opinari per divezfa media ab eodem intellectu; di-

ne Wbüf

xifimul; quia poteft quis primó opinari dari unum

t extendit,

Deum;po(tea credzte id poteft , tandem etiam certó

ac evidenier *dem nolle,

v virtuadi«

iæqua—t,uti

Prob. r.ex S.D.t.p.q.67.2:5.0.48ia perfettuyet$

semperfeilum opponuntur, impof[[ibsle efl , quod fsmul

,qui prius

fecundim idem fit perfetlio €9 imperfeclio (txonem

tdrum jatm

edivam

premitric S.D. loco citato, oppofrtio enim ef per fe€9

evidentet

propria cauf:f quod uuun oppofitum excludatur aba-

& ,ip quantum [cil. - inomnibus oppoftris inciuditur

lis incellt-

ilevelobe

éppofitzo affira ationis Cyuegattonis)efl awtena confide-

ä

tmidolofe

randum quod trapevfetlio quwdem ,. ottadoque eft de

ium il

ratione rei ,C$ pertinet ad[peciemip[ins , ficut defe-

éÉlusrationit pertinet ad vationem equi . . . taliwnper-

dalia me-

fe&ine [nblata tollitnr [pecies vevs fcut jaw mon e[-

jtemaide

evidcntis !

fet bos velequus, fi effetravionalis: quandoque verà

[ ego !

smperfett:a non pertinet ad v atwonem [pectet , . . fseut

—

edícui bomtpi quandoque a&tidit defell«s vationis , in

ulätcrfof-

quantum , impeditur in eo ratomis m[us. propter

j pfe

fomnuum .. :patet autem , quod tali ymperfeclione re-

(i tl

óterit -

spota ,nibilóminus fabflantiares vemanet. Manife -

ftum eff autem ,. qmod imperfzilio copmtionis eff de

yliter ob^

fatione fidei (ezgo peratet àd ipfius (peciem ,

uti

«dii rinor

hic patet ) ponitur enim in ejus defigitione y fidete-

] g&üm

mim ef fubfHantia [peraudarum rerum , argunen-

A]) s ac,!

FRPÀ n0n apparentyum beb, XI. , ,. quad autem coant-

j mett

2

Ü

):2-

gem loct"

fic'zï: J[rne appatitione , vel vifione,hoe ad umpezfe.

let

ng [

63

qudi

spvm cognitionis pevtinet ,. C2 [icimpevfetliocognitio-

fmmdl

nisc[t de rattone fidet , nade mamifeflum eft , quod fi-

li eod

desnen patef? effe perfecla cognitio ,. eadem numero

p;aneas;ergo fides actualis,non poteft elle (cientia ac-

i P.H' [

hii à

tualis,exdem numero menens;aliàs fides eadem nu-

onái

meto manens , effet perfecta cognitio , quod teíte

S. D. effe nequit.. Idem ergoactus non poteft (imal

vepr

elle &des & (cientia , uti volunt adveríarii.

propru

ejel.

Pergit 1. c. S, D. inquirere, utrum (cum fecun-

pf

düm probata , idem actus numero , non poflit fimul

eilc fides , & perfecta cognitio , proin nec fcientia )

[utiei

ö "t

ergo actus fidei. poflit (imul eífe cum cognitione

tititide

perfecta realiter entitative diftin&tà ? fed slrerins

imperf

confiderandum efl , utrum fimul poffit effe ( hidesac-

ff [/Pl

tualis ) cutz cognitione perfetía s ibilenim prohibet

aliquam cognstionem imperfeilarn.fimtul effe atiquan-

mperj

it tj

do cum cognitione pezfecla,eff igituy confiderandum,

eljed

quod cormitio potefi elje umpzrfetla sriplutter , uno

modo ex parte objecki cognofcibilis:alo mado expar-

apno/,

te medu...qualiter aifferunt [eccundmm perfecinm €$

TU

qudc

spe rfecium L'qgm'tio ; QU& fff de «4-'1'-7!!4 C'OHCIHFOHQ

&':FH

per medium deimonflratvvum, €9 per medium praba-

bile . ex parte vero (ubje:ls ( [eutertio modol.c.) dif-

Tdlipy

fevunt [ecundzm perf um €9 imperfetl um 0pim0 ,

jti ,

titd,.

fídes , €8 f[cientia s nam devatione opinsonis eft , quod

petej

acciptathr um us formidinealterus oppofità , un-

de non babet [irmam imba[ienem; de vatione vero fcié-

Hf

G6 efl , quod babcat firmana ubaficnem cum vilione

f

Ex|

intelleiiualt babet enim certitudinem pravenientem

Qum

ex intelletla priacipior ia ; fides autem medioza2odo

j

fe habet y excedit entm opiuianem in boc , quod babeg

phcitc,

fiymam inbafionem , deffcit uero A (cientia meo, quod

cladin

non bbet vifionem.manfeflum eff autem , quod per-

idcm,

ft&ua

fetlum "n pofunt fimul efe [ecundnm idem ; [ed ea ,

quá

EH iliql

libieà

D

6

fatagm'tio.

que differmit [ecundum perfetlum Ó imperfeflum ,

fecundism aliquid idem , poffant frenul«fíe 12 «liquo a-

2) -juüd,ä-

9 !I

lio eodera. fic agituir cognitio perfetta. C amperfetia

dentizac.

ex parte obje&li ( Cogniio v. g. matutina À. vefperti-

adem na-

fia M angelis , nam cognitio mututina eft derebus,fe-

cunstn quod babent e[fe £m verbo $. cosnitio aniem

;uo;i te(te

ve[perzinaeff deets ,. ecundsm quod babent e[fe in

ptc&!ïmul

|

proprianatura , quod e[l vmperfetdum refpecin prims

effel. c. ) nullo modopo[funt effe de eodem objetlo

)

.

