ddinatio f

tiplicem modum movendi,

ipüspotg;

,vet per modum finis,

cmiä 'DEUS etiam nia-

4

Wndo.

Movere iterum fumitut dupli

citet , femel Ptout

thotione |

eftidsin quod reducere aliquid de potentia in

inftriri:

a&tum,sd quem mobile fehabet tantüm . paffive ,

ttïïil Pqts

v. g. ignis reducic li

o

enumde -

potentia calidi ad efle

€alidi per calefadionem & calorem, i, P*q.2-2. 3.

Pl'ima ii

, lecundó, pro ut idém eft , quod reducerealiquid

1"5'0 aS[,C

de

]

189

4 HItlgy

depotentia in actum ,ad quem mobife, feun motum

st Pal

conecarritactive; V $- fedücere mmc:pu;:n opeia-

LT

tzvum ad (uam opczat'onem,& fic overe, eit pro-

puc uti ; patet fopra ex art, meo, Xb icet enimi Íe

0.ftotre e/i

tantüm paílive habeat reípectu mottüs , qm ibiim-

primitur intrinfece 1 (olo movente fecus tamen re-

, pd. dl

fpe&um actionis? quz fequitur activead ifturh mo

ii qudcfin

tum. Patet (upra ex art. meo., 1. 4. &c.

Movetefzcundo modo . fumptum, itertim eft

e lum met

düplex, femel pro üt eft reducere principium ope-

m oirti

tativumad actionem fuam propriam jque non ex-

ittifex app

cedit ejus formarf ac virttitem propriam rataim ac

v interdum

completam, v. g. dum quis movet fecurim ad divi-

um du fir

dendum fia: pliciter lignum, ignem ad lauandum

'ineft.

Flumbmn &c. fecundo nmdo duin zctio excedit

At eriámt Care

propriam mobilisformam ,v.

wmæcuns t)0-

-tertio modo

vemrad faciendsm formam, Rzmm ; ledi &c, &

nfkcinmentat

unchbecellirió reouiritur Virtus pet x.u'uimodx

motmncm mobili ranrumea to mmz xcmtrmfe-

nODC'[Zf'!F in-

vxdwzmcul

cérealiter communi aata,pcx quam f b inactu primo

lad movete

complete potens , fic operari, Totum patet iupra ex

l

art. meo, 1.2. 3. 4 a»(c.lcemcxs E s p q.19. 2

d opttati-

ï&la

fl)/Wä [IDLAP

wRTICULUS VIGESIMUS

lat r 4

Inclinatio fümitur teipliciter à

à S. D. Primó , pro

J th «

1pus potcntus activis formaruum mb&anuahum.

Ub enim a

Secundo , proactibus earum elicitis. Tertió pro

motione phy fica pr&via pravie impre(la caufze

inferiori à fuperiotead agendumactu. Prima &

tettl in

;

tertia pats eít contra Nco:cn

LÉ

&]] PA[T&C

ahdl jlelle

Priosà pars patct fupra eXatt. meo 7, Itcm TER

7 .q 1-2(5

ii

4. ïl ai 1, 0. Á appetitivis. porentis... inclinatio

ad

190

«d ebjetba prapria... mon pertiset ad babitum ,. fed

wilit,d

ts fs.

mdgt! per Linet ad zp[am rattomcus patemmrkm.k ».D.

mere u

ergo inclinatio P()tendc.. appeutivse eft ipizratio &

at Jfrdn

qtmid:taqpfbs potentiz,

Item 3. P q. 19. 2 2. ad 1. poteatie . babirns di-

m

verfificamtur per compa "atioxem ad ebjecla. 3. D, il-

Dratet l

tf lbet i

la autem comparstio ,eft ipla inclinauo , & erdo

"

QG rocimatn.

ttanfcendentalis, uci patet,

pï ma pi' n

Secanda pars patet 1, p. q« 106.2. 2. 0. operatio

voluntatis eff inclinatio qwdam valentis ia voli-

manti. NÀ

t£nsm.

imot,o 1.

Item l, c. a.10 ï.. 4« 0. Felle atbil aliud efl, quam

at Qe0.7.

milisinart

inclinaris ?zmdam inobjetium voluntatis,

iemt.a

Iexml.c. q. 82. 2« 1. 0 zpfe motus oluntatis ,ef

mï!zm;tm quædam 1 aliquid,

6t tmcliga:

Item de vet* q. 22.a. 9. 0. foius DEUS po:e]lm-

prima ,eue

clinattonem voluntatis transferre de unoin alud ,

pon/art ab à

ltem

fecund9m quod vult. idem habet 1. p. q. 106. 2.2. 0.

tumad ma

pcrhouamcn non vult S. D. excludere ipfaim ho-

minis voluatatem ,

(ed omnia pxætcx ;plafn &

&düusopet;

Deum.

Lelu m

De vet. q. 2 . a. 80. ficut voluntar poteft [uum

hr pbtentis

atlum immutare in Aliud ,itaettam CO mauito am-

phineo g,

fttju :/' enn

plss Deus... folus Deus ejä'c AO potfjf muvvere u-

duntatem ; angelus autem C5 bomeo per madum fea-

df?!ll.fa

&i miu ,

lvem 1. .a« 9. o,ex parre Voluntatis ammatare

lo eu[ 0 cw

atlam voluntatis ton potejl ,ntff quod eperatur intra

mn de [

l/nl

voluntatem ,€9 bacefl spfa vaiuntas ,C3 . siled, qsod

nn

eff. canja effe voluntatis , quod [ecuna'um fidem eft

idu D;gbi[ g

folus DEUS.

&t |p(»

Terua pars fupra patctcx att, meo l, & 4. & $

Tealiteriden

&c.

QU£ inclica

Item t. p. q. 10 -a« 4*0. énclinare in bonum nni-

Vilad d

wr[alc

Iot

t , fed

verfale , eff prismi moventss , etti proparzm?mtur l-

-

t D

timus finis...unde utvogne modo proprmm eft DEI

active. uti

fFiplimio &

movere vyoluatetem chxiucch; liter

patet. |/ed maxume fectndo nmodo interius cam imcdt-

$ hii di

€nanao,

V

jl . Dl

Pratet hastresioclinationes ,ctum matéra pri-

4ub , & otdo

mia habet inclinationem (ibi realiter idenuificatam

ad formaim fübftantialem.Opas. 42 . c. 16. materia

40 öpf/dtlü

prnms primam babitudinem babet ad formams ele -

entisut vali

menti.. INB. illa habitudo eft inclinatio, coa pratio,

amor,&c. t. p. q. 19. a. 1. 0. formalia Vide (upra in

Vlde EO[Q

iif um

art, meo. ,AIteml . q. 26.2. I, ad. P

malia in 3rticolo citato,

4f

. IÍtem 1.

lat o

2. . 9.a. 6. 0. Pä?!i(!l/u?'!! caufa non

dat inclinattoncem um-ver/.aiem , HMuüdesxct aterta

prima um €f tm potentia ad omnes formas. , poreft

EUS pm]lm-

yuno w 4l 'lld !

mafan 46 4l zqu agente partict ulart.

. Item. ïomuivhhntlalxs bsbet inclinetionem

q fx,( 420

ILO'

tum ad materiam tum ad fuas porentias aCtivas,cum

«t il

ad fias opetationes, Patec ll « proxime jam cit,

l

T iJm.fn &

Item 1. p.q. 77.a.6. 0. mavifeflum eff ,quod om-

A on [WM

res potentia anime,.. flunmt ab effentia amima, frcur á

U Wf(/ln An-

princujpio , cnwpatæmm ammæþ.& Adbus dg tmuz

ll gpytre 9t

fft ejns e[jentia , oportet.quod fft ac ccidens €$ eff in fi

eunda [, fpecte qualitatis, idem in tecminis habet de

"

&nima «q. 12.« de ver. q. 13: 3. 4. ex Philofo.Item q.

y0.à. 1, 0. ex $, Dio, & ad 6. ït-*mïq 2,:9.144 9.

,mmr tira

Item de Ípirit. creat, q. r1; teslem po«cnnawm

dittin&ionem à forma (ubftantiali ; ex protel to o

rd qW

lidé probat S. D. I poq.5 9. 2 2« 0.

udum fdm q

Itcm ipfz potentiz haben: malmzüonem ibl

realiteridentificatum ad fuumactum & obje&tun:,

31&4&;

quz inclinatio eft otdo feu habitudo tranfcenden -

calis ad actum & obje&um ,etutibi bonum.r. p. q.

ii t

qtl

47* À $. 0. potentia fecundnm quod eff potentia erdi-

E

&F

92

»

patsr ad [uuim aElum , unde oportetva

fioxe» pvtkn—

À

tis acciptex ldu ad quem ordmatur , &ó per confe-

Unumquudg

quens oportet quod. vatio potentie. diverfificesur ,

Qu

ur drverfificamr ratto alius , rato anterm aclas.

I DEPOE

ia

diverlificatur

' /eaimdam dv.r'ver/?zmþmmwm vb-

jetla...

4

ultem de

Ex bis duobus aidio [psciema vecipit. , feilicet ex

U LLLIE [

prineipto vel ex fine femtermigo (1dein habet opus.

jlemf.

43.C-1.) non quacunaue diverfitas objeilovum di-

dgi!,g!sod (

wer fificat potenti4s amim , fed. diferentia ejus

þad

LT

qmd þc?j?: potentia refpicst,

4lemq

Item 1. p. q» $ 1. a. 1.

«

0. Vidþ formalia fupfa in

pnuo ir,cz'pitc,

hoc meo art.

Apifiine,on

( "hemt.piq. f9/4. 5

0. qualibet potentia ne-cef.

ptentia d p

fariam babitudinem babet ad proprium $$ principa-

Bfuutat

le objeilum ,ut vifus ad colorem ; qi

gäa de f1i r.-zfäo-

P[:'I [/ 0:"31?!.' 41

ne eff, u in ilad reudat.

t tlian m

"Kemrz. 2:9.9.2. 6. 0. F'oinmtas ïmflæt ordikenm ad

[]71 Df(), D

Uuntvc 7]4'«3/."" euutinn,

Gu 30

Item 1; p. q« $9.2« 2.0. P^idemiis 12 corporibus

lutone, vide

ratralibus , ouod miclinatio qua eff adefe vei. , non

deqiodbr

eff per aliquid. [nperadditum effentie ,fedper n2a

E

Ndeligendt

tiam ?quæ-zzppetät—cjfe ,autequam tllud babeat , €$

S- D' j L 011

per formum ,quarem tenet in e[fe poff quam fuerit . y

Ino3 more

ed inclinatio ad aliguod exerinfecum ,vf per aliquid

Hot elt oper

effestuefupcy additum , flcut anclinatio €ff ad locum

P u PR'KVE ]

per gravitatem vel levitatez iclinatio autem ad

VU in(rümer

f'aciendum fibifimyle e(f per qualitates atlivat.

Thtünicg p

. Devet.q.2 2.3.f.0. boc efl natura ca]usliber crea-

n chbih'cg

te ,ut a DEOfiterdmatainb

5

0AH9A , ?qtura (i ter ap-

?

peieos d(lud*

[ SI [.P' n

(

.

Hif x häc

f

qui, 'ttà

t

E

ARTI.

! eiol.q;z

TT pten.

ARTICU?äIS XXI

j ;5 P»"ï CM/&'*-—

Unumquodque agit , in quanzüàm e(tin a&u 5 pati.

merffieaw ,

tur vero in quantüm eft in potentia.

at il

I.

E pot. q. 8. a. 1. O.Ovane agens agitin quan-

ratiortm vb«

tum eff in ain.

2.Item de Vet.q.244a. 1. ad 14; »umonuedaue

V folen a

operatur, [ecimaum quod eff rn atiu.

n hiber opis,

3. Icem l. c. q. $.a« 9. ad G. Secundzm boc aliguid

lrl d-

egit, quod completmm eff eas in aÍn , mon fecundiam

n tjut al

quod efi 1s potentia; [ecnadim hboc enta patirmr,

4« Item q. 6. de malo ad 19. Poluniat quando de

oalia fupra n

movo inctpit elygere tranfroutatur ex faa priori. di-

fpofitioze, qum:üm ád boc, quod prum erat el:gens in

winiasec-

potentia €$ pajfea fét eligens aEn V &3 bac quidem

n piipte

tran[psutatio eft ab. Aliauo movente , in qHARLET

a de jv

pf Foluntas movet fetp[am ad agendum;€9 1n quan-

EH CL iasa THOUEEUY ab aliquo exteriort Agente, fexhi-

ht irdiset ad

eec DEO, nontamen ex necelftate movetur , ur- di.

um «ff, S.D. fcilicecin o, & in Obj. 3. ejáfque fo-

m (.7ïPCïlä!4!

latione. videformalia in att,meo 19. ubi clai& vi-

1fj "i :WU

des, quod prater motionem voluntatis , quà movet

foipr t

fead eligendum [ qua motio , eft fiis volitio tefte

7 bafeal j (

S. D. 1, 1. q. 9. 3.3. ] adhuc przerea requiratut

Vïfgrg,r;;f;!f?'iï )

motio movenus DEI, tefte$, D. que motíofané

r n!qu

non eft operatio Voluntatis elicita,fed DEIfolius ,

TE hum

pure pallive »n Voluntaterece ptateíte S. D. ac Vir-

tusinftcumentalis divinaincom pleta per eam com-

TU

municata pro prioriadactum Voluntcatis elicitum,

:;;/:t!!ll):t qée

infeparabiliter conjun&&a a&tioni , feu cooperationi

r

ereaturz, ad quam daturà DEO.

$. 1- P. q79. 3,2.0. Dieitur aiquid pati commu

eter ex boc folo, quad id, quod eff in poteatia ad. alie

ggid, recipit lud ad quod erat in poteatta.

6. 1.2 q 22, 8« 1. d I . paté, preut importat rette

AK

prionerm

194.

pationermoti

ptionem [olans;potef? effe cu,-kfmnque exiflcutis 1u po-

go Mi patet

rentia. Licet 6; agat iquaten eft in acu , nonta-

p(um agcrcäd

men movetsr ad aliquid,nifi quate us eft inpotentia

quovisagent

Ad iInd, 3. phyf. le&t. 2..

de potenu':o

Arguo ex N. 1, Omne »gens agit, in quantum eft

tüm eftredo

in a&tu, fed natura corporalis & fpiritualis eft agens;

Ta dotiored

ergo. Subs, fed quantumcunque natura corporalis ,

quia & p;ior»

& (piritualis ponatur perfectz , feclusá DEI motio-

ngentis lecun

neac Virtute per eam commwunicata,non eft in actu,

Gelrinfepar

ergo. Mi, patet ex S. D.in art, meo quarto N.24. 2 f.

Arguo ii

27. Subs. ergo prefats DEI motioac Virtus reqgi-

euudum quá

runtur ,ut przfata natura fitinactu, & per confe-

eltredudtum

quens ut agatimo ut compléte poffit , pro ut docet

citiumopcw

S. D. per totos meos artic, 1.3, 4. $. 6. &c. prafata

quod eftred

autem DEÍ motio virtuofa eft formaliter phyfica

Operitionem

Thom. prz motio, uti patet ex art. meo 1, 5, 4, &C-

tem divinay

Arguo (ecundó; unumquodque agit, in quantüm

ttm pl

eít in actu ; unumquodquc agitin quantüm move-

Emperoper

turà DEO,ergo in quantàmaliquid moveturà pzo,

d potentiac

eítin a&u.., Subs, fed in quantüm movetur à DEO

eidicitg,

[o mnpe agens jacquicit virtutem divinam aDEO,er-

od agen

go in quabtüm(omne agens)cft in atu, acquirit vit-

tutem divinam [ fcilicet inftrumentalem produdi-

vàm rationis entis uti clare patetex S.D. in art.meo

190 qu

ftuod as

1.3. 4 $. &c. JA DEO.truríus Subs. fed in quantüm

omnc agens eít in actu agit; ergo in quantü m acqui-

CGtür elre

Dovetuiy

rit virtutem divinam à DEO, agit,vides ergo; quod

diviua hzc Virtus fit íemper actioni agentis (ecun-.

€I80, mj e

diconjunóta , ficque ubi nova eft actio agentis fe-

cundi, debet efÍe & nova Virtus divim;ubï enim eft

em patt i

"Virtus divina, e(t motio divisa;ubi hzc eft, ibi efta-

mco*.n.u

. "AEpUo r

€£lio, feu cooperatio caufz lecunda,

Arguo tertió; omne agens agit;in quantum eftin

n Potent;.

