£e Chriffi & ejus. applicatione C. Maj, ut ità

quis

non dependeant N. 442j. Hinc femper agunt,

Cibug :

quantum o//zz£, & pro quanto 4 Chrifloap-

p'iti

plicantur j cit veró liberum Chrifto pro quan-

10 n

to velit applicare.

d Trid. Refp.ilud loqui

Stot;þ

de vià ordzzariá, non de poffibiZ, imó idem

tuli

Cozc, ibidem dicit non tantum dari gratiam

ht

fecundum. uniuscujusqüe 4/pofitionem , íed

tamgl

etiam prout. 4piri£u $. voluerit, ergofignum

fj

[o

?

!

Sacramentalepa,

10f

t üttobi«

eít, menfüram gratix poffe effe voluntartem

gb etiam

Dei c& Cbri[lH i.

1tis, 4

Oljic.2do: Eft contra juftitiam diftributi-

A&

vam, uni dari plus, quàm alteri, ubi eft me-

cui dimi«

ritorum eqz2[i/25, contra juftitiam Chriítus

di, qi

non poteft velle, ergó.

&. effe contra jufti-

oytà ünd

tiam diftributivam, fi alteri aliquid Zeceda£ ex

Gof

€o, quod uni 9/zs tribuatur, non veró quando

itls dati

illidatur, quod debetur, & huic amplius

IEOTUIm ,

quàm debeatur: Neque eft acceptio perfona-

rum ubi dona gratuita conceduntur, Patet

(übjedi

edi 6X*

hoc ex parabolà Z4at£b. 2o. Tolle quod tuum

ffectus

e[f, aut nom licet mihi quod wolo?. sion facio tí-

bi injuriam.

Objic. 3tio. llle exceffus grativ vel dare-

uf

offunt ,

tur ex fpeciali benevolentià Dei, vel ex .bo-

nitate . Miniftri vel a(tantium ?

nón I724m $

u-

Hinc

quia Deus reddit unicuique Secundum opera

/mm-

fua. Nom 2dum: quia bonitas Miniftrorum

jtin

e(t impertinens ad vim a&tivam Sacramenti,

Non 3tiusp : quia. unus non poteft alteri me-

uladt-

du

reri gratiam fanctificantem , aliàs poflet ali.

ut üä

quis juftificare infantem fine baptifmo fuis pre-

Cibus , poffet peccatori non contrito obtinere

agung

f

gratiam fan&ificantem, qux omnia dura fünt

infanà Theologià. Refpogdemt communiter

us

loqui

Scot fl «, illum exceffum poffe ex omnibus Ti-

idem

tulis provenire, licet enim Deus defadfà ved-

atiam

dat fecundum opera uniuscujusque, afoluté

tamen poflet. conferre gratiam etiam dormi-

, f

gnllm

enti f/e cooperatioze, cum voluntas ejus non

[

fic

*

106

De Modo eaufand Effefum

fitalligata ulli creaturz. 44 :du»:: Licet

ficvere

bonitas Miniftri fit impertinens ad vim acti-

(TIC

Y ex 1

vam Sacramentorum, quoad /Z/ffantiam ,

oteft tamen multum conducere ad exce[fum

|

p ap

& modum operationis.

d stium: conce-

viSacr

dunt aliquem poffe alteri mereri gratiam de

congruo. licet non de condigno, imó funtex

Ícotiftis Fa£er, Centznus eb Alii, qui afferant

probabiliter infantem ad preces jufti, dum

De

baptifmus haberi non poteft, falvari , licet e-

contra peccatori non contrito non poffit ali-

quis mereri gratiam fanGificantem Z;edia.

fé , quiaeft indifpofitus, quamvis poffit me-

Qu

reri zzediate in quantum meretur pios motus

U

peccatori , quibus fe ad gratiam fandifican-

tem difponat,

Sed meo judicio ejusmodi re-

babe

fpon(io faltat extra ftatum quzftionis: Nam

Yerb

fi gratia conferatur ex merá benevolentià Dei

n

extraordinartá, hocipfo non confertur vz $a.

EY ATenRIT.,

Rurfüs fi comparatur exceffus

nf

Tirej

gratiz ad bonitatem Zíziffri vel aff antium,

ille exceffus non adícriberetur Sacramezto ,

At €PJ

neque haberetur ex opere operazo (ed meré

[ 7

concomitanter ex opereoperaztis , dequohic

X

non eít quzfítio.

Undé Refp. aliter N. 4z-

fon

£ec. fedille exceffus gratiz haberetur ex /fe-

dl&þ

ciali applizatione meritorum Chriffi per Sa-

tud

cramenta, vi cujus vellet Chriftus Sacramen-

(

tum collatum uni cum «244/i difpo(itione ni-

fünt

hilominüs movere ad amp/iorem gratiam,

À

quam detur alteri, atque fic ille exceífus gra-

Pm

t

n

Sacramentalem.

107

im: Licet

tic veré haberetur ex opere operato & «vi $a-

vim adie

eramenti , cum Deus illum exceffum non da-

fautism ,

ret ex zzer4 benevolentià , fed ex pacto pro-

Lexcefum

pter

4

? Conct^

vi Sacramenti Deo exhiberentur.

pplicationem meritorum. Chriffi, que

"atam de

Ó füntex

Anricurus IV.

i afferant

li, durm

De Miniftro & Sufcipiente.

