ux habet pag.24 1.de trülla muratii, vana funt;

u habet i

f exir n

trulla enim eít,vel dicitut tantum inftrumentum z-

dificationis , fecus voluntas reí

siltin feha-

þc&u primg fuævq-

litionis.

00 primus

sultitmi , 4

ag. 24 1. corrupte me citat , non enim nego . c,

xevia u

in funic. meo quod communictatio virtutis ad effe

E gtb

Ét operatio folius Dei ; fed tantum nego; quod vire

tusea fitin primo voluntatis elicitoacta , ut in (üb

ondlütiotet

jeto, nc ercone? vult P. E. quiain hoc actu debet

(um etto»

caufare pAy ice rationé entis , ergo nequit ineo füb-

ym eonet

jectazi, fed requirit operationem Dei previam vel

cui iníit vel cujus terminus immediatus fit, ut fepi-

jtypcimtut

us dixi ,1mó fic etiam docet P. E. Paulo ante cititug

ilir d (ola

inteplica ad pag. 2 26. pag.193. unde fibi cóttadicir,

omniacut«

if lat

Pag. 244. & fequenti rucfuta fuum füorumque

L J

errorem infigniter detegit , dum clare demon(trac

atb e

ex Do&.Ang.xclacioncm predicamentalem etle 2c-

al tum i

cidens phyficum, Deo gratias, quo'ad alia ibi nihil

d

im 'aic S. D.

RProþat Pm le fed conua fe, faäam en

;0nf:7:smar

118

(retta iLv

confeguitur quandam relationem ad agertem , prout

babet e[fe ab ipfo. ExGo actus voluntatis con lequicut

D. E. qucd (

fianlitez relationem, qui éft factum à voluntate,pro

4uem,quo:

ut hiber elle ab ipf2, Quod ibi movet de peccato

E

continetur ;

vlimi, date

omninofrivolum eít; patet ex art. meo 26. quod

autem addit pag. 24.5 . corpus celeffe (uma motum ,

fdn virtus d

quo tzferiora alterat;t otitsnfAcit.CS tamen pon faeit

conlequent

virtuter [nbfLantie [prritualis viuentis ,qua eff in

ulom;. M:

1ilo omotz. anquoad primaum partem ,. evidentet

agna]m vt

falíum eft; celum enim ad fuum localem motum fe

quodnutcm

habet paffivé cantüm tefte, S. D. de pot, q. $.a.9.0«

putet, quia.

íolluna &c. influunt quidem in hac inferiora ; tefte

dateee: &

LS

r

S D. 1. 2. q- 109. a. 1.

le ver. q. $,. 9. de pot,q.

pit$ Doà,

3.3.7. 0. & ad z. fed inipfo influxu non eft virtus

prebate ex

prafata fed in ejus tezmino v.g.calote, luce &c. üt

bir femfs

in femine e(tvirtus, non in actione terminata ad

Thor t g!!!l).

hoc. Etrat proin P, E,

QWCALAY i

c

-À pag. 246.utque ad.248. (ed patetex premi

vittus ftir

fis & ex art, meo «o.

volüntati

Pag. 2.48. ponit hec formalia proetcore: appets-

chuc m

£u3 eff habitus fed D, E. nunquid voluntas eft 3ppe-

" (om

titus? gGque, jam audist. $, D. opufc. 43. cap. 7.

cüm p

qeluntas dicituy babitus à Bernardos nou prout ba-

P. E dum;

butus dvvsditur contra potessium f2 protz dieit Ali-

m dmzm;

uam babuudimen Cíc. Ecce verba proteto D. An«

fenfaut

el, & mellilui, & à P. E. arguor qali dicki.idea

[l fs

protíts habet S. D. 1, p. q. 83.a. 2,ad . 0. utinam

inamore ,

tam futilibus (uperfediiet, & cxpcnfas has prali

totus, eft

?

deditlet Paupecibus !

tlicens m

À pag. 249, ufque ad x

$2, patet eitor D. E, ex

fotmilie

art. meo 1. 2. 3. 4 c, item ex replica (upra ad cap.,

? i E-d'im :

$. ad pag. 96. & NB, pag. 2 j 4. fic arguit ; 4uoddat -

Àpg;

Anorem , dAt sd , 7»:04' 18 4THOYE COWT IRCLUY , jm' vir-

quim vl

£5 tendendi m appetibile , in amore comwetur.eygq.

olunzas:

i a

jam j,;c ergo arguo contra P. Exim. ergo Y

creata

$19

entem. prayt

€reata dat virtutem productivam entis ut fic tefte

ts conikquitut

n

T

h

P. E. quod omnino falíum eft 1pfo tefte , ic probo

Volun

L

:56,?[0

autem ,quod datamorem dat, id quod in amote

: de ptcoato

continetur , ergo quod dat primum appetitum finis

60 16.quod

ulcimi, dat etiam id quod in eo continetur ,fed pra-

Á motyg

fata virtus divinain eo continetur, Ergo. Prima

dmen p funt

confequentia patet quia isappetitus eftamor. finis

r qua r

ultimi. Minor eft P. E. i» appettta. fénis. wltimi

! , evidentet

agno[co virtutem cau[amdi rationem entts pag. 1 40,

t« motum f

quodautem voluntas det appetitum finis uitimi ,

OF'QISIaI9IOI

patet, quia efficit illum , efficere autem rem , eft ei

Yerionn;telle

dare eíle: & NB, rurfusquàm mifere P. E, intelli-

1,9, de p

gat S. Do&, fuam enim przfatam . Minorem vult

yon eft virtüs

prebatre ex S. Doct. 1.2. q. 26.a, 1.ad 1.qHÍa Vir-

« luce &c, t

tur fezuificat principium smotíta vel atfionis ,tdeo a-

termiaa ad

mor in quantum eft. principiusa appetitévt AUA ,

vecatar virtus. Sedubi hic dicit. S,. Doct. quod

etei pzæmif-

virtus fitin ipfo amore ? idem ergo primus actas

voluntatiselicitus, qui eft amor boni in communi,

(f0re zppef/-

eitque motus , etiam fimul e& virtus tefte S, Doct,

nusetppte

fi fcil..comparetur ad defiderium ceu hujus phy(t-

; 4 0p1

cum principium, Exhis rurfus patet quod — ecret

i prost

P. E. dumarguit hoc meum dictum pag. 187. zne-

«ur diot dl

tiodivina cft fimnluireus. NVerum enia eft in fano

oftto D. Àt»

feníu uti jam patet , ingó verum eít: motio divina

[ícil. fiasultanea ] eft fimul virtus formalitez, patet

ao

inamore jam dicto, eftenim formaliter mouo &

sla p i

motus, eft etiam formaliter principium phyíicum

efficiens motü ícil.defiderii, gaudii &c. ergo eft

rP b

formaliker virtus te(te S. Dodct, rurfus ergo errat

apaddapa

P, E.dum me carpit pag. 176. & feqq.

breviter dicome n-uf'g.

j ; il

À pag.254. ufquead 270.

quàm vel in uno jota docuifi&:,qu'od voluntas nomn (it

m,'/ea'vff

€auía cx-fä contingens reípectu el

ectionis,quod auté

aQ

P. E. id

cqua

^

20

D. E. id implicit* & virtailitec docuetit, fic probo ;

duf

provocac enim psg. 26 $. mead probandum ex fuis

m:jfarmm

quod D Ed

dictis, Voluntasduplicem taniàm dicit habitudis

nem ad faum a&um & objectum , neceilariam fcil.

pe, ol

& nonnecellatiam (ed (ecundum Patrem E.neutra

elethiomim;|

—

conftituit v. laontatem in e(le caufe ex fe contingen-

Thomamyl

tis, ergo voluntas non eít ciu(a ex fe contingens fe-

tee quüd iT

tum;cil,el

cundüm D.E, ergo fecandum Patrem E. nec e(t cau-

fa ex e contingens refpedtu electionis , ultima con-

quclibcx&-,:

fequeutia patet , fi enim effet cauía ex fe contingens

Àrguo,

hon necella

reípectu electionis, deberet in effe caufze ex fe con-

tingentis conttitui per habitudinem non neceflari-

E (idquea

x (econtin

am,fedP. E.negat, quodvoluntas per habitudi-

nenrno n neceflariam conftituatur in eífe cauf ex

fitia d

fe contingentis, ergo, major ptet,& eft etiam S,D.

Cühria &

bethibin

Ip.q.i 8.4.8d 3 JAece[f arium cd tonringens prnprü'

fequn AIHP EX5 UL QWART UI buju[modi. minorquoad

patticiari

primam partem patet cil, quoad habitadinedm ne-

t 'contihg

ceffárism, hzc enim nequit voluntatem conttituere

ULLT

ineilecaufe ex (2 contingentis quoad 2. pattem

Bucefer

pmbn ex ptimo lib. P. E. pag. 88. & (eq. ubi

hm Pzg,i

Dizces; $.Tb divit veluntatema non peffe exire in

tingcntem

album nift ante detevminetur À Deo ad Aum.probae.

etiriam:

Eir 1. p. q. 19. d. 3. Ad $ catf A quaeft ex fevontin-

d lt taul

gens ,oportet , quod ab aliquo exteriori determinetur

üCP.E.c'rg

ad effetium,ex bis ad verjará (f[cil. Thomiftz) fre

mOdO ','0'1;

concindnnt ;Uolnntas eff cau[a ex fe contingens ve-

ter habity

Qzeäk elcidionum, evoo adcas dobet determinari ab

tioctal

uliguo exteriori , atqui non 46 alio 7:;&»2 ? Dm;.q:aa

Pt nor

nullumexterius potcj? agere in Voluntate . praeer

aliam hs

Déum , ergo ut baleat ejfztlum debet determinars

tüdonos,

& Deo,non quidem ex neceffirate fed beré, ia libi

Gu feet|

objicit P. E. ad quz Ae/pondeo (ait) S. Tbomas negat

Volittis

goluntatem elje cau[am ex fe contingentem [ev dici

eije.

: isfoi ol

321

'

i, icirobo,

e[fe necef[ariam , quamvis babeat bábitudivem n

indumex (

neceffariam ad aligua.. Ex his jam patet ad oculum

d habitudis

quod P. E, hanc majo: quam ponunt Thomiftz,ne-

'elliriam i,

get, fcil. Poluntas eff caufa ex fe contingens rejpetts

'em E.neutri

eleihionnm;idque audet dicere , (entire ac docere $,

fcmntingcn.

Thomam;ideo autém eám ne

o

gat,ne cogatür admite

tingens fe

teré quod voluntas ad hoc ut habeat effectum libe«

; feceltcat«

rum; (cil, ele&ionem, debeat determinari à Deo,id.

,ultiqua cotte

que libere, ex quibus fie

fccontingcns

Árguo , quamvis Voluntas habeathabitudinem

[vex (edon.

non neceffariam ad aliqua; non tamen fecundüm P.

n necel'atia

E. (idque ad ment,Doct. Ang:uti ip(e vult) eft caufà

ec habittdi«

ex fecontingens;fed habitudo voluntatis notnecef-

e[fe caufre ex

faria ad aliqua, e(t habitudo ad bona tautüm parti«

ftetiamSD.

cularia, & actuslibetos; érgo quamvis Voluntas hae

beat habitudinem non neceffariam ad bona tantüm

ng:nspraprfi

minorquoa

particularia, & actus liberos, non tamen eft coufa ex

qdinem nte

fe contibgens.minor patet, confequientia tenet. effe

yconfttiete

can[am necellariam re[petln eleilvonum[ ait jidem

1, pttm

&ff,ac effe cau[Am non Contingentem re;/pæä?ü eietlio-

m

nm,. pag. 256.ergo vice verfa,effe cautam non con-

ift exit l

tingentem refpectu ele&ionum eft efe caufam ne-

fl gt

celiariam refpe&u eatum.fubfitmo fed voluntascres

[ran

ata e(t cau(a non contingens refi pectu electionüm te-

gt

fte P.E.eteo.Ergo ex dictis P.E.fequiturquodnullo

Q 1023 ["'

tnódo voluntas fit caufa ex fe contingens; quia prée-

ter habitidinem voluntatis non neceffariam ad bo«

v([nkg,fm n

mmm [

rapartialia, qua tamen inelle caufz ex (e contin-

lläDM?lM

gentis non conftituit voluntatém tefte P. E, nüllam

aliam haber quim necetfatiam, hecautem eft habi-

um

tudo non contingens,conftituens voluntatem in effe

"A

hi

cauíz ex fe non contingentis feu ncceff;rie, ergo

D

um "fg*?'

voluntas fecundümP.E.nullo modo & réfpectunul-

" ftd j

liusfui obje&ti eft caufa ex fe contingens,

Q

Vide

24

Videle&or, quomodoad hominem fim argu-

a, vf

mentatus,bene enim fequitur ex hoc Patris. E.dicto

prcamms r

feu erconea propofitione: voluntas habet habitudi-

bl!fff.' 94933:

nem non necefTarian: ad bona pattialia & electio-

u ao dete

hem, nectamen eft cau(a ex (e contingens , ergo re-

quin catjan

fpectu electionis & boni partialisynon eft cauía ex fe

d 7

contingens,quia nulla aliahabitudo poteft volunta-

n q:mi det

tem conílituere in effe cauíz ex (e contincentis re-

&um,[ed h

fpectu electionisac parcialis boni;nifi habitudo non

ljet,determi

neceflaria ipfius ad actum füam & objectum, cum

Mubitudise

ergo antecedens fit D. E. etiam coníequens cogitur

fpond $O

admittete.vide lectorin quos ertores labantur , qui

yiromlibet,

negaut Deum active determinare ac inclinare phy-

aïiquz adtio

ficé voluntatem pro priori ad (uum a&um liberum

toncedit; f

uti mordicus vult P.E. S.D.itaq;l.c. z. p.q.19.Solam.

wnfcquem

inter omnes cauías conüngentes , excipit volunta.

V.05f

tem divinam,quz non determinatur ab alio ad effe«

Jmpeju

&um VS. creationein,fic enim haberet caufam pri-

ipftimen

orem fe.uti ad j.arguit l.c,(ed dcccm*naixuac[äipfatlx 3

$«6 |

ideo ergo divina voluntasíeipfam determinat ad (u-

du a

6s effectus contingentes fecundüm $. Doà. quia

MWtte

fion habet caufam priotem fe , fed ideo non habet

Winnuy t

caufam priorem fe,quia elt ensà (e,ergo ideo divina

Éitem q,

voluntas fe—ipfam determinat ad effectus, (uos con«

mentes, ]

tingentes, quia eft ensà (e,er

Ó

[o)

go àconttátio, quia o«

ib txterio

mnis caüía cteata(imo fimpliciter omnis)non eft ens

iuamaj

à fe, debe: determinari & inclinariab aliquo exteri-

"Tam prior

ori faltem nzo ex quo rüunt omhia ,quz pag. 265.

is urfüs

& feqq. habetcontra me, neque meus fed fuus error

Sitfon|

pateícit cunctis, uti & carenua angelici fensüs ac fu-

C Uflo thi

Íurtii; uttamen omnium quaf(i manibus palpetur

dqi

error D. E. audi quid objiciat S, D. 1.p.q. 19.2. 5.

Cileri

ad j.4b to,ghod efl ad utrimilibet son fequitur aliqua

f. frrgm

FTTM

-

4

m fim atog.

allio, viff ab altguo alio iuclimetny ad umum st di-

ts Edido

eit comta. in 3. pbyf. füergo Folugtas Deiin aliqui-

bet hobiudi.

lz & eletlio.

bus fe bateat ad utrumlitet , fequitar , quod ab ali-

quo alio determinetur ad effelum €9 frc babez ali-

eDS, ergo [£«

quam can(am priorem.. Refpondet .S. Do&t.. ad s.

E caufaex (e

!

dicendum, quod cau[a qua eft vx fe contingens , opor-

)te

i

Lvolunta«

tet quod. determinetur ab aliquo exteriori ad effe-

ti:ïgcn:is It

bitidonon

Gum, fed Voluntas dvvina qua ex ]e neceffitatem- ba-

bet, determirat [e ip[am ad uolitum , dd quod . babet

eauum, cum

babitudssem non nece[Jariam, Yn forma fic,

ergoree

o

üens cogirur

fpondet S. D. di(ting. antecedens , ab eo quod eít ad

.anti qi

utrumlibet, fi habeat caufam priorem,non fequitur

dinarepl-

aliqua actio niíi ab aliquo alio inclinetur , ad unum

üm liberum

concedit; (i non habeat priotem, negat ; & fic negat

q930lam

coníequentiam, ratio eft evidens in S.D. r.p.q. zof.

pi vOlUtCae

lioad d«

a. 5.0. St funt multa agentiaordimata ( fabordimata)

Jemper Jecuidum agens agit in virtute primi [ fcil.

caifam prie

ip(trumentali incompletá; patet exatt. meo t. 2.

a:iäipfzm í

3.4. C.. | Zfgentis , nam primum agens movet /t-

minat t«

cundum ad agendum C$ [eeundim boc omnia aguat

Dod, quià

n virtute ipfie DEICS ia ip[eeft caufa omnium a

non habet

Hionum agentiumo. Idem habec S. DoGt. 1. 2. q. 1. a.

;deodivinà

6.item q. 93. a,3.e. &c. Videtut etgo claré ex

s [uos coti

mente $. Doct. omnem caufam ex fe contingentem

rio, guit 0*

ab exteriori debere determinariad hocuc habest a-

)nonelkens

liquam actionem, aliquem effe&um , fi habear cau-

uo tittLi

fam priorem fe,confequenter fi non fit ensà fe, Ex

f 2gl 165'

his rucífus patet, quod m al?:refponderit P. E.ad dif-

d (oserrof

curfum Thomi(tarum füpra pofitum ex S.D.l.c.cone

ensiis CU

clufio enimThomiftarum e£ ipíiusS. D. patet fecun-

Ti PHIP'M

dó quod meritó in mea replica modefta pag. ro. fie

|Mi 19'2'5'

fcripferim, rodz proin P. E. quod tuum efl €$ vade h.

u

€. evrorés won meos [ed veffros. Et aiicor valde quod

4 i

"Pag- 26 3- dicere audeat, Qnatwor quidem f?;(ia;

2

ring

-

vum difcur [nm in replz'm;f:;ga , fed nul)üm fllogif-

Mpy

"iinvenio,quo id(íc.quodD.E.tollat contiugenuami

tiaphydc

in voluntatereípedta. ele&ionis) ex ditlzs mets pro-

taofainit

betur , eadem enim arguoienta ibi habeo qua & hic

Qunyad.

uibus id évinéam.

:

FIorem n

Ex his jam dictis & probatis omnia patent À pag;

exatme

271,uíquead 275. nec meusfed (uus errot peteícit

toeltdan

fingulis; fed ut denuo palpetur P.E. error omniutii

gmrurm

manibus,fic atpuo contra eum in replica modeffta

nem jum

inca./ffjc liceat argumentar: (feil.quod Voluntas nón

f DI

Jft cat[a ex [e costingens , quia ex fe dwcit babitudi-

formalia

nem necelariam ad proprium & princtpale [aum ob-

menulls

jectum.tuts babisudie non nece[Jaria ad dliqua , vi

teliitur :

€ujus tatield non [it [mulcau[a ex e cuntingens ve-

fpectu borüm aliquórum,&iti vnlt €8 erronee dotet P.

niKc, ej

omhi car

E.)iamnulla amplius dabitur caufaex fe contingens,

n

jua fané coh[equentia [altem ad hominesa , quiboc

docet àntecedéns,optima efb....., Rationem addidi in

méa, z

perostex

funic;'meo pag-44.9ia. nulla [ajo l.c. jeff canfa da-

cum phy

bili qua non babeat nece[Jariam babitudmem| necef-

fftate faltez (gecificattonts |ad [uam operationem C$

Quod

"m inu

effeél um,can[a enim e(H1d ex cnjus effe feguiur ali-

liguid [

ud. OBus. 5 1.4.1. ergo can[a nt Jic dicut babitudmem

neceffariam necelfitate [pectficatunis,cum babitudi-

npugne;

pe non nece[Jarta ad aliqua! fi[esl.non ft cqtifa oimni-

ULL

ho puré neceffaria Miérgo babituda voluntatis&S cn-

npate

Jisfüzs alierius cau[a non nece[faria ad aligua. 4 non

ecedens

3d8-ld(

con[Hitnat canjam ex fe contingentem.jam nulla am-

lu dabith cau[a conzingens, ergo nic liberas quid

Rur(' Q5 [I

lgcnln U

clarius contra ertores P, E. inferre potuiffem ? yide

ti&uüg;

lector , quomodo etroneam fiam dodrinam.mihi

affricace voluerit,

De&ty

9.Clt, i

A pagi7 $.& féq.dedizhor ref, pondkc'r.e,q'ui: ofüe

hiino (inittre me incelli

&ifain.

git & mentem meam fat Fh&

tam explicat male,

-

hon oX

Ad

^

31

7 [r//agif ^

Ad pag.277.R efpondeo

ï] uod nuxiquam Pcef gfa.

tingentiani

lu nitjs p

tia phyficateu motio phyficapei fupernaturalis vir-

) quz & hic

tuofa ia intelledu vel voluntare, quin operetur effe-

&tum, ad quem immediate datur à Deo , licet ulte-

itent a*pg.gg

riorem non operetur ad quem datur remote, Patet

ex ar.meo,4. 1118, &c, unde duplici ex caufa meri-

Tof pztclcxt

r omniutii

tó eft damnata hzc propofitio Janfenii , zgteriers

gratie nuuquamvefifl itur , Primo quidem ob ratio-

a modefla

tuntac i

nem jam dictam, fecundó quia gratia eft duplcx te-

fteS, D.le&t. 5, fupet epitt, $, Pauliad R om, 8, vide

t habttadi-

formalia in att, meo 4.. phyfica fcil, previa infiru-

Áefm u-

mentalis &c,& moralis.&de hac (ecunda verum eft;

áliqut, u

refiftitur gratiz ix1tcriori;illumina;ioni,pi,æ aflectio,

tmgm.r It«

ut dub

ni &c. etiam quoad effectum immediatum & íx

PG

omni caret effectu,

(ontii gffl! )

À pag. 278. ufquead 282, Omnia patent ex art,

j , qm/m

me0, 1.2,3.4.. 1 1, 16,18.Item inart, meo 2 8, ubi o-

naddidi in

peroseé ex S, D. Oftendo conciliationem libertatis

m

cum phyfica przdeterminatione,

nzm[nerif-

Quod autem dicit pag. 2 80. Subjetfo babenti for;

4tond

mam intrin[ecam,quamdu ea manet , nonpoteft a-

-qmtumh-

liauid [ecundum potentiam attribut , quad il forma

ii

repugnet , ergo woluntati babentipradeterminatio-

j habiid

nem Y utpote forme intrin[eca ] quamdin bac manet

TT pinn«

non potef? diffenfus [ecundsamn potentzam attribuian-

u d-

tecedens probat P. E, ex $, Dodt, de ver, q. 6. a. 3.

jya. , n

ad 8. adde ego, 1. p. q. 14« a. 13.ad 3. fed D. E.

TT

R urfus fonat verbaAugel.tantàm,non fenfum;quia

jnr qu

fm? jidt

l, c. loquiturS, D. tantum de qualitatibus comple-

tis,uti patet legenti; fecus incompletis, feu operatio-

num ml

ne & motu vi:;uofo,qui eftin mobili;patetexopuíc,

9. cit. in att, meo $, per hunc enim Deus fic movet

!, ui:* Dm'

& itaineft mobili , ut mobile actu motum, poffi

at die

non operari , filiberum fit, pront exigit ejus natura

j

PZCC!

M

116

patet etiam 1.p.q.85.2,1, ad g. quem textum tripli -

fte014.

citer cetrüpit P.E.in r .iib.pag.13.primo ob tó:idee

tialis d

fecundó ob tó:quia; tertió , ob to alizque entitates;

tialisnài

fane oftendit fibi deeffe (ufurrium ac (enfuma

À

[

Y^

!]gfli—

Tot Pïïc

cum & ex hocloco clace patet contra D.

E. primo ;

aliselp

quod appeticus finis ultimi fit qualitas ; fecundo ,

Digaf

quod pafiiones fint qualitates;verf.quilitztesautem

1.z.q.6.:

&c, ergo & volitio, intellectio &c, non enimfunt

113 ö []

rmhoc

minoris entitatis & completionis,

Pag.28 2.hanc meam propofitionem P.E, habet

T

proertore:primum agens uovere [ecuadum ad agen-

non ell,

dum, efl [ecundum agens ageve tn Virtute prumi mo-

dum D

uentts, Íed ertat ipfe; p;«)bztduplicitcr quidem . (ed

eLexv

nunquammez propofitioni ahquid Contradictori-

pdgn

um infert , vel detructivum ; ego autem probonon

agepri-s

elle ertorem fed veritatem Angcl. primum agens

vists

tnovere fecundum ad agendum , eft primum agens

extta ,

Imprimere motum & virtatea fecundo agenti , il

mperf

ludque reducere þcr motum illum virtuoíum de po-

g r

tentiz operandi ad actum operationis, fed primum

OPCHHi

agensimprimere motum & c. ilïudquc teducere &c.

Remndi

eitíecundum agens agere in virtute priml moventis,

fiunt r

ergo. M àjor patet ex 5.D.im art.meo 2 .3,4. s. &c, Mi-

tran(er

nor patet in tetminis & affatim ex S. D. ip art, meis

Pag

Iam €it,

ij?e'/zfm

P:g.eádem hanc propofitionem damnat erroris:

probo;

Virtus prineipalzs agentze nan babet effe completum 1m

Vetanm;

xatstra, additquejhic legi debet; Firtus prineipales a-

- (mobil

gentz [cil. Dei in eu(lacramenüs)exiffens;ied verba

iduin

ionat Angel, more fuo , fenfü caret Angel, ego fic

Pagw

probo meam propofitionem ; Virtus ab artifice in

m()[e;!

fuum inftrumentum per motionem derivate,eft vir-

mrei

tus principalis agentis,haec pon hebeteffe completü

fþür l)j

in natuta,ereo.ubi hic P.Eximie debecaddi;fcz Des

D7 'f)

j ezä*[iäcramcntis]cxiftcps?ma j S.D.patet in art,

meo

31

tut m'pii ,

meo 1.2.3, 4 . minor fiailiter,deinde forma fubftan-

Ob torideo

tialis eft virtus principalis gentis,forma fubftantia-

cenzitates;

tialis non habet etle completum in natura,ergo. mi-

'fy'n' tngddi

nor patet,major patet exS. D.quía forma fubftanti-

L: ptimos

alis et principium a&tionis,ergo e(t & dicitur virtus.

ecodo ,

Pag.225.non me fed Doct. Aug.impugnatait enim

uCSAULCU]

1.2.0.6. 241.ad 3. e/f commauniter de ratione natnra-

enim(ünt

lis €$ voluntarii, quod [it à princtpio intrin[eco. inte-

rim hoc mihi ceu errorem adícribit: eujus principia

D.E, habet

um e[t ad intra,non babet fe tantium pa[fruesied error

maiagen-

non eft, modo fub intelligatur poftly intra: per mo-

fPïlïlllW-

dum agentis; ficautem me intellexilfe , luce clarius

udem led

eft ex verborum contextu, ac probatione,

xtaditkoti»

Pag. 28 j.habet pro etrore.de perfethione cujufvre

probo fon

agentts e[? quod agat. led errat P.E, objectum enim

um HgflïS

visás, habitüs &c, dicitur eorum petfectio, licet [it

u

n acens

hj

extta ; imoS,. D, opuíc. ;. Tra&t. 2. cap. 31.ait.eff

:gcncil, l-

amperfeilum omne, quod in potentia exiftit , ante

(imdepo-

quam reducatur tn alium. evgo agentiä tranfeunter

operantia (untimperfecta , dum funtín potentia o^

d Primum

ducete &

perandi,dámque reducuntur in a&um operaWonis ,

movents

fiunt perfe&a , ergo de perfectione agentisetiam

: 5.&'0. M*

tranfeunter opcrantis, e(t (ua actio.

p art m

Pag.286.habet hoc pro errore: ZMotsus atfu tnex-

iflens mobilirequirit termium atiu, fed errat P.E,

atertors:

probo illam propofitionetr prout Jacet,effeomnino

7) Pfefllm "

veram:dictio eft motus, dictio inexiftens incellectui

tfzapd//ö La

(mobili)requirit terminü(verbum)actu,ergo motus

aGu inexi(tens mobili , requirit terminum actu.

;ied VerDi

Pag.28 7.hànc meam propof(itionem reputat pro

flv cgo K

jquulcein

errore;prodsEHo Dei atliva €8. con[ervatio non [«nt

ra[ä,c& Vj[:

$n re. ideo autem pro errore habet , quia | ait | fs.

n

)

T

4

P

ffu'

thor bic uegat ullam produttionem €8. confervatio-

nem e[e :nvre.. Quod ninus aperte falfum eft , cuns

ïdi;f[i/ï n

X 4

Ubic

meo

318

ubiqne in hoe unict laberem,ut oftendam previam

feupradtic

Dei tolius operstioneminipfis rebus pro priori ad

hz

opersionen ipfarum, nonetgo me , fed (uum Ípé-

gonumt t

culire phaut;[ma(vcrba fuünt P.E.Jimpugnat probo

detertnmai

ja maneam

pcopoíitionem: Productio angelorum ,

litat det

exloram,anima rationalis &c. e(t productio Deia

femáls

&iva, ac confervativa ,led hecnon fonr in re,Angee

Obferv.

lis, caclis &c.ergo.ma Jor pztet. minor eft S.D.de pot,

argu:tcom

q. 3-3. 2. 0. item 3.3, 0. &t ad 2, item q. 7.3.10- 0.

At m

Dem non Agit per aClionem mediam, qua atellisatur

Tutle, Cum

& Deoprocedeus €d jn ereaturam terminata. Sed (ua

ratinis (f

ao eff [ua fubftantia. Con(onat, 1. p.q. 4 $4 2.. 5«

tura & vol

O. ad I & 2, & bene notari debet quod P. E. 1llum

aCtionemt

textuim de por, jam citatum alleget psg. 95. & hanc

porae i

(uam propa(itionem ex eo probet.. Dem eff [ua a-

ktimi],

o , uec uMla alia aclio mediaef! inter Deum $

gcrenyï Ü

ereaturam, Sed quomodo hoc coheret cum his

geido fl

quz habet pag. 2 87. Edutlio farma de materia, ejt

P apen

prodactia ret-exiflentzs in materia ,

[vd poteft. da-

IT

Y« edutiioforma à fo9 as DEO procedegs , äïga püt(/i*

11j ait,

dariprodutlia rei a fola DEQ procedens

u& fit in

J

( ii

Uaterta. It P. E. Minorem pfobac e

X m

. Dod,

ff*PHman

I p.q. 10$.2, 1. O. Àn non^hic mediat. actia in«

fule adm

tec Deum & creataram? utique ,ficut mediat edu-

C u d

€to formz ignis &ma:eriahgni inter ignem edu«

Mitmi; &

centem, & formam eductam. Sibi ergo & $, Doct,

u vu

contradicit Pater, Exim, Verba fonat An

oel. Sed

o

teiptrelg

fine Augel.fenfuacíafurtio, Vult ergo t

antüm Sq

libertty,

Doct Quod Deusnon dicatur nec denominetur

proptieac tormaliteragens ab actione ereatá hzc e-

mnejm,,J

Hisadi

nim proprie habet rationem effectás reípe&tu Dei;

glofin,

fed ab imperio füo practico, (ecundüm illud Pf.ipfe

Te

Us,

mandavit & creata fumgqqo,d imperiü eftipfe De

P W'W]ä )[1

eu

Ollend

339

m previam

feu pra&icus divinus intelledtus uti fateturP.E.p.zaf

0 priorj d

Pag.28g. hoc meum diQtum arguit erro:is: $.D,

d(tm [j

qun fumat t cogeni jirtäef fed late, pront idem eft ac

gt pwbo

detertmtnans ad unum de nece[[itate ut fe spfum ex-

apeiocum,

plicat de ver. q.22.4.. $. O. a« M. CÓ 2 C a. R item

Ktio Daia«

de malp. q,6. 0. pro horum íolida intelligentia.

