Gf1484
author: Weber, Melchior

Ab

R^

-H

»-

—-

.

—

— —

Mu

;

85

N12«511

5

1

l

U

[4

:

T

H

l

ll

Uil

lii Mi

!

I

HH

UB Tübingen

-

poeteei. M ss

—— 9üáüSÓàà

]

à

;

; D

fÓ

loj

]

l

Q

Wi

MANUALE

CONTROVERSIARUM

FIDEI CATHOLIC E

N QUO-

Claré & fuccinàée demorftratue

Dogmata Lutheranorum

Non effe Evangelica :

Pratensá Do&lriná de locatioue

€9 Zxcttatione

LUTHEREI ,REJECTA

L/

424CATHOLICORU

CONTRA

al

"

mnias D. &M.

Em

JOAN. CASP. BAROE

Pro- Rc&oris Tremonienfis,

Ejufque Difcipuli vindicatá."

AUTHORE

PMELCHIORE wEBER

Ord. S.

ÉRANCISCI

PVMNEU

| Strict. Obferv.

COLONIJZE AGRIPPIN.E,

Ápud HENR. ROMMERSKIRCHRBI

Unter iettmamm Àn. 1798.

ET

td

I

l

Or

lia

N

T

3

ä*?ï*zi?;g gï

A;:

tüg

| s,!n

r

CH'«

Ál

LT

jhy

m

T0g«

ipe

D

BENEVOLO LE Eï;om,

Hac ZHateria per inenriam Typotbita omif-

A fpetlat ad Mateviam de Sacramen-

ts n genere in lir. H.fol. Vg 3.

2do: Noneft do&riua Evangelica;

quod Sacramenta nova legis fint figilla,

vel fignaculasquibus Chriftuspromiffio-

nes fnasderemiflione peccatorum, jufti-

tia, & vita «terna nobis obfignaflet in

ordine ad corroborandam fidem no-

ftram, ratio eft; quia hac non legitur in

A

Scriptura Sacra,

"

Opponunt. Circumcifio ut Sacramen.

tumi legis Veteris dicitur Rom. 4. v. t1,

Signacelum jnflitia

fides, ii & Sacra-

menta novz legis.

Refp. 1. S. Paulus non dieit,quod per

ircumcifionem obfignaverit Dxus

Abrahamo promiffiones, ut eo firmius

€as crederet , fed dicit eum fuiffe jam

juftum & Dzo credidiffe ante Cir-

cumcifionem, finehoc figuaculo,ficut &

nos crederetenemur D Verbo fine

appenfo figillo autfignaculo propter ve-

utug

33CB?F*m pivinam,quia D us loc

eít ;

: | -—ae(o)sg.

eít; & qfui

Dzo loquenti credere re-

&i

V&hg

nuit, hic certe non firmabitur ad cre-

busc

dendum perSacramenta ; nam & ipía

[iont

Sacramenta propter Dx1 verbum, defu-

[

Ya

per nobis revelatum acceptamus;& non

bi i

vice vería, D'x1. verbum acceptamus

füm

propter Sacramenta,

[7/7

2do : Hoc fpecialiter di&um eft de

lou,

Abraliamo , quod acceperit fjgum. Cir-

i,

il j

eumcifionis , fianaculum juflitia: fidei, qua

fhetar

eft inpraputio , nt fie Pater omnium cré»

Vottm

dentium per preputium. Rom.. 4« V. 11

hr

lii

Coníequenter quia hoc ipfum non con-

veniebat omnibus ; aliis Judzis; fic non

if

fnifr

poteft fimpliciter dici.quod Circumcifio

Abr;

in Vet. Teft, fuerit figillum vel fignacu-

P.'a'gi

jum. Sicutin fimili : Chrifti mors&

W j

paflio eft noflra redemptio , proprerea

LY

z

Y

tamen non poteft fimplicirer mors &

lm;

paílio vocari redemptio, nec morientes

tfl: S;

dici redemptores » licet. Chriftus. mo-

! Y

riens nosredemerit,

*

DI

Refp.. z. Non omnia,qua conveniunt

Tnin

Circumcifioni, conveuiunt hoc ipfo Sa-

Buic

uo enim

ho

€ramentis govi 'Teftamenti;ex q

|. fttk

capite?

-T

d

a (uaex E-

tte

cápite ? probent Evangcäci Ev'ang:eh'c

vangelio, Probent Sacrame

nta efle figaacula,qui-

L ae

ffio pivina de remit-

bus obfigaetür nobis promi

Pet $a«

ipli

fione peccatorum & danda vita zteroa.

figilfis confir-

d-

cramenta non obfignatur vel quafi

matur promiffio horum ,fed actualicer per ea no-

X non.

bis in vittute merírorum Chriftidatur peccato-

tamus

tüm remiffio,vide Joau.20. v. 25« — Qormm. ve-

sniféritis peccata,vemittuntur eis , item «vi£a 4terna.

dtde

Joan. 6

Gui manducat bunc

panem, viuet i. &

cit. de

n r

qumn. "Yandem- non loquitur $. Paulus loc.

fidc juftificante fecundüm apprehesfioncm. Lu-

l,

theranorum,nec de promiffion

e remiffionis pecca-

jn r

torum , aut Vitz acternz ; fcfi de fide;

quá credidit

"m

Abraham D o promittenti fibi filiumm ex Sara

y &on«

fterili vide v 1. & 19. & promittenti Abrahe

ac femini ejus terram Chanaan,

& hereditatem

ficnon

Circumcifio foli

inundanam v, 13. Érat ipitur

l

wl

Abrahamo data, ut fignaculum , j

aftitiz. fidel in

Circumcifionem habitzs

p

proeputio , id eft, ante

DOKS&

quo ipfe dignofceretur

effe Pater omnium cic-

dendum , utin tetmiüls

fortnalibus legitur Rora.

