mentum divinz vittutis operantis recipitin fe mo-

ia Vircue

tam & Virtntem ad effe;à Deo, per quem motum&

vacbualitet

Virtatem | caufat rationetn entis in&rumcntalitgf

3

»; u

in quavis fua operatione

ergo bcDeuseft cau-

fa omnisa&ionis

,

uralis, opt*

pro ut quod libet agens re.

cipitin fe motum & Virtutem ad eííe 3 DEO , pet

iam p

^

pe leu mo-

quem motum ac Virtutem caufat in(trumentaliter

üi 4

rationem entisin quavis fua operstione. Mai eft.

1

efedivi

$. D. in o. Mi, patetl. c. o. vers.

$tio, modo &c.

& vers, unde 4to modo &c.

& ad 7. pstet etiam

ex Mai. hic enim fenfusejuseft. :

Deus eft caufa

tum t

TO

omnis actionis etiam illius, quz eft ab intelligentia

qricalart U*

[ angelo ] uti patetimmediate antecitata formalia,,

ad n en

prout quodlibet agens eft inftrumentum divinz

Virtutisiticreatz

,

etür i

feu DEI operaritis in quoli-

betagentefecundo , — ceu fuoinftcumento vimad

g gt

n

eífe

76

eius, qu!

e(fe, qux eft virtus divina cceata. , per operationem

sc DEImotionem participata ab adente Íecundo

lbertát:

PJICE €x/o.vers. nec uaüf»l [C"'UD la DOE"*G: &c. .vid

;

cogens Vi

foraaliainart. meo 16. patet etiam ex jart. neo t.

Wi Ol"CP

( )bíer

num, 6. 7.9. 10. 12. ) 3. &c, copf, pstet, Ecce pra-

viam DEIiolius opecationem ac motionem, in qua

deusnull

nihil operatur ullumagens fecundum, (ed pure paiïi-

adhus UO

verecipitin fe fub .ratione motüs;ecce previam

tem at nf

phyhcam DElíolius virtutem inftrumenialem ,

JUSMIOC

virtuti rátz ac firma aoentxs (ecundi

iil

apcmddl

chnátin

tàm, äqm ous ommnis chcua cu;.llvxs gcncxsiecundl

a&tio , ative ac pet modum caufz eíficientis exit;eft

Q:)mun

etgo motio virtuofa previa ,eftque necelfarió pra-

Cuin JIF

thuxfta in omni [ecundo agente ad hoc , utactua-

ia

git , imóut complete polfit agere , fitquein omni

Ht qilt

agente fecundoà DEO , quaaaataduahrcr utpo-

mn"q

tc mcdmm ex fua natura , aceílentia fua conjungens

Bb Ckte?

vittutem cujuslibet agentis fecundi , ratamacfir-

QHO(

piam coinple:amque cua adione (uà, an non

tatfatig

hoc eftad vivum Hcpmgcrc preaotionem phyil-

proucidi

I6l

l

cam Thomiftárum ex D. A. de puro ac pla-

R

celrte

Videamus nunc etiam refp. S. D. ad are. 14.. fu-

ïS l!u

prainn. 34. citatum.

n üümer

44. 2dd 14. dicendum 5 quod mon qualibet cau(a

thliterin

excludiu hhbertatem y[ed [olgm cavíavogens: . fic au-

dmma

teto D EUS non efd eau[Aoperationis noflra, xe(pon-

temimm

duergo*. D.fic informa:(. antecedente . ,

ecat

teeldca

primam conf. & hzc eft ratio negandi ; quia licet

Dd atcm

Deus debeat operari in voluntate , ad hoc , ut poífit

CIU QOFc

agere hxc

,&licet (ic DEUS operando in volunta-

Dec(fa

te ceam moveat ad agendum , ac pet confequens

minasa

vimi ad effe deriver in ipíam te&e, S. D, perhoc

Tatüram

tamen non excludit libertatemà voluntate , & actu

Aaterr

ejus

tfatlopem

^

ejus , quiaf ait S. D. ] folzme caufa cogens excledit

fecundo ;

lberzatem , fc autem. DEUS non eff caufa Lciicet

K -vide

cogens voluncitemnoitram . proin nec (uà ope-

[L, 60 (

ràcohe præfatä libertatem excludit , ubi,

Ece pte»

Obfer. bene , ex S-D. q. 22, de ver.art, $. quod

e

ere voluntatem quo ad

emjinqu

deusnullatenus poílit co

lr

puropad.

4

actusfuos elicitos ; DEUs peteff iutare voluntá-

F"CEVIim

sem de nece[[itate ,non tamen pote[l eam cogere. , Cd»

entlem ,

jusratio e(t : quia zpfum velle aliguid , eff inc'tnars

fnperzddi'

inillad , coattio autem,vel v:olentia effl coatrarta ia

tis(ecundi

climatum: illiusvet, qa cogitur. & t 2, q. 6 3. 4.08

yisexiced

Quanuim ad um proprismattam voluntatis [ eli-

f.rio -

eiiüin 405 pmfz* ei Utoleat:a ta fc»'-)&z' 369 bujus ratio

ütacluade

eft , Gma allus voluutatis nibil eff aliud, quam taclt-

ein omi

natio quadam precedens ab interwri prinzipio cognof"

r utpo-

tente .. quoa autem e[t coatlum , velviclentum , e

onjungens

nb exteriori priuctpio. S. D. ex his jam evidenter pa-

m aC f*

tet: quod cum S. D. dicat de por. i. C ad 14. folum

, 4n nol

cau[a cagens excludi libertatem, lümatto cogeus,

" 'Ph)'ü'

pro utidem elt , ac iutans voluntatem de necelfi-

tate , feu determinans voluntatem ad unum de ne-

o àc pAt

*

ceíTizate , ficut determinat naturam

$

uuin ter-

minis habet S. D. loco citato de pot. adi3.

