12. & corripiat eum;qui feipfum 4776 727

as

jitdicavit, ut non cum mundo damnetur f«

«

Cor. t i« fedpaucis vapulet,qui paucisdigs

T2

nafecit Luc. 12.v.48.

n

De catero meminit Scriptuta ut füpta

at

infinuatum eft de vatiis juftis Dzo gra-

TM

tiflimis , imóde alignibusadditur, quod

m

tectum fecerintcoram Domino omnibus

diebus vitz fuz ut (üpra, noneftautem

T l

pra(ümendum, quod hi tam pie vixerint;

u

ut necin leviffimo peccarint,nec verbum

TTE

otiofum locuti fint, ex quo cvidenseft,

'quodtalialevia, & imperfediones not

[pani |

QU |

fint peccata mortalia, tollentesjuftitiam

animz vitam fpititualem ; fed fint quafi

[qllisfl

gä jüüf' |

feinum & ftipula, propterqua damnum

Yi ;

patietur, qui in Domino in vero falutis

i i

fundamento manfit,ut falvus fiat quafi per

ij

ignem. 1. Cor. 3. Ja multis offendimus om-

"

9es ait S. Jacobus cap. 3. V* 2 Utique

Qu

noa femper mortaliter : nam S. Joannes

dicituz, cap. 4« Y« 4. Qui facit. péecatum

B)W

ex

n

äe( j;2)5e»

ex diabclo efl. Si igitur osmne peccatuu

LUA

effet rale, eífet mortale;effet diabolicum,

h

$:

[

tuncS. Jacobus zquivalenter idem dixif:

fet cextu allegato ac fi diceret : nos omnes

n

!t

exdiabolo fumus , quare quia omnes in

lL

multis offendimus,peccamus; quod certé

(7 h

noluit dicere, nara Chriftus deillis me-

L/I7;

lius prabuitteftimonium Joan. 15 v. 10.

TT

ficit

Vos mundi e[fis, Scimusautem ex Evange-

lio , quod & hi imperfe&tiones fuas ha»

dict

buerint, nunc & tuncoffenderint, ratio-

hu

ne cujus etiam ait y. eodem : Qzi l-

tonr

tus efh non iudiget nifi u pedeslavet , fed. efl

um

mundus totus , fic indiget adhiucqui lotus

eu

efi,qui mundus eftcotus . ut pedes lavetà

[

pulvere levium imperfe&ionum feu pec-

In

A

catorum. S. Joannes i. cap. 4, V. 4» ait :

[tn

Fos ex Deo eflis filiols. & v«6. nos ex Deo

ls

fiemus. & tamen de ii(dem dicit cap, r.

ime

fenti

v.8. Si dixerimus qmoniam peccatum uon

babemus ipfi nos feduzimus. Ergo datur

füdhy

peccatum, ratione cujus aliquis non eft ex

lity

diabolo. Quomodo alioquin di&aJoan-

li,

mis combinare poffemus fine contradi-

Qione ? Qai facit peccatum. ex diabolo

din

4P.

gl?cap. 3. v.8. Item v. 6. omnis qui pecc

non

«0£(3 $ 3)5€»

(UT.

nien vVidit eum nec cognovit eum. & cap. 4.

yicun,

v» 6- nosex Deo funus. Ettamen pecca-

T

sum babemus cap. 1, & cap. f» v« 18«

[ri

Seimns quoniam omnis,quinatus c(d ex Deos

Ques

non peccat,[ed eeueratie Des confervat eum,

dou.

( malignus non tangiteum , [Ccimnsquoni-

jj D

am ex Deo fe1us ?. Sic uti

ue loquitur

YO

de pecceto mortali, quan

:

o dicit, qui

!v

p

facit peccatum ex diabolo eff, & quando

Ti

|

dicit,fi dixerimus,quoniam pescatuaw notz

Til

babemutsjpfi nos feducimus; loquitur de

ub

nonfortali, quia fimuldicitnosex DEo

fumus : imó in formalibus terminis do-

ii

jl

€et dari puänmm uon ad mortem, && p

"

eatum ad mortem Y,cap.j.v.16.

[ pec-

Infanus igitur furor eft cogtra Eccle-

D

fiam Romano-Catholicam ejusque arti-

; Du

culos,qu

d

volendo omnia peccata; eti«

am íecun

d

)

àm nos leviffima,effe mortalia,

fentire malint ad infernum fe efle rejici-

p

du

endos pro quolibetleviffimo , quàm no-

d

-

bifcum pro levibus admittere Purgato-

rium.

Q

Noranduim autem hic & benenotan-

TO

450[0

um, quàm periculofa quàm nociva fit

&C communis Dominorum Pradican-

tuna

[]

IOT J

«(5 14)50 |

tuxfa Luth, Do

&rina:fi enim quis credat,

fipe

Chri

& vert fentiat fe per quodcunque fécun-

dum nos leve peccatum mortaliter pecca-

non|

re,& in D difgratiam flatüimque- dam-

K

nabilemincidere, non video, quomodo

V

hic excuíari poflit à vero peccato mor-

tilk

tali» fi libere in hoc confentiat ; nam

aj

f; judicem v. g. qued jocos & mentiendo

Inh

mortaliter peccem,;vere pecco mortaliter

ldm [

taliter mentiendo, in- quale enim deli-

W

&um fciens volensconfentio,tale in verí-

k

tate contraho. Solatium autem 'eft pro

v (

rudibus,& plebeis : quod doctrinam hanc

um

non admit:ant, nec credantf* per quod-

(

libet otiofüm verbum , jocofüm menda-

Á

cium;in oratione diflractionem, & fimilia

il

inottaliterpeccare. lHüterimfibiipfisim-

ltüt.

