Cultas y

beat equalem poteftatem Ordinis cum Pon.

l'Cät ham

tifice. Non ex poteftate Zwrisdicf ionis , vum

A

uia confirmare non dependet à jurisdictione,

fa du

uod inde patet, quia Epifcopus degradatus

Tef)

Y

vAlidé faleem confirmare poteft, tum quia

COPUS |

aliàs poffet Pontifex nondum confecratus

Onti Oi

eandem concedere non minüs Diacono quàm

0C lo

Presbytero. RefP, Pontificem eam faculta-

ral]buS n

tem concedere ex poteftate jurisdicfionis:

Ctur

Licét enim confirmare non dependeat ex ju-

risdictione , confirmandi tamen concedere f4-

Qu f

C()mmlffa

eultatem eft a&us jurisdictionis.

Hinc con-

ODatis

facul-

cedo Pontificem nonconfecratum hanc

tatem

Copfirmattopis.

275

77

taterh poffe dare; Neque hoc mirum videri

]u grobi-

debet: licet enim ipfe confirmare non poffit,

alií nor.

proprer defectum ordinis feu chara&eris,

vdefadto

poteft tamen alteri cosmcedere facultatem, (

mentum;

án eo poteítas remota inveniatur.

Sic licet

7271777]

(onus &

ele&us Epifcopus nondum Sacerdos non pof-

fit abfolvere Poenitentem , poteft tamen Sa-

D

cerdoti concedere jurisdidiionem , & fic red-

ropttt

dere proxime aptum ad abfolutionem irper,

) habent

uendam;

ANeque tamen ex hoc inferre licet,

s (impli«

eam facultatem concedi poffe Diacono vel

Jmmi 10

alteri Clérico inferiori::; 77 concedere fa-

]timut.

cultatem extràordinariam confirmandi, ut ut

fit a&us jurisdictionis , fupponere tamen de-

i confett

bet in fübjecto capacitatem , qualis non eft

in Diacono ob defectum characteris facra-

vdfi-

s etianb

mentalis, (icut non poteft eidem concedi fá-

: Cüm hï'

cultas proxima. facramentaliter abfolvendi;,

m Pore

licét hanc cozeedere (it aCtus jurisdiétionis.

WZ D "um

.Q. r0: p Epifé

apus po[fet delegare fFgs-

didtionts

fici Sacerdoti f'acult

atem confirmandi?

Ref». Velle hoc Darazdum, eoquod Epi-

m qui

Ícopus poífit in fuà. Dioecoefi , quod poteft

nfecfams

Pontifex in totá Ecclef(ià,

At Reff. Eum,

no qüäm

hoc non poffe. Zazio eff :Quia quod in iro«

j fZCUIt.a'

ralibus nunquam factum fuiffe legitur aut

Ícitur, ceníendum eft éffe impolfíibile; &

jjfimbs

, a

cerié mirum eflet eam nunquam fíic fuiffe

7 »

commiffam , quaado tot, tárque ampli Epi«

jinc o

ÁÍcopatus reperiuntur. Poteft quidem r£zz-

mc fïlCU ^

(arz'ter Epifcopus in fuà Diesgeti, quod

Pon-

qem

tifex

274

De Sacramento

offet eti

tifex in universà Ecclefià, àt non poteft ille;

facaltater

quod. poteft bic ex. plezitudiue poreffatis :

Gracis,

,Ad hanc veró plenitüdinem reducitur pote-

ftas quoque Ze/ezazd; facultatem confirman-

omnii v

quod Gr

di, (íicut & facultas determinandi materias

& formas Sacramentorum, declarandi arti-

Tent , Q

mileriat

.culos fidei, canonizandi Sanctos &c: Undé

ficut Epifcopus in fuà Dicecefi materiam Sa-

777

cramentorum vel articulos fidei determinare

erQ0 ha

non poteít, itá nec delegare facultatem con-

Ie, ut C

firmandi.

iW er p

Dices: . Presbyteri Greci defa&o confir-

quanti m

abadtuc

mant, ut plerique concedunt, & refert Gorzz,

fe oretenüs ab Onuphrio Conftantini acce-

Tolicm,

piffe, fed non per facultatem acceptam à Pon-

fent?

tifice ; ergó à /zzs Epifcopis. Re/Pozdet Gozets

. 2]

À Schifímaticis ad Romanos Catholicos non

priwe h

dendum

poffe fieri argumentum. — Reff. 240: Si Pres-

byteri Greci defadto confirment, id facere

Sismod

vel ex commiffione expre/s4, vel faltem z2-

atqui u

citá, fummi Pontificis, Expreffz;z ejusmodi

& Imatel

unt DI

commiffionem colligunt communiter.ex eo,

quod , cum Ezgezius IF. i» Conc. Flor. Grg-

Doyifi

€is undecim quzfítiones propofuiffet , quas

Actiption

jnter & hec erat:.

uare Epifcobi eorum

lmitur

mon inungant chrifimate , fed Sacerdotes , c&

if

eas , prater duas Epifcopus Meliteufis camno-

tedi D

Nihiloy

uice refolvilfet , aequieverit PObtifex. Ta-

cit4 veró ex eo colligitur, quod Pontifex

Drferis

Íciens eam confüetudinem non reprobet, ne

detur &

forté majus fcandalum inter Grecos oriretur.

t £

Poflet

Confirimationis,

275

«t ille

Poffet etiam dici, füummum Pontificem hanc

facultatem, delegáffe Patriarchis & Epifcopis

ii

Grzcis, cum facultate fübdelegandi.

