j erat , Chriflus baptizavit. Propterea F/o-

rent. de Euchariflià loquitur : Sacerdos in

Qum g

tenysD

er[oná Chrifli boc conficit Sacramentum, &

aj

Trident. Se[s. 4.Can.g. Dominus nofler ] Efus

torum |

Chriflus Sacerdotes [ni ipfius Vicarios reli-

Mif

tb of

quit tapquam prafides & judices. — His fup-

pofiti

S

Btatiam

P*o

bo Min [upra positam , & ex

plico mo-

Chrifïui

Actiones

Vllltper

dum movenüdi hoc Syllogifmo :

fed

Chri(ti inimpedibilite

r movent DEum,

Quuntu,

a&tiones facramentales

fünt aCtiones Chrifti,

opter

movent DEum.

Maj.

abent

er25 "inimpedibiliter

unzdAtur ia infinitudi

ne meritorum Chritti

m u

acto cum Deo inito exp

licatis in 7racZ. àe

i €xP

&p

oszto 3110 ; ergo.

TIot.

Incarnat.

Min. patet ex fupp

'Totum hunc difcurfum cont

inet Cathechif-

0jji

Vht af

mus Tridentini £i£. de Saeramentis cujus ver-

at

ba (üunt: Z quide

m Miniflri quoniam in [acrá

qui h

allà funéiione non fuam,

fed chrifli perfonam

Tàm a&

g cre

erunt, ed re ftt, ut frve boni ,

frv& mali fínt,

materiá utantur, quam ex

Qu f

smodo eà formá &

Aüt &

chriftà inflituto [emp

er Ecclefia cathalica fera

g

ig|

qued Ecclefta

vavit, idque facere proponant,

Iïan l

acit, ver? Saeramenta conficianty & confe-

UOque

yant, ita ut qratia frucbum nulla res. ippedi-

"tatiy

ve po[fit , ntft qui ea fefcip

iunt fe. ipfos tanto

Y

Etea v

lint obfiffere.

LUaa&

QU

bono fraudare, f Spiritui S.'ue

Atqué ex hoc modo dicendi facilé capitur,

Wieg

quomodo Sacramenta ex opere operaro

cau-

nl

m 1

fent,

; S;zcrämmm!em.

8;

fent, & infallibilem infuper connexionem

ea Pl

Cum enim, ut dixi, ea-

du i

cum gratià habeant.

tenus Deum movent, qwazenus funt acZiones

ym, &

Chrifli, & quafi reprtentatio omnium meri-

fr]E/uf

torum ejus, ideo non dependent à merito

jj 1di-

Miniffri, necà demeritis ejus infici ullo mo-

[is füp-

do poffunt , & quoniam ex pa&to Deus debet

gratiam redemptionis, & falutis noftrz quam

co mo

Chriftus difpenfare & communicare nobis

ctionis

vultper Sacramenta, quasi per bur[as ut lo-

m,fe

quuntur SS. PP. plezas meritorum, && va CT

propterea movent zZmpedibiliter DEUM,

]hrifïig

M.

habentque hoc modo zzfAl//bilem connexio-

Chrit

nem cum gratià.

Caufàlitas Sacramentorum

TA4

fic explicata nonnullis obje&ionibus fiét cla-

rior. ltaque

í Cfg,ö'

fhechit*

- Oljic. 1::0: Si a&iones facramentales ef-

us vt«

fent a/£zozes Chrif!, eflent Zmfimiti waloris g

m[n[ïä

àtqui hocnon, ergó. — Seguela probatur 17n0:

nam actiones Chriíti fant valoris infiniti, 24o :

y[ondm

quia crefcunt ad dignitatem delegantis. 2£7o:

ili M'

quia fünt inimpedibiles.

Refp. rmo N. feq.

qm t

Sicut enim merita & Satisfa&io Chrifti funt

lt /f" t

reprefentative gezeris bumani , & propterea

tamen non fiunt valoris tantum f/g//f, ita

v anje

quoqué actiones Sacramentales licet reprz-

fentativé fint zZZozer Chrifli, non fiunt pro-

!Wdl'

TL

pterea valoris zfrgiti.

Ratio borum eff :

quiaaciones dignificantur à perfóz4, à qu&

Wgre.

immediaté eliciuntur.. Hzzc Refp. ad primam

probationem:; a&iones Chrifli qui ab ipío

j ov

1mntce

fenïy

7-

86

De Modo caufandi Effectum.

immediat? eliciuntur. fünt valoris £zfziti C.

l, q

quz àb ipfo zoz Zmmediaté, led tàntum zo-

r cor

meritor

mineip(ius 4 Miziffrofinite dignitatis eliciun-

tur N..Ad 24da: D. aCtiones Miniftri crefcunt

0ljit

Cramen|

ad dignitatem delegantis geemetrice C. aríth-

znetice N. d 3tíam. | Inimpedibilitas Sacra-

Ti q

mentorum non fundatur in infinitudine boni-

polt m

tatis entitative ipfius adZzozis faeramentalis ,

tipf,

fed in infinitudine zmerizerum Chrifii, que

Sacram

per a&ionem facramentalem per modum im-

Jaoni

petrationis exhibentur Deo. — Re/ponderi po-

[tt. Si

£efl 2do: D.feq. Ma. AGtiones facramentales

tnete «

infütun

eífent infinià valoris inlineà Zzperrationis C.

inlineà meriti N. Maj. N. Cenfeq. Quodut

&tari

capiatur, iciendum, actionem facramenta-

Cramer

lem poffe con(iderari ut totum aliquod zser?-

Tiüngp,

£orium , & ut totum morale zmpetratorium:

C?gö.

ut totum zzeritoriuzs. e(t. defümit valorem

THogeg,

füuum À bonitate finità Miziflr, à quo imme-

Tiere [

diaté elicitur; adeoque in hác lineà non po-

77

teftefle valoris Zmfomiti ut impetratorium

e

eft, defumit fuam efficaciam & dignitate per-

fffltacia

fonz. cwus momine exercetur; Porró cum

tüm d

a&io facramentalis exerceatur nomine Chri«

üüü&nt

fti inflituentis Sacramenta, cujus voluntas

ltm aCC

eít ,

ut merita füa valoris infiniti per ea

lia

deriventur ingenus humanum. Hinc a&io

Ab at

ficramentalis in quantum eft totum z»erra-

hg.

£orium pro formali includit a&um voluntatis

RTT

Chrifti imperantem , ut ejusmodi atio fit re-

ll Ch

prafentativa valoris totius fanguinis & palfio-

Potïran

nis,

Sacramentalem.

87

ttjhi C.

nis, quam pro falute noftrà acceptavit, &

j 0«

per confequens continet valorem omnium

elicium«

meritorum Chrifti;,adeoqué infinitum.

Objic. 2do: Voluntas Chrifti inftituens Sa-

vefeunt

72

cramenta non erat vo/4zfas acce, f&üdi 20ff-

: Gaqtae

£em, cum Sacramenta aliqua in fine vitz,alía

e boni-

poft mortem inftituerit, mors autem in prz-

!nlilif D

o 1n[lanti conceptionis fuerit acceptata,ergó

Sacramenta non poffünt continere. valorem

j, Q

lum if«

paffionis, & mortis Chrifti.

Probatur Con-

feq. Sacramenta eatenus tantüm poffunt con-

jyri f

entales

tinere valorem mortis, quaténus voluntas

inftitutrix Sacramentorum tendebat ad z:-

;ianija

cept ationem mortia ícd voluntas inftitutrix Sa-

Eoduï.

amenta.-

cramentorum non poterat tendere ad zccepza-

Honem mortis utpoté jam pridem acceptata ;

) nutt-

ii

ergó. Refp. T. Antec. N. Cozfeq. d. proba-

tionem ejus N. Maj, Licet enim a&tus inge-

lorem

jimme

nere zseritorzo poílit fumere füuum valorem,

& teudentiá intrin[ecá aCtüs, aCtustamen in

nonpo

genere zmpertratorio fumit füuum valorem &

a illm

t PCf'

efhicaciam & seritzis pracedeutibus, ut nota-

tum eft fuprà füppofito rmo : Hinc licet

1b o

y Ohri

fuiffent aliqua Sacramenta inítituta pof? mor-

tem acceptatam & toleratam, ipfa tamen vo-

,Olunfäs

ä'

et e

luntas Sacramentorum inftitutrix eó refpicie-

bat, ut Deus intuitu mortis acceptatz & to-

C a&io

leratze ad pofitionem fignorum Sacramenta-

77 ut

ium gratiam conferret,proinde ficut ipfa me-

:;:

rita Chrifti infinita poft pa&um repudiari non

o fire

poterant, ità quoqué a&io Sacramentalis

;Pafüo-

4

quaz-

n5

5

$8

De Modo cau[andi Effecfum

quzxcunque repudiari non poteft, utpot& quie

lotii

totum valorem meritorum ex Chrifti volun-

Titenti

tate contineat, & Deo pro infufione gratiz

tindii

nomine Chrifti exhibeatur.

&am-in

Objic. 31io: Non tantüm forma, fed & ma-

uam

teria Sacramentorum eftcaufativa gratiz , fed

'amen

fi Sacráàmenta modo explicato cauíarent gra-

t x

tiam , materia fiullo modo effet caufativa gra-

fati&'un

tiz; ergó,

JMin. probatur ; Caufalitas ifta

hec o

moralis in hoc conf(ifteret, quod actio facra.-

toquoy

mentalis poneretur in perfom3 €& momine

f

fi

C€hrifii, fíd materia Sacramentorum quan-

fanqua

doque non ponitut in zomze Cbri(li, üt pa-

fonit,

tet in Sacramento pcenitentiz , in quo utique

0ij

1

poenitens non agit perfonam Chrifti, fed pro-

Unt lp

priam;'ergó. Refp. C. Maj. N. Min.proba-

biu

ünt

Poni D. Maj. Caufalitasin hoc coníifteret,

Tiattin

quod - actio facramentalis poneretur in perfonà

&blíc

& nomine Chrifti p5j/zrd. caufantis illam:

thfe Cl

aQionem N':, ut Zzffizuemtis , jubentis , et

hr

condignificantis $ C. Maj. (ed materia Sacra-

mentórüm quandoquenon ponitur in nomine

Potelt

Chrifti £az/aztzs , C^ Min. jubentis ef* condi-

Refþ. C

gnificantis , N. Min. ci Confeq. Quapropter

Quod n

licet paenitens feipfüm in perfonà propria ac-

IM)VC

cufet & doleat, facit tamen hoc ex zzffitu-

dllq Pcl

£ione Chrifti volentis, ut hec ipía accufatio

& dolor, in quantum eft materia Sacramenti,

l m

fit exhibitio meritorüm Chriftti, atque fic ex

opere operato caufet gratiam, eoquod con-

us vOe

m

dignificetur à voluntate Chrifti hos a&

[/

Attin

lentis

89

Sammramentaleg.

t qur

lentis inftituere pro materià Sacrat*ncntik pe-

Voluti«

nitentiv, Addolicet materia poenitentiz /e-

—

gratiæ

cundum fe non caufet gratiam , caufat tamen

eam in quantum eft pars Sacramenti: porrà

1&ma-

quamvis Sacerdos eam non apponat , apponit

i, o

tamen formarn , & fic facit tótum Sacramen-

nt gra

tum nomine Chrifli, quod proinde erit cau-

v gra-

fativum gratiz, Denique in fententiá Scoti

tas 1f

hzc objé&io nullam habet difficultatem.,

) (acre

eoquod tota effentia poenirentiz conf(iftat in

guui

f9/4 formá, quam (ine ullo dubio Sacerdos

uan

tanquam Mini

.

fter in pcrfor;ä Chrifli ap-

onit.

t po

utique

Objíc 4to: Miniftri Sacramenti Matrimonii

funt ipfi contrhentes , fed contrahentes non.

edpto-

n

agunt zomize Cbrifii, ergó Sacramentum,

matrimonii non poteft caulare gratíam modo

illereh

xronà

explicato. Probatur Mism:, quodnon poteft

zpfe Chrzfl us , non poteft alià períona zomize

jllam.

fs

Chrifii, ífed a&io facramentalis Matrimonii

non poteít fieri ab iþ]o Chrifto; ergó nec

Gacth-

poteft fieri ab alià perfonà nomine Chrifti.

Refp. C. Maj. IN. Mtm. probationis D. Maj,

i Wld'i-

Yoptet

quod non poteft zpfe Chriflus ut caufa pby-:

ffca , vel moralis cóndignificativa, non poteft

lïij u

yfitt-

alia perfona nomine Chrifti, C. 442j : Quod

non poteft ipfe Chriftus ut cauía pbyszca, pot-

yyfatio

n

eft tamen ut caufa zzoralis & condignificativa,

non poteft alia perfona nomine Chrifti, X.

:Gcex

AMaj., fed Chriftus non poteft contrahere

d o

us 0*

Matrimonium ut caufà pbjszea , T. Min. ut

F

cau[a

Jenus

90

De Modo caufandi Effetfum

caufa moralis, N. Min. c? Cozíeq, ACtio

frttti,

contradiva Matrimonii eatenus habet vim

alfonat

moraliter caufativam gratiæ, quatenus À

Dec tun

Chrifto a(füumpta & 4Zezificata eít pro ai-

fuis hol

one facramentali , licet p5ysicé non poffet elici

idenïqu

ab zp/o Chrifto:(ic licet Rex non

poffet phy-

pf

ficé infervire Pontifici , Petrus tamen , qui

&nm 1]

nomine Regis eidem inferviret, poffet obíe-

Contta,

quium przftare & fic nomine Regis impetrare

*

tüere )

beneficia , eoquod e

)

usmodi obíequium phy-

letent

ficé praftitum à Petro, effet moraliter obfe-

(icüt n

quium & adio ipfius Regis /4£ezz/s, cujus

qui (lb

nomine fieret.,

Vnt, g

Objic. $£o: AGones facramentales inL. V,

etiam fiebant nomine Chriíti aut De; juben-

od

Ttüto

Zi& , & tamen propterea non habebant cau-

CU ul

falitatem moralem gratiz, ergó licet a&io-

füntn

nes facramentales N. L. fiant zomize Chrifli,

quod.

non caufabunt tamen propterea moraliter

Qulla |

gratiam. Refp. N. 4ztec. quod enim aCtiones

Tmodi.

facramentales in L. V. non fuerint factz no-

&t :

mine Chriíti, apparet ex 44po/f. 44 Hebr 7. , ubi

ila s

ponit differentiam inter Sacerdotes N. & V.L,

Otem

quz in hoc confiftit, quodin noftrà lege de-

1on f

ceat nobis talem effe Pontificem , qui non.

Qu

habeat neceffitatem quotidié priüs pro fuis

Weng

delictis hoftias offerre, id eft: Chriftum ; (icut

"

ü

econtra fiebat in L. V. ubi plures fa&i fünt

Sacerdotes idcircó quod morte prohiberentur

mUm

fir,

permanere. Quodfi veró Sacerdotes antiqua

Legis in somine' Chrifli confeciflent Sacra-

Venti

Ig)w

menta,

SacramentAlem.

T

Adio

menta, nulla effet differentia ab Apoftolo

«t vim

affignata, eoquod primarius Sacerdos etiam

nus À

nec tunc habuiffet neceffitatem pro delictis

o adi-

fuis hoftias offerendi, nec plures, (ed unus

etelici

idemque fuiffet Saccrdos , uti modó , qui non

Neque

t phy-

poffet prohiberi morte permanere.

! qui

enim ille actiones fiebant zomze Dez, quia

- gbfe-

contra rationem naturalem eft, Deum infti-

etrate.

tuere Miniflros, qui ipfum nomine ipfius co-

phy

lerent per miniftrationem Sacramentorum ,

obfe«

ficut non poteft Rex conftituere (ibi Miniftros,

cujus

qui fibi nomine ipíius obedientiam promit-

tant, aut praítent homagium.

Nec refert

|L. V.

quod illa Sacramenta L. V, à Deo jzZezte in-

Witt-

ftituta fint. €uza non funt inftituca ut caz/a,

; Cau-

feu ut zotum Aliquod impetratorium , ficut

attio*

funt noftra, (ed ut pura f/g24 , & conditiones,

if

quod indé patet, quia illa Sacramenta V. L.

litet

nulla precedebant Dei merita , que per ejus-

iones

modi a&tiones facramentales poffent Deo of-

g no-

ferri vel reprefentari: Et propterea quod

illa Sacramenta antiqua non contineant va-

,bl

V L.

lorem aliquem serztorum ,& per confequens

X de-

non fint totum aliquod z»ezratorzum füprà

norb

Quaf[f. 1. rationem veri & proprié dictiSacra-

(üis.

menti eisdem negavimus.

ficut

Objic, 6£o: Si Petrus ità rogaret amicum

fant

füum : Rogo ze, ut quotescunque ad te aifero

fervum meum , des illi cemtum aureosg ad-

m cur

;iquæ

ventus ille fervi non effet czz/a, fed purum

T

Jignum , & conditio centum aureorum ; ergó

entay

etam

92

De Modo caufandi Effeifum

etijam pofitio fignorum facramentalium non,

10 po

eft caufa , féd purum ffemum & conditio gra-

petrati

tiv copferendz.

Probatur Con[eq: Sicut f&

Chrid

habet ille adventus fervi refpectu centum au-

tutus €

reorüm ità fe habet pofitio Sacramentorum

TT ATO,

refpe&tu gratiz , quia eodem modo Chriftus

fecit padtum 4 Patre füo acceptatum , ut quo-

figm f

dentit

tiescunque figna ejusmódi facramentalia po-

nerentur, gratia conferretur. Re/P. D. 44z-

ampli

017]';

Zer. Adventus ille fervi non eflet caufa fed

pura conditio, fi pactum ità fiat, ut dentur

fas, |

modur

centum aurei fine ullá attentione ad adven-

tum fervi, C, Zz£ec, ut dentur centum aurei

Tugn

ün, Í

cum attentione illius adventüs , qui ex pacto

fiat nomine Petri, per hunc ipfüm adventum

Toerlt

Teden

reprafentantis merita fua & obíequia priüs

mod

reítita amico: A. J4zrer. cf* Confeq. quia

«C

Chriítus quidem ità pa&um iniit cum Patre

COnve

fuo , voluit tamen infuper, ut ipfa pofitio

morti

Sacramentorum fieret zomize fwo. eífetque

06]

exhibitio meritorum fuorum pracedentium ,

hone

& fic conftitueret totum aliquod morale zs-

[ gt

petratorium , proindé exhibitio Sacramento-

Trij

rum non erit pura conditio, fed vera cau(a

2&101

collativa gratiz , ficut ille adventus fervi effet

cauífa movens ad centum aureos, (i fieret no-

Que

10f !

mine Petri, per hunc adventum fervi exhi-

bere volentis merita fua antecedenter exhi-

fed fí

bità amico.

CCj

Objic. 7550: In morte Chrifti confumma-

nv

caula

tum eft omne meritum , ergó Sacramenta

non

$acramentalem.

.. 93

1 D'0n,

non poffunt caufare gratiam per modum ime

IQ gra«

petrationis.

Rejp.C. Autec. N. Corfeq. Licet

icut fe

Chriftus jam non zzereztur tanquam confti-

1f au»

tutus extra viam, poteft tamen adhuc zzpe-

COfUITi

£rare , atque (ic Sacramenta inftituittanquam

hri(Lus

figna Zzpetratoria vatione merz£orum pracee

[ qUO-

dentium, (icut Beati licet non. zzereaztum

ia po-

), Att-

amplius , poffunt tamen Zmerrare.

Oljic. $vo: Data eft Chrifto omnis pote:

f (ed

lentut

flas, ergó non erat opus Sacramenta. per

modum impetrationis inítituere.

Refp.. C,

]ven«

Totum: Simpliciter hoc non erat neceffari-

aurel

um , fuit tamen liberum Chrifto quo modo

pido

merita fua voluerit applicare generi humano

fitum

redempto , per Sacramenta autem potiffimum

priüs

modo explicato voluiffe ea applicare conftat

quia

ex CC. & perpetuà Traditione Ecclefiz ,. &

patré

cónveniens infüper erat, ut fic paffionis &

ofitio

mortis ejus memoria femper haberetur.

t que

Objic. 920 : Hoc modo Sacramenta noftra

futih

non erunt caufa ZzffrumentAlis , fed prizcipa-

j ffi-

li

ratie , contra expreílam definitionem;

onto*

Jrident.Se[3,6, Can.7. Re[fp. N. Illatum,quia

T

a&iones illz dicuntür cauía Zeffruzmentalis ,

efit

quz accipiunt valorem fuum & efficaciam

i

non À períonáà à quà zmmediaté eliciuntur,

hi^

fed cujus zomize fiunt, fiunt autem actiones

hi*

facramentales zozize Chrifii, À quo totam,

efficaciam participant, ergó redé dicuntur

cauía inftrumentalis,

1ma

non

Oäjil'o

24.

De Modo caufandi Effetum

Objic. 10s:0: AGio facramentalis quando-

que eft mala ut contingit, dum Minifter in.

i

Ítatu peccati gravis conficit Sacramentum 5

fed nulla a&tio zzz/a poteft e(fe 2/£io Chbrifti,

ergó actiones facramentales non fiunt in per-

fonà Chrifti.

Reff. D. Maj.. A&io (àcramen-

ff

l

talis quandoque eft mala in quantum proce-

dit Z Adizifiro, C. in quantum procedit Z

fti,

fideliy

perfoná Chrifli, N. Maj. & Conféq. — Ratio

eff : quia aCtio externa delumit (üam maliti-

fion

Tentur

am vel bonitatem ab adZz zuzermo Zmperante,

cum autem eadem actio facramentalis pro-

77

cedat tum & Miniftro peccatore, tum à Chri-

fülcey

fto in quantum inftituit ejusmodi actionem

Nuüu;

ut fignum practicum gratiz, fic in quantum

ömm |

feor

procedit ab hoc acza zzsperante Chrifft , aGio

femper erit honefta quod in omni actione

hr

Caufe

exercità per Miniftrum contingere poteft: fic

quando precipio fervo ex rectà intentione,

AMin,

!

olis $

ut det nomine meo eleemofynam , ille veró

o

ex malo fine, alliciendi v.

o

pauperem ad

N

peccatum, eandem largiatur, licet illa ele-

777

emofynain quantum procedit à famulo , mala

(5 (

Yoto

fit, in quantum tamen procedit à me, bona

eít & meritoria.

Cam [

Wt

ODerat

Vr

ACtat

fe,

Wto

Quz-

*

óatrameutalem.

95

jando«

Quzsrio IV.

(let ifi

entum s

din Sacramenta folo voto fufcepta pro-

Chrifs

ucant gmtz'dm f

inp-

ffirmativam tenet Baldius z /zà Cazbo-

Tarmat

BA

pTOCC-

licá Monzarchià L. 3. 3. 3. relatus 4 Ma-

ftrio, cui videtur adftipulari communis fenfus

cedit 4

Tutio

fidelium putantium , Sacramenta , dum haberi

maliti-

non poflunt id preftare, dummodó defide-

rentur.

TAUÍt,

Concígffo, Nullum Sacramentum folo voto

$ pro-

Chri-

füfceptum caufat gratiam.

Probatur imo

jonent

Nullum Sacramentum aliter producit effe-

anturm

Gum füum , quàmfuerit à Chrifto inftitutum,

fed omne Sacramentum fuit ità inftitutum, ut

, Adtio

[&f()ne

inre tantüm & non in fó/o voro fuüfceptum,

caufet fuum effe&um; ergó. 7dzj. cozffar :

|i: fic

tiorte

4Min, patet ex Script. ubi promiffio gratiz fit

? verO

folis Sacramentis z/z fufceptis, fic dicitur:

ANisi quis renatus fuerit cbt.. Qui mandutat

m d

; de-

meam carnem ec, uorum vemiferitis pec-

cata Cic. Probatur 2do: Si Sacramenta folo

,mili

bona

voto fuftepta caufarent gratiam, caufarent

eam ex opere operAto , fed fic caufare non pof-

funt; ergó. 7Miz. probatur : Caufare ex opere

operato eft caufare precisé v acfiosis ex-

terna nomiuze Chrifli exercite , led ubifolum

Sacramenti votum eft, nulla intervenit ao

externa.

Probatur 3tio: Sacramenta íolo

voto fuícepta non imprimunt charaderem,

]E

ergó

96

De Modo mäþiäälz' E]fä[r'um

ergó nec producunt gratiam, 4ztec. proba-

lt

£ur: nam fi characterem imprimerent , nón

rrium ]

poffet poftmodum in re baptizari, confirmari,

&Baptif

vel ordinari, cum propter folam impreffio-

fufæptu

nem chara&eris ejusmodi Sacramenta (int ir-

hocett

reiterabilia: €oz/éq. eziam patet, cum non

julüfcu

patet in

videatur potior ratio pro uno effe&u, quàm

ro altero,

:

i

lit Lccle

: Multum confett ad Sacrämeh;

Tim ad

? Oäjit. 130

torum dignitatem, (i dicantur etiam Zz voro

confenfi

caufare gratiam , ergó. fic dicendum,; — &eff.

vfltem |

IN. utec. cum id potius vergeret in detri-

confenf

mentüm Sacramentorum, quia poíteà in re

0lji;

fuíceptá nihil caufarent , fed adhiberetur fola

Tquity

Ate

ceremonia externa, & licet cederet in Sacra-

mentorum extollentiam, dicere , ea folo voto

adult

füfcepta caufare gratiam , non eft tamen fpe-

f&

ciofa laus , ni(i (ic fundata in ratione theolo-

Tequrri

gici,autScripturà, Etiam extolleret Sacra-

& fcc

mentorum excellentiam, fi dicantur delere

Crgö n

omnem culpam & poenam, non tamen pro-

potet.

ptereà id dicendum.

fb n

Objic. 2do: Baptifmus flaminis nihil aliud

0j

eít, quàm baptifmus vo/o fuíceptus, fed ba-

Cant ;

tifmus flaminis.caufat gratiam ; ergó. Reff.

' Omm

N. Maj. Baptifmus enim flaminis includit coz-

Théntu

fritionem , virtute cujus extra Sacramentum

Re/P: ]

adulti confequuntur gratiam , non vi /o/izs

/þ ir l'tul

«oti , alioquin juftificaretur adultus cum folà

titi

attritione conjun&tà voto baptifini , quod nul-

Mïm

lgs ha&enus dixit.

Oþ]'l.t'o

Sacramentaleg.

97

77

Objic. 3tio: Baptifmus fanguinis five mar-

t non

tyrium habet virtutem caulàndi gratiam,ergó

rmari,

& Baptifmus fiaminis, feu Baptifmus in voto

velfioe

fülceptus. Re[p.C. Mrtec. N. Confeq. Speciale

nt it-

hoc'eft privilegium datum rbartyrio, quod

1 non

juftificare poteít etiam fine voto Baptifmi, ut

,quim

patet in innocentibus, quos ut Martyres co-

lit Eccleia, hoc tamen intere(t inter marty.

m

rium adultorum & parvulorum, quod illüd

j vt

confenfum requirat adulti , & votum Baptifmi

s.

»faltem implicitum , non veró hoc, cum uti

detri-

confenfüs ità néc voti capax (it infans.

jn1e

Objic. 410.: Hoc ipfo quod votum Baptifinf

r fola

requiratur in adulto, fignum eft illud con-

Sacra-

ferre gratiam; ergb. - Re/, N. A4prec. In.

) VotO

adulto enim non tantüm votum "Baptifmi ,

fl fP.e"

fed & voluntas omnia mandata Dei (ervandi

jeolo-

requiritur, & tamen nemo dixerit mandata

r

Dei fecundüm f& in voto conferre gratiam;

jelere

ergó neque de Baptifmo in voto admitti

poteft, qui ad. fümamum re

l ptO-

quiritur ut qon.di-

tio fine quá non.

L

glind

Olbjic. sto: . Qui fpiritualirer cominuni-

jb

cant , confequuntur eosezs effe&tus, quos

M.

communicantes f/zcramentaliter, ergó Sacra-

Ctti-

mentum Zz vofo fü(ceptum producit gràtiam,

turt

Re[p. N. Antec : quia aliàs qui communicaret

ol

Jpiritualiter in ftatu pecca:

i gravis cum folà

! fOlä

attritione , b'onä tamen fid

*, confequeretur

primam gratiam,.ficut qui communicaret

] nul-

facramentaliter, quod non eft dicendum.,

Cate-

(j

d

98

De Modo cau[andi Effecfum

Ceterum non nego communicantem /PZrztu-

ddfutis

Aliter cobfequi alios effe&us, fed hi non

dim Cau

erunt ex opere operato (ed tantàm ex opere

eperantis,

qtit fen

Inapis n

liquefac

QIZEST'IO V.

mante ]

& (

4 Sacramenta omnibus equalem.

Bacrame

quäm Ye

gratiam couferant ?

u

tefond:

aftio potiffimüm procedit de adultis in

& Ecge

EY

quibus ad fructuofam Sacramenti fufce«

Toxim)

ptionem requiri aliquam difpofitionem patet

tent,

ex illo 7Marci ult: Qui crediderit && bapti-

Oljic

zatus fuerit &c. ubi fides requiritur ut prz-

Jbl

via difpofitio ad gratiam baptifmalem , quz in

4f

parvulis & amentibus uti impoffibilis , ità ne-

ceífaria non eft. — Eft autem fermo de Sacra«

n()rem

Dentin

mentis ejusdew ratíonis , ut ,an qui fe ad Ba-

ptilmum v. g. difponit per a&tus füos ut duo,

; 'OHUm,

7.0") It

confequatur tantam gratiam , quantam qui fe

lafem'

difponit ad eundem ut fex.

Conclufío 113A. Sacramenta equaliter difpo-

fs Ots

Cl'g[) |

fitis conferunt gratiam equalem , im«equalem

üg"lfica

veró difpofitis z;zequaliter.

Claré habetur

ex Trid. Seff. 6. cap. 7. ubi dejultificatione in-

Ti saq

F

quit recipere nos juftitiam /ecuzdzm. propri-

am uniuscujusque. difpofitionem , & coopera-

£ionem: idque conforme eít divine provi-

IVl üt !

Y W

dentie , & juftitiz diftributivae , cujus €

Ratzo Com-

Mtt

du

reddere unicuique prout geflit.

l

lre

eln[to-

Sacramentalem,

99

[rriw.

eluffonis eff : quia Sacramenta agunt per mo-

hi non

dum cauíze zeceffarie , fed caufa zeceffaria

X opere

agit fecusdam difpofitionem fübje&i nunc

magis nunc minüs, ut patet in fole magis

liquefaciente ceram, in igne magls inflam-

mante lignum exficcatum quàm viride &c,

ergó. Cowfirmatur contritioni intenfie extra

tht

Sacramentum major correfpondet gratía,

quàmremiffe,ergo etiam intenfiori major cor-

ultis in

refpondebit in Saeramento, alioquin $S. PP,

& Ecclefia fruftrà fideles adhortarentur, ut

i füfces

maximá preparatione Sacramenta frequen-

) patCE

tent,

Jattie

Objic. rmo: Sacramenta habent dezerz.

u pï'x'

zatum effedum, ergó vel major vel minor

quen

di/pofitio nihil confert ad majorem, vel mi-

[(à n«

norem gratiam,

Probatur Antec. Sacra-

Gacf'de

mentum cum sgore difpofitione eft sequé

ad Dae

bonum, ac fufceptum cum difpofitione zz-

; duo

jore, ergo.

Confirmatur. 190: Sacramenta

nqui z

illa femper caufant gratiam , quarm ffemificant,

íed omnibus aqualem (

gnificant & egua/;zer ;

, difpo«

ergó. Cosfymatur 2do:

d

fignificat vinum dulcius

Hedera non magis

quàm dulce, ergb

abe[.ur

nec Sacramenta magls fignificant gratiam in-

yne it-

tenfiorem quàm remiffam. — Refp. D. 4ntec:

yi*

Sacramenta habent derermizatum effectum ;

Wfïn'

ità ut miporem defactó non conferant, C.

PrOVI'

ità ut zzZjorezs conferre non poffint, A. 4z-

uU Cft

£ec ? dum Sacramenta dezeripinatum effe&um

j Üv

habere dicuatur; ità intelligendum eft ; quod

du

E

Deus

—

*

100

De Modo c;w/ämdi Effettum

tionem |

Deus eütii determinaverit, ità ut in certo gra»

fuint

du is eonferatur parvulis , in quibus nulla re-

duo figni

quiri poteft difpofitio: At quoniam Deus agit

feundo

conformiter àd naturas,is ità non eft deter-

adnatui

minatus, ut crefcere non poffit ad majorem

& maj

difpofitionem adulti, 42 probationem refp:

veniünt

Sacramentum cum minore difpofitione eft

ficitio j

«queé bonum quoad efficaciam z adéu primo

Qufirm

€;

uoad efficaciam z acz« fecundo & etfe-

Sine dubio Sacramentum,

bt m

&um A. 4ztec.

At v

cum minore difpofitione collatum haberet

[ugt li

efficaciam etiam majorem gratiam conferen-

tem (ui

di , &i fubje&um effet difpofitum, at quod in

ïin, q

a&u fecundo eam non conferat, defe&tus eíft

oot

rion ex parte Sacramenti , fed fubje&i minüs

jdi.

difpofiti..

Sic Sacramentum habenti obicem

nul.

0ij

collatum. eft equé borium ac collatum

ptomo

lum obicem habenti, & tamen illud nullam

Crgö f

fimplici

tér confert gratiam non utique ex de-

feCtu Sacramenti ,

fed ex defe&u difpofitio-

tïam Sa

Otity

nis. 44d Cofrmationem primam re[poná :

rj

Eam Sacramenta gratiam caufant quam figni-

Cüm y

ficant pratfic? . C. quam (ignificant fpeculati-

Cetdot

«? tantum, .N. 7Maj. fed oómnibus zqualem

Quàm.

& æqualiter fig

*

nificant /peculatiue , C.pra-

Miniih

&ié,N.Mmim.

&* Con[eg. Sacramenta fi in

enere con(iderentur fignificant gratia

m ali-

ACran

itia h

quam inte

rnam indeterminatam , v g, ablu-

nem internam

ACram

uó baptilmalis fignificat ablutio

ternam refe-

Went,

afimz ; 'Euchari[tia aliquam in

onforta-

W0n h

&ionem, Confirmatio robur, & c

tionem

,

Sacramentalem.

Yor

j

tionem in fide, & hec elt (ignificatio tantüm

orto gra»

fpeculativa. . At veró confiderata in indivi-

nulla te»

duo fignificant illam gratiam , ad quamin 4z

cus agit

fecundo movent , movent autem conformiter

1 deter«

adnaturam & di/pofitionem fubjecti , adeoque,

najorem

ad majorem vel minorem gratiam prout in-

n r

veniunt fübje&tum difpofitum , & hzc eft igni -

one

ficatio pracica. Hinc facilis eft refponfio 4d

7 primo

Covfirmationem [eeundam , C. Antec. N. Con-

&de

'entutm,

fe4. quia hedera eft (ignum pure Jpeculatti-

«ut non movens ad fignatum , Sacramepta

aberet

Íunt figna pra&zca moventia ad produ&tio-

yferem-

nem (üi fignati, & cum fint agentia zece//a-

od i

fi4, agunt ad modum caufarum naturalium

Qus €

«onformiter nimirüm ad 4//pofgomem (üb-

ii

jedti.

obicem

Odbjic. 2do: Bonitasvel malitia Miniftri non

m nu»

promovet vel impedit effe&um Sacramenti ,

.

nullam

or przparatio fubje&ti augetgra-

ergó nec maj

D

tiam Sacramenti, Reff. T. Antec. Licetenim

xofiti0-

bonitas Miniftri non augeat e(fe&um Sacra-

potn v

-menti ex opere operafo, tenet tamen D. Th.

v

cum pluribus etiam Scotiftis , Miffam boni Sa-

l

cerdotis eíle ex opere operastzs meliorem

quàm Sacerdotis mali; A. Coz/eq. quia cum.

, [

Minifter. non in perfonà propriá fed. GbrifHi

À ü Ifl

Sacramenta conficiat , propria bonitas velma-

r ah'

litia habet fe plane zeperzzzenter ad effettum

ii

facramentalem: At veró cum effedtus (acra-

;emam

mentalis requirat. fübje&um , ejus difpoti io

] rcfö'

.non habet fe Zperzizenter ad augmen

tum.

effe-

forta*

3

onen

Yo5

De Modo caufandi Effeffum

effeCtüs , ut patet in caufis phyficis, imó in.

ertnt j

ipfis Sacramentis: ficut enim zz4//pofitio po-

&quafit

Jfétiva impedit omninó effe&um facramenta-

batime

lem, quo minüs conferatur, ita & 47/pofftio

Angelo

pofítiva major augebit quoque effe&um Sa-

C quo:

cramenti.

bulffen

Objic. 3:io: Vis a&tiva «equalis vqualiter

non ef

applicata caufat equa/em ettectum , fed. vis

inequa

Sacramentorum in omnibus eft 4Qua/ &

4775

equaliter applicata. — Miz. probatur : nam vis

Cramer

activa Sacramentorum eft Zzpetratio Chriffi

tiàm jj

per fua meríta precedentia infinita, hzc au-

& Na

tem eft eadem cum omnibus in e4de;z per-

Totntoy

fonà Chrifti applicetur. Ae/p. D. Maj. Vis

tione (

ualitate tam.

«quAlis xqualiter applicata x

poy

caufe quàm /zbjecz caufat effectum egsalem,

à

excef

G. Maj. «qualitate quidem caz/2, invquali-

ce(fü

tate tamen /ubjecz? .N. Maj. — Vis Sacramen-

gratia

torum licet omnibus zz perfozá Chriffi adeo-

14 d

que zqualitate ezz/e applicetur, applicatur

ftqui

tamen diverfis cum inzqualibus fübjecti difpo-

Cf

fitionibus, unde necefle e(t, effe inzqualita-

r

tem effedtüs. Sic vis folis applicata cere &

tlam

lapidi, eft eadem & aqualiter applicata, red-

4j

dit tamen illam fluidam, non lapidem.

fhim

Objic. 4£0: VInus parvulus non eft zzagis

pufio

difpofitus quàm alter, & tamen unus in ba-

Chri

ptifmo accipit zsajorem gratiam , quàm alter ;

j

ergo.

"Antec. probatur : Beati implebunt ru-

Theri

inas Angelorum reproborum, hi fuiffent Zz«-

dlfpo

quales in gloriá , ergó etiam parvuli baptizati

Sicr

erunt

!

Satramentalem.

105

, I ii

erünt 2zeguales in glorià, quz datur ad in-

vitin p«

&qualitatem gratix, Re/p. N..4ntec ad pro-

'atmentae

battonem . re(pond: Beat implebunt ruinas

diffoftin

Angelorum reproborum quoad /ubffantiam

lum $a«

C. quoad egualem egradum glorie quem ha«

buiffent fi manfiffent in gratià , V. adeoque

vqualitet

non eft neceffarium parvulis infundi gratiam

, fed vis

inzqualem,

li &

Conclufto 2da. Abfoluté tamen poffent Sa-

«namvis

cramenta 4quAliter difpofitis conferre gra-

07

tiam ZzguAlem., Ità Scotus contra 'Thomift 2

hg a«

& Neutriítas.

Probatur. defactó vi Sacrae

m pet-

mentorum confertur gratia //ze ull4 difpo(i-

Mj. Vis

tione fübje&i, ut patet in parvulis, ergó de

te tam.

poffibili vi Sacramentorum poteft conferri

exceffus gratie f/ze correfpondente fibi ex-

! M/M?»

1æqüäh'

ceffü difpofitionis : fienim determinati gradus

cramet

gratie non refpiciant neceffarió dezermiza-

j ade0*

£am difpofitionem , etiam z4jor gratia non

Jicatur

requiret neceflarió difpofitionem zjorem.

iidifo-

Copfirmatur 1:o:; Potuit Chriftus velle, ut

Sacramenta /fe ommi difpofitione cau(ent gra-

quah'ca-

cet

tiam; ergó etiam potuit velle ut difpo(itis

equaliter caulent gratlam Zzaqualem : Cum

t,1U*

enim Sacramenta contineant valorem omnem

|

paffionis Chrifti , ex alterà parte voluntas

m

a b*

Chrifti non fit alligata ad difpofitiones füb-

jecti, non apparet repugnantia, cur Chriftus

alters

yot r*

erita füa non potuerit inzqualiter applicare

difpofitis eequaliter,

Confirmatur 2do: Vi

n

wgtflau

Sacramentorum poflunt dari gratiz gratis

G 4

da-

t

104.

De Modo caufandi Effethum.

datz, z24jores uni quàm alteri, licet utrobi-

ell, men

que fit eg44/is,vel zulla difpotitio , ergó etiam

Dui & G

poteft dari exceffus gratiz fanctificantis, 247-

0ljic.

fec. contedit D. Tham. 3.parte q.69..4. $. &

Nam, Wt

probat Scotus exemplo 5. Nicolai, cui dimi-

Titorum

nutio ea fomitis in baptifmo collata eft, quá

ton pot

-poftea adhuc infans ferià quartà & fextà uná

tm di

laCatione tantüm contentabatur,

Confeq,

€0, qüo.

probatur: quia ejusmodi gr

atig gratis datz

illidatu

funt effectus extraordinarii Sacramentorum ,

qum d

ergoó fi illi poffint concedi non attentá fübjecti

Tüm wb

difpofitione, À fortiori poterit concedi ex-

hocex

ceffus gratic fanctificantis tanquam effe&tus

f(!,d!ll;

Ordinarii Sacramentorum.

] ftj

Objic. 1520 : Sacramenta funt caufà zece[/a-

0ij

7iA, ergó fcrmper agunt, quaztum poflünt ,

füt ex

fed ubi eft equa//s difpofitio , pofflunt equad-

itate

Hinc

fer, ergo iemper agunt 4g4AZrer.

quia [)

Trid. ait Sefs. 6. Cap. 7. gratiam dari fecuz-

jus.

dum propriam uniuscujwque difpofitionem cfe

d i

€o0per At zonem.

Refp D. AMaj. iunt cauía ze-

ls

ceffaria, ixa tamen ut dependeant à vo/zzta-

Yi l

