Gf1606
author: Mittich, Roman

j

m

WL

*

F

d

"

w

&

j

M

E

3

s.

t

j

A

M.

D

j

Í

*

Xs

n

T

)

E

BR

L

*

u

y

g

-QV.

^

N

n

ci

1

E

M

L

3

53

r

)

i

1 d.ä.a.

E

:

H

»

*

P

[1

u

g

i

n-

ET

i

Eetd

M

Y

&

d.

r

sie

D

W

a

du

|

^

d

P

&

4

4

*

!

d

*

"W.

&

i

LE

i

al

,2

C

-

á

3

F

P

*

]

n

"À

E

[2

E

3*

w

-

EX

*

*

;i

CHI

[

N

——

li

[

J

Lur;

N

$ T

P RRAC

N

l

^

Ü

]

)

nsiidn:

SYSTEMA.:

—

VNEIEVERSAE

CHRISTIANO — CATHOLICAE

THEOLOGIAE

.J

QVOD

V B GRATIOSIS AVSPICIIS

"

Re

[2 d

hïZ((y.sZilZZ, Perülufiris, ac Ampli[simi

,.(-. »-n——)

Ft Re BIN

().l

Aüäz! /äræ:ä.

aT )MIN

DOMFXI

ï

r"xuïþqubggï

hst

AfXA

u1

K,.L

LiskEnR.AC IMPFRI AL.MoNAsTERII ÉrCHINGENSIS

UUR

BENEDICTI

ABBATIS VIGILANTISSIMI r

C.ETC.

r d

TAR

PR

P

A(*LSIDPJ

Ya

PORO

1Yj

ï'iï'

ANO MITTICH

fv æ/

P.

Ss. TusorociaE PAOL*LSSO RE ORDmARIo,

AC BisrrorTHECAE PRAEFECTO

RR. Ac RR. PP. IGN 'xTiV(ä HINTERMAYR, AM-

BROSIVS LVTZEN

ERGER, V DALRILVS

BAVMGARTNER, DO"»/INILVS HAVG,

PETRVS MARTIN, ET R. Fn.

BERNARDVS LOEHLE.

Omnes ibidem Ordinem S. Benedicti Profefsi

Publice tueri conabuntur

g

Ad D1em

Septembl ls I 79 2

——...,—...,..—..—

ER N

MewDoans

GVNABVR(;ï

Typis logunis ntonii JMageog

$9t

X.('

*

,O TIMOTHEE! depofitum cuftodi, deuitans

s profanas vocum nouitates, et obpofitiones falfi

[

»nominis fcientiae ! ,, —

Timo I. 6) 20-

j

REVERENDISSIMO

PERILLVSTRIAcAMPLISSIMO

$b 3

I.

PRAELATO -

[1$

j

LA D

ROBERTO

IMPERIALIS, 4c IMMEDIATE LIBERAE

ABBATIAE

B. V. MARIAE

IN ELCHINGEN

ORDINIS S. BENEDICTI

Abbatli Vigilantifsimo,

MAGNIFICI TEMPL1Í

HO EO

VIRGINIQVE MATRI

DICATI

STATORI PIISSIMO

DISCIPLINAE MONASTICAE

"PROPAGATORI

AC

Tn

CONSERVATORI.

FERVENTISSIMO.

LIBERTATIS EXOPTATISSIMAE

RESITIVTORI:

ET

ADSERTORI

IN

FELICISSIMO.,

LITERARVM OMNIVM

CVMPRIMIS

P

SACRÁTIORVM

jLITERATORVMQYE

MAECENATI

h

MVNIFICENTISSIMO.,

UPPRAESVII

MERITISSIMO,

QVI

RES ELCHINGENSIVM :^

E

SACRAS

LITERARIAS -;

OECONOMICAS

PER

QVINQVE IAM LVSTRA

ET AMPLEIVS

VIRTVTE , SCIENTIA; RERVMQVE

GERVNDARVM

DEXTERITATE MAXIMA

-

ORNATVS^?

INSIGNITER

PROMOVIT, AVXIT, AMPLIFICAVIT,

DOMINO

AC

"

PATRI AMANDISSIMO

VENERANDISSIMO.

PRAESENS SYSTEMA THEOLOGICVM

Mu VELVTI

LITERARII EXERCITII

- * *S8YMBOLVM

P.

T

STVDIORVMQVE NOSTRORVM

TESTIMONIVM

j

IN

|

PERPETVVM OBSERVANTIAE Pïegvs',

AC

QRATISSIMI ANIMI

L

Mywuócuvov

CVM

VöTö ARDENTISSIMO

*'""PERENNIS Ac OMNIGENAE

?ELICHATIS

*D.- D. D

l

4

:

Vf]

tänx

Ws

hh

per

bbedimti/äimi

1

Finxx

| l

Praefes ac Defendentes.

f.

1

"N

i

ial

at

f l

*

z

*

.

je

ET.

s

J

!ï

h

'/,

Nl

:

*'"L

dv

À

K

|

P LL s

ia

»

M

CY

A u

i,

x*

d)

UE

E

-

A

:0:0 EE

m t

'fï?ï-j

PRAEFATIO.

