sific: er-

Qod

go fumet ;; quam- SSis injicere voluit, fe li-

Wt

beret pedicà Adverfarius 5 cüm infiftendo Illius

Of

ntas;

r?fþ'oxxüoni exiftentia , intellectus ,. volu

aliá-

coml

Lj

Objetliones contra Diflintlionem Scoti, 4949

li

aliáque attributa tribuant effectus formales fim-

inlptet

pliciter & ftriQt? reales,; adeóque realiter & non

RRU

vircualiter diftinguantur, quod nec TT« ad-

Ym t

ETU

miferint infuis principiis : ergo necSSzin fuif.

il

Objic. IV.

fupmmh

N

Ex Simplicitate , 65 Unitate DET.

If

)Mjd

I. Siin Divinis datur diftin&tio Scoti , tunc3 15

hspit

in DEO non datur fumma fimplicitas : atqui

TT

datur in DEO fumma fimplicitas : ergo non

datur in Divinis diftinctio Scoti.

yracit

Mzj. P. ín

u&liont)

illo non datur fumma fimplicitas ; in quo eft

u d

compofitio plurium a&u diftin&torum : fed fiin

ld t

Divinis datur diftinctio Scoti, tuncin DEO eft

müih 1

compofitio plurium actu diftin&torum : ergo

gt

non daretur in illo füumma fimplicitas.

Maj.

Mdv

patet, quia compolitio juxta n.576. directé op-

ais

ponitur fimplicitati. Nec Min. latet, quia jux-

yidee

ta hancScóti fententiam funt plura attributa in

"

Divinis a&u & à parte rei interfe di(tincta; qua

m

utique attributa plura etiam erunt inter fealiquo

Í ODEL

modo unita : atqui ubi funt plura inter fe actu

jut

diftincta , & unita, ibieft compofitio : ergo &c.

Conf.I. Velergoifta attributa plurafuntin-5 x g

sllul

terfeunita, velnon ? Sifuntunita : ergo fa-

u]'e&iï'tiï

ciunt compofitionem.

Si non funt unita: er-

lf

go effent in DEO tantàüm aliquod aggregatum

]uif, t,t

per accidens.

Conf£. 1. Plaralitas actu diftin-

pb

&orum attributorum repugnat: càm 'unitàte. ,

compofitionis experte : atqui ünitás compofi-

mlunä&

4

tio-

*

&à6o Parill. Difl. IF. QMFI f.F.

0

tionis expers in DEO eft ipfa Ejus fumma fim-

Mentia

deng.y

plicitas ; ergo pluralitas actu diftin&torum ate

tribatorum - repagnat cum. fimplicitate: DEI.

&ütImo

vnd

2od£-MI. Plures res inter fe conjunéta inferunt

compofitionem realem : érgo etiam plures for-

&t

Conf)

malitates conjunótz inferume' compofitionem

formalem ; atqui compofitio formalis repug-

fileet

nat: cum fumma DEI Gimplicitate : ergo &c.

repugn'

312 m adobjectionem N. Maj. in hujus proba-

epert

àuribu

tione N.Min. adhujus probationem dico quód

prorfus nulla fit ii Divinis compofitio, fed tan«

teitt

Conf,

tiim identitas :- atqui inter identificata implicat

diftin&orum unio feu compofitio : «ergo nul»

Tuti) K

la in Divinis datur compofitio. . Ergo hoc at«

poni

if

gumentum fupponit , quod eft probandum.

Nihilominus claritatis gratià D. fecundam Maj.

'& Min.:

In illo non datur fümma (implicitas ,. in quo.eft

E ipl

compofitio , feu unio diftin&torum per modum.

etim.

tis; .

actüs & potentiz C. Maj. per modum a&tüs, G-

actüs puriffimi N. Maj. & juxta immediaté di-

diip

li

&a fuppofitum quód filicet- inter identificata

caliter poffibilis (it unio-,. vel compofitio &

find

diftin&ione applicata minori IN. Conf. .. Itaque

Mp

ex diftinctione fola certum eft , non pofle legitis,

p

mé inferri compofitionem.s - feu diftin&torum

comp:

unionem 5 aliàs fiquidem & Trinitas Perfonas

magis

rüm illam inferret.

y

liteni

317

&i ad .. Conf. quód attributain DEO non

t

fint unita:

tort

Verüm quia infertur : ergo funt

aliquod aggregatum peraccidens, negatür hoc

EM

Eliacum t. :quia funt realiter identificata;

qualis

iden-

fü.

p

Lj

Oljeil iona contra Diflinthionem Suni, 461

sfamma

identitas realis non datur in aggregato pet acci-

tindlonn.d

dens: v. g. cumilo lapidum ; íacco pomoruni,

lictit

aut modio tritici &c. .. 2. quia aggregatum tari-

ideits

tüm ell ex finitis. .. 3. in aggregato per accidens

i plurcsfa»

