Gf1446
author: Winkler, Angelus

*

|.

-.

|

W

j

|

p

M

"

$

h

"

:

[

-

-

—

r-

—

-

A ——ÀÀÀ

Fr. P£4

od E

y, If

T

SA(

D.

CO!

I

EXU

"B]

ln MO

dR

EAN

Die

Ejus

"

Tnisy

TRACTATUS

SACRAMENTIS

IN GENERE,

UTI ET

BAPTISMO

CONF IRMAT!ONE

UNA CUA PARERGIS

EX UNIVERSA THEOLOGIA

PUBLICA DISPUTATIONI

EXPOSITUS

In Monafterio B. MaRr

de EnRnAcO, Sacri & Exe

iB

Ordinis Ciftercienfis ,

PROPUGNAATE

n

P

j

A:

E

F. ANGELO WINCK

Die

Ejusdem Loci & Ordinis Profeffo,

Atenlis

4 172 j.

Cum Permiffu Superiorum.

HERBIBOL[

As l

Typis Marci Antonii Engmann, Univ, Typogr

UNIGENITO

:

|

DEI

FILIOI|,

SACRAMENTORUM

AUTHORI,

CREATORI

&

REDEMPTOR!

S U O,

I«

IN DEBITUM HONOREM

LAUDEM, ADORATIONEM, ET

GRATIARUM ACTIONEM

Y

:

DICAT CONSECRATOQ-UE

quenter

-* lere

lNFIMA FJUS CREATURA

Cmqug

Ev ANGELUS

«08 ) 1 ) Bt»

C

3725]

ngx&

,

3

72 15

RC

s

ä

A do

(

3?*5.,

Dy

M

2553

r»»

TRACTATUS

SACRAMENTIS

!

IN GENERE

AÁnricurus I

De Effentià & Exiftentià

Sacraàmenti.

Y

acrameatum varias habetfi igni-

ficationes,

X A

1mo ab antiquis

ir-

E

fümebatur pro certá pecuniae

E'W |

fummá , quam litigantes apud

ET

Summum Pontificem depone-

Victori,

bant ceffuram poftmodum.

M

2do: accipitur fre-

? re fecretà, 470. Pro figno rei facrz.

quenter À legibus pro juramento.

3fio:;Pro

DEU«

Hs

«,QDemque pro fpeciali fi gno, qued modo pe-

culiari

e

2

De Effentiá e* Exiffentia

culiari fit collativum alicujus fan&itatis, hinc

qux

Sacramentum dicitur quaíi facraums mentem

Tiatel

ö; de hoc ultimo modo fit

Atl

non.

Quzsrio I

adpl

lunta

Quid fit Sacramentum.

uot Auctores tot feré funt Sacramenti

tione

Cillis

definitiones , quamvís in re potiffimüm

omnes conveniant,

Ticnt

Omiffà prolixitate reti-

neo definitionem vulgarem , quam povit Ca-

0l

lz'w(n

techifmus unico addito: Eft/femume feufibile

efficaciter ad noflram. fanctifigationem divi-

duj

Explicatur: Dicztur Si-

Qu

pitus inflitutum.

Vi

"um : id eft: in(trumentale quod príüs cogni-

tum ducit in cognitionem alterius, Sez/fbz/e :

hao

quia Sacramentum eft inftitutum ut teffera

I(e/þ,

ublicé proteftativa verz religionis, diftin-

dicati

aliud

&iva À falfis Sectis, data infüper Ecclefiz fi-

delium vifibili.

Efficaciter : quia debet etfe

habes

Tüm |

caufa efficiens ex opere operato, ut inferius

dicetur, 44 zoflram [ancfifizationem infHi-

tf

lüber

1utum: ut intelligatur non effe fignum puré

fpeculativum , fed practicum ad cujus pofitio-

p $s

Cüm [

nem reverà ponatur fanctificatio feu gratia

habitualis, fi obicem non inveniat, Dicitur:

abloti

ritua]e

noffram: ideft omnium viatorum , ut intelli-

gatur Sacramentum debere efle fignum uni-

Atimj

verfale, & per confequens ftabile, non tantüm

lotat ,

ad falutem alicujus in particulari inftitutum ,

06]','

l

ap;,'

quamvis abíolute poffet vocari Sacramentum

quod |

t &

*«

Sacramentt.

H

, bitic

quod ad fan&tificationem unius tantim ordi-

Aítihh

naretur.

Denique 4vigit4s: ut denotetur

AuthorSacramenti , & fimul intelligatur,illud

non efle fignum naturale, ut fumus ignis, fed

ad placitum, cujus inftitutio À liberà Dei vo-

luntate dependeat. Patet bonam effe defini-

menti

tionem: cum omnia contineat quze ex Con-

ciliis & Patribus ad veram rationem Sacra-

fmum

menti pertinent,

ereti-

Objicies 1. Sacramentum debet effe Syzz£o-

itCa-

licum , hoc non additur in definitione: ergó,

jflile

ZMaj. probatur ex D. Auguftino: Sacramenta

divi-

quaudam fmilitudinem bahent earutn. ve-

i B-

rumy, quarum ([uut Sacramenta,quam ft unom

copnie

baberent, ommimb Sacramenta mom e[femt,

/hile:

Refp. C. Maj. N. Miz. Hoc ipfo enim quod

ceffera

dicatur f/gzum , jam elt fymbolicum: neque

diin-

aliud vult Auguftinus, quàm ut Sacramenta

[iz fi

habeant fignificationem earum rerum,

ua-

« eile

rum fünt Sacramenta, non quidem naturali-

ferius

ter, fed ex Dei inílitutione , quod fine dubio

inHe

habet Sacramentum definitum,

Addo infü-

j pure

per Sacramenta habere quandam analogiam

oflti()'

cum gratià fan&tificante quam fignificant: fic

ra[ia

ablutio baptifmalis, abfterfionem peccati fpi-

citur

ritualem, unctio chrifinatis peculiare robur

ntC"?'

animi, Euchariftia refe&ionem internam de-

j uni-

notat, & fic de ceteris.

mïüm

Objicies 2. Verba: Ego te abfolvo: Ego te

jtum

baptizo , ex iuflitutione bominum lignifi-

3n[Um

cant remiflionem peccati, & lotionem inter-

o

3

nam ;

[

&

De Effentid && Exi[lentiá

nam , efeb rion habent ex zzfftutione Cbriffs

wtpc

conferre gratiam. — e/p. Difl. Ant. Signifi-

L2

cant tantüm /pe.mlatifv?f b fallibiliter ex bo-

perc

minum iuflitutione Conc. Significant pracfice

furü

& infallibiliter ,Neg. 44zzec €$» Confeq. V erba

ifta fine dubio denotant ex hominum inftitu-

€jusr

quot

tione, quid facerdos vel minifter velit facere,

$àn (

àt quod eadem verba debité prolata grazzam

riftà

conf erant ,cx Dei inftitutione habent : fichoc

xvocabulum $acrameztum ex voluntate ho-

(?jv

Corpi

minum habet, quod /femifiret rem [acram

confe

collativam gratiz, quod autem (it cozzzvum

fon |

rAt$e À Deco habet inftitutore.

fen(l

Objicies 3. Hoftia confecrata in minutiffi-

Wate

mas partes coníciffa, adhuc manet Sacramen-

tum , non manet tamen fignum fenfibile: er-

Rt'fþ;

li

Ó de ratione Sacramenti non eft, efTe (iznum

fenübile, 7Maj. probatur. ln hoftià fic con-

r eo

[/) eþ

Íciffà manet adhuc corpus Chrifti, ut definit

"Trident. $e/$. 1 3. Caz. 3. 1 quis negaverit in

kWäa

vifi;

venerabili Sacramento Euchariflia fub una-

quaque [pecie, ef» fub fimgulis cujuscunque fpe«

fl €cie:

ciei partibus feparatione facià totum Chri-

hum . continerz , amatbema fit , ergo füb mi-

Tien [

Thenta

nutiffimá parte hoftie (ic confíciffs manet

Sacramentum,

Cozfirmatur : ante confcif-

HWorgl

It u

fionem fa&am non eft pars ulla affignabilis ,

fub quà corpus Chrifti non contineatur , ergó

Aütem

^n el

nec poft, Cardinalts de Lugo exiftimar ,(ub

particulà minimá infenfibili permanfurum ad-

Quoq;

Um]n

huc Sacramentum, quia qu&libet particula

UCPOf

Tij

Sacramentt,

y

hrili

utpoté adhuc quanta per fe eft fenfibilis, licet

igni

per accidems ob debilitatem fenfüs humani

exlu-

percipi non poffit. 24r7224 refpondet : man-

"athitt

furum quidem Corpus Chrifli fub particulà

Verba

ejusmodi minimá, fed non Saeramentum, eo-

mal[u-

quod fenfibilis nonfit, Sed de his redibit for-

facere,

sàn quzftio in materià particulari de Eucha-

D

riftià. Pro nunc re/ponderi poteft: N. 74aj,

fichoc

j probationis ejus Antec : nequeenim manet

te ho

corpus Chrifti füb particulà minim& Hoftize

(mm

confecratz , ab quá primó poni & confecrari

MU

non poteft, atqui fub particulà minimà in-

fen(übili confecrari non poteft, ut videbitur in

Ad Iridentinum

m]tlfr'

materià proprià; ergo.

ramdv

Refp: lllad loqui de quálibet parte per fe fem-

jle: &

fibil: , non veró de Zzfénfibili , ut colligi poteft

(jpmum

ex eodem $e/$. 1 ?. Cap. 3. ubi ait:. Commune

jc con

boc eff Eutbariflia , cum ceteris Sacramentis,

qefiait

&ymbolum e[fe rei [acra , c , Nota bene, in-

ytrit i

vifibilis evatia formam vifibilem. . Et ratio

j| um

eff : quia licet manerent in minuciffimà parte

fpecies panis pbyficé accepti, non.manent tae

wr

(y;(,"'

men fpecies panis fumpti zzoraliter ; Sacra;

füb m

menta aucem fundata funt füper fubjectum,

manet

smorale , non femper füb confideratione pye

conh

fícá , ut iepiüis in hác materià videbitur. Nemo

*

[nüblhs )

autem j

udicabit partem minimam 7z/emffbi«

Ur,exg

lem effe panem, quomodo enim judicabit,

Wfa

quod nec videt, nec fecundüm modum agendi

yumá

humanum ullatenus fentire poteft? 242 Coz-

h

N. Confeg. quia cum

xl

f(æatimem C. Antec.

p

j

par-

6

De Effentid e& Extiflentiá

uf

partes fint, unite conficiunt fpeciem panis

snoraliter , non tamen feparate , fic plures

figt

guttz fimul affufz faciunt ablutionem , non,

tamen guttula quzedam infenfibilis minutiffi-

oni

3ma. Rursüs aqua affuía fufficiens eft materia

ho

baptifmi, non tamen materia & forma fepa-

Yen

ratim appofit faciunt ablutionem facramen-

qi

talem.

