prater jam dicta N;Maj. ut hic jacet , quia per-

Yvf

fecliffima etiam 'actualitas Intelligendi lineam

At

albi

entis, feu effendi nequit attingere nifi attributá-

liter , & extra - effentialiter. . Idem && etiam

Efe

ad Min.qua fibi infuper inipfis terminis contra-

t

M MM DN EM quo-

aliqu

modo ergo eíLvitafecunda fine alia prima ?: ex

tudi

quo ipfo eruitur , quód Adverfarius velit, no»

[1)

litz, admittere debeat. priorem.vitam (uà-quali-

&

| tüs[

eundür lineà iatellctuali,:.) jam i. juxta Ad-

vete

JJ

An Intelle£lus , vel. Atinale, ejc.

279

d

verfarium actualis intelleclio , feu: actus fecun-

tl

dus intelligendi eft ulimum DElI con(titutivum,

anndi

& tamen juxta Eundem debet admitti ratio vitae

iputdity

priorad actuale [ntelligere : ergo datur , vel fal-

j n

tem concipi poteft aliquid. prius , ratione ulti-

Chrle

mo conftitutiva DEI.

m

Objic. V. Cum Aureolo.

Inteïligcrc DEI134

r

eft formalis beatitudo DEI : ergo fi illud eft

diftin&um ab effentia , jam effet aliquid meliug

ag

beatitudine , fcilicet effentia Divina , pofsétque

ia

d

DEUS intelligi beatus absque beatitudine for-

r d

mali : atqui utraque feq. eft abíurda. . Prior

(Latis

feq. P. beatitudo formalis eft quid melius aliis

bonis, & tefte Philofopho:ro. Ethic. 7. «2 epti-

uprmfftn

xl

mum blonum : atqui utique etiam eflentia Diz

(

vina, fi fit diftin&ta ab Intelligere, deberet effe

melior beatitudine formali, quod tamen non.;

;diüf&v l"

jb

potelt. effe:juxta.datam modo 'illius definitio-

1 prob:rir'

nem:-ergo &c.. : Probat. idem Aureolus etiam

iif

fecandam : feq..:Divina effentia precifo omni

(ont

alio bono eft (ibi.obfuam infinitatem fufficiens

ut-fit beara; implicat autem in. terminis , effe

u

Ql

beatam (ine formali beatitudine, ficut implicat

ub

album (ine albedine: ergo & implicat Divinam

Effentiam intelligi (iné fuo Intelligere. . &. cum

pl

Stümelio conceffo Antec. D. prímam feq. effet

st

p

aliquid melius beatitudine objectiva. : 'N. beati-

n

tudine formali.::C..fecundam feq:; eodem mo*

do D. poffet DEUS intelligi beatus objective,

?HF) H*ïï

&L effencialiter fin& beatitudine formali. : bea-

Mm'

tus formaliter finé beatitudine.formali.. N;'ad

xurw»'

[

54

pri-

ego ParslIL Dif. I. Óusft. 1. $. tk

4

primam probationem dico, illius definitionem

dlatrum

effe intelligendam de beatitudine objecliva ; hac

Mj&D

enita eft abfoluté oprimum bonnm , üt patet re-

nem aQ

fpectu Beatotum & Angelorum; qui habent

t C

diferent

beatitudinem. formalem : atqui certum elt,

quéd hac tantó praflet beatitudo obje&tiva.,,

t mit

leminte

quantó effentia Divina eft praftantior aclibüs

beatificis fruitionis; & vifionis, feu intellectio-

Tulemt

nis, qui funt qualitates in'intelle&u , & volun-

fiem p

tate Beati receptze, & produCtz. . Secunda pro-

V0 (fans

bationis Maj. concedo de beatitudine objectiva,

&DEO

& nego illam de formali; natura quippe Divi-

Taur Is

123 ex fua effentiali ratione non obambit , feu

us q

corple&titur formaliter omneid, quod ad adz-

tionis,

quatam beatitudinem fpectat, fcilicet «am obje-

; du

Clivati; quàm formalem, licét hoc totum fi

Y

mpnis»

realiter.

prior,

136 Objic. VL Per id effentia Divina ultimo

0b

lne j

tonftituitur, quod Verbum Divinum recipit ex

vifuz Proceffionis :fed VerbumDivinüm ex vi

|

$ p

fue Proceffionis recipit intellectionem actua-

UT

lem: ergo ha eft nature Divins conftitutiva.

lïibuu

Maj. eft certa, quia Proceffio Verbieft in fimi-

i J

litadinem natura.

Min. P. Verbum Divinum

l primo

exiflit per actualem fui intelle&ionem : atqui

q"ä [

per id. exiflit Verbum Divinum , quod cx vi

tl

íux Proceflionis recipit: ergo recipit actualem

i

intellectionem.

&. D. Maj. per id effentia..

pl

Divina ultimó conflituitur , quod Verbum Di-

4 hmj

vinum recipit tanquam attributum extta-effen-

1

Uale. . INeg. Maj. tanquam pradicacum quid-

dita-

f(vnt,

h

| u Tetellefius, vel At pale, é?c.

28t

S df

ditativum , & quidem differentiale primum C,

QU

Maj.& D. Min. fed Verbum recipit iritellectio-

! U p

nem actualem tanquam attributum extra-eflen-

j Qu

tiale.

