teft effe fubfequens voluntatem humanam, quia

biteffe

fic creatura jam poffet aliquid finé DEO. decer-

ii

nere, imó. bhoc decretum fubíequens aperté

d qiin

pra;judicat ipfinitz perfectioni Diving in volen-

&j

do, & revera taliter creatura. contra Apel'co-;

qit g

lumpoffet gloriari, quód aliquid habeatà fey

litim,

& nonà DEO....(4.) DEUS potett fic.coin-

"Dig

cidere cum homine, quia cognofcit.non tan-

fitate

tüm ipfam voluntatem creatam , (ed etiam mo-

E

dum volendi infinitómodó, & ficut in creatis

| Vi

eít perfectio ( cumimperfectionetamen ). poffe.

Conti

coincidere cum alio (ive cafu, five ex pravia,

hatir'

motivorum difcuffione, ita etiam in DEO eft

Vonteg

perfeclio. ( fine imperfectione ) quia DEUS fie.

illüs,

coincidit ex fua infinita perfe&tionein volendo;

ii

itaut creaturz , cujus libertatem eminenter con-

Qd

tinet, nullam violentiam inferat ,. & tamenft-

Nunql

mul obfervet fuum decretum generale, quod

|

if

omnes Theologiex S.Aug. Lib.7. de Civ. DEL

f

|

C.3. adducunt, & obfervant : DEUS»e erta-

l

Callfay

ta, quas condidit , ita adminiffrat , ut.eu funt.

An non autem hac omnia

, It

motus agere fimat.

| flllfim

obíervantur..in ;decreto concomitante ? . ergo.

V du

non eíl.captu imperceptibile, . 'Tandem. dico g

| Quj

nec T Tas, nec Mediítas poffead. captum expli-.

€are

"m

Statuitur Noflra de Concomitantia cc. 637

9. d Til

care fine Iefione libertatis fua decreta

pradeter-

in f

minantia , aut fübfequentia.

n

Objic:TI. "Voluntas creata necdum habetf $ 4,

tliberdt

effe; quando DEUS ab zterno decernit ergo

ungead

decreta DEI non habent comitem' volüntatem

TEU

cteatam, ^ &. D. Ant.- voluntas creata non hà-

|mándl qWï

bet effe actuale C. eminentiale; & contentum

DgQ d

in ipfa voluntate Divina N. Ant. & Conf.'Un-

T

de quando V oluntas Divina decernit ab zterno

inzin

aCu; voluntas creata decernit virtualiter ; sícs

"7 Apellcï

que coincidunt ha duz voluntates in idem vo-

ab

litüm.

E

1 f cal

^ Dices.; Tali modó Voluntas Divina deter-g £$

qiorn al«

minat éreatam , & confequenter decretum . eft

xiam O0«

antecedens.

P. Afflumpt, quod determinàtur

ia od

virtualiter ad determinationem caufe, 'in qua

1n)p

Continetur , non determinat fe, fed determi-

T

natür à éaufa continente-3- àt patet de corpore

Dl

0U

contento in álio,' quod movetur ad motum

apo

illius , inquo continetur : ergo voluntas creatà

T

determinatur per decretum Divinum , & con-

jett!

fequenter hoc'eft antecedens.

&. N. Affumpt,

a u

Nunquam- enim admittimus determinationemà

j

in caufa prima, fed tantüm condeterminatio-

l CW-D

nem. Ad Prob. dico;antecedenseffe verum de

[

caufanaturali , 'non autemr de libera ;; ratio di-

'um"d

fparitatisefe, quia caufa naturalis continet abs-

queindifferentia contentorum ; feu continet ea

u

u

n

[50

üt determinata ; at vero caufa libera Divina

min-

j iil

.

cgntine

y

t.:;gufa; liberas creatas cum ipfaru

diffe«

gt

lÜ

fttu

638 ParsIlI. Dif.I. Quaft. IT.. $. I

differentia, itautfe ad hoc, velillud determie

(tstis

M

&

tum ha

nare poffint.

$$6. Inflas. Etiam juxta SSas illud eft naturá prius

ventidl

in operando, .quod ab altero in operatione fua

lutt nec

dependente eft independens , & vice verfa, il-

Coy

lud eftnaturá poflerius , quod ab altero inde-

toftiien

pendente dependens eftin operando : atqui de-

tl

terminatio DELI eft independens à determina-

RtEmina

tione creaturg, determinatio vero creatura elk

Qunor

dependens à determinatione DEI : - ergo hac

potiüs

e(l naturá prior, & illa naturá pofterior. .. Bt,

jttnen

D. Maj. llludeft naturá prius, quod eft inde-

inino

pendens & quod liberé exfpectat condetermi-

| M

nationem caufz dependentis N. Maj. quod non

!t t

Ts

exípectat C. Maj. & D. Min. atqui determis

natio DEI eft independens, & tamen exfpectat

minan

liber& decerminationem creaturz C. Min. non

[ quo

fic exfpectat N. Min. & Conf. . Itaque verum

ff

e(t, DEUM, quantüm eft de potentia fua ab-

! tingem

foluta , determinare poffe determinationem.,

t abf

creaturzantecedenter etiam ordine caufalitatis

tortin

fed tamen evería illius libertate 5 quia verà

Viemi

DEUS decretó üniverfalt ftatuir ,. f& caufis fe«

Titt o

cundis liberis quoad actiones voluntarias nul»

