( nünug,

ftatice , non fuiffet mendacium impoffi-

bile, Sed hoc admitti nequit. Ergo. Maj,

j n

Yitce, d

rob. Nam ideo humanitati Chrifti , pro

fytinquum

fenfu compofito unionis hypoftatice,non

uulato-

obftantepotentià remotà mentiendi,qua

cuilibet naturz humanz realiter identifi-

cata eft, mendacium eft impoffibile ; quia

um

lat

humanitás, pro fenfü compofito untonig

li

arurai, t

hypoftaticz, erat effentialiter impeccabie

ye ratiot?

lis.

Sed hzc ratio non fübfifteret, fi hue

m,&ülkï!

manitas,Chrifti pro fenfü compofito hy-

xtivà, V

poftatice unionis,non obligaretur lege

ho

naturali ; quia fcilicet mentiendo non,

Vhasphes

eccáffet, Ergo.

j» huné

ijpro fen- f94

! QUICO D)

(l

ObjiciesI. Humanitas Chrift

?rïcepü

)

H

"n

a: compofito unionis hypoftaticz effe

$

E

$22

Yrallatus Vi, De Tntavindtione;

tialiter erat impeccabilis, — Sed hocipfs

g pïæccpj

eidem, pro fenfü compofito hypoftaticae

]i at

unionis,hon poterat imponi praceptum,

gimport

obligans in confcientia, ífive füb culpa.

jri, d

Theologica. Ergo.

Min, prob. Przce-

O

o

j

ptum,obligans in confcientia, hunc fen-

qnsgreio

fum conditionatum importtat: $i mom im-

jOFC)Præ(w

pleveris voluntatem [uperioris peccabis, Sed proe-

ncmo üf; l

ceptum , huncfenfüm conditionatum im«

qgi volunts

portans , repugnat humanitati effentiali-

Qs def

terimpeccabili. Ergo, Min. prob. Nanr

y, lr 1

purificatio conditionis, inclufe in hoe

s Perhan

recepto, eft impoffibilis humanitati ef-

sggudemdi

entialiter impeccabili, Ergo.

snretfeni

". Conf, Hocipfo quódpurificatio condi-

u pwptcreä |

tionisprzdicte fit impotlibilis humanitati

,.zgzrcPatrem,

Chriii, eo ipfo hujusmoódi prxceptum,

um

!

oftl

ton minüs continet fenfüm conditiona-

i

OR

;

]

tum de fe impoffibilem, quàm hzc pro-«

s nm c

pofitio: si bumanitas Chri ffi effedtivé deftrueret

z qim at

divinitatem,ptccaret, — Evgo,

z N ant

' $05 : Refp. C.maj, N, min. Adprob, D,maj,

ll condi

vceptum obligans hunc fenfum condi--

tionalem importat, prout vi hujus przci-

*s Ntiot

301 etan

s€ affirmatur, quód fübdito (it illicita

r

non adimpletio voluntatis intimatz A fu-

^tvlbent

eriore. C, maj. Prout (imul affirmatur:

.. quód fubdito fit poffibilisnon adimpletio

fhüslenem

voluntatis intimatz à fuperiore, N. maj,

- Wsf ]

mïm

F.t fic diftinctà mmN, confeq, Rati

o eíts

D

l

quód

.

i

ln

— pifpitatioVIl, Art, ,

j5i

' sdwb

;

ub5d preceptum obligans in conicientia

)OMQ

í

olüm eatenüs hunc fenfum conditiona-

um

tum importet: sinon impleveris voluntatem [u-

1üVE

fm 1

peccais, quatenüsper hunc expri-

Ml

|

perioris ,

ód fübdito formaliter fitillicita

H hn

mitur,

Af* j

transgre

1

K

o voluntatis intimatz à füpe-

K,

riore, przfcindendo: an bzc eadem trans-

n

reffio fit, autnonfit poffibilis fübdito,

Anh

cui voluntas fuperioris intimatur,

Sic

It eltmi

1l a

Chriftus de femetipfo Judzis Joan. VIIE,

lt i

$5. Sidixero: quia non [cio eum., ero fimilis vobis

mendax.Perhancveró conditionalemChri-

Uanitt d

ftus quidem afferüit: quód mendax effet,

j

finegaret fe nóffe Patrem füum, non ta-

(atto n

men proptereà quoque afferuit: fepoffe

hunaota

negare Patrem , feu purificare conditio-

vt

nem , qua pofità effet formaliter mendax,

idtionte

Adconfirm, D. antec. Nonminüs cone

ag

tinet fenfum conditionatum impoffibi-

pj

lem , quhm altera , quoad legem prohi«

bentem. N.antec. Quoadpotentiam pue

th. D.mjc

rificandi conditionem. — C, antec. & N,

j od

confeq. Ratio eft; quódeffe&iva deftru-

hus prat

&ioDei, etiamfine lege prohibente, 'fit

U

fimpliciter impoffibilis : fecüs autem.gne

J

nv i

lege prohibente impoffibilis fit a&tio, qua

affomat

erfolam legem fitimpoffibilis.

5o6

paime

ObjicieslIl. Non potuit Chrifto impo-

u MP

ni preceptum commina

torium . culpz.

Ergo nec obligansin confci?ntia. C

onfeq.

[gq Mb

d

prob.

*

$214

H

TraRatay Vt. de neernetiono,

frob. Namomne

j

confcientia, effen

preceptum, obligans ín

tialiter eft comminato-

riumculpz , utpote continens hunc fen-

fum conditionalem : si so» impleveris ya-

lm cortt

qyprout C.C

ipfo.

luntatem| [upevioris , eulp reus eris,

Sed hoc

Ergo, .

v pron.