putent doctiozes,quod in propriuim füum

LU l9

prajudicium erroneis fuis conceptibus

^

Itiby

tam pertinacitetinlrean

&

3 itautleviter

rop;

peccautes, mortalem contrahant maliti-

[7771

am,

o

f

propter ezroneam fuam, quarmjemen-';-

z

9

dare nolunt;conícientiam.*

Dq

Dico 2, Noa eft Do&trina Evangelica

li

quod motus feu affetus natürales ad pec-

i

ex

catum»fine goftra vo;uma'te exozti fiut

tur

fe

I

«(5f f)50

*

T

fe peccata mortalia

E)

& credentibus in

f

Chriftum non imputentur, Ratio eft

qu'ga

pecca-

non legitur inScriptura Sacra. -

(diny

- Opponunt Rom.7. v.17. vocanturta-

od

les motus feu mala carnisinclisatio cen-

j umo

tralegem.peccatum. & v. 19,legitur, Non

Ti

quod volo bonum boc facio.fed quadnola ma-

d |

lum boc ago.Si auterm quod nolo- illad facio,

alitt

m non ego operor slnd , fed quod babitas

;

dl

án me peccatume

hic nec alibi dicit S. Päuluns

Dd

Refp. Nec

effe (aum peccatum, multo minus pecea-

[pro

hu

tum mortale illum damnuans, fediun con-

m&-

trarium dicitego non operor illud, con*

A

]

fequenter necille propterea punietur,uec

qilit

alius quicunque,nam unusquisque judicas

8

bitur fecundum opera fua, Vide 2. cor. .

(uut

V. I0. Omnes nosmanifefhari opevtet aute

tribunal Chriffi, ut referat unusquitgue

vt

NI

pragria corporis , pro nut geffit frve bo-

1alltl-

aum , five walum., Nota bene prost

av

geffit. Quàd veró dicatur,peccatum oritur

ex communi modo loquendi, eo quod it

Md

inclinatio ad peccatum,ücut humores no-

d

civi ad zgritudinem difponentes, dicun-

tur materia peccans, quandoque etiam

j

morbus,licet non fint formalis ipfe moz-

bus

«c(56) 56

ï

|

bnsautagritude.Hinc ait S. Paulus Rom.

'illc

$. v. 13« Si fecundgm carnem. wixeritis

h,

sseriemini 5 fs Auten Spiritu fatla carnis

Carr

mortificaveritis vivetis. NB- fatla carsis

hion;

ficut igitur non dicitur facta hominis feu

Tiut

facta carnis ; fic nec funt peccatum homi-

nis

nisfed peccatum carnis, ficut pravi hu-

D

mores matcria peccans refpectu morbi

[ i

corporalis, qui exiis oritur. . iil ergo

Wt

nuuc damuationite[) iis, qui. funt in Chriffo

Ms

f«f* ait S. Paulus hom, 8. v. ;. & 1. Cor.

ln

4 V. q. INibilmsbicenfcius [um, Quomo-

tiia

do hac fubfiftunt.fi pravi metus involun-

liC

tarii, quibus idem S. Paulusetiam gta-

(f

vatum fe fentiebat Rom. 7. v. 23. fint

ftty

veré peccata, & quidemex fe mortalia,

if?d:er;

Inft. illa. non impuotabantur S. Paulo

t

in Chriftum credenti. Refp. ubi hoc le-

&

gifti ? deinde quilibet homo etiam infi-

Wt

delis non aliter judicabitur , quàm juxta

jtop

propriafua opéra, quzipfe operatus eft.

tumy

Rom. 2, Cüm igitur hos pravos motus ,

m

pravos affedtus uaturales, nec fidelis nec

E

iufidelis operatus fit, ut S. Paulus ait

o

damuonego operezillud Rom.7. v. 9. cut

hii

$um Dzvs damnaret propterhoc, Q'f"d

li

1e

46(;;7)50

t

ille operatus non eft? pratereas

binon efd

T

lex , mec pravaricatio Rom. 4. V, 1f*

t

Carni veronon eft proprie datalex, fed

iil

homini ; cuilex debit& poteft. promulga-

Ysf

ri;ut obliget; confequenter cum fint facta

d

carnis» nonhominis, nonfunt proprie

pl

contra legem ; licet hominem inclinent

g

ad agendum contralegem , »rfratsficezt

i

mortidumoperantur in membris ucftvis ut

1]

S.PaulusaitRom.7.v.f.Porro fi paffiores

t

i(tz naturales fint vere ex fe peccata mor-

n

talia, & nonimputentur proprer fidem

ii

in Chriftumsergo non imputantur prop-

M

ter fidemquam vocant juftificantem, vel

j il |

propter aliam;Si hoc;propter quam? fi il-

|

lud:ergo credunt quodfimpliciter & fine

Paula

reftrictiore fint peccata mortalia;ficut &

27

actualia; de quibus pariformiter fenti-

nit

unt, quod non imputentur credenti

i jt]KH

propter talem fidem , confequeatet sque

TT

damnanthominem, quàm actualia, nifi

f

priusjuftificetur ; adeoque exit homo eti-

g

am fidelis , & pius continuo cloaca

; il

gravium & mortalium peccatorum , &

, 0l

falfam quod S. Paulus docet : Rom. $.

