verfarum. [cbolarum feétatores ( inter quos & iples

& adhuc . zelare audet doctrinam Angelicam ) 946

modum3$.1 bomaomnes bos finilesque terminos exipli-

er.

eandi nun H(qnequaque vecipiunt. ; panlefgfæ glit

e

TO

2j

de iis difcurrumt.

Erimiuscu

Ecce habemus fatentem reum,

modoadhi

habemusífectatorem fchola i íchola angelica diver-

menem D

íx, quid adhuc egemus tettibus? breviter fic arguo :

st desnsdo,quo Deus voluntatem movet; mens $,

Publicvco

nenubos.

T bom. sntelligt poffit ; Jsgnificatio terborum. quibus

Dig 4f

$. D. atitur, in bac materia nece[arib ad men-

lm tenet

tem tpfius exponi deber , deinde hujutmodi expofi-

(undi, tex

tionem necell;rio ipfe expoli'or fequi debet , (

omuino ha

mentem illius cujus terminos exponit, fequi velic

d creatur

fed Pater Exim : licet fignifcationem verborum ;

timetunti

quibus S. D. ütitur in hac materia, ad mentem

Iem L

ipiius exponat, nontamen l?:quituthujufmodi ex-

deratirlc,

pofitionem uti teftantur publicéejus Ícripta dictaca,

mm G [a

ergonec mentem S. Thoma fequimr de modo ,

]tem lat

quoDeus voluntitenrmovet;Major quoad primam

|utiosibus

partem eft Par, Eximii , pag. 1. quoad. zdam pat-

DITRTT

tem patet, ut enim quis tequatur meutem V. g.

c€

tledym,

fuatezii in aliqua

o

ravi conttovería materia non

i ptiori do

fufficit , quod terininos , quibus utitur (uarez in illa

Mittlledu,

matccla 4d menten; ipfius , & ex fcriptis ejus expo-

LUA 1177

nat ; fed necefLirio euain hujufmodi expoíitionem

vfertyr.

debet ample&ti , nec a Aterinzalhgcrc,quam ís, cujus$

terminos iuilla materia exponit;alisipfius mentem

/u/?lk, & l

nunquam ikquc:ur,hccc càun aifcquatu: h.e.iutelli-

qwjgmjïc.

Ht ex hoct

gasüc'Thomitte vel catholici allequuntur ac intel-

dim VaLity

ligunt imentem hzreticotum , fuariftarum &c. &&

tio rationi

converfo, non tamen (&qxummr: minor eft Pzt.Exi-

? jedivei

mii utiipfe jam faffus ett. coníequentia tenet, Patet

intecim quod tuum fuorumque in D.A. erroré tan-

inqubusi

demin fenio feró cognofcat, publicifque typis edat.

Pt opií

vultenim D,A.te&e pac.Exinio pag. . quod relatio

I;. 4, 7, 0,

predicamencalie fit effentialiter accidens phyficum

261 q.*z.al

quod etiam clare pr.ob.ät pat. Eximius ex S, D. P1g

BL Exim

46 47.& 48.57. lin, 1o. hoc ipium tam

en PQ.CCl'

V nof

Eximius

Q D. |

25f

ltem tetm,

Eximiuscum fuis omnibusfemper negavit, ac [ui

tlica vt«

modo adhuc pernegant 1mo íuam fententiam ad

mentem D.À. defendere prfumunt , uti teftantur

i äica:'guo:

^ tretis $,

pubhcæ eotum thefíes ac Ícripta, fed de his in fe-

quenaübus.

m qmbur

- Pag. 4. errat, dum fic docet : relatio fatioris .. fa-

i 4d thth-

lum tenet (e ex modo noflro apprebendendi &$ fignifi-

0di expoli.

c4ndi, texius,quo probatid ex S,D.de pot.q.3.a.3.0,

j dcbäï, (

(bqui velit

omauino ha5et contrariü : ait eniim S.D.reïäup(l)ez)

ad creaturam non efl realis relatio fed [ecundum ra-

erborum ,

tionétantim...in Deo eff f(ecundum rationé tantism.

jdmentem

umodi et«

Item r.part.q. 15.2.7,0. e15 1 rebnr spfis im fe confi-

deratisl, c, j moneft aliqua relatto reatter ad fcien-

Ptadi&;t&,

tiam; €3 fen[ums |fed [ecundixm rationem tantium.

je modo ,

Item loc.cit ad 4. non eff inconveniens qnod are-

Mmmm

lationibus realiter exiflentibus inve , Deus denomi-

iduin pif*

netur , tamen [ccundum quod coimtelliguntur per sn-

iten Y. g.

ateria foit

tellecium noffrum oppofita relationes in Deo. iacioné

à priori docet $. D. i. fentenr, dift. 8. q. 4. a. 1. ad 3.

yacez in il

sntellectus noffer nonporef accipere. relarionem in

ejus expo-

yolitionem

Hh0 extremorum ,quin intel/tgazur 12 illo , ad quod

imis, Cujlls

refertur. ideo panit relationem quandam circa ipfum

féibie, €8 figusficat ipfumrelatiué s unde iffa relatio

us mentem

qua fignificatur in [cibil(E8 intelligittr in dl wti pa-

l eincelli

ür acinttia

zet ex boctextu). noneft realtter in spfo . fed [ecun-

dim vationem tantum (ed de hisaliàs, eft eniim rela-

m&c t

tio rationis tantüm ensratioriis, habens tantüm effe

f at ene

objectiv? in intellectu,five in ipíis rebusintelledtis;

eiroré a

in quibus intellectus illud facit per actioné füam,uti

patet opuíc. 4t. cap. 2. de pot. q.7.2. 11.0. 1. p. q.

