"actás [pecilicam, ergo ex hoc Deus poteft &c, Mai,

6tl pri

€tS. D. M., ptobatur Deus operans in voluntate

phyis

, movendo tautüm ipfam , reducit eam in :llum fuü

Aïgu()

P

actum elicitum fecundum,ad quem]

3i:

Q prigri ;;cf*dü4

Aferi,

étionts erat in potentia [ ficque determinat eam ad

i* Pteut

illum , i::0 pradeterminat phyfice ] fed pro priori

Icdáue

,20$

isfiricavfa

redudtionis erat in potenua ad rationé aCtás frecifi

gt

|

N'-.

cam;crgü Mi. patet. Mai, patet quoad 1.v. quoad 2.

Ltl

4

d

ATA

Xö

D.

probatur, quia ad quem pro prtori reducticiis erat,

etam in t

voluniasiu potentia, iiIum producerenca poterat,

nifi pec Deum magis de

La

tern:ina

L .'umyib

reiur ad e um ,quam

Kpitn ] 80

adalium tette S. D. ergo Deus deteraxinstimó praee

P

Q9.

detercinat voluntatein «d füum actü elicitü ; patet

tattca aliqda

etiam, quia Deus moveadco voluntatem ad:cendü ,

1

0 4.

imptimit'ei motum phyficum & per huoccommu-

dtcas Lt Catde

nicat voluntati virtutem, à quibus phyfice. efficitur

a&us voluntatis elicitus quó ad rationem füam fpe-

ND. *:m'iin

intentlont;

cificam,omnemque fuam perfetionem uti patet ex

ha eleduo-

D. I. ergo motio ea divina eft pramotio.

novam Del

ÁArguo exn.7.ex parte voluntatis,per modum cau-

rüimadaum

f* ejf;mmmare actum voluntatis non pote[fusff quod

juU &

A 4

dexet-

eperatiy intra volantateys, (cd boc efl ipfa w/:-':nms

h

v

itio ts d«

€3 folus Dess,

CïgO.L

Áai. & Mi. tunt S.D. Subl.erso

f

iv

liberi; M.

etiam Deus pote

immutare actum voluntatis pet

modum cauíz e

&

K

z

À

'.(.(-'EU

O àd rationem actiis Ípecific:

i5

T quäm

AT

$&

3011 d*

probatur, ficat Voluntas (

t $. D. hic n. 4. ) poteft

)

àmadaliam

fuum actum 1mmutarein aliud jita etiam & mulc

ied m.äXhDZï

amplius Deus; fiautem Dcus

-

poffit immutare actü

^X

9A

ca

1

& &&

É

Á

C

&Ctt

d. a

18

- inclipndo

voluntatis per modum

ei,quóad rauoné a

Ípecifici , ergo facit ut antecedend indipationi fpe-

teoDas

raaceatt

cifice, fuccedat alia fpecifita idqüæ facit Deusfim-

mutans voluntatem jetiam movendo tantüm illam,

sarc -

u perom

t4k

ni

"

a ex textibus hic cit. liquets ergo pre-

movendo phy fice facit illud; quia illa Dei motio feu

n:te m

determinatio feu caufalitas fca operatio in volunta-

d rattonem

te , eft prior actu voluntaus fpecifico eliciro , utpoté

AL & Mi

phyíica hujus caufa.

'

Atguo 1. ex n.8. bemizis voluntas fe babens in-

ii

H

H

|

lum iüü

differenter ad smultas operationes , quadampmiodo «f

Pr;m«irciü-

ép poteztia mf mota per aliqued atbyvai; (ed per acti-

ing 1 4^

YUP

0p

(

206

vum intelligit S;D. illud quod ei exterius repra-fen-

adaliud o

tatur,bonum fcilicet :zpp'rchcnfum , vel quod in ea

ia operat

interius operatur,(cilicet Deus , ergo, Mai.eft S. D.

uti & Mi. confequentia patet. Subf, ecgo hominis

quodammod

n ea oprrant

voluntas indifferenter f« habens &c. eft quodámo-

Qu magisad

doin potcmia,niü mota per Deum in ea interius o-

quodammod

perantés fed Deus, incerius in ea mota operans ,im-

ipteriüsin vo

pottat intrin(ecana motionem Dei folius,feu opeta-

pur?:,paüïvä

tionem, caufalitaté &c.necnon virtuté incompletá

Patetautem.

divinam,à folo Deo derivat& in voluntatem per ill&

dexerminant

divini motionem;ergo. fubfumptü patet ex forma-

libus S.D ui.Patet ex art.meo r. 3.4. $.6.&c.clart er-

fi phyda]

t voluntati

go patét ex S.D.quod prafata voluntas definat quo-

p:tctch.D,(

dammodo elle in potentia, & fiat ensin eílecauía

tem u

copletü per divin& motioné ac virtutem füperadditi.

t2 X del

A:gno2. hominis voluntas fe habens in lifferene

Arguo qu

ter ad multas operationes , eft quodammodo in po-

mo mgotem

tentiz, nifi Deus in voluntate interius operetur :íad

Opetantem;

»er hanc Dei interiorem operationem , intelligit ..

PCF&[UF []oy

D. phyficam Th, premotionem;ergo. Mai. eft S.D.

motumaDe

Mi. probatur,quia intelligit S, D. operationem Dei

Deustton (e

folius,feu inotionem,in quaVoluntas non opetatur,

iln ,ego|

fed pur paffivt fe habetad eam, pet quà Dei folius

motionem cómunicatur volütati Indifferenti virtug

Mi Dateti

opttandi ad

divina, per qui fit ultimó potens complete operati ;

petetut debx

eftque motio ea virtuofa infeparabilis ab a&tione li-

m»& CHCH]

bera voluntatis,quia eft reductio voluntatis indiffe-

rentis,& in potentía quafi effentisad determinatum

itad pers

ttmeo t

actum elicitum voluntaus liberum.

Diasdef

Arguo 3. hominis voluntas in difterenter fe ha-

ptt lm Q

bens ad multas operationes , eft quodammodo in

petationon

potentia, nif mota per Deumin eainteriusoperan-

tem,S. D.ergo hominis voluntas per Deum in ea in-

tone ximy

terius operantem»determinatur magis ad unü,quam

& crgo Pr

&

liento, Cj

Rifione r

207

lteptoen.

ad aliud,confequenti patetr,quia per Deum interiüs

rtlquodin ea

Mae $D.

in ea operautem feu aQiv? moventem , definit eíle

o hominis

quodammodo inPotcmia; ergo per Deum interius

in ea opecantem,íeu active moventem, determins-

( quodímo-

€à InteriUS Q

tur magisad unü quàm ad aliud,alids maneret adhuc

quodaïiumodo in potentia, íubf. fed Deus operans

operans i.

isfe optti

interiüàsin voluntatefeuactive movens im primit el

; incomplctï

pure, paífive motum,& per móumm virtutem,ergo,

Patet autem quod is motus ac virtus divina megis

Gtem peridi

tetex lordtae

de:erminantes voluntatem ad unum,quàm ad aliud,

Ac du ete

fint phyfica Th.pramotio: tolluntenim indifferen-

tià voluntatis petentialem,& caufant actualem , uti

delintquo-

patet exS,D.five voluntatem indifferenter fe hiben-

inellecaul

tcm,&quafx in potentia exiftentem reducunt ad age«

x(upctadditä.

win liferene

te actu & determinatum fpecificum.

Arguo quatto; bominis voluntaseft quodammo-

modoin a.

mo in potentia, nifi mota pec DEum inipía interius

yperetur :l

operantem; ergo quando Deusin eainterius non o-

mthigitS.

Mlll. CüS-Do

peratur movendo eam,feu quando non habet in íe

motum àDeo,manet quodam modo in potentia;fed

tionem Dei

Deus non fempet in ea interiüs operatur movendo

jno 't*,critül',

illam , ergo tunc manet in potentía quodam mode.

]ï DCI (Ohlus

erent vIttu

Mi. Patet,quia non fem per ceduciteara de potentia

operandi ad actum fuz eperationis, fübf, ergo ut o*

[cgcopmc( j

peretuc debet definere eífe quodammodoin poten-

o

tía;& elle in actu;fed fic definit effe in potentia,& fit

ntisindlite

in a&u per motionemDei virtuofam.ergo.Mi.Patet

ermini um

exart.meo tam hoc,quam a. Item t.5.4. $.6.&c.fi.

Dicas definere effe in potentis , & fieriinadtu

cgtcl'(c li

pet fuam operationem. Contraeft ; quod fuao-

ammOdO it

perationon poflitprocedereab eanifimotá , mo-

iosoptrate

tione virtuosà divinà , uti patet ex didis ;

ümineall*

hazc ergo prarequiritur , patet in quoliber in(tzu-

] unü;f]"*:*

mento, cujus aCtio non procedit ab eo , nifi moto

motione artificis virtuosà , tefte S, D. cáque tran-

feunte

Id

o8

t

w E

PT

ioneinftrumentali , idem

Àrgüo

feunte cum ipfacoop

4l aliera

planédocet de volintate , utpote inffrümento DEÍ

f,

n.

apit n

inomn!

:UO ac

ü; Contra a. potextia non eff princi.

f$6as

2

2

voluntatet

P

Tpe

n agekes , fed fol

&

vne ais 1. phys. lect, 8. utergo

()Pof[lti Y

voluntis in potentia exitens fit principiuim agcndl

^

DEO &

( íciliceteoa;

'etuim ultimo ) requiritur a&us , qui

l

(

& motio dicitur, fu

i^J&. ii

136

í

D6

l:vo

1

À

temyeltel

antas eít quàndoque

agens

;?

volens , eligens &c. )

D.Mi.pi

vit«d. Ü

Árguo ex x'J.IS.agms 28 adtu, quandoqw 5 poten-

ia ecgo, (übs, ergo indiget moverià Deo uti patet,

Arguo

adaler

ergo indiget DEI motione, fed motio DEIL in moto

detetmin:

e(t motus & non e& abeo, (edeft quoddam receptii

Drobatur |

in eo, ac infeparabilis ab actione elicita moti;h ajut-

& caifalit

queactionis vera phylica cauía , ergo. Mi, patet ex

W y X

articulo meo 4. patetetgo quod. quantamcunque

voluntas fit perfecta , elicete timen non poffit(cum

inpotcnti

&eladu

pro priori elzdionis (it quaft in potentia te fte S. D.)

nili pto priori à Deo moveatur id eft reducatür acti-

quod ciïg

aduttum]

tpermodum cauüfeeff. ab eo , ac deteriinante

vt

fat

ienim

pto prior

eam magissunum , quam ad slterum; n

moveri al

etit effecbus determinatus , ni(i d caufà praevie deter-

minata ,feu prievi& reduéta de potentia agendi ad

ficeimf

actum determinatum, à caufa enim, quz ett qua(trin

potens 0f

potentia non exit ullus etfectus tefte $. D. (2d à caa-

$D. üve

fa quz e(tina/tuid e&t quz ettmota ab alio, ac de-

agettis p

Demem:

terminata ab alio tefte, S, D. exit ergo omnis cau(ze

eifectus ab ipfa morione ac determinatione, ab alio

tjusjquo

Ptb

eaufa agenti effectum impreísà, quaeft phy(ica

premouo, prederérminatio &c.

determin,

Arguo r, ex n. 15. gutod ad utrumlibet eft, equali-

Opetetur .

tev f? babens , eff auafi potentia vefpeclu utrin[gme ,

N

fed voluntas ad utraimltbet: eft equaliter fe hzbens

ad i'lttïuu

q5o1á eligendum vel non clifrcndum,&c.crgo.fubf;

Qnd)m.

! üodum.

erzo nihil (//icqs nec electio ) fequitur ex illa nifi de-

terminetur;ícilicet per aliquam aliam caufam,magis

ad ühà,quam ad aliud.patet cx S,D.in n.3.

Af

209

Mi idem

Árguo 2, Oporter omue agens efe determinatum

tmento DET

4d aiteram partem. S. D.vacio $. D. eft , quia nibi

/ (J". Friuc;,

agit,mii m quantum e[E in atl y ergo etiam oportet

i

1. üttro

voluntatem eligentem elle determinatam &c. ergo

Qub apepdi

oportet voluataiem eligcmem elle determinatam

àDEO &c.ergo efle determinstum adalteram par-

Fa qui

tem,e(t efle decer minatum à DEO. Mai, patetex S.

quandaguc

D. Mi: patet ex S. D. 1. p. q. 15.a. 4. ad $. Item de

j inpo,'m-

ver. q. 8.a,12. formalia vide in hoc meo art.

t0 üti paet,

Arguo 3. Oportet omne agens efe determinatum

)ELin moto

-

ad dlterampartem.. S. D. debet etíam eíle prius fic

determinatum;quàm opecetur. Aliàs nihil fequitur,

lm rccepzü

motigjut

Probatur primo, fi enim pro priori ( fcilicet naturz

[ patet t

& caufalitatis) non dccarminctur,antequam opere-

amcanque

Y

tur , ergopro priori ad (uam opetationem eft queft

À

17'/

ht

üm

in potentia refpectu operationis & non operationis,

pol

tefteS.D.)

& e(t ad utrumlibet zqualiter fe habens ; (ed ad id,

ucatüt adi-

quod ett quaíiin potentia refpe&u &c. quodque eft

"2

tetoinante

ad utrumiibet &c, nihilfcquimr,crgo. debet ergo

angr

pro priori ad fuam actionem determinari ab alio ,

Ti

vlv

im

moveti ab alio;tefte S, D. idquead alteram páttem,

auie detet

fic enim fortmaliter jam eftinactuultimo complet?

apeidi d

potens operati,ac fimul fem peroperans,uti patet ex

ge&quziiin

)I k'—i) Czd.

$. D. üve , fic importatagensin fe u(üm activum

agentis principalis. . Id e& applicationem , motio-

ïho, & df-

r

1

nem (empcr conjunctam cum actu feu operatione

2

TL

ejus,quo quis uciïur, patet ex articulo meo 1.

yie,abalio

Probaturt 2. fi omne agensnon debeat eíle prius

s portia

determinatum ad alteram partem ab alio , — quàm

opetetur ergo falfum e& ;quod per.aliam. cau-

ff M:mli ;

fam cffe&ive magis determinetur ad unum , quàm

yris[IH v

ad alterum; fed hoc non eft falfum , fed verum,fe-

[ ch&bül]s

cundüm S. D. ergo. feq. Mai. patet; quod enia pet

,gola

acmo.

jloodee

modum cauíz eff.ab alio rþagis determinatur

vetur,

funmps

e

jo

210

vetur,ad unam partem,quàm ad aliam , hoc przde-

dihoc enit

terminatur prae movetut magis ad unam &c. íive

eum elepa

dediiS L

hoc prius dctcrmimtur,prius movetur quam fit una

vel altera pars , prioritate fcilicet natura ac caufali-

di cilicetp

tatis,cum realiter phy(icé ,illa pars quz producitur,

tiaqueclt:

dependeat ab illa motione exterioris moventisac

fatioymoti

determinantis tefte S, D.

pum d

Arguo 4. Zfb eoquod eff ad strumlibet , mbil

exformslil

feanitur, nift determinetur ,

etgo ab eo nihil fe-

$.D,in hx

*

quitur,nihil agit,nift prius determinetur

3

proba-

nis caufafe

tur coníeq. primó;quia tefte S. D. Opuf. 9. uti patet

per& cui

ex art. meo $. novus effectus inanima[ idem eft. de

colefti ,

omnibus aliis effe&ibus caufarum jrequirit novam

malitez (üm

DEI difpolitionem , feu motionem virtuofam , ex

veturà prir

qua fequatur ; ea autem difpo(itio efl prior caufali-

ln quatüa

tate phyficá quam effe&tus in anima , eftque redu..

motionem

&tio voluntatis de potentia operandi , qua eft ad

Ioto mott

utrumlibet,ad unum detetiminatum actum.

adus : p

Probatur a. f priüs non determinetur, quàm ope-

infïrumcn't;

retur,ergo pro priori ad operationem .,

manet ad

medium co

uttumlibet;confequenter eít,& manet tefte S.D. £i-

fecundm

cut ensin potentia ; fed potentia non eft principium

üem, f

agendi,ergo.Mi,eft S.D. z. phyf. Le&. 8. sibil,qmod

D H-:qug

efl ad utrumlibet,exit ia atlum,nifi per aliquid. de-

tum (üo ef

per minetur ad uxtun,quia tdquod e[d ad mtrumlibet,

[ DEUn J' [

eft. ffett ens m potentia potentta autem . non eff prin-

düügoï

espium agendi.[ed [olum atlussundeex éo0 , — quod

Qundi, eye

eff ad utrumlibet ,. mibil [eguitur ,— mifiper ali-

aCCf ts

quid aliud,quod determinat. ad unum.

Confonat

m:äa?Pplsca

3.contraGentes C.2.vide formalia in art.meo 4.pro

CiLdttermi

ana.

2

Intclligcntia profundæ doctrinz Ang. NB., quod

tioxxcm,qP

& iV'dm D(

$. D. non negat potentiam effe principium agen-

Woperztio

ET

&mgm (

Ali

hoc prede.

di;hoc enim docet r. p.q. 4 1. art. f. ad r. fednegat

m Kc. five

eam eíle principium ultimó com pletum agcndi un-

Qu ituna

zil

de dicicS. D. quod folüm actus fit principtum agen-

di,fcilicet proximum ac com pletum;quia ex poten-

prodücitr,

tiaquz cft ad utrumlibet,& ex actu,qui eft determi-

movendsae

natio,motio,reductio , nfus activus potentizad u-

num,facta per aliquid aliud, fequitur actio. — Patet

tlibet , hi

ex formalibus S.. D. jamcitatis, — Totus diícurfus

. nilil (t«

S. D. in hocunice& fündatur

.

uod ícilicet om-

p qubae

nis caufa fecunda fit inftrümentum DEI

P]

infu-

T

per& caufz inferiores funt inftrumenta corporis

idem lt de

ccleftis, de effentiaautem in(ttumenti ef [ for-

uitit novam

malitec fampti ] quod agat

3

in quanïüm S10e

^

üofam, tX

vetur à principali ad agendum motione virtuosá

?

tior caulli«

inquantüm autem movetur, ficjam eft inactu per

fique fedu.

motionem intrinfecé in i'p(orcccptam , quz eft in

moto mottus

3

motus autem cílenualiter e(

qu et d

üttt,

actus : per hancautem motionem derivatur virtus

quàmopte

inftrumentalis ininftrumentum motum , quz eft

qubttad

medium con jungens virtutem tatam agcncis f quz

de $D. l-

fecundüm fe eftad utrumlibet , íí non quà ad ípe-

Ptincipmm

ciem , ' faltem quo ad exetcitium feclusá motione

bt

Dei licque fecundüm fe eftficut ensin potentía ]

cum íuo ededu, eitqueid , quod caufà principalis

gnlt!ll/tbf[ ,

[ DEUS j facitin in(trumento , quo actualiter agat;

" ,/? p

claré ergo patet ex S.D.quod emnisactio agentis fe-

P W

cundi, exeateifectiveà principio pio priori ngture

accaufalitatis femper ad unum àDeo caufaliter,mo-

Conlonat

tivé,applicative,& effe&tive , feu pet modum caufz

1049

eff.detecminato;ad quam caufalitatem divinam mo-

tionem,applicetionem, a&ivam redudtionem,ufum

activum Dei &c.fequitm* pro po&criori naturz ipfz

NÀ quod

Opoperatio rei mocz;quz eft focmalis decerminatio

jumipt*

n

adunum, Omniaadoculum patent exart.meo r6.

(2 ^E

I;em

212

Item 21.Item z. 3.4.5.6.&c. fequitur ex his eviden-

Gubfam

ter,quod Deusante [ non tempore,nec reali inftan-

de conting

ti,fed retioneac natura | detetmminec voluntatem ad

natoseffed

ele&tionem,quàm voluntas f ipfam fermaliter de-

elt $D. cot

tétminet ; quia antemovet &applicat eam ad act

D.hic a. j

illesad unu

eligendum,;quám ipía formalitet eligat. Jam patet,

quomodo intclligcndus fit S.D. dum ait:quafitume

condz otdi

cunque quaecunque natura ponatur pcrfc&a, non

detetminat

poteft in fuumactum exire , nifi moveatur à DEO;

t detndt

nifi virtute motionis divinz &c. quia feclusá hác

alindjidque

imotione Dei virtuosá et ad utrumlibet,ef ficut ens

ilasad ung

in potentiajfic enim non e(t reducta ad alteram pat-

egophyl

Secundo

temyuti patet j crg-o fic hihil ex €a fequitur,necfequi

pmeft tefte S. D. nifi fuperveniat præfata mo-

Ad determis

é

tio

e

moveri ac determinári

enim debet ad

ttgo ordin

effe&um; ad unum , ad altetam partem, ut loqui-

llSä Dco; f

tür $. D. per modum caufz eft. ab aliquo extetioti,

$ D.oroda

Ícilicet,vel àfolo DEO, uti voluntas , veletiam fi-

herejoíde,

mul àcaufa füperiori, uti fublunaria à coclo eodem

qum firma

$. D, telte.

1.5f vide

Atguo ex ti, 12, ergo Deus operatur inliberum

demell; in

atb. & inlibero arb. & liac fua operatione il-

CUf fet

lud vertit & mutat quocunque vult , Íícilicet

tm aufe

dé malo in bonum — (idque pro fua mifericordia)

fUO CH:C&U,W

€eu caüía fimpliciter principalis cujuívis — perte-

temdivin; o

& viciffim de

G&ionis actui libero inexiftentis j

demad d

bonoin malum , quatenus fcilicet praecis? actus

Afguo e

& enseft , & ad genus phyficum petrtinet,

fecus quatenus pertinetadgenus moris., uti pa-

fith voltne.

tet ex att, meo 26.ergo ad fpeciem actüs boni dé-

* Quody

terminatjphyfice enim prémovere eam ad fpeciem

COmP mt:tl

actüs boni premotione Thom. eft deter minare vo-

luntatem ad fpeciem actás boni, fed DEUS movet

89 indin

praviesergo,

Quoq Voiun

Sllb-

iry

X hiseviden.

Sub(umo ex n.19.ergo etiam quod caulz fecun-

credinffan-

dx conuüngentes ac liberz ordinentur ad determi-

yluntatem ad

natos effectus,hocipfum eftiisà Deo. ^ Antecedens

etmaliterdee

e(tS.D. confequeutia patet , — & confequens eft S,

iteamadadul

D.hic n. 3. fed eftiis à DEO magis determinante

t, Jam ptty

illesad unum,quam adaliud ; erzo quod cauía fe-

It quafitüre

cundz ordinentur ad &c, Subf. ergo imptitr.is Deus

rf non

determinat caufas contingentes ac liberas quó ad u-

atürà DEO,

num,deinde magis determinat ad unum , quàm ad

i feclosi hàc

aliudjidque per modumcaufz eft. movendo (cilicet

telicutens

illas ad unum potitisquam ad aliud

alteram pat«

ergo phy(ice premovet ad unum.

, idque phyücä,

tutneclequi

SecundoS. D. ait, 2&o4 cau[a fecunda orafinenthf

;ræfzra mo-

ad determinatos effeélus. , hoc spfum efl 1liis à Deo;

» debet «d

ergo ordinatio caufarum (écundarum ad,&c. eft il-

em, ütloqii*

lisà Deo; fedper ordinationemiillam non intelligit

iQo cxreriorjq

S. D.ptoductionem virtutis activz,nec confervatio-

veetium d

nem ejuídem,[ed caufalitatem caufie prima , per

cdoeodem

quam firmatur caufálitascaufze (fecundz ,. uti patet

2.Sent, vide formaliainart, meo 18. íive quod i-

dem eít ; intellieit operationem Dci foliusin omni

r inliberum

etatione t*

caufa,(eu motionem virtuofam , quá conjungit ra»

(cilicat

tam ciufz principalis virtutem ac completam cum

nifericordi?)

fuo effectu,uti patet exart, meo 1 6, ergo. Talis au-

(; put

temdivina motio eft phyfica przvia motio , & qui-

- vicfim &t

demad determinatos effectus,

ræa;'c q&US

Arguo ex n. £3. inclinatio voluntaria Deo eft,

eamque Deus pravenit

3

íecandum conditio-

T ul pe

nem voluntatis cujus eft, (ed per hoc preveniteam

ósbori d&

&c. quod voluntatei moveat fecundüm quod ei

d p

competit,eamque ad utrumlibet per modum carifze

eff, maeis determinet ad unum , quàm ad aliud;

tinatt v

)EUS gort

érgo inclinatio voluntaria à DEO eft &c. per hoc,

guod voluntatem ad utr

umlibc; &c. Mi, patet ex

jube

O 3

S. D.

114

S. D. & hic de ver. q. 8. a. 12. (j autem Deus. per

Átguo ]

modum cauíz eff, masgis determinetad unum obje-

liber nibil

cau(a conti

ctum particulare,quai ad aliud,etiam magis deter-

minatad i(tam [pecie ele&tionem , quam ad aliam,

tisquo àdi

cum fpecificativum eletionis;it obje&um propti-

infimam di

um particulare,

Íquitüràc

Exn.16.Subf. fed voluntas eft caufa ex fe con-

ber&c, dv

tingens tam quo ad exercitium , quàm fpecificatio-

ei$D.o;

nem effectus. Ergo, M. patet. quia eftex íe libera

Ifto; e

quo ad bona particularia, feuut loquitur S.D.dicit

ntcabeg p

habitadinem non neceffzriam ad illa ; hzcautem

tetminetur

formaliter conítituit caufam in eíle contineen-

o

Caufa à volu

tis ,

ficut habitudo neceffaria in effe caufze necef-

quam adli

fariz Subf. atquí non ab alio,quàm à Deosquia nul-

Àvolimtate

lum exterius poteft agere in voluntatem

Pl"æth

Deum dete

Deum, uti patetexhoc meo art. etgo uc habeat ef-

ldqueadin

fectü tam quo ad exercitium &c.quomodo suten)

« $D.n;

detecminari debeat à Deo, ut habeat effcctumtam

010..8.16.

quoad f peciem quam quo ad.exerc, patet hic ex

quam habe

S. D. quia debet determinari àDeoa&tive , &

Hrmingt o

per modum caufz eff operantis in voluntatem, ac

fcalilug,

phyficé.eam moyveuds | , motione pravià pnre

Erli jm

paffive voluntati iimprefsá , á qua motione divi-

C.é& Item,

na & virtute ejus , realiter exeat przfatus effe&tus

dlmnwr Jj

ac phyfice dependeat , uti affatim patetexomni-

l Wfq lu z'nf

bus meis art, qua motio eft phyfíica Thom. premo.

cr' q'jl i

tio ac predeterminatio;uti patet;quia per eam Deus

(cil.rcalitcr,;

per odum cauíz eff. magis determinat volunta-

t lecundi i

tem ad unum v. g. amorein,quam ad odium , magis

tpümotn

ad hoc,quam illud [pecie obje&tum,magis ad. agere

3C phyf

ac cligere,quàm non agere ac eligere;ergo determi-

loprintatur

nat ad unum,uti patet , fed non ex neceílitate teíte

U? Rütüts

S. D. ergo ex libertate,eodem S. D. tefte : quia na-

Ui & s

turz fua conformiter determinat.

Átguo

21j

m Deus pet

Arguo ultimo ex nu.1 $.ab eo,quod eft ad urum-

) untm obje.

libet nihil fequitur nifi determinetur. , fed omnis

Qipis detet-

cauía contingenseftad utrumlibet , uti & volun-

d la,

etiam fecundüm

tas quo ad actus fuos liberos

3

:&umpropri-

infimam differentiam fumptos. , ergo nullus aótus

fequiturdcaufacontingente ; nec ullus actus li-

uf erítcon

ber&c. àvoluntatefequitur,nifi determinetur, Mi,

e(t S.D. n.5.

[pecllatio-

Lex (elibera

Infto; ergo nullusactusliber &c, ab ea fcquitur,-

itac$.D.dicit

necabesproducitur , niíi peraliam caufam de-

; lacauteam

terminetur magisad unum quàm adaliud; fed alia

: utingen.

caufa à voluntate magis determinans eam ad unum,

caifenecel-

quam adaliud,eft Deus ; ergo nullus actus liber &c.

Xojguia u-

à voluntate fequitur, nec ab ea producitur nifi per

( pïæ(Cf

Deum determinetur magis ad unum,q uàm ad aliud;

üt habeatef»

idque adtive, & per modum caufz efficientis.. Mai.

modo suten

e(t S.D. n.5.Mi.fimiliter n.7. & 8, confequens patet

efedumtum

ex n.7.8.16.& 17.unde apert? falía eft conclufio 16,

pitt lic ex

quam habet pater. E. in 1.lib.ubi: Desu z02 azte de-

At , &

terminat voluntatem ad eleilionem »quam voluntas

untatem, 46

fe «d illam determinet.

Wïæviä P[lfe

Ex his jam patet mens D.A.dum ait: 3.contra gent.

;otionte ditis

C.66.Item de pot,q.6.a.4.ad 3.quod fecunda agentia

us efedus

dicaxtur quaft determinare allionem primi agentis,

grereromnle

bujn[2ue inflnentiam [pecificare; idem habec S.D.de

lom,pmmo'

Ver. q.5. a.9.ad 10.. fpecificatur ac determinatur

xream Deus

Ícil.realiter,actio feu motio primi agentis ab actio-

qat yontae

ne fecundi agentis formaliter extrinfec& , cum per

dium, magis

fe primó tranícendentaliter hanc refpiciat , — & ad

hanc phyficé caufandam à Deo agenti fecundo

rgo dtittine

imprimatur

3

idque fecundüm exigentiam

fux nature ,

cliaecele

cui proportionatur divina motio,

uti & adioni , quam nata eft elicere prafata

ie; qia n

O 4

natutra:

Arguo

[|

2116

natura : Deus ergo movendo naturam per motio-

]rema. 6 v

nem (nam ,

Qive eam determinat ad (peciem

utiturDoni

acüs per modum cauíx eif. (pecies veró actus Ípe-

du appeitr

cificat extcinfecà formalitet ac determinat divinam

w exitti|

motionem.

yod ol

Patet fecundo, quomodo fit intelligendusS. D.

eluiatiónt

dum ait de ver, qu. 2 a. art 4. O. atrra rationa-

heatitido .

lis . . . babet tn poteflate ipfam iuclinatiumem , ut

;eyïmte n

son fit. ei neceffarium inclimará . ad appetibile . ap«

sj a

prebenfuna — fed poffis inclimari , — vel non incli-

voluntasà!

