snetipfum offerente , fuic in linea meriti,

gt

& (atisfactionis fimpliciter infinita; nam

stv o

aliàs etiam oblatio, quaDeo meritaChri-

lo dece

fti, & omniumSanctorum expio affedtu

t C

offerimus , omnia hzc merita adzquaret,

Sicut

Apm p

quam fequelam nemo admittit.

tty füfet

iügitur peccatum in linea offenfe non crc-

"m

Ícit proportione arithmeticá juxta digni-

t rilo,

tatem perfonz offenfe, prout fpecialiter

de ipfo peccato Chrifticidii art. praced.

Hääorc t

v:mls

lat

w

oftenfum eít : fic etiam valor oblationis

t

e...

lu i

ï:xlinsa meriti, autfatisfa&ionis:nol) cr

1f

Wt dü

l

L

bifputatio VI, Artic.1L.

413

lkfa&'m

fcit proportione arithmeticà

1

iugta valo-

rem rei oblatz.

lii

Ad confirm. D-antec. Valor infinitus

M

fatisfactionisChrifti,folüm objectivé (um-

itt

l

tb

ptus, feu fpectatà precisé re oblatá,de-

fumitur à pretio fanguinis Chriíti. C, ant,

nl o

Etiam (übjectivé fumptus, feu fpectato a-

pitt o

Gu offerentis. N. antec. & confeq.

iæqyari».fa

Objicies ultimó contra fecundam. Si

396

LEIARO QU

ad condignam fatisfa&ionem Chrifti in;

j Etfté

a&u fecundo üeceffaria non fuiffet alia

acceptatio Dei extrinfeca, przter decre-

alteri d

tum illud, quo Chriítus conttitutus eft,

plicitri

tanquam caput morale, five mediator ge-

lts 00

|

!

I

neris humani: tunc eo ipfo, fpectatis le-

jor obh-

ibus moderne providentig, potuiffe&

hrifto ft-

Chriftus absque morte, ac paflione fuà,

i meriti

redimeregenus humanum. |Sed hoc non,

; nam

admittitur. Ergo. |Maj.prob. Nam, fup-

ninChri«

pofito illo decreto, antecedente quodli-

p 1feiu

bet obfequium Chrifti, de fe condignum

jmquatel

in actu primo pro redemptione generis

. Sici

humani: fuiffet quoque vi hujus decret&

'nondt

condignum in a&tu fecundo , utpoteprz-

yta lgt

ftitum à Chrifto, tanquam Redemptore,

fpec'mhtü

ac mediatore generis humani. Ergo.

It

n

Confirm. Si ad condignam fatisfactios

ais

ï

nem in actu fecundo non fuiffet neceífa-

g

j

tia peculiaris alia acceptatio extrinfecas

u-

-

tu?c Chriftus defadtó fuis precibus fr

&

$

p

414

'mæm Vl de tncarnationi, '

(it?

eri

ftra poftuláffet, ut Pater zternus accepta-

gifus p

at

retpaífionem, acmortem

pro redempþio-

gi t

ne generis humani. Ergo.

ydi; qi

3

Refp. D,maj. Si Chriftus vi prefentis

.

"" decreti non fuiffet conftitutus , tanquam

, lli(lï'&a L

mortemt

Redemptor, (ive Mediator füb hac con-

ditione: ut paffionem, ac mortem fübeac

gam, p

T

ya nenp*.

o genere humano. C. maj. Si fuitcon-

ä

itutus , folüm füb hac conditione. N.

rto n

.

ceentat J

maj. EtficD, min. N.confeq. Ratio eft

3

hr

uód yi przfentis decreti baífio, ac mors

hrifti fuerit conditio fine qua non.five ef-

v ohmod)

m dl

fentialiter requifita ad obtinendam in- a-

&u fecundo redempbtionem generis hu-

t pa!foncm [

mani.

vftidne

Unde, feclusá morte,quzvis alia

, Drhndent

Chrifti obfequia fuiffent fatisfactio con-

digna folüm 1n aCtu primo, feciüs autem

iil Qu

t ab

in a&u fecundo.

Atque hinc ulteriüs

confirmatur prima conclufio , quód ali-

f nf

3 aL obrine

qua acceptatio Dei extrinfeca fuerit ne.

ceffaria ad condignam fatisfactionem in

nintm pen

a&u fecundo.Nam aliàs potuiffetDeus pro

tf pecr

fatisfactione condigna non exigere paífio-

rvl

nem,ac mortemChrifli : fed quodvis aliud

" 000 tent

obíequium, utpotede fe füperabundans,

Ui fe

debuiffet acceptare.

ibunc

Ad confirm D.antec. S$

j preces ifte

"of

fuiffent requi(ite ad füpoplendum valorem

WRitpere

condignum paffionis , ac mortis Chrifti

m

ifue-

Uktg (o

án a&u (ecundo, C. antec, Sifolüm

tunt

—

V,

Dijputatio VI,. Art, 10,

41

ïtrnusm

runt requifitz per modum oti'.ationis',qua

ïm.redmg(, |

Chriftus paffionem , ac mortem obtulie

Patri eterno. N, antec. & confeq. Ra-

b Y

tio eft; quód preces Chrifti non fuerint

ARU a

requi(itz, ut Deus acceptaretpaffionem,

Fl |

ac mortem tanquam fatisfaCtionem con-

r

dignam, potens eandem non acceptare s

j. Sifün .

quia nempe Deus, przfüppofito illo de-

Ydtton

creto conditionato, non poterat non,

?4 K&Iiü ((L]

acceptare ipfam paffionem , ac mortem,

10, 3C m

Chrifli in actu fécundo. — Undeprecesil.

( fred.

1« folummodoó fuerunt requifitz per mo-

ndmina|

dum oblationis, qua Chriftus mortem,

tentri d

ac paffionem fuam Patri zterno obtulig

teris l.

pro fatisfactione condigna generis huma-

i

idio core

ni.

Ex ha&enus dictis

"s zütem

ConftatI. Quód fatisfactio Chrifti in-

398

: ulteriüs

dependenter ab omni acceptatione Dei

extrinfeca non fuerit condignain actu fe«

u ali-

Q L

cundo ad obtinendam infillibiliter re«

jonem It

demptionem generis humani; quia nem.

Deuspro

e quodvis peccatum mortale eít gravis

injuria perfonalis,Deoillata. HincDeus

repalo

dvisallu

offenfüs non tenebatur fatisfactionem.,

undus,

quantumvis de fe condignam , quinimó

etiam füperabundantem in actu

rimo,

acceptare pro offenía, fibi illata:

í

d jufté

yeco j

mv

poterat exigere íatisfactionem ab ipía

períona offendente, aut,hac deficiente,,

gis Q

'xfolüm'»&f;

QtisPaHionem condignam. Ratio hujuf

b

416

Traflatus Vl de Incarnatione,

ulterior à priori eft ; quód nulla fatisfa-

m*&'gn*(c gcmï

gf '

ctio poffit effe condigna in actufecundo,

w volu

five per femetipfam, tanquam caufa for-

E

g

gmlibe

malis adzquata, exítinguere debitum,in.,

rzcedenti injuria fundatum : niti lzefüs

quale, At

er eandem formaliter reponatur in illum

ymjnus M

atum, in

uo erat antelefionem, . Ex

ib

í

[6)

rmali conceptu fatisfactio-

s tefticut

hoc itaque

ccndüm; Í

nis condignz in actu fecundo regula ge-

m

neralis ftatuitur : quód toties ad hanc

étett

g

i

p

condignitatem in actu fecundo ex parte

ipfius offen(i neceffaria non fit voluntaria

w ii

4

acceptatio fatisfactionis de fe condignz,

uml

aut füperabundantis in actu primo, quo-

ipfigtil

y: fs at

ties offenfus, feclusà acceptatione, repo-

ni potelt in illum ftatum, in quo erat an-

virai f

a, at

te offenfam. Undc,.üquis alteri per fur-

tum, tanquam injuriam folüm realem.,

(f A

tollat gemmam, fatisfacit fux obligatio-

vt tl

ni in actu fecundo, fieandem five per fe,

iaehram

five per alium reftituat. Nam vi hujus

*t, rhori

yeítitutionis dominus gemmz ab offen-

* o hr

dente (ic reponitur in ftatum priftinum,

mifuiräpto |

ut nihil amplius rationabiliter exigere

u

VCR

offit.

Econtrà, (i offenfus, feclusà vo-

*Jcm) Tiort

untarid acceptatione fatisfactionis, etfi

T

Dl

Q Na

de fe condignz, aut etiam fuperabundan-

"t tondi

tis in actu primo , non poflit ab offen-

[

l

dente reponi in ftatum priftinum , tunc

"ii

T.

Q

neceffaria eft volungaria acceptatio. Sic

lib

exl-

Mi

äöz'fp:;:z:ia VL At

4i$

X od

xiftente pemm4,furto fublácà, fatisfactio

H mfää

€ondigna 1n actafecándo przítari nequit

TM

absque voluntaria acceptatione domini,

Ml

'quantumlibet eidem offeratur pretium.

QUt: rf

vquale; aut majüs gemmá ;. quia nempé

Ym

dominus non tenetur illam vendere,;

hn

idéóque juft? exigere poteft, utipfa gem-

"t ts

imà reftituatur. |"Atquehoca fortiori di-

10b reg

cendüm, fidomihó gemm:e infüper com-

Dtlesad hz

peteret legitima poteítas, ut pretium ob-

indo er N

tüm alio tituló exigat.

tinc itaque

ficvoluntzi

atet: quód fatisfa&io condigna in actu

;

€

f conga

cumdo pfo injüria tantürn reali praefta-

prim, q

ri poffit pér àliüm, etiam nolente offen-

T1ont,rt0

fo : fecüs dutem pro injuría perfonalt;

o Ctat at

prefertim 1fi fubditus fuüperiorem gravi

trptrfüt

€óntémptü, aut contumelià offendat.

n relem,

ConftatIf. Ad fatisfácttionem Chriftt,

399

lliitio

prout coridignám in a&tu fecundo;. non

[yepet lt

fuiffe neceffariam acceptationem Dei ex-

1 vi buyb

trinfecamn, moraliter diverfam ab illo de-

; p offe

crétoy quo Chriftus ín moderna provi-

| ïi[ünuml

dentia fuit à Deo pr&definitus, àtRedem-

gr od

prtor, & quidem füb hac conditione : fi

fedusi t

paífioneri; mortémque fübiret.pro gene-

ct'wn'lä ,ü

re humano.

