$eg. probatur. ln hoc cafü ürgeret prace.

Ten

ptum Baptifmi, ergó eflet licitum uti ejus-

YetU

modi immerfione.

Probatur Antec. Quan-

bem

docunque potefít haberi materia & forma

den

Baptifini, urget preceptum Baptifmi,in hoc

cafü poffet haberi materia & forma ; ergó,

fl

Neque dicas :1n cafü hoc DEUM difpenfare

pl

in precepto Baptifmi, quia fihe peccato non.

fm

poífet haberi: pozzws emig) videretur dicen-

N;

dum DEUM difpenfare in precepto de non

«t

occidendo, maximé cüm baptizandus alio-

tem

a*ï]üin brevi moriturus fupponitur, & aliundé

3

Ton

per tale remedium vitam &ternam confeque-

Qi.

retur.

Confirmatur tertià: Materia Sacra-

mer

mentorum ea aflumpta eft à Chrifto , quz (it

ha,x

accommodata humanis ufibus, imoralis, com-

fiva

munis & ufüualis, fed certé occifiva ablutio

0

talis non eft, cüm potiàüs repugnet communi

Dat

modo humano & ufuali; ergó.

AMaj. patet

Tet

in aliis Sacramentis: z. cozffat cüm hoc

Inun

modo Baptifmus potiüs morti accommoda-

adhu

retur, qnàm vitz,

Tntn

k Oþjlfo

e Iflitutione Baprifmi.

169

hon

Objic. 1:70: Ablutio occi(iva eft adhuc ve-

Ym

ra ablutio, fed ubi eft vera ablutio cum de-

cci-

bità. prolatione formz, ibi eft Sacramenti

n el

valor; ergó. AMaj. probatur: Nam projectio

|Don

in puteum vel fluvium fufficit ad detergen-

offet

das fordes corporis; ergo.

Refp. D. Maj.

éQtn,

Eft vera ablutio falvà rei fubftantià N. cum.

f0f

deftru&tione rei. C. Maj. N. Cozfeg. Ad vitam

aril,

ordinantur Sacramenta , non ad deftructio-

nem hominis.

Imó veró proprié non dice-

F'J.ïCC.

qus

rétur quis lavare pecora fua, qusg aquis for-

uan-

benda projicit, licét phyficé forté fordes

yrfna

detergerentur fimul.

| hoc

Oljic. 2do: Ad Sacrificium affumebatur de-

90,

ftructiva actio vi&timz ,licét fit res fancta , &

nfite

placens DEO, ergó & ad Sacramentum af-

f0f

fumpta eft ejusmodi ablutio occifiva, | Re/p.

(cen

N paritatem. De eflentià namque Sacrificii

non

eft immutari vidtimam , cüm fiat in potefta.

tem Dominii divini in vitam & mortem, at

alio.

uinde

non eft de effentià Sacramenti actio deftru-*

$i)

Qu

€&iva, & cüm Sacramenta infítituta fint ut

media non diffcilia, fed communia & ufua-

acta:

z lt

lia, non decebat affumi aGtionem per fe occi-

fivam.

com

]utio

Oljic. 3tio: Si quis aquá fervidà vel vene-

mufil

natá perfunderet infantem , adhuc baptiza-

ret,

Si quis oleo venenato ungeret infir-

pn[ft

[

hoc

mum ,. etiam cum intentioneé eum occidendi,

adhuc conferret Sacramentum, Si quis com-

oda'

munigaret aliquem cum hoftià fimiliter ve-

hg

necnas

)lfc

170

De Effentia , Necefftate

nenatá, adhuc caufaretur gratia. Imó ,fiquis

vid

tantam aquz copiam cunis affunderet, ut

Tho

füffocaretur in iis infans , adhuc validé bapti-

boi

Zaret, ergó etiam, dum quis infantem proji-

ceret in puteum, vel mergeret undis maris,

ptil

qu

validé baptizaret. Re/.C. .4zter. quoad tres

primas inftantias. —..N. verà quartam: quiali-

qu

if

cet intenderetur occifio, & íequeretur ex

Dv

perfufione aquz fervide vel venenatz, id ta-

d

men non eflet ex vi modi aédionis , fed po-

Vi

tius ex qualitate aqua naturalis, undé (icut

Á

panis venenatus adhuc validé confecratur , ità

füb

per ejusmodi aquam Baptifmus conferretur.

Tno

At veró dum infans in fluvium projicitur ex

Tio

vi modi a&tionis, qui non eft ufualis & hu-

0

mano modo accommodatus, occiditur,

Si-

$i

militer oleo ungens licét venenato agit mo-

do adhuc accommodato ufui , licét per acci-

Is

dens ex circumfítantiá veneni unCtio vitietur,

fit

Et quoniam in quartà inftantià infans occi-

qu[

lid

deretur per fe, &i ex vi modi agendi, ( non

In|

enim refert , an projiciatur infans in puteum,

&

undé moraliter evadere non poteft, an veró

li

tanta copia inferatur infanti , quà naturvaliter

ii

neceffe fit füffocari ) Ideó etiam illa ablutio

T0j

eft contra intentionem Chrifti, proindé ad

Tat

valorem Baptifmi infufficiens.

Oljic. 4:0: Infuüfio aque fervidz velvene-

I«

tüt

nate, undé mors infantis fequitur , eft etiam.

intrinfecé mala, & tamen eft fufficiens ma-

po

nil

Imó

teria,ergó etiam ablutip per fé occifiva.

vide-

e Inflitutione Baptifmi.

