motum babet vationem m[Irumenti,quod agit inFir-

£ute principalis agentzs. y.p- q. 70.2. 3. ad 3.//olam-

j«

144 fl movens tiotum. . p.q. $9.2. 1,ad 3. de Ver;

:rgum:lnfl

Q. $. a. 10. Ratiomirumentiin boc coufiflu, quod ab

quod mov

movetur &

alto moveatur. 3.p. q- 63.2a. $. ad 2. Deuseff cauía

omuts achunis, prout quodhbet. agenseft infirumen-

tt,ergoiní

tuim divina Firtutis operantis, de pot, q. 3. 2.7. 0.

quoä t

primum. ageos mover [ecundunz ad agendum; G9 fe-

t prindpäl

enndnune boc omauta agunt ii Firtute (Acil. incomple-

3ti totoatt,

tà inftrumentali, 442 acqmiritar inflrumento ex boc

F i Quv

apfo, quad movetur Aprincipali agente. 3. p. q. 62. 2.

m y erg

4- d 3. ) »pfins DEL, 8 ita ipfe eff camJaomnium a-

tüt ahqmd

&ionum agentium.. 1. p.q.10$.a.. $. 0. Manife-

quiritur

Jfum eff, quod. unumquodque, quod perfetie babet

Ya phyfic

naturam aliquam, velformam aliquam, vel Virtu-

tdis preu

tem ,poteft pev fe ( princiApahccr) fecundam wlam

Dtt conjun

epeyari, non tamen exclusa motione DEZ, qutin a-

fndz, a

mii naturacó Poluntate interims operatur. 1. 1. q.

Setuhdo

68.2. 2. 0, DEUS€$. bomines movet, €$ omuta , qua

Áirimento

&gunt ad at iones [uassfed aliter CÀ alitev,cum enum

Cptl R)

Dbuju[modi mot us fit quoddam receptum in. moto , o-

iP[o » Ql

portet quod boc fiat fecundsm modum [ua watura,id

tün aliqu

eff vei motz. Super illa verba Cor... 2. non fümus

tür dliquid

iufficientes &c. i& operatione , qua DEUS operatur

Fitut « Vi

seovendo naturans, mon operatur natura , ipfa ta-

Tetio |

meu uature operatio f etiam operatio divtns Fir-

TT

Euti5. de pot. q. 3. a. 7. ad 3. Zdélio iil quad mo-

nem h;m'

vetur ab alio , mnon cff ab eo,in qua e[t ; (ed à mo-

r hag

Sente, 1. p. queft, 10$. a. 3. in object. 1, quod

prin-

I

4

L

j

7 üuplie

principium evidenseft, nec . S5, D. illud negatin

[f

Refp, ad 1. fed concedit. Zgizsa bomui»ts. movetur

iridin n

à DEO ad aliquid cognofcendmm vel'uolendum vel

, 9.0. tl

agendutm 5 €$ hoc modo:pfe gratmitus effecisus 1n bo-

o. AMatent

mine,non efl qualtas; [ed uo:us quidam. antma ,a-

1 ancmfir.

&uus enim moventis in moto eff potu , us dicitur in

ad sJl

3. pby[. 1. 3. qu. 110.2,2. 0. Unüm tantàm pono

d. deYet;

argum; Inftrumentum dicitur aliquid agere ex eo ,

fu,meta

quod movetur à principali agentes íed ex eo, quod

ul caja

movetur &c. acquiritur ei Virtusinftrumentalis ab

^

tfrrimiete

€o, ergo in(trumentum dicitur aliquid agere ex eo,

?,3.3.7.0-

quod ei acquiritur Virtus inftrumentalis ab agen-

du [t-

te principali.Maj. eft S. D. uti & Mi, patet euans

in toto art, meo. 1. fübs.. Sedomnis omnine caufa

incomple-

ento ex nt

[ in quavis fua actione . | eft DEI inftrumen-

tum ; ergo omnis omnino cauía íecunda dici-

p 1.2

ii de

tur aliquid sgere ex eo., quod. ei à DEO ac-

uifitur

Virtus

inftcumentalis,

Ecce

o Manife-

pra-

ftde huhtt

via phyfica DEI motio ,. & Virtus. inftrumen-

talis previa in quavis cauía fecunda |.,.. fem-

j vtl P'rti-

dun ia

per conjun&ta cum- actione elicita cauíz omnis

, qmrz l«

fecundz, aliqua faltem.

W.LL q'

Secundo , Virtus , inrumentalis acquiritur in-

ul ,

firumento ex hoc ipfo , . quod movetur à prin«

j ( euim

cipali agente. 3. p. q« 62« a« 4,ad. 3. fed.ex hoc

ipío ,. quod movetür fic , dicitur in(trumen-

1 mow, (.].

3

At ts

tua aliquid agere

ergo inficumentum dicie

^

;on lii

tur aliquid agere ex .hoc ipío. , . quod acqui-

xitut e Virtus inürumentalis.

Soritf!