Jln [ecün-

offrlimul

polf(unt taznen convenimre 12 codess medio, €8 t2 codem

Tientiz)

f[ubietto ; sibilemms prolbibet , quod unus bomo fimul

:ognitionc

€$ femelper ununa C9 idem medium babeat cognitio-

1 s lr

nem de duobus ,quorum unum eft perfectum, & alind

vnperfectum , ficut de [anutute ,C$ agritndine , bono

(fidesac-

U malo. [rmiliter etiam impo[fibile ed , quod cognitio

1 pra/n!fe;

al

umpervfecla G8 perfeclaex parte medz , conven:iant in

uno uzedio y fed utbilprohibet , quin conveniant ia uno

erindinty

ebjetto , €$ inuno [ubjctto ;

pereff enim naus bome

TNETT)

cogno/cere eandem conclufronem per. medium preba-

ii (npite

ffffumö

bile €8 demonflrativum 63 femiltter eft unapofJibue

3

;anälhjfüïlt

quod cognttio perfetla &9 imperfetta , ex parte (ubje-

& , frnt imul in eodem [nbjeflo . fides autems in "

um reäd'

ratione habet umperfellionen , quaelt exparre fub-

ic)MfF

jetis , nt [cl.. redens non wvidzat sd ,quod creditbea-

LUE

ntuiudo autem de [niratione babet. perfetlionem. ex

f/[, j Wd

parte [abjeclt , ur [cil.bentus videat id , quo beatifica-

W( j M

p

tur, - nde oanifeflum eff ,quad impoffibile eft 4uod

vt at*

j vine

fides maneat [imul cum beatitudine £m eodé [nbjeila.

Ex his patet primó , quod pecfedtum & imperfe-

ul

&um , non poffint fimul eilecirca idem ;i(cil ,. fim-

u gl

pliciter idem ( fic enim funt oppofita , & anuin ex-

!W, hdþlf

cluditur ab alio ) quz autem iecundüm aliquid fünt

4t0, 7"0

idem, & differunt (ecundum pectectum & impet-

yid tt*

fectum, poffunt fimul efie (ait. 5« D, ) & convenire

,

4

inaliquo aljo,quod fit idem v.g.in codem n:edio , &

1

lubjecto,

Pa-

46

nemf

Patet 2. quod cognitio perfecta & imperfecka ex

funz &

arte objecti, nullo modo effe poffint de eodem ob-

hacin

je&to , (c. fimpliciter eodem ; poffünt tamen conve-

nirein eodem medio & fübjecto.

jtcti (

Patet 5.implicare quidem, quod coguitio per-

fcevi

dift, 2

fecta & iz'npcrf'c&a ex parie medi! conveniant in u-

deini

no medio ; polle tamen convenire in uno ob

fubjecto.

jc&g &

fastp

Patet 4, implicare quod cognitio perfecta & im-

L

perfects ex parte fubjecti (intfimul in eodem fabje-

jnt;j

Go ,ratio.S. D.eltlc.qusa perfetlum C9 imperfetlum

pf

Honen

epponuntur s smapoffibileeff ,. quod fimul fecundzm i-

dem fit pcrf:äl:'a & :'mpq:f:ä?io.

Pa

Datet g. quod imperfectio , quam fides in füi ra-

fiont,

tions habet ( que e(lbic.ut evedens non videat id

opini

ne,à

quod erccii:)äïz; terieatqs Íe ex parte fübjecti ; uti &

erfectio quam habet bestitudo; ficut & Ícientia( at

jeo

Ícil. beaxus videt ; id, quo beatificatur, & (ciens im-

jedii

intell

mobilicer inhzrea: (cibili cum vifione intcllc&ualj)

ime(h

eft ex parce fübjedti videntis, & fcientis.

Datet . quod cognitio imperfecta & perfecta ex

gniti

parte amedii ; poiï'unkc ümul effe perfecta & imperfe-

limi

éa ex parte (ubje&tiquautüm fcil , eft ex parte e-

(cien

diorum,Giccognitio conclu(Ionisimpertesta per me-

öcop

diü probabile ; & cognitio eju(dem perfecta per me-

€tgo,

diü demnon(trativü,funtetiam perfe&a&imperfecta

habet

ex parte fubjecti; proin implicat , non quidem ex vi

"

mediozum przcife,fed ex parte (übjectiquod (imul

Camp.r

finz in codem ínbjesto , utilíquetex patet 4to. &

lag :

a, feq. c. fremt diclumeff , d quod de ratione fuiim-

at

portat imperfechnem [ubjecti , nonpote[? fimul ffare

Mif

cum [ubjecto oppofità pevfeclone perfetlo, Sed opino

LT

& fides dc tatipnc Ííui important. igupcyfe&io-

EUA

nem

[i

*

h,

1 À

6

tfb

nem fübje&i tefteS. D.ergo &ides & opinio non pof-

demob.

