€x dicis cap. pracedente. Quod autem

r

& Scriptura viciffim teftimouium perhi-

H

beat Ecclefiz;cjüíque in docendo infalli-

N

bili-

«93(109)506»

bilitati.- Hoc

lo

&que minus difconveniens

s Cult

eft » quàm quod Chriftus teflimonium

zcdhelt

perhibuerit de Joanne, & Joannes vicit-

li Qu

fim de Chrifto, Joan. j. v. 35-& 3.

ia fpa

Inft.Nos Lutheranicontradicimusdo-

njb

Grrinz veflrz fan&itati, miraculis &c.

jtm i

Refp. Hocparum retert, nam & Chrifio

Qu

contrzdixerunt Judai in omnibus fupra

ma t

memoratis. Quiexcordebono, & íana

mente confiderat do&rinam Romano-

modii

Veri

Catholicz Ecclefiz, cateráque. dehac

us

affirmata, fatis claré ea videt , & ag-

ipfünt

nofcit, Qui veró oculisobftinatoanimo

u

claufis lucem propofitam videre renuit,

D)q

TT

imputet flbi. Ceravizzu: Babyloneme ,. e

i

jgol

non eft [anata,Dolendum veró, quod mor-

iizfäll?*

tales tam temere ))IOCCdüHf in DEgOtiO

i Q

falutis, ex quo nuri

quam äxaienda ater-

fb

nitas dependert.

vll

Non video autem quomodo Luthera-

ni fua affertacombinare valeant. Volvnt

T

Ecclefiam Chrifti manfifle , & fimvl affe»

a

runteam erraffejnon attento, quod ficut

error non eft fides, fic nec erronea fit vee

Ü au'ltF

j

ra Ecclefia :unde fic argumentor.

Si Ecclefia exraverit, vel manfit adhuc

if

uj

E7

yera

: e&S( r0)Ses

vera & fantta Chrifti Ecclefia, vel nom

fcut

E nv

L'EI Z.rlL

À

mum , ergo Ecclefia Chrifti non er-

fic &

lx

ravit, Sifecundum, ergo falfus fuit tunc

temporis Articulus Apoflolicus : credo

Yidet

íanGam Ecclefiam Catholicam.

3-

T0 Yi

Patetigitur quod necin hoc Luther

morum doórina fit Evangclica ; fed

V.

d

Í

i

Evangelio, omnique fanz rationi con-

tratia.

r

CAPUT IV.

f;n: !

z

Vide

JDe Ecclefia vifibili.

MUod Ecclefia Chrifti ic invifibilis ;

fibi

n i

vellatuerit aute Lutherum;non el

&C

do&rina Evangelica. Quia ex Evaugelie

noneft defumpta.

mgqi

Cium Lutherani a

b una part& negae

pon

xenon poffint articulum Apoftolicum :

Credo fantlawm. Ecclefiam Catbolicam t uet

'MXW

&

afferere. audeant, hunc articulum ali-

quando fuiffe falfum , & de fubje&to nen

iü

fupponeute, Ab alia veró parte mon-

reg

&;

flrare non poffint; quod Lutberana íua;

quam folam volunt effe veram,;in aliquo

fide

Ti

totius mundi angulo fuerit ante Luthe-

rum. Ad latentem aliquam confügere co-

i

guntur, quafi invifibilem ante eum;at

K

cut

exc(r)So

vel n

ficut ibviübile

m propugnant Ecclefiam;

inone

fic & invifibilia funt ad hauc demon-

Fuit U

ftrandam argumenta.

» Cï:edu

Opponunt. r. quod creditur,hocuon

videtur, Ecclefia Chrifti creditur, ergo

Luzher!-

nó videtur. Refp. retorquendo argumen-

ab

tum,quod videtur,hoc non cteditur; Ec-

ii

clefia, Lutheranavidetur; ergó non cie-

ditur.- De cztero,dicitur & efl homo v.g.

fimpliciter vifibilislice: anima ejus non

videatur, fic & Ecclefia &impliciter eft vi-

mf;ülllïi!:

fibilisjlicer Fides, ejusforma & dcari-

;m;ücf'?'

na non videatur, fed credatur;nunquid

& Chriflus erat vifibilis & credebatur ?

p

negatur igitur major,fecüdàm hac di&a,

«(5 x)

Oppon.2. Sub Papatu adhuc mane:e

lia

potuit Ecclefia : nam. Scriptura Sacra

adhuc manfit,& rextus Evangelii, ficut

Ecamïn?

jun ^

& facramenta» ac poteflas clavium, De-

jb

inde fuerunt femperaliqui;qui Papa &

regimini ejuscontradixerunt, ztió pueri

"d

qunt

& . infantes baptizati ver& cenfendi funt

j ähï |

fideles, confequenter in his ad minus per-

manfit Ecclefia;qua eft congregatio fide-

Ü LU[IIe

lium. 4tó: etiam Eliasputzbat fe folum

Ugm [

T5j

remanfifle, cui tamen Dominus refpon-

fe

dit;

9(112)96

cffe. [

d.it,/ä adbuc*yoc

o. rever[affe.qui genuamom

uift

flexifient coram Baal-. Sic licet nos non

entil

Íciamus,ubiante Lutherum fuerit Eccle-

eir

n

fia, & inquibus;ac putemusomnes pe-

j

rüíle fideles , nihilominus refervavit

Sïd (

fibi adhuc multos Dominus Deus, qui

&

non obedierunt Papz, Licet eos pomi-

om

nare non poffimus, Refp. Mifereorfuper

dij

turbam, quz civitatem Domini Sanctam

H

inmontecollocatam , qua abfcondi non

Co.