17í

us

videtur hzc ablutio in cafü neceffitatis nullo

uc

modo effe peccaminofa , tum quia procuratur

-

bonum melius ipfi infanti, qui aliàs fine ba-

Oj

ptifmo decedens eternüm periret; tum quia

tis,

quilibet libenter careret vità uno vel altero

ts

quadrante hore, dummodo zternaliter bea-

i;li-

tificaretur, ut fieret in noftrro cafü. Reff.

:X

D. Antec. Infufio aquz fervidz vel venenatz

]i«

eft intrinfecé mala ex zodo agendi, N. ex

p

vitiatà circumflantià. qualitatis. aqua. C.

ügut

Antec. e& N. Con[eq. Projectio in puteum vel

d

fübmerfíio ex vi »odi agewdi talis eft, quz

AUL

mortem inferat, ut congruenter à Chrifto

rex

non fuerit affümpta in materiam Sacramenti,

ho

Omnes, ipfi quoque Adver(arii concedunt ,

$l-

ejusmodi ablutionem ?er fé occifivam effe

mo

peccaminofam , etiam in cafü extremz necef-

acct

fitatis , undé confirmatio eos potius urget,

etut,

quàm nos, cüm reverà fi Baptifmus effet va-

occ

lidus ex ratione allatà, videretur licitum effe

(non

in hoc cafü occidere infantem: Undé difficilé

Ut

erit ipfis affignare rationem, cur in hoc cafu

vero

illicitum effet fübmergere baptizandum non

p

alitet

«qué nobis; nam cüm €j

usmodi fübmerfio

Jutio

non fit materia fufficiens, qu poflet regene-

&2

rare infantem in vitam eternam .facilé appa-

ret, cur etiam in hoc caíu neceffitatis illici-

vent-

tum fit projicere infantem , quia is vità cor-

tiatme

porali privaretur, & ad vitam fpiritualem..

s m

nihil proficeret,

]mo

qide-

Q. Quz-

"

172

De fij]&ntin » Neceffitate

exit

. Quenam aqug quantitas requiratur

ad valorem?

Paf

fiam

&. Qu füfficit ad hoc, ut moraliter poffit

eádem fieri ablutio. Unam guttam non fuf-

ert.

ficere, ex eo füadetur, quia in eà non folet

lox

al

fieri motus aquz fücceffivus circà partes

lI$

corporis, undé ad minus eft materia dubia,

flitu

tl

quz , ubi füppetit aquz copia , licité adhiberi

non potefít: propter eandem rationem non.

[i

eít licitum , in quávis parte corporis extrane-

d

ceffitatem facere ablutionem, fed debet fieri

[7

in parte principaliori, vi cujus poffit deno-

Pri

minari totus homo ablutus , hinc communi-

ante

ter fieri folet ablutio in capite , utpote in quo

ante

omnes corporis fenfus vigent.

Quodíi in,

€011|

neceílitate in parte minüs principali manu,

4U.

pede , digito facta fuiffet ablutio , faltem.

fub conditione

pofteà repetendus effet Ba-

dice

ptifmus,

ànni

Di&

Qussrio IIi.

Thot

teti

Quando Baptifmus fuerit inflitutus?

[ent

N

on eft dubium , Chriftum , uti reliqua,

Íma

ità & hoc Saceramentum inftituiffe, id-

gaur

ipfüm definiente 77;4. Se/s, 7. Cam. r. Tan-

d [

tummodó eft aliqua diffenfio inter Theolo-

Vállt

£0s, & Ss. Patres, quonam tempore Baptifmus

&

H

inftitutus fuerit,

Antiquiores tenuerunt ,

Qua

Baptifmum poft Chrifti mortem & refürre-

€ionem fuifle inftitutum,

RR. econtra

l,

s

exifti-

& Iæ]fitu?iont Baptifmi.

173

Jr

exiftimant, eundem fuiífe inftitutum ante

Paffionem.

Sed & hi non conveniunt, quo.

Qj

nam tempore determinato inftitutio facta fu-

if

erit, quibusdam tenentibus fa&am fuiffe in.

Jet

Jordane, dum baptizaretur Chriftus à Joanne:

165

aliis econtrà opinantibus, Chriftum tunc in-

la,

ftituiffe, cüàm Nicodemo dixit: J/// qwis re-

i

zAtus fuerit &c. Toanm. 3.

0f

Concluffo. Baptzfmus mom fuit duflitutus

ne

pf . fed ante mortem. C vefurrectionem

ltà $cotus cum commusiori RR.

jeri

Chr ifti.

110

Probatur primó: Chriftus & Difcipuli ejus

If

ante mortem baptizárunt, ergó Baptifius

ante fuerat inftitutus.

Patet Can/eg. "mntec,

quo

n

con[lat ex foanm. cap. 3 : Poffbac veuit TE-

IU y

$5U$, c Difcipuli ejus in fudaam terram

-

—— - m m m

en,

é baptizabat. " Nec juvat

h

icere 1::0: lpfüm baptizáffe Baptifmate Jo-

annis: ANgz Difcipuli Joannis videntes Chrifti

Difcipulos etiam baptizare., semulatione com-

moti conquerebantur coram Joanne, ut pa-

tet cap. 3. cí£. At certé conquefíti non fuif.

lj

fent, (i vidiffent eos baptizare Joannis Bapti-

fimate, cüm potiüs habuiflent caufam con-

qua ;

d

gaudendi, Baptifimum jJoannis ità dilatari.

/an

Neque dici pote[f 240 ; Chriftam quidembapti.

zàtie Baptilmo proprio , fed non eo, qui modó

olo

mus

eít Sacramentum , fed aliquo previo, qui

quafi effet praeparatio Baptifmi facramentalis,

Llnï ,

itre

Nam id meré arbitrarium eít: Non ftant um-

bra cum luce veritatis, Chriftus lux erat, ad

i

tt"ï

.

jl

cujus

174

De Effeutia, Neceffitata:

cujus adventum umbrz L. V. diffugerunt, ut

(

quid Chriftus ipfe inftitueret umbras & prz-

eju

x

parationes L. N. cujus primum fundamentum

eft Baptifmi Sacrámentum? Sed & ipfe Joan-

Tüni

nes teftimonium perhibuit 7oa7. cap,1. Hic

cha

eff , qui baptizat in Spiritu Sanc?o. quodnon

fion

eít aliud, quàm baptizando conferre gratiam,

illi

Probatur [ectmdó:: Apoftoli in ultimá Coen&

ordinati funt in Presbyteros quoad potefta-

Chr

tem in corpus Chrifti verum, & acceperunt

Spir

Euchariítiam ut patet, ergó ante fuerunt ba-

at

ptizati, Probazur Con[eqg. Cüm enim Bapti-

fat

fmus fit janua & fundamentum reliquorum.

dt,

Sacramentorum, finé eo non fuiffent idonei

pa[D

ad percipiendos fru&us Sacramentorum..

"n

Quomodo , ait Aug : poterant Eucharifliam ac-

Difc

cipere uondum baptizati ? Per di(penfationem,

u

ipquis, At ubi de difpenfatione conftat ? Non

€0 (

conveniebat, neque urgebat ratio difpenfandi

fütre

in primo quafi limine do&rinz Evangelicz.

Qum

Objic. 1220: Paífio & Mors Chrifti fuerunt

m

caufa Sacramentorum; ergó Baptifmus non.

l

poterat inítitui ante Paffionem , cüm alioquin

Ceþl

pf

effe&us fuiffet prior füà causà.

"utec. pro-

n

batur ex D. Aug. Traif.rg. n foan. dicente:

Ailli &

Saeramenta fluxiffe ex latere Chrifli.

Refp.

tüg I

D. Antec. moralis C. phyfica N. Morte &

defce

Paílione abfoluté przvifis poterant depen-

Laf

denter ab iis Sacramenta inítitui.

47

Objic. 2do: Baptifinus et Symbolum mor-

Tonj

tis Chri(ti, ut ait Scriptura; Comfepulta fumus

B

eunm

€ InfHitutione Baptifmni.

f'17;

t

eum Chriflo per Baptifinum in mortem , ergo

Q«

ejus inftitutio mortem non precedebat. Rep,

üm

AN. Confeg, Sepultura enim. Chrifti poterat

tunc pretigurari per Baptifinum. Etiam Eu-

raq—

Hit

chariftia eft inftituta in rememorationem Paf-

Qon

fionis Dominice , & tamen ante eam habetur

illius inftitutio.

am,

end

Objic. ?3?io: Si Apoftoli ante paffionem.

[ia

Chrifti fuiffent baptizati, utique accepiffent

unt

Spiritum fan&tum, hoc non, quia nondum

ba

erat datus, quia JESUS nondum erat glori-

ptl'

ficatus. — Cogfirmatur 1240, Effe&us Baptifmi

1f

eít , aperire januam regni coeleftis, huncante

ynel

paffionem przítare non potuit; ergó.

Con-

o

firmatur 2do, Poft refürre&ionem di&ctum eft

L

Difcipulis Aa£zb. ult: Euntes ip mundum

It

univer[um docete omnes gentes, baptizautes

Not

€o5 Cj't. ergó congruentiüs dicitur, poft re-

andi

furre&ionem Baptifmum fuiffe inftitutum.,

æl

cüm hic, & non alibi fiat mentio formz fa-

runt

cramentalis.

Refp. Apoftolos fine dubio ac-

(

cepiffe Spiritum fan&tum per Baptifimum ante

paífionem Chrifti, quó refpexit Chriftus in,

.qum

r

ccena, dum dixit: Qui /orus eff ,mon indiget,

Wt['

nift ut pedes. laet.

Textus ex Toanne alla-

v

tus intelligendus eft de Spiritu S. vifibiliter

defcendente , qui fic nulli datus eít ante Chri-

N

fti aícenfionem. 44 Coufrrmationem priman

re[poud : Effe&tus Baptilmi eft aperire januam

0T

regni cceleftis pro tempore füfceptionis Ba-

1tib

ptifini N, pro tempore à Chrifto deftinato C.

a

Non

176

| De Effeutia , Neceffitate

Non volebat autem Chriítus referari portas

dhm

cceli, nifi poít mortem ,. quem proindé effe-

am ]

Gum baptizati ante mortem coníequebantur.

Quàm

d fecundam ve[h: Ybi datum eft Difícipulis

; qum

mandatum, füo tempore Baptiímum divul-

Cuur

gandi: AVec refert , alibi non fieri expreffam.

Hute

mentionem formz, ficut hlc fit, ejusmodz

y/7/)

enim argumentum eft ab authoritate tancüm

ptifim

negativá, quod nihil probat, maximé cum

aceipi

ex Hiftorià Evangelicá conftet, Chriftum.

