mento quod revelata infallibilitas argu-

tnentantis fuppleat defectum argurmenti;

His neceflarió pranotatis difcutiammus

em»fl"

xaye

nuuc Theologica tua;ut cuilibet patear,

j alli'

cujus fint valoris, an di(cuffione aut refu.

tatione fint digna,adeoque caüfam juftamn

enme

babueris exprobrandi nobis, quod àne-

ta d

CA«

»

t3ing hucufque fuerint :mfmtaf

- et(1

CAPUT Ilif.

j

Ye

De falfo Difputationis Hiflorico-Theologi-

£

c& fuppofito,

d

Efcendit hic D. Baropius cum Di-

D

I

fcipulo fuo in arenam contra Ca-

D

tholicos , quafi miles fine capite ad pu-

L///1

nam:difputat de Vocatione & excita-

Tiot

tione Lutheri Megalandri fui ad Refor-

l1 oj

mandam Ecclefiam; nec monítrat Eccle-

th

fiamdeformatam,reformatam aut refor«

"B

mabilem. Clamitat multüm de Ecclefia

lt

Papali, nec tamen demonftrat. eam effe

Táti

deformatam aut reformatam

E

e

imó ille

Pa! :

femet exprefsé ait fol, 2. quod hzc Lu-

o

4

eri do&rinam damnaverit uthareti-

C

cam, quomodo igitur per Lutherum effet

ti hi

Reformata?

"

I

Quare incumbit D. Baropio priüso-

fendere Ecclefiam; à Luthero reforma-

M

ap.

tam ; & poftmodum inquirere decjusa

temæ

hocipfum Vocatione. Lutherus quidem

Cty

partem flellarum fecum traxit;at perhoc

à

Ecclefiam non reformavit; hoc enim &

Mahomet, Arius, Donatusaliique fimi-

non reformárust. Nam

lesfecerunt qui tamen per hoc Éc

?

clgiiam

Vel

'06'(2.;)30- :

Vel Reformavit Lutherus Ecclefiam

2

veram, velfalfams; Chrifli , velAnti-

Chrifli ; Virgineam Chrifti Sponfam;vel

n Di

meretricem Babylonicam, Prior defor-

n

mari & reformari nequit ,. Porze szfer;

ii

non pravalcbunt adver[us eara

Pofte-

at

rior nullibi przdicitur Reformanda fed

Vr

in orcum dejicienda, Apoc. 19. v. 3.

Ed

Tutg

Fumns ejus afcendit in (acula. feculorum.

--- Ergo nullam reformavit.

vt

Item.. Anteinceptam Lutheri Refor-

andt

mationem , vel fuit adhuc alia prarer

mö lul

Papalem , Vera Chrifti Ecclefia in mun-

ul

ht

do,velnon. Si prius; ergo ab hac vera

Chrifti Ecclefia debuiffet ordinari & mit-

t

ti hicReformator ; & nonab alia oppo-

fita & falfa, non à meretrice Babyloni-

r

ca ,qualem malevoli calumniantur,;eífe

»farml

Papalem.Si pofterius ergo falfusfuittunc

temporis afticulus fidei Apoftolicus:

uidett

Credo fan&am Ecclefiam Catholicam;

F([)W

aut certe Papalis debuit effe vera

qun

y

Chrifti Eccïefia.'

m

B

CA*

iL

es(26)5o

C XAPB.U.T

IV.

T

- De Vocatione erdinaria.

ifà

Ntelligimushic, ait Author , non il«

Bs

;

lam extráordinariam ( vocationem )

A.'g

»quz obtigitin Vet. Teftamento Moyfi,

at

,& Prophetis, &c. fed ordinariam &

r

»mediatam; qua fit mediante Ecclefià:

e;Quando fcil, Hac,tanquamSponfaChri-

ofti JESU Domini noftri adminiftra-

fio

»tionem Verbi , alicui membro ad id

lg

sidoneo confert. Nam cüm non fuerit

Wt

»Lutherusnovorum quorundam dogma-

Jequ

»tum Inflitutor, nonopus ipfifuit mif-

Eq

»fione aliqua immediata & fextraordi-

M

»naria, &c.

li

Refp. Si Lutherus Lutherane Reli-

i

ionis non fuerit inftitutor ; cur igitur

j

ic potius eft Lutheranorum Megalan-

der,quàm quilibetalter ? aut cur potius

l

orum, quam Calviniflarum ? Deinde

quo teftre;autteflimonio, hac ante Luthe-

J

x

rum fuitin mundo? ubitquando?quinam

))3d4

Lutheranorum fuerunt Pradicantes? qui-

D

&

nam Iufpe&ores? cur à Czfare & Imperii

'Mll

Statibuslicentiam. petierunt liberé hanc

a

Religionem pradicandi ?cur thefes pri-

us

VE

w(v)&-

m2z Lutheri intra 14. diestotám Germa-

o

niam pervolárunt fol. zo. Si nihil novi

)l

ineislegendum ?. curLutherum fingunt

Angelum volantem cum Evangelio

"

3

fi

Vl()ïü)

at

ante eumhoc Evangelium ab aliis fuerit

pradicatum ?

ddfà:

iChri«

: Argnmentum.

D Baro

piuspratendit Lutherum fuif-

nilite

r

fe ordinatum, & vocatum ab Ecclefia

fieit

Papali fol, 8. & hancipfam fol. 14. affiz-

mat efle Meretricem Bsbylonicam ; con-

[ogmz-

j

legquenter Lutheri vocationem non ab

Ecclefia, Chrifli Virginea Spon(as fed

riQt

à Meretrice Babylouica deducit, Mega-

2

landrumque füum facit fpurium.

C XWOIPIU

T

n

u

] alan-

De Vocatioue generali.

»L, Qnidem fuffeciffer , pergit Author,

fj

yind

» Luthero ad caftigandos errores

»Papales vocatio generalis , quà omnes

r

»Chrifliani fibi invicem obftringuntue

u

»ad communem adificationem : quilibet

ii

»enim Chriftianus alterum quàore, quà

gl

»calamo docere,hortari & admonere

^

L

»Xtenetur: &c.

j p

Theologus !

Reíg, En qflä-a'n in:ïgnis

QuilAi-

: 5 2-8)9&

B

Quiliber Chriftian

us tenetur alterum

k

docere , hortari, & monere;

ergo & Lu-

therus tenebatur reformare

Ecclefiam:

t

vel infurgerein Superiorem fuum, in Ec-

tt

clefiz Pra(idem & Paftorem ; füb prz-

terrantem docere &

fl

textu, quod hunc u

€0)

monere vellet. Leg

iftinehoc D. Prafes

(

in textibus hic pro

beue. fl'are inepte. al-

V

legatis 1.

Thef. s. v. 11. Matt. 77 V.. 1j*

t

Levit, j. V« r, Luc. E 1* V

13. AQ. 18.. v.

ulum de hoc re-

h

26.in quibusne vel verb

iná,aut Huma-

eritur. Qua lege * Div

D

nà! fancitumaut permi

ffum eft : quod

Wi

iuferior jus habeat dijudicandi Superioe

lh

rem füuum ; & ca(ü quo hic ejus privato

&

erret,aut malé agat ; involare in

h

judicio

ecum au

deat maledicendo & fulminan-

baf ibnt Det

k

do, ut Lutherusin Papam ;

[

Syonner utib Der $Sli6

erfch

(üge/ botlifd)

Guor

gerbrennete/unb a

Ije S9Magen bátteu?

i

Lib. gcoet

bag 9ab(itumb- pa

£.539- in

V

Lib. gegenben 5ab(t unb bie

:3idofft

Quod fi

haclaudesGc approbes: Nonnue

ilibet malevolus,

[

íüub eodem pratextu qu

Di

& Rebellisinfurgere poterit in Superio-

iles iu

h

rem faum; civis in Confulem , m

Belli-

«b(19)50.

Beli.Ducem , fubditus in fuum Princi-

ün

L

pem aut Regem?

Lutherus homo pri

vatus Fürgebaf cone

Finp

tía Univerfalem Chrifti Ecclefiam, con-

Be

tra Pontificem Romanum Ecclefie Pa-

n

florem,contra omnes Ecclefiz Miviftros,

eu

contra Do&tores omnes , imó G contra

f

T2

Caíarem & linperii. Romani Principes

&c. & privatofuo judicio alios omnes

d

errare & fcripturam malé interpretari,

M

judicabat fecundiim illud £cclefiaftz 10,

Cv

yma

v. 3« in via fhultus ambulans , cim ipfe infi-

picns fit , omnesfhultos eflimat ; & huic m«

qUO

nixus phantafi2 fuz proprie & privata

perio-

jato

incipiebat tumultuari;,fcommatizare &

calumniari,ut merito quis horreat quili-

il

bros ejus calumniis & fcommatis plenos

jnd

legit,idque fine ulla, five €collo fivein

J

W

terris ad hoc data & probata poteflate:

ii

quis perDeum ifnortalem hoc approbare

if

& defendere fana mente valebit?quoDei

h y

verbo?quá lege juris five Canonici, five

iM

Civilis ? audiamus probationem Ba-

Voui

»ropianam, & Revelmannicam: Q*au

voluh

»tin Getor beg Soacbt$ auffgicmge] inquit

at

»,Mullerus,unp bie Qedobrer (dbli

þffen/ !o

jl

b5

T

«9t

0.5

»iftein ieb?f

SSurger/ eemógefeincs Sur-

1

»9tr €908 vapflicbtet (olcbes abguroenben :

Ju

»item quando quisfur aut imeretrix pub-

K

,,hca,in florenti quadam Republica ver-

T

»,faretur 5 quilibet civium tenetur haíce

Qu

»rerumpublicarum peftes deferre,ut fce-

Ti

»leribus fuisdignam luant poenam.

p

Refp. quam arguta & Theologica

Ti

probatio ! quilibet tenetur. incendium

li

«afu ortum fopire; furem aut meretri-

ld

cem deferre: ergo & Lutherus eodem jure

lm

tenebaturinfurgere in Superiorem füum»

j

in Pontificem Romanum, totámque Ec-

[ün

cleham Rognano- Catholicam reformare.

Ti

35

Omnino, pergit D. Przfescum Dif-

»

x Cipulo fuo , ficiit aliquis civium jure ci-

:)E(

»Yicz obligationis, fine crimineindica-

A

j€ poteft furem , tanquam everforem

»l

»rerum publicarum ; itaetiamLutherus

x

,;jure vocationis fuz, cominunis» quá ob-

Q

»ftringebacur omnibusad pracavendum

tu

, malum &c. --- Sine vocatione aliqua

tuj

»fpeciali corrigere . potuiflet Papam ,

»trerum . Ecclefiafticarum depopulato-

tho

srem . &c,

^

f

em tenore fic

Rcfg. Quid fialiquis eod

in-

D

l

-96*-(3:).90: ;

