wnllo tegopore eff ia propria natura, (. icilicec ex fuis

tingekn

Ktealite

principiis eductà) coggofcit effe im poteutia caufa. ..

Jeit &$ ea effe in copmitione [ua. , in quantimm [cit fe

qhinmy

eogm[cereea ,. .. ifle modus cognitionis nommas

dlCl "

ysr [cientia [imsplicss intelhgentie : quantum fcilicek

Phylis

per modum iffum cogno[cttur. ipfa. fimplex naturá

U Dm.

vei qua pofret effe, Ex hisclare patet quomodo l. c.

Ht

fit intelligenda refponfioad 1. a eramt poff mil-

"Ufrf;!

Je annos.seon [cit eaDense[fe nwnc. [ fcilicetin pro-

I&iliete

A at

priameníura | Quowiam nom eff verum ca effe

nuneé

ennc Ucilicecin dicta mexf[üra) fedl fait ea fustra effe

m fe.

à [ehibent

iwn£ Llcilicet aliisuon ipfi Deo) qmando verums erit

d trilis.

€a cffe. Ecc& clare intentionale etle; e(Te caufale;eife

MLA Cs

ex caufis,(eu principiis fuis eductum ; coufequenter

Cdtatt er.

elÍe phyicum,reale,naturale ; & hoc triplici mode

tfefec.

«ognoícit Deus ab xternojinque füa xternitatejom-

nia futura ,in tempore quandoque extitura.

veherftm

QTL«

Item a.íeq.0.dico igitur quod intelle&dus divipus in-

M MdfUr,

tnetur ab aterno unumauodque contihgentinm ,non

Fito tl

folem prout eff im cam[ss [nis , [ed pront eff in effe fuo

nudendota

determinato | id e(tex (uis principiis dedu&to ,patet

yxentiotiie

ex a. antecedente ] eum enim re exiflente ipfamn rem

videat.pYont in effe [(uo determinato ef? [ ecceelfe &

ii (ecct

r l-

fuis principiis xcdu&um ]alnerlcognofceie: resnpo[fe

iplicimos

quam eft , quam antequam fiat , €4 fíc ex eventibus

rerum aliquid ejus accrejceret. cognitioni. . Pates

D.)gud

etiam quod Deus ab aterzo non (oliitn vidit ordinem

Pmdu&i)

:ropm fde

fui adrem , ex cujus p0tefxgt: Tes erat fumm ? /ecf

j ;]4 eu

,F/gm effe rei [fciliccc ex (uis principiis eductum |

ainfolam

intuebatur fane ad cculum l.c.id , D.idque probatt:

xce rütíüs

Quod ( aic S.D, ) t melins pateat n exemplss offen-

) Profïcem

datar : (imtquimque bomines qui fucce[fiod in quim-

que horis, quinqne contingentia fatla videant : pof-

Doi [c-

f[um ergo dicere , quod s[taquingue vident b&c cone

tingehirya fuccedentia prefentialiter (utique phyfice

« exiis

& realiter exercite ) // antem. poueretwr. , quod iffi

A d v

m [dt t

quinque acbus cognt[centinm , e[fet a&bus nuus,poffet

; ngmlndi

dici , quod u cognitio e[fet prafentialiter ) utique

phyfice) de omnibus iliet cognitke [ucceffives ctm et-

T /ahm

y ndtdfó

o Dens-npo aterno intHitu. , non(ucceffive , ow.fia

tempora videat , omnia contingentia in tetrporibss

lo .

dliverfis ab &terno. prafentialiter ( utique phy(cá,

iil s.

realitet exetcitá przíentiá;five prout funtinpropria

fua natuta;ex fuis principiis educta tefte S, D. ) widet,

p u

LL d

n

446

uontautum ut babentiaefe iy cognitione fua . . i

Patcthzc

patet.quod silnlprobiber contingentium ad utrinali-

gaaja

erCite ex

&et certam fcientiam Deum babere , cum intuitus

tfrut «

ejus ad vem contingentem veferatur , [ecundzp boc,

licet phy

quod prefentialiter in aciueft , quando jam deter-

get realit

spinazum e[te5 certitudinaliter coguofct poteft.

erutat

Clare confonat contra Gent, t, cap. 68. in Coroll,

Caria

cum dicitur i Deusfeit , vel fevvit,boc futurum,

cdium. quoddam accipitar iater. divinam. fcien-

p a!iqa

beantud

tiam , Cj vem [citam , [cuet tempus ,

2/02n0 eff

loeutio , re[pettu eujusid 5

quod à DEO fciram

infepf

dicitur. , eff futurum , non autem re[petlu divi-

lC0 €Xei

»& [cientia eft futurum ,

qtl& (2 m0mento &ter-

(5[;6 29

mitatis exiflens ad onmuia prefeutialiter fe babet

üturgm

urulil

refpeélu cujus ( Ícilicet fcientiz divine , feu

seterpizatis ) Jf tem

2

i/;

-

s

u lochtiomis de smedio [ub-

uttümlil

trabatur , uoneft duereiboc effe cognitum , qua-

obílante

Jf non. exiftens (Yesicet phyüice vealiter ) . .. 2$a

gitione

dte $, [

quod jam eff, non potefl quantum ad sllnd m]lans non

effe.

lia jice

Cilartidem docet 1. p. q. 1437 15. eteraitas an-

conlidm

£em tota fipaul extflens, ambit totum tempus , unde

gens.(ed

omuiugqua [unt in tempore , [mnt Deo ab aterno pra-

loquifnr

fentiaion [slum eavatione , qua babet vationesve-

ptel a

Yum a[;mi fe prafentes ( nam effe COpnuum t Coga

Vide foy

60 nyod;

wofcente eft l.c. q. 13. 11 proemio (ecce prarfen-

tiamintentionslem) t quidam dicust. , fedquia

UT

ejus intuitus. fertur ab aterno [nper ounia , prout

gf'/l!,m)r,g

funt im. (na prafentialtate, ide(t propria prafen-

£onttigey

tialitate,quz eft phy (ica,realiter exercita;(ive prout

fuM:;,m

funt'ex tuis principiis educta teíte. S. D. patet cla-

nunl C

relc. Deus cognofcit ommia centingentia . .. etiam

: $5

promut unum quodque eorusseft atba i feipfo. (id ett

Kæc elt .

actu phyíice exiítens feu actuali exiltentia phyfica )

W l Mi d(

p

447

na .

patet hzc glofn eximinediate fcqq. €9 l«cet contizi-

dutrimlr.

gentia fiant in atln [ncee][rue (1d ett liceu phylic& ex-

1 inpp

ercit?. exitaat fucceflive ) zom ramen Dens fuc-

b hat

ceffrve cognofcit contingentia prout. im[noeffe ( icis,

um deter-

licet phyfice exercite. ) fient »os ; fed fimnl ( ícilis

».

€et realiter exercitt ) 24 ftta cognttto men[nrarnr

e«terztitate.

ii Cotoll,

Clarius adhuc patet l. c. in principio O. €oniin-

Cf

vit feit-

gens aliquod ( v. g. Ante-Chrifti exiftentia ,. Petri

iian «

beatitudo &:.)dpliciter confiderari pote[f umo modo

EO [citum

in feipfofecundzam quod jam in atlu eff (íciicet phy-

v diti-

fico exercito,& nacurali,uti patet ex iÍmediate feqq.)

ento dHf«

CÀ fic non canfideratur nt futurum. ( (cilicec phyfice

^f huit

faturum ) fed uz prafens ( tcilicet phyfice ) neqne ad

n2 , (eu

uirumlibet. contingent ( fan& fecundüm fidem ad

utrümlibet adhuc contingens e(t falus mea,v.g.non

I M-

.

obftante divina fcientia. de (;lute mez, vele

jUS ne-

i , qui-

gatione ) fed ut determinatum ad unum| ecce quàm

)...7;4:'4

rnJ/?zM.f 3

clatz S. D. loquatur de prztentia contingentis phy-

fica J ficenim eft in feipío;(ic jam eítin actu; fic non

vüitdi t«

confideratut ut fiítutum,nec ad utzumlibet contin-

, m

gens;íed ut pra(ens,ut determinatum ad unum , uti.

iperm t«

loquitur S. D, .Et propter boc fic infalibuliter [ubdi

poteft certa coguitiomi,utpote fen[mi vistis s [icut ciins

ao

video fortem federe | ecce phylicam przfentiam.j

jj n u

t ol

&lio moda pote[l confiderari contingens ut eff- in. [na

j fgd gm

cant[a.8 fic confideratur ut faturum. y €8 u cortine

gens,nondum determimatum ad unum. , quia cau[n

H a

eontingens [e baber dd oppofita , & fic con:ifzgen: n05

fubditum per certitudinem alicui cognitioni , id ett

(ve P[()UC

nulli cognitioni five humaua fit five. divina te-

put die

fte $. D. fupracit, de ver. qux(t. . art; 1 2.0. glofía

z p g"dm

hzc eít S. D. hic 1. p.l.c, fequituc enim iminedia -

t6.: Wnde quicunque, eogacjcit. effebinm . cantin-

j Ph;v'üca

"

gf?ia

8

gentem in [ua canfa tantimnon babet de eonifi con-

per[ew

t 1

jetipralem cognitionem : Deusantem cognofcit om-

üd Pï'.«

ia contingentia non folum prout fant vn (uis. canfis,

(clice

fed etiam. prout unumquodque eorum «f atiu i fe-

j

spfo. ld et nifi Deus ea cognofceret,prout funt actu

telles

infeipfis ; eanon certó fed tantüm conjecturaliter

cognofceret ficuti nosqui tantüm ea videmus in fuis

lien

cau(is antequam fiant.

aj

(hite

Confirm.. Hzcgloif ex 1.Sent. ]. c. eontizgen-

Copni

Ha adutrumlbet ( v.g. cur(us (ortis) r /fuis caufis

stullo mado cognofcipo[Junt ,fed quando jam efficiun-

velut

det a

pur in rerum natura,tunc babent tn fe ipfee effe deter -

minatum ,CS ideo quando [untin. atl ( (cilicet effe-

fempn

&a in rerum natura , feu exipfis principiis educta,

sU

utiloquitut D. A.). certitmdinaliter cognofcuntnr.