Quaz

r pote-

omnia verofimiliter ex €o cozfirmaztur,

firmate

nterias

quod Greci antequam in fchifma deflecte-

di atti»

rent, quotannis Conftantinopoli Romam

: Undé

miferint pro chrifmate, ut refert 24rezdius

iam 52«

dm comcordi4 Eccleffe Oriemt. cà* Occid. — Si

tOiDare.

ergó hanc reverentiam fecerunt Sedi Roma.

ne, ut chrifma ab eá acciperent, quod illi

1 COf«

ipfi ex poteftate orZ;z27;4 facere poterant,

confte

quantó magis abítinuiffent eorum Presbyteri

[47//2

ab a&tu confirmandi , : fi conceffionem. Apo-

ftolicam , tacitam vel expreffam non habuif-

i x

À Dot.

fent?

Gunths

Q. 2dà: n facultas confirmandi preferi-

piione po[fit acquiri? videtur quidem refpon-

os notl

dendum affirmativé, 7770; quia delegatio

a Drese

ejusmodi facultatis eft actus jzrzsdicZzozis ,

faccte

em //

atqui jurisdictio poteft prefcribi, ut dicitur

de materià de jure & juítitià, & paffim tra-

;smodi

dunt DD.

ex €y

2dó: quod poteft concedi per

Pontificis Privilegium, poteft acquiri prze-

j Gl'æ'

qUHS

fcriptione, ut eft communis regula, & de-

fümitur ex Capiz. faper f. praterea. de verb,

7174

"p

7enif. Atqui facultas confirmandi poteft con-

cedi Privilegio Pontificis, ut didtum; ergó.

- (

, Tie

Nihilominüs tamen 4z/.. eam facultatem,

preícriptione acquiri non poffe, . Patere vi-

ontilt

Yet ne

detur ex Caf/f. qwmdo. ubi Zzzoc. IIl man-

f fLantinopolitaui ulla-

jjretut

flac, ue Presbyteri Con

2,

$enut

Poffct

*

276

De Sacramenzto

tenus permittautur coufirmare , licit ibidem

entum

confuetudimem prateudamt, addità hàc rae

pponitg

tione: ' Tzzius effe, Saeramentum Confirmas

mónto.

£jonts omittere ex ueceffitate, quàm ab his,

iO nor

uibus couferre mom licet, mom jfne gmfui pe

jcu) j

riculo inamiter comferri, cum umbra qua-

ITmart

3

dam ofteudatur im opere, veritas autem nom

irius hab

$

Jubfét im effeifu. Ad ratiomes im coutrart-

i

m [piri

um Reff. €as procedere de a&tibus, quc funt

CCALI f

ordinaris jurisdidtionis, & quafi regularz'ter,

m vd

mon veró, quz fünt de p/ezizudize potelta-

cread h

tis Pontificie, qualiter eft delegatio faculta-

tis confirmandi, non minüs

uàm poteftas

Quodfi

fitüm ;

decernendi articulum fidei, canonizandi San-

robabil

&os &c: & proptereà Sede vacante nequi-

eriis e

dem Collegium Cardinalium eam facultatem

Tamen,

concedere poteít Presbyteris fimplicibus,

At

quia non füccedit in p/ezztudizem poteftatis

ls fltu

Pontificiz.

Aliud effec, fi Pontifex adhuc

Cpend:

vivus delegáffet hanc facultatem Collegio

|

Afnen

Cardinalium, cum poteftate fübdelegandi,

tunc enim etiam Sede vacante eam facultae

ijote

M SS.F

tem non exfpirare morte Pontificis docet

D6 ( o

Gorm; bic.

[l'àmen

[etion

QuzsT1io IV.

Fétular

em)u

Quisuam fit effeckus Coufirmationis?

Clatro

x omnium fententià primarius hujus Sa-

$ tob

E

cramenti effe&tus per /é eft augmentum

lone.

gragiæ fanCtificantis ; Cum enim hoc Sacra-

m cc

mentuin

ss

Copfirmationts.

m o

htit ibid

It

AC r

mentum fit perfeifo Baptifmi , neceffario

füpponit gratiam antecedenter collatam ; ar-

!uj

gumento defümpto ex naturalibus ; ficut

n ab h

enim nemo poteít naturaliter crefcere & ro-

t gr,wi j

borari, quin vivere fupponatur, ità nec con-

nira d

AUL O

firmari, aut crefcere poteft in fpiritu, quin

priüs habeat gratiam fandtificantem , ceu vi-

? OEU

tam fpiritualem animz , ex quo fit, conícium

; que l

peccati mortalis neceffarió vel per contritió-.

ortilarita

nem vel per Sacramentum poenitentiz fe de-

7] pozel

l

beread hujus Sacramenti effe&um difponere:

jo faculta

Quodíi quis credat feeffe contritum, cum fit

n poteüa

tantüm attritus, juxta dicta gratiam primam

zandi Sat

probabiliter confequitur, proptéreà dixi fü-

nte nequi

periüs effectum primarium per /£ hujus Sa-

acultatel

cramenti effe augmentum gratiz.

mplicibus

Àn porró hzc gratia prefcifa Confirmatio-

ot

[lati

nis fit major baptifmali, incertum eft, cum

ey adhü

dependeat à divinà determinatione:' plures

Collegi

tamen cenfent, gratiam confirmativam effé

lclepandi

majorem gratià baptifmali, tum quia Script,

faculta

& $S. PP. afferunt Spiritum $. antonomaftti-

p dodd

cé & qua(i gratie plenitudinem per hoc Sa-

cramentum conferri, tum veró quia per ac-

cretionem corporalem homo plus fubftantiz

regulariter acquirit, quàm per generatio-

nem, ut non inepté idipfum afferatur de ge-

Ht |

neratione fpirituali, quz in Baptifmo fit, &

bj

de roboratione, quz contingit in confirma-

mentülla

tione, Quibus accedit, per hoc Sacramen-

j i

qui-

tum conferri ulteriüs auxilia fpecialia ,

1 bus

mcnwm

33

De Sacramento

278

tequl

bus & gratia baptifmalis retineatur, & fides'

yurc

contra hoftes tam in- quàm externos (ine

regul

formidine propugnetur , quz auxilia licét:

ft €f2

non femper infallibilia pro omni circumftan-:

A

tià conferantur, cum alioquin confirmatus.

qui

non poffet peccare, aut negare fidem con-

Tatio

tra experientiam , conferuntur tamien ex quá-

dam congruentià pro circumftantià & men«

furà, pro quà divina Bonitas determinaverit.

Alter' effe&tus eft chara&ter , qui imprimi-

tur, & quo tanquam miles Chrifto adícribi-

Qlln

tur confirmatus, ut definitur in 77/4. 5e/f. 7-

de Saerameuti, Cam. g. & proptereà hoc

Sacramentum iterari non potelt, ut colligi-

tur ex 'Ca])

. Dicfum eft cap. de bomine. De

pof

eon[ecrat. dift. s.

ht

Objici potefl di&um 4ug. AManés im-

[2ti

poftio ,

uon [iut Baptifmus vepeti mom

lor

ut refertur in Ca;f. Mamadus cau-

P(iïf ,

tür

$4 I,

. 1. Sed ad hóc refponfum eft fuprà

do

. 1. Ad. Objecf. 2. ibi non effe fermonem

Q

de impofitione manüs coz rmAtrvá, led po«

1ei

tiüs recozciliativ4, aut ceremoniali, alio2

la

quin fibi ipfi Aug. contradiceret: cum lib.2i

tüt

contra Epifl. Etiliami. cap. 104. exprefse di2

cat , cozfirmationem ficuti Baptifrmum repeti

inf

i

?2072 ojJ€»

"À

lo

EOL 7

Jfecut iterautes Baptifma, ità e

ef

iterantes Confirmationem frant irregulares ?

üt

Refp. Ne, A£iueé: Quia ut habetür in Caf77.

é. ir-

X

À. qui m Eccleffa. De Jent. Excom. in

regu-

Confirmationis,

279

regulatitas nunquam incurritur nifi in cafibus

,

fides

jure expreffis; atqui nullo jure inflicta eft ir-

tnos [iné

ilia licet

regularitas iterantibus Confirmationem. JVec

refert iterantes Baptifmum fieri irregulares;

cumitam

uia hxc conftitutio eft odiofa & poenalis,

fitmatus

quz ad cafum non expreffum ob paritateni

em COf

rationis gxtcndi non poteft.

|ex quie

& meti«

Qusasrio V.

inaverits

imprimd

Quibus boc Sacramentum miniftran-

adcribi

dum fit?

j 8f

re hoC.

alameft, non baptizatishocSacramentum

: colligie

P

:miniftrari non: poffe;; cum crefcere: nor

77 Df

poffit, qui vità caret. ; Poft Baptifinum verà:

ftatim etiam infantibus conferri poffe valide;

qus I

exindé patet, quod ad-hujüs Sacramenti va«

pit m

lorem in: infantibus:nulla difpofitio: requiras

u C

tur. Undé etiam in primitiyà Eccleí1à, quan-

[ fup

Y

do Epifcoporum & fidelium tanta non erat

«monett

copia, bis tantüm in anno Baptifmus confes

fed of

rebatur tam parvulis, quàm adultis, quibus

Z ahO*

ftatim fübjungebatur Confirmatio ,. ut habes

n l.A

tur ex Capit. omues cap. de bis. de Comfecrat.

.f di

dif. $.

An defa&o convenientius fit ftatim

j/ )'(7([,

infantibus conferri, an exfpe&are ufum ra-

tionis difputant Theologi.

Convenientius

n

effe vidétur hodie, exípectare ufum rationis;

At

ui

7

ut inquit Pazlus F. iz Catech. Romato ,

) [4?1!.

efiarum confuétudo, &

qcc;dit communis Eccl

H

RAtio

Tl

4

r

280

De Sácramento:

Batio ef* , eoquod pueri tunc íe ad effectum:

rínt, -d'

hujus Sacramenti poffint difponere, & eà

ante an

longius ab(it periculum iterandi confirmatio-:

de quo

nem. Quod/íi alicubi effet confüetudo, fta-.

non far

tim poft Baptifima conferendi Confirmatio-,

ütquid

nem, non eflet illa damnabilis , dummodó.

nomina Confirmatorum accuraté: conícribe-:

jusmod

tanqua

rentur, imó hoc cafuü meliüs effe videretur,

ti, (ün

ftatim cum Baptifmo Confirmationem con-

efeu

ferre, cum ex hoc vitaretur periculum ite-

m an

«*

randi Sacramentum , & fimul effe&tus pri-

aliüd :

marius, ut fepé contingit , per peccatum.

g

non impediretur.

