cià gratiz , quam hoc ipfo illud (ignum confe:

alion

quitur,quod pravio Decreto Dei conditionato

ftta

ab homine determinetur,

palis,

Confe

QuzasrTio FinALIS ÁPPER-

tentj

TINENS.

do in

fit co

.detz'd faciendum . AMiniflro in. occurfu

qqia

opinionum probabilium?

judir

&dmj

ultz apud Authores reperiuntur opinio-

M

nes de adminiftratione Sacramentorum;

tj fe

Cam

quas tamen in praxin deducere hodie non li.

'cet propter damnatas ab Innoc. XI. propofi-

Orre

clarau

tiones 65 , de quarum primá , quoniam Mini-

fterium Sacramentorum tangit, hic non nihil

CUjüse

abili

dicere operz pretium duxi, at fciatur, quid

tllore'

Miniftro agendum fit, ne Sacramenta illicité

'& invalidé admini(trentur.

FUI' Cir

Wfeny

Damnata illa propofitio prima fic habet:

Non e[t. illicitum im Sacramentis conferendis

Vetü q

"Fodo à

feaui. opinionem probabilem de valore Saera-

Dtobat

menti relicfá tutiore, nifi vetet id lex , con-

ventio, aut periculum gravis damnui iucur-

&t sl

Probah

reudi, binc fententid probabili tantüm uten-

um uon efl im Collatione Baptifmi , Ordinis

CH!icis

éAcer-

lii "

e Sufcipiente.

147

! '/P-

Sacerdotalik ,aur Epif/copalas, Ex tenore hu

Lt*

jus

patet, hanc propofitionem admittere, illicitum

pl

uod

efle ex fententiá tantüm probabili conferre

ic»

Sacramentum Baptifmi ,: & Ordinem propter

yfe«

periculum. eterne damnationis & nullitatis

aliorum Sacramentorum, quz redundare pof-

fnato

fet ex nullitate Ordinis Sacerdotalis &

Epifco-

palis.

Sed & ut illicitum admittit praterea.

conferre quodcunque Sacramentum | ex (ene.

tentià probabili tautüm reliclá tutiore,

quan-

do inter Mini(trum & Sufcipientem int

*

ercefz

fit conventio, né e

"À

jusmodi opinione utatur,

quia tunc effet novus titulus oblig

ationis ex:

juftitià . vel fidelitate. Extra hos

autem cafüs.

admittebat illa propofitio tanquam licitum,

pmlo-

yrum

uti fententià £Zaz£zn probabili de valore Sa-

cramenti, relictà tutiore,

onli,

Ethoc eft quod

exprefsé ab Innoc. X I. damnatum eft & de-

DPO l

Mini*

claratum , omninó illicitum effe in collatione

cujuscunque Sacramenti uti opinionibus pro-

y nihi

Ul

babilibus 4e va/ore óacrameztz, relidà tu-

tiore. De valore inquam, five quze verfan-

li jate

tur circà sareréas &b forma: Sacramentorum

inteutione efy jurisdiéfione Minillri eic. non

xabet

veró quz tantüm verfàntur de Z/cifo ufz, vel

s50do adminiítrationis Sacramentorum.

v

E.g.

probabile eft Lixivium ,

aquam refolutam

'?

; . (0ff*

ex Sale effe fufficientem m

quct

ateriam baptiími

Probabile item et, form

am confecrationis

p utt

calicis neceffarió confiftere in (olis verbis 2

77

Hic eff [amguis meus : Nl bic eft Calix San-

r

AX2

guinit

148

: . De Miniflro

uinis znei;quoniam veró contrariz opiniones

(f2

jro

junt probabiles, illam non'effe materiam füffi-

cientem,

formam calicis effentialem non con-

bb

füb

fiftere in fo/is illis verbis ,

fed & in /ubfequen-

tibus, hinc neutrum ex przdi&tis opinioni-

Dei

Omnes ejus-

Da

bus licet deducere in praxin.

modi opiniones hic referre nimis effec proli-

D7

bil

xum, referam tamen aliquas , quz aliis lu-

cem intereà affundere poíffunt, reliquis ad

il

G

materiam de Sacramentis in particulari re-

je&is. Itaue fit

prü

Vi hujus damnatz propofi-

Ttn

Concluffo 134 :

tionis peccat mortaliter Min

ifter fequendo

li

lj

opinionem zag£àm probabilem de valore in

collatione cujuscunque Sacramenti. Proba-

CXp(

fic

£ur : qui exponit Sacramentum periculo fru-

ftrationis & nullitatis, peccat graviter; fed

(j

Minifter utens fententià tantüm probabili de

füfe

valore, exponit Sacramentum periculo nulli-

ii

apud

tatis; ergo. — 4Maj. Prob, qui ftudiofé fruftra-

tur, & nulliter conficit Sacramentum, juxta

ttfie

omnes peccat graviter, quia defraudac fide-

fs (

les fru&tu. Sacramenti. contra inftitutionem

effet

Chriíti; ergo etiam graviter peccat qui peri-

mpm

effett

culo nullitatis ejusmodi exponit Sacramen-

tum, cum in moralibus idem fit 4//q44 face-

?nljs

ve, & exponere [e periculo idipfum . faciendi.

r

Probatur jam AMin. principalis: qui utitur

ACta

opinione tantàm probabili de va/ore, fic ope-

lhh

ratur , utreverà apud Deum poffit zoz effe

Tüato

Sacramentum, Íed hic operans exponit Sa-

Vter

cra-

e Su/cipz:eizte.

149

s

cramentum ferzculo nullitatis ; ergó. Maj,

ff.

probatur: quia hanc dicimus opinionem pro-

;L.]

: on.

babilem Ze valore ,

cujus veritas probabzliter

yn-

fübeffe füadetur

, ità tamen ut forté apud

(oni«

Deum non fübfit,

fed i veritas. ejus apud

qus-

Deum non fübfit , manifefté Sacramentum

roli«

nullam et, ergó qui utitur opinione proba-

; ]ue

bili de valore,

exponit Sacramentum periculo

;ad

nulltatis. Exhocjam fit

j Y

Cozclufro 2da,

Sufcipiens Sacramentum ex

probabili tantüm opinione de valere Sacra-

pofi

menti etiam graviter peccat.

Probatur eo -

endo

dem modo: faícipiens Sacramentum ex froba-

r

bili tantim opinione de valere Sacràmenti

m

exponit illudipfum periculo fruffrationis,fed

o ftu«

fic exponens graviter peccat ; ergó, — 4/z,

, l

conftat ex Didii: Maj. probatur: Nam fi

füfcipiens adhibeat aliquam difpofitionem 47-

jli

nulll

tüm probabilem de valore , hoc ipfo poteft

vlit?-

apud DEum zoz effe Sacramentum, adeoque

j juxta

etfi ex parte Miniftri omnia effent, nihilomi-

nus defe&tu Solius füfcipientis adhuc nullum

t üdc

jonem

effet Sacramentum: Atqui talem adhibere

difpofitionem , vi cujus apud Deum forté non

Ii peïl'

effet Sacramentum,eft illud exponere perZcalo

] /W'-

uullitatiss ergó. Hinc licet expreffe, & for-

ciendl

maliter damnatumnon (itnon effe illicitum in

vt

Sacramentis /z/crpieudis uti opinione proba-

(icoper

bili, relità tutiore, cum Pontifex tantüm lo-

"Ed

quatur de Miniftro per verbum cozfereztis,eft

tamen «irzualiter & implicitó / damnatum

yit 3

3

q

propter

-

1fO

De Miniffro

al

proptet identitatem rationis: Ideo namque

id damnatur in Miniftro zozferezte, quia ex-

fol

$a

ponit Sacramentum periculo nullitatis, atqui

idipfum facit /m/cipzems ; ergo.

feí

Oljic. 1:220; Conmtra rmam:

In extr&mä

dlf[

neceffitate poteít quis /c/té baptizare inlixi-

j

n

vio aut alià materià dubià, quando aqua na-

turalis certa deeft,

2do: Confeffarii (zpé ab-

«

deb

folvunt, quando tantüm babent prebabi/eju-

dicium de re&t difpofitione posnitentis; ergó

lid

non eft ffzpliciter illicicum uti opinione pra-

PCC |

babiliin collatione Sacramenti.

Refp. ad

rmum : G.4nt, N. Con[eg. quiailla damnatio

qu

non intelligitur de cafü exzrema neceffitatis,

One

quod patet ex terminis : re/ic4 tutiore. Non

x

enim dicitur quis relinquere id, quod habe-

At

re non poteft, fupponimus autem in caíü ne-

lil,

ceffitatis, aquam naturalem haberi non pofle,

bab

ergó non poteft dici uti epizione probabili re-

qv

REl

[

liétá tutiore, adeoquelicité inhoc cafü bapti-

zari poteft in lixivio &c. /z£ conditiene. . Eo-

qui

dem modo commwuniter

Refpoudetur 4

prin

2dum: Nunquam enim confe(larius habere

Ym

poteft cerzam opinionem de re&tà difpofitione

[207)

poenitentis , cum ea tantüm innitatur vel di-

&q

&is poenitentis, vel fignis externis ex fe falli-

üre

bilibus, adeoque non poreft dici relinquere

fü

qï

opinionem zurzorem. — Refponderi poteft. 2do:

l0r

AN, fappofitum. Confeq.

* Hoc judicium enim

0

confet

(t

larii de difpofitione poenitentis non €

Va

de valore Sacramemti, fed cantüm requiritur

b

a

e Sufcipiente.

IfI

quG

ad hocut Zczre poffit pronunciare formam ab-

X«

folutionis, non autem ad va/Zduzs reddendum

&q'dl

Sacramentum, quod indé patet, quia (i con-

fetlarius z4//472 prorsüs haberet judicium de

ema

difpofitione poenitentis, aut haberetjudicium

lii

poenitentem non efle difpo(itum. & nihilomi-

| fox

nus ex parte poenitentis effet vera difpofitio,

é2b-

ex parte autem confeffarii proferretur forma

M]U'

debita cum intentione abfolvendi, certé va-

quo

lidum effet Sacramentum, licet counfeffarius

peccet abfolvendo.

xfra.

. d

Objic. 2do: Confeffarii licité abfolvunt ,

jat

quando tantüm Probabiliter habent jurisdidi-

Afis,

onem, fed jurisdictio requiritur Z valerem

.Non

Sacramenti, ut con(tat ex Trid. 5e/s. 1. cap.

habe

7.ergó. Re[p. D. M4j. quando £amtum pro-

P.

gn

babiliter habent jurisdictionem fümptá pro-

babilitate opinionis fecundum fe & feorftm N.

pOHCu

|

m

quando illa ipfa opinio probabilisredditur ex

circum[lantiis certa C. Maj. Licet énim ali-

japtl

Eo

quis habeat opinionem tantüm probabilem ex

i^

principiis Zzzrizfécis, íe habere jurisdictio-

jabere

nem, ea tamen poteft certiorari ex principiis

j

10l

extrinfécis,ut, quando eft communis praxis,

d di

& con(uetudo Ecclefig , hzc enim cez£à poteft

filli-

dare jurisdiclionem , prout etiam dat in ea-

u te

q

fu quo quis veré probabilem habet jurisdi-

ub

&ionem,

, eniim

Objic. 3fio: Conjuges Licité contrahunt

Matrimonium quandó ver? probabiliter judi-

j el

cant, fe nonhabereimpedimentum dirimens.

luulïur

K 4

Item

1/2

De Mikz'/lra

Item in cafü quo patet feligari impedimento,

Ín

poflunt illud. contrabere in cafu neceffitatis

E

cum folà difpenfationeEpifcopi,& tamen fo/us-

nf

modà probabile eft , Epifcopum difpenfare poffe

€]

in ejusmodi impedimentis ; ergó. . C, g74-

MW

que partem Antec. N. Conféq. quiailla Matri-

n

monia, quz cum verZ probabilitate contra-

cul

huntur, Eccle(ia, ficut poteft, ratificat, &

D

fic ex praxi & ufu illa probabilitas cer£Zfica£zr.

obl

'Eodem modo Zefp. ad 2dum : Licet enim ea

Wo

opinio: an poflit Epifcopusin cafü neceffita-

fion

tis difpenfare in impedimento dirimente /eor-

ptu

Jffm Spettata fittantüm probabilis , redditur

t

tamen certa ex praxi & confuetudine, quam

^

fi

a

Gormaz,

teftatur*Suar: & plures relati

Vor

qui addit Cardinalem Protonotarium ex vi-

fej

vo oraculo Pontificis refcripfiffe cuidam Epi-

Ti0n

fcopo confülenti , licuiffe fibi in cafü neceffita-

Tion

tis difpenfare. Dehisplura in materià deSa-

alio

cramento Matrimonii.

&

Objic, 410: Contra 2dam: Damnatio pro-

pofitionum eftodiofa , ergó non eft extenden-

0!

da, proindé cum loquatur folàóm de. confe-

M )

rente, non debet trahi ad /wfczpzeztem Sa-

fln

cramenta, Cowfirmatur 1:20: nou eft tanta

dl

obligatio in fufeipiezte, quantain cosferente.

Pt

$esundo: Propof(itio illa damnata eft in fzvo-

f

vem [ufcipientium ; ergó non eft extendenda

p«

in odiuz eorum , maximé cum füfcipiens pof-

liion

fit renuntiare favori, qui fibi ex Sacramento

fe [

obvenire poteft. — Refp. N. 44urer, eft. enim

Au0-

& Sufcipiente.

r.'f;

t0,

favorabilis,

cum vergat in bonum cüjuslibet

atis

in particulari, & quilibet optet non frauda-

Iih»

ri fru&u Sacramenti,

Noh debet judicari ex

ff

€o lex odiofa,

quod zzoleffiam & obligatio-

Dd

1em afferat fübdito , quando illa tendit non

attie

tantüm in bonum commune, fed & | in parti-

YI2e

culare cujuslibet, ^ 4 rzam Confirm, Reff.

n

C. Z4utec . N. Confeg. etiam. religiofus magis

uf .

obligatur ad caílitatem , quam ficularis ,

meà

propterea tamen non fequitur fecularem

fiita-

non peccare graviter transgrediendo prece-

fur-

ptum caftitatis. 44 2dam Refp, N. Suppoft.

ditot

tum , extendi eam damnationem in odum fat-

quam

feipientium. | Kenuntiare poteft fufcipiens fa-

'mRZ)

vori zoz fafcipieude Sacramentüm ; àt in

X Vi

feufu compofito renutiare non poteft, fivé

j pe

non poteft velle fufcipere Sacramentum , &

(fita-

non Velle früctum ejus fine Sacrilegio, cum

deS?e

alioquin contra inftitutionem Chrifti a

geret

v& annullaret Sacramentum.

) pt'()-

nden-

Objic. 5:à : Probabilis eft opinio multorum,

yonfe-

ad poenitentiam requiri confeffionem circum-

m

ftantiz aggravantis. Probabilisitem , requiri

; t?mm

dolorem peccatorum venialium omnium..

reft.

Probabilis demüm requiri contritionem per-

[*

fe&tam, non füfficere attritionem , & tamen

)denda

pra&ticatur in contrarium, licet omnes h« opi-

nspo"

niones verfentur Ze vlore pcenitentiz , cum,

fe teneant ex parte zsatería j ergo figaum eft,

p n

COR

jor

154

De Miniffro

f

f[Cipientem non obligari ad id, quod tutius

eft zz valore Sacramenti.

E. d rmum : (it

tf'a

o

probabilis opinio multorum requiri ad poeni-

tentiam confeffionem circumftantiarum ag.

C

gravantium tantüm. Átcerté ea non vería-

Tnc

Ut

tur circa valorem Sacramenti , quod claré pa-

*

tet

.

nam fiquis invincibiliter ignoraret ejus-

TiX

modi obligationem , & reliqua confiteretur ,

juxta omnes Sacramentum effet validum. ;

atqui fi confeffio circumítantiarum effet 4e-

du

vAlore , non poflet effe validum , licet inter-

Det

cederet ignorantia invincibilis , ut patet in-

Al

duGione n aliis Sacramentis ; ergó.

Cate-

16f

rüm quod przftat ignorantia invincibilis, hoc

Clat

Van

praftat opinio veré probabilis, proindé fiquis

cum opinione probabili eas circumftantias non

I€

confiteretur, va/ide & licité Sacramentum.

Qui

füfciperet : Atque hec folutio fervire poteft

Tnoy

in multis aliis, que videntur effe Ze valore ,

Tiier

& tamen fünt. 44 24472 y Eodem modo eam

hon

opinionem , quz docet in confeífione veniali-

ftitt

um aut mortalium confefforüm requiri dolo-

ol

rem extendentem fe fuper omnia , non.effe Ze

UT

vAlore Sacramenti , cum füpponatur poenitens

Unt

habere dolorem fuper unum vel alterum veni-

&

ale, quod confitetur , adeoque habetur cerz4

Ade

materia poenitentiz.

d 3tíum w. Senten-

Cipic

tiam, quze docet attritionem veram fufficeré

ttu

ad Sacramentum , jam effe certa» , cum.

cert;

"Trid. doceat 5e/f. 14. cap. 4. eam licet fiue Sa-

E

eramentoper fe perducere peccatorem mon po[-

fet

*

*

6 Sufcibiente.

15f

1us

fft ad juflificationem, eum tamen ad Dei gra.

(it

tiam in Sacramento difpouere , que ditpofi-

2

tio non poteft intelligi de zezzoz4 tantüm , cum

certum fit, alio modo difponere zz , & alio

a

ln

modo ex£ra Sacramentum ; atqui exzzz Sa-

cramentum difponit zezio£é , ergó in Sacra-

| pa-

D

jus«

mento proximeé,

Ll ,

j

Objic.6tó : Multi ex Lovanienfibus hodie-

d-

dum docent, requiri cog£riZZozem , ergó ma-

net probabilis opinio feverior, maximé cum.

l['Cï .

I

Alexander V II, Decretum expediérit Anno

Q

1667. ne ullus contumelià vel cenfurà affi-

hoc

ciat fententiam vel affirmativam, vel negati-

vam.

Deindé ficerta effet fententia, füffice-

iquis

: 0f

re zd valorem Sacramenti attritionem , ad

LUET.

quid requirunt AA. communiter in articulo

otelt

mortis contritionem ? g. quod plures Lova-

lort,

nienfes adbuc doceant fententiam feveram.

non reddit proptereà fententiam benignam

eam

niali-

ipcertam ,nec editum Decretum . Alexandri

jolo«

probabilitatem proptereà affundit opinioni

f dt

contrariz , cum, utex verbispatet, intendat

jtens

tantüm confulere paci & concordiz fidelium ,

& relinquat utramque fententiam in ftatu quo,

veni-

qeriá

adeoque opinio benignior manet cerzz ex prin-

cipio intrinfeco deducto à Tridentino, & cer-

ntet-

hceté

titudine ?/Zv4z4 "Theologicà , licet non fit

qutt»

certa certitudine exzrzzfecá & autbenticá.

In articulo mortis requirunt AA. pezfecans

"A

contrá-

onPf'H;

L

156

De Miniffro e& Sufcipiente.

contritionem non precisé propter periculum

*

[

fru(trationis Sacramenti , fed quia quivis tunc

E

tenetur zzeliori modo certificare falutem, quod

3*

maximé fit per coz£ritionem. 'Tum quia ne-

mo fcit an babeat attritionem füfficientem,

'Tüm quia certi non fumus, an Minifter habeat

intentionem abfolvendi, aut characterem Sa-

cerdotalem, fed de his plura in materià de poe-

nitentià. Iíta füfficiant pro Sacramentis in.

genere , & cedant ad gloriam

DEIzternam.

LÉ m

N ä* f

i

EUR

Qj

Lsl

m

ERN

Z

7

N

N

3

p

mul

N

"

——

lati

pr—

v

E

-

AncNA

Tabi

JA

-

;

N

pus

1

^

nl

CA

AVAUNI

)

N

N

i

N

(

Wodilr

CR

D

HAAMMA

TRACTA-

157

w 99) o (St»

m

*xox o*

InC

od

dosicbdtaidioutiaiqpdtadad

f

m,

M TRACTATUS

at

M

a

m

BAPTISMO

ET CONFIRMATIONE.

xpeditis quz ad notitiam Sacramento-

rum in genere pertinent , ad ea in,

particulari, & quidem ad baptifmum ,

ut neceffitate , ità & ordine 1mum

progredimur: quoniam veró in hac materiá

multa jam nota funt , & reliqua parum fpecu-

lationis contineant, non admodum diu immo-

rabimur , né explicationi aliorum utiliori tem-

pus preripiamus,

Anricurus L

De Effentià , Neceffitate &

Inftitutione Baptifmi.

QuasTio L

Quid fit Baptifrmus ?

uidditas rei cujuslibec vel eft phyfica &

quafi materialis vel metaphyfica, Pj-

TA

7€/

158

De Effintia, N&chz'Mte

doc

ffca defümitur ex partibus quibus à parte rei

conftituitur. 24ezapbyfrca à genere & diffe-

qui

rentia ceu predicatis diftin&ivis ab omni alio,

niv

|

dcb«

uod non eít ipfa. De utráque hic agitur ; pro-

indé przfenti quzftione inquiritur , quznam

fed

t

fit materia & forma , tum veró quenam fit de-

finitio baptifmi.

gra1

puu

Conclufro 15»4: Materia remota baptifmi eft

e[la

agua naturalis. Yà omnes Catholici. De-

lR

fümitur ex fcript. Toaunis 3. Niff quis rena-

tus fuerit ex aquá ci Spiritu $. non poreft in-

refp

lj

froirein regnum Dei. Atf. $.. Ecce aqua . qui

[l

robibet me baptizari? Et eodem cap-verf.38.

defceuderunt uterque. im aquam Philippus cf

tüt;

dis

Eunnuchus et baptizait eum ; undé definitum

eft in Trid. 5e//.7.Caz. 2. Siquis dixerit

AQUAT.

bip

dar

veram e uaturalem non e[fe de nece[fitate

,

baptifmi , atque ideo verba 1lla Domini noflri

bup

Jefa Chrifti: niffquis reuatus fuerit ex aquá

Dat

€b Spiritu S. ad metaphoram aliquam detor fe-

rit , Anathema frt.

Id quod jam ante docue-

f

G

rat Florentinum in Decreto Eugezii his verbis :

Materia hujus Sacramenti e[t

&A vera ef

[U7;

4

i

naturAlis,uec refert an frigida

Á

42 cAlida.

Proindé damnata manet iníania Jacobitarum

J

Af

pro materià hujus Sacramenti ignem , & Fla-

gellantium proprium fanguinem flagellis ex-

üti]

cuffum erroneé afítruentium pro materià

Qu

q

Baptifmi, Indubitata & eerté fufficiens ma-

teria eft genus omne aquz za£uralis , (ivé ea

Ion

Ietj

fit maris , ivé luvii five paludis fivé putei, ut

docet

6 Inflitutione Baptifmi.

159

te

docet Catechifimus Tridentini de Bapz/oo ,

fe-

quibusannumeratur aqua pluvialis refoluta ex

lio,

nive, grandine,glacie. De pracepto quidem

TO«

debet eífe benedi&ta, non tamen Ze valore :

a

fed & fünt, qui extra neceffitatem baptizan-

d

tem aquá non benedictà excufent à peccata

gravi, dummodoó abfit fcandalum & contem-

iet

ptus. . Quodfibenedicta non fufficiat, meliüs

eft admifcere non benedictam, ut habet Ritua-

De-

^f

leRomanum. Materiadubia funt aqua ex fale

Ifb-

refoluta, jufculum , cerevi(ia tenuis , & alii

hujusmodi humores , quos extra cafüm ne:

ywd

at

ceffitatis adhibere non licet; quodíiaqua na-

turalis defit , adhiberi quidem poffünt füb conz

UIf

ditione , fed ceffante neceffitate reiterandus

baptifmus ob fummum

t

damnationis,

periculum ' eternz

14it

Conclufío 2da : Forma füfficiens & neceffaria

w/l/l

baptilini íant verba : Egorebaptizoin momine

MM

ij

Patrü éj Filii &f Spiritís $. aut alia iftis per-

CUG

fe&e equivalentia: Hinc fufficiens eft formá

Grecorum: Bap

LbIS

tizatur fervus Chrifti in no-

mine Patris i.

Sic docet F/er, z Decreto

T

unionis , e ratioe( : quia ic Chriftus inftituit

lidá.

Matth 28. Euntes docete omnes eentes , bapti-

rürm

Zumntes eos$ n nomiue Patris efc. Hinc nemini

Fla-

utilicetformá, quznon fitcertó füfficiens ex

;X

u

&ítione finali de Sacramentis in

teri

.

genere,

ertó infüfficiens eft forma, q

uz 'Trinitatem

fnà

v &

non exprimit, item quz loco zz zozize pone-

ln ut

ret innomin(bu: » quia per Zz zomine fignifica.

tur

joc«t

160

De Effentia , Nece[ftate

tur unitas effentie Trinitatis : Forma dubia

o

eft, prolata , Zz zomine Genitoris, Geniti , Spi-

Iiamlu

YAti , vel procedentis ab utroque , «uia ejus-

Di

Tnatel

modi voces non fignificant per/ozas, (ed tan-

tüm earum orgizartionem , proinde & ab hac

tür :

& & fimili formà abftinendum.,

Ex dictis

Mati

Baptifmus fecundum compofitionem p5y/zcam

pea

conf(ideratus definiri poteft cum D. T5: exze-

n

vior ablutio corporis facfa fub prafiriptà formà

C mi

qerborum : aut cum Cazecbifmo Romano : Sa-

ibide

eramestum regenerationisper lavacrum aqua

fed d

3z verbo vita.

Àpdl

- Quodfi metapbyficam aut magls Tbeologz-

Cram

€am definitionem defideres, dices : E//e Sacra-

bupti

anentum. charadteriflicum fidei. perfectiffime

g

er fe remiffeuum omuium peicatorum prace-

figni

dentium. Dicitur: Sacramentum characferi-

[

flHicum,quia chara&erem imprimit,in quo con-

Tnatey

venit cum Confirmatione & ordine tanquam

4l 4

in genere proximo.

Fidei: eoquod vi cha-

aqui,

ra&teris Ecclefie & verz fidei incorporetur

lum

baptizatus. Reliqua habent rationem diffc-

n eyt

rentie ; licet enim cotera Sacramenta remit-

Contir

tant quandoque peccata, id tàmen tantüm per

àqui,

accidens faciunt , & quamvis Sacramentum

BU

pocnitentize per fe quoque (it remiffivum pec-

Ditet

catorum , nonremittit tamen 0727/4 , cüm ori-

fangw

inale delere non poffit : nequeetiam omnia

Dj

a&tualia quoad posnam,ut facit baptifmus.

bapuz

Propterea additur in definitione perfecziffime.

aDti?

Ex quo fit, baptizato, licét ante baptiimum

Dif.

omnia

€ Inflitutione Baptifmi.

I6I

ub

la

omnia peccata commififfet , nullam poeniten-

o

tiam.omnino efle injungendam.

6jus-

Dices coutrd 11248 : Si aqua. naturalis eft

tatt-

) hac

materia baptifmi, quomiodó de Chrifto dici-

tur : Jpfe vos baptizabit in Spiritu S. f igne

4Matth. 3. quomodo rurfüs: Ezc eff qui vezit

1777

per aquam e [anguinem mon im aqua folg ,

Aft-

Jed aquá & [amguime, 1. ffoam.1. w. ad 1MIR :

"

ex mente 5s. PP, fan&ctum Joannem Baptiftam

R

ibidem non baptifmum Chrifti (acramentalem,

//tqtll

fed defcenfum viibilem Spiritüs fan&i fuper

Apoftolos refpexiffe, Quodfi intelligas deSa.

g.

cramento Baptifmi, eatenüs dicitur Chriftus

r

baptizaturus in Spiritu S. & igne, quatenus

JUmt

gratia conferenda erat fanctificans per ignem

Mit*

fignificata, quapropter DZozy/rzs & Damafce-

Trt-

7245 Baptifmum vocant illuminationem non,

con-

materialem, fed fpiritualem fplendore gratiz,

uam

"d zdum: y. bené dici Chriftum veniffe in

chae

aquà & fanguine, in aquá quidem ut causà in-

retut

ftrumentali, in fanguine veró füo tanquam.

jiffe

in causà principali meritoriá , quem Baptifmus

emite

continet, undé dicit, non veniífe tantüm in

npe

aquá, ut fimul diftinguat à baptifmo Joannis ,

nturm

qui, cum meritam paffionis Chriftinon conti-

PCC*

neret, non potuit dici, fimul baptizare in,

j0rl«

fanguine.

mnia

Dices contra 2d4m: Qui in nomine Chrifti

baptizati fünt , con(lat.eos denuó non.efle re-

(mus»

At

baptizandos, ait AZco

jaus Papa de Corfecrat.

mum

Diff. 4. CAm. Á quodam. 2:. licet dicatur

,mnla

AMAre,

q62

De Efféntia, Neceffitate

Marc. ult: Im momine meo damonia ejictent ,

t D

Mini

non eft neceffarium dicere, Ego g. nomine

Chrifli te demon ejicio, ergo licet dicatur:

Docete baptizantes im uomime Patrü ebc.

non eít neceffarium dicere: Ego fe baptizoe.

)

3tio Florent. ad valorem baptifmi tantüm.

Q

requirit invocationem SS. Trinitatis, ergó

non eft neceffarium dicere diftin£&ta nomina

Inï

Patris, Filii, & Spiritüs fanGti.

Hinc 4£oe:

Tn

$. Bernardus Epiff. 340. approbat baptifmum

prox

moribundi infantis factum à Miniftro igno-

&f

rante formam, & folàm dicente: Egofe 5a-

hocs

A

ptixo im nomine [antia & vere erucis,

logi

dart

primum refpondimus in materi4 de Sacra-

mentis in geuere q. . Nicolaum quidem fu-

ablut

iffe iftius mentis, nixum authoritate D. Am-

fllbje«

brofii, fed errare potuiffe ut privatum Do-

Tnate

G€orem. Diximus ibidem, probabilius talem

Port

baptifmum non valuiffe, aut fi valuit, fuiffe

Onem

fa&um ex privilegio , quod modó ceffat.

d

ham ;

jfecundum C. Antec, N. Confeq. hoc docet au-

Satta

&oritas Ecclefiz , non item illud :

Ad ter-

aquæ

tium. Florent : fapponit expreffam invocatio-

p!icen

nem SS. Trinitatis füb tribus diftin&is nomi«

Cjüsm

nibus , eft enim Baptifmus Sacramentum Fidei,

Of£ n

cujus primus articulus eft, credere myfterium

Yel a(

"Trinitatis, quod fieri (ine expreffione nomi-

40, v|

num diftin&orum apté non poteít. — -4d quar-

itàt

2um. S.Bernardus illum Baptifinum non.

ittgli

approbat ut validum, fed forté proficuum

puero mortuo ex znifericordià refpici

CI'.I-

us

Dutap

& Inflitutione Baptifini.

163

etj ,

tis DEI i

gnorantiam fimul & devotionem

Iitie

Miniftri,

iC z

d.

fizi,

Quzsrio II.

tüm,

Que fit snateria proxima Baptifmi?

epb

mirta [

n Sacramentis, quz in ufü confiftunt prater

I

materiam & formam neceffaria eft materíia

4h:

f

proxima; quo nomine intelligitur applicatio

igno-

& ufüs ipfius materize remotz, Hanc effein

, Ín-

hoc Sacramento ablutionem, fatentur Theo-

4

logi omnes, idque ipfum verbum Paprizoe

At ie

claré fignificat ; &* ra£/o infüper fuadet: per

m fü«

ablutionem enim formaliter applicatur aqua

, Àrt-

fuübje&to baptifmi, fed applicatio aqu:x ceu

» Do-

materiz remotz eft materia proxima; ergó.

clem

Porró ablutionem poffe fieri vel per afperfi-

fuille.

onem velimmeríionem, pariter certum eft;

J

4

nam ablutio, quz fit materia proxima hujus

yet aue

Sacramenti, debet effe motus fücceffivus

aquz naturalis circà corpus, atqui per tri-

(d tf«

;catiq-

plicem pradictam ablutionem poteft fieri

ejusmodi motus fücceffivus; ergó. De va-

normi«

1Fid€iæ

lore non requiritur neceffarió trina immerfio

vel aquz infufio, licet ex Cu, Apoffolorum

lerium

gotmt-

40. videatur contrarium aflrui, cüm ibidemn

licét fiat mentio tring immerfionis , tantüm.

jquf-

j [lon-'

intelligatur , immerfionem debere fieri per

invocationem SS, Trinitatis contra eos, qui

ficuurm

putabant füfficere merfionem unam in morte

J

13

Chri-

164

De Effentia, Nece[fitate

fott

Chrifti, De precepto fervandus eft ritus

Thtni

cujuslibet Ecclefiz: fub gravi, ut putat Dian:

Doff

cum pluribus, quamvis non facilé peccati

poni

mortalis damnandum putem, qui ritus ejus-

fican

inodi non obfervaret, dummodo abfit fcan-

dice

dalum & contemptus, cüm de precepto gravi

vere

non confítet, & aliundé non fit contra reve-

perc

rentiam Sacramenti, Quod debeat effe mo-

tus fucceffivus aqua circa corpus , indé patet,

0i

| Baptï

uód alioquin talis ta&us aquz non effet ab-

Jutio , qualis ex fignificato fuo debet effe, hinc

bapti

I5 e

non füfficeret, fi quis füper ftantem in aquáà

formam pronuntiaret , maximé quia tunc non

fione

üniq

effet verum , eum qui formam proferret , ab-

luere.

Hec feré apud omnes: aliqualiter

tür ]

controverfum eft inter Theologos, an ablutio

bopt

adirvP fümpta, an veró pa[fv? fit materia

Dem,

lict

proxima? Pa[frvam aftruunt Scotiftz cum.

Suar, &c. a/ivam tuetur Tanuer. Con. cum

tàme

Va54. tenet ablutionem füb utroque refpe&tu

fler

effe materiam.

taret

Coucluffo rma. Materia proxima Baptifmi

fen(

Pprobatur : llla

terie

efl ablutio aciivà [umpta.

Ít caufa-

ablutio eft materia proxima, quc €

fmi)

Videü

tiva gratiz, fed ablutio a&tiva eft caufativa

gratig ; ergó.

Min. praäamr: Illa ablutio

hieg.

fecta

e(t caufativa gratia

,qus fit 4 Miniftro ut tali

nomine Chrifti,fed ablutio activa fit à Mini-

tüm

Unic;

fltro ut tali, & non paffiva; ergó. — Miz.

patet, Maj. probatur ex di&tis, dum ex-

$

amen-

Thino

plicuimus caufalitatem mqralcm Sacr

toruimn

e Inflitutione Baptifmi.

16j

1tus

torum in hoc confiítere,

uód actio facra-

an:

mentalis exhibeatur DEO nomine Chrifti,

cati

Poflet equidem dici , illam paffionem etiam.

us

poni nomine Chrifti, ut jubentis & condigni-

(cafl«

ficantis eam, fed magis connaturale videtur

dicere, Miniítrum ficut veré abluit, ità &

gravi

QG

veré conferre gratiam per a&ionem füam,

]ujv

per quam Chriíti perfonam reprzfentat.

atf

Objic. 1320 : Si ablutio activa eft materia

t ab-

Baptifni; fequeretur, dum fimul duo unum

,hinc

baptizarent, effe plures baptifmos, quia plu-

res eflent actiones ablutivz.

2do: Si afper-

aquä

; non

fione unà plures baptizarentur, effe tantüm

unicum, cüm fit una ac&tio.

3fio: Sequere-

,J

alitet

tur Miniftrum füfcipere Baptifmum , & non.

blutio

baptizandum, quia Minifter reciperet actio-

ateria

nem. Reff. ad primum. N. Sequelam. Quia

licét effent plures actiones phy(icé, moraliter

cum.

NU

tamen effet una, in quantum uterque Mini-

fter (imul indivifibiliter Chriftum reprafen-

(pc&u

taret.

Si Sacramentorum pluralitas defu-

menda effet à pluralitate phyficáà femper ma-

pt

ii

23

]l

terie vel formz, certé effent plures Bapti-

fmi , licét conflitueretur in ablutione paffivà,

caufa«

Jfafiïm

videtur enim implicantia, non effe tot paffio-

nes, quot funt a&iones.

Si duo fimul con-

lbluïio,

uttal

fecrant unam hofítiam , eft unicum Sacramen-

| Min-

tum, (i unus fimul plures, funt plura, licét

Mi

unica fit forma: adeoque unitas vel plurali-

m e

tas Sacramentorum potius ab effe&u & ter-

mino videtur defümi , quàm à materià &

m

for-

corum

L 3

166

De Effeutia, Nec?jz'mte'

M

formá. 4d zdwm Refp. Sicut in cafü effent

dus ablutiones paffiv , ità & duz a&ive,quia

p

f0

baptizans reverà dicitur utrumque abluere,

ef

fingulos alià aGtione diftinGà, neque enim.

dic

cá actione, quá Titium abluo, etiam abluo

€0)

Cajum, quamvis ab eodem totali utraque ab-

ab

lutio procederet, & difpergeretur quaáfi in

ad

aCiones duas. Unica eft pronuntiatio formz,

dic

& fünt tamen duo Sacramenta in duabus

C

hoftiis confecratis. 242 3f/m N.5eg. Exiam

7àl

in fententiá communi non recipitur acio in

fen

agente fed in paffo. In meà fententià actio

üt

tantüm eft modus nullum requirens fubje-

Wm

&um, & quidem ablutio in noftro cafíü pro-

prié non eft a&io, càm nihil producatur , fed

Qu

Ío

tantüm motus fucceffivus aquz circa corpus,

qui fit, dum aqua attingit fücceffive diverías

Deinde ille hic dicitur fu-

tj

Corporis partes.

fcipere Sacramentum, qui füfcipit effectum

It

len

ejus, alioquin deberet & formam füfcipere

Sacramenti.

I)

I

Objic. 2do: Materia proxima eft, quà fimul

cum formá pofità.immediaté refultat totum..

tl

Sacramentale , fed a&ione Miniftri pofità non

Y

refültat totum Sacramentale; ergó.

Mits.

tei

probatur. Effundat Minifter aquam é feneftrà

formam proferens antequam aqua tangat

tui

baptizandum inferiüs ftantem , non erit Sa-

HU

cramentum , & erit poft ablutionem paffivam ,

r

ergó totum Sacramentale noh refültat pofità

It

N

a&tione Miniftri, fed paffione fübjedti. Re/p. C.

AAj

167

& Inflitutione Baptifmi.

ffent

Maj. N. Mia. ad probationem Refp. In cafü

pofito antequam aqua tangat baptizandum ,

quia

ete,

nondum poni ablutionem activam , licét a&tio

effüfiva aquz pofita fuerit, càüm ablutionem

DI

ibluo

dicamus eífe motum fücceffivum aquz circà

corpus,

Hinc neceffarió requiritur quoque

eab«

Ó n

ablutio paffiva tanquam term

inus, & (iné quà

a&iva haberi non poteft: eum porró motum

tme,

ybus

dicimus effe materiam proximam hujus Sa-

itiam

cramenti, non quatenus precise fit in bapti-

zando, fed quatenus fit À baptizante repra-

10 Itl

adio

fentante perfonam Chrifti, & fic cum volun-

tate Chri(ti conftituente unum tótum morale

u-

impetratori

um. Hincnon effet Bapti(mus.fi

L pro

io defuper perfunderetur Miniftro

f d

[:

quis ftillicid

folam proferente formam.

jrpusy

vet as

Conclufto 2da: Ablutio per. [à occifrva wom

eft materia [ufficiens ad alorem Baptifmi.

r füe

ItaScotiftz contra Thomift. Probatur : 'Ta-

um

lem ablutionem Chriftus non inftituit, ergó

dpete

Probatur Azn-

non eft füfficiens ad valorem.

£ec. AGtio , que ex modo agendi

per. [e ettin-

imdl

trinfecé mala, non eft inftituta à Chrifto ut

af

materia Sacramenti, ablutio occifiva elt tali-

non

ter intrinfecé mala; ergó.

Probatur Maj.

MIth

AGio taliter intrinfecé mala eft, & reputa-

neüm

tur pro impoffibili , fed quod eft impoffibile,

209

p

non fuit 4 Chriftoaffumptum pro materiá 5a-

T

cramenti; ergo. — Comfermatur primà: Ideó

qvam

euc

martyrium communiter afferitur non

poflfa

Sacramentum, quia fit per actionem in

trin-

fec

ïe/P, C-

L 4

M

168

De Effentia , Neceffiate

f&cé malam , ergó etiam ejusmodi ablutio non

effet Sacramentum propter eandem rationem,

Ia

Confirimatur fezstundó: Siablutio per fe occi-

bit

fiva effet materia füfficiens, effet licitum e4

val

uti in extremá neceffitate, quá alia haberi non

n

poteft , uti cüm moribundus aliter non poffet

dis

baptizari,quàm perprojectionem in puteum,

H

vel fluvium, atqui in hoc cafü fic licitum non

def

otd

effet, ergó. — Minor. comcedumt. Adver[arii.

