&o ex tali a&tu refultantibus , (eu confequentibus, v;

g. quod unum idemqyrealiter dicat telationem mna-

ilt, facili-

H Jeritá s

nifeftativiad eipfüm ut manifeftatum . j quod uná

LChum f«

pars obje&iin propofitione dicat relationem fübje-

&i ,altera relationem predicati, una pars in fyllo-

d Princi-

giímo, dicat rationem mai.alia min.alia medii &c,

jrex htty

quaz telationes rationis dicuntut intentionesobjecti«

V& ; feu intelligibiles , íeu modus fciendi objectivus;

rb Atti

füritq; ensrationis T hom. utpott habenites tantüm

TL n

jjon qu

€lle objectivi inintelle&u , fivé in ipfis rebus intel-

ledtis tantüm quatenüs intelle&ta (ant ; uti loquitur

y foraadi

a incie

D. À. hinc graviiïïma atq; accertima , coritinváque

n

Conttoverílaeft , anobjectum formalelogice fit

modus (ciendi mentalis , an prefatus obje&tivus 12.

dan ii

: Primum pro aris, & focis , 1dq; ex mente D.A.de-

Logics. Qu

jeibilet j

fgndunt PP ,S.L fecundum Tlomiftz veti ac gcnui-

"

nl.

&üg [ZliO'

j Natándum ulterius , quod ens tationis ut fic. ,

fipis ff*

quod habettantum cognofci, feu effe intelle&u ob.

: oblc&lm

1ahqua

jg&ivä tantüm (^. ficque pracipue confiftit ii

fpoiilioau'

cnmaï

3jo

entitatefidd, quam intelle&tus apprehendit in rebus,

tediiofe

dum eas cognofcitliter quamüli fe fint: ; ati docgt.

fas, CUJUS

deo enim.

$. D. opus. 4.1.vide n.1 8.&c 1,p.q. 16.vide n, 12. jdi-

125, &in

vidatur primóinillad , quodhabetfundamentum

jn rebusipíis , ut eft velatio dei ad creatur«s, E.g.Gine

qllll asp

quá non poífumus deum ut creatorem concipeteres

utcogmte

latio [cibilis ad fcientiams(ine quà fimiliter non pof..

p unti

ne&c,rel

fumus concipcrcipforum Ícibile &c, tete .S. D. de

pot.q.3.2,3.0.& ,7.a.XLo.1.fent. dift.g.q:4. a, 14

tionuci f

ad 3. videinfran. 40. & in illud ; quodabíg; funda-

u ptecih

mento ullo ; & neceffitate pro libitu incellectus ef-

ilis;iden

fotmat , utifuntchymare , montes aurei &c. S. D.

um (ub

vide n. v &. verf, Cum formatio &c, Oinillo hoc fe-

fufiptun

cundo enre rationis , utpote pur Rctitio , tefte.S. D,

fetiora q

& plant inutili ad dirigendum intellectum ; primum

ia haber'

dividicur in ens rationis ncgativum r ptout comple-

^ 4 Bu

Gitur privativum ,& ens rationis relativum ; ensra«

t'onisitin

tionisnez

Lo]

ativum eft, & fit; quando carentiam for-

mtlagicus

ma in fabjeto, feu apto , feuinepto concipimus ad

Oquitür [

modum alicujus formz poütiva j concipitnus enim

Plïci appte

non ens ad modum entis , caccitatem v. g. inftar cu-

Itl ref

jufdam qualitatis mal? oculum afficieatis , tenebras

peehendit

&d modum aïicujus forma nigrae inaece, patet ex S.

inhiy

D. 1. p. q.13.2.7.0.& opus. 50. à principio, Item o-

Deinde di

pus. 42 cap, 1. vide 1. 13. Ens rationis relauvum eft

peradtum

& fit, quando ensaliquod politivum eoncipimas in

tm & (al

.

b

ordine ad aliud , ad quod à patte rei non ordinatur

di(curfüs;

v. £. Deumiin otdine ad creaturas , animalin ordi-

t pring

ne ad (pecies; vel quando diftingvimus per concep-

um & |

tumaut unimüsid , quodà parterei non eft . diftin-

noms difCl

étum , nec unitum fed idem ; ut animal & rationale

L atf

in homine &c, patet i, p.l.c. Itéde ver. q.2.2.9.ad 4«

Ut logni

Idem ens trationis relativum féurelatio rationis fub.

l k&üs.p

dividitur ineam , qua fundatur imtmediate in ente

rcag

3gt

itintebus,

reali in fe fpectato[ v. g. relario creatorisad creatüz

; üti docgt

tas , cujus tundametituin eft ipía omnipotentia ; i«

1 12, l-

deo eniim intellectusnoíter.refert deüti ad. creatu-

damenum

ta5, & inipfo deo apprehendicreltonem hanc . ;

:5 Egne

quia eas producit j &in eam , que fundaturin ipfo

ncipetejre

ut cogiiito , v. g. genus , [pecies &c. formaliter fame

ttnon pol

pta , funt relationes ratioriis , v. g, inanimali;homi-

ie $D. de

ne &c, refpectufuoruminferiorum , quarum rela-

6u t l

tionum fündamentum eft ipfum animal, homo,&ce

blq; fundae

ut prxciía ab inferioribus , feu cognita non cognitis

slledtus ef-

illis;ideo enimanimal; homo, &c. fundant, & per

:i &C) S- DI

a&um fubfequentem compzrativuni ac reflexum

illo ho (t«

fufcipiunt reladiones illas rationis tantàm, ad fua in«

,tele $. D,

feriota , quia prius abiisfuere abftra&ta; uti perome

f Primum

nia habet S: D, ut patcbit ex feqq.

