gulare privilegium, vi cujus non folüm.

"MM

lIa

ab omni culpaactuali,fed etiam originali

uxrulïur

eft prafervata, prout fufiüs in Tract. III.

tlusqu

il

de Peccatis oftenfüm eft.

Sicut igitur

Beamm

electio abfoluta, & efficax beatorum ad

$s

J

glo-

"'"MI :

Difputatio lV, Artic IV

405

loriam, àt coronam: fic etiam electio

thtbiq].ä:

abfoluta, & efficax Beatiffime Virginis ad

Ini V T

dignitatem Maternitatis, immediaté qui-

tUR tj

dem folis meritis Chrifti, ex dicendis Di.

Md

fput.fequenti , ultimató autem foli be-

Wilngg

neplacito Divino adfcribenda eft.

At-

IT99, gj

que in hoc fenfü intelligenda funt illa Pa-

ln t

trum tefílimonia, quibus negant : quód

! exftt v

Beatiffima Virgo fibi ipfi meruerit digni-

!

tatem Maternitatis.

: od

289

li el

ConftatIL. Quód nihilominüs Beatiffi-

ma Virgo fibi faltem de congruo, per me-

efadto pfr-

, dt (

rita,tempore antecedentia actualemCon.

ceptionem Chrifti , impetrativé meruerit

v Dif,

Maternitatem: ficut beati electi ad

lo-

otumjl-

Jatilrma

riam , üt coronam, ante merita, abf

oluté

;

D Vi l-

previfa, nihilominus impetrativé meren-

tur gloriam, àüt coronam, per illa merita,

tnerit

, u-

quz ordine temporis antecedunt aQtua-

Matrem.

lem collationem gloriz.

Hinc, mutatis

uz de hac

ii

folàm terminis,omnia illa ,

predeftinatione beatorum in 'Tract.1. de

yordine

1recedqn-

Deo expofira funt, pariter ad hanc ele-

&ionemB. Virginis inMatremDei fünt ap-

h Qun-

—

plicanda. — Ratio autem admittendi me-

um fi-

ritum impetrativum, refpectu Maternita-

y folim.

of

ln

tis, fundatur in authoritate Patrum, to-

li

tiusque Ecclefi: Catholice fenfu , quz

Trad

:

grcigit

Beatiffimz Virginis meritis hanc dignita-

&em atuijbuit, Qumvgro itud,fpectatis

xorum 4

[

glc-

|

304

Tralfatus VI. de Incarnatiane,

legibus moderne providentiz , admitti

jn ia

non polfit de ordine intentionis, intelli-

qoat ag

«n, 31

gi debet de ordine executionis. Neque

hinc fequitur : quód principium meriti

m Mat

cadatfüb meritum ; tum quia Maternitas

wum al

Deipare non erat, neceffe poterat prin-

jondent!

cipium aliquod, formaliter dignificans

ànt: Qu

j mete

merita, tempore antecedentia actualem.

Conceptionem Chrifti : tum, quia hzc

ferüm, (

eadem Maternitas , prout abfoluté exi-

qe ff

ftens , folàm erat cauía finalis refpectu

fim reit

atiarum antecedentium, per quas Bea-

fur: ntr

1

ri ul

tiffima Virgo fe meritorie difpofuitad füb.

fequam Conceptionem Chri(ti, quemad-

feri m

modum hxc omnia à paritate,fiepius ad-

tht

du&ta de przdeftinatione ad gloriam, üt

frdh d

coronam,

atent,

divtaqui

290

ConftatIII. Quód BeatiffimaVirgo per

s hn

merita, tempore antecedentia actualem

xl

H

Conceptionem Chrifti, (àltem de con-

ipiet

m

gruo meruerit Maternitatem.

Neque

Mu

Cbusto

enim híc difceptatur: an eandem merue-

rit de cohdigno; cüm zqué in unam, ac

b Gu

aliam partem argumenta füppetant, qui-

lr

bus utraque fententia , tanquá probabilis,

Xomer

defendi poteft. — Negativam aliqui pro-

fit, i

^l

pugnant curm Vasquez, Dif». 23. Eó quód'

lv

ib

m

meritum condignum refpeCu alicujus.

T

Ul

przmii folummodo fit illud, quod ab in-

r

|

t;rïtqreco ordinatur ad -tale pram

jum..

hn

Cum

Mi

Difpstatio V.. &rt. V,

30j

TU t

Cüm igitur merita Beatiffime Virginis ,

f

rout dignificata per gratiam fanctifican-

tem, àb intrinfeco non fint ordinata ad

Yi

ipfam Maternitatem, fed folummodó ad

QU Ms

novum augmentum gratir , ac corre-

U t

fpondentis gloriz coeleítis; hinc conclu-

It

.hm

dunt: quód Beatiffima Virgo non potue-

102 d

b

rit mereri de condigno Maternitatem..

i,

T

Vérüm, quia meritum condignum abs-

abfo

?

i

que füfficienti fundamento ad hunc fen-

ils rejea

fum reítringitur; eó quód aliàs fequere-

& quae

tur: nonpoffe juftum de condigno mere-

ofuttai

ri ullum ptzmium naturale , utpote in-

, queni

ferius tali merito fupernaturali, quod ab

Jenius a

intrinfeco refpicit folum praemium fuper-

orium, t

náturale, & confequenter potiüs atten-

di debeat zqualitas inter meritum, & prz-

Vigopet

mium: hinc alii fententiam negativam ex

adudem

hoc fundamento defendunt, quód Mater-

de con-

nitas,faltem in linea excellentis dignita-

uid :

Nque

sivss g lr

tis, fit infinita fecundüm

quinimó,

m merute

ütCardenas nofter Opufculo fpeciali dewa-

j

ynam, «

rerhitate, &* Gratia Deipare. . Difp. 1. conten-

n

d

dit, fimpliciter infinita, ideÓque tranfcen-

i

yob2bll

at omne meritum condignum purz crea-

Jiqui g*

ture, Econtrà alii Maternitatem, prz-

cisé fecundüm fe fpectatam, fic de»ri-

. B quü

" alicui)lï

munt:uthuic gratiam fanGtificantem prz-

ferant, aut faltem adzquent; quianem-

gl bl*

fpluf»

pe Chriftus ipfemet mulieri de turba ex-

pïæ

(1

cla-

Tratlatus V1. de Incarnatione,

306

clamanti Luc. XI. 27. Beatus venter , qui ie

qtivam,

I

portavit , illico repofuit : quimimà beati, qui

ferbum U

audiunt Verbum Dei , cr cuftodiunt. illud.

Hinc

amhumd

etiam D. Auguft. Tra&. X. in Joan. füb-

qs, pet'

jungit: inde felix Maria; quiaVerbum pei cufta-

;&.gloriam

divit : ton, quia in illa Verbum Caro factum eft,

DO

Et Lib. de Virg. cap. 3. Materna propinquitas

Marie nibil profuiffet , mifi felicits Chriffum corde ;

A

quàm carne geflaffet.

x hoc fundamento

Íententic athrmativeAuthores deducunt:

n t

Beatiffimam Virginem defa&ó meruiffe de

l

À

A

condigno Maternitatem. — Mediam inter

has fententiam alii fequuntur, docentes :

at

quralh

BeatiffimamVirginem de potentia abfolu-

ta potuiffe quidem mereri de condigno ,

ulf, du

defa&tó tamen meruifle folüm de congruo

s08, m

Maternitatem; quód omnia illius merita

&l f

defactó per novum augmentum gratiz de

lütunm ;

condigno fuerint preemiata , adeóque Ma«

"i

['

ternitas fuerit premium aliquod ultra

ia

meritum illius condignum.

ttgclue

nl df

LT

DISPUTATIO V.

OR

De Merito Cbrzfiz.

mï.äï: T

hts

NIj

Oft caufas Incarnationis, hucusque

DAj

expofitas, inter quas Redemptio ge-

P

n

neris humaai erac caufa finalis, five

' mo-

df

Mi

Difputatio V, Artic. 1.

307

L] WII M

motivum, fine

i

Wij

quo, vi prfentis decreti,

Verbum Divinum non affumpfiffet natu-

tl i

$j

ram humanam : nunc ulteriüs de ipfisme-

ritis, per que Chriftus falutem noftram,

rl

& gloriam faam operatus eft

UI

erit.

» Agendum,

t p

^driny.

C fundas

ARTICULUS L.

65 dedi

4n merita Chrifhi : [mt waloris:

Omerufà

fedlam m

fmp—/vzf*'cz"tïer snfiniti ?

, docents

Roxnotanduml, .Quód HdeCätholïcä,

29t

ntia lol

p

contra Mohothelitas certum fit : duas

condigm,

fuiffe, & etiamnum efle, in Chrifto vo-

C COR fl(]

untatés , tam pro potentia,. quàm pro

jusmerita

a&tu volendi fümptas: Divinam fcilicet;

quitie d

& humanam 5 .cüm ià. Chrifto, non ob-

üieMae

Aante fingularitate . feu unitate perfonz,

detur duplexnatura, Divina,'& humana.

d ultral

Utramque hane voluttatemGhriftus ipfe-

met frpius expreffit, üt Joan. V..30.

u

Non quaro voluntatem tmeam , fed ejus voluntatem,

qui-mifit me, Matth. XXVI. 39. orans ad

FD

J

Patrem ait: sí poffibile eff : trat[eat à me e«lix

iftes veruntamen , non [icut ego voloi (ed fictit -u5

uibus verbis, üt D. Ambrofius Lib. to.

a

hus

inLucam fübjungit: Volumtatem [uam ad bow

m

minem vetulit , Patris ad Divinitatem, :| Idipfum

adverfüs SéCtarios in Generali Concil, VI.

à

I

feu

f

308

Tradlatus VI, de Incarnatione,

mmpaüh

feu Conftantinop. III. definitum, ubi le-

&a, fimülque approbata fuit Agathonis

, Unf

Romani Pontificis epiítola, fic fcribentis :

df

vria DIv

Sicut duas naturas , ]ive fubflantias, id. eft, Deita-

quie: n

tem , C» Humanitatem ; ita quoque duas naturales

yoluntates , & duas operationes naturales habere

uquam

[ vxtalitgl

ip[um Demisum ? Efum Chrifum, pietatis nos ve.

(ommin

ula inflruit.

Ex lioc ulteriüs deducitur:

qu

ód etiam liberum arbitrium in huma-

uoque'an

na

Chrifi voluntate admittendum fit,

uidem i

p Yi

rout D. 'Thom. híc q. 18. art. 4. conclu-

et. fl

dic. Differt ele&tio à voluntate in boc, quid vo-

luntas per (e loquendo eft ipfius finis, electio autem

veria zy

eorum , qua funt ad finem: c fic fimpliciter volune

i b d

einrit

tas eft idem , quod voluntas, üt naturaz: electio au-

mll qui

gem eft idem.,. quod voluntas, üt vatio, C e[l pro-

prius adius liberi arbitrii, — Et ideo, m in Chriffo

Betdiqus

Vif

ponatur voluntas , vt vatio : nece[fe etiam e! pone-

ve electionem j C per con[equens liberum arbitrium

i

Em

cujus actus eft electio.

2

ml

Prznot.l1I. Qu

ód meritum Theologi-

f2; qii

292

cum fit a&us fupernaturalis, liberé prz-

i n

ftitus in obfequium, five cultum Dei, po-

ustiea

tens eundem movere ad illud prerio ali-

Hinc deducitür :

(ïäï n

quo compenfandum.

uód meritum Chriíti formaliter confi-

w

m!

at in a&u libero fupernaturali, elicito à

l o

(v

voluntate humana Chrifti, adeóque me-

Pt

ritum illius conftitui non poffit in actu

i

voluntatis Diving , que Chrifto, üt Deo,

j x

E

"ts

DifputatioV.. Artic. T.

309

*ïüllitklm1 ü

cum Patre , acSpiritu Sancto eft commu-

lt hi

nis. Undelicét a&us.liberi humanitatis

'131 fi fülkm

Chrifti procefferint realiter ab Omnipo-

Widl, d 4, ?

tentia Divina, tanquam à primacaufa efft-

LLLTM

ciente: non tamen procedebant ab illa,

M Md i

tanquam à caufa eliciente, feuprincipio,

VI"J Pmli L

fe v'taliter, ac liberé exercente ;. etfiper

ts debs

communicationem Idiomatum in Chriíto

Tium ii

quoque attribuantur naturzDivinz, non

ittendis i

quidem in abítracto, fed in concreto füm-

It 4, (

pt& , prout fufiüs Difp.1. art. 4. oftenfum

ho a -

eít.

Hinc facilé refolvitur illa contro-

i tht

verfíia: an principium, merendi, àt quod,

plciti o

in. Chrifto. fit fola humanitas, an veró

nz d.

etiam perfonalitas Verbi? Dicendum fi-

IT

quidem:. quód principium immediate, ac

a inchni

liberé eliciens actum. meritorium, fuerit

timd p

fola humanitás.Chrifti, etíi denominatio

u r

merentis. fuppofito Verbi, per. commu-

nicationem 1idiomatum, conveniat: prz-

fertim ; quia juxta receptum axioma :

Theologe

l r

Acliones (unt. (uppofitorum.

Atque ideo Div.

m D(*:la v

omas híc q. 26. art.2. concludit : quód

pernio

Chriflus àt hemo.fic Del , ac hominum me-

diator.,

degueit

sliter 09

Prenot.III. Quód in omnimerito du- 295

elidt?

plex principium,, nempe. effe&ivum, & .

debqe?

dignificativum, ex di&tis num, 255. adeó-

offit 1

ue etiam in merito Chrifti, confideran-

ilo i

lum fit.. Et quidem in actibus fuperna-

tu-

3

I

310

Tractatus VI, de Yncarnattone,

turalibus liberis purz creaturz, princi-

q? At

alficata t

ium,dignificans meritum, eft gratia habi.-

tualis, feu fanctificans, ut cxteris pari-

j fint Va:

bus idem actus dignificetur ad majus prz-

Dicol. :

mium à majore gratia fanctificante, Un-

tymalitet

de meritum juíti, non quidem propor-

j hl

tione arithmeticà , neque puré geome-

la cum

£ricà, fed proportione,decremento mix-

quis, &

tà, crefcit juxta menfüram gratix habi.

yf fotm

tualis,

Quód veró, etiam humanitati

if

sloptit

Chrifti collata fuerit gratia fanGtificans,

xX

uinimó plenitudo omnis gratiz , conftat

Cheitióm

erfovit

€x illo Joan. L. 14.. Vidimus glariam ejus, glo-

viam quafi Uvigeniti à Patre, plenum gratiac ve-

namaunk

ao t

ritatis... Unde D. Thom. híc q. 7. art. x 1.

In &hriflo poteft duplex gratia confiderari.

Ut

Vif

quidem eft gvatia unionis , que e[t ipfum uniri per-

jami d

fonaliter Filio Dei , quod eff gratis conceffum buma..

ii

"& nature. Et banc gratiam con[lat effe infinitam,

en, il

fecundàm quod . ipfa per[ona Verbi e[t infiuita.. Alia

qaítdmi

veró e[E. gratia babitualis , que. confertur. anima

at

Chriffi, ficut cuidam univer(ali principio gratifica-

f ado

tionis in bumana natura, fectndum illud Ephef.I.

&f

Qüm ita-

Gratificavit nos in diletto Filio [uo.

t

que valor adionis meritoriz defümatur

ao

principio,dignificante meritum : hinc

Gin.]

duplex quaftio refolvenda eft,

Prima

fa.

quidem: an merita Chrifti formaliter di-

T

gnificata fuerint per ipfam perfonalitatem

L

Verbi, hypoftaticé unitam naturg huma-

II HW'

Inæ?,

My

j

Difputatio V.. Avt. T

311

lt

P

)

nx? Altcra: an merita Chrifti, prout di-

pj

gnificata per eandem perfonalitatem V er-

M

bi, fint valoris fimpliciter infiniti?

Ls

Dicol. Merita Chritti fuiffe dignificata 594

Mltety, T

formaliter per ipfam perfonalitatem Ver-

Ts

bi, hypoftaticé unitam naturz humanz.

tD s

Ita cum D. Thom. híc q.7. art. x1. com-

CEment

munis , & certa fententia,

Prob. Merita

*

1 atl

J

ufti formaliter dignificantur per gratiam

1 fuma

fandtificantem, tanquam filiationem Dei

adoptivam.

duf

Sed hoc ipfo etiam merita

V, d

Chrifti formaliter dignificantur per ipfam

Tit t

erfonalitatem Verbi, tanquam filiatio-

u

nem naturalem. Ergo.

Maj. eft certa,

TMUE

utpote definita à Concilio Trid. Seff. VI.

M UM

de fuflificatione, Can, ultimo. — Min. prob.

Nam major eft dignitas Chrifti, defumpta

u inri p

am Chriftus

fu.

à perfonalitate V erbi, per

etiam, üt homo, efít filius

b

ei naturalisz

frijniam,

juit, Al

quàm fit dignitas jufti , defumpta à gra-

itir n

tia habituali, per quam folummodo €

jeputif

Filius Dei adoptivus: quinimó aliàs ne-

ceffaria non fuiffet Incarnatio ad meri-

! Ephef.l.

Cl t

tum condignum pro remiffione peccato-

rum obtinenda.

Er2o.

defümitt

Confirm. I. Authoritate Scripturz : 295

m hk

,

Joan. IHI. 16. sic Deus dilexit mundum , ut Fi-

lum fuum Unigenitum daret,, Ad Rom. V. 10.

auliter? |

onalitat?

QÀin inimici effemus , reconciliati (umus Deo per

mortem Filii ejus.

Ad Hebr. V. g. cim effet

r

H-

m

U 4

[

Y

|

312

: Tracfatus VI, De Incarnatione,

Filius Dei , factus efl omnibus obtemperantibus [ibi

cat(a (alutis aterne.

Sed hoc ipfo merita

s perot

Chrifti, quibus falutem noftram opera-

tus eft, habuerunt valorem Redemptionis

x

ftm. 4

per i»fam perfonalitatemVerbi, tanquam

filiationem Dei naturalem.

Ergo,

Qf &

Confirm. II.. Authoritate SS. PP. paf-

iofelmi.

fim afirmantium: quód adreparationem

g ; i

Iuma(

eneris humani per meritum, aut fatis-

:

ET

&ionem condignam, neceffaria fuerit

jetur po

Incarnatio, prout ex teftimoniis illorum

eiam t

num. 1 39. allegatis patet.

Sed hzc do-

|

jl

Grina non fübfifteret, fi merita Chrifti

lian, ^

formaliter per ipfam perfonalitatem Ver.

n

bi non dignificarentur.

Atque ideo in-

T al

|

ifémt

ter reliquas Michaclis Baji propofitiones

!

|

à Sede Apoftolica damnata eft 19. vi cu-

ii fun

jus docuit: quód opera ju(titie, & tem-

(

H

ais t

perantiz, qua Chriítus fecit, ex digni-

j (nim]

tate.perfonz operantis non traxerintma.

tadufn

jorem valorem. Ergo.

Ll

296 Dicoll. Merita Chrifti effe valoris fim.

l

]

T

pliciter infiniti.

Ita cum D, Thom., fuü-

| t lul

periüs cit, Suarez Difp. 4. Vasquez, alií-

U

?€ contra Scotiftas, Prob,. Merita Chri-

d

i dignificantur formaliter per ipfam per-

] Saini

j Mi

fonam Verbi,hypoftaticé unitam naturz

G:'::mll

humanz , ut ab hac fuum valorem in.

Pt

zftimatione morali formaliter recipiant.

Sed hoc ipfo, quà talia, funt valoris fim-

tïtm;qrm

Df

pliciter infiniti.Ergo, Maj. patet ex con-

ciu-

g M&

|

li,

DifputatioV, Art., 1.

315

Pt

clufione przced. Min.

rob. Nam digni:

j

m

d t

tas perfonz Verbi eft

pliciter infinita;

QOT

Exgo.

N

RUT

onfirm.I. Auth

oritate Div. Bäïil. in.i 297

U t

Píalm. 48. dicentis : pretium meritorum

I

Chrifti excedere omnem valorem. Et D,

AAMT

Anfelmi, Lib, Cur Deu$ bomo. cap. 1 9. docen..

hat

tis : illud pretium, plüs, quàm ininfini-

1, at

tum, füfficere ad folvendum id, quod de-

ia f

betur pro peccatis totius mundi.

Hinc

nis lr

etiam Clemens VI. in Extrav. Unigenitus ,

*e'd hat

ita loquitur : chrifus.non guttam [anguinis mo«

t2 Chri

dicam; que tamen propter utionem ad Verbum pro

atem Va

vedemptione totius generis bumani (uffeci[fet : fed ve.-

e ideoin-

lut profiuvium quoddat copiose nofcitur effudiffe ; ut

Voftiones

I

fic fit infinitus the[aurus bominibus, de cujus. con.

PU

fumptione, feu minutione non ef! aliquatenüs formi,,

, terr- |

dandum propter infinita merita Cbrifli,

r digni- |

Confirm.II. Auth. D. Thom. q. & art.

Vrntmma. |

cit. ad 2,fic refpondentiss Gratia Chrifli ba-

Vet. infinitum effectum propter unitatem Diviné per-

lorisfm.

fona , cui anima Chrifli unita l, & Quodlib. II.

hom, fü

art.2. Ouelibet pafio Ch»ifli , etiam fine morte,

yez, al

fuffeciffet ad redemptionem. generis humani. propter

d i

in(initam dignitatem per[one, Contrahanccon-

pfampt

clufionem

m at

ObjiciesI. Merita Chriftinon crefcunt 298

lorem I

proportione arithmeticá juxta dignita-

mop

tatem perfonz merentis.

Sed hoc ipfo

ulorbb

non fünt valoris fimpliciter infiniti. Er:

fo--

( [ [ilg

|

£o. Maj.prob. Q.lan'rwis etenim per

(

na.

24

Tratlatus VI.. de Incarnatione.

jtoclis

nalitas Verbi fit dignitatis fimpliciter in-

finite, hzc tamen dignitas meritis Chri-

f ut od

- ioned

fti applicatur modo folüm finito, fcilicet

er unionem reipsà finitam. Ergo.

igon tari

dfedu i

Confirm. Licét gravis offenfa Dei ob

infinitam perfonz offenfe dignitatem fit

aominCt

[ €j

altioris ordinis quacunque offensà digni-

tatis folüm creatz : nontamen eadem cre-.

magis j

vt

fcit proportione arithmeticá juxta di-

gnitatem perfonz offenfie ;5 quia nempe

Adcy

hzc dignitas per limitatam cognitionem

, qui i

applicatur ipfi offenf folüm finité. Ergo

viHcerefl

fe ental

pariformiter.

*

Refp. N

.maj

- Ad prob. D.antec. Hac

fiting

dignitas applicatur meritis Chrifti modo

9uislm'mb

folüm finito, fic tamen: ut ipfa merita,

j m;asä a

disido v

prout dignificata, conftituantur incrinfecé

per hanc eandem dignitatem. C. antec.

fs gt

d. lm

Ut ipfà merita non conftituantur intrin-

£ecé per hanc eandem dignitatem. N. an-

« p c

tec. & confeq. — Ratio diftinctionis eft ;

matm

quód dignitas perfonz Verbi applicetur

t

quidem meritis Chrifti, modo:folüm fi-

dj

t

nito : non tamen vi hujus limitetur effe-

€tus formalis ejusdem 5 quia nempe me-

t

fita, prout dignificata, conftituuntur in-

Unsll

trinfecé per ipfam dignitatem Verbi, enti-

lii

tativé fümptam.

Idipfum non folàm à

, z

paritate unionis ad humanitatem Chrifti,

Wt u

dl

B^

Dum, 7298. adducta, fcd etiam gratie h

l

!

MWI

Difputatio V, Avt, Y,

315

il

bitualispatet. Licét enimgratia, inten-

Terts (s

fa -t octo, applicaretur animz juíti per

ftit fj

unionem, intenfam folummodó üt unum:

3

non tamen proptereà limitaretur in fuo

fiei ij

effectu formali, quó minüs eundem de-

Iitet

nominet fan&tum, aut juftum &t odo, &

[

fimul ejusdem merita, ceteris paribus,

tneadn:.

magls dignificaret, quàm gratia folüm in-

d nl

[

tenía &t quatuor,

Quia o

Ad confirm, N. confeq. Difparitas eft;

-—

Opaitinna

quód dignitas períonz offenf non gra-

Tutà n

vificet offenfam, prout hzc dignitas in..

fe entitativé exiftit : fed folüm prout exi-

atec, Ht ^

ftit in cognitione offendentis.

Nam fi

1ft modo.

quis invincibiliter ignoret per füam actio-

meri, |

[

nem reipsá offendi Deum : tunc co ipfo

od

'talis a&tio non eft formalis offenfà Dei,

U

five peccatum Theologicum formaliter

u

yintin- . |

tale.

Econtrà dignitas perfonz meren-

3 Nat-

tis, prout eadem In fe entitative exiftit :

yxis d s

non autem, prout exiftens in cognitione

Jicetur

merentis, dignificat merita ejusdem. Nam

folum f

juítus, ignorans fe effe ingratia, non mi-

nüs przmium meretur, quàm, finóffetfe

eur i.

mpone

effe in gratia.

Objicies II.

Simerita Chrifti effent ya- 308

ynu J*

i, at

loris fimpliciter infiniti , tunc eo ipfo

unum meritum Chrifti non effet majoris

p folüm.

i Chïimv

valoris, aut zítimationis moralis, quàm

alterum ; adeóque omnia inter fe forent

gratiæ H

&€quas

1

316

Traclatus VI, de lhuma:ione.

ginfeiot

zqualia. Sedhoc admittinequit. Ergo.

yinifm

Maj- exinde patet ; quód inter illa, quz

in eodem genere,, aut linea fünt fimpli-

Nu[to,ctia

citer infinita, non detur inzqualitas.Min,

stindude

ítmajoti

autem prob. Nam actus Charitatis Theo-

logicz,. elicitus ab humanitate Chrifti,

(,ab 0

eít majoris meriti ex genere füo, quàm

isdign

actus rel

igionis, juftitiz , aut temperan-

ontrarta

tix. Ergo,

yrincipi

Confirm. Ideo peccatum mortale in,

mum, Y

dicendr

ratione offenfz non eft fimpliciter infini-

Maur

tum, quia unum peccatum mortale in li-

nea offenfíe poteft eífe gravius altero,

quid t

prout in Tract. III, de Pecatis. dictum eft,.

goiprat

rgo fimiliter.

ff t

301

Refp. C. maj. N. min, Ad prob. D. ant..

bonri m

. A&us Charitatis, elicitus ab humanitate

g dit

Chrifti, eft majoris meriti, inadequaté

Qbpats

füumpti, feu

ectati folüm in linea virtu-

s C

tis, quàm a

d

u

s religionis, aut juftitiz.

wdl,

C. antec. Meriti adzequaté fümpti, feu,

3 jtin)

prout dignificati à perfonalitate Verbi. N..

i $

antec. & confeq.

Ratio eft;

uód; me-.

wdvlor

LY 9

ritum, adzquate fümptum, non Importet

folüm actum virtutis , fed etiam princi-

Bd

l

m dignificans.

Sic actus obedientiz,

,

aut

religionis, elicitus à jufto, eft (impli-

i

citer majoris meriti, quàm actus Chari-

r

tatis,elicitus à peccatore, non obftante:

quód atus obedientiz in linea virtutis

t

UT

fiE

MW

Difp'fdin V. 4rf. l,

312

i

fit inferior a&u Charitatis Theologicz.

ht illaïæ;

uinimó, licét actus Charitatis,elicitus

li ümü.

à jufto,etiam adaquate fumptus, five pro-

lsl

utincludens idem principiüm dignificans;

tll

fit majoris meriti, quàm àc&tus obedien-

at (

tix,ab eodem elicitus; quia nempe gra-

Tf n

tia,dignificans meritum, eft folüm finita :

Mil

contrarium tamen de meritis Chrifti, ob

principium dignificans, fimpliciter infini-

rortih, |

|

tum, non obítante actuum inzqualitate,

[iter i

dicendum eft. -

ortale

; Adconfirm. N. confeq.. Difparitas eft ;

quód peccatum mortale in linea offenfz

Tus alen

didun d.

non gravificerur per dignitatem Dei. of-

fenfi, ob rationem num. 299. adductam.

b Diant,

Écontrà meritum Chrifíti dignificatur in-

Imánjtate

finité per dignitatem perfonz merentis,

alenuatd |

P

Objicies II. Actus meritorius, ab hu-

302

1 VITCUs

máha Chrifti voluntate elicitus,tanti va-

loris non eft, quanti effet a&us merito-

uf |

|

npd, fet

[

rius , perimpoflibile elicitus à Divina vo-

Vebi.N.

luntate.

Sed hoe ipfo meritum Chrifti

u me

non eít valoris (impliciter infiniti. Ergo.

imput

Min. prob. Nam 1llud meritum non eft

m prino |

fimpliciter infinitum , quo majus excogi-

tari poteft, Ergo.

aedicnti?:

Confirm. Poflibile eft rneritum,à crea-

d)

ts Cut*

ta voluntate elicitum, quod fit majus me-

; obl

rito Chrifti. Ergo. Antec. prob. Si ete-

« v5

nim una, eadémque humanitas effet hy-

)

.p'oä-

]

318

Trallatus V1, de Incarnattone,

y p

poftaticé unita fimul tribus Perfonis Di-

vinis: tunc meritum ejusdem, utpote di-

m yd [

yir, Eu

gnificatum formaliter à triplict perfonali-

tate Divina, effet majus merito Chrifti

grüna a

imoftauc

Sed poteft eadetn humanitas hypoftatice

uniri fimul tribus Diviriis Perfonis, prout

n tamd

Difp. t, num, r9. dicturn eft, Ergo.

(s valoris

Objici

403

Refp, N. min, Ad probát. D. ant, Illud

merirum fimpliciter infinitum non eft,

dhus, dl

g, O

quo majus altud, ídque reipsà poffibile;

excogitari poteft. C. antec, Reipsá im-

dt: quz

aCtus urat

offibile. N. antec, & confsq.. Ratio di-

(i, &h

ftintionis eft;. quia licét transmittere-

tur, quód meritum , per impoffibile elici-

efuiriln

enipt:

tum à Divina voluntate, foret:majus me-

rito Chrifti; non tamen proptereà fequi-

un/t zitm

dpiz, u

tur: meritum Chriíti non effe fimpliciter

nulm qui,

infinitum 5 :tum quia infinitó non obftar,

poffe excedi ab'/alio. in cafü reipsá im-

dmentn

poffibili :tum quia ex hocfundamento le-

15, n n

gitimé potiüs infertur, meritum Chrifti

1 m a

at Cf

«€fle valoris fimpliciter infiniti, quód me-

ritum illo majus reipsà impoffibile fit.

&t 1

T. W boe

Ad confirm. N. antec. cum fua proba-

tione..Nam tres Perfonz Divinz , etiam

Vm. N

collectivé fumptz, non conftituunt com-

Mi

plexum aliquod formaliter perfe&ius,

W*. h

quàm quzlibet ex his feorfim fümpta,pro--

m

ut in-"Ira&,L. de-Deo, num. 7 3. dictum eft,

m

Tii-

MT

igxca illud D, Auguftini. Lib. VI. de

nit,

W'

DifputatioV, Artic, l; —

319

Jcun

nit cap.7, Tanrus e[t (olus pater , vel folus Fi-

as

lius, vel folus Spiritus Sandus: quantus eft. fmul

pliciperfunü

patér, Filius, C* Spiritus Sandus,| Quamvis igi-

Ytto (

tur una, eadémque humanitas effet fimul

hypoftaticé unita tribus Divinis Perfonis:

i hygoüatiæ' |

Htv |

non tamen meritum ejusdem effet majo-

u

ris valoris, quàm meritum Chrifti.

9 4l M'd

Objicies ultimó. Méritum Chrifti,five 304

ETA

a&tus, elicitus ab humana illius volunta-

Spoll

te, tantz bonitatis ac perfectionis non.

Ms

eft: quantz dignitatis, ac perfe&ionis eft

Natiod

a&us increatus Divinz voluntatis Chri-

üi.

ttsmitter

—

Sed hoc ipfo meritum Chrifti non

fibleelc-

eft valoris fimpliciter infiniti, Erg. Min.

af me-

exinde patet : quód valor meriti Chrifti

Ked equi-

non fit arithmeticé a

qualis. ipfius Verbi

dignitati, adeóque folum fit infinitus fe-

npliiter

cundüm quid.

n olfat,

Maj. autem prob. Nam.

-

aliàs meritum Chrifti, utpote infinité bo-

jl i

M

mntole-

num,; nón minüs neceffarió amaretur à

y Chof

Deo,

uàm actus increatus Divinz vo-

a me-

luntatis Chrifti: adeóque Deus non pof-

i fit

fet efficaciter nolle exiftentiam talis me-

—

rii. Sed hoc repugnat. Ergo.

i proþa-

y, C

Confirm. Nam Chriftus eít juxta Synt-

junt COf*

bolum D, Athanafii equalis Patri fecutidüm Dia

«CIEC&'WS)

vinitatem , tinor Patre fecundüm. bumanitatem,

Ergo.

mptagre

Refp. D, maj.. Meritum Chrifli, five a- 3c

didund

&us,elicitus ab humanitate Chrifli, ma-

VL

[

n

]

325

TreBatus VL de Incarnattone,

ief hfuæ d

terialiter, feu entitativé fümptus,tantx

ihs n

bonitatis non eft,

uante eft actus in-

sinoris Do

creatus Divinitatis Chrifti. C. maj. For-

[,potel. !

maliter fumptus, five prout dignificatus

äam mcm

Xperfonalitate Verbl. N. maj. & fic dift.

ajftentiat

min. N.confeq. Ad probat. D. maj. Me-

Chfts

ritum Chriíti amaretur neceffarib, fi fu-

Contat

rhàtur pro formali, five prout includens

fentur f

ipfa

dignitatem Verbi. C.maj. Sumptum

m Val

pr materiali,' feu prout importat actio-

.

suralem: J

nem mert

toriam,przcise fecundüm fe fpe-

atam. N.màj. & fic diftinctà min. N.

formatt

nem ia

onfeq. , Ratio eft; quód Chriftus, feu

tio nitrist

complexum ex perfona Verbi, & natura

fl

humana, hypoltaticé unitis, non (it mi-

at

noris bonitatis, aut pérfedtionis, quàm

stdrsment

folum Verbums cüm iftud per humanita-

g Vi

tem,fibi unitam, deprimi, aut imperfe-

&ius reddi non poffit, üt Difp. 1. n. 24.

unitiadi

qpuiyrook

oftenfum eft.

inc meritüm Chrifti, feu

complexum ex perfona Verbi , & actu eli-

tnziny

thertr,

cito humanitatis Chrifti,imperfe&ius non

ts Pimir

eft ,

üàm. aCtus increatus Divinitatis

m

Chrifti. . Sicut igitur ex eo, quód Ver-

E m

burn Divinum feclusá Incarnatione notn.

fit minoris bonitatis, quàm VerbumDi-

Ti

UM

vinum, proutincarnatum: poteft Deus

efficaciter nolle exiftentiam Incarnatio-

m

Ug

nis, feu ipfius Chrifti, quamvis neceffa-

rió amet exiltentiam Verbi, prout n.71.

LETT

ré-

MN,

bifputatio, V. Artic, 1.

421

lm

T

réfponfum eft: fic etiam hoc ipfo, quód

ä

actus increatus Divinitatis Chrifti non fit

T

i.

ininoris bonitatis, quàm meritum Chri-

fli;poteft Deus efficaciter nolle exiften-

i digniüumg

a Ui

tiam meriti, quamvis neceffarió amet

éxifténtiam actüs increati Divinitatis

lt' D.Mi. ME.!

tfb

Chrifti. Exhucusque ditis

QUE s

Conítat l. Quód merita Chrifti digni-

306

ij um

ficentur formaliter peripfam perfonalita-

tem Verbi , tanquam Filiationem Dei na-

porat

turalem: ficut merita jufti dignificantur

qndumlo

( ml

formaliter per pratiam, canquam filiatio-

nem adoptivam.

Quantüm igitur filia-

hrilus, h

, &ntu

tio naturalis tranfcendit ordine dignitatis

10n fit t

filiationem meré adoptivam Dei: tantüm

quoque merita Chrifti tranfcendunt ordi.

njj, quin

hümanit

ne valoris merita cujuscunque purz crea-

tura.

Nam 4liàs ad preftandam condi-

Limerft

) Ii 0)243

nam fatisfadtionem, aut meritum con-

dignum, pro obtinenda reparatione gene-

Jf feu

ris humani fimpliciter neceffaria non fuif-

cidu di

íet Incarrnatio , contra communem fen-

ediüsnol

tentiam Patrüm, in Scriptura fundatam ,

Jicimitat!

ubd Ve

qu& redemptionem Chrifti meritis ideo

attribuit; quia erant merita Filii DEI.

jone m*

Hinc etiam actiones elicitz ab humani-

'erburiul

|

tate Chrifti, greco vocabulo Theandri-

otelt o

C&, feu Deo. viriles appellantur; quia jux-

fncarm

ta recéptum axioma: Adiones

unt. fuppofito-

s n

r"um.: Exquo deducitur prim

)

* nonfüb-

,;In

fifte-

proutn

&T

Trallatus V.. de Incarnatione,

322

litatew?e

fiftere eorum fententiam, qui cenfent me-

ilius o

rita Chrifti eatenüs dignificari formaliter

Conltat

er Verbi Divini perfonalitatem, quate-

g formal

nüs hzc, in linea caufz efficientis phyfie

vulicatem

cx , peculiariter influit in actiones hu-

mfmiü ,

manitatis Chrifti.

Hujusmodi fiquidem

olibet

ínfluxus uni potiüs, quàm alteri Divinz

mmvis €

erfonz peculiariter competere non po-

ejam It

teft, üt num. 218. oftenfum eft. — Dedu-

ritum J

citur fecundó : neque fübfiftere illorum.

)

idtci

fententiam , qui cenfent merita Chrifti

|

du T

j

l

eatenüs dignificari formaliter per Verbd,

a, dl

uatenüs Divina voluntas Chrifti fpecia-

liter influit in aCtiones voluntatis huma-

N

ltl

nz Chrifti. Nam fpecialis influxus phy-

vaiu i

ficus:przter omnipotentiam admitti ne-

ln

ut

it: influxus autem moralis vel confi-

m

f

eret in formali, aut virtuali predefini-

i folnit

tione actuum humanitatis Chrifti, quam

gt h

predefinitionem , utpote toti Trinitati

vt

communem, non füfficere ad dignifican-

xin, Ü

dos a&tus abunde patet ex a&ibus noftris,

&utibni,

À Deo przdefinitis: vel confifteretin eo,

ff

quàd a&us liber Divinitatis Chriíti per

unionem hypoftaticam coalefcat morali-

Neminis

Wa

ter cum a&u libero humanitatis Chrifti

x dictis n,

um

íin unam op'erationem: quod e

tirim

291. do&trinz fidei repugnat. Unde di-

cendum reítat : quód merita Chrifti for-

ts

4maliter eatenüs dignificentur à perfona-

mcdcm'

ta-

MAMI,

Difputatio Y.. Artic, L.

23

lt

litate Verbi , quatenüs fünt a&tus liberi

At i

illius hominis, qui reipsà eft Filius Dei.

UUR u

Conftat II. Quód merita Chrifti, pro- 307

ut formaliter dignificata per ipfamperfo-

u

D ddins

rialitatem Verbi, fint valoris fimpliciter

infinii , adeóque íint altioris ordinis

ii itin

uan-

t ao

quolibet merito purz creature :

tumvis eadem foret infinité fancta.

ine

Xtére n

etiam intra hunc ordinem quodlibet me-

d D

tere i.

ritum in füa zítimatione morali eft fimi-

liciter infinitum ; quia nempe perfona-

erit C

1tas

.

tpet Val

*

Verbi, per quam formaliter dignifi-

catur, eít dignitatis fimpliciter infinitz.

vifti f

titis um

NNeque obftat: quód hzc dignitas per

unionem hypoftaticam ipfi humanitati,ac

furus l-

proinde a&tibus ejusdem , communicetur

iljtti t«

Sicut enim,

vd conf

folim finite, feu limitate.

Y

nonobftante communicatione folüm fini-

vadefini

tà, feu limitatà: vi cujus Verbum Divi4

n

num naturz humanz non communicature

j Trinitat

dipifican-

per identitatem, fed folüm per unionem

realem , Chriftus eft realiter unica tan-

JS noftti |

üm perfona, eadémque dignitatis fim-

eeina ,

pliciter infinitz, ita quidem ; ut Chriftus

Flhrï[h Y

non fit minüs amabilis, aut adorabilis,

ot mora

3Cl Chl'

quàm Parer,& Spiritus San&us; quia nem-

l

pe conftituitur intrinfecé , adeóque iden-

ex d

ticé per ipfam perfonalitatem Ver*:,qua

Unt

ft

ob humanitatem,fibi unitam,in fua digni-

Chri

imperfecta reddi ne-

Y

Pcr

j

tate deprimi , aut

í 2-

l

quit:

i

Tralatus VI, de ir'fckmäïïb'n&.

324

ymäütcr L

quit: ita pariter, hón obftante commiü«

iperi hum

l

nicatione folüm finità, vi cujus dignitas

i at

Verbi a&tibüs creatis humanitatis Chrifti,

lmptà; ]

?

entitativé fumptis , non communicatut

qunpexun

per identitatem realem, prout econtrà

dumanasd

communícatur àctibus increatis Divinita-

] none

tis Chrifti: nihilominüs merita,proüt di-

m fort

gnificata pér ipfam perfonalitatem Verbi,

1o, & a

five in; concreco fumpta, fuht valoris fim-

lm a

pliciter infiniti ;

uia némpe quàtalia con-

üferiort

fticuuntur intrinfece , adéóque identice,

( Uinim) ^

per ipfam dignitatem Verbi, entitativé

fomittg

