tum Scripturz, quo probent per Baptif-

Clef!a,n

inum ungi , aut creari Sacerdotes.

Imó

( lun

quod baptizatus poflitDxo gratas offerre

sj

laudis,& orationis hoflias; hocex eo non

Dutipj

oritur; quod per Bapti(imum fit fa&us Sa-

cerdos ; fed quod per Daptifmum renatus

VCR

gratiam acceperit, fine qua grata non eft

U t

DEo hoftialaudis , & orationis ; nifiex

Atf

bona intentione in ordine ad converíio-

&loaü. 1

nem Dzo offeratur ; quodetiam aute Ba-

E!'Ware l

ptifmum fieri poflet, fienim Ethnicus vel

Vündt

gentilis quidam nondum plené inftructus

in rebus fidei , nondum baptizatusadfpi-

L"üm,«

raret ad Baptifmum, ad Chri&ianiünum:f

m -

eur

;06(271)30-

9.l

curhic hofliam orationis &

laüdis Dzo

Aurhem'

offerre non poffet ex tali pia intentione

cdeful

ad impetrandam gratiam sJ2 à D zo;eti-

y, at

amfinonbaptizatuseffet? exemplume

lerDil

in Cornelio. A&, 10. v, 4*

: Porró: Sacerdotes veteris Teftamenti

k p:ulä

Muurfe

non per Circumcifionem creabantur aut

meü,qüi

ungebantur; fed per fpecialem ad hocor-

i

dinatam un&ionem 5 curigitur ín Teftas

mento novo crearentur feu ungerentur

i

Sacerdotes Dei vivi per Baptifinum , de

i

quo nec Chriftus,nec Apoftoli,neque Ec«.

h

clefia, neque SS. Patres ullum verbumlo-

& lj

cuti funt,aut praxim habuerunt? quin po-

W/f;'flö

tibsin contrarium fpecialiter Difcipuli

(t0 110l

Domini à Chriíto funt creati Sacerdotes ^

fusdi

tum ad offerendum Deo facrificium no-

r

vi Teftamenti,de quo. füperiàs de Mifía;

T

tum utpeccatores in virtuteSpiritus fan-

5 nilh'l

&i abfolverent. Ut patet ex Luc.22.v. 19.

"

& Joan. 20. v, 22, Etquia hac Lutherani

u

derivare volunt, licet erreneé , ad omnes

& quo:slibet Chriftianos,(ecundüm di&ta,

gj

j

faltem non poffunt fimal defendere cum

j

i

"

j

Luthero,quod hoc ipfum fiat per þapti-

jj

fmum.

[

M 4

Oppen,-

l

«69(252) t

Oppon. Licet fecundüm Lutherum

fiten

per Baptifmumcreentur Sacerdotes : ta-

Yer .

ien per Ordinationem debent conflitui

tumj

paftores gregis ad Ecclefiaflica munia ob-

(uam.

eunda , ad Sacramenta adminiflranda.

Tiber

Relp. Imprimisfalfum eft hocde con-

] Dj

fueta Ecclefiz ordinatione, pro ut Luthe-

lts

rus ipfe fatetur loc. cit. fol. 4 j7. ubi fic

tulluy

fcribit : Qumanbermanift va8 aud) toabr/

futda

bagunterbem Yabftumb nic Pein 99faff guimt

*Diarnber: ober S9Webigerrgemepbetift/fonbe-

legim

latem

ttn allein jum Zincfelpfaffen, baf Éan nits

| sLuc

ttianb [augnen / ocn / teeldber foft eíin 99fan-

LT

berober Srebiatr toerben/ bem tvar níd)t

( g

9nug / af er geroepbet 4 oDer ben Girpfam

etmpfangen batte/ fonbern mufte ton nctoctt

| ]010. 1

| Al

auffbrruffen obtr georbnet toerben / unb (id)

| t

tatieti invefteten unb eintotifen folds)yfar»

|

| V

f

ampt guempfaben. unb angunemmen. Ex

r $

quo evidens eft: quod Lutherus ipfe non

agnofcat fe per confuetam Romano -Ca«

EU

103]

tholica Ecclefiz ordinationem , quàá ipfe

hoj

1

ab Epifcopo Catholico ordinatus eft Sa-

; Dbj

cerdos, conftitutum effe Paftorem gregis,

ut erroneé aflerit Hiftorico- Theologus,

Qtding

Hlum)&

pag.8. Sedfimplicem Sacerdotem ad of-

E

fcrendum

——

«$$(27:)e

a

fereädum Deo

facrificium Miffz.

Quàd

Jottsnt

veró attinet ad fententiam Lutherano-

t coni

rum in hac matería. Hi quidem videntur

murad

fuamordinationem confuetam adhoc ad-

niltanà

hibere, ut peream vocatus per vota coin-

T

munitatis inveftiatur & ac&ualiter ipfi

muuus Paflorale committatur ; at de hoe

u:buhq-

h HIDW

nullum oftendere poffunt ex Scriptura

ubl

fundameutum ; fedin contrarium potiüs

d

legimus datam Apoftolis à Chrifto pote«

ifítt

ftatemDo offerendiSacrificium nova le-

"d

gisLuc. 22. v. 19.dumait : .:Hocfacitesn

Wi

meam commemorationem,& adminiftran-

i

di Sacramentum Euchariftie ; deinde

pi

Joan.z0.v.22. poteflatem abfolvendi.

gt

Ad pradicandum veró miffi funt fpeciali-

Iu

ter Marc. 16.v4 1 $, Euntesin mundnum uti-

iiv

ver[um pr&dicate Evangelinmomni creatu-

Yi

r&é. Sicdiftin&afunt hzcduo, ordinatio

ad adminiftranda ritéSacramenta,& mif-

p

90 'f'f'

fie ad przdicandum, &a&u exercenda pa-

ftoralia. Horum inverfio non dependet à

[

T D]

DD. Pradicantibus, nec à Luthero; ita ut

n

ordinationem velinthabere per Baptif-

hg

mum,& Inveflituram per ordinationem.

Ema u

accommodent fe Evangelio,GEvangelici

il

M $

es

, E M U U

«6(274100

effe velint.Etlicet Lutherusiu fuum abu-

Àpofk

fum & errorem trahere conetur fanétos

Datre:

Patres, dum ait : ZDie (icbe eilige 23dtter

ip(oL

*oill icp entfdbülbigen ; uab maa fot fie aud)

busco

entfcbutbigen/. tvo fieaud) mit Gipfam ge«

tum )

toepbet ober. georpintert/ uno ibre Getoepbe

. Id

ten Die faden oberS)Wiefier geuennet babens

| dl

ban fit baben vamit feine Qeincldpfaffar

p

nód) jemano surQBinceel D c(fen gerocpbets

luther

fonberen toen fíe jeiano gum recbten Grifte

Tot) cor

-|- Éxhi

licben IMarzampt ober Gceljorger baben be-

ruffcins baben fie fotcben $Seruff für ber Ge

mrquæ[]

iteine mit foldbem Geprenge ollen guren/

o

unbmablen /. um Unteridoeio Der anberttl.

Qtdnin

bie nicbt berufien frynD /.— ac.. loc. cit. £ol.

1 Rctipa

414« Perhoctamen nihil pro fe probat;

lilsds

fed faG&as à Patribus ordinationes falsó

fs

interpretarur, fineullo allegato dcfupeg

3

lu w

fundamento; ficut & in fequentibus ordi-

l

|

ag

nationes Apoftolorum per impofitionem

Luthg

manuum & orationem. Proquo allegat

ol

A&. 17. At nihil ibidem legitur de Voca-

Sice

iüone ad munus paítorale per manuum

; P&

impofitionem,Utique fecuti (unt Apofto-

Qsqui

li & confequenter SS. Patres ipfius Chri-

ij i

fli ordinationem, de qua pauló antejlicet

E

j

406(225)Se»

wv Apoftoli man

uum impofitionem

-& SS.

r at

Patres przterea Unctionem Chrifmatis

m

ipío Luthero fatenteadhibuerint; ex qui-

f

buscolligitur, quod Chriftus Sacramen-

JH

n

tum Ordinis quo ad fübftantiam rei ipfe-

t

metApoltolis tradiderit,commiffo eorum

htht

ordinationi conveniente figno externo,

ii

per quod conferreretur,horum mutatio ii

Lutheri , Lutheranorumve bene

g

placi;a

T

non confiflit ; ut per fe patet.

"

M

- £x hisomnibus beneconfideratis orí-

il

iry

turquzftio : inquo DD. Lutherani fun-

ln

dentordinationem fuam , vel miniftros

ii

ordinandi poteftatem ? à quoillam accee

«(

perint?à Chrifto immediaté,aut ab Apo-

oro0t

Ítolis derivare eam non poffunt , ut per fe

( ä'(üfü

pate:s fic faltem à (uccefforibus Apoftolo-

Tn

rum poteftatem " ordinandi habentibus;

birr

eamaccipere debuiffent ; at àquo * Si à

d

j

Luthero: Refp. Quod hic non fuerit Apo-

wNC

(

ftolorum fucceffor iu munere ordinandi

rdn

j

Sacerdotes; non fuerit ordinatus Epiíco-

g

puss fed fimplex tantüm Sacerdos ; adeo«

" Apolïü

quequia hic poteftatem Sacerdotes ordi-

nandi in ordinatione fua ab Ordinante

mmüm

anmha

non petivit,nec hic eam ipfi dareint

endit;

y

6

illam

$06(276)6

illam quoquenomaccepit , utperfeevie

folds

dens eft. Eclicet velint, quod omnes om-

UT

ninà Sacerdotes fint fimul Epifcopi ordi-

Qunj)

nandi poteftatem habentes , in hoc tamen

uf

fe tutó fundare non poffunt ; eo quod de-

pf

fuper cextum clarum & certum Scriptura

quiip

non habeant, & in retanti momenti con-

(uisqg

[

je&turaliter & incertó procedere nonli-

ceat. Iinà licet fibi imaginentur , quod

fünt

tempore Apoftolorum omnes Sacerdotes

tjuso:

finul etiam fuerint Epifcopi, quod tamen

lcam.

bi N

naillibi legitur.. Cur hodiedum Ecclefia

dilatata reftringere hoc non poffet,& non

alCt

ornes, fed aliquos tantum creare Epifco-

tttei

pos, ut fieri videmus. Imó illi ipfi Luthe-

(Cill

fint

taninonomnesconuflituunt Infpe&ores.

Deinde Lutherus ipfe conculcat &

fuiffm

damnatcon(uetam SacerdotumRomano-

liv

Catholicam ordinationem , quáilleipfe,

tdoy

inq

& nullá aliá ordinatuseftSacerdos , dum

aitinfiue difp. fux cum Diabolo : £itbtt/

lii

voit roolten totr einen folcben Sfaffen ínftie

Cath

neumotecBsGoemanb unb tiber vem 2f [tar atte

Quise

tben/unb nennen atiDerg. Den eínen [eíDigen

nus:ql

* euffel feíbft aug Der-Jólien Gorunb berauf/

ht

aerju

p

;mo ag toáre atépan feíne Q?tpl)el D)

oldyer

:

a6( 2

3

$6

e lu

foidyer Daecf getoepbe

d

anperg/ban boger

mue

auf einen geroepbten Grifien íü-Der Sauffe

at

Durd) feine S5ifcbéffe unb Grpfam u einent

igctm

reuffelentrocpbet rodre, Sic ille exprefse

i []

píoteftatur contra ordinationem fuam;

n

quà ipfemet ordinatus eft; quod peream

yeqti u

quis non ordinetur Sacerdos; coníequen-

ternecille ipfe,fed &c. Non igitur poí-

"T

funt fe fundare in Sacerdotio Lutheri aut

i Ü

r

ejusordinatione; quam illeipíe ut diabo-

licam diffecrationem blafphemé defcrie

du

"

1 E

bit. Neque przfíumendum etiam eft: quod

Iffet,& "

hanc taliter defcripram ad (uos tranfmit-

tere intenderit,

ofito non concefloquod

Bj

hocin ejus pote

A

ate fuiffet.. Nequepof-

pli Lmh'

allort

funt fefundare ineo » quód conftitutus

alat

fuiflet Paltor gregis , aut vocationem &

inveftituram accepiflet ad munus paflo-

Ro

Vil

rales adeoque ut Paftor alios potuiflet or-

9

dinare,aut conftituere Paftores, Quia nul-

libifacit mentionem , quod ab Ecclefia

m

li

Catholicafitconflitutus Paftor , autali-

li

mäf(iïm*

quis ei fit collatus Paftoratus, multó mi-

nus,quod defuper inveftituram acceperit,

4

y

Dixiab Ecclefia Cath. namàcongrega-

1

'0

l Mi

3

aioæxchuthexana non potuit anteordinari

P'

aut

i

P

0€(ï73j50

. autconflitui Paftor , quam hacabeout

qd;

jam Paftore ordinato accepiffet ordinan-

DUS , |

d cret

di poteftacem, pofito non conceffo: quod

Paltor Paftores ordinandi

Kfo

beret,

poteftatem þ,a;

m

Nec tandem derivare poffunt ordinan-

| lim; )

dirpoteftatem abUn&ione ejus facerdóta-

Iff/l»ö'

li per Baptifimum , dequa fomniavit fe-

| M o

cundümdicta ; cüm & verulain cafü ne-

| Ch'li/þa [

ceffitatishanc unctionem alicui potlit tri-

teturjb

buere. Inquo ergó fundant ordinariam

"quid

fuam, quam fe habere exiftimant, ordi-

tàt hor

Tig,

nandi poteftatem ?

5.

X,

0

De Matrimonio.

' fiy ho

Uod Matrimonium nou fit Sacra-

filfcar

mentum novi Teflamenti non eft

ftigmo

Docrina Evangelica; quia ex Evange-

ih&lü 1

?

Tietto

lio non eftdefumpta.

Oppon. . QuodinScriptura facra non.

: fnii

eft claré expreffam , hocnon eftcreden-

ühtig

dum : íed quod Matrimonium fit Sacra-

tüm [

mentum , nonefíLinScriptura claré exe

&tl

preffum; ergó non eft credendum.

um

Refp. 1. Negando majorem. Quo

Cüttur

Spiritus (ané&tus procedarà Patre & Filio:

tpl;

quo

«11(279/$&

TT

quod item validus fit infantam Bapti(-

od

mus ; non eft claré expreffum in Scriptu-

h: quoï'

rà; credendum tamen.

Refp. z. Negando minorem nam Eph,

i h,?

j.V.32sliclegitur : Propter hoc relzaquet

orlti

bomo patrem (j matrem & adharebit uxo-

cttüde

nà fuascb evunt duo in carne unaSacramen-

iil

tun boc magnume[fh. $ ego autem dico in

Chziflo c& in Ecclefia. Qua ratione dice-

Vifb

retur ibi Sacramentum /oc magnum eft, fi.

pofürm-

jurit

nequidem effet Sacramentum? nemo dici-

tur homo magnus , qui nequidem cft ho-

n

imno.

^ Opp. Intextu dicitur kosmagi:v nfiy?&e-

rium hoc magnameft.. Refp. uoc pv fi-

»

H

deinde

M

gnificatidem quod myfterium

non e

etiamquod Sacramentum ; quiain graco

p

aliud nomennon habetur, quod Sacra-

mentum fignificat, Cümigiturutrumque

at

fignificet,accipi debet inillo fenfu,in quo

antiqua Ecclefia illud ab Apoftolis tradi-

u

tum accepit teftibus fan&is Patribus, qui

d

de hac materia fcripferunt & Matrimo-

j

nium cum Ecclefia Sacramentum effe do-

: Qu

cuerunt. Inter quos S. Chryf. hom.20.in

epift. ad Eph, expre(sé vult textum cita-

.f

tum

qlm

«X (220)56»

tum ficintelligi debere ; Sacramemtum

ürig

bec. (Conjugii fc. qued homo relinquat

toni

patrem & matrem, &c.) magnum efh in

tim f !

Chriflo & Ecclcfra, quia reprafentat conju-

l

t

| tite

*f

gium Chrifti fpizituale cum Ecclelia, Et

S. Auguft. lib. 1. denuptiis & conc. cap.

ET

IO. apertiflimé dicit : Sacramentum nu-

: tidey

ptiarum commendari fidelibus conjugatis

lume]

ab Apoft. Eph. , & lib. de bono conjugii

- [deni

. tiDoi

cap. 18. aic? in noftrarum quippe nuptiis

plus valet fauclitas Sacramenti , quam fa-

| defump

entdias uteri, Frivolum autem eft contra

' Vetro

hacfentire & docere , eo quodtextus ali-

iby,

ter poffitexplicari. Saltem rationabilius

fecundüm tenorem verborum explicatur

, l

proSacramento, quàm contra; ut jam fa-

é

tis monlítravi; cui accedit T raditio Eccle-

t

fix cum teftimonio fan&orum Patrum.

Quin & ratio rheologicatcurenim dice-

returSacramentum,imoó cur magnum my-

fterium,li folummodó effet res prophana,

contra&us puré civilis,ficut conjugiaEthe

Cltus,

nicorum? deindeipfi Lutherani fatislo-

E&'angg

quunturde gratia conjugibus necelfarià

&t Ey;

ad fervandam fibi mutuó fidem , aliaque

ümm,

matrimonio annexa períerenda onera;

Ü

Cur

«56(251)56»

d

cur igitur negant adjun&am effe matri«

ii

inonio donationem gratiz à Deo ? inte-

i

rim fi & hzc audire & intelligere nolint,

tit tj

probent pofitivam fuam Doctrinam po-

Jtia £

fitivé ex Scriptura, vel faltem commune

0UO Cip.

fuum mals pofitum fundamentum : nihil

Türmtr

credendum nifiquod fcriptum. Manife-

jj

fumeít autemex his omnibus bene con-

yand

fidera:is : quod Lutherana de Sacramen-

tis Doctrina ex Fvangelio Chrifti non fit

pg ]][!Pm!

o

?

j uamfü'

defumpta

fed de Luthezi couceptibus

aob

& erroneis Scriprurz Sacra explicatio-

nibus,

vll

C APUT. 1.

o

jlatt

2e culta. Santlorum ,. Imaginum ,

j

( Reliquiarum:item de Santlo-

,E

orum invocalione,

THm A(lgel

$. I.

?auum

De Cultu. Sauctorum.,

f ^X Uod confuetus in Ecclefia Romano-

;numm'ï'

Catholica Sanctorum cultus ficilli-

,[ophlïfr

citus, imo idololatria, non eft DoGtrina

ii J

Evangelica,ted calumnia. Ratio eft:quia

jil*

ex Evangelio non eft defumpta;fed male

Iecelflm

j

adcenvitíandum à Lutheranis propofita,

]

Opponunt- 1. líai& 42. V. 9. dicit

Dzus:

[

INEMCEMDMMTeT U ]

«88 (2$2)9»

Dzus: Ego Deminus bocefb nomen miem,elo- | M

viam meam alters ton dabo,e? landem meam

i

fcnlptilibu:. Ytem Matt. 4.. v. 10. Domi-

tiénby

nunm Deumtiuum adorabit ,

wm; ü

736í5 ergÓ.

c il foli fer-

|pust.

R,efp..lQ.ulalis confequentia : foïi DEQ

1DOnn

debetur Divina gloria. folum DxuM ado-

Altyocat

wDei,'qui

rare debemus ut jDruM ; ergó non licet

honorare autcolere Sanctos ut San&tos ?

Vn cte

ad quid ergó ait Chriftus Joan. 12. v. 26.

Mrqu

Si quis mibi minifivaverit bonovificabiteum

t &

ilitsn

Pater mens? Dcindead quid diciturt Gíe-

via (f bonor bene operantióus, danda Rom.

I) ipü

2. V. 10, Si nulla fan&dis Gloria tribui

OE

tdfinj

poffit? Porro : nunquid cü-blafphemia;

fj Drusnonut Dzus ; fedut San&us DEI

hnde

Minifter cola

z

tür, pro ut nosSanctos co-

DT

limus ?

z

D mw-,

Oppon, i. Hiftorico- Th. à Jovio Hift,

Vàtis d

fanttosvocari Dsos tutelares. Refpon-

locisq

deo: quid inde? D sus ipfe vocavit

Ecclef

àto (

Moyíen, DEUA Pharaonis, Exod. 7-

V. I6

*

ietgn

2dó opponit: Bellarminum AdoCer'e' in

Gttut

San&os eífe credendum Lib. 1. de Sana,

OQist

beatitudine cap. X X,. ad 21.

uthu

Rcfp.

——

«95(285) $-

uum,ghx

| Refp. Bell.

lococit, nonad21. fed ad

n

1, Argumentum,ex Rom. 10.Q40modo iu-

p Di

vVocabunt in quem non credideyunt, deump-

*

o

ficue DEUM non

jf

tum , ficrefpondet

poteft invocare u DEUM, qui in eum

j

noncredit --- ita etiam non pofle eum

invocare Sanctos, ut San&os & amicos

"TEU

on lt

Dei;qui fuo modoin eos non credit;id eft:

ml

non credit efíe San&tos &c, ex quibuspa-

tet : quàm falsó , & in perverfo fenfuci-

) mf'

ii

tent & explicent Authores noftros , ex

delirantium allegatis, ubi forfan Autho-

ub

j

res ipfos nequidem iufpexerunt. Hinc

nemo mihi vitio vertere porerit: quod

T

/[fm/;ï [

ad fimiles ex Authoribus objecliones re-

7

fpondere non digner; maxime, cum fides

noftra & Fidei Catholice dogmata non

0s (*

ex privatorum ícriptis & fententiis pri-

vatis defumantur; fed ex Scripturs Sacre

j

locisclaris » cecumenicis & authenticis

u

Ecclefiz conciliis, aut faltem ex appro-

ul

bato Catechi(ino communi, ImóipfiLu-

qi

therani, fi quid ipfis minus placensobji-

ciatur ex eorum propriis qualitercanque

j

do&is& verfatis Authoribus;imó ex ipfo

i

þuthego Megalandro íuo, mox contra

€os

M

NU o o o |

«36( 284)569

eosexcipiunt, utcontra privatos ; quis

l

$o

ergó nos obligaret ad revidenda quavis

| (Xàtm

obje&a ex noflris privatis Authoribus.

Si quid habeant contra nos; difputent

ä ànne)

! fieut

nobifcum ex Scriptura Sacra, & Authen-

j htlj

ticis Ecclefiz Conciliis, & refponfio de-

! ink

cens acíolida reponetur eis.

|lim,

Expe&oigitur argumentum ex Scrip-

| teüt]

türa, quo probetar : illicitum effe imó

lob

Idololatriam» Arigelos & Sanctoscolere

ut talesut DEI Amicos, in gratia confir-

lIs

Ttbten

matos.fidelesque cjus fervos & miniftros,

Si DEUS Pater velit honori&care fideles

Chï')[b

Vilem

Chritti miniltros, Joán. 12, cur nobis non

liceret;eos honorare & colere ütrales? cur

f

1777

nobis,nonliceretSanGiffimam Dx1Geni-

tricem colere & (alutare eadam falutatio-

Aes o

ii

ne quà hzcper Gabrielem Archangelum

&

falutata legitur à DeoipíoLuc.r. v.28?

Muj

Oppon. Apoo 1 e. v. 10. & cap. 22. V.

opor

9. renuit Angelus adoraridicens : adþIO-

N lj

annem: Deuz adora.

Refp. 1. vel civit Joannes iftum fuiffe

LUE

L [

Angelum & intendit ipfi deferre hono-

rem , quem Angelis deferendum docet

AT

Utig

Ecclefia Roma*nongatholica , vel nom.

fs

Unquï

«9(185)30»

9Q

Si hoc : ergó nihilcontra nos, ut patet

T

examinanti. Si illud : ergó fentiunt Jo-

o

annem fuiffe Hzreticum, & idololatram;

jfput

ficut nos ut talesin hac materia calumni-

Auth

antur;confequenter non poffunt fecun-

onit?

dum hoc fuum judicium Joannis Evange-

lium, Epiftolas & Apocalypfin accepta-

exScxig

re ut infallibile Dzr Verbum.. z. Refp.

ii

adobje&ionem à Catholicis: Quod Jo-

Bo

snnes videns in tali fplendore fibi appa-

UM

rentem Angelum putaverit eum effe

ii

Chriftnm Filium Hominis ; adeoque ut

du

talem adorareintenderit, quod ne fieret;

j

feíe manifeftavit Angelus dicens : cozfer-

r

J G2

vastuns[em. Quod, fiprius fciviffer Jo-

annes,opus non fuiffet, ut ab Angelo ipfi

i

p

infinuaretur & quidem fecunda vice , eo-

nmgeï.ï

"o

dem modo cap. 22 De c«tero non re-

Qb W

nuit Angelus adorari ( adoratione fc.

p

W

proportionata, non Divinà ) à Jofue cap.

.ns*a

f. Y. 15 ubi fic legitur : Cecedir 76]216??0-

HH da tervam (j adoramsait : Quid Do-

Ingmfülþ

minus meus loquitur ad feruum. [num

eutwu'

folveinquit,calceamentum tuum de pedi-

MW

bustuis, Loeus enir? in quo ftas; f[an&ius efd.

pr,

Fecitque Jofue ut fibifuerat imperatum.

Nunquid ex hoc manifeftum eft ; licitam

encG

EM

«96( 286) 20

effe cultum. Angelorum & San&orum , | !

fl0

quo ut tales à nobis honorentur & co-

lantur * & quia do&us meritó honora-

fcut ]

ture

tur propter Do&rinam, Artifex propter

g

artem , Sapiens propter fapientiam, Do-

&or ob acceptum honorisgraduni &c.

-B

tiz& f

cur non pariformiter San&us honorari

]

feu coli deberet propter Sanditatem,

aM

proprergratiam & gloriam, quà cognof-

quem

citurà Dzo honoratus & coronatus 2-

tuod

Quod veró hunc honorem vellet quis

0€8ip1

[

vocare politicum: eft contraomnem ra-

tionem 5 eó quódtitulus honoris hujus,

g

tatda|

aut cultus non fit politicus, dignitasqua-

ff

dam civilis velmundana : fed fpiritualis

ac fapernaturalis ad religionem — fpe-

a ful

Oyits

&aus, ipífam concernens Majeftatem Di-

vinam faltem extrinfecam,& quo ad nos,

]0&1& 1

laco

Nam ficut Majeftati regis conforme eff ,

ut Rex: non modo .honoretur ut talis

loc j

quo ad perfonam propriam ; fed & ut in

tlos

ls

Miniflerio ejusin principalioribus faltem

Miniftris honoretur & majeftas ejus re-

Clty;

Vret t

fpleudeat.

Sic & decens eft ut Divina Majeftas

Á

Wconr

non modo adorgtugin Perfona :Dx

I pro-

Apria,

«(287)50

imm

pria, verum etiam in gloriofo fuoMini-

u

fterio, prafertim coelefti honoretur,nam

ülhon

ficut honor, qui Regum Miniftris defer-

X pro

tur ex hoc título refunditurin ipfum R e-

gem propter quem : fic& honor qui tri-

famj

a

buiturSanctis & Angelis ob titulum gra-

tiz & fan&itatis, quápollent apud Divi-

J

Vi

namMajeftatem in ipfum DzvM propter

ixp

quem coluntur feu honorantur,redundats

quod negare non nifi fatuuspoteft. 1mó

gt

ol

locaipíà inanimata,in quibusDivinaMa.

jeftas fivein períona propria fiveper An-

p

gelumà Dzo miffum refplenduit.bono-

rl

tanda fzpe propofita funt,utin ver. Teft.

p

San&aSan&orum,Tabernaculum, & Ar-

finid

11]

"

jN

ca Rub us ardeus, & locus inquo flctit

Moyfes Exod. 5. v. $. Item locus, inquo

«l

od

Jofue adoravit Angelum Joh, $. & quia

hzc omnia evidentiflima funt 3 ficut &

m

hoc ipfum,quod Catholica Ecclefia An-

a Wi

gelos & San&osnon nifi uttales, ut fide-

j

kl

les & gloriofos Dzr miniftros & amicos

ylllt

ïgu;lþ

cultu nonDivino, fedlongé inferiore ho-

noret & colat:nontam intelledttts ertori

autcacitati, quam obduratz voluntatis

Ma)tü*'

incorrigibili pertinacie adíéribendum

Dup

cenfeo;

me

os(zzg)s« :

cenfeo , quicquid opponitut Angelorum

polta

& San&orum coníueto in Ecclefia Ca-

formali

tholica cultui & honori ;adeoque indig-

itfenfii

zum ítimo pretiofum tempus chartam

Vs

& atramentum ulterius impendere ad

Cep[g Íi

hoc, ut folis lumen in plena meridie mon-

,

L ol

ftecur videre nolentibus.

It q0p (

»

Audiamus tamen quid

hic -ulferius

üm t

, Nec

s; fomniaverit Hiftorico- Theologus

füorum

eft quod diftingoant,

aitp. 18.inter 39-

atlio R

hac vocabula pro-

OR

sjAday G Aacperty cum

|

"H"ätm

;,cultu religiofo accepta idemfignificent,

gj

5 Atg

o : quxcunque actiones 1. eaídem

Ril

phabent caufas efficientes 2.

eadem re-

téntif

»q

uifita. 3. eodem fiunt modo, 4.iiídem

—

ln

»limitatz funt. con

ditionibus ; illz funt

Wam u

,,exdem.Atqui de cultu3sAeo & Vospéle v

Vpeti

» verum eftprius, ergo & pofterius.

&tette

Refp.t.

Atqui nugatoria funt prioraer-

5

tololgg

Qu

uis enimPhilofophorü

£o & pofteriora.

Ent dj

aut Theologorüm fumit au

üdiftin&io-

u l'orm

nem àcaufa efficiente caterisque adjun-

f ittg

&is?nunquid eadem caufa efficiens pote^

fgry

alicui benedicere & maledicere per eaóe

Mügye:

requifita,eodem inodo, & inii(dem con-

an&gs.

ditionibus?Diftin&tio actuum quo d pro

if

- pofi-

MESTeNUMISEOENN MUMU UUR U q C

«((229)50

hp pefitam mate

riam fumitur ab objedo

lii

formalifeumotivo , quodin cultu latriz

qu9 in fenfü Catholicorum acce

ptz eft dig»i-

T

tàs increata, & in cultu duli

& Íimiliter ac-

peudeu i

cepta fupernaturalis creata ; inculti au.

tem politico dignitas politicajid eft.crea-

crïämeH

tà non fupernaturalis.

Quz dipuitates

it um':

cüm fint fpecie diftin&z

; ic & illi cultus,

Uhgm,,ï.*?

quorumhzdignitates fant objedta for-

par!

j

Q

malia. Refp. 2. negando minorem, Quia

X

requifitum culrus latriz eft ex parte obje-

Jj P

[

&i Dzus ipfe, & ex parte colentis feu ado-

s

rantis intentio ipfüm ut DEuM colendi. Ét

N [

(

requifitum cultus duliz eft ex parteobje-

4

&icreatura , & ex parte colentis intentio

[/]

"ipfam uttalem coleudi.

Imó ,f quis falfo

At

Dzo per idololatriam c

ultam latriz velit

Jieri

u

deferre , requiritureffe

ntialiter ; ut hic T^

j

W

)

dololatra faltem appr

ehendat in obiecte

"

Ens divinum & increa

h (o[

j

t&à, five hoc fiat

pet

Ji

iil

errorem , five per malitiam , & ex

jarte

l y i

faiintendatillud ; ut verum Deum colere

gl

feu adorare: ut per fe patet,. Quod cum

4

munquam $at à Catholicis Angelos &

j

p

)!

San&os uttales , & cultu nón Divino fcd

qlm

ïG

inferiore colentibus & colezeintendenti-

FU

bus;

«6(290)50

fitentibus:quoddi&o

Cail

bus, public&que con

modo & non alitex e

oscolant: nemo fine-

Yino

idololatras calumniati po-

culpa eos ut

lum

tc&- RC( e 3*

Pofito non conceffo: quod

Luhe

duliaidem

in fenfugrammaticali jemria &

1058

rent; ex hoctamen nullum feque-

(fem 1f

fignifica

recurab

(urdum , nulluserror in do&rina

p (cx

communi Cathelicorum, nam "E heologi;

r

quiineno

dandis controverfiis hujus ma-

EI cul

teria utuntur

his terminis ad clariusex-

l6t a

rimendos füos conceptus , non docent:

amm(

Deum /atria & San&os dulia in qualicun-

RUT

que horum term

inorum feníu aut acce-

Dn

lt

fed explicant fe cla»

ptionecolendos effe;

Tüttto

riffime, quod per laiiam, quàm Dzo pri-

(dfe

vativé tribuendam docent, folum Divie

l,

l^

num intelligant cultum,& per duliamDi-

Wif

i

eícit hoc

Ul(q ]

pino inferiorem ; adeoque cvar

umentum :

Wt ET

mihi quondam obje&um ar

e colendos

g

Catholici docent Sanctos €

l ! 5

cultu3yMías : atqui cultus gAías eft cule

W

"

tus Ræ-rgu'al $

ergó docent San&os cultu

M

A«s,tíac effe colendos.

Nam imprimis al«

'V'7.C

fum eft hoc argumentum

2

"

: quia conitat

ïmur i

quatuor ad mifius ter

mini

3eó quöd caltus

Hs)

3eMiag in majors fum

a w o R

atur ia (uppofitione

*

A

Catho-

ECUMEESUNUESQUM O. lov g

yuddo

i

*99(:91)50 |

Cathöficoru

i pro cultupriyative nóDi.

u

n

Dnutl

vino, fed Divinoinferiore: & in minore

PO'

fumitur idem terminus in fuppofitione

fn

q

juidt

Lutheranorum pro cultuDivino,feu mix-

;

to, tam diviao. quàmillo inferiore. Eo-

yoltit

em modolo

quendum de cultu AaTéE/ag Ut

T

per fe pater,

:

hetj)

Deinde falfum eft: quod cultus 381:.c

ihl)]mj'

t cultus A«76í .s, nam licét grammatica-

du

J

liter aliquando promifcué fumantur cti.

p

"

am in Scriptura facra,

otiffimüm tamen

1] qh'lh

M

j

fumitur A«tías pro cu

tu Divino, & s.

TU

^síac pro cultu inferior

€; faltem in T'efta.,

jan

mento novo

» Ut exaiinanti pátebit , vi.

If DWP ,

deat textum

Gracum Luc. t v.7 ,.

& cap.

yliem

b

1. V. 37. cap. 4. v. g. Rom. 1. v. 9.

& ali-

ifepiffime , inquibus cultu

m divinum

j (

per aigua» defcriptumreperiet.Similiter

m d

Cultum Divino inferiorem inveniet per

T.

b

SMFt expreffum Luc, 1 $.

X&19. Martk.

il

wn;l

W['

6.v.24. Joan. 4. V. 33.

om' 9' ï'o ' *

j

(

Tit. 2. v.

"

3. & alibi plerámque ,im& Aá,

y'

7: V.7. Cultus?&Asas & Aaxpsín: conjua-

gl

"

gunturin eodem ver(u & primus Creatu.

MM

tis; fecundus veró Dzo tribuirur. Xi 16 Éivo;

f

ji

n

a

5 —iav WAueari xeiieyd BC gentem cuscun..-

2

que

p CU95 0 STHURLUQEEN EM OE

«86(292)5€

& fer-

| alio

que fervier

imjudimbo ego m

üam-

Mrrgäwwo'c

uo: &o.

vicnt mibi (Dlo) xai

1i ]

EtlicetSchertzeru

$

contrarium hic fen-

hi ab aliquo obje&um

did

tiatjut quondam mi

Dzo, quàm hitria:&

yui

eft.quàd fapius dulia

| g

hac Creaturis (zpius

quàm Dzo tribuathr

in Teftamento novo, qu

odtameninveni-

| lo

Imó velit 22Míar

| t

re non potui,

nec credo.

&t vix creaturis tribui

tisex

quafi femper DEo,

ibus , itaut nul-

TOriS;

à feptuaginta Interpret

Paralip.

N

uam ferme in libris Regum ;

M.-rgefd. Dzotr

jbueretur

Toja

Píalm.& Proph.

DT

fed (empcräshi

LUE

ex hoc tamen pihilfe-

firamDo&rinam , qus

n

quitur contra hO

&onde vocibus tricatur

5

fed remipfam

Gofqu

d folus DEus cui«

10 AL

roponit :n

imirüm,quo

li vero & Sà

n&i,nonDi-

ftit

tu Divino;Ange

NT

no , fed lenge ipfet

iorecolendi fint. lm

oftris in inodo lo-

fjl

nec nocet Theologis n

Aud

dumxultum pr

ivative Divinum

quendi,

& cultum San&orum per

Scap

per latrianm 4

tij],

Si enith Cenfüra nuiia

duliam exptimunt,

Dto

digni fint7o. Inter

pretes ,

quod quafi pri-

vative Dko D8Aefov , &

Creatur

is Awrgn'av

W

adícribant » feuintali

fenfu terminos i-

rehg'l

Quos eoídemiu

i.

ftos gracos fümpferitt.

[ 502

UTEMSMENUNDLI ( s 04 OSPS

«96(295)90»

-a["'

alio fenfu fumpfíeruntScriptores noviTe-

I) W

ftamenti, A«ve/av Dxo potius, & Creatu-

|icie

ris 25uíav tribuentes; curinhoccarpen-

dieffent Theologi noftri , quod /atriam

a

hia

privative Dxo , & 4uliap Creaturis, Au-

geliss & Sanctistribuant; non magis ; ac f

p

j [[]W['

hos cultus per alia vocabula diftipgue-

rent, maxime cum fecundüm di&ta fe (a-

i i

g

tisexplicent ; ut nullum inrerveniat er-

j

roris,quo ad rem fignificatam,periculum,

f

Schertzeri error videtur ex hoc oriri:

1 W'

quod annotaverit quoties cultus per A«-

j mhM

vésiv expreflus creaturis in novo Tefta-

H

[mlq

mento legatur impenfüs, non attenden-

do: quod quandoque talis cultus perido-

g

lolatriam creaturis fit datus , adeoque ex-

primi debebat per A«rgii«r, eó quód ho-

qoni

mines ifti cultum divinum iftis creaturis

malé impenderint. Accedit authoriras

u ,

p

Authorum Graecorum,inter quos Joannes

Scapulain fuo Lexic. fol. 479. in deriva-

il

n

tis à AvAS; exprefsé notat:quod apud fcri-

ptores Ecclefiafticos paffim , ficut & in

u,gp»

novo Teftamento Aazgéus accipiatur pro

TM

religiose colo.Per quod illeDivinum cul-

lmmw'

tum ut Reformatus intelligit, Addit eti-

j ofW

aps

PO*S(.z94)w '

^| flami

am: quodputetur hzc vox ab aliquibus

Authoribus derivarià ^« particula inten-

Diop

li

&va, & relo tremo;quafi va/Ze tremo:quod

tremeado Dzo potius , quàmcreaturis

tione

convenit. Et licet hoc aliis difpliceat, pa-

E

rum refett, Saltem negare nemo poteft:

d

quod falfis Diis divinum honorem tribue

hgt

eis proprie vocetur idololatra feu &5a^o-

D

Adrpys. Accultus'ille divinus malé falfis

! Mosqt

piis impenfus idololatria feu ü34A9A«7 "7

j g

non veró tOe^oYwsiz;unde hoc , fi ^«s(da

tiaty

Ti

non magisproprié cultum divinum figaj.

ficaret, quam3gAsí«.?

. p

Inft, Saltem in hocerrone

ä'proceduniä

EC

:

uod /ermiam privative D&o adfcribanty

[ [

chm & creaturis fzpé tribuatur inScri-

itqus

prura facra, cui in iebusfidei fe cenentur

Oi

accommodare.nc(p.negando affumptum,

ww

Nam & 7) Deus & divinum privative &

Veri

proprié Deo vero & vivo tribuitur, licet

nihi

tray

quandoq; &de aliis dicantur v.9 Exod:7

Ego conffitei te Deum P

baraotis, Item : E7

Prf

If omnes. P£.81.

go dixi Dii eflis c lii esee

; lib

v. 6. Sie:iam ingenio quis excellat;dici-

Vil

turcommuni modo loquendi: divinum

fu.

ingenium, divinatalentahabere. Sice-

L

tiam

«Xx(25f)50

ii

tíam erratum non eft in eo , quod Jamriwem

lii

Dzo privative tribuant Theologi noftri

m

in enodandis Controverfüis,cum explica-

epetun

tione addità ; quod folum cultum Divi-

num per eam intelligi velint ; licec quan»

(l pa'

j porc 1

doque hunc terminum peraccidens aliis

jemKlibll'

legantapplicarum,

g

Deindetenemur quidemin rebus Fidei

mlä füh

nos accommodate Scriptura facrz;at non

ingrammaticalibus, in vocum figuifica-

jf

[j

tione; quia hanc non ex Scrijtura,fed ex

Inftitutorum & Authorum mente & ufu

Ti ügm-

cognofcimus; nam Scriptura vocibus jam

rocedut"

ance fignificativis confcripta eft. Et pofi-

to: quod in vocum genuina fignificatione

j

jf

inquirendaerror quidamirreperet , ex

hoc nullus fequitur in do&rina Fidei er-

for : ficut necex vitiis grammaticalibus

m?mm:

verfionisvulgate, dequibus, cüm aliud

"

itüfa

lt

nihil rationabiliter objicere poffint con-

j

tra vulgatam verfionem, fatis inepte D.

Przíes cum Diícipulo fuo, in impertinen-

I

"m

tibus impertinenter fibi abblandiendo

cavillatur . minuscurando , quod Luthe-

U

: MM

rus Textum ipfum Scriptara in pluribus

malé vertendo corruperit, & quidem in

"

ls;

i

4

WU o - o sss |

4&( z*96).94

iis;in quibus cardo Controverfie verfa-

liotto

tür, ut paterex di&tis, hinc inde.

Sculp

- Evidenseftigitur ex omnibus $o-hoc di-

citati

é&is: quod Lutheranorum contra cultum

tecln

San&orum Doctrina non fit Evangelica:

NU

fed Evangelio contraria. Videtur autem

Dotji

L]

9

error petiffimumoririex eo

quod per

Chenl

eultum Religiofum, privative Divinü in-

Ín qii

zelligere velint; quodineptum eft,, Nam

adeof

percaltum Religiofum intelligitur culcus

tholic

9b titulum feu dignitatem fupernatura-

Ws fca

€in: que , cüm vel divinacft & increata,

qinem.

velcreataà D&o Sauctis donata ; fic&

| mxmpg

diverfum ac diftin&um fundat cultum.

, Dl

Quod ipfi negare non poffunt , nifi velint

| Qf

cultupolitico Sanctos colere, celebrando

fil

reto

eorum feflivitates ; guod ineptum fo-

RusSs

MW

$. T1T,

"Tatos

De Culiu Imaginum,

p

Uodconfuetusin Ecclefia

Cath... I-

torg

Q

maginum cultus fit idololatricus

noneft do&trina Evan

0

gelica, Qia ex E-

T

vangelio non probatur.

ïm'ig

Opponunt. Non licet Scu/prilia der4-

f

ret ,Exogi.zo.v.y. Ergó nonlicet Imagines.

,O

hong-

— ( a

«96| 297) 5&» |

u

hounorare feucolere, Refp. 1.

Nequelicec

Scalptilia (intellige fecundàm Textum

ol

citatum ídola) facere.v, 4. Ergó non lice-

at

retlmagines facere , quod ultimum eft

angelia