, licttee

offít alie

Quzsrio L

Vitdlds

((ir me«

Quis fit Ainifler Sacramentorum ?

s motus

Utberus de Mifsà privatà, & unc&tioneSa-

Gi&cane

cerdotum tenet, ipfos etiam daemones

nodi r€»

habere poteftatemm miniftrandi Sacramenta,

. Mi

Verba ipíius funt: Ego zoz dicam, quod Pa-

ii Dei

pifla dicumt mullus . Angelorum. confecrare

172

xceffus

poffe , fed econtra dico, [i diabolus ipfe ve-

miret , ( ego pofea refcirem , diabolum ffrc

at

irrepfiffe im officium pafloris. Ecclefie ,. tunc

TP

| mert. ]

cogeremur fateri atius ejus fore . validos,

Ex quibus apparet eum Diaboli patronum

uohfc

non tam ftudio veritatis quàm fpiritu contra-

| 4

di&ionis arroganter ejusmodi venenum e-

Y j;z-

ructáffe.

ro

Conclufto, . Soli homines: Viatores defacfo

ymeo

ne ni

funt Miniftri Sacramentorum ; poffünttamen

Angeli affumi in Miniftrum exzraordizarium.

tiafi ;

Hebr. $,

g

Prima pa(s prebatur. ex Script. ad

[iÀ

Onuis

108

De Minifro

Omnis pontifex ex . bominibus affumptus pro

TrentUr

heominibus conffituitur ip iis qu« [unt ad Deums

lim in

quem Textum Ecclefia conítanter de Mini-

net ad

ftro Sacramentorum intellexit: Hinc ait D,

(ontra

Chryfoftomüs Lib, z, de Sacerdote: — His qui

ho g

Do, j

terram incalunt , atque in eà ver[antur,com-

miljum eff , utea , quain celis funt, difben-

Tinc

Viris

fent , dis datum, ut poteflatem babeant quam

legitu

DEus optimus. neque Angelis datam effe vo-

$d &

Íuit : Neque enim ad illos di&um eft: u-

templc

eumque ligaveritis uper terram. erunt [tza-

tA Cf in cmlis ehc.

D pto

Congruentia pro hác

fu.

parte eft 71220: Decebat Chriftum tanquam

&s Y

Caput v///bile miniftrum fui vz//b/em quoque

Ctatu:

relinguere pro minifterio Sacramentorum,

2do: Kefpublica politica regulariter guberna-

IO]fl:a

D

turex membris, ergó & decebat rempubli-

Ut re

cam moralem gubernari per Miniftros ex eà-

dem affumptos.

3fio. perfedtioris naturz

K Vr

Mij

eft Angelus quàm fit natura humana 4 Ver-

Ahjyy,

bo affüumpta, ergó non decebat Angelum af-

J

fümi in Miniftrum erdzzarium.

Quinam

U

porró (ingulorum Sacramentorum ex homi-

nibus Miniftri fint, patebit in progreffu ma-

Veih

teriz,

Atü

Nunc probatur -Altera pars. . Chri-

ftus liberrimé dedit huic rei materiali prz aliá

fto N

GE v

vim a&tivam & pra&ticam gratiz , ergó etiam

liberé conftituit pro Miniftro Sacramento-

moqi

rum hominem, ergó ficut hác re materiali

poffa

reli&tà potuit rem aliam affumere in Sacra-

dtris

men-

ligne

109

4

& Su[cipiente.

zptm' prü

rentum, it4 quoque affumere poffet Ange-

7171

lum in Miniflrum Sacramenti.

Quod perti-

d Mini-

net ad baptifmi SanCtitatem ait D. Aug. L 2,

c at D,

contra Parmenianum : Adefl Deus qui det. e&

ipfum. donante

Hi g

bomo qui. accipiat , frve per [e

Deo, frve per Augelum, frvé per

bominem e$t.

A CO

Hinc conítat ex Hiftoriis Euchariftiam fuiffe

: J;W-

Viris Sané&tis ab Angelis miniftratam, prout

(l qll.ü'll

legitur de S. Onuphrio, Bonaventurà &c,

ejjp "It

Sed & templa confecrárunt Angeli prout de

: u-

templo D. Dyonifii in Gallià, & S, Viti Pra-

yt lia

z produnt Hiftoriz imó (i Nicephoro L. z1.

yo hàc

Hiffor. cap. 20. fidesadliibenda (it. Amphilo-

mquam

gius in deferto ab Angelis Epiícopus confe-

quoque

cratus eft, quam Confecrationem ut vglidam

É

rorum,

toleravit Eclefia,

Dices 1350: Omne Sacramentum | confici-

qberna-

mpüblf-

tur rebus ci verbis, Angeli nequeunt forma.

J2 &

re verba , ergó. nec conficere Sacramenta.

facürd

Min. p

robatur: Nerbum eft vox ffve [onus

j Vet

Animalüs

ore prolatits , hunc formare Ange-

um af

lus non poteít, eoq

uod non fit 2zs;al, ergó.

*

minart

Refp. C.

