Atque eX hoc ipfo infertur, eum ritum effe

E& qu

Bll

inftitutum à Chrifto, cum nullus alius po-

tuerit inftituere fignum, quod haberet infal.

libilem connexionem cum

e&) &

dem poterat prodücere.

gratià, nifi qui eag—

prum

lttem

&dezt: Illam impofitionem manuum tar--

tüm fuiffe Ceremonzam , quà Apoftoli bapti-

Wam

3ünjs ;

zatos DEO offerebant , quá mediante non

accipiebant quidem gratiam fan&ificantem,

D [

Íed gratias gratis datas , donum linguarum

Dn D

)

c: V, g. Prophetiz, Curationis, idque ex

TT

aliquo privilegio, ad dilatanda primordia Ec-

'""/fq:

clefiz , quod jam ceffat.

Coz-

Confirmationis.

253

Contra eff 1:00; Siilla impofitio manuum

Y Sama

tantüm erat pura CerezjoriA oblativa, ut pre-

^ Tülttee

dicitur, cur Apoftolos in Samariam 32. mil-

X COXCU.

liaribus ab Hierofolymis diftantem proficifci

rmet,

neceífe fuit? cum zqué Hierofolymis , equé

Ut Gf«

À (implicibus Sacerdotibus fieri potuiffet ejus-

jeullum

modi oratio & oblatio.

Tamenta

Contra 2dó: Ex cap. $. cit, Conítat omni-

. i

bus datum fuiffe Spiritum S. quibus manus

Ü gratfæ

imponebantur Apoftelorum: at non omnie

vietila

bus data fünt illa dona & gratie gratis date,

bile col-

ut patet ex z. ad Coriuth. 12.. Nunquid om-

(enfibile

ues Prophete uunquid omues. linguis loquua-

yie at

£ur? ($c: Ergó potiffimüm per Spiritum S,

acotpee

ibi intelligitur gratia /azcZifícazs tanquam ef-

itum 3.

fe&tus nobiliffimus Spiritüs S.

xtiffimé

Coutrae[t 32j0; Efto, Spiritus S, tunc vi-

anquam

fibiliter deícenderit ex privilegio, ex hoc ta-

vemfpte

men nen (equitur, modó ceffare illum ritum,

ditolus :

-

per quem olim ità datus erat; etiam per Ba-

tüm «6

ptifinum Spiritus S, ità vz/fbi/iter olim daba.

Jius po«

l

tur, an proptereà modó Sacramentum nog

retintale

eft, eoquod defa&to modó non detur? 5, Cy-

p'1Anus, quem etiam haretici propter vetu-

qui eaq-

itatem admittunt, Epz/ff. 7 3. ad Bajanum poft-

um &t-

—

quam retulit fa&um Apoftolorum Petri & Jo-

-

J bapci-

annis e4. cAp. $. addit , quad nunc quoque apud

nte non

2)o$ geritur,ut. qui iu Ecclefrá baptizantur,

cantcm j

prapofitis Ecclefie offerantur , « per. uoffrum

4

um

oráiuem ac wAnüs impo[niouem Spiritum $.

j

confequantur.. Similia haber Dionfini cap. 2,

[

grdiäEc'

Qu

[

[

254

De $acramento

de Hierarchiá Eccdefíaflicá; ubi Confirma-

Tit, an

tionem explicans ait: Bapftzcatum indutum

inferius,

Alb ve[fte ad. Fpifcopum ducunt, ille Divino

0lji

€& Deifico prorsus unguento virum freuat. Et

petet,

€Ap. 4. poltquam de Euchariftià mentionem

antiqui,

fecit, ait: Ezfémitimum e[t Aliud Sacramen-

ftrame

£um , quod praceptores mo[flri unguenti myffe-

pottion

viumnominant; hujus generis plura ctum PP.

At €

antiquiffimorum tum CC. teítimonia refert

ubi dici

Bellaran. lib. 2. de Confirmatione. Ex quibus

bntify

patet, quàm inepté fingant hzretici, Confir-

ttif org

mationem inventam effe modó. À Melcbiade

portm

Papá vel Couc. Meldenfitanquam multüm po-

TiA wote

fterioribus.

dehác]

Objic. 1320: llla impofitio manuum, de quà

Wofitior

"i. $. non eft id, quod modó faciunt Epi-

betur

fcopis ergólicet permitteretur illam fuiffe Sa-

0lji;

cramentum , non fequeretur tamen Confir-

Tali f

mationem effe Sacramentum. 4z£ probatur.

homini

Nam Apoftoli tantüm conferebant tunc Spi-

ab

ritum S. & dona linguarum &c. per zspoff-

Thatio.

tiouem folam manuum. Noftri veró uzeunt

ia il [

frontem (ine ejusmodi donis;ergó. Refp. N.

-5nt.

atBapu

Licet enim prater Spiritum S, tunc

peeg

quandoque contulerint Apoítoli donum lin-

t5 roc

guarum modo v//f/bili, hoc tamen tantüm

um; (

nccidentaliter Sacramento fuit conjun&tum.

lh ho

Ad rationem Sacramenti füfficit, gratiam fan-

&ificantem conferri etiam Zzvi/fbiliter, quod

gumem

noftri Epifcopi faciunt, An porró Apoftoli

per /elam impofitionem manuum .confirmá-

rint,

d plac

Copfirmationis.

2$

JOnfitfta

yint, an etiam ufi fuerint Chrifmate, dicétur

tdutu

inferius.

t Diuimo

Objic. 2do: Confirmatio noftra iterari non

jmmat, E

poteít, impofitio manuum, quam adhibebant

»ntionem

antiqui, poterat iterari; ergó fignum eft no-

AT MC

ftram confirmationem non effe idem cum im-

jf nf

pofitione manuum. Secuzda pars A4pt.. pro-

tumPP,

batur ex 4Aug. Lib. 3. de Baptifmo cap, 26.

ia refett

ubi dicit: 4Z4z4s awtem impo[itio mom ficut

X quibus

baptifmws repeti non pote[P,qutd eft enim aliud,

, Confr-

zifi oratio fuper bominem | Refp. D.fecundam

felihindh

partem .Ant, impofitio manuum eozfrzmato-

]tüm po«

7iA poterat iterari A. reconciliatoría C. atque

de hácloquiturz4zg. aut certé demanuum im-

f dc qu.ä

pofitione pure cerezoniali, qusz (&pius ad-

junt dpl

hibetur in miniíterio folenni Baptifmi,

fuiffe

Oljic. 31o: Homini nato in ordine natu-

; COnür V

rali füficit cibus & potus naturalis; ergó

nb

homini nato in ordine fupernaturali fufficit

unc pl

cibus Eucharifticus, proindé füperflua confir-

matio, Cozfirmatur: ad quid enim neceffa-

] ungW

riailla effet? ad roborandam fidem ? hocprx.

Iu ^

ftat Baptifmus: Quinimó fpes & charitas fünt

$, tum

perfectiores fide, & tamen ad easdem virtu-

tes roborandas nullum requirimus Sacramen.

nm li

| pantum

tum; ergó. Reff. N..4ut Quot enim peri-

cula homini imminent , quz per cibum & po-

;unäum-

iam at

tum evitari non poffunt? inepta prorsüs at-

gumentatio, deduGa fcilicet ex rebus natu-

tf, quO

li

At

ralibus ad rem fupernaturalem, & quidem

dubio"

onfrm

ad Placitum inftitutams absque ullo

Chri-

rint

256

De Sacramento

eun lo

&htiftus omnes effe&us Sacramentorum pat-

Confir

ticulares uni eidemque attribuere potuiflet,

fi ità placuiffet.

m2

nem E

Ad Confirmationem Refp. utique hunc effe

fnem Confirmationis noítr& robur fidei. Ba-

aliquav

exprel

ptifinus gezera£ ex Script. & PP. non robo-

vAf£, quamvis abfoluté po(ï'et'& robur dare

Non ef

baptizatis. Baptizati erant Apoftoli, an pro-

Tnenta u)

tereà non erat ipfis neceffarius defcenfüs Spi-

d perfe

ritüs S.? Non ad exigentiam virtutum infti-

Qtt; D

Que in

tata füunt Sacramenta, alioquin cum mundo

condito inftitui debuiffent: quanquam pro

firmatio

roborandá fide fpecialis poffit dari ratio, re-

Wi

ulariter enim non multis difplicet, fi DEUS

futati Í

ametur füper omnia, & in eum fperetur, àt

tér Buc

1100 cor

veró difplicet tyrannis profeffio fidei publica

ut conftat ex hifloriis , adeoque congruum

Tate 7,

fuit, Chrifti pugiles hoc Sacramento fpecia-

Bu

liter ad pugnam roborari.

l'lüiam |

Objic. 4to: Sacramenta fünt fcitu neceffa-

FOtyoris

ria & fundamenta fidei, & de his nihil expref-

ACtame

fum habeatur in Scripturá? reliqua Sacramen-

ta noftra precefferunt figura in L. V, ut Cir-

iutu.m ?

cumcifio BaptifYnum , Manna & Agnus Pa-

tionis h

íchalis Euchariftiam ; ubi fimilem figuram le-

TDem Uam

fa&am f

gimus Confirmationis? Denique Sacramenta

vera Chriftus füo ufü comprobavit , ut patet

i5 Án

in Baptifino & Euchariftià, ubi veró un&us,

Crütene

ubi confirmatus eft? Refp. ex di&tis patere in

pre ü

AG. Hnpoff. cap, $.. Sufhicientem fa&tam effe

üm a'it;

expreflionem confirmationis, maximé quando

eum

Wm;rw't

Confirmat ionis,

257

eum locum conítanter Ecclefia univerfà de

um pate

potuillet,

Confirmatione noftrà intellexit. $. 4477, Lzb,

7. de Baptifino cap. y 3. defiderat explicatio-

hunc effe

nem Eccleíiz aut Concilii generalis, quando

fidei, Da-

aliqua veritas non eft immediaté fatis in fcript,

q0n nl«

expreífa, & hzxc non füfficiat rudi heretico?

bur date

Non eft de effentià, przfigurata effe Sacra-

, npo.

menta 0/72/4 , maxime confirmationem, cum

nfüs Spi«

ad perfedtionem & plenitudinem Baptifmi fpe-

um inft-

&et; Deindé cur non poffet dici, un&iones

y mundo

quz in L. V. precefferunt, fuiffe figuras con-

uam pro

firmationis? Certé D. Cyprianus in ferm. de

atio, It*

unctione Chrifmatis a : 4 facie uovi olei de-

K[DES

ficcata funt antiqua uatdiones, Chriftus prae-

r At

ter Euchariftig Sacramentum aliud ufü fuo

j publica

non comprobavit, non enim /ze, fed Baptif-

ongruurm

mate foannmis tingebatur, an proptereà Ba-

ptifmum A rationeSacramentirejides? Eucha-

o [pede

riftiam autem fumpfit ipfe, ut & veritatem

Corporis füi fub eà latentis , & dignitatem

necfe

Sacramenti fidelibus indicaret.