ï)v is cdäf-

13 a. 7. O. 1. ad Hann. dift. 50. a. 1. 1.lentent. dift.

yodrelito

16. Q.2. a. I. evidenter ergo eft falfum;quod docet

hylicüm

pat. Exim. fcil. quod relatio rationis fe folüm tene-

,'Sn D'Pag'

at ex nofílro modo apprebendendi & (ïgnificandi

cis , 1

Eximii

cum D. À. tefte fit in ipgïs rebus intellec

quibus

p4

P

$6

: D Erimi

uibus intelle&tus eas Fürkmat per illum. modum

fuü apprehendédi, breviter fic: quod eft in Déo , in

nfdu|

fcibili, in rebusipfisin fe confideratis &c. :llud non

7l dibit u

tenec. fefolum ex modo noftro apprehendendi &

vtj

figniticandis (ed celatio rattonis eftin Deo,in fcibili

qundoerg

um cenfcq

(acintelligiturin illo) in rebusipfis &c. erzo. Mai,

Patet, Mi. eft S. D. peto ec

omni fora

go ut ad hoc vrclpqo.ndcat-

ulteriorad

E, P. 4".fch.

qmmdiu

APPENSIO CADL,

II.

liem pag.

tidiotir

* þ:g. 7. docet ex fr.n-&o-'Fhoma 3 Phyf: le&. 5.0.

quamp

cuicunque ineff motus , sllud movetur ex, quo textu

adu ) duot

clàret , quod falfum fit 1d; quod habet in primo fuo

euvdám p

morenim

libelio pag. 2 3: quod inclinatio omnem formam ,

abait f

pocentiac , naturam coníequens fit motus, patet ex

:

art,imn

eo 9, ftem & 7; Confitmatur motus (ait pag.

go tunc (

$. exS. D. Jeff actus ex1fLentis in potetstia ; [ecuadum

tendit at

quod bujsj;nudi,b. e. 7o0t us proprie e$l i/44,2mo f[ub-

ncquc Cfg(

omnem fo

jel i forsualiter »oversr.J.c.Pcobatid exS.D.pag.cit

Irem pot.9.ubi relignirur tgstur,quod adsficatio

fotüs;uti

ff* acbus adificabilus in quantim bujufinodi , €8 ea-

Th.pte

dem ejf ratio de aliis motibur, $.. ergo alix motus

hiceviden

7

füncactus mobilisin quantim bujuímoai, h. & in

Pag

*

quantüm mobile eft. calr [ ait S:D. opuíc.48. c. .

.mm" I/f ig

AV n

de ptedicaméto patlionis telte pat,Eximio pap.2 7. ]

avicanfatur $n aqua.. pro uteft in fiuxs , diitur

f0 Pl?. l

matus. Iteml. c, de przdicamento actionis cap. I.

n frimy

&

ot

Wi

te pat. Exim, pag. 2 8. caler [ecwndmm quod ejt in

& hia

finsn, feit. quia magis $ magis participatur in agsá

ef us inti

dicitir muthii, vides ergo quod fit de eflentia motüs

P"Wlpium

quod ft qua ii vehiculum ac actualis tendeutia fub-

19.ve( ]

jectiin quo eft a&tu,ad terminum ulteriorem ftatim

Toum

fuccetlutum,quandiu ei ineft motus,c etiam docet

Pltt ia

Pa«

-

üt modam

Pat. Eximius ex S. D. pag, 14. & 15 . ubi : duplex f

n Dto, in

refpe&u: feu ordo quisn entitate calores :mperfää*i

Xc, uludmon

effe debet ut Mla . denominetur motnus. .. fecundus

hendendi &

refpeclu:s efé ad ulteriorem acium flatim [ucceffarum,

kco,in (cibil

quando ergo potett elle mo:us in voluntate eam (ta.

o tf00; Mal,

tim cenfequens dum à Deo creatur? quomodo in

: rc[þondcal

omni forma potentia, natura ? ubi obfervo tunc eft

ulterior actus (tatim fucceffurus , & — (uccetfurus

quamdiu eít motus in voluntzte , potentia &c.

[I,

Item pag. 17.aitex $. D. 3. phyt. le&. 5. litt. L. -

Ius dicitur actus exilentis in potentia,unde suodcime

yfiled.po.

que imperfecium accipiatur st non in alind . ( Ícil.

x quo textü

acku ) dresrur terminus motus C non erit sotus [e-

nprimo fuo

eundim quem aliquid movetur, addici ; ícil. actu ,

»formam ,

mox enim fubdit S. D. z poze i. aliquid incipit de-

albari &6 fLatims alteratio tmterrumpatur. ceilat e-

tis, pateLex

ts (ait pg.

o tunc ftetim motusin dealbabili, quindo non

( 54;?[2;7(1&6"1

tendit actu in aliquid ulterius. licet tendere poflic ;

4 H-

neque ergo inciinatio voluntatis ftatim eam [ uti &

U;.DP&;ICM

omnem formam , naturam &c. | confequens effe

motus,uti ertonee docet pat.Exim. ut fic motiopem

j «t

4 & u

Th. przviam potletex 5. D. expungere, fane patet

) ii mouis

hicevidenter quod fuave angelicü tuíurriü ei defit,

);ji, h. Eill

Pag. 7, lic arguit : fubjeclum non. eff smotus , qu'á

U!bn*gl 6h

motus eff in f'ubjecto L. s. phy(. le&. V. litz. D. motus

autem nuon e[] in motu, ergo. in primo autem fuo li-

jopip?

g, IU

bro pag. 137. docet wirtus canfe prima noventis eff

onis ap. -

$n primo motu. idem habet pag. 5 4. Y ex his vides

qwd g

&c, ubi addit: virtus autem la appetibilis in amare

ggrinip

eff ens incotpletumy imtentionaleper quam amor eff

principium seotus tendentis n appettbile, Yvem pag.

