nisalicujus, chtïe manet 11j potentia , pro ut ante,

06 dare m«

erat, V.g. puecinfirmus exerit omne robur füuum ad

£um 4gtns

movendum malleum excedentem omne. fuum ro-

hatàd eam,

but ; hic non dicitur movere malleum , nifi faltem

m,

aliquo modo per illum operetur tefte. S, D. uti pa-

at mf

tetex articulo n:eo XI,Si tamen illum localiter inos

i. pky:.

veat, ficque V, g. aerem dividat pet illum ,efto in-

UTR

tendat movere cum sdartificialiter cudendum ,^ &

apttt, M.

non fequstur hzc cuffio ob infirmitatem pueri, &

vlintalolg

ob reíitentism paffi majorem , Vere diciur per il«

lum operari tefte. S. D. (icque vere dicitur moveré

t d

active ; motio ergo aCtiva , qug in moto eft motus,

quazque eit reductio principii operandiad sctionem

! prmcipali

; probat :

operationis, Íemper tequirit cooperationem ,ali«

applimrea-

quam f.ltem illius , quod active movet ,feuin quo

s[uranum

paHïvE recipitur 5 aliàs manererin puta potentia o.

pcrandi ; i.ïcque nonreduceretur , &c.

| 4,/f7:/örno:

Argao ex n, 1,072e quod efl in moth , neceffe efé

0.

aliualiter moveri:etgo fiibclinatio (latim omnem

IJ:c:'mr 4l«

formam coníequens , eífet moius, & effet in

ipfa formz, jam neceffe eft; quod omnis forma feme.

W/;agcnlts

per eilet in motu & actualiter moveretur , quod a»

jpt ib t

perce falfum eft, uti patet ll; hie cc,

at natute

Arguo feu infero ex num.$,ergo motus coníes

queniesformá3 fubftantialem,non tunt à(oloDEO,

yefint i

fed etiam à generante ; ergo ut poffit proprie apere

;on hibt*

fubftantia,requiritur przter formam fubftantialem,

!m, ub['

s , qu

& proprietates ejus (eti accidentia , divina operauo,

qua intrinfece recipiatur in fübftantia operativa, in

ieemop

qua operatione non . natura, fed folas operatur

que à Y

DEUS, Patet ex att, meo 1, 3. 4. 5. 6. &c.

Átguo

Qtitut

1a2i

: Arguo acinfero ex n. 6. (icrgo fi;(cmper motts

inomniforma,uti vult D. Ki riri ,fempm erit exitus.

ÀR

&«c. quod apet'e £ilfum eft.

Arguo'ex n. 2. lüb( etgo pet mcl.xmtmnem,quæ

ftitiin

Quundo

mnem tormam ab(*mt ilem irqmcm

outtatii (

te(te 5.D. uti patet exart. meo 7. nonmmimtS D

Wuniincp

motum aliquem , fed ejusaccidenti amopda, (cu

QIto,ell cor

proprietates , quz iunt; Otentiz activz.

hp u

GConE ex 1/p04. 79:4.«197 6. tntel/e*?m' paf

forzm putt

fehbues 7:14,261007148 eff 1n potentiatastum 1S. D. ergo

(uuc

»on ibeft ei motus, Pilwatas [ ait P. Kirfch c,

qumjii h

tta il

8.p:g.89. | quandogne eff in potentia tantitm , boc.

prabatzom non indiget , um C3 experzmttä Hou

u nglM/

tin Xinlil

fits ex ponra potentia intellcülus enim infevtur. ,.

tj antuto

nam fintelletius quandogue eJf a&fqne fpecie sntelli-

gibil boni apprebenf , neceffe eft voluntatem effe in.

(inne, it

ura patentm "volendr,icaille. ergo tuncnan eft in

ullo àctu ; quifit motus ;anamquoque enim sgit ,

7

Pïcffm

in quantum eitin adtu id eft motu victuofo , ur: pae

- Mrobu

tet ex art. iDeo 2 1. patet Item de ver. q, 21. a. ;; ad

XL primtm bonum e[f per fe volitum , €$ voluntas

&nicedent

natuvaliter 64 per fe ulud vultnon tamen femper it-

1. Dtoba

dnd valt u aíiny nonenim opartet ,

qua(/ €A4 , qme

ettl m

jimt nammlmr aninit conententia ,femper ia atin

! fithys À

u MM?M

in Anima effe , fcut principta , qua [nnt. »aturaliter

cognita , non femper aclw cowfäeränmr. 5. D. ergo

tttj 7;;4/* F

non datur inclinatio ftatim conlcqm,ns Voluntateim

uti & omnem formam, potentiam &c. qua fit mig-«

ehmay.

v5

tus uti prorlus crroncc vul: P. Kirích, -

COP r

t $ p.

ehcuo

chc:tum

Wum ) nc

flttd. coni

ARTI.

143

Iptt motus

TODC CXLUS

.ARTïCULUS DECIMUS.

io.ncm,quæ

t

leqtitut ;

(luändö S. D. ait 1. p.q.20. a, I.0. przomnsts motus

voluntatis 8 cuustibet appetuiva virtntis eff amor

teïligiIS.D.

boni in Copas n , ioquitur de folo motu 25 his eli«

topna, f

€ito. ett contra inare figmentum Neoter, P. Kicích

:l/ef?z: nf

inprimo fuo lib pag.2 3. ubi : primus rmotus narava,

$ D.ereo

ferma,potentia eff inclinatto ad [uum objeclum, tan».

quam fibi bonumi s cum itaque volumtas [it aliqua na«

?. Kifth

txyrat , sllins vero objecium fit bosum nyiuer[ale fl«

at ht

utià wotum

tim [equünr inclinatio boni umiver(alus , qus eff ma-

iferiir ,

tu5, & in lib,fecundos. ID.EUS inchaationem , qua

i ntellie

eff motus omnem forgsam confequens: in. (tà. prodp-

Giore , imprimit, pag« 67. lem DPag. 94, primus

t cft i.

cnon eft ia

AGEus [ voluntatis. j eft amor 689 motus nec. «f

(pig. 91.) 4 voln

enim 1gtt ,

5

ntate elicuus , fed a. D-,EO -

j[o Ut pte

prefus.

. ,Probatur pri

D a.f;id

;nök& pa'te; evi-äenvtcrrc exxþarticuïö;

antecedente,

"

$ ol idi

2. Ptobatur fecun

dó ratione fandli D. quam af.

fert], jam cit. l. p.q.« 20. a. 1.0.40f* naturalitep.

il t ; ?M

TT

ejff primus aGins voluntatis,Cà 4,vpetj:z2.r, 9 propter

supiralitt

boc omnues alii motus appetttsi Præfuppanunt Amo-

rem quafi primam vadwem. unllus euim defiderat

$ D. etgo

aliquid uifi bonum amatum , nec aliquis gaudet mfi

'oluacocei

de bono aemato , edium etiam nón esl wifi de. eo quod

jit [it o

contrariatur. reiamata. S. D. clat& ergo loqui-

tur S. D,. de. motu pumo , & primo amote

elicito. , ad quem ícilicet- fequiur. defidecium

elicitum-, :& tandem gaudium fitiliter clici.

tum. , nec non odium elicitum de malo ,

mi

quod contrariatur objc&o; prafati motüs pti

&

AMIÁ

I

& primi amoris, deinde fic probat S. D. quod amor

fimtim

nauitaliter fit erimus a&tus voluntatis & 2 ppetitüs ,

fmplet

quia ( inquit)bmne; aliz »notibs appetitivr zræfzp.

at

ponunt amorem quafr nrimam radwem j coniequene

$. lt

cer PFR.*.(LIPPOHLIUC tnotum tanqu*zm primam radi-

plfnh/ü [

cem (amor erim motus efttette D. Kitfch. ) fed hoc

defdrim

aperté falfum e(t demotu à principio productionis

autem hal

formis, poteatiis, naturisà DEO impreilo hicenim.

guutein

motus eftchymara uti patet ex art, meo. 9. ergo de

d lier

illo non ioquitut S. D.apert? ergo loquitur de ino»

lol

tu elicito à voluntate & appetitu , hic enim eftamor

Dundao j

boniin communíi,

tithepu il

3. Iteml.c. fic probat S. D, prafatam ptopofi-

dll b ]ïnm

tionem: eportet zsatnYaliter effe prioves actus volmn-

Widitad fi

tatis C8 appetiuus ,quirefpicinat bonum , bis , qui

tWálntm [e

vefpiciunt malum ,ur gandim, quam trifltia,amor

ditin fiey

guam odmmi,5. D. ub: claré loquitur de a&tibus van«

al f

tüm elicitis,

4

fnp]oo)

4 Iteml.cad 24 paffiszibus fenfitios appeutits...

Mepripimt

guadam npllam. imperfecironem difignant , nv A-

elictus u

»jor €9 gaudinm.

P'optie p

j. Kem z.2 2.2. 0. cum amor confiff At ia quadam

Untatiy,

inpmntateone appetirss ab appetibili... mamfe[T aus

ultimitto

cf , quod ataor eff paffio proprié quidem, [ecundnm

Wi fM cey

quod eff in concepifcibili, commnmiter aute»s C ex»

derimyv,

gen[o momine , j'»:cündäm: guod eff n Voluntate.S.D.a-

fl(udmm j

mor auteim,qui eft paffio propei? in concupifcibili ,

d!nrm T

eft actus elicitus( patetex n, 6.) in voluntate antem

pridid,

umor non dicitur propri? paffio, fed lat&tefte S.D,

Wij ,

6. Iteml.c. q.82,a.5.ad 2. 4 primume ditendum,

fitdiidg,

quad amor, conctpt[cemtsa €9 bujnsmodi , duphtciter

Hf 60;7;'] /

accipiuntnr quandog, quide fecundgi quad fant quada

t S ]

paffiones , um quadaá [cilet aninet concitatione pro-

wenientes $ [f communster acciptmnturyCiboc modo

Kiipas

[ust

j

quodator

^

fnt folnsa im appetitu jän/ïln

vo : alto»podo fignificant

ADpettis,

[implicem affectum ab[que pajfione , vel ammiconcie

! ,ïm[up.

ratione , CÀ Jj [(unt atbus voluntarts.

wnicqucn-

7. kemr.2.9.25,a. 1,0,. mpaffonibus concsie

mam tadi«

piícibilu trvenitur aliquid pertiuems ad votum.ficut

ch.)(edhot

deiderinm| quia Ícilicece(t de bono habendo ,Jnon

toductionió

lo hicenim

autem habito ,feu poffeilo | &$ a/iquid pertinens ad

Qutetera ,ur gaudinmm,

. 9. egod

$, Item att, (equentio pore/f ovdo pa[fronum con-

itürde ino»

enpi[csibilis attendivelfecundim intentumem, velfe-

imeltamot

&uhdum Conlecutionem, [ecundm quisem. ccnfecue

ttopem illnd eff prims , qnod primófit s eo , qnodten-

n ptopoll

dit £» finemmanifeflnm eff autern,quod omne , quod

(dür ol

pendst adfinem aliquem ,. primü quidem baber apri-

ULN.

thdinem [en proportieseps adfinem ,. mibi! enitm ten-

jftiamr

dlit in finen non proportionatums : fecundo movetur

idibus ul

ad finem | fcilice: per de(iderium ] rerrio gmiefcit i

fine poff ejms con[ecmtyonem : ip[a antem apsitndo , fi-

ve proportto appetités addonum ,ejt amsor [ íciicet

a u

elicitus , uti claré patet in materia prarfenti ; quia eft

proprie pallio appetitüs concupifcibilis. fecus vo«

1 guam

luntatis d quam fequitur defiderium , & tandem

nf

ultimaté quies j te&te $. D. gs nebil eff alind , quatm

| /mma/lm

somplacentia boui, motus autem adbonum e[f defide-

us & o

derium vel contupifcentia 5 quies antemin bonoeff

st SDae

gandtuim , vel dele&latso ,.€9 ideo fecundmm bunc or-.

dlinem , &mor precedu defidevinm , — €9 defiderinms

icugi*.hiblliq

pf aaem

pracedit ácleclationem y. [ed fecumdum ordinems inm-

t ree A

pentioniy ejl 0 conver[oy mam deleitatio intenta,cau-

fat delideritim €$ amorem . deleilatio enim eff frms-

yääömd'""'

i Mpl

&io boni , qua quodamodo eft iv5 , jficur C ip/nmm bo-

j d

uuie 3. D.an nonhicaperteloquitur S. D. de an;a-

jgutittt "

xe , complacentia , aptitudine &c. qua funt actus e«-

liciti ? patet jam claré mens S; D. dum 1. i. 2342

L

4. o, al

t46

sut r

4. 6. ait. omie snovens x trabendo| patiens l.c, j 4d

y a

fe i tria facie imapfos namprimo dat ei inclieationem

jam fi

fen aptitudisem ,7— ntinip[ern tendar .. dn paotibus

autem appe ivapartis , bonum babet. Firviutem at-

quämincl.

üsmocd

traflivam , malum autesa Piriutemrepulfivam s bq-

dinatio v

»m evgo p fciltcet omne, utpote movens jprimó m

hanc Deu

petentia æppetättva cau(at qrmndam inclinationem ,

f

elt, ltad

feu aptitudinem . [en convaturalitatem 4d borium ,

flatimom

quod pertinet ad [msjïo;zem ATROY LE CH! peY. ConirariM

detruetet

re[pondet oditm ex parte maly fecunab,fi bonum non-

Cete creat

dum fit babitum , dateimotum ad. e[[cquendus ba-

,

]

enimadv:

— AVIALUMRTS er boc pc*rtimt ad p aJ[Z

[

onem defiderzi ,

pitetex $

€$ ex oppofito eff fuga velabom»inatio ex parte ma-

G hcefha

li: tertio ctitm adeprum fuerit boumdat .. gaudiucóe.

taubony

Itemic. q. 26,2,2, o.appetibule movet apperttem

tücralisir

faciens quodamiodo in co ejns intentiouem ,Cf appes

adhücin

titus teuditin f-'p;enät!e realiter ca:a/?gacr;dh.-.:z AA

prima ergo msiutatio .zl,v',w:z'fä.r ab appetibili: voca-

üt compb

À

tur aiior ,quimbil alitd efl, quam complacemtia ap-

Motio D)

peuibils C& ex bac e«mplacentia feguitur motus i up-

petióile qui eff defiderinm , C nitmo quies , qua 7:

d :äui?

h

Á

audium yclare ergoloquitur S, D. deairoreappe-

titüs elicito., & hiceft apertus fenfus : omneappeti-

bileappreheníum trabendo a ppetitum;a:ovet fina-

x.Ip

Bteutia ;

literappetittnrad futelicicndnm amorem patet de

IMIR

Vét. q.2 2,2:2, 0. freet mfiuere caufa eff- eff ageve ,

POtemin);-

ita ifluere cau[e finalis cft appeti C9 defiderari.S.D.

&H)ä ]066

ergoamor eftfibaliterdfine, à voluntzte cfhcien.

Y

lts

ter , uti patet l. c,

- ftem i. p. q. 111.2. 2. 0.€4i motss voluntatis n9n

pïint*t?i;;;

4, lg

fit 4!iquid quäm inclivatio voluntatis in rem volitam,

CI/PWW

foliu: DEI ef fic imautare voluntatem,quidat w«

guya iutelletiuah Virtutem talis inclinationis z. [rcut

iputls

P" mü"

enim inclinatio natMralis , non eft n1fi abeo, . quidat

LL d

147

natu?um;im itnclinatio voi

/;

intariA 40n eff nift à Deo;

rsï.c.*;jad

j

]iationem

u can[at volnntatem.S. D.

D ETH

. Jam ficarguo : motus voluatatis non eft aliud,

dU TR

quàm inclinatio voluntatisin rern volitam;ergo pri-

fu.

mus motus voluncatis non eft aliud,quàm prima in-

clinatio voluntstisin volitum.id eft bonum ut fic;&

j Mn

hanc Deus poteft immutare tefteS, D. fed hoc falsü

KablRETO y

id bnium ,

eít , í1admittatur inclinatio íeu. iotus coniequens

-

Conirári

ftatim omnem forimam in bonum utfic ; ficenim

( 0

de(lrueretur naturajnon enio poteft Deus uliam fa-

m l-

cere creaturi , qua non inclinet in bonam ut fic, hoc

»'dljw ii ?

enim adverlatur effentiz appetitás cujuícunque,uti

petetex S.D.-füprainart.meo.7. item de ver.q.2 2.a,

t Ils

6. boc eft nat ura cmjuslibet creata,ut ADeo fit ordina-

;audiïafö-

ta in bonuta natHr aliter appeteus siliud,Exgo non da-

Wc:t/l:m

tur talis inclinatio &c,qua Íit motus. requiricut ergo

"C a

yi;dk,.'l ;

adhuc in omni agente ecundo,ad hoc utagat, imó

ut complet poflit,Dei folius motio,

hili vuct-

AR TICULUS UNDECIMUS.

iettia -

Motio Der phyíica previa in£allibiliter conjuncta

o p

eft actui ad quem dsturà Deo.. Eftcontra ezrorem

d

Neoier. P. Kirfchin primojibello

ortippe

pag. 96.n.52.

pesppte

ovec lbt

i. P.peq. 2.2. 2.0. novere eft educere a/z'rjäzïd de

pateiztiæ :n aiinp,

jpitt dt

2.Ótém 1.2.q. 9. a, 1. c, opertet wr id,guod eff im

fþ,'lä(",

potentia yeducatur i alum , per aliqnid, quod.eff a-

fïdïi.S'D'

éMu,S boc eff movere,

eclhae

3. ltea 1. 2.q. 16,8. 2 0. 6tl efl applicare aliqnod

principium aclwonts ad atlionem.

»

st n

4» lemn L.c. q. 17.a. 3. 0. Ufns ntentés coujpuntlns

, yuhitttt

eff cum actu ejus,quo quis ntutwr Mon entm utitur. a-

i t

Iiquis &achloamiequam aliqua modo per. baculuta o-

u f

Rt'ï'flüï,

) qw *

K

A

j.Irem

i

I48

$. Ttem 3. p;q.xg.a. l.

ad 2. Iofirumentum dicitur

nim ov

aliquid agere cx es quod motetur à principali agente,

quod pulcl

6. Iem 1. p. q.82.a. 1. ad 2 jovens tuncex ne-

(fe&um/h

ceJfitate cau[at tnotus «h mobili ouándo poteffas mo-

[ed (ectünd

ventit excedit mobile sita quod tota ujus. po[fibilutas

suo'UcAti/ubdatur.

prpr

efeäm (á

», Itemlc. q. 165.a. 9, 0. »or f/'ufficienter aliquid

Gu Pirtg.

poteff movere aliquod mobile nift Virtus achivva agen-

-

eum drf

4is excedat vel[nlrem adaquit P

4

riutem pa[fivam

quanta D

svobilis,ldem habet $, D. q. 6.de malo. plurá habes

inart, ineo itfra 18,

ptprapur.

Árguo btevitet fic ex n. 1. syovere eff educere ali-

igu ia

qnircak

iid de poteutia in aclum ; ergo moverte principium

feittim|

operativum , efteducereillud depetentia operan-

LT

di iti a&tum opetratiónis fuz;fcd DÉUS movet phyfi-

ct omhía principia operztiva , ergo.Subs. fed redu-

quitr T

" moMa;

&io divina principioreim opetativorum ad actum o«

perationis (uz,nequit effe fine hoc atu ; erpo nec

lemal

UDEI

motio divinzprincipii operativi ad actum illun*, po-

telteíl: fine illo exhis patet, quodldmviza Pirtus,

tthh al

lr

giitex boc spfo acquirituy infirumento, quod move-

Pi," u Jpo

sur à principali ageste (DEO ) &dagendum ,. non

poflït deficeteab operatione inRrumenti elicita. pa-

tetfecundo , quod ea divina Virtus per motionem

Phrtntr,

cau(z (ecundz comnunicata, qua motio, eft active

Obf fe

3íolo DEO (m operatione enim.qna D EUS operarur

€xih(ipir

ineVendo natiram non operatur natura veitc S. D. )

à m,quæ

fitid , quodà DEO fit in re , quoactualiter agat. pa-

j to)cm

tetteítió ,. quod ea Virtus fitmedium infallibiliter

F&q-, itítn

€onjungens principium operativum cum füa opera-

Mrumeny

tiohe ; propter (uam enim efficaciam movet immue

conjunæu

tabiliter,neq; poteft deficere ab operationead quam

t conis

datur à DEO,tefte S, D. uti patet ex atticulo meo 1g.

Obf, bene hic differentiam inter Virtutem divi-

DEUSim

nagp

MC laptin

kin dicityr

149

ali qente,

nam moventem , & virtutem creaturz moventem ,

HC CX b«

quod pulchre explicac $. D, l. p.q. 19.a. 8.0. ubi;

ttrfrat m

effectur alicujus prima can[a(icilicet non lim pliciter,

po/þlnhm

[ed (ecundàm quid prima patet], c, ) eff contingens

prspter cáu[am [ecundam , ex eo , quod impediatur

ijer aliqm'd

effecius caufaprima per defetlum canfa fecunda , fi-

€nt lirtus (olisper defeiinna planta irmpeditur;nnilus

Éw at*

; pa[üwm

autem defécins cau[a [ecunda mpedire poteff , quim

Jurà hibef

voluntasDet [unm producar effeilu .... quod contins

K'! propter efcaciam divine voluttatis s cum enim -

éiqua can[a fuertt efficax ad agendum

duttre al«

»effecius :m/i?

qiitur cau[am ,non tantizm fecundss

mid , qnodfit ,

xrmcipmm

Jed etiam [ecundumm modurn fiendi v

el effends ...cym

2 opttan-

(qunr Voluntas divima [it efficacifima , men [olum fe-

)Vctphyfl-

«« DEUS vl

[4

fed redu-

quitur ,qued (iant ea ,2

feri, fed quod

ddum o

eo modo fiant ,quo DEUS:lla fievi vul

L

j erpo n«

Item ad Hann. t, dift, 47.q. unica, a, 4.. Volumta..

te DE/[nontantum resin effe Producuntxr, fed etiame

illum,po-

a& VirM,

vebus producendis modsm , quoproducentgr prede--

permmnavit , unae cum voluntas DEI efficaciter im-

w t«

Im , nonl

pletur. ,oportet quod ves fiant ,. t$ eodem modo ,quo

elicita.pä-

divisa voluntas difpofwit ,mece[farià fcilicet, yel con-

tingeuter.

wottonem

,)cü:aivæ

Obf. fecundo quod ficut Virtus, quam facitartie

fex in füoinftrumento(v. g.

Carpentarius in fua do-

'Saptmtur

labra, quz ab hoc fuam form

l: 3. D')

am non accipit , fed à

flbfo ) cü !d r

quo a&ualiter agat , aliquid faltem ;

[a a[l PI'

allibilitet

e(t4; neparabilis ab operatione feu cooperatione

inttrumenti, aliqua faltem tefte , D.c

um fit femper

fug opcra-

iecinmmite

conjun&ta ufui a&ivo inftrumenti(hicautem femper

Hd qum

eft conjun&us actui ejus. v, g. inftrumenti, quo quis

utitur )ita etiam Virtus feu intentio ,

quam facit

omelt

ken dl*

DEUS inre, eftid, quo actualiter agattefte S.. D,

n

nec tantüm femper conjun&ta e& cum aliqua opera-

tione

)

150

tionerei,qualicung;tandem ; ficuracciditartifici

4qim

IElïi!f(]'.i

ptopter defectum Vittutis moventis & refiftentiam

curii la

excefTIivam mobilis ;fed Íemper propter efficaciam

Ceni V. 9.

[

Virtutis divine moventis , & divioz voluntatis ; eft

quimae

conjuncta illi fpccifica operationi ad quamà DEO

[a6 C,

datur :genti fecundo,& in ordiíne ad quam à DEO

imprimitur ipf; quia voluntatem divinam, ejuíq;

CIgO u

moventis virtutis eficaciam fequitur effe&us tam

&usopex

d lä-.np«

uo ad füb(tintiam ; quàm quoad omnem modum;

4ctionis

unde ait S.D.f Dess voluntaté movet ad aliquid(v.g.

&utem m

ad primam volitionem, . electionem hujus vel illius

achot p

patcicularis boni &c.) rpoffibile eff quod voluntas

Ad idludnon moveatur.

Argu:

$i forte recurrasad cuam fcientiam mediam; inde

Buiut,

tte not

emendicando efhicaciam illamsdico;ícientiam illam

eíle igmentuminanein D, À,uüi exS. D. demon-

ada

Qionen

ftrauiin funic.meo fecundo edito r708.nec ullas hu-

luntatis

juíq; adveríatiorum ( etiam in publicis typisà me ad

praviav

reípondendum ex D. A. de puroac plano provoca-

tus) hucuíque potuit rcípondere.

'upe

Arguo breviter fic ex n.4.applicare principium a-

E j

fttumen

[iionts ad atlonem eff utiilla,ted Deus applicat om-

'

Mtehtur

necreatum principium actionis ad aCionem tunc

tantiim cum actu operatur;ergo.quid ficille divinus

60 quod

motum

activus ufus,&applicatio,paret ex articulo meor.3.4.

efgo "

$.,6.&c.deindequando principium creatum actionis

actu üon operatur , nec Deus utitur illo.probatur;ut

il de

DEUS utatur illo,debet ufusDei e(le cojun&tus cum

fcmpcrï

actionepra'fati principii,fed quando principiü crea-

uetnt

uim operationisa&tu non operatur, non eft uíusDEI

N

fascum

conjunctus cum operatione principii cteati actionis,

m omn

crgo.maipatet uti&mi.quia ufus ntétis cö]un&us eít

cuim actu ejus,quo quis utitut; fi ergo nullus fit elici-

iper,

tus actus principii actionis,etiam nullus eft ejus uíus.

fit mot

Arguo fecundójson ntiter aliquis baculo,antequa

* fo

Ali-

I$I

ditartfici

Aliquo moa'o—opæ*etm' per éaculis.S. D.(icut etiam non

üftentam

uricur quis fecuri mii aliquo modo operetur per fe-

curic fcilicet vel eife&tüm artis,vel effectum (impli-

elhesciam

cem v.g. divifionem ligni, " vel faltem dividendo a

vntatis , eft

43 DEO

quam,aetem&c.eïgo ecamDeus non utitur volun-

imi DEO

t«te &c, antequam a3liquo modo operetur per eam;

im, ejuig

ergo utus Det activus voluntatis cít icmpcr coniun-

ffe/tas tam

Gusopetationi elicitz voluntatis;ergo motio divitta

eít femper conjuncta illisapplicare enim principium

t modum;

&ctionisad actione eftutiillo,eft movereillud;active

iligud g.

autem movere principium actionis ad zctionem fu&,

jus velillius

d volkatdt

ac hoc patfive moveri ad eam nequeunt eíle (ine 1lla.

Árguo ex n. 4. sss utentis conjunéius efl cum a-

ediam;unde

Éu cjus.quo quis utituryergo u[us Deiutenüs volun-

ni;milam

tate noftrá , v. g. ad ele&ionem,copjun&us eftcum

actuf electione |

E

voluntztis,quá Deus utitur ad ele-

), demon-

&ionem,f[ed ufu

sDeiutentis&c, cft applicatio VO«

ec ullas ht«

luntetis v. g. adcle&tionem , feu eft motio phyfica

jisà mead

pravia virtuofa&c. ergo.Mi, Subf, paret, tum hic

0 PKOVOCR-

( ex art, meo 1, 3. 4. G&c.

Ex n. . NB. tó aliquid;non enim femper omne in-

-incipz'm Á

licat oT«

ftrumentum operatur effedtum à principali agente

intentum;uti patet ex di&tis ; Breviter ficSubf.fed ex

ouem funé

eo quod movetur äprincipgli agente , recipit ip Íe

iledrvimus

motum & virtutem à principali agente,ergo, patet

10 mCUI.;'4c

ergo , quod motio sgentis principalis & virtus per

um dionis

robatorgut

illam derivatain inftrumentum , feuagensinferius,

anduscom

femper fit conjuncta actioni moti,alicui falcem; fic-

que intentio1d eft virtus , quam Deus facitinre eft

ncipiüCï'"'.

id, quó actualiter agat :

Subf.ergo etíam volun-

etusDEL

tascum fitagensinferius ,

& Dei in(trumentum

atiadionls

in omni fua opetatione , dicitur ex hoc aliquid

óundust

agere, v.g. Velle finem, eligere media,quod reci-

lls fceid*

pit motum & virtutem à principali agente[ DEO ]

c&cjuSUIUS:

Íeu movente ; patetergoevidenter , quodmo-

'W/V;MWM

K

4

uo

M

1$i

tió Dei phyíica przvia & virtus prafata divina

od Deu

femper conjungantür 2tioni elicite agentis lecune

Qurpecm:

di moti à DEO ; patet etiam ex hisart. meus s. (cil,

Conf.i

quod pro qualibet nova actione prarequicatur no-

pl

va Dei moüo virtuofa;novusu(us DEI activus : no«

i Jehibe

vaapplicetio &c.

if rymem

Conf.exS, D. deperfzttiane inflrumenti e[t .. (

agens can

tamylta ini

quod agarl'ícil.actu,uti in hocartpatetex meo n.s. ]

sn quantum vaovetur , de ver(, q, 27.art, 4. ad 7, €$

pyctpaff

étà per Viriutem imcompletam, L. c. & 2. contra

tt;depat

Geut, C. 2 1. n, 4. énfirnmentum (etiam hoao, pa«

ipwinqu

tet ex art.meo 1,n.20.) «s»guam adhibetur ad can-

tontrario.

f[*ndum aliquid,nifi per viam motés ; id e(t per mo-

neinfhnum

tum vidlem eff ezim ratio m[frumenti,quod fit ma-

&t, meo |

vent metan.,

& $. contra Gent. C. 89.. Avdla rex

p

poteft proprtá véxtute agere , nifiagat m virtute Dei

( (cilicet in&umentsli,incemple:a,uti pztet ) erge

l

bomo non potefe vivtute volustatis fibidata us 5 mfí

(n quantiem apit in virtute Dei. & q. 6. de malo ad

Qmiis g

4« voluntas aliquid coufert,.cum movetur à Deo , ipfa

prrits, o

entmiefl queopevatur, fedrmotaa Deo, — Subf. ted

Wm, 1

eum movetur à Deo,2ccipit mozum & virtutem per

motum à Deo ; ergo cum voluntas accipit motum &

l DCI

virtutem pet motum àDeo aliquid confert.Uci ergo

fþ:'"/ip"

simfirzn:entum tvcfte S D, dicitur &liquid agere ex eo,

MLLTIT

quod movetir à principalt agente , ic & voluntas di-

huefini

€icur aliquid agere;& aliquid cenfert,id eft operatur

proPrmm

teftc S, D. cum movetur à Deo. Hazc ergo Coníeq.

h N d' f

eftbona : Deus movet voluntatem (ícilicet ut princi-

tf innni

paliscaufa fuum inftumentum ; imprimendo ei

& h

motum & virtutem intrumentalé [ videart.meum

PC

3 per totum j ergo hac operatur , feualiquid con-

/Pnfing

fert. Patet, & s. contra Gent. C. 92. femper bomo

ehgit , quod Deus operatur inejus volustate, — Sed

jlttn

quod

at divita

quod Deus operatur in ejus voluntate illud opera.

ts [eClle

gur pec motum,& virtuter: illius motüs;ergo,

u £, el

Conf.2 .fcut [e babet completa forma(ive una,five

üicatür hO.

plures)ad per fe agentém id elt caufam principalem;

divus : 00«

stA [e babet nyotus,quo vsouetur Aprincipali agente ad

sn[lrumentum.de ver.q.2 .2 4. O. id eft;icut per fe

titl u

agens conftituitur formaliter pet formam complc.

t

tam;ita inftrumentum per motum fibi à principali

.4.id7.5

pure paffive impreflum. — Uti ergo falfum eft dice-

: q CORX

re; de perfectione cauíz per fe agentis eft ,

uod

hono, i

egatin quantàm habet formam completam ; itat

A 4d iMl«

conttatio verum eft dicere tefte S, D. de perfe&tio.

[ ptr o

ne inftrumenti eft,quod agat [ fcilicetactu ; patet ex

d f m

art, meo r 1,num.,

N r

' J in quantum movctur à prin»

cipal,

yttutt D

a ) t

ARTIGEBRLUS XIL

TUERT

jemalo d

Omnis creatura five libera;five neceffaria , actu o-

TT

perans , operatut per virtutem divinam incomple-

Subí, d

tam , ac motionem divinam fibi intrinfecam;

tuuea pet

Íicque eft inftruazentum DEI.

'morum &

t, De potentia, q. 3. att. 7. 0. swee aligstid

4$i! ad

( rierga

effe,mifi per virtutem DEL: tpfurn eximi c[fe ff com-

!

urttx thy

munilmus effeélus , primus 69 imtimir omnibsus a-

voiuntasdi-

lus effeéibus y Cf sdeo [oli Deo competit. fecunasgm

i opcrifllf

propriam vir tuten talis effetlus , unde ut dicituy im

o Conltq

hibro de caufis 5 sntelligentianom dat effe mfipro ut

cutpfitt

e[t in a virtus divina. Gonlonat t. p. q. 4$.att, f. 0.

&3d lo

.imcndo du

r melm

2. Item de potentia L, c. art, 1. 6, wullares dae ef-

hiauid co!Y

Je nift n quantum eft n e& participatio divnavirta-

TA

u Y

aufa /l-

5.Item]. c, a. 4. 0. impa]ifilo efd , quode

€8»

qUO

1j4

cunda ex propria virtute fie pyiscipiisn effe ,in quan-

S.Itcm

tya buja[modi : boc eutsa eff propritim caujaprimas

i "fj

nam ordoeffettuum eft fevundim ordinem can[arum;

$. Te

pronus autem efettus eff ipfum cffo.gnod omnibus a-

[ala vt

lits effeéhibus prefnpponiuum , 8 mfum ionpra jférpponit

I inferin

aliquem aluum ejeitum, Cj idcooportet , 2^iod dare

particz'pal

efje in quantum bujufmodi , fieffelus prima caufa

7 len

Jotius fecimdum propriam virtutem , &$ quacunque

qmztïm

4lia dat effeyboc babet , im qtanimm efl ia ea vircus

$.lret

€$ operatia prima awffc » C$»on perpropriam vir-

WL

tuteio movenizi Coultonat r. p,L.c.

y It

4. Item depotenua L. C. A.7.0.. Quarto mede

tnferiri

uaum eff caufa abiionis alterius , ficut priuctpale a-

IiïWil'rIt

genseff caufa atlsomis sof/rumenticó boc modoetian

Baeth

l

eportet diere. , — quod Deus eff cau[a omnis atiio-

0

l

j

nis naturalis : quod $. D.fic probat : 4sazto enim

Ühm s t

canja aliqua eff altiovtanto eff communteor , $ e

^

"

[zzl

ptertot

cacior ; €9 quanto effl efficactor ,tanio prefundues ia -

fadioni

greditur in ejfecum , €9 deveenotiore potentia ip[nm

impreff

veducit ia acbtimn y in qualibez autem ve naturali in-

lii B

venimns,quod eff ens && quodeft ves naturals 5 €3

tatis tr4:

quod eff talis veltalis natura ; querum primum .63"/!",

gommnne omvibus entibustíecundum omnibus vebur

Tl:eolog

in lo

snaturalibus : tertium ia nua [petie , €8 qnartum , f

patit co

addamts dccidentua ([ciliceu has carnes,hac olTa, &

ptis pau

accidentia defignantia matetiam &c, 3. p.q. 3.3.

quz feq

3.0, ) eff proprium buic indroiduo , boc ergo indsyi-

Tiofe

duum agendo , monpotejl conflituere aliud qn frmils

Wütap

fpecie mf prout e[d snffvumentum ilius can[a' , qu&

ve[pictt totam [pectem , €9 ulterius totum e[fe natuva

Ints p

bO ïd Y

snfeviortsE8 propter boc nilil azit ad fpeciem im iffis

(ate D

anferioribus , ntfi per virtutem corporis caleflis , nec

annl AS:

aliquid agit ad effe nifi per virtutem Dei.

Vatürt

$. Item

þrritix

157

ft ytiqup.

$.Item L.c. o. JVuf/a ves per fetip[am movet yvel

( arma,

1 GÀ dPHUS

Agit nifi fit vvveus von motum.

6. JY:em de Ver. q, 5.0, 9.ad 7.. son oportet,quod

Loniibis 4-

0la virtus divina vmmediare movenat,fed ettam can-

iprafippont

f inferiores per virtutes proprias , /'fcundizm quod

; f/iad dart

participant virtuten [uperwi um can[arum.

m cawje

7.liem L.c. q. 27. 3. 4. 0. ratio inflrumenti efl gn

j quattitque

ua»tim eft infirumentum ut moveat maeium.

Ia CAUW

8. Ia L. c. q. 5.3.10.0.

Voluntas eft movens

;?mm U«

?350101:972.