^. Ceterüm tenendá eft cujusvis Ecclefix con:

Hj

füetudo, qua licetin noftris partibus it, non

Cipact

conferendi , nifi: qui ufüm attigerint ratio«

quiv

nis, eà tamen non.obftante pofíet Epifcopus

cgt y

eonfirmare parvulos rationis adhuc impotes;

fiüint

maximé quandó alioquin. hoc. Sacramentum

&bty

ongo tempore differretur, imó excufandus

Eiif

effet Epifcopus, fi ex folà benevolentià cjus-

der

modi parvulum confirmaret, cum illa cons

Quem

fuetudo cüm tanto rigore & obligatione in«

fitra

troducta non fit.

. 1. A amentibus Conzfirmatio miniä

) tum)

anda fs ?

r

-Reff. 'Sifpes (it, eos ufum rationis rece-

coraä

pturos, eo usque differenda eft, (i veró fpes

fub pl

nulla appareat , utiliter Confirmatio ipfis po-

h()c 1

terit miniflrari, fivé fint perpetuó. amentes ;

: I'Ob()l

cide«

4 n

f-ïvä ?o& ufüm rationi? in amentiam in

rint,

Confirmationis.

28r

ffehum.

rint, dummodó. non conftet , eos immediate

,&d

ante amentiam peccatum grave commififfe ;

rmatio«

de quo non doluerint, Ar, Inquis, pugnee

jo, l-

non fünt capaces amentes , uti nec infantes,

tmatio«

ut quid roborandi Sacramento ?. Re/?. et(ihu-

mmodb.

jusmodi non indigeant robore hoc fpecialit

Yfcribe«

tanquam accidentali effe&u hujus Sacramen-

leretu,

ti; funt tamen capaces gratiz fanctificantis

1 COf

effe&üs primarii, " Deindé fxpé& parantur ar-

m itee

ma ante pugnanm, - Aliud' eft effe armatum,

us pri,-

aliud a&u pugnare,

armaxri poffunt ctialm

Catürm,

pugna impotes, :

- 2dó, .4m moribundi confirmandi fint?

ïäz con.

Refp. Eos potfe confirmari utiliter, quia

t, not

capaces fünt recipiendi gratiz plenitudinem,

ratio«

quà roborentur ad-pugnam; fi-fuerit , & li-

W

(copus

W

cét przliaturi non (int, quia morte przve:

niuntur, id tamen fer accidezs eft. Defa-

potes

eptumm.

&tó tamen raró confirmantur moribundi, quia

ndus

Epifcopi aliis negotiis occupati languidos ac«

| us

cedere non. poflunt ; Si tamen Epifcopus

quempiam infirmum. vifitare voluerit

) COf

)j« con.

i

ne in«

ä

firmare, optimo jure id faceret.

N

:

(49. 380: z

Jet: obligatio: hoc Sacramens

n

£um fafcipiendi? -

d

Refp. Duram

i fuiffe opinionem . eum, qui

feCt-

coram tyranno fidem debet confiteri, eífé

fs

;

füb peccato gravi obligatum ad recipiendum

hoc Sacramentum , quia aliàs fine füfficiente

s po

nté5;

robore f& exponeret periculo - negandi fidem.

nulla

gatio-

1cid5-

111-1; efle obli

rints

t mmelius Rcä. Pgr Rï

y

&

nem,

282

De Sacràmento Confrmationts,

a

nem, nequidem füb veniali, cüm de nullo

Mx

przcepto conftet; & certe fiquod effet pre-

[U3]

äc

KUR

ceptum , Ecclefia determinaret tempus , &

(5

compelleret. fideles ad ejus fufceptionem ,

[

ficut modo facit circa fümptionem' Euchari-

ftiv. . Dixi per fe: quia per Accidezs, ratione

fcandali, vel/contemptüs omiffio. hujus Sa-

Caterüm non

cramenti poteft effe mortalis.

continuÓ contemnere Sacramentum cenferi

debetis, qui, cum poteft commodé , nihi-:

lominüs non confirmatur , alioquin. .enim,

cenferetur etiam contemnere. Euchariftiam;,

qui;.cum poteft, non communicat.,. quod

tàámen nullus dicit: fed'tunc cohtemnere

Hl

cenfetis., quando. illud Sacramentum tan«

quarn rem puerilem & tu$ perfoná indi

)

^

gnam;

reputas.;

Addunt a

liqui peccätum grave effe .;:-ï'ufci-y.

E

pere ordines ante Confirmationem , fed me-

lius.negant. Navarr.. Coz. Palao cc. quia

-

- O

G-

nullibi id vetitum. ^ Et licet:7777. 5eff.. 23..

cap. 3. de reform. velit, ne.primá tonfür&

initientur , qui Confirmationem non.fufces

perint., per -hóc.tamen initiandis prezceptum

non datur, fed prefcribitur.tantüm per mo*

dum admonitionis, quid Epifcopis faciendum

fit, ut tenent Navar. Coz. c?t. Et licet for-

té preceptum ibidem daretur ,non effet ta-

.men illud graviter obligatorium; ut fü£-

ficienter videtur declarare::

confuetudo. ,

*

"ULP* E EL RI u . E p . MAT x

O. A. M: D. G.

lfs

k nullo

2

M

ella

G

u

9G

5

2

35

ä*

n

1

mxzsms

äæææ&ææ

æw

-

fet pre

A» cäawa äg,äæ äæ*?æ ä&'*ä& äfääää'ä ävag (äbv*g*

Jus, &

QO

OGEPGEPGEP GED QEP QxP GED

o o

10nem ,

uchari

ïääääææä&&æäää

fattone

jus.Sa

um non

PARERGA

cenferi

, tihi

entft.

i(iam

UNIVERSA THEOLOGIA

quod

mnere

EX PRIVIA PARTE S. THOMJE.

n tan

ipnam

|

1)

xiflentia DEI per Jé quoad fé, nmon quo-

Aà »0$ 0fA €

2) Neque 4

7'207'19

vel quaft , fed. à Pojferzorz Jolum. de-

ufci

non[lrabilis eft. — 3) Ejus

norantia ad [om-

d fue

um tempus dari nom pote[!

f

4) Sicut Effem-

qma

L2

£a phyfica DEI im omnuibus per eciomibus ,

rnlurá

$)ita Ej?ntm metaphyfica im umád-omnui-pers

(uíce

fec?zo;ze confffLit.

6) Difinéfionem attribu-

Lorum tum inter [e ,tum inter effeutiam fum-

ptum

dat :fola ratio ratiocinata.

7)

LATWUIR

rmo

lumm glarm xom frt £ota YAtio Agendl ,

4)

T

t fot

Yia i

viftonu tamen mæqzzlzhþf Á Jbla !ummzs glo-

eL o

equalitate petenda eft.

9) Per fciez-

tam mþ!zm mtel'igeutia cogwfczt DEUS

f

ereaturas poffibiles tum i [ud ommipotentiá,

um im proprio ipforum effe ,

10) quod cum

jroportione. extendeudum eft. ad. fecientiam

'U1/£0s

"ecy o ($t»

'w]?om;r » quá

DEU cognofcit certó futura.

Amal

I1) Per füjeutiam medtam cogmofoit DEULS

PFW

A 4

libera conditionaté futura, 12)undefruflra

dice

Af ruitur vel decretum pradeterminans Tho-

mi[icum , vel concomitans ScotifHicum. 13)

lgr?ü.

177

Jinevis tamen [aientia mom requirit uece[fa-

710 medium in quo , realiter vel formaltter

di

ab effentiá divind diftinttum.

&t

14) Exerci-

tium libertatis divina efl DEO adaquaté in-

Ti

3j

trinfecum , aCcÍus nimirum ipfe meceffavius,

kéndens im objetfum eá modé,quó poterat mori

fnj

£ezdere,

Íur

1$) Predeffinatio ei» Reprobatio

fiunt poft pravifa. abfolutà merita vel deme-

Ti

Yita.

1ni

16) Procefftomum im Drvimis principi-

um-formale quà eff. iztelleéfio ,. & volitip,

gdh

17) Verbum procedit À Patre per generatio-

Pl)f [

nep. proprie talem. — 1$) ldque per cogmitio-

3j)

zem ommium, tum acfu exiffentium , tum

p

[//8

polfibilium. comtingentium.

19) Spiritus

Jancéus procedit À Patre & Filio,tamquam ab

pe

"At

genicó primcipio ,

20) Ab hoc ff mom procede-

ret , neá, diffingueretur ab eodem. — 21) 4u-

xl

4

elj creati fumt im gratid, mom im. glorid,

22) I» primo inflanti creationis peccare po-

Ju

CXerunt.

23)Eorum

u

peccatum fuit. /i»je(big

proprie dicfa.

per

u

EX PRIMA SECUNDAE.

eatitudo objetfiva folus DEUS eft,

5

.24)8

2$) Formalis "metap

byféca confiflit in

D7

eomplexo ex viftome e$ amo

LA P

h

zä)qmek

AIor

«99) o (Ste

.

Amar amicitie. 27) Beati ab intrinféco im-

EU

eccabiles funt. — 28) Metus & concupiften-

tia voluntarium mom tollunt ,

290) Seczs

n

Ti

dicendum de vi & ignoramtiá.

30) Datur

ignorantia Turis Natura quoad conclufrones

1j

mediatas.

27

31) Reeula moralitatis remotis

ltitr

ejl Lex aterna DEI ,proxima, dicamen pra-

(

eFicum coufeientia. — 32) Licitum of fequi fem-

t

teutiam probabilem — velicf4 probabiliore,

33) Peccatum in vatione malitia e offezfa

"If,

Mif

fempliciter finitum efl , — 34).4d

od z09 da-

at

tur 'vel pradeterminatio phyfíea, vel decre-

fAU COMCOWIIADS,

35) Peccatum commil[fto-

7m€

sis jn pofetivo confofhit , 36) Omifftomisim ne-

nft

Ifih

Ativo. 37) Omifffo pura. libera dari mom

JHl«

potef , 38) fécut mec peccatum philofóphicum.

39) Peccatum hbabituale eff. ipfim peccatum

"

"

phyfice prazeritum , moraliter tamem manens

(l

ad odium DEI. — 4o) Peccatum origimale eft

ccatum Ada moraliter moflrumy, perfeue-

h

i

rans Ad odium DEL. — 41) Cujus debito pro-

ximo non fabfuit Beatiffima Virgo M ARLA,

Ál-

/1hs

42) Cum veniali flare poteff origimate.

