
fibilitas unionis hypoftatice , faltemab in-

ICendam v

telle&u Angelico , per cognitionem meré

Tt0n Camty

naturalem poffet evidenter cognofci. Sed

üdaruring.r

hoc non admittitur. Ergo. Maj. prob.

de viho

Nam hzc potentia obedientialis effet rea-

repofta

liter identificata agenti creato, & fimul

XYOCUCend

eflentialiter connexa cum ppfiïbilitatc

on fequiturt

unionis hypoftaticg , adeóque intellectus

pspurafier

Angelicus cognofcens evidenter omnia

setanspolt

predicata agentis creati, hoc ipfo evi-

indhm v

denter cognofceret hanc potentiam obe-

dientialem. Sedpoteft intellectus Ange-

yóett hi

licus per cognitionem meré naturalem.

yrem uit

evidenter cognofcere omnia przdicata

giterroit

agentis creati, faltem illius , quod naturá

Angelicá inferius eft. Ergo.

venjrotit

a, E

onfirm. NamintellectusAngelicus per

g dis qU'

cognitionem meré naturalem poteft com-

prehendere quodlibet agens creatum infe-

pretr :g

[

epofft v

rius fe. Ergo.

"

Refp. N. maj. Ad prob. D. maj. Intel- 225

i

i

]st

; Qn ?

le&us creatus evidenter cognofcens o-

mnia pr&dicata, agenti creato idenrifica-

1 anar

ta,

[

Y

TratfatusVI. de Incarnationt,

238

ta , etiamilla, quz effentialiter .connexa

ht gdevi

d crettt

fünt cum termino poffibili, etiam füper-

naturali, cognofcit evidenter hanc poten-

jPerfonal

um

tiam obedientialem. C. maj. Cognofcens

omnia przdicata eflentialiter cofiexa cüm,

! Md conf

atq, U

termino poffibili,cantüm naturali. N. maj.

Et fic diftindà min. N. confeq. Ratio di-

Diput, 5

dus feme

ftin&ionis eft; quód predicatum relati-

vum , agenti creato realiter identificatum,

comprehen

matur inf

& fimul cum aliquo termino poffibili ef-

fentialiter connexum, folüm eatenüs co-

ne, Vij

qur, quti

nofci poffit ab intellectu creato , quate-

ompeslint

nüs ab illo cognofcibilis eft terminus re-

vdls, nl

lationis,jüxta illud axioma: melativa. funt

Quj

fimul naturá , & €

egnitie Unde hocipfo:

f

& lii

uód terminus aliquis per cognitionenn

meré naturalem non fit evidenter cogno-

pdm

fcibilis, eo ipfo etiam fundamentum rela-

EULUR

lt d

tionis non poterit effe naturaliter eviden-

ter cognofcibile. Cüm igiturab Angelo

Wtec.prob. )

cognitione naturali evidenter cognofci-

tsþcludensno

bilis non fit poffibilitas unionis hypofta-

fitt n

titrdftnd

tice : hinc neque potentia obedientialis,

cum hac unione connexa, naturaliter ab

"tht

illo cognofcibilis eft. Argumentum re-

CM

torqueripoteft,non folümà potentia obe-

hocumlo)

dientiali effectiva, realiter identificata in-

LUR

t

telle&ui creato , ad producendam reali-

l

W

ter vifionem intuitivam Trinitatis:- fed

B

fl b&

1

ea-

Aetiam àpotentia obedientiali paffiva; r

ter

LT

Dbifputatio Vs A-rtïk. L. |

339

lt

liter identificata cuilibet naturz ratio-

li cugm

nali creatz, vicujus eadem affumi poteft

"tht

à PerfonaDivina per unionem hypoftati-

b

cam.

litr ts

Ad confirmi. Similiter D

v. antegc. &N.

atj

confeq. Unde Thyrfus Gonzalez Tom. I,

Onfeq. R;;»'

Difput. f $ alii

uemieritó negant:quód An-

Micutin s

í

gelus femetipfum , aut alia inferiora fe

?ridendhtm

comprehendere poffit: (i comprehenfio füu-

Do of

matur infenfüftricto pro illa cognitio-

I CateDiyt

ne , vicujus obje&um tantàm cognofci-

tur , quantüm cognofcibile eft , feu quoad

U0O , q

L termini:

omnes fuos terminos poffibiles, cum natu-

m

rales, tumfüpernaturales.

^

vde hocipk

Objicies ultimó, Etfi daretur in Beatif: 226 —

tnpitioter

fima Virgine potentia obedientialis ad

Jexerog

produeendamrealiter unionem hypoftatie

cam: non tamen

hm

roptereà dicendum ,

quód eandem defa

à

ó produxerit. Ergo,

ii n

gnrb hr

Antec.prob. Nam ifta productio , utpo-

te includens novum miraculum, àconce-

hntr p

(Xione miracülofa Humanitatis Chriíti

uniotis p

realiter diftin&um, absque neceffitate ad-

j dl

, nririt

ruendumnoneft. Sednulla datur hujus

numentu

adftruendi neceffitas ; cüm etiam, feclufo

hoc miraculo, füfficienter explicari poffit

jpotentt

nf

dogma fidei : quód Beatiffima Virgo fit

r

oprié loquende Deipara, feu Mat

pcendamt

b

-

Trinitith

cll l'gO,' :

[

nl

Gors

3

!

240

Trattatus Vt, de lncarn:;rione.

Confirm, Nam quxliber puerpera eft — gl

ronrié loquendo mater hominis , etíi

snitatem

&

phyficé non producat perfonalitatem po-

kemanat

ficivam humanam, aut unionem cum hac

«litatemp

Ührifti non

P

erfonalitate pofitiva. Ergo fimiliter.

227

Refp. N. ant. Ad prob. D. maj. Novum

m fübíit

iftud miraculum absque neceffitate , aut

dis

convincente intellectum , autillud proba-

Conft]

biliis füadente, adítruendum noneft. C.

udémqu]

w

maj. Solüm absque neceílitate convincen-

nitacis Ci

te. N.mgj. Et ficdiftin&à min, N. confeq.

ee , fta

Ratio diftin&tionis eft; qud dogma fidei

(em, uf;f;ul

de Maternitate Dei proprié tali.fufficien-

fediv, i

ter quidem falvari, & explicari poffit , fe-

tepd, la

clufoó tali miraculo : adeóque non detur

pl qu

argumentum convincens, vi cujus illud

neceffarió admitti debeat : fufficit tamen,

t dpats (

w i o

argumentum, probabiliüs fuadens hoc mi-

mjv f

raculum ; cüm illo admiffo clariüs expona-

li abrtg

tur Maternitas Deiin Beatiffima Virgine

tf )l

MARIA.

AR d

Ad confirm. N. confeq. Difparitas eft

»zc»ïzutcm C0f

uia licét füpponeretur :quód fübfiften-

Ul k ue

tia , feu perfonalitas humana fit entitas

t j ii

pofitiva,ipfi nature humanz realiter fu-

Wl

peraddita, atque hzc eadem , aut unio

W

ejusdem realis cum humanitate non pro-

1

Wt

*

ducatur realicer , faltem immediaté, ab

J

t (

ipfa matre , fed folüm à natura humana:

ecur

"i

flih.ilominüs eadem ideo adhuc dic

ina-

MM

M w

Difputatio IV Artic; L

241

"MY

TO

mater hominis , quia nempe producit hu-

manitatem , quz connaturaliter exigit,'

-er[ona!iwa:»'.

WO

& emanat füam fübfiftentiam, feu perfo-

nalitatem pofitivam. Econtrà humanitas

o

ij

Chrifti non exigit unionemh

ypoftaticam

cum fubfiftentia Verbi. Ex hactenus di-

enetef s

1S

y ii

Conftat l. Quódcaufà efficiens phyfica, 228

dumnont

bt

eadémque principalis., tumipíius huma-

nitatis Chrifti, tum unionis hypoftati-

tin, N.tr

c£ , fit tota Sanctiffima Trinitas ; itaqui-

] dogmi

dem , ut peculiaris quzdam caufàlitas ef--

li ufts

fetiva, uni potiüs , quàm alteri perfonze

aripofí

reipsà , feu absque analogia attribui

V n0n d

viuts il

non poffit, quamD. Thom. q. 32. art. 1. -

ad 1. affignat : Opus Conceptionis quidem e[l com..

füfiatamer

aune toti Trinitati , fecundum . tamen modum ali.

wieshnor

quem attribuitur fingulis per[onis. Nam Ppatri. at«

dhrüsea

j

J

tribuitur autboritas refpettu Filii (utpote à Pa.

al Vg

tremiflt) rilio. autem . ipfa carnis aumptios: fed

Spiritui (anito. attribuitur formatio corporis, Ra-

1

i(pzrimsä

uo autem conclufionis eft ; quód o-

yi ii

mnia Dei ad extra agentis opera. im-

n lt u

mediaté ab ipfà Omnipotentia , ran-

s relitt

quam caufa effectiva, procedant: adeóque

bm, aut V

toti Trinitati fintcommunia ; cüm Omni-

jtre non

pf

potentia fit.predicatum tribus Perfonis

[mmedialä)j

commune , feu abfolutum.

Non tamen

n hllïlnbj,

proptereà Chriftus, etiam &t bgme , po--

tet'

ybi dlï;

1

Tralatus VI. de Incarnatione,

242

teft dici Filiustotius Trinitatis , fed folius

fimpet

vi Chri

Patris. Hoc etenim concretum vel fup-

ponitpro folaperfonalitate , & fecundüm

eipaturi

em pert

hanc procedit à folo Patre, adeóque eft

fitustur

Filius folius Patris: aut fupponit pro fola

humanitate, &fecundüm hanc folüm Ma-

min Ch:

tri, nonautem Patri , aut alteri ex Divinis

| producer«

Períonis eft fimilis in natura. Hinc ne-

uidem,/

minis ; /

uaquam dici potefi Filius cotius Trinita-

eum tant

tis, fed tantüm Filius eterni Patris, &

flibmhor

humanz Matris , feu Mariz.

minentit

229 . Conftat II. Quód caufà efficiens realis,

eadémque inftrumentalis , tum humanita-

Ut

Cb

tis Chrifti, tum unionis hypoftaticz fuerit

Beatiffima Virgo. Nam admifs hac cau-

cufdfarih

tT o

falitate , infenfu magis ftri&to verificatur

dogma fidei : quód ea fit proprié Mater

tz, lls

! "iaf

Dei, utpote realiter producens unionem

hypoftaticam , vi cujus refultat hoc con-

(ümim n

cretum : Detus - bomo.

Sic quzlibet alia

Brirtity

puerpera eftideo mater, proprié loquen-

m f

do ; quódproducat phyficé unionem füb-

30 lr

Vrl

ftantialem inter corpus, & animam pro-

lis. Nequeobftat, quantumvis fuppona-

Ytone

tur : quódaliz matres non producant per-

ï]lF'.ï('nrifti, |

I'.-'

fonalitatem pofitivam , fed folüm natu-

J

,umet,

ram humanam, ex qua, & perfonalitate

f

)

i d

refültat hoc concretum fübftantiale Home,

Difparitas enim eft; quódin przdicta füp-

ts

pofitione humanitas connaturaliter exigat

i Mi

Manm

Wif

"Difputatio W. Artic. I

245

tsl

"trety

fuam perfonalitatem pofitivam: cüim econ-

trà Chrifli humanitas connaturaliter non

t l

exigaturiionem bypoftaticam. Quinimo,

ltt, d

cüm per ipfam Verbi perfonalitatem con-

füptttye

ftituatur hoc concretum fuübftantivum Ho-

mv (s

moin Chrifto, fi Beatiffima Virgo non.

Joltenan

produceret unionem hypoftaticam : nec

du Hs

juidem , ftricté loquendo, effet materho-

l tottus T

minis ; fed. folius humanitatis Chrilti :

rgcmi D

cüm tamenSalvator ipfemet (e conftanter

lg,

filium hominis , ideóque hominem ab ho-

eficieni

L

mine natum inhiftoria Evangelica tefte-

:

s

tum humat

tur.

vllattce f

Conftat III. Quód hzc (ententia, de ;o

ii hicc

caufalitate inftrumentali, vi cujus Beatiffi-

d verifcat

ma Virgo produxit unionem hypoftati-

yog Y

cam, facilius quidem defendi poffit, fi ex

hensuniont

Philofophiafupponatur : quidlibet ad pro-

*

ducendum, imó etiam ad creandum,quod-

eiltashoct

c qalt

libet divinitus elevari poffe; nontamen

hujusmodi füppofitio , utpote probabl-

al

liüs falfa, ad propugnandam hanc fenten.

jc u

(cuimi

tiam neceffariafit. Nam unio hypoftati-

cà per;actionem eductivam ex ipfahuma:

v

poroductt

nitate Chrifti, cui phyficé, tanquam fub-

*

)

ecto,inhzret, educi poteft: & in Beatif-

f4 folüm v

fima Virgine eft fufficiens proportio; vi

M

erfoni:

K

cujus elevetur divinitus ad. educendam

Ü amia'ler

hancunionem hypoftaticam. Hzec fiqui-

j at

d

Qem proportio exinde

fatls relucet J quó

2

ex

244

Trattatus VI, de Incurpatione.

j Fub'l*&

ex illa defactó natus fit Deus - Homo. Neque

dteri ib

hhinc fequitur: quód Angelus naturaliter

tat comY

comprehendendo naturam humanam Dei-

C poten-

oifequitc

parz,etiam comprehendat han

|

equad

tiam obedientialem , adeó

epoffibilita-

n

N

oücndit', |

tem unionis hypoftaticz.

am compre-

| Rincetia

henfio naturalis fe non extendit ad termi-

goralisi

nos

fi

ernaturales , nifi eadem in fenfü

m

raltitun

ftri&

o ufurpetur. Inhocautemfen-

at 6d

fü Angelus neque feipfum, neque aliam.

meritu?y

crea

turàm naturaliter comprebendere po-

jutützi

teft.

tur db

Ti

ARTICULUS l.

Mi

T mover

rifus fibimetipfi meruerit

vl

An C

o Dhi

upionem bypoftaticam $

lol

tunrdtà

31

Rznotandum -T. Quód meritum in.

P

genere fit obfequium , alteri prafti-

yayerüamovt

tum , potens eundem movere ad illud mu-

tgun drid

nere aliquo compenfandum. Hinc meri-

Q qur

tum,in concreto fumptum, pro fübje&to

À i

importat ipfum actum liberum, pro for-

At«

ma autem importat rationem obfíequiis

P

ut nempe talis actus, faltem virtualiter,

(iin,

TT

aut implicité , ab ipfoagente. ad utilita-

tem, velbeneplacitum alterius dirigatur.

fhit i

tum,

Similiter præmium,i.n—-concreto fümp

»

uT

pre

ïlflmltm

Biputatio W. Art, l,

24f

pto fübjectoimportat munus illud, quod

lts n

alteri tribuitur : pro forma autem 1mpor-

mlhng

tat compenfationem , ut nempe intuitu

bt lv

obíequii conferatur. Nam collatio przzmii

eft quzdam conteftatio, vi cujus przzmians

df

2 Nnte

oftendit, fibi placuiffc obfequium alterius.

ftendit ]s

Hinc etiam requiritur proportio quzdam

moralis inter meritum , & premium alteri

etm j

Dhotaute:

praftitum. . Unde D, Thom. híc q. 49.

art. 6. & fxpiusalibi docet: quód inter

, gt d

meritum , & przmium quadam zqualitas

prebenden

juftitizintercedat. Ex hisitaque defümi-

tur definitio meriti Theologici, ftricté ta-

lis : quód nempe fit actus fupernaturalis, li-

N

ber,à creata voluntate przítitus , potens

Deum movere ad conferendum aliquod

[Lmeruerit

premium fupernaturale. Non enim ifthic

uml

de merito Philofophico , feu puré natura-

li, vi cujus przmium aliquod , pariter me-

ré naturale, à Deo obrineri poteft, con-

j neinai

troverfíiamovetur. Meritum porró Theo-

y, itript

reeadiin

logicum dividitur in congruum, & con-

dignum, quam divifionem D. Thomas in,

Im. Tncnt

II. Sent. Dift. z7. art. 5. verbis fequenti-

»u (b

bus exponit : dictur. aliquis. mereri de. condi..

UT Pw a

gqno , quando invenitur «qualitas ad pramium ,. [c-

g Og

cundum. velkam aflimationem : ex congruo autem ,

u

v ad u

quando talis squalitas non. invenitur , [ed folim [a-

eundüm. liberalitatem dantis munus tribuitur , quod

xiusding

güöd

rio fumptf

danem decr, — Exhac do«ï;crinap;,ccc:

3

ídem:

!

L

346

Trallatus VI, de Incavittationg,

ptæmium:

Ademmeritum poffit effe condignum refpe-

qum , T

éuunius, & folüm congruum refpe&tual-

ais dbf

,

terius premii.

ftentiont

232 Prenot. II. Quód meritumulteriüs di-

l

fecus auté

vidatur in proprié tale , feu impetrativum,

g realit

& improprié tale , feu folutorium, aut

|

sfoducan

compenfativum. Differentia utriusque in.

-

gngertt,

eo confiftit: quód meritum impetrativum

fit caufà moralis effe&tiva füi praemii , ut-

viftonis,

;ra&iniib

pote przmiantem movens : quiaeff , adeó-

que abfoluta exiftentia meriti precedat

fertety

eendini

abfolutamexiflentiam premii. Econtrà

dntent

meritum compenfativum eft folüm caufa

tuedtdl

finalis füi premii; non enim przmiantem

d

movet: quiae[f, fed folüm, ut fit ; ideóque

dieutodt

abfoluta exiftentia praemii przecedit abfo-

hr

lutam exiftentiam meriti.

Qüm autenr

'

telitr

meritü , abfoluté exiftens, poffit effe prius

,

füo przmio, vel ordine intentionis tan-

TU prar

tüm , vel ordine intentionis fimul, & exe-

utud,

ht T

cutionis ; hinc meritum impetrativunL

od

ftrictiffimé fumptum eftillud, quod tum.

otdine intentionis, feu inipfamente prz-

t fud

miantis, tumetiam ordine executionis,

OR

feu prout realiter in femetipfo exiftens,

ht

antecedit abfolutam exiítentiam praemii.

hntetio

Utl

Atquede hoc merito D. Thomas loqui-

tur , dum quzft. ult. de Verit.art, 6. affe-

U fv

hi

rit: quódfit impoffibile , ut priüs tempo-

xiítat

Dj

reante mcritmn,.abfc?lute pofitug, e

præ':

Vr

Pifputatio YV. Artic. 1f,

247

Cülldïgnm

premium. Econtrà meritum impetrati-

Tüi rcfm

vum , minüs ftridté fumptum, eft illud,

cujus abfoluta exiftentia quidem ordine

n

[

intentionis , feu in mente premtantis ,

tuimy

At

fecus autem ordine executionis, feu pro-

ut realiter in fe ipfo exiftens, antecedit

fOIUEOIium]z

mizuniusqg

abfolutam exiftentiam premii. Hoc con.

It

tingeret, fi Deus dependenter à fcientia

i rani

vifionis, quàcognofcit meritum Petridie

craítinà abfoluté futurum, eidé hodie con-

u

trii pres

ferretpramium talis meriti, Idipfum di-

m E

eendum de merito, quod folüm ordine

intentionis, non autem executionis, an-

Holim d

tecedit abfolutam exiftentiam przmii. Sic

) premianr

defactó,ante merita abfoluté previfa, pre-

rf dedg.

deftinatio ele&torum fa&a eft ad gloriam ,

Yacedtibo

ütcoronam, perilla merita obtinendam,

Cim at

uz realiter antecedunt abfolutam . exi-

ii

:

entiam przmii , üt Tract. I. Difp. IV, art.

nteions

dictum eft.

isind, t

Prznot. IIL, Quód principium meriti

233

Joyxati

Theologici aliud fit effe&ivum , aliud for-

li qui

male, féadignificativum. Principtum ef-

iplanettt

fectivum meriti fupernatutalis eftipfa vo-

y eectte

luntas creata , cum reliquis conftituti-

vl enio

vis potentiz proximz ad actum liberum

atim prib

füpernaturalem , quaenum. 198. expofita

]homss It

funt.

Principium formale meriti Theo-

rit at [

logici , ref^ectu pürz creaturz in moder-

ratia fanctificans ,

yyrilsti?

na p;ovidentia ; etg

!

o(iwwä.

4

per

f

!;

j

24$

Tratlatus Vt, de Incaruatione, :

per quam juftus eft formaliter ámicus, &

TM&- W' dj

Filius adoptivus Dei. Cüm etenim me-

viica ab

ritum, cxteris paribus, crefcat ex majo-

i andtfo

ri digaitate perfonz merentis : hujusmodi

fante , ü

autem dignitas fit ftatus gratiz, feu ami.

eíonalita

citix, & filiationis adoptivz; hinc meritü

fhtice nl

«dum &

jufti formaliter dignificatur per ipfam gra-

tiam fàndtificantem , & quidé folümillam,

pincipiur

quz non eft przmium talismeriti. Licét

irio hyy

enim peccator, eliciendo actum contri,

i qu, 0i

tionis perfe&z , mereatur de congruo

nio yy

gratiam fan&tificantem, quziilli infunditur

fiderantt

eodeminftanti reali, quo talem actum eli-

tiam, t

cit: nontameri hic aus dignificatur for-

quidammun

quadcani

maliterperipíam gratiam ; cüm hxc, quo-

ad primum fuum etffe, fit naturà pofterior

vt

merito. Econtrà, fi juftus

roinftanti ur-

4

tmint) tem

gentis pracepti eliciat a

um charitatis

ïlïabmspod

perfe&zs tunccalis actus formaliter di-

[j

gnificatur per illam gratiam fàn&ifican-

Jiol C

tem, quam priüs tempore ante talem.

At ne

aCtum habebat, Licétenim gratia fandti.

tim lyy

ficans , quoad realem füam exiftentiam,

ibf ton

confervetur per ipfüm a&tum Charitatis

EM

preceptumjuíto 5 quia omittendo talem

Vr

n

aQum graviter peccaret , ideóque etiam

KURTA

amitteret gratiam fanctificantem : non.

Thüm

tamen hec quoad- primum efle dependet

i

Ti

k

4b ipfo aCtu przce

pto. Homnia, par-

üdlte

m in.

tim in Trat, lL. de Gratie ,. pagti

(pi [mm

i

Trad.

n

/

Difputatio W Artic, 1.

245

nairm tij

Tra&. IV. de Virtutibus Theologicis. fufiüs ex-

ADY t

pofita babentur. Quod veró ifthíc degra-

m

tia fanQtificante, tanquam principio digni-

t

ficante , dictum : idipfum à fortiori de

b Irtie

perfonalitate Verbi Divini, prout hypo-

fa.

Ítaticé unita humanitati Chrifti , intelli-

UT

P[m

gendum eíl. . Nam hzc perfonalitas eft

U (

principium formale, àt quod , ipfa autem.

|

bmeri,

unio hypoftatica eft principium formale ,

0 um ts

&t quo, dignificans merita Chrifti. Hxc

tür de qy

unio hypoftatica ulteriüs dupliciter con-

villiinfung

fiderari

oteít , nempe, vel quoad fubftan-

ilemacumi

tiam ,

Á

uconceptum füum effentialeni ;

Brlfcanrf

quód nimirum abfoluté exiftat: vel folüm

um/rec qu

quoad circumfítantias , & conceptus fuos

Rripofter

accidentales , quód nempe exiftat tali de-

votilan t

terminato tempore, aut producatur rea-

hu danur

licer ab his

potiüs, quàm aliis caufis crea-

Aymaditer d

tis.

m G

Dico I Chriftum defa&ó non meruif- 134

qe at

€, quinimó nec quidem mereri potuiffe,

Vrl

unionem hypoftaticam quoad fübftan-

J cxiflemiä

tiam , feu conceptum effentiglem confi.

n ais

deratám , merito proprié tali , feu impe-

nitzndo t

trativo, pereandem unionem hypoftati-

Mu u

camformaliter dignificato. Ita cum D.

Thoma híc q. 2. art. 11. plerique Theo-

pntem «

d dFP :

logi. Prob.Re

pugnat , ut principiumfor-

maliter dignificativum alicujus meriti ,

s omnia, P

F'Pü

um )

tiam confideratugn; fit prz-

T

Agg()wad füub t

[

j

mium

1

ET -

qrattatus Vt, de Incarmatione,

mium ejusdé meriti proprié talis,feu impe-

fo ügho ]

trativi. Sed hocipfo Chriftus non po-

!.

qmm. Y*

'

tuit mereri unionem hypoftaticam quo-

j

a abfoht

ad fübftantiam merito aliquo impetra.

j quo a

tivo, pereandemunionem formaliter di-

irmaliter!

gnificato. Ergo. Min.patet. Maj.prob.

g. Ergo

iNam meritum impetrativum , proprie ta-

Conhtm

le , eft illud,

uod vel ordine intentio-

m Theol

nis fimul, & executionis, vel faltem or-

jc[ib mria

dine foltus executionis , in füa exiftentia

tivum , t

abfoluta precedit abfolutam exiftentiam,

dlibi auir

premii. Ergo. Antec. patetexnum. 232.

qum addudr,.'

Confeq. prob. Hocipío, quód meritum,

gt

d

ul

prout formaliter dignificatum perali

zïzï

principium , cujusmodi eft gratia fanctifie

audiatm, B

Cans, autunio hypoftatica ; quoad füan.

Df Chr

abfolutam exiftentiam debeat antegcd'e-

wl

dere abfolutam exiftentiam premii: eo

tletls,

ipfo etiam principium dignificativum me-

At

t at

riti ,

L]

uà tale, debet abfoluté antecede-

vt dmi

:

*e e€xti

entiam abíolutam premii. Sed

it, t à

hoc ipfo repugnat , ut principium iftud,

m Xurta

uoad fübftantiá , fit przmium talis meri-

o

& ; nam przmium , utpote pofterius me-

ttmali

rito impetrativo , non exiftit abfolutépro

Ti

illo figno, pro quo abfoluté exiftit meri-

)

H

tum. Ergo.

;Mw

35j

Confirm,

3

I. Meritum impetrativum ,

Üf

E

uhtale, eít caufa moralis effectiva fui

füieia

pramii, nondumgbf-olute exittentis

i

ilo

mfwmmx

IN

Difp. V, Art.If,

2fti

"uf

TU x

illo figno , pro quo abfoluté exiftit me.

ritum. Sed repugnat, ut unio hypofta-

'(?Mim (;1:.

tica abfoluté non exiftat pro illo figno ,

|

s

h ormdei

j

ro quo abfoluté exiftit meritum, prout

ormaliter dignificatum per hanc unio-

(tt, Nl

nem. Ergo.

U ht

Tdint i

Confirm. II. Nam ïu'kta receptum axio-

Yel ídes

ma Theologicum : Principium meriti non ca-

dit (ub meritum , proprié tale, feu impetra-

ia eia

tivum , üt D. Thomas art. cit. & fxpius

Y exiterz

alibi axioma iftud tanquam fundamen-

6rUD. 4 -

tum adducit, vi cujusneque Chriítus me.

)d mera

t

ii

reripotuit unionem hypoftaticam , neque

itia f

5

u'm'l

ulla creaturamereri poteftipfam gratiam,

auxiliantem. Ergo.

luozdfüam.

DicoIl. Chriftum potuiffe mereri unio- 536

: antecedt

nem hypoftaticam , quoad conceptus ac-

remit:

cidentales , feu circumftantias confidera-

tivum nt.

tam,meritoimpetrativo , & quidemfor-

"ll

; arltccede:

u

maliter dignificato per eandem unio-

nem , prout in fübítantia confideratam.

imi !

Ita cum SuarezDifp. X. Se&. 4. Ripalda,

talismeb.

Card. deLugo ,aliique. . Prob. Meritum,

Ylerius m

prout formaliter dignificatum per unio-

jbfoluttyt

nem hypoftaticam , 1n fübftantia confide-

yilüt mv

ratam., poteít abfoluté exiftere :'quin.

abfoluté exiftant predicata accidentalia,

emidt

aut circumftantiz ejusdem unionis, qux

efeiin

fcilicet ad dignificandum formaliter tale

meritumnon pertinent , nequead abfolu-

m'nentis j:

tam

-

h

252

"frallatus VI. de Incarnatione,

tam exiftentiam unionis effentialiter re.

if

quiruntur. Sed hocipfo. Ergo. Maj.

d circt

exinde patet :

uód fine illis predicatis,

yjs merit

aut circumítantiis , fine quibus abfoluté

Confirm

poteft exiftere hzec unio , etiam abfoluté

j mutua

offit exiftere meritum , prout formali-

iluam €

ter dignificandum per hanc eandem unio-

yemium.

nem. Min. prob. Hoc ipfo , quód meri-

wederet

tum , prout formaliter dignificatum per

fübftantia

fianc unionem, poílit abfoluté exiítere,

qrativum.

quin abfoluté exiftant hec przdicata ac-

Dio]T

cidentalia , aut circumftantie ejusdem,

anionan r

[

unionis :eo ipfo nulla eft repugnantia,

flantiamon

ut ifta cadant füb meritüm impetrativum,

vl ftm

prout formaliter dignificatum per hanc

wnfamilte

unionem. Ereo.

vt Con

457 , Confirm. l. Hxc eadem unio hypofta-

h Mertn

tica , quae defactó cum his determinatis

tl

eircumftantiis

uoad locum, tempus, &

Ti t

a&tionem productivam conjuncta eft: po-

wmintc]

terat fine his abfoluté exiftere. Ergo. Àn-

LLUN

tec. eft certum. Confeq. prob. Hoc ipfo,

nertum

quód hec eadem unio potuerit fine his

eircumítantiis, determinaté fumptis, ab-

mfximlkpra

ii

Áoluté exiftere , potuit etiam meritum,

fl

prout dignificatum formaliter per hanc

Mtine

unionem, absque his circumftantiis ab-

tj

foluté exiftere : adeóque potuitDeus de-

€ernereabíolutam exiftentiam hujus meri-

.em [] Atl

titnijs

has

ti:. quin eodem decrero. decerneret

e-

deiO, qm

"

- Dijpntatio V. Art, IL- ,

255

Ti

voircumftantias determinatas, Sed hocipfo.

2731

l '1? m

iftz circumftantiz poterant effe przmium

talis meriti impetrativi. Ergo.

qubu dj

Confirm. Il. Nam ifthic non. interce-

) cïiilw.g'.'!f

dit mutua quedam prioritas quoad ab-

o g

folutam exiftentiam inter meritum, &

X endenj.

remium : ficut econtrà talis prioritas in-

b, qiix

tercederet , .fi unio hypoftatica ,quoadj

Buf

fuübítantiam caderet füb meritum impe-

Juté ais

trativum.- Ergo.

predici

Dico III. Potuiffe : Chriftum mereri

tie Qd

238

unionem hypoftaticam , etiam quoad füb-

pugna

ftantiam confideratam , merito improprié

Detratinz

tali, feu compenfativo, per eandem unio-

p ptr la

nem formaliter dignificato. ltacum Sua-

rez cit. Coninck , Munieffa , aliíque,

p hl

Prob. Meritum compenfativum non eff

otertinatt

caufa moralis effectiva, fed folüm finalis -

tempis,l

premii, intuitu talis meriti anticipató à

(hael:pe

premiante collati. Ergo. Antec.conftat

o

ex num. 232. Confeq. prob. Hoc ipfo,

, Hoc lpr

quódmeritum compenfativum fit folüm.

"i fne b

cauí(a finalis preemii ; adeóque illud premi--

umpus;

antem nonmoveat , quiaeft , fed folüm , u£

y merur

fit: eoipfo ad decernendum abfoluté prz-

;

mium talis meriti füfficit præcggnita exi«

,nüantüï j

ftentia conditionata ipfius meriti , & qui-

mkDeusd

t:

dem füb conditione, qua purificatà me:

phujsté

ritum abfoluté erit.

Sed hujusmodi con«

;semcrfïd;

ditio, qua.purificatà meritum abfoluté

erit;

|

34

ïm&äuk Vl dg Incarnatione;

erit, poteft effe principium , aut effedti-

gt ml

vurn , aut formale ipfius meriti. Ergo.

ioriam )

239 Confirm. I, Meritum compenfativum,

gelliducis :

quà tale , quoad fuam exiftentiam abfolu-

ginceps?

tam fübfequitur abfolutam exiftentiam.

iendi Vi

promii , collati ex fine obtinendi meri-

nticipatà

tum. Sed hocipfo unio hypoftatica, quo-

yincip

ad fübftantiam coní(iderata, poterat effe

fimilicen.

remium meriti compenfativi , per ean-

Objick

dem unionem dignificati. Ergo.

Maj.

tionifict

atectexnum. 252. Min. prob. NamDeus

merituri

rzxlucente fcientià medià, qua previde-

wion

'át , füb conditione unionis hypoftaticg,

vb G

cxterisque principiis ad agendum requifi-

Qipn/ctnu

tis , merita Chriíti , conditionaté futura:

pmin/lmi I

poterat ab his meritis , tanquam à caufa

um gt

finali, moveriad purificandam conditio-

d hg.

nem , feuconferendam humanitati Chri-

aposeh

ftiunionem h

oftaticam , uthzc merita

abfoluté fint.

yä,

r

g0»

tb qu

wv

. Confirm. II. Meritum.compenfativum

at

eft obfequium , vi cujus folvitur benet-

n

[

cium , ex hoc fine anteà collatum ; utta-

lr

)i

A

|

le obfequium abfoluté fit. Sedhoc ipío

.*ïmis, !

principium meriti, quà tale , adeóque

um

etiam unio hypoftatica poteft cadere füb

Rl

meritüm compenfativum , per eandem.

i

CO

hi

unionem formaliter dignificatum. Ergo.

A n

- Confirm. III. Si erenim princepsinfal-

libili fcientià conditionatA cognofceret

Pt

bunc

if

i

n

Difputatio IY,. Art, ,

25

Wt quü

hunc militem relaturum de h'oftibus vi-

5

&oriam, fi eidem conferret dignitatem

m

belliducis ; tunc przlucepnte hac fcientiA

TU

La tdrz

princeps poffet hanc illi dareex fine ob-

tinendi vi&toriam, vi cujus compenfetur

D

anticipata collatio dignitatis, etíi hzcfit

holig,

principium dignificans victoriam. Ergo

i, od

fimiliter.

itivi, a

ObjiciesI. contraprimam. Principium 549

. Bo b

dignificativum meriti poteft cadere füb

tob, Nanl

meritum impetrativum. Ergo idipfürn de

qua proi

unione hypoítatica dicendum. Antec,

saypolat.

rob. Gratia fanctificans eft principium.

ndumreq

dignificativum meriti eliciti àjufto, etiam

Ynaté futurs

proinftanti urgentisprecepti. Sed hxe

um à caxí

eadem gratia cadit füb meritum talig

i conditio

a&üs. Ergo. Maj.eftcerta. Min.prob,

mitai r

Nam juftus eliciens actum Charitatispro

therc meti

inftanti B. qua urget przceptum, mere-

tur confervationem ejusdem gratie fan«

menfitivt

&ificantis, & quidem m

vinr bene

vo. Ergo.

(CritOPimpetra;?—x

hrum; vt

Confirm. Si juftus omitteret a&um;

Sedhoci!

Charitatis, pro inftanti urgentis precé«

[

p , adebt

pti : tunc privatio gratis

anctificantis ,

I ader d

uam pro inítanti antecedenti habuit, efz

p en C':

etpeena hujus omiffionis, Ergo, fi eliciat

amm. !

acum Charitatis pro inftanti urgentis

rinpo

precepti, cuncgratia confervata, dignifi-

cans talem

actum, eft pramium ejusdem,

v

tcognofczä&

acós,

Refp.

TraBatus Vt,. de Mcaratione.

j

p6

v p«

M

Refp. N. antec. Adprob. D. maj. Gra-

tia fan&tificans eftprincipium dignificati-

jp,prout

flenfume.

vum actüs Charitatis, eliciti àjufto pro

Adconf

inflanti urgentis precepti, prout talis

|

actus meretur dé condigno novum aug-

I

confen

decficat

mentum gratie fanctificantis. C. maj.

Proutfolüm meretur confervationem gra-

«tüs. Tr

tiz precedentis. N. maj. Et fic diftin&tá

ya,feupt

min. N.confeq. Ratio eít; quód actus

vnfeq, À

Charitatis, elicitus à jufto pro inftanti B.

Objci

urgentis przcepti, dignificetur quidem,

riti, Qu

formaliter à gratia priüs habita pro in-

tüm, 'm:.»?c

ftanti A. & per ipfum a&um Charitatis

p At

fu.

confervata pro inftanti B. prout talis actus

fidi ntici

meretur decondigno novum augmentum

ratiz fan&tificantis : non tamen digrifi-

alitrdpi

cetur à gratia antecedenter habita, pro-

g

utmereturconfervationem hujus ejusdem

i fudim

$

ratiz prgcedentis ; quia fcilicet gratia,

nl qua

Wt confervata pro in

anti B. eft naturà

Wibecati

ofterior a&tu Charitatis elicito pro eo-

tl

dem inftanti B, Quinimó talis aCtus, per

tigi C

YT

fe loquendo , non meretur coníervatio-

nem gratiz, fed folüm eít conditio , (ine

t i

uagratianon confervaretur pro eodem.

xbf

inftanti B. Nam ipíagratia, prout con-.

NS

fervata, non eft proprié loquendo prz-

i,

mium ejusdem actüs , ficuti privatio gra-

n

m

tix , pro eodeminftanti B, non effet pro-

(s )

Cha-

Qul

TR

Pgie pocna: fi juftus omittendo adtum

rita-

I

pifputatio V.. Art, Il

22

PhtDlmäi:'

ritatis peccaretgraviter pro eodeminftan.

lum dl L

ti B. prout in Tract.III. de Gratia fufius

oftenfüm eft.

l

:l;citi TM

U. ptnt d

Adconfirm. Tranf. antec. D. conf. Gra«

110 OR

tiaconfervata,dignificans talem actum. ,

ais (s

fpecificativé fumpta, eft przmium ejusdem

at

aCtüs. Tranf. confeq. Reduplicativé füm-

Lt fiedc

pta, feu prout dignificans talem actum. N.

j quià

confeq. Ratio patet ex modó dictis.

pro if

ObjiciesII. Principium effe&ivum me- 542

tür quig

riti, etiam quoadfübftantiam confidera-

tum, poteffcaderefüb ipfüm meritum im-

lita p

Charis

petrativum. Ergo etiam principium digni.

Ittalisadu

ficativum. Àntec. prob. Nam Chriftus de-

AUpmentum

fa&ó meritoimpetrativo, & quidem for-

tn digif-

maliter dignificato per ipfam unionem hy-

ib pto-

poftaticam, meruit Beatiífimz Virgini gra-

us cjsdem

tiam , feu dignitatem Maternitatis De1 , &

quidem quoad fubftantiam- confideratz.

t gnai

uoad fübftantiam.

eft naturi

Sed hax:c Maternitas,

confiderata,eft principtum effectivum me-

[o pro t*

ts

ritiipfius Chrifti. Ergo. Maj. fupponitur,

onfervatit

Min.

rob.

aternitas hec formaliter

confifüt in illa actione productiva, per

ylicio , füt

o eodtn.

uam Beatiffima Virgo, tanquam caufa ef-

ficiens inflrumentalis , produxitunionem

vout cotr

hypoftaticam, ex dictisart. precedenti.

gendo p*

0,

rivatioge

n efit p

Confirm, AGio produ&tivaunionis hy-

rju

qutaticæ poteft effe preemium meritiCh

l,

.558

Trattatus VI. de Incartnatione,

|

fti , prout dignificati per hanc unionem.

Adcont

Ergo idipfum de unione hyítoftatica di-

i Qu

D

cendum.

( Unt

ofis

Refp. D. antec.«Principium effectivum

42

idivaat

meriti, quoad fübftantiam confideratum ,

ihüivi me

& quidem füb eo conceptu, füb quo effen-

!fb merit

tialiter requiritur ad abfolutam exiften-

«do effen

tiam meriti , poteít cadere fub idem me-

m exitt

ritum. N. antec. Sub alio conceptu, fub

Objis

quo effentialiter non requiritur ad abfo-

bvooltai

lutam exiftentiam meriti. C. antec. & N.

at abfoltr

confeq. Ad prob, D. maj. Et hzcMater-

nl

nitas , quoad fübítantiam confíiderata, erat

niftgmt

principium effe&ivum, effentialiter re-

proh a

quifitum ad abíolutam exiftentiam meri-

7

1j fptnt

ti ipfius Chrifti. N. maj. Non erat prin-

K a

cipium effentialiter requifitum. C. maj.

lh

Et fic diftin&tàmin. N. confeq. Ratio hu-

:

cudnenta

jus eft ; quód Maternitas Deiparz fit qui-

t m

dem eatenüs principium aliquod effedi-

um o

vum , Ídque mediatum , meritorum Chri-

um N

fti, quatenüs eft principium effectivum.

Ti ndn

unionis hypoftatice , per quam Chriftus

i

formaliter conftituitur : non tamen fit

principium effentialiter requifitum ad ab-

Uitt dltn

Sitinis

folutam exiftentiam unionis hypoftaticz ,