n re Ange

Obterva quodS. D. de pote, q. 3, a. . ad 13. fic

SDdepot,

arguatcontta fe ; velgntas efl domina fai atlur, boc

74.10.0,

autem nou e[fet, fi agere nonpo[Tit uife Deoin ipfa ope-

mz:äigatur

vante,cum volutas nofira non [it domina divina ope«

ili. öcd IUQ

Y ationis ( Ícil. illius, qüä Deus folus operatur in na-

Lza 'Avï' a' ;.3

tura & voluntate Qpcrantibus, movendo illas ad

P.£. dum,

a&ionem uti patetl, c.ad 3. & o. ) erge Deuws son o-

» & hanc

erattr in Voluntate no[lra operante, & a2 y4.lic l-

i i jiie

bcrum eft quad t canfa efl.... quod ergo mon potefe a«

r Dund

gere ngfi caníain ,tpfo operante, non e/f hberum .in a-

o &i

gendo, [ed voluntas noflra eft libera im agendo , erga

natttis ejf

poteff agere nullà Alia causáin ipj'ahoper.qme; €€ fíe &

iyartjf Á-

-

dena quad prius. jam audiamus re: p'oniionem S. IX

(*2'30 FW !

àd 15.2it, Voluntas dicitur babere dominim fus

uj

eClaus nou p &xc/ujanem catéa prima.[cd quiacau-

.S Dof

f4 pritma uon ita agit in voluntate, ut easa de neceffi-

- a(l ls

tate adunuta determinet, ficut determinat natram,

vediat edi-

€9 ideo determinatio atbas reliuquitur in poteftate

)

em elle

rationis C2 voluntatis& ad 12. Dens nog dicstur bo-

& S. DO&I

minem reliqui[e inmannu confilii u quimin voluntae

J CL Sc

te operetir. & ad 14. non qualibet caufa excludie

tanrm

libertatem; fed folim cau/a cogens,fie autem Dens

-

1

wog e[k caufA eperationis noffra.

at

Hisaddidi propofitionem meam prafatam feu

du Des

gloflam, quam P.E. damnat erroris, ewdetque dice-

d Pf-iP('

re : ne vefhigium quidem im Hl, ee. 4 me , reperire fe

potveiffe , heet diligenter legerit.(ed ego

ipchff:ä

. Oltendo breviter ac claré fic : q.22, de ver. 2,5.0.

X ;

iC

330

us cogtent

fic habetS, D. dt(plex eff neceffitas fcil. coatlionis.

€$ bac :» voluntate nullo modo potefl cadere ,€2 ne.

ntem du

ce[fitas natur alis ynclinatwma..,, Qquamvis Autem ne-

ce[[ ar ia vachinatine nltimun fmem we lt voluntas ,

ditut ciatà

stillo tagsen modo concedendum efd ,

7ttod ad 1liud

thlL-S lhq

volendum cogatur , coatlio emm m/nl alud eff .auam

dim$.)

tocoeens f

wioleutia cn]n[dam tnduiiio , violentum autem fe-

elt fecindi

cundur ph)laj&phum 3. Ethtco. efl , cujus principium

v

a

|

eff extra uibil. conferente vim paffo.. Patet igutur

tatem, p

uod voluntas alzgma' nece[fario vnlt non neceffitate

Tidfis a t

toatlionis fed naturalis wmclinationti . Iceon ]. c, a. 8

cogentem Y

o. Dens poteff mutarve valuntatem de nece[fitate non

gþq[r-m n

tamen potest eam cogere,... cujus vatio cft , quia

Sc.l. l».kqh

sp/um velle altquid eff anclinarà im tilnd , coactio an -

NeL.

tem vel violentia efl contrarta tnclinattoni iius rei,

]]][i/nnlrn

qua cogitar. coníonat de malo q.6.ino.à principio.

P Wlü 1 j

Etjo mpmms voluntas non poieft cogi coactione

M!Panem

htc definitáte(te $. D.quz ftii&t&ac proprie eít ta-

Mzta

lis , deinde $. Dodt. docet quod foliun caüfa cogens

hlc*w T

hbcw.cm excludat , ficautem Deus non . eft cauía

Canor , (

operationis noftrz, Ícil, elicite ut in tecrminis patet

Uhtatema

ex atgumentis, atguo jam fic.

MIURFUTIT

Solüm caufa cogens excludit libertatem ,fed vo-

d?. n V 0le

Juntás naulium poteft habere caufam cogentem,etgo

l![« UI

nullam poteft habete caufam quae excludat liberta-

Wàt pateyy

tem, ma2jor eft $. D, uti && minor con(»qucns au»

Aotdf, v«

tem eft aperte fal(um, patet in amore beatifico , in

VdQ. (

i

amore ut fic, jam P, E. folvat hoc argumentum ex

S: D. & lalvet S. Doätorem ex ipfo S. D. à contra-

&t E !

dictione & errore, ut meritó facere cäcbct,quo facto

t confsf

aliter non folvet, nifie

o

go,& lic: folüm cauía cogens

W l, rc

facte didta tollitlibertatem IN.ftricte vel late dicta,

BD C

prout tdem e& quod cauía determinans ad unum de

VUlgende

neceffitate( fed voluntasnullaq poteft haberc ciu-

Vibcitur b

im

331

3l cuadtg

fam cogentem ftri&t. ( late, h. e. caufam determi-

M'r"rt,(;'m.

nantem ad tínum per modum nature N. vel fic.)