Conf. Ídeo humanitati Chrifti nonpo-

m füpttiot

Ad conim

tuit imponi przceptum comminatorium

culpz; quiaejusmodi przceptum impor-

)wm,ObW

tat neceffitatem vagam , vel adimplendi

qe, n

voluntatem fíüperioris, vel incurrendi

f mit put

reatum cul

pz : cujus neceffitatis vagze hu-

at protimi

manitas Chrifti effentialiter eft in

capax,

Sedomne przce

gprtterm

ptum rigorofüm importat

hancneceffitatem vagam. Ergo,

n

Refp. N. confeq. Ad prob, D. maj.

g debetel

Przceptü eft corhinatorium culpz, quan-

, tücdeprat

vbfolumani

do imponitur fübdito peccabili,

C. maj,

Subdito inipeccabili.

Ne

maj.

Et

v dipans

fic diftin&à min. N, confeq.,

Ratio eft;

ajb o

n a

uód omne przceptum,obliga

ns in con-

cientia-,

uidem hunc fanfuüm conditio-

ara e

Et

tiatum includat : Si ss impleveris voluntatem

stvf

füperioris , culpeveustris? nontamen hic fen-

demitefie

fus conditionalis etiam

przfupponat po-

teiitian'proximam

ur

ificandi conditio-.

lïmf. ficut:

nem,five non adim

ple

ndi voluntatem fü-

*

-

tl itan

. perioris, Nam fenfüs przdictus eft indif-

ntg

eréns , tam ad potentiam proximam.,

quàm ad carentiam potentiz proximz;

Wpem:

transgrediemdi voluntatem — füperioris.

, Mine

Difputatia VMI, Art. U.

$2$

n

"h

Hincpreceptum obligans in confcientia,

td

r

proutconjun&um cum potentia proxima

T

t1ransgrediendi voluntatem füperioris,e

quidem comminatorium culpe : fecis au*

m,ml &I

tem prout conjun&tum cum carentía po-

tentiz proximz trans

rl

zem füperioris,

grf:dicndi volunta-

Commmm

Ad confirm. C. msj. D, min, Przce-

Ybf

ptum,obligans in confcientia, przcisé quà

TC ii

tale, importat hujusmodi neceffitatem,

V i

N.min.

'rout fimul conjun&um cumpo-

Uvl

tentia proxima transgrediendi volunta-

1em fuperioris. C.min, & N. confeq. Ra-

'd 'incapn

minyyrz

tio patecexmogdo dictis.

5c8

s

ObiiciesIII. Precepturn obligans in con-

h Dmij,

(cientia debeteffe de actione libera fubdi-

lj

A QUi

to, cuitaleprzceptum imponitur.

ed

C mj

J

hocipfo humanitati Chrifti repugnat prz-

wj B

ceptum obligans in confcientia. Ergo.

Mu t

Min.prob. Chrifto impoffibilis eft omiífio

t

a&ionis przcepte , adeóque metaphyfi-

ondito

cé neceffaria eít a&io precepta, faltem.

Vi

reduplicativé fumpta. Sed actio necef-

v hic t

faria nequit effe liberahumanitati Chrifti.

Ergo.

jponat

- Conf. Sicut a&tio impoffibilis przcipà

j condit

non poteft , itanec a&io neceffaria. Nara

htateni

"

usf

2?equé repugnat przceptum ,

quo Deus ho-

ratio-

mpræciperet, u:p;anca; qn.imal

Proyjrqaml

^paes

i p

| lr

|

$26

Tratlatus VL de Incarmatione,

j

nale: quàm fi eidem przciperet , utfieret

i conm

Angelus. Sedhocipío.

Ergo.

,laio n

Kefp. D.maj. Debeteffe de actione li-

jfum p

bera ipfifübdito pro fenfu divifo praece-

jmneceit

ti, C.maj. Libera etiam pro fenfu com-

mj &

pofito precepti. N. maj.

Et fic di.

gio patt*

ftin&a min. N.confeq. Ratio eft;

uód

Qbjcid

preceptü, obligans in conftientia, debeat

yito tl

É

€

uidem effe de aCtione libera fübdito,pro

iito praco

níu divifo precepti, feu libertate ante-

0, Aitéo

yactptu

cedente ipfum preceptum; eó quód actio

illa, quz independenter ab omni przce-

ioft r

to aliunde neceffaria eft, precipi non,

um

poffit, non tamen hinc fequitur: quód

liocifo d

proceptum,obligans in confcientia,debeat

atüm poft

effe de actione fubdito libera, etiam pro

s. Mn r

fenfü compofito prcepti.

Nam actio

dul a

aliunde libera, per ipfum preceptum fit

gun,qut

1

neceffaria ;. quia fubdito impeccabili eft

ünpyum

impoffibilis transgreffio precepti.

Sic

i, l

vomiffio debet quidem effe de actione

20 01t,

promittenti libera pro feníü divifo pro-

looito l

miffionis, feulibertate antecedente:non

i& ettnin

tamen etiam de actione promittenti libe-

g2 pro fenfü compofito promiffionis , feu

t conditi

ul c

libertate, confequente ipfam promiffio-

nem, Nam aliàs Deus nihil promittere

m

Pt ex

poffet; quia peripfam promiífionem res

^tütten

romiffa fic evadit neceífaria

É

FR

; 'ut eand:m

denegare nbg'po(ïïc.

