f'né eft fubflantia vel accidens ,^ cum ergoopera-

lng

: gen

tioLogice recta in natura (uà fit accidens,patet,quod

P

36;

ad unum ex 16, przdicamencis pertineat;ficque ens

quod apert

naturz eft, & aecidens naturz ; ergo operationes ea-

proprie tl

rumque rectitudo fecunduam Philof.& D.À.prorsüs

excludentur ab obje&to proprio Logicz;ND.tursüs,

l qm'ätu M

yetationibus

quod relatio predicamentahs fit in. fuà natu-

(* en5 natte

rà phyficum accidens ; quod hinc ulteriüs pa-

tet.

JREER €D$ [de

Qualitas eftaccidens naturaliter dictum,operatio

yilic; ergo

wdum Phil

Logicé recta et qualitas. Ergo. Maj, patet ex S. D,

rationls ens

num. 6. Min. prob. difpofitio eft qualitas, operatio

*

,

Logice recta eit difpofitio

ergo. Maj. patet, & eft

3 1'e&u m fo.r-

$. D. Opuf. 4. cap. zz. Min. prob. formatio ge-

quiz aqu.

peris X fpecieieft difpolitio ; formatio generis &

extenditide

fpeciei,eft operatio Logice recta,

Ergo. Maj. pa-

€ns natltdy

tet ex $. D. dicitenim S. D. (uti patet nu, 16.) quod

formatio generis & fpeciei fitactio intellectus , &

0 opcratio-

num. 2 1. quod fic accidens,& di[pofitio quedam in

i Do [:JF- Clt'

^

anima,& unum de individuis formationum.

Ereo

uünt elis [1de

formacig generis & fpeciei eft djfþcfxtio. Ulteriüe

rl exds

fic atgumentor.

im$.D.te

Quod effentialiter continetur (ubaccidente na-

y.or corte

turaliter dicto,eft accidensnaturaliter dictum ,. fed

cidentium,

operatio Logice recta ficcontinetur ; ergo. Prob.

)ngEï rda

Min.accidens naturaliter dicrum eft id, quod divi-

) F[deca'

ditur contra fubftantiam ,

& dividitur in 9, ge.

eritioLo«

nera accidentium,fed operatio Logicä recta conti-

intelledus

netur fübillo , quod dividitur contra fubftantiam

olitioptt«

&c.Eigo M3j.eft S. D. ut patet nu, é. Min, prob,

),tet ultte

imprimis continetur fub illo , quod dividitur con-

um m

tra (ub&:mtiam,quia eft verum ens non tamen fuüb.

& ht

flantiale;ergo accidentale , deinde continetur etiasa

fubillo , quod dividitur in 9. genera accidentium;

Nnymm'd

prob. di(pofitio continetur fub illo,quod dividitur

in 9. genera accidentium , Íed operatio Logice

ae

fecta

À

e6

tisxitenti

recta eft difpofitio. Maj. patet : continetur enim

fub qualitate , qux ettunum ex ». illisgeneribus,

ij malla,

Min. eft S. D. uti patet num, 22.

Cum intelleflus

fPCCUlO ) U1

pleusilp

polcbilis T as S. D. Opnf. 3. C. 85. j jam fuerit

per fpeeies intellgibiles perfeilus , vocatur inte lle-

16, Con

&us ia babitu , cum [pecies tntelligibiles jans fic

D. A.f

babet ,

l) npre

t eis poffit uti cum weluerit medio quo-

dam modo inter potentiam putam , C$ actum com -

gu[tonda

letun ,

eum vero praditlas fpecies im attu com-

enjdtratf

S, 1X

saem iic)

ple!o babuerit , vocatur intellellus in acln.

quid veró fit actus is completus,mox fubJ4it: /se emins

G. fcq. p

AUÍn intelhgit ves, S. D. mediant enim fpecies inter

g adu

fnpimnen

intellectum,&intellectionem,quz eft actus comple-

tus teíte S. D.

Jpwtttexte

Item Opuf. 14.. Prima . actio ejus ( intellectus )

dinderi j

g, fj

per. [peciemselt formatto [usobjetls ( verbi ) quo for-

mato intelhgit ; ... sfla non[unt motus de potenti

hum od

n alium , quia jam fatlus efl vatelletbns in atium

E mtelty s

per [peciem , [ed proce[[us perfeclus de acin im atfum

fátioney; [

S. D.etgo intellectio, quz ceu cau(à verbi, mediat

Qenrrs (UP[

inter (peciem & verbum,eft proceffus perfectus;er-

generis a

go actus petfectus, — Dicere eff proxima cau(a ver-

loquitur $.

bi. S.D. . c. Conlonat primàá parte,. quzft. 93.

ftad dud

art. 7. in O. vetf, Ex notitià quam babemus cogi -

pilerin; hi

tando tnteruss jverbum formamds.

Sed de hisalibi

if

fufiüse

"r Und,

Adde quod S. D. dicat 2. p. quaft. & 2.art. 4. o.

M:rpl;, $

motus eff ailns imperfecius ab agente inpatiens. G

intelecti "

3. phyf. Lect. 3. lit. E. awotgr eff atbus .. . quod (it

| Denis ( G

atins, impevfetlus,ex boc patet s quod illud,cujus eff

] POUQhatus in

AUb us efl ens inpotentia ?. S. D. jam (ic : fedillud,

| It o ord

cujus intellectio, volitio,fenfatio &c, eft actus , non

j leriie

ef ens inpotentià ; ergo intellectio &c. non eft

170 A['

actus imperfectus, Min. eft S, D. eft enim actus en-

ti) ihte]s

ü

367

Inetur exim

tis,exiftentis inactu; emme agenus agit .in quantum

sgeneribus,

efl imatiu, de pot. q. 8. a. 1. 0. vide art. 8. in meo

? ütelelur

fpeculo , ubi claret quod intellectio fit actus com-

um fuerit

pletus;& fpecies vera qualitatis.

r mte le-

16. Confirm.5. Opuf, 42. c. 7,in fine fic habet

iler jam f

D. A.f[ecundum Logicam confiderationem agit ( phi-

medio gt*

lof.) ip pradicamentse y logseus emim confiderat ali-

atum com -

qua fecundum anod. [umuntur a rattoue 5 €$ ideo

m altutom-

eonfiderat [nbflantiam , [ecundum quod per epera-

j $D.

Bienem intelleckus fnbefl vationz umiverfalitatis 5 &

iit: f em

Cap.feq.pergit : cwm formatio generis C$ [peciei,

(pcacsintcr

que cff actso intelletius non fit ficltia,nt eft , qnando

uscomplt-

fingit non entía , ut montem aureum , cui mibilre-

Jpondet extra in ve .. . necef[arió ia veipsá corporeá

jncellectus )

Aliquid erit [uper quod. intell-Hus formet utyumque

genus , fubflantiam [cilicet 9 corpus,qua inter fe fo-

[bi ) qwfw-

lutn ordinem prioritatss €2 poflerioritatis babent ab

T patentiä

i

IH 1 À

L

T

intelletlu eonceptum;à quo l ícilicet ordine j babenz

TENL

rationem generum [(cil.fub(hntia habetrationem

generis fupcemi & przdicabilis feuiprioris , carpus

cbi, mediat

ecfectistt

generis (ubalterni,& fubjicibilis , feu pofterioris,uti

Aun[atr-

loquituc S,.D,. ] 20» quod. in natura rernm aliquid

, quæü- 9^

frt ad alind ordinabile hm £n unA ve non ff pries e8

pofterises fuipfis mifi fortg ais , in quibus effentia

jenu of 1

i dehisaabl

eff 1n [ucceffione , quod non potef? [ubfl antiaconve-

pire. Unde in ip:ä mon eff ordo , ut dicisur 7.

.0b 49

AMetph,

S.D. Ergo ex clarà mente D. A. acüo

intellectás non eft formaliter genus &c. fed format

jpititth

genus feu faciGgenus autem eft ordo conceptus &

:"lqgadlt

W,W/ Wt

formatus in rebus ipis ; fubítantiá v. g. & corpo-

re; nonordorealis, [ed rationis tantü:n,

Brcvi-

1 ffdl Ud,

ter fic

E

aqus, 00

17. Arguo: formatio generis & fpeciei eft ac-

&c. gone

maus cn"

tio intellectüs , formatio generis & Ípeciei

ué

non

368

tnefe o

non eft formaliter 1p(um cenus & fpcc:cs , €rgo a-

étio intellectüs non ett Fozmautel &c.

M:) eit S.

fubftantià

MÁ re um

D. Min. Prob. quia productio & formatiorei, for-

maliter none(t res ipía , quz per productionem &

unde in i

bene tume

formationem fit,genus autem & (pecies forman-

tur,& fiunt per ad:xonem animz & intellectüs teíte

terminisd

S.D

conítq. pa

ne intellec

Addo quod tormatio

o

generís & fpeciei , utpot&

actio intellectüs (icinintellectujnon habens

U.l ta-

g denom

lisrationem ob ecti cogniti,genus aütem &

j

CCICS

cognofcen

eft ordo ab mteïlc&u conceptus ( hcque 3 qua tahs

MM ;

habet eile cognitum ) ordo tcilicet prioritatis & po-

R0 pe

Thom,

P(enoucausmnatmagcncuca v.g. fubftantià , &

fpeufiga v.g

. cotpore ceü fubjicibili, qui eft ordo

Coif i

rationis tantum , in fubftantiá & corpore intelle-

tl & corpi

dint (o

Gus,quatenüs fic intelle&a tunt,& per actionem in-

v ininte

tellectüs formatus in ipfis rebus intellectis; (icque;

ordo ille qua talis , habetrationem ob;cmcogm-

pushaben

ti; & tanuum etle habet in intellectu objective ; uti

tüs otdo e

patet ex S. D. proin hic ordo tefteS, D genus eft &

Otmaliter

& idvcx

Ípecies,non 1p(a &ctio intellectüs , ad hanc enim

€cü caufíam icqumu ratio

e

[2

eneris & fpeciei , &

Dn3le üniv

cgnicqucn*r*t otdo ille tete S. D. breviter ficar-

türam [

guo:'ubümrla &cmpus tationem generuin habent

Unttite un

ä (010 ordine PUOUEJUS & PO&CFIOHCJUS COHCCPCO

Confüse r

inter illa ab intellectu , fed folus otdo prioritatis

filone

& polterioritatis inter illa ab intellectu conceptus

ttro,

habet tantüm elle objective in intellectu ( íicque,

$, ]te

eft ens cationis Them.) ergo fubftantia & corpus

habent rationem generum ab habentetantüm effe

o

UET

objectivein intellecru , Maj. e S. D. Min.fimiliter,

F9h, d

quia eft ordo ab intelleccu conceptus , ait S. D. ergo

Hl s

habet eíle objective in intellectu,deinde habet tan«

f nj /

tüm

'F*Wturm

69

$, t00 d«

tüm eífe objective in int&

lle£u, five in rebus v. g.

Mjat$

fubítantiá & Corpore prout intellecta funt, quia i

lotei, fot-

sná re nou eff priss ac poffeviss fnitpfeus ait S. D,

Ktionem &

unde in ipsànon eft ordo (cilicet realis (eu naturz,

ts fotinan-

ben? tamen ordo,feu relatio rationis tantüm , uti in

ledtüs tefle

terminis docet. 1. p. quaft. 1 8,art. 1. videnum. 39,

confeq. patet ; - jam fubf. ergo nonab ipsá a&tio-

i , utpot

ne intellectus extrinfece v. g- fubflantiam & cor-

'es quä l-

pusdenominante , & per modum unius copfuse

» &ípedies,

cognofcente habent. formaliter rationern ge-

.

nerumqi

?

? quä talis

fed ab ante rationis Thom. ergo

itatis & p*

ratio generum , eft

ratio. entis

rationis

'Thom.

t;ntia , &

qui eftotdo

Conf, illud eft formaliter génus, à quo fubftan-

vore intelle.

tia & corpus habent rationem generum , fed ab or-

"ionenit«

dine folo pr:fato ( qui habet tantum effe obje&i-

vé inintellectu,ut probatum eít ) fubítantia & cor-

t; [ichf)

pus habent rationem generum , ergo folus prafa-

jeticogl

;

|

»qivt ; üfi

tus ordo eítformaliter genus ; ergo nulla actio eft

usl &

formaliter genus ; Min. eft $. D, Maj. patecex S. D.

Danc enim

& eft adveri. (ic enim arguere folencz; illud ett for-

xüd , &

male univer(alis , vel univerízlitas , quod facit na»

viter licite

turam [ v. g. (üb(tantiam, corpus &c. ] effe unam

um habett

unitate univerfalis. , atqui hoc facit cognitio tam

jsconcepto

confuse reprefentans fingularia , utin eádem cog-

e€too.

niione , nulla reluceat obje&orum pluralitas ,

j concepus

u ((IC(]UC)

18. Item Opuf, 43. c. 1. Ens eff b&je&um "-

telletius primum , cum nibil [eimi poteff nifi fecun-

, & corpis

vanime

dum quod eff ens $n acln ,

«t diciturin 9. Afe-

" (imilitet

MP/?- unde nec 0ppq/imm ejus in:eätgerc, patejf £He

telletins,non ens [cilicet mifí fingendo ens ipfum ali-

[ S,D' Crgo

quo »2odo yquod cne satelleélens apprebendere nttitur,

hübct n

u

efficitur ensratunz, — INB.. quid intelligat $,D.per

&

éns

570

tntüm

ens rationis , ens fcil. fi&um per a&tumintellectus.

Ex quibus,

Lf quia 4

19. Aiguo;cum intelle&us apprehendere niti-

T. pmd:z

tüur non ens ,

fingendo ens ipfum aliquo mo«

entia và

i

do , tunc efficitur ens rationis , ^ fed quando in-

Ütloqi

N

f

telle&us in. füb&antá concipit intinfecé ordi-

proptie l

nem prioritatisad corpus, in ipsà naturà v. g. hu-

À.trgo.

mani concipit- intrinfece telationem . ad mul-

10.0

ta,feuresextraanimam ,

in ipfo przdicato rela-

aidit m

tionem ad fubje&u

, in antecedenre relationem

st haber

ad coníequens &c. (eu üt loquitur S. D, in proce,

quádi

Eth, ocdinem principiorum ad invicem ,

& ad

feeundun

conclufiones 5. tunc nititur zpprchcndcre non ens,

Port/l t

fingendoensipfumaliquo modo , ergo quando

prmate

intelle&us in Ypía fubftantia ; natara humana Xc.

jl iate

concipit ineife telasionem ad multa &c, tunc effli-

$ndjidi

citur ens rationis.

Maj. eit $. D. Min, patet , quia

májvids

illa relatio eft cantüm ficta ab intellectu inipfis re-

I?(i»zg!fg

bus'cogaitis,&eft non ens , & tamen ab intellectu

qudnat

concipitur ad modum entistefte D. À. coníeq. pa-

setrjal

tet,

Jam fübfümo , fed- hujufmodi ens rauonis

U wtell

e(t proprie (übjectum Logicz,ergo relatio ,. quam

iT

intrinfece in fübitantia, corpore, natura humana

tipia (s

concipit intellectus. ad res extra animam eft pro-

Hmtg g

prie fubjectum Logiez, Min, ptob. hujusmodi ens

f'df"fm.

rationis fequitur operationem intellectás , & qui-

L

? hi/ü].ut(

H

fit per actió.

dem in 'i'p(ïs rebus confideratis

fU [P.

nem.animz ,

nec invenitur in terum natura $

sls

nec e(tens natütz , prout à $. D. contraponitur

qdef

enti rationis ,. nec pertinet ad aliquod ex 9.|ge-

Wilg

neübus accidentium , - eft inteotio intelligibilis,

[hingg

utpote ab intellectu concepta in tebus intellectis ,

«

""numf

3

'c'& relatio rationis

quatenüs i'm.:c;.lcc'cæ funt

J!i!g Wgu

tantüm;

*

37t

ntelledtus,

tantüm ; xquiparstur etiam entibus naturz &c,

[ quia ad emzia fe extendit. ,

ndere niti«

de quibi ens natu-

va pradicatur , Ac aque latà patet , cóquod omnia

liquo m«

entia vatura fub confideratione rationts cadunt.

quando itt-

Ut loquitür S. D. jfedens jam defcriptum (ic,. eft

ü'l'cc?: Otdi«

propcie fubje&um Logicz;ut in terminishabet D.

i vg, l-

À. ergo.

1ad mu-

20.Opufc. 49. fic habet D. A. spfa natur a,cmi

dicato ts

accidit axtentio nntver[alitatis .puta natura bomi-

eltionem

nis hbaber duplex effe. ,

unum mareriale fecandum

) in groe,

Aliud ssamateriale

quod e[ft 14 materia naturali 5

»s & ad

fecundum quod efl in imtellettu y primo modo nan

(& non ens,

Pate/i ei advenire intentio wmverfaltaus , — quia

0 quando

per materiam iudividuatur : udvenit erga wnvver-

TRUE &g.

falts iateatio fecundam: quod abflrabizur à materta,

. tutic elh-

indsiidnali ,. . , abflrabit V intellettus | fheciem ab

sudividnuis,um qHAntuna m:e/hgn RAIAY AT /pecz'cz A27

patt, qui

t iniplistt-

ims(fzg",—vdo principia isdividuantia ; fic ergo patet,

binellectu

quod natura commmni nonpote[] attribui intentío u-

coníeq. pe-

niver(ahtaro nf [ecandum e[[fe quod babet in antma

ens tationis

€9 intelletia,

D

mo ) qmm

21, Item Opule.; 5. Quamvis ab "psa auimá ve-

gca hamina

eipiat ( narura v. g. bumana )rationem nmvver(alis,

4 et pro-

tamen non e[H in ipsa animá fecundaum fuam cffentia,

l'u'ngdi ens

fed fecundum fuam [rneuluudimem , €9 fpezwemunde

(15 , & (XUI*

Philof.att:lapis mon eff in anima [ed fpecies lapsdis haz

anten [pecies exiffens in anima e[E una numero G$eff

fingnlarzis , ejus autem univer[alitas non eff exboc,

yiraponitt

quod eff imanima , — fed ex hoc quod comparatur ad

gdex 94

multa fingalarta «..eff emim tlla $m [ola intellelu [Va-

gnlavis,CÓ e(d aniverfalis , in quantum habet vatio-

meligibll

nen uniforneem cil.patticipabilitatis [ aumquam e-

,inteletts

nts intentio , qua efe [pecies,

jio 10005

sim caggim fuiffet homi

nyjt

as

4 . 2

at/; cognito , quod. bama?äcundud quod intelleius,

efsdtio n

portioipabils evae à pluribus differentibus ol nm-

mcro,a quoicilicet homine fic participabili ab indi-

quod qutei

maliter tzl

viduis accrpit anipa banc intentionem ,qua c[fe fpe-

[pnglt M

ciet S. D. opufc. $6. | adammia individua , qua

tf falJe

funt extra antmans , prout equaliter efl. femslitudo

Hontm u

OPIHIMID , ducens Iu omntiuan cognitiontm .. . . babet

YAU qUitt

VALOHETI COTPPIBHHILALIS , fecindum quod eft commn-

fila m l

915 pe veprafentationem piarium. — Nide fpcciali'-

TW fe

ter opuíc.3o. cap. 2. Ubi per omnia confonat. .

walitvel]h

Item de verit. qua(t. 8. art. 11.ad 3..— Forma

v fary

lapidis e[f in animá longé alterius natureyguam for-

ma lapidisin materià , — (ed sn quamtum reprajen-

l tam h

li mody m

34t eum fic eft principium ducens 1n cognitionem cjx:.

.

[

Y4 4 (te]

$.D.

Item opufc. 5.$. pauló poft: díco qnod univer(a-

lemO

lia ex boc , qued [uut narver(alsa , nen babent c[fe

filfutia

Pir fe $m fenfibihbns quia univer(alitas tpfa eff. ina-

fetdum.

nimá, C$ nullo modo in rebus [ (cilicet fenfibilibus

Íeu fingularibus,five extra animam ut exprefs? lo-

acc:dm)/:l

quitur D. A. | cwm antero dicimus qued natura u-

d df

t."ma?lmm

niver[alis habet effe in bis [snfibilibus fen [imgulari-

14 ii

bnsynon totelligimus ex hoc quod in ess babet modum

lt (impr

snvver[alitatis , fed itelligimus quod natura cns ac«

eidit upiver(alitas ,. babet. effe in spfrs figmatis

Itde, T N

S. D.

:

A N

VU enim t

12. Obj. S. D. l, cit. quarit. sv [ univerfae

le]/i fubfLantia vel accidéns ?. dicendum quod

Kündim

:m j

Quge

per eomparationem , quam babet ad animam | five

;

uanrum ad refpetium quem babet in &ntmmá nt lo-

üp

Qiltie ;

quitur S. D. L. C. ] eff accidens , €8. eff difpoftie

quadam iu animá , CÀ cfl nnum de indrvidwis fcien-

0 )e&l [tcl

piarum velformationurs S. D. formatio autem ge-

( dl&i 5

ünt füïmæ

neris & fpeciei ( confequenter formatio univerfalis)

ad

Tntelefu,

eft 13&io intellectüs fc&ci g D. füpra cit, num. 16.

h fl t«

ili ab indi«

quod autem ibi exprefse loquatur de univerfali for-

df f

maliter tali , patet ex feqq. /c igitur confideranda

[ pergit S. D. | wviverfale 1n quantm . unvver(ale

Wi, du

2777

€ff , f[eil. fecundzm quod aliquanatura babet inzen-

tionem uuver[Alitatis d eff [ecundm quod cenfide-

1. Dabtl

f amms-

ratur animal vel bomo ut unum in multis , untver-

le [prcili-

f*lta z0n funt [ubftantia .. , ficut Platomict pofue-

[onat,

runt ,. .. fed banc communitatem babet forma ani-

j humá

malis vel bominis [ecundim quod eff in sntelleituqui

unam formaem acctpit in multis commiuem n quAn-

pumfir-

tuim eam [ubtrabit ab omnibus individuantibus : &-

p rara

tonem ejhs

lio modo potef? confiderari unrverfale fcil. tpÍA at -

YA,CHsi intellellus vationezm snvver[alis attribut C$e,

S. D.

j wiutrlu-

Item Opu(c. $7. Ouaritur, utyum umiver(ale f

u fiabent fJI

fubþantia vel aecidens ,,. lo

d

quendo de unyver[als

Jecundism quod univer[ale

eff folim in anima 63 eff

(enfibilibus

accident.fed loquédo de ve fubjeEla dicuur quod guáe

ii lo

dogue cft [ubflantia , quandogque accidems. . .. $n

(maturá&e

tentto quavs wntver[ale formaliter includit, folum cf

i frgiliri-

65 Anima. S. D. ergo clatt docet univeríale formas

jet m

liter famptum effe non ens rationis Thom.

led quid

TT

teale. Ita Novatores.

P/ü /;Zum

Reíp. N. confeq. patet ex jam allatis num. 2 1,

vult enim tantüm$S. D. quod univerfale (umptum,

[ m

fecundüm fuam fimilitndinem feu Ípeciem ex

pref-

hn :

fam;

uz eft materia per fe univerf(alis fitacci

dens,

pm Lt

difpo

4

itio inanimá &c, patet ex formalibus fupra

citatis num. 1 1. quamuvis ab spsa€$c,. (ecusin eífe

j d

o

b

jecti

f

ecundario reprafentati,& cogniti , uti pa-

!Wf/I n

teCex dictis ; cognitio enim & fpecies,non tantàm

y um pe

funt formz phyficz, realitetinhzrentes intelle&tui,

!

eique proportionatz , fedetiam (ünt formz: inten»

]. 3

tlon&e

374

tionales repræf'cntames objectum.. Relizgsitar er-

lg de

o [ pereit S. D. Opufc. «5. ] quod ratia.generzs

tetiall ,

liomo n

Svel [ pecse ,

accidit. alicei narura fecundmm effe

vetíali a

quod babet imintelleélu w. q^ dp[a uatura humana

PER SE

$n inteliellu babet c j5: 4l /lm&um ab.emiibus inds-

viduantibus , €$ ideo habet unifovrmem vanunem ad

nüiverialis

omnis indrvidua , que [unt extra animam , pront

le uxivet

efh e[fentialuer [militudo ommum , dncens imom-

Log:cc te

Q & tote

nium rogn,twnem 15 quantisa [Hnt im eos quiae-

joi operatso «d. otzne wndiyidunm , — quod fuit C

qW ial

gt

erit,efl usa..— $. D. unde l, c. opufc. $6.. fic

let velatia

addit :

Legtca. cum confiderat umiver[ale. 5 uon

Mi fie«

confrderat ipfumm quantum ad mareriam [ubjetlam

tulta

p fe.

xon emum corfiderat bomincm m . eo ;

ne sjy

quod ef[t bomo

; fed £meoquod [pecies ,

€$ fic

!t , quiá

de aliis animahibus, €4 idea Logica eff principaliter

quo jetun

de fecundis z,atm:wzz!;w

Addo ; quod in primo

hm rj

L citato iü k)e

uqmwt clar& S. D. de univerfali

n! tht

qui ad ejus materiam per fe ;. in fecundo autem

gu Ar'iter

L. fcilicet vet(, fic igitur &c,. clare loquitur de uni-

SD Clm

verísli concretive L.i: in tertio autem L.Opuíc.5 6,

At vgfur,

lociu.wrcl It dclpf.; univerfalitate , contradiftin-

hts u

Va materig per Íc;& fic íolum eft in anima , non

Wa

fubjective , fed objeé&tive cantum ; & eft accidens;

Tamty f

iuhcct tationis Thomifticum.,

Patct clare infra

ltfiu tl

vum. ;o,verf.probatur fecundó; fic atguu:S D. &c,

tl .

Ex hoctextü fic.

fpmem

13. Arguo:; materia fub;c&a per fe univerfalis

tft quod

Logici fubt V. g. homo.animal &c. ergo operatio-

ftturg]

num:

Y x.c.h'.UdO

Logica non cft objectum for-

Deesel

male quod Logicze ; antecedens eft S5. D. L. jam

tolpecie

cit,. Confeq. Prob. obje&utm enim formalequod

tlntUm :

Logice

,

7

luql!!m' a

Logicz debet applicari ,

ac ineffe objecto ma-

atio.(etera

teriali , feu materiz fubjece PER SE ;

vel fic;

homo animal &c,

funt matetia PLR SE uni-

CH qje

7717

vetíali Lopico fubje&a ,

id e(t. füunt materia cui

iMf (Mdi

PER SE intendit Logica applicare £ormale u-

táticnim d

niveríalis, patet ex num. 24. &25 ergo forma-

le univeríalis non. eff. in ipüis actibus

rationis

m FIMF

fipettf n 0l

Logxcc rectis; led PER. SE eft in tebus ipfis cogni«

|(05 WM f*

tis, & intelle&is pergit S. D, L, cit.

Ex boc alf-

quoc/ jmr Ü

qua intentio eff. univerfahis ,

08 GHantum ba-

c jb li

éet relationens ad. »ulta

3

wt inutentí0. bogii-

Wis, guecft apud ammiam ,

quia cemparatur ad

gr/ae Y

lubjethum

aulta ,

1deo eff wuniver[atts

€$ licet boc ft* , t-

p m e

»men buju[modi eft 32 anima , €9 eft quid fingulae

TTR WU

re , quod efh y quia unumquodque rectpitur 1n ali-

quo jccundum modny veciptentie , €$ non per mo»

przmp alier

od 'nprlmo

dem reirecepte. .5

cum ergo anima fit fineula-

jeunivertl

vit oportet qzad qmdgad P aA vecipitur fin-

qndo autem

gnlariter vecipiatur , C fitrefpetlu ejus [fngulare.

uitor t Vil«

$.D. Clare explicat S. D. opuf. 30. c. 2, ubi: qear-

JQpule.j

vis natura intelletiualis babeat vationem unver[Aa-

hs

»

ofi [mhbn'

5

fecundzum quod comparatur. ad ves extra a«

jofi

Wwimamm

L

mj

qui& eff ana [rmlirudo omnium,

tamen . fecnndum quod babet. effe - in- boc intel.

[Laccidets

r clare inita

leiiu, vel 1n 18e , eft quedam fpeetes particularis 1n«

U

tellecla .. - non eff wmvvar[/alitas illuu forma | id eff

fpeciei expreffe;ati patet 1. c, & n.2.1.|| femnd»mx boc

effe,quod babet ia intelleHiu s fed [ecundum quod ve«

fe gn clfahs

fertur ad ves, ut verum fs. poiliudo,

S. D. xpfa ergo

) vedtum for-

Ípecies eft in anima fubje&tive ,

fecus ipfa rela»

SDLJim

tiofpeciei adresextraanimam ; — hzcenim habet

tantum cííe obje&dive in fpecie

?

& in in-»

xmaleqi?

AÀa

4.

tel-

Lgalcz

7TU I Ra — lt

6

telle&u, íeu in rebus ut intelle&is $— fnzellectus

Ten).c d

€fl , qui agit án rebus ipfis. univer(alitatem. S,

Wrelsmd:t

D. l.c. modo ícilicet

5

u timn|

dictis,

intelligibili non. reali. E;

yll patt

ND,

uod univerfalitas tribuatur naturz fecun-

qnurisju

dü effe non materiale; (ed immateriale, prout fcili«

dam , um

cet exiftitin intelledtu S. D. Opufc. 3o. cap. 2«

il fpeci

non cít tamen apta ineíI: fuis inferioribus modo

odl , ii

immateriali ac intelligibili , : fed phyfico ac natu-

.

exomilus

rali

P)

buiment

fic enim iisidentificatur , — ac de iis pra-

dicatur. Intentio itaque mentalis & fpecies ex-

Mfil, m

piellà per eam producta réprzlentantes naturam

doteili

1

primario,ejufque univerfilitatem fecündarió , funt

gibili,utp;

in anima ut fubjecto,& ab anima , ipía autem rela-

:enzialtaqu

uorelationis, feu intentio fecunda objéctiva non

adrán,

eít inanima & intelle&u ,. nec in actuintellectüs,

elt enim

& fpecie ceu (ubjecto ; (ed inrebus ipfis confidera-

ens,

tis; ergo eft in anima & intelle&u reprzientative ac

14 Di

o5jective ; non fübje&tive; quod in terminis docet

L

*

Mi

Opufc. 48. cap, 1. ubi

f& quaratur de tali en«

À. (icenitm

re ubi fit [ubjective y.— dicitur quod eff nn[quam,

bus; ibiai

Jfi enim effet sn alsquo (ubjetlive, effet aceidens 5 €4

dudcns MT

per confeauens eus veale, — Clar& quoque patet 1.

dit & fing

fent. di(t; 16, quat. 2, at 1,0. ubi : — sibil quod

H0n quide

efc enstantum in anima ,. in genere determinato

0C0 i(3to

collecat4r. .. S. D. qucd omnino falíum eít ex ipfo

Iu ffgo ]

S. D. de ente

»

quod e& tantum in animafub.

Wt

jectivé. , id eft quod extra animam non eft na-

tht i

tümaptum eífe : ctgoloquitur S. D. de ente,quod

vel, M

ettantum inanima objective , feu quod ha-

*

hoc

ts tetmin

bet tantum etíle objective in intellectu

,

h, 40, &

enim €ft proprie ens , - íeu relatio rationis tan-

tum.

c.

Item

Dice;:

377

tnttdltuy

Ttem]. c. dift. 30. a. 3. in O. aliquando (tatio)

ltatem, $,

apprehendit aliquid , cus fubefl inre natura quadam,

tl E

ton tamen fecundum ratioxem , qua apprebendstur ,

3

*t patet

quando Apprcbmdtt tntentionemo

tute Íecitte

generis /ubflantia

»

qua in ve eft natura. quae

proutlcilis

dam , uondeterminata jecumdum [e ad banc velad

0. Qp

sllam [peciem , C9 buic natura apprehen[a fecundum

bus modo

modnm , quo ejff n intellectu apprebendente 2

qui

CO 4C fl

ex omnibus Accipit. Hnum quid commnne , n qHi-

dt ls ptae

6us invenitur natura ila ,. attribuit vattonem £e-

fpecies tj«

ntris, quaquidem vati non eff in ve S.D. Ícil.mo-

5 natorari

doreali

,

bene tamen modo ficto feu : intelli-

dario , funt

gibili , ut patetloco citato oliifque locis citandis ,4»-

qUtem teli«

genttotaque r//a ,

quam univer[ale formaliter in-

.

jectiva non

cindit ,

þlkm efl in auima ;

Ícil. objedive

?

intellectüs,

eft enim propriö eus tationis,

fchuc fictum

sconfidetáe

ens.

lentativeat

24. DicescumP,lingen. D. A. opufc. 4 $.. ait:

minis docet

smiver[alitesipfa eff in a£lu (INB. malecitatut D,

de li o

À. licenim habet ; eff ia anima ) nullo modo in ve-

/Z nnf quum

bus ,ubiaitP. lingen; advertenda eft particula ex-

T

cludens : sello modo quod enim ratio 1neffe adinve-

Tiit ,& fingitinrebus, eftaliquo modo in.rebus

9

ii qe

non quidem reali (ed fi&o ,itailles;S. Doctorem

d

loco citato iomediate przemittere ly in fenfibilibus;

fic ergo conftruendum eft: inrebus fenfibilibus

»

yeripe

qnimaib

fiveextraanimam , nullo modo eftuniverfalitas

utclaré patet legenti. Item opufc. 49. ante cit,

i cntæquo

vetí. — Jpfanatura ,cui accidit &c, ubi in ipfis cla.

he

] qUO

ris terminis. fic (e ipfum explicat D. À. vide

hoc

Üj

n. 20. & N. z1. verf. dico quod univeríalia

juonis &t

&c.

Dices S, D, opufc. $6. ait. quodämtura talis

]u

*

cogni-

378

;

cognitio facit univerfale eiíe in actu univer(ili ,€

cinduaq:

€t auoddam tormale in aniveifalisergo. gnon di-

mioncs'log

«t D. A. quodipía cognitio fit formale in -.univet-

tum quiz o

Í5li , íed quodiquoddam formale fitin univerfali fc.

ls, &ib

illud, quod fit per cognitionem inipíis intellectis: ;

Áintprima

quia illud efle rationis,à quo formalitet habet ratio-

candum 4

jntellectus

nem univer(alis , cau(atur per cognitionem intelle-

&üs ,& non per quamcunque fed perillam , qua

adver.ipe

€& fecunda intentio , (c. £ormali , iti fe ipfum expli-

lopicz ,

cat 5. D. ópufc. 6. in initio abi : dicoergo , quod

candam n

E]

e

nnter[nle comprcbendi primam vem

qua

titudinem

fenata efl effein. pluribus . fecundum — intentionem

quia pri

Jecundam : .. [ed iztenttonem fecnndam appelío l-

elthomo,

Jud. ,. quodiztelleilus fecsiudo imtelligit de ve//. ,

quod , e&

jam autem ipía cognitionon eftid ,. quod fecundó

düminten

intellectus intelligit de re primá 5. fed quofecundó

tioncmqt

intelligit , fc.illam relitionem , quam res pez ihtel-

ecundim

Je&umabiacta & relata ad mulza dicit; ideo enim

Ietundoi

illiintentio cft univerfalis fc.

ut quof £acitenim

li &c. &ir

naturam commounem , formaliter univeríalem , uti

tationibu:

slbedo facit (ubje&tum formaliteralbum . ut quod

fomantur

enim eft fingularis , nec illa intentio vel reledio pó-

teft efLsrealis, cum non fit interextrenia realiter

tüourí

L]

Ottitürqu

fed ration

etántàm dx&ixn&-;; exhoc D. A. textu fic

BQ tàtio

ruríus,

"

utl'ogwc Á

25. Arguo ; univeríale fccundum quod univer-

COnftqun

fale comprehendit primam rem , que deíe nata eft

e

Otmjlilo

eíie in pluribus fecundum intentionem fecundam

?

"QU fesip

fed opcratibncs intelle&uslogicereda, ^ non funt

w

ptíma res , quz defe nata eft efIe in pluribus (ecun-

lECundüni

ergo univerfale Íe-

lteled

dum intent,xïogem Íecundam ,

cun«

Adünyeni

li w

cündum quod riniver(:le non comprehendit | ope-

: Rhon di.

»

il -univete

tationes logicä rectas. mai, eft S. D. Min, patet

tum quia operationes intelle&tus à logicà dirigibi—

niveríali ,

les, .&abobje&oformali ejus denominabiles non

intelledis ;

funt prima res , nec prima operatio , fed fecunda fe-

hibet rallb»

cundum adverf. univeríale enim fcquitur actionem

em intelle.

intelle&tus ,

ut ait $. D. & fic eum interprecantur

lm , quz

adverf. ípecialiter P. Aler.tum , quia operationes

plum eypli

logice ,

non funt de fe natz efl« in pluribus fe-

J qxod

cundum intentionem ecundam,(eu fecandum rec -

E LA t

titudinem fuam logicam , uti patet ; tum przcipus;

(uttktOnetD

quia prima res , quz de fe neta eft efle in pluribus ,

niavpdülþ

e(thomo , ex eo quodhomo, efanimal,

ex co

n de nt )

quod , e&animal , &c, te&e S. D. fupra cit, fecun-

aod (zndo

dumintentionem fecundam ; 1d e& (ecundum rela-

quoikcundö

tionem quam habentad multa ; quam intentionem

;cr.ps:intcl-

Íecundam, íeurelationem , intellectus tette S. D,

P

deoenim

Íecundo intelligit dere ;id ef homine

5

anima-

xicenidt

li &c. & iniisfacit ; fed hecnon conveniunt ope-

rationibusintelle&tüs

,

?Hääm :Ud

nec pro materiali [ nif

fic enim intel-

ni ut qUO

Íumantur in eíle reflexe cogniti. ,

| relaio pó-

lectio ut fic

*

eft apta in effe aliis operationibus,

;afCShECf D

fortiturque intentionem fecundam ,. id eft relatio-

À, x HC

nem rauonisad eas j nec proformali

5

nec pro

uttoqde fimul fumpto ,uti patetad oculum, | etgo.

god nf

confequenterab objecto tam materiali | ;

(lllälïl

df s

formalilcgicescxcluduntur fecundum D. A. adeo-

que resipíz utcognitz ,. funt objectum mactetiale

-

- gon Junt

pet fe

,

quia de fe nate (ünt effe in . pluribus

fecundum . intentionem. fecundam

quam

yibuslecin-

3

yiratlt lt*

intelle&tus.| fecundo intelligit deilis, &'in illis

CUv

Íeu

adinvenit. Addp,' Min. ptin'cipalcm ;

pri-

380

primam ,efe interminis $, D. uti patet in confir,

ymmur Ái

fh

4. íequenti: per res enim primas intelligit D. A. res

extraanimam ,

in quas primo intelle&us intelli-

Pto folid

geudo fertur, funtque prima intellecta

,

ergo

peceis divi

non funt ip(z operationes , confequentet hz non

po(itum ei

funt. materiale univeríalis

,

ditedein p

per fecundam in-

tentionem intellieit fecunda intelle&a , qua con-

rede; perei

fequuntur modum intelligendi in'ipfis rebus in-

dens, itelli

telle&is

»

tiavel accid

ergo fecunda intentio non eft redti-

contrapofit

tüdo operationum fecundum $. D. uti patet

in terminis

3

& ulterius clarifïimi: evinci-

jc&ivä Inin

Kut.

compietuid

animaamfut

26 Confir.4.ex D. A. i.fent. di(t. 26. quæfïion.z.

arciculo r. o. Item de pot. quieítion, ?. articulo 9.

jutelliest &

O. ubi: Refpondendum; quod relatio ad deumeft ah-

trapohtum

quarersa creatura,Ad cujus evidentiam fciendum

tionibus,c

inveniunti

e[E , quod ficut dust Commest.im và. metaphys.qttod

quia rclatto eft debilioris effead omma pradicamen-

netincelle

34 4deo pataverant quidam cam e[fe ex fecundis im.

tiones noy

selletlis , Prima enim sntelleila funt ves extra ami-

9. 40. (

ssam $n quat primo jntellectus

totellioendo

jn termini

.

.

fcrtur

fecunda autem — intellefta . dicuntur

K,

sntentibues con[equentes sjodum intelügendishoe

17Argu.

enim [ecundo intelletlus intellgit in quantkm refle-

üm Per dc(

Buur fqu fe ipfum , intelligens fe intelligeve , €$

(um lOgng

yuodum quo initellgi. fecundum ergo banc pofitionems

Qu lori

fequevetur , quod velatto non fit imvebus extra aui-

(X0 ClLito

spam , fed in [olo intelletlu , ficut intentio genevis C

4 4

t opuf

fpecses , boc autem effe non poteft;in nullo autem pra-

dicamente ponitur Aliquid , nifivesextra animan

Tedttudo

exiflens , namensvationis diyiduur contra ens divi-

lonifti

fum per io.pradicamenta , ut patet j metph : vur-

n. xl. l,.

/J'(J $

quid [itens rationitex mente D. 44. [c autewms

p

velatio non e[fct n vebus oxtra animam. — ,

5016

Pom*f

381

etinconfir,

poneretur ad. aliquid. »uum. genms. pradicamem.

$1.

;l[ D- A« fcs

as intelli-

Pco folidá imclligcntiä obfetva ex.S. D. . qïxod

) crgo

pet ens divifum per decem przdicamenta contra

tet he non

poütum enti- ratüionis non tantüm intelligat ens

cundam tf«

direct? in predicamento ponibile , (ed eciamindi-

rccte ; per ensenim divifüin in fübftantiam & acci-

; Qu con.

; tebus in.

dens, iritelligit ens , quod iu f& naturá ett fübftan-

1 et tedti-

tia vel accidens ,. quod competitomnientireali ,

«ontrapofito enti rationis habenti t

antüm.elfe ob-

üti pitet

jé evinci«

