5f hic bene, quod evidenter in omnibus füis

libris (uti patet ex jam citatis meis 2tt, ) docezt S. D.

ulus s

«:)Hl-t

M

motionem, operationem, feu caufzlitatem qua fità

cotijor

&exart.:

folo DEO per modum cau(z eff, puré paffive rece-

o dici

puam inomni fecundo agente , cum phyíica depen-

dum, dun

dentia omntis actionisab agente [ecundo elicita : de-

jnde perülam motlonem &c. derivatur in omne a«

fotmam;

gens fecandum Virtus incompleta , non habens eíle

varido It

um fclli

fixum innatura, fenvisadelle; quxz DEO folieft

)

repria, queque acquiritur omni agenti feciindo, ex

c&ympriu

i

OPCfatior

:oc iplo, quod à DEO adagendum movetur , quá

fit potens complete ultimó operari ; an autem hac

tüm a

divina virtus fitinipfa DEI motione, (eu motu ( uti

ipdirumei

videtut docere Sandtus D. de pot. q. 3. a. 1 1. ad' 14.

liqaid Ia

to, düm

ubit Portns fubflantia [pwituelis moventis, velinqui-

dim,dur

p i5 corpore coleffi, $ motu ejus... ) An veró (itim-

errequä

mediatus terminushujus motionis & operationis

[ quod multo puto probabilius ; fit enim illa Vir-

K

Id mov

t5, utpote inftrumentalisin re natural-à DEO per

daredoà

illaaoperationem, ficut Virtusattis fit in inftru-

pditepe

(icamenti

ipento per motionem tefteS, D. |parumrefert; mo-

do prefata DEI caulalitasac Virtusadmittatur. ab

bücimels:

adveríariis,

t iDEO

Arguo Sextó,n. 16. Selus Dess potefl movere va-

du mow

Iuntatemper modum agentis abfque violentia,cd abf-

htt) qu

que prajmdieie libertatis.Sed Deum movere Volun.

tl Qper

tatem per modum agentisl caufz efficientis , ut lo-

li hocen

quitut 5, D. deVer. q. :.2..;] noneft DEUM volua-

Inchogtiv

tatein producere, nec productam confervare ted eft

infrüme

DEUMvoluntati imprimere previum motum phy-

tiCülO fe

ficum & Virtutem previam ad quemvisactüm Vo-

Quandof

mam]u

luntatis,ergo DEUS . Voluntati imprimit &c. erga

phy(üce premovet. Mai eft $. D, mi, patet ex cit. te-

Detrane

ia

xtu; Item ex hoc toto meoart, Item ex att. 1.3. y.

'6. 16.

ibus (üs

6. iä* Quod autem divina illa motio virtuofa , feü

xezt . D,

uíüsasctivus divinus voluntstis creange izfr::-pcr fic

1 que fir]

cobjunctusactai Volunzatiselicito. Patet ex dictis ,

(['vt rece.

& exart, meo r1, & 18. Sicutergoartifex ,. ex hoc

a depet

non dicitur ptopri? movere inftrumentutm ad agetne

lictg cde-

dum, dum dat ei fuam foriam propríam , fed dum

4 OCntC d

formam applicat ac inóvet ad agendumadctü , ope»

bens elle

rando intrinfece in ipfa fotma & inftrumento , mos

01

liet

tum fcilicet phyficum przvium virtuofüm intcinfe-

'críndo, ex

cé imprimendo pro priori caufalitatis , 6 natura ad

t , quä

operautonem, quam initrumentum jam pravie mo«

utem hac

tum cadlicit, queque motio ac Victus ( nam fiunt in

noxt (ut

inftrümento à movente, quibus actualiteragat, 4e

Lad 14

liquid faltem tefte S, D,)tacim cef5nt ininftcumen.

rl

to, dum artifex celT;it movere illud ad actu ageti-

ero [itime

dum,dumque ceffat hoc opetati j (icque nova feme

:

erations

er requititur motio & nova Virtus, dum noviter ila

l

21l Vit-

id movet ad attificialiter operandum actusita euam

DEO per

clare docet ac (entit $. D. de DEO ceu caufa princie

Ín m&ïu-

pali refpectu omois éreatutz operantis,utpote fai ine

ftcumenti in omni füa operatione, ut patet ex omni-

fert; mo»

([AU[ 8

büs meisarticulis, Fizcenim Virtus cunc comple-

tt à DEO datur inftrumento fuo cuilibet, quando a«

TUTTAT R

&u movetur à DEO [ eftenim id, quod à DEO fit

7'/' :Cj ;lþ/ ;

inte, quo actualiteragat ,. non quo ptacise fit po»

tens operari potentià ab actu feparatá, vel feparabis

li; hocenim habet pet Virtutem rátam, Tette S, D. ]

j5, Ut -

iuchoativeautem daturei Virtus quando in Ipecié

! volun-

«ll

inftrumenti in(tituitur, tefte,S.. D. uti pater e& áfe

ticulomeo 3. Sicinchoative daturíecuri Virtus ,

me?

quando fitfecutis , feu qiiando. accipit à fabro fote

n Vo:

mam fuam propriam, quz eft forma rat, completa,

&c, em

permanens, te(te S, D. complet? autem datur ei Vit*

ex Ciï. ((

tus inftcumentalis, dum actu movetur , ex hoc enim

VISDL

iya

"MU

94

ipfo quod movetur à principali , acquiritar ei Vir-

i

ft a&ivï;

tus hec complete , uti per omnia habet S, D. ita à

gt

pari homo inttituitur 4DEO in effe intrumenti di-

vndi redu

viniinchoatve,dum accipit formam fuam fubftan-

Voluntas

ad volend

tialem & accidentales , potentias(cilicet operati-

vas; completé autém in eíle divini intrumenti in-

z,quæ&.!

ftituitur, fïtquecomplct?: potens operari, duma-

quodcogx

&u movetur à pzo ad agendum a&u, fic enim &

gnofccnd

femperrecipitmotum inirinfece à folo pzo ac Vir-

tiqlmm Q

falitate vit

tutem inftrumentalem , — qui mozus virtuofus in

homine, nequit effe fine hominis coopemtione,fed

ulrimb coi

hanc (emper (ibi habet conjan&am ut effectum ,

mulsduc

uti & hzcillum ceufuam phyficam caulam. San&

peehuoin

hzc omniaad oculum patent ex his meis art. ex pu-

tur, cert

cumaQu:

ro plano p. A, deíctiptis fineulla fraudecum omni

fidelitate,

niselt T

Contonat per omnia S. Aug. de Correp. &gra-

quDEU

tiac. 1. non fe fallaut, qui dicunt ,ut quid nobus pra«

dunl.c.

dicatur & precipitur,ut declinemns malum,7$ fact-

"trrati

amits bonum, fi boc nos non agimus ,fed ud velie G o

I.Z.q. IC

peravi Déeus operatur in nobis , fed potund inteligant

Tottm

9277 DEIfunt, fpirita DEI fe ags , nt quod agen-

lo,ubi f

dum e[t agant... aguntur enum ut agAnt , non t 270

Judbexr

snhil agant. s. D. thmodo autem homines à DEo a-

prooden

gantur, ex plicat c, 2, 1. de gratia & libero acbitrio: a-

hibet lg

git 0malpotens in cordibus bominum , etiam motum

Qtts.5.4d

Folnntatis eorum ,ut pereos agat, quodper eos Age-

fttam,

ve voluerit, s. p.etgo ipfwn agete DEI eft in cordi-

m',!;*d m

bus, & intrinlecein eis recipitur, & tanquam DEI

á :xrrm(g

folius phyfica caufalitas & operatio przvia virtuo-

14, $, ub

faimmediateterminatur ad motum voluntatis, di-

NB. Wt

citenim s. p, agusrur a DEO,ut agant , non wut 'Pfi

extripfeco

aibil agant; quo ad ipfum ergo agi divinum , fe ha-

DEO (

bent paffive tantüm, quó ad ipfum agere feu coage-

[6;

weYi. |

re; ackivé; & prius naturá eft ipfum agi ac pati,quàm

$ D,iad

mentidi«

ageresaguntur enim ut agant, id e(t de potentia ope-

randi reducuntur i p&o ad actu agenduinjlicet aü:em

ubftan.

Voluntas ex hoc,quod vultfinem, fe ipfam moveat

| opct:ti.

ad volendum ea, quz funt ad finem tefte. S.. D. 1.

menti if«

2. quaft. 9.a. 5. o. fimiliter licet intelle&tusex hoc,

, duma-

quod cogno(cit principia , (e ipfum reducit ad co-

cenm&

gnoícendasconcluliones eodem S, D, teíte , neu-

E) acVit

tiquam tamen hoc facit fine prafata nzi folius cau-

tuofüs in

falitate virtuoía; per hanc enim fit utraque potentia

tione f&l

ultimó complete potensoperari , tefteS. D. & fi-

fedtum ,

mula&uoperatur : mediatque divina caufalitas

m. $unt

.pcæfata intet volitionem finis & volitionem medio-

rtetpue

rum, ceu medium conjungens potentiam volentem

im ormni

cum actu electionis ; fane hzc cxplicatio in termie

nis elt S. D. depor. q. 3.a. 7.ad 3. : operatione

»

) gt

quà DEUS operatur movendo naturam (ad agen-

hi prte

dum . c, 0. ) nonoperatur natura, ip[a tamen nattt-

,f

r& operatto eff etiam operatto Virtutis drvina.S, D.&

7 óu

1.2. q. 109. a. 1. O.

Totumn brevitercomplexus eít s. D. q. 6. de ma-

yeigant

)d aqtt-

lo, ubi fic arguit: j voluntarie elettionis principium

gt ip

fit ab extra , (cilicet DEUS , videtur quod F'áluntas

; DEORe

per violentiam C9 ex nece[fitate moueAtur 5 mon ergo

bitrio:4-

babet h&eram eleclionem [norum atitum. Reípon-

7 momm

det s. D. 4d 4. dicendum, quod Volnntas aliquid. eon-

r p

fert.cum 4 DEO movetur, ipfa enim efl, qua opera-

n tordi«

tiir , fed mota a DEO,€9 ideo quamvis ejus motus fit

yuam D

ab extrin(eco, icut à principio, nom tamen eft violen-

E

; Virtuo-

8us. S.D. ubi.

ytatis, (i-

NB.quods. ». dicat : motum Voluntatis eífe ab

"n 'f'

extiinfeco , fcilicet DEO , — & quidem à íolo

n ,iC l'll'

DEO ficut à principio , quia actus moventis

00f*

n

Ie

d

i? moto eff motis; Te ügc'

S. D. .AE:o autem Wü-

eutedc

U5 , quod moverur ab li, non efl ab eo, in qmo

qu voli

ef , [fed à movente.

Vide àtt, meum 6, Pa-

tecipia j

tetltem 3. p. quaft, 1 9. attic. 1. 0. Videatt, meum

dem., t

1 $. príus ergo eft ipfüm moveti ( uti loqui folet

wild pa

D. A. J ipfüm agi ( uti loquitur D. Aug.) Volunta-

totio, cot

tisà DEO, quàm hanc aliquid eonferre, feu coope-

intelipat

tari; agitur eniui & movetur à DEO acagat , & hoc

e tillu

moveri feu agidivinum , nonellens completum

ciC,jnqi

l'ergonon eítintelle&io, volitio&c, uti patetex

Cüs motio

att, meo 8 ]Sed eta&tusimperfe&tus, incomple-

nomimtg

tus inelfe entis , eft ens diminutum , & Via in

nimqui

ens , qna.fï medium quid inter potentiam putam

toterio

^

(completam in elfe cau!

& principalis ). & a-

t laber]

Qum purum) cooperatio non caufz fecundz , u-

ä.fupcril

ti affaum probatum eftin art meo i. 2. 3. 4.

piitnc

$. &C.

ài h it

Vi

Ex his omnibusutriufque' S. D. Teftimoniis lu-

Cicere

2

cet fole clariüs vera & fana intslligentia $. Cone.

d

Atl iuæ

Trid. feff . de ju(, c, $, & Can. 4. Solüm enim

Nnte G

negatll, cé, quod tàangente DEO cor hominis per

onfenfis

illuninationem & DEO movente liberum arbi-

ftntunte

trium homo ipfe nilul omnino agat , nihilque

limum in

Ccooperetuc , quodque mere pafífive fe habeat ,

Diüfleptie

*

]

nec dillentire poffit i velit

qui ergo dieunt

EW .*.7":[.0 &

€um D. a. quxfít, 6, de malo, ac ubique fpatfim ,

Criptzm f

& cum S. Aug, ll. cc. quod Voluntasaliquid con-

IDotioren

fert, cum moveturd p£o ad ele&ionem , ipfa &-

* Qd

nim e(t quz eligit (ait $. D. ) Sed mota à DEO,

Vidc::m ;

feu cum dependentia phyfica electionis ,' & abi..

Qàc Dg]

pfa p,hylïca pr&via DEI motiene Virtuofa , ità

ut hec nmotió , íeu opetatio , feu caüfalitas

üm»

BEI, quéoper&ur in Voluntate eligente ",

Uïteria

eu

Witrtuy.

utp i.

eu reductio activa Volun;:'a.tis fit à folo DEO,qnod.

04 W 6]30

que voluntas intrinfece pur? paíffivé eam . à DEO

n 6, Pa

tecipiat , hancque abjicere poffit , non directe qui-

i, meuid)

dem., uti pülchré docet R everendusac Exi, P, Ofz

oqui (olet

vvald pag.mihi 364. in celebri libello fuo tefata«

Volütj-

totio, coutra P, Aler S. J, vel etiam dizectt , fi fola

(euc'oopc-

intelligatur motio moralis,que fita eft in infpiratio-

t ethot

neé tilluminaátione , uti cxprcfs&* loquitur $. Con,I..

amgletum

€. C, $. quamque L. e. docet nos poffe abjicere ; [e«

d patttet

cus moüoriem previam phyíicam DEI folius,quam

tIcomplee

& Vi in

hominat gratiam excitantem & adjuvantem j gratia

enim,quà DEUS nos trahit,non folüm eftilluminae

im pu['am

tiointerior,fed etiam motio DEI moventis, uti cla-

)&a-

r& habet D. À. füper Epiftolam S. Pauli Rom, $.lect,

unda , t

3. fupet illa verba : quicunque Spititu DET aguntur

-.2. 3. 4'

[ viden. meü ii | qua tamen motione non obítánte,

ac ftantein voluntatej

poffittamen non eligete, vel

uoniislte

eligere oppofiti;quia liber& à Deo movetur fecun«

$ Cont,

dàm Íuüznaturize exigentiam , tefte S, D. & cum vo«

li enim

luntate,quz liberé movetur à DEO , omnino libere

yminis pet

&onfenfus voluntatis conniedtitur ; qui inquam fié

rum atüle

fentiutit cüm D.A, ac genuina fchola Thom, verif-

, tihilque

fimum int-& externum $. Conc. (enfum , üfquead

: habeat ,

minimum jota ac apicemaffequantür, neceííe eft;

o dicun

&n *ero eundem affequantur , qui przfatam ac de-

c[þat(lm )

Letiptam DEI folius caufalitatein , operationemy

quid cot

motiónem vittuofam ad omnem voltüntatis actum

ly lpfa "

fe excendentém immediate negant , ipfi deinceps

DEO,

viderint ; (an

e tefte D.A,male S. Scripturam negat£

j

P, &ab

hac DEI (olits cau(alitate vittuoía exponuntcurm

;uOfl ) 1[&

Orig.ergo etrantin fcriptura x cum Orig. pece

caumifls

Cant

lgt

Ulterius fic arguo: Polgstàs alisidcosfert cum

e

Wovereraá DEO ; ergo 'Vqlgnca's operatur cum mo-

Yetur

98

T

vecur à DEO.

Antecedens eft S. D. Conf. patet;

n 4

& confcquens e(t S. D,

pergit enim im mediate.

vera el&

^

S. D. ipfaenim eft,qua operatur, fed mots à DEO.

contcrth

Sub(. ergo voluntas operatur cum reducitur àDEO

de potenria operandi ad actum operationis ,

e

me 1.

ERE

femper tünc operatur,uti patet , ergo datur phy fica

Trenda

Thom. premotio. Probatur coní, quia e teductio

divina activa voluntatis &c.efta folo DEO , & pu-

tur prmcq

coopcmti

[e pvfïivä in voluntate , uti patet exarticulo meo

6,ct enim motio primi moventis , & ab exirinfeco

abagcntc

ficutà principio tefte 5, D. & femper conjuncta

(itergo

Deinde $, D. 3;

ahquid (

eít actioni voluntaus elicitz.

^

Alb . AMHLCTH qteoa' 7105

lo princiï

contra gent. C, 7Q. ait :

r

[ icenim

fic ider effcélus cau[a naturali & virinri divi-

»& attributtur quafi partim à DEO. , pavum á nd«

tommäpw

lustas al

inrali agente fiat. , [ed totus ab utroque fecundum

DE mo

alium modsm — : — fient idens effe&dus. toruts attri-

b

/

! agenti ettAm ta-

& Dam

buitur inflrumento , €9. prinemp

ins 5. D. ergo impïimx's omnis operatio cau(* fe-

iade hoci

divita vo]

cunde ( qua fcmpcr eít cooperario DEI) e(t to-

& fimultota à DEO ,

t.lls moti

ta à caufa fecunda ,

& Gc voluntas dicitut conferre aii

quid

$

deig-

fitio nece

4

(X fat

de confert præf.atum aiiquid,(eu cooperatur OEO,

cum moveturà DEO , feu cum mota et à DEO,

iT

ergo omnis cooperatio creaturz præiïappo-

Deniqi

tum DE]

nit motionem DEL, | ceufui cauíam phyficam ef-

ficientem teíte . D, denique pofuá illà divina mo..

I j4po«

tione in voluntate

3

& in quavis caufa fecuns

demots

da , infallibiliter opetatur , quia fic eft reducta

äprincipi

de potentia operandi ad ipfum operationis exerci-

voluntri

detlnig

tium,

mot ef

Deinde ficut hzc propofitio eft vera tefte S. D,

inen-

"t affatin

veluitas (quein omni Íuo actu et DEI infttu

tum)

o

nf pste

tüm ) al:'qüia' comfert cum ;aa.wmr 4DEO , tpfa e-

nmecite,

nin eff , quaoperatur fed motaa DEQ . ; ita & hec

23 DEO,

vera efteodem S. D. tete : initrumentum a!iquid

utà DEO

confert cum movetur à principali , [. patet ex art.

us«

meo. . 1. | ipfamenini eft,quod operatur , fed mo-

i phylica

tum à principali; fed per hoc confert aliquid inftcu-

? tedudio

mentuoscum movetur à principali , quod coopera-

0, Xpi-

tur principali cum dcpcnc—lcm—.i;ï phylïca fuz htjzju's

culomeo

cooperationis à motione przvia phyfica virtuofa

ttinfeco

abagente principali in fe purt pgiïivï: recepta,ergos

ficut ergo falfum effetdícere; quodinftrumentum

con)unäz

S« D' 3'

aliquid confert cum movetur à principali , fiea mo-

guod fin

tio principalis agentis fimul ellet ab inftrumento

«t diti

[ fic enim S. D. tefíte totum elletab inftrumento , &

TTTE

totum principali | ficetiam fz!fum effet dicere: vo-

Iustas aliquid confert,cmm movetur à DEO , fiipía

fetiutm

v at

DEI mozio ellet fimul effe&ive à voluntate ; ergo

It

e3 Dei motio pur paflivé recipiturin voluntate; de-

n,zqm

^

CAU

Íg i&

inde hocipfo, quod (icrecipitur , '"àcquiritur virtus

D d-

divina voluntati,te(teS. D. deniquehoc ipfo , quod

t:lis motio & virtus divina fintin voluntate , necef-

|D

L

fario neceffitate confequentiz, hzec operatur,uti pa-

m

ierex naturaac eílentia motionis virtuofz.

Ecce

i OL )3

3DEO,

phy(ica Thom, premotio.

k.b

taluppo

Denique certum eft,quod voluntas fit inftramen-

il

[iam d*

tum DEI communiter dictum,uti patet ex art.meo,

láii»

fYa

viria 10

1 3.ergo eft movens ab aiio motu

patet L.c. dem-

de motus is voluntatis abalio,e(t abextrinieco fict

f (ecote

à principio ( DEO)q. €.de malo Ad 4. ergo motio

telida

voluntatis elicita,quà fe ipfam movet,phylice depé-

; erttt*

det 3 motiorie aliüs,fcilicer DEI. ( quzin voluntate

mota e(t motus) idque à niotione DEI virtuofas

fs. D

"uüaffadim pátet , quaeft ipla Thom. preimotio.

r

us

g

100

eum dicitur ( q. 4. de malo a. 2,ad 4.) aliquid ma-

Princiyaiis

vere feip[um , penituv. idem t/le movers Ó thatunes

cum aktem dicttur, quod aliguid mavetiur ab altero,

primum Y

beretcrea

ponitur alind effe movens , C aliud motum. D. A.

qualis a

cum ergo diótur ; voluitas movetür à DEG, pohi«

tut aliud effe movens,Icilicet DEUS, & aliud mo«

t pot. l

tum (cilicet voluntas ; ergo tunc motio eft à DEO,

Mi

vmtiem.

& folo; ( fi enim fimuletlet imotio ifta à voluntate,

effecidem movens & motum,ficüt refpectu electio-

firmamu

fis voluntas eft fimul movens & motaj tovens in

tiperfa

ggmti;,ut

quantüm eft in a&u per finis intentionem, qua eítà

voluhtate, mota vero ín quantürn recipit in feele-

at

Ctionemiaczo aütem i/liu:;quod ioUetuy ab alio.non

/fm aC

m ip

&f ab ev in quo cfl, fed à movente. S.D.) & motio illa

Dei folius eít in voluntate pute peílive;ac receptá eà

Heman

( TET

in voluntatejinfallibiliter hzc operatur, lJti patet.

"

nemnell

Ex n. 16, Vec. DEUS non folüm dat rebus virtue

tem &c, liquetquod duz virtütes in omnibus catts

a& ecu

allimilant

fis & fingulis téquirantur , ad hoc ut poffintzgere,

LIRLTIR

ubia,qui crezturis eft propria, quá fiunt caufz per fe

agentesid eit principales fuorum actuum , éftque

prnapal,

eirtgs,

vittus firma;tata,completatefteS. D. de ver. q.2 9.2

Tioionen

. . Irem de Pot; q; 5,2.7. ad 7. alia eft virtus Dei,

&àiíolo DEO, &nonab ulla creatuta , fed in ea;

quiþus nij

Itfe tec

hullaque cteatufa poteft uti virtute fua ptoprià nifi

agatin virtute DEI ; & hac vittute fiunt complete

aftuagit,

caufz ipftcumetitales DEI; complett fcilicet in effe

Usque d

inftrtimenti,fecus in effe entis[ de ver, q. 1 7. a. 4.ad

àDiOs

inquag

7.de perfetivone im]lrumenti non ed , ghod agat per

quriutem completam ,[edquod agatin quantum mo-

quam tel

vetur. C naper virtuleman completam. , uhdé &on

hic;t;m ;

fequitir. facrámenta, e[fe imperfetla imflrnmenta,

ifilii

j

r L

APVl VITUIA eorum nón [it ens Cotopletüm ] Gcvi

Cfcaturæl(

)

hu

us vitutis DET, DEUS eft & dicitut. vera caufa

prins

Khter

d'uidinte

1oi

T ftifNs

priucipalis actioniscreature , licet per impoffibile

it ab altno,

primam virtutem,fcilicer propriam à DEO non ha-

tuma Dl Al

berccärcatt*gra,patct etiatu de potentia L. c. item o.

2E, o

qualis autem fit hec DEI virtus; pulchre docet S.D.

X aliud imos

de pot. L. c.ad 7, ef? enim id , quod fit 4 Deo in ve

( DEO,

naturaliqito atbualiter agat. , ellvirtus conjungens

volttatt,

virtuteum cujusiibet Canfa [:*mndng fcilicetratam ac

a eledto-

firmam cnm fuo effeEin.eff VirtHs qu& forma dicitur

tiovens if

ttaperfetl a qua mon durat utfíad phyfica prafenttam

Agentit, uti morus anapfirumento artificis £9 [uman

5,qut d

jitin feele.

t» aereyefl virtus ut in fievit$ moveri extflens,Quod

T 7)

fiers ac moveri C9 virtus ceffant , dum moveus cefíat

V motio l4

movere iplüm mobile e/f diffefrtio primi moventis,

cretejti d

qua manet in bs,044à Deo moventur ; M* qzmntïan

Ut pttt

moventur ad agendum ; divinam enim fimilitudi-

nemi

:ebus vittle

n effe agentis recipiuntcreaturz , dum agunt

vtibus Gade

actu, fecus düm tantüm poffunt ; fic enim tantüm

lntogt

alfimilantur DEO,in quantum acta exiftunt,eff vir-

aile ptt r

I15,282 cotnplet2 datar agenti, dum atlu movetur à

princtpali; G ex /a-ocz'p/a,quad movetur abeo , etiam

€a ViTIHs acquiritur ez,eft virtus,qua per foliusDei

1

motionem , feuo

virtus Dtly

peradonem , feu cau(alitatem l'in

, fedinens

quibus nil operatur creatura , fed pure patfiv$ eam

) r tll

in fe recipit ] communicatur omnicreatura , dum

j omplee

actuagitquà fit quod actualitet agat , ficque eft vit»

tus,qua datur omnia

licétii eu€

genti per hoc,quod reducatur

à DEO de potentia o

54

perandi ad actum operationis,

inqua activa reductione folus eperatur Deus , ad

j gt p

n m

quam rcdu&ioncm & vittutem divinam commues

nicatam per ipfam motionem ,

DL

fequitur femper ac

infallihiliter ceu verus phyfi

cus effectus coo

peratio

/

í ";mmM»

&j

creaturz,quz eftacrio etiam DEI

; utpote per illam

,'IWIIJ

qe ia

divinam virtutem effective proce

dens, Omnia pa-

yent exS.D, in ipfis terminisjin atticulo meo r, 2, ;.

'Prm'ä

e. 3

4 j

1602

fituin Cat

4.5.6, 11. 16. 38. &c. Ecce phyfica Thom. pre-

motío ex püro pï&.no A. D.

taquà

Ulterius ficarguoex IN, 16. cit. drvina canfali-

D'rooas

'

[ur

t4tn02 tanium [e extenait ad potentiam. voiumta-

VIriao.

tis,fed etiam ad allum ipfins S.D. exgo una in volun-

julavisc:u

tate intrinfece recxipimr operante, altera non ; ergo

alignad.

vealiter difl unguuntur : confequentia ultima p:tet,

um ( ]

prima patetex n. 12. & ex toto art. meo t. proba-

dudtio;d

Ü 3. izwprinf.isprim;;zlla pei caufalitas.non tecipi-.

apphcati(

tur intrinfece in voluntate ; ptobatur;priuna illa cau-

&usa&ui—

(:litaseft creatio active (ampta;fed hec non recipitut

r

docet

$

»

1

n te creata l volunate jcrzo mai,patet,iii.eft S.D.de

complet

Ot,q 3.2. 2. 0. ereatio ff (umatuy atlwe, fic defra -

t Datet]

»at DElallianem,quaeft ejusefentia. 1dem habet

pendum t

L. C.ad 2, Item 1. p. q. 4.$-2. 5-ad 1. creazio attive

Argno

figaficata jigmfcæt atlionem dvotnam ,. qua c[e ejus

abitris

e[jentia, — Probavar 2. pars caufilitas divina Íe ex-

Spiritusf

tendens ad actum voluntatis operantis , adequateé

,

Ícilicet

Wttütem

fuxpta,el motio divina virtuofa,fed hzc (

puetaxi

mortio divina, & virtus hujus motionis) recipiun-

[ubf. f&

tur inttinfece in voluntate operante : ergo. imai, pa-

Thoà, i

tetex art, meo

*

$3

Item ex att. prefenti, mi. fumi-

Obf b

liter LL. cc. fubf, ergo divina cauíalitas virtuofa me&

VChS Qu

diat inter potentiam voluntads, é&acumomnem

phy(irz |

ejus elicirum,ac immediat? terminatur ad eum, fci-

Primu;t

licet ut effectum fuumsad voluntatem enim etiam

Probatur

Wädm,il

tern:inatur,fed nti ad fuum fubjectum.

Quantüm

prims pars ; divina caufalitas eft (icut medium con-

tcnigiï,m

jungens virtatem; cujuslibet caufa: ( ergo & volun-

Íed il

tatis ) cum (uo efíe&tu, (ed medium conjungens &c.

Cift in

mediat inter potentiam [ voluntatem j & ejus effe-

ACUen

Cumsergo. peinde proximius influir. dicta caufali-

tasin actum voluntatis , quàm ipfa voluntas; quia

LT

pra-

voluntas fit in actu Ptimf) completä potens per

PC

-

107

fatam caufalitatem, uti patetex articulo meo t. 1.

Thom. p

3- 4. &c, Item art. 16, verf.. (1 confi léremus virtu-

tem,qua fitá&io &c.

14 CAj

Probatur z. psts quia inter caufalitatem diviaam

f Aulntá-

ii in volin«

virtuefam,& actum elicitum voluntatis ( nti & cu-

jufviscau(e fecondz ) nullum aliud medium poteft

0D j etgo

affignaciad quod immediat? terminetut , parec LL.

ltima pittt

jam cc, Item patet ex hoc,quia illa caufalitas eft re-

0 I,P*JO 24-

ductio activa principii operativi ad operationem feu

nontecipte

applicatio,& ufus activustefte S. D. (emper conjun-

iina il Cal-

Ctus a&tui ejus,quo quis utitur ; iioóhoc in terminis

onrecipitut

docet S, D. n. 15. wirtus primi ageneis [ (cilicetin-

ist s. Dde

complcta per motu:n agcnci fecundo commiünica»

y., fc df

ta.Patet L. CJ inueuitur immediate attiva ad pradu-

Tjém habet

seadum ejfztium &c. ecce Thom. przmotio,

i

Átguo ex n i11.i pftim motum voluntatis & liberi

u du

A

arbitcii Spiritus S. caufatin viris fpiritualibus ; fed

livina de 6f«

Spiritus $. caufst eum per caufalitatem divinam , &

, adauti

vittutem divinam , intrinfeceineisreceptas , mi,

ac (fciücet

patetexn. 13. & ex art, 1. 5, &c. ergo ha dantur,

J feciptte

fubf. fed in his z. fita eft formaliter adequat&

20. Q pe

Thoin. premotio;ergo.

yi, n dumie

Obf bene hic amice Lector,necunquam oblivifci

aof me

velis , quod quatuor modis Deusfit & dicatur caufa

g amnffn

phyfica efficiens cujuívis actionis agentis fecundi.

.

P tum)w'

3

Se-

Prünus eff quiatribuit ei virtutem operandi

enim eam

csndusjn quántüm confervat in elleeam.7ertius;in

Drobatit

quantüm movet eam adagendum , in quo nonin-

dium con»

telligitur collatio vel confervatio virtutis activz ,

o & volune

Íed applicatio virtutis ad a&ionem , ficüt homo eft

cauía inícifionis cultelliex hocipío , quod applicat

ïun ens &C'

&ejusedt

acumen cultelli ad incidendum,movendo ipfum,li-

hd 63"&5'

cetformam accuminis nonhabeatab ipfo. Qwar-

tss QU

pus;icut cauía principalis eft caufa actionis in.

ftcus

as p p

a

104

. fltumenti.Totum patet ex att,meo 1 6:quodautem

prncipli

hi quatüior modi neceffario femper requitantnr, ut

vilio 1

operetur quzcunque caufa icce.zxida,patet L:jim cit,

(ei lat

Jam patet quid S. D, intelligàt per caufalicatem die

(ccond

vinam , [ quam male negavit Ofig. quamque ne«

tatii ceü C

gando,n:ale S, Scripcaram contra A.;":afïolunï ,& Sas

f ia

lomonein eft interpretatus tefte $. DJ qua fe ex»

ile fatan

tendit ad aCtum volunistis liberum;pater item quid

doip(zm

fit operatio, qua DEUS operaturin voluritate( uti

vam virtü

&inomntagente fecundo) movendoi jgfza.m ad 24

fue lr

gendum adtu,

princigale

Uiterius ficarguo ex

I

—

.C.de potentia q. 3.2,7. 0.

firumenta

Jfcut printipale. ageus eff caufa atbioms wuflfrumens

ratio ferta

z . hoc modo Deus eft cau[a omnis aclionts rei

qü(] &f

satrAlis 5 fed principale agens non eft cauía a«

Tyonac

d

Cionis infttumenti , ex hoc, quod detei formam

aïïit;xd&; l

ratam,firmam, ac completam ; fed tanrüm ex hoe,

piemn

quod formam ratam, firmam , completam applicet

Ilemom

adagendum,movendo ipfam,ac movendo,in ipfain

completa

^

derivet virtutem — inirumentalem incompletam,

Caula prin

non habentem eífe fixumin ipsà ; ergo & Deus

fotmam:

non eft cauía a&ionis inftramenti fui

?

ex hoc

Vi[tutem |

quod det ei formam ratam , firmam, completam;

PPIHL&[ |

fed tantüm ex hoc,quod illam virtutem applicetád

;

PUI]C:P..

agendum movendo ipfam , &c, Mai, cft $. D. mi,

du

patet ex art. meo r,quia inftrumentum , in quan-

denseffe

tàm hujufmodi,non conftituitar formaliter , nec fit

Dom vurt

potens operari inf&rumentaliter per virtutem ra-

peniomr

tam,completam &c. fed tantüm per incompletam,

Vittüreat

fÓonratam &c,

& per motum pur? paffive ei im-

F perm

pretfumà principali, Patetclare in fervario facien-

dendin.

te ferram, hac vi fuz formz przacuum , precife

tenon h

habet,quod poterit v. g. dividete lignum , refpectu

SDaui

cujus divifionis ; noncít inftrumentum , fed caufa

Argnc

Pl:in-

o5

wdzutem

principalis tefte S. D. de ver, q, 27.2rt. 4

0 nec di-

EDtn , at

vifio i

il

n

|

a eft ejus uc inttramenüa refpectu ferrariis

M

jm dt,

fed e(tutrinfque ut caufe vel fimplicier — ,

el

Litarem di

fecundüe quid pripcipalis ,. ut ergo fit ipfius fer»

M QU Q«

rarii cen cauiz. principalis

3

& igfzus (erre ceu

lum K Gs

^

fui inftrumenti , necellario debet applicare ferram

que l£ 6s

à fe factam ad fcindepdum artificialiter,

movehls

j quid

do ip(am ; ac movendo debet derivsre in eam no»

vttate(ut

vam virtütem incomoplet

^ U

* AA

H

|er

*

&c, nec onquam actio

;

a

4

14d d«

it

&&

.. 41

n

L

rariuim ut Caufam fuam

fug fercz elicita refpic

principalem , ipfamque tertam ut füam caufam i«

r

d £

-.-

i. 5-107- 09

ftrumentalem , fine p

-«l

ata mo

tione virtuofa à fer-

frumete

rario fertee (uz fuperaddita ; e contra Lignarium ( à

Knit rt

quo tamen fuam formam ratam , completam &c,

Eaf as

;

nonaccepit) cum hac przvia motione operantem

a foraum

artificialiter [emper refpicit ut caufam fuam prinei -

Y

r

mex hot,

palcm;pfæmquc ferram refpicir, ut i

iccum

entum,

n :pplicel;

Idem omntno ett de DEO ; per formam ratam,ac

oj iptaty

completàm,, quam datcuivis fecundo agenti,eft

mpleam,

caufa principalis actionis,uti & agens fecundum»et

0& Deus

formam antem ihcompletam &c, quam derivatin

)

u hoc

virtutem rstam,completam agentisfecundi ,. dum

$mplc£am3

applicat illam adagendum movendo ipfm,fit caufa

a pliCCUd

principalis , cum refpectu ad quodvis zgens fecun-

1. D. tl

dum,ut caufam inftrumenralem actionis ; ratio evi«

, inque

denseft exS.D.l.cit.per illam enim motionem divi-

t ec at

nam virtuofam , quodlibet agens elevatur ad attin-

"ücem I

gcndam rationementis in fuo actu , quam propria,

ynpletith

virtute attingcre AC Pï()d ücerc HOH-POCCESt,GCut Rïï-.—.

(Hvï:ciim-.

ra pet motionem virtuofam attis elevatur. ad fcine

dendum artificialiter , qnod propriá formá ac virtu-

rofictte

pacit

te non poterat.Evidenter proinOriginiftz funt teíte

;

l [cf e&ü

S,D.qui hanc Dei motionem negant,

: [gd (aui4

Atgno ex n.1 $. virtes imferioris agentis depesde

^

4 VIF«

gcin-

?

s

156

& Virtute (uper:am ærrenm i quanttm dpplzcat £ATÉ

d-c.L Cl

st

ü'ir/läf?ldü;*?ï ; fedin quintam applicst &c.

tnodo x

ioum.ergo.fubf.fed in qu.n:xtu ndat ei motumdat,

du eit 0

etiamei Virtutem i mconpæmm ; ergo. Mi fubf.pa-

feriote,e

tetexS. L

D. ex hoc enim ipfo , quoqucusmfrnous

tedücit de

agentis propria , movetur à principali r iupcr;oxe Y

hvlica d

acquititur ei Virtus tefte S. D, ]a.ufc,:wao

eceo

Citz 29 1l

DEUS [ primum meusj datmotumac Virturem

incuiat

cuivis 8. zenti ( cundo ac C]"S Virtuti rIatt , dum RP-

Motio

phcgïna,hf'cm'um j pitetexS. D. etgo pnyhcc

CCPIHS ii

pisaovet, quia motus Is divinus, ac divina Virtus

dem , oii

PCL eum communicata oqi Hl äüäïlïl ffï cunao Cü'.

alterius;,

prior caufalttate phy licà quam cooperatio caufz fe-

cundz,

W5, cOmp

filn (n0

Argao ex n, 17. & 18. breviter fic: divisgum au-

necexita

xxhu mqu odà DEO datur hominibus ad bene agen-

dum, eperatur in lls opera bom,nm excludit actum

?uusw [

O0S,

vohnvus fed przcipue ipfum innobisfacit ; fed

Commui

Pt':*l

ivinum auxilium , hic intelli gitS D.actionem

tibus me

di vinam Dm:vemcnt' m

, Ícu divinan motionem;

ä.h

tit,utite

/Lu e& S. D. un&mx. patet llcc. ergoalis

x

,talis divina niotio lcu auxi-

tar ll;

FEI Lö:o prxveniens

&S NU

lium pzævemena actus noüxos bonos datur , idque

$D,

(ecundüm fifemte(te S. D, ex S, Daulo apoftolo, fed

Àtoü

in hac formiliter fita eft praemotio p hyíica' Thom.

ftcisdà

ecgo, Min, patet , quia illa divina motio , actio , au-

1n Vi

xilium , &c. prevenientjaactusnoliros , in moto

(xC acit

| mrelh&u vohrmat.e&c.quntmotus, & phyfice

&undy

DEUS per illos motus caufat actus noftros , cupi hi

*

realiter dependcmc ab illis

EH

funt & illa motiones

Omne .

DE

effe&tiveà DEO folo , & puré paffivein nottro in-

Omne»

telle&u , voluntate &c. & eo inftanti , quo ett divina

Tiem e

inotio & motus in voluntzte, haec fcmpeL ahqmä d-

git , uti probatum eft ; & fic probat S, D

qllli motio

m0-

DEUS

—

107

Bub 4my

G QG

moventis præceäz't moti molalis vatione Cd can[a, id eff

motio moventiscau(ani inferiorem ad ;zgendum a-

frotmdát,

&u , eft operatio phyfica, quà operatur in caufà in«

xii.[ubf.[)z.

feriore; eam movens ,. & eam hàc fuá opetati(mc

üsibferiocis

redücit de potentia agendi adagendumactu , cum

fupcriorc j

"U0 j ego

phyfica dependentia actionisab inferiore caufa eli-

ciue ab illa motione , feu operatione moventis, que

l'irtütem

in caufa inferiore mota eft Phyiicus motus.

: düm ap-

Motio ergo moventis. & motus pure l.müïv?: re--

qo ph ylicö

liter i-

CCPCUS in CQU[Q inferimc mota cum iïlïï rea

vina Virtus

dem , unam non poteft eí(le caufa cfiectiva phyfica

«cundo elt

alterius ; (ecus autem eft de motione & motu prata-

1o cite fe.

tis, comparative ad motum effective elicitum à cau-

H

)

o

fa in

fecioreu

3ota , ficenim realiter. dif

L

æguuntur

-

»

VN dl«

ni(-

nec exit aCtive ulla operatio ab ulla creatura ,

bene gtl

priusin fe habeat inotionem di

vinam fub rztione

udit adum

i

H

motüs,&V

irtutem PCE L

lam fibi previe à DEO

adt s. fed

communicatá uti omnia patent ex hoc& anteceden-

adionea

tibus meis articulis ,hzc duó fi adaxife:int adverfa-

otionen y

1dü

Iwl

m fidem adinittere tenen-

rit ,uti teíte S, D. fec:

E tulis

tar ,falua res e(t ; i negare deinceps pergant, errant,

) ,ku Z*JXi-

&S. feripturam cum Origine . male explicant teíte

r , idque

$,13.

;gfmïo, [Cd

Arguoexn.z3. breviter fic:ergo omhnis cauía

í

f

1

3 Thom.

fecunda[ ütpote DEO

&

ubordinata

x

fem] erazit

; aäiö :Qu"

in Virtute pimi agenus [ DEI j ideo sutem

i moto

fic agit ; quia primum movkens*f DEUS | movet

fecundum ad agendum , & ex hoc ,quod n;ovet &c.

; , a

omne agens fecundmm agit in Virute . ipfius

p motionts

DEIL, & ita DEUS ,

Ícilicetex hoe quod moveat

noftroi

omne agens (ecundum ad sgendum , & per motio-

nem derivet in ipfum Virtutem j e(i caufa omnium

;aliquiéd

aC&ionüm agentium, patet clate ex . $. D. ergo

E]

unii mitit

DE"US e(tcaufaomnium actionum 4gentium

€a

"n

108

Drevitet

e» phyfice Thom. premovendo; patet ex ho

C, quia

suluicatt l