:

j| expre

9. Quaudo boc Sacramentum fuerit infli-

ycramate

; uGl

furum? Refp. Quamvis in Script. S, inftitu-

tionis hujus tempus non reperiatur, commu-«

nus 4*

nem tamen íententiam tenere, inftitutionem

uram l

factam fuiffe in ultimá Cen4, in quà Chri-

ranetn

u patet

ftus Apoftolos inftruxit, de hoc & aliis Sa-

cramentis miniítrandis; quam fententiam ex-

] Un&u.S !

acre m

prefsé tradidit Fabianus Papa Epift, 2. cap. 1.

dum ait : Zz /// die Dominus TESUS, poff quam.

:

an &

edes ,

€&nAVIE cum Dijcipu(i:, & Imvit eorump

p

7cu£t

a;8

De $acramento

fícut À S. MpofF. pradecejfores moftri acceperunt,

tionis elt

nobisque reliquerunt , Chrifma confitere do-

benedict

Dribatur

cuit. Atque in hujus rei argumentum Ec-

tundum.

clefia noftra quotannis die Jovis fan&o chrif-

ma conficere confüevit, Caterüm licet infti-

fateria

sitorep ;

tutio hujus Sacramenti tunc facta fuerit, nul-

li tamen ante Pentecoften collatum fuit, quià

qud r

rius oportebat Chriftum glorificari, juxta

ul

ilud: $piritus $; mondum erat datus , evc:

gumentu

modo o

Ymó valde probabile eft, nec tunc Apoftolos

accepiffe poteftatem hoc ipfüm miniftrandi,

Quo de o

uia tunc nondum erant ordinati Epifcopi ,

Sacramen

uó fortaffis refpexit D. Tbom. q. 72. 4. 1. 4d

Oljic,.

10. dicens : Quod Chriffus infHituerit boc $a-

pinatis e

eramentum , zon exhibendo fed promittendo.

adhibeba

Quzsrro II.

;iale Con|

tünc Uros

1C Confir

Quenam fit materia C5 forma Confr-

mationis?

ptobabil

10 i[f

A

feriam remotam hujus Sacramenti effe

Apoltl

M

' Chrifima, omnium eít fenten

tia, idque

*

n Conc. Flor. ia decreto fidei, e

El

definitum i

itnpofitio

Trid. feff. 7. Cau. 2.. Quoniam veró Cbrifma

Tett d

rxce, latiné uzguentum (ignificat, nonnul-

lil

» Quia

laeft de hoc Chriimate controverfia, Nzv47-

illu

d tqi

vus, Cajetanus Valeutia ejc: licet admittant

FE enim.

unguentum hoc debere ex prarepto Ecclefie

ffe folüm mixtum balfamo, negant tamen

Ti

fCC Tifmï

hancmixturam effe de zeceffet ate Sacramenti,

Conclufro 11"&, Materia remota Confirma-

tio-

[/) rgfom

Coufrrmat ionts,

2j9

teptrint

tionis eft oleum mixtum balfamo ab Epifcopo

ftert d-

benedictum.

Ita communior Theologorum,

ntum Ec-

Probatur ex Flor. cit. cujus verba fünt: $e-

o chril-

cundum Sacramentum e[t. Coufirmatio , Cujus

licet infti-

amateria eft Chrifma coufetum ex ofeo, quod

eerit, nüi«

uirorem ffgnificat con[cieutie, f balfamo,

füit, quià

quod odorem freuificat bone fama, per Ebiféo-

yri, juxta

pum beuedicium. Ex quo conficitur hoc ar.

filt, UE

gumentum;: Ut ex terminis patet, eodem

Apoftolos

modo loquitur Cozc. de balfàmo benedi&o,

iniftrandis

quo de oleo; atqui oleum eft de neceffitate

Tpiopls

Sacramenti; ergó & balfamum benedi&um,

1414

Objic. 1:0; Apoftoli A. 2. ej $. 19. ba-

rit hu on-

ptizatis exhibebant confirmationem ; fed non

yittand

adhibebant Chrifma; ergó hoc non eft effen-

tiale confirmationi. Re/j. primó: Apoftolos

tunc ufos fuitfe folà impofitione manuum, &

, Qtfr-

fic confirmáffe ex privilegio ffeciali,

quod

probabiliter videtur erui ex Z/or. ubi

dicitz

doco ilzus maamüs impofftiomz ( quà fcilicet

mexi d

Apottoli conferebant Spiritum S. ) Zazzr ;;

NU

Ecclefra coufirmatio; Si autem illa manuum

| delï

impofitio fuifet facta cum Chrifmate, non

recté diceretur noftra confirmatio

$aM

f'ccedere

UM

illi,

quia nihil dicitur alteri fuccedere, nif;

s n*

illud (it diverfum. Reff. fecundo N. Mig, Li-

admictant

cet enim ibi fcriptura manuum impofitionis

meminerit, non negat proptereà eos habuif-

p E

l

p tame

f& Chrifma, qui enim ungit baptizatum, etiam

me[]U«

manus imponit. 44 7 azzozem comt.