poteft ,Matt. $. v. 14. Videre renuit, &

dy

requiem in deviis & aviisquazrensnon

lip

invenit. Sive epim ex refractariis diver-

lii

fisrebellem,five ex puerispuerilem, five

o

ex incertisfaltem,in certam ; fiveexin-

"t

vifibilibus inviübilem per phantafima

t

confingat, nullibi tamen & ex nullis ve»

n

ram & certam Chrifti Eccleham , quam

-

C

tuto credere pofhit, congregatam reperit.

h

Nam L Scripturz texcus, Sacramenca ac

!

poteftas clavium non eft congregatio fi-

delium, noneft Ecclefía. Sacramenta ;

faltem aliqua poffunt effe apud Hareti-

Qu

cos Baptifmus íc. & matrimonium ; po*

(

teftatem clavium verió cui appendunt ,

p

qui Papam calumniautur Anti- Chriftom

efle,

.eDé( 11

56

effe & Sacerdotes Catholícos illius mi-

g!lil,'!

n0s U

niftros? 2 i ex omnibus Papa contradi-

centibusconfurgat Eccle&a

e

5

ergó non

j Ed

erit ían&a,non inemacula, & ruga , cu-

mesp

juscor enum,df anima uma. AG. A. V. 32«

efeni

Sed colluvies omnium Harefiarcharum

Qu H*'*

& Hareticorumscüm notum fit, quodhi

0s IU2

omnes , licet in aliis infinito intervallo

"

M

oti

j

disfidentes, uno tamen ore, & corde

| lt

Papa contradixerint ; ut congregatio

[

Core, Dathan & Abiron Moyhi, Neque

emuit;

invenient ex illis omnibus unum, qui re«

r

ligionem Lutheranam , in eflentialibus

ts

fuis articulis fimul fumptis, fubfiftenrem;

jJ L

docuerit;aut profeflus fuerir ante Luthe-

fveti

rüm. 3. Sunt pueripueri, pueri puerilia

yan

traClant. Eceleffa vero terribilis eff,nt ca-

ullisi

roTHTA ACits Ordiriata Caut. G. v. 3, cui

l; q"ï

Chriftus dedít Paflores c? Dotlores ad con-

[ummationem Santlorum in opus AMinifre-

memzfi

rii. Eph. 4 v. 11. Claves Regns celorum.

cgan'oh'

Matt. 16. Poteflatem ligandi c folvendi ,

( lites dirimendi Matt. 18. v. 17. 14. Hac

^l

m

|par

puerili noa conveniunt Ecclefia. 4. Fal-

1j

M

y

fum eft de Elia affertum. Hic enim nec

du

putavit, nec dixit fe folum fidelem ex

hrif

U

Qin

[

!

J

onnibus fidelibus ; (ed folum Domini

iyi

Prophetam ex omnibus Prophetis Do-

L:

mini gladio occifis remanfifle. Videz

d

Reg. 4. v, 10. & cap.18. v. a2. Etiam

Tent

falíum eft; quod Dorminuus Eliz refpon-

adtt

fnt:

derit. Ego vefervavi adbuc']oo0. virorum

€c Quafi hi latuiffent incogniti. Sed

biis,

poftquam Deus ei dedit commiffionem

lurür

fitas

ungendi Reges fuperSyriam, & Ifrael,

& Elifeum Prophetam, qui malos occi/

tuf,

dere deberent,(ubne&it: £e dereletquam

ffb

nibiin Ifrael /äpzem millia virorum , quo-

m

THWm fenWa nom fant curvata ante Eal

Ed

hosin mercedem fidelitatis volebat re-

[Cm;

fervare & defendere , ne occiderentur:

fira

quod & fa&umlegitur 4. Reg.70. v. 23

un

Hi utique non eraot occulti, quod pa-

n

tet ex text. mox citato, quibus plaufibi-

DI

[

lisilla Lutheranorumde feptem millibus

refervatorum occultorum |fabula ícut

6

& de refervatis in occulto ante Luthe--

p

rum Lutheranis affabulatio evanefcit,

1fij

Decatero íi quid certum habeant, pro-

pm

ponant; de incertisincerra res eft.

r

Oppo. ?. Ecclefia à Chriftro vocatur

j

Pk!j/!m Grex Luc. 12, v« 32 fufficit igitur

C

»

«c( x rj)se»

-Doni

fi pauci fuerint, Reíp. jam à tempore

hetis D

Lutheri obje&um eft Lutheranis, utad

; Vi

delendam maculam novitatis monfitra-

2 El

rent Ecclefiam Lutheranam, faltem quo

u

ad rem ante Lutherum exfiitiffe ; referta

funt etiam DD. Przdicantum mulza li-

| Ww

jiti. M

bris, sam Ecclefiaflicorum quam facu-

larium Authorum.

xl

Nihilominss mon-

&l

firare nequeunt unum unicum in eis rela-

alos

tum, qui religionem Lutheranam pro-

rg/,;);fl(f?

feffus fit, aut docaerit ante Lutherum,

in;

maülto minas pufillum Gregem. Deinde

yit D

Ecclefia Chrifliana pufillus erat. Crex

ydacue

tempore Chrifli,at non diciturtalismanu-

Jerentt

fura. 4« emmem terbam exivit [onus

9. )

eorum , ei" in fines orbis tevra verba

m

eorum. Pí.18. v. .. Poft bac vidi tuvbam

al

qmagnam, quam dinumerare nemo porecat

sill

ex omnibus gentibus d svibubns, j populis

"T

G linguis. Apoc. 3. v. 9. Cáeitas ex parre

) Llldw

contigit in Ifracl,donec plenitudo. gentium

intraret, Rom. 13. v. 2f. Lapis autem qni

ïïnemt'

l PW*

peren ferat fBatuam,fatluseft mmons magnus,

j

& implevit univer(am terram. Dan. 2. v.

35. Sic non manfit grex pufillus Ecclefia

TRU

Chrifli(ed excrevit jn reggum confamens

ii

[ 47 d

[]

ebé(116)50»

ia &

emnie gentilium verna Dan.2. V. 44. Con-

0" [

trà quod porta inferi non pravaluerunt

nec przvalebunt Matt. 16.. Sed ipfum

nfui

fabit in. aternum Dan. ca

20 8

citatis.

p&v. mox

D

Opp. 4. vera & pura Apoftolorum

Tim,

'do&tina ante Lutherum exílitit, atqui

dintt

Religio noftraeft vera &

Mi

pura A poRo;of

rum do&rina ; ergó &c.

fiox

Refp. noli retro. freenum applicäre

Wttà

equo. Sicpone : vera & pura Apoft,

Veta

Do&rinaante Lutherum exftitit? Lutbe-

0a

rana veró non; ergó hacnon eft vera &

bili

pura Apoftolorum do&rina. Alioquin

j

negaturtua minor.

Z

&rin;

Eny

Oppon. j* Apoc.72. V.€. I/gitmue

Her Ecclefia (c. n folitudinem. F eíp.qua-

Jai

lis illa;vifibilis,velinvifibilis? fi viübilis,

quis illam feciffer invifibilem ? latere in

folitudine non eff effe invifibilem : fiin-

vifibilis:cur illa,&quem fugeret ?. deinde

ex quà folitudine prodiit Ecclefia Lu-

Ec

therana vifibilisfacta? nun

Bab

quid ex cere-

3

bro Lutheri?

la

De cztero,non invifibili fed. vifibili

Ecclefiz conveniunt, quz de ea dicuntur

M

in

286/119) 569

in Scriptura Sacra v. 9. Jdrtendite vobis

'44.001

ralutt

C unsverfo gregiin quo vos Spiritus f[antlzs

a iylr

pof'eit Epifcopos regere Ecclefsam Dei. A&.

A0

]

!

20« st [cias quomodo operteat tein domo

Dei conver(ari,qua eft Ecclefia Dei vivi. &,

flolor

Tim. 3. Dic Ecclefie, i Ecclefiam non au-

dievit, fit ibi feeis Etbnicus cty Publicanus,

dt, 4

Apdth

Matt. 1g. & fimilia plura paffim : imó

figna Ecclefiz vera ; quz à Lutheranis ,

ii

uttalia proponifolent, tcil. pradicatio

[i

vera Verbi divini,& Sacramentorum re-

^

j

st

&a adminiftratio noninvifibili ; fed vifi-

T

bili Ecclefia conveniunt,ut patet.

A

Sic denuo manifeftum elt: quod do-

&rina Lutherana in hoc pun&o non fit

Evangelica,nonluculenters imó nec ap-

m

Sactis lireris tradita,

c,fp.qli

p-arentcr in

villi

CAPUT,. V. :

jueri

De Ecclefia Romano- Catbolica.

f

Uod Roma moderna feu Catholica

i :Hi;*

d

fit Babylon, dequa Apoc.14. &

J li

Ecclefia Romano- Catholica Meretrix

Babylonicanen eftdo&rina Evangelica.

ge

Ratio eft quiain Evangelio non legitur,

Opponit r. Hiftorico-Theologus p.

14« Authores quoídam Catholicos,etiaze

dicum?f

[

aliqlgc

E

! 08(113).90-

aliquos SS. Patres fuftinere perBabylo

ml

nem Apoc. 14. intelligi Romam. Refp.

[ng

Hocfalfiffimumeft, filoquatur de Roma

tsf

Chriftiana feu Catholica.Si Romam gen-

li

tilem aliqui putent fuiffe Babylonem :

&i

utpote quzà DEO Vero ad Idola;ut Me-

dtiu

r

rettix àSponfo codlefti di(cedens poravit

gentes vino ira fornicationis f« quas ut

pii

Regina earum && mater fornicationum

Qs

ad talem impietatem feduxit , & tandem

Put

&(c

martyrum [angnine puvpurea , jufto DEI

judicio im ercum damnata cecidit 5 non

&ir|

Por

inerrores, fedad lu&um, adtormenta,

demonurm futnva domicilitim &c. faltem

J

nemo omnium Sanciorum Patrum;nemo

/ingla

approbatorum Authorem Cath. fom-

Wil

fidit

miavit unquam , quod Roma Catholica

perdiam Babylonemiintelligatur, Cur

Dty

non citavit Revelm. formalia citatorum?

d

m

Oppon. 2. Romz convenit,quod fe-

d

deat fupra feptemmontes;ficut hoc ipfum

—

Wi

diciturde Babylone Apoc. 17. v. 9.Refp:

0

YOtat

feptem montess funt feptem capita Be-

ftiz.c- Reges feptem funt,ut ibidem éxpli-

Vi

catur. Jam dicat;quinam funt illifeptem

&Xxm

fep»

A

reges,Gc quznam eQ illa Beftia, qua

tem

s

EXODT

d

tem Montes materiales, quibus Roma ex

n M.

parte infiftit, habeat pro feptem capiti-

: qel

bus? fibonus Allegorifta effe velit,debe-

iaj

bit utique corpus Beflixz, & capita ejus

bylout

ex eadem (umere materia. Deindev. i.

