operibus ; at de quibus ; & qualiter ?

7] Ayl'(-

communis eorum do&rina eft;quod non

nt bonaopera,que à DEO non fünt piz-

m fämu

cepta & in (acris lierie — pra(cripta.

De preceptis autem docent : quod

df

j du

obíezvatu fnt impoffbilia : &$ ar

faup

tdin faijcier QBGabuibarbey Gett bàt fein

Ra

Gxfe& barum gebensal& ob tvir médbten fele

m

ber jrep;. nadb feinem C'Dillen leben:fo if c8

nurein &píegel sart/ bag uns scigt an bie

lleæqw

fünbige 2trt/ inunferem fSteifd) verbergen.

sim f

nc«lmg

P(. G8 if bag -Drcil. Quafi. f(olummodo

gpclh

precepta effent. data : ut cognofceremus

j] n

facienda & omittenda 5 & non ut fecun-

dàm ea viveremus & ipíafervaremus, di-

cente Chrifto: 5/vis ad vitam ingredisfer-

j

va mandata.Matt.19.

yonit

g

Cüm igitur f(écundüm vos opera non

(f

przcepta non fint bona, & pracepta im-

poffibilia. De quibus loquimini operibus

rl

unfetam

jj

bonis? nonne cmääfgö ift mit.

&hbuemn

lejlli

Qv

Z

L.16062231

Sbuen geríobren /. gerbienen eb

dittp

fel Som?

fua(ig

fünt ne hzc veltra bona opera?

tüitum

Deinde dicitis: quod opera bona mer-

cede nulia fint digna,fed tantum fint fru-

proa

cs fe

us fideis & quidem fatis inconfideraté

hoc afferitis in proprium veftram praju-

proo

guam

dicium. Si eüim aliquis tale firneret ex his

veliris principiiscontra fidem veftram are

&i

gumentum : Talis eft fides veftra , qualia

lts

libor

funt veftra opera. Nam fides eft quaG ar-

bor, &opera ejufdem fiu&us, nec poreft

inde

u

arbor bona malos fruttus ferre , nec mala

bonos Matt. *. Atqui vos ipfi dicitis : quod

0t

véftra opera non mercedem ; fed iram mee

tater

réantur: nullam coram DEO dignitatem

fwii

habeaut & é. Confe

DI

là & non bona.

quenter quod f-m:þma-.

dl!!q&

Quam quafo ex his premiffis, ex veftris

(ife

four

di&tis propriis inferetis de fide veftra con-

inu

clufionem vobis placentem $ nunquid ex

fum

malis frudtibus arboré malá inferre debe-

þnu:a

bitis? Sicczco impetu in nos irruentes,ve-

ftra ipfa deftruiris, nullum nobis per falfa

-Quis

veftra damnutn inferentes. Nam 1. ii DE-

ncqu

US nullam in operibus noftris dignitatem

Ídr

&t

agnofceret , cur mercedem operum nobis

dare

p

dare promitterer: cüm merces ex genuina

ge! n

fua fignificatione non fignificet donum gra»

l;nnameif

tuitum fed premium feu retributionem

n int h

prolabore? & qua ratione daretur mer-

onfrat

ces fecundüm laborem , fi non pro labore?

m paj

pro conatu inutili nihil datur , fic nec quic-

etexli

quam fecundüm talem. Ubi enim non eft

m d

dignitas rei, ibi nec cít proportio digni-

tatis,adeoque finon fit merces danda pro

, ul

labore nec dabitur lecundüm laborem, de-

quit

inde nominat S. Panlus Opera bona

p

ne m:.'f

AAYHIY AYCEDIIUDS CÍj *lnpides pretiajbs juns

Cor. 3. cur hoc: fi nullam habeant d gni*

g

.tatem ? Chriftus ait Matt. 6. v. 20. Z be-

ia

fanrixdte vobis tbefamros ia cacloLaic. Ya« v.

ignit:i:ü-

Ü fnr

33 addit per bona opera fic dicens: ez-

dite qua poffidetis tf* dare eleemo[yuam , fa-

sU

cite vobis [acculosqui non vererafcunt, the-

faurum non deficientem $n celis, An per

IT

inutil;a & indigna thefaurizare nobis pof-

ii

füumus? Labor veller non eff inanis in Domi-

ib

so:ait S. Paulus r. Cor, 1. v. 58. «urhoc?

"

quia non foli fumus , nec foli Jaboramus

j

D

neque ex propriis (olis viribus naturalibus:

i

f0b

fed renati fumus filii DEI & DEUS habi-

yut

tat in nobis, ac nos in DEI & bona ope-

p jj

LE d

Ü

en6(166)30»

fa pet pratiam ex infinitis Chrifti meritis

]on

nobis donatam operamur , fnfficientia ne-

i Pn

ftra ex DEO efe ait S. Paulus z. Cor. 3.

IY

tilil

Spsritus Santlu: effu[us efb in nos abunde p

fnd

jESUM Chrifiwm Salvatovem nofirum,

[

Tit. 3. v. &. item fides per cbaritatem ope-

vatur Gal, $.v. 6- Hec autem charitas dif-

Dein

W

fufa eft in covdibus noffris per SpiritumSane

li

Üwm , qui datus ef nobis, Rom. f. v. .

gr4tia ejusin mevacua non fust , ait idem

quih

Paulus 1. Cor. t5. v. 0. féd abzndantinsil-

qui 1

tl

lis omnibus laboravi : non ego autem , fed

gratia DEI mecum. Nonne dolendum :

opa

quod hzc omnia tam parvi pendant; ut

lyi

opus per Spiritum San&um , per DEIgra-

[ E

hid

tiam, per charitatem à DEO infüíam, ab

homine operatum nulla dignum mercede

f

zítiment ? imóubi S. Paulusait i, Cor.1 f.

nu

son ego [ed gratia DEI mecum laborauits

r

alt

ibi Lutherus in füis fic fcribit : Sfeicht id)

[

fonberen bie &nab Giottc8 bie an m fff.

Quafifola gratia operata fuiflet in Paulo;

D

Et tamen non erubefcunt de talibus ope-

[0l

ribus canere, t ift mit unfer &bucn verof

"IIF

t

Ten / berbienmm nur eptel 2ori. Ergone gra-

3

iT

ia DEI tola , DEI irá operatur digna?

L

Joan.

«$(167)50»

LE

Joan. 15. v. . ait Chriftus : Ege fam virir»

T

vos palmites , qui mauet $n me , € egoin

I^

eo; bic fert frullum mnultum ; quia fine me

nibil potefhis facere , jam dicat mihi di-

uudnd)

p u

ftin&ionem inter hzc duo» (cil, 444 »anet

$u me Cf ego in eo,bic fert frutium multum,

Mu

duritl

Deinde /se menibilporefl5s nunquid qui

TT

non manet in Chrifto etiam opera natura-

lia naturalibus fuis viribus facere poteft ,

m, f*j

j

quibus nullum dicirur ferre fru&um * ergo

qui manet in Chrifto, meliora facere po-

ii

Anltt]

teft,quibus trs&um ferat.. At qualiaifta fi

operum nulla dignitas ? Apoc. 3. v. 4. fic

jolentt

legítur : babespaucanomina in [ardis , qui

endat

El

tion inquinavitunt vefimenta [ua , dr am-

bulabunt mechm in. albis,quia digni [unts

yfüm.

mimy

qui vicerit fic vcflietur albis, Ad quid hac

fi nullam Deus refpiciat digniratem , nifi

n COU

folam operum Chrifti? z. Thef. 1. v« 4«

1771

ait S. Paul. ur $" nos ipfi $n vobis gloriemur

D

*in Ecclefils Dei pro patientia. vefira, &

u

T

de c&^ in ommibus perfemtianibus vefttis

e tribulationibus , quas fuflneris em. ex-

j

um

4

emplum jufH judics Des.ut dygi babeami-

niin Regno Dei;pro quo & petimans. $i ta-

g

soen jufhum eff. «pud Dewm vetribue

re tri-

p d

bula-

jamt

« eS(169)Se»

bulatienem, 1is,qu$ Vos tribulamt, cf vobit,

uf

qui tribulaminivequiem nobifcum $n veue-

lgy [

latione Domini 3ESU de «wlo cum angelis

fj (

virtatis eyes. In quibus bene notandum :

fhere

s digni hbabeamini fcil. per itas tribula-

LU

tiones feu pertollerantiam earum. ltem

per(gx

juftum eft retribuere vobis requiem ,. qui

loi

tribulamini. Sic & z. Tim. 4. air: Benum

füm (

Certamen certavi, curíum con(immavi ,

Em

fidem fervavi. Inreliquo repolita eft mihi

&ad

Corona jrflitia, quam redder mihi Domi-

Rom.«

nus in illa diejuftus judex. NB. Corona ju-

IQ

ftitiz pro bono cerraminc.

fedf

Patet igitur evidentiffimée : quod Judex

V gt

venturus non fola propria fua opera &

ltig

merita refpedurusfit Gc coronaturus $ fad

'& . noftra per virtutem gratiz ex Chrifi

meritis nobis donatz pera&ta. Nam qui

certat in agone non coronatar nif Jegiti-

1

mé certaverit 2. Tim. 3. v. j. Bsneope-

n

rantibus & bene certantibus promitticut

corona Apoc. 2.v. 10.ubi fic:effo fidelis uf*

Ilil]?j;

que ad mortem (j dabo tibi covonam vite,

Ds,

& v.17.F'incenti dabo manna ab(conditum.,

Hæ; ll

lürin

Item v. 23.. Dabo usicnique fecundum

95

Dx

epera fua. G cap. 3. v- 12. qui vieeritdal

libu:

(i

ec(i49)5o.

&

9 i

ei federe metum in Throno 7760 , ficut. (f

ego vici & feds cum Patre meo in Throno

7/] Ang:h:

tandn

ej«s. Cur bzc omnia ? Cur promittitur

merces? cur danda vincenticorona : I^

s ib

non pro vi&toria;pro fervitio fi

deli, pro

Im. Imï

perfeverantia inopere bono ?

m t

' Igitur noneft Evangelica Lutherano.

v u

rum de bonis operibus Do&rina : (ed

uml

Evangelio oppofita, ut demonftratum

il

eftad oculum. S, Paulus dici

t quidem

ii D

Rom.6. v.23. £ratia Dei

VItA 4IeTHA ; at

Quwmi'

non diciteam omnibus gratis donandam,

fed fideliter operantibus in vinea Domi-

il

ni ur merceslaboris , NB.ur

corena ju«

T

ftitiz legitimé certanti ».

Tim. P

gur?

CAPUT IX.

Y Cbl:":

De Sacramentis ia generee

N

Efinitio Sacrameutorum Luthera.

TT

ID

nà exlib. fymb. Apolog.in cape

paqy

yonit

de numero & ufüSacramentorum ; quod

nimirum fint ritus,quihsbent mandatum

fb

MMM

Dei, & quibus addita eft promiffiogra-

tiz,uon eft Evan

"

turin Evangelio.

gelica, quia nullibi Iegi-

n

Deinde convenit omnibus piis a&io;

(

!

[|

nibus externisà Deo mandatis , quibus

etiam

m

etiam adjun&a eft p

romifTio grati, v.g.

0p

fitetur Chriflum Re-

Siquisexterné con

Vutin

demptorem fuum ,

illum humiliter ado-

il

yar, Evange

lium pradicat &c.

Cf

Praterea,cum non

admitrant gratiam

AtUr ]

fed

iuffificantem ho

mini jufto infufam ;

Refï

formaliter effe & dici

velint

hominem

Emg-

fam Chrifti j

uftitiam fide

Vr

juftum per ip

apprehenfams

quaritur, cujus gratiz pro-

B a

is ritibus facramen-

miífionem fentiant ill

d

talibus addicam effe.

feu quid per jillam

Vi Q

eratiam intelligant?

Hac

Infuper fi g

ratia Bap

tifmi , & Sacia

lde

Coenx ritibusi

fisfitadjun&a, ergó non

Tif

er folám fidem, fed etiam

Vem

acquiritur illa p

bus addita dicitur pro-

er illos ritus,qui

Q5

EUS enim perhoc dat

miflio gratiz ; D

faji

a&ualiter (uam grati

am, perquodillam

SXON

er fe patet. Confe-

xromifit dandam,ut

bity

uenter debebunt adimittere,

quod gra-

(]uän

t

tia facramentalisdetur,

ex opere opera-

(

natio gratiæ ad-

to,vel faltem , quod do

h(!c c4

jun&tafitoperi operat

0

id eft illis ritibus

Qu &

(ertim cüm nonad-

debite adhibitis, pr*

Q

gittant neceffariam effeinte

ntionem A

augm

miniftrantis ad effe&umSacramenti.

lu[a

Oppon.

«3(171)50-

t'm) V-'ä'

iun N

Oppon. ifli rirusSacramentales exci-

lii

tant in accipiente fidem, per quam ho-

mini applicantur

&

appropriantur

Chrifti merita & bona;

& Íic mediate

t gralim

datur nobis gratia ifla pe

r Sacramenta.

f

3

d

Refp. Ubi legitur ifte Conceptus in

k&c

Evangelio ? Satvos n5; fectt per lavacrsas

um &

Tegenerationis cj vevocationis S

pirirss San-

u

s. ait S, Paulus adTit. 3. v.

J La4vacro

fcramt

aqua in verbo vite fautfitavit cR muuda-

Per 17

ut Chriftas Ecclefiam fuam, Eph. y. v. 16.

Hsxc clariffima funtin contrarium, De-

g

!

inde quomodo Baptitmus excitabit fdem

upi

in infante nullum adhuc rationis ufum ad

n

fidem neceffarium habente?

jrurp

2. Si Sacra

€oua nil aliud faciatadían

&ificationem

uhot"

feu juft

ificationem fümenris, q

uàmquód

,

excirtetin eo fïdem;crgö pihil p

]jus Opera-

"o

birur facrofanctum hoc Sacra

meutum ,

w

quàmíi Prz

dicansalicui dicat v

. g. cre-

4

de;quia Chriflus

protemortuuseft. Imó

gt

hac clara & expreíla verba adhuc effica-

j

ciusexcitabunt fidem, quàm fumptio $a.

p

Cramenti,ut per fe evideuseft

. Mirum

n

autem, quod tam pretiofo medio uii ve.

)gntiu

lint ad habendum finem infinitá dittan-

OPFG'F

H a

rià

5

17 3359-

entes táidtíffie

d. Y

tihifto medio vilioremsvol

Chrifl

mum hocSacramentum Cotporis

& San-

tantummodo tumere

collati

uinisChrifti] ESU

fidei.

Y

Quenti

ad excitandum actum

Inft, non defle&imu

3 À Do&trina La-

llïmq;

No

theri de fola fide juftificante..

& defle&titisà Do&ri

náà Chri&i

Quod.

Refpf

Q

de vittute & €

fficacià Sacramentorum,

vivet 1n &ttY-

fl

Qui

mauducat buncpanem y

auicum Chri-

tümy

HuB. Joau- 6-

Confepulti f*

$112 2H v2 TTE ,

Rom.6.V.4«

inüim

9 erBapri

Et fic dereliquis

hzcclariffima DEI ver-

pitr

Sacra

ba plus valere apu

d quemcunque debe-

a Lutheri inventa à€

0

rent, quàm inaui

tür de

fola fide juftificar

H

te,

feu de juftificatione

Chrifti juftitiam appte-

h

per fo

lam fidein

el?e ab

hendentem,

cujus fundamentura contra

W

Sc:ipzuram.ja&um,

fundamcntäitcr e

pu

ftruxi cap. 7-

n

Rejecdàerg

b definitione Sacramento-

ut non Evangelicà ; Ca-

al[ V',

rum Lutheraná;

Atf

tholicam po

no & approbo [

x ipfa Scrip-

tum €

U 5

tura Sacra de

famptam: Sacramen

ftabili inftitution

e Chri-

Tütm

res fenfibilisgua ex

Dd,

fiivim babeat f[antli

tatis frve gratia )uf

Cäfum

cantis efficiendas & pet confe

ques fr gm'fïn::

À

AH

«25( 17 Sc-

Md

d. Vel :

eft fignum fenfibile flabiliter à

ts

Chiriflo inflitutum] gratix. juflificantis

dolurii

collativum.Probatio hujus patebit ex fe-

qventibus de Sacramentis in fpecie, & de

tl

unoqkogue in particulari.

