hancunionem , humanitati, proutin Ver-

" d

bo

3

-

1

86

Traclatus VI, de Icarnatioue,

af

bo fübfiftenti , debetur adoratio latriz, feu

lr

i

fic h

cultus Divinus, & fimul omnia dona fu-

pernaturalia , acipfa vifio beatifica.

Sed

eteinfe

humanm

hocipfo Incarnatio humanitati affumptze

fuit conveniens convenientià honeftatis,

d qu

|

u Angt

utilitatis , & delectabilitatis.

Ergo.

$1

Confirm. I. Authoritate fcripturz ,. &

Angcli f

ttiam Era

uidem Verbis Apoftoli ad Hebr.I. 4. de

hrifto homine fic fcribentis : Tanto melior

fiolusad!

tamenno?

Angtliseffeclus , quantà differentius pra illis nomen

bareditavit. Cs enim dixit aliquando Angelorum :

dundzzd

fine; zl

Filius sneus es tu., ego bodie genuitee. Et. vur(um:

Ego eroilliin Patrem , c ipfe evit mibi in Filium ?. Et

Runmma

qui n

€um iterum introducit Primogemitumin orbem terra. ,

dicit: ( adovent eum. omnes Angeli Dei,

Ergo.

4j f f

t Gol

Confirm. II.

uamvis enim Incarnatio

nonfuerit conveniens humanitati affum-

niti d

,5

pte ; titulo debiti, autexigentiz , utpo-

te excedens conditionem nature huma-

LUMT

n£ , nihilominüs eadem erat conveniens,

m;ämüi

convenientià capacitatis, feu proportione

tíd

quadam dignitatis, íe tenentis ex parte

Uil v

ipfius nature humanz ; quia nempe , üt

frihngy

D. Them. q. & art. cit. docet: Im quantum

R

eff ationalis , natae[t attingereip[um Verbum , per

M

o füam operationem , cognofcendo. [cilicet , & amando,

Rütla

Ereo.

P'ler

82

Dico IIT. Incarnationem quoquecon-

ag

venientem fuifíe humano generi, Àngelis,

mhä.*ïïþ()f

totiqueuniverfo:

Itacum D. Thoma:

Opufc.

AT,

87

Difputatio ,. Artic, 1.

Xirtnt;

Opufc. 6o. DeHumanitate Chtrifti. Sua-

il omi duj

rez híc difp. 5. alifque.

Prob. Inprimis

iiobeatn,

etenim fpecialis quxdam dignitas in genus

Wmanitr d

humanum ex ipfía Incarnatione derivata

vnlentind:

eft, eó quód fcilicet Dei Filius , pre na-

lts in

tura Angelica, humanamaffumpferit, ut

Ttate m

Angeli folàm Miniftri, homines veró

Jl adE;

etiam Fratres Chrifti appellentur, üt Apo-

Ibentis: T

ftolusad Hebr.II. fufius expendit.

Hoc

irtiur r d

tamen non obftante dignitas quoque re-

iligua H

dundat in Angelos, quibuscum homo in

linea intellectualis creaturz convenit ,

gt B n

eri mb F

uin imó in omnes creaturas reliquas ; eà

quód Chriftus non folàm ad Rom. VIII.

hr

ais d

29. fit Primogenitus in multis fvatribus . fed,

etiam ad Coloff. L. 15. Primogenitus omnis

visenimlnaz

humanitat d

ereatura , quoniam in ipfo condita funt univer[a ,in

Celis , & in terra , vifibilia , c invifibilia ; omnie

X erpgntt t

nem natura J

per ipfum , e in ipfo ereata [unt ? C ipfeeft ante

omnes , C omnia inipfo conflant. — Hinc etiam

omerat onra

g a

per a&ualem Incarnationem voluit Deus

ad Ephef. I. 10. In difpen[atione plenitudinis tem-

[e tenntb d

2, qia u

porum inflaurare omnia in Chriflo , que incelis , e

qua interra (unt, Prxeterea omnes creaturg,

« o

five materiales , five fpirituales cognatio-

g Ti

nem quandam cum homine obtinent , quí

iil fn!ud; qu

proptereaMarc. XVI. 15. omnis ereatura ap-

ellatur, üt D. Greg. Magnus Homil. 29.

o a

lüEvang.exponit. .Ergo.

]

no gäm

| An!

T N

F 4

COng

!

88

|

TrattatusVI, de Incarnatione,

Confirm. Non tantüm hoc Univerfüm

m;n?üw Y

83

propter Incarnationem , tanquam caufam

g

Contrt

finalem, fuit à Deo conditum 5 verüm.

etiam Angelis, & hominibus omnia gra-

j &i

tiz,

atf

—

lorizque cceleftis dona, ex Chrifti

|

meritis fuerunt collata; prout ex dicen-

|

o:linüm i,

dis Difp. . art. 4.patebit. Sedhoc ipfo

Incarnatio fuit conveniens , tum Àn-

ilefg. |

elis, tumhominibus, convenientiá uti-

tem, in

itatis, & delecationis ; ideóquenafcente

perfeäio:

hia

in Bethlehem Redemptore, Angelus ap-

parens paftoribus ajebat: Luc. II. 10. No-

furanm

mi J

lie tinere ( Ecce enim. evangelizo volis gaudium

magnum, quod erit ommt populo $. quia. matus eft

bm!)iiinpn

volis bodit Salvator, qui eft chriflus Dominus , in

n g

civitate David. & v3. Ft [ubirh faila efl cum Angcla

mirt, q

Tib at

multitudo qmilitie celeflis , laudantium Deum , cr

diventium: Gloria in altifimis Deo, C in terra pax

firtun].

Mil

hominibus bone voluntatis, Ergo.

$4. .ObjiciesI. contra primam. Per Incar-

iwl M !

nationem Filius Dei depreffit fuam Maje-

tinai

ftatem, affumendo naturam fervilem , &

! mïm ) n

fimul immenfitatem , ac omnipotentiam.

| a of

fuam intra imbellis corpufculi anguftias

DLT

toardavit, Sedhoc ipfo Incarnatio non

Qu j

erat Deo conveniens

M

convenientià de-

centig, ac honeftatis. Ergo.

"* Tij

E

Confrm.l. Nam Filius Dei, alioquin

*ttf

&ternus, impaffibilis, & immortalis, in

iv

A

tenm-

R i

Em'm

Difputatio l,. Avtit. ,

85

lmhocumä:

Piri

Wt gj

tempore natus, paffus, & mortuus eft.

:

Ergo.

i

RUs v

Confirm.II, Verbis Apoftoli, ad Phil.

Dini

'

Atrry

|

II. 7. de Filio Dei fcribentis : Semetipfum

Id e (

exinanivit formaim [ervi accipieus , in [imilitudinem

p r

bominum fa&tus , c habitu inventus àt bomo, Er-

, Sdtyi

go.

Ts , n

CODYenlent)

.Refp. D.maj. Depreffit füam Majefta- g5

tem, in fenfü proprio, amittendo fcilicet

dedquends

perfectionem aliquam Divinam. N.maj.

re, Angd

In fenfü tropico, fcilicet affumendo na-

xLuc IT r

turam humanam. C. maj. Et fic diftinctà

Vi vlis gl

min. N.coníeq. Ratio eft ; quód Ver-

LMUETT

bum Divinum perunionem hypoftaticam

Cbf Dorint

neque perfedius , neque imperfectius

ifdudama

evaferit, quàm erat ante unionem , üt

tUt Dd

Difp. przcedente numer. 19. dictum eft.

ir D crit t

Hinc etiam D. Auguftinus in Epift. ad Vo-

m

lufian. ita fcribit: Non babet boc docivina Chri-

rimam, Ptl

Jliana , quàd Deus fit infufus carni bumane , ut

lepreHïtfuamB&

gubernande, univerfitatis cau[am , vel dereliquerit ,

vel amiferit , vel ad illud corpufculum , quafi con-

tuam r

( ompotts

traiam tran[lulerit,

Heminum enim e[t i[le fen-

fus , mil nifi. corporea valentium cogitare.

Deus

ul ag

jfo [neamiti

autem nou imole, (ed virtute magnus eft ; unde ma-

gnitudo virtutis ejus nullas in 4

: conyat

gu[lias.

ngu/fo fentit. an-

, lo

lia

Ad confirm. I. D.antec. Filius Dei in

tempore natus, paffus, & mortuus eft, fe-

&i

;

cundüm Divinitatem. N. antec. fecun-

j

P

düm

90

TratlatusVI. de Incavnatione,

I

düm humanitatem. C.antec. & N. conf:

g n

Ratio eft; quód hujusmodi denomina-

Chqu]um [

tiones,Chrifto homini convenientes,non

ul

appellent fupra ipfam Divinitatem, acfi

Md

hezc in tempore nata, paffa, ac mortua

D- antet.

effetz, fed eidem folummodó attribuan-

pfnem

tur per communicationem Idiomatum.

ifismg

cum natura humana, prout fufiüs artic,

feticotü

przcedente expofitum eft,

eydem)

sauné

Ad confirm. HI.. €. antec. D. confeq.

juxta datam füperiüs diftin&tionem, qu&

tiodj

expofitum eft, inquo fenfüDei Filiusper

ftur

Incarnationem deprefferit füam Majefta-

Ti r

tem.

f ;fccgus

$6 Objicies IT. Eateniüs Incarnatio foret

p lt

Deo conveniens, quatenüs eadem cede-

qirnrt

ret admajorem Dei gloriam extrinfecam..

Md m

Sed prout eadem defactó eontigit, non

ia D

ceffit ad majorem Dei gloriam extrinfe-

J (

cam. Ergo.

Min. prob. Nam defactó.

graviffime injurie Deo occafionehujus

r T

ET

myfterii funt illate, ütabunde patet in

ipfaPaffione, acMorte Chrifti. Ergo.

À nl

At

Confirm.I. Non videtur conveniens,,

innocentem tradi in mortem , & quidem

ll'xafubeund

at

acerbiffimam ,. ad preítandam: pro fcele-

RUT

ratis, &infüper ingratis, fatisfactionem.

Sed hoc defactó. conti

lao

pit; Ergo.

hi

Confirm.IIl. Nam dari complures ini:

IHIr.

hh".; Cht

)

tyices Crtivis Chrifli, Ap oftolus adPhilipp.

18.

AM

,

91

Di[putatio I1,- Art. 1,

LT

imoji denm

18. ingemifcit: quinimó 1. Cor.I. 25-

chriftum. crucifixum , udeis quidem. (candalum,

C[ïn?mïentes,a

bus autem ftultitiam éfe dolet. Exgo.

wmimm' )

genti

R

efp. C. maj. N. min. Adhujus probat. 87

| Pïffil, IN

D.antec. Ethzgraviffimz injuriz eum

Qnod) at

in finem permittebantur à Deo , ut ex his

nem f

etinfinita boniras , & mi-

ipfis magis elucer

C.antec. Utex his hzc

mut fiis

^

fericordia Dei.

eadem bonitas , & mifericordia Dei, ma-

téc, D,end

gi

snon eluceret. N.antec. & confeq. Ra-

Gionen,

tio eft ;

uódipfemet Deus voluerit Chri-

fuDei Fili;

ftum fübire mortem acerbiffimam , ut hac

i fum Moje

ratione preftaretur fatisfadio condigna

humani generis; etfi com-

ro peccatis

p

.

[neimato for

lures huic ei

dem beneficio ingrati prz-

nüs eadem Q]

viderentur , eodém

ue abufuri.

Namex

€

]

ucet bonitas, & mi-

jam extrierz

hoc eodem magis

] eontipit t

fericordia Dei, juxta illud Apoftoli ad

loriam eitr*

Rom. V. 8. cemmendat autem charitatem (uam

h, Nan d

petis innobis s quoniam , cüm adhuc peccatores effe-

) oecifontl

us , Chriftus pronobis mortuns eff.

yabunde pit.

Ad confir. L. D. antec. Si ultroneé

ipfemerinnocens fe ad mortem,pro nocen-

Chrif g

etur corel

tibus fübeundam, non offerat, tranf. ant.

Secüs. N.ant. &confeq. Ratio eft; quód

xem, t

m [:]

Chriftus pro redemptione generis humant

mortem libere fubiverit, juxta illud Ifai.

s ifiore

LIIL. 7. oblatus eft 5 quia ipfe voluit, Dehac

i I

libertate Chriíti alibi fufius difputandum

" (0) ICS?

'us J

Wi

erit.

i

Ad

92

TraatusVI, de Incavnatione,

Ad confirm. TI. N. confeq. Nam Gen.

Mauöaä'ïïï

tilium , Judeorum, ac malorum: Chri-

& C

ftianorum , beneficio Incarnationis abu-

yaj.t

tentium , eterna damnatio "ultimató ce-

Jutoeis

dit ad gloriam Dei extrinfecam ;quód ju-

ine,quif

ftitia ipfius vindicativa in damnatorum.

ic hC

füppliciis elucefcat.,

amdb

$8 Objicies III. Deus effet equé amabi.

etoa noS

lis, & laudabilis, etfi Verbum Divinum

diverltt

Incarnatum non effet ; quàm defa&tó fit,

vim nit

Sedhoc ipfo Incarnatio nonerat Deo po-

aitettd

fitivé conveniens , ad peculiarem illius

fs

laudem, &gloriam extrinfecam. Ergo.

tit As

Maj. prob. Nameffet eademinfinitaboni-

Atf &gran

tas , & perfectio Dei , feclusáIncarnatio-

qretqu

ne , quz defactó eft. Ergo.

btb

Confirm. I. Et(i Deus pofitivé noluiffet

Mvttm

Incarnationem Verbi Divini , hectamen

gipdita

nolitio effet zqué laudabilis , quàm op-

t

pofita volitio Incarnationis. Ergo. An-

wl oier

tec. prob. Nam omnia Decreta, feu omnes

a&us liberi Divinz voluntatis, fünt in fua

:a:l'ï. Qu

T? v

perfedione morali ad invicem x

l

quales.

ais

Ereo.

"0me

Confirm. II. 'Nam aliàs titulo Incarna-

ROU

tionis Filius Dei effetà nobis magis ama-

!äï?m ;

bilis , & laudabilis , quàm Pater, & Spi-

P';

ritus fanctus.

Sed hoc Divinz Períona-

rum zqualitati repugnat. Ergo.

DN

89 Refp. D. maj, Deus effetequé amabilis,

t

'

ac*

J

PMlly

Difputatio L. Artic.1.

95

anfeq, V

aclaudabilis, prout infinité bonus quoad

Tidtny (

at

fe. C. maj. Prout etiam bonus erga nos.

N.maj. Et fic diftinctà min. N. confeq.

10 g

Icamedi

Ratio eft; quód Deus, feclusáIncarnatio-

né , quidemeffet eque bonusinfe, ideó-

t C

zque laudabilis ,

R

que hoc titulo à nobis

ac amabilis , non tamen effet equé bonus

fet &qu

erganos. Hszc fiquidem bonitas juxta

'erbum Diss

diverfitacem beneficiorum nobis collato-

üàm defadii

rum major, aut minor effe poteft. Cüm

'onerat Den

autem ipía Incarnatio fit maximum bene-

tcüliarem 1

ficium à Deo nobis collatum ; hinceidem

Wecam, I

titulo hujus beneficii peculiaris laus ,

eminfnitaDot

amor , & gratiatum a&tio à nobis debetur,

Jusi]earmati

qui neutiquam illi attribui potuiffet, íi

),

Íncarnatio non fuiffet,

oftivnoh

Ad confitm. L. D. antec, He;c tamen

vini, hat

nolitio effet zequé laudabilis , proutprz«

jis , qunt

cise confiderata infe. C, antec, Prout fi-

ns. od

mul confiderata erga nos, N.antec, &

«qre, um

confeq, Quamvis enim omnes actus libe-

nuxs, f

ri Divine voluntatis, inlinea perfe&io-

miem agl

nis moralis, fint invicem equales , non

tamen omnes fünt equaliter benefici er-

as tinitbn

a nos , prout abundein przedeftinatione

u

nollsmgs ?

]

ftorum , & reprobatione Impiorum.

m ag 2

patet,

Ad confirm, Il, D. maj. Si folus Filius

Dv

effet caufa efficiens, & moralis ipfius In-

[.' ErgO.

at

;arnationiS. Q. maj, Secus, N. maj. &

L

"

924

Trattatus VI. de: Incarnatione,

ts QOW

C. min, N, confeq. Ratio hujus eft; quia,

licét folus Filius fit Incarnatus , nihilo-

Jore 04

Gol ctan

minüs caufa efficiens , & moralis ipfius In-

carnationis eft tota Trinitas,

Namquid-

ult dele

l

fumaniti

quid Deus liberé decernit , vel ad extra

|

operatur, toti Trinitati eft. commune 5

Yi pet

reitit i

adeóque majorlaus,amor, & gratiarum.

actio Verbo Incarnato debita non eft,

nicibile

uàm Patri, aut SpirituiSancto.

Verbo.!

Mb

90

ObjiciesIV. contra fecundam. Huma-

nitas Chrifti, hypoftaticé unita Verbo,

caret fubfiftentià,feu períonalitate pro-

fuppkijffä

prià, fibi alioquin connaturaliter debità.

Sed hoc ipfo eidem pofitivé conveniens

d

non erat Incarnatio. Ergo.

Min. prob.

naiie d

Hoc ipfo etenim, quód careat perfonali-

Ti u

tate proprià, fibi connaturaliter debità,

w du

€o ipfo exiítit in ftatu violento. Ergo.

Qrhmn dl

Confrm.I. Etfi perfonalitas Verbi fit

Moi ].

"A

nobilior perfonalitate proprià, non ta-

tsf ii

men id obftat ; quia humanitas Chrifti fit

du d

in ftatu violento.

Sed hoc ipfo. Ergo.

t ii

Maj.prob. Nam appetitus innatus, vi cu-

T qutm

jus humanitas exigit perfonalitatem pro-

r

priam , non expletur per unionem hypo-

Ti

D

ftaticam cum perfonalitate VerbiDivini.

Tl

Ergo.

T

Conf.II. Aqua fpoliata frigore exiftit

ii

in ftatu violento , etfi locó frigoris in

Rau*,ä.

!

q

l

ali-

aqua ponatur lux, qux rgipfgþ :g

tas

gaf K

Af

Difputatio l,. 4rtic, T.

9$

) hij

tas nobilior frigore : quia nempe lux fup-

At i

plere nequit defe&um frigoris in aqua.

9db

Sed etiam perfonalitas Verbi fupplerene-

V, Nm "

quit defectum perfonalitatis propriz in

Tl d

humanitate affumpta. Ergo. Min. prob.

I6l omp

Nam perfonalitas propria humanitatem

0r, & gntm

reddit fübfiftentem in fe, feu incommu-

débits nmi

nicabilem alieno fuppofito , fcilicet ipfi

Sando,

Verbo. Ergo.

cundam, Hs

Refp. C.maj.

N.min. Ad prob.D.ant.vgt

€ unita Vel

Si defe&um perfonalitatis propriz non

onalitate

füppleat perfonalitas aliena.C. ant, Secüs.

tursiter debi

N.antec. & confeq.

Ratio eft ; quód

ive convenie

defe&um perfonalitatis proprie in hu-

manitate affumpta,: fuppleat perfonalitas

o Mi gro

ao

Verbi; quia cum illa conftituit füppofi-

naraiter db

tum , feuhominem , & proinde humanitas

Chrifti non eft in ftatu violento.

ileto, E

yvlitas Vet

Ad conf. I.. D. maj. Quatenüs perfo-

nalitas Verbi przcisé nobilior eft perfo-

Yopri, t

nalitate creatá. N. maj. Quatenüs fimul

vanitas C

| ho i t

eundem effe&um formalem primarium.

preítat, quem aliàs przítaret perfonali-

s ts

tas propria. C. maj. & fic diftinctà mino-

v(onaliattmg?

runoxma

re N. confeq. . Ad prob. D. antec. . Hic

appetitus innatus non expletur, fiforet

ye Vel

omnimodeé abfolutus. C.antec. Sifolum-

modoó conditionatus. N.antec. & coníeq.

nf

'

Ratio eft ; quód humanitas quidem exi-

jod) f

Wf

olüm

j

gat 'perfonahtatem propriam,. fed fc

€on-

1

1

"

96

Tradlatus VI de Incarnatione,

conce& vï

conditionaté, fi nempe hujus defe&tum

sb

non fuppleat perfonalitas aliena: etfipu-

n6 r

rificationem huius conditionis, przfer-

D

gtl

tim per unionem hypoftaticam cum per-

(

fonalitate Divina non exigat , neque exi-

|

[

of

ere poffit.

Adconfirm. II.

spornibus

C.maj. D. min. Sup-

e

plere nequit defe&um perfonalitatis pro-

(oris .5

prie, quoad effedum formalem prima-

:

20

Confrm

rium.

.min. Quoadeffe&umformalem

fecundarium, & quidem effentialiter in-

fünt t

como»offibil'em eum unione h

ypoftatica.

tciflt

C. min. & N. confeq.

Ratio eft ; quód

[e corrts

effectus formalis primarius fubfiftentiz,

p Em

t d

feu perfonalitatis fit, cum natura huma-

na conftituere hoc concretum fübftanti-

hdredp

wrtesint o

vum bomo, l(tud verb etiam in myfterio

Incarnationis

er Verbi Divini períona-

ii hn

litatem forma

j

iter conftitui, fide Catho-

Tlbrad

licà certum eft: non obftante;

uódhu-

i;mmænolt

manitas in füppofito alieno, feu perfona

üly.

|

V

b

Verbi, fubfiftat.

|

j

Dunt

9

-

. Objiciesult. contra tertiam. Incarna-

at d

tio non erat pofitivé conveniens generi

u dom gr

r

humano. Ergo. Antec.prob. Nam ge-

l

l

ia

nus humanum ob peccatum originale in-

T ent

u

dignum eratbeneficio Incarnationis. Sed

tih

"u

hoc ipfo. Ergo.

nü

Confirm. l, Non erat conveniens id

hum

Iä, [

X

*oncedi peceatoribus, quo nihil majus

Á

Xl'l

con-

N

Al

Difputatio 1. - Art. 1, :

97

* hii

concedi poterat innocentibus, . Sed ni-

ts alnor w

hil majus generi humano concedi pote-

Vs w

ràát;

àm Incarnatio Verbi, etíi hocper-

Oltictt

man

if

t in Rätu originalis innocgntiæ.

"bt

Ergo.

M

Erat-Cdiiven-iens pec-

Confirm,II. Non

1. Dimi, j

catoribus Angelis, ut aliqua.ex Divinis

petfonaliis

erfonis affumeret

f

naï:urani"Ar.rge*licaml.

Otmdlen m

rgo fimiliter.

fedmfom

Confi

rm.

.III. Angeli,fpectatà haturä,

t effentialit

funt altioris ordinis, quàm homines. Sed

hoc ipfo Incarnatio non poterat fimu! ef-

one hypofi

Mub el ; q

fe conveniens hominibus, & Angelis. Er-

tus füb(ent

go. Min.prob. Nam Angeli per Iacar-

m fatura hur

nationem deciderunt ab illo altiori ftatu,

cretum Rbftz

feu ordine dignitatis, üt non ampliüs fu-

uin-

edom in t

eriores fint toto genére humano,

inó ipíà Incarnatio Angelis lapfis erat

i Disini pet

li, ade G

occafio peccandi, utpote ob excellentiam

fu: naturz nolentibus fübjici Chrifto ho-

blantes qui

fieno, feuptt

mini. Ergo.

Refp. D.ahtec.

Non erat conveniens

23

convenientià debitj. C. antec.

Conve-

qertim It

nientià doni gracuiti. N. antec. & conf.

convenlts

sb M

Ad prob. D. confequens. "Ergo conve-

niens non erat,fpeGtatà precisé malitià

aum p

culpz originalis. C. confeq. Spectatá fi-

ia

mul naturz humanz indigentià, .ac mife-

rià, in quam per culpam originalem pro-

T il

uod

,quo j

;apfa,cft. N.confeq. Ratio bujus eft ; q

ae

/

98

Tratlatus VI, De Incamltiun:;

[4 ) C'XM

enus humanum,fpe&atá przcisé malitjá

r

culpz originalis,fuerit indignum benef-

Jjcs

cio Incarnationis ; quia tamen hzc ea-

dem culpa à primis parentibus , per an-

fu;zg

l)

via

gelum malum feductis, quidem volunta-

miee

umaua

te própria : à pofteris autem folüm vo-

| T0

dieu

j

Iuntate aliend, fcilicet Adami, tanquam

capitis moralis, fuit commiffa ; hincfpe-

uplenti

&atà hác miferià, & indigentià generis

[]lantia

humani, fimulque confideratà Dei mife-

humanig

ricordià, Incarnatio erat eidem conve-

conjiut

niens, non quidem convenientià debiti,

dl

D

fed doni meré gratuiti.

nits À

Adconfirm. L D. maj. Exaffectu amici-

n )

tix. C. maj. Ex affectumifericordie. N.

m

maj. Etfic diftinctà min. N.confeq. Ka-

sdid

tio patet ex modó didris.

w horti

Ad confirm. II... N. confe

Difparitas

", d

eft; quód Angelorum culpa

&

erit finalis,

Waniril

fecüs autem Adami : neque omnes Angeli

s

fint Japfi, fecüsautem omnes homines.

l

LOT

Ad confirm. III. N. min. Ad prob. N.

9 r

confeq. Naturafiquidem Angelica, tan-

|

j

j

ma

tüm phyf(ice confiderata: adhuc eft altio-

FR

ris brdinis, quàm natura humana. . Si au-

Fünint;

tem moraliter confideretur; tunc eidem

A t

altiorgradus folüm eft debitus fa&à fuüp-

"tl

pofitione , quód alianatura per unionem

hypoftaticam ad altiorem dignitatem non

n

i

"

elevecur, Suppofità autem hàc elevatio-

ij

ql

ul

nes

liinjg,

Din)utatia Il, Artic.T,

99

A r

ne, eidem Angeli fübeffe debent ,

ideó-

Tüpgnl

ue rebellium fuperbia fempiternis

illico

d tamer lmt

í

u

liciis fuitaddi&ta. Ex hucusque di&tis.

"m,iblä R

[

onftat I. Incarnationem fuiffe DEO

24

) qllldemvohm

convenientem , convenientiá honeftatiss

5 dutem (im:

tum quia per hanc creaturis rationalibus

*

[ Adz:m, ]

manti

eftavit fuas perfeCtiones,Potentiam,

rmifas l

Sapientiam, & Bonitatem: dum maximé

ipentd ye

diftantia, fcilicet naturam Divinam, &

ideratà Deiz

humanam , per unionem hypoftaticam.

it eldem er

conjunxicin unum fuppofitum, quod fimul

venjentià di

eft Deus, &homo , itaquidem; ut Divi-

nitas alicui creaturz magis communicari

Exdfetan

nonpoflit. Nontamenpropterea Verbi

mifencordig,

Incarnati Majeítas, auc Divinitas ullate-

. Neonfen

nüs eft depreffa: ut. evaferit imperfecta

er Incarnationem ; quia Deus peculiari

j

a

ude, dile&ione, & gratiarum actione

;'onfc , Dift

adpa eni i

?

ob fingulareiftud beneficium digniffimus

eft, vi cujus Joan. III. 16. sic dilexit mun-

eque orns :L

Filius

omnes honi

dum , ut Filium (uum unigenitum daret.

,nin, Al

verb pro redemptione humani generis

oblatus eft ; quia ipfe voluit, ex(i przefcius : quód

jem Angelml:

t du

plurimi hominum tanto beneficio ad fuam.

g hu

erniciem fint abufuri; quod fané ipfum.

ineffabilem erganos Dei charitatem ma-

; d

uód autem folus Fi-

n

.

is commendat.

j

1

us fit Incarnatus, idipfum quoque fuit

n ul

Q

Ia

magis conveniens, prout Div. Thomas

nit. Inprimis qui-

Qu

"T

þic q. 3. art. 8. expo

A

dem

——

j

100

TrattatuSVI, de Incaruatione,

ii

dem ideo ; ut eadem perfona fimul effet

i, Ü

Filius Patris ante fiecula genitus, & Fi-

t (

lius Matris in fieculo natus. Secundó : ut

ex meritis Chrifti , tanquam Filii Dei na-

gf

gt j

turalis , adoptionem Filiorum Dei reci-

tumanità

eremus. Tertió: utficutomniaper Ver-

:

[llmþta. ]

um primitus fa&ta , & creata funt, fic

etiam in plenitudine temporum per Ver-

tjoquin

bum omnia innovarentur.

Non tamen

eanden

propterea plus laudis, dile&ionis, autgra-

fatogri

tiarum a&ionis , pro beneficio Incarnatio-

ponmylt

uf

nis debetur Filio, quàm Patri, aut Spi-

ritui fancto ;

uia tres perfonz inter fe

hia

goiam d

funt equales ,

uidquid Deus ad extra

operatur, toti Trinitati eft commune.

pmänah'tas Y

dun du

9)

Conftat II. Quód Incarnatio quoque

fuerit conveniens humanitatià Verbo af-

us

ti m

fumptz , tum convenientià honeftatis ;

utpote perunionem hypoftàticam ad fu-

t ht

'meium, & [

premum dignitatis gradum elevatz , ut

altiüs attolli non potuerit: tum conve-

lia

nientià utilitatis; quia plenitudinem o-

;Elfü tl

mnis gratiz, donorümque füpernatura-

"tl

lium per ipfam unionem accepit: tum.

ia nem-

w'üm,qu

convenientiá dele&abilitatis ;

m o

peDeo,tanquam fupremo bono

&

quidem

"u

in excellentiffimo beatitudinis gradu.fupra

Ül

omnes alias creaturas fruitur juxta illud ,

V

de Patre colefti, Ephef. I. 20. Operatus eff

B

in Chriflo , fufcitans eum & mertwis , & eonfliruens

!

M

4

T

Wang,

. Difptitatio I Artic, 1.

Iot

perfomün;ula

ad dextram (uam incaleflibus , [upra omnem prinä.

A gt

AO0S, Je

patum , & poteflatem , e virtutem , - domina-

tiónem , ( omnenomen, quod uominatur uon (olüm

d

m Rbj

in hoc (aculo., fed etiam ini futuro, C omnia fubie-

lnv

cit pedibus. ejtus,

Neque veró ex eo, quód

[tomtie

humanitas Chrifti , à Verbo Divino af-

Y eretz

fümpta, careat perfonalitate proprià,

Atporum w

alioquin connaturaliter debità, fequitur:

u, Nonu

eandem viunionis hypoftatice exiftere in

Itdonis t

ftatuquodam violento. Nam, licétiftud

efcto Incam:

nonnulli ex Theologis cum Bernal difput.

at at

2, fe&. 2. non quidem de appetitu elicito,

erfong 1ntt

fed innato ipfius humanitatis admittant ;

d Deos ad ex

contrarium tamen exinde arguitur: quód

eleommune,

perfonalitas Verbi , exparte humanicatis,

plusquàm abunde fuüppleat defectum per-

m quoq

nit; Velbu

fonalitatis proprix , quoad effe&tum for-

d honedr

malem primarium confideratz , utpote

cum humanitate formaliter. conftituens

offaneam al

àm dentz,

hominem, & quidem eum , qui per rea-

alem identitatem fuppofiti, five perfonz,

ert:um d

s encadez

fimuleft realiter Deus ; etíi nec fuppleve-

rit , nec füpplerepotueritperfonalitatem

yque iptit

m atot: v

humanam , quoad effectum formalem fe-

cundarium, conftituendo ícilicet. purum.

jratis, u t

hominem, quirealiter Deusnon effet.

yobont

quldt

Conftat IlI. Incarnationemfuiffe con-og

vdins

venientem totigeneri humano ; quia im-

uitu uf

primis huic fpecialis honor acceffit : quód

E

]. a 0

Verbum potiüs humanam , quàm Angeli-

MWIWW

3

cam

102

TraBatus VI, de Yncarnatione,

cam naturam affumpferit; ficutin totius

ip(mm

f rt

familiz honorem cedit, fi aliquis ex illa

tir; Y

ad dignitatem Regiam eligatur. Preterea

giett, q

maxima utilitas ob beneficium Redem-

llüteüa :

ptionis in totum genus humanumderiva-

qit s

ta eft; quod utrumque fimul eft objectum

lt 1

dele&tabile. Unde triplicihác convenien-

tià, generi humano conveniens erat In-

carnatio , etfi ob malitiam culpz origina-

M

lis fuerit indignum beneficio Incarnatio-

nis , prout fcilicet indulgendo , ex affectu

Á u

amicitie , nontamen, prout indulgendo

hn

ex affe&u mifericordiz.

Neque veró

tantüm hominibus , fed etiam Angelis fuit

M

Qtty]

conveniens Incarnatio; tum quia omnis

[

tins Qu

gratiain primo inftanti creationis, & pra-

p o

terea in hac gratia perfeverantibus , quo-

que gloria, ex meritis Chrifti eft collata:

ts

lndhy,

tum quia Ángelifünt pars reipublice in-

üi

fti

telle&tualis creatz , adeóque etiam in il-

0

los honor aliquis exaffümpta natura hu-

u

ä

"u

fi

:ana eftderivatus. Ex quo ulteriüs de.

nl

ducitur : Incarnationem

uoque conve-

ET

t

nientem fuiffetoti univerfo , quiafcilicet

homo eft quoddam compendium univerfi,

& g

utpote fpiritualis fimul, & materialis na.

Vg

tureparticeps. Excipiuntnonnulli folam

tl

perfonalitatem creatam humanitati Chri-

U

Íti propriam. — Hzc fiquidem , fa&tá füup-

d

pofitione, quód fit entitas pofitiva, per

HIWF

ipfam

mmm

Bifputatio1I. Artic, Il,

165

Ts r

ipfam Incarnationem exclufa fuit ab exi-

ftentia reali, alioquin connaturaliter de-

"i m

bita. Verüm exceptio hecnullius eftmo-

Kaefcm lu

menti , quia illud, quod nunquam fuit ,

IH madn

auteít, auterit in rerum natura , dici ne-

ml dijd

quit parsuniverfi, & proinde omnis vio-

licihie u

YoTenjens

lentiz incapfix eft. -

1 Culeors

ARTICULUS 1l

ficto Incmn:

Jendo, exd

4n Deus fuerit uece[ftatus ad

r indulp:

decernendam Incarsationem ?

- Naue v

um Angelisf

ïænotandum L. Quódex ipfaIncarna- 97

fum qua emr

tionis convenientia , & ineffabili hu-

feuionis Ky

verntibis t

jus myfterii excellentia, ulteriüs movea-

df d

turquxítio: an Divina voluntas , & qui-

dem alfoluté , feuindependenter ab omni

ar r

olque etam?

alia füpyofitione antecedente, fibilibera,

nece

[

1tata fueritad decernendam exiften-

um mw,raä

tiam realem Incarnationis? Neque enim

x quo u

ifthíc de receffitate , fuppofitionem ali-

fl

n

:

quam Deo antecedenter liberam , confe-

v(0,

quo

quente, dequa poftmodum in hac difpu-

od

tatione agendum erit ; fed de fola neceffi-

NI

)

€ate antecedente , eadémque fimpliciter

gncoottt

li

tàli, controverfia movetur.

Prenot.Il. Quód neceffitas triplex fit:

uiir,

metaphyfica, phyfica, & moralis ; ideóque

etiam

(its pofmvg |

Ó

164

Trathatus VI.. de lnzurnitione.

T tüä

étiam volüntas tripliciter ad exercitium

alicujus aCtüs ,. cujJusmodi eft amor. ob-

gordisv

feti u

je&i, (üb rationeboni, eidem propofiti,,

neceífitàri poffit. Imprimis quidern me-

: ponftens

huem mo

taphyficé. neceflitarur : quando ofniflio

talis actás fimpliciter eidem impoffibilis

meviainc

l

m di

eft; prout patet in amore, quo Deus fe-

doinatio

metipfüm amat.

Phyficé neceffitatur :

uando omiffio talis actüs eidem folum-

'axvioli

modoó divinitus poffibilis eft; üt patec in

(leremm

opgoümm

amore,. quo beati Deum intuitive vifum

diligunt. Moraliter neceffitatur: quan-

|ep hn

do eidem omiffio talis a&tüs absque mi-

^ irio a

natéat m

raculo, non tamen fine difficultate pcffi-

,

bilis eft. -

Jisl Dv

] uód hanc'necefïïutkeläï

dunloende

29

Prsnot. IIT.

-oralem voluncatis ad exercitium alicu-

tv r er

f

jus actüs quidem omnes fateantur in eo

gejirityo

confiflere; quód omiílio a&tüs , aonnifi

wizlbgm

difficulter evenire poffit, nihilominüs in

il

hac difficultate exponenda: divzrfe fint

iiTuol

'Theologorum fententiz. : Nam aliqui

i Mu

ceníent: neceffitatem moralem unius,&

EU

repugnantiam alterius-extremi, przcisé

ttjít

fundari in judicio;feu opinioae, vicujus

m fey

'"unumprt& álio eventurum prudenter exi-

a $

!t

ftimatut, etíi contrarium fimpliciter eve-

Q

"nire poffit. -Sed hanc expofitionem alii

ij&n

haud immeritó rejiciunt ; quód hujus ejus-

lt

d

dem judicii prudentis fundamentum ali-

&i

]

quo

mmt"

Difputatio 1I, Artfc.'-l—l.*

16f

A Otiy

quod affignari debeat: ne ipfa neceffitas

Qd d g

moralis videatur rebus omnimodeé extrin-

;tidem

.a

!

feca, utpote folüm in noftra perfuafionc

Qquiciy

confiftens..Hinc meliàs docent: necefli-

.qd

Manqo

Qttà

tatem moralem voluüntatis confiftere in

lm i

previa inclinatione ad unum prz alio ex-

QIt, quoDa

tremo eligendum , ita ut .voluntas huic

Áict necfio

inclinationi absque moleftia, reluctantia,

ts eidem [

aut violentia quadam, fibimet illata, refi-

sely ütyic

ítere non poffit, . Namhoc ipfo, quódin

[ntuitivévi

oppofitum nulla fit vincenda. difficultas,,

tfatur:

eo ipfo voluntas in perfectiffimo xquili-

Ts dbsquer

brio conftituta manet;. ideóque ab omni

neceffitate morali eft immunis.

ifutatepd

-

oo

.. DicoI. Divinam voluntatem abfolutä:;

feu independenter ab omni alia fuppofi-

n teodfit

verctium

tione fibl libera, neque metaphyfice, ne-

Yl

que phyficé potuiffe neceffitari ad decer-

nendam Incarnationem. . Ita-cum Div.

Q adis, 0

h nitionits

"Thoma Parte 1. q.19. art. 3. communis,

& certa Theologorum fenrentia. ' Prob,

i dvl

QW

Nam repugnat Divinz voluntati omnis

neceffitas antecedens, tum phyfica, cum

usb

g, ]

metaphyfica,. vi cujus neceffitetur ad ali-

n

"J

quid extra fe producendum. Ergo. An-

jni0l

tec. prob.: Si etenim daretur hujusmodi

niatt d

j

Qiter d

neceífitas, tünc eo ipfo Deus fine omni

!

creatura exiítere non poffet, adeóque fi-

v

o

hu]uscf

bimetipfi ad: oómnimodam beatitudinem,

"

fhciens non effet,

g

"TU

& felicitatem folus fu

$

ut-

r

106

Trafatus L. de Incavnatione,

utpote indigens exiftentià alicujus alte-

o

rius extrafe. Sed hoc repugnat. Ergo.

de Jncm.

YOI

Confirm.I. Authoritate, & ratione D.

T.

Auguftini , Libr. quzftionum 83. q. 22.

fs &

fic arguentis : - Ubi nulla indigentia, nulla ne-

i n

eeffitas , ubà nullus. defetus, nulla indigentia, Nul-

quluntas

lus autem defetius of imDeo: ergo nulla nece[fitas,

qltate,

Confirm.II. Authoritate, & rationeD.

nftercn

Thoms. art. fuprà citato fie concluden-

( Div

tis : Alia à fe Deus vult, in quantum ordinantur

necefs;

«d (uam bonitatem , üt in finem.

Ea autem , qua

natlorts

fuint. ad finem , non ex weceffitate volumus , voltne

ontez

tes finem , nifi talia fInt , fine quibus finis e[fe non

rodr

poteff. — Unde, m bonitas Dei fit perfetta, e effe

pzncrofunm

poffit. fime aliis ; eitn nibil ei perfectionis: ex aliis ac-

: D

erefcat, fequiturt quüd. alia à fe eum velle non fit

mif, it

meceffarium abfolute,

[

^ Confirm.III. & quidem fpecialiter de

t eun f

i

neceffitate phyfica. Nam vi hujus debe-

vt atv

i

tet in Deo dari neceffitas metaphyfica ,

5 0

eadémque abfoluta ad decernendam In-

| Uf

carnationem.. -Sed hxc admitti nequit.

Ergo. Maj. prob. Neceffarium phyficé

L:

tl

dicitur illud, eujus oppofitum absque mi-

Scd meta-

fity

i

(

raculo evenire non poteft.

H

|

hyficé repugnat , ut-Deus circa femet-

l

l

"L n

l

ipfum operetur aliquod miraculum. Er-

"O.

z

102 . DicoII.

N

Neque D'eum fuiffe moraïi'tcr

li

1[W'

D

jl

(abfölut&neeefätatïzm addecernendam In-

car-

A

VM

Difputatio Il Art, II

1o7

ht t

Carnationem. — Ita cum Suarez. Difput.4.

Cf

de Incarn. fe&. 1. plerique contra Du-

TUtt i

Prob. Neceífitas moralis fe

OU

randum.

V

tenens ex parte voluntatis confiftit in.

" lg

u

previa inclinatione ejusdem, ita ut ipfa

SWMWE

'0.: trgmþ

voluntas huic inclinationi absque diffi-

cultate, moleftia, aut violentia quadam

Hiato K

refiftere non poffit. Sed hocipfo, refpe-

1t0 it condi

Va hs

&u Divinz voluntatis, repugnat omnis

neceffitas moralis ad decernendam Incar-

209 737771

nationem. Ergo. Maj. continet expofi-

V mumy

tionem neceffitatis moralis proprié calis,

.

t hr f i

L

rout hzc ex dictis num. 99. fe cenet ex

ifb d

parte voluntatis.

Min.prob. Nam re-

nfiini n di

pugnat: Deum infinité perfectum, ac bo-

i an w

num iníe, ica inclinari ad aliquid pro-

ducendum extra fe, ut absque reluctan-

tia

uadam füs voluntatis carere non.

