tus, (]UEI ü

litlibertatem , fed caufat eam. e(t contra Neoter. fi

Qcipfo,

intelligatur[ uti debetintellieifecundàm mentem

Ihotionem

DodGoris A. |de motione DEI phyfica pravia. pa-

tafiæ,c&qu

tet Íparíim ex art. meis prioribus.

n Di

De vet. q. 23.a. g. voluntas divina eff agens for-

s

e

1

Elfimum y umdeoportet ejus effetlim ei omntbus: mo-

m

facit Per "

disaffimilari ut non [olm fiat id , quod D EUS vult

fieri, . . fedut fiat eo modo , quo D EUS vult fieri , &t

€e-

| Pab

421

jl

neceffarió , vel contingenter.

2

ATQUO: nf

.

1.p. q. 35.

s

- dfad- $1 DESS, ,. eff prima caufa

qUod vitio-

PYVeAS . .. CO ficut naturalibus caufis , vieovendo cas

diudicim

non anfert ,quin earum atius ffot naturales ,itammao-

determint«

Vendocan(as voluntarias ,nom aufert, quim eau)um

atliones [unt voluntaria , fed potuus boc vn ets f acit , o -

d diurja

peratur enim n nnoquoque fecundim ejus proprieta-

m:epmr.::

terg. Idem docet opus. 3 .C. 129. videformalia (upra

atiofje Vo-

in att, meo. 4.. breviter fic.

ohabetdis

Arguo ; 1dco Deus movemdo caufas valuntarias ,

E

facitin iis ; quod earum a&tiones funt voluntatiz

»

apendit ,

quia operatur in eisfecundüm earum proprietatem,

fecundüm füz natutz exigentiam &c, fed ea divina

vefeel l

'one , tide

operatioin &c, eft phyíica Thom. przmotio, ergo

, nonde.

mai. eft $. D. mi. probatur; quia e(t DEI caufalitas,

DEI motio , DEI ufus , ac reductio , quá reducit eas

de potentia agendi voluntaritad a&umvoluntatium,

, quiae&

iri, nifin

inqua caafalitatenihil operatur caufa voluntaria ;

2 hec alio

fed habet fetantum paífivé ad eam, quáquein fe re-

ytitit ib

ceptá necelfario [ neceffitate confequenüz ac infal-

libiliter j agit voluntarie , uti patet ex art. meis z. 3.

:tretat VOv

4. &c.Deindeea divina operatio , quá operatut in

caufis voluntariis, non e(t productio divina , nec

TU

confervatio eartm , patet exart. meo r6.(ed eft mo-

tio divina, quiein caulis voluntariis motis e(t mo-

tus, quà motione datur Virtusà DEO iis caufis ex

bnon tol:

Nexet. l

hoci pío . quod moveantur à DEO; eigo per hanc

| mentem

motionem , Deus eít vera cauía eff. actionis volun-

tariz, eftque infeparabilis ab ea actione.

s p

30. DEUS movendo cauías voluntarias facit in.

€i$

E)

quod earum actus (unt voluntatii, idque

4gm fof-'

qibur m

facit per modum cauíz eff, ergoeamotio Deieft

cauía , vel caufalitas eff. dictiactüs , & hic realiter

)EUS W!f

pendet ab ea [ uti motio artificis virtuofa ef caufa

WW ,l

L

vel

222

velcaufálitas cff, ationis aztificialistefte S, D; ) funt

voluntesfei

que etiam infeparabilia;(ane hancDEI c iulalitatem

loc, quod l

yis velitione

tefte D. A. negavit Orig. uti patet l. c, legenti . fic

que maleS. Scripturam e(tinterpretatus , evidentet

Thom. non.

euim tefte $. D. contrarium evincitur ex S. ApoüO-

tumen ic at

lo, Item ex I(2. cum ergo fic faciant doceantque ade

volunasei

verfarii , cenfuraz utique D. Augelici pariformitet

um phylüc

fübiacent eoufq ue donec refipi(cant.

tuola ,divin.

Quartó , actio DEÍ movents cauías voluntarias

w conjun&

ad voluntarit agendum , eftin iis, & e& motus ,. &

lecundi; erg

quoddam receptum in íis , te(te S. D. nec eít prafa-

t fciplä

ta actio moventis DEIà caufis voluntariis ,. fedin

|

determinan

iis , etqueàfolo Dzo tefte S. D. dependet etiam

phyíicé actio voluntaria à Dei motione; tandemime

licat effe DET folius motionem in caufa voluntaria ,

ARTICC

& nou effe a&tum voluntarium tefte. S. D. ecce pra-

motio Thom.

ObC hic "

hoc effe advet(ariorum vitium

3

Quunvis D

ut dum rem ali-

quicXD.A. áteumentantur ,

patetexa

dpotelta

quam ftabilire volunt ex S.D. non attendantad om-

nía ,que habet S. D. deque illare affirmat ; fedac ea

tantüm,quz fuz opinioni maxime favere advertunt,

à, Scnt. d

fic & faciunt Calvin, dum enim ftabilire voluat per

Íolam fidem juftibcari impium ; ea oimnia S.(cripcu.

"ff , 720le!

rz ]oca corraferunt, in quibus juftitia hominis&fa-

9udlgiyfy

lus fidei adícribitur; ea veró, in quibasad Juftitiam

Humefh af

& Lalutem , etiam defiderantur bona opera. ; quod

ltemlc.

]| traridica

hac fuz fententi non favecent; funt pratergrelli.

itaque ficargumentantur, S, . fcriptura plurimisll.

talum confzJ

juftitiam & lalutem fidei ad fcribit. , ergofolifide

wfe )öügtl

acquiritur juftitia & falus; cam tamen (icargumen-

Dtpy,

tari debuiflent: S. (crip. plurimis ll . attribuit jufti-

!/?enti:axi:-

tiam , ac falutem fidei ,ac bonis operibus;ergo non

EL

(olá fide , (ed etiam bonis operibus acquititur julti-

tja ac (alus. (imile vitium committunt , qui dicunt :

volun-

2

y D )unt

voluntas fe ipfam determinat ; feipfam movet, per

Uaitatem

hoc, quod fità DEO Ípecialiter mota ad primam fi-

geutis ie

nis veliuonem , utidocet fparfim S.D. ergo phyfic&

; evidentet

Thom. non predeterminat , non przmovet, cum

& Apolb.

tamen ficargumentari debuiffent: D.A.docet,quod

ntque d

^

voluntas feipíam determinet , moveat , applicet &c.

iCiforamitet

cum phyfica tamen dependentia à motioneDEI vir-

tuoía , divinaque determinatione , divino ufü. fem-

"olontatias

per conjun&o determinationi ac o perationi agentis

otus , &

fecundi; ergo voluntas przdeterminata à DEO,mo-

elt præ?z-

ta &c, fe ipíam determinat , movet &c. ut fecundun

, fedin

determinans &c,

det etian

ndemime

olontaria,

AR'FICULUS VIGESIMUSSEXTUS

ecce pta»

'itium "

Quamvis Deus preemoveatad materíale peccati (uti

y remali-

patet ex art. meo 1. € 4 ) non tamen eft , nec di

ntad orte

ci poteít author peccati eft contta Neot.

: (edaces

dyettynt,

oluat per

2. Sent. dift.37. q. 2.a:2. O. abfoluté dici non. po-

teff , quod peccatiim [it à D EO , ut bomicidium , vel

Sferiptt-

;inis&ü-

qu:d buju[mod, , uifi cum bac additione - n qHAM.

tem eff atbus , 68 ia quantiem e[t ens,

Juft'[ilm

; quod

Iteml.c, ad 2, o5 oportet u£. Deus admalum co-

eperari dicatur , licez aélionis sllius [it caufa , inqua

;[c[gfem.

ycimisll

malum confiflis , fecnndnm quod influit agenti. effe . ,

«

ola fde

pofíe , 9 agerve.

rgumta-

De pot. q. 3. a. 6. ad 2 1. $m aElu. peccati quidquid

Mf entitatis vel a&lonts rednucitur n Deum , frcut

yi jl

anprimam cauíam

?

quod. .vero eff ibi defor-

mutalis Tedncuur [icMt $m cau[am. $n liberum

CUf jüüf'

arb.

licot :

volun-

2

arb.confonatl.c.a.7.ad ( ;. idemhabet S.D.de

niC &

malo q. 3.a. 2. Item 3. conira gentC7 1.in fine ver,

M,XN

folvitur etiam quorundam &c.

»

Exhse

Item L. p. q. 49.a. 2.ad 2.effetus ca

ufa /e&und?

prævi& yc

deficientit reducitur ia ca/am primam non deficien-

tamen t

qmentat

tem , quautum ad id , quod babet entitatis €Ó perfe-

Cionis ,nou aptetis quantmnm ad.id, quad babet de de-

:

guitfm&a

fectn.

vet(atiic

Dices , $, D. q. 53.de malo a 1.ad 6.ait. Deus »on

t a

sacinat voluatateim ad mialum agendo vel mevendo;

men QPCH

fedgratiam non apponmdo S.. D. ergo faltem non

tus; fecus

movetad actum p:;cca,:i. R.N, Confcqucnciam tan-

ne&adu

tàm enim loquiturS, D, 1. c. deformali malitia u-

eyliatd

ti fe clar? explicat de potentia q. r.2.6.ad 6. DEUS

Imloa'æ

non dicitur saclinare Voluntates bominum in malum,

Al materi

immittendo malitiam , "velad malitiam commovene

gtmþ fum

lo ; fed permittendo CÓ ordinando , ut videlices , qui

vuprd

er udelitateno exercere confuevit ,éntllos exerceat ,

Nefponà

quos dig»os Dens judicat.

pb

Pate: item l. c. de maloa. 2. ad 3. ubi S. D. ad 2.

n gem

fic arguit. 4md quideft caufa alicujus,eff vaufa eins,

eiru 'zfc

quod cenvenit. ex fecundum r atiouem [pecies , ficut fs

bmmtcopc

aliquis eff can[a [orzit, fequitir quad fit caufa bomzi-

des epoc

sls s fed quidam atbus [unt , quiex [na (pecie bavbent,

p de

quod fint peccata sf erga actio peccatifet a

Volinjzte

Deo, fequi-

tnr quod peccatum fit a DEO.

anprliie

RefpondetS. D. ad 2.. qwed deformitas peccati

ïä&üquc

non con(equitur [pectem atlus [ecundums quod eff in

ll;

feneve natura ,fic antem à D EO can[atur, [ed con-

ln aj

fequitur (pecim atkas , [ecundnm quod eff moralis ,

in C[r?](md

pront cau[atur à libero arbin foraa ficergo re[pons

,HW r 507,

detS, D. Con,(Mai.dift.Mi,quidam actus funt,qui ex

PErpis q

fua (pecie ,ingenere natura: habent , quod fint pec-

fide-

catajnegat j. ex (ua (pecie ingenere moriscon

tati

22

tt $D. de

rati C. & fimiliter ad Cont. vel $. D. diftiaguit Mai.

Lin fm-* Vet,

Mi&N. confequcntiam.

x hisevidenter patet ,. quodlicet Deus moveat

ufajenda

previe voluntatem ad ü:ateríale peccati , nulfatenus

pn defcun-

tamen fit, nec dici poffitciufa peccatig ut enimar-

n pefee

gumentatio prafata e(fet legitima. quä contra fe at-

habet d-

]

Á

guit fan&us D. quamque p

enis buccis ctepant ad.

verfarti

b

(*

ontra T homiftis, deberzettefte S. D. mali-

it, Deutum

tia Gcactus eTein eodeingenerenatüte ,. quodta-

tlmiendi,

men apette falíum eft tefte S. D. dixi; malitia & ac-

iltem non

tus fecusloquitur $. D. de bonitate , feu perfectio-

entiam tT«

ne & a&tu , ud patet ll. jam cit. quod rurfus angelice

malitia d«

explicat de pot. q. 3. a. 6.ad 22. ubi ficarguit.

d. DEUS

Tmpoffibile eff unins agentis aclionem. terminars

uml

ad materiam 69 alterius ad formam , fed defzt£bus eff

umv

quafi forma al s peccati, ,. erga deformitaspeccats

lat g

non poteft effe ab uno morore

€9 fubflantta ab alia.

f OXETCURE

ReífpondetS. D. qwod ratio illa procedit de duobus

agent;äm onminadifparasis , mon autem quam da u-

$. D.ad 1.

num agens m alio operatar , frc emim poteft maus effe

vtj ais

eérum effettusy : Dens autem inomuinatura Gj vo-

«,'g;,jïm/

luatate operatur »waderationonfeauitur. S. D. Vi-

jf -

des etgo quod fecundüm S. D. DEUS non fitcaufa

atie tl

peccati deformitatis ex hc»cipfo quod operatut in

D")MW

voluntate , movendo illam ad àtdm peccati ;.quod

angelice exolicatlect. ?. fuper C.9.ad R oai, ubi : z«

jnt ;emti

flintlu quodam intertori moventur bomines à DEO

qurid tj? n

ad bonurs 9. ad malum s unde ava dicit de gratia C$

? /fd ((f*

libero arb, D EUS operatur n cordibus bominsum . ad

$n clinandas eorum voluntates quocmuque voluerit ,

í gt

.

U

orclþGn'

Jfve ad bonum pro fua mifericordia , five ad saAla pro

5

[unt,j

uier

WRETMAS €0TMPB . . . Aliter tammen ad bona,aliter ad sma-

P

d nc pee

"

risconiidc-.

n

126

las ad bonasnclinat divetecs pev fe ut atlor bonoruns,

ad malum autem dicitur [nfcitare hammes wl mcls-

nare occa[tonaliter. .

ÀN

Item de pot. q. 1.a. 6.ad s. fic argmt : qmcun?,

&eoperatur peccanti mortaliter ,sp[e mortalter pec-

Pxæpoüuu

€at ; fed D EUS cooperatur peccanti mortalitev, sp(e

epins operatur sm omni operatione ,G9 per. confequens

$nomn: eo, qui mortaliter peccat. , ergo DEUS p«c-

Depot.q

«at. R»fpondct.ö D. ad $. dicendum , qnada er d

pf

tiopeccati ,quantum Ad id, quod babert de entitate €8

Dcver.q

atinalitate , refertur n DEUM , ficut in can[am 5

feridicunr,

quantum vero ad id quod babet de deformitate p

prannis [e

cati, refertur in lib.arb. non w3 DEUA, S. D.rauo-

m era

nem dat de malo q. 3. a. 2. ad 1. deformitas peccats

st t

tiullo modo cadit (ub voluntate diviaa , [ed coafeqm.

" infrm

£ur ex hoc »quod lib. arb.recedit ab ordine voluata-

dum quod ts

tz.fxdrymeï D.vides quomodo Deus intcriüs pnyh—

fmprfim

cé plæwc opcrctur involuntate , movendo zllam

(49/8dgtut

ad actüs entitatem , nec tamen ullatenus caufet.ma-

altquu /sper

litiam, aliam rationem dat S. D. de pot.q. 3.2. 7.ad

e0fu tpra

1 g. übi : qwia caufa prima magis influit in effeldum

U

quam [esnndasideo quidquid perfetlion:s eft m ef-

lenlei

fccta , prmczpalzt:r redncitur ad. caufans prmmm

d Írhat a

quod auteme [Í de defeiiu,reducendum efl in éau[am

BEU igro)

fecundam,qua nmon zm efficaciter operatur, ficut can-

hf prpo

þzjr:ma.

ts Ítiid

TM

Woperetyr.

jm dicim,

4litud uj

$tl ,

:

DEL W.

ARTI

TL

217

r lorgg,

kti Vl ipcffe

'ARTIC—ULUS XXVII

l: gt

F Lálittr -

Prapo(itio per fignificat principium actionis,

"alitr,

Y CHl [enhcht

t DEUS j

Depot. Q- 3. a. 7. 0. Firtusinfe

| q!md apemu

erio" W05 conjutg-

itenitut

gitem effeclmi ,nifiper Virtuiem [nperioris.

t éMjA. 3

De ver. q. . a. 8. ad 1 3. cum per alterum aliquid

fier dicstmr , bac prapofitio per ,. importat caufana a«

lt /m-

perauonis , [ed cum operatio fit media inter eperane

$. Duatio.

sem 6$ operatum ,poteff importare can[ans operatte-

il4t pecm:i

sis , fecundizm quod terminatur ad apevatum 5 €$ ffie

'edmnfequi-

per infirumentum dicimus aliquid fieri : velfecumn-

st Volille

dism quod exit ab operante ,. €8 ic dicitur ajiquid

etius pl

fiert per formam agentis ; non enim inflrumentum eff

vehdodlun

canja agenti ut agat , [ed forma agentis folum s. vel

cuíet m«

.

]

aliquis [uperior. agens

infirumeutum . vero eff

qde

74l

cau[ía operato

?

piat.

quod aclianeno agentis - fufcis

i eþrc&m

um d

Item ledt. j. faper Rom. — XI. hec prapofitio Per

: rrmatt y

defignat can[am operatiomis , fed quia operatio eff

hinojm

media iuter faciens 9 fatium :— duphciter bac pra-

' WHt (dHe

pofitta per poteff operationis caufam defismare , wue

emoda [ectndnm quodoperatio exi ab operante $. fie

nliquis dicitur per id operári ,. qnod eff. (ibá cau[fs

&t operetur yboc antetm e[ft nno onidem modoforma ,

*

Jientdicumus , quodignis calefacit per calorem

?

alio trodo aliquid (aperius ageni , puta fi dicamus,

guad bonmo

generet per virtetem [ols , wel poriws

D EI. &c.

lieni 1. p. q« 36.8, 3. 0.f oramibus locutsonsbus D

ï

AT

ES

3f5

r

in quibus dicitur aliquis per. aliquem operari. , bac

audencafe

prapoftio PER ,defignat in caufAli ali

.714a!m can[am ,

imoffc pl

fen principisim illius acius.

tari docuit

veto hareti

ARTILCULU $. xxvm.ïï

vinite;fe

Dio , ;

ibettatis a

Oftenditut ex S. D; modus fuaviffimus ,- acplane

ncgationis

- angelicus;imó per omnia divinus conciliatio-

tii

nis libertatis humanz cum pr-æfata ; Dei

Obf ex

pr;gmctionc 'Thom.

net;litet oi

dilpeufabi

Frbïaäfät pr.imö.- accv*idcntcr'o&eääitur ex ,'am

fantall;q

dictis & ideliter relatisS. D. textibus , inS, Scti ptu.

£a clare fundatis ; proin contrarium aflerere , vide.

fente, qui

t Ke t

tur effein facram fcrip. injuriofuna tefteS. D.

temilladi

Probatut fecundo : inlevem aerem fufflando 0-

tit'à Deo,

mnia adverfariorum plaufibiliaargumetita ex puro

Tibertate,

plano D. À. omnia fundantur pracipue in hoc ano ,

locfoliD

quod videatur modo diyina phyíica pravia "ad

fetatutac

quemvisactam liberum , omnino incompoffibilis

titüra qi

um actüs libertate ; fi (cilicet (it motiotalis , quam

foredierg

nec voluntas prolibitu poffit habere , nec jam ha-

Ob ;

bitam removere à fe, neque etiam negationem ac-

Thtin , f

tus , ad qiem daturà Deo , eiconjungere : ex hoc

atbf

principio , aiunt adveríatii ; equitur neceffitas ante-

Dece(fciti

c'ed&ns i quqdfusï: paílim probant, & rnír& glorian-

didls [tes

tut in S, oftco Anselmo ,. fedinaniter omnino ,u-

ti patet ex ejus lib. deconcordia Cap, 10; tantüm e-

lfl' a' 4-- I(

him loquitur de neceífitate antecedente , . detetmi-

genthP.,j

natfte ad unum per modum naturz. Deinde aiunt.

di (

Vtri Duy,

defttuitut ipfa libertatis quidditas, qua requiritut

in fenfu compofito omnium prerequifitorum poffit

?lllf qum

uis eque uhum ac ältf:mm &c, imó nimis temere

Ht ij

&u

22

LE T

audent afferere hanc effe ip(am Caluini fententiani ;

i C

imó fic publice argumentantur ; motionem præfa-

tam docuir C:lu. eandem docent Thom., ergo.quafi

veró hxreticum fit qüidquid docent vel faciunt cal-

II

viniftz ; (ed ego & conrrario.

Dico , przfatam motionem eílecaufam | omnís

libertatis actualís, ejafque negationem efle caufam

y agl

negationis]

xciliatio«

tia.

ibertatis, pro fgna -igitur intellizen-

i Dei

Obf ex S. D. r. quod omnis actusliber [ imóge-

neraliter omuisactio agentis fccmudi]depcndcat Ine

"

difpenfabiliter & à forma-agentisliberi, tam füb-

r ex j

ftantiali , quam accidentali , rata, firma , ac perma-

1S, Xctiptt.

tére , vide,

nente, quim etiamà przvia Dei folius motione vir-

tuofa &c. utaffatim often(um eft ex D A, motio au2

:5 D.

tem illa divinz accomodatur femper naturz, cui da-

fulando «

tür 3Deo,itaut agentia libera participent eam cum

liti x pufo

libertate , neceffaria cüm neceffitatetefteS, D. &

i hocüno,

Hoc foli Déo competit fic movete , quia ille folus o-^

putyi d

peratur ac operari poteft in omni omnino ageéte,tam

)mPOHIbIhS

natura qüàm vo/untate , eodemS. D. tefte

ulis, quam

formiter utriufque naturze.

nec jat A

Obf. 2. quod divina voluntas fit agens fortiffi-

ationém aCe

mum , ficquelequitur eam effectus non tantüm quo

e : at

24 fübftantiam ; fed etiam quó2d omnem modum

e(fiasantte

neceffititis fcilicet velconungentiz patet ex' fupra"

jrà glor-

dictis. Item 1. p, q. 19. a. 8. o. Ttemloco citato q.

otnibo 8«

2,1,a. 4. Item de Ver. q. 23.2. f. o.Ttem 1.. contra

y tamte

gcntC;p..S 6.& 3 contta cap.94. In Coroll; r,ad ann.

dift. 47. d.unicai4,&c, Ttem quodl.II.a. 5. 2464

inde alult 5

vero Detms ad complementmm €$ . decorem untverfe

" fcquifi[ üc

vult quedam fieri contingenter ,quadam neceffari ,

pranpo

jmisiemete

$deo quiäg;dæm eæäilzm aptavit caM[as neceffartias,

al

704

2530

à

qiia deficeve mon poffant,ex quibus effetims de neceffi-

] aificaione

tate proventunt quibu[dam autem. aptavit: cau[as

$D. pQ

coritingentes defetlibiles , ex quibus effctkbus conrin-

hispræmiifl

gentes eventumt. $. D. 1. p. lococitato Item de Ver.

tudinemda

4d voluntat

loco citazo Item quodl, XI. loco citato Iteai quodl.

XIIO 2' 4.

cam vittuof

Obf. 3. quod neceffitas vel contingentia effectus

DEOM Ph

nonattendatur penes caufam remotam , fed proxi-

OPman |

mam. Dever.q. 2:a.14.ad s. effectus fequitnr ne-

adhuliterx

ce[[tatem caufe proxima , .. son tamen oportet , quod

tutem volun

fequatur neceffitatem cau[a prima s quia potefl impe-

efiedu,

diri ex cau[a jecuada. . .[unt enim effeclus | qui pro-

Dicmgit

adversrion

ducunturin generabilibus & .corruptibilibus per

mottiin corporum ccieftium L C aontingmte.c »

tis (cilicec]

propter defetlibiltátem virtutii naturalum ,quaAm-

movente

Wis mottes cazli fit femper eodesm mado fe babens,

vittuofi,in

leml.c.ad g. fifitpoffibibtas ad deficiendum $n

D. À do

cau[a fecunda,,eff etiam eadem po[fibilitas defictens

terperinte

3

diin effeila

quamvis cau[a prima deficere non

tlbiüïer, (

pl.

144DEO

I:em l, c. q. 12 .3. XL 0. otznis effeclus ii neceffi-

De vittuo(a

pate CÓ contingentia [equitur cam[atm proximam C$

ttrjifüps

son caufam primam.

gutia um

Item 5. contragept.C.72. ex caufis proximis ali-

etam v

quieffetlus dicuntur nece[fari wel contingentes , non

ttYtiobie

dutem ex remotis eaufis. , namfruttificatio planta

eft effethus Contingens propter capfam praxz'mam "

Quem pter

qua c[ft vis germmatvva , quapotefl impedir: €9. de-

lntte f

ficere , quamvis canía vemotafol , fit caufa ex »t-

« DEQ

ceffitate agens,idem habetS. D. 1. contra gent.c.68.

edumy

N. 5.Item C. 86. N. 5. Item opus, 3.C. 139. &

lisitpeti

leq. efféélas neceffarii tjel contingentes. dicuntur

diteilm

fecundum: condiionens — proximarum | cau[arum.

i epredi

S. D. probat hoc eádem ratione;ut fupra defrutifica-

PIOQtepre

eü

231

[ dä weff.

&i ficatione plante. Item quodl, XI.2, 3. confonat

Vit: Gf

S. D. 1. p.q. 103.2,7. ad 3. Item q. 116. a. 3. ex

lus conig

his przmiffis Jam patet quod a&us liber dicat habi-

emde Vet,

tudinem&ad objectum indifferenter propofitum,&

teaiquodl

ad voluntatem liberam , & ad preinotionem phyfi-

cam vittuofam voluntati inexitentem ; íeu ad

tia efiedus

DEUM phyficé premoventem , ac in voluntate

d ptoxi-

operantem talem intentionem , feu virtutem , quà

Q*quitnr int.

actualiter agat , queque (it mediumconjungens vir-.

aor:et,qkad

""

tutem voluntatis id eft. ipfam veluntatem cum fue.

POMW impte

effectu,

r| quipro.

Dicoigitür;grandc fllud myfterium , aboculi;

blibus pet

adveríariorum hujuíque abfonditum , . conciliatio-

m'ngeum ,

nis (cilicet libertatis crestz cum . Deo phyfice prar»

lii ,qwm-

movente , przdeterminante &c. huju(que motione

bt

vittuofa, inhoc confi(tere (ecundiim puram',plgmm

friendum H

D. A. do&tinam, quod a&us voluntatis indifferen-

77 d:)ïtim*

ter per intelle&um obje&tivé motz, ab ea exeat mues

defcere t

tabiliter, contingenter, liberé; patetexart. meo

24.à DEO autena przmovente Xc. ac ejus motio-

TE

ne virtuofà immutabiliter, neceílatió, inevitabili-

wimám

ter ,infuperabiliter &c. cum ergo effe&tüscontin-

gentia (umatur penes caufas proximas, manifeftum

«ximi d.

eta&um voluntatis phyíice premotz ub — indiffe.

gmh'q "m

rentia objectiva judicii efe liberum; unde fub infe-

u p

ro, quodvoluntas poffitnon ponere adum , ad

quem praemovetur à DEO , prout actus fis eft 3vo-

rauittilt - y

ln & d-

luntate , fecus prout e(t , & exitab ipfa premotione,

au/d n »

feu DEO premovente, Ex quibus fponte fluit,quod

zgcnï,c»6 h

effectum premotionis feuDei premoventis,quà ta»

lis impedirenonpoffit , quia tantüm pote(t impe-

.ClU?'&

j dg(tl?lf"

dire illàm prout e( effectus voluntatis , & prout ab

Mu/;irfm,c

ipfa egreditur ; fecus prout eft DEI przmoventis,&

prout egreditur à premotione,

t

a

PA

It

225

; Tra patetulterius ex S. Aug. decotrept. & eratia

confcqucnf«

C.1 z-ubi ex clamat ; (ubventum etfe bumanz infir-

Quscomie

mitati , uctaminfupecabiliter & in declinabiliter

tionem ad?

ttraheretur. Itemlib, de gratia & lib. a1b. Cap. i

mora(ficen

docet ; DEUS facit , utfaciainus ,. prabendo vires

eam prem.

toelleeii

efficaciffimas. coníonat D. À.q. unicá de malo ad

3. videinart. meo 18. Denus movet voluntatéza

elictuseja

[ad

electionem ,uti clzrfcï: pstet l, c, .. Item ex ft2tu qua-

riaterleui

ftionis, &ex obj.s. ummntalilter , propter effica-

[us co hpol

CIATA ViTEHELI HO Vex Ls , quadeficere non poteft. ,. fed

fotmatim

LtAmen propter gaturam voluntatis mol& , non induci-

titD,A.O

&divil Ex

tur neceffitas ,]edmanet hbertas. S. D. Ivem 1. 2, q.

10.2.4.ad 3./5 Deus movet voluntatem ad aligiid ,

lt 1,C01

n

A

épapo [ ;bile eff buic pofitwoni| motieni, | qued ad sllud

"um cf/f-'n

Hs

TM

voluntas non moveatur s mon tamen eft impoffibile

T 1 6

fimphciter s wnde non [equitur ,quod voluntas a Deo

G Cf

ex neceffitate moveatur S.. D. ettenim tefie S. D,

i s.

Virtus ii

P

l

aid ,quod facit Deusinre perillsm mo

excluderse

tionem fuam ,quo actualiter agat , eft mediuim con-

1195 D.

jungens Virtutem agentis ratam cum fuo effe&tu&c.

excdluderec

aperte ergo infinuat $. D, quod noripoffit deficere,

tmntim,

nec impediri divinz motionis virtuofz effe&tus , in

Condà jj

quantüm eft à Deo movente, ut pote qui movetim-

19" Ilattira

matabilitetpropret. efficaciam fuse divirz volun-

Uthüc um

tatis , & per virtutem feu intentionem moventem ,

etet,

qua deficere non poteftab eo effectu, ad quem cau«

RC(Fcng'c

fandum daturac imprimitur previecreaturz à Deo;

- Micellrasa

cum quo tamen optime cohzret,quod impeditipof-

Penes Cf

fitac deficere;prout exit à voluntate;&proüt ejuseft

P'émoyen

ex eo fcilicet,quod hzc coformiter fuz natura mota

E Ciufa f

fitàDec,fub indifferentia fcilicet objectiva judicii

Wà Hopofi

cuiqific þ.a beat fe indifferéter,&ad uttülibet;poteft

ho falfa Y

Cone

Md 3, p

233

n.& tutia

COxlfcqtïcntm'conjungerc carentiam actüs fui &effe-'

Imape'igfir.

étüs cum feip(a mota;dum actu infe ha bet premo-«

&Clinabiliter

tionem ad actum fuums;non tamen ut cedaplicative

» C&p. l.

motá (ficenias potfetco njungere carentiam effectüs

Dendo vires

cum pr&motione ad effectum , & per confequens

i de malo ad

non etle eifectüs cum ipfo eftectu;cum Præznozio &

ntatan [ 2d

L

effectus ejus infcparabiliter eradiantur |'fed: mate-

xf QUi

rialiter leutpecificative mo:á;nec hic eft proptiefen-

fiptet i.

íus compotitus ; nam ad hunc requititur unio duarü

1 pL!fj j fed

formarum fimul & femel ia eodem fübje&to. Videa-

n

tür D. A. Opuf;39.C. s. de Fallacia fensüs compofiti

liem 1,2,q.

& divifi.Ex his & fequeutibus l:quet mensS,D.dum

77 r;:"i,;z:izd,

ait 2,conira gent. C. 56. qz:aa' ex ratione;»räncipza-

d ad iid

1

rim ejffentialiura rei cäwpemt » abfolntam uece[fita-

7

A

"Á

hm

j

hl

Lem ain emnibus neceffe eft babere.. Yem 1. contra

u àDe

Gent. C.$6, abfoluta ucceffitas excludit costingen-

m telteS.D.,

tium.5.D. ergo ifta nyotio (objicit quidam Exi. D. )

rilzm mo«

excladerat o:imnem contipngentiam , quod eff con-

»editim Colle

!

tra 93, PD. fed nego confequentiam ; aliud enim eft

o eficdult

excludere contingentiam;sliud omnem cantiPecen-

[c deficrt,

tiam;ptimum docet S, D, fecus fecundüm. dicit fe-

Afehus , n

cundo idem D.Exi. fi motio divina ex fua effentia

j movetiltt

feu- natura: deberet habere conjunctum affenfum,

ribg volit

utique confenfusabfolutà neceffitite contequi dé-

ioventett g

beret.

jquem &v

Reípendeo 1.n, confequentiam,patet ex S,D. quia

u à DtOS

neceíiitas & libertas actás no f(amitur nec attenditut

apediijoe

penes cáufam remotam,fed proximam,Deusautem

yoüt jf

praemovenseft caufa remota ,' cauía veró premota

strz o

eft cauía proxima, Patet ex art, imeo 23; unde dics

j j

ta propofitio feuobjectio prout jacet , eft omni-

Jibepott

nofalía, ac neganda. — Patet ex. I.1.q. 1 0. art, 42

coti»

ad 3. pauló ante cit. Refpondeo 2. íicuríus De-

tri ex fua effentia deberet

! habete conjunctum mo-

P

$

tum

234 -

tum, utique. motus abfolutá neceffizte. cenfequi

Jutio p

edite a

deberet? Sed quis hoc negat ? ergo tollitur omnis

pe; prim

contingentia in motu, N. confequentiam ;; pet

ordinem Ergo adcuríum , nulla e contipgentia,

connedit

fed abfoluta neceífitas , per ordinem ad Petrum

cjus;confca

e& omnimoda contingentia,ac nulla plané neceffi-

tas, Si

ponete;

ipfacont

Dicas ; curfus hic eft in poteftate Petri,coníe-

fepzrabilis

queriter & motus;fecus et de premotione ; confe-

tüs datut

quenter fecus eft de ejus effe&us , — fi infepata-

ponere ip

biliter connectatur ei, Refp. ex S, D. paffim fpat-

m pofi

fim citato, qnod licet pcemotio DEI virtuofa non

dictit ipf

Íit i hominis poteftate,effe&us tamen eam copíe-

fe corce

quens cft in poteftate; tum obindifferentiam ob-

tà motio

jedtivam judicii , patet ex art, meo 2 4. tum ideo,

teductio d

tis,

quia hoc (oli DEO eft proptium operari in quali-

bet te , movendo ill. m ad actu agendum con-

Ratio|

formiter füuz naturz,

Unde meritó bzc fenten-

tione tant

tia tefte Sylvio eft damnata. , vel faltem damna-

quinim

ri debet: | quod ex inimpedibili per neceflatiam

Qneptoxi

fequitur confequentiam , boc inimpedibile eff &

eiuliso;

neceflarium , quia omnis 2&tio creata feu necelTa-

tisDELa

tia , fÍeu libera ex premotione DEL virtuo-

D. &dfä(

fa in impedibili per. neceffariam fequitur confe«

Ui5 poffe

quentiani nti patet ex D. A, nec tamen omnis eít

frout eft

inimpedibilis & nece(faria

]

*

Ícilicet. m plici-

dlCi » QU

tet & omni modo feu fub omnitefpectu. . Pulch-

Wl DEU

r& D. A. De Ver. qu. 12.att. t 1. ad r. xibilprobi-

QuttevS.

bet aliquid vseffe per accidens alicui per. [e fumpto ,

düc ted

quod eidem per fe inefl.addito alio.ficut homini per

quá (

accidens tneff moverüper fe vevoim quaut'um eld cuv-

Yent. 91 D.

Pt

ld [2

ibl

Ratio

13j

te confcqui

Ratio primacur voluntas poffit & non poffit im-

l'itar ompig

pedire actum fuum fub: prafacta duplici habitudi.

lam ; p

ne; prima epnim eft,quia voluntas de fe non magis

itibeenti,

conne&itur cum illo effe&u , quàm cum carentia

lad Dettum

ejus;confequenter fit , quod debeat illum poffe noa

bt necelfl.

ponere, prout ejuseft, & proutexiteffe&ivé ab

ipfascontra veró cum Dei premotio virtuo(a fit in»

Jeti eonfe.

feparabilis 3b effe&u voluntatis , ad quem divini-

1€ ; Cohft-

tüs datur ;

hinc non debet voluntas pofll': nomn

j inlepatte

ponere ipfum ptout e& effectus premotionis ,

):Himfp:r--

cum pofitio a&üs & elfectüs in obliquo ingre-

trtuo(a nort

diatut ipfum quidditativum premotionis virtuo-

em copíte

fz conceptum , «eft enim eflentialiter — divi-

entiam ob«

na motio virtuofa,applicatio , uíus activus divinus,

um ideo,

reductio divinaactiva teíte S, D. ad exercitnium ac«

tüs.

"

t inquzli-

lm Cotte

Ratio fecunda eft ; quia in tantüm,& fub ea ra-

ac [enten

tionetantüm , debet effecuis impedibilisetfe , in

m domna«

quantüm eft à caufa impedibili & contingenti , eà-

ecellrtm

que proximà tefte S, D. fed folüm noftra voluntas

libl e &

efttaliscaufa ;; DEI autem voluntas efBcax;ac vir-

eunecelae

tus DEI moventis,eftomnino immutabilis tefte $.