:

H

Non ett etiam Do&rina Evaugelicu*f—

T

quod ad adminiftrationem validam Sa-

menus

cramentorum non requiraturinAdminis

firante intentio conferendi Sacramen-

i

jgm t

tum,velfaltem faciendi id,quod Chriflus

Aom.gv"'"

infituit, Ratio eff , quia nullatenus le-

D

giturin Evap

Sacra,

gelio, nec intota Scriptura

3

Oppon, Scriptura Sacra nihil lo

vt

qui-

(f

tur de taliintentione. E:g9.

u

" Reíp. Scriptura tradit conferendum

efle ab homine Sacramentum;confequen-

und

g

ter& per actum humanum, & nonper

pura figna aut verba brutaliter fine

intentione & ratione prolata, Chriftus

ïciamfäï

ait V. g. Euztes docete omnes gentes, baptie

Jid [

jí

X4BlOS €05 n nomane Patris (*c. Matt. 28»

V. 19. non dicit affundite aquam tan-

ncllf" a

]

tummodo & pronunciate illa nuda ver-

7

jii )

l

E

j

ba. Quod fi fuflicere velint ; ponotalem

Aliquis baptizaret

c;fum poflibilem.

E

j

infame

| e&(174)909

lorem

infantem sffundendo aquam, & pro-

nuntiando ifta verba. marerialia ego te.

de aC

tentio

baptizo in nomine Patris & Filii & Spi-

Mi

ritüs San&i;ac mente perversá cogitaret

& intenderet dicere, ego nudüm corpus

N

derei

tuum abluoin nomine cui Patiis & Filii

Ts

ejus &c. Jam quaro : an talis Baptifmus

valeret,vel non? Si prius,ergo valide eft

]iv

Qum

baptizatus, qui. folummodo fecusdàm

tàm

corpus ablutus eft iu Nomine fui patris

&c. Nam Pater & Filios fecundüm fe

lgiti

fpent

non fignificant DEUM Patrem & DE-

ü.&

UM Filium;& fi baptizans mente etiam

non intendat dicere:isz0mize DEIPatiit

di j

W A

cc. "Tunc talis etiam non cflet baptiza-

tusin nomine DEIPatris & Filii & Spi-

itt oy]

ii r

ritüs San&i. Sed in nomine Patrisiftius

Áigi

baptizati fecundüm ejus intentionem in-

ternam, Si pofterius,quid ergo deeffet ifti

Dl

1C'lllw,

baptifmo prater rectam iptentionem ?

EO

fuppono enim quod verbaifta materia-

lia. Ego te baptizo in nomine Patris &

Qui

pir

FHilii, & Spirités Santi: xe&& pronuntia-

verit Intentione tantüm

N

pcr«ver*sïä [ecun«

dàm dicta,

f

ad va*

Tj

Opp. z. SiIntentio requiratur

lorem

236(17;)509

lorem Sacramenti, tunc nemo erit certus

, &

li qoi

de accepto veré Sacramento , quiain-

]i

tentionem internam & occultam Admi-

niftrantis videre nequit.

TO

hum o

Relp. Si moralisilla certitudo , quam

de rectàáAdminiftrantis intentione habe-

jl

mus,non füfficeret nobis , utique Chrifto

Buptiltt

plaeuiffet majorem nobis dare , quod fa-

) vald& j

&um non eft. Decatero bonum forep ut

fc(u ';dïis

tam follicité inquirerent, an veros, &

elui päiii'

a í

legitimé ordinatos myfteriorum DEI di-

fpenfatores, veros Sacerdotes abfolveu-

n

di,& Communionem veram adminiftran-

eyte li

DEDw

di poteflatem habentes, haberent , nec

ne, At de his altum filentium, excolaz-

ub

tes culicem , camelum deglutinnt, Legunt

j

in Scriptura facra Joan. 20. v. 23. quod

panisf.»q.ïüi

fingulari ceremonia Chriftus ipfe difci-

ii

pulis (uis dederit poteftatem abíolvendis

u

Íciunt etiam , quod hanc nemo fibi ipf

m[ioniä

dare poífit: fed ab eo accipere debeat ,

u [llälfrf

qui ordinandi Sacerdotes poteftatem ac-

, hi

cepit ab eo , qui illam ei dare potuite

roll""'

Ji

Sciunt etiam certà» quod Lutherus non

fuerit ordinatus Epifcopus ; fed fimplex

tantüm Sacerdos nullam alios ordinandi

i

4

pe-

(

WRISS BU 0500 ESSHRDN N NNNNMNEU IUNTS

«S(176)s9»

poteftatem habens , & uihilominus fecu-

16 à

re indormifcentes nullam de verà abío-

Vällgx*

lutione, veràáCommunione certitudinem

t

habentes , quiet? & ben? contenti,vi-

Wtiqu

vunt; maximam in hoc diflicultatem ap*

que ]

prehendentes, an fatis certi fimus, quod

fubfls

minifter Sacramenti etiam facere inten-

tis (|

derit , quod feciffe eum vidimus, fine

Cramy

ullo reli&o debite intentionis habite

"

rationabili dubio 5 pró quanta cacitas?

prop

Oppon. 3. Sacramenta adhibenturut

R

externa figna excitativa fidei, qua Chri-

N

fti merita & bona à fumenté apprchen:

hitcel

duntur eique appropriantur ut fua pro»

Árqi

pria: ad hocautem nihil aliud requiritur,

N

quàm ifta figna externa, & voces mini-

ftri ad huncfinem à Chrifto ordinate,

düo [

PU

Refp. Ubi legifti hac in. Evangelío

Q

Domine Evangelice ? Homo renafcitur

Ts

ex Aqaa C Spiriti fAntlo Joan. 3, & qui

C(L'n

ananducat bunc panem,vrvet in aternum

lioy

Joan. . cur hzc derelinquis & mordicus

&t

tenes, qua nullibi vel apparenter expref-

b()e

fa legis ?

