tiá ícil. phyficaexercita; quiàetiam futurum cau«

gO Deus

fale quod nunquam exiitet ; cognofcitur ut prafens

InaCopnos

) uiqu

À Deo prafentia intentionalí , & objectivá. ecce fu.

turum caufale ; ecce phylicam prafentiam in eter-

lul ; f«

nitate; & AB. tóyi» qwantum(futurmm )cogno[citur

xtaDeum

4 Deo in fe ipfo , fic cognofcitur ut prafens 5 coonitio

entem (fe

itaque conungenus futuri in fei pío ,noneft cogni-

f i

tio faturi formalis ( & uti errone voluntfuatifte

;(gumtnm

Molin. Valq.) fed futuri phylice Deo prafentis ,ut-

(edconct-

pote te&te $. D, in rerum aatura jam fati produdti ;

uz qUEH'

yentin totà

productio autem terminatur ad effe naturale, | non

intentionale,

-

Clare idem habet. qu,. :6, de.malo

artfculo 7

voduta in

0. dupliciter po[[nnt cagno[cifutura 3. momodo infe

deterimiie

ep[is y alio modo ia (nis caufiss in fe apfir quidem à nul-

cmdäq"od

lo cognofct pofíant uifi à Deos cujus ratioeft , quia

futuraprout futura [unt. , mondum babent effe n [e

yumdi f

ip/is id et nondum phyficam habent exiftentiam in

Íe ipfisuti patet ) . . . szpo/fibile eff , quod aliqua cog -

&j [ocmel

mtio re[piciens futura in vatione futuri cognofcat.ea

Wll! ]

sn feipfis (ideo utique;. quianondum exiftuntin fe

m

ID

ipfis).... smpeffibile eff quod aliqua cognitio fubja-

Wfö n (

jct

6H5 or dins tensporis cogno[cas futtrain [e ipfis. , ta-

8

4350

lis autem efl. cognitio creatura )ut poflea dicetur in fo-

delcribun

Iut.ad, 3. unde tmpoffibileeft , quod aliqua creatuva

gm' fun

refpiciat futura m fe tpis fed boc eff proprium folins

infru/ïmä

Deus (cie

Dei , cujus cognitio eff elevata [upra rotum ordinem

Arguo

tenaporit ,. taquod nullapars temporis ad drvinam

€9gnittoncm comparatur (nb vatione prateriti velfa-

xc(pimcns

turifed totus decurfus temporis ,C$ea,. qua per to-

feiplis. .

tum tempnus aguntur pra[entialuer, C formaliter.(1d

elcopnol

eft pracfentia reali phyíica & actuali Jejws eon[pettsi

qudeltf

Jubduatur., Áic nunc.

fatocumí

Arguo; futura à nullo cogno(ci poffunt in fe ipfis

futarum i

nifià Deo ; fi ergoS. D. intelligfct per tó futura iz fe

forasle

sp[is tatütitionem formalem uti eam definiunt,&in-

muminfe:

eftfaturit

terpretantur adveríarii ,

etgo futuritio formalisá

mofceteil

nullo poteftcognoíci nifià DeojergoDeus eam cog-

nofcit;alias divina coenitio feu intellectus mutare-

po füturi;

tuc,dum poft cogppfcit,qugd hó antequa ergo cog-

ellereio

nitione feu fciencià cognoícit? non fimplicis intelli-

mah's( gt

gentia;hac enimDeus ea tantüm cognofcit,quz nec

ipfo; p

£uerünt , nec funt nec erünt ,

ld eft qua nunquam

fütutamf

phylicéin aliqua téporis patte exiftunz, uti clace do-

U5 tatiot

cet S.D. 1,contra gent.c67.de verit.q. 2.3. o.ad 2 ,vi-

Imk,fcui

de formalia paulo infra.deiide non cognofcit fcien-

tefpedua

tià medià qui2alio modo non cognofcitDeus prete-

tveto (a

rica, prafentia & futura , & poffibilia, que nunquam

aChatural

À patte reierunr,nift per fcientiam vifionis& fimpli-

IPFO fübdi

cis intelligentiz,te(teS.D) paulo poft citádo de vetit,

DiS, Ecr

q.z.:.g.ad 2.etgo fi Dczus íciat futiritioné formalé,

tm (ec (

non aliter fcit ed nifi (ci&tià vifionis,fed (cient. vifio-

Conüm

nis impottatexiftentiam [citarum rerüm phy(icam,

Cogno(ca

uti claré docet S. D. de verit. q. 3. a. 7, ad . for-

Ut ec

malia dabo in finehujus q. ergo fi Deus eam fciat,

i apte

fcientiá viftonis,haber ilia futuritio phyficá exiften-

Tiltittng

tii;ergo non eft futuritio formalis(qualiter fcil. eam

üm hïbc[

deícribunt

3I

( f ji.

defcribuntadverfarii ) ergo aperte implicat , deinde

!d C'edt uTA

quod futurum eft futurittone formali(ait P. lingen)

TU MT

snfrufirabiluer erit ,íed quidquiderit, | cognofcit

! ordinm

Deus fcientià vifionisteteS. D, ergo.

ddniaum

Arguo ». Impoffibile eft, quod aliqua cognitio

niti vtl

reípiciens futüra ; in ratione füturi , cognofcat eain

7!-14 Pc'f It*

fe ipfis.S. D. ergo cognofcere futura in feipfis ; non

maliter d

eft cognoícere futnra in ratione futuci , five (ecundü

rwn[peüm'

quod eft futurum ; uti loquitur S, D. fed cognofcere

futurum formale ( gratisadmitlum) eft coenofcere

ltih (cipls

futurum in retione futuri,ergo cognofcere futurum

qur inJe

formale(gratis admiffum )non eft cognofcere futu-

xunt -

rum in fe ipfo.Fututitio itaq;formalis fuariftica non

formalisd

eft futuritio reiin fe; Min. patet ,quia non eft cog.

seam of

nofcere illud in ratione prateriti , nec prafentis, er-

is mugdte«

go faturi; patet etiam ex ejus definitioneseft enim nó

.

ittgoQop-

elle re

]

am , & effe poíteas ergo cognitio fututi for-

icis incelli

malis( eratis permiffi ) non eft cognitio futuri in fe

;

D

u nec

ipío ; ecgo per & fururumin fe tpfo,no intelligitS.D,

H,U

:

1

1

quam

futurum formale;fed futurü , Deo jam phyficé pra-

3 diredos

Íens ratione aternitatis;&hoc proprit eít futnrüfor-

,9(&& l.'v'i'

male.feu in ipíojuxta mentem D. À, fatatum quidé

ofacíaien-

reípectu aliorum;quibus fucceditin tempore,forma

le vero feuin feipfo;quia 'præ[cntialiter( cil.phyfice

us p

y

ac natutaliter)& formaliterstefteS;D.füpra c.feu infe

enpunquan

sX limph-

ipfo fabditur divino confpe&ui, id eft fcientiz vifio--

do dC chih

nis, Ecceangelicum . futurim formále , ecce futu-

rum feu futurttionem rei in fe ipía,

VC torm 6

jent, VO

Confirmaturjimpoflibile eft,quod aliqua creatuta

n

cognoícat futura in feipfis. S. D. Ícil.prout futura

phy(x

, id

fof«

funt,fecus dum funt jam a&tu;ergo nec futura necef-

.cam ftith

fariaspatet exS.D.ratione;quianeceffaria;prout futu-

ra fant,nondum etiá habent eífe in (e ipfis; quia tan-

Cä cX]ücn'

tum habent eíle in (uis cau(is immutabiliter ordina-

ts

defcibutt

-

tisad eatum productionem , phyficamque exi(ten-

peexili

tíam quandoque fiendam ; futura itaque hibere etfe

undeett

in fe iphis ,

eft futura jam exiltere in f2 ipüis ;& lic

fclpüs,

tantüm COgnofcunturinfc ipfis futurum proutin fe

fcipäsv

iplo , et futurum jam exitens in (e ip(o (ccundàm S.

termina

D. apage etgo cum tuo futuro formali & | gloffa e .

SiD-qu

raífe erconea,

:

Coll

Confir. fecundó , cognofcere futura ( five aecef-

faria five contingentia uti patet) in fe iptis, eft pro-

Autem!

rium folius Det. S, D. &ideo (aitS, D. eft pro-

]uj

priux foliusDei,. qmia ejus cognitioeff elevata fu-

h tttpp

rasotum ordinem temporis , . dta quod nulla pars

pre,fe

semporis ad divinam cognitiovems comparatur. fab

fm.&

ratiene prateriti (cilicec phyüce przteriti, utipae

tum) n

cet ) vel futuri : (feilicet phyfice) ergofüb catione

determ

præfæncis Phy(ic?: 3quia ediam omne prateritum. &

qund

futurum phyfxcä intempore , eft Deo praens inten-

Gl'g ul

tionalitec & objeci ve ;

de hac ergo intencionali

Conttac

Præfentia non poteft intelligi S. D. patet clart ex ima-

detetmi

mediart fequentibus, fedzotu; ( at S. D.) deenrfus

dudum

tenporis C caqua pev totumtempus aguntur ,. pra-

Coll

.

fentialiter €9 formalit:r ejws confpeckui (ubdnntmr

e

Va vi

ide (übduaturejus confpectur fecundum | füaca

du n

hyficam exiftentiam ,. quam inaternitate habent

Datam.

nfe ipfis ; quia lubduntur ejus (cientiz vifionis , que

petcon

tefte S. D. fuperaddit fimplici intelligentiz exiften-

o

enus notitiz ;. ere

dore);

tiam rerum talem , quz (itextra

2

tem; er

go phy(icam & realem, hzc enim adlineam intel-

tedivin

le&ualem non pertinet , fecus pracfehtia intentiona-

titater

lis; bac enims ait S. D. omntem fcientiaws concomtta-

Atgx

tur tn[eparabiliter.brevitec c:

üpero

Impoflibile eft, quod aliqua cognitio fubjacens

Qd

ordini temporiscogneícat futura in fe ipíis; fed un-

&Cund

de hoc ? an forte futurain fe ipfis non pollunt habe-

re

Wtun

queetifen.

re exiftentiam intentionalem in ull creatura ? abfit;

c Qaoereelfe

unde ergo hzcimpolibilicas ? quia fcilicet futura.in

leiplsiic

fe ipfis , pro utfutura funt , nondum hzbent etfe in

nptouin fe

[ecündm$,

feipfisteite S. D. ide(t nondum habent caufam de-

terminatam ,quz a&tu producatea , utife explicat

& g!ofïi

S. D. quodl. 7.a. 3.ad 1. ex quibus clare:

Colligo 1. quod contingens ( v. g. peccatum Pe-

(fivenecel.

tti , vel ejus negatio ) quamdiu eft fututum , ( Deo

iis, elpro-

autem tefteS. D. nihil eft futurum , fedaliis quod à

D. eltpro-

Deo vdum eft , futurumeft alterivei , CHl fuccedue

D

$o tempore ,fed ipfs dvvina vifioni , que non cff in tem-

dul p

pore ,fed extra tempus eff , mon eft futmrum (ed pra-

aiur f

ftns. de verit, q- 2. a. 12. 0.) non eftdetermina-

li, ütipie

tum , nec habet veritatem determinatam , fed tunc

ub catione

determinatum eft,habetque veritatem determinoti,

merium &

quando productum eítin rerum natuta ; quomodo

zlens inten«

ergo una propofitionum , de futuris contingentibus

intencionili

Contradictoriarum eít determinat? vera? veritatem

clorexitte

detetminatam non habet , ait $. D. niíi ex quo pro-

) r

ductum eft in rerum natura.

aur , p

Colligo claré fecundó , & fic arguo r. intuitus di-

uldumr :

vinz vifionis fertut fuper contingens, exquopro-

d faat

du&um eft in rerum natura , fic veritatem determi«

itehabent

natam habet ; fed intuitus divinz vifionis fertur fu-

[loni5, que

per contingens ( ícilicet,quandoque exiítens in tem-

yiz exilete

dore ) ab eterno,

& pertotam divinam aternita-

odt ;. d*

tem; ergo contingens ab eterno & intota zternita-

yeam if

tedivina inrerum natura eft produ&um ; ficque ve-

intentiomte

ritatem habet determinatam.

»

P]

intuitus divinz vifionis fertue

conmte

Arguo fecundó

fuper i:ontingens hoc modo

?

fcilicet (ecundum

; [ijcm

quod ,& ex quo productum eft in rerum natura; (ed

[ecundum quod , & ex quo productum eft in rerum

)ifunthïbe'

natura , habet phyficam exercitam exiítentiam , et-

If

Ee

g9

4.

go intuitus divinz vifionis fertut fuper contingens,

t fuen

fecundum quod , & ex quo habet phyficam exerci-

lil i

tam exiftentiam. Kem l. c. ad 2. costingens refertur

i ? i

ad drvinam cognitionema ( vilionis patet l, c. ) fecsm-

du "Wd

dum quod pouitur effe in rerum natura ,ex quo autem

Cupddni

eff ( tcilicecin rerum natura )zen poteff tumc non effe,

futpa

quando eff. breviter fic.

Dunt.

Arguo ; ergo exiftentia antichrifti, peccatam ejus

pri/: (41

&c. negatio Petri ; ejufq; paenitentia &c. referuntur

D ( e&ce

ad divinam vifionem,fecundum quod ponuntur effe

? ngc

inrerum natura fed exiftentia anti chrifti , peccatum

eoründe

ejus &c. referturab etecno , & intota aternitate ad

CO

Dei vilionem , ergo abaterno & intotá xternitate

enm De

onuntut eíle in rerüm natura ; fi ergo conpingentia

fihmef

idem éft de omnibus aliis in tempore quandoq;exi.

quáhdl

ftentibus )iri divina zternitate negentur iu Datura re-

(NB j

rüm polita & producta ,uti ïoquitur S. D, Deusab

Temde

sterno non vidit ea (cientid vilionis , quod directe

h Da

adverfatur S, D. unde hoc ipfo quod Deus ab eter-

Ifafepo

nóftatuít eain tempore producere , ab zterno &

aifons|

in tota divina ztetnitate habent. effe phy (ice produ-

/hm,gu(

&um , funtq; (id eftexiftunt]. phyfice vealiter in fe

fet cis

ipfis , fantq; entia in a&tu ulümo completo , Ícilicet

fün!,ne

entia phyfice ( aliqualiter teíte $. D.) exiftentia pró!

l/füfä;/

^

quàm hoc adverfatiis noftris eft paradoxum $. uv-

TUlb for

nim (tatuerent ex S. D. fuum fi&titium futurum for-

miale, negaverunt hanc phyücam retum omnium

g (ügn.

Wgw/cu

exiftentiam in zternitate , omnuiaque loca angelica,

mll 1

quz clareloquuntur de przfataexiftentia, intelligi

tht r

volunt de formali fua futuritione ccrcbritia.Oquam

tm for

veré docet ex S, Hyeron, doGt. Angel. quod omnis

t med

hzrefis (Error) nafcatur ex mala terminorum intel-

ütutor

ligentia lib. .contra gent.c.67. n.6. fic habet S.D.

üpparet qgHod Dens non entium notitiam babet ,. om

ptgícin

bamen omnia non entid edndesma babent babitudinem

Si(r

Conditi

ddejus (Cientiam y ea emin qua non ([unp , nec erunt,

tieé

455

Dtingens,

m exerci.

sec fa&mnt,ä Deo feiuniur ,quaf ejus Firtuti poffr-

refertur

pilia , nnde non cognofeit ea ut exijlentia 4liqualiter

in fe spfrs , fed exiflentza folzm in divina potentua. ,

C.)ftci.

f

qua quiden: », 7»:151;/

dam dwnntur 4 Deo €oenofci fe-

]Hn aL m

CHAAARPI notiti Am lm pliézs intelhigentia : ea vero gua

1 ts

fist prafentia praterita , velfutura nobis , cognofcst

i

Dess , fecundum quod [unt $n potentia [ua C3 1 pro-

Atr] Qu

eferüntur

pr?s canfis ( ecce fuzutitiomfm caufalem )€8 z» fe ip-

ff* ( e&ce non fuuuritionem formalem , uv inale vult

unrelfe

P.Lingen fupra cit.voluntq; adverfariifed phyficam

peccztum

eorundem exercitam exiftentiamindivina aterni-

ritatead

etnitat

tate ) €4 borum coguitio dicitur notitia vifionis ; non

enim Denusrerum ,qua apud nos nondum [unt , vidst

mngcntilz

Jolam effe quod babent sa fuis catfis 5 [ed etiam illud

adoqiek

quod babent in fe tpfis ,

12 QUABIBL ]H5 aternitas

facuta rC«

CNB.) eff prafeur fua indsvifibilitate emai tesmporz.

" Deusab

Item de verit q. 2. a. 9. ad 2.. dicztur fcientia vifionis

j diedt

$n Deo ad fimilitudinem vi[its corporalis , qui ves ex-

jb ater-

trafe pofitas intuetur ,. wnde. fecundum fctenttam

vterno &

vifionis Dens fcire non dicitur , nifi qua funt extrá sp-

c*cprodu-

fum ,qua [(unt velprafentia vel praterita vel futnra,

Jitecinfe

fed [cienria fizaplicis notitia,..ef ettam eorum qua uec

),fcilicct

fnmt ,uec eruntynec fuerunt j aec alio maodo fcit Deus

nria pro:

sff4 CS illa. ubi ergo manetícientia media? ubi fütu-

j ; W

ruih formale? & ]. c. a, 1.ad 5 " inter emiia maxtme

yüm4ot

eff cognofcibilus fna e]]entiayper quam quidem omanta

onriiir

cogno|cto non aliquo di[cur [ , cum fimil videndo €$

1 Cim,

snteEigende e[Jentiam [nam , omnia videat ... spfe

intc]ligi

enitm pracisé omnia per caufam cognofcit ; exgo futu-

Uqu

rum formale fuarifticü;non cognolcit,vacatq; fcien-

d omiis

tiamedia , hxc enimteftibus adverfariis eft divina

gminte'"

futurorum cognitio in fe ipfis non per caufam , fed

abct S.D'

præfcindendo ab omni illa.

W ) d

Si (cire vis, perquid Deus ergoco

o

onofcat futura

jl

cbndi;iona.ta:hoc patet ex 1l.jam cit.lege etiam S, D.

462,

I.&Po

vt

6

T. p- q- 14-2- 9. o-übi: qwedam [unt , que f'unt'in po-

ineelé

gentia De: ,velcreatura, quatamen nec (unt nec €-

tuniüg

vunt ,neque fuerunt , CS re[petin borum non dicitur

tetphy

babere [cientiam vifionis [ed fimplicis intelligentia

tadivil

( fotmb Mi, fed futura conditionata (unt in potentia

gnibu

Dei , vel creaturg , quz tamen nec funt, nec erunt ^

(ítc;

neq;fuerunt ergo)4so2 ideo dicitur quia ta,2Hevidé-

tur apud nos babent e[fe difliniinm extra videntem.

phyiïcz

tia dati

Claré ergo

atet , quod tutura conditionata , ut-

definic

poté qua niec

Á

urit ,nec erünt,, neque fuerunt , cog-

tum(.

no(cat Deus per ícientiam fimplicis intelligentiz.

Ex his eliminatur clar? (cientia media

Deopl

3

quia

phylc

triplex tantum eft divinz cognitionis modus , ícili-

Cüivisi

eet in [da poteritia ;de inde in propriis caufis, & ter-

Ton co

tius ( qio Deus res futurasintempore , in fe ipfis

cutÀnt

eognofícit ab etecno , & in (ua divina zeternitate) e(t

Cteatur

notitia vifionis. AB,quodS. D.l.c.contra gentesc.67,

ditci

dicat , qMa nón [Wnt ,nec erunt ne

cfuerust ,

4 Deo

^

futira

fciuntur , qk'njï Virtuti ejus poffibilia ,. unde non £0f«

cujus [

nofcit ea nt exifTentia aliqnaliter in (e i pfis( quia fci-

babigt

licet 1n meníura zternittis divinz non habent

faC0pn

£éalem eXercitam exiítentiam ; Íicq; necaliqualiter

(ed o

in fe ip(is , utpote in rerü natuta non producta;ficq;

iplisce

innulla patte temporisextitura ) led exi(tentia fo-

lür ii divina potentia.Deum ergo cognofcere res ut

ttgofi

3b ll"il

exiítentes aliqualiterin feipfis , non eft cogRoícere

Min. fu

eorüm poffibilern exiftentiam quam habent indivi-

ia potentía , tiec eft res habere exiítentiam intentio-

futur: |

1&!0 (Q

iialeni in Deo, haric enim habentomnia poflïbilia,

ergo exiftentiam phyficam.

in fcipl

CT

Confir, Zuplicster ( ait S.D.fupra cit,q. 16*de ma-

tiqm 1

0 à. 2 0. ) poffumt cognofcifutura wno modo in fe sp-

fís-&c.etgo fututain (e ipfis(id eft futuritionem for-

Cobmof

S' D-tf

malém ficut explicant adverfarii) Deus cognoícit ,

ergo futuritio habebit exiftentiam intentionalem in

N(Pc&(

&im |

intel-

d

'un:'irzpa-

n v 4-

intell&u divino, idq; ab eterno, pra(cindendo ab ó-

n dicitir

tnni (igno rationis; vel ergoabzterno etiam reali-

ter phyfice Deo coexiftit in zternitate , ratione (ux

::/hgeml

1potentia

indivifibilitatis, que omni temporis parti adeft, &o-

mnibus qua aguntur in eo;uti loquitur $.D.vel non?

eCerunt ,

fs fic ;

ergo futuritio formalisab eterno importat

*,quzief

ydentttn,

phyficam exiftentiam in zternitatejergo hzc exifté-

tia datur, & nondatur futuritio illa , uti patet ex ejus

13f , Ut«

definitione: — fi non?ergoeo eftaliquid phyfice futue

lllï, Cog'

rum (quod omnino reprobat S. D ) quod enim eft

gcmiæ.

Deo phy(ict abfens ab zterno , fit Deoin tempore

i quia

phyfice praelens,(icq;phyfice eft futurum Deo

.

Lj

uti

j5 , (cli

cuivis creaturz phyficé eftfuturum , quod modo

[ & tet»

non coéxiftit ipfi phyfice, coéxiftitautem poffea; fi«

il feipäS

cutAntichriftus phyfice eft futurus refpe&u. omnis

jute)ell

creaturz quzhunc tempore vel reali inftanti antece-

ntescóp,

dit,cui phyfict ex poftcaxiftit.& AB,quodS. D.dicat

)

4Du

futura sn fe tpfis & nullo cognofcs poffunt ,mtfr à Deo ,

tmntf

'quia i«

cujus ratio eft , quia futura prout futura funt. nondià

habent effe in feipfis .Breviter (icarguitS D. Ut futa-

; habeii

ra cognofcantur in feip(is,debéthabere cíffe infeipfisa

[quait

fedfutura prout fütura (unt, nondü habent effe in fe

x

ipfistefpectu cuivis creaturz, fed tantü refpectuDei,

lentia 0«

'eje res Ut

ergo futura prout futüra (ünt,non poffunt cognofci

ab ulla creatura , fed À (olo Deo. Mai, Patet ex S. D,

onocett

Min. fimiliter , confequentia tenet , patet itaq;quod

xrindivie

futurs prout futura ( non Deo , fed aliis tefteS, D. )

incentió«

ideo cognofcantur à Deo in fe ipfis,quia habent effe

)anblha)

in feipíisrefpedtu Dei ;. cum veró refpectu nullius

i

creaturz habent effeinfe ipfis prout futura íunt

('demie

L

etiam à rjulla creatura poffunt cognofci in feipfis

»

TR

cognofci itaque futürum in feipío , evidenter teíte

nemio

S. D. eft cognofci futurum , non prout faturum ett

ng(Cif L

refpecucognofcentis, — feuinratione faturi ( fic

mlle f ia

enim Dcus nequit cognofcere ) fed ptout cognof-

ige

e 3

ceme

8

centi przienseft, non folum intentionalier ut pa-

tthrd

tet ( pelenuda enim intentionalis effentialiter , feu

,0, lii

infeparabiliter ingreditur cognitionenm cognofcen-

mediate

tis tefte S. D.) fed phyüice & realiter , feutali pra-

tl um

Íentia , qua eft extra genus notitiz , qua non eft alia

infupp.

nii realis phyfica: ecce evidentem futuritionis fot-

Á ii

malis faari(tice ruinam ; ecce evidentem phyficam

medum

reiomnisin tempore& quavis tempotig;varte quan-

hp

doque extiturg in divine zternitate praíentiam,bre-

tl

viter Í1C.

m quu

Cognitio fututarum rerum - divinain fc ipfis eft

dicitir

notitia vitionis S. D. fed notitia vifionis noneft no-

tptofcr

titia futuri formalis Suariftici , fed reiin rezum na-

lmmedi

tura jam fa&tz , productz: &c. tefteS. D. ergo cog-

pf?' togm

nitio divina futurarum rerumin fe i píis , non eft no-

titia fatati formalisfuariftici , (edreiinrerum &c.

lsf

.C.C(gc

cognofcere ergo Deum futurain fe ipfis,eft Deum

cognim«

cognoícere ea in propria (ua exercita exiftentia ob

&ütires

fuam aternitatem indivifibilem ; quztefteS.D. o-

ip/o,inqu

Imnitempori , omnique temporis parti. ('inqua res

dh!pþl

qualibet phyficé exercite exiítit ceu propria menfu-

Seil

ra & immediata ) (emper eft prafens ratione fux in-

fantm

divifibilitatis.

ho a

Dices S. D. fentit quod . Deus cognofcat creatu-

(i D

rasimmediace infe ipfisergo pra(cindendo à decre-

c;t,fcilic

ta divino feu extra illud eas cognofcitergo propo(i-

tllm,qu(

tionü contradictoriarum unam cognofcit eíTe detet-

Copnof

minate veram , alteram determinate falfam fub il-

enper

la praícifione, x:fal(um effe evídetiter ;quod volunt

M

adveríarii, quia nullam creatutamDeus videtimme-

iliüsvi

diate. patet clar& 1. p.q. 14.a. $.ad 1. verbum u-

gz;jiz'm' dicentis , quod Deus nibilextra (eintuetur. ,

in qUOI

GmDei

a0n [f debet satellusi, quafiuibil quad fit extra fe in-

Stcu

205 18«

,:ue?:ur ; fed qfu'a g'd,qüod eff exirafeipfum, -

Cüeturi

THetur

Quid i

;

439

It t pa.

diter ; feu

Huetur nf m fe ipfo sergo cantüm in fe ipfo. Iteml;

c.o. alta a fe vider ,non ia ipfis , fed in fe spfo. ergo

nonofatn-

mediate tantüum videt ea. ssediu enim f«b 2H0 non

enulipre.

voneft d

tolit unmediatam vifionem,1.c. q. 12. 3. $. ad 2 &

^

tonis fot«

in fupp. q. 92. vel 94. a. 1, ad 15 .ratioS, D.eft,guia

7On CAdit inter cogno[cemtem €9 rem copnitam. . .neg

1 ;*»'!'aylicam

medium quo videtur y€9 bac eff formavifibilis.l. c. &

JZI'KC(]USH-

1, p. g. 8 $.2. 2. 0 J fecies intelligibilis fe babet ad in-

tiam,bre.

telletium.ut quo intellinit intellellus medium autepi

1nquo vidipr. ,€9 boc efl id , per. cujus anpettionem

nfcipüseü

ducitur vifus 2 aliam vem. ]. c. infüppl. cadiz imter

jonelt no-

cogao[centezm CÀ vem copmtam( confequenter collit

L recum fae

immediatam teft, S.D. vifionem)asaltter intellehus

, Ci'gO COg-

per cognitionem ejä&:äy dacitur in cau[a,&econvetes

nonefttio-

[oset vifus videndo imaginem duitur in imagtnatum.

ireram o

l. c, ergo inter Deum cognofcentem , & res creatas

,et Deum

cognitas cadit eflentia divina , uti quod intelligitur ,

cltentia ob

& utires intelle&a;alia a fe videt non in ipfis |fed im fe

te$.D, o

sp[o,imauants efentia [ua continet fimilitudine alvoriá

(1nqua EöS

&b tp[o.1 [ «q 14-a.f.0.ergo eit cogaitio mediata tatitü,

yja menlüe

Senfus ergo $. D.hic evidenter eft;Deus fe ipfum

one[ig i

tantiim cognofcit. Ícilicet immediate in fe ipfo:quia

non cadit medium ipter Deum cognofccnccm,&i p-

at Cteatt«

fum Deum cognitum:alia veró no in fe ipfis cognof-

lo à dettt-

cit,ícilicet immediat?, fed cognoícendo fuam etfen-

70 propoü-

Uam,quz proinin effe cogniti, femper mediat inter

veledetti*

cognoícentem Deum , & creaturas coguitas , ficque

i (üb

Íemper mediata cognitio eft. brevitet fic,

Medium in quo videtur aliud, tollitimmediatam

jdetimtte

aliüs viftonem ; fed divina effentia vifa,e(t medium,

dim A

in quo Deus iptuetur aliüd à fe,ergo tollit immedia-

u »

tamDei vifionem reípectu aliüs à fe.

"77 E

Secundo ; quidquid e(t extra Deum,Deusnon in-

W", nüm"

tuetar illud nifi in fcïpfo,ccu caq(ä;fcdDeum quid-

T

intueti;

qu?d efexuafe, non

üiftin fe ipfo ceu

Ecg.

cauis,

e]

eaví5, e(t Deum mediatetantüm illud cognofcere ,

v alindi

ergo. Mai, patet ex.S. D. in folut, ad verbum | $.

;ogno[czh.

Aug. patet etiam ex hoc, Deus pracife omniaper

glio copt

cauíam cognofcit. Mi. Patet ex.S. D. medium enim

rep[æfcm

in quo tollit immediatam vifionemillius alterius ,

ügritur:

quod videtur ia eo, licet ergo divina effentia fit me-

telledus

dium fub quo , & quo divinz cognitionis,ex hoc ta-

p:r gmm

men precisenon tollitur immediata Deivifio ref-

conleque

pectu creatuta ; fed tantüm ex hoc , quod fit mediü

deverq

inquo , nihilautem extra fe intuetur Deus , nifiin fe

/pemm f

ipfo tefte S, D. ipfe enim praciís omnia per cauíam.

qufm

cognoícit , tefte eodem S. D.

immáter,

Patet rutíus 1. contragent, eap. 9 $. /ap/emtid in

Quoda

cognitione alti[[emaram cau[arum confiflt fecuudia

cognl:a n

phyl. . tpfe autem Deus pracipué fe ipfum cogno[cit:

tul E

nec aliquid cogno[cit mficogno[cendo [espfgin,ut pro-

dlia,(f Fe

batum eà. (eilicet Cap. 72 poftn, 8. & Cap. 70.

mittfed

n. 4. ) qui eff ovamum cau[a. fic ergo breviter 5 sec

jmmedi;

aliqutd ( id e& nihil ) cognoycie Dens , zif cognofcen-

prietale

do [eipfum ; fed Deus cognofcendo (eipfum , eft ob-

cognitim

jectum quod , & intellectum füz cognitionis , ergo

44 adi

Deus nihil cognofcit , ni(i ipfe it objeétum qued,&

dvinet

intelle&um fuz coguitionis ;ergointer Deum cog-

«5 D,

nofcentem , & creata cognita ,cadit eíTentia divina ,

q' 84"&

uti quod iutellieitar , & uti res íntellecta , ergo evi-

tur P. M;

denter cft cognitio tantüm mediata : patet rutíus de

[7 ah,ko

pot. q. 7.a. 10.ad s. Dew; zntelligit ves alias,imtelli-

f olfjcüa

gemao fe unde velatià [cientia divina non e[l ad res di-

quorum

reié (ergo nec imediatà fed indirecteé tantum & me-

dicityr ,

reo imme.

diate ) fed ad ipfam divinam e[fentiam. €

Mritcgi

diate & directe non cognofcit eas, alias telatio divi-

j

qutid;

nz ícientiz eífet ad res dicecté: & immmediate.

Quod no,

Nec quidquam Juvac patré martinez p. mihi 228,

ibf

(in quo maxime confidit cum füis omnibus ) quod

parcicipa

habet S,D. t ?4. npen- I0.ad 4,ubi eogwofcere aliquid

Pn'

&

moftee

per alind tantzm, q?im::ï;e&æ cognitionts , ff id (i

um $

cognofcibile per fejhoc enim verum eft,fi id,quodin

omniapc:

alio coo

o

noícitur,in eo minüs perfe&te continetur, &

[jumenim

repraentatur, r, ad Hanu,.di, 36. adtó : deinde

alterius ,

quztitur a, 1 ad z. ubi : »on cognofcit [ divinus in-

a Áitme.

telle&us ]vex alias per earum cfentias , [ed per [uam

exhocti«

per quam perfetkius vepra[fentautur. [ (cilicet Deo ]

wifio rel-

confequenter perfectiüs cegnofcuntur à Deo. Item

Íit mediü

de ver.q.2. 3. r.ad 2 eelius cognofcitur aliquid per

; tiftinfe

^

Jpeciem vei,quae[ft in mente divina, quàm per ep/am

er caularta

ejus eftentiam cogno[ci poffit ; ratio S, D. eft, quia eff

immaterialior l. c.

;pientz'd f

Quod autem docet P. Martinetz p. 237. poteft res

t fendi

cognita immediaté , & per proprias [pecies v:fa , fi-

cngna/tif:

mul per candem cognuitonea itamediatam v:devi n

ij pn-

Alio,CÀ per aliud tanquam per cauf[am. , potei per-

CZP- 70

mitti fed in hoc fenfu tantàm,fi illud aliud in (eipfo

er n«

immediate non videatur , ut objectum quod pro-

:.agw/cm-

rie tale habeatque rationem puti principii reípectu

,ab

cognitionis, Patet ex S, D. l.c.infuppl. Item 1.c.

1ri5, ett0

a.3, ad 6. quod tamen de divinaelfentia refpectu

,n quod,&

divinz cognitionis dici nunquam poteft , uti patet

eum cor

ex S. D. ex quo fole clarius liquet mens S. D, 1. p.

izdivim'.

q. $4.2. $. ». inquo textu male & erroncé gloria-

tur P. Marunetz pag. cit. dicendum eff quod aliquid

ergoev

ín alquo dicitur dupliciter cogno[eci , wno od ficut

tütlus dlc

fa;,mtl/ll-

inobjello cognito , ficut. aliquis videt in [peculo ea,

"T.

quorum magines m [peculo re(ultant ,. alio. meda

lm& It

dicitur aliquid cognofciinalio , ficut incognitiona

o m

principio, ficut fi dscamus , quod in [ole videntur €4;

tio divi

qua videntur per [olem. . D. ubi claré patet ex. S, D.

ts

quod non loquatur de (ole , ut vifoimmediate in fe-

vihi 128

ipfo*,fcd mediate, Scilicetin fuolumine [ quod eft

tebit

] qü?ä

patticipata fimilitudo folistefte S. D, ] u pa

Ee 4

€ Ui'g-

r

FH'

441

fr dtere

cuilibet textum bene di(cuti&nti;c&que lumen illad

cic nl

medium Iub quo videtur.in fup,p.l.c.q uod non tollit

4d 7.11t

Íimmediatam vifionem, I.p.q.1 2. L.c. falíum itaque

eft quod habet Mart. pag, 236.. Dess .. . cogsno[cit

hg

etiam ves creatasin [etpfis immediaté.Dicat ergo,fe-

canr f

enta i

que corrigat fic: medistetantüm.

: fature

Dices ultimo.5.contra gent.c.7 6.dicit S.D.((imi-

lia habet 1.p.9.22.a.;.0.) babet, Dens timmediatam

telcüd

Jengularium Cognttlonem. , uon quafi cata [uis cau[rs

tcftuin

cogno[ctns tanttm , fedetiam in [ etpfisyoportez ergo,

mmcja

evidens

quod frcut immedidte fiegnlaria cognofctt , M. ipime-

diate eorum ordinem fLatuat. m S. D. tantüm velle,

h, q

*

hd yn fl

quodDeüs etlam imuiediate ea cognoícat immedia-

quia ita

4

tione excludente cau(àm eorum prius vifamyin qua

Nur

tantüm eaintueatur; fecusimmediat? immediatio-

AC

ne excludente fuam elfentiam prius vifam & cogni-

jaad

tücay

tam,cen me-liumin quo,Patet affatim ex5,D. jam fu-

fe ci. Itém L p.q.14.a.6.& 1 t.Item 1.contta gent.c

e diIIL

$o.Sed hze breviter pró nunc fuffictantsin quantüm

futurua

m

necefle eft hzcícire ad. deftruendam füt

u

L

iuonem

D. du

formalem Suarifticam.

tlone t

Nei

Ex his jam patet quid velitArift.(quem erronee in-

telligit;3:male pro fe citat D,Lingen citatus in prima

In l*eipf

mea condlufione) dum di(ïinguit inter to erit , & tó

!plru )ïc

^

futurum eft;ut enim aliquid ver& dicatur. füturum,

ln0n y

non requiritur,quod de pott exiftat , fed fufficit pro

ettate;

tunc effe inclinationem caufz ad id , quod futurum

docuift

dicitur,five poftea exittat,five non ; ad tó autem erit

W de

verificandum , requititur quod aliquando phyfice

n tem

exiftatin propria mcnfum,(ïcque jam phyfice exiftit

ip ter

in divina zternitate,phyfice Deo prxfens;etrat pto-

lile

in P.Lingen cum fuis,dum pertó erit intellieit futu-

X s.) f

ricionem reijin fe qux non fit phyfice exiftensin Dei

g.l

di

:

giernitate ficque prefcindat ab omni omníno cau-

1j

fa,

[

443

qmen d I

E

fa,decretoque divino. ' Potet ecíam quid velit D. A.

d 'hot collit

cit. inhac mea q. concl. T. dum de ver. q. 10.4. 10.

ad 7.3it : aliquid potef? dici effe futurum »on [olum

m iuque

-tttifi

ex boc quod itaerit. , fed quta ita ordinatum e[L m

citergojf.

camfis futs ut. [ic fit futuruma Cdc. — per co futurum

enim inicellieit futatitionem caufalé, quz fepe fru-

D füni.

ftatuc eventu tefteS.D.per to eritjintelligitfuturum

iedt4Ltn

tei cumífuo fem

p

(

per eventu in aliquatemporis par-

307

te,

e€

uinmenfura fua proptria , ficquein divina ater-

gcr!ci frgö,

nitate jam phyfice exiftit;. fenfus ergoS. D. hic eft

ETU

evidens; poteftaliquid dici futurum non folum ex

tüm vellt

hoc, quoed ita erít ( fcilicetin propria füa menfura,

timedi-

jam tamen modo exiftens pliyfice in etetnitate ) fed

quia. ita &c.

dmyin qui

imediatlo-

Futurum enim cognofcerein feipfo , eft Faturum

& cogni-

jam actu phyfice exiftere fecundlm S, D, ficque fu-

D jf

türum in fe, v, g. fütura Petri difputatio in fe ,

e(t difputmo Petri, non fecündüm quod eít

]ïïZgCilï,Cs

faturum , fed. fecundüui quod eft przfens tefte S.

1qz:antüm

ucitonet

D. apage ergo cum ttia gloiïh , fea formali fututi-

tione tüa,

Rem proin (id eft futuritionem formalem rei;(eu

ttonee Ité

in feipía , ac divinam coeuitionem eju(dem in fe-

jin ptimd

ipfa )tene,(ed eroneam tuam definitionem corrige;

CL'.L,&[()

Fatirumy,

Íinon vis ex mala terminorim Ang.intelligentià

ia pro

eriate. Quod ,& quale itaque tu hactenus dixifti &

"

dturucum

docuifti futurum formale , futurum in (ejin feipfo

&c. deinceps dicito elfe phyficam rerum omnium

in tempore quandoque extiturarum — przfentiam

j0 Plhïücä

Y

"

exilit

in zternitàte :

admitte infuper fuüturüm catu

li

U

fale , & fic genuinam affequeris mentem: D.

erat po

j

A: $. Thome . p, quzft. 14. art, 13. 0. q.

lj t

$7. at 3, O. 22. q. 17T. art. 6. ad 2. 1. Sent,

esin Dd

dift. 58. 3. 4. Ber tetum o. ubi : Aefpondco di-

jino -

"tendum. , quod quidquid cogno[citur , aliquo modo

1'0

opore

414

m

oportet effe ad minus in. sp[o cogno[cente .. . unde fe..

ni at

eundums quod aliqua fe babent ad effe, . va fe habent

ad dvvinam cognitionemse[fe autem vei potefl trtphici-

"TA

ex catls

ger confiderari, velprout eff in propria fua natura,ex

eliephyl

Juts principis eduéla, ecce phy(icam exercitam exi-

cognom

ftentiam |velprout eff in potentia alicujus can[al'ec.

tia fütu

ce faturum caufàliter | ve/ pron eff ia apprebenfione

]tema,

alictjus cognofcentis ; ( ecce exiftentiam intentiona-

tf à

lem ) omnza evgoilla , qua babent effe in [uanatuva,

[ecundm quodeunque tempus,Dews ab aterno feiuity

um p

du

€3 apprebeudendo naturam ipfovum , utvitdendoea

DEnN

e|Je » nontantum in cegnitione [ua ( eccc intentionae

L

Sideihg

lemexiftentiam) ve/ poteztia alicujus can/a ( ecce

futuritionem caufalem ) fed£$ n effe natura ( (cili-

[uis n

cet ex fuis principiis eductz, ut patet ex triplici mo«

quid

Terum 4

doelendi tei quem premifitimmediate S.D. ) quod

»

atetyquta conjLat.quod ve exiffente (, etgo productá)

etam j

1

|dognofcit. Deus ipfumeffe quod babet in propria na-

fuadr

porafi auter ab aterno non cognovifet , nifi effe ejus

pj f

. quod eff ia cogaitione ( ecce rur(us exitentiain folam

ntüebat

! sntentionaler )- ved is potentia cau[a (ecce curíus

Qui(a

datar :

exiftentiam folam cau(alem ) cegnitto fna proficeves

que lhypi

p 'emporum [ucceffiones, 9 talia diestur Deus fci-

.

re [cientia vilionis

,

res autem illas, quavum c[fe in

fm t