Mbhj. N. Mi

z. Ad probationem Refp,

Y homf-

Verbum eít vox

feu fonus amimalis ore pro-

f me

latus prout procedit à principio vitali corpo-

Qhri-

veo N. prout formatur a//o smodo C, Maj. Li-

;iii

cet verbó. Angelus non poffet proferre ejus-

yetiarm

modi fonum ut principium vitale eorporesm

j

poffet tamen formare alio modo ex co//Zf/Zone

p

1)1

Aéris , imó per os hominis prout defactó Dge

,swa-

mones foimant verba per ora Energumeno-

ma

ium,

Ito

De Miniflro

rum, quzecum effent fufficienter fignificati-

ti) enim

lt pec

va, efent quoque füfficientia ad formam Sa-

cramenti.

hs min

Tfertur,

Dices 2do : Ejusmodi verba ab Angelo for-

mata effent fpecie diftin&ta à verbis hominis,

terius.

ergó non effent fuüfficientia ad effe formz fa-

Joemn:

|

cramentalis.

"ntec. probatur : Ejusmodi

dutyr,

verba effent ar£zficial/a, fed artificiale fpecie

h?mu ej

diftinguitur à zazural; ergó. Refp. D. 4n-

fer. ejusmodi verba eflent fpecie pby/rcá di-

Hifu )

boptiz

ftincta à verbis hominis 7,. fpecie zzora/i N,

malis M

-Antec. Cf Confég. Eodem modo diftingui po-

& fiden

teít 74zz, probationts. Cum itaque ejusmodi

t eni

verba prolata ab Angelo habeant eundem mo-

Ài d

dum fignificandi, quem habent verba prola-

türin

ta ab homine,retinent eandem fpeciem zzora-

len.

Dia

Imó non íemper arfifiiale fpecie

ttat,

plfícá diftinguitur & zazara/, utpatetinau-

profici

ro per artem chymicam formato, quod in

übet,

fententiá probabili ejusdem fpeciei eft cum

auro ve€ro,

catoris

. An ad valorem Sacramenti 'requiratur

(Dn]?qï

fides, & SanGitas Miniftri ?

BINUTRTNNANUSURME

otrgy

30 vir

Refp. Negativé, eftque articulus fidei con-

firmatus 4 Trid. Se/$. 7. Cam. 12. contra er-

Ymo

'Wlf!un

rorem Wicleff. & Joann Huís, jam olim

damnatorum in Conc. Conftantienfi.

1477

bttty

Vb )

eff ; quia durum eít aliquem privari fru&u Sa-

cramenti ad peccatum alterius.

Quantis in-

i (

Ti

fuper periculis angeretur Eccle(ia univería ,

rg-

Afe, ]

cuffi tOR poflit conítare de ftatu Miniftri, g

tiá

tamm

111

€ Sufcipiente,

Doificati«

tid enim gràtis datà utimur quandoque in

Tam $2

Ítatu peccati, cur non poffet exerceri pote-

ftas minifterialis qua ad gratias gratis datas

;

dofot«

refertur, cum per fe ordinetur ad bonum al-

(Ornitis ,

terius. Bapr[mus, inquit Aug. 7radz. $. m

a f

Joann: talis efl qualis eff ille im cujus poteflate

jusmodi

datur, unde quid tibà facit malus miniffer ubi

l fecie

bonus eff Dominus ?. Quid te impedit mali«

D.4r

fiofus praco , ubi bonus eft judex ?. Non re-

y/rá d

baptizát Ecclefia baptizatos ab Hareticis, aut

rali N,

malis Miniftrris manifefto judicio fan&titatem

Jüi pO«

& fidem in Miniftro non requiri, coz/uetudi-

gmodi

s enim robore temetur orbis terrarum ait

mmoe«

Aug de baptifmocap. 9. &* hzc fola opponi-

prola-

tur inducere volentibus novitatem.

7

Dices 1:50; Dum orat peccator nihilimpe-

fpecic

trat, ergó dum confert Sacramentum , non

-]pate

proficit füfcipienti cum. nemo det quod non

od i

habet, efp.Tran[. 4ntec. quia etiam pec-

: cum

catoris oratio bonaeít, dumnodó ordinata. JN,

Cozfeq. quia valor orationis habetur ex opere

iratür

operantis , valor Sacramenti ex opere opera-

£o virtute paffionis Chrifti, — Probazzozenz 'D.

! COTl*

nemo dat quod non habet vel forzaZrer vel

0"

virtualiter C. quod non habet formal;ter ha-

olít

bet tamen virzzAl/zter veleau[aliter N.Habec

At

veró Miniíter etiam malus gratiam virtualiter

91«

' vel caufaliter , in quantum virtute poteftatis

s i*

minifterialis poteft in fufcipiente gratiam cau-

6&)

fare, Nequein fole eft ignis forzzaliter,pote(t

A

tamen eum in ftuppà accendere,

Dices

tlà

112

- De Miniflro

dusqui

Dices 4do: Qui baptizatur 4 mortuoquid

proficit lavatio ejus ; AAb iumuudo quis mun-

(ue habe

dabitur ? Ecclefrafl. 14.. Hinc mens fuit Cy-

icentem

príani hzreticos non baptizare;fíed & S. Atha-

iptizite

nafii doGtrina eft, baptifmum ab Arianis datum

jtolation

a df

vanum effe, & inutilem. g. Script. Textus

intelligi neminem mundari ab immundo az4

W0 mod

£Ali, mundari tamen ab immundo ut Mini-

Tereni ef

fter eft, per quem caufa principalis operatur.

[

Aut certe intelligi poffuntde immundo tali,

AL ecóm

teritum r

ui juxta inítitutionem Chriíti non ageret.

$S. PP. eatenus dicebant baptifmum ab Ha-

Tib efed

reticis collatum effe vanum & inutilem, qua-

jrocuren

tenus non obfervabant formam debitam con-

Vr ya

fiftentem in expreflione S $. Trinitatis prout

fl;, i

faciebant Ariani coz[/ubfl autialitatem Filiing-

ditlpid

gantes. Aut dici poteít eatenus fuiffe vanum,

Adm f

quatenus aliqui fcandalosé accefferant ad hz-

d OU vie

reticos, poftpofitis vere fidei miniftris quo in

A Paf

cafu (ine dubio utpote cum obice accedentes,

nuïlum l

gratiam non confequebantur.

Vil ad

V:l QEUS |

Quszsrio II.

Iul

Qualis intentio in. AMimfiro requi-

T

futi o

ratur 2

h effe j

I

Nientio et smotus voluntatis, quo tendit in

finem praftitutum. | Prout hic confidera-

tur triplex communiter ftatuitur: Habitua-

es, Pr(

lis, formalis , & virtualis. . Habizualss ett

än

j

actus

?

M

1

& Sufcipiehte.

112

magzid

'

a&us qui przceffit; & non eft retra&tátüs, ne-

is l-

que habet ullum füi effe&tum moralém cón:

fuit Cy-

ducentem ad finem, Ut fi nuper intendiffes

G Atda-

aptizare infantem, quem hodie lavas cütm

prolatione formz.

Formaalai ett ,

us datumt

quà quis

t Texus

actu efficaciter vult finem,

VirtuAalein non

uno modo explicant. Alii enim.cenfent illam

undo gmï

yt Mii-

reverà effe intentionet actualem tenuem, li-

)pCTMUF-

cet fit infüfficiens ad refle&tendum fuüpr fe,

ndo till,

Alii econtra putant effe a&tum voluntatis prg-

ageret,

teritum moraliter adhuc perfeverantem in

j H

fuo effe&u vi cujus finis primarius inteütus

procuretur,

m, qu:

Poffe intéhtionem ita morali-

m Con-

ter perfeverare, licet a&tus formalis tranfie-

js prout

rit, eX hoc probant, nam cum Petrus intenz

dit lapide ferire Paülum diffitum, priüs habet

iiv

Wanurtis

acum formalem tollendi lapidem, feriéndi-

que , vi cujus impulfüm imprimit, donéc volet

tad lt-

. quo 1d

ad Paulum , & percutiat, quo cafu licet tünc

nullm haberet a&um internum, percuffió

dent ,

Pauli adhuc effet incenta & voluntüria Petro

vi folius a&tds formalis pby/fc quidem prste-

titi, pérfeverantis tamen adhuc zzora///er in

impulfu impreffo. Caterum ficutSacramén-

tum poteft confiderari vel it

1

effé pPyftco, vel

gyl/l'-

in eflé zio* Al Sacrámenti

tio ferri poteft vel ad' acti

, ità quoque inten-

ones illas externas

precifé ut actiones pPyfíce

(unt, & tüc intén-

uit i":

n[idefa'

tio vocari póteft excérna,

"

vélad édsdem. acti-

On€$, prout conpftitüunte

fft

1abjruaf

P Saicfäme'ntg-le, &

4li *

hac vocari poffecinterna.

U

H

His

idu

z

114

De Miniflro

His füppofitis Se&arii negant illam intenti-

ittent

onem requiri adSacramenta in Miniftro, &-

WTOTK

2ioillorum eft: quia tantum funt exczz4£2v4

Adhuc

fidei, & devotionis, qualia effe poffunt etiam

faffici

fine intentione Miniftri, ut patet in concione,

Sed ex Catholicis Catherinus, Sylvefter, Pa-

Obj

perlu

ludanus &c. quos citat Lugotenent fufficere

folam intentionem ex£erzaz dummodó mini-

puím

2fv

[

fter a&tiones illas intendat facere fecundàüm

titum Ecclefix, licet non habeat intentionem

dum.

Cletia

conficiendi Sacramentum.,

fne n

Conclufo 15a: 1n Miniftro non fufficit in-

tioïzm

tentio exterior,

Probatur: ln Miniflro re-

&go (

q

uiritur intentio faciendi faltemid , quod fa-

TW

cit

Ecclefia, ut definit Conc, Trid. .$e//:7.

Caz. 1 1, Sed hecintentio non eft tantàm ex-

W

dilcr

£erior , fiv& faciendi aCtiones externas in effe

Probatur 1mo:

Catec|

hyfico confideratas ; ergó.

D

fi intentio Ecclefis tantüm effet apponendi

Toluif

a&tiones externas in effe phy/fco, valeret abfo-

lutio, (i quis per jocum formam proferret 5

þi[com

ts

atqui hoc non, ut docet idem Trid. 5e/$. 7 .

cap. 6. && Can. 9. depeuit: ergo. S$equela

Vaüdm

quiali

robatur : namlicet quis per jocum proferret

verba, adhuc tamen haberet intentionem pro-

mus,

Cien

nuntiandi eadem, cüm, ut fupponitur, illa

voluntarié, liberé & humano modo profer-

Pfimus

ret. Cosfermatur : 'Trid. cit. intendit ibidem

damnare errorem h&reticorum volentium

Ugii) 1

fontyl

Sacramenta confici, licet per ludum actiones

fed fi fufficeret

teædm

facææcntales ponerentur 5

inten-

Vojto-

€ Sufcipiente.

IIf

Intentie

intentio exzerzz, non damnaret eorundem

(iro, 4«

ZITTUT)

errorem,quiá qui jocos? exerceret actiones Á

adhuc haberet intentionem & voluntatem

ntetiam

yncfone,

fuficientem ad valorem Sacramenti ; ergó.

. Oljic. 50: — Athanafiusadhucpuer multos

(ier, Pa«

fufficere

per ludum puerilem baptizavit, quorum ba-

ptifmum ut validum approbavit' Alexander

d mini«

Patriarcha Alexandrinus, S. Genefius martyr,

;cundüm

ntionet

dum. mimicé illuderet Chriftianis coram Dio-

cletiano,baptizatur à focio,& fubiit martyrium

fine novo bapti(mo, fed neuter habuit Zz/ez-

ficit i«

Honem interumn, uxerque exterzam tantüm :

firo re»

od fa-

ergó füfficit, Refp. ad' primum: S, Athana-

|

fium,dum puer baptizaret, habuiffe intentio-

i

yf.r.

nem ZZ/ergam , quia habuit jam tunc annos

tüm &*

;sincc

difcretionis, nec ullum baptizavit alium,quàm

catechumenum ; Imó dum interrogaretur ab

7À IW-:

Alexandro quid feciffet: refpondit: f& facere

onenal

voluiffe, quod feciffe viderat Alexandrum E-

«t abfo«

pifcopum Alexandrinum. effom, ad zdum*

fertet j

Plures dubitant an baptifimus Genefii fuerit

Sgþ". Ih

validus; Cenfeo nihilominus fuiffe validum ,

fe u

quialicet per jocum baptifinum contulerit mi-

vofetret

mus, habuit tamen intentionem interiorem

empro

faciendi quod faciebat Ecclefia, ut eó fortiüs

l; ila

illuderet.

Ado przterea Traje&tenfis ,

qui

rofete

» primus Scripfiffe hiftoriam cenfetur Mart

yro-

jpidem

Ogii, narrat , non mimum fed Presbyt

erum

jenciom

contuliffe baptifinum Genefio.qui quidem an-

a&iones

tecedenter illudere intendebat Chriftianis ,

[ uchcrct

fubitó tamen converfus ferió eum petebat &

D

i

12

.aCCi-f

Fj

t

116

De Miniffro

accipiebat, ut poftea comprobavit eventus ,

fenti

dum pro fide Chriftianá, fortiter martyrium

fubiit.

veey

Objic. 2do. Dum Epifcopus confert ordi-

(tiet,

dii

nes,prote(tatur fe non velle ordinare excom-

municatum, aut non habentem licentiam à

0j

feren

fuperiore, & tamen confert ordines , quod ex

habei

€o patet, quia ejusmodi ordinatus à jure fu-

Qum

fpenditur , füfpenfio veró füpponit ordinem;

D

lC 1

ergoó.

Refp. ejusmodi proteftationem fieri

Sacra

tantüm ad terrorem, eáque non obftante,

tióne

dum fingulos poftmodum ordinat habere Epi-

fcopum intentionem interiorem , quod(i Epi-

E7

m

fcopus in a&tuali ordinatione reftringeret in-

tentionem | z07z ordisanudi

excommunica -

Md

Invic

tum &c, reverà ejusmodi non effet ordinatus

ob defe&tum neceffarie conditionis.

Cfen

Objic. 3tio: Durum eft , eternam falutem

wglur

Inc.

dependere ab aGu alterius : Hinc anxieta-

tes confcientiarum , dum quis non redditur

tu| (

Db

certus, an Minifter habuerit intentionem re-

quifitam : Quot nullitates provenire poffent

Valid

fi Minifter ex malitià intentionem non habe-

W

ret? Refp. non effe ità durum , ficut effet

Chri

quando dependeret Sacramenti valor & boni-

Pnj,

tare Miniftri, càm non (it tam difficile habe-

alig

reintentionem , quam fe reponere in ftacum

ütent

C(*i]at

gratie; Minifter Ícire poteft an habuerit in-

tentionem , gratiz ftatufh refcire non poteft.

L2173 i

Titur

Neque opus eít angi confcientias , cum fit fal-

tem moralis certitudo Miniftrum habuiffe in-

fOntr

tentio-

UY

e* Sufcipiente,

I1ty

entts ,

tentionem legitimam; quod fi tamen Minifter

yrium

velex levitate vel malitiá intentionem omi;

t otdi«

fifet ,funtqui exiftiment , Deum ex mzfericor-

diá lapplere defe&tum.

X COT

Objic. 4£0: Non requiritur intentio con-

xiam à

ferendi e/fecfum Sacramentalem , imó licet

]uod [

haberet mini(ter expreffam voluntatem, effe-

ure fü-

&um non conferendi, adhuc conferret, ergó

dinem;

n fieti

nec requiritur intentio zzrzerza conferendi

Sacramentum , dummodoó quis habeat inten«

(ante;

tionem ponendi actiones externas, Refp. C,

c Epi-

"dntec. N. Confeg quià intentio conferendi fa-

[ Epi-

cramentum non includitur in intentione po-

ret I«

uD*

Á

nendi actiones* externas: Cum utraqué À fe

invicem fit feparabilis,

At veró intentio cón-

jinatus

ferendi effectum fàcramentalem includitur ini

voluntate íerià conficiendi Sacramentum;

Jaterm

Hinc etiam cum Sacramento effe&us ejus fi-

yietae

jdicut

mul confertur, cum non fit in poteftate Mi«

niflri effe&um feparare à Sacramento. femel

m I6«

validé collato.

