pugnat ; fienim folüm caufa eogens tollit libertas

tem ut aít S: D. ergo nihil aliud prater illam , tollit

»zþcntömnia

éam fecundum regulas dialectices ; etgo cau(a non

t praotio

Cogens5, non tollit libertatem actüs (ecundüm S. D.

aviin pbylï-

qua ptopofitio S. D. ut fit vera, nion poteítaliter in«

E. cum ais

telligi tefpectu a&üs eliciti volutitatis ; nift fumátu£

mentam fi-

tó cogens pro Caufa determinante ad utium de ne«

pitet t

ceílitate , quod autém (ic fümi debeat, & fic fuma-

tur à $, D. Pauló fu

X principiis

priex ipfo S, D. eit oftehíum,

fic pro nunc

e pmfeiïfl

Concludo, ptzvia Dei [ólius motio virtuofa püs

ht (pon-

ré paílive in omni cteaturaatu opetante recepta,ae

immediate ad omnem actionem terminata, (tatim-

df

Deut detth-

que cellans dum Deus movens ceífat movere crea-

UT

titam àd operandum , eft prmotio phyfica Tho-

mi(tica; fed previatn talem motionem docet Doct

u pf

4 mot el

Àng; ergo; Major patet ex art meo 1,3.4. $. 6. &cs

Caufa detti»

minor patet e omníbus meisatt. quod autem in«

TET

fallibiliter premotioilla fitconjünéta opetztioni ,

iter hr M-

Íeu cooperationi caufie: fecundz , patet fimiliter ex

r /irtffä

præfatis meisatrt. 11, 19 21, &c.

a hts

quuttllte

APPENDIiX

embris qué

OBSERVATU DIGNISSIMA

um jüoet-

Demonftratur PhyficaThomittica predeterminátio

n ul

!

TT

ex formalibus D. E. qu& fparfim habet in

libello fuo duplici.

ä;,qnad (if-

Wl!*m" /ïm

Ag. 108. fic habet : idea conceptiis $. Thoma

^ (quantüm capio) hzc eft : pripsó; eo inftantijquo

77 «

natuta operatut, Deus per tnotionem füam con«

j (leii[ ) L

municat naturz V.G. volurtati , quz etiatm aliqua

'U[um'umm

dlatura eít teíte S. D. fugm yinuzem divina

m , quï

j Ayim-

volüna

pugml ]

eicit dep

voluntaé fit produ&tiva rstionisentis in fuo a&tu ;

neque enim in fui produ&tione accepit virtutem fta«

(l qui

tionem en

bilem productivam rationis entis ; fed tantüm vir«

alindtonti

tutem produ&tivam rationis a&t(ás uti volitionis vel

priormtm

nolitionis ; quz virtus in voluntate fit ma ac (tabilis

litezfünl o

manet, atque fic Deus voluntátem tanquam agens

movet..... Secunda communicatio i(tius virtutis diz

z , il

demelL la

vinz eftoperatio (olius Deiin natura, nec natura

CUn alio,

quidquam ed eam operatur. Zérzzó , aCtio volunta-

moto Dei

tis proccdit À virtute divina patticipata & virtute

Communi

propria voluntatis,

tempoteó

tem pag« 28. Deus movendo voluntatem ad fi-

volüntati

nem ultimum communicat illi virtutem.... cauían-

dirationementis, quam nulla creatura tanquam

etgo, Pite

importeu

virtutem ftàbilem hibet, íed illi per motionem

Deilolins

Dei communicatut , ine qua mihil potett agere &

perqaam tanquam Dei propriam virtutem , debet

live rerep|

floDo

inomio actucommunicare rationém entis. ita D. E.

bene & pulchrein. fuolib. ex DoGt. Aug. uti pz-

Tettio;

Dexionem

tet éx art, meo 1. 3. 4« $: 6, &c.

Opetationy

Ecce adgquata tormalia Thomittice predeter-

minationis conftitutiva. Docet enim primo verf.

E. Th

fecusdo s &c, operationem DEDfolius tn natuta, uci

de docat.

& in voluntate. Secundó, docetibidem vittuteoa di«

Clatis for

vinam pactcipatam pure palfivé receptam in vo-

Phyiicam !

luntate & natura , qua eft priot quä.m opcratio nas

hbftagem

ture elicita uti patet verf, 30. &c, & per confequens

OIfis cte

communicatio iftius. virtucis divine feu operatio

POW]SQ Je

folius Dei (quà fit d folo Deo virtus illa in natura )

Yitüte

prior et duam opeécratio riatura elicita. Tertio docet

Srndo:

*

verf..1, &c. hanc Dei folius operationem in volune

Jtguyir

tate ,uci & virtutem d folo Deo ,. e(fe (imul in eo-

btb i

1

dem ia(tanti cum .opetatione voluntatis elicita,

tioin ol

Quarto, docet verí. 3o. &c, quod operatio natura

d ad;

elicita

fto 4fhr :

1

elicita dependet à virtut& illa folins . Dei previa

ittütem fbj«

( fcil. quia per eam fit potens intrinfecé caulüre ra-

üntüm vite

1

tionem entis in fuo actu )eftque fimulin eodem re-

Yitionis vel

aliinftanti cum operatione naturz elicita , ergo eít

a:xcfobilis

rior naturà quam opetatio naturz , ergo infallibi-

j

ter funt conjuncta , patet ex effentia prioritatis na»

