& eft duplex , (cilicet proprieé , & communiter di«

étum.

(hum Dei

dum dif

1.De vet, q. 2 4. a. 1. ad j inffeumentum dicitur

ipfocone

dupliciter ,uga modo proprié , quando fcilicet aliquid

ab alteYo ita movetur quod non confertur e$à movVeno

rent f

iffimis D.

te printtptum talis motss (idelt , quoditamove:

f æflws SO

tut zb altero ut in vi illiusmetionisfeipfum ab ine

triníeco pon moveat Jficut feria wmovetur à Carpemne

yidemdt

satore 6f tale infirumentum omnino efü — expevs -

« docttt

bentis:alio modo dicitur snflvumentum comtmunitey,

quidquid eff movens ab alio morum , frve fit im fe ipfo

erit pit

principism (ini motás ,fivenon. ,. €8 f won oporter ,

bileeaim

quod ab lyIrwmente omninà exciudatur vatio liber-

videbitit

£Ati$

?

quia aliquid poteft effe ab alio smotuns . ,

u

quod tarmen [a ip/nus movVet ,. C6 iene]f o mente bu-

dior o

»4s54.

e licmi

In

q

158

;.In fupp. dift. 74. vel 7 6, 3. 3. ad 2. ao infira-

st balett

mentimagis manifellat virtutem moventis , quam

gæm*,jkd fá

s[nruraenii virtuten ; QHIA VITEUECHM P VERELS IA-

144,)fi

nifejd at t primtm operattorts prtuctptuma Virttttem

fuit xt

At injl'mmmtz "9n A«f fe at ii guatenus eff (uf-

etáti dglf«

ceptrunm ifineatta agentts prtacipalis fecundg 7uad

j

;

£^KL

stl

»14vztur ab eo .. Vs cale

J

PT MA

v (icilicec ipfiusiguis,

'mcæquahl

q habebit vim purgand) mundü lL.c.) so;j orttur

mecxgalin

£5 ip[o ex principus effeatialibus fed ex diviza virtu-

ficóperaci

te,veloperationerve dicat u quod illa virtus fit ali-

1.&c d

qua qualiutas ab(olnta figut calor ia aqua calefactasfi-

Dieas $.0

ve [it intentio quzdAm yficut deinfivumeni virtute

T

. fent. difl . V. ditinm eff ,& l'aucpraädbz(w; eff ,quiA

bulerdima

$gnis ille nom agit stufi ut inflrumentum divina virtau-

E.

Hic bieviter,

(untt f;fru

fimmad

Obf. r,quod intumentum Dei ineffeintczumen-

lusefedu;

ti non conftituatur per virtutes fuas, feu qualitates

betdopin

abíolutas activas,v.g.ignis per fuum caloré,qui Huit

[üatum-ele

à principiis eflentialibus ejus, fed per iniuenud Dei,

Cm.dg

t

qui decadl

feuintention

E

uambDeusin ipfo pravieo

Ü

'erattit,

mupiter di

quamque ín fe füícipitienis, fecnndàm quod mo-

a

* el

4 wAR

vetur à Deo,quà fit i

eimítrumenti potenscom-

À

Pletö opetari,

C.;U;a ner]

Obt. a. hic rurfus;quod S.D.perintentionem hicin-

telligat formam feu victutemimperfectam ac phy-

W petfor

inltome

ficam inftrumentalem ud patet.

d

Obf. 5 .evidenter hic rur(us patere,quod facramen-

Dey,

IG

ta novz legis caufent phy(ice inftrumentaliter gra-

algudiy

tiam; quia virtus incumentalis eorum eftintentio

teíteS. D. intentio aurem hic fumitur pro virtute

U CItu p

dgtre

TU

in&tumenti phyíica. É1co.

ïmnm t

5.Item 3.p.q.7.3.1. ad 5. bmanitas Chriftt efl.in-

Ptat il

firgmentum dvomitatis non quidem uti. infirumen-

W-'W j

ens inam'mämm quod nullo modo agit (ip[a animalia

8075

7 i

T$9

du infry.

non babent domininm [na iaclinationis , unde non a-

NT

VuentH ntá-

gunted magis aguntur [ecundum Darnaf.c Vei.q.

12.2:4.) fed tantutpo agitur;fed tanquam 1n[ivumtne

^ Vr

pum Antmmatum anmáAtonalo guod ita agiur qu.d

sf a

etiam agi. Confonat 5. Aug. aguntur Ht Aguut nan

u 7uad

ut ipjs aibagant NB. utiramqueinfirumentum :

iplusiput

hocamqualiter convenit, .quod debeit moveríà (ue

)mg aritar

9lzA QITLA-

priacipali motione virtuosaad hoc;ut completé pof-

fitoperari | Patet fupra ex art, ineo. 1« 3« 4« j 12«

ii fital-

I9.&c. ü

iil

-Dicas $.D., de Ver, q.27.2.7. 0. ait: effeclus dicitur

A Virtdit

in can[adupliciter 5 uno modo [ecnndm q10d can(a

u a

babet domimum (apra. Fffellum ficut acius nofiri di-

Id ITH

cantur effe in nobus, C5 fic nullus eff ii ts 1n canía in-.

