tis cum füioetfectu;eft phyficus terminus & efrectus

D.hicadé,

divinz motionis, ftve eftintentio talis; qua cantün

hinc. dor

durat ad pezfeütiam sgentis principalis;ft ergoDeus

-$ $ D0f

opetari ceílet in natura; movendo eam ad acku ope-

atcntiaopc-

rariscelat & vircus illa , uti patet in omnibusinftru-

opcrctu.rin

mentis;quia tefte $. D. eft virtus ntin fieri & moveri

educetet,

exiftens : patet & jam intallibilis hec cónjunctio ex

äqæiamflla

att,meo 11.:18, & 21.

AuN TC UILOU $Q5 XVIRN

(isdecnnis

Duplex virtusactiva datur omni agenti à Deo, una

15 10

f

40,

habenseffe raturyac firmum in agente;per quaz fit

I uU

!

öï

A

. potel

jch

potensoperari potentia ab a&u (eparata; vel fapara»-

bilialia,quam D

2116

LU

facitin rel dumillam mevet ]

,,ï-m*-;-m atti

ncintis mo

quä iem

F

pet actüaliter agat. - Eftcontt2 etro-

tür io tsl

rei lNeot, P. Kirfch,

vinfuítnoe

De Pot.q.5.2.7.ad 7.. dicendtn;.ouod virtus natuz

H

valis qua eff vebus naturalbus in [ua ix]ltutianeco

b

; , ledgm

lataine[t ezs «t quada forsma babens effe vacia ac frrmsi

&()Päf.ï.!'j al

ex natttra:fed id quod a Deo fit in ve natuvali qto atin

formalitet

alier agat eff intentio babeus effe imccmpletzz (quiaS.

D.intelligat per tó intentio, habes fuprain atüicalo

mPefxïimzc

" Pf' m)m

meo r.poft n.9.vercum vero &c.) per modnum quo

calores [ast in aere,C9 virtus artis injivumento arti-

igapentilte

,rbli coré

Jicissfiene evao per arteus fecuri dari potuit acsimen ut

effet faruma w ea permanens,non autem ei dari potmit,

carlz catt

nema

lVv*

otio

quod vis artst efetin ea.quafi quadam forma perma-

nens,ntfi baberet ntelleBlum ita vei naturali conferri

i jmpim

vatet t

potuit vtrtus propriayut lorman ipfa permanensynon

n)

l

AMt€ Uis,quA agit ad effe ut infirmmentii prima canfas

j «

nifi daretur ei1,210d e[Jet uutver [ale effeudi princzpi;?-

finifepet

narura y wunde ficut patet,quod infivumento artificis

um

conferri non potsuit quod operaretur ab[q5 emotu av115,

" Pfinci?"'r

j il

d

starei naturali conferri non potuit , quod operaretse

jeci g

ab/3; eperatione divina.Conlonat 3.p. q.62 .2.4.ad 3.

gedit

vidg

174

videart, meum r. 3. 4. $. 6. & r4. addit S. D.l, c.de

motionem.

liberiati (

pot- vec iterum virtati saturals conferripotuit , ut

( ange

enoveret fe ip[am.S. D.[ m otione Ícilicet prafatà in

QO. VCI

i, d

i

1

T

ed quia nuila res &c. ufque ad vers, fed quia

uiterius |nec st con[ervaret fe in effeS. D. videart.

jn prip

meurmn ró.

son padent :

AR.11C UJLUS - XVIUEk

äquadqme;

BMie cónurt.

Virtus prcfata , quam Deus facit in re rtaturali , quá

eorpinire

actu.liter agat , eft infeparabilis ab actione rei natu-

ualis,

tiriDof

r.Probatur q.6.de malo;ubi ex profeffo;ac copios

Bhwrem [ua

f& tractat ac inquirit S. D. hisformalibus;sersz bo-

4 Quri

mo liberam fuorum atbuum cleilionem babeatyant ex

gl Qtiferet

neceffitate eligat?

prina;mm—j;

Et videtur quod son hbere ,. [ed ex nece[fitate eli-

lg

gt dicitum enim fev.oc mon efl bómiuis via cjus,mee

troon a

viri cff ut ambulet C dirigat gre][us [nos, fed id ref-

j Anteq

pectu cujus bomo babet libertatem, eff onafi an spfimes

funrquædg

donzinio con[lmtutum ,ergo videtur qnad bomo viarsé

C:Pm: in b

a5 ,ut dici

fuarum ac (uorum atiuum. liberam eletivonem. non

babeat fed.

mawitle

Dicebar,quod boc refevtur ad executionem elelHio-

mán f-.ppïrcf;

um , que interdum. non eff in bomias poteffate| i«

:10 n .fwn

ta hunc texci jer.explicatS. D.t.p.q.83.a*1.ad 4.( fed.

U JLUIT

12. Contra eff ; qnod dicit ZApoflolus Rom,9.non eff

ATIM] ! *-'(Cli

v«olentis, [ cil. velle,meqs curventis ,fcilicet currere,(ed

bUS l. (hif

wasfjerentis Dei ,fed ficut currere pertinet ad execu-

4rid. Qs

£nem alium ,ita vclle ad usteriorem eleclionemy,er-

prebeniug

9 etiame éoteriores eleéliones non [«nt n bominis po-

ter L [)MM

geflate , fed funt bomini ex DEO. fed.