Qific

ante paífionem baptizáffe, & proculdubio

fntígy

formam adhibuiffe confüetam.

ri[ïim

, Quouam determinato tempore Bapti-

Clegex

Jfemus fuerit. inflitutus?

affum

Rejp. Non fuiffe inttitutum , quando à Jo-

in AL

anne baptizatus fuit in Jordane ; Nec quando

X

dixit Nicodemo: Aff quis renatus efc. , fed

Qlam

pauló poft quando cospit ipf& & Difcipuli ejus

OAty

baptizate, foamm 3 — Ratio primi eff : Quia

77

tunc Chriftus non egit Legislatorem vel fü-

periorem , fed potiüs inferiorem & poeniten-

liïa'n

tem íufcipiendo Baptifma Joannis: Neque

At

tunc, fed poftmodüm modó coepit Evange-

lizare, Ratio féecuzdi eff : Quia non conve-

Digt

niebat auctoritati Chriíti , tunc inftituere Sa-

cramentum quafi in occulto, neque erat Ni-

codemus , tanquam perfona pzzv4£4, qui de

nocte accedebat, inftrumentum aptum pro-

Qu

mulgationis Baptifmi, —RaZe£ertzi eff : Quia

tunc habebat Difcipulos, qui poffent divul-

á

gare legem novam Evangelicam , cujus fun-

damen-

ttag

€ Toflitutione Baptifmi.

177

damentum erat Baptifmus: Sic & Eucharifti-

-ffe

LUt,

am inftituit primó in Cena, & non anté,

quàm ipfe daret füum corpus füis manibus.

yllis

vul

Neque obffat , quod & quibusdam Ss: PP : di-

hm

carur, Chriftus in Jordane deditfe

aquis vz7»-

Eutem . Jànéitficaudi ,

€ex quo Catechifmus

noui

drid: occa(i

CULT

onem fumpfit opinandi, tunc Ba-

CUtT)

ptifinum fuiffe inftitutum; id ebim non ita eft

accipiendum,

quali virtutem £roxzzz72 (àn-

m

Gificandi aqui

ybio

$ tribuerit, fed quandam re-

720f4m, quatenüs tunc ex contactu fuz

M

riflime carnis aquas dedicaverat,

lpll

& quafi

elegerat, pofteàh pro materià (ui

Baptifini

affumendas; undé poffet dici,tuncBa

ptifmum

p

in au primo remoto faifíe inftitutu

3ndo

m, gro-

Ximé veró, quando a&tualiter c

cGepit baptizare,

Ial

Quando veró Nicodemo dixi

t: "Vff auis ve-

cjs

gAtus fuerit ehc:

Ua

tantüm p/2727/fo fa&ta fuit

Jfturi Báptifmi &

gratie per eum conferen-

] fü-

de, (icut Apofto

lis promiffa

fuit poteftas

itell*

ligandi, & folvendi,

eque

MAttb. r$. & modà

data pofteà foa55.20: Quorum

vremiferitzs

Inge-

peceata oe,

mvc-

e $d.

QuzsTio IV,

. NI-

j de

j

Quormodo Baptifrnus fit uece[farius 44

Salutem £

Qlia

jvl

uplicem folent Theolo

D

gi diftinguere ne-

jus

ceíTitatem. Aliam 7de

dii, aliam Pzecept;.

ml

Necefía-

De Effentia , Nece[fitate

178

Neceffarium zeceffitate precepti illud dicitur,

quod oblatà opportunitate neceffarió przftan-

fimpl

dum eft ad falutem confequendam, nifi forté

falut

jgnorantià , impotentià vel oblivioneinculpa-

de

bili illud ipfüm omittatur; hujusmodi enim.

dà:

omiffio inculpabilis non impedit falutis confe-

laty

cutionem, Neceffarium zeceffitate medi? il

grati

lud eft, quod de lege ordinarià ità requiritur,

tiner

ut (ine illo falus /zplicizer obtineri non poffit,

tn

etiam in cafu, quo quis ex ignorantià , impo-

Bapti

tentid & oblivione etiam inculpabili idipfum

md& [

omitteret : hujusmodi eft

o

eratia fanctificans ,

[/774

fine quà defa&ó impoffibile e(t placere Deo ,.

juxtà

ut infinuatur per illam parabolam : 24ice ,

Hic

uomodo huc intrá[li , mon babens veftem uu-

ficat

tialem? ligatis manibus mittite eum imtene-.

[/7,

órAs exteriores.

Porró licet illa, quz funt

u

neceffaria neceífitate medii, regulariter fint.

polle

etiam de neceífitate precepti, non tamen,

Verbj

quz funt neceflaria neceffitate preecepti , fünt "

t

etiam de neceífitate medii, ut patet exami-

277

nanti. Dico tamen zegzlarizer ; quia Bapti-

0l

finus eft quidem neceflarius omnibug.neceffi-

Andj

tate zzedi;, ut mox dicetur, non tamen.'

On e

omnibus eft neceffarius neceffitate pracepz ;

piti

Cum parvuli,ut rationis, ita & obligationis in-

. g,

capaces fint , quamvis adultis fit etiam hàc ne-:

fjj

ceílitate przcepti neceffarius , cum quilibet ex

mir

lege naturz teneatur fibi procurare finem ad

N

quem creatus eít,

quem (ine Baptiímo cfins

0j

Conclu.

