arg. fte babet: ereaturaan fe confiderata, Dei [imili-

6 6j 0.

tudinem babetun quantum atlu eft Cdaila agtt Tcem

j Om

L.p.q.10 3.2.4. 0. ereatura affinadatur Deo quanttm

virtie ij

ad duo: fc. quod Deus bonuseff ,a quantum creatu-

éJirá

ra eff bona, Ó auantum ad boc, quod Dens eft caufa

Mmm:,o

bonitatis , tnquantum una creatura movet aliam ad

veri xl

bonitatemidei habet 3. cont. gent. c. 70. ex his,

tto deln

Infero , ergo moventia fecun la, in quantüm mo-

verbum d

eniu rà DEO , funt DEO fimilia , non folüm

7. Dt n

quantüm ad effe a&du , fed etiam quoniüm

um ov

ad agete a&tu. patet ex S. D. fubs, fedin quantumà

Y6q. 17

Deo tecipiunt motum, & virtutem inftrument.]em

$ Sicyi

pet illum,(ic moventur à Deo,ergo moventia fecun-

l'fdl*lf ;Mäg:

da inquantüàmà Deo recipiunt motum & eam vir-

[irimpius

cutea, (unt Deo fimilia, non folum;quantiü ad effe

. If

actu, fed etiam quantum ad agere atu. Mi. patet ex

tomy f

terminis,in quantü enim aliquid recipit motum ab

l'lpentg

alio, etiam movetur ab eo.cons.bona eft.Patet ergo

p )

evidenter,quod moventia fecunda agantactu,quan-

4' 7-1-0&

doactu infe à Deo reci pinut motum & virtutem in-

IO. Ag"

f&rumentalem ieu przfatam Dei difpofitionem ipfis

affimi-

Wltm M

imptel[am, uti ïoquiuïr $. D. fic enim Deo

lantue

4j

». D.it—pri-

lantut quantum ad sgere actu. patet etiam ex fupra

xilonem -

dictis in àtt. 1, Virtus enim pïæf,m eft inedium con-

n uiümà

jugcns virtutem f:' ratám jcujusvis «gentis cum fuo

Ledtm-

effectu, cefte S. D. eftq; id quod £ici; Deus inre,quo

n ntp-

actusliter agat &c, uti loqr:itur S.D.

AADeo mo-

3- In[irumento datur virtus agendi infirumenta-

;)pet quid

liter duplicuter eno modo quafi tnchoative gando in-

Jhituitur im (pecte inffrumenti...alio modo datur qom -

divin (f

pletä quando atiu movetur principa!z' 4gente; fwt

( Doj-

quasdo Carpentarus utupr. (erra 4 d. 1.2.4.q.

agm*.ï"m

2.ad .

m parti

4 Joipoffibile eff, quod fieri vel moveri alicujusrei

manaeat ceffaute motione mouentis 3. cont. gent

",ngffin

A

Do Ími-

€ 65. D. 4

r 4gu,!tcm

$- Complementum virtutis ageutis [ecundi,eff ex

S

7) anm

Virtute agentiu primi. L/c.c67.

um r«

6.Firbum [emper eff «t infieri & ut in ggredienda

7 tjf (4/]À

á dicente,opus 14.€rgo etiam virtus utin fieci & mo-

"T.

veti exiftens lemper eft ut in egrediendo à movente;

y ex hs

ergo defiuitelle dum movens definit movere, ficuc

u

Y

ere,

anrüm f0*

verbum definit effe, diim quis defiuit

non folüm

7. De perfetlione w[Irumenti eff ,quod agat in qua -

ium moverur, C sta per virtutem incosapletam. de

| qunum

j nintimd

ye:. q. 27-2, 4. 3d 7,

gmocdem

8. Sicut [e babet completaforma ad pev fe azentet

a fecute

$ta /e babet motus quo movettr à priseipali: adin-

&emvit-

( rimenthm. L6 9

an[ü Qd Cl

9. Jnflrumentum agit ut. motum ab alio, €$ 1deà

compeut Jfbi virtus proporttonata motpi,.. gytvtus ta-

Mi, pittt

.motum à

flrumenti in quantum buju[mads ... non efl ens coga -

j poteter?

pletum babens effe fixum . in natura, 4, dift, 1,5.

du

4- 2,2.0. Vide num. 18, inart. meo 1.

viraem-

1o. Zdgens in[Irumentale babet virtutem agmdi pe*

:ioncmiph,s

modur vitétionis 4.Cent,L.c.q. 4.vide art, inet u.17,

DCO j 1m!-

DI47777

j

44

nder el vi

Li. Ratio inffrumentiiu boc confiftit, quod ab alia

7ROUECAIUHY. 3. D. q, 63. at $. ad 2.

eto Ci& jÍ

1 2. Canfa inffrumentals eff auodammoodo effetus,

otdinis. fic

D

victus aütem

ii qUAHLUTI BIOVELUT & princtpals Agente. 3.p.q.62.a.

i flert & a

ad 1. vide in art, meo z.nuc, 3 r.

4ad10.qui

3. Pirties inj?rumcnm!if acquiritur wffrumen -

remanet L.c

po ex hoc ipfo quod movetur 4 principali agente, L.c.