Tertio. , Ufus wtentis conjuntius ef. cum. aiiu

; ,'P[a ti

ejms , qHo quis utitur 3.2 Q, 17« 2« 3. 0. Ratia-

um Tif

neimnhanc mox fubditS. D. JVon ezig ques uts«

, uid t

u im-

tur baculo , antequam aliquo meodo [ ícu. ut ali-

as

tl I' quo

Pflü'

126

as habetaliquid) per baculuzm operetur.. fed motio

^ lm

DEE phyfica pravia 1, eftu(us 4. DEI utentis; ergo.

gmd tover

Mi. Patet, quia eft applicatio principii actionis ad

gtim s t

actionem, uti patet hic ex argum. meo ; quod inci-

ahalictis

pit: fi Deus movet voluntatem ad aüquid &c. vide

Ti

$, tem]

act, meum XI n. 1.2,3.4.

ficientes &

1015,

: ARTIC-ULUS SEXTUS

,. Iem

,miDäUSo

t waturat

. Motio Moventis Recipitur inttinfect

in mobili. ^

roTem

enmordie

1. Opus. 3 2. c. 1. motus in vhobili eff , ut ia fu.

putche tyd

je'lo , (icut dicitur. 3. pb)s.

thoncin im;

2 ltem ópus 3 7. C. 5. 4&fe ( creatio. ) wom eff de

puttpafiv

genere motuumcum non babeat aliquod [ubjetium

difpofti |

tanguam principitps [ui moris , mons eutn femper

Yentis & m

€ff in mobili ut 15 fubjeclo,

eXmelsatt,.

3. Phys.leG. s. lit, Gwsbilprobibet unum a&lum

ftem Qf

effe duorum , ità quod uon fit nnus C$ idem fecundum

Pa i

rationem , [ed unns [ecundum vem.

LT P

. 4. Iteml, c. le&t, 4.. lit. H edem eff ais moventis

pms.

€4 moti s moventis enim dicttuy ,in quantum ahqujd

htj o

&git ,motiautemin qu antiem patitur.

ftittligg

$. Iteml, c. ledt. g. lic. L. motes fecundim unam

MOUtsf S

rationem e[f atlio ,€9 fecundum aliam rationem . eff

&t Virttis

puffto ; altevum enun eff [ecundum rationt,e[[e asb um

Drtione m

bnjns t inhoc ,C9. effe aciuem bujus t ab boc.

Ih ipente (

é, Ixem l. c. lect, 4. lit 1. motss . fecundzm: quod

Cütdà non (

precedit à movente in molile , eft ainsmoventis y fe-

Opetzndi 4

cundnum quod autem e[t ia enobili A movente , eit a-

Wt & ;

Gs mobilit.

7. lem

p

(td motig

, 7.ltemq. 3. demalo a.2.ad 4.cwm dicirur ali-

tcntis;etgo.

quid movere fesp[uem . ponitur idem effe movens €à

aConis ad

merum y cum anter dscitur quod aliquid msvetur

', quodmci-

ab alievo , ponitur aliud e[Je emovens ,. €9 alind ma-

id &c,vide

um.

8. Item lect, 2, (aper il'a verba S. Pauli. non fuf-

ficientes &c. vide in art meo quarto , numee

ro 13.

U5

. Item de. pot. q.;.ä.7. ad 3. im operatione ,

quà D EUSoperatur ,movendo naturam ,non opera-

Ye

tur natara C$c.

16. Item 4. fent. dift. 94.2. 3, qua'ftiunc, z. O. im

enani ordine mobilium 8$ motorum , opertet fecundos

L

enotores ordiuarc in finem yrimy moterisper. difpo[r-

pionenz impre[[Jatu in eis a primo motore. S. D. exgo

Jf

pute pafTive (e habent ad eam fecundi motores , illa

difpofitio, impreffà eft motio virtuofa ptimi mo«

d jj

T2 jcmplf

ventis & motus in fecundis motoribus motis. Pat:t

ex meisart. 1,2. 3. g, &c.

um a

Item q. 6. de malo ad XI. dt]þ(yïtia primä moven

j /Wdim

Bis manetán bis qua ab eo moventu? , tn quantsn

mo'ventur a& tpfo ; fic enim ejus fisndlitudinem reci-

m

pmnt.

Item 3. contta gent.c.& f.n. 4. rrpofibile eff quod

eitmaltq!ffd

fieri vel moveri alicujus rei maneat ,ce|[|ante mortone

Àjm w

emoventis. S. D. ergo euam impoflfibile eft , quod

fieri Virtutis divinz inftrumentalis maneat ceflante

p f

motione moventis Dei , fed fpius ceffat motio illa

jf iim

12

inagente fecando : ergo. Mi, Patet; quia caufa fc-

ndkm W

cunda non femper eft mota feu reducta de potentia

opcrandi adactum: ergo noya rcquiritur Virtus ut

Wmt if ) "

gt o

infieri & moveri exiftens (ut. creatura actu a-

$9

; It

r:8

gat ] & confequenter nova divinamotio, Patet ex

AR

att. meo 1,3.4. & f. Dreviter fic: 2403o illuest, quod

sovetur ab alio,non e[ft ab eo in quo eff, fed À nta-

vente, S. D. ergo actio ignis, Voluntatis &c. qua

Taclinatiot

moventur à DEO adfuum quemcunque actum e-

coniq

liciendum, non eft ab igne, Voluntate &c.in quibus

eít,fed à DEO movente, coníequentia patet, füb

fumo; fed hujufmodia&tio eft pbyfica Thom. pre-

motio, ergo. probatur mi. pure paffive enim recipi-

0

tur inigae, Voluntate &c. fub ratione motüs teíte

tibpatar, v

$. D. Deinde eít prior cauíalitate phyíica quovis

ZMWM If

ignis, Voluntatis &c. A&tu elicito , uti patet ex arti-

enmmoyt

culo. meo 1. 2. 3. 4, &c. Deniqueimplicat quod fit

hubtret p

DElamotio in Voluntate, igne &c, ad aliquema-

tasin tecia,

étum eliciendum ea moventis, & quod non move-

propertior

antur ad iftum, feu quod nihil agant,uti patet ex art.

locum deo

meo, 1. 3.4, 1 1. 18. a1. Ecceratio formalis phyf-

&ip*fngm

ce premozonis , omnes prafati textus D. À. (unt:

proportio

clari. Motus enim fempcer eft iu mobili. n.2. Motus

quencibus

autem & actusmoventis ,. feu motioidem funtfe-

ertimf

cundim rem. n, 4.Etgo motio moyentis íecundüm

HWregy ( g

rem feaper eft in imobili,

1l

Secundó; moius e(t a&us hujus [ mobilis ] ut in

f'" di'üi;fo

hoc, & eft actus hujus [ moventis jut ab hoc; n. 5.