éftetiam compofitio per accidens.

j B!u Hd lID

mpulnt

Conf. N. Maj. cüm jüxta fidem detur pluralitas,

mali r

Ícilicet "T rinitas Perfonarum, «qua tamen.non

T

fepugnat cum unitate Nature- compofitionis

ijo p

experte ; ergo ideii à potiori fas erit dicere.de

attributis Divinis; :cüm hac nán diftinguantue

,

tealiter-(1cut.tres Perfonz,

Poteft etiam hac

Conf, (ic diflingui : pluralitas actu. diftincto--

. inpi

*agonu"

rum répugtiat cum unitate , quatenus unitas op-

o hocat

ponitur diítirictioni formali. C. Maj. quatenus

landu[lb-

ufiitas opponitut compofitioni N. Maj. & Ds

;damWï'

Min, atqui unitas prout opponitur di(tin&lion:

eft ip(a DEI fimplicitas IN. Min. contrariuni a

n qllüd

" müdum

enim fides docet circa Myílerium SSS. 'Trinitas

d

tis ; atqui.unitás üt. opponitur. compofitioni

ltl

eft ipa DEI (implicitas C. Min. & IN: Conf,

j

Itaque pluralitas formalis atttibutorum actu di-

ol

ftin&torum pugnat cum ünitáte , quz importat

negationeni diftinctionis formalis , non autem

, Iu

Dn'e legill'

pugnat cum unitate importante negationem..«

compofitionis . càra proin Divina fimplicitas

indon

D

magis importetnegationem compofitionis;nule

latenus autem diftin&tionis , àt patet ex Trinis

tate Perfonarum, ideo luralitas formalis attri-

)EO j

( fllüï

butorum non pugnat cuni Divina fimplicitaté

&j ad:Ill..N, Conf, & pariratem ; diíparitas

gä

m

It

M g

jj p

f?ï. 1. quód plutes res realiter fi'iäïingzxzï:'x'

hyas

[

0ij

a62 Parsll. Dif-1V. Quaf. I $.t -

five conjungantur five non; econtra pluresfor-

du adi

stcbua

malitates , five attributa femper funt realiter

identificata, |.3,; Unum attributum fe non ha-

formalit

disy

bet per modum potentise , fed omnia fünt actus

purus; quicum com

sdisd

lis.eft.

À

ponibilitate inc,ompatibi-

laione]

busfot

WNec inftent AA. dicentes ,. diftinclionem

Perfonarum in Divinisdari propter oppofitio-

hn pe

flindio.

nem relativam : ergo, cüm hac non fit inter

attributa, exemplum de SSS. Trinitate non pa-

t

trocinatur SSis.

Contra enim e(t, hoc etiam

dnft

nos SSz admittimus ; fi autem T'Tee velint

quid r

abetv.ï

adeó urgere compofitionem in Divinis proptet

dmác

diftin&tionem , tunc (ex quocunque tandent

fonte detur diftinGtio realis Perfonarum ) debe:

E

Qcd

rent adhuc admittere compofitionem , quatmt

tamen nobifcum negant: ergo etiam negent;

go&c

priüs,

quód diftin&lio fit ratio compofitionis : quód

i

diftintio fit oppofitafimplicitati &c.

fclict

butis :

314

II Iterum ex fumma DEI Simplicitate. Ex

etad

diftin&ione Scoti inter Effentiam attributa, &

ia h

Relationes fequiturin DEO debere admitti ali-

tsl

quid & aliquid: atqui in ente fimpliciffimo non

poteftadmittialiquid & aliquid; hócipsóenim

nv qu

Elty

non foret eüs fimpliciffimum : ergo &c.

B

D. Maj. debere admitti aliquid & aliquid per

Unde

tittali

modum actüs & poténtiz N. Maj. per modum

aCtüs & aclàs puriffimi C. Maj. &-diüin&ione

feíorn

lis pat

applicata Min. N. Conf.

A

Dices, EffentiaDivina perficeretur à

'-fuis atz

Mitin

mo-

d

tiburis : ergoin DEO daretur aliquid per

um

L

Objetliones tantra Diffintlionem Scoti.. 46 3'

tripits

dum a£lás & potentiz.

Ant.P. Effentia per.

t füntmr

attributa foret aliquid formaliter, quod in fe

um m

formaliter noneft: ergoperficeretur ab attribu-

lia

üs: ergo in DEO daretur aliquid per modum

r

aCtüs G potentie. .. .. N. Ant. in hujus pros

batione D. Ant. ficut priüs, Effentia per attii-

dilbidnut

buta foretaliquid per moduni actás & actüs C;

Ant. permodum actüs &

et oppüfiiö

potentize N. quz di-

onitit

ftinclio ad

teíl.

plures fimiles teplicas applicari Bs

T

Inflas, Effentia Div. hlabet-' ab attributis ali-

, hoct?

Te v

quid formaliter, quod Ipfa in fe formaliter non

i prop

abet v. g. effejuftum, fapientem , mifericor.

yc tundd

dem &c.- atqui , quod habetaliquid ab alio , fi-

um) (W

né quo illud non haberet, illud perficitur ab

, Q

hoc alio-per modum actüs & potentiz : er-

am

go&c. m.l argumentgm diftinguendó ficut

priüs. mll N. füppofitum majoris, quód

vii: &

(

fcilicet Effentia poffit aliquid habere ab attri-

butis-per modum potentiz. . I quia Effentia

K !

eft aclus puriffimus , femper & neceffario à fe

ious *

iil

ipfa habens, quidquid habet, fin& ulla poten-

vf

tialitate, vel tranfituà non effe ad effe formale,

öci?äölm

Il quiaatttibuta potiüis habent fuum effe ab

Effentiaemanante, . quàm Effentia ab attributis,

9t ?

iil

Unde aliud eft , quod Effentía Div. femper fue-

;

rit talis perfua attributa tanquam per aliquid à

gt

ii

feformaliter diftinctum , -& aliud , quod ab il-

lis perficiatur per modum potentiz ; primum

admittimus , fecundum negamus : primum.,

,l

dicit a&tum purum componibilei

Y

4à Vi

im Simpli-

uidpäg;

eilate

464 Pars li. Difl-IV. Ouaft l, . F.

d

citàte DEI , fecundum dicit potentialitatem £é»

(t o

pugnatitern Simplicitati Div.

Á

proin|

feiformaling

m i

Urges. Effentia Div. exnaturà

diftinéta ab attributis eft identificabilis cum il

DEU

iguit po»

lis : ergo hac apfa idenuficabilitas a

i

ylt

tentialitatem in Effenüa. — & L. pofle etiami

dliien

Á

argui potentialitatem in á£tributis ( fi argumene

tuti fitálicujus valoris ). & quidem à potiori?

bt e

quamnàm enim inajorem rationem dáni ÀÀ.

tantün

contra Effentiami , qüàm contra áttributa.s?

tem

g. lÍ. ad Ant. quod Effentia potiüs fit identifi-

lione

£atá quàm ideniificabilis cum fuis attributis, Ut

hon K

àutem. omnis praveniatur replica ,. nota «

Spiti

Dic

quod DEUS fit firnplex; quia negat omneni

£omponibilitátein && coimpofitioném ; noü atle

'o,l

tem quiá hegat omnem diltinctionem , üt con»

Mqiid

s ATRU

ftatex SSS. Trinitatis myfletio.

iNotá z.xqub

Vatfin

kffentiam detertninari à fuis attributis ni

l alidd

Rs

fatur.

fit , quàmi Dllam effe talem in futnma actualitaté

jper aliquid formaliter ex naturá rei diltinctunig

tilse

Vit fl

prout femper habet illud fin& ullaincepuone;aut

traüfitu àriou effe ad effe tale;

&

Di)

.Tll. DEUS tam fimplex deb

é eífe, t qmcï

dilin:

31

fimplicius né quidera excogitari queat ; átqu

fini

ftanie dilliiCtioneScoti inter Efleitiam;. attre

Ib

buta , & reladionés poffetaliqui

d impliciusexe

turau

&ogitáti; & e(fe.; ergo &c.

Miri. conftats

vis i

quia indiflinctum uitique excogitari , .X eífe pos

ttadié

tefL:. atqui indiltin&tum. elt fimplicius diltine

d

&ó: ergó &c

&i L. IN; füppofitüm, quói

i

ld

fcilicet mplicitás opponatur dillin&ioni, u p&*

, "n

t

r

Rtdliumi

Oljettionts contra Diflintlionem Stotl. - A6g

tet ex SSS. Trinitatis Myflerio ; opponitue

iremu)

proin fimplicitas compofitioni, & viciffim, quze

cüm in DEO juxta num. 376, non detur. jam

cablis i.

DEUS eft ens quo fimplicius cogitari nequit,

(is argm'tï,'-

X ll. tetorquendó argumentum contra diítin-

j poflc iil

€lionem virtualem , aut rationis, cüm etiam

hg

finé utravis DEUS poffit dicifimplicior. Pro-

u pl

bat ergo hoc argumentum nimium, cüm non

qi a

tantüm omnem diftinctionem , fed & Trinita«

db

tem Perfonarum in Divinis eliminat, perfe-

T2

€tiones fimpliciterfimplices formaliterin DEO

tributi

nonponit, acprincipia Generationis Filii, &

pE

Spirationis Spiritüs S. confundit,

t oimnt

Dices. Talis in Divinis eft adítruenda diftin- 316

, 1002

io, que magis falvat fimplicitatem DEI ;

'.m)m W

atqui di(tin&tio virtualis vel rationis ma

gis fal-

o

vat fimplicitatem DEI : ergo &c.

