bili) íed per ordinem ad obje&tum indifferenter

-stise hints

proponibile 5

idem elt de electione ,

qua in-

a prarmos

fuper dicit habitudinem libetam 'ad' voluntatem

(rim«

regulabiiem judicio indifferenti ,. à qua efücitur:

Flon (

M g

ia

imo quilibet actusliber , neceflario ablolut? termi-

&c(c

Mufr.

natur ad rationem formalem (ub quà * voluntatis

fpccificativam,ücque haec habitudo tranfcendenta-

; &irli-

lis et ab(olute neceflaria,& tamen fimul eft liber te-

ve t ts

fpectu obje&i quod ; imó ipfa a&tualislibertas 'in

üiïicitquqd

j

ritie

Íententia illorum,qui dicunt , quod fit proprie m-

dus

eridens

239

jet, «

dus realiter (up&radditus actui , phyfice in effe na-

caa i

turz fpectato | connectitur actuí neceífirite abíc-

lutá , & tamen con(tituit actum formaliter libe-

Pcdibilita

iam ceí

rum;fecundüm alium ícilicet refpectum.

Deinde

tur, quod

tatio formalis liberi dependet eílentialiter ab in-

differente judicio , & necefficate abfolutà acam.

dicatuc j

tecedente ei connectitur, nec tamen libertati ob-

eiquelm

ia (

eft ;

fic voluntas effentialiter eonnectirur natue

rz rationali ,

ac neceíTitate abíoluda ,

nec ta-

finponit

nmien hec eífentialis connexio & abíolut& neceffa-

p ia

Kia ,

toilit voluntati fuam libertatem , fea acti-

g uj

/egulmr c

vam iudifferentiam refpectu alterius principiijob-

jecti ícilicet imdiffecenter propofiti.

ija poten-

P

tía [ 3. p.qu. 18.art. 1. ad 3. ] velustatis eff sa-

fmdi, ..

turalis , C$ confequitur naturam ex nece[fitate ..

94 , t

vilt feri

eHap. Ipía rátio,qua eff principitum motias | Lcilicet

libeti | e/f saturalis. - Item de vct. q. 22.q. $. 0.

« ftn v

satura €9 voluntas boe modo ordimantur

L]

"f

nettjari

bus ad

spfa voluntas etiam quadam natura fit y quiaim

9025 ,

qued tn rebus reperitur ,

HAUUY A ant-

tfta:äm

dam dicitur , €8 ita. in voluntate (elecüore &cz)

« mm;:

reperiri debet non taniims id ,. quod eff volunta-

Nerst ;

zingem:

tirifed etiam id , quod natura efl.. S. D. pergit

$. D. boc antem e[fft natura omntzs creata ,

ut 4

Dnpenyer

D EO fit ordinata £m bonum

3

naturaliter illud

&165 7.'0[!!;

eppecens. — S. D. ratio ittefragabilis bac e(t; quia

M t o

inimpetibilitas caufz , ex qua prafata a&io ; di-

f4 , qm

cituc efle in impedibilis , non eít inimpedibi-

LPIETS

liras proveniens ;; ex determinatione prafate cau-

i S.

fz ad unum ,

ficut e(t in cau(is inferioribus ac

$D n

neceílariis , íad provenit ex (ummá ejus ef-

Peilil

ficacia

*

»

ita quod & fiat cáuíz (ecunde effe-

Tefptd

&us , & quod eo modo fiat,quo fieri debet íci-

elt libq

licet,

Id

2539

eine(fena:

licet , . quod fiat impedibiliter ,.« dum oritur ex

E[i[C lec-

cauía impedibili ; coníequenter fit,quod exjnim-

aliter libte

pedibilitate caufz prima,& ex eo quod etfectus ad

. Deide

illam cempzratus fit inimpedibilis ,-tite infera-

liter ab in.

tur, quod bic idem indivifibiliter effectus

3

eíle

lutàacas,

dicatur impecibilis refpectu caufz (ecunda , ab

beradiob.

eaque impedibiliter orici.Patet 1. p. q. 19. « .0*

lirür natü

divima voluntas quibm[dam . volitis neceffitatenm

1

nec td«

$mponit , nom anteum ownibus .. . boc COntingit pro»

( neceffoe

pier effcaciam divina voluntatis ;

eum enm ali-

, fenatti

qua cat[a efiax fuerit ad apendum , efeilua. con-

Jequitur can[am , non tantim [ecundum id , quod

itcpiiobe

lyja pttre

fit ,. fed. esiam. [ecundum modum fiend) vel. efs

tis tf n

fendi , . .. cum igitur voluntas dvina fft effcaciffi.

;(gïzat:...

ma , non foi'im [equitur, quod fiant ea, que DEUS

valt fieri , fed onod eo modo fiant , quo DEUS

T [x'cllkc:

$o

ea fieru unlt — vnlt. autem. DEUS quadam fieri

u

)

yu

neceffario,guadam contingenter , ut fit ordp in ve-

3 9!(34 in

bus ad completum univerfi , 4 ideo quibu[dam

(HrA

effetlibns apravit caufas meceffarias. , qua defi-

jore&)

cere non yoJunt ,. ex quibus ejfetlus neceffitate pra-

P valuitde

Vemunt , quibu[dans autema aptavit cau[as con-

D. peg

tingentes defeclibiles , — ex quibus effecius con-

L

tingemer eveniunt

.

