g!em g)ecïla!ïw

aisl

poffit exiftentià reali omnis bonitatis

(its metol

creatz.

Ergo.

j decemet

Confirm.I. Si etenim in Deo daretur 103

s adniti

neceflitas moralis, abfoluté talis, ad ali-

kofirim t

uid producendum extra fé: tunc eo ip-

yoitum b

o daretur quoque neceffitas metaphyfi-

yd, $i

ca ad aliqui producendum extra fe. Sed

as d.5

hzc admitti nequit. Ergo.

Maj. prob.

d m

Nam metaphyficé repugnat, ut Deus fi-

bimetipfi, feu voluntati fux violentiam.

T hi mon&.

aliquam, feu moleftiam inferat. Ergó.

onfirm. II. Nam exhac eadem necef-

.Wnen&ï

j

[

|

t08

m&am V1 de incarnatione,

fimums

fitate morali arguitur quedam indigentia

bonitatis creatz.

Sed hujusmodi indi-

i tl

gentia repugnat Divinz voluntati. Ergo.

b n

i N

Maj. prob. Bonitate aliquá, folüm diffi-

culter, & violenté pofle carere: arguit

w [

defectum aliquem ex parte voluntatis, ut-

qidemad

v nonfil

ote fibimet 1pfi ad omnimodam fuam fe-

icitatem non fufficientis. Ergo.

eonfe

À [

3o4 . Objiciesl. Neceffitas, quz non oritur

irioma]

i

ex indigentia, fed ex abundantia, nullam

fina conm

atguit Imperfedtionem.

Sed hoc ipfo

ajuslo

non repugnat Deum neceffitari abfoluté,

ticamudn

faltem moraliter, ad aliquíd extra fe pro-

tenti m

ducendum. Ergo. Maj.prob. Nam omne

Dai ls

lonum, non. quidem ex indigentia, fed ex

t

abundantia ef communicativum (ui,idque fine

bucfeadun

irDon

ulla imperfectione.. Ergo.

Confir. I. Sicut indigentia neceffitat ad

ts det

aliquid aquirendum fibi; fic abundantia

üligim

neceffitat ad aliquid conferendum aliis.

"if uie

Sed in Deo^eft infinita abundantia boni-

lii

tatis ;; adeóque, licét Deus ex indigentia

neceífitari non poffit, poterit tamen ne-

f-il'lffq. Nal'

RU

ceffitari ex abundantia, ad aliquid confe-

"tl

rendum aliis, feu producendum extra fe.

V.

Ergo.

"üm

Confirm. Il. 'Nam Pater in Divinis,

« 'Hi"";;!ï)c'oJ

absque ulla imperfectione,. neceffitatur

Dl

metaphyficé ad producendum Filium, &

d

h

fimul uterque ad producendumSpiritum

Sau-

mbomq

: llunm

Difputatio 1, Artic. l,

10$

QUi

RO hij

Sanctum; quia fcilicet hecneceffitas non

oritur ex indigentia, fed ex abundantia.

N Velutg n

Ergo fimiliter.

»

LT

il

"

Wmtm

Refp. N. maj. Adprob.

D. Ant., Onet vog

bontm . ex abundantia. efl communicativum [uj , &

Buttévolutgs

]

quidem ad extra, fi illud fibimetipfi ad in-

mnimodni

tra noníüfficiat. C. antec. Secüs.N. ant;

15 D

& confeq. Ratio diftin&tionis eft ; quód

25 que me

axioma iftudintelligi non

ffit denecef-

Dundanti

faria communicatione ina

d

i

u fecundo ali-

. bed hoc

cujus boni extra fe; fed folüm de commu-

tefftari ab

nicatione fumpta in aCtu primo , feu depo-

Md ertra f

tentia communicandi extrafe, Nam aliàs

g.X Deus, feclusá omni creaturarum a&tuali

Uj &i exiftentià , in fe infinité bonus non effet,

wmilq! utpote feactunon communicans extra fe,

70[

Unde in Deo non folüm daretur neceffitas

um moralis, fed etiam metaphyfica producen-

ij iuhuz. di aliquid extrafe, quam fequelam nemo

admittere audet.

onferendum 1

a abundantig j

Ad confirm. I. Similiter D. maj. & min.

Jeus er d

N. confeq. Namaliàs pariter fequeretur :

Deum vi abundantiz fuz bonitatis necef-

oterit t

P

fitari metaphyficé ad producendam ali-

yeendun &i

quid extra fe.

Ad confirm. II. N. confeq. Difparitas

st i Dis

eít; quód Deorion repugnetneceffitas ex

abundantia bonitatis , fe communicandi

ye, nect

yum Fs

ad intra ; cüm terminus produétus fit in

(uabonitate zqualis principio producen-

ændumsPiïf

-

]

IIO

TratlatusVI. de Incarügtime.

tiproutexperfonarumDivinarum quali-

J igan

tate certum eft: repugnatautem neceffi-

t n

i

tas communicandi ex abundantia fe ad ex-

tra5 quia terminus produ&tus infinite in-

A. )

Nam aliàs

vDivina

ferior eft Deo producente.

foliati

quoque neceffitas metaphyfica ad produ-

cendum aliquid extra fe admitti poterit.

qmem

106 . Obiicies II. Divina voluntas ab intrin-

mápr

feco inclinatur ad manifeftanda externé

füt opp

& X

füa attributa , nullàmque habet inclina-

tionem in o

ofitum , feu ad omiffionem

faciona

[9

n

ationis externz.

Sed hoc

(ramit

hujus manif

ipfo moraliter neceffitatur ad communi-

ia

candum fe extrafe. Ergo. Min. prob.

tl (CJ

Nam inclinatio voluntatis ad unum extre-

«t

mum , conjun&ta cum carentia inclina-

ltfgn

tionis ad alterum extremum , fufficit ad

umb

conftituendam in voluntate neceffitatem

litim

moralem.

Ergo.

i

; Qdb

Conf. I. Divina voluntas fibi neceffa-

in]

rió complacetin bonitate creatapoflibili ,

tfripft

etíi hzec infinities fitinferior bonitate Di-

| bt

l

vina , üt in Tactatu I. deDeo num. 308.

1

Q]

di&tum eft. Ergo.

N

lloy

Confirm. II. Authoritate D. Thome

lu

parte I. q. 19. art. 2. fic concludentis :

2l

Si res naturales , in quantum perfecta funt , (uum

W

y

bonuim. aliis cemnunicant : nultà magis pertinet ad

d

W [»-

yoluntatem Divinam , «t (uum bonum aliis per fimi-

t

eff.

þ'tudimm eomanutiicet , [ecundàm quod. pof[iile.

Sic

*l';rmw.

. Di/þutafia Ih 4rt, 1.

i1k

iDirgg

Sic igitur Deus vult , c fe effe , de alia t inquane

DACRMR

Audeti

tum condecet Divinam bonitatem , etiam alia ipJam

participare, Ergo.

od

r

Refp. N.maj. Ratio elt; quód expar.; 10)

te Divinz voluntatis non detur quidem

tüphyld

inclinatio pofitiva ,. ut fua attributa ex-

(e atmittont

t voluntisd

terné non manifeftet, adeóque nihil ex-

tra fe producat ; non tamen proptereà de-

anifellando a

tur oppofita inclinatio adilla manifeftan-

que Db

da.

Nam Deus externam hanc manife-

feu ad omili

ftationem cognofcit nullatenüs fibi necef-

wemg, $d

fariam, uc meliüs fe habeat; cüm fibimec

r ad comm

ipfi adzequaté füffitiens fit ad omnem ple-

i. Mi p

Ditudinem felicitatis.

Hoc ipfo autem

ex parte Divinze voluntatis non datur ul-

nsidunmer

la necetfitas

| arenta ind

'

r

moralis, ut Deus fe commue

emm , füftc

nicet extra

*

ytate netelt

Ad confirm.T. N.confeq. Difparitas

elt ;

uód bonitatem Divinam effe parti-

cipabilem à bonitate creata, fit perfectio

Jinrs ib o

qu n

neceffarig igfïus Dei:fecüs autem eandem

ferior bont

actu

articipari.

A

!

m

, üeDeo t

confir.Il. N. confeq. Licét eni

cum D. Thoma admittenda fit ex parte Di-

vinz voluntatis przvia complacentia,aut

ariat D

fie concut

inclinatio ad producenda alia extra fe :

non tamen proptereà neceffarió admitti

7 (ägflmf.'

P d

debet etiam necefífitas quidam moralis ,

ut Deus fe communicet extra fe.

T d

h

bjicjes ultnó, Ad neceffitatem mo- 10

n qudd

Ka*

[

H2

Tralatus VI, de Incarnatione,

s

ralem non requiritur difficultas in oppo-

fitum. Ergo.

tec. prob. Quamvis enim

s af

arte voluntatis,ad unum extremum,

siebni €

in

c

;

in

atz , nulla fit difficultas in oppofi-

ytait i

urebus p

tum :- poterit ramen dari certitudo mo-

aliter n

ralis, quód voluntas hoc potiüs, quàm

aliud. extremum fit electurá.

Sed hzc

i d

certitudo. moralis arguit neceífitatem.

trdifol

moralem. Ergo.

üear lol

Conf. I. Nam przdicta certitudo mo-

is ff

ralis faltem cunc fundari poterit in prz-

w i

via inclinatione voluntatis Divinz, quan-

u d

do confideratis Divinis perfe&tionibus,

tl mras

ad unum prz altero extremo inclinanti-

Alttm,

bus , prudenter oppofitum prafumi non

at odl

zi

oteft. Ergo.

Confirm. II. Authoritate fcripturz ,

d Trof

uz fzpius Divinz voluntati neceffitatem

tl

!

aliquam moralem nobis benefaciendi at-

ül

i,

tribuere videtur , perillas comparationes

"ts

Patris ad Filium , Matris ad prolem,Ami-

^ lol

ci adamicum. Ergo.

$

tllm r

109. Refp. N. antec. Ád prob.

Di 'mlaj; .Po-

Vrf

terit nihilominüs dari certitudo moralis,

b

fundata in folaprzviainclinatione volun-

hrmIII

tatis. N. maj. Fundata in rebusipfis ,aut

t

externis circumftantiis. Tranf. maj. Et

W

teDie

fic D. min. N. confeq. Ratio hujus eft ;

b

quia hoc ipfo, quód ex parte voluntatis

"n

"u

Divinz nulla fit difficultas in-fuperanda

lia

Wi

incli-

!

inin

Wu:;, lh Ar.dho

115

ifitly ;

b Quni.

inclinatione przvia, eo ipfo manet per-

| um

fe&té indifferens ad utrumque extremum;

adeóque certitudo moralis fundari noh

fs

T

r

hi

oterit in przvia inclinatione, fed folüm,

in rebus ipfis, prout hx adinvicem mo-

Ahocpos

raliter füunt connexz. Sic certitudo phy-

, yi

fica, quód ignis applicatus ftupz, (ufficien-

Rut d

ter difpofitz,eandem combulturus fit,fun-

datur folüm in connaturali exigentia hu-

Ca certitu

jus effe&üs, ipfi igni intrinfeca 5 non au-

i poterit h

tem in voluntate Dei, authoris naturz,

tisDiving,

qui absque omni difficultate,fibi illata, po«

i

teít miraculosé impedire hunc effe&tum.,

pufedion

rmo indln

Ad confirm.I. D.antec. Quando pru-

im pefini

denter oppofitum przfumi non poteft,

etiam fpectatà (imul perfe&tiffim liberta-

du m te Dei. Tranf. antec. Hàc feclus4.N. an-.

wümdis tec. & confeq.

Ratio diftin&ionis efts

sedds quia hoc ipfo , quód oppofitum previae

isamzi inclinationi inconveniens, fit Deo diffi-

jo) cile, vel alicuiperfe&ioni Divinz 5 eo-

jsalpr

ipfo non folüàm moralis, fed etiam meta-

ob Dj

| phyfica neceffitas dabitur in przviaincli-

j natione voluntatis, quod répugnat.

ertniom

ii

i

Adconfirm.II. Refp. His locutionibus.

f

neutiquam inftitui comparationem inter

jp r

voluntatem Divinam , & humanam, quo-

Tro, 9)

fudo huj

ad neceífitatem moralem, fed folüm ex-

rimi bonitatem Divinam,fimulque fpem,

P

qte volit

i r

& Hfluciam noftram erigi in Deum,

de.

quá

n |

Trálatus VI, de Incarnatione,

reakmbï'f

qua plura articulo fequenti. Ex hucus-

g, Q

ue di&is.

110 * ConftatI. Quód Deus abfoluté, feu

t aqui

iogrodi

independenter ab omni alia füppofitione

antecedente fibilibera, nullatenüs fuerit

[ nöqon

gicin

neceffitatus ad producendam ullam crea-

Qenfom

turam, feu determinaté, feu indetermi-

t fu.

naté fumptam, & proinde, nec quidem ad

ftari ptt

decernendam realem exiftentiam Incar-

nationis.

Non etenim fuit neceffitatus

podue

nicet a

metaphyficé ; nam aliàs Deus effentialiter

ff

ens unicum non effet, utpote non potens

exiftere fine omni creatura, ideóque fibi-

ag

tfta, Q

metipfi folus non effet füfficiens ad omni-

modá felicitatem. Neque fuit neceffitatus

ts

verullos t

»hyficé ; nam aliàs non potuiffet omitte-

re produ&tionem omnis creaturz, quin

od ,

tD

faceret miraculum, & quidem circa fuam

voluntatem, quódin terminis repugnat.

if

Neque demum moraliter; nam hzc ne-

*2, ntr

ceffitas non folüm importat przviam vo-

t

luntatis inclinationem , fed etiam diff-

N

A í

[

cultatem voluntatis inclinatz in oppofi-

tD

tum 5 adeóque Deus fine omni creatura

"n

Vitter

exiftere non potuiffet , quin fibimetipfi

violentiam, aut moleftiam aliquam intu-

Uieri

liffet, quod pariformiter Deo repugnar.

T

: 33 * CopftacIl. Quód Deus ex abundantia

fuüe bonitatis neceffitetur metaphyfice,

Crtmumm

pet

ut femetipfum communicet ad intra

Vg

rea-

Mttivt.

f,

!

bijputatig l, Art, Il, .

I1rj

Wt h

realemDivinarum perfonarum produ&io-

nem; quia ne

m

roductus

Dus :abfuhne

)*1

eft zqualis perfe

hs d

0 princi-

Yi dit i

pio producente, ut hec eadem fzcundi-

1, lo

tas notionalis fit infinita Dei perfectio ,

Kendam ln

prout in Tract. I. de De» Difp. 1. artic. .

at feu s

oftenfüm eft. ^ Non tamen ex abundan-

Wb cqie

tia füuz bonitatis Deus ullatenüs necef-

exiffentim t

fitari poteft , .ut femetipfum per realem

m füt nedt

produc&tionem creaturz , etiam commu-

Deus effent

nicet ad extra ; cüm hzc eademneceffitas

Itpote nont

infinitz illius perfe&tioni repugnet. Hinc

un,ideóque

plera

ue argumenta , quibus adverfarii

Rfcensad or

uti fc

[9)

]

ent, nontantüm moralem, fed me-

wcfüceecef

taphyficam neceffitatem arguunt,adeóque

contraillos retorqueri poffunt.

D

; ponfl[(ü Oml

js r t

Conftat III. Quódillafimplex compla- 112

quidem r

centia, qua Divina voluntas non folüm.

eciem, fed etiam quoad exerci-

Aermins vt

quo ad

[

b

j m r

tium ,

ineceffarió complacet in boni-

tate creata poffibili, prout 'Tra&t. I. de

r

Deo Difp. HL. art. 2, di&um eft, nullam

n, lia

arguatin Deo imperfe&tioné , etfibonitas

idinte lt

Divina tranfcendentaliter referatur ad bo-

[ne onri &

t, qunio

nitatem creatam poffibilem; neque hzc

)

complacentia fit przvia inclinatio volun-

i d

tàtis Divinz adproducendum aliquid ex-

ia o *

tràífe. Nam hzc complacentia fingulas

yis «t 400

creaturas poffibiles determinaté: inclina-

ay m*

tio autem folüm indetermipate, refpice-

re

pj d

z

1

n6

TraGatus Vi, de Incarnationé,

yyitt

zepoteft. Hinc nequeexilla complacen-

roduc

tia fimplici, neque exulla przviainclina-

beri,

tione voluntatis Divinz, utpote cum per-

ye,littü

fe&tiffima libertate conjuncte, adeóque

bria Di

nulli difficultati in oppofitum obnoxiz,

ulla neceffitas moralis ar

uitur.

Quódfi

Diput.

j

ahac inclinatio-

d. Q

fors hzc neceffitas pro fo

j divin:

ne , five fimplici complacentia, ideóque

feltation

tantüm in fenfü meta

horico furnatur,

creatd

prout eandem nonnul

j

iTheologi ufur-

a

nt,tunc ifti folüm quoad vocemàno-

nemylr

j

pax:Mu

ra fententia difcrepant; adeóque cum

li g

ab

illis difc;ptgndum non erit.

páa, N

ARTICULUS 1II.

itped

Ttgrgo

hts

4 ex fuppofitione orbis conditi ,

l"atiit. Hoc Í

aut. flatás fupernaturalis neceffaria

./

fuerit. 1ncaruatio ?

n

E7 f

Md

115

Renotanduml. Quód Deus abfoluté,

——

tl

feuindependenter ab omni alia füppo-

fitioneantecedente fibi libera, nec quidem

V m

moraliter fuerit neceffitatus ad produ-

"Wt

cendum realiter ullam creaturam, feu de-

Ttreem

terminaté , feu indeterminaté fumptam,

V& b

IÍ

out articulo przced. oftenfum eft. Ni-

Mi

hi

lominüs ob infinitam perfectionem.

Ü Wa

meé-

WW

faam non tantüm moraliter, fed etiam

-

ta-

, Mi

Difputatio l,. Aft. IIl

1064

tetili g

i

h

taphyficé neceffitatus eft, utnihilad extra

FUA M.

roducat, quin motivum hujus decretili-

Iu

Qb

i

eri, vi cujus ftatuit creaturam produce-

:

te, fictum ipfabonitas effentialis Dei, tum

Qonjua d

du ia

loria Dei extrinfeca, prout in Trad&. I.

lf amini,

ij

ifput. III. de roluntate pei. art.1. dictum,

eft. Cüm autem gloria Deo extrinfeca

Ofolahnc t

plceta,

in divinarumperfectionum externa mani-

1

forico f

feftatione confifat , qux feclusà omni

|

|

creaturá rationali impoffibilis eft; quia

i Theolg

quoxd vocen

nempehzc fola hujus manifeítationis ca-

pax eft: hinc diving perfe&tioni metaphy-

nty adequ

ficé repugnat, ut fübftantias irrationales,

itit

absque ulla creatura rationali , realiter

producat. NamDeus fallendi folüm otii,

s W

aut experiunde artis füz gratià , creatu-

ras neque producit, neque producere po-

tl cot

teft, uthis (ibi ludum, aut privatas delitias

faciat. Hoc fiquidem , quó mag!s ad hu-

hao

manam imbecillitatem accedit: eó min'is

m

divinz Sapientix congruit.

Ex quibus

patet : quàm abfürda fit eorum fententia,

i Dass d

qui afferunt : potuiffe Deum hanc coeli,

Fabomniam;

ilb

terrzdue machinam non folim absqueul-

la creaturarationali condere, fedinfu»er

Áf d

totam aranearum telis intexendam relin-

reitmm

!

quere, Exiítimabant enim: fe magnum.

eyinate At

)

praftare obfequium divinz Omnipoten-

af

tiz , fi huic etiam ineptias, divinam Sa-

r

S,icqt

pientiam dedecentes, affingerent.

d

E

3

igi-

!

- Tratlatus VI, de Incarnatione,

i:á

PTO

ieitur omneillud , quod Deum decet, illi

ia 1

poffibile eft : & quidquid poteft, facilé

beatitu

oteft ; ita viciffim , quod Deum dedecet ,

m

ligui(föfif

eidem i

ffibileeft : & quidquid facilé

(e omol

non pote

$,

illud etiam fimpliciter , & ab-

em ftat

foluté non poteft.

[

À

molic

. Prenot. II. Qu

bd finis ultimus , ad

&fhdo C

!Iä.

uem obtinendum quzlibet creatura ra-

lm bet

tionalis condita eft, fitbeatitudo zterna

taverit,

ejusdem , five Deus , proutper cognitio-

nem, & amorem perpetuó ab ipfa poffi-

h, m

hincttd

dendus. Hazcautem poffeffio , feubeati-

du

tudo formalis , duplex eft : alia fcilicet na-

beatine

turalis, alia fupernaturalis. Beatitudo

turdur

fapernaturalis formaliter confiftit in per-

tatattut

petua vifione intuitiva , eidémque com-

At n

menfurato amore Dei : naturalis autem in

etouden

perpetua cognitione abftraCtiva, eidém-

Utra-

ii t

que correfpondente amoreDei.

; us ]ll

ue eatenüs convenit , quatenüs debet ef-

í

6 perpetua,

" & appetitüs rationalis fatia-

ITR

| mtrm

tiva ,ideóque omnis miíeriz exclufiva:

' Vr

difcrepant veró eatenüs , quatenüs creatu-

rarationalis beatitudinem naturalem fo-

ii |

Rnl

lius naturz viribus , feu per merita folüm

naturalia : füpernaturalem veró non ali-

lm

ter, quàm viribus gratiz fupernaturalis

LA

adipifcipoteft. Beatitudo itaque natura-

TT

lis effet finis ultimus , feu terminus, ad

t

to-

queim obtinendtïm (inguli homines via

ff?öväm

-

lt ii

bijputatio , Art, l1.

N !lï,

od Denis

res tendere obligarentur , fiDeus eosdem.

lil n

defactó non ordináffet ad obtinendam,

undDCllmdefm

beatitudinem fupernaturalem, fed illos re-

: ul

liquiffet in ftatu purz naturz , fcilicet abs-

T

|

que omnidono entitativé fupernatürali ,

u

em ftatum reipfa poffibilem effe, fide

d fs vl

c

atholicá certum eft. Cüm autem Deus

defa&tó creaturas rationales , ad obtinen-

lelibet cru

[tbeatttu

dam beatitudinem füpernaturalem ordi-

naverit, inftituendo media füpernatura-

TOU per Cs

etu) ab ipfoy

lia , per quz adillam pervenire poffint :

|

hincetiam in moderna providentia non

ofeffo, fenh

fb alafetlis

datur refpe&u ullius creaturg rationalis

pds, Deattt

beatitudo merénaturalis, Quamvis ete-

nim hanc parvulis, absque gratia fanctifi-

ercoilit n p

cante ante ufum rationis ex hacvita dece-

|,limq

dentibus, nonnulli ex Theologis cum Ca-

us at

tharino adícribant, hec tamen fententia

Bfv u

à plerisque, tanquam falfa , rejicitur,

moebu, [

Prznot. III.

uód inter dona fuperna-

IIj

usb

turalia ad. obtinendam beatitudinem fu-

ids tvl

pernaturalem conducentia , alia (int ipfi

mirie u

creaturz rationali intrinfeca, alia eidem,

g, qutt lu

extrinfeca. Et quideminter dona eidem

[ner ndtiie

intrinfeca eftgratia fan&tificans, feu qua-

ypernett)

litas entitativé füpernaturalis , perma-

jn vt

nens, & incrinfecé inhzrenscreaturz ra-

yie f

rionali , quz gratia fimul ex fuo formali

yoinque

conceptueftfiliatio Dei adoptiva, & jus

(on tetmunt

hareditarium ad o

btinendam, beatitudi-

ii

*

H

nem»

—

]

]

'Y26

TraBatusVt, de Tncarnatione,

nemfüpernaturalem. Adliancautemgra-

w

( d

tiam,feu acquirendam , íeu confervan-

dam,ordinantur reliqua dona füpernatu-

ematun

*alia, tum extrinfeca , tum intrinfeca:

qonnetis

przfertim veró refpedu creaturz , a&tuali

rocecit

ufü rationis przditz , auxilia füpernatu-

mundo,

uoxd d

ralia tranfeuntia , five gratie actuales ,

quz formaliter confiftunt in przvia illu-

! potatis

firatione intelle&tüs, & infpiratione vo-

: Dieol

eeffru,

Yuntatis: fine quibusa&tus meritorius fü-

pernaturalis à creatura elici non poteft ,

poftio

róut fufiüs in Tra&. III. de Grati« often-

maliti

um eft.

Ex his veró auxiliis fupernatu-

; Dbl

ralibus aliaua fünt intrinfecé, feu entita-

| pnrtti

tivé, & quidem effentialiter connexa cum

ideiati

myfterio Incarnationis , tanquam objecto

Mi m

füo, cujusmodi fünt omnes illuftrationes

p Noe

üpernaturales , quibus predictum myfte-

od f

rium fide Theologicà creditur.

lat

Aliqua

vVeró non funtintrinfecé connexa cum hoc

türiN

myfterio : qualia funt , quibus folum My-

rjb

fterium Trinitatis creditur; etíi defactó

5& t

:

etiam hzc auxilia finc ab extrinfeco con-

H

QU C

texa cum Incarnatione, fcilicet eatenus ,

"tl

atenüs defa&tó omnia, & fingula gratiz,

r

(

ii

[o)

riz(ue dona ex meritis Chrifti creatu-

Q

Vg

risrationalibus füntcollata. Verümprze-

T

fens controveríia de neceffitate Incarna-

Ws

tionis non procedit ex fuppofitione orbis

"u

conditi , aut ordinis fupernaturalis, pro-

ut

I

Immm

pifputátio l, 4rtic, l.

T2Y

Mllarip,

ut hxc neceffitas precisé fundatur inpre-

n, f

d

fenti decreto Dei , autetiam in auxiliis fu-

Qu d fpe

pernaturalibus ab intrinfeco effentialiter

ca,mmW

connexis . cum hoc myfterio ; fedfolüm

Ut d

procedit de illius neceffitate , fuppofito

1 &t f

mundo , & ordine füpernaturali , meré

Tt t i

quoadfübítantiamconfiderato. Hispra-

'

EIn p

notatis.

V infitie

Dicol. Incarnationem non fuiffe ne-

t16

$ meritot

ceffariam, nec quidem moraliter, ex fup-

li non p

pofitione orbis conditi. Ita cum D.Tho-

I TI771

ma híc q. 1. att. 3. communis fententia.

Prob.

u fopt

zc etenim neceffitas, aut funda-

iec. feren

retur in orbe condito fecundüm fe confr-

[iteronnera

derato, aut in aliqua perfe&tione Divina.

in.

yuqunobe

Sed neutrum dici poteft. Ergo.

ts hat

prob. Non etenim in otbe condito , fe-

spedibun m

cundim fe confiderato, feu prout hic füub-

euinr. À

ftantias creatas, tum rationales, tum ir-

rationalcs includit ; nam aliàs Incarnatio,

ob eontea a

, ub

Ohr!

feu unio hypoftatica totius naturz crea-

tz, & creabilis debitum non excederet 5

u i

b r

adeóque entitative, feu in fubftantia fu-

pernaturalis non effet. Sednequeinali-

; fl edt

qua perfectione Divina; quia nulli ex his

; Mnghgt

ins Cl

perfe&tionibus repugnat: fi Deus ex fup-

pofitione orbis conditi Incarnationem,

]s Veri]

non decerneret; utpote nullatenüs orbi

xdditue D

debitam. Ergo.

mppoütïonlc Ü

mvis etenim DEUS 117

Pgrmmra 5)!

.ï

" Confim.l, Qua

€erea-

HT

122

Tracfatus VI. de Wearnatione;

creaturas rationales defa&ó elevaverit

s

ad ordinem füpernaturalem;poterat nihi-

lominüs easdem relinquere in ftatu purz

nationem

naturt, vi cujuspervenirent ad beatitu-

qjr, COT

dinem zternam meré naturalem.

Sed

Deus abs

hoc ipfo nulla fuit neceffitas Incarnatio-

vionale

nis. Ergo. Maj.conftat ex numer. r14.

mrdem,

Min. prob. Si enim Deus ex füppofitione

amaro

orbis conditi vi perfe&tionis fuz neceffi-

ordo f

tari non potuit ; ut creaturam rationalem

confiiti

elevaret ad ordinem füpernaturalem,lon-

du

g& minis neceffitari potuit. ad decernen-

dam Incarnationem, quz inter omnia do-

polt Ji

t

ti a

na füpernaturalia perfe&ifïimum eft. Etr

Til

, o(.So*nfïrm.' II. Nam aliàs Deus ex fuppo-

gt

fitione. orbis conditi non. folàm morali-

kemetm

ter, fed etiam metaphyficé, vi perfe&tio-

p o

nis füz fuiffec neceffitatus ad decernendam

Incarnationem; ficut ex fuppofitione or-

p n

ttrisdio

bis conditi neceffitatus erat ad producen-

dam creaturam rationalem, ex dictis nu-

tgia,

frim hr

mer.II3. 3 Sed hoc, utpote repugnans

tanofiy

dei, admitti nequit. Ergo. .Maj. prob.

Vrl

Namin Divina perfc&ione alia neceffitas,

Fito

Wi

quàni metaphyfica fundari non potefts

cüm Divina voluntas omnis alterius ne-

N I

falriy

ceffitatis,tum phyfice, tum moralis, fit

lbmnfg

incapax, ex dictis articulo przced. Ergo,

(

B mw

üper-

1195 ,DFCQ ll. Neque cf: fuppofitione fi

&

na-

F

LO

d

Difp, 1l, Art. Il -

123

[

ls

Ti

naturalis ordinis, ad quem elevatur crea-

tura rationalis, neceffariam fuiffe Incar»

NU nl

Ita cum D. Thoma fuperiüs

T*

Yoltmtdi,

nationem.

cit. communis fententia, Prob. Poterat

1 naturalm |

Vorfs Iy

Deus absque ulla repugnantia creaturam

rationalem elevare ad ordinem fuperna-

L n

turalem, quin decerneret myfterium In-

hii

AUOIS (v

carnationis. Ergo. Antec.prob. Nam

ordo fupernatura

lis, quoad fubftantiam,

ifUram ratior

confiftit in €o :

uód creatura rationalis

ptrmituralen

per dona gratiz

[

u

ernaturalia pervenire

tütaddecm

offit ad beatitud

inem fupernaturalem,.

? Infer orni

Sed poterat

Deus absque ulla repugnan-

mum ef.

tia creaturis ration

alibus conferre dona

atiz füpernaturalis ; ut per illa venirent

in Dl

4d beatitudinem füpernaturalem ,. quin..

n fofüm mr

decerneret myfterium Incarnationis. Er-

1fte

i, u

o. Msj.confítat €

x numer. 114.

misaddenemutd

Nam poteft dari a&us liber füper-

prob.

Y fuppoütion:z

natural

is alicujus virtutis, üt Charitatis

st dl

Theologicz, qui nullate

nüs attingat my-

fterium Incarnationis ,

& confequenter

xleny r d

upott r

etiam poffunt dari auxi

lia fupernaturalia

ad eliciendum hujusmodi a&um , quz ab

E. Mi

con-

nedllnea

intrinfeco nec quidem moraliter fint

nexa cum myüerio Incarnationis.

Se

yduri 100 p

ynoi et

eetiam dari poreft gratia fan&tificans, qu$

£m morad,

'ab intrinfeco non fit connexa cum myite-

rio Incarnationis 5 q

uinimó talem eíle

yopraced.

gratiam habitualem; qu

z defa&tó confer-

lgpo[itione w

tur

t24

"TralBatus VL de Icarnatione,

€ur creaturis rationalibus, longé proba-

g deeet

ais EO

X1

Confirm.I. Nam defa&tó Angeli,etiam

(biut

. - lapfi, in primo inftanti füz creationis ac-

füppolitio

ceperunt gratiam fanctificantem, depen-

vecefitit

denter ab actu fuüpernaturali Charitatis

* vondls.

Theologicz ,

uem per auxilia füperna-

poraite

turalia fibi collata elicuerunt , üt com-

Vebi Di

plures Theologi docent: quinimo aliqui

ts (

cenfent illis gratiam habitualem fuiffe

duceredg

collatam independenter ab omni actu me-

nl

ritorio fupernaturali. Sed hc dona füper-

fedinr

taturalia non erant ab intrinfeco connexa

ftenrhurm

cum myfterio Incarnationis; hoc fiquidem

Cfm- )

Angelis folüm pofteà revelatum eft. Ergo.

fís

onfirm. II. -Beatitudo füpernaturalis

Ms et

ereaturz rationalis, quoad fubftantiam.

wdina

,confiderata, prout nempe hzc formali-

tl jl

ter confiftic in vifione intuitiva, eidém-

m B

que correfpondente amoreDei, non con-

Mj

nNi C(

^

Garnatioris.

ne&itur ab intrinfeco cum myfterio In-

n

j

Itj

Sed hoc ipfo etiam dari

rv

offunt dona gratiz fuüpernaturalia, ad

Ypfam beatitudinem conducentia : quin,

tting

f uanmi

eadem fint abintrinfeco connexacum my-

"unent

fterio Incarnationis. Ergo. — Min.prob.

Qd

Nam aliàs nec quidem Deus,feclufo my-

DT

dï;qu

fterio Incarnationis,effet perfecté beatus;

H

w

ficé

DN

idcóque futiï'er. nece(fitatus ! met;phy

94

Ws

Humw'

Difputatio 11, Art. Til

125

lu, l

ad decernendam exiftentiam Inearnati

90

i

l&ö ng

1

nis. Ergo.

D lp Cs

Objicies I. contra primam. Deus ex

129

füppofitione orbis conditi metaphyficé

NG

neceffitatur ad producendas creaturas ra-

ii (

tionales. Ergo etiam neceffitatur faltem

J ul

moraliter ad decernendam Incarnationem

lettut, i

t* Quntmji

Verbi Divini. Confeq. prob. Ideo pri-

labttudlen ;

mum; quiaDeus nonpoteft aliquid pro-

ribomniad

ducere extra fe, quin fimul intendatma-

nifeftare fuas perfe&iones. Sedhasper-

adhec domft

fe&iones precipueé manifeítat in ipfo my-

ntrinfeco cor

fterio Incarnationis, Ergo.

i tocfmi

Confirm. Adperfe&ionemDivinz Sa-

vittunel. E

ientie, ac Omnipotentiz pertinet, ut

lo

pR

i

eus eam ex füppofitione orbis conditi

ha ubant

er effectum aliquem perfectiffimum ma-

myc hac r

nifeftet, Sed hujusmodi effectus eít ipfa

Toitiv, tl

Incarnatio.. Ergo.

ovb m

Refp. N. confeq. Ad cujus probatio- 12X

) m nf

ncm,.

.maj.

uin fimul intendat mani-

ocipb a

feftare fuas perfectiones , permanenteta-

fupernatutdlty

men fimul omnimodá libertate, easdem

onduceni: d

plüs, aucminüs manifeftandi, C. maj.

yonnera utt

Non manente hac libertate. N. maj. &

Ratio diftin-

g. N

concefsá min. N. confeq.

Das,écil t

€&ionis eft ; quód in Deo neceffitas meta-

eperde bl

phyfica , ex fü

P

ofitione orbis conditi ,

externé manife

j

andi fuas perfectiones,

iis m |

ate.

feoæponatur «um omnimosa libert

£a9-*

126

Tratlatus-VI::de Incarnatione,

mat'&(ïli

easdem plüs, aut minüs manifeftandi,

Nam aliàs quoque Deus fuiffet neceffita-

cy,'mdc )

c

tus moraliter ad producendum locó hu-

o

jus univerfi, aliud entitativé perfectius,

rione i

i quo Divinz perfectiones , tanquam.

t r

authoris naturz magis relucerent. Licét

trad )

qmimn

igitur per ipfum MyfteriumIncarnationis

otiffimüm manifeftentur divinz perfe-

linatur :

€tiones , & quidem longé magis , quàm

Ill 2

inalio operé divino , nontamen propter-

df

ea ex fuppofitione orbis conditi. Deus

Corir

fuit neceffitatus , nec quidem moraliter

Chrya

ad decernendum Myfterium Incarnatio-

4

Wt übc

nis.

quiá

Ad confirm. D. maj. Si talis effectus or-

bi condito fit naturaliter debitus. Tranf.

p Q

tnltt gt

maj. Secüs. N. maj. & fic diftin&tá min.

iptr,

N. confeq. Ratio habetur ex do&trina

o

D. Thomz, q. 1. art. 3. ad 2. fic refpon-

nf

dentis: in ipfo modo produttionis rerum ex nibilo

vj

"Divina virtus infinitao[lenditur, Ad perfedtionem eti

M. ]

uviver[i fufficit , quod naturali modo creatura ordine-

| mj

tur in Deum , ficut. in finem.

Hoc autem exce-

mgda)i j

u

dit limites perfectionis

mattra , ut ereatura unia-

Qum

fur Deo in per(ona,

n

1

222

ObjiciesII. Ad Divinam Sapientiam, ac

Va lg

Providentiampertinet, ut Deus volendo

Mk

media, ad finem aliquem ordinata, hoc

t

fo etciam intendat finem. Sedorbiscon-

In-

(

;

tus habct*-:agionem medii refpectu

p W.W

Ó

Care

l lii

Difputatio 11, Artic. Vll.

lag

fütls m

earnationis , tanquamfinis. " Ergo. Maj.

s Ut

exinde patet :

uód medium non fit fa-

eendun

ERN

pienter amabile folàm ratione füi, fed ra-

tione finis; Min.prob: Sicut enim cre-

ss

r

turz reliquz,inferiores homine, ordinan-

E hi

D

tur ad ipfum hominem, tanquar fuum fi-

ï*

n

nInon

nem immediatum ; fic ulterius homo or-

entur divi

dinatur ad Chriftum , juxcailludI. ad Cor.

bnp' ml

Don Camenpy

IH. 22. Omhi« ve[lra (unt , vos autem cbri/f/i;

chriftus autem pei,. Ergo.

Tbis condit

Confirm. Non poterat connaturaliter

quiem mo

Chriftus exiftere absque orbe condito ,

erium Incam

utpote fübordinato 1pfi Chrifto , tan-

uamPrimogenito omnis creaturz. Er-

;

Siisefedus

go ne

H

ue orbis conditus exiftere conna-

g debtus, T

turaliter poterat fine Chrifto , .cui fübor-

"

V üc difingd :

dinatur,

.

vbenr ex dié

Refp. D. maj. Si

media funt ab intrinfe- 14 ä

co , feu per fe ordinata,ad talem finem.

i, d

al r

C. maj. $ecüs. N. maj. Etfic diftinatà min.

d df

N.confeq. Ratio diftin&ionis eft; quód

medium perfe , fiveab intrinfeco ordina-

gtl

, um

tum ad aliquem finem determinatum non

poffit quidem effe fapienter volitum , quia

(pIrb um

volitus fit etiam finis , prefertim veró, f

uàm fo-

n

nullam aliam bonitatem, prater

à

itum td-

ao !

lius medii,in fe contineat: oppo

[

men dicendüm eft de medio , folüm per ac-

quem

gt

cidens , five ab extrinfeco ad aliquem fi-

nen

aol

clufo

gem conducente j ut ile etiam fe

x ii n

e?ä

Wam

r

Y

128

Tratlatus VI, de Incarnationt,

os wiit:

füam bonitatem abfolutam in fe contís

neat, adeóque fit amabile ratione fui,

figpoftt

venjens tf

Cümigiturorbis conditus , quoad. crea-

turas,homine inferiores, fit quidem ab in-

j

trinfeco ad hominem ordinatus ; non ta-

us eritiy

menetíam homo ab intrinfeco eft otdina-

lueeret.

tus ad Chriftum , fed tantüm ad Deum 5

| Refan'

nienà d)

etíi defactó ab extrinfeco ipfi Chriíto, can-

quam capiti morali Angelorum , & homi-

)

rtionis

num , fit fübordinatus.

)

if co

- Ad confirm. N. confeq. Difparitas eít;

utio

uódexiítentia Chrifti quidem connatu-

vonditd

ralicer exigat, tum orbem conditum, tum

quidczqf'vqrirc

aliorum quoque hominum exiftentiam :

p

nontamen viciffim orbis conditus, aut

tprtie

humana natura ab intrinfeco connatura-.

dQ o

liter exigat Myfterium Incarnationis.

tb

124

Objicies IIl. contra fecundam.

Ex

"of

fuppofitione ordinis füpernaturalis con-

Yollum:

l

veniens erat dari aliquod caput. morale ,

Tttntilo

ex quo omnia dona fupernaturalia in re-

D ttor

liquas creaturas tationales derivarentur.

Jttdinn

Sed hujusmodi caput morale eft Chriftus,

|

|

"ii

juxta illud Joan.I.16. pe plenitudine ejus nos

ET

emnes accepimus Ergo.

Confirm. Ex (uppofitione ordinis rheré

m

b

donisl

l

(

naturalis conveniens erat dari aliquam

mmm í

creaturam , inter reliquas excellentiffi-

hTT

I

t

mam, in qua Sapientia,ac Porentia Dei,

BXlg

j

mni-

ht Autho;xs naturz, pre c&teris o

'"bus

W v

-

H

pifputatia l. Artic, Hl,

I29

L()llltam

lhfw,

bus maximé reluceret. fÉrgo pariter ex

mbl T

li

füppofitione ordinis füpernaturalis con-

veniens erat dari Chriftum, inquo Sa«

T li

ütq

pientia, acPotentia Dei, tanquam Autho-

LOv s

tisg

ratiz, pre ceteris omnibus maximé

Q d

reluceret.

d tntim ]s

Refp. D. maj. Conveniens erat conve- 125

i bl Oi

nientiá debiti. N. maj. convenientiá pro-

nyclrun, u

portionis, & decentiz.C. maj. & C. min.

Dift. confeq. juxta datam diftin&ionem,

'fcq.' Difrris

Ratio hujus eft ; quód ex füppofitione

qudem com

conditi ordinis fupernacuralis,conveniens

m conditum

quidem fuerit convenientià decentiz, ac