&» Ic EX di.

J

yis nl

]

€lisjam conflare, quódíim

plicitas non oppo-

1

natur diftinCtioni , & viciffim,

x.1l. D. Maj.

dl

talis eft adftruenda di(lin&tio ,

quz magis fal-

vat fimplicitatem DEI finé imperfe&ione in.,

cepiioüf;ï;

DEO C. Maj. cum imperfeclione N. Maj. fed

ïlïïv u[qu

diflin&lio virtnalis vel rationis magis falvat

et : 4

fimplicitatem DEI cum imperfectione C. Min,

jn, P

finé imperfe&ioneN. Min. & Conf. Sequeren-

mp]iriuff'«

turautem hz imperfeCtiones in DEO ex utra-

j cnq([lï

f

vis diftin&ione Adverfariorum. 1. quód con-

| &i

tradictoria non fufficienter verificentur. T.

uód principia Proceffionum in Divinis con-

n

í

u

jifly q'L!

ndantur. HI. quód perfe&iones fimpliciter

iioüirüï

fimplices non fint formaliter inDEO &c.

$

In«

466 Pars I Dif. IP. OuiftiT. $.V

0l

(

311 iuftas. DEUS utique effet fimplicior , fi nof

daietut in Divinis Scoti diftin&tio : ergo G.

3. eodem modo D. Ant. effet fimplicior cum

Q

funcde

impeifectone tranfeat , fine imperfectione N.

euim t

Aht. & Conf. dixi tranfedt, quia diiïin(?tio

tio 1. di

non opponitur fimplicitati.

318 IV. Diflin&io Scoti in Divinis eliminat fum-

bua p

locen

In3DEI Unitatem: érgo non eft adftruenda. Ant.

Duita

£. tune diftin&tio Scoti eliminat fummam DEI

Unitátem , quandoin DEO admiffa diftinttio-

ümgua

hé formali daretur id, quod unitati opponitur,

3j 1

dillind

fcilic&t, plüralitas: atqui admiffa in DEO di-

ttim))

ftin&ione formali daretur pluralitas: ergo eli«

iinatur fümma DEI Unitas.

y;. D. Ant. eli-

P

Mini

iuinat fummam DEIUnitatem tealeni, quam

&i

folàm comproba

vimus àn. 94: N. Ant. elimi

malita

hat Unitatem formalem C.

Ant & N. Corf;

aufern

prob atione

m pariter D. tünc di in&tio Scoti

m

elimisat fümmam

DEI Unitatefn , quando da*

&tiamí

tetür id , quod Unitati reali opporitur C.

Maj:

quoód iantum

Unitati formali opponitur N;

lt

ffà in DEO diftin&ione formalt

ipüs ET

Maj. atqui admi

finiæs !

daretur in DE

O pluralitas oppofita Unitatifor-

Tentur

mali C.Min, oppofita Unitati reali DEI N-Min.

il

& Conf. Itaque in DE O non datur omnis

Jon j

Unitás ; fed tàntim illa , qua non involvit im-

flc:y

perfedionem ; cüm tamen Unitas formalis

fümmam imperfe&tionem & contradictionem

Telite

quid,

involveret : quia principia Procefhonum cone

t«dlo

funderet, nec illafufficienter falvaret,

qua m

ls

Pfibribus quatuor 5&.1 fxdduximqis.

Ofrjic.'

i AT,

Oljetliones coutra Diflintlionem Scoti. 467

pl t

i. u j

Objic. V. Promifcu?.

fimphitr

L. Qux formaliter diftinguuntur , non pof.319

, funt de feinvicem przdicari in abílradto; hac

pert'eäioneï

qii dilii

enim. etiam juxta SSas non elt bona przdica-

tio : animalitas e[ vationalitas : atqui attrí-

selimitih

buta predicantur de fe invicem in abítracto ;

hac enim eft bona przdicatio : Sapienría ef

dl

fumra

Bonitas : ergo hoc eít (ignum, quód non di-

ftinguantur ex natura rei formaliter. x. D.

if die

Maj. in creatis C. Maj. in Divinis N. Maj. &

ao

diftinclione applicata minori N. Conf. Poteft..,

ainDho

etiam Min. fic diftingui : atqui Actributa predi«

j tgo f?'

pan d

«antur de fe invicem in abítra&o identicé C,

Min.formaliter N. Min. Difparitas autem inter

d qw

LA d

creata & Divina ad propofitum eft , quia fi for-

malitates in creatis lumuntur in abílracto , tune

gxo

aufertur ab ip(is ratio identificandi, fcilictter-

findit -

tium, in quo tantüm identificantur ; econtra

)quando )

etiamfi Attributa Div. fumantur in abflracto,

Cl

j Ti ^

& üt pracifa à tertio (ive Effentia , relinguitur

ipíis adhuc alia ratio identificandi, fcilicet in«

jolots

finitas ; f1 enim etiam ab infinitate abítrahe-

rentur , tunc non ampliüs valeret pradicatio

i

falfum enim eft , quód Sapientia non Divina,

hr

non infinita , feu fapientia üt fic fit bonitas üt

j

fic : verumautem efL, quod bonitas infinita fit

a f

realiter apientia infinita. . Hic advertendum eft,

ln

quàd, ut in Divinis predicatio teneat in ab-

um

Ítra&to , ad minimum unum Attributum de-

beat effe inf&nitum $. hinc valet identice : Sapi-

entia

6g2

1]