Nam decretum iftud fuit

ipembun

acceptatio conditionatà 'i.p(ïüs paffionis ;

[ic ab d

acmortis Chrifti, tanquam fatisfactionis

ünum.» Iü'

condignz: adeóque purificatà conditia-

he tranfivit in üatum abfolutum:

Hinc

ceptatw-;yf"

Chr?a

b

418

TradlatusVI. -dé Vacarnatine,

Chriftus, fpe&atis legibus moderne pro-

videntiz, íeu przfüppofito hoc decreto,

füncon |

uidemeratliber, ut redimeret, aüt non

redimeret genus humanum ; quia nempe

üeä futï'mt'

Confacl

fuit liber ad fubeundam paffionem , ac

mortem: nor tamen erat liber,ut genus

m capth

gsfaduo

humanum aliter, quàm patiendo, acmo-

riendo redimeret; cüm Deus defa&tó alia

;eneris hun

jnt, qUZ[B!

Chrifti merita, quantumvis de fe condi-

gna, & füperabundantia, feclusá paífione,

tün Qu

wn: lt

ac morte, non voluerit acceptare, tan-

uam fatisfa&ionem condignam.

Pari-

inpl gt

í

[0]

efll 2] M

rmiter Deus quidem fuit liber, liber-

tate antecedente , ut Chriftum conftitue-

ypri x

ret, aut non conítitueret Redemptorem

nl tnt

eneris humani, füb conditione pradicta:

u

non tamen erat liber.libertate confequen-

«Cunfiobdn

te, ut paffionem, ac mortem Chrifti;ab-

s furenfi

(oluté pofitam,acceptaret, aut non acce-

d q

mitóam Qu

ptaret, tanquam fatisfactionem condi-

gnam. ldipfum declaratur, & confirma-

1 p g

sb Ady

tur à paritate illius paci, quo Adamus

à Deo conítitutus erát.caput morale ge-

ssl

neris humani, & quidé füb hacconditione:

znyfüfc

utjillo obfervante preceptum, (inguli po-

t figent

fteri conciperentur in ftatu gratize fancti-

ag hom

&icantis, illo autem transgrediente, con-

Lt tmen

ciperentur in ftatu peccati, & inimicitiz

:iu;iïgïhhc [in

Divinz. Prefüppofito fiquidem hoc de-

benum

ereto,neceffaria defactó non eít alia acce-

i feq

ptaz

l

E

M.

-Difputatio i'!. A7t. K.

419

imodmb,

[

ptatio offenfe, vi cujus poíteri contra-

Ht

hant reatum peccati originalis, fed non

|

I

imem'.;-,l

poffuntnon hunc reatum contrahere;cüm

T (uty

anteà fuerint inclu(i in pa&to Adami.

pgmom

. Gonftat III. Quód culpa Adami, tan- 4Q9

6]

quam capitis moralis generis bumani, &

Minlh u

atisfadtio Chrifti, tanquam Redemptoris

tusdehii

generis humani, quidem eatenüs conve-

d od

niant, quatenüs utraque fupponit decre-

lus af

tum conditionatum , five pa&um Divi-

t t

num: difcrepectamen eatenüs, quatenüs

um

finguli pofteri, per generationem natura-

Iler, )e

lem ab Adamo defcendentes, exceptà

? confüt

Deiparà, in a&u fecundo reatum peccati

originalis contrahunt: non tamen finguli

demptore

epradid:

in a&u fecundo per paífionem ,. ac mor-

vem Chrifti obtineant quoque jultificatio-

oneque

duritab

nem, feu remiffionem peccatorum. Ra-

q0n 300

tio hujus. eft 5 quia ficut in homine ad

m cond

contrahendam culpam originalem requi-

confirmi-

ritur, ut per generationem naturalem,

p Adamy

defcendat ab Adamo,tanquam primo Pa-

norale gt

rente generis humani: ita viciffim ad ob-

nndition

tinendam juftificationem requiritur, ut

in Chrifto regeneretur. Cüm igitur de-

n

,

ts La

fü "

fa&ó finguli homines nafcantur ab Ada-

mo, non tamen finguli renafcantur in.

fene,

Chrifto: hinc finguli contrahunt in actu

x inimio

dem ho

fecundo peccatum originale, non tamen

d

finguli in a&u fecundo obtinent illius re-

2

inu-

"

420

Tratiatus V1, de mca/m"inne.

b

miffionem.

Unde juxta leges moderniee

gt

providentiw ad obtinendam per paffio-

nem, ac mortem Chriíti, canquam fatisfa-

j pract

&ionem condignam, peccatorum remif-

&j redpo

riusque

fionem neceffaria e(t applicatio fatisfa&io.

nis per remedia falutis, defactó inftituta,

datum, &

cujusmodi funt in lege Evangelica s«cra-

cond'ït.lonei

mesta mortuorum, nempe Baptismus, vi cu-

aiica, d

jus juítificantur, eciam parvuli: & Sacra-

,"[MW | A

mentum Paenitentie, vi cujus juftifican«

sen f

tur adulti,poft receptum baptismum

valn lt

viter lapfi , de quo fufiüs agere ad

Tra-

tedurim t

&atum fequentem pertinet.

foliccuqi

p j

aol

ARTICULUS Ill

vüirem dia

tj qialoci

- n fatisfaCtio Chrifli fuerit ex

- guflitia rigorofa?

zOVantS

m ltincapa

401

Renotanduml.

uód juftitia, prout

atin domini

hzc eft virtus fpecialis, ab aliis virs

16 hgitim:

tutibus mofalibus realiter diftindta, fit

& Teria:

juxta receptami definitionem: cenflans , 4

, ln

perpetua voluntas jus [uum cuique tribuendi. Hinc

xl s

exercitium juftitiz ftri&tz, feu commuta-

'euqn, (

tivz, effentialiter profüpponit jus acti-

"Ht fevoe

vum ftricté tale, five proprietatis ex par-

t£e alterius, cui jus füum tribuitur.

ana

ä'*aq

Wi

hs

L

l, Er

exercens juftitiam eít debitor, alter au-

rces

"trinco

tc'm/ creditor, erga quem juftitia exe

$us

H ülog

J

i

Di]þutario. VI. Artit, HT,

43t

n m&igg

tur. Juftitia veró ftricta ideo appellatur

mpey

b

eommutativa ;.. quia. exercitium hujus virtu-

n

tis przcipue in venditione, & emptione,

AOFU

eu reciproca commutatione rerum. ,

tf

utriusque commutantis dominio fübje-

d) ii [

&atum, elucefcit : ideóque hinc. etiam,

m

.conditiones,ad juflitiam ftri&te talem re-

, Y

qui(itz,defümuntur.

Prima eft alteritas

IH: &Säïr

ger[onazum., faltem moralis , five juridica ;

tsjullia.

nemo. fiquidem fibi rem eandem fimul

fjmum p

fe ad d

vendere, & emere poteft. Secunda : 4/-

"

teritas juritm inter commutantes , vi cu

jus

fcilicet uterque juris ftridi ,, feudominii

proprietatis ,

er aCtualem commutatio-

J/

nem obtinendi,capax it; tum, quia ne-

mo fibi rem. aliunde fuam poteft emere,

t o

tum ; quia hoc ipfo ,. quód alteruter ex

commutantibus juris ftricti adversüs al-

terum. fit incapax ,. €o ipfo res data per-

1, t

manet in dominio dantis , adeóque com-

al v1T

mutatio legitima inter eosdem inftitui

in&a, (t

mequit, "lertia: aqualitas inter vem datam y.

»jat, f

€* aceptam, . Hinc emptor, aut venditor,

gl Bu

ultra dimidium lzfus,habet jus refcinden-

Wcommuu;

di contractum . & repetendi rem fuam...

p w

Atque huc revocantur omnes. conditio-

yis t

!

nes aliz, quz à variis affignari folent.

w

Prznot.II, Etfi juftitia,ftricte fumnpta, 40;

, A?

(

principaliter in commutationibus exerce-

i

u

L

ri foleat, nihilominüs eadem quoque in

€om-

3

)

Traflatus VI, de Incavuatione,

422

ia

compenfatione, aut fatisfactione pro in-

gre o

juria perfonal

i,locum obtinere poffit, fic

äquid

a

tamen;: ut ift

híc folüm illz conditiones,

.

" À

adc

ommutatt

onem legitimam alioquin.

r

nece

ffariz, obíervari debeant, qu& ipfi fa-

giritut alfe

tisfactioni ípecialiter non' repugnant.

k aisface

Hinc ad fatisfactionem,ex juftitiarigoro-

Prennt

( prxftandam,requiritur primó'? ut of-

il

£en(a illata fit injuria ftri&é talis, feudite-

qreanni, a

a alterius juri activo proprie-

&6 oppofit

qui ca:

tatis.

uódfi ecenim 'jus iftud non fit

us ag

dire&téleíüm, tuncobligatio fatisfacien-

&enikqta

di,

feu compenfandi offenfam, non fun-

mez ts

datur in jure alterius aCtivo,ftr

i&é fuüm-

non

TTE

to, ideóque a&tualis compenfatio

wuitia at

eft exercitium juftitiz ftridé calis. — Re-

i dtt: j

quiritur fecundó : ut compenfátio in afti-

UT TY

matione morali fit equalis offenfie. Quód-

li, c

fi enim fit hac inferior, tunc eo ipío per

illam non éxercetur juftitia commutati-

s pn

shycfodi

va

uz attendit xqualitatem inter debi-

«um, &illius folutionem.

Requiritur

n

g, -

mtunen

tertió : ut per ipfam compenfationem.

formaliter extinguatur debitum,in ipfa in-

æi!lisdcnegz

a

juria fundatum: ita quidem, ut lefus age-

Vdtem

ret contra juftitiam commutativam , fi

yoft fatisfactionem,fibi preftitam,aliquid

ilv

A

ampliüs exigeret.

Hinc etiam ex parte

tl

effendentis requiritur capacitas juris a-

|

A Y

ifte

&ivj adversüs offenfum ; nam aliàs

r

po

M.

- Dijputatio VI, Art, Ill

423

&ionc Fm, |

poft przítitam fatisfactionem non poffet

t

ere contra jus activum fatisfacientis, fi

aliquid. ampliüs. ultra folutionem exige-

dl

Wt d.

rct.

Atque in: hoc fenfü ad fatisfactio-

nem, ex rigorofa juftitia preftandam, re-

QUi

|

iritur alteritas

t T

jurium inter ofï;nfunL,

T

&

(atisfacientem..

inb: w

Praenot. III. Quód Deo corpetat ef-

40

fentiale dominium proprietatis in omnes

1 n

Y0 propr

creaturas , adeóqueimpoffibile it:ut ali-

ld on

cui creaturz rationali poffit competere

fitisfici.

jus a&tivum proprietatis adversusDeum,

, not f

& confequenter etiam. metaphyficé repu-

net: ut Deus alicui creaturz rationali

hr (ur-

fitío 0

obligari poffit ex jufítitia firicta,feu com-

mutativa,, prout D. Thom. PartelT. q.21.

li Rg-

joinalt-

art. I. docetz 7uflitia commutativa non com-

petit Deos. quia; p Apoffolus. ad. Rom, a. dicit: quis

sQu-

priov dedit ili, v rerribuetur i* Ufnde, licet

jipoptt

Deus defa&tó promiferit juftis,bene ope-

mutat

yxerdeti-

rantibus, ac finaliter perfeverantibus;glo-

riam eternam, tanquam premium meri.

emuiriti

torum: fi tamen per impoffibilechanc glo-

Rgonert

riam illis denegaret, non ageret contra

y,in ïpfaxrr

du

juftitiam commutativam,, fed folüm con-

tra fidelitatem promifforiam , aut juíti-

at'wan) ) ,!:"

tiam diftributivam, & proinde non irro-

at

]

aret illis injuriam ftri&é calem, prout

m p

]

;

u

fiüs in Ttact. V. de Zure; & fu/liti« often-

m

p

j

n. Deusnon poffit

"

fum eft, "Quamvis auter

4

OD-

gof*.

"

)

424

Yraltatts VI, De. Intavtdtiono,

obligari ex juftitia ftricta ulli creaturze ra»

LTJ ue, P'rd

]

r

UE

tionali, poteft tamen hzc obligari Deo,

ais W

& reipsà toties obligatur: quoties Deus;

eidem. aliquid precipit, aut prohibet,,

3)&060

jigeur d

nonfolüm tanquamDominus jurisdictio-

fenfe, ?

nis, feu fupremus Legislator, & Guber-

nator univerfi, fed etiam tanquam Do-

sfacisiak

minus proprietatis.

Hinc fa&à fuppofi-

gt ex num

m p

tione, quódin modernaprovidentiaDeus

n o

omnia prohibeat, & pracipiat,, tanquam

Dominus proprietatis :eo ipfo quodlibet:

av

valtcroup

peccatum erit injuria ftrite talis. adver-:

sus.Deum..

Hitio , p

'uia tamen oppofitum pro«

babilius eft, quód nempe Deus precipien-

d m

do, & probibendo folüm utatur dominio,

(f d )

s at

jurisdictionis , hinc etiam probabilius eft:;

sdrmus De

quód.peccatum defa&tó fit quidem perfo-.

unalis offenfa Dei , non tamen fit injuria:

gnon (

ftridké calis, proutpariter.in TraQatu V..

, at n

dicum eft. Duplex igitur qua'ftio. ifthic

a q

refolvenda eft. Primaquidem: anfaàtis-

:

factio.Chrifti pro- peccatis noftris prafti-

ais

tafuerit ex juítitia rigorofa ? Secunda :

tmai, T

an.faltem fuerit ex rigore illius juftitiz,

EO

quz inter Deum,& creaturam rationalem,

1f nf

fatercedere poteft 2

d Mtar

404 Bicol. Satisfadtionem Chrifti pro pec-.

" itenim

eatis noftris non fuiffepreftitam ex juíti-.

H t'vmlbus :

tia rigorofa. Ita cum.D.Thom. híc q.48..

" iri

art. 2. Vasqusz, Card. deLugo, Goxmai

a

Z-'f ,

i

ln

psfputatio Vs A'm'a. nt.

41j

üüümh

aliique. Prob. Adhoc,ut fatisfactio prd,

Oïïigzrllm

offenfaillatafit actus juftitiz rigorofz,re-

QUi

uiritur : ut offenfa fit injuria ftriké. ta-.

k p

lis, & offenfus per ipfam fatisfactionem

i i

obligetur ex juftitia ftricta ad remiffionem

t d

offenfz.

Sed neutra conditio reperitur

tsj

in fatisfadioneChrifti. Ergo. — Maj. pa-

fidily

identi)

tet ex num402. ' Min. prob. Imprimis:

enim peccatum,, fpectatis legibus moder-

f, g

nz providentiz , non eft injuria flricta

0 QUodit. -

adversus Deum : & pretereà Deo effens

1ls ade:

tialiter repugnat omnis obligatio ex ju«

»Hturr; Jf

ftitia ftridia, prout num. przced. dictum

Yrztpit

eft. . Ergo.

domino

Confirm. I. Nam fa&à etiam füppofi- 40j

bilus e

tione, quód peccatum fit injuria flricte

mperfo-

talis adversus Deum , adhuc fatisfactio

t njuri

Chrifti non erat ex juftitia rigorofa. Er-

h,.

Antec. prob, Éarenüs fuiffet ex ju-

jo ilhie

li

a rigorofa, quatenüs,prefuppofito pa-

&o, feudecreto illo, quo Chriftus defa-

n facisf-

p pl

&b conftitutus eít, tanquam mediator ge-

Sgcunda * |

neris humani,,. Deus non potuerit non..

| juüit'læ,

acceptare fatisfactionem Chrifli , prout

rionalen

num. 588. oftenfum eft.

Sed hoc non

futficit ad juftitiam rigorofam. Ergo. Min,

prob. Licét enim Deus defa&tó juftis)be—

ipore

»e j

ne operantibus, & finaliterpéríeveranti-

.hic q:*æ'

bus, promiferit gloriam 2ternam, tan-

600

quam premium meritorum i adeóque

[

f

prz*

B

426

Tratlfatts V, de Incarnatione.

glociofo

prefuppofità bac promiffione non peffit

g Deun t

non acceptare merita in ordine ad confe-

vendum illis przmium : non tamen pro-

gcedCïC P?

ptereà meritis debetur gloria ex juftitia

,'L'Ob- Fa j

*igorofa, üt num, 405. didtum eft. Ergo.

qisfattio

ariformiter.

gdition

Confirm, II 'Etfi Deus, préfüppofito

gioriam p

Dto Tlhm

pa&o, merita juíti,finaliter perfeverantis,

per impoffibile nunquam przmiaret : non

(unt, $1

tamen proptereà eidem irrogaret inju-

[mpias d

- ziam ftriCté calem. Ergo, licét Deus pre-

(eridi d

füppofito pa&to , Paffionem, ac Mortem;

as C

Chriti

»

er impoffibile non. acceptáffet

(alim i o

ad remi

:

d

gedunus (

onem peceatorum , non tamen

"proptereà Chrifto, aut nobis irrogáffet.in-.

fgendimd

juriam ftridté talem. — Unde D. Augu&.

At gt

Lib.I. Conf. cap. 4. Deum fic alloquitur:

3 n r

a neliot

dens «

sReddis dehita, nulli debens x dgnas. delita, uihil per-.

d ipet

Dico II.. Satisfa&ionem Chrifti fuiffe:

lm offe

496 nihilominüs ex rigore illius juftitiz, qux

silem, fit

inter Deum, & creaturam rationalem in-

liv dar

tercedere poteft. Ita cum Div. Thom.

urd, À

. & art.cit. communis fententia. Prob.

trémuris.

Nam factá fuppofitione:

H

u

Ód peccatum

b

eum, & Deus

B qope

fit injuria ftricta adversus

Vulths a

obligart per impoffibile poffit creatur

t

ex juftitia ftridta: hzc eadem fàtisfactio

Viit D

Chrifti pro peccatis noftris fuiffet ex ju-

I ]

ali.

ftitig commu;am.a,xfcu rigorose 1:

e€

enui

Mi

-

DbifputatioVI, Artit, V. — : 422

g

ii

Sed hoc ipfo fuit ex rigoreillius juftitiz,

QD t

qua Deum inter, & homines defactó in-

tercedere poteft,Ergo. Min. patet. Maj.

Irà Qd

rob. Fa&tá enim füppofitione predi&tá,

M

;

atisfactio Chrifti habuiffet omnes illas

conditiones requi(itas ad compenfandam

; rl

ptferees

injuriam perfonalem, per peccata noftra

"i

Deo illatam , quz numer.4or. expofitze

fünt. Sed hoc ipfo. Érgo.

Maj. prob.

Optrt i

Imprimis etenim peccatum effet injuria

t Dasm.

ftri&é talis, àt fupponitur.

Pratereà

4c Morten

fatisfactio Chrifti pro peccatis reipsànon

accoptit

folüm fuit de fe condigna; fed etiam fü-

D0n tama

pérabundans ex dictis art.przced. De-

vpiftti-

nique prefüppofito pacto,quantumvis fub.

).Augu&.

Je

ivé gratuito , objedtivé tamen one-

loqutur

rofo ,

uo Chriftus conftitutus eft tan-

t nl p

uam mediatorgeneris humani , DEUS

uifet obligatus ex juftitia ftricta ad re-

stifaife

mitcendam offenfam,fibi per peccata no-

i que

ftra illatam, fi talis juftitia inter DEUM,

ndem i

& hominem dari poffet. Ergo.

r Thori

-;Confirm.I.. AuthoritateScripturz,paf- 407

j r

fim afürmantis: Chriítum, juxta leges

juftitim, pro peccatis noftris fatisfecifle.

gt

n kDe

Sic Apoftolus ad Rom. Ill, 24. uflificari

quoud

gratisper vedemptionm , que eft in Chrifto 7ESU,

i

quem propofuit: Deks: propitiatienem , per fidem in

af« d

Janguine ipfits , «d offenfonem juflitia fue, propter

T

d

;oroS

j

1

!

À

remifiomm praseteminm deliiorym,

onf.

N

y

as

PalatusVI, de Wearnationo,

if

- Confitm. II.. Authoritate S. Auguftin,

(ira n

TLib. XIII. deTrinit, cap.17.. Nen áutem Dia»

Bolus potentid Dei ,. fed: jufliriá. [uperandus . fuit..

j elicit

Qua eft igitur juflitia , qua vidus efl, nifi juflitia

ilummo

gESU Chrifli?- Vbi D. Doctor fatisfactio-

af M

st qui n

mem Chrifti,. eíque correfpondentem re-

xniffionem peccatorum in juftitia, tum.

jna f

€x parte Dei, tum ex parte Chrifti fe te-

iffinciom

mente, fundari

pluribus afferit, & expo-

(ynam r

nit., Contrahanc conclufionem.

tem, ämdt*fll

408-. ObjiciesI. In fatisfactione Chrifti non:

jnte D

— . dabatur alteritas, faleem moralis, five ju--

ectars at

ridica,. interperfonam offenfam, & fatiss.

volutt

facientem, Ergo. Antec.prob. Nam ea-

fiiiintn

us at

tenus- data fuiffet hzc: alteritas , ' quate--

nuü$ Cliriftus ,. 2t bemo, (atisfeciffet (ibimet--

vuradiópa

üpfi, üt.Deo, per peccata noftra offenfo..

rttimpito

Sed hoc dici nequit.. Ergo. — Min, prob..

sutmdobtat

iNam: ad hoc, utfatisfactio Chrifti effet.

copdigna, debebat Chriítus fatisfacere

nir r

non folüm 4r. lo

vras l

'ma-,; fed etiam, d. DEUS.

wud: &

£rgo..

wbiit, x

€on

firm.. Per iþfüm peccatum Chrifti-

*itrj tf

, €idii Chriftus,: non folüm àr peus ,. fed

tedbtoris:

'etiam. 9themo; offenfus erat.. Ergo Chri-

vbf

7 Btus, üthomo,fibimetipfi ex jüftitia:fatis-

t (

facere non.potuit;,

prout per ipfam.pec-

catum Chrifticidii.

offenfus.erat..

IN

x

! Lüfice

UWT

49 c

Re«[g. D. ultimum.antec.. Ut fatisfactio

m d

Ui

hrifli effet condigna;, debeba-t.GhriRuï

L

) |

bifputatio VI. Artic, Ylt.

4239

(

SM»

1 üïb

fscisfacere ?r Deus, reduplicatione éaden-

te fupra Divinitatem, tanquam princi-

M

ium elicitivum fàtisfactionis. N. antec,

à &a 'Pim

:

Te fa.

olummodó dignificativum. C. ant. & N.

confeq. Ratio eft;

uód Chriftus reali«

Dv

Ondenpen,

ter quidem fit & perfona offenfa, & per-

filià s

fona fatisfaciens: nihilominüs fufficiens

tCnrfül

diftinctio motalis, five juridica inter per-

EIif, &tg(.

fonam Chrifti, üt offenfam, & fatisfacien-

Ter

tem, fundetur in ipfa diftinctione realg

Chriti n

inter Divinàm voluntatem Chrifti, qus

ils tj

peccatis noftris offenía eft, & humanarm

äm, &üdj*

voluntatem Chrifti, qux perfua obfequia

. Nnee

fatisfactionem przítitit pro noftris pec«

, (l

eatis. Sicut enim in republica humana

r mete

tutor alicujus pupilli, etfi realiterfit uni-

offenfo,

€a tantüm períona, & unicam tantüm vo«

[;nc. mbo,

luntatem habeat ; quia tamen moraliter,

n efet

feu juridicé reprzíentat duas perfonas,

tisacere

propriam fcilicet, proutfuorum bonorum

j DEUS,

dominus eft: & pupilli, prout ejusdém.

tutorem agit, potelt fibimetipfi,tanquam

n Ctrlt

creditori, fatisfacere nominepupilli, tan«

quam debitoris: ita pariter, & quidemà

It y fd

,

o O

fortiori, ob diftinctionem realem volun-

iaf

tatum de Chrifto, tanquam perfona offen-

ía, & íatisfaciente, difcurrendum eft,

pfum p |

m

Hoc ipfum adveríarii refpondere debenr,

fi argumentum de Chrifti meriris, ejus-

tfatiSfl'm

&émque obedientia, & gratiarum actio-

ru f

nt,

Y

410

Tralatus VI, de Yntarnatione,

h ü& a

ne; alitsque hujusmodi actibus alterita-

g[.unt be ; |

vem , faltem moralem, five juridicam re

y

qms donolt

uirentibus,retorqueatur,

ag prod

Ad confirm. C. antec. D

L] COnfG e Er.

o Chriftus.non potuit fatisfacere fibi-

jf

qnis et i

metipfi, àt homini per ipfum peccatum.

jet

Chrifticidii offenfo. Tranf, confeq.. Ut

Rerpo N'.:

Deo,per peccatum iítud offenfo. N.con-

yffenfo al

feg. Sicut enim ad fàtisfactionem Chri-

fti folummodó neceffarium erat, ut Chri-

nieuri l

o Mj

ftus fatisfaceret Deo,per peccata homi-

num offenfo : non autem, ut fatisfaceret

mj i

;

to i

uoque hominibus, per aliorum peccata

offen(is: ita pariter neceffarium non erat,

modana v

vl o

ut Chriftus fibimetipfi fatisfaceret, prout

3 ts ha

homini,

er Chrifticidium offenfo.

um

41

o: ObjiciesII. In(atisfactione Chriftinon

wb n

dabatur alteritas juris inter perfonam of-

fenfam, & fatisfacientem, faltem prout

sdoniniur

Sitttnis, 1

hzc ad exercitium propriz juftitiz, quan-

tumlibet non rigorofi,neceffaria eft, Ere

itun bfeq

Antec.prob. Nam ad hanc alteri-

£0.

tünit, f

tatem requiritur,

ut.fatisfactio non fiat

B r

er obfequia, quz offenfo aliunde, tan-

h um (

uam domino proprietatis , funt debita.

Ut i

:

ed obfequia Chrifti Deo,. tanquam do-

PeTUT,

mino proprietatis, aliunde fuerunt debi-

umnuf

ta. Ergo.

V. t

Ad fatisfactionem prd inju-

r f

*;ia

reali, ex juítitia preftandam, requi-

Viütils

[3

,

ri-

J

d

|

YijputatieVI, Artic. Ill

A

ii |

ritur, ut ea non fiat ex bonis, quz aliun.

tjdss. |

de funt füb dominio creditoris : ideóque

Íervus domino ex juftitia fatisfacere non

b. i* |

[

|

potelft pro damno,illato in bonis fortunzs

D.

quia fcilicet aliunde cum omnibus fuis

Ài p

bonis eft domino fübjectus.

Ergo fimi-

V a d

liter.

fenf N

Relp. N. antec. Adprob. D.maj. Quz 411

ttionen (s

offenfo aliunde, tanquam domino pro-

eraut (s

prietatis,funt debita, folüm in actu pri-

^tcata hote

mo. N.maj. Etiam in actu fecundo. C.