)pteïea

4. V. 11 c&teris vero Judaisnon erat tale fignacü-

r &

lum; fed (ignum — facdctis, quo dignofcerentur

r

eff? Semen Abrahz, & haitedes Promimonis'Gen.

Hzxc autem nop conveuiunt Sacra-

g n

I7. Y. LP

mentis novi Teft. imó nec aliis Ve

t. Teft. nam

fignum ,

aut fi-

eniut

maaducatio Agni Paíchalis talc

gnncuïum non

etat , cun. de

ho« nulla litera

7[0 $i

legata

t fcripta ,

nec per Ecclefiam tradita. Rem

| enlm

*

: voluit Lutherus mundan

orum auribus

vcxbol

prurien^

3?1&1

x

«M(o)39.

prariende animos corum atrrahere , ad quod rae-

diam magis próportionatum noi invenit , quàmi

Rl

;

ut viam ípatiofam , jucundam , floribus ftratam,

ti

eis monftraret feu fuaderet ad vitam zternami

j

contra expreffam Chrifti doctrinam Matth,. ».

v.14. Quid antem fuavius, quid jucundius taliz

Sit

bus fuggerere potuiffer, quàm quod totum lalu-

Hige

tis nesorium iu fide poüitum effet , quod Chrie

fum.

ftus omnia gratis. donanda promififec , per E«

Mrtpi

vangelium propofuiffet, & Sacrameatis quafi

Ggillis obfiguaflet ; adeoque ex parte noftra nil

ft p

aimd requiteretur quam fides , qui Érmitet

Mi

D 10 prornittenti, Evangelizanii, & fignaculis

€ Ex

promiffionem & Evangelium obíignanti eredere-

M E

ius? g fígt wid)t amt Qricfter / nicbt. a bei-

nem X 5ndy fonberen gon& an beineni

Giaubemn7

it quoi

Serm. de

| GUo d

fo 9tel tu alaubrft fo tiel tu baft.

pen. v. x4. ibi habes cotum myfterum Charif-

( us

fime * Àt quid juvart cacis , aut ocules ape«

Mi

tire nolentibus perfpicilium impone-

Edf

162 Vos Ipfi viderhis,

Ineni,

UMT

hrmuli

Mütu M

4 N

Y

| s

F

(od at

" LICENTIÍA SUngïöR!äy :

- DR«fíentium tenore licentiam :imper-

[(4m,

, quani

À tior Adm.Ven.Patri F, MEr ci16-

hd

d. 7

Rr Wsxnsrxk Otrdinis Frat. Minorum

Stri&ioris Obfervantie Miffionatio in

li

mlalu«

Hagen;ut Libellum Controverfraram oppo-

1 Chri

srum Dotlrine ac T befibus D. d. Ca[paré

pE

Baropii Pro-Retloris Tremonienfis propo-

s quíi

fica nil.

fite par Difcipulum foannem Convad. Re-

femitet

velmatnum s. Difputatione de Focatione

;naculis

( Excitatione Lutberi ad — Reformatioe

Tedett»

&em Ecclefie zi duos divifum Tractatus;

yt M

at

in quorum primo rejicitur prstenía Vo-

m &

cario & Excitatio, in fecundo Dogma-

tá ejus non effe Evangelica clart mon-

thri(-

ftratue , ad DEI Majorem Gloriam,

6

ch

Ecclefiz Catholice Orthodox& defens

fioneni, errantium inftruionem & lu-

inen , obfertvatà Sacri Concilii Trid.

fortuulà imprimi curet. Datum in Con-

verntu Monaflterienfi Strict, Obferv, die

24. Aprilis Anni 17608. fub meo Chi-

xographo officiique figillo minore

(

':':.HENRICUS TEMPEL

Totius Ordinis $. P. FRANCISCI

Difüaitov Generalis c* Provincia

Saákenia $. Crness Minifler m. ppe

H

QOOT

QQUOQOQIQE

?

m

s

Lll

Tlico

APPROBATIO

At

t

P

Erlegi Contreverfias oppofitas Do-

Strid

&rinz D. M. Caíp. Baropii Pro-

& oil

Rea, Trem. propofitz per Difcipulum

Morj

fuum Joan. Conr, Revelman in Difpu-

tatione de Pocatione (* Excitatione Lu-

Qug

aberi ad. Reformationega Ecclefis,ab Adm.

Cä]m

Fr, MELCHIORE W g-

b

Rev.. Paue

Th

o

&E& Ordinis S. FR ANC. de Srria.

DT

Obíerv. Miffionario in Hagen &c. &

nihil. Orthodoxz, Fidei vel Scripturis,

fim]

vel Conciliis , vel Patribus, vel bonis

Ciy

gua,|

Moribus contrarium inveni , Dignas

füt,

oroinde judico, que "qypis mandentur

& publici Juris & utilitatis fiant. Da-

Quàm

bam Monatlerii We&phahæ 23. Apri-

Og

lis 170$.

Ihten

fig

ANGELUS SCHMITZ

Ordinis Fratrum Màinorum Stritl,

Obférv. in Conventu AMonafferienfs

3$5, 4 beol, Leilor aciualis m. PP-

APPRO-

P

v

!

[2

u

APPROBATTO.