Bu

n

inferret:omninó ficut aliquis civiti poteft

jure civice füz obligationis indicare fu-

pu'b-

iVet

rem ; ita & finecrimine poteft infurgere

hafct

in fuum Confülem,& Confulares,totíim-

que Urbis regimen reformare ; fi privato

if

fíüojudicio eosaftimet fures, rerámque

publicarum everfores ; ut Lutherus Pon«

logïta

tificem & Ecclefia Miniftros &c. putafne

yim

haccoram DEO & mundo fübfiftere? de-

cittt

inde ubi hic manet Theologus? ubilegi-

rjurt

timaargumentiforma ? antecedensex

yfuum

a

malefanis Mulleri conceptibus eft de«

ümptum : quomodo coníequens erit

Ya

"Theologicum?

nDi

» Falía autem funt,quz hic füummo

u d

» Pontifici affinxit

€r bátte bem Heben

d

»Gott vidfáltig feine lr verfibamnálert

yfordt

,DPurd angemáfte ununifdbrandite 2íus

us

»thoritát/burd) 9tmrufung ber Joritígen 2t»

uiüh'

Quz ficut fine probatione effutiit ut ve-

qendi

tula 5ita etiam fine refutatione rejiciune

; ahqm

tur ut fcommata.

3pall

Mirumautem : quod Ecclefiam Cas

pulalö

tholicam Meretrici & tummur Ponti-

ficem furi comparere non abhorzruerit,

m)ïevHc

f

imó rerumpublicarum depopulatorem

*

Pï&bg

«(32)50

proclamare , in ipfa Civitate Imperiali;

x

quem Czfarea Majeftas,fub cujus alis u-

D

tó hac quiefcit, ut filiusejufdem Ecclefiz

hl

Cath. Patrem füum fpiritualem, Ecclefiz

p

Paítorem ac in munere Paftorali Chrifti

Di

in terris Vicarium humiliter agnofcit &

veneratur. Monftra unum templum ,

li

Clauftrum;Sacellum,;ullos reditus;funda-

dià

tionemullam, à & pro Lutheranis fun-

Ti

data, àRomano Pontifice rapta aut de-

*

ID

populaca;

[2

CAPUT VI.

Y0

De Pocatione [peciali perordinationem.

At

»9

E hac Author ita loquitur : habuit

li

33

D

namque ( Lutherus ) vocationem

[

»,ad Minifterium Ecclefiafticum; quz ob-

M

»tigitipfianno ;f07. xtatis fux 24. Ubi

[d

»conftitutus eft Miniftler Dei,& difpenfa-

ilg

»tor uerTwpíav 78 O:i] , 1. CO. 4. V. f

N

»Paftor gregis, 1. Pet. $. v. 22. vultdice-

hi

».t6,V.2. ut doceat obíervare omnia, qu

»ordinavit Chriftus Matt. 28. v.20. ( ubi

-

li

»hac ordinataleguntur? ) Requirit au-

llà

»tem DEUS à fideli Miniíiro: & Paftore,

Qu

»!t fcil. nonconcioneturfomnia (adde

ä,

»»hic ; ut non cudat novas feQtas) fed vez-

lu

bum

«89(25)5

fídi

»bum DEI &c. Ulterius : Lutherus fuit

lst

»conftitutns Sacerdos DEI , G5íe toerben

deit

»ipte iefler ol nídt su Seuffclà irtte

del

»[ler gemadot baben / inquit Dr, D.Maye-

hii

»rus, &c.

j

(iud

-Refp. Thefisprobanda eft hzc : quod

Jun,

Lutherus ad Ecclefiz reforinationem fpe-

Ü

1

cialem habuerit vocationem , per Ordi-

i5 TUQ

nationem facerdotalem; de hoc autem ue

u d

vel verbulum hiclegitur; fed f(abdolé ab

eo defle&ens dicit Lutherum habauiffe

vocationem ad Minifterium Ecclefiafti-

ittff

fb

cum,quod nemo negat, cium nullus omni-

no fine hacordinetur. Eftne hoc candidé

tiouid

agerein negotio falutis ? Nunquid & D.

WW

Marker Eflendienfis vocationem à veftris

ad Minifterium Eccle(iafticum accepit?an

' 4.Ubl

(ptni

ergo hoc ipío quoque ad Reformatio-

4v1

nem Lutheranifmi;ejus judicio in aliqui-

l;d:ca

bus errantis?

4 qi

Refp. 2. Non Ecclefia Catholica fed

o(lh

Lutherus ip(erejicitconculcat, & dami-

Ti

natSacerdotium & Ordinationem fuam;

of

Á

quá ut cateri Sacerdotes Cetholici,fupra-

di&o anno eftordinatus,confequenter &

(ii

gd yt

hung pratenfüum

Reformationis titulum

hu

]

&

E.

' aeïm)&a-

& vocationem,in difp. fua; cum diabolo,

»

ápfo Luthero tef!e habitaspaulo ante finé

»$

»»lic fcribens: fieber tvie tvoltcn toir eíné fol-

D

»dth fPfaffen in feinsm 99tdBgelvanp / unp

]jd(

»übcer Dem Xttar anjebenuab nenmé anberg/

*

,,Uan einéleibigé G eufitt felbit aug oerdMle

»D

»Grunb berauf?unb toa8 tváre atooan frine

fi

»Qbe / baer gufoliber SXeffe gevepbet

p

»i[t^ anba ; ban bager uf einca aeorpa

»brten. &briten inber &auff/ burd feine

yu

,SSifcbofeuub Gbrefamgu einam Guf

log

tütivtibet iodrt. Audis hoc Dfie Mayre?

bt

Lutherus Megalander ordinatioe com:-

snunem Ecclefiz Cath. quá & ipfe, & non

bir

Yer

alià,jdicto anno ordinatus eft Sacerdos,

[o

Diabolicam vocat diffecrationem ; & D.

Baropius docet Lutherum per eam con-

lon

li

flitutum e[fe Sacerdotem DELT, difpenfa-

D

torem uuccMp(y 18 O«2, Paflorem Gre-

gis;& vocationem fpecialem ad Ecclefia

t

0ü

zeformationem accepifíe: quomodo hae

i

concordant ? nonne hic quilibet fanz

mentis palpabiliter cernit,vel blafpheme

J)le

docuiffe Lutherum,vel errone? D. Baro-

I)GC

pium ? potefine per unam eandemque

3

Ordinationem aliquis diffecrari diabolus

:N

»j

ö; «onfecrari Reformatoz? fed audiamus

t

dbolo,

atf

te f

»argumentem adveríarii.-- Qufemmes

»Sacerdos & Miniftez DEIY debuit zeli-

Wil

YO

»Gis "Traditionum Humanarüm paleis

»docere Verbum D E Lfecundhm pra-

mbcr-:i(

»fcriptum Chrifti , difpenfare myfteria

»

»DEI &c. ille debuit corrigere Ecclefiz

yuf

tj

»füz errores, & per confequens refor-

j

J

,marePapatum : Atqui de Luthero ve-

J

»rum eftantecedens ergo & coníequenss

. Refp. 1. Argumentum non eft Theo-

Q[u

jl

Waf»

opicum , cüm necrmajor nec minorex

C0

DEI Verbo fit defumpta. Refp. 2dó,

major e(t manifefte falfa ; quiabx hac, fà

A

vera eflet, (equeretur; Quod quilibetSa-

ceni

]5&0:

cerdos deberet reformare Ecclefiam 5 &€

m

non felus Megalander Lutherus : Imó &

D. Márker fuam Lutheranam, erzoré íque

l'penf :

ejus corrigere. 3tió, negatur fuppofitum

m

dl

majoris : quod íc. Ecclefia Firzamentuoo

'do hïf

C* Columna Veritatis doceat erzores ; ficut

& Papatus, 4t6, Lutherus ipfenegat miu.

x li

»Lib. de Miffa privata & Unct. Sac. ubi

j

À pav

»fic: Quim anberen iftag. audp tvabt/ of

»unterbem SDabitumb nie fein 9ofaff sutrs

lcmqlle

»Dfa-Jur? / ober 9)rebiger getoepbct iftp

p

m

;,'fonberen». alicin 51£n!gïüït;ctfcwþfagg$

- «X ( 56)50»

nel

»bag fan ninnanb taudpnet. — Si nullus,

ergo nec Lutherus per Ordinationem Sa-

àd

Ca

cerdotalem inflitutus eft Paftor gregis;

five pradicator Verbi DEI.

pi

Befp. f. Rerorquendo argumenturmn:

Quicunque Sacerdos debet docere Ver-

bum DEI &c. llle nou debet cudere er-

rores, non novam fe&am ; & per coníee

quens omittere Lutheranifmum, Atqui

de Luthero verum eít antecedens. fécun-

] Y

düm D. Baropium: Ergo & confequens.

hi

Videsergo Domine Prafes, quod per

J)tO

fruflra allegatos textus nihil omninà

D

E

piobatunt fit pro Luthero ut Reformato-

»ll

re, licet uno pede ex Gracia. & altero ex

Latio fiat adducti; ficut nec. quicquam

M

pér citatum Mayer

um, & poätum argu-

Ü

1nentum eft evicum.

WP(

Quz hic immixtaleguntur, ut errores

[

Ecclefix Catholice , Sacris literis con-

1

trarii deinvocatione Sanc&orum , Cultu

l

Ymaginum, & Indulgentiis; leviori bra-

»

chio rejiciupnturutfigmen:a, quàm àLu-

)

theranis probari poflint. ut vera; alle-

»l

.. getur unusclarus Scripturz textus, Do-

y

Rrigæ Catholicz contrarius, Quo

d an-

»|

ne&i-

'06.(37)35"

yllus

ne&itur etiam: Lutherum fc. non fui

H'er

mv

adftri&um ad docendum erroresEcclefiz

tégih

Cath. nititur malo fuppofito , ut jam fu-

pia di&um eft.

atum

CA PU T

VIH.

: Ve

De Focatione per profeffvonem' T beo-

aed

logicam.

cotlis

Abvit Megalander nofter, ait

&A

H

12

Atgi

H

ftorico-Iheologus , peculiarem

ficüe

, Vocationem ad Profeffionem Theolo-

»gicam,; baud levi xtvzje ipfum ad Re-

qudl

x

»formationem flimulantem &c.. ubidi-

hii

i,&um elt ei; veftrum eft legem Divinam

w]'mäm"

j,interpretari & librum vita docere &c.

zerpö

Reír. Quod habuerit Vocationem ad

Profecffionem Theologicam : nemo Ca-

«qui

j a

tholicorum negat ; quod veró per eam

poteftarem acceperit Reformandi Eccie»

errom

fïam, omnes negant & nemo Lurherano-

[s (

rum probat. Nonne igitur & inhoc do-

Qu

loséagit ? fed audiamus argumentum ;

j u

25

Quicunque vocatus eft, ut Auditori-

jl

sbus viam celi aperiat, & falutarem

i

5 DEÍ cognitionem eis voce & calamo

1

D

»inculcec ; ille deprehenfoserrorescor-

j 0

,,riggre, & per contfeqqens Papatum re-

or-

yd

—'-06'(38)50-

f

»formare debuit. Ar

j

P

e

quide Luthero ve-

dií

rum eft prius

ergo & poflerius.

tlie

Refp. 1. nego confequens nmajoris de

zeformando Papatu & igepté, & iucon-

til

venienter ci annexum , ejufque füppofi-

a?g

tum. Refj

Tot

ps&u cujus major ut jacet non

I)

eft Fidei, neqneminor, adeoque argu-

Vs

mentum non eft Theologicum;cüm nulla

qu

conftet propofitione divinitüs revelata,

ti

, Rep. 2- zetorqueudo. argumeatum :

I

quicunque vocatus eft, ut Auditoribus

fi

|

viam ceeliaperiat &c.ille non debet eos

j?m

docere errores, quibus deviantàvià falu-

tis ; confequentur nec Lutheranifmum :

if

0yj

atqui de Luthero verum eft

pyius ; ergo

& pofierius,

4

n

"Dereliquoclamas, fineulla probatio»

1

lii

ue, in Papatu viamccliper inventa hu-

Ü

mana fuife obftru&am, ficut reprobi.

Judzi clamabant Chriflum effe falfum

(äp

?

Prophetam , Populique feductorem, Si

fie

via ceeliin Papatu fuerit dido modo ob-

6

firu&a ; per quam viam credentes ante -

W

Lutherumtranfierunt ad coelum?

quznam

tunc erat Ecclefi

D

a fancta, de qua Arti-

culus A poftolicu

$: Credo San&am Eccle-

q

fam

:

a5

od

T0Y

fiam Catholicain?quoä

Ario Herefiarchz

difplicebat, dicebaterrores: quod Lu.

thero & D.Baropio difplicecdocent efíe

yris d

ihcote

tales; denique f Lutherus, quód fabóà

;ppolï

alleritur, Prophetas, Apoflolos,& Pri-

mitivz Ecclefiz Patreshabnerit vocatio-

( 01

nis faz (inreformanda Ecclefia)Exege-

: 3ïg9'

j n

tas;dic quosnam illos? citaunum unicam;

iM

qui Ecclefix DEI reformationerm atten-

1j

)

taverit,aut Eccleiam ab Homine priva-

ytum v

to reformandam docuerit.

«diteudire a

ortu

7

vo-

u

falfis Prophetis, qui venivatadvwes in

flimentis ovium : aàt Chriftas Matt. 7, v.

af

1f. utique pravidit venturos fub pelle

um

")

ovina Evangelicz Reformationis. Hac

3

dicit Dominus, aicleremias , Szase /?per

viai, G videtes » interrogate de femaitis an-

bit

r

tiquit4ua fit bonavia, d ambulatein ea ,

Q* invenietis requiem amimabus ve[hris.

3pmbi

cap. 7. v.16. Ex Apoftolis non pradixit

"alfun!

S. Paulus, venturosà DEO miffos Eccle-

j N]

fiz Reformatores, quam Colpmnam vocat

o*

G firmamentum veritatis, V. "Vim.3.v,15.

j

Sed ex vobisipfis exursentviri , loguentes

ii

pevversa, us abdncant difcipslospofe fe A

Art*

20, v« 30. Ex SS, Patribus fic

fcribit . S,

h

i Auguft,

f

«6 (40)36»

Aueuft, tra&t. 4 j. in Joan. Fideaszns illos,

))ta

KF forté ipff samant per. offium ». quiipfiui

?

aj

Chrifli mowaine gleriantur.| Innumerabile

eniva (ant,qui fe videmte: mon folu:m jatlaut,

D

fedà Cbrifho illaminatividers volaut, funt

D

autem bsretici. capis hoc? at ubi legitur

de Reformatorum Exegetis.

lii

CAPUT VIiII.

Ti

Itr

De vocatione per Docloratum,.

E

Ccedit, pergit Author ,Promotio

gti

»

ipfias (Lutheri) publica & folen-

y

;,nisad Do&oratum;iu qua juxra formu-

p

Hi

»lam antiquam ipfi fuit collata po:eftas

; docendi,difputaudi & legendi.

&i

t" I

Refp. Qaed perDo&oratum Luthero

li

fuerit collata poteftas docendi , diípu-

tandi & legendi, à nullo negatur: qucc

f

veró hoc ipfo acceperit poteflatem re-

L]

P

formaudi Ecclefiam,eriratis Magiftram,

negatur & à nemine probatur: Nonne

z

n

igitur hic denuo fübdolé procedit defle-

DI

&ens à Thefi probauda ad impertinen»

9

tia,de quibus nulla quaftio?

x

» lunquapromotione,ait ulterius,etiam

Y

sjuravit in hanc fermulam : Doctrinas

[

»vanas & peregrinas,ab Eccleíia damna-

!

:

ta3$5

*6(40$e

Mil

»tà5, & piarum. aurium offenfivas non

»dogmatifabo. Et in a&u Licentiatus

iif

rihii

»jjuravit: Juro me veritatem Evangeli-

»cam ( Catholicam habet formula con-

fl

, t

»fueta) pro virili defenfurum.

gt

Refp. Si non poflis Lutherum Mega-

lizaze ut Reformatorem 5 noli evm infi-

mulare juramenti reiterati pravaáricato»

,h

rem ? Nonne do&rinas vanas, & pere-

ymoti

grinas, ab Ecclefia damnatas dogmati-

fl

zavit ? Quafi totam fuam probandi vim

fori

ponitin hiftoricis fuis : Legat igitur

w:cüö

Hiflorico-Theologus unum faltem ex

adverío de noflris Hiftoricum in hac ma-

te:ia fc, Floremundum Ramundum, qui

a

Lib. . deortu) progreffu, & ruina Ha-

dlpr:

: unG

refeon cap. (6. interalia fic refert ;

» LautheruscumSimone Mago, omni-

m r

,um Hareticorum Antefignano liberum

(iW;

Nontt

snegat arbitrium.

qde

» Cum]ebufianis: omnium Ordinum

:

n

, Graduum in Ecclefia. rejicit diftin-

»&ionem.

9»»

Cum Juvonio, quiidex Arianorum

n

»fontibus hauferat, affirmat Hominem

irind

»folà fide juftificari ; bonaque operatan-

j

t

quam

«06(42)50»

»quam liberi arbitrii fcetus

; nihil ad

»

9

»falutem prodeífe.

» Cum LurconeJoviniano : ait , jeju-

::C.b

»,niur nullius effe meriti 5 nec ciborum

yhi

»üilam efle differentiam.

Monialium

ibl

»,matrimoniumtam Deo placere ; quàm

Cot

iVirginitatem. Peccata omnia efle a-

ttit

»,qualia, ( intellige effe niortalia. )

3»

Cum Vigilantio San

Uä:

&orum intexä

D

»ceffionem exfibilat,

u

»; Cum Ario oblationes pro mortuis

»eXcludit. Íremque cum eo alferit : In-

tràr

v

»ter Sacerdotes & E

pilcopos nihil in«

»;tereffe.

»

25

Cum Walde

,

Di

»Ípicit.

nfibus Indulgentias dg:-

:»36

» Cum Pelagianis docet infantes fine

D.

»DBaptifino falvari poffe,

:

DN

» . CumWiccleviftis Sacrificium Milli

j

»€X parteabolere voluit,

y|

m

» Cum Arianis ne

gat Matrimonium

»elle Sacramentum,

» . CumHzrericis,

qui Berengariuzh fe-

£0

;;Cuüti fünr, admi

Ine

rabilem ac fupernatura-

»l

*m tranfübflantiationem in Euchari-

Q

9 uia negat.

d

Cum

495/45)30

hi

?2

Cum Gracis Fixreticis & Schi(mas

»ticis affirmat neceffariam effe in. Eu-

»chariftia, utriu(que fpeciei Panis & Vi-

tf

borun

,hi fümptionem-

«X Hazc & fxmilia'piura effe, ut Harcfes,

atl

ab Ecclefia damnata» pater ex Conciliis

m

die

cótra dictosHareticoshabitis.Nonne hxc

reiterato. Lutberi, tam Scripturam Sa-

]

) jnit

crà: quàm dogmata Romano-Catholicz

Ecclefiz nonignorantis juramento libe-

r& & fponté ejurato, directé funt con-

fnott

jt:

traria? Eftne bzc Corona Megalandii

vellri ut Reformatoris?

liib

»3

Argumentum Baropianum : Quicun-

t

»que creatus elt Do&orSacra Scripture

,ad defenfionem veritatis Evanpelicz, &

»ad refutationem veterum damnatarum

te t

»Harehum : ille debuit Sacra Scriptura

»conformia docere & confíequenter op-

j Mllü

»pugnare Papatum. - Atqui de Lutlxe;ro

yoiiit

»verum eft prius ; ergó & poflerius,

. Refp..1. ille.debuit Sacrz Scripturg

couformia, & confequenter non diffore

m

mem S. Scripturz Lutherani(imum do»

t

cere, Nec demortuos, veterum Harefiar-

ydit

ha-

charum ab Ecclefia ja:n pridem dam

tos$

Qu

$£»

tos articulos & fepulchro refüfzitare, fed

$i

refutare, Atqui de Luthero verum eft

aud

prius; ergo & pofterius.

&

tior

obf'e-

efp. 2. negando annexum c

&«

quens majoris de Papatu oppugnando

tioni

ejufque fuppofitum. Si enim Papatus

Scripturz difformia & oppugnanda do-

Md

Deiy

cuiflet malefe ei Luch.juraméto adftrin-

tfüs

xiffet, ut idiota; cumob S. Scripturs &

El

"'Theologiz intelligentiam Do&or crea-

Ed

retüur, Árgumentum etiam, pro ut jacet ,

iU

noneít Theologicum $5 cum necmajore ;

fiie

nec minore diviuitüs revelata conftet,

d!

Porro Scheiblerum & Hunnium dicit

dun

invidé probaffe in Papatu contiueri

clits

FHrefes iPrimitiva Ecclefia damnatas.

Atiu

Refp.hocidem omnes Harefiarchx dixe

if

runt,qui Papatum oppugnarunt ; ut er-

N

rantes ficat Judzi Chriftum ut populi fe-

ductorem. Interim hi omnes cum antie

H

quis hzrefibus fuis tanquam plaztatioyqua

dic

non erat à Patre celefhi eradicati fant, per-

[

manente & florente Papatu adhuc in ho-

diernum diem, porta iaferé aduersus eum

neql

quer

nsuquam prevaluerunt , uec pravalebunt

n

w^j«sn. Mirum autem quodde articulis

ET

&

«6 (4.5 )sao

il

ab Ecclefia primitiva damnatis dicere

nun d

audeant;quí nullam articulorum damua-

tionem Ecclefiz , (ed omne in rebus fideí

d

& controverfiarum judicium , & diícre-

Jgnandt

tionem foli Scripture Sacre , ut unico &

Paui

adzquato Fidei principio adícribunt.

T

Deinde notumeft ex AQ.1 y. quod $, Pe-

»adüm

trus,ut à Chrifto ipfo conftitutus primus

puidd

Ecclefis Univerfalis Paftor, in primo

r

Eccdefiz concilio tanquam Prafíes fur-

! u(im'

rexerit; & fententiam pronuntiando de-

gj

finieritid, quod eratinquaftione : /Vos

)U[kl'l

effe fc-fuper cervices difeipulorum imponens

jum d'ltiF

dum jugum cc. Quisquzfo przfedit con-

ontil

ciliis contra Papatum habitis ?. forían

qmte

Arius,Pelagius, Manicheus, Donatus, vel

j

iftiufmodi fimilisfarinz Megalaudri.

