otnipotentiz. Ergo. Antec.prob. Re-

jajusidte

QR

n

pugnat fiquidem , purificari conditionem,

ib

f

àt0, &

füb

u

aprevidetur actus Charitatis liber,

con

di

tionaté futurus.: quin talis actus ab-

'mpvmbile F

foluté exiftat. Sedhocipfo. Ergo.

giur p

Refp. D. maj. Sufficit purificatio condi 207

2uæm P(]mf

1 offibile

tionis adzquaté fumptz, füb qua przvi-

detur a&us conditionatéfuturus. .C. maj.

Q UatiVU I?

folüminadzquaté fümpte. N.maj. Etfic

di-

i

4

D.

516

TradhatusVI, de Incarnatione,

diftin&á min. N. coníeq. Ad prob. D. maj.

i. t

eretum,

Decretum purificandi conditionem . eft

realiter idem cum decreto virtualiter ap-

qfeq M

licativo omnipotentiz Divinz. C. maj.

Rimiiva ]

nedia elie

etiam formaliterapplicativo. N. maj. Et

ficdiftin&à min. N.conf. Ratio eft; quód

loretum.

otentie

ex partehypothefis in fcientia media, prz-

ter reliqua conftitutiva, debeat quoque

ferens ad:

ámportari decretum formaliter applicati-

Ohjid

decretun:

vü omnipotentixDivinz;cuüm,hoc feclufo,

intelligi non potfit potentia proxima con-

ving, 1f

"teturaptt

ditionat2, adzquaté fumpta, ad actum.

conditionaté futurum.

Hinc decretum.

n

torsa m

3llud , quo Deus vult purificare conditio-

|

J

pets Átm

nem adzquaté fümptam, eftillativum al-

türjt

terius decreti , quo formaliter applicat

p datz p

füam omnipotentiam. Ratio hujus ulte-

st din

rior eft ; quiapoteft Deus velle purifica-

t d ts

um det )

tionem conditionis quoad omnia reliqua

conftitutiva potentiz proximz, & fimul

Hncpur

impedire actum Charitatis Theologice :

f tOtm

ficutipoteft velle, utomniareliqua con-

MT

ftitutiva potentiz proximz ignis ad com-

N

| tïlüc Q

burendam ftipulam realiter exiftant , & fi-

j

mul miraculosé im

m

ftionem.

pedire i,pfa,m combu-

ts

.....

W

Ad confirm. N. antec. Ad probat. D.

W

ii

maj. In hac ipfa conditione, adxquaté

t

Wlln

fumpta, importatur quoque decretum for-

M

maliter applicativum omnipotentig Di-

DI

vi-

hi

Y

/

LA

bifputatio TIl,. AFf I1L,

217

Mdb

|

vinz.. C. maj. Non importatur tale de-.

n lltium.A

!

cretum. N. maj. & fic diftin&tà min. N.

D Vil

confeq, Ratio eft ; quódinter reliquacon-

Dinine (

ftitutiva , ex parte hypothefis in fcientia

, ET

media effentialiter importata, fit quoque

Mtio tl

decretum formaliter applicativum omni-

T

potentiz Divinz, idqueentitativé indif-

debtutqs

ferens ada&tum, &illius omiffionem.

Iiter al

Objicies III. contra fecundam.

Ecfi 208

üm,hogfcduiz

decretum applicativum omnipotentiz Di-

DO

vine, nec quidem virtualiter , diftingue-

, ad a

returà przdefinitione Chriíti , üt Redem-

nc decretu

e

toris: non tamen proptereà tolleretur

aE condit

l

j

bertas formalis Adami ad obfíervan-

lum 3

tiam precepti, & illius omiffionem. Er-

jtec apltat

O.

Antec. prob. Nam decretum iftud,

j huj ute

utpote effentialicer. dependens à fcientia

v gmito

media de peccato Adami, conditionaté

omma lgt

futuro , effet impedibile abipfo Adamo.

g, & i

$ed principium impedibile non tollit li-

; Theohgt

bértatem formalem , & immediatam , li-

cét tale principium fit effentialiter incom-

reign *

j 0008

poffibile cum obfervantia przcepti. . Er-

eplatt, Ü

0.

Confirm. Nam decretum hoc folàm.

jln conti

conftitueret potentiam proximam , pro-

l

ut eft formaliter applicativum omnipoten-

i probat. J

ye, du

tiz Divinz: non autem prout formaliter

jecretumit

eft predefinitivum redemptionis. Sed pro-

'

ntiz

,potmü

M Íolüm eít applicativum omnipote

non

)

418

rfaäattts VI. de Incarnatione,.

fan d)

non eftmetaphyficé connexum cum pecca.

to Ádami. Ergo.

!

(aad aQ

209

onftituen

Refp. N. antec. Ad prob.

C.maj. N

min. Licétenim ad falvandam libertatem

vllic liber

qn adis.

formalem actás fufficiat., (i principiumil-

lius folummodó. remotum , fimülque ad

fhinc verü

abfolutam exiftentiam actüs effentialiter

dores T

non przrequifitum , fit impedibileà vo-

gant653 qi

luntate: contrarium tamen dicendum, fi

Qtentim

tale principium, quantumvis impedibile,

bj

conftituat potentiam proximam ad actum.

idem v

conftüttti

Tunc fiquidem hoc ipfo tollitur fimultas

potentig proxime ad a&dum , & illius

mam Jd:iym

omiífionem : adeóque etiam tollitur li-

d

bertas formalis, & immediata volunta.

texa xl

tis.

vt

uinimó , fi principium hujusmodi

fimul fit effentialiter requifitum ; tunceo

totlederen

ipfo eftimpoffibile,-ut voluntas perfüum

liri lo

exercitium impedire poffit exiftentiam il-

"u nj

1, m Q

lius abfolutam : quantumvis folüm effet

principium remotum.

Vi tf

; nf

Ad confirm. D. maj. Idjue folümratio-

ne noftrà. . C. maj. Etiam realiter. N,

m Li

1paj. Et ficdiftin&à min. N. confeq. Ra-

E

tio eft; quód libertas formalis, & imme-

1c€uïïlntt |

diata voluntatis falvari non poffic, nifi

m

omnia conítitutiva potentie proximz ;

E.

r

rcaliter,feti entitativé fümpta, adeóque in-

pm;;[a i

dependenter à noftris conceptibus, com-

*&R*i*-ïxïo

ffione:

Poni poflint cum actu, & illius omi

Nam

IMin,

219

- Difputatio 1. Art. TIL,

) cumlg;

Nam aliàs pariter predeterminatio phyfi-

ficaad ac&tum Charitatis Theologicz , etfi

Wb aj

conftituens potentiam proximam, non.

nl

tollit libertatem formalem , & immedia-

;l PIIHWI

tam actüs , prout num. 203. dictum eff.

um, ümnw

Hanc veró fequelam, nec quidem recen-

Cs efe

tiores Thomifte admittunt , utpote ne-

Inpediis

gantes, quód przdeterminatio conftitua

.

"

en diceis

potentiam proximam ad actum.

Ts imped

Objicies ultimó. . Non repugnat, ut 210

mamaddr

idem virtualiter . indivifibile decretum.

lcur ml

conftituat eriamrealiter potentiam próxi-

m, &il

mam ad actum , prout eft applicativum,

? tollitur i

omnipotentiz Divinz, quin eandem po-

ata volinti

tentiam realiter quoque conftituat, pro-

mhjumod

ut przdefinitivumredemptionis, Sedhoc

tim ; nct

ipfo tale decretum non repugnat libertati

Maj.

rob. -Non repu-

yos lr

Adami. Ergo.

exilenan ]

gnat , ucidemindivifibilis a&us volunta-

tis, etiam creatz, fitfimulefficax inten-

visfoüm &

tio finis , üt fanitatis, & efficax electio me-

dii conducentis ad finem. Ergo.

du r

p reliteh

]

Confirm. LicéctDeus perunum, .eun-

démque indivifibilem a&um fimul cogno-

onfeq.

jjj, &umr

^

fcat, & amet feipfum : hihilominüs talis

a&tus , prout eftcognitio , conftituit po-

! polüt,! ]

x proxm

tentiam proximam amandi, adeóque eft

prior feipfo , prout formaliter eft amor

j adequ

n

DdbUS; d

a&ualisf Ergo (imiliter.

j o M

Refr.

2256

"TratlatusV1, de Yeavnattoné,

j

ig g

eir. Refp. N. maj. Adprob. D. antec. Eft

vfitum tan

prior ratione. C. antec. Etiamrealiter. N.

antec. & confeq. Nam unus , idémque

sDivint

etiam virtualiter indivifibilis actus crea-

lwgnof.ciia

te voluntatis poteft quidem fimul ef-

l

gt 10 2

fc efficaxintentio finis , nempefanitatis ,

dexome

|

tatür den

& efficax electio medii, nempe medicinz

conducentis ad fanitatem , ita quidem ; ut

f decret

talis aCtus ex fpecialifüo modo tendendi

queedinr

f COA

fitamor medicinz propter fanitatem, quin

viciífim fitamor fanitatis propter medici-

muá al

ihacdn

nam: nontamen prout eft amor fanitatis,

eft realiter prior fe ipfo, prout eft amor

! applican'oþbci

medicing. Licét enim fanitas cognita ,

usl

GtL

tanquam finis , fit caufa hujusactüs , qui

fimul eft amor fanitatis , & medicinz :

igtim

tion tamen amor fanitatis caufat realiter

t

m

v

amorem medicinz , utpote realiter ab illo

nondiftin&us: nam aliàs idem effe poffet

[

ä

N

cauía realis füiipfius. Hincpredictarea-

Migtuiu

lis prioritas folüm tuncadmittitur , quan.

i m v

do intentio finiseft actus voluntatis , di-

; Vibf

ftin&tus realiterab electione medii condu-

]

';M n t

centis ad finem.

i

ia

li

Ad confirm. N. antec. Licétenim in.

W

ï

i

um

AlK

creatis cognitio reprzfentans objectum,

TY

fub ratione boni , conftituat potentíam.

V m

proximam ad amandum tale obje&tum ;

R&m: Uhl

cüm cognitio creata diftinguatur reali-

AUs D

ter à volitione creata, & ipfa volitio rea-

coxüüwüp

*Wn

221

Difputatio 1I,. Artic, 111

liter producaturà voluntate creata: op-

lml

ofitum tamen de cognitione, acvolitio-

ts j

ne Divina abfoluta, & neceffaria, qua Deus

s d

cognofcit , & amat feipfum , dicendum eft:

Rn

rout in Tra&. I. de Deo Difp. 1. arc. 6.

Dmptis

oftenfum eft, Quódfiautem quzftio mo-

ne-mpe(ne:'e

veatur de volitione Divina contingente,

vt

feu decreto Dei libero, tunc ultroneé

T0do tj

conceditur : quód przvia cognitio Divi-

fnitittng

na coníftituat realiter potentiam proxi-

foptermi

mam . adtale decretum; non quidem pro-

imor fanja

ut hzc eft volitio Divina, fed prout eft

out eft an

applicatio libera volitionis Divinz. |Ex

hucusque dictis

ts cognt

sidis,

Conftat I. QuódProvidentia Divina,

213,

X meticing

adxquaté fumpta , qua Deus defactó o-

qfit redlte

mnia decrevit , quzcunque decrevit, &

reliterzbi

quidem

culiariter in negotio Incarna-

ld

tionis,

g(e

Redemptionis, , conftitui non,

mp;ædi&am

offit per unicum decretum Dei liberum,

nititr g

i

dqu

.

e tum realiter, tum virtualiter indi-

V.

lbile : fed neceffarió plura decreta, non

voluxats,d

emedicon)

uidem in re&o, fed folüm in obliquo,

í

€

u quoad applicationes modales contin-

entes , realiter diftincta , requirantur,

icenind

;; oD jed

atio eft ; quód aliàs falvari non poffit li-

bertas formalis creatz voluntatis ad

t POtCUUïE

acum, & illius omiffionem.

AÀd hane

t ob us

atur

j

fiquidem libertatem requiritur , ucomnia

;

v

conflisutiva potentiz proxima fint enti-

liu'ofä

2

7

W

222

: Tratlatus VI. de wncarnatione,

! um

tativé indifferentia ad utrumque 'extre-

mum , itaquidem ; ut hec omnia colle.

qu nem

(i terp

&ive fumpta pro eodem-inftanti temporis

poniequé cumactu, & illius

qe, idem

poffint com

i, &

omiffione. - Nam aliàs hoc ipfo non da.

bitur fimultas potentie proximz ad hzc

t eriftent

fkdefimi)

eadem extrema, in qua tamen fimultate

formaliter confiftit ipfa libertasimmedia.

Contüt.

wjus dei

tavoluntatis. Underepugnat, ut confti.

tutivum aliquod potentiz proximz , enti-

nitus df

Ale af

tativé famptum, przfertim veró ad hane

éffentialiter requifitum , fit metaphyfice

finurzd

Connexum cum uno extremo , determina.

Dis Aen.

tentin t d

té fumpto , cujusmodi eft actus ; adeóque

incompoffibile cum altero, nempe omif-

t Nl

fione adtüs.

Cüm igitur inter reliqua

ffimddtn

conftitutiva , effentialiter requifita ad po-

x dtten

tentiam proximam agendi , refpectu crea-

mittotn

te voluntatis, fit etiam decretum, quo

fl w

Deus creatz voluntati fuam omnipoten-

"t

tiam applicat :hinc libertati formalire-

lt

pugnat, ut decretum hoc applicativum:

n -

omnipotentix fit effentialiter connexum

"iitem

cum a&tu, automiffione actüs determina-

g f

té fumptà ; quantumvis fingeretur ; quód

Rn

[

tale decretum fitimpedibile à creata. vo-

ld

luntate, Quinimó metaphyficé repugnat,

db Y

ia

ut voluntas creata per fuum exercitium.

MC

abfolutum impedire poffit principium ali-

Vr

-

quod abfolutum , idque effentialiter pr

fCs

I

!

LU

bifputatiolIl, Artic, HHT.

445

utl'llmqm

W Omnjm

requifitum ad abfolutá exiftentiam a&tüs 2

u

la nempe repugnat, ut pro eodemin-

Mi

i

..

anti temporis, etfi pro diverfis fignis na-

m t

turg , idem principium fimul realiter exi-

ho bf

4t, & non exiítat: adeóque préfuppo-

OT

famin (riz

fità exiftentià reali pro figi

.

O priori, poG

fit deftrui pro figno pofteriori.

ertastiei

: Conftat Il.

uód decretum illud, vi 21$

rat uvl

cujus defa&ó Chriftus abfoluté przdefi-

Dhoximg s

nitus eft , àt Redemptor , antepeccatum

Viero adh

Adx abfoluté previfum, fit neceffarió di:

t metiplre

ftin&um realitet ab illó 'decreto , quo

0, detemhs

Deus Adamo applicabat fuam omnipo-

is; albl

tentiam in ordine ad obfervantiam pro-

penptoni.

cepti.. Nam aliàs péccatum Adz non fuif-

Titridiqu

fet formaliter , & imediaté liberum ; quia

iquitayo

nempe decretum hoc, utpote conftitüens

v u

intrinfecé potentiam proximam ad obfef-

a, d

vàndum przceptum , fuiffet effentialites

j ompote

connexum cum pectato Adami: adeóque

d formdt

effentialiter incompoffibilc cum óbfervan:

lia

tià przcepti.

Neque enim ad falvandam

jtecomtiz

hane libertàtem immediatam, & forma-

lem füfficit , (idicatur : decretum hoc, ut«

aipderctmit

n d

potedependens à fcientia media de pecca-

:j at v

to Àdz conditionate futuro , fuiffe impe-

Á

dibile. Nam adhanc libertatem requiri,

y x

tut, ut omnià illius conftitutiva fint en-

titativé indifferentia ad obíervantiam,

rincipiumé

precepti ,& illius omiffionem., Hincne-

emiahrefFï

que

hj

224.

TraBatus Vi de wernatioue,

que füfficit, fi dicatur: quód decretum,

mul CHCMW

hoc folüm, prout applicativum omnipo-

sodo talt]

ylitite *

tentiz , non autem prout przdefinitivum

redemptionis, fit principium aliquod ef-

urauma

'inm d)

fentialiter requifitum ad potentiam pro-

ximam ; quia nempe non obftantibus di-

|

jrimpedib

verfis hujusmodi conceptibus , utpote fo-

fa. alvo

]àm ratione noftràab invicem diítin&is ,.

fificienter

adhuc decretum iítud entitative, feurea-

p eu

myli quan

liter fumptum, noneftindifferens ad ob-

fervantiam przcepti, & illius omiffionem:

sia Dinra d

decretmap

adeóque relpía collit libertatem forma-

em, &immediatam. Longé minüs au-

flicuu t

tem dici poteft: quód hoc decretum, etiam

fed (npit

xealiter füumptum, folummodó fecundüm

Mdermtum ii

unam , non autem fecundüm alteram for-

sls i

malitatem intrinfecé conftituathanc po-

«l od

tentiam proximam ; quiapariterfingi po-

ietm ml

d

terit: quód auxilium fupernaturale,volun*

tatem creatam phyficé predeterminans ad

Ef

a&Cum Charitatis , non tollat libertatem;

tf

€ó quód folüm prout eít auxilium, non.

i

autem prout eft predecerminatio phyfica,

te lmule

intrinfecé conftituat potentiam proximam

ais

ada&um Charitatis.

n

I

Conftat III. Quód oppofita fententia

ii

nonpoffit aliter defendi, quàm alterutr

Vg

dicendo. Primó quidem, quód libertati

Ti

formali non obftet principium intrinfec

]

n

1-

conftit/ucns potentiam proximam , &

mmu

Uamgnw

Ht

Di(putatio, HI. Artic, Lit.

22j

qui

mul effentialiter cofiexum cum aCtu, dum-

l

j

Qtt

modo tale principium , faltem füb ea for-

at

Xnum d

malitate , fub qua effentialiter connecti-

tur cumactu , non fit effentialiter rez;ui-

Dotitn,

fitum ad potentiam proximam, & fimul

on'ohfiantixxä

fit impedibileà voluntatecreata. Hocta-

DtDUS r

men , falvo genuino conceptu libertatis ,

mWicemdis

fufficienter explicarinon poffe , ex num.

Xitirb

197. conítat.

Alterum perfugium non-

hdiferensi

nulliquerunt dicendo: quód omnipoten-

Ius omifio:

tia Divina, entitativé fumpta, non autem

rtatem f

decretum applicativum , intrinfecé con-

Ygà mini

flituat potentiam proximam ad actum.;

RC'tum, t

fed folüm potentiam remotam; eó quód

Qd) fecundi

decretum applicativum 'Omnipotentiz

m teramfot

nullatenüs diftinguatur à decreto purifi-

ipuithanc o

candi conditionem , füb qua Deus per

fcientiam. mediam videt talem actum.

,þaxkerïmg'xp(

Verüm hoc dici

i

conditionaté futurum.

letermunai

nequit, nifi admittatur : quód Deus non

lat bt

pofíit purificare conditionem, feu velle

: aüïiüuma mg

omnia reliqua conftitutiva potentiz pro-

nipiiopl

ximz , & fimul efficaciter nolle ipfam exi-

ftentiam actüs : adeóque hanc folümindi-

mn'ampromü

redé , nimirum denegando aliquod ex

ofta fett

reliquis conftitutivis , non autem directó,

j

J

altent

poffit impedire. Hoc tamen perquim.

( libet

difficulter admitti poteft ; quia juxta com-

E»mm i

münem '"Theologorum fententiam DEUS

Jad

TM

?þiam creaturas neceffarias , etíi qu:

re-

22,6' '

Traliatus VI. de Incarnatione,

reliqua. omnia conftitutiva proximé ex-

surmot

editas , directé poteft impedire , feunol-

gyeltiganà

le abfolutam exiftentiam effectüs. —Nam

ayíca i

!

aliàs Deus, ftricté loquendo,, directum,

f

rindi

i

feu immediatum aliquod dominium non,

(uriti x

haberetin ipfüm effectum, (ed folummo-

àn

uc m

dó in caufam effectüs.

]ftud veró non,

|

W

i

2, 2

minüs repugnat, quàmut omnipotentia

eologi

Divina non influat immediaté , tanquam

cauía efficiens , in omnem effectum crea-

tum.

Cüm igitur Deus non folümindi-

Mi

vecté , fed etiam diredté , feu prefuppofi-

hjl

tis omnibusreliquis ad agendum requifi-

l

tis, poffitimpedire abfolutam exiftentiam

actüs , precisé denegando concurfum,

feünon applicando füam Omnipotentiam,

ftondur

eó ipfolegitime infertur, quód decretum

|

ydplte

applicativum Omnipotentiz fit intrinfe-

t nvf

1

cum , &formale conftitutivum potentiz

Ti

proximz ad actum ,. proutex regula par-

r Bc

tium , num. 200. adducta, liquet.

tuttlm,

tifter

uvqakm, i

- DISPUTATIO IV.

r t

Vtdoef

De cau[a effectiva Incarnationis.

Vrb

Ug ]

Um duplex fit caufa efficiens, alia

fcilicet

hyfica , & alia moralis

tss

C

:

a

*

hiuc go

expofitam caufam finalem

ii

T

IWH,

Di/putatiþ ]V, Art,1,

227

iv m

mpedhelfüt

Incarnationis , utraque hzc caufà efficiens

inveftiganda reftat.

Et quidem dé caufa

hftdis

«l ;

phyfica híc agit Do&or Angelicus q. 52.

Ubi

Omiti:

rincipium a&ivum QConceptionis

Ms

Chri

i

i exponit : caufam veró. moralem ,

f'ukm

€ámque meritoriam breviter attingit

Mi ts

It omjys

uzít. 2. art. Xr. dequa tamen moderna

T t

Theologia fufius difputarefolet.

effeChn

1on folüni

ARTICULUS I

u preli:

um r

4hn. folus. Deus fit. caufa

mexilenti

plyfice

Concuríun,

Jnc;zrnatiqni:?

mipotntn,

Ränotandurri I. Quód prefens quæ&io

21j

AJ

mildecretur

P

principaliter moveatur de caufa effi-

j t nttul

]

ciente phyfica unionishypoftatice inter

iv t

Verbum Divinum, & naturam humanam.,

d p

Chriftüi. Hancveró unionem effe entica-

,]iquet.

tem modalem, ab extremis , hypoftaticé

"unitis , realiter diftin&am , eámque füper-

TU

naturalem, ac fübítantialem , & ipfi hu-

manitati tanquam fubje&to phy(ico inhz-

rentem: ad perfonalitatem autemVerbi fo-

T

làmintrinfecé terminatam , Difp. T. art. 1.

oftenfum eft. Hinc controverfia non pro-

dficianss b

cedit de cauía efficiente phyfica ipfius ani-

alia m

m Chrifti, hanc fiquidem à folo Deo ,

r aQionem creati-

um Wï

j

m corpore humano pe

A

vam

]

228

Tratlatus VI, de Incarnatione,

ainemt

vam produci aliunde certum eft: neque

de caufà efficiente phyfica illius materiz

sone TU

jgentitt

rimogeniz , cui anima Chrifti fubftan-

| Drenot.

tialiter unita eft; hanc fiquidem pariter

ingenerabilem , & incorruptibilem effe;

!qn fuerit :

jdem *

adeóque à folo Deo per actionem creati-

vam produci conítat: neque de actione

|

vuli tetm

qm , anit

effe&iva ipfius organizationis corporis

J

Chrifti, & unionis fubftantialis intercor-

(lafimad

oftaticum:

.

us, & animam;cum etenim hzc juxta me-

l

j

orem Philofophiam in aliorum quoque

|

hom. Jf j

exinde od

hominum generatione matri attribuan-

tur, & aliunde fide Catholicá certum.

ptio a

tio at

fit: Unigenitum Dei Filium incarnatum.

fuiffe deSpiritu San&to ex MARIA Virgi-

iGinidido

t emr li

ne , ut Corpus Chriíti ex puriffimo Dei-

ib ]

arz fanguine formatum fit , prout D.

þChriftiGener

homas q. 31. art. j, docet: hinc etiam,

dicendum reftat, quód Beatiffima Virgo

LT

füerit caufà efficiens inftrumentalis ipfius

t r

organizationis, ac unionis fübftantialis in-

t wyra

ter corpus, & animam Chrifti. Quamvis

uj i.

[0s

autem Doctor ÀAn

elicus hífc q. 32. art. 4-

hum

f

[9]

fophorum contrarià

M E

przfuppofità Phi

fententià dicat : quàd mater in ipfa con-

It T

ceptione prolis nihil a&ivé operetur;

". l*.vfmijfm

ideóqueDeiparafolam materiam miniftra-

F.

M

verit , operata tamen aliquid. acive ante conct-

li

l

ptionem , preparando amateriam 5 ut e[et apta con-

älltEmwM |

Oo-

j

11

veptui: non tamen hac authoritas , m:pt

[7

L

AT,

DifputatiolV, Artic.l. -

229

trtumgü.k

teinerronea veterumPhilofophorum opi.

Q illtne

nione fundata moderne Theologorum

1 Ohrifi

fententiz przjudicat.

, Prenot. H.

)uód

us

Conceptio Chrifti 216

rrillei

non fuerit fücce(liva, fed inftantanea, ita

lonme:

D

idem : ut in uno, eodémque inítanti

Vque d

reali temporis Corpus Chrifti organiza-

3tionls (

tum, animzdque rationali unitum, & cum

atialis es

illa imul à Verbo Divino per unionem hy-

oftaticam fuerit affumptum , prout D.

Diecju:

llorum qit

hom. híc. q.33. art.2. & feq

. docet,

itr attr

exinde concludens art. 4. quó

4

conce-

olícd cert

ptio chrifli deber dici fimplieiter miraculofa, Ra

Y Incaratu

tio autem hujus defümitur ex illo Angel?

IARD Vg

Gabrielis dicto : spiritus Sanctus [uperveniet in

atifimo De

te; C virtus. Altiffmi obumbralit tibi.. Ex qui-

ít, tD

bus verbis D. Bafil. Homil. 25. deHuma-

t hinc t

na Chrifti Generat,ficarguit. Hinedeprehetie

alfim Vi

dere licet , quid. non. fecundüm: smodum: carnis con-

n d

ceptio: Domini fuerit : conceptus mamque illico per-

Jiaci

felius , mom per - intervalla temporis paulatim for-

matusefl. . Ec D.. Greg. XVIII. Mor. cap.

vili, Qu

hi p

35« Angelo anmuntiante, Q Spiritu Sancto adve-

niente , mox Verbuns in utero , mox intra uterum ,

um oX

iil d

Verbusr Caro; Ex D. Fulgentius lib.deFide

cap. 18. Firmiffumé tene , r nullatenis. dubitesz

jd o

erimmun

carnem: Chrifli non fuiffe coneptan iw utero Virgi-

nis , priusquàm fufciperetur à Verbo,. Clariffimé

ii at

a( tl

autem omnia hzxc expreffic D. Damaíc.

Lib. ;. deFide. cap. 2. Simul caro, fimul pei

poiti

3

"

1*356

Tradiatus Vi. de I&carnætione.

£aro , fimul earo animata animárationali, Huïus-

eriduo

modi »lura teftimonia fusé adducit Sua-

ter comi

eiftitiz

rez Difp. 10, & oppofita SeCtariorum ar-

umenta confutat.

; movo pr

217 Prznot. IlIl. Quód Conceptio Chriftt

| hoc fun

| Jaciffir

quidem fuerit inftantanea , adeó

ue fine

ullo temporis ordine fa&ta; nihilominüs

j

yis h

inilla admittendus fit ordo naturz , quem

Do&or Angelicus etiam ordinem intelle-

mam C

&üs appellat, ut in eodem inftanti reali

cültisd

temporis priüs intelligatur Corpus Chri-

paytialibui

fti perfe&é formatum , quàm animatum:

rim:z

dömqut;!lï

& prius animatum, quàm à Verbo Divi-

no hypoftaticé affumptum. | Sic enim hic

funm

q.6.art. 4. ad 3. refpondet. Prids (ecundüm

| um

|

antelle&um: oportet , quàd caro. uniatur. anima ,

ao

quàm Verbo 5 quia ex tinione. ad animam . babet ,

tigiput

i d

quid fit unibilis Verbo im Perfona : prafertim .quia

per(ona non invenitur , nifi in rationali natura.. Ex

aof

ua do&trina patet: quód unio hypofta-

trmtdl

ticafitrealiter diftin&ta ab unione fubftan-

z Mi

tiali inter corpus, & animam Chrifti , etfi

T d

oppofitam fententiam Munieffa Difp.I. de

mv

Incarnat. Sect. 7. ingeniosé defendat, fi-

&j:xdo lu

mul tamen preter hanc unionem. admit-

hgt

tens quoque duas alias uniones particula-

hLT

Yes , quarum una inter perfonalitatem.

Q i

Verbi; & animam Chrifli: altera inter

Ia.

eandemperfonalitatem , & Corpus Chri-

mn).mm'm

pro

um

fti ixpmediatö intercedat ; n fcilicet

[59»7

«MW

Difputatri(r IV. Artic. l,

531

Lt

triduo mortis, quounio fübftantialis in-

ag

ter corpus, & animam Chrifti realiter non

r

exftitit, aliam unionem hypoftaticam de

x

novo produ&tam adrhittere cogatur.

n

hoc fundamento Difp. 4. deducit: quód

a, atej h

Beatiffima Virgo fit caufa effetiva unio-

ih; nl

nis hypoftaticz ; cüm fit caufa effe&iva

d) ao

unionis fübftantialis inter corpus, &ant-

ordintm l

mam Chrifti. Verüm, quia adhuc diffi-

m inflanis

cultas de reliquis unionibus hypoftaticis

t Comistt

partialibus reftat, hinc quzftio movetur

Jim animut

primó : an cauía efficiens phyfica, €a-

À Verbo i

ipfius unionis hypo-

démque principalis

Siceninl

ftaticz pro primo in

à

anti . Conceptionis

Mif

Chri(ti fuerit tota fanctiffima Trinitas ?

iitir t

an veró peculiaris quzdam caufalitas pr

J um lbt

reliquis perfonis , Patri, aut Filio , aut

: t qi

Spiritui Sancto attribuenda fit?Secundó:

: an Beatiffima Virgo fuerit caufa eiticiens

imdiwtmi, 1

jurio hp

inftrumentalis ejusdem unionis hypoftati-

cx ? Aliqui cum Vasquez id cenfent im-

xunoneltz

J Chfijülæ

offibile, alii cum Suarez poflibile , fed de-

a&tó contigiffe negant: alii denique cum

s Dilé

sieendit,

Granado hanc caufalitatem Dgiparæ at-

tribuunt.

joxm a

Dico I. Totam SS. Trinitatem fuiffe

yes r

218

eaufam effe&ivam principalem unionis

afonsditt

« a i

hypoftatice. Ita cum D. Thom. q.. 72.

art. r,communis fententia. Prob. Nam

[

rush"',

toti

ä

' 'cc:

l

opera Dei ad. extra. fant comiuuia

T

P 4

"'lri-

l

222

'Iw&ætzis VI. de Incarnatione,

m

Trinitàti, ut eadem proprié loquendo

non poti'suni,quam alteri exDivinis Per-

jeiqs 4

! j pOW

fonis attribuipoffint. Sed hoc ipfo neque

Patri, neque Filto , neque SpirituiSancto

gpeà nati

veritint

attribui poteít caufalitas quedam fpecialis

effectiva ipfius unionis hypoftaticz. . Er-

qnen eldt

go.

Maj. continet receptum axioma

i COT

Theologorum, idque fundatum tumin au-

lüiya ; ha

1pottn

thoritateS. Auguít, Lib. r. de Trinit. cap.

Atl

4- dicentis : indivi(e funt opera Trimitatis , ficut eft

*toni

;

it.I

4 Confm.

iudivi(a Trinitatis effentia: cum in ratione Theo-

ogica; quód omnia opera Deiadextra à

Jutarfe

flertumliam

Divina omnipotentia formaliter, & iine-

diaté procedant: hzc autem fit perfe&tio

f at

abfoluta, feu attributum, commune tri-

floradony

busperfonis, Min. prob.Hocipfo, quàód

TT

omnia opera Dei ad extra ab ipfa omnip 0-

lt r d

tentia Divina, inlinea cauíx efficientis,

i at, a d

immediaté procedant: eo ipfo uni exDivi-

at

nis perfonis pre altera non poteft attri-

tiromaront

bui virtus , autcaufalitas quzdam fpecia-

titavr)

liseffe&iva ejusdem operis ad extra, cu-

E TM

jusmodi eft unio hypoftatica. Ergo.

Ya r

?19 — Confirm. I. Eatenüs Filio prz reliquis

i;ralo lm

perfonis attribui poffet caufalitas quzdam

nb

Ípecialis effe&tiva unionis hy

aticz ,

*

flum

Dl C

quatenus folus Filius defactó a

pfit na-

mtmj (J diV

turam humanam. Sedhzcratio nulla eft.

TINn

W

Ergo. Maj. continet fundamentum fen-

fufe)

n

im

ægtiæ .oppofitæï Min. prob. Licéten

.;,.

NI Obu BWJW

o

?M

*

Difputatio V, Artic. 1.

233

OY s

um

folus Filius, tituloperfonalitatis propriz,

nl

Areliquis Divinis Perfonis realiter diftin-

oclpfm

& , potuerit affumere , & affumpferit

tAt

Qu

reipsá naturam humanam, eámque com-

pleveritin effefuppofiti , feu perfonz : non

molag,

tamen eidem titulo

erfonalitatis pro-

cepcwn u

prig competit etiam

$

ecialis virtus effe-

htumtyy:

"

&iva ; hec fiquidem formaliter in ipía

delriss

omnipotentia , tribusperfonis communi,

Trtiui, jz:l

confiftit. Ergo.

Fationt]e

Confirm. 1I. Licét Spiritui San&o tri-

Jeademi

buatur fpecialiter inScriptura ipfüm my-

iter, ii

fterium Incarnationis , tanquam caufz ef-

fitperfe

ficienti, non tamen proptereàSpiritui San-

Yomune t

&o reipsá competitcaufalitas quzdam fpe-

xipb qui

cialis effe&tiva unionis hypoftaricz, Ergo.

paomupo-

Antec. prob. authoritate D. Thomz hífc

x dhoens,

q. & art. cit. docentis : quód hoc eate-

D xmïexDiv'g-

nüs intelligendum fit, quatenüs prima cau-

od at

fa Incarnationis, feu motivum principa-

le fuüit amor Dei erga genus humanum;

um t

s ademy

adeóque cüm Sanctus Spiritus fit amor in

myfterio Trinitatis : hinc folüm per quan-

h F.['gO.

r

dam analogiam eidem principaliter attri-

j qua

1

bui myfterium Incarnationis. Ergo.

Dico II. Caufameffectivami

rumen- 226

atd

d

:

talem , feu divinitus elevatam, unionis

umpft

yio nulit

hypoftatice pro ipfo inftanti conceptionis

fuifle Beatiffimam Virginem MARIAM.

nenmum &

Prqb. Beatiffima

Virgo divinitus elevari

. Lic&wä

P;

pos

)

254

Tralfatus VI.- de wtarnatione.

potuit, ingenere caufz efficientis realis ,

y, Prrit

(derat. p

ad producendam unionem hypoftaticam.

W.X

Sed hoc ipfo . eadem defactó fic- divinitus

elevataeft. Ergo. Maj. füpponitur ex Phi-

nodantis:

piritattt

fofophia, ubi fufiüs oftenfüm eft: poffe cau-

yon folum

fam fccundam elevari divinitus ad produ-

cendos effe&tus fapernaturales , dummo-

fancialem

fi,fedeti

dó fitaliqua proportio inter caufam, & ef-

fe&um: etfinon poffit quidlibet elevari ad

umaniti

producendum quodlibet ;. quinimó cauía

fanc o

bj

fecunda, nec quidem inftrumentaliter ele-

varipoffitad creandum aliquem effe&tum.

uniozir

Min.prob. Admifsà fiquidem hac caufali-

Crettoyta

tate effeCtivà , magls verificatur: quód

quidizd

Beatiffima Virgo , juxta fidei Catholicz

moák, $

dogma, fit proprié Deipara, feu. Mater

tutadnitot

Dei, prout dogmaiftudingeherali Syno-

E

do Ephefina Can.19. definitum eft. Ergo.

m

221

Confirm. I. Nam mater in-generatione

(nfm, Gi

humana eatenüs proprié dicitur mater ho-

Wt od

minis , quatenüis producit unionem füb-

|

t ean'em q

ftantialem , vi cujus confurgit totum,

| Mninqy

quod eft homo. Ergo pariter Beatiffima

' ïïstpe Y

Virgo eatenüs dicitur proprié Mater Dei,

E

quatenüs produxit unionem hypoftati-

Ts

cam , vi cujus refültat totum, quod eft

IQ

Deus-Homo.,

t ]

Confirm . IL. authoritate D. Ambrofii

^

Epiít. 82. dicentis : Per virum , d mulierem

Ti

caro ijelta eff ex paradifo s per. Virginem juntta. «f

h!

Dgf '

if

Difputatio WV. Artic. 1.-

25j

æeüiclmmu

(l

pe^, Pariter D. Bernardi Lib. $. de Con- |

i

fiderat. parabolam illam mulieris Evang.

f

LT

Matth.XIII. Deiparz hisce verbis accom-

At

modantis: triailla [ata , carnem, anumam , e

- 'U!n Cüïþfc;

Tininydy

pivinitatem copulavit, Ergo Beatiffima Virgo

non folümrealiter produxit unionem füb-

Auries i

ftantialeminter corpus, & animam Chri-

TIer catn

fti, fed etiamunionem hypoftaticam ipfius

adlbet d

humanitatis cum Verbo Divino. Contra

3 quiinie

hanc conclufionem

umentalt

Objicies I. Si ad producendarri realiter

quem efta

unionem hypoftaticam daretur in agente

jemhacol

creato potentia obedientialis:tunc eo ipfo

Tiatur q

quidlibet elevari poffet ad producendum.

dei Catholi

quodlibet.

Sed hoc ex füperiüs dictis

, fen Mat

nonadmittitur. Ergo. Maj.prob. Nam.

r

unio hypoftatica eftinter omnia entia fü-

ytund, b

pernaturaliaexcellentiffimum. Ergo.

tingpt

Confirm. Sietenim daretur hujusmodi

(

potentia obedientialis in agente creato ,

dicunionad

tunc eadem quoque haberet efficaciam.

ougit &

uandam in extrema ipfaunionis hypofta-

yiter D

tice, nempe Verbum Divinum, & natu-

pri Matc

:

ram humanam. . Sed hxc efficacia refpe-

nen hp

u agentis creati repugnat. Ergo.

Relp. D. maj. Sihzc potentia obedien- 327

un, quu

tialis daretur in quolibet agente creato.

C.maj. Sifolüminillo , ex quo Deusho-

yc D. Anf

n

mo.nafcitur. N.maj. Et ficdiftindtà min.

N. copfcq. Ratio efts quódpotentia obe-

10f«

MWW*;

b

)

236

TratatusVI, de Yntarnationt,

dientialis ad producendum effe&um ali-

ulis- 'm'u

; quicm

quem füpernaturalem folüminillo agente

creato admittenda fit, in

uo relucet quz-

d illane

dam certa proportio re

í

l

ectu talis effe-

emimis €

&üs. Cüm igitur in Beatiffima Virgine

5du0ia Pto[

Objicie

reluceat fpecialis hzc proportio , eó quód

ex illa, tanquam Matre, natus fit Deus-ho-

, feu Y

fbilicas u

mo: hinc licét inilla admittatur potentia

obedientialis ad producendam realiter

veledu At

papuralen?

unionem hypoftaticam: non tamenpro-

ptereà hzec eadempotentia datur in quoli-

hoc non 4

Nam bunt

betalioagentecreato. Unde vi hujus ar-

L

umenti neutiquam fequitur : - poffe quid-

lite z

i

)!

effntidt 0

bet elevari divinitus ad producendum.

uodlibet , ficut idipfum non fequiturex

uizi pl

r

€

ntentia Theologica, vi cujus juxta fidem

d o

certum eft : quód intelle&us creatus poffit

rtinia a

divinitus elevari àd producendam vifio-

teropmd

nemintuitivam Dei.

, &

Wt 00

Ad confirm. D. maj. Deberet habere

.

Í

n

aliquam efficaciam in extrema unionis

ht R

hypoftaticz , tanquam realiterproducen-

i C

cenda. N.maj. Per unionem productam

iif

realiter conjungenda. C. maj. Et fic di-

n

ftin&àmin. N. confeq.. Ratio eft; quiavi

Wi n

hujus argumenti pariter fequeretur : quód

Wt

tes n

nulli ex matribus competere poffit virtus

Til

produ&tiva unionis fübftantialis inter cor-

'4

las

pus, & animam rationalem ;; cüm nulli

; U

competat virtus produ&tiva animz ratio-

WU i

nalis.

Mi

Difputatio ,. Artic, l,

237

m d

nalis. Quinimó ad hanc producendarn.

nj

nec quidem divinitus elevari poteft; e

1 Qnnd,

quód illa nec inftrumentaliter creare, nec

rb

terminus ex natura íua creabilis

offit

t

educi, prout ex Philofophia fupponitur.

r0ponio,e,,l

Objicies II. Si daretur hujusmodi vir- 224

Mitisít n

tus , feu potentia obedientialis , tuncpof-

hia
