S. D. exemplificave : fic mnedicus dicit slle jkmwtr e

wna prop

Taylterz

sffe mertetir etfi aliter contingat,non ideofal[ira di-

xityficenim tunc futurum erat ex ordise cau[arum,

demonf

quod t ».mp;/'ï:z!æ ejf smpedtri tandem concludits

Wi patet

C tac,a od prets futurum . erat ( ntel/vso canfali-

De st

zer. INB. e(cglotla P. Lingen) canþqzmter &on erit

tunt 71406

*

*

( tntelliae in /2* » €9 formaliter

eft olotla ejufdem )

[edhuem

rür[us 2.2.0. (71.4. 6.ad 2. Sc!aqmmr diviná

y QtdeA!

ehyuist

præ/czentm ve[pui f'utitra [ecundzm auo [cihcet fe-

eundmm c]md funt t fa tpfes y.£9 fecundam 450d funt

pueitu,

in canfis [uis:in quantzm fmhcet videt ardme caufari

fi//mu j

adeffettas. Icaille; & [ ui h!lm) cum illo omnes,

n prim

lisque ut ex fündamento demonttr etur,qu intüm

utefl efe

ertez D. Lmrren cum omnmusiuxs in hacil 1qua fuz

t ho

lodatzm A:lftotelu,c uim Ang. Doctoris ( fuppo-

77104/ A0

Ti wor

fità (ci). -.mrxf«)umn»,, le&nitione paulo ante,ab &

ex ipfisdicà) necelfe elt, ex S.D.de paroac plmo

[leilicet

Quz]*n*)'l&f&f& quid Ariftoteles intelligat pet tó erit;

tj funt

qutd pet to fukuxum,-xcmde qwd:p(r-ö D. mu,ïhoat

m Wa

per to tuturum: In fe ; an fcilicet intelligat fmurmo-

L7 j

nemfotuiale

3

ll!gKJ

prout vult, ac proat eam de (Ulpilc

fuu f

P. Lingen;:nvero uucilm t pxæfentla n reslem,;ex-

fiisgor:

ercitam phylicam 10 zterni

1['76

d

rerum omnmn:iunr10

Püt t'/ll Á

qmcunqac tein p(ällS diïä"elellïl« ahquanao exutura-

lic at P

rui,uti evidenter nimis docet S; Tho.& huc!pmm

ffm í

luce clarius.explicat ; ubi & necetle eric ( ut fic ple-

niffima quxiïlmæ hu)m controveríie habeatur no-

'/ m

titia) fucnuæ mediz £;cere obiter mentionem,eam-

P&m Pgl

que cea monftrum , feu arbortivum exSchola Aung.

d 7"0 [/7

ambobus protrudere pedibus.

Ut ergo jam mea

LT /ft

conclufio evidenter demonfiretur..

POT f

Dico fecundo ex mente $. D, de putoac plano,non

il (

datur futurum in fe , (eu formale prout (cil, illud ex-

u7

plicant DP. Soc, Jefu (icque aperte falfum eft , quod

una

T. h

I

naun d

una propofitionum prefatarum fit determinat? ve;

ilftta di.

rayiltera determinaté falía, -Probatur pars prima ac

afarum,

demonfíttacurslicque demonftrata erit pars fecun4a,

ntludis

gti patet ex dictis,

tanjal.

De ver. quzft. z. art. 12.0. Quidam ,.. dixe-

ht entt

runt,quod Deus futura. contiagentia non coymofcat;

Tuídem )

[ed hoc non pote[t e[Je quia fecmadztm boc non baberet

m

pïa-videnzidm de rebus /aamwzw;qüæ cantz'ngenter e:

ihett (te

VeniWnt «.« . Seeandum eff quod in nabis funt quadam

d funt

potentie;CÀ habitus cogno[cutviam quibus nunguam

F firü

fatfitas e[fe peteft : fscmt fen[ns E3 [cientia , -€3 intelle-

omnes,

s5 prtnorum principrorumyjutadam vero inquibus

aluzntüm

Poæ/f. efre. falfitas.ffteut imaginatto,opinto €$ efl ima-

^

liqua 1

£0,ex boc antem fal[itas accidtt in aliqua cognitsone,

;((up*go-

quod son eft wam re, freut apprebenduur ,. . nece[fa-

1620

rium nou pore[f ympediri,quin fciatmrantequam fiat

m plzno

( (cilicer. — Phy(ce exercite ut patet) eà osod cafa

«t to ttil

ejus [unt immutabihter ordinata ad ejus ' produilio.

i

Av

þ't"

i

ar

nem : unde per buju[modi babuus ,. qui femper funt

Qurio«

weri , po[Junt necejJaria cogno[ci,etiam quando fnnt

K

jelc

futurm; fjcut cogno[cimus futuram eclypfin jvel ortum

dem gt

folissper veram [cientiam 5 [ed contingens impedmá

»niom n

potefh, antequam [it im effe produélum |ecilicc phy-

excitucze

lic& ut patet. ) — fed dum elt. produ&lum vel pr-

feiptim

ent ( (cilicet praefentià phy(icá ut patet) »07 po-

; ficplt-

tefl impediri , €8 ideo decontingenti fecnndzn quod

T

eft n pra[eati Líciicet phyficà exercità pra(eniá ut

patet y poteff effe judicium illins potentia vel babitées,

emam-

jola Ange

in quo nunquam falfitas invenitur; fic fenfus jndicas

f?rtem /edere,guahdo fedetyex quopatet,quod COntin-

jzm ma

gens,ut futurum eft . Vicilicet phy(ic& utpatet] per

'ïino)non

mullam cognittónem cognofci poteff cui falfitas fubeffe

son po[it , wunde ctm dyvina [cientie non [ubfit Falfi-

illiet-

sas,nec [wbefíe po[fit iempolfibule ff e£, quod de conttn-

C&, ! q:ï

N

£en-

I6

gentibus futuvis fcientiam haberet Deut fi comnofce-

nitio d

ret ea ut futura [nntstunc enim aliquid cognofcttur,

quäm p

"r

st futarum eff quando imter cognitionem cognoscen-

tiidii )