4, M4

2Z0n zgzzur prepterea efg—

J il

Gs voliti 4 DEO , Contingenter eueniunt , quia

J C&; qui*

can[a proxima funt. contingentes $ — fed propiers

a&iü j d-

ea« , quia DEUS volum eus eontingenter eveni-

TE , C0ntingentes caufas ad eos praparavit, . Idem

impcdi l

ag a

habet S. D. de ver. L. Íupra cit, in obf. 2. &e.

joribus at

S. D. ex hocipío ergo , quod effeQtus fit im«

j s

pedibilis , prout eft à caufà fecunda , adeoque

reípectu illius liber íeu contingens , debet etiam

yxdg &i

eíle liber prout eft 4 DEO , WUtpore qui banc

litts

imggdibilitatcm liber& cauíz fecunde ää-

dit

240

dit tefte S. D, infuper etiam movet- zad agendüm

geci[tri

actu ,

lmpcdlbzh modo ,

utpote (ecundum

rtjpr n

fuz naturz exigentiam & ptoprietatem telte, S.

14 dU

D. licet connexio actás liberi cam przmotione,

777 / 41

hbexa ac contin

o

ens non fit ,

& hujas viciffim

n d

e]

cum a&u libero ; |ex his ad oculwn patet ,

dan. QL

quod connexio duorum realiter diftinctorum pof-

*

jffv Wr'ï J

fit eífe a3bfolut& neceflària

3

& tamen res con-

t if

nexa eft hoem,üc actus fpei füpernaturalis necef-

,MTZ! 7

fitate abíolutá canne&lcur divinz ornmpotcntlæ

qtndmz f

ac mifericordiz

, implicat enim hunceíle, &

intellitin

non tranícendentaliter ræ!p:ccrc dicta atrributa

e

qiad D7

divina

H

& tamen ipfe a&tus fpei ett prorfus li-

VOW W

bel *

Íic idem actus cft certiffimus ac omuino

fythudi

lmmomhs , prout eadem motiva diviaa refpicit,

r abfo

volunta-

prout tamen 1([PXC-E etiam pr oPu..m

[ 0471 U

tem ex fe defectibilem E

e(t omüino mobi-

gutd i

lis ; incertus &c. "

Sic à pari hec conditionalis

*

7) pzyfr

e(t vera. a2c proin necelliria

*

t DEUS mo-

$0, Qm

vet Petrum ad amorem Sinctum , odiun Sanc-

e necell

tüim &c, Petrus&mit : odit &c,

Quia DEUS

ab(oluti

4movet eum ad illos actus ità mutabilitec proptet

lemad

efficaciam virtutis divinz mo »'cnus,quæ non poteü:

þ"llh r

deficere; tc&cS D. & tamen amor &c. eft liber,non

Utzmex:

hOC fcniu qu..n liber& AC COIIUDOCDCC[ connec-

SDCIH

tatur cum dl'v 1na meauon:, CJU qth, virtute moven-

n"hdnclr

te efficaciffimà , ficenim falía eífet ptopo(uo,

in finic.

fed quia procedit à voluntate regulatà )udmo in-

Ug

different

3

umqm 1pfa voluntatc mere con-

dhqmd Jj

UMUCD ter connevti (ur,

Paret ruríus clar& de vet,

Ex hisc|

æ& 23.a1t, 4. in obJ. 14. ^ubi

.

e

S; DEUS

habitud

"Vult AntiChriflam fore,de neceffitate datiChriffum.

Füm n

jägmmr fore j gmmwf 4dnti Chriffum fore non fit

&riflent

neceffa-

44T

i igetdum

nece[[arium b autem

non c[f: t,nifi effet neceffavtma

- fecindüm

refpeclus , frve nece[farta babitudo Folumtats dvvs-

tm telle, $,

n& ad voltum , ergotp[um velle divimnm , feeun-

teatotione,

du 4524 importat re[pecimm Poluntatis ad voli-

l

m

fs

us

jus vic

tunm , e(d neceftarmm.WelpondetS. D& ad 1 $. dicen-

22

um pat,

dian. Qz»'ad Foluntas ad volitum labet duplzæm re-

lorüm pof.

fpeclam:; primum quiacsm babet ad ipfum in quan-

. f05 COl«

tum efl volitum, [ecundum vero ad idem baber , in

ial necel-

guarztäm producendum aclu per Foluntatem , 63 bic

inipotentiz

quiden ve[petlus pra[uppoutt primum , primó enim

H

ucele, &

antelliaimis voluntdtem vsi

[2

€ aliquid, deunde ex boc,

1 atributa

quod vult sllud ,intelligimus quod producat ip[um ia

| prorfus li

rerum natura,fi Foluntas fit eficax: primts ergo ve-

ac omuito

NT

fpefhu divina Voluntatis ad volitumnon eff neccffa-

ina repiit

rius ab[olute propter improportionem voliti ad finem

j volunta

[ ewen non fit quaft fras proportionatum, boc enodo ,

ibo moble

quod finesa perfetle inclustt. , €8 frne eofinis baberi

prilicienalis

507 poffir l. c. o. Iteml.c.ad 1 1, Item 1. p. q. 19.a.

XXUS moe-

3.0. Qui eff Ratio volendi, ut ditiumefl; unde non

ER

lum $an€

eít neceilarium quod Deus illud, (cilicet neceíTitate

abfolutà , fecus ex fuppofitione l. c, de Ver. ad 4.

ii pzUS

Item ad 1 2. velit | Sed fecundss vefpettus eft necef-

et proptet

ron Poteü

frini propter efficactam dvvina Foluntatas| non pe-

f& hbfhnon

Gitam ex fciencia media,qua inane figmentum eft in

te ConneC-

r

S. D. cujus objectum ex puro ac plano D. À. ac pro-

s

in hanc ip(am Ícientiam mediam funditus deftcuxi

Qite ov

in funic. meo a. ] C$ exizde cff, quod de neceffitate

7ïops)(lfi0;

dudicio t«

fequitur. ( Ícilicez abfolutà uui patet ) ; Deus vult

qere coll«

Aliquid Foluntate beueplaciti , quod ind fiat. S. D.

