ea Piu..('nütio Gt3 Eaj adæqug!'&, ïn m

ottone pivia

miti) t

phyüca foliusDEI , ,

& virtute divina per eam

QH ,

communicata agenti fecundo pro prioti ad (uam

minis mov

Qpcmcionæm,&n melius CoDperationem , has:q alua

il in.

gem motionem & virtutem abique docet. D, Á,

quähomo:

Deinde fic arguo : primum egeus movet fecun-

dum ad sgencum ;

31*

1ki

ergo feci

dum agit in virtute

Ptimi ; patet cx S. D. ergb fecundumm a

r,;*;P

IU

lonine,nó

o

,dum pri«

mum movetillud ad agendum , &inv

7:

liiopatet

tie

irtute Ptimi

egi

-3*

rgo phylice Thom, premotum agit

*

.

ula ea

t xeltia

motio ac virtus divina funt prtores cau(alitate phy-.-

Ut qui h

ficáquàm operatio sgentis fecundi,& hoc sgit fem.

Vétsania

per actudum moveturà Deo ad agendum, Ecce to-

confcquem

n

ta quiditas pliyfice Thom.premotionis,

EïgOCX MC

Quoad n. 35. confonat S. Aug, decorrep.& gra-

tia C. 2. fige gratia nullum pror[us facinnt bomi-

DEL eno

us benuus , five cogitanda , — (fue volenda [rve

tll tio

agendo, Quid vero it gratia Clar? explicat L. C,

iitcripfall

ipteliizant hii DEI, Spirith DEI feagi , ut quod

t ply

Ciprior l

ageudum eft agant , .. AfHRUHY EH AE AT ARE MOA

gt tp[i nibil azant.

tlióto u

tem de gratia &libera arb,

agit omnipotens. i cordiéus bomigum

3

ettanm

Ihesart; t

quotum volugtatis eorum S.D. operariautem Deum

Guía fecy

in cordibus moium 1pfüm voluntatis

,

homi-

quaeftuf

nesà Deosgiad agendum &c,

impottat intrin-

Adueys,

ImeoX] n

fece motum folius Dei 1n hominibus ad quem ceu

caulam phyficam fequitur ipum agere hominis,(i-

COQImunic

elilcaciam

cutad agi & moveri caufz: inftrumentalis (quod

PT

importat phyficum previum . fibi impreflum à

principali motum ) fequitur inftrumenti coopera-

tio,ceu phyficus effe&tas ad (üam phyficam cauíam,

a virtutem phylicam,

Breviter

169

: !'.GC) qml

Breviter fic ateuo eX cit. n. 29. ei ki;rm*txif;a DEI

Wolnntate bomo adjuvatur , in quantum amma bo-

Ofit pievia

] pfr am

minsoversr 4DEO ad aliquld aogm:cmdnm-,?:d

l ad qum

Volenaum , vel agendam;Sed 1n quantüm anima ho

j lï&älc As

minis movetutà DEO ad &c, importatur gratüitus

effe&tus in homine,ergo ex gratuita DEI voluntate,

:t D«Aï

vet fecun«

quá homo adjuvatur, importatur &c. Mai , e(tS, D;

tin virute

uti & Min, fubf. fed gratuitus prafatus effectusia

i

impa»

homine,0ó eft qualitás| ergo non e(t iatelle&uo,vo-

litio;patet ex art.meo8 Jfed actus DEImoventis ani«

ute primi

mà,&eft ia anima motajergo éx gratuita DEIvolunr«

x quiz "u

taté, quà homo adjüvatur,im portatür actusDEImo-

[tatephy.

vétisanimam in ariima mota, Mi. fubfpatct e& S.D,

:;giafsm.

,E« to-

confequentia patet , (abf; (edactus DEI. moventis

2nimamiuanima mota , eft phyíica Th, premotioj

ergoex grátuita &c, probatar Mi, imprimis is a&tus

p Agtie

um bottt-

DEI. emoveuütis animam ad aliquidcognofcenduia

&c,eft motus inanimamota teiteS. D. Deinde eft reas

denio fW

liatL. C

litet ipía Dei movencis motio,patet ex art;meà 6,elt

, itqud

etiam phyfica DEI motio ptevia , cau(alitate phyfi-

€&à prior quocunque actu intelle&tás , voluntatis &e;

ipintytot

elicito , uti patectam ex lioc , quàmn antecedentibus

IDC'(O iïbv

qtiam

tcis art; tanidem eft infeparabilis; düm ititrinfec? in

)

m Det

Cauía fecunda pzflive recipitur ab hujus adtione

$

fomi«

quia eftufüs. DEI activus iämpeftonju'n&u's cum

t TottIne

actuejus , quoquis [ Deus | ütitur &c. patet ex àtti

meo XI, nec Virtis divina per ufüm illum divinum

jueda Cgü

commtnicata Cau[e fecunde potelt deficereproptet

ymins,l«

eflicaéiam Virtutis move

^

ntis telie S. Dï, vide aít,

is ('quod

ineuin 13.

vellunt

Coopm'

] CZU[W;

Brevitet

ARTI.

i9

at ex

a

ARTICULUS

v od d

QUINTUS

lutatems

aliq'mrff

Proquohhcfnovo e&actuin, &abanima requie

fequent h

ritur novaDEUol/us ol) lica przvia motio, patetex

tat voltit

afthUlO meo Fl imo, terilo qu-idïCD d zurfus ac

quardaw

quléjat :

p'anoac putoex D. A. contirmanturilli ex hoc arü-

culo 5 & hic ex illis.

fcllicee co

i ff'h

—— 1. Opüs, 9. q. 38. fal/ue ejf.quod DEUS non agit

4; LCH

$" anima, nift pernovi infiuxum nim novus qjle&m'

modo pote]

paw/i provemireia anma ex nova di fpofitione reci-

eficoni

ptentis .. mautfeflum eff enm g;.;ad Dens agit in a-

dirtlla ant

nima tton folum cau[ande s2 ea aliquem babiiea pa-

tejfirio

ta gratzæ vel yivtutis ,[ed etiam incluauda liberun

Du,

arbutritem ad boc velad illnd j,4uod mon proprie di-

f. i

.