)b f

in numero. ceo a1. aliüs enim coactionis eft cífen-

Mbetcanft

tialiter incapaxtéfte , D, fic itaque refpondetS, D.

folüm cauía cogens , id'eft , de neceífitate volunta-

j f

Leiimmutans , CQ['D(.]UC determinans ad unum de

] [C(POH'

neceffitate , ficut determinat natutam , . excludit li-

i ncgzt

ui Lcet

bertatem ;ed DZUS operans in voluntate, non eft

, polt

caufaoperationis voluntatis noftrz fc. libere , de

neceíTitate voluntatem immutans , eamque detér»

; volüt-

minans ad unum de neceífitate , (icutdetermin:t

On(cqucns

, naturam , ergo DEUS operans &c. non excluditli-

) p

bertatem. DEUS ergo & determinat voluntatem 2d

NT

P

urust

n

8

muim fid

unum , ficut natazam , fed ianc de n&cc(ïïcace fe«

"n

cusillam ; f ergo determinet voluntatem ad urium;

vum fuit,

& non de neceíTicate

*ogsr

; &i

go libere , uti patet ; quöd

m ereatlini

autem ad unum eam detecminet , in terminis docet,

fer matera

de vet. q.8.a. 12. 0. patet ex toto meo art, 22, & in

sfv

hoc meo stt. n. 14.

q:;od Vi

Dixi & oftendi fupta n, 49. quod adverfaty no.

quod p

ftri id habeant per modum (uz conclufionis & a.

ortel 7!)01

fectionis , quod habet per modum purz obje&tionis

pruïoa:;'d |

idnuncrurífusclaré ad oculum omnibus demon-

Quahe

ftro.

exho: .ilpfa

Q1 [01 D

De potentia l,c.ad 1. fic cum,& ex adver(ario fue -

um

)

arguir. S. D. impugnatquedivinam opetstionem

inipfisrebus hoc modo ; »atura neque deficit in ne.

hrs,

ceffariis , neque ab nndat in [nper finms , fed 44 atlio-

Sed hur

mem naturalem [ufficit Virtas aclyvaex parte agen-

hüiceltco

tis €$ paffrva ex parte recipientis ; eYgononrequri-

ZUP T

lur l'irtusdtoina mnvebus operattvis. Ecce ob;e&io

f/äf? !)/*' 6'/'7[ i

matürdles]

$. D. quz eft ipfiffima adverfariorum feutentia ; ted

audimentem Ang.ad 1. dicesdum quod V'irtus athi-

tátilali à

va €4 p4[fiva rei naturalis [uffieiunt a agendum in

evidenter

ordine [uo :vegquiwritur tamen Virtus divina, ratione

turam &y

jam dilla. S. D. feilicet in 0. id eff Virtusdivina in-

Yet quod

creata ut producens ac Confervans vim operativam

luntatem [

ratam ac fixam fecundt agenüis,& Virtusdivina crea-

geidum,

taincompleta , a Deo folo patticipata per divinam

i qua r

1

motionem , ac inftcinfece fuperad dita Virtuti rataey

Vione

quà motione Virtuo(3 formaliter caufa fecunda ul-

Omhis op

timb completecon(tituitur in efle divint inftcümen-

Vaté [

ti; pari planà modo objicit fibi t. p. queítion. 10f

H

lttüt v

2. s. Ob

)

j. ubi : factemsdicitur effe caufa

ll C O'W

in quantim dat ei formam , per

oper ationts fatti ,

qUid [1;

quams operatur.fiigitur DEUS e5Í caufA operaronis

^

re-

9

rerum fatlarum abipfo-,. boc erit ,in quantum dat,

(ate , f

eis Firtutem ojper.mdz;fed boc eff dprinc:þio,gm;xda

adunum,

vem facit , ergo Videtur ,quod ulterims mon operatur

U qaldd

$n ereatura operante. inftic S. D, de pot. l. c. F'irta-

imus docet,

zes naturales nonpofrent davare , ficut nec. nlía entia,

tin8n

nifi virtute divina continerentur.ergo ex boc ipfo . s

quod Firtutes naturales rebus sudidut . , dediteis ,

t no.

quod afæmtionu naturales perficerent . non evgo 0-.

3is &t

portet quod ulterius i vebts naturalibus operetur. ,

Vojedtonis

probatid licex , & cum adverfario fuol,c. de pot.

5 demoft«

Quandocungue DEUS naturam aliquam inflituit

ex boc ip[o dat eislla qua [unt de vatione illus matura.

eratio (ü

an non bzc do&rina , e(tipüflima adverfario-

et;tionem

ruam

?

patet evidenter ex eotui [cripcis/ & !

fcit im t

bris.

dad al

Sed nunquid eft ad mentum A. D. ? ab fit;. quia

$

at ngm-

huice(tcoatradictoria ; fic enim aigüit contra

L]

i reqmr:'-

non eff idem operars adrem ,C8 operari inre , nom

* ob;e&io

ergo propter boc poteft dici [. 1iicecquoó Virtutes

tontia; ld

naturales in elie contervet jguad DEUS i Firtute

r d

&atur ALE Agenre operctur W IN quod.ino. probzt

( mdwm m

evidenter ;quia prater hoc

3

quod DEUS na- .

