
bis n

luculenter tradita fit, & expofita : fed

tgtat

Ti $a

potius contraria hu

^

1€ do&rina Romano-)

Catholica.

T.

IT,

T

$.

*D: Co

nþrinatiane.

prater

Uod Confirmatio non fit Saeramen-

&ipit

tum,non eft do&rinaEvangelica,quia

Ms

in Evangelio non legitur, fed contraria

öet)qu.

ei;nam A&G.8. v, 17. habetur exprefsé,

lut;

quod jam baptizati per manuum impofi-

W

tionem acceperint Spiritum Sanctum. In

[ Y

quo notatur ignum fenfibile, deinde fta-

LUE

DN

bilis Chrifti Inftitutio , fine quà Petrus

& Joannes ad Samaritanos in. hunc fi-

Wutty

U

nem exprefse mifli non fuiffent & gratia

per illud collata. Probaturetiam per füpra

l)lptl.

relatam Sacramentorum Lutheranam de-

E

lo

finitioné. Quia bzcimpofitio manuum eft

trang;

Reí

ritus 2dó habens mandatum Dz : nam (ine.

mandato Dzrab Apoftolis 'ex officionihil

Pitai

[

a&üfentiunt ipfi Lutherani. Et 3tió addita

£

ei(191]356»

eft illi pfomiíTio gratiz.

Nam &o ipfo;

nelptt

quod primis Chriflianis per impofitio-

'nktflp:n-

nem manuum legatur collata gratía, fzu

nqu

datus Spiritus San&us, promittitur & no-

bis fimiliter, quod per eam danda nobis

nis It

Áita : d

fit gratia ; quia aque nuncindigemus Spi-

ritu San&o in fide nos baptizatos confir-

Nomat

mante , quàm primi Chriftiani. Neque ul-

la eft ratio , cur potius primis Chriftianis

prater Baptiímum impofitz fint manus ad

Situmt

accipiendum Spiritum Sanüum , quàm

nobis ad bunc finem imponi deberent. A -

j

c/ïlü;qw

deoque eft Sacramentum tam fecundüm

T

Lutheranam Sacramentorum definitio.

j cxpïlFï

n impl;

nem , quàm fecandum Catholicam, Heb.

£. v.2.. finetiam mentio Impofitionis ma-

um

gtl

nuum £que ac Baptifmatis.Et cur hodie u-

num in

T

u

mitti ?

piaxi manere dgbctct ; & aliud 0

n

Oppon. 1. Apofloliimponebant manus

u

baptizatis,ut acciperentSpiritumSan&um,

1 pcrli'f'»

ad loquendum linguis, & ad miracula pa -

tit

trapda , ut legitur fa&tum | act. 19, v 6,

u

Refp. Frivolaeft & falía hac textü: cx-

unif Gn

plicatio fine ullo ex Scriptura fundamen-

üicmmhï»

to. Notam enim eft, quod hominibus pro-

;Iiöadäiï

mifcue

z

«56(192)50»

L.

mifcue non fit datus SpiritusSantttrs

ad þpa'-

n me

trandum miracula , licet miracula ab ali-

- | pffio

quibus , qui per manus impofitionem Spi-

ETE

ritum San&um acceperant , facta legan-

bor

tüt , a&, 19. ubi exprefsé dicitur: quod hi

yt;

fuerint 1 2. Difcipuli, qui utique ad pradi-

drntg

candum &b do&trinam fuam miraculis

lttà i

probandam (ingulariter qualificabantur.

Wic

tionib

A&.8. autem legitur quod Spiritus Sanctus

nondum in quenquam Baptizatorum ve-

^ DCi/:

Ttand

niffet, & polt impofrtionem mannum vene-

rit ; de qu bus non legitur,quod locuti fint

Ts

linguis ut (upradi&ti 2.. Difcipulis conti-

fmpi u

nuata etiam in Ecclefia praxis fatis indi-

Fid;

cat, quod impofitio raanuum non Éit in-

To &g[

trodu&a ad patranda miracula, ut fine fun-

of

damento afferitur & nullatenus probatur;

sanguir

explicent textum per textum; quod facere

LO f&

u

videri volunt & non faciunt.

Oppon. 2. Sacramenta funt inflituta

| a!)l.ïs

| uadi

ad excitandum in percipiente fidem » quà

'|Wmn

Chrilti merita apprehenduntur & apyli-

1 Aa ipí

cantur credentis ad hunc finem impofirio

lul

manuum non eft qualificata feuapta, quia

e hït.

manuum im pofitione ; feu hodiedum con-

Wy

füeta un&ioneEpifcopi no proponitur nec

«96(193)90»

od

in mente per

Cipientis renova

ula dl

ílio & merita Refi

tu£ Chrift

pa

P. negando quod Sa-

o

cramenta ad iftum (in

em fint inftituta, pro.

d la

bent hociplum ex Sc

riptura. Ad noftram

[ qllüdjl

iuü:*'tïcationem,gugm

entum gratiz, & or.