1509 reteventum tnvenunr ordoprateriti ad futa-

rum bicastem ordoneon poteft invemmiinter cagni-

aLila

COE]I

ttonem divinam,CS quamcuaque vemm contiagentcnt;

fed femper ordo diuima cognittonis ad rem auamcun-

gmzzmu

df (icl

eue eft ficut ordo prajentis ad prafens . .. (rationem

hanc l. c. datS. D. esum ufto divime feientea aternt-.

9wdfræ

tate men[uretur, quaeft totaftmul d vameutorum

cino i

tempns Vacluditnec alicut parti temporés deeffe [egui-

phylice

defali

turquod quidauid geritur | fcilicet phy (ic& ut pate.

$n temporeynon ut futurzm [ (cilicet phy(ice jfed we

qui u

pra[ens. (fcilicet phyficé) videat,bec entpo qnod À

df

Deo vium efl futurim eft ( phyüce ) atterireicnui

n tfe

"n jam

fuecedit in tempore , fed-zpfi drvine viffomi qua non cjf

[phyát

intempore ,[ed extra tempui eft noneff futurs ( phye

fict )fed prafens (clice: phyüce ) a erzo nos vide-

tbl cer

ns futurum ut futurum , quiavtfoninoflra futu-

W (

vum cffctm tp(a tempore men[uratm f(ed dvuua vi-

fom

m prout

froni,qua eff f(lüpra tempes, fatuvum non eff .. , Sicut

ergo vifus noffer nou falitur contingentia videns,im

tef , d.

-gu,;:f.-sä;m fane pr.efmtz'a Cteilicet phyfice ) .. 24

Hir t ,

Deus tafallbiluer vider omuta conttngentia ut pra-

pmgm

patet, Tj

fentia ( icilicet phylice) /ve qua nobis [nnt pre[entia

((cilice: phyc? ) frve 4« praterita [ fcilicet phyfice ]

['eyiter

five qua futnra ( (cilicet phylice) que xon faut futu-

Conti

rafibi ([cilicet phylice) fed ea refptcit effe tunc,quan-

Rn

Cundim

do [uisícilicet phy(:e . . . Si ffemaretur [ drvina co-

quod fn

goitío l. c. j at eff Dei con[cientia , nsagis deberet di-

cignod Dess fcir boc effe T (cilicet phyfice ] quam

Coht]n

Rs

qued [ciat fatmrum effe ( phyfice) qniafibi nunquam

Ph)'ücz?"

funt futuva ( phyfice) fed femper prafentia (phyice)

Quitir d

unde etiam ut Boct. dicit £m lib, de confol.$ , ejns cog-

FeaCXiftm

91:$10

lgterni

417

í cognofce.

nitio de futuvo magis proprie. dicittr. providentia

t ytry

quäm previ dentia , Quiaea porre 7-140/;' z'ongä prmt

COEWOFCM-

in aterntatis [peculuintuetur qnmam'vis C praviden-

: al fitte

tia dici pojit prepter ordinem ejus qu0d ab eo. [eitur

27 Mgni-

Ad alta quatenus futurum ejf.,

hngento

Contra Gent. 1. c.68. Contimngens certithdini co«

gu;mcm-

fnittonis non repugnat , nifr f[ecundim quod futrum

(tationem

eft (Icilicet phyliceuti patet) ron anrem fectndim

I gtermh

quod prafens eff. (Ícilicet phylice) eomtimgens enum

iputotm

cum ( phylice ) fesurum eff , pote] non effe (Icilicet

efe femi-

phylice) €$ fic cogmitio afHimantis iplum futurum

tutpré

e[fe , falli poteft 5 falletur enitm, ff non erit [ phytice ]

quod futurum efíe afFimavit , ex quo autem prafens

i jfrdut

17 quad/i

efh , lÍcilicet phyüce |. pro. iMo tempore nsoz pocefé

leriraic

non effe , poteft autem im futurum non effe , fed boc

quimd

non jam pertuset ad costíagens , prout prefens eff

( phyce) fed prout futn um eff (phyücz) unde

yri (phje

? " Ut«

sibil certitudsns fen[ns. ueperit , cum quis v.det ha-

Jira futh*

eixen eurrere 5

quamvis bec ditlum fit contin-

drumtti-

gegz:;ammï.v sgitur cognitiogua [nper contingens fer-

BN

Fur prout pre[ens efe | icilicecphyfice) certaeffe po-

tefl y divini autem intelleitios intuitus ab aterno fer-

wzd:m,.in

C) »ddtá

tur 15 unumquodque eorum , qua temporis cur(&

n utpre

peraguntur , prout prafens cfé V (cilicet phyfice ] ati

patet. Idem omnino babet S,D. :.(ent. dift. 5 8.a.5.