C.Min. tanquam pradicatum primoó

«ItUm t

differentiale.

N. Min. & Confeq. probatio-

nem minoris,

D. Verbum exiftit per actüa-

] objc&äs..

li

TOR

J

lem intellectionem tanquam per ratioriem for-

Vintd

malem exiftendi. ' "|N. Maj. tanquam per ratio-

N

nem proximé principiantem transeat. -Maj. di-

tcutdy

€o transeat, quia ut tenent Scotiftee in tractatü

ob

de DEO Trino, Verbum Divinum non gene-

(uippeDïr.l

ratur per intelle&ionem , fed per dictionem.;3

i, l

a&tus quippe generativus Verbi debet effe no-

jl

tionis , & proprius Patri, & non omnibus tri-

t oh?g

busPerfonis communis, prout intelle£tio com-

Clotit:

munis eft, « Ad ulimam Min. currit diftinctio

fior.

y ib

Objic. VII. Formalia:Scoti, qui plané pror 37

linea intellectuali ftare videtur 1. d. 26. q. un.

rtji

m

$. penultimo ad argumenta prixcipalia, dum di-

cit,

"m

Concedo igitur , quüd propri? vocandó at-

ffiu

zributa illa fila , qua quafi qualitates perficiunt

T

in effe fecundo rem prefuppofttam in perfétloeffe

primo, fcilicer quantum ad omnem pevfetl ionem,

yie

d

qua convenit vei, ut eff fubllantjas boc mado in-

tellebl us, ci volumtas non funt attributa, imo um

yo

Dd

quadam perfeéliones inrrinfeen in effentia.

Ft

jitio

paulo infra. : Hac effeatia ( nempé Divina ) 2e

hae effeatia! pracedens omnesa quaft qualitatem

umDi' |

die

eft intelle£tualis, ci volitiva effentialiter ita quod

jJo aniributum bomini, fie

| ql."'-L

jmt rationaliras qon.&

[]

55

"e6

2882 ParsIL-Dift. H Quafi. 1. ,()';'IVI

vec intelletlaalitas buic effentia, . I[dem DoGor

ii

5ubtilis quodl, 1. $. JVasz contraditlio affertiv

N

tenet.

INunc autem intellettualitas , five vita

| Mi

intellecl iua, uel intelle£Eualis eff idem e[[entialie

m t

|

ter Divine effentie, fic intelligendo , quod won»

j

tantium efl idem vealiter ipfi effentia, t boc idem-

duj

titate femoplici ; :ficut fortà quodcunque atiribus

mdib:

tum pouitur idem ipfi effentia: fed boc modo «f

$16

idem [ibi, quod ff ipfa effeutia Divina definiretur,

Spii

vita intelleliualis, frve intellettbualitas non effet

fid..

Soti;

extra ejus definitionem , ficut. apiens,vel bonum

exira ejus definitionem funt:. ergo apertum elt,

Ut

ader

quód ipfe Scotus &gt pro Sententia Thomilta-

K

rum.

adlik

eu

138 - Supet hos Scoti textus nec Scotifle con(en-

tiunt, Lychetus enim unus & pracipuis Scoti

€oni

Commentatoribus r. d. $. q. 4. negat intel-

quin

lectum; & voluntatem DEI effe attributa Effen-

adu

orm

tie Divinz, modósque in illa imbibitos affir«

mat hic, &alibi. « Tartaretus, & Hugo Ca-

nd:

vellus--.prater-addu&tas. Scoti: auctoritates fe

um

etiam fundant in illo DoCtoris Subulis textu r«

dïtn:

d.2. q. 7. $v Contra ifta inflatur , abiDioctor

al

nofter ita habet. - 444 primmm dico, quod Pater

li

formaliter eff memoria, intelligentia, & yolun-

tas; : In quibus verbis fumitScotus (ut ipfum

:

commentatur Tartaretus ) ayformalitereodem

1

modo; quód fcilicet tam memoria , quanr vita

f Ój

intelle&tualiss:& voluntas-(int:de effentia DEI

D

in' primodicendi'inodo pere; . £undem Scoti

Qu

ign—

lg

Sicititin (-;avcl.*uslvita'.m?rginavit-.t Sidntell

Ut ,

] ;f;llf,

283

a Intéllefius, vel Auale, cbc.

TenDo

par j quod Pater eft. formaliter quidditative ime

TOE

telligentia, bac mon erit attributum, fed idem at

iu, n

vita intelleciualis: atqui vitaintellectualis juxta

n eþnliu

num. t48. eft pradicatum DEI effentiale: er«

jj nl

o &c. . Alii Scotifte altó negligunt filentió

g hi

adductos-textus ; Fraffen vero , Smi(ing, Stü-

melius tom. I. p.1« contr. 9, $. 3. Gt p.alt, q. 2.

n ,ni

d

a. I. & 2. ac tandem Bofto in füa 'Theologia

TOU

Spirituali Scholaftica & morali tom. 1. difp. 1.

ju nl

fe&t. 1. conc. 2.- altiüs fcrutantur genuinam.s

-

ul

Scoti mentem, qua mox conf(labit.

apcrwm&f

Ut autem. omni. Cavillo obvietur folidiüs,T39

advertas. velim generaliter pro omnibus hifce

,T];ofniiïæ

adduélis Scoti auctoritatibus , effe doctrinam

leqne

characterifticam in Schola Scoti receptiffimam

j

1

contra Thomiftas, & RR. quóod tam intellectus,

quàm voluntas.in actu primo ,. quàm etiam..

z i

JuüE"lff'

actus intelligendi, & volendi fint ex natura rei

formaliter diftincli ab effentia Divina; quó fe-

j

g

mel -animadverfíó -ad- oculum claret; intelle«

&um ,. & voluntatem non poffe effe przedicata

yit

j

effentialia . quidditatis DEI , quantumcánque

allate auctoritates a

ii

pparenter adverfentur no-

" hil

bis..