, 2d p[ldif

dinationem Eccdefi

*

& miniflrrorum infti.

miradi

tuta intelli

8

untur in Evangelio Chrifii,

icaoant

Huic credendum ma

tionibus Lutheri &

gis eft qnàm fpecula-

pus du

filiorum ejus,

Jormv

Deinde: curbona Chr:

iti nobis commu-.

n

nicanda non zque

Ieprzfentarentur per

jl

manus impofitionem

feu confüetam Epi-

ul

fzopi unctionem quàm

per Baptifmum, &

Euchariftiam ? ablutio

T

externa in. Baptif-

ponlt

mo fignificat & o

petatur, fi praícripto mo..

dofiat, ablu:

utfmtf"*'

ionem internan: anima per

yabi

Sanguinem Chrifli; Gc & fanuumim

d

ämïaw'

ii feu un&tio Epifcopi fgnificac

&. op«

ra:tüf » exordinatione t hrifti

Rol's per adum exercitu

b Apo-

inij

m promulea:à,

unctionem gratiz interna

d t

m, & imp;fitio-

TE

nem manus Domini ad pr

otegendum coa-

tra infidias anitqui (erpe

Rtis,

j

laft. Salcem debuiffenr,

fiSacramentum

p

efíet , retinere im

d

pofitionem mannum

& non hujus loco

adhibere un&.onem.

ia

»

R—c!p.

i

!

«o6(194)50*

xtiqua Eccl

efia Domint |

Re(p. Nos ab at

accepimus un&tion

em Epifcopi;cui tamen |, j

ft adjun&a ; fic nondu- ,

impofitio manus €

bitatur,quod ea ip

(a ab Apoftolis Ecclefiz !

tradita Íit ;

licet Scriptura

Sacra , qu£ - pj

lorum a&a hon continet; de-

V. Nl

mnia A pofto

füper expreflam men

tionem non faciat. E-

0Y

dinavi

t Apoftolos perhac

m a

tiam Chriftusor

n meam commemeratiae .

verba : boc faci

te $

WF

ltt

nem , luc

2$2.

v. 19. & in(ufflando di-

Wm g

orum ,

cens : 4cctp

ite Spiritum Santlum , qt

hllc 1

yemiferitis p

eccata remittuintu 615 ,

Joan.

gx L

tamen alio ritu, (ci

l.

[/7

.

430. V.22 A

poftoli

manuum impofition

e ordinarunt Sacetdo- "ffaLä

1. V.6e

M

tes. 2. Tim.

Patet igitu

t denuo quod nec in hac ma-

if

teria Lutheranor

um do&trina in facris ite-

:mr"pül

dita & expofita fat , !e

'gis luculenter trà

m

contraria ei Do&rina C

atholica.

Ciretuy

L) IIIS

hon f

De Euchariftia.

"

mig

Uod

Euchariítia feu facra [9

gena Dooï;l

us

vinum & füb eis cot*

mini fit panis &

DT

us & Sanguis Chrifti:

non eft do&rina in,

[

dita & eXpo "':bu]a

l

facris literisluculenter tra

X:

Quia nullibi legitur in eise

0 P- :'tcs &

!

TT '

iDonit

*99 12559

Qu um

Opponunt.

1. Lucz 22, Matt.,

2€.Marc.

14. dicitur : acce

j oné

num.

pit Chriftus panem & vi-

j Eub

Refp

- Sed poft Benedi&ionem dixit:

t q"'

Hoc ef*

COYPHS (eH" , hice

Yi

ft Sancuis me-

*:. Nunquid hoc credis effe

verum ? ergo

fici:

non amplius erat panis &

vinum, E.

los

WMWI-

tiam accepit JESUS aquam:

Joan. z, v.7.,

Somplete bydrias aqna.,

Sed convería in vi-

f

h qW'f

num non manfitaqua , [icer in textu

adhuc vocetur aqua poft converfionem v.

'(ihf'j

g. ummemg

MU. vinumfafkans

"llavit Architriclings 42gHADR

Contra

1 ver(a Luzheri verfio

quod non jüvat per,

ycum ait:

z

E

aDa berGpei

Stiffer Den QGein

Qtfofiet/

Ib

!^ getorfen toar / na

elder g Baffee

m & extext

u grzco lepi-

V^ tur : Poftquam gu

ftaffet Architriclinus -

(j guam in vinum-ve

li

caretur panis

rfam. Sic licet adhnc vo.

poft confecrationem, ex hoc

non fequitur,

quod veré adhu

€ fit panis,

1mó commun

is loquendi mo

dus eftinta-

(* Iibus , ut res

dicatur calis, q

ualis imme-

j* diat& ante fu

erit v.

£ ceci vidius, tlauds

jl enobulant, Gc,

notüm eft enim,quod am..

D

,

bulautes non fin

t adhuc claudi , nec viden-

ctes caci. Deinde dicitur panis non natura-

(

2

lis

Bu E 8 0 SHELDONTESUSURNNESE RU

.es(:26)$e

Pasis quem Wimen

lis amplius ;

fed (piritualis t

k: d

eft. Ego fim panis vite,

ego dabo cara mea

m t

oan 6.

—

Jua

N

Praterea cur

hic recedunt ab Augufla-

üieee

nà confeffione,qux loquitur de Sacramen-

: Yetby

Puni: e vini. Att. 10«

£o hoc (üb jþeviebm

Tf

Species enim

Panis

prout hic de cis loqui-

Panis.Interim incumbit Llu-

quiden

mur,non funt

peá

j

theranis do&rina (uam

in hoc pun&to;quam

Evangelio pro- !!ii

Evangeli

cam appellant,ex

bare. pro

bent igitur.quod

Panis & vinum "

[tConfecrationem:

fit

adhuc maneant po

dmittimus Confe-. k

Oppon. 2. Nosnona

ipum vere fiant N

.crarionem, quà

panis & v

uis Chrifti.

Sed ad commu .*-tBIEv;

Corpus & *ang

nionem fufficer

e füftinemus : ut. przfente

dine ad hunc finem i

ane & vino in or

legantur verba inft

itutionis , ex Epift^ug

Or. II«

& hoc fa&o ,. di« Q

$. Pauli 1. C

ftribuatur ho

minibus Communio.

Quiali

nfecratione tali per

(e pra-bid

Chriftus fine có

(ens eft ctam

burnanitate fua ,

corpore &i

fanguine . qU

àm divinitate in omni loco "d

mni pace & vino, peri

coniequenter & ino

füam ubiquitatem .

licet non femper fatii

*

a Chriftus hocSats

cramentaliter, Nam qui

C

«91(197 /S6»

, cramentum inflituit ad uíüm & fuümptio.

"T

gtl

nem: dicimus , Chriftum eíffe przientem

cüm corpore & fanguine facramentaliter ;

quando f(umitur hoc Sacramentum , (eu ut

Auguüx

cram

dicere.foJemus,in toto ufu id eft, à lectione

J Ab

veiborum inftitutionis ufque ad (umpuo-

a

aisl

, nem inclufivé. Extra hunc ufum veió eft

Lmbir j

quidem Chriltus prafens realiter cum Cors

y pore

& Sanguine totáque humanitate &

ij

du

divinitates at non facramenraliter ; quia

7à facramentaliter

&vl

3

importat ufqu Sacrae

w

menti, -

Refpondeo ad ex

ödcndam h/anc-,erro-

u

neorum conceptuum fylvamDico 2. Non

«tl

con

eft EvangelicaDo&zina , quod Chriftusfit

übique przfens humanitate (ua .. corpore

n

"

x

, & (anguine ; ratio eít,quia non legiturin

, Evangelio;necullibiinSctiptura Sacra.

j

/

!

Oppon. 1. Ubi eft unum extremum ;

d

D

)

u

(ll

!

jibi elt & aliud ipfi intimé unitum ; ergó

; ubi eft d:vinitas Chrifti , ibi eft & humani-

i

'tas ei intime unita.

WOW(A

Refp. In rebus fideinon valet ratio na-

VT

t

,turalis, ut patetin hoc : Qu funt eadem

]

)

uni teitio , füunt eadem interíe : Pater &

m

Filius fünr iidem uni tertio fcil, divinitati;,

u

!

j

L

13

crgþ

«56(195) 50

ergó fant iidem inter.(e, Deinde fal(um

Wition:

00 Cau)

eft antecedens , namanima hominis V. g«

eft in pede , caput tamenanimx eidem in-

dndan

divifibili intimeé snitum non eít in pede: &

ii

vvice vería , pesnon eftin capite ; licet ea-

D

dem indivilibilis anima intimé fit unita

d

tam pedi, quarm capiti.

Qu n

Oppon. 2. Eph. 4. v. 10« qui defcendit,

tbl

trom

spfe efh qui ci* afcendit faper omnes Calos,

st impleret omnia. Ergo in omnibus eft

i, Ul

Chriftus., Refp. Non dicitur , ut buma-

Quod

nitate fua^'omnia impleret. Sufficit,quod

M

virtute & gloria fua impleverit omnia,

w

Deinde ob;eQio hac dellruit ex funda-

Diu;

mento priorem 5 fienim poft afcenfionem

pl

impleverit omnia , & nonante ; ergófale

tit ld

tem prius non fuit Chrifli bumanitas, ubi

lf.de]n

erat ejus divinitas humanitatiintimé uni-

ldl

ta. Deceterohoc ex Scriptura probare dee

lii

bent,quod credunt ; confequenter quod

[

Chriftus fna humanitate fit ubique ; vel o-

[57

mnia impleverit,

5"'*"* j

Inft. Dici non poteft quod afcenderit

1777

Chriftus, ut omnia impleret divinitate fua;

|Vit

quia hec femper ubique fuit, Ergó ut hu- 5

manitate impleret omnia, Refp. Similes

N

illa.

r"

«X(199)S0

iilirillationes magis ferviunt ad captionem

aii] non cauté refpondentis , quàm ad demon-

ikn» ftrandam veritatem, . Nam . pariformiter

gtl Bicponi poffet : Zaza ff Chr:flo omnis po-

dei efbas dm Celo Qv in Terra Matt. 28. V. 18«

(rui non eft ipfi data fecundüm divinitatem :

quia (ecundüm hanc femper eam habuit j

iifni ergó fecundüm humanitatem , confequen-

mi( ter omnes divinz qualitates Omnipoten-

mit;! tia, Ubiquitas &c. dats funt humanitati.

ati? Quod certé non fequitur : nam perfectio

fiii/ divina nulli convenit Creaturz , neque ul-

( li poteft dari, ficut nulla creatura. poteft

gii D v sfieri: licet cum divinitate poflit hy-

m poftaticé uniri , unde oritur communica-

;;ug*oï& tio Idiomatum,de qua Theologi clarein

aij) tr. de Incarnat.. Loca igítur proportiona-

ii t& ad humanitatis capaciratem funt intel-

gt ligenda. Sic Chriftus implevit emnia per

ii d gloriam & . virtutem gloriofz (uz ; & ad

, dexteram Patris elevata humanítatis;czs

data ef poteftas ci imperium inoumes cteae

fif, taras Heb. 2, v. 7. & P(. 8. item Phil. 2«

d) Y» IO, &t 4m nominue ]ESU fictlatur omue

Qul £ena &c.

! Slfl"!'A

athoff. de quo füpra

hi

Oppon, 3, Ex IH

4

Cap»

N m E U UT Ug

e«t(2oc)^t

€ap. 2 tratt. 1. Dexteea DELefh ubique:

puíen

Chriftus Homo fedet ad dexteram DEL;

qdad

ergó eft ubique.Ad hanc oppofitionem fü-

yefen

pia tefpondi , eamqueex fundamento

t

folvi loc. cit, ficut enim non fequitur :

at

Mznus DEI eít ubique, animz jaftorum

| n

uüpt in manu DEI ergo fünt nbique. Sic

Vgl

nec valet prior con(equentia oppofita. Vi-

Yil

tiam eftin eo,quod medium non diflribua-

Wnae

2

7

türin titroque argumento.

pafa

/Nota. hie ; quod mulià abíürdiora fe-

tulite

quantür ex erzoneahacLutheranorum fen-

fs

tentia , quam nBobisobjicere poffint de fpe-

Waty

ciebus à vermibus (quod DEUS avertat)

|

QaIk

arrofis. ut patet confideranti.

fontr;

3tio: Non eft do&rina Evangelica,quod

tii

Corpus & Sanguis Chriili &nt santum prz-

t

fentia infumptione, velufü. Quianonle-

tane

gitur in Evangelio.

P

acia-

D D

Oppon. 1 Chriftus infiiteit hoc $

hm

menium in ordine ad fumiptionem 5 ergó

| lint

extra eam non eít Sacramentum. Refp.

| ia

Dzus creavit panem in ordine ad come-

L

flionem ; ergo quando non comeditur non

| It

eft panis

Sicut hoc non fequitur , fic nec

|

prius.

, "Q

Oppon. 2, Non neganius efle (emper

H

pia.

|

N

*

494/201)5t9 .

! ubiqw:

s. Chrifti

fecundüm mox

präf'e'ns corpu

mDidj

di&a deubiquitate ; fed dicimus : non «lie

onenl

prafens facramentaliter ; quia hocimpore

dome

tat ufüum & a&ualem fumptionem,eo quo

&quit

ad hanc fic inftituta Communio: Reíp nu-

jolhot

] E-

ganugarum, loquatur ex Scriptura,

s di-

T

vangelicu:effe velit.. Quando Chriftu

f

xit Luc. 22. Hoc eff corpus meum. Nonne

jl

vera erat hxc Chritti affertio;adeoque veré

facrameti-

p'afens Chzifli corpus. etia

d

taliters confequenter &b vere taliter pra-

ml

fens eft Corpus Chrifti, quando rite ordi-

d

natus Sacerdos in ,perfona'Chriüi.confe-

aj

crando ait : Hoc eff covpus meum. Quis huic

contradicere poterit ? admiffo aotem ,

m

quod tunc ver& pracíeus fit corpus Chrifti ;

um p

etiam facramentaliter» curbacpralentia

T

evauefceret; fi fpecies con(ecrat reterven-

tur pro infirmis feu aliis poftmodum eas

ul

fumpturis ? maxim& cum hodiedum ve-

n

lint, corpus & Sanguinem Chrifti etiam

I

facramentaliter effe prafentia in toto ufu ,

jj a

id eft: à Confecratione ufque ad fumptio-

jgiciv

nem inclufivé.

; f

Deinde cur non deberemus Chriftum

vert & 1ealiter etiam. fecundüm Lutlie-

í

ános,

rempfl

pl?u

B eournSo ais gt a |

4&(202)50»

13865 » five facramentaliter five non fa-

ttift

cramentaliter. prazfentem adorare ? In-

ilioq

o

ceperunt jam ab aliquo tempore in qui-

bufdam locis fle&entes fumere commu-

k

nionem, licet adhuc plurimi ex mala con-

10l

; ij

fuetudine, quam deferere nolunt; ut fti

ites ftando füam Conam fuümant , né

Cl

forté nimiam praftent reverentiam Chri-

Qru

ao

flo, quem putant vere prafentem : Jam

quaro; an illam adorationem & genufle-

tteo

Yitug

&ionem dirigant ad Chriftum, quem in

Cena fua vere prafentem exiftimant: an

tUt

vero ad illud 7ó facramentaliter ? fi ad

| at

Tec)

Chrifum ipfum 3 cur nos culpant;

quod Chriftum adoremus in hoftiis con-

dum

fecratis, & refervatis, cum illi ipfi fen-

dutgy

Cégt

tiaut Chriftum vere iniis prafentem five

facramentaliter five non, Si veró adora-

A

tionem fuam dirigant ad 76 facramentas

üitïg

lter feu pracise ad facramentaliter pra-

2au

fentem ; ergó dirigunt eam ad quid pure

| Tlia

€reatum , nam ficut illed facramentaliter

E

feparari poteft à prafentia Chrifli, fic&

- aliii

diftin&um eftab ea; adeoque pura crea-

4« Riap

&ura, qua adorari non debet.

rd-

;

p'x&g

Oppon. 3. Non licet (Ehxi&um ado

ie

|

b-

-7

M(zODSG-

n

re in creatura aliqua, 1n pané:

&: viro;

l

alioquin & inlapide liceret D &£uM &*

dorare.

itqi

Qu

Reíp. 1. Negando antecedens. Pofi-

ftcote

to enim non conceflo: quodin ConaDos

mini veré maneret panis & vinum , &

a

t

Chriftus ver& praíens efletin vel fab eiss

cur nonlicereteum fic ver&. praíenteim

Qu

adorare? nunquid adoramus DE wM in

;

