jective in intelle&tu; — five ens reale fi

i

tinífuáà naturá

compietui , fiveincom pletum ,. five int. vel extra

wæftion.z.

animaim fuübje&tive patet etiam n. 7, verf. imó quid

atticulo 9.

intelligat &c. & n. 9, ubi S, D.ait , ensrationis cone

ynr] al-

trapofitum enti naturz , proprie dici de.illis inten«

u fmndm

tionibus , quasratio in rebus adinvenit , quz non

ab

inveniuntucin rerum naturá ,..fed fequuntur actio-

aditanitt-

nes incellets in rebusipfis confideratis,quas inten-

(utdjt W

tiones nominat relauiones rationis vide n. 3. 3$

extrá dife

39. 40. Qc, patet item n. 23. verf, quod

Àjn terminis docet opuíc, 48. &c.

wt:!lzgmlo

fic.

ex quibus

- dituntit

'ltgmdiälw

17 Ar'guö; Ens rationis dividitur contta chs,divi-.

um r

fum per decem predicamenta , " fed proprit fübje-

( , i

étum logicz eft ensrationis ,

ergo p ropriefubje-

&un logicz eft ens;quod dividitür &c. Mai.eft S.D;

/mþn'onnf!

loco citato

lrA h-

Min. etiam e(tS. D; opuíc. 41. c. 1, [-

eni

tem opufc. 4 2. c. 4. Item 4 metph. le&t. 4. ll. fupra

eit. füb(. fed operztioneslogictre&s, ^ carumque

reCtitudo non fic dividuntur fed ens rationis

d

Thomiftium

?

uti omnibus. conftat

3

vide

TE

1 b: ytle

D. 12. 1. &art, meum8.infpeeulo meo , — et-

4 [ at

go.

u

Argusv

Ponf'

h

382

ntentioti

28. Arguo, 2. in nullo predicamento ponttur az

liquid mfi vres extra. animam exiflens S. D. de

mil, qi

pot. L. C. vel ergo per rem extraanimam exi(ten-

U.

tem , intelligit tantiun illasces ,

qu& in àánima

10, Al's

*

non exitunt phyfice & realitec

b

vel imelligit res

hus f

jutellect

omnes , fupple creatas, phyfice & realiter ab ani-

L

ma di(tinctas

5

quomodccunque five in-fiv* ex-

extrdni,

tragnimam exiftentes ; (i primum ,

aperté fal-

u

eas n

fum eft,quia expreíse contrarium docet S. D. intel-

exillere;s

lectus enim,voluntas,& habitus (untinanima: & fi«

mexinr

mul in prezdicamento; S. D. de pot.quaft. 1. art, r;

ad 11. . lem Opuíc, 42, cap, a 1. ergo S.. D. in-

D.üc:

telligit fecundo,modo: jam (ub(umo,;fed operatio-

dicament

nesrectz, & rectitudo earum realiter exiftuntintra

exilens,

extta n

animam,X diltinguuntur ab eà ,. fantque ens ctea-

pradicaa

tum , ergo ponuntu: ( five ind- five directe nil re-

fert)in predicamento , ergo diftinguuntur cone

idemeft

tra-ens rattonis. ,

utpote conrentz íub ente divi-

ittelledt

fo per decem predicamenza. ; ergo non funt ob-

intellet

je&tum proptiéLoegice , hoc enimtefte S. D. e&&

ts

dl&ll]&gg

ens ratiobis ,. oppotunm prafato- enti divi«

fo.

üt S.D.(

(3319, Árguo 3.

408 relstio won [it 12 rebusex-

Decefliri

trà ApURAUD V fed in [olo kntelleclu ficmt intentio ge-

2

exidente

neris C$ [pectes , boc e/fe now pote] - .. S. D. ergoin-

intra qnir

tencio generis & (peciei noneftextraanimam , fed

& ul

eft infolo intelle&ujuxta $. D. vel ergo per inten«

(2 ens pr

tionem generis & f peciei iufolo exiftentem intelle-

Btevit

&tu,intelligit S. D. operationem Logic rectam; vel

tehtio (

aliud quidjnon primumsquia operatio Logiceé recta,

tibus i

& formalis rectitudo ett in fua natura accidens;eíle

.

Quetetur

enim ejus e(t ineífe

L

ficque non dividitur contra

Id à

1Q. predicamenta , ergo intelligit S, D. pec

inten-

Qs i

385

patttie 4«

ens rationis

Th [0 )

intentionem — generis &c.

" 5 D. da

mift. quc)& "dividit contta . 10.

pradicamen-

am exilten.

ta.

t in ánima

30, Árguo. 4. Quando S. D. ait : fecsindum ergo

in:ciligitrcs

banc pofitiones | clicet quod relatio fit ex fecundis

liter ab ani«

intellectis j fequeretur;quod relatio now fst inrebus

Anfve et

extraanimam, [ed. 32 [olo intelleila , ut intentio ge»

at il

aeris $. [peciei, vel incelligit perres extraanimam,

*

S. D. inte

eastantüm , qua extitaanimam natz funt cealiter:

;nima & fs

exiftere;vel eciam finiul intelligit operationes ani-

FRI Iv art' [0

mz & intellectás: à primum dicatut ; male infert $.

o$.D. in.