TA f[f/þM

turam & voluntatem in efle producat ,

& confer- -

divina I

yet quod eft operariad rem , ide(t nituram & vo-

permvzm

luncatem 5 ad liuc debet utramque pplicare , ad a-.

i Cred

endum , movendoillas; deinde hac iuà operatione,

ardivinm

inquanihiloperarurnatura , reffeS, D. feu mo-

ia tatt)

Hone , que cftmotusin illis, & aliqualis cauía

«cuoda U

omnis operationis ab illis elicitze

$

debet deri-

afteumete

vatre , feu flacerein tentionem ir illis fuperad ditam

tion, 107

Virtuti naturali ratz ac firmae

r]

uti clar? patet

, n

l c. O.verf. unde quarto modo, &c. & ai7.

p AT P"

quid fit illa intenuo,

patet clare loco citato

— feilicec

apff Á

T

n

80

Eiiicefe[ic virtus incomp

)

leta feu visad e(fe , qux fit

u e(fc'inu

4DEOinre,quáadualiteragát, quáque fic ulti-

G pe

mó €omplete potens operari ac tantüm ad Præfen.

nem, qi

tiam DEI moventis durat, ficut virtus artis. in 1n-

duc i

Brumentotantüm durat ad præfcntiam moventisare

tentiasg

C ficis; & colores inaere , id eft Virtusà colorel'ime-

Quod

dianteluce jimpteffa aeri ad prafentiam' corporis

$. D. t

luciditete.5. D. omnia hwc clat? paxent ex art.meo!

tioner

myordicu:

1. & tertio. videantnunc adveríarii quàm gtaviter

etrent in S. ac A. D. agnofcant tandem , vel(zro co-

tiona a)

acti, ac clace convidti non tantüm authotitate ange-

qu titdo

licá , fed & authoritate divina. [' uti probacS. D. ]

8 apit,

quod negando hanc DEI motionem , feu cau(alita-

exdifa

tem fentiant malecumerroneo Origine , ac inale

DEUS £

fcripturam interpretentur , utipatetfupra exa. 16,

conplet

qpod fi tandem adverfarii hancDEI folius motioné

gens Vin

virtuofam in omui agente fecundo agnofcant , evi-

üseumí

denter íequitur : ergo datur. phyfica Thom. przmo-

7277

tio,uti patet parti mex pmbatis,partim ex pmban-

atf

disinatt, meis 11. 18. 21. & 2a. eítenim Virtus

Advetfar

illauc infieri & moveri exitenstefte. S. D. ac cef-

tecreatui

fante motione DELinagente (ecuudo , ceffac & illa,

féttina

üCqUC noya 3C nova if:.npcr præfequiritur ad

Attideyg

quemlibctactamab sgeute fecundo elicibilea; ett-

la ad;

t

que etiam femper conjanqta alicui faltem adtioni e-

TiWrg :

liciteagenusíecundi , tefte. S. D. Ecce phy(ica

Ytohirit

'Thom. præmntio.Sanä przviailla DEI folius mo-

Ica ad

tio , feu applicatio Virtutis cteate ad agendum 5 nec

V&fque.

non previa Vircus divina pecillam motionem divi-

4

nam cutvis agenti fecundo adagendum nece(lirió

DWf t

prerequifita , evidenter etiam patet l, c. (cilicet 1.

taufurm

psqu. 10$»2. $, 0. & ad 3, & extoto art, meo, 1. 3.

Glelt.

&4.operaiergo DEUM in. Virtute naturali ope-

tante,e£ t DEUM facere intenionemin ipfafcu vim

ad

8r

,

quefi

ad eeincompletam , intrinfecam , ac communi-

üe f?C lx!ïl'

Catam per divinam illam motionem feu operatio-

il prefen.

nem , qu3 ficipfam actualiter sgere, cum fic fit re-

"s n i.

ducta virtus naturalis completa firma acrata de po-

W

Y

u

v

en

(lsafe

tentia agendi ad aQtum ipfum o»erationis,

uïorcf (ne

Quod rurfus patet L. c. de pot, ad $. ubi curfus,

1 Corporis

S. D. contra adverfarium probat divinam Opera-

exáttmety

tionem feu motionem ac virtutem in ipfis, quam

n gz'aviter

-

mordicus nezat impugnatque adveríarius, de ra«

a

1

v

L

[0 CO«

gione | at S. D. | vireutás inferioris eff, quod fit ali-

Itatt

[

1gt»

guo tnodo operationis principitam i f[uoordine id eft

nt$, 05]

Ht agat,ut vofirumentum [nperioris F'irtutis. Unde

!catlitae

exclufa fiperiore Firzute. ( (cilicet il!á , Quam

, ac mdlt

DEUS facitip illa ut actuáliter agat , qua eft visin

68 16;

completa divina ad efle , eftque medium conjun-

witotoné

gens Virtatem completam acrataim fecundi agen-

eat , eni-

tis cum (uo effe&tu uti loquitur S, D;) 'irrus infe-

1 Præmo-

vior operarionem non baber.

j Pf()bm'