Á

I

lum ponere obítaculum , ideó ita attemperat

dintm

fuam determinationem , & concurfum , ut eas

A

determinandó non praveniat, fed mutua coin-

Watur,

cidentia cum creaturis convenire velit, admiísà

1io t

femper prioritate24«o, & dignitatis, non ta*

|C

EU

P

DN

men i« quo , & caufalitatis.

folutg necef-

dCPen

$57 :MObjic.III. Exeo, quod eítab

Xta-

1 ll

Statuitur NofTra de Concomitantia þcä-c. 639 ]

lod degr

fitatis , libertas & contingentía rerum futura-

tum haberi non poteft: atqui continentia emi-

duj

nentialis noftrz voluntatis in Divina eft abfo-

optuic

luté neceffaria : ergo &c.

gv

Conf.I. Etiam cauía naturales eminenter? 5 $

jb ao

continentur in Divina Voluntate; & tamen exin-

io: dl

de refpectu horum non fequitur libera condez

; i d

terminatio. "Con£ TL Suppofitioantecedens,

r catunt

qunon eft in noflra poteflate, non dat, fed

m

potiüs impedit libertatem :^ atqui continentia

oRcriOL j

eminentialis eft fuppofitio antecedens

,que noq

ld

eft in no(lra poteftate : ergo.

vondtt

&.I. Generaliter ad hec omnia , quód aper- jj9

g

tas & palpabiles patiantur retorfiones contra

uj dutte

T'Tas deipforum Decreto efficaciter pradeter-

"s

minante. — g. II. ad argumentum D. Maj. ex

^ Mi at

eo quod eftabfolutz neceffitátis, quàtalis, &

gque Vll'*i"n

in (e fpectato, non poteft oriri libertas & con-

gt

tingentia C. Maj. quod quidem fedundàm fe

natot

eft abfolutze neceffitatis, dicit tamen ordinem

a^

coritingentem ad aliud IN. Maj. atqui continen-

g

tia eminentialis eft abfoluté neceffaria dicens ta-

(ail

men ordinem ad contingens , & liberum no-

ftrum arbitrium C. Min. non dicens talem or-

T

od

dinem N. Min, & Conf.

n

Adl. Conf. x.D.affumpt. Etiam caufzg6e

d

naturales eminenter continentur in caufa prima,

,'.T

l,^

pl

alió tamen - agendi modó, quàm caufz liberze

g

C.eódem agendimodó N. AdIIl. Conf£. z.

J

D. Maj. fuppofitio antecedens, fi ab ea quà tali

on

W;]I(d

"]

.dependeat libettas; tollit libertatem C. fi n

J

ab

l

N7

640

Pars H1, Dift. L. Queff, H.- $. HI.

l

|

dlcufi

ab illa (oppofitione antecedeate , fed ab aliquo

alio, :quod non eft fuppofitio antecedens; - fed

fecudit

hm d

coincidentia fimultanea dependeat: IN. Maj. i&

l

ttüs Vg

dift. applicatà Min." Conf. : Itaque decipiuntur

AAriiineo , quód eredant; - à nobis iftam con-

dprit

Aeatütge

tinentiam eminentialem amgnari tanquam.cau-

fam pracifam concordiz libertatis noflrz:cum

alchs

Divina ; cüm tamen illa continentia eminentia-

hcipf

lis fit prior tamnoftra,. quàm Divina determi-

terilte

T

natione , confequenter ipfa nulló modó : falvat

libertatem , jamautemfüppofitá hac continen-

milití

tia eminentiali DEUS exhibet: concurfum d

f

utrumque paratum (qui libertatem jam refpi-

Tiotug 1

€it, fed tamentantüm remote ) five fervat.le-

N

gem generalem finendi caufas fecundas agere

Wi

fuos motus;. quando veró creatura liberé fede-

D

terminat ab zterno virtualiter, velintempore

M!tfm

actualiter, tunc DEUS fimultaneé cum creatu-

1277

ra coincidit, ficque proximé habetur libertasin

Mulis 2

fint.

a&ibus voluntatis creatze per determinationem

voluntatis create, & coincidentiam Divinam

tile P

Tie ex,

liberam , non autem per continentiam eminen-

]

tialem neceffariam.

ftta

$

& Objic.1V. Si DEUS voluit voluntate abío-

&

luta actum odii DEI v. g. fieri à Petro ;; tunc

-?"

W

DEUS zqué eftauctor peccati, ac Petrus ; hoc

non admittitur.:. ergo.nec illud. . Maj.P.. qui

in humanis abfolute cau(at a&tum cui annexa ef

malitia, is etiam eft-caufa malitie; . fed actui

odii DEI eft annexa malitia , & DEUS equé

gaufat illum a&um ac Petrus ;. ergo etiam Dxus

»

v

VW[]

Staþmtur Noffra de Concomitantia cie. . 64 E

ii d

eíl cau(a malitize. - . IN. Maj. in hujusProb.N.

:cedeis, d

fecundum membrum Min. quia DEUS ad ip-

[ N-MQ] :

/fam malitiam tantüm habet fe permiffive , Pe-

t (eqput

*trus véró caufative inflaendó.

Infuper eft lata

Yil a

difparitas inter cau(as creatam ,. && increatam ;

ereatura enim non tenentur ullalege concurrere

AO

jl du

adactus malos five proprios, five alienos , imó

( t

hocipfis eft prohibitum , fi a&tus illi etiam ma-

i at

terialitertantüm fint peccaminofi, & ideo fa-

nodo t

ciendó. contrarium huic prohibitioni cau(ant

(C COT

malitiam peccati ; . DDEUS veró üt caufa univer-

curlum

faliffima .tenetur caufas fecundas finere. fuüos

motus agere aliàs dcfïrueretur modus conna-

j

[etiati

turalis-agentium liberorum liberé agere, Hinc

(s g

perbellé dicit S. Aug. L. de concordia c. 7.. f4-

buifré

cit DEUS omnia, qua jufta, «elinjuflavolun-

ili mnpon

atate fiunt, ; id eff , bonaopera & mala, inbonis

at

quidem fam e z]::od fint , &b quod bona fint , in

rj

umalis vero-facit, quod fimt , fid non quod mala

ioaton

Jfint., ideit, DEUS quidem concurrit ad mate-

yDinii

ziale peccati , non veró ad ejus formale.

Su-

ameexemplum de viro fano, & muliereleprofa

u

,generantibus prolem lcprofam ubi uterque

y äbf j

parens ad fübítantiam prolis concurrit , Pater

0i guut

tamen non concurrit ad lepram , utpote

ris»' HO

qua infectus non eft.

j

Q200:0350;

Mxü ixt

p i

$

US z"üt

J

j

Ss

]

QU/E-

l

1 Dranitn

642 Pars HIl. Difl. l. Oueff. Iil. .T.

winon, ci

UJZESTIO. IIL

tgodit

gue

uomodo DEUS cegno[catFutura

tur (ondi

hn DEC

Gontingentia Conditionaa ?

hedelt

Ms

E

p ts

T

Premittuntur aliqueReplicefla

T Que-

flionzs magis declarantes.

jutite, ;

pfv

AMtto m

Upra N.47 r. in ultima fequela jam admi-

fimus cum communi , quód DEUS vi-

timg r

7628

deat futura contingentia.

Idáue ulterius

wfatun,

Wal

conftatex Sap.4. cap. ubi dicitur : raptus eff,

ne malitia mutaret intelle&um ejus. x Matth,

A w

€. 24.

sift breviati fuiffent dies illi , non fieren

um

ihtin al

falva omnis caro, ex Y.ad Cor.2. c. frenim cog-

noviffent , nunquam Dominum gloria cratifixi[-

qefun

fé?t :

ergo DEUS cognofcit certo futura con-

üfttyo

Verüm contra hoc

Winon

tingentia conditionata.

onisin

fequentes obftant replice. — (1.) DEUS non

cognofcit fütura contingentia conditionata per

tb d

Va

fcientiam fimplicisintelligentize ; cüm illa tan-

(fibilia: nec fcientià

tüm terminetur ad meré po

Wet

vifionis , cüm illa terminetur ad res aliquando

ET

exiftentes: ergo DEUS non cognoi'cit futura

potid

Msj

conditionata, cüm aliquam fcientiam mediam

non admittamus. (2.) futüra conditionata

A.d lia

non habent determinatam veritatem , cüm non

mquand«

d

habeant determinatum effe. (3.) qUidQUid

! itned

P-EUS' cognofcit , vel eft futurum aliquang:,

(III SIL

Pramittuntur aliqua Replita flatumeie, 643

vel non, cüm non detur rmedium ?. (j primumz

B

ergo eft futurum abfoluté;.. Sifecundum : er-

CAt u

go eít meré poffibile : ergo non danturtalia fu-

tura conditionata & confequenter neque pof-

ul

funtàDEO cettó cognofti. — (4.) S.Aug. Lib.

de pradeítin. SS, c.14.. explicans illud Sapient,

Q« raptus efh , ne malitia- mutaret. intelletlum

ejuss. ait t^ boc diflum eff fécundim pericula bu-

g'dtquM'

Jisite , non fecundim prafiientiam DEI, qui

hoc prafeivir., quad futurumerat s. non quod f'a-

J; m u

tUrum non erai, - Idem fenüt Lib. de otigine

! DEUM

anime c;12. ergo DEUS non praícit conditio-

nate futura,

fuedierà

g.adl. Quoód DEUS cognofcat conditio-$62

ngtir t

a Mad

nate futura pet fcientiam vifionis , qua non.,

tantüm terminatur. ad.ea, quz defa&to futura

j wf

(unt inaliqua temporis differentia, fed etiam ea,

j f :nimlgt

que futura fuiffent , fi conditio , à qua pendent,

nl

yfüti t

tuiffetpofita. .. Nec obflat , quód refpectu illo-

rum non fit intuitiva , quia dicitur fcientia vi-

yon

D

fionis intuitivaab obje&to principali, nempe à

/

tebus defacto abfoluté futuris.

ydi[llümp

g t

t ad Il. Quód futuris conditionate , etiam $64

competateffe determinatum conditionate,adeó-

g

Y

que & fimilis veritas, fecundum quamà DEO

poteít cognofci conditionate , ficut ab(olut? fu«

Qd m

' gil

turaabíoluté cognofcuntur in Divina Effentia,

Ad Ill. &. . INon omne , .quodnon eflfuturum

«

j

qn'

9t

aliquando ,. debere dici mer? poffibile quando-

quidem fütura.conditionaté jam tran(ierint. ra»

) qmdqmd

IW'

.ägn,e decreti objectivé

conditionati.& [latu me»

D

$s 2

ta

]

ht

644 Pars HT. Dift.1. Quef, IHT. f.T. & 1.

jmbat

r pombilitatis ad ftatum futuritionis conditio-

i,

natg, vel, üt appofité loquar, ad ftacum fo-

rentie, five forentiam ,. fi nempe poneretur

agnofcatu:

Tituman

conditio.