Wirerus

4

l

Dicebat , quod bomo ad eligendum movetnr quod&

P

imteriori énfeentln fcilicet ab ipfo deo [/ quid iutelli-

d7

zat . D. pet inftin&um , patet ex art.meo quarto,

lknmt:m N

ha C a ^ EM um

Ícilicet mationem DEI previam phy icam,& virtus

73!4 H0g

tem moventem divinam , communicatam per illam

(Mttug í

mos

17

$ Dl ede

motionem ) €2 umobiliter, nom tamen hoc vepugnae

It , ut

libertati ( hocvefponfio c(t apertamens S.D, acdo-

tprofaiin

écin; angelica , uti petebitex re(p. ad 3. )fed.

t5 Íed quia

3. Conzra eff ,quod cum ommne amimalmovet fe sp-

D, videatt

jitm per eppetituon , alia tamen aptmalua ab lyammy

gon babent aberam eleflionem , quiA eorum appeuuus

j!i^

à quodam extertori movente moueturfcilicet ex vir-

turili; qui

Iute corporis celeffts , velex atitone alcujms aíterius

fie rel fatlle

corporis (iergo voluntas bomanis vzraobiliter. moves

tUr 4 Deo [equitur quod bomo nvn babet liberam ele-

[nactopite

&iozem [uorum atiuum,

sptrum -

4. Quartó, violentum eff cujus principsum eff extra

T

ml couferente vimpa[fo , fi ergo voluntaria eleittonis

principisimfit ab extra (ciliret Deus,videtur quod va«

e

Inutas pzr violentiam ,€$ ex nece[fitate »oveatur

e

cefittteel

J n

ergo non babet hiberam eletlunem [norum atiuuss.

,r,fedzd ref-

j. Antequam re[poníiones S. D. afferam,notand&

s !Wf

funt quzdaml, c.o. ubit aflivem ffve motivim prine

Wu quni

eipiim in bonzimibus proprie eff. satelletlus €$ volun-

um n

145 Ut dicitur im 3. de ani...1n bomime invenitur for-

ma intellechi ,C9 yaclinatio volnntatis con[equens for-

en didi

"am appreben[am ,ex quibns [equitur exterur A6-

mj?m! :- l.

Ho .. ferma intelletla eff unyver(ahs ,[ub quazaul-

ta pr[[ sut conprshendi ,mnde cum a&us fint v finga-

lariéts (£cilicet actus libert; uti patet ex his forinali--

")'9.71'0"'

quyrertjt

bus l. c cwum confilia $ eletEiones [nut eirca particu-

laria , quorum e[ft atbus, requiritur quod id,quod ap«

Bf

prehenduur , it bonum C8 conveniens , apprebenda-

m p

ter ut bonum & conveiens tnparticulari , $ nonim

snvver[alitantim ; fiergo apprebendatur aliquid ut

bonut C convenvens [ecundium opnia particularia ,

u qWä

yid inceu

qua confiderari pa]agat , ex neceffitate movebit Ua«

Ínntatem ,. .quanttm ad determinationem atlss . ,

2

mon AHIe€".

» & r

quia »on pote(? velle oppofitum

quanimm ad exerciimm . adins

2

quia pore[?

o

3!!-

176

aliquis nop uelle cogitare unc de beatitudiae , guia

al

etiamipfi atbus intelletins 69 voluntatis partuslares

ywier gtrdg

fent. ] dn quibus npliuss eft auod adaquat poteatiam

m joriyi

univer[alisresauet inclinutio voluntatts indetermi-

Jïæt Ü fo'rn

tutlináti d

nate fe babens ad muitat contforaiier habet 1. p.q.

82.a.2,ad 2. ficut ff artifex concipiat forma domás ia

futamena

unyoer[alofub qua comprebenduntur avuerfa figuva

jufeu d

domuspotefl ejus voluntas inclizari ad boc,quod fa-

DITTUM

dul

clat domum guadratavelvouunda,vel alterums

4

fz:gune

J relinguunr ergo,quod ficut conciudi Adrifloan C,

jrmiw ,

man l, C.0

de bona fortuna,gnod id.quod prim mover voluntaté

V

$.

mantabil

$ intellctlum.fit ahautd [upra voluntatem &$ intelle-

vv

f

"

&um,fciluet Deus.qui cum omn

moveat fecundim

^

quedtltun

vrationem veobil

&

* g

A 9R ,

Ratirmie,

p,tt lavia furíum aravia deor|

etiom voluntatem movet fecundism e]n$ conditionem

liet prognä

aon ex nece[fizate; [ed ut ideterminaté fe bábentem

Ut at ex

ad multa. S. D.1deo autem 1nd

DL

are

minsie [e habet

vt bberta

admu!

pesvt

aurfalj)

Czïg(ïas:—:( 'L

ormaintellecta ett aniverfalis;ud pa-

tet €x

gentihu p

Formalibus jam cit,

tin DE[

6.ké r.p.q.82:9. 1.0.meceffe eff quod bomo [it ib.ar.

bitrisex boc apfa quod vatumaits ejf. Fs praevnitfis,

quadque /Et".«

detS&

i

Co0]

D.ad 1 ergo dwemz'um,qaod astba-

832 1]

7.Reipoü

As

ritat ida poteft

c u

E

plititer intellizsuo modo,

&f ;'a-a;zm .

f/i" P&/mm;

pnur Propäwt.ra qmæmäw Ad executinem eletitonms,non

ho 1 ,

enign eff im poteflate bominis ut expleat in effeciu quod

bemzc;trlæ.,

naiente deliberati lio modo potefl :nteligi quantum ad

JitpaT

hoc,qmd etiám Iuterior voluntas moveatur a& aliquo

$4i.

EKS f

fépersori principio, quod eff Dets ,

d

cundam boc

Uj mg"[:m

"poffolus dwrt 5 non ejfd volentis fcilicet uelle,neque

ftdm;

Curventus currere ficut promsprincipt, fed Dei inffi-

exirij

i

|

gantis. Unde patet [alutio 4d 2.

g,

8.24d 3timm dicendum,quod animalia bv uta moven-

IQI Aäl

tur per Inflintbii [upervrzs agentis ad aliquid deter-

minatum [ccuudzm modum forma particularts,cajua

MM [ecgyd 4

conceprionem fequirr appetitus (enfusuns ( principisi

4 s-

177

st , p

atlivum n brutis: animmalibus medso nodo [e baber

potesdares

inter utvum3ue id eff wmter res narurales €9 bomung ,

[ pueattam.

nam foreia appreben[aper (enfuta efü yndiotdualzi ;

fk:mä::ermz-

ficut $ forma res naturalzs , 68 ideo ex en fequitar

TP UM

snelindti ud uun acium.ficut tn vebus naturaiibus,

T m t

fed ramen uon [emper eudem forma Vecsptiur n fen-

")rít figræm

fs fiemt eff m rebus naturaltóbus , quiA qguts fepmper

bav;guod fæ-

eff calidus, fed nunc uma, nunc alua, puta nimmnc forgna

lerus jz:gure

delect abilis, nuoc triflis , umde nhne fugtr ,munc per-

,' A?g'fa.m Ü

feguitur ,. in qno vowoeni cura prencipio acfrvo b

t vlunate

mano l, c. 0. ) fed D EUS mevet quidem Foluntarem

an P tele-

imoutabiliter propter e[licaciam Fartutis "VIOUEABEUS,

7 /emna'!m

qua acficere non potefd yfed propter maturata voluue

z deit u

FAL5 thote, qua iedifferenter fe babet ad drverfa (Ici-

conditinem

licet propterforn'am univer(alem apprehenfam

fehimm

uti patet ex di&tis ) mom ioducstur. nesefitas , fed ma«

; fehabet

net lbertas ficut etiam inommbus divina proviseg-

xflistd pi-

tnaanfallibiliter operatur, €8 samen acanfit contig-

gmtilmf provenmnt effettus Contingenter , iBiquan-

w tlb

a

£m DEUS omnta miovet. proporcunabiliter nsunm

Fm»:æ;:ixs

quodque [ecund;mm fuuns wodum, s. D. Item 1. P.

q.

mET

( &ewms. 9. non

1

l

83.2. 1. ad 1. Perbum ilndl Aoffoli

],

j

n

(/.-'H/J

eff Foluntatis G$c. ) non fic eft mtelhpendum ,' ouafs

duj

bomo son velit C non vurrat libero arb, fed smia h-

beruse arb, ad hoc non eff fuffiziens, "ii moveatur g

Jj&vetur a DEO.

n 4

9« d. t.dicendum gubd Foluntas aliouid confere

gund t t

a movetur à DEO , ipfaenimcfi quaeoperatur ,

T d

fed motaà DEO, €8 ideo naotus eji guatm'ues fet. ab

extrifeco [icut d principio ,. uon tamen eff

4 Duif*

£ÓÁ.

ilen-

u m

19. Ad 1 1.l. c. arguit S. D. D/pofítio prii vino-

jl t*

Ventas relquitur in omnibus [éguentibus; guiA 09«

]

ais a

a fecunda meventia "IVVERE, 1fI QUARERP fuvt s

ta4

j (l

'

;-

175

14 lt

Mäp'rimü movetnte. Re(pondct'S. D,ad t1. dcicen.

dum, quad difpofítio primi mowuentis manet. 1n ha .

luntaten

"m

qua ab eo moveutur, in quanittm moventur ab ipfo ,

fic enim ejus fumilitudusem veciptuut , mon tamen...

;'mpoWä'/

totaliter. S. D.

j

MJ'U)E*

15.1'2

r L Item 2.fent.di(t, 1,2.4.0. :pfe ( DEUS jeff

di , qu

dans effe vebus ,can[a autem alia (ant quafi determi-

xantes illud effe... elfe eff magis atimum ves cmiltbet,

qnodvung

dnjinse

quamea per qua effe determinatur... unde operatio

ercatoris magus pertingit ad intima ret, qmïm opera-

71!:'.')7 f

tiltem i

tt0 cau[arun [ecundarum, 9 ideo 1d , quad Creatum.

16. lte

eft, fi fit cau[a aluas creatura, non excladiuquis DE-

US ipmediate in rcbus omaibus operetttr , 18 quan-

Hl átt

tum virtus fua| feilicet creataincompleta, per mo-

tur4 jri

tionem phylicam folius DEEcaufz fecunde , a&ta

VA

duntaxat agenti imprella pure paíiive,per quam haec

euur aliq

ultimó complei? fit potens phyfice 1nttrumentali-

dgrnle.

ter attingere rationem entis in (uo a&tu, utj patet fu.

Atoy

I

pta ex art, meo, 1.3,4«5. 6. 12. &c. ] efd ficut..me-

gw*riwm

dinm conjungdens Virtutem. enjushbet canfa fecmnda

R-l/z ggm

cum [uo ejään;nan enimlArtus alcujus creatura(ici-

dpricip,

licet propria, rata, compfcta, üti patet ex art. mmeo f,

Qlü(ïdaclq

&c..) poffet m fanm effeéium, nsfi per Virtutem cvea-

dicitur l

l

"

toris,à quo eff omnis Firtus, À Vertutis con[ervati,

iütment

L

*

€$ ordo ad effetlium quta ut in lib. de canfis dwitur

a!iqtzid f

u ho

can[alitas can[a [ecunda teyminattr (alias irmatmr)

per cau[alitatem canfa prima S. D.