[ Pm/m!il

breviter fic:

Contingens certitudini cognitionis l tam hu-

/f:lïltlflff"'

ij fM

manz quam divinz tefte. S. D. ] non rcp-ugnat,fc-

;*l

cundümquod prefenseft , benetamen fecundüm

d t

quod fututü eft; vel ergo S. D.loquitur de prafentia

ia*

ä

contingentis rantüm intentionzli & objectiva , vel

d J q;wn

phyfica»primum aperte fal(üm eft,tefteS. D.ergolo-

j mmq*if*ï"

quituc de fecunda;ergo futura cotingentia intempo-

4(Phyncc

re;exiftunt jam phyficé,non in menfura propria,ted

d a

D

in aternitate divina,eó quocpeus ea certó cognofcat

Mecemnue m

D

Arguo

418

impcdig

" Árguo fecundó;omnis cogniïio[humana &divína

&c. | qua füper contingens tertur prout pracfens eft,

liot poij

e(tfatai

certa effe potc&;deindänüïla cognitio qua füpet có-

tingens fertur, prout futurum eft , poceft effe certa;

poce&am

pensed

ergo ad hoc,ut cognitio conungentis fic certa,requi.

ritur phyfica exiftentia contingentis , & non fufhcit

elfota

fol; intentionalis & objectiva. Confequentia patet,

anthui

quia omne contingen: cognitum habet effendialitez

n ptopt

exiftentiam intentionalem , nectamen ex hoccerto

quoh'n

hocver

cognoíci poteft , tefte S, D.

Arguo 3tio;contingens certitudini cognitionis non

Couli

repugnat, nifi fecundüm quod futurum ett, fed fe-

cundüm

cundàa quod futurum eft;eft futurum phyice,ergo

quiaimg

contingens certitudini cognitionis nonrepugnat niíi

depédea

produd

fecundüm . quod faturum eft phy(ice.

Deo attem nibieft V ohyüce | futurum (ait S.D.l.e,

fecundi

de ver. ) fed aliz; : & hinc ait 5. D; cognitio füturo-

Dlon pof

rum cotipgentium divina,poteft eile,& ett certa.

exitití

Ex loco cit. de verit, b£eviter fic

üturüm

lctinon

-Arguo primó;ideo necellariü (Íc. fecundàm quod

e(tFacurum;uti patet ) poteít fciriantequam fiat,eó

tümcon

uod habeat caufas immutabiliter ordinatasad ejus

dtgu

roductionem,fed gratisadaffo futuro formali;fe-

Qtürs ,

cundum quod eft futurum,non liabet cauías imuta-

ád CJU5LC

^

fe

biliter otdinatasad ejus productioné,ergo gratis ad-

Wve [

milfo futaro fotmali fecundüm quod eft faturü,fciri

9t mstC

non poteft antequam fiatjergo non habet veritatem

beatcan

objectivam determinatam antequi fiat (cil,in men-

du&ion(

fura zternitatis , fecus in menfuta propria uti patet)

teflimpg

Qd 4 co

aliàs enim falté ab intellectu divino po[fctfciri..Mai.

e(t S.D.Min.eft adverfariorü & patet ex definitione

Afgua .

eju(dem füpra data ex P.Lingen,uti & ex differentia

MT

inter füturü caufale & formale , confequentia tenet.

QJuod gt

Arguo fecundó;ideo neceffariii fciri poteft,(ecun-

cui flmt;

düm quod e(t futuri,& antequá fiat,quia non poteft

COntiti

impee

Í

a &divina

impediri,quinaliquando exiftat; (ienim potfet,(ciei

elensell,

nou polleuzeíte S.D.fed contingéus fecündüm quod

rüïpetcö-

e(t Fatacum (ea formaliter,(eu caufaliter , ne exiftat,

dieceru;

poteft impediri;antequam fiat;aliàs non eífet contine

t Qu

geus,fed necellarit,ergo contingens fecandüm quod

jon (ufücit

eít formaliter,vel caufaliter futurum,feiri non poteft

nt Pl[ü,

antequá fi.Subfumo fed hoc eft falfu de ipáius feri

Tentislitet

in proptia méfuca (aliàsDeus in t&pore fcitet aliquid,

leccerto

quod in tota eternitate à parte ante nó fciiffet) ergo

hoc vetificatur tantüm in meníura aliena , & divina.

tlonis non

Confir. ratio adequata S.D. eft,cur necellarium fe-

NI

cundüm quod eft futurü , & antequá fi:t,fciri poffit,

ylcuego

quia impediri non poteft,quin poftea phy fic? exi(tat,

depédeátq;à fuis caufis imutebiliter ordinatis ad ejus

à

I

gnazniii

prod uctionemstatio autem adæquata,cmcon tingcns

it$Ddae,

fecundüm quod eft futurum,& antequam fizt, (ciri

jo futro.

non poflit et,quia poteft impediti ne phyfice poftea

t cert.

exiftit,(icque nec dependestà fuis cauíis ; vel ergo

futurum formale poteft (ïcimpidiri vel non? fiíic;

Íciri non pote(t,antequam fiat; fi non ; non eft futu-

dimquod

m fiteo

rum contingen:,fed nece(larium.

yusadejus

Arguo gtió;i neceffarium;,(ecundüm quöd eft fu-

tirum ,cau asnon haberet immutabiliter ordinatas

brmilljte

ad ejus productionem , antequam fiat,ícirinon pof-

jas ia

feulive potfet impediri;ne fciretur;ergo cum contin-

;anitisid

amci i

m mv

gensfecundum quod eft futurua formále, non ha-

vertatem

beat caufas imimutabiliter deter minatas ad ejus pro-

dud&ionem;antequam fiatyfcirinon pote(t, five po-

j n melt-

—

teft impediri,ue fciatur,ant.patet exS.D.per argumé-

tum à contrario,con(equens eft adverfariorum.

víciri Mi

Arguo 4t0,& confirmo ex his formalibus cit, in o.

definiione

ex quo patetquod cótingens ut futuri eff C$c Aaplicat

n

uod cótingés ut futuru,cogno(cstut ullà cognitione

entiatettt

cui falíitas (abetfe non poflit(ficut ? contra de fuüturo

)Ica)(ccun'

contiugéti,dü eft produ&tà vel prafens,five poftquá

o o*

|

fa&um eft feu fecundüm quod eft in prafenti;uti lo-

jnpe

Dd a

quis

420

quitur S.D.fcilicet prsfentiá þhyüca & realiter exer«.

contingt

cita,uti patet;poteftefle judicium[fcil.certum uti pas

gnofcere

tet) illius potentiz vel habitás in quo nunqui falfi-

euicf

tas invenitur ; fed divinz cognitioni fálfitas fubetfe

tionalen

non poteft,ergo implicat,quodDeus cognofcat coa-

e1g0 Cun

tingens ut futurum e&. Subf, ergo etiamimplicat,

flï falfxtc

quod Deus cognofcat futurum formale uc futaraim

faturis f

eít,quia eft contingens & furürum.

2,

/

hobent:

Confir. Ideo de contingenti fecundüm quod eft in

vamin]

praenti,(ive dum eft prodvctum ( & confequenter

adverfai

phyüceprafens) poteít effe certum judicium illius

Arguo

potentiz,in qua falíitas nunquá reperítur,qtia dum

eliquin

e(t productum vel przfens,non poteft ipediri; &

eentua

econtra,quia poteftimpediri contingens futurü,ideo

Ordo no

fciti non poteft,antequam fitin e(fe prodactuaiged

& Quam

futurum fotmale ( fi admittatur ) eft contingens,&

tïg() Qr

futurum,& poteít impediri 5 etgo futurum formale

concing

fciri non poteft,antequam fit in effe productü. Maj.

tefleS, ]

patetex $, D. Min. eft adver(ariorum,contequentia

fünt pra

tenet. Subf, érgo futarem formale nulfam divinam

Deusin

Ícientiam terminate potelt,ergo nec eft dabile,

Citelfe t

Confir, fecundó;contingens duplicitet fumi poteft

fütutof

fecimdüm S.D.primo uttutucum eft,& cóequenter

prefens

ut non produ&tum ( fcilicetin tempore ) fecundo;fe-

£m aj

cundàüm quod eft produ&um ( (cil. in divina ater-

"

mal Jf

nitate ) GGprafens;deinde contingens (ecundü quod

e(t produ&um& prxfens,(ic folüm terminare poteft

&t Obn

Videti]

fcientiá & cognitionem certam,ive humana fit,(ive

ftentia

divina;téfte S.D, ( (ic ehim impediri non poteft) non

indivi

autem ut eft futurum,quia fic poteft impediri , ergo

futuram formale , nullam fcientiam etiam divina:n

tàm.fri

pote& terminare ; quia cóntraponitut contingeriti

jtdion

producto & prafenu.

C)QTE Pg

Ka

Atguo quartó;cum fciettiz divinz non fubfit fal-

Argui

ficas;nec [ubeffe poffit , impoflibile effet quod de

cons

m W ;'n

-

]iteteneto

21

contingentibus futuris (cientiam haberetDeus fi co-

ürutd p

qui falfi

gnofceret ea,ut futura fünt ; fed (i Deus cognofceret

ea,ut futura funt,haberent folam exiftentiam inten-

us [ubelfe

tionalem & objectivi in Deo,feu divino intellectu,

ofcatcoae

ergocum ícientiz divinz non fübfit;hec fübeffe pof-

^

*

implicit

cfrram

fic falfitas,impoffibile ellet,quod decontingentibus

futuris Ícientiam haberet Deus , fi ea cognofceret ut

habent folam exiftentiam intentionalem& obiecti-

]uod etin

^

vam in Deo.Mai. eft S.D.Min.pater, & eft ipfitfima

icquenteï

uns fs

adveríariorum do&rina*,confequcntia tenet,

g]uzadum

Arguo quinto;tunc aliquid cognofcitur ut futurum

eft,quando inter cognitionem cognofcentis& rei

ekt, &

eventum invenitur ordo prateriti ad futurü ; (ed hic

itürü,ideo

dhuosed

ordo non potett inveniri intcrcognitionem divinam

:ingcns,&

& quamcunque rem contingentem;ergo,Subfumá;

etpo ordo divinz cognitionis ad quamcunque rem

»fotmalé

contingentem , eít ficut ordo prarfentis ad prarfens

, Ma),

tefte S. D, ergo ommnia contingentia, five qua nobis

j divinaftl

funt przfentia;five qua praterita, fivequa futura,

Deus intzllibiliter videt ut fibi præfentia;eaq*, refpi-

bile,

cit effe tunc,quando fünt;patet ex $;D. ergo admifo

ii potc& 1

futuro formali Deus infallibiliter videt illud,ut fibi

(cqucmcr

candoje-

prefens;idque refj picit elle tunc,quando eft(guidauid

enam 2it P.Lipgen tupra cic. fwturum eft bac [ for-

ina atete

mali ] faeuritione jufruffrabiliter erit poffea ) ergo

ydi qUOd

etit objectü divinz vifi.onis;p:tct exS.D.quia Deus

j pOWR ;,

videt illud ut fibi przfens,& ab zterno habebit exi-

ftentiam non tantüm intentionzlem & obje&ivam

ye(t)non

in divino intelle&u , fed & phyficam realem exetci-

tam,f(cilicet in menfura divine zternitatis. Ex ob-

dirinam

jectionibus S. D.l.c, dever. & folutionibus,totum

yjnget

clar& patebit. Sic ergo S.D. cum adverfariis (uis 1. é.

& 1. adHonn. dift, 38. q. 2.a. 2, ad r.

ïpbfltfil'

Arguit contra fe : szbil poteff fcirinift verum ut di-

c

j

eitur m remo po[ler, fed ia contingentibw fingulari-

j

bses

422

addecret

bus 9 feiuris, non eff veritas déterminata , ut dici-

bigel pt

fur 1 lzb.p'rzma Peribe.| NB. quàm falsé sdverfarii

faturaq.

glorientur futuritionem füam formalem eíle ad

lu p

imenté Áriftotelis, fic enim efletin iis veritas deter-

futurum,

minata,uti mordicus volunt adverfarii,quod tamen

]dem

teít: 5.D, Ariftotelesnegat , ejusque contradicto-

fj&;m/mü

rium probat ] ezgo. Dess son babet feientiam . de

din jf

futuris: contingentibus. frogularibus, — Kelpondet

S. D. ad primum dicendutm , quod. licet contin-

pl

defaon

gens non fiz determinatum quamdin furaram e[b;ta-

PC[' omti

men ex quo prodnélum eft in verum natura , verttate

C Jnfït'.

determiinatam babet s. €$ boc modojuper illud fertur

lid nnt

Pntaitus divina cognitiouzs, Sic ergo refpondet S. D.

in forma ( Maj.dift. Mi. (edin contingentibus fin-

f E/Z:zl

gularibus & futuris,quamdiu & ut futura funt , non

graä.zt (

lat duc

e(t deteriinata, veritas concedit ; ex quo produdta

pf «f

funtinrerü natura,&coníequenter ut realiter phyfi-

D. ddz

ce prefentia,N.ergoDeus .on habet fcientià de illis,

quamdiu,&' ut futura funr concedit S.D.ex quo pro-

un tf q

du&a (unt in rerum natura N: Deo autem nihil eft

nulla (

minate

futurum tefte S.D quia (emper ett ordo divinz cog-

dtermi

nitionis adrem quamcunque (fcilicet prateritam,

przfentem , futuramtefteS, D. ) ficut prafentisad

um

prafens,patet ex O. l. c.ad 6. cognofcitea. [ futura

Cuac

contingentia ] u prafentia fib,alus ut futura.

ul ous

Manifeftum itaquï: ex 5,D,quod in contingentibus

tingente

nf qua

fingularibus & futuris (przfcindendo à decreto divi-

no&à productione eorum in retü natura & phyfica

du (

exiftentiain aternitate) non fit determinata veritas

&conf:

FImelr

(ptoin propofitionü contradi&toriarü una deiis nó eft

((ilic

determinate vera,&altera determinatefalía)cü cótin-

Wgngfa

géstefleS.D.non fit determinatü quamdiu futurü eft

Clar idem docet l.c. q.6.2.3.ad 6. propofrtio de fu-

UT

turo ve[picit futuraut futuri e[ff C boc modo uon pe-

LLETPT

teff babere ceriiudintsied hac propofitio(pro priori

14f (oj

2

23

TMDTUM

&d decretum Dei Petrus peccabit,Petrus non pc&ca-

eadverfrii

bit;jeft propofitiode fututo,ergo refpicit futarum ut

em ele d

futurum eít ; ergo fic certitudinem habere non po-

TiES Ceter-

tefl;ut igitur habeat certitudinera , debettefpicere

futurum,ut praíens eft ; tefteS. D.]. c.

;uodrawcn

onttzdido.

Idem clare habet $, D.l.c.q. 2.a.12.2d2 Jremt diclum

vntitm d

efl contingems vefertur ad dvvinacognitioneta ecun-

Nelpondet

dum quod poutttr e[fe in veriz natura (ecce prafentuá

^Cet COhti-

p 'ylickyex quo autéeff snon potel? tunc non e[[c,quan-

do e[fiauia quod eff meceffe eft e[[e,quado eff; coníonat

vin oht-

a, Mritult

peromua t p.q.14.2.13.2d H an.id eft dift. 58.q. 2.2.1.

C onfit.z.Sent. dift. 5 8.q. 5 .ubi fic arguit ad 2./czes-

ilidfertir

ondst D.

tia non eft nifi verorum fed in futuris comtingentibus

non eff alterum determinaté verum , ut Phiofophus

ï

!]fibllS [

praba: CNB. rurfus quäxn inaniter glofienwr advere

a lunt, noit

farii duce À riltotele;te(te S.D.)ergo videtur qtod non

jo produ&a

paffit elfe corum. [cientia divin.. Et refpondec S.

]iter phyll

nu deilli

D. ad 1. dicendum , quod futurums contimgens

non cfe deterritnate yerum ,. antequam fiat ( ergo

x quo pro»

nulla cogniticnecertà & inllibili , fic eft deter-

em nihlet

minate cognolcibile) 944: 22 babet canfam de-

jiving cog

determinatam... (quid fi: futu!ü contingens habere-

at

yafentisad

caufaim deteriminata,clart explicat quodl. 7.3.3.3d v

^

Cau[a contingens non determiaatur ad effetli (unm,

« [ um

nifi quando AC IU prodyucit ip[um,unde s cat(a con-

tuni.

tingente , nón e[f effeckus ejus ut 1n ea poffit cognofci,

tmgcntibqs

-

sifi quaudo jam atlu produttus eff) fed dum ff in a-

vciero div

&n ( fcilicet productum in rerum natura tefteS. D.

T Phy Ya

& confequenter phyficeexi(tens ) determizaté ves

yta verius

run eft & ideo à cognitione.qua eff prafens illi atlus

deiignó*

( fcilicet exittentiz phyficz ) poteff. certitudinalizer

[ córy

cagnofciuti patet etiam de vifu corporaly . &9 quia

u füturi &

cognitto divina atermitare men[uratur , qua eaden

aä:z'aät n

manens omni temporiprafens efl $ ideo nnumquod -

ypio p

vout efl im [uo aciu.

que costingentium . "videt :i p

Sic

4

m

Sic ergo S.D.refpondet i;:rfï)rmz:C.h«ïai. uti expr;fäö

;;om!iqm

habet l.c o.dift. Mi.fed in füturis contingenübus nó

tucdeittet

eítalterum

1

Geterminzte verum antequam fist, con-

tem ,lett

cedit $, D, dum eftin a&tu,id eft actualiter £ ctum;,&

cifeni

in rerum natura productum N. & fimiliter ad confz

enia (

eigo videtur &c. antequam fiant (dum funt in a&tu,

sf quan

id eft actaliter fzcta N.idipfum clare patex) 1.p. q.

Määgïl;'fll

89.a. 7. ubi: diffantia temporze impedst cognitionenm

dr'ide

/.

anima feparatayson enim coguofcunt f'utura,ergo et-

LLILUT

iam difl astia localzs. E refpondet S. D. ad3.fuzura

tababtr

qna dilant [ecumdum temptus , non [unt eutiain a&la

)

F'ï tertit

(id eflnon funt exiltentia in acta uti patet

P

uxde in

wilier p

fetpfis aon faut cognofcibilia ( (cilicet aninabus fepa-

[quf]iä

r«tis utpote quibus feu quarum cognitioni phyiice

Ju etern

non coexiftunt,nec in meníüra téporis,nec zvi;lecus

medïls

eft deDeo,cujuscognitionis ordo Íemper e(t prcfen-

ff Cüïif,:dg

tis ad prarfeus,ratione z'cernitatis divinzs; telle S. D. )

t:mpam

quia uti deficit aliquid ab entitate , ita defizit À cog-

tonfityr

no[cibilitate:fed ea qua diflant feetimdem loeum. funt

hi, E«

entia A a (id eft pby (ic& exiftentia,(eu h:bentia in fe

feftüny or

phyficam exi(tenti3)Cg fecunag feicognofcibiliay ande

E

extiturar

son eft eadem vario,S.D. id& habet l.e.q.$7:2.3.ad4.

ten . g

ex quibus patet,hanc confequentiam efle bonam te-

prou fny

ftc S. D. futura non funt entia inaétu , id eft phyfice

Inete int

exiftentia; ergo infeipfis non fünt cognofcibilia , ut

ttrtittd)

ergo intin feip(is certó coghoícibilia;debent necef-

f./il)f u h

farió effe entia in actu id e(t phy(ict exiftentia, idem

tiarerei

ergo eft Deum cognofcete certó futura in feip(is , ac

inteled

cognhofcete futüra,

prout funt i a&u, (cilicet phyft,

C exiftentiz fus.

Pþyflc:a

4DE0 Cot

Confir.ex opuf.5. c. 135. manififtum eff,quod de

l(!llroml

contingentibus ( DE US) certam coguitioneso babet :

fgnkm]/

quia etiam avtequam fiant, tutteturea , propt funt

Mrumgä

actin m fuo effe (fcil.phy(co,ut patet) £ mon folizm

fitur, li

pront funt fuiura , C virtuta wm [nis canfis , licut

n04

425

ti cxprc(s*c

nos aliqua futuracogno[cere poffumus V. ecce eífe ac-

entibusnó

tualeiptentionale & objectivum | contingentia aM«

at con-

tem. ,licet , prout [unt tn [uis caufis , Virtutefutura

büomk

exiflentia,

non fint determinata ad untm || caufa

et adconf,

enia conringens non determinatiy ad (ffetium [uum

ht in adu,

nifi quando atiu producit ipfum ,tete $. D. | uteer-

&) 194

racognitio baberi po[fit tamen prout [unt atiz 1m fuo

ngnitwnem

ef[fe rxd eft quando jam produdta funt te&e | S, D. ]

"itpott-

jam [unt determinataad umum , €$ potefl de eis, cevr-

dl futum

ta babervcognitto ,naga [ortem [ edere , dum fedet. ,

t t d

per certitudinem vitfionts cogno[cere poffumus , €8 fr-

t)ude n

militer per certitudinem Deus cogno[cit emnia qua-

abusftpte

tunque])er £0LHna a'ecurfum tempori.c agmztur 1X

ni phyüd

[uto eterno , nam aternitas [uaprefentialiter totums

cavitcus

temporis de esríum artingit ,6 mltratran[cendit,ut

" prækn.

Jie corftderemns DEUM in[na. aternitate. fiussum

$D.

temporis cogrofcere ,. ficutquiin altitudme fpecula

1

!

futá (tf^

con[litutus totum travfitum viatorum famul. intue-

hem funt

tr. Ecceclaré exiftentiam in zternitate phyficam

bentisimfe

rerum omnium 1in quacunque differentia tcmporis

iä*;lidä [Mü'!

extiturarum. pergit S. D.cap.feq. sanifeffum ef au-

73,5.&&40

tem , quod boc modo futura contingentia cogno[cere,

bopatttee

pront [ent atinin fuo effe ((cilicet phyfico , — fecus

ephyfit

mere iptentionali & obje&ivo uti patet ) 4Wod eff

|

(cibila t

certittidinem de spfis babere , [olius DElproprinm

xnt necel«

eff,cui praprieCS verà competit tternitas(AB.exi&en-

:ntii, idem

tiamere intentionalisnon pertinet nifiad lineam

eiplis at

intelle&ualem , utipatet , ^ & econtra exiffentia

[ice h]

phyfica ad eternitatem , & evumactempus , qua

ab eo continentur , utpote menfüra füprema ) wsde

(MM t

futuvorum pranunutiatio certa ponitur effe divinitatis

ii

7

fignum lfa. 41. amnuntiate qua ventura [unt infu-

n m

parttm ,C) [ciemus quod Düieflis vos , fed conofceve

T fm'ï*"'

futura in [uis can[s etiam aliis competere poteft. fed

»

£0 gnï-

wfi ) 6:;;:

16

cognttto bec n eff certa , (ed conjelluralis magis ,

c&prx(c

nfi circa effeclus , qui de nece[fitate ex [us caufis fe-

gtermit

quuutur. claröcqn[omt S. D. 1. p. qu, 5 7.srüiculo

aliàs t

3. 0.

]

ts ,

lis

Item Tertio contra gent. fo/ut . Dess cognofcere

poteft . .. futuracontingentia , quaetiam fol. cogni-

Futy

tioni drvige fabfunt ,quiaeatuf[e tpfis uidet , «um

cientia:

frnt expra[entia vattione aternttatis [ua.S. D, ratione

conzmgc

autem aternitatis non funt ei przfentia mer? inten-

Ciandi.

tionaliter, uti patet; ergo phyfice & realiter, totum

divinam

Pacct. ! * l)o q. !4—. au 9- O.

Virerua

INibil probibet ,ea qua non funt [rasplister , aliquo

per nujl

modo effe s fimpliciter enim [unt , qua atl (unt( (ci-

Vi c

licec phyfict uti patet) ea veró qua mon [unt atl a(Íci-

ft, quo

licet phyíice ) fuat £m pozentta velspfius Deivel crea-

D4C, 0i

^

t8r£, ,. (Icilicet phyfic& ) & pratanta dicipoteft

dext hgt

quod babet etiamnon entium [cientiam, — brevitet

ab u

fic:

í

( g

Simpliciter funt, quz adufunt, quz ergo a&u

Caufalen

non (unt, fimpliciter nonfunt ; & qua fimpliciter

n

Xetcitq

non funt, etiam a&tu non fünt , fed fimpliciter non

j tün

(unt rescreatz ac creabilesratione exiftentia inten-

propria

tionalis, & objectivz , uti patet , ergo ratione illius

'W/mm;

actu non fünt : per tó igitur : a/fu funt futara;. non

hr

intelligitS. D. a&u effe eoram intentionale, fed na-

Ompiug

tursle , & reale , fcilicec in divina zetecüitite ; confe-

docet de

quenter Deum cognofccrc futura in fe ipfis ,. prout

Doad Í

funt inactu,- prout actu funt in fuo effe &c. utilo-

fs

quitur S. D. e(t cognofcere caut phyfice realiterDeo

Dwif,

prafentia : linez entm durationis non competit, nifi

7lfæ/tmz

exiftentia propria , qux eft phyíica ; fic quidquid eft

d fti

in tempote , debet realiter exiftere , quidquidin a-

AL t

vo , debet realiter exiftere (nec (ufficit mera exiften-

tec

MC fig

tia intcntiqm*liS, uti patet) quidquid confequen

eít

Wtorgn

427

ht magit,

eft prríers Deo ratione eternitatis ,

& indivina

! aanjift.

iternitate

3

debet phyficé realiter exitere — ;

jTttiuo

aliàs tatione aternitatis

E]

non erit Deo prz-

fens

,

fed. ratione ; folius linez /|intellectua-

p

lis.

17 cagni-

Futaram itaque formale fuarifticum nullam Dei

t , um

Ícientiam terminare poteft, proin neg mediam,cam

D,raone

contingens fecundüm $. D. Jam citatum , « & infra

xere intele

citandum * 1. p. q. 14.articulo r 3. o. referatur ad

itet, tott

divinam cognitionem ; fecundüm quod ponitur effe

inrerum nacura, & produ&tum ; ut futurum autem

ittr, lgt

per nullam cognitionem creztam , multo minus di-

a f( Ic-

vinam cogno(ci poteft , cui falfitzs fubeffe non pof-

m

fit, quod omni fcientiz hümanz divinæquc repug-

Í ,vel (tth

D4t,nontamen Duic tepugnat , quin certo Deus vi-

'diti püïf/i

deat fütura contingentia in decreto füo, Dezs enim.

brevitet

ab aterao non tautium vidit ordinem fui advem , . ex

cujnus potefl atereserat futura. ( ecce futucitionem

]

;ero a

caulalem ) fed ápfum effe rei(id et phyficams vea

P

em

fisplicitt

exetcitam rei exiftentiam, utpote factz & producte

Jociternon

juntuncinreramnatura , in meníura fcilicet non

ptiz intelle

propria ; fed aliena ,& DEO propria zternitate(in-

vione lts

tucbatur 1. Íeut, dit. 38.q. $. 0.

qgr4; 008

Clarein aternitate phyíicam prefentiam rerum

"o (cne

omnium in tempore qu:ndoquc'extituramm etlam

nres corilte

docet de ver.q.2.a.9.ad 2 .dieitur fcientia vifranis 1n

out

)i'iS ,f

Deo ad [imtlitudinem vi[iscorporalis, quives extra

Q*

Lt

fe pofitas intuetur unde fecundum [cientium. vifianis

reilittt De.0

Deus [cire non dicitur ,mfi qua [unt exira ipfum

E ]

qua [unt velprafentia vel praterita ,

vVelfuturas

gpetis

fed fecientia fimplicis motitie

3

"t fupm p-

Uldqmd (

idauidin ?

batum e[ff eff etiam eorum, qua' necfunt,mec evunt,

ynat

»cc fuerunt.

Ergo etiam eít futurorum conditio-

yeq

natorum, quorum conditio-nunquampurificatur

COlle

418

lice phy

con(onat 1.p. q. 14-3. 9. 0. quadaw lices non fint

nunc in atfu , tamen vel fuerunt velerunt , €4 omnia

MR ,

$ff dicitur Dens [eire fcientia vifionis ... quod ideo

eDeop

mojcat art

eicitur ,quia eaqua videntur apudsos , (mäem*- effe

efetum

diflintlum extravidentem. confonato puíc. z. ca p.

eiiu alte

1 0. & opufc. 3. c. 153. & feq. breviter fic.

Arguo. fecundum fcientiam vifionis Deus fcite

patut .L

Ut "m

non dicitut , nifi quz (unt extraipfüum , quequze ha-

bent effe diftintum extra Deum videntem , (ed hec

70!"1 fff

£nm od

funt fola przterita , preíentia , & fututa , ergo fe-

cundum ícientiam vifioris Deusícite non dicitur

&Duin|

»

nififola przterita , przfentia , & futura. "Mai. eft S,

(itir r e

D. uti & Min, confequentiatenet ; vel ergo Deus

tia il p

abzterno , & intora füszternitate divinacognos

filequad

cicomnia prafata fcientià vifionisvelnon ?. utique

il pa

lucüm ca

fic , feclufà fcil. omni prefcifioneintelle&tuali ; er-

goabaterno, & inzternitate tota fünt extira Deum

nitate; k

& habenceffe diftinctum extra Deum videntem ( fe-

&Duis|

j

eundam quod enim aliquid n spfo ( Deo)eft , non eft

itaquecm

tio. faun

diffintlum ab eo. de verit. q.2.a. 12. inateumento

Molin, V.

tettio ,cui non contradicicin refp. ad 3. (ed conce-

Dotetelle

dit , ut patet Jegenti ) & fic omaia futura quz quan-

doquerealiterexiftuntintempore , habentin tota

produdi

aternitate divina ellein aCtuselleinfeipíis ; ideft

Intention

lare j

phyicamexi(tentiamin fe ipfis, utpote producta in

rerum naturatefteS. D. . &hoc modo determina-

0, dupbm

tam habent veritatem eodem S. teíte,

'WI ;4lip;

— Confirmo devcrit.q.z.a.xz.aa! Lergo dicendi& quod

Vopio(r

licet contingens. mon fit determimatum , quamdim fa.

f""W Jj

turum e[h , tamen ex quo Produänm eff inrerum na-

ifoidat

D

tura , veritatem determinatam habet ,€9 boc modo

leinsur

fuper 1lud fertur, intuitus divine Cognitionts.

ftitjy rffpz(

Kkeinl. c, ad. 9. awamvis contingens dumn e[l fu-

Pj

guruns non babeat effe , tamen ex quo eff prafens ( fci-

ipfis)

a

icet

LT grdim

licet phyü»cä & realiter uti pzatct Jeffe babet €8 veri-

te n f

) 5 omm

tatem. , C fic divina vifioni [ubflat C kcilicet prout

- qudide

eft Deo phylicé przfens) quamvis etiams Dens cog-

no[cat ordinem unius ad alterum ( cauix Ícilicet ad

halent efe

effectum ). €$ fecosnofcat al.quid effe faturuma vef-

61 CSP.

pe&u alterius ,. fed(ic non eff inconvemens Quod po-

i)cus (cite

natur , Deus [cit ahqutd futurum ejfe , quod none-

!ucquæhz-

rit, : dnquantnm [cticet (cit aliquas caufas ad als-

quem effeibum elfe inclimatas , qui noprodnestur ; [re

n ld hat

enim nonloguimur nunc de. cognitigue futuri , prout

, ttgofe.

Micitur ,

& Deoin [us canfis videtur ; jed ih quantum «ogno[-

eitur $n f[e ip[os[ic enim cogno[citur ut prafens.prac(ene