TWinc

fequi imPoHïbilc eit,

€& Inflitutione Baptifmni.

179

itut,

fan-

Conclufro, Baptifimus omnibus & fingulis

fimpliciter eft neceffarius zeceffizate zzed;i ad

fortà

falutem. — Probatzr breviter : Sine Baptifmo

la

defa&ó in zz/fo cafu obtineri poteft beatitu-

nittu

oníee

dó; ergó taliter eít neceffarius.

Iuntec. J*?-

batur: Sine Baptifmo non poteft h

liil

aberi prima

gratia fanctificans; ergó etiam non poteft ob-

"tU

0 mt)

tineri beatitudo. Pae£ Cozfeg. quia fine gra-

tià non poteft haberi falus, Z4mrec. probazur?

mo-

Baptifmus eft Sacramentum IOT IHOFHTA, prO-

pum

indé coZativum prima gratie , & quidem uzi-

CanlS,

De0,,

cum medium deletivum peccati originalis ,

juxtà illud foazz. 2: Niff quis rematus cic.

mi" P

Hinc Cozc.

fni

Trid. Seff. 6. cap. 4. agens de jufti-

ficatione ,

docet,

eum pofhü promuleatum

d.

Evazecelium fine la

UVAC'O F

; ünt

egenerationis aut

€jus "veto fieri uom pofíe.

Quam veritatem,

Y (int

pofteà definit 52f 7. de B

Aptifino Can. $. his

men

verbis : $z

uis dixerit: BAptifimum liberum

, fant.

eff

/

€ffe , boc

, "02 neceffarium ad falutem ,

yamie

anatbema [m.

Bapti- 1

Objic. 1770 : Poteft haberi gratia prima

ecelll:

fà

n&ificans per contritionem , ergó Baptifmus

ymaus

non eft neceffarius zecefftate medii. Antet,

rf/(i j

jis i*

patet ex Trid. Seff. 14. cap. a. Kefp. C. Autec.

A. Con[eq, quia contritio eft Bàptifmus ffa.

Acnee

t ex

2)15, continens faltem in voto Baptifmum,

fluminis , quo cum voto reconcil

iat hominem

Qu

DEO, ut ibidem loquitur 77i4.

) coft*

Oljic. 2do: Nemo habet votum ejus, quod

invincibiliter ignórat, poteft fic ignorans ad-

dl

E

- hüc

180

De Effentia , Neceffitate

huc habere contritionem, & falvari; ergó

0

poterit falvari fine Baptifni voto. — Refp. Li-

T

cet votum ejus explieztum non poffit haberi ,

infa

quod ignoratur, càm voluntas füpponat co-

diun

gnitionem , poteft tamen haberi votum zzz-

pote

licitum, quatenus voluntas DEUM amans

Qum

fuper:omnia hoc ipío parata eft ad media,

effet

uz voluntas Dei requirit ad falutis coníe.

cutionem.

M

Ímus

lale

Objic. 3tio: In Contritione perfe&à etiam

continetur hoc modo voluntas reftituendi &

Aitit

/777)

fervandi omnia precepta DEI, & tamen mul-

tame

taíünt precepta, qusx non fünt neceffaria

faria

nece[fitate medii ; ergó nec Baptifmus erit fic

ficte

neceffarius. Reff. G. 44ztec. N. Confeq. quia

illa fic continentur Zz vozo neceffaria, (icut

Nf

X.G

funt neceffaria 77 /e , quod autem multa non.

fint neceffaria zeceffzzate smedii , patet inde ,

Chri

it(tit

quia licet non haberentur illa ob ignoranti-

am, vel impotentiam , obtineri tamen poffet

alt À

falus zterna,

Porró ad ulteriüs difcernen-

( 7,

dum , quznam fint neceffaria »eceffezate me-

477

dii, quenam pracepti , ponit 7Maffrius hanc

Prfu

regulam :. quod 7Z pofztzve influant ad jufti-

lüm

ficationem , quatenus procurant gratiam pri-

Ptopt

mam; bec tantüm zegatve , quatenus tan-

telie

lum

tüm removent aliquod impediens; ut quando

reftituis, vel jejunas, eatenus reftitutio vel

4iQ;

jejunium concurrit ad falutem, quatenus per

u

illa impeditur peccatum , quod alias non refti-

Yis [

J

dij

tuendo veljejunando contradtum removeret à

1ll

falute,

OQbjic.

Go

C Infiitutione Baptifmi.

18t

1po

Li-

OLjic. 4to: Licet in L.V. circumcifio fuerit

tl

neceffaria zeceffetate medii, poterant tamen

t 0«

infantes ante octavum diem falvari per reme-

172

dium naturg; ergó faltem infantes , ubi non

nans

poteft haberi aqua, poffent falvari per cir-

edia,

cumcifionem , cum alioquin Lex gratiz non,

effet perfe&tior quàm Lex vetus; ergó Bapti-

onfe«

Ímus determinaté non erit neceffarius zece[fz-

Pt

£ate medii. Confirmatur. Licet dicatur fo-

di &

ann.6. Niff mauducaveritis carnem filiz bo-

minis ,non babebitis vitam in-vobis, noneft

mul«

(faría

tamen illa manducatio carnis Chrifti necef-

faria geceffztaze medii; ergó pariternon erit

rific

fic neceffarius Baptifmus, licet dicatur 7547 7.

qua

lt

Niff quis renatus fuerit cf. Refp. C. Amtec,

| DOf

N. Confeq. Ratio À priori non eft alia, quàm

fndä ?

Chriíti voluntas omne aliud remedium per

»rant'l-

inftitutionem evacuantis, JNoz fromittatur

poïïä

ait Aug: ex zoffro arbitrio prater Baptifnsum

Chrifli [alus eterna. infantibus, quam non

otnete

t t

promittit Seriptura divina Ingenia bumanis

praferenda. — Non promittit veró illa reme.

; hant

T

dium aliud docente idipfum Ecclefià. Neque

proptereà Lex vetus erit perfe&tior LegeEvan-

m prt-

j at*

gelici, quia in hác gratia copiofior , & con-

fammatrix gratía datur, quz negabatur in illà,

[Pando

jo v

d Copfirmationem C. "ntec.N.Confeq. exChri-

fti inftitutione patet, manducationem corpo-

ws p

nrede

ris ejus non effe neceffariam zeceffitate zme-

dii, licet iisdem verbis quodammodó pra-

)vgfet [

li

cipiatur : nam Euchariftia non eftSacrameni-

M 3

tum

182

De Effentia, Nece[fitate.

tum zzortuorum ,fed vivorum, quod fapponit

$i

tell

gratiam primam,

Proindé omne requifitum

ad falutis. confecutionem.

n2 (

Objic $to: Qui dixit: N/ff quis renat us

du

hinc

Werit c$'c. etiam dixit: |Ouicunque me con-

fitebitur. coram bominibus , coufitebor eum

m

teqi

coram patre meo. Ex: Qui perdiderit ani-

mam fuam propter me, iwoeniet eam ; exgi

foffi

[

poflet aliquis (impliciter falvari per martyri-

um. Aeffp.C. Totum. Exfpeciali enim pri-

Vis 1

vilegio datum eft martyrio, poffe (alvare,

tiam

oX 0

quod ideo.vocatur Baffifmus Samguiud,

adeoque Conclufio füprà pofita intelligenda

tür à

fv

eít de Baptifmo /sjuzéZivé vel fluminis, vel

flaminis, vel fanguinis. Porró licet marty-

Tiere

dicer

rium in parvu/is nullam requirat difpofitio-

nem ex parte patientis, requirit tamen in.

timn

adaltis 1910: ut (i haberi poffit Baptifmus , is

procuretur; 2do: ut fiquis martyrizandus fit

in peccato gravi, confiteatur , fi habeat copi-

am confitendi, in defe&u hujus conteratur,

1

quodíi boná fide putans fe effe contritum. ,

fubiret martyrium cum folà attritione , adhuc

confequeretur effe&um fàlutis.

Caterüm

ad rationem proprié di&ti martyrii plures re-

Q

quiruntur conditiones.

Primó: utquis fit in

tamen

Écclefià verà. —.Secuzdó: ut patiatur fine re-

Tion []

fiftentia: hinc Milites decedentes in bello re-

pto e

ligionis proprié non funt Martyres.

Tertió:

Wptil

ut in odium fidei aut propter virtutem occi-

i.

né&tu

d.atur abalio, & non & fe, nififorté ex infti

CVRCP;

Spi-

& Mflitutione Baptifmt.

771

Spiritüs S. id faceret; eft enim martyriumL

um

'teftimonium éxternum Chrifto & ejus doctri-

nz exhibitum per mortem ab alio illatam.

A

uartó: ut cum aliquà violentià inferatur,

(0fl«

'hinc fervientes ex amore proximi peftiferis

e

proprié Martyres non fünt.

Neque tamen

fl

requiritur, ut mors aczuAliter (equatur , fed

2

füfficit, at vi tormentorum eó adigatur, ut

naturaliter mortem fequi neceffe (it, quam-

[yric

p

fY

tl«

vis eziraculosé confervaretur, quo cafu gra-

tia martyrii in ultimo inftanti vitz conferetur

3[6,

jll ,

ex opere operato.

Quodf(i quis refufcitare-

tur À mortuis, vel miraculosé à morte prz-

nda

,

fervaretur, & pofteà adhuc effet occafio , te-

neretur adhuc fufcipere Baptifmum.

Idem.

ity«

(iQ0.

dicendum de eo, qui perfecté contritus fta-

tim moreéretur , & refüfcitaretur à mortuis.

3i0»

,

üs fi.

QusSTIO N-

top*

atur ,

Quando inceperit Baptifmnus obii-

u »

g4re f

dhuc

amvis Baptifmum Chrifti zzze sortem

erum

|

Q:

es IC

ejusdem inftitutum effe teneam, ceníco

tamen cum communiori,eum ante paffionem

icin

eee

non obligáffe, nifi vage vel dzsjmmizvé, itàut

pro remedio originalis potuerit adhiberi vel

lote

Baptifmus , vel Circumcifio. Ra£Zo prioris e[f *

t

Quia lex vetus ante paffionem nondum fuit

occ*

evacuata, neque Eva

ngelium Chrifti promul-

ijndu

M 4

gatum 5

$p

184

De Effentia, Necefftate

atum; ergó preceptum Baptifmi determi-

naté non obligabat. |Rzio pofferferis eff:

fatQ

Quia Baptifmus quamprimüm erat inftitutus,

eni

erat Saeramentum , proindé collativus gratiz,

indi

& delctivus peccati originalis. Cez[eo 2do

Thol

eum Scotzffis, Baptifinum non ftatim

oft

diu

mortem deferminar? obligá(fe , fed uti prius,

füa

ità & tunc füfficientem adhuc fuiffe circum-

Vit)

cifionem pro remedio originalis. Razio La-

Tat(

Juts eff : Quianulla Lex obligat in actu fecundo

i

ni(i promulgata , fed ftatim poft mortem non

Cin

fuit preceptum Baptifmi promulgatum ; ergó,

pro

Secundó: Non decebat Legem Evangelicam.

tüti

tam przcipitanter imponi , ne preberetur oc-

quo

cafio füfpicandi, Legem veterem non fuiffe

Ver

bonam.

