per fe.| poncipaliter ] Secondzm ul eperayt , non

tamen extinjaoperatume DEI , quuinomni natura

luerit DEL

OIVCIS.SQI

€$ oluntate intevius operatur S, D.ip(a ergo opeta-

mto16.a

uo divina in liberam arb, quá vettit , feuimmutat

TY^

ta;

O-

jliud, quocung;volueriteft motio divina tertió;

Ohem ,.

tjusl Vola

o illadivinzin voluntate mota eft niotus divisas;

o. Datebirt

aCtasenim moventisin moto eft motus.r.z QO.2

^

!

2.0Jtem füper illaCor.2.non (umus fufficiences&ce,

l0U oj

DEUS€$ bomines movert &$ omnta, quazsouspt. ad

Ute tecept;

atbines [uas, fed aliter Cb alitér, um enim bujusmo-

tlicto d

d metus fit quoddam veceptum in moto,opovter , quad

ftlin t

hoc fiat jccundum modum. [(ue| natura , ideff rei mot

A[glm d

-

&c. Quarto. cft inotus divinus, pure paflive recep-

109-3. NI

tusin voluntate;adlio, enim sIinus , 7mid movetur «b

«lio, non eff abeo in quo fedeft, a movexte.Y.p.q.105.

fririujls

a. 3.07anit mottes eff aGbus mobilus à movente t diettr

PWFfdfre,

in 3. phyf. 1. p. q 103. . $. ad 2. 1m eperatine quá

l,

tálj

Md

))v

Dens operat ur anovendo naiuram non operatur na-

ermpü

kura.de pot.q. 3.a, 7,3d.3. voluntas ettamquadam

1777

natura cfl. de. ver. q. 22.a. $. 0. item q. 9. demolo

pj Ij

ad 4.7)0ru5 ejus | voluntatis | g samovis frt abextrin-

feco , fient a printipio, nontamen zf violentus.Pacet

7

etam

17

bet. arbitr.

etiam claréhinc ; quia omnisactio cujus viscaufz s*

Cfb divims

realiter dependet ab illa DEI motione feu motu ,&

oti0 divl»

Virtute pcr illam commuünicata cuivis agenti fecun-

AL AL MOR

do;tefte S. D. uti patet fgpra inarg. meo. 1, 2. & s,

h copits

& devet,q.28.8. 4. 0. motio spoventis reqxivitum

[inm a

ad motum mobilis.S. D. (c. motio movenus phyfica

r* m

przvia pure paffive in mobili tecepta , ad mótumàá

IWIATE (X

mobiliclicitum | ; uti patet per totum hunc meum

t Mthtds

art. non ergo poteft effe «&us elicitus; ergo etiam in

vuende Ht«

libero atb. praerequicur præFata totio DEI folius

3

us ,

nec non prafata Virtus, quà DEUS mutet vettitq;

/1 BW

voluntatem , quocunque voluerit ; illa aucem divina

m p

motio yoluntatis , quocunque voluetit , eít divina

!)cra'fz ,U

applicauio voluntatissd sctionern, quamcunque vo-

UT E

luerit DEUS , uti clare docet S. D. de Hórigida .

o« Vers. Sed quianulla res &c, Vide formaliz in art.

i00 optta:

euimimutat

meo 16, applicatio antem divina voluntatisad acti-

itertioj 0

onem , eíft ufus DEILaétivus conjunctus cum acu

ts atvtbd8y

ejus Voluntatis jQuà DEUS utitur. 1. 2. q«7:3,3

11105

G. Patebit cotum ex arti. meo XL ecce previamDEI

foliusmotionem & virtutem pure pafliv&in volun-

äc;crïf*'&ü

tatereceptas , Se

mper c*qnjunäas actui voluntatis

i (zlgw:f Á

elicito.Sed hec conjunctio demonftrabitur e

X PL'O-f

y huj

yurit, qu

feílo in art,mmeo XI. 18. & 2r.

Arguo 8. ex textü jam citato 1. Tggc6f asbl

il; 41 gt

flive reep

meo arg, Septimo manifefe um eff &c. Trens. l. c. qi

100.:9.1.0:

ii d

HAnTHgICHnq. naturacerporalis , vel

f

iritibalts ponattr. perfetlasnon poteffin [num atium

44)407:

P'sedere , ni

; rmoveatur à D EO,..atlio eujttfcuiqu

",þ[dlf'mc

d TT P

pendet à D EO quantm ad dao ,. nno

M d

75040 , 1,

quantum babet ab

"pfaperfetbtene : feu for -

j !mmï n*

m.vzmper VEP TP

1£

» - Alio mzodo in quantum ab ipfe

!.zmlj'" MM,

movettir Ad a,

, 9. d 9

ndum , Ytem. l. c.a.9.0:. usllaves

poteff in quem

CH»aue . aiiuns

prodire. nifi virtute

"m utrif

HOOMIS diyina. ltem, l. c.

quaft. 95. a. 3. 0. s

[

| onznibyus movestibusoydinayis

» opertetquod vir.

18

tus Ldimoveutis dertvetur à Virttute primi moven-

pj

H$y QHiATIOUVenS 1dum non movet, nifiiaquantum

m

sioUetHr à primo moventeS.D.idesn babetS.D.L.c.q.

ingi DE

12.6 irtus antem raffrumentalis acquimtur inflru-

'tï du at

suento ex boc ipfo,quod movetur à principali agente.

lohosoper

. pq. 62.ideít permouonem aoeftis Princxpaiis,

qum deti

iemper derivacuc Virtusinftrumentalisin füum ín-

Civa entis]

ftrumentum,. auü patet per cotüm hunc meum art,

lert poten

qua ficultimó complete potens inftrumentalitet o-

[lo DzO,

gunzena

pcmri. nunc fic:Prater quamcunque pe:rfcc"tioncm

naturz, formz, Virtutis, quaim perfecte habet, v. g«

pratex M

Iznis,arbor, homo;&c.ut ignis poffit calefacere &c.

T

fneis,etgo.

Atbor lorere &c. Homo vellefineayeligere media

tee &c H

&c,Requiritur adhuc motio DEI movenüs;fed mo-

H'rquam(:ii

tio DEI moventisin moto [ igne, arbore , homine

tutie,quam

&c. jEt motus; ergo prater qua:iicuuque &c. Mai.

a-ihucïcqu

patet ex LL.iamcit. mí. eft S.D.x.z.q. 1190.à:$. 0.

vivamex]

atins Dewmoventis ia motoeff motus;s.D.Mouo ad-

mediet int

tem DELMoventiselít actus DEI moventis.Item o-

litab eitri

uf, 3 2. c.t. AMotss in mobili e[o. , ut n [ubjetto ,ficut

imperfc&u

dicitur 3.phyf.. ltem 1. p.q.105.ex Philos, Qmnis

bortm, lo

motus eft ailns mobilis A movente.a. $.2d 2. conleq,

cifictm for

eftbona, fübs, led motio illa divina, feu motus non

tles, ]

41."

SNT

eit qualitas ( ergo non eít a&us elicitus intellectás ,

à&cbort, lo

vel Voluntatis, uci clare patecex articulo meo $. )

inquimyot

dnima bominis movetur 4 DEO ad aliquid cogno-

QUam moy

fcendum, vel volenduna, vel agendum., C$ boc mado 1-

toné detis

pfe gratuitus effeélus ia homine mon eft qualitas , fez

quatulr

sotus quidam animayallus enim moventis n 2or

€

inhocmot

PHOLHS V. 2« Q« 110. à.2.0. 0f e[f ens completu

P iDOACPl

Viain ens qua[fi medsum quidinter potenti

pnpsram,

fenc. ditf.

hfs

&6 allym purum nt dicitur. 3.phys.S.D 4*

Il &C.po

1,2. 4. qua'ftiun, 2.6ff ab exerinfeco, 6t 4 p* inctpit,

Beftz D)

geme iM

q.6,dc malo ad 4.eff aifus impen ectus ab a.

COnnedhan

Ms

Pan'en:.

Bibirda

29

090 f50)8h-

patiens. 3. p. q.62. a. 4, Oveff atliogf$ non eff ab ta,in

ïmgm:;)m

quo eff fed movente. Y y. q. 10 $. a. 3. qff operatio ,

)CïöxD.ï.C.q.

n qu4 DEUS operatur movendo naturam,C4 nono-

ntutifitie

peratur natura. de pot, q. 3. a.7, ad 3. Íc.inhac DEI

ii dtitt

fohus operatione,feu motione; eft motio divina;per

Pripapahs,

quam derivatur Virtus inftrumentalis , feu proda-

Jhioum i

&tiva entis1n omne agenszdum,quä ficultimó com-

; Imeuit att,

let& potens operari, quz Virtus fit, & caufatur à

entalitet 0«

folo DEO, Vir:us illa e& intentio , quam DEUS fa.

xdfectionent

cit in renaturali, qua actualiter agat: uti per omnia

hiben . g

patat ex $. D. & ex argumentis mels , & ex numeris

lefacere c.

meis, ergo ut ignis polfit calefacere &c. Atbor flo-

igerc imediá

rere, &c, Homo velle finem,eligere media &c.prae-

ysfedimo-

ter quamcunque pcrfc&ioncm naturz,formz,Vir-

1 homint

tutis, quam perfecke habent ignis, arbot, homo &c.

adhuc requiritur in eis motus divinusà DEO jam ad

i G Mil

110:31.0,

vivum ex D..A. depictus , qui non fit qualitas, qui

).)yi,')m) Aide

mediet inter potentiam puram,&actum putum,qui

xtis Iem o«

fit ab excrinfeco(DEO)ficut à priucipiosquifit actus

imperfe&us ab agente(DEO) in patiens (ignem, at-

llos, Onni

bo:zem,hominem, pcrfc&ä habentes, naturam fpe-

d 24 "Omu]o

ciicam,formam tam fubftantialem, quam acciden-

j toous fort

tales; ] qui motus feu motio divina non fitab igne

xelledis ;

arbore, homine;in quibus eft,(ed a movente (DEO)

|o mto$.

in qua motione folus operetur DEUS, & non natuta;

guá tipre»

quam movet DEUS,nec non per quam DEI mo-

il

tioné,derivetur prafata virtus in quodvis agenszdü

uá fiat ultimó completé potens agere &c, fubs. fcd

TITIE 'g

TL

in hoc motu, hifce allatis formalitatibus affecto, de

tthi')

planoac puro;ex D. A. evidenter probato , fita eft

gtith

1

dl

jlh

phyfica Thom. pramotio; ergo ut ignis, arbor, ho.

jent *

mo &c.poffint agere;przrequiritur illasquod autem

vInti n

prafata Dei motio ac virtus femper ac infallibilite

at n

conneQntur operationi agentis fecundi elicit,

fg HM.

patebit claré ex art.1 1. 1 g.&ax. Recutrere autem bic

af

3Q

ad inclinstionem , queomnem fotmam: ,.po-

001

Autem, 1

tentiam ,naturam, virtutem, ftatim à principio pro-

firamen

ductionis confequatur, qua inclinatio fit motüs, eft

xccipiz,j

inane fïg.ncmum, in termiuisfancto D.contrarium

uti patebit ex art, meo 2. & 9.

PUH"iPSL

verolen

! Arguo g ficergo Dews. eff caufaomnis atlionis ,

prout quodhbir agens eff infirumentum : divi-

p

pot.l. "

Wa virtHtis eperausis, de pot.quaft. 5.. aruc.7.e.

f ma

& artc. 4. o.Íed. de perfeétiene inflrumenti. eft ,

ZT m

quod agat , ynguantum moverur €9 zta per virtutem

anada

Incompletam ,qua Pateþ ordinari Aliqualiter| wtcu-

mentaliter ] ed completzm per smaedum. can[a. de

Jt canfa

vet. q. 27. 9. 4. ad 6, & 7. ergo etiam de perfedtio-

G «JP'DZFC

petias

ne cujushbet agentis e&, quod agasinquantum mos

veturà DEO, idque per virtutem incompletam ,

6 2V

quz poffit ordinari &c. (ubs.(ed quod agitinquantü

(Xil.p.:

(u ad

moyeturà DEOjidque per virtutem incompletam

mndm

quz pofïit &c.illud agit inquantum in fe recipit

hi puci

motum,ac virtateai illaa à DEO ; ergo. mi. patet

Qumada

quoad motum ; quo ad virtutem patet ex num. 1. 5,

6 .7, eccerurfus phyfica Thom. praemotio, eviden-

Dovere

ter ex puro ac ;Jh.uo D.A. probata; docet namque S.

dum,ek

D. primo;inquavis cauía sda motionem ac virtu-

t;'l& UPCU

GüCtte

temà Deo pui paffive recipi. 2465 quod motio illa

divinaac virtus fint aliqualisfinürumentaïäs]caufä

pecationi

cujafvis acttonisagentis ecundi, 3tio; quod pofita

meumy

illà motione ac virtüte inageute fécundo, hoc agat ;

puto v

idque actusliter, & fcmpe;iuf.sllibilitcr,atquc infe-

motio ;

Pükhl

parabiliter: quod actualiter agat, patet de poten. q.

—

previi

3.2. 7. ad 7-id quod à DEO fit in re naturali, quo

actualiter agat, eff intaxtio S. D. id e(; eft virtus in-

( quodl

ftrumentalis, uti. patet poftnum. meum 19. vets.

pedu (

cum veró $. D.dicatde pot, q. 3. &c.. patet etiam

iptum af

hinc; snffrusmcntura dicitur aliquid agere exeo quod

lünum.s

dex

æ?awmr à prineipali agente, 3. p. q» 19.a« 1. fe

€o

fl

9?

|

31

«o, quod (ic movetur, recipit in fe motum , & vire

mm P] PO'

mpiq jre-

tütem 1ncompletamagentis principalis , ergo in-

ttüs, et

ftrumentum dicitur agere aliquid ex . eo, quod in fe

ontcum

recipit, motum & virtutem incompletam agenus

principalis, mi, patec ex omnibus meis art. Quod

T0

vetolemper intallibiliter, infeparbiliter agateuam

n dui-

patet ex eflantia diving motionis ; oua T ax $. D. de

att67.6.

pot.l. c.o. jundaresper fe fpfaua movet vel agtt fs

verti d

[it movens nou motitma. Husc tertto modo dicitur una

VItem

res effe cauja atlionis alteruts.in quantum movet e-

er inltre-

am ad ageadá.... Sequitur de necelfitate,quod DEUS

tnjt. de

Jit cattfa atlisnis cujnflsbet ves naturalis 1t smovens

.

iti-

»Pczfc&iov-

e4 ayplf'van.f wirtutenm ad agwdam AteimQor, 2

m mo«

per dla:non tumusfufacieates &c.DEUS & bomi-

He5 ROVE CS oPumia qua apunt ad allienes fuas c.

nplctam :

& 1. p. q. 10j.a. $. O. primmin. Agens movet fecua-

ï,n-,gu*nlü,

-Omplmm

dum ad agendum; & 1.2.9.93.2. 3. 0. maovens fe-

[e recipit

mndum 508?movet, Izg/iinq:mnmm HROVEIAY 4/)7'0)?0'.

mi, p

unplicatautem, quod DEUS moveat apens fecun-

num. l 3

dum ad agendum, & non fit agere agentis fecuncis

movere enim DEU M ad agc*:hdum agens fecun-

0; ch'dCH-

dum,et DEUM rcduccreagcns fecundu de poten-

mmqmg-

mac i

tia operandi ad ipfuim operationis actum; fed fic re-

h

ducere , efle nequit,necintelligi po eft fine ipfo o»

li J ad(&

perationis adtu ; ergo. hicinterim temitto. ad art.

meumxI.18.& 25 ennon hicclare, evidenter ex

00 pOï

j

dl

Doc

"o

puro plano. D. A. habetur,phyäca Thom p:z-

motio in frontifpicio fupraà me depi&a ad vivumg

uqucin e

Pulchrz itaque S. D, cum motione ac vittute

a poten. Q

previaà principaleagente impreífa agenti infeciori

WH; 3"

Lvirtas 1

( quod hoc ipfo habet rationem |infieumenti : £ef-

j V

pe&tu fui fuperioris principalis ) femper | conjangit

)a;e[ctiam

ipfum actualeagere agentis fecundi moti, uti patet

lp num. 9./»ff rumentum ag &c.TItem n, 10.de per-

TA

(edet

frilione jefir ummenti e/W 40d agat ip quantió vovezuy

41

,

emnge

32

mrpmmr:

emneagens,agit in quantü eft in aCtu de pot.q.8.2.1.

movetutí

o,It.de ver.q. 2 4.a. t.ad 14.3002290dq; operatur fe-

efensin:

eundg quod efh im aGlu (ed in qzum in fe hibet motü

eltens co

iïbiimprcllh ia à principeli agente, unüquodqseft in

a&tu, ecgo in quantum habet motum ftc (ibiinpref-

P*efä Vitt

4

?

fum ,agït velficifed. fecundumquod eft in a&tu,eft

Pïïmll,ïij

in motu divino ,feu habetin fe motionem divinam,

tici—pata,i:

ergo mi. patet; quia 2dum quod elt in actu, agit tefte

S. D. non autea agit, nec poteft agere, niíi depen-

?. Jiptn

hoc; dum

denter e Dei motione quz eft in ipfo eitque motus

Tiei, d

teteS. D.imo evidens e& ex natura aceífentia mo-

tgo d&b

eionis , quz fee(t ufus, (eu applicatio principii acti-

«du.

onis ad actionem ; quodnec (lare , imo nec concipi

Arguo |

poffit fine actuali agere principii moti feu applicati

ad aCtionem, rurfus pulchreid probatS. D. 5.p. q.

(e(urra'ü 1

ajxodcomä

19. a. 1. infirumentum dicitur aliquid agere ex eo,

€n FOWF[

quod movetur aprincipali agente S.D.fi enum nihil

dam £

omnino agat, etiam non movetur inftrumentum à

botis,lo,

fhopriucäpali ;trurfusid probat. S. D. 1. 2.q. 17.2.

a.o.nfus ntentis [ mtieff applicare aliquod prinetpi-

tihgentis

um atlonu ad ailicnem L.c. q. 16. w 2. O. ]

Q,n qu

entisin

conjunélus cfd cm aciuejus quo quis utituyynon enim

peut(en

ptitur aliquis baculo, antequam aliquo vacdal ideft

prius, uti

aliquid , ut paulo ante hibetS. D. ]per baculum ope-

012. 1]l

TOPINU,.

eicom

Item. de ver. q- $.a.9.ad 6. fecundum boc Aliquid

|

b

$,ht

agit,quod completum eft ens in aclu.5. D.fed comple-

tpigni

tum eft ens inactu tü recipit vircutem in f(trumentalé

tüttm (0

ab ageute principali per motionem ,ergo fecundum

hocaliquid agit,quod in fe recipit virtucem illam per

tUIiS,nc(

dum v

motionem à principalt agente. Mi, patet ex S. D. 4

Xürmin

Sent, dift, 1. a. 4. queft, 2.ad 2, smfirumento ..

m ex m

datur virtus agendi inflrionentaliter complete,quan-

de 4iumouetur à. principali agente, lizut quando

elvi ü

*

Car,

Brter (

35-

)0['.(]'8,1,],

earpentarius. utitur ferra S D. ergo quando actu

movetur ferra , & actuillá atitur arüfex, tunc ferra

apemtur/e.

ibitmoti

e(t ensin a&u , quia ufus feu motuseft actus , deinde

eft ens completam in actu ; quia tüncei datur com-

toégetin

lïbiimpre(-

plct& virtus äget&di tefte S.D.patet etiam contra gent,

at

3.Cap.6 7.complementtum virtutis(c.catztcompletae,

M

Pcrmancx

li5

)agentis fecnodi,eff ex virztte [ (c. pat-

1 divinam,

ticipatä,fscuudo agenti intrinfecá , ud patecin num.

1 qgittelle

nili depen.

7. jagentus primi, patet. quoque M. principalis ex

3ue motus

hoc; dum enim recipit virtutem illam per motio-

"

;ï

entia mo-

nem, reaucitur de poteutia operandi ad opetari actu,

ergo debet pro priori adagere, effe completum in

,ncipiiz&i-

actu.

t covcipi

Arguo 10.virtss infirmmsentiin quantia bujmmadi,

l4 Pplica'l

D.599

(ecundis quod agit | intrumentü jed effecis ultra ;d,

qnod competit fibi [ecunduem [nam naturam , non ef

iprcrtts

ens completum habens effe fix um innatura, fed quod.

n nihil

dam ens incómpleziem. num. 18.ergo virtusignis, at-

menum 4

boris, hominis , feu omnís caufz, Íc. necetfariz, con-

z,q,17.1.

tingentis & liberz ,in quantum funt Det inftrumen-

l principi—

ta, in quavis fua actione , pro ut fc. caufantrationem

g5

entis in quovis fuo a&tu, qui effe&us iplis non com-

y.on eti

peritíecundum fuam naturam , fed foli Deo eít pro-

nodaï dl

prius, uti patet fupra ex meoarg. primo & inartieu-

um ipte

lo12.illainquam virtus ignis , hominis &c. uon eft

ens completum,habens efie fixum in natuxa ignis,at-

lao

boris, hominis;. fed quoddamens incompletum,

d comïïk:

ergoignis,arbor, homo &c. preter omnemfuam vir-

tumens

tutem completam , habentem eífe ratum in fuisna-

j fCClmdum

turis,neceílario exipunt ac przrequirunt adagen-

» lum p

dum virtutem incompletam , non habentem cífe

CXS'D'4!

fixum in naturis ipforum ; patet hzcconf. patet eti-

ia

am ex num, 6.7. 10. 1 1. &c: fed hujustnodi virtus ,

Dll"x)fwn.

eft victus inftrumentalis , ecgoignis , arbor, homo,

.

prater omnem &c. neceffarioexiguntac przrequi-

£unt

34

quo tf

runt ad agcndum , vittutem i1cftrument. &c, mi,

um E

patet ex $. D, elt enim victus qu& elevit viruxem

completam inftrumenti ac ratam feu fixam ; ultraid

phylïcic

dumagh

uod fibi competit fecundum fuam naturam tefte

Dto j]cl

S. D. fubs. ergo ignis &c. exizunt ac necellarió pra:-

laptati

requiruntad agendur phyficam Thom. prainotio-

mota ef

nem, prob.imprimis pearequirunt necell;rio ad

fedusa

agendum . virtutem incompletam iuftrumentalem ,

probam:

quz fit iíolo Deo pur&'paffivein ipíis ; que-

Átg

que non habeit eife fixum in ip(ïs uti patet ex

S. D. fecundó , virtus tlla inflrumentalis acquiritur

hij

Mn- 1

Snflrumento ( ipis) ex bocspfo ,quod movetur à prin-

alud

€ipal: agente 3. p. q. 6 2. daturque illis, quendo a&u

moventur à principali agente, , ienc. dift, 1.2, 4. qu.

filw 4

4.2d 2, & per divinam motionem datur illis tefleS,

at r

D. pro prioriad a&tionem elicitam ; utpote phyficum

propriü

Voidtas

efficiens inftrumentale hujus principium , à quo on-

nis dependetactio creatuti, T'ertio; motio illa divi-

nisciigc

na ett applicatio feu ceductio principii cuju (visactivi

Dhàtura h

traafiens

(ecundi ad fuamactionem faltem aliquam tefte S. D.

UT

ergo finehac actione. nequit fübfitere. an non hic

evidenter phyfica Thom. pramotio ex puro plano

ttia]o a]

D. À. eft deiiocftracz ?

ptopoti

aQusim

Arguo 11 Zoffrimentum agit ut motim &b alio ,

luntater

€$ ideo competit fibi. wirtus . proportionata mo-

Eui yTIOLUHS. autcm non eff ens completam y fed efe via

velalia

m ens , quafi miedinm qui dinter potentiam puram,C$

Vittüten

alium purum, ut dicitür im y.pbyf. S. D.in num. 18.

& dpe

Wtmorj

ubi NB. quod S. D. loquatur de omni inftrumento,

etiam impropriétali , utiliquetex art. meo 15. ubi

$].

exprefse loquitur de mente humana , qua eftab alio

Atgq(

[ DEO ] mota; ita tamen quod feipíam movet.

a inqu.

Hirty j

jam fic , ergo etiam Voluntas agit ut mota ab alio

[DEO ] & fic ibi ( voluntati ) competit virtus pro«

portionata motui , fcilicetincompleta ; quia motus,

Üovetu

quo

t' &c- m i.

quo movetur ad agendum à Deo , eftens incomple-

Vitatem

tüm. Eroeo voluntas totam eílentiam inftrument

o

m,ultiaid

phyfici communiter di&i intrin

fect participat àDeo,

tucacs tefle

dum agit ;agit enim tefte S. D. ut motaab alio [:

dario pia

Deo |idque per virtuté incompletiá,;fuperadditá vo-

luntati per motionem divinam , quein voluntste

præ'.no:io«

cellario ad

mota eft motus divinus, & actus in effe entis imper-

menulem,

fectus ac mcompl.ctus, evidenter ergo numis manet

probatus hic 1.meusart. ex À. D. de puro & plano,

i ; quz-

Atguo 13. X confirmo ; qurezss princtpalzs agentté

t patet ex

arqm'rlw

babet ejfe-permanens.ac completum in natura, virtus

/trá prin-

autem. inflrumentalis babet. effe tranfrens ex uno in

aliuid & ucompletum , ficiit C motns eff atbus tmper-

yu;ndüxäu

feséus ab agente sn patiens. S, D. n, 28 virtus fronifr-

) !-71 4' QU.

Ilis tefleS,

cat principité mottis vel alionis.1.2. q.26.a.1. ad 1,

cphyflcum

proprisi lb.arb.eft elettio x.p.q.83.2.5 .O. jam fic:ergo

voiütas utpote virtus principalis agentis,id efthomi«

j quo ol-

ioilla Q*

nis eligentis, habet effe permanensac completum in

fur&"kdff&'i

natura humana,virtus autem inftrum, ejus,habet efTe

telteS. D.

tranfiens ex uno ( Deo) ceufolo ptincipio efficienter

motus ejus. eff ab extrin[eco , ficnt a principio q.G, de

4n non hit

malo ad 4.)in aliud; íc. voluntaté; uti & motus[ cui

puro jlano

proportonatur virtus illa infteum. imperfecta :jcü

m d i

actus imperfectus ab agente ( Deo ) in patientem vo-

luntatem ,ergo pro priori, quam voluntas eligat,

tl d P

vel aliquid agat ; debet recipereà Deo motionem ac

: /Edf/f 'Ufü

virtutem illam , idque meré paffive; quia implicat

| Pnrm;'

eam agere aliquid,nifi dependenter ab illa virtute

h numolx'

per motionem folius Dei, fibiintrtnfece datam; cefte

(rramento,

S.D

neox;.ü l

À

.rgao 13. de perfettione in(Irumentieft , quod a

z tibali

m movt

at in quantum movetaur $, D, inn, 10. €2 ztaper vir-

tutem incompletam L. C. ratio inffrumzzenti vonfifhit

004 ib o

$n boc , quod ab alto moveatur n. 31 fed qdod ab alio

virtus 0"

u$j

movetur, tecipitinfe motumab alio , ergo ratio

luii pot

Ca

inftru«

qüG

36

inftrumenti cenfiftitin hoc , quod recipiat in fe mo-

litetapat

tum ab alio. Mi. patet, ssotws enim eff a£fus saobilis

(ionemi

à movente ; Maj. S. D. eftde inftrumento commu-

hicpenþ

niter[ ide(t utfic Jdicto ,. pro utfüb fecontinet

cum yetc

tü intent

tam imp. quam proprietale , uti patetex art. 13.

rutíus lic : De perfeilione imflrsmentiefl ,. quoda-

quæin(ït

g^ n quarztüm niovetur ;L- 4b aito | €$ sta per 'arti-

veturab:

tem incompletam , Sed quod agit ,in quantüm mo-

Conf

veturabalio , & ita per Virtutem incompletam ,

(n, h

illud recipitin fe motumab alio , & ita virtutem in-

moverc

complet& ab slio;jergo de perfe&ione inftruméui cít,

Ciexead

quod agat ,in quantüm in Íe recipit motum ab alio,

aCtudde,

& ita virtutem incompletam abalio. Mi. patet, n.

dudioca

2.6.7.9.13. 15 18. 24. 28. 2 9. 3 0.

ereoatí

Ecce modum przvium ad omnemcujusvis agen-

DEU

tis fecundia&tionem elicitam, uti & virtutem phyfi-

quontit

cam P[æViä m in&mmcntalcm PCI'CU'Jï motum de-

Gijuidib

tivatam intrinfece. in quodvis agens fecundü , pro

Virtusdi

priori ad actionem fecundi agentis elicitam ; quod

motionel

autem motusis& vittus íemper conjungantur actio-

pet acf

nielicitz, patet ex S. D. de perfettioze enim imf]ru-

cumfuo.

sentieft , quod. agat , in qnantum movetur , €$ ita4

quàad

per virtutem incompletam agat in quanium enim

pateteti

movetut inftrumentum , reducitur de potentia ope-

Iedüäun

tandi ad ipfum actuale agere ; ücque fine actuili a-

de Oi

gere effenon poteft, patet ex S. D. inférumentum

pottatin

dicitur aliquid agere ,ex eo , quod movetur à princi-

pi&

pli agente.3. p. q. 1 9.2. 1,. ficutergo lignum v. g.

quando moveturà fole igne &c. recipit, feu reduci-

tur de potentia calidi , ad eífe calidum a&u , fic in-

ftrumentum; quando movetur à principali agente

ad agendum; reducitur de potentia opcrandi ad o-

perari a&u ; clart id fentit $, D. q. 3. de pot. a. 7. ad

9. ubi; id , quod à DEO fit inre naturali,quo actua-

liter

:5

infemo-

litet agat , eft intentio &c. Xäiïle totam S. D. refpon-

( mobilit

fionem inart. meo17. Quid vero S. D. intelligat

tommu-

hic per tó intentio; habes fupra poft num. 19. vers.

« Continet

cum vetó.S. D. dicat, de pot. &c, clár? enim hic per

X qttn u'c

£0 intentio ,. Virtutem ínftrumenralem intelligit ,

, quia-

quaz in&cumento acquiritur ex hoc i pío, quod mo-

y V'irtt-

itüm mo»

vetur ab agente principali. 3. p. q. 6 2.

Confitm. Movers eff aliquid de pot.veduciim . a-

pletam ,

Gpm. patet Y. p.q. 3. 4. 3. 0. C 2. 105.4. 1. O. etgo

tutem if

moveri caufam eff. eft eam reduci de potentia effi-

tuméd efl

cientead actum , fed actus caufz efficientis eft agere

mabalio,

actuale, ergospstet ergo evidenter,quod paffiva re-

j pattt, D

ductio caufz eff.nequeatelTe fine actuali agere,bene

ergo ait S.D.2. fent.difl. , a.40. menexcluditur quin

ivis gt

DEUS immediate im. vebus omnibus operetur , m

tem pl

quantivirtus fna e[t licut medii conjungens virtute

sotum dt«

cujushbet canfa fecunde cum [uo effettu. S.D. id eft;

yndü , pf

Virtus divina , cuilibet cauíz fecundz ,per divinam

im; Qu

^

motionem commtnicata, con jungit actualiterfem-

tür adio"

per,acfemper , Virtutem ratam agentis fecundi

jm Wa

cum fuo effedu ; ficenim àDeo inre Virtusilla ,

"AL

qua actualiter agat de pot.q. 3. a. 7.ad 7. quod hinc

atet etiam omne enim agens agit , in quantum eft

tenttà ope-

redu&um de potentia operandi ad actueliteragere;

A

li4

Zavi'*-'

fed omnea

o

gensin quantum fic eftreductum ,. im-

jyyst m

portat in fe paffivam reductionem ab agente princi-

"7 an-

pali , & Virtutem inftrumentalem &c,

l( num 'v".go

fen redic

xli gt

jndi 4v

)Otl 4 7'2

(uie

,quo i

litet

C ;

ART,

38

f Lyrmi

u

p módti

ARTICULUS

mel

damttntie

Virtus inrumentalis alia eft infieri & moveti;

f ;wzm;;( :

exiftens ; alia in faéto etfe , feu in elle quieto; proba-

inata Q

tur ex $. D, de puro ac plano , ac rutfusconfirmatur

art, Imus.,

ubi: ejffe&u

sti, ftci

1. Jn Sacramentis , quaindigent materia [an-

wl ,&

Elificata ,manet F irtus Sacramentiin materia po

Wndo f

u[um Sacramentt parttaliter , licet nem complete ; m

£j MAU G.