I

bellum Controverfiarum Fidei op.

pofitum Difputationi Hiflorico-

,

Theologice 4de Foecatioge & Excitarione

Lutheri, À Rev. & Relig. Pat, Fr. Mr r-

CHIORE WEBzER Otrdiuis S.FEnANcC,

Do:

ii Pro

Strid. Obfervantie colledum perlegi;

& nihil Fidei Orthodoxx aut bonis

Lpulum

Moribus contrarium reperi;quin multa,

Difj

quz ad confundendas Adverfariorum

ynt Lie

b Adn.

Calumnias lucem publicam mereantur:

Wi

Et quia Authores Difp. Hiftorico-

Strid

"Theologice prater aliorum; Do&rinam

D. Thomz 3.q.2 f.a. 3. contra expref-

«

fam literam & mentem impudentiffime

türls

bonis

Calumniantes, ad intentum füum $. Li-

Ygnie

gna, lapides, &c, pag. Difp.2o. diftorfe-

runt, Calumniatores habendi funt potiàs

gjentut

quàm véritatis amantes Difputatores ,

j.Di

donec.citatam D. Thoóms Do&rinam

Aj*

intento (uo fervire probaverint. Colo-

nig Agrippinz 24. Maji 1708.

"

BERN. BALD.FLEY Cond.

z,Wi ]

STANGEFELDT 5S5. 7beo-

ritt

logie Licentiatus, Gymhafis. Monsis

:.æ

"

Pbilaþp/oiæ Preofe[f.

0

APPRO-

äæäääïgäæäääääää'

Sgg;pp P DQQQQQQD

agxem$

APPROBATIO

CENSORIS ORDINAR;I.

[) Everendi

Patris

MzrcHrioRtis

WEzB5xE, Ordinis Fratrum Mi«

|

norum Stri&ioris Obfervantie , Libel-

Jus Controverfiarum , oppo!-ïtus do&ri-

nz Magiftri Cafpari Baropii Pro-Re-

h.

| 1

Goris 'Yremonenfis, propohitz per ejut-

Hi

dem Difcipulum Joannem Conradam

o

Revelman in Difputatione de Pocatieze

e Excitatione Lutheri ad Reformationem

fl

Ecclefia civ. meretur typis mandari &

! hlj

evulgari.

Kta ceníeo Coloniz hac 18.

n

1

n

qu

CORNELIUS BREWER

U

$$,T beol. Doctor , ejn[demaque Or»

p

Itj

dinarius d publicas Profeffor , Lá-

Sg [

brornm Cenfor.

&f

Citf;lg

lrij

M

h:

Wï

((1)os

9U

a

"

mmm

)

«ià

TR

2

aäär

L.

Qqupgqioqirug

|l

""ADJ£CT0R£M.

o

( 3

)KLS

.Radiit edmno Domini x 704.in Ztta-

Mi«

E

cexa libellus quidà J4ciore fafm.

d-

j

2

Conr, Revelmanno .D. Baropi s

d

lt«

Praf

5 LyceiT, ræmm,szäipu.

'-Rc

1;5/;&

eiefadem D. Prefidis Infivu£lione dv

e]u(

e^dpprobatione edirus fub titulo Diíput,

d

Hiftorico-Theologica -de vocatione &

t

excitatione Lutheri , Lurberagorgo M«

j

gAlandri , ad 9pusreformationis.

n qu0 li

(

bello Difcipuluscuns 2Magifteofen

bic potius

j

per ipfam in id maxime incubust : nonws

théfe; Theologicas Tbeologice probaret 5 nee

que uteas Dollorum jndicio discutiendas ,

J

oppusnaudase proponeret : od ut linguaus,

Jre

€4 -nmüm:]m* conira S. Romano-Carbelicazs

Ecdifiamyeáique Munifteos acueret , mo-

[

disque inguriofts tv intevdiBlis calumuiaudas

a fcommatiz ando eosdem diffamaret, Ece

clefiam Rosnano-Caibolitam wnl effe mere-

A o

mcgm BabylenicamsRomara, at ajr,P.

L n mmmdilim

?06(4)56

lem malediBiam Babylonem » c Deseouio

rum Domicilium y Papam ipfam, Beftiam

v/fpocalypticam, ZAnti-Chriflum,furem,re-

!:;

vímque

-

Ecclefiafticarum. Depopslatorem ;

€

Dotirina

Catbolicam effe [cortatsonem me-

[

ime quemli-

—ty

vetricis d ruinam Babylonis:

P(

enormiffima patra

re pa:ui[c

bet pro lubitu

í

eccata , modo lavgo ere fpatus

fiisffetad

i

redimendam taxam Pænitmtidridm; pro

[

Matricid&e,Fmtricidio.Patricidia ,4€ Sorte

y

óé

ricidio confhitutá,

[

plura fimilia. Quis per

Deum immortalel

bominibus éftis licentiam

[

dum (commatizAndi,

sft larg;

itus tars borren

D

ferío c fevere ;

cuntlis in li[ce

D

quod m

difhum effe nove-

locis Brandeburgicis snter

.

L

runt oynest INene ontt,

1: calumnis

sT bece

lca E 'unng:li..

h

logica Theologicéyvel Euange

sif'

est ? Pati-

cà tratbare potuiffent ac deb

/

entiam sntevim hb

NimrHS,

pienm 5 Panuls

í

ledicimur & bene-

exemplum fecuti : ma

dicimus;p

er(ecutionem

patimur & ufti-

l]

cramus j

nemus, b

lafphemamur & obfe

LI

jn mamoviam (emper

revocantes Ohriflifi-

(

Si Patrem Familias

f

delem premonitionem:

j

Beelzebub vocaverunt $ quanto magif

|

!