&&u, led in quantüm eítinactu, divina motiofub

;

O:C ion agit

ratioóne

195

fariiap.

ratione motüs eft pur? paffiv? in quovis agente , er-

go. Mi. patet, quia eft in motu divino , quo exiti-

R pf«

píum agere;deinde, in quantüm divina motio eft in

f inuentia

quovisagente, eft reductum quodvis agensà DEO

1 qunimelt

de potentia operandi ad operari actu; Íed in quan-

tüm eftreductum &c, fic a

o

e

it;ergo,Subs.fed ea divi-

tslis eigens

na motio,reductio &c.eft phyfica Thom.praemotio

lracnrpm';hs :

:à DET nroto-

quia & prior eft caufalitatc,quam cooperatio omnis

agentis [ecundi, cum hzc realiter dependeatab illa,

xon eltinad,

& eít infeparabilis ab ifta cooperatione,

atto Na4. 2f

Arguo quartó ex n. . snumuodque operatsr fe«

Vi eqgi-

eundum quod eff in atlu, S.D. five lecundum quod

& p confC-

eít reductum à DEO de potentia operandi ad exer..

, pro urcoctt

citium operationisuti patet , Sübs, fed fecundàm

, & prattà

quod eftreductum à DEO &c.importat motionem,

xliter phyta

operationem,(eu caufalitatem folias DET; & virtu-

COI.;.40&C'

tem divinam vialem incompletam,.- ergo. quod au-

iz,inqmntüm

tem pofitáilla motione virtuosá in agente fecundo,

janm movee

femper o peretur, patet; quia eft tunc actu reductum

noyetürd iO

de potentia operandi ad operari a&tussmfrmmentwn

Velur 5 DEO

enimdiciisr alianid agere ex eo,qgaa' moveturaprin-

m iDEO)CI.

8ipali agenze.5 .p.q. 19.a.r.ad 2.Item unümquodque

a icquiri i

operatur(actu)(ecundüm quod eft in adu.

e; prodici-

Arguo quintó ex N.tertios Secuxdzm hoc aliquid

D.inatunto

agit,quod completum efl ens in aCin , fed nulla activa

din quintum

cteatura eftens completumin a&tu, nifidum actu

ptümacqu

movetur à principali agente(pzo)& per eam actualé

lesergoj i?

motionem,virtutem principalis(pz:)actu participat

,pentis ICüe

ergo. mai, eftS. D. uti & mi, in art, meo tertio N. LA

Tiogenl

idem patet z. 2.q. 109. 4, 1. 0, Item a. 9. 0. inart.

ab enimt

mco 4,0, 24.2 $. 28, &c,

;cellibi edit.

Arguo fextó ex n. 5. fecundüm quod aliquid ef£

in potentia , fecundàm hoc patitur, & fecundàm

at eiin

hqc nonagit; ícd natura omnisadtiva quantamcune-

E

que

quione

196

que perfecta , antequam actu moveatur à DEO , eft

creitücg de

in potcntia fecundüm divinam motionem virtuo-

leain elie

fam in fe recipiendam ; ergo fecundüm illam in £e

vittuosia

recipiendam à DEO patituz , & (ecundàm hocnon

PAEC[CX Ut

agit. Mi. Patet, eX art. meo n 3. 4. $. 6. &c.. fubf.

(ttumens

ergo fecundüm hoc eliquid [ feu omne agens ,

completan

teíte S, D. ] agit; inquantüm eft enscompletum in

nem , med

aQu 5 fedin quantüm eft ens completum in a& ,

rinfecece.

a&u movetur à principali, & ficactu ultimo com-

fltamenta]

pleté virtutem aQts ,1n ratione entis productivam

dqmdb&

participat , ergo fecundüm hoco:ne agens agit in

dixin def

quantum actu movetur à principaïi $ ficque come

qia adid

plct& virtutem eam patticipat: Mi. e(t S, D. uti pa-

ftcundi no

tet cX art, meo 3. patet etiam ex hoc ; quando omne

Tiotumlor

agensactu movetut À principaliad agendum , tunc

aftiolapid:

acta educitur ab ilto de potentia operandi ad opcrari

pb

actu , & perillam meuonem derivatorintentio, feu

nerantela

virtus in complctg in mobile, quz eft medium cone

fidlam ad

jungens virtutem activam, ratam,firmam &c. cujus

h lipisal

vis cau(e fecundz cum fuo effe&u , eftqueid , quod

À1.0, 6p

cauía principalis l DEUS ] facit inre, quo actuali-

pitibus:

ter agat ;ergo in quzutinr;.n ficeft inactuens com-

Ü r a

pletum , fic agit ; ficenim e(tredu&tam ab alio ad

T00prere

actum feuad agcnd GaGu,de poten*cia (ua o perativz.

ldem hi

Obf, hicbene exS, D. quod motio & virtus ea,

$1d1,

fint quidem principium & phyfica caufa cujusvis

aXtionis à quavis creature propric elicibilis, (ine qua

d mtq

$.D.dum

divinz motionis Virtute, nulla creatura. poteft in

4;?;; VM

quemcunque fuum actum prodiretefte S. D, fed

leo Pïih

intrinfece eft inpotens ; non tamen proprie [etenet

Opttitji;

€x parte a&tás primi , fed proprié inter actum pri-

mum in eífe agentis fcilicet principaliscompletum,

vcrs*,t'edql

q.6dtty;

& inter aQtionem hujus mediat , ceu vinculum; u-

actie

undeli«

num aketiiemperconnectens; omnis enim

Ris fs

€CeR«

19

HäDEO,cR

creatutz dependet à Virtute cjusrata,firma, ac com-

Dlér virtüo-

pletaineffe entis, inquantüm movetur motione

n ihoin fe

düm hocnog

vittuosa à DEO ad agendum ac&tu : totum.| affatim

U s.

Srec

$ c [ubf,

o PO

patet ex att, mcq 1,3. 4 5. G.

patet item in iR-

fttuments omnibus; inter formam enim ratam ;

'hte ägï

n

j 3

completam inftrumenti , & inter hujus cóoperatio-

üpleumin

nem , mediat operatio artificis in inftrumento in-

I inadu ,

ultimocoy

trinfece recepta;quá fit ultinso intrinfece potensin-

ftrumentaliter operari,ac femperac&tu operatur,falté

pm.iuutiva:fn

aliquid tefte S. D. dixi proprieelicibilis ; quod. &

pens agät li

dixiin definitione. pramotionis phyfice 'Thom,

!icquc COllle

quia ad actionem impropri&cæ.cm agentis cujufvis

$ D. üti pie

^

fecundi non requiritur phyfica pramotio, v, g. ad

u

Al

do onue

motum lapidis deorfum , hic enim non eft propri&

náum , tll

acio lapidis, fed refultantia quedam ; nec fit pro-

diad opcrari

^

prie abipfa forma lapidis ac gravitate ejus, fed à ge-

intent;o, lt

nerantelapidemn quod tunc nihiloperatur, id eít

ediüh Core

nullam actionem novam exetcetin lapidem, quan-

j &c cujute

do lapis à [e genitus defcendit: ita S. D. 3. p. q. 32.

yeid,quod

a. 1. 0. expreffe diciz plnlofophns in 8. phy[. quod im

quo aduadi«

gravibus &8 levibus eff principtum palivum motíes. ,

u ens cott-

€9 xon aciivaum ; conítatautem quod ad patiendum

sb alio ad

non przrequiratur motio Thom. fed ad agendum.

h OPCl'ltiWu

idem habet S. D.opus, 3 2. Cap. . Item 1. p. q. 18,

&cvittüs tl

a. 1, ad 2. q. 2, demaloa, 11 0. de vet, q..24- 2. I0,

jf cojrs

de pot. q. 3. a. 7. 0. ex jam allatis patet. mens clara

ilis nt qna

S. D. dumait : unutmquodque azit in quantume[] im

à (]"Cü ]

Ailnu S8$c,id eftin quantüm eft redu&tum ab exttin-

£, íed

feco ptifcipio [ DEO ] feu motum de potentia

pricletentt

operandi ad actu opetati. patet clart exart,meo 16.

um Pn'

vers;fed quia nulla res &c.Item ex art.meo 17.]tem

.6.de malo ad 4. patet Item ex artmeo 1.3.4 5.&€.

nculum, U

unde licet Voluntas (eipfam moveatin vi intentio-

euimae

nis finis ad electionem mediorum, requiritur tamen

a

AN.3

adhuc

198

Mu

adhtic quantumctinque üt in a& & perfe&a per il-

devece[ftat

lam intentionem,motio Dei moventis virtuosa,quá

satiram, &

fiat ultimoó complett potens, operati, & exire in a-

prena

&um eledionis, quam fi fubtraheret DEUS, nun-

5.Dcvcf.-

qvam eligeret; quam fi dat, nunquam non elieitsuti

guorum MK

igeis & calor ejus, fübtractà di&á caufilitate , nun-

hacautet t

quam agerent, eá datá, nunquam non agunt;hacc e-

fntea pu

nim eft e(fentia motionis vittuofz divinz,uteà pofi-

q etnj

tà in agente fecundo cgatactu;cumque etiam om-

p produci

nisactio creaturz eflentialiter dependeatab illa mo-

imcanam.

tione implicat ut fit actio fine illa.

alhud,utico

Prob,ultimójinffrumento datur Virtus agendi in-

'*uhem L

Jiramentaliter cóplete , quanda atiu smovetur à prin-

aLum wuta

cipalsapente.A..dit.y.a.4.9.2.8d 2 Pivtus infirumen-

DEUS. $.

talis acquiritur sn[frumento ex boc ipfo,quod move-

ul quo adí

IHY à principals agente. 3.p. q. 62.a. 4 ad j. ergo ex

$. Ttem]

boc,quod caufa necetfaria, contingens,& libera ut-

ptef incl

pote Dei inftrumenta, moventur à.DEO, utpote a-

ferdem

gente fimpliciter principali, acquiritur eis Virtus a-

6.Iitm]

gcndi intrumentaliter complete, & quoties fic mo»

tl facitut

ventur, coties etiam his cauíis acquiritur ea Virtus ,

uti pateGrziu autem /renificat principium aclionze,

vel motás 1.2.q.26.2,2.ad r.ergo iis acquiritur prine

Püfe/Zautcn

n voluita

cipium actionis, idquc per motionem agentis prin.

WE Atem a

cipalis, quz eft ab ipfo folo,uti patet, fi enim motio

illa eilet ab in(trumento moto,etiam Virtus ea , quze

Wi /ine 4"0

.

fit per eam, effet ab ipfo;quodaperté implicat ; uti

Tlitqqgd F

7-kcm l

pátet ex art. meo y, & 17. Ecce phyfica premotio.

ARTICULUS

XXII.

Deus determinatad fpeciem actás patet ex articu-

Hf

IImidan,

lo imeo 2 1. & rurfus probatur,

pory,

I.D

E potentia.q.3. a,7.ad 15 . Caua fecundanom

qMtdey ,

jtà efficaciter operatur , uti cau[a prima: ideo

quidquid perfetlionis eft wm effeéln , principaluter re«

putfon.

ducitur in caM[an primam. Ivem l, ccad 15.

aFl

2. CAN»

199

2. Can[a primanon ita agit m voluntate , ut eaps

i peril.

de necc[fitatz ad unum determinet ,ficut determinae

Siituna qud

naturam; €3 ideodeterminatio allsis relinquitur. im

Keuire in 2«

poteflate vationis €$ Foluntatis.

DEUS, nun-

3.De ver.q.8.3.12. 0. Quidam effellus futuri funt,

!ondieitoui

filtzte, tun-

quorum caufa imdifferenter [e babent ad utrumque ,

hac Auters vocantur contingentta ad utrumlibet ,ut

nigunharc -

funt ea pracipue, qua pendent ex libero avbitrzo s fed

iayutei pofï-

üe etiam ortt«

quiaex cau[a ad utrumlibet,cum fit quafi mpetentia,

iabl mo»

nton producitur aliquis effettus » ntfi per aliquam ali-

am caujam determinetur magis ad unum , quàm a

aliud, uti conme. dicit 1n 2.. pbyf.

277 .zgmiim-

4.Item l.c.3.2 2.2.8 .o.Sicut Poluntas pote[? (uum

t dfrile

ii r

atium mutare in Alindsita etiam ,€9 multo amplins

DEUS.. S. D. Sed Voluntasimmutat eum | inali-

/i g tmit-

ud quo ad fpeciem ergo.

40 j,ttgo t

$. Iteml. c.a. 9. 0. pfa Volsntas...€8 felus DEUS

v &liber ut

poteff inchnationem voluntatzis.quam es dedit,tran[-

EO, utpott a«

ferre de uno in aliud, [ecnndism quod. vult.. —

r eis Vittusa«

6.Item 1.c.a.8.0. Cuz2 D EUS voluntatem immue

yotiesfic mo

tat, facit ut pracedenti tnclinationi fuccedat. alta ine

r ea Virtus ,

clinatiogta quod prima aufertur &8[ecunda manet...

ipyufi 4270!21'!,

potef? autem Voluntatem immutare ex bhoc, quod ipfe

'quititüt pn'n-

àn Voluntate operatur , ficut n natura... immu-

JagCIIUS jrin«

tat auten dupliciter ; 4no modo movendo tantum...

(ienim motio

uti [rne appofittone babitus quandoque facit,ut bomo

fise que

velit quod prius . mon volebat C3c.

impliat; ud

7.Iteml, c.a. 9. 0. oluntas poteft immutari ab a-

2 PræmOIiO-

liquo per modum caufa e[ficientzs... cum aclus Volune

!

tAtzs fit qua[i medims inter potemtiam 69 objellum ,

T421 atticUe

immntatio a&ius Foluntatis poteff confiderari vel ex

;tut,

parte Foluntari spfins, velex parte objetli , ex parte

quidem Voluntatis, iyomutare aclum Voluntarss nom

j j

14

potefe if quod operatur intra Volnntatem, 55 bac eff

j p "

spfa Foluntas,G$... folus D EUS.

i

N 4

8. Iem

:.6413

200

$. Yteml.c.q. 24.3. 14« 0. Hominis Voluntas

git,[ed ii

son cfl determisata ad umnan aliquam operationem

,

Qu liitá

fed fe babet mdifferenter aÀ multas , €8 [ic quodám-

volutati du

.

eodo eff in potentta, mifi wsotaper aliquod acituum

,

alia q:sæ'ii:'w!

velquodei exterius reprafentatur , frcutefl bounim

pl t

appreben[sum; velquod us ea interiss operatur , frcut

qulintat veb

eff tpfe DEUS , [ NB quod $. D. funat tó vel, pro

L.

g qud

to &: utrumque enim requiritur ut Voluutas opere-

Jari, qudn

tur uti patetex $, D,exart meó, t, 5. 4. &c. Item

vult ffzfzper ,

X.p. q:10j. 3. 4, vide hic N. 17..

LL C,

Ut Jing. Dicit m lib. de gratia €9 lib. arb. offen-

annisé, nen

dens eanultipliciter DEUMoperari in cordibuz ba-

l.c.jnm i

ixusn.,. [ gmtiam DElIwvelimus dicere son a!tg;md

n .//mi ap:

baébituale donum ( communiter loquentes utimnr g0-

ti/ud, quats

miue gratitpro aliquo dono gratia bab, *n/iïgmn:&

Wilercords

ütt docet].«

l. . ) fed upfum miferiordiam DEA per quam imte-

VU ZIZ0L ATE MEFQIZQS' oparamr... C ELHAm nec adaum äü-

tlo,qui p

um bonto poreff facere fie gratta DEI. 5, D. mul-

patetex dic

lr

tiplices illos modos, quibus DEUS operatu: in cor-

1à

iV

al

dibus bominur, videl.c. de ver. i 1 . o.

DEUSW M

|

Quid s.p,intelligat per mifericordiá par,clart patet;

Hitdo soy y

imprimis enim inteiligit milericordii per increatà ;

Váth s o

deinde creatam , (eu donum gratuitum ; patet 1. p.

f okalibor,

q.84.2. 1. ad 4. elecliones ip[a [unt in gobis , fappoff-

I;.Iïemo;

totamen diuino agxilio. S. D.

ftslys

Iteam 1. 2. q.110.2.2. 0, Vide inatt. meo.4.n.29,

d2 o

9.Item fuper Epiftoli S, Pauli ad Phil, c. 2. lect.;,

wwe::/eCW

suterins per inflinilum mavet voluntatem ad bene

l4 li

eperauduns. Ytem q. unica de malo ad 4. voluntar a«

lguid confzrt ,cum wavetur à Deo , ipfaenimefh ,

W frm: in [

'Flnat,ex b

quaoperatur, jed mota a Deo , quid veto fit ille mo-

u ?I(JZJH d;w

us, patet füpra ex art. meo. 1. 1. 4. $, 6, &c.

Io.Irem de ver. q. 6.a, 3. Dews agit tn voluntaté

1j.lten

won per niodums nect[ficAlis , quia voluatatem non co-

WLIM

g l':,

20l

m Vi

git s fed mset eana, non auferendo eimsodusm fusmn ,

8 Uprratnemg

gnitin lbertate ad utraniübet con[r)it , C8 ideo liceg

V fcgndime

volunutati dvuina ub vrffflant , tamen voluntas 69

TU ii s

Alia qualitbet res exeauitur divinam voluntatem fe-

fatifhnws

CHnáum siodum [aum y quia pían modus divina

iperatir icut

voluntas vebus dedir, ut fic ejus voluztasi mpliretur,

at tàNd pro

C idzo quadam expleut divinam voluutatem uecef-

'oluntasopcrc-

faréo, q uadans cantinpenter , quamvis id, quod Dens

CH

vl fesper fiat.

L1. £ l. c, q. 28.0,4. ad 2, traEEes r]Iz [ ícilicet Jo-

li art. f«

annisó.nemo venit ad me nifi pater traxerit eum

« ordibut b«

l.c. ] non importat violeutiam [od operationem divi-

Htl 4/17;;04

a, qUa operAtur etiam v liberuso avb. vertenda

ML0 LURT f0

U Ind, quociaque velzertt. S, D.1cilicer vel pro [ua

, vlbfeante

nifercoraiasn bonum velpro [ua jufliiaim malum,

WT 7!!;(7'/1 ff«

uti docet ]. c. q. 22.8. 8. ad 2. quid t divina opera-

TP M

tlo , quà operaturin liberumarce vertendo illud 3

71 $ D mul-

patet ex dictis.

peratt incor-

12.Ir&ad Hann. a, dift. 2 $,a.2 .ad 2 eperario qà

r

(0

D EUS in libero arb.opevatur ipfutsa vertendo cá ja-

kando,non Præjztdlmt ejus l'bertas, q«ia D EUS cpe-

.arincrtatd ;

Yatur in lberoarb. fecundzs mod;

*

64

o

a

Onp 6u , fieut

12 qualiGer aliare.

) At L. P

;5.Itezzu Opus. 3.C.129. tam tacliuatio uaturalis,

hu-

quam voluntaria eff A Deo, ttrague praveniens . fe -

o

eundmm conditionim vei,cujus efd fc enim Dess ves

jl ol

weovet, fecundg m quod competit eavum natura.

m 4d bent

14.Item 5.contragent.c.90. Dagas.dicitquod ea

| lat de

qua (untinnobis, Deus pranofeit , fed non pradeter-

m Ifä )

moinat, exponenda [unt , ut intellisantur ea , qua [une

ro li ille o

$n nobis divina determinationinon e[fe fubjetta,quafs

,6« &c'

L

«b cantce[fitatem acciptentia,

TT d

1 $. Item 2. fent, dift. 2 . q. unicaa. 1. 0. sibila-

-

gaum m

£t vf fecundnm quod eft in atln,G2 inde eff .4uad'o-

in

j

pw*:ct

202

portet omane agens effz. determinatum. ad altevam

partem, quod enim ad utrumlibet eft , aqualiter fe

cuuía prin

tl cvet

babens eft quodamodopotentia ve[pella uiviufque,78

terminatq

sdem e(f ut dicit Com.in ». phyf. quod ab eo , quod eft

ctboni;c

ad utrumlibet, mibil fequitur. ,. mifi deteyvmisetur.

CONSONAT PER OMNIA INSUMMA.

patct(ccun

cutlg ef.

16. Item 1. p. q. 19.2. 3. ad $ capía , qua eft ex

quict.

fe centingens, opartet quod determinetur ab aliguo

4d fpccicn

exterieri ad ejfectum. idem docet 3. contra gent c.

minte d

2,1tem z. phyf. lect, 8. vide formalia inarc, meo.

]

4.. D. E4.

homtztcp

Deimotio

17. eml.c.q, 105. 0. inelinare ( Ícilicet per mo-

principali(

dum cauíz eff. feu activ?) n bonum. univer[(ale , eff

volunttis

primiroventis, cui proportionatur ultimus fonss....,

t fed D

ende utroque modopropriun eff Dei mo»vere volun-

virtoofQur

tatem., [ed maxime [ecundo modo eam inter ius imeli-

nando.

opetition

13. Item i, 2. q. 9.2. 4. 0. 0me. quod quandoque

Arguo

eff agens a aE u qitandoque im potentia , indi?et mo-

pridimn

Cl /am d

veri ab aliquo movente.

4À, ed at

1 9.Item 1. 2. q. 105.2, r.ad 3. Poc sp[/em , quod

rAUu[a fecunda ordmentur ad de terminatos cffeiius ,

adutrum)

efh illis a Deo unde DEUS,quta alias cau[As ordinat

libcroscrg

itborem;

«d deteyminatos effeilus , potefü. etiaps determinatos

flotitione

effcilus praducere [e per spíum.

Arguo.ex n. 1. qstd4uid perfetlionis ejl in effetlu,

S"C )QUäi

principaliter reducitur $n caufam primam ; ergo

gis xqua

paetext

differentia [pecificaactüs omuis boni , five bonita-

Obf

tephylica , five moralireducitur principaliter in

Deuin, confequentia patet:deinde pra-fata differen-

( /4a],

tia principaliter reduciturin Deum, nornitantüm ,

tji v

quatenus dat & conlervat virtutem opcrandi;fcd et-

Jtt lag

jam quatenus movet eam ad agendum ; patet ex ar-

n a

ticule meo 16. verf. 3tio modo &c. Deus enim eft

I"""'fim

cáuía

lat

! 4l dlitvam

205

»4dier fe

cauía principalisomnis actionis, quà eft motor, pz-

tet l.c. verf, undequarto modo &c. ergo Deus de-

Hirilft

terminat quamlibetcau(am ad fpeciem actus (cili-

bo,qudoff

etermtu,

cet boni; confequentia patet primó hic ex n. 3.&7.

SUMMA,

patet fecundo, quia movere activé. & per modum

fi g d

caufæ eff. quamlibet cauíam ad Ípeciem fui actüs

quod eft imprimcrc motum prazvium ac virtutem

7 ao |

3d fpeciem actüs) et eam przmovere, ac przdetere

ontra gtllï 6

| Inatt, 60

minate ad eam ; etgo piinci paliter actus bonus five

bonitate phyficá, five gwrali , reducitur n ipfam

Dei motionein virtuofam praviam; reducitur enim

licetpet mo«

rincipaliter in Deum, quatenus proprié motor eít

iptrfale , of d

dT fl

voluutatis ad bonum five bonitate phyfica (ive mo-

rali,fed Deus quatenus proprié mctor eft &c. motíi

tt*l

virtuofum imprimit cuivis agenti ad hujus bonam

vteriut nli-

opetationem,íecundum probata 5 ergo.

Árguo ex n. tertios éx canfa ad utrumlibet , mosm

gJ qmndoqw

,mdzgetma-

producitur aliquis effeclus nifiper altquam aliama

cau[am determinetur magis ad 8nttm ,quAm ad ali»

«d,íed arbor V. g. quoad flocitionem &c, e(t cau(a

' ,',7/;;»1 1 qwi

ad utrumlibet , fimiliter voluntas quo 2d actus fuos

L0 !f)rf&"-f;

liberos ergo. fubf, fed alia cau(a magis determinans

u farirtiit

atborem ad unum V. g. ad floritionem , quimnon

deqrimitos

Boritionem ; magis determinans voluntatem ad 3-

gere ,quàm non agere, ad ageretale (pecificum ma-

q if |

yn ; Cgo

gis ,quam ad aliud , eft maxime DEUS, ergo Mi.

patet ex textibus hic citandis, ergo. Ubi bene.

Obf. quod S. D. fic probet primam | Mii, quia

opilittit |

cau[a ad utrumlibet eff quaft in potentia, fed A cau(a

z diftrtt- )

Ontantüm !

quafi i t potentia non proucitur aliquis effe&lus ,ifi

per 4ham cau[am magis determinetur ad. umnm . ,

uam ad aliud y quia unumquodeque agiz. in quan-

; pattittdfe

m vfo in aélu ,6$ ens completumin atl teffe S. D.

NIDUL

UL

in art.meo 2 1.ut ergo à cauía quas; in potentia exe-

at

104.

mdu&ïühï*'

at aliquis effe&tus, neceífarios debet prius fieri caufa

a

jina

AVV

cmego?

2,& completua ens inactü, uti potet ex S.D.

fit avtemi caufa quaftiu pozentía , caufain a, &

2

probaur,c

completüm ens in actu , id eft completam in ese

voluniasi

€aüta: , pec vittutem incompletam, quz ex boc ipfo

nil pecDe

acquiritut el, quod moveaturà fuo pribcipel: l'n£0]

adiliicnte

jaa ciate patetmens Anzelici D.dum ai.2.q.109.

detercoinat

&« 1. 0. Itema. g. o. quantaümcunque nattira aizguä

eim,qui

corporslis &c, videformalizinatt, meo 4

imprimit'ci

icat volur

Ex hisjam clzre p:tct,gnod-cum voluncas fit cau-

faaduuumlibet, & ou

^il

í

"T

y»

as volur

in potentia ( JN

. *qfua'ii' in

Cificumon

potentis ; licet enim fitin actu per finis intentíont;

D L00

€it tamen adhuc quafiia potentia refpectu electio-

*

1

nis ha

jus vel

Ariot

illius, quouíque non habet novam Dei

[uff.;mm

dilpofi-ionem virtuofam ) refpectu füorumactuum

euraur fi

hhetorumtam quo ad fi pecieot, quäm quó ad exet-

Citium 5 non fequiturex ea in exerciiio ullus 4-

&filu: D.

ts nec vatio fgecifica alicuius a&üs liberi; ni-

euam Deu

4iper DEUM L;ïagi; ad unum determin

gtl

h

V quam

modum a

adaliud verbi graua magisadagete, quai nona-

^

probatur,

£tt6, magis ad talé (pecte electione, quàm adlïäliam

fuum at

n

ho

G

&c.ädquc non tantüm per mod

1

nis,&íed maxime

amplisD

volüscotie

per moduü caufzelff. interiüs eam activt inclinando

teíte S.T

Y

L. li

p

i patet hic n. 7.& 1 7. proprit erro Deus

fpecfi ,

ad [peci

j r

A

ciücæ, fq!ggr

3 a&ts deterministac predeterminateam.

Toutans e

Aiguo ex n.6. ex boc Deus poteff inusoutave vola-

Wl peton

fAtem, quaod ipfe operatur t veluntate,etia movendo

tantuniillam , (ed ipfe operansjn voluntate ; mo-

Diovendo

" vendo tantüm ipfam , determinat eam ad rationem

determin;

