Marcionis ,fingentis Chrifto corpus phan-

vtf

taíticum : tumValentini, attribuentis cor-

lf m

us ccelefte , contra illud Joan, 1. r4.

m pnt

Verbum Caro facium e[L.

ln

$ Prenot. I.. Quód corporis humani

ia

partes principales fint organice , ideóque

t d u

animatz, üt caro,& offa.

Ex his autem

DE

aliquz neceffarió requiruntur , ut corpus

i

!

n

2b anima naturaliter informari poffit, cu-

fs Chr

jusmodieftcor, & caput: aliquz nonita,

ii

üt oculi, manus, pedes.

Ecóntra alizx

PL N

partes non fünt organicz , utpote fluidz,

i,

adeóque

robabilits non animatze, üt

ümren

fanguis , pituita, flava, & atra bilis, fine

RE

quibus tamen anima connaturaliter par-

telien

£es organicas ipfius corporis informare

vcj h Vafqb

nequit ; ideóque principales humores ap-

"t i

pellantur, Rurfüs aliz , nequeorganicz,

IWmo

neque neceffarie ; attamen ad decentiam,

LT

-ermatum pertinentes , üt eapill , &

u-

Nl

W,

"Di[putatio 1, Art, IIl

45

l[hlS k W.

üngues. Demum aliz folüm excremen-

LLULTI

p Ti

titiz , ütfaliva, &lachrymz, qux cantüm

improprié partes corporis nominantur.

lm

Prenot.1IlI.

uód proinde certum fit 5 » g

JLTUM

partes effentiales humanitatis, nempe cor-

f qubu i

pus & animam rationalem , & confequen-

n pl

ter etiam fingulas corporis humani par-

m effegim

tes, qux animatz fünt, à Verbo Divino

Nntss q

fuiffe affumptas , & quidem immediáté ;

animg:

ideóque pariter ab oppofito certum fit :

COTpus p

partes folüm excrementitias , neutiquam

tibuentisi

fuiffe affumptas, cüm proprié loquendo

Ton, u

non poffint appellari partes humanitatis.

Duplex igitur folüm quzítio reftat, pri-

ma fcilicet:anunio hypoftatica fuerit ter-

'poris huy

nice, idtig

minata ad unionem íübítantialem inter

Ex hisat

corpus & animam Chrifti? Secunda: an

tur, u m

€a quoque immediaté terminetur ad fan-

var pl

guinem Chrifti, & confequenter etiam

ad reliquos humores principales?

dliquenond

Toonta

Dico I. Non folüm corpus & animam ,e

zationalem, fed etiam utriusqueunionem

upocdil

fuübftantialem , effe terminum immedia-

anymita, !

g hlss

tum unionis hypoftaticz.

Ita cum D.

"Thom. híc q. 6. art. j Suarez. Difput. 17.

aralitet p

ris jnforml'

Se&. ;. Vafquez, & plerique contra Hur-

humorest

tadum, Aldrete , W/adingum, aliósque.

Prob. Unio hypoftatica formaliter &

|

ueorgai

immediaté terminatur ad naturam huma-

i

decenu

pam , quà calem, feu prout complctam in

" zapml ;;

44

Tradiatus VI. de Incarnatione,

effe naturx humanz.

i,

Sed hzc , quà ta-

lis, formaliter conftituitur, non tantüm

EPCanärl

per corpus & animam , verüm etiam

utriusque unionem fübflantialem.

r

p

t a

[6)

l j

) termir

-' Maj. eftcerta. Sicut enim exparte

V

erbi affumentis humanitatem , unio hy-

i ifan

g com

poftatica formaliter terminatur ad perfo-

nalitatem Verbi, quia per illam humani-

quod fi

qu tll

tas in. Chrifto formaliter (üubíiftit; (ie

etiam ex parte naturz affumptz debet ea-

u (

HQUUMIF

dem formaliter terminariad id , quod fub-

fitit, nempead ipfam humanitatem, pro-

prab, At

of

ut completam in. effe naturz, — Min. au-

inla i

tem prob.

Seclusà fiquidem unione füb-

&i pl

ftantiali corpus & anima rationalis non

funt humanitas, feu natura humana, &

vt p

ideo Chriftus in triduo tnortis non erat

!5 p

homo , àt ifthíc D. Thom.

2$ O« . AEf . A.

kuti,

lod

contra Richardum à S. Victore docet.

rgo.

trinm

«

Confirm, I. Nam ncqu,cv corpus, ne-

v licy

queanima, przcisé ratione füi ; fed pro-

(

i dt,

]u

ut conflituentia humanitatem ,- à Verbo

d

nj

Divino primitus funt affümpta. Ergo.

1ttis|

Ántec.prob. Authoritate & ratione D.

læ,q

g

Thomzq. & art. cit.,fic concludentis

e

.

RUL

us

Dicendum efl : quód Verbum Dei a(fumpfit partes hu-

*f

At

manenature , mediante toto, Sicut enitn affumpfit

h!

QUj

h

«orpus propter ordinem , quem babet ad animam ra-

u

tiopa,

T

^s

-le(n/; ia éorpts. &j animam affumpfit propter

[, 41

rm'm.

- Difputatio l, Art. Ill

4j

| hæc, W

b n

erdinem , quem babent ad naturam bumanam, Erf

Vtin i

Oöonfïrm.II. Nam ad illud, ex parcé

i,

termini affumpti, formaliter & immedia-

La

té terminatur unio hypoftatica, quod

ETb p

per ipfám perfonalitatem Verbi formali-

Sed

Ditur d

ter completur, in effe perfonz.

il hr

quod fic completur, eít natura humana,

- fubítin

quà talis, feu prout formaliter conftitu-

t deber

tà per corpus & animam, ad invicem füb-

Min. ruríus

hgi, quoii

flantialiter unita. Ergo.

üititem

prob. Authoritate & ratione D. Thomz

?. Min.;

q. cit. art. 4. ad 5. fic refpondentis : Prisis

m wiontt

fecundim. intelle&um oportet , quód caro wmiatur

ationals n

anima , quàm Verbo DEI $ quia ex uuione ad ani.

'à humani

mam babet , quàd fit unibilis Verbo in per[ona : pra-

Oftis non

fertim 5 qui4 per(ona nàn invenitu

lali uatu?a,

,

r, hifi 'in ratia-

n

f 0. df

Adore dot

:

Dicoll. EtiamSanguinem Chrifti, effe 43

terminum immediatum unionis hypofta-

tica&. Ita cum D. Thoma híc q. j. art.2.

k Compts, !

e füi; fedn

& q.f4. att. 2. communis, & certa fen-

tentia.

Prob. Nam terminus immedia-

temy À VCIb.

tus unionis hypoftatice fünt omnes illa

mpa. A

partes, qus& ad naturam corporis huma-

&t

Sed inter hos etiam eft

oncludents

ni pertinent.

fanguis, quantumvis füupponatur non ani-

;,,,;;jrymah

matus. Ergo.

Min, prob. Ad naturam

p anin u

corporis humani pertinent omnes illz

p du

partes, fine quibus fimul conjun&is ani-

Jumpäï P"ff

ina

46

1ralatus VI, de Incarnationt

ma rationalis corpus humanum connae

Gj

zuraliter informare nequit. Sed absque

p

fanguine, quantumvis non animato, cor-

Ohji

us humanum ab anima rationali conna-

Dimum

turaliter informari nequit, ideóque jux-

ts

ta D. Thom. q.j4. art. 2. Manifeflum ef ,

'lghhoc

quàüd. ad naturam corporis butmani pertinent carnes,

tce i

c offa, & (anguis, Exgo.

Mi pr

Confirm. I.. Authoritate Concil. Tri-

Theolo

dentini. Seffione XIII. cap. 3. deSacram.

tim L

Euchariftie ftatuentis : Semper bec fides in

gus, i

Ecclefia DEI fuit . flatim poft confecrationem , ve-

j

qun Domini no[Iri corpis , vertínque ejus (angti-

i.

non , [ub panis d vini (pecie, unà cum ipfius ani-

intm di

a w divinitate exiflere $. v corpus quidem fub

$, qui

t

jpecie panis, dv Janguinem (ub (pecie vimi ex vi

yerborum , ip[um autem corpus (ub (pecie vini , &&

ys d

fanguinem (ub (pecie panis , animdinque. fub utra-

i, ]

que , vi illius naturalis eonnexionis &i concomitan-

tetleimr |

tia , quÀ partes Chrifli Domini , qui jam ex mor-

2 pterg

tuis vrejurrexit, non ampliàs moriturus, inter. (e co-

uml

u

d

h

li

í

0l

1

pulantur , Divinitatem porrà propter. admirabilem

y

l

ejus cum . corpare & anima bypo[laticam unionem.,

[

M

frtiy

,

Sed hoc ipfo fanguis eft pars humanitatis,

1

ConHEm,H

uam Chriftus affumpfit. Ergo.

p

Is

Confirm.Il. Authoritate ClementisVI.

d "Wfllta'

in Extravag. Umigenitus: de Pocnit. & Re-

bl [mn tl

miff. fic loquentis : Nen guttam [anguinis 1m0-

tl

Nv

dicam , que tamen propter snionem ad Verbum pro

h

Wmm

redemptione totins humani generis. [uffeciffer , fed

]

£0-

T

'Bifput?tio l. Arfit;. Ill

9

RTM

copies? velut quoddam. profluvium mo[citur angui-

X

sem profudiffe, Exgo,

Ia

ObjiciesI. contra primam. Verbum.

Dd

Divinum unionem

ubftantialem inter

44

li

corpus & animam triduo mortis dimifit,

Nriini

$ed hoc ipfo eandem vi unionis hypofta-

i prtüti ia

tice immediaté non affumpfit. /Ergo,

te Condi

Min.prob. Nam juxtareceptum axioma

"Theologicum, à D. Joan. Damafc. tradi-

.j deut

tum. Lib.III. deFide, cap. 2. . Verbum Di-

p lu

vinum , quod (emel a[fumpfit , munquam. dimifit,

Af

rgo.

Ángt qu u

Confirm. I. Ut natura humana à Ver-

ii m if

bo Divino dicatur immediaté affumptaz

i gl

füfficic, quód terminus unionis hypofta-

tice immediatus fint corpus & anima, ut-

hr mit

LIULI

pote partes effentiales, r quod, humanie

indi f

tatis. Ergo. Antec.prob. Ut natura hu-

jotir ( (

mana dicatur genita, füfficit, quàd ter-

j ff jict

minus generationis fit unio fübftantialig

ariiris m )

inter corpus & animam rationalem; et- -

fi unio fit folàm pars &t quà, humanitauis,

ppit Mmilf'ä

hia m

Ergo à fortiori.

|

Confirm. II.

Nam snima & COFpus s

ars hum

, higo

cum utriusque connexione & unione,

yte t

funt humanitas. Ergo,licét unio hypo-

Ítatica non terminetur immediaté ad

j Dont V

unionem hanc fübftantialem , adhuc Ver-

m d

bum Divinum

ia

manitatem.

aüumpüt kmediaté hu*

m'm'; fu LU )

Refo,

y

48

Trackatus V. de l;wamatiane. .

h

MA

-Refp. C. msj.

N.min. Ad prob. D. an-

4j

tec. Verbum Divinum,; quo

d femel af2

gryaeq

t pb

fümpfit,

tanquam partem fübftantialem,

nuaquam di-

sqo, n

&t quod , ipfius humanitatis,

dendo p

mifit. C. antec. tanquam partem folüm

N.antec. & confeq.

Ratio habe-

w B

üt quà,

sendo Imy

tur ex

do&rina ipfius Div. Damafc. qui

di&um, folüm ideo attulit,

yon af

axioma pre

P

ué

fancilen,

ut oftenderet, 1

ntriduo mortis, z

!

etrun t

animam & corpus , permanfiffe hypofta-

conpolm

tice unita Verbo Divino ;. etíi fueritde-

ftructa unio fübftantialis inter corpus &

Aludm,

mutarinn

animam.

Quinimó ad ipfüm finem In-

carnationis, íeu redemptionem humani

g ln

gen

eris per mortem Chrifti obtinendam,

mito: M

necc

ffarium fuit, utunio fuübftantialis in-

x

ter corpus & animam ad tempus aliquod

n fde

3 Verbo Divino dimitteretur, donec ea-

;«sb

!

H

q, i

"

L]

demiterü refürgendo affumeretur.Sic pa-

tplnon

titer certum eft: multas partes corporis,

|

(jem TT

exceptà primigenià, utpote vi caloris na-

h

t

turalis confumptas , à Verbo Divino fui(-

|

l^

X lil

fe dimiffas , & viciffim alias, per nutritio-

( hr

|

nem acquifitas, ab eodem fuiffe hypoftati-

atl

cé affumptas.

28f

Ad confirm. I. D.antec. Spe&tatàpro-

|

cisé doctrinà Fidei Theologicz. C. antec.

Mi

Spe&tato fimul rigoreDialectico. N.ant.

in]|

"

& confeq. Quinimó hinc potiüs confir-

l

Arttnr

satur noftraconclufio. Hoc ipfo enim,

POitgqümum

quo

(/N

bi[putatio l, Artic, IlI,

49

la, :

quód agens aliquodproducat unionemin-

d fend j

ter partes,quantumyis à fe non productas,

li

€o ipfo producit compofitum ; econtrà

, Ut d

veró , fi unionemnon producat, tuncpro-

partm (s

ducendo partes non ptoducit compofi-

, Mitd

tum. Ergoetiam Verbum Divinum affu-

" Damdt

mendo immediaté corpus,& animam, &

| ideo qt

non affumendo immediaté unionem füb- *

MOrtis, x

ftantialem, non affumpfiffet immediaté ,

Yüfe hp

fpe&tato faltem rigoreDialedico, ipfüum

etf fuenti

compofitum, feu humanitatem.

Yer Corpi

Adconfirm. 3. D. antec. Si etiam unfo

(im fineml

importeturinre&o. C.antec. Secüs. N.

onem hun

antec. & confeq. Sicut enim falfa eft hec

j obtinend

propofitio : Peftrus,c Paulus cum foanne [unt

abflantial

tres bomines , fi Joannes non folim Gramma-

enpus dl

ticaliter, fed etiam diale&ticé importetur

in obliquo, ita pariter de füperius addu-

ur, dontt

yretut t

&a propofitione difcurrendum eft.

ts CO

Objicies II. contra fecundam.

Ver-

6

bum Divinum affumpfit corpus folàm me-

evi cdore

if DlVIHOhL

diaté. Ergo idipfum de fanguine dicen-

dum. Antec. prob. Auth. D. Thom. híc

, p i

'ui(fehypomü'

.6. art. 1. & 2. docentis, cum D. Augu-

ino: quàd Verbum Divinum affumpfit corpus me-

gt

diante anima , quinimb ip[am animam mediante fpi -

ritu , (eu mente,

Ereo.

(

jc O. at

&I.CO- j 'æ

Confirm.I. Nam fanguis, juxta proba-

bilem fententiam , non eftanimatus ; ut-

otiis C0

pote proximum alimentum ipfius cor

p

r1S

i €

w

1

$o

TrallatusVI. de Incarnationt.

y

risanimati. Ergo, ficorpus,quantumvis

ss uml

animatum, folàm mediateé à

erbo Divi-

;orportamr

noaffumptum eít, idipfum à fortiori de

utdeäcicnge

fanguine inanimato dicendum erit.

aturg

Confirm. II. Nam plures fanguinis par-

l

if

tes per decurfum vite fünt amiffe , quin-

! Meorf

imó totus fanguis in paffione effufus. Er-

intenimi

o.

dtariote

Refp. D. antec. Verbum Divinum af-

hml

fumpfit corpus folüm mediate,feu median-

npui,

rzciseé intentione af-

. teanima, fpectatà

limdhf

fumentis. C. ant.

;

pe&atà etiam unione

tedtvistn

affumentis. N.antec. &confeq. Ratio

mv

eft; quódfpe&tato folüm ordine intentio-

üfumdæ t

nis Verbum Divinum quidem affumpferic

tftttion

corpus mediante anima, & ipfam animam

mediante fpiritü, feu mente, quinimó cor-

Ohiicie; l1]

1itty

pus,& animam intelle&ualem. mediante

"i

toto,non tamen hincfequitur: quód etiam

1 8 hy

unio hypoftatica cum fanguine fuerit fo-

"tl

lümmediata. Unde folüm eatenüs verifi-

catur: quódVerbum Divinum affumpferit

'l?fn)

d

!)

corpus mediante anima ; quatenüs corpus

n

i

i

. affumpfitpropter animam:& corpus,& ani-

mam propter humanitatem , five prout

ïf"«gcorpore

D.

conítituentia naturam humanam.

WLN

«:::amh

Ad confirm. I. N. confeq. Quamvis

étenim fanguis fit proximum alimentum

lu

i m

")

corporis animati, non tamen eft purum

"H d

ui-

(

me()lw

alimentum; .&diïmul &(t neceffarió re

fitüs

Q"'l]u Sl

M

Difputatio l,. Art, 1II,

Qu :

ji

ö

oD

firas ad multas alias a&iones vitales, à

corpore animato exercendas , ita quidem,

| 'afor.tiori b

ut deficiente,vel exhaufto fanguine , illud

m ,

connaturaliter ab anima informari non

,

sfintin "

offit.

mlb qi

te fl h

Ad confirm. II. C. antec. N. confea.

Sicut enim corpus,& anima nonobftante

1 Divinni

feparatione fua, manferunt in triduo mor-

tis hypoftaticéunita Verbo, fic etiam de

xtlö,fäumcd'iï

lntentionti

fanguine, quantumvis effufo, di(curren-

dum eft :illo fcilicet, quem Chriftus dein

&tlm unit

w M

redivivus iterum recepit , etfijuxta com-

munem fententiam, partes illz, quzre-

rdine intent

ftituendz corpori refürgentinon erant,

m alïumpfc

amiferintunionemh

ypo aticam.

Ipfumam

Objicies III. Hoc ipfo,

uód fànguis 48

& qünimit

non fit animatus, €o ipfo habet formam

jen meli

fubftantialem, & quidem totalem fibi pro-

m quüdtar

priam. Sed hocipfo immediateé unitus

vl f

noneratVerbo. Ergo. Min.prob. Hoc

yeatenis vt

ipfo , quód formam fübftantialem, eámque

unafumpt

totalem, fibi propriam habeat: eo ipfo eft

uitenis r

Ü

compofitum fubftantiale , ídque fpecie di-

X COTDUS,

verfumàcorporeanimato. Ergo.

iye p

Confirm. I. Nam Verbum affumpfitfo-

janam.

lam naturam humanam , quinimó necpo-

x Qu

terat affumere naturam aliquam irratio-

m dmen:

nalem , ütcum D. Thoma, & D. Bonav.

yn t p

complures Theologi fentiunt. Ergo.

lao

Confirm.II. Sietiam fanguis fuiffet im-

D2

media-

Tra&atus V1, de Incarnatione,

y

$2

N

medíaré unitus , tunc idipfum de reliquis

hi vflrst

humoribus principalibus dicendum effet.

Sed hoc D. Auguftinus in Epift. 146. ad

odl

:

?

erdl

Qus 1

Confentium negare videtur. Ergo.

49 Refp. C. Maj. N. min. Ad prob. D. an-

vtur: Rf

af gt

tec. Eftcompofitum aliquod fübftantia-

le, idque fpecie diverfum à corpore huma-

qdrifinft

no;attamen ab intrinfeco ordinatü ad con-

Mrt, Q

ii

ftituendá ipfam naturam humanam.C. ant.

Sicnon ordinatum. N. antec. & conf. Ra-

Waulit

(77077

tio eít ; quód fanguis humanus , etfi diver-

sÀ formá fubftantiali,eàdémque totali prz-

kDnta

ditus , fit camen perfe , five ab intrinfeco,

dputrtiqn

ordínatus ad conftituendam cum corpore

t d

animato naturam humanam, cüm neque

(s

allimontüen

extra corpus connaturaliter generari, nc-

ue iftud fanguine deftitutum vivere pof-

36 Vb

it. Hinc, non obftante fua diverfitatefpe-

'antik

cifica , adhuc eft pars fübftantialis , & inte-

b Quyo

ralis naturz humanz.

RUT

Ad conf. I. Similiter D. antec.

& N.

tumtnm

confeq. Ex quo ipfo patet: quód juxta D.

Ti ngto

"Thomam hícq. 4. art, x. Natura irratio-

IN t

nalis completa non poffit hypoftaticé af-

|

A

sl

fümià Verbo Divino , cüm hujusmodi na-

I)

I

m IN

tura per cognidionem, & amorem Ver-

Xinfon

bum Divinum attingerenon poffit. Ni-

AW

hilominüs eidem hypoftaticé unitus fue-

BU

x

rit fanguis humanus , quia nempe hic eít

^Tthy

pars naturc humanz.

Ad

t

"

*

Mi

Difputatiol, Artic, III.

$3

mid

Ad conf. II. C. M. N. min.

Nam D.

li &

Auguftinus in Epiftola cit. exprefsé docet ,

Bl ui

uód fanguis fit Verbo hypoftaticéunitus;

1. ,

e reliquis autem humoribus folümita lo-

Alyh

ä

uitur: Fortaffis occaftone fanguinis urgebit mos

yrd ag

woleflior per[crutator , & dicet : fi [anguis in Corpoe

iCorporis

re Chriflivefurgentis fuit ; cur non & phlegma , e

yrdinatidi

eholera, c telancholia, quibus busnoribus naturaus

manam(r

carnis temperari , etiam medicina. difciplina te[latur,

ec Ker

Sed,quod libet , quisque addat . corruptionem adde-

i, etidr

vt caveat , ne (ua fidei (anitatem corrumpat, Un-

nquetotdz

de D. Auguftinus non negat humores prin-

(eabinii

cipales reliquos à Verbo Divino affum-

m am ar

ptos, etfi fübdubitare videatur.

m cin f

ObjiciesIV. Saltem ungues, dentes, & fO

r gene

capilli non fuerunt immediaté uniti hypo-

Qum vivet

ftaticé VerboDivino. Ergo.

nt. prob.

adiveri:

Nam iftapotiüs ad ornatum , quàm inte-

gritatem corporis humani pertinent ; &

tantialis,&i"i

quamvis probabiliüs vivant, nihilominüs,

D

juxta multorum fententiam , non animan-

tur animá rationali , fed meré vegetati-

t QUi

N

và, eadémque realiter diftinctàab anima

t p

humana. Sed hocipfo. Ergo.

Confirm. I. Nam capilli, & ungues pro-

ho

uN

babiliüs nafcuntur ex vaporibus excre-

mentitiis corporis humani. Sed hujus-

pl

modi vapores non fünt immediaté uniti

gt

Verbo Divino. Ergo.

j p

Confirm. II, Nam aliàs fegmenta un-

D 5

guium,

4

[

)

f4

Tratlatus V, de Incarnatione,

$

d

uium , & capillorum , quz Chriftus per

i QW

ecurfum vite mortalis abjecit, eidem

o

(s ftnt

efurgenti debuiffent iterum reftitui, pro-

utetiam fanguis,in paffione effufus, fuit re-

| eos

A con

ftitutus, Sed hoc admitti nequit. | Er-

[0)

grinent

$I

.Ref'p. Neg. antec. Ad prob. D. maj.

manum,

Ifta potibs ad ornatum, quàm integrita-

Priusqu

tem ftri&é talem pertinent. Tranf. maj.

D. min)

Ad integritatem in fenfu latiori, atta-

us red

men proprio fumptam. N.maj. & fic D.

pf

min. N.confeq. Ratio diítin&ionis eft,

cuiliay

dzeitu

quód absque capillis, dentibus, & ungui-

bus corpus humanum, faltem quodam-

detm

dexin vt

modo, fitmutilum,& deforme; quin imó

dentes,& ungues fünt requifiti ad plures

PU

fun&iones,à corpore animato exercen-

ts lv

das, quantumvis fupponatur eosdem non

tssl

effe animatos anima rationali.

fblat,

Ad conf.I. D. maj. Sunt nihilominüs

a

in fenfü quodam latiori partes integrales

mrte

corporishumani. C. maj. Non fünt ejus-

asl

modi partes. N.maj. Et fic diftin&tà min.

L: t

N.confeq. Ratioeít; quód vapores ex-

|titt

crementitii, priusquàm convertantur in

hb

Ittf

ungues, & capillos , non fint partes hu-

du dfe

mani corporis integrales 5 contrarium.

"L

tamen dicendum fit, füppofità hac con-

vet(one. Siemultepartes cibi, ac potüs,

Cs

"at

priusqgäm converterentnr in fanguin

aut

Miy,

pifputatio l,. Artic. II

755

n

aut partes animatas corporis Chrifti, non

Bd i

erant partes ejusdem, & nihilominüs po-

D tj

ftea fuerunt unitz hypoftaticé Verbo Di-

*eFWUS,fuif:

vino.

.

nl |

Ad confir. II. D.maj. Hec fegment

pertinent ad conftituendum corpus hu-

d p

manum, poftquàm rejecta funt. N. maj.

quiminy

Priusquàm rejecta fuiffent. C. maj. & fic

nt. Tras

D.min. N.confeq. Ratio eít ; quód cor-

1 htior, :

pus redivivum non exigat, nec exigere

N. mj i

poffit, ut omnia fegmenta unguium, aut

diftindion

capillorum per vitz decurfüm abjecta ei-

nbus s

dem reftituántur ; nam aliàs hocipfo ceva-

filtem qui

deret deforme. Idipfum de fanguineper

orme; qui

decurfüm vitz amiflo, vel in vapores dif-

quít ii

fipato dicendum ; cüm corpusredivivum

mato (

totius fanguinis recipiendi incapax fit.

T gosdema

Hinc partes hujusmodi, quz conftanter

Tonill

reje&x fünt, etiam unionem hypoftati-

r ii

cam amiferunt ; fecüs autem partes ite-

as t

rum reítitutz.

Objicies ultimó. Si omnes partes in- £2

j Nnütt

iaf

tegrales corporis humani fuiffent affurn-

ptz, tunc eo ipfo unio hypoftatica enti-

od vaptt*

1

convetm

tativé fpiritualis, fimplex, & incorrupti-

bilis non effet.

Sed hoc repugnat per-

y n p

j conttat

fectioni ejusdem. Ergo. Maj. prob. Nam

unio hypoftatica, prout immediat* ad

ofti l!

Corpus humanum terminata, foret enti-

s ab n p

ote effentialiter af-

u-u]filü !

tativé materialis , Utp

4

fixa

)

y6

Trallatus VI, Dé Incarnátione,

fixa enti materiali.

Pretereà effec com-

g

Qofo m

ofita ex tot unionibus partialibus, quot

f

u

nt partes realiter diftin&z corporis, &

(dlit

mh'rer j

fanguinis humani, adeóque entitativé fim-

lex non cffet.

Denique plures

artes

]

müitür cÓ

unionis per decurfum vitz mortalis de-

l

ifim cor

Verbi : !

ftructe fuiffent, deftru&tis partibus cor-

poris humani, antecedenter hypoftatice

16m, p

v inter

unitis , adeóque unio incorruptibilis non

effet. Ergo,

H

lm n

Conf. Nam unio hypoftatica eft per-

extut!

fectior vifione beatifica. Sed hzc eften-

cün n

titativé fpiritualis, fimplex, & incorru-

x

w

ptibilis. Ergo.

Maj. prob. Authoritate

D. Thomz híc q. 4. art. 1. ad z. refpon-

Mvf

befn

dentis : Mwlrà mafor, c» perfectior eff. unio ad

petm (ecndim effe per[onale, quam que eft (ectin-

zX |

dum operationem, Exgo.

iU.

E

Refp. D. Maj. Tunc unio hypoftatica

t

adz

uaté füumpta, enticativé fpiritualis,

Wgin N

fi

i

P

ex, & incorruptibilis non effet, C.

trtlten

m3J. Inadzequaté fumpta. N.maj. Et fic

"bt

D.min.N.confeq. Ratio eft ; quódunio

mv

[

hypoftatica inadzquaté fümpta, prout

tht

fcilicet eadem terminatur ad animam hu-

lt

manam Chrifti, fit entitativé fpiritualis,

Bieri

fimplex,& incorruptibilis , quamvis ea-

A n

ol

dem adzquaté fümpta, five prout termi-

[ Non]

natur immediaté ad corpus Chrifti, non

M

wl

)

fit entitative fpiritualis, fimplex, & in-

mlu

Cor-

Mi

- Difputasio 1. Artic.1ll,

d

a d

corruptibilis,

Cxterüm adhuc in alio

iil

fenfü fimplex appellari poteft, quatenüs

« ( Qf

fcilicet non datur duplex unio inter fe

H

Wt

realiter diftin&da, vi cujus perfona Verbi

K pl

uniatur corpori humano, & vi cujus vi-

Ite muuji

:

ciffim corpus humanum uniatur perfonz

5 patiu e

Verbi: nam iftud fit per unicam unio-

Yter hyyl

nem, prout etiam aliz uniones duplica-

i

OTTUpte

tx inter materiam, & formai fübftantia-

lem, paffim rejiciuntur. Caterüm hec

Xatiea ed

eadem unio defa&ó incorruptibilis eft,

Sed hod

cüm ipfuüm corpus Chrifti, utpote poft

ex, & i

refürrectionem jam gloriofüm, incorru-

b. Auttor

ptibile fit.

( ad2, r

Ad confirm. D. maj. Unio hypoftatica

Titir d

eft perfectior vifione beatifica in omni li-

ilb

nea. N. maj. In linea unionis, feu nexüs

jnter DEU M, & creaturam. C. maj. Et

nio hd

transmifsà min. N. confeq.

Ratio eft ;

u

6d unio hypoftatica fit quidem perfe-

d p

« non d

à

ior in lineaunionis, cüm per hanc crea-

tura DEO realiter, & intrinfecé conjun-

Nauj. 2

)eft;qll(l)dllfi

atur: per vifionem veró beatificam fo-

j

s

üm intentionaliter, & extrinfecé: non.

t n

tamen fit perfe&ior in omni linea, quia

ydanimam

ii

non eft entitas vitalis, ficut vifio beati-

fica.

Caterüm D. Thomas exinde con-

uamvs «

prout tert

cludit: Non potuiffe naturam irrationa-

lem affumi à Verbo Divino.

Ex di&is.

Chrifiy

ConftacI, Unionem hypoftaticam ex j4

(

$

L

par-

*8

'I'raä;ztus VR. de wearnatione,

parte naturz humanz immediaté termi-

ironi

mari, non folüm ad corpus,.& animam,

us conm

íctnt

Chriíti,fed etiam ad. fübftantialem utrius-

ue unionem; ciim hxc extremanon fint

guifora

fnmedit

rationefui, fed ratione naturz humanz,

five prout conftituentia humanitatem, à

ts, feup

Verbo Divino affumpta. |Hinc étiam D.

flcem 1

Thomas q..6. art. ;..docet, partes huma-

finguni

nitatis mediante toto effe affumptas ; non

etiam Q

u

vefttt

da

idem ita, ut totalitas fit forma quz-

m à corpore,& anima, eorümque unio-

n

ne fuübítantiali realiter diftin&a, prout

b at

Vasquez difp. 26. aliique exiftimant ; fed.

t

folüm in hocfenfü : quód partes huma-

t

nitatis ratione totius, per easdem forma-

nids, d

liter conftituti, fint affumptzs quia fcili-

tsl

cet humanitas formaliter, feu ratione fui,

zi

eft aíTumpta.

ptidrun

$$ ConftatII. Quódunio hypoftaticater-.

'CanatlH.

, minetur etiam immediateé ad. Sanguinem

atouy

Chrifti, ütfide Catholicá certum habe-

: fl

ur, etfiolim quidam Theologi, nomi-

Mu nj

natim Durandus, & Maironius oppofitum

ii ij

fenferint, quos Suarez Difp.15. fect.6.

UM

refutat.

Neque obftat: quód fanguis

* D)

W'P

humanus,non fitanimatus, adeóque fpe-

OUU

cie phyficà differat à corpore animato ;

Anafi

quia fcilicet eft pars integralis naturz hu-

manz, utpotede fe ordinatus ad. confti-

Rn

NOCR

S f

ram

üncmü

mcndgm tum corpore anjmato natu

r

hïy-

Min,

Difputatio ;, Art, 1. —

$9

MR

i

humanam, cüm fanguis neque extra cor-

QUs

us connaturaliter generetur, neque iftud

Id

deficiente fanguine connaturaliter ab ani-

XC'tmnort

ma informari poffit.

Hazc autem unio

AQut? humu

immediata intelligenda eft de fingulis gut-

AIrtanytte

tis, feu partibus fanguinis, etiam effufi,

Ht

faltem illis , quz formam fübftantialem

"t atl

fanguinis non folüm retinuerunt, fed

^AU

etiam Chriíti refurgentis corpori fuerunt

it hm

reftitutz.

uod autem de fanguine, id-

m

ipfüm de reliquis humoribus principali-

n m

1

bus, quinimó etiam de unguibus, den-

'erifinmy)

tibus, & capillis, exceptis tamen fegmen-

( parts hs

tis per decurfum vitz mortalis à Chrifto

! easdemfor

reje&tis, dicendum eft.

Nam ungues,

pus; qui

dentes, & capilli in fenfu proprio, licét

feartod

minüs ftricto, funt partes integrales cor-

oris humani.

hypofiater

Conftat III. Quód hucusque di&tis neu- r &

T

tiquam repugnet illud axioma Theologi-

cum : Verbum Divinum , quod femel a[fumpfit ,

A eerm

eologi, t

nunquam dimifit.

Hoc fiquidem axiomate

nius o

»

nihil aliud adítruitur: quàm eandem hu-

manitatem , quz in virginea füi conce-

N

f i

)

dng

ptione. primitus à Verbo eft affumpta,

ii

defa&ó eidem permanere, & pofthac fem-

Ü

adeöq

per permanfüram hypoftaticé unitam, ut,

p n

al

quamvis perdecurfum vitz mortalis par-

gudt

tes aliquz fubftantialiter mutatz, quin-

àmó intriduo mortis etiam unio fübítan-

mito t

tia-

I

65

TraBatusVI.. de Incarnatione,

(

tialis inter corpus, & animam fuerit di-

n

miíía: nihilominüs corpus,& anima tunc

permanferint Verbo Divino hypoftatice

N

unita.

yuias Q

Ex quibus omnibus deducitur :

unionem hypoftaticam,totaliter,feu ada-

j

um r

uaté fumptam, non effe fpiritualem, en-

qeo Is

TT RL

titativé fimplicem, & intrinfecé incor-

truptibilem; etfi calis fit inadaequaté fum-

yi D.

ii jof

pta: fcilicet illa partialis unio, per quam

Verbo Divino immediaté unita eft ani-

n p

ma Chrifti, & defa&ó etiam tota unio

u d

hypoftatica incorruptibilis fit ; quia Chri-

u t

fti corpus gloriofüm non poteít ampliüs

" f*"(/? n

corrumpi.

ii

T

"

quantet aov

m

ARTICULUS V,

, Ut

n Communicatio Idiomatum in

fiuen, Q

- Chriffo ex.bypoflatica unione

t i

eriatur ?

i i

£, o

1

RzxnotandumI. Quód Idioma, juxta

t n

s?P

Etymologiam grecam, fignificet pro-

Pl

prietatem fermonis , adeóque communi-

catio Idiomatum in myfterio Incarnatio-

At

nis fit communicatio prxdicatorum, in-

*àm(hi

ter naturam Divinam, & bumanam, ca-

Atl

'

démque fundata in unione hypoftatica,

MUUT

vi cuJus natura utraque conflituit unum

hw

fuppofitum, five unam perfonam, nempe

I1-

M

Difputatiol, Artic. IV,

61

m f

Chriftum , qui fimuleft DEUS, & homo.

l MWL

uinimó licét una natura de altera in.,

10 hr

abitracto affirmari non poffit ; quia Di-

Jus dcdudm

vinitas non eít humanitas : nihilominuüs

m

.

juxta regulas fidei de fe invicem in con-

Pll'lfüllmgj.

creto legitimé affirmantur , dicendo :

r i.

Deus e[t boino, bomo eft Deus.

Rationem affi-

nadlæquatöfg

nat D. Thomas hic q.16. art. I.. De quo-

libet fuppofite alicujus natura. poteft proprié, d ve-

Unio, Dd

: uni d

r pradicari . nomen. fignificans illam. naturam . in

tiam to x

eoncreto. — Quia ergo per[ona Filii Dei eft. fuppofi-

rum natura bumane , veré C proprié boc nomen ;

sftt;

(s

potelm

]

"

bomo , poteft pradicari de boc nomine Deu

5, fecun-

per(ona rilii Dei. . Hic fin-

dàm quod fupponit pro

gulariter adverten

da eft ultima exceptio.

Sicut enim hoc concretum fubftantivum

IT

bomo , utpote de fe indifferens ad füppo-

dub

fiionem, tum communem, tum fingula-

i Mi

rem, per adje&tum fibi pradicatum ali-

uod, etíi contingens, determinari po-

teft, ut füpponat pro homine,five perfo-

|[tiom, j

na hac fingulari ;

.

ita pariter hoc concre-

tum fübftantivum Deus, et

fi de fe indiffe-

ügnilicetprc;

;»

ije COR

rens, tum ad fuppofitionem tribus Per-

fonis communem , aut fingularem , per

o fazu

dicatorum

adje&tum fibi przdicatum determinari po-

teít, ut fupponat pro fola perfona Filii,

m *

prout reipía fit in hac propofitione: Deus

? h Oülüfï

ef Homo.

Nam fide Catholica certum eft,

ii

.de-

atf "errpï

i

62

]

Tradatus VI, de Incarnatione,

as

defactó ex tribus perfonis folum Filium,

effe Incarnatum.

n IEMS(

vug at

f8 . Prznot. II. Quódcontroverfuüm fit in-

ter Theologos: an perifta concreta füb-

ajt pe0n

u hd

ftantiva: peus, & bomo, importetur in recto

natura fimul, & perfonalitas, an veró fo-

t f

viifi

la natura, an demum fola perfonalitas?

uas fententias fusé difcutit Conirich Di-

nsper h

üportu

put.7.de Trinit. & Difput. 18. deIncar.

Et veró, confiderato fimul utroque hoc

ti;indi

1a, Ut

1

myfterio , difficultas adeó in

ravefcit, ut

nulla ex predictis univerf:

aliter admitti

j

if

[7771771

poffe videatur.

Quódíi enim inrecto im-

ortetur fola perfonalitas , tunc quidem

It D]

1n Myfterio Incarnationis verificatur hec

ii

propofitio : Dews eff. bomo , non tamen in

t a

viktde

Myiterio Trinitatis verificabitur ifta: Tre;

perfona [unt unus Deus , utpote in preedicta fup-

Nl

pofitione zquivalens huic: Tres perfona funt

p tmi

sna per[onalitas.

Econtrà fi dicatur : inre-

t efilir

itn

€&o importari folam naturam, tunc qui-

NUA

'

fue

dem verificabitut in Myfterio Trinitatis :

r

Tres per[one [unt unus Deus ; non camen verifi-

a i

cari poterit in Myfterio Incarnationis:

ïïïäïm 0

peus efl bomo; utpote equivalens huic: Divi-

Ctdyen

nitas e[l realiter bumanitas, Quódfidemum di-

of

catur : naturam fimul, & perfonalitatem in

h ]

iMf

re&to importari, tunc eo ipfo neque in.

lmch

n

Myfterio Trinitatis verificabitur: Pater,c

Xtet

Silius (ant n Deus ; neque in Myfterio In-

N

Ccar-

Mi

Di/þut;z.tia l, Artic. VV.

6;

nf

carnationis : Deus eff homo. — Dicendumigi-

tur reftat: quód hzcconcreta pro diver(i-

FY f

tate predicatorum diverfimodé naturam ,

? COnts Q

aut perfonalitatem in recto importent,

rtettt od

juxta illud axioma Diale&icum: Eatenás

35, vll

fupponunt (ubjeWta , quatemis. permittuntur à [uis

2 petíond

predicatis,

Unde in Myfterio Incarnatio-

t Conr

nisper hancpropofitionem: Dews eff bomo ,

t.19, dele

importatur in recto fola perfonalitas Ver-

] uml

bi;inobliquo auténaturaDivina,& huma-

ln

vl

na, ut propofitio sequivaleathuic: perfone,

t(alter ainr

j

Jubfifteus in matura ivina, eft per[ona,

iminredt

natura bumana.

[ubþ/lens in

, Tütc qii

Prenot. HII. Quód hxc«communica-

19

verifcmt

tio, vicujus in Myfterio Incarnationis de

n tanti

feinvicem przdicantur, Detis, & bomo, vO-

cabiturit:t

cari foleat effentialis , non quidem, acfi

inpredidi

Deo effentiale foret effe hominem , fed

du

quiaper terminos fübftantivos exprimi-

tur, de feinftitutos ad fignificandam fuüb-

idietur: i

rum, Qu &

ftantiam, feueffentiamrel. Nequeenim

hzc nominafolüm grammaticaliter, fed

erioTrintt

etiam diale&ticé fünt fübftantiva.

Inter

yn m

Tnearttün

ipfa autem concreta dialectice fübftantiva

ulteriüs advertendum eftdifcrimen, quód

yenshuce

df*

aliqua expreffius fignificent perfonalita-

tem, aut fubfiftentiam , quàm naturam, üt

v(ondlrtt?

jfo neqe ?

hocnomen rerfona, aut fuppofitum. Adhac

autem concreta multiplicanda requiritur,

abinr: Mi

& fufficit multiplicatio folius fubfiftentiz,

n Mi ;

feu

TratlatuSVI, de Incarnatione,

W

64

gt

fcu perfonalitatis ; ideóque in Myfterio

'Trinitatis, non obftante reali unitate Na-

yoprità

turz Divinz , Pater, Filius, &Spiritus S.

Bu

gt Liot

fünttres Perfonz. Econtrà in Myfterio

Incarnationis , non obftante reali dualita-

fiditof

JonoDeo

te naturz, Chriftus eft una rantüm per[ona,

Aliqua veró concreta fubítantiva expref-

! hom'mel

st J