«ntia motts

jeutia 100

2 9. vetf. habitoautem &c. pag.46. verf. cum Deus

yem tim

youm &c. Si ergo virtus divina in effe entisincom«

j doct

pletafitin motu , uti vult pat, Eximius , etiam

i

motus

158

motus eritin motu, quia Virtusilla divina ( utpote

opic, 4

m Y

eílencialiter accidens phyficum) petit & debet edu-

ci de fuo (ubjecto quod eft motus, tefte P. Exim. e-

di XC,not

ductio autem & ter a inus cjus Ícil. Virtus 1lla funt

on potcü

incodem (ubjecto, utpote resliter. una entitas ;

fcqucnm

motus [ sitpag. t 4. j ad qualitatem efi imperfe-

patttet N

a qualitat , eigo etiam motusadillain Viriuitem

Confi

eit inperíedta Virtus; fibi ergo contradicit Pat.Ex-

hiber tel

im. ac in alterutro errat neceílario. . Secundo übi

LT

conttradicit, dum dicit: /u5jeUnm non eff motus ; €8

um p

Virtus can[e prime moventis eft inprimo motn ,Sie-

imperfei

nia hac fitin priino motu, utique motus eft fubje-

" mcip!a

&unm illius. peinde: /s5yeium non efl motus Dat.Ex-

liàm (j

ten(um u

im:ergo fubje&tuin virtutiscaufz prima moventis

non eft motus,ergo hc Virtus non eft in ipfo mo-

Aämm

tuled inipío mobili (eu potentia aiva;rurius ergo

m pe

fibi conuradicit Pacer Exiamius,

re/pc&u

liectal

APPENSIO CAP. III,

leenime

minus au

Ag. 18, habet: Primm gradm caloris,.. fecun-

ücquchi-

P

dum [uam entitatem acceptus non dicitur fimplis

tompzra

eiter qualitas , quiapradicamentanon denominant

nini ult

ab[olute &$ fimplester nifi aliquid in eo genere perfe-

formlit

&pum f[ub fe contenium.....ficut materia primaredu-

poté me

&ive ponttur 1n pradicamentó fubflantue ita prumua

LETNTT

gradus calorís caterique imperfetls redutivve ponun-

&cciditei

tMr n predicamento qualitatis. Haec eque falfa funt

Md termi

(exceptà materia prima) ficut falfum e(t quod intel-

W fotm;

le&io, volitio &e. non finta&us entitativé perfecti

eLhissr

ä

ac completi,falíitas patet ex art,meo 8 underegero

fnon p

ipíi verba fua propria contra me in fuo prodromo :

ub(lan

ubi: NfPsibi boc ex $.. Thbom. offendatur , propris

übllan

cerebri commnentum effe putabo.. Si dicas S.. D.

Vperf

opuíc.

159

ita ( ütpote

opufc, 48 . de ptzdicamento actioniscap, 1. : it: bec

& debetedi-

autem allio immanens ([ilicet intelligendi (« ntien-

: Exim.e

di &c. »oz eff direcle tn pradicamento aclioni:, ergo

Ttus 1lla (unt

non poteit elfe ens phyíice completum. s; N. con«*

lna entitas ;

Íequentiai quia eft directe in genere quàáliczus uti

(f mpef-

patetex S. D, in art. meo $8.

i Vituitem

Confirmatur ex S, D.5. Phyf.leà. z. lit. c, ubi fic

dicit at Ex-

habet tefte pat. Eximio pag. 11. estegnan aliquid

yecundo bi

eoveatur ,. eff 12 potentia ad duos aiius, [l ad

P amty ;

attum perfetium quic[fl terminus motus C ad atium

j mot , -

smperfeiium qu eff motus [ic aqua antequam calefi-

useltlubjee

eriincipiat , eff in potentia ad calidum fiereC$ ad ca-

u D Ex-

lidum e[je | ícil.vel utinten(um ut duoV.G.vel ut in-

e movents

ten(um ut 7.&c. |eu autem calefit 5 reduciiur in

in plomo-

allum mperfetium qui eft motus u ndum antem in

jrutiusergo

atium perfeilum, qui efl terminus motus [ed adbuc

refpettm illius manet n potentíaquia motus Forma-

liter talis,tantüm explet primam potentian;['mobi-

l

le enim eftin potentia ad duos actus tefte S.D. jter-

minus autem ipíius explet fecundam potenuam,

rlzun /ICW-

flcquc hic et a&usabfolut& entitativ& perfectus &

citir p

comparative tantüm imperfectus fcil : reípectu ter-

desminitt

mini ultimi. Patet etiam ex hoc quia motus propri&

ttrt pefff'

formaliter & elfentialiter e(t a&us imperfectus, ut-

L

L]

rimattlle

pote mera via in ens; ficque e(t a&tus 1aperf:ótus

terminus autem morum confequens id non hibet .

,a prim

"m

acciditenim entitati caloris inteníz utduo V.G,quod

[we p

sf lunt

ad terminum ulteriorem orzdinetur;(ecus e(t de mo-

quodinte*

t« formaliter tali,uti probat ejus definitio ex S.D.fie

ex his arguocontta pat. Eximium : ideo materia

j prfed

-

rnon ponitur directe (ed reductivé in prædicamcnto

anderegtro

xtodrormo :

fubftantia ; quia e(fentialiter ordinatur ad formam

g m

fubftantialem ex quibus duobus fit unum completü

(ubftantiz,(ed entitas caloris

j 5 v

& pc:fc&um ingenere

R 2

intenía

oPl (^ '

260

intenía ut dico non oriipatur. effentialiter ad gra-

gydequi

dum intenfionis ut 3. 4. &c. ergo.

divina n

" Confirmatur ex s.p.3.phyf. le&t. s lic. J. tefte Pat.

j 4 f.1t

Eximio pag. 17 ./Motus dicitur atlus,con[eqtens veró

tio caufe.

comparatur ad ipfum [icut pevfeium ad imperfetdn..

deficeren

2 Unde 7nadcmzque imperfeti um accipiatur ut non

àDeo mo

$n alind tendens dwitur terminus motis C2 non erit

propoüzic

motist, fecundzum quem aliquid meveatur ; utpote [s

mediamt

aliquid iucipit dealbari € flatim. alteratio 1mter-

rutipatnr, Dreviter (ic.

Conjunget

as vittuo

Arguo: terminus coparatur ad motum ficut pet-

queexttet

fe&uin ad imperfe&um,fed entitas albedinisinten-

fisfecundi

fauti V.G.& ut non inaliud tendeos , eft terminus

motáüs ergo. major eft, s. p. minor fimiliter confe-

C àpk

ásenim ia

quentia bona eft.deinde ; .phy£leGt.s.licz.fic babet

s. D. tefte pateximio pag. 12.. Qwibiber motziu eff in

conjungcr

lC entitat

eodem fenere cutz f& tevmitno non quid:m iA 7aod

puté paf

motus ad qualitatem,fit [pecies qualitatis fed per re-

dutlinem. Etgo etiam motus dealbationis qui fta-

lictaejs

1mmutzb.

tim interrumpitureft per reduciionem i eodem

[us dtion

generecum fuo termíino ,. fedfuus terminasnon

histounte

eft (impliciter ultimus (ed intermedius , ergo mo-

tis eft per reductionem ineodem genere. cum füo

quead cz

terminointermedio ; ergohié eftfpecies quali

S'D'supu(

tatis.

hq l(ld t

mcon,g

Pag.20.& feq.fru(tra laborat in folvendo meoar-

gumento,quía loquor de medio(quod eft effentiali-

1!7u1d Mtn

ter catifalitas divina virtuofa ) conjungente unum

" S. D-I

alteti quod itarealiter. diftinguitur ab utroque ex-

COntradrA

tremo, ut entitas ipfius non (itentitas extremi, qua-

le V. G. eft unio (übftantialis , f1 admittatur ut ter-

(Ortque

tía realiter diftin&ta entitas à materia & formá ; mo-

CUf jem

tus autem & terminusfunt una realiter entitas, for-

uti UT

maliter tantüm íeu modalitet diftincta ; Virtus er-

tlepos

g^*

261

itec d fti

£o, de qua loquitur s. p. l. c. in meo funic, eft Virtus

J teleDar,

divina in(trumentalis; uti patet fupra exarr, meo t,

feten i

3« 4« $. 16. &c. quz definiteffe dum definit opera-

iprfeda,

-

tio cauíz fecundz, ad quam daturà DEO. quaque

JAEHT ME OH

deficere non poteft propter efficaciam , quam habet

C n erit

à Deo movente immutabiliter tefte s, p. Unde hzc

w; uptef

propofitio eft certiffima & ex ipfis terminis nota :

mediam realiter entitativà diftinctum ab extremis

ratit lt

conjungens unum alteri imimutabiliter ceu caufali-

tas virtuo(ía, (tare non poteft (ine exiftentia utriuf-

m ficüt ptt-

: diptsintefie

que extremi, fed motio pei ac operatio in ipfis caii-

e(t tetminüs

fis fecundis ac Vittus qua pet eam ipfis communi-

liter confte

catur àpEo, eít tale medium, ergo, major patet, ali-

v fic habet

dsenim immutabDiliter conjungeret & íimul non

u d i

conjungeret, Minor probatur , quia inprimis reali-

ii Qd

ter entirauve diftinguuntur àcauía fecunda , in qua

putre paíTiv? recipiuntut , fimiliter ab operatione e-

^ fm' yrr f'te

licita ejus, uti patet ex art. meis. 1. 3, 4, &c. peinde

juis qai fa.

; jj eodem

immutabiliter con jungunt potentiam activam cum

Íua actione uti patet exart. meo 11.18. & s1. Ex

rmingsnon

his ruint omnia qua habet D.t, Exi mius pag. 22. uf-

, tigomoe

que ad cap. 4. male itaque negat Dat. Exim. contra

;e cumíüo

S. D. 3. p« . 19.a. 1. ad 2. hanc confequentiam: 74«

( qide

liquid movetur ad agendum; ergo agit. Patet ex art,

meo 1 1, & 1$. ficutenim [ addit Pater Eximius ]4-

o meo f«

liquid movetur adformam taetiam mavetur medi-

(tefeaid

yente uD

—

até ad imotum qui formam confequitur , Probat id

€X S,D.L p. qQ. 125. 2,2.0. Ex hocruríus patet

contradi&io , quia hinc fequitur, quod inclinatio

tremi, qui

confequens omnem illam formam,ad quam movet

saturut t«

caufafecunda , fitetiam mediate 3 canía fecuida

ornà R

entics d

uti expre(se fentit S. p.]. c. Quomodo ergo verum

efle poteft , quod docet in prinio fuo lib.

, Vitac

pag. 46.

R5

Dewus

go:

262

iumin v

Deta um primum motum, [cil. inclinationen ( pri-

motusqua

us motuá eff inclin-tio ad [aum objeélum tanquam

fb bonuml.c. pag. 23. ) tmprimat.... dscttuy ves o-

alem depe

mnes nv Uere ad (uas oper attones. íane aliter docet S.

palüonc c

Pa Exia

D.:zz operatione (211) 444 Deus operatur movendo

MALUT APA , WO OpEY ATMY WALAT 4, CC 90 CA OLUS aC incli-

preria,q.

mento Pl'(

natio pet que Deus aovet non eft à caufa fecunda

ullafed àíolo DEO.

cmmpræl

cundama

his evanel

APPENSIO CAP. IV.

Man

Pzg. )

P

Ág. ;6. ait. ZMotio soventzs non. pracedit mo-

tum imobilis natura $ caufaltate . veali fed fo-

4 7"41

dnes rationzs. Yo pris.o. sutem . fuo libeilo p*g-

lje m

9

99. fic habet

*

ex morm l qui imprimitur fecu-

quoagit:

ri ab artifice & in co recipitur patet l. c, | ff fe-

dum) mj

quatur 460 mori h. e, fciffio fecoris mote

dnteci

ee Motio movcntts ducttur shotio ad atiionem mo-

f tnf:m

££, AÀunon hic motio moventis artificis ecurim

u paece

ad Ícindendum , przcedit fciffionem fecuris naturá

mus ,

& caufalitate reali? utiquefant; & hac fciflio eft

Iem:

motus in mobili fal. ligno ; & hoc fitetur. Pat.

monnil,

L

Exim. inlib, 2. pag. 295. ubi

L]

Operatio arttficts

« ts

qua operauur im (ecuri operante [etkum.... eft a-

af

liqualts catta operatimts fecuri.... Quia opera-

ü5in ls

£0 arttficis non. [upponit, Sed facit fecurim. im a-

diatione

&n primo proximo. completam / ad operandum le-

diatione

&um. Iiuonem dat folidam ex. $. D. pag. 143,

vemedi

mfirimentum [ aX j proprie. dilum ...... debet à

t Virt

sovente ahkham Vartutem 4cctpere pet quam i-

IXc) imr

ftum effectum (qui excedit propriam Virtutem in-

Vetomr

ftrüment l.c. ) Operetur , qua Firtus eft aliquod

fivitin

ens incompletum , 18tentiouale , €$ bec Firtus pr-

CU

prie dicutar Virtus mfirumentalis À conflitut rem

Operat

sllanm

163

ii ( . |

sllam ín ratioue inflrument: &c« motioitaque &

[ n:nqmm

motusqua iunt una tealiter entitas, non habentre-

JOLLMI 144

alein dependentiam, patetex $. D. opufc, 48. De

ter dcet$,

paífione cap.t. quem textum videcitatum apud

Y miUMd

Pat, Exim.pag. 3O. fecus e(t de motione phyfice

usacutli« |

pravia, quam agens principale imprimit fuo inftru-

a fands

mento pro priori ad operationem inftrumenti; hzc

enim præfupponit primaim ; & prima pracedic fe-

cundam non ratione folüm fed reali caufalitate, ex

his CV&BC(Cit argumcmum qUOd contra me format

pag. 32.33. & 14.

uttdit m

Pag.37. lichabet : p alias naturas [ prater pri-

ulid f

"ama4uam tanquam priumum movenis e$ aAgeus i-

bello pg.

píe primo mover €$ agit. | mediate bac ( 1cil. id

situr fecu

quo agit id eft formam, & id quo movetur ad agen-

JJf |

dum ) szfluir. Dicitenim S. Thom, Quod Dews me-

uns motg

diante corpore. caleffi Virtutes €$./ motumin. corpo-

turem 1«

"A inferiam derivet. Sed apcrcö ettat Pat, Exim, u-

is fecuim

ti patetex art.. meo 16, vers. Siergo confidere-

ris natirà

mus &c, confonat deVer, q. $. a, 9. ad 7.

Item 2. fent. di(tin&t. 1.a.4. 0. Dens smmediaté

-fciffioelt

tetur Dat.

snomnibut vebus operatur in quamtum. Virisa. [wa

y rtift

eft ficut medium conjungens Virtmtem cuju[vis caue

TT t/] f :

fe(ecunde cum a,erat:ane fa. Influit quidem De-

W 0P!T4-

us in hzc inferiora mediaute corpore czlefi , me-

"m d

diatione [ utitaloquar | fuppofiti; fed non me-

diatione divinz Virtutis, uti patet hicexS. D. fi-

udyt l

ve mediatione caufz minüs univerfalis , (ecus divi-

i, P

dett 4

ng Virtutis, Deus ergo influitin omnia immedia-

qun «

t&; immediatione Virtutis ( five immediate mo-

-

xem It«

vet omnia ad (uas opcrationcs & ficinovendo de-

rivatin ea Virtutem fuam isftrumentalem , qus

T

eít.medium conjungens Virtutem ratam cum fua

117 Ll

ï,'w[ fim

operatione, tefte $.D.)Corpus autei ccrleíteimme-

R &

diatione

il

26

diastione caufz minus univerfalisymotz tamcé 1Deo.