p f

Itaque contingentia in Íe ipfis habere etle determi-

jun,

natum: eíle inactu,& non effe ad utrumlibet; illis

berud

noncompetit,nifi quando jam efficiuntur ii rerum

h log;

natura , fccandumSS. D. icitur contingens futurum,

exerch

vitec

prout eft in actu ,. prout eítin feipfo , prout non eft

amplius ad uttumlibet ; eft ipfum e(Íe effectum in

igunu

rerum natura;feu ex princi piis fuis effe ed uctam.Ec-

euj

dj

ce phyficam exiftentiam rerum omnium in tempo-

re quandoque extiturarum,in menfuta divinzater-

& |

nitatis,

tct,g'&w

C idem habetquod 1. 7.art, 5, ad 1. effe-

Co

Éns non efl in cau[a ut imea po[fit. cognofcs , mf fit

U

cap[a deteyminata ad effcThum illum,uti patet um Can-

ftm

fesneceffaris , quibus cornitis cogno[cuntnur effetlus

h nj

earum . fed cau[acontingens non determinatur ad

litcr,[t

effeclun [unum , myfi quando atl producit ipfum emnde

Whyüc

ee caufa contingente noueft effetius ejus. , wt in eA

$h

puffi? cegnofcá ( icllicet certitudinaliter ) mis? qmando

eXetcit

jaem atiu produiius cff,

Hán d

ltem de. vet. q. 12« 0.2 0. futura contingentia

pv

t ff ctfe

p«* f? incognofcibilia [u:t;:m'a ab e[fe deficinnt,cum

Mfeitom

nec ia fe fint. [ id ett phy(ice in feiplisnon exiftant,

U. GN

üti patec, INB, quiditit futara concingentia effe iu fe,

ii fee

fcilicez in fe phylice exiftere | see 42 (nmzs camfis de-

Tunt adu

Berminenturfcilicet immobiliter & certitudinliter

eChucalitet

telteS,. D,

musin (ui

Item 1. p. q.57.a. 3- 0. futurum dupliciter potelt

cogaofci.umo nzodo ia can[a [ . . . alio modo cognof--

cuntue futnra infempfer, C fic [ohins Deieff futura

ronringm-

f uf

Cogno[cere , "on ol m qua ex nece[fizate provenient,

v tf

vel ut inplevibus fed etiam ca[ualiay quia Denui vi-

det omnta iu [(na atermtate,qua cum [sit limplex , totà

du

iiceteffte

zempori adeft , $ ip[(nm includit . &9 ideo naus Dei

(iseduca,

dutHitus fertur in omnia,qua Aguntur per totumtem-

w/cuntur.

pus , fecut in prafemtia, CO videt omnia , ntinjeipfss

detetmie

funt...quihbet autem antelleIus ereatus deficit ab &-

bec; lls

gernitate divinaunde nà poteft aliquo intellecin crea-

j ferurm

zo cognofct futuri,ut eff ia [mo. efje , fcilicet phyfico

facar

exercito,feu ex fuis principiis educto,uu patet.. Bce-

viter fic: Deus videt omnia, quia per totum cempus

u onedt

fedhum in

aguntur,ut in feipfis funt;fed ut in feipfis funt , ha-

lum t

bent in fe phy(icam exetcitam exiftentiam, feu de-

in tempo

du&ta funt ex fuis principiis,ergo Deus videt omnia

&c. ut in fe habent dictam exi(tentiam. Min, pa-

ving atl

tet,& fic viditea ab eternio.

::'w'm:

"TA

Confir, ex r. Sent, dift. 3 8.2.5.ad 3. 46105 d

u

eognitionit tranfit [upra contingens etiam]i Fatururm

fít nnc [ ícil. in menfura propria ] ffeu tranfet vi-

TT D d

fs mofler fupra ipfuns,dum eft [ (cil. phyfice, & rea-

T ld

liter,(euex fuis principiisedu&tum ]6 u effe | fc.

g^

hyüct exetcitum | qwod ef? [ phyfice exercitum ]

j

quando eft | phy(iceexercite | neceffeelt [ phyhice

g

exercite | 4wod tamen ab[olutà non eft neccflariums

j m

H$,

o'dcþ dieitur,quod in fe canfderatnm , eff continge

e

!

s

fed relatum ad. DEI coguitionem , efl nece[Jarium;

2.3,|

quia ad p[am nonvefertur ntfi fecundim quod eft in

bitit

'effe atinais 5 C 1deo fimile eff , fi ego videam [ortem

rmgez

prajentialuer currere ,quod quidem ia fe eft contin-

du

gens,[ed velasum ad vifum meum , efl ueceffarium,

"t f

neceffitate con[equentia , non con[equentis , vel ne-

Brevitet

[ecui

f

ecffitate conditionatá ,

nom ab[oluta.

ca;:]

fic : actus divinx cogniüonis tranfir. fupra con-

Y

tingens , edamfi futurum fitnunc. ,. ficuttranfit

dera:

vifus noftet fupra ipfum,dum eft ; fed vilus nofter

L

non tranfit fupra ipfum nifi dum eft phy(ict , reali-

177

tersergo.Maj. eft S. Do&t.

Arguo 2.Contingens;etiamfi futurü (itnunc,non

hm

TU

referturad divinam cognitionem , nifi fecundüm

ii

quod eft in eíle a&tuali ; fed contingensfatucum

tia d

nurc.prout eft in eife actuali ; eft prout e(t in pro-

al f

priaíuaexiftentia ; feu phylice praefens ut exiftens.