ïmm

Non eft do&trina Evangelica : quod

P

Sacramenta confiflant in folo ritu , adtio-

R€

LIN

*09 177 )04»

jl

ne, aut folo ufu. Quia non legiturin E-

r d

vangelio. QuandoChriftus dixit : /4eosps-

titidt

te (j comediteboc efb corpus meusm , tünc

yntentnl

utique erat etiam corpus Domini, adco-

lm

que habebatur fignum vifibile, gratix

1

nus, i

fubftantialis invifibilis fcil. iphus corpo-

gte lt

ris Chrifti, &c. cur hoc non dicereturSa-

li

cramentum?

T hibi:f

Oppon. Chriftus inftituit Sacramenta

p Gu

proprer ufum ; ergó cxtra eum . non funt

hr

Sacramenta, R cfp. DEUS creavit panem

o (

& vinum propter ufurm 5 ergó extra eum,

| appxe'n*'

neceft paais, nec vinum. Sicut hoc non

y t

fequitur5 fic nec illud.

requir.;»

Non eft do&rina Evangelica : quod

yce nl

duo tantüm feu tria fintSacramenta, quia

ii

nullibi legitur inScriptura.

bur

Oppon. Nos de duobus tantümlegi-

il

musin Evaugelio fcil, de Baptifmo & de

u;'&:

CcnaDomiuica, Refp. hocfal(um eft, ut

7 tmf'f

mox de feptem Sacramentis, qua credit

r

& tener Ecclefra Catholica, demonflra-

u

bo ex Scriptura facra. De catero: quod

formahter credunt , hoc formaliter ex-

"4

preffum monfílrare debent in Scriptura

[ awi

facra , cüm prater eam nullam admitte-

!]

H;

x€

«54(178)509

1e velint fidei normanm- Non poffunt

au-

ffib

tem formaliter exprciïum oftendere te-

gatia

xtum in Scriptura facra : quod duo tan-

N

tummodo fint Sacrameutas ic nec forma-

Sph'iu

liter hoc ipfum credere poilunt.. Neque

DEI,

fufficit fcripturam de aliis pluribus lo-

Wi

quenrem qualitercunque fecondüm pro--

Ej

prias adinventiones fuas explicare $. fed

Petri

tenentur manere in do&triná defuper ab

N

Avoftolis traditá & per Ecclefiam verie

quod

tatisimmobilemColumtnam ad nostraus-

Worie

rnifsà , quamdiu clarum Scriptu;z facre

tont

textum ei oppofizum allegare non va-

puur;

lent, quod nunquam valebunt. Sic ue-

poít

que iü hisomnibus doétrina Lutherano-

fai

iuin lucelenter tradita eft, imo uecappa-

bi],

renter in facrisliteriss multó minus cla-

fm&q

LUR

16 expofita , ut fingit Hi&orico-ïheolql-

gus.

Ch,

Áà

CAPUT; ^K

AU.

Tit

- De Sacramentis in Specie.

$. I*

fant

DE BAPTISMO,

fepu

ü f

Uod Baptifmus fit verum novi Te-

Q

ftamenti Sacrameutum, de hocnul-

i

la oritur contzoverfia, Eft enim fignum

v

Ub

fen»

S(1

$6s

fenfibile ftabiliter à Chrifto inflitutum »

fura.

d t

gratiz juflificantis collativum: vide Joane

duo t&v

3- V. g. nifi quis venatus fuevit ex aquaá c

chormie

Spiritu fantloy non poteff introirein Regnuz

, dl

DEI. Confepulti f[umus cum illo perBaptif-

is

mum in mortem Rom, 6« v. 4. plura vide

Eph. j. v. 26- item ad. Tit. 3. V« j

n

S

-815[*0—

TM

Pétri^3.v.2t.

Non eft autem

do&rina Evangelica:

Á )

ml

quod infantes fidelium ante Baprifinum

morientes falventur, Quia ex Evangelio

yostti

ul

non eftdefumpta : fed contra clarumScrie

n

prura textum errone& concepta & pro-

pofita. Chriftus enim exprefse docet:ai-

i

deris

ff quis &c.- mon po

tef). introire in regnum

d

DEI, quid clarius

dici potuiffet! deinde

TU

fantlificamur ( mundamur lavacro aqu&

]

T?

in verbo vita, Eph. $. & eonfepelimur eum

Chrifo per baptifmum R.om.6.item fatui

fatti fumnus per lavacrum regemmtioni: ad

'Yit. ;. ergó ant& hoc ipfum non fumus

fan&tificati, mundati , cum Chrifto con-

fepulti & falvi fa&i. Nonne confequen-

tia hzc palpabilis eft evidentiz & con-

yil

o

trarium ejus craífx ignoranti, aut Ne

luntariz cacitatis fbgnum?

p

[7]

H6

Oþpc;-

KEEC KEUCOOOSOONE IQ EM UE

st (180)50

Opponunt: Gen. 12. v. 4- etia

m dici-

üd:

turipafculus, cujas praputiicaro circume

gen]

iberi

*ecifa not faevit ,. delebituy: anima illa de

populo[uo , & tamen legitur íalvus fa-

fori

&us puer Davidis 2. Reg. 12.

