&lon u

procedens,fit actus voluntatis rationalis ;

hinc idipfum de dolore, ac triftitia Chri-

h, tint

fti dicendum eft. Hec autem triftitia cum

PT

udio beatifico, quo anima Chriftinul-

d

o unquam inftantitemporis carebat, ideo.

E

componi poterat; quia diverfüm obje-

ma f

&um refpicit, & anima Chrifti in ftatu viz

r Fs

v d.

nondum erat impaffibilis

, üt Dp ThO—m.

q. cit, art. . obfervat.

t dmor

429

Prznot. III.

uód ifthic non movea-

ld C

f r

tur quzítio : an Chriftus fibimetipfi me-

ruericunionem hypoftaticam; hzc fiqui-

Val

dem controverfia Difp. preced. artic. a.

Uiv

jam eft decifa,

Unde

vftio folüm re-

-

littlg

3

P

ernaturalibus,

UTR

flat de g'eliquis donis

quz

M

347

)

mifputatioV, artic, IIL,

X

u

I. 1

qux praeter unionem hyooftaticam ipfihu-

fatis Qmi

manitati Chrifti in moderna providentia

nj

|

funt collata. Ex his autem aliquailli col.

lata fuére in primo inftanti conceptionis,

[ M

nempe vifio intuitiva, ac fruitio Dei,five

Ts nl

loria effentialis animz Chrifti , pretereà

'?6- LU

ratia fanctificans, & fcientiainfufa,quam

lt: ln

Chritus habebat, locó habitüs fidei

IDOtt ij

Theologicz, & habitüs infufi virtutum.

tD

Econtrà gloriaCorporis, refurgentis &fe-

dolortn

ulchro, & triumphalis in coclum afcen-

1; fvl

fio, exaltatio nominis, & gloria Redem.

tf

ptoris , vicujus AC IV. 12. Non eft in ali-

orti

quo alio (alus ; nec aliud nomen eff fub celodatum

Teolygi

bominibus , in quo oporteat. sios. falvos fieri, ucl

Atonisy

& honores Divinitatis , qui Chrrifto in,

ia Chri-

cclo, & in terra exhibentur, & demum

lt cum

judiciaria poteftas, vi cujus conftitutus

winul-

eft Judex vivorum, & mortuorum, juxta

hut,ideo

ilud Joan. V. 22. Neque enim Pater judicat

n obje-

quemquam, fed omue judicitiim dedit Eilio s ut omnes

du

bonorificent Filium, ficut honorificant patrem, hzec

)bThom.

nempe dona Chrifto nonni(i póft paffio-

nem, & mortem collata funt,

j movo

DicoI. Chriftum defa&ó fibi non me- 556

xipli t

ruiffe gloriam effentialem animz , gra-

hec lt

tiam fan&tificantem , fcientiam Infufam ,

& habitus virtutum.

Ita cum D. Thom.

, aol

(olüm?

híc q. 19. art. 3. Suarez, Vasquez, & ple-

lwalihlb

rique alii contranonnullos diflentientes.

;

Y

e

4

348

m&m VI-. de Inkarhationa. :

Prob. Nam dignitati Chrifti magis con. — (iif

veniebat, ut hzc dona independenter ab

at l

omni merito poffideret. Ergo. — Antec.

:Nld , qu

prob. Conveniens fiquidem erat, ut vi-

m

fio intuitiva, 'acfruitio Dei, nec quidem

gailite

ordinenaturz,effet pofterior alio exerci.

ai ilb

tio humanitatis Chriftis cüm Chriftus fit

yipit b

Filius Dei naturalis. . Conveniebat prz-

wj df

tereà, utprimus actus meritorius,in ipfo

g

inftanti conceptionis elicitus à volünta.

vj

(iítd

te;per omnia comprincipia füpernaturalia

tutém t

adequaté completa procederet: vi cujus

fcilicet ,

gui i

oad ipfa principia operandi,

jfidi

Chriftus e

4

et fuperior Angcelis, qui pri-

uj

mum ac&um meritorium independenterà

Reditt

D

gratia fanCtificante, & habitibus infufis

1ptqu

clicuerunt. Ergo.

st Q

3;1

Confirm.1. Nam dona przdicta huma-

turmtnt

nitati Chritti ob unionem hypoftaticam

t

aliunde fuerunt connaturaliter debita.

jri, t

Sed hoc ipfo, faltem quoad füb(tantiam,

Cusre

non cadebant füb meritum Chrifti. Er-

A

Jl

go. Maj.prob. Gratiafanctificansin pu..

t

ra creatura, tanquam filiatio adoptivá

Dei, connaturaliter exigit habitus infu-

nib,

ii

fos virtütum, & füppofttá finali perfeve-

&m:u |

rantià vifionem intuitivam Dei. Ergo id-

fitag

ipfüm à fortiori

l

dicendum;

jc unione hypoftatica

lY

li

Con-

LUTT

lid

349

fl[hm

bi/þutatia F. Ar/n'c. lll

MT

iICenfirm. II.. Authoritate D. Thómz

ch

m

Q.. & art, cit. fic concludentis. Nobilius ba..

Erg

J ls

letur id , quod bábetur per meritum, quam id, quod

eüt,m |

babetur jfine mierito, — Quia autem umnis perfectio,

1l t

U d

r nolilitas Cbriflo e[l attribuenda , conjéquens eft s

quàd ille babuerit per meritum illud, quod alii per

i

meritum bàbent , vift [it tule quid , cujus «arentia

Yil

magis dignitati Chrifli , & perfettioni prajudicet ,

r

um per miritum accre(cat, — Unde mec gratiam ,

51 s

Detnatui

nec [cientiam , nec beatitudinein anima,nec Divitii

tatém rhertit ; quia, ciüm miritum nen [it, nifi ejus,

tv

wod sondum baberur ; eporteret , quàd Chrifius

2 Optra

^ qw p!l

iflis aliquando caruiffet , quibus carere magis dimis

nuit-dignitatem Chriffü , quàm augeat meritum

endenten

Híc advertendum : quód Do&tor Angeli-

ts if

cus neutiquam loquatur de carentia do-

nofum, qu:x prior effet ordine temporis,

lahuma

uàm merita Chrifti, üt aliqui exponuntz

fhaticam

í

debita,

ed loquatur de carentia, quz fit prior

]

ordine, etiam folius naturz ; nam aliàs

luncam,

Chriftus reipsá hzc dona meruiffet.

Ii&im El'-

nsjn i

- Dicoll. Chriftus fibimetipfi meruitglo- 332

riamCorporis redivivi, exaltationem no-

iloptit

minis , judiciariam poteftatem, aliaque

tus nf

hujusmodi donà,

uz illipoft paffionem,

r

& mortem fünt col

j

ata. Ita cum D.Thom.

D

ol

füperiüs cit, communis, & certa fententiae

;

Prob. Nam Chriftus redivivus de feipfo

It 1

Luce XXIV. 26.ait: Néme oportuit Chriflnom

ideóque

(

pati & ita injpare in glotiam fnmn ?

N

I

$f0 .

Tra&atusVL, de Incarnatione,

Mebïüa ï

fibi meruit gloriofam refürrectionem: ;

pinipo

uia nempe, üt D. Auguft. Tra&t.ro4. in

j

oan. Humilitas pa/[jonis fu

it meritum ve[urre-

.'xnt;Pfo .]

&ionis, fimáülque huc illa verba ex Pfalm.

as v

jedempt

109. applicat: pe torrente in via bibet, propter.

vlentia

eà exaltabit caput, — Praetereà meruit glo-

& morten

riofam in ccelos afcenfionem, juxtaillud

Ephef.IV. 8. A(cendens in altum captivam du-

j fübi

Conftr

xit captivitatem. Quod autem afcendit , quid eft ,

oft ve

gba

wifi quia G. de[cendit,

Et Apoc. III. 21. Ego

:

atuenti

vici , é [edi ctum Patre meo in tbrono ejus, 'Ter-

€ió meruit exaltationem , feu glorifica-

jumi d

tionem füi nominis, juxta illud ad Phi-

pde [

if aldi

lipp. IH. 8.. Humiliavit femetip[um,fadkus obediens

ln d t

wsque ad mortem, mortem autem crueis: propter

quod. & Deus exaltavit illum, €» donavit illi no-

fs m

wen , quod eft (uper omne nomen 5 ut in nomine

wl

[

(j

&

|

g Ef« omne genu flcäatur! celeflium, terveflrium,c*

K rhs

enfernorum, . Ex quo ipfo patet : quód fibi

etiam meruerit honores Divinitatis, qui-

Atl

bus in terris, & in coelis adoratur.

Q«

tripm b

nique fibi etiam meruit judiciariam po-

idat f

ts t

teftatem, juxta illud Joan. V. 27. pote-

flatem dedit ei judicium facere s. quia rilius bominis

Vaynit

eft.

uó etiam D,Thom. hic q. j 9. art.2.

Titn (

illud Job. XXXVI. 17. applicat: cawa

Vi

li t

$Ua , tanquam impii, judicata eft ; caufam , judie

(

eitmque vecipies. Exgo.

$33

- Confirm, I.

*c dona, titulo folius

TU n

nt

lii

umoms bypoftatice ; Ghrifto non era

e

[

]

Difputatio V, Artic; Ttl.

35

ii

fic.debita, prout debita erant dona, col-

N

lata in ipfo inftanti conceptionis. Érgo.

if

Ant.prob. Nam dona hzc fundabantur in

VA0«

bhh

meritis Chrifti, üt Redemptoris, quam,

Redemptionem Chriftus,vi prefentis pro-

Mil :

F r

videntiz,non meruiffet; nifi paffionem.,

W Jütu

& mortem pro humano

genere yolunta-

LT nl

rié fübiiffet, Ergo.

Mdlt, qm,

Confirm, II. Authoritate Div, Thom.

CIH Pa

oft verba füperius addu&a, ulteriüs fic

atuentis.

Gloria corporis, & fiquid aliud bu-

h ij )

t plrfs

jusmodi ( ,. eninus eff, quàm dignitas merendi,que

lid 0 D

pertinet. ad. virtutem Charitatis, Et ideo dicendum

um

efl : quüd Cbriflus gloriam eorperis, C ea, que per-

tinent ad exteriorem ejus excellentiam ; ficut. efd

(ir; t

a[cenfio , veneratio , &v lia bujusmodi , babuit per

Wt il w

--

merirum, Exgo.

1171

irimg

ObjiciesÍ, contra primam, Potuit de- 554

qitii

fa&ó Chriftus, merito impetrativo , per

unionem hypoftaticam dignificato, mere-

105 QUl

Q«

ri vifionem beatificam, etiam proprimo

V,

rm p

inítanti fuz conceptionis. Sed hoc ipfo

g.

eandem fic meruit. Ergo.

Maj. prob,

m

Nam potuit Deus abíoluté predefinire

meritum Chrifli, independenter ab ipía

p m-;'

vifione beatifica, & longé magis à gratia

: o

habituali, & virtutibus infufis. Ergo.

ijm, p

Confirm,

uamvis etenim defa&oó pri«

iolo fü

mus actus metitorius Chrifti fuerit elici-

tus dependenter ab babizibus ipfufis : non

) non u2

j

Vàs

E

Tratlatus VI, de Incarnatione,

" yica

tamen hic a&tus erat cum illis effentiali-

fato p£

ter connexus. Sedhocipfo poteratDeus

&adum €

abfoluté predefinire a&um primum me-

Objioe

ritorium Chrifti, & fimul in premium,

liquodl

talis meriti decernere abfolutam exiften-

Qs ub 1

[

tiam habituum. FErgo.

[o Chnl

355

i

Refp.D. mai- : POtUit Chriftus meferi

oramt

ipfam viionem beatificam, in fubftantia

nitülo j

confideratam. N.maj. Solàüm quoad cir-

May.pro

cumftantias. Tranf.maj. & fic diftinQtà mir,

tineti, 4

M.confeq. Ratio eft; quia factà etiam

mod) u

füppofitione , quód unio hypoftatica in

Sed t

primo inftanti conceptionis Chrifti po-

veditil

tuerit exiftere absque vifione beatifica,

n 0jponun

ratia fanctificante, & habitibus infufis,

vtuodate

adeóque hec dona quoad circumftantiam

temporis, five prout exiftentia in primo

[*

ánftanti concéptionis, potuerint cadere

wtaljpo,

fub meritumChriíti: non tamen propter-

BEU qü()(]l

€à poterant cadere füb idem meritum,

ielinmo

etiam quoad fübftantiam ; cüm unio hy«

v dl

poftatica, faltem connaturaliter,hacdo-

EU

na exigat.

Ad con

firm. Tranf, maj. D.min. juxci

liti,

datam diftinctionem, & N.confeq. Sicut

tEnt

Inct D

enim defa&tó habitus infufi virtutü, quoad

Ti

fübftantiam , non cadunt füb meritumi

jufti, dignificatum per gratiam fan&ifi-

g

"

l

u

cantem ; cüm grátia fit ab intrinfeco con-

litig

Ahaturaliter cum illis connexa , ita pafi-

ter

DifpntatioV, Art. IIl

3f3'

Y

üll& dïw

ter ifthic de merito Chriíti, prout dieni-

ficato per union

0f

i

rendum eft.

em Ahy'p-oüaucam, di ggr,

Ts

|

TU pf

ObjiciesII, Non repugüat, ut bonum 37f

aliquod,aliunde debitum,cadat nihilomi-

ting

nüs fub meritüm condignum, . Sed hoc

3hfif?u8maeyi

ipfo Chriftus potuit de condigno mereri

gloriam effentialem animze, aliáque dona,

; Itf

titulo hypoftatice unionis debita, Ergo,

It quod

n

Maj.prob. Nam poteít idem bonum ob-

a ts

tineri, ac poffideri duplici titulo, dum-

modó tales tituli fibi non opponantur,

polati

Sed titulus debiti connaturalis,. aut hz-

Chifí

reditarii, & titulus meriti condigni fibi

! Jeuiío,

non opponuntur ; nam filius Regis (imul

us al

titulo hxreditario, & titulo vi&toriz idem

Ylantim

n

um poffidere poteft. Ergo.

Inprito

"E

onfirm. Non etenim repugnat meri-

t cidee

to condigno ,..quód illud (it obfequium.,

poptt-

ex alio quoque titulo debitum ,. proute

Neitunt,

abunde in moderna providenria patet, in

o hj«

a tanta eft Dei erga homines bonitas,

Av

liberalitas:. ut eorum valit effe merita, qua

jna junt. dona , prout'Tridentinum Self. VI,

jn, juit

de Juftificat. cap.ult. cum D, Auguftino

, Wt

É

loquitur. Ergo (imiliter non eft contra

lül,

quoad

rationem przmii, quód illud ex alio quo-

tneritit

que titulo debitum fit merenti;.

« d

ud, quo. 237

Refp. D. maj, Ita, utbonum ift

yecot*

uidditative cadat füb

ad fubftantiam, feu gz

mee

, pf

374

' 'm&mm. de Wcarnatiout,

meritumi. N.maj. Ucfolim quoad circum.

i

vii condi

flantiam , aut denomninativé cadat fub

meritum. C. maj. & fic diftindtà min. IN.

idisart

confeq. "Ratio eft; quia hoc ipfo, quód

i cicud

bonumaliquod, etiamfeclufo omni me-

fdiulo !

rito, ita fit debitum: ut illud connatu-

fcundo,

yaliter denegari non poffit, eo ipfo bo-

l prem

pum iftud, quoad fübftantiam, proprie lo-

Hinc

pa.

uendo , non cadit fub meritum.

uj

f

olümdenominativé poteft effe premium,

vuloui

nempe eatenüs, quatenüs conditionaté

rimo d

verificatur: quód, (i alius titulus non ad-

cade 8

effet, adhuctalebonum titulo meriti de-

præcedchc

beretur. 'Güm autem unio hypoftatica,

N

Chrifto.collata, fic exigat gloriam effen-

vitui, d

tialem animz , ut hzc à Deo, faltem pro

n n

omni tempore , ipfi humanitati Chrifti

yatiim, q

denegari non poffit:: hinc eadem quoad

u

fubftantia

m

.

! non potuit cadere fub merif

(afrm,.

tum Chrifti. -

13l do

Ad confirm.

Tranf. antec. N. confeyq;

Difparitas eft ; quód hoc ipfüm arguat

nia

fpecialem liberalitatem premiantis,fi po-

ts p

uT

tens exigereïobfequium 'ex alio titulo, fi-

in i

ne omni przmio , nihilominüs illud fic

non exigat in'a&u fecundo: fed acceptet

kä"läl L«

tanquam meritum in ordine ad premium.

-

Ideo titulus ille, vi cujus obfequium, fe-

f

clufo omni premio, debetur folüm in,

mw

i

a&u primo , non samen exigitur in actu

Mi

| DZfþk:d:jioi N1

355

d

IN (

fccundo, potcítcomponi cum titulo me-

m&ämu À

riti condigni in a&u fecundo,. prout ex;

h ha

ij

dictis articulo precedente conftat, £con-

trà titulus ille, vi cujusbonum aliquod,

il Omnïmt, |

feclufo omnimerito, debitum eft in actu

il t

TT

fecundo, componi non poteft cum titu-

It

lo premiüi, quoad fubftantiam confide-

It D

gati.

! ObjiciesIII. Poteítidermn: raicmium','t'i- 38

fenata,

tulo unius meriti condigni, folüm in a&tu

Onditing.

us nond

primo debitum, eciam quoad fübftantiam

)meriti

cadere füb aliud meritum condignum, à

prxcedenti diverfum. Ergo, . Ant.prob,

fam eítn-

ypolisia

Nam Chriftus defa&tó per quemlibet aGtá

virtutis , ab unione hypoftatica dignifica-

altempro

turh, merebatur de condigno totum illud

ti Chrif

1 quod

premium, quod defactó meritis ejusdem

ib meri«

à Deo decretum eft. Sed hoc ipfo. Ergo.

; J)Confirm. ,Authoritate D. Thom. q. 24.

urt. 3. fic docentis : €g9m fanctificatio Chri(f

Vonfen,

futris perfectiffana , eonfequeus eft . quM. ipfe [e--.

n arguat

eundüm propritmn anotum . liberi arbitri. án Deurta

yisfi po

tico,t

fuerit fandtificatus, qui motus liberi arbitrii eft ine-

; ld f

viterius, .E ibidem ad 3. fic refpondentiss

Nibil probibet , idem effe alicuus ex diverfis caufis,

] a

€ fecundsim . boc Chriffus. gloriam immortalitatis ,

m

5

um

quam meruit in primo inffenti [ua conceptionis, poes

j

ï

ol

vuit etiam poflerioribus actibus, Q pa[Jranibus mer&«

f Ergo.

i

/

a

Refp,

356

Tradatus Vl de Incarnatione,

ipfa fyora

3?

Refp. D. antec. Poteít idem przmium,

ticitum:

titulo unius meriti condigni, folüm in,

Iuiffe g

3&u primo debitum, etiam quoad füb-

ftantiam cadere füb aliud meritum condi-

MQS-; at

num. C. antec. Debitum in actu fecun-

ülor Àng

qtione

do N.antec. & confeq. Ratio diftindtio-

formalit

niseft ; quia quodlibet meritum Chrifti

fuit quidem in a&u primo condignum,

finctfía

Objia

omni przmio poffibili, non tamen illud

ftus dei

defa&ó fic acceptatum eít: fed omnia fi-

riamdi

mul merita, paífione, ac morte confüme

ifo ia

manda, fünt à Deo acceptata in actu fe-

cundo, refpe&u totius premii, quodde-

nec n

fa&ó meritis Chrifti à Deo collatum eft,

i, diat

-Hinc

temcilt

rout ex art. przcedente patet.

edon

defactó idem prazmium, quoad fübftan-

;

m Chr

tiam, non erat prezmium refpectu mul-

tiplicis meriti Chrifti condigni in a&u fe-

o tod

d

cundo, fed folüm condigni in actu pri-

(anfrm,

mo.

duicon:

Ad confirm N.confeq. Nam do&tina

D. Thom. intelligenda eft de pluribus

r*ancorporif

Chriíti meritis, quz feorfim fumpta qui-

[

ds

ol

dem erant condigna in a&u primo. toto

POT

illo premio,

uod defactó meritis Chri-

fti collatum eft: non tamen feclufà paf-

M

i

Lt

fione, ac morte quoque condignisin actu

y

fecundo.. Neque ex eo, quód Chriftus

L

ii

defa&ó fan&ificatus fit in primo inftanti

m, ab

U

conceptionis per | g&um meritoriu

Apfa

[

h

pifputatio V.. At, 11l

37

iys

ipfà humanitate Chrifti in eodem inítanti

Hl hr

elicitum,fequitur : Chriftum defactó me-

M

rulffe gratiam fanctifcantem ,. habitus in-

a

fufos, aut vifionem beatificam. Nam Do-

i ln

&or Angelicus non loquitur de fanctifi-

ito duj

catione habituali, fed folüm actuali,que

tntum (s

formaliter in ipfo a&u, prout performam

) Go

fanctificantem digni£cato, confiflic.

? támen)]

Objicies ult, contra fecundam. Chri-

349

ed omi

ftus. defactó non. meruit fibimetipti glo-

te Conlos

riam effentialem animz, aliáque dona,in

dnadub

ipfo inftanti conceptionis collata. Ergo

, Qub

nec meruit fibi gloriam corporis redivi-

larum d

vi, aliáque dona,poft paffionem,& mor-

L H

tem collata. Confeq. prob Ideo primum;

| fübn-

uia dona illa titulo hypoftaticz unionis

Qu mul-

;

u

erunt Chrifto. connaturaliter , debita.

Sed hoc eodem titulo debita erant.qua-

vadufe

ddupti

que reliqua dona. Ergo.

onfirm. Namgloria e

ffentialis anima

do&tina

Chrifti connaturaliter quoque exigit glo-

riam corporis Chrifti. Quód etenim illa

phuribus

defa&ó ante confummatam paífionem.

ttà qui

jro. toto

Chriíti corpori collata non fit, ex difpen-

jds Chr

fatione Divina fa&um eft, üt D, Thom.

duf

híc q.45. art.2. cumD.Auguftino docet.

gisina

T2gO.

:

Refp. N. confea.

i Cnrs

.

vo Tf

Quia fuerunt Chrifto connaturaliter de-

bicaf;,) Q;'quidem abfol

uté, five pro omni

a-

itOïium;:

[

!

j

558

TraBatus VI. de Incarnatione,

ftatu etiam vix.C.maj. Debita folüni cdn-

gen faetit

(hriti, ?

ditionaté. N.maj. & fic diftinctà min. N,

f qua 10

confeq. Ratio eft; quód anima Chrifti

[

o lum

fit connaturaliter indeítruibilis , & pro-

tereà ftatui viatoris in Chrifto non re-

jc f a

ugnet gloria effentialis animx , longé

l edl&

mninüs autem gratiafanctificans, &habi-

onftal

tus infufi. Hinc vifio beatifica citulo hy-

meruerit

oftaticz unionis erat animz Chrifti con-

tam (*

naturaliter debita, & quidem abfoluté ,

u dont

feu etiam pro ftatu viz. Econtrà huma-

eiden t

Chritet

nitas Chrifti non erat connaturaliter in-

deftruibilis : quinimó,ut Chriftus per paf-

at

fionem, ac mortem füam redimeret genus

ye, diiat

humanum, debebat eadem manere de-

aitecedtt,

ftruibilis, adeóque Chrifto abfolute, (ive

pedm d

ro ftatu vie, titulo unionishy

oftatica

(v gt

connaturaliter debitanoneratg

f

oria cor-

pl

t Dr

poris, Perhancti uidem iftud fuiffet red-

ditum impaffibile, & immortale, quale

vainti n

defa&ó exiftit in coclis, ideóque debita

at conr

folüm erat pro ftatu termini, & quidem

" fqblïzn

dependenter à meritis,paffione, ac morte

ä

tntm

confümmatis.

&

Lt

Val

Ad confirm, D. fimiliter

ls $i

confeq. Nam ipfemet D.Thom. art. cit.

uód transfi

nlmr

&8ocet,

ii

uratio illa corporis,

Matth.X VH

il

quaChriftus antep

ionem,

Wmväcom

difcipulis gloriofus apparuit, provenerit

ntaáe

lt

suidem à gloria ef(sn.tia.l; ADEQS : RO

m

Mn,

v PifputatioV. Avtic T. —

359

hmfohm

ii

sen fuerit glotia fubftantialis: corporis

Chrifti, prout hxc i quatuor dotibus,.

l

li

féu qualitatibus permanentibus coníiftit,,

ls t

fad folüm faéta fit per medum paffronis tranfetm»

Atily

N

r þyf

gis : fieut cinm aev illuminatur à [ole.. ^ Ex huce

usque dictis

tons, Q

|

' ConftatI.. Quód Chriffus defa&tóxnot 742

Victind

meruerit gloriam effentialem animz;gra-

? hll

t£iam fan&tiicantem, & habitus infufos ;;

1 dbflp,

quz dona in printo inftanti conceptionis

ntrà ht

eidem fuerunt collata.

Nam: dignitaté

wralittt j

Chrifti erat conveniens, ut vifionem ins

tuspet

tuitivam Dek, nec quidem ordine natu-

CC gonti

r*, aliudexercitium humanitatis Chrifti

anerede

antecederet, & primus actus meritorius,

Mute re

ib eodem inftanti-elicitus ab humanitate

oflatic

oria cof-

Chrifti, prout pér omnia comprincipia

füpernaturalia intrinfecé completà, pro-

yfetred

cederet,

Pr»tereà hzcdona aliunde hu-

t, quie

manitati Chrifti citulo hypoftaticz unio-

ToUM

nis erant connaturaliter debita, adeóque

(qidem

oad fübftantiam non poterant cadere

icmotti

i

ub meritum Chriíli impetrativum, pro-

ut dignificatum per ipfam unionem hypo-

flaticam, Sic etiam defactó gloria effen.

' &- Neg'

yart h

zialis, fiveprimusgradus gloriz cceleftis,

corpoth

quoad fübítantiam, non cadit füb meri-

t

]

tum juftí condignum;. five prout dignifi-

;roventril

catum per gratiam fanctificantem ; quia

p

htue gratig aliunde ipía gloria- füb co

t!-

l-

4

|

368

Tratlatus VI, De Incarüdtioue,

diionet

ditione finalis perfeverantiz eft connatu-

fenfione

taliter debita: cüm gratia ex fuo formali

' ls, ,y

conceptu fit jus hereditarium ad gloriam

cceleftem ,; prima veró gratia habitualis

s ilegat

füb meritum condignum cadere non pof-

m v

fit.

p ulterüi

'uódidipfüm de gloriä efz

endit.

.á4i . ConftatlI.-

fentiali anime

hrifti à fortiori dicen-

ftatict

retrio gl

dum fit, fa&tà füppofitione, quód unio

hvypoftatica cum vifione beatifica non fo-

divi fuft

Jüm phyficé, fed etiam met

hyficé, five

ia d

adeó fit connexa: ut anima

"j

hrifti,. nec

Ávve prom

quidem divinitus pro unico inftanti tem-

hii

qis, x

poris potuerit fpoliari vifione beatifica,

Tm, v

uam fententiam ingeniosé defendit Mu-

nieffa Difput. 13. etíi poftmodüm Difput.

r

17. admittat: potuifle Chriftum fibimet-

fuigcaort

ipfi non tantüm compenfative, fedetiam

i Cþriito

impetrativé mereri vífionem beatificam ;

P us

wtrni d

nempe folüm eatenüs, quatenüs idem do-

V, p

num duplici (imul titulo adzquato obti-

bAenpci

neri, aut poffideri poteft. . Verüm iítud

teipsá, ftri&té loquendo, non eft mereri

IT

loriam animz,in fubftantia confideratam,

|

í

ed folüm denominatiye fümptam, tan

uá

jf

przmium : quod ipfum prolixiori difce-

tatione non indiget.

!

PMU

$44 — ConftatIIl. QuódChriftus defató per

merita, paffione, ac morte confümmata,

. i

efür«

N

filbimetipti: ünpctrad?e, meruerit r

res

V,

Di[putatioV, A;rt*. IF,

361

TU

re&ionem gloriofam corporis redivivi,

lpl

afcenfionem in coelos, exaltationem no-

lm ] It

i lii

minis, & judiciariam poteftatem, prout

ex allegatis Scripturz textibus abunde pa«

MM

tet, & D. Thom. híc q. 19. art. 3. docet;

ac ulteriüs fingula dona q. f9. art. 3. eX-

m

endit. Neque obftat: quód titulo hy-

ürtior s

oftatice unionis aliunde videatur Refur-

i

4 0f

re&io gloriofà, feu gloria corporis redi-

vivi fuiffe Chrifto connaturaliter debitas

!Ph ;füq&, fi

uia debitum iftud non erac abfolutum,

A 1":(

five pro omni ftatu, etiam vix, pro quo

Ylanti t

humanitas debebat effe paffibilis, & mor-

: eati,

talis, ut Chriftus redimeret genus huma-

feditMi-

num. QCüm etenim in moderna provi-

mDifit,

dentia redemptio hxc alligata fuerit paf-

vtimet-

fioni, ac morti Chrifti ; hincgloriofahzc

(adetiam

dona Chriífto debita folüm erant pro ita-

m

tu termini, & quidem füb conditioneme.

ilmdo-

ritorum, prout hec per paffionem, ac

u9 0btl«

mortem erant confummanda.

n ii

[ merert

- ARTICULUS V..

yleraatty

t

an

An Chriflus meruerit omnia dona

iori dl

j

- gratie E gloriey tum Angelis, tum

hominibus collata?

iefado t

liänotanduml. Quód ifthic non mo- 74

yfammd

an Chriftus illa do- .

g 1 .'

veasar qusdtio .

EM

"

P

,

1

3632

'm&)m V, de rnamrt'oæe.

li Ante

nà, quz defa&ó hominibus poft adven-

1hfohltö p

tum, & paífionem illius conferuntur, im-

Prænot-.

petrativé meruerit ? Nam iftud ex plu-

s collat

vimis Scripture teftimoniis,hucusquepaf-

ngativam

fim adduGtispatet, adeóque juxtaomnes

Theologos aliunde certum eft.

Unde

g Virgi

folüm quazritur :: an Chriftus etiam illa

g'maïi ol

gmo Md

dona, qux tum Angelis , tum primis pa-

ote no?

£entibus quoque ante lapfum, . tum reli-

uis hominibus ante. adventum Chrifti

F

"

!

tem d

collata funt; 'non folàmmerito compen-

eftt p

fativo, prout aliqui cenfent, fed etiam,

agawmfj

$mpetrativo,potuerit mer

u lfl

defactó meritus fit?

;ri, & reips&

]

fim d li

tü a nl

346 . Prxnot.II. Quód pariter cer

tum Gt" $

defa&tó Chriftum non meruiffe merito im.-

iromeun

peurativo,ftri&iffimé fumpto , quod fcili-

wolrerit

d

€et tum ordine intentionis, tum ordine

executionis, abfíoluté exiftit.ante prz-

Dio], Q

mium;abfoluté collatum , illa dona gra«

ia

tix, ac glorize, qux ante adventum Chri-

f undng

ftihominibus, & Angelis collata fünt.

& Inom

Certum fiquidem eft: merita Chrifti or-

teuDipu

( tOR

dine executionis hisce donis effe pofte-

riora, Controverfia igitur folüm reftate

Gs

an Chriftus ordine intentionis.dona prx-

prius

dicta meruerit impetrativé, ita nempe,

Mor

uthzc eadem dependenter à meritis Chri-

TU g

'

fti, prout abfoluté previfis, $ Deo cum

Ua

Wi g

Angslis, tum liominjbus , etiam ante la-

píum

s

365

Dijpitatio V, Art.TV,

d

BILCS

füm Angelorum,& primorum parentum,

anmnüsþ.

abfoluté previfum, fint collata?

hi.

- Pronot.III.

ln

uód inter donajhomini- "

bus collata,peculiarem dignitatem, & prz-

[ue ihmmu

rogativam contineat Maternitas Beatiffi-

nd, t

m Virginis, ejüsqueimmunitas ab ori-

Is t

ginali culpa, vi cujus etiam à debito pro«

Quf

ximo illamincurrendi fuitprefervata,ut-

t

D, um

ote non comprehenfa in pacto Adami,

tur (b

;

a

Item abfoluté, vi cujus peccatum illius

effet propagandum, & defactó reipsápro-

f0 COMPC&-

fet etin,

agatur in totum genus humanum, pro«

I2

ut fufiüs in Tract.III. de Peccatis often»

fum eft. Hinc peculiaris quzftio move-

erfum fre

tur: an Chriftus quoque merito impetra-

Verto

tivo meruerit Beatiffimz Virgini dignita-

tod(ail

tem Maternitatis, & immunitatem àpec-

ordiné

cato Adami.

Dicol. Chriftum meruiffe, & quidem34$

y p

Q grae

impetrativé, omnia dona gratiz , & glo«

m

riz, tum Angelis, tum hominibus coll&..

ia fünte

ta. ]Ita cum D, Thom. híc q. 19. art.4.

ii of

Suarez Difp.41. & feq. Vasquez, aliique,

fe poüe-

contra nonnullos diflentientes.

Prob.

mtelut

Chriftus defactó , & quidem àt Redem-

ptor, abfoluté predefinitus eft ante omnes.

ona pre

l nempï,

Creaturas, adeóque ante Angelos

iris Q

mines, quoad fuam exiftentiam, & gra-

Deo t

tiz, gl

orizáue dona, abfoluté pradefi-

p

!füä

Biop Scdhocipfo Ghnftasxlhs merui;

!

T

Traflatus V1, de Incarnatione,

impetrativé omnia dona gratiz, & gloris,

gdon v

Maj. conftat ex dictis num, 180,

j fint

Ergo,

Min,

Confimi

t

rob, Hoc ipfo, quód Chriftus ab-

folut

predefinitüs fit, ut Redemptor, an-

(Ig. ar[14u I

te omnes Ángelos, & homines,abfolutà

PERL,

predefinitos: eo ipfo merita Chrifti fue-

lh dem

runt abfoluté previfa ante omnia dona

Psmleþa- |

minibus à,Deo abfoluté decreta,

gratiz, ac gloriz, tum Angelis, tum ho-

'Sed

yi, f

wlttudini

hoc ipfo hzc eadem dona illis abfoluté

Mit ad 08

decerni poterant, adeóque reipsá decre-

"TTIT

ta funt. ex meritis Chrifti, abfoluté pre-

vilis. Ergo.

Md us

1

a oj

$49

Confirm.I. AuthoritateScripture, &

gedon

uidem verbis Apoftoli, de Chrifto Re-

|

m hn

:

emptore fic fcribentis ad Coloff. I.. 16,

U[CO l,

&feqq. In ipfo coudita (unt. wnivera in celis,cr

wf my

g terra, vifibilia, « invifililia, five tbroni, five

sanitem

dominationes , five principatus , five pote[lates :

viuts

l

emnia per ip/um , Cv in ipío creata (unt, Qv ipfe

f oUY

€ft ante omnes , & omnia in ip[o con[lant. — Et ipfe

frifidiy

eff caput. corporís Ecclefie, qui eft prinipium, pri-

mogenitus ex morttis: t fit in omnibus ipfe pri-

lmpt,

tügtiti

quatum teneuss. quia in ipfo complacuit ,omnem ple-

Dvl

witudinem. inbabitare , r per etm veconciliare &«

b dl

gnnia inip[um, pecificans per (angminem Crucis ejus,

Emiu[,m

Jfve qua i terris , five que in calis- [unt.

Se

u

hoc ipfo.ex meritis Chrifti Redemptoris,

UIMW

abfoluté prævxüs, omma grati, glo

riz-

bl m

que

*j tj

Mi

-DifputatioV,. Artic. W.

36j

atiæ,&

h

(s

M.

iue dona tum Angelis, tumhominibus à

T

eo funt abfoluté collata. Ergo.-

Confirm. II. Authoritate D. Thom. bíe

PEM

.8. art.4. fic concludentis: Manifeffum eft.,

QUs dj

Qàd ad unuin finem , qui eft gloria: Divine fruitiQs

ln (ri.

mis , ordinantur £ bommes, & angeli

Undecota

E Oj

j l'S, f

pus Ecclefie. myflicum . mon [olim confiflit ex bomi-

60

mibus, [ed etiam ex Angelis.

Totius autem bujus

qmultitudinis Chriftus eft. caput s quia propinquins f

ll al

babet ad Deum, & pevfectils participat dona ipfiusy

ts dn

( de ejus influentia. mon [olnn. homines vecipiunt,

lii

[ed eriam Angeli.. Sed inluentia Chrifli,tan-

quam capitis, confiftitin gratiz, gloriz-

TA

$ue donis, prout collatis ex meritis ejus-

tilo f

dem. Ergo.

TA

DiCO II.

Chriftum Beatiffimz Virgini

39

It d

yui, f

meruiffe impetrativé Maternitatem, &

immunitatem à culpa originali. ItaSua-

lu ;

rez Difp.41. SeCt. 1. Vasquez, aliotüm-

T

que communis fententia, - Prob. Chri-

TT

lus defa&tó przdefinitus eft abfoluteé, àt

tin, r

Redemptot, :ante omnem . creaturam.;

i

trmym p

-adeóque etiam ante BeatamVirginem,ab-

foluté przvifam, & ele&am in Matrem

iil

JDei. Sed hocipfo. Ergo. /Maj. conítat

cnith

ex concluf. przced. Min.prob. Hocipfo,

h

Y

quód Chriftus fit abfoluté predefinitus;

emptoäi?»

ütRedemptor, ante BeatamVirginem, ab-

foluté przvifam, & ele&tam in Matrem.

am-

Dex j €o ipfo h«c eadem Maternitas,e

que

1

366

TraGatus V, de Inzarnatine,

que decens immunitas à peccato origina-

jcgoro

jpnis 18

]?, paritérque omnia donagratiz, quibus

jgioriam

eadem de congruo merebatur Maternita-

diicam

tem , 'potuerunt eidem abfoluté decerni,

Chï'lü.h P"

adeóque etiam defa&ó decreta funt. ex

sodo allt

meritis Chrifti,abfoluté przvifis, Ergo..

lm C

3f1

^ "Con&rm. !« Nam electio juftorum ad

tm: n

gratiam , eorómque przdeftinatio ad

'&loriam, fatta eft ex meritis Chrifti,abfo-

fed hoci

uté przvifis, Sed hoc ipfo etiam electio

Virginisd

Qbjasi

Beatz Virginis ad Maternitatem, ejüsque

meruift t

vrzdeftinatio.ad gloriam , vi cujus folo

Angch'scolh

Chrifto inferior, omnes Àn

los, & ho-

tim dul

tnines beatos tranfcendit, facta eft exme-

qoribus um

sgitis Chrifti,abfoluté przvifis, Ereo. Min,

veratist

P

atet.

Maj.

ob. authoritate Scriptu-

gz. Ad Ephef.

Y

3.&feqq. Benedidius Deus p

TT

pater Douiti noftvi 7 Efu. Chrifi,qui benedixit nos in

gl at

ial

emni benedictioue fpirituali in voleflibus in Chriflo,

o col

ffcut elegit nos in ipfo ante mundi conflitutionem,ut

effemus [anits . immaculati in con[pettn ejus n cha»

;m'[fetl !

QD

vitate, — Qui prade[linavit mos t adoptionem. filie,

V i

sgum per 2E[um Chriffum , im ipftw, fecundum pro-

(f

gofitum voluntatis [ue , in leudem glorie vratie [ua,

nifer

&n qua gratificavit nos im dilecto filio (uo, in que

QtttsCh

tinmy

Babemus redemptionem per [anguinem ejus. Ergo.

Ütiygi

Confirm.II. Sicut enim finis fimplici-

ter ultimus electionis juftorum ad gra-

tiam , & predeftinationis ad gloriam,cít

V5 a

819338 D& extrinfeca ; proxunus autem

icum

M

bifputatioY. AP. DA —

362

N

[

hulcgloria Chrifti : fic.etiam bujus ele-

ilgïluæ, l

&ionis ad gratiam, . & przdeftinationis

ul

ad. gloriam cauía moralis prima eft bene-

DN

lacitum Dei , proxima.veró meritum,

d

Chrifti, prout ex illis Apoftoli verbis,

T

modo allegatis, conftat: Pradeflinavit nos peg.

NT

f6fum Chrifum , tanquam. caufam merito-

"tf

riam: i ipfum , tanquam . caufàm finalem,

Sed hoc ipfo idem de Matetnitate

s r

Virginis dicendum. Ergo.

:

"

Beatæ

€tim d

GT G

: ObjiciesI. contra primam..Si Chriftus

à

Yi ij

meruiffet omnía dona gratiz , glorizQue

ts (tis.

Angelis collata, tunc 1dipfum: de gratia;

:

tum aQuali, tum habituáli Anpgelis vias

"u exme.i

toribus, tum etiam de gloria, Angelisperz

Irgo, Mi

feverantibus collata,dicendum foret. Sed

m

du

ocdicinequit.. Ergo. . Min.prob. Nam

Mi i

Angelis eadem dona gratiz , .glorieue,

a dnfu,

faltem quoad effentiam, five (übftantiam,

TM

àDeo collata fuiffent:. etfi Adamus nony

peccáffet, adeóque Chriftusn

ij de

Sed hoc ipfo. . Ergo.

i

gn;veniü'eg

th W:

ehs hzc da»

al p

Confirm. :Si Chriftus Ang

T

na meruiffet, tcunc eadem collata fuiffené&

'fuoï Mu

€x meritis Chrifti, prout paffione, acmor«

te confummatis.

Sed hoc legibus mo«

liü!. g[:*

dern providentiz repugnat.Ergo. Maj,

js (mpl'

patet ex arc. przc.

Min. prob. Quam-

m df

vis etenim Chriítus in moderna

loritmA

Prov—i-'-

m U

yf

'

dentia. przdefinitus fit abíoluré, ut Re-

L

a

3? 8 dradlatus VL De Ineurnatiope.

demptor, ante omnem creaturamsabfo-

efitir

lut* previfam: attamen predefinitus eít

ao fibj

folummodoó, üt Redemptor hominum.,

Vi hoc.

non autem Angelorum; utpote pro folis

ji giatie

hominibus, fecus veró pro Angelis , paf-

ingelis à

füs, crucifixus, & mortuus, Ergo.

linc colld

53

Refp. N. min. Adprob. D. máj. Ange.

(nt, íC

lis eadem dona gratiz, gloriz(ue colla-

Ad coi

tafuiffent, & quidém vi prefentis decre-

D. cotíe;

ti, etfí Adamus non peccáflet, adeóque

Aneelisi

Á