T d

Unde ut etiam-hac apparens. contradictio 140

yil

magis .reconcilietur ,. ad - fingulos Scoti textus

reípondeo fingillatim , & ad I. dico ; illum effe

vl

j

fe ipfo fui ipfius fufücienter expreffivum ; cüm

Do&or . nofter tantüm velit, .quód intellectus

jl ,

i M

& voluntas non fint attributa eó modó, quà

voli«

" d

iqtcr attributa recenfentur intelleclio , &

[

tio;

,

o84 Pars H. Diff: H Qusjs l. $-IP.

hidhom

tio; illud enim juxta Scotum propriz intelligi-

aatimodt

tur per attributüm ( ut in cit. textu loquitur)

| bitiss d

quod quaf qualitas perficit in effe fecundo vem

pcScon

prafuppofrtam. im perfetta effe' primo cic. atqui

1ntelle&tüs, & voluntas non quafi g4litas, ( be-

picams

teligi d

né vero intellectio, & volitio; defumpta analo-

lintatis

gia à creátis ) fed potiüs ut potentid fe habent,

ac effentiam Divinam refpiciunt: "ergo Scotus

finguli

le&wio

ibi non negat abfoluté, quod intellectus; & vo-

attribut

luntas fint attributa , fed'tantüm negat rigorem

attributorum repertum in intelle&ione; & vo-

linas.;

p li

litione &c. quod ipfum magis adhüc colligitur

ex truncato , & mianco citàndi riodo Adverfa-

Voanr;

&l

riorum , cm ordinarie i(tas particulas reftrin-

; qudg

gentes proprié vocaudo attributa : itetn, bóc mo-

àOs.

dó: omittant, fimpliciter fic citantes no(trüm

e a

D. Juxta $cotum t d. 26. q.ür Zwtellethus;

dion

voluntas non [unt attribuia, ino feut quadam

o

perfetliones intrin[eca in effentia : fed , ut dixi,

tente

mance, & (übdol?,

Nec dicas 5 juxta Scoti

Bhyf

immediatum contextum zztellechus, e volutat

&onf

fuut quadam perfetliones intvinfeca in effentia,

&M

i ( effeutia ) praintelligitur omni quantitari,

itit

€ quafi qualitati: atqui per quafi qualitatem

li

intelligitur intellectio , & volitio ( defümptà

ICHC(

analorià à creatis) per quantitatem auter in-

U i

telligitur infinitas, qua eft modus intrinfecus

(q

liibens quantitatem virtutis: ergo fi intellectas

l i

his oninibus praintelligitur " confequens elt;

ind

quod fic przdicatum effentiale DEI.

NOH,' m-

ejs

Vgl

qmm ho dicas, licét enimi adniittamus int

r

[«

N

!

LU

«34 Intelletlus, vel A& nale, cc.

28$

iil

le&um, & voluntatem praintelligi quafs qualis

tatimodó explicató, aut fors etiam aliis attri-

It loq'äï,i"

bütis: de quantitate tamen hoc adeó abfolut&

Hf

d

necScotus afferuit, nec nos admittimus,fed ex-

li

plicamus Doctorem noflrum, illum debere in-

qud!iw,

!

j

telligi de quantitate propria intelle&us, & vo-

fs

h

luntatis & non.effentie , quz, cüm unica; &

i V

fingulariffima fit, incapax eít hujus termini col-

j

le&tivi omnis; (icut malé dicerem o»w»is DEUS:

s

attributa.veró- ( & in fpecie intelle&tus, & vo-

m

luntas..;: aut etiam intellectio,. & volitio-) cüma

j d

plura (int, apt& affici dicuntur terminó collecti-

du

XO.072Zif.

:

pAdt

iil

Ad L. Scoti texcum dico I. Doclorem ibi lo—?!4!f

qui de intelle&u ; non prout eft. potentia, aut.,

LU

snolt

actus. ab eflentia promanans ; fed potius prout

eít radix hujus potentiz; aut actualis intelles

l

étionis ; quod ipfum denotat Snbtilis, & in Sco^

l qatiff

to ufitatus loquendi modus ; cüm non inditfe-

) u;dr

renter , ut falsó putabat nofter.Sichen in fua.a

i

Phyf. tract. 6. difp. 4. q. 1. n..3. adhibeat, aut

: 'JJWE

confundat. iflos terminos. intelleus , intelles

g]fïff!'A

&nalitas , fcd. diflin&té in toto. contextu. dicat

pl

intellettnalitas,qua eft radix intelle&tüs, — Ta-

jj

litet.autem ex profeffo probamus n. 148. in-

,(umpri

!

cellectualitatem fore de eflenia DEI, —.I. Sco-

(

tus, ibi. adhibet .phra(in loquendi .negativams

jl

(non.enim affirmative, aut affertivà dicit:- Síe

!Utïlï'ï

ent vationalitas efft effentialis bomini , ita etians

,

d

ántelleiualitas effontia Divina.) & rit& peues

)

l^

ona-

fretug, ds0 ibinegat: unum.ell, quod. rati

jl

l

$d.

