mentibus nulliter difpenfante: in Thefaur.

, $ A

lur. can. Ziluflv. /fnt. Schmidt. Tom. VT. n.

duerlos b

Yisduobtsd

17. Sthinzinger lof. Z4nt. Difs. hiftorico-

paftoralis de reualidatione Matrimonii inua-

Cmit T

lide contracti. 8. Friburgi 1780.

Tutustiri

itatos p

22$.

ffif i

Vil efe p

Ex vniuerfa hac hucusque a nobis tradita

oniopil &t ^

facramentali doctrina fequentia fuapte confe-

Miciler p

adfilendum

quuntur

ml IT

COROLLARIA GENERALIA.

vunenti M

1) Septem nec plura nec pauciora fünt Sacra-

, Wee

menta, a' Chrifo Domino per fe . inftituta,

Ín d !

qui (

modo ac ratione Numine fupremo plane dig-

nifsimo,

Mu

fiti K/J

2)

Sacramentorum effectus :

g 4

a) Communis eít gratia fanctificans vel pri-

lubl

ma, vel fecunda.

yiue,

b) Proprius vnicuique, gratia facramentalis,

j d »

ntraci!

c) Id porro prae reliquis Sacramentis Bapti-

0. $

mus , Confirmatio , [acraque Ordinatio fpe-

s

ciale habent, quod imprimant Characterem.

i

h

facto !

3) Singula Sacramenta tanquam verae caufsae

riin

inftrumentales vi et ratione ipfius operis fa-

; ipjd

cramentalis, feu vt aiunt ex opere operato

iypyff*

mox recenfitos beatifsimos gratiarum effec-

UL

tus operantur, atque ideo et penitus di/lincta

a uf

funt a Sacramentis Veteris Legis, et verba,

ediii

J

queis perficiuntur, non mersae promifísionis ,

lii

vel concionis, fed verae confecrationis rati-

1 l

K!.

onem habent,

ol

"

j

L5

4) Sin-

p

17p

. 4) Singula porro ex rebus tanquam tzateria, et

[/

ex verbis tanquam forma conítant, quae ideo

[

eorum intrinfecae partes funt.

[

li

5) Perficiuntur vero inteutione Mimiflri; quare

eifectus eorum, neque ab eius fide, neque

fti

a probitate dependet.

Quis vero in fpecie

t

vniuscuiusque Sacramenti determinatus /Mi-

flh

fuo loco iudica-

nifler fit, aut efse pofsit,

uimus.

Porto

6)

Sic pariter, quod vniuscuiusque Sacramenti

Subiectum capax fit, iam feorfim declaraüi-

l Wil

mus: vt autem valide Sacramenta füfcipian-

A Sor

tur, ex parte Subiecti faltim illa füfcipiendi

w [rim

intentio requiritur; quae vero ad licitam et

D Ham

fructuofam illorum fafceptionem difpofitiones

91

neceísariae fint, latius in Morali traditur.

» Tet,

» fme

226.

u IT

» ng

Doctrinae huic de Sacramentis adnecti-

(uemad

mus illam dé Sacramentir Ecclefiaflicis , quorum

dod g

nomine ceremonias religiofas ab Ecclefia infti-

Abeunt in

fetinend

tutas intelligimus,

JIS[

a) Theoretica, rem facram tantum fignificantia,

o

» (ij

vel in memoriam reuocantia, e.

2*

vjus can-

» mi:

delarum, et luminumin Mifsae S

1

acrificiof Sig-

D [m

qum crucis, etc.

»M

b)

Practica, vel ftabilem quamdam poteftatem

H

» Jl

conferentia, vel gratiam quamdam diuinam

ht

impetrantia, e. g. benedictiones domorum, agro-

rum, tempeflatum, cinerum etc. v[us aquat

*

lufiralis etc.

[

Seuoriow. la v/us facros, et fignificatus

wido-

neos maxime veritatum veligiofarum primi

À

nominis Imberg, communiterque tullo p

r fe of-

feidi-

Oæd—'-:—lo

17I

f d

fendiculo efse ; haec vero , ficirca poteffatem con-

b quae i

fevendam ver/antur, efficaciae /atis; fi circa gra-

tiam eius impetrandae vim moralem ex depreca-

jiri; qui

tione ac meritis vniuer/alis Ecclefiae habere ( guo

fie, n

corum manifefla eft houeflas atque vtilitas ) id

) ia

quidem /olidi/simis rationibus hic imus demon-

ninatus Jl

firatum.

[oco iudi

227.

Porro Ecclefiae poteflatem conuenire eius-

Sacrma.

declati

modi infltuendi ceremonias, inprimis quod eft

ad

5acramentorum difpenfationem, ' Concili-

füícipite

(üfcipieni

um Trident. Seís. 21. cap. 2. merito definiuit:

| licitam

» Hanc poteftatem perpetuo in Ecclefia fuifse,

'xïpoïmones

» vt in Sacramentorum difpenfatione ea ftatue-

tditit

» ret, vel mutaret, quae fuícipientium vtilitati,

» fiue ipforaum Sacramentorum venerationi pro

., rerum, temporum, et locorum varietate ma-

» gis expedire iudicaret ** ;

s lt

Quemadmodum etiam fapientifsime fankit, eius-

m

modi ab Ecclefia conftitutos ritus omnino efse

dl

retinendos :

» Si quis dixerit, veteptos et adprobatos Exclefiae

gniflüï'ï'

» Caiholicae vitus in folemni Sacramentorum | ad-

n (/7;'5 I,LJ:.