I

domeflicescjus? Cim eutem ex fleitio no»

f

«9$.

ftvo infolentiores fatbi nobis infultare vide-

il

)

anturtitaut D. Balapiu: nuper in Prodro-

yt.

so fuo exprobrare nobis uon dubitavit,quod

trítas iflas calumnias, quas Qug Giotteó

ij

?R ort jur CGertbetigung oer QBarbeit in bet

|

ii«

Gord:t Gotteà angefubrte &ebrgrünbe ap-

pelltae nemo nefirum. attingere [en. vefuto

7

fetare| an fs fuerit. Confaltins vifum efh

:t,ld

P

Sapsentis fequi confilinm : Refponde ftul-

MU

to íecundüm flultitiam ejus, ne fibi (a-

i p

perevideatur. Lécetigitur in to14 bac D:jþ

Hiffovico-T beologica omnino nibil veperia-

ytiá

U

t , refponfione $ refutatione dignum s Wt

ob banc quoque caufam The[es ifb utnuilie

! h]zf

aates n[que bodie vejetia fint, Nibilosminus ob

n

vationem dillam ad Dei majorem gloriam,

Ti

"

Jantiaque ejus Ecclefra , 4 AMalevolis tra-

pl

dutla , defenfionemyad averteudum quáque

feandalum Fufillovum re[hondebo s non qui-

ul

dem difcipalo defendeuts , qui neque fidem

b

(l

Catholicam,cui ceco modo ex aliorum falfos

relatiomibus ( a[fertis contradicere. pra-

m

fumpfit, neque vera Theslogie principia pere

m(f';

lmlhü

fpetla babet : f2 ipfi Domino Prafidi Ma-

giffro ejiat, cRm. ex boc fonte 1arbida ifta r

m

immnunda emanarint, Debebae D. Prefis

t

A 3

Evam

,

eso(6) *e»

Eoangehicis Evangelica ex Eusugelio ton

H

feommata. ex [Gommatixzautibus inflillaves

nec perperam concepta approbare. . Place-

bitigitur Letlori benevolo fand mente ac im

g«

partiali judicio difiutere,quod fideli d bono

p(

fizima Præfmmmr.

[!

li

. Ad Dominum Prafidem.

£t

pamyA-

i

Iramur omnes, quodtam amaro

di

H

b

j exacerbatóque animo refpicias

D

. & defpicias Ecclefiam Roma-

(

no: Catholicam, ejufque Pafto-

jà

iem Pont

ificé Romanü ; ut quafi funditus

l

effufo felle , & atrà bile,dura adeo con-

b

'trà eam ; támque calumniosa difcipulis

fi

tuis inftillare ;.& pereosnobis Romano-

fi

" Catholicisexprobrare, & quidemtypo

publico,non abhorrueris? Ubinamlegi-

D

ftiunquam, quod Chriftus & Apoftoli,

contra jpíos Gentiles, contra Idololatras

[

-Deumignorantes;aut agnofcere nolentes

'tam acerbé egerint?tam abominandaeru-

fo

T

*&averint? quàm tu cóotra Chriftianos;có-

ra Catbolicos, contra $, Chrifti JESU

i

Ecclefiam evomere non erubuifti. Forían

li

ge-

l

ubx imaginaris, qu::d hocipfo benée

ns:

«$(750 -

LA

ris: Àn erraré non potes ? nunquid Cai-

lity

liti

phas eum perfidis Judzisaudadter & te-

meré fatis, Chriflum. Dei Filium Uni-

7

genitum mortisreum proclamavit, & ut

277

populi fedu&otem damnavit, propriam

animam fuam ex errore craffo & paffio-

ne fimul condemnando? €uid f & tu

,

errares ( ut vereerras) Catholicam Ec-

mitü

clefiam,Chrifti virgineam Sponfam, ut

j

meretricem Babylonicam,ac feductricem

9t

convitiando ? nunquid Paulusquondam

T

Saulus, adhucfpirans minarum & cadis

ii

in Difcipulos Domini, turpiter errans

3 COP'

perlecutus eft Ecclefiam & JESUM ip-

;jPU[IS

fum? Quid fi & tu errares ( ut veré erras)

]io

furens contra Catholicos, perfequende

& calumniando Ecclefiam Romano-Ca-

u

lg

tholicam ? :Nunquid Core, Dathan, &

güüü;

Abiron graviter errantes fümma cum te«

Jari

meritate infurrexevunt in Prafidem Ec«

D

clefiz Judaice Moyfen? juftóque Dei fue

rore percuffi in infernum vivi defcende-

at

051[6'

zunt? Quidfi & tu errares ( ut ver& erras)

&U

infurgendo in Paftorem Ecclefiz Chii-

g

ftianz,in Pontificem Romanum ; Chrifti

ere Paftorali Vicaxium ?

d

Domini in mun

n

A 4

volve

«96(8 ) *e»

volve animo D. Praíes , judicióque ma«.

turo perpende : Quod, ficut inter tuos

minifterium geris honorificum;ita & pe-

ziculis plenum,animzque tue,actuorum

ïr.

saluti perniciofiffimum, íi temeré agas.