A&

litaa

"

486 Parsll. Dift. 1. Quaf. . $1. "

litas non fit attributum (extra effentiale ):Hós

fiis o

vetlil

imini; alterum eít; quód etiam intelle&ualitas

tei or

(NB; Non intelle&us , aut voluntas ) non fit

Cuus a

atiributum eflentis, proüt allegata Scoti littetáj

modu

&refiduus coritextus clamat.

Verüm quàtit

tataá

iniqué Scotifle Advetfarii ex his Scoti negatio«

teitus

&ulii

hibus ponant propofitionem affirmativar irt

E

à

parentheti pofitam , videt,

inmoi

quisquis oculorlun.'t'

*

ls ad

lippitudine non laborát:

141

Dices jüktá inmediatum Scoti- coütexturmi

pofit

fuife:

in formalibus é. q: éxtelleftualitas: dicit modum

a.

intrinfiécum bujus e[féntià , proprit aztem attris

red),

buta funt Sapientia, &j chbariias , c$* alio - wodà

Áapius

aranftendentia, puta Uéritas, j bonitas: ergo

&t a

intelle&tus non eft attribusum.

Contrà eltL

Ws t

intriy

ergo intelle&us etiam non eft predicatum ef«

fentiale DEI, fed potiüs modus intrinfecus in«

quií

fiftendó àadductz Seoti litterae.

Contta eft il

fi pe

Scotifte Adverfari peffime confundunt. hos

tv fà

terminos intellectus; & int«lle&tualitas ; & quá

&lLin

lin|

Cufi

Scotus de intelle&ualitate dixit j ipfi extendunt

&d intellectüm ,. licét re ipfa. de neutro Scotüs

K

Qtn

affirinárit rationem modi intrinfeci proprié dis

&i, EtideoContra efEIIL ut arinotant Doctos

j

&i

tes 11 138; relati ex Theodoro Smifing tta&t.3.

difp. 2. d. 1. t« 14.. Scotus ibi tantüm loquie

Tat

Divi

tur de ifitellectualitate, quátenus eft modus ime

lrl

ptoprie, & prout determitiateris ad (übflantiám

intellectualem ; quae eft radik tam intellectivas

lum

üm

Quàm volitiv& potenti ;- adeóque non fumit

ll i

ibi Scotus thedurh intrinfecugi proprié, quate«

nué.

ln Intelletdus, oel Afluale, trc.

r

3

287

feitib)à

nus juxta doctrinam Scoti, & Scotiftarum unis

AT

vetíaliter modus P'ropri& fumptus.eft ex nátura

ia d

/

tei formaliter. modaliter diftin&tus ab effentia;

ol

cujus afferitur effe modus, fed fumit ibi Scotus

PT

modum intrinfecum imptoprié tantim , qua«

tenus przcise contrádiflinguitur ab attributis;

i

atl

& ultima differentia fpecifica, quaratio quidem

TT

in.modo intrínfaco reperitur, non tamen eft i].-

lius adequate con(litutiva;

Quod fi hanc ex«

| Eonmui

pofitionem arbitrariam caufetís , aperte ; hanc

lii

fuiffe Scoti mentem, evincitur ex modo difcur-:

rendi , quo utebatur Scotus ; cüni eniim íti c.q;

ia d

Ízpius fecerit paritatem inter.intellectualitatemi

d

ii g

ex parte DEI, & rationalitatem ex parte homis

nis, tandern intellectualitatem vocavit modum

d

jLnid

intrinfecum , ne fcilicet aliqui (ibi perluadeant,

quaft veró admitteret, quód íntelle&ualitas ita

ii

a

fit per omnia de intrinfeca, & ultió con(titu-

tiva ratione effentiz Divin£, prout rationalitas

li i

eít in homine.

Sed, üt dixi, vocavit fic intelle--

j od

ais

&ualitateni improprié tantüm.

Ad III. Scoti texturn dico, Doctorém ibi lo-

143

9

cutuni effe de intelleCtualitate radicali

; quami

[opffeu

jam toties dixi effe de éffentia DEI.

Ád IV,

o

iij

Scoti textum n. 1 2 8. relatum; in quo fe fütidane

Tartaretus, & Hugo Cavellus , dico , Patrem

jl

Divinum habere quidem fortnaliter hec attri-

"

li

buta , fcilicet »semoriam , intelligentiam, G vos

Imntatein , non tamen effe illa per identirateni

t

formalem, pro quo facit n. 15 9. fadla annot4e

nW

Ofis

g

r?o generalis, & magis de hujus veritate c

[

fta-

288

Pars 10 Diff. H.. Quafl, II. $. 1.

Á

ftabit agendó.de diftinctione Scotiflica, . Quod

d.

autem hazc fuerit ibi Scoti mens, conílat ex eo,

ticpir

quód quidam dixetint : Pater intelligit per Fi»

tonli

lium, diligit per Spiritum S« quafi Filius fit for-

tione]

maliter intelligentia Patris , & Spiritus S. for-

molo

1naliter voluntas; & amor Patris.

