per modum generis univocé convenit cum érea«

ln

turis , acproindeneceffum eít infinitas rádicalis

Mone ii

effentialiter ipf1 conveniat tanquam conceptus

differentialis illius conítitutivus ; & diftindti-.

lii

vus. s. L hocargumentum fupponere,quód

" quoz.t

DEUS, &t creatura univocé à parte rei conves

nNU

niant irt przedicatis quidditativis, quod tamen

nim p

infra à n.3 22.Speciali q.negabimus. s.ll.retora

(e' AW-

quendó argumentum, fequeretur etiam,DEum

mOdi ) 9**

concipi poff: non immerifum , non imutabilem;

Q, qll"?,

non eternum &c. In forma proin s II D.Maj.

1

«[cmiüs:ä

fequeretur eam poffe concipi non infinitam pra-

"

cifivé. C fequelamMaj.divifiveN.fequelamMaje

qp

& diftin&ione applicataMin, N.Cohfequentiama

(nit

Pro ratione ultimató DEI diftindliva à creaturis

7u

affigno ipfam adzquatam DEI *ífentiam à f&

j

?pfa exiltentem independenter à quocunqu

e alio;

E

pj

$; II

7

!

o6o Pars1l. Dif.Il. Oneft.I, $. II

i

$ W.

| cunit t

| déicent

An Effentia Divina ultimó conflituatur

fisertog

er cumulum omnium perfeilionum ?

DEU

Ico Effentia Divina malé conílituitur in

119

ditorma

cumulo omnium perfectionum Divina-

rum.. Cortunior contraplures RR, ut

qimto

dudtíor

autem hanc affertionem evincam folidiüs,judica

tioxlos

vi inverfo procedere ordine , ac pfæmitterc at-

Tigam.

umenta RRum.

contti

ItaqueRR. fic argumentantut apud Gormaz,

difp. 2 . 2. n.91. Conceptus metaphyficus,

qun)

Ttr

& definitivus DEI eft ad:equativus hujus figni-

ficati, DEUS àt DEUS ; ficati conceptus meta-

id» q'll()

|

DE

phyficus , & definitivus hominis eft adzquati-

hj

vus hujus fignificati;Homo ütHomo: atqui con-

| nl

ceptus adaquativus hujus fignificati, DEusüt

ellto

DEus,eft plenitudo omnis perfectionis necefla-

ficen

riz abfoluta: ergo &c.P.Mir.ex SS.PP.DEUS

confi

enim ütDEus exNazianzeno eft velüti quoddam

(tion

pelagus fubftantiz infinitum , & interminatum :

pilit

ex Anfelmo eft, quo melius formaliter, five

tiQQt

per cogitationem attingi non poteft : itaut qu*

| Qio

éunque abfoluta perfeétio neceffaría non dica-

fmz;

tur de DEO in 444le, fed in qsid, non minüs ac

ipfi

rationale dehomine : ex Auguftino eft , excel-

teali

Jentiffima natura, (ive quod idem eft, ens for-

tiitij

inaliter optimum, jsxra ommes latind lingua

a

peritos : atqui ens formaliter optimum, quo me-

liusexcogitari non poteft,&Pclagus earum om-

prob

Dgj

nium perfectionü idem formaliter efl,ac plenitu-

Idco;

do omnis perfecüonis neceffaria abfoluta; qua-

LCLl(

p

€un-

DUTE

IY

n Effintia Divina ultin d.

261

cufique enim ex illis perfectionibus formaliter

deficientejjam non effet tale,quo formaliter me-

aof

TM

lius excogitari non poffet:ergo &c. Con£DEus

conitiure

üt DEus Theologicé fumptus non minus inclu*

dit formaliter eam plenitudinem perfe&tionum,

onum Dint

lures R

qu'm homo;üt homophilofophice acceptus in-

ii

cludit formaliter perfe&tionem animalis , & ra-

Ym

tioaalis ; fin autem,affignent Adverfarii vel mi-

nimam diícriminis zmbram : ergo non minüs

conftituitur metaphyficé per eam plenitudinem,

pud t

]

;

li

!

l

!

j

quàm homo per animal rationale.

v

hdj

Idem Gormaz l. Sic argumentatur. Omner20

id, quod fpectat ad principalitatem rei, five ad

Qs a

pracipuam éjus confiderationem , eítde meta-

(

paqid

phyfica effentia, & conítitutivorei , i patet ab

iudnutlione per omncs effentias ; effenua enim

j, i

eft tota formalis rei eftimabilitas , quz abelt de-

jis nb

p

lj

ficiente aliqua perfeQione ad pracipuam ejus

confiderationem fpe&tante : atqui fingulz perfe-

"H

tqu

t

&iones neceffariz abfolutz fpectant ad princi-

rira

J

palitatem DEI, ejísque praecipuam confidera-

J

tionem ; ergo &c,. P'rob. Min. omnis perfe-

jun?

&io abfoluta neceffaria eft perfectio (impliciter

a d*

fimplex :adeóqué in omni ente melius eft effe

nmiüfllx'

j

ipfius , quàm non effe : ive,quàm quodvis aliud

i

h

realiter ab ipfa dillin&tum: ergo de principali eft

1 [ i

entis confideratione,

Ita cit. Auctor in for-

j

! lj;äl'l

malibus , ubi quidem & .alias adhuc adducit..

quP

probationes ; verüm quia tangunt infinitatem

"

DETI, ipfiósque predicata tranfcendentalia

»

cpknlw

ideó ne bis contingat loqui in idipfum , remitto

Jl

g

Le&torem pariter ad materías de infïnirarexDEï,

ipfiusque praedicata trai:

fcer

iV

1dentalià,

Nunc

&62 Pavs II Dift. l. Queft. 1. G. IH

/

i n

321 Nuncinforma y. Ad primümargumentufi

vult con

"N. Min. adrationem hujus prtobativam ex Na-

feiom

zianzeno, Anfelmo , & Auguftino adductam

! molom

dico illam plus haud probare, quàm quód ifla

| ml

fint de effentia DEI phyficé fpe&tata ( eft tamen

wdudi

hacufurpatio p5y/ici alia ab illa , quam infinua-

eiamr

vimus n. 100. üt patebit conferenti hzc , & ibi

tanden

dicta) quatenus fcilicet DEUS eft à parterei, &

fedio

3ndependenterà noflris precifionibus. — Itaque

ceden

PP. explicant effentiam Divinam non tan-

fim:c

tüm fecundum ea, qua ad primum , fed etiam

n

quz ad fecundum dicendi modum fpectant ;

Q

imó etiam quoad proprietatesrelativas. —Quis

lw

autem temerarius in fide audebit dicere: pro-

yout

prietates relative funtrationes formales confti-

Qu

xutivz effentiz Divinz? Cocterüm dum P. Gor-

——

Tidi

qnaz dicit, omzes latind lingza peritos per has

adm

particulas , excellentiffoma satzra intelligere

Ti

idem , ac ens formaliter optimum (in fenfu Gor-

tae

"mazii, prout fcilicet natura Divima quidditativé,

ulin

,& ultimató iücludat omnes perfe&tiones Divi-

W.

nas abfolutas) nimium dicit3 cüim tam Scoti-

hls

ftz , quàm Thomifte ; qui eque fust lingua la-

]i

tina periti , hoc latinum non intelligant- De

Yl

illo veró latino , quód fcilicét juxta S.Anfelmum

til

» qu&cunque abfoluta perfectio neceffaria non..

Ti

dicatur de DEO in4z4le, fed in 44 , audiemus

tit

-"Gotmazium iterumi a

4

pentes de fiiilin&ionc

*

Scoti in Divinis,

]s

322 Ad Conf m.I. P. Gormaz fallaciter argu-

prol

onali

dl

mentari?-dumab animali tantüm, & rati

vult

L $.L

265

n Effentia Divina ultimo dyc.

lmargumfnr'

vult concludere ad plenitudinem omnium per-

baramer

fectionum Divinarum ; certé fi fuum arguendi

(ino d

modum velit effe juftum , debet fic dicere : ho-

qungii

mo üt homo metaphyficé fumptus noh tantüm

hs (dia

includit formaliter animal , & rationale, fed

j qunilr

etiam rifibile, flebile , admirativum &c. & cunc

vi lat

tandem potetit concludere ad plenitudinem per-

Hprtt:

fectionum Divinarum ; fic autem Ipfius Ante-

ybu, 1

cedens de homine metaphyficé fümpto eft fal-

Aff non d

füm : cüm üt ficrantüm includatformaliter fuam

n

i

definitionem , que elt. animalvationale , non..«

t

jn f

Wi

autem flebile, rifibile; aut admirativum. — .

(s

Il. quód ficathomo metaphyficé fumptus , &

-

(

prout ultimum illius conftitutivum metaphyt

vles qi

cum affignatur, fcilicét rarionalitas tantüm eit

imh

radicaliter, & exigitive flebitis, rifibilis, ac

niut !

admirativus ; ita etiam DEUS metaphyfice.;

j n

fumptus , & prout five juxta przecifiones for-

yentit

males, five juxta objeGtivas haber unicum,

Qdl

ultimató fuicon(titutivum , eft tantüm radicali-

jone

ter , & exigitive Juftus , Mifericors, Immuta-

bilis, ZEternus &c. ^ Cujus invictaratio caufa-

unqt

lis tam ad hominem , quàm ex affumpta ab Ad-

ij

2 "

verfatio paritateefthac. — Sicutideb homo eft

rifibilis , flebilis, admirativus &c. quia habet

ul

j

rationalitatem , quz e(t ultimum ipfius confti-

at

tutivum metaphyficum ; ita pariter DEUS ideó

e(t Mifericors, juftus, Immenfus , Immutabi-

ii

lis &c. quia habet aliquod peedicatumi fibi foli

u

proprium , ip(iisque ultimo conftitutivum , ae

o, quod DEUS non eít,

mfon;ä:'

diüin&ivum ab omni e

f

RA

quád-

4

364 Pars I!. -.Dl:þs II. 2!&&- I. Sull[n

quódque fit radix omnium perfectionum, ae

, gpanim:

operationum. in DEO. .. &. III. quód fi Pater

tiscetg

eentis

Gormaz luam paritatem ab animali , & ratio:

nali ductam ad DEUM velit effe adeó aquili-

denturg

ais

NMiRn

bratam, tunc etiam in Divinis debeat admitti

aliquod przdicatü contrahibile, ficut eft animal;

enm e

pradicatü comune pluribus, ficut eft animal &c..

(implic

confid

quz effet magna smbra in D EO, . Adeóque

patetin forma. negari debere Antecedens intel-

fespr

direnti

lectum de metaphyfico DEI conftitutivo.

323 Adaliud argumentum n. 120. propofitum

tetrini

&. L. N. Maj.in qua malé fupponit cit. Auctor

dosinr

quód poffint effe plura ultimo alicujus confti-

fimi

tutiva, quod in terminisimplicat, | Et fi 4Pis-

litutiy

Ti

dautliout probare velimus : an dicet aliquis , ho«

xninem ultimató conflitui, tam ab animalitate,

g

; confi

quàmrationalitate , flebilitate ? Et quis non vi«

det hoc falfum effe , cüm repugnent plura ulti-

j Tium

ma,ficut pluraprima. — Verum eft, quód ho-

p

mo conílituatur effentialiter tam ab animalitate,

n p

quam rationalitate, fed non ab utraque tanquam

a

à ratione ulümata, & diftinctiva hominis ab

j lii

omni, quód non eft homo : num enim anima-

| nj

litas ex fua ratione formali eft homini ratio con-

lit

veniendi cum bruto , & differendi ab illo ? pu-

Tita

to ;ego , quód fit ratio conveniendi ; quod fi.

!

oc negas : negas etiam Petrum genericé cone

"!

!

Venire cum equo : negas rationem generis-à pat»

DK

terei — Etcur non etíam negas rationem diffe-

ity

rentie, fpeciei , & reliqua;quae major ratio pro

n

differentia,quàm pro genere:Si vero admi;tis:er-:.

H.jz

g2

—

m

4 Effntia D:"vina ulim»ecke, — 26$

n t

goanimalitas noneftultimó conftitutivahomi-

qua r

nis: ergo: ab indutliane(qua faciliter ab aliis eti

Ydi, Ed

effentiis defumi poteft ) conflat ,' quód non

dentur plura ultimó conflitutiva,. . L. etiamm

La

k al

N.Min. in hujus probatione IN. Confeq. aliud

qddanta

enim eft, aliquid effe perfectionem fimpliciter

[Lanimd

fimplicem ; & aliudeffe de principali alicujus

, Aitit

confideratione ; aliàs ficut danturin DEO plu-

'edansite

res perfectiones fimpliciter fimplices ; itaetiam

lUY.

darentur plura ultimó conflitutiva, quod in

terminisrepugnat, Sicetiam probabimus mo-

proolt

d Audt

dosintrinfecos, & attributa fore perfectiones

ys i

fimpliciter fimplices ,. non tamen ultimó con-

f d

flitutiva natura Divinz.

Dicesfors adhuc.

J

Natura Divinain omni 1 24

aiimdi

genere eft formaliterinfinita: ergo formaliter

us 00

conítituenda eft in plenitudine, & cumulo om-

m

nium perfeclionum, — . naturaDivina meta-

iib

phyficé fpeCtata tantüm eft formaliter infinita

nimulu

in genere ,. & linca effendi, quoad alios autem

gradus, &attributa tantüm eft infinita radica-

tetanql"?

oni^

liter, & identice ; ficutà pari Mifericordia DEI

j

tantum in linea mifericordiz infinita eft forma-

ratity

liter,quoad alia autem attributa tantüm eítinfi-

lh

)P»

nita identicé.

Jam

g

Dire&é impugno Sententiam RRum. | Pri- 13$

z. INon datur cumulus omnium perfectionum

r (

fis]e

DEO effentialium : ergohic cumulus malé af-

fignatut pro ratione formali ultimató conflitu-

fl jf

iU

PIU

uva DEI metaphyfice.

Ant. conítabit. à

just

1,322. ubi fuse comprobabimus nullam dari

R 5

di«

h

466 PartlI. Dift. 1. Quaff. 1. $. HE. e I.

diftin&tionem ex naturz rei inter gradus effen-

ligint

flonum

tiales Deitatis v. g. entis, fubftantiz , Spiritus

viventis, exiftentis &c.

Cumulus veró per-

munem

fe&tionum extta- effentialium , feu attributa-

t0, quo

niüm p

lium, hocipfo quàd extra- effentiales fint, uti-

'que DEUM effentialiter non conftituunt , üt

Seatent

atebit ex dicendis de diflinCtione, ex natura

quitem

rei formali attributorum ab effentia Divina. Se-

RUSE

cuxd». Ultimo conftitutivum DEI debet effe

confüt

dumon

prima tadix omnium omnino perfe&tionum in

fbj

DEO : atqui plenitudo omnium perfe&tionum

non ell talis radix: ergo &c.

Min. P. fi pleni-

u vid

tudo omnium in DEO perfeclionum eft radix

prima omnium perfc&ionum , velergo eft ra-

dix perfe&tionum eflentialium, vel extra-effen-

! AT

tiaium DEO. .. Si effentialium : ergo illa ple-

11

'nitüdo, & cumulus effet prior fuis conftituti-

"vis; imó fequeretur , illum cumulum effe prio-

N

li

remfe ipfo, ac radicem fui ipfius. — Si exua-

l

effentialium : ergo per extra- eflentialia aque

|

conflituetur metaphyficé effentia Divina, ac

W

ER

pereffentialia, quod utique in terminis repug-

nat.

n

Terti, Si quglibet perfeGtio illius cu-

»muli pertinet ad formale conflitutivum DEI:

pe

ergonon eft major ratio, quód una perfectio

qii

feni

dicaturattributalis, altera quidditativa, & alia

tandem ultimó conftitiva DEI, fed omnes per-

ts

Qbl

fe&iones Divine erunt confufa attributorum ,

Ti

& pradicatorum metemplycholis, quod aqué

fepugnat.

Quarto. Kicinquiri , & decidi de-

ll

on-

Mi

bct dealiquo iï*æfiiþaco uno: ergo malé C

fu-

n Tatelleflus , ol Afinale , cic.

267

f

/

M

"

fugiunt RR. ad plenitudinem omnium perfe-

1 gradus Ü

ntià, a

étionum Divinarum ; ficut malé dicerent, ho-

Wsj

minem ultimó conftitui, & diítingui ab omni

feyatibe

€o, quod homo non eft, per cumulum om-

tsf

nium perfeCtionum humanarum.

Qunintb.

nlv

SententiaRR. eft contra ftatum quaflionis in-

1 u

quirentis de conílitutivo DEI metaphy(ico, à

Dl

RR. autem refolvitur quoad phyficam magis

E d

conftitutionem DEI , prout infe ipfo eft fecun-

fefttue:

dum omnem perfeCtionem entitative , & quafi

vf

fübjeclivé. Adeóqueinvolutares, nonexpli-

€ata videtur,

PA

mdi i

cIV.

E qui

exm-tlirf'*

Zn Intelle&us , vel Actuale, vel For-

,'fgo ilï?['«;

"4le Intelligere fit Pradicatum 'ej]än,tiqle ;

o

vel þultimxa con'itutivum DEI?

dir

Ntellectus Secundüm fe etiam juxta Thomi-126

Sut

"

flas non eftpredicatum DEIeffentiale, mi-

nus ultimo Illius conftitutivum , fed potiüs

)jl'ings '.

attributum extra-effentiale.

Pariter Intellige-

T

jhrt

re à fe complex? fumptum nec "Fhomiftz intee

pradicata effentialia DEI recenfere poffunt; tum

w

!

h

,

quia hac ratione etiam Afcitatem przdicatis ef-

pam:i

fentialibus annumerarent ; tum quia ratio Afei-

äl&ä?

y

tatis eft prior ratione Intelleclivitatis : quz vel

obiter infpecla lineam Intelle&tualem reddunt ad

,[orumï

-

minüs fufpectam de exilio à przedicatis eflentia-

libus.

Diftinguunt hic etiam Thomiílz ratio-

fidllff'

E

vit-

H

nem Effentiz, & raciogem Naturz faltem

tüa«

W

268

Pars H Diff. H. Quaf. I. S.IF.,

4

tualiterinadquate , ideft, üt loquitur Clarif-

| aChule,

demadi

finaus D. P. Babenftuber Difp.3. a. 3. n. 1. pe«

nes duas expreffiones inadaequatas : cüm effen-

mtll T

tia explicetur per comparationem ad effe j na-

um In

«dlinea

tura autem per comparationem: ad "'operari j

ita utDEUS fub expreffione effentize confiftat in

ente

ratione fübftantiz íumme immaterialis ,. & fub

noami

taphy

expreffione naturz in radicali intelleCtualitate.

Verüm fi etiam velimus effugere ad operatio-

Intdle

ab elf

yes DEI, certé magnaadhuc efl controverfía ,

an intelle&tus praftet voluntate ? . Cüm huie

quodí

unanimiter Scotiflze deferant primas, Vid.

o f

M

plura num.19 :. &c.

153; Dico.Effentia DEIMetap

hyfka nec, r. inIn-

N

telligereactuali, nec. —2 in IntelligereFormali

n

confiftit,& confe&lane& neutrum poteft affigua-

| efity

ri proratione DEI ultimó conílitutiva. SS: con-

ttibu

tra T T. & ex partecontraaliquos DD. Salisbut-

qui l

|d

KCUS

genf. qui hancSententiá prae ceteris illuflrárunt.

P. totaconclufio fimul. 1. Si ipfalinea Intel-

(Pïæ«

Jectualis ab effentia Divina metapliyfice pro-

N

fluit, tunc necacluale , necformale Intelligere

| du

d

eft praedicatum quidditativum , : minüs ulumo

conftitutivum effentie Divinz : atqui linea in-

In

tellectualis ab effentia Divina metaphyficé pro-

Vr

Min. de intelle&tu fecundüm

YO

fluit: ergo &«.

fe eft'innegabilis, cüm fic fumptus intellectus

T

fit perfeclio fimpliciter fimplex, & attributum

[

Ti

DEI, non minüs, quam voluntas, autquod-

« nquealiud. ^ Min. veró fümpta de intellectu

lr

quoad actum primum,vel fecundum, five quoad

actua-

L5J

"p Datelletlus , &l A&nale , ec.

269

quur Cl

a&tuale , 'vel formaleTntelligere dependet qui-

TO

dem àdicendis parte3. q.1. quoad prafens ta-

ld

men negari non poteft ; quzro enim ex T.

aldiii

num Intelligere formale, vel:a&tuale pertineat

ad aptt

ad lineam intellectàs , velnon ?. Si non: ergo

geconil

e(t intellectualis , & noneft,

Si pertinet ad li-

idis, &

neam intelle&tualem : ergo ficut Intellectus me-

Jeduin

taphyficé profluitab effentia Divina, ita etiam

il gt

Intellectio five a&ualis, five formalis profluic

j

ab effentia, 6inonimmediaté, faltem mediaté,

Cünke

quod minüs fuftineri poteft : ergo fub nulla ra-

n d

tione potefteffe predicatum effentiale DEI.

P. II. Neque visIntellectiva, neque aCtuaz.

4 il

lis Intellectio eft radix attributorum, & modo-«

«f

rum, que in DEO fünt: ergoneutrum eft de

effentia DEI metaphyfica. .. Ant. P. z. Interate

dule

s t

tributa Divina etiam numeratur voluntas : at«

qui linea IntelleCtualis non eft radix voluntatis 3

N

T

fecus enim linea Intelle£tualis in fe formaliter

jul

(precipué in fententiZThomiftarum non diftin-

guentium attributa formaliter ab effentia) in-

lp

u

€luderet principium liberum, quod eft direct&

yilt

deftructivum tam linez Intellectualis , quàm

dintg

Proceffionum in Divinis, quarum una proximà

[

tantüm eft per Intelle&tum , & altera tantüim per

ii]

"

xoluntatem : ergo linea intelleclualis non e(t

(

d

radix attributorum , & modorum in DEO re-

pertorum,. Idem Ant. P.2. Immenfitas, /Fter-

d

[ Q

nitas, Omnipotentia &c. adlineam Intelle&tiia-

m

d

.lem Íc prorfus impertinenter habent; (5 eni

us

Tl

ac]:uz-

h

470 Parsll. Diff.Il. Queft. I $. I'Vb'

er impoffibile DEUS non *eflet ceternus &&

&unnol

adhuc poffet effe intelle&tivus, & viciffim.

| terquo

128 . P.IIL Linea Intelle&tualis eft à priori demons

| tocepta

la, &

ftrabilisin DEO : ergo malé conítituitur prae

dicatum DElI effentiale, aut ultimó lllius cone

[tas infe

ftitutivum.

Ant. vix non in terminis habet

Tiaslnt

ipfe S.'Thomas DodGor, & DuctorSchole An-

textus |

gelice 1. p. q. 14 a. 1. loquens delinea Intellee

apetéc

&uali promifcue. — Patet igitar , quod imma-

dum it

flrum |

terialitas alicnjus vel eff vatio, quod fit cogno-

modus

féitiva , & fecundim. (nota caulaler demon:

ftrationis) modnum immateriatitatis eff modus

lifima.

mmate

cognitionis, — Ünde in , de anima dicitur, quod

Planta non cogno[cunt propter. ( infinuat S. Dos

biliate

&or rationem à contrario) fam materialita-

l ïtav.g.

P6nm.

Senfus autem cognofcitiuusef? , quiarts

glotie

| Conr.

ceptiums eff [ecierum fine materia : j intelletbui

| Titi0 à

adbuc magts cogno[citivas , qniamagu (eparatus

eft à materia , & immixtus , ut dicitur in3.

üumn

| ttne'&u

deanima, — Unde ciim D EUS fit ( repetitur cau-

falis) i fimmo immaterialitatis - - fequitmr,

10 [j

quid ipfe fit in fimmo cognitionis , Ícilicetintelle-

Qu

&ionis comprehenfivz.

Concordat paritef

| d

fyin

fuper hunc locum Eminentiffimus Commen-

tator CajetanusCeleberrimi Przdicatorum Of*

ï E

dinis : ergo juxta D. Thomam immaterialita

5

ánim

eít ratio à priori intelleCtionis,

nis;

129 Nec fufficit refpondere cum Clariffimo D.

(ni

P. Mezger tract. 1. difp, 3. proém. a.4« $. 3*

l;llcä

n.31. quodimmaterialitas tantüm fit ratio In«

oc

telle&ualitatis à priori quoad nos, & imperfe-

| 'kmp

um

U

hn Intelleflus , v;l A&ua!e, Qv 27t

ætemus&t-

&nm noflrum concipiendi modum ; non au-

i.

tem quoadfe, & cum fundamento ex parte rei

dor du

conceptae.

Sic enim juxta cit. Auctorem tam

bené , & convettibiliter actualiffima Intelligibi--

ii

y s o

litas infert immaterialitatem , quàmimmateria-

minis Md

litas Intelligibilitatem. . Contra enim eft r. cit.

Sdolel

textus. D. Thomz eft nimiàüm clarus ;; cüm

ina d

aperté dicat, & repetat, quàd fecundüm mo-

d

dum immaterialitatis ( & non fecundüm no-

ftrum imperfectum concipiendi modum ) fit

dfiup

r d

modus cognitionis,

Contra eft 2dó actua-

j Mf

liffima Intelligibilitas non convertibiliter infere

immaterialitatem , & immaterialitas Intelligi-

( l

u$ r

bilitatem ; cüm dentur multa entia immateriae

guridt

lia v.g. voluntas, iliusactus, gratia, lumen

glorie &c. ' que tamen non funt IntelleGiva.

T

jl

Contraeft 3. ficut materialia, & fenfualia funt

f,Pmm

ratio à priori ( & non tantüm juxta imperfe-

&tum noftrum concipiendi modum ) quód ine

jj

t

telledus fit ligatus, aut quód ipfa materialia

non fint intelle£tiva ; ita immaterialitas , feu

f,qu;ïl'l

fpiritualitas in enteintelle&tivo eft ratio à priorá

aiti!

intellectionis. .. Contraeft 4. Si DEUS infeip-

gtpümg

m y

fo impediret per impoffibile Intelligere a&tuale,

aut formale, non minüs effet fpiritualis, quàm

m

ii

animarationalis, dum impeditur ab ufu ratio-

nis: ergoimmaterialitas , feu fpiritualitas cum

«undamento , &à parterei efl ratio à priori In-

)

tellectionis in DEO , ficut in anima rationali,

j M

hoc tamen fervato difcrimine , quoód in DEO

j

u

femper, & actu fint ,conkjun&a, imo identifi»

h

eactt

l

]

4

272 Pdrs[l.Di/f.IL-OJlä. ]b 9.. Iþ.

cata ratio fpiritualitatis , & IntelleCtionis, nom

| vilgue

autem in anima rationali. — Contra eft $. ipfe

| mdiyta

S. 'Thomas q. 1. de Potentia DEI a. 1. dicit.

p

Eft autem de vatiane operationis habere. princie

Taténoi

pinm , non devatione effentia, — Unde lict efen-

tl dua

tia Divinanon babeat prinsipism aliquod nequi

tine D

tdigen

ve, neque vatione , tamen operatio Divina ha

bet aliquod principium fecundüm vationem « at-

gollunt

iav

qui operatio poteft à priori demonftrari per fui

intentu

principium eàm fundamento , & cum omni ri-

ore: ergo cüm intellectio fit operatio poteít

Cor

demonftrarià priori per effentiam , & fubftan:

DEOT

tiam fpiritualem tanquam ipfius principium.

&loc:

ofité dixit S. Chryfoft. hom.2. de in-

ielldi

Hincap

comprc

h

en. DEI Nat.. [Nos. enim à fapientiá

| 'xxntelk&i

(qua utique ad lineam Intellectualem. fpé-

ii

&lat). fnlffantia , [ed À fubfLantia fapientia e[f«

tltimb:

oljado

'l'andem nota, quódfi etiam D. Thomas con-

tranos afferatut praecipue ex jam cit. q- 14« 4*

Ug

& q.27. 2.2. ubi dicit : Zptelligere DEI eff ejus

Qj

GabfLantia, füfficienter explicari poffit cum Cla-

n

rifimo P. Lendlmayr n.140. de effentia DEI

lii

phyficé fpe&ata , vel in fenfu identico, vel qubd

i

intelleclivitas radicalis fit de effentia DEI me-

UR

taphyficé fumpta, prout admittemus n.133-

ttn&&w

àddi

/130- Conf.I. De Intelligereformali. . Ipfum In-

telligere formale in linea Intellectuali non. eft

M.

perfectiffimum : ergo malé affignatur pro r«

l'imml

tione metaphyficali ultimó. conttitativa DEL

lil

Ant. P; quiaIntelligere formale adhuc perfici-

i h

tur abIntelligere aétuali ; mam lict realiter In*

Ü

telli-

.

Af

n Intelletlus , -ü&l—Afïuale; u 76

Jledong t

telligere actuale includatur. in intelligere.fora

ia d.l

JEL u1 d

mali , tamen hocfecundüm fuam propriam, &

expreffam conceptibilitatem objectivam . ulti-

hu p

maté non exprimit: perfectiffimum gradum in-

[l

tellectualem ; deberent proin AA. utrumque in-

vdiigd

telligendi gradum pro. ultimó conítitutiva ra-

hi Diiu

tione DEI affignare , quod nec audent,. nec

tl

poflunt ; cüm implicent duo ultimó.conflitu-

vll

tiva: velutrum

Lcum ont!

intentum.,

que excludere, quod e&vnoürum

ao ptt

Conf. IL...De Intelli'ger'e aQuali. Etiam in

1

DEO implicat intelle&tio a&ualis finé objecto,

s prl'!!ü'yllulfï

& hoc eftipfa Effentia Divina : atqui implicat

qua d

intelle&ionem effe fui ipfius obje&tum : ergo

g [

intellectio a&tualis debet habere-obje&um aliud

d

à fe , & confequenter ipfa non poteft effe ratio

/ iln!ll-f(ä

ultimó conílitutiva ; fecus haberetfe i

pfam pro

honduf

obje&to, & effet fe ipfa actus reflexus.

Nihil-

u

ominus contra hec promifcue

Dil

"Objic.I. Effentia Divina debet conftitui pci' I3K

actum puriffimum . atqui hic eft linea Intel-

itati

;ffentiz "

ligendi: ergo &c, — Min, P,L. à pari : homo

) Velqm.

ultimó conflituitur per rationalitatem ; ergo &

1 DE[ üyþ

DEUS per IntelleGtivitatem, ..II. Ipfa linea In-

J []nm'

telle&ualis claudit in fe gradum entis , & infüuper

I

addit perfe&tionem vitz nobiliffimz ergo &c.

j ii

&.I. Neg. Min. nam aCtus omnium actuum pue

ypt

riffimus , & abfolut? in genere entis nltimus e(t

j

Exiftentia per fe. — g. II,..D.Maj. debet confti-

jt

tui per adtum puriffimum in genere effendi C.

( Plf

"

Maj. in ratione, five genere. operandi quod ad

r

l Kjli,—eæ

274 PurslL. Difl.II. Quáfl. L. f. IF.

!

4

prafens juxta n. 126. impertinens eft.. N. Mai.

i pl

toney

atqui actus puriffimus in ratione operandi eft

linea Intelligendi , zranfeat in. Min rátione ef-

bent od

fendi. . Neg.Min. & Conf. dixi : travfzar Min,

i

quia Scotiílz phyfici dicunt. perfe&tiorem eífe

yNe

voluntatem , & confequenter etiam ejus actus.

DEO:

Ad primam probationem xy. Neg. Conf. difpa-

a

ritas eft pazula , quia homini , Angelo, autcui-

t i

vis creatura exiftentia à feconvenire non potelt ;

élfeni

confequenter debet habere aliud ultimo confti^

Precli

tütivumi; econtra DEO Exiflentia à fe conve-

exempl:

nire poteft, & debet.

Infuper quaro , an nori

[

& ipía rationalitas hominis praupponat ens;

lo

àquo emandt; & cujus adminiculó exiftat ? pu-

"-

ET

to ego quod fic : vides ergo, quàm parüm iuf-

pam

fragetur haecparitas. — Ad fecundam probatio-

Tüorh

nem patebit refponfio ex dicendis de diilinctione

tineni

Scoti ; pro nuhc dico , quódlinea Intelleclualis

ftt or

tantum identice ,. & realiter in fe. claudat. gra«

Ton

dum entis ,& quód illa perfectio nobiliffime

tond;

vitz pertineat ad lineam operandi, ac ens ae

& Of

pracfuppona

t tanquam fui principium,, utfacilé

No;

conítat ex probationibus.

Tandem indaga-

lii

mus hic pra-dicata quidditativa rrarurz Divinz

t

pro priori ad operationem , & in primo dicendi

in i

modo per fe, ad quem linea Intellectualis tam

pui|

parüm pertinet , ac quzcunque alia atttibuta;

requl

autlinea volitiva.

Db]eä

132 . Objic.II.. Non pote

ft in DEO concipi vlla

ratio vitze, quàm actualis Iiitelleclionis : ergo

| Wt

eriS;

| W

;c—üm DEUS juxtan. 1 473 fit effentialiter viv

$*

per

n

Vin Iutelefius , vel Atiuale , ee. 5$

d. N

pet ipfum a&tuale Intelligere conftituetur in ra«

opul t

inratintt

tione viventis, Ant, P. perfeCtiones Divins de-

bent concipi in ultima a&tüalitate : atqui ultimá

ul

&i d

actualitas eft ipfüm á&ualeTatelligere: ergo &c.

R. Neg. Ant quia datur; & conéipi poteft iü

mia

DEO vità radicalis , praeféindens ab Intellectu ,

Gol

& a&tudli intelligere; fub qua przcisé ratione

do, at

€it. num: à nobis afferitür effe preidicátum DEI

enon p

effentile, non tamern ultimó conftitütivum;

fimb t

Preclarüm hujus doctrinaé adducurt Scotiftae

lat

exeniplum fié ? fi DEUS in Angelo impediret

4

emanationem intelle£tus , aüt actualis intelle-

gpot t

allaipi

&ionis, adhue Angelus retineret pradicatum

effentiale vitz Tatelle&tualis (àn enim ob lioc im«

l arümiü"

pedimentum Angelus fit ; & dicatur penitus

n [Ohifif'

li

mortuus ! d hoc quippefüfficit virtualis con«

tinentià talis potentiz , & á&tüs, & quod dice-

"

tet ordinemi àd vitálem conátüi. Adproba-

judif

tionem . D. Maj. perfectioties Divins debent

nobilifü?

€oncipi in ültira a&tualitáte fui

3

pr&cise gétietis ;

q il

& gradüs C. Maj. alterius generis & gradüs

" ul

Neg: Maj. & diftinctione applicátà Min. confz

m

Itaqué actualis Intellectio eft ultima actualitas

DP

tantüm inlineà operándi iritelle&tualitér, & non

10 (iti

in linea effendi ;« caterum àd rationém àcus

i

puri (ive in linea effendi , àut operandi plus tori

tequiritur, quàri quód abfit orrinis potefitia tarri

objectiva, quàm productiva, áut pa(fiva;

J

j

Objic.TII. Linea Intellectualis iri naturà Dis-

138

js. d

Vitià reperta eftfoli DEO propria: ergo eft t4

:("i"u,s

üo ulümó cornftitutiva

Illius. & D. Ant elt

l

323

$g.

476 Pars lL Difl.H. Quefl. l; P.

Soli-DEO propria fuppofita tamen a&tualitate

Nii

ereffentiá, C. Ant. praecifa ,& non prafüppofiz

qneti

| Weutüf

ta actualitate per effentiam N.Ant.& conl. Linea

Intellectualis ergo pracise eftfoli DEO propria,

| flisdiy

quatenus eft aétualiffima , comprehenfia; il-

&il q

limitata , & omnem. imperfe&tionem exdue

tils 9

dens; talis autem non eit , nifi prafuppofita

u d

a&ualitate per effentiam , per hanc enim DEUS

homo

primoó, & effentialifimé habet, ut non limitee

€lled

ur in ulla perfectione.