Aïgu

12.Item 3. cont. gent. €, 92. »on femper bomo

moretho

eligit id , quod Angelus cuftos intendit, neque tllud . ,

aQtitos

ad quod corpus cade[te . inclmat , [emper tamen be.

Urtli «

mo elicit, quod DEUS operatur in ejis Folugntate.

Charta

33. Item 1. 2: q.109.a. 9.0. INMllare? potef? im

Qs opy

quemcunque ailum prodive, nifi Fwtute motionss di-

to[, ef.

'vin;».-

x4, Icem

1

AL ditent

14. ltem], c.q. 10.. 4.ad 34f DEUS movet Pä-

Wt u .

luntateu ad aliquid , ampojfibile ef butc pofitiom . ,

i

ir abifo,

Hüd dd

5jb

A Folumtas non moveatutr , nontamene

08 LAIBER. .

ionpoj[Hb1e fhsspliitev sunde non fequitur quod Folune

La5 à JOEO ex neceffitate moveatar. S. D,

DEUS f

1j.Item. 2,2.0.24.2a. 3 1. Firtus. fpiritus fan-

j detenm-

i , que ( Spiritus. .. ) infallibtiliter. operatur

2717

quodcunque voluerit , wade imipoffibile eft. bac

eluo fimud el]& vera, quod Spiritun . Santlus velit. ali-

1dg gperitio

Wm aper L

quem tuovere ad abl um cisavitatzs, CÀ quad ipfe chas

TTTE

fitatem amsttat pescrmda &LX

t DE.

16. Item 3. p. q.6 2. 2. 4.ad 3. 'rtus. 1eflemppen-

* If il

talis acquiritur cnferumcnto ex bocip[o, quod move-

i, ptrmo-

tur àprincipali agente.

adg , adi

17. Ttem L. c. q. 19.2. 1.ad . 2. tnffrumentum di-

um hac

eitur aliquid agere , ex eoqtrod movetur à priscipats

iramentalle

agentc.

u patec l.

Arguo ex N. 16. K VzFÀirtus inflrumentalis ac-

[ facm-

quiritur infirumento ex eo ,quod moveter àprinci-

"f I/emfü

pl agente sfed ex eo, quod movetur infirumentum

"eutitiice

a principali agente, dicuar aliquid ageres ergo ex eo

carc meot,

quodacquiritur Virtusinftru.»entalis inftcumento,

tatem Crtte

dicitut aliquid agere, Patet ergo,quod illa Virtusin-

^

(un t 499

ftramentalis, feu intentio, fit 1d,que a&tualiter agat,

YT

242

rjifafzc:mr l

aliquid faltem; five quod fe

pec lit conjunGa ali-

cui actioni cauíz. fecunda.

7 /irmmr)

Arguo ex n,15.ac(ubfumosergo motio DEI, quá

movet hominem ad a&tum chacitatis , femper. huic

r m

actui conjungitur, fi enim femper nou conjangerze-

:eqlæ!]lud ]

! t

tur iili ,ergo cum motione illa poffet non effe actus

fjj

charitatis,con(equener póllet effe peccatam, feu a-

rii PW/? 4

&us oppoitus charitati;deinde i(ta divinamotio vir-

tuo(a eft àÍolo pzo, eftq;ufus divinus a&ivus volun-

gutini d

M a

taus

jh m

960

tatisad amorem, ufusautem Q&IVUS utents (em-

/] vt

pet etéonjunétus cum actu ejus

quo qtiis utitur,

ia g

PS(CC exart, meo 11,

Agm

Probatut à. ex ni 1j . sepolfibile effs bàc duo €fe,

flgo IPLUm

& qnod ipfe cbaritatem amittat pel.'wlnda ; & ha:

jicompoli

im pOxilDlh[&S pl'() venit ex victute SPIHHKS fam ine

P( um aov

fallibiliter operante , & ex efficacia : virtutis divinde

Ihotrente,

tnovéritistefte S. D.ergo motio Spiritus fandti qua

i

Voiunta

mhovet hominem ad a&um chafitatis non pot'*ü fi«

elicita erg:

mul (tare cum peécato mortali ijergo necefíario e(t

pem fcm]

&onjun&ta cum actu charitatis, necelftatc fcilicet in«

quó:d I, p

fallibilitatis; &confequ»m..»,(ub: fed prae fata DEÍ

qJH 0i

motio ,& VirtusSpiriuis (an&i , eft motio pl hyficé

em DEI

praevia, ac prior phyficá caufa htä.tc ,quàm acus i-

petadiiton

C0 motto

píe Voluntatis eiicitus; ergo. Mi. patet quia ex hoe

ipfo ; quod DEUS movet Voluntatensad actum

fitpetem

chantms derivatineam, virtutem fnam pereaaqi

Secand

motioüemte(te S. D. quac divina Virtus & motio

(ida at

nyhrcvnH 1ant in iftum actam tette S. D. hmtquc

Mu a

a&tivedfolo DEO; & putt paffive in Voluntate,

4 ]. 0, fyté

Arguó ex N.14. ergo fi Deus mover Voluntatem

WrM pate

ad chgcndum qnodcunquc boiium p..mcul:rc, ime

$,1:0. 0H

offibile e(t huic pofitioni ,quod ad illud elieendum

tliaiopi)

voluntas nori moveatit; íed Deus movet Volnma-

S dlus

tem ad eligendum &c.

pet motionem | phy ficam

inteli 31 : S

previe Voluutfæcl 1mprcüam ; acper Virtutemin

cd iplim]

Completam caufalitste phyficà priorem.ergo. Ml

H me

patetex S, D. Mi. patet ex articulo meo. 1: £. 3. 4

G.

