quinto ; falfum etfe ( quodevidentet tameh in funic,

endumet

meo 2. ex verbis S. Do&t, Probavi) quod omnia lo.

h dacilil

ca,quas à vobiscitantur ex S.D. ad probandum fu-

diyi, quo

turüm formale, non potiint nec debeant aliter in.

j lo t

telligi;nifi de ph yfica rerum omnium . aliquando

a fedtte

extituratum praícientia in &rernitate; ficque often-

T

dat quod ex mala terminorum angelicorum intej.

(.Cil.in]' j

c:r:dat-

Egentia , hujufque non e?raVcritis' omhes. Oft

mcdlä[a

éto,

286

6to,non dari virtutem divinam mediam in e(ï'c CR«

[momt

tisincompletam , tranfeuntem &c. in:er virtutem

:jjïmnt:r t

iatam ac C')DXPIC[QED CL']Ui.ViS caufæ fccundæ at-

P[ Uln Jn

ja Commdt

queoanem ejus operationem; quod fi vihil horum

conus Pclh

I adhibitis viribus UmmHus j poffit , deferat reve-

rentiam fcholz Thomxitxcæ ex & cum (uo Dod&t.

tisate prl

Aug. hzc omnia docenii , nec jam farcaftice ( uti

tüs volunta

facztm pr z Éatione libelli (ai ultimi confluentiz edi-

t [a.conc

concilio«

ti ) (ed fincero pectore íciat de me [ omnibnf-

quchiehbusTlo(m&m | quandoque. didburum

qWD:a'b

Dod. Aug. BENE SCRIPSISTI DE ME PLA-

4 voluxta

CIDE.

efprinci

Pag. 12 $, hanc meam propoütxoncm dicit effe

hutate &

errotem primus motus voluntatis nou eff amor boni

prejfum í

u adu

$n COTAHITHI. led aperte etrat pat Exim patetex art

itnco i1o,

Qp

Quz habet pag. 126.o0mninofrivola fant , ad

t quo J

30Cxïdbill enim tantum rec uiritur PlælT!OUO dxvma

n hi

1ccus ad patiendum , patet exart, meo 1.5.4.5 «XC.

hinc i,

Con

À pag.127.ufque ad 150. patent omn a ex art.

meo 10. ubiohferva , quod. pat. Exim. pag.

1219,

luntatisel

fic doceat: agor efl motus voluntatis adeaqne 4Gus

pritus a

Voluntatis ,mnis enm metus eff aclus. & pag.

leq

nlL $10

att

amor i[le primus , qui & Deo.... voluntati amiprimt--

dU

EHY , 105 procedit atf.ive a voluntate s (ed [olism paf-

ll)(is

five imea recipitur. ltem pag. 128. fic argumene

þfærequ

tatür : £s02 datur préor smotus goluntatis ante pri-

folo x ol

mmiu7 pyotum volumtatius , fed prumus morns volun-

u)Ulpal

tatts eff amor , ergouondatur prior smotus yolunta-

195 ver

t5 ante amorem. jam vide quid (cribat in r. fao

Tüios D.

lib. n. 1 j. préaaus motzs voluntatis eff appetitus. i

gelicun

niy mitimi. G n. 18. concl. 4, ed primum.| appetirum

Qb(s

fiats nltimi folus Deus cffictenter movet [eu. applicat

$,Dadi

velantatem. & n, 19. concl. $.. voluntas . licet non

fe

Wt ad ]

287

minefeen.

fenoueat. ad appetitum finis nltimi illum tamen

8T Vittütemm

:)jïuenter Culi/d[ quid intelligat per oppettum

& 24

Cühdg, at

primum habet pag. 42.

b o

e/z [ ait .j «mor . boná

tühil horum

án communi (ui wuvuer[alis bouí , jam ego iicarguo

lelerar reve-

contra Paï Exim.nondatur puiormotus volunta-

uo Dod.

A

Ht

ms ante palmum motum v«

1Btatis:fed primustioe

'Caltice ( uti

tus voluntatis eft amor elicitasà voluntate zefte P.E,

duentiz edi-

n.Ig».com: ,. jam citergo ïld»BKCTUOqUOD.UuObæC

omaibuf.

concluíio directé contradicat list-amor ://e pnmm

didurm

uià Deao voiuntatii mpfzm'turnon praced:t atlive

DÀ

à volustate (ed tantzm pafJrvé in ea recipitur qni

eff principium: (aitp:g.99.) achionis elicita. à vo-

m dicit elf

Inntate. & pag. 92 ante 1/f] um aclum ( 4 Deo. im-

amur bt

veffum ,à voluntate non elicitun pag. 91. ) non eff

PHCWHI

12 atln y [cil. voluntas l.c. fed.

Quia pag. 12.9. ait: exfpecto fyllogifmum eviden-

(ünt , ad

tem quo ipferat ex S.Tb, banc propofitwosem

PTI-

0 diVid

9HS THOLHS VOWHLALLS 0U fl . ATgOr boniin covrouuni,

hinc fic.

j 86

Mae atf

Concludo; amor boni in communi, eft actus vo-

luntatis elicitus , fed actus voluntatis elicitus non eft

PA(T HQ:

gt TUv

pumns motus voluntatis ergo, major patcc ex ome.-

&PG leq

nibus locis qua pat, Exim adducit, patet item ex

1n 2tt, IDEO,

t uprtme

art, meo 10, minor patet ex. $ Do

1.7

i/a impf

4.$.&c. 1mo fic zpie pat, Exim. docet qui

].-i'æl(fthilc amoaereimn P[&*V'UD] PUIC PQHIVC à Deo

gumcn-

folo.yoluntaci xmpxciium , ad hoc ut poHu opeta»

z ant pr

yur lt

-

ri ; uti pátet ex ll. jam cit :idem habet in l. 2.. pag.

7 wbmm

-

193. verf.cumitaque &c, vide ledor quomodo

T0

ruríus Patec Exim. yerba ang. proferat, (enfum an-

ppetil

gchcum non capiat. -

Á p

Obíerva bcnc,quod hic pac.Exim.beneex mente

$, D.admittat acdtum & motum previum in voluns

Jan n

tate ad primumactum elicitum fuum,;fed male dicit

*

quod

288

quod is motus fit amor , eft enim redu&tio volunta-

inilib du

usáàfolo Deo facti, de!po:emia volendi ad actio-

w

fite iation

(iceciam v

nemhanc exercitam , infeparabiliter autem ea

reductio conjun&ta eft voluntatis operationi ,. uti

inquo Cau

tet; Ka

patet ex art meo 1 I. Ecce phyfica Thomiftica pre-

motio.

elle de(na

nihilcauíà

À pag. 132.ufque ad142, facile omnia vel di-

jc&lva Q

ftinguntur vel negantut vel concedunturex vera an-

teriorum intelligentia , pco fimilibus fumptus non

omiideldi

habeo; unumtamen filere nequeo quod pat. Exim.

tütadad

ficitia ità

habet pag. 13 2, ubi: de viriute prima tntentionis fi-

licitis. ve

nis ultimi,quam prima illa sntentio a acbu , ab 1lla

t P

prima intentione procedente cauíat , quam autbor

(ego) virtutem velittam nomtnat,agendum erit.ubi

Qu requ

at meo i

obte:ro unquam dixi, quod prima intentio finis

ultimi caufetvirtutem. in actu ab ilía prima inten-

lib con

tióne procedente ? quod vircus relicta ex prima in-

alt: iniho

« tentione fit vittus completa , dixi in funi. méo pag:

tideit V,

14. quodque fit efectus phy (icerelictus in volun-

vt if

tate ex prima'íntentione dixi etiam ; quodque phy-

m prm

Exw&

fice indlaat per modum caufz principalis in omnes

morem. ]

fequentes voluntatis effe&tus , dixiiterum : fed ab-

fit quod veftro ertori conlenfetim , quem fic brevi-

Mpirms

tet detego à£ depello ; tciplicem virtutem in motio-

over

nequá Deus movet volantatem adfinem ultimum ,

9)4n), 7ui

in veftrislibristeperio: primö virtatern motivam

Dgan J

obje&ivam, 2dóactivam. 3tíó. virtatem cau(andi

^

LTA2

á

rationem entis , ita p

t, Exim. in r, l. pag. 28. item

ULLT

pag.29. & 108. verf, idezitaque &c. uíqte ad pag.

fanfany

r10, & nl 2, pag. 140.234. & pag. 3 t0. fed nul-

Mfit &

la harum ab intentione prima feu hujus virtute

I:o

^ caufatur in fequcnt. actibus, etgo. pïobatur minor

Ohem f]c

inprimisnon cautatur fic virtus caufandi ratronem

P-E-qum

enus , quia illa eft 3íolo Deo & foli Déo propria

" AVerin

tefte $. Dodt. addo , quod implicet hanc vircutem

in

189

tiovolanta.

in il!'o a,&ü in quo caufatu:

,acin qL'O recipi tür, Cau-

e.

di adadlio.

fate rationem entis, utalibiex $; Do&. oftendi

»

[ qutem ei

Íic etiam virtus motiva effet fuperflua in illoacta

Fationi , uti

inquo cauíaretur , in hoc enim nihil. caufare po-

miltica pta«

teft ;; & cam actusíequentes primam intentionem

eíle de(inant, definit & Victusiisinexiftens,adeoque

oia vel dis

nihil cauíaret addo; quod Virtus inotiva tàm ob-

LOX Ver2 aT

jeQiva: quam- a&iva primiz intendonis finis ul-

ï.lmpmsnon

Dmi id ett relicta ceu effectus ex intentione ea, fuffi-

1 a, Exim

€iat ad actus (equentes ceu caufz principáliseoram ;

ts r

fi&itia itaque eít Virtus quzm dicit ineífe actibus e-

ju, ab il

licitis. verum eft, quod habet. P. V. E. inz, 1, pag.

um autht

24. Pirtusprimi moventis vegquiritur ad — effetliu

m erit. bl

omnes (equentes, Scd intelligentia botum penact ex

tentio fitus

art. meo 1,3.4. $. Deinde pag. 135. & 141. in

"m jttell«

lib.z. conqueritur,quafi male (ità me intellectu s &

( 1m'mm ]il«

ait: n 420 folo loce; idque plane incidenter €9 per ac-

j,méo pip

eidens Virtutzs prima intentionis mentionens feci ,

; in voltne

mec n ifto quidem loco dico , quod ele&lio per Pirtu-

Eem prima intentionis canfetur &c. ied Doctorem

dquepl*

; inomne

Exim:& maximeé emeritum decet effe oómniunm me-

9: fedab-

morem. o/pstas| ait ] ex Pirtute Primi "I UEEE L-

» ficbreri

pf per motum ad fivénltumum cethmtunicata [eip[am

;in motoe

s:0Vet C applicat ad appezendnum vevh cum. a& bu-

ultimum

enano, qui praexiflat an volnntate applicantze. item

| motivam

pag-1at. Poluntas fesp]am movct ad atlum Lberum

n c:uündi

quia Foluntas virtute Dei tAHQUATA primi maventts

£n primo motu contenta CO virtualiter. per/everante

tje od pag

femfam movet.fine qua voluntas feip[am movere non

o fed nil-

poffet &c, idem habet pag, 92. 9. pzg. 103. &c.

annonu hisll, cc. in terminis exiprofeffo docet ele&i-

us virtute

atur minot

onem fieriin & ex virtute primæ intentlonis? videat

iratonem

P.E.quomodo libéllos veftros extrituráverim accri-

:btaverim.

Q Pm?m

P

Pag-

: viccacet

i

á

&90

Pag. : 14,hanc propotitionem habet pro errore:

" Propric u

Omnnlirius ad can[andum rgquijïta,canj?:'tw: CAH-

Áed non v

fam vel in ratione inffrumenti , vel mratione per f*

hecbener

agenm'. fed errat D. E. Vircus enimaà ligmiis;at prin-

e pfæ-nliï

€ipium actionis.S. D. vel ergoó actionis proporrio-

hoxnolit

natz & non excedentis virtotei activana agentis 3

bus (uisa:

& eít cau(a per [e agensid eft principalisvel umpro-

fecexire

po:tionatz vel excedentis&c.& eftcaufa initrumen-

pis divinz

talis. Ecratin S. Doct. dumalt: Znjirnmentum (A-

YT.

ze diclum eft , quo quss ad aliquam operationen. 8-

apc(fc (0I

tutur , nullamtamen eilirtutem imcosmplezam moe

viteclic :

vendo communicat , quáà tfLam operatinem exer-

e,per

€cA4t. u tnfPrumentum (Lrule C proprie asiium eff,

Aoment

per quod quis. operatur aliquid , ad quod infirumen-

[uim, no

tum per propriam Firiutem [dam &$ formam uon

aminiu:

eff preportiozatum . , — [ed quod propriam iofirumcns

Tatr w

p F'irtutem excedit , adeogne at eutm ejf élum opee

ment,

retur , debeta movente aliam l'irtutem accipere ,

he : ixen

per anam iftum cffeécbam operetur,qua Virtus eff. a-

p Pl'OPl'

Íiquod ens iacompletum , intenttonale &À bec Firtus

pertiona

proprie dcunr Vortus imflbyumentalis , €$ cou]hmit

ttem, t

rem tlam tn ratione wfirumenti » quia vos sdla per

& M

illa»a Vartutem , quam per motionem moventis ac-

menta T)

cepit , operatur effcllum. , quem ex Virtute pro-

Mi.quö.'

pril €8 forma operari non potuifjet. Exvot clare pa-

* dppen

tet ex art, meo. 13. Inftrumentum ergo pEopriE: ta-

pztet. (Q

le e(t quodita movetur motione virtuofa ícil. uti

Cui, con

patet ex S. Do&t,ll, cc. ut (eipfum non moveat ; in-

quäm [

itcumenuimm autem communiter tale eft, quod qui-

Totus

dem fic movetur virtuosá motione;íed tamen indif-

Wt pate

ferentet fehabet ad hoc; aníeip(umab intrinfeeo

thua; 1

[ dependenter ícil. ab illa pramotione virtuo-

AiSUit

ía |moveatan non. Omne itaque in&rumen:um

Wt «

pre

291

Lpro ertore:

trhtsit cap.

j proprietal?, eftínürumertum communiter tale Ó

E

Íed non vice verfa, patet ex S. Dot. inart, meo 1 3.

Tállot pzr/c

hz bene notari debent, ut f2nfus intelligatur Ang.

;nmm pan.

t

ex pra-niff; eniim definitione P. E, (equitur , quod

h PI*OPOFHO-

ho-no lit Dei infttumentam proprie talein omni-

MU ngl)tlS i

bus (uisactibus(quia sd omnes debet moveri iDeo,

iscl upro»

f nttcumes.

nec exire pote(t in ullum a&tuin nifi Virtute motio-

nis divinz tefte S. Doctore at patet ex art. meo

m -

1. 3. 4. &c. ) Quod tamen error maximus e(t &

Hratitiitt H«

apcrt&: contrariatur $. Doctori, in art. imeo cir.Bre-

mpl:mm Itite

[10568 (l«

viterfic : inflrumentum ftricte ac proprié dictum

tallm d

eft, per quod quis operatursliquid, ad quod in-

&-rumentum per propriam formam ac virtatem

dinfrumar

fuam, noneft proportionatum , fed quod propti«

formam t

aminftcu menti Virtutem excedit , fed DEUS ope-

y rj runtte

ratur per iotellectum, Voluntatem , ceü fua inftrüe

fj: dynipe

mento, Rationem entis in quavis eorum actio-

D] MH[)W j

ne : itemoperatur a&us füpernaturales , ad quos

Va t e

»Á

per propriam formam ac Virtutem non funt pro-

/ lat Pt

-

portionati, fed qui excedunt propriam eócum Vir-

& at

tutem, ergo intelle&us, Voluntas, refpectu entis

u ra ia p

&c. Refpe&u actüs fupernaturalis funt inftru-

puttitit K*

menta DElIptoprie ac (tiicte dicta, Mai. eft P. E.

firui p

Mi.quo ad 1. p. eft. P. E. interminis, uti patebic

ror curepee

ex appendice , quam dabo in fine. quo ad a. P.

yproptie

patet. conf, bonaett , & conlequens eft hareti-

vl (cl af

cum, contradictorium S. E. T. O quàm mifeie ,

moveat jf*

quàm errone& intelligit San&tuo: D. Pater| E.!

L quod qi-

T'extus quem citat pro ie P. E. Nihil ipü f.vet ,

afmen ipdi«

uti patet legenti, aliud enim eft fimpliciter uti re

p intrinee?

aliquá; aliud uti illà utinftrumento , attifex quita-

lisutiturfecuriad dividendum lignum , quá talisu-

"T^

e

irument

titur eà etiam ad ícindendum artificialiter

P

la

PIO ,

rcípe-

296

*

)

fefþc&u primz divifioi

i5 ,. fecüriseft canfa princi-

]

ecfsctamt

]

pilis, & nullo modo infirumenralis , licet non mo-

tem nontu

veat feu agat,nifi mous in fe intrinfece recepto ; fed

dir, deinde

féfpe&tu lecunda a&ionis eft inftrumentalis , non

aliam virtü

principalis; uti patetex art.meo 1. jam videquam

TADtüt gh['

caut&dixerit. Doct. Ang. de potent. q. 3. a. 7. 0-

pletum,i

Jertto modo dicitur unavas effe canía atiionzs alteri-

qc 27.1.4-13.

85512 QuAR t RO VEt CA m AÀ agendum &c.. Quar-

DLinlu

gomodo , utiunum e[ft cau[a atlioni alteriu ficut

priädlc'tz,d

principale agens, eff caufa. aGktonis infivumenti, 4m

tim prodm

quantimwn[irumentum participataliquid de eirtute

Anims, &

can[a princtpalis per motum cjius. Poteltergo unmm

queltiuvc

movere aliud motione tantüm limplici.(.6ne Vir-

WIC. 1.0.1

tute ícil. elevante ipfum mobDile füpra id ; . quodex

Tittem pl

fe poteft ) ad agendum ,. confequenter abíque hoc

lbind

quod fit - in(ttumentum movenus ; fecuscít . de

78'4' 40 F

DEO,per omnem enim Dei motionem commu-

ideo didt

nicatur Virtus inftrumentalis inwmpicta. cteatue

t&at quili

tz à Deo motz adagendum ; quia in omni fua a-

teïligant j

&ione omnis creatura c(t DEIinftrumentum com-

mi(hs ocq

muniter dictum, an autem per motionem hominis

Ob(irv

fecantis fimpliciter. lignum , derivetur aliqua Vir-

phylicum

tus in fecurim per illam motionem ; annon ; . nihil

Ui Páttte

hicrefert , quia V. G. : fecutim non elevit fupra id

Tümenti

quod viíue formz poteft ; ficque "Virtus inftru-

mentalis nullo modo eftnec dici poteft , uti patet

diCO æqx

dU üOper

ex S. Do&G.. inart. meo 1 3. unum bic noto ex de-

attficidli

finitione infrumenti. phyfici à Pat. Exim, data

&'ratiof

quod fcii. Sacramenta novz legis ínt proprit

Qiri, «

in&rumenta DEI phyfica, Definiionem ipfius jam

& diin;

allegatam. pono Pro majore & mino : fic formo:

Tietto,e

ljcd Deusoperaturaliquid ( gratiam fanctificantem)

Tub(img

per

du

223

atf prind

petíacramenta , ad quod hzc per propriam virtu-

CEL 00 O

tem non funt proportionata , fed quodillam exce-

tceptos f

dit; deinde (3cramentaà DEO movente recipiünt

iil , non

nvidcquam

aliam virtutem in eisinexiftentem , perquam ope-

rantur gratiam ; quz virtus eft aliquod ens incom-

TR

10115 alitri-

pletum, intentionale &c.ergo minor eft S.D.de ver,

&c. Qu

Q. 27,3.4.3d q. $.6.7.9,10, item inopufc. ergo funt

DElL inrumenta phyfica gratiz fanctificantis pro-

qdterui þmt

prie dicta, dixi gratie fanctificantis; immediatiüis e-

AitseLh, n

ddevrute

nim producunt characterem vel alium ornatum in

anima, &gritiam mediate . 4. fent. dift, 1. 2. 4.

40 upum

quaz(tiunc. 4. ad 1. itemlo: c. o, item l. c. quafti-

( liue Yite

unc. 1. 0. itemquzft, z. ubi clariffimt docet cauía-

l quodcx

litatem phyficam facramentorum N. L. item quod-

NT lhoc

lib. 12.à 15. 1. p. q. 4.3. 3. 6. ad 4.3. p. q. 62. &q.

«cuselt . de

78.2. 4. pettotum, de pot. q. 6.2.4. in fineo & hac

3 commmüe

ideo di&ti finc, utle&ori impartiali ad oculum pa-

eta. CreaLll»

teat, qualiter adverfarii $. Do&torem legant acin-

m [uà 8«

telligant ac defendere prz(umant , imo veris Tho-

itüm oU

miftis occulte ac publice infultare audeant,

a hominis

Obfervahic , quodomniscreatura operans fit

|iqua Vit-

phyficum DELinftrumentam communiter dictum,

JOIl y Hihi

uti patet exS. D. COnfcqucher in ratione hujus in-

; üpra d

Rrumenti formaliter conftitutivà debent zqualiter

tüs i

[ dico zqualiter , fecus univoce ] omnes cteaturz

i paet

a&tu operantes converíre , uti omnia in(ttumenta

oto txdt-

artificialia in fui ratione formali conftitutiva

e

?

fed ratio formalis conttitutivà in(trumenti phyfici

t P[oPl'iE

divini, eft motio virtuofa , feu divinaoperatio ,

ipfius jom

& divina virtus incompleta ineffentesipfi inftcu-

i fotmo:

mento, ergo, minor patet ex art. meo 1. 2, 3. 4. &c.