[uxm agcns

vittutis dl«

turz , illud enimdicitur prius naturá , quod qui«

ReC natura

dem eft fiasul tempore & in eodem reali inftanü

o volotti«

cum alio, tamen aliud realiter dependetab ipfo,fed

2 & virte

motio Dei folius p via &virtus przvia quàm Deus

commxunicat naturg per illam motionem; «f (imul

utemd fl

tempore & in eodem realiinftanti cum operatione

j CAUÍUIe

voluntatis elicita , & hac realiter dependetab illa,

ergo, Patetautem quo pnoritas naturz e(lentialiter

à tanquäm

motionem

importecexiftentiam duorum fimul. Écce previam

Deilolius operationem in omni operante pur? paí-

d g &

vem , debet

Íiv receptam. fecundo ; Ecce virtutem incou pletá

tis iE

àíoloDeo etfective & in natura agente pur? psfliv?,

" Tertio ; Ecceinfallibilem 2cinfeparabilem con-

i. u [*

nexionem umotionis divinxacdivinz vittutis cum

|

yredettte

opetatione elicita naturz, in terminis ergo docet

|

jmo; vtl

[

P.E. Thomifticam phyficam premotioneo:, dein-

tititas d

de docet clare D. E; pag. 28. & pag. 108. cx Jana

citatis £ormalibus, motionem Deifolius pzz viam

(ittüLe r dle

m m y0»

phyücam , ac virtutem phyíicam przviam in quo-

t

us

libetagente pro priori ad füam operationem , quia

jpetatio nte

omnis creatura per illam motionem & vittitem fic

coufcqüefïs

j U?C[JUO

potensagere, & actio creaturz procedit à divina

Virtute participata, & virtute propria créaturz,

mog

Secundó; ea motio ac virtus divina femper con-

'ettio o

junguntur operationragentis fecutdi, quia eoin-

minvolün'

ftanti; [ ait P. E. ]. mox citando | quod eftdivina o«

jmuï if e0

s dich

tio in voluntate, educitur voluntas de potentia vo.

lendi ad actum volitionis ; ficque fimul fünt mouo

divina

eiicià

(d

diviua (euredudtio divinaadiva voluntatis, & ope«

dicitur move

Deindeettaa

tatio voluntatis, Ecce phyica premotio. Patet et«

iam ex hís fotmalibus D. E. Jam allatis: eoin(tanti ,

p&[& PC[ fot

quo natuüra operatur [ voluntas quidam natuta

violitione ,el

füos aetus, A

eit) Dcus pet motionem füam commulnicat naturae

V. G. voluntati virtutem divinam ; (imul etgo funt

tet cxp.xoS.

motio divina ae virtus divina & o

tusin volunt

pera tio nztgtæ ác

voluntátis tefte D. E.

r

fcqucns pui

s?&ua

motionem «

Dag. 69. (ic haber P.E. eo inftanti quo Deu

cit voluntátem ae potenda eligendi ad eleGtionem;

volantitiqu

ipfa eléctio fit & exifti; quod ;»ulchrä & docté pro-

petetio ol

bat; quia «ductio porentize ( ait ] ad a&tum non po-

petanicita p

teít etfz ineactu, tum quia aliàs voluntas maneret

cht probat

in potentia, itaP. E. jam fic: atquieo in(tanti ,

yendecbil

quo Deus &c. ad ele&tionem , phy(ice Thomittice

motione,

prenovet voluntatem , ergo eo inftindi, . quo . e«

Wvoluntte:

le&io fit & exiftit Deus phyfice thomiftice prae«

türa &cvolon

movet voluntatém. probatuc minot ; inpriaiis eo

vt volunt:

in&and, quo deus educit voluntatem &c. ad ele&i.

W vittus pto

onem , feumovet voluntatem ad electionem , eft

que ftperi

motus in voluntáte ; qui eft motio Dei movenris,

motielfe e

eitquei folo Deoactive & pure paffive in volun-

YE Qu

tate; fecündó eoinftanti eft etiam — vittus inéom-

^

üntitis| qua

pleta à folo' Deo in, voluntate produ&tiva rationis

potentia elio

euttsin2ctu electionis. patet utrumque ex pag.

Fiöaimmutat

18, & 108. jam allatis,. patet etiam hinc: illud

& D E qui

dicitur moverte ( ait pag. 46.) quod imprimit tio«

Yolttatem.

tum , per quem virtüs. exeat in actum,.,. cum

tittio d&

Deus primum motum imprimat , it cujus virtute

Distete D E

fespet fuas fotmas operentur, & in fuos actus

C L'tatui

Éxeant, dicitur res omnés movere ad füas ope-

Vet[en tüci

tationes.P, E» ergo eo inítantiquo Deus movetvo-

]untatém ad volitionem , ele&tionem &c.eít motus

.Volitioütg

MTIR p

otc-qui

i;: foiuntate , quem Deusei imprimic ut p

lo iYing e

dicitut

337

dicitur movere;movetque voluntatem ad volition£,

tio, )

N

]

« e[a

Deinde etiam eft in voluntate virtus divina patticie

seeoinfuti,

pata per motionem divinam , entis productiva in

tdam nabuta

violitione ,electione. &c. pet quam voluntas exit in

tünicat hatutg

fuos aetus,& line qua operarinihil poffer , uti pas

nul etgofutt

tet ex p. 108.& 28.Tertió,llla divina motio & mo-

tlonshteac

tusin voluntate efteffectivà à (olo Deo & per con-

fequens puré poflive in voluntate , quia per illam

lo Ded& c;fu-'

motionem divinam communicatur virtus divina

d electionerm,

voluntati,quæ communicatio divinz vittutis eft o-

&dodt pro»

peratio folius Dei,nec natura quidquam ad eam o«

m tonpo-

peratur ita pat.E.pag.108.fupra cit.quod etiam pul-

fitas mádetet

chre probat l. c, quia actio naturz. & voluntatis de-

ieoitlamti j

pendetabilla virtute , confequenter & ab illa Dei

: Thomifict

motione , quà Deus facit illam virtutem in natura

ub quo &

& voluntate ; implicat ergo quod fiteffective à na«

9

qultice p

tura & voluntate.

*

deinde f ea motio efIet effecti-

inpridiis e0

v& à voluntate & non effet purepaffive in ea ; ergo

L

& virtus productiva rationis entts in. fuis actibus,

yonem , et

quz fit perillam motionem;utiterminus per íuum

e m()VCO[iS;

moti.eílet effectiva à voluntate,quod implicat tefte

i volttte

P,E.. Quartó illa Dei reductio activa;ac motio, vo-

jétus médmte

luntatis( quz eft pur? paffiv*à Deo in voluntate) de

du cocond

potentia eligendi ad ele&ionem,fcmper ac neceífa-

u & p

rio;immutabiliter eft conjun&ta ipfi ele&tioni;patet

y hunc; ia

ex: P. E. quia eoinftanti [ ait ] quo Deus fic educit

voluntatem de potentia eligendi ad ele&ionem;ipía

anmt fttó4

&.Umm i cum

eletio t & exiftit , nec pote(t e(fe (ine a&tu clectio-

cijus Vi

nis tefte P.E. Ecce phyica Thomiftica premotio.

Confirmatur;eo inftanti,quoDeus voluntatem mo-

f

(u0s 305

gd füas OPQ'

vetfeu educit de potentia volendi ad volitionem;ip«

ys ao

fa volitio fit & exiítit ; hecq; divina motio feu redu-

&f rotus

Gio non poteft eíle (ine a&u volitionis,ergo i!la mo«

curpot qui

tio.divina eft phyica Thomi&ica premotie, Patet

dicitut

iM e) Gf

$

confequentia ; quia eft prior ipfo a&u volitionis;uti

p t

illiosredi

& virtus divina,quz fit per esm à Deo;non tempore

debet paa

fed naturá ac phyfica caufalitate , impliatque eam

lias dv

e(fe (ine a&u volitionis & hic a&us dependecab illa

Dei motioneac virtute,erco infallibiliter funt con-

pmcio fec

TU5 OPfü[

juncta. Ecce phyfica T homiftica praemotio,

Demonftratur etiam phyficaThomiftica premo-

quam Zgil

tio ex lib.2.p.E,& confirimantur argumenta jam al-

facecep

motionist

làta ex r,lib. Pag.99,lic haberzapparer quod S.Thons.

gcnte prc

in volnntate requirat aliquem atlum pravium,qui f

neDei :hq

principium a&bionis elutte 4 voluntare ; quis & qua-

lis (iciteactus habet pág. 1 3 o,ubiamor p timus (Leu

lieragat

aütem Dor

motus primus) qui à Deo tapquam primoappetibi-

Cedit à nat

li & tanquam primo agente voluntati imprimitur,

non procedit active À voluntate ,fed tantum paffive

i nititàj

türa dicatt

inearecipiturjitem pag. 93. voluntas ion poteft ul-

Jum actum volendi elicete tifi habeat inciinationé

al qump

à bonouniverfali apprehenfo impreffam ,. ; . Pri-

qumapa

mus ifte aQtus variis nominibus exprimitur fcil.

Plg 40

aQsliter

inclinatio , complacentia,amor,motus;Xc. primus

ifte ( pag. 94. ) a&tus eft àmor & motus/

vitfen vi

Pag.9.«nte primum iftum actum [ ícilamorem

PIp 101

impretlumà bono univerfaliapprehenfo ] nulla a.

ag,z;

Jia datur entítasà Deo vel ut primo appetibili vel ut

Ttto ey

prx'mo-agentcimprcifa,, P, E. ergo fictitia eftea in-

c'ïPQIi

*4 *

Clinatio in voluptate,quam vulteifemotum , hec

Vittüs ij

enim fi datetur , ftatim voluntatem confequens uti

Yentis voli

vult P. E. effecutique prior illoamore,qui imprimie

LO

zür à bono univerfali apprchenfo : fibiergo contraf

dicit,

à

*lty p

Pag.193.cum nullum agens creatum poffit exire in

actionem aliquam;nifi (it motum ,eft enim movens

m fis

motum , fequitut quod potentia activa agentis notà

pe eimy

us palïiva

pollit exire in a&ionem,piü potentia illi

. pgus

339

litiotis ut

prius fit 'notaymoveri auteni cít potentiam paffivang

f tcmpore

illiusredüciin a&tum , ergo potentia peffiva illiug

itque ezm

deber prius efe redu&ta in adtum , quàm potenda il«

ndeab il

lius áctiva in actionem exeat,reductio autem eft - 9s

petatio reduceritis in mobili , actus autem eft termi-

F!hnt COf«

[06

nüsopetationis reducentis in mobili.. , , agensante-

ia pramo.

