lapfur.; quia hic przfuppoanit illum.

Dices, l. Cüm P. Henno. S. Aug. l. de do-744.

J

no períev. cap.8. tenet: electos per pradeftina-

fl

tionem à mafía perditionis. effe feparatos.

Et

jl

in Enchyr. cap.99. Paucitatem. ele&torum re-

;gdm

fundit in peccatum originale: ergo DEUS pri-

o«

üs.peccatum . originale pravidit ,

quàm.,

CUT

aliquos. pradeftinaret.

Refp. Ad I. Lo-

cum S. Aug. fie fore intelligendum , ut xv

j

ii

o

per-pradeflinationem non importet caufam fe-

j

gregationis proximam , fed. remotam tantüm,

jiti)

& xadicalem, adeóque vult Aug. quod pra-

li

deflinatio hit fons & origo , ut pradeftinatus

feparetur à maffa damnata non :quatenus hzc

[l

of

pro illo figno przdeflinationis jam pravifa fic

jiii

ut futura,. bené vero utpoffibilis. In cXcmplo;

Vit

Rex aliquis cum omni proprietate diceretur..

Yi

aliquos liberare & fepararea fuis hoftibus , fi

Rex;tam tencto crga quosdam charitatis affe-

]

1

u excitatus. illos. pracligeret ut etiamfi fors

hi ipfiin Regiam íuam ( dequo tamen pro nuuc

necdum conítat) delinquant Majeftatem , ta-

jl

lmQ

men.ipfis.hoc. delictum dimittat; fic etiam...

[d j

DEUS. feparat, per pradeftinationem ad glo-

ä

ziam.à maíla damnatorum , non quatenus hu-

"

rf]!il

jus

(

Cc;3

[

974 Pari HI. Dif.II Ouaft-1L $.1/^

jus maffz caufa fcificét peccatum originale jam

"

Qdf

przvifum fit pro illo figno przdeftinationis ,fed

quatenus per hanc voluntatem pradeftinantem

ita conflitutus eft, ut predeftinato- efficacitet

velit dare gloriam ,. & dimittere delitüm / i

D

fors poft predeítinationem adhuc delinquat.

&. AdII. Locum Aug. ibi fore intelligendum

o« de decreto executivo. ;

?

,iur, magls.

?

:

z

.ut autem hoc.deggtf-

r eft

( ? .. Dices. IL. Occafione lapsós Adze min

À

numerus hominum falvandorum, quàm foiflet

Md

Adamo non peccante : ergo. homines predefli-

V0l

ftie

nati funt poft prvifum lapfum Adz, Ant. vide-

tur certum , quia Adamo non peccante. nullus

li

fuiffet damnatus etiam juxta Scotum 2.. d.20.

KM

q.2.

Modo autem damnaniur multi ; ergo

d

occafione lapsüs Ada. minor eft numerus.

hi

&& IN. Ant. in hujus Prob. N. Conf. namüt

f

tetet Bofco ex Smi(ing per hoc argumentum

tlf

tantüm probatur, quód paucitas (&cidem pror-

lt à

fus numerus) falvandorum per peccati Adz per-

p

miífionem fit executioni mandata , ita ut occa-

iil

jl

fione illius peccati, quod omnes infecit Adze

filios ( prter Chriftum,& ejus Matrem Imma-

cülatam ) & falutis confequendae difficültatem

4

induxit, modó pauci falutem fuam operentur use

:

.....

que in &nem , qui tamen iidem , & non plures

fuitfent illam-operaturi , & (alvándi;;.fi Adàm

non peccáffet , quantüm eft ex vi prafentis de-

cteti predeflinationis ; nam üt conftatéx priüs

gitata quzflione2. Scotirv, fi-ftatus Innocentiz

I[--

per-

lr

Quisam [int EffelEus Pradeflinationis? tbo 2$ i

ndeun

,pgr&vcräfïcti fo

1

li nunc ele&i nati fuiffent , &

otis d

; hón alii.

[iatet

ffeaci

UO ESTIO IV.

wf

De Provideutia DEI reprobante,

Mi

jratm

sss t de Réprobatione.

chau»

T Eprobatio vinominis eft rejeftio , vel r5-736€

, pudiatio alicujus ab aliquobono ; &im

1mordï

propofito fümitur pro exclufione à coe-

Vil

a

oria ; éftque pars Divinz Providentiz

cogitatü quidem tertibilis, attamen fanctiffima,

J

&'verifima non minüs quàm przdeftinatio.

1

vulus

*Hllam dati in DEO aperte conflat ex S.Scriptu-

&u-im'

f4 Matthi2 f^verbis illls tremendis :^ jre weale-

i

dithi imipnem aternum , qui praparatus ef dia-

n

bolo &t Ratio quoque eft ; quia teprobatio

namïl!

pertinet àd D ET Providentiarn , cujus eft

er-

Vntin

mittere aliquos defectus in rebus ; & qui

4

lem

T

inm negotio prafenti ad manifeftagdam praxci-

lu

"puécognitionem mifericordis in eleGtis, & pul-

f

chmmdmöj uflitiz in reprobis. Hóc -fupgoü;ö fit

u

f

$. -T.

]i

)

batio fatta fit ante , vel

qure

MRH

)pojïrr ,

pravifa demerita ?

pln;(!

Rænot. L '(Eþd r&probatio, ut facit a;i747'€

i

"

AE propofitum ; ficduplex;; fcilicet nenarive,

P

"& pofttiva. Negativa eft-negatio eleGtio-

M

nis abfolütz ad gloriam 'tanquani bencficiom

Ccc4

ini

gtt-

v96 Pars HI Dif.IH. Orefl. IV. $1.

indebitum.

Dicitur zegativa , tüm quia dire«

"t

liil

€lé importat negationem , fcilicét non ele&tio-

nem ; efto probabiliter a&um etiam pofitivam

ul

annexumhabeat , quo DEUS dixeric: hos poe

prætel

dÀ

fitivé pradeftino,, circa alios veró pro:- hoc ffi-

gno nihil decerno.

Tum quia pro objecto

um

impo

tcefpicit denegationem, feu paffivam exclufio-

nem à gloria. . Poftiva, quam 'etíam punitie

gualt

vam vocant, eft pofitivum decretumiinfligen-

tipne

di zeternam poenam : atque ideó vocatur poft«

D

Q

tiva, quia in teprobo ponit effe&um damnae

tionis.

1

fürar

6348 Prenot. IT. Reprobationem negativam ng;

3

tira

gari ab illis , qui dicunt , Predeftinationem fieri

troo]

Qu

poft pravifa merita. ' Contra quos hac ratio

pugnat, ex fuppofitione noftra fententig de..,

prob:

pradeftinatione gratuita : DEUS enim aliquos

tiont

gratuitó predeftinavit ad gloriam ; & aliosno

E

prdeftinavit : ergo hos ncgative reprobavit:

Qutn

ergo datur reprobatio negativa :'ex qua ta-

s

men non fequitur damnatio reproborum ; quia

&f

DEUS poft reprobationem negativam repro-

moi

bis elargitur media füfficientia , quibus adjuti

jv

poffent ben.operari, & predeftinari, fi vel-

T

lent , quia autem liberé non volunt; in figno

Vs

fequenti eos. pofi

His pra-

fij

"

tiv;': reprpþat.

miísis

]

9. Dico. L. Reprobatio pofi

;iva non eft facta

ü

IK

"

ante: pravifa. demerita. - Eft- communiffima..

Theologorurn ,. & clarifiraà: deducitur. ex S.

mï

i.

qu

4*,—ng k 3« eontra J,,u.lianmïq cap.8. ubi ait,

gus

f m

M

4n Repributiofatla ft aute, ehe, — "77

quadie

uus eft IDEUS, f nfinee[fF IDEUS : potefe fin

ndelo

bonis meritis libayare 4 iquia bonus eff son pa-

JOIfVOt

tell. fine - malis damnaitre , quia. gaftus e/lZ

P,

pratereaà Ratione.

Fundata in primum addu-

li

y hii

&is Aug. verbis.

Num,poenam ante demeri-

) od

tum..decernere innocenti , m]una eít : fed eft

6a

impoffibile; ut DEUS inferat injuríam alicui j

] punm

prafertim eum ye] maximé fpeCtet in damna-

i n

tione reproborum- jultitie. fuze manifeftatio-

y p

nem.

TET

Objic. DEUS eft fupremus Dominus Crea-7 5

turarum, beatitudo fupernaturalis nulli crea:

"a

tura rauonali fecundütn fe (pc&tatz eft debita ;

jfetí

ergo DEUS finé injuria, . & crudelitáte potcü

fu.

cum creaturis difponere fccundàm libitum Ie-

"s de.:

probandó , vel przedeftinandó non habita xa-

tione .demeritorum, vel meritorum.

Refp,

n

0001

Ex hoc folàm fequi , quod DEUS abfolute lo*

bt

quendó potuiffet creaturam rationalem ad fi«

um

nem fupernaturalem non ordinare , quiatamen

L;Q"f

de faclo.fic ordinavit, beatitudo illa nobis.4

modó eíl debita ; alis poena non effet illà

p

j

privari, & ideo quia talis exclufio nobis poe-

r

na eft, ac vera damnatio,nequit Dusut Juftus

Judex . ante : omnem . culpam pravifam ab. illa,

g

"

fcilicét beatitudine, nos efficaciter excludere;;

& punite , cüm omnis inflictio poenee dicat ora

"

dinem ad.culpam.

ffia

Dices. Ergo neque poteft DFUShommemvn

p

.anmhdarc.

E. N. Hlatum , «X paritatem ,

h

quia annibilauo, (olüm efl ablatio exiflentiz' ;

iE k

ceu,

[j

g98 . Pari U. Diff. AT. Quaf A. $4.

ceu bereficii. 3 DEO libere conceffi, adeóque

äum |

citra injuríam revecabilis : at-reprobatio pofi-

tiffn

tiva factaante omnem culpam effet-ablatio be-

d

neficii nobis debiti in fenfüprimüm di&to , fct-

que'

licét -aterna béatitudinis ,& confequenter. ci-

tità;

&OIflt

tra injuriam nequit nos DEUS poütiv&'regrgæ

bare ante pravifa demerita.

b

bationé pöfitivä fa&á

tator

?52 Scquiturex dictis: Repro

effe poft pectatum origiriale previfum;& pg?&

diit

telia

quam.DEUS previdit finalem impocnitentiám

reproborum , üt hucusque dióla-confideranti

fig

patebit. - Id tamen advertendim eft quod pece

ficit

freri

«atum originale folum fin& a&tualibus fit-caufa

reprobationis pofitivee, prout haec pracise-di-

goi.

Git pofitivam exclufionem à gloria coclefti ; non

at«

autemi prout dicit deftinationem ad poenamza

Ktp

eternam fenshis: quiaDEUS omnes.non mune

d

hc

datos à peccato originali, pofitivé quidénvexá

chidità Regno ccelorum; non tamen illos ore

p

dinat.ád poenam eternam fensüs;, (i- in folo

fii

originali peccato fin& actualibus:decefferint, üt

iny

docetur in 1T. fent. Libro. Aliud eft:de prede-

5

ftinatione electorum 5 hzc enim factaeft'ante

d

pravifüm peccatum origirale ; quia juxtaSco«

t

tum etiamft, Adam non peccáffer , adhuc-foli

ele&i , qui defa&o: eleQti fant , mati fuiffent ,

nulli veró de defacto damnatis.

7$3 Dico. l. Reprobationegativa fa&ta eftan-

te previfa demerita , eft pariter communis. Et

collipitur ex illo celebri exemplo de Jacob,

& Ef3u, quod habetur ad Rom. 9. C/w son-

dum

[

hn Repyobatio fatla fre amte , che,

779

ag

um nati fuiffint , aut aliquid boui vel mali Jfe-

xio p

ciffest , non ex operibus , fedvexe vocante ditium

il

eff , Tacob dilexi, Efam autem odió babui..

y

ido,l

que verba intelligenda funt de odio nega-

jnré

|

tivo; feude non dile&ione; üt à noftratibus

V&, M

communiter exponi folet.

P. Etiam Ratione : quia in eodem figno754

iil

tationis; quo DEUS aliquos mifericorditer. ;

&pl

eligit ad gloriam , alios in maffa perditionis

ientt

telinquit, & non eligit ad gloriam: fed . illud

adeni

fignum antecedit pravifionem demeritorum;

Mp

ficut ele&tió ad gloriam antecedit pravifionem

il

metitorum : ergo non eleclio aliquorum ad

ide

gloriam ; quz eft ipfiffima reprobatio negativa,

, 001

Conf

antecedit previfionem dereritorum.

ff

. Reprobatio megativa opponitur electioni.,

1»:31[!0'

ad gloriam, tanquam denegatio illius : fed

j

hzc denegatio nulla prarequirit demerita, &

55, [id

pendet ex parte folius voluntatisDivinz,cüm

)j folü

fl; denegatio beneficii prorfus indebiti, nulli

rim;iï

injuriam inferens : ergo.

d

sSequitur. Quód licét ex parte hominis non7 f $

d

detur' caufa reprobationis negativze , üt loqui-

VMU

tur conclufio , detur tamen talis caufà ex parte

j

DEL; quz eft oftenfio & manifeflatio

m

milericordiz, & liberalitatis Di«

vinz , quz erga aliquos

»fh]

exercita fuit,

3

(

n

&.1I;

"

780 Par: I Diff. T. Qnaft IP. $. II.

fiona

$. II

u

Recenfentur, breviter Effedus Reproba-

leiti

tionis , & refolvuntur aliqua qua.

(im buc

guntuï

pertineutia.

- , tordi

Patte

Amnatio fcu poena zeterna , eáque fola;

» 6l D

faltem regulariter elt effeCtus repro-

d

bationis pofitivae, quia reprobatio eft

füht

eterna difpofitio DEI de damnatione ; tanquàm

Libn

poma irroganda. propter praviium. peccatum

CiSs |

nunquam remiffum,& finale,quod reprobationt

indi

pofitiveprafupponitur : ergo cztera previfioné

L

peccati finalis przcedentia nequeunt.effe effscus

D

reprobationis , cüm nequeat effectus effe. prior

Ti

fuà causà : dixi regalariter

quia in quibus-

Vb

dam grayibus peccatoribus. v..g. Dathan.&&

videi

Abiron accelerat . D EUS quandoque mortem

Qu

fuprà communem naturz. curfum 5 quo .afu.fi

liet

talis acceleratio fiat ex intentione, cales damnan-

Diy;

di., erit effetus reprobationis, ; II.. Permifio

fü

peccati, & fireprobis concomitanter conducat

; li

ad damnationem , non tamen ell effectus;re-

N

probationis ;. quia non difponitur, nec proces

hb

dit ex voluntate damnandi : potiüs ergo.dici

[

potelt effe&us praedeftinationis , cüm fübinde

qii

multàm conducat. ad falutem electorum , tan-

Ek

quam occafio majoris hümilitatis ,. ac.pocniten-

ttl

tiz , àt patet in Petro,Magdalena &c,Hinc dicit

W

S.Aug. l, denaturà & gratia.c. 28.. deférár ali-

Yj

quanga. D EUS, ut defmas effe faperbus.

Ài

?52 QuallesLAn& quid GtLiberVita?2Ante refpon-

6

fionens

ll

Retenfénter - yreviter Efetius et. 98

fionem nota , quód Iioc nomen Liler Fit« hié

ufurpetur per metaphoram ex humanis; ubi fo-

lt

lentilli ; quiad aliquod ófficium vel munus eli-

(ly,

guntür , conferibi in libro, utimilites, Sena-

tores , qui etiam ex ufu Romanorum di&ti fune

uf

Pattes$ Confcripti.

Hacergo metaphori ferva-

$ IEPID-

tà dieuntur fcripti in libro vite;"qui à DE O

Itaque X ad I.. dari

wod| - fünt'electi ad eloriam.

gt

Libram Vita;" Colligitur ex variis fcriptureloz

CCICUL

cis'j üt Apo€. 20. c. quicunque món eff investus

at

in LIBRO. FITAE friptus , miffas eff in fl as

T

gnum ipnis.; Et Apoc. 22. Si quis diminuerit

fs

deverbis Prophetica bujus , auferet DEUS par-^

prio.

zmnejus de LIBRO FITA,

&. ad II quód

yotté

j

.kibér Vit aliüd non fit; quàm ratio , in qu&

li

videntür principaliter electi , ac etiam damnati;

grem

qus& ratio reprafentans eft ipía Effentia Div.

"m

lizec enifi eft obje&tum motivum, intellectum

Q

Div. iovens ad electos confiderandos, quo-

A

rüm'primus eft Chriftus juxta illud. Pal 39;

1

Vi

Inh Gopite Libri foriptum eff de Ate.

j

Nete' dicás ; Predeftinati nequeunt perire j75g

((*

hócipfo;quodpredeftinatio fit voluntas efficax

) ii

dandi glotiam : atqui de Libro Vitz poteft ali-

T

quis deleri ? 'ergo non' datur. Min. conftat ex

,l

Ex0d32.cübiMoyfes aperté oravit: w dimir-

i

t£Woxam populi bujus , aut deleme de Libro P1-

r

j

J

4 " Et Pfalm.69. deleautur: de Libro P'roentium;

T,

: N.Min.ad texcus dicó cum S/Fiieroni&'

Aug. q: 3471 in Exod; Moyfen non intendiffe

Yi

néingd

c)f'f?i?&io;iem CLibro Vice; imo cumHá

i

po(li-

782 Pars IHl. Difo, Il Quf IV $. db

poffibilem fciverit , ideb ex maxima confidéfis

fum;

tia quam habebat de DEI mifeticordia locutus

fibjan

eftcum quodám exceffu.

Sanctum David ex

tiy

i poui

plicat Idem Aug. illum: ibi tantàm intendiffe

totum.

extinclionem ab horninurtt fpe & opinione; ità

$..5

ut-qui reverà fcr

ipti erant

t

; haberentur pro non

nsde

fcriptis in Libto Vit&;

459 . Quszres. lL. Án nüinerüs Pradeftinat

onum

(uin

It inájor, quàim nürmerus feproborum:? &y,

(

hegatve loqueüdó àbfohité de-omnibus:ho-

i

T. gt

minibüs; la teflatur Matth. 20.c. MMplri f

vVecális pauci verb élelli, . Et iterum : A4r&la

Wathy

eff via, 4uà dücit advitai $ G pauci funt , qui

Mibl

inirant ptr é4m $ "Va quia-omne pretiofum:

lfj

éft rarutii ? atqui- prédeftinati in S.-Scripturd

linit

folut

Comparantür. lapidibus- pretiofis;: & reprobi

luto : ptdéflinàti €omparantur pauciffimis

(omp

fpicis ; quos in ágro teliaquunt Meffores; re-

Q

probi vetó: paleis proje£tis- - érgo horum:nue

tim

fill

fnerus éft tmajor ; quàmi illorum. .« Quibus tae

fnen hon obftáitibus jüxtà Theológos coms

lg

inuniter tajot eft fünierüs Prodeílinatorum

fizdi

iüter Cadiolicàs ab initio nafcentis Ecclefiz; &

Wftd,

legis gratidt üsqtié ád cofifümmationem faculi

"(s

tioi

in ptitüis énitii offines párvuli; qui poftBaptiss

inuni- fiótitntur ; falvátitut. ex meritis Chrifti;

pta Y

fim

infüpet étiáti ex adultis plüres tioriunturcum;

quàr fifié Sacrámientis, qua mundarithomis

Tij

hem à peccatis per Juftificationis gratiam; Hu«

NW

jus etiam habemius fimilitudiniem inApocalypfis:

hw

hi

tbi dieitur quod Draco tettian xanturii ftellas

rümi

Àl

Rekenfentur breviter: Effctlus dee. ^ 83

;

tonídi

tüm . partem fecurn traxerit.

Et tandem.ci7;

4l

fübjungits fevidiffe turbam magnam: ex:omni

Juideje

ttibu ; quam dinumerare nemo poterat t^ergo

nendii

à;potiori.in Lege- gratiz numerus Pradeftira-

torum erit major; quàm reproborum. Ex .quo

fivnfn'(a*

J

confequens eít;:quàm ardentes pratiarum atio-

nes debeant Domino DEO nofltro:

fiati, &edu—

AORU

catiin vera fidelepis gratiae.

Qüzres: Ill At numétus P.

ræde&inatorum'?äö

t

jl

Cidemeft de reprobis) de fa&to . jam fit taxatus,

ita.üt neé: augeri, nec trinui poffit,

y. affir-

lii

At

mativé 5 quia alias DEI fcientia non effec in»

i, in

fallibilis..Gimmutabilis, .. Uride quando qua-

of

titut. «; poffitne:reprobus falvari ?. Gc prade«

pun

flinatus -damnari ?. gnt, "T heologi : poffe-ab-

j

foluté. & in fenfu divifo : non autem in fenfu

j

ii

compofito.

-QugtesIV,An

a

homo citrarevelationem Di; ; 6 Ü

f

vinam: poffit - habere: fue predeftinationis-inz

14

fallibilem certitudinem ?. & JNegativé , nam;

qn

Ecclef. 9. Nefeit bomo , utrum amore . vel odió:

fit:dignas , féd omnia fervantur infuturuminz

)

€eft4;. .. Conje&turalem tamen - natitiam :pote(t

quis; ex fequentibus ; aut fimilibus Przdeftinas !

tionis.fignis: habere,

I, : Petniténtia: prom«

p

prás& a(lidua:; :nam qwi funt Chrifti , carnem :

u

f4ameruoifixerunt cum vitiis, ( concupifcems.

I

tiilsioAdGalat. $. 1l. Indefeffunz & nenintéra

ruptim.virtutum.ftüdium 5 nam zbsmt devira

tuteincvirtutems;donéc uideatur. DEUS Deoruns

"

"

uditiar

i"'s""- vll Prompta, &- affcftuafa. a

38

V e£s

784 Pari I;?i.(Di!f. J. Qge/'lþï 5]1

tüf|

Verbi DET ; nam qzi/ex DEO of ,-wi'ba'DE'ï

trari

.dudit. Joann.8. IV. Frequens confideratig

ticor

Noviffimorüm.; qui enim in omnibus,gpäi

D

M

ribus memorat novifhma , in eternum nom.

peccabit, & per confequens. — V. Eximiüs cul-

tus erga Deiparam , de qua Prov. 8; habetur,

qui me inveriret , inveniet vitam , e? bauriet.s-

falutem à Domino. . .N1, Conftanstefljmonium

bonz conftientiz ; nám gloris »offra bac eff,

tefl imóniumh confcientia noflra. 2. ad Cor. v.

VII. JEquanimis patientia in adverfis, juxta

illud :i» patientia veffra polfidebitis animns ve-

firas; — VIII. Singularis affe&tus erga pauperes

& miferos j fic enim Dominus ipfe promittit £

Beatimiftricordess quoniam. mifivicordiam cons

féqueniur, - 1X Stuidium pacis, & pacificauos

nis ; nam beati pacifici ; quoniam filii DELvo-

cabuntur. X, Vocatio adítatum Religiofum,

& vocationis frequens confideratio, & exe-

cutio; " Sicenim Chriftus Petro atteftanti , Ec-

ce n veliquimus omnia , & fecuti famus te s

promittit jurejurando. : 44men dica vobis, quud

qos,qni fecuri efTis me; invegeneratione ,cum fe«

derit- Filius bominis in fede AMajeftatis [ua,, ft-

debitis j os fupev. fédes dsodecim , judicantes

duodecim tribus-fracl." — Et omhbis , quivélique-

vit domum , velfvatres ci forores , aut Patrem

aut Adatrem att uxorem , aut.| filios , aut agres

propter nomen smeum , centzplum accipiet, & vis

1ass eternap pofTidebit ; quod. eft propriumss

'g'un-

Pr &ficmüaïmü- Lx quibus facilà alia incelli

gune

!

Retenféutuv breviter Effeus.ecv. — 29

du

tur pradeflinationis figna , aut 'etiam à con-

trario figna reprobationis , quam à nobis mife-

Vr

ricorditer avertere dignetur DEUS Ter. Opt,

m

n

Max, Qui ficut noftrum eft Principium

iil

fic nofter fit & ulimus, in quo

requiefcimus,

deit

intta

TOR

hii

od

EpLWNIS

d

a

7)((65

i

n

R

AR

E

N

SY

f r

t

i a

D. —

)

i

RI*

Ldi

E

TT

Eu —

2

Ái)

-

SSSY

NI

u

Em

^

z

y

n

a

L

EE

um D

E

i

»»

*

m

z

2

P

jl

m

jj

SOrL;

D

.-

".

Wi

D

M qpiMemaes

zm

jxoare

J

Q)

ä

"x

l]' li

m

r.

9,

D

ul

K

*

Jl

*

o

&i

!

st

j

)

q

[

Wi

Ddd

P JAE'

!y

D

as

.

T

3

"

.

s

a

-

:

Go

P

(u

*

:

fu

ais us

Wa

E

[

tili

P

ARERGA

fsj

[771

fli !

n

UNIVERSA THEO-

7

LOGIA-SCOTISTICA

Q1

DPU

,AUGUSTJEDISPUTANDA.

li

D7

Ex l. Sentent. Libro.

J

Tferium.SSS. Trinitatis eft. fupra,

won famenu, ( 2) contra. naturam

* (3) Dantur in Divinis Proceffianes,

Az

qua. (4) : fünt vera , p proprie attiones. vitales

jummanentés, implicánt. samen, - (s ) plures, quam

j

duavcales Proce[frones pa[Jrua ad. intra,. (6) Ver-

I?IP

um procedi; etiam ex . cognitione. Perfonarum.

[

Proce[fiones Divin atbiua.(7) won-funt intelle-

Mi

&io, e$* volitio effentialis, fed. (8) atlusmotiona-

(

nales., videlicet. ditlio, & ffiratio Atliva... Per-

D)

fona. .(9) fo

vmaliter-conflituuntur. per. proprie-

es

D

tates Telativas, quatamen.

C10) eullam dicunt

M

perfetlionem. « . Ratio cur Proce[Jro Ferbi Divini fit

[

L

generatio ; won autem Prace[]io Spirit'f?s. $.. (11)

ih

eft , quia Verbum procedit naturaliter , Spiritus S.

vero libere - Quift per impo[fibile non prondgrnïä

N

Filio, ( 132) adhuc: ab Eo/ vealiter. diffingueretur.

Be4-

:

Beatitudo formalis ( x5 ) confiftit tam 'in viffones

(14) quam fruitiuneprincipalits tam&( . )inyolà

gz

Jruitione, .. Fifisbeatifica (:16:) nequit effé conna-

Enr alis alicuk eveaturd.

DEUS( 17)) fupernatts

vraliter eft vifibilis ab intelleilge €reato y:quo um

(18) lumén glariæ—conckur;'it jn gentre cat[a effici-

entis ad vifionem beatificam eliciendam.

Perfe-

& io viffonis (19) non. in fola luminis perfe&lione

Jindatwr..— Po[fibilis eff (2) vifi pracifrtüa. s.

0.

Beati (2) funt quidem impeccabiles , non tamen

(22) 4b in - fed ex - trinfeca tantum.

Damnati

hA.

Spir.itm (332 fuflinent pynam veri, ci materia-

15 igni$ , "on 4

*

ventionaliter.

m'deïn (240 ph)fíc , Rd (25) ins

LA

1

^

'Ex II

qu

IT

: INgeli (26) procreati funt eum colo, & terra.,

h

ul

1n Angelis (277) datur. intellelus agenss.e

patiens.. 28 ) Poteft. intellelus Angelicus fsbi ipfs

f

$n particulari aquirere [becies tum àAvebus imma-

pith

serialibus , 1um materialibus.

(29) Implicat-in

d

intelletin Angelico [becies: nniverfalis . mon tamim

!b

(305 qua fit. vatio cognofceudi quidditates infini-

1

1a5, fed etiam ((31Y) fimitas difparatas« — Locutio

3

zZingelica (5 2) fit per realem:immtutationem intel-

T

Vellis Angeli audientis y:qui fe pa[]rv? tantim ha-

n

"

ber. — MngeliQ33) per propriam voluntatis coope-

(il

Fationem fueruar - difpofiti:ad. aratiam: in primo

7 à

- &reationis inflauti acceptam ; 4n qua perfeveran-

i

beati-

n

r:r fnb/ï/t'en:es(M) de c?;f.aiig;to mer uerunt

Éudi-

li

tudinem.|fapernatiralem , e quidem ( 35 ) prins

pm

1empore, quam illam adepti fuerint, .. AngeliQ3 6)

[7.

Til

fimt

proprie in loco; && quidem (37) fundamens

saliter per. fnammer fybjf;.».;

:tiam (38) formaliter

(6o

verb per übi fpirituale definitivum (39) d« nva

wf

«tdu

grodatlum [Ive À propria virtute moliva. dAngelos

lov , froe-ab, alia virtute. extrinfeca , fuljetlas

[(77)

st

1um in 4ngelis ; adeóque (4Q) mon funt. in locoper.

)

operationena virtualiter tranfeuntem. Adam. s

(41) in ffatu innocentia patuit prius peccare ve-

nialiter ,. quàm aortaliter, / Beatifjma. V'irgo

lN

(42) fuit finà macula originali concepta , mullam

du

prárfus habuit debitum (43) mec proximum , uec

remotum iniurrendi peccatum | originale. Par«

lii

vuli cum folo- originali decedentes (44.) mon pao

LLI/

tiumtur. pauaim. fénsiis. .. Conflitutiuum. formale

Perj

peecati allnalis (45 . eff. priuatio retlitadinis de-

lii

bita ineffe a&bui, —— INullum. peccatum — mortale-..

J

Puraomif-

Ui

(46)

eft- malitia. fmpliciter infinita.

mp

fio libara peccaminofa (47)

efe. po[[ibilis,. Opinite

ii

nem yninis probabilem (48). licet [equi concurrene

at

1e magis-probabili , won tamen (A9) in ommi ma«

f

teria. : ($0).Datur, atlns bumanm in. individua

]u

indifferens, . VdHlus exteruns attni interno (.1),

[

feperaddit, diffintlam bonitatem ; (j malitiam..

.H

Gratia-(.32.) fantlifisat tantum moraliter , d non

"

phyfice , adeóque (.s.3.) depotentia DEI abfoluta pos

ptl

veft peccatnm sfimnlflare.cum. gratia in rationt.

Ti

qualitatiss satque; boc ( $4 , Divinitns remittà

r

um

alsque inf ufiane.gratie... ($5.) Datur mer.

*

]

M

L

vevivifceutia. : DEUS ($6)..dat. omnibus

à

Jomri-

D.

vibus gratias fuffcientes, . Gratía ($7) non eff

pam'-

)pi

participatia phyfrca Natura Divine. . ($8 ) eff..

d(l)

vealiter idem babitus cum . charitate.

ln lege

idtttiy

1tait

xaturali ( $ 9Y nequit fieri dz[penþ:tzo proprie ditla.

(60Yleges Pontificia in. atbu féotndo non oblirant,

dum

nifi publicata in fimgulis Diwcefi buss (61) Per

Argdæ

atlus formaliter ma[o: potefft introdmci coufuctudo.

lj

contra legem. . (62) L'ccld & poteff pracipere atlus.

0[0;0

mere internos,

17

1 u

Ex 1ll.

f

N

carnatio Ferlà Divini(63 ) lictt fit comveniene

TT

I

tilfima s non tamen (64) e[*. vatione -mavurali

n

demonftvabilis.

(65) Unio bypofl atica eff vela-

].

tio realis. (66)plures Perfonawon puffent-eandem

K

numer naturam olfumere j beuttamen (67) a

TT

Pérfonaplures naturas , que (68) adbastjfetomus

[ il«

il

m

bomo. ( 69) Chriffis qua boineekiffitsoxiffentia

propria, c creata , (76) &on fu.t ab iatrinfeco

"

zmpe(:mbzv 25 anm mefzm ]ec».ndnm qmd e ex-

II

trinfect tantim (7Y) erant. infinita,

Ejusdem

f

(atisfátho , licàt fuperexcedeus, non tawen (7 )

nt

f'nit aGhus rigorofa juffitia.

(73) 4damo non..

iil

peccante Cb)y jffus adbue veniffet vi pre[entis De-

j)

Ij

ereti , 5og tamen (74.) incarme pa[fibili , fed im-.

pajfibili, ^ (75) Per abfolutam D EI potentiam

! /

l.

P"W/Ff purá creatura de condigno fatiifacere pro.

!PX

pcecat:s noffvis,

(78) INo» dantu? virthtes mos

j

ralés per fe infufa.

(77) Ufns femples fatti im

l

J

rehm &tiam [olo "nf confumptibilibus eff fepar "abilzs.

d Dominio. (78 ) Duorum ir fülidum Dominum effe

'/;l

non potq/f ( 79 ) (,l:rzcz fuent veri Diuini veddi«

j

j

inum

/

3

(y!

iuum! fuperfisorum,

(80) Zudex m]uj»'e ad

]pm

morten condemnat illum , quem privata . [cientia

dul

xovit innocentem , licet. probemr nocens. (81)

du

Regus uon femper tenetur. fateri veritatem contra

lii

!& in proceffu criminali , fi babita femiplema proba-

tione yuridice interrogatur.

(82) Sumnus Pon-

if

tfex eft [upra Contiliem.

"d affenfum — fides

[us

lit.

(83). prarequivitur imperitum volustatis.. (84)

AMyfteria fidei noflra funt' evidenter credibilia.

iht

ulit

(85') fides e& fientia polfamt. fsl fLare.

(86)

Irai

pro onini tempore e fHatu omni bomini fuit nece[-

D7

Jaria. alzqua jïdes Jupernatar alis neceffitate mediie

(87) in wová infuper loge EUanvelii poff. f'fficien-

yi$

teni ejusdem pramulgm ionen necej]?zrm eff fides:

ju

[U/"

explicita: S88; Trinitatis , e Incarnationis (88)

Jonocentium. XIII. ejfe legitimum ChrifHi Ficarinm

lity

[

eþ d» ]ïd&

(89). potef? DEUS de abj&mm fita

4n

pozmtm tam veprobo, qu C90) fecundzm pr as

Mj

feitem jhmmz Jnflo revelare [nam damnationem.

(9 1) um eü /mb;rm fxtwam: "a D.EUM Y6

nþ

ln

pro X /mm.

[

Ex IV

$u

Ti

Vfl

(92-)[/

ætu lrmocent.æ jf per/äwmä&t, nu/!um

vifjet inllitutum Saramentum. (93) poe.

Ctpi ;

-

PUV

te/*'m mjhtzæ, idi Sacramenta 7'6/]!41[ compererc ptc.

PBT

v& creatura. (94) Sacramenta N, L. tantum mo-

D

valiter cau[am. aratiam. ( 95.) Baptzmm.c fzfie fu-

(

féeptus ceffante j alionerevi wjut.()(ä)l arvtili ine

fidelium «

br if ianis Princty:

C

htl

" civiliter fubjelloe

[

Tüm lu:tc t?äl'.'fl-«-.!if'll!if Zn'l/lilJ 60/5")2 Pd? fnïlbtt!-

1972

ji

^

(97) poteff. per. difpeufationera, ac delegationem

jft d

fienà

fpecialem Summi Pontificis Sacerdos mon Epifcopns

Sacramentum Confermationis adminiflrare. (98)

; (

Ruultí

Sacramentum Evchariflia. potziffez inflitui ante

Incarnationem. ((99) farma confecrationis pants

I !'70 if

7170

effentialiter confifHt in bis 4. verbis : Hoc eft cor-

pus meum.,. Er forma. confecrationis, Calicis in

r fii

bis.. Hic elt calix fanguinis mei , aue aquiveleu-

(W

771

tibus. ( XOO) verba conecrationis . tnt uera pra

ultimo in[lanti completa orationis. ( 104) Zdtlio

(

trans[abflantiativa e[t olum addulliua., n pra-

stf

f

dutliva. (102) Sumentibus utvamque . [peciem

1772

vi Saeramenti non confertur imajor gratia ( 103.)

peccatum. fikLionis im ipfo inflanti fu[cepti baptifmi

filt

conf(ammat m deletur. pey Sacramentum pactiten-

T

i.

tite. (104.) Adttritio (aperaaturalis eum Sacra-

mento fufficit ad jullificationis qratiam obtinen-

Y

dam.(Y0o$.) Panitens uequit dare licentiam Con-.

] fïl'

M.

feffario, ut loquatur de auditis in confe[tonc.. Bea-

til]ima V irgo 7Maria(106 yeon fufcepit Sacramen-

d

um Extrema Unilionis, cujyus forma (107 ) nt*

ceffario eff deprecatoria. (XO8) de conce[Jione

Summi Pontificis Sacerdos potéff conferre Diaconae

tum, ( Subdiaconatum.

(109). Per folam ac-

n

ceptationem promiffronis fatla non. contrabuntur

[

[i

Sponfalia. (Y10) voro caffitatis adfirithus.. ,

]

l

pe pramWanäm AMatrimonii obtinens copulam 4

[

wella ignara vots , tenerur eam dutere,

Paviter

14

(113)deflorator Firginis cum fitta promi[]rone te-

j

h

netuy vegulariter eam ducere, (V2 votum fom-

j

Ó

h

plex caflitatis poff [pon[alia emifum eneruat fpon-

parte isnocentis, — (313)

rf

þfiax 3 faltem — ex

AMaes

lu

Ddd4

Muatvimoniums Infddelium uon fit Sacramentuma

:

quando. ad, . lidem . comvertuntur.. (( X14.)) pa-

Eu de continentia perpetuv ex fullitia feruau-

$

dla non obeff valori Matrbmonii. (xg ) Matris

smonia Hárveticorum contratla coram tantiu. Pras

dicante pev- accideus funt. valida. ( Y16) validz,

€ licire difpen[at Epifcopus in impedimentis diri-

wentibus urgente gravi nece[fnatetam poft , quamm

d(CAYy) ente Matrinzonium | contraGlum.

(118) inter B.V. & $.. Tofeph fuit

verum AMairimonium.

M

SS

AX

N

Hs

(

zi

o

s

E

!

h

l,

M

N

3*

h

E

-

7

4

d

5

(di

?

n

AASN

o s

d

u

H

z

f

DA

ä.

as*

lu

2

n

p

a

QD —

"

?

ITSREER

N

—

L

n

«j

r

2 Y

o

ü 22*

Q

L

u

1

L

g

PA--

Q

IUUNNESSENUgNS

]

f

ä

i

ääææäæääæ&æä

Malri

uus

PARERGA

77

dl

qffm

If

UNIVF RSA THE .—

LOGIA SCOTISTICA

SALISBURGI DISPUTAND A

Ltima vatio. conflitutiva. Divira Effentia

1. Eft allualitas per. effentidm , feu ipfam

exifere alialiter. .

2« Sola füffeit difliz-

éio Scoti ad - ean"ponmda cuxtrAdilloria iuter Ef-

féntiam , Attr:buta ä*Rslatwnes DEL. 3. Ovi

tam jhb]eähw quam moraliter ef Immmabzlu,

ü*llæt fít Dnmenfuss. 4- Spatiis tamen, imagina-

ríts 102 coexi/Hit. -

$. Es Ubiquitas formaliter

20n mfermr ex apemt:anc.

6. Res temporales

phyficé non (iant pr&éfentes Va &tenitate.

7. Futu-

74 libera ab[oluta cogno[cit DEUS in. faa Effentia

affe&là decretó ab[olutó concomitanti ; conditio-

zata 7/67'0

8. fuppefitó. decretó ex. parte atlds

ab/älnta, condirionató vero ex parteobjetli. Adeé-

qtlff-

.9. nec datur. degretum . pradeterminans,

*é6 YO.Sctentia AMedia

II. Pradeffinatio in-

tentiua fatla eff gratmfo, €& axte pravifa merita,

12« Damr in DEQ una (ubfifteutia abfaluta pra«.

zer

]

Ddd;

tev tres velativas ,qu2. 13. qua tales funt fore

[

maliter cou[litutiva Per[onarum Divinarum ; non

951

tamen.

25

14. du f40 conceptm formali perfettic-

pn

nem dicunt.

Yf. Generatio Verbi-non prafup-

[/7

pomt coguitianem creaturarum paf lbilium ,. mi-

t

A6. Sala Pro-

nis fnmmrum aut atiualium.

r

ce[]ro Verbi eff. proprit dila generatio, qua. 17.

jhll«

nadequaque eff. naturalis ; Proce[]o autem . A«

&il

Sp:rzms Sibera; qui 39.ex vifua Perfonalus Pra-

irii

ce[fionis non exigit Perfanaru dualitatem: lamc 4 da-

&t

ta bypotbehi impo[fibili , fí'non procederet a Filio )

[

20. adhuc realiter perfonaliter diftingueretur. ab

PCTP

Illo.

21. Btati per vifionem Beatificam formanut

a

verbum creatum , [em [peciem expreffam. 22, De-

Iv

fao!o mon datur [pecios. impreffa Div. Effentia.

n

23« lllins tamen nulla efl. implicantia.

24. po-

dl

ff videri E[mtm Jraé Azmlmtz«s aunum. Attri-

D

butum fine alio, una P:r/a:m [ine alias non tamtn.

D7

Atiribura, aut Per(in& finà Effentia.

2. Per

lg

uäfolumm DEI potmtmm po[funt. Beati in Verbo

L/N

0Hines CreALUYAS etiam pof Liles videre. .. 26. Ia-

Af

zelletl us perfetlior fuppofitis aqmzltbm mtr itis, ac

3s

lumiue clorie perfe&wrem vifionem producit. 2

m

Ef fen[ns externt in Beatis, car]wrz glormþ renu-

»

gitis lmbmm Jent fmu proprms apemtzonas n per-

df!

étuum in. atlu exercito ; tameu . 23. neque pev

$o

aäþlumm DEI pommam m'ulm corporm; pote/f

]

videre D'E UM

29. Perpetmm.c ». SeCHrÍtAS,

i*

Gaudism , non féent de effentia. Beatitudinis.

30.

/ï!lc

Polfibiles [ant . imo. atln dantur. Angeli numerà

p[ure:.

31. Potuerunt im primo inllanti. .fut

N

€YEAHOnI peccare.

32« 4de hodiedum cognofcere

78

-

ETA

f

t

]äcr'em cqrblium f!æmjäla AULX DE[ ordi»aiia.z

[j

3- dageltininflanti fua creationis babuermnt.,

&ratiam [anilificantem.

(; MP

34. Poffant fuam vo-

d

Iuntatem vetratlare f'atla jam eletlione .unius de-

ternminatt.

3$. Pectatum omi[fionis cotmitti-

n

tur , quaedo ponirur Canfa.

36. Faseft , qu.

!

lh

Jéntentiam: minis probabilewe , quando, agitur.;

D.

de licentia a& ionis. . Gratia fufficiens ct efficax in-

trinféce non diflinguuntur

38. DEUS omnibus

^

adultzs: dat gratiam f afhcientem in ordine ad...

jil)

)

[alz»xtem confequendam.

39. Infantibus vero e*ä*

d

perpetuo amentibas alia media.

4O. Donum.

74

Per[everantia non cadit fub meritum de condi-

]i

[

4no. 4 E Lex formaliter confiffit in atl voluntatis.

42. promulzatio non eff de effentia legts , neque 43.

?U

lfl«