P

E

«b

,

Qu

Ne

VX

T

od olim 4duoftolus — Timotheo qfuo

UI o -

tantopere

voluit commendatum ;

vt profanas videlicet Vocum nouitates deuis

tans,

atque falfi nominis fcientiae obpofitio-

nes , depofitu

m fanctum fidei pro viribus cu-

ftodire conaretur , tuerique

: id mihi cum fem-

per , tum potifsimum ab eo tempore, lu

plicandis fanctioris doctrinae- plaeitis ,

immé-

jeoteo

A 2

rito

4

Oeïïïäääääü

rito licet, praepofitus eram , plus quam ha-

bui commendatifsimum

Hinc mifsas feci inanes. illas ac fuperuas

cuas quaeftiones, quibus olim plerumque fcho-

lae perfonabant, perfuafus, quod faepe vel li-

tes generent

vel certe pretio temporis per-

plurimum detrahant

Hinc pariter et multo quidem magis no-

uaturientium | aetatis noftrae

Sciolorum ac

Pfeudo - Reformatorum nouas ac peruerías

doctrinas procul inde exulare iuísi, wvtpote

quibus non nifi vniuerfa vtut certa, et explo-

rata ac ab omni retro antiquitate tradita

et credita chriftianae Religionis documenta

capitaliá labefactare modis omnibus adni-

tuntur.

Hinc tandem,

omifsis hisce, pretiofas

potms diuini dogmatis gemmas colhgexe ; Ver-

bum

QQ-—ENQQ

3

n

bum tractare-veritatis fanctumque fidei depo-

fitum dilucide explanare ;-et illuftrare , -verbo:

Theologiam

ad promotionem maioris DEI

Ti

cognitionis, et.ad praxin pietatis vnice direc-

10

tam tradere

hic meus labor vhicus,

|]i

hoc et

praecipuum-opus fuit

Alto plane deniifi àni-/

Xl

mo, quae Zaulus .3) Timotheo:

»,O0 Tïmot/zee.

» depo[itum tuflodi , deuitaus profanas vocum no-

no

» Wilates, et obpofitiones falfi nouinis fczentzae. "

E

Vt autem collecta haec- ventatxs dlumae

a5

dogmata atque quae cum 1pf1q connexae funt

yote

Theologlcae Doctrmae 1a01111ma ratlone Tyxo-

yo

num meorum 1ect1fsun01um ammo 1llaberen-

(

tur alufsmeque ipfis imprimerentur :

1uxta

T1t

certum quoddam Sy&ema 1llas adornare ac

1

inter fe inuicem connectere, contmuo mecum

i

conftitui,

faü$

3

Pla-

d-

n

3) Loe, fupra cit.

Oä&ö

Placuit itaque hac in re generatim imita-

ti Philofophos noftros.. Quemadmodum enim

f

li, et quidem rectifsime, Phyficam in genera-

lem. et fpecialem difpefcere folent; in illa prin-

cipia ftabiliendo generalia , quae in hac ad ex-

plicanda naturae Phaenomena vfui ipfis efse pof-

Áunt: fic exemplum hoc etiam in Theologia non

fine infigni vtilitate imitart pofse confiderans,

fimilem in modum.ómnem reuelatam Theolo-

giam in generalem et fpecialem diftinxi, ita

plane, vt géneralis complecteretur veritates ge-

nerales, quae in quacunque theologica diícipli-

li

na necefsario vel praefupponuntur , veltanquam

l

Pr1nc1p1a probandi vmculque inferuiunt; Theo-

logià vero fpeclahs feu Theoretica feu Practica ,

doctrinam dogmatum theoret1corum ac practi-

corüm in fpeme comprehendat

Cum' vero ficuti in omni alia difciplina,

fic t in Theologia Praecogmtorum quorum-

Mu as

Mi N ii

dam

Ej

oæ;tääo

r

l

dam praevia cognitio ad fequentia facilius, fo-

Difi

lidiusque intelligenda perquam necefsaria exi-

P

ftat: ab eorumdem fuccincta expofitione totius

lIl«

huius fanctae doctrinae initia efse capefsenda,

OX

jure mihi videor iudicafse,

xf

Q0t

Denique quum Finis, quo omnis noftra

D$,

Theologia collimat, ad quem et ducit

et diri-

lo«

git, vera hominis Beatitudo fit, hac quidemin

i

vita iam praeguftanda, in altera vero plenifsi-

?

me pofsidenda: quare perbreui eius explanatlo-

l

ne Theologiae noftrae coronidem i imponam, ra-

f

tfio in propatulo eft.

0-

Vniuerfa igitur Theolog1a noftra quadr1-

u

partxta erit, haecque eius

le

OECONOM!A

Pans L praaemmlu Praecogmta in umuerfam

ü

Theologzam fiftet,

—— lL. Theologiam generalem comprehendet.

Á 4

W.

*

o(...äg.::&.o

g III — — — [pecialem — — diuifam in

A) T heologzam t/zzoretzcam --b

ï

f

B) i od du Practzcam, complec-

4

tetm .

Demque

L 4

- TV, Fmalz:, de vera hommls Beatztudme,

tanquam vniueríae Tneologxae Fi-

ne, tractabit

de o1dme hac ratmne confhtuto na-

turah €o qu1dem vt arbitror, plano ac fimpli-

|

c1, 1ucund1tatls cla; itatis, et thhtatls ad foli-

dam TheologLae cognmonem accedat

difpi-

mant Erud1t1.

Quum porro permagna advniuerfam Theo-

log1am penitius 1ntelhgendam vis accedat, lu-

menque, fi, quae errorum fuerint origines, ac

caufsae, quae difciplinarum ac rituum ecclefia-

l

ihcorum antiquitas, vel nouitas, quae. vete-

rum doctrinarum aduerfus Haeretlcos defen-

I

dendarum occaüones, et necefsltates, quae

l

Eccle-

r EEE

9

e

Lt

Ecclefiae fata profpära, et aduerfa , propagatio.

ftupenda, mirabilis inter tot calamitates cons

l€C-'

feruatio etc. quarum omnium rerum plarimam:

fane fuppellectilem ditifsima Hiftoriae Ecclefia-

llf ,

fticae promptuäria fuppeditant,. nofcatur, coge

l

nofcaturque; Syftema praefens . Theologicum.

pro data occaü,oncj: /,Obferjuationibus hiftorico.s

ecclefiafticis illg&;'aï'e , lisdemque , occurentes:

i

ibi fanctas Religionis. doctrinas . confirmare.

Wa

:

J

CQHtïmlO, adlaboraui,

1

ji

| His 'deniqltmli;þ

]

*

1

ä?;gi-t ädiicefe 'li.tterarias x

Ji

queis nempe p'r»aeüantiora; quaedam, .ac ad ad«

10.

augendam indies.. Eruditionem tlieologicam-

l«

magis ,acc;:o,md.dxata opera,. quaeque:ipía in.no-:

U

&1*3 proftant Bib-liqthec.a .facillime inuenienda;-

a-

in vfum Tyronum meorum indicarem. Per-

£,

bene etenim noui, in fcholis-non- confummae

nl

ri Theologüm ? fed àd fummum ad Theologiam

11

m i.llisï eum ipitiari. At et perbene nqui ,

a

N-

pro-

XYo

OW-—-—QO

u

progrefsum vlteriorem in facris litteris potif-

f

finüm ex fedula ac continuata librorum lec-

tione haberi pofse,

Eorum igitur plerumque

nientionem infpergam, vt fic perfacile fontes

adire ipfis liceat, ex quibus, cum opus fuerit

vberiorem

atque perfectiorem propofitarum

doctrinarum cognitionem fübfequentibus annis

haurire facillime pofsint

Quum vero fecun-

düm verifsimum Senecae b) dictum plane non

referat, quam multos, [ed quam bonos aliquis li-

bros habeat; quumque eodem fapienter obf'el-

udnte c)multo fatiur fib, paucir ft tradere auc-

|

foribur, quam errare per multos: non iam om-

rium theologicorum operum; quibus noftra

]

hodiedum Bibliotheca . abundat

Catalogum

at bonorum

texam , fed aliquorum duntaxat

certe

od

m

b) Epif. XLP. Edit B:pont 8... P'olum. III.

178£.

€) Lib. de Tranqml! ammt ad Se:enum. Ed. cit.

Volum. À 0 e.

Oæ—a—ö

II

X«

certe , magisque vtilium recenfionem; infti-

lt

tuam,

Qu

Atque hanc jam Theologiam, vere chri-

|[e$

fiano- catholicam , in Syftema infuper redac-

fit

tam, atque hiftorico - literariis obferuationibus

TII

illuftratam , ad vífam ac vtilitatem Tyronum

il

meorum charifsimorum , quibus eam per Tri-

Il

ennium explanaram; fequentibus fuccinctis dez

on

lineaui Thematibus , vt hoc videlicet modo re«

li

rum fummam ordine difpofitam, et velut in ta-

bula defcriptam

oculis j"animoque ita pofsint

/

fuübiücere, vt ftatim Partium omnium nexum

percipere , pra?älpuaque trae..tatloms capita

memoriae mandare, vel elapfa denuo eidem

committere ipfis liceat.

» Erit profecto (vt verbis hic vtar! Saluia-

» fil, d) ) fructus non paruus , fi eis ( Tyronibus

y

» mels )

d) In Praefat. ad . Lib. de gubernat - Edit. noui/s.

Gallandii dg anto -13789. Tqm. d. « 3.

12

*

Ow-cr:r;g;äü

b mels) hac ratione profuerim : .quod. fi minus.

adcurata forta[ris. videbitur Explicatio , laborem

»» faltii (id quldem cum Z^Aeodoreto e) 1mpenfe

, píécór, ) boni con[ulant Eruditi, & qude de-

» fant.

pfi doceant

De cetero cum M. Zuguflino f) concludi-

mus » Parali corrigi, fi recte.ac fraterne repre-

» lzendzmur. Parati etiam. — fi ab inimico , vera

» Lamen dicente mordemur. *

|

O

o

r

(

"j

m a

r

)

Y*

AL

J

(

223 m

PARS

e) Praefat, in cantic,

f) 4 2. de Tyinit, n 26,

^

T$

Itf

d !F'(F(J*xï* EO0 *(H)**G**»f?*ä)*')**()*äþ-

t

jlld

Ü

PARS I. PROAEMIALIS

PRAECOGNITA

li

IN VNIVERSAM THEOLOGIAM.

n

COMPLECTENS

"L

*

:

x

I;

uicunque alicüi fcientiae addifcendae ani-

Q

mum adpellunt: illis fane non modo per-

utile; fed plane necefsarium. eft, mox ab initio

exponere: quid ea fit, queis partibus conftet

quibus fcientiis adiutricibus nitatur, etquo has

omnes ordine et tradi oporteat et diíci

W.

Breuis horum ommum, quae cogmta ef-

fe dnbent antequam alterius cognitio adquiri

poteft,

14

oäo

£

poteft, Tractatio feu Expofitio, Praecognitorum

fnpmine communiter infignitur.

3.

Quod fi litaque ponis id, cuius cognitio

acquirenda eft, efse Theologiam reuelatam;

inde oritur notio Praecegnitorum in illam;

quae proin áliad haud funt, quam fuccincta Ex-

pofitio, quid Theologia fit, queis illa partibus

conflet, quibus [cientiis adiutricibur mitatur, et

quo has omnes. ordine , ef iradi oporteqt, et glifci.

4

[

Quid igitur Z/rologia? fi Ethymologiam

adtendas, idem eft, ac fermo de DEO; deri-

2

uatur enim a Graeco Ozx; DEV'S, et Xeya

fermo: fin vero rem Ípectes, recte adcurata

:

wotitia doctrinae chriflianae , eiusque idonea. expo-

fitio, falutatur.

Qua ipfa ex.notione fuapte

perfpicitur;

1) Quis veri nominis Theologus fit?

2) Quod

—— . R 1a]

15

2) Quod et guale Theologiam inter et fïdetïn",

01

Religionem , aliasque veritatum

(

: r;:otit'xas in-

tercedat diícrimen.

3) Quod porro eius íit obiectum , finis ete,

Denique .

li

li

j

4) Nil obftare, quo minus vTheologia', fcientia,

,

;'

fapientia, prudentia gtc. etc, adpellitg«tur.

l

ib

$.

, d

Queis Theologia p&rtibu; conftet? Vniuer-

ii

fim loquendo in totidem diuiditur, quotuplicis

generis eae funt veritates, circa quas occupa-

tur: haeautem funt vel theoricat , credenda, ve-

ritater fidei, Gaubenstvabrleiten , DEI, di-

Laq

uinarumque rerum cognitionem nobis ingeren-

J

tes; vel practicae, agenda, weritates moraler ;

/

^

"]

Pebenspflicbten, actiones humanas ad omnem

li

dirigentes pietatem. — Ex quo confequens eft:

!)

It

1) Theologiam omnem partim tfzticam eii&e-

rTe, partim et pract?canz ;

2) Theologiam ilzetitam ( quae etiam t/ieoretica,

dogmatica vocatur ) recte adcurata verita-

tum

ol

16

öæsgeg:-

tum reuelatarum theoreticarum , et. gracti-

cam (quam alu moralem adpellant) practi-

carum notitia, earumque idonea expofitio-

ne definiri.

Porro

a

2)

Reliquas quaslibet fpecies Theologiae ad ha-

rum vnam, vel vtramgue Ííunul efse refe-

rendas: fic quidem referri poteft

u)

AD VTRAMQVE

a) Jheologia excgetzca, quae in quautum

regulas verum

S, Scripturae fenfum in-

wenieudi exhibet , doceny dicitur , et no-

io uomune Hei meneutita jacm vocatuv ;

in. quantum vero vegulas illas: adplicat,

vtens adpellari folet

b) Jheologia .. Patriflica .( Patrologia )

quae Ss. PFatrum de doctrina diuivitus

.accuraie-

iradita f[ententias, perfpicue ,

qué , qumztum eqmdem f eri poteju, ex-

*

gonit.

^

*

€) Jheologia Dolemica , : quac tota i& eo eft,

vt puram . Aeligionis dottrinam aduer-

Jus difsidentes pr opugnet , eorumque er-

YOY6S wfellat £ic. etc.

d) Theo-

oää.äo

17

p

^4) Theologia 'z'räni.cqan. quae ad patem in-

prad

ter di/sidentes variarum — Religionum

polt

.cottus conciliandam . tota

garata ef? etc, etc.

quæjtq C01A-

| B)I AD THETICAM.

m

li

.3) Theologia [ymbolica , quae, quid. de

je f

dogmatibus Jacris integri cootus. flatue-

Utint , publiceque profefsi fuerint , edocet,

b) Theologia hiflorica , quae ger oumia cis

uitatis jacrae fecula . decurrens, eius

Jenfuwn. et doctrinam pullicam de prae-

g

cipuis veritatis coeleflis capitibus eruit,

€i declavat, vt illius propagatio, et

/Zt/fl i

gevpetuitas ,. itemque vicifsitudines inde

£t 0

cogno/ci queant. -etc. etc.

otot

"y) AD PRACTICAM :

Z;J."f.'l« j

a) Theologia lifurgica, quae modum cut-

tum diuisum rite peragendi praefcribit.

«

b) Theologia pafforalis, quae dotet, qua

hgi)

vationg Keligionis. Doctores actiones fu-

TT

as ad /alutem et. commoda animarum ,

quae illorum turae, . fideique traditae

T

funt, rite dirigere debeant.:

!gl'

€) J'heologia muflica (afcetica) quae in-

ternam. hominis /anctitatem ;et. cum

D E 0 coniunctionem edocendam pro fco-

é

) 0

go habet, etc. etc.

;d'(

f

*) " Plerasque hafce Thäolo .z';ze, Species

uo loto, prout id or

do

[^]

- [uyflematis

yt Il

goftulat , J

:

Qr/æ : gxplz'catas, da-

«mu& :

T

B

18

Oäü

6.

Quibus feientiis adiutricibus feu fubfidiarii

Theologia innitatur ?.- Intelligimus earum no-

mine eiusmodi difciplinas, quae quidem ipfam

Theologiam haud. conftituunt, ad faciliorem

tamen eius, atque perfectiorem . cognitionem

adquirendam perplurimum conferunt.

Abeunt

autem in

&) Generaler, quae nimirum offhium dif-

ciplinarum altiorum refpectu fubfidia

funt, quorum in clafsem referimus :

a) Theologiam, íeu ftricte, feu late fum-

tam :

b) Philofophiam,. at faniorem, theoricam

aeque ac practicam ;

c) Hi/z'orz'am vniuerfalem etc. etc.

* De quarum difciplinarum . notione ,

fontibus , regulis , vfu , vtilitate , ne-

cefsitate etc. etc. quantum expedit,

p

áantumn hic tradimus , paulo diligen-

MR

lh

fius e.xpendentgs Jcientias adiutrices

1

7*

W

i

hl'

B) Speciales , quae videlicet ad res praeci-

pue tlteologicas immediate faciunt;

:

tamque necefsariae exiftunt, vt earum

quis deftitutus notitia, magnos haud

T

fit facturus in Theologia progrefsus.

"I

Earum numero potifsimum obve-

1ig

niunt:

D

t

^i

a) Tlwo-

Tj

&) Theologia uaturalis, ve(pectu Doemati-

i

ll

€5, et intuitu. /Moralis, — Philofoghia

practicay qua de vtraque quuin fatis

l

Ui

füperque iam in ftucdio philofophico

tractatutn fuerit,

i

plura dicere fuper-

Jorm

fedeinus.

:

t0nal

i

8) s

tudium Conciliorüm ,. et ántiquitatum

Jbeunt

FEcclefiafficarum , de quibus , d&emad-

i

modum etiam dé

mi

(1-

€) Hermeueutica Sacra, fcitn necefsaria in

confequentibus dabimus.

uDAà

m«

d) Hifleria — Ecclefiafliea , quam quïüem

junctim càm Theologia hiftoricis ob-

(

fecuationibus. explanabimus ; iuuàabit

interea, hoc loco éum praeftantiora

eonl

--

quaedam opera! Eccletiaftico — hifto-

rica infra *) adnotare, cuüm et pau-

ca ex Hiftoriae Ecclefiaífticae Praeli-

'

t

minaribus delibare :

qooth

il "'

B

2

15 Eius

p l

dilig

*) ]äraetef ant-z'aþþs Hifloriae Exclefiaflicae - Scriptores

utrid

EvsEkBIVM; HrkRoNYMVM, NrckpeuonvM, $0o-

CRATEM; SOZOMENVMf*; T'HEODOR'ETVNI, alios-

que, quorum opera emendatiora in claíse Ss. Patvum

criptorumque ecclefiafticorum videantur s ex retentio-

ribus.

t

prae veliquís. mevito commendautur. BARONTE

nna

les. Ecclefiaflici. Tomi 12. fol. Coloniae 1624.

et Eorundem continuatores Bzovivs, RAX NALDVS»

egru

LADERCHIVS) SPONDANVS, vnacum PAGIX AN-

$ hüüü

TONII (ritira chronologico -- hifloriga. - NATAUIS

)'I'efsua

ALEXAND.

Hifloria Ecclefiaftica et. Nouique Tefta-

* ie

menti 38. Tonni. 4. l'enetiis 1771. FLEvR11 CrAU-

DI Hiflor. Ecclefiaft, 82. .Tomi. 9. "ugujtae ab.aiio

1758. -- 91. adde fis CauMET. Avavst. Hifloriam

202

vet. ei noni Teflam. uec non i?daieae gentis ,. per u

AITÀ

') fhto

20

eä&o

x): Kius vigi,tm:" £um. coetevis: "Theologiae partibus

arcii/simu eft. focietas.

Hinc

2) Ea Tlieológo non vtilis modo, fed &t fummo-

pere nece/sariá eft.'

4) ln ea autem, vt tuti pwocedamus , criticts

-goti/simum habenda vatio.

4) Cuius fi fiat snoderatus v/us , tantum abeft ,

vt Aeligioni quidpiam exinde fit timendum,

vt

*

L sss

n...am "Luguflae

dum introductionis in Hiftoriam Fleuria

guinque. Tom. in for. 8. ab

aiio 1788. -- 89. editam.

DE BERAvLT -- BERCASTEL

Gefdbicbte ber. itde

pE GRAVESON

24. S8ànbe. 8. 9Bienn 1784. 1. 3.

"enetiis

AMaAr. Hi

:

.::

ftoria - Ecclefiaftica : Fartes. 3. 4.. l

1726. G o?eau 2fntono

" allgemeine $ irdbengeftbidbte

7.2 t DERTI LAvR.

33. &beile 8. 3Iug&burg 176

hu-

Jreuiarium Hift

oriae Ecclefiafticae. - Pavtes 1. 8.

gu/tae 1775. ExvspEn iftoria Ecclefia

flica fiue Dif-

fertationes hiftoricae. 8 , Tomi I F. Auguft. v761. Dv-

PrN-ErrrEs Lvpov.-de antiqua Ecclefiae difciplina

JDifsertationes hiftoricae. Tomi I1. g. F'enetüis 1770.

EivsbEM Ziftoire de L'eglife en abvegé. Tomes 4.8.

d Paris1732. BERRvvER ÍlsAAc -losken Hiftoirt

du Pouyle de. Dieu.: Tomes 6. 8. á la Haye 1753. W

eveur bie dorifticen jabrbunberte , ober bie Geftbid)e

te be& Ghriftentbumeé c, xo; Z beile, 8. Yanbébut 1782.

pU Mrsnir. Doctrina et di/ciplina . .Ecclefiaftica etc.

4..Tomi. fol. Coloniae 1732. SE&tvAGG11 Ivr.Lav-

RENT. Zntiquitatum chriftianarum Inflitutiones. Ed.

vecentifs. Mogunt. 1788. et. /eg. MAMAcui1: Tgo-

MAE M. Ovriginum et antiquitatum chri/tianarum li-

bri XX. Tom. . Romae 1749 — 55. DNGHAMI

Tos. Originum /iue-antiquitatum Ecclefiafticarum XI.

Folumina. 4. Halae 1757 , SaAcCARELLI GASPARIS

Hiftoria Ecclefiaflica. per anos. digefla etc. etc.. Tomi

F. 4. Romae.1771. etc. etc. quod opus prae/tanti/-

Jitmmum adhuc contiugatur,

Oäo

2rY

0

J

l

NT

«t potins vilita

edundet, -

H

tjis- plurimuin. in !illarh

fu.

5) Pt autem v/us ifle moderatus fit, ab immo-

dico dubitandi pruritu fummopere cauen-

dum ,

Qu

6) Seod et alter non":minus noxius fcopulus vi-

taudus eff. — mnimia credulitas.

j (Zbïïr

forro

7) Sz'ngula facta, quae narrantur, funt pro-

rm:dun;

l

anda legitimis probationibus &x fontibus

genuinis defumptis. -

hia

8) Eorum aliqui fcripti funt, non fcripti alii.

a.

"d illos fpectant hifloriae et documenta :

E

LVESON

inter hos vero eminent picturae , numij-

mata , infcriptiones.

asl

s

9) 4d fraudes impoftorum detegendas obpoy-

J

"tuhum [ane praefiat argumentum nega-

tiuum [eu inficiale, fi modo cum debitis

ï, R, 14"'

cautionibus adhibeatur.

( ])"!'.'

6& ' DX.

10) Denique ne in ufu artis cviticae offendamus,

ä;'(ipülu

regulas quasdam pro wfibus theologicis

TE

gtneraliter obferuandas. cum circa ipfam

crifin, tum circa coniecturas in rebus hi-

us 4

iij

( !

Jloricis, atque Traditionem ef' fenfum

Q

Eccléfiaflicum — hüc^ fubminiftramus. —

i

5Sctentiis

f

ifihis auxiliaribus itfw t'ap?em

m

accenfetur

hics i

$.

A

i. P

r Ti

€) Hijioria Theologiae litteraria, quae me-

iil

ri Recenfio methodica íÍcientiae

j

[

Theologiae, fatorum, Virorum, ope-

rl

J

rum, aliarumque rerum de ea memo-

LSPARD

rabilium cum praeteritarum tum prae-

, m

fentium definitur, Qua fola ex notio-

j/

Wx

B 3

ne

"

e

——

ne facilis plane . ad illiusfcopum, iu«

cunaitatem

ac infignem vtilitatem

conclufio eft

9.

Eam porro bifariam diftinquimus :

1) Theologlae Hl&orlam litterariam ab Ada-

f0 ad Chriflum vsque fiftendo.

2) Eam a Chrifío ad nofira vsque tempora

profequendo ,

ex quibus binis partibus fe-

quentia ad nutum refolueuda depromfimus

lg

PROBLLMATA.

^1) Ti /neoloazae tum generice, tum quod

omnes juas /peczes confideratae or«

tum, cultores etc. enumeravre.

2)

Eiusdem diuerfum | diuer[a. aetate

Jilatum , incrementa, decrementa ,

Ex

muiationes varias, autores , a qm-

Hrsr. Tukor.

bus maxime exculia, libros,

[

IT,

|

quibus explanata , [cholas , vbi tra-

V.

T.

dita , metliodum , qua adornata etc.

exhibere.

3)

Praecipuas Sectas, e. g. Samari-

danorum, Sadduca£orum , . Phari-

faeorum etc. , atque Theologiae , fi-

cuti et Keligiom iudaicae maxime

infeftos aaluerfawos, quos vuguam

'b

pa/sa efl , enarrare.

1) Theo-

Do

23

4 iïl'

r ï) Theolog

iae CmmxsTY, fpoftolo-

qun $?

Fatrumque. apoftolicorum ,

,ta;em

quemadimodum — e£ . fubfequentium

KEcclefiae Doctorum vsque ad tem-

pora S. loan. Damajfceni naturam,

methodum , dotes,

vperjkctz'm.aem ete,

indigitare.

2) Theologiae fcholafticae tam in Orien-

ti, quam Occidenti parentes, promo-

p Jl

tores, bona et mala. ger eam iW

Ecclefiam inducta etc. verbo, ge-

uuinam illius faciem ,. incipiendo a

etmpont

iempore, quo orta, ad vsque tem-

ibus l

i frEx

gora praeten[ae Reformationis Lu-

mmyl

theranae fifteve.

HisT. TuEox.,

IT

3) Félicifsima Theologiag in melius ft-

N TOU

fiauratae initid, autores, lentos

progre[sus , huius caufsas, fingu-

g t

laris, . 'qua immenfum [cholafficaé

TAUR

antecellit ,

praeflantiae vationes s

J

modernum tandem illius flatum etc;

,

etc. vecen[ere.

T

p

14 | Ex innumeris , qui. per omnia Cliff—

ftianifmi faecula in Theologiam ve-

p

uclatam debachati , eamque detur-

js,

i

pàré conati funt , praecipuos , ma-

gisque nocitios. adver/arios etc. de-

iegere.

Denique

B«iogrdphiam , €t Bibliographiam ce-

d

pur

lebriorum in.Theologia Zdutlhorum,

et. Operum. tum antiquorum , Cuns

[Me r

praecipue vecentioru . eic. l6Xer6s

mljxi!?ff

— Re[lat dem'qqg E

gj

m 7

10.

f

B.4

24

6 c—£Rtso :

1O.

iïml

Wf

Quo ordide Theologiam* et tradi oporteat ,

ét difci? Hic iam prae reliquis, quae aliquan-

faif

n

do natae funt, methodis, Syntheticam ( quam

et Mathematicam vocant ) fingulariter fefe com-

d

mendare nobis indubium eft. — Ka énim ita fin-

gulae partes coniunguntur. vt vna ex altera

quafi fluat , atque priora fequentibus lucem com-

fmunicent,

Ex quo ipfo admirabilis quaedam

enaicitur continuatio, feriesque doctrinarum;

inde porro vno veluti intuitu pulcherrima, àu-

guítifsimaque Theologiae adparet forma; inde

tandem rerum dicendarum perfpicuitati , clari-

tatique modo, quo fieri poteft optimo , itur con-

fultum... Quapropter hanc ipfam methoduti ad

theologicam Eruditionem comparandam adeo

|

Tus

adcommodatam, vereque ad Theologiam reue-

latam adplicabilem prae omnibus, quae extant,

fequendam nobis efse duximus.

* Ad feliciorem eius vfum hoc loco'infupef

exponimus, quae circa notiones, termi-

nos, definitiones, ac propofitiones theo-

logicas etc. veniunt obferuanda.

YI.

: Vttandem eéorüm, quae llücïtlsque hacin

frima proaemiali totius Theologiae parte, bre-

uilsimis licet, expofita funt, plenior atque per-

fectior cognitio fubfequentibus annis acquiri

poísit: in gratiam Tyronum meorum melioris

Qotae Scriptores qugsdam » qui, quae

;licta

*ï

" funt

eääo

25

funt in compendio, fufe ac erudité perfequun-

QOrtht,

tur, infra * animaduertere iuuat. Atque hisce

iquie

iam primam hanc vniuerfae Theologiae partem

proaemialem concludimus ,

( quir

quam recta ex-

E I

cipit —

t

Á

Q

mv

—HH.——3-

i

c a

j

nada

PARS II

ia

THEOLOGIAM GENERALEM

], d

1; ink

COMPREHENDEQS.

D

12.

jr u

yhitil

M. t modo diximus in prafat., Theologiae ge-

V

yn af

neralis nomine earum intelligitur comple-

71 rede

qus veritatum, qua

e in Difciplina theologica

B 5

3antl

s.lfuþa-

* Ex ANTiOVIORIBvs prae veliquis videri Apotelül:.

infüpt

GrnRsow loaw. JDe Examinatione lJocivinarum.

, term

Fart. I1I. operum eius. fol.. /rgent. 1514.

Cre-

os Ü

MANGIS Nrcor. de f/tudio theologico Tractatus apud

Dacherium in. Spicilegio. Tom. 1. EnAsM1 Rors-

RODAM. Zatio [eu Methodus compendio perueniendi

u

ad veram Theologiam 9. Pragae 1786. Fiscnkn.

Oswarp.

De vera fludendi S. Theologiae vatione

hiac!

Libri ires. 8. Ingolftadii. 464 eic. etc, Ejx RECEN-

TIOoRIBVs vero Ernr. DvPiw. Methodus /tudii thzo-

" be

u p

logiti vecte. inflituendi etc. Pevfo Lat. M. Martini

Chrifell. g. Auguftae 1722. loaN. MAgic.row. 7rái-

t uf

1£ des Etudes monaftiques etc. 9. Bruxelles 1692. vel

ne]jüfis

Latina verfio: Tractatus de Studiis monafticis etc. 8.

(ita

Ratio fti-

Campidonae Y702, ^ loAx, OssTRAET.

dioruus

t

26

iDocs 160

Qüacunque necefsario prael&ponuntur.ä Tam.

[

autem ad cuiuscunque Scientiae theologicae,

(s

cognitionem obpido necefsarium eit, praeco-.

g

gnolcere:

I) Exiftatne vera Religio, et quae

ila*fit, et 1I) Vbi demum feu in quanam So-

ciate exiftat; Denique III) quaenam illa fir-

miísima. Principia.fint, ex quibus reliquarum

eddi

fpecialium theologicarum veritatum ratio r

A

pof-

Dd

diorum ac vitae

i'k-eolag,-i Chrifliaui etz. 8. Bambergat

1775. Cgrs.MaRTIN GrenBERT Zdparatus od Eru-

ditionem theologicam, 8. Friburgi. x7754. items E1vs-

pEM opus de vecto et perver[o vfu Theologiae [citola-

[licae. 8. Litt. San. -- Blaf. v758. et de ratione Ex-

ercitiorum Scholaflicorum , praecipue Difputationum

8. ibidzm. FRANC. OpknTHün Encyclopediaet Me-

thodologia theolegica. 8. Salisburgi 1786. Fnaw-

H

c1s5C. ZAcHAR1As Züparatus omnigenae Eruditios

ais ad Theologiaim etc. 9. Auguflae 1783. FRANcCIS.

Yel.

[

WhikeswER J/agoge in Theologiarm vniuer[am eucycla-

:

gqedica.et.methodologica, 8.

Wi

irctburgi. V788.. XAv..

GwxiNER Schema. Encuclopediae theologicae etc.. g.

Graei 1786. SrkPH. Wikst. Specimen Eucyclo-

aDE

pediae ac Methodologiae theologicae. S. Ingol/iadii ,

1788. EivspEM porro Praecognita in. Theologiane

!ïSpk

£tc. feu inflit. Theol. T. I. Euftad. 1782. MACAR.

DN

A. S. Erxa Introductio ad Hift. bitterariam Thuolo-

giae. .Ed. 11da.8. Graeci 1783. Box1rAc. ScaurEr-

CHERT Zn/litutiones liftoriae litterariae ; Theologiat.

8. Pragae 1783. HowonaAT. A S. Manra Znimad-

uerfiones in. Regul. critices etc. etc. 111. Tomi. 4. Pt-

D

neiis Y751. loAN. CunrsroenH. Kokcnen. Con-

fopectus Theologiae vniuer(ae , et via ad illius /tudium

vecte , feliciterque ingrediendum 8. Guelpherbuti Y749.

Mürrem F. Tu.de Theologiae renelata

-pa.rt.z'buvsr et

/meciebus, 4. Ienae 1757. ete ett, —

Es

m rP d t r

2?

* n

Qeuci

pofsn: et debeat.

Ex quo, quae Theologiae

generalis magls principalia fint obiecta ,. facili

T«

negotio perfpicitur; videlicet fequentia:

j

.t q Y

amo

I) Demonfítratio verae Religionis,

H everae Ecclefiae.

]i

Yl Tractatio de'Principiis theologicig,

(arum

) led

n

SECILQO L

T

DEMONSTRATIO

)

gd EH

j Es

VERAE RELIGIONIS

a/(

a Ex

htiottu

3.

ii 1

omo ad veram conditus eft fehc1tatem, id

f

H

quod vel ex:folo ille, quo ad eam fertur,

17

vehementiísimo adpetitu plus quam mauxie&um

ARCIS

eít.

T

I4.

|MI

g!!g

Adpetitus hicad veram fel1c1tatem quum

F tlmr

a DEO, optimo et fapientifsimo humani genee

j /Hi

ris plafmatore homini fruftra haud inditus fit ,

J cAn

debet pofse exfatiari.

j Tþgu'o

tCHLEI

15.

Quod quidem bonis huius mundi , Huxxs

(niiti

vtpote atque caducis, fieri minime poteft.

T.

u

16.

d

ii

)

Sed folo in DEO bonorum omnlum' fonte

j t

17

plenifsimo,

28

cietso

h

17.

Ad eum igitur,

quicunque felix efse dgiï;

dgrat,(' tendat necefsum eft.

Iw

! *ïär.n'vero ad DE

VM tendimus, feu acce-

dimus perfectiones eius cognofcendo, ex iisque

caþeï

motiuaillum colendi, imitandi, beneque agen-

qui

di etc. defumerido: adid autem ( Them. praec.)

ht, i

obligamur; inde et quod coufequens eft, obli-

(ün,

gamur ad-Religionem , quum ea nilaliud fit, ni-

TU

fi DEI cognitio cum fummo erga illum obfe-

Qd

quio, amore ac feruitutecconiuncta. Exincol-

lggïere' pronum:

1) OmnemReligionem duabus abfolui pärtiblis ,

DEI fcilicet coguitione , t cultu , cuius ra-

tio cognitione DEI tanquam fundamento.

Qub

[ j

nititur: illa £heoretica, hoc vero practica

conftituitur Aeligio.

ii

$) Omnüem' illam Religionem, quae ex' vera

fecjl

DEI cognitione. profluit; verumque circar

Q

cultum fefe. occupat, folum efse veram; et

vice verfa fal/am a

vel in vno deficit.

c. fupe;:/i,-tiqfamf quae

f

Omnem porro et folam illam Religionem

QUil

2

vere fufficientem. efse, per quam homines

DA

pro diuerfo, in quo funt ftatu, ad veram,

ad: quam aühelant; felicitatem , certo ac

a Qpae

lius hi

fecure diriguntur, ita vt alia quaevis, quae

lm

id non praeítat, quantumcunque veritate

3c praeftantia fefe commen

$

10tno

det ? nihilO' ini-

hus íin/uffieiens fit. " Infüper

lec

p

ïenusl

O£ 30

29

) Veram hominis felititatem ex vera duntaxat

Se d.

atque fugicienti proficifei Religione: atque

*

1deo

$) Eam generi humano furx;moþäre :näcefsarz'äää

efse.

19.

| 'acce-

* Quae autem iam vera ifthaec , vbreque ad

JiSqu

capefsendam felicitatem.fufficiens Religio eft? 1d

du

quidem nunc , prout rei fumma grauitas poftu-

LOT

praez

lat, maxima cura ac diligentia venit iuquirene

o

dum, nipalmaremlaxifsimorum Indifferentifta.

it, 1

rum errorem, hanc infaniarum fummam infa-

| obl

niam, errare velimus.

incol

20.

at fUS ,

-

lgitur duae generatim apertae funt viae,

"uigs t

quibus ad DEVM felicitatis omnis Authorem

humento

tüto proficifci pofse perhibetur: vna, quae ratio-

pmct'üa'

ne innotefcit, Relieio naturalis; quae reuelatio-

( veti

necolligitur, Religioreuelata, altera. Devtra-

e cirea

que iam videamus.

2T.

qn; &

',,' ,quae

Et primo quidem de Religione naturali,

o nett

cuius profecto fiue: Authorem fpectes, qui

DEJF'S ett, (iue ad veritates, quas fubpeditat ,

omine

retatt,

et quae bafes funt ac fundamenta Religionis ip-

rto 4

fius reuelatae, animum aduertas; fiue dein ad

y quac

illum certum felicitatis gradum, quem ea duce

reritit

homo-obtinere poteít, attendas, fiue inquam

no , lm'

haec et. fimilia eius plane infignia in vniuerfum

paulo

genus jhumanum nmierita àc praerogatiuas

C€uras

,T

39

O $o9u9

curatius contempleris, et veram eam éfsé fatea»

tis oportet i&eligionem, et tma

gnuin in illa caeli

?gflqiþag bgneficium-.

22.

Aft f'anc'ta, vera, diuina fit Religiojnatu-

ràlis, imperfecta nihilominus eft, maxime fi

referrur ad euüm, in quo nunct fumus, deprae

uatae naturae ftatum, atque ad verae fclicita«

tis adfecutionem plane infufficiens , quanta quan-

taà demum hanc circa rem magniíicà crepent

Rationales noftri,

*) Eaoimvero. vt qui fuerint Gentillum Philo-

fophorum etiam perípicacífsimorum in Re-

ligionem Naturae turpifsimi, omnique fe-

licitáti contrarii innumerabiles errores /Jeg*

eaiii.aeque ac /Vovrales, (ilentio mitta-

mus; de optime etiam exculta heligione

natutali, qualis hodie.a Philofophis nofttis

docetur, id cum omni fündamento adfir-

mari poteft, eam ad falutem haud fufficere,

partim , quia perpetuis Rationem fibi relic-

tam exponit J)ubiis, partim et potiísimum,

quia /edium, quo irati Numinis gtatiam

rurfus nobis conciliemus ,. JVul/um nouerit

adfignare.

Accedit quod puriorhaec Reli-

gio naturalis diuerfo hominum captui ad-

commodata haud fit,

Quid multis? Phi-

lofophi ipfi, fua licet inflati fcientia, can-