Contra hos

funtin

proin dixit Scotus : .Pater formaliter eff memos

eentia

ria , intellirentia, j* voluntas, Ícilicet per intele

il quo

ligentiam fibi formaliter inexiftentem, — Ce«

efenrà

terüm marginatio Cavelli nos non moratur. I.

ignof

Quia tantüm .eft. hypothetica : Si intelliga-

tilimy

tur- .

2.. AliiScoti Commentarii hanc mat-

Cui hz Scoti ex-

ped

ginationem.non. adhibent,

Tete p

pofitiones non placent , fudet circa alias,

locay

lt

QU/ES TIO . II «

T0 exj

p

De ii5 , que funt Pradicata DEI :

Trini

Wi*ntiali(, ,

Ya fi

'5. Ic

Tnti

e[jentialiter Ens , Sub-

quia p

.A DEUS fit

Flantia , Spiritus , 'ivens , Iutelle-

& l

ADt

|

"

tiualis ?

dlfp

Onclufio affirmativa pro omnibüs hujuii

lener

$. quinque partibus elt facilis , & com-

!44C

lii

munis inter omnes,. Itaque

m

P. L. pars. 1. Creatura funceffentialiter entia

fllbüg]

per participationem : ergo DEUS eft effentiali-

[l

ter ens imparticipatum ( ratione Zgsparticipati

ET

Íe habent ad modum seceffarii. puri , juxta di-

tlj

IIII gl!)

) n DELS f e/fäntialx;ter Es$,cb6 2a8g

onatr

4n. 104. ) quomodo enim aliàs à DEO par-

ticipari poffet ratio entis.

Tenet etiam haee

tdipigt

coníequentia, quià pradicata ex fua formali ra-

iEl b

tione DEO , & creaturis communia perfecliori

piius Á

modo ( hoc eft, demptis imperfe&tionibus )

Contit

funt in DEO , quàmicreaturis. — II Perens per

lh

effentiam Theologi aliud non intélligunt, quàm

K [

id , quod effentialitér fe ipfo exiftit: atqui DEUS

j o

effentialiter fe ipfo exillit, cüm effentialiter. non

imordati

agnofcat fui caufam & non poffit non füfficien-

i

d uctt

titfimus fibi e(fe ad. exi(tendum : éergo eft ens

per effentiam , hoc eftjnec inhzrens , necinhz.

hesot

rere potens; non quidem ens$ nominaliter , cüm

T

hoc ab actuali exiítenitia prafcndat, fed verba:

liter, aut participialitet,quod femper & ab zter-.

IL //

no exiílit,

iDl

P. Hl parsi. ex Cap. Fizziter de Summa

r4;'

Trinitate, ibi etenimhocerat decifum, — II. Ju-

xta fidem DEUS eft cau(a prima omnium fub-

ftantiarum : érgo non poteft non effe fübftantia;

j

quia prima fübltantig caufa nequit effe ordinis,

1l

& perfeGtionis deterioris

5

á

d

quànm fit ipfa fub-

ftantia cau(ata.

Dicitquidem Henno trad. t

difp. 1. q. 8. conc. a, hanc ptobationern non.,

m

tenere alàüs DEUS etiam effet effentialitet

A

lapis; leo, equus &c, cüm etíam hotutn fit cau-

fa... Contra eft, iíla probatio tenet, quia effe

lkcrt"'fd

fubflantiamn dicit pérfe&ionem fimpliciter fim-

dfgnliihf

plicem , feu perfe&lionem fin& imperfeclione :

j

effe veró leonem , lapidem , equum &c. ( quà

qumü

l]

talia,hqc e(l irrationalia ; & inanimata funt )

hon

290 Pars Hl. Dift. 11. Quaff. IT.. f.T.

non dicit perfe&tionem . (impliciter fimplicem:

!

ergo tenet: DEUS eft caufa fubftantie : ergo

b

& ipfe eft fubftantia 5 non tamen tenet: DEUS

lii

eít caufa lapidis: ergo & ipfeeltcalis, quia om-

W q

nis perfectiofimpliciter fimplex eft formaliter

Dj

inDEO ;; nonautem perfectio mixta imperfe-

hiij

&iene.

Conf, DEUS eít effentialiter ens pet

DL

fe exiftens : ergo elt fubftantia, & quidem com-

ilidà

pletain ratione fubftantiz ; càm fabftantia in-

huD

completa fit contra infinitam DEI perfelionem.

N

146 . P. lIl. pars. cum ex eodemCap.Firmiter,tum

Ti

ex Joan. €. 4« V. 24. Spiritas eff DEUS, Hujus

(]t

ratio eft.- L. DEUS effentialiter caret materià.5

Iþl.l'llü

aliàs non effet actus purus excludens omnem

a

potentialitatem : atqui quod effentialiter exclu-

[

dit omnem materiam eft eflentialiter fpirituale:

Ín

ergo &c.- 1l. E(fe fpiritum e(t perfectio fimpli-

Civ

citer fimplex : ergo enti perfectiffimo proprias

T

li. SixDEUS eít materialis, & corporeus:

fi

velergo componitur ex materia, & forma, vel

qu

ex partibus integralibus : atqui. quzlibet ha

&t

compofitio effentialiter repugnat infinitz fim-

li,

plicitati Divinz: ergo &c.. IV. Juxta fidem, &

p

fanam rationem DEUS procreat animam ratio-

viu

nalem , & Angelos: ergo & ipfe debet effe fpi-

&r

ritus; cüm plané imperceptibile fit, quomodo

Unde con-

Trg

corpus in fpirituale agere queat.

u

flat , tam in fide , quam in Philofophia erráffe

Tug

illos , qui DEUM corporeum finxerunt : üt»

Qr

StoiciÀntropomorphitz , Anaxagoras , Tertu-

ii

lianus, & alii.

