fuiffent connexa cum peccato fubfequo,

NT

connexione intrinfecá. N. antec.

One

mut ff

fntytoi

tà. C. antec, & N. confeq.

nexione folüm extrinfecá, edque remo--

Wt Q C

Ratio diftin-

Vif

Gionis eft; quód etiamilla dona gratiz,

1. il

qus Adamus habebat in ftatu originalis

juftitiz, eidem collata fuerint ex meri-

Wl o

tis Chrifti, àt Redemptoris. Nam Chri-

| Putind

ftus, üt Redemptor, eft defa&ó abfoluté

od

i

predefinitus ante peccatum Ad« abfoluté

&l

m

przvifüm: & confequenter etiam illa do-

Vs

na gratiz, quz Adamus in ftatu innocen-

;iæ habuit; non quidem ab intrinfeco,

ls

fed

LTM

mm.

Difputatio I1,. Art, .

.

]

1753

df

EM

fed folüm ab extrinfeco, fuerunt conne-

U ff v

xacum fübfequo peccato Adami , falvà

tamen illius libertate peccandi, autnon

Bdl

peccandi, prout ampliüs art. feq. expo-

netur.

I 0Y fl

Ad confirm. D. maj. Sic tamen, ut

Tocioyi

4l Quoadils

Deus per fcientiam mediam previderit

lm redanpi-.

Chriftum liberé redempturum genus hu-

,

m

anum, ideóque dirigente hac fcientiá

TM [

redefiniverit Chriftum , üt Redempto-

Qtlebantic

rem.C. maj. Ut independenter ab hac

fcientia media

redefiniverit abfoluté

s C mij l

Chriftum, üt Redemptorem. N.maj. Et

1021 fübffa.

fic diftinéta min. N. confeq.

Ratio di-

t i diltind

ftin&tionis patebit ex dicendis de przde-

) antec; Doe

fim colluta,

finitione Chrifti, üt Redemptoris.

to fübfequy

Objiciesultimó. Si redemptio generis 170

mtec, U0l

humani fuiffet cauía finalis, fine qua non ,

Íncarnationis,quoad fübftantiam confide-

eiquc rem

rate: tunc eo ipfo Incarnatio, vi przfen-

Natiodifi

tis decreti effec bonum meré occafiona-

dona gt

tum. Sedhocexcellentiz, & dignitati

m onginit

int ermet

us

Incarnatio decreta fuiffet occafione pec-

Chrifti repugnat. Ergo. Maj. prob. Nam

- N Or

cati : non decernenda; fi Adamus nonpec-

xb abfolut

cáffet. Ergo.

d abfohit

Confirm. Nam juxta Tridentinum,

eim lat

Seff. VI. cap.7. Caufà finalis juftificatio-

h fonoct

nis noftrz eft gloria Dei, &* chriffi, Sedhoc

j r 8001

-pfo repugnat, caufam finalem, eámque

p

174

Tralatus VI. de 1ncarnatione,

primariam Incarnationis fuiffe redem-

m

ptionem, & juftificationem noftram.. Er-

Mh&(

[9]

Min.prob. Repugnat fiquidem mu-

Chritobo

tua caufalitas finalis, inter gloriam Chri-

qollua,p!

ífti, & redemptionem noftram. Ergo.

1

l

Refp. D. maj. Incarnatio vi przíentis

gtaa cad

decreti effet bonum aliquod meré oc-

Qs

cafionatum; fi univerfüm hoc,vi przfen-

Conft

humani f

tis decreti conditum, non effet propter

Chriftum, z2t Redemptorem. 'Tranf. maj. Se-

fnalis , i

cüs. N.maj. & fic diftin&à min. N. conf.

uoad l

Ratio diftinctionis habetur ex hucusque

vis um

hocuniverfüm à

Adi&is;. quia nempe vi przfentis decreti

tishez d

eo conditum eít pro-

decant

pter Chriftum , àt Redemptorem: adeó-

m s

u

e iftud realiter non extitiffet, (i Chri.

um

]i

f

us,üt Redemptor,venturus non fuiffet.,

ao

|

Unde neque ipfa Incarnatio , neque Re.

t d

demptio poteft dicibonum meré occafio.

dl

natum , cüm utraque fit finis, propter

v

uem omnia condita funt.

bamuT.

.Adconfirm, C. maj. N. min. Ad prob.

|

, fodt

.. D.antec. Repugnat mutua caufàlitas fina-

tota

lisfüb eademratione. C. antec. füb diver-

ii d

fa. N.antec. & confeq. Ratioeít; quód

Fsl

"r

caufafinalis ipfius Incarnationis, quoad

Wt

fübftantiam confideratz,fit redemptio , &

hä,.

juflificatio noftra: hzcautem ulteriüs or-

blSthäme

dinetur ad gloriam Dei, & Chrifti. Nam

Tij

Per ipfam redemptionem attributa D

eiin

UM

gra-

M

Difputatio IIl Art, , -

173

Is füfe

V nf

du quodam excellentiffimo fünt mani.

f

eftata ,

& ob hanc ipfam redemptionem,

TTN

;

Chrifto homini fumma à Patre gloria eft

It ohris(

o

collata, prout ex Apoft. num. 165, di&um

eft. Hincnullainterceditrepugnantia ex

Tif ii

mutua caufalitatefinali. . Ex hucusque di-

l

Dd a

&€is -

z

;

0X

Conftat 1. Quód Redemptio generis 172

n lt ts

humani vi prefentis decreti fueritcaufa

atl m

1min, s

finalis , fine que non , ipfius Incarnationis,

quoad fübftantiam confideratx. Quam-

t ex huo

vis enim Deus feclusà redemptione gene-

Yentis dett

rishumani, pro fuobeneplacito potuiffet

inm m

decernere exiftentiam Chrifli : etíi Ada.

toremt: ade)

mus non peccáffet , adeóque genus hu«

if ( Oi

tanum Redemptorenon indiguiffet, quin-

j non lf

imó etiam défactó ex pluribus motivis In-

p

carnationem decreverit: nullum tamen ex

ymtrb ocgd

his , feclusà redemptione generis humani,

rs, gt

eratrefpe&tu prefentis decreti motivum.

totale in a&u fecundo : fed folüm in actu

mm Al

primo, feu de fe füfficiens ad decernen.

Ratio

yculils i

dam exiítentiam |Íncarnationis.

autem hujus eft; quódin quzítione fadti,

mtcc.ü:bdivcg

de fe in utramque partem poffibilis , ac

Jaroelqu

an'onis, qW

contingentis , cujus veritas objedtiva

redemptios

aliunde , quàm ex revelatione divina, no-

bisinnoteícere non poteft: illud ftatuen,

ulterüst

Cf M

dum fit,quod,confideratis omnibus,autho.

zitati Scripturz, & fanctorum Patrum in-

u D"f

ter-

!

W

176

Tra&atus Vt, de Incarnatione,

jl

terpretationi, conformius eft. Huicau-

iocini

tem conformiorem effe fententiam D.

füs iked

'Thom. dicentis : quód Chriftus vi prefen.

tis decreti non veniffet , fi Adamus non

]

f Ui

.

aermerit

peccáffec, abunde patetex teftimoniis,

in

la. )

utraque conclufione adductis.

Neque

|

Qu

veró huic authoritati fatisfaciunt, qui cum

mmprlmlf

Do&ore fübtili afferunt: Chriftum,Ada.

i ftutuori

mo non peccante,quidem venturum non,

p meriti

fuiffe in carnepaffibili , prout defactó ve-

uldemlr

nit, fecüs autem in carne impaffibili. Con-

tis, r

trà fiquidemeft: quód nominemiffionis ,

fsl

& adventüs Filii

EI in carne humana

ipía Incarnatio

uoad fübftantiam in.

uiili

winjaiul

telligatur. Ut Divus Auguft. num. 163.

D.

?

l

/

1

Cüm igitur fcriptura

i,f

allegatus. docet.

fmun;q

fatis aperté neget : Chriftum venturum.

vinamem

fuiffe, fi Adamus non peccáffet, hinc ex-

ofitio ifta locum non obtinet.

rigünyrte

173

Conftat II. Quód vi przfentis decreti

il (äöd 1

uidem omhia condita fint propter Chri-

f:;p't m

205 x

um ; adeóque decretum- de exiftentia

Chrifti non folàm ordine dignitatis, fed

Mwnenprog

i Qu

etiam ordine intentionis, fuerit pri-

lluüüi.

mum inter omnia reliqua decreta Dei:

non tamen Chriftus fuerit

riüs ratione

m

nsgn

R

noftrrà decretus, quoad fübftantiam In-

carnationis , quàm circumfítantiam Re-

B.

M m'

demptionis: fed uno, eodémque indivi-

fibili decreto Chriftus predefinitus fit, üt

wmuw

Re-

n

Difputatio IIl, — Artic. 1

177

TT W

Redemptor ; adeóque vi przfentis decre-

( mttnmm

ti hoc univerfüm non exfticiffet, fi Chri-

ftus, üt Redemptor predefinitus, non fuif-

"

Unde omnium creaturarum exiften-

n

li

fet.

tia ex meritis Chrifti, àt Redemproris,fuit

Vr tl

decreta.

Atquehinculreriàüs deducitur.

ldfiu&is. h

tisfin

I. Quódomnia donagratiz tum Angelis,

! "

i

tum primis parentibus , etiam ante lapfum

t Chr

T VOnturum.

in ftatu originalis juítitix , fuerint collata

ex meritis Chrifti, üt . Redemptoris, &

Tout defiis

afb

uidem falvà libertate tum Adami peccan-

ninemilfor

tis, tum Chriftiredimentis, prout am-

&me Dunz

liüs art. feq. exponetur... DeduciturII.

Mlantiam 1

uód ipfaIncarnatio non fit bonum ali-

uodrefpe&tu hujus univerfi meré occa-

if num, 16

ionatuin, feu occafione peccati origina-

fnr fipar

ls decretum ; quia nempe hoc idem uni-

Tn VODRUTUTT,

verfüm.non extitiffet : fi Chriftus, üt Re-

Áfex hincet

demptor, przdefinitus noneffet. Deduci-

t

tur III. Quód redemptio generis humani

fextis d

fuerit quidem motivum, /ine quonon, Incar-

ropterChn:'

nationis , quoad fubítantiam confideratz:

de exitent

nontamenproptereà Deus plüs dilexerit

jpnlatis,

falutem humani generis , quàm exiften-

, fierit p

tiam Chrifti ; quia. nempe hxc eadem fa-

deaeta D

lus ceffitin maximam Chriíti Redempto-

rils ratit

ris gloriam , quemadmodum abunde Scri-

yim?

j

turadocet.

juntam ^

.. Conftat III. Quód absque repugnan- 174

ique IUf

tiamutus caufalitatis Redemptio , acju-

1-

st ü?'

qva&atus V, de Incarnatione,

)

179

.

ftificatio noftra fit caufa finalis exi

&cn;

a

lu

tiz Chrifti , quoad fübftantiam confidera-

d k

tx : & viciffimgloria Chrifti , üt Redem-

wl n p

toris , fit cauía finalis juftificationis no-

lj r

firz.

Hacetenim mutua caufálitas fina-

a !

lis nullam contradi&tionem involvit, ut-

d

potéfundatain hoc,aut fimili decreto Dei

1;4hüs ]

sutim ln

b'm

Nolo Chriflum exiflere fine / gloria. Redemptoris.

PT.

Quod ulteriüs per hanc disjunctivam veri-

s

tatem exponipoteft: Aur Chriftus realiter non

exi[let , aut erit generis bumani Redemptor, Quin-

i

imó etiam per hanc: aut neque Chriftus , neque

bic mundus , realiter exiflet 5 aut chriflus erit Sal-

In hoc decreto tanta Dei di-

h (/f/!t/f/t

gator mundi.

le&io erga Chriftum exprimitur , ut quid-

DT177

uid ab adverfariis contrafententiam D.

dunia

j

homz adducitur , penitüs evanefcat.

Quodíi veró ulteriüs quxratur : an. Chri-

Jantadum

ftus viprofentis decreti principalius vene-

|

Qatrce

tit ad delendum peccatum originale ,

as T

uàm actuale : cüm illum ad utrumque

votmm

d

elendum veniffe, fide Catholica certum

ts

fit? Affirmativam D. Thomas hícq. 1. art.

Tnmjl

4 fic defendic : Tantà principalins ad alicujus pec-

Vl quqg

cati deletionem Chriflus venit : quantà illud pecca-

* Simm

eum majusefl. Dicitur autem aliquid majus dupli-

Ut

eiter : uno. 1nodo intenfivé : [icut eft omajor albedo ,

W

RRM

que e[L intenfior : C per hunc modum majus e[f pec-

ir

eatümaüuale, quàm originale ; quiaplus babet de

JUS Fbum

vatine volunterii, G io mado dicirur aliquid majus

W'W

&

L

DifputatieIll, Artic, 1L,

179

Vl

DN

extenfivé s ficut dicitur major albedo-, que eft in a.

jorijuperficie — Et boc 1modo peccatum originale , per

I.Ilm ) i Ridm

quod. totum. genus bumanum . inficitur , eft majus

TU

a Gul

quoliber peccato actuali , quod eff proprium fingue

lari per(one, — Et. quantum ad boc , Chriflus prin-

Mi

cipaliis venit ad tollendum | originale peccatums. n

inilidene;y

quenitum bonum gentis divinius , G. eminentius e[] ,

[

Sündtiaw

àm bonum unius, Fiucusque Doctor Ange-

icus,

Crifutin

nitr (

VOf w

ARTICULUS II

d at

tanta Deit

4n Chriflus fit abfolut? prædejz'ki-

iur, utqul

&us ) Ut Redemptor » ABEE peccat um

ntentiam J

^dami abjolutà previfum o

s evandiat

r O

RenotandumI. Quód ifthíc fupppna; 175

tur, triplicem dari inDeo fcientiam.

:ipaliügvene»

- origit

circa actus liberos voluntatis creates

ad um

nempe fcientiam fimplicis intelligentiz ,

ylica crtt

qua Deus cognofcit actum creaturz libe-

rum,folummodó üt poffibilem ; fcientiam

shieq t

TLT

vifionis , qua cognofcit actum , üt realiter

um d p

abfoluté futurum : & fcientiam inter

utramque mediam , vi cujus cognofcit

u l

't* Wiw JW

eundem aCtum, prout füb aliqua conditio-

g ml

ne indifferente fimul, & conducente ad il-

m

lius exiftentiam conditionaté futurum.

,

!

Hincetiam peccatum Adami juxta tripli-

i

2

eem

"

f

bi

180

Tradlatus VI.. de lhcdrnätiane.

[eondion

cem hunc ftatum eft triplicis hujus feien-/

tis objedum. — Nam, prout folum poffi-

qicem cont

Pranot.

bile,eft obje&tum fcientix fimplicis intelli-

gentix, per quam Deushanc, aut fimilem

J nf

;uæ.'ibet Y

veritatem objectivam cognofcit: sí Ad4.

smus. con[litutus tanquam caput morale generis hu-

|

sorimo

gmte a

sami , effet inoccafione peccandi , tsinc non ob[lan-

tt auxilio A. fufficiente ad. ob[ervantiam . pracepti,

j requi

1 Deust

poffet. peccare.

Hoc idem peccatum, prout

tantüm conditionaté futurum, eft obje-

titis , df

entidltr

&um fcientiz mediz , qua Deus hanc ve-

lbertatird

ritatem conditionatamcognofcit: $i Ad4-

dnee At

mus e[fet conflitutus i. occafíone. peccandi , tunc

mon obflante auxilio [ufficiente A. peccarer, Deni-

per fa.

tum d

que idem peccatum, prout abfolut? futu-

|

weanr a

rum, eft objectü fcientiz vifionis,qua Deus

cognofcit hanc veritatem: Adamus con(litutus

m n

m iem o

in occafione. peccandi , non obflante auxilio (ufficien-

ti 4 peccabit.. Ratio autem hujus ordinis

ï':i"eüwsperfua

inter addu&as fcientias fundatur in ordi-

tnrmitut

ne prioritatis, quoad fübfiftendi confe-

Mf

Vdnehri

uentiam , inter predictas tres veritates

objectivas. Primafiquidem eft prior füb-

n l

iil

fiftendi confequentià, quàm altera: &

hec prior, quàm tertia. Nequeenimex

Vav

poffibilitate peccati füb auxilio fufficiente

li

A. legitimé infertur conditionata exiften-

M

tia ejusdem: ficut econtrà ex conditiona-

[

bs

it Q

ta exiítentia legitimó infertur poffibilitas

peccati. Idipfüm dicendum de abfoluta,

Al

TM

Difputatio II. Artic, Hs

181

J t

& conditionata exiftentia peccati ad fein-

Wott bt

vicem comparata.

j

Ilj

Prznot. II.

uód fcientia media, qua 176

MUDC, t

Deus infallibiliter cognofcit, quidnam.

[ m

quzlibet voluntas creata,in actu primo

EWl o

proximo fux libertatis conftituta, condi-

TT

tionaté ageret, vel non agerer : effentia-

fmnatia h

liter requifita fit ad illam providentiam.,

qua Deus quemlibet a&um creatx volun-

DAU v

turm, d

tatis , aut finem aliquem cum tali actu

LDeus lat

eflentialiter connexum, & quidem falvá

pofat: d

libertate creatá , infallibiliter poteít ob-

Y atl

tinere. Atqueideo hocipfo , quód Deus

per fcientiam mediam cognoftat pecca-

um D

tabolutd f

tum Adami conditionatéfuturum, fi illi

conferatur auxilium À. econtrà veró ob-

forisquDe

TTUT

fervantiam praecepti conditionaté futu-

"TT

ram , fieidem conferatur auxilium B. eo

ipfo Deusper faam providentiam infallibi-

mhujis od

fummur i d

liter permittere poteft , ut abfoluté exi-

Ítat peccatum. Adami.

Nam Deus pro

jnd t*

hs trt vt

füo beneplacito poteft Adamo conferre

J

auxilium A. locó auxilii B. feu purificare

"

ECI??

conditionem illam, füb qua per fcientiam

mediam przvidebat peecatum Adami con-

Nequeenur

ditionaté futurum. Purificatà fiquidem,

yiio ii

hacconditione, peccatum Adami abfolu-

tonta

té exiftet, & quidem fàlvà illius liberta-

exco

miti

Yturpo

(i

tc; cüm fícientia. media, qua dirigente

"

Deus Adggxo 'c.onfe

rt auxilium A. impedi-

p d

]

M.5

biliS

yl

185

TratlatusVI. de Yncarnatione, -

erfert

bilis fitab ipfo Adamo. Idipfum dicendum

aculaw

de providentia, qua Deusinfallibiliter ob-

tinere potuit abfolutam obíervantiam,

exmetits

feratam

prxcepti , conferendo (cilicet , locó auxi-

lii A. auxil'ium B. per fcientiam mediam,

qum &ie,

revifum efficax. Ex quoulteriüs dedu-

voverfiat

citur: quód Deus przlucente fcientià me-

'rparatiYa

dià poffit infallibiliter quoque obtinere

tprade

dumani,

finem , cum actualiquo libero creatze vo-

lüntatis , tanquam medio , aut termino ,

raviin,

fine quo nen , effentialicer connexum. — Sic

fiomis n

fl

Deus , prelucente fcientià medià , qua

previdet meritum finale Petri, fub auxilio

Molin n

A. conditionaté futurum: poteft abfolüté

quicit

rtedeftinare Petrum ad gloriam , üt coro-

EU

nam , infallibiliter obtinendam, quz co-

r

vona effentialiter conne&dtitur cum eodeim

tb

merito finali. Nam Deus cognofcit in;

t dirot

füa poteftate effe auxilium A. previfum.

&t imlrat

efficax , quo abfoluté pofito, infallibiliter

^

fititmpa

exiftet meritum finale Petri.

tlini, Ve

Prenot. IlI. Quód exiftentia abfoluta

av

ln

Chrifti , ütRedemptoris generis huma-

alb

ni , fit effentialiter connexa cumexiftentia

Wn

l

x

abfoluta peccati ipfius Adami ; quia nem-

M

pe repugnat , utabfoluté detur redemprio

lm

ftridétalis, feur

€

arativa generis huma-

ni , nifidetur abfo

j

L

uté peccatum Adami,

LUUM

vi cujus lapfüm eftgenus humanum. Ne-

d

que enim rihic de redemptione folüm.

pre-

Mi

pbifputatio III, Artic. W.

185

ltl

refervativa agitur ,

er quam defactó

tsl

mmaculatam Dei Genitricen MARIAM

ht ais

Ylte h

exmeritis Chriftià peccato originaliprz-

fervatam, adeóque in hoc fenfu redem-

D

ptam effe , in Tra&. III. di&um eft. Con-

o r

Alentelor

troveríia igitur procedit de redemptione

reparativa t annempe Chriftus fit abíolu-

Quog d

té przdefinitus , üt Redemptor generis

| UDero r

humani, ante peccatum Ade abfoluté

0, at r

przvifum , feu independenter à fcientia vi-

connexum,

fionis przvia.de peccato Adami abfoluté

ti medi,:

futuro ? Affirmativam fententiam cum.

Jetri fb a

Molina , Granado , Amico , Efparza, aliíis-

poteft ab

que defenditMunieffa Difput. 6. de Incar-

m ütcor

nat. MNegativam econtrà cum Suarez, &

m quei

Vasquez tuentur Aldrete, plurésquealii,

tür cumeode

licét in affignando fuz fententie funda-

Nam aliqui cenfent

s eopnofii

mento difcrepent.

A ov

ideo implicare . talem predefinitionems

quód eacomponi non poffit cum liberta-

1 ifb

te Adami, Verümhocfundamentumnon

Iïenda ab

fübfiftere, conftatexhis, quxin Tra&.I.

excris ht

tum quoad przdefinitionem actüs liberi,

soumexilte

tum quoad pradeftinationem abfolutam.

nj; ia

ad gloriam, üt coronam, ante merita ab-

emrredenm

foluté previía, funtftatuta. Hzc fiquidem,

mutatis folum terminis, pariformiter huc

ipnensht

cium Af

applicaridebent. Econtrà alii cenfent,

hancpredefinitionem effe impoffibilem.s

mmmum- ]

quód illa repugnet (an&itati, aut faltem

ali-

n fdg

4

!

173

TraBatus VI, de Incarnatione,

efici

alicui alteri perfe&ioni divinz , ut pro-

"

inde de hac fola repugnantia difficultas fü-

qü'&

w

erfit.

fnnte d

lm ff

178 Dicol. Potuiffe Chriftum predefiniri

abfoluté, üt Redemptorem generis hu-

! itionem|

d pradet

mani, ante peccatum Adx abfoluté prz-

vifüm.

Prob. Hec prxdefinitio nonre-

demptori

u

! ynenst

gnat fanctitati, vel alteri perfe&ioni

! ni condi

b

ivinx. Sed hoc ipfo poffibilis eft. Er-

o. Min.patet ex numer. preced. Maj.

lo.

i Con&rm.J

rob. Eatenüs repugnaret fanctitati Di-

vinz, quatenüs effentialiter includeret

l dom! jüþ

amorem, aut volitionem pofitivam, fàal-

| liil

ir] ;Uldid(

tem virtualem, ipfius peccáti, ut hoc ab-

foluté exiftat. Sed hec przdefinitio ef-

Z-

tl

fentialiter non includit talem amorem.,

qia, f

aut volitionem pofitivam. Ergo.

Mzj.

yexifo

continet fundamentum adver(x fenten-

lt

tix. Min. prob. Ideo hi&c predefinitio

at QY

[

includeret effentialiter amorem , aut vo-

f Qu

litionem predi&dtam; quia peccatum Ada-

ERY

mi abfoluté exiflens, eft medium effen-

xtDus

"türlm

tialiter requifitum ad abíolutam exiften-

tiam Chrifti, àt Redemptoris. Sedhoc

Ti

non obítat. Ergo. Min. prob. Nam effi-

Vif

cax, & abfoluta predefinitio, aut intentio

Wil

alicujus finis non includit effentialiter

pt

H

m

amorem, aut volitionem medii effentiali-

OR

ter requifiti, etífi nondum abfoluté pofi-

lm, Xdlm

ti; quando intendens abíoluté finem, co-

B

gno-

Mi

Difputatio II Artic, Il

ET.

üi di,vinæ j

gnofcit in fua poteftate effe conditionem,

Wtf

ua purificatá, tale mediumab aliena vo-

luntate abfoluté ponetur.

Tunc fiqui-

irm mj

dem füfficit fola volitio purificandi con-

QOrem ts

ditionem predictam.

Séd talis intentio

d d

"tl

eít przdefinitio abfoluta Chrifti, üt Re-

demptoris, utpote effentialiter przfup-

iker t

ponens fcientiam mediam de peccato Ada-

poffbrisd ]

mi conditionate futuro, ex dictis n. 176.

t pracet. Y

L

E

t n

Erä

onfirm. I

. Volitio püriHCandi condi- 179

[ter inclol

tionem, füb quà Deus per fcientiamme-

diam infallibiliter praevidet peccatum ali.

poftivami

itl ut hocà

uod conditionaté futurum * ton inclu-

edefnitio d

1

it volitionem pofitivam , nec quidem,

&f armotem.

virtualem, fed folüm permiffivam ipfius

i. N

peccati abfolüté exiftentis ; non obftante,

verlte fente:

quód complexum ex fcientia media, & pu-

t prædeünitif

rificatione 'conditioniS fit. effenrialiter

connexum cum abíoluta exiftentia pec-

rem, u v

eccim At

cati. Nam aliàs metaphyficé repugna-

ret, ut Deus ulli creatz voluntati con-

vedium d

ferat auxilium fufficiens ad obfervantiam

utam exiit

d Sell

precepti, fed per fcientiam mediam prz-

vifüm inefficax. Ergo.

. Namt

y at inttt

Confirm. II. 'Nam poteft Deus amarc,;

& defactó amat, abfolutam exiftencian..

: efenti

edil du

Chrifti, àt Redemptoris, quin proptereà

amet, velamarepoffit abfolutam exiften.

| abfolutä ,

damo commiffi: etfíi

tiam þecqati ab A

cum

hu W)i

M5

196

Salahis V, de Vazerationi.

g, at

cum.hoc peccato exiftentia Chrifti, àt

Redemptoris, fit eflentialiter connexa.

J um

Erzo fimiliter.

u ]ilm

xgo Dicoll. Chriftum abfoluté pradefini-

yun

tum efle,. üt Redemptorem, ante pecca-

Q Patts

tum Adzabfoluté previfum. Prob. Nam

nünc, At

tf L.

vi rzfentis decreti Chriftus non venif-

fet, fi Adamus non peccáffet : adeóque

inet, B

abfoluta exiftentia Chrifti non fuit priüs

Conftr

decreta quoad fübftantiam Incarnationis,

li. V. 1

«quàm circumftantiam Redemptionis. Sed

re teitr

&ocipfo. Ergo. Maj. conftat ex n.160.

T

Min. prob. Deus defactó abfolutam exi-

Joceiha

ftentiam Chrifti,

uoad. fübftantiam In-

jo ii

€arnationis, non folüm ordine dignita-

1 a

tis, fed etiam intentionis, priüs decrevit,

du m

antequàm ullius alterius creaturz exiften-

(nfml

tiam abíolutam deeerneret :, adeóque

w )

Chriftus predefinitus eft. quoad fübftan-

n wgtal

*iam Incarnationis ante Adamum, ejus-

tettmt

Aque peccatum, abfoluté previfüm. 'Sed

l

D

hoc ipfo etiam, przedefinitus. eft abfolu-

LOI

&& üt Redemptor,ante peccatum Adz, ab-

m

Xoluté previfuüm ; nam aliàs vi predefi-

im|

nitionis quoad fübftantiam veniffec, etfi

Adamus non peccáffet. Ergo.. Min. pa-

la

t

Fsl

At

et. Maj.prob. Authoritate Scripturz.

ts n

5

Ft quidem Proverb. VIII. 12. Ego (apientia

abito in confilio, e» eruditis interfum cogitationi-

EEE

m

fua-

ïqt:, 22« Dettt

reME me n initio yiarum

7H

i

TM

Difputatio Tlt, Artic l, 7

187

Ü

N

Qu

$um , autequàm quidquam faceret à prigipio, 23«

A Q

Ab eterno ordinata fumi , C ex antiquis, antequam

terra fieret. 31.— Et delicie mea effe cum filiis ho-

EU

,t[']l' Cm, At

minun. Hxc etenim verba plerique fàn-

X

&i Patres de Sapientia Incarnata €

Tlm,

nunt. AÁtque huc pariter textus ad

d

d

loff. I. fuperiüs num. 166. allegatus pet-

190?!&[; d

tinet. Ergo.

Il nonfity

Confirm.I. Authoritate Div. Cyrilli. 181

I hm

Lib.V. Thef. cap. 8. predictüm Scriptu-

"mtioni

r* textum (ic exponentis : fciebat Deus, nos

)

G M

e[fe smortales futuros per peecarums e». ideo ex mi-

abfolutmt

fericórdia: fua. ante. [actla. conflicuit : st Verbum

ibfantiam ]

füum , & initium viarttin Déi , & fundamentum fie-

tdine dinit

vet , riovarque bominem in fe ipfo , fatus pria

rius decrevit

snogenitus in multis fratribus. Ergo.

jtur exite

Confirm.II. Nam defactó omnia dona

t adedt

gratiz, tum Angelis, tum hominibus in

yioad b

ftatu originalis innocentiz collata fue-

damum, tj

runt ex meritis Chri(ti;

uia nempe jux-

avifm, Y

ta D. Gregorium PP. in II Reg. 2. Nulut

us elt ab

boninum , aut Angelorum fan&us e[l, nifi per Chri..

ytum Aday!

fiun|. Exgo.

js Vi pradt

Confirm. IIl.. Aufhoritate D. Thomzx

veniffey, ]

híc q. 1. art. 3. docentis : quód Redem-

ptio generis humani fuerit cauía finalis,

;0. Mm'p

fine quanon, Incatnationis, & nihilominus

je Scriptt

erium

2 Wi

ibi ad f. refpondentis : quód m

j

ncarnationisAdamo revelatum fuerit an-

tclapfum 5 (ic camen . ut eidem revelata

m

9

no»

188

YratlatusVI. de Yncarmatione,

1

non fuerit caufaIncarnationis. Sed hoc

wgno(ck i

ipfo juxta Doctorem Angelicum Chriftus

16

u)

abfoluté predefinitus eft, üt Redemptor,

n v unt

i

genr, - Ht

ante peccatum Adz abfoluté przvifüm.

Contra utramque conclufionem

vl

Ergo.

pteftate:

182

ObjiciesI. Praedefinitio abfoluta Chri-

j

rfic dif

fti, üc Redemptoris, ante peccatum Adz

litindio

abfoluté przvifum, effet volitio pofitiva,

mediam c

faltem virtualis, ut peccatum Ádz abío-

qxilioÀ.

luté exiftat. — Sed talis volitio repugnat

fat ini

fanctitati Divinz. Ergo. Maj. prob. Nam

Nempt at

efficax, & abfoluta intentio finis eft voli-

if

tio pofitiva, faltem virtualis, ut etiam

e i

medium , aut qua(i medium, effentialiter

r Db

requifitum .ad finem , abfoluté exiftat ;

frxinedi

quando nondum przvidetur, abíoluté fu-

d n

turum. Sedtale medium eít peccatum,

ttm t voln

Adami, quod ante predictam przdefini-

& t

tionem nondum previdetur abfoluté fu-

turum. Ergo.

!

Af

TE

: Conf, Predefinitio abfoluta, & efficax

IT

Chritti, üt Redemptoris, ante peccatum

Adz conditionaté przvifum, effec voli-

u n

Viate

tio pofitiva, faltem virtualis

, ipfius pecf

(mm tl

cati, Ergo (imiliter.

tlf

18 Refp. N. maj. Ad prob. D. maj. Eftvo-

fraxloid

litio, faltem virtualis, ut medium effen-

tialiter requi(itum abfoluté exiftat, quan-

Wi

dtmm

do illud nondum przvidetur ,. àt abfolu-

nom&mu

té futarum, & fimul intendens finem non

lg

CO-

DT

Mm,.,

"

* Difputatio II Artic. l.*

189

i, .

Dl

cognofcit in fua poteftate effe conditio:

nem, qua purificatà, tale medium ab alie-

ü) üIthmm

na voluntate. infallibiliter- abfoluté po-

bf Wi

netur. Tranf.maj. Si cognofcat in fua

Q t

lo

E

oteftate effetalem conditionem. N. maj.

Ratio

I6 Dettitm

t fic diftin&tà min. 'N. éonfeq.

YOl g

diftin&ionis eft ;quód Deus perfcientiam

Gttun Áb

mediam cognofcens peccatum Adami füb

auxilio À. conditiónaté futurum: cognos

Toltio rey

fcat in füa poteftate effe conditionem.,

Mij proby

nempé auxiliuza A. quo abfolutépofito,

fs ell v

QHS, Ut t

infallibiliter quóque peccatum Adami,

» ential

ex libera illius voluntate, abfoluté po-

netur, UndepoteftDeus przlucente hac

li exítt;

fcientià medià predefinire Chriftum abfo-

yuouttfo

lutà, üt Redemptorem: quin ifta predefi-

À peceim,

nitio fit volitio pofitiva, etiam virtua-

mprzdefo

lis, ut peccatum Adami abfolute exiftat.

aolb

'Ad confirm. Tranf. antec. N. confeq.

Difparitas eft ; quód ifthic ex dictis in

t i

"Tra&. III. de Gratia fupponatur, non re-

hte ptctat

pugnare metaphyficé : ut voluntas crea-

, dfic d

ta, ideóque etiam voluntas Adami, per

, us p

fcientiam mediám przvideatur conditio-

naté confenfüra omnibus auxiliis indiffe«

nj Bo

rentibus fibi dabilibus. Hinc Prædefini-

wdiume Ü

tio abfoluta, & efficax Chrifti, üc Re-

exi[ma qu

demptoris, ante peccatum Adz condi-

ly üt abfolä

tionaté previfum, effet volitio Roütiva,

[012

Ws fmemw

Jïfaltem conditionata, ipfius peccati , utp

te

190

Trallatus VI, de Yncarnattone,

P&ef r

te includens hunc modum tendendi: fi

M

;

A

Adamus per fübfequam fcientiam mediam

T

fion prevideatur conditionate diífenfu-

olach x

gus alicui auxilio indifferenti, predeter-

Caterüm fo-

|,entitati

minabitur ad peccatum.

wmere lo

jummodó transmiffum eít antecedens,

Nam przdefinttio talis repugnat quoque

wmplexo

ea de caufa; quód aut infruftrabilis non

Inus, &

effet, aut tolleret libertatem Adami:fi-

u füb eo

oneq. M

cuti przdeftinatio ad gloriam, üt coro-

glum 4 d

nam, ante merita conditionaté przviía,

ex codem fundamento repugnat.

atdínanni

184. ObjiciesII. Przdefinitio hzc effet vo-

fim du

o quttt

litio pofitiva, faltem virtualis, ut auxi-

(eanm,

lium A. przvifüm inefficax, abfoluté exi-

ftat. Sedhoc ipfo etiam effet volitio po-

xb

fitiva; ut peccatum Adami abfoluté exi-

mf

ftat. Ergo.

Min. prob. Nam auxilium

tiuntan K

rxvifüm inefficax, & (imul abíoluté exi-

lr

)

tirhom

ftens, eft infallibiliter inductivum pec«

"

cati. Ergo.

Cord t

Confirm. Hec

rxdefinitio effet pri-

iS t

tna determinatio, fa

j

tem vittualis, vi cu-

U h P

jus peccatum Adami abfoluté exifteret,

i

utpote non exfítiturum: (i hzc przdefini-

Y 1 H[em V

tio non daretur. Sed hoc ipf». Ergo.

r

Maj.prob. Nam ante hanc przdefinitio-

hi ln

nem abfolutam Chriti, üt Kedemptoris,

Egig,ä;iä'"ollu

nihil datur metaphy(icé connexum cunn

Wiouïgä

gbfoluta zxi&entia peccati, Ergo.

Rdþ 4

Vi

bifputatio l, Artic, Il

191

lm t

Refp. C. maj. N. min. Adprob. D. anr.

1iy

Ut

Eft infallibiliter indu&ivum peccati, ab-

iiomp d

lenti, W

foluté exiftentis, inductione phyficá, feu

h ml

caufàli , fundatà fcilicet in.ipfo auxilio .

A. entitativé fumpto, N.ant. Indu&tio-

1 d as

ne mere logicà, aut formali, fundatá in

Ti s

complexo ipíius auxilii A. abfolute exi-

Id

titem Áb

ftentis, G conditionatà futuritione pec-

cati fub eodem auxilo.

C. antec. & N.

tim, itts

confeq. Ratio diftinctioniseft; quód au-

Qnité p

xilium A. entitativé fumptum neutiquam

Vpat,

ordínatum fitad transgreffionem, fed fo-

ac efet v

lüm ad obfervantiam precepti, prout ex

ils, ut a

ipfo conceptu gratiz auxiliantis conftat.

aboluté ex

Unde auxilium A.abfoluté exiftens,non eft

t lii p

indu&ivum peccati, abfolute exiftentis,in-

ab(ohot ex-

dudione phyficá, aut caufali : ficuti tenta-

m auxlium

tio inducitin peccatum , fed folüm indu-

abl

&ione formali, feu Logicá, prout hzc

yium

fundatur in complexo ex hacveritate con-

ditionali contingenti: Sí Adatmo daretur. at«

jjo t

xilium A, peccaret ; & ex purificatione condi-

alis, v

tionis, feu abfoluta exiíftentia auxilii A.

Ad confirm. D,maj. Effet prima determi-

j oxlert

natio, faltem virtualis, ad abfolutam exi.

x oredett

.. hy

ftentiam peccati, eadém

que phyfica. N.

predéit

maj. Solüm Logica, & quidem impedi-

bilis ab ipfa voluntate Adami, C. maj. Et

fic diftin&à min. N. confeq.

Ratio di.

»nnCXum (

Ac-

u

Qhöüoms confítatex modo di&is.

ve-

)

192

Tracatus VI. de Fncarnatione,

j D.

cedit, quód h

&c predefinitio , utpote ef.

nxliunà

fential

iter dependens à fcienti

a medià de

jeccato Adami conditionat? futuro, fit

lm qinl

im

edibilis ab ipfà libertate Adami , prout

tone ol

ex di&tis in Tra&,I.deDeo, Difput.IV.

4

yjj Nedu

Caterüm vi hujus argu-

Nj 5

art, 2. conítat.

menti nimium probari , exinde patet ; quia

lioett;

dim voliti

u

eretur: non poffe àDeo ulli creatz

«

untati abfoluté conferri auxilium prz-

tfuminef

vifum inefficax ,

uin Deus hocipfo vel-

fit, u

iveé abfo

1

utam. exiftentiam pec-

eifticurund

let pofit

wontanto

cati.

u

nde difficultas etiam Adverfali'iis—

folvenda reftat.

li l

'186 — Objicies III.

Prædeünifio hzc bffet vd.

w

litio pofitiva,

faltem virtualis, ut auxi-

Qiss d

lium A. inefficax , qu

àtale, abfoluté exi.

vt cidice

uledemyio

ftat. Sed hoc ipfo effet volitio virtualis

ipfius peccati. Ergo. Maj. prob. Nam.

V lm

effet volitio pofitiva auxilii A. prout con-

titiipln

ducentis, five utilis ad obtinendum fi-

tttiDnsh

nem intentum , nempe abfolutam exiften-

gmhm- $

tiam Chrifti, üt Redemptoris. Sed non

ii

eft conducens , aut utile ad hunc finem;

PT

nifi prout inefficáx.

rgo..

'itstfi

Confirm.

Inhac przdefinitione virtua-

"a

liter includeretur ifta veritas conditiona-

I U

lis : non daretur Adamo auxilium A. fi

ET

revidereturefficax. Sedhocipfo Deus,

BI d

|

falrem virtualiter, vellet auxilium A. pro-

d

i

ut inefficax. . Ergo.

Hflscwäqm

-Re(þ;

n

Difputatis V.. Artic H

195

titin

Ü

J

. Refp. D. maj. Effecvolitiopofitiva, ut 9?

Ti

ut-

quxilium À. previfum inefficax,.-

Itf

]

dem quà tale , abfoluté exiftat , reduplica-

t n

tionefolius conditionis , fime qua non.. C.

D& Dig:

maj. Reduplicatione formze, aut motivi.

nv hs

N.maj. Et (ic diftintáà min. N. confeq.

tss

Ratioeít; quódhec predefinitio fit qui-

ADeo ul

dem volitio virtualis , utauxilium A. prze-

"r U:

vifuminefficax,etiam q«à tale, abfoluté exi-

i5 hociio

flat, utpote vihujus predefinitionis non

erillentia:

exftiturum abíoluté, finon effet inefficaxz

iam dv

non tamen ipfa inefficacia fit motivum vo-

lendi, fedfolüm conditio , fine qua Deus

iohecelfen

non vellecabfoluram exiftentiam auxiliiA,

ulis, ut i

Quinimó , etíí Deus amet hoc auxilium,

abfolut ex

routconducens, five utile, ad exiften-

litio vir

tiam Redemptionis , tanquam finis inten«

, proo M

i, &illud, prout utile, conftituatur in.

À prout

trinfecéper ipfaminefficaciam : non tamen

Jcinendun

proptereà Deus hanc amat, fed folüm amac

Jutam exl

auxilium A. SicDeus amat. virtutem,üt

yis, d

diffimilem vitio, & pocnam, àt commen-

i hunc frd

furatam deli&o, quz. diffimilitudo , &

gqualitas.conftituicur intrinfecé per ipfum

vitium, & delictum ; non tamen proptereà

iriote

g, condl

Deus amat vitium , aut delictum.

auxllium

Adconfirm. Similiter D. maj. & C. mi-

Ihociptt/

nore. N.confeq. Ratio patet ex dichis,

Quz veró ultertüs occafione hujus verita-

yiliund/

tatis conditionalis contra libextatem Ada-

1

]

Trallatus V1.- de Yocarnatione,

194

mi poffent argui,ex diCtis Tra&t. I. Difp.II,

lientity

nontarten

art.7. de Scientia media reflexa, refol-