Tnar

Objicies 4 Ens per accidens non poteft uná

[77]

definitione definiri , ut ait Philofophus 7. sze-

gt

ZAph. cap. 16, Sacramenta funt ens per acci-

[vl

dens , quia con(tant pluribus diverfarum na-

«t

turarum rebus nimirum & verbis.

Refp.

dnt)

Traus. Maj. Difl. Min. Sacramenta fünt Ens

feyf

unum p/yficum per accidens C. morale N.min.

4l

( Confeq. Re[p. 2do: Difl.min. Sacramenta

grat

materialiter [pe&tata fünt ens per accidens C,

tüm

formaliter N.min. Sacramenta itaque fi fpe-

ti

&entur fecundüm id, quod affumitur in fi-

Ton

gnum fine dubio non poffunt unà definitione

t n

explicari quia fic conftant rebus diverfis, fi

Tato

veró fümantur forzzalzter uxfignum conftitu-

fing

tum in ratione figni,poterunt unà definitione

3tis

definiri: ficlicet hedera vel fafciculus ftrami-

fitg

nis, ornatus floribus conítet rebus divería

Q

naturz, poteft tamen in effe (igni effe unum

Cïi]f[

s20r ale.

Eodem modo oratio, propofitio,

as

fyllogi(mus, licet conftet multis , definitione

divi

unà tamen explicarí poteít: Deinde licet de-

lCQ

finitione ftri&tá logicá forté non poffet expli-

m

tamen

cariSacramentum ? parüm refert, fcitur

b

fuffici-

SACYAPEHDt,

füfficienter, quid per hoc nomen Ecclefia velit

panis

lures

fignificare.

Objicies $. Data definitio convenit fumpti-

Don.

viffe

oni Euchariftiz , Martyrio, Sacrificio &c. ergó

ateria

hoc ipfo non efl bona, eoquod pluribus con-

veniat À definito.

"Antecedens patet , nam.

fgpie

m

ui manducat huuc panem,-vivet ineternum,

manducatio eft (ignum fenfbile.

De Marty-

ftonà

rio conftans eít Do&torum opinio, conferre

gratiam ex opere. operato, ut conftat inInno-

;, Ilt-

j aCCi-

centibus , quos ut Martyres colit Ecclefia, li-

cet nullo fe a&tu ad Martyrium difpofuerint.

( n2-

Sacrificium quoque eft ceremonia quzdam.

nn.

fenfibilis fan&tificans facrificantem. Ae/p. N.

y Es

zutec. Sumptio Euchariítiz confert quidem

Luiitt

menta

gratiam , fed non ut caz/z efficiens , fed tan-

tüm ut cozditio e$ applicatio ipíius Sacramen-

Jens G.

ti.

( fpt

Martyrium ex eo capite Sacramentum

non eft 1770 , quod non fit zzffitutum 4 Deo

;'m ü

ut medium ordinarium, licet ex opere ope-

aitioe

rato ex privilegio per id conferatur gratia

ïïfisa i

fan&tificans. 240 AGio ejus eft peccaminof(a,

y(tig-

3tio non eft credibile , Deum tyrannos mini-

n'lt'lOïï,c

ftros Sacramenti inftituiffe,

4t0; Non cone

firaml"

$4-

jiene

fert Martyrium gratiam ut cazfa ejus.

erificium qua. tale non eft Sacramentutn fed

oflti(),

a&us religionis conteftativus fupremi dominii

divini.

Quod tale poteft effe Sacramentum

mt&onc

ficut in nová lege idem eft realiter facrifici-

cec a

um quod Sacramentum Euchariftiz in fieri,

t exph'

Ex his deducitur,linguas igneas apparentes

qme

cut

4

fupcr

od

8

De Effentid ef- Exillentia

fuper Apoftolos, lotionem pedum & fimilia,

dum

Sacramenta non effe, tum, quia illz tantüm

fide

Jiaurabant ffeculativ? Spiritum. fanctum de-

?

Ícendiffe füper Apoftolos, tum quia lotio pe-

Cran

dum excitabat ad (imiliter faciendum , ut per

tum

aQus humilitatis gratiam fibi Apoftoli procu-

hye

rarent potiüs ex opere operantés ,quàm opere

L!g;

Operato.

mär

quas

Quzsrio II.

lum

Vafq

hn in iege nature €9' veteri fuerint

füm

Sacramenta ?

Qu

y

t

T

heologi poft lapfüm Adami tria defignant

pee

tempora: przmum ab Adamo usque ad

Abraham vel ad Moyíen, quod vocant ftatum

Veru

tüm,

& legem naturz, potiffimüm ex eo , quodli-

Cite

cet quidam effent precepta pofitiva obligan-

tia ad fidem, fpem & charitatem Dei,

ua

Verüt

Dalis

habebant tunc homines vel ex Traditione,vel

Fa

fpeciali illuminatione , preter hzc tamen noa

fuit alia.lex fcripta preter eam quz dicitur

Tiatur

lex satura.

