cramentüm diftribuere vel adminiftrare

at

& non foli Przdicantes; qnid adhoc ? De.

i (b

indenegatur etiam: quod Chriftus infli-

;quii

tuerit hoc Sacramentum füb utraque fp..

s o

cie omnibus diftribuendum , quia de hoc

jis u

nulla fit in verbisInflitutionis mentio ,

! fguP."'r

fed de folis Difcipulis Domini,

de folis

Sacerdotibus, qui & hodiedum

illud fic

T

"

fumunt.

Opponunt. 4.

,'IgDW

Chriftus nobis lezavit

Corpus & Sangoi

uem füum Teftamento

j n

dicens bic eff Saur.

7U

15 2€2$ povi Teflamen-

m

ti Mat. 26. V. 28.

malé igitur Laicis, quos

hoc Teflamentu

j

m etiam concernit, aue

T

fertur pars fubft

antialis hujus Teftamen-

ü fc.Saug

uis Chrifti, Ref;

T

p. 1. Falfum eft,

quod fübtrahaturLaicis

Chrifli Sanguis

T

in Sacramento » licetenim hiceis nonde-

T

tut fumendus fingulaziiftà fumptione per

j"

cit

moduin bibitionis, iguæ hic parüm fa

ad

EL . COU DI CUT T

POR

ad rem ipfam ;

u poe s

(ufici

uibus totus C

hritus Caro & Sangvis

Iul

ius datur man

ducandus , ut per fe patet;

.ma

)

inc ait Chriftus qwi

manducat bunc pa- NY

oan. €. Unde be-

nem vivet 3n aternum

nt notandum quod

ubftantia fumendi

3

p

Carnem & Sanguinem

Demini fit in

nullatenüs veró mo

dus íc. füb

D

k

Pracepto,

vna vel du

abus Speciebus. Cum ergó vi-

fuine

vam Chrifti Carne

m fumendo , fumatur

etiam Sanguis , fufficienter Praceptum ,.

impletur.

l [lmm)

Nec qui

dquam obeft, quod Chriftus

Quj

utatur verbis

Bibere & Manducare ; pa-

p

tetenim ex Scriptura,

hac verba pto

hd

E

eodem fuübindé fumi. 1* eni

m Cor. 3. di«

"T

citur /ac vobis potuue deds:

& ibld- Co 9» |

M

dc latle non mandi

ucd'-

Pf. 68* d- |

dls,q

f$$ ov

l, Et Mat. 37.|

N

derant in efca

yi mcam fe

te

dederunt es vinum bsbere

cum felle msftume

L

t Bibere & Man

duta- |

Ex quibuslocis pate

dem fumi :

Deindb cum Chriftus l

re pro eo

manducat bunc panem

)

ait Joan, 4 Qui

il]g[

vivet 1n &feTHHm ;

velibi intelligitur Ca-

mpf

ro & Sanguis fub fola

Specie Panis ;

Wt

vel fub utraque ; &i ergo, à

alutem

R

u

i,

«00( 219]356»

(ufficit fola fpecies Panis : Si a.

Stnon

tantumCaro fed etia

ergà nou

(Tru

m Sanguis poteft di-

Ll

ci manducari,

eritque fensus,qui mandu-

hw

cat Carnem &

San

ndt t

fit

in Ecclefia

guinem meum ( quod

fumt

€ternum,

Cathqlica ) vivet ; m

j ht

fj Ml

Refp. a. Falfüm eft,qnod Chriftus Te-

amento nobis legave

tit Corpus & San.

o

guinem füum táu

u

finit!

ftram.Ratio z. eft

am hareditatem no-

l

Chriftus nobis Tefta-

(

mento reliquerit C

arnem & San

guinem

(

/

fuum, ergó fumüs

Hzredes Eu

chariftiz ,

quod nusquam lepitur,

f

P

fumus Hzredes vitz x

bené auteim, quod

re!biF

ternz Rom. 8. v,

17. ad Titum . v,7,

Jacob. a. v. 9. Ratio

u

2. eftficut DEUS

"m

fcedus inivit cum u-

r

&is, quod S. Pau

lüs Teftramentum vo-

cat ; Hebr. $,

Y* 20. y.

Wtl

It eis hereditatem te

irtute cujus promi.-

'g n

h

inporalem & mun-

anam , /e7T475 (c:

promifizonit & ex par.,

r

te Judeorum poftu

(

lavit impletionem le-

p

gis; quà promifsá

illud confirmavit in

,

Sanguine Vituloru

füumpto. Exo. a.

m de Oblationibs

i

Pa

V. 8. Ità Chriftus fedus

novum fancivitcu

MW

m Chriflianis & Teíts-

Hyentum noyum , quo ex parte fua pro-

mifit

M us m I

* M(zzo)sþ

t

&

pituts

mifit &c legav

it nobis vitam aterbam,

(utce

ex noftra poft

ulavit Obedientiam Mat. 7.

at

v. 41. & a

libi fzpt;

& hoc ipfum confi-

DT

io confirmavit

t M

militer in Sanguine propr

33 186H5

[

dicens : JHic eff Sang.

shenti ,

nullatenüs a

utem ipfum Sangui-

[

nem fuüuum no

bis Teftamento legavit ut

DT

Hareditatem noftram,

ficut nec DEUS

hu j

udais fanguinem

fte

Teftamento V. legavit J

(ecüs fentiens di-

Tl d

Vitulorum & Hircoru

m:

cat, curergo Chr

iftus

fuum Corpus nobis

M

Teftameuto nonleg

averit dicendo : Hoc

qua

novi

'Teftamenti ? pa-

fpon

eft Corpus meum

fíe obje&ionem,lega-

lngux

tet igitu

rnullam e

I

turc. 9. ad Hebr.

Sicdenuo mani

feftum eft:quod nec in

Iofe

hocpun&o

Lutheranorum

Do&rina fitE-

ficri

quiaex Ev

angelio eam nobis

& W

vangelica,

-

flunt;

nec folidé probare.

den

pralegere no po

.« N

-

tum

uüc

4

De Sacrificio AMisffe.

bitiChri-

Uod mifIz Sacrifici

umnon

j

l

fto inftitutum non

eit Doctrina E-

m]

ia in Evange.

lio nonlegitur

yon

vangelica, qu

dita & expofi

tae

h

Juculenter tra

& feq. ficle-

Opponunt Hebr. 9. v. 25*

gitur:

«06(221)56»

gitur. Ieque st fape offerat femetspfum

mm.&

( neceffe eft) quem admodum Pontifex in-

IMHJ

H

trat in (antla per fingulos angos in. Sangni-

m ol

9t alieno 5 alioguin oportebat eum frequene

,ärmaw

ter patiab ovigite mundi , nunc autem fe-

j T

melin confumusatione faculovum ad de[lru-

Surgu

Ilionem peccatiper bofliam [uam apparm -

,gavit V

it ; d quemadmodum flatutun eff bomini-

.DIU

bus femal morà , poft boc autem judicimm ,

T UM

fre c Cbriftus femel oblatus eft , ad multo-

yiasi*

'

Tum, exbauvienda peccata,

T

Reíp. Siben&attenderent ad hac alle.

j

gata , ex ipfo textu elucefceret ipfie re-

giilll

fponfio ad hanc obje&ionem, S. Paulus

Jtllbkqnæ

loquitur ibi de cruento Chrifti Sacrificio

& morte, qua nos omnes redemit femel

,d nglc i

pro femper, cui nec vexbo contradicimus,

facrificio enimMiffz quod offeximus non

jl*

gY

de novo redimitur mundus , nec Chriftus

de novo moritur ; fed offerimus incruen-

'chobiIi

tum hoc facrificium in memoriam cruen»

ti Chrifi Sacrificii , ut fru&us cruenti

ulïl

(

hujus Sacrificii nobis applicetur : cui nul-

lum in textu allegato verbum legitur op-

fu.

JH

ofitum-.

Inft, Fru&us Sacrificii hujus vel potius

l

(eqvü

"

j

ipfum

gllL

L sss n

«96(122)50»

ipfum Chrifti Sacrificium applicatur no-

U

bis & appro

riatur per fidem , qua cre-

detu

dimus Chri

À

i mortem & pro peccatis

M ve

noftris fatisfaGionem effe noftram, nobis

N

à Chriflto propofitam inEvangelio & cre-

prini

denti donatam; fic non eft neceffarium ta-

i&f

le Sacrificium.

hii

Refp. Ad erroneos illos de ifta Fide

"Td

apprehendente conceptus fat fuperque

Wntür

refpondi in antecedentibus prafertim

itm (

€ap. 7. hinc fimpliciter hic nego fru&um

m e

hujus Sacrificii nobis per folamFidem ap-

LY

plicari, dico per fo/a55 quia licetpero-

| bet

mnem verum fidei Chriftianz actum no-

|

prele

bis applicetur fru&us hujus facrofancti

j

dcoqg

Sacrificii, ficut perquodcunque opus bo-

idet

num inftatu gratia & per eam factum;

€RUeh

falfüm tamen eft , quod per fo/am fidemm

t

| bisi

hoc fiat; & magis falfum , quod perfu-

pradictam fidem apprehendentem feu po-

r

tius imaginationem,ut ex di&tis cap. 7«

Veri

conftat;adeoque verum manet: quod eti-

am applicatio fructuum cruenti hujus Sa-

&

hm

crificii Chrifli nobis applicetur perSacti-

ficium Miflz , à €hriflo in huncfinem &

ad memoriam eruenti fui Sacrificii infli-

10

tusum,

Oppon-

«(223)90-

itUr 00«

Oppon. In hoc veftro Sacrificio non

Qu c

deftruitur hoc;quod offertur ; ergo non

eft verum Sacrificium.

pcccuis

70l

Reífp. Negando antecedens,nam im-

TA

primisdeftruuntur panis & vinum obla-

p te

ta & fiunt Corpus & Sanguis Chrifti, &

bec ipfain ordine ad deftzuctionem ut no-

( i

vi Teftamenti Sacrificium oblata , deftru-

ipet

üntur etiam acualiter per manducatio-

dlertin

nem & bibitionem , non quidem fecun-

Frudum

dàm effentiam feu proprium effe rei ; fed

ii

fécundüm effe facramentale ; quod ha-

upcw

bent in hoc Sacrificio ; quia definunt efle

unt

prafentia füb fpeciebus panis & vini, a-

viítdd

deoque deftruitur hoc,quod offertur.De»

inde eft Sacrificium non cruentum : fed

)pusbw

al

étüuenti rememorativum , reprafentans

nobis cruentam Chrifli Domini pro no-

! fd!ä

bis deftru&ionem & mortem in Cruce fa-

| pexfu"

p

&am, adeoque affignatur abunde ratiq

veri Sacrificii.

a

yodtïf'

Íuft, Omne verum Sacrificium debet

j

eife cruentum» hinc non admittimus da-

&t

tam vefltram Sacrificii rationem.