T (ent

$65 AdIlV.

z.. nofter Macédo, $. Auguüinum

yeidet

negare przcícientiam füturorum

nonquidem ab-

1tdio, no

folute, aliis fibi apertiffimé contradiceret, fed

diodebe

üntàm fecundüm fenfum Pelagianorum, qui

talem prafcientià inDEO ponebant absque om-

ni Decreto Divino przvio, vel concomitante;

N

cüm tamen nihil fitfuturum nifiper Decretum,

àt prateralia con(tat ex fupra dictis.

Durt

(

$6

6 debautem Pelagiani iffam prafcientiam fine

Decretis adflruebant ,. ut falvarent libertatem

(0.

humanam, quam lzedi contendebant per De-

Di

à

in

creta abfoluta. — Infuper ideo huic infiftebant

ü

fententize Pelagiani, Ut oftenderent rationem

DEUS v

Ccur DEUSu

num vocet ad baptisma , alterum

TaTheo

folum DEI Decretum, & in«

non) non effc

titats ;

fcrutabilejudicium ,

fed effe ufüm liberi arbitrii,

ab eterno pradíciebat inde-

Wi

quém ufum DEUS

(on dica

endenter à fuo Decreto, dic

ebant enim Pela*

num ad baptisma per-

dbus à

giani ex duobus pueris u

bsvoc

venire, & rapiex hacvit

a ad beatitudinem pro-

ibl

pter opera & merita, qui DEUS praície-

j Uta

bat facienda à puero , fifupervixiffet ; & alium

tod]

in peccato rapi

fine baptismo propter peccata ,

fifüpervixiffet, — Atqui, üt be-

Qific

quize patráffet ,

llj

n? in(inuat Scotus 1. d.59. q.un.

$. iffe igitur

ft fuftineri s

giofo, Y

improbans in fne, hoc non pote

ite,qu&

!t ij

quiatalis pramiaretur sn fecundim mer

djom

An, & qualiain DEO fent admittenda tbc. g4f

Kl

ynis conu

jam babet , fed fecundiim illa, quapravideretur

dabiturus , fi [npervixiffet. 'l'aceo, quoód non

ad hr

agnofcatur Decretum Divinum : ergo &c.

p ponerm'!

Et ita manent fepofitae replicze contra. Catho-

licam.- fententiam affirmantem , quod DEUS

j Augufïinua

unquidcmb-

przvideat futura conditionata ; verüm in quo

medio, non conveniunt Scholaflici, hinc necef-

radiet

jnorum, d

fatió debet inquirete

t

$.II.

Jncomui

n , 65 qualia in DEO fint admittenda

r D

D

Decreta, in quibus Prafcientia Futurorum

Conditionatarum. fundetur ?

jettani

1

v r

Ico.

Debent admitti ( 1.) Decreta..$ 67

x

in DEO fubjectivé abfoluta, & obje-

n

&ive conditionata , in quibus ( 2. )

t t

'DEUS videt futura contingentia conditionata.

;, dl

Ata Theologi fatis communiter contra PP. So-

i,

cietatis ; ex quibus tamen Suarez , & Ruiz ,

at

& quidam aliinobis adherent ; quamvis Alar-

ia

condicat, Decretaifta coram Summis Pontifi«

T

cibus à Jefuitis cum Dominicanis difputanti-

jl !

bus vocata effe ftulta, inutilia, inepta , impof-

j

at

fibilia, & DEO indigna.

Pfg u

)

.. Ut autemconclufionemiintelligas , adverte,f 6*

u

quód Decretum conditionatum ex parte fubje-

(

(

&ifit, quando conditio fe tenet ex parte ipfius

j

U

fubjecti v. g. ego vellem venari, fi liceret. Reli-

fj

jr

giofó , vel, ego vellem ire Romám , . fi non timt-

n

j

rem infirmitatem, & hzc Decreta fünt condi-

p

Jl

tio-

$5s 3

| AC

646 Par:IHl. Dz]ïf Oueft. HI.- ?.IL L

'tionata ex parte fubjeCti ; quia conditio eft in

n

gonha

me, & nullatenus poffunt ifla Decreta conve-

nire DEO, quia importarent imperfeclionem

fionis .

bdin

fufpenfionis, infufficientis refolutionis: in Vo-

, luntate DEI.

Decretum. econtra 'conditio-

TAT

Sdoma

atum ex parte objeclieft, quando conditio fe

tenet ex parte objeti v. g. . vole j quod fi Petrm

4110, :

Slomó

cras veniat domum , prandeat smecum, vel volo

donare cthtum aureos Petro, fi ducat meam fi-

pes. 1

liam in uxovem ctc. ubivolitio eftabfoluta; &

DEIm

* determinata ex parte fübjecti volentis; licét fit

Qutüfca

Et hzc Decre-

lt n

conditionata ex parte objecli,

tadanturin DEO : unde:

At lj

tudem|

$ 59 P.l pars. Chriftus Joan. 16. dixit Difci-

pulis

fi quid petieritis Patvem in womine mto,

fv

[

dabit vobis : ergo danturin DEO Decreta füb-

DEO.

jectivé abfoluta , & obje&tivé conditionata...