,&cantcm

"fübfumo ergo omnia phyfice premoventur à DEO

fcf

ad (uam operationé pramotione fcmpcr—con junctà

3

eupt

194

cum aCtione caufze fecund premotze ,. uti patet ex

rtem [

S, Do&t,«ft enim Virtusutin fieri & moveri exi(tens

corplete

& hujufmodicetlant ceílante motione moventis,

A P:U' h

Pag.t45. & feq. nontam me quam D, Ang.im-

ect, meo .

pugnatquia adzquate dividit l. c, caufam phyficam

inþment

effectivam in principalem & inftiumentalem ,. nec

IT

datur rhedium. pre intclhgcntia fana ac refutatione

gelicavcrl*

eorum, qua habet p:gin.146. & fequent,

P[G etote

Obferva quod $. Do&t, de Ver. q. 17.ad 7. fic

tednftcum:

dicat: Deperfeclione inflyumenti non eff , quod agat

aesqued

er Firtuten completam. f[ed quod agat i quantum

A pag,

movetur €$ . 1t4 per Firiutem imcompletam. . Vide

exanteced

aic, meum, l,& g. Dreviter ergo dico ex $, D. quod,

mentalse

forma íubftantialis conftitust caufam pet ie agen-

ele; undt

tem (cil, radicaliter & tamen eft natura mcomplcca

nem r

dehacergononloquiur. S. D. fed de Virtute feu

quam pw]

fotma operativa forn z fubftanuiali realiter fuper-

citmees

addita.

Apig

Dico z.ceufam per fe agentem non differre efTen-

Cedentib

tialiter. ab infterumencl penes formam ratam ac

$4 quel

frmam in natura; & penesformam nonrstam é&c,

tigo vl

patet inaqua calida , fezroignito &c, Calor enim

non habet e(fe ratum ac firmum in aqua & tamen

tus,utip

tlonis ex

conítituitaquam &c. . Formaliter inratione caufzs

ptopofit

per íe sgentis tefte S, Doct.l. c,o. ex quo patet errot

virtiali

P. E. pag. 146. verf, nam quod &c.

Dícos. Eifentialem dilferentiam defumi penes

fmg

adducir

form am completam & incompletam in eífe entis,

w

Patet exformalibus S. D. jam cit, l. c. o. Dicitur per

Collatio

fe agere principaliter [ uti patetl.c.2d 7. ] Quod a-

£U per aliquam. formam fibi inbarentem per mo-

hqum

16 mot,

einm aátura completa , also smdo opevatur aliquid

z jusrei

a2 cffeilum aliquem inflrumentaliter

quad qui-

PhyflcE

denston operatur ad effeiium per formam libi inba-

YenIQAM -

hS Ph)

219

ipatetey |

ventens.[cil. pec modum niturz completz,;fecus in-

veri exillens

toventis,

completz uti patet ex art. ineo 1. 3. 4. &c.

À pag. 149. ufquead pag. $. omnia patentex

D, Ang. llll

att. meco r.2.3. 4.ünde bec propo(itio(Omo»ss Prrtus

i phylicoa

inÍrumentalis debet flatim ceJare , quam primum

alem, net

H

CteLütatione

movens ce[Jat [uam motionem c[fluere in nmobue )Àn-

üt,

gelica veritas efts. erratergo P. E. dum hanc habet

pre errore, quia veri(fima e(t ,fcil, deomni Vircu-

ial ylic

te in(trumentali ; ultimo inftramentum complen-

, 7204 aptt

*te, quz eft Victus ut in fieti exiftens & moveri,

h qnmum

À pag, 159 ufquead 16o. Omnia facile patemt

eLati. - Viot

exancecedentibus ; non enim omnis Virtus inftru-

$, D. qud

mentalis e(t at in fieri exiftens; fed aliqua ut in fa&o

vt je tl*

eífe ; undebene pro errore hiber hanc prapofttio-

incc-mFictz

nem: Pirtus priusa intentiomts debet fLatim ceffare. ,

Yacite [l

quam primum ce[fat eleclioy (ed mal&ac erronee di-

itet lïxptr-

cit me eam doeere.

À pag. 15 0. ufquead 16 5.O nia patent ex ante-

Ferreellen-

cedentibus; quibus addo ex $. Dodt. 4. fent. dift. r.

mtotim 4 1

a. 4.quzítiuac. 2, Pirtus proportionatur motui , cam

Vtan &C,

etgo vólitio (itinotus & actusin effe entis com plc-

C;lor enim

tus,uti patecex art, meo 8. ergo & Virtus inten-

y &amen

tionisexco relidta. Errat proin P, E. dum hinc

jone catlai

ptopofitionem meam habet proerrote , Zptentie

pam ettor

virtualis [em Virrus prime inteutionu , eff aliqua

ormsa €$ naturacompleta , Quod ibiex $. DoG.

um penes

adducit Pat. E. de Virtute primzinte ntionis , quá

erficitur Sacramentum , licet quis ditttahatur in

Dyuithr tl

collationeSacramenti,omnino impertinens eít;quia

Qoa' fe

loquitut S. Doct. de Vittute moralitet permanen-

te, moraliter influente ; intentio enim ac Virtus e-

y j !t

"L

jus relidta non influit principaliter uti patet ; nec

i qi

phyfice in&cumencaliter; quia Virtus intrumenta-

jfb

ntentione fed in miniftrq

n

lis. phylica non efin i

T 4

utt

296

uti char2cter , & in qmaterià & forma,

SDQ,G de

P-g. 16 5, etzat ac roihi imponit , dum dicit dix-

qna f

le me eurriuten prima intentionts e[fe babitnnz,dixi

rimu vola

ll« fcut habttim ( quz func omnino diver(a ) ut in-

;]?,/fo i

dicacein, quod ellet permanens & in fa&to elíe,(zcus

enim non d

in fieci, hic pofleavex S. Do&. oftendere ( ficut &

tumen a,

in áliisetcoribus pat;s Exim.) quam mnferabilis

it5.D.qu

philofophus Sit , fed piget tam futilia refellere

üidemfed

uti & ea qua habecà p2g. 167. u(quead 1 70. bcnc

Quahal

*

hanc propoätioncm. D. E. arguit. ertotis; aprima

argumental

sntentione fipis ultiami aliquid. velinquituar ,. quod

interim f

Kit, attt fiat babitus , (edmale acerronee eam mihi

Ex.atguite

adícribit

ver|aliter.

P:g. 170. & (eq. non me fed Dodt. Ang.impug-

Deuspote

hat.en primo infLantt creationis V Angelus 1 ailum

g minor

liberi AYU TL prorupit. 1. p. q. 63.2.6.0. & a, 2.ad

M

4- RUE S 121 CT ALÍA CY CAEL U5 promo inflantà merue-

nemreale

YHnt. GC C. q« 9 5.2. 1.ad j.ubific tibi objtcit sf

diftindto:

quit accipiat gratiam,vequiritum confen[us ex parte

ellentiom

reciptent:: s edcon[en[us n gratiam e[fe non potell .

Diem ,inte

sifi prius exiftentis [ loquitur S.D. de Adamo in pri-

tcrminum

mo productionisinft.nti metlfxcatojcrgo. & re-

À pig,

fponáet ; cum motus voltntatis noyf Jrt continums t

déüter er

hu Prahzöe: » €HAminprimo infLanti vreationis (ua

vituuds, i

prinaum /Jaminem'gmtzïe confenfiffe, quid ergo vult

Diezs t u

P.E.cum hanc me& propo(itionem erroris daumnat,

tirtis De

primus moius voluntatis in primo snflanti eff hber

ttádilio:

libertate exercitii. verum quidem eft, quod hibet

Dto &i

p2g*17 5.ícilquod implicet, ut primo inftanu;quo

dxi enim

intellectus ex motione Dei apprehendit finem ulti-

motione]

mum, voluntas eodem inftanti intelle&um ab ap-

Ietatin

prehendendo avertata ita D. E. non tamen implicat,

tenimiy

quod hoc po tuetit, cum in hac appreheníione om-

l Uta&z

nimodamrationem boninon inyenerit fecundum

Doo &e

. S.D.

T0

XOtta

S. D.a.6. demalo o.texiuin quem plofe citat a. 3.

Qd dict dix.

/17,3. $.ad 3, male more confueto intelligicfeil;

;]/W!Ih/li,& lxl

yimus voluntattt aEus ex rationis ordinatiore non

etlaJuti« |

eft, fed exc saflintln natura vel [uperioris eaufa Vcet

o elie fecus

enim non Íitex ordinatione , qua fit deliberacio.eft

te ( icut &

tamen €a, qua eftadvertentia ad actum ;unde bene

y mtíerzbilis

ait $. D. quod Angeli in: primo m&ann meruerint

lia tel cllcrc

quidem [edim pcrfc&c.

d Im, bene

Qua habet pag. 175.non merentut rc(ponf jonem

tis: dpmM

argumentamur enim quanoaquc ex xmpofiïblh

7771 quod

intetim facile propohno probari-poteft quam D.

t eum ii

Ex. atguit etroris: fimis ulttrius poteff ut xon. &ni-

ver/alner bontut propori. Deus eft. fitis ulimus,

ng lmpug

Deus poteft proponiutnon uni iverfaliter bonus; er»

u umalum

go:minor patet iaaéctuodii erza Deuax,

0 &a,14d

Pag.176. petitutoftendam duplicem diftin&tio.

t r«

nemrealem , quantz id molis

nonne mmsjor eft

i objcit uf

diftinctiorealis inter folem & lunam quam inter

€llentiam & exiftentiam inter fefflonem & relatio-

L ft'p-lïf!

nem ,inter modum & modum ,inter actionem &

[ /70! if

moinpe

terminum ? quis phxlofop'ms hocienorat.

1g0, & ft«

À pag. 176, ulque ad ; 82. vult oftendere evi-

As t

denter erralle mein docendu identitate mocus &

itNH /M

virtutis, idque maxime ob has duas propohnoncs

100 VU[[

meas: virtus Dei mexiffit motui. & implicat quod

ris damfat

«irtus De: fit in motu Dei. íed nulla prortus eft con-

J :/f tböf

-

tradi&tio: duplex enim eft motus Dei , unus à folo

.

UOJ hbbct

Deo, & dehoc potc& intelligi prima pmpolmo

,

MT

iLuntquo

dixi enim fupra effe probabile ex $. D. quod fit in

finem ulti«

motioue Dei ; licet probabilius dixerim effe , quod

E

fitterníinus immediatus&effe&us divinz motitinis:

-

nimplicl

fiteniminretefte S. D. per mouoncm,quavmutc

Jfione ott-

fit; ut actusliter res agat : alter motus eft fimul à

-Deo & cteatutautiíntellectio si volitio, & fic intel-

fccundlm

S-'

Ts

llältut

29$

ligitur fecunda propofitio , vírtus enim fignifiest

;m;fg:mr

principium actionis , aitS. D, etgo fuperflua eifet,

fapcane

quanda di

fi ellet in hisa&ibus , nihil . ením caufaret , non

à

u il

»

enim caufare|potlet a&um ; in. quo fubjectatut uti

patet, aliásidem caufaret feipfum, cum accidens

v ]üt

tia hujus [

non agat tefte S. D. nii dependenterà fi ubje&to fuo

Obfetv

fimul influente;nec caufaretactum Íequentem,quia

virtusilla mox de(init effe , definente (üo fubje&o

d ngmtm

feu atu, cuiimmediate ineft; non ego ergo fed E.

vmut:pn

errat evidenter;ficut enim infen(u miteriali &iden-

NT j

tico verum eft, actio (eu r»otio eft motus, efttermi-

if

mjititti

nus &c.ira rationabiliter poteft dici, motio divina

Jesemdam

e(t vircus &ivina; diftinguuntur enimitealiter moda-

gunt n

liter tantàin, accipe altud exemplum; hzc propofi-

tio eft vera : phiala e(t aurumi; 4. fent. dift. 1.2.1.q.

um at

ommbyi

$.ad r. car ergo & meanomerit vera ? hzc tamen

jeiid.i

ptopofitio : smotro. Deiin voluntate cff fermaltter

virtus wefirvumentalis ,omninaoerror eff , fed ubi P.E,

pj

hanc habeo? quo igitur jure e& aiihi adfcribit.p.176.

TOU uY

Videatt,,

Quod habet pag. 176. verf. quod primo dicat

&c, ubi citat gerfonem Cancell, omnino frivolum

ub m

eít, & (uam in Do&. Ang.neícientiam aperi& pro.

prew(

bat , videatur Doct. Aug. opufc, 1. cap. 1.

VITLI (

D.g. 182. Gcconcludit:bac fufficiant ad offenden-

Virtuteg

dum me w[que im [enium €À feneilam non evváffe mi-

hr , $n

fere 8 judscium lectov. relinquo, uter noflrum altevi

hiosale.

äl;öa

smpo[feram fecerit. quid oftenderic E.D, V, quis im-

potuerit; & ego jectori relinquos quilibet enim im-

qua rj

pattialis ex Jam dictis meis feu (criptis & cognovit

LUIUTTE

& ulterius cogneícet , quod errores [ fi veri (unt. ]

Itf

rirates funt

mei non funt, vel fi ertores non fünt , angelice ve-

qu:m I

lenlise

À Pag. 182 ufque 18 2.alibi refponfun:ett (atis,

pittt e

texcus philofephiquem P E. citat, pag. 188. clare

fh'umcl

&vincit premotionem Phyücam Thomif&ican; "hi,:,

x es

192

? inifiet

nom figitur can[atum cau[a fecunda , seff per vivts-

& f

Ieocaufeprimay quodefl , gma canía fecunda

oret, n

quando efficit rens , inflit caufa prima, qua eft [upra

jedut ti

egm f(cil, coufam fecundzm j f[uper illam rem de

li accideng

wirtste [ia. ia Ariftoteles tefte P. E. pro intelligen-

ijcäo (uo

tia hujus faua , vera , ac Angelica,

cnccm,quh

Obfetva ex $. D. t.p.q 125.5.j.0,ubi: f funt mul-

Io (übjedo

A agentia ordivata ; femper [ecundum agens agit $n

gelet lE

Virtute prrm: agentts [ fcil.incompletá; inftrumen-

tli iden-

tll , uti patetex [eqq. ttem 3. p. q. 62. S. D. virtus

s efterini-

snfivumentals acqueritur an[iramentoyhoc ipfo,quod

jtio divitta

MZi'Utfüf'kprläälþdliJ n.xm,przmum agm: meouer

li oda-

fessndum ad agendwm 5 C [ecundiuem - boc omnia a-

( Propoii-

£unt in virtute ipfius Dei 3 G uatpfe eff caufa ommi-

R. ].l.Ilqï*

um aChrus agentium. i. p. q. 95.3. 2, 0. 49

ec me

omnibus sooventibus ordzr;;z;z: , aportet quad virtus

formalitr

fecundi mwvcntis dertvetur a virture promt agentits

duli E

quia [ecmnaum, movens non movet yn'fi ia quantums

ibitp p6

mawmrälpw'mo. ideai habecS. Doét.i.c. q. 0:2:6.

1mo dict

videart. nieum 4. idem bene docet P. E. pig. 14 3.

frivolum

ubi sinffrumentum proprié diinm.... ut effetdum . a-

pevecur (qusproprtam formam excedit €$. propriam

vrie pto-

virtutera infirmments l.c. ) debet amoveute altam

/

i' ajendm-

VirtHtem aceipere , per quam. 1f um q?ääum opere-

r d)& Mi-

Iuy , qM& UtYtMs CfE aliquod ens 'ncompletum , inteu-

tionale , G bec virtus dieusr proprié anforumenta-

r;;m ulteri

lis , CÀ co[lituit remillam w vatione snflvumenti ,

qusid

enimint-

quia ves illa pv tllava virtutera , quam per motunt

moUentis actipit , operatnr effzibum , quem exviy-

cognO*'if

etl (Unfj

tute C8 forma propriaoperar: nom potsiffet 5 $ ad

quem ves dlaex propria virtere eff improportionata.

;ch'cæ v

ienfus ergo phzioibphl hic eft planus & clarus &ti

selttis

pstet ex S. Doct, & P. Exim. & in omnibus in-

t!!g-fl".xc

firumentis mos. figitnr cau(atum. cau/a Jecunda

V

yati

*

[ oullus

P

oO

m onturh

[ mullus efetus efficitur à cau(à fecunda ) "if per

virtutem , lcil. intumentalem ] caufeprima jlive

Mi proctá

ablolute five fecandüm quid prima | 2424 eff [ (ap-

praprmwl*

l.t,

pleideo ]guia canfa fecttmdayquando efficit vem (V.

G. intelle&tionem, volitionem , calefactione:i ; ca-

Dtet il

lorem &c. )infiflit caHuíAprima ( quando ergo caufa

Obfetvi

fecundanon eificitrem, etiam noninlluit cau(à pri-

[iis verbis

ma ficut quando caufà fecunda non opetratur,edam

pruna adjn

nonoperatur prima Ícil. movendo caufam 3 ad a-

[uamqwm

geudum qua eff fupra cau[anz fecundam ( hxc enim

e feciidi

ordinatur (üb.ea:|/mper dllamvem ( fcil. intelle&tio-

e p'zanus:

nem , volitionem &c. |de virtute fga, h.e, victutem

vt ümpli

[im fecuns

inftrumentalem , parucipatam ab agentis priucipa-

lis virtute propria. Ex his.

Íepime

derivt

Infeco tría, confequenter phyficam pramotio-

(un (ecun

nem Thomifticam,primo influxum (fcil. inproptie

talem uti patetex S. D in atc, aeo , ] caufz prima

w qmw

incaufam iecundam , quando agit, (eu quaudo effi-

IlCP] 0pt

€ittem. 2do, virtutem inftcumentalem , per illum

eliicitcay

jnfluxum feu motionem cau(e prima communica-

iilamqnar

tam caufe fecunds;tertio aCctionem cau(ie (ecundz.

dam,quii:

clacé ergo docet Atittoteles & Do&.ang. previam

patet lac |

Deifolius motionem phyf(icam : fecundo virtutem

W& E

in&pumcntalcm quzett principium efficiens acti-

onis omnis ; tertio ipfamactionem caufz " fecundze

n flgy

femper illisconjun&am; tunc enim . influit caufa

upparet jf

prima feu principalisin ftum inftrumentüm,quan-.

qud ab

do agit tefte philofophr»), & Do&t. Ang. eft enim ims-

t filin,

fluxus is divinusmotio divina vittuofz feu reductio

Erqii

activa caufz (ecundz de potentia operandi ad adtum

Dyntzlsa

ipfum operetionis tefte $, Doct. femper érgo con-

tecin Otyi

juncta e(t actui ipfi: operationis ; nec e(t ea motie

Ptoprif

divina à cau(à fecunda; communicatio sflius vir-

in X"a j qlk

4 5

tutis divina , ei.qperætta fglim Dei n mattir

« Ficit'

L2 À

30t

nec vatira quidquam ad eam operatir, attio wl:m-

h )wi p

r jtve

PU TTTI procedtt A Virtute divina Püï!t(. 2,04!4 ö wrmte

491:;3[ vm.

propria fuolnnmtu, ita bene & Angelice D. Exiin,

l.c,

ficit vem V

hon» upnr a

P;tc: item ex art. meo 1 1. & 18

ubi rurfus,

otreocufa

Obíetvabene quàna caute phxlo(ophus pcasefatis

lt cau 1Pn.

(uis vecbis , haec ( vefte D. E. 1, c. ) praemiferit. camfa

tatr,erdam

prima adjmvat fecundam caufAm [nper operattouem

m i, ada-

fam quonians omnem operationem quam canja efft

hacenim

eit fecandn prima . etiam cauía. efficir, lentus bic

intelledtio.

e(t planus: catt[a prima (qua lemper eft principalis,

,6 VICCUCCT)

five impliciter five (ecundüm quid ) adjgvat cam-

l5 PUHC!P&-

fam fecundam ; qua Íemper eft inftrumentum cau«

fx prime' , eique ) faper operationem fuam ) quia

derivat

virtutem

mihumcm.:lcm

m

Cale

plæmotm-

e

fam fecundam , dumim

o»vet eam ad agendum

»

Ll !nnfoprlc

adi onmæ

PCL' qmm EC POCCDS lnïl'lü[üCC OPCIRU & fl(. ome

nem opetationem- efficit cauía- prima . ,

quam

llhl 0 th

, pecilum

efficit cauía íecunda , ícil, propter & per virtuten

illam quam cauía prlma derivat in caufam fecun.

0m mulll(a»

.

dam QUQ OpCfCïUf HDO OPC[Q[!COH*P!C[C PO[EC

»

ov fecande.

ater haec gloifa ex 1pfo philofopho & Do&. Aug,

Pl:h'lïm

o vittatett

uti & D. E. pulchrudcm habet S. D. 3. contra.gent,

Xciens idi-

€ap.8 9. illnd ia cnjus virtute Agens Agtt , ff cap[a

, fecundz

non folim virtutis , fed esiam aclus yquod in avtifice