"14

Refp. Negando antecedens. De cete-

il

?O parüm curamus veltras Sacrificii ra-

tiones

»Ppon-,

K 4

«(224)S0.

tiones feu definitiones, Vos definitiones

x t

fabricatis ex cerebro veflro proprio,non

vetTe

ex Scriptura facrá ; & prout magis ac-

o f

commodata funt conceptibus veftris , &

oferr

fecundüm has proprias veftras definitio-

tenjin

nes tenetis vel rejicitis, quodcunque vul-

fiatai

tis, quomodo autem hoc coram Deo fub«

itoxi

fiftat , vosvideritis.

OFCiïle

Oppon. Non negamus , qu

àd Chriftus

vit j

feipfum obtulerit moriendo pro nobis,

At

quo unico Chriíti cruento facrificio re-

lt mo

dempti fumus fecundüm ante di&a ex

ho

Heb.9. quod autem in Ceena fe obtulerit,

lo

& dicendo, Hoecfacite &c. in Teft. novo

titn l

inflitueritSacrificium ad finem mundi du-

Ào

b"

i

raturum, quo quotidie offerreretur, hoc

'loff

negamus; quia defuper non legimus in-

!s

flitutionem,

h

Refp. Primo: falfum eft, quod Chri-

hum

ftus fe obtulerit , ut facrificium; quo re-

Quir

dempti furnus, sm»eriendo pracisé 5 xatio

?l/ 8

eft illa: quia tun« ficut fe ipfum non oc-

la

cidit, fed à Judzis occifus eft , vel gen-

Ht

tibus, feipfum non obtuliflet: fedaboc-

kglt«

ciforibus oblatus effet; & ob hanc caufam

l'lqul

Pon-

v

cti'am non pofíet dici Sacerdos , aut

ti c;ï-f

«4$5(22j,9069 —

Bitiond

tifex : ut per f« clarum eft, Nam & i

Yiot

vet.Yeft boves, oves, capre ion morien-

ags i

do fiebant Sacrificium 5 fed Sacerdotes

irs, t

offerre illa debebant per piam volunta-

éinitio

tem,impofitione manuum extezius figni-

;uevul:

ficatam, quà offerebant pecoza ifta DEO,

Ieofub-

in ordine ad deftru&ionem, in ordine ad

occifionem , & combuftionem: videLe-

Chrltt

vit. 3. & feq. Sic & Chriftus fe obtulic

0100

&terno Patri per piam fuam voluntatem

t

in mortem pro nobis , antequam actu

jdudt

moreretur, & Sanguinem funderet : Et

yule

hoc quidem fa&um à Chrifto legimus fta-

T

tim poft pera&um facrificium typicum

li

Agai pafchalis, ejufquein Ceena Come-

tlïbch

fionem,dequibus Exod.12. v. z. & i .

T

Praterea ut Sacerdos fecundüm ordi-

nem Melchifedech obtulit panem & vi-

| Cs

nu1n; qua fecit efle fuum corpus & San-

Qu

guinem , dicendo Hec eff Corpns meura,

j xa!iü

quod pro vabis datur » Luc. 22, v. 19. Hic

i

efh calix novum Teflamentum in. Sanguine

g] gcn-

120 , quipro vobis faudetur 5 Exafm. Rot.

gbOC'

legit ex Graco , qui pro vobiseffunditur

yfam

in quibus vera ratio Sacrificii notatur, in

o

hoc : quod panis & vinum per confecra-

tios

du

d

L

e&c(2:4)50

(ioant

tionem fisnt corpus & Sanguis Chrifti ;

deftruatur fuübftantia panis & vini; res

p pa

um À,

prophana fiat facra fc, C

orpus & Sanguis

Chrifti, quz à Chrifto offeruntur in or-

f

E

"m

dine ad defiru&ionem , tum per mortem

& Sanguinis effufionem tum per come-

&Mar

sulidit

ftionem & bibitionem Apoftolorum, quá

hzcabíumebantur ut non amplius in talí

7

tibuem

effe ícil-fub fpeciebus panis & vini,feu (a-

dcati

aramentaliter pr:fcntia effeut, prout jam

di&um eft fupra.Et fi hac ad veram ratio-

i. Q

gem Sacrificii fecundàüm Lutheranos non

Doi

(afficiant,nullam neceffe eft ut admittant

Chii

facrificii rationem in facrificiis vet. Teft.

Fygicu

f enim illnd ipfum non fit verum Sacrifi-

Ti

[

cinm, ad quod ifla ut figurz prafignifie

pUJ li

eandum à DEO erant in(lituta ; quá ra-

&omed

tione fieura potius, quàm resipfa figura»

patq

Cim

ta verum effet Sacrificium, & per quid

figuraifta à Chrifto effetimpleta : fi non

ftus.

quan

per verum füum facrificium , ad quod

piafigurandum Sacrificia ifta erant infti-

r

Yobi

tuta? Deiude notandum quedChriftus di-

ld

cat : in prafenti 44od pre vobis datur, non

dieit dabitur in futuro ; feddaturin prz-

EE

i

fenri, Quoindicatur aclualisChrifli obla-

tio

ENEMEEUS — 0 q DNES

196 217)509

tio ante comeftionem; ficut & flgura -

Cf

juis i

ghi paíchalis iftam taliter pxæfiguravit.

Sugit

nam Agnus pafchalis debebat prius ofier-

ri

ite tollentes. anizmsal per faretlsas ve-

irinos

mortü

ftras & imimolare pha(e Exod. 12, Y« 23*

t Con

& Marc. 4* V« 12. ficut & hadus v. f.ém-

melabitque eum univer[a multitudo fiio-

nj

yinti

rum Ifraél ad vefperam. Ec pofk immojla-

jl

tionem debebat Agnus ifte & hazdusmane

ducari v. £. & edenz carnes notle illa a[[as

ii

nv

igni. Qux folemuiffima figura à Chrifto

jorttt

Domino;di&o modo impleta eft. Nam

Chriftus ipfe verus Agnus paíchalis per

d

typicum prafiguratus Joan. 19. v. 36- (e

"

rtie

ipíum prius.obtulit dicens: Hoc eft Cor-

pus meum quod pro vobis dater ; deinde

7l

comedendum deditjftum verum Agnum

;aä n

fxgmf

paíchalem. Scil. feipfum Difcipulis (vise

Cüm igitur uegari nonpoffit: quod Chri-

d

ftus veré feipfum & actualiter obtulerit,

a:fln*&

j

quando dixit: Hoc ef? Corput meum., quod

) ]'Iixl'

vo vobis daturgNB. pre vobis, non dicit

Ü

vobis datur.Illaque ver£ efíe àChrifto pe-

1]

ra&ta, qua ratione Sacrificii ex textuLuc.

m

i

22. citàyi facta: neque etiam ab ullo ne-

gari poffit inandatum Domnini immedia-

jj ob

i

Ks

té

d

465(228)54»

t& fubnexum i Hoc faeie $u meam come

Bu

if

smemorátiouess, Non video ullo modo;

quá ratione negari poflit : à Chrifto in-

Hahi

ftitutum effe facrofan&um hoc novi tc-

t

ftamenti Sacrificium , quod miflz Sacri-

qui

ficium vocari folet. Accedit praclarade

lii

hoc novi Teftamenti Sacrificio Mala-

tllum

chiz prophetia cap. 1. v. 10« Ien eff mibi

quàm

voluntas an vobis dicit Dominns exercitite

net

um nmuns non [ufcipiam de mann ute

ffra ; ab ovtu enim folis ufque ad eccafum ,

ul

mAgnuan eft nomen meum in gentibus , C

am&;

32 onni loce facrificatur & offertur nomiri

Io|

—

mmto oblatio munda, Quam prophetiam

iufu]

de oblationibus]audis, de quibus hiclo-

pote

qui folent , rationabiliter explicare non

d

valent: Nam praterquam, quod DEUS

t

tales nunquam renuerit etiam à Judis

Qu

acceptare ; non mundas fed vel maximé

fiQr

immundas volunt Lutherani illas effe, &

let

yo|

ut pannus menftruatz , ut loqui confue-

verunt. Praterea: dicitur hic deSacrifi-

poí

zio, quod tolletur ab Anti-Chrifto füb fi-

nem mundi Dan.8. v 11. Hicautem Sa-

li

crificia laudis, quz à quolibet occulté fie-

l

ÀR

r)S poffunt, tollere non poterit.

De-

—— sss

«45$(229) $&

TE

^ Deinde probatur etiam Inftitutio Sa-

olb

ctificii ex Heb.15. v. ro. ubi S.Paulusait:

riloi

Habemus altare de quo edere non babent po-

toyi t

tefhatem , qui tabernaculo deferviuntr. Ad

eónd

quid altare fine Sacrificio ? in tota Scrip-

Jarad

tura Sacra monftrare non poflunt: quod

Mi

ullum fit altare. erectum ad. alium ufüm;

1 lef Wi/& ,

quàm ad Sacrificandum; neque quod co-

«tl

meftum fitde altari, nifide (acrificio.

TEU

Qui hzc omnia jam di&a impartiali

I[MJWIZ

judicio perpendit & exarinat, legit eti-

am praclara de hoc Sacrificio San&ifli-

T

mo fanctorum Patrum teftimonia ; videt

jeit:

infuüpercontinuam Ecclefiz praxinàteme

shide:

pore Apoftolorum hucuíque ; non po-

j N

tefl non videre, à Chriflo veré iuflitu-

tum eíle hoc Sacrofan&um facrificium.

DEU

at

Quod autem adveríarii noftri videre hic

non velint :

non tam exerróre intel-

s

le&üs» quàm obídnato incorrigibilis

iefïfl&j

clt

voluntatis iu errore perfeverandi pro-

ii

pofito contingere videtur.

ii

Opp. Chriftus Dominus dixit quidem:

05v

Hoc facite in meam commtmorationem i

hocautem non dixit deSacrificio, fed de

kxehe'

dandacommunione.

K7

Refp.

4

eM(210)50

Quaf

KRefp. ante datam communionem '&

fumptionemejus, ait Chriftus : bocfaci-

prodi

jUpu:

t5 ergó nonde danda communione hoc

dixit ; imà pofito quod hocip(um etiam:

ivl

de danda communione dixifTet ; tunc ta-

dtlo

men non aliter intelligendum foret ,

tj

quàm quód hoc facere deberent , quod

tüme

ipfe feciffet ; confequenter : quia prius

um

fe ipfumobtulit, ut verum agnum pat-

prim

chalem fecundüm di&a ; mandavitquo-

Thatic

que, ut & hocfacerent Apoftoli inejus

qud

commemorationem. Imo virtute obla--

Won

tionis fattum eft Corpus Chrifti cibus

Paj

animz ad arcendam animz mortem, ad

qui

queim finem oblatio iftafacta efl.. Licet

&

enim .caro Chrifti & Sanguis ejus;fan-

"htiy

&iffima fint perífe, & ex conjunctione

[77

cum divinitate . non tamen erant fpiri-

&$

tualis cibus& potusanimz , ad huic do-

fith

nandam vel confervandam vitam fpiri-

obl

tualem & fupernaturalem , nifi in vir-

fun

tute oblationis pro animà, z* ad tellendam

qua

anima merten [piritaalem . & donandam

tür,

ei vitam. Quod videtur Chriftus expri-

Wse

mcre , dum ait Joan. &. v. 64. Spirieus efl

D

qüm.

gai ?z'w:)?:a:, eero non.prodeft quic

fün

Quaíi

POR Md U DUSrtosq Su

-

L

. -*S(zn)þ

w &

Quafi diceret : caro ut caro pracise non

]]

u

prodeft; fed prodeft & vivificat,ut oblata

!u

I

in mortem pro homineshinc monet fpi-

n &tl

ritualiter effe intelligenda, qua dixerat

unc t

dehocSacramento , tunc adhuc iuftitus

fot o

endo ; nondecarne utcarne in alimen-

,qu

tum carnis 5 fed de cà utfpiritualicibo

] pW

animz, Deinde in textu ipfo claréex-

npl

primitur a&ualis Chrifti oblatio ante

j

manducationem : Hoc eft corpus meum

ij

quod pro vobisdatur, nota bene datur,

T

non dabitur, Nec obftat hic quod S.

j u

Paulus fic referat: Hoc eff covpus meum ,

T il

quodpro vobis tradetur, . Cor. 11. v. 24.

Lit

& Marc. cap. 14. V. 24« Hic eff Sanguis

jf

meus novi teflamenti , qniprovebis effur-

(piout

detur , in faturo (cil. namtraditio,mors

& Sanguinis effufio tunc nondum actu

[pm-

yc $

fiebant ; fed futura pradicebantur At

i

oblatio Chrifti in mortem & Sanguinis

i

fundendiejus, prius fieri debebat ante-

,n/m

quam moreretur & fanguis effundere-

7 Ü

j

ii

tur» utperíeevidenseft ; non enim pre-

cisé moriendo , fed pro nobis moriendo

y

T

nos redemit , & Sanguinem pro nobis

n

fundendo fecund*m dicta , hinc dicitug

QUi

San-

—

L

s

9(232)599

oblati

Sanguis novi Teftamenti; quiainvittute

Sanguinis jam pro nobis oblati , noyum

videL

&alil

fecit nobifcum fzdus& teftamentum; de

cujus figura loquitur S, Paulus Heb 9. v,

husneg

1on d)

20.ex vet. Teft. Exod, 24. v. $. ubi Moy-

j

fes íumptum Sanguinem refperfit in po«

lt d

lt q

pulum & ait : Zic ef) Sangnis faderis, quod

pepigit Dominus vobifcums S. Paulusloco

|

guisin

inatr

citato ait Sangais Teflamenti. Mle veró

- ton f

Sanguiserat oblatus , de oblationibus &

! fonen

victimis jam ante immolatis fumptus v. ,

nifiigitur velint totam figurarum veteris

; fione

, Winel

"TTeftamenti energiam tollere , admittere

tht

debent? quod Chriftus feip(üm ut verum

H

! &pr

Agnum paf'chalem prius obtulerit, ante-

fiti

quam comedendum Apoftolis dederit;

Sanguinemque Teftamenti novi ex obla-

mequ

immu

tione & vidimá verá per fan&iffimam fu-

am Voluntatem Deo Patri pro nobis jam

[

oblatá bibendum dederit. Imó omnesfi-

Ápo

gurz Teflamenti ver. hofliz fcil, pacifi-

t M

cx, & oblationes, de quibus comedebant

(

Sacerdotes ; Iftam Chrifli tunc adhuc fu-

ilpu

turam oblationem exprefs& prafignifi-

csruntper hoc , quod omnia pxiusoffer-

b

hii

zi debezeat, quz de hoftiis , vi&timis , aut

obia-

ENNMENEOEUERAGI Hss ag

«86(233)50»

oblationibus manducabant Sacerdotes ,

nvittil

, n

vide Levit, 7. 8. && Exod, 29. pertotum,

]

atümyi

& alibi paffim. Tandem qui his omni-

bus negle&is fuftinere intendit: Chriftum

[5

biy

non in Ccna; fed in Cruce DEO Patri

fefe obtaliffe ? confequenter fentire de»

itinfo

bet; quod facratiffimusChrifti J suSan-

1l

Jus/nd

guisin horto per fudorem cruentum , &

|leyt

inatrio Pilati per flagellationem effufus,

»m'bus&

non fit pro nobis D x o oblatusante effue

fionem, adeoque non utiliter pro redem-

Phliï. f

d

ptione noflra. Quod abfit fentire ab ho-

mine Chriftiano. Patet igitur evidentif-

jj

d

fim& ex his omnibus, ficut ex textu clare

expreilo Luc. a2. quod Chriftus obtulerit

tdi

fan&iffimum fuum Corpus &Sanguinem,

Jj

vollt

antequam illa Apoftolis dederit, adeoque

immediate fubjungens : ZJec facite s2 se»

um li

am commemorationem , mandaverit : ut

hii

Apoftoli quoque illa ipfa offerrent,

j

Oppon. Diabolus Luthero varias CcOne

r

tra Miílx Sacrificium rationes objecit in

(

n

t

difputatione fua cum eo habita lib. de

yir

Miía privata & Undtione Sacerd. v. 9.

ïgniü-

quod Chriftus communionem folummo-

,oäCP

do-aliis diftribuendam inflituiffet ; non

$, [

Sacri&-

g

ERN

«96(234)50»

! hibie

Sacrificium. 2. Quod in Miffa deberent

przdicare de morte Domini, 3- Miffam

| batt

«nttr

eíleSacramentum aliis communicandum,

non foli Sacerdoti datum,4, Intentionem

debi

|

Chrifli fuiffe,ut Sacramentum hoc dare-

qun

tur ad corroborandam fidem &c.

E

fictte

Refp. O Sanctum Diabolum tam fe-

duló laborantem , & cum Luthero difpu-

vide

TOi

tantem pro abroganda Miffa , fecundümi

Lutheranos idololatrica!O San&umFun-

üm

Lllthl

amentum,ó pium doctorem,ex quo de-

fumptz funt confueta iftz Lutheranorum

fcxip

bus.

contra fan&iffimum Mifílz Sacrificium

objectiones ! Cur Megalander vefter &

( Dii

Do&or Patri mendaciorum credidit? Cur

ET

mendacia ejus ut vera , ut Evangelica ac«

db

ceptavit , approbavit, & auditiseis jugé

lii

Dzz Sacrificium à fuis fuftulit & omnino

abrq

rejecit?Cur ei non decenter obmovit»qua

Tig

hic ex Scripturá facrá oppofita funt Lu-

ts

theranis , fimiliter contra idem Sacrifici-

Vlüg

vm militantibus , quibus jftz nullitates

& dzmonis mendacia evanefcunt ut f»-

3551 ante faciem venti? Cur Lutherus ta-

cendo confenfit Diabolo objicienti:quod

r

Vài

in ordgnationex fuf non meliorem fiderá

ha-

A0

«€(23;)So»

eutnt

habuerit quàm Turca & ip

fi Diaboli ha-

Mi

bent? Cur huic mendaci Diabolo gon

400b

contradixit, ut facillime potuiffec &

Wi

debuiffet ? impudentiam veró non exi-

X dl

guam aftimo: quod D. Baropius & Di-

Íícipulus ejus non vereautur mentionem

am f

facere de luminibus, dico de luminibus

vide Auth, citatos,fan&o Ignatio à da-

yülje

QunuT

mone prafentatis, non veró acceptatis :

cüm ipfimet tam exorbitantia legant de

i

d

Luthero fuoipíomet Lutheri calamo de-

"T

tOtUE

fcripta» quales illumiaationes; & in re-

1OCUIL

bus fidei rationes ille ipfe fatetur fibi à

dirl

Diabolo non tantüm prafentatas fed eti-

TA

am acceptatasà fe effe;quibusille uti veris

f

Jente

doctrinam füam accommodando , Sacro-

i

fan&umMifíz Sacrificium reprobavit &

irjt

oD

abrogavit; quantüm potuit. SummaSum-

marum patet hic denuo: quod nullate«

i

jl

nus fint Evangelica, quz Lutherano-E-

ul

vangelici in hoc pun&o traduntut talia.

li

$. VI.

De Panitentia,

d

Uod poenitentia non fit novz legis

j

Q

Sacramencum non eft do&rina E-

l',qUO

vangelica, Rario eft : quiain Evangelio

n

Et

i

non legitur luculenter tradita.

«96(236)30»

' Et fi verum

loquaturHiftorico- Theo-

Doni:

logus, quod Lutherus jaun à curfü Philo-

tum P

fophico Sacra Biblia tam diligenter tam

manda

nervose ac ferventerlegerit , quafi ea

u

in fuccum & fanguinem faüum vertere

vellet p.4. cur poftinceptum fuumLuthe-

paca

| fed ai

ranifmum toties & tamdiu peenitentiam

GIOFUt

vocaffet Sacramentum , fi hocex Scljipä

! pf

tura non intellexiífet, fed contrarium in

eaclaré & luculenter tradizmm legiffer?

|. D

Joan. zo. ait Chriftus clariffimis ver-

| qiod

bis: Qnuoruzs vemi[eritis peccata remittun-

| fa.

tur eis, Perhacexprimiturfignum extet-

ïüopu

num fenfibile,deinde ftabilis Chrifti infli

| honj

dired

tutio,& gratiaconferendaper hoc Sacta-

ï

mentum per remiflionemSacerdotis.Qua

[

Ut n

igiturSacramenti ratio decffettimo etiam

fecundàm definitionem Sacramentorum

tilfim

t

Lutheranam eft Sacramentum:hinc liber

P

fymbolicus Apol. in cap. denumero &

tur;

ufü facramentorum fic habet: fi facra-

pto

menta vocamus ritus, qui habent man-

| mj

datum Dei, & quibus addita cít pro-

libu

miífio gratiz» facile cft judicare, qux

fint proprie Sacramenta --- Vert igie

mif

&i

tur funt Sacramenra : B;ptifmuguc

I

jo-

;

P EMENENUAH HME 6 000 vosdam

z

) Tite

fithlt

Dïomini, Abfolutio; que eit Sacramens

QteL W

tum Ponitentiz, nam hi ritus habeut

mandatum D En.& promiflionem gratiz,

quaiu

) vert

Oppon. Non proprié remittuntur

aLul

peccata per abfolutionem Sacerdotis ,

tentil

íed annuntiatur peccatori remiflio pec-

catorum » cui eam credenti remittuntur

$5

per fidem.Reíp.&.

3

x

Dico 2. None

ft dofrina Evangelica:

J

quod per abfolutionem Sacerdotis pec-

ni m

cata non remittantur , fed horum remif-

ul

fio peccatori aununtietur : Ratio eft;quia

n«

ii

non modo non legizur in Evangelio, fed

t

dire&econtrarium clare exprimirurineo

0ah. 20.. V.23» quortm remi[erstis pec-

xisW

u

ata remittutitir eis«. Nonnehac funt cla-

riffima verba : quormm remiferitis , ve-

Ytort

yclit

guittuatur ?

