quid, iuveniünttt aliqua fecutidum rationem tan-

tüm, &nofifecundum rem, — fed atiimalin quana.

i iïCqUG

tumgenus,homoin quanttim fpecies , predicatum;

yylicetr ,

vodalbedo

fnajus vel minusexttemum , medium , definituin ;

divifum ; &c; dicuntur ad aliquid , étgó ih hisinves

proptcr ll«

biuntut aliqua fecundum tationem tantüm & non

patt p

fecundum reim , maj. e(t S. D. l. c, uti & min, (nbfa-

$0. Sed illa adinventa fecundum rationem tzntüm

ehé notdti«

um

x

in animali , liomirie &c, fünt relationes ratiohis tatia

propriüm

n'oduciwf

tümtergo in animali;/homineé&citivenianturtelatio.

nes rationistantüm; Min, fubf. eftS, D. fübíumo;

i ex(inte

-—

—

fed per has relationes tationistántüm ,. non pocett

^

tntint

Ó

-

ionig

x

intelligere[ viden.iz. |S, D. opetatiories rat

u j Pþ]'

—

logicé rectas , quia he uti & ornis actus fcienttficus

Qf Iwm

€ ujufvis fcientiz fpe&antad qualitatem — , ficque

u mitirt

-

hon fighificant (ecundum ptoptiam rationem . í9»

,'dmi, UP

lun;refp6;)um,ad aliüd , qualem Ógnificant

gt ]if h

64,

(0fe

8

opiíc.5,c

ei, qur adrälri'quid dicuntur tefte S. D. uti etiam in

terminis docet ;,ad H.un.' dift. 36. a. 1. & 2, fed

$ D. dict:

1 ver &

fignificint (ecundam propriam tationem . aliquid

alicui in hxrenste(te S. D. uti etiam defendunt ad-

A. À

&ancíecuna

verf. intelligit ergo $. D. per illas relaciones rationis

tantüm;illas relationes , qui confequuntur folam o-

(tumad;li

cleskc, di

peritionem intellc&tüs in ipfis rebusintellectis pro-

ut intelle&is, realiter indiftincis , utin terminis do-

tum penus

cet, ed hz habenctcantüm ff* o»jedtive intelle&ui ,

nem ,folu

uti patet , funtqueobjectua formale logicz tefte S;

fant$.D.

D. (üp. cit, imó interminis ipfis fe clar explicat D,

telem ,

et $ D I

A. 1. adHann.dift. 26.. quaftion. 2 , articulo t. o,

tationis t

fpnt quidans refpetlus ,

qui [«nt aliqu:d fecundum

rem ,' quidam vero quimbil ,. quod im aliis ge-

t merum

novibus

»08 invyentzmr

*

uando [ relatie

e&ïwb;e&i

fen vepeétus babet caufam t [ubjetlo — , - realtter

lc&flä( q

in elt £ ipfe refpell us efd vealis.quando veró nonba-

ülm perd,

bet cau| am im (ubjetlo , fed in realia ( v1de loco cita-

folam 0p

to dift. 30 araculo 1. | velza folaratiene

?

Iunc

le&is v P

non cft re[peclus realis ,. fedrauionis tant ii S. D.

Qenus (pc(

Etgo nihuieft , fc, fecnaduzi rem, te(te S. D. appte.

Thom,

henditur tamenà ratione ad modum entis; idquein

D.

ipüs tebus cognitis ; ficque efficitur ens radonis ,

Azguo,

eodém teíte.

COQ:P;*,&[

Item 1 , fent. dift, 8. qua(t, 4. articulo 1. ad 3 .ubi:

i penus

intelle&ius noflev no» paiæ-jl accipererelationem in s-

d ipfe 1

no Extremorum quin vatelligatur n illo ad 7uod re-

ànimiliur

ertur , ideoponit relationem quandum eirca ipfun

Thom.Er

fcibile , 3 fignificat ipfum velatiue , undeilla velatio,

li&l

9ucfïgnl,/ïcatur £n fcibili non efl vealiter in spfo , fe 4

Wntüm ,

fecundum vationerm rantum , in [cientia autem rea-

Wfpedes

üter S. D.ergo telatio rationistantcüm ,- eftrelatio

"fpe&us

per iutelle&um fi&a , íeuutloquitur . D, facka &'

inteuc&dg

Itenà

fc-):xïmata«m ipfis rebus; vide pluraloco citato.

Wbu Mll

OPU[Cy

329

t etlam fn

; opufc. 5. c. $ 3. Item dift, 16, . 2.a. 1. O. cur verà

TO N

$. D. dicat : faca , formau , habesex S. D. (upra n,

m ahquld

16. verf, &cay. leq.

endunt ad

41. Arguo. 2. quædxcumurad aliquid , Ggm&

065 rttonts

—

canclccundumpxopnam rationema , folüm r.fpc-

ütfolamo-

étum 34 ;liud ,

fed animal in quantum genus fpe-

llecis po-

€ies &c. dlc:cur ad ahqmd

ervo animal in quan-

erminis do«

tum genus &c. homhcat Íecundum proptiam ratio-

jntelledui ,

nem ,folum refpc&um adaliud ;

M.j. & Min,

"cetelles

fanc S. D. loco citato (ubíumo, fednonrefpectum

realem

L]

ergo rationis tantüm ,

Min

(übf.

euliat D

CU0 ( Ov

e(t S. D. tubfumo

3

Íed refpectus feu relatio

rationis tantüm ad aliud realitec. indiftinctus

i tcmdim

9

TY

eít merum enstrationis Thom

]

habens tantüm

MT

eíTe objectivein intelle&u feu apprehenfione intel«

, Tahttt

lectüs ( quia dividitur tefte S. D, contra ens divi-

erinbá«

fum per decem pradicamenta , confcqmturquc ad

€locacitie

folam opcrauoncmmccl ectüs inipfisrebus intel-

,

Ht

le&is v. g. 2nimali &c. ) ergo animal in quantum

um D

genus fpecies &c. figmäcat merum ens rationis

D ApbBte

'Thom,'habens tantüm &c.

ex mente clirà

dqucm

D.A

fationl$ ,

Areguo. 3 .tunceftrelatio rationistantum , cuni

L

conmparat tatio hominem animal

ut ipecxcm

T

ad genus &c. fed relatio rationis tantüm

3

non

m w w

eft ipfe actus intellectüs comparantis hominé

?

fed ens rátioni$

] ]uad tt*

animali ut fpccxem ad genus

fzrcalpf""'

Thom. Ergo Mai. eft S. D. lococitate Min. patetn,

ij ts

12.ex D. A, ulteríus prob illa relatio ratiouis

:

npf":f;

tantüm ,

eft refpectus ugmücatus pet hominevá

um t

utípecieseft , ad animal adgenuseft , (cdhic

C&[clmo

refpe&tus fic fignificatus non eít ipíe actus

), &

intellectás cemparantis

?

erzo. Mai. eft S. D,

ao

]i

Prob, Min. hicrefpectus eft tancüam in appre-

heníoa«

OPU (s

4.00

henfione rationis , ceu objectum tationis & appree

Qs e, w

henfionis intellectus enim apprehendit quandam

jutelledtu

hibitudinem eju(dem od fe ipfum , in eodem adíe

fatascelat

ipum tefte D. A. |conferentisunum aleri, confe-

má nonlt

quens folam operationem intelledüsin ip(s rebus

Ri [ue

intelledis , quem fatio adinvenit inter duas res ire

feiljet

telle&tas, e(tque ordo ejufdein ad feipfum, (ecane

|.comd

dum aliquas ejus duas contdérationes , — àttributas

dicatt

ab intelle&u reif v.g.homini ut fpecies eft jquz rela-

[b i

tiv? dicitur j (edactus intellectus fie Comparantis. s

—

s fujet

non eft tantüm in ipid apprehenfïonc rationis ,. fed

enim intei

eít :pfa apprehan Íio tationis nec eft o-b;c&um hujnä

intelledtis

appreheniïdnisr alias (ui ipfius obje&tum foret jnod

eiseltnon

tonfequimr ad tolam operstionem intellectüs in ip.

fis rebus intelletis; homine (c, &animali j tiectaa

objedive

ir.tcüigiw

tio 1

i

Á

um actum

d

TA LS ARA

iveaitinter hominem & animal

ell

tatis ,lng

intellecta ; nec eftordo attributus ab . int

w

ectu ipfï

p fé. n

apprehenfioni , cenilli quod relativé dicitut , neé

ä.l.ï'j g.4

eft ceiatio ejiídemad feipfüm, relatio enim & in«

quillaf

E&licäftio geoere diftinguuntut ,

Ut patet ex dictis :

xz'm.mdg

omni2autemhac & iinq'lh Conveniunt enzitatiós

quaala]

nistelstivo Thonm.ergo hoc e(tobje&um formale

dutttwd

quod ingicæ.»

ts orin

Atguo: 4. Felatiaregnirit dzo extremaS. D. 1. p«

fun ,ut4

Q.13, 9 & eftiu illis vel realiter & (ubjective,- fi (it

t£alis , vel fecnndum rationis apprehen(ionem tari-

Aguo,

b

Ihvenin

tüm tefte S. D, uti patet h, 4 9. & 4.6. li fit ratiohis

?

hn fecus

ficquetantum eftin intellectu objective ; fed actio

& aliqui

intelledüs abftrahentis, vel comparantis 2.extrema

D-Pl'(]b,

V. g, hominemadanimalic. non eítin homine &

üntfccur

animali neé realiter , nec (ecundum appreh. Ergo,

Mj. patet quozd i, p. quia eífentialiter eft accidens

phyücum, uti probacum eít ex S. D. pitet item quo

Dim r

piet exs

ntellg-p

&d 1. p. eftenim ip' ipfis K?.b'fw cgn(ideratiä ,1

hÍtn, i

" &is

or

&tis &c. uti affatim oftenfüm eftex'S. D. in quibus

t quidm

todemadfé

intellectus per actionem fuam format , ac facit pré-

fatasrelationes, uti fimiliter habet S. D. . eftin ani-

i, Cotfte

má non fubjective fzd objectivt fecundum probatai

s cebui

Res [nbyetla intentioss ,non dicitur proprié [nbjecla ,

duas tet Íe

)J

!

f

fed objecla. S. D. oput, $6. Min. patet. Etgo. Item

n, Íetone

l. c. emen dicitum t ves fubjecla sutentus [ecunda pr a-

tttiouta

eicatur ,non cft intelligendum , qmud res ilata fit

'quuærela-

f'ubjetta intentiont , qua[i frt in ea, tanquam accidens

mpmntis j

$» (abjetto, . fed in eoeft tanquam ín abjeélo, S. D.ett

tionis , Íed

enim inrentio fecunda in ipfis rebusintellectis prout

um hujté

intellectis prout intelle&ta funt tefteS. D. ficquein

x foret ol

eiseít non proprie fubjective( cum nil re;le fit ) (ed

|edisin ij*

tofe&o hoc ens difficillim&

objedive canum ; &

ali j ftéctta

irtelligitur teftibus ip

j

13 adverf.utporé minima enti-

t & a

ratis ,licque minima intelligibilitatistete S. D. o-

telledtu ipil

puf. $6. vjde n. 4 ». unde dicit S. D. opuíc. 70. q. 5.

dtt , D

a. 1. ad 3. opertet in addi[cendo à lorica incipere nom

yenim & itte

qued illa facibor fit [eientus ceteris , babetenim ma-

ircdidis:

ximam difficultatem,eum [fit de fecundo intelletlis,fed

x endtatie

quia alia fcwentte ab ipfa dependent 5 $m qnando ip/a

um forat

dosez modo procedendi in omnibus fCéentüs , oporteg

enim primo [cire modum fcientia, quatm (cientiam dp-

($D.up

fam , ut duettur 2. metap.

Qirt, 1 i

Arguo. 5. folüm in kis quz dicuntur ad aliquid ,

(oqem &

invenituntür zliqu: fecundüm rationem tantüm &

ít iation )

non fecundum tem; fed folum ens ralativutm dicitue

ad aliquid , ergo in folo ente relativo &c. Mai. eft S,

j a ekemd

D. Prob. Min. ea , quz dicuntur ad aliquid, lignifi-

n houtit &

cantfecundüm propriam rationem , folum refpec-

h. Ergo

tum ad aliud ;fed folam ens relativü fecundum pro-

priam rationem, fignificat &c, Mai. eft S. D. Min.

verirem du

patet exS. D. 1. ad Hann. dift. 26. vider. 40. Item

ii j mtc lc.

1 ,-[cm. viden,39. & 40.

in hoc enim diftingvicur

Cc

for-

02

formaligcr ab ente abíolu

jemhr

to, Prob. ulteriàs refpees

tus eft duplex ,realisíc. & r«tionistantüm , fed'du-

l

£uia ,

plex hic refpeétus | fignificatur pet foluni ens rela-

dicit Áj

givum fecundüm propriam ejus rationem ergo

2

h;zämt fgfe

Mai. e S.D. Min, fimiliter , uti patetlococitato

qzod babt

nerá entu

verf. quiquidemrefpectus &c. jam fubf. fed nulla

opetatio logicérecta efb ensrelauvum . . Min, pa-

p.md: 77

tet ex jam probatis; nonenim pro £ormali , (eu fe-

rilt d |

cundum propriam rationem fignificat purum ref-

100 st

pectum ad aliud (neq; pertinet formaliter ad predi-

to,gut)

camentum relationis ) (éd dicit quandam difpofitio-

gaod iitl

neminanimate(te $. D. ergo nulla operstio logice

renmin f

zecta (ecandum propriam rationem hi nificat purum

Honem , !

&c. ergoin oper:tiombm logic&(rcä*c:s non inve-

45Sic:

y*

Cerclbuu

piuntur aliqua (ecundum cationemaantüm 5 fed (e-

cundoremtantüm ; Puima confeq.patm;fccun'da

objedum

patet ex $. D. folüm enim in his. ,. quz dicuptur ad

rflätivum

aliquid , inventuntur &c. ut docer $. D. fed opera-

Qum ; er

:

tio lo

o

eicerecta nondicitur ad aliquid fecundum

D.deseri

prob. jam ex S. D. ergo. fübC ergo in operationibus

taubi:te

logicfe tectis noninvenitur ratio generis, fpccxci&c.

adHann,

prob. ratio generis & [pecier&c.. eft relatio ratio-

a' 5- mO

nis tantüm ,fed hzc non invenitur in operationibus

minisch

,

&c. ergo. Mai, patetex S, D.loco citato Min, . jam

LURT P

probata eft, ergoinvenitur per intelleétumin ip(ïs

altem o

rebus con(ideratis teíte S, D.« in quibus intellectus

hodo dici

illam facit' , eodem teíte; (icque non habet efle ali-

Rim veri

quid reale, fed tantum eíle obje&tive in intelledu ,

Q It

(euin rebus intellectis , utintelleda funt, proin res

Ht

)

cognitz funt materiale generis , fpeciei &c. formale

Tdtzlaneml

veró ens habens tantüm effe objective in intelledtu ,

&CHdesgl

five ens radionis Thom.

f]ïf ) qhog

Confit. exopufc. $6.. znter omaita objella fcien-

'MWI!I 1

pnarum. debilifimum — 9. smcertiffimum eft. ob-

/

Vi en

jectum

493

istefpet.

jellum loite , quia unumquodque quantum babet. de

; leldu«

etitare .tantum babet de verit. €9 certitudine , t

ens telh-

dicu Zhriflol, nunc antem fecunda intentiones: folzm

epo.,

babenteffe g anima;t8 ab Anunmas Ex 7ü0,/i'qmtur,

C0 Citsto

quod babent debiliffmum effe ,. maminter omnta ge-

led aulla

nera entum,entia qua [nut n AnirHA ,TWRHS pArrici-

Min p«

ant de entitate . .,.. $ quiaeorum cevzutudo eft ue -

N

ritas ,ad pleuum [ciri tom potefl sft per primas iaten-

rum tel.

piones ,mam nuuquam copuita fuifet bownni iatem-

a pra*di-

£0 , quseft [pecses , atf cagm'ta S 7üäd homo fecundums

iilþoiïtio-

«od intelleilus , participabilis erat apluribus: ddfe-

o logicä

rentibus folongueero,aquo acciptt autima banc inten-

at PUIUN

t0 nem ,qua ejt fpecie.r.

on - 1nv£«

in-

45 Sicarguo: ens habenseffedebiliffimum &

Ó (ed fe«

certilli mum iarer omnia c;bje&afeienciax*.um V^ elt

-s feconda.

objectum logicz. Min, üicformo : fédenstrationis

icuptitad

relativum habeteffe debiliffi.sua ,

& incerciffi-

«l optta-

mum ; ergo , Mai. eft S. D. lococitato Min. eft S,

^

ecul

dum

D. de verit, quxftion. 27. articulo 4;inarg.fed cone

ua ubi:relatvam habetefl edebiliffimum, Item r.

tionibus

ad Hann, dift. 8,q. 1, a. 3, lcem z. fent, difl. 8. q. 4.

fPecxei&c.

a, 3. inobje&t, ultimá ejufque x patet item in ter-

jio ratio»

nionibut

minisdepot.l, c.a. 9. 0. & 3. phyf lect. 1. litt. C,

in, um

ait : emm relatio babeat debils[/Amum effe! &c. . quod.

aminipus

autem opcratmnesincclic&üs ,legicerecdie , nullo

areliedus

modo dici poiïïnt relationes , confcq uenter nec mi-

nimz vetitatis &certitudinis patet ex dickis

4 d al

47 Ótem opuíc, :30. C. . [ffc spümr pa-

yelledtu »

tet

)

qualiter effentia vel matura fe babet àd

| roin r

rationem fpectei

]

quia ratio [pecies , .. eft de

« [ormot

intcileäü )

acctdenzibus

?

qua confequuntur eam [ecundum

effe , quod babet in intellectn,

€3 per bunc nsod um

5

;'eflaff""'

eonvemt etiam- fibi. vatio. generis vel fpeciei

"TA

vel diferentia - , . ldem docet o puíc.. 5 s. in Fmg.

CC

ipal

j:&"'

Lo)

epfa natuva bumana in intelleZu babet effe abfiratii

exitente,

Ab omnibus indwiduantibus . .. .. Ed ex hoc , quod ta-

dividua ,ü

ders velationem babet ad omnta tndividua , sutelle-

turaiell

élus adinvenit. rationem fpectei €9. atiribuit ei.. S.

(nium i

D. ex quibus fic.

guae n

4? Atgue. 1. ratio

(peciei, generis , diffcr&ntiæ

guad bibt

&c, eftdeaccidentibus, | qux confequuntur effen-

dam fptcit

tiam vcl naturam ,fecuridum elfe quod habet in in-

dit pite

tellectu , (ed nulla operatio logic? recta , eft deacci-

dentibus &c. ergo. Mai, eft $. D. Min. prob,

2Ccle

tcucäum,

tione[pec

dentia , qu& confequuntar naturam fecundum eíle,

phylicico

quod habet in intelle&tu, funt relatiores , v, g. Da-

mi&c,

tura humanz ad fua individua, animalis ad (uas fpe-

modum ol

€ies &c,

Íed nulla operatio logic? reta eft relatio

enimhib

natura prafate , ad &c,tum quia illa relatio confe-

quituft operationem intellectüs , quá naturam com-

fantim r

tio univer|

patet ad (ua inferiora 5 turn quia nulla operatiolo-

$D, ütqu

gice recta poteft etfe celatio ,five realis ; five tatio-

friane ad [

his tantüm ; uti ex dictis patet. -

To difer,

4$ Arguo, 2, ex hocquod natura humatain ín-

tellectutalem habettelaionem ad omhnia indivi-

fiaindivi

petotdine

dua ; intellectus adinvenitrationem fpecici ( in ip-

prehendi

fa ) & atribuit ei , fed ratio fpeciei , quam intelle-

&us adinvenitin ipía & attribuit ei , eft obje&tum

LT T

formalelos

h odl

o

ic& ,Ergoexhoc,quod natura huniana

hiabet in intellectutaleni relationem ad omnía indi«

m'f u

vidua, eft obje&tum fornislelogice , Mai. e(t S. D,

elle ;

Qu

difpoü

tio]

Min. fimiliter ,

uti patet opuíc. 42. c, 4. Item 4..

métph, lect. 4.. & fparfim in toto hoc opere.

(ubf,

bradres

(ed talis relatio eft relatio rationis tantüm , quia ni«

t Jüt fer

hil ceile eft tete S. D. fiveens zationis Thomift. fi.

Uonis tant

ve intentio fecunda obje&tiva pro formali ; et enim

ltsform

ensacotdo per intelle&tura fa&tus, & intrinfece for-

Midenra

flt«d im

math i.n natutä*humanä,ixl intellecta intentiona

litsr

exi.

DN

^

405

ft dfradi

'm,guod ff*

exiftente , terminatus ad omnia naturz humane ín.

4 y tittlle-

dividua , uti patet, pergit $. D.l. c. quamvis bác pa-

tura intellettualis habeat vationem univer[alis. fe-

tibtit tí, $,

cunaum quod comparatur ad res extra animam

?

difetentig

quia e[E una [imilitudo omnium ,

tamen fecundupo

untat elfen«

quod babet effe in boc intelle£? u , vel inillo , ef? qua-

hübet in i

dam fpccie: sntelletla particularis S. D. ubi rurfus

d deacc

clart patet ; quod nztura humana comparata: ad in-

[00, — «(l«

telle&tam,ceu proprium (übjedum inbzfionis , ra«

tionefpecieifc. — exprelIx in elfe entis & «ccidentis

ndum ele,

phyfici confiáeratz , fit qualitas , difpc fitioinani-

nv

mà &c.

;dlusfpee

fecus fi comp:zretur ad fua individua per

a elt relatio

modum obje&i cogniti € repfæfcntati , preutíie

lstio conte

enim habet relationem

( non realem fed rationis

türam comme

rantüm ) ad multa individua tefteS. D. quzeftra-

operztiolo-

tio univer(alistalis , id eft Ípeciei conftitutiva tefte

$. D, fiéque individuatur ( relatio enim naturz hu-

, lt tatoe

manz ad fua individua , materialiter feu folo nume-

itiatiait lt«

rodiffert, irelationealterius natutz fpecificz ad

fuaindividua )non perordinem ad intellectum, fed

d- indive

per ordinem ad naturam humanam , cuiinelfe ape

id ( It i

mminele

prehenditur ; »on eff uusver[aliter illins forma. ( fe

| objedum

matura intelietinalis ) [ecundim bocefl , quod babet

dn in(t//e&ü

; Jjedfecundum quod. refertur. ad

a hurrians

Yéf ,

ut rerum frmilitudo. S. D. fed (ecundüm hoc

(mnia itidi«

eíle ,

quod habet inintelle&tu ,

[RLCQSID'

eft accidens &

difpofitio in animá ;

Íecundum quod veró refer-

T lnE

tur ad res ( id eft ,individua fua , ut patet loco cita-

qe, di "

to)ut rerum fimilitudo , importat relationem ra-

m qUiZ n!'

tionistantüm ad res

L]

'hoüïiül lk

ergo non eft. nniverías

litas forma illiusfecandüm hoc efle

?

quod eft

h ; c& cnim

.

accidens & difpofmc inanimá

P]

fed fecundàüm

rinfectiof«

.quod. importat relationem. rationis tantüm

LÀ

*

mtiomhffr

,

e

"—'Mzi; eft S. D. Min, patet

;uoad primam partem

e€35

Vis

o6

eltaptua

vide n. 2 2, quozd ». pate: : quiaillarelatio non eft

tl ,

natürz , fed r3tionis tàntüm ,uti patetexn. 12, &

alibi.relatio autem rationis tantüm ,

habettantüm

eodemil

Qu5 comg

e[fe ony.ö'tlvcm tebus intellectis prcut wtellcäæ

a«

funt. kem.

$o Opufc, $6. Ex boc aliqua mtemfm( y.

nà-

5

Cont

tura humana nuenuonahteracmteihg mhtel inin-

candisi

tellectu exiftens , uti patetextextü antecedente, &

totc hoc oyere ) eff weiver/alis, ym quantiem | babet

Bonint

edlec

velationem ad multa , ut intentio bomumis , quaefl a-

pud anmam , quia comparatur ad nnlta ideo eff u-

Mi.pt

quodlm

siver[ahs, D. À.ex qmïms fic.

$1 Arguo, r, ex hoc aïzqmmtcmm( id efteífentia

homint

vel natum intentionaliter e

xiftens in intelle&tu , u-

dere,

ti patet ex $. D. ) eft univerfális, mqwmum h.bct

ob;e&u

44. ptc

£celationem ad multa , fed relatio intentionis ( id eft

naturgv. g humanæ1ntent10nahtcrmmtellc&u

77f

exittentis ) ad multa ,

eft formalter ens rationis

0i

tanttti

" homift, ergo , mai, eft S. D. mip. fimiliter , eften-

tihi

im xeupe&us rationis t.mtum Í

coufequ»nter pihil

elt,(c. cealetefte S, D. fed pure fictum quld iniptà

Iptaes,

natura humaná , proat intentionaliter eft in intelle-

quár

&v , eiqueobjicitur ut res intélle&a , intelle&tio

que ia

m(oue obie&um.

/

teleil

$2 Awuo. 1. ldco intentio hominis, qu& efta-

(Attteut

pud :munam UV

, natura humanaretione cogm-

ditir j

tionisac (muhnudmxs (uz feu fpcael tam in quam

atum

exprellz ,inanimáà ac intellectu exiftens )eftunivet-

]ït r

falis, quia compzratur ad multa ; fed ipfa cogmno

4tids

noncomparatur ad multa,cxgo mai.eft S.D.min.pa-

ttze

tct , quiaíola nstura humana comparatur ad mul-

uj

, & intelle&tus per fuum actum &cognmoncm

Conlec

comljaxst naturam ad multa, tumquiaid, quod

tnent;

comp;uatur ad multa ( íc. ceu univerfale )

e&

Gü)m

[e]

ltlo nonel J

eftaptum ineffe illis , -dicxtq;hzbitudin&m rationis

X0, 12 & 1

tantüin , five hibitudinem ejufdemad feipfum , in

abettantüm !

eodem incelie&o ad feipfüm utintelle&um ,fed ac-

nec

t intelltde |

tuscomparativus non eft aptus ineíle illis

?

dicit &c.

Íed fola

natuca univerfalis.

er-

l.

[

g().

(v 0. a |

iiüterinite

: Concludo finaliter ; logica eft principaliter de fez

cedente, & J

cundisintentionibus, | fed pecfecundasintentiones

sum hat |

non intelligit $. D. intentiones fecundas mentáles ,

g,

(ed fecundas obje&tivas pco formali , Mai. eft S. D.

Min. prob. per intentiones fecundas intellieit id

P

flf W!W f/Ll ü'

quodiniellectus inctlhgic (eciindó de ce v.g.wnimali,

^

deltellenta

homine &c, fed quod intellectus fecundo intelligit

velledu , u«

dere,non eftipfa fecundaintentio mentalis, fed

ntüm bobet

obje&tiva proformoli , ecgo. Mai. eft S. D. viden,

24.. prob. Min. quod intelletlus fecundo satelligit. de

onis ( d

in intelledu

ve e[t [ecunduniintelleklum ,. C imteutio con[equens

ens TatloLs

snodum inte/lz"gendz' s eft babitudo 9. velatio rationts

tter, eet

tantim ( oppoíidirelationi paturz' ac reali. eftque

seer nihi

nihil: v, g. azimalis at efd genns , ad homiuem ut eff

fpectes,artributa per tntellecium animali ut genus eff

uidin ipfi

quad relateve dicitur ad homwem nt [pecies eff y eff-

| n intelit-

C

intelledtio

que ia ipäx rebus intellec

la, confideratis , prout in-

tellecla [unt., C$ confiderata s a nullo ponituv pradi-

: quæclïïj

camento , fed eft ems dvoifum contraeuns , quod divi-

diur in decem pradwamenta , eft velatia confequens

jone copni-

atium rationis ,€9 efl in eo , quod velutiue dwitur . s

fit per athonem. anima | circa fnbflantias, es

jtanvet !

f; cognitio

accidentia .. ^ €9 feguitur. abbiouem intelle&lus: in

D.inpe

tplis vebus iatelledis ^^ efl inter omnin[cientiarum

abjetla . debiliffimtm ac minim& entitatis. ( acpet

qpradme

confequens eítrelatio tete D. A. non prædic'a-

ynnitionet

mentalis , ergo rationistantüim , ^ quz nihil reale

ij Q

ntelietlum mieér duas res.-.in-

m,c[falc i

c&) adinvenutum per i

Gc 4

tflf

408

belicclus vealitey ind.

tibile Nc

ifhintlas , n spfis vebusintelle-

U: vefiqhe ens Ind adinventum ,. ovdo ejufdem ad

ettotis e

feipíum .. dn eodem ad Je p[um fecundum aliquas

ccpsPhxl

ejs dnas con[idevationes . efü tantum ta "pf appre-

dlinous:

henfione ratimis [ íc. tion fubje&lrv? telte S.. D. vide

ce Al

n. 13.Íed tantum objective. ] éurelleius enim

ap-

titate,

pre/aendz't quaudam babitudinem inve eadem

ad fe

sp/am , icqueipla habi

ÀD

tudo feu relatio objiciturap-

prehenioni intelledüs , ut in terminis 9, D. habet ,

prout ex Jlidts patet ; [ed hec omnia propriiffimead

Em

claram litteram ,. in !péis claristerminisconveniunt

hat

Íecundx intcntionisobjc&ivæproformali , ld eft

mmquc

enti rationis Thomift.

E

inipis objectis cognitis pet

exhojos

intelletum quafi intrinfece formato & fico, & nul-

Logicac

lo nodo conveniunt [qu:nrumcunque etiam vio-

l: ver

T*

lenter explicentur. & torqueantur przcfati termint

necetlar

D, A. j fscundz intentioni a:entali , .ut patet fingu-

ac Act

laruminanti eigo. Ecceobje&tum forinale logica

enim co

advivum cicpi&um ex puro plzno D. A. díre&? ,cla-

cmjfed

x exprelle, contradidtorie tectitudini logicz opes

habet ]

rationum intelle&tüs oppo(itum , enti vero rationis

folidà

T homift, pec omnia clarz , erpreíse , (icillimum,

NO(.(

ac plané omninó identificarum,

ititj; dj

Supplica humillimaad quemvislogices profeffo-

à

D

u

remangeliceque doGtring & . veritatis angelice ve-

j

(

5 par

rum amatorem,

[ dwm

Cum Érrare humanum fit , aberrantem forfitan

2.3. 0,

me i veco angelico corige ., .quod certó facies ..

Vdetyy

filuculentiora teftimonia ex D. À.- de puto ac

petea

plano. ac ^ prout. Jacent- fideliter. citata. in con«

trarium adduxeris

CiurD

3

Íi..veró | id.. praftare

feula

viribus adhibitisompibus[ ut quafi certó Judico ]

lnr:mm

nequiveris ;

ad veritatem hanc meam ang.quan-

OCIJV

cmp-

tociusfonvettere ,. Qut odibilc ac jufté cont

4l ftü

tibile

409

huielb.

tibile Novatoris nomen. (Novitas namque mater

(jkf d ad

erroris eft )queas deipceps effugere; cumque Prin-

t e!qum:

ceps Philotophorum omnium Arift, fine D. A. fit

n/aapnt.

elinguis id eft in intellicibilis; ne aufis gloriari du-

$ D.vide

ce Arift, (1 Ícienter aberres ab Ang.praceptoris ve-

MT dP.

ritate,

m udjr

jicitutap«

D. habet ,

ADLECTOREM BENEVQLUM,

rülfimead

E mireris Lector Benevole , quod materiam

onvennunt

N

hanc ( quamforfan frivolam reputes | tami fuse

i, diek

tamque vsfte indagaverim ex D. A. actractaverim;

ognitisPcr

exhujus enim folius unicà intelligenué jam tota

to, &nd.

