per[ecution

um

h þgm

protellis , numquam sihilominus

T

def-en.t,

femper

L

f)

UfTe INDEFECTIBILIS pe

rmän]ït. Den'iqulei,

T e[SlP'

g

quum iam per octodecim propemodum faecula,

quamuis- infinitis fere infefta periculis fuevits

firma iamen [emper , conflansque confliterit,

j

eredere iure fas eft : eaudem ct

g) vere

j

34

o—ök::*—:-o:

onot

g) Ut/t PERPETUAM ad vs

que mundi finem per-

: dumturqm —q/Sg. !

$9.

. — Ad. haec fi cogites , menteque paulifperl

recolas , quam innumerabilis turma teftium ,

autoritate, et integritate grauifsimorum, Ss,

Patrum videlicet , Doctorum, Martyrum, Prae-

dicatorum , Confefsorum etc. etc. omni ex gen-

te et aetate, iccclefiam catholicam vt veram

Chrifti Ecclefiam conítanter confeísa fuerit, ac

vt genuinam eius fponíam ore ét calamo, vita

etíanguine propugnauerit; quantis porro di-

uinae potentiae Sigillis , miraculis fcilicet, et

vaticiniis, nullo non tempore iaclaruerit, quam

mirabiliter et propagata in omnem orbem ter-

raruüm, et in medio infinitarum propemodum

perfecutionum, et periculorum conferuata fue-

rit; quam denique perfectiísimo cóníenfu doc-

trina eius, quam hodiedum profitetur , feu

theoretica, feu practica , doctrinae Ecclefiae

veteris primorum trium vel quinque íaeculo-

rum correfpondeat; fi inquam haec et eiusmo-

dialia, quae proferri pofsent, grauifsima ar-

gumenta, depofito partium ftudio, tecum ipfo

diligenter expenderis ; coecus fis, ne quid ni-

mium dicam, oportet, fi nihilominus Eccle-

fiam Romano -- Catholicam tantis ac tam ful-

gentifsimis veritatis manife!tae radiis refulgen-

tein necdum vt .ve

P

ravnln. ac genuinam . adgno-

ueris.

Conor.

Oäö

53

jmp

1) Euidens igitur 2f , feu. euidenter credibile

sifonot.

et credendum efl , Exclefiam. Romano - ca-

tholicam vERAM illam, quam CnsrsTvs

in/lituit, fundauitque , Ecclefiam efse —

et quidem , quum -inter fectas, quae fe

snominant. Chriflianas ,. iuxta $ 525 et 53

paife

teftium,

vna duntaxat vera fit , et efse p'ofs;it.,'

nun, X

2)

VNICE VERAM

fequitur ;

efse. - Ex quo ylt»eriu-s-'

m n

j ex g

3)

VrRAM CHRISTI RELIGIONEM inso-

LA Romawo -- CATHOLICA Éccrx-

vt veanm

uertt, Y

SIA £t fomper extitifse, et adhucdum in.

m

t//a SoLA extare. Confr.cit.S $3- Hinc,

imo, Vi

]

cum fine vera CnmxsTr Aeligione nulla

orfo t

vera felicitas , falus nulla

4

fuper/it fpemn-v

Wiet, !

da (cit. $. 53.)-

4

Extra Eccdefiam Romano -- Catholicam

——

rit, qui

rben

(

nullam falutem dari.

Jgitur

Jf

»pemO

5)

Tolerantif/mus , [eu Laxiorum feu Stric-

"at

Y

liorum ud

i

profligatus iacet.

iierentiflarum lzifce penitus

enfiü d

r

*) Quum Hiftoria Ecclefiae catholicae;

Ecc

]e

[

)

feu Chriftianae ( haec enim vocabula

aQ

j

iam vnum , idemque fonant ) per-

|

t ejus

plurimam lucem propofitae demon-

ftrationi de veritate Ecclefiae adiiciat,

jsim !

illamque fingulariter confirmet: earni

ecult

l

hoc loco in compendio exhibemus,

e qll!

crifica, notatüque digniora ad fora

ys D

propria remittentes. Iluuabit interea

hic cum ceebriora Ecclefiae catholi-

cmmf

cae Symbola, quibus communiter,

te

vti folet, cum etiam libros quosdam,

j 2?01

quos veluti fymbolicos'habet, pau-

tis commemorare, vt inde, quae

-

eius

(

D 4

56

e Oæg o

eius fides et doctrina fit,^ generatim

faltim colligi pofsit.

a) SvwnorA ÉccrrsiAE CATHOLICAE CE-

LLBRIORA.

13 — — Aposrm ICVM, vere ab Zpo

ftolis. traditum..

2) — — NICAENO u CONSTANTINO-

POLITANUM, gprimo qmdem in concilio

Nicanocontra, Arianos conditum ,. pofl au-

tem in Conflantinopolitano contra AMacedo-

nidnos auctum.

$) — —— ulgo AT;[ANASIANVM,falfo

S. ArriaNAsIO ad/zriptum , cum fit par-

ius Viaruir Tapszwsis in Zffrira Epi-

|

fcopi fub finem. Saeculi. ". florentis.

Qine

4) — — LaTERANENSE dHüno I215. is

H

hoc aeneralz concilio conditum.

dum

$) — — ViExnENSE , quod habetur Clt-

f Trgy

ment, VNICc. bE SuMM. TRiINI1T.

actltf

6) DrcnETvM Evaxei11V. pro Infiructio-

Ti

se Zrmenorum , quod incipit : Exvr.TA-

TE DEO AprvTonrt NosTRo efc. etc. vim

mam1

?mv

habens et autoritatem Concil.. Oecurn.

ld

9) PnorEssto FIDEI TRIDENTINA , (td£

ad. calcem Concil. Trvid. extat.

i

. b) Lisnz Eccmsua CATHOLICAE ,SYMBO-

LICI:

1) CANONES ET DEcRE'm Conczlu Tri«

ti

dentini.