0l

468 . PariI. Dif..IF. Ouef.I. $..

dicunt

entia efl Filiatio , at nec identicé valet ; Pa«

lier:

ternitas e[t Filiatio,

eminen

220 1l Quz funt

difperfa in infcrioribus, illa

lierin]

adunantur in fuperioribus ; fic vegetativum

tl

& fenfitivum in plantis & brutis funt difperfa

am,

& realiter diftin&ta, in homine autem funt quid

. ff

unum : fic vis calefa&tiva & exficcativain Ele-

mentis funt qualitates diftinctz, in fole eft ea-

u

dem:; atqui perfectiones in his inferioribus funt

lm hi

difperíz , & diftincle à parte rei: ergo in füpes

indiat

rioribus, & inipfo DEO funt indiftinctz à par-

Tejitar

te rei,; . . 1. Argumentum retorquendó,que

Diuii

funt difperfa in inferioribus, illa adunantur in.,

Tonds

füperioribus :

atqui in creatis ( pracipue juxta

PU

"['fasrealiter dillinguentes potentias inte

llectüs

Yf

& . voluntatis) diftinclis principils producitut

deben

amor , & verbum mentis : ergo in Divinis Vet-

C. Ma

bum, & Amor, feu Spiritus S. producitur pet

applic

idem principium , quod tamen eft contra fidem

, q[

docentem,quód

Filius procedat per Intelledum

Teltio

& SpiricusS. per voluntatem, z. II. Directé D.

ferioribus, adunantur

tttim t

Maj.qua funt difperfain in

dilin]

infuperioribusmodó poffibiliC.Maj.modó non

fomi

poffibiliN.Maj.& conceffaMin.pariterD.Cont.

T

tHic annotandum eft I. quód etiam in exemplis

Tehti

fpecificatis intercedat aliqua diftinctio vel virtuas

Wtnt;

lis, vel formalis; adeóque per hocargumentum

tionis

AA. lucrantur nihil, II. Quód juxta num. 207*

fmt [

aliz (int perfeCtiones purz , & fimpliciter fim-

plices, alie autem fint impura 5 jam autetnea

(ints

lib

juxta ibi di&a ille períeétiones , qua nullain

Objetliones coutra Dif?intionem Scoti.. 469

L

vittili

dicunt imperfe&tionem, fimt in DEO forma-

liter: qua veró imperfeCtionem dicunt , funt

eminenter'in DEO ; atqui perfectiones forma-

eniorbud

- Vegetitit

liter in DEO repertz non admittunt identita-

tem , feu adunationem formalem , fed tantüm

; tlf

realem , & poffibilem ob rationes in tota hac

nemlüd

Q. fufficienter deductas : ergo &c.

ccattal)

. IIl Si Atttibuta Div. a&u 'inter fe diftin-32r

il d

eriorbal

guuntur, tunc debent fundare relationem aCtua- -

lem hujus diftin&tionis : atqui. relatio actualis

[

[lindeiy

indicat extrema realiter diftincta : ergo erunt

.

realiter diítincta

*

atqui nullus Theologus in

QUentg

ipantrt

Divinis agnovitrelationem aliquam prater pere

*

fonales

»

ergo nec aliquam diftindionem..,

ii j

(

l

aCtualem prater Perfonalem. — . cüm noflro

itel

$ od

P.Smiing t. 2. difp. 1. q. 2. n. 69. D. Maj.

debent fundare relationem actualemformalem

Diviit

C. Maj. ftricté realem N. Maj. & diflin&ione

odudt f

applicata ad Min. N. Conf. ad fubfumptum di-

contta

co , quód quidem nullus Theologus prater...

r]mclkf?HE

relationes Perfonales agnoverit alias reales , in-

[ Dirtis

terim tamen omnes Theologi , five admittant

T

diftinctionem rationis, five virtualem , five

;;'.müdö"&?

formalem, agnofcunt hoc ipfo proportiona-

imD-CUEi

tam relationem.

Itaque advertendum eft , has

d

relationes non effe aliqua accidentia przdica-

od

mentalia, quz directe in przdicamento rela-

[ nm:nr?

tionis poni poffint ; cüm enimrelationes'non

np/

fint entiaex fe; fed potiüs ordines & habitu-

d

dines fui fundamenti ad aliud , hinc ficuti Ac-

j*

j

tributa non funt entia proprie talia, ideó etiam

Gg3

n

u

i

470

Pars lT. Dif. IV. Quefl. T. $..

ha relationes formales non fuperant in hoc

perfectionem fui fundamenti.