"Af2, ol 4

ergo actus rnoventis ut ab lioc,& actus mobilisut in

Whty j :

hoc, funt idem realiter a&tus. n. 3, ergo & idem ba-

grwagf di(!,

bent fubje&tum ; (ed fübje&um actás ut in hoc , eft

Wgïanäg/f)

mobile, ergo etiam fubje&um actás ut abhoc.

P " lf üh

Tettió ; motus fecundüm quod procedit à mo-

With r N

vente in mobile, eft adtus moventis. n. 6. fedactus

um G'ng(h

moventis eít motioergo motus fecundum quod

an&u;n h

procedit &c.eft motio, patet ergo quod motio mo«

o ibgl,

ventis ficin mobili,

eller Vati

ARTI.

"Va/fm /f(

pE

129

) Ditétex

il qind

ARTICULUS.SEPTIMUS.

t i.

s &c Qu

Inclinationes omnem formam fub(tanialem ftatim

t aQ e.

coníequentes funt ipfius proptietates phy(i-

cinquibis

ca,feu potenciae

i patet, (ib

hom, pie-

i Pus: 2. C. 1 3.f5 motn naturali, primo cog-

nim recipi-

fideratur aliqua propietas,per quam propot-

notis tele

Uonatur, velthclinatar usobile ad talcm fiuem ;ficut

(ica quois

gravitas in terra Ad boc,quod feratur deor[um. ,uom

jtet exatti«

enim moverettr naturalier ad certumfinemo , fs

t quod [it

baberet proportionem ad sllum &c.s, D. Etgo gravi-

zliquem )

tas interra, e(L aliquaterre proprietas 5 per quam.

1on movee

propeztionaturvci inclinatur terra [mobiic] ad

xtet exatt.

locum deoríun, five ad hoc,quod feratur deortum;

vlisphyb

&ipfagtavitas terreadlocum deoríum , eftterrae

|D, Á. lunt

proportio ac inclinatio ad illum locum; patet ex fe-

p.2, Motus

quentibus; H6n €nu ao veretur aliquid [ terra j «d

^

em luntite

certum fieera (locum deoríum ) «iff baberet propor-

econdüm

iiokerp ( gravitatem ) quá gravitaret ad sum.

2 Item Opus 43. C.6 . imeellecliva potentta primá.

Joi divifione drviditur ia apprebenffvam. C$. moti-

ylis ] ut ia

)hoc;l f.

vaim, vel appetitiuam s badue potentia folim 1ve-

vobilisaci

ninotur n [nbfl antizs fpiritunlilus €9 witelleiluati-

kidem hae

bus , nt dicit Comm.[nper & 1. onetap.ratio bujyts di-

viionzs efl , quia quamlibet formiam. . Veilicet füb.

inhoc,d

1bh0C.

ftantialea: ud patet j fcquetnr aligua variainclina-

cgdit jmo«

natio | INB.ergo inclinatio illa non eft motus ad (u-

í, (edadus

um objectum, . tanquam fibi bonum ,. utierronce

fanctum ». intelligit ac explicat D. Kirfch in ptimo

jum qU

motio o

fuolibello; pag. » 3. fed funt potentiz ipfius, aliàs

elfet vatius & multiplex. ] ficwt ergoformam: wa-

twralem [equitur inclimatio - Vel appetities Wa a

AKX

130

l v.

formam tertz gravitas )foormam/'enjïät-

satimim |

lem Jequitur (enfitvuus eppetius. ( Ícilicetforoiam

um od

bcuti feu aninalis potenuia fenfitiva feu appetitiva)

talem locs

sta formam umwrfalem vel ietelleí£lualem appre-

qnyrr n

ben[am [equitir appetitua iniellecinalis id eitvolun-

honedenr

ationilis.

tas quae "ais potentia aniqe c

fupm nat

3.1tem Opus6r. -comrmne eff. (Ac. asmare l. c.)

[erR A. H

vattonalibus 4 brurzs, cd guolammoda in AHIPIALIS ,

folimy

qma/:qmmr "UALTHIFT AW COT ECYRA S. D, Hic taimmen

IIP/W!M 1

amot fcqucns naturam communem non e& motus;

tura bomo

fed naturalis appetitus, v

e,otavitas n terra,uti P

CBMWJQ

tet n, 1 7.

d n

4.ltem Opus,. 69. C, 3. ex Boet. Zeret omnis fen-

lust fiiem

tentia DD,.omne quod elt ad bonutma tendere .. cum

burdu:

cujmlibet veifit aliquas appetuus , vel intelle&ivums

Wt erus

((c. Voluntas,que ett zuima rationalis phy ica pro»

tia a char.

pnctas& potentia phyfica teftes, D. 1. p.q.77.a. T.

hlwrrul

$. &6 wlfenjmwæ'k pocentia feníitiva) ve/ a«

tio radic

turala v.

bb

ytavitasin terra /| confegnens eff , auod

—Wï-q 11

qu&hibet ves appetat bonum ,cfeenim proprium objes

Wetn qtm

édum JPP!t!tn! bonum [iest fonus próprism ebjettum

auditis

tU:lnl; 201

[

$. I:em de Ver.q, 22.2.5. 0. Cum ipfa Voluntas

Eu ULICXP

fit quadam inclinati, eo quod eff appertus quadam.