C0f

2) CarEcHISMYS. RoMAst' ex Decreto

làbo

- huins Concil, iu/su S. Pxx. V. editus; qui-

bus adzungz jpo/sunt z

3) C^*

51

j genett

UMNE 3) CATECHISMVS. MAIOR PevRr CAxi-

sir iufsu FERDINANDI lwPERAT. Gnn

n

L1CAR

,. 1554. &itus , ei

4) EivspEM CAVTECHISVI-V!VSA MINOR, 'pri;-

ma vice an. 1566. impre[sus, qui vterque

u d

vniuer/ali ferme fidelium vfu comprobatus

.

efl. Denique

NSTANTIM

a n u

A

— .4) Omues. Catechifmi ad sormam Romani

pro Fidelium vfu con[cripti, et legitima au-

I , M ,

toritate adprobati, in Catalogum libro-

dra M

rum nofirorum.

: fymþolicorum Amte reft-

NV f?'

fgtztur.

N

um J

60.

fra à

:Ex quibus omnibus ; ciuid gentäratim de

"AUs

diuerfis extra Ecclefiae Romanae communio-

TOBVIU

nem exiftentibus chriftianis fectis fit ftatuen-

dum, facile eft aeftimare, Scilicet quum in

i habiard

fingulis, quantumcunque fefe chriftianas efse

INIT:

jiactitent, nihilominus verae Ecclefiae demon-

p d

o lifni

ftratiua criteria aut omnia, aut faltim potiísi-

- [v

eir t V

mam partem defiderentur , neutra a Chrifto in-

ftituta. eft, neutra vere chriftiana eft, quaeli-

Jatitie

bet Píeud

*

M

3

h

:

o - chriftiana eft, et ceu falfa iure re-

m

"?Qdiaüdä.

E

*

ar

ail. Prdfeüan—

:Iän Ffþeciä id d

e thäque fect

tica, Lutherana fcil. et.Caluiniana data opera

(wii

commonftramus, grauifsimos, queis utraque

laborat defectus, fingillatim recenfendo -

e& ?

lu d

9 Hunc quoque in finem viriusque Hiftoriam bre-

w'fsimis heic delineamus.

E

a

62.

"

-

5$

ia

P I)

: -Hi-s;.fc'e ergo man

ifefta quarumlibet acatho-

W

licarum fectarum falfitas oftenfa relinquitur;

Hisee enidens Ecclefiae Romano - catholicae

ín the

veritas luce meridiana clarius elucefeit: operae

quentib

nihilominus pretium erit, ad maiorem eorum

mouttra

quae hucusque dicta funt, acquirendam co-

t d

gnitlonem , quae in

dubitata

Ira | * adponim

u5, opera

Qu

c-oniq'u'IUifs'e.

'

n 3- Jlu

TRU

;Belfaifr'hz'n. vobert. Cärd. V-Difpntzïæt'ionum de contro-

L

uerfiis chriftianae fidei aduerfus huíus temporis

haereticos opus: Tomi Ill. fol. Ingolftad. 1586.

Zldviani et .Fetri de' Ialeaburch Opera omnia Vo-

lum. ll. Colon. 1669. Lip/i lufli de vna Religione

aduerfus Dialogiftam Liber. fol. Antuerpiae 1604.

Granduiliers L de Ecclefia Romana fola credibili

et vera. 4. Dilingae. 1716. Dofsuet lac. Benig, Hi-

ftoria Doctrinae Proteftantium in Religionis ma-

teria H. 'Tomi. 12. Herbi;;. 1718. Eiusdem Expo-

fitio Doctrinae catholicae de iis argumentis, de

quibus. controuerfiae funt. 8. Vieiae. Ziusdem G)t

fébicbte von ban 93eranberungen ber proteftantifcen

t nin

&t

&ree 2. 3 Deile Dafjau 1769. Gotti Pinc. Lud. Card.

H

de vera Chrifli Ecclefia. £. Venet; 1750. 4mort

u

Fu/eb. Deuonttratio critica Religionis catholicae.

AU i

f. Venet. 1744. uguenini Dau. V eritas Catholi-

It u

cae Religionis 8. Coloniae 1703. M. de Mahis La

Vetité de la Religion catholique. 8. á Paris 17ro.

JStattler. Beued. : Demonftratio Religionis catholi-

cae8. Auguft. 1770,.J/ieft Stephan. Demonft, Re-

i

ligionis catholicae Tom. Illus Inft. th. 9. Euftadii

eädme

1786. Zümmer

P. B. Veritas catholicae Religionis

$. Auguftae 1790.

Üliers 2lloye foftematifdye 0te

fites 1

tbobe, QDroteftante

h. bon ber 98abrbeit ber fatbolis

HIO!' Jl

fdben $icde ju tüber

jeugeim 8. 2fu9ób. 178 1; Confr. in-

ETU &

« afuper &amlung fei

tter Gontroperé grebigten x... Raps

. Seb, Jof. de n

otis Ecclefiae 4. Mogunt. 1782. etc.

Oæo

59

635.