TATIAOpinios

aca

Confrma

eus refponderi pote[f,

folum nomen confirma-

t

R2

tionis

$60

De Saceramento

tionis fucceffiffe nomini impofitionis manuum;

ia imp

quidquid tamen de hoc fit, defa&o Chrifma

Ormncs pa

effe partem effentialem Sacramenti patet ex

lummod.

definitione £Zor.

Licet en

- Oljic. 2do: Confirmatio regulariter à Ss.

pervader

PP. vocatur Sacramentum olez, nullà factà

pervader

mentione balí(ami; Ergó illud tantüm eft ef-

quod (uf

fentiale confirmationi, Cozfrrzatur: maxime

Qe, qu

quia materix Sacramentorum debent efle fa-

0ljir,.

cilé obvic , balfamum autem adeó rarum eft,

tiam Eud

ut P//zius referat Lib. 12. ef 25. Idipfüm in

num des

judaáà folüm & quidem in duobus tantüm

modiciff

hortis regiis inveniri, quomodo autem Apo-

tamen d

ftoli tunc temporis pauperes, fiquidem chris-

P0 parite

mate ufi füunt , poterant illud comparare?

tiale huic

Refp. Ss. PP. eatenüs vocare Sacramentum

alfamo |

olez, quia hoc eft potiffima & plurima pars

Tetrj, g

Chrifmatis, fümptá fcilicet denominatione

ID i

4 potiori, 44 Cozfirmationem re[pond: ld

Cl mate

non eíle de ratione Sacramenti, fed ut fit

Vitüti

materia à Chrifto determinata.

Plinius

llig

fd

locutus eft de tempore antiquiffimo, non

X ptox

de tempore Apoftolorum : confítat autem,

C mater

non in Palzítinà tantüm, fed etiam in Indià

&t i,

haberi magnam copiam balíami, ut proindé

Taret

Y

Apofítoli , licet Chrifimate ufi fuiffent, facilé

potuerint balfamum invenire, maximé cum

non adeó multum oleo admifcere neceffe fit,

Olji

Objic. 3tjo: Si parva tantüm quantitas bal-

Joentu

fami mifceatur oleo, impoffibile eft, quemli-

Tüatjs |

&oleo,

þet confirmandum fimul ungi bal(aino

Omw /h

. quia

Confirmationi.

261

frümuums

«quia impoffibile eft, ut parva maffa balfami

Chrifra.

omnes partes olei pervadat; ergó oleum fo-

patet &

lummodoó eft materia effentialis, Re/?

. IN d nf

Licet enim partes fubítantiales ba

f

ami non

Iter 1 $,

pervaderent omnes partes olei, eas tamen

ylà d

pervaderet qualitas, vel fragrantia balíami,

m et d-

quod fufficit, cum moraliter verum effet di-

maximé

cere, quamlibet partem olei effe Chrifma.

t effe f

Objic. 4to: Licet Comc. Flor. aflerat , mate-

arum et

riam Euchariítie effe panem triticeum, & vi-

jiplum n

num de vite, cui ante confecrationem aqua

; tantüm

modiciíffima admifceri debeat, non fequitur

em Apo-

tamen aquam effe materiam effentialem ; er-

em chrise

gb pariter non fequitur balfamum effe eífen-

mparare?

tiale huic Sacramento , licet dicat oleum cum

at

balífamo mixtum effe materiam hujus Sacra-

rima pal's

menti. Keff. C. /4nt. N. Confeg. Im ex hoc

ninatione

ipfo apparet, tam balfamum, quàm oleum

Ma' ; Id

effe materiam confirmationis : nam non dicit,

g ut Ut

vinum aquà mixtum effe materiam Euchari-

pium

ftiz , fed cantüm vinum, cu , ut fübjungit

o ;

non

(ex pracepto) zzifceri debet aqua: at veró

de materiá confirmationis expreísé dicit, eam

( auem

1 inln li

effe oleum mixtum bal[amos ergó ficut er-

raret, qui negaret oleum effe eflentiale, ita

j roin

lts fadl

qui negaret balfamum effe effentiale, cum de

utroque eodem modo loquatur.

jme cum

1c€€frc it

Objic. $£0: Qui oleo unguntur folo, non

jubentur rursüs confirmari per ufüm Chrif-

xitas 02

- guermi

matis, fed folàm cawte fapplezda effe, que

emi/fa funt , jubet Inmoc. lL. im Capit. Paffo-

),O & 0160)

quia

3

rAlis $

462

De Sacramento

rali; de Satram. uon iter;. exgb figoum eft

placito |

ye velle

balfamum non efle fübftantiale. Re/p. N, 4zt.

Licet enim exprefsé non jubeantur confirma-

legition

tum, q

ri, füpponit tamen Pontifex in hoc cafü effe

cultate

adhibendam un&ionem Chrifmatis & non

tenti

folius balfimi; Quod veró addat, cauré effe

ia ben

Jippleuda, qua omiffà [umt , hoc eatenüs di-

ad loca

cit, quatenus vult, ne hujusmodi peb/zce de-

nuó ungantur chrifinate, propter fcandalum.

gruum

traordi

Oljit. 610: Simplices Sacerdotes poffunt

neoba

chrifma conficere; ergó non eft neceffarium

fradu

illud ab Zpz/copis benedici. 4tzz. probattr pri-

Tolet|

?70: qui poteft majus, poteft etiam minus,

i lat

Sacerdotes fimplices , faltem ex Privilegio

byteri

Papz, poffunt confirmare, quod eft majus;

d pot

ergó etiam poffunt conficere chrifina, quod

et ef

eft minus. Secuzdo: In Cozc. Toletano primo

tatii

cAp. 20. dicitur :. Quia in aliquibus locis vel

pofuif

Provinciis Presbyteri dicuntur chrifma con-

Contr;

fícere , placuit ex bác die uullum alium niff

ilicin

Epifcopum chrifma couficere; Ergo füpponit

prius ante prohibitionem licité, poft veró,

d

confs

faltem valide à Presbyteris chrifma confici,

.

cum nullum verbum. invalidationis addat

ol

dican

Conc. fed factum tantüm improbet. Re/p. N.

