libertas fox--r

Wto p

malls, &immediata, Ergo,

-N

Goäff

Difpstatio VIL, Artic, T -

543

vj

N

' Conf. Ad a&tum obedientiz effe&ivà

hi

U.

talem requiritur, ut voluntáti repríen-

tetur preceptum , prout abfolut

obli-

mml Y

! EhL,l

gans ad fübeundam mortem. . Sedprxce.

Hl'

lOU.

prum, prout abfolut? obligans ad fübeun-

t

FRto

dam mortem , effentialiter prefüpponit,

AT

nl

autincludit liberam nolitionem petendi

LT

difpenfationem precepti. Ergo.

tj

Refp. N, antec. Ad prob.

D, ma]';

$2$

Debet eidem repreíentari przceptum,

Mu

prout nondum difpenfatum, nec difpen-

» hj

fabile pro eodem inftanti . N. maj. Proug

Contidu

nondum difpenfatum,attamen difpenfabi-

i ol

le pro eodem inítanti, C.maj. Et fic diftin-

iO.

G&àmin, N.confeq. Ratioeft; quódhu«

lm m

mana Chrifti voluntas quidem non poffie

vOtri

elicere actum obedientiz effectivé talem.

volndam,

pro inftanti B, nifi eidem pro fipno ante-

cedente ejusdeminftantis B. reprzfente-

m

tur przceptum, prout nondum difpenía-

sls .

tum ; quia cum difpen(atione przcepti in«

dlv

compoflibilis eít actus obedientiz effe-

s poüu j

Givé calis, üt num. f20, oftenfum eft :

j Anti

nontamen adactum obedientiz effectivé

mospo

[ pro

talem requiritur, ut voluntatipro figno

dfeo

antecedente ejusdem inftantis B, etiam.

teprzfentetur przceptum, prout non di-

i

fpenfabile pro figno fubfequo inftantis B.

m *

Nam; cognito precepto, prout nondum

j lr i

difponfaso, erfi per Bberim. pcti:ionen!;

J (

j

[

j

Tratfatus VI, de Wcarnatione,

difpenfabili, & infallibiliter.difpenfando '

gjcdientïæl

pro figno fubfequo ejusdem inítantis B.

"

&ivb &

nihilominüs velle

otiüs implere przce-

(on£Si €

j

a

ndo difpenfationem,

ptum, quàm poftu

hite acctp

evitare obligationem precepti, & ipfam

rptum; el

mortem,eft actus obedientiz, non folum

f morte

affective , fed etiam effective talis.

receptum,

Ad conf, D. maj. Requiritur , ut vo«

ninatio m

luntati reprzfentetur preceptum, prout

abfoluté obligans, feclusà étiam hac con-

r fedfolim

Tf, D.

ditione, nifipoftuletur difpenfatio.N.maj,

wndtiont p

Seclufis aliis conditionibus, C.maj. . Et

fnrolipai

fic diftindà min. N,confeq. .Ratio eft;

qfeite con

uiahocipfo, quód preceptum fitdifpen-

m obedient

f

abile, nondum tamen difpenfatum: eo

ipfo talepreceptum fufficit ad atum obe-

Boditione,

dientiz effe&ivé talem; cümnon obfíltet

Ágtionn d

tiYt1, At

importata folüm hec conditio : nifi po-

tf min

ftuletur difpenfatio przcepti.

Objicies II. Preceptum,

fol,ummt;cïö

altmipti

conditionaté obligans ad fübeundam mor.

hutnls . fc

tem, nonfufficit ad adrum obedientiz ef-

P^ qutenüs

1

t'fmem g

fcdivé talem : priusquhm purificetur

Eaïmguio, ;

conditio, vicujus obligatio tranfeat in,

Ut pro

ftatum abfolutum,

Sedhoc ipfo pro. fi-

£no priori naturz ad a&um obedientiz

Sttmdition:

effedivé talem debet przfupponi libera

"itentiti

nolitio petendi dif

enfationem, . Ergo,

Wüa do

;&

fda.wemow

Maj. prob. Nam velle. adimplere prece-

i

[

"n

actus

ptum , priusquàm illud ,oþl.igeg ,.elt

obe-

ii

n

i

Dijputatio VII, Art, 11I,

$45

d

'CFMMI

Obedientie folüm affe&ivé, non äutcin.

i

effedive talis. . Ergo.

N

Conf.Si etenimChri

ftus,fuppofitä pxote;

?cepu,h

ftate acceptandi, vel non acceptandi prz-

N

ceptum,fe liberé determinaret àd fübeuns

[mæ, m

dam mortem,priusquàmliberé acceptaret

It

'quiritur,m.

preceptum: eunc eo ipfo liberahec deter-

U

minatio noneffet aCtus obedientiz effecti-

ml

v fed folüm,affectivé talis.Ergo fimiliter.

Refp. D.maj. Preceptum,obligans füb

z.

tino

conditione,proprié tali, vicujus fufpen-

C

ditur obligatio precepti ufque ad (tatum:

, Md

purificate conditionis, non füfficit ad a-

Unftdfs

fRT 6

é&tum obedientiz, effectivé talem. C, maj.

fadunobe-

Sub conditione,improprié tali , vi cujus

obligatio non differtur , fed folummodó

!on 'obüct

removeri, autevitaripoteft. N.maj. Ec

); M p

D

fic diftin&4 min. N.confeq. Ratio eft;

'folummoaö

4

uód omniaprzcepta,mere pofitiva, qui-

em eatenüs folüm conditionaté obli-

aam moohu

djentia &

gent, quatenüs , faltem implicite , |hanc

conditionem generalem important: ni(i

uitcr

fiat abrogatio, aut difpenfatio , nihilomi-

fa.

nüs eadem, proprié loquendo,nó fint pr-

tipio n

cepta conditionata, fed abfoluta. Nam

vihujus conditionis nondiffertur obliga-«

Qpl d5

ii

p

tioprzecepti, donecpurificetur conditio,

nif

fedfolümremoveripoteft obligatio;priuüs

t p

Jut?

abfoluté contracta. linde precepta con-

lia ,folüm:- funt il!a;.

p

ditionata, propri& ta

*

m

quz

)

'Tratlatus VI, de mbamariane.

f46

us important conditionem , vi cujus dif-

ylitr a

g, p

$

eratur obligatio przcepti, donecpurifi-

ibeniaon

cetur conditio , cujusmodi foret iftud :

Pracipio tibi jejusium , fi blasphemaveris, Nam

gondat

g

vihujusprzcepti noninducitur obligatio

Conf, )

jejunandi, priusquàm purificetur adje&a

conditio. Licét igitur precepcum con-

jpro quoY

dpettudar

ditionagum,proprie tale, non futficiat ad

aCunrobedientiz,effedtivé talem, prius-

ionem pn

onfertata 0

quàm reipsà purificetur conditio: con-

more deltr

trarium tamen de precepto conditiona-

to, folüómimproprie tali, dicendum eft.

n dipenla

n

,Adconfirm. N.confeq. Difparitas eít:

uód anteliberam acceptationem przce.

Refp. Dityy

pti nulla detur obligatio adimplendi prz-

atdente jf

sUlptiop

Ceptum; cüm econtrà ante liberam noli-

RI CATCDEE

tionem petendi difpenfationem przcepti

jam füerit praeceptum abíoluté impofi-

ixiri i

vidtilgita

tum , adeóque inducta obligatio illud ad-

"t i eode

implendi.

$28, Objicies III, Adhoc, utvoluntas pro

ts um

t n0n ta

inftanti B. poffit elicere actum obedien-

tiz,effectivé talem, requiritur : ut pro fi-

Aiefürio

£no priori natüre in eodem inftanti B.

Aanr0 eot

perfeveret abíoluta obligatio prewcepti,

m

Sed hoc ipfo ad actur obedientiz, effe-

"tptio a

&ivé talem, eliciendum pro inítanti B, de-

3.'*mPi- B

betprzfüpponi libera nolitio petendi di-

Tetmort

fpenfationem precepti. Ergo. Min. prob.

al

!

PI'O g

1ü

"

N

ébíaluta obligatio precepti pro inftanti

»

z

Y

Va

Difputatio VIII, Artic, V.

$47

h

B, aliter perfeverare, aut confervari ne-

ii

uit, nifi perliberamnolitionem petendi

*

dT

ifpenfationem pr&cepti

?

cum abhac

MI,:

dependeat a

D

bfoluta obligatio p:æcepti.

ütrdi

Ergo.

*

Con

lm

-

f Nam pro figno priori inftantis

)rzcepwm;

B.pro quo voluntas eft proximé libera,vel

ol

ad petendam, velnon petendam difpen-

t s

fationem precepti, nendum incelligitur

Ytio:

confervata obligatio abfoluta precepti,

Turii

utpote deítruibilis per liberam petitio-

admel

nem difpenfationis profigno fubfequo.

Ergo.

ls

Re

mem p

[p. D.mgj. XRequiritur,ut proïïgnö f29'

antecedente inftantis B. perfeveret abfo-

pladige.

&ram noli

luta obligatio precepti: prout hzc prz-

y ol

füpponit carentiam difpenfarionis pro in-

ftanti priori À. ideóque nolitionem mor-

t inpol

piludad

tis reddit illicitam pro inftanti B. nifi po-

ftulecur in eodem inftanti B. difpenfatio

las

przcepti. C.maj. Prout hwc obligatio

; obellte

abfoluta non tantüm przfupponit caren-

tiam difpenfationis pro inftanti priori A.

al

J in&anllB

|

|

fedetiam pro eodem inftantiB. N. maj.

Et fic diftin&tà min. N, confeq. Ratio eft;

J P'ïæcqfw

uódobligatio abfoluta poffit in,duplict

u

'ü

enfu accipi.

Imprimis

uidem, prout

yant ;&'

nolitionem mortis reddit

1

licitam pro in-'

; p

ftanti B. ni(i pro codem inftanti B, poftule-

go,MiQ»Fä

"

turdifpenfatio. Atqueinhocfenfuobli-

,';ip;o j

par

]

lp P

[

»f

f4$

qrallatus VI. de Tpcarnatione,

iltt ob

ationem, nonobftante condirione prz-

g,eitt

di&à, effeabfolutam, patet ex refponfo

iTheolog

précedenti, Secundó: prout obligatio

p Mp

abfoluta non tantüm importat carentiam,

Conf. $

difpenfationis pro inftanti priori A. fed

m morti

etiam pro fübfequo inftanti B. Atque in

ndi difpen

hoc fenfu obligatio abfoluté confervari

m liberz.

nequit, nifiperliberam nolitionem, eàm-

ue virtualiter , autformaliter talem, pe-

ppofitzpre

Mf D

tendi difpenfationem; vi hujus fiquidem

hll vol

confervatür carentia difpeníationis pro

gitionemra.

ínftanti B. Quia veró ad formalem actum

obedientiz , effectivétalem , fufficitob-

i oblipt

ammolb g

ligatio abfoluta,in primo fenfu accepta:

hincnon requiritur, ut pro figno priori

füpponit a

ad formalem actum obedientiz precedat

i Prout (

al um

nolitio petehfii difþcnfation'cm prace-

.

t N.maj.

Ad confirm. D. antec. Nondum in-

3. Mtio

:ö:,zu'o abfoli

telligitur, confervari abfoluta obligatio in

fenfu primo,füperius expofito. N. antec.

"n cg

In feníu altero.

àtÀ, if

confeq,

C. anteced. & Nf:g.

.

ätx;!ücitam'

$30

Objicies ultimó. Hinc fequeretur :

"ibtnari

uód humana Chriíti voluntas potuiffet

"te Cum

Ht nc

nolitionem mortis componere in eodem

inftanti B. cum abfoluta obligatione prz-

t o

cepti ad fübeundam mortem. Sed hoc

? A r

repugnat. Ergo. Min. prob. Nolitio

:'Lgmültpræ(

pti,

Pa

tjnqyrtis » pro Fenfu compofito przce

aB-

!N

DifputatioVIi|. ;Qrticfllr,

f '49

*hüdw

abfoluté obligantis ad fübeundam mor-

iC

tem , effet formalis inobedientia , & cul-

d

pa Theologica. -Sed hzc Chriíto repu-

t

gnat.

Ergo.

j

f

Conf, Si etenim a

d liberam nolifio-

|

]

|

N n

nem mortis non precedat volitio. pe-

If n

;

tendi difpenfationem , & ipíà difpenfatio:

lt

tunc libera nolitio mortis eft formaliter

Itrtny

oppofita przcepto, Ergo.

r

ts ul

Refp. D, maj. Sequeretu

r: quöahuma- $51 !

na Chrifti voluntas potuiffet componere

fitont

nuem d

nolitionemmortis pro inftanti B. cum ab-

,fid

foluta obligatione precepti , prout hzc

fo t

folummodó pro inftanti precedenti A.

prefüpponit carentiam difpenfationis. C,

p r

v oracedt

maj. Prout fimul pro fübíequo inftanti B.

includit, aut importat carentiam difpen-

t pr «

fationis. N, maj. Et fic diftinctà min. N.

ttüm 1

confeq. Ratio eft; quia hoc ipfo quód

obligatio abfoluta precepti folummodó

ilgioin

prafüpponat carentiam difpenfationis pro

N anttt

inftanti A. ideóque nolitionem mortis

EM

reddat illicitam pro inftanti B, nifi poítu-

letur difpenfatio ; eo ipfo poteft Chriftus

equerctut

componere cum hac obligatione, prout

p

u j

fic abfoluta, nolitionem fübeundi mor-

tem, petendo fcilicet difpenfationem pra-

hgaüün

en

cepti. "—Non tamen poteft .cum abíoluta

cmse

i

N

obligationeprzcepti, prouthzcfimul im-

[Obc

pgrtat Carentiam

difpenfationis pro in-

i

9g

an-

ffo

Tralatus VI. de Incarnatione,

iafb

ftanti B. componere nolitionem mortis

emm[[hld

in codem inftanti B.

Hzc fiquidem noli-

jifec Qu

tio effet formalis inobedientia, & culpa

giapol

'Theologica ;; quia fcilicet vi hujus prz-

im, H

cepti illicita eft nolitio mortis, nifi poftu-

nbdienti

letur difpenfàtio pro eodem inftantt B.

Ad confirm. D.antec Siliberam noli-

(x prace

efec forn.

tionem mortis, quz'nec effet virtualis

Chrilus

etitio difpenfationis, non przcedat di-

j

enfatio

fec um c

s

recepti, tunc eo ipfo nolitio

ija pv

fnortis e

j

et oppofit

a precepto. C.antec.

tifec Chr

Secüs.N,antec. & confeq. Sicut ad vo-

bm. C

litionem formalem mortis , five actum

eruts, fon

obedientie, non requiritur, ut pro ali-

fs curi

quo figno przcedat nolitio formalis pe-

i r

tendi difpenfàtionem przecepti, itavicif-

v:lincole

fim ad licitam nolitionem mortis non re-

timtora,

quiritur: ut'hanc pro aliquo figno prz-

cedat formalis petitio difpenfationis; quia

t Oppolt

üyztpto

oteft Chriftus, (ive per'unum, eundém-

que realiter indivifibilem actum volunta-

fpgemus

tuiufet ol

tis, five per duos adus,fe concomitan-

* nf

tes,(imul nolle mori, & petere difpenfa-

tionem precepti: quin proptereà agat

unis fu

Ex di&is

gowtisel

contra praceptum.

$32 ConftatI. Quoód,falvAlibertate, ad a-

t repg

Ut ind]

&um obedientiz, prout formaliter me-

ritorium, requifità, potuerit Chrifto im»

ponipra ceptum rigorofum fübeundi mor.

Pt

tem, €tíi ab extrinfeco Dei decreto indi-

Vitg G

fpca-

j

IN

Di[putatio üm, Art, Hf,

yfi

]

fpenfbile. Ratio hujus eft ; quiaprecee

ij

prumiftud,utpote folius juris pofitivi, po-

ml?, ä'i?i

tuiffec Chrifto impohi, dependenter àli«

Ll n

bera poftulatione; 'aut acceptatione ejus»

n

dem. Hac autem przfappofitá, etíi actus

Mi

obedientiz;effe&ivé talis, quo Chriftus

illemis

ex prxcepto Pauris fübiret mortem, non

dv

effec formaliter, & immediaté liber ; quia

Chriftus effentialitereft impeccabilis : ef-

preedz

fét tamen caufaliter, feu mediaté libers

o m

quia pzvia poftulatio , aut acceptatio

Yo. C

ficut d

fuiffect Chrifto formaliter, & immediaté

fve r

libera.

Ciàm igitur ad. actum internum

ao

virtutis, formaliter meritoríum, fufficiat

libertas caufalis, five mediata, prout ift-

ymil pe

bic ex Traét.II. de Adibus bumanis, fapponi-

, iurid

d 100 It

tur: hinc obedientia iíta fuiffet formalt-

ter meritoria, etíi tancüm caufalicerlibe-

imo pre-

j quia

:à. Oppofitum dicendum effet, i Chri-

ftus precepto naturalt , videlicet charita«

, tindene

a volunte

tis ergagenus humanum, prout aliquipu-

tant, fuiffet obligatus ad fübeundam mor-

gooritit

tem. Nam,(tantehoc precepto naturali,

at

nullatenüs fuiffet Chrito mors libera ,

lpmek ]

quod verbis ejusdem,num. f 23. addu&is,

H

manifefté repugnat, ideóque alià refuta-

que, ?

tione non indiget.

m

.* ConítatII. Quó

d Chrifto potuerít im- £53

imor-

t Chrlo!

ponipreceptumrigorofum fübeund

d

cem, etiam falvà li

bertate formali, & im- |

mc-

idecmog

l

m4

| i

, PA

TraB atus Vi,. de Yncavnatione,

1rediat^ actüs obedientio, effectivé talis:

fylfis d

4 tama

fi nempe fupponatur, fuiffe illi (imul colla.

tam poteftatem pro fuo beneplacito di-

jm, 'Prm

j C[iam Pt

fpeníandi, aut faltem infallibiliter obti-

aum QU

nendi difpenfationem przcepti.

Ratio

€ít; quód humana Chrifti voluntas, prz-

ote adhuc

quo co9j

fuppofità hacpoteftate,

roiquolibet in-

ftanti fübfequo fit formaliter, & immedia-

yrentia 6j

Confatl

t^libera, vel ad obtinendam difpenfatio.

nem przcepti, vel acceptandam mortem,

fmtiprola

fibi preceptam: etíi non fuerit libera,ut-

i praceptu

»pote impeccabilis, ad conjungeàdam ca-

goITCm' ; '

ventiam mortis cum carentia difpenfa-

y rtqurat

tionis.

Hinc Chriftus volendo, potiüs

ntizsattam

fübire mortem, fibi prceptam , quàm pe-

s iiaam

tere difpenfationem przcepti , . exercuit

sdorum pr

actum obedientiz , : non folüm affe&tivz,

TT

fed etiam effectiva.

Nam preceptum i-

dibn :

ftud non obligabat meré conditionate,feu

M, ( 14N

ztiem Ti

fub conditione, füfpendente obligationem

u5q; ad purificationé conditionis : fed ob-

b p

ligabat abfoluté , etfi obligatione, per di-

m al

fpenfationem evitabili, quod omni prz-

taateret

cepto, meré po(itivo , etiamDivino, eít

tüitrcvite

commune. LHincChrifto, pro figno prio.

ftuifle (

ri inftantis B. debebat quidem reprxíen-

trtdipe

tari przceptum, prout nondum difpenfa,

li al

tum, neque pro inftanti prxcedenti A,

ij ltitu

neque pro figno priori inftantis B. cüm,

tim«

"dlem

?;g;fupp ofità difp cniäcio.nc praccepti,fi

por

à ütpa

E

"

Di]pnw ioVI, Artic, m

755

x& 11]]

N

li

Ín

poffibilis actus obedientiz, effectivé talise

1]2

non tamen debebat reprzfentari przce-

N

j

ptum, prout non tantüm pro inftanti A.

|

il

Itty

fed etiam pro figno priori inftantis B. con-

3 |

jun&um cum carentia difpenfationis , ut-

vohmm;ï

pote adhuc indifferens: utpro figno fub-

Wlb

íequo conjungatur

cum d-i(þenfgtiqnc,au;

j &ln*ü*"

carentia ejusdem.

nf

ConftatIII. ' Quàód in moderna provi- fs4

immr

dentia probabilius Chrifto impofitum fue-

Ttlheng

rit preceptu

iftud rigorofüm fübeundi

Vendam

mortem. Quamvis enim tale przceptura

1 d

non requiratur ad actum perfe& obe-

lh, p

dientiz:attamen Chriftus ipfemet przce-

pta, fibi à Patre eeterno impofita, cum di-

Jqunje

QRTCULC

fcipulorum pr&ceptis comparat oan.

dfedive,

XV,10. sipracepta mea [ervaveritis , manebitie

in dile&kione mea : ficut C ego Patris mei pracepte

otumj

t fan

fervavi, r maneo in ejus diledione. .. Àn veró

jtonem

hzc eadem libertas, & impeccabilitas

sfedobe

Chrifti cum przcepto rigorofo juris pofi-

n

tivi, etiam aliter componi poffit, noftr&

mi pre

arüm intereft.

Nonnullas tamen fen-

tentias breviter referre juvat.. Primado-

ico, d|

igno gtl

cet: potuiffe Chrifto imponi przceptum

pl

mortis indifpenfabile, quód non urgeat

alb

ro inftanti aliquo determinato, fed fo-

lat

ümpro latitudine temporis determinati.

ib n

Hoc fiquidem fuüppofito, Chriftus poterat.

ljbe

16 apticipare terminum fibi prafixumy

;c:pü.fltï

f

p

,

I

,Be-.

À

m

Iicäd!m, V1 ;!e Inürnæfior;:.

adeóque liberé implere fübflantiamy prae, — u

cepti. Sedcontrà eft: quódaliud fit,per

jifio 1b

mortem;à Chrifto liberé anticipatam, fuif-

fe adimpletam fubítantiam hujus precepti,

jimacion

quod ultroneé conceditur: & aliud eft,

j[)üt'Wæ-

fuifle Chrifto liberam quoque mortem,

;uidnam |

preceptam, in fübftantia con(ideratam, (i-

im üt) 1

ve ità: ut liberé potuerit nunquam .mo.-

yinis,

ti, quz libertas in hocfyftemate non fal-

veatis, iK

vatur, Alteradocet, Chrifto impofitum

fuifle przceptum rigorofum indifpenfabi-

le, dependenter à fcientia media ,

ua

DrsP

Deus przvidebat, quód Chriftus (übiret

Du

mortem , fi eidem imponeretur prece-

prum. Contràtamen eft,' quód hzc fen,

th fiüo

trovertitur,

tentia idipfum przfüpponat, dequo con.

(hrili

Nam 1n hac fcientia media

J

miram

debet ex parte

hypothefis importari prze

llrate

ceptum indifferens,ad actum obedientize,

todiell

fine qua indifferentia a&us obedientiz,

syridio

conditionaté futurus, non eft objectum

Ícientiz mediz, fed (implicis inteHigen-

i mprimi

tinie Infü

tiz, adeóque ifthíc przfüpponitur liber-

Qdut,

tas, de qua controverfia movetur. 'Ter-

tiadocet, admiffo przxcepto difpenfabili,

neceffariam quidem efle ad actum obe-

IM

dientie przviam nolitionem liberam di-

Anlsö ql

fpenfationis, non tamen pofitivam ; fic e-

Woyyi]

nim actus fübfequus obedientiz non effet

ber:

Pnd

ampliüs formaliter, !& immediaté li

!

íed

a fi

h

| ;pifptitatio1X. M"ti?.' h

55

l

UM

n

fed pur& negativam, q

uz nempe fit pura

"T

omiílio libera hujus petitionis,

L

Contrà

i

tamen eít; quód pura om

E

i(Iio libera inz

WM

geftimatione mor

ali equivaleat nolitioni

iE

Atque hinc facilé deducitur,

At ts |

politiva.

d ahias fententias refpondene

Jnl EY

in

quidnam a

uz fcilicet,

mutatis folum ter-

T J

dum fit, q

minis, ve

L ànoftra, velab aliis,hucusque

VT

relatis, difcrepant.

!

Toimy

?

if

uhdf(pen:äti

mdi, q

DISPUTATIO IX.

lfs ülim

CUr Draop

De Scientia. Chrzg.

ihrcíe,

u

b hucusque de humana voluntate

KT

Chri(ti, ejüsque perfectionibus, ni-

tomela

C

mirum fan&itate , impeccabilitate,

Tbr prae

& libertate actum fit: hinc poftremó e-

vlltntit,

tiam de intellectu humano Chrifti, ejüs»

Vil

ue perfe

aionibus , feu multiplici fciene

diium

tia, preprimis

autem beata, dein veró

ntolte

|

etiam de infufa, & expe

rim;nta?i agene

i lbee

dum réfítat.

, T

|

f

ARTICULUS L

um d

lberand

An, €9 qua

nta [cientia beaté

ip humanitate Cb

riflá admittendat

yum; ^

Rznotandum I.

uód fide Catholicà $ 35

jpnon at

mi-

ia lihf"

- certum fits Chriltum habere gä

In

$:6

Tra'hatus Vt, — de/Ineernatione,

i

num intélle&um , & géminam volunta:

m abA

tem, ficut habetgeminam naturam, vi-

delicet Divinam ,. & humanam.

Hinc

.uod Potcn

Concilium Generale VI. Actione $. 66.

q levati

damnat eorum hzrefim, qui duplicem in

jvidendu

Chrifto fapientiam, & fcientiam,

duplici

men gt

fcilicet intellectui, Divino ,

& humano

hm ei: J

eompetentem,negabant,

uamvis enim

fapientia increata Verbi fuerit h

totiamde

ypoftati-

votentudm

cc unita humanitati Chrifti ,

-non tamen

xum ipp

per hanc animá Chrifti poterat reddi for-

i, ! m:zl a

maliter fapiens,& intelligens; cüm intel-

uf f

ledio fit actus vitalis. Ideóque D. Thom.

, n utin

híc q. 9. art.1. ad , refpondet: Dicendum,

m

quàd Chriflus cognovit omnia per (cientiam Divinam,

uf p

eperatione inereatá, qua e[h ip[a Dei effentia, — ill

gt i t

enim intelligere, eft [ua (ubflantia.

Unde bic actus

ts D

sin potuit. effe anitue bumana Chrifli;. cüm fit. alfe..

aihdtindn

gius natura, — Si igitur non fuilfet in anima chriffi

1 dl

aliqua alia (cientia ,

prater Divinam : nibil cogno-

axprie.

vifet , e ita fuiffet

frufiva affumptas cim . omnis

ses fit propter (sam.

Ex hac ulti-

i, quin

operatiónem,

a, & dl

smaillationerurfüs patet:

.quódjuxtamen-

a

r

tem Doctoris Angelici,

non potuerit à

VerboDivino affumi na

tura irrationalis

Vtm

j

"

ieatri q

€ompleta,cujusmodi eft brutum

, aut plan-

ta,

Ttomple

$36 Prxnot. IL.. Qu

[mïï&äfup

ód ifthíc folüm agatur

dmï?ïtw r

" defcientiaChrifti creata,

eadémque bea-

Cum .veró adhane

x:mæqui [

a, (cu intuitivaDei,

€an«

Vacg

n

577

nm Wmfi- J

pifputatio IX Artic. 1.

D

eandém, ab intelle&u, creato producen-

B

J

l',

n "

dam, neceffarium fit lumen glorie, pee

laiüm:w*!/

quod potentia intelleGiva fupernaturali-

hi

"

ter elevatur, ingenere caufz efficientis ,

ii

t

|

ad videndum intuitivé Deum ; hinc etiam

LE

lumen glorix in anima Chrifti admitten-

U

dum eíft: licét juxta communiorem fen-

lts

tentiam defectus hujus luminis per omni-

Ti

otentiam Divinam,extraordinarié appli«

n ts

"tf

catam, fuppleri poffit. Unde D. Thom,

.9. art. 2. ad t. Dirinitas bumanitati Chriffà

! üm d

smita eft. fecundum perfonam , non. fecundum effenie

DT

tiam , velnaturatm.

Sed cum unitate per[one vt« ..

non

snanet diflintio natürarum : & ideo anima Chrifit,

aj

fui, i

|

que e[t pars humane nature, per aliquod lumen,para

ticipatum à natura Divina, perfetta e[! ad (cientiama

ii

beatam , qua Deus per e[fentiam videtur, — Hacta-

vj di.

men do&trinà non obftante , Munieffa Di-

m dl

fput. 13. aliíque cenfent: etiam,feclufo

li

lumine gloriz, animam Chrifti fuiffe fuf-

( m

ficienter, quinimó long? perfectius com-

hrc ult

pletam, & elevatam ad vifionem beatifts

Ia met

cam, per ipfam effentiam, acpaffivam vi-

ptuerit

fibilitatem Dei, prout hypoftaticé unitam

ationdt

humanitati : quàm ullusbeatus per lumen

p

loriz compleri, ac elevari poffit, prz-

;

ertim fa&tá fuppofitione: quàdiftud non

diftinguatur realiterà fpecie impreffa Dei.

üm agf

ml

Verüm aliqui cum Aldrete Difp. 65.cen-

m a

$

fent, lgmen glo:;æ dmmguirw iter à fpä;

f

$58

Tra&fatus VI, de Ipcarnatione,

cie impreffa Dei, Hinc fatentur : in Chri-

, æquïü

fto quidem non fuiffe neceffariam fpeciem

r Püfca;

impréffamDei: ficucin Angelo neceffaria

i

(jneo*

non eít fpecies imprefía. ad cognofcen-

j

dum femetipfüm, aut alia objecta,fibirea-

dbilipou

liter unita: fuiffe tamen neceffarium lu-

jritum: !

men gloriz, quod folüm effectivé,. non

mnaturali

vperfedic

intuitivam Dei.

autem objective ,. concurrit ad vifioném

umhis d

Prenot.IIl, Quód fide Catholic cer-

, feuinmpot

1;7

tum fit : inzqualiter à beatis videri Deumg

itonem ol

cüm unus fit altero beatior, ipfa autem,

!A!g(äk Í

[

)

beatitudo in vifione intuitiva Dei confi-

|

dor intelle

ftat. Hxcautem diverfitas oritur àdiver-

sinrellgl

fitate luminis glorie ; quia nempe,üt D.

drem o

'Thomas PartelL q. t2.art. 6, docet: ra.

2 gt

eultas videndi Deym. mon competit intelleui. crea-

rl l

to fecunduim [uum naturam, fed per lumen glorie,

, f vll

at

. Ex quo ipfo deducitur , quód diverfitas

vifionis beatifice non oriatur ex divería

lol Hum.

perfedione-naturali intellectüs. .Hinc,

li,

refüppofito zqualiluminegloriz , intel-

ttotion

e&us Angelicus, et(ihumano perfe&ior,

d fintiam

notrí producit perfectiorem vifionem in-

ünnDel,

tuirivam Dei, Ratio ulterior eft; quód

Il'mt 4! COI

robabiliüs, etiam in cognitione natura-

: Hu

i, major, minórque perfectio non oria-

"atrept

tur ex divería perfectione intelleGtüs, fed

folüm à diverfaperfectione fpeciei intelli-

OUY

E (ucty

ibilis. -Hinc Angelus, in virtute intel-.

Ri

á :

&iva perfeclior altero, non producit

.

cum

n

Dirþufdfi0 IXQ A". [^

,59

Al

2

ln

cum zquili fpecie intelligibili cognitio-

n

nem perfe&tiorem: etíi meré naturalem,

N

1

Nam major virtus inzelle&iva non eonfi.

Q

. ïüälz.

ftitineo: quód cum zquali fpecie intel-

Fl

ligibilipoffit perfe&iüs cognofcere idem

o

obje&um: fed folüm confiftit in eo, quód

ii

connaturaliter exigat fpecies intelligibi-

t ddig

les perfectiores , quàm alter intellectus,

Nam,his feclufis, uterque erit tabula ra-

Allolti

fa, ícu impotens ad eliciendam ullam co4

videriDemj

gnitionem obje&i, prout ex Tract. II,

ia

De Angelis, fü

ponitur.

Quódfi ergo per4

1Dei cu

j

l

fe&tior inte

e&us, prefuppofità zquali

Türadvt.

fpecie inrelligibilijnon potelt elicere per«

mpoir )

fectiorem cognitionem , etíi meré natu»

Átt: M.

ralem: longé magis idipfum , prefüppo-

Á t

fito equali lunine glorie , de fcientia

i r

beata , feu vifione intuitiva Dei dicen-

diverftas

dum 'erit.

a dver

Dicol, Humanitatem Chri(ti,etiam in

$

; Ht

vitamortali, & quidem à primo inftanti

j i

fuz conceptionis, feurealisexiftentiz,ha-

goiedinn

buiffe fcientiam beatam , feu vifionem.

jonem It

intuitivam Dei.

Ità cum D. Thom. híic

d qu

034

.art,4..communis, & certa fenten-

u natm.l' |

t1a.

Prob, Humanitas Chrifti in primo

pnon d

inftanti conception

is fuic hypoftaticé unis

;

ta VerboDivino. Sed hoc ipfo à primo

5€0.l€'l'm.ï€ 1

inftanti conceptionis habuit fcientiame

re

g u

sbeatam ,feu viüonem-igtuitivam Dei;

[I

g9»

nj

v

I

!

$66

Traiatus VL de tmcarnatione,

o. Maj. eft dogma fidei. Min. prob. Hoc.

aine

;, Hinci

ipfo quód humanitas Chrifli pro primo

i vt Yi

inftanti conceotionis fuerit hypoftaticà

unita Verbo Divino, eoipfoà primo in-

utrisi

ftanti füz conceptionis habuit omnia do-

I Nicoder

nafupernaturalia, titulo hujus unionis

pimn d

fibidebita,que non repugnabantftatui via-

stus non

lvinitats,

toris , requifito ad redimendunigenus hu-

manü. Sedhujusmodi donum eft (cientia

ve beata d

llgi, prout

beata, five vifió intuitiva Dei.Ergo. Maj,

patet ex ipfadignitate ftatüs , quam fecum

siticl

affercuniohypoftatica. Min.prob. Hoxc

Aonunt,

fiquidem fciéntia beata eft inter omhes

DicoTT, Hur

fcientias creatas eminentiffima, ide5oue

inti füt o

debitahumanitati,elevatz ad (tatum filia-

abitumin?

tionis naturalis Divinz, (imálqueeft tom-

Atltet omm

poffibilis cum paffibilitate, & mortalita-

tinyeos t

te humanitatis, requifita ad redemptio-

I ouart

nemgeneris humani. Ergo.

at ommu

$39

Conf. Namhumanitas in vita mortali

1 tenta

habebat fcientiam beatam, íeu vifionem

1 df

intuitivam Dei,

Sed hoc ipfo eandem.

ttomof

habuità primo inftanti fux conceptionis.

ttnleton

Ergo. Min.exinde patet: quód vifjo in-

4 fdho

tuitiva, per quam anima

eum cogno-

*b D

fcit,non dependeat ab organis corporeis,

"m Y

fedàfolo lumine gloriz, infufo animz,

WM

Maj. ptob. authorit, Scripturz, SicJoan.

ht

W.

3 C

Y. 14.. Vidimus gloriam ejus , gloriam quafi unigs-

M

h I'PW

Ubi

mm Palm"f plenum geatia , 6- ytritatis,

no-

M

M

Difputatio YXX, Art.1.

$6t

»Ml'l,tu

h

tl

le»

nomine veritatis fcientia beata exprimi-

tur. Hincibidem ulteriüs fübjungitur r8.

RTlt

hi

h

Deum nemo vidit unquam : Unigenitus , quie(t. in

fínu Patris,ipleenarravit, Et Chriftusipfemet |

ts

j U

ad Nicodemum Joan. IlI. 11. Quod (iimus,

loquimur, £* quod vidimus, teflamur, Hli autem

hh.

textus non tantüm de ícientia increata

Endnmg

TM

MA

Divinitatis, fed etiam de fcientia creata,

netis

five beata humanitatis Chrifti debent in-

| Ci.f MN

telligi, prouteosdem paffim SS. PP. alle-

!5;qulm Á

gati fthicà Suarez Tom. I, Dx(þ 2j. Se&t.

. exponunt.

Ergo.

t t

Dicoll. Humanitatem Chriítià primo

, ij

inftanti fuz conceptionis habuiffe (cien-

f49

atf

tiam beatam in gradu perfe&iffimo, vi cu-

lm

jus fcilicet omnes beatos,tum homines,

lod

Ita cum D,

tum Angelos tranícendit.

t

Thom. q. 10, art. 4. Suar. Difput. 26. alio-

j

rümque communis , & certa fententia,

aronordi

Prob. Scientia beata ,

ua humanitas

Jnien

Chriíti, defacto inccelisgloriofa, Deum

if eandem

intuitivé cognofcit, tranícendit gloriam

ts

omnium beatorum hominum , & Ange-

iv

lorum, Sedhocipfo, Ergo, Maj. eft de

fim cop

fide, ütSuarezDifbut. cit. concludit jux-

|

ta Apoftolum ad Coloff. IL 2. 1n/guo funt

p

Í

l

fifo anx

emnes the[auri (apientie, € [cientie abfcondiri, Ad

; X

Ephef.T, 20. Conflituens eum 4d dexteram [uam

mpjti

in celeflbus : fuper omne wamen, AdHebr.Y 4.

TRL

Tantà melior Angelis effeitus , quamo differentius

l

n

P«

T

f62

Tradatus Vi. de Incarnationt, :

i uamflf

pre illis nomen bereditavit,, Min. autem prob,

;nittincqW

/Humanitas Chrifti à primo- inftanti (uz

n

conceptionis habuit plenitudinem gratiz,

1 Jd[ud.me

uteadem neque per decurfum vitz mor-

imobte

talis, neque poft mortem fuerit ampliüs

«Chriltus

2u&a; quia nempe hzc eadem plenitudo

m L

fuit connaturaliter debita humanitati ti-

tulo unionis hypoftatice , neque digni-

lmwi)fäk'

(pinvitat

tati Chrifti erat conveniens, ut illius hu-

manitas àgratia,minüs intenía, fucceffive

eatifcam

Collf: N

perveniret ad gratiam, magis inteníam:

Uj

prout füprà cum D.Thom.q.7.art.12. di-

abatut

€&um eít. Ergo pariformiter.

i ia

j

f4i

Conf, Nam Chriíti humanitas à primo:

i m t

viurus 4n (

inftanti füz conceptionis fuit hypoftaticé

unita Verbo Divino. Sedhocipfo etiam

TT a

d) E

habuit eam plenitudinem gratiz, & gloriz

eílencialis , feu vilionis beatificz à primo

i. D.m

inítantifuz conceptionis: ut neque gra-

qunfafe

tia, necgloria effentialis fuerit poftmo-

Tl ploriat

düm au&ta. Ergo. Min, prob. exillo Joan.

i mpart

L 14. Vidimus gloriam ejus, gloriam quafi Unige-

m Nm

piti à Patre, plenum gratia. e veritatis. Quibus

1 latioe

verbis plenitudo gratiz , & glorie huma-

tyatuit n

nitati Chrifli titulo unionis hypoftaticz

ük lu me

adícribitur. Ergo.

m»ïeuviüo

342

Objicies I. contra primam. Si anima

3üi com

Chriíti à primo inftanti fuz conceptionis

"t ec

habuiffet fcientiambeatam, íeu vifionem

U

:

iutuidvam Dei, wue €o ipío .Chriftus

"ifali

pnuns

N

DifpntatioIX. — Artic, l,

f65

lh.mw.

punquam fuiffet in ftatu viatoris, Sedhoc :

tb

W

admittinequit. Ergo. Maj. prob. . Nam

tiü

I

iu)

eífe in (tatu viatoris,eít poffe pervenire ad

n V

beatitudinem obtinendam , ideóque non-

ts

dumobtentam, feuactu poffeffam.' Un-

il 'lg-

de Chriítus ipfemet poft refürrectionem,

i mm'w

fuam Luc. XXIV. 26. Nómebac oportuit Cbri-

t

[Ium pati, & itaintrare in gloriam [uatm Sedhoc

t

l)

ipío in vita mortalinon habebat vifionem

&f x

beatifcam. Ergo.

Bj n

.. Conf. Naminipfa Chrifti oaffione con.

Mf

tinebatur quoque triítiria , & afflictio ani-

m

mi juxta illud Match. XXVI. 58. Triflis

ts

efl anima mea u(que ad mortem,

Et fimiliter

moriturus in cruce exclamavit Matth,

lyolti

pfottm

XXVIL 46. Deus meus, Deus meus, t quid de-

reliquifi me? — Ergo,

E

; Aghts

ariprimo

'Tunc eo ipfo Chriftus

$43

t g

nunquam fuiffet in ftatu viatoris,compa-

rativé ad gloriam effentialem animzx. C.

i polmo-

vilo u

maj. Comparativé ad gloriam corporis

u

redivivi N.maj. Etfic diftindàmin. N.

confeq. Ratio eft; quia Chriftus quidem

i, QUiv

orig ht

nunquam fuit in ftatu viatoris ad obtinen-

dam per fua meritagloriam effentialem,

hypoüadc-'

animz , (eu vifionemintuitivam Dcei: fe-

N

cüs autem comparativé ad obtinendam,

per füa merita corporis redivivi gloriam,

t

routDifput. IV. art. 3. didum eft.. D

[ i

A

da fünt Chrifti verba,

j

,

b Chïr

ac igi.tur þcelligcn

a

l

u-

Trallatus VI, de Incarnatione,

$64

füperiüsadduGa. .Ad confirm. N.'con-

iv Dei

220 eli

feq. Quamvis enim'Chriftus in vita mor-

tali etiam fuftinuerit afflidtionem animi,

iflantia

quemadmodümex allegatis fcripturz tex-

Confitm

gluntatet

tibus patet: hzc ramenafflictio animi in-

compoffibilis non'erat cum vifione beati-

tere poff

)

fica, feugloria effentiali animz, & gau-

dheologic

uia

hm meren

dio exinde refültante de Deo vifo;

fcilicechzc eadem afflictio erat dealio ob-

giczun i

jecto, proutfufiüs num. 328. 4 DoCtore

lj prol,

Defa&o

damare ll

Angelico expofitum habetur.

tamenanima Chrifli, proutin ccelis glo-

alemanetr

riofa,eft omnis triftitiz, doloris, & affli-

n

Cionisincapax, Hanc fiquidem incapaci-

i. m

tatem plena, & integra beatitudo exigit;

tuti, (

cüm fit ftatus omnium bonorum aggre-

tYolüntatt

gatione perfectus , adeóque omnis dolo-

a darinti

ris exclufivus.

gjdcratum:

