Catholicis.quod bigamus non poflit or-

diuari Epifcopus, neque etiam Sacerdos;

dicit

quia perfonam Chrifti non repraferitat

fi-

utpote. qui uni tantummodo fponía vir-

if

ginez Ecclefia fcil. eft conjunétus. cui

D

, Ui

aífine eft auod dieiter r Tim. s. v. 9. de

Vidua unius Viti uxoresfiautem Luthe-

Bitr

N

rani veliut,quod Epifcopus unam felum»

zmodo uxorem habere debeat,tunc dir

Cvew

nb

[:T

faltem ex eo quis inferre poffet quodalii

j

ltta

non Epifcopi plureshaberepoffent ; ut

quidam ante aliquot annos hocipfüm ex

Voye

eo inferre voluit;pro ut mihi relatum eft.

Qonll

De catero pofito:quod tempore Apo-

tl

Ya

ftclorum,quando mefsis vetlta cf* operary

Qs

pauci,Ecclefia ob qualificatorum inopiam

continentiores etiam uxoratoselizere de-

LT

Sacer-

&i

bfïifïet,& ordinare Epifcopos, vel

dotes;

p

£ n

-

EEE

dotes : ex

p w &Rv

wOW iC

quit

ur, quodidem

du

2vi

dia

quoque pofíiea continu

$ia

debuiffet ,

u

quando crefcente numero fidelium étiam

ii

ualificatorum czlibum, quilibere fpons

TT

te confilium S. Pauli (equeutes,fe Dzo ad

t

hoc adftrinxerunt,numerus crevit.

14

- Inft, faltem hoc deberet manéere in

v

libertate Sacerdotuaur fiuxores ducere

f

vellent,poflent , nam S. Paulus exprefse

Cl'dü-fi

dicit r. Tim. a. v. 1- difcedent. quidam . 4

&i

fidt — — probibeutinm nubere. Imo ille

ipfede fe loquitur 1,Cor. 9. v« g. Nwuguid

Ti :

.ct!i

poteflatem babemus foravem uxorem cir-

N

n

9,d

cumducendi Gint &eprodier qum. bt«

yit

Cftibt/vertit Lutherus.

alum:

Refp. eiiam eftin cajuslibet viri po-

ahi

teflate,ut uxorem ducact. nifi naturali im-

Iw

l

1l

pedimentoaut voto liberé Dxo facto ab

L

hocarceatur; fi autem libere fponté Dxo

voveritcontiuentiam, & quali fpirituale

n

d

co'njug'xum contraxerit cum

fponfo

tüs

I

celefti;tenetur ad fidem datam Dro ferz

nif

vandam,;non ininus quàm fi uxori conjuu-

m

&us fidem ei promiferit ;ut períe patet »

o

& cap. przc. fündamentaliter probatum

j

lens

Tiud

e'&./xæod verà uxorem ducere vo

non

r

; -oefgso)'sk-

non sdmittatur ad minifterium Altarís ,

p4n

ad ordinationem facerdotalem, per hoc

&p

iphi non fit injuria ; utpote qui nullumjus

fuor

adeambabet. ducat uxorem innomine

do,

Domini ,; eamque cunvprolibus fuisope-

lide

rà manuum fuarum alat, & Ecclefiaflica

Vi

munia obeunda relinquat aliis non tam

p

carnalibus, deqguibus S, Paulus 1. Cor.

TU

7- V. 32« Qui fine wxore efl [ollicituseff qua

It

Domins [2nt , qnomodo placeat Deo, Qui

vt

anten cum uxore efo, [ollicitusefh , qua jiüz:

r

mundi, quomodo placeat uxori , C divi-

a,

f'seff-. Ynà cuilibet Dóomino licitumeft

v

ad fervitia (ua eligere cxlibes, nulli alteri

MM

alligatos ; ut fibi magis proficuos ; cur

D7

ergo Ecclefia hanc poteltatem non habe-

liri

ret ? pate: ergo,quod perverse explicent

n

allegatum ex 1. lim. 4. textum | contra

UINP

hanc Ecclefiz ordinationem , eo quod

r

hzcnulli omnino nubere prohibeat , qui

lien

ad hoc qualificatuseft. Quod autem Sa-

cerdotibus mandet fidem Dzo datam fer-

e,

li

vare,ficut & Domini faculares maudant

D

matitis fidem uxori datam non frangere,

u

er hoc necilla nec hi cenfendi funt pro-

[

j

nibere nabere;ut per fe pater, Ad textum

ex

hu

[

-m j891)5e

du

exi.Cor. 9. Refp. quod Lutherus male

T

& perverse eum verterit carnalibus fuis

m

fuorum affe&ibus eum accommodan-

noni

do, nam in textu ficlegitur: nunquid non

jsup

habemus poteftatem ; mulierem fororem

lt

circumducendi. Et licet Era(m.Rort. ex

Q t

graco legat fororem mulierem d$egiv

t

yuy&ic, , hoc tamen non figuificat foro-

d

rem uxorem; nam yw non fignificat pri»

l QM |

vative uxorem,fed mulierem , fiveilla fit

2

uxor,fivevidua, fivevirgo. videLexic.

ii

nd

joan. Scap. fol. 346.«& loca Scriptura, in

quibus fit mentio de muliere, Joau. 19.

dvi

, 2€. dicit Chriftus ad Matrem fuam :

u

malier (yóvos) ecce filins tuus, certe no-

)hahlæ

luit dicere uxor, Luc. Io. v.3?.legitut :

jid

& mulier ( yovh) quedam. Martha nomine

Qai

excepit illum (c. Imó & merétrix voca-

| qwl

tur mulier,vide Apoc. 12.v. 3. Ó vidi mzu-

, qïi'

lierem ( yvvéaxa. ). fedentera fnper beftiam

J $

c*c, Si igiturtantam arbitremini Mega-

jfe|

landro veftro datam poteftatem , ut ge-

T

nericum pro fpecifico fecundüm affe&um

gelep |

(fuum fumere, feu vertereeilicuerit, po-

pïD'

tuiffettextum prafatum etiam fic vertere:

yul |

nunquid poteftatem habemus fororem

j

eneretticem circumdusendi, vide

tesgo,

: quod

5296/382)50

ite

quod mala & perverfa fit Lutheri verfio;

telli;

& fi bene attenderevelit , fimilia pluri-

Dign

ma paffim inveniet in verfione Lutheri ,

Quat

prafertim iu iis in quibus cardo contro-

disil

verfie vertitur. Sic potius virgá cenforiá,

!d

de qua p. difp. 19. tangat verfionem Lu-

Tettr

theri, quam vitia grammaticalia ver-

(O0tj

fionis vulgatz, quibus intentum Spi-

jb

ritus Sancti. non eluditur, nec ver-

bum Dzi ia

litio

"

feïn»fqm perverl*fum torque-

tur.

en'gmn

eHe,u

S. Paulus non loquiturintoto illo. ca-

pite, vel ullum verbum de uxoribus du-

kl

dj

ceudis, feu de matrimonio; fed de (u-

l

ftlentatione & fervirio miniftrorum Ec-

[

clehie, feu Pradicantium Verbum Dx:,

tj

folebaut autem piz mulieres miniftra-

ftos

re difcipulis Domini , & verbi Dri

/

pradicatoribus , de quor. Tim. j. v.

lts

10. & alibi fzpius. Imó exprefse dicitnr

W

intextu allegato : Nunguid babemus po-.

tl

teftatem voulievem fovovez circumducendi,

dl

feeet et eaters ezfpoflol c- Fratres Demins

t

& Cephas , nullibi verblegitur, quod hi

Velt

9mnes habuerint uxores: & licet Luthe-

xus fecandüm fenfualitatem füam textum -

gl

' Antellis

"

«03(38) 6

intelligendo opinaretur effe deuxozein-

alt;

telligendum ; runc tamen hanc (uam opi-

u

lil

nionem textuiinferere non debebat,tan-

e

quam v

w

ibum Dxr. Imó fi S. Paulus vere

LT0«

dixiffet;quod poteftatem haberet circum-

bl'ü;

lv

ducendi uxorem, quid inde plus feque-

reter» quàm quod votum caflitatis feu

Bd

continentiz non emififfet ? quod nihil

Bj

probatcontra modernam Ecclefiz ordi-

Wt

nationem , ut patet confideranti 5. non

Qu

enim dicimus ab ipfo Chrifto mandatum

efe,ut omnes Sacerdotes fint Cxlibes, íed

( |

de hoc tantum agnofcimus falutarem Ec-

3*1* l

clefiz ordinationem.