Pro . fimilibus argu-

00

mentis femper prz oculis habeas, Thomillas

Tad

non raroó infuo argumentandi modo. deficereab

hi 1

Intellectivitate formali , aut actuali ad Intelle-

p

u

&ivumradicale, & tuncgratis ipfis damus; eífe

&i

jntellectivum radicaliter fore deeffentia Divina,

f nü

negamus tamen , effe pradicatum DEI ultimó

fitey

conflitativum , aut diflinctivum. .. Itaque.triz

liney!

éxeoq

plex in DEO affigiari. debec Intelligentiz grae

dus; primuseft Intelle&iyum radicale : . (ecun-

1 feloi

Titsi

dus eft Intelligere formale, & hocin actu primo

fumptum cum intellectu tanquam formaliintel-

fetüni

ligendi principio: eft - fynonymum : tertius el

n p

Intelligere actuale:.. Secundus & tertius gradus

pefs

elfentiam DEI quidditativé.non attingunt 5.hic

fbj

enim virtutem intellectivam , illevero prafup-

p

ponit effentiam DEI jam completam, . De pri-

IT

mo autem jam admifimus , & irerató admitte-

quasl

mus n. 1 48. illumeffe deeffentia DEI, non ta-

| "d

men predicatum DEI ultimó conílitutivum ;

" Pelic

ciim aliud fit pertinere /ad:conftitutionem.rei,

Hd'æql

n

ö; aliud eífe h—ration,cm-. ulimo. conítitutiva

un-

F

"

"n Intellettus , vel 'Aämle, eue. 279

n d

Nlünquid enim ratio evtis, fubffantia , corporis ,

i p

diventis , 'GU animalis hominem conftituunt;

Yoni t

rieutfum tàmen horum eft illius tatio ultimó di-

EOg

^

ftinctiva? Idem elt de gradu Intellectivo radi-

'ehenim»,i'

€sli ; qui DEUM quidem diftinguit à fubftanz

tiisnon intelle&ivis , non tamen ab omni alio'

ongi GXi;i

d

chm dentur: quaedam fubftantiz create, fcilicet

ninDd

homo; & Angelüs, que funt eflentialiter in-

sl

«ellectiva radicaliter.

lu d

Objie; V.. Ex Cl

ariffimo P. Paulo Mezgelfrl 34

Thogé

"Tra&t. 1. difp. 3. à.4. $: 2« n. 14.. in forraali-

fiutid

Conílitutivum nacutze

bus ita árgumentante.

al

perfectifima Intelle&tualis. debet effe ultima,

4f :

& perfe&tiffima a&tualitas linez Intelle£tualis :

juDiré

fed^natura Divinà eft natura Intelle&tualis infi-

u

pité perfe&ta , & Intelligereeft ultima actaalitas

Jagi?

linez IntelleQtualis : ergo &c. ^ Maj. P. & Conf.

ex eodem.

A&tui puro , & viventi infinite per-

a

m

feto debettribui ultima, & perfeCtiffima actua-

litas in linea vitzIntellectiva : fed hac eft vità

niit

fecünda , feu actus fecundus Intelligendi ; noà

[em'vgï-ï

vita prima , qua eft potentia tendens ad illam

"

perfectionem : ergo &c.

Alias quidem adhuc

fubjungit cit. Author rationes ; Verüm magis

yih,

s

) pmïf'

pügrantes contra 'Thomtiftas: volentes; Intelli-

Dgi!r

gere radicale efleultimum DEI conftitutivum ,

jl

quas proin illis Thomittis folvendas relinquo:

gl

*^ Informa N.Maj. ob fequentes rationes I.Sup.

j

ponie'cit. Auctor, quod linea Tutelle&tualis fit

21]

adiquatum ; & altimó conftitutivum DEI non

tota

f

taq;üm in ratiosteIntellectivt , (ed etiam in

*

E

L

N

$53

'lati-

278

Pars H. Diff. II Quefl. 1. f . IF.

1

verfciu

latitudine effendi , quod tamen adhuc proban-

dum reftat , adeóqneMaj. laborat in fuppofito,

dusinte

Yl ratio Intelleclivitatis a&ualis tantüm eft at

&ume

tributalis : ergo licét DEUS attributaliter per

puiorad

illam perfectiffimé conftitueretur ,.non tamen

( co!

e(fentialiter,

Ant. P, etiam juxta Clariffimum

tTt CO

P. Mezger intelle&tus e(t attributum 5 jam quae

O

ro ; an intellectio actualis concipiatur ante, cüm,

eltfor

vel poft intelle£tum infe? fiante : ergo datur,

dillin

vel concipi poteft intellectio actualis:ante intcl-

beatiti

DEUS

lectum , ante fui potentiam : ergo duplex in.

DEO linea intelleCtualis formalis datur ; erge

m

intelle&us Divinus fecundüm fe e(l otiofüs,

I

& füperfluus, càm ipfius a&tus jam pracefferit,

botis,

Siveró intelle&io actualis cum, vel poft intelle-

[

Yin,

€um in fe concipitur : ergo ficut hic, itaetiam

illa profluet ab effentia fi non iminediaté , fal-

Tieli

tem mediaté, mediante fcilicet intellectu in fe

pois

Tem;

juxta dicenda p. 3. di(t x. q« 1. Ad probatio-

nem Maj. qua in iisdem prorfus terminis repe-

fttin

ritur ab ejus Auctore pro confirmatione : y.T.

iliol