Hinc fit

m

Conclufjo : Baptifmus determinaté incepit

obligare, quando ejus promulgatio folennis

Tün

fa&a eft in pentecofte, Ra£io petztur ex DicHs

a

1:70: Quando Lex folenniter promulgatur ,

Tion

incipit obligare; fed tunc Lex Baptifmi fuit

[77

folenniter promulgata; ergó. Azs. patet ex

fm

-Acf. 2. quando Petrus coram copiosá multi-

Con

tudine predicavit: Pemiteztiam agite, c

Ap(

baptizetur unusquisque veftrüm.

2dé: Ho-

jer

mines tunc obligabantur ad remedium pec-

Leg,

cati originalis, quo juftificarentur; fed poft

Dy7)

promulgatum Evangelium fine lavacro rege-

fün

nerationis juftificatio fieri non poteft , ut do-

Ch

cet Zrid. Seff. 6. CAP.4 $ ergo,

Vitm

é(

Objic.

€ Inflitutione Baptifmi.

185

$ia

Oljic. 152 : Figura deficit adveniente figu-

d

rato: fed Circumcifio erat figura Baptifmi;

lts

ergó hoc adveniente deficit Circumcifio. Pro-

dipen

indé Baptifmus determinaté obligavit ante

E

mortem Chrifti, cum hoc modo aliud reme.

t

dium originalis preter Baptifmum tunc non.

tiüs,

fuerit. Re/p. D. Maj. Figura deficit quoad

u-

du

vim obligandi Zezermizaté adveniente figu-

rato C. deficit quoad vim obligandi zderer-

undo

minató N. Maj.cf Confeg. — Adhuc retinebat

1n0f

Circumcifio vim deletivam peccati usque ad

g0.

promulgationem Evangelii, proindé per infti-

Catt.

tutionem Baptifmi tantüm erat swrzifcata

t oc«

quoad vim obligativam 4ezermizat?, non.

foit

veró gsortuAa quafi omaem utilitatem jam tum

amififfet,

xeplt

- Oljic. 2dó: Per mortem Chrifti vetus Te-

lennis

ftamentum ceffavit; ergó novum incepit obli-

m

gare. Paret Cozfeg. quia aliàs tunc homines

;Ztlll' ,

non fuiffent füb lege ullà. — 4z7ec, probatur

j füit

anultis Textibus Scriptura. . foaun 19. Con-

t v

fummatum efl ; id eít: Vetus Teftamentum

multi-

confepultum eft. — 242 Roz;. 7. proclamat nos

"

Apoftolus Z peccazo €b

jugo Legis exemptos

; Ho-

per mortem Chrifli. .Ad Hebr.7.docet idem

m

Legem fuiffe translatam trauslato Sacerdo-

dpo

£0 , hinc in morte Chrifti templi velum (cif-

tege

fum eft &c,

Reff. D. 4utec, Per mortem.

yt do-

Chrifti ceffavit vetus "Teftamentum quoad

vim ob/igaudi C. quoad utilitatem N, Antec,

€* Covféq, Hinc homines fuerunt fimpliciter

Qljis

y

füb

186

þDe Effeutia., Necefftate

fuüb lege aliquà d/sjuzézivé vel Circuimcifio-

L. p

nis vel Baptifmi. 44 Tex£um Seriptura prz-

hat,

mum ve[pond ; lllum congrué intelligi poffe ,

[i

omnia confümmata fuifle, que de paffione

Lut,

Chri(ti przdi&ta fuerunt, ficut ipfe prius di-

doii

cebat: Erce afcemdimus Hierofolymam , &

mod

confummabuntur omnia qua [crtpta fumt per

frni

Prophetas de filio bominis.

Quod fi dictum.

qdien

illud Chrifti referre velis ad legem 222724A27,

0

dices: eam per mortem Chrifti confüumma-

tam effe in causá in a&u remoto quoad vizs

Cæpl

um]

obligandi , non veró formaliter, in actu fe-

UR

cundo, aut quoad zzi/itatezm, Eodem modo

dica

re[ponderi poterit ad 'Textus reliquos & con-

quif

fimiles: que refponfio confirmari poteft ex

ul

"Apoffolo ad Hebr. o. ubi loquens de utroque

Inos

Teftamento ait: Novugm anmtiqguavit prius,

pav

quod autem antiquatur (2 fezefcit , prope za-

Tatio

teritum e[ff , prope , ait, imteritum eff , non

fice

plané ffazzm sntertit.

D

ic. 3fiot Statim primà die refurre&io;

Itj

Ob

fnus

nis promulgatum 'eft Baptifmi preceptum.

m

Matth.28 : Éuntes ergó docete omnes gentes

Ompn

baptizantes eos cic. (ed lex poft promulga-

&au

tionem ftatim obligat ; ergó. — Re/p. N. 7Maj.

AUte

Tunc enim non tam promulgatio, quàm.