a complt

-- 4 Hae telatio fübdividitur [ relictá relatione ra-

um enstde

tionis immediat? in ente reali fündatá de quá nil cu-

'ntiam fot«

ratlogicus Jin eam , quz fundatur & refultat, feuut

mäpimus L

loquitar D. A. confequitur in rebus ut cognitis fim«

us enim

plici apprehenfione , v, g. relatio geneteitatis in ani-

; ifardl

mali , refulta& per eognitionem ,quá (impliciterap-

g, tentbra

prehenditur in ordine ad (ua inferiora ;; & viciffim

at t

inhis , proutapprehenduntur ad fuum füuperius;

PILO. IWm 0*

Deinde dividitur in eam ; que con[kquitur in rebus

per actunm Judicii , ut relatio unionis inter predicae

J imum €

ncipimusm

tum & fübje&um. Deniqjineam , quzperactum

ordinatur

di(curíüs ; ut relatio antecedentis"vel pramiffarum

mgl 1 ordle

Íeu principiorum,;uti loquitur S. D. ad confequensile

o

latum j & hz func pattes objecti logicz ;feu entisra-

f

l€

( d

tionis directivitrium mentis operationum,qued idé

r rationae

eft , ac fecunda intentio obje&iva feu intellieibilis ,

'N,g.id 4'

uti loquitur S.D. que dicitur,&eft ver& directiva in-

us ex

rmomsfub-

] tollc&nïs.Pï'inzö quidemls gqatcrxüs-intellc&

jueinen

pree

[

$51

prahabitá tiotitià fpeculativa -earundem intentio-

(idecitper fe

num,aptus «ít elicere rectt operationem illam , ad

fantia rebus

quam hujufmodi inteatio in actu Exercito confe-

fuat, fen rel.

quitur in zebus ipfis,quatenüs intelle&z funt : fe-

cogniu'oncd

cundó vero,quis Logica non aliter dirigit atus in-

Qs aptus eí

tellectás,quam explicando elfentias , & proprieta-

proin redtitu

tes terininorum,definitionum , propefitionüm &c,

ncintcll:gibl

v g. Logica dirigitactum definientem , feu (impli-

tionis, quod

cem apprehenftonem,explicando;qualibus terminis

tione adtam

debeat conítare definitio;í(cilicet ut unus habeat ra-

ledis; iti ad

tionem gencris,alter rationem diferentiz,& quali-

Contta e05 ce

ter ii termini inter feordinaridebeant, utfiatex iis

intentionein

aptum in(trumentum (ciendi;quod nifi obfervet in-

àac (pccuht

telle&us,nunquam habebit diftindam cognitionem

tést plano

pattium effentialium tei definitas (i obfetvetinfale

dum(ciendi

libiliter habebit;effentia autem generis, differentiz,

intliveatid

definitionis;definiti &c, funt entia rationis tantüms

Obleva b

üt ptobabicur affatim ; conveniuncenim rebus tan-

Domen Inten

tümutcoguitis;(imilitec ut re&tus fiat difcurfus , de-

& [pecienat

betintelle&tus previe (cire, qualibus terminis de-

ccuhujusdi

beatconftare fyllogifmus . qualisintereos dcbeat

itüra feu tej

elle difpofitio, v. g. przzdicaci,fubjecti, Mai.& Min,

Veltin ittel

extremi,medii &c. qua difpofitio eft ens, feu rela-

eltqüe (ccor

tio rationis tantümycum conveniat rebus tantüm ut

dirà romi

iatelle£tis.quacum relationum rationis eílentias , ac

CQuente in i

pioprietates,dum explicat Logica. , dicitur|dirigere

fcalitcriniiü

difcurfum,& ficde.cxteris. . Paucis complexus eft

x n Brof

S.D. t: poft,Leck. 1. ubit qmiacircaomnia,qua [unt ,

3 en'mill

babet negotiariratio , €$ eff. Logwa de operationibue

[o4

40. 50,

F'ationzs [[cilicct ut inatería diri

[e)

ibili j:erit etiam

6 Ddb

Logica de bis,qua communia (unt omnibus ,id eff de

affidfnldlc'u

éntentionibut rationis , qua ad ompes res fe babent,

nj

S.D. tehí(us e(t;quia Logice finis ultimatus,ac remo-

Mn g

tus eft rectitudo operationum inteliectüs,hinc con-

üdCïg

355

lt intentio,

fiderat per (e prima intentiones intelligibiles , qlie

m ilàm , ad

ercito confe.

funtinrebusipfisintellectis , quatenus incellectze

funt , feu relationes rztionis tantum

z (ünt x (e.