Wa

Refp. 1. Non dicitur, anima illa non

Illl/!::

poteft introire in Regnum DEL, ficut di-

n«

citur de nou renatis ex aqua & Spiritu

Rring

lonr

San&o Joan. 3. fed delebitur de populo

fuo;id eft, de (emine Abrahz , ut talisnon

Gitio

reputetur Judaus. 2, Lex illa non erat

0 |

univerfalis, non concernebat foemellas,

Yaj

pnec ante octavum diem diícedentes & vi-

ilïüdl

vis, ficut nec Gentesin DEUM creden-

i,

tes extra Synagogam. Qui utique aliud

&i*at

tiong

habuerunt remedium «ontra peccatum

Originale, de quoDavid PG ja 1ziguirani-

!Cln ]

bus conceptus fun,c in peccatis concepituse

ïaXml

ent

mater mea: Et Job. cap: 4 4. v a quis porcf

Qu

facere mundum , de immundo conceptum

femine ? immunditia hac tollitur lava-

1e;

cro aqua in verbo vitzin tellamento no-

10

fide

vo Eph: ;. confequenter & certo quodam

remedio debebar tolli in teftamento ve-

(

teri quo ad exempros à lege circumci-

lt

lijj

Bonis. 3. Tales illationes ex uno ad äiig

H

U

i

«66(181)809

:tiamdici-

ud: ex lege veteri circumcifionis adle-

!t Girdtt

em Baptifmi nihil folidé probants quia

n il

liberum eft DEO ftatuere in uno, quo

fs

foxfan non placuicinalio. Nosaurem te-

nemur adiiteram expreffam , vf quiste-

a lat

natus fuerit & c. quod genexale eftomnes

[f

concernens & nullum excipiens, nec re-

Ítriugitur per proprios;dubios & incercos

& $gt

d popuf:

hoiinum conceprus &Scripturæ expli-

«ationes

j ld

.op

Oppon. 2. 1. Cor. 7. v. 14. docet S.

femi

Paulus filios ex uno parente fideli & alio

as

infideli natos non immundos efe; fed fan-

&o:, Refp. non docet eos effe fanctos fan-

" crec:.*."

Qitate inberente fineBaptifmo ; fatisra-

j

j

tionabiliter przfümitur parentem fide-

])CCC?

li

!

7

lem procuraíle filiis fuis Baptifmum ad

ia

li

falutem neceffarium , fciente vel non fci-

ente conjuge infideli. Deinde non lo-

4;'41!

P

quitur ibi S. Paulus de vera fanditate in

(

[/

'

]

;

ï

re 5 (eddeeain fpe, nam parens iufidelis

jtUP i

i

je105

non veré fancificatur per adjunctum

fidelem. Vide ibidem.

Oppon. 3« a&. 3. v. 39. DicitS. Pe-

gv

D

.

trus ad fJudaos

Vobis efh promiffio c fi-

j

ls veftris,qui longe [«n*. . Refp. non dicit,

TT Eljl

W

quod

«06(182)5€

llis éiciadfie

$^

quod promiffio vitz aternz i

fine Baptifmo ; fine mediis ad eam ordi-

jufante

duitín:

natis; alioquin & fine fide in Chriftum.

verbus

Oppon. 4. videtur nimisdurüm;quod

infanres , qui nilil mali egerunt excludi

qa, Ti

deberent à vita zterna, Relíp. eadem

titione

tioio

difficultas obmoveri poteft deinfautibus

infidelium , quibus nec Lutherani vitam

GN

adfcribunt zternam. Dicamus cum Da-

Cïc(ï'm

vide Pf. 118, jwfhur es Domine, & veiium

Vs , (

jadicium tuum, Licet enim parvuli Íine

huptiz

Ni

fuà culpà nonbgptizantur , non tamen

fine fua culpapereunt; cüi habeant ori-

d

Yb

"

exulra

ginale peccatum ,

^

Oppon. ;. Ub

iergo

mauebunt ifï"z ine

g

fantes. Refp. non fcio, quia DEUS no-

fied

bis defüper non eft locutus ; unum fioj

j fü('.[',)«

yoo

non intrabuntin Regnum DEI, quiahoc

Chriftus nobis revelavit. Joan. 3. Decz-

pid

um

tero DEUS providebit ;

qui melior cft,l

& clemeutior qnàm nos omnes.

Mirum autem , quod Domini Pradi-

Qui;

cantes, qui ad AuguftlanamConfeflionem

| 001

| W

docendam fefe juramento adftrinxerunt,

ab ea hic difcedant : utpoté quz exclu-

l &þl]

dit—no,u renatos , ex Regno DEI.

À

2, Non

«£(195)*9

hs fiad

l

l

3. Non eft do&rina Evangelica: quod

eam at

infantes,dum baptizanturactualiter cre-

Chihs

dantin Chriftum ; ratio eft: quia nullum

irünqut

verbum de hoc legunt in Scriptura Sa-

u exdi

cra, Imó hoc ipfüm eft contrà omneni

rationem confitum , fineulloindicio ra*

:fp. &

tionabilitatis.

jfvb

r i

Oppon. Luc. i. v. 41. S, JoannesBapt.

ys n

crediditin Chriftum adhuc in utero ma-

p

tris , cur ergó etiam non infantes,dum

ualvuü ïïf?

,

baptizantur?

Refp. Credidit Joannes per fingula-

po t

vb

rem DEI gratiam , & hujushiguum dedit

exulians : utero materno : quale fi-

gnum veró detali à vobDis ficta actuali

m

fide dant infantes,cüm baptizantur? de

pgcs

g

reliquo gratiadatauni, non eftregula

pro omnibus, oftendant in Scriptura ex-

" quiï'ä

ii W

prieflum, quod credunt, ut Eyaxxgeli-

cum.

mei*

Oppon. 2. Matt,

71!. V. 6. ait Chriftu: ?

$r

Qui fcandalizaverit unum. de pnfillis iflis,

jl h

qui im ene credunt , expedit ei,ut f'fpenda-

at

tur mola afinaria àn collo ejus, &c. Ergö

rinxe

& puíilli credunt.

u L

yl

Refp. Non dicitur ibidem;quod fuerit

pH

jnfa:xs

d

e9sí1 ä4).ütb

infans aliquor dierum ; fed pufillusurique

ninda

ratione utens , ut credere potuerit, expe-

ttnjepy

rientia enim docet: quod. pufillorum ne-

& In

mo quicquam fciatde Chtilo, au

pe

fidei, ante rationis ufüm.

: rgbug

idibj

Oppon. ». Cüm íecundüm doctrinam

ii ipc

tiu [n)

noftram non detur alius juflificandi mo-

dus, quàm per fidem , quà Chrifti juftitia

o

n'one ;

apprehenditur & jufiificando applicatur,

n E

Ut hic peream taliter ibi applicatam for-

maliter reputetur aut fit. juftus ; & pra-

QUonig

GR

terea negari non poffit infantes baptiza-

tos , effe juítificatos , fic füuadet ratío,quod

oj

Jip

& hi di&o modo per fidem fint juítificati,

Tonfl

&c. Reíp. Unum figmentum cogit ad

aliud fingendum ; nam ex uno admillo

j]

qi

abfurdo fequuntur. plura. cap. 7. clariffi-

fünes

me demonttravi in conceptibus eironeis

d

Lutheri & non in do&rina Chrifti funda-

tam efle dictam juftificationem perfidem

legi

apprehendeutem Chrifti juftitiam. Nihil-

dei

0

ominus corde obdurato incorrigibiliter

Dl

Lutheri adinventionibus inharere malunt,

V ar

quàm clariffimis Scripturz Sacra veibis,

quibas evidentiffimé exprimitur , quod

ii

tim,

(.wacra 435& 42 Verbo vita fanclificati e

neuuda-

"À

«c(185)so

Jusene

nnudat frmus, Ephef. s, Per Baptifgum

confepulii ciim Ghrifle in mortem. Rom.6.

r n

jorum

&c. Imó oculari quafi infpe&ioni, & ex-

perientiz quotidianz , quánotum eft &

a m

indubitatam , quod infans omni rationis

ufü incapax fidemelicere non poflit, po-

ldo&fing:

tius contradicere volunt , quàm difcedere

ff

kamï T

r

D

ab erroneo conceptu Lutheri de juftifica-

p

tione per folam fidem: interim videant

iph. Ego fatisclare monfravi cap, citato:

um

u

quomodo do&rina fan&i Pauli de juftifi-

catione perfidem bono modo & íalvis

1] b;.?ïiïï

omnibus Scripturz Sacrz textibus intelli-

o

gi poffit & debeat; at quid juvat lucem

monftrare videre nolenti ?

a

3. Noneft eriam do&trina Evangelica:

p i

quod per fidem parentum juflificentur in-

" d

fantes, ita ut. vi hujus ante Baptifmum

s eito

diícedentes falventur. Ratio eft , quianon

lie

legitur in Scriprura Sacra,imó nec verbum

|p

j

w

defüper.

J

'2

Oppo. Sine fide impofü

ibile eff placer

jj

DEO. Heb. 1. v. , Cüm autem infan-

[t szijf:

tes ante Baptifmum fidei eliciend bnt

ii s

incapaces. (upplere debebic fides paren-

ï'qüi

tim. Quia fola Chrifti juftitia non fuíücit

jf !

E

j

«a6(185)5t»

adhoc, ut aliquis per eam reputetur. à

b quo

D x o juftus; fed debet infüper hzcappli-

applice

cari &-moraliter uniri. illi juftificando,

niatur|

tanquam forma denominans fübje&o de-

& nul

nominato ; folum enim fübjedum & fola

Yi

forma fine unione non conftizuunt compo-

ttar

fitum; fic. neceffitas compellit recurrere

teyini

ad fidem parentum , deficiente fide pro-

ditayi

prià infantis juftificandi. 'Non enim alia

lmfcfz

datur unio feu applicatio juflitis Chrittí

, uil

fubje&o juftificando , quàm fides,quà cre-

dans

ditur juftitia Chrifti pro juftificando elle

Tatds

facta.adeoque eíle ejus propriam , quaíi

Joan,

ille ipfe eam feciller.

[/4777

Refp. Mifereor füperturbam : In quan-

d at

tas non incidunt neceffitates , abíardita-

li da

tes & tenebras, qui ad verum Evangelii

Tif

lumen ocniosclaudunt, videre nolentes?

o

pofito non conceilo : quod ipía indivi-

hd

dualis Chrifti Domini jufliia , ejusobe-

Ticnte

dientia, legisimpletio, vita fancta , mors

pf

& (arisfa&io pro peccatis , effet formafan-

Mante

&ificans , qua omnes immediaré juftifica-

tf

remur; de quo nec apparentem veritatis

ü&g,v

fpeciem in. Scripturà monftrare poffunt.

N

noe

Quæ cogit neceffitas,ut . imaginemur

ON.

bis,

«39(185)to»

QU bis,quod bac Chriili juttitíia. juftificando

]

hacup

applicetur , approprietur & fuo modo u-

iif

niatur per folam fidem apprehendentem,

bt

& nullo alio medio ? quod itidem nul-

um t

latenus docet Scriptura.

Nunquid con-

It n

trarium clarifTimis verbis & in formalibus

L r

terminis evidentiflimé exprefífum toties

1

j

citavi ex Sacris literis? pet Baptifmum

enmul

confepulti fumus eum illo in snortey; ,R om.

"

6. ut illam ( Ecclefiam ) fantlificaret suun-

squ í

dans lavacro aqua in verbo vite, Item qui

andoé

manáncat me , Q apfe vivet propter. mee

l; gu,

Joan. 6. v. $7« Quorum vemiferitispecca-

ta remittaniareis. Joan.20. v. 23.. Etfic

dnq?

de cateris pluribus; de quibus infra.

In

hfiut

his clare exprimitur actualis peccatorum.

Ev

remiffio, vitazterna & fandificatio, 6n&

IOJCIP

ulla infinvatione talis a&üs fidei. appre-

, n

Ti

hendentis Chrifti jutitiam. Cur oculos &

elDSCï

mentemavertitis àD E 1 Verbo claré ex-

à n

preffo propter Lutherum «ontraria fom-

ymi

niantem, Adcitatumtext. ex Heb.. 11,

jli

1

Refp, impoffibile eft placere Dzo fine

n

1

fide, vel habituali vel a&uali concedo,

i

i

fine a&uali (übdiftinguo, quo. ad adultos

um

onc. quoad alios rationis incapaces

Nego.

li Pa

«( 188)52

Negc. Párvul

is infunditur fides habitnalis

T m

in Baptifmo ut & aliz virtutes neceffariz,

i«

itiad

de quo S. Paul. Rom. f. Cheritas Dei dif-

f" eff in covdibus nofheis per Spiritum $.

EATY

qui datusin nobis,

Chof

Infl, etiam claré exprimit S. Petrus

jl

ilis i

AG.if.v.g. Fide purificaus corda eorum

( Gentium ) & S. Paulus Rom, 3. 4rbi-

Qui a

tramtir borinem — juflificari per fdem.

j

Refp. 1. Necinillis nec in aliis ullis di-

preha

citur , quod bxcfiant per fo/az fideya , ità

if

ut nullum fit przter fidem . juttificationis

lib

G purificationis medium:

n

pst Sacramenta,

q—uo'd nonctiam

tufi

2dó : Non contradicimus doZ'ring A-

din;

poftolorum dc jultificatione & purificatio-

DE

ne perfidem ficin genere ; nam quia per

Cj

M

fidem cognofcimus Chrilum Redempto-

rem; ejuíque redemptioaem feu merita

D

ficut & praícripta à Chrifto juftificationis

illj

media,nec poffimus etiam íine Gde obti--

ell i

nere peccatorum remiflionem , nequea-

Mp

gsre agenda ad hunc finem neceffaria: Be

CO!pus

ne & fatis proprié dicirus hominem juftifie

W q

cari per fidem, in (àno (cil, fenfü,cum Scri-

D

ptüra concordante.

Sed . eontradicimus

o

jlvïia

-56'( 129)50 —

fhabit

ifti modoitflificationis perfidem à Luthe-

t

ro & Lutheranis confi&to, & particulati

du d'

iftia&ui , quo fibi firnmiter imaginantur

'[virizm:.

aCtualiter remifía Gbi effe peccara propter

Chriftum : vel Chrifti. fatis£actionem &

$ hut

juftitiam efle (nam .propriam, feu à D o

]i t

illis impatatam. quafi propriam | eorum

m

qua a&u reputentur juti. Nam de hoc

u TW

juítificandi modo, & fpeciali a&u fidei ap-

3

!

J

m

prehendentis nihil legitur in Scripturá Sa»

,

H

ä/m,ä

crá: fed contrarium, ut patet ex di&tis, cla-

(fand

titatis causá fat fxpe repetitis.

od

Inft. 1. Pet. 3. v. a. legitur.: Sz/ves

405fecit Bap-:i/hm, non carmts depofitio für-

dium s fed canfcientia bona interrogatio in

»f?rinz?-

DEU ZJ per refurreiionsem $ESU

ChrifE.

qu/

den

Refp. quid inde ? fi ad literam hoc fü«

um

mere velint ; tunc certé non poterunt

illud intelligerede fide ; quia fides non

fai

i?

eft interrogatio ; vult dicere S. Petrus,

Baptiíma ros falvos fecit, non quatenus

ngg&fi'

corpus abluit, & fordibus mundavit aqua;

&riaifï"

fed quatenus Conícientiam purificavir à

aj

peccato in fanguine ejus , qui fürrexit à

diin'

mortuis, ut deíaper ccram D EO refpon-

[

dere

«$(190)50»

dere & fubfiftere poffimus; Hine legitur

« li

ex Graco,ut bona confcientia bené refpon-

quod j

deat apud DEUM. .

4

T0 ff

Manifeftum eft igitur: quod neque in

Qs $

his do&rina Lutbherana in Sacris literis