;enuüä'

celo & interra veré præfcmem? nonin

;uem'm

vàcuo, quod in eis non datur» fedin crea-

turis exiftentem , hoc ipío tamen non

at ag

i

adoramus iftas creaturas;in quibus, ficut

nec Apoftoli aliique veftimenta Chrifti,

:UWJ

jj Qv

dum Chriftum adorarunt veftitum: nam

intentio adorantisnonadvefles, non ad

f

emliVB

creaturas, íed ad ipfum Chriftum Domi-

at

num, ad Dxux ipíum vert prafentem

dirigitur, Refp. 2. Secundàm di&ta ne«

qoent

gando fuppofitum , quod in Sacra ho-

u

Jidþ'Me

Ítia confecrata adhuc fit panis & vinum,

3. negatur confequentia.; quia nullum

qiit

ii

aliud fuppefitum credimus in Euchari-

"u

flia przfens, quàm divinum, Hoc de la-

pide & ligno dici nequit.

adit

Obft, vosadoratis Sacramentum : fed

[

16

hoc

«5$( 204)58»

hoc non conftat foloCorpore & Sangui-

i

ne Chriifti.. Sed fecundüm vosetiam fpe-

tbiqui

ciebussergó. Refp. in hoc non eft major

LU

C

difficultas qoàm in eo, quod Deusappa-

xuerit in fpecie antiqui dierüm Danieli

ilin

cap.7. V. 9.quem fi Daniel adorafet non

p

racife ad fpeciem fub qua, fed adipfum

ino&

Dzuw (üb tali fpecieapparentem ado-

exp

szatiohem fuam ditexiflet. fta & hic.

darit

4to : Non eft do&rina Evaugelica;

pus

quod non detur vera Confecratio, quá

hæcq

pauis & vinut veré fiunt Corpus & Sau-

qed

hii

guis Chriiti, feu virtute cujus ver& pra-

fens conftituitur Corpus & Sanguis. Ra-

Q

tio,eft quia non legitur in Evangelio;fed

Titti

contrarium illius, namin omnibus locis,

D

in quibus refertur hujusSacramznti infti-

n

tutio , ut Matt. 26.Luc. 25. Marc. 1.

tatem)

-Cor. 11. clar& exprimitur,quod Chriftus

quo]

fampferit panem & vinum & poftea di»

Gul

xerit: Hoceft Corpus meum y Hic eff San-

lhie

guis mens , vel quid fimile hiszquivalens.

N

Ergó fa&um eft ver&. praíens Corpus

tite

Chrifti , ubi autenon fuerat fic prafens $

güinc

fed panis& vinum-.

Wf

, Deinde (inondetur Confecratio di&as

eigó

«96(205)50»

Sutu-

ergó illi; quiex Lutheranisnon credunt

$d

uinisChri-

al

ubiquitatem Corporis & Sa:

xel

lst

fi, non poffunt dicere;quod fumant in-

i

CcenaCorpus & Sanguinem Chrifti.Nam

Desiel

illinon credunt in omni paue & vino effe

(imon

prafens Corpus & Sanguinem Chiifti ;

dipin

imo & in'hislocis pauciffimi hoccreduut

m i

ex plebeis. Si igitur hi non credant etiam

j

dari Confecrationem;quà Corpus & San-

ypil

guis Chrifli fiaut prafeutia, quo medio

" qu.i

hzcipía fe habere & fumerein Ceena (ua

T

credere potcrum? adcoque maximum dif-

«

fidium erit inter ipfos Lutheranos , &

I

;uis,

quidem in re fubftantíali, ac maximi mo-

menti.

*

geiioxf'ö

7) )0[55:

De cetero nifi ubiquiftz folidé pro-

:ti,inm'

benr ex claris Scripturz textibus ubiqui-

tatem hamanitatis Chrifti: vel admittant,

o ob

quod Sacerdos veré confecret , itaut vere

ul

f o

conftituatur prafens per ipfam confecra-

tione ChriftiCorpus & Sanguis in Sacra-

T

j

mento: non poflunt ullo modo praten-

J

(

dere quod fümant Chrifti Corpus & San-

guinemin Coenáfuà, ut manifeflé patet

Hfäns!

:

confideranti.

) UO

j» Non eft. do

&rina Evängelica

V

(i]

17

quod

9 [

s

|

«ee(206) 5tw-

quod ad Sacramentum hoc fumendum

; guuti

fufficiat; ut fuperpanem & vinumlegan- . &

tur verba inftitutionis , & poftmodum

hnj

talis panis & vinum illud diftribuatur.

ylia

Ratio eít , quia iu Evangelio nonlegi-

vdus

tur, Sed. quod Chriftus folis Apoftolis

; buitt

fuis dixerit; Hoc facite in meam comme-

ficen

morationem s illi ergó & foli. Apoftolo-

.[in

rum in hoc munere (ucceflores , id efl,

jl

f

Sacerdotes rité confecrati debent facien-

g

(

dafacere , panem & vinum confecrare;

&c communionem diflribuere.

uïü

Inft. Etiam apud nos non nifià paílo-

D

ribus noftris ad hoc ordinatis illa fiunt;

[7)

N

& non à quolibet.