!

funt &c. ergo non potfunt ftare cum fcientia ; quia

11l COQ1VE«

hzcimpottat tefte S. D,perfectionem ex parte fab-

jecti oppofitam-imperfectioni fidei & opinionis. ,

1tio ptt«

Íc,evidentiam & ceititudinem.Confirm.3.ad Hanp..

int IQ u

di(t. 24.a. 3. ubific$. D. arguitcontrafe : fezentia

»b)c&o&

demonfiration, qua najor e[! fide, pote[? effe de redn-

fa.tpote de ecclyp/ss erga à mainors fides pote[? effe de

t & im.

vifo. ydet 3. D. non ejf finztle cognusones es/parata

m fübje.

funt , fed monoppofitas [ed fides -5 vifio cogmtsoves op-

erfidm

paofta Junt;quare una importat de ratione f ocenlta

,

lii f«

Eronem objelli,altera manifefl ationem.

Patet 7. quod a&us fidei & opinionis fit fine vi-

n fui i«

fione;hoc pertinetad imperfe&ionem actus fidei &

vidextid

opinionis; deindeactus fidei & opinionis fine vifio-

ne, & coríequenter cum imperfectione funtin (ub«

RUA

'icntiz( üt

jecto feu intellectu fidelis,feque tenentex parte (ub.-

as im.

jedti tefte S. D. fimiliter actus (Cientiz cum vifione

ffc&uah)

intelledtuali ; coniequenter cum perfectione ,eft in

intelle&u fidelis;etgo (imul effe nequeunt. quod co-

rie(ha ex

gnitio perfecta & imperfecta ex parte fubjecti fint

;ezpe:f:-

fimulin eodem fubje&to eft impoffibile $. D.l.c.fed

atte at

Ícientia e(teognitio perfecta ex parte fub jecti; fides

4perme

& opiriio ef cognitio impecfecta ex parte (ubjecti ,

iper m

!

ergo, i. eft $. D. l. c. confeq. bona e(t. Idem alibi

habet $. D, ubi fic objicit fibiad 5. perfeclum 82 rm-

perfedha

ilem ai

perjettum eircaea , qua [nnt dyversA]pecie ,[e bene

od m

&ompatitutür in coderm (ubjeilo: ffout quod bormo ba-

4

. *

beat perfetlam Geometriam, 9 tonperfetlam Gyam:

ng'/uiifn'

snaticam;(ea vifio gloria [ fcientia & o pinic ,&$ £ *

du fnut alterins [pectei . ergo vifiegloria| f seutta l

il rt

d oPimo

snon expellit fidem. 5:det S; D. dicendugs, quod perfea

&Hio €$ émperfetlj circa dive

qfedio"

rfa bene fe fa?zgu:ignj

g

ffcf-, fed woneirca idem..

Ut

j

Gg

Y

466

Ut mens Angelica clarius penetrotut , addo ea »

en]

ug fibi t. 2. , c. objicit. ad 1;ficarguit ; AVebilier

jl

M

eft fides quam [cientta s fed (cientia smanet poff. bane

vitam, at ditbum e[l, evgo C9 fidas. wdet S, D.fides eff

n f

mobilor quam fcientta ex parte objelli ; quia cjus ob«

cong

jetlum eft veritas prima, fed [cientia babet perfecli-

dàm|

orem modum cogno[cendt,qui nen repugnat perfetti-

€on«

Íedca

enibeatitudini [cil.vifmts ; ficut repagnatei modns

f

fidei. Sic ergo in fotima xdet S. D. fides ett nobilior

quàm (cientia;ex parte objecti c. ex parte modi co-

at

gno(cendi negat; & c. mi, (imiliter diftinguit Conf

dii p

&

ergo & fides manet, fi effet nobilior fcientiá vel (al-

tem zque nobilis ex parte modi cognofcendi , con-

SD

cedit S.D.(i fecus N. (ic à pari ego

le&

fech

Arguo;fides eft nobilior quàm fcientia;fed fciene

tia DEI exiftentis, unius, omnipotentis , creatoris ,

Wtl

omniumque preambulorum ad fidem , ac demon-

N

entlà

frabilium,acquiritur, eftque in hac vita, ecgo etiam

eorum eft fidesin hac vita. hoc adver(arius mordi-

Mem

cus vult & defendit; (ed omnino negat D. A. prout

ER

Wi

videi

patec ex membris diftin&tionis jam datis àS. D.licet

ergo Íit certius objectum fidei, confequenter digni-

n /m

us & nobiliusquàm objectum (cientiz tefte S, D.1.

g

du

P« q- 1.2- $. fecus tamen in modo cognofcendi ; ca-

ret enim evidentià ex parte modi cogpofcendi , &

fides

fubjecti, proin ftare fimul non poteftin eodem in-

intel

tellectu cum ícientia circa idem fimpliciter.

&hi

Ad.ficarguit S. D. l.c. Cognitio fidei[ opinionis]

tsl

$ glorie| (cientiz differnnt fecundum perfetlmm $

hw

jenperfe£kum; fed cogmtio imperfeita poteff effe fimmul

fm,

&ums cognitione perfecla; fcmt in 2dngeió fimml patefe

t

effe cognitto ve[pertina cum cognitione matutina; CÓ

&(

aliquis bonso poteft [ymulbabere de eadem conclufiae

tloe

d

we [cientiam per mdiup demsev[iratvvum , Gd opini-

467

bt »

enem per [ylogifmum dialeilicum , ergo etiam fimul

iil

fides potef£ effe poft hanc vitam cum vifione glorsa.