)()HCHE

Objic. $fo: Sacerdos eft tantum Mizzffer

pabe-

Chrifti , ergó illius intentio non requiritur.

t efTCE

Probatur Comíeg. quando a&tio egreditur ab

| poni

aliquo zezzize Alterius, non requiricur illius

pibe-

intentio, modoó fit intentio in przzczpali , fed

j um

ri[ i

collatio Sacramenti egreditur à facerdote 50:

uiue alterius, ergbsejus intenrio non requi-

ptene

ritur.

Probatur Maj. Dum matrimoniuni

j lat*

contrahitur per procuratorem, non eft necef-

(fe n*

aria intentio precurzatoris , dummodó confen-

guo

fus

H5

118

De Minifivo

fus fitex parte przzcipalis. . Refp. C. Antec.N.

BEInI

Confeq. -Ad probationem Refp. Maj. elle ve-

E hf

ram, quando principalis incentionem Miniftri

I lf q

ad actüs valorem non requirit, non veró

ales $a

quando ex infítitutione Principalis intentio

titur $

Miniftri requiritur, prout requi(ivit Chriftus,

ponunt

quando inftituit Sacramenta, ut humano mo-

ter N

do fiant, fic Domini quandoque committunt

elt: fb

agenda conomis, quorum intentio & pru-

f neq

dentia fine dubio requiritur ad aGtüs valorem,

[ quax

aliud eft in procuratore matrimonii, qui tan-

' diat $,

tüm affumitur ut Zeferat confenfüm & volun.

1b dj

tatem contrahentis Principalis.

Vntüm

Objic. 6fo. ln Causà zsffrumentali non

E ab

requiritur intentio, minifter eft tantàm cau-

Zando,

fa £nfirumentalis. Maj. patet iuduttione , fic

C

ferra, penicillus &c. agunt fine omni inten-

tione.

TE Babitg

Refp. Caufa znflrumentalis rationis

tualis

expers non requirit intentionem C. capzx r4-

C i()n(

iionis N. (ic Commiffariusregis ,, dum ad ne-

Wf,fe

gotia affumitur,requirit voluntatem proprzam

Cl

ad'a&iones particulares. . Addit Scotus licet

U) [

Mini(ter fit caufà inftrumentalis refpe&u ef-

tant

lm

feciás facramentalis, effe tamen caufam ve-

Wt [

ré principalem refpeGu a/iomz Íacramen-

Ml;z

talis , cum ab eo ut causà 2dà

:

procedat 'hu-

Volunt

mano modo.

Objic. 7740; Quando

cunque ponuntur þar-

Wodi a

tes effentiales Sacramenti, ponitur & Sacra-

li Hfm

mentum, fed poffünt poni partes effentiales

Sacramenti (ine ullà iatentione; ergó & Sa-

cra

Atf

TI9

€ Sufciptente.

itt .

cramentum. Hinc ait Aug. TzZ, $. n foan,

(fe ve-

baprifímum collatum ab ebriofo effe validum.

Jioifr

Ref9. quandocunque ponuntur partes effenti-

a vero

ales Sacramenti 770do 4 Chriffo inflituto po-

tentio

nitur Sacramentum C, A4a. quandocunque

ariltus,

ponuntur quomodomnque & meré materiali-

no mo«

ter N. 7Mat. cf Confeq. faper aCtu humano id

mittunt.

eít: libero & morali fundata fünt Sacramen-

& pu

ta, neque vim habent fignificandi gratiam ni«

Jorett

fi quando cum intentione conferuntur. Non

j at

dicit S. Aug. baptifmum effe validum collatum

ab e£rio, inquo intentio effe non poteft, fed

volute

tantüm ab ebrzofo, ut (ignificaret malitiam &

habitum vitiofam Miniftri non obeffe bapti-

Jj n

m Cau-

zando.

tlf y ft

Conclufro 2da: Non fufficit iatentio folüm

habitualis,(ed requiritur vel a&tualis, vel vir-

j intet-

tualis.

Probatur 192 PArs intentio ad con-

al MW

fe&tionem Sacramenti requiritur ut cauía zz4-

yx re

| ild ne

uens edintentio meré habitualis nonpoteft

efTe; caufa zzfiuezs in confectionem Sacramen-

gprian

ti; ergó.

MA

f

atet , quia nou requiritur

us licet

?.

en$, aut concomitanter, fed

Qu (j*

tantüm fer acci

üt vjva4 virtus ex parte caufz efficientis,

am t^

Tgmen-

7Min. probatur intentio habitualis eft actus

voluntatis prateritus, qui nullum habet ef-

jic ht

fectum fui conducentem ad finem, fed hujus-

modi actus prateritus non poteft effe caufa

u P'Af'

influens, cum non fit in fe neque in effectu,

Gaqtt

Cnnaks

ut füpponitur ; ergó. Hize patet probatto 2de

partis. Certum enim eít ex definitione CC,

u

qe

aliquam

H4-

120

De. Mizifsg

aliquam intentionem requiri, fed non fufficit

T

frant

babitualis , exgo vel acualis vel virtualis.