Conf. P. Chriftus fcdiebat Patrem decteviffe

tondi

drrey

dare auxilium Difcipulis, alioquin enim non

dixiffet, dabirvobis : atqui hoc ipfum Decte-

elilà

Vnt

tum comitatur aliqua conditio ex parte obje&i

fiveDifcipulorum, nempe /f quid petieritzé in

DEU

tondi

zomine mco , quae conditio certenon eft in Dzo,

quia DEUS non debet petere à Patre in nomine

liboi

U

Chrifti: ergo daturin DEO Decretum de prz-

ftando auxilio Difcipulis , quod ex parte DEI

lulæ,

Tum

eít abfolutum ,' & conditionamim ex parte obje-

&i , feu Difcipulorum ;'qui certó obtinuiffent

tione

C

auxilium ,'fi poftuláffent: illud in' nomine.;

Chrifti, & non óbt

Vos

ent.,

þuxiffenþ d ü non poiäläf—

Vi

Conf.

1.j

A r qualia n DEO fit admittenda e. 647

tonditiodt

Conf. l. Dantur in DEO volitiones, que$70

Vecrtta (

non habent effeum cx defectu alicujus condi-

tionis à creatura prebendz , feu qua ex parte

ipefeluus

Itionis il

objecti non funt efficaces , üt colligitur ex Gen.

c. 18. ubi dicit Dominus, quod velit parcere

ntra Condi

do condiu

Sodomz, fiin ea fuerint viri jufli yo. aut 30.

aut20. aut IO.. [tem 3. Regum c.9. promittit

guif hn

,

Salomoni fervaturum fethronum Ifraélicum

iit nti)

penes illius familiam , fi ipe & ejus pofteri

Hablolin

DEI mandata cuftodiant.

]Item 4. Reg. c. 1j

certificat Elifzeus Joam Regem Ifrael, quód ta-

vi; hl

al

liter. Syriam devafláffet, fi terram quinquies,

aut fexies, five fepties jaculó percuffiffet. — Et

divit D

tandem líaie . dixit DEUS, | qwid sltrà debui

tf )

facere winea mea, d& non feci ? ex[petlavi, ut fa-

ceret wuas , & fecitlabrufcas, — Exgo dantur in

Dutub

DEO decreta abfoluta ex parte ipíius DEI, &

nilioti

conditionata ex parte objedti.

Conf; P. Dkus

j d

decreverat, & volebatuvas, &fianima, quz

"od

eítilla vinea, voluiffet, feciffetuvas ; quiapo-

f

fun t

terat cum gratia DEI facere uvas, alias enim

pallt Gfï;"ï"

DEUS non exfpectáffet uvas : ergo cx defectu

hyjrt

conditionis fcilicet confensüs anime DEUS non

MMDEO'

habuituvas, quasexfpectavit : ergo dantur in

m

p

DEO volitiones, quaex parte DEI funt abfo-

lutz , & ex parte hominum conditionatz, quo-

t

ul

rum effe&tus (equerentur, fi homines condi-

tionem ponerent.

oW M

Conf. II. DEUS vult omnes homines fal.f71

La

u

1

"

vos fieri : atqui hoc non vult DEUS , nifi bené

) p&

í

vivant: Ergo DEUS vult conditionaté non

$5 4

* qUi-

(

648 Pars Hl Dift. 1 Quaft HI. f-In.

/fn,&' qm

quidem x parte:fua , fed ex parte rei volitae.

otnid; q

Conf. HI. .Ex aliis rationibus, proptef quas

jego il

DEUS aliqua. decernit conditionaté ;; hoc

liectonf

enim fic facit DEUS , vel ut oftendat ; quod fe-

urqitto

fimvolut

fe hominum libertati accommodet ; vel. quód

fitpropenfüs, uteorum miferias füblevet; vel

Dices,

quod fciataliquos homines effe aliis pejores v.g.

ftmatti

Judzos Tyriis, cüm Tyrii fefe convertiffent, f

qrum m

vidiffentfigua, qua viderant.Judzi; vel tane

mutation

ummon

dem propter alías rationes fibi notas, etiam in

folutionibus objectionum adducendas.

(itio non

$72 P.Il. pars. DEUS debet cognofcere futura

102;dent

contingentia conditionatain eo, finé quo non

K'Di»l!

extrahuntur extra flatum merz poffibilitatis*

Aolutut

atqui finé Decreto Divino futura contiugentia

EONNG

conditionata non extrahunturextra ftatum. me-

QUA.

repoffibilitatis ; cüm prima ratio & conditio

tsf q

adfuturitionem fit Decretum Divinum, ütis

li, q

abundé conflat ex dilis ; ergó DEUS videt

| nerelur,

futura contingentia conditionata in Decreto

Iit; nj

conditionato ex parte objecti, & abfoluto ex

at

parte fubjecti.