D.ic: hoc autem effe nom poteff.in nullo autém pra-

doptratio-

dicamtento Paniluï .zltqmd, nth res CXIYA AMITAUR

xiftuntintta

exiflens ; quia habitusintellectüs hoc modo non cít

Q ens CCea«

extra intellectum;nec natuseíIe,& tamen ponitut in

iedcniltt-

predicamento qualitatis tefte S. D.opufc. 4.2. c. 2 g,

nantur cotl

idem eft de a&ibus;ergo fimul intelligit 1píos actus

b ente divi«

intellectüs per res extca animam; etgo per fecunda

intelle

«

74

n (ünr ob-

ta non intelligit $. D. opetationes Logict

rectas,utpote resextra animam ; id eft realiter ftrictz

41e$,.D.e

erii dv

diftinctas: ut ergo confequentia fit bona;quam fa-

cit S. D. contra eos,qui negabant relationes reiles,

A reäw *

nece(larió intelligere debet per res extraanimam

snentio g

exiftentes,omne ens realecreatum ,. five fitex five

D) ergoin-

intra animam fubjective : ergo per fecunda intelle-

&a intelligit S.D. cantüm ens rationis,divifum con-

TEUM f

?

0 pet intell«

tra en: przdicamentale.

tedm qreite

Breviter. ;. fic primó arguit S. D. pofïto quod

tedam

relatio fit ex fecundis intellectis,five ex intentio-

fe«

Q i W&Q]

nibus coníequentibus modum intelligendi ,

queretur,quod . relatio non fit in rebusextra aááie

cidenstie

mam ,. íed in íolo intelleQu;uti. intentio ge-

jitat COUUf

$ D. PCL

neris,& fpecioi;(ed hoc e(fe non Porclþ(ciïicec quod

intelle

19.,

38

ts i

relatio non fit in rebus &c, ergo non potet eífe

i

Quj t

uod relatio (it ex fecundis incelle&is , (ive ex &c.

(üb(umo. fed (ecunda intelle&ta ,

fiveintentiones

&undg i

&c. (ant objectum formalequod logice ergo. non

Qu fon

potet eile , quod relatio fit obje&um formale quo4d

:elligit&l

;euivä T

logica: ; totus difcurfus eft S. D, uti patetn. 26. pro

cuius vera intellicentiá.

Queucàp

Obfetva ex $. D. quod duplex fitrelatio , fc, na-

jctivec

p e

turz ,(eurealis, & rationistantüm : totam ex S. D.

l, &e

patetn. 12. conclufio autem $. D. tautum tenet de

relatione natutz , intentio enim generis , fpecici &c.

téhabiti

f d

qua eftobjectum formale quod logicz eft. relatio

litetab a

rationis tantüm ; patetl. c.

Exhoc difcuríu Ang. fequitur ; primó contra ad-

r i ter

verf. quod opetationeslogice rectz non poffint eí-

Q2145

feobjectum formale ; quia rectitudo operationum

imllgw.

[uljeth.

logicarum dicit relationem naturz ad intelle&tum

logicä imbutum tefteS. D. loco citato Item de po-

ldem h;

ltent de

teitid quz(tion. 7. a, 9. 0. & ad fuum obje&tum ,

ceü etfectus ad [uam cauíam , imó (ecundum adverf.

inedi

ipía rectitudo et ipía relatio, five refertur forma-

medunt;

Jiter fe ip(à. fequitur fecundo, quod relatio rationis

Wtsedia

tantüm, firobje&tum formale ; queformatar &

p

fitperactionem animzin ip(is rebus intelledis — ,

bt actid

ucintelle&a funt tefte S. D. con(equenter eft ens ra-

L5 qu

tionis tantüm , utpote habenstantum effe objedti-

quefhun

ve in intellectu;(eu in ipfis rebus (utique non modo

qalitaj.

reali , ac phyfico ,fed fi&o ) prout objiciuntur intel-

chpiüt;

le&u1, & confideranur ab illo

hetutiv

A:guitS. D. fecundó;quod celationes firit defe-

lm

cuudis intentionibus , quz non habent etfe, nifiin

Eüte Ilna

aníma , hocfalíum eft ideo , quia nihil , quod eftens

ïob' ,u

tane

'tïm in ;'

485

ytefe

tantàm inanima , ingenere determinato colloea-

(ve ex Kc,

tur j eigo per ens tantüm in anima ( quale fünt fe»

'Intenciopeg

eundg intentiones teíte S, D. & cO'nf'cqucntet obje-

4 Cfg() Tlon

&um formale quod Logiéz , eodeimS. D. te(te ) in-

vrmale quol

telligit S.D,ens tantüm in anima objectivt non fübe

t 16, pro

Jective : ezgo ensnationis Thomilt, (ecunda confes

Quencia patet. Prob. rxià; ens tantüm in anima füb.

itio j f tie

jective,collocatur in predicamento vel. di- vel indi-

um ex$, D,

recte ; enstantümin anima objectivé non colloca-

m tenet de

tür, Ergo. Antecedens patet in intellectu,volunta-

tejhabitbus;actibus, quz (untin anima fubjective

jfptcitic,

lt relitio

falté mediatésid eft mediantibus potentiis ; qua reas

liter ab animá di&inguüntur , i eaqué recipiuntut,

) contta àd«

uti in terminishabet $.D. 1. p.quaft. ; 9,art. 2. Item

-

Poffmt d

;

.77-25 5 .'O.Pütentü :]ux//unt b.flrum algg'fatzo;fï!m ( /26

xerationum

$nteligere &9 velle) principta;funt in anima, Sicut ig

ytelledum

fubjeéto.

