
folitn

bonum,(an&um, & à DEO ordinatum

tholit

erat ejus munus;,in quo autem malé egit,

eam d

judicabit eum Dominus: pariformiter

yis t

loquendum deSummis Pontificibus Ec-

yrante

clefiz Chriftianz, fi qui mali & perverfs

ourr

numerantur inter eos : mauüffent enim

r p

equidemj tales officio San&i, qui filapi-

dandi fint, mittant in eos primi lapidem,

Ignaziq ]

qui fine peccato füntintervos.

um

Neque poteririsex malorum fcandalis

exattl

confuere pallium , ad obtegenda Lutheri

g o

iyeodpusra: licetenim Homines coralio-

onh

rum non intuentes, ex errore indignum

st

locodigni,quem ignorant, eligere & ad

eiimoo!

munus Pafítorale univerfalis Ecclefiz

JmmiUE

Chrifti promoyere poffint ( quo tamen

y dl

cafu Deus, qui Ecclefis fideliter promiifit

".

non füturum, ut porta inferi adversus

eam pravaleant ; non permittettalis in-

i d

; D

fl

digni malitià Chrifti Ecclefiam ia erro-

n"OdW,

res incidere ) DEUS autem Scrutator

[

Df

€exe-

«5(22)s

€ordium , eujus folius eft Ecclefiam fun-

.

in

dares & fiindigeret, reformare

5

non

bus

.1

mittet vità & moribus deformatum, ad

$i

reformandam Ecclefiam fuam, pofito

tj

non conceífo; quod hac in aliquo refor-

Q1

mandaforet. Hinc Chriftus eriam cauté

a

przmonuit contra tales fub ovina pelle

quà

advenientes Matt. 7. v. 15. drtendite À

1

vt

f^lfis propheris ec.

D

.Nec taudem in vilo Lutherumjuüifi

;ll

«ant quaminconvenienter ex Jobo & S.

»D

Pauloobjecta. Nam licet Job dicat: Quir

E

potefl facere munduna de immundo conceptt'i

»a

fimind Noune tu,45i folus es? cap. cit, 14.

lt

iphus D 1 loquentis tel.imonio erat

Aute

svir fmplex ey reilus ac timens Deumy G

fmt,«

recedens À imalo.cap. 1,v. 1,. Ec licet S.

Q

Paulus humiliter fateatur : /zveuio absam

RU

legem in membrismeiscre Kom. 2. item:

C

Kgo carnalis fapa venundatus fub pecmro':

fi

ü

confidenter tamen ex Spiriru DEI ait;

t

i

1. Cor, A. v. 4.. Nibil mibi confcius fum ;

Dií

& 2. Cor.10. v. 3. /p carne ambulautesnon

dl&a

Jecundiss caraem militam:u:: Vgc Luche-

Tüm.

xus de (s (cribere non potuit;teftanribus

m

tlïun

Toic

L

« (83)t0

mf

in contrarium ejus ícriptis, & vità omnie

; M

bus notá.

um, t

'Si enim verum fitquod Chri&us'loqui-

h

tur: ex abundantia cordis os loquitur ,de

! xcfux'-

quö nefaseft dubitare, Certé non viden-

ml

turexcorde mweado immunda ejas colio-

i p

quia menfalia prodiiffe,de quibus D. Re-

od

velman fat imprudenter loquitur p. 28.

:,quafihaud dubià juvantibus fe(uitis, ut

njll

5ille loquitur augmentum addentibus

ol

»poft obitum Lutheri àftudiofis in forma

licat:æij

j»majore prodierint partim à Luthero

j

»ante editionem nunquam vifa. Quod

] .CI"I "i'

ultimü fai uon efterroneum,nemo enim

odl

ante editionem edita videre potuit ; fuf-

J i

ficit,quod ipfe ea fuo ore protulerit, non

Catholicis fed. Lutheranis audientibus;

pl

iij d

& annotantibus, àquibus eriam , & non

|u d

à Catholicis,ut confuera Megaland:i fui

| b (l

fufpiria & effataleguntur.edita. Inhoc

polol

vero fibi ipfiscontradicunt D. Prafes &

1771

!

Á

Difcipulus, quod uterque , afferensinter-

di&am effe Catholicis , leciouem libro-

j

2 [ut j

rum Hareticorum 3 inconfideraté fimul

fi ]

effutianr, à Catholicis au&a effe ifta ba-

)

retica & fcandalofa, Ad quod (an& ne-

3nini

De

; «36(84)56»

hut

]

mini unquam licentia data eft. Addit ta-

,men D. Revelm, haud dubié augmen-

tlpo

U

,tum effe additum ; ic haud dubié ex

qu

proprià fua phantafia loquitur. Hifto-

rico- Theologus fine ullo defuper funda-

lo

mento, De ceteroforma major typi non

qui

&a

eft indicium augmenti, quia & in oavo

fat multa edi potuiffent,

t

lirates & calum-

f

Merz igitar funt uul

nix Domine Prefes, qux nobis Catholi-

ü

cis non zquoanimofine data ad hoc ra-

ltoi

tionabili caufa per-Difcipulum tnum

quafi Thefes Theologicas , & probandi

ddf

fationes obtrufifti; & nuper reiterató

qui

Gx,l'

fánquam Evangelica fidei fundamenta,

vtà nemine noftrum refutabilia expro-

Tb

LU

brafliin Prodromo tuo ; quem proximé

praterlapfo Septembri contra quen-

dam mihi ignotum de Lutheri floribus

j

& polito fcribendi modo tra&antem e-

didifli, Fruftra autem lavas manus cum

if

Pilato noleus effe opus tuum , quod Te

8

[

Mag ftro, Te docente , Te approbaute;

& Pirzfidente. propofitum. eít & typis

af

Tnandatum, ad

uod ftudiofus ex fefolo -

[

jos nullum habet, Hinc tibi meritó ut

]i

A

" Au-

«6(85)56»

(it t

Authori prima

rio difcret? fatis & folidé

xgmeu-

refponadi, ut f velis, a(pirante DEI gra-

bit &t

tia veritatem ex nofira parte, & errorem

Hilo-

ex vefira videre & agnofcere, poffis; &

fun

fi non velis, incufandi faltem non fimus,

ypi t

quod indaganda veritatis occafionem,

od

& adeam inveniendam manududtionem

tibi negaverimus. Et quia unacum Di-

tht

fcipulo tuo poft enormesgraviffimáfque

a

coutra nOs 4 contra fauctam Ecclefiam

hoct

Romano-Catholicam, effu(as calumnias

p n

G fcommata modeftam refponftonem

yobind

defideraíti ; feci quod petifti ; faltem

n

quantum rei propofitz exigentia permi-

no

lt

1]

fic,licec alioquin mihi vitie vertereratio-

nabiliter non potuiffes, fi difplicentia re-

T

nrofitt

torquendo repofuiffem.

a qüäü

'Tumihi rauca fonas, refono tibi rauca

per echo.

f

(

Utaurempracepto Domini: Zezefa-

r

"

u qu

cite bis qui oderunt vos , eo conformiüs

TU

agam; infavorem tui ,tuorümque tecum

errantium , fi forfan fpes refipifcentiz

:0p4tf

Jl

affulgeret; ad plene refolvendum tuum

&t

y

J

argumentum quo p. difp. 26. velutà po-

fleriore ex effe&u fcil.; & indu&ione

g^

D

D75

onm i)lf

«50(96)Sto

omnium Lutheranz Fidei Articulorum,

vocationem Lutheri demonftrare volui-

fti, pleue folvendum, monftrabo ad ocu-

lum falfum effe autecedens hujus tui ar-

chi;

gumeati : nullum fícil. effe azticulum fi-

dei Lutheranz, qui non luculenter inSa-

€ris literis traditus fit & expofitusjin quo

graviíTime erras & omnes idem feutien-

Q

tes; quod manifeflé videbis modo Íim-

gulos articulos. veítros animo ab omni

paffione & partialitace remoto accürate

D

perpendasin quo fenfu, & in quibus for-

malibus eofdem credatis ; ab alia veró

[

parte pariformirer beae examines , an hi Articuli

D

laeodem feafu, & tenorel

egantur in Scriptura fa-

E»]

p

loca

cra texilbus, quos communiter in probationem

Verfi

corum allegatis ; quidquid enim texcuri ex proprio

addis, humanum eít, cui fides divina infiftere ne-

ii

quit. Quod certó & formaliter credis, certó &

W

formaliter à DEO revelatum oftendere. debes, &

p

quidem in Scripturá Sacra, quam unicam sefpicere

i

vultisut adzquatum fidei motivum; ut adzquatam

Cl'g

fidei normam. Cum Authoribus nulla, hic nobis

quzflio, examinare enim intendimus, anEvan-

[

. £elica fit doctrina,quam ut talem creditis, & do-

h

cetis, feuan omnes Lutheranz. fidei Articuli

Vj

[

luculente: traditi fint & cxpofiti infacris

N

literis,fit ergo defuper.

T

RACT.

«0€(87 309

lo

& VOl

TRACTATUS lL.

iadott

Rejiciuntur dogmata Luther:nz

s tu d

Reformationis ; ut non

lum

er n

1 Evgngehca.

n

NANY s.

denit

-7

Upponitar hic, quod una tantü-

((2

M as

yh lt

)

modo detur Fides.Eph, 4. v. f.

o as

ait S. Paulus : »nus Dorminus ;

db ont

accud

una Fides,unnm Baptifma ,unns

Deus € Pater omnium. Probatur etiam

ibis d

jv

evidenter rationehac Theologicá : fides

liA

unicé iunititur teftimonio Deiloquentiss

hocautem unumunicum;, nullatenus di-

verfum effe poteft, deeodem objecto Fi-

dei. Non enim poteft Dxvs dicere v.g. eft

[j

unatantum Fides, & fimul dicere funt

T

ï

: du

plures. Item, funt feptem Sacramenta;&

]i

fimul funt tantum duo,& fic de reliquis,

ergo & unum folummodo, non divcifum

l

j

ab

credere poffum.

Non fufficit autem ad hanc unitatem

f &q'?

Anicuh

crederein unum Deum,in unü Chriftum.

At

qu$

Nam S, lïaulus rejicit ut Hareticos,

771

AT

«55 (9$)50»

àn unum Cheiflam credentes , ab aliis difi-

stj

debant in [amenda cyna, 1,COY. 31, V. 19.

Sponf

lcem ad Cal. j.v.2. qas. circumciffonem

ogittere nolebanr, Ex Chriftus ipfe Matt,

18.v. 17. qui Ecclefiam andire molunt.

Requiritur ergo unitas,de qua S. Pau«

N(

Cuign

las ait,1, cor. 1. v. 10. Obfeero vos fratres

il

ll

per nomen Domini nofivi 2ESU Chriffi

ut idip[em dicatisomues, Z non frat in vobis

li.

fibifinata j fitis autem. perfetls in.codem

A

N

feafu i ineadem featentia, Yem Chriftus

ipfe Joan:17. v. 21. Rogo ( Patez)utomneti

0

uunm fintficut t Pater n me, d egoin te 5

lac|

vjl

ut g ipfrinnobisunum [int.Et AQ. a. v.32.

AMaultitudinss eredeutiuze eratcor unum, d

LUE

anima u14. ac Rom«2.v. $. Multiunum

LT

corpzus [nmus in Chriffo. ffaguli antem . altev

t

alteriut zoembra.

-

Yi

Sicut autem unatantum eftFides, fic

lt

[7

& una coníequenter. tantummodo eft

Ecclefia;una fidelium congregatio. De

4

qua Joan. 10. v. 16. Fiet unumovile , &

ln

s55 Paftor, Maátth, 16. v. 1 8. dicitur $4-

Wi

per. banc -Petram. adificabo | Ecclefiam

meam. Non diciturzdificabo Ecclefiasin

Yi

tj

plurzali. & Cant. 6, v 8, U(M eff columba

7564

66(89 $0

*

lii d

mta,peyfetla mea

3

ícil. Ecclefia Chrifhi

IT

Sponfa, Ep.j

.x]. 1;.

CAPUT I.

nj

Yfelut

De AMotivo &* Regula Fides.

]u

Oneft Doctrina Evangelica , neque

a u

N

articulus Fideiin Sacris literis lu-

ufatit

culenter traditus,& expofitus : quod ni-

] du

hil fit eredendum;nifi quod in Sacris Bib-

"

liis eft fcriptum.

ial

Ratio eft:

quia non legitur in Scriptu-

Chis

Ya Sacra.

n

Opponunt Lutherani pro do&rina

TO

hac íua ex Deut. 4. v. 2. /Non addetis ad

l

verbum quod vobis loquor,nec auferetis ex

us

eo : euflodite maudata Domini Dei veffri,

ii

qua ego pracipio vobis. & cap.12. V. 32*

j d

Quod pracipio tibi , boc tantim facito Do-

mina, necaddas quicquam , nec minnate

:idgs, ü[

Item ex Apoc. 22. y. 18, Conteflor omni

andientiuerba. Prophetia libri bujus;ff qnis

h d

j D

l

appo[uerit ad bac, apponet Deus [uper illum

plsas feriptas in libro iflo.

leh (

cinlïs 1

Refpondetur autem evidense

H'e;quod

in his locis non dicatur de hoc articulo.

7

Nam Deut. 4. & 12, dicitur de manda-

jeiasi

lm

tis Dei obfervandis, & nihil deScriptura,

R8nM

ni

06909;-

&C

aam poft Deuter. fequuntur alii libzi.

Apoc.22. dicitur rantüm de verbis Pro-

UT

phetix libri hujus, non de totaScriptura.

Oppon. 2. ex 2. Tim. j. v. 16. Omnis

qui

[

Seriptara divinitusinfpivata ntilis ej ad do-

cendum , ad arguendum,nd corripiendus

Pet

Ti

ad erndiendum in quflitias nt perfztins Jf

[

Heme D El,adomaue opusbonum snfrutius.

Refp. ibi dicitur Scriptura utilis eft,

20,

Wil

non dicitur füfficiens. 1. tim. 4« etiam di-

citur: Pietasad omnia utilis efh , qua certé

d

G

nonelt ad omnia fufficiens.Quxlibet bo-

na concio utilis eft ad perfc&ionem, non

[17/

tamen fufficiens.

r

p

mul:;: äuiderp

Oppon. 3. Joan.20.v.50-

e alia fggna fecit 2 ESUS . in confpettn

obþ

difispulotura fuorum » quaton fun: feripta

)

$n libro boc : Hac autem [cripta (unt,ut ctt-

W

Q

datisquia 2 ESUS eff Chriflns Filius Deis Q

st credentes vítam babeatis in nomiue ejut.

ü

& Joan. . v.39. Scratàmini Scriptaras ,

tà

01

quia vosputatis In cis vitam babere, G illa

fhnt, qua teflimonium Perhibem de me.

pu

NI

Refp. in illis locisnon legitur quod fo-

laScriptura cun&ta credeuda explicite &

Ib]

clare contineat; (ed trantum teüimonium

p

de

«b (91)5€»

jii li

de Chriüo iae

cdicitur, quod hunc unum

Ybis o

articulum credendo falvi fiamus.

cript

Oppon.z.folum DEI Vetbum eftadz-

^ Oi

quatum motivum Fidei. Lucerna pedibus

i

imeisuerbum tuum PÍ. y15. v. 115. & zdo

piedi

Petti 1. v. 19. Habenuts Propbeticum fev-

r

mponem;cui benefaeitis attendéntes, quafi lu-

ii

cerna Incentisu caliginofoloco. A&. z. v.

utli GL

M

20. Fs Jcitis , quomodo nibil [fabtraxerim

eiin?

utilium;quo mings anuuntiavem vobit , c

uza

docerem vos publici ci» per domos. Vem ad

j

Gal. 1. v. 8. Licet Bot,ant vingelus de corto

T0 W.

evangeliz et volis, praterqnam quod Evan-

£elizamns vobis eefnatbema fit,

v,)þüm

. Refp. in omnibus hislocis ficut necin

wnff-'*f"

objectis in prodfomo p. 24. ex Deut.6.v.

3- & Pí. i.v, 2. nulla fit mentio de verbo

77 )67!?5

T

DEi fcripro. Quod (c. hoc folum fit uni-

ca Fidei regula, aut ada

71 D!h

uatum ejus 1no-

W"

/lh

tivum ; ut patet ad oculum, Sed dicitur

b

[

"]

tantüm de verbo, de íermone , de

m

oretenus annuntiatis & evangelizatis

f(, m

TA

publicé & perdomos : hzc nonfonant

od

Scripturam, & licet in obje&isà D. Ba-

ropio p. 24. fc. deut. 17- v. 18. Joan. y. v.

j

o

)

L

39 a&: 17« V. H & cap. 8, v. 23. Fiat

menf

469 (92)8£»

mentio deScriptura, non tamen dicitur,

ijip

tpil

quod hzcfolaomuia contineat Chriflia-

no hominicreditu neccífaria.

t Et

folaí

Contrarium igitur bene docet Eccle-

fia Romano-Catholica fc. DEI verbum

fuxd

Pa

j

futficienter propofitum efle adzquatum

j

Fidei motivum,(ve fcriptumillud firfive

non-Ratio eftjquia Fides ex asditu, audi-

V,

&ior

105 Attem per verbum Chriffy Rom. 10.V.

17. Marc. 26. v. 1 f . ait Chriftus: esnesin

liem

amundum univerfum,predicate Evangelium

pl

Tüort

omnicreatura , qui crediderit d Paptiza-

tuifuevit;[alvus erit 5qui verb non credide-

[iola

D

vit.condemnabitar. NB.quinon credide-

rit, pradicato fcil, Evangelio.Chriftus

r

Yi

enim non (ciibere, (ed pÉedicare manda*

T.

vit;ficut nec omnes fcripferunr. S. Paulus

ait expre(sé 2.I'hes.2.v.14 Fratresfhate d*

lw

fl

fenete traditiones,quas didiciftis frve per fer«

smonem five per epsffola nofiram. Quid cla-

Tit

h

riüs defiderari poteft? fimilia plura vide;

2« l hef, z. v. 16, & ;4. Item Phil. 4. V. .

Hi

ubiüc: De catero fraires quacungque fpnt

eit

&

Verd, quacunque pndica , quacunque jufia,

quacunque [antla, quaciique amabiliaygua-

ki

eunque boneYama;ft qua virtit,

Jfiqua laus

d;fiz'lzli-

«9$(03) 90

didte ! difcipline;bac

agste, qua e didiciflis ct 4c-

Chril

cepiftis ,& audi[Hs,ci vidiflis in sneshac agi-

te: Et Denspaciserit vobifceum. Nonergo

E

fola fcripta credenda funt & agenda.Sine

fandamento autem afferunt illa, à S,

[ verit

Paulo & aliisoretenustradita, alibire-

izquatm".

ludühlïï-f

periri fcripta ;; quia probare hocneque-

unt. Prima Ecclefia Chrifti nou perle-

jj d

n 0!

&ionem Scripturz; fed per Pradicatio-

nem in Chriftum credidit, nam longo

T

po[ï Chriftum tempore, & Apoftolorum

wngdizn

?þ(:;:iw

mortem colle&a funt Evangelia & Epi-

ftolz Sacrz in unum codicem Sacrum.

u

ncmïl j

. Deinde acceptantut multaetiam à Lu-

theranis, qux nullibiclaréfcripta repev

ii

qiabd

riunturinSacris Bibliis, ut v.g. Baptit-

mus infantum,celebratio diei Dominicz

$ Pal

loco Sabbati, ficut & principaliorum fe-

;,,,Mï

j

ftorum per annum:ipfa Scripturz Autho-

"p

ritas divina, & canon facrorum libro-

Quit?

Juti yion

rum. Proceflio Spiritus fancti;à Patre &

Filio, Invaliditas matrimonii, non le-

lh v.,»

gitimé feu non coram Parocho & teftibus

MW ';

contracti-Sicut & in

H/lj;,]):

gradibus p'rghibit-is.

Kt fimilia plura.

du

;',M li

Praterca millenis ante Scripturam an-

n15

d

«8$(5) 56

nis E(ieles cre

diderunt íaltems in unum

p

[[7T

DEUM,in venturüm Redemptorem:cre-

diderunt anima immortalitatem : gratiz

fbi

ad falutem animz neceffitatem : futurum

(s

judicium, & vitam aternam fine fcriptu-

lit

PU

ra , fic& Hebrzi quingentis faltem ante

Moyf(en anniscrediderunt in Deum Pa-

d

jdi

trum fuorum, crediderunt promiffiones

m

eis factas 5 nafciturum ex femine Abrahz

[

Meffiam,legem circumcí fionis,totàmque

MR

religionem Hebraicam : quo autem mo«

tivo Fidei, fiorerenustraditum Dei ver-

bum non füufficiat, fed fcriptum requira»

illi

tur ? claritatis causá tale pono argu-

&Qi

mentume

Qu

Vel tenebantur Hebrzi credere tradi-

qil

tioni Ecclefiz Judaicz, fine Scriptura; vel

M

f

uon. Sihoc: quodnam ergo fuiteorum

i

Fideimotivum:!Si illud cur nos non tene-

qu

remur credere traditioni Ecclefiz Chri-

€0

ftianz?

Q

Objiciunt r. aliud effe nunc,ciunScrip-

Re

turam habeamus.aliud tunc, quando eam

tul

nonhabebant. Refp. hoc eftin quxflio-

u«

ne, an nunc de einnibus credendisScrip-

Vat

turam faltem clazé & explicitt babea-

fmus,

«06/9f ):;99'

n Ut

muis» quod negatur : nam Ecclefia Cliri-

Tegde

ftiana Catholica zqué proponit quadams

j :gram

fibi ab Apoflolis tradira, fine Scriptura

futu

claré expreffa, quàm Judaica propo-

fuit füa fine omni Scriptura, Et fi nos

gt

temil

non teneamur nift ad fola fcripta .cre-

jum t

denda, non video , quá ratione obli-

»mifäOlïG

gati fuerint Hebrai ad credenda nulla-

eMri

tenus fcripta.