CA(S Dz

t Itnfj

Argüo fecindo.f/D EUS imovet Poluitàtt UU Bon

d aj y

m Veatuy, led i DEUS movet Voluntatem ad ali-

t^ hod g

QUld lnïpflü]ll' voluntati virtutem prævmm ada-

!!mafa ftti

iquid; ergo. mi, patet, Z'algntas enim &f movens

Cc*ll'lt ü mo,

morum & DEI inftrumentum inomni fuo actuszz-

firamen

V9 24

"i &l

181

Xetrds (eme

fErumento autem tefte S.D. acquiritur virtus ex boc

( qisatitur,

sp/, 9304 movetur à priscipali agexte.

Arguotertoíi DEUS movet Voluntatem &c.

- Jitdio ,

etgo ipfüm movere DEI voluntatem ad aliquid, eft

d ; Khaé

incompoffibilecum negatione iplius moveri; fed i-

itüisfandne

pfum movere DEI ad aliquid, e(tactioà (olo DEO

rtutis dv

mosente, nec eftà Voluntate; iplum autem moveri

usfandiqià

Voluntatis ad aliquid eft propria a&tio Voluntatis

nonpótel lls

elicita; ecgo. ecce praviam phyficam DEI motio-

secelfatio elt

nem, feiper conjunctam a&ioni Voluntatis. Mi,

veleilicetine

i

quóad i, p. patetex art. meo 6. patetetiam ex hoc ,

p D

quia omnis operatio caufe fecundz eft per. Virtu-

ytio pï';y!ïcä

tem DEI iacampletam, Virtutiratz ac firma. fup-

x adus d

pctadditam perdivinam motionem teíte S, D,eft

',cizmcx hioé

ergo motio illaà íolo DEO, uti & Vircustlla, qua

emadadum

fit per eam,

n peresa

Secanda pars. eft $. D. 1, p.q. 18.a.. 3.ad . fe-

tus d móuo

euinda aclyo ( (ciliceximmanens l.c. ) s quantiem eff

D. liniqué

abl us operantss, dicitur mopus ejus Iem 1. 2.q.109.

'olutiace

a. 1. O, intelligere &$ velle motus quidam e[fe dicun-

Voluntitem

Lty Ht pater per phiuta 3.de anima Vem t. p q, 111,

vcilare, t

9, 1. 0-€um motus voluntatis non fit aliud, quam in«

j

Jelirendum

clivatio Poluntatzs ia wolitum.

t Valuntüe

Si dicis, perto moveri Voluntatisad aliquid non

;

ylicum

intelligi 4S. D. operationem Voluniatis elicitam ,

Vimiemim

fed iplum DEI movete, íeu motionem DEI quate-

,tigoMs

nus tecipitur in voluntate pure paffiv? , uti fe expli-

'0.1'-!'3' 4'

catS, D. 3. phys; le&t, 4. litt.h.iaes eff actus moven-

tis CÓ moti, syoVentty enim dicitur , 1 quantum ali-

u m

quid agit, moti autem in quantium patitur , (ed idem

; tem d

efl , quod movens agendo cau[at, £ quod motum pa-

ia

tiendo rectpitItem l. c. 1. motue [ecundum quod pro-

cedit à movente sn mobile,eff atlus moventusfecun-

r gt

Qffa

dim quod. antem cff in mobili . àmovente eff motis

[io i

MMW

mobili.lcem lect, $ lib.t.motss fecundium unam ra»

M 3

£oncne

182

t tamen n

tioner eff aElio E2 [ecuindiom aliam vationem eft paf-

bectas, Maj,

fro; alterum euim efl [ecundim vationem e[fe atium

um (übs..

bujus ut in boc , €9 effe aCium bujus st ab hoc, dicituv

c

2LR

pr::ic*ætis Ht 1n

DL Volui

autem paäar femnditm qüüd eff a

toshac com

"Boc. confon.t z. p.q. 14. a. 1, 0. Relpondeo ;.arimö;

ce caufalita

$. D.intelligere hic per tó moverr,2&tum Volunta-

biiter, inf

tis clicitum; patetex N.meo 4. R e(pondeo (ecundo,

verum eff?, quod tó maveri lumatur dupliciter à$.

ibdiferente

D. femel , prout realiter idem eft cum motionea-

fet, matibi

gentis principeli: & pure paffivein moto recipitür j

fecundo, pro actu elicito à moto, uti patet ex Il. htc

angciicam :

cc, interim tota vis arganienti manet ; probatur ; fi-

tate creata,

ve pertó moveri, intelligat S. D. ipam DEI folius

confonat 1.

motionem pur? paffive in Volancate receptam, (i-

deVetig

s &in lol

ve intellieat actum elicitum , unum fine altero effe

Ienl.c q

mplicat, prima parspatet, quia eit una realiter en-

]tem Qpus,

titas. 1. p.q. 44.5. 2.ada. eum attio CS pa[fio con-

veniaxt. in uza fubflantia saothss ,C8 differans folm

len qüod

fecundim: babitudina diver[is.. Ytem tertio phys.