Pv IV'

M

n DEUS Ft &yfi':ül;q?iter Éns , i. 29t

Áj

At t

P. IV. pats. Ita enim defe ipfo teflatus eft147

DEUS Deut, 3. quaáfi juré jurando dicens :

n Dl

Levabo ad celum mauum meam , « dicam : vi-

,U

Lfofi

Vo ego in aternum. Num, 14.. 'ivo ego, air

Dominüs. Y. Reg. Vy. v. 26. quis enitn eft. bic

1 o

at

Philifl as incircumcifis , qui ex probravit acies

j

DEl viventis? quod fi hzc omnia neges , tim&

illud ad Hebr. 10. borrendzum eff incidere ia ma-

bunte?

fediri

»n5 DEIviventis , übi plané ao v/vens adduci-

tur tanquam quid fingulariter DEO conveniens;

ais

nàm vita DEI effentialisnon eft actus fecundus

Ij B

at

( próutfunt in creatis operationes vitales, &

fpirituales exercitus à vita (übftantiali , realite?

l ()I]',?hfl

l

ab illà diflinctus , per veram càufalitatem eli-

f

citus , ac acéidens, fed in ipfám DEI effentiam

fpiriwii«

formaliter incidens ; ut S. Aug. loquitur l. g.

Civ. DEI c. 6. 4o» aliud illieffe, alizd vivere,

) P!0f1

Ratio hujus fi. L. vivere dicit perfetionem.,

)[p()[iüïï

firpliciter fimplicem :erzo DEO competi.II.

jrmiy

quz fe ad áCtus vitales ab intrinfeco movent,

jl

etiam quando jam funt in fuo ftatu connatura-

Tl

li, illa vivunt (quod ideo addo , üt non com-

f

prehendam motum non vitalem gravium & le-

p

vium , quz fe ab intrinfeco moventad fuumlo-

cum connaturalem : item ut excludantur Ele«

uomm

menta, & mixta, dum affecta quadam intem-

j

Ü [

f

(

(id

périe ad nativum femet reducunt temperàmene

tum ) atqui DEUS, dum femper eít in ftatufuo

)

.connaturaliffimo movet fe ad aCtus vitales ab

[

intrinfeco ; eft enim primus, & inex hautlus

dqua

fons.

]i

h

292. Pars Il Dift. Ii. Quafl. H 5 L

|

?

fous vite : ergo &c. hoc totum magis decla-

quaü'.

rabitur n. feq. itaque

|

figi

148 P. V. pars. L. Juxta dida DEUS eft fub-

|

ftantia fpiritualis :atqui haec vivit , üt patet in»

js)a

i,

animaradüonali, & Angelis: ergo &c. II Dzus

indii

eft caufa prima omnium intellectualium : ergo

ttqui

& ipfe intelle&ualis demptis imperfe&lionibus.

viduu

lil. Alii viventium gradus fcilicet vegetativus,

lote

& fenfitivus dicunt imperfectionem materiali-

tis. N

tatis , & corporeitatis : ergo DEO tantüm po-

fntia

teíl competere vita intellectualis. . IV. DEUS

neceffarió , & ab intrinfeco fe movet ad intel-

tili

f

ligenda omnia co

guolcibilia : ergo ab intrinfeco,

& effentialiter eft intellectualis.

Et certé fadli

quari

t

funt inanes in cogitationibus fuis, qui lapidei,

Min,

igncm , Solem , aut alia fimilia inanimata, & ir

rationalia adoravére pro Diis , econtra intelle-

num

E

&us vel parüm fanus convincitur hujus Univerfi

Au&orem grandi (eáque non accidentali fed

(in]

& p

effentiali ) pollere intelligendi virtute.

Qttà

* II.

D

hY

u S'ingularitas, €5 Exiflentia fint Pra-

p

dicatum DEI effentiale ?

Spi

Tco. Tam. F. Singularitas , quam. II. Exi-

Hot

149

ftentia eft praedicatum quidditativum,

4

& effentiale DEI.. I. pars eít in ommi

Dcif.

fchola recepta, II. eft contra paucos prafertim

late ,

SS. putantes effe Exiftentiam DEI modum illius

I ;

intrinjecum

tii

P. L

M

hn Singularitas ,ey Exiflentia fimt cc. 195

Ti d

P. I. p. rationibus Scoti: L. fit hecà pnoul49

quafi.. Effe aliquid effentialiter fingulare (five.

Uïelï [n

fingularitatem eflc p"ædlcatum effentiale alicu-

t ag

]us) nihil aliud eft , quàm effentiam ipfius effe fe

ipsà, & absque ulla formalitate fuperaddita

I

individuam , & numeró immultiplicabilem :

Jim-t

Ts

atqui DEUS eftdefe , five ex fua effentia,, indi-

viduus , numeró immultiplicabilis: ergo ex fe,

Wgt[ "n

hoc ett effentialiter , five ex fua effentia fingula-

TU

tanmm

ris. Maj. eftcertaab inductione, ideó enim ef-

fentia creata v. g. humana potcü numeró mul-

J 08

tiplicari , quia non efLfe ipsà , & eflentialiter...