Tm f«

Quod porró virtualis füfficiat , Proba£zr :

Canþg,

intentio virtualis adhuc eft füfficiens, ut vivo

Qptrat

& humano modo materiam cum formá in effe

vdin

Sacramentali conjungat, ergó fufficit. 44z£er.

petm

probatur : Intentio vir£ualzs fufficit ad quem-

Tis (

cunque alium actum moralem serztorium ,

777

vel demeritorium ,ergo etiam fufficit, utvivo

& humano modo materiam cum formá con-

Det p

g

Qition

jungat in effe facramentali, 44z£ec. conceditur

m d

áb omnibus: Cum moraliter impolffibile fit ,

1 üt

in omnibus femper habere voluntatem acZza-

"it, f

lez propter nimiam dependentiam fenfüum

dit, Q

ab obje&tis, quibus tangimur, utad divería

telar

diftrahamur. — Comféq.patet : quialicet Sacra-

Tnorti

menta fint res admodüm Sacratz, fundata

tio mi

tamen funt ex Chriíti inftitutione in actibus

urit

humanis, neque plus voluntarii requirunt,

Cii, C

quàm ipfi.

üSfacia

Objic. Contra 118Am partem: Ad applican-

dö HOI

dum fru&um facrificii füfficit intentio puré

Nolen

babituals , ergó Gcad confe&tionem Sacra-

menti. Vasq.negat Antec, ex ratione,quod,

obllga

R

ui alteri donat fru&tum, eundem pro illo of-

í

[7

erat , ad offerendum autem requiritur actio

COj

0ij

sora(is , qualis cum folà intentione Pabituali

Qit int

effe non poteft, "Verüm non urget bzc ra-

tio, quia licet donans fru&um facrificii eun-

L

Mi

Jlens

dem offerat,

€j

usmodi tamen oblatio non eft

exercitium officii facrzficamtis , cum poflit fi-

tur, |

eri

düm)

W» Sufczbzente.

I£I

Vüfficit

eri ante facrum,imó ante füfceptum chara&te-

rtualih

rem facerdotalem.

Unde £efp, C. -Antec. N.

hatur :

Confeq. quia comfecfio Sacramenti habet fe ut

üt vivo

operatio moralis , acproindeintentio Miniftri,

Ainelle

vel in fe formaliter vel faltem in füo effectu

Anltt,

permanere debet: Ip(a veró app/zcatio actua-

]quem-

lis fructüs facrificii fe non habet ut operatio

atf

10f Al5 , cum fit quafi Traditio ejus quod ant&

utvivo

er promiffionem alteri eft oblatum ; ad Tra-

) Cone

ditionern autem rei promiffe, & ad executio-

ceditut

nem donationis non requiritur operazzomora-

DHC GC ,

[is, ut patet multis Exemplis: $ic qui dona.

affua-

vit, fatisfacit füz obligationi, licet cum tra-

x(aum.

dit, (it ebrius, vel dormiat; imó ipfa donatio

diverfa

teftamentaria confequitur effe&um fuum poft

tSact?"

mortem teftatoris, ubi non poteft effe opera-

:

fundä[&

tio moralis. Aliis terminis poteft reddi D;-

;Qibus

Jparitas, quia qui alteri donat fru&um facri-

jirünt»

ficii, contrahit obligationem reddendi, cui fa-

tisfacit etiam(i non cogitet fe obligatum,mo-

) liczm:

dó non revocet fuam promiífionem ; àt veró

volens conferre Sacramentum , nullam habet

0 pUFC

Sac

obligationem, fed vivida virtus requiritur,

ï)quo !

per quam ex inftitutione Chrifti materiam

jlloo

conjungat cum formá in effe Sacramenti.

r H&IIOI

Objic. 2do: In füfceptione Sacramenti fuffi-

jj

cit intentio folüm habitualis, ergó etiam in

C ne

Miniftro. &e/?. T. Autec. N.Con[eq. quia füfci-

5 u

piens quZ tAí£s nihil faciz , ícd tantüm pazz-

9on di

fur , claram veró eft, plus requiri ad fazzez-

vfit Hï

dum , quàm ad paziesdum.

al

y

Objic,

122

De Miniflro"

D

Objic. 3tio; latentio vzrtualzs e(t actus pre-

E p

teritus , fed aQtus prazeritus non poteft etfe

jtt mat

VivA virtus, cum modó,dum conficiendum

Nuntiat,

eft Sacramentum, non fit , ergó nec virtualís

] Yere t

/ lntenti

intentio füfficit. Reff. 1720: cum Cardin. Lu-

lu

gone , Auer[A & alits , N. Maj. vocant enim

Vatrone

hi AA. intentionem virtualem actum volun-

hober à

tatis 7ez4e7? impotentem fe refledtere. Reff.

tionis j

2do: eft a&tus prateritus durans tamen in (uo

Qu

effe&tu C. A14j. non durans zeoralzter in fuo

Thodi jn

effeQu N, A4aj. ef Con[eq. .Sed quomodo du-

Rtjo,;

rat in fuo effectu? Ref». Voluntas ordinaté

Xmq

clicit füas volitiones. 7770:;per actum effica-

ADtes

citer vult finem, 74 eligit media, dezique

d fie

eadem exequitur, & quia priüs efficaciter

àion

intendebat finem , ideo poftea, licet actu in-

téntjo

tentionis przterito, eligit media, eaque de-

[iOnfs ]

mum exequitur ut conducentia ad finem , ità

«t a(

ut primus actus fit qua(i cau(ía actüs fecundi

: icerd

& tertii, & hoc modo a&us intentionis di-

&t Dre

citur perfeverare moraliter in fuo effe&us;ad

3mþe

eum feré modum, quo proje&do in aquam.

