dide tamen faísi (unt, rationem folam,

quemadmodum nec ad recte fentiendum,

nec ad bene viuendum fufficere, fic nec

ad. veram capeísendam felicitatem idoneum

eíse

u s

o w;f&,;&,ääo

:

ht

'äfïehmedium. Praeclare Soc&ates g) , Om-

|ja C

»s fito ex/rectare oportet, dum quis venidt ,

» qui tios officia erga. Deum et. liomines. do-

» Cf * Nec minus Aousseauutus h) » S8it

n Cterbticber fdyrotmimen b

)ne Dffenbatumng

p uf bem Seecemoitfdidie

g oteinungen obe

,W GCteuer, obue $ómpaf, unb j

berta£

toptti

p fenamfeen frürmifden &eibenfda

ften, obie

; eUten anbercn Gübrer al8. etite

n uünerfabrz

xime ]

,» W Gteuermann, Der

feien 9Beg. nidyt

t

; lennet, üunb meber toeí

Pt, mober et dtz

[dici

;; tommen , nod) mvobin e

t gebt, /

4 qui

**) Quum Hiltoria Religionis naturalis doctri-

Creyd

nam de eius infüfficientia mox propofi

tam

fingulariter illuftret ; àc'inuicte confirmet ,

eam hoc loco in duás Epochas diftinctam ,

s Pt

quarum prima de Religtone' naturali ante

nl

Chriftum , altera de illa tractat,

quae poft

Chri&ti.tempora. obtinuit,

niie i

€x profefso ex-

v

ponendam efse duximus ; luuatinterim ex

p nitte

ea fequentia petenti refoluenda: adponere

(elgo

$ nolit

PROBLEMA T A.

3 adül

ifceto

Y) Qualis fuerit antiquorum pogulorum :zisi—

pi d*

lo diuiude veuelatiouis lümine colli

Mftráio-

ii

vum Relieio naturalis, recenfere.

j

qoudti

2) Crafsiores, quos veléyes Philofophi gek;

.

lles civta c

nimaez ia

ognitionem et culium DET,

et Reïï'

nm"mlitatem-, vitae, snórum-

tyi a

que doctrinam, máli-ori

41 i

ginem: etc. -.e*rnl:i

Tunl erróres, detegeye,

4 )

, foun

'3) Emendationem Reliolonis naturalisy füvá

£am, .quaom pof? Chrifti aduentum accepitg

iendüml

'&--—-——-——-v—-—-

iune

' f m

(58) In. Alcibiade ,

-

jon

d

Disl. ï; :

h) Emil L1I, 23.

32

DE——$10 9

tum quam fubfequentibus et noftro faeculo

obtiuuit , maximam partem diuinae efse

ad/cribendam veuelationi , demonfzrare.

Tf

4) Hifloriam naturali/simi recentiorum teme

gorum , . Naturali/tarum ,. VortA1RIE

wptit

imprimis, RovsskAvvia etc. biographi-

turg.

áüi, eorum agendi, fentieudique commu-

bor

uem chavacterem etc. enarrare.

Y

| 8) Quanta porro, et qvuam enovrmia mala

o

in jacram aeque ac profanam. rempubli-

cam gyer WNaturalifmus | lodiedum * adeo

grafsautem fuevint vudigue inducta , im-

primis quae Strages," quaeque horrenda

miferiarum colluwies in Galliae reguo vt«

r£ infelici/simo eo obftetricaute enatae fut-

vint etc. declarare.

Denigue

6) Celebriores Naturalifimi profligatores,

infectatovesque tum eft INoflris, cum x

Choro D D. Proteftantium etc, .fiftere.

23.

l

Inde, quum fola duce ratione ad veram,

UM

Tdpe

cuius vehementifsimo tenemur defiderio , feli-

citatem eluctandi, fpectata praefenti naturae

J

corruptione, impofsibile nobis fit: ( Them.

praeced.) diuina Reuelatio, fiue manifeftatio

Religionis, quae fufficienter docet , qua ratio-

ne felicitatem huius, et alterius vitae obtinere

valeamus, nobis fumme optabilis, fümmeque

proficua, ac vtilifsima foret, fi concederetur,

vel concefsa fui(set. Sicenim praeftantifsimum

verae felicitatis medium nancifceremur , quod

)

non poteft non efse o

E

ptabile fumme, fumme

proficuum,

24 1mo

Oææ)

33

f0 atb

ia t

24.

ifran,

Imo fi diuinae fapientiae, quae vbique fi-

torümdun

nem optimum, et media ad illum obtinencum

OLTAIRUL

optima adhibet, fi infinitae,

qua DEVS crea-

hognpe

1 COU

turas fuas complectitur, bonitatis rationem ha-

beamus, conuenientifsimum eíse videtur, DE-

VM infirmitati humanae reuelationis cuius-

ig d

r

dam auxiiio reuera fuccurrifse.

n n

Conor, Éo igitur duntaxat feofü Reuelatio dici-

juio, i

tur necelSaria, in quantum ea tanquam

!

TA

!

]

medio ad felicitatem plane neceísario

t li

indigemus ; non autem quafi DEO fuif-

TM jW

fet impolita nece(ísitas, eam nobis con-

cedendi, feu quod in idem redit, ne-

Ceísitas Reuelationis a priori nequit

,"1gaim'es.

demon(trari,

TELLLÀ

/,ytm.

s.

Ateft, quod Theifae hic primo excipi-

unt, fitne pofsibilis eiusmodi reuclatio? et

'

x'eram«

]

0, f

quare non? fane nulla ex parte repugnat :

patue

3) non ex garte DEI reueloutir. Omnijcii, o

Then,

Omnipotentis.

yfelt

'

b) non ex varte veritatum reuelandarum fiue

j atv

naturalium, nobis hucusque ob communem cor-

Jtine!

vuptionem vel penitus incognitarum , vel non ni-

^

ü

lmequä

Ji ob/curi/sime adprehen/.

rum, [iue jupernatus

ralium £o. ipfo,

quum jupra homiis rationem

eretüf !

pofitae /unt , null

iil

0 fnodo rationi repuynantium.

; (]HO

c) fon denique ex porte hominis aiias aptijsimi

ad quarumcunque veritatum clariorem et amplios

fomme

vem cape/sendam cognftionem.

Conor.

;4, W

m-0e..

34.

O l;,..'" -

9

V — t

il

Conor. fÍgitur Reuelatio, qua demumeunque ex

26

t.ul

rte fpectetur vsquequaque vere polsibi-

IQ

lis eft.

alcop

26.

Dictis his addimus, quae cum omnem

|

reuelandam Religionem , tum modum, quo re-

uelatur, refpiciunt, exponentes :

tas?

Contr

1) Modum Reuelationis efse pofse varium , iufgi-

Ti

vütionis, alloquii diuini, adparitionis diutnae,

jose.

vifionis, fomniique caeleftis, ecftafis etc. etc.

Güat

4

digna fci-

2) Necefse haud. efse fumul omuia ,

tu, vrtuelari.

3) Mulíto minus necefsarium , vt 01211'2517218 et finpu-

!

lis hominibus fpeciatim fiat. euelatio.

Bs

4) Omnem porro Reuelationem. diuinam omnem

dem |

mereri fidem, etfi, quae reuelautur ,. captum

tünty

" hominis fuperent longifsime.

E

'

5) Denique eam et po/se contineve «myfleria [iricte

"us |

?

dicia, et debgre continere talia in fenfu latiori.

dton

Ti

'Themata, quorum veritas et certitudo tam eft

* g

aperta, vt ea recenfuifse, fit demonftrafsef

.

.

e

]

7*

|

(

f

Sib igitur oftenfa

Reuelationis pofsibilita-

te, dignitate, conuenientia ac vtilitate etc. eo

Ü

8001

tandem omnis et tota deuoluitur quaeftio: Zd-

tuleritne DEVS T. O. M. humnano generi infirmo,

1

ac ad. [alutem con[equendam haud fibi fufficienti me-

delam [aluberrimam Reuelationis beneficio ?. Vno

2

d,

ore id Pagani, ac Muhammedani, Iudaei i

id

GK(—P——:&O

35

üque d

id Chriftiani fatentur omnes, omnes fefe lumi-

O

t

yors

[

ne veritatis luperno illuftratos, diuinam omnes

adcepifse gloriantur iteligionem.

| Of

28.

, qui

Quid igitur ? omniumne ex ore ftat veri-

tas? haud fane! harum enim quaelibet alteri

un, i

contradicit, atque adeo omnes fimul verae eíse

nequeunt, niíi adfirmari velis, DEVM efse

s dintt

*elt. 0.

!

pofse contradictionis DEVM.

digih

20.

n

$0

f

Quare ne fpecie recti decipiamur, et ne

plurimorum populorüm inftar iis perfacile fi-

ant Oi

dem habeamus, quae vt fint, arc

ial

?.'Jï"ï

ter exbe-

i, M/ï!!l/'h

tuntur: in notas, quas vocant characteriíti-

cas, Ínficientem fubminiftrante

rationem ,

.

foni n

'

vnius genuitatem prae alterius

genuitate ad-

7 lntio

firmandi, oportet inquiramus.

Hoc enim fine

medio, quid nifi trifte fu

o tame

pereft in errorum aby-

tralse

0S praecipitium ? —

30.

ysibi

- jam ita arguim

us, et fanam omnem ra-

ere jiudicio credimus, Re-

e eto.t

tionem noftro. adfurg

ipgio reuelata —.. ver

a.

tio: 7

) Dogmata ab omni ervore , et contradictioue ini-

1 inW-ï

iif

muiia complectatur ;

D

i?

2) Theolopiae naturalis d

iil

"

. ubpleat.

cfectus adcurate et plenþ

u

C25

31 DF

36

QO.

u-

i À

-—-&*O

ä') De DEQO, rebusque az-inim's decenter di/serat.

4) Salutis media omnia, illud imprimis de liomi-

n£ cum D EO vecouciliando q[femt.

( E

5) Hominem fui cultorem in hac. vita feliceni , fu-

m

M

turae autem beati[simat fortis quam, maxime

fecurum. reddat.

]u

6) Alodo tandem diuwis lerfectionibus conuemien-

Ti

ti ac decenti promulgata fit.

1G

Crif

31.?

Á

gur

Ac haec quidem intrinfeca Reuelationis ve-

Qs [

rae'criteria conftituunt: Si porro accedunt ex-

trin[eca , i. e. fi Religio reuelata.

A) Miraculis, quorum

pro

&) pofsibilitas ,

£) vis ad oftendendam veritatem ,

T

"y) difcernibilitas

X) ium a maturae prodigiis ,.

2) tum a pvae[ligiis

;

eflas ac

doemonym efl mani-

B) Prophietiir, quae

&) Sicut non nifi DEVM pofsunt ha-

bere auctorem:

£) Sic veri funt locutionis diuinae cha-

racteres ,

Confirmata eft, ac roborata, amens fit necef-

fe eft, menteque captus, qui talem ac tantam

Religionem, tot euidentibus eífulgentem diui-

nitatis characteribus non vt diuinam habeat ,

32.

venereturque !

Oäo

37

Qifsei.

30

s d li

Ad hos iam characteres intrinfecos aeque

ac externos, tanquam ad lydium lapidem om-

ff!iffm»ff»'

nem, quae praetenditur reuelata, examinemus

DN

Religionem. — Iuuat primo ordiri a Aeligione

Iudaica.

Refertur in libris V. T. qui nec ab

T

initio conficti, nec fuccefsu temporis corrupti,

necque vnquam penitus interiere; fed ex toto

critice authentici, fide omni dignifsimi, inte-

gri praeterea, et incorrupti, fummeque vera-

Xioriste

ces funt.

edunt t

34*

In fpecie id de Pentateucho fequentibus com-

probamus propofitionibus::

1) Extitit Hebraeorum Legislator Movsxs , eius-

que per[ona fictitia non eft.

tell,

2) MovsEs hic libros quosdam confcripfit, qui

fb nomine Pentateuchi. innotefcunt.

3) In his gorro libris uullum plane occurrit frau-

dis aut impo[lurae vefligium ;

W/lm&ï

4) Moyfes veroeorum Auilor fefe in omnibus tan-

quam virut pium , ac probum oflendit , inom-

nibus finceritatis et veracitatis charactere prae-

fsunt!

fulgens ,-adeo, vt gorum;, .quae fcripfit , teftis

omnino authenticus fit , ac.ita verax , vt etiam,

Ji voluifset decipere , aut fcribere falfa, fpec-

imaet

tatis circumftantiis mon potui/set.

5) Haec proin Movsis feripta, ficuti et cetera

jid

V. T. opera ( Them.praec.) omnino vera Jutt,

;cii

fummarique fidem wmerentur , eamque , cum in-

tegra et incorrupia pormanferint , hodiedum

Ytel Ü

J

morcntur,

34

M

3

Jl

38

Oäö

lgt

34-

fünt.

Permulta igitur , atteftantibus id mox re-

funt

cenfitis veracifsumis fcriptis, permulta /Moyfer,

Tae

C

et Prophetae ediderunt vaticin'a *), permulta

patrarunt miracula **), quaein dubium voca-

ri nullatenus poísunt, et quae criteria veri va-

ticinii et miraculi omnimode futtinent.

(ef

*) Ex innumeris pauca:

if

1) J/raelitae murmurantes terram. Chanaan

fir

haud eruat vifuri ( Num. 26,64. ) Eutn-

[l

tus id comprobauit.

(8t

2) Ocupata terra promi/sionis populus fep-

limo guouis.anuo quiejcems, meque agros

aui viumgam colat , Domiuo auno fexto tri-

wumn anmorum fructum. fua daturo benedic-

tione. ( Leuit,. 28 , 21. ) Prophetiae veri-

taiem [aeculorwa pluriutn. decur/as. fecit

maaifefllam., eic. etc.

é

X*) 1) Tranfitus I/raclitarum fitco pede per ma-

re rubrum ( Exod. 14 et 15.)

2). Plagae aegiptiacae ( ibid. 7. 8. 9. 10. 12.)

3) Manna de coelo depluens ( ibid. 16. 13.)

4) Petra deferti percu/sa virga | emitiens

foutes etc.etc. Cibid. 17. 4.)-—

5) Muri vrbis lericho folo buccinarum foni-

tu, populique vociferatione pro[irati ( lo

Jut 6. etc. etc. )

35-

. Et quidem haecce vatieimia , .atque mira-

g Re-

culg edita iunt et patrata in confirmatione

ligio-

39

0&0

ligionis, quam /oy[es et Prophetae praedica-

runt, quamque ex diuina Reuelatione accepe-

] o

runt; inde etiam ad haec euidentia vere diui-

n

L

ae Religionis teftimonia conítanter prouo-

petuua

cqrunt.

-

um v?

36.

AVerL t

,

Qaae quum ita fe habeant, quumque prae-

terea Religio: haec abfíurdi nihil contineat, fed

ex integro DEO digna fit , atque hominum in-

TT

firmitati accommodatifsima ; fiue interna eius,

64. ] i

fiue externa fpectentur, a DEO certe reuelata ,

certe diuina, ac veri[sima Religio eft.

us J

t ag

"

*y- Maguum ac fingulare dictis atcedere lunien exi-

j

J

x

!

flimamus Rev:G1iowis luDArCAE HISTO-

RIA, quam hic exponimus et ex qua [equen-

yn

1

'

j

g i

lia , -dz'gm'am nolatu, excerpfimus

aj

PROBLEMATA.

M j

1) Religionis reuelatae ante:-- et kpof-ï: di«ld-

|

uianae Adamiticae, Noeticae, BA braha-

0.10, J

miticae Oeconomiam, principalia dog-

mata, leges fpeciales, caeremonias va-

16 I)

h.

rias etc. indigitare,

; ii

2) Religionis per Moyfe;m;i»ntjf;aductae fum-

mam quoad credenda

:

, àgenda, cultum

"

earumf**,:'

externüm etc, fiftere.

&

jrai V

3) Huiusce Religionis poft /oy/em , tem-

pore captinitatis Babylonicae, füub Ma-

chabaeis, circa tempora aduentus Je/u

Chrifli eíc.. maiorem qu

am indies Pro-

ctrinis étc. nac-

y n

* phetarum vaticiniis et do

ta eit; ,'am'pügtioncm, .enucleatione

ms

um ^

4.

-

cla-

lg

49

: Oææe ;

..claritatem, qubad dogma.im

dul

Me/sia futuro , oftendere.

pritüïs däe

gnum

4) Porro infelicem doctrinae huius , quem-:

lgon

admodum et aliarum apud plurimos [u-

femy

daeorum obfcurationem , perueríam core

Citata

rüptionem, ac intef

dicare.

pretationem etq. in-

Ó I

$) Tandem iudäi&ae gentis fata varia pro«

fpera et aduerfa, erga DEVM legemque

diuinam .multories exercitam inobedien«

UY

tiam ,

natas haereies et fchiímata etc.

recenfere.

B

fniti

hm (

37*

frutr

Interea omni licet ex parte exfplendefcat

n

Cinia

diuinitatis charactere Aeligio iud»ica, aliquan-

do nihilominus interire debuit , quum eius in-

teritum DIZVS in ipfo S. huius reipublicae ini-

tio per legatum fuum J/Moy[em , et pofttea per

!

voluntatis fuae interpretes Prophetas etc. faepi-

us praedixit:-id quod ex apertiísimis fcriptura-

j

rum locis Deut. 18, 15. lerem, 3t, 31. fqq.

Ezech. 34, 23. 35, 25. fqq. Daniel 9,: 24.

j

íqq. Malach. r, r:, etc. indolem temporari-

am iudaicae Religionis liquido confirmantibus

)

patet clarifsime ; id ipfa cultus leuitici indoles,

egena, "et-.typicla,-, euidgntifsi;ne demon&rat.

]

38-

Ini'uper DEVS,

Prophetarum ore, in lo-

eum iudaicae Religionis. determinato tempore

mque

aorogandae mouam, vberi;orem-, pleniore

Keue-

ll

:

6c——$e——36

4

Yitris )

Reuelationem fpopondit fuffectaram, nouum Re-

gnum erecturum, perfectam conitituturum Re-

x, qe

ligionem per Mefsiam, graece Chriftum , fuo

üritios lj

tempore aduenturum. Confr. praeter loca mox

efiam COt

citata ( Them.

ij etg l

6. íqq.

praec.) Píalm. 22. Ifaä. II,

39-

varia

Jepetgt

Promifsum hunc in Lege Mefsiari iam du-

inopedite

dum aduentaíse , et, quod confequens eft , prae-

Qnata ett

finitum huius particularis Religionis tempus

iam dudum praeteriifse, iudaicamque plebem

fru(tra eius praeftolari aduentum , inuictiísime

oftendunt innumera Prophetarum V. T. Vati-

jndefcat

aüqngn-

cinia, manifeftilsime adimpleta, inprimis :

y a

1) blatum a luda fceptrum.

Gen. 49, 10.

jiae n

a

Ds-

d W

2) Hebdomadum Danielis eptuaginta finis.

D

hitl. 9 , 24.

j It

(riptum

3) Templi lero/olymitani fecundi deffvuctio. ibidem

(

9. 26, et 27. "ggaei 2, 7. Malachiae 3, 1.

p

4) Quatuor. Monarchiarum a. Danie.

QH

(e. 2. et 7. de-

fignatarum euerfio. .

yporar

jantibut

$) Gentium abiecto idolorum cuZtu com)eæ]ïo: -Gehi

indol

12, 3. P/al.2,8. l/ai,: 315 7. 42.14. etc.

at

6). ludaeorum | veiectio atque difgerfio. Ifai. 2 6.

Ojtae 3 , 4. Zachmf.þlg, 8. eic. elc.

40.

3

E

empult

Iam, cum prope collaberetur r

e'spïþblica.

Iudaeorum ;

imperitante Tiberio, comparuit

m

--

hris

fut

C5

^

V8

4,

t*

-À-.

1

4O

c

cerierenm,

C T0l

;

C/z;;*z'jlw lefus..Na

2:arm,m,v qul 1 Me[sinm dixit

ac,uoui foederis Mediatorem., , quique nouam

ÀnIudaea et Gallilaea religionem .promulgauit ,

:quae, cum eius vita in quatuor. potifsimum

qïi;uaïggehis continetur. *)

* ld non fofum ex w!rzfione TAcirr, Pürwair,

SvgTOoN!I,

CELsT, lvvrANI, aliorumque

&Kthnuicorum certifsune conftat , fed. et ipforum

adeo ludüeorum ;; Jingulariter Yt.AvrY losk-

I did d

PHI, CHius,de Cumismo teflimonium .fummne

authenticum efl ,. vuauimi. confenfu

pius. quam

verijsimuum eft.

Af

Cin*ijlz':zimm eam ab illius.nomine adpella—

mus, atque vt; vere diuinitus reuelatam ,. vt ve-

re diuinam eam colimus, et fufpicimus , grauif-

fimis ducti veritatis momentis.

Teftantibus

"amque gentiünis *), verati[simis **), et iucor-

zu,tu* *") fReligionis huiu's docymentis.

*') Liquet id

1) ex ;,'æziz«iei»;[ali ('v):nhimn'Clzri/ï:i þEcclejm-'um,

uequidem "Sehifmaticorum iMlis atque iSacta-

riorum exceptis , traditione, | dpojloios et

Euangeliflas vt veros.Zdutores fcriptorum ,

ä

av

quat.eis iribuwutur a Chrifanis, adie-

| fiante. "

al

4l

2) Éx ort z'azfezyïf,szf:hoi*znü Religionis: Chri-

y

ftianae- lofüum , gentiliam-fcilicet , " Iudae-

OT5 ,

ac Haereticorum , eosdem ,

quos

Chriftiani , firiptorum dictorum. Authores ,

Zdpoflolos videlicet et uangeliflas , vnani-

ÉU

mniier-voufiteütium $ " lün£ 4S

[

lpp(:ïþ.tionisv m-

xtium',neqmdeirn jmgz' potejt,

*7) i

Occ o

43

n d

**5 Edita enim funt a teffibus fide omni digni/si-

W Dou

mis, qui, quae in fcriptis futs referunt , om-

mulpu'

nino /cire POT UERUNT , et etiam véutva scr-

ï

Oi

UERUNT , fcitaque. dicere voLUERUNT , e£

eiiam veuera dixeruunt, imo

ui, fi fal/a dice-

ve aut decipere voluifsent , i

:

fütere M1INIME

- PLINI

POTUISSENT.

lerbo: fiut CuRrsTvM Re-

aliortmy

ligionis Magifirum , fiue APosrotos, Cunr-

d ipjini

s'1 di/cipulos , fiue Doc'TRINAM ip/am viuen-

AVII lts

di licentiae adeo aduer/am re/picias , nulla frau-

tj us

dis /eu datae,[eu adceptae fufpicio detegi poterit.

quo g

X** Nogue enim corrupta funt aetate Zdpoftolo-

vum, ueque aetate immediate fequenti, multo

minus fequentibus vsque ad mos temporibus -

imo nequidem [pectata [umma | Chriftianorum

e adpe

in conferuandis Religionis fcriptis cura , ac ve-

m, Vi

ueventia vitiari potuerunt non à GENTILI-

BVs, "& à lvpAEis, multoque münus a

g, g

CHRISTIANIS.

f

Ti

Con. Horvum igitur S. Documentorum Au-

THENTIA fl oinnimode completa,

1US

42.

o

quà 9

Chriflus Rgligio

nis huius fundator lon-

jpojloi

se plurima imo maiora quam JMoy[es, pub-

p

lice patrauit miracula, in illius contirmationem

WIS j t

H

adíerti, quo fe /Me[siam dixit, et doctrinam fu-

am a DEO efíse, conteftatus eft.

Ex innume-

ouis (

ris itidem pauca :

j;

ii , P

1) Mortuos, ét intev los Lazarim quatriduanum

Ab

rejujcitauit. Math. 9, x8. . Luc: Z» 14« 4oüm.

"

mml-

1T4:14.

$) Cosis vifum. Mäïth.. 9,

7. Aurts fuïdis-

Math.

W W

tis

Math.

II; 4. et Luc. 7, 32. Linguam mu

3) Quin-

4 li

44

COLl—dÀÁc39

—— À

3) Quiuque panibus et duobus pifcibus quinque mil-

1

lia hominum faturauit , Math. 14, xs.

2j

4) 'Ip/ämet a morte rediuiuus multis argumentis fc

viuum /uis probauit. zct. 1, 3. etc.

))

Signa tanta, quae fe ipfis diuinam virtutem

apertifsime.produnt, omnesque veri miraculi

characteres-ad fummum:. vsque.rigorem exhi-

J

bent.

43-

()

Nec minus efficacem Chriftus pro- fuae

Q!anie

doctrinae veritate addidit confirmationem vati-

eniis fat multis.

Sic

1) Obftinationem iudaicae gentis, ac vrbis et tem-

f

tr,

pli Solymaei euerfionem. Math. 24.. Marc. 13,

ei Luc. 2I.

1]

ff

2) Comuerfiouem geutium , et Religionis a t infli-

iuiae propagationem. Math. 21 , 43.

Certis

3) Sortem futuram Apo/ïolorum. Luc. 2r, &t

rf

Math. 24.

'

4) Pufsionem et. Refurrect

?onem fuam.k Math. 16,

2I. £ic.

praedixit, atque euentus, quam veriísima,

quae prophetauit, fuerint,

luculentifsime 07

,Rcrlldi,t.

44-

Rem dehique omnem confecit, atque di-

uinam fefemundo adferre Religionem fua , quam

promulgauit doctrina omni ex parte fanctifsi-

ma, fuþl??nif;ima, ac fapientifsima ,

1) Ja-

Ó O

VL

Quitqu d

15 Naturalem religionem perfectijkäme exylicante ,

$

2) Motiua ad virtutem gotentifsima fubminiftrante,

rgunai

[C,

3) Media ad finem ultimum certa ac facilia offe-

*2

—

Y£ute ,

n virtit

4) Exemyla perfecti/sima mon[irante ,

r min

yrem &i«

5) Excellente praeterea. in. dis, . quae fuperaddit

uaturali Religioni, vatione principil , fiuis. etc.

6) Promouente denique ciuitatis bonum etc. etc. elc,

pfo fu;-;

maniteftifsimum fegit.

)Dem u

45.

iois tb d

Ex quibus omnibus necefsario confäquiQ

tur, Aeligionem chriflianam, wtpote fanctiísi-

, Marc]

1uam, a diuino /Mefsia Chriflo Te[u propofitam ,

/

!

f«

miraculis dein ac proyfietiis indubiis conteftatam ,

vtf

certifsime diutnitur reuelatam , vere diuinam , ve-

L

rifrimam Religionem efse.

]u uf

*) Hifforia Churiftianifmi hucufque. dicta fmgula-

vem in modum confirmat et. illuftvat.

Qua-

propter eam hic latius exponimus, aitque inte-

vea [equentia, quae ex ilia excerpfimns , v-

Joluenda proponimus

verin

PROBLEMAT A.

ntifvsilïle"m

1) Quam fancte et immaculate /efus Chriftus

Fundator chriftianae Religionis vixerit,»

docuerit, egerit etc, eius inprimis cba-

at i

qu

racterem ,

qui eft ipfa fanctitas etc. Oüen,-

uá,

qi

dere.

fanct

2) Quam impigre Zfpofloli diuini füi Magi-

ftri veltigia in omnibus infecuti fint,

quau*

tisque

1) l

"

46

tisque . illuftrifsimis virtutum, pietatis4

l, p

que radiis vniuerfum orbem in fui traxe-

ijbolo

rint aumirationem et ftuporem etc, exhi-

bere.

»

3) Praecipua illa fidei, morumque capita,

quae praecones hi apofiolici per orbem

continuo praedicabant, vnacum eorum

excellentia ,

ab ipífs adeo gentilibus,

miano, Marcellino, Fliuio fecrundo, lu-

liano Apoftata etc.. hoftibus licet infenfit-

fimis, depraedicata, indigitare.

4) Religio haec, a quibus, quando, quomo-

do , queis auxiliis etc. fit propagata , quam

N

celeberrime in ommes gentes difjuja etc.

palam facere.

DT

qum|

5) Quam mirabiliter ea per Ss. Martyrum

Cl

omnis aetatis, fexus et conditionis in-

numerabilem multitudinem confirmata,

fuerit, eorum conftantia et fortitudine

defenfata, eflufo fanguine obfignata etc.

perfpicue declarare,

Vetitati

f

Denique

]lv

N

lts

6) quam admirandos illa iam ab origine fua

effectus, rerumque mutationes in orbe

effecerit, hic Icololatriam quidem pro-

fligando, et illinc homiprum mores ad

-

omnem informando pietatem et (anctita-

tem etc. demonftrare.

46.

Probata iam hoc modo Refigionïf Chriflia-

Set

|

nae veritate, eiusque demonftrata £/iuinitate ruit

turpifsimus Pegenifmur, vtpote vere abfurdus

Cünty

hUCdn

in Theologia, impurus in ritibus, in ivuctibus

äp Ia

bonis fterilis , illufiones dein pro veris miracu-

lis,

Al

Afp D

?

EH A. s st itetet

[9]

^

IEm

T

pietis

ï"-' p

rba, am-

I UL tht

n

lis, pro vaticiniis certis flexiloqua

s

Q etc, &yl

phibologias et aequiuocationes etc. venditans.

*) Quo gplenius haec intelligantur , Pagawi/hzi

originem , progrefsum , cau/as , naturam , fpe-

iue cipt

[ peroria

cies varias etc. verbo , inteavam, eius hoc loto

(Cüfn. 07l

Jiftimus hifloriam ,. iactitata. iuprimis mira-

cula VEsPAsrANT, Hapmrawrt etc. Impe-

gentillt

fetiido, j

yatorum.,

ArorrtoNIiI TiANAELI £ic. GG

-

icet infenl

fivictas 771?;'&&1!1" leges dijcutieutes.

[€,

do, gum

4T

dfa , qui

Ruunt in fpecie Indorum , Stinenfium ,. .Per-

dijuja &

farum etc.. Religiones; id quod ex fola earum,

quam hic breuifsimis perteximus , luttoria, lu-

Martgrw

culenter patefcit,

yiitionis J

confimit,

48.

- fortitit

Ruit et impurus . ZMuhamedani[mus, figna

Yfignatti

veritatis nulla,

[2

perplurima autem fal(tatis prae-

feferens.

origine i

es II Ol

* Ayertum.hoc eff , folum: Atoranum euoluenti ,

jidem p

apertius futurum ,. fi totius , quam eapropter

mores »

tác exponimus , Mulhamedanicae. Religionis li-

, floriae diligens habebitur vatio,

et fanci

49.

Ruit quoque Zodiernus Tudaifmur, eiusque

; Gf

Sectatores Iudaei noü folum vanitatis conuin-

"du

cuntur, dum Religioni chriftianae fuam ad-

abfus

hucdum anteferre praefumunt, fed et falfitatis

feucti

apertae rei merito declarantur, dum Religioni

s m

infiftrunt , quae ex totius ipforum gentis euer-

]f

flpne pridem abolita demonftratur.

59.

OL—

48

$0.

4

Ruit denique, atque fuamet abfurditate fe

C

iugulat imprudentifsimus Theifmus, reiecta vere

tofinj

Wal

diuina Religionechriftiana, Religionem ex fal-

libili hauftam ratione, imperfectam ac infufli-

exitat,

cientem fequendo, *)

ityel

5r. Re-

tTt

tüdine:

*) Velr,:-m-[em i(&iigionis Chriftianae, de qua hucus-

lumad

qué égimus, aduerfus hominum incredulorum

ACCeURI

calumnias et obtrectationes cum a) ex //zt. cum

b) ex Aecentioribus quam plurimi, laudabili fane

opera, vindicarunt:

D

a) Ex leieribus quidem prae reliquis iure cele-

u

brapntur: 7atiauus, Zheophilus Zntiochenus,

i

Quadratus, lufhnus, Ztlenagoras, Tertul-

N

lianus, Clemens Alex., Minutius Felix , O-

TA

3

vigenes, Lactantius , Eufebius , etc. etc. quo-

rum opera huc fpectantia in clafle S$, Pa-

p

trum tcriptorumque Eccl. videantur.

tU

LT

b) Ex RAecentioribus vero fequentium potifsimam

Authorum Lectionem comendamus: //iuis

b j

Jo. Lud. De veritate fidei cliriftianae Libri

fj

quinque, fol. Bafleae 1543. Zaetii Daniel.

li llüw

Demonftratio Euangelica in 2. Tom. diuila.

Wi

Vol. vnic. 4. Bafsani 1782.

Pajchalis Blafü

E.iïigk

de Veritate Religionis Chriftianae 8. Wirce-

D

burgi 1741.