Jirumentali ejj*x qui

i

[v

us fc arguit advetí(acius; nul-

inftcamete

lus effestas eít incsufa inftramentali,cujus cauífa ha-

quïimæ;

bet dominium,fed voluntzs noftra habetdominium

*

j

;c,»:,]ui lt

Íuarum eledtiionum ,ergo. Sed reí

i

ondeo $, D. lo-

entià Dely

qui de cauta infteumentali proprie dica,(ecus com-

t w?,»crawt,

muniter dicta, Pater ex L.jam cit. q.24.

quod mo»

Xtenscodi

Éu b 4 us

XIV.

Caufa perfe agens l'orincipalis jdicitar,qux opera-

;em Liclle

tur per formam übi inhzrentem completam; caufía

WmNWP

inltrumentalis diciturqua operatur ad effectum

pec otum ac virtutem incorpletam.

ficrumen-

De Ver.q.27.3.4. 0. ad aliquem ejjetlum operatay

alitet Qr

aliquid dupisciter y uuo modo [icut per fe ages (id.c&t

[L intenuo

ut cauía principalis L.c,ad 2,4.6.7.) €9 dacieur per fe

o vt

,Agere ,. quod: agit per aliquasa formam fibi nb

rentem per "u0du"m natura .':ompletæ

n /11-(,'6' ba-

yiþ evp lll*

. &eat iMlam formam à fe , five ab alio ,

55 ant t .

ufrumt-

lenter ,. aHt maturaliter , — per queta modam di-

"m

€9. calefaeere

mätur uingasuare Sol G9 Luna ..,

ul

g M.

160

igwis 8 ferrumignitum , vel aquacale[atla ; alio

i [rer

»modo operatur aliqnid ad effcéluam aliquem inirn-

ul at

mientaliterqnod quidem non tperatny nd effeilum per

DA päff:*l

mjï TU

formam fibi inbarentem ((cilicet pet modum nature

completa(ecusincomplei uti patet ar. t.3.4. &c))-

Dxsop

fed folàm in quantm ef! motum À per fe agentey bae

Joo2t ,x

Ql m

enim e[f vatio inffrumenti ie quatitàm efl vsrumen-

u

y

U.

LHPR t moUeat Phoram, tiudeficut fe babet completa

&

J"(

n

"TE

J'orma ad per fe agentemta fe babet motus quo. o«

"Vetur à principali ageute ad infirgmentum yfic ferra

paufapr

operatur ad [camntm,qumum enim [erra babeat a»

efiat s

& ideo d

liquam acbionem. , qua fibicompetit [ecnndampro-

VATOHIE Q

p'iar formaomn,ut dyoideve, tamen Aliquem eff-cinm

babet, quifibi non cempetit.vifs in quantum c]? mora

1 nl

»

ab artifice fcilicet facere relass incifionem C$conve-

r

yienterp formia artis, Patet ulcerius clare ex atc, meo

Aï.l*.'x*ü' :

1,3.4. . 6. Xc.

linfos

!"0].75'7;!1

ARTICULUS XV,

LUA

ffur,

Quando ereatuta operacur, DEUS illi cooperatur, &

&ttifcss,

fimul przvium quid phyücum phylice in eaópera»

Varis L.

tur, Patet exart, «e01.3.4.$.6. &c.

Pihe)

m

t. De pot, q. 3.a. ?. ad ym operattone,quá Dens

^ ![*iï

eperatuy movendo faturam ,non operatur natura;fed

WT]I;SJ* fa;

ipfA nature operattoeff erramm operario divima virtntse

Wd ,&t 7

1. Item L.C.ad 7.id,5s0d a Deo fit imve naturali,

LT y LIC

quo atlualiter agat, efl intentio babens e[fe quoddam

[&ïhïc[ :

tricosmspletum... ficnt yafl rumento artéficis conferri nà

ptitci

potutquodoperaretur ab[q; motn artis MATCl natH..

Qm,quæ i

vali conferri non potuitquodoperaretur. ab[3, opera

Véütisin.

tiopt dyvitayvirtus enum inflramentalis: , idett in-

Peratiog

tencio [ 3,p.q.6 2.a.4.ad 3. j acgiritur inférwmente

ht aj eru

eX boc tp/o,qtiod moverur à principali agente.

6, Tte

3.Item

Mies;

161:

DT ;:/io

s. Item de pot L. C,ad 15:5e contza (e arguit S. D.

i s.

Volnntas eff damvsa [m aGbisyson effet autem f agere

mf:&m p

nvn pofjet aifLDea du ea eperanteyetim voluntas noffra

u inmiturg

mon frt doyaioa diuioa operationtsl ícilic, iliusjn qua

xl.3-4l &CI)/

Dzusoperotut movendo natucans;: uti patetin hoc

NU

pui; hu

meo

AE u

ulo *FQI.S*: :.patetitem Auiïcq..w ev(.hinc ter-

ulniatie

uomodo &c. | ergo Dens »onoperatur za voluutate

&

g

oenudad

3

«tonmplttà

noffravberante.ix

*

9

2eluntas eff donzina

) guo W

fs acius usn l»ï»er:f-;cf?k;j?ünäm caufa prima y fed onia

mj

CaufAprivia somita agtt in volustate ut eam de. ne-

4 lubad i

eeffitate ad unum deteriminet sti detcyminat maturdis

znd))mpra-

C ideo determinatio alius relisquitur 1. potejffate

" :fr&?/m

VALOU QD voluntatis, Icem ad 12, dowimmm fni a-

I rjï thtl

As natura aon dedit , cum per [nasn formam fit de-

n w

termikala ad unum.

exart, m

4.lteQ 3.p.q.z9 att. T. O. ia operatio,ona eft vet fa-

lnm[ecundiin quod movetnr ab alio;nan fl alta pra-

Ler operaiinen moventts ip[umnficut Facere [camnis;

/

won eff feorffm operatio fecuris ab operatione ariifecas,

fed [ecuris parzicipat veflrumentaliter operationcm

pl

aviificis. L. c. 0. amotum participat eperationesa mo-

&optte

Veniis L.c.operatio r autem |(eu aQ us mioventis i

"

mietocí]. 1,2.q.110.3.2. 0. ex Phil. 5. phyf.

$. Fteth 0. sbicunaue movens €4 snotum babent di-

'C,qu D"U

-m!mäff

ver(as formas , feuvirtutes operatsvas , ib oportet;

"

qnod fit aija. operatto mo'ventisCÓ alia operatuo propria

ewairid

ysott , luet motum pavticipet operationeza moventis

T

[fcx'liccc i:am finulcnem, quara fimul elicit cam

gf m

principali (eu movente;quàm etiam phyfice przvi-

o d

am,quz in ipfo intrinfece recipitur ; actio enim mo-

Jlfr p

vebusin moto eft metus.S, D. | €8 mevent utatuy. o-

TL

peratzone »moti,C9 fac ütrümase agat cm conjuinilio-

ne alterius.

yirimn

6. Item l.c. aBfio ejns.quod movetur ab altero eff

TU

VLAP

z.ltcm

duplex; ?M quidem quam babet fecundszm prop

for-

162

wteaite

formam:alia autem gnam babet [ecundim quod mo-

vetur ab alio ficut [ecuris operatio [ecumdim propria

Pi[t[ 21

fermam eff incifiofecundiem autem quod movetnur ab

nudeitt

unde ute

artifice,operatto ejus eff [acere [camuumyoper atio igi-

sur qua eft alicujus vei [ecundzm [nam formam 'eft

liqmscq

operatso ejus.nec pertinet ad msventem , mf [ccun-

ütegm :

digm quoad utitur bujufmodire ad (nam operationem

determit

Jicut calefacere eff propria operatio

19505,non autefa-

e

Uumjà

bri nift quatenzs utitur igne ad calefacienda ferr um

trilione;

[iereno

7.ltem l.c.2.2.0.254 bonzo ejt id ,quod eff [ecundzium

rationem Mllaoperatio dicitur [mplsster efjc bumnana,

[ione

qua à ratione procedit per voluntatem , qua ejo vatio-

do quoj

741 appetitus.

tutz dete

Item i.c.a.1.ad 24sffrumentá dicitur aliquid agere ex

fim phyl

boc ipfo quod movetur A. principali agente,quod tame

poadioi

prater hoc potefl habeve propr:am operationetm fecun-

volunat

dium [nam fornua,ut de wne diciume[ft fW ypirsmr actio

tff('&u Y

Á

snflrusmentum quantum eft

inj

Irumeotum non eff a-

ln notio

lia «b aflione princspalts agentis poteff. tamen babere

minüs

dliam operationeta prott ves quadam eft.

quidquid

Atguo ex n.3.brevitec f1. ;ecgo unprimisDeus agit

elentia p

in voluntate,uti & in natura; patet hic; & exatt. meo

i Dtor,

£6.deindein natura ita agi;ut eam de neceífitate ad

Vatur f

unum determinet,ergo ad unum eam determinat;a-

Con£ (

gendo in ea;tertió in voluntate nonita agit uteam de

Tatür ï& 1

neceíTitate ad unum determinet,;ficut determinst na-

iPFæ Ctl.

turam:ergo agit in voluntateac determinat voluntae

petai [e

tem ad unum,fed non de neceífitate,fed de libertare;

Volintas.

motioenim divina à quibu[dam participatur cum li-

bertate,à quibu[dam cum nece[fitate , ai S.D. patet

Ding n

-Doctori

ulterius ex att. me0,2 2.

Conf.ideo determinatio ailés relinquitmr in potefl ate

lérmine.

vatieuisC)voluntatis (aS,Do&tor) quza canfa prima

iti,u[ [ICc

nonita agit in Voluntate ut eam de nece[fitaze ad us

eittinln

dleterminet ficut determtnat naturam,ergo utrumqs

loncm |

determinat fic agendo in illis,(ed alteram de neceíTi-

Late,

163

q;*l?d Wt«

tate alteram libers;quod utranique determinet,clarà

j pTOPTJZZ

Jittir ab

patet ex art.meo 2 2,patet etii ex hoc;Cajus V.g.ma-

nu dextrá trudicT'itium,& finullevá ttudit placidá,

Tátio ig/-

unde üterq; habens enfem in manu occidit fottem;

Titdt ?Jq

fi quis ergo fic ver? dicat: Caius non ita sgitin Titio,

nj m

ut eam ze neceífitatead unum [ occifionem fortis]

ALORCTA

determinet,uti determinat Placidum;utique dicit,u-

Véitit fs

trumq;àCaio elle determinatum ad occifionem illá

üfnm

trufione;unum tamen de nece(fitfte, cui (cilicet re-

eCIUnd Hf

fiftere non poterat;aliü liberé;quia non obítante tru-

Tibinh,

fione,& (tante inillo,non occidere tamé poterat; ad.

d Ti

do quod ea Dei actio in natura cauíat actualem na«

-

turz determinationem de neceílfitate ,terminatur e-

'ager: t

nim phyfice ad illam,ceu phyficum fuü effectum,er-

al tarié-

go actioilla Deiin voluptate caufat dererminationé

a etun-

voluptatis actüalem libers;hanc enim habet proífuo

wra&ia

effeXu vel immediato,fi virtus divina (fit fubje&ive

)l f/f L

ln motione divina; vel mediato; fi virtus ea fit tet-

a babert

minüs& elffectus imediatus ipfius divinz motionis,

quidquid dicatur ('ut dixi) parum refert ; tota enim

)ussgit

edentia phy(íice Thom.premotionis (. confequenter

atv meo

in Deo ratio formalis

primi motoris) rerfecte fal-

(fitatead

vatur,& faedus Originis error profcribitur,

rminatde

Conf£. fecundó;S.D. inftituit com parationem inter

üteam dt

naturá& voluntaté refpectuDei agents in illisdum

ninatnd.

ipía actu agunt,& dicit primo,in utraq; operante o-

voluntie

perari Deum;Secundó &tali quidé operatione,cujus

libertat

voluntas non eft domina l'NB,hanc operationé ome

TET l

nino negant ac abominátur ad vcrfarii,coni"equcntct

D. P:tct

S.Doctori adverfantur] differenter tamen.T ertióin

natura enim ita operatur;ut füá operatione eam de-

terminet ad unum de neceffitate;in voluntate autem

npa:e/ld"

m

ita;ut fic eam (uá actione non determinet;fi ergo nó

determinet eam ad unum de necefífitate perfüam a«

| mmei

&ionem , determinat faltem ad unum liber? quia

r

Tl

Wans

i

164

pradwm

utramque fadactione phyficá previá,quá Deus agit:

iniis,dum operantar actu,deteciinat ad unm;qu&

Iegigo |

ergo non determinat de neceílitate,determinatlibe-

COHEH']gä

$1

re;quod utramque determinet, patetex jam dictis;

patet item de vet. q.8. a. 12. 0. ex cabfa ad utrumli-

ftquod

bonu

bet.cum fet qua[i im potentia , monproducitur aliquts

unici de

effetlus nili per ahiquam aliam can[am magis deter-

spinetur ad upumyquáam ad aliud;patet etiam ex arti-

tücaes r

culo meó 12. Etlicet cauz naturales ac neceffacie

imöquo

Dicis,

fintdeterminatzad unum , quo ad fpeciem actüs,

ducat f

nontamen quo ad exercítium ejus. Paterex 5. D.in

art, meo 1,5. 4. &c, utenim ignis v. g. & calorignis

do t

agantactu , [upperaddi debet iis neceílario motio

OLtdeter

DELquz eftactio DELqui ggiï in iis,quáque virtu-

Itenc

tem in(trumentalem facitiniis, ceu medium con-

qui[unt

jungens virtutem ratam agentis cujushb-:t cum fua

mitat

füm do

actione,quàque virtute fiunt omnia fecunda egentia

complete potentia opecari, & fimuloperatur actu,

fis ínte|

utpote cum fit vitcus communicata per divinam re-

gan!m

du&tionen: activam caufz,de potentia operandi ad

tfejil

a&tum opetationis tefte S. D,

eo(üb

Obf. bei:e hic,quod licet S.D. r.p. q. 82.2.2.ad t.

quiia)

dicat ,voluntas .. non ex nete[fitate determinatur ad

fi diving

snum.ltem 1. 2.0.10.2.4.0. ftc Deus tpfam movet,

debuiff

quodnon ex wece][itate ad natima determinet &c.. pet

frovlii

hoc tamen non negst volüntaté determinari à Deo

(Ub]«*.&a

ad unum,íed omnino affirmat determinarieam fic,

detttini

fedliber&,& conformiter (ux natura;fi enim fuá a-

tatcm;in

€tione determinet naturam ad ünum,uti docet S.D.

isdic.

utique&fuá a&ione determinat voluntatem ad unti,

Ccipla

& ficut naturam determinatàd upum de neceffitate,

itautne

quia fic exigit ejus natura,ita voluntatem determi-

fC&Umg

natad unum , ( bonum patticulare ) libere,ficenim

Bobisid

hujusexigit natura.Deinde S:D.q.6.de malo;atticu-

M

jJfitate

lo unä;o,ad ] j.ait:canfa naturales nop ex nece

PrO-

16$

ais zcit

producunt [uos effsélus;ex quo tamen non licet infer.

nu

jua

re,ergo (ecundqnm,u.non producunt fuos effectus

Ia toe

CleUUQ":*nLC

A.JL

-1,

aà pari,li enim ex teftibus S.D.x.p. q.

medis

82.&1. z.q ,Lo.jamc .L»tis,lemtuncqms velit argue-

U^

uteumi.

lC,quO non deter

3à1

iactur voluntas àDeo lxbcxc ad

Vr altori

bonum particulare,euam ex pofteriori textu,quaeff

p dettr-

unicá de malo,leeitii & arguam ego quod cauíz na-

n exattie

tut4les non producent. fuos e£te&tus contingenter,

ecel

imoquod nullas omnino producant; frtorte

m a,

Dicas,S. D.paffim docet,quod cauía naturalis pro-

XS D ln

ducat fuos cärc&us cotingenter:reípodeosetiá paiïim

ilotienió

docet,quod cauía ex fe contingeus debeat ab exteri-

9 motto

ori detecminari s&d anü,uti pátet exarticulo meo 2 2,

Q vittllv

Item cont.gent. C, go. in fine: Damaf.dicut quod ea

üm co

qua [unt in nobis Deus prano[cu: , [ed non pradetere

: cumia

nminat (NB àxc propo(mo eít xpüüum adveríario-

rüm doctrina: fed videamus fan& hujus propofmo-

220 t

4[111 MLU']

