Ws pro m

vum actüs.N. maj. Etfic D. min. N.con-

uód fola

feq.

Ratio diftin&tionis eft ;

arpn s

humanitas Chrifti fit quidem principium,

mintt,

per exercitium vitale, idque liberum, eli-

Lur

ciens actum obfequiofum erga Deum. s

Trle fs

non tamen fola humanitas fit principium

r

dignificativum talis a&tüs , fed ipfa perfo-

Ti

lin us

nalitas Verbi, üt humer. 294. de meritis

Chriíti oftenfum eft. , HincChriítus pro

Y

eccatis noftris neque fatisfecit, in quane

Áitgj,

tum przcisé Deus, neque, in quantum.

Wt

rgcisé homo;:

f

.

cdin quantum fimul Deus,

! Gl

IN

&äomo eít.

Ad

Difputatio VI,. 4rt, T,

49t

ht

l

i

Ad confirm.. Tranf.maj. N,.min.. Ad

probat. N. confeq.. Ratio eft; quia etiam

UM

fbl

transmiffo ,

uód in przdicta hypothefi,

|

I

reiosd impo

d

bili,. (atisfactio Chrifti fo-

um

làm effet aequalis offeníz ,.'erfi nonnullis

DP (f

Theologisid negantibus:non tamenpro-

tlb

D viltz;

ptereà legitimé infertur, quód ea fic in-

i Dei s

ferior offensà DEI, per nos commiísà.

Nam Chriftus im przdicta: hypothefi.pro:

lib

femetipío,tanquam delicti reo;fatisface-

h

ret; cüm econtrà Chriftus innocens pro:

us

nobis delicti reis fatisfecerit..

Unde ex

tdipl

hac eadem vilitate noftra in zftimatione

TUrmanite

morali quodammodoó creícit, &.auge-

um ais

humáni-

tur fatisfactio Chrifli. ' Sicutenim in hu-

mana republica, czteris paxibus,. longé

nifcat

major effet fatisfactio :. i Regis Filius in-

N.con-

nocens pro mancipio,lz-f majeftatis reo,.

d fola

femetipfüm parenti ad fübeundàm mor-

tem offerret, quàm.íi anteà ipfemet cri-

gpm,

m, di-

riter de fatisfaCtione Chriíti d

men lzfxe majeftatis commififfet: ita. pa«

Deum. t

n

ifg;urrenw

pcipium

dum eft,..

Iaperfol-

ObjiciesII. NonpotuitChriftus de con- 374.

emerit

diguo. fatisfacere pro omni debito ,. per

peccata humani generis. contracto. Ergo.

:l

r

g

Antec.prob. Nam inter reliqua debita,

quanW'T

per peccatum iftud contrada , fuit etiam

mb

carentia Red

toris. SedChriftus pro

hoc debito condigné fàtisfacere non, po-

i

Bb 4

tuit.

ïm&atllu VI. de 1ncarnattone,

14*

tuit,EÉrgo. Min. prob. Chriftus nonpo-

g p

.1]51 u

tuit fibimetipfi de condigno mereri , fal-

onfidera

tem impetrativeé, fuam exi(tentiam , aut

unionem hypoftaticám,in fubftantia con-

fentie M

oidem *

fideratam, fine qua Redemptor dari ne-

pen

quit, Ergo.

qum

d o

Confirm. Nonpotuit Chriftus per uni.

cum actum de condigno gratias agere Pa-

od i

offeif )

tri&terno pro omnibus donis, fibi col-

econtii,

latis. Ergo neque fatisfacere pro omni

debito,3 nobis contradto. Antec.prob.

pitu, p

cium, Y

Nam ipfà gratiarum actio, cüm fit actus

fupernaturalis, eft novum dónum,huma-

terümmn

"nitati Chrifti à Patre xterno collatum.,

«

0 n

f

adeóque,cüm gratiarum actio non poffit

nen.

(hiats

effe reflexa füpra femetipfam: hinc Chri-

t Oi

ftus per unicum actum de condigno gra-

tias a

gt

fibi collatis.

gere non potuit pro omnibus donis,.

s Chr

Refp. N. antec. Adprobat. D. maj. In-

E

37j

tpitat

ter reliqua debita;proprie talia,fuit etiam

carentia Redemptoris, fecundüm fe con-

1in, delt

fiderad. N. maj. Prout miffi ex affedu

| äïïägnitai

miferationis erga genus humanum.Tranf,

maj. Etfic D. min. N.confeq. Ratio di-

»näm

ts

ftinGionis eft; quód genus humanum qui-

dem fuerit indignum , ut decerneretur

r

Chriftus Redemptor, adeóque per pec-

B

catum contraxerit debitum , improprieé

Ti

fale, carendi Redemptore : non tamen,

per

h,

395

ni/pmtioü. Artic, t

Bs

er peccatum contraxit debitum,proprié

d

1

tale, ut careat Redemptore,fecundüm fe

Ut

)!

confiderato, five debitum exclufivum exi-

Rllbfhntiy'

ftentiz Redemptoris.

Nam Chriftus nec

DOord. |

quidem veniffet, fi Redemptore huma-

num genus non indiguiffet.

riyes

Ad confirm. N.confeq. Difparitas efts

s u

uód ipfa fatisfa&io Chrifti non fit nova

1 f d

offenfa Dei, pro qua fatisfieri oporteatz

tpIO t

econtià, ut ifthíc in argumento füppo-

TUGC, D

nitur, gratiarum a&io fit novum benefi-

m (t i

cium, pro quo gratiz agendz fünt. Ca-

um m

terüm nonnulli cenfent, quód gratiarum

olltun,

a&io poffit effe actus retlexus fupra fe-

:

100 pf

metipfüm.

ncChr-

Objicies III. co

ntra fecündam. Satisfa-

376

p g

&io Chrifti non erat fuperabundans pro

ts lonis,

peccato Chrifticidii. Ergo. — Antec. prob,

Nam Chriíticidium prout erat pecca-

nj I

tum, defümpfit fuam gravitatem ab infi-

j etiam

nita dignitate Chrifti: &,prout erat fatis-

n fecor

fa&io, defümpfit fuum valorem ab ea-

t affe

dem dignitate Chrifti, — Sed hoc ipfo.

tgo.

1m.Trav;,

Con

firm.. Peccatum Chrifticidii tan-

J

3num r

tundem Deo di('glicet,

uantüm Deo pla-

cet ipfa fatisfactio Chri

d

i Ergo. Antec,

r

Lpu Y

prob. Nam Chrifticidiurn erat deftru&i-

*

.

vum humanitatis ,

feu vitz humanzChri-

imprt?

potuit à crucifi-

n wï

&i : quinimó commgtti

$

gen-

M

À

354.

'Tm&atus VI. de/ earnattoue.

gentibus ex intentione deftruendi ipfam.

s non hä]

qa g

Divinitatem Chrifti, Sed tale peccatum

;) folum,

Dceo tantundem diflicet, quantüm eidem

lacet fatisfactio. Ergo.

ii C

yfemet

377. Refp. N. antec. Ad prob. D.maj. Chri-

jj non t

fticidium activum, five proutpeccatum,

defümpfit füam gravitatem ab infinita di-

Àd.co'

Sic tare

gnitate Chrifti,entitativé fümpta : ficuti

toxom x

prout paffivum , feu fatisfactorium de-

fumpfit fuum valorem ab eadem digni-

Gium u

hancoffi

»

tate Chrifti, N. maj. Defumpfit fuam gra-

min V?

vitatem ab infinita dignitateChrifti,(olüm

prout exiftente in cognitione crucifi

gen-

Qir

[

tium. C. maj. & fic diítin&táà min,

. con-

va dl

demDto m

feq. Ratio eft ;

Ui

od Chrifticidium

—

-* fivum, five mors

Ch

rifti, prout fatisfa

&

-

l, Jnt

(ni, X

tia pro peccatis humani generis , forma-

liter conftituatur per actum internum,.

qutt

. Chrifti,liberé acceptantis, & fubeuntis

vlmnit

mortem, Na

i, q

m,feclufo cali a&u, ipfamors

Chrifti meritoria, aut fàtisfactoria non:

(sioen

fuiffet, Cümigitur actüs internus Chri-

feiperd

(li, liberé acceptantis mortem, formali--

WO

ter dignificetur per infinitam dignitatem:

Nett

Chrifti, entitativé fumptam : hinc Chri-

asl

flicidium

u

» pEóut fatisfactorium,erat va-

loris fimpliciter infiniti, :Econtrà idem

m

Chrifticidium, prout peccatum, confti-

E

tuebatur per a&tum internu

m crucifigen-

bin,

tium Chriftum. Hic aute

m a&us in;cr-

fius

: "ili

hi,

' bin»utnimm. Artic. 1.

39f

i.

nus non habuit füuam gravitatem ab infi-

Mm&

nita dignitate Chritti,entitativé fumpta ,

ln

fed folüm, prout exiftente in cognitione

limitata crucifigentium. . Unde Chriftus

)ni l

ipfemet Luc. XXIII. 24. Pater! Dimitte il

Dtpecmx |

lis ; on enim [ciunt, quid faciunt,

Jinfro

Ad.confirm. N antec. Ad

prob. D. maj,

D

'

Sic tamen, utpeccatum iftud fuerit limi.

lo

Itj

tatum per ipíam cognitionem crucifigen-

m d.

tium. C.maj. utnon

fuerit limitatum per

i

hanc cognitionem, N.maj, Et fic diftinctá

ä,

min. N. confeq.

Ratio eft ; quia effe-

ii

&iva deftru&io humanitatis , aut affecti-

] Nl (l

va deítrué&tio Divinitatis Chrifti , tantun-

m nf

dem Deo non difplicet, nec difplicerepo-

n

:

e

teft, quantüm eidem placet fatisfactio

Chrifti.

Nam aliàs Deo tantundem quo-

Áorm-

d

que placere deberet confervatio effecti-

Yuntis

va humanitatis, aut affectiva Divinitatis

Amots

Chrifti, quantüm ei placet Chriftus.

d non.

Objicies ultimó. Si fatisfa&tio Chrifti 37$

sChri--

effec fuperabundans , tunc eo ipfo pura

ymalie

creatura potuiffet de condigno fatisface-

tatem

1 pro peccatis generis humani ,, ideóque

C Chïl

ad illius redemptionem non fuiffet fimpli-

at V

citer neceffaria Incarnatio. Ergo.

Ant.

rob. Hocipfo, quód fatisfactio Chrifti

n iderg

, tont

fit füperabundans , adeóque füperior de-

.

blcg

; quod per peccata contractum elt ,.

cfgte

€o ipfo dari poterit facisfa&tio inferior fa-

st

t5«

L N

396

TraBatus Vt, de Yacarnatione,

£isfatione Chrifti,

uz huic debito fit

m.wä at

zequalis.

Sed fatisfactio,inferior (atisfa-

vem of

&ione Chriti,effet fatisfactio purz crea-

" creat

€urz. Ergo. " Maj prob. à paritate Hoc

qitatis

mm&mït

&pfo, quód quantitas A. fit major quanti-

&ate B. eo ipfo dari poteft quantitas alia

d mferl

sninor quantitate A. quz przdictz quan-

tr pecc;

[onalis 0

titati B. fit equalis, ÉErgo etiam

.. Confirm. Repugnat, utilla fatisfattio

medii i

fit major debito, qua omnis fatisfadtio

te a

mninor, eít etiam minor debito. Ergo.

aes d

Antec.prob. Reougnat, ut illa quantitas

Jis; Hv

catomti

fit major quantitate B. qua omnis quan-

titas mino

r, eft etiam minor quantitate

radio d

B. Ergo,

frado

x hoctot

8

Refp. D. ultimum antec. Eo ipfo dari

poteft quantitas minor quantitate.A. qux:

M n

uantitati B, fit eequalis, füb earatione,

fet at

&

u

b

qua ipfamet quantitàs B. effentialiter

!

omnem quantitatem inferiorem quan-

ALetnfn

titate À. non excedit. C. antec. Sub

E p

€a ratione, íüb qua eflentialiter. o-

ais

innem quantitatem inferiorem quantitate

at nl

À. excedit, N.antec. & confeq. ^ Ratio

tl

eft ; quód gravis offenfà Dei fit effentia-

liter inferioris ordinis, quàm fatisfactio

gacii

Chriti, & fuperioris ordinis, qüàm fa-

|

n

/tisfadtio pure creaturz, -

Nam fatisfa-

hs

&io Chrifti, utpóte formaliter dignifica-

B

N

N

va per ipfam perfónalitatem Verbi, enti-

ta-

n

"

Dbifputatio VI. Artic.1,

397

iit d

A

l:

tativé fumptam, effentialiter excedit grà-

lt

, vem offenfamDei: fatisfactio autem pu-

l) Pm?h |

pb

r& creaturz, in qua defectus zqualis di-

hl

gnitatis cum perfona offenfa ex aliis cit-

ts

cumfítantiis fuppleri nequit, effencialitet

us

e€ít inferior gravi offenfá Dei. Cüm igi-

x

tur peccatum mortale, prout hoc eft per-

h)

:

fonalis offenfa Dei,(it effentialiter ordinis

hii

medii inter fatisfactionem Chrifti, & pu-

j üfiïfäæ:

rz creaturv: interhas autem fatisfactio-

D. Im

nes alia fatisfactio media non, fit poffibi-

quznrim

lis; hincdari nequit fatisfa&io, quz pece

nI (u

cato mortali;in linea offenf perfonalis,fit

antitit

rzcis?. equalis.

Caterüm. dari poteft

É

atisfactio xqualis peccato mortali, pro-

o d

ut hoc tantüm eft injuria realis ; quiafüb

À. qu

hac ratione -non.fpe&atur vqualitas per-

stion,

Íonz íatisfaclentis, uti num,143. di&un;

eít.

À

tiaiter

quate

Ad confirm. D. antec. Si offibilis fit

. 9ub

fatisfa&io precisé zqualis. C. antec. Si

Mr o

bmnis fatisfa&io fit effentialiter fuperio-

i fO debito.

iatatt

ris, aut inferioris ordinis

ao

AN.antec, & confeq.. . Ratio

H

iftin&ionis

fenti?

patet ex dictis, .fimulque confrmatur À

dsfadi

aritate

uantitatum . incommenfürabi-

Q

ium, quales dari Geometria demonfiràt,

:

T

XEx hactenüs dictis

- Conftat.l. Satisfa&tionem Chrifti ero

389

ln

fuiiäfe

lbi;el,:'-'

;:ccca-t.is humapi generis, nonfolüm

€0D-

;

TraBatusVI. de Tncarnatione,

398 ;

qam fat'ü;

condignam, fed etiam fuperabundantem;

i['mdaSy i

quia nempe fatisfactio Chrifti, prouthzc

eft obfequium perfonale,ab ipfo Chrifto

;ote&com

duditur:

voluntarié exbibitum ad compenfandam

injuriam perfonalem, Deo per peccatano-

QEO Taoti

ftra illatam, eft fuperioris ordiris in fua

V Der(or

&ítimatione morali quacunaue gravi cf-

u füpe

fensáDei.

Nam fàatisfa&tio hzec formali-

ijeoque

dens, Ij

ter dignificatur per ipfam dignitatem Ver-

bi,enticativé fumptam, ut proinde (it va«

hoic of

loris (impliciter infiniti. " Econtràpeccae

Conit

tum mortale non gravificatur per infini-

Bion G

tam dignitatem Del,entitativé fumptam,

n

fed prout exiftentem in cognitione limi-

m

tata offendentis Deum, adeóque in linea

'g]po/MeC

perfonalis offenfe non eft (impliciter in-

gapinit

nitum. Neque obftat: quód ipfa crea-

um 9

tura, offendens DEUM, fit infinité vilis,

dolears,

comparativé ad infinitam dignitatem Dei

&i p

offenfi. Nam hzc vilitas refpectiva non

bt

conftituit principium gravificans offen-

Wirton

fam, reipsà diverfüm ab infinita digni-

DTIS

tate Dei offenfi, fed cum illacoalefcit moe

d

raliter in unum principium.

Unde ad-

iiri q

huc per cognitionem finitam creaturz

ntats

[

offendentis limitatur gravitas offenfz,ne

1

VLs

:

|

W

eadem fit fimpliciter infinita: fit tamen, -

1

!

]

:

adhuc altioris ordinis qualiber fatisfa-

?

UQ n

l

€tione purz creaturz.

am inzqualitas

crea-

:Em

gignitaris inter Deum offenfum ,

Wt i

tus

]

M

DifpstatioVl, Artic, 1,

399

*byl

As

lfll, I

vuram fatisfacientem, per alias circum-

ftantias, in fua xftimatione morali, non

T

poteítcompenfari. Exquo ulteriüs con-

OR

hi

X t

:j

cluditur; quód omnis fatisfactio propec-

Cato mortali, prout hzc eft gravis inju-

D

rdipis*gä

?

T2 perfonalis, Deo illata, effentialiter fig

Y m

aut füperioris, aut inferioris ordinis,

deeti

adeóque vel fuperabundans, vel infuffi-

Diptet

ciens, ideóque impoffibilis fit (atisfacti

[e]

'ode(i

*

huic offenfx tantüm zqualis.

Intràpet

ConftatII.

uód condignitati fatisfa- 38*

perino

&ionis Chrifti non obftet infinita vilitas

lumpta,

refpectiva creaturz, offendentis DEUM,

Tone ii

uamvis enim füupponeretur: quód,fi per

ii ln

ritet j

impoffibile Chriftus ipfemet Patrem ter-

num graviter offendiffet, hzc offenfa ob

ï

Df cttt

:qualem dignitatem perfonz offenf, &c

1 vilis

offendentis, effec inferloris ordinis,quhàm

,

tenDel

offenfa pure creature: adeó

ue fatisfa-

livanot

&io, przftita à Chrifto inpr

d

ü

&ahypo-

j nffeq- ;

thefi, pariformiter folüm effet zequalis of-

3 digoh

fenfz ob equalem dignitatem perfona

Mi |

offenfz , & fatisfacientis, non támen hine

(Inde 29

fequitur: quó mínüs fatisfactio Chrifti

creamm

pro peccatis humani gencris fit condigna,

ffenfet

uinimó füperabundans. Ratio hujus efts

(c tama

uód Chriftus in predicta hypotheti pro

gt fs

uo reatu fatisfeciffet, & proinde quoa

ne

£ítimationem moralem ipfà fatisfactio

u "

non fuiffet canti valoris , quanti defactó

iU

L

»le]

qratlatus V1, de Intavnationt,

:eccawm,(

eít, dum Chriftus innocens pro nobis no-

centibus fatisfecit, Sic infons Regis Fi-

y i d

&konem

lius pro mancipio, lefzz majeftatis reo, fe-

fiter g^

metipfum Parenti ad mortem offerens,

gnajorem fatisfa&ionem przftat, quàm fi

Chriftum.

Sicut igi-

vlicisfe

criminis ejusdem reus foret.

tur hzc fatisfactio effet condigna, quin-

kincrik

iceptant

imó etiam füperabundans , etíi. manci-

formalit

ium fit indignum , ut pro illo Regis Fi-

f

l

d

us fatisfacigt, aut Rex offenfus fatisfa-

d

enum(i

é&ionem

hanc pro mancipio acceptet ;

hzc fi

uidem indignitas non eft tollenda

vern(

;

am

fatisfa&tionem Filii Regis, qui

fuerit hr

per ip

.

yeipsà manet

dignus, ut ejusdem fatisfa-

undinidt

dhsaren]

&io pro màncipio, quantumvis indigno,

hm 0 Á

acceptetur : íic etiam de.fatisfactione

Chrifti difcurrendum. — Ex quo patet:ad

vt di

condignam fatisfactionem neutiquam re-

n

quiti, ut Chriftus fatisfecerit eriam de

elir

[

«ms(

condigno pro carentia Redemptoris, de-

ttwloris f

bitageneri humano 5

uia hoc erat me-

yum debitum indignitatis.

o

ód fatisfactio Chri[ïi,

tl

382

.

ConftatIH. Qu

ecam

am pro peccato Chrifticidii,fuerit fu-

A tatundt

'erabundans.

Licét enim eadem mors

Vi

Iït'm cide

Chrifti fuerit obje&tum materiale Chri-

i

D

fticidii a&tivi, feu peccati crucifigentium

Pt

Chriftum,& Chriíticidii paffivi,feu fatisfa-

D

&ionis Chriíti: nihilominüs ipfa fatisfa-

quïïlüïiw

&io Chrifti erac alüoris Qxdinis quämï

ï Udmän

|

l

Dlyþutlü0 V. 4"';5. h

401

Jj

peccatum Chrifticidii ; quia fcilicet ali.

n

ter ipfà dignitas Verbi dignificabat fatis-

ht

fa&ionem Chrifti,acceptantis mortem, &

ts

aliter gravificabat peccatum occidentium

tht i

Chriftum.

Nam ipía mors Chriíti, pro-

« o

ut fatisfactoria conítituebatur formaliter,

Ym a.

& intrinfecé per actum voluntatisChrifti,

| j CCH P.i*

acceptantis mortem: prout autem ecrat

1lo N

formaliter. peccamiuoía , conftituebatur

E:nfus lii

intrinfecé per actum voluntatis crucifi-

0 àccenth

entium Chriftum.

Cüm igitur actus in-

&f tolti

ternusChri(ti,liberé acceptantis mortem,

Atgis, ti

fuerit formaliter dignificatus per infini-

dem t

tam dignitatemVerbL,entitativé fümptame

TET

actus autem internus occidentium Chri-

tiyfduont

ftum. non fuerit gravificatus formaliter

) patet:ad

per ipfam dignitatem Verbi, enticativé

dumre

fumptam, fed folüm prout exiftentem in

etiam de

cognitione limitata crucifigentium ; hing

ptoris,dc-

eadem mors Chrifti, prout fatisfactoria,

c epac m |

erat valoris (impliciter infiniti, non au-

tem gravitatis infinite, prout erat inju-

Unde Chrifticidium,

'10 Chïiüia |

ria, Chrifto illata.

fecit l

Deo tantundem difplicere non potuit,

Qem m

antüm eidem placuit fatisfactio Chri-

.

side O

di

,

nam aliàs quoque Deo tantundem,

cfgentd

placere deberet confervario effectiva hu-

t

manitatis, aut affectiva Divinitatis Chri-

a

v fj

fti,quantüm eidem placetChriftus. Quem-

d

admodüm igitur meritum Chriíti excen

' 's, qu'b!

Wv

r

i£

Y

402

TraBatusV1. de Incarnatione,

dit fe ad omne premium poflibile,fic etiam

m gb Ofïmd4

fatisfactio ad omne peccatum poffibile.

jnd'l 3 non

fah getn

ARTICULUS il,

a bt

"i

a m

"t Jatisfatkio Chrifli indiguerit

stur eiden

acceptatione Dei *

x obfcqulw

393

Rznotanduml. Quód przfens contro-

samtio

verfia non procedat de condignitate

ter non L2

fatisfactionis Chrifti, confideratz in actu

tün?, finb

rimo , feu fpectato valore intrinfeco.

sianniege

Cüm etenim fuüb hac ratione conftituatur

do fenidtt.

formaiiter per ipfam perfonz fatisfacien-

Dl '

tis dignitatem, quz eft fimpliciterinfini-

vitita rl

tà, hinc etiam fatisfactio Chriíti erat fim-

vüfrimen t

pliciter infinita, ideóque independenter

dul pecul

ab omni acceptatione Dei extrinfeca,non

g ralüre

'folüm condigna, fed etiam fuperabundans,

r

agenum o

out articulo precedente oftenfum eft.

umentation

ü

nde quzítio folàm reftat de condigni-

(natendit

tate fatisfadtionis Chrifti, confiderate in

apftne fais

a&ufecundo, feu prout efficaciter indu-

cente remiffionem peccatorum, & extin-

';&crochOnd

sb tntun

guente debitumillud, quod per peccata

tniten ii

eneris humani contractum eft,

tütrpenfr

384 Prenot.Il. Quód fatisfactio condigna

t dpnita

in a&u fecundo debeat effein eodem se-

nere, inquo erat offenfa, nifi offenfusul-

Yib

"ts (

troneé contentus fit, ut injuria in alio ge-

ne

Ü

n

DifputatioVI. Art.ll.

405

Me,üg;'æ

?

nere ab offendente compenfetur, Sicde

lmPoüL

condigno non fatisfacit , qui alreri pro

offenía perfonali, per gravem contume-

liam illata,exhibet compenfationem rea-

lem, five in pecunia, nifi alter ultroneé

|

wüwu

hanc compenfationem acceptet : fed te.

j

|

I

netur eidem compenfàre hanc injuriam,

Pfens . |

er obíequium perfonale, fufficiens ad re-

arationem lzíi honoris.

Sicut enim al-

condinis

EUR

ter non eít tefus in bonis vitz, autfor-

tunz, fed in bonis famz, & honoris: fic

Tntrinfe,

onfimm

etiam in hoc genere bonorum compenía-

tio fieri debet.

fatisfzcieg-

Prenot.III. Quódinter

lter]nfn-

ficiafolionóm ;-ss

pro injuria reali, ac perfonali peculiare

1 eratime

iftud difcrimen intercedat: quód injuria

ptudentet

perfonalis peculiariter afficiat offenfum,

nfecanon

1deóque peculiarem obligationem refun-

dhundans,

dat in perfonam offendentem. Hinc in,

afum et.

ipía compenfatione pro injuria tantüm,

condign:l-

reali non attenditur dignitas, autzqua-

deratic 1n

liras perfonz fatisfacientis, fed quilibet

iterid

pro altero de condigno fatisfacere poteft,

a,& «

exhibendo tantundem in bonis fortunz;

« pei

quantüm alteri iniqué ablatum eft, Econ-

trà in compenfatione injuriz perfonalis

Lo.condïgm

attenditur dignitas, aut etiam identitas

eodem f

|

r

fonz fatisfacientis cum offendente.

of

t

de licét alius compeníationem perfua

ebícquia perfonalia offerat, poteft tamen

fumalioä*' j

b

e2

9

A

Jj

404

Traatus VI. de Yncarnattone,

viyet] :

offenfus hanc oblationem non acceptare;

gt

fed exigere, ut ipfe offendens fatisfaciat,

" Confm.

aut fi facisfacere non poffit, de condigno

guria quod

fatispatiatur,

Dicol. Ad fatisfactionem Chrifti, pro-

nim prauat

38

lp offnit

ut condignam in a&u fecundo, neceffariá

fuiffe acceptationem Divinam.

Ita cum

fipticund

u A

D. Thom. hic q.48. artic. 2. communis

Theologorum.

Prob. Nam peccatum,

non tne't

re pQ

rout hoc eft injuria perfonalis,Deo illa-

tatiote &

ta, refundit peculiare debitum perfonale

o n

in ipfam creaturam peccantem , ut hzc

eadem ad preítandam fatisfactionem con-

ulh p

qua nadta

dignam, aut hac deficiente, ad fübeundam

fatispaffionem obligetur,

Sed hoc ipfo

f a

fatisfactio Chrifti pro peccatis noftris non

d condn

oterat effe condigna in a&u fecundo,in-

x

dependenter ab omni acceptatione Dei

us I

(nirm],

extrinfeca. Ergo.

Maj.patet ex numer.

preced. Min.prob. Hoc ipfo, quód crea-

ttihrim

tura, graviter offendens Deum,contrahat

ipflii,

eculiare debitum ad preftandam fatisfa-

a ina

€tionem condignam perfonalem, aut,hac

s Dei

deficiente, obligetur ad fatispaffionem.

Lt con

condignam: €o 1pfo Deus non tenebatur

h, Mer

acceptare fatisfactionem Chrifti ,

uan-

TM

fü-

tumvis condignam in a&tu primo,.

Bu r

perabundantem ; qui

a

oterat,non ob-

Vif

à

hrifto factà, fibà

!llli,'m.

(tanrehag ?blacione, à

res

.M MP

N,

Difpttatio VI,. Artic. 1.

4of

ts

retinere jus activum adversüs creaturam,

y fatkïwg

graviter peccantem. Ergo.

tt tb

Confirm. L. Quantumvis etenim pro

387

injuria quoque perfonali poffit per alte-

lChfiü"]. |

rum przítari fatisfactio condigna, quan-

h, r

do offendens habet poteítatem alterum,

NI

fubftituendi locó füi, tanquam mandsta-

Nowg

rium, aut executorem fuüx voluntatis z

pecct,

non tamen etiam nos potuimus fatisface-

s Deo l

re per Chriftum de condigno (ine acce-

perond

ptatione extrinfeca Dei. Érgo.

Antec.

, üt ha

prob. Nam ex parte noftra non dabatur

m CO«

ulla poteftas conítituendi Chriftum, tan-

jbeundin

quam mandatarium, aut executorem no-

lhocipo

ftrum, ad preítandam pro nüobis fatisfa-

(irismon

€&ionem condignam Patr1 zterno.

Sed

jdojn-

hoc ipfo nece

a

aria fuit acceptatio extrin-

ye Del

feca Dei.

Ergo.

LUE

Confirm.Il. Etfi meritum Chrifti fue-

Wdtete

rit in a&u primo condignum omai prz-

ytcihat

mio poffibili, nihilominüs ad illius con-

Vatist-

dignitatem in a&u fecundo neceffaria fuit

acceptatio Dei extrinfeca. Ergo à fortio-

u

(fionem.

ri. Antec. conítat ex num. ;14.. Con-

enebatit

fcq. prob. Meritum fiquidem ex natura

N

fua magls ordinatur ad inducendum prz-

Jl

mium refpe&u merentis, quàm ad inda-

Q,

,non *

cendam remiífionem deli&ti refpe&u alte-

£ius. Ereo,

acdi

4 188

fa&ä»fbj

ionem Chrifti, p'f

Pico lL. Ad fatis£:

^

[*

2

ut

»

Tiadlatus Vr, T inchmarïane-

4o6

u 3&01 u

ut condignam in actu fecundo , neceffa-

W,quesï

tiam non fuiffe aliam acceptationem Dei

extrinfecam, przter illud decretum, quo

j

gus p

Chriftus conftitutus fuít,tanquam media-

geepation

tor, & caput morale generis humani. Ita

racum I O

cum D. Thom, fuprà cit. Suarez Tom.I.

o con?

Difput 4. & 39. Card.de Lugo, aliíque.

Conftm.

Prob. Hoc ipfo, quód Deus Chriftum.

dem com:

conítituerit, tanquam caput morale, ac

medíatorem generis humani : eo ipfo vi

mi, &t

ex d

Hhujus decreti paffio, & mors Chriíti erat

ge Lt

infallibiliter induCiva, tanquam fatisfa-

Dus r

&oria, remiffionis peccatorum. Sed hoc

ipfo ad condignitatem fatisfactionis in.

f(f[l/þ Mr i, M

actu fecando neceffaria non erat alia ac-

h m

nf

ceptatio extrinfeca. Ergo.

Maj. prob.

Nam per decretum iftud Chriftus confti-

m nl

tuebatur mediator, füb hac conditione :

a, hu wj

Ls fnt:

fi paffionem, ac mortem fübiverit pro ge-

nerehumano. Sed hocipfo, vi hujus de-

ii t

creti, velut pa&i cujusdam virtualis,paí-

ii

fio, & mors Chrifti,tanquam fatisfa&toria,

i, Ergow

erat infallibiliter inductiva remifífionis

Bdf con

peccatorum.Ergo. Min.prob. Peripfang

ii

affionem, & mortem Chrifti abfoluté po-

V0 tnt (

fitam ,

actum illud conditionatum traní-

"Utts hur

ivit in

h

atum abfolutum. Ergo.

Wtf n

389

Confirm.I. Hoc ipfo, quód Deus defa-

:

&ó Adamum conftituerit tanquam caput

Wi

morale generis humani, & quidem fu

:

sop

:ifpttatio VI, . Art. Tl

4oY

D. ,

hoc pa&o, ut,illo transgrediente przce-

1

ptum,omnes pofteri conciperentur in rea-

tu peccati : eo ipfo peccatum Adami vi

|

öcretmm

A.

hujus pacti independenter ab omni alia

n

i

acceptatione infallibiliter induxit hunc

a

reatum in omnes pofteros,füb eodem pa-

if ia

&o comprehenfos. Ergo etiam.

Thu3

Confir II. AuthoritateApoftoli,ean-

fnotal, t

dem comparatieneminter peccatum Ada-

mi; & fatisfactionem Chrifti inflituentis

&i

Atj en

ex dictis num. ;7 1. Ideóque etiam Trid.

Seff. VI. de Jufti£cat, cap. 2.. Hanc propofuit

m at

- edfot

Deus Propi:iatorem per fidem in [anguine ipfius pro

geccatis nofLris, non (olüm autem. pxo- peccatis no-

Donis 1

talia a ,

flris, [ed etiam gro totius. mundi.

Et cap. 3.

Verüns, etfi ille pro omnibus mortuus eff ; non omnes

j prob

s COT

samen mortis ejus beneficium vécipiunt , [ed it dun-

Jtione «

faxat, quibus smeritum pa[fioms equs commtunicte

gt

tur.

Nam , ficut vevera bomines , ni[i ia [emine

Ada propagati na[cerentur , non na(cerentur injtbe

1ui'usde-

ul

fli: ita nifí in chrifto rena[cerenur , nunquam ja-

xdoria,

flifiarentur.. Ergo.

329

miftonis

-ObjiciesI. contraprimam. Satisfactio,

vi folius infinitz dignitatis perfonz fatis-

Yif

olote p

facientis, erat condigna in a&u fecundo

am qd

ro peccatis humani generis.

Sed hoc

n

ipfo neceffaria non «xat ulla Dei accepta-

&jo extrinfeca. Ergo.

Maj.prob. Nam

)s i

gnitatis fuz infinitz,

um n

| F)hrütus,-vi folius di:

crat

Gc4

n

4et

Tratidtus VI, de lnwnati&n:.-

^21101qum j

erat caput morale totius generis huma-

/(itum. 9I

tii, & mediator, Ergo.

d

o omnt

Confrm. Prefüppofità unione hypo-

jmn CCO, n

fiaticà inter perfonam Verbi, & natu-

g hurnamur

ramhumanam, Chrifto,independenter ab

i, fediio!

omni alio decretoDei libero, erat con-

naturalis dignitas capitis moralis, & me-

guinftco,

Ceat oTU.

diatoris pro genere humano, üt D. Thom.

[C

hic q.8. &26.docet. Ergo.

Md corim

ha. n

391 . Refp. N.maj. Ad prob. D.ant. Chri-

. . ftus,vi folius dignitatis fuz infinitz,erat

ad codnud

formaliter caput morale, & mediator ge-

cundo ml

[ei emmt

meris humani, quoad prazítandam fatisfa-

€tionem condignam in a&u primo, feu

p p

(sl

fpectato ejusdem valore intrinfeco.C. an-

tec. Etiam condignam in actu fecundo,

du

feu prout infallibiliter inductivam remif-

atl

fionis peccatorum, N.antec. & confeq.

r x

,

Ratio eft ;

uód fatisfactio Chrifti,ob in-

audcondgnat

ab elar

finitam dignitatem perfonz fatisfacientis,

feclufo omni alio decreto Dei extrinfe-

m f

Valber f

co, quidem habuerit valorem intrinfe-

cum,non folüm condignum, fed etiam fu-

tért peti

perabundantem pro peccatis generis hu-

at

mani: nihilominus ad hoc,ut eadem quo-

atShrmani,

ue infallibiliter induceret hanc remif-

ts tonf

ionem peccatorum, neceffaria fuerit ac-

i,

ceptatio Dei extrinfeca.

Nam ad com-

x O

ü

penfandam injuriam perfonalem non te-

A

Q

netur offenfus acceptare fatisfactione

mi

V

ab

^

,

Däf;urnio VL 4drt. t7,

409

ff |

abalio,quàm ab offendente oblatam, aut

rzítitam. Sicut igitur peccatum Adami,

Wi

feclufo omni pa&o , aut decreto DEI

:rbi) &:r

extrinfeco , non redundáffet in totum ge-

tlnd |

pus humanum: fic etiam fatisfactio Chri-

,

fti, feclufo omni pacto, aut decreto Dei

r .

extrinfeco, non indugciiïec remii'iïonem.

pe'ccatorum.

:ütD.Tetc |

Ad confirm. fimiliter D. ant. & N, con«

a, On

-u

feq. Nam ipfemet Div. Thomas docet :

fnite en

ad condignam fatisfactionem in actu fe-

cundo neceffariam fuiffe acceptationem

diatorg.

im ts

Dei extrinfecam, prout abunde ex ver«

imo, b

bis ejusdem, num. 315. allegatis,patet.

0. at«

Objicies II. .Chriftus, independenter 32*

ecundo,

3b omni alia acceptatione Dei extrinfeca,

m renif.

poterat femetipfum conflituere, tanquam

tonfeq,

mediatorem generis humani.

Sed hoc

*&i,ob lt« |

ipfo ad condignam fatisfactionem in actu

xiexis, [

fecundo. neceífaria non erat acceptatio

Deiextrinfeca. Ergo. Maj.prob, Nam

xfe- r

nf |

Chriítus,liberé fübeundo mortem, pote-

riam füe /

rat offerre precium de fe condignum ad

yetishi

expianda peccata, & exftinguenda debita

eneris humani.

Sed hoc ipfo poterae

m quo

Y TE

emetipfum conítituere tanquam media-

torem. Ergo.

Querit 1

TO

Confirm. Siquis pro offenfa, per alium

ilata, fatisfactionem de fe condignam,

a nun

-^

at

aut etiam fuperabundantem offerat offen

v 4

Ge f

05

419 -

SraPlatusVL, de Tncarnatione,

pif

fo, tenetur offenfus acceptare hane fatis-

&ib

factionem ; quinimó; etfi hanc non acce-

ynisforty

ptaret offendens, nonteneretur ampliüs

-

;oteüz eur

ad preftandam ullam facisfactionem. Er-

us nl

sabhüv ]

99

ol.icfp. N.Lmaï;'—Ad prob. D. maj. Pote-

du

rat de fe offerre pretium condignum in,

ilitucio f

at contetr

a&u primo.C. maj, Etiam condignum in

actu fecundo, feu prout infallibiliter in-

gisfadint

du&ivum remiffionis. N. maj, Et fic D.

n eo al

min. N.confeq, Ratio diítinctionis efts

epitini p

:quód pro injuria folüm reali poffit qui-

a i

libet femetipfüm conftituere, tanquam,

qit; Q*

mediatorem, aut fidejufforem locó alte-

sl m f

xius; quia fcilicet ad condignam fatisfa-

a, Bd )

€&ionem folüm requiritur: ut offeratur

sleti r

retium zquale rei ablatz ,. fi ipía resab.

Ia l. $

r

ata non ampliüs exítet, neque tunc at-

s C

tendatur ad zqualitatem, aut identitatem

ia

perfonz facisfacientis. Contrarium ve-

alto, u

*ó dicendum de injuria perfonali ; quia

,moadred

€unc ad inducendam remiífionem offenfz

cnufit a

non füfficit, ut unus locó alterius fe of-

vt D

ferit, fed requiritur, ut etiam confentiat

1 ho

effenfus.

Ad confirm. D. antec. Si offerat fatis«

i Mmo

&tbf f

factionem de fe condignam pro injuriafo-

lüm reali. C.antéc. Pro offenía perfona-

fs.

"t

li. N. ant. & confeq.

Ratio conftat ex

odoó didis. Hinc bene obfervat Cardi-

Müy Wa

Ra*

L

Difputatio P?, Art. 11,

ATR

d

salis deLugo: fiquis alterum folüm ledat

M

in bonis fortunz,fatisfactio per alium fie-

cregm t

tipoteft, etiam nolente offenfo ; cüm of-

ts

fenfüs nihil aliud exigere poffit, quàm u

res ablata, five in fe, five in equivalente

Dajh !

reftituatur, per quemcunque tandem ifta

d

reítitutio fíat. Econtrà, fiquis alterum

m

ercontemptum, aut contumeliam lzdate

Alb

fatisfa&tio per alium, nolente offenfo,falté

j, r

o non habet offendens

Vonts d

in eo cafü, in

legitimam poteítatem fübftituendi alium,

f

poft i -

tanquam mediatorem, aut legatum,fieri

FA

nequit ; quia nempe illud, quod lxdens

loc) dte

abítulit, non fit teftificatio exiftimatio»

m atl

oferatüt

nis alienze, fed proprix de dignitate, &

excellentia perfonz offenfz.

f tesab.

Objicies III. Si ad condignam fatisfa-

328

tünc at«

&ionem Chriíti in actu fecundo necefíla-

ntititem

D

ria fuiffet acceptatio Dei extrinfeca: tunc

lUt Vo»

illa oblatio , qua Chriftus femetipfum Pa-

|; qui

tri eterno adredemptionem noftram ob«

voffenfe

tulit, potuiffet adzequari per oblationem,

isfe of*

qua etiam Deipara in templo Filium Deo

onfentid

obtulit. Sed hoc admitti nequit, Ergo,

Maj.prob. Namutrobiqueres oblataerat

m füte

valoris, de fe fimpliciter infiniti, nempe

injuriab

ipfemet Chriítus , adeóque,fi Deus obla-

j perfo

tionem, à Deipara factam,acceptáffet pro

contutd

redemptione generis humanis tunc ea-

Vi CM*

i

m

"TraBatus V1.. de Yncarnatione;

b

dem oblatio ade

groporto

Chrifti.

quáffet fatisfa&io*neïnþ

) ïCi oblat

Ergo.

Confirm. . Valor infinitus fatisfa&ionis

4j conim

Chrifti defümitur à pretio fanguinis,quem

afadtionts

g, feulp

Chriftus ipfemet, tanquam Sacerdos, &

victima, tn ara Crucis Patri obtulit, àt

qicur à pr

x pluribus Scripturz teftimoniis, & Cle-

iam (f

y offeret

mentina, num, 297. adducta,patet. Ergo.

895

Refp. D. maj, Potuiffet adzquari quo,

Qbjideu

ad valorem rei oblatz,C.maj. Etiam quo-

i condi

ad valorem oblationis. N, maj. Et fic di-

l&u RCIMO '1

ftin&á min. N.confeq. Ratio diftindio-

gcenta It

nis eft; quód zqué in una, ac altera ob-

m li, Q

Yatione fuerit quidem valor (impliciter in-

um ügüfn

finitus, fpectatà precisé re oblatá: non

vis mans t

tamen fuerit utrobique idem valor obla-

j mdemt

tionis, Hxzcfiquidem in folo Chrifto,fe-

i du