l

P

"Tucredis, fequeris; & docesdo&rinam

Lutheri, Ecclefiz Catholice oppofitam,

tanquam Evangelicam : nonse tu priüs ,

invocato Deilumine, & auxilio,lumma

Y

cum diligentia Scripturam Sacram fcrue

ls

tati deberess articulos fingulos ad amuf-

$i

fim examinando , utrum cum Evaugelio

D

Chrifti concordarent, necne ? velfi tibi

lr

perfuadeas, quod à te vel Theologisve-

E

ftris dedu&a Evangelio aquivaleant :

nonne decens foret ; imo fimpliciter ne-

W

ceffarium, ut accurate examinares,utrum

li

certz & infallibiles effent tales confe-

D

quentiz? utrum ex Deiverbo, recttin-

(0

telle&o deducta $ Quid autera derelinquis

Yil

fontem aqua viva , d fodistibs Ciflernas,

T

Ciflernas diþf'ipam: » QqH& COntinere non

l

valent aquas? xelicto Evangelio Chrifli,

confugis ad malefanos Hominum con-

ceptus, ad delirantium adinventiones :

nomen Evangelici geris in fronte, Evan-

gelicus

«56/ 9)5

nie

gelicus Profeffor nominari amas ? nom

tuoi

tameninEvangelio, fed in Authoribus

r

tuis,in Mayero , Scheiblero, Pheiffero,

Turt

Mullero, Gerhardo, Schertzero, aliifque

qui

fimilibus magno aggere inopere parvo

n

coacervatis malé confidis, ut quondam

;Hm;

Goliathin Diis fuis,

riü!-

Cüm igitur'iu tam craffo verfexis er-

mifé

rore,& animoin nos exacerbato egreffus

Ítir

fisadverfus Phalanges Domini ; contra

ml

S, Chrifti Romano- Catholicam Ecclefi-

pdio

an pugnaturus? occurram tibiin nomine

h ii

Domini exercituum ad ipfius gloriam ;

;'xsvc-

Ecclefia defenfionem , ad tuam quóque,

At i

& tuorum tecum errantium converfios

D

nemac falutem. Ipfa veritas Catholica,

jtrurt

divinitiis revelata triumphabit ; qua tam

of

vidtum, quàm Vincentem coronat; Non

iiv

confido in Authorum muültitudine, Pri-

vatorum affertis, Hiftoricorum relatis

7

atl

&c,fedin adjutorio Altiffimi, & verbo

m

Domini,cujus Ecclefia exprobraíti,

rl

T04

T

Servm m?:a i5 Cbri!?).

y

Jíci

Á ;

TRAÀ-

" «xi(10)9t

[

fikACTATusth

k:ei,:iciun:ur Lutberi prætm]?z Focatio , &

Excitatio adkefag*mationzm.Eccläjæ.

f

Um Domini Lutherähi Evange-

d

licorum. titulo gloriantes Ca-

?

. tholicos immeritó cavillari fo-

fi

leant,quali hi cum ipfis exEvan-

elio, feu Scriptura Sacra difputare tere

hf

giverfentur ,. quod falíum elt.; nullam

la

gneritó ex Authoribus probationem ab

Ti

Antagoniftis admittam. . Conyenienter

Li

Nomini, quod fibi arrogant,Evangeli-

Tü

€o, probentíuaex folo Evangelio, vel

d

faltem ex fola Scriptura Sacra ; pro ut

[

hocipfum fefc facere Plebels fuadent; &

"ion faciunt , necfacerepoflunt; ut ad o-

j

culum patebit ex dicendis. Cüm veró de

J

"Ihefibus Theologicis quaitio fit exorta;

[

Rejeais cap. 1. Falfis» quibusmaléinni-

Ü

tuntur; Vera proponam cap. z. 'Theolo-

?h

gis Principia, quibus inniti debuiffent,

Ti

Qgrycri:as.claxiüä inieliquis pateat.

C€A-

1

i^

ec(11)9g9

L

P

U^A Ip^UTT

]

.Reymmm r falfa Thealogzæ Baropiana

Principiás

,e

Rmclpxa Domini Baropii, & quibus

h

:2

diícipulus ejus Revelmannus Thefes

fuas deduxit, totámque füam contexuit

u

[

dlfputanonem, non funt vera Theologiz

Principia: Ergo Thefesillz , & di(p. non

i

Va

fünt Theolcgica.

Antecedens probatur : Prmc:pm D.

D

ln

Baropii funt v. g. 1. Propria & huma-

na Scripturz facrz explicatio. 2 Hifto-

n i

ricorum relationes. ?. Authorum fuorum

end

afferta, 4. Private Privatorum Doctoe

)g&l'

rum Sententiz, y. Mala quorundam Ec-

j WI

clefiz Miniftrorüur vita: ut patet ex dí-

o Ut

&a difputatione.

t

" Atqui hzc non funt vera Theologïæ

i

Principia. Ergo &c. Minor probatur.

d

Vera "Theologiz Prmcxpla debent .effe

orá

certa , utmdubxtata ex iis inferri poflït

i«

Conchifio Theologica ( Suppouo enim ;

«lo-

uod opiniones.Cy in-certa non velit vacare

]-Cllf;

The/&s Theologicas , fidem concernentes ).

Mqux hac ante relata fünttalia. Ergo.

Ü

r*

Major

"r(iz)5o

Major per fe patet : M

jnor probatur

per partes :

"

Imprimis propri

a & humana Scriptu-

12 facrz explicatio non eít principium

certum; quia poteft effz erronca. Deinde

zequiritur ad difcurfum Theologicá fal-

tem una propofitio divinitüs revelata;

talis autem non eft propria & Humana

Scripr, S. Explicatio : Nam orzis Pra-

acdj Ogiunq a n i.

bezia,ait S. Petrus, 2, cap. 1, V. AO. pv

-

ugion

.0-

—À

prió interpretatione non fit.

4. Nec Hifloricorum Relationes funt

s

—

sale certum Principium : Quia pollunt

eífe falíz , ut experientid patet. Hinc ad

£x- zz-

probationem legitimam per reftes jura

&

ben? requirunt: 1. Ut fint teftesoculati;

ne errent in cognofcendo : 2. Ut int ju-

V

zati ; nefallant in atteftando: Neutrum

l

verà reperitur in Hiftorico. Qui relata ut

zelata refert. Aliter tamen loquendum

l

tít de teftimonio Patrum Primitiva Ec-

:

&lefiz , ratione Articulorum Fidei iftius

l

"temporis : Hi enim de iis(cribuntut ocu-

NT

liti teftez , ut ipfimet Do&ores quiillos

fr

tX officio docuerunt : Et per noramillo-

um fan&itatem tollitur perieulum fal-

lendi

Jje

N

lendi;adeoque Authenticum habetur eo-

rum teftimonium, maxiré in quibus con-

tU

yeniunt.

ium

|.4. Adlerta quoque Authorumrton fünt

u

certum Theologia Principium ; xatio eft

(il

Quia poffunt effe erronea, Si euim S. $.

t

Patzes erraverint; ut füis feduló inculcanc

n

Lutherani, quantó magis errare poflunt

Dit

INovatores ? Deinde , ilíj Authores vel

[unt Lutherani; vel non; fiprimum, eis

"

partialibus non tenentur credere Catho-

fünt

lici : Si fecundum, illis non credunt Lu-

ff

therani ; adeoque fruftrrá nobis obtru-

d

dunr, quod ipíimet nen credunt. Fides

jjrt

etiam ab affertis eorum non dependet.

ul

- 4« Privatz etiam Privatorum Senten-

yjr

tiz non funtcale certum Principium: Ra-

trüm

tio eft ; quia fides illisnon innititur, fed

j

Dz 1 verbo, per Ecclefiam Veritatis Co»

ytuB

lumnam rité propofito, Scholafticorum

1

fententiz veró non aliter proponuntur

s

& admittuntur quàm ut tales , & in quan-

t

tum additis Rationibus probantur. Hinc

jilt

fruftra malé fonantes quafdam fententias,

yllr

ex Scholafticorum Scriptis perversá in-

Z

r

fen-

jad

. ceo6(14)30

-tentione corra(as, nobisobtrudunt,

hi cilent Fidei dogmata.

$. Nec mala quorundam Ecc

lefï*æ;&li'-

E

niflcorum vita eft principium certum, ex

quo legitimé quid deduci poffit contra

li

l

fidem Catholicam , aut talium munus

Ecclefiafticum 5 cum neque hoc, neque

t

[

illa in bona aut mala Miniftrorum vita fit

fundara; fed in Dx t verbo , ejüfqueor-

[

h

dinatione, Caiphas erat homo fcelera-

tiffimus; quidinde? Nunquid tamen erat

Pontifex & prophetavit Joan. 11, v. $1?

]

i

Si diabolus ipfe poffit valide adminiftra-

re Sacrofanctum Corporis & Sauguinis

D5

Chrifli Sacramentum fecundüm Evauge-

Q

lium Lutheri , inlib. de Un&. Sacers

r

dot. & Mif priv. cur malus Pon-

Y

tifex non poflet verum docere in rebus

fidei fecundàm Evangelium Chrifti? Ali-

ud eft de falfis Prophetis , qui veniunt

quafi à Dro mifli füb pelleovina Evan-

tt

elicz reformationis ; ab his cavendum

monet Chriftus ipfe fub fignoexpreffo: 4

u

It

frittibus : eorum. cogn

Wl

D

H

D

ffc—en'-:: :,of' Matt. 7

E

LT

-55* Manet igitür-x;veruuiy,icilxzcl)c'i. þrincipia

i

Do Ba-

|ueSr)to

D.Baropii nonfint vera TheologizPrin:

u

cipia ; confequenter nec "Ihefes ex illis

M

deducte (int "Theologicz , adeoque Di-

fputatio Theologicatam apté & concin-

Dd

né annectitur Hiftorico, ut dicatur Hi-

Ua

florico-Theologicasquàm Juris- Pruden-

«

tia Vaticinio. Sicut euim hac non vati-

i

ciniis , fedlegibus & conftitutionibusja-

dud

zis innititer , fic nec Theologia hiftoriis,

lt

fed propriis fuis Principiis "Fheologicis,

ia

Adverti autem ; quod eum D. Prafes

1

Difputationem hancnullis Theologicis ,

i

d

nullísque folidis argumentis fuffultam

ii

cerneret 5 adeoquenor fuam vellet , (uó-

D

que nomine editam , fed Difcipuli fuieffe

velitetionem » Authorum fuorum calu-

Ka

!

mnuias, genio Lutherano placentes hiuc

inde immifícerivoluerit;tum ut mens Le-

t

!]

&oris illis abftra&ta defectum probatio-

juit

nis debitz minusadverteret ; tum ut re-

fid

futatio horum conceptuum difficilior ,

jut

tedíofiórque redderetur: Quis enim pre-

hi

tiofum tempus & operam fuam talibus

revidendis, & examinandis impenderet ?

lu )'

Aurum quidem probatur adlapidem ly-

ji

fïium ; at non album gracum, Imó in p

a!..l-

H

[90]

«99(16)56»

cisipfis D. Baropii adje&tis, & difcipuli

lt

f

ejus affertisaperté falfa deprehenduntur.

Imprimis enim notorié falfum eft,quod

sit D. Bar, Pontificem Romanum cum

i

Clero füo , non in Ecclefiaflicis folum ,

[

n

fed&in Politicisfibi foli cun&a arroga-

re. Sienim hoc verum effet 5 utiqueper

L

fuos , àfe conftitutos, omnia etiam diju-

[

dicare faltem attentaret , ut Moyíesolim

judicavit Ifraelem Exod. 13. v. 25.

2, Allerit Clerum Pontificiumin Do-

lh

&rina Lutheri , ad Propheticos & Apo-

(i

ftolicos libros examinata, nihilinvenire,

li

quod reprehendat ; hinc quaftio move-

pO

retur de Lutheri vocatione; Quod fimi-

d

liter falíum effe ,. 10vit totus mundus

;

il

Chriftianus; cüm integra volumina, imó

voluminum plauftra legantur confcripta;

non modó contra Lutheri vocationem,

lp

fed vel maxim& contra ejus dogmata er-

il

ronea, quz nequein Propheticis, neque

lt

in Apoftolicis libris inveniuntur.

3« Deícribit Revelmannus Leonem

ls

14

X. ut porcum de grege Epicuti , luxui,

& voluptatibus deditum, quem ejus Me-

LT

galander Luth, Jaudatut virum bonum &

A

irre-

«66(12 509 .

ipii

árreprehenfibilem epift.. ad eundem fic

Iu

fcribens:C 8 ift jabtin Gerucbt/ unb beír.eg

quol

qu

guter &ebens SRearme ín aller2Gelt berufien/

bureb viele bodbgelebrte berlicber unb beffe

lum ;

gcprifeniban baf t6 jeiano mit eínigerm P'ift

p

módte antafien /. €r fcp ja / oie gvop ev

ep

ióge : ídybin nicbt fo nárrifcb ; bafid) be

iij

angreifferoen Syebermanobets Suntnehzc

sol

mendaciaà Megalandro veftro confé&a ?

410. Aflerit Riband.teftari de S. Igna-

;100-

tio: quod hiccommercium habuerit cum

M

diabolo ( Ó blafphemia !) hoc denuó fal-

dul

fiffimum eft : cám dire&é contrarium le-

jv

gatur loc. cit. quod nimirum San&us hic

Kf

dixerit : /4rnofco , agnofco simportumiffimi

unda

boftis calliditatem ,| agnofco Inveteratotis

.a,imä

dolos & verfutias.

2

fto Citar ex Trid. feff. 25, quod in

onet

Papatu lapides & ligna colantur, Et ex

March. horto Paftorum, fine allegato ta-

T

ncquc

men cap.autpag. Sanctiffima Dx1 map-

;

a

& ora pro nobis, Quz pariformiter

900

1só funt allegata. Bellar, quoque pag.

lu

18. lit. g. falío citavit;hic enim lib. 1. de

fau&t, Beatitud. cap. zo fe fatis explicat ,

02

quod omiffum cft, Similia plura inveni-

j

rems

i

' «$6/18)50

zem, fi: Authores mal? citatos ad manum

l0

bt

haberem., Quisigitur per Deum immor-

[!

talem credet falfis talibuscitationibus $

quistanto cumulo fine fru&u corrafa,qua

H

quilibet ftudiofus unà aut alterà horá.fine

fi

labore,ex uno Mayero,Gerhardo,aut fi-

)

&

mili defcribere poteíft 5 revifione digna

LU

zítimaret? Quibus tamen abíque eo nihil

omnino probatur, utjam pauló ante dez

&t

monfiratum eft. At ficut danturapes mel

r

$ loribus fugentes; fic necdefünt aranea

[5

d

venenum colligentes ex flore,

CAPUT IL ,

tic

Y

De Veris Theologiz Principiis.

fs

i

1

Era Theologiz Principia fünt tefli-

X monium Dei loquentis,& ratio certa

li

naruraliter nota.

Yi

.. De primo dubium oriri nequit 5 44»

qua Dei fznt,ait S« Paulus,nenso cogaovit

Y

D

nj Spiritus Dei,1. cor.z. v, t 1.

á

De fecundo fimiliter dubitarin

Eq.uitx;

D

cüm enim Theologia ex folisà Deo revev

li

[|

latis non fit difcurfiva, fedindigeat ad

hoc regulis & principiisnaturalibus dif-

d

curíum dirigentibus,utlegitimus fit :imà

V

pofi-

»v

cäana,quod plerumque fic,. uni pro

tioni

«o9 (19)50»

Iu

tionidivinitüs revelat adjungatur.alia ,

1

naturalitertantum nota. Sic Theologia;

bus!

autthefis Theologica non feli revelazio-

ni Divinz innititar,ficut fides;(ed inadz-

qu

t

quaté etiam rationi naturali. Hinc fit,

ul

quod. conclufio Theologica formaliter

accepta nunquam fit articulusfidei; hic

t

T

enim,càm fuüpremam ac fupernaturalem

edu

certitudinem;ex Dei lequentis veracitate

j llld

privative fluentem habere debeat ; foli

d

etiam revelationi Divinz adequaté inniti

debet, neex adjun&o naturali fallibili vi-

tietur: cüm veró conclufioformalis non

;

folis pxincipiis;. fyllogifmo intrinfecis,

tl

duabus fcil. propofitionibus feu pramif-

j

lis ; verüm etiam.principijs extriufecis ,

nimirum regulis dirigentibus, feu legiti-

ntn

mz argumenti formz innitatur ; ita ut

vitio formz conclufio falfa deduci poffit

mw':,

€X veris pramifIis; imo ex binis à Deo

zevelatis:idcirco conclufio formalis, na-

quiti

m

turalibus principiisinadaquate iunitens,

z

€ft mere naturalis, feu naturalis certitue

ji

dinis; eo quod in valore & certitudine fe-

quaturpartem debiliorem , feu debilius

j

p

non

?xi;ucfpium àquo dependst, adeoque;:

tio

eft

eft ArticulusFidei, cïui à nullo f;allil;ili.

quo infirmetur,dependere deber-

eï

Confirm

z

aptux

&c per adjuncta ex-

empla.

l

Difq. 17. de divifione fyllogifini fm-

[

plicís D. Harhoffii Sufatenfis de auno

[

1700:$. 9. legi hoc argumentum.

&

— Dextera DEI eft ubique. Chriftus

ul

Homo fedet ad Dexteram Dei, Ergo

Vi

Chriftlus Homo eftubique.

l

- Conclufiohac falía eft, licet ex duabus

W

pramiffis à DEO revelatis fit deducta 5

i

quod patet ex hoc confimili argumento.,

[

Manus DEl eftubique. Anima Jufto-

[

rum funtin mann DEL.Ergo anima jufto-

[j

rum fünt ubique, Sicvitio forma vitiatur

W

conclufio.

d

Vitiü enim in hoc notatur,quod mediü

i

in utroque fyllogifmo non diftribuatur.

Licet enim dextera DEI & manus DEI

fecundüm fe diftribui feu univerf(aliter

D

fumi non poffit: potefttamen & debebat

diflribui ratione loci feu ubicationis

Á

(intellige prouthzc DEO conveniunt)

[

nam quemadmodum Homo v.g. diftribui

innibus

D

pqtcü feu univexfaliter fumi pro o

& fin-

i

«496(71)50»

h

& Gugulis Mominibus; & particularitez

etiam pro hoc vel illo Homine : ita quo-

ä o

que Dextera DEI, & manus DEl rarione

loci,feu ubicationis,DEO fcil, conveni-

i t

entis,fumi poteft fecundüm füam immen-

aui

fitatem,feu pro ut eft ubiquein omni loco

& fic diftribui ; poteft etiam fumi parti-

yidi

culariter ratione ubicationis dictz, pro

bg

ut (cil.eft in hoc velilloparticulari loco.

Ex hisben& confideratis videtur vitium

hihtt

utriufque falfi argumenti ante oculos:

hd

nam fcut ex eo, quod animz juftorum

yentt

fintiu manu DElinillo loco , vel illislo-

)ufb

cis» in quibushz » tanquam creaturz a-

jufb'

&ualiter exiftentes,morantur ; non fequi-

tiütl

tur, quod hz fint ubique,ubi manus DEI

eft. Sic nec fequitur,quod Chriítes Homo

ycdil

id eft

uá Homo fit ubique , ubi dextra

yatul

DEIe

i

; exeoquod Chriftus Homo feu

.T

Humanitas Chrifli fedeat ad dexteram

alit

DEI ibitaatüm, ubihzc morarur.

d

Nibilominus poteft aliquando cenclu-

t

fio, dedu&a ex duabus pramitlis divini-

TU

tüs revelatis ; imó etiam ex unarevelata,

jj

ex alia uaturaliter certa , & nota, fecune

pbl

diun (e materialiter accepta , effe articu-

lus

17

«8$ 22)54»

E

lus fidei, v. g. Omnishome eftà Chrifte

té

redemptus, Ego fuinhomo. Ergo fum à

D

Chrifto redemptus. Hauc teneor fide Diz

vinàcredere;non tamen ex eo .-quod vir-

fet

U

tute legitimi & formalis argumenti con-

viüicar,fed quod iudependéter à bonaar-

[

X

gumenti forma, in univerfali majoris, di-

[

fe&e À D rjo revelatà , claré videam pars

q

ticalarem hanc conclufionis à D &o

Em

iniliter revelatam.

d

k

k

L

Cüm veró hoc , velfimile non femper

lio.

contingat; fic & fieri poteft, ut conclu:

fio aliqua, etiam ex duabus pramifisà

Tü;

d

Dzo revelatisdedu&a & quidem legiti-

mé & infallibiliter 5 neque formaliter ,

l

neque materialiter accepta fit articulus

"

W

fidei.E.g.Quandocunque & qualecunque

f

Dzus videt aliquid effe.hoc & tale iliud

Q

ipfum eft. Arqui D zus videt Tremoni-

LU

am effe civitatem Imperialem. Er

goTxe;;'-

D

monia eft civitas Imperialis.

Negatrehic nemo poteft majorem; fi-

b

cut & minorern effe fidei ; neque excipe-

cu;

re contra formám legitimam , & infalli-

fàt

biliratem illationis : Conclufio tamen nec

shaterialiter , nec formaliter áccepta,'elft

haþ

fidei; 6d tantum naturaliternora, Ate [ 9

eSe (5 ;

m

wA.ttcnäe hic beneé Przfes ; & coi&üdera-

üm]

t& cun&tà perpende , & Theelogica tuà

e Di

ex Hifloriis , ex Autlhorum tuorum af-

dyit-

fertisdedu&ta per hzc eadem emafculata

. Q

videbis, Si enim' unám ex pramiffis ex

ore D r 1 loquentis defümpferis & aliam

ii

15) di'

ex hiftoricis; hiftorica erit conclufio il-

lata; f ex delirantium adinventionibus,

J ?'M'-'

tofr

confimilis erit illatiotüa ( nàm Conclu-

fto fequitur partem debiliórem ) qualia

erunt T heologica tua ; ex nalla propofi-

m

jdi

tione revelata , fed ex metis tuis, tuo-

TT

rünique confratrum conceptib us propriis

dedu&a? Tu cum Corifratribus tuis Theo-

legm"

Jittn

logistenes , & doces t Illata veftra per

argumentum ex Scriptura facra effe ar-

ii

tculos fidei ; at per quam regulam? quod

uqu

3

1 argumenta, fi illationes legeris ex ore

00 j

Chriftijex calamoSacrorü Scriptorüsme-

of*