navi . C$ fuc spfa imclinatio non determinatur ei

(üiamoren

ab alio . fed à fe spfo... $. , mire hic.glorian-

bonis part

tur adverlarii, (ed inaniter plane.;. tantüm enim

viültexclüd

vult S. D. L. c. ( uti ad oculttm patet bene rumi-

p modyn

nanü omnia) quod voluntas quó ad fuam in-

determinat

clinationem non determinatur neceflirio , nec ne-

jm ,utipa

ceílitatur ab objeto feu bono. particulari j . /iesat

tefte]) ,

mátura l ait ] fenftivae

/? deteremmata ab a(petin

ipfm dete

cauté enim aitS. D, « 202

delectabilis particularis ;

qlumas p

fit €à id eff natura vattonali neceffarum inclinará

o mod; ,

aQ appetibule appreben[um. . Patet item l. c, ubi: za-

qudlois

tura fenlivoa - babet aliquid tnclinans. ,. fcibeet

aliomodi )

appeuibile apprebeafum y/— fed tamen tuclinatio tp-

ff. quod g

fa non eff ia poteffate ipfras animalis , quod inchna-

D jamant

Iu [ed ei aliunde determinata ;

antmal enita ad

ümimmu

ajpecium delelabilis .mon

potefl non . concnpt(cere

Iodum

Süud , eà gquod ip[a animalia non babent dami-

tios ) [Cd e

num (ua tiaclinationie ,. unde non agunt , fed a-

trm intell

£Hntur magis fecumdium Damaf. Ya S. D, ideoer-

infie:cy,

go ipíainclinatia non determinatur. nature ta«

Ceffltey,

donaliabalio, fcilicet neceffirió , — fed à fe ipío;

mmlï',q

quia non folüm agitur uti bruta . ; - fed etiam a-

leönonv

git id ef£ habet in poteftate Mlam iüclinationem.

f;tm P"qp

Item

(Wittay,,

n wl

217

! Det motio.

Itema. 6. voluztati :bf ineff quiddm zatuvalhlt ap-

d [peciem

petitus boni [ibi convenientis ,C9 prater boc babet a-

:röa&usfpc.

luud appetere fecundum prapriana determinationem,

n divitum

won ex nece[fitate , quod ex competit ut voluntas e[t...

quod voluxtas ,de necefüïmt: Vuit , quaf narur li

igena*usS.D.

Atà FAl

inclinatione $u p[um deteymainata , efl fimisult. ut

beatitudo ,,, ad alia verü mon determtnatur de . ne-

AO , M

ceffitate ,máturali vclinatione, fed propria difpofitio-

pbl a

ne ub]qua omnt neceffitateS, D. doce: crgoS.D.quod

dl m itili-

voluntas à fine ult. neceffitetur ac determinetur ad

2 l

i

TIMMIALME

fui amorem[ (cilicet quo ad fpeciem

B

fecus eft de

lic glorin-

bonis parcicularibus ; per hoc tàmen nullo modo

ntüm enim

vült exclüdere divinam activam determinationem

benetumi-

per modum caufz eff. sdependenter à qua fe ipfam

d fiom ite

determinat , ceu f(ecundum determinans jagítur en-

p , IeC t«

im ,ut agat tefte S. AÁug, movetur ut moveat &

agat

ïgrj í th

tefte D. ÀA, determinatur eodem teffe 3. Deo & fe

a abaplt

ipfam determinat ; quod rurfus liquet l. c.a.9.. o.

S D um

voluntas potefl smtelligi immutart ab alo d'upliciter,

itndrt

wno modo , ficut ab objetto fuo id eff appetibils .. . ali-

|.c Ubl t

quod bonum de nece[fiate movet per wodum objelii...

, füet

«lio modo potefl voluntas ummutari per modum can[a

udinitiotp-

eff. quod nulla creatura poteft,DEUS osutem patq/iS.

ud thtl

D. jam autem , ut ex pidtishic patet, DEUS non fo-

iil enin 4d

lümimmutat[ücquc deteminat j voluncatem per

modum caufz eff. quo ad actus naturales & neceífa-

pupfurt

djent dtrtie

rios , fed etiamquo ad liberos. pro ulteriori di&to.

[Hl , Id f

rum intelligentia , addo quz S, D. habet l. c. a. 6.0,

, ideott

infine: cum voluntas dicatur libera in quantzm xe-

naturg D

ceffitatem non babet , libertas voluntatis im 3. confi-

jiepos

deratur s quantiem ad aUlum ,in quantiim poteff vel-

j etiam ?«

le C$ non velle s €$ auantum adobjetlum ,. in quan-

jationt

tiem pote[e velle boc velillud 84 ejus oppofitum. $. &&

[rem

quantim ad ordmem finis , inquantum poteff velte

bonum vel malum,S. D,

O ;

AR-

3118

N

Demalo.

in hutnoon

'ARTICULUS vxgESilins- TERTIUS

d m

Dcfinici'o caïufæ remota & proximæ.

suuer|alit

a us

Opüs i95c, ;.þidcm eft ckufa propimquior - , 'qt;od

gnoa' adaqtl

€an[a pollerior s 9 caufavemota , quod canfaprior..,

TTR

hoc antem ob[ervandum eft.quod femper id 4404 nni-

Ttemz.

ver[alins eff , cau[aremata dicitur ,quad autem [pe-

tiumdeagfi

€taltas , caufa propinqua , ut dicitur. quod forma ho-

ZNTUT

minis propinquior eft (ua defrnitia, [cilicet aumaal va-

sut p for:

bueautem

Honale ,fed animaleft magisremotum , €$ uterum

[u&/i'antia remotior.

tatilintu

Item opus 9.q. 74. quod dicitur, Deus eft magis

putatá & n

ean[a proxima ,quám libertn arb. onnina frivoluns

9m'a' g

ltl

e[f ; eff enim D EUS caufaproxima fecundum . effica-

etam athumnis ,C$. non (ecundum ordinem | enumera.

fali i cint

X

FHonis cau[arum.

lttuala ]i

De pot. q. 3. a. 7-9.Hantó enim dliqu& cgufa eff

Tlkilus v

&ltior ,tanto eff communior ,CS effcacur , $ quantà

quod defm.'

eff efficacior tanto proftundius ingreditur in effecium ,

Dewer,

Q de remotiore potentia tpfum reducit in a&lum

jitant d

ditdrt t

qudd "

dllerum €

ARTICULUS VICESIMUS QUARTUS

n iiïb. de.zl

Stante judicio obje&iv? indiffetente , neceffario vo-

l.þp,q.

luntas eft libera.

iial. C )im

!/f detmm

Quodl. 1.2,5, ad z.Dm;y movet omnia fecundiums

smodum eovum

.

nl

,

€9 tdeo dwvina motio 4 quibusdam

DT e/l,

participatur cum nece[fitate,à natura antem. vatiu-.

nali um lbertage ,

I z.q'

propter þac quod voluntas fe ha-

?« Ad opofita,

f0fetaqy

J

De

219

^

De malo q.6.0.atfivus ffve motivum principium

TERTIU

3n bominiius , proprie eff antelleclus C9 volnntas ut

dicitur i2 3.de agima .... fedformauhtelletta eff u-

ximz,

niver[alis ,fub quamulta Pofunt comprebendi,unde

cuen aC ns. [rnt in frngnlaribusy in quibus »ullnmefh ,

70!0?' ; ,Im[

quod adequet poteatiam saiver(alis , vemanet incls-

haasfapnir.,

matio voluntatis vadeterminate fe habens ad multa.

rid qnáani-

Item 2. contta gent.G.4 8.45acnngue babent judie

ad at fpe-

tium de agendis,non determinatum ad unum Anatue

id firmhe-

ra ,ueceffe eff liberi avb efe. .. cumintellens mo-

( tidl fde

veat per formam appre ben[am volustatem , ia ommi-

4 Gumm

bus autem movens. &5 motum oportet effe proporiimsa-

ta voluntas fubflantia iitellctlnalis , mon evit deter-

DL

minataa natura , uifi ad bonum commune , quid-

7

niefriolum

quid iitum affertur [ibi [ubvattone bous porerit ; u-

luntas inclinariinlud, sulladeterminatione natu-

du effea-

*

y eutimerde

tYali in contrariuzas. probitente

2

orsnta evoo sntel.

leitualia liberam voluntatem babent ex judicio ín-

H m

nl

rellctlss venieutem ,quod eff Lberum avb. babere ,

y,doun

quod definitur : hberum de ratione judicium.

[ ,f]fe&m,

De ver. q. 24.3.1 0. bepso per virtutem rattonis

tafum

judicans de agendis poteff etiaen de fuo libero arb.ju-

dicare ,tm quantium cogno[cit rationem finis , €8 ejus,

quod eft ad finem , babitudinem €$ ov dintm unius ad

'ARTUS

Alterum , C9 id eo eft hberijudicis ac f8 diceretur libe-.

Yi avb, de agendo vel non agendo.

vcllariovo«

1. P. q« 83 a. 1. 0. c?76a ea(particularia operabi-

lia l. c. ) judicium v atiouts ad dvver[a fe habet, 9 non

£l determinatum ad unum ,€À pro tanto eff neceffe' ,

d [gmndïm

quod bomo fit liberi arbitrn ex boc ipfo, quod r ationa-

ls eff.

"m

um n

1.2.q. 17. a, : ad 2 .ex boc voluntas libere pote

s

ad diver(a ferri. , quiaratio potc[i babere divev[as

Dt

eosceptionesboni — , — €$ ideo phflaþphi definiumi

f

220

liberum arb., quod efl libevum de vattone jm'zcïihw x

gtttfitiy

iM

geafirati fit cau[a libert atis. bt zviter lica rguo: gé«

ce[Je efe , quod homo fit lberi arb. ex hoc quod vatio-

WV ev

ualis eff ,led exhoc rationaliseft ,' quod judicium

yndfert.

tedocanf

rationts ad divería fe habet , & none(t determina-

tum ad unum , ergo,

ais [

Secundó ; ex hoc poteff wvoluntas libere ad divev(a

peramr e

dem dean

ferri ,quiavatiopotefh habere diver[as. con: eptiones

(

inatt, meo

£oni , led luppofità Thom. predeterminatiobe vo-

luntatisad unum. v, g.elec&ionem , ratio habet di-

Arguo;

verías conceptiones boni ,ergo.

hiatiniis,

Tettio ; quacunque babent judicium de agendis ,

quizopcrat

fecundüm

non determinatum ad uaum à natura, . nece[fe eft li

beri arb. e[fe , led admiff4 Thoo. premotione , na-

operitioin

tura tarionalis habet judicium deagendis , nonde-

ma,el $,

DEL moti

terminatum ad unum à natura. ergo, &c,

Patet etiam hinc ; ficut enim voluntas , quia eit

depotenti

potentia effenttaliter caca , non poteft fetri , nifiin

n quacaií

fed habet

id ,quod ei proponitur abintellectu ; ita nec alio

Ctptàtetel

modo ferti poteft, quàm eo, quo ei proponitur ab

.

intellectu

,

alis quantüm ad modum fetretut vo-

libüitcrjzg

lpntas &d incognitum ,quodimp?icat.

&& Dan

Caufis volu

ARTICULUS.VIGESIMUSQUINTUS

onfervati

tiodiving,

Deus movendo voluntatem ad actus lib:non tol-