Dices : Vel ergo iftz relationes formales

4l

ii

diftinguuntur ab Attributis vel non ? neutrum

poteft dici : ergo. xy. diftingui ex natura rei for-

maliter.

Cujus ratio eft ; quód alius fitz;

h:

conceptus objéctivus Attributorum fecundüm

' Ne

fe, & alius relaionum. — Neque inferas: ergo

À

jfta relationes debent realiter identificari Attri-

diap t

butis : átqui videtur repugnare , quód relati-

u Dg

vum idenuficetur abfoluto.

E. enim C. illa-

X n !

tüm. - Min. adjunétam D. videtur repugnares,

DEOI

quód relativum przdicamentale & reale identi-

DT

ficetur cum aliquo abfoluto C. relativumn for-

(tee

male N. Min. Nam relatio formalis , hoc eff,

[ e0f

cádens fuper Attributa , feu formalitates imita-

Venien

tur naturam relationis tranfcendentalis ,. cüm

tra tf

fit infeparabilis à fuo. fundamento , & confe-

Yetitn

quenter eft realiterindiftincta.

d

diüin&ionïs di-

Urges : ergo hz relationes

&i

cent alias, &hz iterum alias, & fic in infini-

tum. E ex Logica . illatum. — Ratío eft,

lie

quia quod alteri eít ratio effendi tale , hoc fe ip-

fo eft tale : atqui iflz relationes funt Attribue

Pm

tis ratio formalis effendi quid diftintum ab in-

vicem : ergo dillinguuntur fe ipfis. — Alias

D

Eks. ad argumentum principale fübmi-

niürat Fraffeninfuo Scoto Academi-

co t.1. difp. 2. a. 2. ]. T.

Qtedt

num. 28.

fPF&ax

NU

: QUE-

2

£39 X o»c 882*

471

pera i t

UJESTIO l.

jotes fom

An Diflinckio ex Natura rei for-

noi ^ n

malis: etiam . fit admittenda intev

x atl

Pradicata DEI Effintialia ?

u disl

' Ishec domeftica ut dirimatur clariüs ad-222

um ftoni

vertendum eft; non effe confundenda.;

e ht

Attributa; & Przdicata Divina.

Pre-

nf

dicata enim DEI dicimus illa , quze conveni-

TL

enin C

unt DEO in primo dicendi modo: talia addu-

xi n. 144 Attributa vero Div. funt, qux

repugnta

DEO in fecundotantüm dicendi modo conve-

realeidt

niunt, taliaretulin.205. Aliquod hujus do-

titum. J

élrinz exemplum eft in homine , cujus Pradi-

fs ,hotyt

€ata effentialiain primo dicendi modo ipfi con-

at ii

venientia funt animalitas & rationalitas ; econ-

nils, M

tra rifibilitas , flebilitas , admirativitas &c. con-

veniunt eidem in feasndo tantum dicendi mo-

, &t

do. De poflerioribus actum eft in ptiori q.

ii

de prioribus autem in præfepci agendum reftat.

T

atb j

Itaque fit

)

o b

$ I.

p

Proponitur Genuina Scoti Sententia.

n d

(s

; Ico. Pradicata quidditativain DEO non3 23

funt verz formalitates communes , &

1 fuþmf'

objeQtivé indifferentes ad DEUM , &

j

creaturam : Sunt ergoifta Pra:dicata adzequate

fpe&ata unus fimpliciffimus conceptus obje^

éivus Ipfius Effentie Div. — Et per confequens

6g 4

non

Ju

aga Pal Dif IV Quafi- 1. $.L

In

non eít inter illa aliqua diflinclio ex natuta rel

n Gl

formalis.

Hoc Confequens debet effe certum,

prüsdi

fi priora fint vera: 5 cüm: juxta SSas diftintlio

füntves

ex natura rei formalis tantüm fit inter forma-

Tt5, g

litates plures, & noníupraunum ; eundem ,ac

probüte

fimpliciffimum : conceptum.

Ita :tenent SS2

Nl

puriores, Lychetus , Smiing , Stiümelius,Ma-

AT

ftrius, Herincx, Vulpes , Herrera, Baro, Hen-

compofi

no, aliique plurimi contra Radam ; Ponciumz,

tiiaomn

infinitat

Fraffen, quorum fententiam fortiter fuftinuitac

fuse propugnavit-:nofler V. P. Guilielmus

fotmzli

"'Thomafo in fuo tractatu Diviza fim,

compdí

piicf'ms il*

tum g

titulato difl. 2. »per totam.