$L0X

G.Dever. q. 2 s.a. 1. 0. Vil alind eff appetitus

dCP q

naturalis,quam quadam inclinatio rei Cdordo ad alia

Di$ de [.Pm

rem fibi cemvemenutem.ficat lapidis ad loéum deor|8s.

$ Dtem

7: leml.c.q. 22. a. 2. 0. (f diver[arum natue

Mnmqte,

varum diver[i frnt fimésy ad confecutionem alicujus fi-

rditti

ss snvebus naturaliós triarequirunturifeilicet na

i)ah"ea

turapropertionata ad finem sllum C$ inclinatio ad fi-

Wtwmq["

nem ullum,qua eff naturalus appezums finus, $ motité

9. iten

in finem.ficut patet quod in terraC$ naturaquadam,

FMM/& h

perqmm fibi competit effe im medio centri , 9. bane

uT

nas -

1351

im[nli.

naturam fequitur inclivatio ( (cilicet gravitas )un dp-

etforoam

;Dp

CH m wiedisim , fecundim quamm appetit naturatiter

TE

ediyo)

taleim locupm, ctuata Cumo extraventrum per veolentz-

leni apre

ellvolun-

«m per violeutiasm detinetuy ; €4^ ideo rempoto probí-

benre deorfum mmovetur,.. Homo praparatur a DEQ

fupra natura bumane proporttonem. : [édlicet véta -

wrt l)

Lerna...-unde oportet quod bonzii datur aliquid, um

dlfudli

folim pev quod operetar,uel per quod inclinetur ejus

Hic tamen

appetttius in finemlum , fed eziam pev quód tpfana-

t motusy

tura bominis elevetur ad quandam dignitatem; fe-

TLa,UU pie

cundau quam talis finis fitei comprtens, €8 a boc

datur gratia y - ad inclinandam. autems affeElum im

m t

bunc finem daturcharitas... C8 ideo fnutn maturats-

t CH

bis vebus eff alsud naturaquam viclinatio natura,c8

veliicm

Wa0t Hs eyus veloperatioy ita in gratuitis eff aliud ara-

';)'Li.c.a Ptoæ

tia 4 charitate &c. S. D/ Vides ergo quod chzrítas

umb

fit fotir alis inclinstio, ipfa autem gratia' eft inclina-

;jwlne

tio radicalis. Pozentia pote[? covfideraré (2it s, D. de

T 5(494

Ver. q. 12.2a. 10.ad 2.) im'erdine ad effemtiam ami-

n dbjte

ma n quavadicatur. s. p.cadicalisergo inclinatio eft

j 66]?&"7"

anima feu Forma fabí(tantialis ;; formalis inclinatio

eítipía potentia realiter diftincta À orma fübftanti-

J Vilyntai

ali,utiex profetfo docet s,p. r.p.a.59.2.2 , Item q.77.

quiut.

a. 1,0, & r.5.0.& a.G.Item de Ver. q.2, a. 14.. 0. ltem

; Wmm*f

de pot, q. 1. a. r. ad 1. ]Jtem ex

protetio & in tqemlaik-

1

ji d ld

nis de fpitit, creat. q.rt.

8. Item de Ver, q. 23. a, t. 0. quia cujailibet rei

qm m

tam materialis quam immaterta'us,eff ad vem aliam

jlio jl*

ordinein babereinde fl quod cutlibet.| vei competit

[u!.'m nf

babere appetitum, velnaturalem, vel amimalem

2

;Ofi

guti de

rationalem,[eu intellettualem.

:, ejmarw

9. Item contra gent. 3. c.8 $. Sict ia ve inan-

4 Wdüma

mata t babet. inclinatro naturalis ad proprium fi-

$

*

a p

Qem , qua napperitug natmralis dicitum

ua fe

gt

la

!:oiäe:-

132

16. [te

halet in fubfl antia intelletinali F'olantasqua dicitmr

tur n u

appetstus intelleéluaius,

10, Item q. 6. de malo o.

in rebus naturali-

qltf ngu

bui wvenitur forma ( (cilicecfubftantialis ) qwaeff

ul mclit

principium achionus CO tnclinatio con[equens formam,

Ik,qm(m

Hone d

qua dicitur appetituá uaturalis ,ex quibus. fequitur

Atl:;.

diatar ip

bonum u

1 1. tem f, p. q. 19,2, 1. 0. Queliber reiad f[natn

tisdicituf

formam uaturalem , banc babet babitudwem , ut

quando non babet ip[am,tendat n eam , C9 quando

atadua;

babet ipfam, quiefcat in eA , & ider efl de qualibet

dnanad

n af

erfeilione natur ali,quod e[fl bonun natura , C2 bac

ad L ltem.

babitudo ad bonum in rebus carentibus cogmione

vocatur appetitus naturali.

tia)tumen

I2,Item l.c. q.81. a. 2. 0. adppetitus fenfutvums

diitur etis

dhthr comt

eft inclinatioconfegnens apprehenfsonem.[enfitvvam ,

ficut . appetitis natmralis eff mclinatio: confeguens

bitudnes

formam naturalem neceffe eff quod imparte ferfiriva

atlum,

fént dna porentía appetitrve , unaper qwam autma

17, Ite

frmnpliciter taclinattir ad profeguendum &c.

[ 5uid4m

1 3. ltem l. c. q.60.a. 1,0. Natura cnjufcunque

quim quu

reiefd ejus e[Jentia .. efl autem boc commune omni

totdrray

natur&, nt babeat aliquam inclinationem,qua efd ap-

quitir d

pmnu natuvalis oelamor.

Muitur fo

14« Itém l.c,q« $ 9.2. 1. 0. bec. tmclinatio ( t2 i-

Mi W

píwm bonum nnvoer(ale l c. ) dicitur Folumias.

IU! WMM

1 $. Iteml,c. q. 80. a. 0. Quamhibet formam

eem,

feaniriir aliQua inclinatio , ficut ignts ex fua forma

Tem i.

ifncliüamr[ Ícilicet perlevitatem, qua phy(ic con-

émihuy

-fequitur eam | i& locum Juperiorem : €$ ad boe, quod

tibiu Qrpi

generet(ícilicec per calorem,ceu caufam proxiniam)

poetiam i

Jibs fsmile .. farmam naturalem [equitur maturalis

dhclinatio,

te & )

1 6.I:er£x

133

qudiiur

16. Item 1. p q. $9.2 1, 0. Quedam inclinan-

tur tnbonum per folam naittralem babusndinem ab[-

! ial

que cognitione ficut planta 9 corpora wnanimata C$

talts inclinatio ad bonum vocatur appetitus natura-

is) qudf

i formam,

Iis,quadam isclinantur ad bonum cum aliqua.cogni-

i /Egmmf

tione ,. inclinatio autem banc cogmeiones fequens

dicitur appetitus [enfitvums: quadam inclnantur ad

bonum cum cognitione .. ontellellias , €9 bac incltna-

t ad um

w , ut

tiodicitur Foluntas; li forte dicas : inclinatio fignifi-

& aund

cat a&um; non potentiam. Refpondet S, D.1, c. q.

t c;tmhbe:

83.2.2.ad 1. con(uetum eff potentiam frsnificari na-

r 8 u

nmine aGas,idem habetS, D. 1.2.q. 8.a,2.0. &

ad z. Item opus. 4 3. C. 7. Polwntas ( licet fie poten-

ügntont

tia) tamen per atlum (uum quandoqnc HOTKIBATMY. ,

ff

dicitur etiam babitus à Bexn.non prout babitus divi-

] J/iuwm,

ditur contra potentiam. (ed pro ut dicit aliquam ba -

qojeum

bitudinem per quam aliquis fe babet codem modo ad

7 f:rjïfiw

atium.

n aitttá

17. kem 1. 2.q. $. a. T. o. Poluntasef? appeti-

(

t quidam vatianalis.... appetitus nibil aliudeff ,

quam quadam inclinario appetentis im aliqmid.... fed

;J';'ff""7"'.

qune t

confiderandum efT, quod cum omnis snclinatio confe-

gt

quatur aliquam formam s appetitus naturalis. con-

fequitur formam in natura exiflentem

L)

.

appetstus

"m

autem [enfitivus, veletiam intelleébvous, feu vationae

ul

lis, quidiitur Foluntas , [equitur formam appre-

, firiim

ben(am.

Kem r. 2. q. 26.a. 1.ad 3. Zdmor naturalis eff ím

uf

emnibu potentits amime: €8 etiam in onimibius par-

y (ictcot

J ju, t

tibus corporis. C wavver[aliter inomnibu rebus ( et-

[0Xl'n'1im-

goetiam in materia prima , quantitate; relatio-

yait d

ne &c. ) cum . wiragueque ves habeat connotura-

13

lita-

1 m

4

L34

dtatem ad id, owod eff fibi comveniens fecindium ma-

u indlin

j !hï:isïm-

flcimeon

19. Item a. feq. o. spfa grauitas , qua eft principi-

[ice propr

um qotts adlocum connatur aleg, propier connatu-

$1414

Yalita'em poie[l quodammode dici amor maturalis,

1417

forim lu5

20.Iieml.c.q. 2 9.a. 1. 0.2 appetitu gaturaht ,

- boc dmani fefle apparet ,quod ficut auumaquodque ba-

mn.7c

bet natur alcin coufonantiam vel aptitudinem ad id ,

quod [ibs convenut, qua eft amor naturalts cc. S. D.

Al

nectamen hic amor, r.m;ibm.mciz,z?ajmdo &c. po«

lotelledtis

teft e(le motus, utiad oculum patet ; aliàs cum ma-

teri2 prima. relatio predicamentalis, quantitas, ha-

pletus,

bitus, sctus, feffio &c. habeant talem amorem,cons

Qus

fonantiam, aptitudinem, haberent etiam motum fi-

biàDEO ftadim imprelfum; quod omnibus adver-

Íatur phile,

L( N

NB. Omnes prafati textus funt clari ; gravitas e-

J

nim eft ptoprietasterras Voluntas eft proprietas &

QAtur thh

potentia phyíica naturz rattónalis;levitas,calor;&c,

jonfcha

dam thodh

Íunt proprietates & potentiz ignis , quz ftatim. fe-

quuntur formam naturalem terrz, hominis , ignis ,

tnmS. D.

&c.&hg potentiz phyficz,ac proprietates dicuntur

aCum n

3S.D.inclinationes;vel naturales, vel rationales, vel

1. ]tec

tur àS. D,(cutiu brutis appetitus fenfitivus nomina-

o fecin

fcniïLivæainclinatio,proporciü,habitudo,amomatu-

Waátomte

ralis &e.uti patet ex ll.cc.quia eonfuetsm ff (ait s.p.)

n c

poteutiam frgutficari semine atius, patebit etiam ex

dfp()f:n[;

art. 9. Probatur brevirterinforma : omnis forma

d 7

fubftantialis, vel eft forma naturalis: l'uti fórmai-

dlli.s.

gnis & arboris j vel ef Forma fenfibilis [. uti forma

Pf ( læï[ds

aninialis | veleft forma univerfalis feu intelle&tua-

tcihgimh

lisuti fotaa hoaiinis ; fed per. inclinationes tripli-

P[ic&[ioE

ceim prafatam formam ftatim confequentes intelli-

't (4ts,

Ll

gïtS. imA ip[ius phyficas proprietates & Potentias

,

WTMEQ

C['g ie]

*

d

"PUOL a«

t**

ia*

nemformam . fub(tantialem

eigo inelinationes o

fticim confequentes fscundiun S.D.(unt iphius phy-

i rangie

Áce proprietates & poïcmiæ. Mai, patet ex S. D. n.

LY Cs

2.14415. Mi paterex S; D. N.. 1. 2.447. 9. 9. 10*

"tatirali,

14.17. &c: quod potentiz realiter diftinguantur à

L haturad ,

forima tu5(tintiali, docet ex profciiï;) S. D. ll. citatis

gt bne

inn.7.

"n Md ,

ARTICULUS OCTAVUS.

ut$; $D.

100 &t. FO-

àscum mi

Intellectio [ uti & volitio j non eft a&tus incom-

vuntitas, hd«

i lccu-s,,im—þcr?echls; fcd completus & perfe-

norcm,con.-

é&tus e(t contra P. Kirfch in fecundo lib,

mobtm ls

pag. 34.

jbusadwete

Puss.c. 83. cum intelletius po[fibilis jem

"O

| nr:X'i[lS DL

fuerit per [pecses antellgibiles pevfetius, vo-

optittas &

catur imtellsilus in babitu, cum fpecits inteligibila

$ alort,

jam fic babet mt eis po[fit uti um voluevit medso quo-

» lum t

dam todoister poteutiam param €$ atfum comple-

tum S. D. Sed pecactum completumintelligit S. D.

nis,ignis s

eg dücüntut

actum intellectás elicitum, uti patet ergo,

ionales, V

2. Item opus, 14. prima attio ejus l'intellectüs ]

ys pomiltá-

þer fpectem, eft formatio [mi objecti ( verbi) quofor-

lamotlä.atu-

mato intelligtt ,fimnul tamen ipfe format. & forma-

um eft. $ fimul mtellugu,. quia uba non [unt motus

;gj*z(&iIS-D'

jrenam 6X

de potentiaim allum , quuajam fatlus eff ymtellettus

m

yis formmà

in atb per [peciem, fed prace[]us perfeétus de atiu

.

atlum.s. p.id eft Formatio verbi & inveliectio , eft

uifümi-

^

pmcelfhs Íeuactus perfectus de intelledu Ípecie in-

- i EorTma

telligibili informatoinactum , idet verbum; ex»

y.eledue-

pes mP »

plicatio patet l. c. & ex his, qua hic fequuntut, dzce -

te intelll

re ( xits. p. ; c. circa principium ) eff proxima can(a

yotenti

verbis na[citur enim verbi ex notitiaalicujus babut

DA

a

ag

136

pud memoriam noilram. Iem. 1. p.q. 93.23.7. ex

M!t inlzm

notitia, quam habemus comitando interins ,verbum

tiurtt d

formamus 1S. D. zealitet ergo diftinguntur verbum

pormm t

& didiio, quod tamennegat errone?. P. Kirfchin

dfailitr

fecundolib, pag. 81. idem clat& docet opus. 5 3.

'Wïfia jl

Item de Vet. q. 4.2.1. ad 1. Damas. dicit: Feybum

prinem fo

Auaterius effe mottm mentis [ Íc.non motum imper-

COLporto,

fetli , fed pevfetls l. c. i ut tàmen motus. accipiatur

in d qu

pro eo ad quod motus tevminatur tdeft aperatio pra o«

dilpoftio :

perato, ficut intelligeve pro satelletio.,, a&ius Betelle-

telle $, D.

&lus tevmiaatur advevbum usterius, 1tem 2. 2. O.

ipieopeta

Verbum ncflei matelleBlat... ef illud ad qiod eperatià

dchr.q.:

12teletClue uoffri terminatur , quod eff ipfumintelle-

tatit litet

Gum , quod dicitur conceptio intelietlas , spfa een-

timediul

eeptia eff effeéius aciás intelligeuae evidenver evrat

Jprnal,

etgo P. Kirtch, dum docet, quod intellectió & Vere

pert'm-ez X

bunm resliter non diftinguantur.

f. Iten

;.]Icems Opus.t4 Ferbum femper eff st i fievs Cf ut

l?u'äf! r U,'

in egrediendo ab aliquo & diceute S.D. ic etiam tefte

u ff dzfpaj

S. D. Virtus inftrümentalis (fcä!icct que ultim&

^*

Vs rj

complet inftru:

Al

eitum , & facit illud complete po-

intclligatp

tens operari eodem S, D. tefte ) e(t victus utin fieri

& moveri exiftens, & utin egrediendo ab aliquo

3

*

feuats [.