f

lapide primus circulus cau(at fecundum, fe-

Umc

cundus tertium & confequenter , ità ut pri-

k indy

mus circulus licet phyficé priüs pereat, dica-

tur tamen permanere in ultimo. . Átque ut

peï Elgel

Cf

magis practicé ad materiam prefentem acce-

one

dam, intendit Petrus, dum confitit in &ellà,

m )

celebrare Miffam , hác intentione habità mo-

]xin

vetur ad orandum acceffum, vadit ad Sacri-

[ Qrm

& de-

ftiam, induit fe; accedit Altare, orat,

m:]

nique

ä- Sufcipiente.

123

U5ffd-

nique pronuntiat formam confecrationis fü-

L etde

per materià neceffarià: licet, dum ità pro-

endum

nuntiat, non cogitet a&u fe velle confecrare ,

irtualis

veré tamen confecrat, eoquod primus actus

ju. Lt

intentionis adhuc duret in ejusmodi pronun-

It enim

tiatione forme propter connexionem quam

volute

habet & actus executionis cum a&u inten-

, Mf

tionis priüs habito.

ninluo

Quar. 1:380: Quanto tempore poffit ejus-

jn f0

modi intentio virtualiter permanere?

Jo du

Refp.Suar.e Alii, eousquedurare intentio-

nem , quousque exerceantur actiones deícen-

dinaté

eflc-

dentes ab illo primo ac&u formali ordinate

euigie

ad finem intentum, quod fi veró intercedant

aCtiones di/parats , cenfet novà opus effe in-

j

cacitet

Qu ite

tentione, Sed Reff. a&um formaleminten-

tionis non neceflarió interrumpi per quamli-

u de

m [j

bet adionem 47/paratams, quis enim dicet

icund

Sacerdotem , dum inter veftiendum ferefpon-

det breviser ad interrogationem difparatam,

nis die

qusa

& impertinentem ad Confecrationem, necef-

fariam habere novam intentionem formalem ?

quanL

Cum certé pergat poft datam refponfionem.

"m rC

yt pf

Íe induere , accedere ad Altare, & reliqua

peragere , proindé ac fi refponfionem. nullam

[,diCrï'

que Ut

dediffet , adeoque certum eít, non per omnem

] ZCCC'

aGionem Zgiperzinentem interrumpi intentio-

nem formalem priüs habitam.

Caterum ad

&Uä»

praxin non eft magnoperé laborandum de

jmo

efformandá intentione conficiendi Sacramen-

Sactle

certé

&de

tqm: mihi enim videtur nunquam aut

rarif-

jiqué

124

De Mini/l;'o

$$

rariffimé poffe obvenire nullitatem Sacramen-

fitere (

ti ob defe&um intentionis, imó femper eít

li adi

nhon tantüm v/r£zAlis , (ed & acZualis inten-

tjiti

tio in Miniftro, dum fui compos accipit ho-

Quia t

ftiam & füper eam animo ferio formam pro«

nuntiat, etiam(i priàs nullam omninó inten.-

fecit (

feuat

tionem feciffet: fi enim ex tali qugzreretur,

quid vellet facere, certé refponderet, fe non

Tudhar

olunta

velle ludere, non velle tantum proferre for-

mam , fed efficere Sacramentum , certo &

futennti

Chflül l

manifefto indicio , fe actualem intentionem

habere

Quaer. 2do: Quid debeat intendere Mi-

niíter ?

At in

Rejþ, Debet intendere facere Sacramen-

tum , vel quod fecit Chriftus , aut facitEccle-

fia, ut loquitur Trid: $eff.7. Caz. rr. Sed (

Hs

G

quis intenderet facere quod facit Ecclefía v, g.

Norinbergenfis vel alia acatholica , & exprefsé

Qüjüis 4

hp (

diceret (imul, fe non velle facere quod facit Ec.-

clefia Romana Papiftica? Refp. talem adhuc

Co]

&i

eonficere Sacramentum , quia ejusmodi habe-

ret duas volitiones contrarias , quas fibi con-

hass

n]l[m (

trarias effe non agnofcit, diceret enim: Volo

facere quod facit Ecclefia Chrifti , ut eft No-

[///]

It Mià

rinbergenfis , & nolo facere, quod facit Ec-

clefia Komana, qua eft Ecclefía Chrifti, quia

Wenri

tamen obje&tum intentionis fuc eft volüntas

Wenti

& intentio Chrifti , reverà conficit Sacramen-

"htig])

tum, licet hic & nunc erret putando fuüam,

reretm

Ecclefiam effe Ecclefiam Chrifti, Eodem mo-

" n

do

e Sufcipiente.

15j

[2

Tatnefis

do fi Sacerdos le

o

itimé ordinatus intenderet

facere quod faceret Ecclefia Calviniftica, va-

pet et

lidé adhuc confecraret, licet illa teneat non

j interle

effici corpus Chrifti, fed tantüm ffzurarz,

p o«

