fiüs fignificant naturam, quàm fübfilten-

tiam , autperfonalitatem , cujusmodi funt

It Cf

Hzc autem non multi-

fintentii

ha;ec: Deus, Homo.

p'icantur per multiplicationem folius per-

fhice j

f

1onalitatis , aut fübíiftentiz , fed etiam re-

jtim

uiritur multiplicatio naturg , ideóque in

tonit n

Myfterio Trinitatis tres perfonz non funt

fa.

tres Dii, fed unus Deus.

xquoD. Thom.

f

híc q. 3. art. 6. ad 1. refpondet: Quid fitres

gt lo

edmant

Divina ver[ona a|Jumerent unam naturam bumanam,

verum e[fet dicere : quàd tres perjona effent unus bo-

vf a

so, Ànveróadmultiplicanda hujusmodi

FT

eoncreta fufficiat fola multiplicatio natu-

aoj

re absque multiplicatione fubfiftentiz ,

ntetnls

inter Theologos controverfumeft. — Af-

zinm

firmant aliqui cum Vafquez , negant pleri-

at n

que cum D. Thoma, q. cit. art. 7. ad ». di-

tittily

centis: quód nullum concretum,feu füb-

Mun m

1

ftantivum, feuadjectivum , absque multi-

iïïuCOHJun

flicato fuppofito , multiplicetur.

Inhac

ütngret

áàutem communicatione Idiomatum eflen-

& lj

m-

tiali: Deuseft homo , fundantur reliquz co

mu-

qut',g,zmþj

nüi,

Mmu

Dilputatio l, Art, 1P,

6r

3379

lus

municationes , quz extra-effentiales , feu

proprietariz folent appellari.

$, r

Dico Io

Dari veram communicatio- 6e

ii ul

nem Idiomatum in hypoftatica unione

tetelus

fundatam , vicujus ea predicata,

u

I tll

ChriftoDeo conveniunt,legitime deChri-

lts

fto bomine, & viciffimin concreto affir-

quam (5

iantur. Íta cum D. Thoma híc q. t6,

Cujusmodt

art. 4. communis , & certa Theologorum

tem notm

fententia. Prob. Namviunionis hypo-

onem ol

ftaticz juxta regulas fideide fe invicem le-

i fedetut

gitimé affirmantur in myfterio Inearna-

ute, b

tionis hzc concreta fübftantiva : Desc, &

eronemtt

Howo. Sed hoc ipfo etiamilla przdicata,

xquoD,De

feu proprietates, qux DEO conveniunt,

nüt: QM j

legitimé de homine, & vici(fim, in con-

nb n

creto afürmantur. Ergo. Maj.conftatex

jf

num.j7. Min.prob. Hocipfo, quód

duzformg, autquafi formz, in eodem

a huje!

liplicationz

füuppofito conjungantur, & defe invicem

sc abl

in concreto legitim? affitmentur; €oipfo

afmdl. :

etiam illarum proprietates, in concreto

1 at

fumptz,deíe invicem legitimé affirman-

At 2

tur. Siceoipfo, quàd albedo, & dulcedo

Yetumyes

inla&e,tanquam communi utriusque fup-

pofito , conjungantur, adeóque defeinvi-

absquem

gu, D

cemin concreto legitime affhirmentur , di-

omatum u

cendo: album eft dulce , €o ipfo etiam utrius-

reiquee

queformz proprietates in concreto fum-

pts legitime ad 1nvicem affirmantur , di-

céne

66

Tradlatus VI. de Incaruationt,

u

cendo: album deletat gufhum : dulee difgregat

,, t

vium. Ergo.

m

)

61

Confirm. I. Authoritate Generalis

mercu'

Concilii Ephefini, Can. 4. ficftatuentis:

|

uf et

$i quis eas, que in. Evangelicis , & Apoffolicis ton-

i pto]

fcriptionibus de chriffo (unt , dividit voces , c» aliquas

|

gtl

quidem ex bis. bomii applicandas. crediderit , ali,

onem T

quas autem [o'i Verbo deputaverit anatbema fit. Ergo,

Confrm. II. Nam. inter fidei

[0]

Div'mäm, &1

ata continentur etiam propofitiones

fr, il

equentes: Deus, five Unigenitus Deitilius, pro

amefeti

fatute bumani generisincarnatus , ex Virgine natus ,

Cs

paffus . evucifixus ,mortuus , &» (epultus eft, Adeó-

us

e, cümimperante Juftiniano in Orien-

vfmm 1

tali Ecclefía moveretur controverfia de

s t

veritate hujus propofitionis: UnusdeTrini-

beunat

tate pa[fuse[f carne , eandem RomanaEcclefia

QT

tanguam orthodoxam approbavit.

4

Sed

hoc ipfo

roprietates ünius naturz przdi-

zi

cari de a

*

At j

eranaturainconcreto poffunt,

quinimó juxtare

|

uudm'ntquit

bent.

Éreo.

gulas fidei prædicari de-

ia

Wi )

Dico II. Non dari communicationem

Idiomatum inter naturam humanam, & di-

d

Ita

Ut

vinam Chrifti in abftra&to fumptam.

Md

Va

cum D. Thoma híc q. 16. art. j. pariter

communis,& certa fententia. Prob. Nam

dor

E

D)

viunionis hypoftatice natura Divina , &

humana de fe invicéin abítracto affirmari

t mn

Mi n|

Vg

non poffunt , dicen;!o : Dipinitas eft humani-

14*.

ltä

L

Difputatiol, Artic. Y

67

L M' ilfw

t4s. Sed hoc ipfo inter illas in abftra&to

bt (

fümptas non datur communicatio Idioma-

b rl

tum , feu pro

prietatum. Ergo. Maj

conftat ex num j7. Min. prob. Commue

T

hii b

nicatio proprietatum , quz extra-effentia.

4t at

lis appellatur , przfupponit communica-

tionem ldiomatum eífentialem , prout

mj

num. j9. dictum eft. — Sed inter naturam

iter f

Divinam, & humanam, in abítr

o fum-

1 propdftr

Vr DH

ptam, nondatur communicatio Idioma-

j

tum effentialis, Ergo.

PUL

Confirm. I. Hocipfo , quód dux formz,

6

pf &

0h015 de fe invicem in abftrai

uantumvis in eodé fuppofito conjundtz,

controvet

o affirmari non

offint, eoipfo etiam proprietates unius

nis: Ünvtd

de altera in abftracto nequeun .affirmari :

tnnili! fie eo ipfo , quód de albedine, &

cedine,

o ? quantumvis in eodem la&e conjun&tis ,

smu? dici nequeat: albede eff dulcedo ; hoc ipfo

m W* etiam dici nequit : albedo delectat guflwm , dul«

| pritít! cedo difgregat vi[um. — Ergo.

onfirm. II. Nam D

ïvinitäs, & huma-

muitt!! nitas , absque ulla permixtione,aut confü-

uml fione , per

ionem hypoftaticam in ea-

ij ! dem perfona Verbi conjunguntur , ütfide

i.f Catholica, exdictis num. 1. certum eft,

, nbX Sed hoc ipfo etiam proprietates illarum

1li non confünduntur ad invicem, proutà

0if Generali Concilio Chalcedonenfi, A&io-

TT hu!: ne f.ftatutum eft : salv

4 utriusque naturapro-

2

P ite

!

€8

TraBatus VI, de Incarnatsone;

prietate ,in unam per[onam , ac [ubfiffentiam contur-

ii

gente , Unigenitum Filium , $r Deum Verbum co«

UO

d

gnocimus, Hincetiam ab Ecclefia damna-

g,

ta elt recentior llbiquiftarum harefis, que

Chriftum , non folüm quoad Divinitatem,

s

fed etiam quoad humanitatem,ubique exi-

rtatas ,

dppoft

ftentemfingit. Ergo.

nm, d

4

Objicies I. contraprimam.

Commu-

nicatio Idiomatum , quoad proprietates ,

locfen

nb

prefüpponit communicationem Idioma-

tum, quoadnaturas. Sedhzcnon datur.

Pugnff, lf

Ergo. Min.prob. Nam hezcpropofitio:

Cteatgd Ü

Deus eft homo , non minüs videtur efle in ma-

wAr;imnHr.I.

teria rémota, feuimpoffibili, quàm iíta:

bircus efl cervus

rgo.

Ll

Confirm. I. Nam aliàs etiam verifica-

lsf

tetur ifta: rilius Dei , aut Verbum Divinum ejt

[

Sed hzc locutio eft in. materia

illns

ereattma.

impoffibili , quinimó ad hzre(in Arianam

ïïgbnm[]ivin

ertinet.

rgo.

?:Wm'pfal

Confirm. Il. Nam Deus, & homo ab

l,

identitate reali fe invicem magis exclu-

d

m

dunt, quàm Pater, & Filius. Sed hzcpro-

| & tun

ofitio : Pater eff rilius , impoffibilis eft in

[n7]

d

Myfterio Trinitatis, & reipfa ad hxrefin

l

tWír]

Sabellianampertinet. Ergo.

"m mag

6

Refp. C. maj. N. min. ad probat. D.

m

antec. Siperhanc: Deus eff bomo , affirme-

tur identitas realis inter naturá Divinam,

IT

m&] |

li

& humanam. C.antec, Si affirmetur fo-

'mlf l

N

um

V,

- Pifputatio Y, At W.

69

Hlifhnim,

1ümidentitas quoad fuppofitum utriusque

Ditt rb

naturx. N.antec. & confeq. Ratio eít;

b Eal

quód per hancpropofitionem : Deus e[l bo-

um

s ,non affirmetur identitas realis inter

MoxdÜrig

naturas,utrobique folüm in obliquo im-

at d

portaras , féd tantüm quoad perfonam, feu

fuppofitum utrobique in re&o importa-

Imum, (

tum, ücnum. f8. dictum eft. | Atque in

1oud prurs

hoc fenfü poterit etiam divinitus verifica-

cattonem i

viifta: bircuseft cervus , fi aliunde non re-

Sed hecnoni

pugnet, ut dug naturz in uno fuppofito

n hecgr

i

€reato per unionem divinitus conjungan-

"

videnrlt

3

tur.

ff n

Ad confir.I. D. maj.Verificaretur etiam

Mta : Filius Dei., feuVerbum, ef creatura , identi-

[bs ecum vt

tate folius füppofiti. C.maj. Identitate

yc furum D

effentiz , feunaturz. N. maj. & (ic ditin-

wtiodtin u

&4 min. N.confeq. Nam Arius negabat

vi harein

Verbum Divinum effe confübftantiale Pa-

tri, féu reipfa Deum. Ideóque etiam prx-

dicta locutio,. absque declaratione fen-

Das,

&ho

d mgy

süs Catholici , À Theologo nunquam u(ur-

*lllus- S

al

panda; ne cum Ario loqui , & fentire vi-

QU

deatur de Myfterio Trinitatis.

Ad:confir.II. D.maj. Deus, & homo

&i

Ff dhï

feinvicem magls excludunt ab identitate

I

min adpm

bt

réali, quàm Pater, & Filius, quoad natu-

ram. C. maj.

uoad perfonam. N. maj.

w d

& concefsà min. N. confeq.

Ratio ha-

d

$8. & fequentibus.

guime

hgt;ur ex dictis num.

3

t-

|

79

Tralfatus V1, »de lneártationt, |

Atque id ipfuüm D. Auguftinus Lib.I. de

dub

Trinitate cap. 1o. fübtiliffimé expreffit :

v Q

Homo potiás eft in Filia Dei quàm Filius Dei in

P

müntdi

Patre.

ma um

ObjiciesII. Ideo verificareturifta: Deus

u

ys, a

eft homo ;

ol

ia natura humana per unio-

tsmodt i

nem hyp

aticam unitur Verbo Divino.

du

Sed hzc unio ad verificandam predictam

Ad con

non fufficit. Ergo.

Min. prob.

uam-

k.anilmx

vis etenim corpus, & anima,ac fanguis

Chrifti, etiam in triduo mortis perman-

pOïtäHfllH

tonari

ferint hypoftaticé unita Verbo Divino,

u La

non tamer dici poterat: Deus eff corpus ;

TT

Deus eft. auima: Deus eff [anguis.. Exgo.

aitendln

Confir. T. Etfi corpus, & anima conjun-

Wil kgl[

gantur in homine, tanquam uno füppofi-

"gT

to; non tamen dici poteft : corpus e[t ani-

&t

"a, Ergo fimilter.

ia lr

Confir.II. Namjuxta fymbolum Atha-

nafianum : ficut animarationalis , &* caro unus

"d

LETI

eft bomo : f& Deus, c* homo unus eft Chriflus.Sed

E

verificari ne

quit: Care efl amima. Ergo

ariter.

j

€* Ref. D. maj. Ideo przcisé. N.maj.

Mwæ(g

hiL

Et quja fimul eft natura, de fe completa

ET

in effe nature, & nulli alteri fübordina-

ta. C. maj. Etfic D. min. N. confeq. Ra-

.ïïm, q' f

tio eft; quód communicatio Idiomatum

i

folummodó admittatur inter naturas

"f*'üfo

)

lliltm

i

|

ti-

completas, in eodem füppofiro hypofta

[*

W:W

M

Difputdtio 1. Art, IV.

71

.ædmmna

n

cé unitas ; non autem inter partes inte-

grales ejusdem naturz. Sic dePetro le-

gitimé dicitur: quód fit homo , non ta-

ïurcturïlh;n

men etiam legitime dicitur, quód (it cor-

pus, aut fit anima, vel fanguts : cüm hu-

i v

jusmodi locutiones

t Veron

ufitate rejiciantur.

, anquam falfz, ö,;yin-

D pl

Ad confir.I. N.confeq. Nam corpus,

l prob. Q

& anima, in propofitione adducta im-

Dima at a

portantur in abftracto , non autem in,

füortisptr

concreto..

Verbo Dir

Unde lig,öc; dici non poffit :

corpus. e[ . anima , legitimé tamen dicitur :

: a

boc. corporeum eft. animatum. — .Hinc parifor-

t Erg

XLanima u

miter in abftra&to dici nequit: pivinitas eff

humanitas; legitimé tamen in con

i

creto di-

am u i

citur: Deus eff bomo..

: p

Ad confir.II. C.ant. D.confeq. Jux-

ta datam füperiüs diftinctionem. — Illud

jmbolundi

interim advertendum : quód in locutio-

TTIRGTTIE

nibus paffim ufitatis, homo perSynecdo-

chen, pro folo corpore, aut.fola anima

d um 2

ufurpetur. Sicdici folet: sanüus petrus in

Vaticano, jacet- fopultus, i gloriofus «um chrifto

yecst, Va

Tegnat. in celis.

Attamen homo pro folo

&kom! fanguine nunquam ufürpatur. Hinc etiam

eri füborüt

- Thom. q.5o. art. . fic concludit: ficue

Va de Filio Dei pradicatur id., quàd convenit. corporiab

dollomt «mima feperato , [fcilicet eJfe fepultum , ita de eo

p m dicitur in (ymbolo: quàd defcendit 4d inferos ; quia

t4, defcendit ad infevos.

)[mhypoüf enima eJus, à .m'pvre fepara.

4.

Non

25

draGatus Vt,. de Incarnatione,

j

Non tamen ufürpari folent hz locutio-

nes s Hilius Dei eff corpus : Filius Dei eff anima.

OL

68 .. ObjiciesIH. Si daretur communicatio

o

Idiomatum quoad proprietates , inter

j o

ZA

hzc concreta fübftantiva, Deus, & Howo:

p

lo

tunc verificarentur predicata contradi-

a i

Goria de eodem fubjecto.

Sed hoc re-

pugnat. Ergo. — Maj.prob. Nam verifi-

ümplick(

carentur hxc predicata: Hic bomo ef! crea-

C. mj

tor, Qw creatura: eternus, G temporaneus: impa[f-

fimdtd

(ic d

fibilis , & paffus : immortalis, c mortuus, — Sed

hzc fünt predicatacontradi&toria. Ergo.

qia

Confir.I. Nam verificaretur & ifta: Hic

Cuiam

bomo eft immen[us , feu. exiftit ubique.

Sed

maiito

hoc admitti nequit, utpote ad harefin,

mínii

axdbl

Ubiquiftarum pertinens. Ergo.

T

Confir. HI. Verificaretur : Eilius Déi in»

eepit effe , & ef minor Patre.

Sed hzc, ut-

M

ä

t

|

ote Ariana, admitti nequit. Ergo.

Morr,

— Confir. IHl.. Sicut verificatur ifta: Dew

ts d

fatius eft homos fic etiam verificaretur : Ho-

vitinh

smo fathus eff peus.. Sed hxc juxta D. Tho-

LT

mam q. 16. art. 2. adrpittcnda non eft.

Ergo.

ïiädno .

469 . Refp. D. maj. Verificarentur, fervatà

1

Atf

eàdem appellatjone, aut füppofitione,

"tl

pradicata contradi&toria. N. maj. Sub di-

ïmm

vería appellatione, & fuppofitione, fcili-

hf

cet juxta diverfitatem naturz. C. maj. &

t

ficD.min. N. confeq. . Unde fymbolum

Atha-

ML)(

A

Difputatiol, Art, W.

73

ex hælïucm

Athanafianum de Chrifto : peus eff ex fubflan.

Ht ij

tia Patris «nte [ecula. genitus , C bomoefl ex fub-

Ut COf

flantia Matris ii (eculo natus : aqualis Patri (ecun-

ts

düm Divinitatem , minor Patre. fecundum bumani-

.Va, W,&ln

tatem.

^dict t

Vefificaret'ur

do. 9thy

Ad confir. I.. D. maj.

etiam ifta: Hic bomo eft ubique , non tamen

tob. Yav

fimpliciter, & absque addito proferenda.

n Hi«bm:);

C.maj. Absque addito, legitimum fen-

* Ht i

fümdeclarante, proferenda. .N. maj. &

» r

fic diftin&tà min. N. confeq.

Ratio eft;

radidori

quód predi&a propofitio quidem fenfum

caren !

Catholicum, per veram Idiomatum com-

Jl u

municationem , infe contineat; nonta-

men fimpliciter proferenda fit , ob hareti»

1tpote al

cos Ubiquiftas, eandemin hoc fenfü ufur-

s B.

uód Chriftus fecundàüm h

retur : M

pantes, q

; uïna..-

u, Gul

nitatem fitubique.

Ad confir. II. N. maj

,

.Licétenim värifi-

erifcatu

neqit. b

ceturifta: Chriffus incepit effe, au : eft minor Pa-

eve ecundüm bumanitatem ; haec tamen propo-

m venifcat

hac j hi

fitio : Flius Dei incepit effe, aut: eff minor Patre,

fine addito prolata, coincidit cum hareft

mttcnda p

Ariana.

Adconfir. III. D. maj. Etiam verifica-

fiearentuhs fgn

retur iftas Homo fadius eff Deus , fifübjectum

a ii

ril- N' n,ml's l

importetur in fuppofitioneperfonali. N.

j

1

maj. In füppofitione fimplici. C. maj. &

ippoltt

fic diftin&á min. N. confeq. Ratio diftin-

&ionis cft ; quodin fuppofitione perfonali

icta

'**än"äïrxm;ï

74

Tra&atusey1. de Yncarnatione,

di&a propofitio admittin

e

M

M

Ed

r

ueat , utpote.

o*

1valens huic: quód per

ona humanaà

[

glunt

E 1o Dei fit affum

pta, quz eft herefis Ne-

hn à

toriana ;

nihilominüs eadem in füppofi-

Cï:

tione fimp

f

Pl

cpcrl

lens huic:

lici verificatur, utpote zquiva-

Natturahumana in t

N conc

empore unita eft

Thomz c

Verbo Divula 5 üt D e Th.om- art.

cet.

füpra cit. do-.

f

70 Objicies ultimà. contra fecundam. Si

üpin

non daretur communicatio Idiomatum

fv

inter Divinitatem

;

mj

fli , in abftra&o

; & humanitatem Chri-.

fümptam

; tunc eo ipfo

m

non verificaretur ifta: c;

iflus., dt bomo ,eft

W(WMM)

Deus, Sed hzc verificatur

. Ergo.

Maj.

du

exindepatet

videa-.

(mm l

; quódiíta reduplicatio

tur exprimere ipfam naturam humanam

p tv

€x parte fübjecti.. Min. prob. Nam Chri-

P TPT

-

us, t bomo, eít concretu

4

m perfonale,

EUUT

wnportans in recto. fübfifte

ntiam Verbi.

vt

Sed hzcreipfa eft Deus..

!H rdli

Confirm.

Ergo.

tur ifta:

I. Nam aliàs non verificare-

sri, f

Chriflus ,.üt bomo., eft Filius Dei natura-

st

lis.

Sed

hzcverificatur

; cüm alioquin, at

fs

botto , eílet Filius Dei

rgo.

folüm adoptivus.

&t

Confirm.

n (l

"

Il. Non verifïcaretur- ifta:

At

li

Chriflus , üt ho

"o tf per(ona , adeóque verifi-

Ug

caretur contradictoria ej

usdem: chrifius , st

"

bomo , noneft per[ona,

r

pugnat. Ergo.

Slcd hocip terminisre-

f b

Vr

Refr

LT

i

. Difp, 1. Art. IV

?f

n r T

- Refp. D. maj. Non verificaretur ifta: 71

TO ho

?

Chriflus , àt bemo , e[t Deusj/ reduplicatione

Wt

appellante fupra humanitatem.C.maj. Ap-

NUtm o

ellante fupraperfonalitatem Verbi, feu

ts

anc perfonam.

N.maj. & fic D. min.

'Ultemgml

N. confeq. Ratio habetur ex do&trina D.

'Thomz q. 16. art. 11. fic concludentis:

Ifleterminus : homo , in veduplicatione pofitus , pote[t

tta fetnla

dupliciter accipi. — Una tmodo , quantim ad naturam

At t

fic verum moneft : quód. chriftus , (ecundüm quod

manititen(

lhomo, fit Deus,. Alio modo pote[! aceipiratione fuppo[t-

A 5 Qunc r

tis & [ic, chm (uppofitum natura bumanein Chriflo fit

Chrfiu, hn

per[ona rilii Dei , cui per fe convenit effe Deum , verun

. I |

e[l : quód Cbriflus , [ecundum quod bomo, (it. Deus,

duplictin

Quia tamen terminus in veduplicatione pofitus imagis

Xuram hurz

proprié tenetur pronatura , quam pro fuppofito s ideo

prob. N

amagis e[t ifla negatda: Chriftus , (ecundüm quod ba-

retum pert

ano , efl. Deus , quàm affirmanda,

Eadem hezc

filtentum Vc

lari quo.

ue fo-

diverfa reduplicatio appel

:

l.

:

let: reduplicatio forme , & reduplicatio

às Don verd

confartii , feu fensüs compofiti. Nam per

f idunia

reduplicationem formz affignatur ratio

formalis, vi cujus aliquod predicatum füb-

cün g

blim at

je&o attribuitur. 1deo reduplicatione

forme falíà eft haec:- chriflus, üt homo , .e[f

af

Dtus: (ireduplicatio appellat fupra huma-

nitatem ; vera autem reduplicatione: fi

, adeqi

reduplicatio appellat fupra perfonalita-

yden;dilt

licatione autem confortii

ycip m

tem. Inredup

fcmper vera eft 5 quia vihujus affirmatur ,

M

quó

|

76

YraBatus VI. de Incarnatione,

quód Chriftus pro fenfü compofito hu-

jl

tnanitatis fit Deus, hoceft: peus , & Homo,

ii d!

Adconfir. F. D. M3j. Reduplicatione ca-

enead

hm

dente füpra naturam humanam. C. maj.

Supra perfonam. N. maj. & fic diftinctá

| tionem

min. N. confe

e

l

offbil;

D

Adconfir. I

]

[)

Similiter D. maj. & min.

yenttts

& ncgo confeq. Atque hinc ulteriàs pa-

nodb Q

tet , inquo fenfuadmittendz (int iftz pro-

matüris !

pofitiones: chriftus eft per[ona compofita: chri-

effenzt?

Binc at

flus , àt homo , efaqualis Patri, — Ex bucusque

1S.

m

72

Conftat I.. Quód in Myfterio Incarna-

qrsinna

tionisdetur veracommunicatio Idioma-

d

tum, feu przdicatorum , inter naturany

fj

Divinam, &humanam, non quidem in ab-

hp

ftra&to , fed in concreto fümptam ; quia

dcnu: n

fcilicet hecconcreta fübftantiva , peus, &

aoum: ]

bomo , non folüm de Chrifto , fed-etiam de

Mnemy

feinvicemlegitimé affirmantur , dicendo z

grüm

Deus eft boro; & quidem ob identitatem rea-

Yem perfonalitatis , feu filiationis Divinz,

wimu,

i f

utrobique in re&o importatz.

"

Hinc

ij ins

etiamD. Auguft. dixit: hominem effe ma-

gisinFilio Dei, quàm Filiumin Patre; non

*b

«

ténleri

quidem, acíiunio hypoftatica inter Fi-

tf

lium Dei, & naturam humanam, prafe-

mbftïaw

renda effet identitati fübftantiali

uoad.

naturamDivinam inter Patrem, & Filium,

Rj

"vt

fed folàminhoc fenfà : quód. Pater; & Fi-

df[lm

lius

MM

i)ffputatin I,- 4rtic. YV.

27

liusnon fintunaperfona, adeóque fine ad-

DL l

TM

dito dicl nequeat: Dei rilius eff Pater ; econ-

tràfineadditolegitime dicatur: pei Filius

Wnatar, (

3j &t ls

efl-homo, Ex quo patet : przdictam affer-

tionem noneffein materiaremota, feu im-

offibili ; cüm per illam non affirmetug

tD il

! hinc utej

identitas realis quoad naturam, fed folum--

modó quoad perfonam Verbi, in duabus

ende frtiy

naturis realiter diftinCtis, & quidem in

fmne m

effe naturz deíe completis, fubfiftentem.

" i

Hinc communicado lIdiomatum inter

DEUM, & naturz humanz partes, fe-

Myflero lz

oríim fümptas, licét Verbo Divino imme-

unicato T

diaté unitas, non. admittitur; nifi prou£

1 ii

ifto juxta fynecdochen per vocé Homofüb-

non quitmà

inde exprimitur. Sicutigitur nunquam

o fumptanyt

dicimus : Homo e[! corpus $ Homoeft anima , ml«

bflantira,

nüsautetn: Homo e[i(anguis , etíi dicamuss

ifto, ( etz

hominem fepultum effe, aut exiftere in re-

mntur d

gno Codlorum, ita pariter dici nequitz

peus eff corpus , pei Filius eff anima , etfi dicaturz

identtatea:

fliconis D

rüius Dei fuit fepultus, C defcendit ad. nferos $

ongé minüs autem: Perbum Dpifintm , .2

mortut, 9

homintnais

Eilius Dei eft (anguis,

Hinc neque per Synec*

dochenlegitimé dicitur: Verbum tempore pa[-

li

-ofïatia D 1

fionis fuit effu(um. Sicut igitur corpus, & ani-

ma in abítra&o de fe invicem non przdi-

vumatm, !^

J

cantur ; etíi unita conftituanthoc concre-

jbf

)QU'CMI&F li

i

tum lomo : fic etiamDivinitas, & humanitas

deíe invicem inabílracto non predican-

tur $

u Md '

N

Tracdlatus VI, de Incavnatione,

78

tür; etfiunita conftituanthoc concretum

st

normt

Chriflus, qui (imul eft Deus, & homo.

73

Conftac II. Quód in hac communica-

ortm;

mzf]imUS (

tione Idiomatum effentiali , vi cujus de

fe invicem predicantur, pens, & Homo, fun-

iritts [

detur communicatio Idiomatum extra-

DP

ol

effenrialis, vi cujus proprietates illz, quz

Chrifto homini conveniunt, de Filio Dei,

d r

1onis a

& viciffim, non quidem per terminos ab-

ftra&os, fed concretos predicantur. Hinc

us quf

s d

demonfítrato Chrifto dici poteft: Hic bome

at

eft immortalis, aternus, impa[[Wilis, omnipotens. Et

viciffim : pei Filins eff in tempore ex Virgine na-

Yi m

denttn

zus, pajfus, erucifixus, mortuus, c» [epultus. Ideó-

ue etiam per antitheta fimul Importata

w O

ts

legitime dicitur : Hic bomo eft etermus, & tem-

poraneus : impaffibilis,e pajfus : immortalis ,& mor .

LU

tutis,

vitiy

Nam hzc pridicata, füb diveríà

appellatione importata, fe invicem neu-

tti, I

tiquam excludunt. Econtrà, ficut Divi-

(sir]]

nitas, & humanitas de f& invicem in ab-

"tl

ftracto przdicari nequeunt, fic etiam pro-

Aitrle

(k]

rietas humanitatis de Divinitate, & vi-

(

ciffim, in abftra&o nequeunt affirmari.

*

tUt

Unde dici nequit : piviuitas eff. emporanta ,

[ ü

D

mortalis,pajfibilis s. Bumanitas eff. aterna, impa[fi-

LT

bilis, immortalis.. Quinimó etfiex parte füb-

Ol.cpm n

je&i Divinitas, aut humanitas importe-

hi

tur in concreto, fi tamen illis adjunga-

sl

n

tur particula reduplicativa , & quidem

f

"IN

r6-

M.

Dijputatio 1, . Art. F.

79

hx Uf

v& Q

reduplicatione formz , appellans füpra

naturam, ex parte fubjecti explicité im-

mg commü

ortatam; tunc neque proprietates hu-

,Vïcuius&

manitatis.de Chrifto DEO , 'neque pro-

t K f

prietates Divinitatis de Chrifto homine

OTRU t

D

egitimé affirmantur. Sic dici nequit:

at n

Chriflus,üt Womo, eff immortalis: Chriftus, àt Deuis,

1t, de Plb

ef mortalis, ^ Nam vi predicte reduplica-

r tebmini

tionis quivalent his: Chriffus ideo eft. mor-

licantur,

taliss quia eft Deus : Chriffus ideo efl immortalis ;

otell: Hl

quia eff bomo.

Oppofitum dicendum, fi

! mj

particula reduplicativa folummodó ex-

JEALUUT

primat fenfum compofitum. — Tunc fiqui-

i

? ii T

dem verificatur 1fta : chriflus, 9t bomo, eff

i unport

ammortalis, — Chriftus, t Deus,eff mortalis ; quia

propofitiones hujusmodi squivalenthis :

d emén

t r

thriftus, pro fen(u compofito [ue Divinitatis , mor-

tuus eff : Chriflus , pro

, fib dv

vitatis, eff immortalis.

fenfu. compofito fus bumas

(eiicem x

xeà fuc r

Conftat III. Quód circa communica- 74

tionem Idiomatum in Myfterio Incarna-

pwicemnd

t ficttunp

tionis regulz fequentes fint obfervandz.

Prima: Communicatio Idiomatum fo-

vitia iT

làm admittitur per nomina concreta, &

jeynt m

quidem fpecificativé fumpta , dicendo:

"T. ul

Hic bomo eft Deus, e[? omniporens, eft immortalis 5

!f? u Wl ,

non autem in abítracto: Humanitas eft Di-

vtl

vinitas , e[! omnipotens, eft immortalis. . Secun-

ia It

a: Communicatio Idiomatum non ad-

p

mittituf inter nompina corcreta redupli-

€a-

14 qmdf

$o

Traliatus VI. de Incarnatione,

j

cativé fumpta, & quidem reduplicatione

gt

formz, feu appellante füpra naturam, ex

qjonibus

part

efubje&ti explicité importatam ; quia

Cabolicum

tunc nomina con

creta zquivalent abítra-

gdünt

&is ipfius naturz. — Sic dici nequit: chri-

TTR

us, tit bomo, eft Deus, ef immortalis ; nifi fiat

n Ed

dfutà cont

reduplicatio folius confortii , que tamen,

absque addito declarante , ufurpari non

tmén Cont

folet. Tertia: Non admittitur commu-

an p

nicatio Idiomatum inter naturam Divi-

Qf

j

l

!

j

nam, & partes humanitatis, ex parte füb-

T

iedi, aut przdicati explicité importatas,

loc hgt

etíi à Verbo Divino immediate affumptas.

Hinc dici nequit: Deus eff corpus,eft anima ,

pils, (dæqu«

fsbf

ef. (anguis licét admittatur communica-

tilidne

tio Idiomatum quoad partes folüm im-

I4

"ntbhtri

plicité fignificatas, & quidem tantüm il-

a t n

as, quz alioquin per fynecdochen, in.

locutione vulgari, hac voce bemo expri-

at

W M, i

mifolent. Sic legitimé dicitur : Eilius Dei

jacuir in fepulcbro , de[cendit. ad inferos , inepté

m

veró, Verbum Divinum in paffone fuit effu(um.

uarta: Neque admittitur communica-

V

tio Idiomatum quoad illa predicata, qua

l AMoefj

alterutri nature , feclusà unione hypo-

|

ftaticà, folüm conveniunt: pro ipfo au-

li

tem ftatu unionis repugnant, Hine dici

lr

nequit: cbriffus, üt homo, poterat pecare, Quin-

ta: Non admittitur communicatio Idio-

Ca

i CXPO

Ut

quz

matum pet illas locutiones exprefía,

ime

IJFC:N*UW

wtmim.

Mpl

' Diffutatio1L, Artic, L,

8t

TMM

fimpliciter prolatz cum Hareticorumlo-

pOm

cutionibus coincidunt; etíi reipfa (enfum

üvleri

ï

atholicum in fe contineant.

Hujus-

Wt

modi fünt iftz: Eiliu Dei eff creatura : Homo

faitus eff. Deus, Chriflus bomo efl ubique.. Ulci-

Wi'rtdis; Q

Jt,

uied

ma: Etfi de Chrifto per antithefim prz-

, Ut

?

dicata contrarialegitimé affirmentur,non

TUCCLCUP Core

tamen contradictoria formaliter talia af-

* Daturan])

firmari poffunt , fic dici quidem poteft;

ts ex pati

Chri[lus eft paffibilis, & impaffibilis ; hon tamen :

(itmport

Chriftus eff paffibilis, c» non eff paffibiliss quia

oc ipfo, quód negatio appelletfüpra co-

editeaflang

pulam, ideóque propofitionem formali-

TT

ter négativam conftituat, eo ipío exclu-

tU. COT

artes folin

dit à fubjecto omnem paffibilitatem, &

vldem t

proinde locutio falfa evadit. Ex quibus

patet, qus cautela de hoc myfterio lo-

:

ynccdochen,w

quentibus neceffaria fit : Ne per verba inor-

toce b &

dinat?-prolata, üt D. Hieronymus monet;

b idr:

berefis: incurratut.

TU

TL

titür od

DISPUTATIO II.

lp

De convenientia, 8 neceffitate

hs

1

Incarnattonis.

: p99"

Um Incarnationis fübftantia hucus-

| at Hm

l

u

e expofitafit, ordo doétrinz po-

p

J

C

:

j

ulat, ut fingulg ejusdem proprie-

tates inveítigentur. . Inter has dux pre-

o

en

Y

82

Traciatus V1. de incarnatione,

"m Qmïïe

cipuz numerantur,nempe: convenientia,

& neceffitas Incarnationis.

Utramque

qu eui

[lm-, $ic

Do&or Angelicus expendit, quzftione

rimà; fic tamen, ut etiam alibi utram-

convmienä

ilimation

que frequenter attingat.

"fczm,c'edïï

àm diqu

ARTICULUS l.

du D

n Deo , Ó creaturis comveniens

« (ic d

f& Myflerium Incarnationis ?

ix quii/

Deoernti

lb efetm

75

Renotandum l- Quód ifthfc non fho.

veatur quzítio , de convenientia In-

t z d

tht

carnationis meré negativa , prout hzc

aliud non eft, quàm carentia repugnantiz,

vl d

feu impoffibilitatis. Cüm etenim fide Ca-

*tit d

tholica certum fit: Verbum Divinum de-

atvb

at lt

faétó perunionem hypoftaticam affumpfií-

fe naturam humanam ; hinc etiam certum

2 D? (

eft: quód Incarnatio neutiquam repugnet,

MM

[

u-

adeóque negative conveniens fit.

tll (

i,

ftio igiturfolüm moverur de convenien-

tiapofitiva, in quo fenfuillud alicui conve-

j

m

"

niredicitur, quod eidembonum eft. Un-

m

de patet: quód convenientia pofitiva la-

AU QQnt

tiüspateat, quàm exigentia. Hzc fiqui-

me [mD

dem bonum, prout debitum, refpuit , cüm

At

Wi

econtrà bonum, etiam indebitum , con-

Kmk m

"

ln

veniens effe poffit.

Uen

iplex,

7$ -"Prenet.Il, Qqöd bonum fit tr:

nem-

mülm q

MM

Difputatio Il.. Artic. 1.

83

NG

nempe honeftum, utile, delectabile, ideó-

$, U

que etiam triplex convenientia aífigne-

tdt, qf

tur.

Sic titulo honeftatis illud alicui

tim dl uv

conveniens dicitur, quod in ejus laudem,

l

eftimationem, aut gloriam, licét extrin-

fecam, cedit.

Utilitatis, quod ei commo-

AS 1

dum aliquod affert, ut vi hujus fe meliüs

habeat. Delectabilitatis , quod volunta-

15 CUH

tem fic afficit, ut hzc in illo conquiefcat.

atini;!

Ex quibus patet : quód nullum bonum,

Deo extrinfecum, poffit ei ftricté loquen-

Q lo nott

do effe conveniens convenientià utilita-

onvenienti

tis, aut delectabilitatis; quia Deus, fe-

i, prout

clusà omnicreaturà, equé perfe&us, fe-

lix, ac beatus effet, quàm defactó fit; li-

ntia g

imetentm QUi

cét eatenüs poffit e1 aliquid effe utile ,

bum Dirini

quatenüs ad obtinendum finem, à Deo in-

fltieamafis

tentum, conducit: uti & dele&abile,qua-

hincetamd

tenüs Divine complacentie objectum.

effe poteft.

wiqunrt

Pranot. III.

uód omnis convenien-

vl

;

?

mur de o

tia in füo formali conceptu relationem

viluaoltt

adaliud importet. Quidquid enim con-

venit, id alicui conveniens eft.

Hinc

embonume

ajera p

in prefenti controverfia triplex quaftio

infüituitur. Imprimis quidem: an Incar-

rcntil. 2? |

js r

natio fuerit pofitivé conveniens Deo?

Secunda: an humanitati per Verbum Di-

y o

il

vinum affumptz ? . Tertia : an toti hu-

WU

mano generi, quinimó etiam creaturis

bonüinü

t

^

r€-

;

!

"

84

TraBatusVI, de Incarnatione,

reliquis, & confequenter toti huic uni-

yyunti

u,e M"*

verfo?

28 Dicol. Incarnationem fuiffe Deo ma-

n

ximé convenientem , titulo honeftatis.

g.

"m

Ita cum D. Thom. hic q. t. art. z. com-

u g

munis,, & certà Theologorum fententia.

qutim (v

Prob. Namillud inter opera Deo extrin-

feca eft ipfi Deo maximé conveniens, ti-

immn: t

tulo decéntiz,five honeftatis, quod illius

àu, qun)

bonitati eft maximé confentaneum,fimul-

loórini.

tondhit;/

ue ad manifeftandas perfectiones ejus-

lem, & confequenter ad laudem,& glo-

i, m

C PTIT

riam extrinfecam maxim?e conducit. Sed

hujusmodi eft Incarnatio. Ergo.

Min-.

wjniny

"um

rob. Inptimis fiquidem eft Divinz boni-

tati maxime confentanea; cüm omnebo-

d utua gt

num fit communicativum fui: ipfa autem

njb

Divina bonitas ad extra magls , quàm

iL ln

poftaticam alicui crea-

"tfthmun

per unionem

j

Sed

ture non poffit communicari.

tl

etiam ad peculiarem Deilaudem, & glo-

b

I'dtk.&a

riamillius extrinfecam prz omnibus aliis

n

Divinz Sapientiz , ac Potentiz operibus,

A

Q D

V

conducit; in nullo fiquidem Divinz per-

At lr

fe&iones adeó relucent, ficuti in Myfte-

ï"*v&em

rio Íncarnationis.

Nam juxta Apoft. I.

t

RUT

ad Timoth.III. 16. Magnutm e[l pietatis Sacra-

W

wmh

DI

mentum , quod. manifeflatum eft in carn, , Ergo.

Ms

79 — Confirm. authoritate D. Damafceni,

m

Lib. III. de Fide , cap. I. fic loquentis ;

Per

UP

Difpttatioll. Artic, l,

$;

It t ln

Per Incarnationis Myflerium smon[ltratur fimul boni.

tas , fu[litia , v Sapientia , &* potentia Dei. ' Bo-

ven af D

gitas quidem ; quoniam non de[pexit proprii plasmatis

Go hd

infumitatem : Jufhtia verà ; quoniam. bomine vitto ,

tolatig

tion alio , quam bomine., fecit vinci Tyrannum : ne-

Ibpotum lr

que vi eripuit. ex morte bominem: Sapientia veràs

'optraDior

quoniam invenit difficillimi pretii decentifftmam [olu.

Y Convenét

tionem : Potentía demum infinita 5 quia niil efl ma-

ts qui

jus, quàm Deum fieri bominem, Ex hac eadem

éntaneun;

do&rina D. Thom.fupra cit. ita breviter

yrfediones

concludit: Qwidquid pertinet ad rationem fuumi

alladem

Boni , conveniens e[l Deo. . Pertinet autem ad vatio-

Unude ad zatio-

m cotduci

nem boni, ut. (e aliis communicet,

i. Bo ]

nem (ummi Bovi pertinet , quàd fummo modo [e crea-

sdt D!

ture communicet ; qued quidem maxime fit. per hoc ,

e1; cüm omt

quód natuvam creatam [ibi

(

jïc conjungit ,. ut una

um füi: 1

per[ona fiat. Ergo.

F

Dico II. Incarnationem fuiffe conve.

80

qrà mips; !

um altdt

nientem humanitati affumpte, non folüm

p !

convenientiá honeftatis, fed etiam utili-.

Ita cum D. Tho-

yeilidei;

tatis, & delectationis.

ma , híc q. 4. art. 1. communis, & certa

N omniblüg

Poreriz o

fententia. Prob. Namper unionem hy-

poftaticam humanitas ad altiffimum di-

gien D

y, n n

y

gnitatis, & excellentie gradum füpra o-

mnes creaturas evectaeít; ita quidem ,

m od

ut vi unionis hypoftaticz per veram com-

municationem Idiomatum Deus fit ho-

71 ,,2 Wm. l

Preterea ob

yc ) DI

mo, &homo fit Deüs.