, eXquartum

cognitione debità , fpeculativá prehibità , incelle-

rigir aCus in-

&us aptus e(telicere operationem logice rectàm ,

& proptittie

proin rectitudo actüs logici non eit ab ipfà intentio-

[iuonm &c,

ne intelligibili , (eurelatione vationis , five ente ra-

; kulimpli-

ibas terminis

tionis , quod fit perillum actum , (euab ipía inten-

tione actum illam con(equentein rebus ip(is intel..

us habeat tà«

lectis ; uti adverí; male Thomiftas intelligunc

]

&

g,X quzli-

contra eos ceu abfurdam meritó arguunt , fed ab

utfatex 1

intentione íntelligibili , (ipnate quidditative fj pecta-

obfevetite

tà,ac fpeculativé tant coguita.hispramilTiss;ex pue

cognitiomm

ro ac plano D, A.objc&uin formalclogicæ elle ino-

Yetvetinfale

dum íciendi obj&ivum duntaxatnon mcntalcm.prq

, diferentig,

intelligentiàautem fanà verá , ac folidá,

ohis tanturtly

Oblerva ben&, quodj$. D. tripliciter hic fumat

i rebustatle

nomen intentionis ; prinao pro ipfo actu intellectüs

icarus, de«

& Ípecienaturam reprz(entante atque / intelle&tui

gerinis dte

[ccuhujusdiquütiojinhærcmc. Secundo ; pro

ceogdcotit

natuta feu rei e(lentià prout intentionaliter obje&ti-

Mi!.& Mm'

v eft in intellectu ratione cognitionis & fpc—ciei :

s. feu rl

e(tque tic coguitionis objectum five intentio obje-

us tantümuf

é&tivà pro materialijTertio ; proipíarelatione con-

effentis, at

fequente in ipíà naturá , pctmtcllc&u&ïi*& aliquid

sqrjdingtte

realiter indi(tinctum compatata;eftque intentio ob-

jectiva pro formali patebit ex S. D, l.. hic citandis

mplexs t

viden. 20, 21. 22.2 3. 24. Ver$. dico. ergo &c. 39.

ya nj

d

46. $0.

TL

6 Probatut conclu(io ex S. D. opus 4.1.C. 1.ubi:

W;td t/t d'

accidens dicitur dppliciter , naturaliter feil, €$. logi-

685 natur aliter uti accidens dividitar contra (ubflan-

7 m

TM [emo»

BIAWS , C9 bocconttnet novem genera accidentium.

[ NB. Ergo relatio predicamentalis eft eifenualiter

hirtte

lids

acci-f

accidens phy(ictm ) logice amtemn dicitur accidens

nis Thon

turD. À.

wnum de j wniverfalibus ,. de quibus losmitur por-

Füm natdi

ti pbytus .ideo primo modo didtum [egnitur naturam

veisaceidens aktern [ecundo modo dibum [cquituro -

aduer. di

perattonem wntelletlus , quifacit wniver[alitatemim

dentia de

febus,ut dicit commcntator primo de anima, S. D. i-

operatim'

dem habetopu:. 3. cap. 2. Iter opus, sj ntelleftus

Thom.q

agéns f'acit wnwer[alitatem ia vebus spfis. Icem opus

hisimpu,

4 1. C. 2 Putelleius elf ; qui facit unwer[aAlitatem sn

3. 1þ.:

tebus .. CB non tantum operatur circa [ubflautias ,

iple fun

fed eisam circa accidentéa ip[a tm verummatura, u-

tentlomer

trique en m intentionem tribuere pote[d , 9 inde eff ,

Operatur;

quod illa univer(alia, qua fiunt per atlionem amnima

dentia ip

cireafubflantias, — fpecialsanomináa babent , ut ge-

fcil;hicl:

55 , [pecies ,CÓ differentia, 8 bac nomina [unt defige

tiripfain

pativaip[arum accid:ntah'gm imtentionum.lic at-

t ,

uo;

in rebusi

7 Univerfalitaseft obje&tum focmale quodlogicz,

lilitssno

univetrfalitasnon e(t op *ratiologice re&ta, nec recti-

ejus, d.

tudo ejus fed eft ens rationis Thom. ergo obje&tum

4l 62,

fórmale quod logicz nou eft &c. Mai. patet; univere

Necdi

falcenim eftobje&um formale quod logicz , fcili-

Íetüniye

cet partiale,& eft terminus concretus habens duplex

Conttie

fignificatum , materiale (cil; - & formale; cum ergo

untvera]

materiale (ignificatum excludatur ab objecto. for-

dta (

o

mali quod lo

b

icz teftibus adverf.formale fignifica-

t2 fnt,

um , fcilicetuniverfalitas effe debet- obje&um fot-

tittem (

male quod. Min, prob. intelle&us facit univecfali-

lore

tatem in rebus ipfis , (ed operationemlogic? re Ctam

Qsj

eju(que rectitudinem intellectus non facit in rebus

gmtur *

ipíis , fed ens rationis Thom. ErgoMai.e(t S, D.min.

àpani fl

^

prob'. intellectusnon facit operationem logicé rec-

U eie

t&m, nec ejus rectitudinem in fub(tantiis & acciden-

ACat,

iq.

tibus ipisin rerum natqræ (ed facit iniisens rat

Rni$

Cont

Vr Accidemt

nis Thom. atqui res ipfæ;g äe quibus fcil. hicloqui«

'guitur pr.

tur D. A. ). funt fubftantiz & accidentia ipain re-

UI

rum naturá , ergo. Mai.- quoad primam partem eft

ii

adverí. dicunt enim füb(tantiam , & prafata acci-

litatemi

dentia denominati tantum extrinfice univerf2lia ab

i4, 9 D.l

opetatione logice recta, Secunda parseft communis

Antelllut

Thom. quod adverf. fatentu£ , & hinc continuó ab

]rem opus

his impugpantu:s patet autem ex n. 12. 17.18.32.4

dititemm

33. & fpirfim per totum hoc opus ; Min. prob, res

dfasuiat ,

ipíz (unt ( de quibüs hic loquitur $. D. ) quibus in-

(IMfÀ, W*

tentionem ttibuere poteft incelle&us , & citca quas

fitded,

operatur intellectus , fed hz funt fübflantía , & acci-

m dnmá

dentia ipía in rerum naturi, . ergo ipfe( de quibus

'71! ) "tgc'

fcil, hic loquitur S. D, ) (ant fubftantiz , & acciden-

j [unf dcüg-

tiaipfainrerumnaturà , ergooperationealogice

15l af

re&tam ,ejuíque rectitudinem intelle&usnon facit

in rebus ipíis , (ed ens rationis T hom. ergo univer«

mdlogicæ,

falitas non et operatiologicerecta , necrectitudo

necredie

ejus , íed ens rationis Thom, Mai.patet ex cit. opus.

4. 1. c. 2. Min. eftS. D. l.cit.

obdum

; ünivete

Nec dicas ; rebusipistantüm tribui intentionem

ice , (cll

Íeu univerfalitatem extrinficá aliquá denominatione

nj dUPlCX

Contra e(t primó ;S- D. enim zit:. intelletus facit

; Curm cggo

univerfalitatem irrebus iplis; dumícil. operatut

circa (ubitantiam , & accidentia ipíainrerum natu«

jc&o TOf«

1á ; ficut ergo fal(um e(t dicere; vifus facit fingula-

: (ïgnlfiü-

dum fot^

ritatem ( vel quodcunque aliud ) in rebus ipíis, ícil,

giveclie

colore &c. ( vifusenim eft fingularium , utiintelle-

credam

us univeríalium $ ,D. opus. 49. ) dum circa illa o-

d rcbus

peratur , fi nil omninó intrinficum injis faciat , ita

$, D.min

à pat! falía erit prafata propofitio (an&ti D. intelle»

yrice r

&us facic &c. f1 nil omninó in rebus ipfis intrinfice

faciat,

ccadtte

j rl

Contra fecundó ; $; D. docet univerfalitatem for-

Z2

Ináe

n

356

maliter effe relationem rationis tantüm , in ipfis re«

prorfus fici

bus intelle&tis , utintellectz fünt , ejufque mate-

riam per fe effe , nonoperationesintellectus , fed

vef, um qi

res cognitas viden.23.24.25.26.33.34.& feqq.

tantümn 0|

F£205; pIO

ergo.

ettonee inte

Contra tertio ; hic tantüm quaritur , quid fentiat

Drob. (ecui

D. A. cujus mens non ex fictitio cuju(vis cerebro &

voluntario commentario , non ex voluntariá di(tin.

fcquiturmu

Cidens nacur

&tione , negatione , affirmatione &c. (ed cx puris ,

ptob. primo

& preut de plano Jacent D. À. verbis dignofci po.

maturaliter d

tet , & debet; ao entm [ aitS. D.r. p.q. 13.a. 4.

Ítq. prob;a

o. | quam fignificat nomen , .eff coaceprto intelletlug

de re figntficat per nomeuloco citato a. g. ad. 1. sz2-

Inid, quoi,

mina non [equantur modum effendi , qui «[B im velus ;

Compleditu

eltaccidens

fed moduza effendi , prout eff- in cognittone noffra. l-

tionem íntel

tem loco citato q. 18. 3. 2. O. ffe nominamn aliquid

ob od

ficut cogwo[cumus. ereo cefte S. D. conceptionem in-

cidens , eita

teliectüsíui, feü mentem Ang. derebus lïgniücatis

per nomina Angclica aliter nuilo modo polïüm us

logictreda

€etto cognoícere ,

nifi per nominajÁng. prout de

Bo Mi pat

plano ac puro Jacent fonantq; Idem habet opus 9.

9 lem 0

q. 1. i principio,

[l natra

Arguo fecundo ; accidens naturalitet dictum fe-

pritdicuu

quitur naturam rei ; 'logic&di&um; fcquitur opera-

TU d

tionem intellectüs, qut facituniver(alitem in rebus

qua 109 10

Bir ao

ipfïs;ch operatiolooicerecta , ac rectitudo ejus

€nt 4l

non equizüt operatiouem intellectüs, qui facit uni-

verfalitatem inrebusipfis , fed fequitur naturam

M enti g,

rei ,ergooperatiologicerectà , ac rectitudo ejus

4000 rdtyo

non eít accidens logic& dictum

5

fed naturaliter

Catits4, M.

L

di&tum ; ergo non eft unum ex $. univetfalibus

?

"p d

hac confcqucntia patet l. c. Mai, eft S. D. Min,

Mp

quoad primam partem prob.tumquia intellectus nil

URT

prorfuc

Mje L l

intflltgxä/z':;

leipüs t

pror(us facit in rebusipis intelle&tis fecundum ade

ulquc mate-

us , H

verf.tum quia univeríalias. ( ut ipfi volunt ) . eft

H Kftqi

tantümin operationeintellectus & ' nullo modo in

rebus ; pro quo etiam citant. D. A. opus. $6.íed

etrconee intelliguut. ,

quid entiat

uti ex fcqq. magis patebit.

s cerebro &

Prob. íecunda pars, accidens natutaliter dictum

acia diftin,

fequitur naturam tei ;

operatio logicö recta eft ac-

cidens naturaliter dictum, Ergo. Mai. eft S, D. Min,

dle -puris :

ignoi(i po-

prob. primo; non eft accidens logice dictum , ergo

naturaliter dictum ; antecedens patetex dictis. cone

8 4

a unteleut

feq. prob; accidens ut fic adequate dividitar à S. D.

in id , quod e(t accidens naturaliter dictum, prout

? 4d 1.f*

d n reur;

complectitut 9 genera accidentium : &zín id , quod

elt accidens logice dictum ,

t nn. -

qlviüri'fequitur opett&e

tionem intellectüs in ipis tebus intellectis

*

L

a aipiid

Cl'gO.

prob. fecundó. quod eft in (uà naturá phyficum ace

Ptloncm Ifle

cidens , eft accidens naturaliter di&um,fed operatio

s iignilican's

logict recta eít in fuà naturà phyicumaccid ns.: er-

| porf[lm T

go. Mai. patet , uti & Min, vide n. 1.

jj prolt de

9 lemopus, 41. C. 4.. eus dupliciter dicitur. — ,

xtt opis 9.

fcsl. natura C rationis . ensautemvrationis pro-

priä diciiur de idlis intenttonibus ,

quAs rAb 15

cdidum ft-

rebus adinveuit yficut efl mntentio generis &à [peciet ,

jitür optris

m n rebus

guanon inventuntur inverum natura ,. fed[cquun-

gur atliones intelletlás 6d vatiosu/,- €8 bujufmods

Qitudo i

ens rationis of [ubjecium logice . €8 illud 44utp4-

uifacitull»

ratur entinatura ,quia mbileff im verum natura - ,

tUl paturam

.

IdemhabetS. D. &

de quo ratso non negotietur.

Oiuxo €Jus

clarius 4. Metaph. lect, 4. ubi addit

e

.

ens rátio-

I naturalitet

nis proprie dicitnr de illis intentiomibus ,/ quas vatto

efalibus ;

adinvemt n rebus confideratis ,- ficut intentio gene-

;. D. MID.

rit ,[pectes C$c. C8 buju[modi ens rationis f proprié

velctet

*

]

ebietkum logica

bujn[modi awtem intentioneg

Prof i

sntelligibiles entibls nature aquipar antur, eoquod

lod

"s

P

0444

348

emnia estianature [ub confideratione vationir. ca-

m

slunt , 88 ideo fubjetlum logica adomnia fe extendit,

quoaic[ïc

de quibtis ens naturapradicatur . Ex his breviter fic

|,c, j00nt

ruríus.

füu nacut

euam elta

1O Árguo ; ensrationis propri? dicitur de illis

intentionibus, quas ratio in rebus confidetatis adin-

tlz*gcntia;

efheiunta

venit , quz [ intentiones j noninveniuntur inrerum

e(e deteti

natura , íed hujufmodi ens trationis proprie eft füb-

Gxfutc

jectum logicz ,ereo illzintentiones, quasratio ad-

veltone

invenit &c. M;i. & Min.eft S, D.ll. cc. confcq.

patet. fübíumo; fed formalem rectitudinem opera-

Clatitiq

tationis T

tionum non adinvenit &c. uti jam probatum eft n,

DES

)

8.deindeoperationes logicä rectz inveniunturir te-

formalite

rum naturà qlli'& funt ens contmgcns . utl patct;con-

yiagens autesa vefertuv ad divimam cognittonem fe-

giblisa

eundum quod ponitur e[Je t verinatura,de Verit.q.2,

adinveni

a. 9. ad 1. ubi manifefteloquigur. $. D. deconun-

Íis neci

Qrg non

gente tamin quam extra intellectum Itezm 1. fent.

dift. 58.q. .O. Contingentia ad utrumlibet in futs cau-

tur opera

Jé5 -s quandojam efficientur 12 verum natura

»

harumin

ttimc babent t fe wfis effe detevminatum ,. C$ideo,

fbusea

quando [unt in atbu certitudinaluter cogno[cuntur S.

flnt per

D. hic remitto ad meum appendicem primum feq.

D, Imöq

ubi futurum formale fuarifticum funditus ex & abA.

QUm enti

D. exürpatur ex his fic.

$31

t1- Árguo: contingens refertur ad divinam cog-

when d

nitioneam [ fcil;vifionis uti patet l. c, | fecandum

iratiom

quod ponitur effein rerum naturá , (ed operatio lo-

tum, int

gict recta eft contingens , ergo. Mai.eft S. D, Min.

Atitione

patet, coníeq. eft bona , fubfumo , fed fecundum

.c'q'u

quod ponitàr effe in rerum naturá , etiam eft & in-

i^ ltimm

venitur inillá ere

o

o. Item]. c. ad r, Costingéns ex quo

lm

deter -

Ubi:g

Prad:e &WH eft inverumnatura y/ veritatem

19-iN A*

Vdliüyi;

POR ts

minatam babet S. D, (ed o,pcratio logict recta [ fcil.

fe extendt,

quoad eíT« vel noneffe,de quo exprelle loquiturS.D.

reviter (

l. c. jcontingens eft ;ergo ex quo producta eftin re-

rum naturá , veritatem determinatam habet; ergo

etiam eít ac invenitur in rerum naturá, Item ; Con-

ciruc deillis

letztisadine

tingentia ad utrumlibet in (uis caufis; quandojam

OE I terum

efliciuntur in rerum naturá , tunc habent inífe ipfis

tie eft [iüb.

eíÍe determinatum S, D. fed operationes logice re-

as tatioad.