nis intelligentiam ex S.D.) exposenda funt,ut intelt-

J 716'

gantur eaqua [untin nobzs divina determinationi non

aol ld

effe [ubjetta,quaji ab ea nece[fitatem accipientia.S.D

ergo fubjecta laltem funt. divinz. determinationi,

1201

quafi ab ea nece(Titatem non accipientia; aliàs enim;

fi diving determinationi non forent fubje&ta ; non

qat d

" IIWWI)

debuitlet S. D: didumS. Damas. fic explicares. fed

(impliciter admittere,uci faciunt adverfarii ; fiergo

J LXC- Pcr

RflaDco

fubjecta funt divinz determinationi , nec vi hujus

[eum uc

determinationis accxplant neceíTitatem , ergo libet-

1me" 4

tateijin forma fic reípondet S. D.ca qua funt in no-

bis &c. Deus non predeterminat,ita ut necefTitatem

oct $D

accxpmnt ab iftà Dei prædctcrmmatmnc Concedit:

mad ün

íta ut neceffitacem nonaccipiant ab ea,ncgat,nwu-

feftum ergo eft,quod predeterainet ea qua funt in

getertn-

nobis id ettactos noftros liberos;idem habet S. D, 1.

;10,3" av

p «Q« 23. a. 1.ad 1. Damas.nominat pradeterminatio-

L. 3

neu,

m:fþ"*"

FTO'

166

uteypt

gem impofitionem nece[fitarts fhemt eff. im vebus natm.

mf:jlum

valióus qua funt predeterminata ad unum. S.).ergo

faltem in rebüsnataralibus ett pradeterminatio,qua

Wrdin d

nil eft aliad,quàm przvia phyfica Dei motio quá re-

prfeje

ducuntur de potendia operandi àDeo ad ipsü operari

Dugui

I.l.q.GS

actu;idque conformiter [üx naturz:ergoetiam funt

Q re

pradeterminau àDeo caufz liberz ad unum;libere

tamen,dum a&tuunum operantur libere.

prrttir,

TT

Ex n.6, fic arguo: operatio,quz eft alicujus rei fe-

eundüm formá [uam eft propria ejussfed. electio eft

ifenda

ahcyytt

operatio hominis fecundüm (uam formá ergo, Mai.

mndt g

elt.S.D. uti & Mi, conf. patet; fubf.ergo ele&io non

pertinetad moventem [ Deum , fcilicet quá precis&

inbply

movens;quá enim creator & confervator voluntatis

Hiregu

eft,(ic utiq; operatio ejus pertinetad Deum ,uti patet

diFü

ex art.meo I&.patetitem in attifice,qui forimam non

huit g

dedicinftrumento fuo;ad hunc enim non pertinet o-

jota)

peratio,niíi quà motor eft ; fecus eft de artifice,qui

plid

etiá in(trumentü fuum fecit i uififecandüm quod u-

VEU

titur voluntate ad electionem,patet ex $. D.Subf.fed

prfn

]ertio:

Íecundüm quod utitur voluntate ad electionem;ap-

plicat & rcducit eam de potentia cligcndi ad actum

u.f,inq;

exercitu electionis.ezgo. Mi, patet ex S.D.ad illá auté

iiit://i |

divini motionem,íeu redu&ionem activam íe habet

al

mere pffive voluntas,quia per eam producitur à fo-

TWifoy

]o Deo virtus entisut fic caufativa; & feaper cójun-

[cilte|

€a eft reductio activa divina volwntatis ad. electio-

Confon

nem,pure paffive recepta in voluntate , cum ipfo a-

inriden

&u electionis exercitz. Uti patet ex antecedentibus,

4py

ecce phyíica Thom. premotio.

Werom

AR TIGULUS:.XVL

non ]

Quadrupliciter ..Deus ef cauía . phyfica efficiens

IT

omnis acttonis creator.

altejy

De pot.9.3.2.7.0. fmpliciter comcedendz ef? Deum

fff 0

eperari in naturaCS voluntate opevttibus(ipíe n volu-

ur /

£4tc 0](—'

167

hw watg.

tateyperatur ficut in natuza,q 22.de ver.a.8.0.24-

nifeflum ell auod unii quod 4 quad P:rfe&ä babet na-

S.D.crgo

ratio,qnæ

turam aliqua,ut formam aliquam;vel virtuté,potefl

oquare-

per fe fecundism Mla operari non anté excinsa motione

toperar

Deií,quiin omui naturató voluatate interizs operatur

um fünt

1.2.9.68.2.2.0 ) nà fsc 1ntelligendum eft , quod Deus im

icylibert

omhni ve naturali operetur quofi ves naturalis iil o-

peretuesfed quiaín ipfa natara vel uolnntate operane

s teifn.

Ltbuspens operatur quod quide qualiter utellig: poffit

ledtioeft

offendeadum efl. Scicendum namque eff ,quod attionté

alicujts vei,res alia pote[! dici cau[amultipiiciter,.nue

tro Mai

: Qrio not

modo,quia iribuit e Vir tutem operandi ; ficut dicitur

i pracis

$n 8.phy[....C9 hoc modo Deus agit omnes atlionts na-

jontatis

zurequia dedit vebus naturalibus virtutes , per quas

i patet

agere poftunt,non foliem ficur gencrans virtutemtri-

yam Bof

buit gravi 68 levi,&£9 eam ulterims nom con[ervat,(ed

'rtinetó-

ficut contusnà tenens virtatem im cffe, .. nt fie Dens

polfit dici cau[a atdionism quaatien cau[at&d con[er-

ifice,qui

nqnad l

Vat virtutem naturalem in effe : .... ed quta nndares

Sobfed

per [eip[am movet vel agit i fst movens non votums

Jertiío modo dicitur uma res effe can(a acliomis alteri-

nemy p

1547 qUAtUAm Tovet eam ad agendum , 5n quo non

x adunm

liléaué

intelligitur collatio aut cofervatio virtutis atiiva,fed

t hibet

applicatiovirtutis ad a&honem , ficst bomo ef can[a

inciftonis cultelli (qui tamen interdg formam [ecurts

iràfo-

[cultelli ] nom tribmt.1.p-q.10 $«2.5.0 ubi per omnia

r (ójlt«

confonat)ex boc ipfo,quod applicat acumen cultelli ad

eledtio-

incidendum ,movendo ipfnmaö quia natura tafertor

n ip[o j

entibus,

agension agit sifi mata ... £ boc son ce[Jat.quou[que

perveniatur ad Deum s fequit uv de nece[fitate, quod

Deus fit caufa a&ionis cujuslibet veà. naturalis ut

movense3 applicans virtutem ad agendum ; fed

chEcicn!

ulterius invenimus (ecundum ordinem can[arum ,

effe ordinem — effetluum. | quod neceffe eff. prap-

L

n

3

nec

4l W! E

eer — fomilitudiuem — effecits. Q eanfa

$

cau[n

u qu

(e6S

£An[A [ectnda poteff. im effcéIum caufe prima per vir-

rmnt?:?nf,

vacnleante

thtem propriam,quam-vis [re infirumentushcana pri-

qiit lia

masrefpetln illins effellusysmfirumcutum enim efl can-

Jà qnvastmodo vj us catt[a principaits pey euoltim

hu t

ts od

ejus ficut dolabra n eff catfavet avctficiata per for-

mam vel virtutem propriam, fed per Vivtuten arvti-

Conid F:öl'

fiuis a quo movetur . C$ eavn queqna modo participatz

Alix$

sunde quarto modo um cff cama allions alterims (i-

dumcaa

€ut principale egensej cavfa allionis: ivfirumenti,

nl n

€$ boc modo ctiam oportez dicere,otod Diusef cau-

mouarel

faomuts attionis vei natimalisquod palchre demon-

wvbl

fuat $. D.L. c, vidé formalia in'art, mco . i2. füpra

guácfent

D. 4. verl. quartó en:m &c. & 1. p. d. 4:3. 30.. 4i-

ujeejes

titer dv

bil . agit ad effe niff per vertutera DEI tp[nm eum

'VUM: £

P

effe cB conemundfisons: effetlus priseut C intimior

Ujï'w

!

J

H -,4

ogmibus alus effctlibus ,. €8 ddeo [c& DEO comperit

UrEAMM .')þ

fectindum . proprizma wirtutem talis « dfiéfus .. . fier-

u oj

n confideremms füppofita agemtia , quodliber agens

t abu

perticnlare eff wmediatum ad |uum effetium (quia

d HrotH

Ü

icilicet aliud iuppobitum non mediat) fj autem con-

4

c?m Fottg

"

fideresaus VN OH qua

7

7: at&ito, fre virtus [.'æperz'orþlc

IOT

CAHÍA evit Vamediatior effe&dui, qitat virtis inferto-

i

tX äïOC

r15 [ quia (cilicet mediacinter hane & actionem ; uti

pl

WE

l&l

patet fupra ex art. meo primo & Opus. 3. C. gr.

MP

u

172 omni ordine potentiarym C a uumetod eff pyíns,

W

n

eff potentiale vefpetlu feouentás.€8 ultimum eft com-

M

a GD Ctpe

plesvosi, Nam virtus inferiris non conjungitur effe-

toi

a Olï]

i mf pey vivtttem [uperioris. .. €9 ideo poteft ds-

Qt$ D

ci,2u0d Densin gttálibei ve operatu um 7:44;21*2137 e-

m[""h

Jts virtute qualibet ves indiget ad. agendum.. . . , f

patet hi

ergo Deuseff caufaatiionis cujushibes , sn guaattim

? qtet |

dat virtuten agends ((cilicet ratam permianentem

tion imp(

completam uti patet ],c, ad 7.) €2 s quantm Cón«

vationcm

Jervat eam, C8 ip quantm applicat a&lsoni , — €9 in

Braluppe

quanium

lm i

169

TAT tf

quaetiims ejus virtute. T (cilicet crestà,incompleta,

Mb jri-

tarnfeunte, uti patet J. c, ad 7. vide art, meum 17. ]

umf pe

omnis alia virtus agit .. . fequitur onod ipfe in quoli-

j Ptï Ml fg

bet aperante wunediaic epeYetur non exclusá opera-

At f

tione voluntatis C uaturaColonat peromnia tertio

'Hilent árti-

e.3

coni(a gentes. C. 70.ftem z. p.q. 16

J:»-.

j.Per cotum.

amczga::

Addit S, D.]. c. Cootra gent. quad per alias qua[-

1

raleng f-

H

ef

dam cánfas | effetius matuval

i. C. ] predncantur,

vfrmeati,

n0n ej? bac ex ia [ ufhicitana divina virtutir.led ex itm-

):m fj? (il-

1

mexfitate bouttatis v:(pJ/ï;:.rp,:':f quam fuam Jesailitudi..

hr

H

edetille

nen rebus coxuMunicave voluit ,nn tantzm ad boc,

) i2 füpta

quod effent yfed etiam

cuantuuL ad boc

5

gmd aliorima

u. 5!00 n!'

cau(a cjfent.hzs enm ducbus modte creasva commu-

tÜisi um

giter éivinam fimitudinem confeounntsur , ut fupra

3 miiar

offen[usoefh y — per hoc etiapa decorordiuis n rebus

Q com;eri:

Creatis appavety patez agtem qued aon frc idem effe-

i. . tf

&us cau[e naturah & divime attvibuitur , guafi par-

hbt at

Um a Dco,8 partim ab agevte naturali fiaz fed totüs

um (qui

ab utrogque fecundzm alinso umodum , ficttt idetm effe-

at ctt-

n totus attribuitur iafirumento ,. €9 pn:f'czþaü

L eriiis

&genti ettam totus,

H z'r,f:rw:

Ex hoc textude pot, claré patet primó, Vetf fim-

ofem ; ut

pliciter &c. quod quzlibet caufa fecunda , habens

1(-

.j«U

5!0

formam & virtutem perfectam , pofTit per (e id eft

ta

t

[f grits

prinicipaliter fecundüm illam operati ji

i V

imen,ut

j fa.

adhucegeat motione Dei,ut operari poffit,quz mo-

gimri t«

tio in omni caufa fecunda mota eft motussrationem

m/f dt.-

datS. D. quia nullaves pev fe ip[am maovet vel agit,

utilii t

nifr fit movens uon motutz , quod eft [clus Deus,uti

m,l.:fü

paiet hic verf, & quia natura &c.

p n

Patet (ecundo: quod movere rem ad agendum,

nenrefil

non importet formaliter productionem nec co nfer-

gfgm (tte

vationem tei : verf. in quo non intelligitur &c. fed

, ón

prafupponit ea,neque formaliter importat concut-

fum fimultaneum ; tum quia hicabftcshit ab hoc an

gt

j

fit

170

fic immanens , 2n trapfiens , motió autem moven-

: n DEI

tis , eft atio cranfiens vel in paffum füppofitaliter ,

od Deus

vel faltem realiter inadz quaté diftin&tum; eft enim

qpileagen

actusimperfe&usab agente in patiens ,. tefte $. D.

PatetÍex

Deindecócuríus fimultaneus eft femper actus perfe-

fiSic Tem

&i ,cum fita&tusexiftentis in a&u ; s475042; enim

tür adva ;

agit , prottt effensin atiu : & Lepeeft aGtusperfectus

tlorem üny

& coinpletus , uti patet ex att, meo. $.0 otus autem

gon tntum

in moto à movente , efta&us imperfe&ti , quia e&

pumac p

actus exitentisin potentia , & (emper et actus incó-

tfes f en

pletus; uti & virtus , per eum derivata in patiens te-

Pztzicipam

fte. S.D. T ertió quia concuríus fimultageus cujufvis

poretur i

inftrumenti dependet à inotione principalis agentis

Ptet fcp

realiter , uti & à virtute per eácommunictà . coope-

pzrttcipatq

ranti inftrumento, feu moventi moto;& iz operatia-

immediatk

»e; qüä Densoperatur movendo naturam ad 2 gendü,

VitS ftop

non operatur satura ,zp[atamen naturaopevatio, e[

nirmoti

gtiana operatio Virtutis diutza ,tefte S. D.hic de pot.

fungatur f

ad 3. patec item claté exairt, meo. 6.

Vittütem j

Date: tertio,quod inftrumentum in effein(trumé-

Putet od

ti formaliter conftituatur, & complete inftrumenta-

quæïibct t

liter potens fiat per motum, quem in fe recipit ab a-

Commupic

gente principali , nec non per virtutem inftruméta-

Vitttem t

lem incompletam , quam 1n ferecipit per motum à

movente;dixi inftrumentum formaliter;ut enim res

ten u (

tiomin.

quzdam eft, bive materialiter fumptum,?ormalitcr

at

conitituitur per formam & virtutem propriam, ratá

Queimmsq

ac firmam , uti patet hic vers,fedulterius &c. Item

Utotise r

€x att. meo. 17, patecidem exart, meo. 1. 5.

Pitetnos

Paict4.quod motio agctisprincipalis (it vera phyfi-

quodDui

€a caufa cujufvis actionis quam elicit resà principali

aCapit ]

mota ad agendü,;per hanc enim motioncmpzrtilcipa!:

.'U[Cm 2&[*

uoquo modores mota virtutem fui principalis, quà

[

!5; Patetc

t cöplctä potens attingere effectum fui—ptincipalis.

Patet quintà , híc vers.fed ulterius Xc.Item vets.