Wote

preceptum promulgandi fuo tempore datum

vel(

eft Apoftolis.

Neque enim Apofítoli ftatim

dlCa(

pradicare inceperunt poft mortem , fed ex-

f

C

fpe&andus erat Spiritus fan&tus, qui & do-

oraret

di(i

ln

gcrcc ampliüs qux Prædicarent, & rob

pradi-

187

e Inflitutione Baptifmi.

l(i0»

przdicaturos, prout ipfe Chriftus precipie-

jri.

bat, ab Hierofolymis ne difcedereut , fed ex-

)iïe,

festarent. promiffionem Patris , Adf. 1. . Et

ionp

Luc. 24: Fos autem fedete in. illd civitate ,

] di-

donec induamini virtute ex alto, Hinc quo-

ó

modo credent , quomodo fufcipient Bapti-

.l,

je

fimum, quem non audiérunt? quomodo au-

um.

dient fine predicante ?

il

Objic. 4to: Siin die Pentecoftes obligare

jup:

cocpit Baptifmus, vel uzéverfaliter remedi-

777

um Legis naturz & Legis veteris füblatum.

fe«

eít, vel tantüm re/pecéu aliquorum: Primum

odo.

dicere valdé durum eft, cum (ic DEUS reli.

V

quiffet homines pen& univerfos fine medio

Let

juftificationis, eoquod eodem die ad pauciffi-

)(]UC

mos refpe&tivé potuerit promulgatio Baptifmi

(7R

pervenire. 5$2 fécumdum dicatur: Non effet

[f*

ratio .cur tantüm reípe&u aliquorum fit

non

neceffaius , & non refpedu aliorum..

Refp. Licet in die Pentecoftes cosperit Bapti-

j0«

fmus obligare, non fuit tamen obligatio fal-

Q

ufío

tem in aZa fecumdo univerfalis. vefpetu

ntes

omnium ,. fed tantüm eorum , qui audiérunt,

& audire poterant eum promulgari; Keliqui

]gi-

Mrj.

autem ad quos promulgatio pervenire non..

n

poterat, adhuc falvabantur remedio naturz

tum

vel Circumcifionis , quidquid in contrariutn

dicat Con: & Pontius, cüm ea promulgatio

m

,

fa&a in Pentecofte refpe&u eorum qui longà

do-

diffiti erant, fefe habue

"

rit; M fi facta plané

Aret

xrqn fuiffet,

Objic.

20

188

De Effeutia, Neceffitate

füet

Objic. $to: Ex hoc fequeretur, inIndià Oc-

ftt,

cidentali non ità pridem ineepiffe Baptifmum

ità effe neceffarium , ut forté hodiedum effent,

licit

adhi

quibus ità neceffarius non foret , cum adillam

fed]

Szculo priori promulgatio Legis Evangelica

ber

delata fuerit, & forté hodiedum ad populos

Gen

adhuc incognitos delata non fit, contra ex-

€0$

preffam definitionem Tz/4. Seff. 6.cit. — Refp.

Com

N.eq. Licet enim aliquz terrz noviter in-

le

ventz fint, & forté alique adhuc ignotz , id

quar

er accidens eit ad neceffitatem Baptifmi, &

quamvis ad illas promulgatio Baptifmi vel

quar

quo

plané non, vel noviter delata it, jam pridem

tamen per fe poterat ad easdem deferri di-

ftitu

myl

cente Scripturà: z omem terram exivit fo-

745 eorum ; hinc jampridem ubique terrarum

ft

erat nece(farius Baptifimus omnibus de necef-

la

tali

fitate medii,

Et licet propter ignorantiam.,

invincibilem non peccaverint, neque hodie-

Of

€jus

dum peccent, qui ejus füfceptionem inculpa-

biliter non procurant, non poterunt tamen

titi

falvari: non propter peccatum novum , fed

propter defe&tum juftificationis , quz promul-

u ]

gato per orbem Evangelio fine lavacro rege-

nerationis haberi non poteft,

"

Oljic. 6to:: Poft Pentecoften Paulus adhuc

fa&:

Qc

circumcidit Timotheum, J4or, 26 , & alii

Chriftiani exercuerunt adhuc legalia, ut patet

&tj

Iun

44df. 1 $ , ubi preceperunt Apoftoli obfervan-

tiam Legis veteris; ergó nec tunc obligavit

Inur

itä l

fideles Lex Evangelica, licet iis in Pentecofte

fue-

& nflitutione Eaptifni :

189

fuerit fufhicienter promulgata,

Refp. C. An-

X

ff

£ec, N.Confeg. ld enim D; Paulus & Apoftoli

licité poterant facére,non quod Circumcifio

t

adhuc potuerit delere peccatum originale,

am

i

fed Legalia adhuc exercebant, ne Judzi ha-

berent occaíionem (ufpicandi, eos qui erant

los

Gentiles rediifle ad idololatriam, proptereà

eos adhuc circumcidebant, & prohibebant

ii

In

comedere Sanguinem & Suffocata.

Itaque

Lex vetus pro diverfitate temporuim erat ali-

A

quando zzor£zficata , aliquando smzor£za , ali-

&

vel

quando demum sorzifera, Mortificataerat

quead Circumcifionem ftatim à principio in-

lem

d

ftitutionis Baptifmi, 40£z4 àtempore pro-

mulgationis füfficientis, fed nondum »zor£i-

0

rurm

fera , cüm adhuc Zicir? exerceri potuerit quo-