Vs f

$73. Conf. Sicut fe habet Decretum abfolutum

trin;

ad futurum abfolutum , fic proportionaliter. ;

[X AU

Decretum conditionatum ad. futurum condi-

hh

tionatum: fed Decretum abfolutum ita fe ha«

nata,w

betad futurum abfolutum , utfiné illo non in-

itilic

telligatur futurum conditionatum , & confe-

) p

quenter.

fotis d

174 Objic.1.. Qux DEUS tantim vult condi-

Tetee

txoga:e, i!]"üa",? juxta SSas non facit:' atqui'

Vfïflo.

ome

J

AIn, C qualiain DEO fat admiüttenda ct, 649

e-fe O

omnia, quecunque qv/sir , fecir. Píalm. 113

prop

ergo nihil vult, aut decernit conditionaté, quiá

IQj

hecnon fiunt. . g. Explicandó;ac D; Min. qus-

(; ul

cunque voluitabfolute , fecit C: Mim; qua: tan-

t ii

tüm voluit conditionate N. Min. & Conf.

*

fiblets d

Dices. Quodlibet Decretum Divinum cau:$7 $

fat mutationem realem in creatura :

j PC,OICSVE

atqui De-

prenifr;!

crétum meré conditionatum non caufat- talem

l; vl

mutationem realem ; cüm res perillud Décre-

i, t

tumnmon fit ponendain rerum natura , quia con-

jis

ditio non ponetur :: ergo fignum eft, quód

Cere f

non dentur in- DEO Decreta conditionata....

QUO

Y. Dift. Maj.

uodlibet Decretum Divinum

fbiits

abfolutum caufat mutationem realem: C. Maj.

quodlibet Decretum Divinum conditionatum

mtmgenw

at

caulat &c. N. Maj. & ad Min. dico, quód fa-

Brcondo

tisfit , quód tale Decretum conditionatum cau-

i, i

latet , quantim e(tex parte fua, ficonditio po-

RU u

neretur, quod & AArii admxtterc debent , ve-

lint; nolint ; nam Decíetum, quo DEUS de-

DE[ «

ifolio

crevitconcurrere cum omnibus caufis liberis ad

actus hberos, nullam ponit mutationem rea-

E-/'

Jl /Wm

lem iniis; qui non operantur, licét poneret,

atl )

fiagerent, veloperarentur.

fl «N j

Inilas, Siin DEO dantur Decreta conditio- $76

l[ir |

nata, tunc DEUS idem vellet & nollet : hoc -

o

implicat : ergo & Decretaconditionata. Maj.

P. DEUS vellet converfionem alicüjus pecca-

db

toris & non velletillam, quia nog vellet po«

Tiere cornditionem ; finé qua non habebitur con-

X

j at

" vetfio.

&D. May. Idem vellet & nollet eo-

j Zf""

dem

[

Ss $

$yo ParsIII. Dif. 1. Quaff. IIT.. £. II.

ä

EX

dem modo N. Maj. diversó modó. C. Maj, & |

egdi:

pariter. D. Min. & Conf. .. Itaque DEUS inef-

qui n«

ficaciter vult convetfionem (noia per omnem

finciil

modum ,.quód loquamut de peccatore tantüm

etoat.

(ub conditione convertendo ) & efficaciter vult

condità

non pofitionem conditionis ex quocunque tan-

Árs pon

dem motivo fibi noto , aut defeclu creaturz';

df

conditione autem non pofita converíio non erit

KN)

abfoluté: atquiin hocnulla eft implicantia,cüm

hüntires

iidem. AAii admittant, & admittere debeant

qmef

voluntatem inefficacem falvandi omnes. homi-

fies hor

nes , & cfficacem non falvandi omnes , fedali-

uD

quos reprobandi propter peccatum commul-

fitcód

fum.

l

il

$77 Utges. Nullum poteft admitiia DEO De-

r y.

, Y

cretum, quod non extrahat aliquid de maffa..

poffibilium : atqui decreta conditionata ; quo-

&m|

Ptob,

rum conditio nunquam implebitur , nihil ex-

ttahuntà maffa poffibilium : ergo non funt.in

nid

D«

DEO. .5 D. Maj. nullum potelt in DEO ad-

mitti decretum , quod non extrahat aliquid de

pate

Conl

maffa poffibilium abfolute, vel conditionaté C.

Maj.femper abfolucé Neg. Maj. & ad Min. di-

Di

co , quód decreta conditionata abfoluté extra*

lii

herent (ua obje&ta cx maffa poffibilium, ficon-

lii

ditio poneretur. . Imó defacto jam extrahunt ,

eré

W

cüm futura conditionata non poffint dici m

lo j

poffibilia, fed media inter pure poflibilia, &

mf

abfoluté futura.

«

$78.. Objic. II Nulla eft neceffitas ponendi in

'Mæ(

par te

DEO : ejusmodi Decreta cogdiu'onata ex.

OD-

! big;

Il (

du cb qualz'a'in DEO fint admittenda ec 6yt

j CMj d

Ant. P. fi effet ali-

óbje&i : ergo non dantur,

w ER

ua: neceffitas , tunc maxime effet, ut Decteta

J Det QU

Ímnt infallibilia : atqui hac neceffitas non eft :

jpatore a

iradittr

ergo &c. Maj. P. Decreta DEI non dependent

à conditione objectorum : ergo non eft neceí-

UocunQue Wt

fitas ponendi. conditionem ex parte objeCti, ut

u at

«ecreta fint infallibilia.

