coutra Scripturam, Exod. zj. v. 18. Ubi

[ 4Ut0R

Dominus mandat Moyfi , ut faciat duos

Wr

Cherubim aureos, & plura eju(inodi alia;

)urmi

in quibus ipfimetLutherani Scatuarii non

d

adeó funt Religiofi. R efp. 2. Ecclefia Ca-

iurd

tholica proprie etíam non adorat Imagi-

eittl

nes; (ed ipfum imaginatum , feu per Ima-

fU

ginem expteffum fcil, Chriftum Domi-

d

num perStatuam íéu lmaginem nobis

T3

praíentatum ; hincadinftru&tionem ru-

jírd

diorum hoc ipfüm quandoque legitur fub

Ajrinot

tali Imagine expreffum. Et quando coli-

unb -

mus San&orum Imagines ; non Imagines,

fed ipfos San&os per eas nobis reprzfen-

tatos humiliter honoramus & colimus,

proporciouat?: ad diguitatem reprafen-

(

torume

Oppon.Hiftorico- Th.p.z6. fecundüm

ym

.S.Thomam part. 3. qualt. 25. art. 111,

Imagines coli cultu A^azetías.. Refp. Si

,'iWW

fententias allegare velint ex noflris Au-

thoribus, debebunv fi candidé velint age-

;lmügm

I

ON ;

re,

'06'(&98)5(;-

re,& explicationes earum ex iis allegarej

jtob

eft autem commune illis : quod Chrifti

batur

Imagines colantur vel adorentur ut 4wo;

Quis

nonut q40d 5. & ip(um per Imagines re-

liícro

pezíentatum , adoreturut 2zod; id eft,

tinm

Chriftusipíé. Dicuntur veró Imagines

&il

tüdibu

crucifixi adorari ut 44e , in hoc fenfu:

quod iftz Imagines fint id, quo reprafen-

LOT

mirum

tatur id , qued aderatur, in qua nullaab-

furditas , nullus error. De cateronon

(int

putem , quod Hiftorico- Theologus D,

ROE

"Thomam infpexerit» vel faltem intelle-

Theg)

xerit , hiceniml. c, tam incorp A. quàm

du

in . ad2 fufficienter fe explicat , fcilin

, ttitm

corp. Quod /marini Chrifi in quantum eft

UI

ves, pttta liennm [culptum vel pitium ,uulla

| fis,quod

veverentia exbibeatur , quód tamen Hift,

ol

Theol, p. 20. $.ligna &c. probare, & D.

lsl

"Yhoniz impudentiffime affricare voluit,

Nam

Ín g. ad z. rejecta objeCtioneait : Nosas-

tlidi,

tem adoramus adoratione Latria Imaginem

Wtl

Chrifhs, qui efhverus D EUS non propter ip-

fj

j&m Imaginem, fedpropter rem cujps Imago

Ttlig

«fb ficut ditium eff. Hicjudicet Vircandi-

Ti

dus & intelligens , an citando Do&rinam.

lt

D. F home hic Theolcgusintentum fuum

til

P!'O-

*$$/259)50»

probaverit,quád ramen omuiuó requíree

J

j Cird

baturadhec, utFidem Cathol. & Do-

&rinam D.Th. jure carpere potuiflet ; fzd

rut n

xginesrc

hic inos Hareticorum eft, íanam Doctri-

nam malevolé pervertere , ut Harefi fug

Ml'lïddll

Ia

& fciffurz ab Ecclefia Matcre fua coram

rudibus fucum faciaut, Virus & fel fugen-

y f

t

tes, unde alii melcolligunt ; nec tamen

mirum:inreprobum namque fenfum dati

ld

u

funt : hujusfnodi allegationibus contra

con-& fcientiam faGis ícatet difp.Hiftor,

)lcgus ]

pitd

"Theologica, infuper nil quicquam evin-

od

cit Hiftor, Theol.ibid.p.20. dum Idolola-

triam quaadam tranfitivam Catholicis

l! [77]

um

conatur affingere ex illatione antecedene

tis, quod fibi ipfiobjicit, quafi Catholici

n ,Mlh

Mmlv

coucederent cultum Imaginum adoratio-

nis effe tranfitivum : nil inquam evincit.

Ue)& DW

u

Nam ficut adoransin ca(u pofito nihil

aliudintenditadorare ; quam Chriftum

Nl

per lmaginem fibi reprefentatum ; fic &

| !WW

cultue ille five tranfitivum eurn appellent

"t

five non;aliter vocari jufté non poteft;quá

y /'"5

fimpliciter Chrifti adoratio,non Idolola-

Wüw'

tria:quia objectum ejus nà eftidolum,fed

Dogumu

Chriltusipfe per lmaginé teprafeatatus.

m

Qued

yf

*ec(160)5e»

Quod fiautem ipíam lmaginem repr&-

Ii, N

fentantem velint dicere idolum effe, feip-

Inigi

fos perhocdamnant, quod (altem idolis

jimlt

utantur in templis fuis;cium hucuíque fal-

84

szem crucifixi Imagines ex Templis fuis

quim

non exterminarint. Falíum eft etiam:

ujal

qnodin d.Obje&ione fuá annexuit:lfraé-

logitu

litas commififfe Idololatriam tranfiti-

busCh

vam,nam hi dire&é adoraverunt Vitulum.

Jitqu

aureum,dicentes ; Hj funz Dis tui Jfrael qus

expre

s edmxerzut detertA Vr ypts. Exod, 32

wbor

V.. GC v. 8.. dicit Dominus ad Moyfen:

litere

Fecernnt fibivituluim conflatilem d adora-

[

verent, NB. Vitulum fecerunt cj adorat-

^ tylite

*"t,non dicit me adoraverunt per vitu*

eultu

&

ium ,. vel mediante vitulo me reprafen-

üorico.

tante, Nam v. 1. non petierunt ab Aaro-

) düme

nc imaginem Dzz, fed dixerunt : Fac nobis

] tl

Deos , quiuos precedant.. Curz clariffima

hac Scriptura facrz verba detorquent à

)3 l?

fen(um alienum,de quo nec litera infinua-

li

tarintextu ? Fecermut vitulum in Horel,

G

&it Pfalmifla P( 10f. v.19. Et aderaverunt

magim

ócsiptile- Cuid clazius? AMfetavernnt glori-

i Ng'u

am /2am in fmilitudinem wituls , comeden-

d

i

riafemum , oblins [uns Deumy qui faluauit

6019

ä piy

IYNMGBUENM Q o 0000 i o

e«$5(101)58»

ht

to:, Non dicit fecerunt fibi Statuam vel

oj

Imaginem feu fimilitudinem Dzz ; fe

ml

Jimilitudinem | vituli comedentis fenum,

ufqucl'al'

mutaverunt gloriam [eam.. Detms dereli-

yyli

uerunt & Gimilitudinem vituli , ejusloco

deium

ut Sculptile adoraverunt, Longe aliter

viult

loquitur Ecclefia Catholica de hImagini-

T

bus Chrifti & Sanctorum ac cultu eorum,

p

de quo videri poteft Catech. Romanus

expreís& monens animarum Curatores;

T

D lf"'.ï'

utbené inftruant homines nihil divinum

i

'2.

latere ia Imaginibus , fed per easrepr&-

T

fentatum refpe&iveadorarivelcoli. Sí-

g

militerloquitur Tridentinum feff. 25. de

gt

cultu Imaginum. Adeoque falíaeft Hi-

ial

ftorico- Theologi citatio, quàvult fecun-

, düm Trident. feff. cit. coli ligna,lapides

T

f

aliaque iüanimata, de quo necverbum

ibidemlegitur , cur non citavit forma-

jl

g

lia ?

k

Inftat D. Bafopius-in fuo Prodromo

mill[lüm",

citans Bellarminum Tom. i. lib. 2 de I-

j

maginibus San&orum cap. 21 ubi aitz

j

Ymagines Chrifti & San&orum veneraii-

mnnllt"*'ä

dzíunt, nonfolàm peraccidens velim-

"m

xe.

proprie, fed eriam per (e & propri

7 "

l W

i R.ef'pf'

OR

IAREEU EUR J

/«0(302 )9

Refp. Non dicit effe venerandas cultu

Iuft,

Latriz , fedeffe venerandas & in honore

* |uüllo

habendas eo snodo , quo facram Scriptus

deberey

ram & Évangelia veneramur , quiaper

t ifür

€as nobis idipfum proponitur depium

' niht

velexcifum feu fculptum , quodperfa-

1 nin; ]

.€ram Scripturam literis expreffum eft. I-

! lm ha

mó hoc mihi certó perfuafum habeo:

jemle

quod fi Lutheranus aliquis Chrifti cruci-

Chridh

fixi Imaginem in terra videret jacentem,

niliter

utique propter amorem Domini ; Imagi-

Crifi|

nem quoque ipfam in tantum faltem ho«

jng

noraret;ut pedibuseam nen conculcaret;

Yi

necab alio conculcari permitteret; fed e-

lerlg

lcvansin loco honefto collocaret , & fe-

« hontay

custacientem ut malé agentemincrepa-

al

ret ; neque viceo hic majorem difficulta-

Ü

tem rationetalium. Imaginum quàm ía-

Santh

crorum Vaforum , & quorundam facro-

Ej

rum locorum , de quorum hoaoreloquis

fed b

tur Scriptura ipfa,ut jofue j,Exod.z. &c«

quid

dequibusfüpra. Inquanto honore zon

imf

fuit Arca vet, Telt, Altare & ignis , faper

dotgr

iillud & cetera plura. Sic deficiunt hoftes

Qdj

Ecclefix (crutantes fcrutinio . quia nihil.

EDT

inveniunt erroneum aut immuudum in

! hon à

Eccielia ían&a Dxa,

In&.-

TOUNAMSMMERUM E 00 C M

!

-06"0; 5

Qs u

"

Inft. Saliem adtollendum fca

ndalum

j pufillorum & rudiorum uon ita loqui

deberent de cultu lmaginum : imó tolle-

g

quip

re ipfum earum cultum, Refp. Non*

committitur per illa fcandalum pufillo-

i

jl

rum ; licet malevoli ex eis fumant ícan-

nà!

lüm Pharif2icüm , qui ad fui emendatio"

sl

nemlegant & bené confiderent, quod

ific

Chriftus refpondit Apoftolis , de iis qui fi-

i

militer fcandalizabantur in DodGrina

J

Chrifti Matth. 15. v, 14. Simire illos,cacs

ii

unts dr Ducescecorum , (?c. Sienimqua-

culut

vis cecorum fumpta fcandala Dxus vel-

let fnblata

*

[L]

li

etique per Arcam feederis -

nontanta patraffet miracnla , ut etiam

i &llr

jcpt-

Bethíamita putarent effe DguM dicentes:

poilti

Quis poterit flare in confyettu Demini Dei

um lt

Santhi bugpus? Y. Reg. 6. v. 20,

nf

Evidens eftigitur : quod non illicitus,

fed bonus fit u(us & cultus Imaginum;

at

"

quidquid effutiant contrarium fenuétes;

imó fi nos mente füpplici DEuM ipfum a-

-

j

dorare intendamtus , debemus eundem

r

jl

concipere intelle&u & limagine intentio-

iil

nali nobis ipfis repraíen:atüm adorare,

nonadorata tamen inteniionali hac no-

m )

ra

j

NU ov o orncussetusetr [

«86(3104)30»

firs repra(enta

tione ; cur igitur fimile

fiezi uon poffet in aliis externis reprfen-

tationibus? Moyfes utique adoravit Dz-

Ql

uM ex Rubo ardente fibi dicentem : Ego

fnm Deus Abrabam , cic. de quó tamen

quii |

legitur AG, 7. v. 30. Quod non Dzus in

füt d

perfona propria ei comparuerit , fed An-

D Opl

gelus, qui perfonam Dei reprafentavit,

)

Hic faue Moyfes non commifit Idolola-

ytdetu

))iül. IM

triam tranfitivam perhoc » quod Duw

Abraham, DeuM Ifaac, & Dxuu Jacoba-

wis fj

doraverit per Angclum fibi reprafenta-

Dginiu&

tum- Dan.7. v. 9. aparuit Dzus Danieli

t

infpecie 42125 dierum. Cur hunc ado-

d

rare non potuiflet tali fpecie reprafenta-

atüteo

tum, non adorata fpecie , qux & traufiens

Re(p

diftin&um quid à Dzo erat ? fimilia plura

Ti

paffim leguntur tam de Dzo quàm de An»

Pul

tedd

gelis, fpecie vifibili apparentibus, Si quid

autem contta hac ex Scriprura habeat,

ltem

quo Do&rinam fuam nobisinhoc pundo

7

, "ii

contrariam probare poffit ut Evange-

licám; producat. Nugatoria re--

Qtig

jicio ut refponfione -

hg

huj

indigna.

CT

"

d

E L d

-

t (

EX 'fäfxi.)So-

De Cnitu. Reliauiavssm.

tepule

ywitb

Uod illicitus fit Reliquiat um cui-

Q

tus? non eft DoGrina Evangelica ;

: )

i t

quia in Evangelio ne« veftigium reperi-

|Dus t

tur de ea.

fs

» Oppoait Hiftorico- Theolegus p.2j.

U

»Angelum Apocalypticum ficut & Lu-

ptherum clamaffe ; 3mese Denm cr date

rle

oD

»silli bonorem. Papam veró cum creatu-

»tis fuis honorei & cultum Beatz Vir-

yjor

u

»giniSan&is,Sancterum Imaginibus;R e-

Jj Däll'ili

»liquiis v.g. pe&ini Beatz Virginis; brac-

»cis . Jofephi &c. tribuendum alto guz-

hu

ydftt

»ture omnibus gentibus occlamafle.

Refp. 1. Angelus Apoc. 14. clamat :

maifnt

Timete Deum (f date eà bonorem, . Et S.

ja u

Paulus Rom., 12. v. 7. etiam homiuibus

ni

reddendum effe fmerem d bonoerem.,

sAig.

] Is

Item S, Petrus r. cap. 2« v 17.. Deum ti»

suete , Regem bonorificate. An hifibi con-

ocp""ä"

tradicunt ? Angelus dicit : DEo dandum

Bujf !

honorem, & Dzus iples Hezora Patrem

um

tuum ( matrem , Exod. 20. v. 12. funtne

hzc fibi invicem oppofita ? O caci & Du-

ces cacorum ! aonne unum eft facieu-

dum,

T

:060(306)56

dum, & aliud non omittendum ? Dxus

plis,

honorandus eftut Dzus: Beatiffima Vire

D«

go honoranda efbut Virgo & Mater Do-

(ilo |

mini noftri Jusu Chrifti,San&orum Ré-

feuS

d

liquiz ut tales, ut partes corporum San-

&orum,vel prout funtsquá ratione nafuti

* tf

zaxare aut reprehenderehoc poflunt? Me-

& [&lm'w

galandrum faum Lutherum ut beatum;ut

ln

fandum proclámant & honorant 5 licet

fpirit

nullumn de ejüsbeatitudine aur fan&itate

h U.ll

indici&m certum. habeant ; quod autem

lit if

Virgineam Chzifüi fefü Dki Matrem , ut

M

ut fanctam, & San&orum reliquias utta-

f

les houoremus, hoc culpare non vere-

(utn(

cundantur: quanta malitia! Refp. 2. qui

Phn,

per objecta ifta dicere intendit : Papatn

Vitytis

occlamafle honoremiftum, quem Ange-

x

lusclamavit Dzo tribuendum,effeSaadis

Q

icetl

& San&orum Reliquiis impendendum ,

non tam errans eft , quàm mendax;eó

Y

quód malitiost affingat Papz : quód Pa--

Spoul

parum nemo fecits nemo faciendum do-

teueri

cuit; Oftendat malitiofus taliscalumnia-

UOf

tor : ubi Papa clamaverit; San&orum

olenc

Keli

d

quiis &c. Divinum elffe tribuea-

Üj

um honorem,quem & nom alium Aa-

i!'ej*«

gelus

«$'307)$e !

W

4da:xdum-

gelus Apoc. 14. :lamavitDk o

imV

.. Decetero vident , quam infigoi mira-

TC

culo Dazvus ipfe honoraverit Reliquias

um

feu Sacra offa Eli(xisut ex attactu ejusca-

m i

daver vitam receperit,& Homo mortuus

ul

revixerit. 4. Reg. 15. v. 2 1. Item fudaria

je

& íemicinctia S. Pauli,quorum applica-

us

tione recedebant languoresab ag:is; &

agl

Spiritus nequam egrediebantur. AGt.19.

v.12. Imó per umbram S. Petri curaban-

andtet

ia

tur infirmi act j.v. 1. Et Joaanescap. 1.

Y.37. ait deChriíto : Cnjns eco non fem

g

jette

dignus , ut folvam coitigiam calceamenti.

w

tem Cyujws non fum dignus caiceamente

r -Mï

portare, Matt. 3. v. 11.. His tamen noz

attentis occlamare non definunt, male

p

hzc & fimilia honore aíflici, neícientes-:

TU

Gul

quàm fcabiosé de talibus loqui velint ?

licetbene fciant piam Ecclefiz intentio-

indi

g

nem in cultu Reliquiarum utpote, quz

Sponíum íüum Chriftum Je(um - tam

|

u

n

b

tenerb amar, tanta gloría, tantoque

houore dignum aftimat : ut non. modo

jsi

n&üm

colendum & honorandum eundem do-

teat in perfonà propriá : fed & in San-

g

j

&iscjus, ac Sanclerum Reliquiis pre

"t

'gc j

JIABEERERDUUU0g

«6 ( 3 09)5e» -

ut Pfalmiftaait Pf iyo. Lasdate Demi-

tontti

$df

uuna du fanthis ejus, Etlicet legendum ve-

lint laudate Dominum in fan&to ejus,per-

fs

r

hoctamen nihilfolvunt, fienim fandum

fuerit tabernaculum aut templum mate-

W

tiale, quod per hoc intelligere voluns

Em

u

adeoque ut tale in honore habendum:

put i

certé magis fanctum ac majore dignum

irdis

honore aíftimare debent vivum Spiritus

lonori

fan&i templum,quale funtSanaiin colo,

Op

& corporaeorum,ex quibus gloria mag-

L

zi Dz1 telucebit,cüm venerit glorificari

tqui

sn fauttis fait. 2. Tlieff. 1. v, 1. in perpe-

Wt

tuurm. Satis flupidé autem objicitur:quod

A

Mi

€x hoc loco invocationem San&orum

M0 fy

probare intendamus ; cum aliud fit San-

popri

&oscolere, & inSanctis,Dxunw laudare:

tooced

& aliud fan&osinvocare.

Qu«

Oppen. z. faltem abfurda eft formula

D$

ex March. Sanaiffima D 1 mappa ora

vlo

pro nobis. Refp. cur Revel. non addidit

V con

in citatione fua p. 29. quo Jib. cap. aut

E

psg. hac legaturin Horto Paftlorum Mat-

Htl

chentii allegato ? rejicitur igitur talisci-

VW&

tatio, Et pofito: quod in eo legeretur 5

tunc non tam contrafides effet , quàm

| Dn )

£ontra

|

l

l

Mp M ]

«$(;09)50

Atl

conttà rationem, ut patet examinanti,

at

Sed fidem (olvat fihonefta fit fidei- &

»

T

ftin&é doceat quod citavit.-

ho-

tfapit

Solent Oppon. 3. Multa corpora

mporanturin terris, quorum animz cree

t nt

voli

máanturininferno Refp. verüm hoc efle;

du

atet in Mahomete, caterisque Harefi-

archis,qui à progenie fua beatificantur &

] ügam

T

honorantur.

stl

Oppon. 4. Qwod mon efF ex fide pecca-

d

tnm eff Rom.a4. v. 23. Cultus religiofus

*

lul

reliquiarum non eft ex fide

3

ergó pec«

p

catum eft.

: Refp. Quod non e

fHide, ideft; quod

jg*

i

n0n fitex boná confcientia; vel contra

T

propriam confícientiam peccatum eft ,

m

concedo. Videatur textus allegatus , at-

qui cultus religio(us reliquiarum non eft

T

ex fide,ideft,non fit ex boná confcientià

"

j r]

)

vel contraconfcientiam , nego minorem,

] T

& confíequentiam.

Inf. Catholici non

funtcerti * quoc;l

| p.!

i

bac velilla (int vera San&orum cotpora;

MMI'

Wi

"

veloffajqua ut talia colunt ; quia defüper

i

non habent certítudinero fidei ; coníe-

i u

quen-

(

(Olhl

et(110)50

j

fot te

quenter dubit procedunt in eultutalium:;

atqui malum eft in éubioagere;ergó. — tiho)

Refp. Diftinguendo minoremsmalum ul

eftin dubio praclico agere,ideft, agere g

cum dubio de illa ipfa a&ione, an fc. ho-

itliqi

nefta & licita fit;nec ne: concedo. Ma-

| Wi

lm

lum eftin dubio fpeculativo obje&i age-

re,id eft, cum dubio an obje&um fit tale,

wiititi

quale agens idipíura effe putat; fubdiftin-

trimfi

guo : fi a&io circa tale objedtum requi-

ultum

zatobje&i certitudinem, concedo:íinon

requirae nego- Sicv.g. male agit, qui

'ipfum I

intendensferam trajicere dubirat an fera,

an homo eílet. tenetur enim inquirere

| "

certitudinem obje&i in hoc cafu ; atin

! Mi

honorandoaliquo non tenetor quis talem

10 noj

Qu in

habere certitudinem objecti honorandi »

ut per fe patet; (ed fufficit moralis cer-

lod

titudo, ad quam nonrequiritur certitu-

Oy

do Fidei. Luc- 18. v. 3- cacus intellexe-

Invm

rat àturbasquod Jesus tranfiret, hunc ta-

| þbonm';

inen bene adoravit ; licet necphyfieam,

j Wron,

nec fidei defüper habuerit certitudinem ;

j frn

quia ipfum necviderat , necaudierat,&

' &y ]

m»w

turba potuiffecipfum fallere. Et pofito :

qued per dolumalterius, vel aliundeef-

|OM

fent

D d

ss

lls fent reliquie fuppofititie, tune tamen

eashonorans ex bona intentione non

s

mj

mal& ageret ; quia interideret non quaf-

d

cunque ; fed veras iflius vel hujusSan&ti

reliquias fen ipfumSan&um colere; adeo-

ul

s M

que & re ipía coleret : licet per accidens

ibidem vere prafentes non eflent,fed fap-

u

vt

pofititiz verarum reliquiarum loco. In-

5 ./-n,

J

1

!

terim fi quid habeant contra reliquiarum

ji

cultum ex Scriptura Sacra, p

roducat hoc

"

s

7

ipfum Dominus Evangelicus.

$, 1V.

De Sautlorum invocatiene.

u

Uod illicitum fit & inutile, imo ido-

n

lolatria San&osinvocare ; utorent

iij

j

pro nobis, non eft Evangelica Doctrina :

r

quisin facris literis non eft luculenter

tradita & expofita.

qlis *

rati

Opponunt, Pí. 49.v. 15. ait Dominus

Invoca m in die tribulationis, eruam tecfr

d

hn

hbonorsficabss me.Matt. V1.v. 18. F'enitead

-me omnes qui laboratis c onevatieflis , ci

I

adoi

ego reficiam vos,non dicitux : ite ad San-

Gos. Etcap. 4. v. 10. Dominum Denm

«dimþ

inum adorabis c illifolsfesties,

yglt

lhunatfl'

Rü[þ. Inbisnullafit mentio de SanGo-

runs

[2

WU o |

*$(112)$e

Thott

rumiavocstione : quod hzc illicita fit,

Si autem. téxtus illos fic intelligere ve« | fitur

lint: invoca me,& non fandos,venite ad

64

sne» nonadpatrenos, Dominum DzuM

Mi

tuum adorabis, & non invocabisintercef-

Tortu

aihilf

fores; evidens eft:quod hzc 2qué militent

contrainvocationem vivorum feu patro-

|

fietin

lm gl

noruminterris, quàm San&orumin ce-

lis. Nam fi Dzvs dixerit: invoca me &

ltnog

prater me nüllum patronum,nullum in-

|Viyog

t

terceflorem : non licebit quoque ullum

hominem in terrisinyocare; ut pro no-

tl i

bis orat : adeoque male ficinvocaflet S.

ahque»

Paulus Theffalonicenfes 2- cap. 3. v t

titcg

Fratres orate pro nobis. Similiter & Co-

fotety

loffenfescap. 4. v 2.aliofque. Imo Jobi

jUVOta;

$2. V. $. mandavit Dxus ipfe Eliphatz

.2dodcl

BI

"Themmanitz & amicis ejus dicens : J;e 4d

firuum meum ]ob , & offerte bslocaufium

Dám

j

lfg,

pro vobis,gob autem [ervus mens ovabit pro

(

Quant

vobis , faciem ejns [afcspiam, ut non vobis

smsputetur fhultitia. Quomodo hoc confi-

. Wehtj)

fteret : fi malum effet imó idololatricum

ti ]u

ad aliquem intercefforem confugere?

lt &

Inft Aliud eftde viventibus,qui pre-

d

j h08 !

«t$ noflras audire poflunt- & aliudde

fmore

EUS EMMNSNESNNEESdISUNIEIM SySM

'eoc(1315)509

j

mortuis,; quinihil de nobis fciunt, utle-

lgtït N

pitur ffa.63. v« 16 s dbrabam ne[civit nos,,

juitul

€ Jfrael ignoravit nos.

n

]

Refp. 1. diftin&io hac inter vivos &

iterd

inortuo&» audientes & nonmaudientes hic

vliti

nihilfacit ad rem 5 ut ex fe evidens eít.

Sienim dixerit Dxvs : invoca me & nul.

7) p

miut

lum alium : venite ad me & nonad pa-

"T

tronos , &c.tunc «queillicitum eft adire

ul

vivos , quàm adire mortuos : audientes

"T

quàm nonaudientes; Ratio eft ? quia f

TOA

effet idololatriar prxter DeuM invocare

x

aliquem Patronum , ut pro nobis oret ,

M

tuncaque gravisimó gravioridololatria

Jj

T

(

foret vivum aliquem adhuc peccatorem

invocare, quàm San&um aut Angelum.

f0 ]üb'l

El'vgh'm

2do de hocnullam habent certitudinem,

quod Sanüi in ceelis de nobis nihil (ciant?

L

m

nam quod attinet ad locum citatum ex

lía. 65. Mlum malé intelliguut, Nam

] mäi'ï"

j

quantum colligere poffumus ex antece-

dentibus,non fit ibidem mentio de (ciea-

t

Md

tia prafenti illorum San&orum poftmor-

tem eorum, feualteriusvitz, nonenim

mgele j

dicitur: Abraham . nefcit nos, ignorat

1

i

terita

&i

i

nos. Sed dioi:gr dg 'fc-ijca'ti:, pra

H

r

hojus

ioï;(;x;z 56

Abraham"ne(;ci-

hujus vita temporalis

do;;

vis nos,ignoravit nos,quibus Dzo gleri-

um

am dare intendebant agnofcentes: quod

*4l

omnia bona per Abraham , lírael &

fam.

Moyfen populo Hraelitico praftita, Deo

&hti

llis ipfis quorum nomine hac

dirigente i

nf

lfaias otabat, i

n bonum eveniffent, de

fl

quibus illi fan&i fuo tempore adhuc nihil

fit i

fciviffenr adeoque petebant : ut adhuc

Alc

effet & maneret eorum pater. QuodLu-

Nxo

theranis in hac materia nihil fervit. De-

P

inde notandum : quod Lutherani ipfidi-

€ d

flin&ionem faciant inter fcientiam &

LT

auxilium feu preces Sanctorum in com-

itin

muni,& fcientiam ac interceffienem eo-

[ 7.79

rum in particulari.Primam non negantes

]

(ifige

fentiunt , quod San&i incollo fcientesde

—

]

Weett

nobis in communi, etiam pro nobiso-

Cdy

tentincommuni, zdam negantes dicunt:

fidli

€os necfcire de nobis in particulari, nec

Chiij

tiones noftras audire ;

preces feu invoca

|eruni

coníequenter etia

m volunt eofdem pro

r

orare. Pofito

nobis in particulari non

d hoc ul-

Alige

autem hioc non conceflo : quo a

| frig

timum : tune tamen textus allegatus ni-

!"rqm

hilprobat proeis, Eo quod non loqua-

b

tur de fcientia in paniculari eam negan-

05

TÓUENMMEMDASSQuUMS p lu g Somg

T $)5

U

fid

do; fed folummodo de fcientia in. com-

j

i

muni : ZAbrabaro nefcivitnos , Ifsael igno-

s 00

ravirnosutiquein communi , & hancip-

]

d

fam San&orum de nobisin communi fci-

d D

w

.

entiam Lutherani non negant ut di

4&,

jneit

1 de

confequenter nihil hic pro eis probar

textus allegatus, 3. magna eft differen-

y

tía interSan&tos veterisTeflamenti,, qui

T

adhuc claufis coelorum portis, per quas

u

Rexgloriz nondum introierat , de quo

qi,)

l

J/ 0:

Pfaimitta: [4erollite portas priecipes vefhras

C elevamini port& aternales Q* introibit

d

Rex gloria. Pf 23. detinebantur captivi ,

je

in tenebris f umbra movtis fédentes, Luc.

1. V-73. & inter SanQos novi Teftamen-

ti feu eos qui vel cum Chrifto c

e,ï.WS"

l

eptiwm

ducente capHivitatens, - Eph. 4.

v. 8. a[:'

) KWW

cenderuntin ceelum

; Vel pofttranfa&am

«sdi

fideliter & jufté vitam , a

pettis nunc per

ylat

Chriftum cceli portis ceronam vita acce-

il

perunt, de quo Apoc. 2, v. t0. Zi exios

j

Buebriantur ab ubertate domusDomini oj j

j

D

Inmine ejus vident lumenV(. 3 5.v.9.16.Re-

ld hoüh

$6 in decore [no vident oculi eorum cernunt

g

teyramá longe, Ya 33. ve Y utique nou

mw

gngles in ea habeantur plantationes ; (ed

glt

2

j

i

VOtQ

«56(316)50*

vota fuorum, & ea quz g

loricfum eorüm

i ;

fj

ftatum concernunt , & ipfam Dximaje-

Dat

flatem, quz in hoc refplendet, ut propter

fidelitatem fan&orum Servorum füorum

d

erium

hn

benefaciat & aliis fecundüm defid

6-V640 Ml.l['

yü

i

eorum, de quo legitur Gen-2

Mul

tiplicabo femen tuum ficut flellas

eali, dabo-

benes

dl

que po[leris tuis univer(as vegionesbas,

lus

dicentur in femine tuo omnes gentestevras to

ubd obedievit Abrabam voci mea G cufte-

tulit,

u E

aierit pra::pta-eä' mandatameas &c,. Et

hoc modo Pater ceeleítis honorificat eos,

DT

[

li

ui Chrifto hicin vivism

iniftrarunt ;

Qu

y,26. dehocex-

, Wi

quibus Chriftus Joan. 12

emplum habemusiin fideli

[y3 feryo]ob,

| oj

cit, 42. Cap.

| ünel

ut fupra loc.

fttity

Porró fatisevidentia

legtinturri.n Scri-

d

!t

ptura facra de fcientia San&torum,quo a

nos: etiam in parxticulavri uti Luc. 1. V«10.

4 Ang

"; A'ngeh's

Voc

3£4 dico vobis gaudium erit covA

ml

Dei, fuper uno peccatore panitent

iam Agen-

fuper une

T

te. & v« . Gandium erit in celo

àm fuper

Injji

peceatore pæm'tm

tijam agenies qu

wflisquà non sndigem pe-

| Num

nonaginta novem j

n

mitentia. ApoCef. Ve

8, Figintà quatuor

| Cätat 1

[inierq.c eetiderunt covam AgD

ehabenie:s :::-..

E L ss

«98(717) 30*

um

guli phialus auveas plenas odoramentorum,

jtite

qua (unt orationes Santlorum. & cap. 8.v.3.

3

.

Ht daret

m

Data funt Angelo incen[a multa

gt

deorationibus Santlorum omnium fuper

Qdnitd

«ltare aureum, In confpetlu Angelomm

pfallam tibi:ait Pfalmifta P. 357. v. 2.&

m

j

S.Paulus : Spe&kaculum fatti [nmnus muudo,

dngelis ci» bominibus. 1. Cor. 4. v, 9. An-

"M!) W:

gtl

gelusRaphaélTobiz orationem Dxo ob-

T

tulit,utiqueutexaudiretur Tobig :2.v.

12. Etlicet hunclibrum nolint acceptare

k à

f

utCanonicum,non poffunt tamen dicere,

quod mendacia fint, qux leguntur in eo.,

n*

nunquid Zach. 1. v.12. oravit Angelus

d

pro Judz is , ut de paxticulari fua rribula-

)

tione & captivitate liberarentur ? quáau-

tem conícientià his omnibus fpretis certo

T

j quoi

tenere poflunt, nullam effe coram San&is

& AngelisDzrin coelo de nobis fcientiam,

j U.V-ïa'

pAl

& hoc quidem fine ullo ex Scriptura fun-

i

damento ? nam detextu allegato ex Ifaix

j

]

[

€5. jam dixi , quod pereum nil probent,

imó fiin eo pertinaciter fiftere velint, po,

)! //(f

ad

terunt etiam de Sponfo colefti dicere,

þgm

T

quód non omnia fciat, càm Matth.2 f.di -

j

fatuas nefcie vor,Et Luc.

l

catm ad virgines

j

O 3

13. V5

«06(318)569

13, V. 27. ad operarios iniquitatis se[cio,

Ya

vosunde fitis. Yfaias ait nomine Judzorum

al

ad Dominum : Qzare jejenavimus d. non

prius

afpexifli , bumiliavimus animasnoftras c.

)

nefcifti? cap. £ 8. v. 3. Nunquid Chriftus

hs

ipfe proponit divitem Epulonem ex in-

il

li

ferno Abrahamum invocantem ?. quod

[

( pa

certe non feciffet,fi Sa

:

fámq

lolatria effet,

nc&os i-'nv—oca,re Ido-

$

!

i

"Tandem pofito , non conceffo , quo

! (NB,

N

San&iincelo preces noftras non audi-

lbt

rent : effetne propterea malum , efletnelI-

ftitt

t

&olelatriaeosinvocare ? exquo capite?

QUn

nunquid ípfi Predicantes ex cathedris

BN

quandoque petunt interceffiones à fuis

| em

"auditoribus pro hoc aut illo infirmo fibi

lienfe

commendato , bené fcientes; quod non

litted

'abemnibus audiantur, prazfertim ia mage

| Cideri

nis Congregationibus? an perhoc Idolo-

Càte

atriam committunt? David cauit p(./48,

füm.

Landate Domintm omues eAdugeli eju$. Et

J

tres pueri Dan, 3» Benedicite Spiritus ? 4*

lrt.

vima ju[torum Domiso.. Sihec audierint

0i

illiSpiritus & animz Juftorum , curnos

MQ[

nonaudiunt : finon audierints ezgó ma-

J

lum non eft uonaudientes alloqui feu in-

9xc0g

vacatee

— s

451((319/$6»

T

vocate. Quid fi oraffent: orate pto nobis;

Qaorun

cur hoc magis idololatricum fuiffet,quam

T

rius?

Praterea :

uf

f Scripturä doceat ; & Lu-

Chrif?w

therani ex Scriptura Sanctos invocare ef-

noxn

feldololatriam ; cur Lutherus adhuclon-

! qucd

go poft (uam ab Ecclefia Catholica fciffu-

a i

ram tempore ficdocuic : 2D0n Dtr licben

JSxdligen SGorbitt fage icb/ unb baltefeft mit

hn

(NB.)bet gan&en Griftenbeit/baf man bie

n

l

i

[ube eitigencbren unb anruffen folle.. Sjn

« ]

feinem tMatervicbt über etficbe 2Erticulen.

Nonne hic ferventiffime fecundüm affer-

TA

anie

ta Hiftorico- Theologi p- 4. legerat fa-

j i

li

cram Scripturam?deinde nunquid conve-

1 li

nienter Lutheri di&is.mox allegatis füfti-

O0

neredebent , quodtota Chriftianitas in-

dj

cideritiu Idololatriam , fiSan&osinvo-

n

care vélinteffecalem , veldicere Luthe-

rum in hoc fuiffe mentitum;quod dixerit:

il

n

*dy balte feff mit Der ganfen €briftene

t

j

brit.

u

(

Obijicit

Hiftorico- Theologus p. 1 9.di-

li

g

Q

ftin&ionem inter adorare & invocare effe

)

Jefuiticam , id eft; ad fallendum fimplices

.g'ü

»

;qlll ii

e)gcogitatam,

. Refp.

od

.^

j 320)$e -

Refp. Ejusnegationem effe ftupidam,

K

füm

id eft,idiotz potius quàm Theologo con-

venientem, Videat enim S. Paulum invo-

flor

€affe Coloffenfes, Theffalonicenfesalios-

Ts

que ut fupra; ab hoctamen eos adoratos

Nj

non poterunt dicere, Sic Thomas adora-

At

vit Dominum; dicens: Dominu menus, c

dife

Deusmens, Joan. 20. v. 28.

:

$x

1do Objicit p. 18. Trident. ftatuere

» $

fefl. 2 ;, fiducialiter Sanctos effe invocán-

u

dos fuppliei mente confu

giendo adAco-

» lumï

rumopem & auxilium.

| »Wm

- Refp. Bené flatuit Tridentinum,quod

1 »üülï

Jacob Patriarcha opere ipfo praclicavit

| »*]u'u

Gen. 48. v. 16. ubi mente fupplici ficin-

| nfän

vocavit Angelum : efugelms qui erust m&

| »Yotj

de cuntlis malin benedicat puerisiflis, d in-

^ [)Cdil

vocetur fnper eosuomen wmeumynomina quo-

W

que Patrum meorum Abrabam cj lfanc, de

hcül'

. quo vide Exodi 32,v. 13. ubi Moyfes ad

»tli

Dominum; Recerdare AAbrabam lfaac d

» cih

JfraelServorum tuorum. 8U O(ez12. V«4*

»Q

qui locus refertur ad Genef. ;2. v. 26-

» (ä'pl

3tio. Salmeronem dicere : melius effe

»detu

invocare Sanctos,quàm Chriftum. difp.8.

::fnfa

inzTim, r1, Tom, 1j.p. 647. vult dicere

» COn

467.

efp,

«96(321)5te |

nuina Hzretici Catholico-

m

: Re(p. Ge

Jgo q

rum Doctrinam interpretantis,& Aranez

imin

florem depafcentis Symphathia ! f; Hift

esali

Thezol.Salmeronem probé (uteftinge-

iorat

nui) voluiffec intelligere, Calumniantis

] adomn

auimi nzvum abfque fpecillo deprehen-

T

diffet , qui attanto fitevidentior, totum

$. ex Salmeron.loc.cit, f(übmittoz

(uont

»»

Siautemquzras (inquit Author) u-

jn od

»trum melius fit orare per Chriftum fo-

bt

, lum, an per Sanctos ; Refp. eft: Oratio--

»nemex obje&o meliorem effe quxChri-

mcl;cä

» ftum mediaterem proximé attingit, fed

»quiaid nihilfacitad meritum;id abfolu-

:aaiüä

iil

, té mihi meliuseft; quod ex majori De-

t

» votionis affetu & Humilitate & O-

TL

» bedientia Spiritüs agentis ad adoran-

d

; dum Dzun five Sanc&tos proficiícitur:

]

l

, cümenim homo gratiam Dza fit affecu-

U.Mc

lov&. [

, tus; ejusactus magis Dxo placet , licet

» circa ignobilius obje&um verfetur, qui

j W

j

,exmajori alacritatisaffe&u fit , quem

7)

» fzpé dat Drus erga San&tos» ex quo vi-

jjd

» detur, quod Oratio(intellige ad DzuM)

Al

»füfa per San&tos melior fit; quia fecum

ia

» Ccontinet duplicem actum ; quàm fim-

M

$

» plex:

&

Aäes( ;.-.:)56

do Orationem

f?wii

»plex * quandoenim fun

» ad Sanctum, orat etiam Sanctus pro me,

quoq

, deinde majus eft in (e & inSanctis DuM

fsf

» honorificare,quàm D&uw tautüm in fe-

ww

tünf

»ipfo: 3tio, quia Ecclefia,qua Chrifti

» Spiritum habet,frequentflimé perSan-

o

DT

;5 €05 recurrit ad DruM , raríusper (ead

.5 DEuM accedit : 4to, Precatio Dz1 per

fátyi

»invocationem San&orum arguit majo-

lin(

,rem Humilitatem ,-ficut videreeftin

Vànt

-,, Centürione ; qui dixit Luc. 7. Dozine

füshs

»» goli vexari ,non enim [um dignus , ut [ub

lilg q

»s tellum meum intres , propter quodée me-

| tiili

s dpfum non fum dignum avbitvatus , utue-

- (üdli

m adte: Profunda fané Humilitas

| diati

;; Centurionisqui nec diguum fe putavit,

LT

| Oittt,

» adquem Chriflusveniret, necdignum

: qui Chriftum perfeadiret , ait autem

RR

; David: Refpexit ad Orarionem Haumi-

icos(

plici

»dium; r nou[previt preces corum, Pí.10r,

* Et beata Judith : Hwmilium d AManfue-

ivocs

Nter

2 torum [emper tibiplacuit deprecatio. Jud.

»9: Et de hisdi&

Ktndo

.

a,&c, ngcu.fque cit.Au-

*

?5 thor.

» 4

Exquopatet ; quam heteroclyto &

D

perverío aHec&u adverfarii (cripta Ca*

DI

tilo-

F.

€45(525;)99*

ax'xenenï H

fholicorum Do&orum fcruteutut , ut

pxom'e,

quod carpant & calumnientur,inveniant,

sDoi

fuz fidei qi&reutes fulcimenta, quàd fané

rguméen-«

iif

paupertatisnon exiguum effe A

tum füpradixi ; quód enim Catholici cer-

;

xOlril

to & limitato fenífu & modo licitum &

:peaïm—

D

"

!

bonumdocent , idipfurn adverfarii nou

&i

£am veritatis,quàm calumniatum Studioe

Du;;i

fiin (enfusabfolutos & indefinitos depra-

jumi

d

vant ; DzuMnamquein fe Gin San&is

J

fuis honorificari meliuseffe ,. quàm in fe

folo quisimprobat? DEuM ex majori Hu-

] a"ïwä

iilitatis & Reverentiz affe&u adorare

uibtr

fueliiis effe, quàm fiue tali eundem imme-

j n

gt

diaté adire, duplici Devotionis motu te-

vereri meliüs, quàm fimplici,quis cavilla-

!UMW'[;

bitur. Ettamen ex hujufmodi perperam

jgum

non fine calumnia fuis

er(uadent, Catho-

t u

licos docere, meliàs effe abfolut& & fim-

i

J

pliciter loquendo San&os quàmChriftum

Pt

iuvocare ; fed finite illos , maluntimpu-

; My;;flly'*

[MI", , L

denter calumniari , quàm ;andidä Verita-

tem docere.

u

»- 4o0, &ftimatidolo

lafricam ;fï'e hanc

quimeus

sj precaadi formulá: Angele Dei

)d w&

me tibi com-

u Ü

» 65 cuítos , pievtatefu'ge:rna ;

iy

g

d miffum;

BEES RSSCoXscHousor MM N

«6