T

anbildamuatienis ff in iis qni [umt in Chviflo

Ü

€jffe

EU ss canesortrmeetr |

eot( 8)52»7

d

fefu. Ac falsó defcribuntur fuiffe jufti;cum

tüst

Dzoambulaffe,re&um feciffe, àviisDo-

mini non declinaffe, ! maudata Dei cufto-

qiei

diviffe Abraham, Henoch, Noe, David,

fui

án|

Afa;Jofaphat, Jofias, Job, &c. De quibus

fupra hoc capite, eo quod hiomnes ad

l

minus naturalibus iftispaflionibus & na-

Áj

turz motibus fine dubio fübje&i fuerint.

[

lia

en quot & quanta abíurda (equunturex

d

uno; &

tifte

Inft, Concupifcentia eftverum pecca-

iffi

ftipf

tum à Dro prohibitum;non concupifces.

fiis

Rom. 7. v. 8.

Gu

Refp. Coricupifcentia voluntatis, vel

carnis voluntaria, in quam homo liberé

fin]

T

confentit; concedojnon voluntaria nego.

$i fiétundum carnem: vixeritis moriemini

fiy|

Y

ait idem S. Paulus cap. 7. Item nihil dam-

nationis eft iis qui funt in Chrifto Jzsv

tiby

qui mon [icundüm carnem . ambulant,

Summa fümmarum non video,ad quem

E

Wt

alium finem abfüurdahac, & erronea de

À

pravis naturz motibus excogitata fint,

nifi ut jugum Domini fuave,& onus leve

L

tün

duriffimur facientes,mitigent,vel porius

pmnino tollanttimorem , & piam

folli-

tij

Citie

96(512)50

UT

citudinem , quà conícientio(üs & timora-

p

tus metuit,ne MandataDomini transgre-

auto

diendo peccet contra Dzuw & animam

vll

fuam- Quis enim ferio fibi proponet vi«

tam bonam & piam, fi omnia putet pec-.

luibu:k

68

camiuofa, & quidem mortaliter talia, &

(«

fimpliciter impoffibilem effe Mandato -

rum Drr obíeryationem? O fan&a & fa-

xit

lutatis Do&rina ! utinam (uaviter indor-

qurex |

miícentes fundamentalia hzc attentiüs

Q

infpiciendo examinarent, cui fundamen-

f(t

toinfifteretapprehenía, fuavitas& fecu-

titas Religionis (üz falutaribus Ecclefiz

s,ïd ;

Catholice dogmatibus oppofita ; fi for-

fan Lumen ab alto ipfis affulgeret.

[b

Tandem non eft Do&rina Evangelica,

llïgüll

quod peccatum originalein nobisperfe-

ml

r

veret inpravisnaturz motibus, & paffio-

y i

nibus, quia nullibi legitur in Evangelio,

Opp. Origotalium motuum eft pec-

j

ceatum noflrorum

r

prinxoer ?atemum.

qllä

ergó

yi

Re

[ I;Hfl

fp. Peccatum primom& noftto-

£um Parentum etiam eft origo mortis na-

; lt

turalis , &&omnium inürmiratum corpo-

)

t

)

fj

ralium ; ex hoc non fequitur ; quodhac

nt

dv

A

-oe(-;;c)sþ

fint peccatum originale , velquód perea

ï lf

in nobis perfeveret, Origo rei nonell res

quo:

ipfa, quz ab originedimanar. Deinde pu-

füeri

eri adhucin utero , etiam jam nati, non

iT

ftatim (übjacent pravisiftis naturz moti-

tnyl

bus, fubjacent tamen peccato originali

Vi

ante Baptifmum. 3tio. Per Baptifmum

fl

tollitur peccatum originale , vide Eph. f.

mgel

V. 26. -Non tamen tolluntur ifti motuss

nec prafervatur baptizatus. neincidat in

eos. 4to. Adam non commifit peccatum

J

originale per malosnaturz motus , quos

autelap(um uoodum fenfit , fed mandu-

f

cando pomium vericum , & poftinodum

gm!ï ]

cüm ccguoíceret bonum & malum orti

0j

füntineoinordinatiaffectus, Sic nec in

t

nobis poffunt ifti afe&us inordinati feu

!um Tye

paffiones effe peccatum originale , alio-

Hl

quin illud in nobis effet diftin&um reali-

Titign

terab ipfo peccato Adami, coníequenter

aM

tot eflent diftin&ta peccata originalia,

hu

quot homines talibus paíTionibus fubje-

lin ;

éi,

los]i

Vera igitur eft Do&rina Catholica,

$

i

quàd ipfum Ade primum peccatum ut

Qu

peccatum originale in nobis ab Adamo

- defcen-

'f!V.

—

«9$(56 1)*0»

Ra

defcendentib

us moraliter perféveransseo

lts

quod voluntas noftra moraliter connexa

&j

füerit cum voluntate Adami peceantis,

j

Quot

& hoctollatur Ànobis per Baptifinum;nc

ampliüs nou maneat. Quibus contrsdi-

rl

centes probent fua di&ta ex Evan

[

gclio,

autequam ea do

8

p

vangelicam.

ceant ut --Do&-rinaþm E-

n

CUA POR UXINY,

(l

AU

De Praceptis Ecclefie.

Uod non teneamur obfervare pra-

1

TE

Q

al

|

|

cepta Ecclefiz, non eft Doctrina E-

vangelica, quia nullibi vela

pparenter lc,q

iib |

gitur in Evangelio,

( oïü |

Oppon. Matth. ;j rejiciens Chriftus

[i&C u

TraditionesSeniorumait: Siwe canfa ce.

j fi

lunt me doceutes Dotirinass C manzdata bo-

; dii

minim, ex Iaia. Refp. Non rejecit 'Tra-

d

ditiones Ecclefiz , (ed Seniorum ; D&

Mandatis contrarias, nec docet nulla ho-

rinamr

minum Mandata effe obférvanda , alio-

ibr|

quin nec Principum & Regum Decreta

nos ligarent. O£edite Prapofitis vefiris , ait

glic [

S. Paulus, Heb. 1 3. v. 77. c ferbjacete eis,

v

quod & ex textu graco ficlegitur ,& Aa.

kisni

1j« Y 41, Perambulabat (Paulus cum Si-

ae fW |

--

Q,

la)

EU cuccsseccatacscaetem m ]

"

;os(;öz)s-a-

onfirmans Eeclefias

la) Syriam dr Ciliiam c

B

acspiens cuflodire Pra

cepte "dpoftolorum

P"

! titu

é

Seniorum . Etlicet hoc ultimum in grz»

n

n

co , & Bibliis Lutheri omi

ffum fit , clari-

| Matt

fimis tamen verbis hocidem exprimitur

( i"eunä

cap. feq, /6. v. 4. CR autem pertranjirent

litio

Civitates , tradebant eis mjledir& dogmata,

il

qua erant Decreta ab edpoftolis , Q* Senio-

hí

vibus, qui erant era[o'lyimk- ex Gracolegi-

tur ; Tradebans eis fervanda Decreta , que

d qu

fitnil

erantordinata ab e"dpofto

lis & Prasbyterit.

pta Eccleáia, &

Jtice

Hac proprit erant Prace

quidem de abftinentia etia

mà quibusdam

it]e

Q

cibis, à fuffocatis & fanguinecap. r V-20»

(?ldod,',l

ex quo patet: quàm perperàm Lutherus

B(þ, !

non abhorreat fe hisopponere ; rejicien-

Wfy [

do hxc ftatuta Apoftolorum, lib. de Con-

.'[mlnrc

ciliis in fpecie de Conc. Ap.

Inft, Ifta Pracepta erant Decreta Apo-

fuiüqu |

'ttit

ftolorum Refp. & Seniorum adeóque to-

"R ey

tius Ecclefiz , cujus pracipua capita in

Vam

Concilio erant congregata , nomine om-

At

nium. Nunquid & fervauda emnibus Im-

Ál

perii Decreta;ab ipfo lmperatore.& praee.

ngregatis or-

cSlm,

cipuis Imperii capitibus co

i]efi;]

p fervanda

diuata ? imó Lu,thegagi i

'-. docent

Rf

787

.

E ;Gä)&o-

docent Prece

TL

pra hominum in rebus fpi-

ngree

;'ifualibus, V.

brandis;

& de diebus Precum cele-

(l

etiam principalioribus fzflis ,de

Matrigi

Quitul

onio coram Paflore & reflibus

yuit

ineundo, de proclamationiby

!

5,prohibitis

[

Il

ratione Matrimouii

gradibus confan

nitatis & affinitatis,

&c.

gui-

j

. Infpecie. Noneft Do&rina Ey

aM

angeï*i—

jl

€à; quod non teneamurad abftine

ntiaim à

ln

carnibus,

l

certis diebus ab Eccleífia Csth.

[

"

pracepcam

uonle

;ratio eft , quia in Evangelio

;

N

fi

|

gitur» neque ex eo probatur,

i

" Oppon. Matth. 1 s. ait Chriftus : Noe

i

j

gquod Imtratp

er oj coinquimt ABSPATI. V.V M.

Refp. Quja

0muc ,

o

quedin os smtrat ia ves-

IH'em Vadst, * in

Go

feceffum emittiturqua au-

téns procedant

de ove,

de corde exeunt, ci- ea

cóinguinant bomine

?5. V. 17. Sic non caro

aAF/

V

|

Vetita, quziütratin os 3

fed inobedientia

i

,| &la ex corde procedens

; quá Ecclefiam,

j

| quam Chriflusipfe (eve

re

j

pracipit audi-

j

, €endam Martth. 19. v. /5. au

direrenuis, &

fcandalofa tua verba j

l d

quibus aliis fua -

! des utcontraa

guitum & acceptatum Ec.

iV

l

lefi

& Praceptum,contra

Propriam fuam

"

|

«onfcientiam agant &

d

formaliser pec-

Q

cent,

uH

«at( ;34).99-.,

o

- quàd

cent, coinquinant animnam tuam 5

- af

bent notandum

:capere enim non poDumy

-

fuam , quà Ecclefi-

quód pr

&ter propriam

Qu

am audire no

lunt inobedient

jam,fine ullo

ni

defüper ex Scriptur

a affignabili funda-

W

$nento , curm tanta au

dacia, & temeritate

comedite cat-

ii

Catholicis dic

ere audeant;

ttll

nes nobifcum diebus proh

ibitis, nos pec-

ficut Judzi au-

Qu

catum illud port

abimus;

Vextu

dacter ad Pilatum :

Sanguis eues fuper nos

Qo

e fuper filios noftt os-

Matt. 27« V: 27 » nüne

ilg]

uid S. Paulus clari

ffimis vetbis fic docet:

M

Qui hutem difceriit, f

manducaverit dqm-

tihi]

Nunquid notifli-

natuseft, Rom.a4. V. 3-

tim

mum vobis efl , quód Cat

holici omnes di-

ilid

& credant illici-

Ícérnant , quod fentiant

lo

tum fibieffe contra Prace

prum Eccleliz

quód pet

"it j

carnes manducare, (citis eriam ;

trahe-

*f

es & nugas veft

Xas pex

duc

geüiculation

eftrum;

xeipífosnonp

offitis, inerrorem v

Chr

& tamen hisnon O

bftantibus fuadetis ip*

confcientiam fu-

ipit

fis, utcontra propriam

tüdg

tos , Donne lcé

am edant cibos prohibi

tüïï

hos & vos ipfos damna

biles con&icüitis',

Ya

pevist

dicente S. Paulo 1. Cor. 8, V 1 -

y qutim

C

infrmu:in ima fcientia fraiev prop

ehnifius

«9(36f)sp

Chriflus mortuus efo ? Sic autem peccantes

qui

fun,

infratres , & percutieites confcientiam

eoruminfirmam , in Chriftum peccatis.

d-

Quaprepter fs efca [candalizet fratrem me-

ul

um non manducabo caruem in atevuum. ib.

Df

v.13. Ethocquidem dicebat de iis,qui ze

d

17

ipfainveritate non tenebantur ad iítam

abfüinentiam à carnibus. , ab efcisiflis;

$ PEE*

quas efu illicitas judicabant , examinetur

"LU

textus allegatus. Sic,pofito, nullatenus

u

conceffo,quod Przceptum Ecclefiz de ab-

i |

flinentia di&a reipfa non fubfifteret , ut

frdt |

perperàm fibi imaginantur Lutherani»

"

il

nihilominus peccat , qui contra cenfcien-

tiam fuam , quà fe obligatum arbitratur,

nciü'

illicito modo manducat ; ut manifeftum

il

"

eft ex textu allegato Rom. 14. Q»i difcer-

g

üit.fi maudacaverit, damnatus efl, quia non

u

ex fide, non fc,ex bona confcientia man-

I[tähï'

ducat. et qui talemad hoc indueit ; in

Chriftum peccat, x. Cor. 8. v. »2.. Malus

ii

igitur eft abufus & perverfiffima confue-

n

tudeinhis locis; qua obflinati in temeri-

güc&

tate füa. magna convivia ex profelfo die

i[u.l('ü']

Venerisinflituunt , utquo die noverunt

p

Chriftum Dominum pro nobisfelle & a-

eeto

"A

Q3

ór

*

66(;66) 56

ceto potatum , amaram in Cruce mortem

——

-

li

fubiiffe. Catho':

V vaat RA

eee

vuo Cuilld

; fih

iis promifcue

invitatos fcandalizent, adillicita pertra-

tür

hentes ,. & commeflationibus ac poculis

L

die illo fancto & fequenti inhiantes » laff

Wuni

die Solisruncostrahaut , utdigerant quo

[

snadent , dum Verbum D : cum pietate

Qti

audire deberent, Interim viderint ipfi &

lo

vel maximé Duces eorum » qui talia di

H

fuadere & abrogare deberent,

um

Oppon. $. Paulusexprc(sä aít r. Tir.

&N

4. V. 1.2, Ia noviffunis temporibus difcedent

li

quidam a Fide

robibentiumuube-

iCit

ve, abftinere A cibis, quos DEUS creavit ad

Cüïpq

gercipiendum cum gvatiarum atlione fideli-

libi

bus, Qf dis, qui cognouevumt veritatem , quia

hont

omnis Creature DEI boua efl , & nibilveji-

V

ciendum , quod cum gratiarum attione per-

lltim

eipitur: fantlificatut enum per P??hu?n DEI

ttàu

Q orationem,

ïiO l

"Reípondet ad hanc obje&ionem S,

lica

Aug. lib.de Fide ad Petzum cap. 42. cre-

crgo

decertó & minimse dubita : quod omnis

t

Creatura Dzrbonafit, Gcnihil rejicien-

ET

dum , ficum gratiarum actione percipia-

Y

tur, & quod Servi Drxà vino & carne ab-

Tty

Pcinf:n-

«96(367)9»

Ut

ftinentes, hoc propterea non faciant;qua-

ticut

fihocimmundum effet , quodà Dxocrea-

D

tum eft; fed abflinentàcibo, & potu for-

ocili

tiore ad cafligationem corporis. Dein,

! Iäfä

nunquid & Apoftoli ipfi prohibuerunt

tqu |

cibes à DEo creatos , fanguinem & fuffo-

d

cata Á ij ? decatero fatis manifeflum

i

eftexipfotextu , quodloquatur de iilis

T

!

i

!

Hareticis , quiquofídam cibos dicebant

immundos effe.à Dxo non creatos; quales

Ti

& Manichasi fuerunt. hinc dicit de fim-

72

pliciter prohibentibus aliquoscibos, non

]

J

dicit de prohibentibus certis diebus, ob

)

Ó

corporis caftigationem.

Dzus1pfe pro-

J;Al't-

hibuit Adamo pomum quod creaverat,

J

T

nontamen quafi immundum, Statutum

i

i

etiam Ecclefi» de ab

---5

flinev

i non prodiit

!

[/4

uültimis temporibus,fietextus non eft con-

3

tra nos. Lutherani fuis mandant celebra-

tionem dierum Precum,eó quód bona fit.

ms.

licet nullibià Dzo Mandatalegatur. Cur

[

ergo Ecclefia Catholica non poffet man-

fnnis

daretalem à catnibusabflinentiam , qua.

i

etiam bona eft docente S.Paulo R om, 14.

xpla

Ve 21. Bonum e[ft: non manducare carnemydr

p

non bibere vinum.

Y

t

Q«

Infi.

.y !Infi. Illa abhinc;;'1xtiï (:algem debetetef-

[

fe libera, Refp. Ad quid ergó Chriftus Ec-

| ii

clefi« dedit poteftatem ligandi, fi fuosad

Vo

nihilligare debeat ?. nunquid puniuntur

nfb

faltem gravi mul&a , quicunque in ma-

p

guisfeftivitatibus , diebus Dominicis &

Precum laborant , ergo adftringuntur ad

Tim

feftivitates celebrandas , & ad plura fimi-

Ton

lia;de quibus nullum legitur Dg: Manda-

f

tum. Miror quod non dicant fe effe ex Sy-

pl

nagogalibertinorum, de qua AQ €. v.9.

Q

De catero patet, quód Do&rinaLuthera-

Diy

no-Evangelica , necinhis fitluculentes

li

tradita in facris literis, & expofita,

CAPUT XY.

m

bity

De Fetit.

t

Uod E«clefiaftici & Religiofi non

Jati

Q

teneantur Votis Dxo

ibere &

fim.

fponté fadis; non eft Do&trina Evan-

qun]

gelica, Quia ex £vangelio non eít de-

Tin

fumpta , fed potiüs Seripturz facrz &

h k

Chbrifliana rationi directé contraria.Nam

Xj

Kccl. ;. v, 3.legitur: Siguid vovifli DEO,

me morevi: reddere , difblicet eaim ei infidelis

non;

. fhulta promiffro , fed quodcunque voveris

AA

«

zedáe, vsiltéque meli;äaf efh san vovtres4

pà

PO

'-a-e('ggä' 6

tf

pä/ï; Vot4m pro

mtffa non veddere, Qui

,&Cï&ï

s

riüs exprimi poceft ? item Pfal. 7;. v. 12-

yiad

Vovete c* reddite. Deinde tenemur homi-

Ut

nibus datam fidem reddere, quasto ma-

R

is Dzo?

d

Oppon. Objecta votorum Religiofs-

tuid

um non funt inillorum poteftate , ergo

(ini

non poffunt validé illa vovere. Refp. ne-

al

gando antecedens , quia pergratiam Dszi

201

poffantifta que vovent praftare ; confe-

;l V-i'

quénter & vovere, hzcautem gratia per

d

Baptifimum, aliaque Sacramenta data eft

ia

illisàDzo, & fiinaliquo deficiant, to-

geut Dominum cum fau&to Paulo, & da-

bitur eis fufficiensgratia, ficut & illi data

efl, 2. Cor. 12. v. g. qua bonum certamen

Tl

patiformiter certare poterunt ad repofi-

d

tam coronam juftitiz impetrandam fe-

Fa

[

cundàm exemplum ejusdem S.Pauli 2.

:

i

Tim.4.v.7. 8. alioquin fiue gratia, nec eft

qu

in poteftate mariti fidem fervare fuz n-

aNm

Xori confequenter , & hanc ipfifpondere

D[O)

non poffet.

1d'l"

J

Oppon. Difparitas eft , quia hisin ne-

u

ceffitate conftitutis Deus gratiam non ne-

,W

ii veró , fi periculum

yi

4

gäbi; ,-G petant. AI

$

jncon-

ex(570)5te

incontinentix advertant, habent remedi-

umàDEo ordinatum , contra eam per

[

Matrxmomum, quod inire poffunt. Refp.

ll

cur ergó Dominus Paulum ter rogantem

[/7

nonablegavit ad hoc remedium , dicens,

D

vade & duc uxorem , fihocfit unicum re-

]M

medium? fünt Eunuchi,qui feipfos caftra-

)

verunt propter Regnum Coclorum. Matt.

i

:9.v.12, Noune & hisgratia neceflaria

n

dabitur, fi bumiliter & perfeveranter eam

petant? S. Paulus fuadet Virginibus cafli-

vlq

DJ/

tatem fervandam 1. Cor. 7. v. 25 de Fir-

77

g:mäxs Pruepmm Domini non babeo , Con-

EXpI

flium autem do, &c. An malum& noqæu

EU

cft hocconfilium?notü enim eft,quodVir-

&te

ginesnon femper, & quando volunt, nu-

mag;

bere poíIint;fi ergo ueg]c&o inJuventute

Qtjo

connubxo,m tentationes poftmodum in-

me,p

ciderettalis virgo, qua (ecundüm hoc S,

um

Pauli Evangelicum confilium ftatuiffetin

Quig

corde fuo firma volens fic manere » cur illi

l

Alg]

non füccurreret Dominus pergratiam fu*

tin

am, cujusamore carnalibus pierenuntia-

D

vit? putasne illam compelli ad fornica-

i

tionem, cüm illud carnale veftrum reme-

t

NU

dium nex fit ampliüs in ejus poteftate?

adeo-

Yol

mii«

«05( 371)309

adcöq ue malu:

n effe , quod devoté fecuta

my

eft S, Pauli confilium ? nonne S. Paulus

Mf

DteT

fimpliciterait cap. cit. v.7. Qui fiatuit in

[C6I

cot de f ffvmts,non babens neceffratem,pa-

deflatem autem babens voluntatis fua, cj bac

-

jltt

judicavit ia corde [mo fervare vircinem fua,

Matt

bene facir. m mox adjungit v. 38. /giter

C qui Matrimonio jungit virginem (ham,

Ti

bené facits tfv qui non yungit, vaelisia facst, &

qui

v. 4o. de vidua: Cus vult nubat tantum in

vl

I

Dosnino s beatior autem evit , fi fre perma-

Vr

|

neat, [ecundgm meum confilium. Nunquid

LA

|

u

expreffisverbistam non nubere , quàm

nubere ponitin cujufvis ele&ione , utfa-

j

cere poffit, quod bonum effe judicat , imà

j, I

magis confulit non nubere,quàm nubere?

qute

'€ur igitur quis eligere non poterit liberri-

ml

me,prout fibi meliüs fore judicat, tam u-

ho

sum quàm alterum , tarm non nübere,

ii

quàm nubere , & fi poftmodum poft re(o-

JJ lutionemfa&am , poft firmum propofi-

"1

tum feufirmiter flatutum incorde , five

umia-

poftinitum Matrimonium.five poft emi-

Ti

fum continenti£ votum, exotirentur ten- *

r

tationes contra propofitum , vel contaa "

t

votum continenriz,vel contra fidem Ma-

r

p

Q.6

trimo- j

Wecesmnisucngauqcpaa Ms x

4

- ege(3 72)5€

—trimoniix,cu

: Dzusnon xque uni quám aí-

teri daret fuam . gratiam , i humiliter &

I bOI

ferventer petat? aut vultisne dicere? ob

tat

exortas carnis tentationes etiam poft Ma-

ipf

trimonium contra&um , licere fidem

tl

;Matrimonii frangere; & primz uxori

Kiet

zdam & 3tiam fuperinducere, ficut vultis

65.exortas tentationes licere vota fran-

lrl

gere.Nec fufficit dicere ; fedádis tentatio-

bt

mibus in Matrimonio adeffe remedium.

i

-am Graria Drr mülcó . efficacius reme-

j

K

dinm eft, Imó majoribus hujufmodi infir.

] CXP(

mitatibus fubjacent Conjugesquàm C«-

| IIEP

Jibescontinentiz votoligati, quiade pri-

t

mis dicit S. Paulusi, Cor. 7- y. $. Et iterum

j

vsyertiminiin sdipfuns , netentetues Satae

chg

li

"as propter incontinertiava vefhram , & v.

28. Tribulationem cavgmis babebunt bujuf-

lu

smodsshocipfüm dealiis non dicitur. Qua-

l

.

ze frivelum eft ,. contra clariffimos ex-

Tun

preffos facra Scripturz textus Matrimo-

t

aium cxlibatui (eu voto continentiz prae

hgu

ferre, authocipfum fervatuimpoffibile

l

V0

fngere, Acanimalis homonon percipit

eà, quz funt Spiritus Dzi; (tultitia enim

L

*ftilli, & non poref! intelligere. 1, Cor.2.

[/

Vol4

z

ngozz.

7«6(371)90

d |

—.' Oppon. Potettcontingete , ut quis fit

n

bonz voluntatis nunc;& pofimodum mu-

TT

tatámente contrarium ambiat , imóhoc

i

ipfum quotidiana experientia probat

(57]

malo multorum exeimplo.

yut

Refp. Quam imprudenter! nonne hoc

Vllh

idem objici poteít contra conjugium car-

[it

nale. 5 nonnequisoptimum alfectum ha-

atl

bere poteft ad fuam Dile&am , & mutata

].

poftmodum mente hinniread aliam, ficut

At

& hocipfum pródolor quotidiana docet

f

experientia cum fcandalo majore. Ergo-

(

nepropterea in poteftate hominis mon

:pix-

erit, vel Dzo vel homini ftabilem fidem

1]

promittere?ad quid exgo S,Paulus in mox

T

allegatis: Qui flatuit ia corde fuo firinus non

n

habensnecefütatem , pote[Vatem autem ba-

bens voluntatis f2 &c.

!

habe.nt do-

Q

-. Inft. Hoc dicitur de iis qui

numcontinentiz & omnilibidinisfeníu

s

f

catét.nefp.ubi hoc legitur?putasne:quàód

)d

ligneis aut pictis hominibuslocutus fit S,

Paulus? nonne przribit; quid in tenta»

lil

tionibus agendum fit Rom.8.v,12. Fra-

19!(

nin.

tv5 debitoves [(mennsuon cavni ,ut fecundum

carnem vivamus , fi enim fecundum carnem

"

Vixe.

Q.7

p

* «8$(:7., ) 509

li

qixeritis, moriemsni, fj autem Spiritufatla

Ient

carnis »sortificavetitis, vivetis. & Gal.y.v.

tatit

16. Dico autem Sptritu ambulate , qb defi-

Mf

deria carnis non perficietis.Caro ením concu-

üteí

pifcit adversis Spiritum $— Spiritus autem

adverits cavnem , bac enim fibi invicem ad-

üpi

L

[

verfanturs nt non quacunque vultis ,illafa

M

ciaris, Patasnehoc Conjugibusdidum,

qui defideria carnis, (altem honeftis; lici-

1ibu

ln

dl

té perfrui poffunt? & quidem (olis? nun«

lts

quid geueraliter & de omnibus promi(-

ii

cue hzc dicuntur: Caro cencupifcit adver-

$35 Spirittm, &c. Et principaliteríis, qui

Quim

carnis deíideria perficiendi poteftatem

MP:

[ !dl

non habent : Spirita ambulate ci de[ideria

"

carnis uon perficietis. Si Spiritu fatla carnis

[

D

mortificaveritis, vivetis , G&c. ? Nuuquid

ipfe Paulus lameataturde eo,quod carna-

ttmï

les ítimulos , pravos motus fentiat, Rom. ,

p

ht

7. V. 43« Pideo aliam legemin membris meis:

hi

repsgnaater legi mentis mea , &c, lnfelix

ego bomo, & c. item 2. Cor. 12« v, g. Datus

dii

us

ej mibiflimnlus carmis u2e2, &c. hic camen -

W"

non (ccubuit tentationibas iflis, fed per

gratiam datam bonum certamen certavit.

[

N

4 lim.4,

Inft.

«95(175)50

jf

Iuft. Hoc. intelligendum eft. nou de

.tentationibus carais ad. libidinem exci-

Il.j.'h

tantibus , fed de aliis tribulationibuss

[

AUR

Refp.fateor : patientia opus eft illi , qui

fine ïndiguatioue cum nugacibusiftis vult

Mf

jl

difpüïare.vix poiTumus tain claros» tan

lii |

evidenter expreffos pro veritate Cath,

textus allegare ; quosinfulfis explicatio-

Rllm;

nibus, & exceptionibus non conantur e«

,hw

-]udere , nevetitatis Catholicz

f£n

leudor

IU |

P RJ

irruat violenter inoculoseorum. . Quid

i

i

clariüs dicere potuiH?:t fan&us Paulus

quàmhoc : Egocarnalis fum venumndatus

j

ub peccato. Rom. 7. v. 14. INon ego operor

illud» [cd quod habitat in zne peccatum.v.10e

if

7)

Video Aliam legem in maembris voeis.. v« 23.

-Datus efh maibi (ümulus carnis, &c. ? Si au-

|

!

tem pro fe quid probare intendant , alle-

Ti

]

ganttam obfcura , Gctextus, in quibus

nec apparentia eft probationis , ut mirum

firdidu, v.g. Apoc. 14.. & (equentibus

l

//

.dicitur, quod Hiítorico-T heologus in

1

fuisallegat: Cecidit , cecidit Babylon yin a-

byffum (c. ad tormenta 5 fwmas ejus a[cen-

?

dit iz fecula faculorum. cap. 19« v.3. Sed

Roma cecidit in errores , érgó Roma eft

Baby-

l

«3S5(376)94p

"Babylon,

cape fimile in eadem forms:

[2

p

ftellzfuntlucidm , fedlapides funt duri,

tht

ergólapidesfüntfteliz. Interim

tia.

, patien-

qií

Oppon.1. Cor. 7. v. 9. ait S. Paulus;

Tortt

Melius eff aubere, quàm uri, Kefp. 8i hoc

Neqm

de quibufvis intelligendum fit fecundüma

Titior

vos,ergó & marito meliüs erit adhuc vi-

m»fu

Ào

vente prima ducere fecundam , quàm uri

adeam,. Sicutautem ex hoc textu mon fe-

n

D

quitur hoc licitum efle marito , fic nec fe-

quitur, idemlicitum efle voto caftitatis

Tttoy

DN

ligatos nam Dso potiiis , quàm homini (e-

meldatafides fervanda eft. Hinc dicicue

1. Ti j. v. 11, IHdolefcenriores viduas de-

vitay cim enim luxuriata faerint in Coriffay

nubere volunt, babentes damnationes, quia

lus

primam fidem: irritam fecerunt, Exafin,

Rot. legit ex Graco: quumenim láfcivi-

UT

recoperuntadversüs Chriftum , nubere

ty

volunt , habentesdamnationem , quod

Vg

primam fidem rejecerint, Utrumque cla-

Dog

zbexprimit: damnabile effe primam . fi-

Scrii

dem frangere & nubere velle, O beatum

Lutherum!O beata Catharina gon SSorti/

Opo

intelli-

Wij

tjus Aamaæ;ti'.iiïma ! Textusigitur

gendus

- à6(3 77)56

Qf

gendus eft de períonisliberis, nam ex-

tdi

re(sé additur ; quod f$ son fe contineant

nubant, quod de iisintelligi non poteft,

Atje

qui fidem jam ante,vel Dxo vel hominiag

mortem ufque fervandam gromiferunt.

T

i

Neque etiam per z7; intelligitur pati ten-

ndit

tationes fed illis fuccumbere.. nam ff Spi-

"u

ritu facla carnis oortificaverimus vivemmss

iil |

Rom.8. vi&oriam hujus puguz fequitur

T2

corona ju[htia, 2 Tim 4.

v

- Dereliquo non cft Evangelica Luthe-

tiil

ranorum in hoc puu&o contra obligatio-

nem fervandi voti dorina.

jl

CAPUTXVI.-

i

De €c«libats Sacerdotum,

j

( YUod Statutum. Ecclefia de calibatu

ij

Sacerdotum. malum fit & invali-

qui; |

dum, neqaue liceat Ecclefiz eos folummo-

alii

[

do eligere & promovere ad Ecclefiaítica

munia fübeunda;qui fponte& liberé con»

hu

"

tinentiam voverunt noneft Evaugelica

Do&rina , quia caret fundamento ex

] dft

»

Scriptura Sacra.

Objiciunt S.Paulus

r Tim. 3. v.2. ait :

aj

T

Oportet. Epifcopum. srreprehenfibilem e[fe

r hoc

d

Hhin| gxo-ri; vir&m, Kefp. Si pe

IÉane

ndb:

^R

d;*16(3'7 $'$e

ft

msadatum ntelligant,quod omnis Epif-

copus,vel ut illi volunt omnis Pradicans,

qll()l

quos omnes volunt effe Epifcopos, debe-

qu

atefleuxoratus, ergo male, & invalide

qi

ordinant eosqui uxorem non habent;nec

W

C

uxorémduceré promittunt , ad quod eti-

am ab infpe&doribus à Synedo non àdi-

li

guntur, Intelligitur ergo hic textus à

lbt

vell

