é&ta Sacramenta ; atqui in cafu conclufionis

fatur:

du fünt & materiz & formz; ergó. Re/p.rmo

;ment

D. Maj. 1dem nequit duobus diftin&tis Baptif-

ramen«

matibus baptizari dicentibus habitudinem ad

: mate«

eandem differentiam temporis N. dicentibus

jue Ya

habitudinem ad Zver/ass differentiam tem-

n dit

poris C.74aj.e? transmi[sà Min. N. Confeg. Ra-

j unte

£ioefl , quia quando füb e4dezs differentiá duo

:fi: de

fimulbaptifmata conferuntur, neutrum alte-

rum impedit, cum unum non priüs operetur

p

[5; qUI

altero: at veró quando conferuntur füb d;-

coniee

versá differentià temporis, hoc ipfo per xrmum

,mijia:

imprimitur chara&ter, per quem fubje&um in-

)uando

capax redditur alteriusrecipiendi, Re/p, 24o:.

,7: M*

T. Maj. N. Min. probationis D. Maj. ubi fant

etiario

plures materic & forme szat£erialiter , fant

yumero

Pa

pur

P!u-

232

De Miniflro, Patrino,

pluraSacramenta X. Maj. ubi (ant formaliter

iaf

plures C. 442j. in noftro cafu licét plures effent

pon

in feablutiones , hz ipfe tantümfundantuni-

(a

cum refpectum figniad fignatum, eoquod duz

CRl

formz & materiz non magisreprafentent aGti-

x

vi

onem & Paffionem Chrifti, quàmunica. Rur-

süs hx duz ablutiones dicerent eandem habi-

De

tudinem ad idem fübje&um , ad eundem effe-

&i

&um, & füb eàdem differentià temporis, pe-

gn

nes quz recté dici poffunt unicum Sacramen-

Ch

tum.

Co

Oljic. 2do: Idem effe&us non poteft depen-

der

dere à duabus caufis totalibus: fed (ive dica.

àbi

tur effe unum, fivé duo Sacramenta, idem

fed

effe&tus dependeret à duabus caufis totalibus ;

bu

ergó. AMim, probatur. Nam (i dicatur effe

l

unum Sacramentum, hocipío dependebit.to-

qu

taliter à quolibet miniftro, cum poffint con-

Qu

ficere Sacramentum idem plures tantàm par-

fiq

tialiter,

Si dicantur effe duo Sacramenta,

po

chara&ter & gratia baptifmalis ab illis tan-

Vi

quam duábus cauíis totalibus dependebit.

ho

&tef?. Idem effe&us non poteft dependere &

Wi

duabus caufis totalibus pby/zis T. mora-

Bu

libus N. Maj. & fub datA diffintlione N.

Confeg, Patet diffinclio exemplis: Sic idem

lo

proemium poteft dari propter divería merita,

fe

idem vinum poteft fignificari venale per plu-

I0

res ramos appeníos tabernz. — Ceterüm fi di-

fy

catur unum effe Sacramentum, non fequitur

T

eundem cftectum dgpcpderc 4 duabus caufís ,

ü

nam

N

V

e& Caremoniis Baptifmi.

233

lia

nam quilibet Minifter proprié nullum effedtum

seflent

poneret, fed tantüm ablueret , & formam pro-

ntuni-

ferret, per quz nihil ponitur in effe: quod

od dug

-

enim iftze duz ablutiones dicantur effe unum

ntadi-

Sacramentum, exeo habent, quod illz indi-

, Nut.

viüibiliter reprzfentent merita Chrifti, & (ic

? habi-

Mp

Deum inoveant non magis , quàm fi unica

nefe.

effet ablutio, adeoque hzcunitas formalis fi.

gnificationis non habetur à Miniftris, féd à

is, p

at«

Chrifti inftitutione,

Quodíi dicatur in cafü

Conclufionis effe duo Sacramenta, verum qui-

depett

|

dem effet, eundem characterem & gratiam

e ditie

ab iisdem tanquam & duabus cauf(is dependere,

, idem

|

|

fed an ab iisdem dependeat ut à cauf(is totali-

E

bus, an ut partialibus, eft tantüm de modo

ilibus;

,-.

ur efft

loquendi, Utrumque dicipoffet: zzzzm : quia

bitto«

quodlibet Sacramentum vi füá producit effe-

(( con

&um, moraliter tamen. | 2447 veró, quia

f par-

ficuthomo videns duos ramos appeníos , non

fenta,

potiàs ab hoc, quàm ab illo movetur,ita Deus

$ tAt*

videns utramque ablutionem Sacramentalem

ldebit-

non plus movetur ab una, quàm alterá, & (ic

dere À

wuraque fimul faceret unam caufam totalem

qrte

motivam Dei.

M o

Oljic. 3t1o contra 2dam: quando eit muta-

;jdem

tio effentialis formz, nullus eft Baptifmus :

etità

fed quando duo baptizant füb formá in nume-

-

ro plurali: Aos fe baptizamus, eft mutatio

t plll'

j

formz effentialis s ergó. 7Mis. probatur:for-

uitüt

-

ma ordinaria Baptifimi, hocipío quod fit /-

:allfis j

Chrifti inftitutione

gulnr('s numeri, petit ex

»

pro»

pam

d

234

De Miniflro ,Patrino ;

pronuntiari ab sz0 fólo ,. fed quando aliquid

hn

fit contra inítitutionem Chrifti, intervenit

mutatio effentialis. Re/f. N. AMis. probatio-

Pm

i,

zem D. ex Chrifti inftitutione petit ab zzzo fó-

ind

lo pronuntiari de va/ore .N. de /icito &f2 C.

[

AMaj. & N, Confeq. (ine dubio Z/eite non fieret

for

hoc modo collatio Baptifmi , quia effet pericu-

add

lum, ne unus alterum pr«veniat , ficque com-

diti

mittatur Sacrilegium.

-|

dicc

Objic. 41o. Baptifmus non poteft partialiter

conferri ab uno & partialiter ab alio : hoc fie-

[

bea

retinnoftro cafü, quia unus folus non con-

c!

ferret. Reff. N. Min. Non enim dicimus, quod

duo conferrent Baptifmum complexive quafi

p

abl

cum mutuá dependentiá à fe invicem, fed tan-

[

[

tüm cumulative , ità ut quilibet totaliter, vel

etiam partialiter modo füpradi&to totum Ba-

do

tifnum conferret.

nul

cuí

Objic. yto: Sic idem bis baptizaretur,quod

Nar

repugnat. Deindénon eft verum, quod pro-

I

nomen Ao; tantüm geminet fingulare, fedpo-

tiüs fenfus effet formz illius: Ego £e bapzizo,

«gi

vel

( d re baptizat. Refp. Eundem femel

adn

tantüm baptizari , licet à diftin&is Miniftris ,

cum utraque ablutio fiat in eádem differentià

i

temporis. Adverbium autem £ , fi proprié

&

lo

fumatur, fignificat temporis differentiam di-

verfam. Quod porró pronomen Aes gemi-

6apl

fm

net fingulare, patet , nam qui plures fimul

ino

baptizaret dicendo: Ego vos Dapti«o, itage-

fen

minaret fingulare , utfenfüs fit:. Ego ze, ze, te

MÍ

Apti-

ef Caremoniis Baptifmi.

235

iquid

Venit

Baptizo; ergo & dum diceretur: ANos fe £a-

Aito

tixamus , lenfüs erit: Ego, e$

Ego te bapti-

z0, (ine ullà mutatione efífentiali formz. De-

;

j

indé fit fenfus hujus formz: Ego re baptizo,

iC

teret

e$ ille te baptizat , adhuc quilibet uteretur

formá legitimá , ut patet , & licet quilibet

Ticu

adderet: Ez //e £e baptizat: Hac tamenad-

Com

ditio tam parüm vitiabit formam, ac fi quis

diceret: Ego te baptizo, & adderet fimul; e?

ilitet

Allas f[Altat , cum utile per inutile non de-

cftt

beat vitiarl.

con

Conclufío 2da: Non poffunt duo validé ba-

yuod

ptizare, ità ut unus formam proferat, alter

quaü

|tan

abluat. Ita Scozz/Pe e oThomi[le econtra Mar-

Jfflium && Cajetamum. Ratioclaraeft: Quan-

"d

do effentialis forma Sacramenti falfificatur,

P

nullum eft Sacramentum : fed in cafü Con-

clufionis forma falfificaretur. AMzz. coz[ffar:

1ubd

Nam qui fola verba proferret, non baptiza-

pïO

ret, & qui ablueret, formam non adhiberet,

jpo

ergó in hoc cafü vel in ratione falfificationis,

1203

vel omiffionis formz Baptifmus validé non

md

adminiftraretur.

Ils

Objz'c. 1220 : Poffet inhoccafü dicere unus :

nti

ANos tebaptizamus , & fic evitaretur falfifica.

)pnä

tio formz: nam fenfüs eflet: Ezo $ Z/ te

j di

baptixamus , quod effet verum, íicut fi duo

emie

fimul traherent unum pondus. Re/7. etiam hoc

gmUl

modo prolata forma adhuc eflet falífa, quia

g

fenfüs effet: Ego £e baptizo, && ille te bapti-

nlt

&t , quod fallum cíft, cum fupponamus pro-

jii

feren-

236

De Minifiro, Patrino,

flicuet

ferentem non abluere. Quando duo trahunt

i dive

pondus unum, verum eft trahere utrumque,

eft,

licet finguli trahant tra&ione infuficiente,

3b etí

Objic, 2do: Senfus illius formz non eft: £-

Bypti

ge €& ille te baptizamus. ablutione phyficá:

iplon

hoc enim fine dubio falfüm eft, fed: Ego $

domy

ille te baptizamus [piritualiter, five: Ego cf-

tione

ille tibi conferimus Sacramentum; fed hoc

a d

effet verum; Ergó. Reff. Si non fit verum,

0

quod uterque abluat p5y/feé , etiam non po-

ficitu

teft effe verum, quod uterque abluat /pzr;-

idem

1uAliter , five conferat Sacramentum, quia

Bypt

veritas ablutionis fpiritualis vel Sacramen-

eram

talis fundata eft in veritate ablutionis phyffce

K,

& materíalis, cum verba formz primó & per

düm

fe phyficam ablutionem fignificent.

duy

Objic. 3:2o: Si uteretur unus in hoc cafü

ItnQ

formá Gracorum, non falfificaretur forma;

t€l' L

diceret enim: Bapzzzatur fervus Chrifli inuo-

ltro

mine Patris $'c. Quod effet verum, quia ablu-

fon;

eretur ab uno phyficé per formam & expreffi-

repe

oném Trinitatis , quam alter proferret, Ref.

ün

Etiam formam Graecorum facere hunc fen-

0

fum: Bapticatur à me vel meis mauibus ,

inar

meo minifterio fervus Chrifli, adeoque etiam

tlfe

forma Gracorum in dato cafüu non verifica-

retur.

Cunr

ped

Obiic. 4fo: 'Totum artíficiale conftituitur,

Tat

fivé partes ab uno fivé & pluribus apponan-

Bto

tur, ut patet, quando plures eandem do-

t

mum «dificant; ergó ctiam Baptifmus con-

| ftitue-

€ Ceremoniis Baptifmi.

237

tahunt

ftituetur validus, fivé partes ejus ab uno, five

à diverfis apponantur. Ze/f. 4pftec: verum

Imque,

effe, quando partes non petunt effentialiter

C

ab eodem apponi, ficut tamen petunit partes

l: E.

Baptifmi, quia aliàs forma etfet falfa, & hoc

thyfed

ipfo nulla, proinde nec pars effet. Hinccum

In(

domus conftrui poffit fine ejusmodi falfifica-

I

tione formz, perindeeft, an lapides ab uno,

d. hoc

an à diver(is apponantur.

VEPUID,

Objic. $£o: Poenitentize Sacramentum con-

0n po»

ficitur à duobus: Poenitente & Confeffario,

firi

idem dicendum de Matrimonio; ergó & de

, quia

Baptifmo & fortiori dicendum tanquam Sa-

Aman

cramentorum omnium maximé neceffario.

hat

Refp. N. paritatem: Poenitentia eft per mo-

&pt

dum j44;ci , quod non poteft exerceri ni(i 4

zverfis, quorum alter fit reus, alter judex,

c at

imó non poteft unus audire confitentem, al-

offmas

ter abíolvere,

Matrimonium eft cozzraczus

ff«

utrobique obligatorius, hinc neceffaria per-

ablu-

fonarum contrahentium diverfitas, neutrum

efl

i5

reperitur in Baptifmo, qui fe habet per mo-

K(/Pn

dum naícentig fieri folitze tantüm ab uno,

c [eti

Objic.6to:Ergó in cafu,quo adeffet aqua,unus

/

7

mancus,& alter mutus,neceffarió deberet pe-

eLIaft

rire Infans fine Baptifmo moriturus? &, man-

ifict-

cum adhuc poffe baptizare, licet manibus im-

peditum , aquam , quam priüs à muto accepe-

jItuty

rat, ore effundendo in infantem, & ftatim

ynitt«

proferendo formam. Sola neceffitas non mu-

do«

tat effentias Sacramentorum, alioquiti poffet

cofie

quis

Jtuee

238

De Miniflro, Patrino,

quis baptizare Infantem in defe&tu aqus&e fo-

"ie,

lam formam proferendo , aut quando folus

ylre

mutus adeffet (ine prolatione formz infan-

fümit

tem abluendo.

s

bum;

QuzsTio III.V

t p

peto

n plures pofint ab uno baptizari , an

verit

TU

idem à fe apfo?

dican

wclufío: Valid& baptizantur plures ab

Quor

Co

uno, non idem À fe ipfo, Eff communis.

Thani

Ratio prima partis eff : In eo cafu adhibentur

fant

materia & forma debita;ergó. z4zfec. patet s

MQX'H

Supponimus enim motum aquz fücceffivum.

2V

fieri (imul in pluribus füb forma: Ego vos ba-

dere

£izo , qux hoc modo prolata licet fit phyficé

z

una, virtualiter tamen eft multiplex , cüm.

eurm

pronomen 725 geminet fingulare, ità ut fen-

dt' B;

fus fit; Ego ze , te , tecfc baptizo. lmó po-

[//717

fito, fiquis uteretur formá ia numero fingu-

li

lari, dicendo , Ego ze baptiso, adhuc fore va-

we

lidos Baptifios plurium , tum quia per ze de-

Alit

monflraret baptizans totam multitudinem

?thy

przfentium Catechumenorum , tum etiani fin-

"l

gulos, quos abluit, ficut dum Sacerdos ha-

"Vire

bens precfentes plures particulas , tantüm pro.

0

nuntiat: Hoc eff cfc. & fingulas tamen fimul

Oti

conífecrat.

Atque hoc probabiliter defumi-

tur ex A. Ipoffolorum cap. 2. ubi Apoftoli

püt

apti-

tifie

tria millia Qmul in uno die dicuntur. b

zàf-

Q

€* Caremonii Baptifmi.

239

ique fo-

zàffe, quod forté fieri non. potuit, nifi fimul

do folus

lures baptizando. — Rz/io fecunda partis de-

£ infat

fumitur ex Z4a££b. ultimo: Ite im mundum

sniver um , baptizantes eos Cc. ubi per ver-

bum Zte in fecundà períonà , & per Eo» in ter-

tià perfonà prolatum (ignificatur diverfitas

perfonarum Baptizantis, & baptizandi; Hinc

f d

veritas formz non falvaretur: ficut enim ve-

rum non eft,

uod ego fim £ ,ità nec verum

j

dicam , ego£e

Aptizo , memetipfum abluendo,

yes db

Quodfi tormam adhibeam, Ezo me baptizo,

7777

manifeftum eít, effe forme mutationem fub.

bentur

ftantialem , adeoque irritativam Sacramenti,

ts

atque proptereà Chriítus non fe ipfum bapti-

(fivum,

zavit ,fed à Joanne voluit baptizari , ut often-

717

deret , aliam debere efle perfonam , quz bapti-

phynce

zat, aliam , quz baptizatur, ut pulchré dif-

, C

currit & docet Zznoc. 1II. 22 Capit : Debitum,

yt fen-

de Baptifmo. ubi addit : Sicuz z gemeratione

10 po«

carnali alius e,

qui carualiter gignitur ,

fingu-

alius qui carnaliter qignit, fic in generati-

e vae

ene facramentali Alius debet effe qui [hiritu-

ftde

aliter generet , alius qui

iritualiter gene-

j

dinen

retur , ut pateruitas (b fi

Atio valeat 1uve-

ml

niri,quibus baptizaus G* baptizatus ad in-

)5 hà-

vicem referantur.

Ó pro-

Objic, contra primam: Non effent plures

(mul

formz in eo caíus ergó nec erunt plura Ba-

[uri«

ptifnata, Ke/f. T. dntec. N.Confég. Adplu-

oftoli

rificationem Sacramentorum fíüfficit plurifi-

bgpti-

cari materias, dicentes habitudinem ad füb.

üf

jecta

240

De Miniffro , PAatrino,

je&ta & characteres diverfos, Sic plura funt

um

Sacramenta plures hoftie confecrate per for-

At |

mameandem. Dixi Tzzzfear. quiaformailla

& itti

virtualiter eft multiplex, eoquod pronomen

Vos geminet fingularia, ut patet ex Dictis.

Objic. contra fecundam : Ydem poteft (ibi

miniftrare Euchariftiam, idem in fe caufare

At

gratiam facramentalem per Poenitentiam &

Matrimonium ; ergó & idem poterit fe bapti»

zare: hinc in cZz. capit. Debitum , ait Imnoc.

judeum qui fe ipfüm baptizabat , dicendo:

Pm

Ego me baptixo &c. (ine dubio fuitfe ad coe-

fuíci

los avolaturum, fi continuó deceffiffet, Re/P.

titur [

C, Anutec. N. Cozféq. Sacramentum Poeniten-

n

tiz ex ratione /44c2; , ad cujus modum con-

liban

ftitutum eft, & Matrimonium ratione coz-

Pitri

£racfás effentialiter requirit du5 perfonas ,

& n

quz fi ponant materias , faltem partialiter di-

aptio

cuntur gratiam facramentalem caufare, at

Cuny;

veró &aptizari e(t generari , quod diltinctam

þtizat(

4 fe perfonam de(iderac; Rursum idem cibare

quia (

fs poteft, quod fit per minifterium Eucha-

dagog»

riftiz , generare fe ipfum non poteft. At , Zz-

Eyi

ui5 , lavare fe quis poteft corporaliter, cur

titual

non & fpiritualiter. — Refp. Quialotio corpo-

Detti

ralis non eft nafcentia, (icut fpiritualis eft

Olenr

renaícentia.

Ad Confirmationem re[pond :

COHFU(

Judzum tunc falvandum fuifle non ex valore

V1

Baptifmi f/gsinis , fed. flaminis , ut in eodezs

E

D

Capit. dilerté. docet Imzoc : 1 celeffem patri-

$4

MP, 2

Aj , ait , protinás qvalafyï't proprer fidem

&tg

€r -

€ Caremoniis Baptifmi,

241

yra funt

perfor.

eramenuti, etff mom propter fidei SACIATIER.

tmaillà

£um, manifelto indicio, Baptifmum nullum,

& irritum fuiffe.

mqmen

T

eft (b

Quzsrio IV.

caufare

lam &

li CÓ quomodo Patrini adhilendi 7

baptis

12 Baptifrno ?

mzf

]u

Atr'ini nomine hic venit is

endo

»qui dum ba.

puzatur, tenet,

vel qui à Baptizante

d C«

fufcipit Baptizatum.

Varia ab antiquis for-

ii

titur nomina: alii $p

RC

onforem , alii Fidejuffo-

n n

rem, alii Compatrem,

alii Padagozum appel-

labant, fumptà appell

atione ab otficiis,

quae

(ih

Patrino competunt;

pomfà

" nempé vocatur,

(ona$ ,

& Fidejuffor,

ter di

Baptizatum i

n curam füam velle

quod fpondeat, & fidejubeat fe

e Y

fufcipere ;

Compater veró

» qui cum patre carnali eft Ba-

a

ptizato Pater in $piritu

» Padagogus denique,

ibate.

quia ficut Parvulus nu

uchae

dagogo & Nutrice, ità

per natus indiget Pa

natus fpiritualiter per

tf

Baptifimum indiget nutr

ice & prece

ptore fpi-

cur

rituali, q

uo informetur ad ea, qu

& ad fidem

orpo

pertinent,

f e

Íolenni adhibendum e

Hujusmodi Patrinum in Baptifmo

:

Wd

confüetudine ítabilitu

(c, antiquá Ecclefiz

m eft, ut conflat ex

jlore

Jertul.. L. de Bap

Fifmno cap. 3. Cj* g. Diozyf. eóo

77]

44ug. & denique

Cozc. Trid.

u

quod eff. 25,

€Ap. 2. obligat infuper Paroc

hum ; ut dili-

j

genter inquirat, quis, vel quinam ad füfci-

l L

pien-

242

De Miniflro , Patrino,

quam

piendum determinati fint.

Quodfi przfümat

omif

fine Patrino baptizare folenniter, probabiliter

flore

eccati mortalis fe reum facit , cum in regravi

infan

P

rzcepto Ecclefie contraveniat: Quoniam.

tate ]

ver

& Patrino varia incumbunt onera, non

uilibet ad o

fficium compatris admittitur, fed

fctipt

bapti

oportet effe certis qualitatibus preeditus , at-

debet

ue imprimis debet effe rationis compos ,alio-

Moa

n enim non fidejubere proBaptizato , nec

qui

etiam

cur

am & obligationem Sponforis fufcipere

Tachi

oterit,certatame

n ztas nullibi determinata

$ecun

d

: Debet effe baptzzatus,

larit

reperitur.

qua «

non enim aptus €

(t ad inftruendum in fide,

(mo nondum fufcepit, ut

Tum

ui fidem in Bapti

*

tes G

loquitur Cozc.

Mogumntt

num velatum in Capiz.

Vità |

ip Bap

tifmate.

.

de Confecrat. Dil. 4. Tertió:

ex Nj

ANon fit bareti

u5 ,ne locó fanze do&rinz hz-

3b of

refin inftillet:

defignatus tamen vel À Paren-

tibus vel Paroc

ho pre officio Patrini cogna-

Cludu

lem contrahit; aliter dicen-

gatio;

tionem fpiritua

dum eft de non

Baptizato ,cum cogpatio hec

füble

Gl c

fpiritualis fit inventum

Juris Ecclefiaftici, cui

is. non fubjicitur;

Quodíi alius

p

non baptizatu

præter

hzreti

cum inveniri non poífet, com-

lum |

imunis €

ft fententia , melius effe baptizare fine

Quia |

füetu

Patrino, quà

m hereticum admittere ,in hoc

enim cafu ceffat Lex , ex eo

,quod aptus mu-

pore

€or

W

neri Compatris non inveniatur. Excipit ta-

Conte

men Laym: cafum , quo Parocho Catholico

ls j

offerretur Patrinus hzreticus , qui finé gravi

&

offenfione Parentis repelli non poffet, aut

quan-

€j Cerenonii Baptifmni.

243

vfümat

quando alioquin timeretur, ne Baptizandus

yobiliter

omifífo Parocho Catholico deferretur ad Pa-

regni

ftorem hzreticum , meliàüs enim eft baptizare

JOnfarm,

infantem ritu Catholico omifs4 un& folenni-

3, n

tate Patrini, quàm omnem folennitatem pre-

itor, fed

Ícriptam omittere, ut fieret in cafü, in quo

tus, at-

baptizaretur ritu Catholico,

Quartó: Non

j;,io-

debet effe /Mozachus. Capit : mon licet. Cabit:

4Monacht. de Confecrat. Difl. 4. quorum i

l

ud

t0, C

jlcipere

etiam de Abbate loquitur. Ro eff ,ne Mo-

minata

nachi , quorum folitaria vita e(fe debet, fami-

74!"'51

laritatem contrahant cum commatribus füis,

in fide,

quz conftitutio tanquam odiofà licet ex plu-

rium opinione non comprehendat mendican-

3pit, ut

y Gipil

tes & Canonicos regulares, utpote quorum

furi:

vita potiüs a&tiva eft, quàm contemplativa,

ne hi

ex Rituali tamen Pauli F. relato á Goget bic

ab officio Patrini quicunque Regulares ex-

|IDaren

cluduntur,

Ceníeo tamen hujusmodi obli-

cognt-

gationem non effe gravem, fed ad fümmum

dicet«

füb levi peccato.

Per quamlibet caufam fa.

tio hæg

cilé excufaverim , maximé fi Abbates & Ba-

HCii u

:

ptifmate füfcipiant, tum quia non eft pericu-

(; alus

j cott-

um proximum damnatz familiaritatis: tum,

quia prohibitio przedi&a videtur veniffe in de-

yre fine

füetudinem , tum quia denique moderno tem-

inhoc

us mu-

pore maximé Abbates non (ibi folis vivunt,

eorümque vita magis activa videtur, quàm

ipit t*

tholico

contemplativa , ad modum Epifcoporum, qui-

bus id officium minimé interdictum, etiamfi

Ü graVl

n a

ex Religione ad Epifcopatum effent affumpti.

E

u-

quan-

244

De Mintiflrra, Patrino,

Quares primó: .4m Catbolicus pofft effe

coni

Patrinus infantis Haretici?

Ratio eff ,

dem

Refp ; Communiter zegat?ve.

ne Catholicus videatur confentire in baptiza-

apti

üt,

tionem hereticalem, & facere Spon(ionem.,

de inftru&ione faciendA in fide hzreticà ; ali-

ud effet, (i ex denegatione hujusmodi officii

tibi, vel familie tuz incumberet damnum,

Qu

grave, & infüper declarares te per hoc non

velle approbare hzrefin, neque te obligare

ad informandum in fide acatholicà, fed po-

tius te eatenü$ agere Patrinum,nejuxta mo-

rem Romano-Catholicum baptizandi deit

in

folennitas Patrini, quo in cafü Layzz: &* Ca-

rop : faftinent , obire poffe Catholicum mu-

qui

nus Patrini apud hgreticum.

qui

alit

Quares fecundó: Quot debeamt effe Pa-

£riui?

uo

Refh. In Trid. Seff. 24. cap.2. ftatoi, utunus

den

fs

tantum fit, Vir vel Foemina, autad fummum

duo, & pregcipitur Parocho füb poenà ab

tion

fey

Ordinario infligendà , ne ad Baptifmum acce-

dat, quin priüs diligenter fcifcitetur, quinam

Bap

ban

ab iis, ad quos Patrini defignatio. fpe&tat,

fpectat ad Parentes) defignati fint.

Qued(i

€or

Qu

plures quàm duo pro Patrini officio oblati

fuerint , ipfe defignet, eorümque, vel ejus no-

c(]uC

mina diligenter libro baptifmali infcribat , do-

fïæn

ceátque eos cognationem fpiritualem contra-

InF

o

here , quod fi alii à defignatis Baptizatum teti-

gerint, pradictam cognationem nequaquam

lgn

con-

fiv

é Ceremoriis Baptifris.

2271

i

contrahent,

De háé cognatione plurá qui-

TA

dem hic occurrerent dicenda, fed quoniam;

ptiza-

aptiüs de eá in mátérid de Matrimonio agés

Jusaum

tur, eodsque differo.

1 ali-

offci

QussTio V.

|utm

C non

uenam Ceremonie in Baptifmo ad:

ligare

d po-

bibende [nit ?

4mo«

arios Ritus tum ab antiquo, tüm tiió-

defit

V

derno etiam tenipore adhibet Eccléfiá

P G-

in Minifterió hujus Sacramienti, proptéreà

Vres wv

n Iu

quod tanquam janua & fundamentu

m ré

li«

quorum dignum fit fplendore quodam fpeci-

m

L

ali eeremoniali, per quos denotentur vaárii,

quos operatur, effe&us, Et iniprimis quis

tunus

dem Catechumenorum tres olim érant claf-

fes

Prima Auditorum ; éoquod exhorta-

Qu

nj 4

tiones ad fidem audiebant. Secusda Comfe-

fentium: qui exhortationibus affentientés

j aecee

uinat

Baptifmum petebant , fimul ac nomina fuà da-

.eäïaf,

bant Paítoribus, ut eó meliüs de voluntaté

Juodi

eorum conítare]poflet, Terzia4 dezique Ele-

gblti

&orum , qui variis examinibus probáti, deni-

usno*

'que admittebantur ad Baptifmum,

Hujis

ceremoniz ufus hodiédum aliqualiter viget

üad

onttt

in Ecclefià, quatenüs Baptizandus ftans anté

fores Ecclefiz interrogatur, quo nomine in-

j [Cli'

aquam

figniri velit? refpondet zpfe, fi adultus eft;

con

fi veró Parvulus , loco ipfius Patrinüs : Pe£/z,

Q3

Joaa-

246

De Miniflro , Patrino,

Deiq

oàmmnes eic. vecari volo.

Dato nomine ter

dote |

fufflaturin facie ÀASacerdote in modum crucis

fin mi

ad abigendos daemones , ne Baptifmum impe-

notiti

diant, Exhincfignatur crucis (igno infronte

fe obl

& in pe&ore, ad fignificandum , baptizandum

1ebus

habiturum effe incolumitatem à Demone, fic-

impo

ut olim Ifraélite , quorum poftes erant fan-

domi

liberi erant ab Angelo percuti-

guine fignati ,

cediy

ente, aut etiam ut denotetur baptiza

ndum &

invel

intüs & foris adoraturum effe crucem Do-

duit

mini. Fa&à hác fignatione imponit Sacerdos

cleli

manus Catechumeno ad przcludendas demo-

fcilie

ni vias, ne femel expulfüs amplius redeat, fic-

Dent

q

ue apprehensà manu ducit Catechumenum

mini

in

Ecclefiam. Introductum Sacerdos exorcizat

dicit

eindé

ad effugandam demonis incurfionem, d

160

imponit ori Catechumeni falem priüs

bene-

pec

di&um,in fignum coeleftis fapientiz , quà gu-

Oper

ftatá deinceps careat fcetoreiniquitatis. Rur-

1eve

süs imponit Sacerdos manum , & fignans fron-

ofcu

tem figno crucis rursüs exorcizat, quibus fini-

tren

tis nares & aures linit falivà , dicens : Epheta,

Bu

quo ritu optat, ut aures aperiat ad eloquia

fpir

DEI, fitque in eo pietatis zternz fragrantia;

Tner

Deindé impofità manu iterum benedicitur Ca-

loti

techumenus, ac, fi adultus eft, per fe, fi in-,

il

fans, per Patrinum abrenuntiat Sathanz &

operibusejus; Subíe

quitur deindé un&tio olei

Vin

benedi&i in pe&ore & fcapulis , ut nulle reli-

iU

quie latentis inimici in co refideant, fed

tetur.

IN

potius in omni opere bono confor

Deni-

ef Caremoniis Baptifmi.

247

jne ter

Denique Catechumenus interrogante Sacer-

dote fidem profitetur per fe, fi fit adulttis,

Crucis

fin minüs, per Patrinum, ut & ipfe perfectam

impe

notítiam fidei habeat, & Patrinus agnofcat,

fronte

andum

fe obligatum ad .informandum Parvulum in.,

rebus fidei, quà de causà Parvulo manum

1 ft-

imponit , & recitat Symbolum cum oratione

nt fin-

dominicà. Atque hi Ritus Baptifmum ante-

ercuti«

cedunt. Pofít fufceptum Baptifmum ungitur

dum&

in vertice Chrifmate eo anno benedicto, in-

n Do

duitur vefte candidá, quam in primitiváà Ec-

cerdos

clefià, quandó tantüm bis in anno , Sabbatho

jemo«

fcilicet (an&o ante Pafcha, & Sabbatho ante

at, (ic»

Pentecoften conferebatur Baptifmus, in Do-

jenum

minicáà fubíequente, que proptereà z .4/bzs

yrcizat

dicitur, deponebant.

Deindé inftruitur ce-

jeinde

reo accenío ,

uo fignificatur depulfam effe

bente

4

iginem , quóve ceu lampade

peccatorum C

)j gu

operum bonorum exfpe&et Dominum füum

jute

revertentem À nuptiis. Ulteriüs dabatur olim

[rofte

ofculum pacis Baptizato, in fignum, eum fra-

s fini

trem fa&um effe Baptizantis & Chrifti, ac de-

)hef?,

nique dabatur mel & lac deguftandum , quo

oquia

fpiritualis infantia defignabatur, quc duz ta-

ntids

men ceremoniz hodie abolitz fünt, uti &

r

—

lotio pedum , quz olim poft Baptifinum ad-

üln-.

hibebatur.

&

Has Geremonias acriter criminantur Cal-

00161

vinus & Lutberus, tanquam quz noviter &

! rCll'

Pontificiis inventz fint, nec ullum habeant

[

inScriptarà fundamentum. —.47 quàm inepté

etuts

4

Pa

)ent

248

De Minifro, Patrigo,

patet legenti BeZargs : e£ Caffrop : bic : ubi fuf-

oqx

ficienter oftendunt, ejusmodi Ritus effe ve-

fpeci

tuitiffimos , & plerosque ad imitationem.

Nont

Chrifti, qui perfiepé manuum impofitione ,

[(4770

exfuüfflatione & falivz applicatione utebatur,

moni

ut patet ex Scrzpzurá, Ec veró (i Ritum ba-

traha

— OT

ptizandi , quem ipfi adhibent Lutherani, béné

quide

penfarent , facilé adverterent , quàm malé fibi

forfà

Ton

conítent: Ubi enim in Bibliis fcriptum eft,

baptizandos effe deferendos in Ecclefiam.,

cum.

fignandos cruce, ut ipfi faciunt, interrogan-

pedi

dos &c.? quodíi hos ipfi ritus admittant

,

etfi in Bibliis non comprehenfos, cur crimi-

nantur alios ab universà Ecclefià primitiv

ufürpatos?

D

Quares: n in nece[fitate fezte ifis vitibus

baptizato poflmodüm ceffante neceffitate ad.

buc pradicie Caremonia adbibeuda [fut ?

Re[poudemt Com: Laym : Caffrop : multis ci-

ZAtis affirmativé, eoquod Ecclefia intendat

per ejusmodi ritus Báptizato conftantem fi-

üd g

dem, charitatem & ómnimodam perfeveran-

&

tiam in bono impetráre, Quodfi tamen hz-

lC

reticus ad fidem Catholicam coónvertatur , in

€ot

noftris

artibus non confuevit eas ceremo-

tion

nias Ecclefia adhibere , ne videatur Baptifmum

ab hzreticis collatum minüs validum judica-

Á

fe, cum fcandalo , ut bené advertit Layzz,

Cxterüm fi quis folenniter, nulliter tamen.

effet baptizatus, judicat Pa/4o pofteà fimul

tum Baptifimo reiterandas efle cxremonias ,

€Q.

[

€? Caremoniis Baptifmi,

249

"ubi of-

effe ve-

€oquod eatenüs ab Ecclefià inftituts fint, ut

fpecialiter ornent Sacramenti collationem. ;

Jonem,

Non minüs tamen probabiliter cénfent 5za :

(tione,

Con : €? Alii, tunc non effe reiterandas cxre-

ebatüt,

z:

um ba«

monias, eoquod priüs adhibitz quafi retro.

trahantur ad Baptifmum fübfequéntem , quod

j, béne

quidem facilé ordinarié poteftprocedere, quia

valé(bi

forfan fine fcandalo ejusmodi Ritus iterari

m eft,

non poffunt, hoc veró ceffante fine dubio

cum. Ba

fl

ptifino fimul cærem.onias réaffumi óx-

t0pan-

pediret,

jttant,

erimi-

AngTiíéurus IV,

mitivà

De Sacramento Confirma-

7771

/t 4

tionis,

lii tl*

uz de hoé Sacramento fcitu neceffaria

endat

Q

funt; pertirient potiffimüm ad effentiam,

ad materiam & formam, Minifttum & effe:

mf

qratt

€tum ejüs , quz proindé Sacramento Baptifini

1l*

hic fübjunguntur , eoquod gratia baptifmalis

r,in

communiter dicatur perfici per Confirma-

tione'm.

otmo

Turn

Quzsrio I.

jicà

-

4hn Confirmatio fft verum Sacramen-

W]w '

£um?2

nero

jmil

on tantüm antíquiores, fedetiam moder-

]25

N

ni hzretici, Calviniftz & Lutherani te-

Q

Q ;

naci-

2fo

De S$acramento

naciter errant, Confirmationem effe tantüm

Cxremoniam Ecclefiafticam , vel à Meicbia-

bapti

Sacer

de Papá, velà Gonc, Meldeuft inventam, quo-

defà

rum error ut refellatur,

,

proli

Notandum 1:92: Confirmationem , quz ho-

J

cedi

di& paffim Sacramentum Chrifmatis vel zny-

Chril

erium ungendi vocaxur, antiquitüs fuiffe fo-

quoc

litam appellari smaz/es zmpofitionem; Manüs

Coní

porró Zzepofítio in primitivà Ecclefià multiplex

Qri

erat, atque ad effectus diverfos ordinata. Prz-

qma erat curativa,per quam infirmitates cor-

fop

pele

porales tollebantur, de quà Marci ult. Super

Chri

«gros manus. imponent , e beu? babebunmt ;

tiali

Secunda erat ordinatiua, per quam poteftas

p

ordinis conferebatur , de quà z. 2Z Tzmoth. 1.

te ir

Admoneo te , ut refu[cites gratiam DEI, qu&

G

efl imte per impo[ttionem manuum mearum.

ls f

Tertía erat resonciliativa , quz adhibebatur

defi

publicé poenitentibus , atqué de hác faciunt

TA

mentionem antiquiffima CC.. Carzbagizenfé

fm

auartum: Ommni tempore ejunii manus pa-

nitentibus 4 Sacerdotibus imponantur. Arau-

[

d

fic. primum: Can. 3. de penitentibus: Qui

,

de corpore exeumt , cum.reconciliatorià ma-

u

ns impofitione recipiant. Similia habet Conc.

lmþ.

Agathenfe Can. 11. Quarta denique eft cow-

ojir

rmativa de quà in preíenti, & habetur ex

Wal

A. Apoft. Cap. $. Cb 19.

de

Notaudum zdo: Chrismatis aofum non unum

Ver

eífe in Ecclefiá, alius enim tantummodo eft cz-

vemonialis, qui fitin Baptifmo folenni

,quando

qu

€I'gl

bapti-

€onfirmat ionis.

251

Antum

lia

baptizatus ungitur in vertice per manus

Sacerdotis, qu& ceremonia, cum fit ab Ec-

h

quo

clefià inftituta, ab eàdem fine dubio potetft

pro libitu tolli; Hinc etiam probabiliter con-

xeho

cedi poteft facultas Presbytero (implici , ut

d i

Chrifma ad hunc ufüm valeat benedicere,

ile/

lelo-

at

quod tamen ad conferendum Sacramentum

Confirmationis non poteft. — 44//25 erat ufüs

tiplex

. Dri

Chrifmatis in Ecclefíà antiquà , quando Epi-

Ícopi exorcizabant Energumenos , qui ad ex-

$ C0f*

pellendum damonem utebantur Unc&ione

óiptr

Chrifmatis. 7erzizs denique ufüs eft fübftan-

Iul

tialis Sacramento Cozfrrmationis , quando ba-

tellas

ptizatus , dum confirmatur, ungitur chrifma-

TA

te in fronte in formam Crucis,

qül

Conclufto. Confirmatio eft verum novz Le-

u

gis Sacramentum. 7£4 omzes Catbolici, atque

atur

ciunt

definita verítas à Tz;4. fe/f. 7. Can. 1. Siquis

dixerit Confirmationem. baptizatorum otio-

uf

fam caremoniam effe, e& nom potius verum

j

m

€* proprium Sacramenutum,anatbema frt. Fun-

lrii-

damentum hujus definitionis defümptum eft

Q?t

ex Ad£. Mpofl . Cap. g. Ubi fic habetur : Bapzi«a-

[

zitantum erant 12 nomine Domini SEfu, tunc

COllhs

dmponebaut manus fuper illos, ef» accipiebaut

(

Spiritum $. Exquo contra hereticos hocfor-

24

matur argumentum : Illa impofitio manuum,

de quà citatum modó caput loquitur, erat

nufti

verum Sacramentum , fed non erat aliud,

72

quàm quod nos Cozfrrmazionem appellamus;

1nd0

ergo. 4Mim. probatur; quodnam enim aliud ?

gpn'

an

- E

De $scramento

4777

an Baptifmus? at jam baptizati erant Sama-

tantüm

ritani illi, ad quos Petrus & Joannes mitte-

dicitur,

bantur, ut imponerent manus , ut ex textu

laribus

patet. Àn Euchariftia? at rursàm clarum eft,

neceffe

ibi non fuiffe adhibitum panem & vinum tan-

A limpli

quam materiam Confecrationis ; neque ullum

modi o

aliud, cum przter duo przdicta Sacramenta

Cunf

Heretici aliud non admittant. — Maj. itague

bus da

robattr : fignum fenfibile collativum gratize

impone

fanctificantis eft verum Sacramentum, fed illa

us da

impofitio manuum erat fignum fenfibile col-

Ut pate

lativum gratiz; ergó. Fuifle fignum fenfibile,

patet, fuiffe quoque collativum gratiz fan-

[//7) PrgA

L

&ificantis . probazur ex Textu, cum accepe-

ibi inte

rint per ejusmodi impofitionem Spiritum S.;

fedus

qui & in Scripturà & à PP. frequentiffimé

[47;

accipitur pro gratià fanctificante, tanquam

ä&ili!t;

pro effe&tu pracipuo Spiritüs S. per quem fpe-

T n

cialiter habitat in cordibus noftris diffüfus:

