Medlap

Rursüs adultus poteft ponere obicem , quem

ar-

Ifey di

21X

Baptifmi.

(lertora*

Parvulus ponere non poteft, Quodfi adul-

etida ex

tus ccecus, furdus & mutus fimul effet À na-

ji:atqui

tivitate, cum amenti equiparetur , non video,

la, cumt

cur (in&omni actu baptizari non poffit.

riter il

Objér. $zo: Non communicantur Parvuli ,

udultot

cur eos baptizes? Reff. Euchariftiam non effe

n Parue

tam neceffariam , quàm Baptifinum. — Illa per

mon cree

modum zzzriziozis inftituta eft, hic zezera-

Zionit, undé Chriítus illam non inftituit in,

tualitth,

ralis pet

la&e, quod nutrimentum folet effe unicum

infantum, fed in pane & vino , tanquam nu.

ryviam.

trimento , quod adultioribus folet convenire z

qursüs :

quod(i veteres parvulos communicárunt , re-

prehendendi non fünt, modó aliud Ecclefiz

Uio ]ï: lld

r in Pïlï."

vifüm eft propter periculum irreverentiz ,

quod facilé in parvulis poffet contingere.

ados d

jciuntur»

Quares primo: du iufans materuo utero

d3nclnfis poffit baptizari?

nitentis

- Jocüm;

Reff. Negativé; Quo enim id modo fieri

poffect? Renafci non poteft priüs non natus;

»tigim.e!'

ïtum, IU

neque ablui, ad quem aqua pertingere non

valet. At,zzsquis , ablui poflet in matre me-

o finé

] [C BB'

diaté, ergó ficut in matre peccato inficitur,

ità imbuetur gratià baptifmali , maximé cüm

pr()FC[HO

fa.

ad valorem Sacramentorum communiter non

& mE

requirant contactum pbyfícum ; Praterea par-

)

qninus

tus ventrem fequitur, ergó ficut ancilla ma.

numiffa fimul parit prolem 4 fervitute libe:

quró

0-

ram, ità & peccato non obnoxiam, Aeéff.

)Hïbllc efh

Mediata ifta ablutio non füfficit,'cüm »or4-

s; ablutus , matre fos

m,que

lifcf(j dici non poffit filiu

E

p

lummo«

2T2

| De Effetfu c& Subjecfo

lummodoó ablutá , quia, ut fuprà diximus, ab-

4

lutio eft zozus fucceffovus circà partes corpo-

3 Dri

$i5 , undé licet nonrequireretur in aliisSacra-

U

mentis conta&tus p/byficus immediatus , in hoc

ciendi

tamen fpeciale eit ex ipsá notione nominis

tiat l

zdblutio,quz talis effe debet, ut apta fit ad

efet

tergendas fordes ejus , cui impenditur. Porró

munit

peccatum originale contrahitur in inítanti

Proli

infüfionis animz , (ive mater in gratiá fit, five

quam!

in peccato ; undé ftatus gratiz matris imper-

bilem

tinens e& ad gratiam proli infundendam. Ca-

deatur

terüm fervitus civilis inventum eft juris , un-

quim

dé difponere potuit, ut proles ex ancillà ma-

fübit

numiís& libera quoque naícatur , cum eo jure

et i

filiüs cum parente cenfíeatur una períona,

ptitor

Servitus peccati oritur ex peccato Adami,in

[/7

cujus voluntate noftre quoque inclufz fünt ,

Dd

neque voluit Chriftus peccatum erdzzarié

deleri nifi adhibito remedio Baptifmi, 'Filius

ii

[/ Mom

uti non portat iniquitatem Patris, tanquam.

fecundàüm DEUM diftin&a perfona, 'ità nihil

1if0y,

blum

proficit ex Baptifmo Matris. : Quodfi tamen

arte medicá pertingere poffet aqua ufque ad

u M

feme] ;

prolem , fpeculativé videtur veriüs,poffe fic

infantem baptizari. Dubio caret, tunc poffe

ff

baptizari infantem, dum pars principalis ut

caput vel pectus apparet, reliquo corporeli-

cet nondum edito: fi enim fufficiat in his par-

4i f

tibus folàüm tingi infantem extra uterum po.

fitum, cur non füfficiat reliquis membris in-

n

ïr.ä uterum latentibus?

h

E

Baptifni.

Dies

us, ab»

Quares fecundo: .4n Mater

polfre fecarz ,

T

ut Proles baptizari po[fit ?

NU

- Refp. Regulariter mom poffe , non enim fa-

inhoc

ciendum eít homicidium, ut indé Proli obve.

yorinis

niat bonüm, Quodíi Mater juftà fententid

j fit ad

effec damndta ad mortem, exiítimant com-

Dorr

joftanti

muniter , tunc fecari poffe, fi absque periculo

Prolis exfpectari non poffit tempus partüs ,

fi, ive.

quamvis P4/ao ceníéat hunc cafum impoffi-

impet

bilem, càm ex fe&ione & morte Matris vi-

m G-

fis dU

deatur Proli majus periculum imminere,

quàm aliundé timeri poffet. Quod(i Mater

|] mae

fubitó occifa vel mortuá fuerit, confultum;

eojute

erfond,

eft tune fecari Matrem ut Proles forté Ba-

ptifmo fàlvari poffet,

damï:in

Quares tertió; Qu

id de Mosiffro dices-

/ fünt,

n ?

dinntid

Re[p. Si certum fit, effe animatum anim&

Filius

rationáli ; abfoluté ,*(i verb dubium fit, coz-

1002f

ditionatt effe baptizandum.

Quodíi fit du-

zj nbl

bium;, an in- corpore-eodem (int Zzs anime ,

j camen

ut fi Mon(trum habeat dwo capitá vel corda ,

(que 8

femel abfo/uté in uno capite , deindé füb coz-

goffe ft

ditione in altero effe baptizandum.

yc poé

QuasTio IV.

àlis Ue

yotcli

n filii sufidelium imvitis parentibus

pit pül"

polnut baptizari?

rum p

nb[is j

* lonveniunt hác itiparte AA, communiter

Prim: Baptifinum collatum filiis infi-

3

deli.

n

214

De Effetfu && Subjetfo

chrilia

delium invitis licet parentibus effe validum. ,

uia in Parvulis preter materiam , formam

]ium d

fl cun

& intentionem Miniítri nihil requiritur , ne-

cum $t

que voluntas parentum in his , quz ad juftifi-

Cotit

cationem pertinent, cenfenda eft voluntas

filiorum, licet in quibusdam effectibus Juris

baptiza

num, |

Civilis filius & Pater eandem habere volun-

tatem cenfeantur, Secksdó:Parvulos agoni-

[ rtii

cipes d

Zàntes infidelium etiam parentibus invitis

poffe licité baptizari propter fümmam necefli-

dium f

mediun

tatem Baptifmi, cui omnis obligatio alia ce-

dere debet. : 7ert/: Id fieri poffe, dummodó

M

Citum e

parentum unus confentiat, licetaltero renu-

ente , quia quoad educationem Prolis cuilibet

fijurig

j v«

«qualejus competit. Qxaar£ó. Filios hzre-

ticorüm, aut. etiani eorum qui ad. Pagani-

tis] fis

Téntibi

fmum recepto Baptifmo deflexerunt, licité;

adhuc poffe baptizati, imOparentesipíos cogi

bus ex

/io: , €

poffe ad hoc, ut permittan filios baptizari,

quia per Baptifmum femel receptum fubjece-

patentil

"LA

runt fe jurisdictioni Ecclefiz , cui fübjacent

quoadusque. chara&ter- baptifmalis. inhzret,

fj. l,pe

J5 pat

Quipto: Plerique concedunt, filios infideli-

um qui defpotice vel ferviliter fübjiciuntur ,

Jüsmod

poffe à Dominis licité baptizari, cüm enim,

Cog,

illi quoad ozzza bona etiam quoad partus fuos

Ztentu

pleno jure fübjiciantur , non eft dubitandum,

Vum; [

quin de filiis ipforum fervorum prolibitu füo

.

ltjorin

citrà injuriam poffint difponere in materià

Tiüm co

aliàs licitá, prout eft adminiftratio Baptifmi.

ij,

Itaque potiffima difficultas eft, an Principes

Qc

chri-

Baptifii,

'z»x,fk

idu.,

chritiani poffint licité baptizare filios infide-

lium czvilzer (übje&orum ? Negant Thomi-

Otmam

fte cum plerisque Neutriftis;

yr,

cum Suis.

afhirmat Scotusf

Ljuftif

oluntas

Conc(ufto. Principes chgifïiani licité poffunt

T Juris

baptizare filios infidelium ezvzZer (übjecto-

:volun-

rum, licet fint inviti, ità Scozus , Maffrius s

1 agoni-

€? reliqui Scot?fla.. Probatur breviter : Prin-

cipes chriftiani licité poffunt procurare reme-

jnvitis

necell-

dium fàlutis füis fübditis: Baptifmus eft re-

medium falutis, & quidem unicum ; ergo,

ylia C&«

nmodö

Refpoudeut communiter omnes D. Maj. Lie

citum eft procurare remedium fàlutis citrà

orenu-

colibet

iujuriam parentum G.. cum izjuriá eorum.N.

jam veró, ajunt , quando filii infidelium invi-

s e

tis ip'is baptizantur, neceffarió inferretur pa-

Dagtti

rentibus injuria; ergó.

Nam cum parenti-

Z

licité

foscogi

bus ex jure naturz competat jus educandi

filios, ex alterà veró parte baptizatus fit à

tigati,

parentibus a4ffrabezdus , ut docet Conc, To-

gb

letanum velatum in C, fudeorum. causá 28.

bjacet

g. 1. neceffario ledendum effet hàc in parte

nhæïetu

jus paternum ; proindé abítinendum ab hu-

infidd-

jusmodi Baptiímo infidelium.

:iu[lwf j

- Contra Reffonf. Licet filii infidelium bapti-

1 eftil.

zarentur, adhuc jus paternum maneret fal-

4yr us

vum; ergó baptizando invitis non facerent

andUt

injuriam, . 4zzzec, probatur: Nam jus pater-

pioo

num confiftit in facultate exZgezdi à filio re-

matcfl'

verentiam ,& fi opus fuerit fuffentatiouem ;

iil

yincie

fed hoc,ut patet, adhuc poffet mancre falvum

n

4

chu

$16

De Effelfu ei Subjetfo

in filio Papzizato ; ergó. Neque dicas: inhoc

CGrto.

fieri injuriam parentibus, quod filii z2//fra-

Dein

bantur & eripiautur Ab eorum educatione.

dem.

ANam licet parentes habeant jus educandi fi-

tet, i

lios, non habent tamen jus educandi cozzra

tat j

DEI«voluntatem : atqui voluntas DEI eft,

injutl

nech

baptizari omnes; ergó non habent jus edu-

candi taliter, ut.á remedio falutis contrà DEI

culos

voluntatem abftrahantur. Imó licet haberent

U5 (

ejüsmodi jus, 4 legitimá poteftate poffent li-

pttr j

cité in hoc cafü privari; ergó & filii eorum,

poter

licité-baptizari. ^;4erec. probatur: Siinfide.

Corf

lis ad-Idola & Sacrilegia educaret Prolem,aut

COnve

mortem-eidem machinaretur, jufté poffet

tür yü

Princeps filium à' parente abítrahere;

1 Cor

etiará fi retineatur À Baptifmo.

| ergó

habm

Reffondet. Con: N. Confeq. Quia Princeps

cifü h

tenetür ubique honorem DEI tueri, qui vio-

Conyui

laretur per ejusmodi Sacrilepias Rwrszs licité

Q6 (

poteft defendere innocentem à morte, at veró

Conyu

parens infidelis non permittendo: Baptifnum

neli

à

filii neque agit contra honorem DEL, neque

nfde]

filio-infert injuriams ergó.

277

Contra Refpou[. Si filius non permittatur

lem

baptizari , hoc ipfo educatur ad.colendaIdola,

fitia:

aut faltem impeditur & cultu divino & verà

filtis

fide; fed non minàs malum elft, effe alienum

IUm

& fide verà, quàm f& cultu Idolorum conta-

bet ln

minare; ergó fi liceat ad impediendum priüs

Cam

malum , licebit-etiam ad tollendum. malum.

5]105

infidelitatis , quod illo pejus eft; càm quafi

cer-

Baptifmi.

z

«lnhoc. 4 certóexhácinfidelitate fequatur mors zterna,

afra-

Deindeé licet retinendo filium à Baptifmo ei.-

pntittme,

dem injuriam ftri&é dictam forté non face-

andi fi-

ret, inferret tamen latam, cum filio compe-

t tontId

tat jus ad remedium falutis eterng , à quo

EL eft,

injufté à patre infideli impeditur, : Imó licet

is ede

nec hoc effet, faltem exponeret filium peri-

trà DEI

culo valdé probabili, i non certo eterne mor-

"

aberent

tis; ergó fi jufté po(Iit abítrahi à patre pro-

ffent li-

pter periculum mortis corporalis, à fortiori

eorutm.

-

poterit propter periculum — damnationis,

(infide.

Confirmatur primó. Conjunx infidelis quando

lem,aut

converío conjuge non vult converti, priva-

, poft

tur jure quod ipfi competebat ex jure naturzé

; up

in corpus alterius; ergó etiam parens licet

babuiffet aliquod. jus in filium, .licité-in hoc

yrinceps

cafü privaretur. Probatur Com[eg. ldeo ille

ui vi0»

conjunx infidelis privatur jure iuo, quia abs-

que contumelià Creatoris non cohabitabit

llf licit?

p vero

conjugi fideli; atqui non cum minori contu-

melià Creatoris cohabitabit filius cum parente

xifmurm

j ncque

infideli, ut patet; ergó.

Coufermatur. fe-

€undó, Princeps poteft cogere parentem infi-

pittatut

delem ad procuranda filio media vitz necef:

faria; ergó à fortiori ad procuranda media

jgld()]ä',

falutis zternz,

& v

Tertió. Ob culpam , vel de-

li&um poteft privareinfidelem jure, quod ha-

alienum

bet in pecuniam, aut alia bona.füa; ^ ergà

etiam ob negligentiam poteft privare jure in

j p5

malunb

filios » fiquod babet: Heretici adhue habent

mqual

)ug paternum in filios , & tamen cogi poffunt,

[2

idem

'zrts

De Effetfu & Subjecfo

idem dic de parente infideli fervo. Denique

operat

Tentur

filius poft ufum rationis, (i converti velit,

absque ullà injurià Patris infidelis f& feparat

perea

ab ejus füftentatione, imó potiüs Parens non

quàm|

permittens filium volentem converti faceret

tünc ]

huicinjuriam; ergó etiam parens potiüs fa-

Vero Y

ceret injuriam infanti, impediendo ejus Ba.

debes,

ptifmum, ac proindé Princeps eundem citrà

Bt lo

injuriam feparare poteft.

Thajori

Neque obfLat quod Parentes fint inviti : quia

dum )

inviti funt Zrratzozabiliter , Domino irratio-

i mul

nabiliter invito non fit injuria: fic gladium.

cim fj

fceden

depofitum non teneris reítituere, quando de-

ponens eodem ufürus eft ad malum, licet fit

lat

Invitus.

Vaten

Objic. rmo: . Si Parvuli infidelium invitis

ATC

Parentibus baptizarentur, neceffarió infer-

Adlent

retut injuria vel Sacramento , vel Parentibus :

ateni

neutrum licet; ergó nec licet fic baptizare.

'ancc

Sequela probatur : nam (i relinquantur bapti-

Triquit

zati Parentibus, evidens eft periculum Apo-

3ut [ie

ftafiz , cüm (ine dubio inftruerentur in Paga-

Drivar.

nifmo cum contumelià Creatoris, & Baptifmi.

0ij

Si veró eripiantur & curà Parentum, hocipfo

li

lederetur j9 zatura, quod ii habent adver-

JH

siis quemlibet, ne impediantur ab educatione

1

W. (

Prolium. Aefp. N. Sequelam cum probatio-

ad fde

nibus: Nam imprimis licet: relinquerentur

DC n

Parentibus etiam. cum periculo Apoftafiz,

Uant

ün

non video , quomodo fiat injuria Saeragiento,

Dull

l

quod pridem i

n fuo effe perfe&o conftitutum

Tatigr

i

opera-

- Baptifmi. |

219

nique

operabatur eíffectum füum, & licet inftrue-

velit,

rentur in Paganifmo relidà verà fide, pro-

epatat

ptereà forté non fieret majüs peccatum.,

nsnon

quàm fi Baptifmum non recepiffent, càm zque

aceret

tunc Paganifmo contaminarentur; sequalia

jis fa-

veró videntur effe , non recipere fidem cüm

us Da.

debes, & relinquere eandem cüm non debes.

) Citrà

Et licet quandoque . effet periculum peccati

majoris, propter hoc non videtur abítinen-

i:quia

dum à remedio falutis szc? neceffario, quod

TAtl0«

in multis zternam poffet procurare falutem ,

dium.

cüm finé dubio multi anté ufüm rationis di-

lo de-

fcederent , in quibus periculum Apoftafix

ycetlit

ceflat , & ex alterá parte virtute Baptifmi fàl-

varentur. Deindé licet ab(traherentur À curá

invitis

Parentum, prout ad cautelam $co£zs füadet

infet»

faciendum, .non inferretur propterea injuría

hi

Parentibus, cüm enim, ut di&um eft, ad

tinates

hanc circumftantiam tanquam ad manifeftam

papti«

iniquitatem jus.paternum fe non extendat ,

L Àpo

aut licet fe extenderet , jufté eodem Parentes

pago-

privarengur, ceffaret omnis injuria,

eilmi.

- Objic. 2do: Ex Conc. Tolet. velato in C. de

ocipo

J'udais, Diff. 4$. praeipit fanita Synodus , ue-

advtt

Jini deinceps ad credendum . vim inferri.

4tione

Reff. Conc. loqui de -44u/z/s non cogendis

.Mtiü'

ad fidem , non de Parvulis baptizandis, qui

nec invité nec voluntarié baptizantur, fed

renïut

)&aüæ D

tantüm zegazivé fe babent; Proinde illis vis

gt

nulla infertur , càm non cogantur facere con-

jnturt

volun«

trar;um füz voluntati , imó veró juxta

tatem

opöfa'

220

De Effefiu c Subjetto

enti

tatem eorum fàltem interpretativam: Si

enim eo in ftatu velle poffent, certé opta-

pl

rent reci

u egnm

fibi

pere Baptifmum tanquam maxime

roficuum.

in G

Objzc. 3tio; Si liceret ità baptizare, certé

Conc:

ccle(ia preciperet Principibus chriftianis , ut

d By

hunc modum baptizandi fervarent , & Eccle-

dinan

Tüm,

fia ipfa baptizaret Judzos patrimonio D ; Pe-

tri cviliter (übjectos, cüm alioquin malé

puleru

ageret cum filiis eorum, hoc remedium non

ápprol

adminiftrando.

Refb. N. Seauelum , multa

Adver

enim, ut ait 44poff. 1. ad Corintb. 6. liceut ,

as (

Contra

ed mon omnia expediunt ; quod Eccletia non

baptizet filios Judzorum f(ibi fubje&orum.,

lion p

Contra

facit, imitando Chrifti manfüetudinem , ne

fides reddatur odiofa, aut fcandala oriantur

Ceptür

3

i

1ht ve;

non fíervatis quandoque cautelis.

-Objic. 410: Principes fcularesnon habent.

:Wpüïu

poteftatem ad ea, que fünt fuperzaturAlia :

Tg eff

fed füfcipere Baptifmum eftopus pertinens ad'

0jj;

tüm fl

fupernaturalia ; evgo non poffunt difponere,

ut filii infidelium invitis eorum Parentibüs

fafcipiant Baptifmum.

Refp. T. Principes

D.

At

fieculares non habere direiZam poteítatem ad

Supernaturalia, habent tamen zgdireizam ,

permir

Wafijya

in quantum bonum eft Reipublice chriftianz

4 Paganiímo effe immunem, quod paulatim:

lbet Ü

fieri poffet, Paganorum filios baptizando, Ut

Rfendi

quid gladium portant, nifi ut co&rceant fa-

qu adn-

cinorofos? Certé puniunt Hareticos, Judz-

am

lcoy

o? , Perjuros , Iterantes Baptifma; poená eti

€

ä'ï

221X

Baptifari.

m: S

capitis, ut habetur L, 2. C. Ne faucum Ba-

t optae

ptifma.

Miniftri DEI font ,

er quem Reges

naxime

regnatt ,ei Tufla deceruunt. . Yple Sifebutus

in Cap. czt. de

4dais relatus laudatur &

n

Conc ; tanquam Religio(iffimus, qui infideles

:ad Baptifmum co&gerat, quem fecutus Fer-

anis , üt

( Eode-

dinandus Catholicus , & alii Reges Hifpania-

p;De-

rum, Mauros & Judzeos ad Baptifmum com-

; rl

pulerunt, non contradicente, fed tacité faltem

jm non

approbante Ecclefià,

Deindé ex confeffione

qmultà

Adverfariorum licité poffunt Principes fiecu-

licetl

lares cogere infideles, quando delinquunt

lia nor1

contra /45 zature: atqui Parentes infideles

Qrurt,

non permittendo Proles baptizari peccant

contra ; za£ur4 , utpoté quod di&tat Prz-

i, n

Yriantüt

ceptum DEI (ervandum, //zite Parvulos ad

e venire, & filiis neceffaria utl ad vitam,

habent

corporalem , ità maxime ad. irtualem ani-

jrnlih:,

mz effe procuranda.

yens à

Objzc. $£0: Ratio noftrra probat non tan-

yonetés

tüm filios infidelium /z&jecZorum , fed etiam

entibus

wom [ubjecforum invitis Parentibus poffe ba.

ptizari; atqui hoc non; ergó, jeguela pra-

atur: Nam quilibet infidelis, cüm non.

tem2

df

ermittendo Baptifinum peecaret contra j

Katurae & faceret filiisinjuriam, poffet 4 quo-

iftiang

libet puniri,

yatine

.& filii innocentes 4 quolibet

defendi.

Refp. 1550: Non deeffe Scotiítas,

de. t

ant

qui admitzant filios infidelium etiam s /ab-

üd

Jecforum licité. poffe baptizari, quia quoad

precepta juris naturz. cuilibet Principi fübji-

j etiam

[

ciun-

222

De Effedu ef Subjecto

ciuntur. Reff. 2dó: N.Sequelam , quia nulli

Sacrat

Sactat

licet alterius Territorium violare, vel Juris-

di&ionem, quod fieret, fi quilibet vellet ba-

adeoq

tíln

ptizare filios Parentum alteri Principi fubje-

&orum.

at €)

Objic. 6to: Etiam infideles adulti tenentur

tis: h

fe precepto divino fübjicere de füfcipiendo

Adl;

Baptifmo, fibíque providere deremedio falu-

Contt:

tis, & tamen non poffünt cogi à Principibus

prohi

ad ejus füfceptionem , ut habet Coze. Tole£,

Paü

cit.$ ergo nec poflunt baptizare filios infide-

lium invitorum.

Refp. 1350: Scotum cum.

multís Scotiftis admittere infideles adultos

offe cogi ad fidem fufcipiendam, quando

aliundé non adveniunr inconvenientiz , utha«

De

betur : eaaifos. Cod:de fumman Trinitate ,

& (i hoc facerent, imitarentur doctrinam,

Chrifti, qui in parabolà Patrisfamilias etiam

melentes volebat impelli intrare, ut domus

impleretur, id quod poíteà D. Pau/zs ad 7;-

suoth. precepit: Pradica verbum , infla op-

gortune , importuné cic.. 'Toletanum- tantürri

,

prohibuit quempiam ad fidem cogi per tor-

menta aut illationem mortis, non autem per

tm j]

minas & terrores exilii, quod laudabiliter fe-

Valore

cerat Ferdinandus Catholicus, Hifpaniarum

de? de

Rex, quando Mauros & [udzos, qui bapti-

Ton t

zari renuerent,regno juflit abícedere, Re/f.

Q

2d5 : T. Antec. N.Coníeq. Quia cüm infide-

Ti

les adulti perfzpé fingerent füfceptionem Ba-

Sa Cl'an-

ptifini, nec haberent animum requifitum ad

Woqu

Sacra-

Baptifrni.

245

qui tull

Sacrámenti valorem, fxpiffimé fieret injuria

ve Jtis-

Sacramento, quz jure naturg eft prohibita,

velletbae

adeoque videtur id Principibus licitum non.

ipi (übje-

effe , ne coopetentur irreverentiz Sacramenti,

aut exponant Sacramentum periculo nullita-

tenentur

tis: hoc periculum in infantibus ceffat ; ergó,

(cipiendo

"4ddo , infidelibus adultis fieri vim , cüm ad

edio fl

contrarium füz voluntatis cogantur, quod

inciplbus

prohibitum eft À Coze: To/etazo, quz tamen

v, Tült,

Parvulis nullatenus infertur,

y infide»

It Cufta

ARTICQULUS III.

adultos

quando

g, uthte

De Miniftro, Patrino, &

7777

Caremoniis Baptifmi,

»&f inaml

as etiam

QuasTio L

t domus

i a Ti-

. Quis fit AMinifler Baptifrni?

uf d

upliciter fümi poteft Minifter Baptifini,

,tantilt

D

p tot»

19/ó; quoad validam, 240: quoad lici-

tem p

tam illius adminiftrationem, & quidem fide

iliter It«

valore fit fermo, certum eft apud omnes &

fide definitum ab Ewgezio IF. in Cone, Flor. ,

aniarutm.

non tantüm Sacerdotem, fed & Clericum,

yi baptl*

quemcunque imó & Laicum , Virum aut fce-

& prl

minam, fidelem vel infidelem validé. hoc

pemn-

Sacramentum pofle conferre , ut colligitur

Afe,

icom &

quoque ex Cap: Firmiter: de fammá'Triui.

RA-

Gacta*

224.

De. Miniffro , Patrizo,

quemp

Ratio à priori eft ipía Chrifti inftitutio per

continuum ufüm Ecclefiz hucusque füfficien-

jurisdi

Àt

ter declarata. Cozgruentia veroó eft fümma

hujus neceffitas Sacramenti, tanquam unici

fübjci

requir

remedii falutis. . Quodfi ex Cap. 2 Pagamis,

Societ

de Con[ecrat. Difl. 4. baptizati & Paganis jube-

Cin i

antur ibidem & Gregorio II. rebaptizari , in-

telligendum eft pro tunc, quando non Ritu

gific

Fault

Ecclefiaftico fed Pagano, deficiente in quo-

777

dam fübftantiali baptizati fuerunt, uti colli-

fhiti]l

gitur ex contextu ibidem, ubi ait , eos reba-

prizandos effe in nomine Trinitatis, in quo

lujus:

ncceff

fupponit Greg: prius à Paganis baptizatos

non tutiie,

Bapti

jutisdi

Quod (i veró de //c/£o ufu loquamur, dicen-

fidelig

dum, eum tantummodo licité poffe miniftrari

VUk a

ab iis, qui jurisdictionem, & facultatem ha-

tompe

bent id faciendi, vel à Chrifto derivatam.

immediat? , prout re(idet in fammo Pontifice,

llud j

vel derivatam zzedia£2 , prout eft in Epifcopis

fïdeliul

& Paítoribus. Ra£oeff : tum quiareveren-

In eod

Tifiran

tia Sacramenti exigit conferri à Miniftro ad

hoc deputato, tum veró quia nemo Ecclefix

finom

Don f

fidelium licité quempiam adícribit, quod fit

per collationemn Baptifmi , nifi quis jurisdi&tio-

T at

diar,

nem & regimen quoddam Ecclefiafticum ob-

tinet, Hinc peccabit mortaliter nontantüm

poft ;

Cüm e

Sacerdos fimplex folenniter baptizans extra

cafüm neceffitatis, fed & Epifcopus & Paro-

Don f

s inl

chus in alienà Dioecefi & Parochiá, eoquod

alienam jurisdi&tionem turbaret, adícribendo

0C IPI

' quem-

€ Ceremoniis Baptifmi,

22

quempiam illi communitati , cujus non habet

|o pet

ficen-

jurisdictionem, ut latiüs expendit Vasq.

ümma

At veró , Zz44is , ante Baptifmum nemo

1 unici

fübjicitur Ecclefiz ; quomodo ergó jurisdi&tio

requiritur? Deindé faltem ex privilegio dato

pani,

sjube-

Societat à Paulo III. 24g5o 1 $45, incipientez

Cum inter cumilas , poterunt fimplices Reli-

i, in-

j u

giofi conferre Baptifmum , cüm in eo dicaturz

Facultatem concedimus Jfngulis Societatis,Pa-

l qUO-

colli-

miteutia, Eucbariflia, e& alia Sacramenta

reba-

miuiftrandi, Re[p. ad primum: Ad licitam.

i qllO

hujusSacramenti miniftrationem non requiri

1at0$

neceffarió jurisdi&tionem in Zp/zm fubjeczum

Baptifmi, fed neceffe eft , ut quis aliàs habeat

dicett-

jurisdi&tionem in quandam communitatem.

j(irari

fidelium , cui fübje&tum illud per Baptifnum

n h«

vult ad(cribere, quz (implici Sacerdoti non

atafru.

competit, .44 fecuzdume: Refp:

Privilegium

tífíco,

illud intelligendum effe in caíu

& de terrá in-

fidelium , ubi non fünt fundatz Eccle(iz ,cum

(copls

'erete

in eodem concedatur predi&ta facultas mi-

niftrandi Sacramenta fin& prajudicio Dicece-

o ad

fanorum & Rectorum Parochialiu

defie

m, quod

non fieret , fi alicubi fundate effent

Ecclefiz ,

aOd Hc

i d-

ut notat Caítrop : quamvis fimul probabile ex

S$uar. alferat: hoc privilegium fimul extendi

109*

ntum

poífe ad terras, ubi fundate funt Ecclefia,

cüm ex uno capite per collationem Baptifini

exttà

paro-

non fiat injuria proprié Ordinariis loci, qui«

bus infideles fubje&i non (ünt, ex alteco verà

quo

hoc ipfo à fummo Pontifice conceffa videatue

facul«

;ucm-

226

De Miniffro , Patrino ,

lenti

facultas przdi&ta, quod aliqui ad converfia-

Gjn

nem infidelium

mittantur,

lenai

Sed quid dicendu

r de Dlacono? Rcyþond:

necdf

Diacono facultatem baptizandi ex officio ne»

Q5 q

uaquam competere.

Docet hoc Ezgez. IF.

Minifler bujus Sa-

byter

$5 Decreto Fidei, ubi ait:

vtrO

cramenti efl Sacerdos , cui

ex officío competi?

lm

baptizare, tacité per hoc innuens,

alteri à

lm t

Sacerdote non C

ompetere; quod clariüs ha-

betur ex Capit.

Con[t at.

de Confecrat. Difl. g.

pafe

Q

Cen[tat Baptifm

a folis Presbyteris effe tradi-

fum ejusque minijt

erium , neque tpfis Diaco-

V D

N«

p explere. licitum eft

H

absque Epi[copts e.

liter ü

At ingu.

14

, Diaeonum oportet

miniftrare ad

TO

Altare,

baptizare & pradicare prout ex Pon-

.

Cate

tificali Romano !

n eorum ordinatione dicitur.

mitta

Re

: Verba hac inte

lligenda effe in eo fenfu;

Cemnir

quod

4 Presbyteris vel Parochis committi il-

ténet

lis po

ffit facultas baptizandi folenniter, quan-

lexi

do fübeft legitima caufa, ut,dum vel Paro-

Cüsinf

chus infirmatur, vel effet excommunicatus,

^

aut nimi

*

ïl) illo

a eflet copia Baptizandorum. Neque

Yl Q

&d hoc requiritur neceffitas extrema , utpoté

licitum eft baptizare non fo-

d ho

in quà cuilibet

DEQ

lenniter.

Atque

fic füfficienter intelligitur

Ug

differentia inter Diaconum , Sub-Diaconum ,

0C CQ

& reliquos Clericos & Laicos; cüm Diaconi

Tüento

officium fit in predi&tis occafionibus ex com-

miffione Paftoris etiam /o/ezziter baptizare,

gtavi

Qung

uod Sub-Diacono ex fummi Pontificis qui-

non veró ex Paftoris de-

lüierio

dem difpenfatione ,

. lega-

€ Caremoniis Baptifmi.

337

tverig« :

legatione competere poteít. Swar: Layms

Caflrop: Ceteris veró Clericis & Laicis fo-

ond:

lenniter baptizare non icet, etiam in extremá

neceífitate przfentibus Sacerdote vel Diaco-

jcio nf«

n0; quoin cafu femper obfervandum, ut Pres-

(tl i

byter Diacono, hic Sub-Diacono, in defe&tu

ij SA-

it

veró horum Vir foeminz , fidelis infideli,

:omyef

imó Laicus Clerico etiam Sacerdoti nomina-

alteri

riüs ha«

tim excommunicato in Miniíterio Baptifini

praferendus fit.

Dil.e

T

Quares 12)0: 44n buuc ordiuem imvertere

4t peccatum gravoe ?

: Dintte

pi C

Negat Scotus ex eo , quod in hoc cafü equa-

liter fit data facultas omnibus, neque appa.«

qare a

reat ullum przceptum graviter obligans.

exPon-

Cxterüm communis fententia quamvis ad.

dicitut,

mittat tantüm leve peccatum eífe, quando

x fenfüy

foemina viro , Laicus Clerico prxponizur,

lmittï ]e

tenet tamen effe peccatum grave,

uód vo-

h qUZH.'

lenti & potenti Sacerdoti przponitur Cleri-

] Pato:

a

cus inferior vel Laicus : Rarzeprzorts eff : Quia

nicatusy

in illo cafü nulla Sacramento irrogatur inju-

Nequ

ria, cüm in eo non fit przfens Minifter, qui

,UEPOt

ad hoc munus non fit fpecialiter deputatus &

gon 0*

DEO, vel conífecratus.

Ratio poflerioria g

eigitut

Quia cüm Sacerdos à DEO fit fpecialiter ad

qonumy

hoc confecratus, fieret gravis injuria Sacra-

pJiacont

mento, & contra ordinationem Chriíti in re

ex o

gravi.

Idem cenfent plures cum Caffrop

ptitité

quando prafenti & volenti Diacono Clericus

jds qu

inferior vel Laicus preponeretur, quia licet

yoris d

z

is

l

^

228

: vDe Miniflro , Patrino,

js tanquam ordinarius Minifter ad hoc offi-

cium non fit fpecialiter à DEO deputatus, eft

inferi

tamen ità Deputatus ut Minifter extraordi-

pea

narius , cui non tantüm ex commiffione Pres-

füper

Chri

bytéri competat baptizare folenniter , fed

etiain absque commiflione alterius in extremá

pat a

dida

néceffitate jure fuo & officio baptizare nonz

folenniter ,ut dictum eft füprà ex Pontificali

zahte

eum :

Romano.

Quodfi Catholicus poftponatur

Haretico finé urgente neceffitate, plures cen-

e&pæ

fent effe peccatum grave , quia illi tanquam

licets

excommunicato prohibita eít communicatio

fuffc

cum Cátholicis, non tamen fi Paganus pra-

fermg

feratur Catholico , proptereà quod is excom-

Laeu

municatus non fit, & aliundé prohibitio non

inveniatur. Quod quidem licet per /é verum

effe videatur, per Accidens tamen poffet effe

peccatum grave, tum ptopter fcandalum. ,

ái

uod ex eo oriri poffet, tum propter pericu-

]uni , ne nulliter & cum pravá intentione mi-

niftret Sacramentum.

Quares 2do:: n extra cafum nece[fitatis

liceat baptizare domi ,cb fine folennitate?

Plu

Reff. ld graviter prohibitum effe in C/eziez-

fim]

£in : wnicá, de Baptifmo. Proinde Sacerdos

It nu

taliter baptizans non eft excufandus à pecca-

Ottmo

to gràvi, quod à fortiori procedit de Laico

fij; «

extra cafüm neceffitatis baptizante. Licitum

Tater

tamen eft domi baptizare filios Regum vel

«tat ,

Principum, ut inquit c/£az. Clemez£. quod

a!tem

Gloffa ad Nepotes eorum extendit, Clericus

Qm t

infe-

prye

( off.

€* Caremouiis Baptifmi.

229

us, eft

inferior Diacono folenniter baptizans przter

a0tdis

peccatum grave, quod committit , incurrit in-

: Dres«

fuper irregularitatem , ut habetur Cap. r. de

, fd

Clerico nom ordinato miniffrrante; quia ufur-

rtremá

pat alienum officium. ^ An incurratur prz-

€ nof.

dicta irregularitas à Laico folenniter bapti-

Ytfcall

Zante, variant fententiz.

Videtur tamen

Onatut

eum irregularem non fieri, quia Capitulum

€5 CC*

eft pezle , proindé ffrice accipiendum, quod

nquam

"

licet videatur loqui indefinité , rubrum tamen

nicatio

fufficienter indicat, de C/erico tantüm effe

15 præ-

ermonem , ut conftitutio tanquam odiofa ad

XXCOffle

Laicum non fit extendenda.

tio non

verum

Qusasrio II.

f d

lum

ericu.

4 plures. poffint. fimul 64pti24re

yne t«

eundem?

(ftatii

ures fimul eundem baptizare , contingere

Pl

poteft variis modis,

T

Primb: Si plures

gt

fimul abluant, formam debitam proferentes

in numero fingulari.

Secuxdó : Proferentes

acerdos

Ta

formam in plurali : Nos ze baptiz;amus. | Ter-

£ió: Si unus proferat formam, alter adhibeat

; Laico

jcicom

materiam. ,OwArz): Si uterque formam pro-

ferat, & adhibeat materiam, fed unus priüs

;. uod

altero. In quarto hoc cafüconveniunt omnes,

eum tantummodoó veré baptizare, qui alterum

Jricts

. ine

pravenit. Ka£io eff : quia Sacramentum tan-

3

quam

239

De Miniflre, Patrine,

pund

uam caufa neceffaria in effe füo perfeum.

f

neceffarió ponit effe&um , atqui Sacramentum

fiat d

& przveniente, ponitur in effe fuo ; ergó ope-

hyti

ratur effe&um íuum fivé charadterem. |Ex

r

uo evenit , Baptizatum reddi incapacem Ba-

cond

ptifmi non minüs, quàm fi poft confumma-

Tiomt

tum Baptifmum unius, alius eundem vellet

finoul

inchoare, proindé fecundus nihil operaretur,

0l

fed prater peecatum, quod committeret, poe-

quitd

nas infuper incurreret Baptifma iterantium..

fedin

''antummodó itaque quzfítio effe poterit de

pritma

Baptizantibus tribus primis modis.

libet I

Conclufio prima. Poffunt plures fimul eun-

terius

dem validé baptizare,(ivé proferant formam

Tume

án fingulari,

fivé in plurali.

Prima pars eff

5

commtusis Ib

omifl. € Scotiff. i probatur :

duzf

Quando materia & forma debita Sacramenti

D. M

cum intentione ponitur, efficitur Sacramen-

matb

tum; fed uterque ut fupponitur ponit mate-

eunde;

riam & formam debitam; ergó uterque va-

r

habit

lidé ponit Sacramentum: Negue

fert etfe

porisi

m

TN.

1

Van uni-

confortium plurium baptizantium ;

t

us a&io, cüm non fit contraria aleri, fed

fimul

omninó fimilis , alteram non deftruit, ut pa-

Tum j

tet in noviter confecratis Presbyteris, qui

altero

fimul cum Epifcopo eandem hoftiam confe-

Vs

crant. ecumda pars efF contra Thomiffas

Ynyi

aliquorum Scoti[Larum , & probatur ; Quando

n

duo baptizant in formá confuetà: Ego ze b4-

M

jtizo, validé uterque baptizat; .ergó etiam.

plüte

utcrque validé baptizat in formá füb numero

plu.

e* Caremonite Baptifmi.

23l

lurali: Nos ze baptizamus. Probatur Com-

'Qum,

éntum

g. forma: Nos £e baptizamus : nihil figni-

ficat aliud, quàm, ego ze baptizo, & ego te

b opt-

baptizo, fed adhibità hàc formá, ego ze ba-

y EX

fí«o, uterque validé baptizat ex primáparte

em a«

conclufionis: ergo. 4Maj. probatur : quia pro-

üforma-

nomen Ao; nihil eft aliud , quàm geminatio

vellet

fingularis.

yetur,

Objic. contra primam partem: ldem ne-

et, p«

quit duobus diftinctis Baptifmatibus baptizaris

tlf

fed in cafu conclufionis effent duo diftincta Ba-

erit de

ptifmata, ergó. Maj. confLat. Quia per quod-

z

libet redditur fubjectum fimpliciter incapax al«

jl eun-

terius Baptifmi. A/z. probatur : ubi fünt duz

ormar

numero materiz & formz, ibi funt duo diftin-

w t