€[90 4610

Ícilicet à principaliagente feu miovente , (icut ergo

&'peIF u

Verbumi ceffat , dum cetfit dicens dicete ; fic ceMat

C indivi

Veittus ez in iobili , dum movens ceffat movere il-

6.]tem

lud, ac per confequens nova requiritur . przfata

f'dfff ddi

Virtus in mobili id e& quovis agente fecüdo; ad hoc

g

ut poffit complet? agere , chue prarequiritar &

qodily |

novamotio , per quam derivatur virtus ea in ipfum;

Oteviter(

Ecce phyfica Thom. pr&motio,

Rim d

4« Item Opus. 4.2.c. 9. nane. fapereff de novem

geueribus accidentium tv atlare. pevgiv S. D. c. 2r.

fcd illuj

ïmmancm

nuncreflat: dequalitate aliquid diceve , ... per natu-

vau (utjccli agendum eft de qualitate , fscut. de quo-

lbet

137

07.

libet inbarente agtzza'xm eff ,per naturam ilins,eui

t Vr

inbaret , illud auteea cuiinefl qualitas , vel eff cor-

üverbum

poreum 'vel incorporetem ff incorporenma , aue ef

Kaf

de facili tanffens , aut de d/fficilu : ff de factls, eff dz-

Opt, $3.

fpofitio , f de difiei eff babitus.. ..CÀ tta pertinent a

.

t Verbum

Pïl

mam [peciem qualitatis S. D. ergo (ubje&o in-

7 imyer-

corpoteo, v. g. anima , intelle&ui , Voluntati &c.

HCHPWW

jn eft qualitas, & de facili tranfiens , (icque ef

'm:'g p

difpofitio pertinens ad primam Ípeciem qualitatis

yrtattlle.

tefte S. D. fed hacalia affignabilis non eft , nifi

n 2! 2' ol

ip( operationes ; ergo. gratía l'ícilicet fanctificans

" :pm:iä

de Ver. q. 27. . 2.ad 7. j eff imprima fpecie quali-

aminttllt.

tatis , licet proprie non poffir dici babitus quia won

ifa at

smimediate ordinatur ad acbum, fed ad effe qnoddasa

wter ertat

Jpirituale , quod in anima facit. S. D. non ergo haec

io & Vet«

h

t

itum,

pertinet ad difpofitionem , fed ad ha

$. Item Opus $ $.. per comparationem , quam

| jïer:,(fxt

baber [ Univec(ale l.c. ] ad auimatme , cff aceidene ,

timtelle

€$ eff difpofitio quadam m Anima , C6 noum de indi-

» ulimb

viduis [cientiarum ,vel formatioxum. quid S. D.

pleepe-

intelligat pet formationes, habet opus, 43.c. 8,

utip fedd

fermatio generis $ [peciei , efl aclio intelleélss.S.D,

aliquo j

ergo actio iutellectus et qualitas phyüice completa

qcut erqo

& petfecta, utpote ditpofitio animaz acintellectüs,

fic t

acindividuum fcientiz tefte S, D.

ovete l-

6.Item 3. phyf.lect. 5.litt. e. motss eff. atlus ,

^

Præf&(ä

fed eff a&bus tmpevfetlus , medius intev poteutiam G8

o,gdhOC

attum 69 quod fit adbus umperfetlus ex boc patet. ,

r &

qued illud , cujus eff a&bus , efl ens in potentia. S. D.

breviter (ic : qwod motis fit aCbus imperfetbus ex boe

mipami

r]

patet quod sllnd , cujus eff atius, ef ens n potemiia

3

j um

fed illud, cujus intellectio ; Volitio , & omnis actio

[, c 2f

immanens , eft atus , non eft ensin potentia : ergo

yr u

I ;

ex

TT

ib

138.

exhoc patet , quod intellectio &c. Mi. Patet , quia

eftens in actu tefte S. D. uti patet in hoc mto att,

]tem exart, meo 2 x.

655

9254 ,

Jachno

7.Item 3.p«

.;-4

4-virtus infIvumentalis lmä?t

effe tranfieas cx uno in aliud CÀ. anconzpletum 5 ficiet

1100

€$ motzs eff. a&ius taperfeG]us. ab ageute im patiens.

S. D. clarefe explicacS. D. textus hic feq, breviter

P i

fic tergo motus , qui non habet ellztranliens ex u-

fecandol

noin aliud, (cilicet ab ageptein patiens , non eft

J.OP'J.

actus imperfe&tus,

n qf!M

8.Item x. p. q. g 4.a.2.0. dwplex ef? athwnis genus,

quief n

nt dicituy 9.Metap.una [cibcet qua rranfit in aliquod

1. tea

extevius viferens, evpa[[ionem, [icut usere €$ fecare;

i/lhd 0V

alia veróatlioeft , qua non. tranfit in vem exterib-

tura &c |

yeui,[ed mauct in ipío agente s frout fentire , intelli-

$.Ttea

gere & velle sper bujufmodi egim allwnen non im-

QQUSQ;U

mutatur aliquod extrin[zeums [ed totum n tpfo a-

notat*fuu

gente agitur. idem habetS. D. l. c.q. 18.2a. 3. .ad 1.

inli,

ubíaddit: quia motus efl acius mobilus: , [ecunda

* 4.lten

atlio (immanens) ia quantzm efth atlus operantas ,

HiY 5qzwd

dicituY attus ejus ex bac fimuitudine, quod ficut imo-

Fune al

s efl allus mobilis , ita buju(modi atlio eft acius a«

Pü'flim if

gtntis s licet motus fit acbus imperfetli , [ctlicet exe

j.ltea

sffentis ig potentia , buju(modi autem atfu est atfus

W'!,/c*g:mz

perf: us id eff exulentis in atlu ut dutiuy in. 3. de

qud lj

anma, dem habet de vet. q. 24. a. 1. ad 14.

Pufit m

ltem t, p. q. 83. a, 1. ad $. qualitazes [uperventen-

«ifulfi,

tes funt ficut babitus €$ paffiones ,fecundum quas a-

quüddat'-

liquis magis inchnatur in unum ,quam 15 alterum ;

:"56077/69

judiciratiams bujnfmodi quahtates [ubjacent , l. c.

6.De

ergo palliones concupifcibilis ac irascibili$ funt

hp

qualitates tefte S, D. er

o

cofunt 3c&tus completiin eí-

Doteni;

fe natürzac phyico. Evidens proin manet ex S. D,

In eisey,

grt, rneus. à.

ARTI-

9

it , quia

C fhco atf,

."'AART;CULUS NONUS "

ial Met

Ea In&hnatiö onihem formam ft:tim confequens

tun s f

-n(m e(t necpoteft effe motus. eft cdntra

n p»mem '

inane Hgmencum.

j bitvitt

p, Kirf&& inp

rinio fno libello Pa

Miens ex t«

g. 23 Item m

fecundo.lib Pag. 67. & 68.

, non dl

1. Opus, 44. c«3. Vers,ex his &cenon oportet,guod

emne quod eff in tempore , a&l moveaturs frcut omne

5

at [

quod eff m imotu yuete]fe efl altualiter moveri,

TU

^

?. Trem 3. Phys. lect. 3.0.cuicusque tneff motus,

É öjfflf"i

illud eovetur.S. D. (ed omnisforma:

poccþtia ,vvna-l

g exttr

türa &c. gon femper movetur , ergo.

:

-

; , iitll

3. leml. c, litt. e motus of atfus, S. D. utiq

ue

n n M

a&tus fecundus , uti & curfus V.g. qui femper de-

notat fuum fub

if

jectum a&u ;urt;ms ; fiactu fep? pe;

ggädfc

infit. '

, J/mmdz

4. Item 3. Phjs. le& fecundalitt; 4; illud'move-

opeMW ,

uv ,quod medio modo fe babet tater potentiam pu- —

? þfm fill*

ram €$ attam , quos qu

;ldem pa rt,:m»iej? ín potentta ,

jf

artim in atíin.

[cilitt t

j ltem 3. contra gent. c, 99. n 3. um aectdentia

copfequautur princtpia fubflautialia vtl , oportet

r j

quod ille , quiummediate [nbfl autuam vei prodacit ,

po[fit ummediate circaip[am rem operari quacunque

rü

st

aa fubflautiam ejus tonfequuntur , genevans enim

iil qml! f*

quod dat formam ,dat emnesproprietates , C$ mao-

t5 confequentes,

«

i d[[(rfm;

6. De Vet. q. 2.a. t.ad 4,0morus gon eff. nift exitus

ts lG

ibilis um

*de potentia tn aciums. S, D. ütergoin omni forma ,

lPlC[iinC 4

potentía &c. femper fit motus ; femper debet effe

in eisexitus de potentia in actum

etex D.

; hic aut;mv.fem Pbt

E

f:oncft in iis ; ergo,

AT

- dtem.

146

7. Item t. p.q. 9.2. 1.0.. omnze quod movetur

winrsdie

þa-o "motu acquirit a!z'gmd. S.Ih er2o quod non ac-

türm [eU

quirit aliquid , non uiovetur aliquo fuo motu,

reduciiar

$, Item . c. q. 105, at. 2,0. ejufdem eft . impri-

uisalicujo

meve fovmam,€$ difponere ad formam , €$ dare ma-

ent V.t

tum confequentem formam. $ D.ergocum agens

moyendui

Íecandun; imprimat formam ; & difponetad eam,

but ; hicn

dat etiam motum confequentem formam.

gliquomo

tetexaric

9. Iteml. c. satarahis motus nop caufatuy nifi ab

eo, quod cau[at naturam: unde dicitur in 8. h]:.

vert,icqi

quod generans mmovet fecundum locum graviaCó le-.

tendat o

Viayutergo po[iint complete ac proprie agere , ad-

non feqmt

hucrequiritur in iis motus & Virtus, qua int a folo

ob teliller

Deo,

lum Opety

10.Item2. p. q. 19.2. 1. ad 2 . 4vf/rumentum di-

Vdive;

eitur aliquid agere ex eo ,quod movetur à principali

quequeel

4gm:e.S. D. quod 1. 2. q, 16. a. 2. 0. fic probat. :

Opetation

movere euim bic fumitur pro uts s uti eff. applicare a-

qua l

liguod principium atliants ad atliuanem , n[us antem

pulircec

urentis conjtntlus efl cum acku ejur, quo quis utitur,

perandisl

son entra utitur aliquis baculo antequam al'quo mo.

Arguoc

do per baculum operezur. ].c.q. 17.3, 3. 0.

gä?m!zr:r

Btevitet lic ex n. 1o. inflramentum dicittur. ali-

formm -

quid agere ex eo ,quod moUetur 4 princz'pgli agentt ;

iaform;

Ííed ex eo quod movetur ab eo , iníerecipit ab eo

petelletin

motum ; Cl'g().

petct ff

Cum ergo voluntas aliæquepotentiæ acnaturae

Arguof

noh (emper aliquidagant, fed. quandoque fint in

qütitsfo

potentià, patet evidenter , quod femper non. habe-

fed t

antaliquem motum fibià Deo impreffum, ubi.

fubüamia,'

. Qof. Ulterius quod motio DEI movenüs , quz

: toptis

in moto eft motuse(tque ufus DElactivuste(te

QU intrin

S. D. femper fit conjunctus cum aliqua faltem ope-

Q'À Qper,

ratione natura activz quam movet , quáque active

DEUS. Pi

ütitur.3

I4I

"d totet

utitur ; fi enim nulla omnino fiatactio per illam na«

d üon dC«

tütam feu cauíam, eiiam non movettur

)

à

€

'uià non

1

Totu,

reduciiur de potentiä operandi,ad exercitium actio-

( imn-