(omit

Ergo.Maj.eft S.D.afiatim patet exS.D.Mi,Sic enim

qud

non confideratur ut futurum laitS, D.). fed ut pra-

tttta

fens.c3 determinatuim ad unam , nec ad utrumüber

probat

eontingens , fed ex [uis principiis eduéium. — Patet

n ;m

quoque ex immediate :cqucntibus.

ida Í

Addocettum eíle ex D, A. quod fururum contin.

vWutg

gens,dupliciter coníiderari poffit , non tripliciter,

tfarig

hujus enim tripiicis,nec veftigium extet,necumbra

Volün

inomnuibus D. A. libris, Patet ex ll. hicaffadimci-

BRUT

tatis,fed hac duplex conüideratio fururi contingen-

tel),

tis,eft futuri contingentis caufalis , & futuri contin-

bentisphyfice realiterin zternitate praíentis,ergo

FW

non futuri formalis , ergo éx mente D. A. non da.

étn

ïlllilvn

tur,eique prorfus uti & Arift. fuitincognitum. Pri.

C&5 s

ma pats patetex ll. cc, nec. negaturab adveríariis,

Secunda pats autem evidenter eft probata ex D.A.

bit]

& fequenti Angel, diícurfu 1.ad Hann. dift, 53, q.

qeà

;oao

125

[v

« e[ u

2..2. 1. 0. clariffime evincetur, & ad oculum proba-

h irm

bitur,nec non manibus palpabitur, — £wrturiums cope

H enspin.

tingens duphiciter potefi confrder ar1,u»x0 s204do, féctne

Áurim,

dum quod eff faturuma,€8 fic nibil al.nd eff cagnofce-

re faiurum Contingens,quam cognof.ere cau[as ejue

tl nt-

Drevitet

fecundum vrdinemy,quem babent ad p[um , C w

cana contingentiuum won babent ordincm imtntali-

pta Con»

lem ad. [uum effetium. (icicet lecuudum fe conti-

i ccundit

s noftet

derazz,& prout abftrahunt à divino decteto , patet

1.p.q.19.2a.7.ad 4.. Ltcez Deuza velle aliquidnon

», Dd

Jét nece ffarixm ab[oluté , tamen neceffartum efl ex

ünenoft

Juppofitione. propter immobilitatem divina volunia-

cundum

I5. Etino.oportet voluntatem ejus Dei effe omnino

immntabilem. De ver.q. 5.2, 3.« 8. Jfmplex nats-

facocu

tía dicitur , nonadexciudendum refhechum [csentia

ifi Pfo'

exiltens,

ad (citum,oui infeparabilter omnem Jfeientiam con-

3777

gomttaturs fed ad excludendum admixtionem ejus;

quod eff extragenns notiti s fecut efd . . .ordo volum-

|utpri-

mlb

tatis ad res [citas producendas,aua addit [cie ntia ap -

probationss E« l.c.ad Ha in. qu1a camfa continoentis

B

non habent ordinem immutabilem ad f efä&gm*,

f

3deo [ecundum bunc modum,contingens futurum im -

mutabilter [aringn poteff , ergo argumento à conz

iphcitcr,

trario fecundüm hunc modum , ordinem fcilicer

cümbtá

voluntatis ad res ícitas producendas immutabilem,

hümce

fucarum comiugens immutabiliter à Deo íciti po-

yxinget

teft) »deo [ecundum bunc modum Contingens futu -

i Conuie

rum Am?»utabilter [ciri non poteff ,

a

H

Alto znodo petefé

Xistgo

ca;&/i

erari contingens futurnm ratione illiu; tempo-

100 d4.

risyn que futurum effe pradicitar [ v.g. li quis dicat:

jo, ii

ctas ab hora prima ufque ad fecundam fortes fede-

bit | inquo quidem tempore. [ cras (cilicet 1. uf-

oD

quead (ecundam ] futurn

"m jam prefentialiter eft,

L q

F

2

m

À

( per confequens determinatum ad unnmm (NDB. quid

Ht

fic faturum elle prafentialiter,&per con(zquens elle

d

determinatum ad unum , fcilicet effe phyice reali-

t vil

tet exi(tens, feu eífe eductum ex (uis principiis. Uti

fmpl

patet) 63 /ie certitudinalter contingens coguofcs po-

ll 0.

sefTutpote per feipfnm jam vi[umsficut fenfn prrce-

tenu

p [ortem (ederey utroque amtem modo Deus de

entia

futurss contingentibus. [iientiam. babet ( quatenus

tiec €

ícilicet caufz. contingentium habent ordinern ad

ingrc»

fuum effedum , qui ordo comparatus ad caufam

!10iïq

fuam proximam mutabilis eft,prout autem fabftat

furaa

voluntati feu decteto divino , omnino cft immuta--

&itt

bilis, fcilicetex fuppofitione ; deinde proutin fua

fu

d

tzfentialitate , ícilicet ceali ac phyfica ) rationem

tion

addit S, D. ewm entom [ia& cognitionts intnitus lst in

pl

fhomento &teruitatts,qua omnibts temperié parttlm»:

tl )

adef? C$c. NB. Hic , quam clareS. D. loquatur de

flen

futuro contingenti cauíali; prout fututum eft ; de-

ptop

inde de futuro contingenti prout phyfic? realiter

m

prafens eft, vel in tempore; & fic certó poteft cog-

*

noíci 4 creatura $- vel in divina zternitate

i

& fic

fciri. poteft, & (citur à Deo,

Tuhc entiim 'aliquid

cognofcitur ut futurmm efb , quando inter cognitio-

nem cogno[centis. , CÀ vei eventum invenitur ordo

prateriti ad futiyum , bic autémordo non potefd in-

tenifi snter coguitionem dyvinam C$ quamcuuqsren

contingentem ( (cilicec faturam ut pztet) fedfezsper

oydo dtvina cognitionte ad remquamtunque ,. eft fr.

€nt ordo prafentis ad prefens, De verit.q.2.2. 12.

in o. quod autem ordo ille prafentis fitad przíens

phyficum , docct D. A, fomplex notitia dicitur non

ad excludendum räfpe&um [cientia ad feitum , qui

in[eparabiliter omnem [cientiam concomitatur ; fed

d exildendum admixtionem ejus , qued. efl ex-

iré

453

JB: qud

jensele

tra genus notitit y ficut eff exiflentia rerum quam

C teill«

addit (cientia viffonis l. c. q. 3. a. 3. ad 8, ergo [cien-

tia vilionis fuperaddit fimplici notitia (id eft ícientize

jis. Ut

fimplicis intelligentiz,ut clare docet 1 P qe14-2-95

wfui p

in o. ]tema. 12.ínQ. ) exi(tentiam rerum non in-

i pra.

Doudt

tentionalem,& objectivam , hzc enim omnem fci-

IUGICHLIS

entiam concomitatur infeparábiliter , S. D. jam cit.

nec eft extragenusnotitiz , íed effentialiter illud

Det ad

|caujam

ingteditur ; ergo phy(icam (uperaddit & realem ;

Vfabliat

nonquidem in propria rerum menfüra , íed men-

fura zternitatis ut ait S, D. jam cit. evidenter itaque

mmutie

& ittefragabiliter docet S. D, prefentiam phyficam

wcinfta

futurorua contingentium in aternitate & futurie

atonem

tionem caufalem,neícit Suarilticam formalem : nifi

u ht it

per hanc intelligere velitSuacifta carentiam exiftene

| pambm

tiz pro nunc in menfura propria ( cum pbyfica exi-

at de

ftentia in menfura eternitatis ) & exiftenziam in

e ) de.

resliet

proptia aliquando menfura habendam ; inquo ta-

men intellecta , futurum formale non erit ?

teftcop

:S&HC

ut patet ex definitiene Suarigiäg

j uhq"id

cagm'tio-

TL

9$25e

pf

yiqm

d )",mpn'-

974)/;"

$361

|prden

j n

i i 4"'

T

Ff5

AP-

-

(

«99Se ( 454 )« SSe»

AJPPENODIX

que per

SECUNDA PERTINENS

ud fni

der t

Utrum ex mente Áng. poffitieadem veritas objedti-

feifut

'va per divería media Íciriyopinari, & crediab

hocult

eodem,idque fimul ? Promeliori

diài:!

incsliigentiz.

tun d.

9. emn

Upp. 1. Tanquam certum,rerum definitiones effe

r

nta l

veluti prima principia ; unde acceptari debentà

nobis,& a bponi,prout easintellexecunt,determina-

gu jus

fatlon

rünt,& nobis tradiderunt principes fcholattici; aliàs

dum

omnia refolverentur in qq. de nomibe,nilque,quod

opytioi

eíletomnmbus comune, haberemusin di(;.»ucacioni-

bus;proin nec mütua bona intelliventia,nec quidqu&

p

certam ac firmum. De ratione opntoz15 eft ( ait S.D.

Pmpm

1.2:Q- 67. à, 3 .O.) quod acciptatur unum CH?8 P OY TW

pj

dive alterius opp.frtz, unde non babet firmam inbafro-

140 :o

sesuderatione vero Jetenti quod babeat firmam in-

& dif

bafionem cum wiftone vmelleiluali...fides auiess medio

Sup

Thon

suodo fe babetyexcedit euim opivsonem n boc ,. quod

demo.

babet firmam inbeftonenndefieci verà à feientia m eo,

sed non babet vi[rowem. Ex 2.2.9.1.2.4. 0. affentie

intell

sntelleBus alicui dupliciteryuno modo,4uta ad boc mo-

Verità

Quco

vietur ab ipfoobjelió , quod eff velper fe spjum cogni-

fj

YWnnyficut patet ia principtar prumis,quorum eft mntel.

Icttus:vel ef per aliud cagaitum, ficut patet in concli-

000

ffonibus quavum eff [etentia , alto modo wtelleius af-

pbl

To

fentit alucui,non quia [ufficienter movetur ab objetlo

proprio.fed pev quandam eletlionem , voluntarie de-

Yertit

elinans in unam partem msqi , quam in aliam , €8 fs

Ü Vg

quidem bac fit cum dubz'mtiaue,fäï formadixe altevius

[l

partssserit opinio:fi autem fit cum certitudine ab[que

yd W

tali formidineeriz jïde:. lia autem videri dicuntur,

mpri

Intelt

quae

qua per fe ipfa movent intclletlis noflrumyvel fm[ub)

NNS

ad [nt cegnitionem. Unde manfeflum eff anod uec fi-

des nec op:m o pete[? effe despfis vifis , aut fecundmm

ODjede

fenfum,aut [ecundim intelleclum. Confirmat clare

:ediab

hocultimum ad z. 7boma: aliud vidit €9 aliud cre-

didit ; bominem vidt Ed Deum eredens conf.ffus eff,

cum dixit : Domina meus, & Deus meus.. Ex a.íeq.

onere(fe

o- emnts [cientia babetur per aliqua principia per fe

debent]

nota,CÀ per confequens vifas €8 ideo opartet quacun-

que [unt [csta,aliquo modo effe vi[a, | Exl. c. ad «. de

tetttifige

rattone (cientit eff . quod id.quod [citurexiflimetur

icyalias

De ratioze antem

uequod

effe imp«ffibie, aliter fe baberz.

opinions,3Hod 1d,quod eff opinatumsexiffimetur yof-

Qtatont«

fitile aliter fe babere. — Sed id , qnod fide teuetur,

Lïlliquä

atSD,

propter fidei certitudimem exiflumatur. etiam um

«

sf

po[fibie aliter fe habere.. Conionat clare de vcr. q.

14.2.9.0, exhisobvia eíttriuniillorum definitio;

T.

fntátt ff

& differentia efTentialis diftinctiva.

q m

Supp. 2. Certum effe in utraque (chola tam

Thom. quàm Suirift.quod eadem veritas obje&tiva

T guod

demonftrabilis , poffit per divería media ab eodem

WLAUTUR

intelle&u & facceffive, & fimul cognofci , v. g. hec

ifenit

veritas: Deus eftexiftens; poteít ab eodem intelle-

i uctit-

&u cognoíci per medium fcientificum,per medium

in Wgni-

fidei,& per medium opinativum. | Pore[f enim unus

f]?mttl-

T

homa cognofcere eandem conclufionem per medinums

probabile &$ demonflratvuum.1.2.q.67 a. $,0. Sed

du if*

Tota difficultaseft , quzx hic ram actiter contro-

)uj

vertitur,utrum veritas objectiva,jam evidenter cer-

mrtä d-

tó v.g.à lorte Dhilofo pho Chriftiano cognita, dum

lmäff/;

fimul ab eodeim cognoícitur per medium fidei ,

aliei

vel probabile , fpecificet , caufetque verum, ac

T

roprit dictum actum fidei , & opinionis ab

LE

intellea pro tunc elicitum ; — quod mordicus

qIM

YP

ncgat

6

negat Thomiftasmordicus probat Suarifta, — Ratio

tamen

n

&

andi veriThomiflz hzc effjquia ieplicet ex pat-

RT

" tefubje&ti cognoícentis, idem certó ac evidenter co-

;

jd.qu: du

' gnoícere,& f1mul probabiliter acinevidenter. Sed

intelcd

R e(pondet Suatifta jid verum etle de inevidentia

ficintcir

& formidine a&tuali;fecus virtuali ; hanc autem Sua-

mid!üi&

rifta vult fufficere ad hoc, utactus per medium fidei

BllliCUjUS

' vel probabile elicitus fitproprfc': actus fidei vel Opi-

elicitus;

nionis fpecificus.

lispit

Tota proin difficultas in id unic recidit,atrum ef-

licetco

d

162

tur ad

fentialiter,vel faltem indifpenfabiliter requ

(]UC'PU!

actum fidei inevidentia actaalis,ad actuim opinionis

(1obíct

forxido adtualis; an econtta virtualis fufficiat;(i pri-

abfoity

mum,triumphat Thomifta tettibus ipfis adveríariis

fotmid

Fquia implicat intelle&tii fimul a&ualiter,cvidenter,

pdli;

imobiliterq; obje&to adharere;&fimul actualizer in-

quity

evidenter,mobiliterq; | 6 fecundum,triumphat Sua-

Ym

rita, Thomiftis mulüstettibus. Ubitamen bene mi.-

vd Cot

hi videtut.

obhori

Notandum,;quod actus inevidentia & formido vir-

hobety

tualis dicantrciþcätum nontantüm ad ipfum IDe-

inbapti

dium inevídenis,feu probabile,quod de íe aptum elft

Z

genetatein intellectu cogno( cenus inevidentiam,vel

ments

formidinem a&tualem ; fed etiam ad füum fubje-

deo,c

é&um , Icilicet intelle&um ; proin hoc fubje&um,

li incaj

feu intellectus,(1 incapax fit obícuritatis , vel for-

quevir

midinis a&u:lis ; nec medio inerit virtus producen-

phyi

di in tsli intelieQu obícutitatem, vel formidi-

N

rem aQualem 5 confequenter aQtus tali medio in-

Quia q

nixus , dici nullatenus poteft virtualiter obícu-

Querm

rus,formidolofus, reípe&u talis intelle&üs. — Pa«

fufüci

tet clÀrein Deo O. M. novit namque omnia me-

- prdu

dia nobis obfcura , probabilia &c. riovit ompes eau-

| 1eri Í

fas conurgenter fuis connexas effectibus &c. nec

àYir)

tamen

$

.. Mtio

tamen hujufmodi poffuu: cognitionem divinam de-

Wif CXPZL'-

nominare virwaliter obícuram,formidoloíam &e,

lentet co-

jdque duntaxot propter incap:cimtem intinfecam

nter, Sed

intellectüs divini. fiergo intellectus aliquis creatus

evidentit

ficintrinfect incapax obfícuritatis actualis,. vel for-

item t«

midinis ( qualecunque medium attingat ) refpe&u

dium fidei

alicujus cognofcibilis, non poteft hujufmodi actus

"s

l vel ofi«

elicitus rc(ï)cä'ïu calis intelleé

Ls , taliíq; cognofcibi-

lis à parte rei , dici obfurus formidolofus vi:tualiter;

utemel-

licet comparative ad medium quo pracis? relatus,fic

uitsthrad

quc.Pu[ö pracifive ac fpeculaüivé fpectatus potlit di-

npmiom's

ci obícucus virtualiter , ie quantum fcil. medium id

:ia(;ü!pri-

abíolute habet virtutem producendi obfcuritat vel

dverlaris

formidinem actualem.przícindendoab incapacitate

videntet,

patfi ; (ed hoc non eft à parte rei, prout hic unice in-

vliterit

quritur, fic ignis habet vim calefactivam , alterati-

»

'g.mSua-

vam, corrüptivam &c. reípectutamen angeli

benemi«

velcotporisgloriofi. dici nequit calefactivus &c.

ob horum incapacitatem intrinfecam, | fic facerdos

vido vite

habetvimabíolvendi phyficam &c.

non tamen

U De«

inbaptizatum , etiamconiritum ; undeinbapti-

Zatum , vittualiter non diceretur abfolvete (acra.

ptum et

ia

mentáliter , (1 verba debita debite proferret; idque

n fubjc-

ideo , quia 3mrinfece, defectu characteris b; ptifma-

þje&um,

lis incapax cft actualis (acramentalisabfolutionis; fi-

velfor-

L]

realitet ac

que virtus abíolutiva facramentalis

ducete

Phy (ice facerdoti inexiftens,non (e extendit ad eum,

formid-

Ratiogeneralis & evidens horum omnium eft ,

sedio if«

quia ut caufa aliqua poífit dicipotens producere

l obeU-

quemcunque effectum in paíTo , eufübje&to, non

fufficit ,

quod caufz vere infit virtus ad effec&tum

j D

nis mt«

producendum , fed debet fubje&tum etiam non effe

pes tll«

intrinfece impotens ad recipiendum illum effectum

& I

à virtute illius caufz j fi ecus ; nonineft , nec poteft

dici

quma

Ff g

8

dici ireffz tali caufz vircusad talem effe&um, ref-

:J(? r 411'91

pective fcil. ad cale fü bjectum.

cum erzo intelle..

& prm

tiva medi

€tus clare videns veritotem , fitintrinfec? incapax

moyete t

actuslis obícuritatis & formidinis refpectu talis ob-

je&ti (éu veritatis evidenter vifz , hinc dici nequit ,

drtobjeé

thsintel

quod medio probabili &c. (licet abfolute , & de fe

probzbil

fic potens ) infit virtus generandi formidinem &c.

fcil (um

actualem in tali fübjecto reípectu talis objectisproin

patte rel

nullas actus elicitus i tali irtellectucirca tale objc-

&um , poteftvere ac proprie dici virtual

;P;«

fLÀ

for-

praciiy

diuim (üu

midoloínus &c. utpotecam virtus illius czufze (eu

medii (e non extendat ,imo nec extendere poífit ad

jom dart

Ex his

ullum actum à tali f bject

o elicibilem , rcfpc,&ivä

denterin

adtale obje&um , ficque evidens eft quod nullam

vircualitacein ei tribuere poteft ; confcqucntcr nec

t

iftud fübjectum, virtualiter taleà zali caufa denomi-

hon &

4

i feu:

nirpoteft ; uticorpus gloriofüm virtualiter cali-

u a

d".þm- 2lteratum

, Corruptum nequit dicià virtute

£olifi

,;)

ble&ol

pis. ratio hic dictorum patetex S. D. r.p.qua-

ftion. tos. articulo4:0. — voluntas poteff moveria

Vim n

guecunque bauo ywon tamen fujficenter €8. effcaciter

bis hic p

nifi a Deosus enm [ufficienter aliquid potc move-

ip Id n

ve alizuod mabile , uift virius adlrva moventit exce-

hcque n

dat , vel[altem adequet virtutem paffivam. | mobilis

corpusg?

virtus autempajftva volnatatis fe exetendit ad banuma

dotes G];

unierale ,ficut C9 intelietiis objeflum eft ens uni-

tüten(o)

veríale. jamautém manifeftum eft ,

quod virtus

tiS,l&m

üonemd

médii probabilis & obícori non adequet , multo

je (b

minusexcedat virtütem intellectus clar? jam illu-

minati , &perfecte evidenter quetati per virtutem

quod ex

medii fciétifici füper aliqua veritute patet exS.D.r.2.

lls &

quazftion. 67. atticulo 2. c.ex parte medii differunt

i

ObeUïi,l

fecundam perfetlum C$ imperfe?um C0gAILj0 , q:m

U

459

dum, &ef.

eff de aliqua conclufione pey. medium demonftvatium

troirtelle.