Simon lovd. S&beofogie toibet

Tly

bie ftarfen Geifter. 2, Z beif. 8 Cingetb. 1772.

li

Kiusdem de Religione. Libri 111. Vol. 1V.

il

Pragae 1773 - 1775 Ludovici Gapnauide De

Religione reuelata Libri tres 8. m. T yrnuiae

Fäsï?

1771. GOtordenau Oigmuno bie qbile

W

fopbie ber SReligion 12. 25ánbe g. 9rugfpurg

lu

177s. Stattler Bened. Demonftratio Euan-

od

gelica Tom. vnic. 8. Auguft. 1770. 2Óet*

V,

gieró

49

9430

$1.

,

vt

Reiectis igitur hisce Pfeudo - Reli gibnibus ;

lecto t

]

l

;:

etoflenfa Religionis chriflianae eritate, ac Dui-

m ex i

l

nitate, vbiuain tandein, et quanam in focietate

àc u

exiltat, ordine necelsario venit inquirendum,

atque fumma quidem, (ni ftrictiorum Indiffe-

rentiitarum errorem amplecti velimus , ) follici-

S[: RE'

tudine ac cura perfcrutandum eft. . Quapropter

qui hu

iam ad demonítrationem Religionis chriftianae:

oredulon:

. [/ti.tit

accedaþ

dabili

D

SEVC-'.

füre &

giecó. Jdbbanbfung von ber mabrem SReligion. x2;-

A pcle 8. in. *Bamberg 1788. /[ciusdem Geroipbeit:

atiochtett

ber 33emeife Deo. Gocutentoumes. 2. Sànbe 8, $OT

y, dul

ii !

1787. iusdem 2 ourd) fid) felbft miebertegte

r tl Qu

Jeifmnué, 2. Zbeite. 8. 3(d060urg. (£786.. Eiusdem

2yertbeibung Der ceiftlidben 9tetigíen 2. Sbeile g.

"TL

SBanmberg. 1786..— £iusdem qyüfung beà Xtatetiae

nEl

otilsilt

lif:mue, 2. Zbeile B. 33amberg. 1788.. tWayvo: 232

6a 3rtbeioigung ber natüclidion, deiftidben, uno

Ju$ ; l,rf:?;)

Fatjolifden 3Religion. 4. 3Banbe g. 2iugsburg 1787.

ane Ui

i Dant

4laouymi oet Sriumpb ber dyijtiid)en Seligion. 3.

Qum dlllï'

S5anoe. 8. GiraB 1799.. //iefi Stepii. Demontratio

halis Dl

Reiigionis chriítianae, fiue Kinsdem 1ntt. Theol.

'Tom. ll, g. Euftadii. 1786. Bauer Bernardini

, Vitt

Theol. vniuerfae Tom. l. de DEO reuelatae Re-

ipjc f

yold.

"

ligionis autore g. Wirceburgi. 1786. Zner Bei.

l';

Patrit. Veritas chri(tianae Religionis 8. . Augutt.

. Val.

1789. Daníftingele Joado SSernunftéu. Gaubenés

" 1][1!4."d6' pf

Be. 3.

ele 8, 38ien. 1788.. Slepievo von 2te:

,Tyni ,

TOU

val pbilofopbifder yaredifmus. a. $i. g. 9iugse

Urg- 1781, ILe Courneur bie augenfdyeintid) vors

j

vg!ï*f,'.j

geftelteGiemigbeit Der doviftlid)en sReligion. 8.31uggb.

o f

latae

,;, A

1781. Hoocke lo.. Religionis natuvr-. et reue

Prin-

, gm

59

u Ya

[

CSECTIO I

hr

DEÉMONSTRATIO .

Tetua

VERAE ECCLESIAE.

(j

$2

Cirj

1igio' itaque chriftiana fucbefsiue varios in

frem

Vefat

coetus et Ecclefias fcifsa abiit, quae fibi,

Nelg

vt cuique rem obiter.etiam confideranti palam

lts a

eit, in ipfis adeo efsentialibus dogmatibus con-

t

tradicunt,

Quare quum Chriflus tumma veri«

tas fit, fibique nón contradicat, nec etiam

Quten

Vern ]

contradicere poísit, harum omnium Ecclefia-

C'miü*

rum autor plane efse non potuit , ac.prüin ex

p

I

Toji

Principia. Tomi 11?8. Bamberg. 1784.. /Jugonis

]

Grotii de veritate Religionis chriltianae '1om,

1V. Op. Theol. fol. Bafileae 1732. Mornaei Philip-

leat, |

i Liber de veritate Relipionis chriftianae 8. Her-

Cl

bornae. 1592. Oteino *yof. 9Setradbtungen tiber

bo$ 9itertbum. unb bie Goottlicfeit ber Cod)rite

T

€$ alten unb neucn Seftamenté. 4. 9Sajel 1742.

dte

*3ollmann £briftian. Leberseugenber SBeroeié pou

&

Gott unb ber & drift: 8. Veipyig. 1749. £1ffelte

.djkril

- 2f. 9Bertbeibigung ber 9Babrbeit unb Giottlid)feit

bet c:riftlidyen Sxetigion. 8. J2alle 1769. £LeB Gott:

frieo. 2Babrbeit ber drifilidyen Stetigion. 9. Giottin:

h

9t 1773. flfiüller &5eorg von ber SSabrbeit ber

Gefdiibte Sjefu. 8. Gtuttgarb1785. £alvóe «

t |

lt

fpar J5oerrlicfeit Z. C. b. i. SSemeiótbum ber 2Babt

IfSIm[

beit ber ebrifttichen 9Reli

gion toiber bie LInglaubíget

infonberbeit miber bie

cjubett 4, feipsig 1710. Zfen-

ii

ichii .loan. de veritate Religionis chriftianae 8.