Ant. ad probationem ejus primam Refp. i il-

tialis

UT

lud minus includatur in majori C. fi non inclu-

datur A. fic homo poteft generare hominem,

fundg

Cäto

non aquilam , poteft ratiocinari, non mugi-

re, Deiudilicet illud verum eflet in pzyfecis,

80 b

Theni

non tamen in zzoralibus, & quz dependent &

p

- Confirmationis.

265

placito alterius; Potuit enim Chriftus da-

jpnum dt

re velle facultatem extraordinariam ex de-

)N Ant,

legatione Pontificià conferendi Sacramen-

Confirmae

- cafü elle

tum, quin fimul neceffarió debuerit dare fa-

cultatem conficiendi chrifma. Et 7472o diffe-

; & nn

entit[t

rentiz effe poteít, quia faciliüs poteft chris-

ma benedictum ab alio Epifcopo transferri

itenis di-

ublicà de-

ad loca diffita , quàm Epifcopus, ut con-

gruum maximé fuerit, dare facultatem ex-

andalum,

traordinariam confirmandi (implici Sacerdoti,

s poflünt

ne obab(entiam Epifcoporum fideles carerent

ceffarium.

fru&u Sacramenti. 444 fecuzdam Refp, Conc,

Aitir r

Tolet. loqui de confectione Chrifmatis, quod

minus,

- in Baptifmo adhiberi folet, quam quidam Pres-

Jrivilegio

byteri fibi affumebant, quodque faltem vali-

[ majus;

.dé poterant ad hunc ufum conficere. Et li-

1, qllO

cet effet intelligendum de chri(mate cozfir-

771 WIW

matiosi , non fequitur Conc. proptereà füp-

ducis

pofuife , effe validum chrifma, fed potius

ia uttr

contrarium , cum re&é declaraverit, illud

lium 11

illicitum effe Presbyteris conficere, eoquod

fupPODIC

.de jure Divino petat ab Epifcopis tantüm

t veo

. confecrari.

] CODHCI!

H

D

- obj

$6. 711

$: Fons baptifmalis licet bene-

I addaï

dicatur , benedi&tio tamen aquz non eft effen-

h

uf

tialis; ergó nec confecratio chrifmalis, Coz-

(

l«

firmatur prim: i oleum non benedidum in-

fundatur benedi&to, valet Sacramentum, li-

ominefty

cét oleo folüm non benedi&o fiat un&tio, er-

(j

j 10

g5 benedictio non eít de neceffitate Sacra-

pf

h

menti, 44at. probatar ex Capit.quod iu dubiis :

cndm[

4

ubi

Plz

De Sacramento

264.

cum mv

ubi /z0£.IIT. ait : Nom gegaenus quim oleum non

confecratum confecrato poffit oleo admifceri.

jts Sacr

Confirmatur fecundó: . Non eft credibile om-

In, qu

nia illa, quze in Rituali Romano habentur

valorem

pro confectione Chrifmatis , effe de neceffi-

dicendi

tate hujus Sacramenti , neque eft potior ra-

volui(fe

tio, cur aliqua fint, & non cetera; ergó be-

ne(fitate

nedi&io illa non eft neceffaria. Refp. C. Ant.,

i preft

NN. Cozfeq. quia propter neceffitatem Baptif-

Coic],

mi , uti quilibet poteft effe Minifter, ità non

tionis ef

debet requirere materia benedictionem, 44

Ti ip f

confirmatiouem primam Re[p. N. Agt. ut enim

Epifcopi.

fiat Sacramentum Confirmationis, neceffa-

effemate

rió debet fieri cum Chrifmate, fivé cum oleo

Cüm (it

& balíamo , faltem in qualitate partes olei

V nece

pervadente. Deinde T. A4ur. N. Cozfég. quia

at und

. Theologorum axioma e(t; facrum tanquam

-

E

Crucls. ]

dignius trahere ad fe non facrum, adeoque

Iul r

propter hanc ipfam mixtionem oleum non

Cns; ],

facrum extraheretur à ftatu profano ad fa-

€rum, propter intimum contactum, quem

CUl

habet oleum benedictum cum non benedicto;

Qu fgdI

aliud eft, fi vinum non confecratum mifcea-

tur confecrato , tunc enim illud proptereà

Wi

non fit confecratum, quia confecratio vini

vequirit Zrazsfubflantiatiouem , qus folà

Que ha

Sini qy

denominatione extrinfecà , ficut benedictio

Clefiy.

"olei, fieri non poteft.