quam agat debet effe motum,& in potenua íua paí-

hvaxecepille um motionem movenris , tum.illius

n am a

vd $h.

motionis terminum ,:qui noà poteft eíle actio ab a-

if

gente procedens,fed aijquid-a!md.Deinde,ope:atio-

]uis&qua-

ne Dei aliquid fità Deo in re naturali- ,. quo- actua-

liter agat;idque folus Deusoperaturinnatuta , hoc

-rimus([cu

mppctibi—

autem non pote(t efle atio naturz ,. hec enii pro-

mprimitur,

cedit à natura,ecgoantequam procedat aliqua actia

i natuta,debet alífignari aliquisa&us,per quem na-

L pafBVï

tura dicatur mota , & quem folus Deüs operatus fit,

) POECR u-

nclinationé

ad quem potentía paíliva agentis fiteducta , ante-.

) P

quam agat. P. E.

initut fl

- Bag. 207. id quodà Deo fit in re naturali, quo

actualiter agat ; S. Thom, eodem..loco dicit etfe

, prius

vimfeu virtutem , quá agitad eífe, Idem habet

:

ilamoren

P.gw 30 5 *

Pag..23 1. Virtusinftrumentalis acquiritur inft

ru-

] ndlr

mento ex hoc ipfa,quod movetur.ab agente priti

ibilive t

ielent

éipali..... illa. ( (cilicet. virtus inftcumencelis (eu

un , A&

virtus participata ad effe 1. c. ) per motum Dei mo«

venüs voluntati communicatur & quidem per pri«

fgiensim

mum motum ,. quo voluntatem ad fuam actionena

yimprimP

N

primam movetquaz eft ad finem ultimum,aliàs vo»

.rg() cOüm'

xuntas eam operationem caufatenon | poteít.

* hem pag.310. antequam ergo voluntas appetie

(fexrt i

tum finis ultimi eliciat ,. debet à Deo moveri &

jm m

oveni

pere virtutem dandi eíle iíli

j cnUSnG

gcr eua gqotum acci

:!;,

L PPC-

IT ;"

"appetitui,eani non nifià Deo habere poteft , cum

prim:z'fim

virtusad effe,fit Dei propria, nec ulli poffitcreatus

femer m

r£ communicati ut virtus proptía;fed ut virtus par-

Ergo Dei

ticipata aliena , íine

bili recept

actui dare effe,

unz voluntas non potg& fao

ye mobili:

Item pag. 312,Solus Deus eam vírtutem ín natuta

opcnt'mni

opgrutur,atquc operando eam,movet nauiram.;:

vet uiqu

Item p:g.529,nemo negat actionem entiscreati

aCnonis "

dependere à motióne Dei,ficüti nemo negat germi-

millici pta

Jibus adve

natiorem femiris dependereab influentia folis;.

Jaám fic infeto ergo D.E. docet premotionem phy-

Deinde,

ficam Themifticam;probatür;inprimis docet opeta-

dumad o

tionem folius Dei in mobiliad quam te habet pure

adipfum 9

patfivé patet pag. jam cit. 99.93. 310 31 1.

fcmpcre&

ecundó;docet virtutem quam Deus per.illam o-

quod mot

etatiornem fuam ac motioneém commuhicat mo-

petibilit

4

iliad quam fimiliter fe habet metó

Putet ería

ll.cc, uti & ex ll cc. in 1. lib,

patfivz. Patccl

mentüm d

^ "Tertió docet , quod illa Dei folius motio ac ;

Qiftuä

ipriigd]

int priotes operatione mobilis,qua ab hoc effe&tivà

Ut à &c,

exit; quodque hac operatio mobiliselicita depen-

( Operan

deat à Dei moiione & virtute,Patet ll. jam ee,:

"QQuartó docet;quod eodein inftanti,quo eft prafata

Drinde. à

Dei motio ac vircus in mobili [ voluntate j eft etiam,

(Íci.adn

femper operatio elicita voluntatis j .quia o ;sfPanzi

Det vittute

[ inprimolib, pag. 69. lin. 4. ] quo Denuz educit vo-

t itqua

luütatem de potentia el:'gmd:' [volcndi beatitudi-

lfinücuml

nem ut fic | ad eletliozem. [ ad primam fiaypliciter

Bo Quod m

volitionem ] ipfa ele&lio [ ptima volitio | f € exi-

Ctjünd

ít $ doGtt id probat conformiter S/Thoma: Uti pa-

ttto;

tét exart,meo 1 j.18. 19.& à 1« quia l inquit ] edg-

Ut d a,

&hio potentia ad a&lum non poteft e[fe ffre atiu. , rum

d

Dod

Q

quia alioqui oluntas máneret in potentid- ^ tum

dO,fcm er

quia movere hie , eff w , ini amteme[t applicare

(

le qm 1

341

tel i cum

principium atHonis ad allonemufis autem utenti

dfltcreatq

femper conjuntbus eff cum. aGiu ejus,quo quts atitur,

: Virtüs pi-

Etgo Dei motio przvia phyfica pure paffive 1n mo-

n pout(to

bili recepta,uti & vittus ad efle per eam pure paffi-

v& mobilià Deo communicata femper conjungitur

m 1tnatufa

operationi illius potentiz activz , quam Deus mo«

Irqm,

vet,quàque DEUS utitur,(eu quam ceu principium

entiscreati

a&tionis applicat ad operandum, eccé phyíica Tho-

'pi gett

miftica przmotio ad vivum depicta ex ipfis forma-

u olis

libus adverfario:um.

onemphy.

Deinde,quandocunqueDeus movet agens fecun-

ücet oper de

dum ad operandü,educit illud de potentia operandi

hibet purä

adipíam operationem;fed quandocunq; reducit &c.

)II

fempe eft operatioagentisfecundi , ergo, — Patet

yrillam o«

quod motio DEI infallibiliter;infeparabiliter, infu-

ahicat moe«

perabiliter fit conjun&ta actioni agentis fecundi,

ove, Datet

Patet eciam ex S.Doct.3.q. q.19.a, 1. ad 2. inftru-

mentum dicitur aliquid agere ex eo,quod movetut

jo ác Yittos

à principali agente, $.DoG.. ex eo enim quod move-

;cefiedire

tür à &c. reducitur à ptincipali agente de poten-

dit;deptte

tia operandi ad exercitium operationis , — fed ex

n ,

eo qued reducitur à &c.. eít ipía operatio , ergo.

ial

Deinde. de perfc&ionc inftrumenti eít quod agat

- eftetiam

( ícil. a&u uti patet) in quantum moyetur , & ita

ginfanti

pet virtutem incompletam. De ver.q.2 7.a.4.ad 7.

ii

fed in quantum movetur , importat motum fibi in-

bexritudi

trinfecum & virtutem à movente ,ergo. — Pateter-

f oplicitt

go quod motio moventis & virtus illa (emper fint

l /f;ö ;xi-

conjuncta a&ioni agentis fecundi,

j Uüpe

Tertió; quandocunque Deus movetagens fecun-

jit) d

duim ad agendum,utitur agente fecundo tefte D.E.ex

( n

Doà. Ang. fed quandocunque utitur agente (ecun-

" bt

do,femper eft opetatio agentis fecundi,ergo. Minor

pl

4" ycart

patet q«£a n[ne utenti (ait bene D.E.) femper e/f con-

3

$"v

,rm-

34*

voluntzsad

juntiu cum a&iu ejutquo quit uitturynon enia quis

rns) non

uticut baculol ait D. A. | nifi aliquo modo pereum

tatam com

Operetut,ergo nec Deus utitur agente fecundo , nifi

confervatat

aliquo modo per illud operetur.

deindecotk

-Ecce phyfica Thomiftica premotio ex ipfis for-

malibus Pat; Eximii.

conta 9,9c

Denique üfüs ütentis (emper eft conjunctus cam

(ediníuptr

perntioncm

a&tu ejus;quo quis utitur tete P. E, idque benead

ticipmm p

mentem Ang.crgo eciam ufus Dei utentis voluntate

pcutioncm

ad primam (implicitcr volitionem fempcr conjun-

&us eft cum actu voluntatis,qua Deus utitur ad pri-

cum phylc

(ecundi à

marn fimpliciter volitionem, fed ufus DEI, biceft

put palïïvE

motio tete P. E. ergo: Motio &c.

Ecce phy(ica Thomiftica premotio ipfizadvet-

Qu operan

Connéxiont

faciisteftibus,

Sed o mirabilis; Ó ver& miferabilis

qu COOPC

contradictió* formalia omnia phyfice Thomifticze

Sit lat ite

Prædctcrminationis conftitutiva ex Doct. Ang. de

puroac plano P. E. cum quatuot fui libelli cenfori-

A(o perpe

motocis hu

bus citat & approbat,& rem negat;imó rem ipfam

tigeneejí

ex S. Dod.. docte probat, ac jami nomentantüm

przinotionis Thomiftice negat; profe&ó quatuor

plentatint

illi cenfores fuerunt animalia quatuor longe ab il-

Dtvolt pri

quod mea

lisdivería , quas habent oculos ante & retro que-

que plena fünt oculis Apocal. 4. errores enim in li-

viltifmis

bellulo eo multos viderunt , & nulli tamen fue-

miS,& ViX

deobdiver

runt, proptios veroó ertoresac contradictiones non

um aliter:

intellexeruntnec przviderunt. ,^ & (ic phyíicam

"Thomiftlicam premotionem feu adzquata ejus fore

Ftiumin

maliá con(titutiva ju(to Dei judicio ex $. Dodt. - de

incidiin te

putoac plàno'& ftatuerant ac. public&. docuerunt.

nem&gs

phütim ex

Laus fit perennis Deo &DoGt. Ang.eratiarum actio,

ex cujus doctrina Ang. fadus error Originis jam

amenim

diffumone

[ïrofcrj ptus'm'akmjcbit & pro&t'aäus jacebit, j

5

voiuntas

Bte[enti

343

voluntas actu eligens ( uti & omnis caufa a&tu ope-

f enit quii

odo ptteum

rans) non folum importat hzc duo fcil. virtutem

ratam completam ac fixam à Deo productam &

tcundo , f

confervatam uni cum inclinatione in bonum ut fic;

deinde concurfüm fimultaneum, [ uti voluit& malé

t ipfxs fot.

contra S, Scripturam tefte 5. D. docuit Origcncs]

fed infuper importat caufalitatem feu motionem,o-

junduscum

dqucbcnc:d

perationem &c.Dei foliusac virtutem divinam par-

ticipatam pet illam caufalitatem,pro prioti ad coo»

tis voluntate

,

perationem quamcunque cujuslibet agentis (ecundi

BPCF COl]jUn-

rituràd pri-

cum phyfica dependentia cujuslibeta&ionis agentis

Íecundi à prafata Dei folius caufalitate virtuofa

)EL, biced

pui? paffive recepta in quovisfagente fecundo a«

ipfadyat-

€ku operante ; infüper cam infeparabili mutua

connéxione przfate motionis virtuofe divinze

taslerabili

cum cooperatione prafata cujufvis agentis fecundi,

Thomifcg

Sit laus iterum DEO O. M. & $. Do&t, gratiarum

'0&- Aüg- de

a&ioperpetua, quodratio primiac univerfaliffimi

xeli cenfori*

motoris hucufque fecundüm Dod&, Ang.Deo ab O-

r ipam

atentaotum

rigene ejufque fe&tatoribusderogata jam tandem fit

plenéat integré Deo re(tituta. Habes hiclec&tor be-

(jo. quatiot

nevole primarium , imó unicum meum motivum,

lgt 2b l

quod me ad opushoc veré laboriofum ( utpote ex

j rero quee

vattiffimis Doct.Ang libris intelle&u fine difficilli-

« enimin d«

mis,& vix profundá (crutatione rite , fobrie ac foli-

Jitamen rüte

deob diverfitatem maxime diverfarum academia-

liftiones non

rum aliter ac aliter S. Do&. intclligcntium ac expli-

cantium intelligibilibus )impulit; ut primüm enim

gtj

incidiintertium Lib, cont.gent,cap.88. circa fi-

$,Doo t*

nem & $9. ubi Origenis errorem male S. Scri-

; docucfüüf.

pturam explicantis $, Do&t. damnat ; ubi infuper

rarum idto,

vidi & przhabitá omni mihi poflibili,maturáque

Qrgins j

dicuffione intellexi,quod obje&iones Doà.Aag.in

a enm

jt;j

praíenti materia controverfa , fint ipfiffimz adver-

volumas

4

t

farios

j44.

fariorum meorum conclufiones uti oftendi in art»

peteeum f

m*eo 4. ftatim animum fumpfiac ftatui previamDei

iU fique

folius caufalitatem ac virtutem phyficam inquovis

cEdi&ingm

agente fecundo pure paílive receptam pro priori ad

te tcmporif

uliam illius cooperationem àS.Dod: paffim ac [par-

prioritate |

fim doctam,ex eodem S.Do&t. palam omnibus face-

quod volu

reuti & infallibilem nexum przfatz motionis di-

$o hoc f

vinz,divinzque virtutis cum cooperatione agentis

Quilem d

fecundi omnium oculis ad vivum fübjicete ac. (ic

omnem]i

Thomifticam phyficam premotionem evidenter

adverfarii

demon(traread puram Dei folius , — primi ac uni-

H

vetfaliffimi motoris ma

compofitc

)

orem gloriam $ nec non ad

fante «

veritatem angelicam ab ipfo Crucifixo vivze vocis

polteqi

miraculofz oraculo approbatam puram ac. imma-

]s qtodi

Culatam confetvandam , teftor Deum nec mentior;

gete , id|

nec quidquam aliud impuli(fe , nec aliud quidquam

Iberiatis

intendere me , quam prefatam Dei (olius majorem

ttr if

gloriam achonorem , angeliczque veritatis putita.

Cündi mo,

tem acimmaculatam finceritatem.

premot

Ex his & omnibus meis art. patet jam,quod crafse

lltrey

errent adveríarii tam in Do&. Ang. quàm etiam in

Qitergo t

philofopho,dum mordicus volunt quod de effentia

damnaní

libertatis (it;poffe zque non agere,quàm agere cum

Um sdu

omnibusomnino przrequifilis ad agendum , idque

dtm $ D

in fen(u compofito omnium omnino rcquiütorum;

Geodem,

quo principio manifeft? falfo,(emel admiffo,neceffe

spttt, u

eft corruere premotionem phyficamThomi(ticam,

U eor

illo autem negato,uti omnino debet negati , conve-

. u,utui

nientiffimum e(t eam admitti.

Vi toyer

Falfitas principii patet tamen ex|philofopho quàm

CO UA

ex S,Doct. quia unum prarequifitorum eft phyfica

& lo

previa Dei caufalitas, motio &c, & virtus incem-

pleta infieri & moveriexiftens, cum quibus impli-

€àt ftare non actionem caufz fecundz motz , ut-

pote

adi in art

pote cum fit fola prioritas ac pofteritas natura intet

evimDel

illa , ficque femper fimul fünt , unde bene & angcli-

| inquovis

ce difh'ngunt 'Thomiftz inter prærequiüca priorita-

0 prioriad

te temporis vcl inftantis realis , & inter prærgqui [ita

imacfpzr.

priorirate folius caufalitatis 5 deprima verum eft

busatte

quod volunt adverfatii;le fecunda eft apert? fal(um

otionis di»

imóhoc fecundum docere &(t omnem libertatem a«

nt :gcntis

&ualem deftcuere ejufque ponibilitatem ; adeóque

ztte C fie

omnem libertatem & medio tollere, quod fitamen

evidentet

adveríarii tantüm velint , quod voluntasin feníu

ni at Utl«

compofito premotioniscum ipfa voluntate h.e.

wcnonad

ftante actualiter premotione in voluntate debeat

jve vocds

poffe equt nonagere , quàm potfeagere; five me-

C m«

Óus quod ita debeat actuagere ,uttamen pc-fïit non

cmentiof

agere , idlubensconcedo , hoc enim e(t de effentia

quidquam

'

libertatis; cumipfa itaque premottone infállibili-

;ma;orcm

ter , infeparabiliter connectitur operatio agentis fe-

ttispuw'ta.-

cundi moti elicita , cum ipía autem voluntate , qua

pramota eft [ fecusut premota. |connectitut falli«

aod craft

bilitcr,charibiliter &c.quia ei libere conne&itur fi-

y eram i

cut ergo tefteS.Do G. implicat predeftiniatum,actu

leelfentia

damnari feu actu non falvari,ita implicat pramo-

yrere Curm

tum actu non 2gerc. econtra GCUE nonim PliCSE [39 1.

, idqué

dem S. Dodt, tefte predeftinatum poíIe damnari , i-

iftorum;

tacodem tefte non implicat premotum poHE non

[o necttie

agere , quia Deus omnia movet fecundum exigen-

milticam,

tiam eorum. libera proin ita movet ad agcndum de

&u ,uttamen poffint nonagete, nece(faria econtra

i, coYt»

ita movet , ut non poffint non agere uti affatim pa-

)ho qlläm

tet ex art, meisin (olo Doét. angel, fundatis de puro

4plylta

ac plano,

ysincerte

JUSimPH'

( u

Y ;

Quo»

POW

«95)(346)(S€

*

fidtfraé

w uoniam [anchum ef wveritatem bonora-

us a

4

repr ceteris amicis yut dicit phil. im

fom , 4

1. C bicideo virtuofi bomines non dimittunt

magmq;

fropter veritatem amicis di[plicere , & ea,

hac df

que coutraria reputant veritati,reproban-

tücdeino

do.S. D. opus. 45.parus uamque Exror in

(atiplur

principio, magnus e(in fiue. S.D. o

flatuend:

pus. 3o.

Ex. phil, prqm.(ic.

tum à p

tum (üm

Cütiole a

.SECURIS

quoset (

men &

AD R ADICEM POSIT A,

fciens f

fis femi

Cceft lozica actuum rationis re&titudoartificio -

H

ioflfim

ía, hucafque inhorto logico. Angelícoà qui-

meum|

buídam hortulanisceu plantula precipua[ ideft ,

Qus z f

ceu formale logicz objedum ] non atttente

itzquc V

appretiata , radicitus ab ipfomet Ang,

acindefe

: Hortulano Exci(3,

mosefe

PREFPFATIO.

PQ& nec

Decin f

d genuinos Hortulanos , : ac cultoreshorti lo-

Quicus h

lumirte

giciäD. Thomá Excellentiffime Hortulano-

rum omnium logicorum principe , & Magiftro at-

plantul

tévittofi

tificiofiffime exculti, copiefiffime inftru&ti,ac f plen.

VIthS !

didi(Time adornati ; triplicique limpidiffimo fapien-

tiz fonte [ id ef triplici ente rationis , feuintentione

Cil'CUmd

fecundá objetivá , triplicis intelle&üs operationis

Ang. üni

dire&ivà J uberrime itrigati ac feecundati &c.

etit n N

Cum HertusThomiftice logicus à vatiis,fit variis

Vetoini

herede

confitus arbufculis, omnisautemarbor , quz non

P

tor;

347

|honor.

facit frudhum bonam, monente ac minante fcriptu-

táS. Ííit Excidenda ; operz pretium mihi fuit. vi-

Hehil, i

fum , arbores bonas à maliscum magno labore

VUf

magnaq; cautelá folerter difcernere ,. ut prehabità

.C ) df," ed)

»

hac difcretione extirparentat malz — ,

plantaren-

'tbrübán.

tur deinceps ac foverentur duntaxat bone;ne vetó

Errorin

(uti plucimis aliis hucafque accidit ) in fübtili hac

ftatuendá diffetentiá aberrarem à vero, ipfum hor-

opus ,

tum à præcipuoHormlano.Ang.pulchertimäcon(ï'.

tüm füm ingreffus, obambulavi deliciofius, totum

cutiol& ais multisluftravi- ; fru&tustandem ali-

)

quos ex fingulis decerpfi arbuículis , penitius ad fe-

men & corculum ufqucin'fpcixi , probzvi , guftavi ,

IT À

fciens fcriptum : ex fruflibur eorum cogno[cetís 03«

his feminibus Ang. ex vero horto Ang.-ä'mc libo-

dosttificio-

riofiffime fideliffimeque afportatis; coníeui agrum

tlico ] Qu

mei fru-

meum logicüm,pro certo habens hujusagt

[ d ,

us à feménte Ang. minim? degeneraturos ; euítate

tttente

itaque veti & foecundi hortÀn

«2

z. cultores, ftrenui

ing,

Ü

ac indefeffi , hofce agri esei fructus uberes; ipüifi.

mos effe fructus horti Ang.iilico dcprchcndetis, üt-

pott nec incolore diflimiles , necin odeote difpares;

necin fapore vel minimum difcordes; neveroini.

micus homo in hunc hortum meum pclïlzt Clancu.

eshotti lo«

lüm irrepere , ac zizania ihpeïfcminarc,mzla(irä füas

ortulafio«

lantulas eidem inferere; ficg;hortum metm redde-

Lugilro at«

re vitiofum ,ac degenuinis horto Ang.ftu&ibus fet-

tjac lpl

vilibusreddere dubium aut füfpe&tum ; íepem ei

mofipit-

circumdedi firmiffimam , ideftauthoritate planá

Kütentioté

Ang. undiq; munivi ; que hominiagto meo amico,

! crationis

erit intutiffimum præ(idium ac munimen ; inimico

t

veró in repulfamgravemq; terrotem 5 fecurus itaqs

jis/it vitii

ponl

ingredere agrum meum agri Ang. amator ac cul-

j (]UZ

tot;

(ae

1,NO-

348

1. : Notaudum omnesin hoc convenire , quod

iaffüda«

logica fi pccialiþquodam modo otrdinetur ad dit! gen-

Ciscompl

4 Gu

dosactus iptellectus; ita ut non tantüm dirigatintel-

lectum ad cognitionem obje&i logici [ hocenim

pica f dit

omnibus fcientiis commune eft', quod fingula diri-

ciendos,li

o

gant intellectum ad co

o

nitionem fui objezt: j (ed et-

p quodä

jam ita ,ut dirigatintelle&um ad actus quofcunque

Chum od

etiam aliarum Ícientiarum ,recte & fine Ertore eli-

&mate

ciendos; eft enim habitus intellectivus noftro (tudio

teCte (cien

acquifitus , tradens modum perfe&e , & fine ullo

niodisície

Ectocis periculointelligendi, id eft definiendi, di-

tüsintelle

viden4i , enurtiandi ,argumentandi ; quia docet ex

&c.qui pol

arte & juxta infallibiles, certafque regulas hos a&tus

rcäobjc&u

Exercete; ita etiam D.A.initio po(t.ubi, ar; quadam

bus;nont

xece[[avia efh ,ut. [st diretivva if/iu.: AU us rationis ,

Qu excli:

per quom hongo $a tp[o vationis a&in ordinate , facili-

$: quod u

per ,CÀ fme ervere procedat yCÀ bac avs efd loyisa ,1d

BifcüifiVi |

eft rattonalis [cientía ; elt ergo dire&tiva actuum ra-

ps objc&

tionis ex proprio fine confonac opus. 39.. à princi-

Qi adten

105

tiimo, d

Additque S.D.quc non folum eft rationalz: ex boc,

Qitz telti

quod elt [ecundumvattonem , quod eff omnibus arti-

Vi j feünt

bp5s commune s [edetiam ex boc,quod eff circa spfums

Üntqi ens

athum rationis ut circa propriam materiam,non quie

tlle objedt

dein üt materiam fquc&a:n per ie obje&to formali

QUs tan

[ uti patet num. 25, | nec per con(equens ut intcin-

D.À hi

fect denominabilem ab ipfo [ qualiter Erronet in.

Ohttover

telligunt advers, verba cit. contra omnia clara tefti-

Qodts (

monia in feqq. afferenda ] (ed utab ipfA logicà ob«

: pïimum

[]

Jedive , feu in vi obje&i fei formalis dirigibilem

»

*ülhng DT

eft enim logica tefte D. A. acs directiva actüs ratio-

Yil,

nis quz cectitüdo logica a&üs rationis eft.finis re-

"3 Now

motus logicz;proximus vero feuformale objectuas

qudla,

eít attifici

retum quà intelle&arum difpofitio,u-

lf irttan

349 .

Ire, quod

tiaffatim ex feqq. pateb

it. vide etiam n,4. 1i?v:rs.pau-

d dirigcn.

cis complexus eft 5, D. 1 ; poft. &c.

Ipacintd.

2 . Cumergo ex communi omnium confenf : lo«

- hocenim

gica fit directiva intellectás ad actusfuos recte . eli«

ingulæ diti.

ciendos,(ine dubio obje&um formale erittale quid;

:ähj (edet«

perquodàfeconfideratum ,. logica dirigitintelles

uo!'cunque

é&tüm modo di&o ; unde etiam paffim docetur logi-

Ertore eli-

cám aoere de modis fciendi ,. fivede in(ttumentis

jtto dudio

recte íciendi & intelligendi,

Jam veró cüm in his

& line llo

modis íciendi duo precipueconcurrant , uemptac«

iendi, dl«

tus intellectüs , quo v. g;enuntiamus, defininimus

la docet ex

&c.qui poteít vocari modus fciendi mentalis.ptate-

s hos ts

reà objed&tum illiàsactus ut fubftat certis . relationi-

Mi quædm

bus ,non realibus fed rationis tantüm , in ipfo obje-

AL y