,U u

-Afferit praterea Hiftorico-Theolo-

j ii

gus Scheiblerum fuiffe flagellum.

Qul in[i

Refp. per melicere debet; quod verà

T

dicat Zpfem fuiffe flagellum. acutiffumuns

"m/! y

Pefuitarum,dehoc miracula nulla audivi,

T

neque ullum ex Reverendis Patribus iftis

j

querulantem , quod vel leviffimum i-

u

17

&um ab hoc acutiffimo fcilicet(crasfor

d

enim fuit quàm quod acütus minus

[j

acu-

'5"( 46)6e

L

acutiffimus dici potuerit) flagello fibi

8

Üi

Ü

fenferit inflittum : Jicet hoc genus ar-

*

Aiu$

snorum mihi penitus fit ignotum

L)

cum

lite

miles non pugnet flagello, nec rufticus

&L

acuto.-Decatero multa dicuntur de

fub-

thil

je&o, quznoninfüat.

iel

" Denique hic bene notandum:

Qüod

(0

il

omnia hic fufius & imprudenter propo-

D

fita,quibus megalizare intendunt Luthe-

lia

rum füum ut generaliter & fpecialiter

quo

vocatum Ecclefiz Reformatorem ; etiam.

ü

aliis omnibus ejufdem profzffionis, mu-

dit

neris aut dignitatisconveniant v. g. lex

Til

charitatis Chriftianz, vi cujus unus alium

docere, hortari & monere tenetur om-

Ven

(can

nibuspaffim Chriftianis; Ordinatio Sa-

cerdotum , omnibus Sacerdotibusspro»

feffio Theologica omnibus Theologiz

lIT

Profefloribus; DoGoratusomnibus Do-

&oribus : Quid ergo fpecialehabent pro

Luthero , ut Reformatore fpecialiter ad

» |

opus reformationis, urjactant , vocato?

cur hunc potius extollunt cum tali faftu

!;?Ul

WV

ut füuum Megalandrum , quàm quemli-

hfü&

bet alium ? Forfan propterea: Quod hic

j

unicus audaciá, temeritate, & arrogantiá

Mognus

45 2750 —

Magnus prz omnibus cateris. perageze

]o f

i5 d

aggreflus fitopereipfo : Quod quilibet

atius Chriftianus, quilibet Sacerdos, qui-

; u

Aflicl

libet Theologiz Profeffor , Licentiatus

& Docor, D &1 timore,charitare, & hu-

dl

milicate infiru&us medicari aut concipe-

re horruitiníüo corde, Quisenim in-

p

confutilem Chrifli Jzsu Filii Dg: Vi-

p

Ti

vi Togam difcindere 3 charitatis Chri-

ftianz, ejufdemque unius fidei vinculums

cidit

quo membra Chrifti in unum corpus. ax-

yuit

liis) Ti

&& & (an&áe colligata perfeverabant,

dirumpere non reformidsilet.. Sed quid

) g.h

jl

multa? oportet effe hazreíes 1. Cor.. 11,

t o

Veruntamen vz bomini illi , per quem

fcandalum venit. Matt. 18. v. 7.

j

CUA U

ix.

us',FW'

.De unllitate [olutionis wdrgusaentorum

lt

:

st

appuf:amm.

Rgumentum

t pl!

primum Reformgtori

:Luthero oppofitum,

t

35

Aut Lutherus ordinatuseft à. lupo,

.ro(äm,

»,3utà bono Paftere ( debebat poni aut

j

Ugl l

553 Vero Paftore ) Si hoc , ergo Lutherus

»fattus eft lupus: Si illud , ezg

:

od li

o Luthc(-

srum ordinare non potuite

atl

Curm

pg

(48)S

Cum hoc fermé concordat ;stium: — E-

Q

tem

pifcopi Papales Evangelicis funt Miniftri

Auti- Chrifti: Ergo Lutherü ordinare non

ECCI«

potuerunt. Ad hzc refponde: Hiltorico-

fetic

Yerü

"Theologus periueptam retorfionem hoc

modo:Zacharias & Simeon à Caipha,vel

li

fimili quodam ordinati : vel fant àlupo

Tie

fide

o1dinati; vel à bono Paftore: fi hoc, ergo

Chriftum ample&entes facti (unt lupi,fi

üm

illud; ergo non fuerunclegitime ordinati.

din;

Refpondeo : Fuerunt ordinati à vero

lam ;

Paftore, vel Pontifice ordinandi potbfia-

t

tem habente; licet non à bono.

Nec

Di

ordi

fac&i füunt lupi- Chriftum ample&entes,

fed boni Chriftiani, credendo in. Chri»

H

ftam natum : in quem fub Caipha , fub

licd

udaifmo crediderant venturum. Nam

i

Judaifmus credens in venturum ; &

f(.um

Chiifliani(ímus credens in jam natum

ts

non funt fibi cotrariasut Ecclefia Chrifti,

jïlin;

& Anti-Chrifli ; ut fides vera & fe&ta ei

ti

oppofita: fed fübordinata utcuilibet per

[

Ilt:, 1

fe patet. Hinc Zacharias & Simeon fue-

771

runt boniJudzi, viri fan&i (üb Judaiímo

credentes inven;urum: Et à Judai(mo

Iüm !

tranfeuntes ad Chriftianifmum , creden-

Otdi

do in jàm natum manferunt boni & fan-

É

—

«(49)9...(

vb

85,& fatti funt

pii Chrifliani, Qui au-

ficir

tem à vera fide defle&it ad Harefin; ab

n

Ecclefia Chrifti, ad Anti-Chrifti ;fit Ha-

torito

reticus , fit lupus, ut perfe notum eft. Si

emlot

veró aliquis effet ab Hareticis ;à Mini»

hi

flris Anti-Chrifti ordinatus Sacerdos, &

ln

mente faniore converteretur ad veram

fidem , ad Chrift Ecclefiam; Hic. qui

-

G

ïuph"

dem bene ageret ; fed non foret rità Of«

;rd

jnd

dinatus Sacerdos ; ob invalidam & nul.-

iW

lam ab Hareticis,aut Anti-Chrifti Mini-

flris , nullam ordinandi verosSa cerdotes

poteqil

M

Dei poteftatem habeutibus, acceptam

n

ordinatiomem ut fimiliter per fe evidens

l Chn*

l

eft : quo etiam ut fumusevanefcit , quod

1]

hic de diftin&ione miniflerii ab exerci-

13;(

h N&F

tio, & cauíx Principalis à minifleriali

fruftrà annexuit : Quis enim fanz men-

jn;*

| pati

tis fibi per(uadebit : Cb

jfium DEI Fivi

flium ^tuti-Chriflo ,

Cl

Diaboli primosenito $

(

qui c* Parem c Filium negabit, 1. Joan.

i

2. V. 22. -Homini peccaii, o filio perditio-

eou (

8i5, Ciyus adventus eft fecundum operario.

nem. [atbana. 2, 'Thef. 3. ver, 9. — Datu-

udüimo

udli(mu

rum poteflatem, ut caufz Minifleriali,

od

ordinandi veros Dei Sacerdotes; Difpe»-

ÁatOres

g

*

«( fo)o

)

fatores. Myfteriorum. Dei , Paftores

' Ed

fiadi

regis Chrifli ? ubi hoc legitur in Evan-

elio nomine Evangelice ? Ergone lupus

Vocit

infernalis ex Chrifli ordinatione pet

iLu

miniftros fuos , per primogenitum fuum,

i C

ordinabit & preponet Paftorem Chrifli

tori.

ovibus. Nonne hac non modó falfiffima

quas

funt fed & piarum aurium offenfiva ?

quis

Argumentum 2dum Becani, Luthero

lu

Reformatori oppofitum,

Wa

Ms

» EtfiLutherus ab Epi

:

fcops fit ordidit«

»,tus ac proindé poteítatem accepit con-

la

»fecrandi Euchariftiam

non tamen

R

»accepit poteftatem & jurisdidtionem

DAR

»reformandi Ecclefiam.

quod

Cs

Refp. En quam ineptá denuó retor-

fione ad hoc refpondet, - - - - Becanus,

Bipu

fuitquidem conftitutus Profeflor Vieu-

N)Q h

nenfis, ut przlegeret Theologiam, fe

tün.

Omn

non ut fcriberet difputationem de Eccle-

fiz. Miniflris: quàm abfurdé. Nunquid

lum

Profeffioni Theologicz immediare &

elic

pezfe fubordinatur confcribenda difpu-

Tle

tàtiode Miniflris Ecclefiz, de quibus

tlío

Profeflor tratavit? An fic Confecrationi

ïang

Euchariftiz fubordinatur Reformatio

ï!l, j

£910381

Eccle-

»

"- 71)30»

lr

Ecclefiz? ubi boc legitur ? autquz ratio

W

fuadet? patet igitur quàm vana fit glo-

riat:1o de emafculatis & in favillà tedactis

m

« per

à Lutheranorum Heroibus argumentis,

à Catholicorum Authoribus Reforma-

fiun,

Jhil

tori Luthero oppofitis.. Nullitates funt,

B

quas producunt ut Probationes ; & nugx

j

41

quasregerunt utoppofitorum folutiones,

t

Interim Lutherus manet Lutherus , per

nullam ut Ecclefiz Reformator rationem

dite

Megalizatus ;

oculum patet.

ut cuilibet impartiaii ad

NU

[

Fecittandem hic quoque mentionerm

D. Revelmannus D. Avunculi fui Kalleni:

lst

quod eidem non refpondiffet R,D. Jodo-

cus Barich Paftor Catholicus in Boél. Le-

y at

yanih

giper hancoccafioné przdicti D.Kalleni

libellum contra di&um D. Paftorem edi-

[ W*u:

*

ll'lïyl

tum cum fingulari attentione

?

at nihil

] ECCIF'

omninó refponfione, & refutatione dig-

n

numin eo reperi ; fcripfit enim hic Evan-

li

gelice, ficut Nepos ejus Revelmannus

ji

Theologice ; & ad propofita ex Evan-

,

E.

gl

gelio probanda , non ex Deiverbo, uf

Evangelicum decuiffet , fed ex Authori-

ag[iüni

uftra

jj

bus, in magnacopi; adngufeam fr

2

Cita-

[

abC(42)50»

citatis,nihil folidé probando, refpondit,

tv

Quod fitamen D. Revelmannus, fecus

dem

fentiens,aliqua nondum in his judicio fuo

E

efficaciter refutata repererit j placebit

eadem ifta proponere cum modeftia; &

Mu

te[pondebitur adhuc,non ex Aqthoxibus.

fed ex Scriptura Sacra.

CAPUT. X

De pratenfa Lutberi Excitatione ad. Re-

formationem.

ytüu

3

.f 1Onfolidata in pracedente pofi-

95

tione Lutheri vocatione , ait Au-

x

»thor progrediendum nui

ic amplius, &

Yini

Turj

» videndum,cujus impulfu fufceperit Di-

»vinum Refor

