um & £s

incil«

tiahfxg:

220

prinum d

tialiter potentía ab anima realiter diftin&a,in e» que

gPPclilu Á

fecepta , tefte S. D, ]. c. q. 1. de verit, q. 15.2,2. ad

Y3, V. p. q.79. a. 7.0. q 87.2. 6. 0. opufc, 3. cap.87.

jn i.5 p

&c.tertio ecrac cra(se nimis in. Dodct. Ang. ac libi

ii

contradicit quia docet quod per (pecies à Deo & a-

apens pro.

telledtum.

7

ente intelle&u , fimultanee impreffas iotellectui

P

veriadigt

offibili, hunc pet has Deus moveat ; quia tu opera-

tione, quà Deus operatur movendo naturam ,nono-

inelleind

com übià

eratur naturate(tes. D. quod & dócet pat.Exiin.

non virtui

Paulo ante citatus; uade Deus per has Ípecies tantü

influitinintelledionem,uti at liquet z. p. q. 105.2.5.

lemimpte

4. & $. nonautem proprie movet illum ad intelli-

jamcimtis

g,

genduu fed ad hoc requiritur motio folius Dei ac

[

7

vircus in(tcrumencalis pet eam derivata in intellectü

fptimin

pofli^ilem pro priori caufalitatis phyfice, Addo

Degre

quod S.D. dicat de pot. q, 3.a.7. ad 7. :d quod & Deo

iM ipeci

fit in ve naturalsquo Ailnaliter agat, efl sntentio h.&

& non f

victus incompleta inttcu:nentalis ; ergo illz virtus fit

lo Dto p

à Deo pet divinam oper«tionem in re ; (i ergo illa o-

&u,quæi

xeratio divina effec firsul àcreatura ; etiam virtus ea

inintelle

fimuljellet ab ea [ que eft virtus caulativa entiscre-

Exim, vir

ati ut fic tefte S. D, uti & pa*. Exim, inlib, 1.pag.28.

pium d

& 109. |quod omnino implicat. //s4 4404 4 Deo ia

piaesd

ve natgrali fit ( a pat, Exim, inlib.2. pag.207, j5

quam rt

Th.eodem loco dicit effe vim feu virtutem quà agit ad

puecexi

t[eidi;:m habet pag. 303. Item pag. 19 3. agens an-

tequam agat debet e[f» motum C9 im [na potemtia pal-

Mi m u

ffva r ecepif[e tum motioncm moventis,tusa vlius mo-

*f Duy,

Hónis termivium, qui non potej? effe atito ab agente

LT

procedens, fed eliquid aliud . [cil,vit ad effe. cum ergo

1 'HM (ti

motio,qua Deusintellectam movet ad a&u intelli-

Tlf. "ddl

gendum, fit fimulà Deo & cteatura,te(te pac.Exim.

pl

etiam fimulerit terminus illius( fcil, vis ad effe ) ab

nl ,

uttoque; quo nihil ab(urdius. Sibi etiam hic rurfus

pr:m i

conuadicit; quia jam dicit vittutem ad elle, effe ter-

ABLUT

minupa

271

n&a,in & qm

minum actionis, alibi femper dicit , quod fit ip ipfo

91.3:2.4d

appetitu , vureps prami moventus efl 1n prino motu ,

lCs p g.

in 1.lib. p.g. 137. primus votus voluntatis ff ap-

15 aC libi

petim:jinimltim:' pag. 3 1. deinde ipfe intelle&tus

51Dtok a«

agens pro priori ad in*xprcfïioncm (pccierum in 10-

;5 jotelledbui

tellectum poifibilcm , neceliarió debet áà Deo mo-

'fhlæm VPIM-

veriad agendum ac propriori debet conftitui à Deo

QLUNTTTR

in elfe in&ramenti phyfici Dei per motum phyfi-

et patExim,

cum fibiàfolo Deo pure paífive imprelfum , nec

pecies tan

non virtutem paífivam incompletam inftrumenta-

PI ql IOSIQI;O

lem impreffam;patet ex ipíis formalibus pat.Eximii

n ad intelli.

jam citatis pag. 193.

Jlius Dei ac

Pag.71. graviter errat dum ait: poff impre[fane

inintelled

fpeciem intelligibilem in intelleclu nibil requiritur à

fice, Addo

Deo pravium ad inteligendum tn allu primo ; quia

l quad 4Do

illa (pecies eft (imul à creztur; feu intelle&uagente,

! wrentio h

& non eft motus , ergo adhuc requititut virtusà fo-

illevirtusft

lo Deo pet motum à folo Deo participata in intelle-

&u, quz (it caufativa inftruaieucaliter rationis entis

iep illao-

m virtusea

in intelleQione uti patet ex S. Doct. necnon ex p:t.

ya enus Crte

Exim. virtus autem cum-(ïgniücct tefte S.D. princi-

pium a&ionis tenetíe '[ (altem aliqualiter j ex

hu pptt

qd a Deo t

porte a&tüs primi ; patetin virtute in&rumentali ,

! &:.ZO7-JS'

quam artifex imprimuit fecuri. fibi ergo contradicit

pater Exim. uti & S. D. pag.7 5. fic habet : ex quo

j n

patet, quo fen[u S. Thomas dicat quod mtelle&ius nom

j ;gen.f An*

u y*f'

paJlt in llun atium nec in coguitionegm vert extre ,

il H

ntfi Dens intellcélum prius moverit ad sntelligem-

dum ,cum enim intelletus non poffit fecunda sntelli-

ib p

r,cum ergo

gibilia concipere , ntfi primum satelligibile concepe-

Auinttlli

rit.... adilud intelligendum (cum non poffit movers

per voluntatem l c. ) debet wmoveri 4 Deo , «um

"i cl&)ab

nibil extrin[ecnm — poffit [pecwm . imprimere

hic tUt u$

primi intelligibilis im. iitelletlum mfi Deus. 9

ia

énfelix corruptio fenils aa mentis ang. ) nunquid

min

etim

271

etia:m intelleckus 2gens non poteft exire. in illum

eiim 5 Df)f"tT

fuüactum,niiDeus illum prius moverit ad agendü?

[porentie y

utique zeíte S, Doct, au forte etiam hic fiet potens

mennoü neg

pet fpecies Gbiä Deo impretfas ? apage cum tali

1 Inday

€ominentatiorie. patet fcedus ertor ex art meo r, 3.

exjhrs anre

4. $. 6, L 1. 18. &c, addo , quod $. D. q. €. de malo

principium (

ad 1 1. dicat ; di/pofitio prizai moventis maaet in bis,

inadumope

-T

[ 1

m o-

qua ab eo moVenthr ,1n quanticm mpVentiur; i

præf:tum Int

pus 9. q. ;8. requirit novam difpo(iionem à Deo

peredtusom

inanima ut fic novus efe&tus ab apim elicitus ; fed

dit at Exim

v tf ad

hazcoport£ falfa forent, fi Deus per fpecies Propriä

moveret intellectum ad agendum fine ulloalio fu-

t patetex at

peraddito ; ergo. Minor patet. deindeS. Thom.ait,

hic applica

quantumcuuque natura carpam[l: vcl fpirz'ma/i:

povdeatjnita

tüs chatitati

ponetur perfelfa , non potejd i2 (uum atlum — proce-

dere ntji imoveatur à Deo 5 ergo quantamcunque

&us,itcm:cq

anima ponatur perfect. per intelle&um & fpecies ;

dii nonefta

adhuc non eft potens intelligerenifi 4 Deo movea-

quenter nor

tur; fed ànimam à Deo inoveti dicit motum intrin-

Íece à folo Deo animz iampreífum s nec noa yirtu-

ÀI

tem communicatam animae pet eum motüin divi-

num ergo. ex quorurügs patet eífe falíum , quod

N-ConcL |

habet pag. $9. conclut.17

jrrapate

Pag, 8 1. docet , inzelligere non elle actionem di-

ri m

flinctam à verbo , fed errat ; patet ex art. meo octa-

"en g

vo. confitmatut r.p.q.28. a. 4« ad r. verbam intells-

10501'4.0.

itiir at procedens per achonem intedligibilem, pvz-

" Vilustate

po(itio PER (ignificat principià actionis fui actüs;

Cudit l,

patet ex art.meo 27. dicere ( ait S. D.) et proxima

r wf

caufa verbi,

morfaj «

Pag.84.(ic habet: /srelligere pront dicit folam in-

3077

formationem intellecfis per f[peviems sntelligibilen eff

BIf c

atius CÀ $n genere. wntelligendi C 12 genere effendi

hr C ag

imperfetins. ed ande hoc probat? (ane ett proprii

W d Deo

coaumentüa» primum in fano fenfu, eft verü , dicit

enum

"rite in illum

enim S.Doct. opufc.t4. :iu perfeclavatione babiths

trit] 2geniü3

[ potentiz je/? ,quando abbut conjunpitur. Dex hocta-

hic i potens

mennon negat, quod Íit ens coiipletü. item opufc.

pAge cia ul

3. Lract.2.0,32. 6]f imperfzélis omues, quod tm potentia

at meo r 3.

exifHry. anrequam reducatur m aiinur, ergo omne

« 6 üemilo

principium operativum eftimperfectum qgamdiu

s mágetu hit,

'

in a&tum operationis fuz non reducitur;quod autein

hET 8 O«

præfamm intclligcrc fitactusin genere eflendi im-

donem à [eo

erfectus;omnino falfum eft.Datetex art.meo 8.ad-

: elicitus; ed

dit Pat.Exim. pag.cit. dzceve qnod eff a&bu confidera-

ve snon efh acbus im genere offendiperfetius (ed erratu»

petis npri

3e ulloslio (ü-

ti patet ex art.meo 8.ratiouem quam adducit , male

$. Thom.ait,

hic applicat; cwm durario (2it) ia Foluntate de-

t /ptrt:ua./:.r

pendear;mira probaciolinfero ego;ergo etiam habi.

du proet-

tus charitatis non eftactus in gcnerc—cfï*endi perfc-

mwmcunque

Gus,item:ergo paífio V,G .Rubor ortus ex verecun-

m&iptde;

dia non eft a&us perfectusin genereentis , confe-

| Deo ioveze

quenter non e(t [pecies qualitatis,

notuminttitie

ecnon ylttlle

APPENSIO CAP.; VIIL

wotüm dl«

lum ; qüod

szoncil. G:cunda pag. 9o. fic docet: Pä/mt;w de

]

pura potentta debet ad primum atium a Deo mo-

. tionem di

qeritangmam d primo aplwtzb:/z' [Rzihapprchcnfo k

r mooda-

C.pag. 93. 9 primo agezte, probatidex S. D. i. p.q

hu-

10$,3.4.0. Primmsiffe atl us | ait concl. 3. ] non eff

nbiim p

& Poluntate clicuto fed a. Deo impreffnt; & lic con-

yis (üi ais

cludit; Polunias non poteff wllum atiusm volendi elie

d proxima

cere, niff babeat inclinationena ( motum ) 4 bono w-

niver[ali apprebenfo imprej]am. Primiu | ait concl.

4 ] Hfe atl us varim uómisibus exprimitur , ducitur

j flmi

sucltnatio,complacentia, amor. IViotus &c.amte pri-

eiphitme

qire m

sur ( concl. 6. ) fum atluws nulla datur alia enti-

qe eliproprt

ts à4Deo velut 4 primo appetibils vel w primo

agem:e

P

17

Agente impreffa. / Ytemin primo lib, pag. $4. zpfuzm

el dequoc

promum appetibile appreben(um,quod eff bonum nni-

geitis (ecür

tiophyüca

ver[ale, movet appetuuma, miprimendo amorem , in

cellant, du

quo amore appetibile [uam Virtutem appetitui com-

mnunicat,per quamia appetibile tendat , Exgo teke

tetexatt; n

Pat. Exim. Primusamor à DEO Voluntati im prcf—

mote prævi

fus; primus motus &c. i'uppomft apprchcnüoncm

thuircrctu

bont univet(alis fa&tam ab intellectu hominis. Ex

. Mdoq:

conclulion

his jam manifeft&apparet, quodinclinatio ftatim

confequcns voluntatcm(uti& omnem naturam,po-

elii ;f

teatiam &c.)non fit motus , aliás eflet primus actus

à gad uf

voluntatisj ficque falíz forent allatz conclufiones ;

fmlindia

fibi ergo contradicit Pat. Exim.. peinde p:g. 92. fic

libet Vi

du

argumentatur:omne agens agit.in quanti e[t $n at us

fed Volumtas in purapotentta conflituta non eff im a*

objtdiin

&huyergo nec Fütfff agere.major eff S. D.de potent.q.8.

p t

4.1, 0. Inpriais [yllogifmus nihil valet, quia funt

objectam

a&us elic

quatuor teramini ,aliud enim eftagere,aliud pofle a-

gere.Egoautem fic argumentor,omne agens agic,in

tenet, qu

dineadl

quantum eft inactu,(ed voluntasjimo omnis poten-

tia,natura &c.tefte Pat Exim,.femper eft in actu; er-

gropnem

go:minorpatet,quia Íemper eftin motu uti vultPat.

petadun

Exim.cum fit femper ininclinatione.gccequz mala

mtulà]

ullulantex malaterminorum ang.-mtel[igcntiz.— Ex

tlon POCE

his &alibi di&tis evaneícunt qua habet contta me

dumad

pag. 25.&feq, o quam vert & bene dicit S, D. ex S.

& hom

Hierony:quod oninishzrefisl etror joriatur ex mala

EXim. f

«teriminorum intciligentia.

ld q'

Pag. 96. concl. 7. üichabet; primm iffe actus ui

lhqiun

eft amor denominat voluntatem amantem C$ Ama-

elinc

1

re [ed in acluwprimo €9 imperfecie. & concl. 1. bic a-

Caltir

Gnus pracedu 69 eft principiums aciuum. & wo-

appttl

luntateelicttorum. inomnibus his manifefté errat

tioney

Pav Eximjin $.D, uti patet ex art;meo 1o.clare enim

bonun

S. Doct, vult qued ad primum voluntatis [ idem

e&

275

ieim | eitde quocunq;actu v

oluntatis ac cujufque cuma-

HH o t

gentis fecupndi)actum elicitü przrequiraturDei mo-

Mtnrtn, i

tio phyica virtuofa que Dei motioac virtus (tatim

IDDeLut o Goj«

ceflant , dum Deusceílat movere ad agendum. Pa-

t, Eotelle

tet ex att. meo r. 2, 3.4. $. &c. undepecmillo tali a-

at impref-

more przvio ( nullatenustamen concelfo ] adliuc

tehenfionem

tequiretcetur przfata Dei motio virtuofa.

hominis, Ex

Addo quod pat. Exim. pzg. 91. fic probet hanc

inatio ftatim

conclufionem ( v«5 zf]e atlus non eft à. volustate

Hä!üf&'l],PO-

elicitus fed à Deo mpre[[us ) ex S.Doét. s. 1. q. $0.

yimus adus

a. $.ad 1./ffeut m intelleGbu est aliqua [peetes , qua eff

ondiliones ;

Jimilitudo objettt , i£a oportet in Voluntate €9 1n qua-

'pg 9.l

libet vi appetitiva e[fe aliquid quo inclinatur t [uum

TT I

ebjetium. fabíum. fed (pecies qua eft fimilitudo

um tf i

objectiin intelle&u eftà Deo & ab homine (imul

a':pvtmt.q.&

'ergo etiam ilhld',quoinclinatur voluntas in: fuum

t quia lunt

objectum eftà Deo & ab homine fimul ; ergo eft

fY

-j

]iud polïä?-

actus elicitus, minot eít pat. Exi

confequentia

agcnsagihm

tenet,, quia non fit procelfusà parüculari fimilitu-

dinead aliam uti mox pstebit; Deinde (j Deus poffit

mnispotee

Lin a set-

proprie movere intelledum ad intelligendum actu,

a valDat

pera&um , (cil, fpecies iptellieibiles; quz funt fi-

cequg mih

mulà Deo & homine uii vult pat. Exim. cur etiam

non poccrit movere propriä voluntratem ad volen-

H.*gcnria.Ex

: conit2 me

-dum adtu per (imilem actum quifimul fit à Deo

IISoD'ch'

& homine ( textus aütem . quem habet- pat,

l

Item

;turex malà

Exim. pag.cit ex 1.

P.qea7.e 9 4&70.

I, 2 Qq. 23. 3. 4. ltem q,26. a, 2. 0. &c.clare

loquuntur deactibus elicitis; ip(à enim - volitio

friu

d m

eft inclinatio in volitum , bonum etiam | qua. tale

]Cl. l,b/f i

caufat inclinationem, coaptationem, complacentiX

um 4 T*

-appetibilis; facitquodammodo in appetita intea-

yleffe at

tionem fui &c. uti loquitur ll..cc. $. Doct. . quia

bonum primum apprehenfüm , movet finiliter &

iccenim

&

obje&ivä

L

176

obje&ivétantüm appetitum ad fe amandum , fine

ulla activa impreffione ; patet ruríus clare ex $. D,

ln W,

clare enta

de Veri.q. $2.2. 2.0, Srent influere can[a efficiem-

&ieden

115 eft ageve,ita tufltere can[a finalzs efl appeti & de-

verbuim,

fiderari. Deinde ücut inielledus . et in aQu . per

m

milere im

hoc,qgod resintellecti cítin intellectu fecundum

palirm cet

Íuam (imilitudinem (zil. [peciem expreflam , fic e-

Dut, Exim

nimeft perfe&tin a&tu; fic Voluntas fitinatu ex

niue[ fc

hoc , quod habeit quandam inclinationem ( a-

tits verb

Ctum elicitum)in volitum, patetaffatim ex árt,meo

10. Textus quos habet Pat, Exim.à pag. 7. uíque

ptoríusa]

prolt;co

ad 100. inclufive [ quibus vult probare ex S, Do&t.

cui ]u

éonclufionem | fuam fepumam & cctavam paulo

anterelatam |manifefte adverfíantur Patri Exim.

Dig, o

fruw

clar&enim loq.uuntur deactibus elicitis ab intelle-

ficacefle?

é&u& Voluntatc;quia loqutntur ekpreife de actio-

pendi qui

ne intelle&tüs ex qua procedit verbum ; & de actio-

dücit ver|

tie Voluntatis, Ex qma provemit. smprejfiotn affctlu

abfardios

attiantzs [ecuudum quam amatum diitir effe in a-

mante [icut G9 intelletium tn mtelhigente, Clart fe

PZ .95

tl T

explicat. S. D. 1. p. q. 37.2, 1ffeist ex boc quod ali-

preum.

quis rem Aliquam inteihgit (Ícil, in actu fecando u-

ti patet ) Provenit quedam intelleclualis ConCeptio

Viliig, S

yei intelleila. in mre//zgmæ qua dicuur verbum

pecillun,

&pïimun

( verbum enim eft phyficusterminüs & effe&usin-

DEOiS

telle&tionis cli-gitæ ) tta ex:boe qued aliquis vem ahi-

quam amat (Ícil, ina&ufecundo) Provenit qua-

pravius -

dam tmpre|[ro ut ita loguar in effetle amantis [ecun-

Quim3p

dum quam AmMatum dicitur effe n amante , Jrenc $

d phyiic:

Q15 etiat

intellsium in ivtelgente y ita quodcum aliqus fe ia

pívm imteligit $ amar ( eccequam clateloquatur

Dtm &

de aCtibus elicitis) e/Zinfeipfo - mon folum perie

teleS )

dertitatem vei (edetiam wt intelle&utoin. itel-

qui f

D'vié i

lxg'mtl

Vittütey

27

indum,, (ie

Clteex$, D)

ligente $ amatum in Amate. videatur Dodt, Áng.

4 [t efcien-

claré enim adaittit in amore aliquem teríninum

&reilem effectum $

P

Íicit docet.in dictione dari

?appmfä d.

n adu p

verbui, ceuverum dictionis effectum. ó quàm

hi (ecundum

mifíere intelligit Pat. Exim. Dodt, Ang. quantum

-

[

li, fice

naíum cereum illi sffingit, In hoc textugloriatur

fitinadu ex

Pat. Exim.fed verum eft hiciliud S. Aug, lucet va-

itionem ( 4

nitatef fcil. eloffa Patris Exim. J fed frangitur veri-

Tl CX aECI6D

t2te; verba fonat Angelica , fed à feníu Angelico

proríus aliena; omnes enim textus quos ibi adducit

997 (3 i

-

ttx $, Dod,

pro fe; contra ipfum [ beneintelle&ti ac matuxe dif-

culli ] militant manifefte.

ivam pzulo

Pag. 97. Atl completus V at ] intelligen

-di C0N-

Patti Exim,

s db mmtellt.

-

flituttir. ex iatelligere €9. dicere. Etgo viíio beati-

lle deadio-

fica tefte Pac. Exim. non eft com pletus actus intelli-

gendi quia non coriftituitur ex dicere, h. e. non pro-

,& de attio-

ducit verbum tefteS. D, 1. p. q. 12.a. 2,ad 3. quid

)ïæ m aijlf

abíurdius?

TA !//? lt f

ie, Cart t

Pag. 99. benedocet Quod DotL Jdng. tam in in-

tellzclu quam Voluntate requirat aliquem. aGum

» Wd 4li-

pravium qui fit principium ailionss elicita ab illis po«

ecindo t

zentizs. Sed omnino erronée imclligit Pat. Exim.

li unceptt

p riim

perillum a&tum przvium 1. c. Species intelligibiles,

& primum amoris aQum non elicitum (ed à (olo

elieCtosine

DEO impreílum ,uti patet ex dictis , eftenim actus

u m a

pfæViUS Vi[tLlO[US tranfiens cum OPCfa[iOUC ad

quàm à DEO daturintelle&ui & voluntati , ficque

eít phyfica Thom. przmotio. Deindeintelle&us a-

t /i(!fl

)

gens etiam elicit fuam actionem fcil, 2bftra&iae

"

17 ]H

nem & produ&dtionem fpecierum intelligibiliuas

;fk ]gqu2lUf

teíteS. Doct, ergo debet habere actum previum ,

m PH'/'

qui fit principium adtionis elicite , erco debet

gin m

przviein-fehabere motionem DEI moventis &

us

/;!:m !

Virtutem ad effe, ergo debet ïii'c prdeterminat

3

eu

2178

fecedudi

fcu præmotusr, prima

confcqucntia patet ex S. D.

Deumn; Í

uti-& 2. éxart. meo 1. 2:3. 4. & ultima probatut ;

bene int

motio przvia virtuofa phyfica pur& paffivé recepta

in agente fecundo eft phyfica premotio , atqui haec

?2g169' u

requicitur in intelle&uagente , ergo. major patet

pnori nati

vinatedu

uti & minot, deinde illa motio Dei femper eft

milicam.

conjun&ts realiter operationi , intelle&üs agentis,

"

À po

Probatur; reductio intelle&us de potentia agendi

-

multacu

ad ipfum operstionisactum ; (cmpct eft conjuncta

qevulte

realiter actioni intellectus fed motio Dei &c. eft

nottci (

redu&dio &c, Ecce Phyfica predeterminatio.

tea s h

Quzx hsbet pag, 108. affatim deftruentur infra

de cam

ubi agit de erróre meo [ uit putat joctavo.

^ Quz habet pat. Exim, à pag. 11 3. ufque ad 116 .

« itt

berem.-

paten: ex art meo 11. & 18. Item 19.& 2 0.

fedi,

.Pag. 104. hanc ponit conclufienem , dzs ab 127

Jam

zellecie figis nltimus voluntatiproponitur. , Deus

lg, C0

Volnatatem movet , determinae ,neceffitat tanquam

primum agens ad exercitiumm ailus volendi finem ul-

Dlinea

Lumam. ergo datur phyfica Thomi ftica pramouo ,

Íruie,

Cltation

pizdeterminatio &c. probatur, Deum miovere &c.

fas]iter

voluntatem tanquam primum agensad exercitium

f lt

&c. eft Deum reducere tanquam primum agens vo-

luntitem de potentia volendi finem ultimum ad

admitt

iplam volitionem elicitam finis ultimi , fed illa re-

Vitosit

du&io divina eft premotio phyfica . Thomiftica ,

tà verl

tiobisé

quia tefte pat. Exia. eft motus & actus in voluntate

facilli

& àfolo Deoimprellus, eftque principium hujus

sGtionis elicitz; deinde eft femper conjun&us huic

—

UT

volitioni ; redudtio enim . voluntatis de poten-

(lito:

tia volendi finem. ultimum ad, ipfum a&uale

uml

velle elicitum finis ultimi fempcr huic eft con-

D

fto À

juncta; tedilla motio Dei folius e£ redu&io &c.

fic

fttum

279

t ex 8 D.

ficredu&io voluntatis de potentia eligendi V, G.

à ptobr;

Deum; fempethuic electioni et conjancta , uti

Dve fecept

bene in terminis docet pat. Exim. in primo lib.

, atqui hat

pag.69. utergo definat effe ele&io , neceflario pro

priori naturz debet definerein voluntate , illa die

Dijot patt

j icmpet et

vina reductio, Ecce premotionem phyíicam Tho-

OU apentis

miüicam ad vivum depictam.

*

n, 117 ufque ad 12 4. arguit me fal(arum

entiz agendi

À pagi

multarum citationum ex $. Do&t. fed prorfus teme-

fL conjont

)ei &c, ef

r* : vult etiam ut edicam locum , annum , ubi libri

minatio.

noftri (unt impreffi ; ut fic à crimine falüi me libe-

rem ; fed nonne criminis falfi erit. reus ; à quo

yentue ibftt

LVO,

de crimine falü inique fum fa&us fufpedtus ?

ego interim , ut hoc crimine me publice li-

J a $

À

berem in principio petitioni pat. Exim. fatis

feci.

AUR d

Lir-

Janm videat Exim. þatcrn.VePcra, annon :ntiqui-

i5 D

tate ,confequenter & authoritate librorum Angel,

At i 4MII£?IZ

di f al

Plané tríumphem ? modeftius ergo fcribere debuif-

(etnec publicistypis tam audzcule argnere me falíie

temoto ,

citationis tam multiplicis : idque per fummum ne-

Sioxere C

'exetcitiüm

fas;litera fcripta manet,m ultó magis veftraim pref-

fa. le&turi interim veftram feu impreffionem gratis

) ageni vo-

admitto , & tamen certum adhuc triumphum penes

)timua àd

vitos impartiales doctos ex[pe&to ; fan& ex contex-

(ed il tt-

omilid .

t verborum angel, uti & ex aliislibrisang. [ qui

voluntate ]

nobis & pztribus S. [func per omnia communes ]

facillimum mihiforet oftendere puritatem libro-

o AYjus

rum no(trorum , fi (ümptus ad hoc haberem. in te-

náus hit

ftimonio interim locorum duomm ftet omne ver-

de poten

bum.

ff R&UQIG ;

De vetit.q.2 7.2.4.ad 10.fic habet noftra impref-

c tl o

fio Ang. siec boc eff inconveniens ut virtus illa (1n-

ludtio &

(

(ttumentalis Sacramentorü novz legis)ffatim ceffets

$4

quid

180

qia Virtus ia febaber. r infteri extflent./ 69 sno-

mterdebe

veri ut ditbim efl tcilzad 4, abitilaqua movest pro

at & Do

ut (RAE II p50 HO VEYL, VoOVERIL per virtutem . iacom-

N.L, aut

pleram.. Yceva d 7. De perfellione inflrumenti non

adverfacir

ef gttod Agat per Virtutem completam ; Sic enim

pegate ,

non eifet intteumentuas ; fed per agens !"Pr.jncjpale

Pag. i

l.c.o. &sd 9. Sed quod agat in quantum. vnove-

terminatui

tur C2 ita per Firtutem incompletaya | $ buju[modi

dif 144

ce[[aut celíante motione mouentis [Latum enmi4uan-

Der asf

Do hice

do moveus ce[[at moueve,E9 mobile cefat vjoueri. ln

hocuxtu, duo arguit Patet- Exim.fcil. tóftatim 3

caldliast

'quod dicit non haberi i ipforum libris; & tó hujuf-

fisfed'tran

modi ceflant; cui fubttitait: ceffat fed proríus erro-

nem & ef

.

"

nee, uti patet ex probatione S. D. quz eft hec

famfecin

quia Pirtus ila ( NB. non dicit omnis., fed illa )

?,cottt.&

t habet ut infieri exiflens 4 moveri[ ergo non ha-

qutviuea

bet fe ut in facto elTe exittens 1. c. ad 4. Quailis V, G.

m a

y

eft character telte $, D. | $ bujnfmodi [ ait ] cef-

fedeum

f.

fant. ce[Jante motioné- moventis. Quod fic probat.

D

1'(10][

Jfatim cnm quando maovens ceffat mavere ,€ moli-

utitr , ü

le ce[fat imow:ré, Sed quando w»obile ceffat imoveti ,

modefta

cellsc motus mobilis . ficut eeffzt paffio alicujus

r

f cefTit pati. , ergo ft;tim quande movens ceflat

1

F ldtr ;

movere ceffat motus mobilis,| Zwpoffibile ef- ( ait

libtttey

S.D. 3. conttagentes cap.6 $. N. 4.) quod fieri

trüinag

vel mouveri alitujusvei: maneat ce[[ante | matione

' lfgljf: pra

moventis. Deinde etiam Virtus illa ftatim tunc

Aim, Ju

cellit ; quia'eft Virtus ut in fieri exiftens & imove-

lUtüm m

n , nonutinfacto effe exiftens. l.c. ad 4, ; Nece-

Gtionem

Bim omnis: Virtus" inftrumentalis e(t-ut in fie-

Queittel

r1 cxiftens, aliàs fublato fieri & moveri , nulla te-

vid,

maneret , quod fidei adveríatur uti ^patet in

Pj

chatactete; ergo ex menteS, Doctoris legi confor-

l'Ufl]Cn[

mitet

77 i

;8t

t m

miter debetlibro noftro. ubi NB, 'quod toto illo

IT Pro

art. S. Doct.. ehyficam caufalitatem facramentis

0 MICONI

N.L. attribust. , uthinc appareat quantopere

2777

adver(arii noítri in Doct; Anc, fint verfati , qui hoc

; Yc enim

-

negare , idque ad mentem Doct Ang Pta.fumunt

.arguit me fl

CIERUOUIS

F'otit tipile

-

Pag 119

quo ad to.

V: OU«

terminatur; lcd lxbex nofter ang. fxchabet 2.fententz

H hjl

dit. 1.a. 4. 0. caMfalitas cau[a fecumda terminatur

fmmgwm-

Per cau[alttatem caufe prima; fenfus evidens lanci

syyuen, In

Do&t.hic eftjuti patetex immediateantecedentibus:

tolam ;

caulalitas caufz primz eft ordo (non pradicamentae

&to lu

lis fed tranfcendentalis ) caufz fecundz ad (ni actio-

rorius etto

nem & effectüum cüqnc medium conjüpbgens cau-

» et bec :

íam fecundm.(.um fuaactione ; quod ClalC hzbet

T^

fedilla)

3.cont.gent. czp. 89. ubi 5 Saomon a : quecun-

]M non Hl-

—

que voluerit , vertet tlnds oflendit mon [oim dvvi-

'"hW G

nam cau[/alitatem ad potentiam voluntatis extendt,

ial u/

fedetiam ad actum tpf H .

eít enim uus activus

--

h(/ Fi ODZI.

Dea fempcr comunccus cum actu ejus , quo Deus

m

-

« mb

wutitur, uti qummr S. Doct. Con(idera hic lector

^ [,,mvcn,

modeftiam pat. Eximiisos: ita [ ait ] leGori tlludi-

E^

[jo alicujut

14r; Pergitque, Proferat /e/rpmm acffro autigutus

vens. celat

[ liber enim nofler wmus ingduni 1$20. ediis won

z

T IU

E

babet terminatur , fed firmatur | in quo vox if

ud ffï l

teriinatur — fcripta, fit

utofe [eviptmm . fent.

j t

legilfe probet €9 a crimine fa!frfe iberet./— Ecce pate

tatim tunc

Exim. Jam totum factum eft quod impersfti ; &

' & movc-

|

librum multó antiquiorem protuli,& fdelem ci-

tationem fuille oftendi , ac me benelegilTe, fane-

" Nce

n

qucmtcllcx:lfc acangelice ex ipfo S. Doct. clare

evici.

nud UZ It

tet 1l

;

Pag. 117. fic habeo exlibro noftro : a//guid ( in-

ftrümentum Jid eft...iyon operatur ad effzélum per

.j o

ii

firmam fibi inbarentem , [ed folum i quantum c5t

j

QhoLGUS

182

gotum à per [z agente. de verit.q. 27.2. 4.0. fed pa-

;', beO].Ctnu

ter Exim. ficcorrigit: quod quidem non operatur

LO

per fovmam fMb gnharenten [olum , [ed n quantum

E r'*'r)'

TL

€c. fed hzcl

i hR

io non confonat verbis S,D.Lc.ad 7.

Ifutdicimr

ubi: de perfetlione inflrumenti momefth quod agat

&c. W

er Virtutem completam [ fic enim non eet inftru-

nis Dod..

mentum fed per fe agens l.c. o. ] fe4 quad 4gat i

enbheti

quantum mouetur , C ita per virtutem incomple-

dixetzme

£am ,inlrumentum enim formaliter qua tale &

t dit «

proutdiftinguitur contra agens períe feu princi-

elin

pale; con(üituitur adzquaté per motum | virtuo-

pit Exin

Íum [ uti patet claré ex att, meo 1.5.4. j ergo et-

fed malu

iain q.ua tale , folüm operatur per illam motum ;

aïguit me

& prö materiali fcnpræfuppoiïtiv*c exigit foraiam

inome

inhzrentem completam , vide lector benevole ;

Dod j

quis noftrum confotmiter ex. $, D. fcribat ? quis

hraeum

liber aliis. libris concordet , ficque praferri debeat?

dit pat

quis demü feníum ac füfurrium angelicii percipiate

libeot

ï

Infunicu : meo pag. z 1. (ic habeo ex S, D. quacuuq;

mentalis

altacanfa (prater Deum) dat effc.... in quautum

$.DoQ,

btj n [podt..., hoe babet ia quantum eff in caqirtus

1

fetiesil

€$ operatto cau[a prima €$ 405 pey propriae virtu-

quodil

zem, de pot.q. 3. 2. 4. 0. hunc textüm ait. pat,

Exia: noninveniti ibi : egoauteminvenio & om-

(ut vdd

to ilb n

nibusante oculos pono. ]. c. fic habet S. Do&t. zsm-

poffibile eff autem , quod caufa [ecunda x propria

Iu üti

TOndad

virtute fit princtpum e[fe , àn quantum. buju[madi ;

mvurpple

hoc exim eft proprium prime cau[a.... quacunque

caujæ p

Alia cau[a dat e[fe ,. boc babet inquantism efl 12*

hber

virtus 63 operatio caufa prima €$ non per propriam

st

virtutem an nonhic invenitur fideliter (enfus inte-

(öpïobi

get3. D. additl. c. pag. 120. me citare textum pag.

pelicin

22.qui ibi non fit;fed aque falfum e(t: ficenim ha-

beo

lecuni

253

'4'01 (cd Pa-

beo l. c,seccanfa fecunda poteff in effeium prima "

WA tf

08WOeHtumm

per virtutem propriam , quam"ts fit inffvn

n quauim

iS,D.l,C[au'y.

caufa prima ve[petlu tllius effettus , unde non dat efe

| quadagat

F 'ut dicitur in lib. de cauf: intelligentia non dat eífe

&c. |mfi prout inea efl virtus divina ita in termi-

veftecin(irg. ]

E

nis Do&t: Ang. fideliter ergo citavi , nifi quod pa-

Wd at i

renthefin hancob brevitatem omiferim ; jam enim

fj z';z:.nmpl:(

dixeram ex S. Dodk; l.'c. q. 4. o. quod nulla crea-

[

,

qu tile

türa dat elein quantüin hujufmodi, nifi prout

Jeu princ f

,

ellin ea virtus divina,'ex his patet quo anime

Um IQ« -

at. Exim. mea legerit & ad mea reíponderit ;

jeg t 1

v,

fed malum in bono vincere volo; Eadem. pag.

1] motum , j

arguit me quod Ícripferim : motss eam ( virtutem

pit fotaum ]

inkrumentalem ) qso4so modo partcipat. cum

benevole ;

Do&. Ang. lait| dicat £nffrumentum , dola-

1ibat ? qui

bracam . quoquo sodo participat y fed aperte often-

ferri db

dit pat.Exim.quod nec fenfum nec fpiritum Angel.

d pcrcipiat&*

habez:. fed literam occidentem; virtus enim inftcu -

D.qucints

mentalis fcil. proxima & immediaté operativa teíte

»ïä

i gm;nmn

.

S. Do&t, uti patet exart. meo 2. & 5, e(t virtusutin

i r d

fieri exiffens & moveri

L

)

velergo fentit S. Doc&.

vim Vil«

uodilla virtusinfit motui :ceu fubjc&o proximo

0 ait, pé

uti vult pat, Exim. in 1. lib, fuo pag. 29. ubi /möi'-

À

enió & ottte:

to illo znotu. Ad fiuem ultimum tanquam. — propreo

S Dod. zm

Deài cen primi mouentisin quo uirtus Dei ati:va

( t prapïlm |

remanuer|tem pag. $ $. viT s. 9H Amore eff ens

[ijnmits

incomplezum intentionale G$c. Item pag. 157. virtus

autun a

cau[a prim « moventis ejl inprimo motu. &c. idem

habet inlib. 2. pag. 234. ) vel quod fit imme-

if Wrmm .

^

à

diatusterminus & effe&us ipíus quod puto mul-

fenfus 11* |

tóprobabiliuss quidquid datut , ad mentem an-

, quoad

exum p5 1

gelicam fcripfi , uti patet quoad primum

Xd

(icenim^d- g

fecundum fimilitet ; qnlia fieri rei participat aliqt

d

d

«

|

|

[

[

284

mediitt ]

dereipía uti calefactio de calorejimó entitztivé idem

|

funt. ex his.

i /fi?ä»')

10, C -

Evaneícit quod habetl.c, ubi oppugnat ideatita-

tein motiis divini, zc virtatisdivinz , led omnino

te!lzgezdl:

quad Itih

etrat; dixi quod motio divina fit virtus divinz;quod

vetam eftia fenfu materiali & identico; (ed de his

npgfod.

infra ad replicam erroris decimi. breviter hic dico.

in leiplisi

eiciü fü

Nunquid pat, Exim. appetitus finis ultimi fecun-

Ex his

duim vos ( ectonee camen ) eít proprius motus Dei

libtos vel

tanquam primi movencis ? fic docet in. 1. lib. pag.

tiatém, q

29. & pag. 3 8.in concl. 5, deinde nunquid dicit .

fecun:ïo;»

D.1.2. q. 26. 3. 2. ad 1. 4mor. (appetitus finis

ef lii

ultinii ) i2quantzm cff principium . appetitror mo-

ts deliderii ] vocatur virtus: fequitur ex veftro

alüa[et

principio , quodamor fit virtus, feu dicatur virtus,

& fs

tim o

feipfum itaqueimpugnat;infe&tatur,infultatque fibi

ipfi.

:'Fja.

Pag. x2 , 2it hecverba: vartus inferior non con-

um

merereda

jengiter effetiui nifiper virtutem [uperioris;non ha-

bericur l. c. feil.1. p. q.36. . 3. fateor, nec egofcripfi

quilitera

(ením,,

ibi haberi ,fed de pot. q. 5.2. 7. 0. quem locum his

^

Í.

tüm vilio

formalibus immediate praeviif

Pg.r23. fuícipit patrocipium Patris Martinez;

thale f

atmirani fat nequeo , quodex Do&t. ang. Exi. pa-

diam fidi

tern: Ve(t, non probet !tmmediatam vilionem Dei

prefentis

re(þe&u creaturatum, quam fententiam ad oculum

Qfque di

( iacoy

evici effefalfam ex puro plano Do&. Ang. provo-

cavi typis publicis veft, Pater : ad ce(pondendum ex

Quito: F

S. D. (ed mutisin(lar filet, utpote convicta clariffi-

I9 1. t

mis Do&.Ang. a:gumcntis. ünde meritto dlxi, quod

CQ à

P. Matünez intolerabiliter erret ; tum quia l. c, de

tl for

veti. q. 2.2:3.ad s. clare patec non literam fed fen-

telipisi

fumangelicum profunde fcrátanti , quod hac fit

ATTTN

mens 3. D. Dews ferp[nm tantmm cognocit ( (cil.im-

|

'dlil quod

mediat)

getti

28;

Kctveidew |

medist? ] i» fe ipfo , alia verà non ( (cil immediate)

àn [eipfis , fed cognofcendo f[nam e[fentiaz: itena ad

utidearta.

10.cum dicitur : Dens eibil extrafe imteetur in-

d omnitio

telligeudum eff , fieut ig quo éntueatur y non ficut

lwm:-quod

quod tutueatur yillud eam , in quo onnta MIHELHP ,

: [ed e his

au ipfoefl. cognolcit ergo Deus creaturas omnes

t hic dico,

T

in (eipfisfed tantüm media:? 2c. indirecte uti claré

timilecun.

eviciiüfunic meo 1mo.

motus Del

Ex his duo valde probabiliter inferó ; primó

l, i, pag

libros ve(tros non fapere omnimodáa angelicam pu«

iu:ddicltS.

ritatem, quiain eodem art. difformiter loquuntur,

fecundo ; eos contrariari füummz Doct. Aïxg. qué

vetitus fnis

^HltUh fl«

eft ulumus Doct, Ang.Partus.Patet 1 PHQ.14-3:4.0,

tex veiro

aliá a fe videt uon in fe iplis [ cil.immediate & dire-

EOE VICCUS,

C& |f/ed tm feipfo ( [cil mediate ac indirecte )in quan-

latqut [ibi

um c[jentia [uacontinet fimilitudinem aliorum ab

[

[

j if CUl

jJam Pat. Eximie ; (1 quid poffit , oftendat mete-

mere redare

i5jon ld-

o

uilfe patrem Martinez; neício enim fe-

qui literam, forte corruptam,;fed verum Doct.Ang,

qu fcripfl

(enfüm , oftendat fecundó immedíatam crezstura-

Jocum his

rum vilionem divinam. oftendat tertib (üum for-

male futurum fictitium, ficque fuam faentiam ime-

Martibez;

diam fictitiam. oftendat quarco non dari phyficam

j i pe

onem DCi

præfcntiam jn atetnitate rerüm omnium in quas

1

&q0CU

lum

cunque diffetentia temporisaliquzndo extituratum;

& hzcomnia ex puro plano Do&t. Ang. oftendat

; p