Rur(usad oculum patetl. c. ex obj, 8. ubi rucfus

aim Victl

advetfarius impugnat DEI operationem in Vitcu-

), ac C

te creaturze; fic emim arguit X po//t4 caztd ex. neceJ-

ff &l

fitate natura agente , fequitur ejus ailio , uf per

utitut &d

accidens impediatur , eó quod natura eff dertergai-

bieayell*

siata ad untm , fí erpo calor tnis acgit ex. necelfitate

y atlioti t*

natura : ergo pofsto calore fequitar. Calefatiio , gec

requiritur aliqua Virtus fuperior agens i ipfo.

lus -

Ita adveriarius fancti D, ita & moderni (aatiftas,

yduum jnt

'Vafque. Molin. fed teípondet $, D,

r iiv

44 8. diceudum gnod neceffitas matmra , per

nCClel[iö

qguam caler agit , conflituitur ex. ordme omuimum

fcilicet l

caufarum pracedentium ( Qu füunt Deus, & corpus

IWIEUI !'3.

Geleite, 1,c0.) wnde non excindimr Virtus caufa

mtih URC'

F

Prömäs

J&,(t'»l ym

à

$2

giudivimt

rim&, S. D.ergo DEUS operatur in calote ignis ,

ftm agtti

dum calefacit, & hec DEI folius operatio , feu

&eade«

motio in ipfo calore,eít motus,fine quo non fequi-

&limuld

tut calefactio , eftque hic motus ac motio Vera

OPCHHEU

phyfica aliqualis caufa calefa&tionis ; feu potius ,

verfis;og

Deus perillam dicitur Vera phyfica canfa illius , &

czdemqu-

pet illam motionem divinam communicatur vir-

OPCMUI

tusinftrumentaliscalori , quáfit completé potens

prævizm«

erati ,& femper aQtu calefacit; ficque Deus eit

ab elicita

il

us vera phylica caufa principalis, uti artifex

non hicd

per motionem Virtuofam eft cauía phyfica princi-

feu moti

alis a&ionis fui inftrumenti , quo.utitur, five for-

fütem PKZ

mam habeatab ipfo V. g. acuitatemfecuris , five

plctæ ?

non ,tefte$, D.

À id

Ut adhuc amplius pateat , && omnium palpetu

diveríy o

manibus quod objedtiones S. D. (int adverfario-

um te

rum conclufiones, addo duas objectiones fequen-

mum f

tes. $. D. l. c. ad 3. (ic Objicit contra divinam ope-

Iius ; fe

rationem in ipfisrebus; ff DEUSoperatur in quali-

m

Let operatione Natura , aut Und C$ cadem operatto-

lent ordi

ne operatur DEUS C$ natura , aut dwerfis , fed non

quim và

hmá 54 eÁd£ umtas entma operationts attef atuy u-

hitur at

tati natura... creatura autem €9 DEI conflat non

HLATÉ,

elfz unam naturam fmiliter. son eft poffible , quod

"WE Y

fint diverfa operationes 5 nam diver[e operattones

son videntuy ad idem fatlum terminavi , cum me-

duis ope

t45 CÀ eperatienes penes tevmos difhinguantnr ; er«

altetum

ge nllo modo eff poffibile , quod DEUS in naturao-

Operantib

Rcrpo

peretur. ce(pondet S. Ditmoperatione , qua Deus

hm DEI

eperatur movendo naturam , non operatuy naturá s

u.—

LT

Jt ipla natnra operatio , e(d etiam operatio Pirf

LE d

1

*

$5

tis divine , fscut' operatto inffrumentieff per F.irtu-

cigniï ;

zem agentis principalis. Patecergo clare, quod unà

0 , ft

&eádem operationeopera ntut'DEUS & natura ;

:mfequi-

o Yen

& fimul diver(is; ficut artifex & inftrumentum ejus

operantut unDa cädemque operatione ; &fimul di-

potlis ,

verfis ; operatio enim inftrumeni elicita , eft una

lios, &

itüt vit«

eademque operatio quz artificis , & artifex infuper

& poteni

operatur in inftrumento Virtutem inftrumencalem

praviam &c. quz eft divería , & realiter ditincta

Deuel

ab elicita inftrumenti operatione , uti patet; an

| attilex

non hic clat? S. D. docet previam operationem ,

i princi-

(ive for-

Íeu motionem in ipfis rebus ?. nec. non Vir-

M [ive

tutem przviam füperadditam Viftlxti ratz ac com-

letz ?

Ad id quod objicit ibi S. D. quod fcilicet

lepcm!

verhnio-

diveríe operationes nou videntur ad idem fa-

€&um terminari ; refpondet , id non effe Ve-

fegutte

rum íi fe habeant fecundàüm prius &. pofte-

nmope

L

o

rius ; fed ruríus fic. fibi objicit

€a4 qu& im-

jpghit

sediaté [e babent ad aliquod unum , non ba-

etittta

bent ordinem ad invicem , fed tam DEUS

, [:d um

quam matura immediaté — eperautur — effzclums

iur -

&Baturalem

L

.

erge eperatio DET, w operatto

, 34,1; j

natar& non fe habent [ecundmm prius €$ pofle-

i, qind

YIMS j

Vides quàm clart fibi objiciat S. D.

!NHMU

duas operationes DEI , unam fimultaneam ,

cium m

aleram previam in ipfa natura & 'Voluntate

jur : C0

t

operantibus. fed.

R efpondet S. D. l. c. ad 4. dicendum , quod

u Dui

zam DEUS quam matura imnecdiate " operan-

satit

£wr dicet erdineniur [ecundam prius C9. pof-

7) WW"

&

£er 3'4:.

d

v

$4

Berits,ut. ex diclis patet S. D, (cil

icet o. uïai:þcär o

/;' [g])*'ïrxit

DEUS eff caufaómhis atlionis pront quodlibet agens;

4l

éff infivimentidyviia uirtutis eperautzsfi evgo Confre

'quad i

deremus fWppofíta agetia;qusdlibet agens pavticulare

oport'rb:z

efl immediatum ad [uum effeélum: fi autem coufide -

qonttut

reinus Virtütém (cilicet 1n(trucentale feu vim ad

rf

aluditi

elio |quà fic aibio,fic virtus [aperiaris cauft, erit

imtediatior efetlui,aqna virtis inferiris .ua virtus

Á

D

l

[2 EV

vd f

düferio! non conjungitur. effetbui sufi per. virtitem

crg [ j?zm

fiperioris. S. D. &l.c, ad. 2.24 q«6d & Deo fit in

taralir |

fe naturali, ub a&lnalier agat, efl intentio leu vis y

qmïDl

Qguá afit ad effe ut infirumenium prima caufa.ldem

$ D.q

bhabet S. D. Cont. Gent, Vide fapra in. N, 15, Ubl

verfario

oftendi ,

tiomodo Deus & natura óperentur im«

i

[ formi

tnediate,

a

ed al

io & alio mado ,uti docetibidem $,

þcrxndo

D. patet Íta evidenter quod S. D. neceílarib pratre-

Welt,

jüirat,ad hocut operetur quaecuaqué cauía fecunda

tl2

inipía virtutem divinam, feu vimadelle,quz da.

ficoteft

tut cau(z fecuride péroperationem DEÍ , quz rno-

tiit con;

Vetagers fécundum ad agendtim; in quà opetstione

f

:

[

"

x

iion operatur 2c0€ns (QCllndüü!-, uecea virtus eft ab

QUP

Fa lict

ullo agente fecundo , fed à folo DEO, quia fit

Quod br

quod actualiter agat. S. D. fané hzc eft. phyfica

omnibu

premotio Thom. & hzc doctrina ang. in teruii-

millam

his contradicit fententiz fuariftaru, Vazque &c,

thim do

Confirmatur ex obi, 7. fic ibi ex & cum adverfa-

Contpa j

tys objicitfibi S.D.im pugnatque opetatioftiem DEI

Quods

Ín haturà operante,

m

JSSDEUS ii naitraoperante operetur ,. óportet,

lic

quad oper ando Aliquid rei naturals tFibhat , nama-

gens agendo. aliquid atiu. facit s amt. ergo id [uffi-

Argu

cit ud boc qiiod natutapo[it per [e operars, aut nom;

$tn dU

M(lgt;m

Glibe;

dumtpj

85

li fe t

fi. fufficit eum. etiam Virtutem naturalem DEUS

1

iet dftnly

nalura tribuerit , eádem tratione potest dici^ ,

ho tf

quod Firtus naturalis [ufictebat ad agendum , nec

av ticularé

oportebit , quod DEUS po[flquam Firtutem parura

jj co;;fi:.

iei vim ad

couttlit , ulterins ad ejusoperationem aliquid ope-

retar ; fi autem mon [uffrc i& ,oportet quod ibi altquid

ànft, erit

aliud iterum faciat , C8 fi dllnd non fuficit , tterum

ia dirtti

aliud , C9 [fc im infinttum , euod eff. ampo[fible....

Vurtited

evgo f andam eft 15 primao ; dicezdo , quod Firtus 24-

Da ft i

turalis fufficat ad. alznem nataralem, fine boc ,

4 Íenuid ,

au04 DEUS ineaulerius o];arcmr.Eccc objectioné

afaldem

s. i? que eft iphifiima doctrina & conclufio. ad-

Y uj Uil

verfariorum :meorum. Refpondet autem $, D,

entur Ht

[ formalia vide in art. meo r7. ] quod DEUS o-

ibidem $.

erando in natura, aliquid ei tribuac , fcilicet vim

20 prafte

ad elfe , quz eft intentio durans tantüm ad prafen-

Óa fecanda

tiam 2gentis , eüquc forma ac Virtus incomplc&a ^

yqu o

ficnt eft virtus artis ininftrumentoattificis , nec po-

qUæ IfiQ»

tuit conferri naturz , quod operaretut abíqueprz -

pc-:;tione

fata operatiohe divina , quà fit Virtus in ipfa natu-

us elib

ra ; ficüt in(trumenro artificis conferri non potuit,

; quia ft

quod opecaretuc abíque motu artis, án non ex his

"

Fh)*üca

'

omnibus evidenter patet, quod sdverfarii Tho-

jn (éti

miftarum , (int & adverfarii Do&orisang ? Quod

iu &

enim docet Thomifta , docet doctor ang, quod e

udv*crfa-

contraimpugnat Thomifta; impugnat & D. R,

fiem DEL

Quod S. D. fibi objicit; hoc meus . adverfzrius

pfo fua conclu(ione ponit.

-

.

11C0

ex pramiffis tcxtibg;

t

, ppamt j

ngt

Atguo I. ex opus. 3. c. O. qttia canfa fecunda

quon agunt , mfi Firtute prtma caunfa, rcut inflvuemen-

:oidj .

j A qnn

taagtnt perdirethionem artts.... oportet quod DEUS

euilibet. agenti adfit intevius , quafi in ipfo agems ,

du tp[uns ad agendum 1oUet. n, 2. tatio patet ex

?

S.D.

86

& Deust

S. D. quia DEUS [ uti & quilibet artifex interiüs

rndiadà

agitin inftramento dum ed agendum m ovctj tunc

Breviterl

debet ei virtutem imprimere, quä actualiter agat ,

Àrguo

qua virtus dicitur intentio , de pot. q. ;.a. 7, ad 7-

"du

quaque non permanet nifi. ad przfentiam agentis

stu: do

Principzyli's , icutlumeninaere, & motusininítru-

exirtut

]

mento artificis l. c, & q.6.2.4, 0. Item dever.q.27«

Pïlïl]lf (

a. 4, in arg. fed contca : Deuws non dicitur govo modo

$, D. ut

e[[c ia creatura , nif per hoc , quod. novum effeclum

potus d

facit 14 ea; Ergo dumipíum ad agendum non mo-

tione.prc

vet,non etiam oportet , quod DEUS cuivis agenti

pulr

adíüt inceriüs qusflin ipfo agens : ergo operatio

e phy (

DElad intrain quovis agente , tunc tantüm eft ,

horum,

quando actu movet ad agcndum. Secunda conf.

te,ete

patet ; prima probatur; movere agens ad agendum,

ibus,

e(t intecius in ipfo operari,ergo dum DEUS ipfum

nitione

ad «gendum non movet, non oportet etiam quod

elex v

DEUS cuivis agenti ad fir interius , qus(i in ipío a-

gens. prob. antecedens, quia eft imprimere el motü

quem oí

cä,utip

&Virtuté intrinfece,uti patet ex art.meo y.3.4.6.&c

tticuli

Arguo 2dó ex n, 1. ergo DEUS przvenit incli-

Ateu

lV

nationem tam naturalem , quam Voluntariam Íe-

cundüm rei conditionem , cujus eft inclinatio; ideo

tipulu (

Ht [//fi]

autem prævenit uttamque fecundüm rei conditio-

[Lilice

nem ,cujus eft inclinatios quia DEUS res movet

mto £,

Íecundàm quod competit naturz eacut, teíte S.D.

C& Cotl

^

erg? DEUS movendo res ad fuam inclinationem,

vel naturalem , vel voluntariam przvenit utram-

Cauatq.

mentis

que : ergo illa Dei motio przveniens eft prior utrá-

ts

queinclinatione, eftque prior caufalitate phyficá j

tüm (;

quia utraque phyfice dependet ab ea , uti fatis patet

ex hoc & antecedentibus meis atticulis : deinde

Opetat

etiam fe mutuo infallibiliter inferunt ;; bene enim

Omtii

fcqm'sur :creatura operatur ,erzo Deus operatur.

87

x Mteris

&: Deus operatur movendo eam de potchtia ope-

randiad actum opctandi: ergö creatura operatur.

wvctltunc

Breviter fic ex n. $.

ilterapat,

A TdT.

Arguo s. Suim 'irtute prima can[a omnia moven-

tur ,C9 influentiam prlmi motis omnia recipiant,ö

am agcmis

iT infttüe

motus dominorum (Acilicet liber , uti patetl. c. ) ers£

ex virtute Des £ ex Deo movenute. Sed in Virtute

EW 27

ao moda

primæcaufæ omnia moventur &«c, C['gO. Mai. C&

$. D. uti & Mi. Patet l.c. confeq. eft bona : ergo

lü efeäum

motus dominorum erit ex phyfica Thom. przmo-

d non m«

tione.probatur : motus qui eft ex Dei motionc-pufc

TU :gcnti

paffive receptá in omnibus , & ex Dei Virtute, eft

) operatio

ntüm elt ,

ex phyfica Thom, przmotione ; fed motus domi-

norum , qui eft ex Virtute Dei, & ex Deo moven-

anda conf,

te , eft ex Dei motione receptá pure paffive in om-

hgcndum,

nibus , & ex Dei Virtute , ergo. Mai, Datet ex defi-

EUSipfum

nitione premotionis Thom, Minor Patet ; quia

tíam quod

eftex virtuteDEI, &exinfluenti

a primi motus ,

T iplb l«

quem omnia recipiunt pur? paffive(cilicet inttinfes.

r

xe l otd

c€ , uti patet ex S, D. uti & ex antecedentibus meis

!. .4.61&6

árticulis & ex articulo, 6.

;cnit inc!i-

Arguo 4. Breviter ficex n. 9. quando eau[a prin-

variam lt«

moti;idto

cipalis operatur aliquo, vel movet ficut ifhrumento,

tunc moliomoventis !:principalis j terminatur ad id

i condio«

( Ícilicet utad fubjectum motionis , pàtet ex art.

[ movet

meo 6. Item ex 1,2. 3. &c. ) quod mover, Sed Deus

,edeSD.

Ceu cauía principalis operatut opcrationcs omnes

mationet

caufarum Secundarum , caufis fecundis ceu infttu-

nit o

mentis. crgo.Subfumo: (ed motio DEI moventis

rior us

cauías fecundas, eft reductio DEI activa caufa-

rüum fecundarum, de potentià operandi ad actum

fitispattt

operationis fuz : ergo redu&tio DEI activa &c.

' äcln e

omnia patent ex $. D. íubf. : ergo etiam

redus

;ent enitt

F 4

T

$8.

teductio paífiva caufacuin. fecundarum terminatue

p ficqu

ad hasceuad fübjectum; patet ex arc, meo 6. Sed po-

fi, qmm

fitá paffivá reductione caufarum fecundarum in iis

»

flc*cdcpcn

emper agunt;ergo, Vides ergo quomodo pofitá

dentecer

DEI motione fübratione motüs in. caufis fecundis

præviïz [

( ntpote DEI Inftramentis inomnifiüoactu) hz

Qundas,

Omne

femper a&tuagunt; & (ic DEL activa redudtio eft pri-

or caulalitate phyíicá quàm actus caufztum fecun-

t

phyácun

darum ab his eliciti;en phylica Thom. Premotio

*

feutdoa

antehanc enim virtualiter duplicem reductionem ,

vephyíic

nulla caufa fecunda et completz potens operari , fed

phyci f

fit potens completz perillam & limal illà pofitá in

apendum

quavis caufa fecunda, actu fetoper operatur ; ficque

&Mi.co

indifolubiliter prefatareductio divina pur& paf-

am Nj

five in agente fécundo recepta & hujus ope-

I

ratio. elicità mutuo ipter íe connectuntur

Hicol

Atguo quinto ex N. 8. Dívisa motio à quibu[-

adtemin

dam parttetpatur cum nece[[tate: 4 matura. auten

Toneo 0;1

fatienalt cin libertate. S. D. Ergo imnotio divina

cphylin

eít in agentibusnece(lariis, & inliberis,cons, Batet

velle (ex:

ex N, 13. & toto art, meo. 1. 3. 4. deinde , cauf(á fe-

tealiter d

cundanon poteft in adtum procedere nifi per Vittu-

fit & dic:

tem cau(z prima: patet enimex IN. (0. Ergo Victus

k&mm

cau(z prima prarequiritur ad hoc vt poffit caufa fe-

310&[1 vl

cunida procedere in actum : patet ex att, 27,& ex att,

fecündo

1,3.4. &c, Tertio. Nontantüm precequiritur Vit-

Kterto,

tus caufz prima increata, fed etiam creato , eáque du.

Hüü[l il]q

plex, Ícilicet rata; firm a,2ccompleta; necnon Vir-

Wüm&

tusincompleta ad efle non habens ele fixum in na-

turà &c.

Qattwran;,

Idl

Quartó Virtus hecincompleta acquiritur omni

Tb g

agenti fecundo (utpote DEI in&rumento ) ex hoci-

Tlepeticin

pío, quod movetur à DEO , te(te S, D. firque per il..

làty eqy

lam DEI motionem in re naturali , quá actualiter a-

* ehim

gab

$9.

etminatu

gat; ficque prior eft motio illa divina, ac virtus divi»

6 Sed p

na, quam operatio caufz fecunda cum omnis phy-

tminis ,

fic& dependeatabilla DEI motione ac Virtute ; evi-

do poli

denter ergo patet, quod DEUS phyice, feu active

s ecundis

przvie moveatad agendum omnes cauías (e-

iQu) ha

cundas.

ioefl pri«

Omne enim quod imprimit przvium motut,h

im (ecun-

phyácum, phyficamque Virtutem praviamagenti

»motyo !

Íecundo ad (uam operationem, À quibus haec effecti-

tionem. ,

v phyfic? exitactusliter ac dependet, illud previe

etaci,fed

phyfice, feuactive movet omne agens fecundum ad

poliin

agendum, fed hoc facit DEUS, ergo Mai, patet uti

^

& Mi. cons, eftbon

[4" J.v

n

I

N

f ficquc

.Iy.per omnia confonat

Qu(C

Dil«

cum N.54. & fcquentibus, üti & cum art,ineo, T«

t«

Jis .0f

$40X€,

n

fl

l,

Hic obfervo ex num, 16. modetnos Neoter. quà

Á gmþkfl

adrem ipfam fentireidem ; plan& ac docere cuim . er»

4 at

roneo orig, Nil enim aliud admittuntà quo reeliter

'.

jadivia

ec phylice.,. feuper miodum caufz cfüicientis exeat

, Pt

velle (e: concurfus voluntatis fimultaneus , «c d quo

ciuflte

realiter dependeat;ac per confequens vi cujus DEUS

r Vittüs

fit & dicztur agens & efaciensinnobisnoftrum vel-

.

goVil'tps

le & perficere cum reali phyfica dep

v

h

adenua hu

] us

^

cafa lt

noftri velle à DEO, nifi primó;in quantüm dat; &

.& exatt,

fecundàin quantüm confervat virtutem volendis&

jur Vit-

& tertió, ut pauci aliqui volunt,in quantüm dat Vo«

iqucäü»

luntati inclinationem boni univer(ilis , quz ftatim

yon Vit-

ipíam (equitur; uti & omnem formam, poientiam s

m Inht«

naturam, Virtutem &c. (uti volunt ) tatim fequitur

inclinatio ad fuum obje&tum, tanquam fibi bonum,

yr omni

Ita P. Kir(ch. S. J.In primo füolib. pag. 23. Idem

repetitin fecundo; fed omnia fruftra ; fruftra. et«

ex hOC!'