C cnim

d. 2dam Confirmntionem Re[p. C. Ant, N,

Cozfeg. Communis enim tenet AA. fententia,

Aify

quamlibet benedicionem Epifcopi, que fit

cum

Wm pmg

Confirmationis,

265

deum n

cum invocatione Spiritüs S. ad valorem hu-

dniferi

jus Sacramenti, füfficere, quia, ut notat Pz-

ibile om

lao , quamvis Pontifex poffet etiam quoad

hibentut

valorem determinare certum modum bene-

e neceffi

dicendi Chrifma, non conftat , defactó ità

otiot t«

voluiffe determinare, adeoque tantüm denc-

ag be

neffitate precepti füb gravi, forma in Ritua-

, C At

li przefcripta debet adhiberi.

y agj

Conclufro 2da: Materia proxima Confirma-

, i non

tionis eft un&tio Chrifiatis in fronte Bapti-

vm, 4d

zati in formam crucis, facta pollice dextro

. ucenim

Epifcopi.

Et quidem un&ionem Chrifmatis

necefa-

effe materiam proximam , omnes admittunt ,

m oleo

cüm fit ufüs & applicatio materiz remotz;

rtes olci

De neceffitate veró Sacramenti requiri, ut

fiat un&tio in fronte, & quidem in formam

þq'qma

crucis. Probatur ex Conc. Flor, ubi Euzez. IF,

tanquam

adeoque

fimul rationem hujus Sacramenti affignat , di-

um non

cens: Jm fronte, ubi verecumndie fedes eff ,

"T

coufirmandus imungitur , ne Chrifli nomen

um

)

confiteri erube[cat , ei» pracipue crucem ejus ,

j

i

(d0j

que fudais eft [candalum, Gentibus autem

m

ff nltitia , propter quod fjgto erucis ffematur ;

-roptef.cä:

e€x quo defümunt communiter DD : utram-

ue hanc Ceremoniam effe effentialem , ma.

itio val

uy 04

ximé cum idipfüm habeatur ex perpetuo ufü

Ecclefiz.

Aliud eft de tertià Cxremoni4, li-

nedidio

cet enim communiter teneant , de neceffitate

Sacramenti requiri conta&tum immediatum

72

bntenüär

Epifcopi, nec füfficere, fi vel penicillo cru-

cem pingat , aut priüsformet crucem, & pofteà

u

euri

j

ungat ,

- De Sacramento

266

ungat, cum alioquin proprié non effet manüs

fecife

impofitio: nihilominus ad valorem Sacra-

fünt eff

menti non requiritur, ut fiat pollice dextro,

mullüm

fed poterit fieri (initro , aut digito alio, cüm

diceret

fit tantüm cxremonia ecclefiaftica, à quà ta-

iris ä"l

men finé peccato gravi recedi non poteft,

li d

Oljic: Graci ungunt non frontem tantüm,

miïlf PA

fed nares,os , aures, oculos &c. atqui unctio

( G

in oeulis & reliquis organis non eft de necef-

ità eff

fitate Sacramenti ; ergó nec undio frontis.

Sacram

Refp.- N. Con[ég. Licét enim faciant. ejusmodi

varig f

unctionem in reliquis organis fenfüum, id

quitüs

faciunt tantüm puré ceremonialiter ad magis

Magnu

fignificandum effe&um hujus Sacramenti,

Confitr

effentialiter veró faciunt un&tionem frontis,

cujus indicium effe poteft, quod femper pri-

rl

inanti

mo loco frontem , deindé reliqua organa

Teferu

ungant,

digna

Conclu[ío 3t1a: Forma Confirmationis eít:

Ti

no te ffgno crucis, ci» confirmo te Chrifmate

fndi

j

utis in

nmomine Patris. & Filii.e Spiritás

A

n&i. Hancformam effe fufficientem & de

Uf ef

;;

Tum j

pracepto faltem adhibendam in Ecclefià Lati-

nà, docent omnes, & habetur exprefsé in.

Güïm;,v

D«

Conc, Flor.in Decreto Eugen.1V. An veró tali-

ter (it neceffaria, ut omnia ejus verba fint

!j ty

Commu-

Ti |

effentialia, non caret difficultate.

df

nior opinio tenet, explicitam expreffionem.

Thenty

Crucis , Chrifmatis , & $S. Trinitatis non mi-

hicf,

nüs requiri in hoc Sacramento , quàm in Ba-

fandi

priino, quia Come. Flor, non ceníetu

r aliter

fecif-

mlþg

L À

(bnfi)matimix:

267

t manüs

feciffe eorundem expreffionem , quàm quia

Sacta-

fünt effentialia, hinc juxta hanc opinionem.

dextto,

nullum effet Sacramentum, (i quis ungendo

io, cüm

diceret: Szgzo fe ffemo erucis. im nomine Pa-

qui -

£ris (bvc. aut: Cozfirmo te Chrifmate falu-

tell

£is ebc. aut: Confirmo te frguo Crucis 12 no-

cantutn,

mine Patris e$c. Nerüm ceníeo cum 7Maffrio

j undio

€^ Germaz, predi&am expreffionem non.

enece

ità effe effentialem , ut fine illà non poffit fieri

frontis,

Sacramentum. — R££e eff : quia reperiuntur

jusmodi

varic formz hujus Sacramenti, quibus anti-

um, id

Sic Conftantinus

quitüs Ecclefia ufa fuit.

d magis

Magnus apud Surium ait , fe à Sylveftro fuiffe

Ament»

confirmatum füb hác formá: SZgzez ze Deus

frontis-,

Jfigillo fidei [ua im nomine Patris e$»c. Kursüs

per ptl*

inantiquo Kituali, di&to Oro Romanus , quod

organt

referuntferé omnes AA : habetur hecforma:

Sigua eo$ Domine |jgmo cructs: Ego te con-

onis elt:

firmo im momiue Patri ci Filii i Spiritiis

rimit

fasci, Denique apud Grzcos hodiedum in

)

iil

ufü eft forma quoad materialitatem verbo-

&de

Refert enim.

m

rum à noflrà plané diverfa.