F atisftn

maj. Et fic diftinctà min. N. confeq. Ra-

hn at

xio diftinctionis eft ; quód peccatum in.

yni nonrat

moderna providentia fit quidem offenfa

perfonalis,Deo illata: non tamen injuria

tret,proit

nf

ftricté talis in actu fecundo, fed folüm.

Chnftimon

in actu primo ; cüm Deus przcipiendo,

Momm 0i

& prohibendo non exerceat in actu fe-

rem prout

cundo domirium propriecatis , fed folius

i, quat

jurisdictionis, àt num. 405. dictum eft.

noel £

Sic etiam obfequia Chrifti fuerunt qui-

dem aliunde, feu independenter ab omni

ync atett

jp non d

fatisfactione, pro nobis preftanda, ipfi

Deo, tanquam domino proprietatis, de-

ude, u

bita in actu primo: non àutem in actu

in. debi

fecundo; quia nempe Deus hxc eadem.

mquam l

gemunt o

obfequia potuiffet quidem exigere, fi vo-

luiffet, tanquam dominus proprietatis y

non tamen defactó eadem fic exegit.

m

fi

Quóàdfi ultexiüs de alüis titulie urgeatur

j

l

af-

J

7

"

$ii

3ra&atus VL, de icarnatint,

Oi

arg

umeéntüm , némpe obfequia Chiifti

a, Bo

f

ul

f e

debita tituló obedientiz, vel gra-

p

titudinis, tunc advertendum eft: quód

jj eredito

hujusmodi tituli non femper exigant mul-

RE[þ- Djn

tiplicationem máteriz, prout patet in voe

[ juü'ltia,

to audiendi facrum die feftivo.

geditori,

Ad confirm. N.confeq. Dif»aritas eft$

pmetg

uód bona fortunz, quz fervus acquirit;

dive gunl

fint domino propriétatis debità, non fo-

N.maj, li

Tàm ín àctu primo, féd etiarn in àctu fe-

eundo: ita quidem,ut fervus faciat inju-

li g

obl gt

xiam domino ftricté talém, i rém,fibi doz

fl j

natam, aut lücrum,ex re donata prové-

volent d

piens,non tradat dominó: Econtràob-

vt oj

fequia Chrifti non fuerunt Déo; táriquami

d rcmt

domino proprietatis, debita in actu fe-

& fhendom

curido.

i

Objicieslll, Satisfactio illà noin eft ex

zis emptnn

"

$.

lrl

1 *

itia, qux effentialiter fundatur i gra-

g gutitun

tut

tà berevolentiá creditoris, (ive offen-

fi.

Sed talís érat fatisfactio Chrifti Er-

Fultum

ro. Min.prob. Nam peterat Deus ob-

* apr

Íequia Clirifti exigere in actu fecundo ;

d m

tanquarii dominus proprietatis : adeóque

& puam ;

álla noón acceptáre iri fatisfactionem pro

wol

lm f

peccatis noftris, Ergo;

.

x

"

"Utb debi

Confirm, Satisfaácti

jpraftitá ex jufti-

€ià, non indiget acceptatione creditoris,

üüQOpriet

fiec quidem fübjectivé gratuità, licétea-

dem ebjectivé fit onerofa, Sed fatisfa-

étio

LA

423

|

Di[þufd;b VI, Artit.lll,

bftguk fü'

&io Chrifti indigebatgratuità acceptatio.

Efm, Y

ne Dei. Ergo. Maj. prob. Satisfactio,prz-

lind

z

ftita ex juítitia, non

ïue

riàcreditore. Ergo.

potelít non accepta-

'Ol'ltþl[dïazg |

Refo. D. maj. Satisfactio illa non eft

41$

d.

ex juílitia, qux fundaturin benevolentia

|

Dibaisi

ereditoris, tum fubjeGQive, tum obje&i-

yé meré gratuita, C. maj. Solüm fübje-

UET

&iti, nb

&ivé gratuita, objectivé ramen onerofa,

Ym nl

N.maj. Et fic diftin&à min, N. confeq.

s fl i

Ratio eft: quód fatisfactioni Chrifti non

iqem r

obftet gratuita benevolentiaDei; quia

folutioni ex juítitia non repugnat bene-

at2 DIf

Econtiàol

volentia creditoris, fübjectivé quidem,

gratuita, objectivé autem onerofa, Nam

0, Lrnuum

jn at

aliàs nec emptor fatisfacere poffet ex ju-

ftitia, folvendo merces ; cóm ipfemet con-

tractus emptionis ex parte venditoris ef-

gonetex

r cte

fentialiter prefüpponar volunratem fub-

jectivé gratuitam vendendi merces : nec

[re ofen

wl Bt

ex juftitia folvi poffet lyctrum ad redem-

tionem captivi; cüm hzc folutio pari-

Deds U:

j feeindt,

ormiter przfüpponat voluntatem fubje-

&ivé gratuitam acceptandi pecuniam pro

gl

Captivo.

:

donm p

"

AÀd con

firm. D. maj. Si eadem przfte-

tur ab ipfo debitore, aut aliunde titulo.

ii et

gereti

dominii proprietatis exigi non poffit. C,

j

maj. Secüs. N.maj. & C. min. N. confeq,

i

4, li

od fir

Wjoun vi bulys argecop sd apa ex

-

Ql«

44

TratiatusVI. de Incarnationt,

D

citur, quàm fatisfa&ionem Chrifti non-

a pene

fuiffe preítitam ex juítitia ftricta, quod

i (olum.

ultroneé admittitur.