Porroilla ännuntiatio,dejqua loquun-

matr

(

tur : vellegitur in Evangelio » vel fit ex

ii

»nmlt'

proprio annuntiantis cexebro. Si pri-

murm : monftretur, ubi & quibus forma-

"Pa

1

14

libus legatur; quod huic aut illi int re-

miffa peccata ? fi fecundum : phantaftica

(

or

& fine fundamento erit illa annuntiatio.,

. Dico 3. Non eft do&rinaEvangelica:

quo

«06(259) 369

ilb

quod peccatori non remittantur peccata

njtrit

per abfolutionem Sacerdotis; fed perFi

fade h

dem, quà illi creditur, Pro ut Luthezus

lnte

loquitur Serm.de poenit. & in articulis da-

mnatis à Theologis Parifienfibus ab ipfo

tinisg

Luthero relatis in feinen &Bücderen. vom

tani d

eiftticben «tanb rviber Den 3jYabft unb bie

Tentüt |

iftboffttt pag. 166. artic. bie Abíolutio

&m E

Quod

ift Ereftig / nicbtbarumb / paf fit gefcbicbt/

& act

fie gefctebe/pon roem fie mag / ct. irre obt

irre nidyt fonberen barumb: bog ibr glaubt

Lutler

toitb. Art. 2. GJ[aub feftiglic)/baf bu fepeft

p

abfolvitt / fo biflu getviflid abíolvirt / t$

n

fept umb beine Xervemie e$ mag. Et Art. 3.

din ;

p

QSe8 cà mugiid roeres baf Der gebeicbtet /

fa.

nicbt bereroet / ober borgWiefter midyt ermge

licb / fonberen fcbimpffücb abfoloiret / o ex

B

bod) glaubt/tr (c abfoloirt / ift er veartid)

Tileri

abfolvirt. Hzc inquam do&trina non eft E-

&t

vangelica : quia ex Evangelio Chrifti non

hl

eft defümpta , fedex Luthericerebro pro-

prim

prio, & eft fcandaloía valde : quia verbís

$e ü

b

Domini dire&e contraria veram deílruit

penitentiam. N7 panitentiam babuers-

quog

H5 , ait Chriftus , osnes . fsmnilster peribitis

Tetm .

UC. 1 3- V.3.&€ f facste frnilum dignum pa--

fetn,

niten-

—

4€(2595)$&

It p

nitentie Matt. 3. & Joan. 20. qworum re-

fed pf

mifevitispeccata remituntur eis. Vide plu-

t Lule

ra de his fupra cap. 7. de Juftificatione,

rrical

Interim nota hic, & in aliis quam plu-

TT

timis,quod perperam Evangelico-Luthe-

rani velint vocari , quafi Lutherum feque-

firtt v

Vfrtni

rentur in tantum , quantum concordat

( Abfoli

cum Evangelio 5 cum manifeftum fit ,

quod vice versá Evangelium intelligant

ht

n

l

& acceptent in quantum concordat cum

Lutheri conceptibus , & non ultra : feu

ia

potius ; quod Evangelii tex:us qualiter-

vtf

cunque in fe ipfis claros explicent fecun-

faitt

düm adinventiones Lutheri.

Adeoque

TU

non Evangelico Lutherani ; fed Luthe-

gut

tano - Evangelici reipía effe velint. Evan-

(HUIN

gelium loquitur elariffimé : quorum re-

TET

miferitis remittuntur. Si peenitentiam non

du

egeritis , peribitis Luc. 13. v. f. hi»c non

iondi

Chrlr

intelligunt;pro ut à Chrifto jpfo claré ex-

primuntur; fed pro ut à Luthero perver-

r

sé explicantur , f(ecundüm mox allegata,

u

Dico 3. Non eft do&rina Evangelica,

^j dif.lfij

quod quilibet abíolvere

offit. peccato-

yi

rem à peccatis. Pro ut

L

utherus docet

Mi

,nii

[

ferm. de poen. his verbis. ;jtn &acrament

j;'gnw-"'

De

)

m u u u UE

ec £Sufe/ unb Cgääcbungberetbmb-

ditado

0

nictà mcbr tbutein Dabft/?Sifdbo(f ven

ber geríngfte Sricfter s ja voo ein. Sie(it

p di

vicbt if / eben fo viel tbuet cim iglicb Cbrie

du

( 9»enfdb/ ob c$ fdbon cín 'Beib obtr

Mruim

Sinb tvare/ benetocid) Gbriften SDenfcbsu

Re(p

Dir (agen Fa : bir vergibt Oottotint Coumne

(thtibu

bein oem SyYamen oc,. unb u baf QDorf

la ]

Oib

fan(t faben mit einem. feften Gifauben al8

fpreche c$ Goott qu Dit/ (o biftu geroif in oem

fDinati

felbe Gauben abfoloirt/ foganfiuno gar

libtrah

ligt allc Sying im Glauben auff ottre

spun,

Cfior(. Magis accomodate dixiflet : fo

M

gant usb gar lígtalleDing in 95antaftp

HUK [

uuüb Cinbiloung auff JGeber uno. Sinbtr

Ge(diod& 5 quia nonnifi phantafta fibi

1 ven]i 1

Qpjb

effe verbum Dzrz, nififciat ex ore Dar

imaginatur verba ifta mulieris aut pueri

lst g

Mi

effe detumpta. De quo nulla hic proba-

Tnr

tio eftadjunc&ta s Chriftus folis Diícipulis

dina;u

fuisinfufllando dixit 2 4ccipite Spiritum

Qte,

fantknm , quorum remsferitis peccata re-

icant

mittuntur eit,d? quorum verinueritis etene

! busd;

t4 f«nt. Joan. 20. v« 22 Hoc nullibi de

*l qu

smulieribus,& pueris legitur : nifi in E-

1 Yeti

vangelio Lutheri,

Op

| "ii

TEU BMNEENSCINUNNDHNI o s OUA oU og sl

«99(241)50. -

(Citt

b Opþon.