€3 per medinta probabile, ero virtus adtiva Íeü. mo-

tiva medii ptob;bilis ad zctumformaliter probabilE

e It

Jatliob.

movere iatellectum non-potc*?c ,dum jam clare vi-

Ic! hequit

det obje&im quod ; coniequenter necactas elicitus

tt , &defe

talis intellectüs circataleobjectum , permedium

direm &c,

probabile , potef dici vircualiter formidolofus ; fi

Ícil, (umatur actus , proüt eft in tali intelle&u , (eu à

)jeffïi;proin

paite rei ; licet fic dici poffit , f1pure fpeculative ae

tule cbjc-

alierfer.

pracifive fümatur ,^ comparative duntaxitad me-

s couf (en

dium füum piobabile , abítrahendoà tali intellectu

jam clare vidente.

t podt Md

Ex his j:m præmifüs & rite intellectis patet evie

rel'pc&ivä

!

]

od nullam

denter implicantia actüsevidentis & certi formali-

n

uv

j

1

À

tet D&

ter , & actus inevidentis incertique virtualiter., Ícil.

l

fs detomie

non ex parte mediorum przcife ; fed ex parte (abje-

:

&i , feu intelle&tüs , utpote inrinfeceincapacis(dum

iil

? Cili

iitiilia

jirs clat& objectum quod videt) ut medium proba-

il

;&

bile & obícurum exerat , imo pomt exerere fuam

), [,P.qüæ:

[ wettd

vimin talem intelle&um ; uti corpus gloriofum no-

! eficActttr

bis hic przfens intrinfeceincapax eft , ut virtus folis

.

inid agatalterando, vel corrumpendo actualiter

?

tb mott

ficque.nec virtualiter poteft ea virtus . denominare

n (X

corpus gloriofum ,alteratum , corruptum ; quia per

s mll

m«i hum

dotes faas gloriolas fibi intrinfecas, excedentes vir..

B gt t

tutem folis; jam lubtra&um eftà tota fphera virtu.

tis,:cturalis&caufalitatis folis,refpetivé ad corrup-

uod vittus

tionem&c.fic&intellestus per claram vifionem ob-

, multo

je& Gibiintrinfecam , medio Ícientifico innixam ,

? p illü-

quod excedit virtutem & activitatem medii proba-

cvictitet

bilis, & inevidentis , fubtrahitur àtota. fphzra . vir-

e$. D

tutis, actualis, & caufalitatis medii probabilis &

j djom

obícuri,quoad formidinem vel obícuriratem, etiam

Ill y WM

f

poffibiliter caufandam circa obje&ü iam evidens,in

intel-

460

intelle&u jà clatt illud vidéte,ficutin ligtov.g.quod

lenimk

munino à

Prius movere localiter potui , modoautem nen po(—

fum, poftquam excrevitin ingentem arborem, ime

quctvirt

di prob;

plicatlocalis motio idq; ideo tefteS. D. quia virtus

mea activa,modo non excedit,nec adaquat jà virtu-

imcuwt

Dico

tem paíIivam mobilis , fcil; arborisjunde quantum-

e;dem.

cunqg; exeram robur meum omne , non poteft vere

opimri

diciatbor eaà me localitez('etiam vittualiter)mote;

quandiu virtus paífiva . illius excedit omne' cobur

xifimul

ménum ; quia virtus mea a&tiva nunquam fe extendit,

Deuny

acevide

necextendere potuit ad idlocaliter. , etiam virtuali-

Prob,

ter movendum,cujus vitn paffivam non ada:quat;uti

evidens eft.Idem proríus eft de intellectu , qui prius

ifhjerfa

aliquid opinabatur, credebot; dum id obje&um jam

femds

excrevit ad evidentiam & certídinem objectivam

praat

dumzq; intellectus clare jam videteam , & evidenter

Propfiu

n jf

immobiliter inhzret, quantumcunque ralis intelle-

us exerat tobur fuüi per medinm ptobabile vel ob-

ij

tándigs

fcurum , non poteft dici objectam id formidolofe

Táttonba

etiam virtualitet formidoluse ) coguitum à tali

intelie&tu ob excetfüm medii fcientifici ad alia me--

u

dia ; Ííeu ob defe&um exceffüs , vel Gltemadz-

fedum.

quationis virtutis medii probabilis ac inevidentis ,

/et hu 1

ad virtutem medii evidentis & fimulcerti, (1 ereo fit

imp:rf:

impoffibilis in tali intellectu actus formaliter £or-

&icui h

midolofus,obícurus, circa tale obje&um, idq; pro-

qustu,

ptet intcinfecam illius impotétiam majori,exceffi-

[ima

váq;virtute fibiintrinfeca provéientéqui poteritta-

Whtá

lis a&tus proptié ac vere denominari virtualiter ob-

f Jl

fcurus, formidolofus; cum virtus talis medii minor

lengl

ac inferiot fe jam taliter habeat ad omnem. actum à

i pti

tali intellectu eirca tale objectum elicibilem , ací

nimql

omnino non ine(Tet medio illi; ficut virtus mearef-

Bo

Pc&u Præfatæ arborisin ordine ad motionem loca-

gu.w,

lem

61

lem à mefolo faciendam , jamita fehabet, acfio-

Ov.g.qued

1060 po(-

mnino mihi non ineflet , . eó quod nunquam adz-

j

oetm, lm«

quet virtntem etboris paffivar,ficut nec virtus me-

qtiavirtus

dii probabilis &obícuri adigquac virtutem paffivam

intelle&tüs , virtute medi (cientificiroboratam.

iEj vitue

quantum-

Dico itaque implicare ex claza mente D. A, quod

vote[lvere

eadem objectiva veritas fimul poffit fciri , ccedi , &

ir)motiy

