ut Cle.

tiva, quàm fit qualitas, & tamen fimius ad-

-

dlebilis,

hxret fubje&to, cum non poffit deftrui, nif

1

fiunt À

alterum faltem extremum deftrüatur, quod

et nori.

tamen non éeít in qualitate; ergó ex perfz-

Mnj ,

éf ione forime non poteft precise inferri major

volaus T.

adhefio ad fübjectum: hzc enim quandoque

Wli S/'f

provenit vel ex naturà formz, vel ex eo,

( o

quod contrarium non habeat.

Gratiz con-

us Pho-

fervatio pendet à libero arbitrio hominis,

non fic confervatio charadris; Hic item

;þf lld

"T

contrarium fon habet, ficut habet gratia

quod eft peccatum.

N G-

n collt-

Objic. 3:j0: Habitus füpernaturalis £dei

non manet in Beatis, nec in damnatis, ergó

Al d-

I Rlä' ;

nec manet charaéter. Re[p. T. Antec, N.Con-

f

feq. Quia habitus datur proprer ac£uz , qui

Ua

cum vifione beatà propter obfcuritatem non

eft componibilis, chara&ter datur ad

j i

Jffgnum

- quoat

diflinéiiuum unius ab

Altero , quod meritó

illo ore

manet in Beatis in praemium , vt loquitur

)ad uf

Aug., &in malis in judiecium & covfuftonem.

Obiic. 4£o: Ecclefià confecrat4 aut calice

Q

deflructo non manet amplius confecratio,

js, &

ergó etiam deftructó hominenon manet am-

)Cre

Qp fül-

plius chara&ter, — Re/p. C, J4mrec.. N. Conf.

eg.

j

^)

ego

quià deftru&à Ecclefià vel calice perit /z4-

&ecfum confecrationis quod eft zozuz z//ud

vf v

Artificiale quá tale , mortuo homine non pe-

rit propterea /mózecZum characteris , ergó

, M/

itudinis

ficut gratia non perit homine deftru&to , ita

hec peribic character,

a

rcla-

LO

Q. Quod-

64.

De Effeifu Sacramenti.

.2. Quodnam fit fubjedtum Charaéte-

tis?

Refpondent Thbomifle, dYmmediatum ejus fut.

D :

je&um effe Zvzellecium , eoquod fit quoddam

lumen fpirituale ordinatum ad prozeffaudam

Qd

fidem, protefFatio veró fidei , (icut & lumen

ertinet. ad iz£elle&zum , ergoó, — Reffondent.

up!

])

ali

totifl&, chara&terem immediaté fubjectari

in voluztate; Ratio borum efl , xum , quía

Qut api

erit, an

quandoque disponit ad gratiam, ut contingit

quando fi&é (üfcipitur baptifmus , dzspofzzio

(rafo.

autem & forma recipiuntur in eodem íub.

dhyfa,

je&o, tum veró quia ordinatur ad fufceptio-

nem & miniítrationem Sacramentorum ut ad

actus meritorios & honeítos, adeoque ad

a&us voluntatis, Utraque Schola conformi-

P

ter quidem loquitur ad füa. principia, fecun-

dàm qux illa diftin&ionem realem , hecfor-

malem ex naturá rei admittit inter potentias

fui

& eífentiam animz, àt quoniam extra illam

Do

comrmuniter tenetur effentiam animz ab in-

SnU$, j

telle&u & voluntate /o/4 rA£iowe diftin-

K hr

200

gui, non video quid utilitatis hzc quzfítio

contineat,

Undé Refp. fmpliciter in. en-

0nlS Præ

titate vel effentià animz characterem fub-

jectari. -

Clüfindi

Um cäul

PJüntqu

me']ta Y

u f

AnrT1CU-

P rodhm Í

«39) o (St»

65

wride.

Anricurus IIL

jus u«

De Modo caufandi Effe-

ddam

Tandarn

Qum Sacramentalem..

: |umen

fondent.

uplex hic erit Controverfia dirimenda,

D

alia Catholicos inter & Hxsreticos, alia

ybjïäaf ]

Prima

, quia

quz agitatur inter ipfos Catholicos.

tingit

erit, an Sacramenta ex opere , ut dicitur ,

eperato caufent gratiam ; .Secuzda, an caufent

g' ;Po/ü [

m füb.

pbyficé , an tantüm zoraditer.

(eptio*

QuzsTio I

muta

que 2

nformi«

n Sacramenta ex opere operato effe-

fecut

&um füum producant ?

vcfote

)tcntias

ff

edizs duplex caufari poteft. ;740: ex

E

J , bonitate & merito Miniítri, vel recipi-

4 illïim

entis, ità ut vi talis meriti ponatur effectus,

T

diftin«

& hzc cau(alitas vocatur ex opere operautis.

uæmo

2do: Quando effe&us ponitur przcise vi a&ti-

onis przfcindendo , aut etiam non attendendo

(n efe

j lib

ad meritum ipfius operantis, & hic modus

caufàndi dicitur ex epere operato. — Hxretici

vim caufativam gratix negant Sacramentis ,

ajuntque gratiam conferri ex eo, quod Sacra-

menta vel figna illa externa exczrtez£ tancüm

4d fidem , & devotionem , quá mediaute Deus

! producat. grariam. :

gcà

E

Coz-

66

De Modo caufandi. Effetfum

Conclufio.

Sacramenta ex opere operata

. Bon cat

roducunt füum effectum.

Eft definita de

2777

fide Zm Conc. Trid. Sef$,7. Can. $.. Si quis di-

Ad fiden

xerit per ip[A L. N. Sacramenta ex opere

?ifo Mj

operato nou conferri gratiam, anathema frt.

tertüm

ldem habetur in F/orez£. fap? cit. Ratioeff:

id Tiequ

Sacramenta caufant fuum effe&tum zz4epez-

confült

denter ab ullo merito Miniftri aut recipientis ;

terit

fed fic caufare, eft caufare ex epere operato g

n odio

ergó. Min. conffat; Maj. conflat ex com-

Olji;

muni praxi Ecclefie fundatà in Ss: PP ; fe-

n d

cundàüm quam poteít validé baptizari infide-

fX foent

Iis,

ui zu/L/um habet meritum , rursüs poteft

Jattiali

abfolvi vel baptizari, qui ufum rationis non

j

ui titi

habet, quando opprimitur vi morbi, dum-

herAtio

modo conftet illum antecedenter Sacramenta

Pifti ;

petiiffe, ut habetur ex Couc//. Carthag. &

ArAHus, 1. CAn. 12 ,led in hoc cafu , uti fuppo-

BaP;W

nimus, infirmus non eft capax inftru&ionis

MWitdg

aut meriti ,ergó Sacramenta caufant effectum

fim

faum ifzdepmdmter 4 merito Miniftri &c.

Hinc ait $. 4

[

. Lib. 2. contra Pertilianum:

lg,

Iottios

JNec aquá moftrá inquimamur, nec. veftrá

j

Sinnari

mundamur.[ed aqua Baptifmi cum datur Ali-

t M"p

cui , nuec noflra,nuec veflra eff ,fed. iius ,de

W& "

quo dicfum efl : Hic eff ,qui baptizaz. Quem

Catlom.

in fenfum plures afferri poffent authoritates

elnde ;

SS, PP. quas in re à fide definità accumulare

pug lo

fuperfedeo , hoc unicum addo: Sacramenta

lCet da

debere effe figna pradzica, qux habeant i«

d0e

t)[

fallibilem connexionem cum gratià, fed (i

[is

non

9.

Saeramentalem.,

67

apemta

non caufarent effe&um ex opere operato, fic

jita de

FAG IcA non elfent, quia tantüm excitarent

yis di-

ad fidem, & haberent fuüam efficaciam À se-

,' optfe

rito Miniflri , et autem valde fallibile, & in-

ma ft.

certum, an femper excitent, imó in parvulis

od

id nequidem pollunt; prztereá valde rnalé

yltptt

confültum effet, falutem eternam dependere

picntis,'

à merito alterius , de quo conftare non poteft,

TEU

an odio vel amore dignus fit.

x Corm-

Oljic 1»10: Marc. ult. dicitur: JSui credi-

p. f

derit G baptizatus fuerit , [aluus erit j ergo

infide-

ex mente Scripturz fides füfcipientis faltem,

.potet

partialiter caufat gratiam. — Probazur Confeg :

yjs nonn

Qui uon crediderir , condemnabitur ; adeoque

, dom-

BegAtio fidei e(t cau(à condemnationis , ergà

amena

pofttio fidei erit. cau(à partialis falutis. —Cozz-

n ó

Jirmatur ex $. Mug. Serm. 3.de Verbis Domini:

iuppo-

Baptifma, quod. femel adbibetur , per fidem

yonts

smundat, ergó Sacramenta tantüm excitant

fedum

fidem ,quà medianteproducitur gratia. Rej/j,

ii KC

C. Autec, N. Con[eq. d probationem ve[pond.

jomum:

negationem fidei proprié non effe caz/az con-

v

demnationis , quod enim zibZ eft , nihil pot-

;mrüh'

eft cau/are , fed tantüm effe cozditiozem (ic-

JM)!

ut & pofitio fidei in adultis eft coz/z;o jufti-

! ucm

ficationis, quod tantüm intendit Scriptura,

yiutes

Deinde ad affirmaudum, adeoque ad falutem,

p'us requiritur , quàm ad zegazdam , hinc

.amcnta

icet damnaretur quidem qui fidem /o/aw non

habet, non fe

nl

queretur,eum falvari quifidem

iceret

i,fcdl

felam . habet , aliocänig quomodo d

Chri-

gol

68

DeïModo' cau[audi Fffeitum

Chriftus: 5 vis ad vitam iugredi, ferva

1200

1itüm |

mandata? d Coufirmationem Refp. S. Aug.

velle in adultis fidem requiri ut cozdzzZosem.

ad adli

Àqu

Objic. 2do: Sacramenta noftra eodem mo-

do caufànt effe&tum fuum , quo causárunt,

0ij

vel ind

quando Chriftus ea contulit Apoftolis ; atqui

tunc causárunt effe&um ex opere operaztts g

tiam p

mentu

ergó. Maj. fupponitur. Min. probatur. Ea-

tenus Sacramenta tunc causárunt gratiam,

lür i

quatenus erant aczzozes Chri[DH iufrgit meri-

do pot

£oria , fed fic caufare eft caufare ex

er/e OPZ-

divifii

^

eff i,

vamti, ergo. Refp.N. Minm.adprobationem

N. Maj. Gratia enim illa facramentalis à Chri -

tif ina

a

^

merito illius

fto collata non dependebat

Cramep

ipfius a&ionis collative Sacramenti, licet enim

Quiritg

illa ipfà a&tio meritoria non fuiffet , adhuc

falj j

contuliffet gratiam , adeoque meritum illius

Pf

aCtionis habuit f& plan& per accidess. Sic li-

Ed tan

cet contritio ex opere operautis conferat gra-

6n83 (

tiam,in quantum tamen eft Pars Sacramenti

Onem

lete

poenitentiz , confert fimul partialiter gratiam

ex opere operato in fententià eorum, qui

Gtür,

tenent eam eífe partem effentialem Sacra-

menti.

: Objic. 3tio: Eft contradidtio in terminis,

At

aliquid caufàre ex opere operao, caufare enim

eft verbum acivum, opus operatum Paff-

9um.

Refp. N. Affamprum,; quando enim.

Catholici dicunt Sacramenta caufare ex opere

l!þp

ifa

operato , non negant virtutem caufativam &

TYediat

AG ivam Sacramentis , fed volunt dicere, ea

ls p

itá

Sacramentalem.

69

fms

jta caufare gratiam , ut non attendatur ad me-

ritum operantis vel fufcipientis , fed pracise

$ Atf

onetm,

ad aCtionem, ut operata eff nomine Chrifti ,

m mo-

À quo totam fuam efficaciam habet.

sArnt,

Objic. 4to. lla efficacia vel effec divifibilis

vel indivifibilis? Si d/vz/zbi/is produceret gra-

u

Atit y

tiam per partes, adeoque licet totum Sacra-

qr, Ea

mentum non perficeretur, tamen conferre-

fa[iam.,

tur partialis gratia. Si /gdivifibilis, quomo-

^ Qtrt-

do poteft füubje&ari in fignis materialibus &

qtojt-

divifibilibus? Re/f. Il]am efficaciam hocfenfu

tiotnettl

effe Zpdivifibilem, quod non caufet gratiam

ni(i Zedzviftbiliter , hoc eft: totà atione fa.

3 Chri-

; illius

cramentali pofita; propterea tamen non re-

quiritur , illam non poffe effe in figno zz£e-

etenim

riali : nam non eftilla efficacia qualitas aliqua

Eu

phyfica , quz requirat fubje&um mbaffonis ,

i illiqs

Sic il«

íed tantüm denominatio exzrizfeca proveni-

ens À divinà ordinatióne, quà vult eam acti-

nt gra:

onem Miniftri effe a&ionem Chrifti, adeoque

ament

impetratoriam gratiz , ut inferiüs pleniüs di-

gratfän!

cetur,

n, Q

Gactae

Quzssrtio Il.

rml'nïsi

n Sacramenta phyfice caufent gra-

reenïm

t1ATH €

y Hj

j enie

uppono caufam efficientem aliam effe p/y.

Ó5

ficam , aliam zmoralem. | Maeft, que im-

o

yam &

mediaté exequitur actionem per quam effe-

&us producitur, five à quà actio produ&iva

Ü

n ü

3

imme-

j

-

70

De Modo caufaudi Effecfum

du

immediaté oritur. Z4erala e(t, qux entita-

tem effectüs per immediatam actionem non

prita

tüolern

attingit, fed tantüm per allicientiam movet

dücat

caufam phyficam ad produ&ionem effedtós:

Hoc modo caufant confilium, mandatum.,

[07

jerua

preces, minz, merita. Caw/a efficiens moralts

iterum duplex eft, prizeipalzs & inffrumen-

dleva

p

£alis s Principalis eft, que valorem & xftima-

tionem accipit ab ipsá períonà, à quà ponitur

que i

tim,

aCtio. Inffrumentalit veró , que valorem non. |

accipit À perfopá ipsà aperante, fed & digni-

tollite

ftec oj

tate perfonz, cujus nomine aGio ponitur.

His füppofitis celebris eft controverfia , an

gf

40 0f

Sacramenta pby/ice , hoc eft: zta producanz

gratiam, ut. Ab illis Actio produc?zva imme-

Done

Virtus

diaté oriatur , quod affitmant Thomiftz, an

veró tantüm soral/ter modo explicato, ut

!(:/1

tenent Scotifle , & plures Neutriítz.

Df

Conclusio. Sacramenta phyficé non caufant

um

gratiam.

Probatur: Nullum seateriale e?

M/im

J'ecceffivum propter improportionem , quam

C

habet, poteft p5;szcé producere fpirituale e

Quo f

permanens , Sacramenta funt figna sza£erza-

& ul

Jia C fuccefffua , gvatia fpirituali cft & per-

Tefror

zhAnens, ergó non poffunt producere physicé

HHO fo

gratiam.

aptif

Refpoudent 1:9: D. Maj. Nullum zzateri-

a,j

Ale poteft producere fpirituale naturaliter

tam,

C. obedientialiter , e& fupermaturaliter N.

ACtar

dicunt enim Sacramenta habere virtutem Zz-

d,;u

natam adivam, qua concurfu Dei exzraer-

Drüs,

I"A-

Sacramentalem.

71

entitae

dinario elevetur , vel ut immediaté producat

m non

gratiam, vel faltem aliam qualitatem fpiri-

movet

tualem in animá , quz poftea immediaté pro-

fedtus:

ducat gratiam.

latüffo»

Contra eff 1:00:. Nullum agens etiam /z-

permaturaliter vcl obediemtialiter poteft ita

murali

viltti-

elevari, ut pay//cé producat effectum , quando

plofíc& non eft , fed Sacramenta, faltem ea,

aftim-

onitue

qua imprimunt chara&erem , producunt gra-

tiam, quando p4jfíc? non funt in cafu quo

em nott

| digni-

tollitur fi&io, ut videbitur fuis locis, ergó

nec obediemtialiter poffunt ith elevari, ut

jonitr.

,'Hä» a

p'»fícé producant gratiam. — Adíg. conceditur

Ab omnibus , Maj.videtur evidens , uti enim

um

T

non entis nulla qualitas, ità à fortiori nulla

virtus etiam inchoata, quz poffet elevari.

jftz, at

4t0, t

Refpondent 2do: Sacramenta que exzffunt

pbyficé , caufare pbyficé, que veró caufant,

caufant

dum pbyfic zon exiffunt,caufare tantüm zso-

YAUter,

j

Conztra 2do: Eodem modo cauíat materia,

h quam

quo forma,cum nulla differentia caufalitatis

27 d

ex ullo Scripture Textu colligatur; íed ex

er»-

refponfione datà alio modo caufaret materia,

( &prr.

alio forma,ergó. Probatur Min. nam fiablutio

u

baptifmi abfolvatur, antequam proferatur for-

ma, illa zsoral/zter, hxwc pbyfic? produceret gra-

tiam, Imó veró ex Dictis fequitur, nullum

uf/!/if"

Sacramentum faltem quod in ufu confiftit,

at n

Adequaté poffe caufare pbyficé gratiam,qued

cem I

probatur ; nullumSacramentum, quodin ufü

g

'E4.

con-

d- 1

72

De Medo cau[andi Effecfum

confiftit, poteft aduequare phyfrcé exifteres fed

pris d

hum, (

Sacramentum quod pZy/fice non exiftit,ex datà

refponfione non poteft caufare pbj/ic? gratiams

fati, pr

ergó. 4Maj.probatur: Omne Sacramentum

od

in ufv confiftens conftituitur rebus & verbis

erpuga

Juccefffuis , fed implicat fmeceffeva frmul exi-

Cramer

flere, ergó.

dici j

Reffondent 3t1o: Licet omnes partes Sacra-

t [

ment pbyftce [rmul non. co&xiftant, exiftere

fibile.

tamen z/z um indivifibile, quod phyficé pro-

quibuf

ducat gratiam, ex quá dein productione re-

partes

lique omnes partes , quz praecefferunt. dezo-

( er

zhinentur Gimiliter phyfzcà gratiam producere ;

dicend

ficurlicet globus tantüm fecundum pausd um

bde [l

indiviftbile phyficé tangat planum, tamen di-

potio

citur 7o2z5 globus tangere. — Licet pazc& co-

Re/;

hortes szius exercitüs arcem expugnent, £o-

fhünt

£us5 tamen exercitus dieitur expugnare.

(ara

Contr A 3tio : Si fotum Sacramentum pbyfrce

Thànyy

non exiíteret, ex confeffione Adverfariorum,

tütem

non poffet denominari p5y//c£ producere gra-

War

tiam, ergó etiam ille partes precedentes,

C

cum jam p5y/ice non exiftant, non poffunt de-

Probatur Con-

ttoro

nominari p/yfrc producere.

AT

fé4. 'icet enim aliquod indivifibile »2y/zce exi-

Cïam(

fteret, per hujus tamen exiítentiam partes

Tofgq

pratteritz nonredderentur physzcé exzflentes,

tüm |

ergó nec pbysic? producentes.

Exempla ad-

Cündi

duda non funt ad rem, fed potiüs pugnant

Chtia

contra objicientem : nam (i przter illud indi-

ate |

viübile globi reliquz omnes partes eífent

[

priüs

SacramentAlem.

73

te; fed

priüs deftru&z, non poffent dicitangere pla-

exdatà

num , fimilites reliqui, qui nihil effent ope-

natiam;

rati, praeter paucas cohortes priüs eflent de-

jencum

ftru&ti, non poffent dici pb»sice concurriffe ad

: verbis

expugnationem arcis, ergó etiam partes a.

non poflunt

it] eXi«

cramenti, quz priüs perierant

dici pb;frcé concurrere ad productionem gra-

tiz.

Deinde eatenus cauíat ultimum indivi-

s Gacra

oxiflere

fibile, quatenus cau(ànt partes precedentes,

f( yro»

quibufcum conftituit totum Sacramentale.fed

ne rC«

partes precedentes non poffunt caufarepbyfr-

t (t«

et , ergo nec elzimum indivifibile. Curnon

jucert s

dicendum potiüs effet, hoc ultimum indivifi-

TL

bile zzeraliter tantum influere propter partes

mendi«

potiores, quz jam perierunt.

Refpondent 410: Sacramentà quz impri-

yu C

ent, P

munt characterem füblato obice zsediazte

charattere producere phjficé gratiam: fic hu-

manum generans, dum mortuum eft per vir-

;;h]/l'cïf

tutem feminalem reli&tam dicitur pbyfrcé ge-

rjorufr

nerare,

6 gro

;dcntCSa

Contra 4to : Sacramenta non poffunt p5y/7-

ce producere characterem, ergo neque pioyf-

funt

yr tF

c& caufare. gratzam.

"Antec. probatur : Sa-

cramentá ex inftitutione Chrifti fecusduzz fe

([pä CXi'

Daf[es

zofa debent caufare chara&terem, & nontan-

tüm fecandüm z/frizuz indivifibile, fed fe-

WHM,

cundum fe zo£4 phbysicé non exiftunt tanquam

pl &&

)ugnänt

entia fucceffiva, ergó non poffunt pbjszce cau-

fare characterem.

ud indï'

j efknf

Contra $10 : Licet Sacramenta pbysice im.

;

pri-

P[iüs

74

De Modo caufandi Effeium

primerent cbaratferem , non poffent boc me-

In,

diante dici gratiam pbysic? producere , quod

Til

robatur: nam utcauía dicatur p5ysice pro-

[J//7)

ducere effectum zzediazte Aliquá virtute, ve-

quiritur, ut bec zpfa virtus it zaturaliter

pofft

tem, i

produiiiva effe&üs ; atqui chara&ter non effet

maturaliter produciivus gratie,utpatet, cum

eü, hi

Mi

probabiliter gra£za (it terminus creatzezis ,

aut certé primus effe&us in ordine füperna-

J It

turali.

muln;

JMaj. probatur in simili: Licet fe-

fignur

cundum Adveríarios accidentia vini p/a]sicä

prodi

producant gratiam, non poteft tamen dici

vitis ita gratiam producere, cum tamen zxze-

Don ;

tumþl

diate producat accídentia : Cur hoc nifiquia

accidentia à vite produ&ta non fünt zar£zra-

àdhty

patte

Jiter produciiva eratis? Hinc corruit in-

t pol

ftantia allata: quia enim vis illa /ezziza/is À

Tam

generante relicta habet virtutem za£uralem

poten

productivan cffeQüs , ideo generans poteft

adhuc denominari phyfice producere etfc&tum

[r1 k

mediante virtute relictà,

tem

Contra6to: Et licet hoc permitteretur Sa-

poft

ttali

cramentis zzprzmentibus charatferem, quid

dicendum eflet dereliquis? — Dzcesalia Sacra-

Tl en

Q g

menta imprimere a//az quAlitatem , quà me-

diante dein producatur gratia. — SeZ quo fun-

i? n

0i

damento? effetne hac ipfa qualitas Spiritua-

lis, vel materialis? fi zzarerialis, quomodo

At

Ttjg,

fübje&taretur in animá ? quomodo effet pro-

portionata ad gratiam' tanquam effectum

Tape

Wora

fuum? Per elevationem, inquis, obedientia-

[4//

fia,

Sacramentalem.

T

0t t

lem.

At redit eadem difficultas, quomodo

.f

fotum Sacramentum , quod vel fecundum

t pl'(]'

emues, vel certé plures partes jam . tranfiit ,

j[e,tC-

"alittt

poffit pbyfíc? producere hanc ipfam qualita-

tem, cum profe&ó ficut quod /zmpliciter non

nef

eít, non poteft dare frzzplicizer efle, ita quod

r um

pbyfíc? non eft, non poffit phoficee. dare etfe,

Hfattí

$i dicas , illam qualitatem efle Spiritualem,

perna-

multiplicas entia Íine neceffitate : Si enim

(et fe;

fignum aliquod zzazeri4le poffit elevari ad

f

produ&ionem hujus qualitatis 5pirruadts,cur

[l dici

non melori compendio diceretur Sacramen-

jint-

tum producere gratiam ipfam £zzmediate? Sed

adhuc reftat difficultas folvenda, quomodo

fiquit

AMIA«

partes ille Sacramenti, qug perierunt, pysz-

j i

€e poffint producere baze qualitatem, cerrum

li à

namque mihi videtur, nequ* Deum per omni-

pilm

otentiam facere poffe, ut quod zoz eff pby-

'Taceo difficulta-

pOfC

ffc? poffit dare alteri effe.

tem, quam movent $cotiíte , an zzateríale

eCtum

poffit elevari ad produclionem effectás $pzz;-

£ualis, cum fit queftio phyfica, non hujus fo-

ar n

qii

ri,ergó À primo usque ad ultimum Sacramen-

Sacra

ta gratiam, veleffe&tum Sacramentalem pb-

j me

ce non producunt.

; fürt«

Objic. 1:70.. Juxta CC. Script.e $5.PP.

ritüde

Sacramenta dicuntur casfare , cozferre, con-

modo

tiuere gratium, nos muudare, lavare, geue.

rAare; Sed hxc non poffunt intelligi deintiuxu

t pro

edunm

morali, ergointelligenda funt de infiuxu pby-

fio. Refp.N. Mim. ea enim verba fecundum

nti

íe

h

76

De Modo caufandi Effecfum. 1

fe intelligi poflunt de sz7ogze inlluxu,cum ve-

a

ró juxta rationes conclu(íionis de caufalitate

[ümi ;

physicá in. hác materiá intelligi tion poffint,

caufar

apté fumuntur fecundum caufalitatem 7-

Tnen

lem: Sic non minüs diceretur Dominus per

pro g

imperium füum füblevare miferiam pauperis

bilius

quando przciperet fervo dare eleemofynam,

C Mi

quam íi ipfe proprià manu eandem ero-

yif

aret.

quan.

Objic, 2do. Sicut aqua igue calefatfa po-

fita,

ffea efficit calorem , sic aqua Spiritüs S. ope-

prout

ratioue elevatá. abluit baptizatum, aic D.

Min,

Cyrillus; atqui aqua calefacta, non tantüm

latum

amoraliter fed pbysicé efficit calorem ,. ergà

p

etiam aqua baptifmalis 5ysze? abluit baptiza-

g

tum. Aefj. D. 7Mai. omnimodà paritate ;

Gnfe

Z4aj. aliquà C. 7MMaj. f* N. Confeq. Paritas

Catür

imprimis in hoc eft, quod ficut aqua calefa-

omni

€&a apta eft ad calefaciendumjta aqua baptis-

tione

malis in quantum per Chrifti ordinationem

Chta

elevata apza sit, ad fantdificandum ; Deinde

peten

& in hoc conveniunt,

quod ficut aqua cale-

T fer

fa&a zaturaliter calefacit , ita aqua Sacra-

"4

li

mentalis Zzfallibzliter mundet. Spiritualiter,

0j

quod tantüm intendebant S $. P P. Licet

addi

quoad modum caufàndi fit difparitas. Mens

fut

preterea SS. PP. erat exprimere infallibilem

3lcu

contuexiouem , quam babent Sacramenta cum

.WIIP

gratià , quod credebant fe abundé preftare

prod

per ejusmodi fimilitudines defumptas ex cau-

Qr

fis naturalibus.

Wif

Ài

Oljic.

Y

Sacramentalem.

77

t V

Objic. stio.

Verba Script. & CC. debent

fed fic íümpta fignificant

Mitate

fuümi zz femfu proprio,

Probatur Min.no-

ffint ,

caufam pbysicam,

ergó.

men analogum ab

foluté prolatum debet fumi

I

s pe

pro zobiliori Significato,

fed fignificatum no-

bilius Caz/2 et influxus pbjsice : ergo.

Reff,

qperis

Verbum enim caz/2re pro-

ynam,

C. Maj. N. Min.

qo

prié fumi poteft pr

o influxu zz0ral maximé

e quà quaritür,eft Tbeolo-

quando materia, d

ica, & humano modo agendi accomodata

p

Ad probationem

j 0106-

prout fünt Sacramenta.

lit D.

Min. D. Maj. nomen analogicum a£fo/uté pro-

latum debet fumi pro zobzliori Significato a-

ntum

epi

P

ud Philofophos tantüm C. apud 'Theologos

N. Maj

j. c* Transmil[o [upposito Min...N.

n

(6 h

Corfeq. Sic dicitur eleemofyna extinguere pec-

aritas

catum , Sanguis Chrifti ezwzdare nos àb

omni inquinamento, peccata cau[are damna-

l-

tionem , merita beatitudinem, quz , & Sex-

ap[is-

centa alia, licet (i in fenfu. philofaphico acci-

9nem

einde

perentur, (ignificarent caufalitatem phystcam,

in fenfu tamen £beo/ogico pro folo infiuxu szo-

cale

rAli accipi poffunt.

acta*

Oljic. 4t0: Sacramenta à CC. & PP, (ine

jitt!,

addito dicuntur cau/a gratie , fed caufa abs-

[icet

fens

7

ue addito (ignificat intluxum realem e? pby-

Sicum ;

ergó. Mim. probatur. Hinc homo

jlem

cuti

simpliciter won poteft dici cau[a anima licet

producat difpofitiones : in materià , quibus

(he

Deum movet ut Authorem naturz ad anima

[n

infufionem. — Refp. C. 44aj. D. Min. cauía abs-

que

jlji

78

De Modo caufandi Effeifum

$7

que addito (ignificatinluxum pbyfreum zn fem-

& philofopbzeo T. Mim.in Tj beologico IN. Mim.

ftfm

ff |

€ Cozfeq. Hinc patet refponfjo ad probatio-

nem Min. quia (i diceretur homo casfa. azi-

Tont:

g rationali , talis diceretur in fentu pbilo-

fio ad

Japhbico , quafi a&io produ&iva animzx imme-

vdm

diaté procederet ab homine generaonte, quod

SS. PP. & catholici dicere abhorrent, ne de-

moti

Tittfi

tur occafio érrandi in fide,

ua(íi verb anima

non & /o/o Deo, fed (imul

ii

occidq

bomine physice

ü

produceretur, GCaeterüm ad Theologum per-

dhyr

tinet dijudicare quando ejusmodi locutiones

7777

in fenfü Theologico aut Philofophico fümi de-

Tiobis

beant. Sic verba: percutere , &ladio inter-

Wn

fitere Gine addito (ine dubio apud Philofophos

Ti

a&ionem zea/ez (ignificant, apud Theologos

D7

tamen in fenfü tantàüm zzora/i accipi debent

dem.

i& 2. Reg. 12. ubide Davide dicitur: Urzam

A

percufff i, b interfecifli eum

fl

44 287208..

4ladio ]ï/iorzfrn

CItür

Objic. $fo. Non diceretur recté caufa effi-

17

cieus p/ysica per caufam meralem producere

n

effe&um, fed Deus tanquam caufa p5;sica di-

Confe

citur "er Sacramenta caufare gratiam, ut di-

j"a

citur a Titum 3. Salvos uos fecit per lava-

fenru

erum regenerationis , ergó Sacramenta non

Therie

fünt tancum cauía zzera/is. Maj. probatur :

Sic inepté quis diceret, aliquem per imperi-

dC k

Thenta

um Domini occidiffe, imó mandans potiüs

m(h'l]ï

dicitur occidere per mandatarium,

Refp. D.

tem !

4Maj. caulà efüciens p5ysica non diceretur re-

aner

NI

Sacmmmü/ein.

79

vf

&& Per caufam moralem producere fihzcnon

Mtti,

fit fimulinftrumentum cauf efficientis C. Maj.

hL0

fi fit fimul inftrumentum prout funt Sacra-

Aff

menta,N. 44a4j. * Confeg. Hincpatet refpon-

yhilr

fio ad probationem: Cum enim Confülens

m

vel mandans non fit cag/a iz[frumentalis, fed

potiüs prizcipalz , Mandatarius veró zzffrg-

quod

sentu»m waudants, recté dicitur mandans

e d

Iniffid

occidere per mandatarium , & non viciffim.

j

Jite

Objic.6to: Non poteft aliquis dici folvereper

3 pete

chyrographum licet hic fit inftrumentum.

i0nes

enorale ; Item non poteft dici Deus conferre

nide-

nobis gloriam fer merita noftra, ergó etiam

nttr«

non poteft dici conferre gratiam per Sacra-

menta , (i (int cag/z moralis. Re[p. C. primum

yplos

»10

008

qsembrum Antec. quia chyrographus eft qui-

ebent

dem inftrumentum zzor a/e, quo probatur obli-

(

A£io , non eft tamen inftrumentum per quod

Jlvitur, undé licet non dicatur fo/veze , di-

qrith

citur tamen ob/garí per chyrographum. 4

fecundum membrum re[pond : pofíe dici De-

Ts

gcett

um & per merita, & propter merita nobis

conferre gloriam , ficut fepé rogarus aliquid

js d-

utdi«

er Chri(tum , aut ejus paffionem, quamvis ia

fenfü philofophico aptiüs diceremus, propzer

p

pori

merita gloriam conferri, ideoque transmifsá

hác parte z4zrec. N. Cozfeq. quia licet Sacra-

iil -

menta fint cauía zzeralzs , fant tamen (imül

)pm-

inftrumenra per qz« Deus agit, merita au-

tius

,DO

tem no(ítra non fünt inftrumenta,

conferenda eft gloria,

PF?' qua

y r

Objic.

8o

De Modo caufandi Effeifum

Objic. 7timo: Modus , quo caüfànt Sacta-

M

menta gratiam , dicitur à Catechifmo Triden-

tini , s;rabilis , qualis certé non effet, fi effet

ln

ifunt,

tantum moralis. Secumdo: Caufàlitas phyfea

multüm extollit excellentiam . Sacramento-

Is, aut

(tamen

rum: ergo.

Refp. ad 1:MU$3: Etiam(i non.

t hn

caufent p5y/zzé , adhuc modum effe sezrabi-

Jem: quid enim mirabilius , quàm ad pofitio-

Quia di

Yirtüter

nem rei zzteríAlis etiam & viliffimo pecca-

tore ex filio hominis facere filium Dei &c.

beatæ q

(ine ad

-4d 2dum refp : Non effe laudem nifi inanem,

quz rationi non innititur, contrarationem,

Viderint

tin;

videtur effe aliquid caufare p/y/zé, quando

hyficé non eft.

titem í

Objic. $vo: Obje&um zzateriAle poteft pro-

a((umþu

M. fani

'

ducere fpeciem intelligibilem . /zrztzalez ,

potentia zazzralis producere vifionem bea-

JMho j

Teratior

tam /upernaturalem , evgo licet Sacramenta

fint entitativé zuzerZA//2, poterunt tamen,

lï,fl'ng

Mffuge"

per elevationem (altem producere gratiam.

Jpiritualem.

2do: Sacramenta fünt zzedi-

391 fün

€izA anime; medicina 95y5icé caufat fanita-

Iybne

Vétenti

tem, ergoó.

3tio: Hinc benedicitur aqua

baptifmalis in Sabbatho fancto, ut virtutem.

femg,

f ïSnon

fupernaturalem accipiat, quà caufire poffit

gratiam. 4£0: Si pbysicé non caufarent, ef-

fent figna paura ( comditiozes ad modum ver-

ACf ame

borum magicorum, ad quz effectus miri

Qs vj

produtuntur, aut certé conveniremus cum.

^ 4*" [1

l

q

&tj

hzreticis afferentibus, DEUM ad prefcien-

ln

tiam ejusmodi fignaorum producere gratiam.

C per

Refp.

Ti &Qn

Sacramentalem.

Sachte

E

Refp. ad ymum T. Ant, quoad IaAm p.

artem

ridene

jelet

AN.Con[eg. Quia & objedtum & potentia ex-

i[F4nt , quando producitur fpecies intelligibi-

vlyy/ n

Xnto-

lis, aut vifiobeata, soz ex:ffit adeguate.Sa.

cramentum quando confertur gratia. . Pra.

| nofo

jrali

ter hanc alíam dabunt Scotiíle difparitatem

quia dicent potentiam intelle&ivam habere

Xfitio«

virtutem ZzchoaPami ad produGtionem vifionis

p€CCa-

beat& quam res zzzefZA/i non habeat in or-

el &

ancm

dine ad produ&tionem rei spir/rzalis, fed ipfi

viderint, an fit füfficiens difparitas. Re/p. ad

mnem.

2dum: medicina'phyfica pb;szce caufat fani-

ando

tatem, nón veró zzoral/s ad placitum rhedici

affumpta, qualis fant Sacramenta, |Cur hoc?

i

x fanitas Pbyszca confitit in remperamento

lt ,

juffo bumorum , hoc reducit medicina per al-

n bt

terationem : quando eft, fanitas animz con-

menta

fitit in grazzz fpirituali, quam pbysic? non

améer.

atiamo

poffunt reducere Sacramefita, dum phyficé

nonfünt. efp.ad j?íum. Aqua baptiíma-

ml*

lis benedicitur ex ordinatione Ecclefiz? in t'e-

finità

verentiam Sacramenti, non ut virZZze/z fa-

uten

pernaturalem Accipiat , alioquin aqua' nátu-

ralis non benedi&ta non effet füfficiens ad cón-

PO

It

d

ferendam gratiam, Etiam verba C forme

nb

Sacramentorum caufant gratiam, & tamién

n v«

quis vidit ea unquam benedici ?

d 4tupà

, miri

IN. dntec.

Verba magica non (ünt cA&f&, nec

; Cum.

babent zzfAallibilem connexiónem cum effec&tu;

"[

cIee

hinc períape falluntur ejusmodi venefici; Ne-

j atiam

qug convenimus proptereà cum hazreticis ,

MP

quo-

x

*

93 . De Mod;; caufaudi Effe

um

quorum error eft, Sacramenta effe zada 5/e25

vtb

excitantia fidem eb devotionem , mediante

fím]

quà Deus moveatur ad produ&tionem gratiz.

ydit ;

Nos veram aliquam caufalitatem attribuimus

v exl

Sacramentis, etiamfi nulla devotio exaitetur,

ütde li

ad cujus meliorem explicationem fit

àn aQ

mukun

Quzsrio IIIL

ptaceff

&m fac

hn €9 quomodo moraliter. Sacramen-

Werita,

M l

ta caufent. gratiam?

Onclusio: Sacramenta caufant zworaliter

Qati qui

Taliter

fuos effe&tus. Ratiobrevis eff : exde-

pitione CC. Sacramenta vere caufant fuos ef-

Thniun

Va val

fectus fed non pbjsice ut di&tum queff. prace-

deute, ergo moraliter. Confirmatur : motae

ttahere

Dtocyr;

liter caufare eft movereDeum ut caufam phy-

atüm

ficam ad productionem effectüs, fed Sacra-

menta movent Deum ad productionem gra-

A

Üpetari

tig, ergó cau(ànt »oraliter. Maj. b ommibus

admittitur, tota difficultas confiftitin expli-

RT

LT

candá 74iz. quomodo actiones Sacramentales

poffint Deum movere ad produ&ionem gra*

tig, quam ut explicem,

Suppono 1710 :

Aliud effe zzerzzus , aliud

n SaCI

4

effe zmpetratiogem. Preter alias conditio-

l

!j

qes ad meritum de moderná providentià re-

D

quiritur ftatus vie non tamen ad ZzspetrArio-

Dtiz s

zem: Hinc beati & animz purgantes licet

sereri non poffuit, Zmpetramt tamen nobis

frgä q

varia

)7n lg,ml

Sacr amentalem.,

85

AICI

varia beneficia , ficut & ipfe Chriftus ad de

X-

-iante

teram Patris nobis Advo

catus quotidie inter-

gratiæ.

pellat pro nobis ;

Fit autem hzc impetratio

buimus

per exhbibitiozem

VIEFIZor t pracedentium,

ycetut,

undeé licet ad geerzrz.

m quà tale nihil pertineat,

an actus plures me

ritorii precefferint vel non,

multum tamen.c

onducit

preceffiffe merita :

ad Zmpetratiogena

conítat enim experienti4

eum facilé jm/f

etrare

d !

gratias cujus funt plura

merita, velobíe

quia preftia patrono.

$uppouo 2do: Actiones fübftituti vel dele.

'abter

gati qui operatur nomine

principalis, effe zz5.

VAliter aCtiones ipfius pr

incipalis: fic Marri-

ex dt-

monium contractum

o d

*

per procuratorem efít

tam validutm, ac i

IW" "

traheretur,

àb ipfis principalibus con-

Votum vel füffragium datum 1

mihte

procuratere tantundem valet,

nph

quantum valet

datum Àb ipfo principali.

Gactae

$5ppono 31:2: Miniftrum Sacrame

J gïïi'

ntorum-

Operari zomine Chrifii, adeo

que tanquam

ib

fübftitutum & delegatum 4b ipfc

2,

ggpll'-

Patet hoc

ex 1,ad Corintb, a.

5ic "05 exiHimet Domo ug

ntales

Miniffros Chriffi,

& aifpen[atores mylleria-

" gm"

vum DEI, quzex

niente SS. PP. de confecti-

one Sacramentoru

m intelligendafuünt, Hinc

| aliud

1dfti0'

"Augufh, Tratf. g. in I04Bnu, ait: quos Toannes

tj ree

baptizavit, Joannes baptizavis

) quos auzem

rniti

baptizavit ]udas , Chriflus b

ADIZAVIL, fic

; It

ergó quos baprizavit ebriofz,

qUos baptiza-

nobis

qut þü/'/'lifl'd/f, quos ad/d'ær,

Jf baptifema Cþrz"-'

ii

F

£

$4

De Modo'z;';if;-;;di Efeitum .

fnt, (