E. Neg. Ant, in hujus

vetio n

P. N. Maj. nam fi decretum falvandi omnes

1incanlia,:üm

homines effetin DEO finé ulla conditione, tunc

tere (

aperté foret fallibile, & falfiffimum, cüm om-

ynnts u

nes homines falutem non confequantur : ergo

"

ut Decrétum DEI fit infallibile, oportet , quod

f commi-

fit conditionatum ex parte objecli, fcilicet fi &

ip(i velint , ic enim Decretum non poteft fru-

pEOD,

frari 5 nam licét omnes homines non falven-

L ml

tur, hoc tamen non officit Decreto; cüm fit

ts o

«€üm hacconditione, fi & ipfivelint. Ultimam

W pl fï'

Prob. Diít. Decreta DEI ex omni parte abfoluta

non mf J

non dependent à conditione objectorum C.Ant.

aj

!

-Decreta ex parte DEI tantüm abíoluta, & ex

l

T d

parte ereaturarum conditionata. Neg. Ant..&

jj

/Conf.

'ldm' ,

Dices. Ifta Decreta conditionata funt ïnuti—;'zg

j

lia; irriforia, nugatoria, & tandem forentin-

n [ltüü'

mumerabilia, per que DEUS ita fecum ftatue-

quiil

:xét : fivoluiffem creare alterum mundum, vo-

L

lo jam , ut ineofuiffent totfolia arborum; tot

»flïwü'

-mufce, tot ranz, vefpz , vermes &c.

Siveró

effet alia feries, volo, ut etiam effent hz , aut

mntnw

Al creaturz, & fic currendó per in&initas com-

T

binationes : atquiiíla videntur abfurda, nuga-

[

w-

653 Pavs HI. Dift. F. Queft. II $. H..

ï DI

toria, & DEO indigna : ergo &c. | Maj.D.

prübáni 1

funt inatilia & otiofa , quia illorum effectus eft

a t

impeditus per aliud Decretum abíolutum nun-

sidlpr

quam ponendi conditionem ; v.g. effectus De-

finridcal

creti conditionati de converfione Tyriorum fuit

fudum :

impeditus peraliud Decretum abfolutum , quo

uptas

DEUS ftatuit , ut Chriftas nunquam pradica-

i pofü

ret T yriis.

Infüper illa Decreta nihil confe-

vün efe

runtad pcrfe&ionem DEI : ergo funt inutilia.

dm g

P. etiarm quód fintridicula , & nugatoría , quia

Vetm t

ficut nugatoria & ridicula foret hac promiffio

[

dabo tibi aureunm , ff celum tetigeris , ita zque

"RI

ridiculum eft Decretum deconverfione Tyrio-

Troili

rüm-conditionata; quia tam hac, quàm illa eft

t d

impoffibilis : illa quidem ex improportione,

fl

& infufficientià naturali, hec vero five cone

fl

verfio ex Decreto abfoluto & contrario de non

Quodw

raculis.

ponenda conditione , five pradicatione G mi-

Ita R Res. fed

Quare

furas?

f80^ xl Ifla Decreta nec effe inutilia autotiofa,

prodà

clim reverà coriducant ad majorem DEI perfe-

folija

lionem , nam perfe&tius eft fcire , quid T yrit

Tore,

feciffent, &i Chriftus ipfis predicáffet, quàm ne-

Tntunt

fcire. - Imó elt magna imperfectio, i DEUS

)

interroganti, quid Tyrii feciffent, fi Chtriftus

ii

apud illos predicáffet , refpondere debuiffet;

f

wefiio. . Si ergo illàconditionat? futurafcire de-

nj

beat; debent etiam in illo poni decreta conditio-

hia

nata. Reliqua omnia debent folvere ipfi RRes.

MT

qüando enim admittunt, quod ia DEO detur

as re-

^fit]

f*o?uhtas falvandi-omnes , & item volunt

b

p

lLs

4dn, & quialid in DEO fint admittendace, 643

& Mil

m dul

probandi aliquos , quro , an non & hzc De-

creta fint inatilia, quia effectus primi impedi-

bfolutumme

tus eft per fecundum ? an non & hec Decreta

u

fint ridicula, & nugatoria, cüm per Decretum

Tyioun

fecundum apponatur conditio primo Decreto

lum qu

repugnans: cüm fecundum Decretum deflruat,

um r

quod pofüitprimum? certéfi füum contranos

nl o

volunt effe efficacem difcurfum , jugulabit eos-

Áüntinul

dem difcurfus modó in:oppofitum formiatus,

atorà g

Verüm uüt pateat , re ipía

-nreut.rum effe. effica-

t proná

cem.

NT

R. II ad fingulas ptoba

iiones .in particulari; ;81

ne Tynh.