1 |

Init. faltem meliuseffet,ut Sacerdotes

M

)

i

iu honeflo viverent matrimonio,quam ut

n !

Iti

fornicarentur, Reíp.ficut propter adul-

teros non eft abrogandum matrimoni-

Du

um,fic necpropter fornicatios;ccelibatus

Q

Sacerdotum: honeftum veró matrimoni-

MM

um inire non poffunt, qui fponté & libe-

fä'. |

re [tauuerunt firmiter incorde fuo, & voto

Mi) |

fe aftrinxerunt ceelefli íponfo:quod prop.

iil |

ter amorem ejus à carnalibus abílinere

li |

velint,ficus non datur matrimonium ho-

t

neftum ei cum duabus, qui una noneft

Eu

Ccon«

d

96(384)»--

lul

Eontentus; q

uales plurimi pró dolor in-

veniuntur,zque quàm fornicarii.

[

qi

Noncertéex fenfu , & prudentiacar-

nali, fed ex Spiritu $ancto proceffit or-

dit

dinatio Ecclefiz de cxlibatu Sacerdotutm.

r

coguoícimus enim graviora mala in Ec-

D

pl

clefia oriunda. per uxoratos Sácerdotes,

m

quàm per czlibes ; pofito quod nunc, &

fhit

tunc aliquis delinqueret , quod' Dzvs

avertat, David debebat eíle mundus à

ttd

J

mulieribus cum pueris fibi adjunctis, dum

!j

panem fan&um manducare vellet 1.Reg.

Md

21. YV. 4. quanto magis mundos àtalibus

[T

eíle deceteos, qui panem fanaiffimum;

[7

Corpus Chrifti Jesu; Agnaum immacula-

tum Patri celefti offerre & manducare

!Jufu

I

volunt. Oportet ergo miniftros Ecclefiz,

VE

Miniftros Altaris efle finejuxore, folliciti,

qua Domini(unt, quomodo placeant. Deo.

D

1. Cor. 7, & mundana relinquere iis,qui

com uxore funt ,. folliciti»qua [mnt mundi

t

nj

quoviodo. placeaut. wxori, C divift funt.

Do&rinahis contraria non eft Evange-

loSq

.

ttfo

lica;ut patet ex di&tis,

Manifeftum eft igiturexom

nibus hoc

Y

li

tta&atu zdo di&is falfiffimum effeaffer-

tum

EX BENONISBEEUNUNSSMUSSADUNTUUNUN BH N füpMM.

(38f)56»

T

tum D. Hiftorico- Theologi p. $6. Quod

fc, nullus fit fidei Lutherans articulus ,

Jl

qui non luculenter in facris literis fit tra-

172

ditus & expofitus, Confequenter falfum

OfLIT

efle argumentum, quo. per inductionem

omnium fidei Lutheranz articulorum

"

joty

probare intendit Lutherum à Dxo voca-

tum & excitatum Ecclefiz Chrifti Refo:-

lc,&

matorem 5 qualem Ecclefiz Chrifli mit-

p

ii

tendum nulla Scriptura Sacra aflerit.

Mu

Quare verbo Domini: Porze inferi non

pravalebunt adverfuseam , inbereudo, at-

ngl

li

tendite A falfis Propbetit, quiveniumt advo;

n

$n veamentis oviups , intrin[ecus autem

al

fient Inpi vapaces : à frntlibus eorum C0f

tiofcetss cos $ dicentes Ait. Dominus, cune

n

]i

Domznus non miferit eos, Vide Matt. 7,

& Ezech. 13.

Hlirl'x'ä

2

Vidiflà nunc Domine Praíes, vidifti

"

j

oculis tuis, nifiin tenebrisomnino capti-

yatus fedeas , & lumen coeli intueri non

W']'.':

^

valeas,errores; quos difcipulum,;difcipu-

lósque tuos docere, & in lucem edere non

il

£eformidafti.

Vidifli e&contrario veri-

tatem Catholicam illis oppofitam , foli-

r i

dáque fanz Theologiz principia ; quibus

u

tutó

g

«t ;86)9&

tutó inpixus tuas in rebus fidei, & Theo-

| i

logicis decidendi rationes & numero vero-

[

rum Theologiz Principiorum rejeci :

li

(übfüitutis veris,certis & infallibilibusin-

i £

certorum fallibiliümque reje&orü loco.

lil

Inapplaufu & approbatione tua dif-

fia

P

utationi przfixa ; praterobliquaalia ,

[in

u

|tra Spheram acivitatis tuz. volitare

Jiíi

prafumpfifti jura Romani Pontificis exa-

lita

minando; cavillandóque; propriatua ne-

(

ligendo. Salubriis laboraífes Domine

UT

Praíes iuveftigando follicitáque mente

hi

/;M

ruminandosquo jure;cujus voluntate fun-

E

datoris cuipfe fruereris; quibus frueris 5

(3tp

quàm indagando jura ve&igaliumin mari

i

Ad:iatico ; dequibusnulla tibi, tuífque

lt

reddenda ratio,ficut tibi tuique fimilibus

[

de inique perceptis : maxime cüm ab hu-

Qs !

jufmodi nulla in Theolooicis dependeat

[

robatio.Si abaliquo male a&um putes

lege !

uid ad tezattende tibi.Non malé acta,

l'igcr,

fed bene agenda prafcribit fides Catholi-

L

ca 5 neigitur fütor ultra crepidam, falvà

! idmiï

comparatione.

j W

Lutherum. Megalizastariquam Refor-

&D! i

matorem àDxo miffum & exceitatum ;

Lu-

L

«99(;97) $6»

(*

"

Lutheranorum Megalandrum eum nun-

cupas :at folium ejus fuper arenam erexi-

d!

fii: Arenaeft chariffime error & erronei

sil

errantium conceptus ,. quod DrvsLuthe-

"

rum miferit ad reformandam Ecclefiam

j

fuam , qui ipfemet eandem adificavic

lii

[nprapetram , tanquam firmameutum ve-

It

24

vilatis (* columnam, apptomitteudo fide-

litate Diviná,non futurum,z porte infers

(

pravaleaut. adver[us eam.. Reguum ejus,

j

non diffipabitur,alteri populo yon tradeinr,

fmt

fedflabit in aterumm. Dan. 2. Ad quid er-

ilv

go Reformator ? Qws sonzautrat pev offinm

i

3 ovileovium , fed afcendit aliundes illee

j

fer c lairo. joan, 1o. Per quod oftium

hu

intravit Lutherus Reformator ad refor-

1bll5

mandum . indeformabile itreformabilc-

1]

que Chriftiovile? Poterat hic & debe.

yde

bat ut Chriftianus proximum (uum ex

puw

lege charitatis monere,G& charitativé cor-

)

rigere.fi indigeret:ut (acerdos offerreD go

p .

Sacrificium. & Sacramenta petentibus

j .

adminiflrare pro qualitate impofiti fibi

muneris: ut Theologiz Profeflor & Do-

Áot

&or debebat commuuem Ecclefie Ca.

um

tholics Doctzinam, Fidei dogmata, ac

V

R2

fanam

«486(358)5«»

fanam Theologiam Auditoribus fuis pro-

P

onere eófque docere ; at quo titulo &

€

hara&ere poterat Ecclefiam ipfam ve-

ritatis magiltram reformare?

E

Multumlocutus es de Ecclefia Roma-

u i a du d MM EM

na , íed non coharent ; valdé diffont &

——

inconftanter conrraria ad minus fi non

ISZ cwes

contradictoria de fubje&o eodem con-

fingendo;

utLutheri ordinationem ex-

tollas à Romaná

&t nulla alia Eccle-

Q

eam Virgi-

v

fia acceptam , appellas

€. & eandem

D

neam Chrifti fponfam fol.

5

ipfam fol, 14. viseffe meretric

em Baby-

»

lonicam. Àn ergo eadem virgo

me-

))IG

zetrix ? Chrifti Sponífa & Babylon male-

dicta ? calumniaris Ecclefiam Rontano-

»td

n

Catholicam effe Meretricem Babyloni-

ufel

cam, & fimulflatuis Lutherum eileà

))ht

Dzo miffum ad reformandam eam , at

yh

ubi legifti mitte

ndum aliquem ad refor-

mandam eam ,

at ubi legifti mittendum

bpïw

aliquem ad reformationem meretticis

Ti

Babylonice ? quis tibi exotica hac ,

l

& abfurda (uggeffit ?

hn

lafüper guid te movit ut Lotherum

in

t

transfipurares im Angelum lucis , |

n«

Z muMIUMUN UI UM TE

«6/ 5899)56»

n

Angelum Apocalypticum? Angelum di-

j

cis effe nuntium;at quis mifit Lutherum ?

l

quo figno acceptatis eum ut à Dxo mif-

fum ? íit Angelus nuntius, at non

n

omnis nuntius eft Angelus, feu Sanctus,

[/

feu à Dzo miffus, aut. Angelico fun-

pl

gens munere; cujus nullum Luthero con-

venit,

)u

u

Non legifti de San&itate Lutheri ? de

quà ipfemet ad PhilippumMelanth. Tom.

dl

j

1 Epifl, edit. codl. fol 33 5. Sic fcribit :

»confundit & difcruciat me tua egregia

2!

)

»füfpicio mei, cümego hic infenfatus,

»& induratus fedeam in otio, pró do-

l

»lor

lr

arüm orans , nihil gemens pro Ec-

;,Cle

j

Jà Dei; quia carnis mez indomi-

It

yl

»tx uror magnis ignibus » fumma : qui

»fervere Spiritu debeo, ferveo carne ,

zieä

j^

»libidine , pigritià , otio, & fomno-

»lentia &c. En fanftum Angelum! en

fi

j

»prophetam à fru&ibus fuis cognitum !

Quz tandemteratio movit ,. utdeli-

j

fantium Phantafmata, pictorum opera &

1

Hzreticorum di&a venereris ut Vatici-

nia?quid contra Chriftum & amantiffi-

u

mam ejus Eccle(iá non convenientia quz-

j

T16

R ;

k

«0$(390)56»

K

ris cum Caipha iniquo T'eflimonia? non

fufficit tibi unicum illud à Propheta fum-

bis

ad

moperbibitum Teftimonium : Por?« in-

feri non pravalebunt adver[useam z MAtten-

li

?

Ts

dite À falfis Prophetia t

Quátandem confc

ienti effari potuifti

l

"

| j

li

nullum Fidei Lutheranaz axticulum repe-

riri nonluculenter in facris Literis tradi-

1101

Eya

tum, & expofitum ? cüm nullumipfemet

in eis fic traditum legas, monftra quafo u-

m

fs.

h& unicü Ecclefiz Catholicz dogmatibus

oppofitum, NB. oppofitü, qui luculenter

p

(tb

traditus fit & expofitus in facris Literise

"Tuclamas inepté, feponite Breviaria , fe-

T

Vitt

ponite Miffalia , legite facra Bibliaó Hy-

pocrita! T'u ipfe Scriptura facrz loco Lu-

I

ler(

therumlegis, Mullerum, Scheiblerum;

Schertzerum, & iftiufmodi fimiles; ex his

LU

hi

bellareincipis & definis. Oftendemihi us

num unicum in tota Difputatione Hifto-

fi

til

zico- T heologica apté allegatum ad rem

propofitam,de qua controvertitur;legitie

qii

sne probandam ex facris Bibliiscitatum

hij

textum : quód Catholicorum nemo ne-

l

gat ad hoc probandum leguntur textus

i

faltem probene ftare citati,licet fat abfo-

l

ne

«06(291)$0»

ii

n& plerámque applicati, quód veró a no-

u

bis negatur , & probare vobisincumbit,

Al

adhoc nihil apparet ex facris Bibliis,nul-

L

lus textus, nullum verbum , fed Mülle-

rus, Mayerus , Scheiblerus, Pfeifferus, a-

[

liíqueex eaderh Officina à dexteris & à

finiftrisaceurrere debent , cumadinven-

i

tionibus & conceptibus (uis erroneis. O

Evangelici Magiítri & Theologi ! inte-

0

rim imprudenter locutus es Domine Pra-

fes :' nondecet Breviaria & Miffalia de-

i

1/l

ponereeum , qui ad hzc legendatenetur,

It

debebas dicere,legite hac & facra Biblia;

k

namunum oportet facere, & aliud non o-

snittere.

jg

u

Tu veró depone Scripta errantiu

m,

Libros Hareticorum , adinventioneslo-

T

(

minum, & lege facta Biblia, in quibusar-

itrarisomnia contiueri ad falutem ribi

ji

l

fcituneceffaria, & quidem tam clar&,ut

n

quilibet plebejus intelligere ea poffit ; ad

j

quidergó reliio Dxr Verbo. devias ad

u ,

malefanoserrantium conceptus, quorum

w

Le&ioab Ecclefia Catholica merità eft

Qu

prohibita, neincautiin tenebris ambu-

j

cadant» cecu emim i ca-

ent & infoveam

69

!u

R 4

«36(152))e*

dit

cs ducatum prabet,ambo n foveam cadanr.

Poneob oculos, ut ante premonui, dog-

E

:

mara Lutheri,examina bené cenorem eo-

rum, & in quibus formalibus tu ea credis

fi

& doces,dein infpice Scripturam facram,

p

textus pro iiscitatos ferutare & accurate

t

&t

perpende, utrumin iis illa dogmata & in

eodem fenfuleganturnec ne, noli atten-

tt

deread Gloffas , adprivatas Authorum

tuorum explicationes in 'fextu non ex-

A0l

tir

preffas, necex Scriptura legitimé proba-

tas 5 Fidesenim non humanis concepti-

iüs

tio

bus,fedD z1Verbo privative innititur,nec

certiüs credere quid poteftis ; quàm reve-

D

W

latum legitis , quifolamScripturam ut

unicam Fidei normaám veneramini ; licet

H

Q

male fecundim diéta cap. 1. tract 1.quód;

ut falubriter fiat fine partialitate,exami-

fi

«

na bene , qua hic T ra&t. ado. tibituiíque

ex bono animo prafentavi , quibus mon-

|.C

ftravi clariffimé , quod dogmata Lutheri

)

Ecclefie Romano-Catholics articulis

Ü

contraria in Evan gclio non lega ntur ,nee

(b

a

que in tota Scriptuta fücra , adeoque fal-

fum fit affertumHiftorico -Theologi,om-

^

nes Luth, Fidei articulos laculenter tra-

itos

E C

ul

ditos & expofitos

ä'e;, lege igitt;; & 1ele-

gt

ge hzc omnia»ex intentione bona tibi

m

tranfinifía ; animo pacato, fine paffione,

quli

fine partialitate , ut veritatem claré fatis

(Hl

propofitam affequaris ; tibi enim feris &

ytt

tibimetes ; exagnita veritate dependet

zternítas besta, nunquam finienda.

TU

d

Refpondi quidem ad principaliora fal«

gt

temex Authoribusallegata ; de catero

nd

nolo difputare ex Authoribus, ad quide-

nim laboriofa talis difputatio cüm in fine

rab;-

li

finali nec vos ipfi ex Authoribus proba-

M

tiones refpiciatis. Vosnullum vultis Fi-

d

dei motivum , nullam Fidei regulam aut

ii

normam acceptare , nififolam Scriptu-

j

ramíacram , exhacergo foladifputare

ii

eontra articulos noftzosdebebitis & ve-

"

ftros oppofítos probare , fi veró obmove-

i

re quid velitis quafi Do&rinam Romano-

U i

Catholicam, in formalibus terminis hoe

fum allegare debetis ex Conciliis Au-

li

ali|

i

enticis, Catechifino cof&uni,aut appro-

bata perEcclefiálpo&rina,no excerpendo

)nþ

f

ünum alterumve verbum, omittendo ce-

)oml

tera , quibus verus czterorurn fen(us ex-

alu-

u

primitur aut explicatur ; in segotio f:

tis,

J

d

tis

oportet candidé & fideliter agere,

|

]umniofz

Quod quàm iufeliciter. praftitum fit ca«

Catholicorum — Scriptorum

applicationes

paffim in Difp. veü?'g te-

t

ftantur,

Quod denique attinet ad Studioforum

fatis demonílratum eft, Omnium autem

applaufus, hi nituntur malo fuppofito , ut

optimé ceeinit Joannes Petrus Mertens,

LO

lC $

(isn

w

Author-Refpondens mi Revelmanne

D

N

r

colende,

Dy

Próquam przdurum fufcipis a

xfis

( lui

opus

v

[

leas

: Jgationew feabjungo,

i

Wl,t

Tu demonftrares, quod,d'cmonürabi.le

nulli?

Effe Reformatam ; quz femper Virgo

'remanfit.

Hxc teftante D EO non efï violabilis

OfcO:

Neve reformatur non deformabilis

ulliz

Crei-

a

?

«56(39f)56» - (

ht

Ctedi'mïus

hanc fahctam; fponía eft Ec-

clefia Chrifti ;

T2

IUO

Ergo Reformator fuge , nolitangere

Lb

Sancam , «

É

Errornon maculat Sanciam

E necþmga

(

Columbam.

n

jvl

Vale interim,vive bené;ut æt&murb.vi-

vas beate , Domine Prafíes ; oculos men-

Qu

tis neclaudas ad Lumen affulgens , mente

pacata & à mundanis paulifper abftractá

H

lii

Dzr viviVerbum meditare

5

in timore

Domini veritatem inquire; in negotio fa-

ii j

lutisnon temeré agas;ne teipfum tuófque

decipias , de quo feró nimis aternum do-

leas,quód Dzusavettrat:quid enim prode-

tithomini, fi mundum univerfuüm lucre-

tur,anima veró fuz detrimentü patiatur?

jl

eLorla parta Deo soLi LaVs

Larga Maglstro.

Amen,

m

li

Q»mia ad Cenfaram S. Rom, Ecclefieo

PFINIS

li

Index

C»h*

Indcx*Caþitum & ',Pä:agra

hujus Opufculi.

Ph'oml.n' l f4

TRACTATUS L

L

R*

iciuntur Lutheri þmmzþ; Pocatio

excitatio ad Reformationem Eccle--

$

fol.10;

Caput 1 Rejiciuntur falfa Theologia Ba-

rapiame pn'nnþia.

AT

l«

Caf

Cap. L. De verás Thtahgid principiis, 38

Cap. HI. Defalfo Difpstationis Hift, Theo-

-

-

Cap

logica fappofito.

24

Cap

Cap, IV. De Vocatione ordinaria,

26

Cap. V. De Vocatione generali,

27

k

Cap. V1. De Vocatione

fonem,

-

fpeciali per o(dina-

-

2

Ü

Cap, Vi De Vu:u'om

-

p P;afejöon

£m

04;

Z beolog.

er D;&ommm-

M

Cap. P II De I-faun'ont-p

-

-

49.

Iitite

Ca]

Cuy.. IX. De nullitate folutonis. AvgH

-

-

-

[

torums oppofrtorum.

7

5'

Cap. X De praten[a. Lutbevi exeitatioue

$

4d Reformationem.

-

-

-

2

$. 1. De excitatione Lutberi ex Vaticimiis

Biblicit,

-

-

-

r

55

SH

$.2.

$

Ó

?0

««(o)50»

9. 2. De Vaticiniis Ecclefrafhicis.

ó9

$. 3. De. adjeclis qmbufdam e]ufdem £e-

I'M"S.

-

(l

TRACTATUS

II.

1

n

R

Ejiciuntur Dogmata . Lutberana vt«

h

formationis ut non Evangelica,

85

Cap. J, De AMotivo & Regula Fidei.

£5

I

Cap. 4.. De Biblüs Lx:b:rano rum Cd-

Il

0C«

--

n

4

Cap. //I. De Ecclef 4 mfa)hbsl:m:e. lo;

110

l

Cap. IF.. De Ecclefia Vifibili,

Cap. P. De Ecclef $a Remane-Catbelica,

-

117

7j

Cap. T. De Pr:mam $. Petr; & Succeffo-

j]

-

-

13Z

I

ribus ejus.

- *

Cap. VII, De uf fimmne-

1526

)

Cap. VIIl. De. Merito bonomm Operunse

i

-

-

*

D

h

C&,

.4X. De Sacramentis an

€neree

159

J

117

178

Cap X. De Sacramentis 2n

?

e

:

"

ebidem.

/

$: 1. De Bapiifmo.

J

$. 2, De Confirmationt.

-

-

490

j

$. 3. De Encharifa.

Go

-

-

194

li

$. 4« De Communione (ub ntraque.

210

f

[

-

220

$. f« De Sacrificio Miffa.

-

Lj

-

] h

$ 6. De Paenitentea:

235f

69"

-06'(0)50-

-

21

h)

$.7. De Indulgentiis.

$. $. De Extrema Untiione

260

H

$. 9. De Sacramento Ordinis

262

1

$. 10. De Matrzmonio-

-

-

278

p

7j

Cap. XI.. De Culta S5. Imzzgm»zm, & Re-

1f

hq.»ammm, item de $8. * ezdngelorum

ii

$nvocatione,

-

-

L4

281

u

$. 1. De Culta. $S.

-

-

ibid.

Md

-

-

"

$. 2. De Culta Imaamum.

296

n

$. 3. De. Cwlta Relzqmamm

-

30j

?

$. 4. De SS. Invocatione.

-

-

gn

n2

-

-

n

Cap. XIJ. De Pavgatovio, -

328

Cap. X/I, De ab/&r'vamm AMandatorum

n

DEI.

-

-

340

a

361

j2

Cap XIF. De. Praceptis Eccl:fæ

-

-

D

O XE. De Votis.

3268

D

Ca,o. A. .De Calibatu Sacerdetum- 377«

m

DP

D

U:

Errata

Errata

: ]';c"—v r

Carrtge.

; FolLin. Menda

Emendata

Mi

II

ulti

telata funt

relata non funt,

í

13

II,

partialibus non — ut partialibusnon,

21

17.

!

quandocunque

quodcunque,

23

19,

feu ex Lutheri — fed ex . Lutheri,

gl

concedendo totü x;, concedendo,

j

hs.

& convenienter & $. Scripturz con,

il

$2

2

ipfius'D EI

lpfius tamen D ET.

ii

ibid. 18.

Rom.2.

Rom. 7.

91

13

Evangelizamus — Évangelizavimus,

y

1o

Marc. 26,

16,

91

n

27

13

perhibent in me de me.

J!

112 1

zever(alfe

refetvaffe,

x $4: ult.

j

fuam fequatur fuam &

m

19$ I2. V.9.

v. 9.

287 1&. Joh.

Jof.

p

292 17 Dino

Divino,

Il

,

334 23 judicamur

ut non Judicemar,

[

ibid. Defideratur ut nó hic Defideratur hic,

338 6 wf

tbe.

1

11

VG. -

349 1$ YV.9.

3g0 21 Cxternum

extremum,

Cetera Le&or Benevolus fupplerev&i

Corre&orem variis occupatum

excufare dignabitur.

J

I'I

Al

N

——

——

—— —— 7

A

*

w

3

vmeeS d

W

ii

|

—— —

120 cm

2

e

.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

uU z

ä

u

d

L:.ä

S

MANUALE

N CONTROVERSIARUM

G

IDEI CATHOLIC E

N

N QUo-

Clare & ;

u

ccindé demonftratue

1i

Dogmata Lutheranorum

Non effe Evangelica ;

Preten

10

5d Dotlriná de Focatione

€9 Excttatione

LUTHE'R-I Rg]ECTA

44C

L/

ATHOLICORUM

CONTRA-

al

umnias D. «M

LA

plfcr'ry«

*

JOAN. CASP. BAROP:

Pro-Rce&oris Tremo

Ejufque Difcipuli vin

dicatá. "

nienfis, :

AUTHORE

P.MEL

CHIORE wEBER

Ord. S. FERANCISCI

PTR HUR

: Sm'&. Obferv.

COLONI

K AGRIPPING,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ÁApud HENR.

ROMMERSKIRCHRB!

Unter fett.

mamm Am, 1708,.

Á