824 . P.I. Si Predicata quidditativa DEI impor-

ln

tarent diverías ex natura tei formalitatescom-

Qntino

munes DEO , & creaturis, tunc non effent in

|ifionis

ultima actualitate , fed magis in aliqua potentia-

qum;

filate,

litate 5 sicque hóc ipsó daretur in DEO com-

poflitio ex actu, & potentia : atqui in DEO

Veri

nequit admitti potentialitas , aut compofítio;

Padic

quippe oppofita fummze fimplicitati Div. quz

Itzplü

eft actus puriffimus finé omni potentialitate:

Mp

ergo &c. Maj. P. realitas communis pluribus

Ting,.

ex natura rei neceffario eftpotentialis , & con-

quidi

trahibilis, & fic cum ratione contrahente ex

pum,

Dere d

natura rei compofitionem efficiens ; qua'ome

siia certa iunt de tali realitate, qua non. eft. i

Titiy,

fümma aCtualitate , & infinitate, prout hz rea-

d

litates in fententia contraria infinitee dici nof

tio En

poffunt 5 quia omnis infinitas oritur abEffen-

tommi

tia ; hiautem realitates. funt priores ipsá Ef-

ülabj

cn-

"m

ProponiturGenuina Scoti Sententi, 473

o extitíoy

fentià faltem eó ; modó, quó conftitutivum.,

betefecta

prius eft fuó:conítitutó; « Infuper ha realitates

NU

funt veré fubordinatz ; ; fuperiores & inferio-

itinrer f

res , magis & miniüslaté-patentes , qu&'omniá

T.j tUDd

probant compofitionem. :

Ed tntdi

Relp. L.-Pater Guilielmus Thomafo dift. 2:32 5

Süroes)e

a. 1. $. . n. 29 non fequi.aliquam in DEO

2 u

compofitionem , quia ifta:Predicata quiddita-

1; Pt

tivaomnia habent Ipecialem ; & fibi propriam

terlllii

infinitatem formaliter:;'atqui quacunque funt

N

formaliter infinita , néqueunt: concurrere. ad

compofitionem : ergo &c;quod. fundamen-

pl

tum cit.Scotiflaameus inhocConventu , & Ob-

DELimpr

edientia Anteceffor. Colendiffimus , ac pi& in.s- -

[l t

Domino poft octiduum 1uz publicz difputa-

n efti

tionis defunctus , mirüm urget tam à ratione,

quàm à Scoti , DoGtoris noftriSubtilis, Aucto-

quapotfmi?

ritate.

DO«

qui

Verüm contra eft; gratis admitto, quód326

n

Pradicata quidditativa DEI reipía fint infinita,

nec plus evincunt fundamenta ibi adducta ; at

aiDi i

yentdt

nego, cum coharentia fuz doctrine Guiliel-

yighri

minz, aut Poncianze afferi poffe, Pradicatis

dih&cm

quidditativis DEI competere infinitatem pro-

du

priam. . [Nam eccecit. Scotifta tenet , & te-

nere debet , quod Ratio Entis, SubfZantia, Spi-

]

quzoü'

qn di

vitus , fità parte rei objectivé communis DEQ,

&creaturis, — Jam quaro : vel ergo hecRa-

ou lt

"T

/tio Entis habet infinitatem fibi propriam üt. ,

communis DEO & creaturis , ac confequenter

jilt

üt ab illis przícindens, | velüt: «ontracta : ad

T

DE-

lt

Gg 5

ava — Pars M. Dift. IV Quafts Il f. .

h

DEUM dX creatüras ? INon bt contracla ad

tontrih

creaturas ,. fic.enim habet propriam finitatem,

gt ; n

& non infinitatem , ut contracta autem ad

fion dic

DEUM habet quidem infinitatem, propriam

optin

at non inquirimus hic de ratione entis ut con-

patnr.

tracta ad DEUM , càm àt fic certum fit illam

tione,

non effe comrunem creaturis, ficut Deitas nog

ficienet

efE creaturis communis , fed potius inquirimus

Va in

de ratione. Esris fecundum fe.

Si vero dicat

Comm

Adverfarius, quod ratio Entis üt commutis

tellédt

DEO & cteaturis habeat infinitatem fibi fpe»

fibyed

ciálem & propriam : ergo, infero ego, habet

ob

illam inÉnitatem etiam utcontracla ad. creatu-

u

ras ; quia quod eft formaliter tale, femper eft

qui«

tale, ubicunque eft.

Infuper quis fibi. perfuae

; &t

deat rationem Extis formaliter ( ütfoquitur P.

hot w

Guilielmus ) infinitam fore communem a

| t W

creaturas ? cüm tamen juxta Ipfum etiam ime

Tnus,.

plicet erearura. infinita,

'Tandem quomodo

V

Cítante communitate actuali ex natura rei,quam

ttahat

Adverfarius ad(lruit) Ratio Extis habebitfor-

fttos,

maliter ipecialem , & fibi propriam infinitatem,

Tam.

cüm tamen, üt fic communis, fit indifferens

entia

ad finitum , & infinitum ?. Manet ergo quód

Qu2

quidem Przdicata quidditativa DEI (int forma-

voli

liter infinita à parte rei, prout in noflra tene-

C

mus fententia ; at infinitas, & fententia ade

tlicy

verfa conciliari non poffunt.

bet eí

327 Refp. aliqui ex contratiis SSis.IIArgumen-

mmm

tum ben? probare, conceptum Entis non dice-

teeff

re realitatem fubjeciivam , que cum . ratione,

cotni-

diis g

T

l Prapo;:imr Genuina Scoti Sententia, 47 $

(;

contrahente metaphyficam compofitionem fa-

r b

cíat; non tamen probare, conceptum Entis

ha

non dicere realitatem objectivam, qua quidem

| props

optime cum DEI fimplicitate juxta ipfos com-

ents t

um rl

patitur absque aliqua ex natura rei compofi-

tióne. -Contra eft:ita refpondentes non füf-

tD

ficienter explicant, quid per realitatem objecti-

singuig

vam intelligatur, nam vel intelligitur aliquid

Y

commune independenter à confideratione in-

- CU

telle&üs ? & fic nihil aliud eft, quàm realitas

m il

fübje&tiva , quam non admittunt ; neque talis

ego.,»hzbc

objectiva realitas compofitionem ex natura rei

ad at

evitat : vel intelligitur aliquid , quod non fit..

fempti

uid^ commune ante operationem intelle&üs ?

ii gt

& (ic nihil contra nos dicunt ita refpondentes,

ïgqui[li[.;«

hoc enim nos afferimus, cüm conceptum En-

mununa

tis perfe&té. pracifum per Intelle&um adítrui-

i

inus..

n

Refp. Alii IIT. Quod realitas Entis non con-5 28

I!Zlfd)qm

trahatur per differentias, fed per modos intrin-

apehtt

fecos , & fic nulla refültet in DEO cómpofitio:

nf

nam licét realitas, qua contrahitur per diffe-

rentias, fit in potentia, non tamen realitas,

jift

t qub:

qua contrahitur per modos intrinfecos, & ita

L

volunt etiam fenfiffe Scorum.

L

m

ol

Contráeft . Quod eftprimoó contractivum329

j

alicujus tationis , feu realitatis communis, de-

bet effe de effentia inferioris , feu effentiale con-

flitutivum illius : fed modi intrinfeci non fint

Afgumiü'

deeffentia DEI , & Creature, üt fuppono cum

"m

gt

aliis SSis. ergo modi intrinfeci nequeunt cx..

nà-

[

476 Parsll: Diff.IV. Queft. H. $. 1.

hn

natura tei effe contraclivi alicujus realitatis , feu

modum

yattoBis. COminiunis,

Neque Scotus ftat pro

Tatr ff

fic refpondentibus ;. quando enim. dicit ens

ficam d

contrahiad DEUM & creaturam per finitatem,

tellts ]

& infinitatem , quz funt modi intrinfeci, non

ien

loquitur de contractione ex natura rei alicujus

fir,qu

realitatis (femper enim negat dari aliquam.,

Qus&

realitatem ad DDEUM & creaturam ex naturád

Koncipt

rei contrahibilem , cüm potiüus afferat, DEUM

mrl

& creaturam efle in realitate primó diverfa)

M.

fed (olüm loquitur de contractione quoad no-

Entis v

flrum modum concipiendi, quz eít contra;

e Mi

€lio non realitatis, fed conceptüs pracisé per

Tl 5 |

modos intrinfecos , de qua contractione mox

ltem

ierum,

DiOt

330.. Contraeft I. Admifsá realitate in commu-

[2

ni.ex natura. rei contrahibili five per differen-

busra

tias , five per modos intrinfecos femper kqux-

ts

tur in DEO compof(itio metaphyfica ; ergo

ldtis

nullatenus ens dicit talem realitatem contrahi-

ontra

bilem per modos intrinfecos.

Ant. P. quia

finit

talis realitàs non effet de fe hzc, feu fingularis,

Ms ;

fed communis & indifferens ; & aliàs modus

Q Rt

intrinfecus effet aliquid ei fuperadditum ex na-

quiaq

tura rei aliquo modo ab illa diftin&tum, acil-

titi,

lam ex natura rei ad effe inferioris fcilicet DEI

&in

contrahens : atqui quando aliqua realitas, que

pl

non eft de fe hzc, fed communis, per ahqmd

Tit in

ab ea ex natura rei diftinctum contrahitur ad

Qu

effe alicujus. inferioris

neceffarib ex natura.,

brat

rei fe habet. üt potentiay/& contrahens. per

W.

mo-

nj

Propbniermuim Scoti Seutentia. — 477

sreliii

modum a&üs ; actus autem & potentia ex.,

usf

nim ditd

natura rei neceffario compofitionem metaphys