Et quidem ad primam , quae vult, quód De-

n illae

'creta debeant effe innumera , dico , quód AArii

iyortiont,

reddantfeipfos fufpectos vilipenfores DEI , càm

p r

ftipulam ficcam perfequantur ; ac contrafolium,

iiodtnt

quod ventó rapitur , oftendant potentiam fuam.

pe d

Quare enim adeo exiles tantüm adducunt erea-

turas ? certéfi DEUSalium mundum voluiffet

"

procrearenon tantüm mufcas , vermes, vefpas;

Di*

foliaarida, fed & aliascreaturas, & fors nobi«

g

liores, quàm defacto, produxiffet,

Infuper

)

ynt

tantum admittimus Decreta conditionata ina

ia

)

l

DEO , quz colliguntur exScriptura, üt addu-

(

ximus N. £69. &feq. vel qux non funt contra

fanamirationem, non veró decreta conditionata

p

j

omnis gereris v. g. ff dormiero , magnus "Turca

faltalit.

a?

Si cormedero , Rex vincet. boffes qtrc.

Cüm fimilium nullam habeamus fanam ratio-

jj

a

'nem illaadmittendi , fed potiüs refpuendi , quia

j[zsrl'

mera-

infaiia fünt ;! patet ergo, quod fint innu

"

bilia

]

6$4 . Pars H. Difl I Quaft. IHl.. . 1.

df g

bilia decreta objectivé circailla , qua prudenter

tünque o

decerni poffunt ; hujus ratio e(t, quia. Volun-

hm fed]

tas Divina eít formaliter infinitz actualitatis;

qusmodic

adeóque fufpenfa effe nequit circa unicum pru«

tetfari l

denter volibile , ficut Intelle&dtus. Divinus ra«

^v prindy

tione füe infinitze actualitatis nequit effe fufpen-

As

fus circa ullum cognofcibile ;. econtra non füns

At

innumerabilia , imó abfoluté nulla funt decreta

tifict, &

conditionata circa ilia, qua prudenter decerni

d ridicul

non poffunt.

thitgo

f82. AdILP. g Conc. Quod effectus conditio-

2000 t

naté futurorum fit impeditus per aliud decretum

Tytiog

abíolutum, nego tamen, quód proptereà de-

vtrine

creta conditionata fint inutilia (1.) quia etiam

stbl

decretá falvandi omnes impeditur peraliud de«

n tl

eretum abfolutum , nec tamen proptereà dici-

Aüra r

tur inutile. ( 2.) ideo hac duo decreta ( five

n (int

in materia, de qua difputamus, five in decreto

(ni; &

falvandi omnes, & quosdam reprobandi ) non

Ohj

dicunt aliquam inter fe repugnantiam , quia de«

cife

ecretum abíolutum, ut Chriftus nunquam pra-

tf

dicaret apud Tyrios ;; habet pro objecto predi-

tonag

cationem , & converfionem Tyriorum abíoluté

tlenti

üt non futuram , decretum veró conditiona-

UT

tum habet pro objecto converfionem Tyriorum

il

tantüm conditionaté àt futuram , qui funt efte-

Coi

&us non contradiclorii,quia non funtde eodem.

ca&d

füb eadem ratione, fed diverfi: atquihac de-

E afedt

creta non funt inutilia : ergo &c....Maj. P. uni-

n

veríalis gubernatoris ,..& proviforis.eft , non

Türitie

qua-

.tant.üm cognofcere omnes res poffibiles fub.

eun-

| crcfum

Lf

n qualia in DEO fint admittenda c&c. 65 $

que patt

canque comibinatione conditionum rationabi«

quia V.

lium , fed infuper decernere , quid in qualibet

a dudis

ejusmodi combinatione fieri velit : atqui ad hoc

T p

neceffaria fünt decreta conditionata, & propter

s Dingis r

Hoc principaliter à nobis afferuntur: ergo &c.

Yi delipee

Ad II & Effe quidem ridiculum;& nugato-583

at oon n

rium rem aliquam decernere fub conditione in-

afont d

trinfecé , & (impliciter impoffibili, non autem

tntet ht

effe ridiculum aliquid velle füb conditione in-

trinfecé poffibili, & extrinfecé impoffibili , quà

us COX

modó incafu noflro conditio; fi Chriftusapud

iddettibt

Tyrios pradicaverit , '& figna fecerit tantüm

pterai d

extrinfecé , & vi alterius decreti reddita eft im-

yud etiam

poffibilis ; haecveró : dabo tibi aureum , ficoe-

atl t

lum tetigeris, eft ab intrinfeco, & ex ipfana-

pxereä (it

tura rei impoffibilis, confequenter hac decreta

eau(It

iion fünt ridicula, fed prudentiffima, honeftif-

d

funa, & fua veneratione digna.

d)

Objic.TII. Non requiritur major exiftentias 84

y qiit

caufze , quàm fit exiftentia effe&tüs : fed exiften-

u

tia effe&tüs conditionaté futuri eft tantüm con«

d

ditionata : ergo non requiritur ad illum aliaz

il

exillentia caufe, quàm conditionata, & con-

"U

fequenter füfficit decretum conditionaté exiítens,

quodnempe effet, (i poneretur conditio.

d

ii

Conf. Effe&tui qui eft , debetur caufa, queg 8^

eft, & effectui quieffet, non debetur caufa quae

pl

t

e[t, fed quz effet ; atqui futurum conditiona-

W L

"tumneceft, necerit , fed effet : ergonon debe-

Clh L

tur illi caufa,qu eft, & confequenter neque de-

TU d

cretum actuale , five exercite exiflens ; (edtan-

u

tum

6p6 — Pars lil Dift 1. Queft 1. S,H.

1 /fnä'qil.

tüm quod effet.

xy, ad obje&tionem, Majorem iib ol