- Obj. z. Traditiones poffunteíTe erro-

totinjt

Qtemo

nez ; fic nontenemureiscredere. Refp,

& Scripturz poflunteffe erronex;, fic uec

|Dii v

w] ycquiw

illis teneremur credere, Imó Lutherani

yo df

&que in dubium vocant quzdam (cripta,

quàm non fcripra, quid ergo credent ? &

cui?

r

Manifeftum eft igitur non efTe Evan-

r

jiteu

gelicam do&rinam : nihil credendum niíi

quod fcriptum ; (ed Evangelio potiuseffe

contrariam , ut evidenter demonflravi,

fs uj

Quomodo autem Evangelica effe poterit

R«eligio Lutherana füpra falfümhoc, &

ia

a

nullarenus Evangelicum fundamentum

jit

ere&a ? quomodo effugient evibratum

T

veaturi Judicis fulimen : Pradicate Evan-

;disScrïF'

d

geh'-

py

«86(96)50»

gä?ltim ---4

ni mon credidetit, condemmas

Luth

bitar?

Quis

CAPUT II.

Thenti

De Bibliis Lutberanorum ct» Canone.

füm [

Uod Biblia Lutheranorum & canon

! Qu

eorum fint Authentica, noneftE-

lbflml

vangelica doctrinasratio eft,quia non le-

0s

gitur in facris literis luculenter tradita,

Qu

[Th

Defciente autém omni ex Scriptura ad-

jutorio, confugere hicfolentad motum

A

quendaim quaf reverentialem;quem fen-

tu:fe

ltl

tire fe dicunt,dum facra Biblialegunt; ita

ut ex hocdiguo(cerepoflint ; quodfint

[//) !6

pulic

DEI verbum. Atfruftra,quia calis motus

1

lp

oritur potius ex coguitione verbi divinis

Atj

quàm vice vers& cognitio hujus ex motu

l

"4"1

illo.Qui enimlegit f(acrum codicem; ig-

norans : quod fit Scriptura facra ; hiccete

dtdy

Qia

té non movetur, Sicutnec Turce movene

tar, cum legunt facra Biblia, nec Judai

Cülm

Voly

legentes novum teftamentum. Deinde

Sxolp,A

cur Lutherusex tali motu non novit Epi-

ftolas ad Heb. & Jacobi, quas non ag-

ftaity

un [

novit ut Canonicas , figut nec Apocalyp-

fin- Praterea fi primumfundamentum ;

n

mll) QI

quo Scripturam cognofcunt,& acceptant

Lv

P

«89/97 )36»

»ndemi

Lutherani» ut DEI verbum fitmotusali-

quis fenfibilis,ergo prima bafis & fünda-

mentum religionisLuth. non eft expref-

At

fum Dei verbum ? fed motus fenfbilis

A at

Quakerianorum imaginationibus non

abfimilis.

ondi

a?

Obji.1.Joan. 7. v. 17, ait ChriRus : Si

quis voluerit voluntatep e tj

T

5 facerescognof-

kpguraae»

cet de dollrinautrum ex Deo ft*,

ld moti

Relp. non dicit cognofcet ex talimo-

]uemfü

tu:fedper DEI gratiam & media ordi-

egunt-,iï«

naria. Joan. f. v. 36* /pfz opera qua egofa-

quo ]

cjo teflimonium perbibent in me, Difci-

puli Chrifti crediderunt ineum & Verbo

d!

jidri

ejus propterfigua;Joan. z. v, v1. & v. 22-

ia

AMulti credidermnt ia nomine ejus videntes

jcm?

fignaeius que faciebat. Nos cognofcimus

de do&trina Catholica;:quod ex DEO fit,

;Dice

quia audiendo ChriftiEcclefiam Vzr:4/is

] mOWI'

Columnam ( firmamentum facimus DEI

xcJ

voluntatem. Joan.1 . v. 2,4« ait Chriftus:

po

wvwf

Si operanon feciffem ineis , que nemoalius

fecitypeccatusm non habevenr, Si ergó ver-

: ol

);

bum Dei ex ore Cbrifti vivà voce prola-

pocal

tum, fe non manifeftarit pertalem mo-

jentu

tum fenfibilem, ita ut Judai ex hoccog-

«

nof-

«6(28)509

nofcere illad potuernt, & fine operibus

terqu

credere debuerint 5 quanta eft ftultitiag

fiar]

quod illis

ipfis Chrifti verbis atramento

quedi

puucin C

harta confcriptis majorem tri-

datut

o

buantvirtutem ?

Vident igitur,

modó videre velint :

Bi

Ecclefiz Autho-

quod negatà i

ufallibilis

ftcux

ritate , null

um ce

rtum oftendere pnmnt

üþüs

fundamentum,

cui certó & infallibiliter

o

ides,quá credunt Sacra

Bibl

innitatur eorum F

Biblia effe verbum

DElIaliaque huic fub.

tiye;

à DEO ipfo;ne-

tibys

ordinata. Quia neque

que À

Prophetis ,

neq

ue ab Api:)&olis í

Galur

ab ullo alio,

immediate à DEO

fj

neque

adhoc mi

(fo, teftimonium defuper au-

&ïina

fignum aut mira-

Qf

dierunt, Nullumetiam

culumin probationem huj

us, editum vi-

m

dequa

Üne

derunt. NequeSc

ripturam ipfam,

rocedit quaftio ,

in teftem vocare pol-

R

dehac materia obmo-

BN

funt. Queautem

vit D. Baropius,volens

fe fundare in pro-

tüm

fout

videntia divina 5

funtinanes (peculatio-

& illafa permanüut

16r

nes, quia eadem fuit

EU.

Divina providentia *

& agnitio DEIex

creaturisde qua prodrom. p. 45. quando

b

nülla exflabat Scriptura Sacra : pra*

lcgm

ter-

"

ter

«06(955)50»

operibä

quam quod codem argumento uti bof-

(Litità

finr Turcz pro fuo Alcorano , quemuti-

-t

orem t

quehbiimaginabunturconfcriptum, &

datum fibi ex providentia Divina.

Pofitotandem : quod Lutherani Sacra

evilt

Biblianonex fuis, cim nullam habeant

g A

fecundüm mox di&a ; (ed ex noftris prin-

r p

cipiis acceptent & venerentur utverum

aiblt

DEI Verbum : quomodo (ciunt , quod

dunt

Biblia fua,quz manibusterunt, ut priva-

hi

tivéanthentica, ex puris prodierint fon-

)l ol

tibus ? Ecclefiam Romano.Catholicam

jl

calumniari non definunt quafi errantem,

gl

falfificantem & adulterantem Chriflido-

d*

&rinam. Quà ergo ratione folidá certifi-

m

cantur , quod omnia Sacra, quz exftant

EU

exemplaria, imó foutesipfi, totanno-

fam;&*ï*"

rum centuriis,quibus hzc in manibus Ca-

T

tholicorum füerunt, non fint falfificata &

j

corrupta ?' verfio fe

ptuaginta Interpre-

arell

tum jam non coucor

dat amplius cum

g

fontibus Hebraicis,

vide defuper Prafac,

u

Hieron.in Dani

:

el-em.ani vcrþ defectum

/o

pg

adícribent ?

i quaüc*

Deinde in quo Scripturz Sacralibro

pri

5

legitur Canon Lutheranorum;quem pro-

l

B2

. puà

w

| es6( 100)5&»

priàfi

bi authoritate confecerunt ? Patres

vt

dicunt erraffe ,

Hiíloricis credere non

locip

tio Fidei. Si ergo Ecclefia

poffuntin nego

ülege

Catholica erit

atis columnanon credant,

tlb

cui credunt?

tatur

quiv

Obji i. Chriftus & Apoftoli citant

aliquoslibros

Scripturs feu textus ex eis.

u

Refp. hi n

on

dicuntilla citata effe DEI

EU

Verbum.

S. Paulus citat etiam . Poétas

3um.1

E:hnicos a&. 17. v. 22, Per hocilli noa

iD«

fant Sacri.

0t

2.in Geneologia Chrifti Matt. r,

doQr

Obji.

citanturlib

riRegum & Samuelis/ficut &

llhs (

libri Paralip. Refp.

Non citantur iftili-

Trali

brijlicet in aliquibus concor

detcum illis,

qus(

inaliquibu

snon :legat generationes po!

hfa. (

J

ofiam. Genealogiz non de

fumebantur

H2 tb

acra ,

fed ex

ls

apu

d Judzos ex Scriptura S

IN

rivatis annotationibus ;

quod autem

Authentica fit Chrifti Genealo

ia , hoc

pha

oritur ex anthoritate Evangeli

j

p2

l$

potu;

Obji. 3- Multa falfa re

periuntur inli-

bris, quos rejecimus àt no

n authenticos.

oy[

Refp. Non funtreputanda falfa, qu&

x*übu

vobis falfa vi

eüïm

dentur ; alioquin & in aliis;

veltro

Pa"]w

ii

'*06'(!01)3'&

Qefiro judicio,

falfareperietis. Noverunt

jert i

hocipfum,qui Scripturam Sacram atten-

El

télegerunt. Nullus etiam Scriptura Sa-

d

crzliber privato veflro judicio authen-

tifatur, aut reprobatur. Nam pofito,

i d

quod veraaftimetis, quz in aliquibus le-

tusext

gitisex hocnon fequiturilla effe Divina,

d DE

à DEO revelata; aliud enimeft effe ve-

n PGE[EE

rum;& aliud effe divinum

ycilit

à Deo.

j íeu revelatpm

Obji. 4. Chriftrus rejicit Traditiones àt

x at

doé&trinas humanas Matth. 15. ergo nec

fisfat!

4,

illis eft credendum,. Refp. non rejicit

m[llïi"i"

Traditiones,de quibus hic a

gitur,; per

rami

quas (cil, DEI Verbum ab ApoftolisEc-

p

Clefiz,& peream nobistraditum eft, quia

gt

hz tunc nondum erant. Imó nec rejicit

m

f milesTraditionesEccleHæ]udaicæ,qui-

d t

bus & ifta accepit Verbum DEI, & Pro-

og!ä)

hetarum libros authenticos : (j enim

jl

À

is contradixiffet , reípondere Chrifto

um

potuiffent : quomodo fcimus ergolegem

Moyhis, & librosProphetarum effe DEI

o

fallä! qüï

Vetbum,fi ex Traditione Ecclefiz noflra

jii

eos;ut librosSacros non agnofcamus ? S.

n

]

sl

Paulus Rom. 3. v. 2- ait ; Crediza fum illis

E ;

Qu

$

*

P

v;oe(;oz)&c-

( Judais) elo

quia DE!. Quo medio alios

Eius,

quàm Traditione Ecclefia? privatis enim

quom

inrebusFideinoncreditur, nifiauthori-

Vi

I

tas eorum aliunde nota fit. Quare Chri-

(cii

ftuscap. cit. tantum rejecit Traditiones ;

feu potiusConflitutiones quafdam fenios

DEU

xum,ex avaritia eorum,contra DEI man-

"

hn

data ab eisordinata

L

legatur textus &

Qu

1

beneexaminetur.

dtor

[f

- Obji.j. Seponamusinutilem hanccon-

troverfiam.; vos enimipfi admittitis Sa-

ütlit

cra Biblia,omneéfque libros Sacros, quos

prop:

nos admittimus,ut verum DEI Verbum.

illac

Reíp. Hoc non fufficit :indagamus enim,

tate j

titas $

an Principia Religionis Luth. fubfifiant,

necne. AnfoliScriptura credendum fit:

fiern

aninfuper admittendz fint Traditiones

sit 4

Ecclefiz. Quibus admiffis falva res eft

Va

pro Catholicis : non admiffis perditaelt

li

cum Lutheranis, Sienim ex propriisre-

m

Tofy

ligionis fuz Principiis demonftrare nou

poflint , quod infallibiliter & certó ha-

|

beant DEI Verbum,veramSacramScrip-

turam, Canonem Scriptura authenticum

W

in quo fundabunt Religione fuam?Dein-

D

€ cumScriptura fenfus ia pluribus fit du-

bius

"

06-'10 D6

Jio d

iaius , itaut

do&iffimi in eis diffideant :

isedin

quomodo fine Ecclefie , Columua c fir-

quthor

mamenti veritatis authoriate, dirinent

u Cs

litem ex propríis fuis principii, fiex eis

Jitiont

demonfirare nequidem poffinrt, quid

m f

DEUS revelaverit ; an fit DEI Ver-

)Elut

bum, quod ut rale Hominibus propo-

texuil

nunt ? Quod taudem D. Baropius in Pro-

dromo (uo. 2 , velitScripturam cognof-

ciüt Divinam, ex ejufdem antiquitate»

| hat

stl

uiilitate, rerum majeftate &c, eft partus

405 0

propiii ejus cerebri,velilli imiliumsnam

ifta cognofcuntur ex divinitate & v«ri-

[ ferit

gus eii

tate Scripturz,& non vice versa autho-

T

ritas Scriptura ex talibus ut patet con-

ndun!

fideranti.

aditiot

Sic denuo manifeftum eft, non efle E-

]

]

vangelicum,nen effe luculenter in Sacris

a

eitt*

ï

literis traditum & expofitum 5 quodin

j

hac materia fentiunt & docent Luthera-

»topfii*!

*

no-Evangelici.

f

Q X P.U.-X

IH.

T ud

De Ecclefra infallibilitate,

umv

]

Uod Eccleha Chriftüi in Fidepoffit

du?

j

: errare, imo a&tuerxaverit; non eft

EA4

usl

Dq-

Jj

».

«36(104)56»

Do&rinaEvangelica. Ratio, quia nom

1gelio.

3

lr

legitur in Eva:

,

Opponit Hi

i

orico» T heologus p. 13.

4dti

Dan.8.v.257. & cap. 1. V. 53. 44. Item Je-

f

»rem. f 1. V. 48, & Apoc. 18. v. 1. 2 repe-

Vs

priri annotata defecuturo poft Ecclefiz

Ed

,Xotruptionem Reformattonis opere,

Refp. Dan. 8. & 41. Dicitur de perfecu-

chn

tione & tribulatione magna fub finem

DN

J

mundi ; quod multi fint occidendi, iu

captivitatem ducendi &c. dequa tribue

dl

latione etiam Chriftusloquitar Matt.24»

Ma

Jerem. $1. & Apoc. 18. dicitur de lapíu

&dij

Babylonis. ne vel verbum autem in om*

m

nibusiftisdicitur de corruptione Eccle-

Vi

fiaz, aut ejus Reformatione. Hac funt

f

Lutherano-Evangelica, quzin Revel-

hia

mafii' phantafia perperam funt annotatae

]

Opponerefolent. 2. Ecclefia Judaica

erravit, ergó & Chriftiana. Antecedens

D

i 4

probatur di&o Eliz, 3. Reg. 19* v« 10«

Mst

Ego remanf folus. Keíp. negando ante-

cedens, ejüíque probationem, ficut&

UDqt

confequentiam, Di&um Eliz explicatur

fmt :

if

3. Reg. 18, v. 22. fic ; Ego reman[; Pro-

ob6

pheta Domini folus; non dicitur folus fide-

atf

lis

»

W.

"ediite

qui n

lisex ömnibu

s fidelibus& loc. cit. cap?

19. Y, 10. ficlegitur: Propbetas tuos occi-

gus pl u:

a'ertm: gladio , derelitius [as ego folus, c

ln

quarunt animam meamytt auferant eAm . ,

RC

textus eft in fe clarus. Deinde florebat

| Ed

Ecclefia Judaica tunctemporis etiam; in

t opr[!,

RegnoJude, fub Asáà Rege fideliffimo

: pento

3. Reg, 1 j. v.11. Etpoft eum fub Rege

(0b HIIG

Jofaphat piiffimo, 3. Reg.22,v.43.

.denäi:j

Negatur etiam confequentia, nam Ec-

ua t

Mattil

defis Chriflianz promifit Chriftus ipfe

Matt. 16. Porta inferi non Præv»zlelmnt

H ü W [

4dver[us eapm, Et S. Paulus vocat eam

ml

Columnam, ( lrmamentums weritatise

1. Tim. 3. v. 15. De qua & Dan. 2. Y:44.

f

j Mi

dic prophetat : ;z diebus Regnorum illorum

fefcitabit D EUS celi regnum, qnod in ater-

) an

umm nou diffüpabitur, G regnum egus altevi

i

populo non tradetar - --- Cf ipfum [labis

mtefæc

i) aterüum. Chriftus etiam pradixit,

'9. f H

Matt. 24. V, 24. Quod necin funima,quz

i dl

1

l

unquam futura eft, tribulatione, omnes

, [

fint in errorem inducendi, imó hoc

exp(icitï

^

ipfum ibidem impoffbile afferit ; utique

,

!

/

h

1

ob fidelem, quam Ecclefix fuz promifie

ii

l finemsego vobifczum

amüenriam,ufquc-ac

$

fun

«a6( 166) 56

Jum omuibus. diebus usá, adconfummatia-

doce

nem f(ascnli. Matt. 28. v. 20. Hincetiam

nem

eít,manebitque articulus fideiiCredo fan-

K

&am . Ecclefiam Catbolicam. Hzc , imó

objst

nullum horum monftrabitur pro Ecclefia

Aoruj

Judaica, non ergo valet cón(equentia $

u

Judaica erravitsergo & Chriftiana : licet

Yobej

iMta erraffet.

-

DuET.

Opp 3. faltem füb

Rege Manafle er'rïa-

O

vit Judaica. Refp. & hoc falfum eft ;

ht in

nam 4, Reg. 21. y. 10. monitus eft per

trità

Prophetas fervos Domini ; & licec Deus

Ed

peccatis Manaflis valdé offenfus dicat

nour

v.23. Delebo ferafulem ficut deleyi folent

telüm

tabula mox tameu v, 74. addit : Dimit-

wl

tAm veroreliquias bareditatis moa , cf trde

Md

]

dam easin manus inimicorum ejus Quot

Ti

snillia veró in fumima etiam tribulatione

bet

def

1nanferint fidelialege iu libris Eftre pra-

4

fertim in 2do per tozum.

tur

Jofas etiam Rex piifiimus düobus,

UE

poftmortem Manaffis, & filii cjus,annis,

T4it

omnia reflauravit vide 4. Reg. 22« V. 2»

ltg

& íe4. Hoc autem fieri non potuiffet »

;

E

omnibus omninó extiuctis.

fetp

Opp. «. Ecclefia Romana a&ualiter

C

docer

. «(107)50»

j

docet ertote

$ v. g. cultum & invocatio-

incetin

nem San&orum,purgatorium &c,

vtl n

Refp. Hac & fimilia; irrationabiliter

h, ii

obje&a,(ünt errores phantafiá Luthera-

H

; Éd

norum

5

ficut Chrifti do&rina feductio

qucmii;

erat judicio perverforum jJudzorum.

ha dit

Probeat perScripturam , quodallerunt

extra eam.

naiïeeräær

O

on. $, Catholici probant Eccle-

fum d

fis infallibilitatem per Scripturam, &

s el]

eritatem Scriptura per infallibilitatem

j Drt

Ecclefiz ; adeoque per circulum. Refp.

lus di

neg. affumptum.Nam ficut Pater ceeleftis

lul Ff

teíimonium dedit Filio fuo de feipío ;

: p

quod ipfe effetà Patre miffus, promiffus

, "

Meffias; Joan. 8. v.18. Ego fnom qui teflimo-

u Q

nium perbibeo de meip[o & teffimroniós perbi-

pulati

bet de vae qui mifit w4c. Etbocipfum fuum

de feipfo teftimonium probavit Chriftus ,

n

tum vwite e£ dotfbrina fanthitate.. Joan. $.

v. 46. tum fidelium fibi adherentium uni-

; äü(]büï

jus,üm'ïï

t4te, Joan. 13. v« 20, tum etiam miracu-

li n

lis * fernis. Joan, g. v.36. Sic & Chriftus

ul

Ecclefia fux hoc dedit teftimonium de

feipfa, quod illa ipfa fit vera,& fanc&ta

hilit

Chrifli Ecclefiá , omnibus fidelibus pro-

Inuis

: dv:::»

ext(108)56

mhigandum,&

credendum articulo, Apo-

bilita

QR,

ftolico : Credo : (anflam Ecclefiam Catholi-

cam ,ut veró teftimonium hoc Ecclefiz ,

peri

lm de

credibile eflet de illaipífa ; dedir. Chri-

ftus Ecclefiz fus eadem pradic&a figna

If

Qrine

fcil. fantlitatem. dotirina, unitatem fideli-

um fidei articulorum, fMabilitatem bujui

Mp.

u

Ecilefiz.ut veritatis columue , nunquam

everfz, & evertendas ficut & figna acmi-

Tnen

raeula. Ab Ecclefia autem hoc modo in-

Tnen

dubi? cognirá acceptamus DEI Verbum;

Cad

tum (criptum,tum traditum, non minore

&ffr

infallibiitate; quàm hac illud ipfum ac-

nofc

cepit ab Apoflolis, ut Do&oribus infal-

day

libilibus, nam eazdemrationes, quz mi-

nnpm

litant pro Apoftolorum in doceudo infal-

Óa

lts

libilitate : militant etiam pro iufallibi-

tate Ecclefiz. Sicut enim ruerec Chri-

I

It

ftianifmus non admiffa iufallibilitate

Ts

Apoltolorum ; qua alioquin nullibi in

N

formalibus terminis clai$ expreffa legi-

Tifi

tux,fic & rejecta infallibilirate Ecclehiz;

El

idem damnum foret timendum: ut patet

Tunte