Logica eft profundé abíolua , ficque omnis logica-

etlam vit

ls veritas ad omnes oinninó fcientias tantopere

ii tecminl

nece(laria,íolide ac perfecté omnibus veritatis Áng.

iet fmgu—

ac Aci(t. amatoribus tradita acquaftinftillata; jam

alelogict

enim conftat evidenter , Lovicam non efle practi-

red.die

camjfed puré fpeculativam , quod in terminis etiam

picg 0pte

habet. D. A. Opufc.70. qu. 4 att. 1, ad i.nbi pro

ortiofis

folidaà ac plenáintelligentià habendá.,

xillirumt,

Not.quod S.D.l.cit.q.4. inquizatyetrsm ftt conve-

nieas diuifiol Facta fcilicetà Boetio pauló aute verf.

| .'OFCHEJ-

age igitur &EJ quä dividitar 'fpeculativa in has

gchcæ yt

tres partes, »ps4/uralem ld eit phyf. Matbematicam;

ac divizam;id et metaphyficam ,' uti patet l. c. &

for(tat

a.3.0. lLtem 2,4.0. & ad 1, ficfibiS. D. objicit,

fadt$ «

videtur quod [pectilativa snconvenienter in bas trey

o «

partes devidarar;quod probat fibi ex S. Auguft.8.de

Civit,Deiyrationalis Philofiphiaque eft Logica, fub

ralart

[peculativa Philofophia , vel contemplativácontine-

Judico

EH m Vgytur mentiónem de cAnon faciat [ (cilicet

p Qu

Boet j videtur divifio zsfuffictens, & fic tefpondet,

d fecundmm dicendum ,quod fcientia [peculativa,

ontempe

tibil

e-$

uP

4IOÓ

Wt patet in primo Metaphy[ica, funt de illis ,quovum

nemt

coyuirio queritur propter [eip[a, — Res. autem . de

confid

quibus eff logua non. quaruntur ad cognoscendum

faltant

propter [etpfas , fed.ut adminiculum quoddam ad a-

PCF P[(

ltas [cientias, C ideo Logica non continetur fub Pli-

t

1

tisac

H

[

lofophia [peculatyva qnaf ,arz'ncz'pxalþ'f pars , fed qua-

Ji quoddam redutium ad eam.prozt mintflrat [ecu-

Logi.cï

lationi [na inférumenta [culicet (yllogismos , €9 diff-

fub)sc

niiones , C9 alia bujusmodi , 7mlm: /n [peculativis

fiemr

jJetentus andigemus y/ unde [ecundum Boet. 14 Come

cipior:

2uento jïuper porphyritammon tam eft [cieutia ,. quam

utiom

fcientia ioflrumentum y e

e

eo imptimls ex mente

D pr

claráS. Aug. Logica e(t (peculstiva. ; deinde etiam

Lori

ex mente D. A. uti patecex formalibus;: a(lentit e-

M

nim fandto Aug. quóad hoc,, quod fit fpeculativa,

[

quodque conuüneaur füb fpeculativà Philofophiá,

non t2man [ addit $. D. | ut pars principalis , fed

minàs pünapalis, fivequafi , quoddami reductum

ad eam [ confentir de verit, quaft. 14 . art. 4,0.ubi :

Sela extenfro ad opus facit satelletlum effe pratii-

eum , lema.2. queft. g. arc 2. ad ;; intelle-

€&us. fpeculativus exienfione fit. practicus

3

ut

dicitur in 3. de animá, S. D, pulchr& confonat 3.

cont, gentes C. 7 j.in Àre, 9,& 10.quareautem fic

loquatut D. A. patet ex formalibus ; jam quilibet

fapiens confideret , an adver(arii oculatiores fint ac

perípicaciotes,quam dux lz perfpicaciffiusz aqui-

le;inàcum Philofophorum omnium Principe Ari-

ftotele an Novatores fint adveríi an vero D. T ho.-

His breviter

ma & D. Áug, genuini. difcipuli.

pramitfis conftat ulteriiis univer(alia fieri per a&tum

intelle&üs non precifivuu fed comparativum ; ne-

ue pro formali importare Logicam operationis

te&itudinem fed ensrationis tantüm , feurelatio-

nenm

!

*j

4!1

Ti

ut

nem ratïoms tantum in lleS rebus ut cognms

Autetn. de

01 GE

confideritis, adea eds5 quz funtextraanimam re-

ful:ancsm Íea confequentem ; pradicameuta infu.

44 4l d«

perpro fotmali füo;feu proüt à Loglca confideran-

iib ph-

tut. , eandem importzre relationem przdicabilita-

fdl.iua'

tisac fucs jicibilitatis 5 propofiuonem formaliter ac

"at /]'(M-

Log ice [pc&a,tam dicere relationem pïæduau ad

n d

fub ectum. ï& vice versa fyll oglfmum vero relatio-

CU latttt

nem meali ad c:».hcma ac vice VCde. nec non prm-

Hl Cam N

cipiorum ad conelufionen , fimiliter, & viceversá,

M ql! "

uti omnia patent ex D. A. jam fparfim fideliffime

ex mente

ex pracipuis ejufdem libris affatim cit«to,

Ecce

nde earii

LOg:Canï totam , ecce Ángelicam,& Auf"tocehcam

/e

(ientl &«

F

enuinam doi "tuncm: ;uiere fi placet & ne Has

seculativt,

aliis magifter etroris , fizspriüs difcipa

IIIO'OF,la;

lus Angeli ice hujus ve-

)2 hS j (cd

ritatis,

| reat &dm

4

HV

quu

dti ra!h-

; Inttl l.