$0165 7

le&t, 4. litt. h. sdewa ef? a£fus moventzs C8 moti. Se-

1. 5,&6,6

eunda parspatetexhoc ; quia motio DEI pravia

hu

Xio adv

Voluntatis ad ele&tionem , utpote redudtio ejus ad

MU g 1

eam,iiequit e(fe (ine electione,

Arguo ex N. 8. Deus movet quidem Volanta-

conciad

temimmuatabiliter propter efficaciam Virtutis mo-

m vel

ventis, quz deficere non poteft, ita tamen eam mo-

eli, (ed t

vet,ut propter naturam Voluntatis motz , indiffe«

tmm ! tef

renter fe habentis ad divetía,non inducatur neceffi.

htp, (üai

tas , fed maneatlibertas; fed natuta Voluntatis mo-

Cütus , h'—'i

tz, indillerenter fe habentis ad divería, eftad diver-

bicfclgy

fa cligibil'ia patticularia , & ad particulares eledtio-

grütiam D

nes,ergo DEUS movet quidem Voluntàtem im«

1077

mutabiliter propter efficaciam &c. ad diverfa eligi-

qUdndies:

bilia particularia , &ad particulares ele&iones ,

90 2uidp,

üt

183

uttameh non indueaturnece(Iitas ,. fed maneatli-

mf a.

bertas. Mai, e(t S. D. uti & Mi, Coníequentia patet;

1077

) hec, ditituy

jam íubs.. ergo cle&tio (( in quantüm eftà Virtute

UER E TR

| DEI Voluntatem inovente, & àmotione quà Vir-

ndzo primö;

tüshzc communicatur Voluntati pro priori phyfi»

i Volunae

cx caufalitatisad electionem ) fic procedit immiuta-

deolecundo,

biliter, infallibiliter, neceilario neceffitate faltem

müqter 25

coniequentue; in quantüm autez eítà Voluntate ,

» motloneze

indifferenter objectiv? motà , fic procedit fallibili.

;fi""

totecip

AU )

ter, mutabiliter, contingenter. Ecce conciliationem

aetex LLhre

augclicam divinz Thom. pramotionis cum liber-

tate creata, de quibus ex prefeffoin art, meo 28.

Prnbztur; f.

» DELloltas

confonat r, 2.q. 10. a. 4.. ad-3. idem habet S. D.

eepit, [i-

de Vet. q. 23.2. 4. ad 1 g. [teml.c, in obj. 3. 4. &

aeteroelfe

$. & in folutienibus earum. Item l, c. q.6.2. 3. ad 7.

"s

i teallrer n«

Item1. c. q.. 2.a. 14. adhg . Tteml.c. q. 12.a. 11. Q.

á

Item opus, 3. c. 39. & íeq. ad Hann. ditt, 47. 2, 4.

E pf -

Item quod. 11, a, 3. & quodl. 12.23. 4. Item contra

feram il

uertiophys.

gent.3. c. 7 ?. Item c. 94.. Item contra gent. 1. c.68,

64 gyji, 98

n. ,& 6. & (eq. Coroll. Item c. 86. n. 1. 3. 4,Item

I. p. q.103. a. 7. ad 3. & q, 116.2.3.

DEI pravià

Scio adveríarios gloriari in illa 2.Cor.c, 6. exbor-

Vio eju5 d

Ltantur,ne ip vacuum gratiam Dei reciptatts , unde

p Volanta-

concludunt, quod uíusliberiarb. faciat DEI grati-

am vel vacuam id e(tinefficacem, vel plenam , feu

Virigts o«

eff. fed totaliter aberrant à. fenfu Doctoris gen-

en 0 mo»

tium , te(tante enim eodem 5. Apo(ïolo. Dod&ot

jie, indite

Ang. fuam mentem pre omnibus plane. eft aíle-

at neceille

.

.

linatisimo-

catus , hujus ergo commendationem audiamus

eaddivet

boc fcilicet V. ait p. Ang. ] exbartamur,ne in vacuum

gratiam DELrecipiatis; quaft dicat ne receptio gïd-

ures d*

tia fit Uobis inutilus C vacua, quod tumc contingtt. ,

i

rcmin?-

quandà ex pereeptione gratia, quis non [entit fruttu:

ivea d

qui quidem duplex eff , [cilicet remiffio peccatorum

clcäiüncs ]

( quia

Ü

18

[ que utique fit per gratiam fanctif. 88 s bomo ju-

piota tamer

fewivendoperveniat ad celcflem gläï:am...qmmn-

u DEO.

gueeïga g?äiidf PEVCcfPlVä A0n HITIMY ad wtundum

OPCMIUF u

peccata, $ conf[esuendum vitam eternam , bic gva-

ataretut,r

tt,feodum

iiam DEIn vacuum recipit $. D. ex his ;»"»iïïfïï,qUOd

emnis ille & folusillein Vacuum gratiam recipiat

e(DEO)

fecundüm menterm S. Dauli & D. Aug. qui fructum

ts conft

éxilla non fenrit, huucícilicet qui eft joftificatio

fio & ex ts

peccatoris, & confecutio gloriz coele(tis yab(it ergo

quieüab t

aeelfet vi

ut Apoftolus velit, quod gratia DEIT í(cilicet phyfi-

ce praemovens | unquam recipiatur in vacuum hoc

tit, dum

!

fenfu,quaíi careat omni effe&u,fcilicet immediato;

pote&in(e

1

H

ad quem datur à DEO.confonat D. A.in Epiftolam

tatis n

pït,

piaum Thelf. c, r.fuperilla vecba: fpiritum nolite

Dhecei

à

r

exuinguere, ubi: cum alioams aliquid boniex fervore

Rpilvel

szrii)-ft: $. VRÍt facere, veletiam cum Alignas bonitá

didlis,e

l

E

1mot us (ireit , CÀ ipfe ippedityextinguit. Sparitum .

COL]UCPOü

ubi vides. cla& , quodexfervore id elt motione

! Extexi

virtaofa gratuita Spiritus. fancti Íemper nafcatur. ,

tia Intet o |

volitio vel motus bonus? ergo motio divina fem-

moventen

per habet (aum effe&um,fcilicet vel volitionem bo-

schüjofty

ni, vel bonum motum , v. g. cogitztionem piam

tettionef;

&c, ] qui per hoc extinguuntur, quod effectum ul.

MVMMm

teriorem non habeant;ad quem divinitüs ordinatur,

1tto arif

nunquam ergo eft gratià DEI( id eft gratuitus efe-

ditVirtas;

étus in homine, qui non eft qualita:,íed motus qLii-

(i'ámacte

dam animz, & actus imperfectus, uti loquitur $; D,

.L me ïch]

1. 2, q, 110.a. 2. 0. ) fine aliquo effectu hominis e-

C qutem

licito, ad quem proximeà DEO datur, bene tamen

a

n

fine effectu ulteriori datur

3

quibnsoP,

ad quem DEUS illam

pmmæu

Cinefficaciter) ordinaverat.

ET

Arguo ex N. 9. ideo motus Voluntatis , licet (it

f'rtifin,

ab extrinfeco[ DEO ] ficut à ptincipio, non tamen

| (ttteggy,

eft violentus voluntau,quia ipía voluntas operatur,

mota

185

ä u ;M"Mjfi- A

mota tamenà DEO ; feu dum ad agendum. move.

!UH u«

tür à DEO , aliquid confert, - fcilicetactu; &acta

d Utudum

operatür , uti patet ex S, D. ergo (i voluntas nihil o.

i r d- |

peraretur, nihi conferret actu dum à DEO eft mo-

Is patetuod

t2,Íeu dum movetat à DEO , motusisab extrinfe-

um recpit |

co ( DEO ) ficutà principio , effet voluntati violen»

qui tudum

tus, con ('cclucntiä

ü

pitet per argum;entum àcontra-

ft jf

tio & ex natura violenti, fed per illum motum ,

l ;ablïtcrgo

ui eftab extrinfecol DEO ] ficut à principio qui-

clicerphyli- |

ueelfet violentus voluntau , f nihil actu opersre-

vacuum ho

tur, dum à DEO movetur adagenduma&tu , non

'immediato;

poteft inteiligete S. D. concutíum aliquem Volun-

ín Epiüoïzm

tatis fimultaneum uti patet; quia fic operaretur; fed

titun nolite

nece(farió intelligit motum previum Voluntati pu-

i f

re paffive à DEO impreffüm , uti patetex omnibus

lgt lonti

dictis , ergotalis votusin voluntate datur à . DEO,

Apottih Y *

eoque pofito in volunzate , hecactualiquid confett,

elt motion

Ex textibus S, D. hic allatis patet rurfus differene

^

r nalcatut ,

^

tia inter operationem divinam cjufque Virtutem

living feme - .

moventem , & inter operationem cauiz fecundz,

xionem bo-

ac hujuftodi virtutem ; poteft enim attifex cum in»

onet piatt

tentione fcindendi artificialiter, imprimere motum

eBeCua tl« ,

ac virtutem fao inftrumento , nec tamen fequitur

sordiatuly

actio artificialis squia (cilicet tefte $. D. non éxce-

uuituselee

dit Virtus ills,vel faltem nonadequat virtutem paf-

tnotus (]Uf-

fivàmacrelif*itivam mobilis , v, g. ligni, quod ra-

xinr$D. ]

men requiritur, tefte S. D. z. p. q. 105.2.4, o.fe-

honinis t«

cus autein e(tde operatione divina c;a[lïuc virtute ,

venie tamen

quibus operatur in ómni re operante, u patet ex ll;

[

jam ec, pulchie id rurfus docet $, D. de ver, q. 25. à

EUS illat

$- O. 0portet patiens affpnilari agentt , €9 fi agems fie

, ficei l

-

fortifimum , evit ffailiudo effctlaead: cau[am a-

non um

-

gentem perfetla , fiautem agens fit debile , eff fmn-

$0 cmuf,

-

dundo imperfella... Volustas amteye. divina. eft

qou

M s

ügt'm*

186

agens fgetilTimuna , unde oportet eyus effzlum eiom-

DEUSope

nibus modis ajimilari ,ut non [olisun fiat . d , quod

Qionen p

DEUS vmzf»n i aüaa' eff af milart /ecundum/þeq

P «ylC ov

ciena , fed ut fiat eo modo quo DELSvültfrrz j Hb

thxmm n

nece[larta vel Conttngester , cito, veltarde , eft qua-

n W téc

dan affimilatio fecundum teuanti S. D. 1idem

tudier red

hibet:i. p.q. t9.2 $. ubi,

volunts vu

Obf, bene q-xodndlla cteatura poum pczfcc"tc

Juntss vi

DEO aflimilari , uti ex profeffo docet S. D, 1. p.q.

direct erac

43. $. Irem de ver, q. 24.a. 14. ad . tantüm ergo

ruslitera

vuit D. A. qund fi agens fitfortiffimum , tunc per-

timtelleS

fecte atlimilatur ,non tántüm fecundüm fubítan-

active re zi

tiam actüs, fed etiam fecundüim omuem modum

lm fcat

actüs vel effectás , quem Ícil, inteudit hu;ufmcdl

non dciur

agens; patet ex formalibus jam cit.

Vitesfi IÓ

Addozcertüm efftefte S. D. uti p.:teaeï art,uieo

omnno;d

XI.quod ufus activus utentis aliquá re fit iempcr

c,on;uncwsahwx faltem opctatxow relillius , quà

quis ucitur , non tamen (emper eft conjun&tus illi

AM

operationi , quam utens intendit ; patet in artifice ;

fecusautem eft de. DEO, feimper enim tefteS..D.