D7

x:det S.D. ad 3. patet folutio ex bis,qua [upra di-

ha

& funt in o.cil. ino. prfenii, In forma &det S.D,

(;»Wþc

coguitio fidei l'opinionis J & gloriz differunt (ecun-

j

düm perfectum & imperfectum ex parte fübjecti ;

rf,&;

concedit; ex partetantüm objecti, vel medii, negat;

miw

fed cognitio imperfeta ex parte (übjecti, poteft effe

biliot

fimul cumcoguitione perfecta ex parte (ubJecti,ne-

]i c0.

£at; cognitio imperfecta ex parte objecti, veline-

Conf,

dii pracise, poteft effe (imul cum cognitione perfe-

£ l-

&& ex parte objecti, vel medii, concedit. folutio eft

COlle

S. D. ino.cit. partimiVerf. & (imilier eftimpoflibi-

le &c. partim verí.manifeftum eft autem, quod per-

(ciets

fectum & imperfe&um &c.liquet etiam ex meo pa-

Ofl$ j

tct. 1.10 3. 4-.

Imorn

Nonitaque probat. D. A, impolffibilitatem fci-

etiar

entiz, fidei, & opinionis, ex partemediorum quafi

0f dl-

idem per media diverfa attingi non polfet, quod

Ptout

fal(um eít , (ed quia repugnant ex parte (übje&i , in

licet

videndo & non videndo; fé4er enia (aic.S. D. l. c.o.)

sn f[sui ratione babet imsperfetlionern (uti.& opibio )

igni«

Di

que eft ex parte [ubjeHli, quod nempe credensnon vi -

[j Cl«

dent id,qmod eredit. Et 2.2. q.r. a, 4. 9, Docet quod

i, &

fides ex proprio fuo objecto non füfficienter movet

1 llj«

intelle&um ad (ui affen(um, uti conira facit (cientia,

& hinc infert a, feq. ad 4. Ed ratiose wen poreff. fi-

yts]

nl idem C$ [ccumdum idem , effe fcitums €$ credi-

n

ENI, Q33A f citum e[f] vifum , E ereditum e[ff non vi-

m

f« Non ait; quia revelatio eft obícura & meaium

Lj

Ícientiz claram, fed quia creditum eft nop vifum ;

f

& ícitum eít vilum, R atio autem vifi eft denomina-

f

tio extrinfeca objeGi vifi;fed intrinfeca (ubjecto.vi-

if

fimiliter eft extrinfeca non

pm-

-'dcmi ; &ratio non vifi

w

Gg a

Vi(,eo

63

vifo, proveniens intrinfece à fubjecto. non vidente,

fMf

Vides ergo totamrepugnantiam etle ex patte (ubje»

cogni

&i cuirepugnat fimiul videre idem fimpliciter , &

alteti

non videreidem fimpliciter , fimul efle imperfee

pinio

étum & perfectum circa idem (impliciter.

Onis

Éx his patet, qualiter fit intelligendus D.A. dum

*

1. 2.], ; 0. aitt Zwopoffibile eft ; quod cogtitioperfetla

f;iri:

ec implrf?afïa e parte meda conveiiant. $n Wno me-

perf:i

dio, [ed thibil probibet,qitin contemiant i s mo objeclo

Q inWno [nbjetlo, poteff emim unm bosno. cognofcere

fiptr

Qw

eándem conclufionens per medium probabiie & de-

gnonfirativum, Non coim vult $. D.quod potlit fi-

;INJL

t

mul eceir eodem intelleci «o7nitio [pecífica opi«

h

nionis & fideicum cognitione (pec.fica Ícientia cic-

cüq

c4idem objectum fimpliciter. [. idenim .manifeft?

impe

implicat ex parte (ubjccti te(te S. D. ] fed [ primo]

tem;

uod cognitio fidei & opinionisgenctica (imulet«

peh

í

c

poffit cum cognitione fcientig proprit fpecificá ;

Áive( (ecundó ) ut dictum eft affatim ex S, D. quod

opim'

&co

tria illanon repugnentin eodem intelle&u, ex patte

I

mediorum pracise; fecus tamen ex parte ejuídem

14]

l

hiTN

fubject

; Prima r'cfp'onfia' pztctl. €;a, f . ubi S.D.in-

0

quitit, uttum ali

quid fidei.., remaneat in4glotia?üc-

Md

que fibi objicit,

t

Vydetur quod aliqtüd fi

dei r;'mänmt ingloria , re-

!

jl 5

II;M

Phoià Enim e0, 9uod ef? proprimm remahet s4, qitod efd

£ommine , [ichi dicitur in hib. de canfis ,quod resmoto

"Illgg

t ationaliYemádnei viUum ,CÀ vemoto Vivo-tetfnanet

lmï

609

eririfed in fide eff aliquid, quod babet comrnurie cum

beatitudine)cil. sp[a cognitio , dliquid autem , quod

ia

hili

eff fibi proprinm, [cil. en1ptma yeff enim fída togmiio

MHITIIALICA, ergo remoto angmate fidei , adbue re-

n" Á

n

teenet sp[A cüghitio fidei.à pati (icarguojt'emoto eo,

Htb

S&md eít proprium remanet id; quod eft cemmune;

if

L

jidente,

..6,

fed fidei & epinioni commune ef cum (cientia,ipfa

cfubjc-

cognitio; proprium autem uni eft znigma, formido

e,

alteri; ergo remoto znigmate fidei & formidine o-

p

inionis adhuc remanet i

pía cognitio fidei &opini-

onis cum fcientia.

À. dum

Secundó ficarguit S,D.l,c. Fidsief? quoddame

erfela

nà Wf»

fpiritmale Iumem animt eph.1. Sed boc lupzen ef im-

perf:f:?um r:/p:&n lusteeis gloric... Lumnen autem

dje

*no[cm

sroperfetlnm vemanet [nperveniente Iumine perfee

Go gon enim candela extinguitur clavitate fols fu-

6 d

olfi d-

perveniemte , evgo videtur quod ipum lumen fides

aaneat cum lumine gloria. à pati fic arguo.

d OPV'

Ug Cl

Fideseft (pirituale lumen animz, uti & opinio

eft quoddam lumen, fed uttrumque hoc lumen eft

inilelle

imperfectum refpe&u luainis fcientiz; lumen au-

ximo]

tem imperfedum remanet fuperveniente lumine

mulele

perfe&to, ergo videtür, quod ipfüim lumen fidei &

cifcis

opinionis máneat cum lumine fcientiz hoc tetum

LÀ

,quod

& concedunt, & mordicus defendunt. adverfarii

»

4 parle

uldem

fed male & peffiine,uti patebit ex cefponfione & di-

ftin&ione angelica.pro meliori itaque intelligentia.

;Dite«

Obf qux habet S; D. 1, c.o.. $:deo dicendmom ;

tialt

uod quidam dixeruut, quod.... fides partim tollitu

€

J

il. quantum ad enigma C partimremanet quane

j fl

ii

virn ad (ubflantiam cognitionisquod quidem fi fic itt«

tellisatur, quod mantatnon idetm nimero , [ed idesm

rdipitl

jpant

generes veriffmé diium eft ,. fide enim [ opinio ]

conveuit cum vifioge patria ( (cientia)im genere,quod

j um

eff c

ogmtio. Unde concludit S. D.... Patet qued mi»

m

:

bil idem numero vel fpecie, quod eff s fide, vemanet

j

T

Lj

»

sn patría; fed folim $m genere. RatioS, D eft hec

j r«

M.

Non enim remotá differentiá alewjs fpeciei, remá-

1040

net , [nb[L antia gemeri eadem numero ; ficut remot

xiubey

i

dzf:rmtiä een[hitutsva albedinis ,| womremanet ea-

Gg 3

dese

[e]

dem [ubff antia calorzs nume?a,, &t fic idesm eolor ni).

PC['VI

srero fit quandoqne aibedo,quandaque verà mgredo,

oni

his przmiffis,

nat

p

z:det $. D. Md 1. dicendum ,quod vemoto vattona-

dinonremanet uaum idem numzro; (ed tdem geueres

tüim

&t ex dicias patets Ícil.ino.

qUO(

Ità & refponderi debet ad meum argumentum à

jibi.

pari fum ptun fcil. temoto eo, quod eft proprium;

n

remanetid,quod eft commune; remanet in genete;

c

ocul

eoncedit S.D. remanetidé numerto vel í

pecic,ncgat;

(

lu

alio.

& C. Mi.fimiliter di&inguit Conf.crgo remoto &c.

remanet in genere ipía cognitio fidei & opinionis

f

C.in numero vel Íp

ad 1, & in o,

ecic negat.patet folutio ex refp.

ial

aut

Bte

"ld [ecundum dicendum (2it S, D.l.c. ) ujnd im't

perfectio lnmnmis candela non oppontitur perfections

Qu

feleris luminis ( NB.imperfectionem ex parte füb-

h«

ác

Jecti, & perte&tionem ex parte ejufdem fub]ecti re-

pugnare ) Ratio S, D. eft,

HfA n05 r:fpiczu at ídes

cen

[nbiettum: fed imperfethi fidei ( opimonis ) €2 per-

1

Jfecho glovia ( Ícientiz ) opponuntur ad invicem , €4

pu

re[puiunt idem [ubjellum ,. unde non pofíent effe fi-

pot

mul , [icut nec clariuas ejus cum ejue ob[curitate,

Quod fhides & Ícientia opponantur ad invicem ; ha-

dj

bes clzré (upra 3. ad Hann. dift, 24.

f

Informa fic refolvitS. D. fides et quoddam fpi-

Iïgl

ritualelumen animz,, fed hoclumen eftimperfe-

$L

&um refpe&u luminisgloriz ; ergo fides eft aliquid

u

imperfectum reípectu luminis gloriz. Concedit $.

f

D.totum, lübfumit fed lumen impetfectum rema-

da

net fuperveniente lumine perfe&o [ uti probat in

f un

lumine candelzaveríz | ergo videtur quod ipfum

d

lumen fidei maneat cum lümine gloriz ad fubs;R e-

glol

fpondet S, D, Sed lumen imperfectum remanet (u.

f

pcrvcn'i.

6t g.

perveniente lumine pcrff:&xo; fic idem fubjedtum

"nprid,

non teípiciant,(icque inperfectio unius non oppo-

natur alterius perfedtioni, concedit; íecus. negat.

i

FALIURA-

Pariformiter refpondere cogetris ad argumen-

!H us

tum meum fa&umià pari, clara proin mensettS. D.

quod ex parte (ubje&ti repugnent,quia opponuntur

enam i

libi ex patte fübje&i, non enim cognitiorles diípa-

ptiüm,

ratz funt aitS. D, fupra citatus ; uti fcientia & vifio

genert

ocularis refpectu ecclypfisifed cognitiones oppofi-

ientgat

tzíuntcefte eodem S. D. chue unum tefe $, D, ab

10t0 &C.

alio excluditur.

Idem hahctS. D. 1.2.1.c.a. 3. o. 7Mamtfeff um

)pmionis

t

eff , quod nec fides, necopimio poteff effe de spfis vifis. v

aut (ecundum [en[um ,. aut [ecundnn sntellet.um.

)und t

Breviter(ic ; quecunque videntur fecundum fen-

"i

fum, vel intelle&tum , de iis manifeftum eít, quod

vrte füb»

nec credi poffint, nec opinari; Dei exiftenna,unitas

ch&i ft«

&c. videtur (ecandum intellectum philofophi ; af-

at h

cen(io Chrifti &c. in czlü viía fuit fecundü fenfum

ab Apoitolis; erge manifeftum eft , quod philofo-

Jépr-

qn, Ü

phus id credere non pofïhiït, uti nec Apoftoli credere

potuerunt Chrifti afcen(ionem, fed

hl W-

Aritétt

Dices; $. D. Alibi tamen ficarguit ad 4. Opinie

en, h

€$ (cientia fe babent ut cogmitio perfetla €$ imperfe-

as fed in bomintbus manet fimul [cientia & opimio ,

jamfpi-

erge Cj fidas manet cum vifione patria. Exre[pondet

S. D. 4d 4. dicendum, quod opsmie €3 fcientia , lyceg

mpue

hliquid

fint de eodem , non tamen fecundum idem medium s

fed fecundnm dvver a& ideo poffunt e[fe fimul. quid

yedit $

n [effáe

clarius exclamant adveríaci! jSedfidas &$ vifio patria

obat i

fnt de eodems, 4 [ecundum idey medsumsquia fides

a[fentit veritatiprimapropter fe , €9. fimiliter vifio

l ipfum

ib Ae

glorie, À ideo pevfe&lio wniis non compatitur imptr -

fetlionem alterins.Sed meusangelica clara eft ex o-

anet (U'

Gg4.

mnilas

?Cf tll«

mnibus di&-is; nonenim

vultS. D. quod fcientia &

atet

opinio fpecifice proprie fumptz , ínt fimul ineo.

Non

dem intelle&u | citca idem fix;nph'citer; fed often-

PCI K

dit, quod ícientia & opinio,non tepugnent pracise

&c1

in eodem,ex parie medii pracise,utpote diveríi[ab-

[et d

ftrahendo à tepugnantia proveniente ex parte iub-

fitm

jc;ti jqualiter tamen repugnantfides & vifio pa-

1

unil

tria,ut

h

»ote eideniinnixa medio;

im poffïbilc nam-

lt

ue eft cefte S. D.1, c. in 1. 2.quod cognitio imper-

í

gt (

ecta & peifecta ex parte medii , limul conveniant

tjl,

in uno medio; licet fucceffive1d non repugnet , uti

r50|

patet in fide & vifione patriz tefte S. D.

fübíi

Coufirm. ex $,D. 2.2. , 1.a. $. ad 41 4 diverfss

lu

bowtmibus de eodem omnino, potefl babevi f[cientia 8

a

opinia... 63 fides .. [ed de eodem [ecundura idem non

l.

Vet

if

poteft eife fsmnl im. uno homine fcintia , mec um opi-

qUO/

aionc, nec cum fide, bi certum eít, quod,ium$. D,

ï()q'

ai; diveríos homines citca idem omnino,polle opi-

nied

navi, credere, & ícite; loquatur de diveríis mediis ,

flmp

Ícil. cuilibetactui propriis; cum ergo id neget de u-

ned

no bomine. ; etiam loqui debet de eifdem diverfis

fion

mediis, aliàs nulla efet diparitas i&ter diveríos ho-

HCCl

mines, potentesidem omnino fcire, opinari &c. &

nil|

inter unum hominem,non potentem idem omnino

buy

Ícice, opinai &c. ficut enim unus homo non poteft

Wnter

idem omnino fcire, opinati &

c, per idem medium;

C

ita nec diverfi homines id poffünc, Probatur ; quod

dei

enim$S. D. atfirmat de diverfis hominibus quó ad

eimyopinionem,& ícientiam circa omnino idem,

Idw

dþ Á

hocé£ contrario negat de uno homine; fed de diver-

bie,

fis hominibus affirmat pofle idem omnino fcire, o-

[d

pmari &c. per media divería, uti patezl. c. & in o.I-

Coh;

tema.4.0.. Ergo deuno homine negat polfe:per

Coht

fäjvcrfa mediajidem omnino fcirecredere &c.Maj.

l7

patet

tl

patetex S. D. uzi.!»cMi.4 CO?](. tenet. quod fi S..D.

l'iüteo,

ä

Non plus vellet, quàm quod unus homo non potiet

. 0fen.

per idem medium , idem fimpliciterfcire, opiriati

Dacit

&c. poffet tamen per divería ; ergo plus non nega-

crü[ab.

ret de uno homine, quàm de pluribus; nec plus af-

ttelub.

firmatet , tribueretque diverfis hominibus , quam

[io p*

E

le at

unifoli, quod aperte claro textui Ang.contariatur.

Deinde;quodS. D.affirmat de uno homine;hoc re..

impcr.

gat de diverfis hominibus;fed de uno homine affir-

veniant

mat, quod fit impotens idem omnino fcire , crede-

tt, üti

re, opinari; ergo hoc negat de diverfis hominibus.

fubfumo; fed negando de diverfis hominibus , non

iert

loquitur S. D. quod (int impotentes idem ompino

n:!/l,ö

Ícire, credere opinari peridem medium,fed per di-

a g

verfa, patet ll. cit. ergo de uno homine atlirmans ,

T vpi-

quod fit impotens idem omnino (cire, credere - &c.

n$.D,

loquitur per media divería,& non loquitur de eodé

[eopi

medio, (icut enim diverfi homines poflunt idem

Yediis ,

fimpliciter fcire, opinari &c. per diverfa duntaxat

t deu.

media, & non per idem tefte S, D. ita $ contra unus

liverls

non debet idem fimpliciter potle fcire , cvedere &c.

[osho»

nec per idem medium ( in hoc enim non diíconve-

« X

nit; fed pec omnia convenit cum diver(is homini-

mniBo

bus ) nec per diverfa; & hac eft evidens differentia

Potc[ï

inter hunc & illos ex clarà mente S. D.

dinm;

Confitm. 2,l; c.a. $. 0. Non eff poffibile , quod i-

dem ab eodet fit vifum €$ creditum...

,quod

poteff. tamen

ubl

d quedeff vifum

; vel feitum ab uno ». effe creditum

jdert,

ab alio, Adver(arii noftri fic explicant;non eft poffi-

divtt*

bile, quod idem ab eodem per idem medium fecus

Tifc, 0«

perdivería, fitvifum & creditum.. fed quomodo

m OII.

cohzret hzc diftin&io cum alia $. D. propofitione

f ptt

Contradictori3? peteff tamen id, quod efl vifum , vel

:.Mäj-

fcmqn ab uno, e[fe evedit

um abalie,. Utique loqui-

Pam

Gg j

tur

-

tarhic $. D. Non de codex/n medio, fed de diverfis ;

ciati

medio fcil, fcientifico & medio fidei; ficut ergo id,

( COf

uodunascit per medium demonftrativum, idem

FICI |

fimpliciter alter poteft credere per medium fidei,&

entia

dem

non per medium demonítrativum ; ita econtra

quod unus Ícit per medium demonftrativum , hoc

tuol

unus illecredere non poteftper medium fidei unde

fioo

hancpropofitionem : Deso effe unnmm demonftva-

Ícien

den,

tur, C2 fide tenebur ( ucique per medium demontt.

& per medium fidei ) fic refolvi debere ait S. D. O-

enet

pus. 7 2.infra citando circa fiuem, quod non refera-

:ltcrj

tur ad ünum, fed ad diverfos, Ecce evidentem ex-

Y

plicationem Angelicam.

iif

Confirm. 3. ex 3. ad Hanv, dift. 24. a.

4. ubi ad

yote!

1. ic arguit: Pidetr quod fides effe poffit deve- fcita ,

D

n

aliqui enim [ciens Deum cyeatorem poteft boc cpfum

cvedere, fcomuevtatur ad fidem,ut apparet 15 aliquo

ttdt

plalofopho; €4 conflat, quia propter fidem mon oblivi[-

171

NU

estur (centiam,quam de Deo babui,ergo idem fcit

£$ credit;. Ya libi cum & ex adverfarus objicit .

p

:

Do&tor. Ecce quàm clare S. D. loquatur de eodem

jom

fecundumidem ; idque per media divería; unde

gmt

adverfarii concedunt totum, ficque id , quod fibi S.

nfi

D. objicitex & cum fuis adverfariis , hoc adverfarii

p

noftii moderni, cum adver(ariis S.Doctoris mordi-

|

cus propugnant: apcrt?c erga etrant in doctrina Àn-

Q]

elica; ic enim S, D. in argumento, [ed contra re-

j

Ípondet contra prefatam fuam obje&tionem: Fadee

(

non compatitur [ecim cognitionem , cHi adbaretur

- J

propter vazwona fed boc eff cuntia, ergo non compa-

(

titur fecum [cientiam. Ecce quàm clare S. D. ait, in

hn

uno homine circa idem, fecundum idem, non polfe

pro;

eile (imul fidem & fcientiam per. media divetía ;

Á

)2 ve-

.".

qu

?uia hides ait (qua innititur teftimonio prin

ritatis

475

*

divefrs «

ritatis l. c. ) - non compatitur fecum cognition

"

.t1g0 ,

( confequenter nec (cientiam ) cui adhzretur pro-

, dem

pter raciones; idem clare habet l. c.a. 3.ad 2,ubi fci,

nitek

entia dcmou&rativa ccclyp(ïs & vifio ocularis ejuf-

&COnlta

dem, cognitiones diíparatz funt(ficque nec Íe mu-

m , h«

tuo inferunt,nec una alteri repugnat)fed fides & vi-

dei unds

fio cognitiones

oppofiuz funt ; unde concedit $. D.

nv]lrd-

Ídentiam & vifionem pet media divería circa i-

Á

Jemonfl,

dem, fed non fcientiam & fidem, propter oppofiti-

So Do O'

enem,con fequentcr propter cxclu(ïgncm uhius ab

n refeta«

altero.

yem .

Videamus etiam, quid S. D. ad objectionem fibi

ipfi factam l, c. a, 4.. Refpondeat in o. Unus viator

, ub ad

oteff (cire id, quod alius credit , utiphilofopbus fcit

't fti!a,

Dexm cfe, quod ruflicu: credit,.. qnidam tamen di-

um

cunt ( ícil.advez(arii ) Quod de bujufmodi poteft. ab

ul

eodem fimul baberi [cientia d fidu , drverlis tamen

uillitij

rationibus, fed primsm mel:a eff. Melius tcil. non

dm at

compacative , fed adverlativ2 faomptum , id eft pri-

jhiicit$

mum bonum & verum ; Íecundum malum & fal-

« eodtti

Íum. patet ex 1l jam cit, quia (ait S. D. ) Oppofita co-

m

nuiones funt: ficque unaaliam non compatitur,op-

xi i

pofitio enim efd per fe € prspriacanfa , quod unum

Averhart

eppo[rtum excludatur ab alio. 1.2 q.67. 3. 3. O-

;motdie

Videamus eiiam refpontionem $.D. quam dire-

rina At«

&t& habet ad præfatam obje&ionem primam. "Ad

nttà It

primum ergo quod objicitur, jam apparet [olgtio fe-

m F

eunágm eos, ( ícil, quod idem lecundum 1dem non

Jurtttt

poflit per diverfas rationes (éu media fciri & fimul

yome

credi; quia nempe hoc melius eft ) Secundupa alios

),3[,111

tamen dicendum, quod al rationte eff creditum,[eil.

propter tefH'mauium prima veritatis, C$ aliaratione

onpol

bveta i

feieum ,. ficut per yationem demonflrautem. Quid

raíatas

. quafo ad hocadveríarii ? vel enim negant p

m v*

cogni.

ritts

6

cognitiones effe oppofitas; & fic dire&tt negant de.

Pallo,

du

&ttinam Angelicam; ve! concedunt etfe oppo(itas ,

feuítra

& Íic concedant necefle eft ,^ quod unain eodem

hicad

fubje&o excludat aliam, nec compatiatur eam tefte

S.D.

deexi

net pl

Confitm. 4. ex le&. 2. füper cpf&olam S. Pauli

ad Heb. t1. Quid eff uaus Deia , boc wotum ef spfis

feque

phslofophas, $ non cadit fub fide, tcil,cefpectu philo-

$D

7)

fophi fecus refpectu non philofophi. Patetex S.D.

2. 2,q. 1.a. f.ad 3. Easqua demonffrative probari

guáq

poffuut , inzev credenda numerantur,non qia de ipfes

n q

fmru

Jempliciter ii fides apud omnes. fed quia... oportetea ,

tatm

Jfaltem per fidem prefupponi ab bis ,qui eorum demon.

Coi

firationem non babenr.]cem bhàbet r.

Pökqo P 3.2.- Zd

1. de Ver. q. 14.a, 9. 0. lireviter fic

prop'n'.

tam?

Arguo; illud folum per medium fidei poteft at-

H di

tingi, quod fub fide cadit; fed Deum effe, efT unum

(incorporeum,& hujufimnodi,que de DEO demon-

defitia

ftrari polfunt, L. c, de Ver.) non cadicfub fide refpe-

L dpP

do.lc

étu Philufbphi, ergo philofophus per medium fidei

Ut

id non poteít cognofcere, Mai., patet ; Mi. et S. D,

conf, patet ergo implicaz,quod philofophus id per

li p

Quif

medium fidei attíngat, ficque fide divinà eredatid ,

juod novit demontirative; undel. c,fuper £pifto-

ClPle

Jam S. Pauli, ubi ait; quod 3ccedentemad DEUM

&um

oportet c:edere quia eit; Refpondet S.D. D:ce«dune

Gipitel

Vlm q

efh, q«od de DEO Pate/? multiplicitér baberi notitia,

10 1odo pev Ghrifhum. in quantum feil. ff pater u-

S DxC

nigeniti £ con[ubflantialis, Cf alia , qua Jpecialiter

quodi

Bof

Chrifius de patve vevelavit, €$ filio £ Spiruu S. €d

boc tantum eft creditum ( Ícil. ao omni fideli ) .. 4-

Atiqui

lio modo, quod uuus efe Deus, €$ bocnotum cff etiam

btj

gnofe

sp(Js phslofophia,C8 non cadit ub fide.Ecce doctrinam

»

Augelicam itreftagabilem, ab ipfo Do&tore gentiü

paulo,

477

pitde.

Paulo, tefte piezemanno otetenus approbatam ,

dum Doctori Ang. jam moci:uro apparuit, £ruftra,

poltar,

od

fruítra planä crgurcumcc-ndum adveriarii Thomiftas

'Am tef

hicadveríati Doctori &

o

enium pracipienti fidein

de exiftentia DzI, ut q-uis'ad DEUM accedat ; ecto-

$. Danlt

nee plané etenim intciligm*:t Doctorem. Ang. con-

fequenier & Doctorem gentium. Rurfus claretex

Ti

u phllo-

S; D. de Ver. q. 16. a. 12.ad f. Denm effe nomeff ur-

tex$D,

ticulis fiaei [ed pracedi articulum fidesfi cum boc,

hii

quod ct, DEU M effe aliquid áliud cognoj&amr,mpe'-

TI

se quod babet mnitatem e[fentia. curn Trinstate per-

fonarim, G8 lia bujn[modigna feil, excedunt facul-

ln"",

dttttt«

tatem orznium borninum vViatorum.l.c.q. 14.a. 9.0.

dl

Confirni, $. de Ver.. q. 14« a. 9. O. Éidetobjelinus

proprie efd sllud, quod eff abfens ab intellecln.. , tel e-

yell at«

ptiam rei non apparensad eff res non Vifa...gmando au-

j

tem defictt Yatío propria objetli,oparter qod C aclus

demor-

deitiat; unde quam cito aliquid vneipit effe prafes: ,

vel apparens, non potej] ut ebjetium fubelfe adinifi-

et

(pt-

dei. Breviter fie