W lie

Ad

P

s

é

— Dilputatio VIH, Art,1;

f27

' j

ü[ltlüm

.. JAd confirm, D,maj. Non poce&nvpræc'i;

i

i

i aCtio neceffaria,neceffitate,anteceden-

1e ipfum preceptum, C. maj Neceffaria

!

i df

Amoro n

m

folüm neceffitate,confequente prceptum,

m] E( )

N. maj, Ét fic diftinctáà min. N. coníeq,

Mp d.

Ratio patet ex modó dictis.

.

Objicies IV. A&io precepta

d&berec $19

TP

Chrifto effe libera etiam pro fenfü.com-

ts

pofito precepti,obligantis in confcientia:

lat

Ergo. Antec.prob, Nam Chriftus, per

V od

przceptum,obligans in confcientia,

b omni m

db

pracpi u

poffe dirigi ad ponendam adionem

receptam,nefruftraneum fit preceptumy

U: qi

ed hoc.ipfo aGio przcepta debet effe li-

Yenti deet

bera etiam profenfu compofito przceptig

, n

D

Ergo. Min.prob. Eatenüs folüm Chri-

Ya sdio

À

ftus dirigi poteft ad ponendam actionem.,

optum ft

rzceptam, quatenus formare potefthog

pxir f

Judicium previum, fi omi[ero «ctionem prece-

w O

TESUS

piam , petcabo, Sedhoc judicium Chriftus.

formare nequit, niíi actio fit etiam pró.

TM

fenfu compofito libera, Ergo.

.

inte:not

Conf. Sietenim actio przceptanon

I

gitenc l

libera pro fenfu compofito przcepti, tune

alions, F

eo ipfo ex conditione predicta infertur fi-

mul utrumque extremum: quód nempe

a promio

Chriftus omittendo actionem preceptam

jipronit

ailionná

peccaret, uti fupponitur, & non peccaret,

utpote eflentialiter impeccabilis, adeóque

um non

j Ft u :

l

gmllüo a&donis pr&ceptm peecat

ee U..

L d

-

»j

$28

TraBatusvl, de Incaruntione,

A&cohfxrm-

effet. Sedbocipfo Chriftus formarenon

poterit judicium iftud diredivum, Ergo,

fj inierti

$11

Refp. D. ultimam maj. Chriftus folüm

o D i

eatenüs dirigi poterit ad ponendam actio-

j 9

u

;mj,

k

nem preceptam, quatenüs formare po-

Qpj

teft hoc judicium : fi emifero acionem prase-

li5 p[O enfü

pi«m,ptccabo, prouthocjudicium eft folüm

fimplex enuntiatio veritatis neceffariz,

[non po/t

C.maj. Prouthocjudicium importat po-

am: .

tentiam proximam omittendi a&ionem.

lemelunpol

przceptam , €tiam pro fenfü compofito

gurals r

gpugnat, u

pracepti, N.maj. Et fic diftin&á min. N.

vdeldem

iftud

confe

dire

Ratio hujus eft; quód judicium

(f C

Qivum in duplici fenfu exponi

poflit. Imprimis quidemper modum fim-

npotcrzrincc

plicis enuntiationis, vi cujus folüm affir-

yatepraorpt

matur effentialis connexio inter predi-

as Thon

catum importatum ex parte hypothefis,

mpndents:

feu coriditionis, & pradicatum illactum,

1f n t

duf a

€xparte conditionati, Secundó: per mo-

dum dictaminis :

practici, quod ex parte

gn*uwm inh

hypothefis fimul' importat implicité po-

tentiam proximam purificandi conditio-

,

I.N.min.

pem,íeu omittendi aétionem przceptam,

t it Ch

etiam pro fenfü co

m

p

9(ïto' precepti, In

stdude

hioc igitur fenfü'judi

cium iftud Chrifto,

hptto, eí

utpote impeccabili, quidem repugnat, fe-

Ul pf

€às autem in fenfu primo; feu per mo«

; «

dum fimplicis enuntiationis , prout ex.

Nsa

Wi

Chnfh Verbisnum, foj. ;f'ddu& patet.

$29

. Difputatio II Artic, Il.

hi

.. :Adconfirm. D.maj, Ex conditione pre.

hzo-

di&a infertur fimul utrum

Ut

5

e€ extremum,

l r

fpe&ato folüm przdicato

)

ypothefis, N.

N

maj, Spe&ato fimul fubje&o hypothefis,

i fim.

C.maj, Et fic diftinctà min, N, confeq.

rém,

Objicies ultimó. Hoc ipfo quód Chri- f 12

j

ftus pro fenfü compofito precepti rigoro-

Ts nf

fi non poffit omittere actionem prece-

It

ptam: eo ipfo transgreffio precepti ei-

td x

dem eftimpoffibilis. Sed hoc ipfo eft in-

capax talis precepti. Ergo; .. Min, prob,

Id mi ]

i um

Repugnat, ut Chrift

rohibeatur illud,

uod eidem eft impo

fi

b

ile, .Ergo.

d d

fl i

— Conf, Chriftus , utpote impeccabilis,

r mmodurír

non poterat in confcientia obligari voto,

du

Ergo nec precepto.

