lium in ordine ad fcientiam àt fic.. Ad IIL Conf,

Priüs

Xy. D. Antec. quaz funt difpería in inferioribus,:

o ]

funt adunata in füperioribus, fi fint, & quantüm

ml &

"RT

funt inter fe compatibiliaC.Aat (inon fintcom-

patibilia N. Ant. & Conf fic rifibilitas & hin-

[

nibilitas funt difpería in inferioribus animalis;

ü &fJ

Wil

fcilicet in homine & equo, & tamen, quia funt

paíliones & proprietates differentiarum effen«

pn'or,-

tialium, nequeunt in animali coadunari. -

Wt

41

Objic. HL. 'Theologia: DEI eft eminentet

j

pra&tica & fpeculativa : ergo- etiam noflraz»

Conf. P. Theologia DEI eft exemplar "Theo-

hi,

logi&

L

n 77;!0103'54 fit Pv atl ica; ecirt.

417

logie noftrz, & hac elt illius exemplatum:

citprioiti

jo peattt

atqui exemplatum repra'fentat fuum exemplar:

yt; tht

ergo. . N. Conf. in hujus probatione N.Maj.

TL

Elto enim quoad objectum Theologia noftra

fit exemplatum Theologiz DEI, tamen quoad

dictdin

habitum & modum tendendi in objectum in

| pmximW

juat il

eífe. fcibilis, non eft illius exemplatum, nec

t urgt 1

Yheologia DEI exemplar no(trz.

Dices. illa facultas e(t fimul practica & fpe-

xi admtil

L enitndt

culativa, quz fimul tractat de operationibus, &

t p

fimul de fpeculationibus : atqui fic tractat..

"Theologia noílra : ergo, min. P. Theologia

m p

tractat de moribus, a&tibus humanis, virtutibug

y ia

"Theologicis, reftitutione, merito &c. Item tra-

; qui d

&U lüäispa

&at de DEO, Angelis, aliisque fubítantiis fepa-

ratis: ergo. g. D. Maj. fi in fpeculationibus

um t

ex fua natura etiam quiefcat C. Maj. fi non.,

tcfpecult

(fpeculativy'ï

quiefcat N. Moj. & diflinctione applicata mi-

yom d

nori Conf. de quo mox plura.

Priüs tamen adverto , Adverfarios fuperflue4

Aat s

ponere hos terminos Theologia eft practica fi-

i

mul & fpeculativa formalirer ewinenter ; vel

, &i

non fm[COTU'

enim Theologia eft formaliter practica, &

eminenter Ípeculativa,aut viciffim? vel eft pra&ti-

ijus

ca, & fpeculativa tam formaliter, quàm emi«

ibus at

wenter ? neutra explicatio tenet: ergo. — Non

j

iraruf

prior; quam enim majorem rationem dant

pro uno , ac altero, pro praxi, & fpeculatione,

T

aut viciffim ? INeque fecunda, quia quod unus

du

termimus adílruit alter deftruit, ut conítat ex

im 1

n, 312. Imo ipfum exemplum, quod adhibent

Ad-

48 Pars1. Dif, Prolog.-Quaeff; I2 $.IV.

r

Adverfariiipforum.intentum non.evisicitdunr

guit, &

dicunt, in.anima rationali-vegetativum:& fefie

dyracr

fitivum.contineri formaeliter : eminenter 3 :maím.

tipidic

üt tenent Scotiflo in Animaftica -communiüs;.

fit, qu

anima rationalis continet. formaliter .vegeta«

SCIPN

tivam aut fenfitivam pracise fecundüm fatio*

Citudinis

Anandu

nes communes , & conceptus genericos vege-.

tandi & fentiendi ab(lrahentes:ab: inferioribus

t idu

v.g planta, bruto. .. Econtra fi anima vegeta-

&édtüma

tiva vel fenfitiva femel fit contracta. per proprias;

prütsqur

ditferentias fpecificas plantz, aut bruti, turic dm

fT

rigore loquendó non continentur formaliter

62,, irji

fed tantüm virtualiter, & aliquo modo 1.fenfü;

Cpplus

improprio. eminenter .in animá .rationali 5 ex:

Yi d

quo confequens eft, quód anima rationalis!

T.

nunquam fimul & formalirér & émisienter cóne

Cof.

H

tineat animam vegetativam; vel fenfitivam ?'ere!

pio:

o paritas.ab hac ad Theologiam ducta non:eft!

t

u

fhciens.

;

t«lillls ellen

upiaa [^f

4j

Dico IL.. Theologia noft

ta. eft 'f';mp!icfit;g

Y

htoiogig

. Pra&tica,. . Scotus fape cit. q. 4. Prol. ubi réjés

iDE

0,q

&tis feptem. fibi contrariis Scntentiis tandemzsl

$

*

[Whpxa ab

hanc adítruit.

E

)

P. ratione fundata in ipía Scoti definitionede*

"t

praxi : Illa facultas e(t Practica, cujus cognitiost

r j

nes per fe.& immediaté, vel faltem mediaté o*

Mit

ng

dinantur ad volitionem rectam, & fünt natura-*

u DEI, |

liter. priores ipíá: atqui tales funt cognitiones*

Ilimj,u.

