- .. Chriftus non veniffet, N. maj. Vialterius

dempto,rlisA

. decreti, Tranf. maj. Et ficD. min. N. cone

" feq. Ratio eft; quód in moderna pro-

dermptri!

mim u

"

videntia Chriftus abfoluré predefinitus

qiv, d

fit, üt Redemptor, & prima caufa meritoe

vdemto

tia omnium donorum gratiz, ac ploriz,

wpdi v

non folüm refpectu bominum, fed etiam

s5 d ol

Angelorum, prout ex verbis

Apoftoli,

t i

num. 349. adductis, conftat. . . Hinc illà

Vreudum

dona gratix , & gloriz, qux vi prafentis

t

. decreti, utpotepro füo motivo refpiciene

à A

tis merita Chrifti, Angelis collata fue-

tj t

rünt: neutiquam collata fuiffent, (i Chri-

ftus, üt Redemptor, non veníffet ; licét

fetleim

L

istin

n

terim transmitteretur, quód Angeli ea-

fitin

&em dona vi alterius decreti accepiffent.

á

uinimó iftud de omnibus gratiz donis,

t

i

ts

defactó collatis, transmitti non poteft,

Tb

fa&à fuppofitione,

ubd. Angelis viato-

!

1

ncarüatio, illisque

Nl

l

fpribhs.rgtclata fu:'

i.

f0j

]

,

Mita:

- BifjutatioV, Artic, W

369

TM

impofitum precebtum, ut fe Chrifto ven-

tüto fubjicerent, eümque adorarent.

Nam hoc füppofito manifeftum eft: quód -

UIPOWA

N

t). D

Iu

illa gratiz auxiliantis dona, quxdefa&tó '

3

Angelis ad obfervantiam hujus precepti -

fünt collata, nullatenàs conferri

] Dlmlj. m

potuif- í

z

At

fent, (i Chriftus non veniffet,

Frfentiis

- Ad confirm. N. min, Ad prob. C. ant,-

D.confeq. Ergo hzc dona non füerunt

[f a

j. Vialty

Angelis collata ex meritis Chrifti, àt Res:

n X

demptorisAngelorum. C. confeq, Ut Re-

demptoris hominum, N.confeqg. Sicut

UT

rdefny

enim Chriftus fibi gloriam corporis redi-

if ml

vivi, aliáque dona meruit, non tamen., :

üc Redemptor fui , utpote pro fe ipfo ne-

acghria

[ed etiam

que paffus, neque crucifixus, neque mor-

tuu$, fed folummodó, üt Redemptorho-

Ápofoli, *

minum : ita quoque refpectu Angelorum

Tinc h

difcurrendum eft, Atque hxcpariformi-

fs

terintelligenda veniunt de il!is donis gra« .

yebiciem

tiz, quz Adamo pro ftatu originalis in-

lus fue-

i ((000]

nocentiz funt collata: et(i Chriftus non^

fueritRedemptor Adami, prout inhocen-

iz; i

A

tis, fedfolüm proutlap& pet culpam ori-

Andio

inalem.

:

pl

ObjiciesII. Si Chriftus perfüa merita

E

yba Qon

N

y t

prout paffione, ac morte confümmata,

meruiffet impetrativé omniadonà gratiz,

.

glis P -

hominibus collata, tunc etiam Jud:e pro-

) b

5

gf«

d;;ori ; & füis crucifixoribus - merui

ffetæ

a

ia

Spraliatus Vl de IncarBatioue,

3979

álla auxiliafüpernaturalia, quibus peced-

cïügen'tiun

£um proditionis, & crucifixionis , five

[ as

ipfumChriüicidium pot

erant evitare. Sed

findtàmir

Min. prob. Nam

]

[qui 4

hocrepugnat. Ergo.

anerita Chriti, prout paffione, ac morte

vffionis

j

confummata , effentialiter dependebant

(ter com

eb his peccatis, five ab ipfo Chrifticidio,

tfigentiu

adeóque etiam prefüpponebant auxilia

itandi

Jude proditori, ac crucifixoribus colla-

(ibftanti

&x. Sedhocipfo Chriftus hzc dona non

ticum I

aneruit impetrativé. Ergo.

.

fentialtzd

Confirm, Nam vi prz

fentis. dccretä

vaderelld

f£Chriftus abfoluté predefinitus eft, üt Re-

tis, al

demptor generis humani per paffionem,

Ter0n CC

ac mortem fuam. Ergo.

Confeq. prob.

* It

Hzc fiquidem predefinitio abfoluta effen-

t

tialiter includic abfolutam permiffionem,

o

faltem virtualem, ipfiusChrifticidii, adeó-

t n

que etiam decretum abfolutum,faltem vir-

zuale,conferendi illa auxilia, quibus iftud

ol

3

peccatum à crucifigentibus poterat evi-

tlf

sari.

Sed hoc ipfo hzc auxilia, faltem

Qdb q

quoad fübftantiam confiderata , cadere

Vr

l

non poterant füb meritum impetrativum

rl

IN

u

N

hi

Chrifti,prout paffione, ac morte confum-

F

matum. Ergo.

.

f

D

355

Refp

. C. maj

. N.min. Ad prob. D.maj.

lügm.lm

Merita Chrifti, prout paffione, ac morte

RT

confümmata, quoadfingulos actus effen-

N I

ii

Cl'l.lä.

sialiter depex;deban; ab his Jude, ac

Cie

PTO Ii

UWM;

li

Pifputatio V, Art, IP,

m

ub

lii ,

eifigentium peccatis, N, maj.

Quoad ali-

uos àctus confiderata,

C. maj. & fic di-

n

d

inCtà min« N. confea.

l frV

Ratio eft; quód

ui actus meritoril,h

Chrifto tempore

Qb

a]al

! dl

Ionis eliciti, fuerint quidem effentia»

iter connexi cum his determinatis cru-

iC

djant a

cifigentium

z

eccatis : adeóque auxilia,ad

evitandum

hrifticidium collata, quoad

oribus t

zc donaar

fübftantiam non potuerint cadere füb me.

ritum impetrativum, cum his auxiliis ef

tis deew

fentialiter connexum : potuerint tamen,

cadere füb aliud meritum, cum his peccae

T0

tis, adeóque cum his auxiliis effentiali«

xfionen,

ternon connexum, Nam adhoc, ut Chri.

ftg r

qta ff

ftus impetrativé meruerit omnia dona

ffionem,

etiam

gratiz hominibus, non folüm ante, fed,

poft paffionem , ac mortem fuam.

li adtd-

collata,

jre vit.

non requiritur, aut requiri po-

bustod

fiteit, ut

quodlibet donum gratiz, deter4

m cu-

minaté fumptum, fitpremium cujuslibeg

meriti,determinaté fumpti,

Certum fi-

, fültem

quidem eft:

uód Chriítus

, adat

plurima dona,.

quz nobis etiam defactó conferuntur,fuis

irativum

precibus à Patre &terno,in vita morrali

ToY

exiftens,

poftulárit, fimülque fciens fe ex-

auditum

i

Ob. D.mlä'

»gratias egerit. Quamvis enim

ifta graci

arum actio fuerit m eritoria, non

, ic m

a&us (

tamen fuüb illam, tanquam meritum im-

petrativum, cadere poterant hxc dona

d

n

PF?BF, Ording intentionis abíolut? futu-

aA

a

37*

'fm&atus Vt,dé incarnetiont,

fu.

ra; quia nempe quà talia effentialiter

geraift:

prefüpponunturab ipía gratiarum a&tio-

genita, (

ne.

ffim Mát

Ad confirm.

Neg. confeq. Ad prob, C.

vioritas.

in2, D. min, juxta datam diítin&tionem, &

merita, d

rurfus N.confeq. Ratiopatet ex modó

di&is,

ifam Mi

]. confe

bjices ITT. contra fecundam. Si Chri-

Jacio lu

356 üu?

Beatiffimz Virgini impetrativé me-

ruiffet Maternitatem; tunc eo ipfo dare-

dexi, J

minis t

I

tur mutua prioritas, & quidem in eodem

Adcii

enere, ac linea, intet merita Chrifti, &

od O

aternitatem Virginis.

Sed h: c repu-

son r

gnat. Ergo. Majprob. Merita Chrifli,

ordine intentionis , fuerunt abfoluté prz-

Mat, i

(Qnus C

definita, priusquàm Beatiffima Virgo ab-

tsl z

foluté eligeretur in Matrem Dei ; nam.

aliàs hec merita non fuiffent impetrativa

P

Maternitatis.

Sed etiam Maternitas or-

m p

fs n

dine intentionis fuiffet abfoluté predefi-

nita ante merita Chrifti ; hzc fiquidem.

t df

tro ddo

prafüpponebant abfolutam exiítentiam

iaää,ncquc!

Chrifti, ipfa autem exiftentia Chrifti Ma«

Dronem

ternitatem Virginis. Ergo.

Confirm. Nam Chriftus-Homo in mo-

j ]

Ui (

- derna providentia non poterat fibí elige-

ftin,

re hanc Matrem, aut rogare Patrem, ut

hzc prz aliis eligeretur in Matrem. Er-

At

go neque poterat eidem mererà impetra-

Q

"

Wi

üvé

terDitatem,

&sfp.

1

r

I

Difputatio V. A4rtic, lV.

373

Llcf[ändfïg

Refp. D. maj.. Si Chriftus impetrativé 359 —

lia j

meruiffet Maternitatem , etiam per illa

merita, quz effentialiter praefüpponunt

A |

ipfam Maternitatem, tunc daretur mutua

n

prioritas. C. maj. Si hanc meruit per alia

At t

merita, effentialiter non prz&ipponentia

ipfam Maternitatem. N.maj. & C. min.

h,

D. confeq. juxta datzm diftin&ionem..

éttitis

Ratio hujus conftat ex refponfo przce-

0 Ifo d

denti.

Illud fiquidem mutatis folüm ter-

m Inent

minis pariter ifthíc applicari debet.

1 hi

Ad confirm. N. confeq. Difparitas efts

hoer

quód Chriftus in moderna providentia

Ea Chri

non exítiterit, nifi dependenter ab hac

Matre, à qua fecundüm humanitatem,

hi.

Virgo d-

conceptus eft. Cüm igituripfa humani-

; DI

tas Chrifti ante primam füi conceptio-

nem defactó nullum actum liberum eli-

ptthtifà

Titas of«

cuerit, de przteritis autem, & aliunde

i prædeü-

poffeffis dari non pofflit eledio, aut pe-

f

uidet.

tido, fed folummodó gaudium, & gra-

tiarum actio: hinc Chrifti humanitas de-

gllentiam

j

hf

fa&tó, neque hanc Matrem eligere, neque

Patrem rogare poterat, ut hzc Mater eli-

geretur,

Potuit tamen non folüm gra-

fno intll

. (ii d

u

"

tias agere, & gaudere de hac electione :

Datren!

|

fed eandem quoque impetrativé mereri.

l

Nam meritum impétrativum latiüis patet,

m T

a

quàm petitio, autgratiarum actio. Quin-

gratiarü actio absqs

m äfi-'cu: darà poteft

23

pe

n

i

4

$74

Tradfatns VI, de.'bmqmatim.

*

petitione, aut merito impetrativo, queme

eevifo, *

arnationi

admodüm fit, dum Deo pro exiftentiano.

qilcpam

flra gratias agimus: fic meritum impe-

trativum dari poteft fincpetitione. Unde,

D. Bf

d.l

licét Chriftus per a&um liberum fux hu-

manitatis non potuerit hanc Matrem pe-

etat

yis, fve

tere, poterat tamen illam impetratvé

Maernit

mereri.

recibus

358 . ObiiciesIV. Si Chriftus BeatiffimeVir-

otuift

gini potuiffet impetrativé mereri Mater-

nitatem: tunc etiam potuiffet fuis preci-

tentioni

bus poftulare, ut hec eligeretur in Ma-

feq, M

tio, f

trem. Sedhocexdidisrepugnat. Ergo,

Maj.prob. Nam potens donum aliquod

tepti t

dum poMu

ámpetrativé mereri, poteft etiam fua me-

Yita ordinare ad obtinendum tale donum:

, &j

&deóque illud etiam orando poftulare ;

funs, Ui

ia W

cüm aliunde cauía finalis meriti fit prae

1

€nium. Ergo,

*

m iDto

Confirm. Nam poterat DEUS depen«

taften

dlenter à fcientia media de precibus Chri-

tat; qu

fti,conditionaté futuris ,. quibus ab illo

ETA

um

BeatiffimamVirginem peteret in Matrem,

€andem eligere ad dignitatem Maternita-

fhbtetm

tis.

Sed hoc ipfo.

rgo.

Maj. prob.

odl

Potuit Deüs, prelucente fcientià medit

il

tle precibus Beatiffimz Virginis,conditios

U. .

naté futuris, eandem eligere ad dignita-

i,

tem Maternitatis : quinimó defactó de-

u

onaté&

Dd

pendenter ab illo confenfüconditi

pre«

W

pi[putatio V, Artic, IV.

37

)

5?&0

previfo, vi cujus Angelo myfterium In-

"i

CUM

carnationis annuntianti refpondit : Eccé

M

enicills pomini, electa eftprz aliisin Matrem

n [

Dei. Ergo etiam.

&RUn lp

- Refp. D. maj. Si Chriftus potuiffet im-

339

M.

petrativé mereri etiam ordine duratio-

l impcniït

nis, five executionis Beatitfime Virgini

Maternitatem, tunc eandem quoque fuis

st m

precibus poftulare potuiffet, C.maj. Si

reri N

potuiffet eandem mereri folüm ordine in-

us

tentionis, N. maj. & fic D. min. N. con-

Tür j l

feq.

Ratio hujus eft ;; quód omnis ora-

pigi

tio, five poftulatio, ex fuo formali cone

n al

ceptu tendat in bonum abfens, feu non«

mfünmte

dum poffeffum , faltem cognitum quà t&e

e (Onm.

le. Sicjuítus viator, etíi reipsá przde-

f s

ftinatus , hujus tamen przdeftinationis

t pras

ignarus , poteft per actum fpei Theolo-

icum à Deo petere, ut falvetur, & ad

de

ipfàm falutem obtinendam füa merita or^

s Ohri-

dinare; quiafeilicet hzc eadem falus or«

dine executionis cadit füb meritum ime

ab ll

Varem,

petrativum ipfius jufti.

Econtrà confti«

yermte |

tutus in termino, feu actuali beatitudine,

j pb

non poteft illam à Deo petere, aut fpera-

ml

re, etíi de ill

offit gaudere, Deóque grs«

tiasagere, -

€

gonditiü- !

üm igicur Chriftus, ordine

] dim

durationis, five executionis, non potue,

rit in moderna providentia impetrativ&

iB d

mereri hanc Matrem ,. hinc ncque illàm

»

A3 4

EU

ub

n |

1

376

Trallatus FI.. de lncarnatione,

fuis precibus poftulare , aut fua merita ad

hicz n

^

"hanc obtinendam poterat ordinare 5 etfi

Wgnat

l

Conf.9l

»potuerit de illa gaudere, & gratias age-

re, aut füa merita compenfàtiva offerre.

jimis f

ubbus !

Ad confirm. N. maj. Ad prob. N. con-

feq. Difparitas patet ex di&tis.

uin-

p;ædefmll

m Virgc

imó argumentum retorquetur. Nam fi-

cut Beatiffima Virgo tempore,confequen-

redeltr

te ipfam adtualem conceptionem Chrifti,

na

tati

«ouatà

j

6on poterat precibus poftulare Materni-

tatem: fic etiam humanitas Chrifti , qux

nequft. :

MA

defactó tempore,folàm confequente Ma-

ternitatemVirginis,exftitit, non poterat

uno, t

fuis precibus poftulare hanc Matrem.

fite )

dereo t

360 Objic.ult. Hincfequeretur: quódDeus

defa&ó uno, eodémque indivifibili de-

at

aisl

'ereto , neque predefiniverit (imul omaia

merita Chrifti,abfoluté futura, neque fi-

l qrm m

mul decreverit omne premium merito-

| nl t

rum Chrifli, five omnia dona gratiz, ac

! &t

lorie, que tum Angelis, tum homini-

r

us contulit intuitu meritorum Chrifti.

rl

Sedhocadmitti nequit. Ergo. Maj. ex-

viti

Ama

ï

)

TR C

ánde patet: quód inter ipfà merita Chri-

fti fuiffent altqua aliis priora,non folüm

Vr

ordine durationis, feu executionis, fed

at

xtiam intentionis: & aliqua dona gratiz

lttm

fviffent przmium hujus, fecüs autem al-

Wi

terius meriti.

Min. autem prob. Nam

lt

Z

jn-

li

i

usmodi decreto.r.um tultiplicatio

*

Ws

A

; "DifputatioV. - Artic. YV.

377

fua n

finitw fapientie , ac providentiz Dei re-

)Idinm 1

pugnat. Ergo.

.

L]

Vr

Conf, Sic eteni

m afïïgnafi deberet ordo

EUUTO

[l

aliquis fignorum inter ipfa decreta Dei ,

o

aM t

uibus in moderna providentia Chriftus

d h

redefinitus eft,üt Redemptor, Beatiffi-

EM

ma Virgo ele&a in Matrem Dei , beati

J

rzdeftinati ad gloriam eeternam, & do-

n

na gratiz, tum Angelis, tum hominibus

t as

colíata. . Sed hujusmodi ordo affignari

Arili d

J

nequit. Ergo.

.

Quente V.

Refp. D. maj

. Sequeretur: quódDeus 5€1

On pore

uno, eodémque tum moraliter, tum rea-

A'e7

liter, ac profertim virtualiter indivifibili

odDes

decreto non przedefiniverit fimul omnia

ibl d«

meritaChrifti,neque omne przmium,me-

il omiia

ritis Chrifti collatü. C. maj. Uno,eodém-

if

que folüm moraliter indivifibili decreto,

Tjto-

N.maj. & ficdiftin&tà min. N.conf. Ratio

t aC

eft ; quód Divinz Sapientiz, ac Providen-

honini-

tix neutiquam repugnet realis decretorü

t.C,'xïiüi.

multiplicatio, quinimó hxc eadé ad com.

Mij er-

|

[o)

nendam cum infallibili providentia Dei

|

l

ia Chri

|

bertatem creatam, przfertim in nego-

tio Incarnationis,neceffaria fit, prout Di-

sila

f

fput. III. art. 2. oftenfum eft. — Ceeterüm

nis,

m g

hzc éadem difficultas , füppofito etiam

autem*

unico decreto tum realiter, tum virtua-

liter indivifibili,adverfariis folvenda re-

. M

ftat; cüm pariter in illo plures formali-

phcauot"

Id

4ates$, ratione noftrá diftindtz, &fübor-

ls

a j

!

378

YraffatusVI, de Wiarnatione,

dinatz admitti debeant, vi quarum Deus

Jam ctw.u

juxtaintrinfecam diverfitatem meritorum

a p

Chrifti cadem diverfimodeé przdefinivit ,

10minum)a

ordinando fcilicet orationem Chrifti tan-

yr. Il ?

quam-meritum impetrativum ad illa do-

m h2

na, quz Chriftus orando poftulabat, fe-

qum v

cüs autem gratiarum actionem pro hisce

ngelos,

ernatut

donis, qux folummodó erat meritum,

compenfativum.

gac p

.. Ad confirm, C. maj, N.min. Nam qua«

decretin.

lis fignorum feries admittenda fit,non fo-

fapernat'

làüm ex dictis de caufà finali, efficiente,

cerni f

ac meritoria Incarnationis , déque ipfis

Chril

Chrifti meritis , eorümque prazmio dedu-

voutiatp

!

citur, fed ctiam inferiüs num.

364. ex«

|

lie d

ponetur. Ex dictis

i

vitnyion

365

ConftatI. Quód Chriftus, àt Reden-

lplumn t

ptor, five per merita, prout paífione, ae

g.f

morte confummata,defactó meruerit im«

s lp

petrativé. ominia dona gratiz, ac gloriz,

um

tum Augelis, tum hominibus collata,

n o

adeóque etiam illa dona füpernaturalia,

Q

quz primi parentes inftatu originalis in-

um füt

nocentix ante lapfüm habebant : quin-

, d

imó, & auxilia, per qux Adamus pecca-

bt

tum originale, & pariter Judas proditor,'

T.

& crucifixores ipfum peccatum Chriftici-

fitidem

dii poterant evitare.:

Ratio hujus éft ;

u

Ol

ód defa&ó Chriftus, üt Redemptor,à

m?ï'ä y

b

€o fitabfoluté prædefinin:ls ante o

mnerm

aligm

Wa

MW.

-omu)mio F. M. IP.

379

i

Vi

Y

aliam creaturam, & proinde etiam ante

Vr

Y

d.

omne peccatum,tum Angelorum, tum.

t n

À

hominum,abfoluté prxvifum , prout Di-

fput. III. art. 2, oftenfum eft.

uamvis

Wal

n

il

,

autem hzc prxdefinitio fuerit fimul de-

It

cretum virtuale condendi homines, &

Mi

!

s

T T

^

Angelos, iisdémque tribuendi auxilia fu-

ernaturalia : non tamen hzc predefinitio

erat permiffio formalis ullius peccati, aut

Fn- Nlmsu

decretum formale conferendi hzc auxilia

4 [ n

füpernaturalia, adeóque iíta poterant de-

Cs

cerni formaliter in przmium meritorum

W i

Chrifti, üt Redemptoris: non quidem

od

routfünt principium aliquod remotum,

i ; 64. q

ídque effentialiter requifitum ad ipfam

redemptionem, five prout fic data, ut

db

danda non effent, íi previderentur effi-

[ong, at

cacia : fed folüm prout entitativé füm-

Ktitime .

pta, feu prout füfficientia, atque utilia a

porie,

evitandum peccatum ; quia nempe folüm

vollata,

füb hoc conceptu rationem alicujus doni

mulia,

continent. Neque obftatI. quód Chri-

nalisin-

ftus non fuerit Redemptor Adami inno-

ique

centis, fed folüm peccatoris. Nam pae

s

H pCC(la-

riter Chriftus, ütRede

or generishu-

xoditot,

n

al

eruit, etfi non

mani, fibi plurima do

Shr'üïi/ci- |

fuerit Redemptor füimetipfius.

Neque

yjus d

obftacII. quód ipfà redemptio effentiali-

empttni

ter przfüpponat peccatum Adami, adeó-

momn'tm

que etiam auxilium fufficiens ad ev?ta-n-.-—

,

"486

Tralfatus VI,: de Incarnatione,

'dum peccatum.

Hinc etenim folüm fe.

d

UX

uitur : quód auxilium, indeterminaté

od per *

É

u

mptum, tanquam principiumremotum;

eflentialiter requifitum, non poffit cade-

xe füb meritum Redemptoris, fecüs au-

qilere,

tem auxilium determinaté füumptum. Ne-

fue 0

ue obftatIIT. quód aliqua merita Chri-

i fuerint effentialiter connexa cum his

u Chil

*eterminatis peccatis , cujusmodi erat

(us 00f

Spfum Chrifticidium , & confequenter

Matrt £

etiam cum his determinatis auxiliis, qui-

uod lu

bbus iftudpeccatum poterat cvitari. Nam

mon pX

pariter hinc folüm infertur : quód hxc

ao

auxilia,determinaté fümpta, non potue-

iluj, d

rint cadere füb: tale meritum determina..

tegultn

tum, fecüs autem füb alia, quz connexa

;wufäpmü

non erant cum his auxiliis determinatis;

'[erquam

363

Conftat II.

uód Chriftus, üt Redem-

vi, f

tor, impetrativé meruerit Beatiílimz

ia p (

&

irgini dignitatem Maternitatis, immu:

"

du edl

nitatem à culpa originali, & omnia illa

)

!

diers.

dona gratiz, acgloriz, quibus eadem,

ia

folo Chrifto inferlor, omnes beatos,tum

|

H

lg

homines,tum Angelos tranfcendit. Ratio

hm

hujus eft eadem, quz num. preced, ad-

t ha

ductaeft. Neque obítat E. quód Mater-

ii

nitas fit principium aliquod effe&tivum,

etfi remotum, omnium meritorum Chri-

ii

tetli

fti , adeóque cadere non potuerit füb me-

itini

tirum impetativum Chrifti, — Contrà

Vk

€nin

M

389

AU

m

— ifputetio V, 4rtic s 7

It

:|

erim eít; quód non fit principium ali-

l

Wt

uod per fe, five effentialiter requifitum

Q

j

ad exiftentiam Chrifli, üt Redemptorisg

T

nam poterat Chriítus (ine omni. Matre

1ij |

At

exiftere, ac redimere genus humanum.

i

Neque obftatil, quód hzc Matetnitas fi

i

principium, effentialiter requifitum ad ali-

l

"Wi

Usmodp»

jua Chrifti merita, cujusmodi erant ill&

Onf |l]

à&tus obedientiz, quos Chriftus Virginà

Matri exhibuit.

ontrà fiquidem eft,

Il'ö[l']usl f |

ltiri, V

uód hincfolüm fequatur: Maternitatem,

non potuiffe cadere fub meritum impe-

quid j

trativum,determinaté fumptum , nempe

n pogug.

eterin.

illud, cujus eratprincipium,effentialiteg

requifitum, fecüs autem füb alia merita,

CODDCXA

prout à paritate gratiarum a&ionis patet,

mminatis

Nedem.

er quam Chriftus non poterat impetra-

tivé, fed folüm compenfativé mereri illa

atl

dona, pro quibus Patri eterno gratias

m |

ia il |

agebat: etíi hzc fuerint premium refpee

u alterius meriti impetrativi, ab ipfa

«dem,

r

atiarum a&tione diftin&ti.

Neque ob-

tos,turt

i

r at

atllI, quód Chriftus per a&tum liberum.

fux humanitatis non potuerit defactó fi-

vted, d

bimetipfi hanc Matrem eligere, aut il«

d at

lám fuis precibus poftulare, vel merita

ts

füa offerre in hunc finem, ut 6a eligere-

p

tur in Matrem.

Contrà enim eít ; quia

j fübot

licétad rationem meriti impetrativi,quod

(

;

qjdine dujadonis aprecedit pramium,

a

te»

|

382

Tradfatus VI.. de. Incarmatione,

requiratur, ut illud

prefüppofità cognt.

æmch

tione füfficienti;po

j rf

fTit ordiqari àmerente

:;Sncno q

ad obtinendum tale premium

: Oppofi-

tum tàmen dicendum fit de mer

ito impe-

dlat prim

n forma

trativo, quod folüm ordine in

tentionis,

fecüs autem executionis ,

five duratio-

etfüm CU

nis antecedit premium.

edeftnt

ut voluntas

Repugnat enim,

, p'zfüppofità cognitione de

bror af

bono aliqu

0, jam obtento, & actualiter

irjtiodi

t quid

poffeffo, nihilominüs per actum

fpei, aut

orationis tendat in tale bonum.,

yons, f

torum Jj

36.

ti

ConftatIII.: Quód in negotio Incarna-

onis juxta modernam providentiam fe-

sitdus n

: quens ordo decretorum juxta varia fi-

aui p

na ftatuendus fit.

In primo figno Chri-:

inlirzttln

j

us abfoluté przdefi

nitus eft, àtRedem-

sstl

ptor, ante omnem alia

m creaturam,for- -

a. Dibt

maliter przdefinitam ,

rout ex verbies

s pl

Apoftoli,num.349. adductis,oftenfum eft,

iemordia

In fecundo fi

b

gno.Beatiffima Virgo ex me.

iarpntrs

ritis Chrifti

, üt Redemptoris, abfoluté

tümq

rzvifis , fo

rmaliter ele&tà eft in Matrem

deron.

€1, fimulque prefervata ab omni cul.

p*,tum originalis, tum actu

i qui

alis reatu,-

i

Á

atque ad excellentiffimum il

lum gratiz,

l

.

orizQue cocleftis gradum à

Deo praede-

Inata,

vi cujus folo Chrifto inferior eft'

Hinc C

ard. Petrus Dam

lani Serm. de Ag--

sint, inquit:

- Per ip[am, cum ipfa, €» in ipfa to-

WUAHI) AeeeTDUHT , Mf fiut fmme ipfe-

As þof [4«

(ncm-

Vi

Dwæ." V. Art. Fo

383

DAN

(nempe Verbo) nibil fadum efb , ità finc ile

Ia

E

'mm 1

V

vibil refedum fit.. Ideóque D. Bernardinus

xme

(

Senen, Serm. j 1. Deiparam eleganter ap-

UM

(j

pellat Primogenitam Redemptoris.. In certio fi-

t lnte II

j

gno formaliter predefinitum eft hoc uni-

C dm, |

verfum cum his creaturis, fimülque fa&ta

l

Wt

li

rxdeítinatio tum hominum , tum Ánge-

Ogm (

]

[6)

rum ad gloriam cocleftem, tum etiam

E&um

largitio donorum gratie , & principali-

!m [þ a; [

ter quidem ex meritis Chrifti, àt Redem-

L

ptoris, fecundarió quoque intuitu meri-

o]ntqy. l

torum Deiparz ; quia nempe, üt D. Ber-

ntiam f

nàrdus Serm. de Natiritate B.

. at : Dén£

Yari f

emnia nos babere yoluit per Mariam, Hujusmo-

10 Chi- |

di plura teftimonia ex aliis quoque Patri-

[edem.

bus fusé adducit Suarez Tom.1I. de In-

m/ot.

carnat. Difp,18. & 23. Atque ideo ab

verlit

Ecclefia paffim appellatur Mater gratiz;

nef,

& mifericordiz,Reparatrix falutis, & Me-

One.

diatrix generis humani,

Hic autem or-

foluti

do fignorum quoad decreta intentiva mo-

htrem

dernz providentiz intelligendus eft,

N

etíi quodlibet fignum ulteriüs

QR

: Ffubdividi poffit,

M

rede.

ior df

TU

T

DI-

pl

[ncm'

184

dralatusVL. de licarnatiene,

ljüh hi

W.ïl

DISPUTATIO VI,

yif

vitus vt

gnitirth

j Petr, d

De Satisfatlione Chrifii.

a f

ld ]ufnüc

Tfi pleraque, qi;æ* hucusque de me-

E

' ritis Chrifti, eorümque valore fim«

jschrilu

guritate

liciter infinito , & correfpondente

rzmio dicta funt, mutatis terminis, fa-

yin lh

cil& ad ipfam fatisfactionem applicaripof-.

n n D

fint $; quia tamen nonnulle particulares

Prat.

difficultates de hac inter Theologos agi-

ii

tari folent , hinc etiam peculiari Difpu-

u tb !

1

tatione de illa agendum eft.

auten (

uidem t

ARTICULUS I[.

m lii

u

hn fatisfatlio Chrifli fuerit fu-

ii

ttbxti o

. perabundans pro omni peccato ?

lii

1 t fns

RznotandumI. Quód fide Catholicá

Tl (s

äGf P

certum fit: Chriftum defactó nonfo-

Iàm meruiffe juftificationem noftram, fed

hr u

etiam per paífionem, ac mortern fuam,

lt ei

Patri :terno pro peccatis humani gene-

r

tis, tum quoad reatum culpz, tum quo«

frstin

ii

&d reatum poenz fatisfeciffe, juxta illud

fs

Y(aieLIIL j. Pulneratus eft. propter iniquitatet

evfras, attritus eft propter. fcelera noffra s. difci-

hg

gliua pacis noftra [uper eutn, d livore ejus [ana

f

lr ag

s

-*.

Dijpuratio ?I.* APtlc. 1.

38j

C TU

Hinc Apoftolus I. Cor. XV. 5.

»

Chriftus morttus el pro. peccatis noffris. (ecundun

Scipturas, — Pariter Princeps Apoftolorum

d

I. Petr. II. 24.. Peecata. toffra. ipfe perzulir. in

«orpore [uo fuper liguum, Unde Trid. Seff. VI,

VOURU n

QU v

de Juftificatione cap.7. Deminus nofter 7E-

fus Chriftus ,. cim effemus inimici, propter nimiam

s

Oltetis

sharitatem ,. qua dilexit na$, feà fanctiffimá Paffo..

Stermits

ue in ligno crucis. mobis juffsficationem. meruit , d*

applicry

pro nobis Deo Patri fatisfecit,

particls

- Prenot. Il. Quód fatisfa&io eatenüs

566

0gO

difcrepet à merito, quatenüs meritum,

lat o

quà tale, refpicit prazemiurmn: fatisfactio

autem, quà talis, refpiciat debitum. Et

quidem fatisfactio;ftri&iffime fumpta, de

l

[j

]

qua hic agitur, prefüpponit iríüriam, in

qua fundatur debitum, feu obligatio fa-

»

tisfaciendi; cüm meritum ex füo formal

X

conceptu non prafupponat debitum: etfi

j

!

uni, eidóémque a&ui fimulprdicatum me-

tholid

rii, & fatisfa&ionis poffit convénire.

|

Hinc ad. fatisfa&dtionem pro injufia per-

bnonf

[ram, f

fonali requiritur , ut fit obfequium vo-

luntarie exhibítum ad compenfandam of-

v fuam.

a ger

fenfàm ; per hoc fiquidem fatisfa&tio di«

!u

fcrepat à fatispaffione.

Hac etenim ex

um

füo formali conceptu folüm eft toleran-

ul

|

Udl

r iigilt

tia, quamvis etiam involuntaria;illius pce-

n*,qu:e pro iniuriajpriüs illatajinfiigitur,

me 1 Ma'

rüm cruciatus. fo»

Si?' eternus damnato

i

b

. lum«s

386

TraBatus V1 de docarnatioue,

lummodo farispaffionem, non vero fatis-

muræ hu

fa&tionem continet.

irs Chr

Prenot.III. Quód fatisfattio pro in-

Conft

397

2

juria perfonali alia (it de condigno, alía

de congruo , prout alibi de merito di-

fonaïis»p'

gt Del.

&tum eít. " .Satisfactio condigna in »efti-

ftionis f

matione morali debet adequare injuriam

fimitur :

erfonalem,;priüs illatarn, etfi hanc zqua-

i, 9

itatem fatisfa&io congrua non exigat.

adequt

Sicut autem offenfà per(onalis fuam gra-

im) dl

vitatem defumit à dignitate perfonz of-

um

' fenfe , (ic etiam fatisfaQio pro injuria

u

» perfonali. valorem defuümit à dignitate

meritit:

perfone fatisfacientis, prout num.134.

gff'enf[(,DCO

& fequentibus expofitum eft.

vur d

1

E

DicolI. Satisfa&ionem Chrifti pro pec-

sim, I

catis humani generis, tum quoad reatum

iünut um

culpe , tum quoad reatum poenz, il-

Cf ]

lis debitz , fuiffe condignam..

Ita

fim?s

cum Div. Thom. híc q.49. artic, 2. com-

4nunis,& certa. Prob. Nam illa fatisfa.

lt i

bewticni

.&io eft condigna, quz in xfítimatione

luml

morali adequatinjuriam perfonalem,Deo

m n

e

r peccata generis humaniillatam. Sed

j W Q

hanc adzquat fatisfa&dio Chrifti. Ergo.

1

V h

Min.prob. Satisfactio Chriíti, prouthec

eft obíequium perfonale, ad compenfan-

RTT

dam injuriam, Deo per humani generis

fini

ii

W

peccata illatam, Déo voluntarié exhibi-

n

tum, formaliter dignificatur per ipfan,

li

H

OWW

perfonalitatem Verbi, hypoftaticé unitam

nás

M

DifputatioVI, drtic, f -

387

M mölï& !

nature humanz, prout fimiliter de me-

Hv

(

ritis Chriíti n. 296.0ftenfum eft, Ergo.

TM

, Confirm.l. Sicut

ravitas injuriz per.

265

fonalis,Deo illatz,de

Ó

1

mitur ab ipfa digni..

d

tate Dei offenfi, fic etiam valor fatisfa.

i

i

&ionis perfonalis,à Chrifto exhibitz,de..

Álaen

fümitur à dignitate perfonz fatisfacien,

110n q.

tis.

Sed dignitas perfonz fatisfacientis

adzquat dignitatem Dei offeníi: quin-

l fs.

imó eft realiter eadem dignitas. Ergo.

Xerfong d.

Confirm. II. Nam idem obfequium.,

Yo nj

dipyta

proutChriftum reddit dignum prxmio,e(t

meritum: prout veró eft compenfativum

Dun. j

offenfi,Deo illatz, eft fatisfactio.

Sed

prout eft meritum, adxquat omne prz-

Iopto

mium. . Ergo etiam,prout eft fatisfactio,

| reatim

i, l

adzquat omnem offenfam.

,.:

P

Confirm. III. AuthoritateScripturz, &

4 C0

Sanctorum Patrum. Sic Ifaiz LII. ?. Gratie

venumdati eflis, & [ine argento redimemini, De

ütisf

|

hoc vaticinio I. Petr. I. 18. . Non corruptibi-

mationt

libus anro,vel argento vedempti eflis : fed. pretiofo

emDe

|

1

fanguine ,. quafí agni immaculati, Chrifli. — Ec L.

m Sel.

or. Vl. 20. Empti euim e[lis pretio maguo,

j p

Unde D. Athanafius Lib. de Incarnatione

Prouthæc

Verbi: corpus affumpfit , quod pro omnibus ad

mll

plenam . (atisfactionem (uffieret , & mortem in o-

i oent

j ei

sunibus ,. quafi flipulam ignis , confumeret : cu7

jusmodi

a

ducit,

plura Suarez Tom. L Difp.g. ad.

ncöumtff"

Bba

Di-

w

1

388

T'ü&atus VI. de Incarmatione,

[, t

' 370 Dicoll, Satisfactionem Chrifti propec.

denfüm.

catis humani generis non folüm fuiffe

Qonftt

condignam, féd etiam füperabundantem,

m Chnj

Íta pariter cum D. Thom. fuperiüs cita-

Prob. Nam fà-

j, t 7H

to, communis, & certa.

tisfactio Chrifti, fpectatà dignitate per-

flinc etia

(onz fatisfacientis;efít valoris (impliciter

dionem(

wris d

infiniti, Sed hoc ipfo. Ergo.

Mai. pa—

tet ex dictis de merito Chrifti num. 296.

T

Min.prob. Peccatum mortale in ratione

n

gt ht

offenfx , aut injuriz perfonalis,Deo illa-

*2,non eft fimpliciter infinitum, prout ex

E.

"Tra&t.III. de Peccatis füpponitur, &nu-

Corfn]

mm tl

mer. 134. expofitum eft,

Sed hoc ipfo

fatisfactio Chrifti,in fua zeftimatione mo-

fpct t

vali, non folüm adxquat, verüm etiam

(hicesl

fuperat omnem injuriam perfonalem, per

wl g

peccata humani ,-gcneris DEO illatam.,

tss Deo

Ergo.

gitoat

3;j;. . Confirm, , Quamvis etenim offenfa

pindt(r

erfonalis, per peccatum mortale DEO

of s

illata, : defümat füam gravitatem ab infi-

t oftn

nita dignitate Dei offenfi, & pariter fa-

&t

tisfactio Chrifti füuum valorem defümat

Vytye

ab infinita dignitate Verbi: nihilominus

fmxh, X]W

dignitas Dei offenfi non gravificat ipfam

ftinhn

offenfam, prout eft in fe, fed folüm pro-

lts

ut exiftitin mente offendentis: cüm econ-

[

t h

trà dignitas Verbi, prour eft in fe, forma-

i:.

liter dignificet xyfa.m fatisfactionem Chr

] Oæbl]fl P]

b

Wx

Difputatio VI. 4rt .

589

Jeil h

fi, prout numer. 294. de meritis Chnih

! ii ; i

o&enfum eft.. Ergo.

t UUdgx

Confirm. Il.

Authoritate Scnpturæ.

l[ r

UT

Nam Chriftusipfemet joan.X.10. Egove-

irn

T

mi, ut vitam babeant , & abundantiis babeant.

dimit

Hinc etiam Apoftolus comparat fatisfa-

Tis mj

, M),

€tionem Chrifti cum peccatis humani ge-

neris ad Rom. V, 15.. sed non ficut delsäum,

!ü fiu a

ita é domun , þ enim unius delicto multi morttii

li n

funt , imultà magis gratia Dei, ér donum in gratia

Is Deo d

smius. bominis 7E.SU Clmlh im plures. abundavit,

1 Dtoit

Ergo.

tur, &

Confirm, HI. Authorltate SS.PP. quo-

! hoc pf

rum tefítimonia , cum textu Clementinz:

LL0D6 m

Unigenitus. num., 297, habentur.. Ergo.

um CCLatm

Objicies I contra primam. Peccatum

375

ilemptt

mortale eft gravis ofFen[Zz, feuinjuria per-

ilhtam,

fonalis,Deo illata, üt Deus eft. . Econtrà

fatmf'a&lo,a Chrifto ; ræ[hta,eft obíéquiü

v offenfa

perfonale Chrifti, folüm üt homo elt. Sed

1 DEO

hoc ipfo fatisfa&io Chrifti non adiquat

vabinf

i

gravem offenfam Dei. Ergo. Maj. exinde

qrter f

patet, quód Chriftus,üt Deus, neque me-

| defumaï

reri, neque fatisfacere poffit. . Min. au-

jlomi

tem prob. .Nam Chriftus, .àt homo, fen

qt il

fecundàüm humanitatem,eft inferior Patre ;

]um p*

uantumvis eidem fit zqualis fecundum

eitatem. Ergo.

cum «

fe, I

-"Confirm.. Si Chriftus ipfemet, per im-

il

pofï' bile, Patrem aternum graviter of-

onen

b

[

fen-

[

2

|

490

qyaDatus VI, de Incarnatione,

Mf

fendiffet, tunc fatisfa&tio Chrifti huic of-

;mbat.'-N ,

fenfe folüm effet zqualis, Sed hoc ipfo

offenfz, à crea-

qysmtio

tion adequat gravitatem

turaDeo illatz. Ergo. — Maj. exinde pa-

siost imy

tet: quód dignitas perfonz fatisfacientis

m elt:

effet aqualis dignitati perfona offenfz.

fheologi

Min.prob. Nam peccatum mortale,à crea-

yereà lu

tura commiffum, ob infinitam vilitatem.

srior of

offendentis eft gravior offenfa Dei, quam

Xam Q

femeth!

fi Chriftus ipfemet, per impoflibile, Pa-

ret; t

trem zternum offendi(fet. Ergo;

373

Refp. D.maj. Satisfa&tio eft obfequium

nolis ld

Chrifli, folüm àt homo eít, reduplica-

hac d

tione appellante fupra folam humanita-

vordi a

tem,tanquam principium elicitivum actüs

wítiido

obfequiofi. C. maj. Supra folam humani-

sreubi

tatem, tanquam principium dignificati-

siedic

