s5 miffum falva, defende, guberna : tetgï* |mis]

,,meammentem vitiis & labe fluentem,

| hàm

Refp.Phantaflicam effe ejus malam ex-

Gylis.

plicationem. Jacob loco pauló aute cita-

TA

to,ait: efegelus , quseruit me de cunilis

Tisif

7alis, &c. Cur nonliceret hoc ab Angelo

lm

petere? Dzusnosgubernat , defendit&

QUtUL.

falvat, & à vitiis mundat per femetipíum

. ]l

independenterab alio , Angeli veró per

(eBib

fuas pro nobis preces , & fuccurrunt no-

&]

bis , eruunt nosà malis per auxilium de-

Tonem.

pendens, per datam fibià Dro gratiam,&

ex commiíTlione Dxr: imhoc nulla eftdií-

lat Moy

bue

convenientia. Nam Angelis fuis DEUS

1 Nmpus

mandavit de tes ut cuffodiant te n omnibus

: EL

"iit t4531, Gcc. ait Pfalmifla Pf. 90,

fmto

jto. imaginatuz fibi iu píalterio Mae

lii

riano S.Bonaventure cultum Divinum

il

sribui B. Virgini

; €ó quódde Dgo di&a

z

ditent.

huicapplicentur.

Spitit

Refp. O nafuüté! nunquidde Davide,

tüergn

imà deipfo Chrifto di&tum legitur: vesi

] Wore

David fervum meum, oleo fautlo meo unxaà

— 4 Uil

eom, &c. Pf.88. v. 2t. AnergóIdolola-

Joit

triam committo : fihoc ipfum gloriofiffi -

lbüm

Opti-

Vorg

mr)Regri noftroBorufforum cuiTer

mus

"

9c(425)96

T

mus Maximus gratiam fuam,vitam bo-

e18D,

nam & longzvam in terris& randemin

dan

celis beatitudinem aternam largiri dig-

gtecit

neturut fidelis (übditus in die coronatio-

ht

nis in fano feufu applicem ? Deinde fal-

) Angöfü

fum eft:.quod eadem qux de Dzo di-

fl

cuntur & in eodem fenía Beata Virgini

etipi

applicentur. Idem refponideo ad objecta

vitil

de Bibliis Marianis Alberti magni.

TUDLCY

6. Leo Papa X. appellat Beatam vir-

ium []

ginem Deam, Refp. & Dzus. ipfe appel-

Yi

lat Moyfea Deua Pbaraonis. Exod 7.v.r.

hd

Decatero indignum aftimo pretiofum

Qu

tempus, chartam Gatramentum perde-

qut

ré,ad nugatoriatalia refpondendo novit

enim totusorbis Chri(iianus , quod Bea-

iM

|

I

tillimam Virginem Deiparam nonnifi ut

talem humiliter veneremur. Zeatam me

Jiind

ml

dicent omnes generationes aitilla ipfa ex

Spiritw fancto Luc. 1, v. 48. hoc& La-

Dal'[dfl

therani merito facere deberent propter

dU

amorem & honorem Domini noftri J zsu

7

Chrifti, quem ipfa puriffimaVirgo nobis

ilt'

genuit Salvatorem, At € contra in boc

g

laborant & fudant , ut ex Authorum bo-

norum fcriptis unum aut altexum verbum

[OP"'

pl

O7

cxger-»

4 m t J

j

«6(516)50

&xcerpant , quod in perverfo fenfu ex«

ii

j

plicautes, calumniantur .pium. Authoris

ttia.]

affe&un ; cujus fuper di&a fua (anam ex-

»

Emg

plication'cm omittunt, amantes malé-

; foto

quam Beatiffimz Virgini beaedicere,fed

Ü

Calamnias inSS, fuosvindicabit Domi-

; g

nusin dieirz. qui etiam percuffit Ozam

p

propter temeriratem , dum ligneam foe-.

Dro;

derisarcam tangeret. 2.Reg. 6. v. 7, Et

ET

vivam & veram arcai Domini , inqua

idolo]

j

novem menfibus requievit ipía Divina

r

majeftas, peftiferis lingais fuis tangere

Confi

non abhorrent, debita ejus venerationi

AO.

contradicendo aut encomia ejus cavil-

Qign

lando:laudant & extoliunt Lutherum ut

h0sj

Megalandrum ut Beatum in eo,quod Ma«

i

It

rialia,Sieilaria & Rofaria, quibus piz

fis D

anine exaffetuamoroloerga DeuM &

lh þ(

Deiparambeneutuntar, f(alutantes bea-

Mi

tiTiinam husc eadem falutatione, quá ab

Omni

ipío D&o per- Gabrielem Archangeium

ipfus

ipfíam legimus falutatam Luc. t«diabola-

WMomi

ria appellaverit, Aria finefinali videbi-

Dugy

mu: cujastoni ; judicium filiiejus , veue

,

turí judicis , defapernondum audieunt,

Oi

quod

Interim GEvangelrca QtDo&riüa:

illi-

P

496(223)56-

Vi eje

illiéitá &t fan&osinvocare, imoó idoiola-

us

tria.Probent hoc ipfum ex Evangelio,ut

m

Evangelicosdecet. Ego interim hocop-

ni

ponoargumentü erronez huic do&riuze

if

Omniscultus Divinus poreft Dzo,quà

Dori

Dxotribui:nulla Sanctorum in Ecclefia

Onatt

KCatholica con(ueta invocatio potelt

nf

Drzos quà Dzo tribui ; ergó nulla talts

.»7,E€

eft culeus Divinus confequenter non eft

| inql!i

idololatriaSan&tosinvocare.

Jitint

Major eft evidens.. Miuor probatur.

4l

"

Coníueta in Eccleha Cath. Sanctorum

j

i

m r

invocatio vel éft ilia.quá petitur, utSan-

r

&i pro nobisorent,velilla quà petitur,ut

nimi s

nos juvent dependenter ab alio,fcil à Dxo

f M

lveperpreces five. per auxilium gratie

us pIZ

eis à Deodonatzx : fed nequehac neque

ila poteft.Dro, quà Dzo tribui; erg5.

ä*-ï

xlx&

W

Major denuo eft evidensex confeffione

omnium Catholicorum, & ex Doctrina

,qUJ

ipfius Ecclefa fatis fuperque defuper

,Wum

"

promulgata. Minorquoque 5 quia cüm

lJ

wd€b

Drusnonindigeat , ut ab aliquo quid

oret, nec habeat fuperiorem, à quo

,R

ücuut.

otet,non poteft ei tribui talis invocatio ,

ütnos

üt pro nobis oret. Neque ediam

xa'-*ï*l'i

juvet

: N 3

«(12$)50

javét per auxilium dependens abalio.

Erari

Coníequentia eft in debita forma. ag-

Ia

aoícimus : quidem Jdvocatnm noftrum a-

0j

Y

pxá Patrems 1, Joan. z. v. 1. At nonra-

d

t

t

tione Divinitatis, quàidem Dzuseftcum

Patre; fed ratione humanitatis,quà mor-

Dupt

tuus eftpro homine.

EI

&'cxpo

Confirmatur: fi Dxo quà Dzo conve-

tpitd

niret pro nobisorare, etiam conveniret

RIon

Patri & Saniffime Trinitati ut patet,

lotem

hoc autem non; ergó. Decaztero fi mili-

Bs

i

tare velint contra Sanctam Romano-Ca-

Tud

tholicam Ecclefiam:aggrediantur eamin

LT

propriis füis caftris : oppugnentarticulos

ieina

ejus,fi candidé velint agere,in proprio eo-

Mtigr j

rum fenfu in quo eos Ecclefia docet, tunc

as

apparebit an quid valeant contra cam,&

LUR

ERN

rcipía experientur, quod hzc fan&a à

Chriftoipfó &ine maculá & rugá fupra

dturd

peuam fundata , terribilis fit ut Caftro-

ia d

rum aciesbeneordinata,contra quam nec

fomp

inferorüm portz prævalebunt.

ictu

CAPUT XIf.

ory

De Purgatorio.

hlal

Uod non detur purgatorium non

lil

Q

eít Do&rina Evangelica 3 quia in

(Yoly

Evan:*

*

. «(5 29)50»

adio

Evangelio non legitur luculenter, i

2

n

m

nec apparenter tradita.

*

Opponunt 1. Quid

qui

d non legitür

jum

m

clare traditum & expofitum in facrislite-

sfiüt.

zishoccredere nontenemur. effs autem

purgatorium non legitur clarétraditum

ïuimo:ï

& expofitum in facrisliterisjergó. Refp.

Vtonn

negando majorem , cujusfalfitatem lege

at

demonftratam cap, 1. Deinde nego mi-

norem, nam Matt. j. v.21fic legitur:

j ptt

( aj

Eflo conentiens adver[atio tuo cito, dsm es

invia cumeo , ne forte tradat te adverfa-

(

vius tnusjndici d judex tvadat te miniftvo,

T l

Q in carcerem mittarisyamen dico tibi, non

r

yrio

exies inde, donec reddas noviffimum quas

Mu

drantem. Hac de carcere iuferni damna-

torum intelligi non poffuut , nam textus

TM

T

eft (atisclarusin oppofttum, nec ullibi di-

citur deexituex hocinferno; neque deli-

j i

(iit

&a damnatorum quadranti folvendo

T

comparantur: in textu vero citato v,22.

dicitur de triplici gradu itz , quorum vl-

timus (olummodo reatum gehennz dici-

tur habeze annexum, Praterea ait Chri-

enovit

y YU

ftus Luc.12. v.48.quiautem non co

o

u'ja [|

(voluntatem Dosminifüi) & fecir digna

pe

plagis

«6(130)5e

x

pïagi.s* vapula

bit páucis. utique non in-

:

fiuitis, hucetiam fpe&at,quod ait S.Pau-

]

—

10p0

j

lusz, €or- 3. v.15.. Si eujus opus arferit ,

DI

dertimentum paretur , ipe autem . faluus

BI

erity fic tamen quaf per 1guem, Nota hic,

: tïtare;

4 Potim

quod pracedit immediate : f1 cujus opus

manferit quod fuper adificavit, metce-

fug

dem accipiet. Ex quo fatis cla:& colligi-

diri

tut:quod unusfit paffurus damnum;quan-

ts

do alius accipier mercedem fcil, poft

Qatori

mortem, quando nimirum dies Domini

Scn'p:u

declaravit uniuscujufque opus .v. 1. De

lotmar

quoidem $. Paulus z. Cor. 11.v.32.Q&odf

itmis

ens ipfos dijudicavemusynon ntique judicare-

EUY

emursdum judicamur autemy a Domino cot»

itid

vipimur, utncu cum boc eiundo daysnemure

liuter

NB, dum judicamur,item ut non cum hoc

fittíg

mundo damnemur, dum judicamur,;cor-

DN

ripimur & non damnamu: ; quid clarius?

EXP

Heb. 123. v. 56.- Flagellat Deus omnem filis

lcn

". quemrecipit. noune inultosinagone

into]l

recipit, nonne hos

Ctter.

labit?

poft inorzem Hqg;l-

ide

Oopon, Ridemus hostextus;

quia ali«

Q'M, L

terexplicati poffunt.

"

pm.ut j

Refp, Vanier al

iguan

do tempus, quan;

[e)

l

96(531)9€ — ^

:

do non ridebitis. Interim hoc defidero :

qi f

us

roponite mihi unum unicum exomni-

L

| dfffm J

*

us veftris dogmaribus, articulis Ecclefiz

Catholice oppofitis, pro quo tam clares

y [i

ia

citare poílitis textus,quàm nos vobis pro-

j

ponimus ad probandum articulum de

! n

purgatorio. Vos non modo non creditis

«ll

dari purgatorium , per puram negatia-

nem;fed pofitivé creditisnon dari pur-

m

.

(i.gl

gatorium

?

probate igitur pofitiveex

sDoti

Scriptura, quam unicam vultis effe fidei

normam ; non dari purgatorium.. Au-

2

1 W

diamus quàm claros pro hoc veítro po-

m j

hitivo atticulo proponatis textus, Quod

W')JH(«('

fatisclaré legitur in Scriptura, hoc rejici-

tisut erroneum, quod necapparenter le.

g

am W

giturinea, hoctenetis ut Evangelicum;

an fic ibitis ad afira?

th:

Explicate textum per textum:probate

du

yi jü"

hoc modo , quód priüs citata fint. aliter

intelligenda. Quod Matt.. . dicatur de

T d

s

carcere infernali damnatorum & 1, Cor,

3. de damno propter Do&trinam, ac 1*

Cor. r i. de correptione in hoc mundo,

j

pro-ut !óca ifta temere & fine funidamen-

1?'

to Wexplicare, feu potius eludeie fo

tis

ïüqumä;

, ts J

M(;;a $e»

tis, Nunqüid ipíe vefler Lutherus

M

in feinem nterridyt übee etticbe 9trticulen

puga

Sic clare docet:utique ex Scriptura Cotft

tieme

eaferor foll man giauben/ ub id) tvti/

Mi

Dafi tvar ift/bafi Dic arme GSedlen unfadplicbe

ulig

*pein [epoen unb man ibnn ju Belffen fcbule

! hoj

pig ift mit S3ctten/fSatten/2uIlmofen / uno

(unLa

fva$ man penmag.

Quam Doctrinam

kpusi

adhuc diu retinuit. Vide articulos ejus

PT

damnaatos, in quibus fzpe mentionem

h. cit

facitde purgatorio. Ex quibus fic argu-

Oyr

mentor : vel legit & intellexit tunctem-

!ignum

peris Sacram Scripturam Megalauder

vefter Lutherus,vel non. Si hoc:ergó te-

i

meré à vera Catholica fide recedens aliam

( M

Ui

incepit Religionem ; f tamen Religio-

lt

nem;j articulos rejecit;& . fabricavit pro

Vg

fuainclinatione, Siillud: ergó nonlegit

DUGY

ümen

inScriptura non dari ; fed legitdari pur-

gatorum , pro ut docuit, aat faltem ex

OR

proprio fuo cerebro docuit, quod biliu-

Qodn

guis poftmodum ex eodem füo cerebro

W&

rejecit. Sed efine hoc aternum Angeli

Titttio

Evaugelium?

:

ttly i

Opp. Apoc. Es. v. 13. v fouodo jam di-

Tot

[

€jt Spirites ut vequiefcant à laboribus fuis.

itt

non

95(31 )9

Luftti

nou dicitur» ut tormenta patiantur ín

hi

purgatorio. Sic latronidi&um eft : Fo-

u

die mecum eris inParadifo.

il

Refp. Si nosspfs dijedicamus, non jtdie

cabimur- 1. Cor. 11, Sed requie'fcemusä

f

iv

laboribus noftris» ia paradifo erimus

t w

cumLatrone,qui hic pro deli&tis judica: us

Vr

& punitus eft. Si vero hoc non fecerimus:

fed judicabimur à Domino;corripiemur

od

atíor

loc. cit. nonne hoc evidens eft ?

m

Oppon. z. Eccle. 1 1. v. 3. Si ceciderit

JICLe

lignum ad zuflyam ant , ad aquilonemyi

;ahuätl

quocuagne loco ceciderit, 1bà evit.

Refp. bene, fi exgo ceciderit ad Au-

cxgä J

ftrum ad coclum anima defun&ijibi erit:

m

g

& ficeciderit adaquilonem adiufernum

& ibierit. Quis huic contradicit ? ego

vt

oile

autem ex hoc codem locotale formo ar-

gi pl

gumentum. Jbi tantüm fit mentio de au-

»

ftro & Aquilene,ex hoc non fequitur

*

n d

il

quod non dentur alia loca, non dcturor-

tus & occaíus ; ergo licet tantum fieret

ol

AWI

mentio in fcriptura de duobus locis de

celo & inferno, ex hoc pariformiter

m

non fequeretur, non darialia. non dati

2

&arcerem ad folvendum ultimum qua-

ran-

y

A ens3

«65 34)500

—*ärantem , inq

"uo jediratss corripiatur u Ut

non damnetur cy vapnlet paucis qui inige i

norantia fecit dina plagis,

' Evaug

Inft.Chriftus pronobis plene fatisfecit;

Ti 00

1 O'w

ergó purgatorio non indigemus. Refp.

adde: ergoson vapslabitgui dgnorans dio-

dfturi

wa plagisfecit : Luc.13. ergo non flacellat

Rclþ,

Deusomnelisi quem vecipit. Heb.r2.ergó

Atm f

non corripiemur à Domino judicati &c.

Scripw

Inft. Hoceftaliud.Scimusenim, quod

honop

detur paterna correptio. Reíp. & nos

flory

fcimus , quod omnis correptio paterna

Oc)quq

fiat prodelictis & fecundüm deli&a, &

flom

nihil aliud defideramus, quia corripimur

(imf

à patre & fimid judice,ut non damnemur.

13;90(

Inft, Hoc intelligendum eft de vita

hra[y

prafenti,nullatenus de futura. Refp. Tu

lul

dicis : fedproba, quoddicis. Nunquid

Ti

Matt. j. diciturde carcere pof viams

Utpe:

pofthancvitam ? & $, Corz. 11, decor-

Wi

reptione poft judicium ; nam ante judició

NT

datur nobis libertas nos ipfos dijudicandi,

ao

judicemur.De reliquo defideratur ut non

D

hicprobatio ex Evangelio Doctrinz Lu-

[5

therano Evangelice de Purgatorio.

UT

nima

[

240:-0419d Patres feu juftorum a

aute

09(2203*

ante Chriflum mox venerintad celum ,

ipimrn

gm' i

adeoque non fuerit lymbus Patrum nó eft

Evangelica DoGrina, quia in facrislite-

at

ris non eftluculenter tradita & expofita,

i Mj

j

Opponunt.Elias curzu igneoin coclum

nti

afcendit.

Refp, Non dicitur ad celum San&o-

g?qe,äq

1

tum fedem , ficut. vos creditis, & quia

bt

Scriptura de pluribus celis loquitur;qui

nonomnes (unt SedesSan&orum, & An-

u

$

r

gelorum

*

debetis probare fpecificum

T

hoc,quodtenetis; quod fc. ad coelum.An-

jb j |

gelorum fedeín Elias afcenderit , non

euim formaliter & fpecifice credere pote-

n

ftis,quod formaliter & fpecificé non legi-

mpeti

de v

turà Dro revelatum.

Lutherus ipfe in hecpun&o non con-

d

venitcum Lutheranis,nam Tom.9, Alten-

&unqüii

u

burgenfi p. 15 5o. fic (cribit:Cracob vt nicbt

eufjacfabren gum -Dimmel ,. 1 auc in bíe

l dm

$xlle nicbt atfabren. QGoift erbanrbinfome

1tejud'i'»j"

mb ? Oott bat cinerr (onbaricben. Srt

pber Cntboltung. Et hoc ipfum adhuc

yi

docuit in Academia Wittebergenfi Anno

ia

1j4j. unocirciter anno ante fuam mor-

Yi :

tem, Vide Tom. i1, Wittfol, ?72. uti-

que

y!

IN 3

M

—

«6

(;;63&

que erubefcent Megalandrum íuum hic

lbf

errantibus particularibus Doctoribusad-

fity

numerare.

&j

Mala autem eft explicatio feu verfio

fb

Scripturz Cen.37. v. 35.. Defcendam ad

TT

Filium neum lageus du inferuum. . Quod

| 'm(equc

per infernum ibidem intelligatur fepul-

| icir,qu

chrum, putabat enim pater quod filius

D

fuus'*d fepulchrum non deveniflet , fedà

intin

fera pefíima devoratuseílet. Hinclocus

'icii

ifle intelligeudus eft de inferno, de

um

limbo Patrum, in quo detinebantur cap-

qaidh

tivi n teaebris i. umbra meortis fedentes,

Eïïem l

Luc. t. v. 79. €0 quod Rexgleria calotum

7

portis. adbuc claufis nondum introierat. Pf.

D

2j.Quod poftea fa&tum eft,quando Chri-

til;

itus afcendens in altum captivam duxit

mth

captivitatem. Eph. 4. v, 8. Imó Lutherus

!Dg

Mb

docet ferm. in Evangelium de divite epu-

VEv

lone,quod Patres ante Chrifli nativitae

N5 d

tem venerintinfinum Abrahz, & adhuc

IT

dormiant in eo,ufque ad extremum diem.

hn !l

Exceptis illis,de quibus Matt- 24. vult

Tib

icere 27. v. $2. Verba ejus fünt hac :

t

3tlfo (inb alleC3átter sor Gbriftus Geburf

Chy

ynbt Cdbes Abrsha gefabttni ——

&

"n

[

undit

unb fetaffen aug)ggää;im

rinnenbig an be

buit

jüngften &ag / aufgenommen Die; (o mi£

Gbri[to finb fdyon augerftanten/toie Matt-

| w

fibrebet. — Q&'o fie atfo biben finb/gleid) roíe

V[IIM [

qud) toír/tvan toir (lerberr Gcc.. ibi ficut &

[

in fequentibus ejufdem fermonis expreffe

(l

dicit,quod animz juftorum poft mortem

N

eorum non veniant ad coclum; fed quief-

m [

cantin finu Abrahz , ufque ad extremum

incloc*:ä

judicii diem , ficut & necanimz damna-

n

torum ad infernum ante illud tempus,

j

quando cum corpore ad verum infernum

fint

eilent rejiciendz. Sic ait: 9!fo reíberum

(

fan Die £xllean bitfem Ort nicbt fepn 7- bie

i:yä!.?[v

Tecptc ete/ bieam jünaften €ag anaeben

» (hri

teirb 5 Dan bef SXeieben. eicbnam ift obne

T

fdeiifel nicht inbíe Joclle / fonberen inper

as

Crben begraben ( Refp. etiam nou dicitur

in Evangelio Luc. t6. v, 22. Quod cor.

NT

pus divitis fepultum fit in inferno,

gatiil

]

(é muf aberein Drt fcpn/ ba bit GSeele fein

Ti

J

y tan/ unp Feine Sube bat/ o felbige fan

h

, ticbt ltiblicb fein / oarumb acbteti toit/ biefe

ïll

-tle .fep oa8 bàfe Geoiffen/ baf obne

Gilauben unb Gjottee 2Bort i(t/ in toeldben

joW

d

vit Geilt bergrabeti) ift/ verfafft. bi

j am

,

iungs

p — o oocchespscettseur T

M

«86(3398 ,

jünofte Q ag / Dober

æzäþfcb in bie tedbte

(eiblid)e Aoelle

toirb eer(toffen tocrbent.

Syene

t0.C

bamé C»dbof Giottca Qort

fidli

gleíc) toic o(bra

ben G)iaus

1

i

jbavinnen bie Golaubigen ourd)

ben ruben/ foblagen/

uno beroabret rocrben/

| D7

biB at bc

n jüngfté G:ag/alfo mu »

fetoicote

n

tuttt bit)

elle (ceyn/oa GottegQSort nidbt ilf.

l

Videin fermonibus Lutheri,

colle&is &

t

aditis à StephanoRodt,ipfoLuthero cou-

IÀ

fentiente & fubfcribente fol.100.ferm.

Mfog

de divite Epulone;

Dom. 2da poft Tririt.

LUE

Hanc autem inqui

unt Lutheri do&ri-

"nf

nam rejicimus ut non Evangelicam,quia

s

ex Evangeli

onon defumpfit eam, fed ex

lh

hantafia. Refp. mirum,quod

Lutheranihunc

propriafua p

hominem qui tam exoti-

bj

Tf)mw

ca,infulfa, maxime nociva, & nullatenus

w

Evangelica fuo proprio cerebro cudit;

D

hominibusque ut Evangelicam Dotiti-

lt i]

namimprimere non abhorruit, ut Me-

s

galandrum füum imóut Angelum Apo-

ammg

salypticum

ut vocatum

& organon Spiritus Sandi ;

& eietum à Dro Ecclefiz

W

Wf

Chrifti Reformatorem attollere & vene-

M

rari non ernbefcant, fed quid mnulta , fic

Téalie

snundus vuk decipi.

€on« u à]

í

A«

«490( 19)50»

Contrariam huic Do&rinam Roma-

qui

no-Catholicam lege Apoc. 2, v. 10. Effe

Qu

fidelis ufque ad mortém ,. cie dabo tibi coro-

[

nam vits. Matth. 10, v.22. Quiperfevera-

u

verit n[aue 1n finem, bic faluusevit, & Luc.

D

iil

13.V.43.. .Hodie mecum eris in Paradifo,

Philip. 1. v. 23. Defiderinm baben: diffolvi

-,&'XS&

C effe cnm Chriflo. - Et licet dicat S.Joaus

na

æo.(erml

nes Ápoc. 6. v. 9. Quod viderit Animas in«

T[l'fmv

terfettorum [nbtus ez1ltare, Gcc, quibus di-

Gumeft, w requiefcerent adbuc modicum

do&ffï

yqi

temipus, & c, Ex hoc tamen. Lutheri pra-

dicta Doctrina probarinequit , quia &

[

additur in Textu s

quod. data fint ipfis

n

1:X0t

Tole 4lbe, Quibus amithi vift furt ante

Thronsm DELsn con[ortio dnzeloram,cap,

lnl

d4v.9.^

y ( j

y

^

Phantafma etiam eft , quod infernus

fit mala confcientia, fine Fide & Dzz1 ver-

n

"d

bo; & verbum BPx1 Sinus Abrahz, in quo

n

animz juftorum requiefcerent ufque ad

lm"

finem mundi.Nam licetSpiritus,&z anima

f

non fint circumfcriptiv? in loco;ut Corpo-

LOU

r & corporea, funttamenin certo loco

;;hh ]

reali exiftentia , modo illis conveniente.

Sed adquid me diutiüsopponamtalibus

2

nugis;

E ;46).9«--

lomi

fiupis,

nullam veritatis» aut rationis fpe-

ciem habentib

us , probent Domini Evan-

Dat,

lica fua ex Evangelio.

ült, j

ge

W

gelifi Evan

A

PUT XIIL

De Obfervationc

AManudatorum Deé.

Vidid

DxiChriftiano obfer-

l

4

Uod Mandata

[7;

d

Q

vatu fint impoffibilia; non eft Do-

Qtina Evangelica,

fed vel maxime noci-

Jimb

eft,quia inEvauges:

hn M

vus error;Ratio primi

.

J

Mi du

lio nonlegitur

: Rati

o 2di. Quis conabi-

turobíervare o

bfervatu impofübilia ?&

Sim

quod im-

Ti Re

uis fincere & ex corde dolebit;

offibilia non adimple

verit? quisetiam

hfs

firmiter proponet,quo

d impoflibilia fa-

T

hàg

cere velit?

Oppon. f«

A&. 1f v. 16. vocat S. Pe-

qu/ff [

trus mandata j4g&m, quod neque Pátres n*

Pn),

uimilte

li

t

firi, neque nosp

ortare pOl

Pt

Reíp Non

loquitur de Mandatis DEt;

d delege Moyfi, vide v j

Ym jr

de quibus hic: fe

abrogata eft, & tunc ab-

Beccor

ibidem,qua jam

8 li

roganda erat ,

in cuju

à

s abrogationem ut

€ofacilias con

fentirent illi,

qui eam fer-

UT

nit eis ditit-

.

ytg

yari debere volebant ; propo

Ti

cultatem iftar, & vocat cam)

ugum tale,

per quod certé non intendit

abfterrere ".

omi-

DONEMUEEEMNEUD s 0000 s

N

é

€9(541)56

homines ab obíervatione

Matdldator,um

T

Eytte

Dz1. Neque etiam hoc ipfo dicere inten-

Q

dit , quodLex ifta fimpliciter obfervari

non potuerit ; huicenim Scriptura con-

s

tradicit , variosproponens» quilegem

obltl

Mofaicam cuftodierunt.

Vide Luc. 1. V.

L

6, ubi de Zacharia & Elifabeth: erazt js-

TU

Jl ambo ante DEU M » incedentes iu omni-

A

bus AMandatis ,c» juflificationibus Domimi,

n

fite querela,

T

Similialege de Davide , & Afa , piiffi-

Qp

mis Regibus; 3. Reg. ;j. v. . & : 1. item

de Jofaphat 3. Reg. 22. v. 43 Ezechia, 4.

j

j

Reg. ;8. v. 3. Jofia 4. Reg. 23. pertotam.

Imó cap. 22. v. 2. legitur de eodem : £e-

: Sc PC'

gitqae quod placitum erat coram Domino,

i

& ambulavitper omnes vias David Parris

ftz, non declinavit addextevam ['ve ad fini-

"0

flram. Hisfant nonfuit Lex Moyfis ju-

gumimportabile, Quóàd veró

avidin

j

H

uunci

peccatum inciderit adulterii &homicidii,

-

ex hocnon infertur , quod Legem his

qolllm

um (10

contrariam, (eu Mandata Dzr: /Voz occi-

des,non machaberis,(exvare non potuerit;

j &ü

nonenimomnes fuünt meechi, non omnes

mm Wi

Homicida , quód igitur alii fervare poí-

u

j

funt;

I

A

*

2

m

t

funt,hoc & ille fer;var

epotuiffet. Ide

re('ponde'ndum ad confuetam Lutherano -

Ti0ni

rum objectionem de incredulitateZacha-

(data

illg

riz ; hicenim perfacilé Angelo credere

uI

potuiffet Luc. 1. v. ;8. Imó , fiquispié &

bené vivensincidat in peccatum ; ex hoc

; lgl

Dy

non fequitur, quod neceffaríó peccarit ex

ittgl

mandatorum impoffibilitate.

- Oppon. 2. Per peccatum Ad feroi s

Heto

wtiles fat fumus Luc. 17- v. xo. Refp. per

9-N04

: D

Chriíti Redemptionem fervi utiles, imà

divitesfa&ifumus , megrmid defit nobis in

ültyd

slla gtatia. i. Cor.x. v. . Per acceptum à

tir J:frq

Domino Talentum Fidei & Gratiz fervi

: Nj

omij

boni c fidelesfa&ti fumus ; modó illis coo-

eremur Matth. 25; v. 21. Rom. . v. 1j»

Junj

ait S. Paulus: Si wnims deLitlo multi mortui

tl

hij

fent, multo magisgratia DEI, & donum in

grAtia umius homini.f ]ESU Cbrifhi in plnrg

m,qu

abundawit,

EN

Do

Opp. 3. Quis dicere audet fe Mandata

Dxt cuftodiviffe? omnes orare debemus:

M

Dimitte nobis debita noffra, Mattle6.v. 12«

anm

M

ite

JNon . eft juflus quifquam , uon eft intelligens,

nen efl vequirens DEUM. Rom: 3« v« 10

£tl

Refp. ànegatione aQus , adnegationem

Muj

potþn-

)

"* (4))500

i

l&cm

potentiz mala eft arpumentatio

;7 Hine

QUE

non fequitur homines non fervant mane

1

data, etgo fervare non poffunt. Textus

t

allegatuseft de oripinali peccato , quo

spi&&

omnes peccáverunt & inutiles facti funt;

AU

intelligendus; examinetur v. 23, de cate-

TU

ro fi nondentur jufli , ergo malé quidam;

ut cales defcriberentur, ut Gen. $.v. 24«

Henoch ambslavit cum DEO. & cap. 6.v,

i

9.Noe vis jufhus atque perfetius.Gen.g6:v4

gfþ, Fel

3. Laudatur Abraham ab ipfo Dzo, quod

j i

u

cuftodierit Mandata Domini. Joberac

vir fimpleo & rellus ac timens DEUM , e

"E

Mu*)i i

vecedent à malo. cap. 1. v. 1, Judith eratin

omnibus famofiffima, |quoniam swebat

Jjv

n

Dominum valde cap. 8. v.8,Sic & Sufan-

nalaudatur Dan, 13.v. 2 item Anna Pro-

momi

n

phetiffa Luc. a. v.27. &c. Ex quibus pa«

tet; quód & in veteri Teftaniento fub Les

j

ge Moyfi fuerint jufti , intelligentes, &

Deum requirentes.

Mici

bd non fitE-

Jb

. Manifeftum eftigitur, qu

vangelica Do&rina , obíervatu impoffi-

lü'"l

biliaeffe Dz: Mandata. Sed potiüs Evau-

li

ul

gelio Chrifti dire&é contraria, Nam

muollt"

Mact'þ. 11,V. 30. ait

Chri(tus : 7ugurn mee

4

N

polw*

;'9(344)90-'

um [uave,eonusmeum leve. & S.Joannes

N

1. cap. f.v« 3. Mandataejus eravia non funt.

| n

Nonne his € diametro oppofitum eft E-

| "W]

vangelium Lutheri : Jugum Chrifti non

t

eft fuave, onus non leve, fed graviflimum

D

i

& importabile? nonne funt. formaliter

l gOI Ll

contradictoria; Mandata ejus funt gravia,

ütan

graviffima, obíervatu impoffibilia, &

Qte pw

Mandata ejus gravia non funt. Sic Evan-

(irahi

gelium Lutheri contradictorium eft E-

Mone

vangelio Chrifli , in terminis formalibus

tj

clare expreffis, Ettameneft (fi Dis pla-

Iií

cet) Evangelicum.

bist

Oppon. Nospeccando Dzigratiam a-

st

znifimus, & fineea Dx1 Mandata fervare

cedo

non poffumus, ut docet S. Paulus 2. Cor,

Tl dm

3« Y« $: Nen quod (afficaentes [ammns cogstare

lii

aliquid À nobis quafi ex nobis, Refp.Cur no

D 9.

pergisin Textu : Sed /zfficsentia noflra a

hG

DEO ef, qui d idoucos nosfecit Miniflros

iltLuw

novi T eflamenti? nunquididem ad Philip,

tomm

4 V. 13« Cmmia po[fum in eo.qui me confore

Tonts

£4f. GC 1. Cor. 10. v« :2. Tentarto vosnon

&t

apprebeudat ii bumaua , fidelis autem

hing

IDEUS efl, quinon patietur. uos tentars fus

ll c

pr4 id ,qu od potefliss fed faciet ctó«m cum

ln b'

ttttíde

D i

EH

. *$(341)$0 )

fentktiane P

voventum , utpoffitis fnfhineve,

hjat

Convertere ergo ad Dominum D EUM tu»

d

; hi peccando Dz1 gratiam amiferis , ef

fina

convertetur ad ie. Zach, 1. v. 3« Revertere

if

ad Patrens mifericordie cum Filio prodi-

at

go-Luc. 1. v. 20, Etpennitenti tibi red-

Yi

detamiffam Stolam primam. v. 23. ut di«

4

cere poffiscum S, Paulo 1. Cor. 1.v.10,

Evit

Gratia DEI fum idquod fam , d gratia ejns

db

$n me vacuanon fuit , fed abundantim illis

xl

opibus laboravis

usph-

Inft, Meritó dubitamus, an Deus & no-

bistalem gratiam dare velit, nam S.Pau-

jmie j

lusterDominum rogavit, utTentator di

k

fcederetab ipfo , quod Deusfacere nega-

; Cof ,

vit, dicens : Sufficiar tibi g ratiamea.. Safft

.gimf

ii begnügen n mtine Onab.. 2« Cor. 12

SurDO

Y* 9.

à

vj

- Refp. Malétextum ailcgatum fic ver-

/limjïm

titLutherus, conceptibus fuis illum ac-

D

commodando

E

*

namin vulgata verfione

T CUM

nontantüm , fed & in gracotextu ficle-

p

gitur:füfficiat tibigratia mea,germanicé,

(

mein Ginab if bír gnug. Etlicet aliqui ton

ïmïif j

àtis cauté agendo fecuti fiut Luthérum

Müll

non bené vertentes iftum textum,;per hoc

r

P

tameu

II EU J

- «96(;46296

lil

tamen nihil probatur,ut pe

1 fe patet,Nee

D

gaturigitur, quod Dominus S. Paulum

ter rogantem non audierit, & confequen-

ter nosin tentationibusconftitutos oran-

9&10

li.

tes exaudire nolit , eó quód dicto S.Paulo

dederit id, quód meliüserat , quam quod

1 lii

etebat, Sienimcertamen fpiritualeab

Rc(p

eo füftuliffet , dicere poftmodum non po»

la

! fint

tuiffet : Bonum certamen certavi , &c.. dn

teu.

reliquo repofta eff milicorona. juflitia. 1.

tf

Tim.4.v.8.. Peuite ergo G dabitar voliis

IOIZI

guarite C invenietis , pulfate C apersetmr

vobis; omnis enim quipetit Accipit , & qui

qui

fj

quarit invenit j pulfanti aperietar. Lgc-

11.V. 9.

que

fetti

Inftant ulterius : ipfi Catholici fenti-

unt, quód D£us promifcue non det homis

liin]

f

nibus gratiam ad cavehda omnia etiam

leviffima peccata,multó minus ad evitan

ict

(s

dos naturalesmalos affe&tüs , à noftra vo-

luntate non dependentes ; quos omnes

d

fs.

eredimus effe peccata ex fe mortalia, licet

. W

noägis credentibus propter Chriftum non

imputentar: actualia verà peccatalicet

B

fecundàm vosleviffima , credimus elie

ïnqu

ledithua-

attt

mortalia , dicente Seripeara : AMa

- emnis

a96(242)909 —

"

'Sermägii

N

Àj Qs OR Dermanet in

]

buileghts

at

Deut. 27. Va*Zöo Ref * &

qu

Dico 1. Noneft Do&ritia Évangelicas

oti

quod amuía peccata actualia fint morta-

Pa

lia. Ratioeft, quiain Evangelionon eft

x

luculeater tradita , ad allegatuz.textuime

qu

Jei

.Refp.Sicutleges tam diving quàm huma-

nz hominibus rationé utentibas data

a

fuut , fic etiam rationabiliter (unt intelli-

TE

ii

geunds , & a&ualiterin praxi—iutelligluq.

' tut fic licet furibus erecta fint patibula,&

i

u

tot& parentur homicidis ; non tàmér pro

quolibet. fa&o etiam leviffimo quis fu-

p

2

fpenditur , nec in rotam agitur qualifcun-

quehomicida , fed pro qualitate culpz

(eite

fertar (ententia pcene , eodem modo hic?

nam Matth. j. . 22. Omnis quiitafcitur

hori

1 edii

fratri füo culpam contrahit & reatum,

^. hic tamen pro qualitate irz intresgta-

.e',-'iïiü'

f

dus dividitur, & ultimus tantü Gehenne

adjudicatur- Sic & Luc. 12. v. 47.& 44»

ha,llt«

reus proruntíatur & puniendus quicun-

que digna plagis facit.Sic tamen utfcienter

J n

jl

peccans vapstlet muliis ,& ignorantet de-

linquens pazcis , non uterque infinitis íeu

y

itur de

)

aternis'. Intgtu etiam allegato ag

gecea-

d

E CUOSUSVOHUPUXINIIUS MM E

?

«6( 348)s0»

peccatis graviffimis,de inceftu, befüialita-

t

m

te» graviinjuria & fimilibus,ratione quos

rum vix daturlevitas materiz , hincaddi-

ftit

tur maledi&tus, qui non permanetin fer-

YU

monibus Legis 54js; , quód perperam ex-

iil

tenditur ad omnes etiam leviífimos ex-

lif

fiüt

ceffus & imperfectiones.

*

Porró dicunt Lutherani fe certos

IeH'e

toli

eternz falutis , ita ut dicere audeantfe

titu

zredere , quod fint falvandi (utique ut eo

tàs!

fecuriüs Indormifcant minus folliciti de

!

lil

Fidc fua, an fit vera) quomodo autem hoc

;|

ipfum combinare poterunt cum hac füa

! uf

Do&rina? fienim fentiant quavisdelicta

, hll

a/tualiaeffe mortalia , & íe omni die&

5 Qu

1

hora peccare, pro ut communiter dicunt,

qi |

imóinormni etiam opere bono ; prout

4

p«

fentitLutherus:nec ullum etiamindicium

: lii

habeant, quod nó nifi poft elicitum a&tum

[ üg

Fidei juftificantis , quo unico feà peccatis

fmg

juftificandos credunt, & vivis fint difceffu-

1 ib

ri,quomodo per Deum immortalem/ima-

41 liei

ginarifibi poterunt , quodfintcerto íal

4 M

! i

vaudi ? quaío perquam regulam ? nun-

quid poft ultimum ac&tum Fidei juflifican-

s

tis, fecandüm imaginationem fuam elici-

(

tum

3*

«6 ; 49)30-

"

tum , & fumptam fuam cceenam Domini-

QUi

cam agrotus quidam etiam in agone con-

AU

ftitutus facillime levi impatientia , ira,

j

verbo otiofo; &c. peccare poterit,& mo»

na

riintaliftatu, non renovato rali actu ju-

flificante ? ergone huncdamnandum fen-

d '(

tiunt? eftne hzc fuavis illa Do&rina , quá

T

tolliturpurgatorium pro levibus, & ape-

g

ritur infernusproiis €

! próquanta cacie

u

tas !

Deinde fi omnia etiam leviffimaactua-

jiu

14

lia fint verémortalia, nunquid quafiom-

clü

nes ferme femper erunt in ftatu difgratiz;

Ü a

inftatudamnabili ?. quiserit intoto ali-

jj

quoconvivio qualicunque magno v. 9.

du

qui nec leviter quidem íecundüm nos

at

peccet ; autqui ftatim fefe recolligens e-

( |

liciatacum Fidei , ut putatjuftificantis?

]

ergone tota illa congregatio omnes &

finguli cenfendi funt peccato mortali

ii r

at

fubjacere» in ftatu disgratiz & damnabi-

li effe? en quot abfurda fequuntur ex uno

Jint

TR

abíurdo ? at quiseorumomnium etiam

nv

do&iorum eo ufque protendit cogitatio-

nes fuas , ut hzc finceré confideret ?

jcit

[ ;

dit

OPpon. I. Snnguil.; Chrifs ?E SU em

das

u

u m 3

«é(;fo)e

adutnisalomiü

ipeccato, 1. Joan. ^ v. 9.

lt

Refp. Dic ubilegitur , quod hoc fiat fiue

liacf

pravia peenitentia; quaz íri cafibus pofitis,

mod

moraliter loquendo , non intervenit ; ut

f

parec-examiuanri?

i

o hriüu-s;z

Oppon. 2, Matt 12.v.22. ait

[

Dice autem. vobit quoniam omne verbum

(ot

otiofunz quod. locuti fuerint bomines red-

uf

dentvationeu de eo in die judicii, non ted-

De

detit autem tuncrationem ad (ubeundani

ltl

fro eo peenam temporalem quz tunc ami*

tifii

t

pliusnon erit infligenda;ergo ad pomam.

zternari.

^

lib

. Refp. Omnes homines redd

Ent iüi dié

Lt

illa rationem de omnibus fuisa&ibus; e-

DN

tiamSanci in celo , ut juflitia divina ma-

Otiofi

nifeltleturomnibus , nori tamén ur peena

Quod

tunc vel poftea iufligenda illis dictetur -

üntpe

fed utvideant omnes quam peenam quisq; *

ihim

pro deli&is talibus ante fübierit, nà judi-

f&m,

cium externum erit inaaifeitatio primi -

piti

ftatim poftfeparationem animzà corporé -

fnnd;

facti,in quo fertur fententia, utrecipiat

1gncm

nuníauifque pro ut geffit incorporeuo frve —

g

22475 five imalum,1.. Cor« f. v. 19« Quod

Ti

Yeró attinet ad peccata levia eorum , qui

Ti

imuné-

ac(1fi)soe

.5

immedilatä an

te judicium extrémum ad-

ii

liac fünt vi&uri, DEo committimus; qui

p

modum & tempusoportunum fciet, quo

iit i

flagellet omnem filinum quem vecspit,. Hebe