Theologicz facultatis :- ergo ipía efiPraclicae

WT

Maj.. debet conftare. ex Logica , ubi Scotiíta:

t i

dicta:

probant ,. quód. volitio ,re&af fit proprié

Ujïhm)

pr d-

T

- .dk $. Theologia ft Pratlita , ebre;

49

ii

graxis , & con(equenter etiam illa facultas , qua

od

eft prior re&ta volitione, ipfitsque direcliva veré

at

eibpratica, ". P. itaque min.- Obje&tum Theo-

(omm

logiz , quod eft DEUS, eít conforme volitioni

li vt

recle ; ab eo enim fumuntur prima principia re«

/

indn t

&itudinis in voluntate , qualiafunt : DEUS ef£

r

amandns proptev(e,e proximus propter Deume?c,

cinfentrit

atqui iltud objectum determinat intelle&tum.,

iav

creatum ad cognitiones & notitiam re&titudinis,

o

priusquam voluntas creata illam velit : ergo no«

brui; u

ftra Theologia eft practica ; hinc dicitur Matth.

y frdt

€. 22. in bis dztobsss praceptis univer(a lex pendet,

noloult

€'prephers, — Pariter & Jacobus c. 2. hortatus

raniond il

nos $. effote fatlores verbi ; quae omnia praxin

indicant.

, r

ij

Conf. L. Principia noftre T heologiz füh:j

wv

pra&ica : ergo & conclufiones. Conf. tenety

talis elLenim conclufio, qualia funt ipfius prin-

du&anölfü

Cipia, ex quibus dedueitur, — Ant. P. principia

4 Hmplïti(ä

Theofogiz funt principia Bdei , & fumuntut

j ii

àDEO, qui e(t ulimus finis : atqui principia

mpta ab ultimo fine ( etiam tantüm fpecifica-

ts mndw

!

tivé tali ) funt pratica ; ordinantur enim ad

opus , & applicanda media, quibus finis ultimus

delïnïtioqt:ä

aquiritur juxta illud Joann. 20.

Hec. fcripta

Jlus ;ogmü?

j I

wj

Jfint , at evedatis , quia J ESUS eff Chbriflus Fi-

lius DEI , c nt credentes vitam babeatis in no«

Lt j

t j

wineejus, — S. Aug. l. 1. de doctr. Chrift, tenet,

quod Theolozia ordinetur ad dirigendum qua«

1 er

ybi gU

tuot a&tus, lcilicet eredere , perare , diligere ,

Ó virtuig) vivere s ergo non ordipatur ad fim«

P[[)Pf ij

E

j

pli-

-spo PuhlsDifs Prolog: Queft T. $- IV.

/

T

]mdh q.

- 'plicem fpeculationem, fedad praxin, quiafpeci-

z

Tirid

ficati aftusapud omnes praxin fonant. ; Conf.ll.

ex aliffimo: quodam principio *. DEUS ex na-

Mi

tura fuae(t fumme bonus , & communicabilis:

al

J!id!»(fcl

ergo:condecens eft, nt creaturis innotefceret,

BUTTM

&&que iis cognofcendum, & fruendum daret : dt-

qui.modus ad banc communicationem manitee

'41404 r

ftandam aptiór non eft , quàm fcientia DEInae

df fwh

turam , attributa, & effectus explicans , Go vo-

qionbs,

Juntas fic alle&ta ad diligendum DEUMI: ergo

"nb

]

facultasficDEUM explicans & voluntatem no-

r

firam alliciens'ad DEUM diligendum ; eft pra-

jfb

£ica - & ideo myflerium SSS. 'Trinitatis nobis

UT

revelatum ,. Incarnatio, Redemptio pro nobis

At

peracla , Evchariftia , aliáque Sacramenta:infli-

Wady

tüta , lex gratid data, & vita zeterna promifíay

UUR

n6f quidemüt de fimilibus fubtiliter dilputemus

?!iva*';—:.;,,ä

ïThco'logi ; illacontemplemur ; fed uc amorein

VDidg

DEUM & Divina rapiamuractransformerulte

r leü n

Namuütauctot eft S. Anfel. 1. 2; cur DEUS ho»

ftiliQ

m -c. 1. Perverfasórdo amare ut intelligat,

"NÀ

Conf.ll, Fi-

vetlus vero ántelligere ut ames.

L. ii

des .«f pra&ticá, ut in loco proprio oitengu

MM

SSa.: atqui Theologia noftra principalit

j Ws

d

tur fidei :.ergo & ipía eft praclica :

^

av

m

Wt

4f Objic.l. Hapropofitiones-innu

da Tpecühr

Bl

tione confiftunt : -D EUS eff Trinus : Patérgte

mlümm

nerat Verbum ditliose (ic..; ergo "Iheolozi

P t Y

non eít (impliciter practica.- . . ad- Ant. quód

"ïThcol

propofitiones allatz faltem (int virtualiter prae

co»

Ptb

d

-&icæ y primaenim, fu informalibus habet

us

T

27 d S/"Theblogia fb Pháflica; ée. -j

E

sit,qiift

- 3tu6i cit, q. 6; ad quefHionem igitur vefpondeo, in

nant, Cutd

fGiney includit virtualirer notiriam vetlitndinis di-

DEU

leilionis , tendentig in tres perfonas $. ita quod f

minutii

atlus-eliceretur: circa umam folam , exclndendà

i imotdit

alias Cfscut infidelis eliceret Jeffet a&bus nom veus,

gumdatit

Secanda incledir ntitiam vettitudinis, fecindsim

joneni m

iguod allus eff civca duas perfónas ,

qtmrum una

cientia D

.if/l'/;b' ab adia.

ilican d

£ionés.

-Idem'lgz. ad alias fimiles propofi-

Dguxt

»3"Objic.Il. Licht

juxta Scotum Theologia ne-46

volidt!