43)

Veniale nequidem per accidens pevá eteraá

li

punitur, 44) Gratia acfualis ad. Aacfus fu-

pernatur ales [Emplieiter ueceffaria eff.

4$)

Sufficiens omnibus datur,

46) Qua tamem

4

flicaci intrinfecé mon d.

if

z'nguimr.

47)

$ul

ificatio fit formaliter per formam u-

',&s

£rizfece mobis inberentem ,

4 DEO nobis im-

1

fuj)zm. 44) Unde Contritio rationemjufHft-

j

CALIO-

TA

«39) o (Sf»

cationis babere mon poteft , [ed fólüm ad ean»

( t

dem eft difpofítio.

49) fuflus quovis opere

()R

meritorio etiam remifo augmentum glori

Pl [//

mereri pete[E , . $0) mom tamem gratiam fina-

f (

& G

Jem.

$1) Merita.per peccatum mortificata

Cath

revivifeunt ad totum premium prius debi-

infal

44m.

D7 j.

rl

(A.

EX SECUNDA SECUND.;E.

tG

P

vtutes Theologia frcut &i* morales

litus

2

fu. dm. féabflamtia fapermaturales.

tii i

33)

"Adtus fapernaturales À naturalibus dif-

let

erumt im principio faperuaturali effectivo.

ut d

$4) Objecfum fidei materiale eft omue 4 DEO

71)

revelatum. $$) Objecium fidei formale eff

ItAi

complexum ex [apientiá , i veracitate DEI,

Afl

ac revelatione ut motivo fidel imtrinféco.

14 )

$6) Quod complexum c requiritur , & faff-

n

cit ad credendas tum affertiones tum promi[-

dfqul

ffones divitaas.

$7) Ia eodem complexoetiam

oj

JifLit. fíidei amalyfis. — $2) Revelatio necexifH-

mata uec virtualis, $9) beue tamen impli-

Jis d

Iduql

cita, imb ( privata ad fidem fafficit.

éo)

1n E

Undé de fide efl , BENEDICTUAM XIII. effe ve-

0rui;

yum Pont ificemyci Chrifli Ficarium, 61) My-

n

eria fidet fant , && efje debent evidenter cre-

uj

dibilia. 62) Rudibus tamen fufficit evidentia

?»)i

refhectiva. 63) fudicium eredibilitatis pra-

AUl

icum ,ct pia aff ectio ad fidem requifrta famt

Itgy

in fabflamtiá fapermaturadia.

64) Fides lo-

$0.

gict diflurffva. efe mom poteft, — 65) fieut

a

0//?/1

*-)95) o (S0»

ia

eum evidentià im atreflante flare uequit,

jtrt

177

66) Regula credendorum eff tum-verbum fcri-

FRumtium-traditum ,

67 ) mog tamei folum,

;

-

Jfed e» Poutifiem etiam extra Coucilium

ifenta

Cathedrá definientem, ut irrefragabilem cb»

d-

infallibilem fidei regulam àm que[Homibus

um jïdei | EU IBOFUM , venerari tezetur Ec-

rlefia. 6$) Proinde Papam effé fupra Concili-

T)

"um GenerAle omniuo temendum eft.

69) Ha.

DA

bitus charitatis realiter dijfinguimr Á gF A.

ii

IT HC

EÁ fAmtt ificamte.

70) fus direttivum ffve

i dif-

Lex comfiflems im folo acfu volumtatis , Ad hoc

(l

»e

ut aäliget, 27202

uirit acceptationem populz,

DEO

71) fuffitia diffributiva beneficia Eccleffa-

jf

i d

ica diguiori coufert. . 72) Viudicativamom

E

dammat eum, cujus immocentia te[His eft. Gien-

(jot 0s

Ha prrvata judicisquamnvis probetur uocens,

j

73) Comutativa Deum inter e$» hominem dari

rl

uequit. . 74) Cleriei babent Dominium faper-

p

woruim ex bonis beneficialibus. . 75) Relieio-

tl

Jfas dominii rei temporalis incapax eff, 76)

1/0/7!1

Id . quod extenditur etiam ad keligtofism, qui

ít)

"7 Epz'/fäafum evetíusefl. 27) Dominiumdau-

W-

orum in folidum etiam. quoad. idem ivfl aus

]

dariuequit. 7) Simplex ufin rei unico uf

T

confamptibilis 4 dominia fparari poteft.

etth

79) Ufumfructum ,quem Pater babet in bonis

"

Adventitiis filii , per profeffronem. veligiofam

»Pï

j ll/lf

transmittit ad monaflerium bonorum capax.

Lj W^

80) Praftriptio legitima, quá perfecfum rei

iben-

u O

Aieua dominium tmmj?ïmr 2n prafer

u

439) o (Stfe

Jgem ju[Fa-eft im foro amima. — g1) Praferiptio

[]//4]

Wite,

JIegALTUA W0 requirit ignorAntiam rei Ai-

£u4. &2)Paélum uudum uec de ffure, Cano-

Jmai

$ico , nec de Civili Aclionem parit.

43) Pu-

fmadi

qilus ffne Tutoris aut horitate comtrabens nec

v*

gr/i.(f)e

tATuraliter,nec siuiliter obligatur. $4) 5.C.

Af

JMacedomianum. etiam im con[ctentia locum

jeal

habet. $$) hu omutuo accipere $ pro 100 iz

i j

confcientiá juf ifrcari potef.. - $6) Teftamen-

101)$

Zum debiti

$

Jó

Arogi

folemmitatibus deflitutum ne guiæ

jdfm in con[ciemtia robur babet,

"ii

vitil,

.EX TERTIA PARTE.

Tentio

47). ncarnatioqua e[f matura bumane tum

poend

Pvind im unam hypoftafgm. Verbi con-

tth f

unétio , poffübilis eff. - 88) -Acfu f'acf am effe ft-

[

Tin y

des docet. . $9) Ex fólá bypothefr , quód DEUS

condignam pro peccato exigere voluerit [atis-

addionem ,necel[aria erat. .. 9o) Quam fatis-

"

factioném pro peccato puracreaturmetiam in

Ul 1.

(latu natura elevata ponere mequit. .. 91)

6'!&. !

-Adamo . uon

eccante Chriflus mom veniffer.

KC 1j

92) Merita G

j

vifli quamuvis fueriut iufinita,

60772;'[4&

condigma, imà C faperabundantia, 93)mom

I*? Afi

tamen fuerunt ex rigore juflitia. | 94) Unio

litit;

hypoftatica fatfa eff immediate inter matu-

mwi,?,'

ram humanam e bypofl affa Verbi, 9$) [jcet

PCj

22072 * fþüg Z6 CAMAOImI ZALUY AMII DUIBMATATR 4

frins,

Luribus perfomalitatibus divini ,ci viciffem

£figiy (

dures nAturas humanas ab eádem perfonali-

nüfhm (

jwmpfit

jm:f ajjumi. .. 9&) De facfo Verbum a,

9maues

«$2) o (&te

t

097e6$ CO)"P

orit partes integramtes. eum fan-

ft| Ali-

uime. — 907) Humanitas. Chrilli fautfa eft

! CRl

Janct itate fubflautiali Verbi, 08)quamvia

pj hr

Jaucfitatem. accidentalem. im. plenitudine

heni wee

ratia habitualis couffleutem nullateuns ex«

pj f&

eéndamus. 99) Voluntas Chrifti abfolute im«

a hn

peccabilis fust ,

ro0) Uude flritium mori-

, 100 f

senai praceptum Á.Patre impo;zz' 2202 ])otuit.

^AH

u01)Sacramenta N. L.cum Sacramentis F.L,

n

comuemiunt aquivoce.

102) Coufl'amt maté:

"

viá ci-formá iutrinféce ,

103) cá" 19temtione

aninillri,ut condittome. | 104) Noz Jféffieit in-

tentio materiam ct furmam exterias FAntum

g cm

omemdi, 1i0$)jed requiritur. intentio faul-

al tot-

£em faciendi ,quod factt Ecclefía. — 106) $a.

jj oj J^

crameuta N. L. ex opere operato caufamt gra-

u DEUS

tiam moraliter impetratorie ,

107) éf qui-

ritJut*

dem aqualiter dif)

[boftt as equalem , inaquA(mter

difpofitis inequalem.. 1og) Gratia [acramen-

uf

efiatm t

tAis 4 mom facramentali uom d

"fertimtrim

| Jéce.

i

l

p

109) Baptifnus füblato obice revivif:

wniþ ,

— eens tollit omnta peccata,antecedemtia , con.

wf)þl Ihy

comitantiac fabfequentia baptifmum. 110)

j

Iufantes infidelium iuvitis eorum parentibus

licité bgptizpmmr. III)Sacrmmentum Eu

, m

z

r n

(

"c'h;wr]fiæ cÓ

"f

Oib imtrim[écb im Corpore e

jl

Sanguime Chrz]h: & fpeciebus.

112) MateriA

77 d

rima confecrationis eft pamis azimus, inqua

qiofi

etiam Chrif um coufecrále confans eft Lati-

morum contra Gracos opimio.

113)-4qua vi-

E;WW "

u

d Admixta z'mmeafz'ntä in [nuguinem comver-

i

Hiur.

«$5) O(S(b

d

bitir, 114) Effentia Sacrificii confiflit in folá

Conecratione.

115) Transfabflautiatio ft

er reproduct iomem Chriffi fab fPeciebus. 116)

|

Sacramentum Peuiteutia validum c infor-

ne dabile mom eff. 117) JAttritio cum Sacra-

b;

anento eff practice fufficiens ad jufHiffcationfm.

118) Materia libera confeffronis fm

^"f peccata

dubia, 119)ffcut Qb circumflantie motabi-

diter Aggrarvamtes, 120) Abfolutio comfeflit im

bis verbis : Abfolvote&peccatis, r27) Spoze

JMiaante Scptenuium imita firma fant,mali-

tiá atatem fuppleute. 122) Pena comventio-

nalis ab injuffe refiliente pendenda Sponfadi-

us apponipotefl. — 123) Spon[alim priora mom

Jofvumtur per Spomnalia po[leriora , etiamfub-

Ccutá copulá ,

124) imo mec per fübfequems

matrimonium. . 125)Paclum férvandi cafli-

zatem perpetuam laudabiliter adjicitur con-

iraciuimatrimonials.

