.'omnem. DEI voluntatem edocendo, exemylis,

'explanando vetbis, confirmando miraculis,

promulgando, et propagando felectis id ad ne-

gotium minlftris.

$odX .g'

'ïööt

:,. r ,:3 :

.Egit tänijdem..et.veri— nominis Jegem ,. S.

——

videlicet Ecclefiam excitando, de cuius natura

et indole ia

m nunc in feth;enti—Membro vide-

bimus.

*) OnsERv. xHTSTOR. .q'u"ibüs fequentia hifto-

rico -- critica quaefita inftituimus, et inter-

rogati etiam refoluimus.

X)- Quid- tenendum de:die,;quo , de domo , in

quà. XNCARNATIONIS: /Myfferium. perac-

tum ? haecce domus adhucue extet? — finé

lauretana 2 . .

JS

2) Quid circa :afmmmv, menfem , diem , diei

'"en

75

pus , lotum, adiuncta etc. e-tc.' NAT?T

viTATIS CunrisTi ?2

$:

i-

43 Quid de die, lotoy Miniftro, circumfta

tiis ett. CIRCVMCISIONIS Ervs? .

Quat

D i

4

m

Qd m o

-

&

125

4) Quäe porro dicenda circa MAGoRvM momi-

fis nofti/

naà, numierum, regionem, conditionem, ducen,

Sardu

quo directi, tempus quo aduenerint, ado-

fj pro n

vationem , eane latreutica fuerit?-*tc.

5) Quae de CuRisT1 vita priuata etc. etc. et

T0eS f00)

publica, e. g. Bapti/mo, quo anno aetatis

i r

CunisTi, menfe, die, queis.adiuuctis etc.

us &l

collatus 2 ieimio et tentatione, difcipulo-

rum electione etc, praedicatione: etc. miracu-

lis, prophetüs, pa[sione, imorte, fepul-

turà etc. 2

viet

- exai:

6) .Qua denique . ratione. dogmata . praefenti

membro contenta cum ab RAERETICAIS im-

mirat

pugnata fuerint, cum et a Ss. PaTRIBVS

s d 4d.

et CoxciLi1s, quorum hifloriam hic ex-

plicamus , defenfata et propugnata fint.

OsnsEnvAT. LrrrERAR. Ad propofita dog-

'**?

mata penitius intelligenda egregio vfui efse

h

pofsunt /equentia opera: S. /gnat. M. Epift.

AU

ii

ad Smyrn. c. 2. Tom. l. Bibl. Galland, .S.

j

Wil [

Polycarpi M. Epitt, ad Philipp. c. 5 , 8. et 9.

'Tom. l. Bibl, Galland. .S. /renaei aduerfus

Haknts. c. 20. et Lib. 5. c. 17. Tom. I.

u^

Edit. Ben. fol. Venet. 1734. $. Juflini M.

p«

Dialogus cum Zryph. et Épifi. ad Diogu.

Edit. Ben. f. Parif. 1742. .D. Bernard. Epift.

M

190. ad /nnot. ]1. contra F*t. Zbelard. de

j

fatisfact. faluat. et Redempt. human. Torm.

i

f

"ii

l Ed. Ben. f. Pari. 1719. Paz FPuilipp.

de Reconciliatione. human. gen. per Chri/fi

fanguinem facta Difs. theol. 4. Moguntiae

dmnï

17$6. Videtis quoque hanc in rem

ellarm.

jj V

Fetav, et praecipue P. Steph. IViefl.'Tom. V.

Infitut. Theolog. c. Il. pag. 225. Denique

de vita, smorte etc. etc.. Gliviffi. videfis prae

amm"

reliquis /Joiorati a IS. Maria. . Animaduer-

14 W

fiones criticas, IZdit, cit. item //oui£ers Mar-

iin,

OC —— Ài 39

tin, Dilucitationes felect. S. Scripturae quae-

y, 00

at

füion. Tomi Vl. 8. Wirceb. 1763.

j

[

|

MEMBRVM f

Y

?

ww

-NOVVMQVE INSVPER RrGNvM --"ECCLE-

SIAM — INSTITVENTIS,

ET

Ts

&ed

167.

[? fane, quod toties et tanta cum perfpicui-

tate ore Prophetarum praedictum fuerat,

CHRISTVS Don inus, perfectiísimo praeftitit

modo, abrogatae [cilicet Veteri ludaeorum

Al

Ecclefiae, nouam fubftituit DEVM colentium

fb

m

focietatem, quam Ecclefiam dicimus.

1

QilC

I6S.

Porro eidem fanctifsimas þraefcripüt le-

ges ab omnibus ad vs

ter obferuandas.

que mundi fin.em fideli-

. li

I^9.

| N

Harum autem Legum, quemadmodum

nonnifi Apoftolos Praecones et Doctores infal-

H

libiles conítituit: ( Them. 89.) fic et earundem

illos prae reliquis hominibus cuftodes , ac fu

|

premos Determinatores in&ifuit.

q

170.

ol

Quapropter eos vero imperio in fidcles feu

B

E

jure determinandi actiones credmtium inftru-

3it;

|

L

—

Oü-'?gæa '

127

iptren

xit, concedendo illis poteftatem rectoriam ,

?63-

legislatoriam, iudiciariam , ac coactiuam,

Meran

171.

Vt aütem ob vnitatis conferuationem B.

i BCCS

PrrRvM in munere docendi reliquis Apoftolis

antepofuit: ( Them. 89. ) fic et eundem in iu-

risdictione ceteris Superiorem, et Primatem.

eíse ob eandem rationem voluit.

perfü

n fuet

172.

] praefiiti

Praeterea in opus minifterii facri praeter

yhheoni

Apoftolos feptuaginta duos infüper diícipulos

colent

fibi felegit , quibus et ipfis facram poteftatem,

à

Apoltolorum tamen illa inferiorem , imo apo-

ftolicae fubordinatam contulit.

(

173.

l

n d

Apoftoli denique diuina ex infpiratione

alios Minitros, Jiaconor videlicet, conftitue-

rUnt, quosetiam facra quadam potéftate , -Apo-

Vi

d

ftolorum tamen et Presbyterorum longeinferio-

d

li

ri, inftruxerunt,

o il

J

l

174.

V

J

| Iam hoc diuinitus conftiti

itum imperium ,

quum ad Ecclefiae perpe

tuum bonum a. Chriflo

ordinatum füerat, minii

ne cum perfonis, qui-

us primitus concreditum erat , expirauit, fed

j

ad eorumdem fucc

p

eísores pertranüi.g , iniisdem-

que adhucdum perfeuerat.

173

U[l

128

Oäo

175.

Inde Eyifropur Romanus B. Petri in Ponti-

Í

ficatu verus Succe[sor inter Épifcopos non dunta-

xat Primatu meri honoris, autoritatis, aut

celsort

praeeminenüae refulget, fed vero Jurisdictionis

| e9stT

Primatu inter eos ita eminet, quemadmodum

tes E

eodem Primatu eminebat Petrus inter Apoftolos.

| woni

Ipié érgo Vnionis catholicae centrum eft , atque

' tice

ideo omnia ea iurageneratim ipfi connenire di-

cendum eít, fine quibus Vnitas in Ecclefia ca-

tholica conferuari nequit.

In fpecie ipfi vi Pri-

matus fequentia iura vt vere ejsentialia merito

adferu:tur :

1) Suprema et generalis omnium Ecclefiarum

tT

cura, follicitudo, ac fuperintendeutia, vt

O00

fides feruetur vbique integra.

ttme

lus exigendi et recipiendi Relationes

i

3)

Iudicium prouiforium in rebus fidei et mo-

Ts

rfum, cui omnes obedire tenentur, exhiben-

tiof

do obfequium tam in- quatn externum,

Si autem hac via controuerfiae finiri non

4)

poísunt, ius habet ordinarium conuocandi

Concilia oecumenica, iis praefidendi, eae

l

demque confirmandi.

5)

Cuftodia atque vindicta facrorum Canonum

cum poteftate eorum infractores poenis fpi-

ritualibus coercendi.

6) lus adpellationes, faluis tamen interftitiis

mediis, recipiendi etc, etc.

E

*) Religuorum et praeprimis | accideutalium

ium irac-

Auriut Roin. .Pantjjz'ci campeäent

tationem

GENENMS.

Oä;;äo

129

latiouem ad forum luris canonici remitti-

?His,

n

176.

; nor du

Inde et Epifcopi, vtveri Apoftolorum Suc-

nitats, d

cefsores, vera imperii poteftate ab. Apoftolis in

hurtitd

eos tranfeunte perfruuntur, ita, vt veri Recto-

admyia

res Ecclefiae fint, atque lurisdictionem fuam

lial

proxime habeant a DiZO

,et nona Romano Pon-

df at

'

t;fice.

(U C

*) De luribus ipfis proprüs jþ&ciatim lurispru-

cclela &

dentia tractat , quam hanc in rem coufulas.

i;üü vl

fid mel'ïï

x77.k

Inde et Presby;eri, veluti feptuaginta duo-

Ed

rum Difcipulorum ; et Diaconi noftri, vt 7. Dia-

a

conorum Succefsores certis iuribus gaudent , ita

tamen , vt Epifcopi Presbyteris tam in dignita-

i

té, quam et in auctoritate iure diüino füperio-

fj *

res fint.

€ic eriam Diaconi Presb

«

! eX'"*U

riores exiftunt,

yteris infe-

'mlllïb

178.

fioir!

conut

Ex quibus omnibus,

fua veluti fponté,

(jend!

^

fequenti

a refultant dogmata :

1) Datur in Ecclefia vera ac proprie dicta iudi-

) an&ffr

ciaria, legislatiua; praeceptiua, coactiua,

p0855$ |

rectoria poteítas, quae confequenter non

tantum, vt quidam Pfeudo - Catholici ad-

iuterf"

ftrnunt, in docendo, praedicando, adhor-

tando confiftit, fed et potifsimum in eo , quod.

Ecclefia pofsit fidei morumque controuer-

i

eges

j

fias infallibiliter d,irimere , veri nominis

E

fer-

130

';'o—q—.;-/-.g-.-*—."—äo

moai ]

ferre, fübditos contumaces ,.fanquam non

membra Societqtis chriftianae declarare etc.

fe Ec

2)

Haec poteftas, diuinum hoc Regimen, fa-

lüe d

crum, fpirituale é(t, atque ideo

fiue

3)

Ab illo miündi minime äepenäet, imo ab illo'

feticu

cdian

prorfus .diferetum eft, in fua fphaera furm-

"

mum , atque fuüpremum. ": Porro

Qunt,

Non omhnibüs commune, féd illis duntaxat

4)

&omfi

proprium eít, quibus id a Chri/fo concredi-

& ho

tum fuit: Jomauo (cilicet Pontifici , et Ep?-

TC n

ftopis " fupremis Ecclefi

ae V'nihueri*ae Réctori-

bus.

Hinc-

u

5)

lllud falfo vel communitati fecundum fyfte-

ma Proteftantium collegiale, vel Princlpibus

fccundum íyiítema , v* aiunt, teritoriale ad-

fcribitur.

Hinc etiam

Ecd

6)

Regïmen Ecclefiae non. eft pufe Monarqchwi'.'

l6] (

cum, ïfed Ariftocratia temperatum.

fectu

z)

Datur ergo in Ecclefia .S. Hierarchia diuïg'i-

tus inflituta fecundum certos gradus ita di-

Wm

Q h

ftincta, vt Perfonae ad Regimen et minifte-

rium facrumin Écclefia deputafae, certa rà-

jfael

(xllS bl

tipne fibi inuicem fubordinentur.

| Ws

179.

NO

Porro ex iisdem doctrinis, quae huc-

ls

naturam Ecclefiae a

üsque ad indolem :et

CuxisrO inftitutae. cognofcendam ypropofitae

funt, difpicere facillimum eft, huius Ecclefiae,

quis verum membrum fit , quis item non: fci-

licet, quicunque. fidem Chrifti profitetur, et

inftitutis a. Chrifto facramentis vtitur fub regi-

e. Oj

mine legitimorum Pattorum, -acp.raecipu

mani

Oæo

13l

fatquam »:

mani Pontificis CunisT1 in terris Vicarii, iu-

dechrate d

re Ecclefiae membrum et eít, et adpellatur,

Regimeu,!';

fiue dein iuftus , perfectus, praedeftinatus fit,

00

fiue peccator grauiísimus, Schifmaticus et Hae-

t, imo d

reticus occultus, perinde eft. Qui vero Ec-

hn fr

cldiam, id eft Principes Ecclefiae non au-

diunt, velillis obedire detrectant, illos omnes,

Ilis r

etiamfi Chriftianam doctrinam profiterentur.,

/ln concit

/7L! [ ,e[ El

et facramenta inftituta frequentarent, vt Eth-

rfie Rectt

nicos nihilominus et

OS e[s2

publicanos habend

RISTVS praecipit.

5

yum fjf

Drincipot

180.

dtodiles

Talem ergo Cunisrvs Dominus fundauit

Eccl

efiam; eiusmodi fapientifsimum in ea ordi-

. J

nem determinauit, fic

m

profecto verum.ac per-

fectum Regem

le efse oftendit,

Id ipi

um quo-

m*äildiu?ni-

"

ais*

que manifeftum fecit, in quantum mem

bris Reg-

ni huiüs de faluberrimis,- «t ad. ob

feruandas

T

7 a

praeícriptas Leges fummopere necefsar

iis me-

diis benignifsime profpexit,

quorum quidem

praecipuum mox expendemus.,

»poftquam pau-

ca ex hiftoria et literat

ura in -pr'aemü'sas doctri-

m

nas obíeruauerimus.

n

*) OnsknvAT. msrozlt;

f

Jimum declarasaus :

Qifz'bus Jequentia poti/-

u

1) Éccefiaflicae

pote/faiis exerc;tium tempori-

jol

bus zpo[lolo

dll/

rum ad noflya. vsque tempora

conflons ac perpetuum:

Juit , id quod facta in-

|

J

|

"uniera ex . onni jeculo in imegium hicprofe-

d

r£nda ad. conuictiongm vsque demonflrant.,

j

la

2; lpfi

r )

A0

15

Q

MTMAXA—

2) lpfi adeo Princwpes et/ Reges faeifsime:et. il-

lius vfum. corprobarunt ; fuoque. auxilio /etu-

[toli, Religio-

lari fufful/erunt , e&. mon nifid

nisque contemtores eidem fefe [ubtrahere, vel

1

vefifleve aufi fuerunt.

3)

Fuerunt interim per]oluri'mi Haeretici, quos

quaefiti receujemus ,

qui CunzsTr Ecdefiac

goteflatem Legés feren

"

di audacter üenegabant :

quorutn 'v

Efligia fic dictos quosdam Catliolicos

noflro aeuo: fegui, ino audacia fuptrare non

pudet, .

alia a sobis fupra

4)

Jura Row. Pox 1r. efsenti

Tii, 175. defcripta, no

n falfi

s Jfidori . Decre-

talibus inmituntur ,. $0n

Hildebrandifimi pertus

turam ca eiiad

fpurius funt; fed practer Svrip

auctudo , vjü;

pirgetua. confirmat praxis, conj

grimorum quinque Jaculorum. etc. etc.

** OBSERV*AT. LITTERAR. /ZJas circá materias

tantopere hodiedum

vexatas et impuguatas. vi-

defis. ex inuumeris cum AwTIQVIS WH

R&E-

CENTIORIBVS poti/simum fequentes :

a) ex Zintiquis :

S. Ignatii M. Epiftolae 7.

ftate ipifco-

in quibus frequenter de pote

pali tractat :

Edit. Coteler,

apud Gall. iu

Bibl. PP, Tomo 1.

Tertulliaui Lib.de Prae:

dit. Clr.

fcription.

aduerfus haereticos: E

Thomas Corbin. 8. Salisb. 1752;

vel Wür-

.

ceb. de anno 1780

Tom. l.. op. Eius.

Cypriani de vnitate Ecclefia

e. Edit. Ben.

ileuitan. (.ie

fol. Parif. 1726. S. Optati M

Schi(mate Donat. Edit. Dup

eni; f. Partl.

Commonito-

i70o. /'intentü Levinenfis.

] nouam eius

rium 4. Pedeponti 1743. ve

Edit. ip Gall. Biblioth. TAO-.H.I' X. etc. etc.

b) ex

cæ&o

133

;,äj'si;ne "T

b) ex Receutioribus :- Ss. Pü I . Pot. Max.

ao j

Refpon(io ad Metropolitan. Mogunt. Treuir.

etc, etc. 8. Leodii 1790. . Celf. Gerbert Mar-

yi, Nige

tin. Principia Theologiae canonicae. g. St.

ütf'aï:e»'e,i;:

Blafii 1758. Eiusdem Ecclefia militans Reg-

num Chrifli etc. repraefentata. ]I. Tomi S

d. d

ibidem r789. thiolitore 2Infelm tbeotogiz

st Ab

fe 2ibbanbiting von ber 9)tadt ver. eirde.

] dewggöïf,a

1. X. 4. Stepfing 1769. Zzbronii J«ft. Com-

a (

mentarius in. fuam Retractationem etc. 4.

fymtt

Francof. 1781. Mamachii Thom. Mar. Epift.

ad /u/i. Febron. Libri tres. 8. Romae, 1778.

ais

Ballerinii Petri de vi ac ratione Primatus

Homan. Pontif. 4. Auguft. 1770.. Sapel. La-

jri n

disl. de ftatu Ecclefiae et füummi Pontif. po-

qnau

teftate, Liber fingul. 4. ibid. 1767. Febro-

ILH h

il J

nius Zbbreuiatus cum notis Tomi V. 1785.

i

M

Kiusdem Breuiculus modernar. controu. feu

compendium Febron, abbreuiat. 8. Auguft.

l

!

1789. Otattlero 23en. mabréé ^yerufalem,

fl

j

ober über religióje 9nadjt unb Zoleramy. S.

Vl? W

3Iugfputg. 1787. Le Blanc C. L. Introduc-

Ti

tio ad /oan. Coruin. lus can. 8. ibid. 1790.

£ory tliidyael lleberfegungen über bie Giez

EP i

maít ber firdbe unb beé Gitaateá. g. ebenb.

(ute!

(

1792. jEinee Unaenannten Girunb(áte yur

apüöL

eftftetiung unb 3fuftredytbaitung ber Gintradhf

gLIDL

sotfden ber politifd)en unb firdbticben 9)tadyt

$:^

X. 8. 1785.. Simmetmann 23en.. $tage,

Toie toeit unb auf maé für Gegenjtánbe erz

2

[

q

Jb

fttedt fid) bie geifttioe, Gieroalt ber oberftem

Y

tih

Jotfteber ber $ürde? 9. fempten. 1786.

i

;;;;

Zimmer B. P. Di(s. dog. de vera et com-

yil

pleta poteftate ecclefiaftica. 8. Dilin. 1784

0"

Raitmayr.G. Ordo regalis in- Ecclefia Doi

" "j a

Qu

etc. 4. Auguft. 1765.. Kühler. Greg. Difsert,

A

de vero Écclefiae catholicae ftatu..4.. Mo-

gunt. 1775. Tlhomas Corb. Spïcilegium'"theoï

) d

3

Ogn

134

mggggäo

log. de. Ecclefia Chrifti, 4. Salisb. 1751.

Pogl Berthold Ecclefia, feu appendix In-

troduct. in 'Theol. 4. Salisb. 1744. — Erdt

i Y

Bertrand Ecclefia Chrifti regnans in fuo

regimine a ftatu politico independeus fta-

bilita. 8. Augufít 1783. Kevmi Gregorii

Jrautwein, Praep. ad inf. Weng. Vlmae

Vindic. aduerfus luftin. Febron. etc. 4. Au-

guft. 1765. . Adifis porro, fi lubet , Zall-

bï

epeinii Greg.. Schmidt ,4nt. — Schenkl Maur.

a Riegger Paul. Sthmidii Iolf. Held iVil-

leb. . Oberhaufer Ben. etc. opera iuridico-

(canonica vnacum Durii, Nelleri, etc. etc.

aliorumque eruditis Difsertationibus hanc

circa materiam ia JSchmidt Znt. The/auro

felectar. Difser. occurrentibus. -- Sed plura

de iftis lurisprudentia facra dabit. —

MEMBRVM Vl

GRATIA SVPERNATVRALIS.

*

18 r.

o veni, inquit Chriflus, vt vitam habeamt ,

»etabundantius habeant ; loan. 10, 10. FI-

sisigitur, quemadmodum et fructus Sr. Incar-

qnationir, totiusque operis Redemptionis noftrae

weft falus aeterna, modo variis, non vtique no-

T

ftris, quae plane infufficientia et improportio-

mata funt, fed quibus ipfe nobis mifericorditer

el

profpicere .dignatus eft, .mediis adplicanda,

fuorum ex praecipuis eft gratis fupernaturalir

ictualis, p

raefens. confiderationis .noftrae ob-

iectum.

182»

L

: --:GW—QO

13

A

$. .

1 glz.

yentix

T. D

.Haec-varia, fed fe

mper admiranda opera-

ans n d

tur ratione:

pendens:h-

a) exterme per media, quae extra hominem pofi-

tti gt

ta füunt, auxilium praeftàndo, vtilex eft,

g, Va

praedicatio ! Euangelii ;

Chrifli exemplum,

,elt. d

4

r

Eiusue miracula etc, Gratia externa !

ibet Z

h

:l

feni) Vr

b) inierue, illuftrans intellectum, vt adpareat ,'

quod latebat, et fuperno inflammans volun-

liil

tatem amore, vt fuaue fiat, quod non de-

4 Tütidt

lectabat, Gratia interua ! definita ideo ab Zu-

, lt.t

ybus hat

guflino: ,,infpiratio Sanctae dilectionis, vt

» Cognita fancto amore faciamus. ,, Contra du-

. Tj

as Pelag. Epift. Lib. IV. n. XI.

lp

d

Conor, Errant igitur, qui gratiae actualis ef-

fentiam vel

3) cum ARNALDO Imzjkm]iarun»i Priore in

ip/a actione deliberata, et confenfu crea-

iurae vel

S

p

2) cum PAscuAsri0 QvksxELLOo ip DEI

iubentis ommipotente voluntate ,. vel. ..

IPI

[

!

/h

3) cum quibusdam .veteribus in . qualitate

guadam mortua reponunt.

p,?

y

.

11

1839 |

)ms no,mo

Hoc iam coelefte donum, quemadmodu?m

1 ,

(

;

nl

mere gratuitum, fic furume pariter nece[sarium

e

L]

(

4

i

jj

J

a) Graidïtum -- .nunfis"enim hom.l.mxmna:

turalibus meritis rependitur; hincaxio-

ni

j

ma: facienti etc. de eo, qui facit, Qu9

eft in fe ex viribus gratiae, eftintelli-

gendum,

Ne-

t

l4

136

oäæo

b) Necefmnmn ;

) GENERATIM -- ad omne et quodms opus

(

falutare rite concipiendum et perficiendum;

onan

id quod et hominum iuftorum refpectu te-

Ws gt

nendum eft.

n el

) SPECIATIM --

CIC 0

x) Ad initium fidei, primosque bene operandi

conatus ;

Cs

2) ad DEVM amore puro , fübftantialiter per-

fecto , profequendum ;

?r

) ad omnem et totam legem naturalem fer-

f

uandam ;

Ytet

M N

4) ad graues füperandas tentationes ;

8) ad fingula et omnia peccata etiam venialia

W0

diu vitanda; multoque magis

6) ad in DEO fmahter períeuerandum.

f

Nyfe

184.

E TIH

Quae omnia licet verifsima fint; abfit ta-

» Cïda

menex iis inferatur, liberum arblmum in prae-

fenti- naturae lapfae ftatu. fine DEI adiutorio

nonnifi ad peccandum valere, hominemque per

X

folas naturae vires nequidem moraliter boni

Cf

aliquid efficere pofse.

| f

t

!

185.

Quod porro DEI donum adeo homini ad

confequendam falutem necefsarium eft:

illud

ipfum ommi homini, faltim in quantum vere

D

ifficiens eit a diuina conceditur largitate.

186.

Ocn—4á*3o

137

186.

nis u

Onni diximus fomini, non tantum iuftis

(iciedus

vt

conantibus, volentibusque, fed et peccatori-

bus grauifsimis, fed et obduratis et obcoecatis,

imo et infidelibus; vult enim DEVS f[aluos fa-

cere omnes, ficut pro omnibus mortuas eft

yeopttl

Cunisrvs..

jallet

187.

Praeter gratiam fufficientem datur qüoqub

'alem !

eficax , quae licet mirabiliter plane in homine

operetur, minime tamen vt Caluinus et lonfe-

y

siu$ voluerunt,

hominis libertatem euertit ,

m veti

imo potius eam perticit.

188.

lu

Sed quomodo fit iftud? — — Nefcimus,

Myfterium credimus ,

fcrutari formidamus.

j

j

|

» Tu ratiocinare, eg

o mirer, Tu difputa, ego

» C'tdam ,.

M. Auguft.

mf

n

189.

ng

Doctrinae huic de diuina gratia nexus

[ierié

caufsa adponere placuit illam de diuima praede-

Jinatione, de qua quidem fequentia:

1) Vere ea datur,

2) Plane gratuita,

i

3) Aeterna, certa et immutabilis ex parte DEI,

;)

4) Quoad nos vero fine fpeciali reuelatione in-

n

certa cít;

f

5) Adligata nihilominus eft intuità adultorum

eterminato auxiliorum conferendorum nu-

j

mecro,

Hinc

I5

6) pet

138

Oæid.&o

6) per eam bonorum operum necefsitas mini-

me tollitur.

l 900 7

Licet autem DEVS non nifi gratuito prae-

deftinet, ante praeuifa tamen demerita nemi-

nem reprobat.

I9I.

Praeterea cum gratiae diuinae canales

Chriflus Dominus Ss.. Sacramenta. conttituerit,

recte de his in fequenti membro tractatur.

*) OnsERvAT. HrsTOR. quibus hiftoriam de

gratia DEI quatuor Épochis comprehenfam

enarramus,.

Et quidem

1ma) Doctrinam E«clefiae circa gratiam , fac-

tam fubinde a variis impugnationem, | genti-

liumn porro de.ea praua, rectaque [enja etc.

ad. v[que [aeculum IP. exponimus.

2da) Siflimus , quaenam faeculo 1. et P. ex-

ortae fint in Ecclefia haerefes occafione P LA-

GIANISMI £í SEMI -- PELAGIANISMI;

quorum utores, gpropugnatores, molus,

errorum Summam , fundamenta , quemadmo-

du et fivenuam antiquae veritatis defen fionem

a Ss. PoxrzFIcrBvs, PATRIBvs, CoNc.

£ic. fujceptam. promimus.

In fpecie hic S.

loaw. Cunvsosrour circa gratiam oriito-

doxiam defendimus.

3tia) ad v/que tempora prae

tenfae Refbrnü-

tionis doctrinam — .Ecclefiae circa. gratiam ,

fubinde licet impugnatam, continwo iamt

defenfatam vepraejentamus.

4ta) ad nofira vsque tempora producta deta-

vamus , quid LvrHeRvS, CALvxuvs, BA1-

vs, laNsENIVS, QvEsNELLVvs etg. contra

£grifií »

dogmata de dimina gvatia moliti *fu

quam

?æa

139

lus n

quam acriter eis j&/k PoxTirrCES ) conci-

lia, vniuer/a. Ecclefia obpofuerint ?. varias

demum /cholaflicorum ad conciliandam cum

gralia efficaci libertatem. opinioues excogita-

o t

1 16

tas proferimus.

*) Praecipue lNNocr-:NTü!s?X.q'uinque IAw-

SENII Propo[itiones in Bulla , quae incipit

CvM occasioxk etc. condemnans , et Cr.g-

T

MENs XL pev DBullam,: tuius exordium :

VuiGENITVSett. errores QvEsNELLI pro-

nfb

fligans.

l'triusque canonicam ac dogmati-

At

tam autoritatem hic contra ^ Janfenianos ,

florunà

Que/nelliflas, aliosque Nouatoves ex profz[-

prebeu

ii

[

f

fo propugnamus — His denique

$ta) addimus hifloriam PRAEDESTINATIA-

Jmm ! Jd«"

NISMI, quam circa refoluimus :

/h W

1) Sectae huius falfo Mouachos AnnvME TI-

ii

Nos, fal/o GorTTEsCHALXKVM adcu/ari.

2) Eius primordia non.nifi a W ALDENSI-

Wi

BVS, 80 WicrkrisTIs propagationem ,

jouiti

!

ab LvTrHERO autem, ac inprimis CALA

TAX

VINO, £iusque fequacibus: [upralap/ariás

, n

yunn

propugationem efse vepetendam. — Atque

1060

3) Haerefim hauc. tantae, .prout. quidaws

(ó

S,.

iactitant, haud efse antiquitatis.

ii b

n (

**) OssenvAT. LIiTTERAR. . Ád has doctri-

nas de DEÍ gratia videfis ex Ss. Patribus

Re/ü[[»

prae reliquis celeberrimum gratiae Docto-

rem S. Zugu/linum Lib. deSpiritu et Litera

y If

ad Marcellinum 'Tom. X. De natura et gratia

ad Tima[iwmn et lacobum contra Pelagium

l

"Tom. X. De gratia et liberoarbitrio ad //a-

i

VS'Bll

lentinum et Monachos. 'Tom. éodem. De cor-

j

reptione et gratia ad eosdem Tom. eodem,

et Hi-

j

gfr!ff

De dono Períeuerantiae ad Pro/perum

p

arium

Y4o

"05-;55-230

lavium "Tom. eod. et quos alios libros ad-

uerfus Felagianos elucubrauit. Addeíis quo-

que $. Profperi Zlquit. Refpontiones ad 16.

capitula obiect. Vincentian, Libro contra

Caísiani collationem 13. occurrentes; et

Epiíftol. ad Aufinum Tom. l. op. 4. in. Dat-

fani. 1782. . Fulgentii Librum de /ncar-

nat. et gratia D. N. I. C. ad Pitrum Dia-

conutm, Tom. XL . Bibl. Gall. p. 232. 329.

S. Bernardi Librum de gratia et libero ar-

bitrio. Tom. I. Edit. cit. His iungi pofsunt

Mavii Mercatoris Commonitoriutn '[om.

VII. Bibl. Gall. p.613. et Puuli. Oro/ii Li-

ber de arbitrii Libertate Tom, IX. Eiusdem

Bibl. p

.63. Conciliorum item in caufsa £t-

t definitiones , quae

lagii celebratorum acta e

in Zarduini collectione citata occurrunt,

Porro ad doctrinam de Praedeflinatione con-

fr. inter alios .S. Zugu/lini Lib. de Praede-

fiinatione Sanctorum ad Profperum et Hila-

rium Tom. X. S. Fulgentii Lib. ad Maxi-

mum de duplici Praedeftinatione ; et Eius-

dem Libros tres de veritate : Praedeftinatio-

nis et gratíae Dei. Tom. XI. Bib. Gal. E£x

1

Recentioribus vero ad has materias non fine

Qu

]

fructu legi pofsunt praeter Petauium, Dil-

| Mu

larminum , aliosque füpra p. 81. 82. adnota-

M

tos Dogmaticos praecipue Gazzaniga. Bit.

n

M. Tractatus de gratía actuali et habituali.

$. Vien. 1771. C/apodi Ludou. de gratia

Chrifti Lib. IV. 8. Tyrnau. 1769. Tambu-

yini Pet, de füumma catholicae de gratia Chri-

ff

doctrinae praeftantia, vtilitate ac necef-

Q

fitate. $. Brixiae 1771.

Oflerrieder Herm.

'Tractatus de gratia DEL. etc. 4. Oettingae

8

1762. If'aldner Fr. Xau. de diuinae gratiae

beneficiis a debito vindicatis. g. Friburg.

3768. Butiney Sigism. Difsert, Theol. de

gratla

stl

Ggï:;:gäggäüv

t4I

dibros d

ülei u

gratia füfficiente etc. 4. Herbipoli 1733.

Qnes at f

de Grauejon I[gnat. Epiftolae polemicae de

gratia et praedeftinatione. 4. Venetiis 1729.

o cos

fentps, 4

Frülich Il/olfg. de libertate animae humanae;

4

$. Anglip. 1784. Spreng lac. Couftitutio:

t de lt

Vnigenitus viudicata. $. Bruntruti 1717.

Confr, de eadem, quae Clr. de Berault —

hn D

Bercaflel in faae hiftor. ecclef. Tom. XXIV.

D

hanc in rem diuerfis in locis exhibet.

De-

! [ibero 1

nique, quod eft ad Gotlte/chalci Hiftoriam ,

p poli:

eam erudite expofitam videas in Clr. Zitgel-

um Ton

baueri Hittoria vei literariae Parte HT, p. 1047

(vf

t

Eiosden

fol. "-Augu&. 1754- etc). etc,

ass D

nes, QU

gecurti

iationt C

MEMBRVM VIII..

3571

Ss. SACRAMENTA.

onatd

1 Bd Ux'a

TE

H

192.

,

edelit

hii'mo Ro«

ae ipfa,; vt conformiter Catec

NUL

Q:

mano ") loquamur, aliud plane non fünt,

s 10

"TU

nifi res fenfibus fübiectae, quae ex DEI inftitu-

d

tione fanctitatis. et iuftitiae alicuius.tum figni-

ng

ficandae, tum efficiendae vim habent. .

»thabzæju

de

D

Ti

195:s

ratia

t

Ea inter primum merito fibi vindicant lo-

1 n

curh Baptifinus , vtpote per quem noua inCuHRI

" J

srOo efficimur creatura.

)ett

n

d

/

194.

jl

j ;'a

g,']lä

CA Funts D5 O Ro Lt

"À

us

142

0-53—-7&0

7

194. :

— Verum.is. N. L. Sacramentum e

&, ab Epi'

M

ftopir , et Presbyteris tanquam . Miniftris eius iu-

Qef

fe diuino ordinariis ,. a: Diaconis vero: vt extra«

fuieï e

erdinariis adminiftrandum:

t

195..

Interea in cafu necefsitatis ab omni homi-

finos

ne rationis.capace, ne quidem faeminis, Hae-

Yeticis, Schiímaticis, ludaeis, atque Gentili-

bus exceptis, non ta

?

conferri poteft; ——

ntum vahde, fed Het licite

*

196.-

Et quidi&m;,— quun eius necefsifas tanta fit,

vt nifi ab adultis vel in re,. vel in voto, a par-

uulis vero extra cafum Martyrii reipfa fuícipia-

tur, falus ab eis obtineri nullatenus pofsit, om-

ni ho4mini;,'k- æ;uæulis haud exclufis.

ii

Á

ï

n 195

Ss.

tod

^- Sed qüo-modo? — per' verba vitae in

W

Trinitatis: exprefsa inuocatione confiítens.

al

dni

198.

In Zauacro aquae — naturalem intellige —

fiue id-fiat immerfione, fiue adfperfione, fiue

dein infufione, ad valorem Sacramenti perinde

eft.

199:

m

M crcen iE

147

d

199.

bl

Sub yrae[criptis. ab . Ecclefia . caeremoniir ,

seltsit

quae ficuti vetuftate fe fua commendant , fic et

[t GX

fidei et pietatis faluberrimum ex

þiv&unt nutrimen-

tum'.

200.

Quae omnia fi curate obferüen't.ur., felicif-

Y o

fimos poft fe trahunt. fequentes effectus:

, Ht

m

centi

.1) Remiísionem peccatorum tum. originalis,

quum et actualium , poenarüm etiam aeter-

t lil

narum ipfis. debitarum.

2) Gratiam fanctificantem ;

23) Adíociationem ad Ecclefiam 5

il

4) Capacitatem ad reliqua Sacrame'nta fufci-

j*

!

pä(

pienda; denique

"; Ü

n

l

fil

1

5) Indelebilem ch

st

':1-

W

mitur.

aracterem , qui an'ïxïxae impri-

20I.

Et quidém 'efféttus hi"ex virtute Baptif-

ein

»

mo diuinitus indita, feu ex opere operato in ani-

mam baptizati deriuantur, . ex quo, ficut ex

5

aliis hucusque dictis, facile eft difcrimen ingens

animaduertere, quod Cuisriinter et IoANNIS

BaPrisrAE Baptifmum intercedit.

lg^

*) OnsERvAT. misrom, Pyaeter hi/io'?iäm er-

e/

/

rorum loc adueríus Sacrcmenium. commi/so-

perfuï

vum [equentia porro animaduertimus :

1) CunisTv M Dominum ante fuam Fa[sionem

inftituifse : Daptifmum , ses cería: videtur :

hicet

li

144

depcodeso

licet tempus, quo illum inflituit, deternti-

natum. nequeat indicari. -

^8) A?os'roLz fa//o.in folo CumxsTx ttomint

;

dicuntur. baptiza/se.

9) Geueratim Ecclefiaad. feculum usque XIII.

gtr trinam immerfionem Bagtifmum contulit:

iatina vero ritu hoc iuflis ex caufis fucce[-

fiue abrogató , smerito fubflituit adfufionem,

4) S. CveRrANvM, FIRMILLIANVM £it.

dem nece/sario requi-

ad Baptifmi valorem fi

Juuifse , ves apvicaeft z ilos tamen haerejzos

"formalis non condemnamus , vtpote qui ogi-

nionem fuam de vebaptizandis ab haereticts

baptizatis mon ad fidem, fed ad Ecclefiae

duntaxat: difciplinam pertiuere exiftimare.

l

5) Fumenetiam excommunicationts a S. ST -

puANOo Row. PomwTir. eisdem inientat i

Jolas fletit inter comminationes.

6). lu vero CyPRIANVS £, FTRMYILLTANVS

a fua ante mortem dimoti fuerint Jententia,

incertum.

9) Er

ror hic Rebaptizantium teffe S. Avav-

Pa i

srrNO damnatu

s fuit in famo/o concilio ple-

nario: quod illad ? NICAENVM ]. faijse

autumamas. '

techu-

$) J'arii olini , ügue pii/simi circa 8

menorum Baptifmum obtinuerunt - 1

-'itus "'

quos"(iqug/it-i.

4

OBSE;QVAT. LirrkRAR. De Baptifrii diui-

na virtute, ritibus, et more regeherardi ad*

ex antiqua tradi-

ultos aeque ac infantes,

tione praepririis confuli pofsunt: .. Clemens

Alexaudr. Paedagogi Libr, z. c. 6. Tom. *.

m

t 4.

oper. eius, et Stromatum Libr. 3 €

:

om,

p

Oægo

145

u

Tom. eod. Ed. cit. Tertullian, Lib

. de Bap-

tifmo et Poenitentia. Edit. 7705

as Corbin.

(eTT MM

4 Salisb. 1755. vel eius recentiís. Wirceb,

'Tom. li. S. Bafüiws libr. 2. de

Baptifmo

At Al

'Tom. Il. Edit. Ben. f, Parif 1

721. $. Grego-

rias Nazianz. Orat. 40.

ii :0;::::;'1;:

'Tom. l1. Ed. cit. $,

in Sanctum Baptifm,

aujs t

Zhmbrof. "Tractat. de

iaj

initiandis '"T'om. l1I. Ed, cit, $, Füciauus in

Libello de Bapiifmo ad Catechumenos Tom.

TANVIE

frári

Vil. Dibl. Gall. p. 257. .S. Zducuftinus in Li-

bris Vil. de Baptifmate contra Donatiftas

7 /mmi'-qf

etc. etc, E Recentioribus vero inter alios

)ft g

b n

Cir. Bertievi lofeph, de facramento Baptifmi

yi Fitdi

etc. 8. Vindobonae, 1774. -Bauer Bernardin,

de eodem Tom. III. Theolog. dogmat. Sect,

pf

Jl. Difs. l. pag. 222. Stattler Ben. de Bap-

T

?.

tifmo. 'Tractat. Vl. Theo

log. Chrift. cap. [.

o ii

P- 19. Édit. cit. quibus

addi pofsunt: Kjej-

j

ner difertatio de necefsitate B

aptifmi paruu-

lorum ex Scriptura, et pri

iis Eccletiae

yiu

faeculis 1765.

ii iF

J

Sypengler lat Geoi

,ga de ad-

miniítratione facrament

i Daptifmi. 9. Con-

ftant. 1723.

edónemann

8rans Dbiftoris

E

fdyer unb morali

fe unb

fcer interrid)

f von Der Satz

at

Floventi

ibre Seremonien, g.

Crfurf 179r.

Vx[ L f*

ni Hieron. de hominib

us dubiis bap-

tizandis. 8. Auguftae.

1761.

ranc. Emian. Sacra E

Cangiam:la

T

[;19,::'6*;

otticio Sacerdotum etc.

mbryologia , fiue de

m

circa aeternam par-

uulorum in vtero exifte

ntium falutem Libri

* 4. Monach. 1764. etc. etc.

p

3gpflf

202.

geneü d

Ti

U

"

Sacro Baptifmatis fonte regenitos ad fi-

6 MLK

em, quam folenniter profefsi funt, fotti ani-

u

)

f

/

mo profitendam, gloriofumquedeinimicis trium-

phum

——

146.

phum.reportandum, CnmisTV$ Dominus Con-

firmatione roboratos, munitosque eíse voluit.

Inde eam vt verum , et proprie dictum facra-

1hentum inftituit, quo baptizatis —- fubiec-

tum — per Epifcopum — . Miniít

Yi

xcgCA

m ordinari-

um — (extraordinarius efse poteít etiam fim-

plex facerdos poteítate ipfi delegata) manus

imponentem , et füb praeícriptis verbis Chryl-

mate ungentem

forma et tuatéria — ad

mermoratos fines aügmentuni gratiae et robu

Spiritus vnacum charactere coníertur — Iilec-

tus huius facramenti.

203.

Quod porro eft ad illius vfum, equidem

neceísarium haud eft necefsitate ,. vt aiunt,

medii; bene tamen necefísitate praecepti, tum

Diuini, tum Ecclefiaític

Tenat

des,

*) OBsERY. HIST:

tng

1) Cumisrvs Dowriwvs Saeramentum fioc

tils j

probabilius po[t [uam Refarrectionem,quau-

Naïm

do cum A po[lolis de reguo J E Icollogueba-

tur, inflituit.

2) RR. PowvrrickEs ger plura fecula fimpli-

cibus etiam Presbyteris non tautum fideles

Chryfmate coufiguandi , [ed.et ipfum Chrif-

(

eia benedicendi veniam dedere.

u

3) Omnuium primus Lvrni&nvs Confirmatio-

(0n

nem e Sacramentorum mumero expunxi ,

atl

id quod nullus antea aufus eft leretitorum.

**) OssERvAT. LrTr.: Praeter S. Cyrillum Ht*

Á rm.

ofolyim. ,Caþte':che-ü 3.de Sacram, Con

edit.

)

—

A. p

147

edit. Ben. fol. Parif. 1720. Junocentium E

pift

mägus ?

(s

1

1. Dib. Gall. Tom. Viil. p. 5435.

Jidorum

hum a.

Hifpaleuf. Lib. 2. de officiis ecciefia

ft. e,.28:

: — li

fol. Parifiis 160t. aliosque ex

antiquis , qui

A

hoc de Sacramento lucule

nter fcripferunt,

id]

Tüll

A

vfui infuper efse poísunt

L etam r

£X äecentiori(ms

Doctoribus praeprimis

Goiti Lud.

Card.

ao | vt

li J didulu:

Stattler Bened. Bauer Beraard. IHtieft

Steyht,

ULUI9. VLLI

etc. etc. quo

um opera fupra iam indicaui-

inus.

Í

isgedil

"orro de eodem hoc Sacramento fe-

quentes confuluifse iuuabit Authores: Mot-

queiti Joa.: de Sacramento Con

- ii

r:

lingae 1621. .Seiz

firm. 4. Di-

UVECgor. de fübiecto, vti-

litat

e ac necefsitate Sacram. QCo:

Mirm.

,

Salisb. 175

4 Stersinger 2Intong 916

Datibs

[utig v

h ec D. Sirinung. g.

1

AO.

m

einébrud 1773,,

m, Cq;an.

!

»:.

204.

j

Ad haec Saluater optimus fu

VLCEIH'* &WI

08 Baptifinate

renatos, ac Confirmatione ro
