Gf1517
author: Erckens, Placidus

—

m

E

r

——

—

E EE

Rs

l nl

ideeca L

——

x

p

A

——

d

j

1

1

h

,^

N1

—

& N

511875649 021

!

ul

|

I

li

|

?

l

i

HUR

UB

Tübingen

Rab n

/ f

':/

/ J j

4

i

f

ÀN

Tu

f

nelil

Y

glCæ

Contt

tingc:

deter

acde

Rong

medi

A]

liji

APH;

VCP'pcouspuM

ANGELICO-BENEDIC-

TINO-THOMISTICUM

IN QUO

'Tum Deus phyfice- T'homi-

fticé movenscum refutatio-

nelibelli P. Kiríchs, tàm ENS

RATIONISetfeobjectum Lo-

picz , rüm neutram propofitionum

contradictoriarum circafuturum con-

tingens przfcindendo à decreto Dei effe

determinate veramaut determinate falfam,

ac denique eandem veritatem objectivam

non pofle ab eodem fimul per diverfa etiam

media fcirijopinari&z credi: De puro ac,

noexS. THOMA Dodore Ang

gelico demonftrantur.

AUTHORE.

d

d

R. P.F.Placido Erckens G

dizis S. P. Beneditti adS. Mattbiam A-

goffolumprope Zreviros Prafeffo $8.

d beologie olim Profe[fore.

COLO N4 &

Apud WILHELMUM METTE

CXIII.

ICH Bibliop.

fub (igno Gryphi Anno N

^"

Cum permiju Superiorums.

Ro

Csl

NK

On

C

A

L

ten,

N

Va

bææ:a:ää

Revetendiffime & Ampliffimo

Domino

DAMATTIHI.

FRANCKEN

Celeberrime Abbatix D.

Nicolai in Brauvveilet

Ordinis S. P.BenedictiSac.

Congregationis Buríchfeldenfis AB-

BATI ,territorii adjacentis Domino

temporali , uti & fuper Mofeilam in Clot-

ten, Meffenich , Locifque annexis fun-

di , & feudi Domino, P'atrono

omniobfervantia Colen-

dimmo 3 &Cv

Refvermdzjïme eó Amylz]z'mæ

Dom;'n;.

Eceffe non habui multüm anxia-

'ri, multüm animo huc illücque

Vagati, cujus gratiofo. benevolen-

diflimóque

Qäää;():gä?&

üiffimóque. afpe&tui , hoc. meum

ytillt

angclicum fpeculum, angelicz veri-

4num

ra

tatisfulgore perlucidum totum

Wor

€xteris omnibus Primö infpïcicn-

í ex

dum exhiberem & approbandum ;

t

i

vix etenim ex purifïima materia An-

Wl j

gelica elaboratum erat ; & ecce

fit t

vocem angclicam Angclici Dod&.

he f

quaü de cxlo delapfam, audiremihi

m

videbar: Íorscecidit fupcr Marttbi-

po[ïu

am ; nullus hinc mihi fuboricbatur

(avi

haífitationis motus, nullus eratambi-

Inax)

gendilocus; fiquidemintellexipro-

qUO

tinus, quid angclica verba vellent. ,

p

quem Matthiam defi

o

enarent, Me-

Uirr

morabar nämquc ilico verborum

IUPI-

Angelicorum , Angcliceeque difci-

fam

plinz ,. fic mc Angelicé a. a. q. 106.

tenu

a. 3, O erudientis: Omnis effeiius na-

R

£uraliter ad fuüam cau[amconcoertiturs

Qu

maufeftum eft autem quod benefatdor,

Hi

t

n quautum buju[modi, eft cau[a bene-

fut

fíciati, 69 ideo naturalis ordo requirit,

Qri

t

üää:ü:äïæ

mheutn

? Veri-

st ileyqui fufcepit beneficium,per prati-

arum. attionem concvertatur ad benue-

?. Pïæ

faétorem. Quod generale igitur ( l.c. ad

pxcicn—.

1

$. exSeneca) aduos beneftcia percoe-

düm ,

nerint , tudicemus effufrs affeéiibus ,

à An-

quod uon ipfà zantuim beuefadtore audi-

a

ente fed ubique zeflemur, Sanénon fi-

Do,

ne maxima animi mei voluptatc ac

emihi

mira fpiritüs dulcedine rememorari

atthi«

poffum multitudinis mifericordiz ac-

batur

fuaviffimz providentie Domini ,

jmbi«

maximfque illius. divini beneficii ,

] pro-

quo me pet Tc Praíul digniffime

ent s

ac Patercolendiffimepuramac illi-

Mt-

batam, fanam , fanctàámque , incor-

UL

ruptam atque immaculatam do&ri-

di-

nam edocuit A ngelicam , quam qui

to6,

tenuit (vcrbafuxät Innocenüi VI- )

If f

nunqusmàveritatis tramite deviavit,

^thf,

quíqueimpugnaverit, lemper dc ve-

W

ritate fhfpe&hs fui. Q præciarum

jett-

fummi interris Chrifti Vicarii de do-

/ l/'/'f )

étrina Angclica teftimonium ! fed

V

longe

ü&ä:O:þ

lf

longé illud ipfiufmet Chrifti prz-

f4,

clarius : bene de me feripfofai T homa.

L

** duorumvel trium teftium ftet

acal

omn. .erbüm, Magnus orbis uni-

verti

jugi

xprzæ:d:fcator ac D?octor Paulus

lbo

auló ante mortem apparens Doctori

necd

Angelico fcifcitantíque:liabuine fan-

In

lt

&iflimcPauletuarum epi&oïarum ve-

ramfententiam ? optimé, refpondit,

jul

cognólti , ficut mortalium aliquis

qül(

dox

cognofcere poteft, ]ra lcgcnda S.

Dod&. conf?:tipta ab Antonio Piza-

mi

TàVI

manoPatritio veneto Doctore cla-

Àn

riflimo. Magnus ille Augu&inus una

no

cum Doctore Angelico, Alberto

e

hu

Brixienfi/. Sacerdoti apparens ait

.

ego fumAueuftinus chriftianz Ec-

vd

N

clefiz Doctor, hic autem , quem

propriis cernis oculiseft Thomas A-

qu

[

tt

quinas Filius meus,qui Apoftolorum

W

meämciuc eft profecutus difcipli-

nam ,& fanctam Dei Ecclefiam [no-

hi

rum laborum veriffimà Doctrinà il-

luftra-

ed:o:t»

Juftravitita l. c. Huic itáque veriffi-

1 pra-

homa.

ma, Angeliceque tenacius inharens

diíciplinz per'Te Pracful meritiffime;

mftet

s ünf-

aczternum fummé vencrande , mihi

lus

jugiterfumma vigilià, ac indefeffo

labore inftillata, necefle non habeo,

Xaori

nechabcbo unquam cum multis[qui

[ Fan.

mve

infeconfidunt , tanquam ipfi foli

ndit,

juftifint& orthodoxi Thomiftz ,

quíque me accateros, ceu hetero-

iquis

doxos. publicé afpernantur ] inge«

&g $

miícere, ac intra me dicere : ergo er-

P

ravimusávia veritatis Angelice,&fo]

d-

Angchcæintclligcntiæ nonelftortus

T

CO

nobis: totà die ac noctein profundo

mari Angelico Jaborantes, nihil An-

Al :

gclici caepimus. Pié ac falubriterex

E

Ucm

S Hieron. docet,monet , inclamát-

T.

que fingulis [ qui in ftadio, ftudioque

litecrario inutiliter , dque azternali-

um

terfatigarirefugiunt , uti patet loc.

p

mox citando art.3.ad 4.) Dodtor

[t]0»

4l*

S

Angelicus 1. p q«89, 2.7. Difcamus i

ter-

lide

: |

eio ia

tutmi

gerris, quorum [cientia gobis per/äæc-

yet 12 czlo. Aureum hoc monitum

fumi

Tu Prztül digniffime, altiffimé me-

perfr

moriz tuz cognofceris impreffife ,

dum bonum / quia Anpgelicum ) fci-

entiarum femenexiifti feminare. in

C

flacro , & Apoftolico ae

ro noftro

fud

e]

Matthiano, cuinulla. hu

cufquc per-

mifcere potuére Zizania. Qrande

profectó hoc. beneficium Tibi Prz-

fülamplisfime jure meritisfimo inac-

ceptisrefero; memórque aurei pra-

fai S.Do&. moniti,per humillimam,

aternam que gratiarum actionem ad

Te benefacterem optimum conver-

A —ude, 44 EU. £«

tor, magnümque tuum iftud bene-

ficium, & effa(is indicare ceítio affc-

&ibus,& ubique publicishifce typis

teftari unicé cupio,, enixisfimé divi-

nam exorans Clementiam , utíficut

cum S.'Thomabene de Deophvficé

przmovente f'cripfif'ci & docuifti ,

itacadem cumS. Doct. inczlislabo.

rum

U -

[rut.

rumtüorum mercede xternaliter cum

itum

. fimmo cordis tui jubilo mer?;fris

. e«

Petfruif

"

)a.

ita animitus precatur & optatk

re in

Clz'c;m tuus minimus , perpetuó Ob-

oftro

üriää[ïm?ü'.

; PCI'-

ande

| ff. Plgþidus Er&kcns.

].

Ia

N

N

, d

Y

LA

Y

jum,

Ga

l,

u

DX

Eu V

v

N NT

s

771

D

?n

,

ä

X

Q

.

n

N

&

-

M.

NNow.

oitive d

I d

IS

j

J*

Es

i

N-

À

Qi-.

AES

273

w

3

Z

ts ON

. -

ht«

j

d

s

N

M.

3 u

F

E

»..,Fs

d

N

-

A

*

R

(

'-

pO

O

b

u

d

^

s

typis

: t/

m

"

ZNS

P )

z

i«

Ef 7'-4-";

*

y27. 71

;

(icut

yG'c'&

(t,

äbO«

APPRO.

[om

IOR COOMNÓN

APPROBATIO,.

motun

Dmodum Reverendus & Doctiffimus P. Pla«

quod q

& X -idus Erckens Ord. S. Benedi&ti , in anti-

d Proi

alum

quif!ima S. Maithiz Apofoli prope Treviros

Abbatia Sac. Theol. Le&or pridem emeritus &c.

Àámo

O.*

in przfepti opufeulo mentem Angelici Do&to-

adS

tis de pradeterminatione phyfica &e, pertinaci

labore & induftria (ie verbis ejufdem explicat,

[o f

feníoi

ut non tam ipfe quam S. Thomas loqui videatur.

Dignum proinde judico, quod lacem videat ut

teneb

(cruta

enes vidcant&mtclügant, quä ratione Dcus

fua motione attingat À fineuíquead finem , eque

eju t

fortiter acinfallibiliter, & difponat omnia fua-

G6M

viter, non auferendo fed promovendo libetra-

Collen

tem creatam,, quam preveniendo nonLadit,

Angcl

comitando mnon extinguif , concurrendo - non

of«

aggravar,fcd potius perficir, Ia fentio M. $.

fecii

m

E NICOLAUS GIRKEN

fcripfx

CT

Augu&inianus Sac. Theohl] Do&. &

»

rofeffor publicus Examinatot fynoda.

POI]C!

j

um ,

is , & P. T. Provinciz Colonienüs

iterum . Piovincialis &c.

foler

tetm;

weugSi

opto,

APPR OI;

ATIO

Schtcmiæ Thomift

ica prææe'r—

muinantis,

Uimultuentur in mari nigrofententiarum

monftra, ja&entfe five pec x(tum, (iveper

aftumetiam in OceanumÁAoge!cum , ut excitent

motum

(5 COR

motum,aut injiciant metum gregi pufillo:attamen

Spopla'

quod minime tangant maris ,id eít cordisAngeli.

if atj«

ci profundum, ut ducatar in veritatis ] homifticz,

"tevito$

altum , perquam erudite ponderat & demonftrat

itus &c.

Admodum Revetendus P. Plàcidus Erckens

Dodo«

Ord. S. Benedicti , & in Celebetrimo Monafterio

eitind

ad S.Maithiam prope Treviros profeílus, Profef-^

xplicat.

Íor SS.Theologie Angelicz emeritus atque De-

idc«ullfo

fenfor &renuus , laboriose enim ac profunde nec

deat üt

tenebris,nec luci minus oleoparcens, Àngelicum

t Deis

Ícrutatuseft. mare [ 4 220 abundavit cogitatio

ejus €9. confilium illus ab aby[fo magna Ecclef.

|,aque

ia fia-

C€. 24. ] plenáque juxta acíelici manu conchas

ibetta«

collegit Àngelicas, id e£, quot locaex Doctore

Lodit,

Anpelico allegat, tot oracula eructat , quotque

0. fion

eracula , tet miracula enarrat, Joannes vigefimus

M.$,

fecandus in Canonizatione S, Thoma dixit: fan-

ckum virum tot miracula feciffe , quot Articulos

C EN

fcripfit , quibus hodierna de mente Angelicá pla-

d&

cantur monftra , ut placidus placid& imotos com-

jnodi-

poneret flu&us. Proinde quod hzc optata loco-

nienlis

rum Ángelicorum ca

ptura altiffimum afpiciat

t

folem ad perennem doctrinz Thomiftice prede-

terminantis &c. gloriam;jufte approbo, ex corde

Q' P

OPKO.

Datum in Conventu noftro Trevirenfi

Ánno 1711.die 24.Jun,

erete

Fr. ALBERTUS OSWALD Oxrd.P:zd,

SS.Theologiz in Univerlitate Colo nienfi

jarün

Doctor ac Profeflor Ordinarius, & per

yept

yciccnt

Provinciam Teutoniz Provincialis.

ub

APPRO.

(CSt (o)t&o

APPROBATIO,

od

D

Eus movens cau(as lecundas per predetetmi-

p'lanj;'

f

^

nationem Phyficam ex Doctrina $. Thomz

jetta.

fui interpretisita in hoc opuículo per Admodum

&t

Reverendum & Dodctiffimum Pattem P. Placi.

Angc

dum Erckens Otdinis S. Benedicti ad (anctum

ts r

Matthiath prope Trevitos Le&torem digniílimum

Qv

Sext

vindicatus eft , ut non amplius moveti quaftio

poffit , in quo loco Do&or Angelicus pre-

publ

determinationem Phy(icam docuerit, multà

nofts

minus fundate afferi Primotionem przvi-

iL

am cuim actioneé creature infallibiliter con«

nexam in Íchola Sanci Thonue novam &tam

Magiftro Angelico Do&ori , quam veteribus

ejuídem difcipulisincognitam , in qua afferenda

recentiores i homiftz ab avita dectrina degeneres

ducein potius Bannem, quam Divum Thomam

fequi maluetint, Pro vindiciis igitur fcholz Tho-

miftice omnibus mediantt typo communicetut

opus pratfens : ita dignum cenfeo. 29. Decem-

Í

bris 1711,

& qw

lïlqu

F. Anno Sc.hnorcnbcrg SS.Theol, Docter&

Tl

Profetlor Publicus S. Norberti Prafes M.p. |

M

at

Algrueseimsu WnerueseAKi iU eeo us

n ]

APPROBATIO.

tum |

D&

G

Znuinum predeterminationis Phyfico-Tho-

ufticz interpretem ex ipfomet Augelico

g:hcn

N

Do&ore docentem cum fumma animi voluptate

bOllO

reperi, dum . prafens opufculam ab Admodam

Reverendo & Doctiffimo Patre Placido Erckens

iC

celeberrimi Mona*erii Sandi Matthiz Prope

'Treviros OrdinisS. Benedicti Profefío SS. Theo -

logiz Lc&ore emerito fudiofiffime elaboratum

Perlegi,

zihel

.W

x

$CoP BN

Perlegi ,in quo eandemex ipfo pnriffimo fonte

etetmi.

plani;:imis Angg&lici Preceptotis verbis tam di-

[homa

fertà claritate afttuit ,ac clará foliditate demon-

modum

fürat , utnegarinequeat ab amatore do&trin

z

. aj«

Angeiä

u

» qüam qui tenuit , nunquam à verita-

andum

tis cramite deviátfe , ac quiimpugnaverit fempet

[inum

de vecitace fufpe&tum fuitle affirmat Innocentius

quadio

Sextus, Quate illud pro Thomifticz fcholz gloria

Is pté-

publicis typis meriü(fimum judico in Conventu

multà

noftzo Colonienfi Fratrum Pradicatorum. Die

«

P[æVï

t Coll

ió. Decembris Ànno 171 !',

&tan

F, Petrus Tholen Ord. Przdicatorum SS,

téribUs

T hcolog.Do&or & Profe(for Ordinarius

orenda

Conventüs Colonien(üs P, T. Prior ac

;cncrcs

Provinciz Teutoniz Vicarius,

hio P,f

at

p

us i i PDeecontestbisets

iees

d

Tho-

APPRO

BATIO.

i cetut

Ractatum De motione Prim Caufze cum

T

«

Íecunda tam inftrumentali quam principali

& quomodo cam Phyfica motione przvia cum u-

traque concurtat, &c. à Doctiffimo Domino $8,

r&üï&

Theologiz LectoreS. OrdinisS.Benedicti, ad $,

; MIP.]

Matthiam ProfeíTo P, Placido Erclens compofi.

aj u

tum perleci, in quo oftenditur ipfiffima mens

Doctoris Angelici in hac materia ipfia(inet An«

Tho»

gelici Doctouis verbis clare exprefía , & quafi ad

;clico

oculum probata, & cum nihil contra fidem , aut

ptate

bonos mores contineat;przlo judico digniffimum

)dum

in Conventu Prazdicat.

kei

Xope

T;*cviris 1711. 27.Septembris,

]e0*

!

Fr. Leonardus Knippenberg Ord. Pzzd.

SS. Theolopie Magiíter & Regens

iL

&udii generalf Golonienfis M. P,

ïïdgi)

SPEs

( C o

A'UDTPODBATLDLO.

bu i

Speculum Angelico-Thomiftice Veritatis À

f

Reverendo. DoctiffimoRelieiofiffimóque D.pla.

cido Erckens in Celeberrimo Monafterio ad S.

N

Ma:thiamincliti Ord. S. P. Benedicti SS. Theolo-

hnon

ï

giz Lectore profundiffimo , Ex-& ad mentem

Duci

Do&oris Angelicifolertiffime expofitum, ftudio-

diris

st vidi , legi , & penitasinfpexi , reperique idip-

$d

[

Íum fincere & veraciter przmotionem phyfïcæ

(lori

rzviam &c. tam in agentibus necelfariis, quam

euu

liberisad vivum reprefentare ex ipfo puro & pla-

N

noDivo Thoma, pro ut vera & fincera fchola

nert]

Do&toris Angelici defendere folet; hinc clignum

trart

iudico , quod fano femper oculo Angelica veri-

eum

tatis finceri amatores continuó intueantur. lta

coná

cen(íebam in Carmelo npüro Trevir. 17 11. 16,

Conc

APrilis

Inen

phy

Fr, Jacobusà $. Godefrido SS. Theolo-

Pa

giz Licent.& Le&or.& Provincize Ale-

quat

manniz inferioris P. T.Definitor. M. P.

&bor

L ocsnind

ER

(chg

CIulG

(ima

APPROBATIO.

i

Dem Ego acüraté expendens fingula , & Do-

F

]

&iffimo Authori hujus operis applaudens de

tum

adepto genuino fentu Do&toris Angelici , fentio

uhm;

in Catmelo noftro Trevirenfi. — Die 26. Aprilis,

tlüy

far

Fr. Alexius à S. Wilhel. SS.

Theologi& Le&tor,

M.p.

MY

W

Pre

dU t-Jull--;;' at

( (o) 09

Pro Concordastia Locorum D. THO MU£ $9

tatir d

materia de pradeterminatione citatorum.

D ipla.

Os intra ícriptiad hoc fpcciahtcr requifiti le«

) d $.

hitolo-

gimus atq; relegimus ficut ftudio attenciori ita

fingulari anim: voluptate admodum Rcverendi

Ienten

Patris Placidi Ezckens celeberrirog Abbatia: Or-

[Lndio-

diris S,Benedicti Congregationis Bursfeldenfis ad

: idip.

S. Matthiam Prope Tireviros SS. Theologiz Le-

hylicà

Goris eximii atque emeriti librum,cui titulus Spe«

quam

culum Angelico.Benedictino-Thomifticum &c,

&pli-

Reperimufque non tantum nihil ineo conti-

(chola

peri facre otthodoxz fidei & bonis moribus con-

ignum

trarium fed & omnia in eo ex S. D. Áng. citata

" Vefi.

cum ejuídem $. D. originalibus collata eifdem

, Ia

conformia atque etiam eam locorum citatorum

IL 16,

concerdem harmoniam;,ut,quod prafatus Auctor

mentem fuam pio tuenda prædetcrminationc

phyfica in fronte hujus operis expreffa ex puroac

olo-

plano D. Ang.textu, perquàm folide & clar affe-

» Àle.

quatur,quodque proinde liber& luce & le&u;au-

Mp

€tor veró ob indefeffa laborü impendiaac rara in

Ectsan

Ícholam Thomifticam merita,nec non & ob pla-

cidiffimam in fcribende modeftiam laude dignif-

fimus fit unanimi calculo judicemus. Ita Treviris.

1712.6. Majiin fidem & c,

. Do-

Fr.LeonardusMelchersOrdinig Fratrum mina-

Y de

rum S,Franciíci Convent. SS. Theologiz in alma

ntlo

ubiorum univeríitate Doctor ac profeflor ordina-

)fihst.

rius & publicus, definitor. perpetuus , adS. Ger-

manum Pro tempore Guard.

:lvss'

Fr. Jacobus 3 S. Godefrido OrdinisFratrum B.

"m

M.V.de monte Carmelo SS. Theol.inalma ubio-

sum univerftate Licentiarus, &« Lector emeritus.

n

Fr. Lamg

,eegse;(o)-igg;a. |

fr'ci'

f Lambertus Janfinch Ord. Mi. S. Franci

Convent, $S. Theologiz Licentiatus , &Lc&or

Primari"us adS. Germanum. -

*

Do&i;xi Ordinis

Fr. Patricius à

Nativitate

ho

E

Frairum B. M. V, de monte Carmelo SS. Theo-

ai

[]

i

logig Lector.

P

N

d

L d

a

à

peztenecitienstuge UÉSU,, )mieeiia st

ti;?

CENSURA ORDINARIH

chüs

Ro eloria Schola Thomilice Pradetevminatios

Vütn.

nem Pbyfic

an conflanter atmpleilentis typis £n

7

D.A

lscem prod

wesueretur Opsfeni

um Admodum Re-

oerendi D. P

lacidi Etckens Ordinzs S.Beneditli ad.

cnc

dCig?

S, Mattbians AApoflolum propé dreviros profefft

€$c. ab ipfo comp

ofitum ac confcriptune fub. titulo

vib «

-Thomifticum:

Wrm

Spccuïum

Angclico-Bcncdi&iuo

15 qm) do&z

fs Anthor bujus [ententià , vHAXI-

ote

me controverf:

& veritatem ex ipfo fanttiffimo Pra-

1cpen

ceptore ddngelico clariffimà . demonfirat, — 4tà

exD

cen[eo. Goloni& . 4. Decembris 1712»

CC t

taVer

CORNELIUS BREWER fw-

figa

Dime

Jiacenjis , SS. Theol. Decler ac Pro-

füfor pubü

cu3 , CÀ fenior , Collegiata-

cum

rum Lccle[ia

vum S. Severimi €9 B. M.

tür)]

anonicus utrobique Capi-

V. 4d Gradgs C

achd

£ularis , Paroc

bialis stetn. S. Severei

hum

Paflor , alma Univerfitatis Colou.

P.3.

patti

deris,

&clor , Lz'äfarum Cenfor.

$T.

WX |

AD

j'"a

U:

i

*

ancilcl

Lecbot

AD LECTOREM.

Jrdins

*

S MR

n

[

;

Thto-

25s lraberis utique tam benevole

)

j

bt

9sl

quamcriticeLector, magnaque

X

?

G

u

AU

:

f temeritatisimó & grandïs fatui-

yrawecem

L

s

NI

as

tatis rne argues, quod ego priva»

tus

Pi*ohfïor & nullius zítimationis Mona-

chus Phyíicam Thom, przmotioriem ad vi-

atl

vum depingere & evidenter Gemonftrare ex

]pis "m

m h-

D. A. formalibus de puroac plano me publi-

Alliad

céjactitem; utique & dices, quem ce ipfum

vjj

facis2a (zculo namque non eft audita, neq;

itilo *

vifa ex S. D. textibusphyfice T hom. przde-

ticum:

terminationis demonftratio, nec hucu(3; [ex

JXl«

ore ipforumadverfariorum mecrum loquor ]

) D

repertus cft quif'quam quieandemad vivum

l4

exD. A. depingere, omniumque oculis publi-

ce ceuad vivum depi&am exlübere arten-

taveri Sedmirari dcfines & mcarguere,

; gravi(ümorum przcipuorumque DD. una-

1

r n

nime teftimonium ( Sanum namque eft judi-

rg'dM'

cium quod multorum íentencia confirma-

j. M.

tur ) locorumque Angelicorum copiofiffime

quPl-

ac fideliffime citatorum concordem harmo-

geran

niam, claritatem & evidegtiam animo im-

T2

partiaii ac äpafïionibus immuni rite expen-

deris, Provocatus fumà R.& Exim. P. Kirích

S. I. Profeflore Emetrito verbisfat acerbis,

utex rexcibus S. Thoms de plano & pro ut

j

la-

2

AD LECTOREM,

104

,

jacent addudtis , ;d vivum exhiberem ac de-

Inom

monftrarem promotionem phyficam T hom.

Tico1

Intentumhoc meum ut plené ac dilucideaffe-

evide

querer promotionis przfatz quidditarem in

( C0

frontc hujus mei opuículi ante art, 1. ob ocu-

bera !

los oinnium pofui, eamquein quatuor p.r-

xittut

tibus adzquate fitam effe oftendi, & quidem

in art.meo r.evidenter demonftro ex purisS.

adhüc

aC vitt

D.formalibusquod phyficum inftrumentum

fenta

inquantum hujusmodinon conftituatur per

taPcrg

formara füam ratam, fixam ac completam,

nec per folam fubordinationem & conjun-

Uioner

tetevi

&ionem cum fuo principali, fed tantum &

Wo1.

unicé per motionem agentis principalis puré

T0

paffivé in inftrumento intrinfecé recepram,

uti & per virtutem incompktam & impcrfc-

godt

Opeta

&iin effe entis,qux per przfatam motionem

CXatt,

puré paffivé derivatur in inftrumentum. to-

tum evidens eft ex arr, cit. n. 2. 6. 3. 9.10. 12,

ltemg

15. 14-15.17.18.2 3.24, 28.30. 32. ]. evidenter

pravi:

pettat

oftendo ex prztati D. A. textibus , quod

Q3 C

przfatum inftrumentum fiat ultimó comple-

té potensopcrariper prafatam motionem&

aQaLit

virtutem, patet art. cit. n. 18.in fine, uti &

Qod;

exomnibus nn.jam citatis; inftrumentum c-

Rtpi

nim formaliter adequaté ( adeoque comple-

Janci

té) conflituitur per motionem agentis prin-

dudis

Vif u

cipalis füi virtuofam, omnis autem caufa fe-

cunda( etiam homo & angelus)eft Dei phy-

QUàn.

ficum inftrumentum , patet claré exn. 6. 7

'ïbdop:

2

AD LECTOREM:;

2

1acde-

20. 25. 26. 27, patet etiam evidenter ex pri-

Thom,

momco argungento in art, 1. Item cx art,

deaffe-

meo 12.15. 16.verí.unde quarto modo &c. lT.

reta fn

evidenter demonftro ex S. D. in hoc zquali-

ob ocu.

ter Convenire omnia fecunda agentia (cu li-

ii

bera feu neceffaria, quod prater formam ac

üidem

virtutem propriam ratam ac fixam in naturaà

adhucneceffario egeantDei phyfica motione

Pun'sS.

Yentum

ac virtute phyfisá przviá;incompletá,inftru-

tür pet

menta!i per cam motionem eis communica-

taPerqua duo fiunt potentia operati , feu ra-

plam,

'

conjunt

tionem entis in quovis fuoactu attingere pa-

Ltf

tet evidenter ex nn. jam citatis. Item in arg.

meor.& in feq.confirm. item in argumento

li p

meO 2.3,4. 5,7. 8.9.10, 11. 12. . Evidenser-

CïPïam:

j pcz'fc-

goeítr quod deturphyfica pyzvia Deifolius

tionem

opetatio, caufálitas feu motio , patet adhuc

qt9. to-

€X art, meo 4. n. r3. per tocum uíque ad n. 14.

),!0. I,

Item n.5.828.Evidens eft2.quod detur phyfica

jidenter

previaDei virtusincomplera in efle entisjim-

períc&a, per hanc Dei motionem communi-

; qUO

cata cuivis agentifecando, antequam a&tu

onple-

yncm&

agat,imo complete agere poffic, Evidens eft ;

quod motio illa & divina virtus pur&. paffivé

»,uti&

recipiantur in quovis agente 2do.patet ex nn.

xumt

'Omplc'

jamcitatis, Item exargumentis meis inde de-

i pfiü'

du&is.Evidens eft 4. ícil. quod motio illa &

vircusdivina tüunc tantü infint cau(is fecundis

auidise

quando a&u agunt, ficque feparari nequeant

xiphf

(1i 6' 7.

a caufz íccuadz , patet

ab .?p;ra tionelicit

A2

evi-

49

4

AD LECTOREM.

evidenter in ort. meo xi.per totum 18 & al

videatur etiam att.6. & 19. Evidens itaque

dda

cftex D. A. quod doceat ubiqueconftanter

uis

-----

£

phyficam Thom. preimoiionem. Quísq

Es

igitur hanc evidentem AngeL veritatem ali-

!

ter intelligere , aliter explicare voluetit ; o-

l/

ftendat neceffe eft 1.ex cextiibus S D.de puro

)

ac plano feu prout jacent, quod inftrumentá

tlonem

phyficum in quantum hujuímodi conftitua-

eti natü

tur peraliud, quam per przviamprincipalis

nemab

agentis motionem phvficam, phyficamque

p

virtutem purä'pa.füvä inftrumento impreílas

Feceptis

VE diftir

4.oftendat neceíle eft quod inftrumenrum

non fiat ultimé complete potens operari per

lzcabi

Qu

rzfatam motionem virtuofam, 3. quod ho-

dodrj;

mo & Angelus non fint phyfica Dei inftcu-

menta in quavisfua operatione,ita ut zquali-

j cij

VIHUJW

tcr cum omnibus aliis caufis fecundis n5 con-

Ubiquel

veniant in indicentia præfatæ motionis vit-

Otniti

tuofzdivinz.4.quod motioeaac virtus poflint

b hon

feparatim exiftere in caufis fecundis ab harü

neg*gïi ]

cooperatione.Quifquis igitur ex S.D.de puro

Iheis ar

ac plano hzc evidenter non eviccrit,nihil

Min

contramequavis fua verfütia, quocunque

G.H'I

m

argumentorum genere , cujuslibet cal-

NT

lidz refponfionis prxtextu ac fucato colore

evincere poterit.

€tm D

Ü

OCO&'C

liber D

LM.LE.

1494,

t Ver)

$j

LMLB

iraquc

Ut claré precedatur, Subjungo acprafipo Definitionem

(Lintet

Pizmotionis Phyfica Thomifticz.

'ulsquis

—

Ó

FU

xl

flentialiter adzqueté fita cft( I)partim

ten 4li-

e

äh

,

in previa phyfica Da folius operatio-

ï

22

erit 0«

ne, caufalitste,feu motione[ II j par-

p

N

|c puro

f rR

tmin Phyíica Virtuce previa incom-

ümentà

pleta, imperfecta, per hanc Dei mo-

nflitua-

tionem communicatà cuivisagenti fecundo,pro pri-

ncipaliS

eti natüre ac caufalitatis phylicz, ad quamvisactio-

nem ab eo proprie duntaxat efficiendam. [ II j pur&

amque

paiv£ n omni agente 1do.dum a&u duntaxat agit,

nprclïas

receptis. IV | abejuflem a&ionerealiter entitati--

Yentum

vé di(tin&is, realiterque infeparabilibus ab hac,uti et

rnpe

hec ab itis. Ubi NB. fi vel Unumjota[ fenfam im-

qod ho-

mutans | mutzveris, erraffete in D. A ejufqueaug,

L infir«

do&trinz, palam ex fequentibus convincétis focrmo

æquali-

jam aiin. fed hanc Deifolinso perationem &c, uti &

Virtatem hanc docet ex profeffo, fparfim, paffim,

nocon-

abique D, A. ergo. Maj. quo adI. & II. pattem eft

nis Yif*

omnium fidelium Thom, quoad ad 3. & 4. partem

spoflnt

ab horum nullonegatur, vel (altem/ rationabiliter

abharü

negati non poteít, uti patebit per omnia in feqq.

meisart. ex D.

[]

depuro

r iil

Min. quo ad. 1.p.2.& 5.patet exart.meo 1.5.4.$

Cunquc

6 12. 1. 16, Vets. hinctettio modo, &c, usque ad

&nem art. & art, 17.

j ca

Quarta pars patetexart. meisxi.18. 2 1.& 2$

) chOl'c

ergo D. ang. docet premotionem phylicam Thom.

Specificatio liborü[ qnibus uíüs (um |cum anno,

loco&c.quibus füntimpretfi. AdH :nn.Bifilez 1492.

libec Primus fent. Venetie 1498.lib.z. Bononiz.,

14-94. liber 5. Venet. 1490.liber 4. Venet. 1481.

IRM,LB"

de verit. Coloniz 149 9. opuícula Venet, 1497. de

3

pot.

6

NT

pot.dcmaïo,äcgmäm*:evcrbi inca—rmtki, de fpiri

Hj 0?(7

creat, deznima, de virtutibus. Colonize 1 $ 60. con-

405

uagent. quodt. 15$01.. Coloniz, Comment,in

furm

Epiít. S. Pauli, Bafil, 1495 .Summia in Nurenbergh

q ett

1496.item venetüs 1484. item Colon, 1639.

ab code

item Lugduni 1686.ND. omnespot(tri libri hiccita-

quod d

uf excipe editionem aliquam fummza Jediti funt ante

ng!q,

partum S.J. & anteoninem vel cogitatam Molinif-

J

ticam contradidtionem,pro in meritó funt veneran-

fauemi

di , ac aliis omnibus przferendi ; prout facil potero

ddl;lä."o

oftendere ,acoftendam inhecopere , dum nova

[p

vv

a

ia

(l lIs D]

cditiqnes diffonant

rnr;

I

E

ARTICULUS PRIMUS.

prævm

v P'*

Bírumentum phyficum ineffe talis, formaliter

[

cenftituitur per motionem phyficam , fibiaba-

gente principali impreíI2m füb denominatioue feu

ratione motiis, & per virtatemincompletam phy-

ficam fibi communicatam per ilam motionem , ac

6-]&1:4

p

perhac duoffit ultimo complete poteus operati.

t 0?6

mody

DE POISENIJGA

tgno

t Pïætg

I. ZHtlio alicujus, etiamfi fíe ejut ut - infirumenti,

dill1.

oportet,quod ab eys potentia egredtAtttr.q. 3.2:4.. O.

un a

[

z. Jnfirumentum cil caz[a quadans suado e[feiius

r

p'fneipals can[a nonper formamn,vel virtuten pro-

priaum [ed 15 quantámparticipat aliquid de viriute

f]fïflf:a

principalis cauja per motunm cjus. . 3.3. 7« O.

m;i;g

3 Deratione virtutisunfericrisl cil.ratg ac cople-

dariy

tz ,uti patetl.c.ad 7.vide formalia in atc meo 17. ]

eff . quod fst aliquo modo oper atsanis principtum sm [uo

£t f

8-1

erdine jd eff nt agat ut insirumentum [uperiors vir-

Iul

: d

"ts unde exclufA [uperiore virtute, inferíor vir-

de [piri

In3 opcrationem aon babet q. 3.a. 7, ad. .

90, COf-

4- Guent baberur in ib..— decaufis, quandocau-

iment, i

faprima reirabit. aclionem [nam à caufato, oportet

tnbergh

quod eriam canja [ecunda vetrabat atHionem (uam

[, 165 bv

ab codem s eo quod cas[a fecunda — babet hoc ipjum

thíccit-

quod ag per actionem can[a prima, m cHjHs Virtute

-

füntante

Molinif

ag q. 5.2. 8.0.

$. F'irtus ignis femper. eff determinata adcale-

VeleLáfle

faciendum ,pre[uppofitis tamen caufis prioribus qua

é pottto

4d ailionem ignit requiruntar.l. c.adi. NB. quoad

n nove

fpeciem femper eft determinata,fecus adexercitium;

i neape caufz priores non mov eant, feu non ope-

rtI

reu

R

ir in virzute ignis. Patetex att. meo 16. feu f

przviam phyficam incompletam virtutem per ptz-

viam phylicam motionem non influant,

jradltet

[ibiaba-

"

DE

VERITATE

joue [et

n phy-

6. Y stteligentia uon dat effe rebus infcrioriäu: "nf

inem ,ac

per Virtutern dyvinam,qua e[D in ip[As unde bauc

etati,

ejis op

v? es

e7* 3

tionem diciil Pbilos. |divinauntg fic buju[-

modivirtus eft es5»02 autem ex priaciptis [na effen-

tie prodiens, fed ab alio accepta, €8 [ic bujusmodis eff

ei prater effentiam [uam.. q.S.3.8.0.virtusT 4.fent.

rytttls

dit.1. a. 4. qua(tiun.2.0. ] femper nomsinat principi-

)!

44.0.

um alicujus, Præ;;þuä prout bic. [umitur pro. virtute

*

cjf Bu

caujæ,

m p

7. Gecundariacau[a non pote[l influere in [mum

T

äjl-&'::m ntfiin quantum recipit

tiutem cau[a pri-

)(

mesin[iuere Autera cau|a effiuentis efl agere....Secune

TU lt

darium autem agens non agit, mifivitute primi a-

£0 17

In]

gentis exiflente m ipf2. q. 11.2. 2.6.

8.Formavecepta tn aliquo, non tmvvet illud in quo

YeCio

ii u

À 4

nl

$

reciptur. fed ipfusa babe

st

42*

re talem formam eff sp[um

32 e[le ,fed

d

oveiur ab extezriort .«;gcnæ & fic'ut

4,üeV

Corpus , quod calefet periguem , nomuuoUetur a CA-

i

fore vecepto , fed ab spne, l. c, ad g.

fotpi

9Jafrumentum Agit infirumentalem atlionem ,

æliqua[

n QUAGLUT C[l miorum d principaliagente , per quetm

0177

p7713717 partisz'pæt älzq sualitey natzram aoentti prou-

prmcip,

ï

Cip4lis , wonita , quod ila l'rtus t in iufkra-

"

mento fecundzum effe perfillum

,

thenti]

gH"a otus

eff atius imperfetius, |,

€, quzftion. 26, a, r.

duma

ad $,

XSM,

IO De perfecitone inflvumenti non eff , quod agat

:xi/?m

per virtutéma completams [ íc. ut Forenalitec eft in-

Jau ct

ftrumentumi |fe4

7)*-

)d

ed AQAL , IBSHAILATH HO VELHY ,

Wi

ad10,

C$ :ta per Firiutezy incompleiam, q..27. d. 4.

ad 7,

)

bi. Jefürumentuss babet i.0ptYAboWts , WMWAMS

NHena

44 CoTRDELIT 61 /:m;;d;ï:m prapria fermam| t diur-

U

p/(!,rfa

dere véfpectu ferra L. | aliam qua competit exfecuna

puem

dizi quod e[t siotum à pov feagente , quairan[cn-

Vitir a

dut virtitem propriayaforysa , f[c.faceresn[ctfisvesm

16;

vcilam QÓ cowvenientem Forsoa avtus ,. .O t effetfus

þætcr 4

fibi non competit mf in ouantiym eff. motiem abartifi-

" /]

t 0;:')

€£.q. ?7.9. 4. o, idem habet S.D . 4. Sent. dift. 1. a,

(lwrrr,

4. quafuun. 1.0, & 3. p. q.62.2. 1,3d 2.

.

E

1

Jouq

12. Firtis | Ícinftrumentalis à principal

ägcntc

Yy*

PU

derivataininftltumenuim per &:ou:

cjus | nen has

Let effe completum in natura , Sed cfi gutd tncomple-

THm fn genere entts ,quod patet ex boc, Quod inflra-

U.

Aozeniina 0U , 15 gHAHIIBHI I26UCHMT , R0LE £ AC-

fni,

eem eff aiius imperfetinsSecundam Pbl undeficut

fttfiny

sl/a. qha movent in quantum [unt jam. quafí im ter-

f;:;,»,,.ä;

^

nito motis , a[fimilata agenti, moventper formana

dl!t. jb

perfedam , stAilla , quamvent Prout [ustin tpfo

1j

2H0U2-

i

9

f ijm

novtri,moutut Per l'ivtz

a

2897

tem intamp!etw.li. c.ad

"4 de Waer.

WW d 4

d3. Jacompletum non pa:vo/l effe canfa completi

E]

féeut per [e agenspotej? tacmen incempletum ordimars

u ,

aliqualiter ad completum per modum cae[a. ,. ficut

r C

dictmns motusm . voflriment effe caufam forma à

MIf hi

: priacipalt agente mær'm'äoz. L.cad .

a infri-

14. Jeceff inconveniens ,ut vivius illa F infru-

4 IOLE

mentslis , quzíc.dztur comp:eicinftrumento ,

| & L.

dum actu à principali movetur, uti pstet ex nu.meo

18. j/Farsm ceffet, quia Firtus illa fc babet ut in fieri

ud qu

exiftens C moveri,ui diumefl, C$ buju[mod: ce[-

:telttne

fant ce]Jaute motione m»ventis fl aetm enimquanda

MUtIf,

movezs ceffat novere ,

&3 mobile cefat smoveri. L, c.

ad 10.

T. h

$. Rattoinfirumentiefl, in quautim e[d qnffru-

T

ICHUAWA WE WUUCAL SHOEIS , d ficmt Je babet com-

4tL dftte

pleta foy ma ad per [2 agentesa| id eft caulam princiz

í .j('.': r

palem , patetl, c, ad 2, |ira fe baber motus , quoma-

f.

uit| C

Vetir à principali agente ad xnflrtipenthta. l.. c. o,

;;i;(iäïfm

16. Jratlus dle [- lvan 6.5ene0 venit ad me mji

TO

5 hi

pater traxerit eum.c. |non importat violentiam |,

durtif

fed aperationem divinago , quaoperatur , — etiap i

ä&, l 28

lberum arb.vertendo slnd ,

gwacmqng volMertf, q.

zäk. 3.4. ad $.

agenté

s hM

EX QUARTO-SENT.

umplte

TL

17. Jfgens infirumcatale non babet Virtutem 4«

191 -

£658 s nt aliquod exs cozpletum, , fed per »m0dum in-

tentionis ,ut diium eff [ queeftiun. 2. 0. ] €£ forma

;dg]imf

i -

3ztvodzutla continetur dn co per maodusm intentionis,

aeitith

dift. 1.2.4. queftiun. 4.

18.. Firips agendi proportionatur Agenti,.

j

! unde

lío

gt

IO

A

lio smodooportezpouere . virtutera agendi iu agente

as

principali , alv maodo ia agente inflrumentaht ; agens

jirum

enim principale agu [ecundums exigentiana — (ma for-

t u

a , ideo uirtus abbvva in ipfa eff aliqua forma ,

velauabtas hahens cempletum ef[e zvnnatuva, inffra-

co.jft

u