E| virtüo«

D. & deficerenon potens; ergo debet noftra volun-

iur confee

tas poffe ponere non actum,prout ab ipfa eft,fecus

omnis el

prout eft effectus premotionis , ficque non poteft

fimplice

dici , quod exhoc voffit inpedire premotionem,

l PUICh-

vel DEUM przemoventem ; quod rursüm clarzli-

77 prohi-

quetexS. D. 1. 2,.5i Deus wmovet [ id eft active re-

dücit reductione virtuosà | volwmtatem 44 al-

i /WPW j

ii pf

quid ( id ef v, g. electionem) ssspoffibile eff buie

T

poftioi ( . divinz motioni ) 4swed ad i[-

dud veluntas nom moveatur ;

non tamen cft im-

pofftile limphester ,. umnde. som [equimm .

guad

futo !

l

236x

720/2 volantas a DEO e

x aecefitate movearur 5 S.

endens. &

D. Vides ergo quod

cum motione virtuoía di-

quiti hb

s

quid2 ,

vina ,

nmoventie v—oïuntaæm ad elc&ioncn*: V. gc

ftet- , exiftat. ,& neceílarió conjungatuc.ipfa vo-

ligc m

libez rep

luntatis actio v. g. eledio

, fimpliciter tamen

impoiiibile non eft voluntatem

non

move-

cise pat h

ri ad electionem. . [^. ftanté jam ac receptá. ino-

fe lecundi

tione prazfatá diviná in. voluntate d quia fcili-

vetati.

cet electio ,

rout eft à voluntate , exit muta-

tüs ic iti

biliter, libet&, defeGibiliter &c.

qniz movetur

puetur m

à DEQO . per motionem

illam.conformiter fuz

pcdiri pot

naturz tefteS. D. additS. D.suede nog fequitur . &c,

more Chr

Quia libertas.in actu defuritur penes caufam pro-

PIOU[ [2

DEUM

ximam , fcilicet voluatatem indifferenter à Deo

nexone li

niotam tefteS. D. non penes DBIcau(alitatem prz-

be,. D

cise ; aliis cum omnia przmioveat per ceofalitatem

virtaofamad actum;omnis actus foret liber, Quid

&c, meré

?

quaío clatiüs;

[Í

dinem ad.

$i

. ,

Vidé . plura. in art, meo ;8.

menhabir

&

"

bertatem

* Petas axic*rgo cic&iæ, prout eft effe

us prem o«

tionis,Gtlibera ? Refpondeo quod fic ; necelfe eft e-

meit pof

ciïtnt!alcn

nim,quc—)d effectus,qui liber e(t , prout eft à nobis,

fitetiam liber, prout et àDEO , ejuíque:caü(a-

Dmnipote

litate , sliis non daretur cauía prima libettatis a-

bli) («

Qüs. Yoterim electio non eftlibera prizecís? hincgy

Btoponibi

gdcd— fit à premotione :5 - fed quia eft à pcamoes

.

luper dici

tione votuntati congruá.

Si inftes

5

non eftim-

tegulabie

pedibilis, prout eft efe&us prenmotionis , . &ab

iti i

hac;ergo etiam non e(t libere , prout eft &c; Refp.

Ttür ad [

N.confequentiam ut enim actusdicatur , & fit li-

Dtclicati

ber , etiam prout eft à premotione, five tua; tes

lisdtzb(.

fpe&ucaufeprime , tum fecundz , fufficit quod

p

pedu obj

?

ratie

CRtento :

Qlc ;mpediþihs ; prout eft à caufa fecunda

evidens

e

257

tdhhr s 'S,

evidéns. e(t

3

quia

impedibilitas ac- libertas,

attuoa di.

quam- habet. hujuímodi actus refpectu caufz (&-

lonedd .0

cunde.,. oritur à cauía prima ,

»atet fnpra in

*

mqüvæ

lhoc meó arc in Obfi 2. Sicqvc c-'c:ï

xet etiam eífe

^-

Jtet tamen

liber reipecta cauíx yriuue hoc . i

plo.,

& prae

AMDOCQO

'ry-xm-ï

on movge

cis& per hoc , quod ii

P

ibilis eft tefpectu caü-

^

Íx Íecundz ;

( ('P[& (f10«

neque. inintelligibile eft [ ut ad-

quia (eil.

veríarii volunt ] "quod; idem indivifibiliter 3c-

exit mula«

tus fit inimp, & impedibi

E

]

is

D

E

f icilicet com-

^

l movetur

páretur ad, diverías cau

[as

3

quarüum una-im-

*

rmiter fig

pedici«poteft ,

& non alteta

L

patet in -

more Chrifti

3

ipíis etiam adverfariis teftibus,

?3:4:!10 &

[

l

m PFO-

prout termninatur ad. creaturas

3

feu. etiam ad

5

ut conunexuüm cum ctreaturis comi-

mnäDw

titem p

nexione liberà , fic enim impedibilis eft. & li-

smmæm

ber.

Patet etiam in hoc

.

voluntas ,

clectio

&c, meré poffibiles , habent neceffitiam habitu-

ibec, Quid

, m 1j

dinem ad DEI omnipótentiam , & vicifIim,nec ta-

menhabitudo hzc neceí[2ria defruit in iis li-

[1

voluntas enim

us prn

moe

bertatem ac impedibilitatem

3

«ctlieelt-

mere poffibilis eft libera non per babitudinem

eflenualeto & abíolüte neceilariam & divinam

rnï ä !)D'C'isi

omnipotentiam (idem eft

de electione mere polli-

[que catle

ibrtutis *

