itr, iaque

efl a utrumlibet, mbil. fegustur , n

/fi per atiquid 4-

ltud, q40d determinat ad usum.ide

um a,

^

m docet. L piqe

tillum mo-

19:3. 3,ad, .

r ficqutta

Lf Firtus inferioris agentis: dependet avivtute

| :&uaiiter]

fupersoris agentts imquartuma [uperius Agens dat vir-

veffedtu, u

ptuten ip[am imferiori,velconfervat eam vel applica

tonhacet

eam ad agendum ficut avtifex applcat iuffrument um

[« hac ptt

ad propraum effetlume cti tamé mterduim forwam von

LL

dat , uec conferoat, fed dat ei foluss motum ; oportet

Ilibiliscon«

evgo quad atdio infertoris agentis, non folum fit ab eo

opcmionc

per virtutem propriam , fed peü virtutepma ominum

tietgo i«

fupersorsm agenium y agit euim in Viriute omninm

rcti, &'nnn

€$ ficut agens anfinium tnuenitur. inmmediate alli-

um ii

VHPS LA VITEAS Drimi agentis Inyeutiur tinmmediate

yoveti d«

atliva ad P,:"oducendym cfl;:&h'?n, TIYIUT entm (n-

fimi | agentis non babet,

auod Pradzcat bunc effetturn

Je potcntia

ex fe,fed ex virtute [npeviovis proxtgi Agentisr.. ft -

, iliosentm

radis li

€ut ergo non eff mconveniens, quod vna attio produ-

4Ctinem ,

catuy ex alio agente ,. €8 ejus virtutes fic non eff $n

[; qEïOd CR

conUeniens quod producatur idem cffeílus ab Uiiferi-

ori Agente,C$ 4 DEO, ab ntrogue inmzseciatà, licet

, moret à

Alio Cj alio modo lib 3.cip.7o.

IHeoautem immediaie,fed alio& alio modo quia à

I

cau(a fecenda infima eit immediat&: immediatione

4

!

fuppofiti F'quia- nul

um aliud mediat,alias infi-

r5a

$

noneifet | à DEO iumedist? immediitione

mh/M» WP

Ud, Wdf /

virtutis; quia inter virtutem divinam per motum di-

vinum caufz. fecunde communicitam intrinícce

[ihi! ff!& i

st

pro prioriad hujus cooperationem& inter hanc co-

operationem nullaalia virtus mediat, Patetex art,

hy[ d. $

WMW,"

t3eo 16. & opus. 3. cap. 3 1. £ omni. ordie poten-

"d

,

diarum €$ atluum 7uad eff prius

eff poten-

tiale

*

6o

BalevefbeHin fequentis, &iultimumeft eompletivum

d pl

pergi $.. D, L. c. parer AMUtem ,quod non idem effe-

i nf d

us cauja naturali 84 dvuima virtuti attribuatar ,

teu, i i

quefipartima DEO partim à naturali agente fiat,

Vintutit, f:

Jed tatus ab utroque [esundimaliuns modum ,. ficut

wujn r

sdes effecius attvibuttur totztt infirumento, 6d prin-s

af fan

tir od at

€tpali agenti etiam rtotus.S, D,

Viluniat:

16.50/4s D EUSpotefl movere voluntatem per mo-

eluss. agentis ab[qne violentia, binceft quadprov. 1 1.

j hf

dicttur. Cor Yegus én manu Dosuni ,6d quocunque

snxidium,

Voluerit , inglinabit . alud. Phbil. 2. DEUS eft. ,

gendum, a

qui operatur n nobis vclle€9 perficerepro fona. vo-

edmenf)

[ntate, lib. 3.c.88. pergie umenediate.cap. 89. qui«

qmddzc:m

v1A72 Ueràó 05 intelugentes qualiter mottess volunta-

/;Mtjf/ll D:

ts DEUS in nobis causare. poffit abfque prejudicio

trabienm

Lbertatis voluntatis comatifaut. has agtboritates

dentw, l

Nfpot

smale exponere , ut [culcet , dicersnt, quod.. DEUS

cap.it n nobis velle €9 perficeve ,suquantum dat no-

if

bis virtucegs volendi, non at.emfe; quod faciat uos

himigi ad

vVjelle bac vel ilnd, ficut origenes expoutt in. 3tio peee-

mfruger

& bon ,liberum avburium defendent contra auiha-

Yátientsca

vitates praditlas... quibus antdem [fc. vérbis orig.a-

WALTUT

liocumque | refsfitur evidenter - authoritatibus $,

60 at ope

fer:ptwva 5 dicitur emim 1:. 26. 0mnia opera no[-

L ipfu;;

rA opevatus es ia wobis domine : undemon [olum v:r-

LT

iutem. velendi à DEO babemns, fed etiam opera-

O nrous

ponem praterea boctp[uzs, quod[alomon dicit:

aupitgr, ;

quocungue volyerit, vertet. ilud : offlend.t non [o-

lum n

lum divinam | canfalitatems ad potentiaum | volum-

Pf"f"mcz

tAtis exte nds, fed etiam ad. a&um spfus.... DEUS

d* h

wow folum dat rebus. virtutem

3

fed — etiam

&c,

n4/a ver petefh propria wirtute agere. ,

»f

$. 4

agab i» vuriwte ipfwr ,

&t ofupre offenfuma

fire &

ej,

;

*

61

omy/nim

eft ; ergo boro non poteff vnvtute velumtatis fbi datá.

d e')f:.

nti, nif in quantum agitin Virtute DEL . lud aw-

itbuatur

tem , in CuJUs vivthte agens agity eff cau[a won [oirims

Apeit fat,

Vartutis,fe d ettam acl&5, quod in artifice apparer ,im

m , feut

eujus Virtute agiz infivumentum, etiayo quod. aó hot

artifice formam non acctpit, fed [olim ab tp[o appliza-

£ur ad atium; Degs ipitur of caufa nobis ,non foiam

t pcr It«

Poluntatis ,[ed etiam volend:.

17« Poffet autem vderi alicni ,quod per divinum

!Mprow. M.

| quitumu

anxilium,atliqua coatto bomios voferatur ad bene &«

EU5 d ,

gendsm,ex boc , quod diélum eff imemopotefl ocnire

t lt d

ad me,nifi pater,qui m fit metraxertt s m.C ex boe,

guad dicitur Rom.8.

i5 fpiritn DE! AQHRIHY , gí

pb

»

i vohentte

funz fa. DEI.€8 Cor $ C haritar Chrift urger not

$

T

trabà enim $ agi C urgericoatitoness mportare 9-

i

qibontatel

&enzur.l.c. Cap. 148.

u- DEUS

RefpondetS. D. boc autem — efje vernm , ma-

YU YT

eiifeft 2 offenditur, devinum. auxilsum fic sntedio: tv

d fmmw

bomini ad bene operandum adbiberi ,| quodinnobss

" 3tiope'rz-

nofira operaoperatur ,uti prima cau[a operatur ope-

atra qti

vatienes can[aruu [ecuudarmm ,C$ ageni priscipale:

sibisonge

eperaiar aUtonem inflr amenti.,. Cau[a antem prima

vitdtibit $

cau[atoperationems cau[a Jecunda fecundum . mo-

1 oy:m LL

dum ipfus:ergo C9 Deus can[at in nobis , woffra ope-

ra fecundàm modum nofirum ,quieff ,ut voluutarté

sf"(um Vre

.

u opei-

Q3 non ceadé agamus

L

non evgo divino auxilte quis

o ditit:

cogitur. 3. Cont. Gent. c. 148. & l. c. drveum a.

vilium non excludit à nobes atitm. Foluntatis , fed «

44 ]

tl WIW'

pfmpracipue facit in nobis ,. unde C zdpoff. dicit

;!.n DEUS

Phil. 2. DEUS eff ,

«&c.

qus operatsur in nobss ?elle.

i

j WM",

18. dMotio moventis precedit motum mobilit va-

M. s

"

tione C causá .. ampo[fbileefl ergoe[fe aliquem ve-

, if

tjh

G vvotuma i ipsa | animá ] quem mon prevernia

ao

6 2

acito drvina, unde €d ]»a g« dicitur. Sine me mibil po-

f

p 4

tefli facert ... epertet , quod ad beue volendupa e$

quidim h

operdnaum, bomo divino praventatur auxiliol.c. C

*

194«idem docet. 1. 2 q. 111.3.2.82 3j

.

TTE

19- Cumi ipfe D EUS ia onnibns opevetur , €4 pre

q 10j*

TP

fno arbitvio voluntatis.., ad ejus providentiam perti-

mportat l

net, ut Cat/as defetlibiles quas4oque frar deficere. ,

quandoque eas. à defellu cünfervet.. l.c, C:9 9. in

inte!b'gm |

hine,

1110

IN TA

CONSONAT. PER OMNIA IN SUMMA.

7!7!1!)'!!1/?' ?

?W LTA

10.(( ) Zne quod movetur , oportet ab alio move-

pf u

vuity 4 D.

Tl« PH0VERELA [ecunda non movent , vifi per

boc,quod [(unt meta à primo mavVente.. Sicut bacm-

dioma g

MUAET

Is non movet, nft per bec, guad eft motus ATRABH.Y.

Atmelle

D. quaít. 2. artic, 3. 0. conlonat opus. 1$. C. a. ; ex

ariít,

dcaDEO

d Jno la

A. Movens motum babet vationem inflrumenti,

quod agit m Virttte principalis agentis ( Foluntas eff

apiaom,

movens motum. de Ver,q. . a. 10. I.p-q. $9. a. 1.

dzm(& w

ad 3.) 1. p. q.70.a. 3. ad 3.

nem diving

22. Ferbum illnd AApoff. ( Rou. 9.noneft voleuti

sgendi ,J

€c. ) non fic eft intelbsendumy . quafi borzo nou velit

W)chunq', |

yina motr

€$ nancurrat libero avb fed qHia liberum arb, ad boc

noneft (nfficvens, ntfi moveatur C2 jnmvetur 4 DEO. 1.

AT IT

P- d. 83. a. 1. ad 2. Patet autem ex num. 1 3. & ex to-

15. u

to art. ineo 1. quod illa motio DEI fit quoddam te-

LE

cepium tn homine liber? volente , per quam datut

dottt d ,

X

Virtus divina hominiincompleta , quá fit complete

potenselizere, quz motio & Virtus fiunt à folo

Qd vi,

DEO, femperque actioni funt conjunc&ta, ad quam

eliciendam agenti fecundo dantur.

&3. Ó5 fant mMlta ngerzt:'4 erdinata , femper

fecndum

63

2778

fecnndum agens agit. 1m virtute primi agentis; nam

Witdyyg Q6

primum ageni mouet fecundum ad agendum ,&9 [es

ktlli.c, C,

cundima boc ompnia ajuut in virtute ipfras DEL,CS

ita ip[e eff caufaomnim, nilionnm ageutium. V. p

q. 105. $. S.VO- À

etur , Pro

24. Zdd motume ( m[us quilibet quendam motum

Wtf pem'.

at aof ,

spoportat large accipiendo enotum. , (ecundusn quod

motus quidam e[fe dicuntur.

o 699 in

sntelhgere C3 velle ,

1. 21«Q. 109.2. 1. O.),502 tantumrequiritur tr(a for-

aena, qua eff principium vootus vel atiionts, [edeziam

SUMMA,

requiritur motso primi tUentis ; 1deo QHABEHIHCHA -

que natara alz'qrm corpora/i: vel sjözirztudlu ponatur

perfecta, non poce[? m [(aum atlum procedere, nift na-

Pal wwt-

veatur 4 DEO, qua quidem motizo e$t fecundum [ua

t r

Siut báct-

divina providentia rationem ,uon [ecuacum uece[fi-

urämnu.l.

tAtem natura ,ficut motio corporis carleffis...licigitur

Ablio tmtelletlus, 9 CHjMsCHnque euits creats depen-

;5,C,z.,cx

det a DEO quantum ad duo y uno modo ,im quantum

ab ipfo babet perfzélionem [en. forsaam ,per quam

xkz/lrurzz:zm',

agit; alio modo , inquantum ab ipjo movetuir ad agen-

Viuntal :j?

dzm(& pet confcqucns in quantum per eam motio-

(1,,59 &l

nem divinam accipit virtutem previam phy(icam ad

agendu ]...J/c sgitur dicendwm e[f qnod ad coruitionens

sb onentii

-

eujM[cungy veri,bonso indiget divino auxilio l'ideft di-

s u

vina motione, uti patet hoc]. ju mtelleiius à DEO

jarh, ad t

i DEU V.

moveatsr ad attum [utta Y. 3. q. 109. a. 1,0.

a $. IVnllares poteff in quemcunque acinn prodt-

jj &&X

ve, nifs. UirIHLE maolionis divine.l, c,a. 9. o. idem

goddam t

docet de. ver. q. 24.a, 1. ad 5, &. a. 14. 0.

" datut

26. It omnibns moventibns ordinatis , eportee

quod virtns fecundi. moventtis derivetur à virtute

fünt à I09o

primi

, i qun

la/&

qper

[

/mn um

64.

primi moventis quia movens (ecundum non movet

tefpondt;

W a/iqæid Í

nifiin quantum mevetar à. primo. 1, 2. quait. 9 j

art, 5. O.

máofutg

17.Masifefinm eff quod can[a (ecunda moventers,

repighit à

nonmoevtut, nififecundum. quod muveniur à yrimo

p

mevente.l, c. q. 1. a 6.

mioveraur

infoumal

28. Mantfefiume], auod wsnmquodque, quod

exneceilt

perfetlà babes natwram aliquam , vel formam ali-

Íe Íolimex

quam,vel virtutem;potef! per [e [ecumdsim illam ope-

rari non ramen exclusá motioue DEÉ ,. qui inomni

movetcon

naturat$ volustate sateríns aperatur. 1. 1. q.68.2.

ive u eo.

2. o. Operatiautem polle períe , eítpoíle operari

Ineyet HCE

principaliter. Patet d Ver. queft 27.artic, 4. 9. &&

fcq. iem

Ad. 2,

&no d

19. Ex gratuita DEI voluntate bomo adjuva.

(cquznmt |

EuT... $n quantum anima bominis movetur 4DEO 4d

pettonfec

«lignid cogno[cendum, vel voleadutm, vel apendum ,

Ptoram e

€2 boc modo ipfe gratuitus effeBlus in bonine , non eff

illt Deim

qualitas, fed motus quidam animay acius enim mo-

ChCIU, P,m'

Ventis p 7010 6fe moltis , ut dicitur 3. pbys. Y» 2.qu .

fict ton ta

Il0o.2. 2. O.

etiam :l De

30. Sicut Dion, dicit (de dru. momin.) adproviden-

Cundo dit;

£l diotá son pertinet naturas rerut corrumpere ,

W0 , pgr

[cd Jeruare, unde omaia movet [ecundum eorum con-

Ieum art,

eitiogem, ita quod ex cau[is wece]Jartus per motionem

quoit , ;

divinam [eqnantur effe&us ex neceffitate , ex caufi

quompdo

atitem contingentibus [equmniur ejfecius contingen -

Dentg ,

£6. 1 2. q: 10. 2« 4.

Wa

3 1. Ovone agens, cni vefifHinon poteft, ex necefita-

te zmovetar. Sed DEO cum frt infinita Virtutus vefifls

L mi(m) 1

wom potef] Rom. 9. PFeluntati ejus qui refi-

qu Ogl

jis ? ergo DEUS ex neceffitate movet. Folunta-

31. I

écm. lic ebjicic fibi l. c- $. D. ad 1. &

4 Etmuf

ref; pon-

Mi däimgj

65

Wt

tefpondet: eviurtas drvina non folim [e extendit,

qua. 95

ut altowtd frar per veu quam imovet , fed ut etian co

emodo fat,quovonermit natura tpfiiss C8 ideo magss

h tnolentety

repugnat drvina motioni ,. fivoluntas ex neceffi are

271 ;i,mm

moveretir , quod [na natnva non competit , ouazz f

euoveretur beró, pro wt competit futna'nra. S. D.

tiput, qud

in focimna fic ïci*yondcn dift. . mai. omne &gens &c.

ormam alie

ex neceílitate movet ; fiillad 3peus ejaíque motia

auilam r

Íc folàm extendant , utaliquid fiat per reim , quam

g um

movet,concedit : fiultro fe extendapt ad modum,

' z,q. 684 3-

five ut eo modo fiat,

do congruit nsturiereiquam

i

vlleopetdi

movet: negat: & fim

iliter ad mi, iicqueneg:z.t conz

14 0. &

feq.idem habet z. p, q. 19. a. 8. ad, 2, an hon hie

&1n, o, clare docet. S. D. motionem DELper quam

n AJ/'MM-

fcquzntur five neceffarii five contingentes effectus?

lr äDEOäd

pet confequens motio ill Dei ef principium pre-

l agmdnm,

fatorum effectuum : patet ex art. meo 27.quodque

jjnt , Mf

illa Dei motio non potlit efle 2ctio agentis fecundi

q um m

1

elicit, patet, quia omnis actio elicita dependet phy-

f, h z,qü D

fic& non tantüm à forma & perfectione ejus , (ed

etiam à Dei motione & virtute pet illam agenti fe-

;dprwidw-ä

cundo data à Deo , pro priori'ad operationem elici-

yrimptrt y

tam , patetex num, 24,2 j. 28. &c. & pertotam

j euit o

meum art. 1, quid autem fit illa motio divina, &in

r fotiontm

quoft, patet etiam ex, n. 13. 29, && — Ecce

n mll)lf

quomodo $. D. ipfifïima adverfariorum . funda-

j qntingh-

menta , quibus precipué innituntur ad negandami

phyücam Thom. premotionem - ['eó 3uod.c,

e.vrl!"/þ"'.

tollat actüs libertatem |fibiobjiciat , hectamen ea

qud t

admitiat , fed [ ut vidimus ] diftinguat,libertateme

Mä (üv

queoaniuo cum illis falvet & conciliet.

T

j fl

32. Inftat $ D. L.c. 1. p. q. 19. a, 8:8d 3. o

"NT

babet neceffitatem ex priori, eff neccffarium ab[elurà

mpon-

Wti animal myori e[f nece[Jarium,quia cop[Hat x cóna

AT AF ibl,

66

trariüi , fed res create. comparantuy ad divinam

"od $

oluntatem , ut ad aliquidprius , — & quo babent

*

L

cum volumt

nece[fitatem , cum bac condutonalis fit vera

5

gud t f

DEUS aliquid vult jllud eff , omauss autem conditio»

dz/þofutr d

nala verayeft necc/farta , ergo omne quod Dens vnlt,

eft neceffarinm ab[olute ; bhic

bet de vtt,

. Obf, bene; quod prafatum S. D. argumentum

P2

n /:q:

per omnia applicati etiam pofïïc ac debeat divi.

mods cont

nz motioni, de eaque debeat ex mente S. D.intel-

J D ,

ligi; quia efíe&tas tain neceílirii qüäm contingens

tes , qui fiunt ab ulla creztura ; imó omnis actio

9 Micp )

caufz fecunda comparatur «d illam motionem di-

prom]orum

quod & di

vinam, ut ad aliquid prius, àqua habent neceffita-

tem.

purtami

Pstet ex nuim. 14. 2 5.28. 50. & per tocum

meumart, 1. & exart, 18 num,i 4« fed..

reccpumü

.. Refpondet S. D. L. c. ad 3. poflersora babent ne-

vt exato)

seffitatem a prioribus fecundzm modum priorum $

pendeit ;

temidus,

unde€$ ea que finnt À voluntate divina. ,. talem

eitendat;a

habent veceffitatem , qualem. Deus vult ea habe-

re , (cilicet,

Fel ab[olutam, vel cond:tionalcm ,G$

33' COA

fic non omnia f«nt necef[aria - abfolute,

In forma

ibiobici

AMECIR, 0j

fic relpondet S. D. N, Mai. vel dift. quod habet ne-

lF/ à per d

ceffitavem abfolutam &c. eftnecefDrium abíolutt,

'Ulh*dopem;

concedit ; conditionaleo, iiegat.& fimiliterad Mi.

& ejus probauonen:.

mf r

Divisa voluntas r ait $,D,

L,c.0. | quibu[dam woltis neceftatem waponit ;

A,E

f'"f?xmdb

nom amten, ommibus .. ..quod . contingi ob drvind

effcaciam voluntaiss , cum enim aliquacau[a fue-

Itff dgrre ,

R Agund, :

ritefax ad agendum , effetims fequittr can-

$, ergü (

fam,non tantim [ccundium id , quod fit;. fedetiam

Vante,

fecundzm. madum . fiendi wel effends ,. cum

ergo volumtas divina f efficaciffima

]

507

3sErh

fl

gantum [equitur , — quod fiant ea qua DEUS vult

o

Bustione

Ms eá fl:—

p , fcd quod eo modofiant ,. quo De

ríá 'Ulko

ad du

ri 'wllt. S. D. &*1 .ad þl—inn:

EE

dii

i m babent

n 47. q uhicä 3.4:

Iwai f

cm volumtas drvina efficaeiter ompleazar eportet,

um Cnditioe

quod res fiant .€9 eodem modo , quo voluntas divina

d Deurb,

eifpofut . . . . nece[[arió,vel contiagentev ; idemha-

et de ver, q. 25. art, $. 0, rationem dat S. D. «.

P:q. 22. a. 4. ad 3. meceffarium vel COREIBngens ,

:rgumentum

debest divi.

proprie fegquitur ens n quanim buju[modi, unde

e$ Dintil.

modus contingentia , C5 necef'itatis cadit fub provi.

1 contingcn-

Jiene Des , 9 eff uniuerfalis provifor tottus entir;

omois ao

nen autem [ub provifime aliquorum particularium

Qtionem di-

proviforam.

$. D. patet ia evidenter ex S. D.

ntpecella«

quod & doceat prezviam DEI fíolius motionem

X pectoum

phyficam in voluntateliber? operante , pure paffive

receptam fub ratione motüs, à qua pfiyfice effedti-

1771

vé exeat operatio ejuslibera, realiterque ab ea de-

j prionm j

pendeat ; fecundó quod motio illa divinalibetta-

tem actüs non tantüm nonexcludat , fed ad eam fe

Ó M!(?U

extendat,ac caufet,

7717

undim d

33. Confira. q. 3. de pot. 2. 7. ubi ad 15, fic

^

[n jort

fibi objicit S. D. volunta: eff domina f*t a& s. boc

autem. non effet. , fiagerenon poffet , z'fi D EO in

d hgbö[ ])fe

)

sp[à operante cum volumtas noflra non fit domina di-

mabíoltt

litezd Mi

Vin& apemttfani.r,ergo Dens 205 operatur i2 voluntate

no[ira eperante.

N ('Aïls. ,

34. EcL.c. ad 14.. Liberum eff , quod fui cau-

g p

f eft , t dicumr in principio Meta. guodetgo non po«

; il diim

Hft agere ,niff CAMsZ 1m ipfo agente , mon efb liberums

ia [

uitor h

s agendo y [ed volumtas-mofira eft libera im 4gen-

; /,x«mm

elo , ergo potef? agere , nulla alia canfa in sp[ epe-

Vyante.

vll."

um

qum

35 Ex his manifeft? patet,quod S.D.per modam

M

fibi ipfi objicientisiimr ugnet ( primo ) divinamo -

pgjswi

p a f

perationem (fecundo, Utpóte, quz vidctur liber-

E

Saus

n w

68

qufa ao

tatis deftruétiva ) inipfa voluntate ; tertió5 cujus

& applian

«oluntas non fit domina $ quartó ; fine qua operari

d unun tl

nequeat ; fiergo eam neget , triumphabit pubiice

Suariíta. Vafquiüa, Molinifta &c, í1veró eandem

ln

de, ttiümi

affirmet, & cum libertate volunzatis , ejufqne a&tas

allugi vel

Conciliet, utique viucet , & publice plaudet Thomie

t $ D.

fta, Pro folida itaque inrelligentia,

36. Obfer, quod S. D. L. c. o. fic concludat?

fetim n

gi f vl

fimpliciter concedeadum eft Denm operari in natura

ejctu ;

&4 voluntate operantibus , ..non fic. wtelhgendum

eff. | Quod Deusip omnire natisali operecur .quafr.

AE 4l

cu diabr.

res Bauralis gbilopererur , fed quiain ip(a natura

m v 1

velvoluntate operante Deus operattr , quod quidem

t if

qualiter onteligi po[it.offendendum eff. - Scienduri

namaue e[t, quod alliosts alicujid vet , res alta poreff

di pirtiaip

dici cau[a snitiplictter uxomoao , quiairibmt ei

atef n en

ennit al

virtutem operandi..,CÀ bac emodo Deus agit omnes

Aliones natura. .. fechndo s [icat Continuo tenens

g diym

irtutem in e(fesgita e[t cáufacollara virtuti , non

16. übi |

QU

folam ad Feri ficut generanss [ed eriam quantim ád

effe .. . [ed quia nullares per fe ip[am movet,uel agit

370 Adc

n fét movens non motum s tertio yzodo d ettur nnA

Dui i

res effecau[a atlenis altertus , in quanthm movet

uLH

tam ad agerzdum 1 quo non uitelligiur collatia,aut

Vrttit d

een/ervatto virtutis atbvva y. fed applicatiw virtutis

Tutei df

ad aclionem , ficnt bonso eft cau[a incifienis enltel-

W. E

li [ qui etiam. propriam formarm non accipit 4b eg.,

Wralibys

1. p. q, 10 j. att. $. 0. ubi idem per omnia docet. &

Waam f,

j:cont, gent, cap.89.. vide r. 16. Jex bocipfo.quod

M ffd

l&ua!:rfr |

applicat acumen culrelli Ad incidendum , movende

áp[uma .. €$ quia natuva inferior agens , non agi mf

meMplnw

9H0LA - - - - C boe non ceffat , quon[que perventatur

ft,ö'

eus fit

Wt ügmml

ad' TDfmr)) ; Jjeqnümr de neceffitate quod D

canía

"mllt?jq

69

65 eujus

eauía a&lionis cujuslibet rei naturalis , ut movens

quioperari

€$ applicans vintutem ad agendum... quarto mo-

übi ub

do unum eft cauía ablionts alterius j ficus principa-

t eande

le ageus eff caufa atHionis infirumenni , &$ boc mo-

de , etiam eportet dicere,quod Deus efl cau[a omnis

Vonesdas

det L'homis

atiuuis Yei naturalis, S. D. rarionem pramit-

tit S. D. casfa fecunda (ait) mon poref? 1n ef-

conchudat:

feclum can[e prima per virtutem propriam,quam-

^ n nát MT

vis fit Vaflvumentum cau[a. prima ve[peciu ilhug

'tc//zgmä:m

efelus y — fed in quantm partieipat aliquid de

-

»n'::yr:gm]ï

«urtute cau[a primcipalis per motum: ejus 5

cut dolabra non eft cawfa vei urttificiata per for-

Apfuntira

mam vel virtutem propriam , fed per virtu-

zai'guzdfm

umdini

tem artificis , aguo movetur , C8 cam quique mo-

j la peaf

do participat .. iatelligentia nou dat cffe , nifipra-

ut eff in ca virtus divina 5 fíc ergo Deus eff caufa

"1777

omnis alionis . prout quodlibet agens e. inflrumen-

rapit otmtt

ii dentnt

uum) dvViud VAYIMELS operantis. Vide art. meüm

16. ubi fufius omnia ex. S. D. retüli ex hoc L,

u) , T

C1t,

uanem 44

»

37. Ad. 3. L.c. fic habet

.

iM operatiome quá

yttlinit

d ul

Deus operatur movendo naturam , sàn operatur

UL

tratura s fed ip[anatura operatio, ef? etiam operarjo

collatia i

qurtutis divisaa , ficut operatio yafirumenti :/Z per vir-

turem agentis principalis.

qiiriitit

ais lt

38. Et ad 7. Virtus naturalis que eff vebusna-

p d t

, euraltbus in fua in[litutione collata , 1neff eis , ut

quadam forma , babens effe vatum ac firmum in

llà doctt, &

1

watura fed 1d.quod & DEO fit im re naturali , qua

W;pfo,qm

atiualiter agat,efh. intentio , babens effe quoddam

, nirtti []

áncompletum , per. modum quo colores [unt im ae-

YéÉ .

E$ wirtus artis in inflrumento. artificis «

P"W:'IMDW

wei naturals potuit cenferri virtus propria ut for-

u D fï ,

UL

ma inipfaper manens non autem vVis. , quá agit a

E

e]]g

70

effeut. infirumentum prissecanfo , nifi daretim ei,

opeutt i

quad efíet umver[ale principium ejfendi natura . ..

ob fepti

ficut patet ,. quod infirumento artificus conferri n

jim reti!

potust,quod operaretur ab(que moii artisataveinae

It o;erem

turali confervi mon potuit

» $0 operarctur ab(que

b ril

aperatione diviza, Ex bis jam

:

U.

3 9. Inteto ; ergoS. D. docet primóoperationem

rante aliq

divinam,nontantüm in natura operante ; fedetiam

énimt d

in voluntate operante.patet ex o. jam cit, & clare ex

Vr apts

ert. meo , inarg. 7.8. 9. 12. &c. docet fecundó,

hancDei operati

gu.ä. ipit i

oneayquá operatur in natura & vo«

juntate operantibus

ttttoo Q

,nontancüm effe divinam pro-

écvolunit

du&ionem,& confervationem naturz ac voluntatis

o fervet

operantium;led etiam elle motionem ac applicatio-

attifexto

nem divinam virtutis creatz ad actionem ; imo,

ex hoc q

ex hioc quod DEUS caufam producat & confervet,

catineo

non dicitur operari in ila ; quod pulchre probat

vetillud.

L. c. dum ficad é. objicit : so» e/f idem eperari ad

lm eit

rem , C$ operari in ve fedoperatio Dei , quavirtu-

quod ftà

tem naturalem vel facit , vel ime[fe con[ervat , eft

Tet

eperatio ad. illam viviutem conflutuendam ,. vel

tionemi

con[ervandam y zone

53

»ga propter hoc potefe dicé, quod

facistint

US in virtate natnrali operante,operetur.. $. D

4

effe inco

1 INB, quod tatum hoc S. D, concedat : fic enim

] iis p

refpondet : a4 &. dicendum , quad Dess non folim

itmatt

€ft caufa operationts natura, ut con[ervans virtutens

verl. n

natiralem ineffe , fed alizs modis , us di&ium eft.

Quat

$. D. (cilicet in o. in quantüm fcilicet eam appli-

tiotiont

cat ad agendum , movendo iplam ; & quarto modo,

ficut cauía principalis eft cau(a a&tionis inftcumen-

sgttt,

ER

tl , qua prazvium motum ac virtutem imprimit in-

Quin

Rrumento pro priori nature ac phyfice cau-

ialitatis ad hujus operationem celicitam ; . & fic

&vimg

opcratut

àput, [

I

J darttun w

] HAlM/A ,

op eratur

in ipfo ; quod rurfus Liquet ex S.D. ih

obj.feptimà ,

ubi fic immediat? poft obj. fextam

Qufttri nig

jam relatam, fic urget : // Dests sm marnra operan-

L MA YO de

te operetgr , oportet quod operando , aliquid res n*

t du

parali tribuat , €$ aliquid atiu faciat 5 & refpon-

det $, D.ad 7. quod DEUS agendo in natura opee

opcrztion-m

rante aliquid ei tribuot , & aliquid a&tu faciat; ait

tes fedetiam

enim i idquod a DEO fit inrenaturali , quo eua-

it, Kclare et

liter agat,eft intentto, feueff vis T inftrumentalis ]

tet ftcindo,

qua agit ad e[Je ut inffrumentum prinaa cau[e. Da-

natüra & YO«

tet er;o quod Deus non dicatur operari in naturá

livinam pro»

ac voluntate opecantibus,, ex hoc quod producat &

iC voluntats

confervet ; fed quodin iis aliquid a&u faciat ; ficut

capph'czzia-

artifex non dicitur eperari ininftrumento operante,

m ; 1m0,

ex hoc quod formam ei dedit ; fed ex hoc,quod fa-

&confavet,

ciat in eo virtutem inftrumentalem , dum actu mo-

|chrt probu

vetillud ad agendum ; imó,operati in te , eftrem il-

h o;emri á

lam exiftentem fupponere ; quz id in fe recipiat,

*

; gtl

uod fit actu per operstionem,

'nJ/HW 6

Tertio docet , qued per illam divinam opera-

tionem in nstura ac voluntate operantibus , DEUS

f dáuud

faciat intentionem in iis,quz eft visad eTe, habens

Til f« S' ,

e(fe incompletum,nec habens effe ratum ac firmum

: ficenm

in iis prout v. g. habitus econtra habetetle firmum

TL [0/;4"'

in natura ac completum. Uti patet L. c. ad2.&in o.

i r

vetf. ünde quarto modo &c.

DEI operatione f&

um t

Quartó docet,quod fine hac

p ayph-

motione ac virtute nullum agens fecundum poiïjt

uto nodo,

:gcre.

Patet ex o. verf. unde quarto modo

'&c. &

T

ad 7.& ex toto art, meo 1.

moriait ilv

Quintó docet,quod hzc motio feu divina operatio,

z l

-& virtus per eam fa&ta à Deo inre- , quà actualiter

&

n

ceu efficiente , & inagente.

-agat, fint àfolo Deo

B 4

Secufi«

opcrawï

[i

74

Secundo pur& paffive. . Patet T. pats L. c. ad. $,

habeant, i

stet etiam hinc; quia virtus productiva entis ut fic,

Citeteo5, t

e&. foli DEO propria tefte S. D. deinde. omnis

pcrmodun

omnino operatio egentis fecundi,, dependet effen-

nifeli qi

ti literab hac DEImmotione,& virtute, tete S. D, &

tradidoma

fine illa motione ac virtate implicat operari adtu

D. pecmo

agensfíecundum, — DPatet ex srt. meo i. inconfirm.

p modur

argumeati primi , & inarg. , 8. &c. quod autem

4J, V

motio illa (eu opetatio divina in natura ac volun-

pon'ieatad

tate operantibus;(t in ipfis, uti & virtusdivina ad

lt dia

eíIe,facta per eam motionem à DEO,patet ex $. D,

exinin

I.c.o. vers. intellieentia non dat &c; & l;g.ad 7á

im.«gz:mz

pa!.et qtmquc €eX toto art, meo t.,

determimt

Sextà, quod autem voluntas domina no

'n (it di.

BO mati

vinz illtus operationis ac motionis virtuo( in na-

suluntatts,

tura ac voluntate operantibus,evidens e(t; quia pu.

Mai.Volui

r& utramque in f& recipit patiendo , non adtive

L]

Guf ytin

quidquam ad eas concurrendo

L]

deinde omnis

cauf pri

omnino operstio cau(x (ecundae prafaüpponit ceu

eeltiteac

cauíam fui efficientem , prafatam mottonem ac

a mi Sed

vittuterms neutta ergo cadit quó ad fuam entitatem

POHE(' , |

fpectata, (üb dominio voluntatis; non ergoeftina-

qui D

Ctiv« pote(tate hominis habereillam, nec abjicere

Concedit.

eam;quia folius Dei eftdate illam , ubi , & quando

|

Qatfi prim

vult,& (imiliter negare eamimo fineilla praeunte,

Clltate a

nec poteft homofe prepararead eam , potentià (ci-

dilindtion

"

^

licetultimó completá;ut affatim patet ex art, meo r,

Dhita [ulac

Ex his jam mauifeft? vides , pubiice viumphare

nio DEU

Thomiftam ex D. A. ac mifere faccumbere Susti-

M volünra

ftans , Vaíquiftam &c. uti dixiin n. 35. verf. ex his

manifeftà &c. ubi bene.

It ad]) E

40. Obfer. quod adverfatii noftri prefatostextus

it ngfd 42

S.D, in n. j3. & 34, tanguam. doctrinam an-

j 4pplicg

&clicim audeant defendere có(que pro veriffimis

QPWHW

habeant,

3

Cad, 1

habeant , ac mordicus defendant ,cum tamen S. D.

Jisut(c

citet eos, tanquam fu:z doctrinz contradictotios; ac

. omuit

per modum fibi objicientis tantüm, patet ergo ma-

detef[en.

nifeftz quod do&trina adver(ariorum , hic fit cop-

eD,&

tradictoria doGtrinzangelice, quod enim habet S,

t adu

D. per modum obje&ionis , hoc habent adverfarii :

conficm,

per modum conclufionis,

yd autem

41. Videamus nunc quid & quomodo S. D. reí-

( volün«

pondeat ad fuam object. ad t 3. dicendusm , quod vo -

livia ad

luntas diciur babere dom nium [mi aE5 , nom per

e $.D,

exclufionen cau[e prirsit ,. (edquia casi/a prima nom

i. 2d 7,

éta agit in Voluntate , ut eam de nece[fatate ad umurm

detevninet. ,ficut determinat naturam . $ ideo de .

on t di.

perminetio a&ljes relsnquuur im poteflatoraztomis. &2

L]

z inte

voluntatis. $. D. lic ergo refpondet in torma

*

dift,

wquia pl

Mai, Voluntas e(t domina fui actüs per exclufionem

n adtive

caufr primz,negat , c(tdomina &c. ex hocquod

e opni

caufa prima non ita agat in voluntate, ut eam de ne-

.

onit ceu

ceíTitate ad unum determinet

,

concedit, aoilitee

onem t

ad mi.Sed non effet domina fuiactüs, fiagerenota

titstem

oflec: , nif DEO inipfaoperante; non eífec T in-

yveltinas

quic . D. J domina pet exclufionem cauíe, primz,

concedit , non effet domina füia&tüsexhoc, quod

ibjcte

cau(a prima non ita agitin voluntate , uteam de ne-

Tqumdü

reeunte,

ceífitatead unum determinet;negat , & fub datà

ntiá ci-

diftin&ione negat coní, ideo erco voluritas et. do-

'. meo [

mina fui actüs , non quod excludat ab illo (uo domi-

ImPhZW

nio DEUM ,ejufque operationem ; feu motionem

e Süti«

in voluntate [ qwia enimz natura tnferior ageas san

[.exhis

agit nift mota ,€$ boc nonte|[at , quausque perventa -

tur ad DEUM , fequitur de ueceffitate , quod Deus

j textus

fit cauf/Aathwnis cujmslibet vet naturalis , me movens

um

€$ applicans virtutem ad agandum.. c. 0. & ad. 3.18

xifims

eperationt , quA D EUS operatur movendowaturam ,

yibet

j

4208

*

ineoad |

»on operatur nattra |(ed quia DEUS ficagitin vo--

"rt

(437.d

luitate , & fic moveteamad agendum ,

A

L:

novene

e[Lvisinl

do, vimad effePrviam , phy(icam,incompletam,

tranfeuntem , ficei communtcatcinzcinfece ; utta-

e(t Virtu

at meo

menhacíuá a&tione , ac motionef cujus voluntas do

t Ted

mina noneft | eamad unum de neceffitate non de-

ftctint

terminet , ficucfua actionein nacura ac motione

?

de neceífitate.

du&oa.

eam detetminat écontra ad unaa

tioilaa

patretergo , quod tamin voluntate operante , quam

niselicit

& ope-

inoperante. natura, operatur DEUS,

tioil

à &i

tfandoin ütraque opetante

,

facitim utraque

elicitza

intentionem , (eu vimadeffe , quáutraque actua.

&ex$l

titeragat, Quodrurlushinepatet, frcur principals

tvidente

ag ens eff cau[aablunia inflrumenti , boc modo Deus

efl cau[a om;As.

D:ot03.

4

42.AMilionis red natur alis l.c.o.fe3 pincipale agens

1

j

RHJ'WTU

e(t cav(a actionis in(tcramenti

,

operando inip.

hi dzz

foinftrumento Virtutemphyficam , previam,

fhéntun

tranfeuntem , à qua operatione , feu motione in in-

&rumentoreceptiinttinfece , uti & ab illa Virtute

t

produc"ti peteam , effe&ivt femper exit atualitet

Virtote

.

operatioin(ttumenti elicita , aliqua faltem

,

crgo

itiquy

f omiy

& DEUS eft caufa omnis actionis rei naturalis, ope-

Cipitin

tando inipfà re naturali Virtutem phyíicam pra-

viam , tranfeuntem ,à qua DELoperatione íeu mo-

quem

tionein re naturalireceptaintrinfece — ,

uti &ab

tationy

eífectivé

illa virtute divina produää.pcr eam

,

S.D.in

femper , exitaétualiter operatio rei naturaliselicita,

V vens

e Mi

aliqua f2ltem, Mai, eft $. D. Mi.. patet tumextoto

att, 7. de pot. l. c, tum ex meo totoart, r. Cons.bo-

omnis;

na eít. quia non fit preceffus ab una.. particulari (i-

[arnc]

militudine ad aliam

3

(edabeademad eandem.

me[ |

DEUS eni m in omniagente fecundo operatur vim

Vittti

Lflt

ttigc

'ad-ell"c, utiin inflrumentofüo, qua prarequiri

in

:Egitin 0.

ineoad hoc ,utcomplet? fit potensagere; patetl.

X moven.

c. ad 7. deinde Virtusilla et phyfica previa, quia

ompetom,

eft vis inftrumenti phyfici. 3tio eft tranfiens, quia

ces ütti-

eft Virtus ut in feri & moveti exiftens , utipatetex

voluntàs do

art, meo 5. nec habet elferatum ac firmum in natu-

atenondte

ta , TefteS. D, Quartó motio illa divina eft intrin-

motlont ,

Íect in re naturali mota , uti & Virtus per illam pro-

necelftate,

ductaà DEO , utiaffatim patet ex dickis. $tó , mo-

tioilla ac Virtus funt aliqualis caufa omnis opratio-

nte, quam

)

&opt.

nis elicitze à re naturali , uti fimiliter patet ; 6tó. mio-

n U[FR&]UB

tioilla ac Virtus femper funt copjuncta operatcioni

Qu adui.

elicitz ab agente fecundo, ut Ízpius eft probatum ,

&exS.D. &exnatura hujuf motionis. annon hic

r!princip.dc

m Dun

evidenterprobataeft phyfica Thomiftarum prz-

n:otio? deinde fic.

:ipaïc agens

43. Atguo : fit ergo. DEUS eff canfa omnis

48«707715

3

ando inip

prout quod libet agens eft inlirumen-

tum divint Virtutis operantis $ fed omne inftru-

prmim:

jone itt It