£x funt contingentes ad utrumlibet [ fcil. ad eile

velnon eífe Jinfuácauí ( ícil. intelle&u ) ergo.

«. confcq.

Clartitaque $, D. ftatuit pre objedto formali ens

nem OPCU-

m eft n

rationis Thom. feu fecundas intentiones objc&i-

Vas

3

ntücir tt«

quoad effe ipfarum formale . , Íeu

formaliterípectatas , qux funt intentiones intelli-

tipatet;tan-

gibiles ,ac relationesrationis tantüm ; has enim ratio

vtinti [t-

leyirilst

adinvenit in rebus confideratis , & facit in rebus ip-

fis ,nec inveniuntur in recum natura ; quia ens na-

de contifi

turg non fünt , nihilenim reale funt ,atque fequun«

m f [tnf.

rl CA

tur operationes intellectüs logice reCtas utpote ex vi

stl Y

hatum in ipfis objectisintelledis , ceu fuo modo cf-

, idni,

£c&us earum confequentes , feu refultantes , ficque

fiunt per actionem animz , ut peromnia habet S.

ofrntirs

D. Imo quid intelligat per ens rationis contta poü-

rimum leq,

cer abl

tum enti naturz , feipíum clare explicat, 1. p.q. 16.

3. 3. ad 1. ubi : versm fundatur in ente ,in quantunms

xon ens cf! quoddam ensrationis , apprehen[um [cil.

jnam Cog»

d ratione. per ens rationis ergo , enti naturae oppofi-

[etondum

tum, intelligit S, D. non ens , apprehenfum tamen

yeratio 10«

àratione velut easquoddam ,uti ruríus clar? docet

;. D' Mmo

l.c. q.13. 2.7. 0. vetf. verum tanten fciendum eft,Sc

j fccundum

clariffimt opus. 4 2. C. 1. vide n. 18.

Tij

Idem in ipíis terminisdocet 1, p. q. 1. 2.7.0.

g t

ubi :relationem non effe vcma. ( ens. ) matura. fed

u Atl*

fationis tantim apparet effe falfum. ex boc. , quod

gt

4

ip-

U d

60

pf vesnaturalem ovdinem €4 habitudinem babew

(untanius

tum [ fcl

adinvicem licarguo. R es qua habent naturalem[or-

dinem & habitudinen ad invicem , Mlarum relatio

a ial

eftres natürz , & non rationistantüm ; fed intelle-

Min. (imil

Ctuscreatus , & ícientia , & quavisab his eli-

feuntia "

cira intellectio füntres , acnaturalem órdinem &

rtlatu rtái

habitudinem habentad invicem , €rgo relatio in-

!t um

ter intelle&um creatum &

latiovealt

Ícientiam , acquamvis

ab ipfis elicitam intellectio

nemefttes ( ens ) na-

E7

tura

3

& pon rationis tartum. Mai. elt S. D.

hibe $P

Min. patet ex S. D. 1. p. q- 1 9. a. 2. o, . intellectus

teleus g

"enim ut fic ,

naturaliter re[þicit intellectionem ut

231171777

fic ,

& viceveríà , & fcientia ut. fic naturaliter

tut sido) p

&ctum (cienficum ut fic,

& viceverfà ,

con,(cq.

bl & Fgm

patet; ergo perrem, feuensnaturz, contra pofi-

femficam

tum enti rationis tantüm

»

non intcll'igit S.D.

€X hoc tey

folum ens real*

, quodeftextra intellecium ( ut

fátloneps

perperam ac proríus voluntarie dicunt adv

erf.)

&C VetOe|

fed etiam illud , quod eft intra intellectum ,

3-

lias enim relatio fci

t loquituz

entiz ad intellectum , ac füosac»

tus, acvicever(a non efletres ,

(1[]605 COl

Íive ens naturz,

HuS intelle

fed

rátionis tancüm ( quodadverf. concedere eo-

$9t qua(r

guntut , ficonformiter loqui velint) quod tamen

Ttdliey, (

omnino reprobat D, A. ut patet ex dictis ; & in ter..

PCI' eng fati

minis docetloco citato ;» ferezría €$ fenfu (idemett

mttuiga( D

de intellectu ) eff relazio realis , Jecundum quod ov-

Detens u

dinatur ad fciendum vel fentten

dut ( vel intelligen-

tcllc&u fid

dum)res.

Vide 1j

[

Itemlococitato Relatiosz un0 extremorum eft

C t

Yes natura , C in aitero ef vesvationistantim...

T

quandocunque duo extrema uon [unt unns ordinis ,

non

ngf?)do éi

Íed (cientia & fcibile Funtduo exrema , &

4Drttoyg,

funt

Ihtelle d.

btchena,

i

361

m hao

funt unius ordinis, ergo in altero horum extremo-

turzlemore

rum [ (Cl.l. f-CiClït.iæ,& fCll)fI;S;i fClltiO c& res natlle

rüm telatio

rz,& in altero eft res rationis tantüm, Maj. et S. D

LÀ

[ed intelle.