Sacramentis verü,. qua non mdigent matertá [ane-

silitudmt

tificatá sibilremanet poft u[(um | Sacramenti ... nec

fumsem

boc eft inconuentens , ut virtus illa(latim ce[fet, quia

telleuali

Virtus ilafe habet ut in feri C maveriextfiens , .mt

od in

ditlum efl [ fciicetad 4/— j 69 bujnfmod: ce[[ant, cef-

LT T

fante motiane moventis s fLatim enim quando movens

«effat movere C8 snobile ce[[at moveri, de ver. qu. 27«

8,4..ad 10.

Mfihen;

1.4Jlla que movent ,pro v2 funtinipfomoveri,moe

tet mobile

ventper virtutem iucompletam , €8 buju[modi vir-

l:m, qui

md:um 1

pnus eff n «ere ad movendum vifum , (ecundum quod

fit (Y.G

smmutatsy àcolore parietig , ut ia fiert , s0n autem

t in falto effe, L. c.ad. 4. idem habet 4.fenc.difta.r,

quodeft

04-00

menralem

3. Forma l fpecies vifibiles ,uti patet. ex obi. ]

fecipit p

C05 virtnje

won [unt tn aére , mifiut n fiert , non [nnt eutm ineo,

ut inmedio differente L. c,q.8.2. 14.2d 8. formz

Ihto 1,)

l)(

autem przfate , funt virtus ur in fieri, Patet ex L.

Wiiug j

LU

Proxi mé cit.

jdtto

4. Specie: fenfibiles , qua [unt in medio deferente ,

funt ibi per modum difbofitionis [ id eft virtutis , ut

Hnttir(es

in fieri ; patek ex num.2. & 3. | $ wonper motum ul-

& conf.s

pime perfetlHoni,quia [unt 1bi [fcut ip quodam fluxu,

0C ipfy

tle$ )

quedl. 7,a, 2.ad 5.

$. Forma

j

s. Fovma introdutla contcnetur in eo[ inftrumento)

v modum sntention:s.,.s0n comple:? fed incomplete,

quanti ad àuatuor...Téytio quta mon efl in eo per mo-

X moverd

dzinutentiong quicfcmtis fecut funt intentiones rerum

wmïproba.

in animaa( juid þic mcelhga tS.D,per intentiones retü

nficmatut

iu aniia quiefcentes clire patet de ver.q. 27.a. 7,0.

ubi: effeétus dicitur effe tm canfa.... per fui fimilitadi-

nesa , fecundum. quod caufa producit effe&ium fibi fí-

gria[em-

mile» ,€8 quatuor snodis boc COBUIg't ... tevtto zoodo

Atria PO

»mp/aä; n

quando fimilundo effetlus eff in cau[a, non [ecundnm

uemi fam'-

e[fe naturale , [ed jpirituale,tamen quietum; [icut fi-

militudimes : artificiatorum [unt. $n mente artificis ,

jesit , M0

forma enz domus in adificatore...eft quada intétio 1m-

qefrt, g

telletbnalis im amima quie[cens | fedT quarto | per

lfent ,

modum intentioris fluentis duplici fluxu , quorum

:fjfxn:,cef-

gáo um

untu s eft de potentia in atlum , ficut ettam in mobili

eff forma , quaeft terminns motis , dum movetnr,

vt qu 27

utflnent de potentiain abburn , €$ inter bac [ Íc. in-

ter mobile & formam , feuvirtutem inftrumenta-

um

imodi uf*

lem, queeftactus ipfius mobilis& forma j cadie

medium motus, cujus virtute ivfirumentum a-

d (

git (WV.G. . inter potentiam, feuacumen fecuris ,

, Itf um

quod eft potentia mobilis; & inter virtutem inftru-

( d

mentalem quam in fe mobile, íeu (ecuris acamen

recipit àprincipali , mediat motus, incujusmo-

p 0X Obi']

tus virtute agit in(trum entum, uti clar& patet ex art,

quitti i s

meo t.) alits deagente in patiens , inter quacadit

d8. Íorme

medium imflrumenti prout unum eft movens,C9 alte-

WMaL

vum motum. Coníonat S. D. peromnia dever, L.

jam citato q. 17.2a.7.0. inftrumentumenimrecipit

, M'mntl-,

intrinfece ab agente principali fluxum ,feu motum,

virruns,

& coní(equenter virtutem incompletam , quz ex

m

hoc ipfoacquiriturei, quod moveturà principali

gl fhh

teíte S, D. ücquc infrumentum dicitur; & eft mo-

C.4

tum

s.forN

o

tum,priacipale anté dicitur,&.eft agens feu raovens;

st

& fic luit feu tranát virtus inftrumenzalis de poten-

Poün.m-f'

Gia in actu, in quantum per motum educitur é mo-

temotione

bilià principali,

1 Dip

e0 tl

&. b awtmA generastis deviuatur qwzdam Vr -

1us alliva ad ip[ums [eusen snimalas, vel planta (qua

tj fimnla

utique eft virtus in facto elle; manerenim, etiam

Mnde prämu

aniali mortio, vel plantà generante in ciheres re-

LT .z/za.q

dadà ) uti 09 aprincipali agente derivatur quadam

$D. vt

vis motiva ad infirumentum. i. p. q. 119, a. 1,0.

prnm Doy

hzcautem visinftrumenti motiva , ut plurimum eft

exobj, fic

vittus ut in fier1 & moveri exiftens; uti afatim pacet

l relinqu;

€x art.meo r.,

/

OVMMJLCII

7- Charatler e[! ia anima ficut quadarm wirtusim-

I 4 pr:m |

Jirumentals , cbaratier non remttetur propter im-

primo i

ssobilitatem. principalus: enowentis 3. p. q- 63. a.

Pïm mo

$.ad 4.

pet dilpo

Clarzergo datur cx S. D. de puro ac plano, duplex

D.inotio,

virtus inftrumentalis;üna infacto & quieto eíle,

ubi,

V.G. character; alia infieri & moveri exiftens ; pa-

tetex n. I.

O'bs.gu

frimimy

moiburfe

ARTICULUS TERTIUS.

D'enadmy

Qu qoy

Virtus infttumentalis in facto effe, non fufficit ad

quantüm

hoc, ut inftumentum poffit ultimo complet&a-

monetine

gerc, fedinfuper requiritur virtus inftrumentalis ,

vituofo

utinfieri & moveti exiftens;qua fc.ceffet ceffite mo-

Confir.

tione moventis, utipatetn. 1. inart. meo 2. ficut &

m

N

V hr

tunc ceílat ipfum fieri virtutisac moveti,

mfnem ;

1. 4d quod & Deo fit inre naturali, quo aualiter

" mdpn'

dgat, e5E intentio de pot.q.3.a.7.ad 7 ideft, eff virtus

Mnum)ö'

€$ formaimperfella , qua noti permanet mfi ad pra-

fentinm ageniis principalis, ficnt lumen sm aere ,c$

W /fm'x /

?20-

h fn /ï;

I

l tfoyens;

motus in ie[ivumento L, c.q,6.a.4.0.vide fupta art;r,

de potene

poft n.1 9.live eft vittus & forma, qui cetfit ceffai.

itüté o«

te morione moventis,

2. Difpofitio prinai moventis manet in bis,qua ab

ii MY«

€0 myventur $n quantum moventur ab ipfoy fic enim

wlunld(quæ

ejus fimilimdinem: recipiumt noy tamen.. totaliter ,

lg, eügm

unde primum principiut ynoVens e[f sssm obile nontae

Clhetes t«

72:9 &lia. q. unica de malo ad 1 l.inceli;git autem hic

" 7usdän

S.D. pet difpofitioncm primi moventis,motionem

|9,2.1,0.

pria movenus & virtutem inftrum.ubi clave patet

ximum ek

exobj. ficenim fibi objicit: Difpofitio primismoven-

t patt

ts relinguitar ia ammämj&qq.quod fic proba:: quia

omnia [ccunda ageatta moventyn guantum funt mo-

It tl

Fa & primo movente.S. D. (édin quantum fünt motaà

primo x*ncveme,rccipiunt & habentiníe motionem

pNPI [

" q. 63-3-

primi moventis & virtuiem inftrumentalem etgo

pet difpofitionem primi moventis , intelligit hic $,

ino, dupler

D. inoüonem primi moventis & virtutem inftrum,

lo elit,

ubi,

ülenss pte

Obs. quod arguens velit ac probet Aifpofitionem

primi moventis relingui in omnibus fegq. id eftin o-

mnibus fecundis moventibus,quod S. D. infu reíp.

J

nen admittit abfolute; (e4 docet,quod maneat in iis,

que moventurà Deo , in quantum moventor; in

nfoftcitad

quantüm e«rgo non moventurà Deo, fic etiam non

Complcfe .

manetineisprefata difpofitio , feu motiodivina

amenalisy

yirtuo(a,

ce i moe

Confir.4.dift.49.2.5 q.1.0 4 omsi ordime mobili-

um C morerum , oportet. [ecundos ssotores ordinave

1oz. ficr&

in (inem prumi motoris per di/pofüionem impreffans

0 nmi

$n eua primo motore , [icut patet ,cume anizoasuovet

&,,pwm

gsanum.C vanusbaiulum, 64 baculu: pereutit quod

eff. finisintentut ab animay baculus €$ manus ten-

M,Mm.

n Ai!t»

dunt in finem ab amima intentis , per (:ac quod anma

n

j

35

41

in eis Imprimut ipymediate uelmediate ,S. D.ie pri-

l,ntut quia

L31t aütem eis motum , uti patet. per difpofitionem

didisin att

hicergo S. D. intelligit motum mobili imptelium à

jupens virt

pïincipali movente. Petes.cum 5,D.diczt L.c,de ma-

efiedo, l

load it:fícenim ejus [ DEI ] fssilitudinem vecipi-

aCudite à

j Inin

gnt non tamen totaliter jn quintum (c.áDeo mo-

veniur moventia fecunda; peres ( inquam ) per quid

lr duplm

ercoilla Deoaffinilentur?

e

jbz:fi.rwm,

R.ex 5.D. depot. q. 3.2, 7 o.£onitas divi«a eff

plm quiti

f comunicativa,ex quofatlum ff.quad ves. Deoft-

7uazdo W

z.adz,

sulesfierent.non [olum in effe,[ed etiam in agere.Yten

L. c.ad 10.creatzra babet Dei fimilitudimem, parti-

& Impi

cipando bossitatem tp[ins m ouantum efl &f apit. 88 in

maitd d

