ObjiciesIL, Scientiabeata, feu vifio in-

$44

t procedt

tuitiva Dei , incompoffibilis eft cum po-

''tynitio

tentia proxima merendi, faltem per actum

iantec,

charitatis Theologicz,in fübftantia confi-

deratum,

Sed hoc ipfo humanitas Chri-

ivolntas

ul

wnüom

fti à primo inftanti füz conceptionis, fal-

idem

vo flatu viatoris, haberenon poterat vi-

hi

mü,& Al

fionem beatificam, Ergo, Min, exindepa-

TUtlone a

tet ; quiaChriftus per aGtum virtutis per-

T t py

fe&tiffimz nihil meruiffet, quod taien;

"tls

fidei Catholicz repugnat,

Maj. autem

b

t

h

prob, Nam fcientia beata, fou vifio in-

ful-

T

",

Difputatio .. Artic. L.

$16

Em- ï,mn.

tuitiva Dei neceffitat voluntatem crea*

MWP

(

tam ad. eliciendum a&um charitatis, in.,

fubfítantia confideratum, Efgo.

if

r

. QConfirm. Scientia beata fic neceffitat

Pri&iom

lYl

voluntatem creatam, ut nullum actum e-

Mi

licere poffit,. qui non fit a&tus charitatis

D |

Theologice, Sed hoc ipfo tollit poten-

ts

tiam. merendiper actum charitatis Theo-

MR

ddn)

logicz,in fübftantia confideratum, Ergo.

4 10

W

Maj.prob, Nam .voluntas beata non po-

teft amare ullam bonitatem creatam,quin

hegds g

eandemametpropterbonitatemDivinam,

r l

E O.

eminopio

. Refp. N.maj. Adprob. D.antec. Scien- f4f

tu d

tia beata, íéu vifio intuitiva Dei, necef-

fitat voluntateih créatam ad eliciendum

t gge

nnis ol«

a&um charitatis Theologicz,in fubftantia

confideratum: prout ex ipía vifione in-

a foite

tuitiva procedentem, Tranf. antec, Pro-

jamp

ut €x cognitone abílractiva proceden-

1yra

tem. N.antec. & coníeq,

Ratio eít 5

a ov

'l.

quód. voluntas creata per fcientiam bea-

vt .Chfl*t

tam, feu vifionem intuitivam Dei necef-

; LiOtüS, ]

fitetur quidem ad a&tum charitatis Theo-

j o

logice, & quidem probabiliüs etiam in

j erin

füa intenfione zqualem vifioni beatificz,

adeóque non poffit omittere omnem a-

st

1

ul t

&um charitatis,ex ipfa vifione ptoceden-

g

tem: contrarium tamen dicendum fit de

acu charitatis Theologicz, quiprocedit

l 'il";

ex

n j

$66

TratfatusVI. de Tncarnatione,

u aptu:

€x cognitione abflractiva Dei, — Hxcfi-

$s collit

quidem cognitio cum fcientiabeatatimul

:äf uUum !

in eodem . intelletu potelt . componi.

s füb(tant

Quinimó voluntas beata, quà talis,pro-

yob, n

babiliüs poteft effe indifferens, ut vel eli-

veacificam.

éiat a&tum charitatis, vi cujus tantüm a.

sginde pro

met bona,Deo intrinfeca, vel fimul eli-

dus, Deor

ciat alium actum, vi cujus etiam ametbo-

Confrm.

nà,Deo extrinfeca : adeóque talis actus

tinde proc

jam eritliber, etiam in fubftantia conti-

jmine viat

deratus. ^

Atque ob hánc rationem fub

aedente al

data diftin&ione folummodó transmiffum

ftur VOlUD

€ft antecedens.

víedionisp

Ad'confirm. D. maj. Ut nullum actum

Wdo E

elicere poffit, qui non fit a&tus charita-

ailo dice

tis Theologice, poffit tamen fimul liber&

omittere aliquos actus charitatis. Tranf,

i. m

« (olur

maj, tit nullum a&um charitatis omitte-

ims,C,

re poffit. N, maj. Et fie diftindà min. N.

tj &

confeq, Ratio eft; quia etiam fadtá füp.

1. hiio

pofitione ,. quód voluntas beata non pofz

fit elicere ullum actum, ex viíione beata

t beac

Wib ad ag

procedentem ,

ui non fit formaliter a-

tilimmor:

&us charitatis Theologicz : poteft tamen

complures actus charitatis, faltem ex co-

gwhfeca. Hi

strefr

gnitione abftra&isfa procedenteä, omitte-

"itim 4&h

re.

$46 — ObjicieslIl, Scientia .beata,' feu vifio

?R ï:üquinüi

n

intuitiva Dei neceffitat voluntatem crea-

1

UT

At

tam ad actus perfedtitlimos ) eia cogni-

[

L

r

Mi

Di[px&n*ia IX. AÉ T,.

£67

r

tíone ab(tra&iva procedentes.. Sed'hoc

?Bl]'xbgnuj

ipfo tollit potentiam proximam merendi

td i

er ullum a&tum charitatis Theologice,

ÓH

in füb(tantia confideratum. Ergo.

Maic

i,

Is

prob. Nam voluntas peripfam vifionem.

beatificam, & amorem neceffarium Dei,

tj

| Wj

exinde procedentem , neceffitatur ad a-

n v

étus, Deo magis flacentes, Ergo.

tet)h d

Confirm. Cognitio abftra&iva Dei, &

exinde procedens amor poteft etiam inJ

lii x

od

homine viatore adeó effe vehemens: ut,

accedente alià cognitione reflexà , necef-

trosmit

fitetur voluntas ad exercitium virtutis

perfectioris prz exercitio alterius, m

inüs

Vr

erfe&to.

ps ht

Ergo à fortiori idipfum

5

Chriíto diceridum erit.

mulibed

j Trarí

Refp. D. maj. Neceflitat voluntatem. g4»

: ontte

creatam folüm moraliter ad a&tus per-'

fectiffimos. C, maj. Neceffitat etiam phy-

imin. N

ficé, N. maj. & fic diftindtà min, N. con-

fioafuy

feq. Ratio eft; quia voluntas creata per

i p

viíionem beatificam neceffitatur quidem

i Dett

phyficé ad amanda bona, Deo intrinfeca:

mualte ?

fed folüm moraliter ad amanda bona,Deo

v ent

extrinfeca. Hinc pariformiter eadem vo«

m t

luntas neceffitatur folüm moraliter ad e-

ts, o

liciendum actum virtutis perfectiorem,

prz alio, minüis perfe&o, factà etiam füp-

M: j

pofitione: quód tales actus à fola vifione

xata t

Nam aliàs in vo-

beatifica dirigantur.

un-

h4

;;[]W;

þ!'6*8

Trdq::tu: VI. de Incarnatione,

luntate beata, quà tali,tollereturomnis — i

libertas indifferentiz ad exercitium ullius

( tantit

virtutis. lindeidipfum àfortiori dicen-

eceptuir

arbis Cht

dum eft de liberis virtutum actibus, qui

À fola vifione beatifica non procedunt.

fitt ego

Cüm igitur nece(fitas moralis non tollat

TO

libertatem indifferentie, ad exercitium.

Refp. N

virtutis requifitam , hinc fcientia beata

vere adum

in humanitate Chrifti non tollit poten-

llo ptríed

tiam proximam merendi,

iper Omli

Ad confirm. fimiliter D, antec. & Neg,

lia cur

confeq, Ratio patet ex modó di&tis, &

gealloquin

ulteriüs declarabitur refponfo fübfequen-

a obtenta,

u

fln&ämin.

$48

-ObjiciesIV. Humana Chrifti voluntas,

alfto ais

pro fenfu compofito fcientiz beatz, & u-

solim tun

nionis hypoftaticz,neceffitata fuit, etiam

ub per h

metaphyficé,ad actus virtutum perfectio-

m

res. Ergo. Antec. prob.. Nam elicere a-

ine oeleft

&um vírtutis, minüs perfectum, prz alio

t mordls

erfedtiori,eft imperfe&tio moralis. Sed

d

umanz volüntati Chrifti, eriar meta-

qltimt,

3 r

phyficé repugnat imperfe&io moralis.

df

rgo.

Bimellar

Conf. Nam elicere actum virtutis,mi-

P fongc

nüs perfectum, relido perfe&tiori, eft a-

gere contra confilium Dei,

Sed agere

W pe

Wàitenc

contra confilium Dei,eft imperfe&io mo-

Ri

ralis, Ergo. Min, patet ex ipía differen-

.

Wt tee

tia inter peccatum veniale, & jm

perfe-

d

ei

i

Di[;lau;atio IX. 4n d.

169

"r

&ionem moralem; quia fcilicet peccare,

M

etíi tantüm venialiter, eft agere contra

TW

preceptum Dei

Maj. autem prob. ex

DN

verbis Chrifti ad difcipulos Matth. V. 47,

T

Eflote ergo vos perfects , ficut & Pater vefter colte

At

[fis perfeius of Exgo.

Q

Refp. N.antec. Ad prob, D. maj. Eli-

f43

NG

cere aCtum virtutis,minüs perfectum,prz

tll x

alio perfectiori, eft imperfectio moralis

fi per omiffionem talis actás inducatur

t L

aliqua jactura gratiz, & gloriz coeleftis ,

ld L

uz alioquir

er a&tum perfedtiorem fuif-

/

et obtenta.

rs

Im

lus

|

Et (ic

diftindàmin, N.confeq. Ratio eft ; quód

j. Secüs, N. mæä..

ii

omiífio actüs alicujus virtutis perfectio-

t t

ris folüm tunc fit imperfe&ctio moralis,

Ut tCiam

quando per hanc omiffionem negligitur

pdio-

augmentum gratiz , & correfpondentis

ditttede

glorig cocleftis. . Hzc fiquidem gloria eft

r dio

unio moralis creaturz rationalis, eadém-

is, 9l

e ultimata, cum Deo, tanquam fineul-

timo, Per hoc etenim imperfectio mo»

m ne

morais

ralis differt à peccato veniali ;; cüm per

iftud impediatur acceffus ad gloriam coe-

:inut'lsami'

leítem, donec fit expiatum.

Unde beati

i, die

funt incapaces imperfectionis moraliss

$d a

quia,omittendo, aut exercendo virtutem

perfe&iorem, nihil gratiz, aut gloriz ne-

xfedüo

j df

gligere , nec obtinere ampliüs poffunt,

CIIH'

Unde hoc àfortiori de Chriíto dicendum.

t

Ü

nj

$70

Traflatus VI, de Yncarnatione,

Ad . cónfir. D. maj. Omittere actum..

:':nitud'ïïïe

perfe&tiorem;eft imperfe&io moralis, fi

qatam

per omiffionem talis actüs inducatur ali-

qua jactura gratiz, & correfpondentis glo.

fum füy

rix, C, maj. Secüs. N. maj, Et (icdiftinétà

g novus

min,N.confeq. Ratiopatet ex modo di-

Dondenti

&is,

Aliam.viam falvandi in humanita-

Conf. 2

te Chrifti immunitatem ab omni imper-

Chrifto du

fecdione morali , cum Munieffa nonnulli

fuht 7

e€x alio fundamento amplectuntur : quód

4

ehon. -

nempe Chrifto à Patre «terno fuerit pro

yt ioftanti

regula moralitatis , adeóque omnis per-

w Pt

fe&ionis mcralis, affigriatum ipfüm béne-

112,0 p

placitum Chrifti, adeóque Chriftum fe

.

M u

per exercuiffe actus,moraliter perfe&t

f

i

Imos.

a at (

Verüm ex hac do&rina fequiturz

t nevum au

humanam Chrifti voluntatém non folüm

fidtntis

moraliter, fed etíam metáphyficé necef-

amrehenfo

fitatam fuiffe ad actus virtutum,moraliter

sfindior

perfectifimos: adeóque füblatam liberta-

lnzq7. :

tem, ad meritum effentialiter requifitam,

LT

Repugnat enim metaphyficé, ut Chriftus

actum contra fuum beneplacitum exer-

fifit ver

ceat.

Wi r

$jo Objicies ultimó contrafecundam, Hu-

tichui, (

manitas Chriíti à primo inftanti fux con-

TTM

h mri,

ceptionis elicuit a&tus fupernaturales me-

ritorios usque adinftans füz mortis. Sed

ULLT

hoc ipfo humanitas Chrifti à primo in-

RUT

ftanti "ïconcep.tionis non habuit tantam

pie-

i

DifputatiolX. Artic.l.

?i

um

lenitudinem eratiz, & gloric fpecialis,

[

DN

.

quantam habuit poftmortem.Ergo Min.

|

undmï,g,'

rcb. Nam jüftus viator per quemlibet

a&um fupernaturalem meritorium obti-

: Etflt&l

hr

net novum augmertum gratiz, & corre«

fpondentis gloriz a&tualis. Ergo.

.

m

Cohnf. authoritate

Scripture. Namde

hlomni um« W

Chrifto duodenni -Luc. Il j2. 7Efus pro-

Momy

ficiebat. [apientid. & atate, & gratià apud Deuti ,

AUE : qu

4* h.mines;. Sed humanitas Chrifti perfin-

V hr w

ula inftantia accepit novum augmentum

du a'n.

tl

ztatis. Ergo etiam novum augmentu

k

m

gra

tix, & fapientiz coeleftis,

tilmin.

Refp. N,mai. Ad prob. D.antec. u-

$$9

petidf.

ftus viator, qui eft cantüm viator, merc-

fgitute

tur novum augmentum gratiz, & corre-

onélüm

fimul eft

tueeet

Ipondentis gloriz, C antec. Qui

Ra-

compreheríor, N, antec, & confeq.

mrditer

tio diftin&tionis habetur ex do&trinaDiv,

lbt

'Thomz q.7. art.12. (icdocentis: Chriftus,

quíitim,

jecundàm quod bomo , à primo. infianti

fuá. conce-

Chrls

prionis fuit verus. e. plenus. comprebenfor

Unde

i x

u eo non. potuit efe grati augmentum z. fictit: nec

in aliis beatis , quorum gratia augeri non poteft, eà

hn B

quàd fint in termino.

Hominum ver?, qui funt pur.

if t

viatores , graría poteft augeri, C ex parte forma;

n

quia non attingunt. (ummum gratie gradum, & ex

yrts

parte (ubyetti ; quia nendum . peryentruni ad serni-

ipim ?

V,

t u

Ad

;16-

$72

TraDatus VL de lnm;uaiane-

Ad confirm. D

.maj. Proficiebataugen--

;;atemþC'

do gratiam, &

1

fapientiam internam. Neg.

niml Cht

ma

J

j. Manifeftando externé gratiam, & fa-

ffirion:

pientiam,

fimülque augendo Dei gloriam

n folim

extrinfeca;

«C.maj. & C, min, N.confeq,

rim, t

atio habet

ur iterató ex doctrina D. Tho-.

iliud erà

mz. art. Cit. ad 3. In fapientia,,

€* gratia po-

acerbita

tefe aliquis proficere dupliciter,

Uno modo fecun-

]s autem

dum ip[os habitus [apientia,

(* gratie aug mentae

vero obja

€os, C fic Chriffus in eis non proficiebat,

Alio tiig«.

poMfoztw

do fecundum effe

eus, C ficChriftus proficibat fu..

imofiaticat

pienti

j

C gratiá, ficut etates, quia [ecundum pro-

utficum,'

ce(fum

v infinita

dictis

etetis perfeciora. opeva faciebat. Exhisï

$52

tc piudium

ConftatI.

uód humanitas Chrifti à

netapy

primo inftanti fu

€ conceptionis habuerit

fotmenar

fcientiam beatam, fivevifionem. intuiti-

tincadis ex

vamDei ; quia fcilicet in primo inftanti

lls etinc

uz conceptionis fuit hypoftaticé unita

tximafíbi

erbo Divino, adeóquehabuit omniail-

dtmanim

a dona füpernaturalia ,

qua non pugna-

tis b ot

bant cumfítatu viatoris,

requifito ad redi.

NiXyT, V

fnendum per paffionem, & mortem füam:

V ntly r

genushumanum. Huicautem ftatui, ecfi

re

h?'h*qu: d

li

pugnet gloria corporis, feu impaffibi-

hu

tas humanitatis Chrifti: non tamen ei-

h IT

dem re

pugnat gloria effentialis animz,

feu vifi

o intuitiva Dei,

uinimó gau-

Wülntef

dium,ex hàc eadem vifio

LT

ne neceffarió re..

Ht

fultgns,p,o terat divinitu

$componi, & re-

Qsf

ipsá

x

. Difputatio 1X. Art, 1.

175

n

V

ipsà tempore paffionis componebatur in

*

anima Chrifti cum dolore, triftitia, . &

T

affli&ione a&uali voluntatis humans;

D

nonfolàm, prout bhecappetitum fenfiti-

A

vum, fed etiamrationalem includit. Nam

m !

aliud erat objectum doloris : nimirum,

1j [

acerbitas paífionis, & mortis, longé ma-

Ürwi

gls autem peccata humanigeneris: aliud

A t

veró obje&um gaüdii , nempeactualis

hu

Án

*R

offeffio,tum realis per ipfam unionemi

ii

oftaticam, tum moralis per vifionem

Á

hmimp.

beatificam , eique correfpondentem amo-

1

w]

rem infinitz bonitatis Divinz.

Unde

hoc gaudium , & hzc triftitia fibi invi-

s rl

cem metaphyficénon opponebantur, De-

ubueit

facto tamen anima Chriíti , prout glorio-

v initie

s& in coelis exiftens, omnis triftitiz, &

oinfant

doloris eftincapax; quia feilicet per do-

tem impaffibilitatis non tantüm corpus,

iM tmi;a

T

fed etiam anima cujuslibet beati redditur

n g

immunis abomnidolore. jJuxtaillud A-

pb

pocal.XXI. V, 4. Abflerget Deus emnem lacrf-

vem um

mat ab oculis eorum , ( tmors ultrànon erit, neque

lu&us , neque clamor , neque. dolor erit ultrà ; quia

mBatui, CI'ü

H

n

prima abiérunt.

4tumen d

Conftat II,

uód humanitas Chrifti, $$

non obftante fcientià beatá, potuerit me-

Jj a

reri, nontantüm per aliarum virtutum.

""

aCtus , fed etiam charitatis Theologicz,

siri?

& quidemin fubítantia confideratos. Li-

mom) &i:l'

ceat

í74 | i'ra&am VI, De Incartdtione,

cécenim voluntas creata per vifionem in-

j P

n Chn[l

tuitivam Déi neceflitetur phyficé ad. a-

manda bona, Deo intrinf£ca: non tamen

gorahs.

etiam neceffitacur phy(íicé , fed tantum,

Conttat

moraliter ad amanda bona,Deo extrinfe-

yir.o il

ca, Hinctalisamor, etíi à vifione beatifi-

t (clenti

'

ca procedens, habet libertatem fufficien-

ímo, 1t

tem ad meritum , cui non.obítat neceffi-

te mortal

|

tasmoralis. Atquehoc àfortiori dicen-

qia Chil

dum de illisadibus charitatis Theologi-

vionis fut

cx*, quifolüm . procedunt à cognitione

àm o

abftra&tivaDei, quz cum vi(ione intuiti-

liguoquef

vain eodem intelle&tu componi poteft. ,

st plenitit

Cumigitur humanitas Chrifti, przter vi-

ditloCOmp

fionem Dei beatificam, habuerit qucque

morT

fcientiam infufam, per quam Deus folüm.

tlorum pe

abfiractivé cognofcitur: hinc etiam per

iij q

a&us charitatis Theologice , prout ab

uin) cim

hac procedentes,cósquein fübftantia con-.

3 a f

' fideratos,potuitmereri. Exindeulterius,

t lineco

deducitur: quód humana Chriíti volun-:

t lloria

t25 fuericneceffitata,folüm moraliter, ad

itütquos

eliciendos aCtus virtutum perfedtiores..

a, &i

Quamvis enim metaphyficé humanitati

tchimi

' Chriftirepugnet omni

S.

erfectio. mó«

Ttttronfe

; £alis: attamen libera o

o actüs perfe-

Vükoteft

^. €oris 'tunc folüm eft imperfectio mo-

. £alis, quando per hanc. omiffionem ne-

MALITIy

n il de

Qe-.

gligicur aflgmcqtgm gratiï? & gl oriæ c

"

ES

-

Q

ia d

Tij

'

.

Mi

þ;/,gm IX, Arti l-

$7*

19

leftis.

Hinc nullus beatus, minüs au-

| th n

" m":m

tem Chriítus , eft capax imperfectionis

moralis.

i

! MIL

Conftat III.

o

Qiöd humarxxïit-.äs;Chriüi, ä,ffg'

prin.o inftanti fuz conceptionis , habue-

M. |

zitícientiam beatam in gradu excellentif-

itm

fimo, ita

uidem,ut hecper decurfum vi-

ht

tz mortalis non amplius fuerit aucta ;

|

frride

quia Chriftus àprimo inftanti fuz conce-

! Ils

tionis fuit non tantüm viator, fed e-

i ii

tiam comprehenfot.

Quamvis igitur

Áone It

alii quoquefan&i, cefte Scripturà, habue-

yni p

rint plenitudinem gratiz, fao ftatui , ac

at

etficlo competentem,inter quos fanctiffi-

YT

ma Deipara eminebat: nihilominüs gra-

us lm

tia illorum per fubfequos virtutum actus

n p

fuit au&a ; quia folüm erant viatores,

pout )

Quinimó cüm fingula Chrifti; àt viato-

aOt

ris, merita fuerint valoris fimpliciter in-

iults.

finiti, hincconveniensnon erat: utgra-

ji volu

tia, &gloriaeffentialis animz in Chriíto

ii d

per fubfequos virtutum actus augeretur ,

fdiors

Íed tota, & integra utriusque plenitudo

t

cidem ftatim in primo inftanzi conceptio-

&i m*

nis erat conferenda. Neque obítat : quód,

Qs

Evangelio tefte;profecerit fapientiá, &tatt,

j o r

€» gratiá apud Deumi , & homines.

Hoc fiqui-

dem íolàm de actibus externis , quibus

o *

fapientiam, & gratiam manifeftabat, ac

&g&onæw;

dum.,

ere

glf)riam Dci prompvebar, intelligen

$76

Tratfatus VI. de Wiarnatione,

r

j

m ol

Certum enim eft : Chriftum long? prz-

srdütabi

ftantiores virtutum actus in ztate virili,

5q

prafertim tempore paffionis ,

g eernit

g&tate juvenili palàm exhibuiffe,

quàm in.

mria,cat

srecur nf

ARTICULUS II

j veri

gntianur

erali a

44n Humanitas Chrifli per fcien-

diambeatam cognofzat omnia abfos —

/

atet: Q

diedis, d

dute exiflentia ?

vionadis n

:regoremau'

Rznotantum I Qiöd inter abfoluté

Prenot,I.

SHP

exiftentia preter Deumcontineantur

fee confilu

omnes omnino creaturz , quz pro aliqua

JDC[, etí)

differentiatemporis,feupermanerter,feu

bat; Skct

fucceffivé , realiter exiftunt : five deinde

UI

illorum exiftentia fit przterita , five pra-

if

fens , five futura,

Huc igitur pertinet

t iunrtt

ílla zternitas creata, per quam omnes

creaturze rationales (ine fine durabunt,

k quret

Hec tamen feries durationum , five in-

u lia

ftantium, fücceffivé fluentium, per quam

&ternitas creataformaliter conftituitur,

t ao

non eftcategorematicé, fedfolüm fynca.

n

tegorematicéinfinita, Licét enim in hac

Wanuy,

: las

ferie nullum fit inftans, quod non fitab-

foluté futurum ; eó quód aliàs hzc feries,

üsitbne

proutabfolutéfutura, non difcreparetab

imallern

!cxömm

aliaofcxie, meré pofTibili, per quam durare

qu

U

Dbifpstatio 1X. xrfic. xi.'

173

idem poffet, fed reipsà talis creatura

M

nondurabit, nunquam tamen verificabi-

"l

b i

tur, quódàprimo inftanti inchoate hu-

BL

jus zternitatis effluxerint füccelfivé in-

i

ftantia,categorematicé infinita; nam aliàs

daretur iafinitüm,claufüm terminis : fed

$1

folüm verificabitur , quód elapíà fint in-

ftantia,numero finita, fictamen , yt fem-

!j f

per alia, & alia ine fine (int elapfura. Hine

patet: quód pariter illaferies adtuum in-

7

hi 45]:«

zelle&üs , & voluntatis, quos creatura

rationalis in zterná eliciet, fit folüm fyn-

categorematicée infinita.

tte ol -

od efïenfia-v'iüonïs bea-5;6

ODtGatt

Prenot,Il. Qu

tifica confiftat in cognitioneintuitivafo-

yodq

liusDei, etfibeati quoque alias creaturas

neoter t

videant.

SicetenimD, Them, P, I. q.12,

vedende

art. $. ad 4. refpondet: Sgi[olus Deus videre-

Árepra-

esr , quief fons , dv principium totiuseffe , c veri-

rpetinet

£atia z itavepleret naturale defiderium [Giendi , quoi

m orües

wibil eliud quareretur , C beatus effer.. - Unde D,

dürwnt,

Augufl.. dicit lib, s. confef, infelix homo, qui fcit

, iv

emtiía la, (cilicet creaturas , Teatttem ne[cit, Bta-

K qua

tus autem, qui Te (Git, etiamfi illa niefciat. Qui verà Tey

onfütuituh

€r illa novit ,non propter illa beatior e[F.[ed propter

dim g

D

Tefolàm bsatus.' Ex hac igitur doctrina pa-

exm ?

tet: quód illavifio, qua beati creaturas

jnon flt)'

alias, abfolute exiftentes, cognofcunt, fo-

yhecith

lüm ad beatitudinem accidentalem, non:

ia

arcró effentialem fpe&tet, Acque per hanc

?

CQ«

quim

d

|

-

l

178

Traclatus Vl de 1ncarnatiom,

| , m qu

coghitionem, dicüntur beati, omnis Y&

Verbo Divino videre; quia fcilicet Joan,

gt

I'.- 3' Om

g T

5

nia per ápfum f:-zflafwu.,: € [ins ip[o fa-

LU

8um se[t a

, COnt'l'? |

$57 s. - Pranot.1lI. Ql-ödïie'ätï präe ceteris

m qm ,1

;

mfcientia

€as creaturas, abfolutéexiftentes,videant,

arum cognitio ad peculiarem illorum.

ia5 ápio

R

,

t

um,, & excellentiam beátitudinis

padipfü

perüner. Hincnon folüm beatos alio

adinis ptf

fecum in ccelis regnantes , fed quoque nos

im, Proq

viatores, in terris adhuc degentes, quini-

i abüut

mó etiam arcana cordium cognofcunt,

qum, k

dum Anobisinvocantur. Sic etenim D.

s. Mj |

g, Nm

Thom. Ii. 2. q.83. art. 4. ad. 2. refpon-

detz Beatis . st Gregoritis dicitin V2, Moral, in

gunivert,

d

Verbo smanifeflatur illud , quod decet eos eognojcere

u euent

? quzcunqu:

de eis , qua circa nos aguntur , etiam quantüni ad

ánteriores snotuscordis..— Maximé autem excellen-

aL

tiam eorttim decet , st cogno[cant petitioues, ad vos

sv r

facas vel voce , vel corde, Et ideo peritiones, quas

uila,

ad eo$ dirigimus, Deo spanife[lente , cogno[cunt,

wl att, 2,

Cim igitur beati nonfolüm preces no-

(wfT, Àu

ras , etfi mereé internas, cognofcant ,

t.t eor

fed etiam per eas moveantur, ut pro no-

tu(rliin

bisintercedant; hincruríus

patet: quód

ü QR li

actus liberos,

à vifione beatifica proceden-

tes,eliciant ,

ii

eft,

prout art. pr»äeced. dictum

LTTM

I"mäawüü

$78 .. Dico L. Humanitatem Chrifti per fcien«

T

Hl beatam cogaofcere omanes creatu*

I25

DifpstatiolX. 4rt. M.

$79

m,(mu i

gas, pro quacunque differentia temporis

p

Itacum D, Thom.

abfoluté exiftentes.

:)GW,[[:

hícq. 10:art. 2,

Suarez , & Vasquez, alii-

ue contranonnullos diffentientes. Prob.

!Ipï

Nam quilibetbeatus'1 Verbo, adeóque

ltts

i

erfcientiam beatam cognofcic illas crea-

1

turas, abfolute exiftentes , quarum cogni.

t lii "

tio ad ipfius ftatum , & excellentiam bea.

n

tudinis pertiner, « Sedomnium creaturas

tl

tum, pro quacunque temporis differen«

d a.

tia abíoluté exiftentium, cognitio a

ftatum, & excellentiam Chrifti pertinet,

| Icogno (

i etin ]

Ergo.

" Maj. patet ex num. przced. Min.

d xin

rob.

Nam Chriítus eftcauía finalis co-

IT

dus univeríi, feu omnium creaturarum,

t ifift

pro quacunque diffe

rentia temporis. ab-

n at d

foluté exiftentium , ideóque juxta illud

at d

ad Colloff, L. 15. Primogenitus oitiis creatura,

m a

quonium in ipJo condita [unt wniver [a n celis, Qif

T Pim,vfu

terra , vifibilia, er invifibilia, prout fufiüs Di-.

üt.

IlI. art, 2, di&tum eft. Ergo,

n i

ag t

'.'

Con£I. Authoritate D. Thom. q. & 559

U Q

art. cit. fic concludentis : Dicendum , quid

anima Chri[li in Verbo cognofcit omnia. Unusquisque

tr; W pmnl

i

enim intelledus beatus . in Verbo cognofcit , non qtti-

ag

dem omnia fimpliciter , (edtant? plura , quantà per«

feftis videt: Verbum,

Nulli tamen intellectui

r ü

beato deeft , quin cognofcat iu Verbo omnía ,.qua 4

riflum ausem , r ejus di-

;hriüiperfdï

y]um fpesiant, — Ad Ch

O'Z

D CWl

d

g5

'Tm&atuïsüw.- &e Tncarnationt,

guitatem [peG.ant quodammodo omnia,in quantdon $—

jubjecta funt omnia,

Confirm. II.

Nam Chriftus non folüm

as

eft caufa finalis, verüm etiam meritoria

. Min. j

inete

totiusuniverfi, & omnium creaturárum,

in illo abfoluté pro quacunque differen-

dim eti

n Angelw

tia temporis exiftentium.

ed hoc ipfo

perícientiam beatam cognofcit omnes

vbis , p

órig, d

creaturas, abfoluté exiftentes .Ergo, Maj.

ferend:

áterató patet-ex allegatis Apoftoli verbis

duum, f&

Difnut. & art. cit. fufiüs expofitis, Min.

lium, qu

prob. Convenienseft, utille, qui me-

: pro quac

tetur przmium : habeatquoque plenam,

i, g

& adzquatam cognitionem

prxmu, per

manitatis

fua merita obtenti, Ergo.

Conftm,

$

Dico II. Humanitatem Chrifti per fci-

datilcot

entiam beatam coghofcerequoque omnes

adusliberos, etiam meré internos, cu«

aalatu

zinis pert

juslibet creaturz ratíonalis, pro quacun-

u

c differentia temporis abfoluteé exi-

a, o

r

sfientiar

entes, Itacum D. Thom, q. & art- fü-

periüs cit, Suarez , & Vasquez. Prob.

tinarcan

um

INam Chrifti humanitas per fcientiam bea-

«am cognofcit omnia, quorum cogni-

PA

tioadítatum, & excellentiam illius pet-

Ttofendit

tiret,

Sed omnium actuum, etiamli-

MUL

berorum, acmeré internorum , àquali-

thm?f nl&

1

ber creatura rationali

lil

ro quacunque

4

temporis differentia exiftentium, cogni-

Mi

itm LT

£ie ad huac ffatum , & cxcellentiam hu-

inae

M t

'Mr' Mlm

a

hi

bifpumïo F. Art. f;

,)8t

buy smanitatis Chriftipertinet. Ergo. Majpa-

a, tet .Min. prob, Humanitas Chriíti non

w folümeftcaufa meritoria totius univerfi,

( verüm etiam omnium donorum gratiz ,

)

]

tum Angelis , tumhominibus , etiamree.

V

probis, paritérque omnium:donorum.

SIml

gloriz, ele&is collate, & impofterum,

T

conferende. Sedhocipfo etiamomnium

Vs f

actuum, feu naturalium, feu füpernatu-

l, ia

ralium, quosquzlibet creatura rationa-

lis

ro quacunque differentia temporis

( p]cw |

trni,

elicit, cognitio adftatum, & excellentiam

humanitatis Chriftipertinet, Ergo.

.

*

Confirm,I, Nam quilibet beatus co-

-yön

ffjels

gnofcitilla cordium arcana, quorum co-

queomnes

gnitio ad ftatum , & excellentiam füz bea-

105, Qu

titudinis pertinet , prout num. 557. di-

W quacurr

&um eít, Sed hoc ipfo humanitas Chri-

NU

al

fliper fcientiam beatam cognofcic omnia

cordiumarcana; quia omnium cogahitio

g, t

Il

li

ntumbä

adfüpremum illius (tatum, & exccllen- :

tjam, vi cujus omneshomines, & Ánge-

Qorutt v

m

:

los tranfcendit, pertinet, Ergo.

Conf. II, authoritate, ac ratione Div. "

j qui

Thomz q. & artic, cit, ulteriüs de beata

jun äqþ

Chrifti fcientia fic docentis s. ipfe etiam eft

j qui

conflitutus judex À Deos quia Filius bominis efl,nt .

Yi

dicitur /o4n. $.. Et ideo anima Chrifh in Verbo co-.-

gnoféit etiam bominum cogitatus , quorum e[f iudex;

;cllcnwä

foan. 2.. ipfe enim fciebat,

i[..«,-pr gued t eo fnj;ur

*

05

qp

;'81 :

Trallstus VL de Iucarnatiene,

jf f

quiid effet in bamine: poteft intelligi, non [olüm, quate

tüm ad Diyinam [cientiam, (ed etiam, quantum ad

gfec, C

gl hom

. füentiam enima ejus, quam babet im Verbo,

362

ObjiciesI. contra primam. $i huma-

oneq,

íreipsic

nitas Chrifli per fcientiambeatam cogno-

mt) quæïi

viffét omnia, pro quacunque differentia

temporis abfoluté exiftentia: cunceadem

ft non al

tísfigilo

p

uoque à primo inftanti conceptionis, a-

,

€

óque etiam in vita mortali cognoviffet,

fus, eti

Miciiune

Sed hoc admitti nequit..Ergo. Maj. ex-

seoilli i

inde patet: quód fcientiz beate plenitu-

dinem Chriftus in primo inftanti . conce-

it; utpott

lm revel

ptionishabuerit, ut eadem deincepsnon

fuerit aucta, prout art. przced. dictum.

Md confr

domo, €

eft, Min.autem prob. .Nam Chriftus, üt

doPatrem.

homo, in vita mortali conftitutus , ne-

fciebat diem futuri univerfàlis judicii. Sic

ag

etenim ipfemer Marc. XIII. 52. pedie aw-

^ pot

tem ille, C bora nemo [at , neque A

L

acdem: ]

igeli in qz(o",

ttimnon,

weque filius bominis, nifi Pater, Exgo.

onfirm.-Si etenim Chriftus, àthomo,

Ti Tho

per fcientiam bearam in vita mortali cb-

tirim l

gnoviffet diem judicii: tunc non potuif-

Wil

Dui

fet exciperefolum Patrém, neque femet-

ipfüm, üt hominem, zquiparare Angelis

bgaum 1 Prh

eatis, ignorantibus eandem judicii diem,

E

.

5 oniie

t

$65 rlïe."[þ*. N.min, Ad prob. D.ant. /Cflri-

g

ftus, àt homo, in vita mortali conftitu-

tüs, neíciebat diem judicii, fcientià n

n

T

Ut

bifputetie 1X.— Artic. Tf.

t

M

Tabili, feu manif'eiïan*giä; fais difcipulis. C.

MT

antec. Scientià irrevelabiTi, feu arcana,

m

nulli hominum.manifeftandá. N. antec. &

D i !

confeq. Ratioeft ;. quód e3 quilibet;et-

Cs |

fi reipsà confcius, f& legitimé nefcire di-

wdlts

eat; quz,altiori poteftateligatus, revela-

! QU

re non audet,. prout in facrie confeflio-

Vntm

nisfigillo pr cxteris patet.. HincChri-

ii

ftus,, ctiam üt homo, fciebat quidem ju-

. Mj

dicit univer(alis diem, ac horam : non ta-

itp

men illà fcientid, quam aliis revelare pof-

vt C

fet ; utpoteprzcepto Pasris ad&zi&üs,ü:

"

illam revelaret.-

tht

Ad confirm. N

.antec. Nam Chriftus,,

4 didun

frits

àt homo, etfi confcius. illius diei, folüm

Itus, 1«

ideoPatrem excepit, & femetiplum An-

iic 9t

elis zxquiparavit; quiaPater fibi folire-

trvavit poteftatem manifeftandi aliis

TT

AL M'l

hanc diem : ideóque Chriftus, üt homo,

eandem nonpoteratrevelare. Undebre-

viter D. Thom. q. & art. cit. ad 1. pidtur

i

r

ne[cire diem, &v lroram judicii quia riom favit fcire.

ObjiciesTI. contraíecundam. Hunza-

$64

n pote

mitas Chrifti non poterat per fcientian..

Qu g.

|

beatam à primo inftanti fue conceptio-

a

nis cognoícere omnes at&tus meritorios,

,uücudm

À femetipfa per decurfüm vitz mortalis

eliciendos, .Sed hocipfo longé minüspo-

a

terat cognofcere aliena.fecreta cordium.

a

uif-

&go; . Maj. prob,

N

amhzc föicncia€

(ig

Qo 4

et

$84

quafatils Vt, de Wearnatione,

Ad cot

Tet prior ipfis meritis, & fimul cum illis,

utpote bsata, & infallibilis, effentialiter

fperfa

D

apïæV

conneza, adeóque deftructiva libertatis,

j

ad meritum requiíite. Ergo,

lute pf

Conf. Nam humanitas Chriti, etiam

iQtus ib

per fcientiam beatam, dirigebatur ad fuos.

[iam, à

rentem:

actus meritorios,abíolucé ponendos;pro-

ut art. przced, dictume(t. Sed hoc ipfo

Cj

per fcientiam beatam non poterat videre

Wt enirm

fuos actus meritorios,prout abfoluté fu-

necdigi

turos, illzsá eorum libertate,. Ergo.

folutàpor

$6; Refp.

.maj. Ad prob. D.antec. Hzxc

i qi

fcientia fuiffet prior ipfis meritis , folà pri-

tuott;

oritate temporis. C. antec, Etiam priori-

$ dj

tate naturz , five caufàlitatis, N, antec. &

Eenen g

confeq. Ratio eft ; quód humanitas Chri-

ujatis

fli per ícientiam beatam, in primo inítan-

(higts

ti fuz conceptionis quidem viderit omnes

farm b

:

fuos actus meriterios, per decurfum vitz

f Creatur

mortalis abfoluté ponendos :. hzc tamen

&t

fcientia fuerit illis folüm prior tempore,

tiriatem

non autem naturá,five caufalitate.

Sicut

t a hu

enim fcientia vifionis, qua Deus ab *ter-

t inf

'

1o videt omnes a&us liberos creatas vo-

r

untatis, abfoluté futuros* non eft illis

t

prior caufalitate, utpore illos prefuppo-

lbf

ens, tanquam abfoluté futuros, iíta id-

h

1pfüm de fcientiabeata humanitatis Chri.

fti dicendum eit

.hmïf. Y

» ut proinde neutra lzdat

ül i Qb

kiþ'ercazcnj.

UT

)

t

Ad

*

n:rpue&;a W. Artió , -

'9r.

T

Jj

Ad confirm, D. maj. Hurnanitas Chri-

W

fti per fcientiam beatam, & quidemillam,

[0)

ua przvidebat fuos a&us meritorios, ab-:

í

luté ponendos, dirigebatur ad eosdem,

irifü,m

a&us,abfoluté ponendos. N,maj. Per a-

n

liam, ab hac diverfam, e&mquo indiffe-

wnmdos,g,

rentem ad tales actus,abfolutéponéndos,

n

C. maj. Et fic diftin&tà min. N.confeq. Sie-

Mi

ut enim Divina voluntas non dirigitur,

Aolur

nec dirigi poteft ad fua decreta libera,ab-

Im,

foluté ponenda,per illam fcientiam vifio-

ttec D

nis, qua cognofcit eadem,abfoluté pofi-

d

ol

tà, utpote illis pofteriorem, etfidirigi pof-

1mpri

fit, & dirigatur per aliam fcientiam indif-

AUA

ferentem: itaruríus de fcientia beata hu-

axCnt

manitatis Chrifti difcurrendum eft,

j

Objicies ultimó,Si humanitasChrifti per f

fcientiam beatam cognofceret omnes a-

tomnes

mv

&us creaturz rationalis, pro quacunque

C m

differentia cemporis,: adeóque per totam

zternitatem abfoluté futuros : tune fcien-

dmpore

N

tia beata humanitatis Chrifti, euli creae

at

ta, foret infinité perfecta.

Sed hoc ad«

as V

mitti nequit. Ergo. |Maj.prob. Nam,

a&tus creaturz rationalis,per totam etere

a diii

xalp

nitatem futuri,funt"numcr-o infiniti. Et«

os, lub

O.

Y

Conf, Scientiabeata humanitatis Chti-

jtacs Q

gcum

fti adequaret fcientiam vifionis,qua Deus

cognofcit omaja creata, pro quacunque

l

P BS!

tém«

TraPRatus VL, de Imeernatione,

$56

temporis differentia, ideóque per totane

M&

zternitatem abfoluté futura,

Sed hze

nmimt'

fcientia vifionis eft

(onis ,

"

Vinf'inice' pf:rfe&g. Er-

ariter.

luce füt

(5 9?

efp. D.maj: Tunc fcientia beatg

C.n3j

Ft i (

fiumanitatis Chrifti foret infinité perfe.

&a: fi perfectio ejusdem crefceret pro-

mnenturr

ortione arithmeticà juxta. numerum,

tuendo

objectorum, pér eam cognitorum, Tranf;

vi(fon)'s,

& vifon

maj.' Si perfe&io ejusdem crefcác folüm

proportione geometrici, decremento

gtb

mixtá, N, maj. & fic diftinGtà min, N.con-

tf j,

PL

feq. Ratio eft ; quód perfedtio cogni-

tionis, aut fcientiv creatz, non creícat

Meim j

jüxta numerumcobjectorum; per eam co-

qr fiatü

m