Untum t

undequarto modo &c. quod omnis natura creata a-

li,

mmlli Til

Cus

171

Ut movene

gens fit DEI in&rumentumin omniactionefua , &

ppoltaliter ,

quod Deus (it cauía omnis a&tionis natura,uti prin-

ts eftenim

cip:le agenseft caufa actionis fai infrumenti,

, $ D,

Patet fexto, hic vers, inftrumentum enim eft cau-

taQus pcrfc.

fa &c. Item unde quarto modo &c.quod nulla ma-

jl tnits

türa ativa attingat in actionefu: & [uo effectu ra-

Gosperiedus

tionem univerf.liffimaentis , nifi per virtutéDET,

Qott at

non tantüm increatam, quatenus fcilicet dat virtuté

m

u

li, quiac&

ratam ac propriam cuivisae

nti; eamqg;confervat in

d

rfhu

Ws

sInto«

eífe ; (ed etiam per virtutem divinam incompletam,

inpatäcns (

participatam ab agente fecundo per motum , quo

tecs cujulis

movetut à DEO ad aecendum.

ipal;'s agcntis

Patet feptimo , hlc ver, i ergo. &c. quod ea virtus

ictà- CO0DE«

patttcipata per motü À moto, & receptain moto , fit

MT qatie

immedistior effe&ui & ationi à moto eliciti, quàm

nid agtndü.

virtus propria moti , quodq;ea vittus fit cavíaz&tio-

iptrttt d

nis moti; deniq;quod virtus propria moti non con-

D.hicde pot

jungatur fuo effe&ui , ficque non operatur , nifi pet

virtutem inftrumentalem incompletam fuperioris

(leinttcumé-

Patet octavo,hic vers.& ideo poteft dici&c, quod

tntramentae

quzlibet res egeat virtute divinà per motioné divind

recipitiba

communicatá ad agendum;&ex hoc,quodDEUS eà

inframéte

virtutem cuivisactu agenti communicat per motio-

«t moumá

nem fui ( quzin moto eft motus) feu per fu& opera«

SI;U

ceniin ts

tionem,in qua nihil ulla operatur cceatura;ex hiocin»

) )füL'ïMlitCï

quam;dicitarDeusin qualibet re operáteoperari;id-

rppriam a

queimmediate , nontamen exclulá operatione vo»

g &c lm

luntatisac naturz.

l:

Patet nonó,hic vets. fimpliciter cócedendü eft &c,

T

: pl

quodDeus immediate operetur in qualibet re, dum

« principal

acu agit. Item hic vers,fequitar quod ipfe &c. dm

autem a&u non opcrantur,nccDEUSopcratur in il«

cnpntiapit

iil qa

lis, patet claré hinc,dü enim a&u no operantucDeus

j prircipa*

tantum producit & confervat rcs,crgo.probatur:nm

« dem v

eff :d£. operariré,Cfoperariin res(ed operatioD E1:994

irtuté naturalé vel facit velim e(fe cojervat:ef! opeo

tut:üW:'

fé-

$7*

fatio ad illam virtutesa conllitueudaus vel coferuan- ,

phedumc

dam. s 5soner

5»;-/

7fí f

t5 Cum

vopter boc petef? diciqnod Deussn

Qu ü£ ]L

quritiie satutr Al eperante operettir, Ia S.D. hicad €,

arguit contra advcr fatios. Patetfecuudoó hinc. dum

du a Ad

actu n()nOPClal]LUruJb[d,fLCl'üOæ , Deus eas non

opttaice it

movetadacendum,feunonreducit de poccnm ope-

rat wämb

randiad iplum operari a&u,[ed ut Deus operetur in

mm[h,(lu

exitens: r

illis,debet eas movere ad ape nmma,mv reducere&c,

at meo 1

Mai.patet; Mi.eft S,. D

. patet hic vert, fed qwanvll

À

resc. paunmmupla ex art, meo.

f*5*

Llaæ &

ursfil Deusoperareturin caulis fzcun4is

m Koonfo

Duplecvi

habetse

a2ctu non opþrznubum el operavetar in 1is intduédo,

vel proprié movendo ad: m.,.xdu ; neutrü pote(t dici;

P»'CLHSOPC

h hd,

Mai.patet ex opus. 9. l6 dc vet.Formalia,videinatt.

qll?l &f

meos probatur'Vix quod nen opsteturtunc in iis o

vendo &«c. patet; qucd etiam non operetar 19 iis in-

fluendo,norum eft;quia hou f*m perDeus 11**hutn')-

Ds Pt

vum habitum,vel novam formam rebus . , fed Jam

V1 i

ondacnm tantüm confervat , quml ett opcmuad

ltasnofl

rem, Jamex hisomnibaus fic breviter.

a WL a

lter aoj

Couc ;udn,pn) fica Thom. pra notio formal

adxat

--f,

iAVC

Danto

fita eft in previa motione, feu operatione

meorn

folius Dei; acvirtute phyfica mcompleta peream

tnotionemintt SH[CCC communicata cuivis -'M'f"*n"ï ic-

C!Uf!;);,

cundo,cuim infal

j" g. "'m

libili femper ac lnff'pzx..b!h cOrn-

1

ünctione motionis virtüoíz divinz ceu catifze cuns

€J/ tlll/r'ü

J

operatione cauíz fecundz $. íed hancmotionem ac

$utd vj

virtautem &c.docet S. D.cago probxturMi imyprimis

?Zfl'lsjrzf l

doce r.prælatam monox*cm,utl & vutvtcm,pate-. ex

püml! Vr

hoc art.& ex articulo meo primo; 3tio,quarto &c.&

ANECQS q

quod etiam motio illa divzna & virtus fint femper

mf dü/:[r

conjunc&ta operationi caufz fecundz , patet tum ex

th*æ »

eílentia motioni:s iquz eft ufus. fcil, activi principiis

W?Iffmm

tum ex definitione feu defcri puione vittutis illius;eft

M fei "4

enim id;quod facit Deus in re,quo actualiter agat;ett

4 fï)oP";

mcdlum

173

t tferoan.

medium conjangens virtutem firmá,zc ratam agens

wd Deum