()ïlglr

Secundum à Moyle, usque ad

Tentg

Chriftum, quod vocatur /ex vezus, eoquod

plures tunc acceperit populus Judaicus leges

poffe

pofitivas fcriptas , ut patet in Exodo có Levit,

tUm [

Vulis

Tertium denique tempus à Chrifto usque ad

extremum diem vocatut Jex gmtiæ,eoquod

T0 de

requ(

umbra legis veteris ceffaverit per apparitio-

Ua

nem Chriíti, qui ut Lux vera venit in mun-

Wt p

dum.

$acramentt.

9

lia

dum plenus gratià, quam abundantiffimé in

ncur

fideles per varia remedia diffundit.

.

2 feptem efle Sa«

n de-

Pro hoc ultimo ftatu grati

cramenta , infallibile dogma fidei eft de&ni-

o pe.

Itptt

tum À Concilio Tridentino 5eff. 7. Can. 1. in

'ocu»

hec verba: $/quis dixerit Saeramenta nove

OPCTC

Leeis non fuilfe omnia à TEfu Chriffo Domino

noffro in[lituta, aut effe plura aut pauciora

quàm 7.4nathema fit. Prolege naturz nul-

lum fuiffe Sacramentum tenent plures cum

Vafquez cujus opinio ulterior eft, parvulo-

Yiti

rum peccatum originale fuiffe deletum per

áctum internum fidei parentum.

Scotiítze

plerique econtra affirmant non tantüm pro

ignant

peccato originali, fed & pro acfualibus fuiffe

ue 4

verum Sacramentum in lege naturz inf(titu-

latufit

tum. De reliquo quafi pro indubitato reputant,

yod li

circumcifionem in antiquo Teftamento fuifle

Jigan-

verum Sacramentum pro remedio culpz origi-

nalis; in hàc materià

quæ

neivel

Facile admitto 7770 contra Vafquez in lege

naturz parvulos non fuiffe mundatos à culp&

n noa

jiitur

originali per fo/zz» a&um fidei Zztergum pa-

rentum,tum quia communiter tenetur nullum

TU 4

pofíe alteri mereri gratiam fan&ificantem,

)quo

Is

tum quia valdé malé confultum fuiffet par-

vulis, íi eorum falus eterna & fo/o a&tu inter-

J

no dependiffet parentum, maximé cum forté

frequentiffimé quidam fuiffent in ftatu disgra-

oquó

]al:i[io'

tiz , adeoqué ad promerendum filiis deletio-

nem peccati & infufionem gratig indifpofiti,

]mun-

Ad«

dum

n

Pe)

De Efcntil - Exiflentia

Admitto 2do. Inlege naturz omninó fuiffe

tiv

figna aliqua externa,ex quorum pofitione non

pro

tàntum parvulis conferebatur gratia ex opere

&l

operato, fed etiam adultis, fiforté prolapfi ef-

1iS,l

fent in peccatum, Deo reconciliabantur. Ra£io

mor

$mi ef/, quia Deus nunquam relinquit creatu-

hom

ras rationales fine apto remedio ad falutis

gere

confecutionem, cum omnes homines velitía-

pf

vos fieri, fedillud non erat a&us internuspa-

dee

rentum , ut modó dictum, ergo fignum ali-

Tium

uod externum.

Deindé parvuli veré adu,

4

nabantur Ecclefiz fidelum , fed hoc debebat

fone

fieri per (ignum aliquod externum; ergó. A4iz.

colla

probatur ex D. Auguftino L. ro.coztra Fau-

meri

um cap. 11, innullum veligionis nomen feu

ex (

verum, feu fa

lfum bomines po[fant nifi aliquo

pui

fauaculorum confortio colligari. Undéidem

Aitiji

ait L, $. contra Julianum cap. 9. Neque £a-

Cuius

men credeudum efl, ante datam circumciffo-

delet

nem famulos Dei uulo Sacramento ejus opitu-

trari

latos fuiffe parvulis fuis, quamvis , quid il-

flv

ludelfet, Scriptura latere "voluerit.

Ratio 2di quia pro hoc ftatu non minüs

:1"0(]1

ütljc

adultis quàm parvulis providendurm erat, er-

Ht

9 ficut parvulis dabatur aliquod fignum ex-

It

ternum, ex cujus ufü mundabantur & culpá

Tnàm

originali, ita divina bonitas ejusmodi vix de-

iny

negaverit adultis, maximé cum Genefis 4.de

Sacrificiis Cain & Abel, cap. 8. de Sacrificiis

Toing

Cedit

No£, & cap. 14. de facrificio Melchifedech

legatur, qu& probabiliter poterant effe colla-

7»4/ (

i

?

tiva

;

Sacramenti,

II

»fuife

tivagratie, Requirere autem in his adultis

C nonn

pro reconciliatione contritionem perfectam,

eft valde durum , preífertim cum tum tempo-

: OPCI'C

ïapflef-

ris,ubi non erattanta affluentia gratiz quanta

Mi

modo poft Chrifli adventum , difficile fuerit

Teatue

hominem terrenis absquehoc a(luetum affur-

Loj

falutis

Fe]

ere ad amorem Dei fuper omnia, & dolorem

'eitfae

perfe&um. Deindé adulti errare poterant in fi-

nspie

de,ergódebebant habere fignumaliquod exter-

ym al

num,quoin unum religionis nomé fociarentur.

