teprobaviac refütavi R;pra cap. 7. deju

eui

«85(244)50

mo n

cui hic addo : quod fi

huic conceptui fuo

qud

rtinaciter inharere ve

lint : non video;

$

iiqui

cur hic difputemu

de data poteftate ab-

ha

folvendi , quib

us

& perquod. Nam om-

fuertin

hriftiani credere tenentur

nes omnino €

Mi

Chrftum pro eis 1

nortuum effe, & pro

fündüt

fatisfeciffes

fiigitur hoccre-

peccatis eorum

Bronun

dendo juftificentur ;

ad quid recurrunt ad

Jrd

aliquem ab

folventem vel annun

tiantem ?

1 gl

hoc fciant fineco, & talem a-

curo iili ipfi

fjf

&um fidei zque po

ffint elicere fine abfol-

Q* $,

vente , fine peccatoru

m remiffionem an-

Wa

(ua fcientia vel ex

nuntiante , ex propria

; xim'w

le&ione Scriptura faera » feu

Catechifími:

| Itj

quis feu mulier aut puer

uàm fi alius ali

L

hoc ipfis dicat.

E

t hoc videtur Lutherus

[ t

bene advettiffe ,

dum docet lib. de Miffa

| Rf

rivata & Un&.Sacer

d.quod àDiabolo in

Vr

ca(ü ibidem pofito , ab

folutus re&tam ac-

Deun

Quod certé funda-

Chrf

cepiffet abfolutionem.

ex Matt. 18.lt-

te non potuit in textü cit

temi[

cet enim omnibus 3bide

m di&um effet:

tam

am folnta e-

quecunque folveritis [uper terr

Jtefer

runt d- in Calo , ( quod fa&

u

m non eft

Viril

tunc tamenDiabolis faltem

hoc nullate-

N

nus di&um eft, Quod Lutheranorum ne-

mo/

l

«459(245)50»

.

mo Regare poteíl. Sicnon vi

deb fane,

hii

quod Lutherus apprehenderit efficaciam

j v

ho

aliquam , in data poteftate abfolvendi;

led totam vim» totam julítificationem po»

(

füerit in aQtu fidei, qua quis credit fibiefls

fenen

remiífa peccata , vel quid zquivalens fe-

; &ph

cundüm jam di&a; imo hoc ipíum claré

Ioe

pronuntiat ferm. de pcen. C ligt nicbt adi

Y

4

*yrie(ter/ nicbt am Detneny S&bucen / jonbte

(s

ren gan& an Deincm Glauben 7 fo biel Du

g

gíaubcft/ fo oicl bu baft- Dereliquis vero;

j íl

qux à Sacerdote fiunt , tantum loquivide-

yan d

tur,ut de objedto fidem excitante : ma-

i WI "

xim& cum Lutherani nequidem requirant

( (fmi

intentionem in adminiltranre Sacramen-

All pdC[

u[hC(U

ta 5 fed pura & nuda illa externa ad fidem

excitantia.

&Wïl

Et fi hzc omnía bene perpendam &

,gbolo D

combinem : non video, cur non zque in

eaam [

Deum poffim affurgere eliciendo fidem in

f [

Chrifti mortem pro me toleratam , in

j

remiífionem peccatorum meorum , fivi-

aum [

tl

7l

deam imaginemcrucifixi, quam fialiquis

!

prafertim mulier aut. puer mihi dicat :

$

Chriftus pro te mortuus eft ; imo fi pfitca-

mn

I

€us artificiose edoctus, velad hoc qualifi-

OLWX

GASRS.

go^

Lg

«99(246)50»

catus diceret : tibi remitcit Deus peccata ;

! ptda

cur non poflem a&um fidei elicere de re-

matel

miflis mihi peccatis eque ac fi puer hoc

yeffi

ipfum diceret, vel jocosé tantüm & non

IT

ferió abfolvens,de quo füpra in art. Lur

| Qdj

theri à Parifienfibus damnatis ? nam qui

| dj

credit mulieri vel puero dicenti bit ott»

Atortn

gibt Gott beine G5ünbe im Stamen ac. ut

dl

Lutherus loquitur ferm. de peen. vel putat

toflrà

r'ntellig

hac verba eíle ex Sacra Scriptura feu ex

ore Dei defümpta, vel non, Si hoc, quo-

m p

modo aliquis porerit hzc credere qu

ia

& Deo di&a , prout ibidem Lutherusre-

j frund

quitit?fi illud, cur hac à píittaco prolata

; Dio

non pofet zque credere , quàm prolataà

| ügig

muliere aut puero? cüm fidem füam non

! hi

—

lo

in proferente, (ed in verbis ipfis prolatis,

|

Ui

quaz divina effe putat, íeu ex Deiorede-

Q

fumpta, fundare velit

,

"

maxime cüm

Cttm

nom appareat magna differentia inter

Mi

verba à tali pfittaco prolata, quàm ab

atem

aliquo fine intentione bruraliter pro-

! lidi

trufa,imo à patre mendaciorum ; qui &que

; fj

minus abíoivendi poteftatem .accepit à

BITT

€hriflo, quam pfittacus. Dolendum verà

| I

quod hac & fimilia non ferió & ncere pet-

!' u

pen-

l

|

«06(247 )50»

ibus in hac-

(

pendant, qui Lutheri concept

edtte

materia magis credunt , quàm claré ex-

yec

preffis Chriiti verbis ; quibus,folis difcipu-

&t

lis,& confequenter folis rit& ordinatis Sa-

i, L

cerdotibus abfolvendi poteftas data legi-

tur Joan. 20 v. 22. Sicut & remiffio pec-

Afl qlli

Wt

catorum per Sacerdotis remiffionem feu

u

abfolutionem. v. 23. Urinars faperent

vl

iutelligerent acnovifsma prasidereniquid

ul

noftrà pluris interefle poteft, quàmad ve-

g,

ram peccatorum remiffionemn fpe&antia

t qnf

fcire;à quo & quibus mediis hzc peréda fit

fecundüm venturi judicis ordinationem ?

denitt

pl

Dico 4. Quod neceffe non fit in fpecie &€

pm/lllï

numero confiteri gravia feu mortalia dee

7I s

li&a, non eft Do&rina Evangelica. Ratió

wlatis-

eft:quia nullibi legitur in Scriptura Sacra.

st

Oppon. Nec contrarium huic lcgitqr

claré expreflum in ea.

m o

i

Refp. - pofito hoc,non conceffo, tuuc

faltem dubié procedunt Lutherani nullum

yn?

u m

folidum fundamentum babentes : quod

fifficiat confiteri in genere ; & quia evi-

H

j

dens eft: quod non omnia fint fcripta , te«

meré procedunt in hac matería ; & potiüs

j

T

attendere deberent , quid à tempore Apo-

L 4

OlOf

"

«9$(249)56»

|

ftolorum, ut primorum Paftorum & Do-

j la

&orum Ecclefix fuerit in ufa ab eis inchoa-

46

to:quàm quodattendant ad. prurientem

gopt

auribus & omnia füuavia ac fenfualitati pla-

i

centia proponentem.Sciunt quodLutherus

| Qub

contra univeríam Romano.Catholicam

ROt

Ecclefiam pugnatutus ex Clauftro egreflus

Qd

fitfine bursá, quà corrumperet avidorum

Rra 1

corda:(ine exemplari vità,qua dementaret

Cert

incautos: id faltem moliendum judicabat,

verfot

quo facili negotio inflabiliüà mundanorum

litha

animos ad fe füaque excogitata traheret.

ET

Quid autem mortalium quis invenire

lculs

potuiffet ad intentum ejus efhcacius,quam

J ff

do&rinam hanclaxiffimam fcil. per folam

fidem cunQa celorum bona , Chrifti me-

quogd

| fiti

tia, & thefauros inxítimabiles obtineti

| lt ei

polle , fine onerofis peenitentiz operibus,

E

ine metu & follicitudine de elicita verà

À , |

contritione, finc fpeciali confeflione?tan-

| itve

ium à Deo dari,quantüm quis credit ( ve-

[ L

rius fibiimaginatur ) donandum- Nonie-

Tiet

V

fpicere D xu M opera bominum,impletio-

j Ul

nem mandatorum » piam aut non piam

'flaï

f

lp[a

cujusque vitam; fed folius filii fui vitam

Mi

fantam , Legis impletionem ; obedien-

latis

tiam

324 9)9go

T

tiam , fanctitatem , meríta cun&aque bo-

sindtt

na, quzcredenti imputentur, quaf ejus

urjenti

ropria : & fimilia plura. Syet Gub ficbt

jruip?

yefum Gbriffum an/ oer bat fürung genug

Lutti

guban &c. Quid inquam per D x u x im-

tholic

mortalem füavius mundanis occinere po-

tuiffet £ Sedchariffime non fic itur ad a-

) egu f

vidotd

ftra : in fine finali videbitur,cujus toni.

moit

Certé milleni& milleni viri doGi(Timi &

illdiübib

verfatiffimi , qui omnia fciverunt, qu&

d

Lutherus fcivit, & dudum antéhunc le-

v

geruntqua hic legit,difficultatem appre-

j

henderunt inípecifica peccatorum con-

jlm;quäm

feffione,tam quo ad peenitenrem, quàm

WW"

quoad abíolventem ; qui tamen tali te-

jj m

merirate onus hoc pium à D Eo impofi-

n

tum excutere non voluerunt 5 fed liben-

. cxïbuflv

tiffime fecuti funt faltem praxim Eccle-

qu

fix , ne temeré indulgendo fibi, reprobi

jonetl

invenirentur in judicio Dx r. Profecte

[4

sit|

fi Lutherus ante Moyfen veniffevipfam-

þ NI

met onerofau circumcifionis legem , o-

lmp]llw

mniaque ardua sbrogaffet,ex capite,quod

j Pllm

ícripra noneffent.

Re(p. z. Negando affumptum : quia

qit

fatis clar& nobis proponitur ueceffitas di-

tf

é&x

ac(2fe 0

ltneff

&z peccatorum coufeffionis, per hoct

quod dicatur Joau. 20. quorkm remiferis

lm ex

tta tll

tài peccata YCHAUHAEHY 635 , C quorum reti-

licay u

nueritis retenta funt. Per fe evidens elt;

quod Chriftus peccatorum remiflionem

hominisque falutem non qualitercunque

po(uerit in beneplacito Sacerdotis ; ita,

U

li

uthic vel abfolvere vel retinere pro libi-

um pt(

tupoffet , quofcunque vellet, & pecca-

terem vel abfolvendo mittere ad Ceclum;

(tbitar

(iiatio

vel retineudo peccata ad infernum deji-

cere. Sed quod Chriftus ad huuc finem

EM

ag

dederit abfolvendi poteftatemsut quos ex

[ tkpmg

Confeffione fpecificà Sacerdos intellige-

*et ad abfolutionem qualifcatos, & rite

tieíun

dl[p. fü;

difpofitos, abfolveret ; & alios non ta-

les dimitteret,donec refipifcentes meliüs

fl'inü.h

fe difponant; hzc veró fine confeffione a-

p

| tnult

$ud Catholicos confuetà fieri non pof-

Junt. Cüm non fpecifice confitentis con-

ï; Doud

quod

ícientiam & qualificationem nemo fcire,

confequenter uemo judicare poffit,quis.

hr

tioye,

felvendus aut ligandus. Interim requi-

ritur hic probatio debita do&rin& con-

| lm(yn

wrerim Lutheranorum & quidem ex E-

proh

vangelio, qua Evangelicam probent il-

) pau

: jam

i M M

apé( 251) $ao

[j h

lamelíe; per qualefcunque enig textu-

hi

um explicationes, aut exceptiones con-

Mi

tra illosnon probatur doCtrina Evange-

eut di

lica, ut per fe patet,

9- Vl[o

(liondt

De Indelgentzis.

'ICUHqI:'i

Uod in Ecclefia Chrifti non dentur

Bs m;

r

Indulgentiz,feu remifhoues pcena-

pïül"l'

(s

t

rum pro peccatis nondum plené expiatis

debitarum, non eft Do&rina Evangelica,

Cmbm

unau

quia non legitur in Evangelio. Quodau-

tem Indulgentiz iflz prerio venditz fint

jc 1

0s

u

ab Ecclefiá,feu à (uíno Pontifice;aut aliis;

p

Jl

eft pinguemendacium. Adeoque calum-

niz funtD.Revelmanni,qua hic paffim ia

&

a

difp. fua objecit de mercatura Indulgen-

Ht

tiarü. Lutherus ipfe ftatim ab initio, cüm

ml

primüm exortus effet delndulgentiis tu-

f

imnultus, fermmonem

ripfit deiis : in quo

j

noi dicit: quod vendi

fint Indulgentia,

yistu

TO

quod tunc certe dixiflgt & dicere debu-

iffet, frtale quid advestiflet;& quia men-

ä[)qqlï

tionem facit de benZ diftribuendis elees

m

mofynis : fatis colligitur ex eo ; quod

a a

pro Indulgentiis

ucrandis prater feriarn

mCXE'

at

peunieadam-praícripta fuerint danda

clee-

n

N

ex(ofile

eleemofyna vel pauperibus , veltem

^ttha

Pliïï

;

vel ad alias pias necéffitates.

^

ii C

ao

'Oppon. remiflis peccatis nulla rema-

net poena debita pro iis ; ergó fruftranex

(atisd

ddr

funt Indulgentiz : ad quas etiam nulla

legitur Ecclefiz , vel fumimo Pontifici

oniei

data poteftas.

t ho

timyl

Refp. negan

do utrumäue. Nam imQ

primisait S. Paulus Heb, 12.v.6. Quen

aliqu

Wi o

diligit Dominus eaflgat , flagellat autem

o;muen filium quem vecipir.NB. Quem re-

impe

cipit utique ingratiam. Item 1. Cor. z.

de ha

Tien.

v. 31« Qued fr mosipfosdijudicaremus, non

uTique gudicaremur dum. judicamur an-

nequu

tem. 4 Domino corripimzur , t noncum boc

g

munso damnemur. Legimuspraterea,

prefffu

quod Moyles à Deo punitus fit propter

dulgeu

przvaricationem Deut: 32. v. $1. Quam.

Va

ipfi Dominus diu ante fine omui dubio ;

cll]OSSw

quo ad culpam remiferat. Pariformiter

QUi

dictata eft peena Davidi etiam poft trans-

latum ejus peccatum. 2- Reg. 12. Ex his

g

& fimilibus pluribus manifeflum eft :

ff

quod pena peccatis noflris debita ex

tl

parté maneat adhuc folvenda, ctiamdi-

wü

" peccatis que ad culpam & penam

puj

&tet-

eh (55 3) 9tv

n

eternam. Adíecuudum quod attinet :

ait Chriftus S. Petro,ribi dabo claves Regné

!/la j

calorum, .Matt, 16. pez quod iptelligitut

ulltantt

fatisclaré : quod eidem ut(opremo Ec-

u ul

clefis Paíftori data fit poteftas tolleudi

Pouii

omueimpedimentum , quo retardari po-

teft hominis ingreflus in regnum coslo-

am i

rum 5 hincnon dicitur:tibi dabo clavem ,

6 Qut

aliquam (cil. poteftatem ; fed claves reg-

7277]

nicolorum , oinem nimirum; omnis

Quemtt

impedimenti tolleudi poteftatem.imó fi

, COHII |

de hac nihil baberemus fcriptum;runcta-

men de oppofito faltem certinon eflent,

Ts W

i

neque hocipíum afferere poflent utEvan-

PIMWE

gelicam doctrinam» nifiin Evangelio ex-

preffum legant 5 probent igitur (uam In-

a

m?teiä

dulgentiis contrariam do&rinam ex E-

vangelio; & noftros de Indulgentisaiti-

QUi

d

culosScripturzSacra cóotrarios effe,ante-

focnit

quam calumniando contra eositíurganut,

Oppon. Chriftus plené fatisfecit pro

u

] D

peccatis noftris.confequenter nonindi-

u &

gemusIndulgentiis. Refp. N. conf, nam

& plene fatisfecit Chriftus pro deli&o

ïä'DlM C'Sä

t

Moyfis & Davidis, hi tamen nihilominus

punitifunt pro iis- Item (atisfecit pro

c

L5

ps*e-

4i(2;4,Se

peceatis illius,quera recipit, hunctamen

Weatel

eo non obftante flaeellat Heb, 12.Nos

fittioi

experimur quotidie , quod Dxus mos pu-

jl

niat pro commiffis deli&is, licet de venia

]u

per penitentiam impetratá non dubite-

D

mus, Refp. 2. Chrifti plena fatisfa&io

; D]

in tantum nobis prodeft, in quantum

; Bitiom

eam Chriflus pro nobis zterno Patri ob-

iil

tulit, & (ücmt fua merita non obtulit

nb

Patri5 ut his felis fineulla noftra coope-

.

1 Hi

ratione falvieílemus

*

fed ut in virtute

fitdy

horum & nos collaboraremus ad falutem

mxiïxsp

Matt. 7,. omonis arbor qua uon facit fra-

ftdin

Élum bonum excidetur i sn ignem mitte-

lr

ftur. Sic & fuam fatisfa&ionem non ob-

tine l

tulit zaterno Patri , uchac fola tolleretur

V.24.m

omnis perfcelera promeritapeena : fed

& i

utin virtute fatisfactionum Chrifti & nos

f

patiendo aliquo modo fatisfaceremus

, lac,

divinz juflitiz.

blaf

Hincair S. Paulus 1. Cor.

i Qadf

quaf

nos ipfosdijadicaremmus, nouysdicaremur 5

í il0fje

dum judicamur autem, àDomino corripi-.

n

9AHY 3 Ht n0D cuzm mundodamnemur. Sic

Wotr

agnoftere debemus bonitatem divinam

t

in rcxgifiïone peccatorum, in remiffio-

né

ipity

NUTMENUSUENGEIS OOU H eodg g

..98(2;;)80

TOU

neaternzdamuationis per Chrifli fatis«

nM

fattionem, & fimul agne(ceredivinam'

u

juftitiam , quaflagellatomnem filium ,.

everii

quem recipit & hoc Chrifti fatisfattioe

jubite-

nibus nullatenus derogat : fed eas Ccome-

sfadi

mendat j eo quàd in virtute ha:um cafli-

ETQ

gatio noftra Deo grata fit, fine quibus.

u

nihil efficere , nihil delere poffemus co-

obtil

ram Deo,fente me nibil pateftis faceres Joh.

COOPC'

15. Hinc fit quod damnati horrenda pa*

Vi

tiendo nunquam fatisfaciant pro com-

unt

miffis peccatis ; eo quod virtutem fatis-

factionum Chriíti malé vivendo & in fce-

T

il

leribusperfeverando amiferint. Hacop-

J 06'

timé novit fan&us Paulus,dum ait Col. 1.

éeut

V, 24./unc gandeo inpa[fionibus pro vobit,

1'.[6

C adimpleo ea, que defant pafüonum Chrs-

T

fl in carae mea , pro corpore ejns Siego

.

*

eut

hzc, & in iiídern terminis fcriberem.

blafphemum me utique proclamarent ,

n

quafi. imperfe&tam dicerem Chrifti paf-

fionem & farisfacionem ; fed S. Paule

u

.

g

contradicere non poffunt;ueque excipere

contra verfionem vulgatam : quia & ex

"] NU

jinim

textü £rxco

ficlegitur : manifeftum elt

igitur :quod, licet Chrifti paíE

9 & fatis-

miäü'

facio

[j

«( 256j ft»

fitina ]

factio pro peccatis nollris non fufficiens

modo:íed & foperabundans fit; utpote

tiis of

liumyo

qua& nonà puraCreatura,fed à DEo fimul,

& Homine proceffir,(anguinem fundeate

tiaspm

Wal

humanitate,dignificante divinitate in eo

dem fuppofito hypoftatice unitis 5 falvo

| lii

hoc;juíté flagellet juftitia divina,quem ob.

| ftüpor

€hrifti paflionem recipit bonitasinfini-

| lontm

'Yerolu

ta:& ficut S, Pauli paffiones pro Colof-

fenfibus iis falubriter ceflzzunt ad Indul-

Vcor]

gentias; ita & nobis San&orum;qui ve-

Bo

| Wtl

nerunt de rrzbalatione magná,c laverunt

flolas [aas in [anguine agni;paflionesin vir-

| Ü

i

tute paffionum Chrifli nobis pariformi-

. DT

ter ad indulgentias cedunt ex thefauro

&t

Yitim

Ecclefiz, cujus diftrzibutionem ad ovium.

füarum falutem dedit Chriftus Vicario:

Tüctum

[

fuo inmunere Palítorali S. Petro, dicensz

tibi dabo claves vegni calorum. At quid ju-

Q

vat fufius de hisloqui'quiJ juvat radios ii$

fupa

monílrare folares,qui cumtalpistenebras

gitu

qgaxrunt? videbunt autemaliquando cum.

yüy

( Qui

gemitu,quod jam explodunt cum rifa. :

.CMuod veró aitinet ad Hiftorico-

! g

Theolosi toties reperita deliria 0il

(j

Do-

Bity]

Aiblafe Sram/ad hec Läefpfixx-genere.

Qri*

Á

«6(2 57)50»

fuficier

&rina Romano-Catholica deIndulgeu-

tiis ordinariis efthac : 1. &emo morta-

; p

of

lium poteft emere vel vendere Indulgen*

fuder

tias pro leviffimo etiam peccato millenis

al

& millenis talentis , non totius mundi

ln

thefauro. Ratioeft : quia nulla eft rei

temporalis & materialis proportio ad

qxxemeö

asinfli

bonum fpirituale. 2. ad Indulgentias

veró lucrandasimponitur peccatori vera

v i

& cordialis refipifcentia à peccatis, vera

i dl

coram Deo converfio, fincerus dolor de

agl

peccatis commiffis propter Deum íum-

du

T

mum bonum, vel faltem vindicem malo.

rum, offenfum & ad iracundiam provo-

rifotts

jefturo

catum , cum fincero G verc emendaudi

ivium

vitam propofito, fpecifica & quo ad nu-

merum (altem,gravium peccatorum con-

Vicart

feíffio ad obtinendam abíolutionem fa-

A

cramentalem,quz impendi debet, pie in»

qii

vditi

fuper fumendaSacra communio. 3.fnjuu-

gitur oratio , jejunium, & eleemofyna

g

pauperibus feu ad pios ufüs eroganda.

d

Qui aliterloquitur de do&rinà Catholi-

u

cá ratiouelndulgentiarum,quaü easeme-

jf

*

*

re aut veadere quis poffit datà pecuniá

j i

mendax eft, occsders Animam [uam Sap.1.

:

Ü

v Igl.

«06(2,8)56

v. 11, vel Idiota;czco modo mendaces ant

qotum

craíse errantes íequens.,

De

Et quia D. Baropius nobis Romano-

hnami

Catholicis per difcipulum fuum objecit :

Ecclefiam Romano-Cath. Lutheri tem-

frem

1

um

pore corruptam fuiffe, partim Durd) 2íb»

(*. Ó

lag.stram. Poftulatur abipfo s ut citet

|rittd

nobis. Articulum fidei Romano- Catho-

a'?oH."

licz , five exConciliis Ecclefiz, five ex

Cap. 4

Catechifmo communi ,

five ex aliis

Wi

à Romano-Catholicá Ecclefià appro-

tirtdi

batis, vigore cujusdoceatur, permitta-

p

tur,aut approbetur mercatura aliqua In-

tittun

dulgentiarum : utomnijureobligatur, fi

U

Ecclefiam corruptam nobis fuadere velit,

Yolori

fin fecüs, proutper expreffum fit prote-

; alum

ftatio, necà fenecà fuo Difcipulo macu-

dülgen

h

lam jam pauló ante infinuatam abflerget;

pofito autem : quod Lutherus abufum

iniqui

aliquem in colle&ione Eleemofynarum

dice

D

vidiffet ; pro ut hominum aviditas

non procul eff à talibus; non Ecclefiz

j n

dogmatibus, nullum abufum przícri-

j pürriï

bentibus, fed vitio avidorum adícribere

&|

eum debuiflet,& in ordine ad emendae

,

tiqnem tales deferre ad ordinarios:

quo-

i CMU

Wvv Md 0 UUR

Á

«6 (259) 50

i quorum muneris erat, abuíus tollere.

De catero Scriptura ifta teítatur ,

Mu bonam e[feorationem cum yejunio C eleemee

1 o

fynay magis quam tbefauvos aury vecondere,

detifen

quoniam eleemof[yaa à morte liberat, ci ipfa

d

efh qua purgat peccatacir facst ánvenire mie

; wdtt

fericordiam, * vitam aternam, Vob. 12.v.

8.9.Hinc Daniel ad Nabuchodonoíorem

) Ciïhü'

, Int

Cap. 4« V. 24« Quamobrem Rex confilsum

t dii

meum placeat tibi, C peccata tua eleemofs-

m

nis redime, j iniquitates tnas mi[ericordiis

yunite

pauperum. Beneigitur rationeIndulgen-

tiarum przfcribit Ecclefia oratione,cum.

ljiqualu-

p

jejunio &eleemofyna, Quod autem male-

ritlit

volorum perverfitas dacam eleemofynam

pIOW i

calumnientur effe pretium emptiouis In-

m

dulgentiarum, facilius$patimur innocen-

.üergt'l

teshanc calumniam, quàm calumniatores

gt

iniqui portabunt fupplicium à juftoju-

ia

dice defüper infligendum ; tempus dabit.

jl

DD. Przdicantes vix ulliáimponuntana-

numad abíolvendum, cui alteram non

t

L]

gt

porrigant ad recipiendam pecuniam

*

hzc ben& & faná&é fiunt eorum judi-

at

exi

cio, & cunctamale, quz practicat Ec-

yuio

clefia, at tempus futurum mutabit ali-

quando

qUO'

ETS U u o ag t d

439 2€0)8e.

quasdo judicium perverfum 5

fed ferà

nimis.

lat

Ecde

Iuterim probent ex Evangciib: quod

,

contraIndulgentias effatiunt quafi Evan-

gelicum.

folj,

v

$. VIiT.

Deextreuma uaiiionr.

p

|Uod extrema undio non fit Saczae

Áirux

mentum:non eft Do&rina Evange-

Masc

'itde ]

lica ; quia in Evangelio nullibi legitur

exprelflasfed dire&e ejus contrarium Ja-

derin

jutad

€obi f, v. 1. his verbis : 3sfirmatur quis

ET

án vabis inducat Presbytevos Eccleft , f

orent (aper eum,ungentesenm oleosnnomi-

; li

( nem

"e Domini , &f* oratio fidei [alvabit infir-

! Ex

suum; x alleviabit eus Dominusschi ff in

| n

peccatis fit,remittentur e$. Per hac expri-

ziitur fignum fenfibilegratia collativuns

lus :

r

& Íítabilis Chrifti inflitutio , fine qua

AC

Apoftolus hic communem iftam pro in-

firmis do&trinam non tradidiffet 5 adeo-

M

que eft proprie di&ura Sacramentum.

bis ;

; hag

Opponunt:ibi loquitur S. Jacobus de

un&ione, quà tunc temporis curabantuz

! Qeg

| Wt

infirmi,de quo Marc.6. v. 13..-

adqv

Refp. frivola & fine fundamento eR

zc

L

d r

hac textüs e

xplicatio,contra comrunerm

Ecclefiz Do&rinam ; quz eam tum fcrjpe

i:qui

tam, tum traditam accepit ab ipfis Apo-

aüEmA

ftolis , & ad nos fideli traditione trans-

mifit. lntextu allegato. dicitur e? f z

peceatis fit vespittentur ei , pet miraculo-

iO

fasun&iones, quibuszgroti curabantur

Marc. 6. non remittebantur peccata- De-

Evi

inde patet per fe : quod Apoftoli non de-

idgit

derint hominibus communem regulam ,

in]r

ut ad impetraudam corporis fanitatem

n

ad miracula mox convolarent. Neque

'tjïl )9

talis poteflas curandi agrotos per unctio-

jmm

nem promiícue data erat presbyteris

j

Ecclefizs. Explicent textum per textum,

é/

fanctus facobus loquebatur ibidem fide-

ap

um

libus, noninfidelibus. Sigga aztem dan-

mir infidelibus non fidelibus ait S. Paulus

x qU!

m

3. Cor. 14.v. 22.

: Oppon. 2- Sacramenta funt data no-

;

bis ad corroborandam fidem, qua appre-

(

henditurjuftitia & gratia Chrifii, nobif-

ho

que applicatur.Refp. nugz nugarum, Sa-

unt

cramenta nobis data funt ad iftum finem,

adquem data leguntur in Scriptura Sa-

TU 'a,

cra 5 & hoc Sacramentum ad fpirituale

Q-

«$(262)50

Íolamen 2gri & remiílionem peccato-

op

Tàno.

rum 5 huic potiuscredendum eft ; quàm

conceptibus erroneisLutheri.Deinde:cur

quodí

non per orationem & un&ionemPresby-

M

E

terorum, quágrotusungitur,fignifica-

retur (piritualisunctio anima: & fides in

( tl

Chriftum & un&ionem zmifericordiz ex-

| Agiü

citaretur & corroboraretur aqu&, quàm

; IQyot

erBaptifmum?maximé? cum confueta in

bitis

j

acun&ione oratio ad hoctendat ; ut a-

! tttíc

elebr

£roto remittantur peccata, quxcunque

perinternum & íenfus externos com-

BN

mifit.

lum

Interim cüm non fundetur Dodtrina

; f

Evangelica in negatione revelationis

1 prelt

fcriptasíedin pofitivo Drr verbo, mon-

f&Quar

firent hunc. fuum articulum Catholico

!D

oppofitum ex Scriptura ; aut faltem pro-

mg

bentex Evangelio : nihil credendum,nifi

ütho

türa,

qued (criptum : quod huc ufque non fe-

cerunt,nec facere poífunt.

My

$. V,

ttm.

De Sacramento Ordinis.

* Doyr

l

Uod ordo non fit Sacramentum.

! cam,d

Non eft Doctrina Evangelica;quia

TT

in Evan

gelio non legitur luculenter tra-

| tb

dita & exprefla,

Oppe-

!

.

«&t(26 5)50

CQ

Opponunt. Nec contraria

hxiic Ro*

|

jq

mano-Catholica legitur claré expreffa ,

eidedt

quod fc. Ordo fit facramentum.

P

Refp. 1. pofito hoc nullatenus con-

ceflo; ex hoc tamen non fequitur: quo

fpufi

z fidest

contrarium ejus fit articulus fidei. Non

tdiaet.

legitur etiam : quod dies Dominica in

novoteítamento fit celebrandaloco Sab«

X

bati»ex hoctamen non fequitur,quod fit

v(üttd

p um

articulus fidei:quod hzc non debeat nunc

celebrari. Demonflrent prius funda-

d

d

mentum hoc füum iü Scriptura effe fun-

datum

quod cun&a poffint falvà con-

Dudti :

fcientià rejicere ; qux non claré ex-

preíía reperiunt in Sacris literis , an-

ieuuti

tequam fupra hoc fuum fundamentum

jo,

ftrnant Fideiarticulum , feu Do&rinam

uholi

Evangelicam. Refp. z. Falfum effe:quod

m

guny)

de hocSacramento non legaturia Scrips

tura, nam clariffimis verbislegitur Luc.

T

22. V. 19. Quod Chriftus dederit potefta-

tem Apoftolis fuis adminiftrandi Sacra-

f

mentum Euchariftiz & qua pertinent ad

eam,dicens : Hoc facite in meam comme-

q']:umm«

"d

merarionesm. Et Joan. 20« dedit eiídem

abíolvendi poteltatem infufflando di-

yett

Cens$ ;

"]

—

«6

(284)';90- |

cens : Accipite Spiritum Santcium, quorum

fttt

vemifevitis peccata vemittuntur es,— Ibi

(taud

exprimitur fignum fenfibile externum

itàg

gratiz & poteflatis fpiritualis collati-

æïï )

t l)

vurm;ac ftabilis Chrifli inflitutio ; quam

& Apofloli intentum Chrifti probe in.

]u

telligentes, profecutifunt , & ulterius

QTT

ordinarunt Sacerdotes ad miunia Eccle-

ony

fiaftica, a. Tim, r v. 6. & 1, Tim. 4

, hirgi

v.14.. & c.

jl

lica':-

UT

zdó. . Non eft Doc&rina Evange

uod omnes homines fint Sacerdotes;po-

tj

teftatem habentes adminiftrandi Sacra-.

ütyet

menta Euchariítiz & poenitentiz, & qui-

Wtj

dem per Baptifinum ordinati ; pro ut Lu-

At

therus loquitur Lib. $om Gifilicten

Aff

IT

G5tanb gegen oen 9habfrunb bie S5ifiboffc-

De Miffa priv. & uná.Sacerd. ubi fic:

Wþfq

|

. SOffir tvollen ungemacdote/ fouvere ge

W

N

bobrne yfaffen fepn uno beiffen . umb unfer

j

SMafentbumb erblid) vurd unfer &cburt

Atb

?om OSatterunb Soutter baben. Syan titie

Ql

Wa

fer 2Xatter if ber recbte 2famez unb bobrr

tiefter/ tviegefcbrieben fleet. ai 109*

'tErg

?balm. Giott bat gefcbtooren/baf tvíro ibtt

g

DN

nicbt geretoen/ bu bift ein 2vridflerin ngä*

! ledüu

«36(26 5)ót»

TL

Fit nad ber 9 Beife 9l ebifebedo / ba8 bat

i, x

oytern

eraudb betveifet unb fid) felbft om Greu&für

uns gcopfiert 2c.. Syer(ibige Syyriefter uno

; coll

S5rfoboifbat nut ineS3raut /cine dyrieftere

j gl)ä[

in unD SSifchofin / toit gejcpríeben ftebet

u ib

Joan. 3. QYPerbie $5raut hat / be& if oer

k t

*Dráutigatm (en quàm infignis probatio!)

jb

C3onbitfem SSráutigamb ub 95raut frpno

Tij

toir gebobren purdb oie £. &auffo unp olfo

trblic) gu recbten 39faffen in ber G.oriftenbeit

tverDen / Duicb fein S3(utgebeiliget 7 unb

Durc) feinen beiligen GJeift getoepbet. Sic ille

j5

de verbo ad verbum. & fol. 455. lnfer Écie

a*

net toiro in Der G auff cín 9[po[lcl 9ebiger/

rM/l//

i£brer/ 9Mfanber2gebobren /. fonberen eitel

iU

SBric(tev unb 9ofaffen terben tvir alle gebofe

i

W

MP

tth / parnad) nimbt man auf foldben acbor-

nfxä

n 9(affei / unb berufft oberertocblet (ie u

Q

eldben 2jomptecen. / Dieoon unfcr aller voes

gen (elc) 9tmpt aufrécbten fellen.. Hac eft

u

Lutherano Evangelica:at non Evangeli-

ll (-þli

$

co-Lutherana de Sacerdotio do&rina;

ur' l

ii

quia nec verbum deea fumpfit Lutherus

j

ex Evangelio Chrifti ; fed ex proprio fuo

cerebello. At examinemus fubtilem eius

probationem : Chriftuseft Sacerdosfe.

!

Pa-

[V

cqudüm ordinem Mellchifedegh &eft

ter

e96(266)59»

tet nofter, nos autem fumusejus filii , per | ,

Bapt

ifmum;etiam fratres,ergo & per Ba

tpal

ptifmum Sacerdotes. Cape f

mile : Chri

v

ftus pater nofter eft Meffias , mundi verus

tlii

Redemptor , nosfiliiejus fumus per Ba-

tb

ptiímum ,

imó & fratres ; ergó & per Da-

| [fisi

ptifinum fumus omnes Mefli

z ac mundi

Te(a

Redemptores , quàm legitima efthac ul-

|defis

tima, tam vera elt & prima confequentía:

T

Ut patet

ad oculum.. Quod aunexuit de

joery

Ecclefia , infulfum eft : $oer 99riefltr

u

f5ifeofl €brift

u$ bat eíne S5raut ; cint

ä niS, be;

e^ifdboffinne / probatio:

|Degt

Swiefterimue/eitie

| "i(i; [7

Qmer bic SSraut bat/be

f i(t ocr S5rautigatti.

h

Quàm docta DoGoris probatio ! cape -

l

(tt

mile : &bril

iu8 ber £oráutigam ift ein toab-

Ol uw

rer&j)ort;erg

o if pic&RSraut cinie teabrcOJtte

Ui

inne/probat

io fimilis: totr DicSSraut bat/

A

bef ift Der SSrautig

amj: quàm fübtiliter!

ands

2do. Allegat Lut

herusin probationem

DoZtrinz fuz S. Petrum 1.cap, 2. V. f Et

rllSpu

0

ipfi tanqua

m lapides vivi fuperadifica-

ho if

inini, domus fpiritualis, Sacerdot

ium fan-

Qam

uns, offerre fpirituales boft

j2 & accepta r

df

les Deo per fe[um Chriflam & v. 9- Vosau«

ts

a&tem genus eledum , vegale facerdetium;

| Dtou

Gens fantta,populus;acquifitionis,ut vir-

tutes annuntietis ejus.

efp.

ïsfin

«99(267)5t

' Refpi1. Sihoc bené fequatur: vos eftis

V

regale facerdotium ; ergó omnes eftis (a-

l: G

uv

cerdotes. Tunc & hocbené fequitur:vos

eftis genus ele&um,

gens (an&ta; ergó om-

u

& pt'.B;*

nes eflis eledi & (an&i. Refp.2.S. Pe-

4c m

trus non loquitur ibidem de fpeciali mu-

nere (acerdotali, non de Sacerdotibus Ec,

du

clefix Miniftris 5 fed de (acerdotibus late

f

di&is, de iis fcil. qui offerrepoffunt, feu

u

offerunt fpiriruales hoftiaslaudis, oratio-

v

nis, beneficentiz, de quibus Heb.13.v. s.

p

at

Decatero eratetiam Judais di&um * o

| tohili(

yul

evitis mibivegnum facerdotale.Exod.1 9.Y.

€. Per hoc tamen non omnes Judai erant

) lgapf-'

Sacerdotes. Nam qui non legitime ad hoc

tit)

otdinatiincenfum Do offerre vo

lebant,

ut Sacerdotesirafcente Domin

oigne furit

t

abfumpti, Num.16.v.

37.Et Ozias Rex ob

[ubflmü

eandem caufam in i

pío a&u lepra xefper-

gba:'wff?

fus punitus eft à Deo. 2.Paral, 2&, v, 19.

j

i j

Oppon. Nos nen admittimus alias

u

j

j

hofiias &oblationes iu Teftamento novo,

yin

quam hoftias fpirituales laudis, orationis,

T n

&c.neque admittimus facriEcium,præter

u

unicüm quod Chriftus (emel pro femper

j

pro nobis obtulit. Heb. 9.v, 26, Hasverà»

jisy

j

2

hoftias

M

L d

|

«xc(268)$e»

i tutloi

hoftiaslaudis & orationisomnes Chrifli-

aniofferre poffunt 5 eo quod in Chrifto

quod

q0s 1

baptizati fint & renati filii Der. Confe-

quin

quenter bené fcripfit Lutherus de tali fa-

licz o

cerdotio per Baptifinum collato.

N

Refp. Quod non admittatis facrifici-

liC

um novi Teft. nifi hoftias laudis, &c, hoc

fotat

male fieri jamanté probatum eft , deinde

| PCI Ba

fi hoc putes, quod de tali facerdotio , de

! COntt;

oblationehofliarum fpiritualium,oratio»

nis, laudis & munificentizloquatur; cur

aiq

IV

ergó tam fuüriose infurgit contra Ecclefi-

BU

am Catholicam , ejufque ordinationem,

E

quà Sacerdotes fpecialiter ad minifteria

Ecclefiafticaordinantur ? quafi Ecclefix

| nj

/Wlïffü

con(uetis osdinationibus fplendor & ho-

At

;nor Baptifini obícuratus effer; cüm nemo

;

mortalium ex noftris unquam fomniave-

D

NT

rit quidem, mu

]tó minusdocnerit: quo

Wjb

ad tales fpiritua

les hoftias Dxo offeren-

& ftatus gratix non fuffici-

guuli

da:Baptiímus

RUT

at; quodquilibet baptizatus non poliit

fenu'al

orare ,Deumlaudare, benéfacere aliis,

lum

& c. quod aliquis fpecialiter deberet or-

ln

dinari Sacerdos ; ut hoftiam laudis & or&-

tlüj

tionis Deo poffit offerre.

Intentio kutherifatis claré exprimi-

«t

tur

u

turloco cit.fol. 4;42.ïJ,bi ad hoc ;ollimat,

quód per Baptifmum quilibet fiat Sacer-

y Chrlh

Cl

dos nec minorem accipiat poteftatem,

detdi

quàm nos per confuetam Ecclefiz Catho-

[

lice ordinationem docemus Sacerdotem

accipere ; imó hanc noftram ordinatio-

f

vt

uem calumniatur , utinanem ac inutilem,

X

)

Qd

totámque Un&ionem facerdotalem fieri

iony d

per Baptifmum 5 hincfurens contra nos

1]

contrarium fentientes fic loquiturloc.cit.

i

Syie G auffe bat mit vem 95tut Cbrifft unb

qui a

Caibung bc$ beitigen Geiflca Feinen SDfaf-

i

yatt

]s

fen £ónnen toepben / ober madben : aber ein

li

fPáptticber Q5ifdoff bat. Eónnen Sofaffei

]

ivepben ober macben mit feínem Grptam/ibr

fit

beplofen perbambten SRarzen unb $3litibeüz

y&

epter / wie gar (bánbtlicb laftert ibr biemit

n a

unferfeilige &auff / bag SSlut Gbriti uno

mniaü*

G»albung befi beiligen Gyeifteà / unb merffet

j

tn bagegen auff everenictige / (cbáblidpe/

T

greulicbeem incfelmoenbe/gur B inchelseoetfe

0l füfj'

fen aericbt/^t. Ex quibusevidens eft: quod

UOU PC'.:«

fentiat & doceat , quemlibet per Bapti-

ul

finum ungi in Sacerdotem fpecialiter ta-

um U

lem, & non per confuüetam Ecclefiz Ca-

j

tholicz ordinationem. fnquo imprittis

folemniffimà Megalandro fio comrad'!-

cit

. gXPll'ïL'

M 3

——

«52(270)569

cit D.Baropius cum difcipulo fuo , dá aít,

ttthi

difp.pag.8. Habuit namque (Lutheras)

aferr

vocationem ad minifterium Ecclefiafti-

idimg

cum, quz obtigit ipfianno 1f07, atatis

ofino

u£ 24, ubi conflitatuseft minifter Dei &

f

difpenfator uverwío» z& O:g . & paulà

Dor

polt ulteriüs:Lutherus fuit conftitutus Sa-

M pet

cerdos Dzr. Ita ille, ergó fal(um eft, qued

Qüpeby

Lutherus docet, Sacerdotes fieri per Ba-

üitatar

ptifmum.

I'lénto

Deinde non potuit Lutherus , n;rcþpb(*"-

Micerdo

funt adhuc Lutherani ullum allegare tex-

UO nec

