hD UIB ABL ACIE ME THOEUTIS Ab alio , C rdeo compe-

s

£t fibi vivtut propertionata motui ,motus AHLem non

ffäïxm |

) I 7

effens copsplet z , f[ed eff Viaineus , guxji medium

alggan

quid inter potentvam purAm ,8$ a&lum purum ,ut di-

LT 771,7:

eitar in y. pbys. $ ideo virtus voflrumenti , in quam-

4l

tim bujus modi , fecundiem quod agit ad effeiium ,

àmái

H/trAid,quod competit fsb fecundim [uam naturam,

non eff ens cosmpletum ,babens efie fivum in natura ,

zgmüf

fed quod dum ens incompletum. b.c dil, 1.14, 4.

LT

qagltt. 2. o & ad 2 /sfirumente. .. datar. virtus a-

n üpfr

^

t [

gendiiafirumentaliter complete, quando atlu move-

comþï«

zur à priueipali agente ,. fitut a&ando Carpentarius

wputur Serra,

TAm

(9 Znre corporali| Sacramentisl.c. non poteff effz

li, f

M

Firtus Spiitualis fecundism effe complettenm , poteff

t4men ibte[fe permodumintentionis , ntitninfiru-

(

laqent

yoentis motis ab artifice ,eft uirtus artis. l. c. ad 4.

Cun

ratio , car inillisnon poffi effe virtus SPiricuaIis Íe-

Pïf!lt!;

cundu etle completuim , patetex cextu fupraim-

mediate cit. pætethicguod tefte S;, D. Sacramenta

/i!.e mJ"

N.L.F de illisenim tantüm ibi ex profeílo agit j cau-

forma.

fent phylice initrumentaliter gratiam : Seeramenta

[did,

litr j

[ at de vet. q. 27.a. 4.ad 4. Joperantur ad gratiam

pltti;

per virtutem principalis agentis ,. [c. DDEI du ets

exifi caten,que quiden wirtus no babet effe completis

ï&'f n

1pnnatra , [cd eff quid n completum in genere entis.

HLpas

& 23 7. non fequitur Sacramenta e[Je raperfetla «m-

xb

/

fhrumentaT ic.impetfe&ta ineffe inftcumenti, fe-

mm,

Jw

cusineHe entis | Quamvss virtus eorum uon fit ens

ff g

C0 -

qüe h

it

7 qqtitt

l Aqtnt

eompletum. — tationem addit L, c. de perfettione in-

jivumentinonefl , quod agat per virtutem comple-

^

[ua fr.

[ N

tam | lcenim elfstpecfe. agens feu prin.ipale L.

, 'nfira-

€.O. j/ed 41tod agat in qnantum movetur. , C$1ta per

0 [0)?1,9:'-

virtiten incompletam. €9 L. c. o. ad aliqueim ef-

100 100

fectum operatur aliquia duplicster ,— uno modo fecutt

TOi

pt* fe agens , 9 dicitur per fe agere ,. quod agu per

y iil di-

aliquam formam [ibi inbarentem , per nodam natu-

racomplete ,five babea: illasa formam A[e , frue ab

H qui-

Alio; 9 aut vigleater eut naturalaer , per quem ma-

fbu ,

QUP d,

dum dicuntur iuminare fol. €d lnna , €9 calefaceve

AUA ,

sgnis 8 aqnacalefabla: alio modo operatur aligmid

i, zr 4'

ad effetium al/quem infirumentaliter quod. quidem

non operatur ad.. effetkum per formam fibi snbaren-

WIMS d

tem | íc,per modum naturzcomplete , fecusin-

/ WW-

TLTA

completg , utipitet ] Sed/olÀm m ouantieem eff

saotum a per [e agentes hac emimeff ratio soflrumen-

T DO

h, ingquanium cft iefirumentums , utomoUueat ma-

]

, p

Lj

119) , Unde. ficut fe habet completa forma ad p er feae

u-

gentem ,sta [e babet gotus , quo movetur a principa-

hi agente ad imflrumentum.

y d "

iilis l-

Cum veró $. S. D. dicat de pot. q. 3. 3. 7. ad 7.

praífie

Vartus naturalis ,| qua eff vebus natuvalibus n

'amena

fna imfhuutione colata ,

x'nc[i eis Ut quadam

forma babens e[fe ratum ac firmum 1 natura ,

v]f[J (4l-

fedid , quod 4 Deo fit inre naturali ,| quo atlma-

qnent a

luer agat , eft iptentio ,babens ej]e quod dam. incona-

;mmm

pletuss per modum ,. quacolores [unt in aére €8 vir..

"T

UI5 ATES ipie fPrtime nto artificus. lem cum dicatT'a-

ng!fle

t patetfupra exa, meo 17. ] agens tuffrumentale

" gm*l!,

non babet Virtutem apendi , nt aliquod eus copzple -

il ffl :

t479 , /ed per tmoduim itentionis, idem habet $.. D.

yi, £

in num.meo 19,hinc, cumomnis ercor, omnis-

14 u

-

'que hzrefis oriatur ex mala terminorum intel-

(itt-

ligen-

12

Iigcntia tefte S. D. ex S. Hier,

futind

Pe quid hic - inte

ligat S. D. per ]y in-

(ufi ett.

tenio ? E. S

D. in terminis íe explicat

tiralS

l.c. de pót. quzft. 6. a. 4. 0. Pértzs [ait. | 4d cee-

pa:et. d

pemxdhm Deo in miraculis , in [antlis ,—z'nmi!;gz p

miitás.

ref] ad modum formaram imperfetlarum , qua tn-

t fc. ]

pentiones UoCAuEUY ,qu& non perimanent. uifi ad pre-

Wct(

[entiam agentis principalis , ficut lumen im aéve G8

plez,m

motus inivflenmento, & 4.lent dift, 1.a. 4. que-

fmnme

$tiun, 2.0.Firtus inflrumenti , a quantim bujsf-

tm j

grodi .. von e[f ens completum , babens effe fixim in

NT

gatura , [ea quod dam exs incompletum , .ficut eft

t4], C

Firtus inimiut andi vifum i aere , in qanttim cf]d

[m p

enfirumentum matum ab exteviori Fifibili , C bu-

lint iþi

jesmodi entia coníueverunt inteutiónet nomina-

Curis

ri. &l. c. queftiu, 4. ad 1. Gratia zon eft in Sacra-

od

enentis ficut in f[ubjetlo, [ed intentio illa ,que C$ Fir-

$D.

eus duitur , e[l ia Sacramento ,ficut i fabjeclo. Ex

Urg:ï':

hispatet , quodS. D. in przíena materia per in-

410 m

tentionem incelligac phyácam Victutem vsel for-

TT

mam imperfectam exiftentem in mobili , fea 'mo-

A4RVYy

ivf

LE

to, eitque V

i5 non rata ac fixain natura ; fed defi-

d?,fu);

nens eíle, du agens celfat movere, & &10bile cef-

N

fatinoverci, uti In terminis docetS. D. uti videre eft

tpory|

inatt, meo . de Ver. q. 27. a. 4. ad 10, Rurfüus pa-

MÍt $4

tet, quod Sacramenta phyfice caufent gratiam,quia

&

—

m n

!

aitS. D. | Virtus eff i Sacramentis , ficttt in f[ubje-

Citem

&o. Clare idem docet de pot. q. 6. a. 4. 0. Gratia

qumej

Virtutum,velcurationum, quadatur ad operanamm

ts

]npemammliter, eft. fiailts gr.ztiæ prapïyeti.e 4

(

datur ad fupeynaturaliter cognofcendum , per quam

^ /m-

Propbeta uon poteft , qudabnnqae vult prophetare,

daj (

fed folum cum Spiritus prophetia cor ejus tangtt , &t

quad

Greg. probati nec eff imrusa, fi per bunc modnm [pr-

vituali creaturá DEUS inflrumentaliter utatur ad

f^ci-

13

faciendum mirabiles effetius inereatura corporali ,

[ ]y ll

€H9A eriam corpor ali creatui a utatur infirumentah-

ACXPh'C?*

tér ad Spirituum juflificattonem,ut. in Sacramcntis

j d caa.

pater. de ver. q. 27.a. 4. ad 4. idema docet: Sacra-

tflz'igz y

menta..,operautur. per Firtuteg prancipalis agen-

Qu fj.

tis; fc. Deyineis exiflentem,qua quidera Virtus von

f dd j't-

babet e[fe complesum innatura , [ed eft quid incam-

! dtte

pleium im geuere entis,quod pstetexboc , quiain-

4 qua-

firument um movet,in quamtum mouetiur,motus au-

" Injrf-

fum i

tem eff. aclus imperfetius fecundum Pbil..... mon ef

incon'Venicns,quod Virtus Ipirittalis [ incomple-

f di

ta l. c. ] foz im re materiali , [icut ecies colorum

i o

feant [prritualiter im aere. S. D. Quomodo autema

n

fint Ípiritualiter in aere explicat 1. c. Species [ ait. ]

fQ0mtináe

a d-

Coloris eff i aere rer moduma intentionis,€d mon pe

eodum entis cotnpleti. Datetetiam evidenter mens

! (Mr'

$. D.l c. inatg. fed contra , ubi contra adverf. fic

ha. b

urget: aut affifLit divina Firtts. qua cff ipfe DEUS ,

] pcrin-

^

alio modo Satramentis poff waflitutiouem, quam an-

vil fot-

16 48t non ,finon alio modo,meu babebumt. effeilum

o mo-

pofl. inflitutionem alium, quam auteyfi veró alio mo-

i del-

do,cum DEUS zon dicatur. novo modoceffe ia crea-

bilect

tyra, nifrper boc quod novum effecium i ea faciz ,

ioett &

oportebit , quod al.quid de noto frt fuperaddituma a-

u d

plis Sacramentis. Ià S. D. nec hoc (üum argumen-

1nqua

um negar $. D. (ed abíolute concedit , uti patet l.

! Wf'

c. item 4. fent. dift. 1.. x. quaftiun. 4. 0. z2 eis T Sa-

Gratit

cramentis | dévima Pirtus ocenlta extflens fantlifi-

277

€at. & ad 1. 'irtus agentis principalis occulté in spío

, 7L]M

(Sacramento)eperaznr,icut Vittus artis vel artificis

" qlüm

in ferra, Gc a, 4. quaeft. 2. proprer authoritates indn-

»Pbehlff,

as (Íc tamSS, Patrum,quamS. Scripture l. c.

VER-

g.'f, N

imip-

quzi i.o. ) meceffe eff ponere alg'gtmm n

feRME

4tf 4

fm.

t4.

tesn fapernaturalenz in Sacramentit. .. D. qualis

C dott

autem fit hec Virtus , docet l. c. Firtsus atlivaeff t

$ quid:

spfo [ agente prncipalil. c. ] aEgsafurmsa , vel

ylit,

q:mlzm.r. babens completum efe in natura , énfira-

a d

yientum AULCTRAQIL RI hOLH ab alio

€$ 1dee

;!

opm:'a

competit fibi Firtus proportionata. mo

13 PIOPHE

& d

autem nou ell eus completum , fed via imenms ,

€$ ideoVirtus inflrumenti in Quantivn. bujus-

,

formr

niodi, .. non efl ens comspletum habeus e[fe focum.

fuuc

in natura , fed quoaddum ens incompletum , fi-

TT

ent efd Firtus imunutands vifwns im aere , im

Agenm.

quantum ofb infirumentum. motum ab extertori

puif.

viftbili , Q9 bujusmodzentia con[ueverunt inten-

fass. D)

pones nominari .. €9 guia Sacramenta non fa-

menta

einut effeliam Spiritualem ,. nifiin quantizm funt

1

(doft

snfirumenta y adeo Firtus Sytritualis ef in 25 , non

bemus

quafi ens fixum ,. ed ficut. ens. incompletm., C$

ad j. Firius bac , qua eff. in Sacramentts redn-

atguoy

leríca ii

euur ad :sd genus , in quo eft. Virtus completa

principals agentis , quae[t qualitas ( evgove-

ptteq

&autht

ducitut adgenus caufzeeif. phytice |ve/ a quaeffer,

ff im genero efez , quia Vivtus increata mon eft in

40

aliquo: genere.Eandem phy(icam caufalitatem cla-

'

D

rt docetin fumma 3. p. q.62. 3. 1. 3. & feqq. & q.

Wt

78.2.4.per totum &.ad Hann. dift.8.a. $.0. Quta

1deo

[ ait S. D. ] forma efficit. Famfisando ,

1"*[ :ö »1;

Whguá

cempleta lgnificatione , im fine orationis , id

efh , in ejus termino infunduur ei Virtus. eff-

UT fí

Ciendi, eu& perficit. transmutationem in infLanti,

ETE

M,

idem habet ad 1,2.& 3. ubi S. D ip(iffi na adverfs-

Api

riorumargumenta omnía (ibi objicit, & contra ip-

Applica

fos, pro nobis clare refolvit. . Hzec. incidenter ideo

dicta funto ,ut pateat fingulis,quod veladverfarii S.

ii

D.non legantsvelfi legantintelligere j$ male pts oc-

Proprj,y

cupati,aut non poflintaut nó velint;ut bene fentiant,

Cs67e

ac

15

), quiis

atf u

ac doceant angelic?.Concludo ex4.Sent. dift, 8.2. 3.

* ,vl

e. quidam dicust. ,quod nulla virtus creaia tneff Ins

infra-

verbis , quà fiat tranfubflantiatio... 9 fic eriam di-

Ccant

8

omnibus

alis — facramentis, |fed bac

& ia

epinio. digmitati [acramentorum AN. L. derogat,

1 at

n n ,

€9 diélis $8. obviare videtur ,. €9 ides dicendnm

: ijur-

efh , quod . in verbis praditlis , freut. C9. im. alis

: fom

formis facramentorum , eff aliqua virtus ex Deo,

fed bac virtus noneft Qualitas , habens effe eomple-.

w ,f

113 )r n

tum innatura, qualiter eff virtus alicujus principaits

exterün

agentis fecundum formarn [nam fed babet effe incom-

i ten-

pletis. ficut vsrens , qua efd in inflrumento Gc. ubirut-

fusS. D. ad 1. a. 4.4. $.6.7.8. 9.eadem pline argu-

at fd«

menta Íibi objicit, quez nobis objiciunt adveríarii,

27 /f:m

fed o feclices nos!gut eofdem modo adverfarios ha-

jf OT

lf ö

bemus, quos habuit olim D. À. & quz S. D, olim

j; rtli-

atgumenta confregit,his nunc ruinose fchola neo-

terica innititur; undenon nos, fed docteremAnpg.

my!m

perfequitur , hocque S, D. tefte ; (chola illa derogat

e? ü

& authoritati $, fcrip. & obviat SS. PP, dictis.

MMM:

CONTRA GENT.

n tjy' M

tem Cli-

20, zCap.ii.n. 4.0mnis aha [nb[Lantia prater

Deum babet effe caufatum ab alio , tsnpo[fibile ef

[]:]uyq'

tgitar . quod fit cattf/a ejfendi , mifi ficut wmfirumenta-

o Q

u

las ,€8 agens in virtute alterinsanlrmmentutm autema

;24

ntnguam adbibetmr ad caufandum aliquid, mfi per

n )

viar motitt , ef enim ratio infiruments, quod fre

Y2IoU£€AnS 2204

mj&üïltir

21.

sidquid applicat virtutems atlivao, ad

dverii

apendum, dicitur. effe cau[a illius a£lwnzs...fed onnis

x p

applicatio virtutis ad eperationem efd ['!neipahter €5

qec

priszo à Deos applicantur emm virtutes operatiua ad

j fæOC'

proprias athiones per aliquemo metum. à

D

€67.

:«COntia g&'l?&-u

fentiants

«

$A*

16

22 Can[aaliionis magts eft id, cujns Virtute agi-

fecunda

16.

gnir ,quém etiam illnd, quod, agit , uti principalea-

£ns THABAS zzgitiquäm m[irumentum , DEUS ergo

MC

principalius eft cau[a cujustibet: atitionts , quam et-

p' Vit

ium cau[a (ecunda agenzes. l. c.

quo 197

15 Complementum Firtutis agentis fecundisefé

;l.C:

ex l'irtute agentis priml, c.

—

eam (

24. Jufivumentum nouzmeuet ,. wifiim euantum

4 p

per riotvin partictpat m'z'cymd de Firtute priscipalts

veturab

agentit V. c. C^28.

& Viti

2$ Quacuauqne vertm aliquid operaator ,inffvn-

tultut,

mentalisr agant ab eo [ DEO jsmora,l.c.C 94.

n

316. Aumanftra z:.'y?ewm:r [45 D EO, frcut agens

Tovears

snflrnmentale [ub princtpalt agentel.c. Cap. 14.9.

Paf

i7. JNon potef? fe emima praparare ad. [ujctpiem-

infiram,

dum ef&&um*z&wim auxiu | quieirectusinotus

getforn

2n

i

ÁLA

xelicitus. l.c..— ] nz'/i[;ru;adämquad agit ex

Cundg |

Virtute divina 3 pravenitur ergo dyutno atxilio ad

Conjuni

benz apsmmf;zm magis ,quam dvvinum anx. praue-

potens p

niat ,quofi merendo ilud , vel fe praparando ad illud.

in quant

L.

tutem pq

CONSONAT PER OMNIA IN SUMMA

tum,

Drma

18. Iuflvumentum ut. ditb«m eft V (c, a, x. ] mon

10.14, i

eperatur ,uifrim quantut e[l motum à principal: a«

119

gente,

quod per [e eperatur , €$.ideo Firtus principa-

& num,

£:5 agentis babet efíe permanens ac complethm in na-

Cuni

tura , Firtus auteminfrumentalis babet e[fe tran-

—

al (

frens ex Uno 1n aliud ,€9. icompletum ficut €8 motus

4 iatauü

eff attus imperfetins ab agente in patiens.. q, 62.23,

aCnne

4.9.

,

Quatoy

n[Irnmentalis acquiritur inffrumen-

19. Prtust

Cf f

,qud myvetur aprinctpa

li agente. Lt

£o €x boc spfo

Briamo,

ad 3. idema docet de pot.

q. 3.2 7. 0. Vetí.nec cauta

Q

& [

17

Gïf.i/.'mgz'.

iecunda &c. Formalia habes infra in art. meo

TiCipale g«

16.

)EUS n

3.Canfa inffrimmentali (c.ut calis |mom aperatur

j HBán t

per Vriuteso [ma forma , fed tantum per motsem

3

fumdyf

quo mioUetur a princz'p;x/i agente, 1.C. a. 1.0.

31 Canfa iufirumentalis. n folbmeff caufa fed

etiam quosammodo cffellus , in quantium movetur

j g*æ;:;ntum

4 prznägþa/i agente.l.c. ad i. in quantum enim mos

[3,7'2.»;(1(7.:!0

vetur ab eo , recipitin fe motionemui ptincipalis ,

& Virtutem , perquz in effeinftrumenti confti-

N

]

tuitur.

04

))

32. Ratio seflrumenti confsflit im bbc, quod ab alío

/-?;,w ii

moveatsr. l. c.q.63.2, $. ad 2.

SPI 1"719'

Pracfati textus funt clari, nonenim conftituitur

(;;J'r.fp:':x-

us notus

infirumentum , in quantüm hujus modi[ primó j

per formam , & Virtutem fuam pcepriam ; nec[ (e.

9] p *

cundó | per fubordinationem folam , íeu folam

widedd

conjunctionem cum agente fuo principali , necfit

o prate

potensper ea operari inftrumentaliter; Sed l tertió

hradilt.

in quantüm infe recipir motum à principali, & Vir-

t&utem participatam fibi äprincipali per eua mo-

S'l

MY

P

tum.

Prima pars patetuti & Tertia exnum. 2.6. 7, 9.

p n

IO.11.12. 1. 14. 15.17, 18.19. 20. 23.24. 25.

s;z[ip:/l f*

!

28.219.30. 32,ex hisjam patet pars lecunda, uti &

n

ex num. 18.infine.

T EL ff*

Cum ergo folus DEUS fit caufa iïmplicicer prin-

! f!,& tram

cipalis, ( utpote movens immotu m)cumque omnis

T

alia caufa agens,(it DELinftrumentum in quavis fua

q.6l.zl

actione [ uti patet ex art, mheo 1 2. & 15. Vers. unde

quarto modo &c. ] fequitur evidenter, quod omnis

,f

cauía fecunda agens, prater formam propriam;pro-

í H;[ ).

G

priamque Virtutem , quamà DEO accepit, ad-

n 0

huc à DEO recipere neceffarió debeat motio-

$

ÀR

R6ID,

18

i, quæin etfe entis (it actus incomiplc*tus, pure

propri

paffivé recepta fub ratione moiüs in cauíà fecunda,

D.in:

nec non per eandem DEI mouonem, neceilatióre-

N

cipere debet Virtutem phyücam in eííeentis in-

102l

completam ;à quibus ( 1d eftà qua motione divi-

Àr

na,divinaque Virtute)omnis actío ageatis (ecun-

V deh

di effe&tive egreditur , realiterque phyíicé depen-

tj

det.Patebit ulterius clare ex art, meo. 3. 4. & 6. i-

d $

tem 12,16, &« 7. Evidenter proin probataimanet

jufvisw

ex $. D. prima & fecunda pars phytice Thom. prz-

tentia

.

motionis uti & pars tertia

3

fc. quoad pur? paiïï-

totur

vam receptionem, Quod veró prafata motio acdi-

16v

vina Virtus (int priores phylicá cauíalitate , quàm

(]UO&C

quacunque actie agents fecuadi elicita , quódque

n

infeparabiliter huic conjunsgantur , clare pdtcbic ex

gcnm

att, meo 11, 18.& 2 1,& fic phylica Thom.przemotie

es.

ex D. À. manebit de puro ac plano demonttrata.

jà

Si forte dicas, prafates omnes textus tantüm lo-

Ad p

qui.dc inftcumentis proprie dictis , fecus de impto-

dm,

rie talibus.

iny

&. 1. ergo faltemilla DEUS phyfice Th(m?. prz-

liam

movet ad quamvis Íuam actionem , per eamque

Iteffe

motionem pure paífive in eis receptamà DEO , de-

moi

rivatinea novam Vicutem füperadditam Virtuti

0mnt

ratz ac complctæ, quam àDeo acceperunt ut patet

INST

exart. meo 17.per quam vittuofam motionem di-

Virtüt

vinamfiunt potentiaagere , & fimul actu, aliquid

den

falrem agantte&e S. D. 3. p. q.. 19.. a. 1. ad 2. n-

,

Aoner

firumentum dicitur aliquid agere ex eo quod snowe-.

füb(n

tur à principali agente S. D. patet etiam ex cit. att,

ticily

meo 17. ergo dauar phyfica Thom, pramotio.

fäim

3:,2.fal(ü effe evidenter,quod reponit adverfarius,

o &l

quia claré loquitus S. D. deinftrumento cominuni-

. r dicto,quod cemple&titur tam proprig ,quam im-

pmph

tá;j

prqfriö

12

S pure

proprie di&tum inftrumentum, uti patet clare ex S,

tunda,

D.inartmeo :53, & 12.

m

IU

'Secundó patetevidenter falfitas ex num. — 6, 7.

i dne

20.21. 13« 2 j. 26. 17. Sic breviter,

ne divi-

Arguo r ,actio alichjus,licet fit ejus utinftrumen-

5 [ecun-

]

Aa"e

ui; debet egrediab ejuspoténtia ; fedomnis actio

d

vpv

i

ll«

cujufvis agentis fecundi, feu neceifacii , (eu liberi ,

&GIi'

QU

eft'ejus uc inrumenu ( DEI) ergo omni

» d

-

*tio cu-

iIanet

jutvisagentis fecundi. &c. debet egredi ab. ejus po-

" P.Læ'

tentia. ma]. eft S. D. num. 1, mi. patet ex $, D. per

t p

totum.hunc meum art. & inart. 12. & 13. item ig

0 aCdi-

16. vers, unde quarto modo &c. probótur fecundo

, quim

quoad agentialibera , ssevens motum babet vatia-

v:ödquc

um irqummti, quod agit in Virtute principalis a«

ebit ex

gentas.Sed voluntas eft movens motm , exgo. Mai,

-Jmotie

eit . D. 1. p. q. 70.a. 3. ad 3. mi. e(t S. D. de Ver. q.

[atd.

$:a. I9- C. & T. p. q. £9.a. r.ad j,jam fubs. quo

um lo«

ad primum confequens ; .fed nulluma

o

censíecun-

impro-

dum, five nece(farium fit, (ivelibetum, üteft DEI

inftrumentum, fit potens per formam vel Virtutem

m.pr

Íuam proptiam,fed per motionem DEI ac vittutem

emque

inelfe entis incompletam,übi fuperadditam peril.

E(),äcj

li motioné;ac exiftent£ in ipfo agente (ecundo ergó

Virutl

omnis actio cujufvis agentis fecundi , UT EST DEI

g patet

INSTRUMENTUM, non debet egredi à forma vel

»etm di«

virtute fua propzia,fed à motione DEI ac Virtute in

gthtll'd

elfe entis incompletá (ibi fuper addiià pet illam mo-

dz,in-

tionem , ac exiftente in ipfo agente fecundo.. Min.

| gt

fubfumpta eft S.D.uti patet fupra nüm. I$.& in ar-

Cit atfg

ticulo meo r 2. ubi ssla res dat effe , mifi ia quantium

»KiO-

eff in eaparttcipatio dyvina Fir tutis, de pot.q. 3:a.1.

:rfa(fllfo

o.& l. c,a. 40 ampo[[ibile eff ; quod caufa fecunda ex

nmulll-

propría Pirtute fit principium effe um quantum bujns-

gnim-

enodi lyec enim eft proprisi cau[a primá... oporiet. 7:&04

z

arve

progïflï

10

i, t

dare e[fe , in4uantam bujus modi fv effetus prima

cana folins, €$ ouacunque alia dat effe, hot hbabet in

tj Con

qlmnt;zm efl :2 ea P'irtnsy 69 operatio prum canft;, e3

x Sedi

non per propriam Fir ntem [ed per Virtute moventis,

( Volun

dam x

Confonat n p. q« 4 $. a. $. 0. & depot, l.c.a. 7. 0.boc

w

ergo vedividuum agendo non pote[f? con[lumere aliud

u mil

£n fimihi fpecie nift pro ut eff v [Irnmentum wlius can-

PH:I M?l

f qua refpicit totam [peciem , C ulterins totum. effe

nature vferioris €8 propter hoc mbil agit ad [peciem

ii

$n tfeis wferioribus nifi per Firtutem. vorporis cale-

peiltam

dbolun

ffhis necaliquid agit ad ejfe , nisiper Firtutem EL

adagend

S. D. qua Virtas DEI ett in agente (écundo;non au-

tem ex principiis (üz eílentiz prodiens, fedabalio

propord

*

(DEO)accepia S. D. Vide innüm. 6.& 7.

innüm,

goc

Conftat er

o

lare,quod omne agens lecundum,

movitfn

pro ut attingit efective rauonem entis in quavis íua

yá águi

actione & e&cctu, at DEIHinftrumentum , nec hanc

0miim

rationem poteft attingere / per propriam fuam for-

p,q,ä:,

imam;ac Virrutem propriam, fed tantàm per Viitu-

ifruy

tem DEI moeventis, derivatam in ipfum per motio-

atl

li Ou J Sfl

nem DEI; a& autem ssovestis [ ai S. D. 1, a. q.

i k |

1 16. . 2. O. j2 ?Potoeft motus. Confirmatur ex S.

D. 1. 2. q.169.2. 9. 0.49dla xes poteff 12 quemcunque

Lal pj

37. lren

aclum prodwe, wifi Firtute motumiu diviaa. & 1. c. a.

Nä!i; lu

Lo.qtantumcunque natwra corporalis vel fpiritualis

7C5

lmxgere

poratur perfetta,nonpotefl in [num aclum procede

"f! Zï 14j

nifi moveaiur à DEO...S1 sgitur a£hio intelletl us $

Aftin i

enjufcunque entis creatidependet à Deo, qnantum ad

daul[ »e

duo, timo oodo,in quantitm babet ab ipfo perfeélsonem

€nim li ,

few formam. per quam agit, aliomodo , in qnantum

,./?rkm,q

Ab spfo movetur ad agendnm. Sic ex his,

ormm "

Areuo. 1. nnlla res poteff im quemcunque actum

46

pradire,.ni/ï Firtute motionis divina , Ergo nec Vo-

Áio

olitio-

0

g :

luntas poteft prodire in primam fimpliciter v

ncmg

-

it

Ht yim

xem , -eïq&ionem,&c. nifi Virttite motionis divi-

" babetit

na. Confeg, patet cum ex hoc,tum ex feq.citato te-

xtu.Sed imotioVirtutis divinz dicit motum in moto

cana d

toventif,

( Voluntate ). & Virtutem derivatam in ipíam pec

,7. 0i

iftam motftonem,ergo. Mi. Patet ex S. D. ai£us enim

uere alud

moventis i moro efe motms.S. D. omnis motus ef. a.

il C

Bus mobilis 4 mavente. 1.p.q. 103. a, f. ad 2.ex

Phil. actzo tiaus, quod movetur ab alio, noneft ab eo

tutim (f

ia quo c[o (ed àmoventel.c, q. 10 $. a. 3. Quod veró.

T [pmtm

r (tlte

periftara DE! Motionem derivetur Virtus divina

«t DEL

in volantatem, patet ex S. D. Quia duo prarequirit

ad agendum, motionem (c. DEL & Virtutem , qua

jo,n01 atl«

[:daballo

propotrtionatur motioni, feu motui , uti docet S. D.

L]

innam.18.& I. p. q.105.a. 5.0.. Primum agent

Fccundugh

movet fecundwm ad agenduse , €d fecundum hoc om-

»ia ïagunt in virtute lp/ill.f DEI, '35' stá ;Pfg g/i Call/;'

gavislta

omnium ackionum agenttum: S. D. rationem dat, 5,

, nechanc

um At

.0.61.a. 4-2d 3. P'irths tnfirumentalis acquiritue

infirumtno 6x boc spfo , quod movetur à

et Vitue

principals

age- ; F'irtis [ sic S. D. 4. fent, dift. z. a, 4. quaf,

2« O. | StPIper nominat principtto alicujus,

precipus

)v m l q.

matur &X »

vout hic [umitur pro Vivtmte caufa. &

1. 2. q. 26.a.

2.ad x, Firtus fignificat principium motus velattio-

at5. Icecin contta Gent. 3.0, 89, Dest no» folzsta dai

( kl o*

vebus Virtttteno [ed etiam nullaves pote[? propyiA Vir-

; (mmuaüf

EHte ATCTE u1f ag

at InVirtute Ipfttés,ergo bomo non pe-

;M[fdfm

reft Virtute Voluntatis [ib datà nti

u(lf& DN

»NLIL1A quantum

«git in Pirtute DEI S.D.. fc.inill

3 quz voluntati

datur per divinam mouonem;

patet ex $. D. l. c.ait

'UQ &wnfm

enim: Hoc i» artifice apparet ,

n cujus Fivtute Agtb

u qlmnïm

snfirhme»tum , etiam

quo4d ab hoc artifice proprians

formam non ACCepit,

fed Jolum ab ipfo applicatur ad

u «

&CEurn. Rur(us fic,

qontt i

Arguo 3. Infttumenta DEI ptoptie dida, recipi-

;

jtel

j

Ut

net

21

untà DEO pure paffive in fe DEI motionem ac Vit-

tutentot

tutem pro priort ad fui operationem, ereo eti$ DEI

Cunda cor

inftrumenta improprie dicta , debent illa in fe pure

tas, ucddt

paffive reciperc pro priori &c.prob.cons.ex S.D, de

303 pente

pot.q. 3.a.4. 0. Jmpo[fiPie efF, quod caufa (ecundaese

1.

propria Virtute fi principineffe(entisyz auanium ba-

sziz nf

jufmodi... Quacungyalta(preter DEUM) dar effe,boc

sctin p

babet m quantz efl 1 eAVirtust3 operatio primecan-

vetar ;ïpr

f G non per propriam Virtmtem , (ed pev Firtutem

iottoner

$20 v€zf14. Vide in argumento meo I. patet etlam ex

quando j

nu. meo 20. Ex his jam patet, quid velit $. D. dum

Gonem &

aitin nun, meo 3. exclufa J[uperiore Firtnte , infe-

u Virts

rior Firtut operationem non babet, & nüm. 4. quan-

Ind

do cau[(a prima vetrahit. &c..Si cnim DEUS defi-

tht

nat"imprimere motionenm ac Virtutem caufz. fe.

lu

.

!

t

J

'.

|

cunde, implicat hancagere, cum eflentialiter de-

pendeat ejus &ctio ab illa niotione ac Virtute , (ine

Ü refpcr.

firimen

quá rátionem entis nequitattingereinfuoa&u: ut

cumad

rimüim autem DEUS hanc motionem &Vi.tuteg

N

J

Ieo 11,

( fc.in fieri & m«

veti exiftentem, uti patebit ex,,,

ticulo meo. 2. 3. 1J. 1$. 1 1. ) cuivis agenti fecun

iU pur*q

prioriad

do imprimit; niox agit:tum quia illa motio eftredu.

&tio potentiz operativz ad actu agere, chuc fine

jund,

hujüs a&tione clicita effe non pote& ; tum quia zs-

1. 150

firumentum dicitur aliquid agere ex to quod move-

Arguo

turnïprz'ncipali agenté 3« p. q. 19.a. 1. €rge hzec

m[ï Per j

ftmova,

eoníeq. eftbona: agens principalel DEUS j movet

S.D. dC(

, Voluntatem, ergo Volüntas agit aliquid, Ecce Phy.

[äh,'k)a[ü

fica Thom. przmotio, uti patet ex ejus definitione à

me (upra datá,

hibecef

Arguo quactóstomaplementum Virtutis agentis fe-

€00 gt

eundi eff ex Pirtute aAgentis primiz, num, 2 5, ergo et-

andam

iam Voluutas, quz ett Virtus agenus fecundi,com-

motis|

c Vit.

pletur ex Vircut; agentis primi:', ergo ante han

Ph)'üCäl

tutem |

Quama

*£3

macVit.

tutep1 non e& completa, nec complete potens: fe.

i DET

cunda confeq.patet, ud & prima;fübs. ergo Volun-

inft pore

*5D,de

tas, ut fit complece potens, requirit aliam Virtutem

ab agente primo (DEO) patet ex S. D. 4, fent. dift,

ferundaex

)1.a.4. queft. 2.ad 2.. énfirumezto datur P'irtus &-

intim hg

gmd: in llv urmmentaliuter... compl:tä, quanda atlu »10-

tf

J'BLCAM-

vctur à principals agente , [übs.ied quando a&tu mo-

! Virtutet

vetur à principali agente , recipitin fe pur& paffiv&

inotionem & Virtutem principalis agentis ; ergo

CL OX

quando inftramentum recipit in fe pure paffive mo-

. D, dum

tionem & Virtutem ptincipalis agentis, tunc datu£

aM y ii

ei Virtus agendi inftrumentaliter complefe.

hd. qm-

Deinde quandocunque inftrumentum fic recipit.

EUS defi.

^

^

rafatam motionem ac Viirtutem, f: emper etiam ae

cauig. 16

infallibiliter agit.Prob, motio illa princi palis agen-

titerdt.

tis refpectu inftrumenti , eft ufus a&ivus utentisin-

t , (int

ftrumento, fed u(us activus utentis , conjun&us eft

QaCu ; Ut

cum actu ejus, quo quis utitur. Patetex S, D. in art.

Vrcocen

meo ! L. ergo.ecce rurfus motio DEI przviaac Vit«

eDILOnr,

cus pure pafIive recepta in quavis cauía fecunda pro

At [ecun

io cdredu.

priori ad hujusoperationem, ac fempct huic con-

jun&z. (ed de hac conjun&tione agetur in att, meo

itque hne

xYi.18. & 21j.

n quiai!!-

Areuo quinto izférumentum nunquam adbibetur,

;nod mnt«

xifiper viam motus,e[l enins vatio inflvumenti,qnod

& hgc

$. OM

fit movens motum.S, D. num.a c.loquitur autem ibi

J

S. D. de orani inftrumento tam imp. quam proPriï:

[ Egcc Phyt

tali,patet l,c.loquitur enim de omni fubftantia,que

diniiont?

habeteífe caufatum àDeo,quzque eft cauía effendi,

ergo etiam Voluntas nunquam adhibeturad cau-

1 ngmtiff"*

[-

fandam volitionem, ele&ionem. &c. nifiper viam

Z;oergoc

motüs;fed per viam motüs l.c.intelligitS. D. previx

cundL

com'

hyficam DEI folius motionem,ergo voluntas nun-

:quam adhibetur &c. nifi per przviam illam motio-

num

pem;

B.

24

nem. Prob. mi. T pec viam motus]. c.intelligit S.D.

u at

q.9.a.l.04

talem motum , per quem omnis. fuübitantia activa

creata participat ahquid de virtute principalis agen-

depotent

-

Gs(DEID/(d motus per quem participat prafata füb-

fne Mi

ftandia aliquid de V irtute principalisazentis ( DEI)

gpcrandlt

ficenim:

e& previa phytica DEI folius motio, ergc. mai. pa-

tet l. c.ait enim S. D. zzpoffibsle eff , quoa | fubftantia

son redi

creata. j ff canfa eflemát mf freut imflrmmentalis , €8

idqudd

agens $n Firtute alierins ( DE) ) prob. mi. imprimis

paii agent

is motus eít motio,actus enim moventisin moto eft

fed cauía

tür, Mai,

motus 1,2.q.110.a. 2,0.Deindeeft à (o1o DEOshuic

enim foli proprium eft dare Virtutem produ&ivam

Deindt

entis,in quantàm hujufmodi tefte, S, D; per motum

quaitin

autem illum divinum fit ac datuc hzc vittus.Tertio,

crgoanu

C*

N

eít przvia motio & m

us , quiainflaitin omnem

feckns qi

actum elicitum agentis Íecundi.

quo add

Prob.Mi.Principalis fecundo,per viam motás ín-

DIO:'I quo;

relligit |.e,S. D. Motum ine(Ie entis incompletü, cui

LMB etr

proportionatur Virtus incompleta divina , fcd talis

quantüm

motus non poteft effe concuríus aliquis Voluutatis

pircipdi

fimultaneus;fed folüm DElpravius,ergo.Mai.Patet

plem (

ex num,6.7.9.10.12.13.18.&c.Mi.Quoad L D,Patet

mon, e

ex art,meo $. quo ad 2. P.Patet etiam; quiais motus

Woretar.

&Virtus funt principium efficiens concürsüs omnis

Velens v

[04

meo d. 863

fimultanei, uti patet fupra ex ar

e

al Thotun

Arcg

e

uo 6.Can[a 1nffrumentalis non folizm eff caufa,

pdrei]

fed etiam qnodammodo cffe£bus,im quantum mevetur

Tütitls

At

DI

áprixcipali agente S.D.ui n.3 1.Ergo imprimis caufa

fCAkiritg

inftrum.eft caufa,inquantüm fic movetur;deinde eft

fricag],

caufa actu fempcr agens, in quantüm ic movetur.

tà pvf

Prob. in quantüm caufainftr. movetur à principali

TU

agente, reducitur de potentia operandi ad actum i-

Wf i,

píum operationis,fed in quantüm fic reducitur,adtu

q üpera

Íemper agit,ergo.Mai. patet; mevere egim eff. redn-

cere

1f

telïigftS.D.

eeve aliqutd de potentiain a£lura.1.p.q. 2,3.3.0.&1.2,

iüa adiva

q.9.a. 1.0.Ergo moveie caulai eff;eft reducereeam

al

"

:ig

SSgCH-

de potenaa operandi ad inum actum opercationis

hts lb«

fux.Mi. patesimplicat enim caufau eff.de potenua

entis (DET)

me*andi reduci ad operatione, & hanc non cxiftere,

?0 Idl -

Íic enim maneret in pura potentia operandi, ficque

j tübllantia

non reduceretur in actum ipfum operationis, 2do,

m;r,ta!u, &

id quod dicitur ex eo agere, quod movetur à princi-

l. imprimis

p'aii agente,eft a&u agens, m quantum ic movetur,

ininoto eft

fed cauía inftr, dicitur ex eo agere , quodfic move-

DEOshuic

tur, Mai. patet. mí. eft. $. D. 3.p. q. 19. a. 1.ad 2.

rodu tivam

Deinde easpfainf?. Eft quodammodoeffellus ,. in

-PCI mottt

quantim movetur 2 principals. S. D. 1.c.in num, 3 z.

ttüs. 'ertio,

ergo in quantüm fic movecur à princi pali, veleft ef-

*

An omhem

fectus qflö ad formam ac Virtutem propriam , vel

quo ad efle in(trumenti, in quantüm hujafmodi;fed

x motis t«

n0D quo ad 1. uti patet in omnibus inftrümentis ar-

mplc[ä, cui

tis; ergoquoadíecundum, fedinftromentum in

l, iCL, ulis

quantüm hujgfmodi , conftituitur per motumá

Voluntatis

principali in fe derivatum, & per Virtutem incom-

1

U

À

ai. Patet

pletam fibi communicatam 3 principali,per illum

»

'.iï

d

ä

D

at

motum. ergo. fubs. Ergo & Voluntas, in quantüm

jra s fmotus

movetur à DEO, fic eft & caufaactü [emper agens ,

iteus omis

volens, vel eligens &c.& fimul eft efe&tus DEI quó

n

ad motum ac virtutem, quz recipit tuncin fepure

jl t;p Mf/k)

'Pïfüïf&ïDCO,' in quantüm movetur abipfo; quod

1] mmtuf

ruríus patet ex S.D. s.p. q.62 . Virtus yoflrumentalis

cimiscaula

acquiritur inférumento ex boc ipfo, quod movetur. &

;[',dCi!)dCe&

principali agente.Ecce adazquata eflentialia pradica-

ta phyfice 'Thom. prxmotionis,

j principe

Avguo. 7. 7ratlus ile f fc.Toan 6 memo vent.&c.]

*on wiporrat violentiam, fed aperatiunem divinam

,dadam V

»

lucitüra

qnà operatur, etiam n liberum avb,uertendo P

*

.D.inn. 16.ergo DEUS tra-

p h

7uacnngue Voluerit. S

r

B ;

hendo

16

hendo hominem liberiarb. operatar in liber. arbitt.

etiam clate

vertendo illud quocunque vcluerit, & hzc eft divina

regliter dep

Victü

i& aL

operatio;deitide hzc operado divina, eftmotio divi-

J

do,teleS.

n:pat.l.c. q.6.art.5.ad 5.Desis agit in Voluntatem non

&dewtt q

pev modum nece[fitautis , quta voluntates mon cogit,

r

d

-

admitium:

fedl movet eam ,non anj

erenai ei vnodum [uum. , qui

prævia ? Q

sn lbertate adutrumlbet confftiu Yvem, L. c. q. i2,

a. 8.o.potef? [ DEUS j Foluntatem immotare ex

mobilieli

boc , quod z';;j'a in vsiuntate operatur ficut i nathras

&t 00 C*ïg

libero a,

sninmrat autesm dupiscitey , Unosyaodo me vendo tam-

p &c.lem 1.2.9.68.2.2; 0. maaifeflum eft ,

DEcnon pr

oluntatey

quod unumquod2us , quod perfetlà babet naturam

motio volu

aliquam vel formam aliquam,vel'oirtutem ,. potefl

applicitio:

