apparet , in cujns virtute agit inflfrumenium, etiam

afloit caulà

uod ab boc artifice propriam formatm non accepzt ^

m quit

(tentam i«

fed foliem ab ipfo applicatur ad atlum.

ytedudtio

Ex quibus evidenter patet , quod virtus: müru-

mentalis non fit in xpfo actuinftrumenti ehcxto(pz-

jjadadum

tet in omnibus intrumentalis artificialibus ) fed im

ago

PIOPIIR Forma ac vittute PIOP['IEI inftcumenti vel

inilla , quam elevat virtus inramentalis ac inttin«

u llf«

;ï

Íecé facit potentem pto priori ad operarionem,aqua

j 5 o

MUrctutce

i

302

virtuté tam propria in(trumenti »quamab illa rea-

: Mi putt

jptcinlect t

liter tnperaddita, realiter pendet ipfius operatio

ao aliquid

Íeu melius cooperatio,

do, etam €

Cr utius proin error ett, quem habet D. E, in pri-

mo lib. fa0 pag.t09, ubi virtus divinaT (cil.inücu-

f diciut,Q

musimmedl

mentalis produ&tivaratiomsendsl.c,) i» a&hioze

ücr g

woluntatis [(no modo ex:flens eff. &8c, tem p: g. le3.

virtns iryima[ (cil. prvfata |qua:n eadem atitone

diatus leuac

(JeHl. volumntatis elicita [.c.) eftj&c. virtusitaquedi-

moto ul

ss ivb

vina inftrumentilis totam realiter cau(at actum

Áing.none

elicitum à caufa fecunda , & quidquid ineo eft per-

fectionis , (ed non (ub alia rationeac formalitate ,

Dis pracie

eimmedi

quàm entis; quod maxim? intimum eft in omni te,

teíte $. D. ratione prius pmin attingit rationem en-

(qu &phy

Attdite i

tisin efcétu , quàm zlia predicata ; phyfice tamen

icomplet

& reilicec omnia fimu attingit , ex quo patet error

P. E. l. c. vetf. virtüs divina in actione.

a tiontm «

tus elaec

Pag. 189.& (eq. atguit me rucfus falfe citatio-

(ecundas,;

nis , ied Fallitur & tillicomnes, uti paátetex antece-

fe&tu, utic

dentibüs, argamentum quod habet pag. «9 r. pet

bocinnihilum cortuit , quod potentta activa mobi-

hànc mean

lis per motionem Dei , non tantàm reducatur in

J filin

At

actum quoad ipfam Dei motioaem feu motua ac

E.adocult

virtütem quam tunc accipità Deo,duin actu agit,üt

ait philofophus, & ex premiflis patet , (ed etiam

V G. fecar

quoad a&um f&um elicitum five immanens fit,ive

ferccipi:n

tranfiens,calefa&tio enim educitur ex igne ut ab hoc,

principali;

d. & (to.

non ut in hoc, tefte S.D. nec tamen poteft educi nifi

prius movca',ntur forma ignis & virtus ejus propria,

p

przdictà Dei folius motione,quz eft motus in moto

I

tefte S. Do&t. unde fal(am ett quod habet p?g.r92.

COmmuni

smotio moventis folzm rectpitur im potentia pa[fiva

-Atturseli

moti, non Vero i uilvva s cecipitur enimin poten-

ls. tei

tia paíliva quá paífiva,que íimul eft realiter identice

tl tel [

activà

Wt gper

:303

activd patet in omnibus intttamentis, dum motum

Áits Oä*cranl(y

intrinfecé recipiuntà (&o principali ,. quo habito ;

actu aliquid faltem agunt cefte. S. Doctore. (ecun-

do , etiam exhoc corruit argumentum PatrisExim,

LP Es pti.

iF icib i.

fi dicazur , quod virtus Dei inftrumencalis fit termi-

) matue

nusimmediatus phyíicus motionis divinz uti bene

dicitur, ficque motio divina & terminus ejus imme-

em p

Alem abum

diatus (eu actus infunt eidem fubjecto.Si dicas;ergo

ftusiuquedi.

motio agentis fecundi non e(t immediatus. termi-

iuot 2dum

nus divinz motionis ,quod tamen (zpe dixi x di-

fting. non etimmediatus cerminus divinz motio-

ineo et tt*

ormilitte ,

nis pracise (umpta (motionis virtuo(z N. ?: 2, non

L loomite,

eft immediatus terminus quo & phy(ice incópletus

ationem én»

(qui & phy(ice completus N.vide art. meum 8.im-

mediste itzque terminatur Dei motio ad virtutem

ylict tames

incompletam inftrumentalem & hae mediante ad

) putt ertof

actionem elicitam agentis fecundi, ficque hzc vir-

L.xl(æ cítatig.

tus e(t medium conjungens virtutem omnis cauíar.

Íecundz , in qua pur? paffiv? recipitur cum fuo ef-

téx antete»

fe&tu,, uti docet Do&. Aug. erratitaque P. E, dum

g, g pet

(liva mobte

hanc meam propofitionem arguit erroris; operatio

JDei folins. soventis terminatur. ámmoediate ad

edocatur if

atlwnem creatura. Quàm craíse autem. hic erret D.

motud a€

E.ad oculum demonfto : nonne P.E.inftrumentum

i gt

V.G. fecutisnon fcindit artificialiter,ni(i motum in

, fei etüm

sens f out

Íe recipiat & virtutem incompletam pro- priori à

v ütab of

principali agente: (ic habet in primo (uo lib, pag.

98, & (eq. item intermimisin hoc ultimo lib. pege

fieducini

143. & pag. 193. & feg.idque beneex Do&. Ang.

:]uspropfifi.

gusin oto

fecundo ; nonne is motus & per eum . Virtus

communicata íecuri mediant inter acuitatem

L pigrg

Íecuriselicitam ? utique , quia motus is virtuo-

ya p

Íus, realiter fuperadditus ab artifice formz fecu.

yin pot

ris tefte P. E. conftituit fecurim completé poten-

a

aem eperari inürumentaliter;mediat ergo inter

formmg

304

formam fecuris con(tituciy d &ejus a&ionem elicit£,

T

Tertiós nonne imotus is virtuofus immediate ( üt

& JZ'"&'V-S

P urimum faltem terminaturad fcifIonem a&ivam

jum , quod

iecárisceu fuüüm immediacüm effectum ? utique &

ac fufü

hoc patetex 1. veftro lib, pag; cit, item lo.c, u. 45.

facium

ántermotionem enim virtuoiasn fecuri 1mprc(lam

hic ditut q

hgnano &inter íciffionem [equentem ex ea, nihil

liidi, mo

mediat, ficuc nil mediat i: ucrpotcnmmma&uprx-

aeelliot de'

mo ultim& completam & ejus aCtioném. 4to nonne

NI pmtc*(

& motus isac virtus [tatim ceíTant. in fccuu

dum

totis fit al

lienarius V. G. tiovece cellat ad agcndum 2 uthuc

literadtuse

teite S. D. idem habet E, P, V, inlib, N

8 153-

hijfnodi

meto ; nonne fcmpcr novus 1mpr1m1tu1 cx motus

putinei

ac nova vittus , duin- novitet apphcatm ad artifi.

tnotera

cialicerfcindendum? patetrurlus ex $. Doct. & ex

flrimeng

principiis ve(ttis. fexto ; nónne & homo eft in-

tontr tue

(tcamencaim Det communiter dictum düm 42tu

filitatis

agn , uti & fecutise(t in(trumentum com muniter

depe dc l

d &um ?'patet ex S. Doct. inart, meo 13*

fotma lite

: Jam vide: lector,

quid PLObCE argumentum P. E.

(tiadion;

pag 191 ubi fe pztct evincere , quod uon termine-

(i NI

tur:motio Dei 1mmediate àd cau(ie fecandx .uho-

diatis mo

nem; mmiïmmentoconvmc.tur.xpcxu etroris , ac

ment;lis

contcadiétiobis,

Qonem [

Pag. 1 94. fic arguit P, E. nanpotej?e/? 7nsdalz-

OIiï'rq(

quis 5 rzam:j:'a!arwmmotm j - phf. Itb 3. Lbu. D.

D

ergonon potef? ej!e quad uzu[al;tm fít- alicujus cau-

Ditent f

fahitas. híc peto- AP:E

.sn motio cau(z principalis

&i

: unpaælïa inftrumento , non fit motio & cauíalitas?

À g.

fecundó j an ipla inftrumenti operatio , etiam non

Diyonde;

fit iióts Accanfalitas? ? utique fic , ut patet , 1 er-

——

UO um

poyemen [ in&rumento ímpreffo ] Jequatur

*: [?)) mh

aclto moti , motio ssoventis dicitur. motio ad ati-

&CCO r

encm mott. P. Exin, in. 1,lib

m a1í

Pag.99

!

30j

ionen dlcii :

Ynedt ('ür

P2g. 99. an non hic datur motu

s alicujus motüs

& caulalit.s caufalitatis tette D. Exim.? vere video

nemadivm B

jam , quodlitteraangelica occiJat, fpicitus , fenfus

n? uthuc& ,

ac fufatrium vivificet deinde , quando lapidem

( 10. Ü 14f

fucfum impello, (icque motum eiim primo, an non

r imprellm |

hicdàtur motus notüs? motus (cil. impreffus

m exea,nilil

lapidi, motüslocalis violenti cutfum ? fic igituc

minadu Jti-

intelligi debec S. Doct. ne(ibi alias. contradicát y

, 4tononne

tcori , dm |

uti patet ex att, meo T. non poteft ef[: quod aliquis

motts fit alicujas motus h.e, cua motus fit forma

lim ? utique |

liter a&tus exiftentis in potentia fecundüm quod

. pig 153

üitureimotus |

hujuf/nodi, ccítibus phylofopho & Do&. Ang. non

tür ad atf |

poteft ineife talis . conftitoi formaliter. per aliu

motum feu actà, bene tàmen poteft unus motus in-

.Dod, &t ]

ftcumentalis una. caufalitasformaliter inftramentü

oumo eltin-. |

con(tituens effe cautà effictens altetius motüs , cau-

n düm 44u |

falitatis &c. ficut actio cum fit formaliter ipfa ratio

^

M

communter J

dependendi effecti

isa

caufa, non poteft in etfe tzlis

,3!

fotma liter conftitui per aliquam aliam rationem

setitat D.E, i

(eua&tionem benetamen paieft effectivi procedere,

on trot- ]

dixi tamen probabilius effe , quod termirus imme-

dndg 4dio-

|[

diatus motionis in(tcumentitiz fit ipfa vircusinftcue

iettors ,a

mentalis quz fit in inftrumento abartifice per mo«

tionem fuam ac motum , uti laquitur. $. D. ex hoc

Madvali-

folvitur quod hab.et pag.1935.instgumento $.

d ln D.

À P2g. 199. ufquead 102.0mnia fupra 2x dictis

/,Wj;f! (l*

p

patent. fcil, ex replica ad cap. 3. uti ex art. o1eo 1 t

4

principiis

a

& 18.

^

v ais

A Pag. 102. uíque 206. indigna funt quibda

,etiüm Don

—

refpondeam, & pco quibus fumgtus inutiles faciam

at d

:

d

fufficit unus S. Augutt. aguntur A Deo st agant , nom

w ipfinibil agant. corr, & gratia €ap. a. & quis ob-

] f:qumr |

pio df

fecro arufax [ nifi facuus ii;-jappiicac infttamentum

fgum alfaudendumnifvelitut fcindas ? — fatüus

V

et gO

| g : ]

306

etgo erit Deus (upremus artifex ac principalis cati(a

M ibl et

prima imprimens motum virtuofum caufze fecundz

[pccicscm

nií1 velit ut agat,

aptnte utj

Pag. 205. lepidum eft quod habet, quia Gram-

quon*.odo

enim ag

maticum agit.Jrec (ait ) /sut valde diver(a : id quod

fit 400 atlnaliter agat ; €$ id qued fit ut atinaliter

lm mouti

AgALS nam poflerins , Jignifieat tatentiovem facien-

woutut.

X £2 1

Y&i

tis, leq uitur ergo ex di

[itate quam facit P. E. in-

npr[tá

ter to, 440 , & towt , quod Deus eft verus author

tgo. Siel

peccati : probo breviter: R em. y. Jex funbzntravit

p fpccic

ut-abuwdaret. delitbum; ly ut fhignificst intentio-

docet)nt

nem Dei legem fetentis , ergo Dcus per legem fu-

morio[c:

amintendit peccata hominum tefte P. E. non ergo

Tatut POE

ado intel

agat g::aïmmaticum fed Thcologum ; qui omnía

fccundumfubfïratam materiam ; non Grammati-

itque el

ce fed Theologice intelligere debet , alios docere ac

um pic

cXplamre. Ex his.

Addit

Á Pag. 2106. ufquc'ad I1.0mnla patent,

guidery

Á P:g. 111. u(que ad 218. fuper&dso ;efpon-

ptimo co

dere ; affaiim omnía patenteximeis att. & ex bis

defcit l

di&tis.quod autem dicat pag. 218. zguts tmprimendo

Dii, no

aque calorem , uovet ad. per fe calefaciendum, om-

Qufimir

nmino falum e(t de motione propriä: tali, calefactio

eipilis;

enim abaqua calidanon exit, nifi Deo in ipfa o-

primire

pcrante intentionem tefte S. Doà. h. e, virtutem

complt;

inftrumentalem per moionem ac operationem Dei

c&comp

folius aquz calide feu' calori communícatam,

&timer

Previ& fimiliter. falfum e(t,, quod habet pag.: 16.

fiturier

Dens per fpectem intelhgibilem movet tntelleflnm

hm

ut alin intelligat. (iloquatur de motione Dei pro-

Q

priécali ; Deus enim proprie mevet per virtutem in-

uliadiCO

completam inftrumentalensqua eít ab ipío folo uti

tor ) h][

& per motionem,in qua nihil operatut creatura ; us

Poteüsi

io

iple D.E. docet iny primo fuo lib.pag.109.verf.tert

€s

307

dipalis atf

&c. (ibi ergo contradicit , nec conftat (uis verbis;

ife ftnde

fpecies enrm illze fant fimul à creatura,feu intellectu

agente uti benedocetinlib. , pag. 67. & vide

quà Gram-

quomodo ífibi & Do&t.Ane.conttadicat P«t. Exi.fic

fa : idgid

enim argt.ïitp;g, 216. Degs Per!?w.:æm z;:t:/hgiäz"-

E ativalittr

lem movet intelleiinm ut abiu inielligat fed Dens ffe

t fatier

movendo inielleibum ,conflituit intelle&usm invatios

at b E jn.

me per [e agentis | principali

$ .

ste

&te S.D. ] compfetun;

tU qULhor

etgo, Siergo telteP, E. intelle&us fü;t completus

nb

pet ípecies in ratione cauíz per fe agentis ( uti bene

iE JDteltio-

docet ) neceffarió adhuc prerequiritur peevia Dei

1.

|

ecein li.

motio | confequenter virtus Dei j per quz contti-

: nonetgo

tuatur potens inratione in(trumenti Dei, antequam

qui ominfiü

actu intelligat, patet ex art, meo 1.3. 4. &c. falfum

Grammati-

itaque eft quod Deus per fpecies moveat. intelles

docere ac

&um propri? ad hocutactu intclligat.

Addit Pag. 218. & arguit: canfa, cui deficit li«

-D

guid ex parte actüs primirequifitum,non eft in actu

0 ISEAPCH-

primo conpleta, fed cau(z , cui deficit merio Dei ,

v ex Dis

deficit aliquidex &c, ergo caufa cui deficit motio

Dei, noneftina&tu primo completa, » potfe elfe

n[nrimmdo

idum, 00«

caufam in actu primo completam in effe caufz prin»

cilefadtio

-cipziis;&tamcniüi aliquid de&cere ex patte actus

iniplao-

primirequifitum , ad hoc ut fit cau(a inftrümentalis

, virtütem

coipleta , patet inferraacuta , per aciumen faam

onem Dti

e(t completa in actu primo in effe caufz pïincipzfiis.

unicatatt,

& tamen[ etiam P. E, teíte j decft illi aliquid requi-

tpa .116;,

fitumex parte a&us primi ; ut fit com

*

plete. €a ufa

gellitum

infrumentalis, ex quo ommnia cotrriint

Quod autem ibi habet p. 2 17. de a&u fupernatu-

Dei p

ztrem ll

ralidico vel hunc a&tum eliciens eft juftus vel pecca-

[ofolout

tot , f jufus, per habitus infufoseft in ictus primo

r Uf

palis patet e.;z $. Do&; de

poteusin .gilä caufz p»ripci

E

VET

&

308

Vet. q. 27.2. 4. 0, patet euiam ex (upradictis : i pec-

gique hic

cator eít, (ic refpectu füperuaturalitatis actus cujus

[ isiici

principium elicitivum ratum — ac completum nomn

"

bctpcr 10

habet , influit tancum inftrumentaliter , patet l, c.

etpo. a

ficut omniscreatura refpectü entis inilut tantüm

& etamip

Anttumeritaliter, refpectu aliorum pradicatoruni

gifs, i

realiter ei identificatorum princi palitec , & (icut fer-

culari i

ra re[pectu fciffionis principaliter refpetu atrificia-

D,depot.

Jitátis vero tantüim infirumentaliter.

itmq. 6

Pag. 21 9. & fequenti arguit vitii hunc fyllogif-

àb talem:

inum. ficut [e babet forma compléta ad canfam per

Secund

Je agentem ( ptincipalem) | ztafe habet motus , quo

beranima.

milerHr & pPiicipali agente ad iafirumentum , fed à

Wonalisad

fotma tómpleta can[i per [é agetis , exit cAu( a per

titjocinat

Je Adefitis operatio , CO forima tlla coniiutit caufama

Ino POICB*

per fe àgeatem ,tn aciu primo polenterz , evgo éttam

txeunt at

R inoti qn0 movethr à priscipali agente "nftrumen-

eleau:

$um exit ópélarto , tn[l i nsocurt , 9 usütus i5 conffi-

tiofa frni

duit fajirumentum in acl u primo potens, najor eít S.

maittatjo

D. de ver, q.27.2. 4.0. mittor fimilitet, ütibi ofteu-

lt brntg

di, huic fyllogifato fabjunxi ; confepuentia bona eft

enit effe

& cohbfequerns étt $, D. (ed D, E. hanc coníequentiá

cündümc

vócat itneptam & vitiofam ; rationém addit: za72

10 modi

Ab aliqda (ait) parzienlart fimilittdime, qua ad figni-

ficatinem tà fseut , fufficit , araumentatur ad aliam

fcmpcr b

infecatar,

pat tuculareri, addit l. c. ff cop[egnens eft $. D. non

Quenb me

erat opus sllud probarés fed. [uffculbat textum , an

quo clare contineretur ,allegare.(ed ex att meo.1 d.

tioabum

&utem (r.

& XC, oltendo confequentiam. mei difcurfüs non

Audia

fuille ineptati , vitioíam fed optimam aptiffimam,

fili Í

1mojquia ex principiis Áng. aternum non ptoba-

bitullum vitiüm ; (icut nec in hocfyllogifmo: sr4e

'vtniem l

teyia boc modo fe babet ad ve$ (fotmas.) maturalets

df/ifJ"

f 45404:

Jicut lignum ad lecium. o puíc, 7o. a, 2 . o.fed ligaum

adlectum fc habet per medum recipientis ; ergo.

quidj Á

utique

lidie:fí p

utique hic (yIlogil'xims eä ïmus; eífet autem nfü-

Cs cujus

lus, i fic fubfumeretur. fed lignum ad lectum fe ha«

pletum uon

; patet], c

-T

bet per modum recipientis fubftantiaiiter completi,

ergo. cüm ergo minor in meofyllogifmo fit. S. D.

dut um

& etiam ipfum confequens , utique bonus eft fyllo-

tedicatoruni

& (icut er-

gifmus, (ic enim non eft areumentatio ab una parti-

C attilicide

culari fimilitudinead aljam , quz non valettett $,

D. de pot. q. 5. 3. 7, inobje&t. z. & ejus folutione;

item q. 6 de maloin obje&t. 19. ac folutione. fed

Inc | )'Högi(*

ab eadem ad eandem.,

(f pt

Secundó ; hic fyllogifmus eft bonus , ficut fe ha-

THilkt , qui

TET

betanima rationalis ad hominem , ita fe habet irra-

nbf

tionalisad bratum , fedabanima rationali exeunt

it cija t

ratiocinationes, & copftituithominem 1n a&tu pri-

T

mo potentem ratiocinari , ergo ab anima irrationali

| fr'ga £tun

exeunt a&iones irrationales & ipía conftituit &c,

üfrumen-

i nf

elletautem fyllogifmus vitiofus ac confequeütia vie

tiofa fimilis veftrz , fi fic conclufiffem, ergo ab ani-

füajot et$.

-

gma irrationali exeunt ratiocinationes & ipfa confti-

icibi ottle

tis bofia e

tuit brntum in adtü primo potens : ratiocinari. fic

enit ellet f;llacia extra dictionem fcil, fallacia fe-

víegnentá

cundüm quid & (impliciter,uti patet opufc. 3 9.cap.

addit.su

10. modus ergo argumentandi lparticulai ficut ,

nl f

-

femper bonus eít , um fiex majore & minore veris

7) gd;z/taïll

inferatur confcqucns fimiliter verum , uti confe«

L 6 D

quens meum eft; ficenim nupnquam eft argumenta-

eXTMID y 17

tio ab una particulari (imilitudime ad aliam ; fecus

[t/m£0 14

autem í(i confequens fit falfum,

(s non

AudiatE. P. V. Doctorem Angel.op.3 9. cap.10.

ulfitit,

fallacia fecundsim quides fimpliciter eff deceptto.pro-

yoprobi

[mo: ff*

veniens ex ee,quod dihum [ecundim quid aceipitum,

«t fi efet dichum [impliciter ; can[a apparentia in hac

sl

fallacia e[f convenientiaejus , quodeff. [ccumdsens

(sdligium

quid , ad id , quod. «eft. fimpliciter : caufa verà

jj; ; 49*

F35

wog

yiqu

410

son exiflentia , eft dvverfitaseoramdem. iten cap.

&irmotust

a. 44 locum . fophisticum | duo concurrunt j unum

otens pet ü

guod ej capía Apparenti& , quod facit avgumentum

[ïcil.forma

apparere &onum.... aliud e[ principium defecis ,

tantid con

quia [cil. facie defectum nece[fitatis ia A'Zumento

citectelte ,

nn"'

€$ vocatur etiam. cau[a non exilentia. Yem cap.

tele,fra

^

lt

&. vel 9. £a fallaesis extra diclionem deceptiopro-

conlcqu:nt

traambora

Venit ex £0 ,quod res Alqua aliquo modo comventen-

tes , vel differentes , acetpiatur ut eadem finplici-

tumpleta fo

tér vel dvver[a. led ubi hanc admiíi. fallaciam ?

bt motus,,

cum con(equens fit S. Doct. fecundüm jam pro-

frumitm

bat2 . imó idem confeque us docet in terminis D.E,

p /mgem

p3g.293.lin. ult : ageas. autequam agat , . debet

Cïg0 Ts

e[fe motum , €$ 1m potemisa (ua. paffiva vecepiffe tum

Futra pl

"motionem m UVentis , tumallius morus terminum ,

$Do&. f

qui nan patefe. effe ;s&lz'a.a& agente procedeas. 1dem

Foktra

clare docet pae. 145. item pag. 29 y. ubi ; eperztio

üm Angcï

Artificit ,quaoperatur in fecurt operaste ecium ,

Ang. pre

flatwn vealiter ceffat , dum avtifex ce[[at movere fe-

vüni depi«

£urimiad operatianeza leGla , €8 1la operazio artificts

m

tür acca

eft aliqualis cau[a mperationis [eceuris....operatie ar-

(l

Wi

gt

Hficis 10 [uppouit , [ed factt [ecurim n ailn primo

fhcadm

Proxima completam ad operandum lecium , vel ar-

oD potel

£am $ c.patet autem quod hzc opetatio ardficis ín

dum Deu

fecuri fit motio fecuris feu motio fecuri pare paffi.

P.Eun;. |

vcimpte(fà ad operaridum tefte D.E. pag. 145. evi-

—

ftripifi

denter ergoó verum eftlioc meum coníeques: ergo »

u nf

molu quà soU£tu A printipali agente inffrumeutum,

(8E7, Qj

exit operatio in[ivumenti £ molus z con[liturt in-

nj m

Jrumeutum in atiu pryma potens. eífet autem -fal-

14. haj

lacias fi fic conclufifem : ergo.ctiam à motu ,

ii g.

'quo movetut inftrümentum i principali agente ,

bcntaal

exit operatio in&tumcnti per fe feü principaliter.

Ahabcm |

,

ii

&j, t ap,

& is motusconftitüit infttumentum in actu

'primo

irrnt 3777

potens per fe feu principaliter, íic enim. illa duo

; MAULT

[ fcil.formam completam & motum jaliquo modo

j// äfefecim i

tantüm convenientia, accepiffem ut eadem (impli-

t Wgummgi

citertefte S, D. ficque Fillaciam admififfem eodem

i. em Qp

teíte. fruftra etrgo E. P. V. pag.22 o.fic contra meam

ud'sæpna -

con(equentiam arguit : f eal ait ]valerer poffet con-.

du Contetietp-

m

tra agtborem fimilis con[equentia fieri; ficut fe babet

t jimpliar-

£ompleta formsa ad cau[asm per [e agentem ,1t4 [e ha-

falicam 1

bet tHotWs, quo movetur à pricipali mouente , adin-

àua jam pro»

Jirumentum , fed forma completa nen facit. cau[am

tecmipis EE

pe* fe agentem [ernper. exire in attum . [ecundum ,

L ddbet

ergo morus non facit inflrumentum [emper exire G$c.

mupeum

Fruftra planE hoc dicit. patetenim jam viduum ex

£ LETIBIMBE y

S.Doét. fecusin mea confequcntia.

tl Mdem

Fruftra ; frutra ergo P. E. argume-ntum hoc me-

ubi ; pendti

um Angel. tentat elidere , bic enim habeo ex Do&t.

u lum ,

Ang. priemotionem pbyficam Thomitticam ad vi-

m fee

vum depictam ; quia motig illa divina prior eft na-

o artftt

türá accaufalitatephyfica, quàm actio cujuívis a-

,Aprriti d-

gentis cteati, & huic infeparabilitet annexa propter

, atl prim

efficaciam divinz motionis ac virtutis quz deficere

um , ud gt

nonpoteftte(te S, Do&. ceffantque :n mobili ,

io arifidsii

dum Deus ceífat hóc movere ad agendum, áddit

r Pnïä put

P. Exiti. pag, 22 1. pluves ejmmodi forma fyllagimi

TAT evi:

fieri po[/wnt , in quibus vitium mautfe[Hins appareat;

unus [uffciat : frc Je babent[exad Y2. tta fe ba-

ques i

[ymtevttth

bent 7- ad Y4.. (eff enim proportio dupla ). (ed 6.ad

'gnpiwlf it

I2. fe babent ut numerus par ad. parem, ergo 7. a

: quiem jae

1 4. babent fe ut numerus par ad parem. o infelix

aftutia &atgumentatio! ego fic fübfumo fed 6.fe ha-

bent ad 12. ut perfecta medietas,ergo etiam 7 ficfe

li agente

tindpaltt

rte hic etiam vitium mani«

Fhabcnt ad 14. an fo

. feftius

ME

312

fcftius patet? utique non; & ideo non ,quia zquali-

DElerim :

terin bocconveniont, ( fic preciíe fpe&entut. ;

gpem cauta

idem patetin meo fyllogifmo,motus enim virtuo-

dise, alc,

fus facit 1nfftumentum potens nti forma compïc-

tiotus dlv

ta cau(z pet Íe zgentem potentem i fic pracist

suem exu

f'd mantur.

paetexS,D

Qued ;urem P. E. pee

7

.212. docet HRHOHAII pO«

n gt«

zuiffet autbor [nam dialeiica imperitiam magis pa-

Textts «

tefacere & V litita , lim ego niferdialedus; & ipfe

pb ts ]

pitferabilis erroneus Theologus, quid horum P

L

snvmmbmz

Ex:tnie mifecabilius interim P.E.oftendat hic fuama

formim m

dialc&icæ peritiam & me idioram ex S$. D. doceatex

fevivac D.

quo ex vitium mez ccnfequcntiæ de puroac plmo

Qampatoti

A 15 prmcipio zliquo oftendat; fi forfan nequeat ;

pcrmattcn«f

uti certo n equlbit,non tam audacule genuinü Tho-

fiitüsillon

miftam ?tguatactraducat, (ane cordatus Thomifta

&f ob

allidit ve(tram vanitot£ ad &per angelicam veritaté,

tottt, i&

À Pag.225.error patet, non meus fed P.Exiaii

moretad a

exart. meo 8,unde male :.rgui( errorishanc meam

propter (

propofitionem : a£hus perfetli $ atlus perfetlus ef

tem vlatori

wnum e$ idem, ad pag. [eq, & 226, & quod intelle-

Yosnünc:

étusreprelentans objecam ele&ionisindifferenter,

taltiamj

reprafentztive fitforma univer(;lis voluntatis. fed

pitttlc.

quzío D. E, ad quid tam futilta? fane fi fimili mo-

$i forte

do veftros libellos dilcuterem & excuterem &

Dicass.

omnem veftram carpendi occalïoncm»af prurigi-

Wdir.em (

nem fequi vellem ; feupotius modumin fcripto(ad

thoilg,

exemplum E, V. P.) quererem. Pró ! quantz molis

qu/nta

librumin. publicam lucem darem , centenos . ve-

vefttos ettores exhibentem , cum libelli veftri nil

E r

P"f?&lom

fint aliud , ubicunque mihi di(fonant ; quem nafus

dc po(. |

ecreus fslfo S, D. affixus , vecbo :funt meri , aperti

eirores in S. D.

tEXïüg a

Quód o

Ad pag. 21 6. facile pate folutio ex pfæmif]ïs. :

DEI

Cntls,quo

&ülion

313

xQuit aquifis

DElerim zctio previaterminatur pet fe ad actio«

elpedentür ;

P

nem cau(z fecündz vel imn:ediate, vel falcem mee

erim virios

diaxe, fi ícil. virtus divina fitterminus phyficus mo-

)rmacompïc.

tionis divinz, ergo & ab ea fpecificatur ; (pec*;fica ri

i (ic pradot

-

autem extrinfece ab alio eft ab eo determinari,

Patet ex S.D.U. p.q. 77.2.3. 0. de Ver. q. 1 .2. 8.0,

]

:nuhy»!am ;o.

1

itém q. 2 2.a. t0. 0. item opulc. 4.5. C. T.

(

(l mag;& M.

Textus S. D. ['quos hsbet de malo q. 3. 2, 2. 0.

tss &ipfe

ubi morps primi woventis aun recipitur ssiformiuer

d botum D,

^

n omsibus molilibus. & v.p. q. 103. 3. 3. 2d 1. dif-

àat hicluals

formitas motuum efl ex diver fitate malilium j non.

D. docensex

Áferviunt P. E. fed mihi ,

Deüs enima. voluniatem

TY phno

damnatorum femper movet. ad mzteriale peccati

j nequeit ,

petmittendo malitiam jufto fuo judicio , fic enim

enutni [A0«

ft:tus illorum exicit,ut pote qui in malo funt firma-

us Thomifl

ti feu obfinati telte S. D. de ver. q. 24 2 10. pet.

m veriaté,

totam. (ecundó ; voluntatem. Beitorum . femoper

(ed P.Exicni

movetad actus perfe&tos phyfict&mor:liter;idqua

huc meam

propter ftatás eorum exigentiam, Teruió; voiunta-

tem viatorum movet nunc ad actus morali;er bo-

P:)ffä'ü.f !jf

i inelle«

nus ,nunc ad actüs materiale tantüm , permittenda

iffecentet,

malitiam,idque propter ftatüs hujus cxigcmiam ut

upcitis, fed

patct.l. C. 2. E1.

(imili o«

Siforte cum D. E. pag. 228.

cuterem &

DicasS.D. 3. contragentes cap.66.ait: fecndzm

ordivem cau[ar um eft ordo efeCEuum ,primi autesa

;c p«

vferipto(

ip onemibns effeBlibus eft effe, [ecunda agertia autcm

mwms

qua [unt quafi pavticulantes $ determinantes atl ios

yenos Ye«

nem primi agevtis , agnnt ficut proprios effetius.[uas

; vellri i

perfelliones ,qua determinant c[fe. idem habet S.D.

de pot. q. 1.2 4. ad 3. fed íana intelligentia bujus

gem ndi

«i, qu

textüs ac mens Ang. jam patet ; vult enim S. Do&t,

quód omnis creatura fit Dei infttumentum reípectu

iguili

entis,quod in omni fuo a&uattingic & caufat,reí pe-

Dl

&u aliorum pradicatorun , i non omnium, faltem

N 5

ili-g

14

ahquorm I'utl patet de pot. q. 4.:2, 7. 0. J eft-caufa

ac[pcclufa&

principalis , non tamen fimpliciter , fed ecundiun

gnovents : &

qurd patet de ver. q. 24..a. t ad 4. eau( a prima di-

q.l*/' 4'(]

eitur effe prmczpzlu princ ipaliter loquendo , proptey

Mmg[ P[OO.

libeie&c. el

boc quod magis ínfluat in cffetlums fed caufafecunda

L ()lh ]h[

fecundum quid principalis eff in quantum effzlus. ei

"Agis conformantur, rationem hujus majoris coti-

ipm " [

formitatis vide 1. p. q. 4.a.3. Per totam | interia

Deus ae tem

&itatus textüus contra gCHCQSChLC loquuur de cau-

füi pet caü

vero cadtat

falitaze Dei feu concuríü fimultaneo , non pravio ,

htg I'HU al

& fic vecum eft , quod habet . P. Exim. pag. 229.

Ícil. quod actio Dei prius ra tione n()illo. attmgac

Quehab

at ls n

füam effeGum Ícil. elle , aánteqmam caufa fecunda

pxodurat P:cyrxa vittute fuos effectus, per quos cí-

quod pona

fe ,ratione noftrà prius prod;zc"cum quafi detecmi-

CUVA QV

netut &

Lpecxh»ctm ; tationem igitur entis Deus

Ma, Det

attinzit in omni effe&u , caufía autem fecuada fu..

b Iu qms

P"i.&ddltl-it!()üi eutis r!*:Olï lG&HECL lCd rátione

dei p

alias pe

kX

9^ -m

Ciones & fic dicitur pmuwldrch: actio-

(HqMA

nEuI.

eunaa elt

P3g. 250. exigità meut hanc ineanvpropofitio-

'/Tfeï li

nem pwacm&: iniecajua ergo agentia [ecunda de-

Yoltrüment

teriminarc C9 [pecificare atlinem C infuxum ( fa.

fth. con

pravinsm ) Dei mouentis ,eff Deum /uam mottonen

&[CIUH

sIorunm uaturis attesmpeyare.

pondip

Item pag. 227. fic habet: &bi quafo S. Thomas

APZ

dicit quod movere omnia fecundum eorum conditio-

atX M

xenm C$ motionem illorum naturis: attemperare fie

tel a ]

sdem 3102 atttenem Dei ab atlianecreatura deter-

H df

minart C$ [pecificari: pró quantaid molis ? in for«

us Itün

:na fic próbo, Deum motionem fuam. naturis fe-

celht

r w

candorum agentium attemperare ,e(t Deum libera

tht

movere ad operandum libere, neceílacia necellario;

'& Pag

fed Deum libera &c.eft (ecunda agentia deter mm:fe

lm noni

ao

—

31f

W'. 0'] e C:uüfa

ac fpecificace actio nem & influxum ( previaay) Dei

led ecudim

moventis:ergo. Major p:tet ex Do&. Angel. 1.2;

Wa prma di.

Q. 10. d« 4« : 83 a. 1. ad 3,1tem epulc. 3.Ccap. 129.

T j pru(p[gy

Minor probstur;Deum libera movere ad agendum

tlf fecunda

libeie &c. e(t motionem Dei phyfice terminari ad

adtionem liberam : fed hanc fic cerminari, e(t ab ea

Wa a

tnajoris cor-

-[pecificari , deterpiinari;ergo : efficienter itaque

Q3 thteriay

Deus de terminat agentia fecunda ad fpeciem actus

ültat de cat«

(üi per caufalitatem fuam phyfice przviam, hac

tigit ptevio ,

veró cau(alitas formalitet exuinfece vici(Tim fpcci-

ficatnr ab actione cauía fecunda.

m pig. 229,

drz artitgat

Qua habet D. E. 2 3 1. & feq. patent ex dictis.in

auf (ecutida

art. meis 1.3. 4. &c.in boc eccat conanuó P. Exim,

^

quod penat vircutem ipftrumentalem entis produ.

perquoseh

")IQ'

g.elicito 3 caufafe-

il detetmi-

Cvana divinam efTein ipfö

6wv

r entis Deus

cunda, petit pag. 132.. tres Iizr-t)poütioncs;i me ptro-

ecünda (ü

bati , quas ibiallegat;fed nulla. meaeft ,. non qui-

d itiont ]

dem prima qua fic habet, ergo virtus motiva tam

yeDetadtio-

atliva quam objellvvaefl permanens babitus.... Íe-

cunda eft hac ; ergo virtus Derad effe son communm-

catur per saotum. Vevcia yergo fecunda virtus . Ícil.

,*Pmpoliffo-

ecnta dt.

jnftrumentalis divina j non comimunicatur pér mo-

hn ( [ol

tum. contarium ubique docut ; quoad Íecundam

3 t

& tertiam propofitionem , quoad. primam fupra

re(pondi pag. 165,& 167.

À pag, 2.3 3. uíque ad 2 3 . patent omnia ex meis

$, Thunat

7 wnditiv-

art, & Miror ea quz habet pag: 23 $. er son mane-

ret [ ait ] virtts Dei motiva n primo motu volunta-

ypitint d

jura dtthe

Lis ad fiacm ultimum Reíp. quomodo manebit vit-

Jis ;in f(zf"

tus in eo motu , i effe definat motus? dum autem

natüris It

ce(ïätapp:ehenüo finis ultimi ceflat & motus vo-

luntatisad ilium.

li

À pag. 235 . ufquead 2 58.0mnia patent;Deuse-

j necelrió

nim non tantü dicitur primusmotor refpe&tu primi

jereiinte

EM

moufxs

316

& p

motüs voluntatis ; fed etiam refpectu cujuslibetids

popie üti

que femper per novum motum przviüm ad quem«

libet actum uti patetexart, meo j.ex quod ruit

Deus enia

probatio P. E. psg, 25 7. ubi NB. quod fic habeat;

in quani

$n motu ad finem ultumnum terminatur

FUA 7HO0»

ui pute

u5 , quo voluntatem ad fiema ultimiim folus Deug

Q (upra 2

spouety vo|untas enim licet motum teudentem oaufet,

&feq,mm;

inti propri

[eip/am tamen non applicatad finem ultimum. & in

tatis lii

1. lib. pag. 3t. primens moras voluntatis eft appetitus

fims ultimi Va habet conclufio prima ; apperius fi-

olius moti

at ultim: ( concluf, 3. pag. 38.) eff proprius motut

.Deuspmpx

t exquo|

Dei tanquam primi n20ventis. voluntas [ concl. y.

peg. $0. |licetnon movestad primum appetitum

401), 3.5

finis ultimi illum tamen efficienter caufat. virtas

, Puetei

préome caufa usoventis eff inprimo metn. pag. 137.

]cg:t uD Í

; Queha

fed quo modo hzc cohzrent cum his quz habet in

l. 2. pag.194. 2ullum agens creatum pote]! exive 'm

tullaenimm

dificutioni

athum , ff fit motum [ confequenter nifi in feha-

litionis,

beatzctum je/f enizm moveng motum. erco primus

motus voluntatís non eít appetitus finis ultimi , ab

Pa

eo efficienter caufatus , (ed motio Det pravia, püre

i Funic. ü

palive in ea vecepta , uti etiani docet P. E, pag.194..

l opeta

in lib,2. fibi ergo contradicit , & fuas concluíiones

Auses (it i

in r. lib, pereuut.

j]'c(ïo, üter

À pag. 138. ufque ad 2 42.continuat füum erro-

Gatare

jedacifeq

rem uti patet ex art. meo 7.& 9. putat enim errone&

P.E.quodomni formz fübftantiali imprimatur

Cüiiníit ve

motus à principio fuz productienis , qui it à fola

Deo;quod effe falfum oftendi, ex quo omniacor-

imti!'l'm i

ruunt. quod fitamen loquitur de primo actu voluri-

lg. pi

tatis elicito, concedo effe à folo Deo movente h. e.

: lo

effici quidem à voluntate, fed voluntatem ad eum fe

tD À

won moverefed movetiad eum (oloDeo;(ed nege

&

Wobar p

317

cujusibetid.

& pernego quod Deus pec hane motum elicitum

t d quem.

proprie üc iovens voluntatem ad actus (&quentes.

,Deus enim omnía movet pera&tum feu motionem

Y quod tujt

dlc habeat:

in qua nihil operatur mobile feu csu(a fecunda ad

VIBIME if«

Quam pure paílivé fe habet , uti etiam docet D. E.(i-

lol Deug

cut (upra ex iplo oftendi & clare1d.docet pag. i 95.

& Íeq. mouo ergo previaíoli Deoceu cauiz effici-

^ntem uj

tmum. &i

ent propria , requirithe ad primum inotum voiun«

j fff qpttitii

tatis elicitum , uti & ad omnes Íeqq.& per hanc Dei

aof

(olius motionem à foloDeo effective procedentem,

"-lprm.f i

Deuspróprit movet omnia omnino fecunda agetie

tia; ex quo patet falfitas prima coneluf. in 1.lib.item

[ cond, .

&€onutc]. 3..7. 1 1. 16.

:

1 'appetitum

,

lat virtid

Datet eciam mens S,D. 1. $. Qsir1.a.

1, quem ai-

]cget pro fe D, E. pag. 2340. & fic omnia corruunt,

l Pig' l 37'

