m fidel

ä

Utaliquidf qualecunque ] fide divina ccedi pot-

SP( S D-

isidptt

fit pér medium fidei, debet üc objectum fubetie a-

cdat ld j

&ui fidei, fed quàm cito aliquid [ quialeeunque jin-

fpilt-

cipit eíle prafens, vel apparers; non póte(t ut obje-

DEUM

&tuim fubetle actu fidei; ecgo quäm, cito aliquid-in-

cipit eile prafens, vel appatens , noti poteft fide di-

u

nmmh

viná Czedi pef medium fidei. Maj. patet, & Mi, eft

S. D. conf. bona elt, Ecce quam clar& docét. $. D.

vtur v

r(id!l! d

quod obje&um quod fidei; quad aliàs erat prafup-

7

polïtiv'c tantüm éreditunm, & per accidens(quia fcil.

aliquis id nondum fciverat demonftrátive ) (tatim.

) Á

fuam

fubtráhatur ab objecto quod fidei, i fcientifict co-

gnoícatur, ergo fides uri illud amplius tendere non.

jrimm

Ifibilis,

Ro:e& » ergo &-a&:u:(s Bidei ex tuncet impo

| gentiu

Patet

paülot

p

78

Patet adhuc hinc clarius; Qwando deficit ( ait S. D.)

eti

p

Ratiopropria objeCli, oportet quod €8. atlus defictat ;

fedratio propriaobjecls quod fides , eff res non appa-

"

vezs, [en non vifa; Ergo quando non vifum deficit ,

dt

deficit & actus fidei; fub(umo; fed non vifum defi-

u

cit per [cientiam, ergo dum eft ícientia,deficit a&tus

Clar

fidei. Ec NB. quod hic non Poiïït eíle recuríusad di-

tene

verlititem mediorum; quia S, D. ait ,.quod deficiat

teft

a&us fideidum obje&tum quod fidei fit pervium in-

Dei

telle&tui, feu ab eo viíum; ergo per medium fidei. ,

amr

ultra non poteft intelle&us inid ferri. uti potuitan-

dicit

tequam ellet vifum; fi enim per medium fidei , ad--

['uti

huc id poílet modo poft vi(ionem , uti potuit ante

teet

vifionem per id medium, falíum dicerec S. D.quod

verl

ve h

apparente obje&to fidei oportet , quod & deficiat a-

é&us fidei ; fi ergo deficiat actus fidei , vi-

$D

1

foobje&o quod fhidei , ergo acht

í

sfidei nonex.-

trdd.

ifit amolius. vil

1

o objecto quod fidei. ; .f1 am-

umf

piius non exittat; quomodo coexiftere poteft, & fi-

tv

mul effe cam fcientia? de Ver. q. 18.2.3. 0. ait S.D.

l

Ipfa Veritas prima, prout eff nou- apparens , fidei ab-

PMW

jellum eff; dico antems mon apparens...per natsiralens

L

raticnem ficut aliqua de DEO pbilüþpb:'a funt no-

1477 [

t ut eum effe intelligentena , incorporalem , C$ alia

dal:

bnjufmedi./ Ergo veritas prima prout eft apparens

i,

er naturalem tationem, non eft objectum quod fi-

fump

dei quia deficit ratio propria (ícil. non apparens )

LU

objecti quod fidei; (; veró non firamplius objectum

fi ul

quod fidei , eique ratie propria objecti quod fidei

dem.

deficiat, qui pote( attingi per medium fideizclare S.

todei

D .adveríatur etiam in opuf. fuo 71. in quo conci-

pum

liat dicta fuorum librerüm qua. videri pollent ali-

$.D,

cüi contradictoria; ubi: fol. mihi 1. pag. 2, Col. 1.in

Mdn

fine. Osod diclum ejo; Denss effe unmm, demonjirari

| TY

vatsiene, CÓ fide tenerinon offendnmt aliquid ad fidem

"m

uD)

pertinere, quafi articulius :j)u, quod etiam poþ: de«

ïcmt;

suon[irari, cum fides non i de apparentibus fecundsé

p

"dpoftolum... fed ideo dici poteff , ut fiat refolntio ad

licit,

siver[os,quia mni poffet fieri de boc demmonlratio, al

del.

aQus

seri nom, quem per fidem nece[fe efl ad boc accedere,

Clarunm itaque eft ex 5. D. Quod Philofophus non

id di«

tenetur perfidem ad DEUM accedere;ergo nec po*

:iigiac

mun

teft [ (ienim polffet cerziffime teneretur | cum jam

Deus fitapparens illi; tenetur tamen is , quiícienti-

dei.,

am norrhabet; deinde clarum eft ex $. D.quod dum

T

dicitur; Deum demonfirari e[fe nnum, €$ fide teners,

i j Rd-

utique per divería media, non per idem | hoc non

.an&

referri ad unum, nec deeodem intelligi ,. fed de di-

iquod

verfis, philofopho fcil. & fideli non philofopho; i.

ciatg-

ve fic iutelligi debet & refolvi hec propofitio tefte

yl

S. D. Deturitas demonllratur , Q fide tenetur per

Jn x

medium (cientie, CÀ fide, Denionítratur per medi-

j aMf«

um ícientiz, & fide tenetur per medium fidei ab eo-

m

&h.

dem, negat S. D.à diverfis, C

. Patet quoque de Ver.