Nüfna

Rinthelii 1667. etc, etc,

Occ—$e 39

51

eis vna duntaxat vera illa Ecclefia eft, quae

feram Chrifli Religionem

xetqfequitur , et con-

veruat.

.E

$5

Eapropter, cum ex vna parte fine vera

Chrifii Religione nulla vera felicitas detur , nulla

fperanda (uperfit falus

, et ex altera parte extra

; variog

veram Ecciefiam haec i

Quae

pfa vera Chrifli faluifica

[2

;dn'*

Religio neque extet

; neque etiam exiftere pof-

l'äAHï

[pk l

Xtibus o

fit: cuiuis hominum nihil magis cordi efse po-

teft, ac debet, quam in comperto habere,

fma V

ec d

quaen:n tandem tot inter Chriftianorum fectas

verailla ac genuina Ecclefia fit, quae veram

Ecdl

.

Cirifi Religionem fequitur

; conferuat, — cu-

z yoint

;

ftodit2 —

f

$4-

hi figi

nl

Id iam, vt fecure, certoque c

ognofci va-

jiuse 1

]

j iï'f

leat, opus eft certis qui

busdam et indubitatis

jnieb

criteriis, iisque infüper planis, ac perfpicuis ,

fupg

per qua

e cuiuis falutis fuae cupido facile acci-

r edqui

dat et

veram C/»iflüi Ecclefiam:

cognoícere, et

Buf r

eazm ab omni falía

etttl

t

Pfeudo — . chriftiana fecta

di;brixninax'i.

MAU

(

d.

Qjitid

!

55.

TM

lam, quod tanto

TT

verae. Exccl

[

pere necefsarium erat ad

Vil

u

fi^e notitiam acquirendam,

Cj riflus

&

alvoi

Dominus ,

fancti

h!

Isimus eius Fundator,

pertec-

T

tifsimo pra

eftitit

modo, tantis, ac tam manis

A

li

feftis characterib

o ^

us fpo

nfam ífuam Eccletam

ef(ornaxxdo. vt lfäcile a

quouis veritatis ftudio-

mmauae ,

2

fo

52

EL

fo :*cognofci illa, adiri

qg-e* -potL?e'i'ït,' atque ad-

hugdp;n Pofsit, .4

[

$6.

teriis

Ita quidem, euidenter id comproban(tibusv

qif

tus ]

Euangelicis, apoftolicisque fcriptis, Ecclefiam,

quam fundauerat,.et cui depofitum fuae Reli-

Yf

gionis commiferat cuftodiendum , perpetuo vi-

jiþilem conüituit,-:ct indefectibi/em fore p;'aedixin !

$7

Eandem porrb et vnam , fanctamqüe, et ca-

tholicam , atque apoflolicam efsevoluit, et talem

femper futüram efse palam declarauit.

Conor, x) lgitur VisrB1LiTAS, PexerTUI-

TAS, ÍNDEFECTIBILITAS,

VNr-

TAS,

SANCTITAS,;

CATHOL1CI-

TAS;

£b APOSTOLICITAS

verae

CunrsTi Ecclefae uotae characteri-

flicae funt, et diflinctiuae adeo, vt

quaecunque fecta alia ceu falJo Chriftia-

70 ;reiicienda fit eo ipfo, quod recen-

fitis notis , praefertim fimul

| fumptz's,:

de/tituta cernatur.

"

2) Igitur PURA ÉVANGELII PRAEDI-

CATIO £L LEGITIMVS SACRAMEN-

crORVM Vsvs, prout communiter DD.

PnorEsTANTES opinantur , figna di-

flinctiua , notaeque propriae verae Ecc

lefiae. haud funí , neque etiam ejse gof-

[unt , vtpote quas vnaquaeque fecta fi-

bi folet arrogare.

$8

Oäo

33

Itque d

$8..

Lubet nunc, cognitis verae Ecclefiae bri-

teriis, eorundem adplicationem ad diuerfos,

'obanti:

qui fe veras chriftianas Ecclefias vocant, coe-

Fcdleft:

tus inftituere, et primo quidem ab Ecclefia Ro

füne Ro

mano -- Catholica ordiri.

Et ecce!-

TtuO l

a) Pere vNA haec femper fuit in vniuevali eius-

dem fidei profe/sione , vna femper im eorun-

)g*aedixit

dem facramentorum participatione , vna fem-

per in dependentia ab vno communi capite -«

perfectifsuna. vnitate vna.

et fuit, et hodie-

y, &i

dum efl. Sic et

b)

VERE SANCTA /emper vefplenduit, adhuc-

et u6

dumque vefulget, [iue, quos vemeratuv, in-

tueavis, .Fundatores ,

Jiue quam profitetur ,

attende fis ,

doctrinam , fiue ad

Iu

menbra oculos intendas.

praecipua. eiæ;s-

TA$, W

Jnfuper

w

c)

vtr& CATHOLICA Ccutm in doctrina, loco ac

tempore, etextitit

ms "

lta porro.

Jemper et adhucdum exiflit.

; (dartit

7] (ld[oi !

d)

vere " APosrOLICA /alutatur non tantum ex

parie propagationis apoffolicae , et doctrinae

j r

d f

ab Zpoftolis illi traditae, fed et. ex garte au-

toritatis a Cam1sTo poflolis commi/sae ,- et

i /umpm

ab 4poflolis ad eorundem Succefsores trans-

mifsae. 1ta pariter ab ertu fuo ad noftra vs-

que temyora

e)

vere VzsrBiLwIS femper fuit, et vere etiat-

num ejl.

Ita demum; infinitis licet: iactitata

mnitif ä.l