Lal j

.fmrmfa[

fingularis; nam fi homo eflentialiter diceret fin-

gularitatem v. g. petreitatem , ficut dicit rhtio-

crent

nalitatem , non. effet numeró multiplicabilis.

yi Junoli

Min

fiDEUS ex fe

five ex fua effentia effet

u

l

numeró multiplicabilis in plures DEOS, tunc

i j

aCtu fic effet multxphuacus in infinitos DEOS

g U

Iwtal

(in Divinis enim pracipué ad intrà idem cít effe,

ac poffe efle) quia ex fe non determinatur ad

!

cettüm numerum , & aliunde eít ens fummé

neceffarium , ac infinitum : atqui defacto DEUS

non ell fic multiplicatus , nequidem per pro-

ii

prietates perfonales Paternitatis, Filiationis, aut

Spirationis five aCtivze, five paffivze

ergo.

Hoc totum tradit D. nofler Subtilis 1. d. 4.9.2.

,IE

L[[Jllm'

$. Sednunquid eadem eff : ubi ita docet : Stcut

Deitas eft de fe bacjita D EUS,qui DEUS eff Dei-

J q

tate , eft de f bic : córinifTo conceptu van includi-

gt

if lnl

tur mcommunzmbths (per quod Scotus fub-

tiliffime contrad:ümgmt fingularitatem à per-

2

)

3

»

fona-

i

294 - Pari 1. Dift. IT. Ousft. 1. 6:11..".

fonalitate) wec ratio per(ona , quia Deitas enm-

| diip

gradi

muvicabiliseff. . 1dém Doctor in pluribus aliis

locis fzpius repetit hec formalia : Deitas eff de

quddi

fe bac , adeóque fingularis. :

fotma

1fI

Ratio Scoti II. Sit hzc. Strictiori modó

Stoti

DEO convenit fingularitas, quàm creaturis : er-

inum

go cum creaturis conveniat fingu!aritas forma-

hote

fativa

liter modaliter ab ipfa effentia diftin&la , effen-

tie Divine conveniet effentialiter,

Aut. P. fi

mat

fingularitas non convenit DEO flri&tiori modo,

eftnt

quàm creaturis , tunc ficut effentia creata v. g

effet 4

form;

humana poteft confiderari, imó eít numeró

plurificabilis ; ita etiam effentia Divina absque

In,

contradictione fit , aut faltem confiderati poffit

tillte

ut numetó plurificabilis , quod eft contra fidem,

fniti

ts

cuiinnixusScotus t. d. 4. q.2. ff. 44 evidem-

1iam ia docet : NNatura autem Divina uvica eff,

dicat

om»inoimplurificabilis , e& inmumerailis: ergo

liter

ET

ei adaquate ( hoc eft ex fua adaquata effentia)

X 0

corre[pondet umum. femgulare , quod. exprimitut

zomine DEI, quod naturali intelligentia intel-

m

ligitur ante quamcung&e proprietatema per[onas

Ti

lem.

Ratio Scoti HI. fithzc,

Exiftentia

ml

juxta n. 155. eft.deeffentia DEL: ergo & fin-

ün

gularitas. Confequens P. exiftentia eft tantüm

jtie

rei fingularis : ergo fi natutaDivina fit tant

D

perfectionis , áctualitatis, ut in fuo conceptu

r

eflentiali & quidditativo exiflentiam includat,

prop

haud dubié in.eodem conce

li

tem includet.

pu & Gggularitae

L ntgla

1j

--

5

h

Atqueutrem clarius ob oculas ponam;, non

ubi

&L

48 Sincularitas, c& Exiflentia frnt &c. 295

Dutne

tibi perfuadeas , qua(i fingularitas fit aliquod

j d

praedicatum eflentiale ab aliis DEI przdicatis

ubl

quidditativis , aut effentia Divina ex natura rei

formaliter diftintum (^ quod hic etiam alii

ior m

Scotille admittunt communiter ;. infra autem

n

à num.322. cum Poncio , qua.doCtrine. co-

ts f

harentiá noncapio , dicunt : pradicata quiddi-

idi, t

tativa ex natura tei formaliter diftingui ) ac for-

hi

malitas à parte rei fuperaddita ; fecus hoc ipfo

joriau

effentia Divina, Ens, Subftantia in DEO non

i

effec de fe bac, fed ellet bac per aliud , puta per

formalitatem fuperadditam : efféntque in DEO

] n

na d

Ens, Subflantia, Spiritus &c. non minüs effen-

v p

tialiter plurificabilia, quàm ens , fubltantia, aut

jl

fpiritus in creatis ; cüm ( pari admifsà diltin-

4l

&lionein Divinis, ac creatis fingularitatis à pre-

lj t

iil

dicatis quidditativis ) nihil horum fit effentia-

1 u»ild(,ä

Aili: ]

liter lingulare.

Imo quod plus eft, fingulati-

"tas non tantüm eft de ratione effentiali Deitatis,

jditi

nyïilll"r

ac omnium pradicatorum effentialium , fed

etiam omnium modorum , attributorum , &

"

relationum perfonalium 5 nam ficut repugnat

j

il

tuücm'

multiplicari Deitatem , ita & Divinum intelle-

*

€&um, voluntatem, filiationem, czeterásque pro-

go&l

prietates.

