fidi

viderent 3.

erent, AC noVifma [mt-

?

Veruntamer defideratur etiam hoc caa

bite

1

.

i

L

teprobatio ex Evan

gelio pro Do&r'»ä&

tha

utherano-Evangelica.

-QAPUT VH.

p

o De jufhilicatione.

W

:

[!1

Uod Homo jutlificetur per Fidem

l

Q

hoc fenfü: quod credendo fibi remi(-

k

fa efle per Chriftum peccata, ex injafto

fiat juftus; non eft Do&riua Evangelica:

[LJ;

&

Ratio eft quiain Evangelio non ]

-eg-'rtur«

It

necin tota Scriptura Sacra.

tely

Opponunt. $. Paulus ait Rom. 3. Y«

28. Arbirramur w[Hficari Hominem per

lite

N

Fidem fine opevibus icgis, & Eph. 2.v. 8.

ha('.;

ü

Gratia enim eflis faluati per fidem '», e

68

137)507

mon ex vobts.. Idem Ad.1 f.N. g« fidepuri-

'Dertnt

[ C

ficans (Deusy corda eorum. (gentium ).

vdai

Refp. 1. fivaleac. hacillatio:Homo

juftificatur per fidem ; ergó per hunc.A-

;o Moyr-

&um fidei quo . credit fibi effe remifía

& f

peccata. Etiam hac confimilis valebit :

Preli

i eytd

Homo juftificatur per fidem. Ergo per

hunc a&um fidei, quo.credit aquam à

rnim, i

Chrifto efle in vinum converíam. Nam

t0, H

hic,ultimusa&tus vere eft fides, (cu a&tus

Jfimp:

fideisimo potius quàm prior ille, ut pate-

bit ex dicendis. S. Scripruraloquitur de

ht

) Dn&m

jufüificatione per fidem in genere. & Lu-

therani de juftificatione per fidem in fye-

eie perhunc fcil. predictum determina-

tum a&tum;inter quz maxima evidenter

cernitur differentia. -

«f

Inft. Nos tenemur. credere airti-

j

culo Apoüolico Rcmij?ianem peccato-

exinjufb

rum« Refp. ergone Homo per hunc artie

n

culum juftificatur? nos teuemur credere

remiíTionem peccatorum.ficut & carnis

' J:ghm

refurredionem ; neutrum tamen a&ua.

!

liter fa&um, non cuilibet in individuo

f P"

peccata eífe remiffa, quihocipfum cre-

, 4

quid

"

dit ,-.:ye.lpo,tius, fibi imaginatur. Ad

alio-

[

i

Ls d

296(132)56

alioquin Lutherani accedunt Pradican-

p

tes fuos ad obtinendam ab eis abíolu-

ued

tionem ? ad quid Chrifli verba : 4wo-

m

YH9» vemiferitis

tun

peccata. vemittuntur m

tibi)

Inft. illi nobis ex Evangelioann

ttall

ant Remiffionem peccarorum, quamcre-

E ]

dende,juftificamur, Reíp. ubi hoc ulti-

p«

mumlegitur? deinde, non poterunt hi

eu

vobis plusannuntiare credendum, quàm

oflei

in Evangelio legerunt revelatum ; ft igi-

tIone

lia qt

tur D.Przdicanslegerit in Evangelio di-

vinitüs revelatum , quod tibi v. g. a&ta

elc:

fint remiffa peccata, tuctiam hoc ipfum

yles

ex eodem Evangelio legere poteris &

peui

credere,fine annuntiatione D. Prxdican-

i

tis. Adquid igitur adeum vadis?

D

Sic non fübfiftit Do&rina Lutherana

t

de juilificatione per fidem fpecialem, qua

Ioj

quis credic,remiffa fibieffe per Chriftum

du

fua peccata. Quia nullibi legitwr in E-

vdi

vaugelio, nullibi etiam de tali a&u fidei,

tetis

qui revera nonefta&usfidei, feu fides,

o

quodfiprobo : quodcunque non efl tibi

Wa

V.g.revelatum à Deo hoc a&u fidei crede-

fisd

I6 nen potes:atqui quodtibi fint remiffa

pecca-

*«G(139)9e

u

peccata non eft cibià Deo reve

Iattfm;efgö

s abl

credere hoc ipfum non potes. Sineges

jpe

minorem ; monftraubi aütquo Scrip-

MAT V

ture textu tibi fit revelatum, quod

tibihodiefint remiffa,qua heri v. g. pa-

»anuä&ä

erafti peccata? deinde: veleft tibi abfo-

qulmtlü

lui& revelatum , quod remiffa fin: tibi

dul

peccata : vel tantüm fub conditione, fi fc.

yenui

egeris peenitentiam Luc. 1 j. v.fs fi prius :

oflende abfolutam iftam DEI revela-

I W

nj

tionem. Si pofterius.quomodo fide divi-

na credete poteris abíolute peccata tibi

ngeho ]

T

efleremiffa , antequam fiscertus de im«

pleta conditione ? cüm de peractà bene

T IQ(W

vici

ponitentiá nullam fidei certitudinem

raditi

habere poflis,iu quo reipfum judicare, c

i?

j'flificare non potes, 1. cor, 4« V. 3. Pra-

al

terea veleft tibi à DEO revelatum, quod

n ]

remiffa fint tibi peccata ante iftum

adum, quo tuhoc credis, vel non eft te-

ehil

fuiltt

b

at n

velatum. Sihoc: quomodo credere po-

terisantefáctam revelationem * fiillud ;

d ff

T

ergó nonremittuntur per iftum a&um ;

fed ante eum remiffa funt. Primóenim

ntfl"m

d

el-.a-

fierideber remiffio,, & poft hanetev

uo

m

plm*

M

«b (140)56»

tio : .t:u;nc!id

sf

pracedere,.

es -fe-guix ,po:egæ?, ngm;&*

K

Inft. Fidesi

Chri

ifla non eft hiftorica pm;

f

cedensex teftimonio DEI, quo exprefsé

J

lu

dicat : tibi (unt remiffa peccata, fed eft fi-

neis|

ducia certa ficut S. Paulus ait Heb. 1. v.

male

1. &Y O3aub ift.ein. fcie Qubarfidot. &

T

Chriftus Matt. $. v.2. confide Fili glaub

U

mein Coobu/fo fepn bir Deí:e Cunb oergte

Tety

fn». Et Ve z:n €0

Tif

Vvam fecit.

nfide filia fides tua "?fng

"

Refp. benéteexpector

aftitfed difficul-

qut.

$r

tatem nullatenusevafifli-. Nam 1. Si per

Rlä

fidem intelligatis fiduciam , jam nullum

omnino Scripturz textum pro vobisalle-

Qu

gare poteflis, in tota enim Scriptura

L

non, invenies .Hominem juftificari per

Cu

fiduciam , fiveingenere, fivein fpecie.

N

2dó falfum eft ; quod S. Paulus dicat

Nf

Heb. 11.. t Gilaub ift cíne fefte Quoere

ficbt. . Licez Lutherusfic vertat. S. P. fic

fet

Tili

Ícribit : Eff antem fides [perandarum fub-

far

Jlantia verum, argumentum non apparene

I

tiun. Erafmus Rott. fic legit. ex Graco

Eft autem fides earum rerum ,.qua fpe«

hr

hi

h

rantur fubftantia jzóczacis : hoc certe

non

D

«$S(141) 06

amiü.

non fonat fiduciam. Falsü eft etiam?quod

Chriftus dicatMatr. 9. glaube mein &oba

(o fembir bcíne Coumb brrgeben / etiam

oys

Luth. ferm. de peen. textum iftum erro-

feddi

neis fuisconceptibus accommodandofi c

ebW

male vertat : confide fili.legitur ibidem,

$U. !

vemittantur tibi peccate tua. Bonoanirmo

i l

efto fili mi,legit Author cit.ex Graco ;

u

Tl

remittuntur tibi peccata tua. Hoc certe

nonefl;credezeme vemilfa font &c. Ne-

que dixit ad mulierem : glaub &odttr 7

m

Sed confide filia fide: tua te [alvam fecit,non

T

fc. à peccatis; fed à fanguinis fluxu.

g li

— Deinde fi Homo juftificetur per fidu-

ybis

/cjam : tunc certe ompium certiffimaerit

p

etiam, fecundum Lutheranos juftificatio

fican ]

"Catholicorum. 8i enim hi ifta,que Chri-

ii

ftusin Evangelio facienda prafcribit ju-

"

fificando, pro poffe per DEI gratiam

fecerunt, poenitentiam íc. prater gene-

['(W,M

Ü s' )

ralia, & 'abfolurionem à rit& ordinato

Iarmä"

'Sacerdote obtinuerunt , tunc nnllum eis

T

'remanet dubium, depeccatorum fibi fa-

"

"& remiffione ; (ed confidentes i& DEI

r W*'

"mifericordià , Chrifliinfinitis meritis ac

yct

Quo-

y

ipwmïmonc fideli Joan. 16. v. 23*

TY

p — " v*

d

«96(142)30»

epot

ewms Pemieritis peccata, remittuntur eis;

E«l

firmiter fperant peccata fua effe remiffa,

adeoque fpe faivi fathi funt Rom, 8- Y.24^

fim

licec certitudinem fidei, de hoc habere

v' lfl

C

non poflint; cum alía fint judicia DEI,

&l

alia hominum, Nibilpili confcin: fum fed

won in boc juflsficatus fum,qui autem judie

Ta

cat me,Dominns e[b; ait S.Paulusi. Cor. g,

tidd

v.4.Hincbene monet SapiensEccl. $.v.5.

m

€ propitiato peccato nols effe fime metu,

L &l

caufam hujus dat Ecclefiaftes cap. 9. v.r,

fitiqa

&te|

Junt jufló ataue [apientes , ci opera eorum

Temi

sn mauts Dti, Qf tamenne[cit bomo utrunm

amore an odio dignus fit , fcd omnia in fu-

QUif

turum. vefervantur incerta, Quid clarius

!(:pm

o

dici peteft?

Oppon. Non in uno,fed pluribuslocis

Erg

legitur claré & expre(sé de . juflificatione

&i |

ling

per fidem. Wefp.jamdixis quod ibi non

dicatur , quod homo juftificetur per ta-

I) n

lem fidem fpecifice accepram ; quà cre-

Üy

Quf

dit fibi remiffa effe peccata per Chriftum.

Wet fo

Sed iu genere dicitur per fidem, Quomo-

do autem hoc intelligendum fit , debe-

Mtde

mus hoc ipfum bene perpendere, & a-

Imc

pl

lia Scripturz. loca uon praterire; unum

opore

«09(143)90»

TT

eportet facere & aliud non omittere,

T

Ecclefia Catholica ficlegit, quod prater

m

fidem in. Chrifiums Redempterem Rom. 3.

y hi

v. 1. aliaque generalia , de quibus t:

ii

Cor. 13. per totum , juftificandus ferià

& (ncere debeat cozverti ad DEU 7M

n

Zach. 1. v. 3. Ioel, 3. v- 12. convertimi-

item

k CUIN

1i 4d me in toto corde vefiro &c. Facere

d

dignum fru&um penitentie Matt. 3. v.

8. & Luc. 13. v« y.. Sipanitentiam non ege-

f m

3 9 N

viris,0omnes frmiliter pevibitis.Deinde oftea-

dere ( Sacerdoti , ad impetrandam ab eo

qu m

n m

remi(lionem , feu abfolutionem à pec-

catis, Joan. 20. v. 23-. qwornm remiferi-

jinit )

jid d

tispeccata remittuntur eis, Hxc jullifica-

tio Authentica eft & vert Evapgelicaia

gibuli

Evangelio clar& & indubitaté expreffa,

& elt juftificatio per fidem, quia per fi-

lii

i t

dem accepimus eam , ficut & media ad

iftam neceffaria.

y p

i

[

Oppon. Er nos Lutherani agnofci-

zmus Penitentiam eífe neceffariam : fed

al

jut

per folam Fidem Chrifti Merita appre-

Qu

hendentem juftificamur , eb quod peril-

J

n

lam Chriíli merita, & Juftitiam nobis

'rhw

applicemus & appropriemus, ut hzcip-

: u

o

qu

fa noü:& fiat

; nobifque à Patre imïiutga-?

ilfio

tur propter fidem noftram in Chriftum,

Qund

Catur

ejuíque merita 5 quibus noftra teguntur

peccata, Vos Catholici multum gloria-

juliti

mini de juftitia veftra propria; nos verà

loui

nullam in nobis ipfis juftitiam agnofcen-

[f

tes ; nullum opus bonum , in folam cre-

p

dimus Chrifti Juflitiam , quam ille ipfe

iny ;

eit al

operatus eft. Syíe 2 Berde belffen nittis

mermebr/(ie móaen nidt brbüten / ott

dllfü

&laubfidbt JESUM Chriftum an/berbat

Sa

für ung allegnug getbau . ev i(Eein Qittltt

Wnläc

tvorpen. PC &6 tflba8 Aoepl &c.

teatij

Refp. Noli chariffime , noli locuflis

Prid

affimwulati: de quibus Apoc: 9. qua faciem

habzbant ut bomines v.8. & caudas fomnltt

LT

féorpionam , v. Yo. Nos non gloriamat

TH jy ]

in juftitia propria peccatoris feu injuflis

lia n hl

&

hic enim eam amifit per peccatum le»

iyt

thale , Ezech, 33« v. 13. Omnes jufitia

ejus obliuioni tradentur. Sed credimus in

Ptopr

eum, eujnus. fauguis emundat nos ab onmi

per fj

peccato 9. Joan. 1. v. 7. & prater hoc; co-

Sponí

"mamur per aífiftentiam Spiritüs Sanai

5tt coj

hhoc facére, quod Chriftus peccatori ; in

Tüline

»?rdinc ad impetrandam peccato

rum re-

cam-?

miílio-

«X (14.f )5

t imþü'

miHïonem ?

Chilz

faciendum

prafcripfit , fa.

cundüm jam di&ta, Quo

facto nona

li-

atpit

Catur peccatori i

pfa individualis Chrifti

um glmil

juftitia , de hoc

en

im nullibi vel verbo

,nm

loquitur fctiptura;

fed ex infinitis Chri.

lagunka

fli meriris redditu

lat

peccatum amiífa

t homini gratia per

vil'i

ti4m ipfins Rom

3 JHflificati pratis pe gra-

eiCharitas :

:3. V« 24« G infunditur

TL

Rom .. v. f.

Charitas DEJ

ii

diff«f efh in cordibusnoftr

u

San&um , quidatuseft no

is perSpiritum

juftificaus ex Chrifti me

bis, Hzc gratia

d

ritis veté pceni-

d

tenti infufa, eft o/4 prim

45 feUVertenti fitin

m[l Wi

prodieo redáita , Luc. 1

J. V» 23. Sememn

DEI in bomine VIABEHf, X,

gui

z

Joan. 3. v. s.

du

Feftis nuptialis Matt. 32, v

*

12, Taefan-

loct

ris invafss fiihilibus 1. Cor.

4« V 7« fra-

LA in bomine non vacua

» fed laborans cums

inif

e? t, Corig.v.

cainin

1

tH6 Pf, 44. &

10. glovia filie Regis ab jn-

ul

non ipfa individualis feu

i

propria Chrifti

juflitia

»quam fibi exteriua

!i

[ )

per fidem allinire yo]

unt 5 nam cceleítis

rtefor

(

jj Sponfüs non faam ce

mam propri-

l'flf f

,

j 2m contemplatus eft , qua

ndo pulchri-

t

j tudinem & decorem dil

2ctz fux laudavit

sl €ànt, 7. v, &, quam pulchra es &c« Acce-

iil

dit

La

et( 146)569

ja cceeleftis 8c

Qu

dit ratio

Theologica; glor

.

t extrinf&«

decor animz in CC

jo non eri

pur

n

fecum 5 tuac juffi ful-

107 |

cum quid fedintri

nreg

ne Patris eorum.Matt

Jnáne

ebunt ficut fol s

lä;' Ve

43- etgo

& decor animz hic in ter-

mo:lo

ia ju

ftificans non eft forma

&ddin

ris fcil. grat

extrinfeca ;

extrinfecé

denominans : Sed

d&

ju[to intri

nfe

?c4 , eidem ex Chrifti meti-

pil

tisdonata.

Sicomuino fidit

ium eft: quo

$h fe

N).

de imputati

one juftitis Chrifti G tegen-

er eam pecc

atis afferunt ; quia ct

Pr

dis

DEUS

dlm

ret fundamento

in Scriptura.

(uum eft ,

& fe-

ldtg

cuique imputat quo

cundüm hoc eum ju

dicabit , veddet 9*

Dinti

ejus Rom. 2. Y«

Uunc

wicuique fecundum

Op!ïd

rit peenitentiam , A^

Wtun

€. Si peccator ege

ta Mundi Joan. i V

, Jug

nus qui tollit pecca

toller ejus peccatum-.

Et emudabit

fo, à

49*

tl

eum [angmine

f0 ab emni

peccato » Y« ]e-

remaneat in €o imacu-

fivi

&n.2. V. 7. Ut non

"o

di Eph

la aut rugá «t ali

quid bujefn

tf

Vp

eccata » Y

emanenti-

j. V. 2]. non tege

bus eis in anima.

Etlic

ec S. David dicat

f

g funt iniqu*

[æusL

p(- 3'0

Beati quorum Yemi,

$ates , n quorum te

&a funt

peccara 3 bec

Qs 1

t Deminus pec

n

fW ViT , CH5 0H impumvi

catum.

elei

dc(' 147)56

catum. Satis tamen ex pluribus aliis fcri-

extii

pturz textibus intelligitur ,

quod hac

T d

non fint intelligenda

» quafi peccata re-

Mdf d

hicint

manerent inanima & tegerentur folum-

modo; imo in textu ipfoPf. 21. v.

2. inox

d f

additur zec efh in [pirizu ejns dolus;

adhuc

ml

eit & non eít ; (unt conr

radictoria ;o;4

vf t

pilchra

€5 AmicA mea ( macula nom e

)d

q&l

32 te , ait fpon(us coleflis

i

Cànt, 4. v. 7,

NB. non efh in te macula,

] qull

Pro pleniori autem refolutione fcien-

, DÉ

!]

dum eft, dupliciter peccata tegi poffe,

W"lk

1. ita ut fimultollautur, 2. ut tantum te-

sl

gantur, quod ipfum pulchre Aug. (uper

F M&h l

unc locum explicat à fimilitudine vul.

vt

nerum , poffene enim inquit vzlnera corpos

j |or^

tis duobus modis tegi , t. ab j)pfo vulueras

t

tollat , Medicusita r

!0. 2. 4 Medicos wvulneratusita tegst p nom

d

egst ut fimul rollas , ita

p ol

1militer peccator

diffimulat &

peccara fuüa tegit, dum

HWM

exterius non prodit , fed

Wmaü(i

ii

non tollit, DEUS verà tegit,quando in-

Jb

fuftone grariz fanat & collir: Sic Phari-

j

m

fzus Luc. 14. v. t1. texit peccata fua di-

WM )

cens zon fu. ficut ceteri bomimem, &c,

p

DEUS vero peccatum Publicanitexit &

d

du CR

íufitu-

BOC ITUPORDUMNNNNENEUN

et(145)50

&tc. 1bids

qi c

fuftulit defcendit bic juflificatus

MT

v« 14- Alio ergo modo te

guntur peccata

fecundàm Catholicos alio

(ecundüm Ad-

tàud

verfarios ; Catholici docent tegi per in-

tum]

infufionem gratiz & fanditatis

diren

ternam

ut dic. qu

anon folum teguntur fed & tol-

totiu

luntur :

Adver(arii docent tegi per ex-

Ti j

;

ternam Chrifti

Juftitiam fide apprehen-

pii;

ca

fam. q

ua teguntur fed non tolluntur.

[t)

Quo

d veró ad juftitiam noftram de

uà meminit, attine

t, de hac non glo-

u

riamur , fed intelligentes Evangelium

j

amin gratiam recepti fü-

They

Chriti , poftqu

laborare cum S. Paulo 1.

.mus, conamur

)

3

Cor. 1f4 /t€ V4cwA 9

in nobís gratia datas

ul

fed operemur cum

ea juftitiam, de qua

D

Chriftus, Matt. f. v. 20. 2f

abundaute

h;

lus quám Scribarum

(it g

vit jnfHitia vefira , p

n

c Pharifaorum , o

intrabitss n Regznm

i fp

Calorum , & Joaun

es 1. cap. 3« V«7. Qui

jj

L2

eft , ficut. i ille jufts

facit juflitiam jft

D ET gratiam , gratis

ä

eff. 1mo qui per

eft juftificatus s

per opera bona magis

d

juftificari poreft ,

vide Jacob. 2. v« 24

t

& Apoc. 22.V.(1. qui jnfbus-

fjl«ä ïjllj?i:ätt-

i

atur 4dbne, Sic &c Abraha jam ju

fto fides;

V

qu

«xc(149)5e -

2

X !l;iä.

i fibi.ex

quà credidit D E O promittent

[ pCCCIH

Sara fterili & provetiz atatis , filiü repu-

din d

tàta efb ad juflitiam (utique ad augmeu-

i [

tum juflitiz ) Rom. z. & quia de hisau»

anQiut

dire nolunt Lutherani, totum falutis ne-

d &

gotium ponentes in fide, & ChriftiDo--

w

mini juftitia individuali, id efi; ejus pro-

yprtt

priàs ita ut Lutherus docere nonerubef?

JUunth

cat ferm. de peen. &$ ligt nídpt am Sríte.

o(trm

fier / nid)t an oeincem & buen fonberen gatif

1012

an Dednent Olauben / fo viel bu glaubet ?

ving

fo piel bu bafl.v.r4.item v.1 9. rGSacra--

r

menf GXaub macbt alle $rumme falcbt/

,

ul

unb fülletalle Grünbe/ unb mag niemano

m Hl

itren tocber ipn 2yero/ £3eid)t ; nod) 8nug-

thuung / toer ben Gilauben bf Sacramenfs

n,dCS

d

bat; unDob erfcbon irre£z fordabete ibm

Seri

gar nidt$. Eclib. de Ecclefia & Concil.

M

Hl

ii fpecie de concil, Apoftol; a& 15. v.

M

SDiB 1fl &c. . Petrus toil fdplecbt obn alfe

i

«ili

Cerctealiein aug ber Gnaben. Jasu Chriftà

1 gün

ftig tverbea. quibus , aliífque fimilibusy

x

n mlæ

uz paffim legunturin Scriptis Lutheri,

jA

4

uavibus , auribüfque prurientibus ver-

ij

bis tollitur vel faltem enervatur Timor

D

anima incordibus homi-

tog J

quini & cura

DUZ5 .

qu

G j

"06'(!;0)50-

num , ut minus folliciti fint pro agenda

1

q1

ferió pcnitentià , juftitiàque Chriltiana

dem s

fedulo curandá,& parum aftimantes ver-

Mu

ba Domiui Joelis a. comvevtimini ad me

Sctigt

$n tofo corde veffroin jejenio, fletu e* plan-

epu

d &c.item facite frutlum dignum paui-

p f

ientié. Matt. g. fuaviori acquiefcant

i

A

Evangelio Lutheri, &0 leme jecin frottté

lm,

mer Gbri(t oeB Giiaubens recbt. Gidtaltes

DX

nicbt mebr Den liber Syerre mucin, Dein

d

G obt toirb mír Da8 £cben (cpn. cu baft für

pobe

$micb begablet Pf G ifL va8 -Deil.ac. Sic no-

:

civa valde eft hzc doctrina Lutherano-

70

!

Evangelica, fub fpecie humilitatis » &

E

zílimationis meritorum Chrifti incautis

7À P,,r

at

Ctontraria/

propofita expreffo Chiifli Evangelio

«

u ,

Oppon. non fpämimus opera bona,

b

quz ut frucus verz fidei » illi femper

p )

funt adjunéta, neque Poenitentiam. Sed

$r

quia in textu Rom. 5 exprefse dicitur,

fei

quod Homo juftificetur per folam fidem 5

4ti

neque aljo a&u apprehendi feu attingi

pei

polfit Chriftijaftitià , ut nobis applice-

tipo

€ur ; perfeveramus ia Dce&rina Luthe-

dete

r

Vlam

«)(141)56»

p

1i ; quod Homo juftificetur pez folam fi--

Arilian

dem apprehendentem. &c.

ts Yi

Refp. jam fatis demouítravi : quod

jnal m

Scriptura Sacra non doceat iftum con-

ceptum Lurheranum , de Chrifti Juflitià

ul

m

per fidem apprehensà & Homini appli-

quie(cau:

candá;fed contrariam DoGriuam Catho-

j f

licam, fatis fupra infinuatam. Unde ha

il

erronea explicatione nihil evincitur $

ytin d

donec per clarum Scriptura textum

T

probetur.

4 uv

Deinde non dicitur per f2/am fidem.fed

hd*

7b folam Lutherusjex fuo proprio mal&

iuid

addidit, ut nemo negare poteftpraterea,

liinat

v& pct etiam alibi (zpt aliis prater fidem

Evangäm

additur ut v.g.jw/Pificati eratis pév gratiams

3pfius , per Redemptionem, R.om. j. V. &f

gt

& cap. 6. v« 4« Confepulti femus cum il

j nf

er Baptifmmmm in mortem. ad Tit. 3- V« fe

tjom

Secundüm sifevicordiam fuam (alvos nos

; did

VITYA pe lavacrum rvegeneratiouis cjy veno-

vatiauis Spiritus Santii, confequenter nee

s i

Ü qi

perfolam fidem quo nil clariusdefidera-

,m-

ri poteft. Sicquocunque te vertas, eva-

T.

j

dere non vales cum tua juftificatione per

j

j

vit

fi

&

folam fidem, Eph: $ ; 26. SanGifica

'-0'8 Ij2)5€9'

& mundavit Chriftus Ecclefiám /avacro

busmi

4qu& in Verbo vite. Et Joan. j. v. $. ait

valor

.

Chriftus ipfe

*

nifi quis renatus fuevit ex

geite

aqua c Spirita Santbe , non potefh intrare

bub

3 regnum D E. & cap.z0. Quorum re-

titaf

niferitis peccatayremittuniur esi.. Nonne

Qii!e

€rubefcere meritó quis deberet tam cla-

if n

ris & evidentibus Scripturz textibus op-

D

ponere erroneam iftam doGrinam nulli-

( bo

bi vel apparenter expreffam de J uftitica-

Totdi

tione per folam fidem?moximé cum pro-

bare non poffint ;

uod ullus hbeminum

femiaw

WiEþ

unquam jufüificatus

[:

t per Fideminfen-

Nill

fü Lutheranorum , aut etiamnum juftifi-

nj

Cetur. Qwornumremiferitis peccata vemst-

foun

untur eis Si posnitens per hoc non jufli-

pie

ficetur;nec peccata ei remittantur, ergo

drati

falíus eftilletextus, quod abfit fentire

J

Etiam falfum effet necullibi probatum o«

Ti

pera bona femper cü Fide efle conjun&ta,

1]b

DD. Pradicantes fentiunt,omnia pec-

cata actualia etiam fecundüm nos leviffi-

Välu

Tüm

nia effe mortalia; ergone perdunt fidem

1 Q

toties, quoties peccant? fiuntne Echnici?

iij

qualia deliria ! Porro quid boni fentire

: ïnuü'

qui-

bus

& loqui poffunt de operibus bonis,

c96 1560

m lo

bus nullam tribuunr diguitatem , nullum

ii

valorem, femper docere & canere per-

t fient

gentes 8 ifb mit unferem 9 buen vertobren/

rq? d

$urbienen Citel Born. Et qualis cognofci-

hat n

turarbor, qux tam malos profert fru-

j Nat

&us? ego faltem. non video,ad quem ali-

ttamd:

uin finem fic loquantur de operibus bo-

WUs op

nis, nifi ut eludaut clariffimos, paffim

tmau

de bonis operibus faciendis & remune-

culito

randis, Scripture textus. Si enim quis

aunp

fentiat fola Chrifti merita individualiter

homiyt

accepta effe omne meritum, prater quo

mine

nullum:& folamChrifti juftitiam effe om-

p

nemjuftitiam;prater quam nullaalia, &

u n

folum Chriftibonum effe omne bonum ;

?

youju

prater quod. nullum*

4

*

.neque admittat

jty ETP

ratiam Hominidatam cum Homine ad

"

E

ona opera cooperantem,fed credat illa

patum

fieri ex viribus noflris, adeoque ope-

p

ribus illis nullam ineffe-digniratem aut

yii

vàálorem;confequenter iec DEUM datu-

"H

rümpro eismercedem s ad quid & ratio-

t

ne cujusopéra-ita &oterit dicere, & ho-

ff

ininibus commeidareut bona ? curralia

jf

mercede digna

(dj'c*erer

f-ru-'p.

um

&us

)Hisiqï

D

; E

1

s

i

! 114)$e»

Bs fidei ? ex fructibus inutilibus cog-

noícitur arborinutilis.

qui

thera

Manifeftum eft igitur,quod neque in

€tit

hac materia Do&Grina Lutherano-Evan-

bu&

gelica fit i Sacris literis tradita, inulto

Credimus

minus luculenger expofita.

autem cum fando Paulo ad Rom. j«

quod Homo j«fHificettr per fidem fine operie

buslegis, Mofaica fcil. abrogacaz att. 15.

i

Sedper fidem,qua perCharitatem operatuis

Pati

NB.quz per charitatem operatur ad Gal.

lio C

fV. 6.Si enim peccaverimus & credamus

V

ineum;qui tollit peccara mundi, infuper

ther;

& per aíliftentem DEIgratiam faciamus

€3,qux hic nobisad hunc fidem pratcrip-

pun

fit facienda ,. fidelrs ef - uflus ut remit-

Titf $j

tatuobis peccatanoftra , cj* emundetnosa

[7)

omni iniqeitate, nontamen per propri-

[(/777

um noflrum de nobisipfis judiciam; quo

!ttol

firmiter nobis imaginamur peccata no-

Tij

flra per Chriftum effe remifla , fed per

Wt u

ordinata ad hoc à Chriílo ipí(o media-

m

Per lavacrum regenerationis y per pamiten-

lii

tiam cf abfolutionem facerdotalem;aliaque

It

facramenta &c, Et quia conttaria Luthe-

Wl

ranorum Doéctrina in hoc pundo, eft

lg

qua

eM(15)s69

i Qj

quafi bafis & fundamentum totius Lu-

theranifmi,ut ex dicendis parebit, necefle

ituea

erit,ut hanc ipfam claris Scripture texti-

o-Byan

bus& incorruptislegitime probent.

i, Dl

CAPU T. VIII,

Tetit

De merito bonorzm operut»

Nor j

Uod per bona opera ia fatugratie

!ïn:afnä

Q

& per eam facta nibilapud DEUM

t

mereamur, non eft doGrina Evangelica,

7710

Ratio eft quia nullibi legitux in Evange-

d Gu

lio Chrifti , fed in rithimnico Lutheri,.

redani

Opponunt t Pro fua fententia Lu-

iil

therani Rom, 3. v. 24. ait S, Paulus : j4-

faciomt

f

sficati grats

s per gratiam ipfsus,per Redeme-

al*

prienem. V.

?i

or. 4. V. 7.. quid babes qued

T

non accepifH i autem accepifhá quid. glo-

ii

riaris quafi non. acceperis . Eph. 2. v. 8.

:

pIO

ï

Gratia effis falvati per fidem , & hoc nop

m 9

ex vobis , DEI enim donuin eft. Ytem ad

ca P

Tit, 3. V.f. non ex opersbus jufHtiaygue f'ecie

fi

mus nos, fed fecunduim fuam mifericordi-

n

am falvos uos fecit. per Iqwcrum regenec

3

util

fationis, GC.

1,lm

lj

Refp. in his & fimilibüs omnibus ne

; L

vel verbum dicitur de bonis operibus ;

(

in flatu gratizà juftificato jamante; pes

6

DEI

g

L

«xit6)s

Qritii

DEI gratiam fa&is , de quibus tanrüm

hic loquimur. Sed agitur inillis de jufti-

DN

dahi [/

ficatione: quz gratis fit per DEI grati-

am,füppofità tamen prius condignà poe

Vif t

r

nitentià, pro ut cap. præcedcme fatisex-

plicatümeft. Sic nihil per cextusalle

quant

y

ER

Tiinty j

tos probatur pro Lutheranis.

Obj. z. Solus Chriftus meritus eft no-

RUT

bis vitam zternam,;hinc nulla à DEO re-

tér l

i

fpiciuntur & remunerantur merita , nifi

foliusChrifti ; propter qua nobis gratis

baned

Eu

*

donaturvitazterna , fiperfidem eaap-

r

df

rehendamus,ut pro nobisfacta; :?obis-

lefta

que donata,

Dom

Refp. Conceptus hic erroneus in Lu-

theraeá juftificatione per fidem Chiifti

p

ffäm

Merita apprehendentem funda:us priore

ca

Y

p.ex fundamento reprobatus eft. Si e-

a,

nim fola Chrifti merita à DEO refpici-

ded

antur, curmerces promittitur noflris o-

p

ho

peribus bouis? ;. Cor. v. $. wunfguifque

I:m]

bropriam mevctdem accipier fecundum [n

u laborem. joau.2.v. 8.videte vofmetipfos

Hir

tf

ne perdatis, qna operati efhis, fed u1 merce-

dem plenam aceipiatis, Matt. 6. promictit

[

Ts

þ(»)hriüus merceden pro eleemofyna V 4. pro

orá-

«6(157)56» -

s tuntt

Oratioue bumiliter f atía v.4.8t proyejunio,

sj

v.18. & Apoc.2. v..7. legitur: Fineenri

JBl gri

dabo edere de lieno vite.' Matt. 20. v. 8.

jipige

voca operarioi j redde illis mercedem.: Ac

relitirei

licet ultimi una hora tantüm acceperint ;

isaltp

quantüm primi tota die laborantes , o-

mnes tamen acceperunt mercedem laboris,

d

S. Paulus 2. Cor. 9. v. &. docet etiam ia-

DOv

tér laborantes differentia in, gui parce fc-

jjua ,

minat, patce Gj metet , C qui feminas in

bis g

beneditlionibus,de beneditlionibus &* meict.

emej

E: ratione operum horum differentium,

differentem etiam docet fore gloriam coe-

( Wb

leftem1- Cor. 17- v. 41* :Mlia claritas faiss,

ycinle

Alia claritas lena , i alia clavitasflellarum,

j Chïu

flella enim aflella differt 4n claritate , ff ci

wj

re[urretlio mortuorum etiam vide Luc.19.

V. 17. 14 19. & Apoc. v.3. & 4. Sic xed-

d

)dj

det( Judex venturus) unicuique fecuzdsis

n

l

fri?

operá ejus. Bene operantibus g/eriems (f*

bonorem , male autemoperantibus rrióz-

wfff*üäf"

p

lationem & angu[iam Rom. 2, v. 6. 7.

Hinc Matt. 2 j. dicitur in judicio fenten-

M,W

r

tia ferenda pro qualitate operum. v. 34,

Fenite benedicli Patris mei;poffidete para

mem!

tums Vobis Regnum,à con[lstutione mundi $

] P4j;

G7

efhrio

«x(158)5e

efurivl enim t dediflis mibimanducarect'c.

nf

ao

Nunquid his omnibus contradicere; eft

contra . torrentem nitl ?

"

ditaii

Inft. Per mercedemintelligitu

"d

hC

Conrà

di&is merces

gratuira Gu anabm

2obn.

(beti

Refp. Glo

ffam ex cerebro tuo proprio

Nqo,

Yillo

non adinitto , ego textus clarcs ptopofüi

ex Scriptura Sacra, 1mó Rom. 11. v. 6,

Dari

Gratia & mercesut fibi dired& contraria

TitQ;

tonit

opponuntur, Sic, Sieuresm gratia jamnon

ex operibu,aliequin evatia um non cff grae

H

ujn

5a. lLtemcap. 4. v. 4. Es qus operatur 5

[/1

merces non impuiatur fecundüm gratiam,

fed fecundim debitum. Qyuid clarius?

[7

puo

- Obij. 3. Nosobligamur DEO fervire

fine mercede,quia creaturz ejus (umus; &

aC

t Chriflum redempta mancipia.

Chrif&

3

Refp. Chriftus nos emancipavit exa-

bundanti füabonitate, fecitque nos filios

| lum

DEl & cohzredes (n0s Rom. $. v. 1€.

| 8terr

Tete

& promifit nobis mercedem laboris : Jte

|

C* ves sn vincam meam , (j quod jnflum

dong

fueritdabo vobis Matt. 20. v. 4. Gaudete

V 2.94

"tl

C exultate quonsam mercesvefira copiofa

eff in celis, Matt: f. v.12. Etalibifepe.

a

lnü.

!rmii

"

«at(rf9

yti

Anft. filiis debetur hareditas ab inte-

, d

ftato fine meritis,fic & vira xterna, hare-

ditas noftra nobis DEI filiis,

r

Refp. filiis naturalibus feuex fanguine

QOnqot

concedo,filiis adeptivis,quales nos fumus,

debetur hareditas fine meritis ab inteftato.

Nego. SicChrifto (ecundàm divinitatem

u pmprb

wwgor'l

Filio Patris naturali competebat. gloria

m

Patris.feu cum patre communis fine me-

rito;at fecundiim humanitatem filioDavid

conui

aM

nonita. S.Paulus fic docet. Phil, a. v. 8,

nj

Huomiliavit. [emetipfum. | fatlus obediens

u[a2ue

4Ad mortem »

930YICUB . Aicna

g

.,gmim

erucis propter quod c& DEUS exalta-

277

vit illum » d donavit illi nomen quod ef)fa-

er omte normen Gc. Ec Luc. 24. v. 26.

) i

um

ait Chriftusipfe: Aoaze bac oportuit pati

à

Chrifla cfr ita intrare in gloriam [uazm.Sicut

autemCbriftss hzres DEI gloriá affumptz

lt

o 6"«

humanitatis mereri debuit, (ic & gloriam

aternam Chrifti cohzredes aliquo modo

d

mereri debemus per gratiam Chrifti ad hoc

:l

donatam nobis. Hinc ait Chriftus Luc.22.

jj

V« 29. Et ego difpono votis , ficut difpofuit

| (u

gihi Pater meus Regnum. Ex Matt./6. v,

alDP"r'

i

24: Siquis vult poft me venire abneget fe-

]nfh

metipfum , d tollaterucem [nam [equatur

d

exé(160] 30

»c, Ttem S.Paulus Rom. 8.v.17. Si extem

neteb

tobift

filiá e. Haredes (fumus ) Heredes quidem

Domi

D Efcobaredes autem Chrifhi fj tamen com-

muid

pa:zmnr, ür canalar:jicemur.

[inm

Dixi quodahqao modo vitam sternam

mereri debeamus. propterea quia fi ficutHo-

UUPT

loftm

ino juftificatur primà gratis per gratiam f-

ne merito bonortim operum, fic & vita z-

Mil

No:

terna juftificationi annexa ei competit ex

gratia ; itaut Homo juftificatus, f fubito

flíre

Doltis

moriatur,antequam opera bona peragete

Àol

poffir , meré gratisex gratia DEI falvus

fiat, ficut & infantes baptizati morientes

em

ànte annum difcretionís,

Si tamen fü-

p

pervivat , laborare debebit in vinea Do-

Ti

qui

mihi & adveniente vefpere mercedem la-

boris accipiet, augmentum gloriznimi-

yen

[7

rum, fecundüm füum laborem , majorem

vel minorem, pro ut parcé vel largiterin

w

iny

benedi&ione feminaverit. Mirum autem,

diy

quod tam claré expreffo Chrifti Evange-

lio, Lutherano- Evangchc: contmdlccre

L

non erübefcant.

lent

- Obj. 4. INos fumns fervi inutiler. Luc.

Wi eo

17. & univerfz juftitiz noftrz tanquam

Ü

pannus menfhrnata, lak 64. Quid ergo

Gcï

Ineres

«S(161)5e-

7.'Si4xm

merebimur?: Refp. Si ita fit res conftituta

vobifcum , convercimini in tempore ad

dii quidu

Dominum Deum,tüt cum Apoftolis fitis

Mi cay

mundi joan. 13. Lavate [lolas veftras in

[

m a«4

fanguine IAgni. Apoc. 7. v.14.. & reveiti-

miniad veram Chrilti Eccletiam;ut Chri-

faficu

fto firmiter adhzerentes & ineo manentes

[

t

Multum frütium afferatit. Joan. Yf« V.5*

Nos quidem omnes natura filij Adam;

ag

filiiirz.feivos nos effeinutiles ex propriis

rns,!ïïïdïï?

noltris humiliter fateri debemus cum S5,

i p

Apoftolis Luc. 17, v. 10, At fervi boni

pl

erimus & fideles, fi cum talentis nobis

imoxicnï

per Chriftum datis operemur & lucree

|tumdti

mur Matt.2j.v. 23. Et fi polttalentum

inti

i

gratiz acceptum defides & fervi inuiiles

inventi fuerimus, àarevertente Domino 44

o

tenebras exteriores €jiciemur cum fervo

n

jnutili v, 30, Peccato Adz depauperati ,

] liïgim:

inutiles fa&i fumus;at Redempti à Chrifto

rum u

du

divites £a&i (umus,ita « ubil nobis. defit

3n ulla gratia 1. Cor. 1. v. 6. Hinccum ra-

Td

lento gratig accepto omnia poflumus

ineo , qui nos coufortat, Phil. 4- v. 3. *

,l

'

ahefauriz.ave nobis tbejaurosin coclo Matt,

, rMm

o

ij

&« V. 20. Unnsquisque enim propriam mey-

ecdens

[

«52 ( 162)58»

eedem: accipiet fecundzm fuum labovem. |qptil

3. COr. 3. v. 9. Licet enim infüflicientes

tibus

fimus cogitare aliquid à nobis quafi ex

&ergi

nobis, fuficientia tamen noflra à Deo efl.

tlodos

2, CO 3. v. $. Ec fi inChrifto maneamus

oper

[uul

ut palmes in vize,z It

frftüum affere-

mus Joan, 1f« v. f.

:

Áitbo

Inít, ifta omnis non negamus, fcimus

u

enim & przdicamus facienda effe bona

DcP

opera : quod etiam DEUS íit daturus

ü V

mercedem gratia (ecundim opera,utpote

t

quaz funt fru&us Fidei , quà Chrifti merita

oj

nobis applicátus; at nen admittimus:quod

NI

per illa operaaliquid mereamur,feu quod

Vrf

DEUS &t aobis daturus mercedem pro

LU

fity

operibus noftris, differentia enim eft mag-

NG

maà dari mercedem fecundüm opera, &

pmel

dari pre operibus quafidignitatem haben-

acien

TY

tibus,quod negamus.

Refp. En quanta aftutia ! irruit in octi-

Genit

loseoram claritas Scripturz debonisope.

9415

ribus illapíu tam vehementi ; ot negare

non poffiat tam operum neceffitatem ,

prace

quàm etiam dandam à DEO mercedem.

Wi

Nihilominus ob(tinato irzeyocabiliter ani-

li,

qfo adharentes Luthero & laxis ejus con-

CGP'

ec[163)50 -

lat

eeptibus. de folis Chrifti refpiciendisope-

ffiou

ribus & meritis in hoc fudant,ut tetam

energiam Evangelii de bonis operibus

qui t

4Dui)

eludant, Loguuntur multüm de bonis

14