Min. (imilitec ; fubdit enim immediat? S. D. &cut

152b hiselis

feintia vefertur ad [cibile.l temque,m feientiA eff ..

ordinem &

relatu reaíts [ecundum quad ordinatur ad (ciendum,

) telatio i«

res . , .Ineis [ rebusconfideratis |mon eff aliquare-

acquamvis

latio realiter ad fcientiam , fed fecundum v atsonem

[ens) t«

4antkim. — Quomodo autem,& quare hoc fiat;clare

j, el $D.

habet S. D. i. fent. dift, $.9. 4. 2/ 1. ad ; , ubi : za-

intelledtus

tellectus noffer non poteff accipere relationem in une

Clionem ut

CX CWIAYWIB , QUi 1ntellinatnr. tn illo ad quodrefer-

natucalittt

£Uv tdeo ponit velationem quardam circa ipfum fci-

, tonfay

bile £ frenificat yp[um relative junde ila velatio, qua

"Ofltta poir-

fiemficatur in[cibils[ 68 inteligitur $n illoyati pacec

digi .D,

ex hoc texu j son e[) realiter i2 ipfo , fed fecundum

lm ( t

Yationen tantzm , ergo eft relatio rationis tantum,

y adver])

hzc veró eft ens fi&um, feu factum , feu formatum,

&Um: i

utiloquitur $, D. ab intelle&uin tebus ipíis,confe-

acfüosat

uens connaturalem incciligendi modum ip-

Ti at ,

Ítus intellectüs teí(te $. D. jam cit, ( Item. de

cedete €0«

pot. quaft, 7 . art. 11. 0. &ad 2. ) /s[cientia autem

uod tamet

realiter. Confonat 1.p.l.c.ad 4, Liquetergo,quod

. &inttte

per ensnaturz contra pofim m entirationistantüm,

j (idemel

intelligat D. A. qualecunque ens,habens eífe reale,

m qind or-

Der ens autem rationis tantum , intelligit ensab in-

incliget

tellectu fi&um ; quod rursüsliquet I« p« L. c.o,

Vide n. 5 g. neque n,39. Totum bteviter ac perfpi-

——

.

*

porum '/l

cué ttadit opuf, 42. c, 1. ubi

nec oppolitum. ejus

gtl

( entis) imntelligere poteft zatelle£iue, noa ens f[cil, nifs

TILUD

Jingendo ens ipfum aliquo m0do,quod cum intelleilns

£m

apprebendere uititur effcitur ensrationz du ergo

fant

intellectus in propofitone v.g. Pettuseft homo &c.

apprchendit habitudinem ejuídem ad Íeipfum,fcil.

£.5

P[æ-

62

predicatiad (ubjectum ; dum spprehendit in natu-

has (sisot

rà animalis v. g. habitudinem ad fpecies fuas, v. g.

Vhtotehe

hominem ,

& brutum &c. ud loquitur $. D.

tmyrelac

tunc apprchcndic non ens (fciliccthujufmodi ha-

tiorstionhs

bitudines,feu relationes rationis tantüm , in ipfis re-

cex & d

bus confideratis) ad modum enuis, ficque efficitur

telstio fit

t

ens rationis , & hoc ens rationis comrapofïmm en-

tutém ailq

1

ti nsturz , eft proprie füubjectum Logicz tete S. D.

fcllicecvit

genus entm CS [pectes,CÀ bujufmodi [ icilicet objecta

acceptmnc

Logic:lia j confegnnntur actum rationzs ,& luntre-

telatioaut

lationes rationistantüm , ut patet ex S. D. 1. p. L.

tiones tea]

jain cit. imó in terminis feexplicat D. A. Opu(. 5.

in ipfozn

C. $3- ubi : 4/le rátiones funt vationzs tantsimque

telaiones

non confequuntur ad aliquid , quod f n rerum wa-

Pa

turá .fed ad aliquid , quod eff i apprebenfiane tan-

Mdo:

tu;a , fümtdextrum €$ fimfirum in lapide non [urt

Logicä re

velationes reales, fed ratisnzs tantium , quiamon con-

tionis (ed

fequuutur aliquam virtutem realem in lapide exi-

ftentes of

flentem , fed lolusm acceptionem apprebcndcxtis lapi-

Opetation

dem ut fiatifivam,quia eft alictui auimaliad fraifirum,

c&u,ergo

fed fuflrum €9 dextrsum 14 animalt (uat. velatvnes

Min.pue

veales,quia confequuatur vtrtutes qua/dam in deter-

Textbus

minatts pamäm animalts iaventas

13, Àr

Cuim igitur velationes predicte , quibus Pater C$

ens nitur:

Fuius 68 Spiritus S. dsfiszguuntur fint. vealtter. in

tionis ve|

Deo exiffentes , oportet quodvelationes pradicta fint

relationes realesynon v ationzs tantum.

&D.À g

tet ex H' (

Item Opuf. 57. C. 3. Oppofitso relativa , , . . now.

requirit extremavealiter dtver(fa , [unt enim qua-

COnlie

dam relatwaes qua fequuutur actionem intellecttes,

tüm, g

fícwu* eft de relatione identitatis , — €$ de genere,

nis, &

€9 [pecie , C9 buju[modi , ia qmibus nulla eft drverfr-

145nifi quam facit intellectus.

S. D. ex his patet,

bs inte|

iom's )

quod cum natura v. g, humana proutab iufcrigri-

Ql

us

6

tiditin matu.

bus fuiserzcifa non fitin cerum naturá ( uti voluit

; l.u:s, vf

Plato t«(te S. D.ex Arift.) fed inapprehenfione tan-

qui-'.ur $. D.

tümsrelatio ejufdem naturz ad fua inferiora eft rela-

julmodi ha«

tio rationis tentüim, & eft in ipsà natucá,uti relatio

n,iniplstte

dextri & aniftri eftinlopide tee S. D. & ideo eíft

que eltcitu

relatio rationis tantüm , quia non fequitur vir-

ipolitun en«

tutem aliquam realem in lapide exiftentem [ qua

co tefte s. D,

fcilicec virtus caufet illan: relationem ) fed folum

licet objectà

dl

acceptionem apprehgndentis lapidem, ut finifrum;

4 At

relatio autem finiftri & dextri inanimali fuvt rela-

$D. z.p.L.

tiones reales, quia confcquuntur virtutes exiftentes

À Opi .

in ipfo animali,quz fcilicet fundant & caufant illas

tantimqut

relauones;IHem habet $. D. de pot. q. 7. 3. 8. € 1.

( rerut Vdv

A

Pqr3.2. 7.9-

herfnc tt*

Addo; p

ermiffo , non conceífo , quod operatio

D d

Logicé recta fitrelatio : non ramen erit relatio ra-

Mi n Clfte

tionis (ed tealis ; prob. relationes realiter in re exi«

ii [apldf t

ftentes opertet e(le reales,non rationis antàm ; fed

detidip

operationes Logict rectz realiter exiftunt in intel-

lecu,ergo,Ma;. eft S. D. Opuf. cit. verf, cum igitur,

j relatont

Min.patet,rursus fic breviter ex præmifiïs D. A.

m n dtttte

"'Textibus.

1 5. Árguosvel operationes intellectusrectz funt

ju: Dattt 5

ens naturz , prout S. D. illud dividit contra ens ra-

( vealttt.

tionis vel non ? fi (ic; ergo fecundum Phylofophum,

& D. A. non funt Ptopriï: fubjectum Logicz;ut pa-

padia j

tet ex ll.cc, fí non;ergo operationes rectas,íeu re-

tj , nmP

Gitadinem. earum ratio adinvenit in ipfts rebus

confidetatis

yt m qü.l'

3

funtque telationes rationis tan-

j gatelecith

x

tüm , & confequuntur confiderationem ratio-

:f dt dnttty

nis ,' & fiunt per adionem animz in ipfis te-

TL

bus intelle&is

,

confcqucntcr funt effe&tus a-

ex hispiteb

&ionis 2nimz

L]

funtqae intentiones intelli-

,pienor

gibils ( fic enim definitur à $. D. ens

rationis

364

adonum ex 1

Kationis contrapo[itu &

entinaturz ] quod aperté

natüre e,

falíum eft.

muque t«

14.Confir,t. Sabjetiurs Logica ((cil. proprie tale

excladentat:

tefte S. D. l.c.) adomnia fe extendit,de quibus em

quod telati

natura Pr.ea'icamr S. D. vel ergo de operationibus

fà phylicum

rationis,earumque reétitudine praedicatur ens natu-

tet,

rz[ fcil. proüt dividitur à. S.'Thom, contr ens ra-

Quilitas.

tieuis ab ipío fupra definitu m | vel non;fific; ergo

Logictrecta

non funt objedtum proprie Logica fecunduro Phil.

bum. 6. Mit

& D. À. fi non predicatur deactibusrationis ens

Loglcbre:ta

naturz; ergo ad opetationes rar.ionis,fxvubjechx mfor-

$. D. Opif.

male Logice fe non extendittefte S.D. quia zqui-

patatur enti naturz,& ad totum illud (e extendit,id-

yeris & pec

que intrinfece cefte S. D.

fpec'lti,eü 9

tetexs D.

15. Confir, 3. Accidens naturz,e(t ens naturz;

fotmatio o

fed operationesintellectás , acrectitudo operatio-

Qum,21,q

num , funt accidens nature fecundum S. D. fup. cit.

animaj u

opul. 4.1. cap. 1. vide n. 6. ergo etiam funt ens na-

tutz ;,ergo ab objecto formaliquod Logice exclu-

ff)rmmo g

lic fpumen

duntut operationes Logicz rectz fecundum S.D.in-

Quod &

telligit enim S. D. per ens natutz ,. ens proüt com-

| turalter di

plectitut (ubftantizm ,. & 9. genera accidentium,

[ opeitio];

uti patet ]6 quod autem operationes Logice rectze

! Minaccide

ad unum ex 9. generibus accidentium pradica-

mentalium pertineant,hinc patet;quia operatio Lo-

*' ditut contt

; Dietà QCCidt]

ice recta eft qualitas ; fecundam quam intelle&us

P Detuc(ib

ben? (e habet facile mobilis,ergo eft difpofitio per-

CIElgO :v

tinens ad p!:ædicamcntum qualit:».tis. Patet ulte-

riüs Min, ex S. D. Opuf, 42. C 3. ubi : Ezr s0 mo-

impümis ü

tta ubf

do dicitur (ubflantiaAlio modo accidens , 86 bec efd

ADee

duvifio enti& per. Yo. pradicamenta. .. ens veró di-

ubillo.

suditur ia [ubflanttam €9 accidens | , quia m naturá