Ü

[

Refp. Cur non à quolibet? imprimis

fitu

noncreditis : quod legendo verba infli-

Nf

tutionis fiat Confecratio, feu couftitua-

NT

tur aliquid prafens , quod ante non fuit

ln

realiter przfens. Deindecrediris , quod

Cràr

di&um Chrifti: Hec facite ig meam com-

Ti

suemorationem luc. 22. V. 19 Omnes

iC

concernat 5 adeoque omnes habeant po-

$, |

teflatem hocSacramentum adminiftran-

ln ]

di. 3tio QuodSacramentum confiftat in

Qj

uíu, id e: quod verba iaftiturionis le-

N

gantpr

[

"

«496[207) 5€»

Yendum

gantur fuper appofitas hoftias & vinum ;

nl

& hec poftmodum diftribuantur, ut ab

imotun

hominibus actu fumantur, Jar dicat:quid

ibl

plus requiratur à vettris ad fumptionem

lg

veftra comunionistimó Lutherusnoeru-

lpoüo)js

buit dicere lib de miffa privata & Unct,

17172

Sacerdotü. Qicfr&tibap oerq euffel fo bercita

ol

in ba$ at gefeblidben tudrt ober bette fb

ild,

gleic laffen at$ in S9tan$ Ciftolt berufiet

fii

jut Mfarr2Empt, unb efentlid) in per Stite

Qu

(ben Da8 C'oongelium geprebigct/ getaufft/

^

Sffe gcbalten /. abíolvirt / uno fold;t8

ipafm-

9imptunb Sacramenc al$ em 9Dtarr-Darr

iib

geübet unb gereicbet nad) oem S3efeld) unb

Oronung Gbrifti ( ubi hoc de diabololes-

lprimü

girui?) &o müften tvir penmod) befennen/

inlle

af bit Sacrament recbttvdren /. toir recbe

(itite

Gauffe empfangen / recbt Coangelium gte

y füt

bóret / tedbt Abfolutio gefritgt / vecbt Sae

crament befi fcib$ unb Slut$ Cbrifti gte

D

y (

nommen betten. Si hacà diabolo admini-

n

Rrata ; pofito per poffibile velimpoffibi-

j

le, valida forent fecundüm Evangeli-

It

um Lutherijur non potius à quolibet

Chriftiano imo quolibet homine?

acin

2

ANeque juvat hic excipere contra non

a-

;anïül

Á

B 55 8 ORCURUUSUNDUNQUNNDS

«6 (209)50»

matu

fa&am pro quolibet vocationem ad mu--

| lil

nus Paitorale. dequo Lurherus meminit.

Nam vocatio, quz more confueto apud

t

culi

Lutheranos fit per colie&ionem votorum

oj

non dat alicui poseftatem adminiftrandi

Sacramenta 5 de hoc enim nullibi quic-

teili

quam legiturin Scriptura , nec datur de

Qu

l

eo Ecclefis praxis aut conítitutio. Imó

negare non POSTU!&E : effe commurem Lu-

| hati

theranorum dodtrinam, quod cuilibet à

! adh

! d«fia

Chriftro data fit poteftas adminiflraudi

Sacramentum Corporis. & Sanguinis

! g-&m'

Chrifti ficut & abfolvendi.

Quod veró

Yi

hzc nonpermittatur cuilibet quo ad'ex-

pou

ercitium , pro.hoc allegare fol

vii

en

t)licet

| du

fatisabíoné & jmpertinenter illud 1 Cor.

toij

14.V. 40. Onniaautem bouzfle ci» fecum-

[

dj ordinem frant.Quafi veró inhoneftum

fde

& inordinatum foret,direá?à DxEo da-

Y

il

tam poteflatem;ut fibi imaginantur,atu

exercere,

ài

^ Ex hisomnibus evidens eftjquod Lu-

Pr

therani nihilaliud requirant ad.commu-

| d

| ln

nione:;n fuam , quàm ut fuper panem &

vinum legantur verba laftitutionis &

Q

p??mOdulrx panis ille & vioum illud fu-

marlur,

«x(209)59».

A

matur. Adeoqce mirum ef: quodfcut

cuilibet committunt doctrinam Chriflia-

)

o

nam legere ex Sacra Scriptura;nonctiam

'OCOLUE

cuilibet faltem Patrifamilias committant

iftrana

faos domefticos ebíolvere feu annuntia-

i quie

reillisremitlionem peccatorum & dare

j

communionem, Neque video ad quid

io, Ip?

felemnis illa Miniltrorum fuorum ordi-

pemur

natio per D

Infpe&orem & adjunctos

Wbstt

adhibeatur; Si enim nulla Dominis Cau-

xyll

Ht

didatis peream detur poteflas ; fed oinnis

llü Bun

IH

--

adminilirandi Sacrameuta poteftas jam

u

od s

immediate à Chrifto omnibus data fup-

od o

ponatur. ad quid illa ordinatio ? deinde

n

l

Wi

cüm doceant Sacramenta nou xmmedmte

]

r C

conferre percipienti gratiam fed media-

?*

!

h

tétantum in quantum Íc, excitanr iueo

fidem , cur non zqué excitaretur fides il-

duf

la in percipiente, fi alius non ordiuatus

go

illos communes fuosritus Sacramentales

ll

ria

auhlberet

quàm fi ordinatus quidam

Przdicans hocfaceret ? maximé cám re-

7l

quirant tantümexternaconfueta etiam

omm

£

fine intentione MlmPn j fecundum die

il

&a cap. 9.

Ex omnibus autem hoc $, di &1spatct

u r

eviden-

p

g

]

«( 210)56»

evidenter

qued Do&rina Lutherana

dbide:

non fit Evangelica in hac materia ; -ficut

tam(

nec inaliiseo

quod ex Evangelio non üt

üt i

detfumpta.

verti

$. IV.

wj

lj )

De Communione [ub ntraque ppecie,

Aodt

CAUod Chriftus praceperit omnibus

& Communionem fub utraqae fpecie,

ha

non efl Evangelica doctrina ; quia tale

Loti

Praceptum in Evangelio nullibi legitur.

l Ubl[

. Opponunt. Ch:iftusait Matt, 26. v.

Q

li

23. Bibite ex boc omnes. Refp. Marc. 1 4.

D

v.2j. dicitur etiam : & Piberunt ex eo

il

0mHes;: utiquenon omneshomines , qui

fil

B

tunc nonerant ibi prafentes, neque ex

illouno Calice, de quo. Chriftus dice-

hn

l

bat: bibite ex . Zfoc » bibere poruerunt.

IT

Quare Verba Chrifti folos concernebant

fj

D)

DN

i

Apofiolos ibidem ad menfam pra(entes;

qui & íoli ex ifto Calice eisdato bibe-

jalt

runt, In textu Matr.26.expreísé dicitur,

Y

quod Chriftus dederit panem difcipulis

fuis, & calicem dederit z/js. Quid

N

U

rius defiderari po:eft ?

| Qu

Iuft. Hoc loquendi modo nulla

51 fpe-

lt

€iem mandaffet Chriftus , quia ad folos

D

ibidem

«95/311)$6»

herin

ibidem Apoftolos locutus e

ft (Shriüus

lat

tam de pane» quàm de calice. Refp. Re-

ynot

&e infers; ficut & hocipfum bene ad-

vertit Lutherus in declaratione azticulo-

rum Sermonis de Venerabili Sacramenes

iib

to; qui reperitur in libro,quem Stephe

nnibi

RodtLuthero adhuc vivente & appro-

fpeds

bante edidit Magdeburgi , à Michaele

j at

Lotther Anno 1534. excuíum, fol. 241.

frgit

ubi ficfcribit : &Dat i$ moll tvar / Detetle

,26 Y

Gbrifius nicbt gebaben beft / Dat Czacras

ment te aeneten cinem jebertmanne / mag

tG H

ml

toell nict allene eínc / fonberen nene G

$ qüi

flalt empfangen tocrben / aífe etlife :Dtote

Caberé in ocr Ooóftenie gebaen Dbebben s

equeïl

barum geoe. ic£ oen $Sebmen unredpt Dat

j i

fc nidt oet bop.n. gefolget, Der. Giervalt

yeru.

ybat

gcbor£ct; unb (ic&. nicbt Debben. begnógen

Á

[aten a eine Oxefialt --- Deroilenene Q«

) hi

(ialt o0n Gbrifto geboben Í

üf Hac ille de

vexrbo ad verbum.

qictu

Quod autem facra Communio ab oms

p

nibus fumatur five tub una five fub utra-

ii

que fpecie ; hoc pracise ex verbis Chii-

fti & inflitutione non habemus, eoquod

1?1'716'

ex ere Chriftide hoc.nnllum verbum le-

jfolot

gamus

pidenl

Iu g

«a0(5:2)5ev

gamus prolatum examinentur defüper

bus;

accura:& omnia loca Scripturz , in qui-

dici

bu: fit mentio deinftitutione hujus Sacra-

m

menti, In his folummodo legiur aüio

n

Chrifli cum folis difcipulis fuis fiue ulla

Ti

mentione de aliis homninibus, nili quod

[

addatur Hocfacite in meam vommemora-

[

tíoncm 5 àt hoc non fonat,date omnibus

pu

Communionem , multó minus date om-

loq

nibas fub utráque fpecie, Ratione quo-

ibi

rum hic beu? coufiderandum : quod Lex

&di

non ultra obliget , quàm clare expreffa

DL

legisverba fonaot, nam lexnonexpref-

KC

sé & claré promulgata non obliga: , cui

;ll

nemo contradicit. Erlicet Chriftusdicat

Tàt

Joan. 6,v. $a. nifl smanducaveritis carnem

ü

filiü homsuis cfv biberitit ejus Sanguiuem,non

d,

babebitis vitam in vobis : per hoc tamen

W

hic nihil probare poffunt Lutherani pro

Y

fe, nam primó non volunt di&a Chrifti

4

hoc capite de Sacrainento intelligere; fed

de fpirituali (umptione per fidem: Secun-

t

dó: dicitür etiamibidem de zz4 2azt22

fpecie cum eodam eífc&u: qui mandncat:

(

bute paneus viverin atevsum N. $ 9, 66 $«

Ó

ecie-

Hin;; noa concedimus ibi agi de fp

l

bus;

I

"

ïeols(z.ï:; ).ga-'x

p

bus ; licetde mauducitione & bibitione

jb qui

dicatur, qux tam in fola manducatione

Gu

fimul fiunt ; quàm manducando & bi.

i ao

bendo. Nam fi om»ia bene perpenda-

u ull

mus , advertimus,. quod queando Chri«

| quol

ftus aitde manducanao & bibendo quod

DL

tunc etiam diftiné&té dicat de duzsbus fui

bt

- partibus, decarue & Sanguine ; ubi veró

i 0I

loquitur de (umptione fui vel hujus pauis;

T

ibi tanrbm dicitde aanducando, & non

odl

adjungit de bibendo. v. g. Signés mandn-

)l

p(ch

cavertt ex boc pane ViVet 1n &terim N.$2,

eypti

item q5i manducat ges ( zp[e viver pro-

pienme. v. 58. Ratio hujus evidens eft,

U.Emf!

nam qui manducat hunc panem fev ip(um

( m

Chritlum , quifimul & Caro & Sanguis

771 h

eft, feu hac fimul continet , ille eo ipfo

amet

-smanducat carnem Chrifti & bibit ejus

10

M

Sanguinem. Necvideo cur adeo militent

Chrl

de modo fümptiionis , cum fciant,quod

d

Ij

Caro & Sanguis Chrifti fint cibus & po-

$«t

, tus fpiritualis, eundemque fortiatur cffe-

7 "]

&um , five fumatur per modum mandu-

/

cationis feu per modum bibitionis, lmó

MU

fiin rigoreloqui velimus ; zque impro-

' 15[16'

mane

bi

l

pgä bibi;ux Chrifti Sauguis, quàm

duca-

WORU BEU5 COOSPIUSRORUISSSNUNNENMEE OUS

apt(214)50»

ducatur,eo quod fit potus fpiritualis licet

mulg

veré & propriefumatur. Imó licet vel-

Toun

lent folum Chrifti Sanguinem effe füb

]ou

vino & folam carnem fub pane-

3

.

tunc

Éd

W0

tamen, fi quis talem panem vino ifli

intinctum (umeret , diceré deberent:

j pl

quoduna fümptione & carnem & (an-

f

guinem fumpfiffet;adeóque manducaffet

lum

Sac

ilta & bibiflet, cum $ manducare &

bibere hic ratione cibi & potüs fpiri-

Iine

ded

tualisfecundüm dicta improprie fuman-

tur pro fumptione; qualicunque modo-

p

hzc fiat,. Cümigitur Chriftus ipfe equé

dicat expreflis verbis : qwi matducat bunc

ïpe(l

Yi

j

pauem vivet in atevnusa , quàm : qgi mane

ducat meau carnem d bibit meum fane

Irii

Hinem in me manet er ego im illo..— v. $8.

Curhoc ultimum effet praceptüm , &

n

in

aliud illicitum ?* Eodem modo loquen-

h

dum de di&is fan£ti Pauli r. Cor. 1 1. ubi

zque dicit

.

e

Quicuuque zendnacaverit

fi

an

panem hbunc , velbiberit calicem. Domini

"

gudigne , reus evit Co yporis & Sanguinis Da-

fit.

smini,v. 27. quàm v. 29. Qui manducat

€ bibit indigne , judicium fibi manducat

Vi

D

& bibir, Quare in nullis reperitur pro-

mul-

i

s36(215)50»

ln

mulgat&m Domini przceptum de Com-

w

munione füb utraque fpecie , licet ex

f (

Joau. 6, & 1. Cor. 11. Sicut & ex praxi

Ecclefiz ab Apoftolis inchoata & tradi-

j t

i ii

ta omnes communicent, qui probare fe

Deren

poffunt, fivefuüb una five fub utraque

fpecie; prout ab Ecclefia Dzr ordina-

&

af

tum fuerit, cui Chriftus hoc Venerabile

Sacramentum adminiftrandum commifit

a V

j (pir'l-

fine expreffo mandato de una tantüm,vel

funit

de duabus fpeciebus dandis.Iimó in praxi

primitive Ecclefiz unam folummodo

t modü

Ípeciem diftributam videmus A&.2 v.42.

f aquä

Oppon. z, S. Paulus dicit, . Cor. rr.

g

j

V. 23. Ego enim acc

tradidi vobis.

epi4 Domino J quod d

j

f fn

Refp.Ibietiam addit, quid ac&eperit:

quoziam Dominus 2 E SU S»in qua. motle

lY

u

tradebatur,accepit paners & c.Non memi-

[Ti i

nitautem de mandato accepto neceffariz

fumptionis utriufque fpeciei : hinc eti-

"À

r

am taleillisnontradidit, & licetdicatz

probet autem [eip[um bomo c fic de p4-

712

tie illo edat &* de ealice bibat. - Evidens

;l/]m

tamen eftexipfo textu , quod non man-

J

: pIO'

detedere & biberesfed uthomo feip(um

probet

i

BI CUT osoes st a |

WSUNUS R0 10 CÓCRESIOGISNTUEDSSMRNNMQ tUSS

«6 (216)50»

qidoc

probet & fic NB. & /c (c. ante ptoba-

tusedat & bibat. — Caufam hujus addit,

hu et

*dmini

quia 442 mandmcaverit hunc panem utl bi-

b:rit. Calicem Domini indigne , veus erit

o

Corporiscá* Sanguinis Domini , item qui

j

At (or

enAndnucat cj bibit indisae ,. judicium fibà

D

mandicat c bibit. Utrumque damnabi-

(timen

o

le pronuntiat : Indigné mauducare vdl

bibere ; etiam indigué manducare e& bi-

inde n

Werit

bere , ex quoevideuter conítat: quod u-

trumque fecundüm praxin iflius tempo-

(je or

ris fieri potuerit. Ollendant nobis man-

|- la

reffun

IT

datum Domini claré exp

/

n feu Pio-—

mulgatum de utraque fbecie.

| Sacgr

fury

Oppon, $. Chriftus inflituit hoc Sa-

cramentum fub utraqueSpecte,crgo & fic

Oy

ac non alicer debet adininiitrari.

Ofpw

Refp. Negando confequentiam : nam

As

DEUS etiam inftituit Matrimonium fine

Ws

affiftentia Parochi ; etiam inflituit pro o-

ocT

mnibus; fic infütuit Baptifmum in Jor-

ftrt

fs

dane,ex hoc noa fequitur mandatum pro

omnibus, neque euiam quod & jam fine

ij (

ailiflentia parochi debeat celebrari vel

inirí; & Bapti(mus fieri in Jordane: De-

ht iU

inde quod ben& hic notandum : Luthera

:

N

n

[

".

- «06/217)30»

eyik nidocent, quod Chriftus dederit omni-

us at

n6 etiam poteftatem hoc Sacramentum

ml

'?dminiftrandi ; eo quod Chiiftus non ad

u u

I»

folos Apoftolos dixitfer : Hoc facite in me..

m p

4m commemorationem; fed ad omnes Ho-

m

mines ; ergó & omnes deberent lioc Sa-

Jampy