b adi

Admitto 3tio in Lege veteri per circumci.

fionem parvulis gratiam fan&tificantem fuiffe

ebebat

) Mim.

collatam ex operato, íed independenter à

Satis hoc intimari videtur

j Ial

merito operantis.

ex fcripturà Gen. 17. Mafculus , cujus pra-

i [

T

putii caro. circumcifa uon fuerit , delebitur

auima ejus de populo.ld eft u exponunt SS,PP.,

jeidem

yt I

cujus peccatum originale per circumcifionem

deletum non fuerit, dampabitur: Ergó econ-

jf

jfll-

trario, cujus preputii caro circumciía fuerit,

j

'

falvabitur: Hioc Joann. 7. Chriftus Jud&os

((l

iil

alloquens ait: ezrcuzmciditis bominem in Sab-

batbo, ei mibi indigmamini, qui totum ho-

m'müS

aninem [alvum feci inSabbatbo : quafi dice-

4t,

um P

ret: ficulpá vacathominem fanare quoad ani-

mam, quod vos facitis per circumcifionem

T

dx d

in Sabbatho, cur reus fim ex €o, quod ho-

minem fanem quoad corpus & animam ? Ac.

(s 40

cedit auctoritas SS. P.P. D. Greg. L. a. 74o-

critci

vAl. cap. 2. quod , ait, apud nmos valet aqua

1if€d€cb

baptifmatis, boc erat pro [Hirpe Abraha my-

k 0 13'

ria

du

12

De Effentià & Exiflentia

Jlerium circumciffonis.S. Bernard. fergr. 2o.de

luer

ld

"Affumpt. im baptifmo folo eratia lavat banc

n

maculam, quam olim rafit petra circumciffo-

Vum

nis: bác famem potiffimim

d.

4

jfl*rmtiä quod

no[lris parvulis detur immediatà celum . in-

culy

aCCE

&redi quod circumcifís nom dabatur , eo quod

prot

per Sanguinem Chrifli jauum calà moudum

J'uerint aperte, id quod difertis verbis habe-

4

tur in Cap. Majores de bapt.

Etfi originalis

dia [

quo

culpa remittebatur per circumciftonis my(fe-

rium , c damnationis periculum vitabatur,

pto

nontamen perveniebatur ad reguum calorum,

$]

quod usque ad mortem Chrifli fuit omnibus

Bj

Aduil

obferatum ; Etvatio hujus afferti eft, quod

peccatum originale non fuerit remiffum ex

Tatt

merito circumcifi, quia ordinarié o&avo die

fupr

circamcidebantur parvuli meriti adhuc inca-

Inay

Vits

paces; recurrere veró ad meritum circumci-

Hag

dentis éft valde durum, cum fic parvulis ma-

lé fuiffet confultum , eoquod Circumcidentes

[U7

4777

fxpiffime fuerint in ftatu diferatie: Hinc ait

D. Aug. Epiff. 105. Circumcifionem collatam 4

fety

busí

éamaritano zom minuus valere quam

baptif-

mum defaito ab baretico,

.ergó Circumcifio

[!

delebat peccatum originale,& per confequens

Yüpt

conferebat gratiam ex opere operato.

Cfag

Porró quoniam circumcifio pro folis mafcu-

tiam

pro|

lis ponebatur inhàc L. V. & quidem pro iis

grat

qui diem o&avum nativitatis attigiffent, ex

aQ

alterà tamen parte Deus omnes homines vo-

luerit

0mp

Sacm;nm;i.

15

m

luerit nibilominus falvos fieri, retinebatur il«

lud fignum externum quod erat in Legenatu-

2777

rg, profoeminis & parvulis az£e .diem octa-

JtifD«

vum decedentibus, quo mediante poffent À

f qupd

culpà originali mundari, poteratque hoc effe

g f

accenfio alicujus candele , vel aliud fignum

! Wl

proteftativum fidei in Meffiam venturum.

pdun

Admitto 4to inL. V. fuifle quoque reme.

habe-

dia pro adultis deletiv& peccati a&ualis , fi-

jnalit

quod incurriffent, — Proba£zr rationeadductà

vf

pro primo afferto, cui preter authoritates

atl

SS. P.P, quz afferri poflent accedit D. Bern.

iil

Epifl. 77. dicens: i L. V. fide && faerificits

nb

adultos expiari, .Et certé fi facrificia Legis

uo

naturg vim deletivam peccati habuerint , ut

m ex

füprà dixi, non eftilla neganda facrificiis L.V.

'o die

maximé cum idipfum videatur claré afferi Le-

dncae

vit: eap.13. anima, ff peccwoerit per iguoran-

amci

tiam , offeret arietem immaculatum de gre-

sma

gibus facerdoti juxta menfuram , af imatio-

lentes

uemque peccati, qui orabit pro eo , & dimit-

Y Zle

fetur eí, klis tamen omnibus non ob[ï;gnti;

m à

bus fit

ptil

Conclufío : in L. naturee & veteri non fue-

ncili

runt Sacramenta proprié dicta, Probatar fa-

Iuens

cramenta proprié dicta debent cazfare gra-

tiam quam fignificant, fed figna illa externa

afcu.

pro legenaturz & veteri pofita zop caufabant

gratiam quam fignificabant , ergó non erant

f0 jl

? &

Sacramenta proprié dicta, /44j. eft communis

omnpium "Theologorum.

JMin. probatur ex

; V0*

defini-

lgerit

14

De Effentiá c Exiffentid

tanti

definitione Concilii Elorent. Zz Deere£o Euge-

fito |

mij F. per hec verba: Ecc/effafficorum Sa-

eramentorum veritatem pro ipforum Arme-

Tnént

exfe

morum tam prafentium

um futurorum faci-

liori dotíriná fub bác

!

reviffimá redisimus

ftren

Duünc

formula: N. L. feptem funt Sacrameuta, qua

daret

multim differunt À Sacramentis autiqua Le-

gis illa enim mon caufabaut. eratiam, fed fo-

Thand

mof)q

m eam per paffton

Chrifli daudam e[fe

prafigurabant , hac veró noflra ef* contineut

emo[]

quoti

gratiam, e ip[am dieue fufetpieutibns com-

ferunt. Confirmatur ex. Apof. ad Galat. 4.

fyman

Done

ubi antiqu:z LegisSacramentazzfirza ef ege-

n elementa wuncupantur ergó non erant Sa-

Ihoye

cramenta proprié dicta,

Tv

füoy

Objicies r. quidquid requiritur ad rationem

Sacramenti proprié didti reperiebatur in cre-

Jng.

Cerem

moniis antiquz Legis, ergó erantSacramen-

ta proprie dicta.

"Ante. probatur. erant enim

t fu.

ant

fïgna fenfibilia ad fanctificationem hominis di.

vinitüs inftituta, conferebatur infupér infilli-

Onc

biliter gratia ex opere operato obicem non

i g

ponentibus, ut füpràdiximus; ergó reperi-

patlior

untur omnia, quz ad rationem veri Sacra-

0j

&ranr

menti requirupnt SS. P P. & Theologi, &

efp.

N. Antec. probat. C. JAntec.

N, Co;zþq. licet

at

enim cxremoniz antiquz Legis fuerint figna

E et

fenfibilia, quibus medíantibus ex opere ope-

dlLïær

vato infallibiliter gratia conferebatur difpofi-

Á lr

tis, nonerant tamen caufaà gratiz,quod potif-

fimum ad rationem Sacramenti requiritur,íed

lQ

tan-

Saeramenti,

1

tantüm erant fignum à Deo przfixum,quo po-

Eyt.

J $4«

fito DEus gratiam caufabat; Noftra Sacra-

menta multó alio fe modo habebant;funt enim

Afttit^

ex fe fignum movens DEum ad gratiam con-

jfid-

ferendam, ut inferiüs pluribus dicetur5 pro

jgimw

nunc rem declaro exemplo : SiDominus man-

Á, qtht

daret férvo,ut eleemofynàm det pauperi, fane

t Lt

mandatum Domini erit caufa moralis elee-

m

mofynz,quiajfervus mandato motus dedit ele-

« t

emofynam ; fi autem Dominus diceret, ut,

7771

quoties fonuerit horologium, daret eleemo-

"T

fynam pauperi,tunc pulíus horologii profe&tó

if )

non effet caufa eleemofyng, quia fervus non

Pt

movetur À pulfu horologii; fed hoc pofito

int 9«

movetur À precepto dato à Domino , qui pro

fuo placito przfixit hocfignum dandz eleemo-

donem

fyng: Simili modo Deus pofüit quidem illas

) care

ceremonias pro figno, ut quoties rité adhibi-

amet-

tx fuerint, velit gratiam conferre, fed non

uzen'm'ï

erant caufz morales moventes ; binceft,quod

jnjs dl«

Concil. Florent. cit. dicat, ila Sacramenta

infalli

mon caussffe gratiam fed folüm frguraffe per

3 non

paffionem Chrifti dandam.

repeïi'

Objic. 2. Religio & Sacrificia Legis antiqua

Gacta"

erant propriétalia; . ergó etiam Sacramenta

uf

erant proprié di&ta Sacramenta. eff. C.

licet

"Autec. N. Con[éq. Difp. efl ; quia ratio proprié

t ügüa

dictz religionis in eo confiftit formaliter,quod

eope

fit virtus refpicieus cultum Dei , quod zqué

d

fpo!l

religioni antique legis, ac nove convenitz

]ig

dp

Ratio facrificii formaliter eft. 4(77o defmä*i,-

jl

(cd

"4

t«

16

| De E//z;;m;& Exiffeutià

4i

«A rei cujuspiam per publicam authoritatem

ivf ituta ad colendum Deum ut autborem vi-

"

Cram.

€orum

£a Cf mortis , in quà ratione noftrum facrifi

cium quà tale convenit univocé cum facrifi-

cur fj

Ciisantiquelegis. Ratio vero formalis Sacra-

tüm n

renti proprié di&i confiftit in figno fenfibili

Tnentu

cau[ativo gratia,quz ratio, ut patet ex didis,

puram

Sacramentisantiquis univocé non convenit,

Deparj

Ut propterea Sacramenta proprié dida efle

Crant |

vel nominarinon poflint.

folo ]

