fumptam. Ex quo ipfo patet difparitàs:

ofitt

T

quàre peccatum mortale in linea offenfe

E

Hum Ím

j

|

non fit fimpliciterinfinitum, etfidignitas

vintnl o

Dei offenti fit fimpliciter infinita. . Nam

g ls

'

hzc dignitas non eft forma gravificans

m u

offenfam, prout in fe entitátive fumpta,

fed (olàüm prout exiftens in meénte offen-

p

Ed

dentis, Hincinvincibiliter ptitans, Deum

ET

non offendi per fuam a&ionem, eo 1pio

Ecoóntrà

Hiniut, (

Deum fortrnaliter hon offendit.

juftus, licét invincibiliter putet, fe non

tb

itnOuri

effe in ftatu gratiz fanctificantis, nihilo-

minüs per a

m liberüm füupernaturalert

W:ïm, l

Vltzrm,

meretur de condigno notrum augmentum

atie , & correfpondentis gloriz.

Th a

ConftatIII. Quód merita Chiifti;ada-

Ts

308

mïlï Q"xmeu

quaté fumpta, five prout dignificata per

eandem Verbi Divini períonalitatem,fint

us

Ors

)

W

DijputatioV, Artit, L.

32f

formaliter adinvicem zqualia: etfi actus

Dtt t

ælillï dlgm,l |

j

liberi humanitatis Chrifti;in linea virtu-

tis, adeóque meritaprecisé materialiter

Is

Onmyr

fümpta, fint inxqualia,

Nam pariter

FOU Q

complexum ex Verbo Divino, & natura

as D |

humana,hypoftaticé unita, feu Chrif/uss Ho-

,.4 |

gio, non eft inferioris dignitatis perfona,

ag

1

quàm foret complexum ex Verbo Divi-

faten V

]

"Valctia

no,& natura Angelica,hypoftaticé unita,

feu Chriflus - Angelus ,. ec(i natura humana fit

pitalint

eidentt

inferioris ordinis, quàm natura Angelica.

entititi

Quinimó, ficut unum complexum effet

dipartin

formaliter zquale alteri, ettam fa&tàfüp-

4 fl

^

ofitione,

uàd eandem naturam Ange-

;

licam . fim

ul

tres perfone Divinz per

idiguus

, M

unionem hypoftaticam affumerent: ficut

defa&o folus Filius affumpfit naturam hu-

Sificans

i

[umpta j

manam; ita pariter.complexum ex digni-

i offene

tate Verbi, & actu obedientiz, aut alte-

rius virturis moralis , non eft inferioris

sDeuit

meriti, quàm complexum ex eadem Ver-

e01p0

idignitate, & actu Charitatis Theolo-

feonti

)

300

icw: etfi obedientia in linea vircutis fit

inferior Charitate Theologicà. Sicut au-

i pihilo

auet

tem ex eo, quód Verbum Divinum, pro,

ut incarnatum, non fit majoris perfedtio-

gmmlum |

nis, quàm folum Verbum, & ipfa huma-

rie«

nitas de fe defectibilisfit, legitimeéinfer-

ïïühaad!

tur: quód Deus potuerit efficaciter nolle

fieata

jj

-

5

exiftentiam Chrifti, etfi nec quidem ine

-

(raret

d

3

)

rr;zc't'atuQ VL. de Incarnatione,

316

(inont "

ficaciter nolle poffitexiftentiam Verbi Di-

f uteg

vini; fic pariter ex €o: uód meritum,

treà ag

Chrifti non fit majoris perfedionis,quàm

jje hacq'

$&us increatus Divinitatis Chrifti, & prz-

i, u

tereà actus creatus humanitatis de fe de-

Pronot

fe&ibilis fit, legitimé infertur :

uód

g a

Deus efficaciter poffit nolle exiftentiam.

p ao

meriti, nolendo ícilicet exiftentiam actüs

eelinul

€reati humanitatis Chrifti, per quem me-

ritum intrinfecé conflituitur ; etfi nec

ijoiti J

meren,.

uidem inefficaciter nolle poffit exiften-

o M

'

m

Qam infinitz dignitatis ipfius Verbi.

tiy, g

ARTICULUS il

a

^

lpcalquur

A meritum Chrifli dignum fit

i, a

omui pramio poffibils 2

Wt

gruligit

R

'enotandum I.

uód dignitas, feu

jgut: qu

| *mi)

condignitas meriti refpectu pramii,

:

p a

alia Gt in a

&u primo, & alia in actu fe-

IHla formaliter confiftit in fola

m iil

cundo..

m m

zqualitate meriti cum przmio: hzc ve-

tT

ró przdicte zqualitati fuperaddit ex par-

t

te merentis jus aliquod a&tivum exigendl

m]?ll Cll'us

promi

uum, & ex parte preemiantis jus paf-

Wi

fivum,

feu obligationem dandi pramium.

Declaratur idipfum à paritate duorum mi-

Qdf

li d

litum,in acie pugnantium, quorum unt

-

Tj

-

fucüs alteri , à belliduce laurea füb con

MIN,

Difþmria V. Artic. II

327

Nam

n Y

ditione victorie efít promiffa.

u D

|

|

licét uterque hoftem vincat, adeóquefit

laureà dignus in actu primo : folus tamen

k&ionis,qm |

u

n

ille. hac quoque dignus eft in actu fecun-

I d

|

do, cui laurea antecedenter fuit promiffa.

t

GU d

- Prenot.Il. Quód hzccondignitas me. 319

riti in actu fecundo toties fundaridebeat

Ti

ín pa&to quodam tacito , aut expreffo,

lentumd

tt quen,

vel in ultronea acceptatione preemiantis z

quoties hic aut non indiget obfequio

r; n

fft exit

merentis , aut iftud alio titulo exigere

oteft. Ratio hujus eft ; quia hoc ipfoy

Vegbi

uód aliquis non indigeat obfequio alte-

rius, quantumvis ultrone& przftito, aut

Jl

alter fit aliunde obligatus ad praeftandum

hocobfequium: eó1pfo,feclufà omni ac-

J þ

ceptatione, aut tacità, vel exprefsà con-

ventione, per obfequium iftud induci ne-

jts, feu

quit obligatio dandi przmium. Ex qui-

fl

bus patet : quód promiffio, vel accepta-

Ji

tio non augeat valorem intrinfecum me-

Jl

ii

a ol |

H

riti, fed illi cantüm füperaddat vim indu-

&ivam przmii, reipsà obtinendi.

: hac ve

Praenot.III. Quód inter dona,

feuprz- a

dic ex p

mia fupernaturalia, aliud fit puré crea-

n exlgen

tum, vi cujus fcilicet creatura rationalis

yis j

non attollitur ultra ftatum purz creaturz;

jprermi

cujusmodi eft gratia fanctificans, & vifio

dporumt

beatifica: aliud veró, non puré creatum,

gorum D

]

vi cujus creatura rationalis atcollitur ul-

tra

(

"

4

»

328

TracatisVI, de Incarnatione,

M Ptæm

traftatum pur« creature, cujusmodi eft

unio hypoftatica. Difcrimen iftud non-

j

nulli aliis vocibus exprimunt dicentes;

jj pro

s digni

quàód inter dona füpernaturalia aliud fit

'

ordinis Divini per quandam participatio-

n

nem, folummodó moralem, Dei tanquam

Confimm

SummiBoni: cujusmodi ex dictis eft gra.

tia (anCtificans, & vifio beatifica: aliud fit

endit [

ordinis Divini per participationem rea-

hgo ü 'Ml

num; U

lem, feu unionem phyficam cum DEO,

tang

uam Summo Bono, qualis eft unio

ys, f

h

oftatica.

& um

"b

merttt u

j

312

icol. Merità Chrifti fuiffe digna, in

|

a&u primo, omni przmio poffibili. Ita

Vero, :

cum D. Thom. híc q. 2, art. x1i, Suarez,

du f

501

Vasquez, aliique. Prob, Meritum Chri-

fti in zftimatione morali adequat omne

(vf

premiumpoflibile. Sedhocipfo. Ergo.

E o p

bnut n f

Min. patet ex num, 309. Maj. prob. Nam

meritum Chrifti, prout dignificatum ab

s ol

ipfà perfonalitate Verbi, eft valoris fim-

at ome

pliciter infiniti : àt artic, preced, often-

hat )

fum eft, Sed meritum valoris fimplici-

, ml

l

i

ter infiniti adzquat omne przmium pof*

PCI' "

fibile ; nam aliàs hoc ipfo fimpliciter in-

| hn f

finitum non effet in linea merjti. Ergo.

t d d

lk Me

Confirm.I. Nam, five fupponatur pof-

fibile infinitum categorematicum crea-

üzoin

tum, five id negetur: meritum Clirifti

l u

-

infua xítimatione morali non eft inferius

L

omni

i,

Difputatio V. Att, 1.

329

m

Sed hoc ipfo

omni przmio poffibili.

EU

adzquat omne przmium poffibile. Ergo,

Ut i

Maj, prob, Meritum Chrifti, prout inclu-

.

itatem perfone merentis, eft in.

nl

dens dign

ts

linea meriti fimpliciter, feu categorema-

i Wa

ticé infinitum. Ergo,

*

Confirm, II. Omnt

potentia Divina fe

dläls ä*ga

ffe&um poflibilem,

fs d

extendit ad omnem €

tlongn

Ergo fimiliter, Confeq.p

rob. Ideo pri-

um D

mum; quia orhnipotentia,

in linea virtu-

eft fimpliciter,

ls eft u

tis, feupotentiz effeQtivze,

Sed etiam,

& categorematicé infinita.

meritum Chrifti , prout dignificatum à

d t

Verbo, eft in linea formali meriti fim li-

d f

- nf

citer, feu categorematice infinitum, Er-

m Chri-

at omne

"Confirm.III. Quodlib

etmeritum Chri-

, Dgo.

fti, prout dignificatum

à perfona Verbi,

ob um

adzquat in füa aftim

atione morali ómne

m 3b

meritum poffibile.

Sed hoc ipfo etiam

oris f«

adzquat omne prz

mium poffibile. Ergo.

'ydl Oüen'

Min, patet. Maj.

prob. Omnia merita

Chrifti,formaliter fumpta, five prou

t di-

fmplid

andem perfonalitatem V er-

um p

gnificata per e

nt ad invicem formaliter

iciter 1

bi Divin, fu

&qualia

?

ex di&is art, preced, Ergo.

j Bo

Dico

IIl. Merita Chrifti non fuiffe con«

j14

natut POf'

d

diena,in a&u fecundo,omni przmio pof-

fibili. Ita cum Div. Thoma. cit. Suarez,

i (

"Vasquez, aliique. . Prob. Meritum con-

diies

$

4

"

Qp

!

$50

Em/ä;:m VI. de Incarnatione,

dignum in a&u fecundo refpectu alicujus

Ü ICCGW

rzmii eft illud, quod ex parte merentis

wepræmlï

! at .

3anducit jus activum, & ex parte prmian-

tis jus paífivum, feu obligationem dandi

merit allo

remium. Sed meritum Chrifti defa&tó

yo, Eul

non induxit hujusmodi jus ad omneprz-

p faet

miumpoffibile. Ergo. | Maj. patet ex nu-

qianenda

set. 309. &

fe

Min.prob. Si etenim

gui: Y

meritum Chr

:

,defactó induxiffet tale

dallum

« mortt!

jus, tunc etiam defa&tó Chrifti meritis à

Deo decretum fuiffet omne przmiunm,

dim: i

poffibile. . Sed defa&ó Chrifti meritis de-

tis decti

«cretum non eft omne przmium poffibile,

nife, ia

Ergo. Miaj.exinde patet: quód Deus fi-

n

mul juítus,ac fidelis non poffit agere con-

wibL:

tra obligationem in juítitia diftributiva,

MT i

;4, & fidelitate promifforia fundatam, adeó-

giin p

que obligatio, quz defactó datur ex par-

ianjfi

teDei adpremianda merita Chrifti,fe non

NT

'extendit ultra tllud przmium, quodillis

yanpti,

,defa&tó reipsà decretum eft. . Min. autem

ulidi

-prob. Nam certum eft ,, defactó Chrifti

hyédij

-meritis à Deo non conferri omne prz-

DT

mium poffibile; alioquin omnes ho

mings

feipsá falvarentur. Ergo.

[

31

Confirm.I. Ad inducendam ex parte

(

** .Dei obligationem dandi przmium , re-

"quiritur przvia conventio , aut faltem.

n

.fubfequens acceptatio meriti. Sed defactó

d

p

: Lfon datur €x parteDei calis conven

tlo,

m'mm

aut

Min,

^ piuputatiov., mi?. n-

hi

aut acceptatio meritorum Chrifti ad o-

Wt

Wt

mne prem

ium poffibile. Ergo. Maj. exin-

de patet : qu

ód Deus merita Chrifti po.

t

tuérit alio titulo exigere.

Min. auten

| Chnpw]

rob. Etfi quodlibet meritum Chrifti de-

B?dmezz.

fa&ó fuerit condignum in a&u primo ad

A. pütnn

obtinendam redemptionem

eneris hu-

00, g

miani: non tamen Deus defactó accepta-

hr

vit ullum meritum, nifi prout paffione,

ril megi

ac morte voluntarià Chrifti confumman-

£ premiz

dum: ita quidem, ut Chriftus, vi przfen-

Limeriti

tis decreti , genus humanum non rede-

im pofíü

10d Day)

miffet, fi mortem non füubiviffet.. Ergo.

Confirm.IIl. Authoritate D. Thomz

;ägCFCCOH-

Quodlib. II. art. 2. fic docentis : Si lequa-

frthutiv,

enur de vedemptione generis bumani, quantàm 4d

10, adel-

quantitatem pretii* i qualibet paffio chrifli, etiam

AE GX pate

fine marte, fuffeciffet. propter infiritam. dignitatem

ii fenon

perjone.

Si autem loquamur , quantüm ad depu-

qudilli

D

tationem pretii , fic dicendnm eff : quàd non fims de-

[In,autert

putate d redemprionem. generis bumani , à DEO

3b Chni

Patre, & chrifto, alie peffiones Chriffi absquemor.

t pïæ-

t&, Et ideo humanum . genus mon-ef redemptum

; hormint

per

aliam pa[fiouem absque morte Chriffi. Ergo.

Objicies I. c

ontra primam. Meritum 7!

re t

Chrifti de condigno przmiari po

teft uni-

nium,, !*

'€o przmio poffibili.

Sed hoc ipfo in.

st fa.

actu primo non a

dequàt omne pramlum

Maj. prob. :Nam pote-

Sed d

poffibile. Ergo.

.

.

orum Chrifti de-

convcm";

tat in premijum erk

cere

Tradtatus V, de incarnatione,

y

n

cerni unio hypoftatica, vi cujus Pater,

gf

aut Spiritus Sanctus, affumendo naturam

;ofeqi

humanam incarnaretur.

Sed hzc unio,

j[æmhacon

five Incarnatio, effet tantz eítimationis

ieo X U

moralis, quantz fünt merita Chrifti.

i hp

Érgo.,

iparetur

* Confirm, Si etenim Pater, aut Spiri-

hm ab ?

tus Sanctus, affumpfiffet naturam huma-

phoc au

nam, & hac affumptá Chriíto gratias egif-

scepu e

fet pro meritis, ab eodem prxítitis : tunc

tlis; of

ifta gratiarum actio fuiffet vantz zftima-

1Orihe

tionis moralis ,

quantz defactó fünt me-

at d

rita Chrifti. Ergo.

niu (1

317 Reíp. N. maj. Ad probat. Tranf; maj.

li quqimï" L

D,min. Fuiffet tantz vftimationis mora-

gämz'nfsunm

lis in linea dignitatis períone Incarnatz.,

vutun d t

C. min, In linea premii.N.min. & conf.

selibor n

Ratio eft ; quód przmium debeat coma

inettai

menfürari merito, in ratione commodi,

hgt

dignitatis, aut felicitatis accrefcentis me;

o T

renti, CümigiturChriftus-Homo aliun-

o

de fit fuppofitum Divinum, ideóque füm-

t r

mé felix, & fümmé dignum, ac bonum s

Msf

hinc unio hypoftarica, aut Incarnatio al-

f VO

terius Divinz Perfonz, foret quidem tan-

m

tz zítimationis moralis in linea dignita-

tis: non tamen in linea

pramii, compa-

i

AUR

tativé ad merita Chrifti,

f Ya

Ad confirm. D. antec, Hzc gratiarum

lt

sio effec cantz. etimationis moralis in

A55

l-

M

bin:ä?utïo V. Artie l,

333

Ttjgh

lineafoliüs obfequii, adzequantis recipro-

TM

c& obfequium Chrifti, C. antec, In linea

9d li.

rxmii,compenfantis meritum Chrifti.N.

ahtec & confeq. — Quinimó, cüm in prae-

r t |

dicta hypbthefi meritum Chrifti non or-

dinaretur ad premium àliquod obtinen-

It s

dum ab alcero Chrifto, fed folüm à Deo:

IT

in hoc autem gratiarum à&io , quze

o griig

accepti beneficii recognitio , fit impoffi-

tellitis

bilis; càmm Deo beneficiur , nec quidem

ante al

à Chrifto, exhiberi poffit: hinc predicta

Q0 fs

gratiarum a&io nullatenüs foret pra-

mium Chrifli meritis à Deo tollatum..

Traníni

Ex quo ipfo ulteriüs deducitur: quódlon-

Onismor.

gé miniüis unum rheritum Chrifti per aliud

fnotradta,

meritüm de condigno przmiari poffit;

, conf.

tüm labor non fit premium laboris. Un-

Xit QUs

de meritum jufti folü eatenus dicitur à

Jommocls

Deo premiari per fübfequui auxilium.

yentisme

efficaz, & novum meritum ; quatenüs iftud

mo adlun.

cofdücit ad novum augmentum gratiz ,

i

N füm-

& glori? celeftis.

6

D

o bonum:

ObjiciesII. $i

duo Chrifti realiter exi-

18

mdo d

erént: tuné neütrius meritum effet in

j dem t

a&u primo condignum omni przmio pof-

; dignka-

fibili.

Érgo idipfum de merito Chrifti,

|, comt

defa&tó exittentis,dicendum eft. Antec.

prob. Nam aliàs uterque dignus effet, ut

;' rätiaxup

exaudiretur: etfi 4 Déo per fuas oratto-

nes contraria poftularent , unus fcilicet

| moïa]iS l:

NSS

Trallatus Vi; de Incarnatione,

334

veniam, & alter poenam peccatoris, Sed

)OtïüSs q

hocrepugnat. Ergo.

gb

Confirm, Si etenim unus Chriftus pe-

j,iut COT

terect, ne Deus alterius Chrifti meritum

(hriti ia

premiaret: tunc eoipfo perfüam oratio-

nem impediret vim meritoriam alterius

conl;'mgit

'

)

f0

Chrifti,

Sed hocipfo meritum alterius

;

:

ali C

|

dignum non effet omni przmio poffibili,

ircdi p

Ergo. Maj.exinde patet: quód aliàs ora.

fquidem

tio meritoria unius Chrifti effec inferior

ton derg

merito alterius: fi hoc non impediretur

i prt

À confecutioneprzmii. Min.prob. Hoc

huc vet

ipfo, quód meritum alterius Chrifti per

o d

hanc orationem impediretur à confecu-

ponft a

tione premii: eó ipfo hec oratio prz-

Aludim

ponderaret merito alterius Chriüi. Er-

furimna

Tij E

ant. Ad probat. D.maj. Uter-

319 ol.iefþ. N.

wj

ue dignus effet in a&tu primo , ut exau-

& hbl

:

iretur.C. maj. Etiam in a&u fecundo. N.

tnntoy

maj. & fic diftin&à min. N. confeq. Ra-

imlogm

tio et; quód in predi&a hypothefi, at-

teh il yto

tamen reipsà impoffibili ; cüm talis di-

toft n:

fcordia fine ulla fübordinatione volunta-

tis humanz ad Divinam, ineptiffimé fin-

n

n

gatur: non poffet fimul exaudiri uterque

Chriftus; quia impoffibile foret,utrique

Il[lü.mia, |

fimu! concedi poítulata. Hinc ad Deum

mj

:

L

(f

pertineret determinatio alterutrius ex-

nius

p

f

frcmi, feu Xacceptatio meritorum u

poe

j

il

]

m!

Difpstatio V, 4rt, l1.

335

at

potïüs, quàm alterius Chrifti;, Non ta-

st

men hzc acceptatio derogaret equalita-

inlinoy

ti, aut condign

itati meritorum utriusque

Chriti in a&u primo: quemadmodun,

jlv

r d

contingit, fi duo competentes, zqué di-

Vi

ni,

ro obtinenda eadem cathedra Epi-

j

C

'amioyd

opali concurrant, quorum uterque in-

od

directé poftulat, ne alter audiatur. Tune

fiquidem collatio Epifcopatüs,fa&a uni,

efft

timpelim

ï

non derogat zquali alterius dignitati,in,

Il

]

D

rl

a&u primo confiderate ; quia nempe ad-

huc verüm manet, eundem fuiífe zqué&

s Chrlts

ä

Lonio

dignum: etfi reipsà cathedrá poftulatam

non fit confecutus,

Oratio r

Ad confirm. D.maj. Impeditet vim me.

drit, E

ritoriam, in aCtu fecundo confideratam.,

'Tranf. maj. Etiam in actu primo confide-

vj, (te

ratam. N. maj, & fic diftin&tà min, N. con.

m

|

feq.

Ratio habetur ex dictis.

uamvis

cndo. N

enim oratio uniusChrifti impediretin actu

yi, M

fecundo przmium alterius Chrifti : non,

othe, t

tamen id proveniret ex eo ; quód hzec

n ulis d

oratio fit in actu primo dignior, quàm,

e volunt

meritum alterius: fed proveniret folüm

ptüümöfü

ex libera determinationeDei, inter me-

jruug

rita xqualia, potiüs unum, quàm alterum,

r

pro fuo beneplacito acceptantis.

ycad i

xucis *

ObjiciesIIf. Si meritum Chrifti effet 539

in a&tu primo dignum omni przmio pof-

n V

übili: tunc Chriftus povuiffet plus mere-

l]

Fiy

33-6' - qractatus Vt,. de incartattofié,

ti, quàm Deus premiare, Sed hoc repu-

rodutþü&

gnat. Ergo.. Maj:probaNam effe condi-

oténtia

gnum omni pfzmio poffibili, eft ita me.

ij nf

reri: ut omne przmtum, in actu fecundo

qs 016

collatum ,. fit infra dignitatem talis me-

lïïäma& !

riti. |Sed hocipfo Deus nuriquam potuif-

p hocid

fet de coridigno preemiare meritum Chri-

fti 5 adeóque Chriftus plus potuiffet me-

!

ombïleg

tum

Ü

teri, quàm Deus praemiare. Ergo. Min.

ematiti

rob, Nam ultra omne premium, in actu

h aduis

j

[S

cundo collatum, femper aliud, & aliud

:

f neyrih

eft poffibile, XErgo.

otuer .

Confirm. Meritum Chrifti effet condi-

gnumi ultra quodvis pramium. poffibile.

Qltt pmfrf

titun Qu

Sed effe condignum ultta quódvis prz-

ii d

mium poffibile, eft mereri aliquid impof-

seitun C

fibile: adeóque plus mereri; quàm Deus

s pl

poffit pramiare. Ergo.

koe lil

22

Refp. N.ult. confeq. Sicut enim ex eo,

m

quód fupponatur infinitum categorema-

Pmti

j

f

oftt

ticum repugnare in creátis , aut faltem,

f ondioi

füpponatur : quód Deus ultt2 omnes crea-

turas, in a&tu fecundo exiftentes, licét

v det

ïmum. Cil

iafinitas, poffit femper aliam,& aliam fi-

ET

ne fine producere;, ut nunquam exhau-

riatur ÓmnipotentiaDei, utpote fimpli-

f N

citer categorematice infinita, neutiquam

tüspnffut Ü

infertur : quód Omnipotentia Dei poffit

as

plures creaturas producere, quàm firapli-

tlb

Md

citer poffit producere, aut fe exteridat ad

pro-

Womyd

-

Va

Sedh&äu«

bifputatio V.. Art. 1I.

337

d

toducendaimpoffibilia; nam ali3sOmni-

)lh, d ï'ltï.

otentia Dei tranfeenderet fe ipfam : fed

Itf

folüm infertur : quód Deus ultra quám-

hts

vis colledionem excogitabilem poffit

IU M

aliam,& aliam fine fine producere, àtqué

in hoc fenfü tránfcendat omnes creaturas

tf

5 Botufey

poffibiles: fic eriamex eo, quód meri-

377

tum Chrifli, utpote fimpliciter catego-

rematicé infinitum, per nullüm przmium,

um d

liud a

in a&tu fecundo collatum, adxquari pof-

fit, neutiquam infertur : quód Chriftus

t

potuerit plus mereri, quàm Deus fimpli.

1. poll

citer potuerit przmiare ; nam aliàs me-

ritum Chrifti tranfcenderet Omnipoten-

0dyis p

tiam Dei.

Unde folüm infertur : quód

uid'impof

uàri Deus

ineritum Chrifti fic tranfcendat omne prz-

mium poffibile, ut dato quovis pramio,

femper aliud, & a

i éteo,

liud de condigno con-

OOL

ferri poffit.

j ültenu

- Ad confirm. D. maj. Meritum Chrifti

fs r

effet condignum, ultra quodvis premium

i, lt

poffibile determinaté , feu diltributive

.

fümptum. C. mà

E

Etiam indeterminate,

xahám l

m enu

feu colle&ivéfumptum. N. maj. & fic di-

ote fimml

ftin&àmin. N. confeq. — Ratio diftin&tio-

nis conftat ex dictis.

at

|Dei p

Objicies ult. contra fecundam. Si me- 222

ritum Chrifti condignum in actu fecundo

gia if

hon effet omni premio poffibili, tunc eo

extcndäg'

[

ipfo non effet valoris fimplicitet infinitis

"

328.

TracatusVI. de Incarnatione,

Sed hoc non admittitur. Ergo. Maj.prob.

ylors, *

Nam tantus eft valor meriti , quanta eít

d;fummlï

vis inductiva premii, Sed, íi meritum,

iqili, Y

Chrifti in actu fecundo non effet condi-

atur, DX

num omni przmio poffibili: tunc vis in-

d

yii,in2

ucliva przmii non effet fimpliciter infi-

eíiex del

nita, Ergo.

tion)s 10

Confirm. Si etenim ad condignitatem

qondo.

meriti in actu fecundo neceffaria effet ac-

Omniptt

ceptatio Dei, tunceo ipfo meritum Chri-

etiamini

fti poffec adzequari à merito purz creatu-

im

|

li

raz.

Sed hoc ipfo non effet valoris fim-

J

pliciter infiniti. Ergo. Maj. prob. Nam

incgt, a

at

potuiffet Deus ad redemptionem humani

ouríi m

eneris,

ide

que ad omne premium,de-

actó ipfi

C

Do d d

ito collatum, acceptare pce-

"Cfptfntül'.

nitentiam

x

ami,aut merita alterius crea-

Md wnftm

turz. Ergo.

R

€

(sf f

325

.'N.maj. Adprobat. D. maj. Tan-

tus €

1

valor meriti, quanta eft vis indu»

t qi

Giva przmii, confiderata in actu primo,

ümime

imCmt

five intrinfeca ipfi merito. C. maj. Con«

ts

fideratain a&tu fecundo, five merito ex«

r (

trinfeca. N. maj. & fic diftinétà min. N.

BRT

confeq.

Ratio diftindionis eft ; quód

valor alicujus meriti, feu condignicas

f

t

eiusdem, confiderata in actu primo,nori

defümatur à przmio, eidem collato in.

MT

actu fecundo ; nam aliàs meritum,onini

bm

premio deílitutum, eo ipfo nullius effet

pl

và*

W s

i

339"

E)l iyhi'w.

Difputatio V.. AYtic. H,

valoris, aut condignitatis. . Hinc folüm

n

Ui

defuümitur à bonitate intrinfecaipfius ob-

fequii, prout à perfona operante dignifi-

[5

catur. Hoc autembonitas inductiva

rg-

: r

tctr

mii , in actu primo, femper manet ea

i

€

m

etíi ex defe

promiffionis, aut accepta-

Ynins

tionis non inducat przmium in a&u fe-

cundo.

Idipfum non folüm à paritaté

ithdey

titum(s

Omnipotentiz,fuüperius adducta,patet:fed

I2 C

etiamiIn actibus liberisbeatorum; quin-

imói

fius Chrifti, gloriof* jam regnantis

tloris

ob Ya |

inc

G

j

0, qui a&us fünt tantx bonitatis,

quantz bonitatis erant a&tus,eliciti in de-

hum

nium d

curífüu vite mortalis, etíi non ampliüs à

Deo ad inducendum novum premium.

Qitepe.

us ted

acceptentur.

Ad confirm,

Di&. maj. Tunc meritum

j, T

Chrifti poffet adequari à merito purz

lr indde

creature, quoad vim inductivam przmii,

eidem intrinfecam. N.maj. Solümextrin-

!

rimo,

fecam.C, maj. & fic D, min. Neg. confeq.

J (t«

Ex hucusque dictis

itito X

Tln,

Conftat L. Quód omne meritum Chri-

224

fti fit in a&u primo condignum omni prz-

s qUi

mio poffibili ; quia,fpectatà dignitate per-

n(hgmm

WU

fonz merentis, eft valoris fimpliciter in-

rimo

finiti. Hinc quivis a&us meritorius Chri-

l

fti, non folüm tranfcendit omne meritum

tun u

poffibile cujuslibet purz creaturz, quan-

yis

t infinité fancta : fed

f.

euam

tumjis eadem fore

Y a

Trattatus VI, de Yncarnatione,

349

etiam adequat ómnes actus meritorios,

gt

tum elicitos, tum poffibiles ipfius Chri-

jj diqu

fti, quinimo alterius Divinz perfonz, fi

mpe m

eadem affumeret natutam rationalé erea-

Y

Unde meritum.

fcip üma

i

tam, etíi angelicam.

miantis,

Chrifi fe extendic ad omne premium

!

i

poffibile, ita quidem: ut,dato quovis prz-

Conf.

mio,determinaté fümpto, fempér aliud,&

aliud eidem fine fine conferri poffit, quin

g r

unquam exhauriatur meritum Chrifti, ut

hvpolii

Sandts

illud ultra condignum pramietur.

De-

claratur idipfüm à paritate Omnipoten-

hac diy

c o

tiz Divinz, cujus virtus productiva, ut-

[

pote fimpliciter categorematicé infinita,

per nullam productionem actualem crea-

ter Qs

wditrih

turarum exhauriri poteft : quó minüs,da-

tà quacunque colledione, a&tu produdà,

qenri,

iri, quiti

femper alia,& alia fine fine produci poffit,

qhante: 1

Sicut igitur ex hac virtute categoremati-

c?infinita neutiquaminfertur : quód Deus

vhli

temsOnn

plures creaturas poffit producere, quàm

fimpliciter poffit producere, aut Omni-

tus, Rl

t

otentia Divinafe extendat ad producen-

mf

daimpoffibilia; quia nempe Omnipoten-

tia Divinanon tranfcendit femetipfarn, fed

Vsf

] mli n

folüm tranfcendit quamcunque colle&tio-

nem ereaturarum poffibilium :. fic pari«

Ti

formiter ex infinito valore meritorunn

R

Chrifti neutiquam infertur: quód Chri-

iT

ftus de condigno ipereatur plura promia,

:

Ui

quàm

]

ml

Difputatio V, — Avt, tT

34t

D

'.

uàm Deus. eidem conférre poffit, aut fe

um

extendat. ultra omne:preemium poffibile,

du

ad aliquod. premium impoffibile: ; quia

tl

nempe meritum Chrifti non tranfcendit

V m

feipíam , aut Omnipotentiam DEI prz-

* p

miantis, fed folüm tranfcendit quodvis

Oquim

premium poffibile,determinaté fumptum.

125

rj

. ConftatII.. QuódmeritumChrifti con-

ii

i

digné premiari non poffit per unionem,

hr

hypoftaticam, vi cujus Pater, aut Spiritus

San&us affumeret naturam humanam, &

tür D(' l

niol

hac affümptá gratias ageret, aut recipro-

ca obíequia meritis Chrifti. exbiberet.

Ti

HI]HM[J;

uamvis enim in predicta hypothefi al-

ler o

ter Chriftus effet tantz dignitaris, quan-

tzx eft Chriftus,defactó exiftens, ejusdém-

inisd

odid,

que merita, & obíequia pariter tanti va-

loris ,

uanti füunt merita Chrifti,defactó

tematie

df

exiftentis : non tamen hxc adzquaren-

oUDeus

tur in linea przmii per ullum obíequium

alterius Chrifti,./— Nam periftud plus uti-

; um

litatis, felicitatis, aut dignitatis Chrifto

: Ümoi:

ol |

merentinon accederet, quàm aliunde per

|

actualem poffeffionem , & fruitionem Di.

jpott

vinitatis infe continet, Pretereàh nomi-

fam-, fC

:olle&iq-

remii non intelligitur reciprocum,

ob

quium, neque mera laus,vel gratia-

(ic p

rum actio: fed aliud,ab his diverfüm, íd-

ritoru.

Wi

e reipsà eftimabile refpectu merentis.

Quodfi ulteriüs fingeretur, inpradicta

Qs

T

m

| |

3

hy.

ul

342

Traflatus Vt. de Inéarnatione,

mm[(fbnt

hypothefi geminos Chriftos precibus à

Deo contraria petere: tunc ad Deum per-

jimo:

tineret decerminatio unius extremi pra

ticalo rel

altero,eidemoppofito. Nontameniítud

pramium

rzjudicaret utriusque merito fimpliciter

Met và

qm, m

infinito, feu condignitati,confideratz in

a&u primo ; quia fcilicet adhuc verum.

uidem .

effet : utrumque Chriftum de fe fuiffe con-

d wt

sio ddl

dignum, ut exaudiretur, etíi ambo fimul,

propter obje&ti poftulati repugnantiam.,

]la,

ql!l

ecam o

non potuerint exaudiri.

326 Confítat HI. Quód merita Chrifti non

y iif

fuerint in actu fecundo digna omni prz-

qu, t

hm

mio poffibili, quinimó fe non extendant

ultra illud premium, quod defactó me-

vir, i

ritis Chriftià Deo decretum eft: etfi ul-

TL

trà fe exctendant in. actu primo.

Nam,

wju g

condignitas in a&u fecundo fuperaddit

&ingdo

merito conventionem, pa&um, aut fal-

tem acceptationem , vi cujus ex parte

ANT

premiantis inducatur obligatio dandi

premium. Cüm itaque certum fit : po-

[m»gqü

tuide à Deo plura przmia decerni meri-

y

tis Chrifti, cujusmodi effet falus vterna

]ty

j

cun&torum hominum , quàm defactó de-

cretafint; hinc legitimé infertur :

uód

|

byi

in Deo non fuerit ulla obligatio dandi

T

majus preamium, quàmin moderna pro-

PTR

videntia Chrifto decreverit ; cüàm Deus

gt

contra fuam obligaionem, in fidelitate

Bs

pro-

M.

Difputatio V.. Art. IT,

345

5 Pm.bn

*

Fomiffotia fundatam, agere non poffit.

! n

uinimó, etíí Deus merita Chrifti alio

Qjv

Qu

ntanjy

titulo reipsà exegiffet, adeóque nullum,

remium dediffet : non tamen id dero-

i

gAffet valori, aut condignitati merito-

n

rum, ima&u primo confideratz. Hzcfi-

ATE

uidem ipfi merito adzquaté intrinfeca

imbo(z]

Eübs.|

et, ut eadem permaneat, etíi omni pre-

mio deftituatur. Interim Chriftus omnia

Dantz,

illa, quz à Patre cterno abfoluté petiit,

etiam obtinuit, juxta illud. Hebr. V, 7.

drilinn

1n diebus carnis (ua preces , (upplicationfsque. offe-

mipn.

sens , exauditus eft pro [na veverentia 5. etfi non

YEOOO

obtinuerit illa, qusx folàm conditionaté

VO m«

etiic, üt Matth. XXVI. 39. Pater mi! fi

etíu

N

poffibile eft , tran[eat. à me calix ifles: veruntamen

moi ficut ego volo, fed [icut tu. HoecfufiüsDo-

eradiit

T

&or Angelicu? híc q. 21. art. 4. exponit.

[ patte

davdi

ARTICULUS Ill,

t: po

4 € quale premium fibimet-

| mett

ipff. Chriftus meruerit ?

gt )

od

Rznotandum I. Quód Chriftus eodem 527

p

illo primo inftanti, quo à Deipara

qub

o d

conceptus eft, etiam inceperit exercere

na ot'

a&us meritorios, üt cum D. Thoma. híc

yn Du

Q. 24- art. 3. communis,& certa Theolo-

gorum fententia docet. Nam acu Cha-

odl

|

4

£1.

prc

TraclatusVI, de ncarnattone,

344

ritatis przftantifTimo fe illico Patri eter-

W defä&o |

lod

no ad redimendum genus humanum ob-

tulit juxtailludApoltoli ad Hebr.X. 5. al-

D

lepatis Pfalm, ;9. verbis ita fcribentis :

l Ondct qi

TE

Jngrediens sundum dicit ; bofliam , Cv oblatienem

noluifli , corptus autem. aptáfli mihi.

Halocauta-

o mertn

[ratlonc.

anáia pro peceato. non tibi plaguerunt s. tune diiz

€cce vento, Pofteà veró v. ro.fübjungentis: t

p varia m

qua voluntate [anclificati [umus per ollationem Cor.

f du

Prano.

poris 2 ESU. Chriffi.

Hujusmodi veró actus

f

meritorios Chriftus deinceps per totius

m ii

beatit

Ti

vitze mortalis decurfum absque ulla in-

termiffione elicuit, üàt cum D. Bonav.in

relisdt

Breviloq. c,7. omnes Theologi fentiunt,

nàs ld

^ li

donec morte füà redemptionis opus con-

fümmaret. Pofthanc enim Chriftus, vi

^s n

modernz providentiz, ampliüs non me-

ruit, nec mereri potuit, prout ex ver-

At p

bis ejusdem Joan.IX. 4. colligitur: Me

iEiptt

ag M

oportet operari optra ejus ,. qui mifit me , donec dies

eft : venit nox, quando uemo pote[t operari.. . Nam

IT

ifthíc per noctem intelligi mortem Div.

TTR

1 icilte

Auguít. Tract. 44. in Joan. aliiqueSan&ti

Patres obíervant. Hinc vulnus,poft mor-

! alno

tem inflictum lateri Chrifti,non füit me-

A

ritorium, vi actüs alicujus ab anima Chri-

LUE

fti tunc eliciti, fed folüm vi actüs prece-

LT

dentis, quo Chriftus tempore vitz mor-

lii

tem ipfam, & vulnus iftud,mortem con-

lia

fequens, voluntarié acceptavit, Unde

fl

ue

d.

Dïfpurätiä F' Artic, . —

344

DOPanïm,

nec defa&tó Chrifti in coclis oratio, eft

lumanm

ftri&e loquendo meritoria ; namChfiftus,

Heb;'x',vü |

I

àt D. Thomas híc q. 19. art. 3. ad 3. re-

d r

Ífpondet: quia nunc nan eft viator, won e[t in fLa»

u,(ygm

t« merendi ; licet interdum in fenfu latiffi-

I&;,M

mo meritum fümatur pro qualibet impe-

Wx It

tratione, Atquein hocfenfü etiam Bea-

Jugessi

ti varia nobis dona per fuas preces mere-

ttinyy

ri dicuntur.

a

328

Prznot.Il.. Quód anima Chrifti à pri-

t t

mo inftanti habuerit quidem vifionem

je ul

beatificam, ipíà tamenanimz gloria non

Donna

redundaverit in Corpus Chrifti, quó mi-

fentim, |.

nüs id effet paffibile, five omnibus illis

DUS 01«

neceílitatibus , & afflidionibus obno-

l, d

Xxium, nempe famis, fitis,fatigationis,fri-

)nme- -

goris, caloris, quibus vitanoftra mortalis

fubjacet, prout ex tota facri Evangelii

qve. r

M

hiftoriapatet. Unde Apoftolus ad Hebr.

IV. 1j. Non enim babemus pontificem, qui non

ltcatt L

Nam

polit compati infirmitatibus nofiris s. tentatum au-

n Div.

tem per omnia, absque peccato. — Q'uinimó gau-

*

*

eSand

dium illud beati

ficum, quo fruebatur ani-

fumt-

ma Chriftijnon impedivit actus timoris,

At

at m

& triftitie ; nam ingreffus in hortums.

3 r

Marc. XIV. 34. Cepit pavere, & tedere , &

i

eit illis : triflis of anima tnea. usque. ad morteti.

pra

Ym

IdeóqueLuc. XXII. 44. Fadus in agania pre-

temo?

lixits orabat , d fattus eft. fudor ejus , ficut gut-

1 unj

t« [anguinis desurrentis in terran,/ Nequehzc

tr1-

h

$

NU

!

346

TraBatusVI, de Tneavnattone;

triftitia folàm erat in appetitu fenfitivo,

gt p

feuparte inferiori humanitatis Chrifti,fed

gpicit !

ypr collt

etiam afficiebat partem füperiorem, feu

voluntatem rationalem ; quia Chriftus

i;i[a fuärg ]

non tantüm de calice paffionis , quantüm

s evtil

de omnium hominurm peccatis, triftaba.

Joria d

atia fan

tur, üt D. Thomas híc q. 46. art. 6. ex-

'endit, & exinde concludit : dolorem,

Chritus.

internum animz Chrifti, utpote à majo-

Theolog!

frontrà gï

zi cognitione, ac dile&ione Dei proce-

dentem, exceffiffe omnem dolorem cu-

ulchno,

juscunque peccatoris contriti, jaxta il-

jo, dUf

cori, t

ud Thren. L. 1 2. Attendite, C videte; fi eft dolor,

ficut dolor teus.. Cüm itaquedolor,& trifti-

gudi

tia de peccatis, ex Charitate Theologica

ht H