Unde fingularitas non eft aliquod

1

l

l

pradicatum effentiale diltin&tum.ab illis, fed eft

dl

4pfamet pradicata effentialia , ipfamet ( fcrvata

UI

| mffl'd*

]

proportione 5 attributa , ipfemet relationes Di-

vinz 5 ipfa vero irultiplicabilitas eft qudam

yi

j

negatio confequens.

Fors dicitaliquis Scn&if&a : exn. priorifequi- p & 4

u

i

tuür,

l

h

i

(

296 P;etrsll. Dif,IL Quef.ll $.1L.—

tur, aut quod dentur plures fingularitates 8

duslo

DEO, fcilicet fingularitas effentiz , & fingula-

gno l

titates attributorum formaliter diftinctorum ,

( p

aut quod nulla fit fingularitasin DEO.. Sed x

hii

aliud effe,dari in Deo plures fingularitates fuper-

denfo

additas, &aliud, dariin DEO effentiá Divinam,

ftemn;

attributa,& proprietates perfonales,quorum fin-

tiadi

necef

gula fint ex fe (ingularia: primum afferui nun-

quam ; fecundum repeto, & dico iterató : da-

j um

tur in DEO effentia Divina, dantur in DEO

| fgntia

modi , attributa, & relationes, quorum fingula

tia

funtex fe, & effeniialiter fingularia absque fü-

| pium

peraddita fingularitate ; quo debité intellecto

| pium

aliz due infertz illationes per fe corruunt,

ellat

153 P.Il. parsI. Siexiftentia DEL non effet illius

tim,

?

pradicatum quidditativum , fed tantum mo-

dus intrinfecus , attributum , vel proprietas,

| pti

tunc jam exiftentia prafüpponeret aliud pradi-

EC

catum , à quo emanaret tanquam modus , attti-

[

butum 5* vel proprietas

atqui exiftentia non

ücm

prafupponit tale aliquod predicatum : ergo

vet

ipíaeft predicatum quidditativum DEI. . Maj.

I

lt certa, ficut enim modi,, & attributa pre-

; D&

fupponuntaliud, à quo emanant, ita etiam pr&«

r Ttdu

(upponeret exiftentia , fieffet modus , vel attri-

[

butum effentiz Divinz,

P. itaque Min. fi exie

[ic

ftentia in Divinis prafüpponeret tale aliquod

ul

predicatum , tunc prafupponeret fe ipfam, &

f

eflet antequam effet ; atqui hoc efL implicatoz

&i

rium : ergo. Maj. P. nihil potetl emanare ab

gldc

Dr

alio, nifi illud, à quo emariat ( vel forfan me-

lius

N

! 511!1

hn Singularitas, cb Exiämtia fmtebo 2 97;

Vrb

lius loquendó eszanatur ) aCualiterinaliquo fi-

; g

gno priori durationis, naturz , vel originis

ii

( prout bené ex P. Smifing annotat P. Maflrius

0. t

hic difp. 2.:q. v. n. 2.) exiftat5 emanao fiqui-

at

dem fpeGat ad actum fecundum , & illud, à quo

KDiit

fitemanatio ad actum primum ; ergo fi exiften-

qnmum!i»:'

tia aliquo modo emanaret ab effentia Divina,

vt

neceffario in aliqua priori natura fecundüm.,

ol

rem , vel fuam rationem formalem deberet ef-

rin ol

fentia effe actu in ratione principii talis exiften.

m

tiz : atqui effeactu in rerum natura tale princi»

bsqui

pium efl exiflere : quomodo enim etit princi-

joteli

pium exiflentiz , finon eft , (inonexilit ? ergo

e(fentia Divina haberet exiltentiam ante exiften-

If

fl

tiam , quod interminis eft implicatorium,

m i

P; eadempars II. DEUS eft effentialiter enst f4.

per effentiam.

mpricm

Jam quaro, vel ergo DEUS

eít effentialiter ens per fe effentiam fumendo 25

jl præä-

j At

e5 nominaliter tantüm, & prout ab a&tuali exi-

n

ftentia prafcindit? vel deente participialiter, aut

veibaliter accepto ,& prout neceffarió dicit exi-

1:«5:1

T

flentiam actualem? fi primum; ergo apertein

DEO ponunt rationem entis potentialem , &

"

n

reducibilem ad a&tualem exiflentiam : ergo hac

dit

eadem ratione & creature erunt entia per effen-

tiam, cüm fint ensnominale, quod ab actuali

l üfl'!;

exiítentia przfcindit ; qua funt aperte falfa. — Si

jian

jl

fecundum dicatur, tunc quaro ulterius, aner-

£o DEUS revera fit ensparticipialiter in hoe ri«

J

jt

ido fenfu, quatenus exiftentia e(t de intrinfeca

j

DEI quidditate ? & tunchabeo intentum; — Vel

li

T*

for-

2$98& Pars L. Dift. H. Ouefl. 1. . Il

A

forlan exifltentia DEI eít de JMlius effentia dun-

da habe

taxat per identitatem realem ? atqui fic etiam

ii r

alii modi intrinfeci , alia attributa forent de in-

l, 'Fingm

ttinfeca & effentiali ratione effentie Divinag : at-

dtatst

[j