jam recurrünt ad concuríum fimultaneum , vel«

(le PCI ]

ulittt 2*

le enim nofirum .eft concurfus fimultaneus

gati

F ;

nec

nechicalio modo dcpcäït phyfice à DEO['ti vo-

dumage

lunt adverfarit |quàm hisduobus modis;in quan-

voluntat

tümícilicet DEUS , dat voluntatem , & confer-

viraofa

vat; unde totus punétus difficultatis hic ett; a con-

firumen

curíus or&nis (imultaneus caufx fecundz , non tan-

qum fs

tüm realiter phyfice dependeatà DEO , quatenus

ct ad

dat Virtutem agendi. (ecundà; quatenus eam con-

pzfïlvc 1

fervat, uti volunt adverfarii; fed ulterius, an euam

effedtus

realiter phyíictà DEO dependeat ceu motore pri-

operzri(

mo ; imprimendo(cilicet previum motum pl;y(i-

teteX ar

cum acphyíicam Virtutem pure paífive cuivisa-

imloq

^

genti fecundo, pro ptiori ad fuam proptiam actio-

CAl pt

nem,quod com munitet adveríarii contra D. À;ne-

€

PC[ZH(C

o

7ant, ac pernegant; confugere itaque ad concucíum

ex st

fimul

taneum non eft (olvece propofltam difficulta-

(olumd

tem ; imó hunc non negavit, fed docuit Orig; utiin

prgfata

principiolibri füi l. c. et videre: deinde hocipfo ,

d 1

"

]

&

quod quecunque cau(ía dat Virtutem activam rei a-

DeüS, C

licui, dicitur influere in omnea ejus operationem ,

Cündüm

efto non confervet, uti patet ex S. D. inart, meo 16.

agendu

& 19. Item inhoc numero 16. Vers. peus non fo-

uti ub

lüm &c* Fruftza etiam recurrunt ad prafatam incli-

confon

nationem, nec hasc enim [ (cilicetin vero fenfu in-

Vidc

tclle&amjncgavit Orig.imö nec negarcpomit teífte

telator

S. D. uti patet exopus. 69. c. 5. ex Boet, ubi: zemet

DELelí

omois fententia DD.omne quodeft ad bonum tende-

D

ye &c.Vide art.meum 7,& quomodo tantusDoctor

lm uti

negate potuit Voluntatem inclinari in bonum!inte-

qui i

rim aperte falfum eft dicere, quod prafata. inclina-

tio,ftatim omnem formam confequens, íit motus ,

irazmp

thigg

uti patet ex att. meo. 7. 9. & 20.facitergo peusnos

tulnyz

velle, eligere, operari &c. in quantàm movet. Vo-

palliy

juntatem, intelle&um, potentias &c. ac reducit de

fltï fy

potentia operandi ad actu opetari ,

idque per mo-

&il

dum

IOI(ïm

9t

E

Ofutive.

dum agentis , efhicientis facit, itmprimendo przvie

;ln quan

voluntat &c. ad quamviseJusactionem , motum

& conlet.

virtuofumsficut artifex facit per modum agentis in-

*|b amcon.

ftrumentum opetar! ex hoc przcise, quod formam,

. 10 Lal«

quam fzpius abalio habet artiücc,.mo veatacappli-

, Quacents

cet ad agendum motione pravià virtuosá , puce

eam ol«

paffive imprciïäinürumcnto ad quam , ceu verus

, an etiam

effe&tus phyficus motionis , fequitur aliqua faltem

otote pti

operatio, [eu potius cooperatio inítrumentui, uti pa-

u phyl

tet ex art, meo I . & aliis,fcilicet. 1, 2. &c. ita eti-

i culvi$a«

m 240

amloquitur s.D.Spa.r [im, paflim, ubique de neo,ceu

caufa principali,re(pe&tivead omneim creaturam o-

4 D. Àat-

perantem actu, utpote DEI inftrumentum,uti patet

'oncüríam

ex antecedentibus meisart, rite intellectis; cum hac

diffclu-

folüm differentia , quod libera agentia participent

g, uii

Præfatam motionem libere,feu cum libertate agen-

hacipfo ,

di; neceffaria vero cum neceffitate, tc('tds.n.qtiia

vatn fel -

peus, codem $. D. ceíte operatur in unoquoqueíe-

rationem ,

cundüm exigentiam fuz naturz,libera znovendo ad

r meo 16.

agendum libere , necetfaría ad ageridum neceflzrió,

« non 10«

uti ubique docet s, p. & fic operati in quovis agente

j indie

conformiter fuz naturz, eft [olius pz1 eodé tefte.X.

o fenfuin-

Vide ftupens prz gaudio do&trinz Ang.amator ac

votüittelle

zelator,quanti faciat dodtrinam Ang.ec:clefïa fancta

qbi: tentl

pnELeifdem enim formalibus utitur in Cath. R oma-

L gt

no 1.p.de primofyaboli art,quibus paffimac fpat-

msDo&ot

fim utitur D.A.ubi;wazver[a, qua woventur vel ali-

mumlinc-

quid agunt, intimá virtute ad motum atque. atluoné

; incinz

stampellt,ut quamvta cau[arum fecundarum effics-

[.1[ mOIUS,

entiam non impediat, praueniat LAmen, Cum ejtu 06«

eultifuma vis ad frogula pertingat ia ibi.an non& fic

o V*

pa(ïim in ip[xs tetiminis D A2cü ergo adverfarii pra«

fedüfjf [-

faii (ymboli expofition£à 3.pp. pominicanis facta,

mo

Jé PC[

& à (an&to pio.v.approbatam perfequantur,ac male

quri

torqueant;neceíle cft,quod & fan&to p.adverlentur,

Obs.

L

(.16Q