» minifiratione adhiberi confuetos aut contemni , aut

ii

» fine psccato a. Miniftris pro lubitu omitti, autin

»» "ouos alios per quemcuuque Ecclefiarum paftorem

Concs Trid. Seís

jl

» nutari po/se ,. anathema fit.

$

g i

7. Can. 13.

(f

TL

*) OsskenvAT, LiTrTERAR.

Scriptores catholi-

j

ci, qui de Sacramentis vniuerfim et in fpe-

cie fcripfere, fere innumeri füunt, .Eorumfat

j

multos iam in praecedentibus annotauimus z

i^

operae nihilominus pretium erit, praeftantio-

(0 ftfff GI:

ctato-

yes quosdem rerum facramentalinüïma

Tes

í

172

il

res praeter iam nominatos ltic ad v(um T yro-

nuni commemorare.

Itaque ad doctrinam de

j

Ü

Sacramentis vniuer(im praeter .S. zimbrofii Li-

Ti

bros Vl. de Sacramentis et de Myfteriis cit.

ac S. Thomae Aquinatis Libr. de articulis fidei,

hi

et Sacramentis Ecclefiae etc. maxima cum

a

a

vtilitate legi poterunt fequentes: JDrouwen

Ren. Hyac. de ve facramentali Libri X. Il. To-

Y

mi. fol, Venetiis. 1773. Zuenin Cafp. Com-

mentarius Hiftoricus et dogmaticus de Sacra-

mentis in genere et in fpecie. fol. Venet. 1761.

futole lInterríd)te von ben &aframenten. 2.

Yni

$Bánbe8.SSamb. 1z84. Gerbert Martin. Prin-

t

cipia Theologiae Sacramentalis 8. St. Blafii

fheum

1759. Kiusdem de felectu theologico circa ef-

fünfemua

fectus Sacramentorum. $. ibid. 1764. Daro-

gendtm

wicz "Theologiae moralis de Sacramentis etc.

Partes ll. Vratislau. 1789. —Praeterea quod

QU

eft ad Ecclefiae Sacramentalia, eorumque an-

tiquitatem, vfüm, et vtilitatem, exinnume-

Is

ris, qui hanc materiam tractarunt, etquorum

aliquos iam fupra, derebus liturgicis agentes,

j —

annotauimus, fequentes quoque hanc inrem

DF

confuluifse haud inutile erit: Gret/eri Jacot.

Jieyhn

Libri duo de Benedictionibus. 4. Ingolft. 1615.

Quarti Pauli Mar. de procefsionibus ecclefia-

t

fticis etc. de facris benedictionibus etc. fol. Ve-

net. 1665. Fouget Franz.. 4mat. Inftitutiones

catholicae. Tom. II. Edit. Auguft. fol. 1764.

Jtippel Giteaor, 3iltertbum, LIrfprung umb

[

SBepcutung aller in ber fatotiiipen $tirde tb

tn D

tid)en Ceremonien. 8. 9Iugfpurg. 1750. &teuet

t (

*jan. lnterrit von bem 28cibroaffer. 8. £anbé

»n l

but 1789. Luid! Corbin. de nugamentis facris

Eccletiae ritibus adfictis. 4. Patauii 1756. /f/ti/-

ii

ls

enbach lof. 4nton. Libro XII. de Eloquentia

Patrum, Titulo Ll. de Proce(sionibus et Pere-

tuno:

grinationibus etc, 8. Augutt. 177;." [6]

mayt

OmïcmO

—— R

17$

fim T. :

mayr Stans bie romifd) z fatfotife Sirdyane

oetrimnde

gebrducbe jum lInterricbt oorgelegt. 2c; 8. 9)tume

Aibrili

(ben 1792. Berg. Francif. Oratio de origine

rituum ecclefiafticorum, qui circa aquata ver-

yfteri d

fantur. $. Wirceburgi 1786.. /dnonymide prae-

ticuls d

axumi n

cipuis Ecclefiae Ritibus, opufculum fingulare

: Dron

ex probatis Authoribus collectum. 8. Auguih

iLX T

1786. etc. etc.

*

7a/þ, (or.

s deYute

228.

net, 1f

UM

Vniuerfam tandem hanc de gratia. actuali

rlii, Prit

et Sy. Sacramentir doctrinam | concludimus,

$t Bl

fructum felicifsimum, quem producunt, vel

od e

conferuant, et ad quem producendum etadau-

& bin

gendum a DEO ordinantur, perfpicue expli-

mentis l

teret i

cando,

fümya

229.

ex |nnune

e[quorum

Is autem alius non eít, nifi gratia fancti-

ficans — habitualit, quam nimirum Sr. Sacra-

j

u at

menta actu conferunt, ficut ad eam vel reci-

j J

piendam , vel. conferuandam gratiae actuales dil-

TRU

settl

ponunt, et habilitant,

. ol f

fituio

230.

fol.

f

lam nomine gratiae fanctificantis, non

v?

iam extrinfecus quidam DEI fauor; fed vti do-

tl

:

&

/

cet Concil, Trid, Sefs. VI. c. 2. ,, DEI haritas

M

u

» per Spiritum S. diffufa in cordibus eorum , qui

t

» tuffificantur , ipfisque inhaerens intelligenda efl », i

6 ,//l

UOWM

cuius praecïpuos effectus nunc expendemus.

& P efö

j

Iv

n

251.

my'

174

Oäc

251.

Primus eft iuflificatio hominis, feu, vteam

Patres. Trident, Sels. cit. c. 4. deüiniunt, Tranr-

latio ab eo [iatu , in quo homo na|citur filius pri-

p

mi Zddae in [latum gratiae, et adoptionir fiiorum

ZDEI yper. [ecundum 4Adam Saluatorem nojii um.

232.

Vt vero natura et proprietates eius cum dif-

pofitionibus ad eam recipiendam — neceísariis

penitus perfpici pofsint, fequentia, quae etiam

t

defendimus, adponimus catholica dogmata:

a) Dogmata catholica detiatura tuflificationis :

X) In iuftificatione impii peccata non vt Lu-

therani volunt, duntaxat ieguníur, fed

vere zo//untur ac delentur ; ita vt homo

poft iuftificationem ron amplius maneat

iniuftus et peccator.

2) Formalis cau/sa iuftificationis noftrae non

eftiuftitia DETefsentialis, neque fola re-

mifsio peccatorum , aut imputatio iufti-

tiae Chrifli externa, fed /anctificatio, et

venouatio interioris hominis per volunta-

riam fufceptionem gratiae et coele(tium

donorum. Conc. Trid. Se(s, Vl, c. g.

b) Dogm.cath. de luftificationis Proprietatibus :

quo occurrunt

1) Jn.certituda. luflificationis obtentae, in

quantum nullus fine fpeciali DEI reue-

latione certus efse poteft certitudine fi-

dei,

p

oä&-*ï; 0

175

dei, cui nullo modo pote&' fübefse fal-

fum, remifsa fibi efse peccata, etinfta-

, Vi

tu gratiae fe efse. Concil. Trid. Sefs. VI.

t, Tuur

C. 9. 13. I4.

Jl g

2)

Inaequalitas. [uftificationis ,

in quantum

l j;z:'m:em

nimirum non eft aequalis in omnibus,

Sefs,. VI.

uojuum.

fed' augeri , et minui poteft.

Go

3)

Zimifsibilitas luffificationis, in quantum

homo. iuftificatus grauiter peccare po-

um

teft, et fic gratiam amittere. Conc. Trid.

celsari

Sefs. cit, c. 23.

2e etiat

c) Dogm. cath. de dif/pofitionibus ad'Iu/lijïcaäio-

[Dt4.«

nem recipiendam refpec"tq; adultorum neceft-

fariis:

MTR

1) Fides quidem, in quantum famitur pro

hn fl

adfenfu firmo ac certo ad aa, quae DEVS

utir, i

credenda proponit, non, vteam intelli-

vt Domo

gunt Nouatores ,; pro merafiducia, qua

üs mutet

Chrifii fe adprehendere merita , eiusdem-

que iuftitiam fibi propriam facere dicunt,

primarium locum füftinet, vtpote huma-

firae o

nae Salutis initium, fundamentum et ra-

» [olatt

dix. Conc. Trid. Sefs. V. c. g

'e

.

nihilo

io iull

tamen minus /o/g non iuflifiraí, cum

CinOu d

praeter eam et alii actus iuftificationem

volutt

antecedentes ,

ad eamdem difponant,

ylelm

et fic difpofitiue iuftificent: nimirum

j C:g'

2) Timor diuinae iuftitiae peccatorum vin-

dicis,

j

-3) Spes veniae confequendae

Chrifii.

p**elr merita

"1.

reü?'

4) Dilectio DEI :tanq

3

fontis ,

qarg- ] qmnis iuftitiae

j*

dei;

5) Odz'wþ

176

Oægäo

$) Odium et deteflatio peccatoium, ac deni-

que

6) Propofitum vitae nouae inftituendae , ob-

j

feruandi omnia mandata DEI, et (ufci-

piendi, cum opus fuerit, Baptifmi et

goenitentiae Sacramenta.

Conf, Conc.

Trid. Sefs. V1. cap. VI.

253.

Zliter. effectus. gratiae. fanctificantis in hoc

confiftit, vt homo iuftus per bona opera, quo-

rum hic requifita, necefsitatem, vtilitatemque

pandimus, vere ac proprie, cum augmentum

gratiae cum ipfam vitam aeternam mereri

**)(

-pnfsit.

*

234.

Abfit vero dicatur, hac de luftificatione

et merito doctrina gloriae DEI, vel meritis Ie-

fu Chrifti Mediatoris noftri vnici aliquid dero-

gari, vtpotius per eam fidei noftrae Veritas,

DEI denique, ac Chrifli Zefu gloria mirifice il-

luftretur.'

;

*) OnsERVAT. HIST. quibus poti/simum fiflimus :

1) Ecclefiae in hac doctrina pure. confervanda

fludium , ac continuam follicitudinem ad vj-

que prae/entia tempora.

2) LvrHER:, Carviwr, OsrAwDRI Pft.

contra dogmata de iuflificatione, merito et

bonis operibus motus , exceptiones etc. quam

iniufle egerint , hanc de iuftificatione doctri-

mnam, quam: famm non inieliexe

"aní , f vt

£au/sam

Q$QO

177

] LIM deni'

mu/fmm infelicis illius Schifmatis , cuius au-

tores exiitere, praetendendo.

onhe, Ql

3)

Recentiorum DD. Proteftantium ä Luthz-

, e ul

vi et Caluini hac in re placitis defectio-

Dogtiui

nem, et acceísum ad catholicam doctri-

onb, Cay.

nam; adeo nimirum hodiedum in ifti« fi-

dei punctis nobiscum conueniunt, ,, baf

bermalet, prout Clr. D. Sthmarzhueber

SReligtonábanboud) Zb. lL. p. 377. adfe-

rit, et oftendit, ,, ber ganye 2rift ii2

r in l

p fden uné unb ibnen faft btof auf eimen

.a' qua-

p Veeren SiBortftreit binauéfauft. ^ Infig-

Vtemqut

ne fpecimen variationis Reli

teftanticae !

gionis Pro-

fnenturm

'

, medi

**) OssEnvaT. LrrrER. Áuthores, qui aïd

hanc doctrinam de iuftificatione peccatoris,

meritis, bonis operibus etc. etc. vtiliter le-

gi poterunt, potifsimum fequentes hic in-

dicamus : ex Zntiquis: praeter S, Jenatium

M. in Epift. ad /Maguef. S. Polycarpum in

fietione

Epift. ad Philipp. (quae vtraque in Bibl.

gts l*

Gall. cit. Tomo T. occurrunt: ) .S. Juftinum

j( t

JKl. in Epift. ad Diognetum etc. Edit. cit. ina

primis confr. ,S. Bafilius homil. 22. de hu-

Veritas,

riiceil

milit. Tom. I. Oper. p. 473. Edit. cit.

$.

Chryfoftom. 'T'om. VI. oper. p. 152. Edit. cit.

S. Augu/lin. in Libr. de peccatorum meritis ,

"'Mïimusï

et remifsione Tom. X. oper. eius. Ex Ae-

centioribus vero Authoribus prae reliquis

] ,/h IM*M

videantur: Gazzaniga Pet. M. degratia ha-

m d

bituali. //;ef] Steph. de luftificatione. Tom.

V. Inftit. theol, de J/ega Zndreae doctrina

i

vniuerfa de Iluftificatione Libris XV. abío-

[

"L

lute tradita, Cura fetri Canifi. fol. Colon.

/l J[! ï'"

1572. Phagi /4gricolae defenfio bonorum

T

D

operum. 8. Zeimefü Henr. Enchiridion de

rtwt !

Co-

WSI]

vera et perfecta impii iuf'tiücatione. 8.

lon,,

178

OäO

lon. 1554. Sauftl Bonif. gratia iuftificatiua

hominis. 8. Salisburgi 1734.. Diouj/fii /«Per-

lenfis confenfus ac difsenfus catholicus pro

ftabilienda via pacis. 4. Colon. 1710. de Ha-

TRE

lnïert

geu Lud

Paülipp

de Variatione

roteftantium circa doctrinam de luftifica-

tione, 4. Moguntiae 1738

!

Et haec quidem omnia hucufque ordina-

Hae«

tim propolita dogmata et doctrinae, quae ipfa

WA 2 d

'T3eologiam fpecialem theoreticam cUmhLuunt

IH mo

quam fi gulari ac prorfus eximia charitate DEZ-

VS

T. O. M. nos, .dum adhuc peccatores era-

—

mus, com.lexus fit, quid, inquam ad nos ve-

e beatos felicesque reddendos

OEVS CnzA-

) r

lil fo

TOR,

REDEMPTOR, -.SaNCTIEICATOR fecerit ,

Thiotal

faciatque luculentiisime fane oftendunt.

Hory

i

256.

Jithy

Vi 1eamue iam nunc, Theologiae fpecialis

Aügi

logit

practicae Syíitema exponentes, quae tanto amo-

Ws Tg

Ttsy

ri, tamque ftupendae erga nos charitati digna

nos, atque iufta rependere oporteat

Veu Si«

hi

Aftes

ina emm M. Zugu[lini funt verba

Qm te crt£-

auit — redemit

ttji, 1

janctificauit — fine te: mom

m

te faluabit fine te.

D

lorüe

2fe

li

95

ts

*

EX

thftx

"s

Tiora

B.

Val

Oöæo

179

vtf

B.

njfi r

QQ|( us prO

TOR

THEOLOGIA SPECIALIS

Varistiote

IT CTDBGA

je lul

SEV

AGENDORVM.

237.

e otdint

Haec ipfa, quemadmodum Dogmatica,

juae ii

Atituunt,

varia a diuerfis ratione propofita fuit, id quod

opera moralia diuerforum Authorum infra *) ad

nte DI

M 2

(otes d-

vífum

j o

(5 (tt

.*) Henrici a. S. Igvnaiio. Tbeologïa Sanctorum Tomi

II. fol. Leodii r709. Genetti Francif. Théologia

p at

moralis. Tomuli VII. $. Venetiis 1763. Oberrauch

ii

Hercul. Inftitutiones Iuftitiae chriftianae, feu Theo-

logia Moralis Partes IV. 8. Oeniponti

1774-

Befombes lacob. Moralis chriftiana,

Tomi IV. $.

Augufae 1775. Obflraet Ioan. lnftitutiones.'The-

p

ologicae in primam fecundae £. T'omae ad Tyro-

an

nes Tomi IV. 8. Venetiis 1771. Godeau Zhutom.

Theologia moralis Partes lii, 8. Augult. 1778.

i

4dntoine Faul. Gab. 'Theologia moralis vniuerfa,

lt

Partes VIT. 8. Pafsauii 1766. Patuzzi Ioan. Vin-

Q l

l

cent. Theclogia moralis. Tom. VI. Volum. l1I. fol,

L

[

Paísaui 1770. /Furzer, Balduin. Specimen Théo-

logiae moralis chriftianae etc. 8. Ingolftadii 1775.

Luby Znt. 'Theologia moralis in Syítema redàcta.

Partes 1l1. 8. Graecii 1782.. Schanza JV/enc. Moralis

chriftiana in Sy(tema redacta. Tomi IV. 9. Viennàe

1785. Lechleituer Tliom. Inftitutiones theologicae

iaj

moralis ex Ss. litteris deductae. 8. Vlmae 1776.

Staitler Dened, Ethica chriftiana communis Par-

h

tes

180

Oæääü

vfum adpofita luculenter oftendunt. — Nobis in-

y U

terim prae reliquis, quae extant, Moralem

)

MA

cliriftianam trádendi methodis fequens, tum

ob fimplicitatem, :cum et-naturalem ordinem

) Cüïfdü

et claritatem dignum vifum efít, quod fequa-

mur

THEOLOGIAE SPECIALIS

h

PRACTICAEó

Motals

IN

SYSTEMA.

]m

- Ad aeternam a CHRISTO partaun,

lt

l?

, bominibusque paratam, Beatitatem FL

I

» DELES CHRISTLANI inde[menter

Tàà

» Juis tendant oportet. ACTIBVS — ef-

ol

Ul

» Jormatis, et adornatis ad REGVLAS

1

» ommis Moralitatis — INTERNAM

T

» CONSCIENTIAM , EXTERNAS

/

» LEGES , naturales , diuino — pofitiuas

Til

»» ett. 1. e. fuis quae ipfis incumbunt , OF-

la

» FICIIS, firenue Jatisfaciendo , VIRTV-

W

» T1BVS chrifljianis magis ,' snagisque ef-

» floreant — |Quod vt felicius , certiusque

;

contin-

[ ontdi

tes III. Tomi VI. $. Monach. 1782 — $9. £Eius-

dem &yecial Gtbid. 2. $Bánbe 8,e. D. f. 1789.. Cuni-

liati Fug. Vniuerfae Theologiae moralis accurata

eomplexio Tomi 1l 4. Venet. 1772. etc. etc,

Qæe

ISI

obisin-

» Contingat ,-MEDIA tum ORDINA.

oraem

Q5, Q

» RiA, cum. EXTRAORDINARIA

Ofinen

» efficacifsima ommibus praefto [unt. «

ii

2538.-

ALE

Hoc igitur iuxta Syftema in tres fectiones

Moralis noítra diítincta erit, ità, vt

[ma HoMINEM jicie!em tendentem ad. Beati-

pmnm

tatem, tum IN SE, lum YN SVIS ACTIBVS

um E

:

fpectatum . exhibeat.

ii

Ilda vero VIAM ofendat , qua eundem, vt

zf

ad eam feliciter perueniatur ; id efl , LEGES

QUE

varias vnacum varür, quae leges determi-

nant, OFFICIIS, quae ob[eruari, vIRTV-

qNM

TES, quas exerceri, PECCATA, quae odi[-

Taudem

EM

Jt &t fugere oportet , exhibeat.

y/

L

IlItia MEDprA ^vnacum MoT1VIS fortifrimis

bene agendi [ubminiftret fufficienti|sima , ' Le-

!Zt) Uf'

ges et Officia faciliter et visliter ob[eruandt.

(IR

J

1j

L]ZM

*) Iuüatl vnamquamque ordinatim iäm ex-

i

riiip

ponere.

L

qiti

,. [f

| " (iti

SEC-

etc«

M 3

E

1823

Dïæiæo

SECTIO *

T.

DE HOMINE AD BEATITATEM

it lomix

'

" TENDENTE.

TOROLDARD

tis, el]l

239.

f, e

num praeuie ad fequentes morales doctrinas

Ierpret

Áqutu:

Q

permultum. interfit, fcire, quid homo ad

beatitudinem tendéns /it, quae natura eius, quae-

))

i

ue virer etc. quare inde tractationis noftrae du-

lu

camus initium, ratio patula eft.

)4

el

.240.

f

Ea "Qaid igitur /omo? animal rationale! ete-

ü

nim corzore conftat, quod quidem mente longe

li

inferius eft, praeftàntifsimis nihilominus gau-

J

det proprietatibus, quas inter eminent vis cog-

nofcendi, visitem adpetendi , feuauerfandi ani-

malis, pro diuerfitate aetatis, educationis, et

potifsimum .temperamentorum.etc. diuerfimode

)

à

i'bfg exerens..:

;

.. ,Qed et anima conftat, fimplici ea quidem ,

fpirituali, immortali, cuius principes facultates

merito intellectur, et libera voluntas, ab omni

jl

antecedente necefsitate etiam in praefenti ftatu

immunis dicuntur; quae omnia ficuti certa funt

ratione, fic certifsima dijuina Reuelatione.

Eï

242.

183

QW—QO

242.

Iam mediantibus iftis facultatibus, variae

A

in homine contingunt mutationes , quas actiones

nominamus, et quidem /mmanzs , fi cum ratio-

nis, etliberae voluntatis iufluxu feuactuali, di-

recto, et immediato, feu.indirecto, virtuali,

interpretatiuo , ab homine eí

doctrns

ï'ic;uilttlr. Exquo

fequitur :

llomo à

is qui

1) Duo efse actionis humanae naturalia princi-

frae di-

pia, intellectum videlicet, et liberam vo-

luntatem.

2)

Ad actionem humanam haud femper opus

efse aduertentia actuali, vel voluntatis con-

fenfu explicito, quum. ad eam et aduerten-

qle! d

tia interpretatiua..et. voluntatis confenfus

ytelong

indirectus plane fufficiat.

3)

Semper tamen indifpenfabilitet necefsariam

nus g

As

eíse ad eam veri nominis libertatem , ita,

vt libertas a coactione prorfus infufficiens

ànii t

ü-tO

'Tandem

Oüisy d

4)

Omnia ea, quae vel vnumex iftis actus hu-

Hnode

mani principiis conftitutiuis vel imminuunt,

vel omnino tollunt, illius impedimenta exi-

ftere, qualia funt: error, ignorantia inuin-

cibilis, ' dubia, praeiudicia, vis abfoluta,

vl

concupifcentia, étüs etc. etc. de quibüs

us

plura quaefiti; quemadmodum et. vice v«rfa

5)

Omnes illas actiones recte homini in proe-

ab n

ji

mium, poenamueimputari, quorum ipfe per

rationis et liberae voluntatis influxum cauísa

effafllüt

J

feu. phytci feu moralis éxiltit

-

p

M 4

243.

184

o——-—mo

243.

imi)i

glrfnt

Si porro eiusmodi actiones, quae fic ab

jt i

homine proficifcuntur , ad rezular morum dime-

tiuntur, vel ex integro conformes eis funt, et

*)(

hocipfo bonae; velab eis vno etiam duntaxat

ex capite difsidentes . cognofcuntur, atque vel

ideo malae iure pronuntiantur. Confequens eft :

1i) Bonum ex integra cauísa, malum ex quovli-

bet defectu exiftere.

2) Actioném inindiuiduo indifferentem nullam

dari.

244.

W SLANGGECRNMIES $- Qu — CM d a i

Interea actuum humanorum «moralitar in-

terna, fiue efrentialir ex eorumdem obiecto, et

fine defumitur; exterma vero et accidentaria ex

circunflantiit deriuatur ; atque. vel ideo :actus

externus bonitatem vel malitiam actus interni

per fe minime auget, licet id faepe numero pe!

accidens contingat.

245.

Saepe etiam humani actus in efse morzli

ab inuicem aut [pecie aut nuwnero diftinquuntur :

vndenam autem vtraque.haec diftinctio repeti

Gebeat ,. interrogati.

246.

Mox diximus actus bonos non haberi, nifi

ex eorumdem cum regulis morum conformitate ;

s; (fac

DA

quare quum bonum facere obftricti fimu

0nun

1

Oïäæc

185

bonuin) fcire oportet , quaenam tandem illae re-

gulaefint, quibus conformiter agere obligamur.

X

j dme

Sit itaque

fint, &

*) OnsEeRvAT. LrrrERAR. Quþüm propofitae

doctrinae maximam partem. philofophicae

juntuvt

i d

funt, ad earum perfectiorem notitiam adqui-

yensel

rendam praeter fupra citatos Moraliftas fe-

quentia infuper philofophica opera vfui egre-

gio efse pofsunt: Barclaii Joau. lcon ani-

ex quoli-

morum $. Dresdae. 1733. von Saellberg

Aarl Gebanfen eon SSeftimimung be8 moralie

y nullan

fden 98ertbé. 4. Grfurt 1787. vWTutfcbelle

eebaftian. üiber bae fittlidoe Gute, g. xottme

dn 1788. Jorfd 2int. ^jof. Zbeorie ber

«ufern einntidfeit, 8. Sranffurt. 17899.. Setz

fter 1

gufone 216am Girunbz & ápe ber Sxoralzpbiz

iuho, &

lofonbie. . einiig. 1772. Seecte Cebrbid) ber

r a

pradtifd)en 9Dbilofopbie. g. 9Rien 1779. ff

benoe(felben Grunblebren j:p. &enntnif Deo

) acmg

menídtiden q8illen&. 9. Gortingen. 1785.

tent!

Gailetre 5j. t31. Giüdfeliafeite Febre aug SRete

gY

nunfté Grünben. 2. Z.beile. 8; Sjutnd)en. 1787.

Cittel 2fuguft. praftifdbe - Dbilofopbie . g.

Sranff. 1785. fEbenobeffelben Grláuterungen

ber tbeoretifdben unb praftifben qDbilofopbie.

mutd

8. Stanff. 1784. Ccdbelle 2fnau(t. praftifdhe

ynti^

beüof opbie, 2. & beile. 9. &alyburg 1785. Azc. x,'

j

—SECTIO Z

DE REQV-LI'*S MO.R.VM.-

I mü

I9 :

ii

EVM felicitatis- noftrae. authorem regulas

J (/w

: quasdam vitae ;agte

rnae confequerdae gra-

mm)

*

5

tia,

186

ocrlILES

»

tia, anobis obferuandas conftituifse , 'euicta

veritas eft,

TR

$

248.

füft tUt

" "Eiusmodi regulae recte bifariam difpefcun;

a,

téftitudi

tür, ita vt alia, quae exterior dicitur, Leges

varias obferuandas exhibeat, alia, quae interior

)

adpellatur, et qua Leges ad actionem fingula-

rem .adplicantur, |Con[cientiam. defignet.

De

qua vtraque in fequentibus Membris tractabi-

mus Modo de Conibieptia. V

1

;]

'MEMBRVMI.

?

DE CONSCIE,NTIA,

249.

V

'ere ea exiflit , veraque morum regula a DEO

D)

nobis propofita eít , ita.ab omuibus fequen-

da, vt aduerfu

1

S illam f)p?-a*ri femper illici-

ï'tluïn fit.

250.

?0

vt aüæ-gn ïh(lfonfü'

entia Tecürä regula mo-

)

rum fit, debet imprimis efsé vera, 1eu Legi

)

conformis, vel faltim inculpate praefumi vera;

hinc :

k

I) .Co!rlfbï&z;fi; fcrupulgfä; :

2) laxa, verbo

l

5) Oimnis vincibiliter erronéa, cum i

;

ptiidelt

veritass deponi debet;c;: ;

" Wt

OäQO

187

, CUl

2$

Debet porro Con[rientia , vt regula mo-

rum tuta efse pofsit , ' efse cería, non quidem

ipder

phyfica, minus metaphyfica, morali tamen

certitudine ; hinc :

r, lgt

e Mi

1) lllicitum eít agere fecundum confcïentïaö

ingih

practice dubiam.

Deponenda ergo eft; .fed

, D

queis principiis ? Ecce duo haec: proeo/flan-

tracto

um etc. in dubiis pars tutior étc. : lllud ve-

ro: im dubiis melior eft couditio. pofsidentis ,

extra iuftitiae materiam ignoramus,

2) lllicitum eft fequi confcientiam probabilem ,

fauentem libertati,.in concurfu

probabilio—-

ris, quae fauet Legi.

5) Illicitum eft fequi confcientiam probabilelttlli",".

quae fauet libertati, in concurfa alterius ae-

que probabilis, quae fauet legi.

obítante

- Quo nog

;l

4) Licitum e(se defendimus fequi 6pïnïo*nem

gt

t

probabilifsimam, vnice probabilem, vel no-

r IUiCP

tabiliter probabiliorem in concurfu minus pro-

babilis, quae fauet Legi.

*) OnskRvAT. LirTERAR. Vniuerfim hic füpra

P. 179. citati Authores confüli pofsunt ; prae-

U n

primis vero confr. Concina 'Tom. 1l. Oper. cit.

"n

Patuzzi Pinc. 'Tractatus de reg. prox. human.

j (dis

operation. in op. cit. Conten/on. Pinc. Tom. 3.

Theol. mor. difs. de nouello probabilitatis com-

mento, Edit. cit. Luby: L. Z4. 'Tom. I.- Theo-

log. mor. $. 223. Gazzaniga Fetr.Mar. Prae-

lect. Theolog. de actibus hum, confcientia etc.

io

tpfï i

$. Vindob, 17-64.1 :

l

252«

2

138

6036

252.

^ fam cum veritas confcientiae requifita ex

eonformitate eius ad leges habeatur, de ipfis

tanquam Aegula morum exteriori iamiam viden-

.

dum eft. lgitur

MEMBRVM II.

Y

DE LEGIBY S.

"

253.

telligimus autem Legum nomine generatiin

p

ordinationes rationis ad bonum cominune ab

eo, qui curam communitatis habet, promul-

gatas cum intentione obligandi; qua ex notio-

ne perfpicitur, quis Legum author, quod [ub-

iptum, quae materia, quis fimis fit, aut else

deþeat.

|254.

- Legum ornnium- fonr: eft aeterna DET vo-

luntas, cui tanqum regulae aéternae omnes

creaturae, diuerío licet modo, fubiectae funt,

et a quà omnes Leges deriuantur; in fpecie:

A) Naturalis, cuius certa eft:

a) exiftentia, exiftendique nece/sitas ;

b) autlior — DEVS;

&e) Subiectum — omnes homines rationis

capaces, a quibus, quoad principia, et

proximas

dec. i

189

proximas conclufiones, nequit inuinci-

biliter ignorari.

Qul

d) Sautilas, atque perfectio ;

, übiit

e) Immutabilitas, indeque fluens

T

f) Indi/þmjäbilitas -

g) Vt principium vero eius indicatiium re-

fpicimus tum diíuinas perfectiones , turm

generis$ humani fe/icitatem.

"

Ossknv. LrrTERAR.

De lege vniuerfim,

et de lege naturali in fpecie, fequentes Au-

thores legendos commendamus :

ileber

Petr. lof. Difsertatio moralis de lege. 8.

Colon. 1788. Bürgin Martin. Difsertatio de

iure naturae. 4. Rauenfpurg. 1758. Huhn-

;eneratim

!

dorf l'dal. lus naturae in fuo principio cog-

ninute d)

noícendi expenfum. 4. Auguft. 1755.. Stapff

pmmü j

loh. Sigif. lus naturae et gentium. 4. Mo-

x t

gunt, 1735.

Thomas Corbin. lus naturae

ljl

theologice expeníum. 4. Salisb. 1757. de

aj

Martini Car. Znt. de lege, naturali pofitio-

nes. 8. Vindob. 1782. Kiusdem de lege na-

turali Exercitationes Sex. 4. Vindobonae

1776. etc. etc.

Y v

2585.

oj

B) Peofitiuo — diuina antiqua et noua :

i fl

1) Zntiqua :

]

x

a) a DEO lata,

b) a Moy/e promulgata,

T

c) folos obligans ludaeos ,

d) fancta, iufta, et bona,

rat'lonis

&e) moralia, caeremonialia,

-et iudiia-

iiäle

lia complectens ;

Qs

f) quo-

190

O(-äæo

yit; ft

f) quoad haec vltima ; duo praecepta

tempore fuo abroganda praedicta ,

t illi

n lecul

£) Vereque in morte Chrifli, et paulo

poft abrogata.

1)

b) Non illico tamen vt mortua eft,

facta eít etiam mortifera, id quod

non nifi euerfo templo, et Synago-

ga conti.gerat.

2

ä

256.

2) Et Noua, quae vera ac proprie dicta

Iu

lex- eít :

tulis f

(m, v

[

a) a Chriflo Veteri ifubfütuta,

Itprobi

b) ab Zpoflolis praedicata ,

f n

c) omnes proríus obftringens homines;

füS : fe1

tiüsto

d) veteri multo excellentior atque per-

fectior,

! hoD

e) myfteria fidei, moralia, caeremo-

nialia, et iudicialia praecepta etc.

continens.

?

f) ad vsque finem mundi duratura,

g) nequidem a Papa difpenfabilis.

*) OssERvAT. LrrTERAR. De vtra-

que Lege Authores fupra p. 179. ci-

tati confr. qui füfficere pofsunt.

257.

Cum': —porro tum primi in Ecclefia Paflorer

( Them. 178.) tum et fummi rerum publicarum

artici-

Prinfipe: de Legislatiua DEI poteftate p

pent;

oä.ä—*æo

191

yrietept

pent; fruuntur et ipfi vera leges f'erendi potefta-

vedita,

te, illi quidem circa Religionis, hi autem cir-

, &pub

ca feculi res,

Quo patet:

ortu dl

I) Vtramque poteftatem a fe inuicem efse di/-

cretam , infüa fphaera jummam atque inde-

, lasl

peudentem ; ex quo et confequitur:

[ Sy[lägü'

2) Seculi Principibus ius nullum in facra com-

petere, Confr. Them. 178. -

2380

:

1e dici

Interea Lex omnis feu Ecclefiaftica, fe

ciulis fubditos in Con[cientia ftringit, ita qui-

Y

dem, vthanc obligationem neque Legislatorum

improbitas, neque fubditorum perfectio infrin-

gat, neque ad eam inducendam populi.confen-

shoninés

fus, feu acceptatio requiratur; neutra tamen

M

eiusmodi lex debitum obtemperandi inducit,

fi non eft promulgata.

caer

Conor. Zexergo »vnE PoevAr 18 ulla datilr.

:epta gt

, *) OssrnvAT. Li1TTERAR.

Ad has quoque

Uta y

doctrinas Authores quam plurimos iàám fu-

|

pra p. 132. indicauimus, quos, fi lübet,

bilis

coníulas

Videri infuper fequentes pofsunt :

[e rit

Geruafio Augufl. De Legibus Libri tres. Ed.

|

cit. Becker Clem. de origine, progrefsu, mu-

n*

:

sU

tatione, v(u, ac fenfu legüm Ecclefiaftica-

rum. 4. Monaft. 1787. ionymi Commenta-

rius de finibus vtriusque poteftatis Ecclefia-

fticae, et Laicae etc. etc. 4. Ratisbonae 1781.

Barclaii Wilhi. 9í&5anbfung von ber 90tador beg

OJ/W |

Spabftee in jeitlicben SDingen, g. Soiünden 1768,

o [

Digni etiam funt, qui his de materiis legan-

af[fCi'

tur: Zttrus de MMarca Concordia Sacerdotii

et

peüïï

192

O —R*

et imperii Libri VIIT, fol, Venet. 1770. Clau-

dius Fleurii Hiftor, Ecclefiaft. Tom. X. Edit.

(5

eit. /'an Efpen. Opera Bavrthel, opuícula etc.

Vi

i.

259.

r s

[am Legibus hisce, et inprimis chrifliana

od

varia praefcribuntur Officia, a fidelibus obfer-

uanda, cum Generalia, tum et Speciülia, de

li

quibus itidem membratim agerelubet. Initium

Ó0; g

facimus a Generglibus.

lii f

tirefar

Eïgo &

MEMBRVM Ill

DE OFFICIIS CHRISTTANORVM

B)

GENERALIBVS.

^

260.

ifariam ea diftinguimus, videlicet in Off-

Tr

cia l.erga DEM, M. Normetip[os ;.et 1.

De fingulis feorfim, et

DProximum: exercenda.

inprimis de 'Officiis erga DEVM.

26T.

L. Offiia erea DEU'M. Cogn'itione, et

Cultu eius abfoluuntur.

Ergo:

A) Cognofree DEV.

2

eiusque diuinas

perfectiones etc. ,, Haec enim efi vita at«

» terna, vt cogno[cant te elc. » loan.

UE

262.

—

(Deïïzïgæägg;?C)

T93

"t n

262.

n KUl

"i(".',ognïtio haec

Víeuaet,

adeo necefsafia diuinae

Scripturae fedula iec

tone fingulariter promo-

uetur: hinc e

a non tantum abfolute prohibita

non eft

arliti

, led potius fummqperc venit commen-

4

T

anda.

263. -

iilin, d

fritin

Licet autem V.:ïil

ifsima fit S. Scripturaelec-

tio; negam:

is tamen eam vel omnibus etiam

laicis eíse

praeceptam, vel neglectis hac in re

necefsariis

cautel-igs promifcuefor

*

"

e,c'onfultam. —

rgo et

ä64.

TM

B) Cole DEVM tuum

; quo cultu? in-

primis

d

.3) Inuterno, quo refertur -

If

1) fides diuina theologica , —;cuïus necefsi-

l

a

tas tanta eít, vt.(üne: ea impofsibile

fit placere DEO,

Intellivendum id

i

fll,

potifsimum eft de fide explicita vnius

DEI,. Remuneratoris :fapernaturalis

omni tempore nece(saria, de fide in

Jelum Chriftum , ámplicite necefsaria

in. V. T. explicite vere in N. de fide

m&äs

$s. Trinitatis etes;Reliqua de fidei

obiecto , motiuo;y proprietatibus, vi-

tiisque-obpofitis: feifeitanti etc,

(

2)

Spes hnna theolositt; cuius obiec-

| vim [ '

ium,.—— omne verum bpnum praefen-

moliuum ——

'lwm;

tis,; et futurae.. vitae;

DEL.bonitas, fidelitas, et omnipo-

N

tetuv

1b

394

Guie—a0

tentia; chavacteres — defiderium , et fr-

ma fiducia iuncta timori; uecefsitas ——

fumma, etiam refpectu luftorum, cha-