-teffariorum v p quod Donum Jr amandim

fu.

endomt; d 1

endam malum &c. lt p'ra&ica,Theologia

tamen

Trisiait

feontingentium , id eft eorum, qua non ex na-

ytio pf

*türarei , fedex libera DEI volüntate neteflatía

Wacramenm!;

füntad praxin dirigendam v. g; quód Baptifinus

gma p

dfit vemedium peccati-originalis &c, eft Ípecula-

iirerdipi

&tiva^s'ergo malé dicitur. fimpliciter practica,

du

* D. Ant. quoad fecundüm membrum ; "Theo-

]

v

dogia contingentium eft fpeculativa per fe Io-

quendóC. per accidens;& fuppofita DEI volun-

,auDio

g '5

fate NzAnt. & Conf. Itaque defacto neceffaría

t ad regulandam praxim hzec veritas :

Gufb

4

Baptif-

opl'iO

d

"

sefd. fefeipienans ; ficut & iiïaþ ;

mendqcium

ff uriendum.

grinCiP

aülff'J

a

Objic. III. :Dignitas fcientis refpicit pr'in-ci-'

paliter fpeculationem,& fecundarió tantüm ope-

r IÀ

rationem : ergo Theología nor potefteffe fim-

i

pliciter practica,

RLIN. Ant. Natm ratio fcien-

2 T

tigTheologica ( prout illam admifimus à n. 23

LZW-G."*

principaliter refpicit operationem ; propter hane

| Vifwaüfa?j

enim eft (cientia Theologica, utnonobfcuré col-

ia

D 2

4

$2 Pa f.'D;if.' Pralng.l Q*kfï. L S-IV-

i

Mndiri

dig

itur exillo Joan. 20. ^ Ht firipta jesr

M

€re

datis , quia 7 ESUS ef filiws DEI ; d*»t cré-

dentes vitambabeatis in momine efus.

Infupet

um

dies

fcientia Theologica elt'in intelle&u , t trahat

- oluntatem ad confecutionem fummi borii; fie

s

Que nunquam fiftit in nuda contermplatione fui

al

lt x

bjecti. "Tandem exiraomne dubium efl; quod

TW la

fcientia etiam rationem practici refpiciat, quia

3.H

tivam.

(cientia üt fic dividitur in pra&icam & ip ewlæ

f

Objf&üm

lt

Objic, IV.' Omnes fcientiz ordinari poffünt

; (altem virtualiter ad DEUM colendum; aut5

d Md

amandum : ergo vel noftra ratio nihil probat,

fwz;&iq

AROR

xelommnes fcientiz debent dici pra&ticee, ^ D.

Ant. fic ordinari poffurit ab habente fcientiái

d

C. Ant. ab ipfa fcientia N. Ant. & Conf, Nam

J

g

aliz (cientiz ex fua inftitutione nec refpiciiit

S-EUM ütfinem fupernaturalem; nec pérme-

EY

dium füpernaturale procedunt , nec etiam'

Ml

onem dicünt$ M

dilia

Chtiftüm Redemptorem relati

enim , üt habet S. Aug. l. de pr

&d.Sanct 'Chri-

du

féusefft mortuns pro nobis, st Mathematicis aut

fl

wl

Philefophi, aut Rhetorés , fedutju[i effemuss &

Ui

fecundum virtutem retlà givamus ; ad^quot

Theologiá pre catteris fcientiis ordiriatur. Hüc

L

v

etiam facit; quod DEUS taitüm fit obje&tum

N

?Eheologi , & nullius alterius fcientize; & pet

"g

- eonfequers licet aliz fcientie ab habente illasad

to

DEUM ordinari queant, ideo tamen pra icis

Eüq 01

(

annumerandz non funt , ficut'Theologia5 qtf;it

quoe

W Pu

fcicmia cerifetur prafïïica-non ex eo praxcise,

r

LA

BPLU Th?glogia fit. Praflica, echc; fä

ptaxin dirigat. circa objcótutm qualecunque, five

s j

alienum, fed.ex.eo,

ABL

quod dirigat praxin circa ,oþ:-

gu. T

jectüm proprium.

Qo, at

sc:Infers; Ergo faltemMetaphyfica erit praclica,

iibl

quia refpicit , & ordinatur ad DEUM tanquam

ad obje&um proprium. — &. N. Illatum, quie

p

pundigt

licit aliqua conclufiones metaphyficales ordie

rdpióa d

nari poflintad DEUM amandum &c. quia tà-

an& s

men. DEUS. refpeétu Metaphyficze tantum eft

obje&tum partiale; licét principale, ordinatur ip-

Íemet tanquam.fpecies entis ad ens üt (ic , quod

yanziti

)lendum- D

&ft objectum totale, & adequatum Metapliy-

"d

fica.5 GL ideo cüm ensut ens fit fpeculativz con-

1Cica, !

fiderationis ; alia omnia

-

qua: ad, ipfum ordinan-

tur , dicuntur fpeculati

va.

yate l

k Coii

*;; Objic. V, DEUS non eftobjectum dTisoler

9

m« "'iþi[ï

giz, üt eft ultimus finis, fed üc eft DEUS : ergo

j nf

"Theologia.non et practica.

&. D. Ant. non

iet objectum Theologiz , üt e(t ultimus finis re«

d

sluplicativé. C. fpecificative N. Ant..& Conf.

ia d

st

Quia principia practicaetiam à DEO poffunt.;

M

K

ie

4f !

delummi.üt. ab ultimo 6&ine

fj

pea

ficative ,& boc

faciselt; ut Theologia po(fit dici pradticá.

!"fh W

*o:Dices. -DEUS:non eít objectum operabile;

Whaq

ergo Theologiz; qua'circa DEUM ver(atur,

);dmalllf

1 t

non e(t-obje&tum.operabile. | &i D. Ant. Non

eft obje&um operabile phyficé , & entitativeC.

clenllïa

:

Ant. moraliter, & attinpibiliter N: Ans& Conf,

j

Elt ergo DEUS objectum operabile , non quod

t

g

i

phy(ice 8 entitativé produci poffit; fed.in quan

tüm -per actus virtutum Theologicarum , aut

D 3

alio-

&4. Pari. Dzj? Prolog, Queff. 1.6:1P.

l

,

aliarum poteft obtineri,

Adde ; quod.noáfit

]sinluo

neceffarium àd habitum practieum ; quod Vers

itftot

fetur circa obje&tum operabile,fed fufficit;'quod

fitüsi

dirigat praxin circa objectum proprium ;:quod

Plb

utique Theologia circa DEUM praftat.

]

IT

Inftas. DEUS nequidem moraliter, G attins

RCEPN[

gibiliter eft operabilis : ergo nihil dictum;-Anf;

tümen

P.fi DEUS eller moraliter opetabilis, tunc prins

logia d

cipia operantis deberenteffe pratica : fed mon

Infcn

fünt pra&tica: ergo &c. P. principia ifta fünt cre«

DriT

dere & aflentiri : atqui hzc non. funt pra&ticay

gudai

fed fpeculativa : ergo . N Ant. in probat. IN«

D

min. ultiriam probationem: fic Dift. principia

idog

ifta fünt.credere & affentire praCtice ad . operang

'otin

dum noftram falutem C. Maj. fecus N. Maj. 8b

k

Di(t.min.fed credere & affentiri praQtice ad.opes

éyy

randum noítlram falutem non funt principiá prae

RU

&tica Nimin.fira

peai

fnin. & Ni Conf.-.

pliciter credere & affep:iä Cf

1

t [pg

- Urges. SiDEUS effet. operabilis wioral

gt

tuac hoc pracipue fieret -per actus dile&tioniss

IQS CH 1

ad quos ducit T heologia : atqui Theologia mon.

gl

ducit aut dirigitad a&tus dilectionis ;per fe tere

f

£9 &c. min. P. aliz Ícientize naturales , aut illor.

Tj D

rum obiecla non ducuntad amorem naturálem.

Nbl

ex fe:ergo nec Theologia ad- fupernaturalems

rgriones

Ant.conílat, aliàs enim omnes fcientiz forent

(gfl'e, [

practicae; y NI min, in. hujus prob. diffimulató

Ti

Ant.N. Cohf. & paritatem; diiparitas eft 3quià

Qyj

$

Mi li i m É

"

J

"n . Theológia fitPPaBhiéa j ehre." fy

, u

lis infuo genere»eít potentior ; quàm naturalis

m quu

v

infuocüm certum fit Theologiam:fidelinm:efe

if

ficaciüsindücere ad amorem quainThcoIogiam

opriimjbl

Philofophorüm : hecenim fuum obje&um mee

1€ fpeculativé attingit. ^Et-ideo apud omnes

reccptüm eft ; quód feientize naturales fint tan-

. didmdi

tüm erudientes ; & tion inflammantes, Theoz

blis u

logia autemerudit; & inflammat.

i

Ql : ff

nt

"dInfers : ergo magis etuditi "Theologi eru

t ial

miagis fancli 5 peritióres enim in' arte Magiflri

vünr patt

prafEatiora moliuntur artis opera; at contrariti

i probt

non taró experientia commionflrat , eüm hinc

Dil pini

inde docliores fint pejores; ^ m /N; Tllatum per

jcéad p

feloquendó , quia talis Theologus ex: propria

us Nl

&ülpa & defectu in majorem fui perniciem &

y dul

damnationem abutitur habitu "Theologiz.

yprinpl

:*Objic. VL Scientia: quae eft;gratià. (üi ; eft o

fpeculativa: féd'Theologia eft gratia fui-: ergo

z

elt fpeculativa. min, P. Scientia nobiliffima eft

bl $ mo!lh'

gtatià fuijfic enimMetaphiinter fcientias natura-

lii dllt&'*wl

leseft nobiliffima, & eratiá fui: atqui Theologia

Theiligil

ettnobiliffima inter-omnes fcientias : ergo eft

»is ul

gratià füi;& per confequens Ípeculativa/ &i 1N;

"

mir: in hujus-prob, N. Maj. quia illa fcientiaeft

lts

ia "

nobilior; quz nobilius habet obje&um; ac ope-

ypermat

rátiones nobiliores citca illud; atqui DEUM. di«

Kioiti

ligere , colere; & ejus poffeffionem:meritotiis

operibus prometeri longe-proftantius-eft:.

p

j

i

quàm . ipfam tantünr cognofcïevä,ï&"*wfp ecülari

"Theologiaadhuc eit nobi

ä

(f

prine

hæ j

N

T

'-34;.,.;- ii

BM *Q. 4* Qs

m

€eps

v

$& Paerl. Diff. Prolez. Quaeff.T. $. 1.

i

eeps fcientiaru

gbl

fui.

4

l .-omnitlxm,' e'ciamü non ütgraa'&)

gurha

iscqpuces? S

cxentxæ .fþe.culativæ:- fuüt n&bi!ior;s;—h

"dtunu

practicis s ergoanter illas- debetTheologia:ree!

iayl

poni.: X D. Aut; funt nobiliores, quando opee

ol

rátiones, dd quas regulandas practica ordinatte

Miohe

cur ; non funtnobiliores ;quám. fimplex-SC nüs

Tht'uïogi:

da fpeculatio :C. fecus IN Ant; & Conf;

PO

inox diQta.-: *

E

ol

Inftas habitusdeclarativus.n

on eft fpebülä&q

o

vs: fed'Theologia eft habitus declarativuscere

Vüöi(qm

gonon eft fpeculativa.Min.conflabit.q.feqifizs

UT

Maj. P declarate, explicare, ac defenderefidefi

t

nihil fonat pra&tici; fed potius (peculativiz ete

ü d

o &c. X. N. Maj. ad hujus ;probationemidie

: ?

ii

co, quod declarare. objectum .non attingibile

noflris a&tibus fit quidem merum quid fpecu-

lativum ; aliud. autem eíl.de objecte ,.nnggs

per noftras operationes attingibil

3

il l

44

Eth: Sapientia

ld

Urges. Juxta. Ariftoteleni 6..

eft habitus. fpeculativus : atqui- juxta - m«:19.

*

"TheologiaVíatorum ett fapientia : ergo &t

U

elt fpecialativa.

x. Ariltotelem fuiffe lotuu

h

i

'de fapientia propriiffime tali qua& habet. anne«

N !

Dihy

:Xam évidentiam . qualiter 'utiqué- etiam

15

t

Wee

nos "Theologia non eft fapientia,:

,

hdj

: " Urgesadhuc. Saltem Theologia Sch

olfli

tini;,

ie(t fpeculativa ; cüm mos loquendi jam invalute

DO (antj]

tit.hos dici Auditores "Theologica fpeculauivas

Ttta,

àllos veró-moralis. - gj huncloquendi modut

TT

ol 0*

i

Polïc admitti propteg, .läncula:ivum inThe

gla

L 6

Ms S. Tieologia fre Peatlica o « g

gl fcholaftica procedendi modum ;;non.autem.

igohffxtgiïä

quód fit habitus entitativé Ípeculativus,

wl

:Sequitur Gorformiter ad dicka;, etiam "heo-j i

[heolgit

logiany Beatotüm: effe- (impliciter. practicam:s;

j u

quig»vifio.beaufica eftinaturá prior amore bea«

fliggurit

tifico ';:«eiqueamor: beatificus-: conformatur,:

imprdi

'Theologia:vero:DEI poteft dici.practica., i ad.

& C

rationenu rtótitiz/. practice fufficiat.quod fit

regulativa praxis , quantum eft ex fe , five tunc

dliee

porentiapraéticans fivregulabilis ;; five/ non. : $i

veró: ( quod probabilius eít.::) requiratur diri-

hd

tht

gibilitas poteritiz pra&ticantis ,tunc T heologia

fendtt

DEL eít fpeculativa;:quia voluntas Divina non

[pecolt

eít regülabilis; fci-dírig

]

ibilis ah:aliqgfa» fe guls,

rabita

cüxm xgxia fit Prjma r

egula».

pon at

759 VO :

ym qund 1

N

jj

bl

A?iS Theolopi.

afit babitus diflintus ab

.e»f"f'?",,'? fidei ? lutri

n]icä natu

1

1*

ralis , 'u.elq.

*

p

L:

i

: ]gpgfnqtärnlis a

j a?

Ek

jo t

lnl beibola hii rulint, 2

; diftinclaab habitu fidei.. Hanc exprefse

yfoile Is

H

; ténet $cotus.3, d. 24. q«un.«ui pradluxit

ughäbfl j

DiAug«l44; de Trin.e. 3. ubi de/Theologig:

m i

ita.diflerit,.— Quafeientia non pollent fideles pl .

j Scbc.

rimi.y-quamvis polleant ipfa fide plucimum, "Ra

tiocondufionis ell , - Iabitus fidei eft ab(olixe

ld ' Wn ;umï

fupernataralis;- & infufus-; habitus Tbeologise

" s

econtra efI naturalis; intripfece ; ac (tudió nofiró

qucndf ,

jn n

Ll.,!ï'

,ïsuiägas.o iBl —.Aä&gs:ïghïoivgiæ; dittinguuii

ao

—

48 P;zra*«li Diff. Proleg. Quafl l,2 — ( NT

ab actibus: fidei : ergo'etiam habitus ; pracipug;

ükipïlli l

quia affenfus-fidei nititur: veracitati DELimre«

p

velando ; tanquam principioimmediato : econ-'

lf p

tra. affenfus. " Theologiz - innititur connexioni:

dLdübin

medii cum extremis in premiffis,

Et1deo; ii

Aperiéti

Tiecs

rigoremanendó, non gaudet Theologia tanta

certitudine; ac fides , quz omnia magis confta-"

f dui

bunt infequentibus àn. 70. Pro nunc autem-

josmodi[

$3 Dicoll. Theologia efthabitus entitative &!

tii &i

intrinfece naturalis. - Hzc eftin omni Scholai:

f!mfideü

communior-contra non ) paucos tam KR.

i.

uàm T Tás ; inter quos eminet Clari(f,.D; Pj*

tlhjüsfpe

du

Babenftuber difp. 1. prol.a g. :Supponit;:miï;

tem nofítra condufio, :quod habitus Theolos:

tivpei

giz fit extrinfece fupernaturalis ratione objedliy:

U

& habitus. fidei ,/à quó remoté -dependet; ac'

Donn

Nec^

velut in femine &-radice continetut.

