quia talis haberet intentionem faciendi quod

m pro«

fecit Chriftus , qui reverá & non tantiüim.

Ó Intetle

eretur ,

figuraté pofüit corpus füum füb fpeciebus

Eucharifticis, intentio autem Chrifti prevalet

,f non

voluntati propriz erronez , cur ipfi beeretici

rrefor«

fateantur, íe magis eftimare voluntatem,

erto &

Chrifti quàm fuam.

donerm

QuzsTio IIÍ. *

ie Mi-

n intentio AMiniflri fit pars e[fentia-

Tamen-

ls Sacramenti?

tEcde-

anc quzítionem primus movere ceepit

jed f

H

Cardin. deLugo antiquioribus ignotam;

ïüa V-g'

cujus affirmativam cum ipío tenen: .47.

xprcfSö

Esp. €5c.

xci[EC""

Conclufío. Intentio Miniftri non eft pars efz

adhuc

fentialis Sacramenti. Probatar primo:Quod-

jhabe:

libet Sacramentum intrinfecé tantüm confli.

bi con

tuitur duobus rebzs uf maferia, verbis uf

. Voto

formá, ficut loqitur "Trid. cit,

fed zzzez-

f N-

£io Miniflri nec e(t zsareria nec formaSacra-

t bc-

menti, ergó non eit pars eflentialis Sacra-

| quia

lantas

menti. ecwzdo: Si intentio effet pars ef-

fentialis , idco vel maximé effet, quia requi-

ame

reretur ut efflet Sacramentum, & quia fine

füatíle

€à Sacramentum. deficeret, fed hwc ratio

nulla

m.mä;

126

De Miniflro

nulla eft5 ergó. — Zdim. probatur: Plura re-

Qne

K0f

quiruntur ut fit Sacramentum , & quibus de-

ficientibus Sacramenta deficiunt, & tamen,

CIt, ul

non fünt propterea pars effentialis, ergà li-

Jtus,

cet intentio requiratur ut fit Sacramentum,

ad ext

propterea non erit pars effentialis: J4zfec.

t vt

probatur , fides cum fit humanze (alutis initi-

1neff

um fundamentum & radix omnis juftificatio-

(j

Tatjo !

nis, ut loquitur Trid: requiritur in adultis

ad-paenitentiz valorem, & tamen non eft pars

vd fa

effemtialis ,ut conftat rursüs ex Trid : e/$. 7.4..

Minift

Caz. 3. quod, poítquam contritionem & con-

Tenti

feffionem tanquam partes poenitentiz enar-

pats e

ráffet, fübdit: EH de partibus f effetitu

&f w

uius Saeramenti fauntfa Synodus tradens [f-

Vern

tiafis,

mul eorum [éntentiam damnat,qui peniten-

Ha partes 1ncuffos confcieutia terrores, &

toih'n

fidem effe contendunt.

tota .

Oji-. 140: Sicut quodlibet Sacramentüm

ablatc

perficitur materià & formá, ità & perficitur

guity,

ipteutione Miniftrri, fed materià & formá ità

Titjo :

perficitur, ut fint pars effentialis Sacramenti,

Miü c

ergo & zm£entio erit talis.

AMaj. patet ex

tone:

Florent. Zz Decreto Eugenii 1 F. ubi ait , Sa-

QUia a

cramenta tribus perfici, rebus ut materià,

Donin

verbis ut formà , & Zzzrentioge Miniffri,

Ihm

Re[p. N. Maj. ad probationem re[pond : Licet

^ ini

Florent: afferat, Sacramenta perfici zz£ezri-

Kxef

one Miniflri, non dicit propterea eodess -

Ideg

4do perfici, ficut perficiuntur ze£zs & verbis ,

lt ho

ztialis Sa-

Btofer

alioquin & Adiziffer cFTet pars effe

cramenti,

ld

^

e Sufcipiente;

127

cramenti, quod haCtenus nemo dixit; quod

lurà re-

|bus de«

veroó Zz£entionem ibidem requirat,eatenus fa.

tamena

cit, ut exponat caufas tam zz- quàm exz7z-

egi li

Jecas , ad intrinfecas pertinent res & verba,

ad extrinfecas perfona Miniftri & intentio ejus

ventum,

- Auitt,

ut viva virtus conjungens caufas intrinfeeas

in effe Sacramenti.

tis initi-

ificatio-

Objic. 2do: Id , quo przcisé ablato tollitur

y adultis

ratio Sacramenti , vel eft tota actualitas ejus,

vel faltem pars conftitutiva, fed intentione

JCRMS

ff

"]

Miniftri precisé ablatà tollitur ratio Sacra-

menti,ergó vel eft tota actualitas, vel faltem

& con«

y enat-

pars conititutiva Sacramenti: tota actualitas

effe non poteft, cum intrinfecé includat ma-

deitu

szeJns [-

teriam & formam , ergó faltem erit pars effen-

tialis..— Reff. D. Maj. Id, quo przecisé ablato

henittt-

tollitur ratio Sacramenti

ormaAliter vel eft

j O

tota actualitas vel pars ejus, C. quo pracisé

ablato tollitur ratio Sacramenti tantüm zr-

menturna

arficitüt

E

guitive N. Maj. (ed intentione ablatá tollicur

ratio Sacramenti azguztivé C. formaliter N.

ymiità

]

JMin.cf Cozfeqg — Eatenus enim ablatà inten-

'amentds

tione Miniliri aufertur quoque Sacramentum

yitt

:

quia aufertur inftitutio Chrifti , Chriftus veró

ait; S?

non inftituit materiam Sacramentorum & for.

pateti

mam qzalrtercunque , fed prout fulffant re-

W;/'fl' o

& intentiogi, qu& cum fupponitur abeffe,

, LiceF

neceffarió quoque abett inftitutio Chrifti , pro -

a

iï::

inde & Sacramentum auferri neceffe eft. Pa-

p m

tet hoc multis inftantiis : Confiteatur Petrus,

atl

proferatur forma abfíolutionis à foemina , à

iil 52

Laico,

menth

p

128

De Miniffr

Laico, 4 Diacono, 4 Sacerdote non habente

fütinet

fctin

jurisdictionem, eritné proptereà Sacramen-

tum poenitentie? eritné fexus virilis, ordo,

nitri;

jurisdictio pars effentialis poenitentie? — Ne-

dentis fe

tionem,

quaquam. Certé non ex alià ratione , quàm,

quod ejusmodi requifitis ablatis auferatur

tutionel

Ya

inftitutio Chrifti non volentis aliter ejusmodi

a&us effe materiam & formam pocnitentiz,

fimil x

quàm quando forma pronunciatur, non qua-

0ljic

litercunque , fed ab habente fexum, ordinem,

Thaterig

& jurisdictionem. . Idem dicendum de inten-

Dentj e

tione Minif(tri,

|

dntecx

l:

Objic. 3210 : Si per impoffibile maneret for-

Qnf

A C

ma & materia, & inftitutio Chrifti , deficiente

folà intentione Miniftri, non maneret Sacra-

Mk, à

07ng,

mentum, ergó ablatá precisé intentione tol-

itur Sacramentum forzzaliter.

777

AABtec, p*?-

batur: Nam Chriftus diceret: Nolo effe Sa-

Áb int

cramentum fine intentione , fed Chriíto ità

Witin.

dicente non manéret Sacramentum; érgo,

Q

p

Refp. N. Antec. Cum enim in datà hypotheti

de effen

impoffibili maneret forma, & materia, & in-

Qfthgjr

ftitutio Chrifti, neceffarió maneret Sacramen-

Cilam I

tum. 44 probationem refp: Chriftus ità di-

acram(

ceret, & operaretur ficut dicit: A non ope-

1 N

t

Y«

raretur ficut dicit. C. 7aj. &* N. Cozfeq. In

ä&

tali hypotheft impoffibili Chrifti inftitutio ef-

hs Q

fet mendax , diceret enim fe non velle Sacra-

d

mentum finé intentióne, & tamen ex fuüp-

tlüna[a.

pofito impoffibili diceret fe velle Sacramen-

ln

AC Rme

tum finé incéntione , cum vellet manere infti-

tutionem

*ä

€ Sufcipiente.

129

nabenté

tütionem qui defa&tó eft, & qu& tanquam,

terminum neceffarió refpicit intentionem Mi

TAmele

, ordo,

niftri; Deítruit itaque fuppofitum Antece-

dentis feipfüm, & füpponit manere inten-

? Ne

tionem, in quantum füpponit manere infti-

, quim,

tutionem Chrifti , quácum eft neceffarió con-

feratüt

nexa, & tamen füpponit eandem intentionem

osmod

fimul non manere.

itentity

Objic. 4£o: Intentio Miniftri faltem eft zz/o

on quie

materiam & formam conneCens, in effe Sacra-

dinemm,

2 [ütelle

menti, ergó faltem erit pars s quo. Refp.D.

"dntec: elt unio formalzs N:, caufalis T : eje

ÀN : Cozféqg. Sacramenta non funt proprié di-

t fote

fíciené

&um compofitum pby/icum , fed tantüm zo-

zAle, adeoque non habent proprié unionem

: aQ«

Qu

formalemintrinfécam ,habent tamen exzrim-

Jecam , quz. eft co&xiftentia utriusque partis

ut, r

füb intentione Miniftri ,

d-

que efficienter partes

"

unit in effe íacramentali.

(io ii

Objic. $to: Abfoluta inftitutio Chrifti eft

! €l'gö.'

de effentiali conftitutivo Sacramenti faltem,

oihelt

formaliter accepti pro figno facramentali,ergó

h&in'

€etiam intentio Miniftri erit de confítitutivo

ramett

Sacramenti, Probatur Confeq. Perintentio-

$ [n (i-

nem Mini(ítri redditur inftitutio Chrifti abfo-

jn ope

luta; ergó. . 4uec. probatur: Omnis volun-

7u

tas conditionata per pofitionem conditionis

yio &

redditur abfoluta, inftitutio Chrifti eft condi-

Gacra

tionata; Dicit enim: Si materia & formapo-

x p*

nantur cum intentione Miniftri. ; Volo effe

d

Sacramentum;ergó per pofitionem intentionis

T

tan-

$450

De Minifiro !

'*anquam conditionis redditur abfoluta, Re/p.

] quit

rimb T. Antec, N. Confeq. Probationis N. A4n-

IK

£ec, Voluntas enim Chrifti inftituens ex fu&

ticula

tendentiá eft abfoluta , licet dicat : Si mate-

yia & forma ponantur cum intentione, erit

1. intent

Sacramentum, quia particula 57 hic non figni-

? dam

ficat conditionem, fed fümitur pro q4424o ,

menti

ità ut intentio Miniílrri fit purus terminus,

reddit

Inter cozditiozem & purum terminum ma-

! Joc ve

xima eít differentia, etiam in aliis materiis

: dnftitt

theologicis. Conditio proprié dicta eft, quae

períe amatur , ità ut voluntas feratur directé

in illam bonitatem conditionis , indirecté in,

rem volitam conditionaté. Volitio autem,

quz fibi proponit rem quandam füb termino,

Qlæm

directé fertur in rem propofitam , & non in

terminum.

Oftenditur hoc exemplo: Si e-

//

grotus voveat: Si falutem confequar, ingre-

diar religionem , illa volitio dire&té fertur in

f

falutem, indire&é in religionem , adeoque

ne fol

Dent $

falus proprié di&a eft conditio , & affe&tus in

religionem non eft abfolutus nifi pofità condi.

nhitat

Cto li

tione fàlutis,

Econtra dum quis vovet: Si

adveniat Provincialis , ingrediar religionem:

Cj

Décato

adventus Provincialis non eft cozd/z/o, quia

per fe non amatur, fed tantüm pwrzs £ermi-

peccat «

Chhiter

$445 , quod eatenüs incidenter hic refero , quia

licet (it fententia probabilis poffe Epifcopum

? 7054!:;

Duttans

difpenfare in votis condztionatis religionis &

caítitatis , non poteít camen difpenfare in a5-

Citieft.

Jfélutis, adeoque nequein illis, quz verbotenus

qui-

hts

N

& Su[cipiente.

12I

7)

quidem conditionata effe videntur, 2z /2 ta-

fjj«

n

men abfoluta fünt, qualia fünt illa , càm par-

(Q«

ticula 37 fignificat idem ac qwawde. — Rejf.

fecundo T. Voluntatem Chrilti per Miniftri

a

Jllle

intentionem reddi abfolutam, non fequitur

illam effe de intrinfeco confítitutivo Sacra-

^

US,

menti,quia non illud per quod, (ed illud quod

1de

redditur abfolutum, eft taliter conftitutivum,

hoc veró non eft intentio Miniftri , fed Chriíti

rus

inftitutio ; ergó.

[Uæ

de

T

Quzsrio IV.

un

Quenam difpofitio requiratur ex parte

n0,

n

AMinifiri , C Recipientis ?

[4d

Wniffer alius eftordinarius , & qui ex of-

-

ficio folenniter, alius neceffitatis, qui

In

fine folennitate adminiftrat Sacramenta, Te-

lüe

nent Scotifte , Miniftrum neceffitatis fine fo-

in

lennitate conficientem Sacramentum in pec-

die

$i

Ccato gravi non peccare graviter.

Conclufto prima, Miniter Sacramenti in,

peccato gravi conficiens Sacramentum per /é

Uid

ij*

eccat graviter, fivé ex officio mini(tret fo-

enniter, fivé non.

Ità plures cum Vasq:,

J[à

Zrobatur 120: Omnis a&io prohibita im-

If

portans gravem indecentiam eít peccatum.,

grave: fed confe&tio Sacramenti in ftatu pec-

jl

nu

cati e(t aCtio prohibita , importans gravem in-

decentiam ; ergó. — Maj. videtur certA, Min.

Ul

P

p"o-

132

De Miniffro

robatur: Commune e(t'Theologorum axio-

0i

fio €

ma , idque lumine naturz notum, Sancta fan-

parte

&& effe tra&anda ; atqui cum Sacramenta con-

rqu

ficiuntur in ftatu peccati gravis, fancté non

Hinc ait Aug: cozt7A

&t

tractantur; ergó.

X 1

zpift.

Parmen. cap.10. Omnia Saeramenta ,

€15 0.

bfigt. indignà tratlantibus , pro[unt ta-

K

tept

men per eos digue fu[cipientibus, Et Nico-

laus I Pontifex: AMa/i bona adminiflrando

qjus;

n

? tantummodo ledunt , id quod Catechifmus

fium

"[rid: apertiüs continet: 44/siffri, inquit,

Thor|

Sacramentorum meminiffe femper debent 5n-

fand

erameuta divinam quaudam virtutem , qua

Tnen

3dlis ineff , um

uam amittere , At verà tm-

0

uré eAa mini,

rautibus eternam persictem ,

üP

( nmiortem afferre s atqui xterna pernicies &

L

hon

inors

fine peccato gravi non affertur; ergó,

pox

Probatur 2do: Minifter Sacramenti five Ífo-

fand

lenniter five finé folennitate conficiat, reprz.

C 4

fentat perfonam Chrifti, & difpenfat merita

paffionis ejus ,

fed lumine nature notum eft,

poni

tüm

ejusmodi munia o

bire in peccato gravi effe

magnoperé indecens; ergó. 4Mis. patez etiam

iny

Q

in humanis: Si quis enim perfonam Czfaris

ttod

reprzíentans in legatione appareret in vefte

Tépr

fordidà , certé injuriam faceret Cafari. — Et ,

f

fi preceptum erat in L. V., ut mundentur,

tepa

q

ui portant vaía Domini, quàm indecens

0

€r

it miniftrare Sacramenta , Vaía meritorum

Chrifti?

Gu

&ni

051 i.

€ Sufeipiente.

135

Yi0

Oljic. 19300: Non requiritur major difpofi-

fane

tio ex parte Miniílri, quàm requiratur ex

Cone

parte Sufcipientis, fed ex parte hujus non

non

requiritur ftatus gratiz , ut patet in Sacra-

lÀ

mento Baptifini, & Pcenitentiz, ergo. Re/f.

^il

N. Maj. quia AMinifler fiv& conficiat Sacra-

LE

mentum 220f orum , (ive vivorum , lemper

Vico-

repreíentat perfonam Chrifi, & difpen(at

ejus merita, Sufczpiens reprefentat perfonam

ao

us

tantüm Zzfirmi , & egeni, cui confertur do«

num gratiz primz, & fanitas in Sacramentis

quity

L M

mortuorum, in quibus Chriftus non requirit

fanditatem fübjecti, prout requirit in Sacrá-

T

) (Ili«

mentis vivorum.,

Objic, 2do : Apponens materiam Sacramen-

Jf y

cje

j X

ti Poenitentiz prout funt dolor & confeffio,

non peccat graviter, ergó nec Sacerdos ap-

o

e lo

ponens formam , cüm non videatur. major

fan&itas in uná parte, quàm in alterá. Re/p,

2 [2

C. Antec, N.Confeg. quia licet poenitens ap-

erita

n ell,

ponat zza£eriam, non facit tamen Sacramen-

tum , ficut facit apponeus forimam ; fic etiam

| effe

otiarm

in phyficis dicitur facere ftatuam artifex , li-

cet zateriam non faciat, per folius forzzin-

yfaris

yeue

trodu&ionem. Perfonam Chrifti ut Judicis

reprzfentat Sacerdos , pcenitens rei , in cujus

p

YUL s

favorem inflituta efít poenitentia; tanquam

reparativa vite amiffz,

ecens

orurm

Objic, 31io: Diaconus legens Evangeliunt,

Sub-Diaconus Epiftolam, & Minoriftz exer-

centes officia ordinum fuorum non peccant

15

gra-

Oþjt'fo

n À

134

De Miziflro

graviters ergó nec Minifter conficiens Sacra-

DO

mentum. Pafet Comíeq: quia etiam illi ejus«

Xtt

modi munia obeunt vi ordinis füfcepti, — Re-

Tnit

Jpondent plures cum D. Th. N. Antec. Sed

Mi

durum illud nimis.

Undeé C. Azzec. N. Coz-

tt,

f&4. quia ejusmodi Minifterium licet fiat vi

e

ordinis füfcepti , non eft 2/zo faeramentifica,

de

adeoque multó ignobilior , quàm fit confe&tio

am

Sacramenti: propter eandem rationem non.

ll

peccat graviter Épifcopus, in peccato mor-

Yun

tali confecrans Ecclefiam, & calices, bene-

fir

dicens ornamenta Altaris , conficiens chrifina

ten

&c. uti nec Parochus afliftens Matrimonio,

u

quia non affiftit ut AMiziffer, fed ut Teffis qua-

hx

lificatus ,imó nec Sacerdos aut Diaconus tan-

py

gentes . & diftribuentes Euchariftiam,

Ino

Objic. 420* Durum eft damnareSacerdotem

N

peccati gravis, qui in naufragio fübmerfioni

tét]

proximos in mortali abfolveret, maximé cum

et,

in ejusmodi cafu non faceret injuriam Chrifto,

ton

períonam ejus reprefentando,imó potiüs pro-

(

imoveret. gloriam Chrifti, dum animas per

abíolutionem eidem lucrifaceret, ficut non,

ei

hii

faceret injuriam Carfari qui licet in vefte for-

didà ejus perfonam reprafentaret, dum nullus

qu

tef

alius idoneus adeffet , qui bonum ejus vel Va-

fallorum, procuraret: Reffp. in hoc caíü te-

tlj

teþ

neri Sacerdotem elicere contritionem. Quod

mil

fi periculum moram refleGionis non patiatur,

la |

abfolvat bonà fide, neque tunc peccabit ab-

folvendo, eoquod praceptum reveréatiz in

&ap;

Sacra-

!

B$ h

ef Sufczpiente,

135

aCTae

Sacramentum cedat precepto charitatis pro-

gjus.

le

ximi, cum Sacramenta fint inftituta pro ho-

minum falute, ideoque addidi in Conclufione,

, Ged

Lofr-

Miniftrum quemcunque per fe graviter pecca-

re, quamvis per accidens à peccato polfit ex-

t vi

cufari, Altera pars quzftionis intelligi debet

if

de adultis, quod enim parvuli & perpetuó

fectio

amentes, qui iisdem zquiparantur, fine omni

um

di(pofitione Sacramenta poffint recipere , quo-

f0f«

rum capaces (ünt fcilicet: Baptifmum, Gon-

bente

firmationem &c. przter Sacramenta Poeni-

tilma

tentie , Matrimonii & extremz Un&ionis ,

9nio,

quorum illa duo ex naturá fuà a&um /iberum,

] th-

hoc veró

?

otentiam proximam peccandi (up-

$ tanf

ponit , indubitatum eft; fed & poffet effe fer-

mo de difpofitione ad Zicitam fufceptionem.

lotem

Sacramentorum , quoniam veró de illà in ma-

rfioni

teriis particularibus dicetur, hic querendum

: cumi

eft, quidnam in adultis ad valorem Sacramen-

yifto,

torum requiratur,

SPTO'

Conclufto [éceida. Ad Sacramenta validé re-

;

cipienda requiritur in adultis intentio faltem

o

babitualis, Probatur 150 ex Conc. Carthag,

e ot-

quod Cap. egrotantes: de Con[ecrat. Difr. 4-

nul!us

refertur in hec verba : ZEgroftantes » ff per fe

] Va

refpoudere. mon po[fint , & voluntatis corum

i

zeffimonium fui dixerint , baptizentur. . Si-

on

militer & dé pornitentibus agendum eft ; fimi-

jatüty

lia habet Conc. Arauf. .. Subità obmutefcens

j -

baptizari, aut penitentiam accipere pote(!

t in

fí. voluntatis preterita teffimonium Aliorum

vere

d

4

*

356

De MinifIro

derbis .bxzäet,;mt prafenti in fuo nutu. Ergb

füer

econtrarió (i nec preteritz nec prafentis te-

at

forn

ftimonium habeat voluntatis, baptizari, aut

aliud Sacramentum accipere propter identi-

nil

tatem rationis non poteft, robatur 2do:

Per Sacramenta juffficattr adultus , fed nor

Tun

Juflificatur falem in hàc providentià fine pro-

n

vi&voluntate; ergo. AMiz. probatur ex trito

Hin

illo Aug: ,Qui fecit te ffne te, mon falvabit

[2

z (fme te ; & Ratiohujus ulterior eft, quiain

—

p

hác providentià gratia nulli obtruditur, one-

fufe

rà non injunguntur invito, offeruntur veró

jit

gratiz per Sacramenta , & recipiuntur viciffim

At

—

—

onera Sacramentis propria; ergó.

—

[

OLjic. 1?220; Ad Sacramentum non requiri--

At

tur intentio ulla in infante; ergó necin adul-

nf

to.. Prob.Con[éq. quia utrobique Sacramen-

r

tum eft idem, & cauía neceffaria.

Hinc in

Tün

Capit.de fudais , Difl. 45. dicuntur Judzi, qui

4i

€oALL i baptizantur ,oP/zgari adlegem chriftia-

4l

nam, quod non effet, fibaptifinum validénon

p

lüfcepiffent. —Re/p, C. A4ntec. IN. Confeq. pro-

lo

bationem D. Sacramentum utrobiqüe eft idem

fiti

quoad partes e/feztiales c$ effeifum C. quoad

anti

Zerminos À Chrifto prefixos A. 44mtec. priftis

Cap

tuit fibi Chriftus, intentionem adulti ut effet

Ie

Sacrámentum , prout conftat ex CC. cit:;

q

.quam in parvulis non requirebat. 244 Cozf.

H

Refp. Judzos illos ecacfos obligari ad legem

Atj

chriftianam, quia habebant internum animum

CQ

As

fufcipiendi Baptifmum , licet fecumdnm

fue-

Ptii

?*

157

é* Sufcipiente.

90

fuerint forfan involuntarii.

Quodfi - volun-

(e

tatem fimpliciter z4/47» habuiffent , obligati

t

nhon fuiffent, quamvis prafümptio contra illos

It«

militáffet.

A

l:

Oljic. 2do: Ex Flor. cit. tantà

mtria recjui*—-

ol

funtür materia, forma, &intentio Miniftri,

fs

ergó intentio füfcipientis non eft neceffaria;

1t0

Hinc di&um ab Aug. Tkadf. 26. 2m foannm:

Jit

aceipere potefl Sacramentum nolens, credere

Af

z poteft mifí volens, Aut faltem füfficit fi

fi&-

fufcipiens non fit contrarius , ut patet ex C4-

s

it. Majores,de baptifio : Tunc characterem

f

facramentalis imprimit operatto , cum obicem

contr aria voluntatis nom imvenit obfifleutem.,

Wil

Refp. D. Antec. illa tria tantüm requiruntuf

jul-

in omni cafü . in aliquo C. Intentio Concilii

Yefle

erat, tantüm dicere quz gezeral/ter requi-

o Wt

runtur, nop veró quz fufhciantin o777cAfm.

zdd $. 4ug. Refp. eum loqui de Sacramentó

qui

m

"ltarisut patetex contextu, cum immedia.

non

té antecedat : accedere poteff ad altare mo-

n

leus; quod fine dubio ad valoremnon requi-

dert

rit inteationem fufcipientis, cum füpponatu£

ante exiflere Sacramentum validum.

d

joad

al

Capit. Majores Refp. ilud potiüs nobis fave-

fet

fe, quod patet ex verbis impnediaté prece-

1

dentibus, quz funt: dormientes && amentes,

wando in eo [latu baptizantur,charatierem

UP

accipiunt , ff prius cathecbumeni extitiffenr.

xgem

Ecce catechumeni debebant fuiffe , ergó

murri

*A$ baptizandi.

quzd

priüs requirebatur vo/sz

$

Objic.

fie

158

De Minffro

hi

Objic. 3:o. lpía praxis & ufüs Ecclefim

habet, ut conferatur extrema . unctio mori-

aQ

li

bundis, étfi eam priüs non petiérint, ergó non

requiritur voluntas füfcipientis. — Re/p. C. 44-

Bo

£Zec. N.Cozfeg. quia praxis hujusmodi funda-

fii

d

tur in eo, quod pradenter prefumantur priüs

habuiffe Zz£ezzionen faltem zzmplicitam veci-

Tni

€e

piendi Sacramenta fuo tempore, quatenus mo-

re chriftiano vivebant , quzx virtualis inten-

ti0

at

tio nonretra&tata ex mente Efparzz hic füfficit

ad intentionem habitualem.

li

Objic. 4to: Si voluntas vivendi in Ecclefiá

eft (üfficiens adrecipiendam extremam un&i-

fet

onem, effet quoque füfficiens ad impenden-

qu

[

dam abfolutionem, hoc non ; ergó. Seques

h

la probatur: nam ad abíolutionem in mori-

9.

bundo non eít neceffaria confeffio, fed fuffi-

]ic

cit oftendere voluntatem confitendi, uthabct

at

communis fententia, & approbatur & Cate-

p

chifmo Trid, atqui per voluntatem vivendi in

Ecclefià oftenderet faltem implicité fe velle

confiteri, maximé cum hocSacramentum fit

magis neceffarium , quàm extrema un&io.

Q

Re[p. 1»0: N. Seq. ad prob. Reff. licet non fit

neceffaria exp/czta confeffio in moribundo ,

non eft tamen (üfficiens qualiscunque , fed re-

quiritur talis óftenfio voluntatis, quz fimul

fitexzerna accufatio fui dolorofa poff pecca-

ivf

Zum.

am veró voluntas illa implicita often-

(t4

fa folüm per vitam Chriftianam talis non eft,

j

cum non fiat poft peccatum, nec oftendat do-

i

lorem

|€b Sufcipiente,

139

o

lorem 'efficacem, imó comporii poteft cum

Jti«

a&ualipeccato; ergó. Re/f. 2do: C, Seque-

yon

Jam : ut tenet Gregorius XV. S. Antoninus,

Át

Bona-Gratia in f/ummwulá quefHonum regula-

hEE

fium,&c. qui extendit hanc opinionem etiam

tils

ad cafüm, quo ille moribundus laborat infa-

£C

mià male vitx. Poffet itaque in hoc cafu ne-

no

ceffitatis faltem eosditzozat? impendi abfolu-

C

tio ; 52 smoribundus ft difpofitus, & fic evita-

ht

retur irreverentiaSacramenti,& forté fuccur-

ri poffet proximo, — Sed dehis alibi.

efià

Objic. $£o: Sufcipiens Sacramentum habet

i«

fetantüm ut pa£ens , ad patiendum non re-

ne

quiritur intentio; ergó.

Refp, fe habet ut

ss

patiens meré pbyficum N. ut patiens zgorale

Oti«

L

oluntarium C. Maj. & N. Cenféq. quià füfci-

]

f

piens vo/untarie debet cooperari fuz juftifi-

bt

cationi, & fimul füfcipere onera Sacramento

I(Ce

propria,quz invito non imponuntur,

j in

ele

Quasrrio V.

nflt

tio,

Quis fit €9' effe po[[t inflitutor. Sacra-

n(it

mentorum $

00

x S, Cypriano L. de ablutione pedum vi-

|fe

E

nl

deri poffet Chriftum folam Euchariftiam

(*

inftituiffe, aitenim : S,mmus Sacerdos fii Sa-

cramenti eft. inflitutor , im cateris bomiues

et

Ca)

Spiritum $. babuére Docforem. | Verüm 3

do

n c&terit non debet referri ad jacrapmezta ,

fed

t

140

De Miniflro

fed tantum 'ad rizus & caremonias , qute ob-

fervantur in confectione & miniflratione Sa-

di

craimenti, de quà loquitur Cyprianus: patet

p

enim ex fícripturà ut fuis locis videbitur,

[j

baptifmum & reliqua Sacramenta Chriftum

inftituiffe, undé quoad 1mam partem quzfti-

Y

onis non poteft efle inter Catholicos contro-

f

verfia, cum definitum fità Trid. 5e//. 7. Cas.r.

li

Omnia Sacramenta effe 4 Cbrffo inftituta:

T

Et quoniam quidam nihilominus de extremá

U

un&ione dubitabant, putantes eam à D. Ja-

n

cobo fuife inftitutam, poftmodum 5e//. 14.

Caz. 1. Specialiter definit, baze etiam 4 Chri-

flo ut Sacramentum fuiffe iuflitutam , itaque

u

altera pars inter catholicos tantüm contro-

D.

u

vería eít, in quá Scotifte tenent, poteftatem

[

Sacramenti inítitutivam non poffe communi-

K

cari purz creaturz, quod econtra fieri poffe

«

docet D. 'Th. Zs 3 parte: q.64. Adrt, 4. cui

hi

adhzret Suar. Lugo &c,

&

Conclufto : Poteftas inftituendi Sacramenta

poteft commuünicari purz Creaturz. Proba-

C

£ur; poteft DEus communicare poteftatem

«

inftituendi (igna externa caufativa gratiz ; fed

fü

hzc eft poteftas inftituendi Sacramenta; er-

go: .Maj. &* Min, videntur patere: Cur

0r

enim Deus non poffet dicere fic Creaturz :

fi

Ad infticutionem alicujus figni externi move-

d

bor & obligo me ad produ&tionem gratiz,

D

fed in hoc cafu fighum ejusmódi inftitutum

effet ab homine, & fimulSacramentum ; ergó.

i

Refpan.

€ Sufcipiente.

14l

!b-

Refp

ondest Scotifle: Poffe quidem ejusmo-

d«

di facu

ltatem concedi Creaturz, fed negant

«

proptereà Creaturam Sacramentum inftitu-

W

nl

ere, quia, inquiunt, ad zufHitutionem Sacra-

menti non füfficit /o/a determinatio vei mate-

ii

rialis, fed requiritur infuper, ut infAllibilem

Q«

efficaciam gratia' obtineat: ab ejus Autbore,

»['

hanc autem ab bomine (ignum illud externum

t

non haberet, fed à /o/o Deo, ergó etiam in hoc

nà

cafu non Pozo íed Deus eífet inftitutor Sacra-

Ja

menti.

74.

Contra Reffb. Non tantüm Zw[Hitutio rei

li«

materialis, fed & zsfa//zbilis efficaeia habere-

XUG

tur À Creaturág ergó & inítitutio Sacramen-

T0»

ti. Prob. Antec. infallibilis illa gratize effica-

uI

cia in hoc confíiftit, quod Deus ad pofitionem

ni«

rei materialis moveatur ad gratiam produ-

cendam, fed in hoc ca(ü ex Zp[Fizutione Crea-

CUl

$

£ure moveretur ad gratiam producendam ;

ergó. Min.prob. nam Creatura per hujus-

ntà

modi fignum reprefentaret & offerret merita

lt

Chrifti, quz, ut fübftant pa&to, inimpedibili-

ter movent & obligant DEum adid, ad.quod

i

fuerint applicata.

a*

Re[pondent 2do: Ejusmodi obligationem

JUf

oriri quidem in Deo, fed ss Prizsarió 4 Crea-

$

furá, edab zpsá Dei veluntate adeoque hxc

V6s

efficacia gratix non haberetur ab Pomise, pro-

iu2

indé hic riion effet vocandus inftitutor.

um

Contra Refp. Efto obligatio rzsarió 4 DEI

«yolumtate le ipfam obligante derivetur, nega-

p»

Yi

i

144

De Miziftro

ri proptereànon debet , fecuzdaríó faltem dez

l

[

rivari ab borize , quatenus ejusmodi volune

st

tate Dei femel acceptatà jus confequitur con-

tra DEum,vi cujus ex pacto in actu 2do Deum

RtUI

fati

obligat ad productionem gratiz, qualis obli-

gatio ad denominationem Zzz/fzuwtorzs Sacra-

fm

tior

seenti (ané debet (afficere, alioquin nec Chri-

us poffet denominari inftitutor, cum etiam

po

illa obligatio primordialiter à Deo ortum ha-

ttq

buerit: Sicetiam dicitur aliquis ferre legem,

fin.

"tf

licet poteftas legislativa à Deo derivetur ;

Dicitur quis inftituere religionem, licet facul-

lab

tate ab Ecclefíá acceptá. Dicitur ipía Ecclefia

tatis

adar

inítituere ritus & Caremonias circa admini-

ftrationem Sacramentorum , licet eandem fa-

fgul

cultatem & Chrifto ut Authore acceperit,

bat,

- Objic. 1910: lnfHituere Sacramenta eft illis

grat

lfj

efficaciam gratie couferre, fed bomo hanc

conferre non poteft; ergà, 44iz.prob.pro-.

f

du&iogratiz dependet folummodó & deter-

u

minatione liberà voluztatzs divine,ergo cre-

tione

atura nullapoteft dareinfallibilem efficaciam

i4T.

—

gratim. Re/p.C. Maj. N. Min. probationis D.

grai

. «Antec. produ&tio gratiz dependet folummodó

ditig

& determinatione liberá divinz voluntati

s »ri-

Thent

mordialiter & nullo Suppofito pa&o G. 2470

A

ü

& füppofito paCto N.4gzec.alioquin nec Chri-

Cunq[

ftus potuiffet inftituere Sacramenta :

Tero

Objic..2do: Non poteít Creatura elevare

It

rem materialem ad rationem figni cer£z e2- ef-

hat

J&niis gratia ; ergó non poteft inftituereSa-

Quem

cramen-

€» Sufcipiente;

14

0a

eramenta. — 4nzec. prob. Certitudo figni habe-

le

tur ex determinatione d/v/z4 voluntatis, quá

"

certó vult affiftere hujusmodi figno, ergó cre-

atura non poteft elevare rem materialem ad

j

rationem figni cer£i & efficacis gratíe. — Con-

Jfirmatur : hgc determinatio pracedit impofi-

tionem figni ab Aomze fadam; ergó non

poteít fieri ab bomze. — dntec. prob. nam an-

tequam homo imponat figna, Deus jam deter-

d«

i

minat fe ad productionem gratiz.

Refp. N.

dntec. Probationis D. Aztec. certitudo fieni

ll

habetur ex (olà determinatione Z/vzz volun-

tatis 172ario principaliter e& autboritativé C,

d

l

2darió , minüs priucipaliter ef* poteflate de-

legatá N. A4nptee, Argumentum tantüm pro-

d«

bat, Deum, ficut eft primaria caufa cfficiens

graz, ità folummodo poteftate azzborz-

s

i

£Ativà poffe inftituere Sacramenta, quod &

nemine negatur.

"d Confirmationem Reff,

«

[«

Hec determinatio 4b/ó/uza procedit impofi-

tionem figni ab Zorszgze factam N, cezditiona-

t«

44 T.dicit enim: $i inftituas fignum , dabo

gratiam, proindé ficut homo purificat condi-

D,

ditionem, fic & certificat efficaciam Sacra-

lo

menti.

41,

J

Oljic. 2tie, Si princeps mihi diceret : quem-

cunque elegeris ex plebe, erit adícriptus nu-

l^

meroSenatorum,fi determinarem Petrum,non

dicerer ego , fed princeps Petrum adlegáffe in

i2

Íenatorem. 24o:Si Pctrus inftituat hzredem,

f.

quem Paulus nominaverit, & Paulus nominet

ia-j

/le

Jaco-

De Minifiro

144

acobum , non fequitur Paulum, fed Petrum

0

adhuc inftituiffe heredem,

34io : Si confef-

pï [//]

farius imponat pro posnitentià pfalmum ali-

türa

que

m, quem poenitens ipíe determinaverit,

lnClpw

cert

& non poenitens, fed confeffarius adhuc

pote

erit impofitor poenitentie; ergó licet DEus

Qam

diceret: quodcunque fignum impofüeris, .da-

Que

bog

ratiam, & homo imponat, adhuc Deus

Diü

Il

erit in

ftitutor Sacramenti. Ae/p. ad rmum:

hj

non diceretur principaliter adlegAffe Petrum

/lzmtc

in Senatorem T. mizdas principaliter , & po-

[

teftate delegatà N. 44zzec. ex meà enim deter-

Drim

minatione reverà Petrus jus confequeretur ad

itatem fenatoriam, Eodem modo re/pes5-

i

dign

d (ü

detur A

d 2dum. 3tiaparitas de Confeffario

tipal

non eft ad rem , quià licet confeffarius relin-

mnüni

uat liberam e/ecziozem poenitenti, quemnam

ill j

falmum velit orare, reverà tamen abfoluté

Comm

imponit Zzdetermmatum aliquem ,.adeoque

confeffarius erit impofitor poenitentig, & non

& f

li

poenitens , qui folam

facit dezerminattonem

177

At veró in no

(tro caíü DEus nullum

pfalmi.

dlahte]

imponeret fignu

m nequidem Z»dezerminaté,

fed bomo; ergó. Etex hoc patet cur Eccle-

0jj

eDAte

fia , quando in aliquibus Sacramentis v. g. in

ordine determinat materiam certam, non di-

&rB0 [

catur Sacramenta iu[lituere , quià fcilicet

AQtan

Chriítus jam auzecedemter eadem inltituit in

rebus externis generaliter füfficientibus ad

OCH

fignificandam poteftatem per illa Sacramenta

CBlsht

conferendam , licet puram de£erminarionem

eau

Oó6-

fpecificam reliquerit Ecclefiz.

€ Sufcipiente.

14j

m

Yef.

Oäjic. 4to: 1

zn[Hituere vem proprié, eft illam

primo [Latuere

& incipere; fed nulla Crea-

|à

li

tura poteft pr/;;) Sacramentum ffazuere , &

incipere; ergó. — Mig.. probatur : Nam omnis

huc

JEus

poteftas à DEO incipit; & efficacia figni fa-

cramentalis dependet 4 Z/Zerá.voluntate Dej,

da

)eus

quz proindé prm 4 Deo debet incipere , cum

nulla creatura pofft DEUM determinare.

LUH

TUÍTy

Rejp. D. Maj. Rem Zvf[fituere , eft illam 9778

atuere & incipere vel princzpaliter , vel zoi-

d

6T

mis priucipaliter , &j potefLate delegatá C.

primó tolüm prigcipaliter N. Maj. c* N. Com-

rad

€g. Hinc patet rel

j

ponfio ad prob. 4i;. quse

ad fümmum tantum

probat, poteftatem pzz-

jirio

cipalem & autborit

eia

4tivam non poffe com-

municari creaturz , quod conceditur, cum.

nam

illa fit Deo identificata

Juté

communicari

, non veró non poffe

*

poteftatem zzizzs princibalem,

)qUC

& fubautbor:

non

fAtiUam ,ut patet in poteftate

legislativà, vi

cujus quivis Princeps fine dubio

tl

jrimó dicitur

ferre le

llurn

dialiter à Deo inci

gem, licet illa primor-

piat , à quo omnís poteftas,

TA

Oljic. $o: Si P

rinceps füpremus Duci de-

cde

egaret poteftatem condendi leges, adhuc

p fl

Princeps dicitur inftitutor legis, & non Dux,

d«

ergó licet Deus deleget poteítatem condendi

Jicet

Sacramenta , adhuc Deus, & non homo dice-

jc 1n

tur eorum inftitutor.

Refp. prim N. Autec,

A

hoc ipfo enim quod D

ux habeat poteftatem,

jenta

legislativam licet tant

üm delegatam, poterit

WW

aliud effet, fi facultatem

0l

efle apthor Legis ;

tan-

Y46

De Mipiffro

tantüm publicaudi eidem concederet. — Ke/f.

NT

fecundà: T. Antec. N. Confeq. quiaLex ex in-

patet

trinfeco fuo conceptu conf(iftit in Przsczpi

elle

voluuntate , non veró Sacramentum ,ad quod

N

füfficit determinari figna cum infallibili effica-

peric