Chriftus Matth. 18.v.14. Di-

w

€it adomnes: /£men dico vobis, quacun-

i

que alligaveritis ['aper terram erunt ligata

ib Qv

Grin eulo, && quacunque folveritis fuper

OO

terram evuntfoluta qi ia colo.

Muf

Refp. 1.. Si vobis imaginamini, hzc

w

omnibus hominibus di&a effe, omnibus

Y

hanc poteftatem effe datam, Cur hac

yind

omnibus non permittitur exerceri ? fül.

yjn

minatis contra Catholicos, quod laicis

Kf

1

lubtrahant calicem quafi omnibus pra-

j u

ceprum, quod falfum effe monftravi,

ife:t

$. 4« de Communione füb utraque. cur

latl

hic fubtrahitis laicis poteftatem abfol-

d

vendi , vel faltem fufpeuditis, quam

jf 5

omnibus promifcué datam ipfimet affc.

W[pwl

ritis * fruftra hic recurritisad 1. Cor,1 4.

o DV

v. 40 omnia bonefle c& fecundzm ovdinema

T

fiant 1 quianec inhoneftaàm eft necinor-

Vi

dinatum datam à Deo poteftatem exer.

Synl

cere. Per quam regulam igitur DD.Pxa.-

T

dicantes fibi folisrefervant

; quod omni.

jj

bus datum efle docent? Refp, 2. Fal(uy

Jie

efle quod Chriftus omnibus & fingulis di-

T

Xerit 44acunque . Alligaveritis: G c, Initio

capitis]egitur : acceflerunt Diícipuli ad

l

L

JÉSUM,

u- - COU EUMMU |

e94| 242.) $6v

Tasun. Et licet ibidem propofuerit do-

monfl

&rinam omnes concernentem , ex hoctae

iLu

men hic nulla probatio ; quia & . Apofto-

fiàtin

lis debebat do&ttinam communem propo.

pn|

nere , aliis poftmodum per eos pradican-

li

dam. Pofitoetiam : quod plures tunc affue-

L

rint & magnaturba, de quo in textu ni-

f.ïdcm [

hil legitut 5

'ex hoc tamen non fequitur :

quod omnia

& Íingula omnibus & fingu-

| * pec

]is dixerit,quo

d toti turbz ex diverfiffi-

;fa C

Samaritanis, fide-

mis hominibus Judais

äDEo

libus & infidelibus colle&z dederit pote-

| liOncmïï

ftatem ligandi & folvendi ; ad quid enim

t N

illa ? nonne foret idem , ac 6 Rex quidam

"Lt

omnes (üos (ubditos conftitneret [udices ;

Atj

dando eis poteítatem damnandi reos &

D

td (

abíolvendi ? & quid unus ligaret, quod

n

mox alius nonfolveret ? Si Scripturam in-

(ang '

terpretari velint fecundüm proprium fuum

cerebrum,faltem non tam imprudenter lo-

Yanpe

llerzm

qui deberent. Interim cum res hac fit ma-

Iams,g

yimi momenti , ex qua remiflio vera pec-

Hnge

catorum , & Salus aterna dependet , te-

"dm

nentur hic clarum producere textum; quo

ftus omnibus de-

V ite

certificentur : quod Chri

Ttin

derit poteftatemab(olvendi. Quonon de-

t

hi

snone |

l

x d

«496(253)56»

«t do

monfirato peíTimé fibi confülunt , errone-

(

Alb

is Lutheri conceptibus in periculofa mate-

ria tam pertinaciter, fine. folido ex Scri-

d

ptura fundamento inharendo,

nadich

Inít. Non appreh

endimus bic ullum pe-

ncalit

riculum ; quia cert

eyuL Ti

fidem nobis remi

Ó credimus , quod pet

ttaütür peccatà , dum

gt

credimus Chriftu

&

& peccata noftra

m pro nobis fatisfeciffe ,

fuftuliffe , hoc enim ; fo

TT

ipía Chrifti (atis

fa&io fit noftra , nobisque

nj

à Dxo imputatur ad peec.

atorum remif-

u

Bonem,five hzc remiffio per

Sacerdotem

yid

àve per alium nebis annu

ntietur ad fidem

Y q*lif'-ï

excitandam.

rl

Ref;

P- Jam przmonui in fupra dictis ,

i fedi

quod (i

M qW

fc&

cut exuno ab(ürdo fequuntur plurag

ex uno falfo plura fequuntur £alía.

TL

conceptns ille eft quidem Lutherano - E-

m

vangelicus » at nullatenus

Evangelico-Lu-

j

theranus;

quia non ex Evangelio à Luche-

"

ranis; fed ex Lutheri cerebro à fic di&is

| Vm;-æ

Evangelicis depromptus eft , ut bafis &

j

fundamentum totius ferme Lutheranifmi,

( q

ut patet examinanti. Ego autem funda.

od

mentum hoc erroneum fundamentaliter

u

fti£.

Ó