(tt dj

plus evincunt argumenta pro füp

'it ii

'crujatu'f:flïta!i;&

l

gfï

P.

intrinfeca mox proponenda.

operd

ituf abagea-r

$

P. I. Habitus Theologiz aquir

"p

d

te naturali naturali modó : atqui habitus; qui'ab

N

h

At

agente naturali naturali modó aquiritut ,'noR;

eit intrinfecé fupernaturalis: neque quoad'eftis

PWagQ[]

tatem , neque quoad. modum:: ergo Theolo-*

ho

gia non eft-habitus. intrinfecé fupernaturális, *

i p

Min. conftatex : terminis; quia natura füisvis:

aülem'r

ribus nequit attingere terminum fuam-activis

Wr& d

tatem excedentem. . Maj. P. Habitas T heolos'

Md

gie -aquiritur- per frequens exercitiumy explis-

u

cationem ; le&tionem ; & pracepta: periti inar

Wif

lo

oüdentem:

R

Mij

te Ma gi»&ri;-d(ïcejmis.äï- mipa c,gr refp

L

H

;cdifeie :

Vij

tipl

n Si Theolopiafit babitus AlffinHushéc. q9

mjmy difcipult (Ludentis óperam; attentionem; & re-

satiDEnn

petioneimi 5 verbóraquiritur Theologia ficut alize

mediuoudt

Ícientize pur&:naturales. aquiruntur:: :ergo.non

r coned

e(b habitus intrinfecé naturalis;

Ant.:conftat

j Erid

experientià, qua habemus, illos ;:qui fe in rebus

Tieologitt

"Eheologicis:magis exercent, habituari ad re&

fidéi elarius explicandas ; illos econtta, qui hu-

T d

j nurc u

jüsmodi facra negligunt fludia;in iisdem myfte-

asenial

rii explanandis hallucinari ,

fintfideDivina ditati.

quafitusicunque

n ml

cos um

'Conf. HabitusTheologiæ,cHl calis ; qüa!e

"D

e(t ejus fpecificativum : fed ejus fpecificativum

efl.quid naturale ::ergo &c. -; Maj. conftat,quia

Supptti

dbine

ratio pecificativa eft etiam conflitudiva. . Mins

Pidpecificativum:habitus 'Theolopiz.eft con-

m

nexio illativaextremorum cum premi(íIis, per

p dguit

quahi diftinguitur.à "Theologia DEI, & fide

viretit ^

tam Divina; quàm humana: .atqui ifta conne-

upn |

Xio per difcurfum i

ergo- &c.

s

llatà eü-mcg& quid naturale:

yiurdid

"dB A A: quód lieàt eo

ihabiuit

hngxio extr&momm'g $

per;difcurfum illata , explicatio ; le&io , przce-

ag

ptaMagiflri, acdifcipuli labor fint quid natu.

f

ralefecundüm fe , effetamen quid fupernatura:

p

le; prout ab habita fidei: elevantür ; habitus

J fuperté

autem Theologig (emperab intrinfeco integras

n

tut& elevatur ab habitu fidei : Addunt pras-

"1

terea dicentes ; quód difcurfus;tantàm fit cons

abitis

ditio fin& qma non , non autem ratio.formalis

qcioit

s

conclüfionis Theologicz. ;; utpote quà princis

d

perrfdl"E

paliterdependetà fide,: qua pexdiifcurfum f ,

tf

dj

vel fic applicatur. -

Con-

u

€0 . Par: I; Dijft. Prälag; SQnafl. Lc $:H

Contra utrumque eft I.....Habitus fidei.efb

ib

tantüm caufa remota conclufionis Theologices

vttciadof

econtra difcuríus e(t caufa proxima, & non tan:

hais

tum conditio fin& qz4 non - atqui effe&us.ell

tttdufios

fimilis.caufz? proximz, A& immediatz :;,ergo

f

Habitus Theologiz non eft intrinfecé fapernar

Vi

turalis;- . Maj. P. L. ponamus duos, quorum

fs

unus hábet intelleCtum acutiorem , & habitum

Ti

fidei minüs inten(um ;. alter vero habitum fidei

V g

magis intenfum., & intelle&dum minüs inten-

" Ciirid

fum :& affuétum in : difcurfibus "Theologicis;

Védhti

prior certé eliciet conclufiones'Theologicas pet

Bifia

fe&tiores,ac pofterior ; atqui hujus non poidlt

Vi

reddi-alia ratio; quàm:quód fides (it tantüm eaue

Vil

fa remota, & difcurfus proxima- conclufioni$

D

"T heologica : ergo &c. Min. «onílat,..quia

LO

&]iàs habitus fupernaturales non cantüm dantur

tüitati

adfacdiüs; fedad Gmpliciter operari t. "ergo:

dl

fides effet caufà proxima , cunc ille minüs; vets

Ntiatüti

fatus in:difcurfibus Theologicis ; deb&::g;.fgäï

1

iaf

huc juxta intenfionem & pertectionem. habitus

UT

fidei producere conclufiones Theologinasägquiy

j

1

:

Hþütl:»q

[j

adhuc fufficienter (apponitur applicata fidesl

PU

lius (licétnon tam perfecle ac; alterius.), Sigit

l um&

fifint.duo ignes , quorum perfectior non, &l

b d

il

tam propingué applicatus, ac notabiliter impets

fectior , - & .nihilominus comburit ftipulamj

M

LT

eüm intelle&tus perhabitum fidei elevacus aqué

eWare

d

fit; & maneat caufa naturalis (icut ignis, . 'Ea*

) !

dem Maj. P. H qui negatconclufionem Theo:

"ts

logicamiquatalem non C()fhfælïïtiþus i

260

li Ml

if | h $. Theslovia frt babitus diflinflus cyc. 61

dahitis fb

eónítabiti.62. atqui (ifides-effec.caufa proxis

TT

mia cónclufionis Theologicz , tunc certe eflet

imo, n

liereticüs :- ergo fides rión eft caufa proxima

iqoi ii

eónclufionis 'Theologice; ^ Min.P; talisenim

od

jám'non negaret conclu(ionem Theologicam ,

i d

ütpracise pefdifcurfum humanum illatam; fed

duos, QUi

potiüs ut informatam faáproxima, & effentia:

m &hiblrv

Iiter inttinfeca caufa formali ,

qua effet habiqcu's

i

rb

fidei : ergo foréthiereticus.

m s

Contrà eft IT.- hábitus fidei abfoluté non ele j 6

TM

vat difcarfüm hamamim Theologicüm, fed po-

[hebtgil

tis ipfos actus credendi füpérnaturales : ergo

husj

dàta s. "eft infüfficiens,

Ant. P. veleriiim ele«

s ia

varet difeurium Theoloeicum intrinfecé ad etfe

mo P

'

fápernatüralefidei; fpei ; charitatis , vel alterius

h conlhh

T

fationis: átqui non ad effe fupernaturale fidei,

n—;anthm ;

quiatam difcurfüs j quàm conclufio Theologi-

ca quitalis'non eft &&tus fidei : neque ad eíle tu-

u

i

pernatürale fpei ;^ charitatis, velalterius ratio-

s debg[öf

nis, dàià habitus hujus fpeciei nonpotelftdiver-

o

fáttidpecie tribuere rationen:

Ethinc.coatra

vtl

E HU "Tdem fpeciehabitus nequit elevare actus

fpecie diverfos : 'atqui a&tus fidei, & a&tus di-

lii

htl

fcürfuumi & conclufionum "Theologicarum tuut

d

pecié" diftincti " preipue: in fentendia tenente

Théólosiam 'effe proprie fcientiam * ergo ha-

ggblhlth

burll

bitas fidei nequit'ad aliquod effi fupernaturale

jide

elevare difc*ür(hm-Thwl-ogicum.

(

"Probi 1; Nonrátó Dottores:etiam

;

Caii 0-'-5- 7

atj

Iu[ionfm

liciex iisdem £dei principiis coiclüfionés op-

D

)

dl

uucllf!

gqült'asxdeducunz», utpracipué conitabit

[6 H

Aj

62 -Parsl, Diff.Prologs Quifo E. AF

re H. Diff.IF. Q. 4 vixnonpertotam; adeóg

pidum

que. unus deducit concluftones:veras; alter ree

allipin

ipfa falfas.s. atqui ille habitus ion: eft fupernas

titjai

turalis & infufus, qui poteftcopcurrereadaffee

dipiri

fum falfum i an enim quis: dicet;- DEUM àn:

-

bis f

fuudere.habitum , quiad errorem inclinét?::&

Thith

falfitatem ? ergo Theologianoneft habitus ifi

Cioni

trinfecé fupernaturalis , & infufus, . INeqiié fas

: Qb

tny

eít yj. iftam diverfitatem in fententiis provenire

àScientificis, & non ab ipfo habitu/Theologias

Á

hazc enim: E tenecin noflra tantüm & illonimà

Mif

t

fententia, quidicunt, "Theologiam effe habis

tum intrinfecé naturalem , . & aquifitum;: ; At

Aácetan

veró fiafferatue , "Theologiam efle habitum ine

ttyipr

fdis i

trinfecé fupernaturalem ,. & infüfum ;; jam:hias

bitus ex feinclinabitad falfum , aut faltem:noft

&t

inclinabit fufficienter ad verum : quod utrüms

prenii

uefuflinerinon poteft ; quiahabitus fupernas

tütgis

turales dant etfe & operari fimpliciter ; & mor

lnt à

tantum fecundüm quid, & imperfedté: : 01

Atpum

$8« Conf. I.. Eítoanima rationalisficàfolo Dzo

dufio

Vondlu

infu(a.& procreata,. quia tamen homo ponit

ultimam difpofitionem ad illam, :non eft:quid

lr

fupernaturale : ergo dato , non conceffo , quod

as

Ven l

habitus Theologiz.fit à DEO infufus ; tameim

non erit fupernaturalis , quia à Theologo ultimz

iil

faltem ponerentur difpofitiones adipfum, fcili»

"lUf

Wmn

cet diícurfus illativus. .. Conf. II Indignum elt

Philofopho recurrere ad DEUM. omitfis caufis

ma ]ülf

fecundis prater effe&tus mirandos, quamdiuzae

rakg fj

janr

T

sig in-oppofitum non convincit ;; ergo.et

i

pi-

TT

hu . Tbeologia fetbabiius diinloscbe. Sg

Fnm t

piatulumeít Theologo:recurrere ad miracula ,

eri;diet

ad fupernaturalitatem ,'ad DEUM ; quando ta-

n dl

tio , auctoritas Ecclefis; Scripturg , aut Patrum

yrereadil

id aperténon evincit : atqui certé ex liis capiti-

T

bus..non' evincitur fupernaturalitas . habitus

mindiR

)

Theéologici , 'ut «con(labit ex folutiote 'obje-

:

:

vllhditi

€ionum: ergo&c.

s N

Obiic.I. Conclufio fequitur nataram prz.

