adaliqua. AMortifera denique evafit, quando

xl

am,

taliter promulgata fuit Lex Evangelica, utin

omnem terram fer /é pertingere potuerit

die-

ejus promulgatio.

lp

Quares, Quonam tempore determinato

m

univer[Aliter Lex vetus abrogata fuerit,ità

fed

ut Baptifmus refpeiiu omnium fuerit uecef-

m

arius uece[[itate medii ?

] cgc

Refpond: Communiter quiddm dicunt, id

factum fuíffe in Pentecofte, fed przplacet in.

jhuc

; dli

hoc fententia Scoti dicentis, refpe&tu audi.

entium tunc quidem ftatim fuiffe ità neceffa.

at

rium, qui nondum erant ab originali priüs

rvati*

mundati; refpectu aliorum autem pauló poft,

lgaVlC

ità ut apud alios poft duos, apud alios poít

-co[te

e-

füt

190

De Effetlu & Subjetio

Tr

decem, viginti, triginta annos fuerit modó

ità neceffarius.

Univerfalis veró abrogatio

hoc

Legis veteris probabiliter facta fuit poft ever-

ho

fionem Hierofolymorum quadraginta annis

oft mortem Chri(ti, quo tempore Apoftoli

pta

obiérant, & Evangelium ità fuerit divulgatum,

ori

üt per fe potuerit in omnem terram exire,

Ti

quamvis per accidens propter ignorantiam,

Lis:

tian

quam habebant tunc homines , non poffe fieri

tranfitum ab uno hemifphzrio ad alterum,

orfg

a&ualiter ad remotiffimos populos non fuiffet

al

prin

promulgatio delata,

Tan,

Anricurnus Il

k f

ded)

pecc.

Ailj

. De Effetu & Subjedo

.FW |

Baptifmi.

fed

Tittet

Quzsrio I

(j

- Quisuam fit Efeckus Baptifmi?

Opere

Fet,

rror erat quondam Manichzorum , pec-

Ale

E

42 catum nullum per Baptifmum remitti ,

[2

quem refüfcitàrunt Lu£ ber : ?* Caluin : dicen-

igïfur

tes, Peccata tantüm zegZ & som Zmputari g

Ml

fed & inter Doctores Catholicos controver-

"i/ato.«

fiaolim erat: An gratia infundatur parvulis

L

per Baptifmum ? ut conftat ex Capzz. 7ajores

mUá

$.2 in féne. & Glementiná unicá , de 5u

i iüh

Jri-

Baptifmi.

19t

x

Trinitate $. ad boc Baptifma. Nerüm de

tio

hoc declarate extant veritates quedam Ca-

t«

tholicz,

Itaque fit

is

Conclufio prima. Per Baptifimum confertue

toll

gratia fanctificans remiffiva omnis peccati ,

um

originalis & actualis; ità de Fide definitur in

If€y

Ty1d. Seff. s. im Decrero de Peccato originali,

lm

his verbis: 5 guis per Tefu Chrifli D.N. eras

feri

Ham, qua in Baptifmate coufertur reatum

'um,

originalis peccati vemitti negat, aut etiam

ifit

Afferit , non tolli totum id quod veram cf»pros

priam peccati rationem babet , fed. illud dicit

fantim radi ,ef mon imputari , anatbema fff,

Et ne libera daretur opinandi facultas, hane

declarationem tantüm procedere de deletione

peccati originalis, ibidem ulteriüs declarat:

Nibil damnationts eft iis, qui ver? confepulti

Jaut eum Chbriflo per Baptzfmum ia morteme

fed (i peccatum a&tuale per Baptifimum rema-

neret, effet aliquid damnationis;.ergó. $e.

cundà; Per Baptifnum confertür gratia ex

opere operato, ut definitum À 77/4. eó» F/oi

1

7£it. , ed peccatum fàltem mortalenon poteft

ftare cum gratià; ergo.

Quod veró fimul

p

nittl s

0/mue peccatum etiam vezza/e deleatur , col4

ligitar ex' ezz. Decreto Trid. de Peccato origi:

j[cen*

ZAli , ubi de Baptizatis ait: Eos reddi Zmza:

"

'ovdt.

culatos ,immoxios , DEO diledfos , ità ut mibil

lfvulis

prorsis eos ab inereffa cmli vemoveat ; fed

fi remaneret peccatum veniale, non effent

Mjarfi

m

iþä innoXii , efleé quod ab ingreffu cocli remo-

Ti

V6s

192

De Effeifu dj Suljetfo

veret; ergo,

Deindé idem 77z4. $eff. r4.

dian

CAp. 1. ait: Si eam im regenerandis omnibus

ld* ]

gratitudo ergà DEUM effet , ut juflitiam in

lxit

Baptifmo fu ?

tam con[Lamter tuerentur ,mos

li

j

H

fuiffet opus a

zud 4 Baptifmo ipfo Sacramen-

hllj

£um ad remifflonem peccatorum effe in[litu-

L// h

zum$ ergó fupponit Conc. peccata omnia

D7

etiam vezia/a per Baptifmi gratiam deleri ,

[77//]7

alioquin - preter Baptifmum Sacramentum,

A

aliud effet neceffarium , quod venialia delere

offet.

pifcen

at jlla

Dices: Beati , quorum teiía funt peccata.

potils

Beatus,cui uonimputavit Dominuspeccatum,

101n

Quem locum interpretatur D, 7442. Peccata

eatenüs tegi & non imputari , donec fiat in,

Cor,

tüt or

zeternam immortalitatem mutatio,

Hinc &

Apoftolus inter anguftias carnis conqueritur:

Tanjf

fali, |

AMente fervio Leet DE1, carne autem legi

Re[pond.

jb

peccati, quod. eff. coucupifcentia.

gf

'Textum Scripture non intelligendum quafi

reverà reatus peccati tantummodoó Zega£ur ,

[ ;

8Aquiq

uomodo enim & refpe&u quorum Zegi di-

céretur? an refpectu hominum? at reípectu

Dtef

dicens

horum absque hoc abíconditum eít, quis

enim deli&a intelligit? an refpe&tu DEI?

Pïl/mu

")j;

profe&ó non, utpoté qui fcrutatur renes &

corda, ltaquepeccata Zegz & »oz imputari

dicep;

dicuntur per Baptifmum, (íicut in alio loco

"thifri

dicitur Charitas operire multitudimem pec-

KL

catorum), non quod tantüm per charitatem,

m

)!

peccatum operiatur, «t n0m videatur ad vin-

dictam,;

Paptifmi.

2

195

iil

di&am, fed quod omninà

tóllatur, juxta il

lud: Remttuztur ei peccá

.

tamulta

n ib

lexit multum.

» Quia di-

4. 427. leipfürn explicat Zs

,

PfAlpnum 31:

Tetfa

n

Junt petcata , nom frc in-

liti

£ellizas ,quaft ibi

effent , e& vivant.

Effua-

dau ait Spiritu

SS. Ez,

(fitid

mundam , ec mundal

eth.36. faper 'vos AQUATE

leri,

Imini abomuibus inaui-

zamentis veftr.

7: non veró diceremur D72

UT

dari, (i macü

dete

la in nobis remaneret, Cóncu-

pifcentia fine

dubio re

manet poft Baptifinum,

at illa proprié

17

di&tum peccatüm non eft , fed

Til

potiüs pcenalit

as peccati originalis , aut occa-

*

fio in quantum

ad peccatum i

nclinát,

CCata

lg"

Concluffo fecutnda, Per Baptifinum remitti-

tur omnis poena peccatis debita,

Colligitur

&

manifeflé ex 77/4, c;;7.

ItüE,

- f. . de peccato origi-

sALL, übi ait, Bapriz.

Atos ia baredes DE£

hi

und.

per Baptifmum effici, u mibil pr

or$A$ Ab Z

&r€[j& celi eos removere po[fir ;

at fi Bapti-

qua[i

Ímus non omnem poenam re

mitteret, effet

iEl

j di

aliquid, quod Baptizatos rem

oraretur.

Ex-

preffiüs idipfum docuit 77;4.

edu

eff. 6, cAp. 14.

ul

dicens: g ju/fificatione ,

quam lapfi poff Ba-

ptifmum obtinent , fap? y

EÍ

emanet obligatio fol-

s«

"Veudi 4liqzmm penam ,

qua , ut [acra litteya

ia

docent , 402 tüfa þ*mper

4 iB Baptifgno fít ,

oco

dimittitur.

Hinc & F

[

rent.im Decketo ait «

(

Hujus. Sacramenti effeifus eff

remz'/j?o 0s

iterma

pene , que pro eulpá debetur,

propterea bapti-

jv

&atis nulia pro peccatis prate

Qrart

ritis injungenda

[

De Effetíu ei- Subjeifo

104

ï

. Quod veró de Jure

Canonico

eft fatisfactie

à fuerit

olim Judeis

baptizandis imponend

po

nitentia 40 dierum, id non erat

fa&tum,

E/]

per

modum fàtisfaionis , fed potiüs per mo-

dum me

lioris praparationis ad Baptifini fu-

fceptionem.

Queres. Quenam requiratu

r difpofiti ad.

band

effetius pradicios?

Reff. Yn parvulis nullam requiri tanquam

Vel

Spiti

P

erationis rationalis pro tunc incapacibuss

$n adultis veró requir

i dolorem non neceffa-

Écdl

fficere imperfectum vel

Spiri

rib perfectum, fed fu

finé poe-

auritionem. RAio primi eff : quia

lcbap

nitentià juftificatio non

obtinetur ,

ut docet

]lCog

tuxta illud :4éZor. 2.

&t

Jrid. Seff. 14. Can. 1.

.

£e;

& baptizetur zmusqui:que

1j

Penitentiam Agt

$ 4l

vefirám. | Ratio fe

cundi eff : quia fi require-

retur contritio perfe&ta, Baptifmus nunq

uam

Viltgy

.

PP.

conferret gratiam prZmai contra

tn,

cumque illa füffecerit in L. V. adj

uftificatio-

pe

nem, pejoris effet conditionis Lex nova gra-

Capz: :

tiz, utpote quod illi reme

dio novum onus

Denique, ut vi-

Viler

Baptifmi füperimponeret.

C

debitur in proprià

materià, Sacramentum. -

.

fe&um dolorem ;

1nc

poenitentiz non requirit per

mé cum ex T7i4.

UT

ergó nec Baptiím

us, maxi

P

&eff. 1 4. plus requi

ratur ad pcenitentise, quam

tlam&

lod

Baptifmi Sacramentum,

»

A

At]to

Aj

P

B,aptif)ni.

195

Rico.

i

Quzsrio II.

A

.ä/z €9 quo

modo recedente ficlione Ba.

jult

i

. ptifmus operetur fuum effetum?

ouatifle quondam contendebant fuam,

iil

D

Ecclefiam effe veram,

D

& ad hoc pro-

bandum,hoc dilemma objiciet

ant Catholicis:

mam

Vel per Baptifimum Donatifta

rum confertur

1bu53

Spiritus fanctus,

tf«

Ecclefia Donatifta

vel non? ff pripum ; ergo

rum, ut

H

poté in quà habetur

j

Spiritus fantus, eít vera

3

Jf fectundum ; ergb

(f«

rebaptizandus eft, qui 4

Donatiftis ad Catho-

jocet

um í(a

licos tranfiret , ut Spirit

n&um accipiat,

'M' ^

idtamen quod Catholici con

ftanter negabant,

7j qfæ

&efpondit S,

4uq. Lib. 6. de Baptifano. cap. $.

]ulrc

$i ab iMl pe

vrverfitate correifus ,

& 4 ep4-

quam

vatiope comver[us venerit ad Cat

quU

bolicam p4s

€em , fub eodem Baptéfenate , guo

d acceperat ,

atio

peccata dimittuntur.

Et alibi , ut refertur ex

quo

onus

Capit: func 'valere.

De Confecr. Diff. a. Tunc

"v4lere

» inquit, Zzcipiz Baptif;nus ad s

3

4

lutem,

t v

€um . illa

u

Hinc difj

Jftfio veraci confeffiene rece[ferit.

yrem »

p

utandi occafionem fumpfére 'Theo-

ogi, an er.

fitb.

tiam & re

mittere

gó Baptifinus poffit conferre gra-

quin

peccata recedente fiCtione ?

Quod ut refolvat

ur

ANotandum: Fictione

adultorum intervenire

m, quz in Baptifmo

poteít, e(fe duplicem.

Prim); Fi&io eft illa,

quando quis fimulaté

us

z

per-

De Effettu cj Subjetto

di

196

finé tamen animo

ermittit fe tingi aquis ;

T0f

Baptifmum recipiend

1j XX

de hác fi&tione hic

fcen

ft

non poteft effe qua

io,clarum enim eft, hu-

al

fictionem re

ddere Baptifmum omninó

Vet

jusmodi

ft, nullum poteft

nullum, qu

od veró nullum e

pec

habere effetctum,

Secuxdo: Vi&io vocatur

ftante valore Sacramenti

[m

uicunque obex , qui

À

ffe&um principalem

Baptifmi (iv&

tale

impedit €

& de hác fidione proce

dit quxftio ,

ratiam,

dele

uz rurfum duplex elt , al

ia negativa , alia po-

Tlatn

ndo fufcipiens accee

fitiva. Negntifua eft, qua

tüm

dit ad Baptiímum absqu

e fufficiente difpofi-

o

iter judicans fe effe difpofi-

tione, inculpabil

tum , aut inculpabilite

r ignorans talem difpo-

À

fi quis omitteret attri-

fitionem requiri, ut

Tion

tionem veram; velp

utans dolorem nullum.

tüm

habet , inculpabiliter

requ

iri, vel eum, quem

everà

U

cred

it effe attritionem , cum tamen r

mod

v4 eft, quando quis in.

nonfit. Fidio pofjz

.

Baþt

füfceptione Baptil

mi 4

&n peccat, ut fi quis

ahog

fciens dolorem requ

iri, eundem culpabiliter

&ualem complacentiam,

;

omittit, aut habet a

ol

vel voluntatem morta

liter peccandi.

(inus recedente fiti-

ptoi

Conclufio prima:

Bapti

d

ffe&um. Ità Communis

one operatur füum €

otiffimum authoritate

Catholicorum in ipsà p

.

Pos

$. Aug . cit AL

Rat10

€

fl : Sublato obice vel

.

ginale & peccata

Tat

fi&tione deletur peccatum or!

fed hec

fidi

Baptifmum commiffa;

perfonalia ante

edio alio ; ergo per Baptifmum.

f

non delentur m

on

Atur : illad me-

Män. iu quá e[F

diyfïcultm prob

dium

Baprifmi,

197

mo

dium aliud maximé effet poenitentia , fed hoc

non,ergó. Miz.probatur: tum quia rena-

hic

hu-

fcentia , quam Chriftus dicit effe neceffariam.

ad falutem, non fit nifi per Baptifmum , tum

nb

xett

veró quia poenitentia tantüm veríatur circà

atur

peccata Propría, eáque commiffa pof? Baptz-

ffmum , ut docet Trid. Seff. r4. cap. 2.

yend

(ivé

Refpoudeut quidam : lMud peccatum origi-

nale, & aGualia ante Bapti(mum commitfa

fio,

deleri pofteà per vorzm Baptifmi. Coz£za eff:

apo-

nam poft Baptifmum validé collatum , pecca-

1CCC6

tum effet , defiderare adhuc femel Baptifmum ;

þoü-

[poü-

ergó per vozu; Baptifmi tanquam peccami-

zofa4m peccatum originale deleri non poteft.

jlpo«

attti«

Refpondent Alii: Pocnitentiam illa delere,

non quidem fer fé (ed per accidezs,in quan-

]lum.

tum illa vozzzz Baptifmi includit.

Sed Con-

pilite?

£ra eft primó : Quia imperceptibile eft, quo-

everà

modo in cafu noftro pcenitentia polfit vozzas

jis «

j qui

Baptifini includere tanquam peccaminofum ,

alioquin enim poenitentia vera non effet:

bilitet

Neque Sacramentum quod efít effentialiter

ytiamy

pofterius includit votum Sacramenti prioris,

prout eft Baptifinus effentialiter prerequifitus

: d-

ad valorem Sacramenti Poenitentie, $ecuz-

us |

dó: Neque Contritio, neque Sacramentum.

yritate

( v

Poenitentie omnem poenam femper condo-

nat, fed communis eft fententia, recedente

yccit

f

fi&ione non tantüm peccata quoad culpam ,

(edhac

fed & quoad poenam condonari, ergó nec

(frmurt

Contritione nec Sacramento Poenitentiz , fed

pdmé

NU

Bapti-

- giuit

198

De Effeiíu e& Subjedfo

ho

Baptifino delentur peccatum originale &

actualia ante commifIa.

aQ

exl

Objic. 1500: Nullum opus mortuum revi-

pi

vifcit, Baptifmus ficté fufceptus eft opus mor-

TiI$

tuum; ergó. Re/j. C. Maj. D. Min. inquan-

fici

tum eít opus operaztis T. Min. in quantum,

obf

eft opus eperatsum N. Mim. fj Con[eq. — Ba-

Ine]

ptifmus, cum habeat effedum füum ex opere

Vs

operato, (itqué opus ipfius Chritti, proprié non

Vi$

poteft dici opus asorztumm , cüm femper exer-

fot

ceat füam caufalitatem , quando non invenit

Get

impedimentum, quod veró ex defectu difpo-

fitionis hic nonagat, noneftex eo, quafiin fe

pro

À

vitam vel a&ivitatem non habeat, fed ex

fe&tu extrinfeco fubjedti.

Diis

fd

Olbjic. 2do: D..4ug. Virtutem deletivam.

Oi

peccati non tribuit Baptifmo, fed queraez coz-

&t

félfioni , reconciliationt . c p

ACÍ, ut patet ex

tf

verbis ejus citatis; ergó.

Reþ. N. Antec.

p

Licet enim cozfefffonis , recomciliatiouis &

Acis faciat mentionem , dicit tamen Z426 -

Obev

lere Baptifmum ad falutem efc. Non valeret

Qu

pot

Bapti(mus ad falutem , fitotam vim deletivam

i

peccati confeffioni & paci adícriberet. Hec

Con

ergo fe habent ut difpofitio, ad quam Bapti-

t

fmus tanquam caufa fuam' exercet adivi-

fltlo

tatem,

Objic.

3tio: Dum fictio fg)llitur,Baptïï'mus

Ab

ptu:

non eít, ergó nec caufare poteft. — Re/f. Li-

cet non fit p5y/ize , effe tamen avoraliter, unde

B

n

0be

& moraliter caufare poteft, qu caufalitasi

oc

Baptifmi.

199

hoc confiftit, quod a&io illa facramentalis

acceptetur tanquam actio Chrifti merita ejus

exhibens in mente DEI , quod fieri poteft, etfi

l

Jofe

priüs jam tranfierit, ut patet etiam in huma-

nis, dum quis movetur ad przftandum bene-

Jat-

m

ficium, quando revocatur in memoriam actio

obfequiofa jampridem preterita. Hoc Argu-

d*

mentum fortiüs premit Thomiftas Sacramen-

xIt

tis a(truentes caufalitatem phyficam, quam-

non

Xct*

vis nec illos omninó convincat, cüm dicere

forté poffent, Sacramentum faltem in chara-

enit

&ere ceu virtute exiftere, per quem gratiam,

j

roducat,

infe

Major difficultas eft in alterà parte quseftio-

[*

nis , quomodo nimirum Baptifmus recedente

fi&ione producat effectum.

In quà quidem

omnes conveniunt, Baptifmum tunc delere

fUf*

& originale & actualia ante Baptifmum com-

i ex

miffa tam quoad culpam quàm quoad poenam

172't€Cx

per folam füppletionem difpofitionis , quando

j

obex tantüm erat negativus, ut fi omififfes in-

; u

culpabiliter ante Baptifmum attritionem,

ieret

pofteà verb edo&tus eam ad effedtum Bapti-

jvarmi

ími requiri, eliceres, omnes tenent , tunc

p

conferri gratiam deletivam omnis peccati an-

hp

teà commiffi, Ra77o eff : quia pofità eà difpo-

Qvl

fitione non datur obex, ficut non daretur, fi

appofita fuiffet, quando Baptifmus fuit fufce-

jíimus

ptus: atqui fi tunc appofita fuiffet difpofitio j

j

n

Baptifmus contuliffet gratiam.

At veró (i

A

d

-

obex fit pofitivus,

aut poft füfceptum Bapti-

litgs n

4

Ímum

m

200

De Effeiiu ef Subjetfo

,fmüm commiffa fint nova peccata mortalia,

hn

plures rursüm tenent, tunc /o/as attritio-

DOf

nem non füfficere, fed requiri vel contritio-

Qut

nem perfectam, vel attritionem cum Sacra-

Tri

mento poenitentimg, ^ Nihilominus fit

u

Conclufto fecumda, Xic Baptifinus recedente

hf

p

et

N NUl

2

fi&ione operetur eff

um, & conferat gra-

Mi

tiam deletivam omnis peccati tam ante quàm

hit

poft Baptifrnum commilfi , fufficit attritio ge-

&(

neralis fe ad omnia peccata extendens,

Ità

Siat

Paludauus , Dicaff : Gorm: cum pluribus R R.

por

Probatur primó: Auritio generalis eft fufti-

Com

ciens difpofitio, ut peccator gratiam recipiat

f

perSacramentum ; ergó major non debet re.

belw

quiri. durec. patet ex "Trid. Seff, 1. cap. a,

dim

de Reform. ut diximus de Sacramentis i ge-

f

sere.

Secundo:; Attritio eít fufficiens difpo-

e

fitio, ut Baptiífmus deleat peccata actualia

Com

ante fufceptionem commiíla; ergó etiam eft

fibi

fufüiciens difpofitio, ut deleat peccata tum.

By

concomitantia tum fubíequentia : Neque enim

Cif,

peccata concomitantia & fübíequentia for-

b )

tio:a funt antecedentibus , neque vis Sacra-

ut]

merti debilior effe folet poít, quàm fuerit

Qo

anté ejus fufceptionem.

Tertió: Sacramenta

coll

habent fe ut caufa neceffaria, quz cum de-

0u

bitá.& ultimà difpofitione producit effectum

Itf

fuum ; fed ultima difpofitio ad operandum

ii

in Paptifmo eft attritio 5 ergó.

Aiiie

Objic. 1300 : Peccata concomitantia & fub-

hite

fequentia fufceptionem Baptifmi fünt peccaza

bomi-

tem

Baptifmi.

20I

alin

bominis Chrifliami, fed hujusmodi peccata

itio«

non delentur alitér quàm per Pewitentiam

itio-

aut ejus votum ; ergó. — 4MMis. probatur ex

ACTde

Trid. Seff. 6. cap. 14. ubi docet, pro relapfés

penitentiam effe inflitutam velut feceundam

lente

poft. naufragium tabulam. | Refp. G. Maj, D,

g.

4M427., non delentur aliter per fe quàm per poe-

]uäm

nitentiam : C.non delentur aliter per accidezs,

09

& quafi concomitanter, XN. Aiz. $* Cozfeq.

[à

Sicut itaque fi Baptifmus non revivifceret ,

As

peenitentig Sacramentum deletet peccata

fuff

commifla ante Baptifmi füfceptionem , nonPer

ipiat

€, cum illa Clavibus Ecclefie nondum (int

t 1G

fübjecta, fed per accidezs , eoquod non detur

.

dimidia venia peccatorum , ità quoque Bapti-

! (t-

fmus licet deleat peccata antecedentia per fe,

fio-

per accidens xamen delere poteft peccata con-

tualia

comitantia & fuübfequentia propter incompo-

ia

fibilitatem gratie cum peccato , quam confert

tutm.

Baptifmus remoto obice vel fiGtione. 77;4.

'enim

cit. vult peccata poít Baptifmum commiffa

; for-

per fe tanvüm poffe deleri per peuizezziam,

yacrte

ut legenti patebit, cüm ibi loquatur decafü,

fuerit

quo quis juftificationem per Baptifmum ante

nenta

collatum amififfet , ad quam recipiendam, ait,

i de

us effe penitentiá: in noftro autem cafu ju-

um

ficatio antecedenter collata nondum erat.

pdumt

"Addo attritionem redté dici poffe voruz pa-

niteutia: eatenüs enim contritio dicitur poe-

« (ub»

nitentiz votum, quatenüs includit volunta-

etmf?

tem adimplendi omnia precepta ;adeoque &

u-

COf

202

De Effeciu & $ubjecfo

confitendi: atqui etiam attritio includit vo-

lei

luntatem adimplendi omnia przcepta , adeo-

moc

ue & confeffionis; ergó.

'Tota differentia

bits

eft, quod illa votum iíftud includat ex amore

Tem

DEI, hzc ex timore poenz.

feqi

Objic. 2do: Hoc modo fi&us magnum lu-

[

crum reportaret ex füá iniquitate: nam z770:

Uf

poftquam plurima peccata poft Baptifmum.

accumuláflet, poffet unicá attritione omnia

tant

delere quoad culpam & poenam , quod tamen

mit

non poflet, fi priüs Baptifmum rité fufcepiffet,

dici

cüm illa peccata fübíequentia neceffarió de-

D7

lenda effent per pcenitentiam , que non fem-

per omnem pocnam condonat.

2do: Fictus

3('1h1

dir

omnia illa peccata commiffa poft Baptifmum

dun

non teneretur confiteri , ficut tameu tenere-

Cati

tur fi poft Baptifmum re&é füfceptum eadem

tàm

commififfet, — Refp, N. Ilatum. — Ad primum

Ceni

re/þ : Etfi concederetur in hoc cafu omnem

fari

poeenam fimul condonari, non eflet inconve-

pto

niens , neque enim proveniret id ex fícZzoze ,

tüm

fed ex Baptzfmi nmobilitate c efficacid g fic 6

Wi

duo effent, quorum unus ante viginti annos

f

baptizatus fuiffet, alter veró hucusque diftu-

liffet Baptifmum , intereà veró zqualiter, imó

pofterior gravius peccáffet , hic defacto füfci-

lf

jv

piens Baptifmum liberaretur à culpà, & poená

finé confeffione; non item ille: an proptereà

[5

Toor

hic lucrum reportat ex fuà iniquitate? pro-

fectó non. Reff. 240 : Illam peenam peccatis

Iyy

pf

fübfcquentibus debitam probabiliter non de-

leri

E

Baptifmt.

203

Y0-

]eo.

leri omnem ,quia gratia baptifinalis tantum-

modoó ordinata eft ad remiffionem paenz de-

ntja

bitz peccatis azrecedeztibus, & qux per fe

norc

remittuntur : quod autem deleat culpam füb-

fequentem, habet ex incompofibilitate gra-

j lü-

tiz cum peccato , qux incompofibilitas non.

T

'eft cum poená peccatis debità,

jutm.

"4d fecundum refpoud: VFi&tum teneri non

ia

tantüm fuübfequentia fed etiam peccata conco-

imen

mitantia pofteà confiteri. 44£ remilfa funtyut

iflet

dicimus. . Refp. per [e direci2 N. per accidens

) de-

indiretió C. Hàc remiífione non obítante

(t«

adhuc peccata illa hominis cbziffiani clavibus

direc?2 fübjicienda fünt: fic licet poenitens,

ïi&us

(rutm

dum revelàre non audet complicem, à pec-

n

cato quod reticet, hic abfolvatur, tenetur

dem

tamen pofteà fübjicere cüm poteft. Idem di-

Atl

cendum de eo, qui prudenter credit, confef-

nnem

farium fra&urum figillum confeffionis, qui

ynve-

proptereà non tenetur hic confiteri pecca-

A0l y

tum, & tamen abfíolvitur, cum obligatione

ficf

pofteà clavibus fuübjiciendi. Idem dic de noftro

nn05

cafu.

ditto

Olbjic. 3tio: Baptifmus non poteft tollere

" If

ipfam fi&ionem; ergó nec poteft tollere alia

',[ufci-

peccata concomitantia & fübíequentia,. Pro-

onà

batur AAutec. tum quia Baptifmus eft aliquo

?tercä

modo prior quàm illud facrilegium fi&tionis ,

10

um veroó , quia per fe direcf? opponitur Ba-

ptifmo, ejusque effe&tum impedit,

Refpü DQ

n de

"4utec, Non poteft tellere ipfam fidtionem.

ipAtLe

ler

204

De Effetíu 6- Subjedfo

amaterialiter ípe&atam , C. Mztec. formaliter

Diy

Ípectatam A. 44g£ec. hoc eft: Baptifmus fine

diu

dubio non poteft collere carentiam illam di-

pe

Ípofitionis, utpoté. quz per difpofitionem.

in

ipfam formaliter tollitur, at veró poteftcul-

D7

pam illam , quz ejusmodi omiffione difpofi-

fed

tionis contracta eft, tollere non minüs quàm

pil

quodcunque aliud peccatum in ratione for-

Yari

mali peccati.

-4d probatiomis primam par-

Qu

£ein T. Baptifmum aliquo . modo effe priorem

ipfo peccato fictionis, proptereà non fequi-

i

tur, illud non poffe per Baptifmum tolli;

tl

etiam peccata fübfequentia evidenter pofte-

UN

riora funt, tolluntur tamen, non quando

[/)

eonfertur Baptifmus, fed quando fuppletur

lin

fitio, & ponitur ultima difpofitio.

Ad par-

Cl

zem fecuudam vefpond : Me non videre, quo-

att

modo peccatum fi&ionis in ratione peccati

magis opponatur Baptifmo, quàm peccatum

qu

p

aliud quodcunque. Et licet hoc effet, cur

non poflet proptereà tolli? Fictio, que con-

1up

Cur

tingere poffet in Sacramento Poenitentiz ,

ft

etiam huic opponeretur diredté, & tamen.

poftmodum fi fubjiciatur clavibus , per poeni-

tentiam deletur; alioquin foret irremifibilis $

jv

ergó idipfum de Fi&tione Baptifmi dici poteft.

(tjj

[///

Objic. 4£0: llud ipfum Sacramentum Pce-

nitentiz non poteft tollere fi&tionem, qux

contingebat, fed eft expianda per aliud Sa-

p«

cramentum Peenitentic ; ergó etiam ipfíà

tit

V0j

fidio Baptifmi non poteít tolli per ipfum.

Bapti-

20f

Bapti/mi.

littr

fine

Baptifmum priüs collatum, fed per aliud me-

dium. Reff. C. .4utec. N. Confeq. Quia pro-

1 d-

YT,

pter fidionem peccaminofam contingentem

in Poenitentià ipfum Sacramentum redditut

od

Qu

zullum, adeoque non poteft habere z ef-

of

fectum : at veró licet fictio interveniat, Ba-

]uam

tifinus tamen vz//dus eít, qui proindé ope-

fot-

rari poterit effectum füum, quando fübje-

PM' 2

&um fuum per attritionem legitimé invenit

QT

difpofrtum.

Qul

Objic. $£o: Non remittitur peccatum mor-

oll

l;

tale, nifi homo perfeci? convertatur ad DE-

wOüC"

UM ; atqui per attritionem non convertiturg

a

o

perfect? ad DEUM; ergó perattritionem fo-

letut

lam non remittitur peccatum grave.

Refp.

| -

€. Totum: Non adícribimus hunc effe&tum

qUO'

attritioni , fed ipfiSacramento Baptifmi , quod

iccatt

quia attritionem priüs non invenerat, non.

acum

poterat priüs operari , ficutjam poteft , dum

Qut

Ex attrito

fuppletur attritio ante omiffa,

COf*

cum Sacramento fit contritus, proindé per.

TMLT]

feia converfio.

qmen

Quares: -4myquaudo quisper contritionem

eni«

perfectam fiélionem tollit , etiam Baptifmus

bilis;

concurrat ad productionem gratia et remiffz-

Oteite

onem peccatorum ie

|pee

Refp. Affirmmativét quia contritio non im-

qllïlï

pedit activitatem Baptifini, ergó ficut remit-

d 5*

tit peccata cum attritione, ità etiam cum

contritione.

x IPra

fu.

Dices:

paptl

206

De Fffeifu ef- Subjetfo

Dices$: Per contritionem priüs tollitur

füíc

ana

fictio, quam Baptifmus operetur: fed fi&tio

non poteft tolli nii per erzzzam; ergó &

dos

rAtiA priüs infunditur, quàm operari poffit

6

Baptifmus, Ae/? D. Maj. Per contritionem

bapt

Ilol

prius tollitur fictio »sazerialiter (umpta quàm

operetur Baptifmus , C. forma/iter fumpta N.,

uat

fed fi&tio smaterzaliter fumpta non poteft volli

quo

nifi per erazzzm N. formaliter fampta: C.

ubi:

ii

Min. C N, Con[eg.

Ut Baptifinus operari

poífit, in priori aliquo figno concipi debet

PIZZA

fubjectum per omnia difpofitum , hoc fit per

rj

elicientiam contritionis, utpoté per quam.

p

omiífa priüs difpofitio apponitur.

In figno

Pav

fecundo concipitur modó infundi gratiam

biyt

deletivam peccatorum , & hzc producitur

At

ILy,

tam à contritione , quàm fimul à Baptifino,

4d j

QuszksrIOo III.

l;

?0

n Parvuli aute ufum rationis retlà

Deral

ür,

baptizentur?

€otu

olum hominem eumque viatorem eífe fub-

Ans

S

je&um recipiendo Baptifmo aptum, omni-

tentj

um etiam hzreticorum eft opínio, quidam

nf

tamen olim jam negabant, ommem eíle ad

lo

Baptifmum füfcipiendum , dicebántque folüm

Orig,

ratione pollentem effe baptizandum, quos

Iefen

jam tunc refellebat Berzardus Serm. 66. im

Cfin

Caut. C Epiff. 240. Modie cam peítem re-

lis d

fuüfci-

Baptifmi.

207

Jllitor

fufcitant Anabaptifte fentientes , Parvulos

fidlio

ante ufüm rationis nullatenüs effe baptizan-

Q &

dos, contra quos Catholica fit

Conclufto: Parvuli ante ufum rationis recté

pofít

jonem

baptizantur.

Probatur 1:)50: Tempore Apo-

ftolorum integra fubindé familie baptizatee

quim

ya N

funt; fed valdé probabile efL, in iisdem fuiffe

(Ecoll

quoque Parvulos. A4zj. probatur ex Acf. 16,

n C

ubi dicitur, Ly4/a baptzzata f domus ejus.

perari

E€t ibidem de cuftode carceris habetur: -

debet.

prizatus eft ipfe & ommis ejus doemus, 1.

t pet

Corintb. 1. dicit D. Paulus: Bapzizavi Ste-

uatr.

phaua domum, 2dà : Certum eít, non omnes

figno

Parvulos excludi à regno codlorum; fed fi

aciam

baptizandi non effent , excluderentur, ergó;

ycitut.

AMaj. probatur ex. Mattb.1g.. Mart. 10. ef

10,

Lac.1$. ubi dicit Chriftus: $zzzze Parvulos

ad me venire , talium enim eff reguum ca-

Jorum. Mim.conflat ex foaun. 3: Niff quis

venatus fuerit e&«. qua verba tanquam ge-

neralia meritó etiam ad Parvulos extendun-

"

—

tur,cum de nullo alio remedio conftet , quo

3tió: Con.

eorum originale poffet deleri.

cfib-

ftans idipfüm docuit antiquiffimorum PP. fen-

Jmnf-

tentia: Dzozyf. de Ecclef. Hier. cap. ult. ab

jdam

-"Apoflolis traditum fuiffe , at , uf Infautes

baptizentur.

Idem docet Zrezezs.

Idem.

e a

olum

Origenes. Idem Cyprianus cum multis, quos

refert. Zellarmip. L. i. cap. $. de Bapsifmo.

uos

"m

Definita quoque eadem veritas eft à Conci-

liis diverfis, Milevitano; Viennenft generali,

n 1e

& no.

ff

-

208

De Effecfu ef» Subjecfo

& noviffimé T7j4. $eff,7. Cam.12. 13. r4. de

dócer

funt ]

Baptifmo. 410 : In Lege Veteri re&é circum-

cidebantur Infantes, ergó & in Lege nová

prafe

recté baptizantur,

fed in

Probatur Confeg. Quia

Z&ntu

ideó illi circumcidebantur, ut haberent pec-

cati rémedium , & Ecclefiz fidelium fociaren-

Sicq

fedn

tur; ergó & modoó re&é baptizantur, cüm

aliud remedium iisdem non fuüppetat , quo vel

fevar

& n

intrare poffent Ecclefiam , vel ab originali

mundari, aut certé fatendum effet, Parvulos

[17714)

decedentes neceffarió excludi à regno DEI:

prafta

Non enim babet DEUM Patrem, qui nonba-

licet a

bet Ecclefram matrem , ux ait Cypriag: perhi-

poffet

bente ipsá veritate: |Qu/ zoz eff. mecum, con-

falute

H

0b de|

£ra me eff : atqui per Baptifmum tantüm de-

fa&tó Ecclefiz fociamur; ergó Parvuli dece-

tamer

dentes defactó neceffarió peribunt, quod effet

0/j

contra nobilitatem & clementiam Legis gra-

äBaptx

Cteder

tix. Deniquequid prohibeat eos baptizari?

an Lex divina? ubinam illa? an ratio Sacra-

bonum

bie la

menti? hzc infallibilis eft ex Chriíti inftitu-

tione in non ponentibus obicem; quem in.

Tüm $:

fidei

Infantibus non reperies , an lneptitudo fub-

je&i? At hzc nulla eft , cum in ip(is difpofi-

dMjit,

tio nulla re

207

quiratur, ut patebit ex folutione

objectionum,

Düclo

Objic. 1220 : S

ubje&um Baptifmi priüs do-

dl&Um

cendum , pofteà baprizandum: Docete omnzes

Were

gentes baptizantes eic. Mattb. 24. fed Par-

W?zdem

vuli docerz non poffunt; ergó nec baptizari.

Uintüm

s priüs

Raü; Subjetum capaux informationi

docen-

Tomerd

Baptifmi.

409

U

dócendum , quàm baptizandum, at tale rion

irCufme

funt Parvuli; unde hic ordo, quem littera

^ fiovÀ

prefert, non neceffarió femper tenendus,

. Quia

fed immutandus quandoque ut priüs bapti-

ntpee

-T

zentur, pofteà ad ufüm rationis informandi,

clarert:

Sic quoque Catechumenus , dum ob aquz de-

, dim

fe&um baptizari non poteft, priüs deberet

YUO vd

fervare mandata DEI, quàm poffet baptizari,

riginali

& tamen poftmodüm Textus fübjungit, 4o.

rvülos

centes eos fervare quacumque pracepi "vobis,

DEI

praftat aliqua fervare quàmnihil: Hinc ficut

at ht«

licet adultus in defe&u aquz baptizari non.

perhi-

poffet, re&é tamen doceretur ea, que ad

jfb

falutem pertinent , ità quoque Parvulus; licét

ob defectum rationis doceri non

m de-

poffet ,rede

decee

tamen baptizaretur.

Ojic. 2do: Quinon credit, repellendus eft

-ä Cfref

[s g

à Baptifmo, 57 eredis , licet , AE g.. Parvuli

irari?

credere non poffunt, utpoté qui nec fciunt

jacta-

bonum, nec malum. Dezzerom. r. Videéant

hic Lutherani quid refpondeant , utpoté quos

nüigü-

t um

rum Sacramenta fünt figna tantüm excitativa

o [üb

fidei. Cum Catholicis facilis eft Re 072/70 j

]e

uprr

4Majorem intelligendam effe de adultis, proüt

jtione

€x czz : ibi Textu colligitur, ubi idipfum Eu-

nucho adu/zo didum eft, At verb generale

T

di&um eft: Qui crediderit && baptizatus

gtl

fuerit , falvus erit , qui uerb nom credidevit,

eondemzabitur.

d par

Refp :: hanc generalitatem.

Laf

tantüm ad a4/fos extendi , przcedit eritn.

rus

immediaté;. Predizate Boangeliuim ,adeoque:

iocil

a

2lO

De Effeiiu cf Subjetto

ad eos referenda fünt verba illa pofteriora?

Pa

tüs («

Qui crediderit (&c. ad quos dirigenda ex

Chrifti precepto predicatio Evangelii: atqui

4ivita

ad Parvulos ea nullatenüs eft dirigenda, cum

cur

alioquin Surdis caneretur; ergó pariter illa

0f

MUET

generalitas: Qu monm crediderit : ad adultos

tantüm pertinet. Addo hoc etiam in Parvu-

tam t

lis noftris'contingere, hi enim licet non cre«

modg

dant zZualiter , credunt tamen babitualiter,

Yonis

in quantum habitus fidei fupernaturalis per

he,

Baptifmum iisdem infunditur.

ænfanu

Objic. 3tio: Bapti(imus requirit przviam.

trimer

P

cenitentiam. A4Zor. 2. €& Marc. r. rursüs:

Quod(

Cor

de creditur. ad juflitinm , confe[fro fit ad

prehe

Vifüm

falutem ; axqui hec non inveniuntur in Par^

vulis; ergó, &eff. Textus intelligendos effe

quod;

de adaultis; qui peccato a&uali inficiuntur,

. 0

quod proprium obje&um eft poenitentiz,

Wi uf

lr

1

quod cüm in Parvulis non habeat locum,

ceffat neceffitas poenitentix , cum originale,

poffer;

uti proprià voluntate non eft contractum, ità

Ieque

voluntate Chrifti mediante. Baptifmo finé

Yalet

distt

proprio a&u deleri poteft, — Deindé ipfe Ba-

ptifmus eft Sacramentum Fide, & profeflio

Yà il

fufficiens ad falutem, licet ore non fiat.

&d vjl

Olbjic. 4t0: Adultus coecus, furdus & mu-

Fquir;

tus non poteft baptizari, ergó multó minüs

tüs Ven

infans. Aeff. Tranf. -4ntec.. Quia ejusmodi

Bumlfïä

adultus cüm poteft, dare tenetur fignum vo-

Tam, j

luntatis fuz , quod in Parvulis impoffibile eft.

