AMandatum lucerna eft , e lex lux. 3. Pet. T.

ln

Habemns firmiorem propbeticum fer monem , cii

pinaia

benef acitis attendentes, tanquam lucerna lucenti

Wi

35 caliginofo loco : ergo nulla eft utilitas Theolo-

f llæ, ll];

gie pofitivz.

R. l.. hos textus effe veros re-.

M

Ípe&tuillorum, qui non funtlumini rebelles ; ac

gïæ &

pro fuo privato critirio ipfum Verbum DEI tor-

A

quent ad novas,& heterodoxas expofitiones in-

Anpl

cros

diw

fa-nlas. R, II. clarimfis grátià explicandó fa

ts

tex-

if

Qualiter S. 7ltäologi4 /ït Ecclefia DEI Gc. 1 ö f

Tudh J

textus ; iftienim vel tantüm volunt, quód Sa-

itimm ]i

cra Scriptura fit clara & lucida in aliquibus v. g.

iore t

hiftorialibus, vel quod preceprzm, i mandatum

tf apmii

Domini fitlucidum & inffallibile in fe, vel quód

ia if

tutó & fecuré poffimus premere velligia cjus,

p silt

ficut in caliginofo loco fequimur ductorem , ad

ihustarn

qua Theologia pofitiva conducitmultum ; cüm

mb W"H' fil!

plané interfit, num ductorem, num fedu&torem:

Íequamur.

Caterüm. Verbum DEI non effe

Aug.m&.l';

"f"- (

tam planum, & facile, preter jam adductas &

fantid

adducendas rationes conflat vel ex fola inítanti,

m fongm

& repetita Davidis (upplicatione,dum pfal.1 r8.

ii

V.34. otabat : damibi intellelum, ct férutabor

TE

legem tuam. & v. V3 g. faciem tuam illamina [u-

Bol ]

per férvum tuum , ci* doce me juflificationes tuas.

w dj

Dicoll. Etiam Theologia Scholaftica Eccle-

1o6

if ditt

fie DEI femper multüm utilis , ac neceffaria ex-

titit. Eftpariter communis Catholicorum fen-

"T

fus contra Lutherum , Calvinum , Wicleffum ,

aiptuatt

aliósque criminatores hareticos , & non nullos

Pfeudo- Catholicos, qui eam in(citiam, inanemt-

a M

WM. hn

que fallaciam appellant. ^ Lutherus quidem ait;

2730

Academias , ubi'S, Theologia docetur , efle lu-

panaria Anti-Chrifti : Wicleffus caftra Cai-

g o

71 ht MM

nitica ; fed quid mirum (i lucem averfentur no-

v

Qua; fi latrones culpentexcubias? Aliterlongé

de S. hac*Theologia fenferunt non tantüm inte-

gtl

gre communitates, Reges , ac Imperatores, qui

nitirt e""

Jebui

hanc Scholaflicam Theologiam femper venerati

& amplexati fünt, illiásque Profeffores flipen-

gf

diis necefariis ac privilegiis honorificis ampli-

xphcandölï

runt,

M

106 Parsl. Difh. Prolog. Quaff. lM. .1I.

(ij14

runt , fed & Summi Pontifices , inter quos In-

läï?xïïdüP.l?

nocent,IV.auctoritateApoftolica noftroP, Alen-

[77] i:tüj,ä;

fiin mandatis dedit, ut Theologiam Scholaflicà

14(.'4/'!1.4:4:: Í

methodo compofitam ederet, cujus demum Viri

;:rarinr,

A

(qui ob fuam limpidam, & folidam doctrinam

Y

Fons V ita , c$ Do

Elor Irrefragabilis diCtus erat )

of

Opera Alexander IV. Apoflolico folemni diplo-

qui fs

mate confirmavit.

Pariter Sixtus V. fummus

inutilite

Ecclefiz DEI Antiftes miró modó extollit'Theo-

Pj

logiam Scholafticam in decteto, quo S. noflrum

int Fro;;

Bonaventuram inter eximios S.Ecclefiz Docto-

Trünc;

resrecenfet. OraculumPontificis elt hoc; 7heo-

ftlhmij

logia Scbolaffica, qua vihil Ecciefs DEI frullum.

ïqþargfuï

fíuseft , Divino munere inventa ef à majoribus,

"n us

nofiris Sapiemtilfrmis F'iris ; Theologia Schola-

[4774

flica, quam dua potif]mmm gloriofs Dollores, An-

déhupy

elicus S. lhomas, ctr Seraphietes S. Bunaventura,

[ 71 ,(ü

clari[[mi bujus facultatis Profe[fores excoluto

opitilets

vunt , atque exornarunt --- Et hujus quidem

U0 cor

tam [aluraris fcientia Cognitio , ci exercitatio,

(] mi

qua ab uberrimis Divinarum litterarum , Sum-

münere|

mor m Pontificum , SS. PP. & Conciliorum font-

d€S DT

zibus dimanat , femper certt maximum Eccle[ia

li

adjumentum. afferre potuit - - - His vero n

LT

vilfimis dicbus , quibws jam advenerunt tempora

pbui

illa periculofa ab Apoffolo prafcripta [ent Catho-

fD

lica fidei dogmatibus confirmandis , & barefibus

Winen

conf «t andis perneceffaria eff. — E prefetto vem

Nüt pn'ml

ita fe babere ipfimet vevitatis inimici [unt udi-

D M

&es , quibus Thealogia Scholaffica eff. fermidolofa,

of

Huc merito revocatur Architropheum Scoti ,

| leïa&i

l

quan-

j

j

iter S. "Iheoligia [it Ecclefts DEIHcfec. 1 07

D

inttt u

q;;ags d

oPaulus V. Anno I1612. omnibus libro-

aof

15 Cenfüribus mandavit, ut intattum invio-

um

laiiim4ue relinguerent ,. quidquid Scoti efft com-

usdmu

pererint , quod decretum Afculanus Cardina-

Jam od

lis in Archivo S. Inquifitionis Romae affervari

j du

confitmat apud Wadingum c. j. vitz Scoti: at-

Jokanid

qui i res facra Litteraria nulliusutilitatis foret,

s V. ht

inutilite

ntifex hoc ftatuiffet de Scoto:ergo.

jatlil

P. noflra conclufio ex muneribus , quz illito7

o S.ntt

funt propria , ac à S. Aug, patefadta l. 14. de

«tl

i

"

Trim c. 1. Huic foientia illud tribui , quo fides

ethoc; )

faluberrima gignitur , nutritur , defenditur ;

.DHlfo

raboratur , qua feientia non pollent Gdeles piei-

:,6* l qu j

mi, quamvis polleant ipfa fide plurimim ; aliud

rhyria

eft. enim; fcire tantummodo , quid bomo evedere

ul

debeat propter adipifcendam vitam beatam,aliud

n

antem (ire , quemadmedusm boc ipfum , ei pis

»if,.farimïaï

opituletur , (j contra impios defeudatur. |.Ex

jj

quo conftat quatuor effe S. "Theologiz Schola-

] ;;;(rtfll!i*':

flice munera, fcilicet effe declarativum , quo

i

TL

!

munere fides gignitur : effe probativum, quo

fides utritur: elle defenfiuum , quo fides

WCIW M æ

insn D

defenditur :* effe difcurfiuum , quo fides ro-

f

boratur : prima duo munera ad fidelium prz-

cipué utilitatem , pofteriora veró ad in&delium

L

e:pugaationem conferunt.

Explicantur hec

4 Pll(

» u

munera clariüs :: Declarativó fiquidem prafta-

(]

j

f

tur primum munus, dum explicatione S. Scri-

pture, & declaratione ac propofitione objecti

(l [

;

l ]

revelati obí(curi fides in fidelium mentibus con-

j r

hei

i

eepta & intufa gignitur ; fides quippe ex audi«

u

168 Par; I; Difl. Prolog. - Quaff. HL. f. 11

Qulit

t& , auditui autem per verbum DEL, Ícu pet

p

Qum, d

hujus explicationem ad Rom. 10. Probativife-

cundum rnunus impletur, dum quafi parvulis

&i ol

fhtris al

& modogenitis in fide alimenta rationum, mo-

tivorum, fimilitudinum, exemplorum , vera-

ergoten

citatis DEI in revelando fubminiftrantur, fic-

fpuant

adfiden

que zntriri folet infirma fides Parvulorum ia

Chrifto.

Defenfívo tertium munus exercetur,

|ius po

dum fides ab infultu illorum defendirar , qui

di,

fidei:

non obediuntEvangelio juxta illud ad Ephef.6.

€.V.I6. in ommibus fitmentes [cutum fidei , in

dumnay

vertte

quo po[fitis omuiatéla nequi[Jimi ignea extingut-

re ; dum enim Theologi Scolafticiinanes hzre-

my

ticorum fallacias diffolvunt, fides tuta, viclrbve

Ym

que triumphat.

Difcurfrvó candem quartum

lais |

munus abfolvitur ac fides roboratur ; dilcur-

till,

fas enim quafi recolligit obje&i propofitionem

Tfler

illius fundamenta & haereticorum technas, fice

datigt

que robu(tus inomnes excabat partes , queis fi-

It g

des robufta ,. & fui fubfiftat fecura.

Hoc ulti-

hcmy

mum & fecundá munus lii explicant aliter, ni«

Theolog

hilominus in hac explicationeperfiftere, placuite

&Pmpl

108 Objic. Theologia Scholaftica Catholicorum

l, &

eft plena diffidiis , contentionibus & difcordiisz

Dopuy

Tioniy

ergo eft regnum in fe divifam;, defolatum , &

iautile... x I "Fheologiam Scholafticam Ca-

dimà

tliolicorum effeunanimem in materiis fidei ; nee

lls

unquam evincent Selarii , Doctores Catholi-

tf

cos impune docuiffe fententias rebus fidei op-

Alia autem fententiarum diverfitas

pofitas.

Ut d

extta res fideiimagis commiendanda, quàm re-

] *idtm !

: PIO'

1 f j Qualiter S. 'Il:cal;gia fit Ecclefis DEI ci»e, 109

( DH, hn

probanda venit ; ficenim omnis atmatura for-

o, Drihii

tum, & mille fcientiarum clypei in unitate fi-

n um

dei folidati hanc S. 'Theologiam omnibüs nu-

rationum t

meris abfolutam reddere allaborant ; omnes

iplount

ergo tenent dari in DEO proceffiones v.g. di-

nilhantt, i

fputantfolüm ipfarum modum, qui non fpectat

Paradrt

ad fidem ; nam fides non determinant, anFi-

Yinus et

lius procedat per aCtum intelligendi , vel dicen-

di.

&.ll. ipfos hareticos diffidere in rebus

hd

il

fidei : ergo ipfi nocentes nos innocentes malé

damnant.

at j

Ant. facilé probantPolemici de di-

d

verfitate Sacramentorum apud Seclarios ; ego

jl

unicum Lutherum adduco, qui anno 1543.

"

nomen & invocationem SSS, Trinitatis é fuis

estUtty

litaniis profcripfit.

Is ipfe etiam expunxit in

pinq

n v

epift. r. Joan. c.$.. verfum feptimum Trinitatis

mpoiiliün"g

myfleriü afferentem: Tres funt,qui teflimonism

dant in calo, Pater ,Verbum, & Spiritus S. ct bi

t

ais P

tres unum [unt , moderni autem Lutherani

P

hoc myfterium credunt, ac in fua, quali quali,

If«

ye

"Theologia defendunt, licet à fuo putrido duce

»licanu!im::*

äfiüemp 4

& Propheta plurimüm deficiant quoad articu-

los, & cavfe[fJonem Auguffanam Clerus , &

Cl

populus univerfus.

Accedit luculentum tefti-

NT

dclb]äwm' |

monium ipfius Georgii Saxonis Ducis : Hic

dum à Catholicis rogaretur , quid ibi Lutbera-

holüüiiäfg i

ni credant? repofuit 5 Qd nunc credant , feio,

gb

quid féquenii anna credituri fint , penitus ignaro.

o U^

Alia hzreticorum fcorumata , dum invido pe-

"blli dü

f

h

tunt dente Theologiam noftram Scholafticam ,

nin ;

i

ipgis

udd»

qP

fj

eadem facilitate äugbis negantur , qna ab

L

aifc-

,

| Qulit

110 ParsI. Difl. Prolor«. Quaft. IIT. $.2

afferuntur,

finrconf

Ideóque ad faniora me convere

datntur

tens.

109 Dicolll quamvis 1. tam Theologia Pofiti-

Ailotta

va, quàm Scholaftica multàm utilis fit in Eccle-

fim Chr

fia DEI, ac moraliter neceffaria 5; tamen neutra

p

2. nec fingulis in particulati, nec 3. toti Ec-

i m

Prima pats

fnicini

clefiz eft fimpliciter neceffaria.

conflat ex dictis per duos pracedentes $$. 2da

AA

fundatur in illo dicto D. Pauli 1.ad Corinth,

Cof

12. v. 39. INunquid omnes Dotlores ?. ubi pla-

fitünt:

lo

né infinuat, quódetiam rufticus inter pecora

àrticulos fidei firmiffimé eredere, & aternani

umf

Glütrim

falutem affequi queat fine Theologia. Tertia

*

pars eft contra TTas, & fic

ii Al D

——

Wa

110 P. Illud non eft fimpliciter neceffarium ad

obtinendum finem, in aliqua communitate

Wndty

finé quo finis fimpliciter ( eíto obvient diffi-

fityli

cultates). obtineri poteft : atqui fin& Theolo-

Mp

Vif

gia falus eterna obtineri poteü in communita-

te Ecclefie DEI : ergo nedum pro fingulis , fed

'd h

nec ipficommunitat eft fimpliciter neceffariaa

llfïfllha

obtinendam füorum fidelium falutem aternam:

Isl

dl

Maj. debet ex legitima terminorum intelligen-

tia conílare.

Min. P. tum quia Theologià

lmre

Scholaftica multis fzculis ante. tempora Petri

Uonls lt

Lombardi M. S. defuit, & tamen tot praclari

1 UC qn

floruére San&li inEcclefia DEI ; tum quia ipfd

m j I'Qr

Theologia pofitiva initió nafcentis Eccle(iz non

D Edu

nf

fuit in ufu, féd Apolloli per (implicem & ze-

l

lofam Chrifti prdicationem , per miracula; pet

"g

attellationem ( qua fané cum Theologia nort

i ln

unt

Z

Onaliter S.Theologia fit Ecclefra DEI ebc; vt

Xtà ff (

funt confundenda, fed potiüs aliquod illius fun-

damentum ) illorum , quz in Chrifto viderunt,

heohrali

ab illotradita acceperunt, plantaverunt Eccle-

viisütinis

fiam Chrifli in fuanguine fuo: ergo à potiori nee

j um

poft debellatum Gentiliffmum, actriumpha-

t j Ql

tum jam nonnihil Judaismum mitioribus pro-

, Buj

fpicientibus temporibus fimpliciter ad falutem

celentsl

éternam confequendam neceffaria eít Theogia.

| d t

Conf. I. Si Theologia eft fimpliciter neceffa-111

du i

tia,tunc eque foret neceffaria ac ipfa fides : atqui

u i t

hoc nemo dixerit:ergo &c.Maj. conftat fic enimi

, at

tam fides, quàm Theologia in ordine ad falutem

(alia enim utriüsque diverfitas,vel neceffitas non

vlogià J

facit ad prefentem quzftionem foret (impliciter

neceffaria inEcclefia DEI : taceointerim an ad

gf

eundem finem obtinendum plura poffint effe

commt

o obiitté

fimpliciter neceffaria. —— P. ergo Min. tunchoc

nemo dixerit, quando finé Theologia poteft in

u lT

a comm

L.

;

Ecclefia DEI confervari vera fides : atqui po-

r lil

teitin Ecdefia DEI fimplicitet. ( eftro occurrant

difficultates, przcipué quoad illos , qui funt re«

d

Juenat

belleslumini ) con(ervari vera tides per nudam

credendorum propofitionem , per veracitatis

)mm mif"l:(

DEl inrevelando atteftationem, perlumen ra-

P.

tionis in obfequium fidei , per miracula Chiritli

p

fi

adhuc in vita patrata , per fimplicem fidei affen-

gen t

fum, refpuendó rotunde, quidquid contra ve-

: um U

ta. fidei dogmata fuerit motum : ergo. &c.

msEcdt u

Con£. II Inlegenatura nulla, in lege fcripta

lm [lctm

Vixaut ne vixérat Theologia : érgo non vide-

l n

Tl

tur.in lcgejgratiæ»fore fimpliciter neceflaria ad

[

€9 1

112 Parsl, Diff. Prolog.. Quefz, Hl $f.IIf.

L ,

confequendam vitam zternam.

: Argumenta

p

AA. plus non videntur probate ,-quàm quód

prom

tilia co

"Theologia fit Ecclefie DEI moraliter.neceffa-

ria. llludetiam, quod ex S-Auguft. afferunt,

«edend.

"'Theologiam gigzere , nutrire, defendere ,.

aol :

rokorare fidem , verüm eft de facto ex fuppofi-

noltre:

to,. quod Theologia intanto flore glorietur &

tien, (

pravaleat 5 .at per hoc non probatur, fidem

guitug

eeffrio

non . pofle. (impliciter alio modo fervari , aüt

beatitudinem nonpoffe., aut non potuiffe ob-

tonfim

Teytlng

tineri, nifiin Ecclefia DEI fit Theolqgia(.--æ

ergo u

$. III.

i

t T]

ibus Theologia

An? -65' ex qu

p;'Aïg)ifg-

&lony

mentatiya 2

Ratiohw

&non.

Eafus primi quaffiti eft, an, &i Theologo n;-

gentur fua principia, illa poffintargumen-

fttitus

| nz:S

tis. probari ? primum autem principium

Vonadr

"Theologiz'eft hoc :- Qrue revelatum à DEO

Minon

eft verum ;; neque adeo intereft., an fit revelae

jusdié

tum immediat£ , -àn tantüm mediaté. . Infuper

ET

poteít aliquid probari vel per locum 'intrihle"

d

cum, velextrinfecum; pofitive vel nega

;

t(iv.'e';

N

quibus fuppofitis ad primum

fttdum

115 Dicol Theologianoflra e

ft argürþ&nta&-

Áirir

va

Communis;

;

ral Hl

— P. ex illo 2.ad Timoth. 3; Qmnis:

d

0&7;"4

W Cs

divinitusinfpirata, urilis eff ad docendum, &

G. IVI

arguexdum. Fxfic arguimus per locum extrim-

hl

þï:

feeemo , Ícilicet per vezus Teftamentüm pres

lg. v

PUG

lt |

(l

h, u qüt'lmrr'lþeolbgia Jit drgum.? 1137

Argumr;

pué contra Judeos Incarnationem Chrifti ,. &

N

t que

per novum przfentiam realem Chri(ti in Evcha:

ul

tiília contra-Lutheranos , & Calviniítas fore

w d

«redendam : argumentatur pariter Theologia

Y

noflra »egativ2, oflendendó hec, & alia fidei

dod

noftre myfleria nullam involvere contradictio-

ye gt

nem, & repugnantam : pofitivé tandem ar-

ohuit, dl

guit noftra Theologia fic : illud eft verum ne«-

dofenaiyi

eeffario , quod DEUS tanquam prima veritas

o dl

confirmavit miraculis : atqui que à DEO funt

1

]

haolgà

revelata

4 pou

ori funt confirmata miraculis.;

ergo quz funt revelata 3DEO , funt vera.

Sequitur conformiter ad hanc conclufionem, I 14

quód Theologia non fit. nudé explicativa arti-

n

culorum fidei, fedetiam illativa, & adhzíiva.

Ratio hujuse(t ; quia fi effet nudé explicativa ,

& non adhafiva articulis fidei, tunc etiam he-

;nThiolöäi"

wofrlïltafgl:'ïc

reticus poffet elfe verus Theologus : . atqui hoc

5

m l

nonadmittitur , quia fine fide 'Theologia obti-

hm

neri non potcít, efto poffit fine illa confervari

NI

juxta dicta n.6 ; , fequela auté conflat, quia etiam

hareticus poffet explicare (cripturam , etiamíi

i M

[ainit

sidem diffentiret quoad articulos Romanz fidei.:

' velnfþglï"'E

Secundum quafitum ut refolvatur , adver-11$

tendum eft,in largiori acceptione to. poffe af-

fignari locos'Theologicos. . 1. IpfaS.Scriptu-

i

r [l Traditiones Chrifli, & Apoftolorum;

(ysi!

Hll; Concilia prafertim generalia & cecumeniz

c€. IV. Summi Pontifices decernentes ex Ca-

[ dach*l

thedra,

V. AuCoritas, & confuetudo Eccles

f r

w:

fiz... VI. Sandli Patres, & Ecclefie Do&to-

mcufl"" .

-

n VI. Doclores Scholaítici, & Juris P

[

2

114 Pars: T. Diff. Prolog. Quaft; II $.1H.

h,

veta.

tificiiPeriti, VIII. JCti, & Philofophi. : IX«

Humanz ac civiles hiftoriz.*

X. Ratio na«

parur

turaliss per hos enim locos omnis "Theologus

tlipa

velutapis argumentofa difcurrit, — In rigore au«

f -qus

tem funt tantüm duo loci Theologici , fcilicet

Mp

Verbum DEI fcriptum , & non fcriptum, feu

inftrin

traditum. ^ Intelligitur autem per VerbumDEl

Trade

fidnus -

fériptum, Sacra Scriptura contenta in libris Cas

nonicis juxta Concil. Trid. Seff. 4. in Decreto

torum|

de Can. Scripturis.

Verüm etiam hicrigornie

Wdy

tf

mius eft iancus, & mutilus, ut neceffarió ad-

huc fuperaddi debeat Auctoritas Ecclefiz, cu-

hls

k

jus triplex hic affignandus eft gradus; primus

Eccleftz confuetudo, fecundus approbatio Cor-

ff

ciliorum, tertius oraculum Pontificis ex Cathe-

dj

dta; ex his enim omnibus fitmiffima , &..infa!-.

fl

libilia ducuntur argumenta.

Ami]

Y1$ ^ Eftautem S. Scriptura locus Theologicus

tis Chy

przcise in fenfu genuino , qui fenfus triplex af-

tüy fei

feritur , fcilicet Litteralis , Myfticus; & Accom*

Tl

lts

modativus. Primus eft, quem verba immee

diat? in fe fignificant ex intentione DEI loquer-

Rij

agj

tis: v.g. in principio ereavit DEUS Celum &

zevram. Secundüs eft, quem res ipfa per vo-

Üpttat

cem expreffa fignificat; fic quando de Chrifto

fhentin

teft

dicitur, quód fit Leo-de tribu 74da, non po

n05qu0(

hzc propofitio litteraliter intelligi;üt jacec, f

P(r(t(um

tes per vocem Leo expreffa fignificat . quó

Mi

Chriftus inter alios homines ex tribu fuda ae-

'aVidEm

fcendens fit eminens potentià & fortitudine,

Ittis (F

2

:ücut Lgo ingr apimalia.-

Tertius eft; cum.

-

*

verbá

"*'F &

iM

4n, C ex quibus Theolocia fit Argum. Yif

hii 1

vetba. fcripturz- unam rem fignificantia ufüre

X N

pantur ad aliam fignificandam juxta. placitum

Ynis Thely

ufurpantis propter aliquam convenientiam. V.g.

3

1 quis hominibus coram judice licigantibus

adaptaret h&c verba Pfal.62..— Jutroibrzt ia

ag i

y faipu

inferiora terra , id elt, detrudcntur in catceres e

PeerrbumEi

tradentur in manus gladii,id eft, litores in eos

; nlb

manus injicient: parzes vulpium erunt, id eít

[ 4 n

eorum bona dila

& Advocatis.

pidabuntur à Procuracoribus?

4

m ht

g aecelat

Senfus Myfticus feu fpiritualis fubdividitu;IIS

as Bo

in Allegoricum, "Tropolagicum feu moralem;

& in Anagogicum.

graduü p

Alicgoricus tangi- &

fignificat res &idei adumbratas in V. T. & fien-

gpprobaxio |

niids s

das in N.'T. v.g. exaltatio ferpentis à Moyfe

delignabat Chrillum ia Cruce exaltandum : efus

yffinta, d

Agni Pafchalis fignificabat comeítionem car«

nis.Chrifti. in Evchariília.

T Ti

Senfus Tropologi-

cüs feu moralis eft, cüm ex hiftoria V. vel N.

wfis tl

jus g

"'Teftamenti provocamur ad componendos no-

fitos mores , & exercendas virtutes, fic incita-

verba L

DEU

murin illo Deut. 1. JVom alligabis os bovi tri-

turanti,id elt, non denegabis injuflé mercedem

pl 6

Ti

operario : pariter dum narrat S. Scriptura cle-

t5l

nb &

mentiam Chrifli in fuos crucifixores, indicat,

nosquoque mifericordes debere effe in noftrog

2 if

perfecutores : hoc fenfa abundat Scriptura, dum

j

nobisjam proponit Jobum patíentize exemplar,

H(äf j

p

Davidem manfuetudinis virum, Jofephum ca-

r t

WP

flitatis fpeculum , l(aacum obedientiz victi-

x & fo[W

*'m'am.&c. Anagogicus, feu furfum evehe

-ua; d,ti

H2

€

L]

-

Y16 Pars l- Diþ. Prolog. Quaft. II): 5;.11[.

"h

3l 52

eft, quo res fa&la in hac vita prafigurat res fue

turas in Ecclefia triumphante; fic manufactum

iulilor

Atao

templum Salomonis fignificat . gloriam il-

asel,

lius, de quo habet Matth. c. 12. v. 42. - .Ecee

plis quàm Salomon bic. Senfus ifti unà cum

V5

nnT

litterali reperiuntur. in hac voce ersfalen,

qua litteraliter fumpta figuificat civitatem illam

piscas

terrenam in Palaftiua;allezorice EcclefiamChri-

fitipa

agogicé autem ca

hic f

fti, tropologicé animam, an.

flicin|

lefte Jerufalem.

Hi tres fenfus myltici [pe&ant

i

^

tiori])

ad tres virtutes Theologicas, primus quidem ad

fidem , lecundus ad charitatem, . & tertius ad

T

A

fpem . nam primus docet quid credere, fecun-

dus quid agere , tertius [quid fperare oporteat.

040 ,

VWitys])

Hos fenfus myíticos unà cum litterali non.

infcité hoc carmine ccmplexus 'eft. Lyranus

Y.10,

z

noller.

P

,ümt, qm

L [

- Littera gcfla dotet : quid credas, Allegorit,

L Mbralis, quid ag

45 : quid fperes Ana ug::a.

Áibiace

His ita difcuffis,

ts (f

L

317- Dico lI. Ex fenfu litterali proprio Theolos

li aid

gia t. femper firmum deducit argumentum. 2«

Rüpern

Ex myftico interdum.

3. Ex accommodati-

Vigeri

vo nunquam.

Eíft communior inter Catho-

qui]y

licos: dixi autem ex fenfu litterali proprio, nam

ts

fa fenfus litteralis fit Metaphoricus, üt fi. v«

t

Chriílus dicitur agnus, leo, petra, vitis &c. tunc

lterg

incidit in fenfum myfticum, & per conlequens

T'orimiy

in probatione fecundz partis conftabit , quan*

T& f

donam firmum prabeat argumentum. Senius

Qad (

u5, &

t

M'dcfel

P.?nö litteralis proprius alius eft hiftoric

aliu$

f 1 p

à Cefa, d éx quibus Theologia fit drgum, 117

æügmucä

alius parabolicus; hiftoricus eft, quem verba

jc ml

in-hittoria v. g. in libris Regum, Judicum, Ma-

. hia

Xhabzorum immediaté fipnificant: paraboli-

p d

cusseíL, .quem verba fignificant fimilitudinaré

g i t

v. g. dum dicitur: fimile eft Regnum Calo-

x ff

rum Thefauro abícondito in agro, grano fina-

pisv aut lagenz miffe in mari &c.. JEfus enim

ii

al

fin& parabolis non loquebatur.

Verüm etiam

yict

hic fenfus litteralis ad Metaphoricum , & My-

fticüm reduci debet cum communiori, & ve-

nyit

riori Doctorum confeníu.

P. jam r. p. quia fenfus litteralis five habea

£118

; t

|aedte

annexam hiltoriam , five fit puré litteralis v. g;

i o

Joan. 1. Ferbum Caro fatlum efP. Deut. 6. Do-

minus DEUS nofler, Dominas unus cff.. Pal.g g.

TL

y d

V. 10. Ti es DEUS folus. 1. Joan. c.$. v.7. Tres

fint; qui teflimonium. dant. in Calo, Patev, ev-

bum; Ci Spiritus S. £. bi tres unum (unt, minüs

das,l p

fubjacet humanz verfioni aut errori , fed omni-

g d

bus ( i vel idioma norint , ac debitó apud il-

lós ,aüctoritas. S. Scripturz -fubfiflat . pretió?)

rpri TF**"

compertus e(l, ac cuivis evidentiam in atteflan-

j um!mü;'

te'ingerit, quoód fecunda Perfona fit Incarnata*

1 aCCOmW

quoód DEUS fit Unus in Effentia, & Trinus in

g iV

Perfonis; qu&funt precipua fidei noftrz my-

u

fteria; : Ubi valde notandum eft, quod feníue

i !

litteralis ordinarié fit clarus in illis cextibus, qui

4

proximius - deferviunt ad :comprobandos no-

[

at

flre fidei articulos; eflo in aliis coritextibus,

on

(hbiz,äj

qui ad :comprobandos noílrz fidei arüiculos

enti "

non "deferyiunt ;: fit

valde? obfcurus:: ergo ex

*

H3

fen-

äwwï

318 Pa;s ?. Diff. Prolog. Quaf. HI.. $. lL. ; d

fenfu litterali firmum Theologia deducit argu-

guim:;

mentum,.

j

candunti

319 P.2.p. quia etia

m hic fenfus eft- infþiratus

atb

Ándn

ASpiritus S. ad noftram eruditionem , ipfoque

ufus eft frequenter ipfe Chriftus, dum paffim

pocdet

um l

ex parabolis aut collegit, qua fe&tanda fintza

quave fugienda, aut redarguit infultantium fibi

seRoincns

Pharifzeorum criminationem.

Dixi hunc fen«

(quii

fum interdum firmum fubminiftrare argumerne

)0, & [

tom, & quidem tunc 1. quando litterali non

0 f

adverfatur, fed cohzret: fic ubi Joannes c. 19.

mlitoí

recenfet, milites non fregiffe crura Chritti, fub-

Ttols,

jungit: fa&la funt bac, ut firiptura impleretur ;

Mlief.

U.

-Osnon comminuetis ex eo : atqui hocExodi 12,

litteraliter enuntiatur de Agno Pafchali Judao-

la,

sum, qui erat typus Chri(ti tanquam Agni Im-

'Spir'u

lu

maculati: ergo Spiritus S. qui revelavit litterae

doxteit

Jiter offa Agni Palchalis non effe frangenda; in-

165 fidei

fpiravit etiam offa figurati, five Chrifli non effe

Bratas

comminuenda.

Secundo fenfus myfticus tan-

DT

tbm debet ufurpari in fenfu à Chrifto, & Apo-

i,

flolis retento, non autem fecundüm omnes rei

RUT

fignificate ( quam fenfus mylticus pracipue re-

i g

fpicit? proprietates. In exemplo: dum Chri-

Vr

ftus Apoc. $. vocatur Leo de tribu uda, non

T

eft hoc intelligendum quoad rapacitatem Leo-

JH

nis, fic enim 1. Petri g. Diabolus vocatur Leo

um

viugiens , qui circuit quarens quem deuoret : ne«

ifres

que eft intelligendum quoad feritatem Leohis ,

ts

ficenim de quocunque hofte & adverfario no-

[!Xms m

flro dicitur in P( 16. quód fit. Leo paratus a

Pï £.

?'"'m li

f f

Vi d ex quibas n:alagia fít Argwn; 119

pradam : neque proprié eft intelligendum quoad

a dl

conflantiam in bono , fic quippe dicitur Prov.

24. de homine jufto.: Z6 us quafi Leo confi-

hs d in!;pim

ionem, n

-dens absque terrore erit : intelligitur ergo pro-

us, din d

prie deChrifto propter fortitudinem & poten-

fefhti

tiam Leonis ; quód Chriftus fit Leo , hoc efl,

lt

.eminens inter homines potentià, & fortitudine

Disihund

'Kqui etiam mortuus de morte, inferno, diabo-

jlare at

lo, & univerfo mundo triumphum-retulit vi-

&or ) ficut. Leo inter animalia.

Et de fenfu

ndoliteiit

j o

myfiico fie affecto. dici poteft illud 2. ad Ti-

Amotb. 3. Omnis dottrina divimtis infpiratee

wa C

TT imF!m'f

atilis eff ad docendum , & arguendum , élique

j ht

Conconatoribus perutilis.

P.3. p. quia fenfus Accommodus non eftàtar

Paj

yquatm Ag?ïïï

Spiritu S. intentus , fed à quolibet pro ingenii

dexteritate ufurpatur : ergo non ineít ei vis ad

"d

n frangfr»d*f'

res fidei efficaciter contra hzreticos propu-

gnandas..JEtideo S. Aug. Epift. 48. graviter

Chilité

invectus in Donatiflas, qui;/Ecclefiam in fola fua

[usmvi"timil*

patria, qua erat Affrica, genuinam perftitiffe,

:hfinol&Ap)

«&ontendebant ex illo Cant. 1. Ubi pa/cis, ubi cnu-

idum ol

bas in mtridie : poftquam hujus textus fpuriam

cuspre

Y

wfuürpationem: fufius oftendiffet , fubjungiti :

po

diti

rili

s

Quis áutem non. impudenti[]me nitatur aliquid

n Allegoria pofitum: pro fe interpretari , nifi ba-

pl

beat-ei manifefl a teflimonia ;

"qubrum : luyu'nf

li

j VQ]CJ[U'

Wnflrentur obfeura ?

4

" Wr!l

facef IV 2. 2

Petes non inutiliter:: an unus idemque

ia

textus non poffit babere plures fenfus v. gr.

,j

rum:myflicum, aut- etiam

jj

2

*

ngm litteralerm , alte

pIUf

H 4

2o Pari .. Diff. Proleg, Queff. HT.. $. Hl.

/hé

plures litterales?. & ad primurn ; illud effe ex-

4i n

Ti DEU

&ra.dubium;ut conftat tam ex adduücta: vóce ffe-

ru[alem, quàm ex illo Joan.Y9. 0s nosncommie

&if

at ld

nuetis ex o a exloco Ifaiie f 3. Generationem

ejus quis enarrabit ?. qui. litteraliter-fignificatz,

[

generationem Verbi zternam ; tropologïc&- ge-

[

nerationem jufti ; anagogicé. generationemfeu

E

ran(itum jufti de-hoc mundo adcoclüi;- Et

quàdil

tandem-ex Ofez r1. Ex "Egypto vocavi filitms

lpirigs

€ontra.

ameum... Quod litteraliter: irtelligitür de: po-

pulo íraelitico ; myftice-autemde Chrifto: ^

flliili(lm

123 - R-]I. quód etiam in eodem faero: tex

"

M

.

t

4

stni

"fint effe plures feníus litterales; ' -

^

laione

^. P. hocipfum I au&toritate Sacra. Pf2

.l

jftos,

betur: Dominus dixit ad me, Filius meus &5 tts

abatm

ego bodie genui.1e, quem textum Hitteraliter S.

futtidy

'Aug. exponit de zterna geueratione Filii ex fube

turdi

ftantia Patris: atqui eundem textum S, Paulus

primo,

'etiam litteraliter exponit act.13. v. 3 3.de Chrie

fetitug

fto' refurgente ex mortuis : : Refwfeitans J E-

ial

Jiem ex mortuis , freut f in p[alwmo fecundo:fori-

t r

prum eff : Filins meus es 18., ego bodie geuui tt,

I pron

[Idem S. Paulus eundem textum litteraliter 11*

w r

telligit de Chrifto, quà Summo Eeclefiz Sacere

t

dote ad Hebr. $.. Chriffus non fémetipfum cla-

Tüsfen

ifitavit , st Pontifex freret , fed qui locutns e

Ma

BA

adeum :.Filius meus es 12, £go bcdicgenni,-n.

124 Dicesfors contra primam hujus textus ü

r

pationem , ^ bodie plané repugnare generatio-

"rmam

ni eternz: ergo ille fenfus litteralis non eft gt*

litrg

"nuinus; - Sed coritra c&, quàd Vates dixerit

i

16

Qd

&

X

£m g

fn, P ex quibus Tbeolazia fit Argum. yot

MUET

die, non quafi illo die prophetize hujus genue«

ii

rit DEUS Filium fuum, fed quia DEO propter

Qu

&ternitatem nec beri práterüt, nec eracimmie

v niin

net, fed (emper eftbodie juxta illud ad Hebr.1 3l

ier fs

&ap. 7 Efus c

;

€ala.

/arx:/?fu beri, Cf bodie, in* g in fx-

:

wopdojig

antritt

:Inftas fors cont

rä tertiam uü!—rputionem,-..j.

adexdi

Z

quódilla tantüm exhibeat fenfom Myfticum &

wamül"

Ípiritualem pracis?-quoad Sacerdotiüm. / Sed

tligir M

contra: eít : quód littera non tantüm exprimat

r Chat

£liationem fpiritualem Sacerdotii , fed filiatios

nem [piricualem reduplicative üt fundatam in fi-

fac—rmc'xtg,ï

)

liatione naturalizterna; tüm. quia idem Vates.

Sacran

pf 109.v. 4. dicit: Zwravir Dominni ( hoceft

lii m

ab zterno flabilivit.) c »on penitebit eum ,tu es

omditedt

Sacerdos iu aternum j tum quia jam in lege na-

joie Fl

surali: DEUS voluit , :Sacerdotium fpe&tare ad

ex[um SI,)W

primo-genitos : atqui Chriftus et, Primo-Uni-

.V-H'd(

enitus:principaliter ratione filiationis aternae

à Vatelitteraliter fignificatz : ergo non fignifica-

ff

"

!'" /([M j

tur przcise filiatio fpiritualis,fed eadem naturaz

lis pro nova temporis circumítantia novum for»

[ Wll g

y lii

tita: eft fenfum. litteralem;

'Tandem addo:ex

j ECCHW

"Theophyla&o in cap. 1 Matth. pracitati S, Tex-

1às fenfurn litteralem etiam fore hunc, quo B.

fm

o

1

? "l

V. Maria genuetit Chriftum in tempore,

P. Notira i. ad quafitum principale iteratót2g

g

Lulus [CXWS

auctoritaté Sacra,....]a. $3» V. 8. habetur : Ge-

nerationem ejns quis enarrabit ? 4q9ia abfeiffus eft

gt

de terra viventium : atqui apud Tértullianum

g

fas

quidamSS. PP. hunc textum quoàd primam fui

*

$

par-

t22— Payi L Diff. Proleg. Qiteft .LIL$. HII.

ht

partem explicant de generatione zterna & Di-

A divet

Tuft, qUt

vina, alii de temporali & bumana ; imó alii, &

valde conformiterad contextum , explicant. de

mendrin

Chrilto refurgente ; cum in contextu immediate

Ápiiión

ttinos df

apponatur z quia abfciffus eft de rerra viventium,

ac in toto illo capite fit mentio de morte & pal-

lditioe

fione Chrifti.

hj

. Con£ E. noftra xj. Joan. 11. c. habetur: Exe

n flgnifi

pädit , ts bomo moriatuy pro populo , &j um

usnonla

Ti vtb

tota gens pereat ?^ atqui litteraliter per hoc di-

étum Caiphas ( qui tamen fpiritu prophetico

fUL d

illud. elocutus eít ) (ignificavit ex morte Chri-

Dusgil

fti confecuturam pacem gentis corporalem, Jo-

DRYT

annes autem pacem & lalutem fpiritualem to-

LTCTN

tttton

tiusgeneris humani eventuram expre(fit...Conf.

II folus S. Aug. l: 12. Cont.c. 20: quinque di-

& ln

Vverfos fenlus recenfet fuper illa Genef, 1. verba,

.Scriptura

fenfibus

$n principio creavit D EUS Crelum Qj terram, e

quibus ad minimum tres . funt litterales, itas

Bol

Qimody

quod izprincipie creavit , idem fonet , ac 1. in

Filio. l. Ac in temporis initio. IlI. Idem, ac as

jus,. f

te omne aliud opus. . Alii has litteras in primcipio,

Rütliro

Qs (itir

explicant pro fize bono, aut pro: principatu & po-

tentia DE4, aut pro capite C* initio verum tifi-

iif

biii«m : ergo ejusdemS. Textus po

:

teft mulfifg-

Wib

rius eife fenfus.

2

Vg

6^ P. hocipfumratione. DEU

$, qui fciþruæ

msl El R.

x;!z

& omnia-alia unico Verbo-fuo , & -omnia

VA

alia dicit, etiam unico verbo fcripto plura arcana

li

njanifeftare poteft; tum quiaidem verbum po-

Il ll ER

g,-

j] m'

1!6?( litteraliter plura'(ignificare, pracipué relp

U

if lgl

A;;, £ex dnibus "heolocia fit Argum. 123

ye atl

&u diveríarum. circumílantiarum. loci mune-

na; 0i

rum, aut temporis ,'tum quia hoc valde.com-

, ia

mendat infinitam , & incomprelienfibilem DEI

eitt i

fapientiam ; tum tandem quia nulla efficax con-

ml

tra nos affignari poteft implicantia; üt patebitex

4

jemtd

folutione objectionum.

Objic. I. Unalittera nequit

habe,re nifi uniz 12

c hl

cam fïgnificazioncm: ergo etiam idem Íacer tex-

T T

tus non habebit plures fentus litterales; aut om-

nia verba , vcl faltem pleraque in $. Scriptura.,

qui

erunt zquivoca.

lL. Prophete, Apottoli, &

Ti pwpiff

ex m

Evangelife ron intenderunt diverlos. Íentus ;

nam íifenfuum diverfius illis incidiffet, in&-

:orpomlrm.f*

deliter nobis S. Scripturam communicaffent , (i

| 1pirizuakmï

autem non incidit : ergo nec intenderunt.

lil.

;xprcl J