"

ts od

miffarum : atqui premif ambze non raró func

ia Theltt

fapernaturáles : ergo etiamconclufio. . D.

t &il

Maj. fequitur naturam praemiffarum materiali-

amdeb

ter & entitativé acceptarum N. Maj. formaliter

iaulftut

aéceptarum , & üt fubftant vi illative C. Maj.

f has

atqui przemiffze ambae non raró fuünt fupernatu-

jum; j

tales fi fpectentur materialiter C. Min. fi fpe-

uf

&entur - formaliter N. Min. & Conf.

Itaque

! uodutd

przmiffz fecundüm (e & materialiter fuperna-

turales funt riaturales fi con(iderentur; üt fub-

st

ii M

ftant applicationi , & difcurfui naturaliz

Hoc

vf

argumentum etiani patitur inftantiam fic: con-

clufio: fequitar premiffam debiliorem : ergo

isfltäfullü

n homqpuf

conclufio Theologica falten non erit faperna-

turalis ; quando una praemiffa eft. naturalis ;

am

d

^

pracipue quia priemiffz influunt in conclufio-

:onüm): qi(ï

nem non materialiter, fed formaliter f

nfüiilsa gm]

þe&atæ,

& ütfubltant vi illativae.

( lo o

* iDices. . Cauf: naturales & neceffariz agunt,

jjie

quantum poffunt, üt conitat experientià inig-

g

ndl j

ne ; fole Xc.: atqui praemilIe etiam füpernatu-

d

$, »

"d

tales. fünt caufa: neceflaria tergo&c. - g. D.

d

?fajj.-,ü noa ithpediautur C Maj.. fi-impedian-

tu

64 Pars l. Dift. Prolag. Quaft. .. f. F.

LA

tut N. Maj. & pariter diftincta Min. N. Conf,

if

Impediuntur autem praemifIz. fupernaturales ab

jrolta

intelle&tu navutali, qui praemiffas fupernatura»

ii

les modo naturali per difcurfum & vim illati«

pj

vam coordinat , neque etiam in-hunc finem

Ms

fpeciali & füpernaturali indiget donó, contene

fitdd

tus fubfidió aliarum fcientiarum , & maxime

petri

Philofophiz.

tionem,

&o. Objic. Il. Condu

Go-Theologïca neceffarió

à föpe?

poftulat unam premiffam fupernaturalem : ere

pio j

o eft intrinfecé fupernaturalis. . Conf. conftat,

pucá

quia ex rei exigentia dignofcitur ejus effentia. ,

titíóni

D. Ant, poliulat unam pramiffam fupernatue

Kl

ralem, quz talis eft.

C.Ant. quà talis eft. N,

Ant. & Conf, perhociplum autem jam differt

t

ab aliis fcientits pure naturalibus , -& à fide hu

tiis

fmana; necetiam præmifïæ fupcmaturaies in-

bliofi

fluuntin conclufionem quà füpernaturales ,. fed

Wt

quànaturaliter difpofitze: atqui fub hacratione

dþia' E

pramifte fünt quid naturale, & dignitas fidei

o

tantüm eft principium remotum ; ficut quae

litatg

cunque aliz fcientiz naturales procedunt ab ha

f

bitu primorum principiorum ;

s autem i[las

hii

propterea dicit illorum habitus

g?Ji

Adde, quod

(

cauía perfectior poffit producere effectum mi:

;

a

hi

nüs perfe&tum : ergo edamfi praemiffae fupere

fjf

naturales influerent in conclufionem Theologi-

Tif

cam , tamen non fequeretur neceffario, illam

ls

forefupernaturalem,

:

leæc.]

Dices. llle effectus eft fupernaturalis , qui

L t

producitur à principio fupärnatpraü; üt pa

t?(

in

[.]

lg

144

A $. "ü;olägid[i babitis diffintluswyt: 6 $

in N

insifione beatifica , quce eft füpernaturalis, quia

vnatucdhd

producicur ab intelle&tu Junine gloria'elevato :

du

atqui coriclafio "T heologica producitar

tinci-

&vindi

pio- fupernaturali, fcilicet ab intellect

j

abitü

hunc li

fideielevato:'ergo &c. — &i L. quód füperna-

, (

turalitas prariffarum impediatur à (uo influxu

" & qnus

füpernaturali pér'naturalem intelle&tus difpofi:

tionem.

&. II informa D. Maj. Tlleeffectus

ia

éft füpetüat

uralis ; qui producitur 3 princi-

quürdm!

pio fupernaturali tántüm concomitanter , &

C t

puréextrinfece N/Moj. intrinfec? per conforz

jus ii

tationem , & elevationem , üt conftat de intel-

ym r

lesta Beatorüm C.Máj. & pariter Dift Min. &

j diit

Cónf. Ttadue Conclüfio Theologia tantüm ex-

«njud

trinfece

^

tird

& conéomitaniter fe hábet ad fupernas

. i

litatem preeniiffarum ; autintellectüs ab has

atl

bitufidérelevati; (icutalis (cientiz cantüm re-

vannit!

Wote & concomitanter fe habentad

prima prin-

ibf

éipia. ^ Aliud eft de vifione beatifica , hec enim

ii

proxime procedit ab iritelledtulumine gloriz il

TM

Juftrato ; conclufio vetó Theologica proxime

od o

lo

ptocedit ab intelle&tu valente fcientifice ;&fyl

l au;(l i

1