Antec.prob, Aue

i p

thoritate D Thom, I, 2. q. 88, art. 4« ad 3.

fic refpondentis: Dicendum, quid Cbrifto, fecun»

lpotidis,

düm (e . mon competelat. vovere.s tum. quia Deus

n ilitur.

eratitum etiam,quia in quantim bomo babelat fyma-

j gem

a at

Q

gam voluntatem. in bono, quafi comprebenfor, exi-

It li Y

;

fiens.

giicondit

Refp,

Namin.. Ad prob,.D.gntec, Re- 513

pugnat, ut Chrifto prohibeatur illud,

myræceym

tl *

quod eialiunde, fcuindependenter ab o-

J;rlce

mni przcepto, eft impoffibile, C, antec.

f

Quod illi per.ipfum preceptum redditur

p

J feup

e

impoffibile, & quidem ideg; quia reddi-

r

tur illicitum. N,antec. & epnfeq. . Ratio

conítat ex dictis num.505 & rurfus; pa-

d

$Vib

4

Tita-

335

TéaBatus Vt,. de !nramati(;m.

!

ricate fidelitatis promifforiz, fuperiüs ad-

yfine, l1

du&ta, Sicut enim Chriftus, non obftante,

ngcum-

quód eidem effentialiter repugnet omnis

Con&atl.

infidelitas in fervandis promitlis , nihilo-

| ræccptlm

minüs erat capax, ut áliqua promitte-

me, pTOP

ret, & reipsá promiferit, prout ex Hifto-

n füppo

riaEvangelica patet : etfi per ipfam pro-

miffionem fuerit collocatus in eo ftatu,

ptenttam I

gna j Ui

ut illi poftmodüm transgreffio promiffio-

u pro I10

nis redderetur impoffibilis : itapariterde

a Um.

precepto,obligantein confcientia, difcur-

ote elenti

rendum eft, * Sicut igitur aliud eft : Chri-

adfentialter

fto repugnare infidelitatem , & aliud :

salpz, at

Chriftum conftitui per ipfam promiffio-

verim dfent

nem in tali ftatu , in quo violatio pro-

sputu prac

miffi effet infidelitas: fic etiam aliud eft,

[

EX

Chrifto repugnare peccatum, & aliud eft:

at

;

5qui

Chriftum conftitui per ipfam przceptum

Ín tali ftatu; in

sprie, f

fet peccatum.

quo violggio præc?pti ef-

3

1 Ipropr

« Airm

/ :Àd confirm. N. antec, Ad

'prob. Ne ,».

tamortis:

confeq. Nam DocGtor Angelicus neuti-

tiyenile:

quam negat Chriftum , àt hominem, po-

tuiffe vovere,' adeóque per votum obli-

fni, t

ari in confcientia, fed folüm negatCliti-

&tinotefta

"p hum

um potuiffe vovere exhocfine, ut vo-

Iuntas ejus firmaretur in bóno , feu non-

^ürnt :

declinaret ab exercitio virtutis , prout

WRMürtpugn;

Suarez Tom; II. Difput, 28. obfervat , &

T

e'ex

n fb

,

concludit : Chriftum povuifie vever

Y

üi

hoé

NDpOt

M.

BLm

Difputatie VIM, Artic. Il, -

$31

hoe fine, ut exerceret a&tum religionis

m,nonu,m

Wa

ergaDeum. Exhucusque di&is.

. ConftatI, Non potuiffe Chrifto impo- f 14

tni ;

Qu

ni przceptum comminatorium culpz,aut

TT

poenm, proprié talis, — Nam tale przce-

ptum füpponit in fübdito capacitatem,feu

1 t jj

potentiam incurrendi malum culpz, ae

posnz ;

uiainepta eft comminatio mali,

ml

Hfio boni, cujus fübditus eft ine

* fs

aut prom

capax.

Cüm igitur humanitas Chriili

Wacntu,dem

utpote effentialiter impeccabilis, fit quo-

[d f« Qu

, & ii

ue effentialiter incapax, utincurrat ma-

lum culpz, aut correfpondentis

oenae

It

Yonift

i

:

ut ei

Ti p

,

hinc etiam effentialiter incapax e

jmponatur przceptum comminatorium;

qilui d

culpe, ac poenz ftricte talis,

Qu3d (

Vl

veró ulteriàs quzratur: anfàltem przce«

pacptm

prum poenale, feu comminacorium folius

w

cnz, improprie talis, Chrifto potuerit

imponi? Affirmantnonnulli preceprum

lpr[)b- W

fübeundz mortis Chrifto impofitum fuif-

i nl

fe meré poenale: videlicet carendi gloria

imintm,

Redemptoris, exaltatione nominis, &

um 0

judiciarià poteftate , (i Chriftus mortem

sv

pro genere humano nonfübiret, Ratioe

xhng, u

nem adducunt ; tum quia cale przce-

j u

ptum nonrepugnat, cum quia illud ad exe

irmtis, i

ercitium perfe&e obedientie fufficit ,

, gifost'

tum quia cum libertate, ac impeccabilita-

alii,

W*Wï

tc Chrifti cemponi poteft, Negant

tum

V

2

D

$33

Traükatus V1.: de incarnatione,

[tfmfsfqü

tum quia preceptum meré poenale Deo

m.[&nmcom

repugnat, tum quia transgreffio ejusdern

jjgancet!

fuiffetinobedientia pofitiva, ideóque irn-

irirandüm

erfectio moralis ,

uz Chriíto repugnat,

f15. Conflatll. Quó

j

Chrifto potueritim-

aidem V?

oni preceptum,obligans in confcientia,

afit: qui

five fub culpa Theologica, vi cujus fcili-

i, Siegtt

wf de ib

cetcransgreffio prcepti formaliter eidem

fi, neqie"

reddatur illicita.

