Cozf: quando quis cum

Dilque

folà attritione confitetur inculpabiliter omit-

acid

tens peccatum grave, attritio in Sacramento

Yf C0

poenitentiz eft füfficiens difpofitio, non tan-

Toent;

tüm ut deleantur peccata confeffa, fed &

Xatia

peccatum omiffum , ergó etiam in noftro cafü

j

dum quis accederet ad Euchariftiám cum bo-

Callfar

nÀà fide & attritione, habebiti füfficienrem.

3tqui

difpofitionem ad expulfionenpeccati , & in-

àd cu

troductionem gratie, ProbatWr 2do:quando

Cäufär

fufcipitur extrema unctio ab hómine , qui cori-

tàm v

fteri non potuit, nec elicuit. contritionem.

bnig

fed folam attritionem, vel'iion eft confeffus,

pumg

quia judicabat f& effe in grariá,cau(at primam

gratíam & remittit peccatagravia; atqui hoc

Thenta

Cràme

Sacramentum eft vivorum ,.:ergó Sacramenta

?oaq

vivorum poffunt conferre quandoque primam

10n f

gratiam. Maj. probatur »de (uüfcipiente hoc

prttmy

Sacramentum dicitur Zazobi $ : Et ff in pec-

tet te

cAEs fuerit , remittentur. ei.

Neque com-

0jj

modeé id intelligi poteft de folis venialibus,

nam

Sacramenti.

43

(lo

nam dicitur in ipfa formá hujus Sacramenti:

y

odUe

Indulgeat tibi Deus quzdquid pecea[ti , & ver-

pote('c

ba Apoftoli citata fimiliver funt generalia,

ergó malé reftringuntur tantüm ad venialia,

yrobn—

ucha-

maximé cum hoc Sacramentum ex ufü Ec-

clefie conferatur etiam iis, de quibus conftat

t hac

pof tio

peccáffe mortaliter , & confiteri on potuiffe ;

[d gra-

ergó ex fenfu Ecclefie non tantüm venialia

noltro

fed & smortalia per hocSacramentum remit-

Pucha

tuntur , adeoque confertur prima gratia. De-

niqueSacramenta mortuorum quandoque per

s cum

omite

accidens cauíant fecundam gratiam, ut patet

in contrito & confeffo, ergó etiam Sacra-

mento

menta vivorum quandoque caufant Primarm

yn n

j

gratiam.

Oljic. 1580 Sacramenta non poffunt aliter

10 Cäfü

umbo-

caufare gratiam quàm (int à Chrifto in(tituta,

entetb

atqui Sacramenta vivorum non fünt inflituta

&

ad caufandam primam gratiam, ergó eam

uando

caufare non poffünt. — Maj. cozff at : quia to-

tam vim habentà Chrifti inftitutione. 7Mzz,

ui con

probatur , nam (i effent inftituta ad caufandam

qonem.

A

primam gratiam, hoc ipfo non effent Sacra-

menta vivorum, Aeff. C. Maj. D. Min. Sa-

rimam

ül hoc

cramenta vivorum non fünt inítituta prima-

rio ad.caufandam primam gratiam, C. 7Miz.

non fünt inítituta /ecuzdarió ad caufandam

rimam

ij ho

primam gratiam , N. Mz. $ Cor[eq. unde pa.

tet refponfio ad probationem Z4zz.

pf

Oljic. 2do. Caufare primam gratiam per fe,

K COm

eft eam caufare ex Chrifti iuflitutione, fed

11';1th$ )

Sacrae

pam

44

De Effecfu

Sacramenta vivorum hoc modo caufaárent

Sactal

eam ex Chriíti inftitutione, ergó eam caufa-

dum.

rent per fe.

Confirmatur : ideo Sacramenta

& lic

fint,

mortuorum caufíant primam gratiam per fe,

quia caufant gratiam in iis circum(tantiis in

0

Tum

quibus Chriftus previdit, peccatum effe re-

mittendum; atqui Chriftus przvidiffet per

Yerün

fufceptionem Sacramenti vivorum delendum

quam

eíIe peccatum, ergb etiam Sacramenta vivo-

tum ]

rum conferrent primam gratiam per fe. Reff.

gatia

ch

D. Maj. caufare primam gratiam per fe , e(t

eam caufare ex Chrifti inftitutione primariá

peffi

C, Maj. ex fecundaria N. Maj., (ed Sacra-

profe

menta vivorum caufàrent primam gratiam ex

D

Chrifti intitutione feceuzdaria C. Min. ex pri-

uv

maria Neg. Min. c Confeq.

Voluit itaque

hocs

Chriftus neminem accedere quidem ad Sa-

mur;

cramentum vivorum , qui (ibi effet confcius

libus

peccati gravis, adeoque fic ordinavit Sacra-

drj;

menta ejusmodi ad gratiam fecundam cau-

tüm (

fandam, per hoc tamen non denegavit virtu-

)7

tem primz gratie caufativam in eo qui cum

fnef

füfficiente difpofitione inculpabiliter Sacra-

Culpal

mentum vivorum füfcepiffet, imó eandem

Deret

contulit ex rationibus conclufionis, 44 Cos.

8fgtia

firmationem Refp: N: Maj: íed ideo Sacra-

A

menta mortuorum dicuntur caufare primam

fuffe

gratiam per fe, quia ex prizariá Chriti in-

f Cs

ftitutione poffunt accipi ab homine etiam cum

A

conícientià peccati gravis, dummodo habeat

Dengi

ad ejusmodi Sacramenta requifita, quod in

d

à-

Sacramenti,

4

ufarent

Sacramentis vivorum fieri non poteft, licet

| Caula-

dum aliquod peccatum inculpabiliter latet,

Amenta

& licité & cum remiffione peccati accipi pof-

fint.

"

s m

Objic. 3tio: i ullum Sacramentum vivo-

rum conferret primam gratiam, maxime id

effe re

verum effet de Sacramento Euchariftiz, tan-

fet pet

lendum

uam omnium nobiliffimos; atqui Sacramen-

2 viv0«

tum Euchariítig non poteft conferre primam

, K!fy.

gratiam; ergó. — Probatur Min. Si eam vim.

Euchariftia haberet, certé Trid. eandem ex-

,a

martà

preffiffet, maximé cum in Sefs. r3. Cap. 2. ex

profeffo intendat przftantiam & virtutem hu-

Gacra-

jus extollere; atqui ibidem nullam fecit hu-

jam &

jus virtutis expreffionem ,cum tantüm dicat;

exJr

hocSacramentum effe antidotum , quo libere-

jtaque

ad 9

mur á culpis quotidianis , & à peccatis morta-

libus prefervemur. Hinc idem Conc: ezdem

onfCius

Gactàe

Sefs : cap. ?. ait: Peccatores hoc Sacramen-

tum tantüm fumere /aeramentaliter ; axqui

m cau

t virtü-

Jfacramentaliter xantum fumere, eft (amere

Jftue fruciu, ergb fi quis in peccato etiamin-

- Gacra-

culpabiliter acciperet Euchariftiam , eam acci-

peret fine fru&u, & per confequens primam

andem

gratiam non conferret.

Refp. C. Maj. N.

Ad t

Gacta

Min. Ad probationem re[pond, Conc.Trid.

fufficienter expreffiffe jam antecedenter Se/s.

yimam

sfti n*

6. Can. 6. ubi generaliter jam dixerat, omnia

Sacramenta caufare gratiam obicem non po-

nentibus: Et rursüs in $e/$. 3. Caz.$. ubi

j hgbCüE

definit; 5j quwis dixerit pracipuum fructum

jin

SACY A«

,

$r

&

De Effecíu-

46

0

Sacrameuti Euchariflia effe remiffonem pec-

catorum , velex eá mom alius eflecius prove-

dum

nire,anathema fit. . Quod veró in czz. Capit.

L

erà

2do non faciat fpecialem expreffionem hu

jus

grati

triri

virtutis per accidezs collative gratiz primz,

non erat é propofito Conc.Trid. utpote quod

potel

ha

ibidem tantüm intendebat extollere virtutem

X

friri

Euchariftie per /e collativam gratie, non.

veró etiam collativam eiu'sdemper accidens ,

D7

quod exindé patet, quia per feéprem integra

huj

capita ibidem extollit Euchariíti» exeellen-

ait j

[

tiam , ut poftea Cap. u/f. intruat fideles, eos

debere íe tantà puritate ad hoc Sacramen-

Vite

tum praparare, ut veftem nuptialem induti

elt it

ad divinam hane meníam accedant; De ca-

wed

teró virtutem per accidezs collativam gratiz

Der,

ex antedictis fupponit. 44 a/rerum ex Trid.

quo.

Cap. $ allatum Refpondeo: Peccatores coz-

tf

fteios peccati morzalis fumere tantüm /acra-

if

suentaliter €& ffue frutiu C : Peccatores boz&

chari

£amen fide , & inculpabiliter accedentes Neg.

Tnort

Ait enim Catechifmus Tridentini de Eucba-

labe

viftiá, intellicant veri fideles, quemadmodum

ptef

Jf optime affecto cf» praparato animo Eucha-

tion

rifliam aliquis accipiat , ampliffimis celeftis

üvy

gratia munueribus exoruatur , 11a econtra ff

COnR

zmnparatus. accipiat, maxima incommoda ci

m

detrimenta Aaccipere ; atqui qui boná fide ac-

L.

cedit, non poteft habere a&tum magis pra-

t h

paratum; ergoó.

[

003&

ijz':.

Sscramenti.

47

Objic. 410: Euchariftia inftituta eft per mo-

M ptr-

rute

dum cibi, Gibus non prodefle poteft mortuis,

ergó Euchariítia non poteft conferre primam

,Caþit.

hujus

gratiam. Cozfirmatur. Non poteft quis nu-

triri nifi prefupponatur vivere, ergó nec

primz,

poteft nutriri Euchariflià , nifi praefapponatur

;equod

tCutem

habere gratiam fupernaturalem ceu vitam.

fpiritualem. .Re/p D. Maj. per modum cibi

, 0.

J

saterialis N. fpiritualis & vitalis C. Maj.

hujusmodi autem poteft prodeffe mortuis ut

ntegra

vellen«

ait ipfe Chriftus: /sc eff pauis qui dat vitam

amundo. Ego [umi panis (oc. qui manducat me,

$, 605

3men«

vivet propter me. Preterea peccator non.

eft ita mortuus , ut nullum omninó actum vi-

induti

tx elicere poffit, cum adhuc valeat credere,

?e C

fperare &c, & (ic feipfum ad vitam difponere,

gratl'æ

quod in zzorzuis pby[rcé fieri non poteft, — 42

^f

os UIl*

confirmationem refpondeo : Yd verum effe z

plyfícis , non autem zz moralibus , unde Eu-

/ncm;

charifítia adhuc poteft prodeffe /Piritualzter

mortuis, quia licet ex przmariá inttitutione

s Mp

habeat rationem nutrimenti, quod vitam,

T

prefüpponit. habet tamen etiam ex inítitu-

modu

tione fecuzdariá rationem potentiz genera-

Eyc/a»-

tive, vi cujus per accidezs primam gratiam

v

conferre, & fic hominem ad vitam fpiritua-

um o

lem revocare poteít, id quod S. Damafcenus

hi d

L. 4. de Fide cap. 14. expreflit: Corpus Domins

(de 2"

in boc Sacramento habet vim,ut omnemim-

$ Pïæ'

munditiam, e&- [purcitiam abflergat . cui

coníentiunr Chr

s &c.

*s

yloftomus , Augu[tinu

T.

oljt

48

De Fffetfu

Olbjic. $to: Si quisaccederet ad Sacramen-

DA

tum mortuorum cum folá attritione exz/£z-

fecund

$At Á , non acciperet effectum Sacramenti, fi

fünt, ,

re ipsá in fe attritus non effet, ergó etiam fi

fentent

quis accederet ad Sacramenta vivorum cum

Qp

iolà contritione exz/Fizat4 , (i reverà non.

jrimar

fit , non acciperet effectum Sacramenti. Reff.

tiam je

C.Antec. N. Confeq. quia aliqua. peenitentia

ex Dei ordinatione in fe eft nece(faria ad jufti.

mim e

juraai

ficationem, ut definit 7774. $e/$. 14: Fuit À

(0/1!';

quovis tempore ad impetrandam veuiam pec

catorum hbic contritionis motus nete[farius g

C'àmen

Bravis.

adeoque (i adultus absque vero dolore acci.

peret Sacramentum mortuorum, reipsà non

Dion p«

Tnen ter

haberet omnem difpofitionem ad veniam,

m at

peccatorum ex Dei ordinatione neceflariam:

At veró ad füfceptionem Sacramenti vivo-

pabili j

lm B)

rum tantüm requiritur talis difpofitio regza-

riter , vicujus quis prudenter judicare poteft,

Ti u

BEU

fe non peccare füfcipiendo: prudenterautem

quis judicat , dum habet contritionem exzf/;-

tm,

matam tantüm , fe non peccare, ergó hac

E uni,

Vet

U po

füfficit, dummodo in re fit attritio, ut. per

Accidens vi hujus Sacramenti primam gratiam

þnmam

menta Y

accipiat,

Objic. 6£o: Effe&us Sacramentorum eft ex

Vocgrj

opere operato talis autem non poteft affir-

mari , nifi in Scripturà & Ss. PP. fundetur ,

Srïmma

atqui effe&us primz gratix in Sacramentis

Tüm Y

vivorum non eft ita fundatus; ergo.

Nam,

faqe

ut examinanti patet , Sacramenta vivorurm

omnia

W.

SACFATEDE

49

amene

omnia'fignificant non gratiam primam , fed

exifi-

inti, fl

fecundam, ergó etiam eam caufare non pof-

funt. Ae/p. ex di&tis füfficienter patere, hanc

tiam f

fententiam efle fundatam tum in SS, PP. cumn

n qum

CC. Praterea licet Sacramenta vivorum ex

j non,

primariá inltitutione tantüm fignificent grà-

p

- tiam fecundam , fignificant tamen etiam pri-

itentia

mam ex inftitutione fécazdAri4, adeoque eam

.diufli;

gpper accidezs caufarepoffunt. Ex Di&tis

Fuit &

Colligitur 1::00.. Extm qui accederet ad Sa-

H pet-

cramenta Vivorum cum inculpabili peccáti

/, IW j

gravis omiffione, & judicio fe effe in grati4,

e acd

nonpeccaturum quidem, non accepturum ta«

i non

men remiffionem peccatortum , niíi habeat fal.

eniam,

tem attritionem, . 220: Econttá fiquis incul-

farjam:

pabili ignorantià putaret ad dignam fumptio-

j ViV0«

nem Euchariítie fufficere attritionerm cogni-

vfgulü'

tam uttalem, reveràacceffu hujusSacramene

Qtel

ti acciperet remiffionem peccatorum, & gra-

qutem

tiam. Raró bujus e(f : quia illà ignoraritia

xif

ex uná parte excufaret À peccato, ex alterá.

gö bac

veró poneret füfficientem difpofitionem ad

u[ Pfr

:primam gratiam ; ergó.

2t40::LicetSacra-

;ratiam

rhenta vivorum quandoque per accidess cau«

fent primam gratiam , non poffe propterea

15& e

Vocari Sacramenta mortuorum , ni(i fort&

t dfit-

grámmaticaliter , quia Sacramenta effevivo.

l

detut s

rum, vel mortuorum e(t denominatio 7/eo/o-

£icA defumptà à prZmariá inttitutione Chriffi,

N2m1

.non veró

preciseé àb effe&tu gucm poffunt cau-

jyorum

Omnlz

D

Qu&.

$6

De Effecdiu

Quzsrio I£.

Tem q

Qui4 fit Character ?

ij

£ i

( baracier latiné idem fignificat, quod for-

7

qma, figura, vel freillum. alicui impres-

ablolu

4m, hinc animalia ferro inufta Characterem

& ne

habere dicuntur.

In materià prafenti fumi-

troocí

tur pro forzaà vel f/zi/fo quod denotat fpecia-

diter,

lem aptitudinem fubje&ti, vel ad recipiendum,

vel ad faciendum aliquid ad cultum divinum.

propri

Trid, :

De hoc Chara&ere ex perpetuà Traditione

titulus

conftanter intellexit Ecclefia illos Textus fcri-

Al exi

pture : 2. 4d Corintb. 1; quà unxit. mos Deus,

QUid in

(f Signavit nos, deditque pignus Spiritás im

eordibus nofiris. Etad Ephel, 1. z quo ere-

ïïm, &

ACX,

slentes frgmatieflis cc. quapropter à Trid,

gt c

Seff. 7. Can. g. definitur: SZgmum [pirituale

ïCFuItar

dpdelebile anima impre[[am. Hunc porró à

U inje

uibusdam Sacramentis conferri, articulus

Oa

fidei eft definitus tum À Conc. florent. Zz De-

D.

ereto unionis, tum Trid, cit. 5e/2, 7. adeoque

la habl,

4 catholico nullo negari poteft; tantammo-

do controveríia eft, in quonam confiftat. An-

ln ;

C ara&e

tiperipatetici volunt eum confiftere in titulo

^piritualis honoris, officii vel poteftatis, quo

?t

t'f;gc

) (]UQ

homo À Chrifto in fuà Ecclefià infignitur. Ab

]

Vati n

his non multüm differre videtur fententia Du-

randi conftituentis eum in zzerà deputatione,

^ij (

A eff.

&f denominatione extrin[ecaad eum modum,

quo quis in pretorem eligitur, aut confulem,

Zh,?rj

acte-

'atem

Qæteïüm communiqr eft doGtrina, char

rem

Wiperr

SACK ABIEHET,

$53

*

- -

rem confiftere in qual/zate fapernaturali i

9

preffa homini vel ad recipienda vel obeundAa

certa ojficia im Hierarchía Eec

lefrat ica.

olfir-

Conclufto.

Character eft qualitas phyfica

mpret-

abfolutx animze . inhzrens.

Probarur,

Non

Glerem

eft merus titulus vel

i fumie

deputatio exzz/z/eca ;

ergó eft qualitas phyfica abfoluta. — Probazgr

[pecit-

*ndum,

-ntec.nullus titulus aut refpect

US CX£T EZfeeus

proprié dicitur Z;pz;zui, fed chara&ker ex czz,

vinum.

Tv ;id. animz Zegprzgui£ur , ergó non eft rnerus

(didione

titulus, vel re(pe&us exrrzzfecus, AMaj. com-

J5 fcri«

ffat exemplis : Sic proprié non dicerecur ali-

p Diis

quid zprzmi, dum quis crearetur in Docto.

»t'füf W

rem, aut denominaretur legatus, aut Vice-

lu [J*

Rex. Comfirimatur rmo.nullus hzreticus ne«

4 Trid,

gabat ex fufceptione Sacramentorum trium

yituilt

refultare/ denominationem ex

Irinfecam in

r à

fufcipiente, fed negabant chara

&erem, ergó

cioilus

chara&ter non eft tantüm derion

iinatio vel re-

ij D

Ipe&us exzriufecus, Confrrmatur. 2do : gra-

dgoquc

tia habitualis eft qualitas /zrzgfeca animz,

ammo"

non mera imput

atio exzzigfeca; ergó &

chara&ter,

4 At

Probatur Confeg, ficut dicit Trid.

1 tiro

Sefs. 6. Cas, 1 1. gratiam habitualem zz bare-

$, quo

ye , quod per folum re

f»e&um exzrZzfecup

j, À

falvari non poteft

, ità characterem dicit Zs

gaDu-

rimi, led'ex verbo: zz berere

colligicur il-

i

at

am effe qualitatem p/y//cam,

ergó & ex ver-

bo zmpriui colligitur charact

erem effe quaa

nrukm'

litatem fimiliter p5y/fcaz,

Ne

gant quidem

"i

ualitatem ab»

Antiperipatetici gratiam effe q

£

fe

A

278

n

$2.

De E;jï'eä'ïu

m

cum nihil fit aliud juxta ipfos, quàm

0s, |

folutam,

Jffatus qu

o Deus decernit habere gratiofum af-

*

Co,qu

erinaAnuenter ceum 1

tenttione bominem

hi

fectum p

U

erducen

di Ad gloriam : Sed certé dürum eft

in fide ejusmodi ftaturn admittere: Vel enim

quis d

Iu 6

pe

r ejusmodi gratiofüm affe&um aliquid zz-

zrinfecé veci

it homo vel non ? ff przmum :

mendu

uid illud

a

l

lm $

iud quàm qualitas abloluta? /

205 , quomodo non pote

Ít non effe imputatio

um

frinjor

mere extrinfeca jam pridem àb Ecclefià ut hzc-

retica rejedta,

cum expreffe definiat Trident,

preter

modo reputamar , fed ve«

£

Se[s. 6. Cap.7. nom

zé jufli uominamur,

c fmnusjuflitiam im no-

CiHim (

Tiis:

bis recipientes,

Objic. 1780.

Peccatum ofïginalö dicitur

QUs

parvulis, & tamen non ne,

preffo

proprie zzeffe

ger inbarentiam pb),

ficam ; Icem officium prz-

[

toris, vel dignitas con

falatis proþriä dicitur

fide,

alicui cozferrz, &

tamen nihil zzzzzzfec? con-

. Olji

fertur, ergó etiam character p

offet propzi? di-

Vocatui

& animz zzb&-

ci per Sacr

amenta CozfeYi ,

0[ütum

vere,licecnon con

ferretur collatione velinha-

Don eft

E. IN, Anptec.

hoc ipfo enim

rentià pbyfíca.

&f ii

qu

od & peccatum & poteítas preto

tis finten-

Imrefi

tia

tantüm zz0rAl/a , dicuntur Zmproprié tan-

Don eft

tüm & morAliter ineffe, nec

poffunt ineffe

Catio (

quàm

hs

byfrce

At veró & gratiam & characterem

4

?

byfece ineffe c& inb

rere non eft repugnantia,

Dl

Mj

ug. verba CC. & Eccle-

ergo ex regulà S. A

liter v

fzin fenfu proprio accip

i debent, nectransfe-

J riti

ggnda fünt ad fenfüm analogicum.

Objic.

Sacramentt.

$5

Oljic. 2do. Quodaliquisfiat Dux aut prin-

» qUäm

ceps, non recipit aliquid 77777zfece ; ergó ex

eo , quod aliquis adfcribatur familize & militize

fum tj

vnineti

Chrifti, quod fit per baptifmum, nihil Zzzrzz-

rum €

fécéxecipit. — x C. dptec. N. Confeq. quia dum

el enirt

quis deputatur ad militiam profanam fupponi-

d if

£ur capacitas & idoneitas, ut nihil fit impri-

mendum, dum veró Deus deputat ad fami-

At :

luta? fj

liam & militiam Chrifti, zedd/z fimul fübje-

lputatio

&um capax per impreffionem perfe&ionis zz-

juchee

trin[ecu. — Sic amicitia hominis ad hominem

[ridents

preter affe&um non requirit aliquid intrinfe-

d vt

£umn, & tamen amícitia Dei ad hominem & vi-

ciíIim confiftit in perfe&ione zzrrizfecá qua-

inin

litatis: de potentiá abfolutà poffet fine dubio

Deus eligere & deputare militiz: fuz (ine im-

dicitu?

of 7

prefione ejusmodi perfectionis intrinfece z

de modernà providentià aliud docemur in

um 1E-

dicitut

fide.

Objic. 3tio.

Character à P P. & Ecclefiá

( 0f

vocatur /£guum:

atqui fignum non eft quid 45-

10?7'!. ? ls

Jó

lutum,icd mere relatzvum ;

ergó character

yo il*

non €

(t forma aPfoluza. Comfirmatur quod

relintte

eft (igillum impre

ffum Cerz, hoc eft chara&ter

o edim

fed figillum impreffum cerz

; igtet-

impreffus animz ,

non eft qualitas fu

peraddita , fed mera modi-

iL u

ficatio cere, ergó &

character nihilerit aliud,

y ne

y. C. Maj.

quàm certa

modificatio animz.

gt

D. Miz.fignum zz

aterialiter e fundamenta-

]Unantih

liter non ef quid

abfolutum N. forzaliter, &C

ä gl

[vig

crrünsæ' ,

;ip ratione figni C.

AMin. eb N. Con/eq. fic hed

fra

3

Olljifl Í

7

$4

De E 7777

ra quamvis fit fignum venalis vini, eft tamen

hoc

entitative quid abfolutum, licet formaliter

fant e

inratione figni dicatze/azzozem ad terminum

modo

fignatum. 44 Cesfirmationem w. non effe

Jijj.]

omnimodam paritatem inter figillum cere &

Quià p

figillum animz impreffum, nam cum figillum

mur (

cerz imprimitur, nihil aliud fit quàm certa

tionem

figra que conüiflit in diverfis ubzcationibus

[7/777

partium quantarum cere, àt veró figillum

u t

animz impreffum non potefít confifterein ejus-

tio vg

modi zzodficatione partium anima, cum illi

fienfi

tanquam indivifibili partes non fint.

hedera

Oljic. 4to. Effe fervum alterius eft mera

(ipnifi

relatio, fed per chara&terem baptifmalem con-

!'à no

füituimur fervi Chrifti; ergó Chara&er eft

telipio

quid relativum.,

E. C. Maj. N, Miz. per

(f

baptifmum enim effcienter coz[lituimur fer-

fiquer

« Chriffi,cujus collatio eft ratio fundandi,

füm q

cur ad Chriftum tanquam ad Dominum refe-

Tinare

ramur: ficutcaptivitas inbello, vel partus ex

quod

ancillà eft ratio fundandi fervitutis; Chara-

mtcnü(

Ger veró eft Szenum cantum Dujus relatzonis

dopti

€o modo, quo, qui in familiam Domini af-

QUia fi

fumuntur, certo colore velfigurá veftium in-

tio Ch

figniuntur.

Q t

Objic. $fo. Omnis qualitas füfcipit mágis

^

l

[

minüs , character non fufcipit, ergó non

lia f

eft qualitas. 44j. patet. cum hxc fit proprie-

Ca[]dæ

tas qualitatis.

AMin. probatur (j character

Qu di

fufciperet magis & minus, poffet quis effezza-

pel' f'()l:

£/; Chriftianus, sagís facerdos quàm alter;

trif;þü

hqc

Sacramenti.

5$

(amen

hocnon; ergó. mdemz quidam N. Maj. Cen-

vilitet

fent enim eam proprietatem non effe quarto

nunum

modo qualitatis,que non fit intenfibilis.e4 T.

n et

Maj. N.mim. ad probationem N.fequelam Mai.

em &

quia per characterem formaliter non reddi-

ioillum

mur Chriftiani, aut facerdotes, fed per rela-

n eerta

tionem fundatam in coZazieze baptifmi vel

jonibts

ordinis, per charaCterem veró tantum /7g724-

anur nos effe Chriftianos vel facerdotes.

Ra-

Ggïllum

fncjus-

tio veró fignificandi eft indivi(ibilis, nec magis

fignificat per Zzzez/rorezm characterem, ficut

um llli

hedera magis viridz, propterea non magis

fignificat vinum venale, aut crux minus ri-

p mea

m cone

óra non ignificat aliquem efle minüs militem

religiofum.

Deinde licet per characterem

Q t

i. u

formaliter conftitueremur Chriftiani , non

fequeretur adhuc, unum effe 24775 Chriftia-

yir J

mdän h

num quàm alterum, quia chara&ter ifte deno-

minaret Chriftianum Zzd/vzf/biliter ífecundum

m r

ytuset

quod character eft, ficutlicet gratia admittat

intenfionem , non dicitur unus »zag2s filius

Char-

adoptivus quàm alter, rationem dedimus ,

j

)mmi ? 4

quia ficut denominatio filii, ita & denomina-

tio Chriftiani & facerdotis eft Suiffantiva,

hm If

ju:z non admittit magis vel minüs,

Obj£c. 6to. . Sicut non fünt multip

licanda

, migi

Entia (ine neceffitate, ita nec funt multipli-

l,ön(m

cande perfe&tiones fine ratione , fed omnia

poprit"

aridet

quz dicuntur de charactere, explicari poffunt

J

per folam relationem vel deputationem ex-

df

u

j akeï;

frinfécam , ergo non eft adftruenda qualitas

4

abío«

"

$$

JDe Efe&'u

abíoluta £szrznfeca.

Refp. C. M. N. Mim.

]utnni

Licet enim de potentià abfolutà omnia ita

ftrts,

poffent explicari fine perfectione zwzzizfecd,

'inepie

non poflunt tamen defa&o convenienter ad

feculi

fenfum ícripturz & Ecclefix ; Neque enim

fünt j

Videg

capio , quomodo poffit dari sodificatio ani-

m , quomodo dicatur z;przmi vel Zumberere

Hitife

gpura unputatio extrinfeta?

[/717//

W4res, Adquamnam fpeciem qualitatis

fitun

reducendus fit character ? -

[477

- : Ad omnes quatuor àb Ariftotele affigna-

t

tas poffe reduci, in quantum enim Zez affi-

definit

&t (üuum fubje&um , poteft dici 47/pofizzo vel

in ha

habitus, . In quantum reddimur idozei adve-

[/1777]

eipienda Sacramenta, vel efficiemda , reduci

0rj;

poteftad zdam fcilicet porestiam. . In quan-

Atat)

tum rursüs ordinatur ad orzzzdumpermanen-

Ij

zer proprium [abjectum veduci poteit ad 27az2

Tat hi

attbilem qualitatem. |Deniquein quantum

ltis /j

eft /pecialts decor, pulchritudo anima b fi-

illum ejusdem , reduci poteft ad 4724 , for-

qw :FJ

l[d[g;

avam feu fiauram.

delrli

aptif

QuzsTro III.

1

!Fz'r,

Queram . Sacramenta itmprimant

u)

characterem ?

7105, 6

hara&terem facramentalem pro fabulá re-

M

ütm g

putant Luzber. Cal'vin. c- alii ejusmods

Jurfuris. baretici , adeo , ut Kemnitius ca-

(

umni-

Ver

0g

Sacramentz.

)7

: Mi

lumnietur , eum ab Innoc:1lI. s Capiz. Ma-

1ia iti

jores, de Baptifmo, e(íe inventum , quàm veró

' inepté, patet ex Ss:, PP : maximé Aug: multis

injtt,

ter ad

feculis antiquiore Innocentio, cujus verba

e enit

funt in Trad. z. im primam Epiff. fonnmn.

10 30«

Videat baptizatus quicunque , [t babeat cha-

durert

ritatem .eb tunc dicat ,matus fum ex Deo, ff

autem illam mom babeat , characterem im,

fítum babet. . Hinc fit Catholica

Lt

alitatis

Cozclufto. 'TriaSacramenta imprimunt cha-

racterem , Baptifimus, Confirmatio , & Ordo:

ffigna-

j nf

definitum eft fic in Coze. Trid. Sefs. 7. Caz. 0.

jtit VE

in hzc verba: 57 quis dixerit in tribus Sacra-

iadïe-

menti, Baptifmo [ecilicet Confirmatione e&

reduci

Ordinue mon imprimi characierem im animá,

anän

apatbema fit , quod antecedenter jam in Coze.,

gt

Fler.im Decreto Fidei definitum quoque fue-

rat his verbis: Izzer Sacramenta neva leeis

;zm/n

ji ncuima.

&ria fünt , Bapti[mus , Coufirmatio, e& Ordo,

T A

qua characterem, id efh : ffgumum fpirituale

fl, (l

4 cateràs difliniiivum imprimunt auima in-

delebile. Fundamentum hujus definitionis pro

Baptifmo defumptum eft ex illo ad EpPef. z.

Nolite contriflare Spiritum $: in quo ffenari

efis, Pro Confirmatione ex illo 2, 44 Co-

u

vinth : x ,qui unxit nos Deus ,eiqui freumvit

705 , €& dedit pianus Spiritls in cordióus no-

( ffris , ubi (ignanter gratiam diftinguit per ver-

ylà r

bum zzx7£ à charactere per verbum fezavit

m !

&: pignus im cordibus noflris, Pro Ordine

jus &

motb:4: Nelinegligere

]ul*

yer ex illo, z. 22 77.

Dj

£'A-

;8

De Effeifu

gratiam qua data eff , cum impofitione ma-

quii «

&4/^, übi per gratiam Apoflolus intelligit

lerent

non tantüm Zabzzualem , quz facilé. amitti

fpina

poteft, féd maximé donum aliquod pera-

sgens charatferis.

quoq.

tionis

Objic. rmo: Absque figno zz£rinfeco Deus

hunc.

cognoícit oves fuas; ergó non eft opus fin-

tantür

gere charaCcterem, — Refpoud. Novit(ine dubio

pracdi

Deus, qui füi funt, nec ad hoc indigeret fe-

Yetur,

ecione Intrimfecá , at voluit fe accommo-

frrter

dare modo humano, fecundàm quem vide-

Toenty

mus in familiis Principum diveríos Ordines

haben

diveríis quoque charadteribus infignitos; ut

$acran

fic fpeciali decore infi

gniret eos qui fux: mili-

Imó q

tie funt adfcripti.

Chry[

Objic. 2do: Non eft credibile, Deum con-

hs 6j

cedere donum aliquod füpernaturale ei, qui

pro cf

exiftit in peccato mortali, ergó qui Zzd/ezé

At at

reciperet Sacramentum ex tribus przdictis,

non infigniretur charactere.

que (

Refp. N. .4n*

'ali t

£ec. Conftat ex multis locis Scripturz , etiam

0j

indignis conceffum effe donum fupernatura-

Tidler

le prophetiz, infunditur quoque probabiliter

habitus fidei etiam indigmé vecipientibus ba-

llbus [

Doteft

ptifmum , aut faltem manet cum peccato ,

quidni & chara&er imprimeretur quamvis

AMig,

di

rC'*m

donum füpernaturale.

Objic. 3tio: In L. V. circumcifio non im-

€m1fH0

Cthi

primebat characterem; ergó nec Baptifius in

L.N. .4ntec. prob, nam i impreffüs fuiffet ,

Ptofef

Cüapac

ii poftimodum non potuiffent baptizari, ad

quid

t

Sacramentz.

$9

TU2

quid enim baptizarentur,cum absque hocha-

dlipit

berent characterem ejusdem rationis.

Re-

Vitti

fpondeut Scotifle , circumcifionem in L. V.

TU

quoque impreffiffe charaderem ejusdem ra-

tionis cum chara&tere baptifinali, undé ad

Deus

hunc non fuiffet neceffirius. Baptifmus , fed

j; fi-

tantüm ad id requirebatur , ut fatisfieret legi

dubio

przcipienti & per Baptifmum gratia infunde-

retur,

p

Sed. trausmtffo Antec. Neg. Confeq.

mmo«

preterquam enim quod circumcifio Sacra-

vide-

mentum proprü non fuerit , nullum infuper

rdines

habemus fundamentum in Scripturá dicendi:

Sacramenta L. V. impreffifle characterem.,

$; W

T

imó contrarium conftat ex Ss: PP: maximé

Chryfoftomo , qui ait, tunc temporis homi-

i Con:

nes extrinfece fuiffe fignatos sore pecudum s

j, (U!

pro chara&tere autem Sacramentorum N. L.

T ial

ftat auctoritas Scripturz;Eccle(iz , & SS. PP. ,

dictisy

quz fi deeffet, certé de charactere facramen-

4

p m

tali tanta non effet notitia.

etiam

Objic. 410: 'Tota ratio cur adftruatur cha-

atura*

raGer, eít, ut fideles per eundem ab infide-

pilitet

libus difcernantur, fed hic effectus haberi

us bt*

poteft absque qualitate zz£7zfecá ;* ergó.

Min.

ccato s

robatur i& fmili: Pote(t profefíus

lameS

difcerni ab altero non profeffo per folam,

emiffionem votorum, ergó etiam poteft dif-

cerni fidelis ab infideli per folam emiffionem

y i

qus m

profeffionis fidei. Re/f. Rationem finalem,

characteris quidem efle, ut per eundem dif-

ulftt»

u"h ?

cernantur membra Ecclefie, fed non etle ra-

tionem

quïd

6o

De Effetfu

tionem 4 priori, qux in folá Chriffi volun-

£ate con(i(tit, poffet enim fine dubio fimpli-

Mf

citer fidelis difcerni ab infideli (ine perfe&ione

viciff

intrin[écá, at non poteft modó in hác provi-

UM

dentià, quà Deus voluit membra füa perfe-

luit,

&ione aliquà Zzzriz[éca conteftari, ut conítat

fallib

ex Scripturà & CC, cit.

Oljic. $to: Cur ifta £r/2 tantüm impri-

munt characterem & non Sacramenta alia?

etiam infirmi indigent robore quo firmentur

contra daemones in extremo agone, etiam,

ü

4maritati ad fuftinenda onera matrimonii, &

'

|

tamen hzc Sacramenta characterem non im-

enim.

primunt, Re[þ: Rationem à priori non dari

fb y

poffe aliam prater Chrifti voluntatem ; Coz-

i ar

ruentiam afWignat Scotus, quia per BApzz-

folut

um ad Chrifti familiam, per Cozfírmato-

tantii

zem ad ejus militiam affumimur, per OrZz-

dnti!

gem vero gradum honerificum afcendimus

CM;

in republicà chriftianà , quz omnia Chriítus

lelili

fieri voluit per perfe&ionem Zzz£rizfecam ,

maximé cum hzc tria irrciterabilia fint , re-

&X Coy

liqua autem iterari poffint quibus fufficiens

Enara

:mprq

robur fimul confertur ad difficultates occur-

yentes,

4lh, [

Is f

Objic, 6£o : Circulum cornittimus vitiofum :

laber

ideo enim zrreiterabilia fant hec tria Sacra-

ällong'

menta , quia cbarad£erem imprimunt , &ideo

charadferem imprimunt, quia zterari mom po-

Tarj,

HOn,(

(umi. Refp.N..Affumptum à polteriori nam-

À "0

flmul [

| que colligimus Sacramenta iíta Zzerar

Uier

páe,

6X

lu«

Sacramanti.

mplie

teffe . cïuiä imprimunt characierem , non veró

liono

viciflim cbaracterem imprimunt , quia zterari

Y'oVie

non poffunt, fed quia Chriftus idipfum vo-

etfe

luit, ut conftat ex Scripturà, & Ecclefia in-

ontit

fallibili.

mpti

QuzsTio IV.

gia?

"n Charatter fit indelebilis 2

entur

tíaIi.

uxftio non eft an chara&ter ex satzurá faá

liis &'

femel impreffus non poffit deftrui, cum

yn in-

enim liberé à Deo impritatur , fitque adhuc

n dari

fub perfe&o Dei dominio non identificatus

: Cn

ipfi animz , conftat eundem de potentià ab-

hii

folutá Dei fine dubio deftrui poffe, adeoque

mhttt

tantüm quaritur , quid fit de modernà provi-

Qu«

dentià & potentià ordinarià.

dimus

Conclufío : Chara&ter facramentalis e(t /74e-

lebilis & in hàc & in alterá vità.

Probatur

xriftus

ts

ex Conc. Florent. im Decreto Fidei , ubi afferit,

M Ie

eharatterem . effe. frgnum. indelebile anima

fciens

igmpreffmmn.

Idem habet 77;4. ez£. 4e[$. 7.

Cam.p. Ratíoefl:

Omnis deftru&tio natura-

occut*

lis fit À formà coztzAarí4 , fed character non,

habet contrarium; ergo. 4Maj. patet indm-

jofüm :

Gacta

&ione. Min, probatur : Si effet aliquod. coz-

zrarium , eflez maxime peccatum , fed hoc

"

p*

non, cum duz forme contrarie non poffint

fimul componi in eodem fübje&to , ficut cha-

j n

r

d

racter componitur cum peccato.

ijic;.

H i

|

62

De Effecfn

Objic. 1530: Quandoque degradantur Cle-

t

rici, ergó charadter Ordinis eft delebilís,

heret

Probatur Com[eq: Ordinationes que fiunt 4

altero

degradatis funt z4Z , fed (i chara&ter non.

tamer

deleretur , non effent z4/e; ergó.

Maj.

(

probatur ex Synodo Romaná in quà Nicolaus I.

adhoí

contra Photium í(ic declaravits SZ£ ozesi $a-

prove

cerdotii bonore cf nomine Aalienus, €i omnzi

Quod

Clericatüs officio exutus , illos verà quos Pho-

levat

fius Sedis Con[lamtinopolitane imvafor ad

non f

Ordinem Eccleffaflicum provexit, omut cleri-

Cntr;

cali officio privamw. — Refp. C. dntec. N. Con-

quodg

feéq. . -4d probationem Refp. Ordinem colla-

0j

tum à degradato adhuc efle validum. 244 de-

tion m

clarationem Nicolai l. contra Photium Refp.

WNem

Illam fa&am tantummodoó fuiffe ad Zcztaws

t'q. 1

ordinationem , non veró ad va/zdaz , quam.

Qum y

reítringere non potuit Pontifex, undé ficut

tf co

Photius tantüm fuit fufpenfüs, ita & quoad

difin:

admini(trationem Ordinis /zez£az , ab illo or-

Thaner

dinati fuerunt ligati; non veró quoad vz-

Ue.

dorem.

9*

061!4

Objic.2do: Gratia non eft in delebilis, ergó

eüruf

nec character, probatur Con[eg:. Quó perfe-

BR

'&ior efít forma, eó firmius adhzret füo füb-

phlls d

je&to; gratia eft perfectior charactere, ergó

firmiüs adhzret fuo fubje&to ; atqui hoc non,

Quid d

l?&um

€ffet , (i character effec indelebilis.

Refp. C.

am]ym

"utec. N. Confeq.. ad probationem N. Maj.

hit

prol

Sic relatio v. g. equalitatis vel fimilitudinis

Cut gr

rela«

'non eít tam perfecta, coquod fit forma

tiva,

N p

^

'

Sacramenti,

65

