Thoma cit, Suarez, Vaíquez, aliique con-

traHurtadum, Arriagam,;aliósque, Prob,

p

jj od

Sihumanitas Chriíti perincreatam Verbi

fanGitatem. non redderetur formaliter

d g

impeccabilis, adeó

uemaneret proximé

d

Ü

d

;

potens ad deftruen

am. -pérpeccatum a^

Momii

&ualehypoítaticam unionem : tunc hu-

Ina-

n neu;

li a

"Iralatus VI. de Incarnatione,

)

$oo

rnanítas Chrifti non fanCtificaretur mapls

Conf.li

*

:

er increatam Verbi fanCtitatem : quàm

efa&to anima juíti fandificetur per gra-

qn Q[id[ll

'tiam habitualem, autin alia providcntia

yatis W

er gratiam habitualem altioris ordinis,

jos Eptto

f

[*

ueffentialiter incompoffibilem cum pec-

gur Doniths

'Cato,etiam veniali.

ed hoc admirtti ne-

ii t p

quit, Ergo. Min. patetex Difout, preced,

feus hom

Ms3j. prob. Nam pariter gratia habitualis

jit ; (

modernz

D

rovidentiz effentialiter in-

mpil; f

compoffibilis eft cum peccato mortali, &

mcreaam

fimiliter gratia habitualis alterius provi-

quitam AU

dentiz effentialiter incompoffibilis effet

eccluditr )

'Cum peccato veniali: neutra veró cum,

otentia proxima peccandi.

Sed hoc

frgo, Cant

f

(hjats]

pfo humanitas Chrifti, utpote proximà

aCl

potens ad committendum peccatum a-

tnpoinla

Guale, non magis fanctificaretur per in-

t

€reatam Verbi fanctivatem ,' quàm fàn-

yifiiA,

Cificari poffet per gratiam habitualem..

d

*

485

*

ts cu

onf, I.. San&itas increata Verbi eft

;D.Slai:prob.

formalis impeccabilitas , (imülque huma-

nitas Chriíli de fe capaxeft, ut per hanc

Yünler

. Sed

Wt qon

reddatur formaliter impeccabilis.

ümei

hocipfo. Ergo. Maj. prob.

am poteft

Q h

humanitas per donum aliquod füpernatu-

od m

rale intrinfecum reddi formaliter impec-

&Wmhmin [

cabilis , üt »patet àn vViuone beatifica,

TgO.

Buttie

Conf,

Mu

Difputatio VIU, . Art, T,

fot

MW

Conf.Il. AuthoritateSS. PP. quos in-

N

i

Ml.

ter D. Chryfoft. in cap. VI. lfai. italoqui-

tur: Quialiorum tollit peccata,immunis eft omnis

T

l'vm

ln

prccati ,. nec peccare poteff./ D. Auguft. contra

!

duas Epift. Pelagianor, Nen ob aliud factus efe

inter Deuin, o bominem mediator ; nifi quia non po..

tuit effe peccator.. D. Anfelmus Lib.I. Cur

CXDII[)U[,W

Deushomo, cap.10. primus Adam. peciare

Bl

pottit ; quia purus bomo fectmdus Adam peccare

dntilte

Tomorbi

non petefl ; quia Deus-homo. . Sedhocipfoper

increatam Verbi fandritatem,

poftaticé

r us

unitam humanitati Chrifti,

:

!

€

ntialiter

flb &

T verbon,

excluditur potentia proxima peccandi,

Ergo. Contrahanc conclufionem

, li

Objicies I Non repugnat , uthumani- 484

t protml

tas Chrifti per a&tum fibi graviter prcce-

KU

ptum pro inftanti B. mereatur confervari

türpti

ym fan-

unionem hypoftaticam,fibi prius collatam

in inftanti A. — Sedhoc ipfo potentiapro-

Aitudem.,

xima peccandi poteft in eodem inftanti B.

componi cum unione hypoftatica. Er-

i Vei d

go. Maj.prob. Nonrepugnat, uthumani-

lg huni

yt oer lat

tasChrifli pera&tum, fibinon praceptum,

mereatur confervariunionem pro inítan-

j &

ti B. Ergo etiam.

.

Kampos

Conf. Juftus proi

uftanti urgentis praf-

J (üpermd

cepti poteít mereri gratiam, prout con-,

Jier i

fervandam in eodem inftanti B. ut fimul (it

n beafüm

proximé potens ad hanc de(truendam per

11 3

omti«

Ó

w

foi

Tractatus V1, de Yncarnatione,

giael.

omiffionem actüs prxce

gitats À

pti pro eodem,

inflanti, Ergo fimiliter.

am graviger

48

Refp. N.maj. Adprob. N.confeq.

gemac n

- Difparitas eft :

uód fanctitas increata

gzm'lumi |

Verbi fit formalis impeccabilitas , adeó-

fpugM'[ d

que in eodem inftanti B. necquidem pro

wricortut;.

diverfis fignis naturcpoffit componi cum

hndB Bul [/

potentia proxima peceandi : non autem

fit effentialiter incompoffibilis cum po-

NI

tentia proximamerendi. Undehumani-

d Impttler

tas Chrifli per aQum meritorium , pro

vihdepea

figno prior? naturz elicitum in inftanti

nl

B. poteft (ibimetipfi quidé mereriunionem

qentaprontm

hypoftaticam , prout coníervandam pro

A ompont Qd

figno pofteriori naturz ejusdem inftantis

i, d

B. Contrarium tamen dicendum, fi talis

ii i

actus fitpreceptus , ut omiífio ejusdem fo-

m

xet actualepeccatum.

Quf Bociy

Ad confirm. N. confeq. Difparitas eft:

vlubiualem

quód gratia habitualis,entitativé fumpta,

non fit formalis impéccabilitas, proutfide

muls me

vilari A.

Catholicà certum eft. — Unde poteft pro

iinus non

€odem inftanti reali temporis fimul com-

us grat

.poni cum precedente potentia proxima

eccandi mortaliter, & proinde deftruen-

m pote

"L ratur

di gratiam habitualem, üt num. 478. di.

t cilter,

étum eft, Econtràían&titas increataVer-

bi eft formalis impeccabilitas, adeóque

b Dante

effentialiter incom

e

W.

peceandi.

poiïïbilis cum potentia

Ws od

Ob-

765

Ht

piffutatio Vil, Art. l

ObjiciesII. Nonrepugnat, utDeus hu- 486

manitati, elicienti actum meritorium. ,

etiam graviter prxceptum pro inftanti A.

mi l

i

lefis

l]

decernat unionem hypoftaticam,tanquam

Wilius!m.

remium talis actüs.

Ergo etiam norn,

lts

repu

gnat , ut humanitas Chrifti per actum

p

meritorium, 8

raviter przceptum pro in«

*

anEcompoäm

ftantiB. mereatur uni

onem hypoftaticam,

Mi«

tiliscumy,

rout confervandam pro eodem inftanti

B. Confeq.prob, Sietenim potentia pro-

Tdelng

fitrim, h

xima impediendi unionem hypoftaticam

m n ml

1»

er a&uale peccatum poreft componi cum

unionc hypoftatica, tunc eo ipfo pariter

ereriunio

P

otentia proxima deftruendi unionem po-

rram m

tc

ft componi cum eadem unione hypo-

demnfants

yin, (s

ftatica.. Sed potentia proxima impedien-

di unionem in cafü precedenti componce-

d-

retur cum ipfa unione. Ergo pariter.

Conf. Hoc ipfo, quàd Deus poffit gra-

fs d:

tiam habitualem decernere,tanquam prz-

i lum

anium actüs meritorii graviter precepti

y r

ro inftanti A. co ipfo poteft etiam crea-

h

'

at

ta voluntas non folum impedire priman,

h

!

Jf

ulcolmA

infufionem gratiz pro eodem inftanti A.

yi proro

Sed etiam poteft gratiam deftruere per a-

yjc a

éuale peccatum in fubíequo inftanti B.

n

o fimiliter.

j

Erä

efp, D. antec. Ut decernat unionem

487

g, nf

hypoffaticam, tanquam przmium confe-

rendum pro eodem inftanti. N. antec. Pro

ln

i 4

L

fo4

Traclatus VI, de Incaynatione, -

b

inftanti fübfequo."C. antec. & N. confeq.^-

ayeint

Ratio eft ; quia hoc ipfo, quód unio hy-

gusionis

poftatica fit formalis impeccabilitas , fàl-

m .intcuigl

tem ar quo, adeóque effentialiter incom-

poffibilis cum potentia proxima pectan-

gonf. j

ho collat

di: eo ipso metaphyficé repugnat, utu-

nio hypoftatica pro éodem'inftanti reali

intis À. (

entia protr

temporis.conferatur tanquam pfzmium;

aCtüs meritorii, graviter przcepti, qui

ht 4 108

potentiam proximam peccandi przfüppo-

; gt

nit. Unde folüm poterit effe przmium,

FOT

talis a&tüs pro fübfequo inftanti reali B,

ditt

Secüs autem proutpro inftanti A. Oppo-

1. Dd

fitum dicendumforet, fiactus meritorius

aimloi

non effet fimul praeceptus, aut faltem non

saigudin

prefupponeret pro eodem inftanti reali

wiuro

B. potentiam proximam peccandi.

tG B

Ad confirm. N. confe

MMb D

tet ex dictis num. prece

ä: Difparitas pa-

) iponet

* tll im

488 . ObjiciesIII. Humanitas pro figno prio«

r1 naturz poteft effe indifferens ,' ut fibi

"tüdiferen

mereatur, aut non mereatur unionera hy-

zibl

oftaticam pro figno fubfequo in eodem

in'mie(ligitur

inftanti reali A. quianempepro illo figno

"tl imp

antecedenti neque intelligitur unio, ne-

: S;ucc.&conl

que carentia unionis liypoftatice,

Sed

hoc ipfo etiam poteft eíle indifferens, ut

h qll'üd hür

"t flon

fibi mereatur, aut non mereatur unionem,

"m

per adum przceptum, Ergo. . Min. prob.

Ttw

Hocipfo, quód pro illo

figno anteceden-

L imlem

te

"t

Ü

Bifputetio VHI, Artic. T.

fof

t &N-wf |

i

]

0 Q

d

|

teheque intelligatur unio, neque caren-

Y

tia uhionis: eo ipso pro illo (igno non-

li,

dum 4ncelli

QUN

Ergo.

gimr formalis ignpchabilitas.

:

ts

Conf, Etfi per gratiam habitualem, à

:mplugni[,y,

Deo collatam pro (igno antecedente in-

at

ftantis A. tollatur voluntati creatw po-

s

tentia proximà peccandi pro eodem in-

T r

ftanti À. non tamen hxc potentia tolli-

ID

tur: fi gratia conferatur pro figno fübfe-

fl Ym

quo, prout num, 478. di&um eít. Ergo fi-

Vorti rj

militer.

*

ntiÀ, Oppa

Refp. D. maj. Ideo przcisé, N. maj. Et 489

15 Denton

uia fimul pro illo figno priori non intel-

I ltemmn

ligitur aliquid incompoffibile cum unione

nt r

hypoftatica pro eodem inftanti reali tem-

a,

poris. C. maj. Et ficdiftinctáà miti. N. con.

Bs p

feq. Ad prob. D. antecéd. Eo ipso proó

illo figno antecedente nondum intelligi-

iopri

tur formalis impeccabilitas, intelligitur

:s, u f

tamen indifferentia proxima ad obtinen-

nontmy

dam impeccabilitatem formalem. C, ant.

jin eodet

Non intelligitur hec eadem indifferentia

milofgn

proxima ad impeccabilitatem formalem.,

rurio, Y

N.antec. & confeq. Ratioefít; quiahoc

i X

ipfo, quód hümanitas pro illo figno an-

Jfferens,!

tecedente inftantis 'A, fit indifferens, ut

urüniont

per actum meritorium obtineat, aut non

n

obtineat pro figno fubfequo impeccabili-

if-

j antecedï

tatem formalem, eo i

pfo per hanc ind

,

li 5

[2

[

)

qo6

TraPL ts V1, de Incavnatione,

ferentiam pro illo figno antecedenti ex-

bt |

cluditur potentia proxima peccandi. Ke-

)

eccama

pugnatenim, ut humanitas, pro figno an«

Gon

f. 9it

tecedente proximé potens ad peccandum,

ure formt

fimul (it indifferens ad obtinendam pro fi-

syxim p

no fubfequo impeccabilitatem: vicujus

o jam &

formaliter deítruitur potentia proxima

8 Sedrg

eccandi ; nam aliàs in eodem inftanti

eeedentt

veali A. poffet fimul realiter exiftere, & de-

res i 0

ftrui hzc potentia peccandi, quod etiam

fOfIMkmr H

ro fignis diverfis implicat,

MUS. Efgoo

Adconfirm. N.confeq. Difparitas con-

viina ptc

ftat ex fxpius dictis, quód. nempe gratia

v fl m

habitualis, entitativé fümpta,non fit for-

b

malis impeccabilitas , adeóque (it de fe

i D |

compoffibilis cum potentia proxima pec-

candi: fecüs autem unio hypoftatica,quae

dotdr igco

t protim

eít formalis impeccabilitas, faltem sr que,

umceden

Objicies IV. Hoc ipfo

od humani-

x

tas pro figno antecedent

T

indifferens

zteginte

ad obtinendam , aut.non obtinendam.

aioeü;'quöd

Tomnitas p

pro figno fübfequo impeccabilitatem for-

dinufanti 1

znalem: eo ipfo hzc indifferentia effen-

tialiter incompoffibilis non eft cum po-

"ttdm, qut

Vi j

tentia proxima peccandi. Ergo. Antec,

sob. Nam indifferentia ad obtinendam,

titilinc

aut non obtinéndam impeccabilitatem,

Aün) pet

a du : fe

formalem eft equé compoffibilis cum u-

um im-

"v Ng

:no,'. ac altero extremo, fcilicet c

PCCf

iij

0

M

Difputatio V, Avtic.'1.

$07

Ut

o

peccabilitaté formali, & potentia proxi-

ma peccandi. Ergo,

lst

Conf. Si etentm pro illo figno antece-

s

!

ii

Md

;

dente formaliter excluderetur potentia

lm vs

proxima peccandi: tunc eo ipfo pro illo

figno jam daretur impeccabilitas forma-

putti um

lis. Sed repugnat, ut pro illo figno an-

n m

tritjlendi

tecedente, pro quo humanitas eft indiffe-

rens ad obtinendam impeccabilitatenu

i, quita

formalem ,. jam detur impeccabilitas for-

malis. Ergo. Maj. prob. Nam potentia

ï)ifparftasco?

nanpe gt

roxima peccandi formaliter excluditur

per folam impeccabilitatem formalem.

aov f

Ergo,

m d [

KRe

fp. D. antl. Eo ipfo hzc indifferentia

ponim p

49*

vt que

effentialiter incompoffibilis non eft cum

potentia proxima peccandi, pro eodem

Bu n

figno precedente. N.ant. Pro figno fo-

p hunani

lüm fübfequente. C. antec. Et N. confeq.

j

iüfavos

Whl'mw AT,

Ratio eft; quód indifferentia illa, vi cu-

jus humanitas pro figno antecedente in,

gilimem Q

eodem inítanti reali A, eft indifferens ad

"u

obtinendam, aut non obtinendam pro fi-

T cumpf

j

[*

no fübfequo impeccabilitatem forma-

k Q, Anm

m, fit quidém compoffibilis cum poten-

a

tia proxima peccandi pro eodem figno

, pdbilite

fübfequente, íecüs autem pro figno an-

!

ls

tecedente. Nam aliàs in ipfa humanita-

"

te pro illo figno non folüm daretur fimul-

g cwüf

ts potentiz, fed etiam potentia fimul-

tis

Ó

$o8

Traclatus V. de Inearnatione,

. diexem Va

tatis ad conjungendam impeccabilitateme

glis recii

formalem cum potentia proxima peccan-

yio n0n 0

di, quod metaphyficé repugnat,

umanitas t

. ! Àd confirm. D. maj. Sipro illo figno

liqrodfüpt

antecedente formaliter excluderetur, &

sortalis, Q

quidem pofitivé ipfa potentia proxima

eccandi , jam daretur pro illo figno im«

ulis el: n

WIT

peccabilitas formalis. C. maj. Si hec po-

ftatem Verà

tentia folum exclüderetur preci(ivé. N.

maj. Et fic diftindtà min, N.confeq. Ra-

Mf Va

lríoad; quà

tio eft; quód pro illo figno antecedente

neque intelligatur impeccabilitas forma-

äpcrfe&io, l

lis, neque eidem metaphyficé oppofita

tl

i

eccabilitas formalis, feu potentia pro-

ais Cl

3Xáma peccandi, fed ab utraque przfcin-

datur. Nam aliàs non daretur indifferentia

ais Conl v

humanitatis adutrumque extremum, non

af ism V

m (t, n

quidem in fenfü compofito, fed divifo,

pro fübfequente figno in eodem inftanti

taimi Dum.

A. obtinendum.

& t eide

4922

Objicies ultimó. Etfi fanctitas increata

h

* umvis

Verbi fit formalis impeccabilitas, non ta-

"ite m

men per eandem humanitas Chrifti for-

"Uinat, Ut

maliter redditur impeccabilis. Ergo. An-

du

tec.prob, Humanitas Chrifti per immor-

'»;mn

Ireql

talitatem Verbi non reddebatur formali-

Vttlttr 1m

ter immortalis, Ergo neque per impece

idm, D

cabilitatem Verbi impeccabilis,

i fjus

i

Conf. Nam ideo humanitas reddere-

(

W

dU

tur formaliter impeccabilis per impecca-

nf

1-

Ww.

Difputatio VIII. Artic, 1.

$09

Id

'bilitatem Verbi, quódhujus effe&tus for-

t

malis recipiendidefe capax fit. Sed hxc

MM

I

ratio non obftat, Ergo, Min,prob. Etfi

LETUN

|

humanitas de fe capax fit, utper donum

p

aliquod füpernaturale,fibi unitum,fiat im.

Mb v

mortalis, quemadmodum defadto immor-

ib

talis eít : non tamen humanitas Chrifti

j f

immortalis erat per fibi unitam immorta-

r

litatem Verbi,

rgo pariformiter,

N.confcq, n

Refp. N.antec. Ad prob. N.confeq.

V antectdot

Ratio eít; quód immortalitas, prout hzc

j

il fom

eft perfectio,foli Deo competens, juxta

f o

illud Apoft. I. ad Tim. VI. 16.. Qui folus ba-

bet immortalitatem , fic eflentialis vitze inde-

Otenta o

Que práite

ftruibilitas. Cümigitur repugnet,uthu-

ydftreta

manitas Chrifti vivat formaliter per tni-

tam fibi vitam Verbi Divini, eó quóddi-^

Tenum, o

!

ii

vinitas nec fit, nec effe poffit anima, aut

i lao

quafi anima humanitatis : hinc etiam re-

ugnat, ut eadem per immortalitatem,

erbi, quamvis hypoftatice unitam, fiat

du

formaliter irnmorctalis.

Econtrà ficuti

jf non t

non repugnat, ut perincreatam Verbi fan-

; Oif f

l

&itatem reddatur formaliter fan&ta, ita

jlgo, t

fj t

etiam non repugnat: ut per hanc redda-

tur formaliter impeccabilis.

j o

Ad confirm. D. maj. Ideo prcisé, quia

d

jl

humanitas hujus effe&tüs formalis quo-

modocunque recipiendi ca

p

ax eft, N.maj,

qitus il

Quia hujus effectüs femalis, abipfà fä*n*

n impff;'

1

Mf'

19

YraBatus VI,. de. wncarnationt,

. &icate Verbi , prout exclufiva peccati re-

um s

j

cipiendi capax eft. C. maj. Et fic diftin&tà

ificg ,

min. N.confeq.

Sicut enim ex eo praz-

: Cise,

uód humanitas Chrifti de fe capax

adem imp

fit fan&ctitatis moralis, & beatitudinis ef-

u fan&im

Mra potet

-« fentialis, neutiquam infertur, aut inferri

weeabllita:

oteíl :

uód humanitas Chrifti fit forma-

Jiter fan

à

a fan&itate morali per increa-

Cheifti form

€am Verbi fan&Ctitatem, aut fit formaliter

mne petctur

beata per increatam Verbi beatitudinem;

otentm r

uia fcilicet hujusmodi denominationes

waludt pore

f

u

nt ex generefuo vitales, & proindehu-

azcullbetcr

qmanitas eft incapax, üt hos effectus for-

d hunaait

Amales à Verbo Divino, hypoftaticé uni-

i, D

dübumanitas

to, recipiat ,licét illos per aliud donum

fi

intrinfecum recipere poffit: ita pari-

salsmonfo

tef ex eo przcisé, quód humanitas de fe

?

ts dpolat

tubdeeom

capaxfíit: ut per donum aliquod fibi in-

t rl

trinfecum reddatur formaliter impecca-

bilis, non infertur: quód humanitasChri-

üiqunz,|

fti per increatam Verbi fan&titatem red-

ntie, u

datur formaliter timpeccabilis, fed fimul

tttdnyere :

ex eo: quód hujusmodi effectus formalis

t mf

-

abipfa fan&titate increata, phyficé fumpta,

t2 Verbi

recipiendi capaxfit. Exdi&tis

ConftatI.

uód humanitas Chrifti per

"t

i

&

nl

n pOlT

increatamVerbi fanctitatem, phyficé fum«

n tà

ptam, eám

uc hypoftaticé unitam, red-

atj

datur form

a

]

iter Impeccabilis ; quia hu-

te in»

bl lrnp

t

jus effects formalis ab ipfafanQtita

-

peud

3

m

CI 6s

H

Difputatio F 1H.. Art.1,

$13

CMMM

li

t«l&i

ereata recipiendi capax eft : ficut capax

t AU t

eft; utper eandem , in linea fanGitatis

rl

phyíice ,reddatur formaliter fan&a, &

rj ht

quidem fimpliciter infinite,

Càm igitur

At

hzc fanctitas, phyficé fampta, prout ex-

W CTULds

tl

cluíiva potentiz peccandi, fitformalis im»

peccabilitas: hinc eadem ab humanitate

nl d.

Chrifti formaliter excludit non folüm o-

At tf

mne peccatum a&uale, fedipfam quoque

Wt

Üenomimti

potentiam proximam peccandi, etíi nom

excludat potentiam peccandi remotam.,

yiprand

quz cuilibet creaturz rationali, adeóque

syefedusi

etiam bumanitati Chrifti , eít realiter

oltatia us

identificata,

Ex quo ulterius deducitur z

-aliud donum

quód humanitas Chrifti it formaliter im-

ff at

peccabilis non folüm pro fenfu compofito

punitistet

unionis hypoftatice , ut cum illa pecca-

tum actuale componere non

oífit : fed

u fb

i

icinpte

etiam fitformaliter impeccabi

$, ut ali-

n Cart

qui loquuntur, pro fenfü divifo unionis

Qutem T

hypoftaticz , utper peccatum actualenon

-

offit deftruere unionem hypoftaticam.,

, i m

N

hs formid.

amaliàs non fanGificaretur magis

increatam Verbi fanctitatem, quàm

en-

ähzfnc'cfumpww

l

&ificari poffit per creatam aliquam fancti-

»

J

tatem ; cüm poflibilis fit gratiahabitualis

ïal;ChriIüP

;gyies

|

exclufiva, non tantüm peccati mortali:,

TU M

Íed etiam venialis. Atque in hoc fenfu,

etíireipsà improprio, dicitur humanitas

j qU

:

inpeccabilis pro [enfa divifo unionis hy-

n

por

^$£$12

Trallatus V, de lncamnione..

)

poftatice :

neutiquam veró in alio fenfü

jem bj

e humanitas,

aferenoum

reipfà proprio, quód nem

gnon pen

etiam feclusà unione hypoftaticà, & do-

nis fupernaturalibus,eandem confequen-

gmhec COl

cabilis.

, conditi

tibus , fitimpec

jc: i

455

ConftacII.

Quód humanitas Chrifti

formaliter fit impeccabilis nonfolim ea-

ipainii, M

tntiu m

tenüs , quatenüsunionem hypoftaticam,

fibiprimitus collaram in inftanti À. non

tenim ao

poffit amplius in ullo fübfequo inftanti per

WCMW ]

A

alier dedni

eccatumaliquod actuale de(truere , qua

impotentia peccandi eft confequens unio -

v Sic

nemh

poftaticam : fed etiam fit eatenüs

s, ütpotttt

j

l

forma

terimpeccabilis , quatenüs in eo-

apolpoan

dem inftanti reali temporis potentia pro-

futr profi

xima peccandi,nec quidem pro figno prio-

i, at

rinature componi poteft cum unione,hy-

tarihepu

^

oftatica, humanitati conferenda , aut

ii

collata pro figno fubfequo ejusdem inftan-

i

m fpoo ar

tis. Ratio hujus eft; quód ipfa fanctitas in-

^il abtnenda

creata Verbi, phyficé fampta, fit. formalis

tiniamunio

impeccabilitas , adeóque metaphyficé in-

*tt ineli

compoffibilis cum potentia proxima pec-

hi

&cand,

candi pro eodem reali inftanti temporis.

Videnriolie

Licétigiturnon repugnet decretum ali-

"üinis h

quod, quo Deus humanitati promittat

Yil

tis fo

unionem hypoftaticam, tanquam prami-

"tiln

um, conferendum ininftanti B. fi eadem

Vtn f

non peccaverit in inítanti À, repugnat

AT

tamen decretum , quo Deus- promittat

unio-

W'Wncm

P.

XDi).?umia VIU, Artid.^

E

ii

O

unionem hypoftaticam, tanquam przmiá

i

conferendum pro inftanti B. (i humani-

WPO uaxïxä

Kz

tas non peccaverit pro eodem inftanti B.

'

j'm Q |

Namhxzc conditio effentialiter repugnat

hzi

fuo conditionato , utpote zquivalens

huic: Si humanitas ,. pra(uppofitá poteutiá proxi-

Nl

al

wiá peccandi , non peccaverit in inflanti B. deffruetur

p ln

potentia proxitia peccandi in eodetminftanti B. C

etenim unio h

oftatica fit formalis im.

Éu

peccabilitas, faltem àr que, hinc eft for-

d a

maliter deftructiva potentiz proximae

téquosu

peccandi, Sicutigitur metaphificé repu-

hm ( r

nat, utpotentiaproxima peccandi, exi-

Vutenint

ens pro figno antecedence in inftanti B, -

pareta p

deftruatur profigno fübíequo in. eodem;

yofgnogt-

inftanti B. itaetiam predictumdecretum

mutioy.

metaphyficé repugnat.

f t

496

Conítac III. Quód creata volüntasnon

ndeminlte

poffit pro figno antecedente effe indiffe-

ln

rens ad obtinendam pro figno | fübfequo

aj il

Y

hypoftaticam unionem, nifipro figno an-

sl

j

Y

tecedente intelligatur exclufa porentia

proxima peccandi.

gmum p

Nam hzc potentia

i

proxima effentialiter conftituitur per ca-

(

um v

rentiam unionis hypoftatice , tanquam,

m[] Dmml

impeccabilitatis formalis, faltem sr quo,

suom. PWF

pro eodem infítanti reali, Repugnat au-

d

je

tem, ut pro

no antecedente fimulin-

i.

yo

n À

X

telligaturind

rentiahumanitatis ad ob«:

Unendam uniopem , & carentia ejusdem.

j m g

a p

j]

unioe

D

$14

Tratiatus VI. de tncarnatione,

gpotlisc

unionís: etíinon repugnet , uthec in-

g comptd

differentia antecedens poífit componi

mpure p

cum carentiaunionis, adeóque cum po-

tentia proxima peccandi, folüm pro fi-

;liberapra

]

uin hz

no fubfequo importata, ficuthzceadem

jrologicut

ï

indifferentia pro figno fübfequo componi

oteft cum unionehypoftatica, & impec-

dim eaten'ü,

cabilitate formali.

uz autem hucuf-

von(cienta

scpotels

que de impeccabilitate Chrifti dicta funt,

llludadom

pariter applicari debent quoad impo.

tentiam. committendi imperfedionem,

W[], Mü Du

moralem. Ratio eít

,

.

ódíummz fancti-

tati humanitatis Chr

ii

non folüm repu-

jeris etvolü

apiar, Qu

gnet peccatum : fed etiam imperfectio

moralis, arguens minoremaliquam, feu

g, Vatt

imperfectam fanctitatem.

sielmortli

vt

D o

ARTICULUS H -

u N

zrtonalic

44n Chriflo potuerit imponi pre-

n ferepe

ceptum . rigorofum ,. ffue obligans

üinmima

an confcientia 1

"tim obl

Aanis e(

Renotandum I,.- uöd præcäptüm ri-

.

) Thom

497

"

L gorofum, five obligans 1

n confcien-

Vaf

tia, fit legitima voluntas fuüperioris,inti-

L

matafübdito, vicujus a&tio,huic volun-

l Lf

tati oppofita,redditur illicita, feu mora-

Wlmpof

Aer mala iníenfa Tbeologieo, LHxcau-

" lo

tem

?

Mi

fij

A i

tem poteltas obligandiin confcientia foli

Pt t

l

Deo competit, ideóquerepugnat pecca-

'

i

w

j

i

tum puré philofophicum, feu transgref-

l) Om

fio liberaprzcepti obligantis in confcien-

ts

tia,

uin hzc transgreífio fit peccatum,

'[he

ol

sUl

ogicum, Hincíüperiorinhumaánis

wüätiü,&im.

folàm eacenüs poteft obligare fubditum

ul

inconfcientia, five füb culpa, quatenüs

hii

hxc poteítas eidem à Deo collata eft, jux-

Qd i

ta illud ad Rom. XIII. 1. & feq. Non eff pa-

peftdin,

téflas, mfiàDto. — Itaque qui refiflit potclatt, Dei

um a

erdinationi

TE

it, Primaigitur regulamo-

Molim

ralitatis e(t voluntas Deiprohibentis, auc

(

dnpeftto

przcipientis, quz etiamlex zterna folet

ijpus,

appellari, Vnde a&tus,huicregule con-

formis,eft moraliterbonus: difformis au-

tem,moraliter malus.

Dividitur nihilo-

minüs lex in naturalem, Divinam, & hu-

l

manam. Naturalis appellatur,

ug ipíi

naturz rationali creatz per fe indita eít,

w p

cüm non difcrepet à lumine rationis, vi

ii

cujus bonum à malo difcernitur, ideóque

eatenüs vim obligandi in coníciencia ha.

l

l

bet, quatenüs eft participatio legis eter-

ræcäpwm,f*f

nz juxta D, Thom. I. 2,q. 19.art 4.' Quid

vatio bumana [it vegula voluntatis bumana , ex qua

j i?

fIIOTiS)m'

ejus. bonitas men[uretur , babet ex lege eterna .qua

eft ratio Divina.. Lex Divina dicitur,quz À

o,hu'lc v

" feu W

Deo liberé impofita creaturz rationaliz

ut potuerit legem non imponere, . Lex

3'160' p

:'ä

L

A

de-

$16 .. Trallatw V, de !m'maäm.

pij

"m Siü

denique humana dicitur , quz immediate

qnaturalis

ab homine , legitimá jurisdictione prz-

üm

dito, aliis hominibus imponitur.

yive n o

igiturlex , feu preceptum , prafüpponat

pta naqr

authoritatem fuperioris illud imponentis;

iprectptu

hinc Deus non fübjácet , nec (ubjacere

mntrà Cert

poteítalicuilegi, autprzcepto, cüm fu-

fivas hum

perioremnon habeat, . Nihilominüs fibi-

ls. Contro

uija fum-

fbilis ft er.

metipfi eft regula mioralitatis ;

mé fapiens , .& fummé fanctus, 1deóque,

ii o

in fenfü quodam improprio ; fibimetipfi

U Nguir

lex «terna, àt D, ThomasI. 2, q. 95. art.

ll d

4. exponit.

hme, erdor

^ «o8 Prenoc,.Il. Quód lex

ulteriüs divida-,

d De, ade

tur in legem rigorofam, (ive obligantem

Bmitvanvet

füb culpa, & in legem obliganrem folum

qiinpott

at treatut

fub pceena, feu potiüs fub aliqua peenali-

i

tate, quz proinde lex puré paenalis folet

M

tnporli,

appellari. —Nam, àt inquit D. Thomas H,

tisprtinent

2.q.108.art.4. Pen« interdum incurritur. fine

twi]ll (

eulpa, quamvis sion. fine ceu[a.

Hanc legem.

um (üb

[os)

nalem plerique cum Suarez lib, V. de

[

egibus cap.5, his verbis exponunt: Lex

tf quly

'iitoni

guré panalis dicitur , que (olüm tnicum praceptum,

um e(fe

quamvis bypotheticum, fuftinendi t«lem penam, d*

"tl bont

aficommodum , fi boc, vel illud fiat , im e continet 5

Uitits m

etiamfi de a&« [ubfireto t«li. conditioni praceptum

jüml

Attüm

son impon«tur./— Elinc ejusmodi przcepturh

Pt

non obligat in confcientia, five fub culpa

atur

"ts

Theologica: eifi uansgrefliopà ftatu

pee:

" as

l

Bifputatio VII ATf M,

915

Vg

cena,

Sicut autem ceértum eft :

uód

mdl&lm

TOU s

ex naturalis obliget füb culpa Theologi-

lm,g

It

Ca, five in confcientia, ideóque inter pre-

cepta naturalia nón detur, neque dari pof-

ts

fit przceptum puré poenale : fic etiam e-

T5

contrà certum eft, quód inter leges po-

At

fitivas humanas fint aliquz puré paena-

Vi

les, Controverfia reftat: an etiam pof-

ij ; Qu

du ii

fibilis (it lex Divina pofitiva, quz non,

obliget in confcientia,fed tantüm füb pos-

n, flinty

na? Negativam fusé defendit Munieffa

1954

Difp.II, eó quódomnis transgreffio legis

eris db

Divinz, ex formali fuo conceptu, fit of-

fenfa Dei, adeóque culpa Theologica,

T

Affirmativam veró Haunoldus, & Efparza,

nte falbrp

eó quód in poteftate Dei Legislatoris fit

u

1 0

obligare creaturam rationalem füb paena

gnils lt

i

meré temporali, ad finem ultimum nul-

Thonsll

lateniis pertinente.

m F"

Wil

Prenot.III, Qu

d aliud fit legem effe

433

ä

obligatoriam füb culpa, & aliud effe com-

« ib

minatoriam culpz,

Sicut enim promif-

ouont: H

fio alicujus boni effentialiter prfupponit

g u

promiffarium effe capacem, ut eidem con-

ij h

feratur tale bonum : fic pariter commi-

TL

natio alicujus mali effentialiter przfüp-

j

ponit, alterum effe capacem, ut infliga-

tur talemalum. — Nam aliàs talis promif-

J

fbu

10 ; .aut comminatio inepta foret, & ri-

l [WCI

a

à Quamvis autem omnis lex com-

3

mi-

-

b

$118

TraBatus VI. de lncamat(ïonc.

g Na

minatoriaculpe, autpoenzfit etiam ob-

"

i com

ligatoria füb culpa, autpoena: nontamen

[ utpo Ij

viciffim omnis lex obligatoria füb culpa,

« um uni

aut poena,

debet hoc ipfo effe commina-

«ccabilis,

toria culpz, aut poenz,

Ad hanc fiqui-

a dl

dem obligationem, absque ulla commi-

P

rout art,p'

matione, fufficit: quód actus,ceteroquin

licitus, vi talis przcepti reddatur illici-

Cori] !

minstorim

tus: neque requiritur, ut fübditus pro

ejtas Chri

fenfü compofito przcepti poffitponere a-

fnficompo

€um prohibitum, . Hinc itaque patet,

seiouman

uód neutiquam repugnet: ut actus ali-

siolypola

quis fübdito, czteroquin poffibilis, & li-

yoni racgt

citus,per legem füpervenientem fiat illici-

1 a2 p

tus, & confequenter etiam impoffibilis:

$ n p

etfi repugnet, ut a&us ille, qui feclusà

o jnd

lege aliunde impoffibilis eft, alicui fübdi-

w com

to prohibeatur, aut precipiatur,

( D

$00

DicoI, Non potuiffe imponi Chrifto

it, i hun

praceptum comminatorium culpe, aut

bt u

, poenz proprié talis, . Ita cum D. Thom.

híc q.18. a.6. Suarez, & Vasquez. Prob.Re-

d dimpl

v od

ugnat, ut Chri(to imponatur preceptum

cofüinatoriü culpz, aut poenz,proprie ta-

ib n

lis : nifi humanitas Chrifti fit peccabilis,

"I R

feu capax incurrendae culpz, aut poen

BI

roprie talis, Sed humanitas Chrifti erat

tl

impeccabilis, feu incapax incurrendz o-

'

t ut

[

wrdó

*mnis culpz, aut poenz, proprie talis, Er-

[

:

, go. Maj. conítat ex num, praced, Min,

Eïg«

prob,

mn:wl

Difputatio VITI, 4rt. H. —

19

tl

rob. Nam Chrifti humanitas, neque pro

s ts

enfü comipofito unionis,fic erat peccabi»

i

Orlllfïïg |

lis, ut poffet a&uale peccatum conjunge-

ïo

d

re cum unione hypoftatica : -neque fic

Mil

peccabilis, ut poffet per a&uale pecca-

i

ts

tum deílruere unionem hypoftaticam.,

;

prout art, preced, oftenfüm eft, Ergo.-

fs

fredrs

Conf£.I, Repugriat decretum Dei com- $o2

minatorium illius tiali, cujus ipfa huma-

i lübtuy

nitas Chrifti effentialiter eft incapax pro

fj

D

fenfü compofito unionis hypoftatice. Sed

gt o

hocipfo humanitatiChrifti,pro fenfu com-

: utadusz

vf t

ofito hypoftatice unionis , non potuit

imponi przceptum comminatorium cul-

temfuc ii

mpo/llbilis:

px, autpcenz proprié talis. Ergo. Min,

rob. Nam przceptum comminatorium

i cts

effentialiter includit, aut przfuüpponit de-

Jrcu fübd

cretum Dei,comminantis malum. Ergo.

Con£ II. Preceptum comminatorium,

i

quàtale, in huncfinem tendit: utfubdi-

| Clllþæ» W

tus metu culpz , aut formidine paenz ,

) Thon

utl.PïOh-k'

adigatur ad implendarn voluntatem (üpe-

tioris.

Sed humanitas Chriíti, neque

du

metu culpz, neque formidine correfpon.

nz,PTOPn ,ü

dentis poenz moveri poterat ad implen-

t PCCC"a !

dam voluntatem Dei, tanquam füperio-

u a Wj

ris precipientis; cüm eadem, utpote im-

us Chïlmo

peccabilis, (it utriusque hujus timoris in-

joure

C

ax, üt ex dóctrina D. T.

"

homz n. 47 3-

( w

o

E

'eft. Ergo.

&PWCC ]

k 4

Di-

E

b

$20

qvaltatus VI.- de Incarnationt,

[s/

Dico II. .Potuiffe Chrifto imponi prz-

( fc

yin.

ceptumi rigorofum, five obligans in.con-

qum jus

fcientia, etiam pro fenfu compofito uni-

onis hypoftaticz, Ita cum D. Thom. híc

n creatur

20, art, I, & q.47.art. 2. Suarez, &

jsaTheol

Y

i, My)

asquez.. . Prob, Preceptum rigorofum,

five obligans in confcientia, - eft legitima

;lege n

:^ voluntas füperioris,intimata fubdito, per

onali 11

D.

. quam actus,huic voluntati oppofitus, red-

(

(l $

itur illicitus , five-moraliter malus in,

fenfa Theologico. : Sed hoc ipío huma-

voen co

nitati Chrifli, etiam pro fenfü compofito

wfüft t

vftentactun

hypoftaticz unionis, potuit impont prz-

ceptum rigorofüm , five obligans in con-

T

fcientia. Ergo. — Maj. patet ex num.497.

qe, xf

Min.prob. Humanitas Chrifti, etiam pro

) j ocat

fenfu compofito unionis hypoftaticz, eft

$ Mnide

creacura rationalis, fübditaDeo, tanquam

* & empolto

Legislatoti füpremo, & primz regulz to-

fuesporen

iemture.

tius moralitatis. Ergo.

Con£,I. Humanitas Chrifti, etiam pro

i menda

jes ^

nfü compofito unionis hypoftaticz,

ts pO

^femper manet obligata lege naturali, tum

n

afhrmativá ,. vi cujus creaturz rationali

i dhecr;

przcipitur amor, reverentia, & cultus

nl

€rga Deum, tum etiam negativá, vi cu-

Itb üntot

jus prohibetur mendacium, blasphemia,

j qua

& perjurium.

Sed hóc ipfo humanitas

Ils f

Chrifti,etiam pro fenfü compofito bypo-

i, H

rigo.-

ftaftica unioms,erag capax pracepti

.Ki

Mu

rofi,/

M

24

Difputatio VII, - Artic. l.

$n

külmw

rofi, five obligantis in confcientia, Ere

ln

b

o, Min.exinde patet:

u

ódomneprz-

M

ob

ub

ceptum juris naturalis

liget rationae

R " uz'h

lem creaturam in confcientia, five fub

fllmn ln

culpa Theologica, üt num, 498. dictum,

ii

eft. Maj. prob. Nam obligatio,fundata .

!t dl

in lege naturali, eft cuilibet creatur& ra«

M

p

tionali intrinfeca ex diciis numer. 497*

Ittt m

Ergo.

Con

£.II. Si etenim GHBÉHR Hs Chrifti,

Wtb l

ro fenfü compofito unionis hypoftatica,

ll compr

non fuiffet per leges naturales obligataim '

Impon m

h

confcientia: tunc eo ipfo humanitatiChri-

us

fti, pro fenfü compofito unionis. hypo-