p nimÁ

errat ergo evidenter in intelligentiaS. D. Patet exi-

ufqu:ad (

(ius. Patet ex $, D. l. c. de ver : boc [ait $. D. 1. p.

pgár et

q.8.a. 1. ad 3. jad maximam Dei virtutem peri-

" pnm ff

web , qund ummediate in omntbus agaxt. liem

gmyetot g

1.c.q. 36.2.3. ad 4.. quantó. [nppofitum eff prius

7wimgcm

ism apendo, tanto. Virtus ejus efe immediatior ef-

yPol.

fettus s quia virtus caufa prima conjungit fecundam

enim dilt

f 40 tfäf?l(i.

vinom )Ji

Addoomhis coufa principalis immediaus in-

tnit 4d d

fluitin effe&um , quàm ejus inftrumentum ; Deus

Éurcum a

autem eft caufà principalis re(pectu omnis effe&tüs

$.D.anno

qui eftà creatura,Shaec Dei eft in&rumentum;:ergo.

&appliat

Minor patet ex att, meo 1. 3. 4. &c.major probatuc

aCtionem

inftrumentum enim tefleS. Do&t. uti & patExim,

motoni [

non Potciï influere per propriam formam & virtu-

tem potentiá fcil. proximé com pletà fed per motü

APP

virtuo(umà principali fibi fuperadditum ; bic erga

motus virtuofüs mediat inter virtutem propriam

Nibil |

ratam inítrumenti , ac inter ejus operationem in-

COlttover

frumentalem , eftqueà (ola caufa principali ; ergo

i hoc ur

virtus cau(ze principalis eft iminediatior effectui

quam vittus rsta ac propria in(trumenti,

Quantum etret pag.58. & feq. patet ex att. meo

7.9. & 20. lem ex att. meo 1.5.4, $.. &c. textus

!s £,

quem habet pag. 39.cx S. D. male à pat. eximioin-

quod in|

telligiturjdum enim ait S.D.oportet movens $ motáé

miotsin

e[fc [Imul,quantim ad motiis principium, non tamen

r

türimoe

quantitm ad totum motum ut apparet in projectis

3

lum co

tantüm loquitur S, Do&, de movente creato , -t

d p

con(tat ex 1pfisS, Dodct. verbis; & ex ll; jam cc.,

Loq,

"Vide amice le&or , quàm verum fit hic illud:

!'m!l!&ul

qui non fuerit difcipulus veritatis , erit magifter

Dd j

crcotis ; fan& angelicum fufurrium "non percepit

pat.

16

tavéaDeo,

pat. exim.falfitas eorum qaüz fparfim habet p22.40.

) Duteteyi.

ufthc ad caput j.facile patet ex 4rt, meo 11. & 18,

tD I'P*

p2g.4I err;t, dum ait: »wf/auam[ S. D. |ex motio-

Wt perti.

ne primi roeventis infert ablvones i mferiorzug agents-

4 [em

&m , ertor patet hinc; quia /zf ramentum dicitur ali-

n d p

quitagere ex eo, a]uod muvwetur à principat: agente,

tdatur d.

3- P- q. I9. a. 1. ad 2. imo D. E. fibi contradicit; fic

i fcindam

enim diícurrit in.fuo lib. pag. 69. ssevere ( di-

vinum ) /ie eff uti ; nti eff appheare principtuma acti-

nediatis i»

onis ad acltonem j ufus auteim v et [emper eff conjun-

um ; Deus

Uns cum allu ejus , quo quis ntitur, ia bene D. E.ex

nis efedus

S. D. an non hicS, D. ex motione L EI, quz eft.uíus,

sntumrrgo.

& applicatio Erincipii actionis ad aCtionem , infert

t probatur

aCtionem infetioris agentis , (emper con junctam

( paz.Exim.

motuoni DEI;

a & virtil»

d jet moti

APPENSIO CAD. .V. ET VL

1; hi etga

j propmzn

Nihil hic habet fpeciale quod maáteriz. noftre

tionem ift«

conttoverfe contrariatur,à veritate proin dictorum

ipili etgo

in hoc utroque capite pro nunc abitraho.

joc efei

i

APPENSIO CAD. VII,

exatt, meo

& textus

Psg, 64. errat rucfus in DoG.. Ang. dum ait

LU

.

etimioite

quod inclinatio omnem formain confcqucns fit

motus in fui productione à Deo impreffus. proba-

,nut um

turimóexipíopat. Eximio, quia pag. & 3. ponit

:projlä" ,

hanc conclutionem: izzelleclus Lumanus quandoque

fezto , ud

eff in potentia rasttém s eaique probat bene ex S.

l, jum &

D. 1-p.q. 7 9. 2,2.0.& pag.6 4. (ic concludit,244ndo

;

hic duf

sntellelius e(d n potentia tantium, nullum alizd pris-

epinm intelhgendi babet , quám vVirtutem. antelli.

j mgitt

&5

gendis

yi Pcrccplt

Pate

266

e

ndi: ptobat ex S.Doct.t. p.q. tof. a. 3. 0. exqui-

quaotum d

f

us infero: ergo incbnatio ftatim confequcns omné

tiftcando;

formam, potentiam &c. non e(t motus, probatut ,

gcndum. p.

inclinatio ftatim confequens intellectüm , non eft

Eitot pat.l

motus ; ergo, confequentia patet , antecedens pro-

1 & q

batur ; inclinatio tatim confcquens intellectum eft

iguishabcr

principium actüs intellectüs, fed ( etfet otus, non

dum [ibi

elfet principiü a&üs intelledtüs , ergo. minor patet

touo Dei

bilisealoti

ex pat. Exim. quia motus non eft virtus uti aic pat.

Exim.intellectus auté dum eft in potentia tantum ,

Ex his(oly

nullumaliud intelligendi principium babec quàm

qutem], c.

virtutem intclligcndi ,eodem teíle, ergo. major eft

qum d T

pat. Exim. psg. 57. & 38, ubi forma eff principium

u deir|un

quo tgnis F. G. agit 5 fecl inchnatioeft principrum. ,

tusisdead

quo inclinatur , ut tunc , quando [nbjeclum calo-

nec f pro

tis capax tll applicatur , in aclum calefattions ex-

ejus; iedà

eat. Probit id ex S. Do&. de malo q.6.0. £» re-

DD

bus naturalibus invenitur forma, qu& efh. primct.

quod. 7 [

ium ablionie , C9 imclinatio confequens. formam

LUPVR

ex, quibus [equuur. actio, Jvem 1. p. q- 14- a. /8. 0.

lem i, P

fornia naturalis... nominat principium adtionis

0 dt vetq

fecundüm hoc, quod habet inclinationem ad ef-

dum aute

fectum ; ertat proin pet, Exim. & fi»i & Dodt.,

C [ed ad

Ang.contradicit , dum docet , quod inclinatio

friotio

omnem formam , potentiam, naturam ftatim con-

gente (ecu

fequens, it motus , patet error ex art. meo 7. & 9.

licum pte

Exhis jam manifefte fequitur quod ignisV.G.(idem

Àil

eftde omnibus aliis compofitis) prater formam

mam pot

T

fuam (ubftantialem , preter omnes virtutes acti-

quittur T

vas ratas , omnemque inclinationem quz Mox fub-

CUny ape

[equitur ,adhoc ut aCtuagat , adhuc egeat Dei

füs qneg

motione , fub ratione mocüs,purä patfive in fe re-

atf

cepta , quia omnis adio ellentialiter phy(ice

PA91Y.:

dependet à Deo, quantüm ad hac duo; ícil in

Tto a

quantum

2167

J Oerqui. |

quantum dztformam & perfedtionem cuivis agen-

tqiehromné |

t fecundo ; deindein quantum movet. illud ad a-

k, probutüt ,

gendum, Patet totum ex art. meo 1. 5.4 $. 6. 7.

im ,non ek. !

Ertor pat. Exim., Patet etiam ex art. meo. 7. 9. &

cedens pro»

20. ex quo ruunt que habet pag. 68. ut ergo

telleduieft |

iguis habens calorem & inclinationem ad generan-

t motus nort

dum fibi (imile , actu agat ; ad hoc requiritur

minor pitet

motio Dei moventis & virtus pet eam communica-

us ut] aft p i

biliscaloriignis, patet ex art. meo T. 3.4. g. &c.

jtatantum ,

Ex histolvitur quod urget pat. Exim. pag. 6 8.quod

babet quia

autem ]. c. addit : dicae ( ícil Thoniftz ) ovid lapidi

*0, djor i

quem digitis retentum, fino cadere, D EUSigsprimat,

Émnopm

ut deor[um tendat? g nihil eiimpricit, quia mo-

IN IFWPI r

tu$ is deorfum non eft a&tio fed refultantia quedam;

um cahe

nec fit proprie ab ipfa forma lapidis , ac gravitate

:faäwn; 73

ejus ; íed àgenerante lapidem. expreffe (ait S: Do&.

.6,0, 14 ff«

3.p.q. 32.a. 1.0.) diest. Philefopbus in 8.. phyfi.

f m

quod in gravibus $ levibus eff principinm pa[frvum

"n formam

miots €$ non atlivum. Ide: habet opuíc. cap. T.

-

I4 $.0

Item i. p. g. 18.2. r ad », Irem q.2.de malo a. 1 1.

m i&!b!lü

0. de Vet.q.24. a. 1. 0. de pot, q. 3.,7. 0. ad patien-

nem ad ef- ]

dum autem non pra requiricur pramotio thomifti-

i& Dod,

€a, ed ad agendum, unde cauté dixi in definitione

| jnclinatio

pramotionis phyficz : ad quamvis actionem ab a-

lat coti-

0

gcnte fecundo p

p9 7.X 9. ]

Íicam prezmotionem.

prie efficiendam, prærcqqiri phy-

. G (dem ]

Addo; permiffo ['nonconceffo ] motuomnéfor-

1

er formam

mam potentiam &c.ftatim confequente, adhuc re«

F

rutes 20

quititur Dei folius motio virtuofa ad hoc, ut quod-

æMOX be'

cunq; agens fecundü actu ageret ; quid prafati mo-

egeit Dii

tás [ quem ftatim pat. Eximi, ] principium elfet ipía

vinftt ]

-mturafcuagensfccundum. dicitenim in 1. lib.

« pl

'P2g. 2 3. motus (tatim coníequens formam cft incli-

p; (din

natio naturalis tendendi ad fuum objc&uïm. S.