:SD,

l. c,q.1 4«a. 9. ad 6. Ubi (ic bi ojicit: Pést diffat o«

liib-

pinio à [cventia quars (ides,[ed de eodem pote[l e[fe fci-

valt

entta CÀ opinio, st fiquis unam C$ cander conciufio-

1 Mf«

nem (ciat €$ per f)rllag, demovftrativum 5$ per f)'/log.

4 M

dialeilicuma;ergo €$ pote[t effe de codem fcwntia €$ fi.

jatens

do. NB, hzc elt objectio S. D.ex (uis adver(ariis de-

"

fumpta;quam adverfarii noftri ambabus amplexan-

[euis )

tur manibus; fed &unquid approbat S. D, ? Vahl ab.

e(pum

fic. ubi NB. Rurfus quàm clàre S.D.loquatur de eo.

dfidei

dem fubjecto (ecundum idem przdicatum , deque

|

li

eodem homine, idque non per ide niedium , íed

corid

per media fpecie divería. Sed quia bac fibi ohjecit

nt ali-

S. D. ex & cum fuisadveríariis, ta zdet; 444 6. Di-

gl.l .in

sendum quod now videtur effe polhibile, quod aliquas

»ffrdïi

de eedevs babeat [ecyentiam Ó opintOnem, quia epimo

8

1 /Wn

r

-

e/ï eum formidine alterius partis, quam formidinem

[cientia eSecludu; 9 fimiliter non eff pofible, quod fit

de eodem fidas & feuenria Cexe cua vir fan&us cla-

v (ibi objiciat, & ex fundamentis füorum adver(a-

riorü probare conetur, quod per divería mediacir-

ca unam eandemq; conclulionem, poffit etfe (imul

Ícientia, opinio, & fides; necelle eft; quod, cum ne«

gative refpondeatad factamrobje&tionem;etiam lo-

uatar de una eademque eonclufione per diverfa

media illa attingibili ; fiveergo formido vircaalis

tantum ( uti voluntadverfarii ,. eifque permitti po-

teft)(it de effentia opinionis five a&ualis[ nil vefert]

non polfunt per media divet(a citca idem (imul etfe

fcientia; opin1o, & fideste(te S, D. in forma fic S.D,

$&et C.Maj. quiaut alibi ait S. D. Fides convenit

cum fcientiain ceritadine; fecus opinio, negat Mi.

Ad hujus probat. z;dec S. D. licet quisunam,& ean-

deiiconcluüonem cognofcat & per (yllog.demon-

ftrativum, & perfyllog, diale&ticum[ hoc enim fi-

-

eii poteft tefte S. D. 1. 2,q.67.a.3.0.. lupracit. ]

non tamen videtür poffibile,quod de eodem habeat

fcientiam & opinionem ; (cil. fpecifice ac propri&

ralem; fecus generice , uti fupra oftenfum eítex S.

D.quia habitá fcientià demonftrativa de aliquo ob-

jecto, ltatim definit u objectum, fubetie actui fidei

tete S, D. non tamen ftstim definit, ut objectum

fübetfe a&tai cógnitionis generice fampt.

-

?

M

iant ad imajorem DEI i*

Et haec pro nunc fafi

us Triniquegloriam.Bmo MauzVirginis, Angeli-

ci D. omniumque fimul SS.cum humillima fübmif-

fione ad SS. Pedes S. Matris Catholicz infallibil

-

i(s

| )SEcd'ciiæï.

FINIS..

ndmm

g t

tiscla-

duer.

C C

& hml

ALD fl«

Uam lO-

diterlà

iicodls

mtttpo-

Irefecc]

wl.elle

ic$.D

onvenit

"d

t Mi,

. & earte

demott«

n t«

xacit ]

» habeat

P[oprlc

at C(S

iqio 00*

mf

bj &um

ï

EI ii«

t

Anoell-

fübmt-

faliilis

|

t

a

d

ov

n

nE

u T.

m t m 9ÓÁ

vt ii

RUT

COR i r oT

Mi*

A

—

—

m

—

d

r

s

u-—QÀ

T

o

—

""

n -

r t

E

E2

J

—7

Mi

ib

—

-

! 20 cem

2

Q

eo

SPECULUM

"

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ANGELICO- BENEDIC«

ä

EM

x

TINO»THOMISTICUM

-

L

-XINQUO

ä

Tum Deus phyficö-Tho:m-»

X

fticemovenscum refutatio-

z

nelibelli P. Kiríchs, tàro ENS

RATIONISeffe objeäum Lo-

d

| 10

g:cæ , tüm neutram propofitionum

T

contradictoriarum c1rca futurum con-

tingens præfcmdendo à decreto Dei e(fe

g

determinate veramaut determinate falfam,

ac denique eandem veritatcm objetivam

non pofle ab codem fimul per diverfa ctiam

, media fciri,opinariGz credi: De puroacg

noexS, THOMA Dodore A

elico demonftrantur.

z'äv«

AUTHORE.

At

R P. F.Placido Erckens ä

d

— dinis S. P. Beuediéti adS. Mattbiam A-

s

p

foftolumprope Treviros Profeffo SS.

Thea[ogzæ olim Pra]?[fore

COLONI.rE

' Apud WILHELMUM METTE

ICH Bibliop,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

. fübfigno Gryphi Anno MCCXIII.

E

, Cum permiu Sxperzomm

—