Quinimó humanitas

fipotdl Qu

. Chrifti per legesnaturáles fic fuit obliga-

viíro huj p

ta, tum quiahecobligatio cuilibet crea-

turz rationali eft intrinfeca, tum quia

vfer

alis mendacium, à Chrifti humanitate

Cosflztll (

i Theo

commiffum,non fuiffet culpa Theologica,

aceptüm com

adeóque, non obítante impeccabilitate,

g. Quam

potuiffet mentiri,fi per ipfum ftatum unio-

nis hypoftaticz füblata fuiffer obligatio

etnYtndt ,

legis naturalis,

INeque ad declinandam

tini olant

vim argumenti fufficit, fi dicatur, ex ifta

n ridijus o

i cltur

hypothefi,de fe impoffibili , utrumque ex-

Go mer

tremum inferri : quód nempe Chriítus

uptorium

mentiendo peccáffet, & non peccáffer.

: Contrà enim eft; quiahocipfo,quód,fpe-

v nfübd

&ato. fübjecto h

pothefis, five Chrifto,

'td, feis

prout impeccabi

l

,legitimé inferatur ex-

* in coní

tremum negativum: quód mentiendo non

t rl po

peccáffet ; fpeCtato autem predicato hy-

&ldum

pothefis, feu mendacio, legitimé inferas

tfionis

tur alterum extremum afüirmativum. ,

Htlb

quàd peccáffet ; eo ipfo pariter legitirpf E

AR

n

Difpuntian. Art W

(

TR

infertur , quód humanitas Chrifti, etiam

Nl

ro.fenfü compofito. unionis, per legem,

obligantem in confcientia,füerit obligata

Wl

ad vitandum mendacium.. . Namaliàs,nec

hp

uidem vi predicati hypothefis, inferri

i o

poffet: quód Chriftus mentiendo peccáf-

a, as

fet. Sic,etiam ftanteprzceptomere pce-

fomdincn

nali de fubeunda morte, neque vi fübje-

) hg

&i, neque vi przdicati hypothefisinfere

ri poteft:: quód Chriftus pro fenfu com-

D

yuliberen

pofito hujus przcepti,

no 'enc-l'o—mortem,

:

u ag

peccátltet..

1 homanni

ConftatII, Quódprzceptum,obl

igans ;16 |

iTohp

füb culpa Theologica,latiüs pateat, quàm

?

Vabl

?ceptum comminatorium culpz Theo-

[

uamvis enim. eatenüs. utrum-

fhrumunio

ogicz.

& at

ue conveniat, quatenüs utrumque eft

legitima voluntas fuperioris intimata fub-

jedinandum

i

dito, vi cujus oppofitum huic voluntati

redditur illicitum , feu moraliter malum z

Iram ut' i

difcrepant tamen in eo , quód przceptum

g, Cirle

s od

comminatorium culpz effentialiter pra-

füupponat infübdito potentiam proximam

p[(),qü()d

(re Q

äï

"

peccandi, fecüs autem przceptum,mer&

t

obligans in confcientia: utproinde iítud

W

etiam Chrifto poffit imponi, proutde lege

s

]i

naturalidictum eft. . Sicut enim de effen-

vdict

(

tia promiífionis non eít, ut inducatobli-

i

m

gationem,violabilem à promittente ; nam

du

aliter; repugnat o-

yn!

i

ahäs Deus ,.cui effenti

à

mins

Tratlatus V, De Incarnatione,

.M

f34

mnis infídelitas, nihil poffet promittere:

;

E

fic etiam de effentia

£cepti , obligantis

jun w

$n confcientia, non €

Is

ut inducatobliga.

ginus Die.

tionem, violabilem à fübdito : adeóque

hs ao

fubditus, quantumvis impeccabilis , hu-

feric meti

bertatem;

jus obligationis capax eft.

Sicut igitur

mxüs if

aliud e(t: poffeDeum agereinfideliter,&

poffe Deum vi füz promiffionis confti-

pun, N

tui in coftatu, ut ageret contra fidelita-

"T

tem, fi per impoffibile violaret promif-

Cinii d

fum: ita pariter aliud eft, poffe Chriftum

negiepeccn

eccare, & poffe Chriftum vi alicujus pre-

yre cum uni

cepti conflitui in eo ftatu, ut peccaret:

w qudem u

int neqe

fi per impoffibile violaret preceptum.,

vt att 1. 0

Primum fiquidem effentialiter repugnat,

P

fecüs fecundum.

flas, li

s qimodo

AR TICULUS li.

uhocmaco

tüjs mpet

wiim mori

Àn Chriflus liberé potuerit ex

pracepto rigorofo mori ?

ita, Yi QU

n

RznotandumI.

uód fide Catholicá

hoTT. (

p

certum fit: Chriftum defacto fübiiffe

is, dilin

mortem ex obedientia juxta illud ad Phi-

, Oice

lipp.II.8. Huiliavit femetipjum, fatbus obediems

Nuth2. 0b

sisque ad moriem , muortem autem erucis.. — Cere

tum fecundó :

hii (

uód Chrifto przceptum.

-Aonder

aliquod, feu mandatum fübeundi mortem;

hii T

ipfe-

"a p

fuc'x:ic aPaue ætemo. impofitu, pcout

inct

*

[

M

$35

Difputatio VIl, Artíc, 11l

le:m,m

met teítatur Joan. X.18. Hocma

ndatum acct«

'Pü'Ws

pià Patre teo, Certum tertió: quód nihilo-

Mi

minüs ille a&us obedientix, quo Chri-

dn; ly

ftus acceptavit mortem, fibi praceptam,

ii

fuerit meritorius , adeóque habuerit !1-

. r

bertatem, ad meritui requifitam, prout

il

ruríus ipfemet Joan, cit. Ege pemo animam

Itb

nl

gueam, — Nemo tollit eam à me, (ed ego pono eam à

me ipfo.

Cüm igitur humana voluntas

d a

Chriíti fic effentialiter impeccabilis , ut

T

neque peccatum a&tuale potuerit compo-

iij

nere cum unione hypoftatica, quin im

itpean

nec quidem ullam imperfectionem mora-

Dratptur,

lem : neque illam peccando deftruere,

TIgUd,

rout art. I. oftenfum eít: hinc tota dif-

ficultas, ifthic decidenda, confiftit in eo :

an, & quomodo in humana Chrifti volun-

Il

tatehzc tria componi poffint, nempe ef-

fentialis impeccabilitas ,

receptum rti-

"123

gorofum moriendi, & actus liber obe-

dientiz, vi cujus impleatur tale prce-

jl

tum ?

T

. Prznot.II.

uód obedientia fit virt.us 518

ipo fb

fpecialis , diftin&ta realiter à reliquis vir-

tutibus. Sic etenim D. Thom, II. 2. q.

jhd ao

IO4. art. 2. Obedientia eff fpecialis virtus, C ejus

j D]

g.

fpeciale objedtum eft preceptum, . Tbidémque a

0 ccpm

l. ic refpondet : .5i obedientia proprie accipia-

&ur, jecundim quod refpicit. fornalem rationem pre-

ia

argé

etpti, erit (pecialis yirtus * . jli; verà ebedientia 1

W,y:ouw;"

df&io

1;6

»

Traflatus V, de Tearnatione,

accipiatur pro executione cujiscumque , quad pm[ï

jl

eadere [ub prasepto , tunc obedientia: erit. gentvalis

ii flteffen

h (dcem:

yirtus, Hincitaque deducitur primó: quód

'alix virtutes,tum Theologice, tum mo-

spoffit; !

li obligatl(

vales,ex fuis peculidribus motivis poffint

uidem elicere actum obedientix mate-

gi : quantul

rialem, non autem formalem.

Secundó:

hOm-L z'q

uód actus formalis obedientiz effentia-

eca fentent

exum fs

liter prefüpponat przceptum, five man-

datum füperioris , prout hoc difcrepatà

al indife

s oblriton

triero confilio ; càümiftud etiam ab equa-

li, aut inferiori füppeditari poffit. Ter-

wud: d

:

tió: quód a&tus formalis obedientiz pr&-

m utip

ampoltuer

füpponat cognitionem, vi cujus volun-

tati reprafentetur preceptum füperioris.

atdipenlit

epugnat enim, ut hoc fit motivum a-

spfatdifen

gendi, nifi anteà fit precognitum. Quat-

ealita j

tó: quód,feclufo omni przcepto, aut co-

: gt

gnitione przcepti, quidem elici poffita-

edliens,

&us obedientiz folüm affective talis, feu

sitdifpenf

conditionatus, quo nempe voluntas vel-

m fic|

let obedire przecepto., fi daretur przce-

tehelens

tum :fecüs autem actus obedientiz effe-

tsj om

&tivé talis,fiveabfolutus, " Quintó : quàd,

tniffor

fi fübditus ex defiderio exercendi forrna-

ifmt r

lem obedientiam fibipoftulet imponi pre-

ol Dot

ceptum, tunc poftulatiolizc fit atus ob-

srrofü

edientiz folüm á4ffetivé talis, etfi aGus,

ag

fübíequens, ex mot

Á

ivo przcepti elicitus ,

"eémer

fit a&us obedicncigz effecüvetalis,

Ié

visräsmw

;

ial

pifputatio VIIh, Artic VL —

157

M g

* Prenot.III. Quód prxceptum juris na- j19

t

turalis fit effentialiterindifpenfabile,ideó-

M

que, (altem dire&e, illius obligatio tolli

R t

&on poffit, nec quidem àDeo: fecüs au-

Wi

tem obligatio przcepti folius juris poft-

DI

Kdi:miæm

tivi, quantumvis Divini, prout cum D.

0. Oj

'Thom. L. 2.q. 100. árt. $. communis, &

ht d

Certa/fententia docet, QCüm igitur prz-

Im, f

ceptum folius jüris pofitivi non fit effen-

rgcdifcrepm,

tialiter indifpenfabile , hinc füperior il-

miben.

lius obligationem, etiam dire&e, relaxa-

p T.

re poteít: quinimo fubdito conferrepo-

dintapt

teéítatem, uti

pfemet fecum difpenfet,aut

T YO

faltem poftulet, fimülque infallibiliter ob-

fperin

tineat difpenfationem precepti, Quód-

OLU 2«

fi ergo fiacdifpenfatio: tunc eo ipfo quo-

t Qu

que tollitur obje&um formalis obedien-

? t C?

tixs. Sicutigiturfubditus non eft forma-

ipiftz

liter obediens; obedientià ftridà, licét

s f

fuppofità difpenfatione ponat a&tum,anteà

r ve-

préceptum : 'fic long? minüs eft forma i-

Qrprae

ter inobediens , fi füppofità difpenfatio-

L;nüæ J

n przcepti, omittat actum preceptum ,

TOR

adeóq

ue omiífionem actás co

E

:

mpO'nat cum

i tort

'difpenfatione przcepti.

s D

col. Potuiffe Chrifto imponi pre- f26

mpompn

teprum rigorofüm fübeundi mortem , fal-

.ü&a&w

À libertaté ad actum obedientix forma-

j thl RU

i

r els

lem,eumqué meritorium requifità, quam-

vistale praceptum foret ab exuinfeco,

à -

Kai

I

$

e-

*

m

TrePatas VI.. de Incavnatione,

b

of

dclicet decreto Dei difpenfare nolentis,

Andifpenfabile. Ira Gormaz, Difput. 2o,

31111&)!111&1

Aldrete, Bernal, aliíque. Prob. Ad a-

xeptarepf?

€&um voluntatis formaliter. meritorium.

j: Wv

fufficit libertas caufális, feu mediata,proue

;; llud 4

Anempehzc fundatur in przvio a&u libero

j bge

Conf, N

voluntatis, Sed hoc ipfo. Ergo.

Maj.

fupponitur ex Tra&,

Il.. De Aibus humanis,

iqueacttp

Min.prob. Quamvis etenim preceptum

antis AUm

rigorofum fubeundi mortem foret ab ex-

ibeundan 1

trinfeco indifpenfabile, adeóque in vo-

g.

luntatem Chrifti, utpote impeccabilem,

vj Vates

Anduceretneceffitatem determifiatam ad-

q. WWW j

iIWMJII mibi.

implendipreceptum, ut atus fübíequus

Obedientiz effectivé talis noneffet forma-

IWW ,W

liter , & immediaté liber: poterat nihilo-

mf

3minüs preceptum imponi Chrifto, de-

V uU

.pendenter ab alio a&uprzvio obedientiz

us Hoc

affectivétalis, formaliter, & immediaté

iil

Jibero. Sedhocipfo a&tus fubfequus obc-

xdpylous

. dientiz effe&tivé calis haberet libertatem

li

'.caufalem , feu mediatam, de fe fufficien-

à lag

tem ad a&tum obedientiz effe&tivé talis

lm

£ormaliter meritorium, .Ergo, Min. pa-

n yyt

tet, Maj.prob, Nam poterat Chriftus per

T

*:: ,actum przvium obedientiz: affectivé ta-

LUOA

.Aem, eümque formaliter, .& immediate

Aliberum , vel poftulareà Patre terno, ut

MW» (T

Paj w

fibi imponeretur preceptum indifpen(bi-

M

-' ';e, idque rigorofum fubeundi morte

In, ,

vel

EN

— ifpitabio VIH, Art. TI.

| 'fas

us

veletiom féclusà poftulatione previà per

LA N

actum formaliter, & immediaté liberum

acceptare pra

ceptum indifpenfabile,(ic ta-

la

men : ut Chrifto fuerit permiffa pote-

if

feumedmï

ftas illud acce

ptandi, vel non acceptane

TM

di, Ergo.

.

W. l

.Conf, Neque przvi

ahec poüülatiþ., y2t

T

nequeacceptatio libera precepti, obli-

Htin ym

antis humanam Chrifti voluntatem ad

r

j

u

beundam fmortem , repugnat authori-

TT

tati fcripturz. Ergo. Antec. prob, Sic é-

Iptcadir

tenim Vates Regius Pfalm, XX XIX, 7. &

m

Íeq. secrificium , & eblationem nolui[li , aurts att-

sem perfecifli mibi, Holocauftum , & pro peccató

nefetfm,

du a

non pofluláfli , runcdixi ; Ecce venio, Incapite li

nerattd

bri (eriprtum efl de sme , ut facerem volustatem tu«

Jlo, d

am. Deusmeus ,volui, e legem tuam inmedio

betienta

£ordis shei,

Hocporró vaticinium deobe-

rimmediat

dientia Chriíti, fubeuntis mortem, expo-

fiqus ht

nit Apoftolus ad Hebr, X. 4. ' impoffible

xberaen

e[l (anguime taurorum , & bircerum | aufer(ri. peco

Kl

$at&, — ldeo ingrediens mundum dicit: Hofliam, *

eblatienem voluifli , corpus autem aptá[li mibi. Ho-

:Ec&iv.ä

0, Mmc j

*J

lecautamata prepeccato non tibi placutrunt ; tunc di

xit Eccevenie, — du capite libri (criptum eft de me :

kOtriasg

if

&t faciam, Deus,voluntatem tuam, Superius dicensz

li

quia boflias , C oblationes , & bolocautomata pre

o

eecato noluifli. , m placita. funt tibi , que fecun-

idàm. legem afferuntur , tunc dixi ; Ecee venio , ut

mind'lfpwü

"N mW;,

(:ifam, Deus; voluntatetn tuatn, gufm primum,

——

$45

Trallatus VL de vmnearnatione,

)

st fLatuat fecundum? imn qua voluntate fanBificars — d

fumus . per ablationem corporis PEju Chriffi,

Sed

p

hxc omnia componuntur cü libera peti-

tione , aut acceptatione precepti obligan.

«dinta ao

tis Chriftumadfübeundam mortem, nec

snfatione

ex alio fcripturz loco

.

quid repugnans ad-

qetiamil

$22

duci poteft, " Ergo.

;idvole

DicolI, Potuiffe Chrifto imponi pre-

mdam a

ceptum rigorofum fübeundi mortem, fa]-

m adadun

vÀ libertate formali, & immediatá obe-

ybeundi m

dientiz effectivétalis , dummodó füp-

n præcep(l

ponatur: Chrifto collatampoteftatem di-

, i

penfandi cum femetipfo, autfaltem po-

nifantid,

ftulandi, fimulque infallibiliter obtinen-.

sudadun !

di difpenfatioriem precepti,' Ita Cardin

qidem, f

de Lugo Difput.26, Bernal,- Aldrete,

myne

Thyrs. Gonzalez, Munieffa, aliíque.

g im,

Prob. Hocipfo quód füpponatur, Chri-

( Autho

fto fuiffe collatam poteftatem , fecum di-

fpenfandi, autfaltem poftulandi , & in-

neyofc di

tünortem

fallibiliter obtinendi difpenfationem prz--

Aet i.X

cepti: eoipfo per iftud preceptumin hu-

LITUT

manam Chrifti voluntatem folim induci-

Mu Nh

tur néceffitas vaga, vel fübeundi mortem,

velpoftulandi , & obtinendi difpenfatio-

ntij, d

nem przcepti, Sedhocipfopoteftíalva-

eidtm uj

ri libertàs formalis , & immediata obe-

!nigpi

dientiz, effe&ivetalis, Er

^ prol

go. Maj. ps-

uód

"n

tetex n.f19, Min, prob. Hocipfo,

ger:iftud preceptum inducatur' f«

olünmL

1

m

; præ-

| m

hín

LT

pifputatieVIU, Artic.IH.

f4t.

hi

prxüi&ta neceffias vaga: €o ipfo in hu.

ULTT

Tnana Chrifti voluntate pro eodem reali

Hl

ánftanti B. datur libertas formalis, & im-

Mortn

mediata ad volendam, autnolendamdi-

fpenfatio

*

nemprecepti, Sedhocipfodàá-

Rpugoz;

turetiam

libertas formalis, & imrmedia-

ta advolendam difpenfationem , aut no»

Ti

lendam adimpletionem przcepti , ideó»

Mmmj

.'

ue ad a&tum obedientize, effe&tivétalem,

Imed

übeundi mortem, Ergo. Min, prob,

lmob) b

rout nondum difpen-

Nam przcepcum,

CUP

fatum, etíi

P

roxime difpenfabile pro eo-

atl

dem inftanti B; eftmotivum de'fe fuffici-

Jter lt

ens ad actum formaleim obedientiz effe«

TrCodin

&ivé calem, feupotiüs implendi przce-

], Aitet,

prum, quàm petendi difpenfationem pra-

;; dl

ucl

eepti,

rgo.

1

d

(

;

QConf, Author

it. Scripturz. Narn cum $23

i

.

1.

prxcepto fic difpenfabili componitur illa

i, El

Chrifti mortem fübeuntis libertas, de qua

j

ipfemet Joan. X, 17. &feq. Proptereà diligie

fumin

wie Pater j quia egopono animam meatm , Wt iterum

:

jim i

fuman: eam,

Nenio tollit cam Àme, (ed ego pona

gl ortt

eam àme ipfo, c potefl«tem babeo . ponendi eatm ,

endi eam. . Ho&é

jlnl

& pote[latem babeo - iterum. [ut

Sed hoc ipfo.

yä)poth'

mandatum. accepi à Patre meo,

pl

Ergo. Maj.pro

b. Nam huic poteftati li-

n. Ni t

"

beré ponendi animam,

.aut petendi di-

fbci

"

nfationem precepti, no

n obftat illa

!

ifi, paffionem depregauss, oratio

s

L

B

y

f4t

ïïaädti;: VI. de Incarnatione.

lorf, Md

Matth, XXVI. ;9.— pater imi! i pofftileeft ,

lm requ

$ran[cat àmecalix ifie ; quia fcilicet hoc fo-

g practp

üm ex naturali horrore mortis , prout

ssad fübe.

hanc appetitus fenfitivus fugiebat, non

gutem ex appetitu rationali,vi cujus mor-

qm, pront

tem fübire cupiebat, à Patrepetiit,prout

in mortem

híc D, Thom. q. 21, ad r.refpondet: Now

stincludit|

fpenfatore

eff fatium , quod. petiit; quiavatio, que petitio-

Mf N;

sum propo[uit , nolebat , ut hec adimplererur : fed ad

ebet eidem

infiructienem nofitum volebat denon[Irare nobis (uam

sur nondum

voluntatem. naturalem , e motum [enfualitatis ,

quem [icut bemio baiebat, Ergo. Contrahane

iegro eod

conclufionem

sumdipey

$£^

Objicies I, Etfi,przfüppofità poteftate

ml

an N enfe

infallibiliter obtinendi difpenfationem,

at vol

pracepti, obligantis ad fübeundam mor-

iaidtumob

tem, deturin voluntate humanaChrifti li-

nttxt, ni

bertas formalis, & imediata,ad volendam,

autnolendá difpenfationé przcepti: repu-

^nt dusdem

gnat nihilominüs libertas formalis, & im.

qugum,

snediata ad actum obedientiz effe&tive ta-

tiicum d

em , & fimuladactum, vi cujus poftule-

viblis el

Ws üt n

tur difpenfatio precepti. Ergo. Antec.

prob. Adhoc, ut Chrifti voluntas pro fi-

RCPP

gnopriori naturz inftantis B. fit proximé

"INiritur

otens ad a&tum obedientiz effective ta-

"Wt j

em , debet eidem reprzfencari prace-

L

VF DF

ptum, proutrondum difpenfatum. Sed

"

!

pf

hoc ipfo repugnat przdicta

l

