mationis opus &c.

K

Refp. Reie

&a in' pracedentibus de

eüam

Vocatione Lutheri , ad Reformandam

Quf

inviolabilem , irreformabilémque Chri-

Mm

fti Ecclefiam » fabulá : difturbatí(que de

ht

eadem Mayeri,

Scheibleri , Mulleri alio-

LUE

llegatis fabulationi"

A Q

zumque finilium a

bus, & nullitatibus;

videamus nunc ulte-

b

zilis, quis excitaverit Lutherum ad con-

th01c

tradicendum Ecclefiz , quàm ferió & ri-

t

oros& audiendam mandavit Chriftus

Amh

ipfe. Matt. 18.Videamus,an Dxus excie

Qu ]

-fave*

*95(53)$0»

i

taverit Lutherum, ut infurgeret in Prafi-

s t

dem & Paftorem Ecclefie Chriflianag

icio(t

qui infurgentes in Móyfeun, Prefidem Ju-

dacei

daicz diruptà terrá vivos in Infernum

dias l

-Vés

yor

dejecig. Num. 16

5'

I

De ?«xcimrione

Luthberi ex Vaticiniss

Bizblicis.

Ti

Rgumentum D. Baropii : Quicun-

"A

que Romanz EcclefizReformator

T

,multis Vaticiniis,tum Biblicis,tum Ec-

;,aitA':

»clefiaflicis fuit pradi&us : Ille eft Di-

| [illi:s

vinitüsexcitatus : Atquide Luthero ve-

rum eft antecedens; ergo & confequens,

Pc[ii j

[

' Refp. r Atqui de Luthero falfüm:

hia

eftantecedens,utinfra patebit: Ergo &

at

confequens. Refp. 2dó Argumentum

non eft Theologicum , cüm nulla con«

;uccfm*

(;! flet propofiione divinitüs revelata.

g ii

3tió negatur fuppofitum majoris. Eccle-

j fia enim Romana eandem adhuc , quam

jf ante Lutherum confeffa eft; fidem

Ca-

V

j tholicam fideliter retinet & docet , &

jt? dogmata Lutheri; tefte Revelmauno fol.

yli 2« utharefim damnavit: Quomodo & in

j quo igitur, à Lut

hero eifet Reformata£

C 3

4tÓ

uit

5

?xïïitor Judas Va-

[

Ató major eft falía:

ticinis Biblicis eft przdi&tuss ad pro-

»p

ditionem tamen à Dxo non excitatus,

W

ytó negatur minor : Nam Apoc. 9. V.

n

[

legitur quidem: 73di ffellam de colo ca-

dentem, &c, At nullibi mittendumà Do

us

»li

Reformatorem.

Probatio majoris: Predi&

io futuro-

i

rum eft.Dxo propria , & Dzi nota,

l

quà difcernitur à Diis fi&itiis. Refp.

ex hoc non fequitur,quod ilie fità Dzo

hu)

"

excitatus, qui eft przdi&tus,Dan.8. v. 13

^

pradicitur Rex impadens facie confurrt-

D

urut- s - qui univerfa vaflabit,--- iü-

D

terficiet. Robuftos * populum Santlorum,

Hicíane noneritàD x o ad hoc exd-

tandus.

,

li

" Probatio minoris: Apoc.14.v.6 7

Kai

»

dicitJoannes: Etvidi alium edngelum

volantem per medium celi , bab.ntem E*

3)(

vangelium ateruum , utevangelizaret 0

hj

nibus incolis terra fp omni genti , & iri

»l

bui, d lingua , Cb populo , dicentem vot^

Tus

magna: Tamete Deum,d ei tribuite Gle-

riam s nam venit borajudicii ejus, & ado

[

YAIe €Hma , qui fecit calum» (j tevram

d m

«6 ( 5f )50o

jie Ve

€ mare» ( fontes 4quarum. Lutherum

"T

»per huuc Augelum defignari negant

Cititi

squidem Poutificii; fed ut id evincamus,

] 9' W

.»tale ne&timus Argumentum: cuicunque

quh u

»exaCiffimé conveniunt omnia huius

mbl

»;textus circumf[tantialia ; ille ipfe eft hie

»in extu determinatus Àn

gelus : Atqui

y i

»Luthero illa exactiffi

^

mé convcniung'

;p 10l

»Ergo.,

"u

- Refp. diffimulata majore nego mi-

ial

norem folemniffims,

»J-s- n

» Probatio minoris : Affumprionem

»á79)ecuxGs ex noftratibus Theolopis

D

cmfg"

»coníolidarunt Dn, D, Ma

yerus, Pheif-

:,,,;(Iarä

-,,fcru's,HoE.aliique.

"

hd

Refp. illam deftruxerunt ex noftrati-

»bus Bellarm: Mafen : Becanus;aliiquein

TL

fcriptis fuis paflim.

e/jngtl

; Compendio dicam,pergit Author :

j

» Quadrant adLutherum 1,Períona tyay-

w"" Jj

»y* 876 ( evangelizans) in textu defig-

»,nata j perfona &yyeho: Nuncius.

h

u

Compendiofius Refpondebo : Luthe«

rusneque immediaté à DEO , ut ipfimet

T

BJ,W

fatentur fol j. neque mediate ab Ecclefia

4

€

u

"1]

aMsé )

eft miffus, ut cap. 4. demonflratum eft,

W

cujus ergo effet Nuncius ?

eal

22

2do aitulterius» convenit

Lathisso

by

,rempus tueyyeMas ( Evangeli. Quod

llo

»fuitdicente Theologo : cum. P«poxavi

N

»,A80ig 3 aeydho x 78 Üws TU ÜupEU W6

Q

,70péase. aszóvit rávra, UÜvy. v. 8. (cum

he

»Babylon civitasilla magna à vino irz

Wi

»fornicationis potavit omnes gentes)

)!

.. Refp- Hoc falfiffimum eft, ficut &

[iT

Textum ipfum, & quidem Gracum, de

K

quo tam fafluos& loqui folent, quafi prie

D

vative Authentico, falsó citavit. Namin

textu nullatenüs legitur ; quod Angelus

$

Yo

evangelizaverit

*

Cum . Dabylen potavá

i

gentes vino ira s íed quod ante lapfum Bae

f

bylonis, quz potavit : inter qu« maxi«

Illlg

ma, ut cuilibet pater;cft diflin&tio. v. 6.

*

ait Joannes * Et vidi alterum edugelum

li

volantem per medium cali babentem Evan-

ür

gelinm atcvnum cjc. & v. $ fequitur : £t

fi

eliusvdngelus feentus efd dicens,ceciditycecr-

inh

dir Babylon civitas illa magna, ( $v1) quia

uj

à vino ira fornicationis fux potavit om-

W

mesgentes, Sic & nonaliter de verboad

i

verbum leget ex graco, Ex quo omnibus

evi-

N

P

"

2167

nd

evidentiffiméliquet:

qu-od Angelus Ápo-

calypticus non evangelizaverit cüm Ba-

uthtr

bylon potavit &c. ut perverse pofuit Hi-

Quoi

ftorico- T heologus, fedante lapfum Ba-

b

bylonis; quz,& quia potavit gentes &ce

u ü

Quod utique D. Prafes cum diícipulo fuo

Q (us

benéadvertit, at quia perhoc nihil om-

rino1

nino probare valuerunt pro Luthero ,

i5

utpote qui novum füü Evangelium mul-

fatd

tiscentenisannis przdicavitpoft, quàm

lii Ü

Roma fecundàm phantafiam eorum,Ba-

T

bylon, do&rinam Catholicam de cultu

Nuni

& invocatione fanctorum quàm malee

Angel'u'

volé ruinam Babylonis,& fornicationema

] Fa/ 1]

appellant, pradicavit, Hinc textum

fünde

Scripture malé citautes conceptibus &

"n

nugis fuis accommodare conati fünt. Sed

aig, L'.&

eftue hec candide agere in genere falutis?

/I»gtr'un

licétne dolose procedere in iis, in quibus

T 1]

cardocontroverfiz aut probationis ver-

"m

titur? quod fi magnanimitas Lutherana

j

in hocconfiftat5 ut Grzca allegent, non

ET[) ql)

adjun&o textulatino ; «um bene fciunt»

yi if

qucd ex centum, ad quos illa legenda

ne velunusfit, quilingux

Verbüï'f

c?evcniunt $

Grz-

umni'","

5

a

*

W(f8 -

QGiaca intelligentiam profiteatur:faltem

ïæp

fideliter & non fraudulenter in hoc agere

g

deberent.

?

1)]

Notandumhicetiam , & bene notan

»AU

dum ? quod fecundüm textum cit. Apoc,

t

14. v.8. Babylou ceciderit quia potavit

x«

gentes à vinoirz &c. Revelm.autem di-

X

»cit fol. 16. nam 1. illaruit fcil. Roma

,)(C

»Papalis, & nu.2, vinum idololatriz pro-

D

»pinavit omni genti : fic fecundàm tex-

»tí

»tum Babylon prius potavit gentes vino

w

irz & propterea, poflea cecidit, utique

D

in penam fceleris, & fecundüm Re-

D

velm. prius cecidit & poftea potavit:

»fi

Videt ipgitur. quilibet impartialis, quod

jure merito ad fequentia refpondere

&

I)N(

non obligarer prius ; quàm nodus hic

effet plenà refolutus:veruntamen ut cui-

l&ï

);dl

libet evidenter pateat,textum a llegatum

ex Apoc. 14. exactiffime convenire Lu-

Ml

thero,ut ephipium porco,falvà compara-

)Jl'lq

tione ; refpondebo ad reliqua. Sicut &

»hæ*

infra loco aptiore ex profeíflo ad ea» qu&

tied

hic & alibi impertinenter; ad Lectoris

Vg

1entem diftrahendam,ne defe&tum debi-

W

RT

Q

/«96(59 50»

.

Mfltem

ts probation

is advertat

3

immixta Je-

[ agcte

-guntur.

» Mo

?

*

dus adventus Angelici

pergit

otan.

»Author £.20.fuit volarus:Angelus enim

i Apog.

»erfat zerduvoc ty utawpavisiari, Apoc. ls

potaïl:

»C« ( volans per medium celi.)volatus in

ytnd

»Scriptura Sacra eft fignum celeritudinis

|, Ront

»(quocapite?) Et hoc requifitum Luthe-

triepie

»IO convenire luce meridiana clarius

jum ov

»eft. Audiamus ipfum Lutherum hanc

ytes

»celeritudinem etiam admirantem ; Qs

m

»[0/inquit, giengen meine Thefes gegen

lim V

» Sefeló ?irticulen auf --- btefelbige lief-

omit;

»ftt inz4. agen Durd) gan& G cutfdblanb.

lis q^

Adhac apta fequitur Refponfio ex

[

e

od

calamo Revelmanni fol 21. ubi fic

gdi hi.i

»Nova ifia íeta Lutherana fe inftar pe-

g

»jiferz peflis per varias regiones effu-

Juggt

»dit &c. ex Oratione Bellarmini Tomo

vite 4

»4to prafixa. Et Ludovico Dorleans,

vompaïi,-

»expofit.pag. $. Totum mundum effe

s

»hareticum factum. Quibus ille ipfe im-

«

mediaté fubne&tit : Hoc itaque requifi-

Lett

tum etíam noftro Reformatori exactiffi-

j

m fatentibus Adveríariis competite

Ti d')

j

Quod totum concedo.Nullatenus tamen»

C 6

quod

'0860'90

/

quód Volatus Angeli ApocalypticiLu-

hw

theroconveniat. Nam Angelus volavit

ul

oer medium cceli cum Evangelio aterno»

de gloria Dzo danda : Lutherus veró

tf

cucurrit per Saxoniam cum fuis Thefr-

»&

bus & Tomis contra Indulgentias,con-

i

tra Papam, & Eccefiam Catholicam.

yic

Neque eftadmiratione diguü,de quo

:M

meminit; quod multi, ad omnem liber-

xl

tatem propenb , doCrinam cjus fufce-

[

erint: Cum Lutherus ipfe dicat : S)tt

anm

Gjatban bat Dic C3ortbeil 5 baf Feine fo

abentbeurtcbe / uap abfeberolidye &cbr fan.

Wi

erpacbt merbans pie nicbt gleid) von vielemt

nel

angeoamen rocrbe.. Vide Ephem. p.28.

Yür

»

Ts

Finis Adventus Augelici;ait Author;

,ponitur]l c. Prazdicatio Evangelii, An-

b

»Belus enim habebat Evangelium ater-

Wi

,num luayybao» diévev , ut evangeli-

il

zaret &c.

lii

Refp. Neque hoc. couvenit Lutheroy

J

hicenim non Evangelium zternum , fed

Ej

uno anao do&rinam evangelizavit ut

p

Chriftianam, quam altero bilinguis reje-

lls

cit ut diabolicam : vide ity feínem lntere

lt

tisbt über etlícbe 9frtieutn /. de Cultu &

; fnïo»

«(61)09 -

tidle .

Invocetione San&ozum , Purgaftorio , In-

voliit

dulgentiis &c,

&teo

— Evaugelium, ait ulterius, fub-Papatu,

s wl

uíque adeo Traditionum humanarum

; Thé

»tenebris obvolutum erat; ut vix ejus

as t

»vefligium appareret : Populo pxadica-

ol

»tionis Evangelii loco inanes propone-

( dequ

»bantur Hiftectolz vel ex Vitis Patram,

m J

vel Laértii vitis Philofoph

"

j

"

a dgpromv

as

M

ptz &c.

Refp. €mw dormirent bomines, vense

at

li

inimicus ejus dv faper[eminavit xizania in

ii

sedio tritici, Matt 13. v. 2 $. Dein fi te-

g

nebra fuerit do&rina Catholicaante no-

fjl« pulä'

vum Lutheri Evangelium3;ergo Luthe-

j

rus in ea; & per eam ,non lucis fed tenee

j e[ü,An'

brarum czeatuseft Do&or ; non enin eft

Difapulus füpra Magiftrum.De catero,

jup &

ep

fi Lutherus cum afleclis fuis vitis Pa-

trum; aliorumque San&torum 5quietiam

t ]i f

paulo ante Lutheri tempora in (anc&ta

Ecclefiez Romanz Do&trina educati , ac

nl h

pi& informati, aliis velut flelle virtutum

j

t

Íplendore , boenóque exemplo praluxe-

imaflet ; Mundus eo duce

gt

runt feíeconfor

i

C7

hon

h?

50 (42)569

non deliraffet, . De craditioni

t

5

bus fe'q»fie-

»po

tur fao loco.

- Additurin Textu allegato mavrl Übva

omni genti.

Atcui prater Germanos

ID

RT

Genti przdicavit Lutherus ? quod. verà

ejus dogmata per illius progeniem ad

&

alios fint. difperías Hoc idem & Ario,

bis

alii(que fimilibus,& deliriis illorumcon-

Qi

yvenit, quod fatis dolendum.

Tus

95

dic

Videamus nunc ultimo Evangelii ab

»Angelo annuntiati contentum , an (c,

Sti

»iftud cum Evangelioà Luthero. pradi-

Wt

».cato fitidem , vel ab eo diver(um : Di«

p

»cit. Joaunes Augelum alta voce cla-

hii

,mafle: o-ifwes 70v Od)v , timete Deum,

Quo

»Quod cum Evangelio Lutheri confo-

t

,num effe,liquidà ex dicendis parebit,

»l

Refp. Nullum unquam legi» aut audivi

D

e

Hzreticum,cujufcunque fecta qui faltem

»

»l

non dixerit, vel przdicaverit. Dguw

effe timendutn. Sed quid inde?

3j

D

» Vimor Dei;objicit, perliterasindul-

»gentiarias & taxam penitentiariam in

sl

»cordibus humanis erar fuffocatus 5 quis-

15m4

D

»que pro lubitu vel enormiffima pátrare

pOtC-

4)2(65) 96

g

»poterat peccata, modo largo are flipa-

»tus effetad redimendam taxam

'M L

Refp. Si Ecclefia Romano- Catholica

tmanti

füffocaverit timorem Dei prafcribendo

od v

feriam cem ludulgentiis peenitentiam ;

niem d

& peinalia pro commiflis peccatis, qui-

& Mi

bus peccator feipfum dijudicans cafligets

yuncoy

quomodo per Deumimaortalem Luthe-

rushunc DEl timorem refufcitaffer pra-

dicando omnia peccata qualitercunque

mgeliiqä

1 ük.

gravia, & multa, credenti fine confeflio-

0. Plälïll

ne, fine lndulgentiis, fine peenalibus effe

(im D

plent & gratuitó dimiffa ?^ nonne hoc

«t d

íanz rationi repugnat ? Sed audiamus

Ü DCIJ!II.

quomodo hic Augelus Lutherano Apo-

j il

calypticus Evan

[e]

gelizet DEI timorem.

»ferm. de poeu. fal, 4- fic clamat;Qt'o Da$

at

ia

»Cacrament vedot gebet im Gyauben;ba ift

jj faltet

»bieSSuffe; umv S5dd)t;unb Gnugtbue

Dr

»ung gar leic;ts unb obnealle Scbitig£ait/

»[icftb su totnig.obergu vicl sban Dep. oae

m

»Cramenté Gaube macret alle. Sirumme

sl

»ftdlecbtzunb fullet alle Gyrünoe/ unb mad)

,Qitnanb irren rocber n $5eiobt/Sttmunb

tt*

»Gnugibuung/torr oen Olaub.n bcB G5a«

erae

POWV

e&6( 6450

»flatnests bat s; unpob erfdpon irret/ fo

pl

ud

»fdabte ibm boc nidt/ic. Gs Ligt nicbtam

»Priefter/ nody atbeinem Sbua fonber

[

V

»gàn& an Doeinen Giauben ; fo vieb bu

»glaubft/ (obiel Du baft.

bil

Item ad Philippum Melancht. Tomo

1 epift. edit. coel. fol. $4 . Sis gratia Pra-

f

T

dicator d gratiam non fitiam, fed veram

fet

pradica, ff vera gratia e[ls verum nonfitlum

peccatumferto, Deus non facit falvosfitie

pu

peccatores, Effo peccator & pecca forriter

&t

le:

fed fortins fide,c gaude in Chrifla , quiviie

E

(or efh peccati mortis r umundi : Peccatt-

din efh.quám diu bic famms,c [ufficit,quod

1d

agnovimus per divitias gloriaDei Aguum,

fa

l

qui tollit peccatum mundi : ab boc non avel-

)

if

]et nos peccatum , etiamfi millies millies umo

elie fornicemuryd occidamus, circ. Audite

populi omnes, audite gentes,quomodo

y

yJ

hic Angelus clamet : ce?fzyc 70v Gd,

Timete DEUM fimilia plura habeo in

y

promptu, fed qvid juvat ea allegare? fic

D»

mundus vult decipi.

»p

;)CI

Nunquid Lutherus ipfe docet : mün-

dum pejorem effe fa&um ejus tempore;

quàm in Papatu ante tuerit? pofülla fu-

r

per

!

«xi(€f)665

Dd

perEvang. Dom. ;, adv. & in poftil. do-

meft.conc. z. Dom. 1. Adv. Homines ja»

n

1l

feptem damonibusob[zffos effe, ciüma . prius

santum uuo obfeffi fuiffent?

u

Ad tritam de Taxa poenitentiaria fa-

bulam;quod attiner; pofito non concef-

t Ti

270

ío,quod Superior aliquis Ecclefiafticus

mul&am enormiüs peccantibus flatuií-

d um

tioll &f

fet5 utplerüumque ; à Regum & Prin»

pum regimine, vel faltem à Synodis,

d

annuentibusterrarum Dominis, fieri fo-

gfartim-,

la:; ergóne per hoc licentia dara elfet

h qïiw

: p

ad qualiácunque enormia fcelera pa-

tranda, modó fceleftus , ille enormitez

f

peccans, largo are flipatus, ftatuta ta-

(i /]gW.]

aundtt

liter peccantibus mulàa folvendz pas

effet! Ó iniquitas/ Ó cacitas !

ln

,, hi

'Praterea dixit Angelus : $z 3Av À

,,59& V *6 xpioeue ávrü , quia veuit borá

mv

i

»jntdicii ejus.Diem extremi judicii appro-

»pinquareLutherus & quidem przfertim

ab !

»€x revelatione Anti- Chiifti viriliter &

gzalel. j

pleno ore docuit vid. ejus poftil. Ec-

gt

»clef. p. 30. ita Hiflorico T heologus.

u

Reíp. Per

DEUM Immortalem

re g

quanta ftoliditas,ne dicam impudentia!

TL

jam

Pï

«8q(66)5e»

jam praterlapfi funt, ultra 1 $0-anni ab

jfül

€o tempore , quo diem judicii extremi

»ti

venturum pradixit Latherussita ut pau-

»

latim Lutheranos ipfos pudeat hujus (ui

»ll

Prophetz fomnia canere : 8 ifl getvifje

»»x

Aicb an ber Seit/ baf Giotte8 5obn. wirb

»Y

omtric 5 geque ex ullo adhuc figno ra-

tionabili conjicere poffunt , poft quot

Jnt

centenos annos dies hicjudicii fit ventu-

lhtu

turus; & nihilominus hacLutheri Pro-

lic

phetia, quam prz oculis palpabiliter cer-

)

nunt elle. falfam , attentare non eru-

nj

be(cunt Lutherum probare fuiffe Avge:

dé

lum Apocalypticum, diem extremi judi-

bu

cii imó horam ejus pradicentem. Quote

di

rapit Domine Revelmanne Infania tua?

lir

f

Nuuquid etiam Arius & cateri pleri-

que Ecclefiz Romano-Catholicz hoftes

l

Papam elfle Anti-Chriftum. funt calum-

)

niati? Hi tamen non ufque adeo ftul-

teícebant, utex hocdiem judicii extre-

J

mi prz foribus effe prophetarent.-

i

3»

Tandem concludit Angelus : xej

G

»TPOTxoViTOTE TO zro T TL TY éupavon C

fi

xiAdorare eup qui fecit celunm, &c.hanc

D

»Deizio 7xUvy30,adorationem,ait Author,

N

fuifle

ii

«09 67)90

nid

»fuiffe fcopum unicum, LutheroRefor-

extiu

»matori prafixum ; ut fc. miffe religiofo

l Utpä'i-

»Angelorum, Papz, $anorum, &c, cul-

m

»tu Deus T. O. M. folus ex ejus praícri-

u

»pto Deut. 6. v. 13 coleretur; Matt. 4«

hr t

p V.10.adoraretur,fatis hactenusevictum.

gt

Reíp. Ubi legitur ex ore. Evangeli-

zantis Angeli de miffo religiofo Ange-

ol qi

Q vt

lorum, Papz& San&orum cultu? in quo

ei D

hic vim fuam ponit, nunquid Chriftus

litet

ipfe ait Joan. 12. v. 26. 8j quis mibi ms-

non t

uiftraverit , bonorificabit eum Pater meus?

fe tt

deindelegitur quidem in przta&isTexti-

aj

bus DE U.M efle colendum & adoran-

dum»nontamen ut Creatüram, st Ange-

n Qui'

ia L

lum; Papam, aut Sanctum DEI Mini-

xi p*

ftrum,quod (zeleítü effet & blafphemum?

& ii

De cultuSan&orum-&c docuit Lutherus

oft (uum . ab Ecclefa

j caie

ipfe adhuc diu

j l

Catholica lapfum : 230n btt licben Jocilte

j u

ga Gürbitt (agcicb/ uno balte fejt mitbtr

gan&n Gbriglenbeit NB.. mit oergan&en

]h

!

TR

Gbrijicibeit ( quz uriqueà nemine cen-

fenda eft erraffe) bag man bie liben oeie

Su?aïöïr:

ligen ebren. unb anuffen folle; 2c.. n feie

u li*

j

nem linterricpt über .etlibe Suticuien 5

fl

qu äm

| «8€(68 369

quàm falsó igitur fcopum ei ; his dire-

n

Eccl

&& contrarium affingitis?

Cüm itaque nulla hujus Angeli Apd-

Chii

fotüi

ealyptici requifita vel in minimó conve-

Qu

niantautLurhero , quisnon ovantiani-

zno mecum concluderet : fummum &

li M

craffum effe errorem, ftultitiam, & teme-

Qu«

zitatem, Lutherum velle transfigurare ih

77

tilute

Angelum Apocalypticum ?

-Quod fi allegatum ex Apoc. 14. v.6.

[/77/7

&8. Textum mente faniore fcrutari in-

[77

tendat D. Przfes cum Difcipulo íuüo;

n

Refledat fe adea , quz Chriftus pradixit

fürj

ther

de hac materia, Matt. 24 v. 14. his ver-

bis : Pradicabiter Evangelium hoc Regus

&&

QOnfo

ánuniveríoorbe , inteflimonium ommbuts

Gentibuss ( tunc veniet confummatio.Kiac

Evangelii przdieatio omuibus Gentibus,

)

videtur intelligi per. di&um Angelum

Evangelizantem oimni Genti. Apoc: 14*

n

[

V. 6. quà peractá fequetur confummatios

»mol

in qua, ficut fancta civitas Jerufalem vir-

»us

püie

ginea Chrifti Sponía,Ecclefia Electorum;

de qui idem Joannes Apoc.21, v. 2. 9.&

hmi!

10; a Sponío fuo venturo Judice elevanda

K

ula ejus

Viti

& äffumcnda eftin coclum. Ita zm

magna

«090(£9) 569

is dit

'magna illa&

maledicta civitas Babyion

Ecclefia malignantium , que à Sponfo

Chriflo ut meretrix defecit, & à vino irz

À

)coayt

fornicationis fuz potavit omnes Gentes,

jnti t

cum fuisRegibus, & Megalaudris Chri-

n d

fli Martyrium fanguine purpareain Or-

M

cum damnata cadet, ubi domicilium da-

moniorum c cu[lodia omnis immundi (pi-

utar j]

vitus erit inperpetuum , isie. Q [slpbure

141 'l&

cruciauda, fumus ejus afcendet in. facula

ia

faculorum, . v« vt cap. 14« & 19. v. 3.

]o f

Inepta autem hiulca , abíona & ab-

fzdIXi[

furda eft textus citatiexplicatio-G& Lu-

;l t

thero applicata, Marcolphiconceptibus

& fabulis

2

potiüs, quàm fcripturz Tcxrui

gm)/lþ/"

coníona.

$.

II.

il iO-Hic

eiti

-De Faticintis Ecclefiaflieit.

2»

,ngölllm

Aticinium primum: Joannes Hil-

?)

ten incarceratus qnidam Rceli-

o I

»giofus Guardiano:propter do&rinz ge-

»nus duriter objurganti: refpondit : - ve-

f1) yt

ff

»niet anno Domini 4 f16. cui non póte-

»titis refiftere, qui deftruet vos,

.2.9-&

Reíp.Eninfigne & notatu dignum

x

n

u]a ch$

Vaticinium pro Luthero utReformatore:

vYOxÉ-

magnz

: 3«(70 M

x;enturo t ve

niet deftru&or Re

ligiofä-'

E

)

rum; ergo Ecclefiz Reformator ; dein-

»lit]

de vates illeerravit in anno.

Lutherus

D

»itj

Atj

enim ut Religioforum hoftis non venit

anno Ij16.

m

9?

" zdàm: [Joannes Hufs dixit : Anfe-

h

Á

,. rem nunc uritis, fed poft centum aunos

»l

n

sex cineribus meis nafcetur Cygnqs H

»quem non poteritis affare.

»M

Refp- Hic Hufs prophetavit de tali

lll

A

Cygno , ut Lutherus de judicii extremi

p

die mox venturo; quorum uterque de-

liravit ut Phantafta.

Lutherus enim ex

nbfgi

Huffii cineribus nullatenüis eft natus. Vi-

»lilj

de libros Lutheri toieDer t

abft umb

B

bie SSifcbóRe/ ol 24. in feiner 2orftarung

pura

etlídyer 2lcticulen / ubi Huffitas Harericos

hn

vocat, ac Schi(maticos ; carpens eorum

)l&üq

errorem cum folemni pro,tef-tatiouc cone

»

tra fadionem Huffitarum ei

falsó ime

»ti

ofitam, & ibide:n fol. 2f lic fcribit:

»Augm

» SOadbem fuibeu mico mieine Gieunbe

:Iuä

»(Ironice, fc.utex conrextueftevideas)

"

»

»fo genam pa fit aucidrepen/id) fep i

»*SOobmen acbobren; $u 9rag engogen /. i

»l bm

3,&

»2QBiglefé S5üdpern untermeifet ; ub foelo

«6

1)$09

,igiofm

»O«t? babe mein 2

x

fer befanf; unb baf

T

»fie jenidte nadtoffen ; baben fiemeinen

jtheti

»9iabinen Luther quff 5óbmifd) aufgte

n vell

»legt 5 Dargu Díe. jtvcp 9onfiranfm auff

bt Sermou gebi uctt;babin gegogen 5 al&

hf

»bab t$ berS56bmen gum. Qeidben ge»

j aud

»tban/bepoe 8 (ftalt su erbaliten. Tiber af/

ïguus ]

»fó uberauffdba: pfifisbtia;ba fie gmoGodne

»ft aufoer einen Svonftrangian erícben ba-

dul

»banbarumb baf. 3yobanneg Joufe beiffe

extd

»auif S3óbmifd) *$obanneó Gianf. OUie

;quedr

»Lónten mir bübíder Gofinacbt8 $aroen

enid

»begegnen/ ben folcpe

,ilge Mwopbcten ?

bodyfinnige tiefffïnf

as

Etc in. horum refutationem deícrib

it

if

:1'f;g]mUj

patriam & locum nativitatis, educatio-

lcec

nis» & inllruGionis fux extra Bohemiam

j i

»(fic) fobim idbít Cislben. gebobren/ u

oi a

»Saneftb ergogen ; gu 9agbeburg uno

»ifttad) gelebrt: su Gifort magifter unb

f

j

»Auguflintr getvorben / nb nun Do&or

rl

T

»ju QIBittenberg; unb bin $36bmentano qu

,

e

iel

iodyrefen? am nebejten geefen mein £eb -

j

jj »t8g« Gol unterricbt bab. idy meínen

jj »itbe — Spropbeten:/. ben — Stenfbane.

j

( ade

l

I"W,',( » a æeuter/ unb GedsSudi

datur

»

«/z.»

pdatur hic ; unb bem JDerren Baropio,

odf

u

s Revelmanno & fimilibus deLuthero;ut

pex cineribus Huffii natocygno fomnis

K

,antibus ) guten S?einung nidt tvolle.

fiadi

"

»bergen.

puc

Quod fi autem Lutherus pofimodum

Inàmy

mult

cuti fux metuens vela verterit; per hoc

nihil probatur. Deinde qualis confe-

XCg&o

[UT]

quentia : zafcetur cygnusex ineds cineribus,

quem a[fare non poreritis : Exgo veniet

4t

Ecclefiz Reformator ? cygnus etiam eft

fütar

B.

&nimal quafimutum, raró edens fonum,

fuperbum, in madidis zoftrum habere

154

amans : in quoLutherum comparatis

lte

l

cygno?

I

23

Item dixit przdi&us Huff: ifta Chrifti

Woli

,

yvita per purosPradicatores, meliores

»,me, depingetur ; gaudete populi.

W.

Tüig

Refp. ben£ dixit ; hoc enim fieri au-

diunt per bonos,fideles,& zelofos Pradi-

Y

catoresCatholicsosHuffio meliores:gaue

flig

de A

dere ergo Lutherani! & hanc do&trinam

fequiminie 4yzbulate in femitis, quas defe-

tatisj

ruiftisantiquis $ cf invenittis requi:m,ani-

W

sguabus vefhris, Jerem. 6. v.16«

ftu

Hieronymus.

Pra.;

i

àuum vvmcinium H

gen $

hu) genfisVivicomburio fublatus dixit ."Po]Z

itherojt

centum amos re[pondebitis DEO, cb mibi,

o (omi

Refp.ad quem finé?bonum,ve! malum?

t li

fiad bonum ; ergo fenfit contra f& nihil

peccatum 5 fi ad malum : Agnofcimus

fimolt

manum DEl percutientis in perverfione

p hi

multorum, & ruina Ecclefig in multis

1]

regionibus: at non o plantationem , que

cimh

noneratex Patre,eradicatag.

j vult

4tum Fleccus Monachus in die inau-

etia d

guratiouis Academiz Wittenb

L] iH pu-

s fony

blica concione dixt :

Ex boc albo zmo

*

""

n hibä"

mundas accipiet fapientiam.

nj

. Refp. bene dixit : »asp vexatio dat im-

tellehusa, Yaiz 28. v. 29. etiam per judae

f«

proditionem accepit mundus redemptio»

nem. De cxtero fapientiam Luthera-

| giior

| Uh'

nam;fi tamen fapientiam non ex Acade-

j feri d

mia XVitreubergeäfi ; feuex Lutheti ce-

m

rebro prodiiffe , novit totus Orbis Chri-

iorts f

ftianus. Et quid, fi quis Panegyriftaidema

j

,

de Academia Tremon. diceret ? Pauper-

"

"]

]

tatis indicium eft ab huju(iodi probatio-

nes emendicare,

me'

jtum : In Antiquo quodam

! Templo

ij

vifus eR depi&tus Monachus,lumhis cin-

ïmuS.P

j

gtü

4

t ulb

--96(74).90-

ulocircamcin&is ; cui infcriptum fuit

! prius

Lutherus,

p

nfcriptum Luthberus E&.

Refp. Fuitnei

ap.

clefiz Reformator? O. ridiculum Vatis

)iïPï

PU

ciuium! cape fimile : in Vicinia urbis

"T remonienfis ab antiquo fitus eft. pagus,

uT

wty

cui infcriptum , vel cujus nomen Barop.

ergo hoc ipfo ,

ut vaticino D. Barop.

),mü

(

pradiéus eft futurus.

Prefes Gymnafii

"Tremonienfis ; en quam confóne & ar-

uunq

!

Nfo

gute

*

fumma fummarum, nugaz nugae

xume

[

ko

$.

IH.

adi

De adjetlis quibn[dam eju[dem tenorit.

Rgumentum pro Reformatore :

» Il

»Ia

A

Quicanque Reformator Eccle*

conatra

»fiamin Do&rima corrsptam (

:)Llltl

w

.Chrifli fidelem promiffionem Matth.

45

16. Porta infe

vi non pravalebunt adver,

»y

eam» hic addi

debuiffet) orthodoxe, &

nQ

»9acre Scripturz convenienter, i

n fplen-

&tti

»Oti

»dorem Apoftolicum reformat ; llle e

», Divinitusad id excitatus : Atqui de Lu-

ntt

:'Sac

»thero verum eftpriüs; erge & po-

, flerihs.

(y

Refp.

Atqui de Luthero falfum eft

Gl

prins

£

ec(75)50-

im f

prius; ergo & pofterius : deinde negatur

fuppofitum majoris fecundüm — di&a

nl

cap. 5.

n M

» Pro

batio majo/ris: fi talisexoptatiffi-

a u

»mus Reformator non effec à DEO,om-

L pf

s ninoà diabolo fuos derivaret natales ;

E

nDBitt)

»at veróàdiabolos omnismalitiz fonte

y,nou nifi malum.

;

, Bati

Oym

Concedendo totum, ; Sed quid inde ?

n

nunquid & Ariani eodem faftu dixerunt;

Reformatorem füum Arium, fibiexop-

gz n

tatifirgum effeà DEO excitatum , ficut

& cateri omues Haretici de (uis harefi-

archis ?

T

gt

» n affumptione, pergit Hiftorico-

y Bd

» T5eologüs, .duo veniunt probanda, I,

(

»Lutherum reformaíle Orthodoxe, &

) Mam;.

»convenienter» 2. treformalfle 'Eccle-

p

»tam corruptam. R efp. negando utrüm-

yloxt)

»que cum fuo fuppofito.Inftat:prius quod

attinet: probamus illud tum indu&ione

ii [pk»

1

T

,Omnium atticulorum fidei noftrz;quo-

]

»tum nulluseft, qui non luculenter im

]uldeL

( 5( Pol

»Sacris literis traditus (it, & expoficus

(Refp. hoc falfiffimum effe patebit u-

(um *

Culenter ex dicendis Traa, ado mox

D a

fa-

Pl'lm?

*s à

»fequenti) Tum ex &3oapía, & defetu

La

de c

»probativo in adverfariis ( refp. & hoc

»fal(um effe evidens eftex jam dictts ) &

Chrif

»quamdiu id non probatur, thefss hzc

TüànQ

»firmo flartalo,. Refp. & quamdiu Lu-

(

gptherani thefin (uam non meliüs probaut

tleri

quàm fa&um eft : non fitmo talo;fed are-

bant

nz aut paludi eam infiftere perfpicu-

Quii

um €it.

Edl

» Corruptio Ecclefis Romanz; aitul-

iufl

»terius, tempore Reformationis levi

difi

»Regotio probari potelt : patet hoc ex

pv

»,horrendis & ficulis gerris ; vanioribus

atin

sdogmatibus &c.

Al

fia Romana- tempore

Refp. fi Eccle

E

Lutheri fuerit corrupta; quznam ergo

10018

tuncerat fanctas de qua Articulus Apo-

pol

ftolicus

credo fantlam Ecclefram Cathu-

WT

fsc«m? ubi» & quo nomine indigitata hzc

i

fan&a degebat ? deinde quis Catholico-

il

rum gerrasincepit, ad rapienda pro &

s.]

à Lutheranisfundata? quis eorum novam

Bib

cudit fe&am,bellorumincentivam? fi au-

Tüat

tem vana & fal(a fuerint EcclefisRoma-

dllm

nz dogmata , quifnam hisexpugnatis eo-

W 1

rum loco iuflituitfancta & veraiquqd

fü

Luthe-

z

defetu

, &lr

Luthero fattum effe ipfemct negat. fol.&.

de cztero vana & falía erant Judais

ais)t

Chrifli dogmata , ita & Lutheranis Ro-

ls

mano- Catholica.

dul

Cavillaris,quod falía Biblia, quzLu-

t

theritempore à variisfciolis, propone-

u

bantur incautis; veletiamalia in verna-

gex(picu-

culis linguis non authentica, plebeisab

Ecclefia fuerint interdi&a, ne indoai &

næ',airul*

inflabiles, Scripturas Sacras, intelle&u

ii

difficiles,in propriam perditionem füam

ehuct

perverterent,de quo ait S. Petrus2.cap.3.

nion

atin hoc malé a&um effe non probafti.

Ablegatis plebeos qualitercunque rudes

p

ad Scripturam Sacram, at vosipfi Theo-

um uf

logi & TheologorumProfeílores in ar&o

s p

pofiti ad veftros Authores ad argumen-

d

ta Theologica & illationes rudioribus

gititil

ignotas reli&tá fcripturáconfugitis : an

aol

in hoccandideé agitis ? Fides ex auditu, ait

d p

S, Paulus ad Rom. 10. ergo non ex folá

i

Bibliorum Le&ione.Imó fi Lutheri dog-

a J

mata» ejüfque religio novatam clare, &

fuo

dilucide, in Scripturis Sacris legeretur ;

gt

utquilibet plebeus, civis, & ruflicus,

fuütor & fartor fe in confícientia fua bo-

ü ,' quod

xum

n

D 3

«56(78)$6

rum le&dione convi&um fentiret ad fe-

atf

quendaifta ; Cur non SS. Patres S. Hie-

&T

ronymus, Auguftinus, Arnbrofius,cateri-

»

que viri do&iíTimi & fancti,qui ante Lu-

,

therum multis centenis annis vixerunt

ylib

facris literisret inteliigeudis fedulo in-

,1'01!

«umbentes inveniffent,quod ifli rudes fe

nüllt

clarein Sacris Bibliisvidere, & incellige-

A

re,gloriari non erübeícunt ?

»)

Adeatandem, dequibus hic ja&antia

»pi

tua, & gloriatio vana: Lutherum (cil.

»H?

P

Ícientià, magnanimitate,aliisque ralentis

fuiffe iuftru&um;non eft,quod refponde-

am

.

3

cum ex iis nihil feqnatur pro voca-

Tut

tioue,

&c incitatione Lutheri ad re-

Ts

formandam Ecclefiam. Talia enim &

[

malis & bonis füunt. communia, licet

Y

ROD ad eundem finem:rudes & ruftici non

h

pervertunr Scripturas, nec cudunt fectas.

Q

lu

Quod loqueris de prote&ione Lutheri

quafi divina,& effectu attentatorum ejus

la

quafi feliciffimo,contradiceutribus Regi-

I

l;

bus;Principibus & Papis ; nunquid de his

iisdem ratione (üorum aque plauübiliccr

Yen

glotiati funt Ariani, Manich zi,Mahome-

)

thani, caterique fimiles ? frgite atraque

[9 TE

«56(75)56»

T

erefteres alt Chriftus Matt. 13, v. 36. &

NU

S. Paulusoportet effe berefes 1. corat.

» Poftiremóad tyoapars qua Luthero

atl

ite L

»,objicere folent 5 quod fc. fuiffer fpurcus,

Vixenut

»libidinofus, fcurrilis, ebriofus, vorax;

dulv

»blafphemus &c, refpondeboin genere,

nydi

»ait Author; Jefuita, ciüm non habeant;

»quodin Lutherido&rinacarpant (pró

welif

»quanta falfitas toti mundo notiffima! )

gis

»prapoftero judicio arrodunt ejus perfo-

pum

,nam, eámque onerant multis commen-

engat

»tisfigoentis & calumniis &c.

Reip, Nos parum curamus perfonam

-efponc'tl

TOR

Lutheri, five hic fuerit fpuriusfive legiti-

mus, &c. licet quo ad eos , qui füb pelle

T

a

ovina, quafi à DEO mifli prophete

veniunt, bene notandum, quod Chri-

jn, If

ii

ftus monet : 4 frutlibus eorum cognofcetis

ycídi

cos Matt. 1f. at do&rinam Lutheritefta-

tur D. Revelmannus ipfe fol. 2. effe ut

Ti

unt

hareticam ab Ecclefia Catholica damna-

tam. Quidquid obloquatur Baldvinus,

us ng*'

j

Lalius, Mullerus & alii ; qui eam adin-

ventionibus füis in nullo juftificant, nec

f

TA

D, Baropius cum difcipulo fuo. Hinc

!

^

anuxme

n

i

«(80)se

tibil

affumptum veriüs & rationabiliüs fic

retorqueo:

fede

Domini Lutherani,cüm nullum Sacrz

Quj

Scripturz textum, nullum Argumentum

[

"Theologicum , imó necLogicumlegiti-

xiill

inum & verum,nullam rationem folidam

Oni

contra Ecclefiam Romano-Catholicam

D

obmoverepoffint : przpoftero eam ar-

j

roduntjudicio, multis commentis; fig-

Joqu

anentis & calumniis illam onerantes,

CM;

inhistotaeorum belli acies & robut: con-

Ruty

fiftit,ut patet ex jam di&tis, & ulterius pa-

&i

tebit ex dicendis.

&

d

El

Ad blefphemiam de fancto Ignatio ,

Qiif

quod hichabuiffetcommercium cum dia-

K

bolo &c. ut falsó allegatum eft ex citatis

t

Authoribus, quorum neino hac fcribit.

lyà

Nonego fed Judex venturus refpondebit,

u

qui hujus viri fan&itatem miraculis mun-

I

do notam fecit, & Ecclefiz ceftimonio

Ti

comprobavit; latrantibusin contrarium

Cl

meritó illud .Chrifti reponimus: Sazite

afi

2les, caci funt j* duces cacotum. Ydem

11]

proportionaté refpondetur ad malevole

n

€itata contra quofídam fummos Pontifi-

"

dlgm

C;S

3

quibus fel fuum quidem produnt,

Itj

nihi

- as6(81)5to

1&5 t

nihilautem ptobant. Caiphasfuithomo

fceleftiffümus, DEI fïliumipfam Inno-

n $t

centiam & San&titatem ut mortis ream

fDeltu

damnavit : veruntamen erat Pontifex an-

n lii

ni illius, & prophetavit. Joan. z. v. f1.