126) I» Matrimonio

vatio Sacramenti féparabilis eff 4 ratiome con-

£r ACf hs ,

127) qua Sacramenti vatio,[t femel

abflracfa frt, Sacramentum amplids fieri mon

TY

oteft , frve de baptizatis loquamur , frve de

dufidelibus. 128) Matrimonium fidelium per

rocuratorem contracium vAalet ia vatioue

eoztr AC s ei» Sacramenti.

129) AMatrimo-

Ua candeflima puberum ue quidem vim

Spon[adium. obtinent ,

130) fecis de im-

puberibus féntiendum eft.

-$93) d$ (GC2-

of in f

dMfrmtinto ft

üemm uf)

m ( ifo-

o HO DACIT

j lfolM;/n |

7 jmt j |

at m at

utioanfiiti

& u) n

n [unt m

zi o

d Spon [

ia r mm

a, ia il-

|

u filfut

(rgn

Adiiutur a

jy Matrimmo

Hratie

jratin f P

wam 1010 -

W;W? t

7 !it'[lWlP w

i MIIW

29) Mn!rww-

, quiith um

fmu d

WF

eeseauitideme z aC

—

A

—

-a

E

um wmvv

.

:

E

s

L:

-

á

3.

-

R

9

&

P

-

»

T

m

A

ts

»à

*

«

fes

*«:

"

"^s

EM

-

*

*

E

i

w Ra

V

m

$

-

"

*

*

*

*

»

jo

:

u

»

x

.

:

-

n

r

Ó

a .

H* r

"

s

",

l

"

ï

*

hi

-

N

ä

Á

g

.**æ!

dÉ*

;:;

b

*

$

.

Y

"

à

o^

MP

A.

s

"

"

T

d

«

"

*

ï

d

d(l ^

i2

4

;.:

*

-

x

3.

Pa

"

—

a,

"

4*

» 1"**«:-.&

p

-

ia

Á

fo4

hst

-

M

-

N

*

*

* :

M

$

A 4

E

-

-

hs

"

4 -

—

o*

-

d.

Ts

F-

:

;

p

*

-

*

d

i m

?ä

:

lr

R—

k*

*

d

n

^

. w

N qur

Tf

b M

-r

xv

-

EM

Ls

d

FA

* *

*

Y*»

g

-

»

p

a

hh

"

w

$

6 As ha T

*

& 4

d

^

2

-

t

i

-

;

:

":

sE

La

b

-

4

7

,f:

x

4.

r

Va d g i

t

»

:;T

LE

—

v

*s*

x* yos

Ui

m d

|

m

:*2

Fis

LR

s d

.;:

*

»J

k

»

t

"ÉÉ

*

x

1

^

*

3

"E

"

::;

! :

g wour

*

-

»78

s

?

H

Va 7

x

x t

-

*

*

m

v

:

k

)

ET

p*

&

P

E

-

n Md

::

-

w

EX

"T

g

M m

*

l[.

*

E.

A

F

t t

*

-

^

*k

*e

* us

^

E

Qd at

? det.

"W

N

)?g

*

P

"

E

-

:

w

*

*f

E

j

L

ï

"n

»

A

p

»*

ATA TET

RAT

*

-X P k

La

A

Ó

ä

*

Es

^

»

$x

xv

a 6

e

.

^

Ls o

2

m

»

5

5,

-s

-

*

j«

:wï:

-

-

n

i

-^

"!

T

POR

*

n

1

3

uf )

A:

m

—

:»X

»

"

* a,

*

""

*

*

Á

d

"2

«

p4

:

ve

Av

g*

.

T?l)l

.

m P a

-*

*

P.

od*

M i,

"

h. d

s g

^.

o

*

P

Ü

L.

-

:

u

ne

-

p

^ n

hd

-

"

»

;;

MM

-

*

TÉ -*

&«

i. i

y

--

—

"

*3

ï

ïs

-

.

E

L

-

u

m

y*

"

-

^H

r;

-

?

pE o m

"

RP d

—

n

)

^

r

",*

hs

*

H

AIMT

d

ld

*

$ a

d

» v

*

»4

-

x

224

s

rA

^

a

t

-

"

2

»

"t

|

-

MX o

4313

.,

EF

.

(

t

n

6;:

-

*

r

X PNULPE

»*x*

-

E

$

f

:

*

* *

*

»»

-

"$

,.

RI

w

f

$-

EE

"

-

x*1

"

*

——

:

.:.

1

] w

x

"

g

A !

*,

t

g

L

^

;

;

r

i

:.'

2

-

'c;

:

Y*

fy *

54

[

B

Ü

""

46

"1

Y

?

d

$

;

ï(

*

&

w* w r

E

w

*

E

-

L

E

M

^

NU

W

2

k:

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

u

TRACTATUS

E

ä

SACRAMENTIS

IN GENERE,

UTI ET

BAPT]SMO

E

CONF ïRM A'TIONE,

e

UNA CUA PARERGIS

EX UNIVERSA THEOLOGIA

PUBLIC/E DISPUTATIONI

com

EXPOSITUS

;

In Monafterio B. ManrI

de E5RAco, Sacri & Exe

B"x

Ordinis Ciftercienfis ,

r

GmbH www.

PROPUGNANTE

Ss U

F. ANGELO WINCKIP

i

Ejusdem Loci & Ordinis Profeffo,

Die

A:enfis

4duno 172pf.

r —À——À

Cum Pérmiffu Supcuorum

HOBOROBODHBOCL.OS

Typis Marci Antonii Engmann, Univ, Typogr

ER

^ Copyright 4/1999 Y: