Gf1417-6

—

—

-

-;

zi

|

A

4|

"i

|

N124511871306 021

Hl

PA

ALE

ii

IOAUJ

E

M

*

At

3

A

—R

D TT ,As

—

w

— H

f THE O LO'GMIHfE'

——

. SPECULATIV/E .

TRACIATUS VI.

ADMu'äNDo

INCARNAT

ä'l'B;,

VERBI.

A

MYSTERI

)*

4Metbodo Schola[fiica elucubratus

PER

REVERENDUM PATREM

SIGISMUNDUM PUSCH

E SOCIETATE JESU,

388

Theologiz Do&torem, ejusdémque in Al-

fDa , ac Celeberrima Univerfitate Grecenfi

Profefforem Emeritum ,

Nec non

ACTUALEM CANCELLARIUM.

ANNO Saruris M. DCG, XXIX.

Cum Licentia Superiorum , & Privilegio Ce(area,

Impentis FF, Veirh , Bibliopolarum Grzcii,

& Auguftz Vindelicorum,

IÉ

/Styræ, typis Jofephi Grünenwald,

|

DT

"]

(on

lil

uiti

ii

linui

Imdi

aifr

lu

|

ii L

LT

| iling

| hf m

nl

f

T

h

u Pm

if

D. /:-, l'/ïk 3 (67

[/

Lj

n [7

*s fim

'Wm

PR æFATIo.- |

Heologicus bic Tracfatus YT, De Ad-

mirando Incarnati Verbi Myfterio,

baud immheritó pracedentium epi-

gonte potef? appellari, — Qued etemim in pri-

modr fapientiffima Creatoris. providentiay

& Divinarum. perfonarum "Iriade. dicitur 5

ad ipfus Incarnationis fubflautiam, edmque

apte omnes crcaturas à Deo pradefnitam :

quod i» fecundo de beatitudime, €9 adlibus

bumanis ; ad beatam Dei - Hominis. fcien-

tiam , €5 in agendo libertatem : 'qunä i5 tet»

tio e Grata, & Merito , d infnitnm Chriffé

fenélitatem , meritorumwalorem, U debitum

sllis pramium : quod inquarto de Virtutibus

infufis s ad infufos quoque Salvatori babitus?

uod demum in quintode reciproca Deurn at«

&er , G bomines Juffitia ; ad fuperabundate

€em Redemptovis pro bumaxo genere fatíte.

f&ionem ,. redlà intelligendam , pertinet ;

st fime previa illorum notitia , in perfcrue

&andis Ferbi Incarnaté -arcanis , srritus fít

éngeniorutb conatus.

Nequa igimr meís

quondam auditoribus , Theologiam inchoan-

Hius,. foret remora : brevem. fynopfim s

quaflionibus evoluendis neceffariam , cenfus

SE-

lf'(wmndæm-.

SERIEST

Difpüta'ti'c)n(u:ïi & Articulbi;ïmii.

j

DISPUTATIOT -

| m

De Subfrantia ppcarnetioni,

4u- An

3 Rüc. L An unio hypoftatica »VerBi.D'f-

M

vini cum natura humana fit entitative

hr

V:

'nionum ? *

fubftaritialis, fupernaturalis, & maxima u-

fI. An, & quomodo Perfona Verbi fit termi-

.mus intrinfecus hypoftaticz unionis ?

III. Anomines natur humanz partes fint ter-

It

minus immediatus hypoftatice unionis?

|

IV. An communicatio Idiomatumin Chrifto

t

I

ex hypoftatica uaione oriatur ?

l

h(

DISPUTATIO II

il

^ De comvenientia , €$ neceffitate Incar«

lh

"ov XALioRIS,

"

t

V:

! —Rtic. I.

An Deo , & creaturis. conve-

lm

A

niens fit. myfterium Incarnationis ?

II. An Deus fuerit neceffitatus ad decernen-

- dam Incarnationem ? *

IIl. An ex füppofitione orbis conditi, aut

ftacüs fupernaturalis neceffaria fueritIncar-

" matio ?

7

1

IV. An, & quom

odo: a'dA rcparandurfi e-

nus humanur neceffaria fuerit Incarnatio ?

-

[

DISPUTATTIO r

m,

De tatifa fínali Tatarnationis,

Rrtic. T...An, & quomodo Redemptïo

. gerieris;humani (it finalis caufa Incar-

nationis ?

h 101

lL. An Chriftus fitabfoluté predefinitus, üe

muuv

Redemptor; ante peccatum: Adz, abfolut&

xnmu—

previfum ?^

III. An plura decreta Dei. in provxdenua Ine

t6Ert)

garnauoms fint admn:tenda ?

?

D FSPUTATIO IV

intteh

ys?

De mufa ejäc*?ma Inmmatzam:,

Chrito

Rtic; E? An folus:Deus- ïïtcaufä phyäæ

Incarnationis ?

II. An Chriftus bemeupü mcrucm; uf'uonem

hypoftaticam? .

It4f

III. An Patres anuqux mcruermt Incarna-

tionem ?

conve

IV,. An Deipara fibi mcruenc dlgru

ag

onis?

Matermtaus 2

Cermet

DISPUTATIO g

tl, au

De merito Chrifli,

tIncat

thlc. T. An merita Chrifti fint valorä

(impliciter infinici ?

m p

U. An

mmth'

p

JI, Án meritum Chrifti t dignum emni prae

pI

mio poffibili ?

UII. An, &quale przmium fibimetipfi Chr:-

ftus meruerit ?

]V An Chriftus meruerit omnia donagratis,

& glonæ, tum. Angehs mmhommlbus col-

j

Ü

figo

DISPUTATIO VI

i

De fatisfatfione Chrift i.

Rrtic.]1, Án fatisfa&io Chnfh fuerit f«

rabundans pro: omni peceato ?

li

u. Ang

isfa&io Chrifti indiguerit accepts-

n

tione Dei ?

nb

E. An fatisfa&tio Chnft: fuem ex juftitia ri»

t

gorofa :

lhb

nf

DISPUTATIO VII

b

De Santlitate Chrifis,

hi

u

Rrtic.]. Án | humanitas Chrifti fan&tifica-

ta fuerit infinité per increatam Verbi

fan&icatem ?

E. An humanitas Chrifti formaliter fan&ifi-

:i

€etur per umoncmh

oftaticam ?

l. An humanu:as Chrl

i fandtificetur forms-

h::r per gratiam habitualem? -

DI

ts

DISPUTATIO VIII

.

tj

De Libertate Chrifli,

Rr

p

A

tic,I. Anhur'nanaChriPdVOlunm fue

w

Tic irpeccabilis ?

l. An Chrifto potueric imponi præceþtunz.'

rigorofüm, five obligans in confcientia?

BI. Àn Chriftus liberé

potuerit ex pracepto

|

rigorofo mori?

| f -

DISPUTATIO IX,

Vritl)

De Scientia Chrifli. —

j?

Rtic.I. An, & uanta'(bientiab&agaïnhud

(pt

manitate Chrifti admittenda? ^'

II, An humanitas Chrifti per fcientiam beas

tam cognofcat omnia, abfoluté exiftentia2

fia n:

IlI. An bumanitas Chriíti per fcientiam bea-

tam Co

ofcat omnia poffibilia, & condi-

. tionateé futura?

l

. An przter [cientiam beatam in Chrifto

ci.optiainfura, öcgcquifïta fit admittend;!

nftife

m Verti

»

^l

d r

——

l

E

///'

finbi

-XN

xæ.

f

z—

J/

"fortut

W

7

4

N

—— —— À

if

p

FA.

FACULTAS

n

,

Cum Prz;'zilgfl&nga ij'(r'go.

Go infrà. fcriptus Jper Provinciam Auftrie Südte

;

tátis fE[u Prapofitus Provincialis , poteflate mi-

|

t

E

hi fa&4 ab Adm, R, P. Noftro Michaéle An-

geloTa

mburino , Przpofito Generali, Facultae

Ti

$em conce

do, «t Liber , qui infcribitur : Theologiz

Speculativz Tra&tatus VI. De Admirando In-

M

carnati Verbi Myfterio, à Patre Sigismundo

Pufch éSocietate JESU «onfcriptus , & à Reviforie

bus smemorata Societatis lectus , &v approbatus , per Phi-

lippum Iacobum Veith , B

ibliopolam Grecen-

fem , rypismandetur. . Quem in finemilli, & baredie

bus ejusdem , «d. decennism fus Privilegii Ca[arei conce-

"

do, vi cujus Typographi, c Bibliopola omnes probibentur z

ge tllos libros , à quopiatn & Secietate no[lra.. con(criptos ,

imprimant , recudant , aut alibi impreffos , venales propo-

lmm t

want intra Sacri Imperii. Remani , Regnorímque , 46

Wtliry

fines , absque

dDominiorum (ue Ce[, Maj...Hereditariorum

UT

superiorum pradidla Societatis permiffone, — 1n berum fi-

"o enim

dem prajentibus smanu.-propri (ubJeripfi i& efficii Sigille

l

"i Tugt

lh.

munivi , Greci, . Dm'.

*

""""72 ss

|

1'12!. n :

RUT

S BAPTISTA

Ut

IOANNE

INER , S. J.

( p

od

"M

$

'Eþm

W

^ d

-&æcx)äa-

UbEddiditiBibiik

u

/— UA

Y

-^

A

T

D

ää

"

i

LT

*

d

L

TTTYTT

äääxi&

DT

he

TRACP&TUSVL

andol

fsmunh

i n

MväTERioINCARNATIONIs.

GreCER

yr Pl

J

Dmirandum Incarnati Ver-

N s

/

j

(

ji myfterium ,. quó altià

£ll

Z

N

omnemingenii humani acié

;

lg

/ d

n

4.

Qx

tranfcendit, eó profundius

r

difceptationibus Theologi-

ulir t

. cis fuppeditat argumentum.

xAbt' tamen i

ut aliter abbreviati hujus

iqu L

Verbi àrcana, quàm prelucente facem.

1 g.AMl

orthodoxa fide, perícrutari attentemus,

177

rocul enimvero hinc eos fac

effere ju-

ii

bet ,

magnus Theologie Scholaftice

;

Primipilus , Divus Anfelmus Lib. deTu-

carnat. cap.2. qui mefandá temeritate atident

dilputare contra. aliquid. corum ,. qua; Fides Chrie

Jliana confitetur , quoniam id. intelledu capere me«

st

quetnt . C potiis i[ipienti [uperbia judicant. nul-

,us'l'

latenus polfe effe , quod meqveunt intelligcre , quàm

danzili Japientid. fateantur. effe, qua ipfi non va-

4ng

z

Tratlatus VL de Incaruatione,

leaut comprebendere.. Cümfacrilegam horum

i

audaciam exaggeráffet, demum ita con-

shn

cludit: Nemo ergo [e temere mergat in conden(a

; ;;üatica

difficillmmarum qua[lionum , nifi prisis , in foliditate

fidei. conquifita morum, cr (apientie gravitate: n

per iultiplisia [ophisina

tum. diverticula difcurrens,

Per arduam igi-

du

aliqua illaqueetnr falfitate.

tur hanc femitam , ut absque ullo erro-

u

tis periculo gradiamur , veftigia feque-

i

mur Do&oris Angelici, qui Parte III.

$ummz Theologice, diviniffimum hoe

n

Myfterium ita expofüit, ut ipfius Incar-

pati Verbi, & cruce pendentis oraculo,

!

fett

eam do&rinz laudem retulerit: Bene de

Juiy t

l

AMQUT

m feripfiffá Thoma!

d

hn

DISPUTATIO T.

hm

11 f

De Sub/iantz'a Incarnationis,

"

QUM

"]

:

!

Um Incarnationis, quam interdum

A

indi j

n

SS. PP. mcorporationem , & Inbumana-

m

C

tionem appellant, effentia feu fub-

|

b

ftantiain eo confiftat: quód Verbum Di-

vinum per unionem Hypoftaticam affum-

|tuin

ferit naturam humanam ; hinc impriinis

3s db

de ipfa unione Hypoftatica, deinde veró

de extremis ejusdem : nimirum Perfona

Vr

Verbi affumente, & humanitate aíffum-

"ml

"ütu

ppta $, Aemum de 'Cgmnamicat—ione Idio-

Ina-

Az'[m)

U

Di[pktatio L 4rtic. L

X

3

Q«

inatum, feu pradicatorum, inter eemi-

nas has naturas

Wf

» quz in ipfa unione Hy«

T

poftatica fundgt

ur, difbutandum erit,

TOR

di[uumng,

ARTICULUS L

umb

lo m

n unio Hyp

oftatica Verbi Divini

€um natura

,

umana fit entitative

a f

^s

febjIantialis, fupernamralis, ac maximna

Ym b

Wnpionmm ?

5 Inoz

Ranotandum I, Quód fide Catholicà

E nl

yracuh,

certum fit :

tl

Verbum Divinum, feu

Patris eterni Filium, affum

pfiffe in tem-

pore nàturam humanam,

non quidem per

unionem aliquam meré a

ffe&ivam , feu

l

moralem, ut Chriftus & Vireine Genitri-

ce natus, reipíà non fit DEUS, fed pu-

T

rus homo, prout Neftorius in Generali

jnterdu

Concilio Epheíino damnatus blasphema-

bat; neque per converfionem, feu per-

Ahunae

mixtionem aliquam fübftantialem, vi cu-

ftu Ubl

jus ex humanitate, & Divinitate reful-

ybuni.

taret unica in Chrifto natura, prout Eu-

i r

tyches à Gen. Conc. Chalcedonenfi pro-

imprii

Ícriptus delirabat; fed per unionem phy-

jnde vt

ficam, feu realem proprie talem, ut Chri-

y Perfo

ftus , non obftante diftinctione reali , feu

t a

dualitate naturz , fit realiter una tantüm

T2

omo,

perfona, quz fimul eft ?EUS, &H

Hae

[1!

. TyatlatusV1. de Incarmatione,

4

Bxc omnia in fymbolo fidei,

quod Di-

a p

horis Ca-

quitut:

vo Athanafio tribuitur, & in

nonicis die Dominica recitari

folet ,

g a

l f

verbis fequentibus docentur : Ef ergofi-

des vella , ut credamus, C confiteatmurt quia Do-

iiafut

sminus nofler fESUS Chriflus DEI. Eilins , DEUS

m

r Heio eft. — DEUS eft ex fübflantia Patris, ati-

flentià

te fecula genitus , Q* homo eft ex. (ubflantia ma-

iipond

E

tris, in feculo natus.

perfctus DEUS , Q per-

milttr:

edus bomo , ex anima vationali, & bumana car-

d

ne [ubfiftens: equalis Patri [ecundüm Divinitatein ;

üpcr:iä'u

suinor vatre ecundüm bumanitatem , qui licet DEuS

u fgl

t u

f

t. £* bomo,non duo tamen, [ed unus e[ft chbriflust

gnus auteym non conye

rfione pivinitatis in carnem ,

i,

itatisin DEUM 5 untis otm-

lz d

Jed. affumptione buman

nino , non confufione (ubflantia , fed

unitate per[o-

Euf

ma. Nam [icut anima rationalis , " caro uns t

&tf

vf

boino, fic DEUS €* bomo unus eff Chriftus. Huc-

usque fymbolum, quo tota Incarnatio-

t eb

nis fübftantia declaratur.

L

tf

Prenot. 1. Quód uni

o realis inter

ais

erfonam Verbi & naturam humanam,

Ü

ecul'iari vocabulo, Hypoftatica feu per-

'ihä kqu;

fonalis appelletur.; quia fcilicet nat

ura

05 C

humana in Chrifto, neutiquam per füb-

ii

fiftentiam fibi propriam , feu humanam,

Itühsh

Verbi Divini perfonalita-

fed per folam

Nam aliàs Chriftus non

At

tem fübfiftit.

D

9t

effet realiter una , fed duplex perfona,

hi,

nige-

quod fidei rcPugnaþ, Unds licét u

mtl&

|

Difputatiol, Artic. T.

y

lDI

1 C

nitus DEI Filius, üt fymbolum Nicænufn

loquitur: Incarmatus, ci bomo factus fit, non

DN

jwj.

tamen affumpfit , fàltem ftri&té loquen-

do, Hominem , etfi hec phrafis olim in Ec-

M

clefia fuerittolerata, fed folam humanita-

àu, Wi

Ptl f

tem, feclusà omni perfonalitate, autfüb:

fiftentià humaná.

Neque refert, five

funiun.

II

fupponatur fübfiftentiam in creatis for-

maliter conítitui pér entitátem aliquam

Mi

ab ipfa natura realiter diftin&am, efque

ii

fuperadditam, ut Thomiftz fentiunts feu

il D

eandem formaliter confiftlere in fola ca-

f dhrii

rentia unionis realis: cum alia natura

j m

completa, vel fuppofito alieno ; .Proue

TI

Scotifte docent; atque hinc ulterius le-

hu p

gitimé inferunt : nec quidem divinitus

(iro M

fieri potuiffe, ut natura humana unà cum

fu. T

erfonalitate proprià per unionem rea.

varnat

em à Verbo Divino affumeretur. Utra-

que hxc féntentia probabilis eft, faósque

ls It

€ noftris Theologis fe&tatores numerat $

yumánad

etfi pleríqué cum Suarez & Vasquez Tho-

Jf

miftas fequantur.

Illud interim juxte

omnes certum: quódperfonalitas Verbi,

n pe

feu filiatio in Divinis , formaliter (ampta

Iumanïml

idem abfoluta

fitentitaspofitiva, nonqu

u

i

x(onadit

fed relativa, adeóque in Chrifto fim

fühlS n

utraque natura, Divina fcilicec & huma»

at

na J per unam eandé

mque Verbi Divini

du

3

pet-

p

ü

—

*

Tra&atusvt, Je lncarhatione.

nd

þeri'onalitat;em formaliter & pofitivé fub"

yfis a

fiftat.

& Prenot. III. Quód ifthic & Philofo-

virin

n !

hiafüpponatur: unionemHypoftaticam

inter Verbum Divinum & naturam hu-

! at

manam effe entitatem pofitivam , non

ninati

quidem abfíolutam, fed modalem, à fuis

f

extremis realiter diftin&am , iisdémque

ii

um

fuperadditam.

Quinimo argumenta ,

uibus in Phyfica oftenditur, quód unio

w

r

u

bftantialis inter materiam debité difpo-

nf

fitam, & formam intimé prefentem, fit

hi

ali

uid pofitivum, dque ab omnibus aliis

vj

col

j

ectivé fumptis, realiter diftinctum ;

ao

À fortiori idipfum evincunt de unione

FUrl

ula fcilicet materia rité

Hypoftatica ;

m

difpofita ab intrinfeco exigit unionem fui

lm

cum forma fübftantiali, & forma vicif-

Ti

fim cum materia: quin VerbumDivinum

Ws

J

& natura humana ab intrinfeco exigant

tl

hypoftaticam unionem. Neque vis ar-

w vt

gumenti declinabitur; licét fupponatur

ii

primó :

uód. perfonalitas creata fit en-

Mter

titas pofitiva fuperaddita ; fecundó : quód

m h

natura creata fpoliari poffit divinitus per-

&&

fonalitate propria ; tertió : quód foli per-

D

fonz Divinz ob infinitam perfectionem

l].

]

competat poffe affumere naturá alienam,

ïhum ]i

Ut iítud. nulli creato füppofito nec divi-

tl

nitus quidem convenire poffit. Contra

m

enumw

bifputatiol, Artit.1,

y

v f

énim eft, quód etiam his omnibus trans-

miífis adhuc natura humana de fe ma-

Phit

h

neatindifferens, ut huic potis, quàm

Yuna

alteri ex Divinis perfonis hypoftaticé

Jf

k

uniatur ; adeóque affignandum fit deter-

m, N

) !

minativum formale, vi cujus eadem de«

mili

fa&tó potiàs Filio, quàm Patri, aut Spi-

Is

"

ritui Sancto, eft hypoftaticé unita; quan-

a

tumvis eadem non magis uni , quàm al-

üod

teri ex tribus perfonis, utpote per im-

it& di

menfitatem fuam ubique exiftentibus, fit

nten,

intimé prafens.

Quódíi fors ad Divi-

hus :

num Decretum liberum confugiatur, ad-

n

huc objectum talis decreti, idémque à

À

(; Q

nistura humana , prout fpoliatà períona-

teri

litate proprià, ejusdémque intimà cum

ionemf.ï

Verbo prafentià, realiter diftindtum ,

m Yi

afignandum erit ;

uia nempe poterat

iv

DEUS velle, ut realiter exiftat humani-

) eupi

t:s fpoliata perfonalitate proprià, & fi-

g vt

mul nolle, ut eadem perfonz Verbi fit

J PO*DW

hypoftaticé unita, Potexat enim autfo«

T

lus Pater, aut folus Spiritus San&tus hane

J

eandem humanitatem affumere , quam

pits

defa&ó folus Filius affumpfit. His prz-

xfolt

notatis.

- Dicol. Unionem hypoftaticam inter

4

fedton

jditó

Verbum Divinum & naturam humanam

eífe. entitativé fubftantialem.

Ita cum

pec

Qu

D. Ihoma híic q. 2. art, 6, €eommunis

]

fen-

A*I&

3

TratlatusV1. dc'- Ieatnatione.

Ufan

fententia, Probatur. Nam illa unio eft

entitativé fübftantialis, vi cuius extre-

lumon

ína invicem unita formaliter coníftituunt

C

totum aliquod fübftantiale, five unum

(ond

er fe.

fe

Sed talis eft unio Hypoftatica.

h

20. Maj. continet definitionem unio-

dfüb

nis fübftantialis,prout differentis ab unio-

du

neaccidentali. Min.prob. VerbumDi«

tion

vinum & natura humana vi unionis Hy-

f

poftaticze Chriftü formaliter conftituunt,

j

oad effe hominis, prout num. 2. di-

Án:

&

u

m eft. Sed Chriftus, 2t lmmo, eft to-

vll

um aliquod fübftantiale, five unum per

ym

per fe.

rgo.

fl

ConfirmaturI. Nam ficut in fenfu pro-

tf

prio dicitur: petrus eff bomo, ita pariter in

i,

r

fenfü proprio dicitur : chriffas eff bom,

prout ex fymbolo Divi Athanafii fuperiis

lnn

addu&o conftat.

Ergo ficuti predics-

tindi

tum homo affirmatum de Petro non im-

ts

portat concretum aliquod accidentale,

tnty

fed fübftantiale ; ita pariter de Chriílo

iiï. $

difcurrendum eft.

h M

Confirm. H. juxta citatum fymbolum:

m

fieut. anima vationalis C caro: uttus eff. homo , fic

i

AR

DEUS c* homo unus eft Chriflus,

Sed anima

Mi

rationalis & caro unus eft homo ber

mHy;

unionem fübítantialem 'inter corpus &

hg

animam rationalem. Ergo etiam DEUS

dtn] l

rem

LT

& homo unus eít .Chriftus per unio

viï.ih-

l

: Di/putatip L Atic T.

9

fübftantialem in

i f

*

ter Verbum & ngmþam

&t«

humanam. .

Bu

uthoritate SS. PP. &

Contrm,'

V Wt

Concilioru'

affirmantium : quód

olita

Verbum Divinum humanitati in Chrifto

It i«

fit fübftantialiter unitum ;

uin imó Con-

TU

cilium Lateran. fub MartinoI. Confülta-

hn |

tione V. Can. 8. fic ftatuit :- f quit non con-

st

fitetur proprié , c* [ecumddm veritatem naturarum,

tuny

fubflantialem witionem ,indivisé & inconfus?, con-

n2

demnatus fit. Hujusmodi plures textus Sua-

j ett

rez hfc difp.g. fe&. 1. Petavius, aliique

*

m p:

adducunt.

^ Dicoll. Unionem Hypoftaticam effe

f pr--k

[

entitativé, feu id fübftantia füpernatu-

aniten t

ralem. Ita cum D. Thoma hic q. 2. ar-

tic. 12. communis fententia, Probatur.

ffi hW)

füptri

Nam ens füpernaturale quoad fubftan-

r

tiam dicitur illud, quod totius naturz

non im

creatz & creabilis debitum five exigen-

dental

tiam tum activam, tum paffivam exce-

dit.

; Ghn(b

Sed tàális eft unio Hypoftatica. Er»

O.

Maj. continet definitionem entis

j

u

'mboïlwe

pernaturalis quoad fübftantiam , prout

TTR

differentis ab ente fupernaturali folüm

quoad modum.

Min.prob. Per unio-

ed anii

omo *

nem Hypoftaticam natufa creata Deific4-

qur , feu fit fuppofitum Divinum , ita qui-

'orus"

m

dem, ut justa regulas fidei hz propofi-

siones ad invicera verificentur.-

Mp

i

/ uriiot'gï

ÀAg-

int

5

L

te

Tratfatus VI, de Incarnattone,

Sed crea-

um

»o eff DEUS * DEUS eft bic bomo.

&j ho

tam naturam fic Deificar, feu fieri füp-

ofitum Divinum, u

deó illius de-

n

b

itum excedit, ut e

tionis natu-

i.

ralis captum transícer'dat, Ergo.

[

Qno,

Confirm. . Gratia fan&tificans eft enti-

tativé füpernaturalis. Ergo etiam unio

';ug&ï

Gonfeq. prob. . Ideo pri-

a

Hypoftatica.

jl

mum; quia gratia fanctificans eft parti-

cipatio quzdam nature Divinz filiatio

'm l

adoptiva, & jus hzreditarium àd gloriam

fgm ï

coeleftem , feu beatitudinem sternam..

Bd

j

Sed etiam unio Hypoftatica eft partici-

Q

patio quzdam naturz Divinz, & filiatio,

non quidem adoptiva, fed naturalis, li-

[

A

&t non 4t quod, attamen fit qu, vi hujus

fiquidem Chriftus, etiam at bemo, eft na-

(ofr

turalisFilius DELutpote per filiationé feu

mmHyp(

perfonalitaté Verbi formaliter fübfiftens ;

vt

proinde hzc eadem unio Hypoftatica im-

Iity

portat jus longé excellentius ad gloriam

lminis

& beatitudinem &ternam, ipfi humani-

hu i

tati unit» debitam. Ergo.

hi tj

$ . DicolII. Unionem Hypoftati

cam fþe;

& &l

€ato termino , in quo natura humana

V fem

Verbo Divino unitur,effe maximam unio-

Q E

Igl

num.

Ita cum S. Thoma q. 2. artic. 9.

lt

Prob.

;

€ommunis contra Durandum.

Ài

'erminus, in quo per unionem Hypo-

mxmq

&aticam natura humana & Divina ad in-

U.

5

V5

Difutasiol. Artic.1,

Tt

rb

wicem conjunguntur, eít maximé unus;

|

i

Sed hoc ipfo unio Hypoftatica fpctato

II

termino, i5 quo, eft maxima unionum..

AR

Ergo. Min.patet. Eó quód unioimpor-

J

tet conjunctionem extremorum in aliquo

d

üno, adeóque fi terminus, in quo fit con-

ntit

jundio, fit maximé unus, tunc eó ipfo

[v

etiam unjo in linea unionis erit maxima

tf vt

unionum.

Maj. prob. Nam terminus,

t fl

án quo fit unio utriusque naturz, eft per-

fona Verbi. Sed períona Verbi eft ma-

glotia

[vuiPiin

ximé una, quia nempe perfonalitas eft

artit

ipfi nature Divinz realiter identificata,

dl

.cürn econtra perfonalitas in creatis, feu

inlis, )

negativa, feu pofitiva, fit realiter diftin-

,ihoj

.€ta à natura creata.

Ergo.

y,

Confirm. Quamvis etenim per unio-

iionta

nem Hypoftaticam ex humanitate & Di-

vinitate non fiat una natura, üt contra

ybfitny

hat

Eutychem fide Catholicà certum eft ; ni-

i glorim

hilominüs ex utraque natura fit una per-

j hum

fona, ita quidem, ut fpe&tato termino,

àn quo, talis unio in creatis dari non pof-

fit. Sed hocipfo unio Hypoítatica, fpe-

jan f*

; bunol

€tato termino is quo , eít maxima unio-

num. Ergo.

Maj.prob. Si etenim per

m unl*

, articó

offibile, autimpoffibile natura humana

pró

L

ypoftaticé affumeretur ab Angelo, ter-

n p*

zninus, in quo fieret unio, fcilicet perfo-

na Angeli, tam perfecté unus non effet,

fà i

quàra

12

qrattatus V. de Ineavnatione,

z&naniV

quàm perfona Verbi. Ergo. 'Ant.prob.

uit, H

Nam perfonalitas Angeli, aut eft entitas

(onfit

pofitiva; & tunc eadem hoc ipfo diftin-

jtdeot

guitur realitef à natura Angelica, adeó-

aol

ue perfona, in qua fieret unio, tam per-

umf

€&é üna non eflet, quàm perfíona Ver-

i. Il

bi: aut eadem perfonalitas Angeli confi-

flit in carentia unionis realis cum alia

Cof

o o

natura, & tunc ex natura Angelica & bu-

$9 Jj

mana fic refültaret una períona, ut vel

l..

modt,

ipfa perfonalitas effet realiter compofita

€x duabus naturis ad invicem unitis, vel

fj

confifteret in carentia ulterioris unionis

ld

/

realis cum tertia quadam natura, & pro-

inde hec eadem perfonalitas ab ipfis na-

LUA

at

turis unitis effet realiter negativé diftin-

&a.

Ereo.

Is

10: ObjiciesL. contraprimam. Naturahu-

DLT

mana períong Verbi folüm accidentali-

t

| d kic]

ter unitur. Sed hoc ipfo unio Hypolfta-

l

n

tica non eft fübítantialis. Ergo.

Mzgj.

J Ínt

prob. Nam contingens eft , quód Ver-

téntti

bum Divinum affumpferit naturam huma-

ia tl

nam, quia

ts «

re. Ergo.

poterat eandem non affume-

t t

Confrm. r. Omne illud ,

uod alicui

[ t

tum in effe naturz, tum ineffe fuppofiti

j ag

adzquaté completo advenit, eidem fo-

Ff'zccidej

Jàm accidentaliter unitur. — Sed natura

DT

hu-

d

pifputatio i, Art. 1,

ii

ol

bumana Verbo Divino fic completo ad-

Wal

yenit..

rgo.

[

A.

, Confirm. ^ Inftrumentumunitur folüm,

jitj

accidentaliter illi , à quo affumitur. Sed

r

nátura humana in Chrifto eft inftrumen-

W.

tum affumptum à Verbo , àt Damafcenus

d

Lib. III. de Fidé. c. 15.ait.

rgo.

Qu d

Confirm. 5. Ad falvandam authorita-

a.

tcm Conciliorum füfficit, (i dicatur : quód

unio hypoítatica fubítantialis fit quoad

; u

ympot

modum , quantumvis eadem entitativé,

its v

feu quoadrem fit folüm accidentalis, pro-

'ünjory

ut defactó paffim Scotift fentiunt. Er-

X

Ms n

O,I.(efp. D. Maj. Solim accidentaliteruni-; i

vtlilis

tur in fenfü improprio , prout, fcilicet

accidens, idem fonat , ac contingens, C.

'aturahu:

Maj. In fenfu proprio, five Dialectico ,

cidentd

out opponitur accidens fübflantiz. N.

M

aj. & fic D. Min. N. confeq. Ratio eft;

Hypofta-

quia , ficut inter corpus & animam ratio-

, Mi

a Ve-

nalem unio eft quidem contingens quoad

fuam exiftentiam ; entitativé tamen füb-

m um

ftantialis, eó quód vi ejusdem corpus &

J df

anima conftituant unum compofitum pet

lOd Züfuï

fe ; etfi conftituerent folummodóà com«

pofitum accidentale , (i unio foret enti-

tativé accidentalis: ita pariter de unione

jdem !

Hypoftatica difcurrendum eft.

jj n

*

: Ad GCenfirm, 1. D. Maj. $i

m

Tralfatus VI, De 'Immdtian:.'

—À

fl

f

"

enti, tum in effe naturz, tum in effe fups

—

l

i

;

(

[

pofiti , antecedenter completo advenit,

non participet idem effe completum. C.

ia

P

Maj. Secüs. N. Maj. & ficD. Min. N. con-

n

feq. Ratio eft: quód Verbum Divinum,

ol

ante unionem Hypoftaticam in tempore

.[1)

ho

j

productam, fuerit quidem adzquaté com-

dpert

pletum , tum inefle naturz , tum in effa

erfonz ; nihilominüs per ipfam unionem

PT

; um

ypoftaticam fic affumpferit naturam hu-

pl

manam , ut eadem cum perfíonalitate Ver«

t

bi conftituat unum füppofitum , quod fi-

smul eft DEUS & homo.

Unde humani-

t qui

tas de fe completa folümin effe naturz,

per ipfüm Verbum completurin effe per-

fl

fonz , ideóque, ütifthic D. Thomas ad 2;

"Mi

Jmflü)n

ait: per unionem hypoftaticam trahitur

)

in communionem illius effe completi, quod habee

Verbum Divinum.

hn

m»&C(

Ad confir. 2. D. Maj. Si inftrumentum

non affümatur in unitatem illius fübftan-

LY q

tix aut fuppofiti , cujus eft inftrumentum,

uj

Co Maif SeCüS. Nq Maj- &GC D- hiin- N.

h

Tudong

confeq.

Nam aliàs fequeretur : neque

4nimam rationalem fíübftantialiter effe

j VF(RlUICæ

unitam corporihumano, €ó quód hocfit

o f

inftrumentum ipfius animz rationalis.

(lp, (

Ad confir. 3. D. Antec. Spectatà preci-

b: RCPU

s& do&triná fidei, feu quantum füfficit ad

Pwlve r

avitandam bareüm Neftorianam. C. An-

"j

)

tece

Bifputatio L — Art, l,

1$

ls

tec. fpeGtata propria fignificatlone vocum,

& differentia entitativa inter unionem,

ml

H

fubftantialem & accidentalem,

Nn An.

Mi

tec. & confeq,

Objicies 2, contra fecundam.

a,

Uniora

]

oftatica eft enticativé. fübftantialis,

Y

Qf

s

hoc ipfo repugnat , ut fit entitativé

nná

fupernaturalis. Ergo. Min. prob. Nam

uxta communem fententiam , eontra Ri-

ml

m

paldam Difp. 25. deente [upernaturali , vepu-

iteYe

gnat fübftantia creata entitativé füperna-

turalis. Ergo,

quod&

As

. Confir, r. Non etenim obftat , (i dica-

mtuta,

tur: quód unio hypoftatica fit (übítantia

folüm ut quó; nam aliàs pariformiter poffi-

ft get

msada

bilis erit ubftantia 4r quid entitative füper-

vahitt

naturalis,

Sed hocnon admittitur. Er-

[01

od ab

. Confir. 2, Authoritate Santctorum Pa«

trum , & Conciliorum, nominatim Late«

ymenum

(übl

tan. cit. quod Divinitatem achumanita-

mentim

tem natureliter unitas definit, & D. Augu-

M. N

ftini in Enchir. c. 40. dicentis : ab ipfo

r n

exordio naturz humanz gratiam unionis

hypoftatice Chrifto homini fuiffe, quo-

jirer &i

àd ho

dammodó saturalem, Ergo.

Refp. C. Maj. N. Min. Adprobat. D.

yualis

antec. Repugnat creata fübftantia ar

Wod —

j pra

í

yficit d

entitativé fupernaturalis. C. antec.

üb-

ftantizfolüm drgm), — N.antec, & eoníeq,

h C' J

uU.

i

16

^fractatus VI. de m:&matiane.*

Rstio eít: quód unio hypoftatica fit füb-

j pt

ftantia folüm à£ quà, proutà paritate unio-

nis fübftantialis inter corpus & animam

lishaed

d y

rationalem conftat.

tuionem.

Ad con&r. r. Difparitas eft : quód in

g Chri

tecepta definitione entis füpernaturalis,

rout hoc totius naturz create & crea-

lm qu

epordio

b

ilis debitum excedit, nomine naturz om-

nis creata fübftantia 2 quod , feu comple-

fierit

eusten

tà , feu incompleta , comprehendatur,

Unde repugnat in terminis creata fübftan-

q MÉ

(lits

tia , )t qud , entitative füupernaturalis.

Ratio hujus ulterior eft: quód aliàs poffi-

' fmaiüäüq

bilenon ficullumaccidens creatum, enti-

Pf

a i

tivé füpernaturale, fi in predi&ta defini-

tione nomen . naturz in fenfu univerfali

Te Em

omnem fübftantiam zt quod, non compre-

L

hendat. / Nam licét accidens aliquod fit

um D

Vlgils.

füpra debitum totius naturz creatz defa.

& exiftentis , non tamen eritfüpra debi-

P'rdn t

tum totius naturg creatz poffibilis. Fin-

! ïm.ïülqüal

i enim poterit creata fubítantia ur quod

Ti q

Tontete

poffibilis,cui gratia habitualis & vifio bea-

tifica fit connaturaliter debita ; adeóque

lg

hzc dona defa&ó folüm erunt füpernatu-

drer

ralia quoad modum.

C'Jnfï(mm

Ad confirm. 2. N. con

feg. Nam Con-

'Jluöd Pm

eil. Lateran. per unionem naturalem in-

l! v"ïl ipfl t

:

telligit unionem réalem , five oppof(i-

N

hlUSque

$un uuioni meré a(fcQuve , & mora-

t

"t

E

)Wpe

,

:afxtïuk- :

Di[putatio 1, Art, 1.

12

bt

1, prout ex intepro contextu, vi cu-

Kinüna

jus herefis Neftoriana rurfum. damnatur,

abunde patet.

At veró D. Auguftinus

Tb

unionem hypoftaticam folüm ideo appel-

finri,

lat Chrifto homini quodammodoó natura-

ts

lem, quód natura humana Chrifti inipfo

YO ot

exordio füz conceptionis Verbo Divino

*u C

fuerit hypóftaticé unita , üt pariter ex

ehentas,

ejusdem textu patet , & ifthíc D. Thom.

ya füblas

Q. 2.art. 12 exponit.-

aturit

Objicies 3. contratertiam. Unio füb- 14

ilüspol

ftantialisinter corpus & animam rationa-

jum, ent

lem conftituit fübftantiam magis unam,

jda df

quàm unio hypoflatica inter perfonam

j univerd

Verbi, & naturam humanam. Sed hoc

)n CO

m

Apío unio hypoftatica non eft unionum

i

l

maxima.

Ergo.

Maj.prob. Namunio

dliquo

veate t

fubftantialis 1nter cotpus & animam ra-

fi

iuta

u

tionalem cohítituit unam naturam huma-

nam , tanquam unam radicem, & unum

dbl

:

Ti

t d

principium omniüm operationum, ab ho«

mine procedentium. Econtrain Chrifto

&vifobt*

natura humana.& Divina fünt duo prin-

,ai

cipia diverfarum operationum. Ergo.

: upe

fiptriti

:onfirmatur r. Nam facta füppofitio-

ne: quód perfónalitas humana fit éntitas

Ngm C

sgradem J

pofitiva ipfi natute hümanz füperaddita,

per utriusque unionem realem confticui-

« op

& m

tur períona tám perfecté, quinimó magis

Í

una, quam per unionem hypoftaticam in-

ter

18

Tratlatus VL. de Incarnatioue,

ter perfonalitatem Verbi & naturam hu-

ao

manam. Ergo.

! eb: )

Confir. 2. Si eténim füpponatur: per-

Mi n

fonalitatem Angelicam, ütaliqui putant ,

! m relu

nature Angelice effe realiter identifica-

'indb

tam, & fimul eidemhypoftatice uniri na-

Àito

turamhumanam , tuncterminus , i quo

qonfen,

fieret unio hypoftatica, effet equé maxi-

us hum

mé unus ob 1dentitatem realem perfona-

fiptrid

litatis cum natura Angelica, quàm in my-

a

fterio Incarnationis VerbiDivini. Ergo.

Meputta

1j

Refp. D. Maj. Conftituit fübftantiam

FCH) UM

magis unam ípedatis extremis, qua ad

Diittsn?

invicem uniuntur.

C. Maj. fpectato ter-

"N

mino utrique communi. 'N. Maj. & fic di-

n

ftin&aMin. N.confeq. Ratio diftin&io-

Í

t r

niseft: quód refpectu corporis & anima&

t£ationalis ; prout conftituentium naturam

tin f

"m

humanam , nondetur proprié loquendo

terminuüs utrique communis, in quo fiat

| Atb t

B

unio fübftantialis , fed folàm detur termi-

Ad COnf. j

nus qui hujus unionis , fcilicet ipía natura

humana.

il

Quódfi nihilominüs eandem

|

velis appellare terminur i2 quo, tunc ifte

ttm)

adhuc tam perfecté unus non erit, quàm

"n m

VVb

in Myfterio Incarnationis ; quia neutri

extremo natura humana eft realiter adz-

uf

M&v

Ü

quaté identificata , cüm ab utroque ex-

V

Hx ]6

tremo inadzquaté realiter diftinguatur 5

uno

M

neque totum ; quodiqde refultat , de

ex*

Vg

hY

]

n

Dijp. 1, A. 1,

19

extremo fimpliciter przdicari poffit di-

cendo: Narura bumana e[t anima ; anima e[f na-

Qlï'. n

ht

tura bumana, Econtra przdicari poteít co-

xf

tum refultans ex unione hypoftatica , di-

J

cendo : Hemo ef Filius DEI : Filits DEleff bome,

5 li

Ad confir. 1. Similiter D. antec. & N.

confeq. Quódfi enim natura & perfonali-

Qu

1 petts-

tas humana, eadémque pofitiva naturz

füperaddita confiderentur tanquam duo

minty

ni, Em

extrema, tunc de iis , ficuti in refponfio-

blantiz

ne przcedenti difcurrendum erit. Siau-

tem corpus & anima fümantur tanquam

» qui

batott

uo extrema in ipfà perfonalitate huma-

na , velut termino, sr quó, unita; tunc

j. &cd

diltindie

ifta perfonalitas humana ab utroque ex«

tremo realiter adequaté diftinguitur ,

& animi

etiam facta füppofitione , quód perfona-

mnatoris

Oi

litas humana, prout Munieffa Difp. I. de

'lo J

Incarnat. cenfet, fit ipfà unio fübftantia-

n quo !

tür tert

lis inter corpus & animam rationalem.

Ad conf. ». N. fappofitum , utpote cer-

pfa at

g eut

tó falfum, videlicet : fübfiftentiam feu per-

fonalitatem Angelicam effe realiter iden-

anc ]

tificatam nature Angelice. Nam aliàs

r quin

hzec à Verbo Divino hypoftaticé affumi

H neut

non potuiffet ,

quod Doctrine Apoftoli

jter 202

ad Hebr. II. 16.

dictis

-