9. Item r.p. q. 1 15.2. 3.ad 2.. quidquid in i/li:

)lgzrtamadl

inferioribus generat €9 movet ad [peciem,eft uti. 1u-

Vlï/(l?/l(f [

Érumentum caleffis corporis.

nodoetiatt

Pztechic atticulus ex toto art.meoT.3.4. $

'.& 6.&c.

um lt«

Ob6£ bene hic infadlicem adver(aricrum aftu-

Mauto n

tiam ; ut enim funditus collerent phyfieam Thom.

i, G nj

premotionem fatuerunt in fibellio fio de ratione

famdnitit-

ftudiorum compofito à fex Pauibus S. J. 3c Romz

iaf

impreífo in eorum collegio, judu przypoliti genera-

vatiliit-

lis 1586.qui pro regula Lectoribus omhibus Socie-

uniii 5 &

tatis traditur paragrapho deopinionum delectu: Ín

nimn d

Theolosica facultate , ubi inquam fie ftatuerunt:

uibus rtbut

in Theologia doGtinam S. Thomz , ut cavetur 4.

AF LE v ]i

parie coufticutionum C, 14. noftrifequantur,exce-

hecolla &

ptispaucis,& poftea explicans , qua 6nt illa pauca,

A

qua fequi non tenentür,num. 6.. inter aliajiftam S.

n inditie

"L ho.fententiam recenfet : caufas fecundas effe pro-

i fl

prieac univoceinftrumenta Dei,& cum operantur,

ltifäl ; W

in eas primüm influere,aut eas movete.Hxc de vet-

;f/]f MMM

bo ad verbü [ ait Gon.in fuo man,Tract,4.de volün-

RTE LI

tate Dei C,4.$.4.) ex exemplari hujus iibri,editionis

?li[q'l.f; n v

d

annii;j86 quod inconventu noftro Tholofano affer-

,

vatur tranfccipfi;ubi NB.quod quo ad aliquid aperte

errác in fan&o D;evidenter enim eft falsü,caufas fe-

( Iem

cundas

6

quodquc(

cundas (feilicet omnes) effe proptié Dei in&rumen-

ta,patet ex S. D. inart. meo 1 3. (ecundó ; evidentet

«65 q-l'rä

fallum eft. ex S. D. quod fint univoce Dei inftcu-

nel RPQH

menta ; hocinzternnm non ofteudent in formali-

ARTIC

bus fanc&ti D. aliud enim eft dicere : equaliter (ünt

Deiin&rumenta ; (ive: eque cay(à libera,quàm ne-

ce(laria debet recipere motionem virtuofam pra-

Indtur

viam pure pafliv? in fe à Deo pro priori naturz ac

n gkæda

hibere pr

hyficz caufalitatisad (uam cooperationem ; &a-

j

ud eft dicere univoce przfatam motionem vir»

mari,ut«

opecitioy

tuofam|tecipiunt, interim ipfi adverfarii-teftes funt

ac judices de fententia S. Thomz creaturas phyfice

ijntlgf»ilg"ü

Thom. przmovente,quod modo tam pertinaciter,

fueid |

inftrustr

licet luce fit clarius,negant ac pernegant ; patetau-

tem quod negato hoc influxu divino previo in cau-

àcens feu[

[üïipmgti

fasfecundas , cum operantur , ruat phyíica Thom,

premotio,admitlo autem illo , jam (uá fponte con-

& exaita

mentüm,

furgat, &tolleranda effet pertinax cotum contta-

&c&düp!

dictio, (inon tefteS, D, S. Scripturam cum Origine

Qum,

male interpretarentur ; & Eccle(iam (andtam Dei

in publicam acerrimam | fcholarum omnium dif-

tDei

fenfionem , non parum fcandalofain hoc ipío con.

dkp/iciter

4b altro

ciaffent,& concitare continuo nonpergerent, Fa-

teantur ergo,vel tandem convi&i luculentiffimis D.

Pe principy

A.textibus de puro ac plano allitis;quod prafatus $,

tribilte

D.dostrinz ipforum contradicat;fateantur idem de

Lcinieco ,

S.Aug.ac de cxtero in fuo fenfu abundare ac docere

H

boningj,

iis fan&iffimis PP. contradic&toria libere pergant,

idqueliberéacpalam edicant , ficque erit pax

qudpii.

magna in Ecclefia Dei (andta.

Intollerabile enim

ponoi

hod aj )

vifum eft & adhuc videtur , femperque videbituc

lat

enuinis Thomiftis Angelicz veritatis ac puritatis

qHd tap,

ematotibusac zelatoribus , tam finiftre duos hos

VAga,

fsn&illimos PP. ab adverfariis traduci ac explicari;

quod..

15

arumen,

quodque duoshosTheologorum principesac Due

; CVidenter

ces , quitantceu do&trina (uz patronos; quós ta-

etin(tny.

men aperté habent, tcntiuntque fibi adverfarios,

a formáli.

uliter (unf

ARTICULUS DECIMUS TERTIUS

quim at

ofam p-

Inttumentum Sumitur dupliciter uso modo &&

fIafürg aC

res quadaso efl. 3.p.q. 19.2.1,ad &. & ficpotett

m; Ki.

habere propriam opcrationcm fecandim fuam foie

nem vite

mam , t de igne ditum eft, l. c, qua átilla prop:ia

teftes funt

opersuo,explicst 0. opeParb quecfi alicujus vetfe-

as phylio

Cum,*;;ä'z/mam fermam ,efd propria ejus ... ficiit. calt-

tinacitet,

facere eft propriaoperatu sguis * ficautem fummue

inftruiientum meterialiter , & eft veva caufa pecfe

P&IC[&U'

10 n ctt

àgens [eu principalisrefpedtu opeérationis , quz cft

Á

(4 Tho[m

ffbipropria'(ccundüm uam formam; patetexl.c.

ontecon«

& ex art; meo

1.n. t t,. aliomodo fumitur inftru.

3 COnt d

mentum , in quantü: hujufmodiuti loquitur S, D.

n()riginc