I

t acato

"TYUSS ab folus xerae Reclelide doc

tripaä

elitquiu

eitiola

feu theoreticas, feu practicas nobis in fubfe-

it: opt

quentibus ordinatim exponendas et inuicte de-

monítrandas, fumimus ; praemittentes eaprops

Fefft eQJUs

endam o

ter et perfpicue declarantes íolida illa ac in-

dubitata principia, ex quibus ratio fufficiens

g5, o

omnium ac fingularum Ecclefiae catholicae ve-

&

1 de -conrfq

ritatum reddi poteft , ac,'etiar»n debet. .

y; fempott

ld. 13.8.6

SECTIO EH

omnia Ve

a Religiot

emiae 16

TRACTATIO

DE

fola credi

" thig. i

PRINCIVPIIS' .THEOLOGICIS.

ligions *

m EXF?'

64.

ymentis, *

Cuujdom v

a plan'eq eft: Theologia, vt alia quaeuis fci-

It

tfntild

entia, fua habet folida et inconcu/sa Prin-

JLad. Ui

cipia, ex quibus omnium , quae in ea diíse-

runtur dogmatum, ratio conuincens ultimato

; catholicgf

?

itas Catho

d Ml !

reddi pote&, atque etiain debet.

; us

65.

Jis cathgilr

Igm(jü h 'f

Aft, quoniam horum princilpiorum*' non

((* Eu'aü

eadem vis eít et efficacia, fed alia quidem veri-

e Rehgmm

tates reuelatas complectendo, obiectum fidei,

"

Jj

fi

1!

mormque coaftituunt; alia autem veritatés 14-

bl

imanu

[COHHH

hs ..oitendendo , 'lfh(eologþiae Canditatum

x H

Hqual

Ed

if d

69

— 0

u- v

quaü ducunt, et in V er-iHcAogn-itione abs erro-

| N T j

ris periculo dirigunt: quare Principia Theolo-

| ünqqitür

giae in conjiitutiua ac directiua a nobis difpef-

cantur, ratio patens eft.

De hlS po&e:ïl', mo.

ijo dg illäg.

DE

i

In

fingul

PRINCIPIIS THEOLOGIA

E

CONSTITVTIVIS..

dipoft

COntent.

t vertn

66.

Haec inter primo ftat loco S. Scriptura ,

tam Zet. quam ANoui. Teflamenti.

In hoc enim

D

omnes, quotquot chriftianam profitentur Reli-

vidioa

gionem, difpari licet fenfu, conueniunt.

dih d

tos adí

67.

hgc [Uy

. Libris conftat illis ipfis, quos Tridentina

Uif

Synodus in canone de diuinis Scripturis enu-

Q ln

merat: quem vtpote iam ab antiquiísimis Con-

ciliis conftitutum , ab.Ss. Patribus ad nos vs-

que transmiísum , imo in ipfa adeo antiqua Ita-

Q

la verfione occurrentem , prorfus immerito per-

IU

uerfae nouitatis Protefïantes incufant.

Tttm

68.

Ql

fe, li

Omnes igitur 'hi libri,- Deutero - cánoni-

110f

cis minime demtis, in cit. canone tridentino

Iito.

recenfiti , non duntaxat ceu libri vere: diuini

Tüm $

diuinam complectuntur doctrinam,, id quod re-

llem

ln j

Afp.c,e'ct-u,Libr. V, T. ex Them. 32. et fq., et libr:

O—

——

61

e m

N. T. intuitu ex Them. 42. et fq.f eüictum re-

pia Ts

anqitu'r f fed :e-t vere diuinitus infpirati funt. :

1obis dj

ofien, s

69.

Interea non videntur efse infpirati quoad

fingula verba, verborum ordinem, nexum, ac

GIAE

difpofitionem , quibus res et veritàtes in ipfis

contentae exprimuntur, fedduntaxat quoad res

et veritates, fiue quoa»d fententias,

&eript

70.

) hoc er

Etfi vero facile in vniuerfum canonis facri

entur V

vindicetur integritas, authoritas, et diuinitas:

dunt

difficile tamen eft, - fingulorum librorum cer-

tos adfignare authores.

Conamur nihilominus

hoc loco, in vniuscuiusquelibri authorem inue-

s Ti

Írigare,. et quoad id fieri licet, eum etiam iux-

mhs &

ta ,,Regulas.iäna'e crifeos determinare.

isimis

; ad nf

n

Quod porro eft ad Idioma , quo facri libri

atf

primitus fuere exarati , conftat, Vetus Tefta-

It

ientum, quoad maximam partem, hebraice,

Nouum vero originetenus graece fcriptum fuil-

fe, fi Euangelium .S. Mathaei excipias, quod

) « d

non graece, fed hebraice, feu verius dialecto

trid

lyro - chaldaica primitus confcriptum fuifse vete-

'ere

rum Scriptorum teftimoniis innixi defendimus.

d q!

pilt

ldem probabilius. adíerendum videtur de Epi-

M

e E-

p

üqlg-b'. Pauli ad Hebratos. : Quae autem d

uan-

j

62

Oæïäo :

uangelio S. Marä primi—tusrrlatine fcripto ac de

eiusdem autographo Venetiis adferuato olim

nonnulli centuerunt, hodie

quidem a melioris

É

notae criticis merito reiiciuntur.

NT

ylicat

72.

quam

Reftat, vt de antiquis Librorum horwh

facrorum veríionibus aliqua dicamus.

Inter

eas vero graecam Veteris Teftamenti Transla-

tionem, quáe feptuaginta Interpretum dicitur,

)

et noftram Latinam Vulgatam potiori dignas

"

confideratione e

lT

xiftimamus, inde de 'Fl'tx'aque

feqllentia :

ib Q

T

a) De illa quidem defendimus, quod merito olim

siaguam in Feclefia Authoritatem obtinuerit,

pism

et adhucdum hodie obtineat.

Eft, (

b) Hauc vero, vtpote legitimo tot faeculorum vfü

in Ecciefia probatam , in fidei, morumque cá-

pitibus cum' Hebraico - gvaecis fontibus , etfi

non vbique verbis, fenfu tamen. exacti/sime

Y

i

sdl

comuenienten , .ab ipfis adeo docti/simis Pro-

teflantibus, PAvr.o FAG10, Lvp. pE Dxev,

li

Wt

Isaco CasavBoxo,; Warroxk , CALov-

!

Ti

10, MicnaErE, aliüsque [ummopere di-

Iv

laudatam, ommibusque veliguis, quae cir-

cumferuntur , latinis verfiombus antepofitam,

vecti/sime a Conc. Trident. Fatribus autlen

ticam declaratam e/se propugxamus.

*) De ceteris peculiaribus S, Scripturae

ltite]

adfectionibus e.g. de ftilo. N T., de

Verby

diftinctione vtriusque Teftamenti in

capita 'et verfus etc. etc.

IPenr

-quacüti re-

. fpo.nq.emvus;.

Ti ]

73. Ei

Ls*

63

il tti

TUato Q

25

4 mdir

. Ettantum ad notitiam primi huius confti-

tutiui Principii: quod autem-eius vfum e£ ad-

plicationem ad res theologicas fpectat

; j4

f/i

cra,

quam hic explicamus , perfpicue declarabit

Um Tonr

us ht

HERME NEVTI C A.

d Transt

74-

m dicit

Elus nomine quid fit itlfeïïigendum, iaxh

ori digi

fupra Them. 5. indicauimus: atque quam vtilis,

e mmq:

imo quam omnino necefsaria Theologo ad ger-

manum facrae Scripturae fenfum, cognitu fae-

|mtrto d

f oj

pifsime difüicillimum , adfequendum exiftat, non

eft, quod multis oftendamus.

lm

;r:orrm;queü

/

75.

b:ïl.' äbfls , ('

Scopus ergo. nobilis huius fcientiae prima-

y at

M:mb (j

rius eft, genuinum S. Scripturae fenfum inue-

) DE Dm'

ftigare, et folidarum Regularum fubfidio deter-

E at

minare, quas ipfas mox proferemus, poftquam

guojtt u

pauca de multiplici TCXWS 5. lenfu dixerimus,

t w

.a

-

nhus t

76.

s.

Itaque fub fenfu S. AScf*ipfuräe i

n

lum rerum

intelligimus. con

, Seipi

ceptum, queim Spiritus S. per

verba, aut per

res verbis comprehenfas intel«

ligendum exhibe

E

Ex quo fua

pte pateícit ; ilf

guadïlï(?

riam exiftere :

le Potifsimum bifa

1) IM-

9!

64

gt

YERBA-

1

I) IMMEDIATVM,

LITTERALEM;

)

LEM, quem verba ex S. Sypiritu

.s intention£

proxime [iguificant , et

: 2) MEDIATVM,;, MYSTICVM , ARCANVM; SPI-

1)

JRITVALEM, pluribus- fane in locis admitten-

dum , qui non proxime per verba, /ed per. vus

verbis expre[sas ita indicatur , vt ves per ver-

t

- ba [ignificatae iterum. quid. aliud. ex intentione

Spiritus S. fignificent, — En vtriusque exgmpla,:

Ü

a) Aon ligabis os bouis terentis in area fruges

tuas. Deuteron. 25 , 4. l. ad Cor. 9, 9.

b) Os mwon comminsetis ex eo. Exod. 12, 46.

"

j

..* ]oan, 19. 36. etc.

p

Hic porro| vterque fen

fus varie fubdiuidi-

tur.

Sic abit

d

D

a) LirkRALIS in proprium , impyroprium, qui

£otio j

&t tropicus adpellatur ,

: gf'ammaticqlein j 'hillo-

ritum elc.

1

^b) Mvsricvs im typicum, allegoricum

: tr'opolo-:

gicum, anagogimm. etc.

*) Notionem vnacum exemplis vniuscuius-

que þorum l-'enfuumk quaeüti tradinxus;

i

78-

Praemifísis hisce, ijuae media, quasue Re-

milas Hermeneutica facra circa quemlibet fen-

fum. S. Scripturae . inueniendum,

vnumque

ab altero difcernendum . exhibeat, videamus.

Inprimis ergo fequentia in S. Scripturarum in-

terpretatione perpetuo . obferuanda proponit

Priggcfigia Generalia :

28) Om-

65

Oæü

l YEMH

a)- Omuia in: Scripturis intelligenda.et: explican-

$ Mtei

- da funt cum relationead Cin1sT

VM $. Av-

GvsT. in. D/.:7.. :

ÁNVM; 9t

b) zmor. Dei et proximi S. Sm'z'ptnmä fiuis ct

cis ao

« plenitudo haberi debet, Id. de. Doctv.

Y

€. 35. &it.

: Chrift.

Hf5 p

C) Striptura totavuus efl liber, quia tota vuo

ex du

Spiritu confcriptaeft. S. Hxgn. inc; 29. Es.*

j exm;*:

d) In hoc libro NvLt.vs eff. eRRoR contra fidem,

anu f

üut bonos mores, muila.FAtsrTXAs, nulla

CUI'. 9! 9

ANTILOGIA, Uiliil SYPERFLVVM.

od, 12;4

€e) ldem Jcriptus efl xxuTVSet ronRis;. FORIS per-

HISTORLAM:;

INTVS

pev

NYSTERIVM,

Gaec. M. A. 9.in Eze-clz.'

7

j

ou

[Í

9.

Pofro et feque';lti

um Regularum hoc in ne-

nprim

Q?

gotiq fumma cura habenda 61:1::

jl P

1) JPeta S. Scripturae in feufa proprio et gram-

maticali fumi debent ,. quamdia .po[sunt ; . pof-

W ','opo;'ä

Junt autem tamdiu , quamdiu nullum praecep-

tum fidei aut morum aut nulla vatio conuincens

vniusculi

ttadimus

dubet recedere a verbqium prgprieta'ïg.

2) -AAlmbz'gz-aitaS-l-item& tbllifw vel per- þcontextum,

vtl per textus alios clariores; item per colla-

tionem .antecedentium e£. confequentium , per

"

inflitutum inter S. Scripturae textus Favalle-

yibet V

pet

limum ; ac denique coufidevando [topum u-

thoris, et S. Textus

vnurm

[

compvehenfa z.

adiuncta . loc Qlijiichq

videam

jl

ihap;ellem , fedes , lm«

ynnu

ut

»

v

y Quu, fcopus ,

E

DN UM

-

»?

t

j

*

66

OQ—-E;!QO

» Et modus: haec [eptem Scripturae

adtendito Lector !

2) 'V etus. Teflamentuni vit

va fenfum lit.ralem ab-

undat allegoriis muflicis , Nouun anagogiis,

4) lilud eft occultatio Noli, hoc efl veuelatio -

teris; vnde vetus per nouum, nouum per ve-

tus exponendum eft.

l

5) 4dd flabilienda dogmata aliasque Religionis ve-

!

(

- vitates comprobandas priia et folidi/sima ar-

T

gumenta ex . [eufa literali junt defumenda.

titdi f

6) - SSolidum nihilominus argumentum etiam a fem-

Tiyime

.. Ju muflico duci potefl , fi nimirum de mente

f qu

SpiniTVs S, certo confíet vel ex ipfis verbis

in loco Scripturae parallelo vepetitis , vel /al-

)

tin fufficienter- declaratis pev . definitionem

KEcclefiae , aut vnanimem fenfum Ss. Faitrum.

7) Interea [eufus mufticus [emper habere debet fun-

)

amentum in litevali«

'Quare hic praeprimis

eft exploraudus.

8) Quodefl ad vfum Tropologiae , libera haeceft,

vt ait DocroR ANGELICVs, his tanium

| limitibus. circumfcripta, vt fequatur pitla-

tem , fermonisque contextum , nec fit violenia.

4dtque hinc

9) Grauifsimi viri ratum iure habent fenfum vert

accommodatitium ; mere autem. accommoda-

titium /eu commaticum , mon literali nixum,

Jed folo cogitantis avbitrio confictum , argu-

6p

mentorum probantium loco et. dignitate duc

Àj

D Le;

Hikngoxvnmo, excludimus.

Auga

*) Praeter has vniuerfales regulas ad fen-

Ilj

fum literalem et myfticum ordine et

ftijj

modo debito inueftigandum necefsa-

Dtaet

rias, infimul hic peculiariter difseri-

gülan]

oti.f-

mus de $. Scïz'pturag varjiä ldi

mis

mem;n

Wlien,

"

6

7

1 Sfrïptwj:

mis, de Locutionibus .tropicïs recte in«

p Letor

terpretandis, de Emphafibus et ad-

n [ilrdund

fectibus, Tropis, et Figuris textus

M o

biblici cognofcendis, etc. 'etcf

] d

o pnt

80.

A

Praeter haec P;fincipia et Recular, quas $.

o

Herieneutica fübpeditat , varia inluper fubfidia et

TL

media Íübminiftrat ad intelligendas Scripturas

t BL sïj'ï'i

maxime proficua, imo et quodamodo necefsa-

jri n

ria, quo(u-m alia interna , externa aliz exiftunt.

x ipis t

gl tt

L

[

i

. 48) Iu TERNA jimt.ï de/iimatib magnjaï S. Scui»-

:

]

!

"PVRAE, fidei obfzq wium , smentis Iwmilitas ,

r dfintis

p5 hn

- €on/cientiae puritas , et deuota orütio. etc. eic.

d i?

ExTERNA autem: antiguitatwn hebraicarum

'ji n

yIudium , fobrius avtis criticae v/us , Hifto-

"

riae, Geograp

uge 'e& Chronolosiae notitia,

lilgrii!

coiuentariorum Ss. PATRvM in Stripturam,

aliorumque in Exegefi mügis.celebrium u-

" /1['5 mF;

"at p

thorum, *) frequens, lectio, praecipuavum

&Editionum, Lettio

;

tfif ial

elc.

num varianiiumn vfus et;f

E 2

tfefumt

accon

grili n

*'es g. Iödm. Maldonatus, Em. Sa, Cog?ï Sanctius ,

gl

Zl

p

4

lhon/. Toflatus , lac. Tirinus, Guill. Éftius , Corn.

iguitl?

a Lapide, lfaac le Maitre de Sacy, Hugo Gvotius ,

2J-

4lugufi. Calmet, Thomas Erhardt,

ern. Lami,

glas 4

M

Didac. Stella, Ben.. Peverii, Ionat. IVeitenauer; Lau-

j

vent. |leith etc. ete. quorum et aliorum plurium ,

m of

p P

praeclara ac vtilifsima opera vnacum plurimis fin-

d

gularibus in varios diu. Scripturae Libros Com-

(itef

mentariis; in.Clafse interpretum.S. Scripturae in-

ue

jenienda proPcan';.

68

Oïäd.—:—äo

$1.

"His igitur adiütüs mediis Hermeneuticus

NI

fecunaum propohtas Regulas in,verum ac ge-

tpium

nuinum $. Scripturae fenfum indagare ftudeat

d trat

et ne quis error in Scripturarum mtempxetatlone

time(

quouis modo irrepat, ante omnia ad anelogiam

U5 !l h

fidei ( quae illarum fumma eft veritatum, quae

pa |

fiue Ícriptaein S. Literis, fiue traditae äunt, in-

Md

fallibili Ecclefiae . catnohcae iudicio vt vere di-

165 ad

uinitus reuelatae habentur ) tanquam ad gene-

fäl H 1

rale genuinae Interpretationis punc1p1um, ad

) aflh' fll

quod ceu adlydium lapidem omnes Regulae

) jlïum.

huc vsque ftabilitae demum exigendae funt,

perpetuo refpiciat,

Tk

*) Ad maiorem eorum, quae de hoc primo

1n

Theologiae conftitutiuo principio hucusque

tto

difseruimus acquirendam notitiam infra po-

Dir

fiti *) Authores iure commendari meren-

LU

tur.

The|

82. Alte-

6

* ASixti Senens. Bibliotheca fancta. fol. Francof. 1575

n

Juagnini Santis liagoge ad S. Literas. Liber vnic.f,

u

Coloniae 1540. Pabiani lufliniani de S. Scriptura,

lite

eiusque víu, ac interpretibus Commentarius. 8.

"f

Romae x614. La Berm. Adparatus. chronolo-

Czw J

gicus et geographicus etc. 4. Venetiis 1735. Car-

n

tier Galli l'ractatus theologicus de S. Scriptura. 8.

1736. Metzger Inftitutiones $. Scripturae. 12. Sa-

m

þhmy

lisb. 1680.. Laudfrid £einr. Introductio hiftorico-

fitis

chronologica. in vetus Teftam. Partes 1I1. 4. Salisb.

Oper

1744. Prolegomena Scripturae S. ad v(um Cleri Au-

fià q

uit. 4. Auguft.. 1747. — Obfiraet loan. De Loc.

potit

"I'heol, Diís.1. de fcnpt. 9. 8. Vindob, 1779. Halzctau

BU

0tit,

Atg,

"ccct o

69

82.

renelt

^ Alterum Theologiae .conftitutiuum Prin-

E

cipium .conftituit Zerbum: DEI non. [crigtum ,

fed traditum.

oare li

Enim vero, etíi pleraque Doc-

[erpretatigi

trinae Chriftianae capita a fcriptoribus Jeozye-

ad ag

Uci; literis fuerint confignata: funt tamen non

atum, Q

pauca fola orali traditione ad nos vsque pro-

àe lr

pagata: quae quidem merito diuinae Traditio-

y vt veti

nes adpellitantur, ,. Zeuete , inquit Paulus Thef-

m adgt

fal. lL 2, rs. ,, Temete Traditiones, quas didi-

» Ciflir fiue per [ermonem ,

|ciplum;

fiue per. Eyiflolam ito-

g Regt

; [iram, . Igitur ;

xdae f

DCR

E 3

I) Exi-

Thom. Ynftitut, fcripturifticae. Tom. I. Prolegom;

i r

in S. Script. 8. Wirceb. 1775.. Goldhtagen Herm. In-

cipio r

troductio in S. Scripturam Vet. et Nou, Teftamenti

itiamih]

Partes 1Il. 8. Moguntiae. 1765- 68. Bezange Hie-

endari t

vonyt. Introductio in Vet. Teftam. critico « Her-

meneutico - Hiftorica, Volum. II. 4. Styrae 1765.

Gia/sii. S. Philologia S. 4. lenae.-1668. . Rambachit

$i

I. l. Inftitutiones Hermeneuticae facrae. 9. Ienae.

rancof. Y

1732. Stemiller Sebaft. Hermeneutica S. 8. Auguft.

Liber Vi

X779. Monufperger. lof. Iulian. Inftitut. Hermeneu-

$, Sctijt

ticae $. 8; Vind, 1784. Hayd. Stephi, Introductio

mentafiu-i

Hermenentica: in Sac. N. T. libr. g. Vind6b. 1777.

Czernii Dam. Inftitut. Hermeneut. N. T. lib£. duo.

ys. ciru

is 1739

. Brunae, 1780. . Celf. Mart. Gerbert Principia

' Scriptllf:

Theologiae Exegeticae. 8. St. Blafii, 1757. et im-

turae, W

primis immortalis noftri . Z/omas Corbinian. Trac-

:tio hi

tatus de verbo DEI fcripto , 4. Salisb. 1775 , quo in

opere; quidquid folidum ac eruditum hac demate-

3147

ria dici pote(t, copiofe collectum, ac ordine dif-

um U

j

[ ^.

/

politum, inüenies. Adifis etiam praeftantifsimum

9

1

opus..Clr.- Jacob. de - Long , .fab- titulo :- Bib/iotheca

11;7

j

1

fi

facra, Ed Maíchian. Partes 1V. 4. Halae. 1778.

1) Exifféutia diuini-verbi sion ftripti fed. ore ad

.os traditi aeque certa efl ,' quemadimodum illa

Jtripturae : meretur. proin

j

2) aequalem cum S. fcriptura autoritate , vtc-

4

Leque

:

3) vt alterum 'Theolo

giae con/litutiuum Prini-

piüm hàbetur.

Quare

4) Errant/ Proteflantes, onan?sq-ue Sectm'z'z'i S.

— ftripturam vt vN1CAM , tf PERFECTAM

j

eredendorum NoRMAM. agnofcctites.

83.

)

Vt vero diuinae traditiones ab aliis e. g

ure apoftolicis, ecclefiaíticis etc.(de quibus

h

oc pariter loco ^nexus. cauísa tractamus ) ad-

prime valeant difcriminari , -

fequentia iuuatad-

notare criteria :

X) Quod femper , quod vbique , quoa—lxþ ab omnibus

creditum fuit, vt reuclatum, certifsime efl

yeuelatum: et fi defuper taceant. .. Literae ,

ex Traditione diuina certo dimanare cenjen-

dum evit. — Ad hoc tamen criterium dignof-

cendum fufficit notitia confenfus moralis Ec-

defiarum , earumque illuftrium.

E

Quod Ecclefia tanquam ad dogma fidei aut mo-

vum fpectans , fiue in Conc. ' Gen. definit , fi-

we etiam extra Conc.. Gen. wniuer/aliter pro-

- fitetur, fi fatis clare ex Sctriptura S. erui

n£&quil, Traditionis diuinae e[t.

3). P'nauimis fenfus et praxis vniformis Exclefiae

^C fetuli quarti " et ; quinti , quin huius praxeos

ftiatur initium ex inflitutione Ecclefiae aut ali-

r e.t,

cuius Concilü , ::gert;gm;i/ignum eft , [empe

vt*

Oæ&O

7

TT

- Vligue creditum fuifse aute feculum 4. et S.

dhnodn d

vt reutlatum, quod. tuwn credebatur.

4) Doctrina, cuius contrarium, Ecclefiae faltim

riltdt, v

praecipuae , feu Apoflolicae vt erroneum at-

que haereticum |perpetuo condemnavunt , |éx

um Dr

Jraditione diuina manauit , fi ea ex Scrip-

iura vel plane non, vel faltim non fufficien-

ter probari poteft.

Siüm: :il S»

8) Confenfus vnanimis Ss. Patrum de dogmate

PERFECTH

quodam in Scriptura non. contento vniuerfa-

li

liter teflantium certum fundamentum praebet

iudicandi , dogma iliud e/se diuinae traditionis.

6) Sedula dein adtentio

dlif & f

1) 'ad matetiam, de qua profertur Tradi-

1

(& quïbus

tio ;

2) ad tempus, an Chrifti a

ts

fcenfum fuþpo-;

( inutil

nat, nec ne?

3) ad eius concordantiam cum S. Scrip-

tura, recta ratione, etc.

d il omul*'ufsl

iil

' 4) ad eius immutabilitatem etc.

$& [.llflf?ï

ad diftriminandas — Traditiones , diuinas ab ape-

u t

ffolicis ,. ecclefiaflicis etc. plurimum [ane conducit.

jym dig

yoralis

**) Confer. Sthenk Gabriel Difsertat. dogm.

de Traditionibus, 4. Oeniponti. 1756.

Wei/s Georg. Di(sertat. inaug. exhibens

| Hmm

Syftema Traditionum diuinarum contra

l dg AllH

ial f

Proteftantes 4. Mogunt. 1779 Galura

Bernardi Di(eertatio dogmatica de Tradi-

f ,

ditione, altero Reuelationis Fonte. $.

Vriburgi. 1790. et praeprimis Clr. Aatal.

»i; L

Zllexander Difsert, XVI.

jus r

Ü

xin.; fegul. Il

jj

Tþm. V. Ed. cit.

,

n

n

: 84; In-

8— wa:;o

—— À

12

*

$4-

fis, dUf

Tradito

Interea;; hcet cum. propofita. criteria ad

hnad A

dlgnofcenuam Traditionem , cum et fupra Them.

Ndigio

ftabilitae Hermeneuticae Regulae ad S.

Tectoris

Scnpturae fenfum cognofcendum perplurimum

Magil

fane conferant:

res tànen hoc modo nondum

penitus confecta eft, nec omne iam hasce pér

ezzulaq erroris per iculüm exclufum. A ccedit ,

l

quod vfus Regularum iftarum hominibus rudi-

TUf T0

bus;:qui maximam humani generis partem cou-

DeColslt

fütuunt, ad certo cognoi"cenuas veritates chri-

ftianas fcxemmo sibilis fit: quid? quod ne ipfi

KUR

Wt w

qmdem Eruditi Regulis i(tis licet adiuti, de ve-

ritate religionis.certi ac fecuri vsquequaque ef-

ficmntur

$

85'-

ftts &

Quamobrem ne fpecie récti, verlque dect—

Q1 QY

piamur, neue vtparuuli fluctuantes omni vento

Yeten

doctmnae circumferamur , .in. medium fupere&

31P )r

inquiramus , quod cum facilitate,.tum et certi-

pos

TO ve

tudine praemifsis omnibus long1f51me antecellit ,

N

féu agendum i iam nobis eft .

ä&ameï

i

DE

Ts

PRINCIPIIS THEOLOGIAE

Thor

DIRECTIVIS

tumq

86.

Sane, vt ex Scriptura facra cuius perfae-

À

pc fenfus etiam in fidel et morum rebus obfcu-

liet

rus,

e»

oæ—&..o

4

3

ru's,, difficilisqueintellectu eft, atque ex diuinis

criefi i

'raditionibus, quae a falfis abs erroris periculo

haàud fatis queunt difcriminari, certa acfecura

fupra Ts

Religionis notitia hauriri pofsit, infallibilis Di-

e 1

rectoris cuiusdam fupremi, feu ludicis fummi

erplurmr

Xlo nondt

Mag?&eriqm praefto fit oportet.

m lst j

87-

, A

Ynibs f

Neque felperïreþ eft, qui chriftiano cenfe-

tur nomine, hanc, qui ludicis, et Directoris

ütta

nece(ísitatem et exiftentiam inficiaretur: in eo

fttes q

tantum, cui liaec directorialis autoritas compe-

w ne d

;at,- ,.vehementifsime digladiatur.

jifi v

g*

98-

. Sic quidem maxima pars eorum, quiano-

ftris Sacris funt alieni, Scripturam S. vt vni-

eriqei

cum controuerfiarum- Iudicem . ac- Directorem

omu

veneratur: alii ob Scripturarum obfcuritatem ,

It fupeïf

ad priuati Spiritus Iudicium confugiunt: Soci-

m et od

niani vero hanc Iudicis dignitatem humanae ad-

qntec

tribuunt rationi; alii.denique alia; et: quidem e

diametro fibi obpofità comminifcuntur Syftema-

ta: ideft: omnes hi fallibilem, incertum, ob-

fcurum, nec vniuerfalem, nec omnibus acco-

GIAE

modatum etc. etc. et eo ipfo inidoneum inep-

tumque Iudicem ac Directorem.adpellant.

Alios. profecto

j

j:

Chri]lu: in rebus Religionis

iles

D

:?

p d

i:gctores conftituit, ali

08 eosque iníallib

3

Al«

rl

74

0———R— .

audiendos, fequendosque Iudices . mandauit,

)

Qui illi fint, ex fequentibus collige propofitio-

nibus :

lnþrz'-mis ergo Dominus Iksvs zdpojlolis /uis

munus: Religionem a fe traditam docendi com-

mifit, fimulque fideles obligauit ,. vt firmam

jis fidem adhiberent. MAvn. vli. MARc. vlt.

Lvc. 1xo. AcrT. 1. etc.

2)

Zfpoftoli vt munere hoc fue bene, recteque fun-

gerentur, Cnumisrvs eos ab omnmi errore in

j

fidei morumque doctrina explananda immunes

fe conferuaturum promifit. Mavun. 16, 18.

28, 20. loAN. 14, 16. Acr. 20. 28.

j

3)

Infuper.| Paftoribus et Doctoribus hisce apo/fo-

licis Paftorem et. Doctorem [upremum prae-

pofuit S. P&rRvM, quem etiam ideo fyeciali

inter cetevos "dpoflolos PR1MATV ad conjer-

ugndam Ecclefiae Pnitatem condecorauit , et

quidem lvRisDicTIONA1S , 50n meri HowO-

g1s. MaATH. 16, 28. loaAw. 21, 16. etc.

4)

PerRvs igitur cum reliquis Zpoflolis in vebus

Religionis declarandis , exponendisque dono

inervautiae fruebatur.:

5)

Porro B. PEvrRo, quum Romae Ecclefiam ere;

xtrit, eidemque regendae immortuus [it, Ko-

manus Epiftopus, [icuti im reliquis iuribus;

Jic et in munere docendi , et praedicandi uc-

cefsit , id

quod ex vniuer/ali Traditione manij

t

feftum eft.

6)

Pariformiter Zpoflolis in officio doctrinae Epi-

l

Jcopi fiue. Rectores. Ecclefiis praepofiti jucce/st-

vunt, quod ip/um praeter. S. Scripturam ptr-

petua Traditio confirmat.

I

2 5d

Oäo

75

N

)

1

f 7) " :Séd et donwn inerrantiae, qm&m ad vnitatem

!

"

E

p

in Ecclefia. perpetuo conferuandam a. Chrifto

"Apo[lolis coucefsuwm fuerit , adeoque ad Ecclefiae

Chriflgnae e[sentialia fpectet , im corpus hoc

Afl i

Püflorum ab poflolis translatum fuifse ves

TT

plane certifsima efl, de qua et . Pagimae

b, t f

Marn. 16. loAN. I4. etc, et conflanti/sima

L Manc.s

Traditio , praxis iufuper Ecclefiae perpetua »

imo ipfi adeo Ecclefiae Romanae aduerfarii ma-

nifeftuut teflimonium ferunt.

nf

ynti ermt d

8)

Quare Epifcopi, Romamo cum Pontifite eorum

n fs

Primate et. Capite , Reuelationis Doctores in-

rit, 16, If

^. fallibiles funt.

»

9) "Quidquid ergo xes1 vxAcvM Roxawo Pox-

As ao

TIFICE SIVE PERORBEM DISPERSI, SIVE

CONGREGATI IN CONCILIO GENERALIINM

fU W

y ibo [iti

FIDEI, MORVMQVE REBVS DEFINIERINTs

omnes , qui nomine : Orthodoxorum veniunt ,

TV ad [Oig'i"f'

TTE

tanquam fixam , immobilem ,. et infallibilem fi-

aniri m*

dei regulam amplecti. tenentur ,. [eu. breuius :

EccruEsrA DocENs — quam Row. PowT.

$ 16, at

cum Evrscorrs confliuit, N FrDEI Mo-

ils i

RVMQVE CAPI']'IBS'S DEFINIENDIS INFAL-*

iliggut d

LIBILIS e/], iure proin v PRIMARIVM Theo-

logiat DiRECTIVVM PRINCIPIVM

n Zoicim-

gdufam?

da » at fequenda eft.

us flt "

uis i

990

pdicnd J

x D1x1mus :

diiotu

.Imo) Epi[copi cum Rom. Pont.

quó acti-

D

n

"

'!

j

uaeinfallibilitatis obiectum penes om-

jii

!

j

.. mes Catholicos- certum determinatur.

Wum!

IIdo) in rebu; fidel et maru

m — quo pri-

Ca^

marium et itidem apud omnes

tho«

"L

OD——B$cS.9

Ea s

tholicos . certifsimum infallibilitatis

ecclefiafticae:- obiectum fiftitur ;

ad

Qquod porro, etiure quidem meuto,

refertur determinatio Diíciplinae Ec-

clefiafticae , qualem vtpote fidei

etmoribus contrariam lEcclefia ne-

quit ftabilire aut-adprobare.

Huc

quoque fpectant facta reuelation2

quidem pofteriora, cum fide tamen et

moribus aut Ecclefiae promiisioni-

bus necefsario connexa: e.g. Aü-