Citür infinere

?

fed puugis tnoUere

e «d alum,

( dicit

s. D.

melinanda

Ali-

2 Hen opus 16. mu Ó po ïmempxu d.

ti rgcrdt :

quid potef dm atfnale ad prafent:am a[zcwm , "on

':lmim (

folumfi fet forma, Sed etiam fi fit motor. . ficut eombn-

:*?!16 Wf[

flibile ad prafentians comburentis alla comburitur ,

'Uäl'/a,g L:

e$ quailzber mebile ad prefentiaye rmioventis aíism

Wi volm

99807U70t MY*.

$.1.0, d

3 De.ver.qua(t. 2 2.5. 8 [777 Dem voluntaten

Til doggn

inymutat ,facitut pracedenti inclinationt , fnctedat

Phytetit a

alta inclinatio ,

[ operatto voluntatis eff saclinatie

L 0 quid

quadam volentis in volitum. v.p.. quxition, 106

diplicitg

atticulo 2. C.

velle nibil efd altad quam ieclinatio

Thr LT

guadam in objeilum voluutatis.

loco »ltato quz-

4 DEQ j,

fion. 10j.articulo 4. O. jsza qundprzma aufevtur,

(tháy;

G fecunda manet .. . poteff. autem voluntatem tn-

LT E

nI1

mutareex boc

?

quoa zpä' 12 UVoluisitate operatier

.

$

fécut innaiura

. LIPITRHIAE AntOPI d"!*l Cuexv

N

uno m2é2Hdo movendotasutum

E]

7.»1u?ru0j('zm & q0-

Joigd

luntateza smovet ad x!zqmd volendwm fiue boa

aliquam for mam | fc Íciltcet completam , uti patecex

^ l;

1hà [Cqül-

fequenuibus

$&

Dra cxamcrio meo 1, j dmpri-

i0 paecer

mat valgatati .fcus frme apprwrzare alicujms babitir,

itlusde

quandoque facit vt o hi bor , Qquodprins non

X Q0C at

volebat : atio modo igprimenda aliquam formam U

fcilicet completam ac rataus.|

n tpÍAm volunta-

, .. [rent efl gratia velVirtns.

Sunapi

4» Item loco, citato articulo 9. o, volestas alro

n d

modum cas[t

modo poteff imr,stavi ab a!zym pe

Ipue- féc-

efficientis C$ [ic diciomtus ,

0:40'1 »nsilacreatuva "*r—,f

mm f«

dircále ageretn 'ua/;mt.arem j

BÍ CAWAIPLEADHMICIP»XG-

:M*a p

cef[ artà

?

vel. quabtercenqae . quod , potcfé

h hbctum

Dezus.

tat

RO

r d

$

Itemloco ci

oarti CLlh $ d

a fciendum:qued

4 «dum

€ne dicitur Deus UPC,"';I!FH' D C()//Zz"üæ ;JOWHH!/IH (ZCZ

inelinaudas eoruz voluntates ia malum ,nonef] in-

1 all

telligendusm , mglrjff ibidem dscit , quod Dess mali-

4 , n

El

tiam ippartatur y[ed quia fscut appontt gratiam

; cmbt-

udeizelmatür bominum voluntas ad bonurs ,

:t4

m [f y

fnbtr abit 5mämdym ;quá fubtracla iuclinatay. ea-

IT ATA 45'

Yum voluntas ia malmui, S. D. gratial [*

k! ife

a.2. 0. idiitur duplzczter

quandoqrte ip fum babi-

olugtattt

t£uale doxsi DEI, 7uandoæm' autesm Auxiium DEI

f 1777

(moventit auimam ad bouun. idem habet] C.q.100.2.

m

2. 0. quid auteni (it hoc auxilium, patet l, c. ulairó,

on, 109

supliciter ex gratuita DEI 'vehmmte bemo' adimva-

TL

tMY ,Hn0 modo ,1n g;mntum ARA borigis movetur

itato Q

4 DEO adaliquid cognofcendum , veluolendusa ,vel

| 4;4][!7!57

agendum ,& boc modo ipfe gratuitus effe las m hoeni-

BRj

um I

gn

152

Qbs.ex n.

We ,non e[f qualitàty fed motur qiid m asivas allus

Tif , ufic

eütm motvEntis t moto eff mobis,ut dicit iiv in 3,];*!?)'5

düm , con

adto modo adjmtArur bomoex grataitaDEIvolaita-

motu, ]

te. fecundinm quod atiqnod babituale donus 4 DEO

amima infanditur,

endiad

detvído

Itern 4.. 6. de malo ad 4. morss volustams quo

movetur à DEO , patetl. c. 1 eff ab ex irisfeco , ficnt

tumen p

jus habiti

" Printi,cioa

VA

5.Item l.cad XL ;

J

f be

i

4

u

2

pemane

2 b:

J

W.

,f.ntotio Przga mové

Lismiaueti

L" u-

, QU& db eo ihouthtu? iInquantim

fluendo,pr

pioventur yfic enim ejms fenilisudimem fecipiunt. S,

movete&

D. ergo in quantüm non moventur , ficdifpofitio

tütécompl

eanon manetin iis;fed de(inicelfeinüs , fednon

.

Árguo.

sundolibe

*fempf':'i' Qaoventut ,etgo. zlc*i'oi-n ut novitet agant agä-*-

ac novà

Düm parti

tia fecunda , novà réquiricür DEI motio

?

qo libetun

Virtas j quod auteih $; D.hic per difpolitionem in«

tellicat motioner primi moventis , patecclaré ex

cularis ele

articulo meo 5. n. 2 per totüm.

do&c, no

8. r p.q» 19.a: $. ab eo guod eff ad 'mr;m!iäet,

àgensinar

in&aere p

Won l'equitar aliqua acito , miff ab aliqgó alio Anclige-

doinanim

inrádunum ,ut dicit comim. in fetzsdo Fh)-/ï::o. ref-

dicitirme

p(m.iet S.Dn. quüd cali[a, j

d e/? c'."&:'/ä Contix

-

fzam , 6*

porte? , quod determinetuy ab al

hoyum fe

quo M*tæ?*:wi d ef-

fesium.

& libeum

9. Itéml.e, q. 160 $. 2, 3. ii ob). prima tadoo il

Ihotioneg

fins, 'quad:izawmr Ab 4lio noua eff 1b eo , in que eft ,

ttlibero:

fed À movente. Quod $, D. approbat && ex iplis tet«

Pfïä Ihoye

tninis patet jpatet etiam hm»:,quia in operattone , quÀ

Qum i

n anima ;

DEUSapärmzP Hovendo naturam , "oA operatur

Hatira , de pot. q. 3.a. 7, ad 3. deindealfas mevthis

novum aa

E 1R motb eff Photat, 1. 3. q: ! 10, 4, 2. 6, ergo éftin

-D.(Cdp

moto & non eft à moto, fed ab alio, (cilicet movene

ic $D

te.

lIt noy;

10. Firtis infirumentalis acquiritur irffrumeh-

Dentaen

bé ex bocipfo , quod inovern Aprintipali agente.

j

BR totue

pq.63 aL 4.ad j«

O

»

I1j

DT

Obs. ex n. . & 4. quod DEUS dupliciter

-agit ih a-

nima, uno modo movendo tantüm eam ad agen.

Mi

E Loolta

dum , confequenter imprimendo ei pur& paffivé

in 4 DEO

motum , feu reductionem paífivam de potentia o-

perandi ad actum operationis , & per hunc motum

derivido Virtutem incompletiineam,fine influxu

zäzzrry[quo

f

i

for.

?

,

a

tamen proprié di&to. id c&fiucxmprcfïionc alicu-

jus habitüs, vel formz, aut Virtutis complet ac

Wi

permanentis ; alio modo agit in natura, proprie iri-

,

4

vtf

fluendo;prout proprie influere opponiturtó proprie

movere;& fic imprimit ei aliquein habitum vel vir-

ïzlslMï;f. Sb

tuté completam,ratam &c.his przmifis fic breviter,

:u,:!þoïïcio

, (dnon

Arguo ex n. primo ; Des; Agit 18 Anima , incli-

zando liberum arbttrium ad boc vel illud (cilicet bo-

atabtads

Ü. 0.

n

, &

0v

num patticulare, uti patet ; confequenter inclinan-

uUliv

:H!*'WG

dl

do liberum arbitrium ad hujus vel illius boni patti-

tecclart t

cularis ele&ionem ; led agens inanima , inclinan-

do &c, non dicitur proprié influere , ergo DEUS

ii i

agens in aninia , inclinando &c. non dicitur propri&

jig jnchat-

influere Patettotum ex S. D. fübf; ergo Deus agen-

do in anima & inclinando , magis &c, feu proprie

hfa.

dicitür movere eam acliberum arbitrium ad actum

r;w;

t ,

und d.

novum; fed magis feu proprie movere DEUM eam

& liberum arbitrium ad actum novum dicitnovam

motionem DEI folius , & novum motum in mobili

à ïäæï-" 1ï^

2l & x

Íeulibero arbitrio ergo. Probatur mi, DEUM pro-

UT

1

; üfe

prié movereanimam &liberüm arbitriumad a-

cipt

iif

&um novum, dicit novam difpofitionem à DEO

in anima ac libero arbitrio ad novum effedum, (eu

j afwmmf

novum actum animz & liberiarbitrii elicitum tefte

ai od

S. D. íed per hanc novam difpofitionem intelligit

c(go C&m

hic S. D. novum DEI folius motionem feu actio-

et inortle

nem novam in anima & virtutem novam inftru-

in/mmm;

mentalem, uti patet tum hic tum ex art, meo 3.n,2.

per totum,

: Ar-

j

i

^i

"Á

D

114

tio DELQ

Arguo 2. , D. fic probat hanc fuam conclufio-

illadbonu:

nem :ergo fut, fumeft ,quod DEUS non agit in ani-

motio D]

a nifiper nxyyum proprie mfiuxüm : DEUS agit 4n

eítptincipi

anima tovum cffetlum per novam disbofitéonem re»

Cipientts amima; (ed falium eft [ ait S. D. |quod no-

Ma,eS.

mCOI.j.A

vailla difpofitio anime rccipicxlcis (it novus pro-

Exo t

pri influxus ,crgo falfum e&, quod Deus nonagit

&c. Mai, fic probat. Deus agitin anima inclinando

cipzh'somx

G8 ot & n

liberum arbitrià ad hoc vel illud movendo ad actü

u & t

fcilicetliberum , uti patet; fed inclinando. &c. a€

movendo ad actumliberum, agit novum effectum

hicqimi

rnoyvum animz rccipientis dxfpo(ïtioncm : ergo

net lubs. f

M

Mai. eft $.D.uti & Mi.& hinc ulterius prob:tur Mi,

quandoqu:

eigottiam

imprimis DEUS in clinando liberum arbitrium &c.

& movend"o ad actum, agitnovum effedtum 1n ani-

mentalis, f

ma;quiaagit in ea actum liberi atbitrii qui apte

Acquiitar:

tuc Virusi

mon erat ; deindeagit eum per novam difiþofiticbö

anima recipientis ; quia novus h iceffectus, quem

adu agunt

DEUS agit, provenitin anima ex nova 2nim reci-

ptobiturp

Thoventur:

pientis difpoiïtionc; fed nova illa difpof:tio eft nova

ínclinatio liberi acbitii, fennova DEI motio virtu-

quindo m

ofa,per quam fit effe&üs novus; ergo per eam novà

Mi D

DÉI motionem Virtuofam, fit novus effe&us, Mai.

him fhiOvel

edacunr,

eft S. D. Mi. fiiiiliter ; pet difpofitionem enim hic

( provenit novus effe&tus in anima ) intelligit S. D.

nis i&um;

inclinationero liberi arbitrii ad hoc vel illud (idque

& nonacq

per modá caufz efficientisuti patet, N.4..) feu mo-

pilapente

tionem,(eu ativam DEI folius reductionem ad actü

& d

biberi arbitrii : ergo non difi po[itio anima recipien-

eü ScD-df

tis ad novum effectum, e(t novainclinatio activa ;

in 1 Winti,

nova motio &c. quod autem novus effe&tus anima

MT ag

elicitus fiat per motionem illam vittuofam novam,

Watarg

patet; quia illud fitperaliud, cujus illud aliud eft

QUod . hoy

principium; nam prepoátio per fignificat principiü

COneo qen

ghotds vel adionis uti & ex art, meo a 7. fed inclina-

—— —

ue

Fuïifvfe l

Il

tonclufioe

tio DEI,Quá inclinat liberum acbitrium ad hoc vel

ugs't YTR

illudbonum particulare eligendum , Íeu virtuoía

JUS qitin

motio DEJ, moventis liberum atbitrium ad actum,

fj QNtem fv

eít principium motis, feu actüs liberi arbittii : ergo,

| quuodno-

Mai. eft $. D. patet exart. meo 27. mi, patet exart,

10VU$ PIO-

meo I. 3. 4« c.

mmmy

Ex n. 10. fic fübfumo; fed DEUS eft caufa prin-

jnclinando

cipalis omnium actuumVolütaus & naturæ,Vohm-

doad 4X

tas uti & natura funt DEI inftruaienta:ergo Volun-

jo &t at

tati & naturz acquiritur Virtus , &c. Mi. patectam

neftedum

hic quam in articulo meo 1 2.& : 3.confequentia te»

em: etgo

net; fubs. (ed nonfemper moventurà DEO ,. fed

o.tar Mi

quandoque moventut, quandoque non moventurj

jtrium &o

ergo etiam non femper illisacquiritur V irtuginftru-

m In at

mentalis, (ed quandoque acquititur, quandoque nG

j quiantt

^

^

'

acquiritur ; jam ficInfto: ergo quando illis acquiri-

ont

tur Virtusin(trumentalis, íemper ac infallibiliter

iiponn

actu agunt , quando non acquiritur nec a&u agunt ;

ps, quem

nima red-

probatur prima pars quando iis acquiritur ea virtus,

tjo aov

moventur ab agente principali ad agendum ; íed

quando moventur ad agcndum , actuagunt: ergo..

ptio vitt»

[2 novi

Mai. Patet exS. D.1l. c. Mi.eft evidens; quando e-

nim moventur abagente principali [.DEO ] tunc

«(us, Mïxi-

»enim a

educuntut de potentia operandiad iplum operatio-

nis actum: crgo.Probatur, 2.pars; quando Vitrtue

ca non acquiritur iis, non moventut actu à princi-

ic (qpf

A

eumo«

pali agente, (e Quando a&u non moventur &c. &&

j

ema

de d

etiam actu non agunt : ergo Mai, Patet ex l; c. Mi.

cít $. D. de ratéone enim m[Irumentiefl , quod agat

$n quantim movetur ,€9 itaper irtntem imcomple-

hus a

t4m ,qu& ex hocipo datur infirumento , quod me-

m uovml

veatur & fuo principals. Tefte S. D.claré ergo patet,

quod nova virtus divina inftrumentalis [ & per

|lind d

con(cqucns nova DEI folius motio , quä' fit ea Vir-

; inopi

OC

ii

—tu;äfcio DEO tcfte S. D.g prerequiratur adlh

ut

U

116

(icacquit

ut agat , utque complete poffit agere quodvis agens

fice caifl

fecundum.

Arguo fecundo ex citato textu: & fubf. fed quavis

am ; PäECI

cauía fecunda five neceffaria fit , fivelibera , tivea-

vatuc T

visadelfe:

gat immanenter , five tranfeunter , quoadomnem

fuum actum , quem elicit , eft Dei inftrumentum ;

quod' Doy

turà DEQ

& DEUS e(t cauía principalis omnis actüs : ergo

'Virtus divinainftrumentalis acquiritur cuivis cauíz

U 2gc

fecunde &c.quóad omnem actum füuum quem

illümmoti

elicit ex hbcipfo , quod movetur à DEO Mai, eft

quzelt Yi

oniac (oli

S. D. patet etiam ex N. primo ; quia DEUS agit in

dte ac fa

anima V.g.uno modo movendo tantüm eam & li-

berum arbitrium ad actum , five ad eligendum hoc

(ecundotte

velillud, DEUSautem inagendo in anima & mo-

ex atücalt

vendo ; aliquid a&u facit tefte S, D. de por. q. 3. a.

AlþgUO t

tam moy

».ad 7.cilicet Vim ad effe, mi. patet ex toto articu-

lo meo 1. 3. 4. &c. con(equentia eft .bona, Jam

moentis

Íubfumo , fed Virtus inftrumentalis (ïgniücat prin.

ad preíen

cipium motus vel a&ionis , 1. 1. q. 26. a. 2. ad 1.

voadun

movetra

patet etiam exorticulo meo, 1. 3. &c. ergo princi-

pium motüs vel actionisacquiritur cuivis cauíz fe-

vetücactu

cundz &c. quó ad omnem fuum ectum , quem eli-

femþct ha

cit ex hoc iplo qued moveturà DEO: ergo ex hoc

quadoqu

ipfo quod voluntas movetur à DEO ad electionem

etiam non

eledionc

À. acquititur ei principium mottis (ui , vel electio-

nis , quemtune elicit ; & ex hoc ipfo quod movetur

que , quar

àDeoadelectionem B. [idem e(t. de ele&tione

quentia p

C. D, E. ] acquiritur voluntati principium fui mo-

DELis

tás vel ele&ionis B, pro quolibetergo novo a&ufeu

mOlüS, fc[

actionetam caufz neceílariz , quàm libere ; tam

Oiownn

trsxïlï:untcr,quäm immanenter agentis préerequirie

äDEO t

tur in eis prafatum principium ,id eft Virtus divina

5nor

infttümentalisad eífe , & per confequens motio di-

h'bcbat',

vina nova ; feu divina operatio in quovis agente (e-

&

mentyleg

iVimmC

: :undo ; per quam vitus ea fità D&o tefte S, D.

fic

117

drigagets

fic acquititur cuivis agenti (ecundo pro priori phy-

ficx caufilitatis ad quamlibet füam actionem elici«

& qpævis

tam : pacecenim ,quod voluntas fcmpcr non mo-

12, live4-

veatur à DEOad electionem ; nec ergo femper ei

idomned

visad effe acqniritur ; Sed acquiritur ei ex hoc ipfo;

mentum ,

quod movetur à DEO ; & ex hocipfo;quod move-

lls 1ergo

tur à DEO [idem eft de qualibet cauía, etiam trans-

ivis caul

eunter agente Jaccipit motuminfe à DEO , & per

um qucm

illummotum acquirit intrinfe. $divinaa Virtutem,

) Ma, f

quz e& Virtus ntiu fieri & moveri exiftens; & ef

Jj agit n

uni ac foli DEO proptia id eft foli DEO e& propriid

em &li-

dare ac facere illam Virtutem in quolibet agente

viüm hioc

fecundo tefte. S.D.patet etiam hic arciculus meus $.

3 & mo«

ex atticulo tertio, Numeto 17. 18. 20. 21, 2.2.

Dl'uq'g'a'

Arguo breviter fic ex n. 2. quodlibet ad prafen-

Xto articts

tiami moventis ( ícilicet foraeliter talis, feu actu

n J

moventis ) a&tu movetur,S. D. ergo etiam voluntas

fictprit

ad prz(entiam DEI , movencisillam ad electionem

v 3d I,

v.£4 àctu movetur ad illam ; atque femper actu non

movetur ad electionem 3 DEO,fed quandoque mo-

;0 princi-

cafefee

vetur actu, quandoque non ; ergo Voluntas non

uem Cll

fcmpcthabct przfentiam DEI moventis , &c. íed

Q £X hoc

quandoque habet eam , quandoque non, Subf. ergo

etiam non femperin fe habet motionem DEI ad

e(tionem

Jeledio-

ele&ioncm fubratione motüis; fed tantum quando-

|movetut

que ,quando Ícilicet a£&tu movetur ad eam ;confe-

electione

quentia patet,& hinc ulterius probatur; quia motio

DEl activa Veluntatis ad electionem fub ratione

w u me-

motüs, feua&tiva divinareductio voluntatis ad ele»

j u

&ionem ne quit eíTe &ine electione: ergo dum acta

:æ[cqllirl'

à DEO movetur ad electionem , importat Volun-

tas novam DEI folius motionem , quam ante non

us divind

habebat;coníequenter novam Virtutem ínftru-

yotio die

nte

mentalem,& novum, per hanc motionem Virtuosi

g

ISI

divinam caufatum effe&tum,fcilicet ele&ionem.

D..B:

H 3

Argna

118

Arguo breviter fic ex N. 3. Deus dupliciter im--

tatis ad n

mutat Voluntatem ['uti & naturam j vel tantüm

Prædctm

Cv divi

movendo, idque fine impreffione alicujus forniz ,

liberume

Ícilicet, ratz ac completz, uti patet hic , & ex toto

art,meo R. vel movendo cum hujus imprcfiïonc b

tjo divina

fed càm DEUS facit , ut precedenti. inclinationi

aC lib

fuccedat alia inclinatio ita quod prima aufertur , &

fici t

fecunda manet , tancimmutat Voluntatem : ergo

Q quac

vel tantüm tunc movet fine &c. vel cum &c. mai.

potmtia c

eft S. D. uti & 1.2.q. 110.2.2. 0, q. 112 2.2.0. Mi. eft

a lib

Ob h

S.D. confequentia p:tet; | fuüb fumo; imprimisnon

femper fic immuta: [ (cilicet per motum caufz eff. ]

C u qud

movendo cum imprefTione prafata,uti patet exS.D.

ags:e]f f

Item ex opuf.9.jam cit.ergo faltem ficimmutane

perimdi

do eam per modum caufz eff, ac movendo eam ad

vfrime

adbac d

sgendü,imprimit ei tunc motum ; actus enim mo-

ventüsin moto eft motus,confequenter quoties Vo«

tentionei

luncatem effective immutat;movendo cam ad agen-

suraculi

dum, toties eiimprimit motam & Virtuté , per qua

tiartin j

fit completé potens agete , & limul a&tu agit,

1/!0 Pm y«

Atguo breviter (ic ex N. 8; cawfa qua eft. ex fe

eipalu f

€ontingens,oportet ,quod determinetur ab aliguoex-

$D.exh

teriori ad efe&ium led voluntas creata eft caufa ex fe

quálibe

contingens refj pc&u cujufvis a&tus liberi : ergo.Mai,

of p

S.D. mi, patet ex S.D. 3. contra gent. ]. 7 5.9wod vo-

CtCiufeg

luntas fit eaufa contingensex ipfmms perfetiione pra-

dptitis p

UEl QMMA Dn0h babet virtutem lunitatam ad unum,

fed habet in poteff ate preducere bunc velillum effettíé

'D'A.Pu

"

propter quem efl contingens ad utrumlibet. Patet «u-

VLTTM

tem, quod voluntas ex (e non habet virtutem linita-

qHts

tim ad unum &c. eft ergo cauía ex fe contingcns [re-

tentigs

ípedu a&duum liberorum: ergo fubíumo:; ergo

fená, g

eportet quod determinetur ad quemvisactum libe-

&iSPCf[

rum à Deo, idq; adtive & effe&tive,uti patet ll.hic cc,

Velitis; o

fed in hac adtiva divina predeterminatione Volur-

CPNIN

tatis

1l

liciter m

tatis ad unum actum liberum fita eft formaliter Th.

id] tantüm

^

pradeterm. ergo, Mi. Patet quiaillaadtiva & effe-

us fotme,

&tiva divina determinatio Voluntatis,ad ununa atü

&ex toto

liberüm eft caufa phy (ica «&usliberi; e& enim mo-

preflont ;

tio divina a&iva & applicatio Voluntaus adunum

nclinationi

actun liberum; ficque prior eft illo caufalitate phy-

fectur, &

ficá, cftque infeparabilis ab a&ulibero , quiaim pli-

tem 4 crgo

cat , quod DEUS Voluntatem indifferentem &in

y &c, mái,

potentia exi(tentem moveat , determinet.ad unum

10 Mi.et

actum liberum, & non fitin Voluntate actus liber.

primisnon

Ob:, hic bene quod S.D.de pot.q.5.2.7. ad 7. di-

caeef.]

cat. u 4404 à DEO fit in re naturali , quo attualiter

uecexS D

agat e[l vntentio, babens e[fe quaddam incompletum ,

'

Apimutarne

per modgm ao colores [unt in aere $ F'irtus avtis in

jo emad

énflrumento artificis, Ivem l. c. q. 6.2. 4.0. explicat

enim mo»

adhauc clarius, quid l, c.intelligat per prafatam in-

luoticsVo-

tentionem ; ubi ; 'irtus ad cooperanduwm DEO i

mad gt

anir aculis in [antlis sutelligipotefl ad modum fow-

T pet que

r

marnm z'mperfe&grum ,qu& intentionts vocantmr ,

4glt

gqua non permaneut nifi ad pra[entiam ageutis prín-

zï/?:xft

eipalis ,ficur lumen iu aere $ motus in tnflvumento

hgt

S.D. ex his jam patet, quid velit S. D. dum docet ,

;caulä u fc

quodlibet molile ad prafewttam moventis atin. mo-

vetar, patet etiam quid velic. dum docet; 44« ['ícili-

ergo.Mii.

cet intentiones |non permanent , vifi ad prafentiams

Wlod tUt«

Tut pf*

agentis principalis ; quia licet DEUS (emper fitin

Sanctis,imoin rebus omnibus triplicizer , uti docet

S. D.A.p.q.8.a. 5.0. fcilicet per potentiam .in quantié

i fell

; Daret at

ejus potej atiomnia (uebduntur : pev prafentiam , in

m liniti"

quanitmomnia nuda [unt €4 apertaoculis ejuss per

jogetstt-

e[fentiam,in quantum ad eft omnibus ut cau[a ef-

fends , S. D. non-tamen femper prz(ens eft fan-

30 ; t(f9

&um llbc'

&is per modum agents pcincipalis , feu a&u mo-

il hic t

ventis; opetantis fcilicet in illis intentiones prafa-

tasad miraculafacienda , tete S. D, l. c. fed fic

y Voht

as

H 4

[2

I20

eft abíensillis dum ceffat opetari eas in eis: proba-

cmpleiei

tut inartifice 5 licetenim hic V. g. pedibus ftet fu-

aipdligen

pra fuum inftrumentum , vel portet in. dorío, fi ta-

turi DEO

men non operetur in eo Virtutem artis feu non ap-

]ib, (enne

plicet ad fcindendum artificialiter movendo illud ;

tunc dtüt

fic veré eft & dicitur abfens illi in ratione agentis

idque pe

principalis, ita & DEUS vere eft, & dicitur abfens

?r'mcipiun

à caufis fecundisin ratiene agentis principalis,dum

25 1nmit

divingm m

actu noni movet eas ad agendum , ncc actu per mo-

tum fuum iis Virtütem ad elfe imprimit quá adtua-

ut4,confe

liter agant : ficut ergo motus non manet in. inftru-

piyücam

mento , quantumcumque artifex fitei præfens , nifi

præviam p

actu moveat;ita & Deus non eft praíens caufz (e-

Arguo j

cunda (fcilicet ceu inftrümento fuo) tn ratione a-

guraman

gentis. principalis , feu moventis , nifiactuagat in

COntra gCll

illa, & hzc ad agendum adtu moveatut, patet clare,

quodfer'

opus 3. c.130. oporter quod D EUS cuivis agenti ade

&itceffar

fit intevius quafí inipfo agens , dum s[uns ad agen-

quzeltati

dum movet. & q. 27. de ver. a. 4. in arg, fed contra:

neres cel

[

$

i

Dens non dicinr effe novo modoin creatura, mfi per

tüsut in fi

boc ,quod novum effetlum inea facit. patet etiam

riörcqnirit

l.c. depot.q. 3. 7. Ó Vide art; meum 16. ubitefte

Qu Poten

S. D. DEUS cuivis rei eft quidem prafens , ut con-

tilis m

fervator, quamdiures eft , non tamen ut motor 5

tetiomni

nec confequenter ut caufa principalis. fuo' inftru-

Hitamacp

mento ,nift dumactu movet id ad agendum , &

temqrinf

a&tu per motionem illam, ei Virtutem ad effe com-

municat, fic enim formaliter eft in&rumentum

ido,que

DEE, feclusà autem hoc DEI motioye Virtuosá,eft

Qpmi p

Oe ii

res quzdam [ ait $. D. 3. p. q» 19. . 1. | feuinftru-

U5 cefan

mentum inchoativt ( (eu cauía principalis per for-

üsütin f

mam Ídüam ratam ac completam) fecus proptié for-

( intqye

malitec accomplete.

[ttt, du :

Arguos Pirtus agendi n[flumentaliter. , datur

Átguo

complft&

121

i probz.

complete fuffrumento , quando atiu movetur àprin-

J5 (te: (

eipalt agente; érgo quando Voluntas, aétuimmuta-

otío ( a.

turà DEO movente illam ad quemvis actum feu

elinon ap»

lib, feu neceffarium (idem eft quzlibet slia cau(a)

ndo illud;

tunc datut illi complete Virtus agendi, eligendi &c.

ne agcntis

idque per divinam morionem , fed illa Virtus eft

Itur abfeni

principium a&üs Voluntatis,ergo quando Volun-

palis,dum

tas immutatur &c. psinde hzc Viruis ei datur per

tu permo-

divinam motionem. Mai.eftS. D. uti patet fupra

quiadie

art.3. confequentia patet.Ecce predeterminationem

jn infitu«

phyficam Thom. Eccenovam motionem DEI

eíens, nil

prazviam phyíicam pro quolibet novo a&tu.

s catie .

Árguo z'mpoj;'bzle'fjl quod fieri vel moveri alicu-

t 4UOfe d«

juiveimaneat ,ceffante motione moventis ; ertio

u gnt n

contra gent. c.6 . n,4...Ergo etiam impoffibile eft,

atet Catt,

quod fieri Vircutis inftrumentalis cujufcunque ma-

at a

neat,ceffante motione moventis,ergo etiam Virtus,

771 at

quz ett utin fieri & moveri exiftens,non poteft ma-

d cont:

nere, ceffante motione moventis;aliàs non eric Vir-

; m;/f Plr

tus ut in fieri & moveri exiftens;bac autem necetfa-

tet etiam

rió requiritur,ut formaliter complete fit inftrumen-

( ubitete

tum plotcns tefte, S. D.nec fufficit Virtus inftrumen-

5, üt Cofl«

talis per modum quiefcentis, eodem S. D. tefte: pa-

t motor s

tetinomnibus inftrumentis; praeter Virtutem enim

o inlti

ratam ac permanentem, eflentialiter exigunt Virtu-

jum ; &

tem ut in fieri & moveti exiftentem,ad hoc,utagant

elfe com

actu, quz Virtus diutius non duratip inftramentis ,

umenturm

quamà principali moveantur , ceflànte enim moti-

nuosagk

one ptincipalis, ceffat iu mobili l'infttamentó jmo-

u inftti

tus; ceffante motucellat efle & Virtus; quia eft Vir-

tus utin fieri & moveri exiftenste(te S. D. -ec boc

; ptt f

opriï fot-

eff inconveniens (ax S. D.) wt buju[mods fFatim cef-

fent, dum ce[Jat mowens moverc.

Arguo ficif DEUS mover Foluntatem a

d ali quid,

f Mm:

;Mff[m

Hj

12pojJi-

122

ampoffibile eft buic pofitioni. Quodad . illad Foluntas

g mb

50n (oVEAEUr . 1.2. Q« 10.2. 4.. ad 3. erge cüm fem-

c[guctiam

pernon fitíu Voluntate ele&io &c.etiam Íemper

quccau(an

non erit motio divina fub ratione motüsim ea. Sen-

movetiad

fus ergo hiceft: (i DEUS per fuam motionem , ac

lcunque

pet Virtutem communicatam illà motione , movet

motus n

Voluntatem adaliquid. v.g.ad primam velitionem,

quando D

eledionem &c.. impollibile eft huic pofitioni, feu

Jmta

motioni ac Virtuti divinz , quod ad illud Voluntas

tusinítrua

nenmeveatur,

fleas telle

AMMovere enim Foluntatem ad volitionem , e/eíts-

infacto d

onem &c.eff educere Foluntatem de potentia volen-

denoyo l

di, eligendt , adipíam volitionem, eleffionens &c.

pere nece

atque eo m[Lanti,quo D EUS [ic educit Foluntatem ,

vittülem]

sp/a volido, eleclio &c.fit €9 exiffit. quia edutlio po-

ftentemc

teptia ad a&ium non pote[f eff [me atiu:tum quia a-

f o

lias Foluntas maneret inpotentias tum quiamovere

bili evide

bic éff applicare ad operationem , apphcare adopera-

Ob

tionem c[E uts, ufus autem vei [emper eff conjuntlus

phyfciT

es1 atba ejus, quo quas utitur.. Icain terminis pul-

171][ Y

chré argumeutaui D. Kitíchex D. À. pro me , &

LUE À

contta fe; & fic evidenter in primo fuo lib. pag. 68.

Virtu r')z

& 69. probat phyficam premotionem Thom.

h tPj?; ,

quam tamen à fe erronee putat fünditus ex S.D. de-

quel ó

ftrui annon hic patvulus David [. Blacidus ] pro-

pndi i,

cerum ac famoíüm illum gigzntem , univerío Tho-

d quap

miftico agmini formidabilem , acinfultantem ,ad

(it inf

bellum provocantem , in fronte , pärvuïo lapiilo ex

quando «

limpidiífimo fonte ang. accepto graviter ferit? an-

0s (

nonin tetram profternit? annon proprio fuo mu-

Q d

-«tone proptiis fuis formalibus &zput elabícindit?an-

,

non ptofttato hoc gigante totum pteudo Thomifta-

Ul(dmp]c

rum agmen in fngam fe vettit?

gm: agit

Arguo ultimó; ff atim quando movens ce([nt ma-

vVtEYEs

1213

Y

id ol

vere, mobile ceffat moveri. never.q.27.2.4,ad 10,

5 Cüm fem.

ergo etiam quando peus cellat movere qualemcun-

àm (emper

que cau(am fecundam ad agendum,ftatim 1illa ceffat

j ea, Yett-

moveti ad azendum,fed (tatim quando mobile(qua-

iontm, 4c

liícunque cauía ) celfat moveri ad agendum , ceffat

he , moyet

motus in mobili r qualicunque'caufa ; ergo ftatim

elitionem,

quando peus &c. Mi. patet ex att, meo. 6,

vitioni,feu

Jam fübf, ergo etiam ftatim ceffat in mobili Vir-

d Voluntas

tusinftcumentalis divina , utin fieri & moveri exi-

fteas teíte S. D.(ecus eft de Virtute, inftrumentaliut

em d-

in facto effe teftes, p, ergout mobile fiatcomplete

itia volette

de novo potens operati in(trumentaliter,debet recie.

honem .

pere neceflario in feà principali füo agente; novam

pntatet y

virtutem inltrumentalem , ut in fieri & moveri exi-

eiuftopt-

ftcntcm;confequcntcr novam motionem fub ratio-

/ qm f

ne motus, perquem fiat przfata Virtus in ipfo mo-

uanniutrt

bili evidenter ergo manet probatus hic meusart. v.

TU

Obs, bene quod in feqq. textibus claré pateat

nj

phyfica Thom. przmotio fi bene intelligantur.

munis PUL

Infivumentum dicitur aliquid agere,ex eo, quod

IOHIC:&

movettr à principals agente 3. p.q. 19.2. 1. ad 2..

. P;g.68.

Virtus inflrumentalis: acamiritur. znfirumento exe

» hom

boc ipfo , quod movetur 4 principali agente 3.p.

X5 D.de-

quatt.62.3. 4. ad 3. inIrumento datur. virtus a«

dus ] pro-

gends - inffrumentaliter - dupliciter ;

40 7"H0-

A:grfo Tho'

do quafi incboative y - quando snflituitur in fpe-

antensa

eie . inffrumenti-.. lo modo datur. completé.

)pilost

quando atiu movetur à principali agente , — ficut

j fc[ii.? 4

quando Carpeutarius utitur ferrá, — 4 dift. 1.2.4.

o [uo u«

Q- 2- ad . de perfetlióne infirumenti eff , quod a-

lfcindi[?m'

£4t, dnquantum movetuy , idque per Virtutem

[homita-

incompletam. de ver. q. 27.à, 4..ad 7. Omne a

ua &o

qum

ge agit , n quanfäm eff in attu. dcfpot. q

9. 3.

«t

I24.

$. a. 1. 0. fecindum boc aliquid agit , quod comple-

principium

um eff ens in aclu : de Vet. q. $. à. 9. ad 6.

Rcfp,:d L.

ANula res poteff ia quemcuuque atium prodire, ni-

4DEO d.

fi Firtute motionts divina. 1. 1. q. 129.a, g.0. dem

agendum )

qune, n t

docet de Ver. q.24.a. 1,ad 3. & à, 14. 0. AMovens

C enim n