ïxcus ,U

Es

«)5o56

ofiionat $v

eauem c

s quilfoet

xes o C

ia aqi

LC PCA""

o D.Tho

A.

I b[CVHCr

16[ adum

uvum» n

APPEN-

nen

«$5e( 412 )«4550

tunjaa

AcPUPOEOMUD pO

lt m

eiuu

. PRIMA PERTINENS

ji pt

$t fe

Qui feniat DOCTOR. ANGELICUS de pzor

pa'/h;l Í

pofiionibus contradi&boriis circa futarum

Hin:f

conuüngens praeícindendoà De-

tulejc

creto DEI ?

exilen

hgt

D

Ico primo; przfatarum qq. unam noneffede-

Mni o

tcéminate veram , alteram determinat? F:lfam,

P?' Wi F

Ut hxc conclufio evidentet ex S. D. probc&uz, evi-

/?H' Tri

deuter 2x eodem probare opottetnon dari futarum

qmdqm

formale( prout fcil. ftatim dabitür ejus definitio ex

Iu

adver(ariis) fed folüm caufale;deftru&á enim futu-

ritione foraali, jacet deftru&um objectum verifi-

9.j

hu

cativam. Preefacacrum propo(izionum uti patet. Áu-

fà tri

diamnsunum, cujusore loquentur omnes. P, Lin-

Hotter i

gen $. D. infua Philofophia pag. 2 2 8. fic (cribit ;

Birriis

4pf ! PP.Societatis Jefu | fPaemmat duplicem faturi-

dicigiyg

Honem,unam caufalem 65 extrz'n/äcaw,quæ defumi-

hum fit

(ner à cau[a.alteram formalem 69 iztrin[ecam , qua

Vr

eff nin cffe rei jam.88 eff- poffea,a quacttuque dcmuns

lat eli

cattf/a fit paffea non dicit, ed prafcwidu y arque ab hac

Ü dz.cer:

Jitiritione formali €9. iotrin[feca ipftas. ves defu-

gen;m (

mnt veritatem,velfal/ttatem propofionis de futa-

UH Dote

yo ,non ab 1fFa cau[ali .. . dn ifl a diflinihioue dupli-

€is futuvitiont totuas fezre litze cardo voluisur .. .€4

4.Q.iit

/ ';ö n

banc furritionem formalem ( pag.233.) Quamdinu

noa evertunt Jhomiflestbil agunt, Ya ile;&: omnes

7.4/;7;,,

Quod j

fermecum illo. Addit pag.228. u£ itaque a0£ mmues

B. ha

guó t'ntellzgamw, futurittonem cau[alem dicumus,de«

Jer minatwnem retnon exif//entis nuncad exiflendum

Wmf/fl

pofica qua fit incam[atlius. — Hoc efl inchinationem

mgcn ]

£4n-

13

cau[a ad effe&lum poflea producendum,qua inclinatia

licet pro Je tp( [ie prafens modo , efl tamen futuritia

efjetlis utpote ad queim eff t poflea producendum.,.

NS

fievs potefl ut veré fit. res futura 1n cau|a,qua tamen

8n [e nunquam erit,eó quod prafens tuclinatio cau[d

de ptor

poflea diffipabsnur , &9 ipla »inquam producet effe-

dCum|

Eum : formalem vero futnritionem diétmns ex bzs 1.

€oalefcere , nivoirum cx negasvoxe rei jam,e$ li

exiltentia pollmodum;nbuysilla fit vllius cauta men-

Bioypultoque minzs cau[a veieff forma eam denomi -

Vlfede.

Filjam,

nans non ext/Lentem jams aut exiflentem pofleas. fed

Qt, CVi«

prioris partis forma denomimnans efl negatio vei y po-

Berioris verotpfa ejus exiflentia , €$ bac feturitione

futarum

quidquid futurum eff anfrufl abilster erit, lta il

Yiitio ex

Hac diffinébio duphiecis futuritumis: ( petgic pag.

im fütie«

y vetift

319.) eff umprimis ad mentem Mriffotelis ac D.Tho-

tet, Áü«

tma nam dArifE lz. de generatione , diflingui inter

£ erit, $ tb futurum effper tb erit, intelgit fituri-

D. Lit«

tionem vet in fe: quam formalem dicimus:

per tà; fu:

|ctibit j

turHm vero intelligit futuritionem rei inc

ARA , quA

dicirius can[alem fic babet ibidem c,ult. quod fi ve-

ak/umt-

rum [jt dicere quod. eviz. , oportet boc effe quandoque

P qud

verum ,auod eff (quia fczlicez 15 fe faturum erat NB.

demum

hzc eft elotlà P.Lingen) qwod antem nuwc vernm

7717

eft dicere,qnod futurum eft ( fequitur glofla P. Lin-

"

genya can[a ) il probibet noa fatlum effeyquia can[a

lt fnm-

ejus poteft prabiberi, — S'Thom, veró r. P. q. 86.a.

7 le'

4» O. ait j qmod futura dupliciter po[fint cognofci,&d i

M u

JeX& m [uts caufit. Et q. va. de prophetia ait. 10, ad

mmdill

7.aliquid pote[f dici clle faturum,non folüm ex hoc,

ïomncs

Quod ita erit [ effe futuritionem formalem vei in fe.

g m

NB. hac e(t glotlà P. Lingen | fed quia tta ordina-

ftllby h

pum eft w caufss fmisut fsc fs futurura.. Ecce ( at D.

/;,na'm

Lingen) futuritionem can[alem. Pergut boc dggndg

4munm

uDO

(v

41