Movetef

jam cit, homo eligit id,(eu operaturid, quod DEUS

movtte

inejüg voLmucc opcmtut

ait $. D.. hic cit. (icut

formar

ergofï fum eft.dicete: fempct infirumentutm ope-

( nCC,

ratur illam formam artis ,quam a artifex ineo ope-

fndi :

ratur id eft ad quam inftrumentaliter caufandam

5

idum,

ipíum movet motione virtuosàá ei-przvie unprcfsa

non eft ei

l'operari enim in infttumento artificis ,

Pïim; r

dare formam ratam a€ propriam , de pot :Qu.3«8:75

de Pïob«

al ;. vide articalum meum 17. fed iili imprimere

Püra/lämi

motum ;a€ per hunc detivare victutem inftrumen-

9l þrwp

talem tranfeuntem cum ipía cooperatione inftru-

qVnd (ggj

mentielicità ] ita & centrario , verum eft femper

777

dicere tefte $. D. emper homo eligit id - quo

DEU

dl il

18

föä 3778

a

DEUS operatur /neis voluntate, id eft illam ele- .

Gionem fpecificim. illius objecti, ad quam Deus

Áettndui [its

previe movet vo'untatem per Vittütem previam

WWI feris u

phyficam in com plet . m tranfeantem , inirinfecà,

À , eji («

in ipa veceptam ; (emper fcilicet homo eligit vir-

i

e

$.D. liem

tualiter reflexe; eligendo enim 5onu

5 partieulare

voluntss vult elige: « tette S. D. refectitur enim vo-

f peisd

liberos ;

luntas virtualiter f:item fupra actus fuos

Vb m

dire&te ergo fertu* ele&tio in bonum particulare ,

tantt tQO

virtusliterac indir:&e reflex? fuper feipíam. inte-

1, tUhC pet»

tim teteS. D. vezum manet , quod omnis utens

m fpbftar-

1ar

active re eliquà , aliquam filtem operationem per

a

ii

moduni

illam faciat, aliànon diceretar uti re — il5 (icat

: hujufrodi

non dicitur quisut grandi lapide , quabtüimeunque

N

Vires fassquis exícratad eumim ovendum

texatt,meo

, ünihil

öv';nino ictionis vel motu

2

e li fempet

"

s inde fequ—acurg

illius , qu

mjunäus illi

ARTICULUS DECIMUSNONUS

tinattilices

n telleS. D.

Movere fumitur duplicii*er late, & fic dirci.rur unum

quod DEUS

moverealterum , quod dat huic virtutem , fea

hiccit, ficüt

formam ratam ac completam 'agendi : deinde

entüm ope«

fride, quodiftam virtatem de potenüa ope-

ineo opt

randi a&tive reducit ad ip!um oPcratfonis

actum,

;ufmdzmn í

EJ

it imprcl'si

, noneft

Prima parg patet ex ott. meo g, in Opus, 9. deín-

Dï-q« ;':'7.

de probatur 1. p. q. 105.2: 3. O. fitutt ia motibus cor-

gmprimete

poralibus mvvens dicitur , quod dat formam ,. que

nftrumen:

eff principisxim motíss tta dicitur vyveve intelletdum,

ione inltrt

quod can[at formam ,qua e[? priucipiua vatelieciu-

t fempt

alis operationis... quod. principium efi

?

P dpfa virtHs m.'.

: id quo

;el/eä?ua!i:-.

^ kem

DEU

!

188

Item l. e..2.. 4, o. ficut. intellellus movetur.,,

depotebtia

concarcicad

abeo, quidedu virtuteya titelligendi ,. it4 Falma-

t4

tmumad (ua

: movetur ab eo, qui can[at virtutesa wleæ

di,

pri?: uii; pàt

Secunda parspatet r, p. q. 2.a. 3.Vo.mafvere eff

tabtt yalTr

edacere aliauid de potentia in atium.

primiwrimr

fpc&umaäi

Item!. 2.0. $,a. 1. 0: oportet &t id , quod — efl in

otentia,reducatur ia allug;

W. Patet (

per Aliquid , ïuodgjz m

.

]s ,€£9 hec eft movere.

Moveref

Item 1. p. q.105.2.5.0, Dezs 02 5

olnn have;

diplex,lem

tarivum d «i

ves adoyerandum quaft applicando formas €$ virts-

tesveyum ad operatiouem , ficut etiam avtifex appli-

ceditejus fo

cat fecurim àd [cindendum , qui tamen interdum

tompletm,

fermam — f[ecuri nom tributt y [ed etiam dat for-

dcndum-(m;!

mam creaturis agentibas ,C8 eas tenet in effe. 3. D.

ïlumbnm &

ecce dupliccm modum movendi, Pater etíam clare

ptoptiam m

1*

de pot. Videart, meum 16. Verf, hi

m

ctertio modo

veturdha

&c. patet etiam binc , quia faciens. infttamentam

tunc becell

thotonegn

dicitoc proprie quidem influere ; dumoperatur in-

ftrumentam tefte S. D, epus. 9. g. 38. vide articul,

Ctrezlittr to

meum $i non dicitut tamen proprie illud movere,

tompieü:po:

Íed utens & applicans inftruimentum . ad operan-

st meo, 11

dum, eodem 5, D. teíte.

L &

kem l,c,ad 5, Deur non folum dat formas vebus,

ed etiam con[ervat eas n effe , €$ applicat. eas ad

ANT

kgebd»zm » 8 eff finis omnium. atlionum. S, D. ecce