Oljic. 3. Sacramenta antiquz legis à noftris

EX(]

tantüm diffgrunt in zedo conferendi gratiam,

not

fed fo/us z2odus non diverfificat Sacramenta,

?quiyo

ergó. Maj, conflat. Min. probatur : nam]i-

Cnt, j

cet fecundum diverfas fententias Scholz Tho-

pb

miftice & Scotiftice Sacramenta vel phyficé

Iialiter

vel moraliter tantüm dicantur caufare gra-

QU n

tiam, utraque tamen tenet, Sacramenta no-

tur, (

ftra effe vere & proprié di&tatalia, ergó mo-

pb qua

dus conferendi gratiam non diver(ificat Sa-

Téopera

cramenta. JAefp. N. AMaj. nam Sacramenta

antiqua ex zaturá fuà funt egeza (b infirma

O mabi

elementa, pura, figaa, aut conditio, 207 verà

caufativa:gratia, noftra veró, ut ditum eft,

fünt intrinlecé caz/at?va gratie. Hinc licet

Atf

'Thomifte teneantilla phyficé, Scotiftz veró

tantüm moràliter caufare gratiam, utrique

tamen non negant, Sacramenta noftra effe

ater|

vereé caufativa gratia,undé in utráque Scho-

Tem

là proprié di&a Sacramenta nominari pof-

m htj

Uunct,

"4ddo:

ïlfmo Ü

Sacramenti.

17

2711

4ddo: Si Sacramentà antiqua eatenus Sa-

"t Vi-

cramenta dici debérent , quod ad pofitionem

ficrife

eorum fuerit gratia collata, non videretur

fierfi

cur fümptio Euchariftie defa&to Sacramen-

s acrie

tum non effet, Sicut ergó hac idcirco Sacra-

fenfibii

mentum effe negatur, quia ad eam tantüm ut

puram conditionem gratia confertur, ita &&

(di&isa.

nvenit,

negari debet de Sacramentis antiquis, quia

erant purum fignum, vel conditio

j ee

grat;;e' à

folo Deo caufande in fübjecto,

änoüfis

Ex quibus deducitur, Sacramenta antiqua

& noftra non convenire univocé , fed tántüm

;ratiama

s&quivocé, quia folàm nomen commune haz

amenf?;

namil-

bent , rationem veró per nomen fignificatam

: Tho:

plané diverfam, cum ratio Sacramenti effenz

hyli

tialiter confiftat in virtute caufativá gratize,

ye g

quz in Sacramentis antiquis non reperiebaz

nta DO*

tur, Caterüm fi adrationém Sacrarnériti pro-

g

prié di&i velis fufficere quod gratiamex opez

at 9*

re operato conferat, (ine dübio tunc erunt $a

amed

cramenta antiqua proprie di&ta talia , (ed'tühic

fprmabitur lis de nomine;

jnþ.fm?

p vt

QuzsTio III

inc HCeF

n Sacramenta N. L. con[lent materid

&æ VCI'O

€9 forma?

wtriq

M

ateria Sacramenti duplex eft, proxima &

im o*

remota. Proxma e[! , ex quá Sacramens

x SCho'

tum intrinfecé conftituitur , ut ablutio in ba«

xafi PO j

ptifo, undio in confirmatione, &ezyo£z eff »

d

quee

Adda':

18

De Ejmtia-ä- Exiflentiá

qua& non conftituit Sacramentum, fed folüm.

omnia

eft materia circa quam, vel in quà fit mate-

ranquaw

ria proxima, ut aqua in baptifmo, oleum in

at QUO|

un&tione, peccata poenitentis in confeffione,

fed ha

Forma- funt regulariter verba determinativa

Enchar

materig: nam cum hac fit indifferens adra-

bus tan

tionem facramentalem , non minüs ac materia

Admitt:

prima indifferens eft ad e(fe compofiti phyfici ,

quam f

indiget aliquo. determinativo quod formam

fedext;

Sacramenti appellemus. Porró materiam Sa-

fe effci

cramentorum effe indifferentem patet indu-

Cateror

&ione: fic ablutio in baptifmo eft indifferens

facrameï

ad munditiem corporis, & refrigerationem :

Un&to in confirmatione & extremá unctione

T&bus t

TDUS. ve

indifferens ad curationem, & mollificationem;

Virtupl

in ordinatione Traditio libri, patenz, calicis

Thuto et

indifferens ad cuftodiam , venditionem, pof-

diquod

feffionem; in Sacramento poenitentiz contri»

tio & confeffio indifferentes fünt ad humili-

WT

Ditum in

ationem & obedientiam; in Euchariftià fpe-

tontra

cies panis & vini ad fedandam famem & fitim ;

ram) f€(

in Matrimonio denique promiffio indifferens

eft ut fiat contra&tus , quz indifferentia omni-

t (

lt cle

um harum materiarum À verbis tanquam à

T5 eyte

formá determinativá tolli debet.

Trivlex in hàc quzxítione eft fententia.

(]Uam re,

1 Ü Veri) |

1ma Duraudi xenentis non omnia Sacramen-

ta conítare materià ceu rebus, cum conftet

Rlitty

ls V()lu

Matrimonium contrahi folis verbis, poeniten-

tiam itidem confici folis verbis poenitentis &

Fb

"tba (

confeffarii,

Media eít Scoti, Sacramenta

omnia

m

Sacramenti.

19

folom.

omnia quz in ufü confiftunt, conftare rebus

; mate«

tanquam rhaterià , & verbis tanquam formá ;

leum if

at quoniam Euchari(lia non confiftit in ufu,

e(fione,

fed habet effe quoddatm permanens, cenfet

yinativa

Eucharifítiam conítare intriníecé folis fpecie-

s adra-

bus tanquam rebus & materià, quanquam.

nateria

admittat verba neceffarió prerequiri non tan-

Ph*)'(ïd,

quam formam intrinfecam ip(ius Sacramenti,

o rmart

fed extrinfecam , aut potius per modum cau-

iam 9

fe efficientis. "Tertia denique eft Suarefii &

« indi-

caterorum Theologorum communiter omnia

Vfferens

facramenta conítare formaliter & intrinfec&

jonem:

rebus tanquam materiá, & verbis vel forma-

nüione

libus vel virtualibus tanquam formá. . Dico

rioncrm;

virtualibus propter Matrimonium, quod &

muto etiam contrahi poteft, modó fit (ignum

[l pOI'

aliquod expreífivum confenfüs interni. RAtio

; conttie

bujuseff : quia Chriftus inftituens Matrimo-

humm-

nium in Sacramentum, reliquit ilfud in effe

fià f

contra&tüs humani non mutans illius natu-

&íirims

ram , fed folàm füperaddens infallibilem gra-

iferens

tiz fignificationem, cum veró contra&tus va-

a omfil*

lidé celebretur per nutus , exindé etiam nuti-

bus externis validé celebrari poteft, quan-

quam regulariter verba intervenire foleantz

arenti

At veró reliqua Sacramenta primó fuerunt

qamet-

inftituta in figna gratiee infallibilia, quze Chri-

conüet

ftus voluit effe clariífima , ac proindé conftare

)æn'ïïen'

rebus & verbis formalibus propterea, quod

verba formalia clariora foleant effe, quàm.

j 0a

t;mtüm virtualia vel equivalentia.

od

m

P

Con-

^

X

20

De Effentiá c Exiflentia

Cozclufio : Omnia Sacramenta Ecclefiz re-

lep«

gulariter tam in fieri, quàm in facto efle in-

dem lo

trinfecé conftituuntur rebus & verbis.

Dico

fnt,

ve.ulariier propter Sacramentum poeniten-

quod e

tix,de quo videbitur in proprio loco , adeo-

charitt

Probatur

que de hoc pro nunc abítraho.

Yinum,

prima pars quoad Sacramenta quze in uíu

teriam.

confiftunt ex communi praxi Ecclefiz , quz in

Thanens

confe&tione Sacramentorum rebus utitur tan-

hüm,

quam materià, & verbis tanquam formáà:

quatur

hinc Chriftus ait Matth. 28. Papzzzantet eos

Al ipnat

ia nomine Patris &c. & Apoft. ad Ephef. 1.

Ofnibu

de baptifmo dicit: Adgzdans zos [avacro aQqu&

fiut re

inverbo vite. De Euchariftia conftat Matth,

fe(ä Q0

26. ubi Chriftus poftquam accepiffet panem

Achar

& vinum, dixit: boc eff corpus meum. De

Rt'þo,

extrema unCtione habetur Jacobi 1: Uzgez-

üchari

zes eum oleo im nomine Domini, có oratio

0 Con

fidei alleviabit iufirmum. | Et fic de cateris

bUS & Y

[o]

Sacramentis dicitur, ut conftabit dum a

tur de fingulis in particulari, De Eucbari

j

ià

COmpon

quoad effe permanens eft fpecialior difficul-

à effe £

tas,pro batur xamen ex Concil. Florent. qua(t.

2.cit, ubi, poftquam enarravit feptem Sacra-

zenta Ecclefiz, fubdit, bec omzia Sacramen-

0ljj;

C pen

£a tribusperficiuntur videlicet rebus tanquam

Con(htul

materiá , verbis tanquam formá , & perfoná

Nlluy

AMiniflri cum intenttone faciendi quod facit

Ecclefra ;; ed inter enarrata Sacramenta erat

HOn eflre[

quoque Sacramentum Euchariftiz, ergó &

Qrmane

hoc conítat matcriä & formá,

Re[pon-

&

Sacramenti,

2t

lf tt-

Refpondent scotifle 1:o: Concilium ibi:

) effe in-

dem loqui de Sacramentis quz in ufü confi-

s, Ditt

ftant, & in fieri, non veró ut in fa&o effe,

pæniten-

quod ex eo patet, quia pro Sacramento Eu-

, ade0-

chariftie declaravit materiam effe panem &

"rojatlf

vinum,quod tamen certum eít non e(fe ma:

v in vl

teriam Euchariítiz , ut e(t Sacramentum pet«

^j quæin

manens, cum ibi non maneat panis aut vi-

jtur Can»

num. E. licet Concilium quoad aliqua lo.

formá:

quatur de Sacramentis in fier , quando tamen

at u

affignat materiam & formam loquitur de

EFth; j

omnibus Sacramentis fine reftri&ione; ergó

um

ficut res & verba reliqua Sacramenta intrin-

t M'J[[ho

fecé conftituunt, ità etiam Sacramentuim

Euchariftiz.

p pincm

ym. pe

- Refpondent 2do:Werbaeffe quidem formam

gt

Euchari(tie, fed non intrinfecam.

Refpon-

271

rfici re-

deo Conc: dicit omnia Sacramenta pe

bus & verbis ut materià & formá, fed quod

um ?

F-

componit ut materia & forma, ibtrinfecé

;

l

componit, ergó hoc ipfo quod dicantur ver-

ichari

qffal-

ba effe formam Euchariftie erunt forma in-

trinfeca ejusdem.

i que

g at

