Objic. 1. Sacramentum Euchariftie hábec

At

efle permanens; ergó non poteft intrinfecé

u

con(titui per verba, Probatur Confequentía :

ljl 0/7'4

nullum ens permanens poteft intriníecé con«

?

jnd

fnm

ftitui per ens fucceffivum , quia aliàs hocipfo

non effet ens permanens, Euchariftia e(t ens

"E .erat

permanens & verba ens fücceffivum , ergó.

ag

Confirmatur manet Sacramentum Euchariítiae

B 3

etiam

K(/jlüïf'

22.

De Efentid b Exiflentiá

etiam diu transactis verbis, ergó verba non

0ij

funt de effentià Euchariftiz.

E. D. ziztec.

Yerba

Sacramentum Euchariftie habet efle perma-

plat

nens in effe phyfico rei N. Antec. in effe mo-

ba am

raliSigni C. Antec. & N. Confeq. 44 proba-

probat

ionem D. Maj. nullum Ens permanens poteft

moral

in effe phy(ico conftitui per ens fucceffivum

d h

C, in effe moralifigni N. Maj,, Sacramentum

vetba

Euchariftie eft ens permanens in effe morali

taliter

figai C. in efle phyfico N. zziz. e& Cenfeq.

tione :

Sacramenturn itaque Euchariítiz in facto etie

poffun

non confittit in fpeciebus qualitercunque exi-

Chaft

ftentibus, fed in fpeciebus confecratis , adeo-

tifcer

que in effe (igni facramentalis conftituuntur

la lice

tum per effe füuum phyficum, tum per verba

Cente

confecrationis , per quz redduntur formaliter

0/j

coníecratz. Re/f. 2do D: Antec: Sacramen-

Tooral

tum Euchariftiz in facto effe eft ens perma-

f qu

nens adequaté, N, inadequaté C. 44z£ec. &f

dill

AX. Conféq. quia Sacramentum duo includit,

firvar

materiam quz fünt fpecies, & formam , per

ftüri

quam redduntur confecrate , que funt verba

Y yer

adeoque fucceffiva.

-d confirmationem

€t 5(]U

Bzdea D, z4ziec. manet Sacramentum trans-

Mj À

a&is verbis phyficé, fed moraliter adhuc du-

Tate g

1antibus C, moraliter non perfeverantibus.N.

& hog

Aantec.

Sic licet fignum conftituatur per vo-

Det ho

lu: tatem inftitutoris, poteft manere fignum

DE| i

eti: mfi voluntas inftituentis longé ante phy-

lofís

fic^ defiérit, dummodo perfeveret moraliter.

Rl(uem

Idem dicendum de verbis.

CCt l() J

Objic.

SAaeramenti,

25

otba non

Oljic, 2. Sacramentum debet effe fenfibile ,

verba non fünt amplius fenfibilias ergó. 44/7.

), Attftts

; gemae

probatur, quod non eft , non e

ft (en(ibile, ver-

Rdeo IN. 7Mdsm.

elfe mo«

ba amplius non fünt, ergó.

robationem D. quod non eft vel phy(icé vel

7 prm-

moraliter, non eft fenfibile, C, 4447. quod non

ns pote

ceffivum

eft phyficé, eft tamen moraliter, N. 4daf.

imenturm

verba amplius non fünt phyficé C. 74zz. mo-

raliter A. Adzz. ef Confeg.: pera&tà confecra-

mordl

» uf

tione verba licet phylicé tranfierint, adhuc

offunt me ducere in cognitionem przfentiae

FQ&O EBC

yuue ext«

Chrifti & gratie conferendz, dummodó cer-

tifcer hoítiam fuiffe confecratam , ergó ver-

ls; adete

ituuntut

ba licet phyficé non durent, adhuc fünt füfti-

cienter fen(ibilia.

a

er veroa

Objic. 3. llla tantàm poffunt dici durare

ymalitet

(cramene

moraliter , quz phyficé non multum diftant,

fed quandoque prolatio verborum plurimüm

$ perma-

jito j

diftat à fpeciebus confecratis , ut quando con-

fervaretur hoftia multis annis,imó fi afferva-

inc]udib

Jatfl ; pCf

retur usque ad extremum judicii diem, mane-

yet Verum Sacramentum, dicere veró verba

YX veroa

eóusque perdurare, eft inauditum, ergoó.

m trans*

»;deo . Maj. illa enim adhuc moraliter du-

rare dicuntur, quz funt in cognitione DEI

dhucdu'

gbus

& hominum, atqui verba coníecrationis fu-

per hoftiam prolata manerent in cognitione

yper v*

DEI & hominum etíi longiffimo tempore

fignum

hoftia confervaretur, ergó. Sic voluntas in-

yxe p

ftituentis fignum dicitur moraliter durare li-

lora]i[er *

]

cet longiffimo tempore inftitutor anteceden-

ter

4

olji [

24

De Effettid & Exiflentiá

ter mortuus fit, fic & dicitur manere rex,

Qon vi

& regalis dignitas, confecratio Eccletiz &c.

figaum

licet ele&tio vel conftitutio regis aut confe-

Chrift

cratio Ecclefiz ante 5o & plures annos tranfi-

Chrift

érit.

tum ef

Oljic. 4. Solz fpecies continent Chriftum,

0lji

& cauíant gratiam, ergó verba non conftitu-

unt Sacramentum.,

fecieh

Confrmatur rmo: Sa-

fetiden

cramentum Euchariftie eft.inflitutum. per

fadio v

modum cibi & potós,verba non poflunt effe

tütiont

cibus aut potus, ergó.

2do: fecundüm SS,

deleret

PP. Euchariftia dicitur caro & fanguis Chri-

nem (i

fü, hec de verbis dici non poffunt, ergó.

baptifn

Refgondeo D. .Autec. Solx fpecies ut conte-

Tion Coy

cratz continent Chriftum & caufànt gratiam

af

€. Z4ntec. Sole fpecies precifà confecratione

47

N

A. Zintec. Cf Conféq. ; Ex hoc roboratur ma-

Mdem q

gis conclufio, ficut enim paries vifüs non.

uN A

tantüm dicit parietem , fed & vifionem, ita

d

fpecies confecrate pro formali dicunt confe-

Cramer

Crationem.

d confirmationem 1mam ve-

lia rm[

odeo Sacramentum Eucliariítie fecundàüm

materiale quod dicit, eft inftitutum per mo-

hij

cam, l

dum cibi & potüs C. fecundüm formale quod

Tali (

dicit N. Maj.& Cou[eg. — 4d. 2dum refpondeo

tem vf

Euchariítia fümpta pro Sacramento dicitur

HCXUS |

caro & fanguis Chrifti . A4j., fümpta pro.

tlonem

re Sacramenti, vel pro contento in Sacra-

T. r

mento C. é?: N. Cozfeg. Intentio SS. PP. erat

Prügt,

aflerere füb fpeciebus latere verum corpus

[ f[]pm

& fanguinem Chrifti, quod Haretici negabant;

mOdat-

non

1 *.S';wmbzmti;

t fex,

non veró ipfüm Sacramentum prout eft

ie &c

fignum íenfibile effe corpus & fanguinem.

confee

Chrifti , alioquin fpecies deberent effe , & dici

tranfe

Chriftus, quod etiam in fententià Scoti du-

rum eíft dicere.

Objic. $.

Si Deus poneret Chriftum füb

Jjtum,

wtitu«

fpeciebus panis absque verbis ficut poffet , ef-

fet idem Sacramentum cum noftro; ergó de-

: $-

m per

fa&to verba nullo modo concurrunt ad confti-

Refh. 12420; Si DEus

jnt &6

tutionem Euchariítig.

im $5

deleret peccatum originale per folam ablutio-

nem (íine verbis, effet idem Sacramentum

s Chri-

baptiími cum noftro, ergó forma baptifmi

, ergo.

: coniee

non concurrit ad intrinfecam conftitutionem

baptifmi, Re/f. 2do: efletidem quoad szare.

jratiam

vatione

riale & quoad rem Sacramenti C. "4ztec. eflet

idem quoad forzzale, & quoad efle Sacramen-

tür máe

j; noro

ti N. |ntec. co Confeq,

n d

9. 1140 : Aninter materiam & formamSa-

cramentorum requiratur unio ,

j confe-

tia fimultanea ?

& co&xiften-

Refp, non requiri mathematicam aut phyfi-

:undüm

er mo»

cam, (ed fufficere moralem. Ra£ioef/ ; quia

talis (imultas füfficit, que fecundum pruden-

[e quo

tem zítimationem unum alteri conjungit ; fed

nexus moralis fecundum prudentem zítima-

dicitüf

tionem fufficienter conjungit materiam for-

ia pro

mz, etíi non (intfimul tempore, ergó. Mai.

robatur ex eo: quodSacramenta fint funda-

jp,erit

ta.fuper aétus humanos, & hominibus acco-

modata. JMiz.fuadetur in ffmili ; Siquis di-

:g?-b«'lnfl

ceret $

gon

B ;

26

De Effentid & Exiffentid

ceret: ego taceo, fecundum prudentem aefti

pterc

mationem verum ceníeretur dicere,licet dum

majot

loquitur, non taceat, modéó taceat fübfe-

j

quenter, Coftrmatur 1380: plures dictiones

penit

faciunt unam orationem , licet phyficé non

inqu

fint unitz;ergó etiam partes Sacramenti pof-

eft t

fuünt componere unum Sacramentum , licet

Tio,

2do: in Sacramento

phyficé non uniantur.

tradi

poenitentiz contritio & confeffio precedunt ,

pep

fatisfactio fubfequitur abfolutionem,ergö nec

tis co

in reliquis Sácramentis req.iritur phyfica fi-

quiaj

multaneitas, hinc A4d.7. leguntur Apoftoli

firati

uno die 350o0. hominum baptizáffe. idque, ut

Euch

interpretes volunt, fa&um effe afperfione a-

modi

quz, quz afperfio certé non poterat sazbe-

ls

matité co xiftere prolationi formz.

Turt

Exindé communiter rejicitur áb omnibus

&t di

opinio gloffe z caz. detrabe , causa 1.q. r.

Iillm(

qux requirit mathematicam co&xiítentiam in«

ter ultimam prolationem formz & applicatio-

nem materiz: quale enim eft compofitum,

41

talis & non major debet effe unio partium ;

atqui Sacramenta fünt compofita non phyfica,

fed moralia , ergó etiam talis unio fufficit.

0

-Q. zdo qualis in hác parte regula fit fer-

vanda ?

& T

Refp. Univerfim tanta propinquitas tempo-

fünt

ris fervanda eft cum applicatione form?,quan-

fq

ta ioraliter (üfficit ad verificandum fenfüm

Ts

al

verborum, quod totum prudenti judicio re-

ütint

linquendum eft; hoc tamen notandum, pro-

Tunt |

pter

s

facramenti.

27

m eftié

pter diverfitatem Sacramentorum quandoque

etdum

majorem requiri, quandoque minorem con-

! fübfe«

jundionem fuficere: fic quia Sacramentum

Crones

pocnitentiz inftitutum eftper modum indicif,

c& non

inquo accufatio precedit, minor conjun&tio

t pof

eít neceffaria.

Idem dicendum de Matrimo-

, licet

nio, quod fervat rationem communem con-

imnento

tra&tüs, & propterea fieti poteftinrer abfentes

Atinreliquis Sacramen-

edunt

per procuratorem.

tis commüniter major requiritur conjun&tio

rgö nec

fica f-

quia illa perficiuntur per pronomina demon-

firativa. Hinc non füfficeret ad confe&ionem

xpoüoïi

que, üt

Euchariftiz fiquis proferret formam, & poftea

tone ?*

modo panis afferretur, aut prilis deftrueretue

qaltte

panis, & poftea formam pronuntiaret. Caete-

rüm tamen ad tollendas anxietates ftudendum

mnibus

ct difcreté ut quó major fieri poteft, fiat par-

tium conjun&io.

Jf q,.l:

dam I«

- Quzsrio IV.

Jicatio*

ofitum

An materia 9 forma Sacramentorum

rtium

fint. determinate 4 Chriflo ?

hyfich

Onclufío: Materia & forma funt ab ipfo

ficit

Chrifto determinatz.

Probatur 1780 :

fit -

ex Trid. 5e/f; 7. Caz. 1. Sacramenta omnia

fuünt À Chriito inftituta, ergó illa quz intrin-

empo

fecé conftituunt, fuerunt à Chrifto determina-

Bquan-

(enfürt

ta; atqui materia & forma intrinfece confti-

tuunt Sacramenta, ergó ab ipfo Chrifto fue-

cio

runt determinata,

Confirmatur ex eodem

y

C06.

ptCï

E

28

De Effentiá - Exiflentid

l

1

Conc. Sefs. 2 1. cap, 2.

Ecclefia nullam poteft

0

Jl

Sacramenti fuübítantiam immutare ;

ergó

Conict

fignum eft materiam & formam fuiffe 4

Chri-

terial

O determinatam : nam fi 4b Ecclefià fuiffent

m

determinatz, (icut determinare potuiffet. ità

teros |

Calicis

expoft poffet immutare, cujus enim eft partem

ponere, & determinare, ejus quoque eft ean-

li i

dem tollere & immutare,

Probatur 2do : ra-

1 gï/

£ioge: materia & forma habent 'infallibilem

defun

connexionem cum gratiá conferendá'ex o

pes

torili

reoperato; ergó funt A Chrifto determina

toe,

v m:

Prob. Confég. nec Angelus nec Ecclefia po

teft

alterg

infillibilem connexionem cum gratiá"ulli cre-

tétos,

aturz tribuere; fed fi materia & forma effet

tjs.

determinata vel áb Angelo veláb Ecclefià ,

etetr

illam connexionem haberent 2b illis, ergó,

deten

4Maj. probatur in cujus poteftate non eft pro-

6072/(7

ducere gratiam, in ejus facultate quoquenon

tione ]

€ít, darealicui infallibilem connexionem cum

gratià, fed nec in poteftate Angeli nec Eccle.

Confeq

m

fiz eft producere gratiam, ergó.

AMim. prob,

tetlam

gratia enim eft effe&tus & donum

Dei gratui-

t 3

tum & terminus divinz liberalit

atis , alioquin

gratia Deinon effet, Cozfirziatur Sacramen-

Otdina

Ccef

ta antiquz legis fuerunt determinata à Deo ,

ut patet de circumcifione &

Tuter

Sacrificiis , ergó

6&1 üt

& Sacramentaleg

is novg determinata funt 4

Chrifto

ILV]n !

Hoctamen fatendum eít, materias

D] tlmü

& formas Sacramentorum

non zquali reftri-

Gione à Chrifto fuiffe deter

tl de

minatas, ut pate-

bit ex folutione objectionu

m.

g

Water

Ob;ic,

Sacramenti.

29

potet

Objic. 1:20. Antequam effet Evangelium

ertó

conícriptum, ordinabantur Diaconi,ergó mae

| Chri-

teria hujus ordinis non eft à Chrifto decermi-

uiffent

nata, (ic etiam Ecclefia latina ordinat Presbys

&t ld

teros per traditionem patenz cum hoftià, &

XArtem

calicis cumvinó , grzca veró eosdem cum foz

fLeane

]à impofitione manuum füb hàc formà: Dzvi-

li:th-

na gratia, qua femper iufirma [anat, e qua

jbilem

defunt, fupplet, creat feu promovet N. N.ve-

nerabilem Diaconum . inm Presbyterum, evgo.

roe

nata,

vel materia non eft determinata à Chrifto,vel

alterutra Ecclefia non habet legitimospresby-

poret

teros, Refp.C. Antec. D. Confeq. ergó materia

Jf cre-

j lt

hujus ordinis non eft determinata à Chrifto

determinatione quàdam gemerali N. Confeq.

cleli ;

determinatione /fecialiffumi & wltima C.

€l'gö-

[ pro-

Con[eg. vel: non eft determinata determiria-

jenor

tione formali N. determinatione gaterzal C.

n um

Confeg. fenfas eft, dum Chriftus inftituit Sa-

cramenta, determinavit ad hibendam effe ma-

Ecc«

UA

teriam & formam quandam fenfibilem ,. quxe

effet apta ad fignificandam poteftatem,quz pee

;ratui-

ordinationem conferebatur, quoniam veró

.oquin

Ecclefiz relinquebat libertatem , quamnanr

Jmen-

materiam vel formam vellet affumere,factum

Deo ,

eít, ut primis temporibus ante conícriptum

^

ag

Evangelium alia materia ex determinatione

unt à

ultima Eccle(iz adhiberetur. Idem dicendum

terias

e(t de ordine Presbyteratüs Ecclefiz- latinze

rcüri'

& grece, hinc cum in utráque fua. quzque

Patc'

m.po-*

materia fit & forma:apta ad figuificanda

teíta-

Qljit.

jo

De Effentiá & Exillentid

teftàtem , in utráque fünt legitimi fàcer-

et, T

dotes.

incomn

Objic. 2de Sacramentum Gonfirmationis

fine adh

mum 8

tempore Apoftolorum conferebatur per ío-

tione (

lam impofitionem. manuum , ut conftat ex

aGtibus Apoftolorum. Cap $. tf* 19. ut expli-

quod u

qui mu

cant 5S. PP. & tamen modó mini(iratur per

unGionem chrifmatis ut teftatur Eugen, IV.

Wütare

in decreto unionis : loco zmpofitionis mauuum

ret,

"dpoflolorum, datur mumc im Ecclefid couftrma-

tilig,

£;0, id cít; LInGio chrifmatis; ergó materia

LY

hujus Sacramenti non eft determinata À Chri-

Conlety

Ífto. Refp. C. -4ntec, D. Cofeq. non eft deter-

R:/p.

minata à Chri(to determipatione cuzulativá

ba

elle

A. determinatione prvarzzvá C. Cozfeq, cn-

Cacam.

Velba [

füs eft : cum tunc temporis Ecclefia per orbem

non effet fundata adeo, ut modbó, reliquic

€m eff

Chriftus facultatem Apoftolis conferendi con-

fe&wn

firmationem, velper impofitionem folam ma-

Contion

nuum, velper un&tionem chrifiatisprout eis.

Votio

Ton f

optimum vifum fuerit , ut teftatur Dionyfius

& alii PP. apzd Suar. quod tamen Sacramen-

enïm vi

tum Confirmationis À noítro non diftingueba-

nem, dl

tur fpecie morali, fed ad fummum puré ma-

(f ary

teriali.

mOVC[UI

Objic. 311o. Ante Concil, Trid: contra&tum

ptizat

Matrimonium fine prefentiá parochi erat va-

Quando

lidum, modó non eft, ergó jam eftalia mate-

Cdefi

ria matrimonii, Refp. &. Antec, N. Con/äq.

Itter

ficut enim modó matrimonii materia eft con-

Dirg;

- Xactus validus & legitimus : ita & ante Trid.

Wefe |

erat.

S:ummämi.

31

- fcet-

erat, Tota mutatio in eo contigit quod propter

incommoda declararet Ecclefíia contractum

mationis

fine adhibitis folennitatibus dein fore illegiti-

per fo

mum &invalidum , quod poterat fine muta-

hat ex

tione fübítantiali materiz, hoc eft: (ine eo ,

eypli

quod unam materiam poneret pro alià: fic

qui mutaret vinum in acetum, non diceretur

gr pet

T

enTi

ID

mutare materiam Euchariftig, fed tantüm fa^

ceret, ne habereturam

AUH

riftiz.

plius mag:ria Eucha-

frma-

.Q. An verbaíint concionatoria, an veró

nateria

coní&rvatoria ?

iChri-

Aefp. Effe Confecratoria. RaZo eff: ver-

deter*

ba etle confecratoria eft habere fpecialem effi-

lativi

caciam cau(àndi effe&tum Sacramentalem, fed

, l-

verba cujuscunque Sacramenti habent fpecia-

orbem

lem efficaciam ex opere operato cauf(àndi ef-

veliquic

fectum facramentalem ergó. Deinde verba

(líc0n1»

Cconcionatoria tantüm excitant ad internam

m

devotionem,hujusmodi veró períe & dire&e

oüt eis

non faciunt forms Sacramentorum :

quam

myHUS

enim vi verborum precifé concipis devotio-

amon-

nem, dum pronuncio:. Ego ze baptzzo : Hec

;ueba-

eft corpus meum «$c.* Quomodo, aut quis

ä f*

movetur ad devotionem, quando parvulus

baptizatur rationis incapax nullo adítante ,

;&um

quando baptizatur À foeminá , cui tacere in

at Và*

Ecclefiá, hoc eft à verbo concionatorio ab-

mate*

ftinere precipitur in fcriptur&.

qti]tt

Dices. Chriftus dixit Apoftolis Aazzb. ult,

[ con

docete ommues geutes baptizautes eos (bc.

; Tfidc

ergó

CXACI

32

De Effentiá et» Exillentia

ergb forma baptifini ex inftitutiose Chrifi eft

genes f

concionatoria ; Hinc ait Aug. zzZe Zl ataztA

l(tet ma

virtus Aqua, ut corpus taugat ei» cor abluat ,

uva fpe

nifi faciente verbo ? mom quia dicitur, fed

expteflo

quia creditur, — Refp. C. Autec. * IN. Confeq.

Muta

duo przecepta dedit ibi Apoftolis Chriftus &

ttit, Qu

docendi & baptizandi , Zecezdi quidem ; non

4 D0n r

per formam baptifmi , fed per predicationem

Cübdüm

przviam, quà füfticienter inftruerent adultos,

Yer erit

& pofítea per verba cozfecratoria vel vitualia

ftatum

Sacramentum baptifmi conferrent. S. Aug in-

fitrame

telligendus eft, baptifmum adultis nihilpro-

hum fsl

de(Ie nifi credant, exemplo defümpto à Philip-

üm, Db

f

po -4&. 2.qui noluit baptizare Eunuchum ni-

m fe

fi priüs crederet Chriftum effe Filium Dei.

008 pyj

QuzsTio V.

& H

P d

Quenam mutatio smaterie é9 fa'rmæ

p

Quoq

irritet Sacramenta?

fl

üxdp

. utatio tum ex parte materiz tum for.

Wtf dlCCI

M

Qr M

mg poteft effe fübftantialis vel acci.

Atis &

dentalis. SuZ/faz£zalis mutatio materiz tunc

YUs &tj

erit: quando tanta eít, ut íecundum pruden-

TO tine

tem zltimationem /ecze diftinguatur àb illà,

f

quam Chriftus inftituit.

"Accidentalis vepu-

Vittüs

h TBltat

tabitur, quando tanta diveríitas non' datur

Onuntur

five una materia diftingnatur fpecie' phy(ica

Tna

&b alià vel non: diverfitas enim vel identitas

tht p er (

enditur

mg;eriæ Sacramentorum non tam att

, penes

T brus

Sacramentt,

33

hii et

penes fpeciem ?5y//zaz quàm zgoralem: Hinc

f[ntata

licet maffa farinz incoc&ta 4

pane, & liquor in

aluat ,

uva fpecie pbyfzca

non diftinguantur À vino

Hl , /(d

expreffo,diftinguuntur tamen fpecie zzor/;,

: Cuojef.

Mutatio f/ub/Fanzialis ex parte forme tunc

rittus &

erit, quando mutatur ejus fenfüs, ita ut ver.

v non

ba non retineant eandem fignificationem , f&

ationem

cundum quam à Chrifto fünt inftituta: 'Tunc

adultoS,

veró erit accidemtalis

quando principale figni-

vitualia

ficatum manet,

Ratio bujus eff : quiaverba

Sacramentorum

non operantur fecundum fo-

Aug in-

hil pro-

num fíyllabarum przcifé, fed fecundum fen-

fum.

Porró mutatio formze

li

poteft fieri potif-

hr n

fimüm fex modis.

IH/0. per omi[fionem ali-

Dei.

cujus principalis, uc fiin formá baptifmi omit-

tas nomen Pa£ris; aut in confecratione Ho.

t

ftiz Hoc , alitér dicendum de omiffione verbi

Ego, vel Ezim. 2do per additionem alicujus,

fimt

per quod forma Sacramenti vel redderetur

falía vel modificaretur fi

gnificatio principalis,

ut fi diceres :

Ego te baptizo in nomin$ Pa-

]m for-

tris Z44ajoris

ebc,

Ego te baptizo in nomine

Patris & Filii &Sp

:1 aCCi'

iritüs S. &&* B. Pirginis,oer

ig tone

hujus enim additi

onem mutaretur fignifica-

tum principale tó z zozzize,

)rudelï'

fa virtüus

per quod indivi-

ib illày

& effentia una SS. Trinitatis fimul

indigitatur. — 27/o

j reu

per variationeua , quandó

datüt

ponuntur verbaloco

aliorum, fi non fint Ífyno-

nima, 4o. per £rA

hvüct

icet

nfmutationem . talem fci.

jentes

per quam fignificatio principalis fecun-

düm

apdltüt

prudentem zfílimationem tollitur, ut fi

dic €-

Pcnes

34

De Effentiá ef- Exiffentiá

diceres: Ego Patriste bapf*z'zo im nominue Fi

formy

ii cóc.

teltus

$40: pe" [07'7'1!]/7!70?26?73, ut cum ver-

borum Syllabz ita decurtantur, ut moraliter

atqui,

|

aliam fignificationem à Chrifti inftitutione

üIC ;

habeant. 6;0. perimterpolationem, per quam

formar

fcilicetnon redderetur moraliter una oratio;

form

ut fidiceres: Ego febaptizo, & poftmodum

tamen|

legeres hiftoriam, aut aliud mifceres collo-

tial,

uium, & rursüs velles continuare: zz zo-

þm, e

mine Patris efc. aliud effet dicendum (i effet

baptifr

interpolatio Previs quz unionem dictionum

Validun

moraliter non interrumperet, quamvis inmi-

r [in

niftratione Sacramentorum ulla etiam parva

Ttn p

interruptio fine neceffitate tam facilé non de-

FCI'CIL'(

beat admitti, His pofitis ftatuitur regula fe-

perlona

uens;

tender

Mutatio fübftantialis materiz & formz ir-

itide ea

ritatSacramentum quodcunque. Rz/eclara

Vertis

eff : quandotollitur materiaautforma à Chri-

fjj

fto inftituta,irritatur Sacramentum; fed quan-

Otm

a-

do intercedit mutatio fübítantialis, tollitur

lu for

vel materia vel forma & Chrifto in(tituta, er-

Quàm d

g irritatur Sacramentum. 44aj.con[F at. Mim.

Thütai

vobatur: nam quando intercedit mutatio

ij

(

fubftantialis jam ponitur alia materia fpecie

TClEQe

morali à Chrifto inftituta, & coníequenter

üam,,,e

non ponitur id, quod Chriftus inftituit.

fUf C

Ob.ic. 1220.

Minor eft mutatio,fiquis dice.

C et

ret: Egome baptizo in nomine Patris ci» Fi-

-714 4f

lii , b Spiritus $. quàm Egore baptizo in uo-

mine Patria d Filia d Spiritu Sancia,quam

Or-

]

SacrAmenti.

35

fint B-

formam adhibuit ille apud Zachariam Papam

m ver-

relatus Cap. retulerunt. deconfecrat. Diff. g,

jraliter

atqui, ut refolvitPontifex, illebaptifmus va-

tutione

luit; ergó etiam valebit c

atus per primam

rquam

formam, e/j. N. Maj. licet enim in prim&

oratio

formà tantüm fit. zziu5 [zttere mutatio, eft

modum

tamen tanta,ut faciat a/ud fyzmifiatum prin-

- collo-

ctpale, adeoque licet (it minor mutatio p/y-

1 t

Jfca , elt tamen major seral;s.

Porró illum

( effet

baptifmum eatenüs pontifex approbavit ut

lionumm

validum. quatenus mini(ter fuit ignarus lati-

isinmi«

nc linguz ut ibidem videri poteft; quod fita-

] pafva

men proferretur à perito linguz lating, cen-

non de«

feretur baptifmus invalidus, quia fignificaret

períonas divinas tanquam foeminas , quod in-

:gula e

tendere effet hzre(n velle introducere;ac pro.

inde ea verba /pecze morali diftinguerentur &

verbis Chrifti.

jthira

AChrie

Objic. 2do.

Valuit baptifmus collatus hác

;dGUän'

formà: Ego febaptizo ip uomine Chrifli, (ed

toflitüï

hzcforma efítfübftantialiter alia à formá,

, a

quam defa&to adhibemus, ergó non omnis

mutatio f(übftantialis irritat Sacramentum

gtato

4Miz. conflat, Maj.probatur. Ex A. 2, ubi

T

dicitur; baptizetur umusquisque veflrám in

uomine TE[u Chrifli. Ec Cap. g. Im momiue

quentöï

JEfu Chrilli baptizabantur viri * mulieres,

Hinc etiam Nicolaus papa in Cap. 4 quodam

js dice

f H'

Jfudao. de con[ecrat, difl. 4. declarat fuiffe

validum baptifinum datum in nomine Trinita-

jl n

tis vel nomine Chriíti, quia qui Chriftum no-

z quäm

P

fot*

n

-

$6

De Effentiá & Exiffentià

minat, & dicit filium qui un&tus eft, & Pa-

trem À quo un&us eft, & Spiritum $. quo

poere

quapt

un&us eft. — Refp. 1270 cum D. Tho: & pluri-

etat,

bus. Baptifmunwin nomine Chrifti olim col-

latum fuiffe validum ex fpeciali privilegio

lud: |

pulu

ipfius Dei, ut fic nomen Chrifti quod tunc

temporis invifum erat Judeis , honorabile

þdþti(

detur.

redderetur, quando videbant ad invocatio-

paulus

[

nem ejus nominis Spiritum San&tum conferri,

oftmodum & fundatá per orbem Ecclefià cef-

Difiy

$pirit

faffe hoc privilegium, ut proindé mirum non

fet va

fit, baptifmum in nomine Chrifti collatum

defa&o effe nullum. — Re/j. 2do: N. 7Maj. ut

fttro

&äpf i(w

enim conítat ex Zacharià Papá Cap. z 5 zodo,

[

de con[ecrat. difl. a. f lotus in fonte bapti[ma-

fis fuerit ffne 1pvocatione Trinitatis , perfe-

debui

Iatiom

éfus Chriflianus mon efl, niff im nomine Patris

« Filiz, && Spiritüs $. baptisatus. ldemait

ïen]po

Pelagiusp

a ip cap. fi revera. & cap. multi

Wece(f

d

[4

.

ls foi

fent. ead.

//. unde Chriftus ipfe eádem re-

tamen

ftritione precepit Apoftolis Matth. 28. Ezs-

£es docete omnes gentes, bapticantes eos i

dbm 1]

ThAfo

gomine Patris, & Filii, & Spiritás $. De

hu

privilegio autem dato, ut dicitur, nullibi

conítat, ergó tantüm arbitrarium effe vide-

tüm |

p'ant

tur

d probat. Maj. C. 'Textus Scriptur&

allatas,fed N. ex iisprobari , non fuiffe adhi-

thorit

bitam formam confuetam: licet enim dican-

palem

baþtlfn

tur ibidem baptizati Zz zemzige Chrifli, per

hoc tantüm innuit fcriptura eos baptizatos

Qam

lnteml

fuiffe baprifmo À Chrifto inffituto, ut diftin-

guerene

SACFAPIEBEL.

37

&n»

guerentur à baptizatis foazmis bapti[mate ,

$. quó

quapropter baptizari in nomine Chri(ti idem

pti«

m col-

erat, ac baptizari baptiímo Chrifti juxta il-

lud: Pertrus baptizet bic eff

» qui baptizat g

vilegio

d tunc

paulus baptiet , bic ,id eff :

Chbriftus eft. qu&

baptizat. Weritas hujus 2de refponfionis vi-

orabile

j catio-

detur aperté colligi ex AG., Apoft. cap. r g. ubi

paulus inveniens quosdam , qui fe dicebant

nferriy

(à tl«

Difcipulos , interrogavit eos: 57 accepiffis

dpzritum $. credentes? vefpondentibus illis z

ym nor

Jed weque ff Spiritus $. eff , audivimus.

In-

Jlatum.

terrogavit rurfam Apoftolus : z qwo ergà

jj Ut

baptizati eflis? mirum videbatur Apoftolo

$t

eos nihil audiviffe de Spiritu S. cum tamen

p

debuiffent ejus expreffionem audiviffe in col-

r

latione baptifmi, ergó colligitur etiam tune

|fuirió

temporis expreffionem SS. Trinitatis fuiffe

jem at

neceflariam , aliàs certé (ine ratione Apofto-

nili

lus fuiffet ita miratus, eos effe baptizatos, &

jem I*

tamen nihil audiviífe de Spiritu S. Poítmo-

| B

dum illis refpondentibus : Zs foamnis babti[-

mate , juffit bapticari in nomine Domini JE-

Jf* quaíi diceret ; quia baptizati funt ifti tan-

nuulbl

tüm baptifmo Joannis , ut Spiritum S. acci-

j vite

piant, baptizentur baptifmo Chri(ti, Ad Au

(1pfül [

thoritatem Nicolai papz refpondetur, princi-

g db

palem quzítionem in eo motam fuiffe, an

y dicat

baptifma collatum à Judzo fuerit validum,ad

j, Per

quam refpondit affirmativé,dumodo habuerit

rizatos

intentionem faciendi,quod facit Ecclefia,poft-

diftit*

modum ut privatus DoGor addit nixusautho-

E]

ritate

28

De Ef'eciu

intenc

vitate D. Ambrofii,fuiffe etiam validum,dum-

modó baptifmus fuerit collatus in nomine

facrat

Toryi

Chrifti , prout etiam S. Bern. Ep/ff. 240. Et

alii videntur fen(iffe juxta primam refponfio-

baptif

nem. Ex quibus facilé deduci poteft in praxi,

fufcey

uandonam Sacramenta ex mutatione mate-

fpiritu

in(tit

ric vel forme in particulari irrita cenfenda

fint vel non ?

Ol€ !U

"Voruin

p

Anricurus II.

teing

Cunda

De Effe&u Sacramenti..-

Gf

' Ffe&um Sacramentorum przcipuum efle

(tame

4 gratiam fan&tificantem conftat tum ex

bt fe

Concil. Florent. um Trident, preter eam ad-

qui;

huc alia dona füpernaturalia cuivis Sacramen-

quàm

to in particulari competentia conferri pariter

AtQui

conftat ex Trid. $e//. 6. cap. 7. ut videbitur

fent g

fuislocis; Hicagendum de gratia tantüm ha-

tüta t

bituali & Characere.

qugd,

tobor:

Quzsrio I

Vitam

incn

"n quodlibet Sacramentum p(Wif con-

tä U[I

ferre gratiam imam an 2dam ?

Zücha

mo)n

Rima gratia hic vocatur , que primó in-

[

Tand

P

funditur animz poftquam defiit effe in

mortali, 244 veró qux advenit animz jam.

Cer,

Tüm P*

in ftatu gratiz exiftenti, ita ut gratiatantüm

inten-

e,(t-' qw

Sacramenti.

39

intendatur.

Caterüm duplicis generis fünt

dum-

Sacramenta, alia dicuntur /7vorum, alia suor-

omine

iuorum. Sacramenta zortuorum funt duo?

7j k

on(io«

baptifmus & poenitentia, fic dicta, quodad

füfceptionem non requirantin fubje&o vitam

;pruxi,

tü atC^

fpiritualem, velftatum gratiz , fed ex Chrifti

inítitutione poffint accipi etiam cum cogniti-

xenda

one peccatigravis. Reliqua quinque funt vz-

vorum , eoquod ex primarià inftitutione fu&

per fe licité non poffint accipi, nifi àb exitten-

te in gratià,proindeifta conferunt gratiam fe-

cundam.,

Hac divifione admiffa

t

Certum videtur 135o: non quodlibet Sa-

cramentum ex primariá fui inflitutione potle

if efe

um &

per é conferre gratiam 1mam. Rafio eff:

quia Sacramenta non poffunt plus conferre

m Zd-

quàm illis ex diviná inftitutione datum eft ;

amete

atqui non eít omnibus datum , ut per fe cau-

ariter

fent gratiam 1mam, quzdam enim fünt infti-

jebitut

ümht

tuta tanquam correborativa, ut Confirmatio,

quedam ut z4£ritiva, ut Euchariftia; Cor-

roboratio veró & nutritio fupponunt primam

vitam fpiritualem fivé gratiam SanGtificantems

ni-

hincnon poteft quis cum folà attritione cog

tà uc tali in ftatu peccati ggavis accedere ad

TA

Euchariftiam juxta illud: probet fe zpfum ho-

z , ne in judicium fibi & condemnationem

mö in'

manducet corpus Domini.

-

Certum vvidetur 2do: Satramenta mortuoe

d i

Ratío

rum per fe conferre gratiam 1mam.

" ;znb

[gnm

eff : quia eatenus à Chrifto inftitutafunt,qua-

tenus

C 4.

docet-

40

De Effecfu

tenus fünt recogci//ativa & vitam fpiritualem

- Dtol

reparant hominipeccatori: Hinc debaptifmo

pf

dicitur: qui baptizatus fuerit falvus eritg

Cator

de poenitentià veró , quworum remiferitis pec-

Sacra

eata remittuntur eis.

utde

Requirere veró cum

Janfeni(tis ad füfceptionem horum Sacramen-

His f

torum contritionem perfeGdam, vi cujus pri-

Coi

ma gratia conferatur, éftvalde durum, ut vi-

Caufa

debitur in materiá depoenitentià; ergó Sacra-

Syar,

menta mortuorum per fe fünt collativa 1me

Tà

fi

gratiz, vi cujus peccatum deleatur, & homo

Confe

Deo primó reconcilietur, Quzftio igitur hic

eap

füpereft, an Sacramenta vivorum poffint

Ceder

quandoque per acczdezs conferre primam gra-

Tnent

tiam, quz ut refolvatur

dam,

mi(y

Suppana I7A0.

Cum communi 'Theologo-

yum in przfenti providentià nullum peccatum

jria

O,bicel

mortale defaífo remitti in adultis, absque

poenitentià vel formali vel virtuali, ut con-

Obice

Íur ;

ftat claré ex fcript: Luc. r 3. Niff peuitentiam

€geritis omnes femul peribitis. Unde ait Aug.

quod

L. de penitentia mediciná : Omnis qui vo-

h:

duntatis fue fattus efl arbiter, cum accedit

Quod

44 Sacramenta fidelium, niff eum veteris

Tib

vit& peniteat, movam incboare non pote[f.

Inq

Etpauló poft: ab bácpenitentia foli qui bapti-

C 0

&Antur pueri immunes funt.

fifír

S$uppono 2do, Pcenitentiam aliam effe per.

Detcs

AtQui

fectam , aliam imperfe&tam. Perfecza eff, qua

de fe etiam absque Sacramento 7 re fuícepto

d [n

Deo

Iiam ;

Saeramenti.

41

itualem

Deohominem conciliat ut eft contritio; 277«

aptifmo

perfecía efl, que etfi fe folà non juftificet pec-

catorem, eít tamen difpofitio ad gratiam in

; tril g

tl ptt-

Sacramento conferendam, qualis eft attritio,

rb cum

ut declarat Trid, 5e/f. 1 4. cap. 4. de reformat.

Tamene

His füppofitis fit

Conclufío: Sacramenta vivorum poffunt

jus pri-

1, UC Vl

caufare 1mam gratiam,

Ita D. Tho. $cotus,

$uar.cfc. Probatur 1:5o : quando quis bo-

o oncta-

5 me

nà fide cum debito dolore fuiffet confeffus, &

confeflarius ex malitià non abfolveret & po-

( homo

itorhic

ftea poenitens credens fe debité abfolutum ac-

cederet ad Euchariftiam ,

tunc hoc Sacra-

pommi

m gf

mentum conferret gratiam, atqui non fecun-

dam, quiafuppono peccatum nondum effere-

miíIum per poenitentiam, ergó 1mam.

AMaj.

eologo»

ccaturti

probat. Omne Sacrameutum confert gratiam

obicem nom ponentibus, atqui talis poenitens

absque

obicem nullum.poneret, ergó. — Miz. proba-

yt con*

£ur : talis obex vel eflec peccatum aczz/e,

ii

quod committeretur per talem acceffum ad

j A0f

Éuchariftiam , veleflet. peccatum Zabztuale ,

yi V

quod remanfit ex denegatà abfolutione? 0

] M"dt:t

1mum , quia füpponitur poenitens boná fide

quttó

& inculpabiliter acceffiffejadeoquenon peccat-

; htit| ^

fc. non 2dum,quod probatur: quandocunque cít

Í þ;;[?tt-

fufficiens difpofitio ad formam expulfivam.

peccati , tunc peccatum non poteít effe obex ;

fe gt

atqui in cafü noftro . effet füfficiens difpotitio

j ,quæ

ad formam expul(ivam peccati, five ad. gra-

h(cepto

tiam, ergó. — 7Maj. probatur à paritate omni-

peo

$

um

42

De- Efä&u

um formarum , quz dum habent in fübje&to

Dam i

difpofitionem ad füi introductionem,introdu-

Indul

cuntur protinüs , nec forma contraria poteft

hiA

effe obex , vel impedimentum. — 74iz. proba-

eni

£ur: In tali poenitente & recipiente Eucha-

Yoaxtt

riftiam eft attritio, ut fupponiturs atquihzc

clefig

ex di&tis & Cozc. Trid. eít fufficiens difpofitio

petdi

ad formam expulíivam peccati, five ad gra-

Crgo |

tiam, ergó peccatum habituale in cafü noftro

fed &

non poteít effe obex primz gratiz ab Eucha-

tünti

riftià conferendz.