[rem depo-

Idem hobetelare 1,c, a. 6. & de vetit, qU. 24 L. Ó,

biedtilt : ,

ltemi de pot, quæ'&. i.art. b ad 4r. Creatura mon

jimadvet

A

immediate per [uas formas effzntiales agunt. , [ed

poediantibns formis. accidentalibus y Dens antenz

rtüt h)[ml.-

yto rition

immediatà agit per [narm e[fentiam. . S. Do&t.eum

formatar&

otentia at , non [it ejus e[fentia. y eporier quod

Jét accidens &8 eff im [ecunda [pecie quahtatis. S. D.

vellédis - »

j g(tcnm-

1, p. quett. 77. att. 1. 0. Itein 4. Sent. dift. 1, art, 4.

([e Obl'&i'

quaftiun, 2. virtus completa pFinCipalis agentis eff

gualitas.

Item qu. 2. att, r.ad 6. Clariflimé vero

: non inoto

-

-

gnatcinte-

deSpitit. creat. q. 1 1. &e;. ergo falía eft univerfalis

negativa propofitio fandi D. intelle&a de ente

-

tanrüm inanima fübjeCtivisverilfima autem . eftde

s t de.('f-

[[C j nih "

trite in animatantüm obje&iv?, utípatet , ergo.

Prob. . fic arguit S. D. nihil , quod eft ens tan«

quod CR "

falle

catur

täm in amjm*a » in genere determinato collo

ctgö

386

e(feexíe

ergo (alvá botá converfione ; quidquid in genere

determinato collocatur , non eft enstantüm in a«

ciünticta

tiimi ) fübf, quó«d primam propofitionem , ine

gendi', e

taverunt

telle&us , voluntas , habitus utriufque hujus po-

tentiz &c, funtenstancüm in anima, ergo In pullo

tem moi

^

conlcq.l

gene:e determinato collocantur ; ubi confeq. fal-

fum eft ; ergo & antecedens fecundum regulas dia-

quencem

le&ice ; jam autem M. non eft &l (ecundum

te illi q

tümin t

$. D. ergo Maj. eft fal(s ; ubf (ed non eft Cal(a,fa in-

telligatur. propofitio S. D. de entetantüm inani-

ris effe

ma obje&ivä,fed falfatantàm eft, fjntelligacut d;

quimen

fs. Br

enté tantüm in anima fubjc&iv?: ( eigo per ens

vilüm co

tantüm in anima intelligit S. Doct. eus in anima

tantüm objective, non (übjective.

Sabf, quö ad

prædlcm

propotitionem alteram,feu convertentem , fed po-

telatiorie

tentia præïata, haàbitus &c, in genere determiua-

epo tel

in (oloi

tcocolloc«tur. [ fcilicet quilitatis de. po. quafft, 1.

art. 1. al XL ] ergo nou funtenstantüm in arim 25

quad, 1

ux (ane coriclufio legitime deducta , omninoeft

(ionts wj

falía , nifi per enstantàminanima , - intelligatur

[ eo,de q;

hic enstintüm in anima objective (quod et pro-

Pb:lafoph

Wi qe

prie ensrationis Thom.) fecus tubjsctive,dum er-

o ait S. Doct, ensrationis elfe in aniima , & ab a-

titird

hniaájihtelligi debet,quod (it in anima non fubjecti-

fper/ M i

vt & per íe; fed per (ui [peciem , que fubjectatur

d ffcm

f it as

ianima , & reprafentat ipfum ex parte objecti

cogniti , ceu fortnatum iüatrinfece in ipfo,pcr in-

f ,

tellectem , ficque objectivé cantüm habet eíle inin-

'M:m

.

tellectu,five quodidem eft ín rebus ipfis, quatenüs

jutellect funt ; uti patecde pot. vide num, 33. &

du

fe

üminte

$ r Argüo. 5 Quia telatio eft debilioris effe ad

Cündi j

[ 06]

telpects

omnia prxdimnucnta,i4co putaverunt quidam

L2

P

eune

$

| ip quere

gH'e ex fecundis intellectis,íe4 fecunda intellecta di-

tUR if «

cüntüciateutcigues confcquentes modum intelli.

n , d

gendi; ergo,quia telatio eft dehilioris effe &c. pu-

*hujus p.

taverunt quidam eam ellzintentionem con[*equcnw.

o in null

tem modum incelligendi, Maj, & Min. eít . Doct.,

mfcq. fil.

confeq. bona eft: Subf. [ed per intentionem coníe-

ectlas diae

quemtem modam intelligendi nil aliud intellexé-

ecundum

re illi quidam , quam ens tauonis fictum, feu fzc-

! 'r'aïf«,lï it

tum in rebusipfis , ergo , qziiïrciatib eft debilios

üin in:ni-

ris etfe &c.

Per rationem nil aliud intellexeruné

rh'fg;tur de

quàm ens retionis ficcum , (eu factum in rebus ip-

;i) PCF en

fis. . Prob. Mun. quia intellexerunt ens rationis di-

:in antui

vifum contra ens naturz,quod dividitur per decei

predicamenta, tefte S. D. deinde intellexerunt per

M, (lüö &d

1,fedpo-

relationem cale ens , quo admitlo ben? Íequiturz

ergo relatio non eít in rebus extra animam ,

(ed

letermita

in folo intellectu.

Patet ex S, D. 1. Senc. di(t, 24.

U quxlï. f

uzft, 1. art. 1, O. übi : snveniuntar quadam rela-

inantm

omnino ek

tiones nibil ponentes ( Ícilicet ceale uti patet ex (e.)

s co,de quo dicunttr y.— C$ boc attendentes quidams

nwæm

del pro-

Philofophi d'xerunt , quod relacto non eff. aliquod

vedum «

MHHIM genus CHLMTR , eC efh aliquid m reruni

aatura, 5 — fed efl. tantim quidam re[pecius re-

NT

fgerfus n omnibus entibus , C$ quiarelatione s [unt

j fubjecti-

de fecuudis intentionibus. , qs& non babent effe ni-

[jbjectatit

(rebjed

fi in antmma S. Doct. pergit $. Doct,. fed boc fal-

pfo petit*

fwmefh , quia jibil , quod eft ens tautum im ani-

94 , n genere dezerminato collocatur 5. D. j-.mi

xelleiniti

fic.

, quatcn $

- 52, Árguo, T. er intentiones confequentes mo-

3n ?^

dum iatelligendi,(eu per fecunda intelle&a , acfe-

cundas intentiones ,

imielliguntur entia ,

feu

oris d d

te[pectusrationis , — in rebus ipíis per intellectum

«m

Bb a

luidam

CL

cu,

A

$8

faéti,feu refperí , feu adínyentá ; formati &c,. fed

intentiones confcquentcs &c.

Secunda intel-

teüe&iSf

rj lpe

IC&Z &c;

funt objec&um — formsle quod lo.

buiuc &

gicz tefte $, Doct, étgo;

E

Patec tottis diicurfüs ex

Subf ld

feq-.

1

353. C

onfïf.ï ex $. D.L.c. a. 11;6, ubi : &e-

objcdu

attribuit

fpondendum. quod. uti féalis telutió confifhit im or-

dua K

dine véi ad remita velátio ratiónis confifht «n oydi-

17, imp

xe intellellunm; quod quidé dupliciter poteff. tontin--

rere ; Hno müdo fecandum quód iflé ordo efl ad/mven-

et celat

tüm ,

gns per intelleinm , €9 attribuliis ei quod velative

dicitzr ,

€3 bhujufmodi fitmt relationes g attri-

ü ( vide

1f

bunntür abintelletlu vebts intelleis pront [unt in-

iatelat

tellecia ficht velatió generis [ idem docet 1 c.ad.s.1

Das emm rélationéé Tatio. aditivenit

tcntioge

éon[iderands ordinem éju$ ,. qmi efl in intelletiu

Logiss

"gü, Mï

d rei qua [unt eXtra, additS. Dodt.velordiaem

iitelletlunm ad invicem, 'Supple ; proàt 1lli iri-

j

U

j

pet

tellectus ; ideft mentales conceptus babent ratio-

fiemi cógniti; v. g. intelle&tio ttt fic habetrationem

Yhnt rel,

t gt

enéris;alii rationem fpeciei fübjicibilisvel pet or-

dinem hunc intelligit $. Do&. binam apptcbcn[id-

hr qu

ne lal

iem;quà ratio bis idem apprehendendo;appreheh-

dit quandam habitudinem ejufdem àd feipfum ; uti

qudcyy

fe explicat $; D, 1, p; vide num, $. & L. c; de pot;

"V/HM

Quatidoqué. Accipit . (intellecus ) &zut nt dwo,

fioyin, 1

ut intelhgit eacumordine quodam:ficut cüm dicitur,

Hryi H

&liquid effe sdem fibi ,

€5 fic talis relatio e/i) rtionis

puf «

taninm, Ex quibus fic;

:

TM at

34. Árguo j Ordo adinventtis pet

intcll-f&um,&

id!?n',uqï

attributus ei , quod relative dicitur , e& re-

fuid um

,

ibe«

latio $

q

quäüdq

u& 'attriþuism ab- intelledu tebüs

tel.

Ht

ratiani:,

^

ti &c, fed

id intel

telle&is proütintcl*le&æ äuic , fed rclxatfovgcne-

quod lo.

ris & [peciei eft talisordo , ergo relatio que atcri-

buitur &c. M.j. & Min. in terminis eít S, D. C

ilcürtis tX

Subf. (ed illa relatio eft ens relationis Thom. &

di: d

obje&um formale Logice , ergo relatio , que

attribuitur &c,

eít ens rationis

L] & ObjC-

ift ib of

!t iil ofdi-

&um &c. Min. fübfumpta prob, vide num, 16. &

n /1 bottitl

17. imprimis elLens rationis Thomift. quia zion

ll aditutii«

eít relatio nature feu realis ,

fed rationis tan-

adrelatita

tim , dividitur enim contra decem predicamen-

t1 ( vide num. 26.) ut ait $, D. L. C, art, g. in g.

ht atiti-

Deinde

ii /nn:nï-

& 1, p. quzft. 15. art. 7,0, vide num. xz.

illa relatio e& obje&tum Formsle Logicz ; prob, in,

,. c4d2.]

anifoenit

tentio generis & Ípeciei &c. eft objectum formale

Logicm; fed intentio hujufmodi eft relatio rationis,

putelita

elardiem

ergo, Min. eft $, D. L.c. a.1 1.

u 1l i

3f. Confir, 6.ex D, A. 1, p. quaft. : 5, art, 7, 0.

xent tatio«

U5^i peromnia confonat ll jam cc. quidazs pofue-

tratonetri

vunt relattonem non efe rem natura , — [ed vatiao

nis tantm ,. quod quidem apparet effe fal[una ex

jd pttot*

itehenlio-

hoc , quod ipfeves naturalern ordinem G$ babitndi-

nem babent adinvicem y verumtamen fciundum eft,

pprehtte

A

lum; u

i

uad cum relatio requirat duoextrema . triplici-

] CI chOL

ter fe babeve poteff ad boc ,quafi lfit Yes natura C va«

p i dua.

ttonis; qtmnd:)que emm ex ntraque parte efl resra-

tgonis tantiema; quando fcilicet ordo vel babitudo non

n dcitif

potefl. effe inter. aliqua. nift fecundum . apprebenfia-

j vitiu

nem vrationit tautinmut cum dicimus : 1dem eidega

idem;nam f[ecundum quod ratio apprebendit Bd« uli-

jcdun

e tt-

quid unum , — fVatuit illed at duo,G9 fic apprebendit

quaudam habiudinem ipfins ad feipfam ,... Idem

',rcb'us ife

K

eff de omnibus relatiomibus qua. confequuntur atium

YAtianiser genva €8 [pecies CÀ buju[modi, Ydem ha-

j

ber

96

bet $.D.1.ad Hannib.d:tt; 30.2, 1. Item 1.

(C nt.d:i &.x

[ li

conitqui

intellectt

36.

Arguo 1. Rel.tio ex utr

äqu& parte eft res

COnfequa

[ feu ens; ensenim & res idem funt S. Doct, de ver.

qua(t. 1. art. 1. jtationis tantüm ,quando otdo vel

Mjed

üinguitu

habitudo non poteft efle inter. aliqua niüi fecun-

elt enim

.dum apprähcnfion-em ratioris tantüm ; fed dum

dico Petrus eft homo ,/ animal &c. dum comparo

tet accid

hominem ceu fpeciem ad individua , animal ceu ge-

lier p

betD,À

nusad (uas (pecies &c. ordo vel habitudo non. po-

teft cífe ipter hominem & Petrum , inter hominem

gt

Y

1

& 2nimal &c.. nifi fecandum apprehen(ionem ra-

$p

rinci

|

tionis tintüm , ergo relatio illa ex uttàque par-

dl

relitio

te ,

id eft inter hominem & Petrum ,

j9. det

ellerela

animalis ,

ceu generis ,

ad hominem ceufpe-

CQem &c, eft res feu ens rationis ntüm.Maj. &

e pua

Min. ett $, Do&. L. C. confequentia pstet ;

preheri

ftonis o

Subf. fed rclatio gcneris & fpcci&i &c. eft ob-

jccmm formale quod Logice Min.cft S.-B. etgo

dan "t

ens rationistantüm , e(t objedtuui formale quod

att 1,0

Logicz ;

fedensrationistantüm , habet tantüm

t 11

eíle objectivein intellectu ; — ergo Min... pstet ,

S.D.j

quia prafata relatio ett cjufdem ad feiplum , &

T ïcfpg

tim S

intellectus apprehepdit b'saliquid unum , ficque

ftatuitillud ut duo , — quandamque habitudinem

fintnih

Íícu relationem ejuídem ad Íeiptum apþreh(:adit

elfcrcfl

teite $. Do&t. quz pure cftsliquid fictum , feu ens

4d 61

faUonis tentüm Jn eodem ad fcipíum.

Tunc

j

enxtm effeitur ens vationts

E]

quando intelleclus

dem d

sitiiur apprebendere »om ens , fivgendo ip[um

bütlir;

ens aliquo modo. L. íup, cit. viade num, 1$.

hedit

& 19.

um ;

uímodi

Ltani

37. Arguo. z. Gcnuls&fpccics,&huj

[ fcili-

biS 3P.*

91

a

t fentdift,

r (cilicet objecta Logical::

-

-j funt relationés , quae

coníequuntur actum rationis , fed implicat ullam

partccürcs

intellectás: operztionem elfe zelationem , que£

Joct, devet,

confequatur ;ctum rationis , ergo imiplicat &c,

lo otdovd

Maj.eit $. D. L. C. Min. Prob. relatio genere di-

nil fecun.

&inguitur conttía omnem operacioncm intellecciss

-

Ls

T

ntiali-

; fed dum

eft enim celatio przdicamentalis creata , eíl

j CO[DPZ['O

te: accidens phylicum ; feu modus rei relata rea«

imal ctü gt

liter fuperadditus,phyice accidentalis , ut clar& ha-

bet D. A. de pot. queft. 7. art. 9. qu. 8. art. 2. opul.

donon o«

rhopinem

41 C. 1. upra cit, num. 6.

Item opufc, 42. cap. 3*

fionem ta-

À principio. Vide num. 15. Items1.p. qu. 28. art. 1.

xtiqicpt-

ad 1: 3. p. quatft. 2. art. 7: ad ?. dequo affaüm nu.

3

[Cln[lo

39. dcinde implicat ullam operationem intellectus

elle relatione:n rationistantüm $. quia non fignifi-

en ceufpee

cat putum reípectum ad aliud,nec eft fecunduim ape

i M&

prehenfionem rationistantum ,hujufque a pptehen-

ia pztcï )

. diob-

fionis objectum; Vide num. 12. & 30.

Sunt qui-

LS:B.ergo

dam re[peélus ait D. À. 1.ad Haphnib. dift. 26, q. 2*

att, 1.0. qH: f/uvt aliquid [ecundum rem , quidam

rmale qu

qerà , qui nibil [ (cilicet (ccundüm rem ud patet ex

pecamim

S. D..] quod in alits genevibus non dnvenitur s prs-

'Q PitC[,

pfum , :

mirejpetlus funt reales , fecstuda funt vationis tan-

m f

tim S, D.l.c. cum-ergo operstiones rationis non

fint nihil (ecundànr rem teftibus adverí. nequeunt

abitudinem

elle re[pectus rationis tanuàm tefte D.A.vide opufc,

j mgþtïdlt

48 C.1.citatum n,2 3.

n Ay ch p

T.

I

n

3 $. Arguo. 3. Sicut quando intellectus dicit : i-

j inffl[f&w

dem eidem idem ;

ratio apprehendit bisaliquod

emát 'P[ d

unum & ftatuit illud ut duo , & ítc appre-

hendit .quindam habitudinem — ipfius ad. feip-

. gum, P*

(um ;

ita etiam dum ratio z pprehenditac compa-

modi

ratanimalucgenus , ad hominem utfpeciem ejus,

chojd

od unum ,

& ftatuit ilfud

ídl-

bis apprchcndit aliqu

|

B5 2

ut

92

üt düo, ficque apprehendic quä,ndalm habitodínem

ielftic

hominis d animal ;. (ed przfata habituda , quam

(zl:qgld il

ititeliectus fic apprehendit &c, — eft ens rationis

qidfenf

in ipíis cebus cognitis fidtum & formatum per in-

hm vf

telle&unmr , ^ e(tque objecium formale quod La-

qyaæzdc y

gice $ erge. Maj. eft S, Do&t L. c. Min. prob. im-

quri f

primis prafata habicudo e(t. ens rationis fotimae

MJ'/!HU; 1 l'

tum intrinfece 1n. ipfis rebus cognitis per intel-

li. d

le&um ; quia eft ordo adinventus pet intelle-

quæ:'icynt

é&tum in rebus ipfis intelleQtis , quatenüs intel-

henjenen

le&e funt , & attributus ei v. g. animali &c.

velatio al

quod relative dicitur tete S. Dod, L. c, art, 1 1.

humism

crgo, Talis etiam ordo non eft reale quid in re-

felátima

bus intellectis,(euin eo quod dicitur relative , v.g.

Barin :'pjï,

in animali , quod genus eft tete S. Dodt, (ed

Wrtim ,

tantüm eftrelatio rationis. i

nec pote t eíle actus

Tdieda

rationis 5 hic enim nan poteft effe ocdo (eurela-

tUtjes g

tio , utpou à quà effentialiter imoó toto genere

pitur f "

diflinguitur ,

ut dicdtum e£ex D. A. necadinves

vttffrere

nitur per iatellectum in rebus intelle&tis quacenüs

t abcus

jatelle&e (uünt , | nec attribuitur v, g. generi vel

Fl'?;,',:,:a"crg;,

fpeciei , que relativedicuntür , fedcomparat &

lt a,

conert ea relativ? teíte S. Doct. deinde priefata ha«

f zyfi;m

bitudo íeu:relatio. five ens rationis eft objectum

Ti

formale Logice , ut in termints habet S. Doct. 4,

ff'f! LU

Metph. le&t.4. fup.cit opufc, 42, c. 4.. fupra cit, de

Ot- L! CQ

[ifi(?&!m

Tittgn c

32. Confir; ». ex D. A. r ad Hann, dift, 2c

1 :att,

alis|oo

l' Q' & .10 Selït' di&v 26. næ&' g' arto lq Q. & ad ;.

*

.

Til ,Ph

& r p.quzft.23.:tc z. 0. ubi

folum in his qua

eichatur ad aliquid: inmyenitntur . aliqua. fecun-

*viszlilqþuzd

Ut e

dum rationem tant z CÀ non fecundum vem , quod

leni;l

r

Xl

'

son eff im alus generibut - ,

quia alia. genera

fontta N

MF qUantHaT , qualitar [ coníequenter ompis

'n'Go Pl'OE

jn«

293

ytodinem

intelle£tio) fecumdum prop

riam! vationem Frgnificaut

0, qum

aliquid alud inbarens s ca vero gqua dicuninr ad ali.

$ fationis

quid fi;nificant [ecundum propriam vationem , fo-

1m pet i

lum vefpettus ad aliquid , qui quidem refpettus ah-

z

quodLa.

quaudoefl inipfa naturd verum , wtporé quando ali-

prob. ii

qua ves fechudum [uam naturam ad invicem ordima-

i fottae

tà futt .. CÀ bujufmodirelationes oportet effe rea-

pec inel-

les . .. - aliquando vero vefpetIus frenfieatus per ea ,

: intellee

qua dicuntar ad aliquid ,. eff tantiim in ip[a appre-

nüs intgl«

henfione rationis conferentis wunrm alteri, 9 tttnc eff

imali t

relatiovationis tautim ,. ficut cum comparat ratia

, MUTT.

bominem auimah ,ut f[peciem ad genus.. Yem ad 4

ud n te

relationes qua fegttuntur folam operatuneu tnielle-

[i&'& ) Y gnv

B i ipfis rebus rmtelletbis ,funi relatienes rationis

Jod, Íd

Tantü , gHiA fc:. casratio ad invenit tuter duas ves

ielle

4

L]

Qu

intclleclas Yem ad z. relatéo qua tenportatur per boc

o[eurga-

nomenicem s eff velatiorationtt tanttm. ,. fiacet-

[ generc

piatur f'opheiter idem. ,. quualuja(modi non pote g

^c o ditNee

cm/?j?&?re n'fi n guadam ordine,duemrvatio auiuve-

quatcnüï

mu aleujtis ad [e spfuym fecunatuis aliquas ejus AuAs

gcneri'vel

con[deratimnues S, D. kem de ver. q.2.a. 1, ad 1. re-

mparat [4

latto . qua figztficati um diciiur : Deus cognofert

jxfall hls

feipínm , weneff realis aliqua velatio[ed ratunig

objeium

tàntEpRy Quandocunque euim idem a4d fe ip/um ve-

L DO&I 41

ferturinou efl talis velatto aliquid in re [ed inratione

P" (t, t

[ide& inre 1pfautapprehenla , intellecta &c, ]

tantzem cum itaque plenaintelligentià :,:bjc&i fot-

f 16 V

malislogicæ dcpbndeat lverá intel

li

Y

gentià relatio-

&il

num , placuit breviter ex puro X plano D. À. de il-

pl

zl'is. aliquid incidenter anne&tere.

4 u

Dico ergorelationem pradicamentslem effe ef-

f , qlla

fentialhiteraccidens phyfieum , itaomnes Thom,

contra RR Prob. 1. ex $, D. opufe, 4 1. cap. 1. vide

í glll"l'

R.6, Prob, 2, exeodem opufc. 42,€. 3. vide n. 1$,

« 0s

i

pb 5

Prob,

t^

Prob. ;.depot. q. $. 3. 2. ubi ad 1. fic arguit : vides

':di!üdim

pur quodrelatio tn deo von fit ejus (ubflantia : enllas

Prwe]üm:

enim [ub/Lantia eft velatio , bac efl quadam propofitio

dattinti

mienediata ; ficut C bac; . mulia (ubflantia eft quan-

n Jj

tuas s ergonec divina fubflantia efl velatio.

Ret-

fznt. Cot

pondetS. D. ad 1 . dicendum ,

quad ualla fubfLans

3d1, ubi

tia . queeft ingenerepotefl effe relatio , quia eft

lt . g

ditaretti

definita ad unum genus , €$ per confzquens exclndi-

-

psur 4b alio genere , fed effestia dvvina ncn. efl inge-

prtam ft

mere fnbflantia , (ed efl [upraomne genus comprehen-

ad dlud

(5 n fe ommmum generum perfe&lwnes , unoenibil

creac el

probiber ,. idefl quod efl relationit , 3neA inve-

dens. Itei

dentinm

Wi! 5 (cergointormá R efpondet ; nulia fub-

ftantia , quz eft in genete , poret eíie relatio , con-

qu m

cedit,que etfupraomnegenus ,

comprehene

accidenr

dens &c, .negat & ficiliter ad coufequens, ex

«

(MUI&O ,

,

his,

let. u'uæt

Nota due; primo Deum non effein genere fub-

Reltipa

ftsntiae5 quod etiam ex profeflo docet z. p.qoaftion.

«w gmdcm.ft

g orüculo $. & quaftior, 4. articulo 3. 9. Iten o-

Boneg n

pufïc. 3?. C a. fecundo haneetfe propáfiionem im-

Hun, i.

mediztam , nulla fubftantia qua eftin genere; con-

düoNc,

fequenret nulla (ubftanus cteata eft reistio ; Item

tll

haletlococitatoadiz. w reldtz'n/ïi accidens s

Ya!toheg

eveaturis . effe funm efl i effe , Yem eft de alus S.Ngc.

,/B»U'H)ï;f

neribus »ccidentium ; quia quodjibet eorum defini-

&CCtdont

tum eízadunum gerus, & per confcquc-r.s excludi,

Ffildtam

tur ab alio genere , uti pmba'ts. D. ficquenullo ex

imjfe À

8. accidentibuseft formaliter relatio ;- . & pulchre

0ffnta

loco citzto quzftion. 7. articulo 9. ad 4.. creatura

öl'( Á iïl

refertur ad deum [ecumdum [nam (ubflaniiam , fi-

$Hj

eut [ecundum caufam velationts y fecundum vero re-

tjudil

lationem ip[am formaliter ,. fcut aliquid dicitur. fs.

Felatj,

mi(e fecundum qualitatem cau[aliter, [cemndum fi-

eru :

221-

3

URT N

m:il.itudinemformaliter;

, nec tamen bin* fequituy

4 : Vi

rocefius n uufimttum | aic loco citato ad a. j

OQUIATE-

4

ii propufuun

latunes ipía nou veferuntur ad aliud pey aliam vela-

14 qiate

tionem Med per fe ip[as y iquiaeffentialiter relationes

t — Rl

uat. Gontormiter habet 1. p. queftion.2 8. art:tulo

ia [ulfani

ad 1, ubt: ZVen., . per boc excludere. (Boeous) vo-

a qud

Init . qpod velatio poneffet 12 Deo , fed quod uon pr&-

^5 eXCd

dicaretur per imodum. inbarentis. [ecundum. pro-

4 ( in p

priam velationts vationem 5 þdmagz:per modam

comprehen-

ad alud [e babentis ,. propria ergo ratio rel.tionis

amsenitil

creatz eltinhzrere, ergo proprie eft phy(icum acci-

i i

dens.Iters 3. 2. 0. ubi: z» qualtl*:t 9.generum attio

; nulja füb-

dentium efl dno confiderare , quorum unum . eft effe ,

ao , Col*

euod eff

quod cpmpetit tnicuia ue ip[ormm [eenndum

4

:omprchcn-

accidens ,. €$ boecommuniter i2 ompibus cf ineffe

/m;'vjf&o , atctdentis emion c[fe efl vueffe &c. Ycem pa-

quens 1ex /

et. quzftion, i5 arucuio 7, hem opufc. 3. c. 67.

qenttt [üb.

Kelationes reales oportet effe in rebus relatis

,

QHuo

.:p.üiu-'ï&iont

quidem'tn creaturis manfeftum eff y[unt cnienvela-

0 Tteno.

tiones reales n ei5 , ficut aceidentia in fubjetlus. ad

yionem ite

Hun, 1. dift, 8. vect.- cuca (ecoundum quarantut

duo&c. ubt : w wnmognocue o predicamentorum triía

encre; 000

jj ; hem

eft v epersre ; rationem commmilnem accidentis ,

]

u

vatinem propriam [n generis, $ rationem propriam

m

jfnarum [pecsernnt,quantum ad Pr:mä 0A genera

yum d

accidentts Vrportant imperfeciunem ,quia dwunt de-

Ieió CXCIUJII

peudiam ad [ubjetlum accidentis emm efe , — eff

snefte ,

quautum verà ad (ecundum

, jfmulter

genullo X

omnia dicuut dependentiam. ad.— fabjeflum

Lj

& pukhft'

€$ ita imperfechionem preter relationem

?

nam

" (reti

M*

quantitas dicit. men(uram (ubflantia

L]

qualita!

gt y F

,

L

.ejus difpofittonem

€9 . fic de omnibus alus

,

ia ! d

velatio .veró | fecundum. propriam: vatimem - [ui

generis ducit. refpetcbum ..,

kon Ad. [ubjellum ,

WMW "

f*

m |

|

6

a pl

fed a4 fi;)tm cerrelatiuum , €2 ideo /&u?ädwä pro-

quale', "i

priem vationem fut generis ,. fubfLantta prout . dici-

tur a per [e feando ,C9 relatioveperimntur in deo. S.

[:dpwcc

9j &

D, patet erga clare ,. quod pulla íntellectio fit rela-

Jis fine foi

tio przdicam, & vicever(4, Upicum habentrextum

quäS. D.

adverí.noítri , in quounicö&miräglori:-:nturcx

bet motiu

$. D.opuf, 48, de predicamento ad aliquid cap. 2.

iratum, ó

ubi : Cuo atttéu dico quod [lyilittudo [ortis babet al-

quirbndo :

þgdmem ejus utfundamentum , non ef inul'l(gfn-

du , quod fomiluade fortis fit aliqua ves 1 [orte alja

acquirenä

ERN

i

ab ipfa albedine s fed felum ef ipía albedo , ut fe ha-

fis&E

&et ad albediuem. Platonis ut terminum s lemm [i-

lerpio. m

militudo adderet /upræ albedinem [0ru': altquqm

qY6uà , nidlo zasdo poä?t ä./zþ]u'if Feri alcuifemalis fine

dacper

iceiplo

fws mutatiune fit autem. bongo alicuifimlisfiae . ui

Teia l.

mutatione , utpater nam fiquis in India feret modo

4o. À

aibas J fteret franlis mtbi , €$ eco fibi , nulla tn me fa-

Gamatationz&c, (ed exalitslibrisà merelatis pa-

quid, i

, &n

tet , quod hic textus dire&? iis contradicat , Íicque

tüa geni

fibiadveríerur D, A. nili (an* ex Íeipfo exylicetur ,

ac fic coneilietur:S. D. igitur dicit , quodalbedo

fnajus vel

dv

fortis; & militudo (incuna rea]iter res propter u-

biuntgr «

num Heriutriufque quod ex verbis fcqq. patet, pet»

Agic enim5. D ftenim (jimnilitudo &e,

fecndir

ino Sedi

Proquorum intelligenu3, ulteriüs benéà notan-

Ínatim]

dum ,qüod.rclætio predicam.ton habeat proprium

tütr.:crgo

fieri ; u docet de pot. q. 2,2; 3. fed compraducitur

ad productionem (ui proximi fundamesiti exi(tente

i iatio

lp

fc. tecmino , zon prineipaluer ,fed quaft fecundarto,

jnte|lip

$, D. i, c ad 7, Item q. 7. a. 8. 0. Phslofopbus 5. phf.

Opict f&

probat , quad in ad alquid son poteft effe motus, Yem

l, c. ad . eum frevi fie praprié mutari ,. ficut mutari

Cüji

on [ipn

won e(E fecundumrvelatiopem , if pev accidens, — fe,

mutatoeo , adquodcon[equiturvelatia , jtamec fievd,

m rcfl

€£0Ys

398

eorpus enitn mittatum [ccundum quantitatem fit à-

'J;ndnv; M.

Drut dioj.

quale', ZzÜA qubd "nmutlatio p [e æqualn*næm reflpg'c;nt

It If dep, G.

fed per accideni fe babet as illam. Yem opuíc. 9. q,

95.& ex hoc provetiit, quod hottio fiat alicui fimi-

Qiofit rels.

ehrtextum

lisfine füifaéctámutatione ; íimilitudo enim [ dé

oristtür eg

quàS. D.loquitur J fundatur in albedine , quie has

bet motum proprié dictum iminediat? ad fe tectnis

iud cip, 1,

—

tt halttal.

natum , & feeundarió ad fimilitudinem , ficque ac«

f intelpeg.

quirendo albedinem horno proprie mutatur , fecus

turte ala

acquirendo relationem, videatur D. À. de pot. q.7.

&. 8.0. i forte hzc folutio difplicet ; videatur do&tií-

; itft hi-

j fenm ff-

fimus & Eximius pater Ofvvald in refutatione D,A-

ler pag. mihi 243.à n'... 12 ufque ad n 16, ubi abun-

T ahqmm

dé ac perfpicüe exS. D. przcfatum textum esplicat ,

(fmbe f

ilirfre: f

ac ex ipfo S, D. luculenter cohciliat. ficigitur;es tit;

Textu 1. p. q.28.

fimt mw

Lj

40. Arguo

j

folüm inhis quaáe dicwiruthd alís

um fie

*iglts pae

