vuntur-

lemption

188 Objicies IV. Praedefin

itio:hscelffeenos

den vitti

|Deas gt

litiopofitiva, faltem virtualis, obfervan-

tie precepti. Sedhoc ipfo effet volitio

gbfervant

yofitiva transgreffionis precepti, adeóque

hra volü

eondition

peccati abíoluté exiftentis. Ergo.

8.].0

rob. Namefficax, & abfoluta intentio

udt nj

finis eftnolitio pofitiva, faltem virtualis,

nlentisi

oteltun

illius impedimenti, vi cujus impediretur

m

abfoluta exiftentia finis.

Sed per obfer-

|

ll

À. fihin

!

dettafa

vantiam precepti impediretur abíoluta

u

exiftentia Chrifti, ut Redemptoris. Er-

Altuitr

qöonErm. Efficax , & abfoluta intentio

(ltumtnto

denoltio f

redemptionis , non eft volitio obfervantiz

przcepti, vi cujus impediretur exiftentia

3. Vilto

n

redemptionisintente. Sedhoc ipfo eft

l

nolitio obfervantiz precepti. Ergo.

|

À.

Sint eu

189 Refp. N.maj. Ad probat. D. maj. Ef-

.:

:

fünyoi

LT

cax , &'abfoluta intentio finis eft nolitio

pofitiva;.faltem virtualis, illius impedi-

tf

mienti, quod non previdetur füb condi-

' Wïus im[

tione conftituta, in poteftate intendentis

| s Qu

finem, ab aliena voluntate tollendum.

1 W&L*beewg

"Tranf. maj. Quod previdetur aliunde tol-

i Mttum

*

lendum. N. maj. Et(ic diftin&à min. N.

n At

confeq. Ratio diftin&tionis eft ; quia, li-

Qs

.im.p €-

cét ab oluta-ebfervmci-.f preceptifit

imen-

n

Mi

Difputatio 11,. Art. 1.

19j

NT

dimentum , ne abfoluté exiftat redemptio:

2 reHen, !

nontamen efficax , & abfolutaintentio re-

demptionis eft nolitio pofitiva; nec qui-

:ü.nitio hm&!

dem virtualis , obfervantizprzcepti..Nam

Vil j

Deus prezvidet hoc impedimentum, feu

X ib di

obífervantiam precepti, dependenter à li.

SDEPG

béra voluntate Adami tollendam füb ea

1ts, Is

conditione , cujus purificatio. conftitu-

abl i

taeít in poteltate Dei abfoluté pradefi-

lülem virà

nientis ipíam redemption£ ; quia nempe in

j Impei

...

oteftate De: eft abíoluta exiftentia auxi-

$el ptt d

j

H

1A. füb quo perfcientiam mediamprzvi«

rtur ab

dettransgreflionem pracepti abfoluté fu-

mptonis, 1

turam.

Àd confirm. D. maj. Efficax ; & ab-

outa itenti

foluta intentio redemptionis non poteft

effe volitio efhcax obíervantie precepti;

p olfevant

etur extayt

C. maj. Volitio inefficax obfervantis pre-

cepti. N. maj. Etfic diftin&à min. N. con«

dhoc ho

li El'golu |

feq | Sicut enimefficax volitio fini$ po-

Ü DI mi]l j

teít componi cum inefficaci nolitione

.

usd

mniseft nl

.....

em hinis : fic etiam componi poteft

jl im:

cumine

fficaci volitione illius impedimen-

ti, vi cujus impediretur abfoluta exiften-

vr füb

tià finis.

gt intentt

uinimó feria, licét inefficax,

volitio obfervantie precepti requiritur

ye tollet

ar ii

utfit péccatum Adami; nàm fine illa non

aretur peccatüm.

lj mb

: Objicies V. Predefnitio hxe exclude- 199

j d

itionemfe

"iam;ctiam

,vmt; -öffentialitcr? vol

ins

mccptliä

N*Z

196

Tradlatus VI. de Incarnatioxe,

inefficacem , obfervantiz prcepti. Erga.

ye, ln

Antec. prob. Sietenim Deus, pro fenfu

f vdl

compofito hujus predefinitionis , vellet

em ipft

ferió,quamvis inefficaciter,obfervantiamg

E]

aixilio À.

tunc eo ipfo velletferió, quamvis ineffica-

! veitferio

ter,aliquid impoffibile.Sed hocDeo repu-

| Adcon

aj.prob. Nam abfoluta ob-

nat. Ergo.

Deus feri

D

e€

rvantiaprzcepti eft mecaphyficé oppofi-

( oriat

ta exiftentiz abfolutz Chrifti , üc Redem-

fimpto. (

proris. Ergo.

redefut

Confirm. NamDeus ferió vellet, ut ob-

dit intty

fervantia prcepti oriatur à predefinitio-

centi Vr

ne Chrifti, àtRedemptoris. Sedhocipfo

[:

.Amd

ferió vellecaliquid impoffibile. Ergo.

aïc

;

lt

velr d

prob. Deus ferió vellet, ut obfervantia

ao

przecepti oriatur, ab auxilio A. & confe-

fcmteado

quenter etiá à decreto collativo auxilii A.

k fropter

Sed hecpradefinitio effetdecretum , falté

p

virtualiter collativum auxilii A. Ergo.

ibl

tor

Refp. N. antec. Ad probat. D. maj. Si

!npune

Deusferió vellet obíervantiam prgcepti

h5, ütik

componi cumipí(a predefinitione Chrifti ,

D. 9

bt Redemptoris; tunc eo ipfo vellet ferió

tf

aliquidimpoffibile. C. maj. Si ferió vellet

hanc obfervantiam folüm componi cum.

| Vrf

j "Riroyil

zuxilio A. entitativé fumpto, adeóque im-

Stenfo.

pediri exiftentiam Chrifti, üt Redempto-

iis. N. maj. Et ficdiftindàmin. N. con-

ícg Ratioeft; quód Deus quidem ferió

Á

lfs

tio-

Id

-yehit,e'tiam prafüppofità hac pradefini

pne€,

165 w li

L

Di[putaüa ll Art, Il,

197

:dæPfæcepti.þ,

l " nj

ne, obfervantiam przcepti : non tamen,

defni

tl v

ferió velit hanc obfervantiam componi

cum ipfa predefinitione, fed folüm cum

l'cliter,uhfm

1 qumyipé

auxilio A. entitativé fumpto,adeóque non

velit ferió aliquid impoffibile.

hoD

Nandit;

,"Ad confirm. N. maj. Ad prob. D. maj.

Deus ferió vellet, ut obfervantia przce-

tht

hr u

pti oriatur ab auxilio A. folüm entitativé

fumpto. C. maj. Prout fubítante huic

przdefinitioni, vi cujus ab extrinfeco eva-

T) veles t

dit incompoffibile cum obfervantia pre-

1 predefni

cepti. N. maj. Et fic diftin&tá min. N. con-

s. dedho

cij

!

feq. Ratio eft; quód Deus quidem ferió

Il Iroo Mi

velit, ut obfervantia precepti oriatur aly

x oberyanti

A &t

auxilio A. entitativé fumpto , utpote de fe

fufficiente ad obfervantiam przcepti , non

droauxdhià

tamen proptercà velit: ut etiam obfer-

etum, R

vantia precepti oriatur ab auxilio A. pro-

j Bg

uthocabfoluté exiftit dependenter àprz-

;D. mj !

1]

definitione abíoluta Chrifti, àüt Redem.

jm precrt

ptoris , aut dependenter à fcientia media

rione Chnt

de peccato, conditionaté praevifo.

Sic

(o vellet i

Deus, etiam feclusà omni predefinitione,

Sifriot l

confertauxilium A. przvifum inefficax, &

fimul ferió vult: ut voluntas creata con-

mpont t

) aleóqu

fentiat auxilio A. non tamenproptereà fe-

ir Reden

n

rió vult: ut voluntas creata componat ob-

jmin

fervantiam precepticum fcientia media de

demi

inefficacia auxilii A;^Nam alias Deus to-

qul

oties

ao

j

ties vellet aliqui&*?ïmpolübile, qu

3

vel..

v

]

Traclatus VI,. de Incavmatine,

198

,M

vellet obfervantiam precepti ; quin da«

abfolumm

ret auxilium przvifum efficax , que tamen

k pre l

fequela admitti ne

u1t.

|

carenuæ -

192 ObDjicies ult. S

i

tem hxc prædeïïnmo

g Divina

non effet fpecialiter beneficageneri huma-

prædefinl

no, quinimó repugnaret bonitati diving.

Ergo. Antec. prob, 'NamDeus permitte-

tiguam ]

petmlttlt

retpeccatum Adami ex hoc fine , ut abfo-

um Cxui

luté exiftat redemptio ; adeó

ue vi hu]us

predefinitionis chgereg ablolutam exi-

eficiür,

Qacundt

ftentiam redemptionis, pre abfoluta ca-

160, df

rentia peccati. Sed hoc ipfo. Ergo.

Min,

prob. authoritate D.Auguft.in expofitio-

qir d

nisclt

ne Pfal. 12f. dicentis ; Meliüseff , ut nullus fit

p

tufer , quàm ut famsm;þzmordmm Qui eteuim,

enftm

dit faciat mi[ericordiam , optat effe mniferosz crude-

ag

lem habet. snifericordiam, Ergoq

evdmentu

Confirm. repugnat Divinz bonitatire-

od

probatio pofitiva, feu intentio abfoluta,

& efficax damnauoms *terne, ante im-

BI TUY

lorum démerita, abfoluté præwfa prout

At 1

h rmfa

'Tra&. I. Difp. IV. art. . dictum eft, Ergo

ariter.

L Rcdcml

193

Refp. N, antec. Ad probat, D. maj, Et

W&It |

itm

hzcabfoluta exiftentia Chrifti , üt Redem-

ptoris , eftmajus beneficium indultum ge-

neri humano , quàm fuiffet carentia pec-

Ítiirl

A.

cati originalis , conjunda cum carentia

Chrifti, C.maj. Etnon eft majus benefi-

a.

cium. N.maj. Es fic dlüm&ämm,N con.

llj tm,ï

eq.

ln

Difputatio 111,. Artic. 1.

.199

tattyi; T

feq. — Ratio diftin&ioniseft; quód Deus

M u

abfolutam exiftentiam redemptionis qui-

dem przferat abfolutz. peccati originalis

carentiz : non tamen hzc electio bonita-

;1 t ml

&neäcagenerihg

ti Divinzrepugnet. Nam Deus vi hujus

ttlontai t

predefinitionis peccatum originale neu-

i Desyps

tiquam pofitivé intendit , fed (olummodó

locfre ii

permittit: ut hzc permiffio , conjuncta

deóque vl

cum exiftentia Redemptoris , fit majus be-

ablolutqme

i

neficium, quàm carentia peccati, conjun-

&acumcarentia Redemptoris,prout num.

* abolut

rgo, M

160. dictum eft. UndeD. Auguft. inEn-

chir. cap. 27. Deus fumme bonus meliis judicae

Lnespolt

f u ul

vit de malis benefaceré , quam mala nulla effe pt-

.

snittere.

A

9. QU t

Ad confirm. N

ts i

. confeq. | Dïfp aritas eft:

quód damnatio -zterna nullum penitüs

emolumentum afferat, vel afferre poffit

a bonitite

rio abfoh,

creaturz rationali.

Hinc Divinz boni-

tati repugnat intentio abfoluta. damnatio-

, antt ld

nis eternz , ante impiorum demerita ab-

mvi: pro

folutéprevifa. Econtrà exiftentia Chri-

hndl, BY

fti , üt Redemptoris, íüummum emolumen-

tum adfert generi humano ; eó quód à

i. D«maïe |

Chrifto omnia dona gratiz defcendant , ut

fi,icNede

foli pereuntium culpz adfcribendum fit:

1 indultum j

fiquis hoc beneficio in füam perniciem.

[ carentïa lj

abutatur. Ex hucusque didtis.

| um quei

Conftac 1. Quód Chriftus, vi przfen- 194

nj

tis decreti, predefinitus fit abfoluté, d

Re-

lämmv 'c:!

4

PA

|

1

1

!

205

TraBlatus 1. de Wcarnatione,

Redemptor.ante peccatumAdee,abíoluté pre-

: gedium )

va&w

vifüum. Nam hxc predefinitio conformior

eít authoritati Scripture , & fanctorum,

al purí

qrm cotu

Pàátrum: cüm nullatenüs divinse Sanctita-

ti , autcreatzx libertati repugnet. Quód

(riti, Q

erfclenti

etenim nonrepugnetlibertati creatw ex-

wlutecffe

inde patet; quia effentialiter dependet à

fcientiamed]a de peccato conditionaté fu-

peccatum

! yuntatt

turo.

Unde, ficutex dictis in Trac&t. I.

de Deo. Difp. IV. art. 4. neutiquam liberta-

eim quy

.

|

ne, fiDes

t

creatv repugoat predeftinatio abfoluta,

& efficax ad gloriam , àt coronam , ante

Tim ff

merita abfoluté previfa: ita pariter hec

f pelin

prxdefinitio non repugnat libertati Ada-

far

T

mi. Sedneque repugnat Sanctitati divi-

nz , licét hzc predefnitio infallibiliter

n E d

dnferat abfolutam exi(tentiam peccati.

t at

Nam illam non infertillatione , aut indu-

tf

o

f

"G&i^ne phyficà, vel morali , inftar caufz

alicujus efficientis ; fed illàtione folüm.

EM

"Logicà, feu Dialecticà. .Hec fiquidem

rf

"predefnitionon eft volitio pofitiva, fed

m

'folàüm permiffiva , peccati abfoluté futu-

u

u

.

(

anempeabfoluta, & efficax inten-

li

!

l

tio d

nis non eft neceffarió virtualis ele-

Ti

i

'&tio , aut volitio pofitiva medii , vel quafi

D M

!

1nedii, effentialiter requifiti ad finem in.

Qs

tentum, etíi nondum abíoluté previfum:

Rn a

quando intendens finem habet in fua po-

L

tale

teftate condidogem, qua purificatà,

ine-

if

Pifputatio III, Arti?. lL

20í

*qæsïhfülütöm.

medium ab aliena voluntate abfolutépo-

Nl

netur , & (imul nulla datur obligatio omit-

*, ls

tendi purificationem conditionis.

Hoc

ii g

autem totum fit in predeinitione abfo!uta

FU, (

Chrifti, üt Redemptoris.

Nam DEUS

TO qup

per fcientiam mediam cognofcit in füa po-

lite dei

teftate effe conditionem , qua purificatá,

Onditionl

peccatum originale dependenter àlibera

lls 1n Trà)

vo'untate Adamiabfoluté ponetur. Aliàs

iquam l

li

€nim quoque repugnaret San&itati Divi-

atio ab(a!

j

net, fiDeuscreatze voluntati daret auxi-

FOnam, a

lium füfficiens ad obfervantiam przceptis

patiter lv

fed per fcientiam mediam

ficax.

przvifüm ineff-

bertati d

ditati diri-

ConftatII. Quód cum przdefinitione 19f

Yalb

abíoluta, & efficaci Chrifti, àt Redem-

n at

toris , neutiquam pugnet voluntas feria,

, Aut indi

licét inefficax , qua Deus vult obfervan-

nfbar cauf

tiam przcepti. Necenim Deus vult ferió

one folün,

hanc obfervantiam componi cüm prxde-

t fiquiden

finitione abfolutaRedemptoris,aut cum

ofitiva,

auxilio A. prout hocfuübftat priedicte prz-

definitioni

oluté füti

L

uz conjunctio utique impof-

ncax intet

fibilis eft : fe

4

folummodoó vult ferió obfer-

tudlis d

vantiam przcepti componi cum auxilio A,

j vd qu

entitativé fümpto.

Nam aliàs iterató fe-

queretur contra Adverfàrios : quód Deus

idfnemh.

: oravilis

€tiam feclusà hujusmodi prxdefinitione

non poffit creatz voluntati conferre au-

n fupe

zilium A. meré fufficiens ad obíervantiam

ui&CäW ;

N ;

pre-

2303

Traflatus VI.. de Incavnationt,

!

recepti, quineo ipfo ferió velit ali uiä

g Reden

impoffibile. Quinimó hzc eadem feria

yeceptl

volitio obfervantiw precepti neceffaria

edempt

eítad peccatum Adami; nam hac feclusà

(uja cam

peccare nonpoffet. . Unde neque feriz

at an.

huic prohibitioni ipfius peccati obítat,

eus ma

juód. Deus Adamo fic conferat auxilium.

onferent

À. utillud collaturus non effet :. fi przvi-

cax:quäm

deretur efficax; adeóque inefficacia, feu

ci&icax T

peccatum fit conditio, fine quanon dare-

1.

J

tur Adamo auxilium A. Nam abfoluta, &

Confz!

efficax intentio finis non excludit feriam ,

tl

fed inefficacem vólitionem impedimenti

tum 424

[

ejusdem finis; faltem factá fuüppofitione,

gnermmm

rocedat ex

quód feria hec volitio non

vt

motivo impediendi finem e

&

caciter in-

vt

tentum.,

Sicmercator, imminente nau-

nf

fragio merces. ejiciens inmare, vult effi-

m

caciter , &abfoluté, confervare vitam.,

initsbo

& fimul ferió , licétinefficaciter, vultre-

Mimpto

tinere merces 5 etfi harum retentio fitim-

edimenturn vite.

Nam feria volitio re-

U

Bu

tinendi merces non procedit ex hocmoti-

| t

vo : utillarum retentione impediatur vi-

L

ta; fedquiain fe bonz, & pretiofx funt.

Undehzc volitio effet efficax , nifi amor

L

vitz , quz fimul cum mercibus confervari

non poteft, amori mercium pr

a

ondera-

l.

j

ante ab-

lzl

ret. Hincpariter Deus , nonob

tl fs

folutà, & eíficaci przdefinitione. Chrifti ,

t

ut

Wil

K,

pifputatio 11t, Art. -

203

[Cïiö Veüt J

at ln

üt Redemptoris , ferió vult obfervantiam

precepti , non quidem prout impeditivam

Yetty h

b m

redemptionis , fed proutin fe bona eft.

uia tamen amor redemptionis przpon-

DO

derat amori obfervantie preceptis ideo

iy pcit

Onferit aj

Deus mavult permittere peccatum Adx

conferendo auxilium A. previfüm ineffi-

nefet; i

'Inefiea

cax:quàm dando illi auxilium B. previfum

efficax , impedire exiftentiam redemptio-

1€ Quanuis

nis.

fam abfolt

Conftat IIIL.. Quód predefinitio abfolu-

196

ycluditfenz

taChrifti, üc Redemptoris, ante pecca-

) impedint

tum Adz, abfoluté previfüm, non repu.

lippoftt:

gnet bonitati Divinz ; quinimó fpeciali-

YOCedit

ffacter j

e?

ter faveatgeneri humano: etfi Deus ex fi-

neredemptionis det Adamo auxilium prz-

minetenat

vifum inefficax , non daturus: fi previde-

re, w

retur efficax. Nam refpectu generis hu-

varevitat.

mani majus bonum eft exiftentia Chrifti,

ter, viltt

üt Redemptoris ,

àm ftatus originalis

tentio i

innocentiz,conju

d

h

us cum carentiaChri-

javolitit

fti ; quialongé majoragratiz, glorizque

exhocm

dona ex meritis Chrifti defa&tó homini(.

mediatur !

bus conferuntur, quàm permanente ftatu

yeiofa lt

originalis innocentie collata fuiffent.

, njfi

Quamvis enim D. Anfelmus cenfeat: quód

us o

Adamo, obfervante preceptum , finguli

pO

ejusdem pofteri , non folüm in ftatu gra-

;n obliant

tiz fanCtificantis geniti, fed etiam confir-

matd fuiffent, ut ampliüs non peccarent:

j Chïüï)

con-

204.

m&.m)s VL, de Intarnatione,

contrarium tamen D. Auguítino lib. XIV.

AX

de civit. Dei, cap. 10. tanquam verofimilius

arguit D. Thomas ParteI. q. 1o0. art. 2.

hi plzm

€ó quód pofteri , quantumvis in ftatu gra-

dntih

tix (anCüficantis geniti , non plus perfe-

€tionis, autprivilegii habuiffent, quàm.

rimi Parentes in ítatu gratie originalis

enot;

eonditi. Adeóque, ficutifti per liberum

|

li, !

arbitrium , tanquam viatores , peccare

oterant, & reipfa peccárunt ; ita parifor-

agcndumr:-

pete »ud

miter de illorum pofteris difcurrendum.

imedici

fit. Sicetiam Medicus potens impedire

tip adilm

gravemmorbum amici , quem ifte volun-

ficredant

tarié contrahit, non tamen impediens ex

tb

hoc fine: utpoft applicatum pharmacum

ad meliorem valetudinis ftatum repona-

optft,|

m&m,. W

tur, quàm fuerit ante morbum ; eft fpecia-

liter beneficus, & quidem magis, quàm.

zi um

tll

fuiffet beneficus impediendo morbum. Ex

t (ot

quibus omnibus pariformiter deducitur:

uódpariter non repugnet abíoluta , & ef-

Vfj que

E

Ri t

cax predefinidio paenitentix falutaris ,

ante peccatum abfoluté previfum 5 adeó-

m

Gd

que hzc etiam poffit effe effe&tus prxdefti-

Vrl

nationis ad gloriam, üt coronam: etfi di.

vinz Bonitati repugnetreprobatio pofiti-

Pitter

li

va, eadémque abíoluta, & efficax, ante

Mitrig

pgcqaf:mn« abfoluté pravifum.

)

w

WM |

ARTE

Mi

-«« C '20.5'-) ect-

bt

m verjr

ARTICULUS Ill

51. q.lwlm»'

n plura decreta Dei im provi-

lHNiSihRmm,

ul

dentía Incarnationis frut admit-

HU

tenda ?

Tute u

Ilipe l

P

Renotandüml, Quód caufa libera, q*u.i' 19?

(OR65, Wt

tdlis, fitilla, qua pofitis omnibus ad

ntrftugs

agendum requifitis , poteftagere, velnon

dicarreni

agere : adeóque potentia formaliter , &

immediate libera (it reipfa fimultas poten-

tns ii

nufle voh

tiz ad illaextrema , ad quz datur libertass

npediens t

licét eadeninon fit potentia fimultatis ad

eadem extrema , utpote fipius metaphy-

pharmaaum

ficé oppofita. Hinc libertas alia dicitur

ym reyonte

st

contradictionis , quae nimirum eft fimultas po-

tentiv proximz ad extrema contradicto-

g, qun

rié oppofita; üt actum amoris , & illius ca-

morbum L

rentiam , fenomiffionemtalis actüs: alia

t dedüctr

olita &

contrarietatis, quse eft (imultas potentiz pro«

ximz ad extrema contrarié oppofita; üt

z fihtr

a&um amoris, & actum odii erga Deum.

fim j adti

Cümigitur actus voluntatis , formaliter

tuspræ &

um: etó

& immediatéliber, effentialiter przefüp-

ponat potentiam proximam formaliter ,

batio p

&immediate liberam, feu fimultatem po-

fícax,

tentiz proximz ad utrumque extremumz

ipfaautem potentia proxima ad aliquem;

aCtum debeat effenualiter ij eo inílan

ttas

[

)

206

Tralatus VI. De Incarndtione,

vt Te[d

realiexiftere , in quo realiter exiftit a&us

ejusdem; hinc evidens eft, quód omnia

quie h (

glentisimt

'conftitutiva potentiz proximz libertatis ,

fültem entitativé confiderata , debeant

usmmo

offe componi zqué curuno, ac alio ex-

j« hon

p

:

dharitatis

tremo, di.

sjun

&ivé fumpto.

Undé meta-

hyficé repugnat libertas formalis, &im-

wxentià

tjens adi

mediata ad actum amoris erga Deum,&

omiffionem calis actüs , nifi omnia confti-

qmnis efa

nediate, f

tutiva potentiz ad eliciendum amorem.

ereandt.

componi poffint cum omiffione amoris.

Hinc ulteriüs deducitur : quód ad falvan-

niàDo/

dam libertatem formalem , & immedia-

i quou(':nä

tam non requiratur potentia , per ipfum

fimpliitata

m hn

exercitium libertatis impediendi confti-

tutivum aliquod, entitativé connexum,

vtb gl

cuma&u , vel omiffione actüs. 'Namin

sirlemeni

terminis repugnat: ut potentia proximá

um

ro eodeminftanti temporis, pro quo ef-

dv

Suoddag

fentialiter füpponiturexiftere, per fuum

exercitium aétuale poffit deftruere femet-

tittat )

i fama

^

POT.

198 Prenot. II.-

ubd conflitutiva poten-

oD

tie proximz ad. actum liberum, eümque

t

fupernatuxalem Charitatis Theologics fe-

l

ïïw*m'repug

quentia réquirantur.

Primó : ipía vo-

uy

Secundó:

Q

]untas creatarealiter exiftens.

a

Tj

cognitio füpernaturalis previa ,. entitati-

Ial

Y

vé indifferens ad a&um ,. & illius omitfto-

$. Di-

UM

|

ü[c[[n

WI

nezþ , vicujusreprafentetur bonita

vina.

nb

Difputatio T,. Art; 1l

207

li lt

V

vina, — Tertió : principium aliud füperna-

5&11 li

turalephy(i

m , quodin genere caufz cf-

"r ls

ficientis intiuitin actum fupernaturalem.,

lt

cujusmodi in moderna providentia, re-

IUO t

fpe&u hominis jufti , eft habitus infufüs

Y Undem

Charitatis Theologicx. Quartó : Omni.

s odl

otentia Divina, tanquam prima caufa ef-

&

Ed

ciens.actüs Charitatis Theologicz ; cüm

(LOmili i

omnis effectus caufz fecundx , nonfolüm

P? Um a

APU

mediaté , fed etiam immediate, & quidem

yer eandem indivifibilem caufalitatem (i-

od àd f

mulàDeo, & creatura procedere debeat,

Exquo ulteriüs deducitur: quód etiam,.

ii

e

fimpliciter neceffarium fit decretum appli-

jen

j

coni

cativum Omnipotentie Divinge, nonta-

: Conmexut

men tale, quo.Deus efficaciter,& abfolucé

is, Nl

velitrealem exiftentiam ipfius a&tüs Cha-

niin grots

ritatis Theologicz; namaliàspariter ne»

, pro u

ceffarium effet' ad a&tum odit-erga Deum.

p6, p

hujusmodi decretum pofitivum , quod fal-

Mroere n

và fanctitate Divinádicinequit. "Neque

etiam hoc decretum potefteffe disjuncti-

tücra pot

vum , quo Deus velit, aut a&um Charita-

un, &Uf

tis , autactum odii; nam pariter Divina

[heologit

San&titati repugnat: disjun&tivé vellepecs

catum, Neque hoc decretum poteft effe

jm): iph !

y, 9D

conditionatum , quo nempe Deus velic

Wia ) en[l'ïl

agere, füb hac conditione: fi creata vo-

luntas agat.

Cüm etenim hec conditio

lus o

fit eflentialicer connexa cum fao eonditio-

i bonlüï"

B-

/

N

208

DQ&atus VI. de Incarnatione,

yftwdit

nato , €ó quódimpoffibilis fit atio creatze

vo!untatis absque concurfu Omnipoten-

SC&« 7' i

D

vonfititin

tix Divinz; hinctaledecretum Deo libe-

s ld |

rumefle nonpoteft, Dicendumigitur re-

ftat: quód decretum applicativum Omni-

n D

otentix , ídque effentialiter requifitum ,

s praj

fit volitio permiffiva, qua Deus,przfuppo-

vir fümm

latiam à

ftis omnibus adagendum requifitis, fta-

tuit: non im»oedire : abfolutam .exiften-

àno , &0f

li s hint

tiam a&tüs creatz voluntatis.

-Prenot. III.. Quód celeberrima fit in-

nationi 4

dum, r

12? ter 'Theologos controverfia: an Deus ,

P

vofuppofità fcientià fimplicis intelligen-

li

d

j

If

tix , qua cognofcit omnia poffibilia, fimul.

ue prefupp

.

ofità fcientiá medià , qua co-

D

u um

nofcit : qui

d quzlibet creata voluntas

;

u

b hypotheficonducente, acindifferente

$ oetfan

ageret, vel non ageret: uno eodémque

T mipot

tum realiter, tum virtualiter indivifibili

Ls omif

decreto,, omnia, & fingula, five pofitive,

lellrurm

five permiffivé decreverit : quzcunque in

ETU

moderna providentia decrevit? Hinc ve-

u d

ró ulterius movetur hiecparticularis quz.

n

ftio: an etiam decretum illud,

uo defa.

mpm)dmg

&ó efficaciter, & abfoluté predefinivit

tl

Chriftum ; üt Redemptorem, neéc quidem.

gw COnR;

vircualiter, fed folüm formaliter , feu ra-

| Pl' dï. ïud e(

tionenoftrà , diftinguatur à decreto, quo

Wij

p

ermifit peccatum Adami? Affirmativam.

' Iiïüwk ldi(

cum

Molina, Granado , Efparza, aliísque

defen-

PW&W

Hl

Difputatio IIl Artic, 11l, .

209

! Til

defendit Munieffa Difp. VI. de Incarnat.

Wülanio(t.

Se&t. 7. Fundamentum hujus fententiz

AritnDel

confiltitin eo: quódtale decretum, quam«

Qtndumiin

vis illud fimul fit applicativum Omnipo-

lat

tentiz Divinerefpectu voluntatis creatz,

lt r

non przjudicet illius libertati. Cüm igi-

aDcus,gm*:n;.

tur fummam Dei Sapientiam, ac Provi-

h équi

dentiam deceat, ut omnia illa, quz vult,

jltam Q

.uno , eodémque fimpliciffimo decreto ve-

1

lit ; binctale decretum in negotio Incar-

errimi i

nationis, & Redemptionis fit admitten-

: n D.

dum.

Contrariam cum Suarez, Vaí-

ds Intellio

u

ez , aliisque Thyrfus Gonzalez. 'T'om. I.

iil m

Ü

ip. 30. propugnat.

1id, qui o

Dico I. Ad falvandam libertátem pro- 200

qa voluxtus

ximam , & immediatam creatz volunta-

eindiferente

tis neceflarium effe decretum applicati-

í

oeodimqi

vum Omnipotentiz, indifferens ad actum,

g ii

& illius omiffionem. Prob. Ad falvan-

, fipol

dam libertatem formalem requiritur, ut

: uæamqucm

omnia conftitutiva potentiz proximz fint

vt Rnc v

entitative indifferentiaad actum , & illius

riauhnsqu

omiílionem. .Sed inter conflitutiva po-

l, ao

téntix proximz voluntatis eftetiam de-

df

cretum applicativum omnipotentiz. Er-

, t

go- Maj. conítat exdi&tis num. 197. Min.

jier, lt

prob. .Illud eft conftitutivum potentiz

proximz voluntatis ad actum, quo folo

f t

fima

ablato , & reliquis per poffibile , aucim-

j

lls

;

poflibile permanentibus , tollitur poten-

Qa

i

210

Tradatus VI. de Incarmatione,

)

-tia proxima ad actum. Sed tale eft de-

ggnitttt

ealitete

cretum applicativum omnipotentiz. Er-

go. Mhaj. continet regulam partium, vi

b remotl

L—onfüülätl

cujus formalia conftitutiva alicujus to-

tius difcernuntur ab iis, qux talia non.

dadum,.

füunt. Min. prob. Nam, pofitis omnibus

fiperiusa

reliquis ad agendum requifitis , cujusmodi

jfo deott

funt principia ex dictis nurn. 198. ad eli-

Divint 0

d Ergo

ciendum actum Charitatis réquifita, po-

teft Deus impedire abfolutam exiftentiam

Dicl;

a&üs. Sedhocipfo, quódpoffit impedi-

nis, & d

re, feu nolle permittere abfolutam exi-

eum d

ftentiam a&tüs : eo ipfo, fuppofito tali de-

indii

démo? nrt

creto impeditivo , actus evadit impoffibi.

lis; adeóque feclufo decreto permiffivo

Q rs

hujus realis exiftentiz , feu applicativo

d

omnipotentiz , formalitertollitur poten«

njv

tia proxima ad actum. Ergo.

d mddta

201

Confirm.1. Nam cognitio previa, pro-

sedmiti

ut hzc eftintentionalis applicatio objeti,

ol

eft principium effentialiter requifitum , íd-

"timt

J

eintrinfecé conflituens potentiam pro-

"

MM

(

d

[

ximam ad actum ; quia fcilicet per potfibi-

EU

le, aut impoffibile permanentibus omni-

&

busreliquis , feclusà tamen hac cognitio-

"t

ne, impoffibilis efta&tus voluntatis , juxta

Pï?ï;äïihert:

ilud axioma: Nibil'volitum , quin precognitum.

W*Q«]*Mm

Ergo fimiliter.

Mb

Confirm. II.

Quamvis enim decrerum

3

ts p

ata ;

Dei previum , vi cujus volugtas cre

Co^

ECWW

TM

Difputatio 1IL, Art, TII.

21T

Viud

tognitio przlucens , & habitus Charitatis

DOf

realiter exiftunt, fitprincipium folummo-

'l mpïïïimï',

dó remotumipfius actüs: adeóque non,

tht dis

conftituat intrinfecépotentiam proximam

Id

adactum, & quidem ob regulam partium

DOl ts

füperius adductam: contrarium tamen de

lts i

ipfo decreto applicativo omnipotentiz

U. r d

Divinz ob eandem regulam dicendum,

eft. Ergo.-

s

fégült

m égiler

-Dico II. Ad providenti

ain ;Incarnatio-—- 202

ofítiny

nis, & Redemptionis, non füfficere uni-

Yolütam &

cum decretum , ídque etiam virtualiter

Vito tall

indivifibile.

Prob. Si etenim uno, eo-

l ipoft

démque virtualiter indivifibili decreto

v pérmifí

fuiffec Chriftus predefinitus abfoluté , üt

|pliatirt

Redemptor , &fimul permiffum peccatum

lityotee

Adami;tunceoipío peccatum AÁdz non;

h

effet formaliter , & immediaté liberum.

joyrmriapt

Sedhocadmitti nequit. Ergo. Maj. prob.

Jicio ob

Nam decretumiftud, utpote

a

licativum

à

1tueret in-

vemuítum

omnipotentie Diving, con

ptentamyt

trinfecé potentiam proximam peccandi.

t yrpous

Sedhocipfo peccatum Adznon effet for-

mibus ont

maliter, & immediaté liberum. Ergo.

Maj. patet ex conclufione przced. Min.

Juc ogntt

hmtatis ! iw

prob. Ad libertatem formalem Adami re-

quiritur, utomnia conítitutivapotentisx

fmpmagnim

proxim: fint entitativé indifferertia ad

peccatum , & illius omiffionem. Sedhoc

m r

n o

decretum , entitativé fumptum, fic indif:

t

P

c-

1212

TraBlatus Vt, de l:icdmarim.

| ferens non effet. Ergo. Maj. patet ex

eepti, »n

num. I97. Min. prob. Nam decretum,

malem,

mur: qu

iftüd nec quidem virtualiter effet diftin-

é&tum à predefinitione abfoluta Chrifti,

tig pott

üt Redémptoris. Sedprzdefinitio hzc,

[ter eftp!

utpote effentialiter connexa cum peccato

|lm ptol

$d hoc.

Adami , non eft entitativé indifferens ad

eccatum , &illius omiffionem. Ergo.

Ireo,

Confirm. I. Eatenüs decretum iftud ,

Oblict

205

et(i metaphyficé incompoffibile cum ob-

potenu'a])

fervantia przcepti, poffet falvà libertate

tuatintrink'»

formali,& immediatà ipfius Adami, con-

t volurt

ftituere potentiam proximam

eccandi:

^ eunda t

uatenüs effet ab Adamo impedibile per

deccamgl

ipfam obfervantiam precepti. Sed hocre-

Va D |

ugnat, prout num. 197. oftenfum eft.

fhíg

!

i

(

r 0.

p

- Confirm. II. Quamvis enim fupponere-

ia fqit

tur : quóddecretum iftud , tum realiter ,

n

tum virtualiter indivifibile , folüm confti-

&nürm. ]

tuat potentiam proximam peccandi, pro-

ut formaliter eft applicatio omnipotentiz

ii

Divinz , non autem prout eft przdefinitio

^ iligo

abfoluta Chrifti , üt Redemptoris: non.

lïüïjü't&pote

tamen proptereà falvaretur libertas fore

lt

malis , & immediata ipfius Adami , ad ob.

T r

fervantiam przcepti, & illius omiffionem.

| Sl;ahem

Ergo.

Antec, prob. Namaliàs etiam au-

u

Étin

xillum A. etfi phyficé predeterminans

Q

Ab

voluntatem Adami ad obfervantiam prz-

CCPu ?

D

Ml

DBifputatioll. Art.1].

213

Mi p

Nn dm

'€epti, nontolleret libertatem illius for,

malem, & immediatam , dummodó dice-

lier d

retur : quód auxilium iftud non confti-

tht (

Yadefit i

tuat potentiam proximam , prout forma-

"

liter eft predeterminatio phyfica, fed fo-

VO CU

]àm

1 indifens

rout eft auxilium fupernaturale,

Sed hoc ab Adverfàriis non admittitur.

nem, It

Ergo.

ecretum d

fibile cin d

Objicies I. contra primam. Etíi omni- 20

potentia Divina entitativé fumpta confti-

flvà libes

s Adimi :

tuat intrinfecé potentiam proximam crea-

tz volunfatis ad a&um : non tamen hanc

m pecmni

eandem potentiam intrinfecé . conftituit

pedible p

y Sedlhoctt

decretum applicativum omnipotentiz Di-

ving. Ergo. Antec.prob.Nam decretum

oftenfum «t

iftud applicativum omnipotentiz noneft

principium aliquod immediaté inflwens in

Ym

acum ; ficut econtrà immediaté influit

,mm R w«

Ipfà omnipotentia Divina. Sed hocipfo,

« lm qu:

Ergo.

d p

Confirm. Decretum collativum auxilii

entitative indifferentis ad actum Charita-

y omnipott!

tis, & illius omiffionem , non conftituit

qproris:

intrinfecé potentiam proximam ad aCtum:

r lirts t

licécimpoffibilis fit exiftentia actüs , feclu.

Adimi, ? !

o decreto collativo auxilii füpernatura-

gomilloné

$; quia nempe decretum hoc non eft

djüs «t

principium immediate influens in actum,

gietermi

Charitatis, Ergo fimiliter,

v

(

) 3

Refp.

214

Tratlatus Vt,. de Incarnatione,

mr d

20f Refp. N.antec.

Adprob. D. maj. Non.

Divinz.

eít principium aliquod immediaté influens

Otjicic

in adtum , nece

conditio effentialicer

conftituens potentiá proximam ad actum.

tentia pto

ferum Va

N. maj. Eft tamen conditio effentialiter

conftituens potentiam proximam. C. maj.

|liionis,

diam tale

Et ficdiftin&tà min. N. confeq. Ratio di-

ftin&ionis eft ; quódaliàs vi hujus argu-

t fucun

! fituiur

menti fequeretur , potentiam proximam.

ad a&tum Charitatis Theologice non con-

tivamoni

Deeretu

ftitui intrinfecé per cognitionem przviam

bonitatis Divinz ; cüm hzc cognitio fit

teilierin

omtet

folummodó intentionalis applicatio bo-

nitatis'Divine influentis obje&ivé in.

:

uiad t

aéctum Charitatis Theologicz.

ptiitia

isé. N.

Ad confirm. D. antec. Ideo przec

W.

(nfm, N

antec. Ét quia fimul füblato per impoffi-

bile hoc decreto collativo , permanente

fedi ondit

tamen auxilio A. adhuc daretur potentia

j

^

t

roxima ad actum. C. antec. & N, confeq.

tslb c

'Ratio diftin&tionis habetur ex regula par-

*arfu d

tium adducta num. 200. vi cujus illud nan,

vt

eftpars intrinfecé conftituens potentiam.

vtl

roximam ad actum , quo füblato , & re-

il

iquis per poffibile , aut impoffibile .per-

Uf

manentibus , adhuc intelligitur potentia

fü m[tit..

proxima ad actum.

Hzc autem potentia

h ävamai

intelligeretur , et(i per impoffibile auxi-

manm

lium À. fine omni decreto collativo rea-

mer

are,

liter exifteret ; fecü:s autem , finond

Y

tur

f Wæqu

UT

j

Dijp. 11 Art. lIl

al

Ob 1 D. mijxx'k

tur decretuma

d

| J

pplicativum qmnipotentiæ

dltlD dj

Objicies IT. Adhoc, utintelligatur po- 206

m d

tentia proxima ad eliciendum ac&tum li-

ditio efex

berum Charitatis , fuüfficit purificatio con-

tOtmm s

ditionis, füb quaDeusper fcientiam me-

yn. Vi

diam talem actum previdet conditiona-

L hnjog

té füturum, - Sed hec conditio non con-

m pror

ftituitur intrinfec? per decretum applica-

tgicene

tivumomnipotentiz. Ergo. Min.prob.

Decretum purificandi conditionem eft

onem pm

C COpnITDÀ

realiter idem: cum decreto applicativo

olicatio

omnipotentie Divine. Sed decretum,

objedtivt i

urificandi conditionem. non conftituit

cæl

intrinfecér

D

pfam conditionem puriügatams

oprec N

p yrimot

Erä

onfirm. Nam przter decretum puri-

, o

ficandi conditionem , füb qua Deus per

yeqt o

fcientiam mediam przvidet actum Chari-

, X us

tatis liberum conditionaté füturum, non

p

requiritur aliud decretum applicativum,