( La

Gormaz bic íe ab Onuphrio Conftantini

dit i

Grzco Archi-Epifcopo Trebenfi & Lechen-

,rcrb taile

fi, cunc re(idente in Ecclefíà San&i Atha.

orpa II

nafíii Collegii Grecorum Romz oretenüs

noimimu

defüper confulto Anno 1694. audiviffe , Sacra-

fionet

mentum Confirmationis in Grzciá confici fub

gon m

hác folüm formáà: Szenzaculum doni Spiritüs

T iA

Jfancii,fübintelligitur phrafi Grecis ufitatà :

Ut d

eccipe ,vel tibi donetur. . Jam veró clarum.

fede

€it

*

268

De Sacramento

efít, omnes has formas materialiter eíffe di-

Duttto

verfas À formá noftrà moderná ; ergó fignum

tattüne

eft, predictam expreffionem non effe ità ef-

anathen

fentialem, ut finé illa non poffit fieri Sacra-

totffrm,

mentum validum Ex quo eruitur, Chriftum

bent, i

quoad fpeciem infimam non determináffe quz-

jam oli

dam verba, fed ea, qux de fe apta eflent ad

ifit

effe&um hujus Saeramenti fignificandum. ,

j

[708

quzve Eccleíia pro formá determinaverit , efle

tun j

fufficientia ad valorem Sacramenti.

Undé

ib alii

Cazc. Flor. finé dubio ponitillam formam tan-

trdotj)

quam eflentialem pro modcrno tempore, non

quat gj

tamen ità, quafi abfoluté aliis verbis materi-

aliter tantüm diverfis non poffet confici; Et

177 t

albj

licet Confirmatio dicatur perfectio Baprifmi,

Quia B

ex eo tamen perperàm infertur, tam efle ne-

C5 mil

ceffariam expreffionem SS. 'Trinitatis in hoc,

fcrihere

ficut in Sacramento Baptifmi, tum quia per

41j

Baptifmum renafcimur in fide , cujus primus

articulus eft credere Myfterium Trinitatis ,

PUS ) PR

nis imp

tum quia ejusdem formz expreffa fit mentio

l'Inatty

in Script: Mazth. 28. Euntes docete e$c. qu

tamen exprefíio pro formá confirmationis

extd:

nullibi habetur.

fs

Adderet

/'"1(7 0j

Quzsr:io III.

Tmpof

qtij,

Quis frt 2Minifler Coufirmationis?

lils, Qu

oncluffo prima: Ordinarius Minifter eít

FU

folus Epifcopus , 44 ommes Catbolici ,

Coyi]

eítque veritas fidei definita & Cozc. Flor. i

Decre-

entif

Confirm.f;zfionif.

269

effe di-

Decreto Eugenii, & Trid. Seff. 7. de Coufir-

'ügnum

zatione. Can, 3. & rursüs Seff. 23. Caz. 7. ubi

d-

anathematizat eós, qui dicunt, poteflatem

| Sact-

coufirmaudi & ordinandi , quam Epifcopi ba-

hriltum

bent , effe cum Presbyteris communuem. Ydque

fequz

jam olim docuit Ew/ebus Papa Epiff. 3. ad

fent ad

zfcopos Tuféi , ut refertur 2 cap. 4. de Con-

iduni.,

f

fecrat. Diff. $. Manüs tampo[rtionis Sacramen-

rit,ele

£um magnuá veneratione tenendum eft , quod

Undt

ab aliis perfici zon poteff , niff À fummis Sa-

m tat-

cerdotibus , nec tempore Apo[lolorum. ab Alio

yte, non.

quàm ab tpfes Apoffolis legitur, aut [Gitur per-

materi-

adum effe. Similia habet Izzoc. IF. n Epiff.

id; B

Ad Epifcopum Tufculanum: Congruentia eff.

Quia Epifcopi in Ecclefià DEI fuünt quafi Du-

!Pf ifml)

efene-

ces militie fidelium ; Ducibus veró convenit

jnot;

fcribere milites; ergó. — Neqwe obffat , quod

j pet

«AHcf. 9. legatur Ananias, quinon erat Epiíco-

timus

pus, Paulo manus impofuiffe: illa enim ma-

nitatis,

nüs impofitio potiüs erat curz£/va, quàm coz-

meptio

firmatoria , confeflim enim fübfequitur in,

u qu

Textu: Ceciderugt ab oculi ejus tanquam

Et licet priüs

gationus

Jquamma , e& vifum recepit.

adderetur in Textu: £ Zmplearis Spiritu

J'tfo ; non eft tamen fenfüs , quod per hanc

impofitionem manüs Paulus implendus effet

ratià, fed potiüs per lavacrum regeneratio-

!

nis , aut impofitionem manuum Apoftolorum

ftct d

confirmatoriam pofteà adhibendam.