Ex hisclaré Vides, quod licet fit abfolute neceffaria

habitudo divinz Voluntatiseflicacisad rem inre«

$ D£

ram natura producendam , v. g. ad falutem Petri ,

s

a n

exiftentia antichrifti, idque propter efficaciam divi-

-

gt

241

na Voluntatis; tamen Petrum falvandum , anti-

nie fv

chriftum futurum ,non eft necellarium ab(olut& ,

luntatem

Íed meré contingens, idque propter caufas proxi-

tio, (eu

mas contingentes à DEO contingenter ad cos effe-

(teDus

é&tus pmducendos praparatas: fimiliter loqucrc de

bile, ücu

voluntate DEI efficaci premovente Peuum ad con-

conditiot

verfionem &c. quoad reípectum ergo , quem ha-

vulreffic

bet effectus contiDgens ad efficaciam divinz volun-

antichril

tatis imimutabiliter ac indefectibiliter movenus;fe-

abfolita:

quitur neceífarió neceífitite abfolutà. , fi to neceffi-

foluége

tas abíoluta cadat fuper folam *conf&qucmiam id-

lüatsdi

que propter neceílatiam habitudinem terminorum

niinoinde

ad invicem ,quijin ptopofitione ponuntur , uti ha-

eff cauf

bet $. D.l.c.ad . Item 1. p. g, 19. a. 3. 0. V. g. in

lu nece

hac ptopofitione: fi Deus vulteflficacitei anachiiftü

tnam Cor

fote, antichriftusetit; velin hac

*

L]

quidquid Deus

efficaciter vulteíle,e(t: in voluntateenim & caufa

gfhï;ï V

eflicaci omnino immutabili , ac inde£ ctibiliter o-

commgc

hoc i

perante includiturin obliquo effe&tus ponendus vel

(tü conf

Po(itus adu:quoad reípe&tum autem ad caufam

tzblli cor

proximam , fcilicetliberum arb. fequitur contin-

(euinan

genter, Patet exart, feq. de ver. ad 3. ubi ficargüit :

non cffeejus , quod. eff volitum. & D EO non poteff

ts feeu

tercaula

féare cum divina woluntate ; bac enim duo. [nnt in-

Obf

compo[fibilia , quod Deus velit aliquid ejfe , €$ uiud

2207

non fit .R e(pandet S.D. quamvis non e[[e effcilus di-

Jntars

vina velmtatis, non po[fit fmulflare cnm divina vo-

Ájuntate , tamen potentia deficiendi effcclum , fimul

Ij gj

Jlat cum dyvina voluntate, non emm [unt illa yncom-

quut

modü [

poffiéilia : Deus vnlt iflum [alvarze9 ille potef dam-

litto.)

zari ; fed 1ff a [unt wocompoffibilsas Densvult iffum

damnuari, €9' iffe nom damnatur.

Pï ltj (4 kj

Ecce quäm clare S. D. defumat libertatem inactu

falvationis damnationis , penes caufam proxi-

Dlgm j

Ht de r

mam, fcili;ct liberüm arb, defectibile &c, prout e-

nim

(in d

2

lum y anti.

l

nim falvatio volita d Deo refertur ad efficacem vo-

a(

L

ut ,

luntatem divinam , fic & incompo(fxbxlis darmna-

ulas pori.

tio, feu uon eífe f'alvationis cum divinavoluntate ,

ad tos effe.

q uatenus autem refertuc ad liberum arbitc, defecti-

| quucre de

üm ad Con-

bile, üc utique poteft non e(le cum ipfo. hzc ergo

conditionalis eft vera , & bona eft tefte S. D. (i Deus

que hs

vultefficaciter antichri(tum fore;Petrum eligere&c.

hg volune

antichriftus erit, Petrus eligi:;& licet de neceíTicite

ovenus,te

ito necefft.

abíoluta id (equatur;id eft;licet cen(cqucnt'ia fit ab-

folut& neceffaria, ütpóte fundata in connexione vo-

hitam d

lütatis divinz efficacis o1nnino immutabilis,ac om-

'tOnnorum

ninoindefe&ibiliter operantis cam operatione feu

üt , hi«

eff. caufz (ecundz,tamen con(equensnon eft abfo-

) V, g, in

lut neceilarià tefte S.D. idq; propter caufam proxi-

anichaftü

mam contingentem;à Deo przparatam a3d-conuün-

quid D

1

n& avl

genter agendum,penes quam fimpliciter dicitur eff.

contingens vel necetfarius tef*e S, D. patet etiam in

libiliter o-

hoc; fi Petcus currit, movetur ; necellitate abfolutà

nendus id

feu cenfcqucnt!æ [quæ fundaturin omnino 1minu-

ad cauíam

,

tabili connexione termiulid eft prdicatiin ferents

üt conun

feu in antecedente poüti cum pradicato con(cquen-

o

icargül:

Y

tis | fequitur, confequens tameo ett cotingens prop-

EU pa!t

ter caufíam proximam, fcilicet Petrum, ubi.

à [m w

Obf. ex S.D, p.t.q. 14.2. 15 ubi ficarguitad 3.0nz-

" ff I!l!(d

ze fcuuum à Deo,nece[fe ef effefed nullum coutimmgens

( Ll d-

E

futurum nece[fe eft effe, evgonullum contingens fn-

drina 0

turum ejh feitum a Deo. $ vetpondet S, D. «d 3. ea

um , fml

que [nnt (cita à Deoyoportet e[fe neceffaria fecundumm

dl mcte

mods quo [ubfunt drvina fcienti, nt ditbum eff (1ci-

pm/f dutt

licet o.) »on aurem ab[olute, (ccundum quod in pro-

ol if

priis caufis con[iderantur yunde C$ bac propofitwom-

ne fcitui à Deo, nece[[arium e[f effe 5 con[nevii di-

tet ina&P

Jlingus y quia potef? effe de re, vel de dicfo: [i imtelliga-

ä m P[OX['

tur de re.eff dvvifa €$ fal[a:efl emm fen[nswomnts res,

; pone

quam Denus (cit,et nece[Jaria , vel potef imzelugi

pm

P

46

2

de ditlo, C$ fie ef] compofita &$ veras €d efl fenfus:boc

DEUSad

diélum . [cutum a DEO effe , efl necef/arium. S. D.

&illud nc

Veritas diclil ait S. D. j de Ver. q. 1. a. $. in ob). 5.

falla;

efh qua exprimtt veritatem ves, Gl.c,q..2. 3. 12.ad

onzï |

4 . n0n pa;e/l effe, quod Deus [ciat aliquid cUEj $ ilud

miiaadve

sz0n fit.. Fiacomnia ap'glica proportonalter , huic

€ontemi

propolitioni: omne efhcaciter volitum à DEO; ne-

codcmgm

celle efte(le, & in forma fic diftineue ex $.D.Omne

libertiter

efücaciter volitum à DEOnecefle eft ellz,fecundüm

qd prinu;

modum;quo fub eft divinz Voluntati efficaci,C.ne-.

Si dicas

éelle eft eíIe ab(olute, & proutconfider;tur in pro-

men dicit

priis caufisfuis, N. & fimiliter ad Mi.pl:ichtä con-

puertttp

Íond contra gént. C. 68. S, uuumauodaue a Deo

m dlfil

cognojcitur , uti pra(entialiter vi[um fic neceffarium

&ejusol

erit effe,quod DEUS cognofett , sti nece[farium eft

€X COntex

fortem [edere ex boc,quod federe videtur,boc autem

hancdat

non eff nece[Jarium ab[olute., ntiaqiibusaam dut-

leat db

L277 P xeæiimtc' ton[z

q;(arzrþs, fed (ub conditione vel

fcilicetin

«ece[fitate con[equentia s. bac enim condiional eff

Deojfeci

nece]Jaria: fi videtur [edere,[edet;unde f casditwna-

türà , |

lis incathegoricam traniferatur st dicaturiquod vi-

quidditati

detur [edere , nece[fe eff (ederes patet cam de ditlo in-

nim DEL

telieilam &$ compg/i!am, efle veram ,dere autemin-

telleliam C dvvt[am.ejfe fal[am.Ratio autem cur di-

€lie x pr

Arguo

éta com'cquenti.t ( À videtur federe fedet ) fit bona

Ca.é (

patet ex S, D. de vet. q. 2, a. 12. 0.22 nobis quadam

funt potentia & babitus co gnafcitiw' 12 qmbm "Hun-

poteltno

manerlih

quam falfitas effe pote[t, ficmt fenfus, €$. [cientia, G.

Probon

confonat per omnia l. c. de Ver. ad 4. & 7. R. utfus

od c

applica hanc Ang. docttinam feu. diftinctionem

huic dicto, feu propofitioni : (1 Deus cfficciter ali-

ipfom)er;

Ifd.],c.'

quid vultfuturum, vel eíle; illud eft futurum,vel eft;

& fiin caahegoricam vertatur: quod Deus vult effe,

entirey

futurum elle, neceffe eft e(Te; neceífe e(t faturum efa

Thanet ye

e,quod

Btobatur

Íe; äe dicto igitur vera eft, quia non poteft eíl

DEUS

Clmum i

fenfudia

2

yn, $, D,

DEUS aïiquid effieaciter vult e(fe, vel faturum effe,

& illud non fit, vel futurüm non fit : de re autem eft

S.ino'o;. ^

À ll

falía ;

dub ilud

Quod fi jam dicta ex S. D. profunde penetres; o-

|uer, luic

mnia adverfariorum argumenta ridebis,jocaberis ac

contemnes , cumabfoluta enim neceílfitate in uno

.DEO,ne-

.D.Omnt

eodemque actu, fimul reperies perfc&am ejuldem

Jecundüm

libertatem, fecundüm diver(as (cilicet habitudines

a Cnte

ad principia diver(a,

üru pro-

Si dicasS. D. de ver, q. 2 3. a. 4. ad r. exprefseta-

men dicit: $/c igizur dico , quod Deum velle aliquid

ht Con«

$n Creaturté suttpote Petrum falvari, non cff neceffjari-

'gt:ä ADe

rttjutitm

um abfolute. R; Quod folutio jam patet ex Obj. 15.

funm tf

& cjus (olutione pauló ante hic allata , patet etiam

excontextu verborum ; moxenimfíübdit S. D, &

J um

hanc dat ritionem; eó quod Voluntas dsvina mon ha-

( dl

ditim vtl

beat ad boc nece[Jarium ordinem .ut ex ditzs patet 5

fcilicet in o, quatenus fcilicet przcis? volitum eft.à

TT

Deo;fecus ut producendum efficaciter in rerum na.

quditittde

tura , Íic cnimimportaturin obijquoin conceptü

:r:quod tl*

h d

quidditativo divinz Voluntatis efficacis;im plicat e-

nim DEUM velle aliquid efficaciter, & il

auttm Me

:

jud nop

efTe. ex premiffis fic,

emcurd-

Arguo & concludo ex Conc. Trid,felf.6.cap. $.Sc

) lirbonà

Can. 6. Quod Voluntas quantumcunque pramota,

;3 qnædam

ii t

poteít non ferri ad objectum, prout cognitum; quia

manet libera (ub phyfica prezmotione;

eitii A.

Probatut;hoc ipfo,quod voluntas ut phyfice pra-

7. Rarfus

mota ad unum, diffentice poteft (i velit , manet hoc

n&ioncfn

ipfolibera (ub phyfica przmotione, fed ex Conc.

ydtet al«

Trid.l. c. Voluntas phyfict premota ad unum , dif-

zm:Wl Cæ

fentire poteft, fi velitergo & fecundàm Conc, Trid.

vultellts

manet voluntas libera (ub phy[ica pramotione,

taruum €

probatur Mi.ex Trid.l.c.liberum arb.motum & ex-

Cd'fiquo

citatum à Dco,poteft diffen:ire (i velit;fed ibi loqui-

D

tur

j

246

tut Conc. dearbitrio moto phyfica premotione ,.

probamr 1

eigo. prob&t'ur Mi, dum Trid. docet, quod liberum

divinum,|

arbitrum motumá DEO, potet diffentire fi velit;

gniomni

hoc docet damnando propofitionem oppofitam

»c zgentis

Calv.nt; ergo de ea moduone ibiloquitur , dum ait ,

fuam vt

Poch arb. motum adhuc diffentire de qua loqueba-

*

aquate li

tur Calvinus

P

qui fubea ncgab:t polle atbitrium

ilnpullüs»

diflentire; fed neg: ns C.ly.poffe li:berumn arbitrium

Cundaspa

moium à DEO, diffenuire, de ol loquebatur pra-

2liquidag

motione phyfíica, uti fatetut Svvaretz ; de concur(ü

impdlit

Dei, Cap.1. nec ufquam docuit Calv. quod fub mo-

Probats

tone morali (ive (ub

to poiïtionc, Invitatione ob-

;

loqiitui

jecti &c.non po[ï&c at

itcium diiï?:ntirc.crgo quan-

Th,præsn

do docet $, C. quod liberum arbittium à Deo mo-

infcpanb

tum, poreft diflenure , i velit, de fola ibiloquitur

libet enit

premotione phyflsa.

van D

Proosturíecundo ; deilla motione loquitur $,

att.meo

Conr, quim docetin (uo Cathechifmo jutlu S, Pii

Vr dl

V. esito,& ab eo approbato,ac toti Ecclefiz propo-

iaemm

Íito,lzd przmotionem phyticam Th.docet ibi,ergo.

Mai patet;quia doétiina S.Conc, debet contineri in

$D.e p

Qte, (l

fuo Cathechifu;o. Mi. probatur ex verbis præfati

tio qui;

Cath. i .p. deSymbolo 1. art, n.2 2, ubi: DEUS uni-

lpfz V()[L

vería,,.qua moventuraut aliquid agunt, intimà vit-

!um;patc

tite ad motum atq; «cionem ita impellit, ut quam-

Qmumot

vis ca. firum fecundarum eflicientizm non impedi-

pulieY

at, picveniat tamen , -cum ejüsoccultiffima vis ad

Bul pri

fingula pertingat. It S, Cath, ergo imprimis Deus

ytiori d

pravenit per phylicam victütem intrinlecam omni-

delt (i

üm cauiarum operationem , deinde omnia, qux ali-

quid agunt, hac fua virtuieimpellitad motim & a-

Vinum ,

previe

&ionem (uam;uti patet ex formalibus, ergo ea divi-

€n$ ]n

na virtus cft prior Piiyiic: cauíalitate , quam opera-

Complc;

tiocujulvisagentisíecundi 5 utpote verum hujus

Defatior

ptincæpium; eigo docet phyiic;m praemotignem ;

Pl' Qe

147

tthotione ,

probatur r. quia S, Cath. docet przvium impulfum

üod|ibetum

S

divinum, przviam phyfíica:i motionem (utpote o-

üre Dveit;

mniomnino agenticomiunem) ad omnem actio-

| oppofitam

üt , düm ait

né agentis omnisfecundi;& deinde docet dari prz-

|

fatam virtuteo divinam;in hiszutem forráliter ad-

n

10

queïna.

aquate fita eft Th.premotio; quodautem femper is

feacbittium

iapaltus virtuofus fit conjunctus adtionr cautz fe-

marbitrium

l'ait

eunda;patet ex form,quía

t

j Deus univerfa; que

Jebaturpræ-

deconcarfü

aliquid agunif (cilicet a&tu; uti patet j fic movet , (ic

impellit,& (ic przvenitomsium o perationes.

aod Íub o«

Probatur 3.de ea motione loquitur S.Conc.de qua

itationt Ob

loquitur p.4. & p. Aug. fed hi loquuntur de phyfica

* l'gO Qu«

dDtomo.

Th.pramotione virtuofa,:b actione caufze fecundae

infeparabili,uti affatim oftenfum eft,ergo. pro quo-

ibiloguitu

libet enim novo effe&u in anima,requiric $. D. no-

vam Dcifolius motionem ac virtutem uti. patet. ex

loqiitür $

art.meo $.&c.Item/oluntas aliquid confevt,cum mo -

julu $, Pi

vetur 4 Deo(Ícilicetad ele*tionem,patet l.c«ex obj.)

dig propo«

ip[a enm -[fe qua operatur | cligit |fed mota a DEO.,

s ibrtrgo.

$.D.eigo electioeftà Voluntate,& eft cota à Volun-

continec! it

tate, te(te $.D.& fic aliquid confert;ipfa tamen mo-

rbis præfati

tio, quà à DEO movetur ad ele&ionem ,noh eft ab

DEUS uni«

ipfa Voluutate ; aliás nonaliquid conferret, fed to-

,intinïävir-

tum;patet etiam affatiim ex antecedentibus,quod ad

i, qite

eam motionem divini virtuofam fe habeat tantum

onimpcdi-

paffive Voluntas ; aguntur enim [ ait S; Aug. juta-

fIma visà

gant; prius ergo patiuntur , quam agant ; qufa pro

ritiis Deus .

priori ad ipfum agi divinuin , omhis cauía (ecun-

cüm oronl«

da eft ficuc ensin potentia ; & per ipfum agidi-

ia quaadi

vinum , feu actionem divinam intrinfece in ii$

oum &«

prævic ad OPCERIIOHCS fuas I'CCCPCSI'O fiunt )am

ens in a&u , ultimó fcilicet. completum , &

um optfae

completé potens operari , potentià cuim actu o-

m hopi

perauonis femper conjun&a , ficque omnis

gtigne? 1

4

aQio

PIO'

248

actio exità principio, pro p loti naturz moto ac de-

- (Chmes

terinin:to à DEO ad unum, uti vult & docet S, D.

poi'ic pone

mentum ,

determinato fcilicet a&ive & per modum caufz eff,

conformiter tamen füz natura ; ficque aQtiva illa

quia pam

DEI determinatio Voluntatis ad unum, tollit indi£-

oppoüfi, ]

ferentiam potentialem,feu inactu 1.& caufat irdif-

q14KI.

ferentiamac&tualem, -

Dion, Dei

fevae&

Dices;(zltem durum nimis videtur,uti Ai&umx&

in principio hujus att, In pmb;».r, 1.quod præfatam

dt mnqui

motionem non pcfhit hibere Voluntss pro fuolibi-

dumcxign

tu xj thinine; quia przfatamotie eftinfluxus DEI

hic quaiïa

folius in caufam pre priori ad 4Ctionem fuam ; ergo

follicitndi

actio agentis fecundi cepeiidet ab hoc Dei influxu ,

quod mo:

& quidem eflenualiter; ereo non poteft tee

RNum

vre

nde-

quamvis.

re ad ea, à quibus pendet, & in quibus fubditur foli

Tootam m

DEO n agendo, coníequentet nec poteft fe. exien-

ne & au

dere ad przfatam mozionem;utpotead quam [eha-

meisart,

bet mere paffive, pulchre S/ D. ce Ver. q. 24. q.12.

adverfr

defallacia

in arguments fed conuz. idem habet 1, 2.. q. 169.

3. A. ad 2.. Sreut dicitur i 5. etb.ea oua per amies

fes.fon

factmius ( loquitur S. D. 1. c, de electione , confilio

lquanda Á

&c.)alaualiter per nos facimuss€9 idea hberum arb,

W ! ('luud

poteff habere confilum €9 eletlianem.xon folisma de i.

Inoduq"

Is, ad qua [oltem [nicta propria poteftas, fedetiam

enim;

de illis, ad qua indiget dvvino auxilio. - Acil, fuperna-

quiailud

türahs uci petet l. c, S. D. Quid fit aux. divinum. pa-

Iiem pat

tet ex prioribus; patet etiam fpecialiter 1. 2. q.199.

fitoni;

4. 1. & 9. de ratione igitur caufz fecundz non elt. ,

vrlrity,

quod poffit influxum aufferre , vel impedire cauíz

TWcoms,

primz, ut nec debet poiï'c eum ponere; alis ('ut di-

hf [g

&um eft ) le extenderet ejus dominium ad ea, À qui-

fjj

bus ipfa ellentialiter pendec & q

uibus ciï'cntiallitcr

| fd/lam '

fubjicitur omnis ejus operatio., fi

Quni,

l

Clamc's;

qndi

149

t notoze de.

Clames; quo ergo jure dicater. voluntas éreata

: dh[æt *go D.

Q caufe eff

potle poaere actum oppofitü fi (it ad eum impedi-

mentim , quod potelt ioliere (olus DEUS? x .

!t av illa

quia przzmotio non impedixt poffibilitzten: actüs de

,tolitindie

oppofiti, z; 3. eum S. D. ]. jam proxime cit, de vet.

cauatidif-

q. 24. & I. 2. q. 109.deinde , quia tefle S.- D. ex S.

Dion. Dei non eft rumpere rerum naturas , fed con-

tcidumt

fervare & o

E

"^

crari iniis conformiter füz natura ; un-

od ptetam

dcnimquam decftin præfam motione pmüanda .

-

ftofolibi.

dum cxigit natura , & quelicer c:x:ïgit Engcrc aucecm

niuxus DEL

hic quaü aliquem Deilaborem , aliquam anxiam

jurny ;tgo

follicitudinem &c. omnino ftultitia ef. jam vides

Delinfluwu ,

quod mot:o DEI moventis (id efinfluxas Dei in

le extende-

quamvis caufam propucti ad actionem ) przcedat

ubdinuc ol

motua mobilis ( id eft a&tionem rei motz ) ratío-

«( fe exten-

ne & caufalittetefte - S. D. patet aff;tiimex | aliis

quam (cha-

meis art, Pro digno(cendis fallaciis, ques &ruunt

].24.q. "

adveríarii anneco , qua habet $. D. opus. 32. €. $.

:2.' q* 169'

de fallacia Compof.& divifionisubi us tres tnodts

(er m

Jiue 3. [pecses utriufase fallacia s priraus modns eff ,

* , Conliio

quando alis od diliusa [ OND. dictum dicitur totum

Jerum arb,

TET

ld , quod reperiturin propofitione modali pratec

/Z/km dtil-

modum V,g. homo neceilarió eft animal , homo

: j*:d etiati

elt animal, vocatur di&um , patet ex S. D. hic veis.

], luperie

quiaillud aidtum &c, . formalia paulo pott citabo

vinum, pae

DL

Item patet opus leq. ver. & dicitur dictum propo-

fitonis j pozef? fupponere verbo, velvattone toctut a

'l.q, 1090

velvatine partis; firatione totius [upponat ,erit ora-

? [0n) C&. )

dire caula

ti0 comzofita s fi ratione partss ,evit divi[a ovatio, C

lás t di-

eunc fi fub compofito few[u fal[aoratia erit , fallacia

-a

16 äqüi'

e[E cempofitionss fi autesm n fen[n dvoifo e[f fal[a,erit

[encilitt

fallacta divifionmis.... E4 formatur fic paralegi/sus,

uemcunque poffibile eff effe a-buns , poffibile ff ,

Canes

qued ip[e [it albus s fed mgrum. poffibileeft e(fe albunm,

j

fïgü

teriodue

er gopo[fibile eff , quod m;g:; Zt albus. NB. ita etiam

fcicillon

paralogtzmt adver(arir: üc enim publiccnrgumcn.

tantur, ac arguimentando clamant , tripadiant, tri-

facimus ,

cilfimum

umphant, infültant, quemcunque potlibile eít

odiffe, vel non amare, poffibile eft, quod ipíe odiat,

Ig.jd*!yil

virtuolan

vel non amet, fed przdeterminatum ad aniorem ,

fiie natur

offibileeft odiffe, vel non amare,ergo poífibile eft

uod predeterminitusodiat , velnon amet. Sed

eftvirtui

quid ad hujufanodi srgumentandi modum dicit D.

PfæmOVf

tionem f

À. ? lübdit enim immediate: zoz valet ; quia illud

(üivitert

dibium : nigrum eft a/bum ,potefl [nppouere ei .quod

rationcp

dicitimr P()Jibile , vel rattone [nbjetla , C8 tuuc Po]ïbi-

litas attribuitur jubjeclo ditlts €8 eff nodalis deve ,

iipv

€$ tunc eff divi[a 9 vera ,eft enim fen[us, quod ille,

praritot

nelibero

qui eff nger , /mlletpatemmm ,quod [it altus s vel

(edetaa

poteff «deus [upponere ratione totius dil: , €$. ffc est

prefaty

modalis de diélo ,C8 eff compofita €9 f'Al[a,ES eff fem-

fs , quod boc ditbums album e[fe nigrum fit poffibile;

Dem p

unde eff fallausa compeofitionis. Pergit S, D. & poteft

atb.cum

euim formari fic parologi(mus. quodcsnaue . effe

l.Cntl,b' L

mgrum eff vmpolfibile , ip[umz nan poteff effe nigrums

pl

fed album e]fe ntgrum ejf t;?zp.a/]ïbz/e : ergo. parifot-

Tpnif

miter paralogizant adverlarii : quemcunque odiffe,

erüm 2

vel non amare eftimpolfibile, ipfe non poteft odifs

difimr p

fe, vel non poteft uon amare; (ed predeterminatum

(cineff

ad « morei odille vel non amare , eft impollibile ,

polïc &

ergo. Ecce cui(üs fallaciani à S.D.detectam ac dam-

ficit,

natam, quam tamen extollunttantopete »dver(arii.

intrinfe

fed quid rc(pondctS. D. » fubdit immediate : »o2

volunta

valct; quiA minor efi duplex . ffcut f'upra di&lum eft,

tolli po

Cj i fen[u compofito eff vcra , 9 in dvvifo eff fAl/a ,

telqui

filfim-

n2 eft f allacia dvoifronis. . S. D. Dic. finaliter &

fect ef

concludo, quod efficacia phyfiez prauotionis vit-

tuoíz , proprié loquendo non eft à voluntate vit;li-

CaCet

ter

A«T

D it etlm

terinfluente , fed i(olo Deo, qui folus dat vires ef-

iccargumcn.

x

ficacifli as eidem voluntati tefte S. Aug. & Facit ut

pudiant, tri

facimus , quatenus fcilicet eft inftrumentum effica-

d

olible el

ciffimum [ communiter dictum vide att. meum

xtipft odit,

"-

-

13. jdivinz voluntatis , per quam przmotionem

daniorem ,

virtuofam voluntasg movetur fecundum modum

;po!leilc C&

fuz naturz à Deo ; connexioautem hac ipfllibilis

t amet, Sed

eft virtualicer in ipfa vi intrinfeca virtotis divinz

u dicit D,

pramovents, ceuincaufa eff. T per hanc enim mo-

H qud illid

d

tionem facit Deus ut vo!untas fortiter,infallibiliter,

treti d

—

fuaviter tamen & liber? con(entiat ) neque in iít4

ratione pendet ullo modo , vel remod vel indirecte

t p

gd.z[/.f dt imy

ab ipía voluntate: actualis autem connexio exercita

i, qudills

-

pramotionis diving cum confenfu libero non fit fi-

^ altii s od

ne libero coníen(u, non eni cànti:m premotio ,

Íed enam liberumarb, motum efficacitez , efficit

',c*)'fit dl

(4715 f/f:/fn'

prefatum con(enfuro ; ad «Cualem ergo connexio-

nem , proxime & iminediate. concarrit liberum

jf

z

), & pot

atb. cum fit vera cauf tocalis proxima illius cou-

d [/lÀ

fen:üs Deo fubordinata. ex oimnibus pm iparim

fc nigïlfm)

^

paífim aliatis corruit , quod volunt adverfari, &

1, patltof-

magnifice extollunt , fcilicec quod in quo fen(u li-

berum arb. premotioni virtuo(e intrinfece efficaci

vaneodlt

x

dicitur polfe diffentire , etizm dici debeat eam pof-

xoielt odl

eminacud

Íeinefficacem reddere , idem enim fant: [ ajunt ]

»nollibilts

potleeam f.cere inefficacem & potle facereut non

imacdme

faciat , fed £ilfum omnino eft ; motioenim prafata

adverati

intrinlecé eificax , ponit infillibiliter confenfum

ia : m

voluntais liberé cooperantis , non autem unquam

tollit potentiam diffentienci;uti fcientiz divinz po-

d:äüm' !

teft quis facere oppofitum, non tamen eam reddere

f g/l fäl,'k )

falfsm 5 aliud ergo fonat: polïc præmotioni intrin-

mmaliter &

fecé efficaci diflentire :alisd eam poiïä facere inef-

yonil-

tate vt l

ficaccm; primum enim figuificat , quod fimul cuaa

t

P!.'SL?II]O-

A;$z

premotione inlib. arb. (it potentia diffentiendi f

velit , quod eft fidei : (ecundum autem fignificat;ef-

M

fc potenciam in libatb, qua vin & efficaciam in-

trinfecàm , quam hibet przmotio divina poflit

detrahere, quodimplicat; ficnoneft idem voffe

Thcc

facereoppofitum , quod Deusfcivit , & potle (ci-

entiam Dei reddere fal(im ; licet enim (cientia Dei

falía fieret, fi fieret ejus oppofitum; non tamen po-

tentia faciendi oppolïtqm , eft potentia &lfificandi

Rcfponl

fcientiam divinam ; ruinofum igitur eft adverfario-

mj .e

rum ptincipium : quod facit a&tusactualiter id facit

potentia poffibilitet ; ita advet(arii ; fabf. (ed actua-

int

lis damuatio przdeftinati facit Dei voluntatém ef-

ficacem predeftinantem, incfficacem

4

,ergo Mi. g&

certa & confequcns eíthzrteicum;

. Expliciunt foelicitur omnia ( in fefto D.—A.-)

pergratuitam Dei foliüs virtnofam praviam mo-

tionem , & A. D. piiffiniam affitentiam, ad laudem

Nf?/:.ï !

* Mtrütin

Det O. M. omnià phy(ice premoventis,2d gloriam

ünt verba

Beariffiasze Virginis Mariz omniumque SS.'!"pccia-*-

liter vero ad gloriam ac defenfionem docttine an-

dromo, .

Celrium.

gc"hc; angelici D. Amen,

orum, ?!

nh["[]f& 4

titur, fm

€Xpotere

Ecceetim

Cipio lp s

Verititen

Feddir (f

Vr fargg,

& adhur

mdgr,,sg

'fgsdim.

MANE,

«989)( 253 ( $0

[ïcntiendi (

entatef.

Icatiam jn.

"M

ità j Fomf

idem po[fe

& pn!ï'e (d.

"T hecel ,: Phares. Dani $.

cjentia Dei

]d Eft

|amtn pO«

l ecandi

RC( onfio ad libellum dupliccm Exi-

ieverfarioe

mii P:Petri Kirfch. S. I.-qui appcnfhs cít

iteridfaci

fedaduse

inftatera D: A; & inventus eft

naeme

minus habens.

qo Mi.el

^APPENSIO

$

lo D.À.)

CAP: PRIMI.

viam moe

d louder

!

Nþlzx ingre[fus Vubiin zp[o lVimine S. Tbo,m. CHj

patrociaam n[ceptum ef?, aperteoffenditur , hac

ydploram

SS.'lþccia-

funt verba. Patris. Eximii contra me in fuo pro-

(ring áli«

dromo, .. quz nunc omni jate inipfum regero, ne-

cellarium duxi. [ ait pag. 1. ] Jfignificationema ver-

hrum, asibus $. D: 4n bac zmateria: fcil: . velatia-

nés [nljecli, termini; motus, actionms, paffionis Cf c. s -

WHtur , fecundum mentenm ipfius , ex feriptis ejmd

exponere.. i« abfirabendo .à veritate- fententia,

Ecce eximium D. A. difcipulum ; inipfo mox prin-

cipio iuo veritatem Angelicam. wwahit in dnbium ,

veritatem habet. ,. facitque dubiam & de fal(itate

reddit füfpe&am. AMelri evim ( pergit ) [nnt di-