&.4. ad 3. ex his fic

pt'm:ipiun |

Arguo t . i2 quod À Deo fit in re natitr li, quo a-

deinde eltn

enim'ac L

E naliter agatyefl intentio d efl vis,quá agtt ad effe wt

neceltciis, v

il vumenium prima can[a,eflque vis illa forma 1m -

itcdarsq

pérfecla ac virtus, qua non duvat, nfi adprafentiam

Agentis principalus led intentio, (eu vis qua res natu-

tarionem en

ralis agit ad eile ucin(trumentum pumz caufæ,quæ-

diviiacvit

ex at meo T

que vis eft virtus & forma impctfe&a non durans

nifi ad ptzfentizm agentis principalis, eft vis ut infi-

nempurt w

eri & moveri exiftens; ergoid , quoda Deo fit inre

pio ïgïiorä 4

TY

naturali, quo actaaliter a

e

gat eít vis utin fiet1 Gz mo-

terh

I di

hn

veti exiftens.maj.eft S. D. L. c. de pot.partim qua'ft.

Aïguo "

& virus ll

3.articul. 7. ad 7. partim qu. 6. artic, 4.. o.' for-

malia funt heca. 7. ad 7. id quod à Deo fit inre na-

quantàm n

parali quo atlmaliter agat , efl intentwo babens effe

aliqi.m,qu(u

quoddam incompletum permodutia quo colores [uatin

Qut abipfo,

aéve, CO virims avtis tm infirumento artificts...ecuri

crgn. Aw;jm

per artem daripotuim acumenyut effet forma in eaper-

potiteffe v

Danet in 4]

"auens , non autem ci daripotuit, quod vis ( habitus)

artis effet in caquafiquadam forma permanens , nifi

alio, Con(

haberet intelleflums staves naturals potuit conferri

moererit

qurtus propria ut formasn tpfa permanens,non 4ntem

ii?, quæ ïbc

qis quA agit ad e[Je ut inirumentum prima cau[aynifi

ht ag

daretur es quod effet. uswver[ale ef[endi principsums

Aïguo !t

eauure id eít nifi eflet Deus. mi. patet ex differentia

virtutis ut in fieri & moveri exiítentis à virtute ut in

m

fa&to effe &quietoshzec n.permaner fublato fieri,illa

petit.patetetiam exS.D.inartmeo 2.numa.fic cha-

tac&ter

$

44b dlio

racter efít virtus inftrumencdalis in fado & qui-

^

ij

UID Cl

.

jvumi

eto eíffe , quia petmanet po& ul

ordinis facri feu poft finitam. otdinationem ,

ts tfelus,

victus autem facramentalisin aqua baptifmi ; eft ut

i

Mpaaa,

in fieri & moveriexiítens tefte S. D. o 27.de vet.a.

infrumun.

4-ad 10.quia poft uíum Cacramenti huJus, nihil in ea

agmrc.L.c.

remanet L.c.confq.eft bona, fübs, ergo imprimis eft

principium motüs vel a&ionis tefte S.D. 1.2.ad I.

l, qUM -

deinde e(tnecetfariaum principium 2Gtionis , nattita

enim[ait $.D.1e pot.q.3. 2,7.in obi.1. jneq;deficit in

puadtfo

i formatim-

necelfaciis, nequeabundar in(uperfluis , patet etiam

iprefentium

|/

hine clacé; quis nulla c«ufa fecunda potelt attitigere

;uärcsnaw-

rationem entis in ulla fua actione five prafatà vi

cutíequee

divinàacvirtüte (eu formá imperfectá,uti clar? patet

non dutatt$

exart.meo r, & 12, qu datur per Dei folius modo-

( visucinft-

nem purt paffive receptáin quovis agente fecurido

Deofitinte

p:o priori ad fuam actionem elicitam. clar& ergo pa-

fieiimo-

tet hic atrt, meus tertius.

Ateuo 2. difpofitio primi moventis, id eft motio

rtinqued

4, 0, 10

& virtus illius manet in his quz ab eo moventurin

)ïz inrt nd-

quantüm moventut ab ipfo;fcd virtus que manet in

babens tft

eliquo, quod movetur ab alio, in quantum move-

tur ab ipfo, eft virtus ut in fieri & moveri exiftens,

[0-,-[5"(?.'[ lïf

etgo, Major patet ex num. 2. min patet, quia non

,:ici:.../fw"

g inta ptr-

potett effe virtus, ut in facto eíIs exifteas, hec enim

j (habitus

manet in aliquo , in quantum non. movetur ab

paent, n

alio, Conf. ett bona. fubs, ergo vircus utin fieri &

u aufern

moveriexi(teus, que età primo movente, e(tq; in

iis, quz ab eo moventur &c,prarequiritur ad hoc ut

, m

actu agant moventia fecunda,

i CW:W j

Arguo 3. diJpofitio pritmai moventis eoAne

jb

P d

que ab eo moventur, in quantum moventnr ab ipío.

1 dllïclfn[lh

vit

um

fic. enim ejus. [smilitudine

"s rec

r eucn

Ppiint, S,D.. crg;

md.üccn.

[;&H

6

car(cil.movcntia fecutida p:itctL.c.]qm- movetta

inipotg

tiafecundi,

turà Dezo , in quantuam moventut ab tplo, habent

infe m

«l

4311

virsilac

entem Dei. difpofitionem [ id e(t moti-

onem Dei, & virtutemincompletam infirumenta«

Arguo :

lem jergo inquantum non moventur à Dzo, non

/?rammml

hibentin fe manentem Dei difpofitionem, proba-

Prmnpa/i í

tar, ff moventia fecuuda in quantum non moveutut

n e otü

o inlrum

à Deo,haberent in fe manentem Dei difpofitionem

ergo etiam tunc teciperent Dei fimilitadinem; fed

compleiy

hanc tünc non recipiunt ,ergo mai, patet ex S.D.mi,

àpticid

t meua a.

Probatur; fimilitudo moventium fecundorum cum

Deo, non tantüm elt, quod actu fint, & bona fint

teciptsfeu

(hancenim habet omne ensadu exiftens , licet

nonelcor

movens(íeuagensnon fr, nec effe poffit ) fed etiam,

qu motic

quod.adu agant; fed hanc fimilitadinem non ha-

e :u'iquali:

bentdum actunon moventur ,à Deo; ergo. maj.

n b(

teinlrum

patet Po& num. 2.in petes &c, ex his jam evidenter

atet

tng qua

Primó; quod moventia fcamda,in quantum i

firumenta

Deo moventut ,in fe habeant dilpofitionem Dei ,

8211 ],

id eft motionem Dei,feu motum, & per confequeris

verixinf

vircutém Del in'complctam illis inexiftentem, pet

per confe

quam cæczcntcr agunt, dicitu£ difpofxtioäS. D.

lirameng;

quia non e(t forma permanens & fita. Patet fecun-

t lainf

do ;quod moventia fecunda , in quantum non mo-

Pïïncif');li !

venturà Deo , etiamillam Dei difpofitionem , íeu

ititumen

Dei motionem ac virtutem in fe non habeant j

&qiietoe

et

od non hibeant infe Dei motionem , con-

kiu

i

OTl

ftat

H

Ratim , enim quando movens ceffat mo-

Tl tunen

vere,88 mobile ceffat r»overi, $. D. atticul. 2. nna,

*tgo [tcin

i .íed quando mobile | moventia fecunda | ceffat

Omnibyyi

moveti , cefíat motio moventis in ipfo ; €rgo quan»

nullamfæl

do movens celfat movere, cellat motio moventis

0C atf

in

1

t troyete

in ipfo; ergo quando DEUSceffit movere moven-

tplo, habent

tia fecunda, ceifit moto DELin ipfis. quod etiam

[ éelimori.

virtus illa cefiet, patetex cit. meoart. 2. n. z.

inlltumenta«

Arguo 4. Zmfirumento datur virtus ageæd:, thü-

1à D non

rumentaliter completó, quando At movetur à

ber, proba.

principali agente; ied dum actu (ic movetur, recipit

On moyelitüt

in (e motum & virtacém in(trumentalem ab eo; er-

ilpoftionm

go inftrumento datur virtüs agetdi inftrumentalitec

todinem; fed

complete,dum actu in fe recipit motum & virtutent

'tex $,D.mi,

aprincipali agente.maj.patet exn,3.imin.patet pet to«

xdorum cum

tü meunm a. r,conf.bona eft.erzo dum actu in (enon

& bona Áunt

tecipit;(eu d a&u in fe non habet motíi à ptincipali,

flens , icet

non el completé potens, uti patet. Patet etiam hinc;

))fedetiam,

quia motió moventis recepta pure pafïïvï:in mobili,

em tion f«

eft aliqualis caufa effe&tüs ab hoc eliciti;patetexai 1.

; etgo. aj

n, 13.fuh( fed quando definit principale actu moves

m evidentet

re in(trumentum,non habet in (e atu motum ab eo;

ergo quando principale definit actu' movereia-

quantim i

ftirumentum, non eft complete potens, mi, patet cx

ionet Dei,

att. 2.n. 1. ütergo fiat compicc?:* poteuss debet mo-

coníequenis

veri &infe moiam recipered principaliagente, &

encem, pet

per confequens debet ab eo recipere virtatem |in-

ftcumencilem; patet ex hoc art. n. 13. Vel ergo vit..

)üthïS.D.

tus illa inttumentalis quam debet recipere infeà

m non ino

principali agente; quáfiat completé potens opetati

onem, Itl

inttrumentliter, debete(fe vircus inüruim. infac&to

| habeant i

& quietoefle , quaíc, manest ceí/anre motione

em, Qv

moventis, & motuin mobili jvel debet effe virtus

N/M [

infttumentalis in fieri & moveri exiftens.non príaia,

U!- REO

ergo fecunda. quod non debeat eííe prima , patet in

yd; J t

omnibus inftrumentis,qu& ab attifice movéturqua

ergo quan

nullam fzpeformam ratam ac fixam accipiünt ab

jorem

hoc artifice; (ed folum motum, & virtutem ceifou-

N

tem

3

tem mox, dum defiait movere artifex, P

"VT

ia

titem

etus di

eipo yolü

clare ex art, 2. n. $. ubi: ürma tutrodutlacontinetur

mentalite

$s infirumenio incomplete non per modusm tutentio-

nts qUie scentis, fed flaentis daplic: flaxu &c. pateti-

vinumac:

temin hocart. n, $, ubi : complementum virtutis

vinusac v

IDnovere Y

agentis [ecumdi, eff ex virtute agentis prumicomple-

tur efgo virtus agentris fecundiex virtute agcntis

quodnov

divipa vit

primi mrt:cipatä per motam tetteS, D; virtus enim

Cte, ütal

ii &rumentalis «cquiritur inftrumento ex hocipfo ,

anod

i

mo vetüráptincipali agente,(patet ex n.13.)non

li deqt

tata , fixaac petmanens in iaitramento, uti patet;

in hocar

7

ergo virtus ut infieri & movetri exiftens; per hanc

huj

ergo inftwmentum fit ultiimó cozmplere po-

&t 4

terns.

permám

Ex his jam evidenter patet, quod pro quolibet

PU $ erä

fiovo effectu inftrumenti elicito, nova femper prz-

Íeniam à

tet hicin;

requiratur motio agentis principalis, & nova virtus;

quod eiiam verum eft de voluntate , rado enim in-

Conftr

fttumendal atfic, feucommuniter didi |in hoc

pl

confifti,quod abalio moveatur [ motuíc. in elfe

lng ! j.P

tutabto,

entis incompleto, tefte S, D. ] patethicex num. z

modo -'ib(

ergocum volunras fit. DEI infttümentum in om-

nituoactu.Ratio voluntatis, ip 'quantum DElin-

Mu

&rumentum eft, in hoc confittit, quod moveatur à

Qmpletg

DEO; motuíc. incompletoin effe enus,& vircute

TAj utilo

fimiliter iicompletà, qua (it à (o01o DEO voluntati

ttiliter d

data , pet itam DEIfolius motionem puré pafli-

IU ito

ve in voluntate receptam , propriori ad a&um

voluntatis elicitum , uti affatim patetex art, meo

fcm inüru

W ngu.

1. quando ergo DEUS ceífat movete volun-

tatem , ftatim mobile( voluntas ) ceífat mo-

Temaner i

veri

3

per confequens ftatim . cetlat

mio-

infirume,

tus

qUod pij

"

49

Pietitem

metus divinus in voluptate , patetexarr, 2, n, r. ut

A CUMUIY

ergo voluntas fiat complet? potens operari inftru-

m itéatto

mentaliter , nece(latió prarequitit infe motum di-

Ke, pitet -

vinumac virtütem divinam ; cumque hic motus di«

Vi ciruittt

vinusac virtus ftatim ceflent,dum Deus rurfus cetfat

inicomplee

movere voluntatem ad agendum, patet. evidentet

"

p

Qte agcnns

quod nova& nova

ici

nper motiodivipa, novaque

vittas enim

divina virtus infterumenralis prærcquiratur in volun-

^ h'öcipfo :

tite, ütaliquid complete poffit azere inftrumenta-

etn.g)mon

lier.dequibus in art; $. Patetetiam evidenter

, Ut pitet

in hoc art. 3.n. g. virtis infirmenti in quantum

n pcrhznc

bujnfmodi [ ait S. D. | von babet e[fe fixum im natura.

nples poe

& n. 10. agens infIrnmentale babet virtutem agendi

per »odum intentionis, won quie[centis , ut docet art,

i quolibct

2. D. j. ergo trafeuntis, quz tantum durat ad pra-

n p

!

fentiam agentis,ficut virtus artis ininftrumento; pa-

fv vittS

tet hic in arg. meo 1,

jo ehim lt

Confitm, ex n. 12. canfa inffrumentalis ff quo-

?U in ltoc

samemodo effellus ,im quantum movetur àprincipali

ulc n eue

gente 3.p. q. 62.a. 1.ad 1. ergoin quantum move-

tut ab eo , fit quodariodo ab co ; vel ergo fit quodá-

£ n Il

tüm in oftt«

modo ab eo , ut res quadam eft , uti loquitur $, D.

3. P* q4 19« 3. 1. ad a, id eft quo ad fuam virtutem

üm DEHR:

completam , ratam, permanentem , fixam in natu-

m()VCïmf à

ra , utiloquitur de pot. q. 3.a.7,ad 7. videforma-

s vitttt

lia in at meo 17. fic enim eft inftcumentum , ma-

Ü voluxmfi

tetialier duntaxat , nonformaliter, uti patet extoto

.Exuräpï L

art. meo primo., vel (ecundo fitab eo,

uo ad virtu-

d aGum

tem inftrumentalem incompletam ,

d

xam tamen

x art, meo

innatura, & in quieto feu facto eíIe , quz (cilicet

(f mo-

remanet, dum deíinit agens principale movere

inftrumentum , qualis virtus| tete S. D, e(tcha-

[ár mo

i

racter; fed hoc,dici non poteft uti necprimum.

ntum

guoi primum dicinon poílit; patet;in qua

enim

o

enim inirumentum V. G. dolabra , homo. &c,

utrodudd.

moventur à pïincipali agcntc,præülpponun-t habere

Mentiom

elfe ,cum motioin ipfis ceu fübjectis recipiztut ;

Angidel

quod fecundum dici non poffit; patet in omnibus

"ide pote

in(rumentis artis ; ergo inftrumenta inquantum

dianem

movenrur à principali agente , fiaut ab hoc , quoad-

expoten

eífc in(trumenti , in quantum hujusmodi; fed inftzu-

gcntein |

mentum ,in quantum hujufmodi formaliter com-

i indrua

plet? con(tituitur , fitquecomplet? potens per inten-

inV.G.l

tionem, ideít per formam ac virtutem imperfes

Contr

&am , quz non habet e(lefixim in natura mobie

quitto, a

lis,(ed tantum duratad prefentiam movenus,quam-

ti0to er

diu movens pergit movete , ergo. Patet ergo evi-

fcu in(km

dentet , quod inftrumentum fiat ultimó completé

QUOngz[

n-

potens operari inftrumeritaliter , per virtutem i

Cóplerta

ftrumentalem ut in fieri & moveri exiitentem, £

pletinf

bujnfmodi ( ait S. D.art, z,n. 1. ) ceffant ce]Jante mo-

4!!?1[! t

fione moventis,

WUO, 7

Atrguo $. de perfeélione inflrumenti eff , quod agat

inn, 24

8n quanmm 72D0'Uet Hv , z'dqu: Plr ViYIMECÓR IECOPS

quodalla

letam , hicn. 7.ratioinffrumenti $n boc cenliflit ,

W [lbl int

suod «b alio moveatur.Hic ü. 11, etgo admilfà vir-

Áint o

tute inftrumenctali incompletá , in aliquo , qualicun-

& per,

ue agente fecundo, quag Íit virtusin fa&o X quieto

Và &CQui

eí[e, ideft, que remaneat cellante motione mo-

00 ageti

ventis , adhuc requitit , quod agat , moveri ab alio;

& Qüieto

ficque motionem íeu motum 1n fe ab. alio requi-

Nlter &

zit agens fecundum , uci patet ; patet quoque ex art.

meo 1. in atg. 2, & 3.ergo etiam adhuc requirit

Addo;

tionem

virtutem inttrümentalem ad hoc quod agat.Si,

i

$D.

4

Dicas; id efIe verum ex S. D, íed hanc neceífario

ün &

non eífe virtutem inftrumentalem , ut in fieri &

moveri exi(tentem, fed.

Clltens:

ij

Contra ; neceílario ha eífe debet ; quia ferma

énirée

u5 ld ei,

ji

homo. &e,

unt habere

sntrodwtl a continetur 1n znflrumento nou per raodum

antentimis quiescentissfed flueutis duplicifluxp,o art.

.rccipi:cur ;

n ocnibus

2.n.51d eft jntentio,feu virzus inftruméti uit (eu trá-

fitde potentia paffiva mobilis is actumexiftendi, me.

n quinum

diante motu; ficutealor, mediante motu exiftendi

C ,quod-

t fedinfcue

ex potentia paffim lignis alius luxus virtutiseft de a-

jliter come

gente in patiens; quia egreditur

adlive à principili

in inftrumentum , ficut & càlor

j pcrintcn-

duitab igne activ&

in V. G, lignum patiens.

mim perfc-

tuca mobie

Contra eít 2do; (ienim virtus przfata fitin eife

ts quame

quieto, ac maneat in fubjeéto, celfante motioneac

'

motu, ergo jam non e(t motio feu motus in fübjecto

& CIgO n

Ícu in&umento;ergo hunc motü przrequiritad hoc,

Q compict'c

jrtutem il«

quodagatficgsprzrequiritnovam virtutem,ut poffic

lentem, 8

cóplete agere,virzus enim infirnumentalis datur com-

cijane m

plete infirmmentos quande aln movetur 4 prineimpals

agente teíte S, D. ex Pocepfo acqnivitur tlla infiru-

mento , quod movttur à principali 4gente. patec hic

NU d

itelt ia

inn, 3. & 15. evidenter itaque requiriturad hoc;

quod ulla creatura agat, &

7 conW':' ,

imotio à ptincipali agen-

te libi intrinfeca, & virtus

pet illam data,qua cef-

dmilla vit*

fant motione moventis,

imó ceflire debent; aliàs

), llthïun'

lo quieto

cum per qua mli bet motionem nova fcmpcr 4c no»

va acquiratur inftrumento virtus

otione móe

qua fit ptinci pi-

um agendi,pró!'quod virtutes inftr

umentalesin facto

ver ] i 2110)

& quieto eífe reperirentur in fecundis a

;lio tequi"

gentibus ,

novitrer & noviter (uccefTive agentibus,

yguie exatt

Addo; quodS.D

.virtutem illam nomínet difpofi-

Juc f'qmm

tionem, quz non habet effe fixum innatura codem

at.Sï-

j

S. D. teíte; ficut visfeu habitusartis habet effe fix-

cnecdar

um,;& acumen fecuris; habet ergo effe tranfiens &

definensad defitionem motionis moventis,

bujit-

modi enim ceffaut(ait S. D. )ceffante meotione

729 UE8N-.

1

n (nmá

t5; id eit, celiante hac motione, & ceílat motusin

piri

Da

snobili

X

mobili, & vittus ceifat ; quod rurfus liquet 4. dift. x.,

Janitris

2.4.q. 2. ial ait $. D. || f[aeratmenta nonfacinas

Lj

efeilam [piritnalem ,nifi. i& quariim [unt vfira-

4OpM

3:,enta y ideo virtrs Sorunalisest in eísnon quafieng

f ]

fixum. Inftrumentum itag; in quantüm hujusmodi

il mtt

exigitin fe habere vittutem aliquam,quaz non áit ens

dbec[ecum

fixum in fubje&to, cui ineft. '

! J"uperz'm':

r:sfpräm Á

ARTICULUS QUARTUS

Mmorlæ i

ixe acf

Deus phyfict , (euactive previt movetomnes cau-

g, |

fas (ecundas ad apendum. Datet ex art, 1. & 3.& rut-

mvf

fus de plano ac puro ex D. A,confirmantur illi ex act.

dun, qM

ii frca

hqc ; &hic ex illis,

Qumonty

EX OPUSCULIS.

jormam 4

totncn

1. Opus. Tertio c.x 3 9.taps im clinatto naturalis,

quam voluntaviaeft A. Deo,utramque pravenzens

DE M

fectndrem cenduionem vei,cnjus eff; fic enim. DEUS

fes movet [ectindum. quod competit matura eursam,

Idem habet $. D. x. 2. q» 6.2. E. ad. 3.

T

2.Op.cit.Cap. 130. quia can[e fecunda mon agunt

gutkoim,

nj virtute primecat[a,ficut viflvuamenta agunt per

r

üirellionem avtis... oportet qtod DEUS cuilibet d-

tf

genti ad fst ixterius, quafi sn ipfo agens, dutm ip[um

q34]

ad arendum movet. Ex de ver. q. 27.art. 4. in arg.

N^

Íed contra : Dess son dicitur to'vo modoelfe in crea-

Mtt ipit;

NY a, if per boc, quod nounm cffeiimm in ea. facit,

H ye

3. Op. 20. lib,feutractatu . 3tio.. Cap. 2 . omeis

ertiii

ean[a primariaplus eff infiuens in fuurm. cau[atum

intclligzl

quam can[a [ecundariaycau[aautemprimae[i DEUS

pot n,

ergo fyitn viriute primacan[eomnia moventur , — €$

7.0

Of ANTIHLATO pYITIOR UOLU VRUA t 6CYpiHt ; CÀ. morug

iDominorute

mtfr ,;;

Itt4 difl t

Dominoruse trit ex viriute DEI €8 ex Deossoven-

Lnfacind

Je

t vfirs

4« Op.34-6irca principium,z4fawod agens infevius

v qufieng

fecundum [Mperior:s agentis virtmtem dmplicuter a-

1 hnpsodi

itVel movetur: uno anodo $n guntäm atfio procedit

z hon(t en

db eo fecundmm fovmam vel sirittem bbismpre[[am

à feperiort agente, [cut lnga wnpsinata per lumen

U

receptim À (ole;alio modoagit per folam. virtutemm

fuperioris agentis, nulla formavecepta[ (c.. perma-

nente ac fixà , uti patet in fine hujus textus ] ad a-

ormnes caie

gendum, fed per [elum motum à — [üperiors agemte

l& 5-&"]['

sovetury ficut Cavpextator. utitur ferra ad. fecan-

ut i ex at

dum, qua quidem [(eliio eft. principaliter. artificis

atlio ; [ecundario verà. ferra , inquantum ab artifi-

ce moUetur , non quod talis atlio fequatur. aliquam

Jormam *el virtutem , qua in ferra vemaneat poft

motionem artificis,

TA

;m/m!m

DE POTENTIA ; DE VERITATE

um DEUS

ex quodlibetis ; ad hannib.

urü sérttis -

'

f . dn operatione , qua DEUS operatur movendo

m t

naturam, non operatur natara, fed ipfa naturaope-

rattocfe etamoperatto Virtutis dvina , ficut opera-

u n p

Palhtt f«

tio inffrumenti eff per virtutem

Agentis principqlü

n injit

q. 3- 4. 7. ad. 5.

6. Id quod à D EO fit in venaturali , quo atluali»

d in ng'

jfe i t

ser agat,efl intentio, babens e[Je quoddam. incomple-

] " fdfi: [

pum, per anodis , quo colores (unt n aeve, À virtus

artis ininfirumento ariificis l. c.ad 7. quid hic $. D,

qu[aim /

intelligat per £o: intentio ; habesinart, meo. 1.

,,,prEUS

oft n.19. vers. cum vero. &c.

if

7. Operatio quam Dens in libero arbitrio . ope-

mhutande , non prejudicat

ratur ; sp[nm vertendo C$

T ii

3

$jus

$4

Jus libertati, quia DEUS opevatur. . in libero arbi-

mim ij

trio [ecundum. modum ejus , 9?

cut 59 £n qualiber a-

DURZM(

lia re. 2,ad Hann. dift. 24

à4/2. d5 i.

fiprimm,

8..Deus movetomnia fecundum modum eorum,

p;—,acbm

€$ ideo divina motto 4 quibusdam participatur cum

táali m

nece[[[1tate 3 amatura autem vationali cum libertate,

lier , jed

propter boc ,quod virtus rationalus fe

babet ad op-

pofita. quodl. z. a. 7,24 2.

aliquid a

9. Operari aliouo frve movere dicitur d

d

lici-

gui n Í

.

buritin p

ter. .. 4lio »22do ficut. inflrumento

,

Cj fic mmotia

li arb. f

movyentis termnatur 4d . id [ fcilicet utad fab-

jeum (aum , uti patet ex feqq. lasmod movet; ficut

,bu'.z.Df

fiet, led

PAHUS 6aculomowtlapidem,€9' baculum — movet,

Quodl. 1o. a. 7, ad. 2.

TINT,

Io. Densoperatur. in uu0g9808uc agente [ecunda

fMl Dal i

bomo o l

modum tius agentis ficut can[a prima operatur in

bemtemx

operatione caufe [ecunde, cum. cau[a fecunda non

po[fit in a&lum procedere , vifi per . virtutem. caufa

014

prima. dever, q. 214.2,.1 » ad, 3.

nmg.qoif

tÁtWh C

EX COMMENT. SUPER

G Uren

vt 8 u

EPISTOLAS S. PAULI

hemins

ft $, D,

sntell

11. Quomodo aliqui aguutur à Jpiritu , potefl fic

DN

ii quicunque [piritu DEI aguntur ,ficut 4uo-

punti j

dam duclore €9 directore , quod qidem in nobis facit

14

II S.in quantum nos Mluguinat interius , quid

4Wut ad

facere debeamms [ ecce gratiam moraliter talem , fi-

109 huj

tamininternis illuürauonibus mentis |fed quia

0uriet (

ille,quiducitur , ex fe spío nom operatur , bomo au-

€IH tl igg

tem [birutualis non tanium infivuitur 4 Jpiritu. fancto

?Mtll?';u;

quid agere debeat, fed extam cor ejus A [iritu fantto

Vilusta

movetur| eccealteram motionem phyficam prz-

vv

viam ut patet ex att.meo . 1.& 3. Jideopins intelli-

gendum

$

lbranhi.

gendam ef i& boc,quod dicitur : quieusque f[p:rita

qulibera-

l.

DEIaguntur iilla exim ag dicuntur, que quodam

i5n

hinkla moventur....

lum tirim,

fuperiori

*J

[quxd fichicinftinctus

:z'pamr D7

;tebitex duobus (cqucntibus texabus j homajþa'rz' :

thalis nou quaft ex motu propria voluntatis privcipas

m ltrtutt,

liter , fed ex mnflintla [pritus [anfliinclinamur ,. ad

at dd r

aliquid ageuduus ... aon tamen pev boc excluditur — ,

r duid.

quia viri fpurittales per voluntatem €CÀ liberum «av-

bitrium opeventur s quia ip/um potum voluntatis €À

Jt m

lib. arb. [piritus fazttus canfat ineis fecundum illud

t utadfib.

phi a. DEUS eff qui operatur in nobis velle C5 per-

mict;feit

W ",

ficere. lect. 3.ad r0m. 8

12. Sivon eff volentis velle yneq, currentis curreve

fed DEI svoentis ad boc bominem , videtur quad

1071

bomo xon fit Dominus [mi A&lus , quod pertiret ad l-

0!)!?4!1!? n

TT

bertatem arbütrii $ ideo dicendum eff quod DEUS

omnia movet ,fed dyver[snodé , an. quantum [c. u-

T37

nuaiquodque movetur ab eo fecundum modum | [ue

natura ,€8 fic bons seovetur a DEO ad volendwm

€d currendum per modum libera voluntatis, fic ergo

velle & currere. eft honnis ut lbere , mon autem eft

beminis ut principaliter amouentis, fed DEI. pcgmi-

fit S. D. volustas bomiis movetura DEO ad bo-

pf

nut ,unde [upra Cap.8 itum e[H: qui (aritu DEILa-

fuit i

untur ii [mnt filis Deil.c, le&t, 3. Cap. 9.

13. DEUS €&$ bomines movet , €9 omnia qnma

, npäi! flwn

agunt ad atliones fnar, fed aluter CÓ. aliter y cume-

fl y qm.

rtilem , t

nim bujusmodi mottti fit quoddamveceptum in moto:

U fgd qm

oportet quod boc fiat Jecundum modum [na natura, id

4

hum d-

efl veimota s. €9 ideoomnid movet fecundum — [uas

T

maturassea ergo, quorum natura e(P ur [int libeva

voluntatis dominium [uarum aitunum . babentia ,

t M&"

"sevet. libere ad operationes fuas .. alia. autens

505

lt i

D 4

Zmdum

soh libere fed fecundum modum [us matuva.Corint.s.

Hicraru

fuper illa verba non fumus füfficientes &c.Ex /his

ficum ens

nemDElfo

jar pátet, quid fit fuperiori infnctu . moveci cor

hominis ; moveti, Scilicet à [piritu fan&to ad bonum

entis purbp

motione tah,quæ recipitur in moto homine , quz

do, ttnc dt

nomef? qualitasl ergononefta&tus intellectüs. vel

PQFSPHCCC g

voluntatis elicitus : patet ex attic, meo 8,)./cd motus

euim quoä]

guidam agina. i, 1 Q 110:3. 2. 0. À quo veró prin-

candum x

cipio fitille motus inhomine moto, mox addit $

que hec p

aas enim movensis [ DEI j £s zeotoefl motus; eff

to, &nonf

ab exerinfeto (DEQ ) ficut principio. q. 6. de malo.

piotojeum]

ad 4. omnia clate habesin ar

1

t,meo 1,Inarg. 7, &

Cientemad

8.

tivus divint

Patetetiam hinc clate; quia motio illa divina, feu

piicat:'o pri

motus; eft quoddam receptum ( aitS. D. ) in moto,

petcon n

ideft inomnibusque agunt, & quz Deus movet ad

dv yel

sCuonesíuas, five immanenter agant, five tranf-

dædcpoccn

eunter ; non ergo poteft efTz actio ab hiselicita, feu

ltotrzofp

-concurfus fraultaneus, hic enim reci piturin omnie

fimsoure

busagentibus, Deinde omnisactio agentis (ecundi

Rttst ope

elicita , pendetrealiter ab illa DEI (olius motione,

$ D.duma

fub ratione motüs, in agendo 1do recepta: prare-

frnmesies

quirit ergo illam DEI motionem ceu füam phyficg

LUE TT

caufam efficientem uti affatim patetex att, meo. 1,

qn 19. al I

; tió; per illam enim Dei motionem fit , daturque

froVeturt jn

virtus productiva entis ut (icagenti fecundo; impli-

itfemotur

cat ergo quod (it ab agente fecundo. 4tó, a£fio Hhws .

itente,

quod mouetar «b alio ,uon effab eo in quo eff , fed

Iplt oper

d movente.S, D. ergoactio omnium agentium fe-

dliqtlun

cundorum, que à DEO moventur ad actiones. fuas

qwd,guodg

tefte. S. D. non eft ab agentibus fecundis, in quibus

l. l.qlg'z'

fü,fedä Deo movente,

Hic

fadun.

LCratas

- Hic rurfus habes dc pfxro & planoex S. D.phy-

(CEr. his

ficam feuactivan: DEI premotionem , eu motio-

Overi qot

nem DElfolius orzviam per modum caufz effici-

adbonum

entis pure paffive receptamin quovis agente fecun-

nite ; qua

do,tune duntaxat, quando agit actazliter. prima

edüs vd

pats patet exS. D. fecunda patsevidens eft, implicat

1217

enim qmd DEUS movet qualccunque agens fe-

Yetüptit.

candum motione phylica przvia przíata, quod-

ox ddit

que hzc pure paiïïvä recipiatur in mobili (eu mo-

us d

to,& nonfit operatio aliqua ab agente (ecundo

. demalo,

moto;cum illa divina motio,qua movet czufam effi-

7 &

cientem ad actionem fuam fiteífentialiter u(üs ac-

tivus divinus tefte S. D. ufus autem divinus eft ap-

liv fe

plicatio principii a&ionis ad actionem , e(tque fem-

Jin moto,

perconjun&a ac&tioni agentis fecundi; five motio

movetad

divina prafata , eft reductio caufz eilicientis fecun-

we tranf.

dz de potentia operandi ad ipfam operationem ;in

licit(eg

Íuo ergo formali conceptu importat de obliquo ip-

]n ottül«

füum sgere exercitum ,ficut. potentia operandi im-

s [ecundi

portat operationem poflibilem, clat? idem habet

motiont,

$. D.dum ait; infirumentum ( movens motum eff in-

, ptatee

Jirumzentsim, . p. q. 70.2. 3, ad 5.) dicitur aliquid

agere,ex eo, quad movetur à principali ageute. 3. p.

1 Phyficï

i mCO. XO

q. 19. a. 1. ad 2. fed quare hoc?ex eo enim quod

diturque

movetur inftrumentum à principali agente, recipit

in (e motum, & virtutem inftrumentzlem per illum

; itplie

"m

abagente, ficque reducitur de potentia operandiin

j .H

ipfum operationis fuz actum; moeveri enim ut fic,eff

lum f

aliquid extrabi welrednci de potentia in aCl per ali-

u us

qiid,quodcff aclu. 1.p.q.90.3,2ad 2.&q.16f. a. 1. 0.

1. 2. Q.9.a, r. ergo movericaufam efficientem ad a-

1 qüibm

gendum , ef eam red

uci feu extiahi de potentia

li

D j

ope-

8

aliquid dete

operandi ad operationem fuam,ceu actum fuum pet

wurnlilet

aï—iquid r DEUM-j quod eít actu; quod hincliquet ,

quia motio - prafata fupponit cau(am . efficientem

;jpm:rpzm

dialuma

actu effe , cum in ea intrinfec? recipiatur , illàque

Ind, od

tete $. D. DEUS moveteam a2dagendum adu,

facitenim DEUS virtutem przfatam per illum mo-

19:,5,40

TA

t min cau(a efficiente quà actualiter agat.ficque ea

virtus eft medium conjungens ? (cilicet actualiter ]

fuPerior:':g

7077 :pf.zl

virtatem ràtam agentis fecundi cum fuo effe&u , uti

loquitut S. D. 2. fent.dift. 1,a.4.0. 20 non hxceft

m Y" "

przmotio phyíica Thomiftatum ;

fed hzc per

Ad p

dit ,att 0

tranfennam: inart. enim meotrz. 18, 2 1. & 22. ex

profeífo oftendeturclar& exS. D. infallibilis con-

" guad ,

p virut

jundtio divinz motionis virtuofe cum operatione

elicita agentis fecundi cujufcunquc.uti ergo im-

fupcmrum

plicat quodcunque mobiléab alio moveti ,' & non

& frut 4

89 14

extrahi , feu reduci de potentia in acdum, itaim-

&tlyaad

plicat caufam intrumentalem à D&£O moveti ad a-

gendum ,. & non reduci feu extrahi de potentia

f at

opérandi ad ipfam fuam operationem , alias enim

t [e.feis

maneret inftcrüumentum in potentia operandi ; fic-

at ergo n

que non reJnceretur de hoc ad füam actionem ,

( C g

TT

per confequens nec à DEO moretetur, quod eft

contra fuppofitum : fupponitur enim moveri à

ori 4357.'!6

Á

à

DEO.

Al

Q 4i

Teoàq,

CONTRA GENT.

Guf fecg

uppofti

14« Quid indifferenter fe babet ad multa , wom

a tone

"Agis un um eorumoperatur quam aliud , unde a

vittuts

contingente ad utrumqauo non [equitur aliquis effett-

Yintm

x5 , nifiper aliquid ,per quod ad unum detevminetur.

PU0 pri

ib, 3. cap. 2. idem habet S.D. . phyf. le&. 8.

operztio

wibi ,quodef) adutrumlibet , exit in aHumnifi per

0016

4 lt-

firim (

59

f pet

l

aliquid -determivetur adunum :qUÍA d 904 eff ad

hinF

quet,

urtmlibet eft ficut ens impotentra ; potét

74 autem A0

efcimtem

ejfprincip*z'wm ageudi.fedfolim actus z5

d& ex eo quod