Conclufto fecumda: Ex commiffione fümmi

fhü lll y

jl

jr, ff

Pontificis poteft fimplex Sacerdos miniftrare

pure

Sacra-

270

De Sacramenta

ltà commnu-

fidim i

Sacramentum Confirmationis.

zior contra Durandum. — Probatur primo ex

Iuds,&

& baba

Flor. ia Decreto Eugeuii, ubi, poftquam de-

finiviffet, Epifcopum effe ordinarium Mini-

nalterio

nilem f

ftrum hujus Sacramenti , fübdit : Legzzwr z4-

enen aliquando per. Apoffolica Sedis difpen[a-

pto Indi

Oljir,

tionem ex vationabili. & urgente admodmm

Committ

causá. fimplicem. Sacerdotem. Chrifmate per

tetos. f

Epifcopum confeiío boc ad

miniftraffe Confrr-

smationmi SacYamentum.

Idaue füfficienter

mandi,

prmm

colligitur ex 77id. quod cum 5eff. 7. Cam. 3.

Givino el

de Coufirm. dcfiniat Miniftrum ordzmarium

Idm By

Sacramenti hujus effe Epifcopum , fupponit,

ep0, ]

faltem ex commiflione Pontificis alium ejus-

bitisgg,

dem poffe effe exzraordiparium.

Probatur

Dus o

ecundo ex-fa&o Gregorii: hic enim, ut ha-

€X eodtn

betur ex cap. pervenit. de Cor[ecrat. Dif. y.

ff Miy

ciim cognoviflet in Infulà Sardinià folitos effe

COmmjm

Presbyteros confirmare , feveré id prohibuit,

ex hác autem prohibitione càüm ícandalum.

oriretur , fic fcripfit D. Gregorius: Nos qui-

Ol

Waterie

dem fecundüm veterem u[um Ecclefia feci-

enus , fed fi omuinb hác de ve aliqui. contri-

d

Jffantur, ubi, Epifcopi defunt , ut Presbyteri

aC matel'

etiam in frontibus Baptizatos Chri[mate tan-

€nim il

cere valeant , concedimus. | Eandem faculta-

Uatem cc

tem conceffiffe fratribus. Minoribus foazz.

Metdoc

XXII. Cj Leonem X. xeftatur. Rodericus in Bul-

Wïim.

lario Regularium , & Arcudius , in [ib. 2. de

Ol

Goufirin. cap. 1$. 8

liam refert conceflionem

fadiam

Confirmationis,

271

(

fa&am iisdem Minoribus ab 44Zrzago F1, pro

'iffà tX

Iundis, & Regionibus, ubi non fünt Epifcopi ,

jm de-

& haberi ejus authenticum Diploma in Mo-

n Min-

nafterio S. Francifci Hifpali in Hifpanià. Si.

ii t4-

milem facultatem factam fuiffe PP, Societatis

li

pro Indis teftatur idem loco cit.

Objic. 130 : Sumius Pontifex non poteft

Ámodim

committere facultatem ordinandi in Presby-

nult p

teros fimplici Sacerdoti; ergó nec confir-

e Citff-

mandi,

Probatur Comfeg. ldeo non poteft

cienter

primum , quia Ordinationis Minifter ex jure

UEL

divino eft folus Epifcopus ; atqui ex eodem

[iparium

idem Epifcopus eft Minifter Confirmationis ;

ipponits

ergó. efp. C. -4ntec. N. Coufeq. — .4d Pra-

um &j

bationem refp: Licét ex jure divino Epiíco-

pyobatut

pus Confirmationis fit Minifter ordzzarzs ,

n, ut ha'

ex eodem tamen Sacerdotem (implicem poffe

[ DI/L S'

efle Miniftrum exzraordizarium , accedente

Jitos eué

commiflione: Summi Pontificis.

Hoc habe-

)tohibmt)

mus ex ufuü Ecclefiz , non item illud.

du

Objic. 2dó: Non poteft Pontifex immutare

N

materias & formas Sacramentorum;

ergó

nec immutare poteft eorum Miniítros, cüm

Miniíter fit «qué de neceffitate Sacramenti ,

jj at

ac materia & forma.

Refb. C. Totum: Non

enim immutat Miniftrum , concedendo facul-

fycilt

tatem confirmandi, cüm füpponatur fimplex

Sacerdos jure divino efle Minifter exzzaordz-

, jwm?!-

SAYIUs,

i

Objic. 3tià: Si fimplex Sacerdos jure di-

hþ- l,

vino effet Minifter extraordinarius, poffet

(

fjore?

abD$s

fa(]',am

272

.De $acramento

absque commiffione Pontificis faltem va/i4e

tatém po

confirmare;hoc non; ergó. Sequela proba-

débet: [i

£ur: Quia licet Sub- Diaconus & alii non.

gropter

poffint ordigari? baptizare , fi tamen defacto

potelt tm

baptizent, validum conferunt Sacramentum;

n €0 p

ergó. Reff. N. Sequelam. — Ad probationem

eleus E

longa eft Difparitas: quia Sub- Diaconus &

fit ab(oly

alii habent facultatem proxzmam & expedi-

cerdoti c

£am in ordine ad valorem Baptifmi propter

dere pro

fummaim neceffitatem ejus, at non habent

tiendam,

facultatém ità expeditam Sacerdotes fimpli-

& fiq

ces ad confirmandum, cüm defit commiffio

alter C]

Pontificis tanquam conditio , aut ultimum.

Cultitem

complementum ejusmodi poteftatis.

(it Qs

Objic. 4£0: Summus Pontifex vel confert

btt in fj

eam facultatem ex poteftate Ord/zis, vel fu-

1n Diaco

visditlionis ? Non Ordiuis, quia aliàs etiam.

mentlis

Epifcopus poffet eandem concedere , cüm ha-