Dodt,

quantum

268

dndinationt

Doct.autem 1.2.q. 9.a. 6. 9. ait: mottm natura-

lem cau[are nonpotef? nifi quod eft aliqnaliter can[a

p9 pfæ(l!f

elladus, De

matura. deinde docet pig. 24. in lib. 2 . ubi : ffeme

Qus tedüci

«liquid nsovetur ad formam , ita etiam movetur

nonetipet

mediate ad motum ,qui formam confequitur ,mam

minot tefte

stt $, Doct. ait 1. p. q. 10$. a. 2. 0. eju[dem cft. im-

dinatio lat

primere formam C$ . difponere ad formam?t4 dare

non fpecits

faouum con[equentem formam.

Princi pium au-

quem Cutat

tem illius operationis , qua Deus opetatur in qua-

libec natura movendo eam ad agendum , noneft

inprinnlpiaw

/mpmm.

ipía natura fed folus Deus, patet. ex. $. Do&t, de

Dig69,

po . q. 3- a. 7,ad 3. £e operattome , quA Deus epe-

m [pecim

ratur movenda naturam [ ad agendnm , l. c.o. ]

Won eperatür uatura, ergo adhuc requtritur motio

jren D

tu$5,D. f

virtuofa , quz fiteffe&ive a folo Deo.

D, Deinde

Idem docet bene pat. Exim. in 1. lib, pag, 109.

p

torimanunicatio 1ffius virtutis . [ caufstiva rationis

entisl c. jeff operatio fohus Dei innatura , nec

quritir

matura qutdguam ad eam eperatur. apet i& ergo

frim quic

Qusin 4

fibi conttadicit, deinde , :llà Dei folius opera-

tio e(t virtuofafeu habet virtütem divinam inftru-

incemplcü

mentalem fibi infeparabiliter conjun&am ,ceffant

teritinath

que dum Deus ceffat movere ad agendum actu;five

Complczru

txit adust

tantüm durant ad prz(entiam Dei moventis, uti pa-

Bo

tet ex art. meo 2,& 5, quod de illo motu,quem vult

pat. Exim, nullatenus dici poteft, omnis enim res

Pag. 6

fcmperinclinätin bonum tefte .S. Do&. nec hzc

üibil ptob

WItOpere

inclinatio per Dei potentiam ei poteft auferri , uti

telem di

per Dei potentiam fteri non. poteft , quod fit ens

& nonà Deo. ereo.

o

ümen j

(«

P3g. 64. hanc poniteouclufionem, 1754; as 3

* Ipiti

ad quäm intellellus reducitur, efd fpecies wtelligibi-

p d

lten |

Ji;. ubiaperte fibi contradicit: probo brevíter,(pe-

cies intelligibilis przfupponit intellectum & ejus

Mey ro

incli-

a6

LL TTR

inclinationem , que cft inocus uti vult pat. Exim,

pulittr p

ergo prefupponit motum; ergo a&um ; quia motus

PAUP fut

eít a&tus. Deinde primus motus , ad quem intelle-

&us reducitur, et primus aCtus, fed primus motus

Márh thogtue

non et ípecies intelligibilis, ergo.mnajor patet,uti &

jitir n

dem fl tm.

minor tefte pat Exim. quia motus intellectus eft in-

tht dant

clinatio ftatim illum coníequens,uti ip(e docet,ergo

non fpecies, patet ex . S. Doct. z. p. q. 79. a. 2. 6

incipmm ll«

quem citat pat, Exim. pag. 6 3 .exrelleClus bumanus

fatur inquz.

m , nonef

ánprinciptoef? ficut tabula vafa, m qua mibil eff

fcr:ptum,

$. Dod, de

Pag. 6 9, (ic docet, ex boc spfo quod intelleéius b«

i Deur gt

beat fpeciem intelligibilem dicttur intelleitus intelli-

»,lco.]

ncitur motio

£ere in alTu primo C$ inco»gpletä : allegat multostexe

uus S,D. fed tó incomplete, necin hilo probat ex S.

D. Deíiade pag. 71. fic habet ,ex bis ivfero pof? sm-

», pig, 109

tivg tatlonis

preþm* [peciem :'utel.'igiä;lcm in intelletiu ,niilre-

MLA V0b

qu:rz'mr.& Deoprsvium ad z'ntelhgendum in atl

spttt erpo

primo quid abfurdiug loqui poiï'cta fienim intelle«

&usin actu primo fit potens intelligere tantàüm

Jis opttà-

incomplet? , per fpeciem, quomodo intelligere po-

nam tofttü-

am,celant

teritinactu fecundo nifi pro priori in actu primo

compleatur ,feu fiat potens complet&? nulluseniaa

xnatlirt

exit actus nilid potentià complet? potente in actu

enris,üti pae

rimo,

gguen vt

js entm fe

. Pag. 67. & 68. errat multipliciter , ptimó quia

|

. nec hat

nihil probat in forma , quam tamen contta. me

[24

IRDCOPGEC ur

o

et. lecundo quia videtut docere

yrferri , t

realem di(tinctionem inter intellectum a

[.4

o

entem. ,

1uod [it ets

& lumen ipfius, quod dire&t adverfatur S. Do&t.

de fpiric creat. à, 10. 0, eX ati(tot * iwtelleclus

muidits

agens ef? ficut. |umen quod eff |ux participasa.

rm!f!hgf 4

Item l. c, intelleclns agens ab ^driflot. nominatur

eeyitet; t*

dumen receptisim anima fioflra àDeo.cfk enim eiien-