Y uc)

dicitur : £effia afzenfpra eft de abyfo, ciin

snteritum ibit ;line dubio corpuscum ca-

atl

£, Q

pitibus fuis, in quibus maxima ejus vir-

,

)

iicitd

tus, tam in malé agendo,quàmin luendo.

du

Putátue,quod Montes Romani ex abyffo

afcenderint, &in interitum fint ituri ?

jl

i n

curhoc ? quid maliegerunrilli montes?

tonit

Porró legitur v. /g. 4gne quasvidiftisubi

o f»!li(-'

M:eretrix fedet ; populi fmut w sentes cf

*

r

lingua

?

cur autem aquz hic fumuntur

myllicé, & montes deberent (ami mate-

h l

o

tialiter

H

&i Hiftorico- T lie. Spiritum

CaMf

!;lmïn

Deorum fe habere exiftimet, ad abftruía

Apocalypfis myfteria explicanda, au-

(jrire

j

diamus : at non fabuletur cum &fopo ;

nec deliret cum Marcolpho.

-

hod

[ u

Oppon. 3. Romadocet cultum & in-

vocationem San&orum, qua eftIdolola-

a

tria; & proprie di&a fornicatio fecun-

jf

jl

?&ti

düm Scripturam.

Refp. Proba cu

,quï*ï

lcum & invocätio-

nera

[

«SS120)50»

nem San&orum eífe idololatriam.

Quod.

tunl

thol

negatur necullibiinScripturalegitur. -

Oppon. 4. Romsa exercet mercaturam

[

in omni genere mercium etiam anima-

ejus |

rum, per Indulgen

Qu

tias, Refp. nuge uluf

t

alit

"3rum.

&j

Ad Indxulggntias lucrandas injungitur

prater feriam peenitentiam & pie füe

Ia.

mendam communionem oratio cum je-

C

junio & eleemofyna. Eftne hzc anima-

qua:l

Ürbe

rum mercatura ? fingulià Pradicantibus

abíolvi cupientes, debent illis pecuni-

Y

[ 77

amdare, an perhoccenfendi funt exet-

€ere mercaturain?Daniel RegiNabucho-

pl

D7

donof(ori dicebat cap. 4. v 24. Peceata

tu4 eleemo[ynisvedime, C iniquitates tuai

liin

t

nifericordit pauperuss, An perhocmet-

caturam aniraz ipfiíuafit ? fic nullli-

li, |

f

tates funt Revelmanni objeQiones &

& probationes, quibus uullatenus pro-

hj

p

bat, Romam Catholicam effe Baby-

lonem.

lod

l

tloji

Pofito tandem , nullatenus conceffo,

hoc ipfo:tunctamé ex eo non fequeretur,

uy?

Ecclefiam Romano- Cath. effe metetri-

fic

diffe-

lltcm

ecm Babylenicam; nam toro ca]o

runt

«s 121)56»

T

runt Roma , & Ecclefia Romano.Ca»

i.

tholica ut per fe patet. Si autem ad

GRU

hoc colliment ; quod Prafes & Paftor

EU

ejus Papa Roma refideat, Refpondeo.:

! mlgl []

quod hoc mer peraccidens fiat, nam &

alias alibi fedit, ut Avenionein Gallia.

inup

& c. Sicut Imperator Romanorum Vien-

& Fü !

nz, Nonintelligituretiam per Romano-

jo a,

;.

Catholicam Ecclefiam, particularisali-

ua. qux Romz eft: fed Uuiverfalistote

igc at

jicant

Orbe diifufa, decujus fide S. Paulusaic

Rom.:.v.8 . Fides vefhra annuntiatur im

is ]u

TT

umiver[o mnndo. quoddicat : Fides veffra,

;mhuc'r*»

per hoc dicitur Remana : quodaddit

, Nl

«nnuntiatur in niver[omundo, per hoc

jttt

dicitur Carbolica, id eft. Univertalis; per

utramqae combinatum | Korano- Catho-

rb

lica. Etquiahzc ufque modó (ecundüm

ic w

Qond^

fidclem Chrifti promiffionem perfeverar,

genii

petfeverabitaue ufgue ad con[asomatienena

faculi, : Matt. 16. & 28. v.-20. Curnon

12

hodiedum xqué diceretur Romano-Ca-

tholica,quàm re ipfat

&

empore Apoikflo-

1 conff"'*

rum-?

;

"

c-rivs

T

Siciterum nulla hic apparet ex ía

ljteris defumpta probatio pro do&

rina

a

Lu-

p

BEUSSSTUSSIR N

«96(122)30»

Lutherano-Evangelica. Unde fit

qun

«entum pro Cathol.

P

Cl

"Secundüm Hiítorico-

Thcologän; ae-

litd

cepit Lutherus Vocationem fuam ab Ec-

Silr

clefià Chrifti Sponía. p. 1. Et p.6. acce»

&Ottta

it eam ab Ecclefia Romano-Cath. per

priori

Ordinatiexem Sacerdotalem ; ergóhac

URT

Ecclefia eft, ChriRiSponfa

usatlerta.

, &cundufxf

M

propria ej

[

CAPUT.

VIt.

t

übílr

-De Primaiua. $. Petri vj Succefforio —

BU

" bus ejus,

i

Tütor

Uod S. Petrus non fuerit à Chriflo

conftitutus Paftor totius univerfalis

&d ln

Q

[ Egl

Ecclefiz.

Et quod Papa non fit ejus fuc-

Dute;

cefforin hoc munerePaftorali,(ed ficAnti-

Vittgn

Chriftus : non eft De&rina Evangelica.

tértib

INS

Ratioeft : quiain Evangelio uullibide:

itür.

Qjioi

'Opponunt communiter Lutherani pro

tiod

fua. Do&rina

Scripturz textus quos

Ptog

Catholici allegant pro primatu S. Petri

Tépter

ut Matt, 16. & Joan. 2« aliterexplicari

poflunt, & à noftris aliter explicautur :

illor

Wiqs

ergo.

lf!ï [

Refp. 1. Textusquos tam Lutherani,

tqY

quàm

«80(123)50»

fuþ 1]

quàm Catholici all

€

gant pro divinitate

Chrifti;poffant aliter

explicari, & actua-

ogum []

liter ab Arianis aliter

m d

explicantur; ergó.

TE

Si hzc Arianorum p

robatio inepta fit

at t

contraChrifti divinitatem ut revera eít;Gc

priorinepta erit & eflcontra S. Petri

ep

primatum.

(ecuitd

Refp. 2, Hoc unicum precor Le&tor

enevole : ut mente

paulifper ab aliis

abítractà,

accuratiore impartialis judi-

W/ü""

cii trutinà perpendat artitulos Luthe-

0i

]

Tanorum , quos Evaugelicos vocant,cum

unmï[ 1

adjun&is texribus Scripturz , in quibus

eosiegi,hbi imaginantur. Ab alia verà

j

parte articulos Catholicorum,

:d üfA[f

quos Lu-

therani ut falfos rejiciunt,

cum adjun&is-

,angcli("

textibusjinprobationem h

yllib/

orum àCatho-

licis paffim allegatis: & r

eipía videbit,

quod dogmataLutherano

-Evangelicana

jectif

mnodo,non clare

ut deberent

; inallegatig

«ui (

]

pro eis textibus legantur:

fed nec appa-

p

renter quidem.

Exemplahabet in Dify,

rcxp]iw

Hiftorico-Theol

ogica,cujusintentum &

Pb'aa(ülï

unicus fcopus hiceft:quod Ecclefia Chr.

, füfitcorru

pta,& à Luthero, per fpecia-

j lem Vocat

ionem ad hocvocato, & divi.

qul!!

Fa

&

nitüs

*

a( r2 4)56n

d

Mform

mitüs excitato Reformata. Jam re

videat,

Du.2

quzío, omnes in

di&a Difp. allegatos

D

j

textus, Gcexp

erietur

.

quod omnino

dinta

nullus in tota

hac difputatione citatus

Diin

, in quo vel minimum le-

legatur textus

il glaa',',

atur de Eccl

efiz futura deformatione;

[

aut reformatione ,

feu de aliquo ad e-

do, aucexcitan-

dtïm

E

formandam eam mitten

qu

Et licet extra metam evagan

do,oc-

do.

118:5;

cafionem quzferit

.

Hiftorico-Theolo-

prob

[criptura faleem pro

us, textusal

quOS

catg

forma citandi

hos tamen tam apte &

E

füum probandum

concinne ad intentum

m

allegavit

, quàmír coquus v.

£ cock!ea-

feit

ria fuain

ftabulo equino appenderet : aut

Vf

" ftabularius

(ua froena ia cella vinaria.

Yile

Ubific ha-

Capiat Exemp

l.ex pag. 6. 7-

prem

betur- Matt. 7« ait

Chriftus Atrend:

te àfal-

Yilu

fis. Prophetis, Luc.z.

Paflores videntes cogo

plun

noverunt de verboquo

dditlum evat illis.Et

Chr

»a [n-

v. 28. vult dice

re 34«

edena ipfa lo

oj

atuv Domino drt.

jam

77

pervenieni confiteb

attendat : quam d

aram & legitimam ex

llem

hisinferreintend

atcon

iequentiam. Ergo

hg

quilibet :

tenetur m

onere .& hortari

dfy

faum, & Lutherus tene

batut

Proximum

re-

«t (125)56

enit

teformare Ecclefiam. Item ex pag. 13*

Dan. 8. dicitur(Rex isspudensfacie) inter-

]lgin

onini

ficietvobuflos & populum. Santiofis fecune

dum voluntatem [uam cic. Et caps t.v.3 3.

1 ciratf:f

J

Dochi in populo docebuntplmrimos, ej ruent

jf

matiot

ingladio. Jerem ;x, & Apoe 14. Cecidie

d

eccidit Babylon magna, Exgo. Chrifti Ec-

o ?

[b

clefiacorrumpetur & reformabitur. A«

ceutt

EHW

qua eft liquida 5 ergebene (onat campa-

na:Baculusftat in angulo;ergoD.Revelm,

l

I

probavitvocationem Lutheri, En quam

m

clarg probationes & arguta illationes /

.ml

d

Econtra licet Catholici clariffimos

T

M

pro A:ticulis füis, Scriprura textus alle-

N

gent; in quibusid, quod eft in quaftione,

'dgref 1l

in formalibus terminis, aut faltem zqui-

, ii

valentibuslegitur;nihilominus ad lucem

jv

propofiam, ut talps cacutientes nihil

i

videre, nihil admittere volunt. Exeme

gt

J

plum capiat in hac materia. Matt. 16. ait

m

li

Chriftus expreffis verbis : T»es Petrus,

& faper banc Petram edificabo Ecclefiam

; M'W',

vtl

meAm ---- (f tibi dabo claves Regni calorg,

jj

ItemJoan. zi Pafce agnos meos;pa[ce oves

ub

meas, Hac clariffima foli Petro pra aliis,

l ho

dictalegunt;non tamen admittunt;hunc à

j

wl

L

Chri-

IButcstcumem —

«6(126)589

.

Chrifto conftitutum Paftorem onmni

um

Titbt

4dey

fuatum oyiü, eique comimiffum elle regi-

tD

men Ecelefiz.Sciunt & leguntin Lexico

Joan.Scap.quodPetrus & Petra idem fig-

fb

etit

nificent,ficut &Cephas, & Chrifü dixifle:

Tu esPetrus,drfuper bancPetram 4dificabo

14

T

( c.Lepgunt præterea.quod S.Petrus Clirie

fliintentiosem probeinteliigens ftacim

qug

QU

etiam poftChrifti afcenfionem munus fibi

impofitum exercere ceperit, a. 1. v. 15

dite

inftituendo Ele&ionem Matthiz loco

Scnp

Juda. & cap. z. v. 1,. Stans Petrus cum

Wj

Catio

undecim levaverit vocem- fuam & pri-

mam habuerit ad populum concionem.,

dtto

Jtem cap.1;.quod furgens in €oucilio

Core,

definierit id, quod erat in quaflione :

[T

t

ANen effe fc. jugum imponendum [uper eerui-

ces difcipulormm erc. Sedclariflima hac,

i'.x(m

Yi

funt eis meraz tenebrx.

Sciunt quoque

a

quod prmi Chriftiani ab ipfis Apoftolis

fott

inflru&i flatim poft obitum S Petri alium

Rlln

elegerint,qui fuccederet in munus defan-

—

&i, de quoS. Auguflinus Epift. 165.a

füic

Gener, Tomo a.fic (cribit : Siattendere

Vidi

debeamus ad otdinem, e* fucceffonem Ep if

h

tss

eopornm; quauto certius Cj valde falubriter

fiite

«86(127)Se»

ontylu

numtramus à Petro , ad quem tanquam

adeum , quitotint Ecclefra figuram port&-

ij

Lerit

vit, Dominus ast : [uper banc Petram adi-

denft

ficabo. Ecclefiam »mean INam Peiro fnc-

( ii

cefft Liauus,Lino Clemens, Clewenti Anacle-

i ;a';'fi. à

140 Anacleto Evarifhas cc« Fliac legerunt

vusC

j

i

& (ciunt omnia, nihilominus cerde ob-

us lt

dutato, oculos claudentes & aures fuas

f

j

continentes;nihil dehis videre, nihilau-

TU

du

direvolunt ; inhocunicéfüdantes 5 ut

d

Scripturetextus,quantumcunque claros;

& cvidentes,quafitis & excogitatis expli-

an dl

j p

cationibus eludant, & ad feníum alienum

du

detorqueant;Nihil metuentes eum, qui

Core,Dathsn & Abiron, totamque eorü

j n

ao

congregationé; dirupta füb pedibus eorü

terrá, vivosininfernum dejecitob hanc

iper t^

m

"

caufam: quod Moyfen agnoícere non vo-

[ quo

r

]uerint;ut caput & Przfidem Ecclefiz Ju-

Hq

. daica;ficuthi nec Petrum necejus fuccef-

Ap

M

[j üh

j

forem agnofcere volunt;ut Ecclefiz Chri-

flianzPrafidem acPaftorem. At fibi arant,

j

fibi occant.fibi (erunt,fibi eifdem metent.

RI

LOU

Videbunt aliquando in quem transfixerunte

| MNW

Inftant. vos Catholici explicatis Tex-

À

iil

tus,pro noftrá do&rinà,à noftris allegatos

F 4

w('

ET INGSSToo s

«6 (128)5em

& cur viciffim nobis Lutheranis nonli-

tis d

ceret veílros.pro veftrá citatos, explica-

&d fj

re? Refp. maxima eftinter duo hac diffe»

dart

rentia. Nos Catholici enim nen textus

plicis

iolummodo; fed & textuum. explicatio-

hodie

nem;adeoque ipfos articulos, quos profi-

Vi off

temur, abipfis Apoftolis traditos acce-

(um

pimusaque certo acisfallibiliter, quàm

[

ipfam Sacram Scripturam & quidem ex

pili

ore Apoftolorumante Scripturam. Hinc

doft

nulla contraeos valet Hominum p riva-

L

torum Scripturz explicatio; vos autem

tité

proprio veftro judicio & privatà Autho-

ánr

ritate conítruitis Articulos veftros fuper

'1/4/:5;

hunc velillum textum; quem fi monftrare

itec

poffimus Articulum veftrum non clare&

lutu

certo exprimere, fed inalio fenfu ratio-

m y

nabiliter explicari poffe;nulluseft vefter,

Ts

qué luper eum erigitis,articulussut perfe

tem

patet.Non enim certius quicquá credere

tàsi

poteftis,quam illud à DEO revelatumin

Pat

textu legatis.Nam putarenon eft credere

du

Inft. Vosloquimini pro vobis;at quo-

—

Ápo

modo di&a probatis? Refp. Legat pro-

&f

ationez eorum cap. 2. Hoc faltem ne*

Vg

ete-

gar.e nemo poteft, Quod Apoftoli or

nas

| libi

e0€ ( !2,

js uoti

nus docuetint Homines Articulos fidei;

expl

ad falutem neceffarios ; & quidetn tam

Mu ült

clare & diftincte,ut magni & patvis firu-

yn tXt

plices ac do&i eos intellexerint, pro ut

lt

hodie etiam Paftores facere obligantur

Iospi

vi officii 5 J/os fcitis ait S. Paulusact, 20,

t0$ AU

Quomode nihil (abtraxerim ntilium» quo

t d

minns Aunuutiarem vobis , £ doceremvos

luþdem j

publici c per domos, v. 10, De hacautem

m H

do&riná Apcftolorum ait Chriftus; Joar;

gprit

Vf . v.16. Egoelegi vos,c pofnivos ; utea-

aj ul

tis G frntlum afferatis, d frutusve[ler

u h

maneat, Et Matt. 16. Porre inferi non prae

to: if

valebunt. adver[us cam. Cüm igitur cree

o

dere debeamus manfffe fru&um Apofto-

ndi

lorum Doctrinam fc. eozum ,; & inviola-

y(utiti

tam manfiffe Chrifti Ecclefiam , videa-

duit

us infuper omnes omniuno Hzrefes à

lSäu(PïH

tempore Apoftolorum exottas, eradica-

f a

tasefle, s plantatienes, que noneranrá:

elatin

Patre cleflá. Matt. 1$. & easqua non-

(qt!!

dum eradicate fünt , originem fi sm ab

st

Apoftolorum tempore derivaté non pof--

fe, folà Ecclefà & Fide Romano. Ca»

jum

tholicá ab ipfis Apoftolis hucufque invio-

jjor*

ante; caufám dubitan-

li

labilige'r perfevet

F ;

di

«$(130)50

di non habemus de juftitia & veritate

adäu

hujus Ecclefiz, & Fidei Catholicz;adeo«

Riau:

que articulos noflrros, ut ab ipfis Apo-

ni fi

ftolistum ore, tum calamo Ecclefiz, &

Wogat

per Ecclefiam eandem , femper períeve-

Yf

zautem columnam ( firmamentum veri-

COntr

t4tis nobis fideliter traditosaccepimus;

t

firmitérque credimus ; contra hos nulla

y

valet,ut jam dixis privatorum hominum

fs.

Scripturz Sacr« explicatio.

i,

Oppon: z. A&, 8.v.14. £Miffns eft

Mi

Panluscum ?oanne ad Samaritanos. Qal.

W

»-

2. V. V.. $. Paulas Petro reflititinfaciem

Tient

j Petri f. v. 3. Noominat fe sdem $- Petrus

Bdl

eonfeniorez. axcnon videntur conve-

nirecum Primatu ejus.

D

Refp. cur non ? nunqui

d& Coulil

q

mitti poteft à Senatoribus, Decanus à

i

Capitulo, iimo Papa ipíeà Cardinalium

E

f

«oncilio? ad z. nonne Confuli, contra-

üu

dicere poteft Senator quidam, falvoejus

häben

refpectus fi hicin aliquo reprehenfbilis

Tn j

foret & in prajudicium Civitarisaliquid

—

Wart

actitaret ? ad 3. Nonne Superieres Ec-

LY

clefiaftici ad Capitulares fuos dicere fo-

t

leat; DominiConfratzes ? imo S. Paulus

Q

[

eot(131)89»

venu

ad quoslibet etiam infime plebis Chri-

agl

fiauos fcribit Frarres, licet hie maxi-

[is Aj

mà füpra eos poteftate emineret, Suntne

i, (

nugatoria ifta obje&a Do&rina Evange-

per&v:-

licz fundamenta Evangelica? & quidem

p v

contra dogmata antiquz, & praxin to-

epimi

tius Chrifti Ecclefiz ? & in re tam ardua

hos tll

& periculofa? Luc, 22, v.26. ait Chri-

nof

ftus ad difcipulos : qwi major efh in vobis

fiet. ficut minors d qui praceffor eft. ficus

AMiniflrator

Putatne Hancadmonitio-

i

nem Chrifti effe de fubje&o non fu

"

nente?

p

jf

g hum

Cüm veró omnia muniaCurata,omnia

jp (

Paftoralia per fe fuccefforem requirant ,

ne Paftoredefun&o oves devient ; fiánt-

T.

queprada Luporum,períe patet, quod

g

& munus Paftorale S. Petri defun&oipfo

ü",hum

ad fuccefforem fit devolutum. Sicut &

ex eadem hac ratione ad huc hodiedum

couti

ilrot!

habemus Epifcopos & Paftores, fanéto-

"m

rum Apoftolorum in Docrina & àni-

marum cure eorum commiffarum Pa«

j

ftu. fucceffores.. Licet enim tradito fe-

jl

"d ir

mel per A oftolos, ut infallibiles Dos

,& per figna ac miracu-

Paüi"*

&ores,EvalxgcliO

F^5

a

ns(:;z.)s[o- à

la confirmato,& approbato, necefse non

(icab

fuerit,ut Apoftoli in hoc puncto fucceflo-

hii

res haberent ?. necífearium nihilominus

textü

fuit, utin munere paftoraliquo ad ani-

ordin

mas eis commilffas fucceflores haberentg

pl

hinc munus fuum . aliis commiferuut ;

(rti

quando ab unoloco adalium migrarunt,

T.

Vide A&.20.v. 38. Addendite vebis, d

d.

univer[o Gregi cc.. Et ad Tit. 1. v. fe

ghlih

Porro videmusetiam quod & in veteri

du

teftamento femper unus exfliterit fum-

hn

orniüt

mus Pontifex,ufque ad Caipham tzmpoe

re Chrifti.. Qui & vi munerishujus pro*

Pat

phetavit : Erat enim;ait textus, Joan. 11.

Lj

v. f1,. Pontifex anniillins«. Acceditquod

]u

divinà providentià & Spiritüs fan&i di

21

re&ione continuatam cernamus fecun-

lineg

düm Chrifti ordinationem fifaorumPou-

Pa

tificü fucceffionem,àS.Petro ad modernü

ufque- Quisergó juftà poterit coram Deo

theí

de

pratendere excufationem; quod id, quod

toti mundo notifTimum efl;admitrere no-

tefp

luerii?& debitá PaftoriEcclefiz & Prafi-

&

C

di'éjusobedientiam prx(tare recufaverit?

Calumniam veró, quà Lutherani Pa»

Tij

&

pam co:x,';'itiaxxtur ut Anri-Ch:iH

üm, jte

dicabit

«6(11:)5e

cefien

dicabit vent

urus judex, Preducant;unum

füccle

unicum prodocrinà fua Scripturz Sacre

ilomin!

textum.. Anti-Chtiftus fanenon, poterit

PERET]

ordinare veros DEI vivi Sacerdotes,Diís

abera

peníatores. uusvwpev 58 OiB, Paffercs

iferut,

gregis Chrifli , ut ipfimet Lutherapi Pa-

ygrari

& & Epifcopis ejus tribuunt vic. p. 9.

ii d

difp. Anti-Chriftus re verá erit primo-

d

genitus diaboli,exit flius iniqmitatis , cupus

(initt

adventus erit . [ecundmm operationem $a-

eit f

tbane 24 X hefz 2. v« 9« r extolletur fupra

»unp

omnue quod dicitur D EUSjbidem. Negabiz

Patrem & Filium , & fefum effe Cbrifpem:

ij p

Joano y

I. Joan. z« v.22« Cus adbarebunt 7 14ai,

jJoan. g. v. 43« Qui tollet juge Sacrificitm

'dity

]

indi d

Dan. ?. Quomodo hac vel fpecie tenus ,

y at

fine grandi mendacio, velcraífo delirio.

Papz applicari poffuni?

-IUmPW*'

Quz autem Hiflorico- T

h.. in'..fui;

mc,d&ï j

thefibus fomniavit de cultu Papz ,

an

i

de adoratione ejus, & genuflexione $

refponfione digna non funt, Novit

gt

o

enim totus Chriflianus orbis , Papem

à Catholicis non agnofci,non hono-

uülml?

rari,.ut DEUMsfed ut Ecclefia Paftrorem,

3[3[1'193'

Qüm;jm

& Qhriäi in mu

nere. Paftorali Vicaris

b3

um

iab

gt v cossmopesmonm r |

-(114)9e

um,titulus ejus communis omni

bus no«

tulum

tus eít: fervusfervorum DEI. Contrari-

m

um inCaramauelecitato non inveni,necin

iP (

[

ullo Authore Cath. approbato. Pofito

€tiam non conceffo : quodaliqui iu extol-

num'gp

K

leuda dignitate muneris paftoralis fum-

mi Pontificis excederent ; quid tam?pri-

bt

vata privatorumnon funt fidei dogmata,;

jutt

Hoy

ut cap.1. dictum eft.EtiamDominusBaro-

pius cum difcipulofuoaliifque Luthera-

VC

nis exceditin laudando & extollerdoLu-

ti[pic

thero Megalandro (uo;per hoc tamen ni-

iC

hilfit; fed eft & manet Martinus Luther,

tore

prout ipfum novit & judicavit DEUS, &

edi

nihilpraterea , in fine finali videbitur

4

juli

cujustoni.

x

fM

D

De catero fiHom

ines genua fie&adt

li

coram Pontifice petunt benedictionem

M

lii

abeo,& abfolutionem à peccatis;de qui-

bus pectus tundendo contritionem eli-

Ixe

ciunt, quod & in Ecclefis fzpe fit coram

Dhy

Sacerdote, (ub finem miffz Populo bene-

Tl

dicente, magnares ! de

Qud

mel,fugit aranea virus.

quo fug?t api;

hg

Objicit, Frontifpicio librorum Rom&

Vity

ligt

editorum affigi permiflum effe hunc ti-

tu.

289(135) 505

nibure

tulum: PaVLo V. VICe Deo, quoinge-

Contrt

nue,ait;explicari myfterium Apoc. /j. v.

enhuttl

18.. Qui babet inteltllum computet nume-

, Pt

rum Beft, numerusenim bominisefh , c

jj

numeru: ej45666.

f D. Revelmanne

jlís f

Refp. delirium e

m

hoc tuum izgenzsm. Non enim dicitur

intextucit. numerustituli, fed numerus

dogntti

ipusdite

Hominiseft. Deinde PaVLVs qVIntVs

Litit

VICe DeVs continet; 682. Quid fifron-

judoLt

tifpicio librorum à Luthero editorum

tunend

hunc affigeres titulum : LVtherVs DcC-

yLudt

torerraVIt, Interim fi Chronicislodere

geftias, eccetibi,Splrh Vs MenDaX: cu-

ubl

idobit

jus füpputatiónem fi feceris,de ortuHare-

fis Megalandri tuinon improbé chrono-

logizabis.

fieti!

HD e u$,

ia

"Decatero Vice Deus, nonc

Miror quod non carpant.quod DEUS

gt

dixerit-Moy(i: Ecce conflitui te DEUM

yen

frcan

Pharaonis, Exod. 7. Sed quid juvat hic

multum tricaris calumniari non definent;

ob

quidquid dicatur, defe&us enim nonin

gjnpil

intelle&u errante, fedin voluntate veri-

tatem agnofcere nolente refidet. Sufficit,

| ROW

L

*

quod Papam uno

ci

Anotuïm efíe omnibus

ut

!

—

eoc

(136)509-

tj tà

ere & corde agnofcamus & veneremur,

ut Przfidem & Paftorem Ecclefis Chri-

frans

K

ftianz, nullatenus ut DEUM vel auid

Íimiles ficut in Teftamento V. Movfen

jf

Qun

ejuíque fucceffores Judai boni & fideles

:

p

aguoverunt & venerati funt,ut Prafidem

Hon

Ecclefiz Judaicz ; quidautem - evenerit

contradicentibus Moyfi legitur nüm, t6;

hi

[U

cxteris nil mali faveo nec voveo, ntinanm

hic.

faperent c inrellig

"