05 AH W0*

Solim caufa cogensexcludit libertatem . ergo

htvolustat,

datut czufa cogens voluntatem , . quia tollitur. ejus

jtod ad illud

libeccis in quibufdam actibus: fed falfum eft (ecun-

hud if um

düm $, D. x.ill()d detut caufa cocens voluntatem; fl

m kten fe-

tó cogens ftridte oc proprit fumattir ,verum autem

s; irpim

ett (ecundüm S. D; quod détur caufa cogens volun-

Patet igttur

tatem, fi per tó cogens intelligatur cauía determi-

urnece[itatt

nansad unum de neceífitate , ergo S. D. pcr"c::ufam

tul, 640

cogentem voluntatem, nonintelligit caulam.co«

woftatenm

gentem primo modo , (ed fecundo modo.

Ht (j?. qná

kj

Ira

Sát itaque nequeo-t

tb qüod audeat dicere

, (udit d-

pag.247.cum igitur Auchor[ ego |dicat meinfana

tpnt Ut t

intelbgentia vaflfczmorum lbrorum D. zing. ut

J.äprincipio.

lurimuss aberrare , Ine exerceat ingenum 5$ [aná

g coadliont

sntelhigentta bunc extum pro ut jacet , explicet fiue

'opnb &l ü-

Aádito : folum: caufa cegeus. excludit hbertaiem.,

ciifacogtts

Íane feninsac intelligenua . $. Dod. hac eft luce

on clicauda

clarior , fotüim caufa cogens, h, e, determinans vo-

luntatem ad unum de neceffitate, tollit. [ibertatem

mipis p

quia canfaa: cogettem prout effe&us ejus eft cujuf-

tem ed t«

dam violentizimdudtio tefte S. D. voluntas non pa-

nentemefgo

titüc nec poteft pati tefte eodem. $. D. addic P. E.

udatibertae

snde patebit , an fpiritum vntelligentia fantti T hom.

icquens a

babear, Ecce P. Eximie , habere me.. evidenter

beitfico, i

oftendo, belle conciliando fan&um D. ex S. D«

gentam ex

ipfo. qualem vero fpiritumincclligcntiæ (an&ti D.

D.àcone

habeat E. V. P. patetex hac veftra publica fponta-

nea confeílione , dum ait:. se - veffigimm quidens

ca

fä [()gölls

in l. cc, & me reperire fe potuiffe , licet &iligentey

&

;»5] lté di'f'fh

legerit, cacutiit itaque in plana hþcc doctrinz in-

telligende angelice , & velamen ignorantiz con-

cad unut e

vincitur habere fa per oculos fuos, utvvid.c»ns ange-

th abm Cj li-

um

itca

332

lica verba , non videat

pugat; l

tamen feníum ac cot 2hgcf

tem ut at

l]ícum.

&um fecon

A P2g.290,u

*fquc ad finem libelli patent ömhia

ex meisarticulis. , ubi evidenter patet prainotio

Cogcns, n

phyfica Thomiftica, unde non ego erravi in pbyfi-

qlïæ P[OBO

teligitelp

€a predeterosinatione probanda; (ed P,E, cum fuis

hucutque erravitin ea neganda, cum tsmentam fa-

t) cogens

eelfiate «

cili modo evidenter eruatur ex $, D. uci patetex ome

tirà$.D.

nibus meisart,imo ex ipíis P, E. di&tis & principiis

clart & oftendi eam ; & paulo p

z

ficpro n

oftendam.

oft ex pro&!ïq

Concli

Pag.350,ait: peto ut bis smete fMogifinis ve fpon-

l pamväi

impiediat

deat s can[a detevmimans ad unumde neceffitate ef

cauja fLricle cogens , tta autbor , fed Deus detev-

queceln

enians voluntatem ad finem ultimum voleudum eff

tüfam ad:

caufAdeterminans ad unum de nece[fitate , ergo fiz

hiftica

eff caufa flvitle cogens, (ed abi- P, E, illa.maor e&

lp ergc

mea? contradictoria e(t mea fcil. hzec: cau(a deter-

minor at

minans voluntatem adunum de neceffitate,eft caufa

fillibliter

late cogens; uti patet ex his.meis formaliter : bic £2-

feuc-oope[

snen ob[cruas quod $. D non [umat t cogens flritte

Præfatism

( bujus enim voluntas CAbAX 502 e/tl)fed tanttin [4!&,

prout idem ef,qmd determinans ad ugii de necelfita-

ge, Patet etiam clare ex diftin&ionis membtis qua

dedi ex S, D. Addit P, E. alium fyllosifmum juber-

Ok

que ut refpondeam; cazfa(ait ) sm cogens non tollit

Demon&r,

libertatem acléas , ita attthor . fed re[pettuompnis atlus

&i for

voluntatis Deus efl caufa non cogens , ergo re[peiin

nullins atlns, Deus tollit libertatem attus, quod con-

fequens eft aperte falfum in appetita voluntatis finis

M.1g

ultimi,ubinece[fitas a&lus,excludi libertatem a&ius,

quas

Hinc rurfüs vide le&or, quodin hihilo fapiat P; E.

"-'ltuno |

Iüicsr.

fenfum angclicum,lejufdemquc fuave (ufurrium in

nihilo percipiat, non enim mefed. Dod, Ang im-

'þatum e

pugnat ;

iC Cot lngc-

