da eft, & quidem in gradu excellentiffi-

quíti

mo, quz in beatis aliis, cum Angelis,tum

um

-

hominibus defacto admittitur,

Sed in.

Ut

i

B

D

M

DijputatioY, Art, W. ^

609

""M!&

his preter fcientiam beatam admitrtitur

quoque fcientia,per 12 infufa, Ergo. Min,

n |

mdem&;.

conftat ex num, j 88.

Maj.

;ob. Hocfi«

!nübüü.n

quidem exigit dignitas Chri

"

. hquo funt

Yi

omnes the(auri [apientie ,. & [cientia Dei abjconditi,

&t*f

tefte Apoftolo ad Coloff. II. ;. Ergo.

:

1 o

Confirm. authoritate, & ratione Div, y9r

'hom, art, cit, (ic docentis :: Decebat, ut na-

1 t

n k

türa bumanasa[[ampta à. Verbo Dei, ámperfecta non

effet/ — E ideo oportet in Chriffo ponere [cientiams

ha

inditaim, in quantum . per Verbum Dei, anima Cbris

hp

li, fibi per[onaliter unita , impreffs. (unt. [pecies in-

Ti 9R

Qs

telligibiles ad omnia , ad qua inteliecius poffibiliseft

hat

in potentia,

Ulteriüs veró

TT dre.T, d

obje&o hujus fcientie infufie : Secundgm

Tetnfat

(j fim

banc (cientiam , divimitus inditam , amma chrifts

primb quidem cognofcit. quacunque ab bominibus ca-

(jeurD,

tb

gnofcá poffunt per vireutem luminis intellectás ageu-

tis , ficut (unt. quecunque pertinent ad [cienttas bt

i prett

ye fden-

enanas,

Secundà : per banc fcientiam cogno[cit 8«

exnia ila , que per revelationem Divinam bomini-

aOtl QU

m

bus innote[cunt, five pertineant ad donum [apientie,

five ad donum prophetie .. [ive ad aliud quodeunque

j o

ho

donum Spiritüs Sandhi, ipfam tamen Dei effentiam

per hanc [cientiam non cognoJcit.

.

ff

Dicoll. Humanitatem

at

Chrifti p'a'ri—'ccf $92

habere fcientiam, minifterio fenfüum ac-

] admiüf*

:xcechwï"

quifitam, & (imul per accidens infufam,

Ita cum D, Thom. hfc q. 9. art,4. com-

hi -'

plures contra alios diffentientes, Prob.

nv

-

1

am

T

619

'üä?tus VI. -deulnramaäone.

Nam in Chrifti humanitate admittenda

Ht

eft fÍcientia,de fe conveniens naturz hu-

manzg, & quidem, cum illa prerogativa,

ää)t;ïn

ua eadem aliis bominibus à Deo colla-

fe fu

taeít, Sed talis eft fcientia,per fe acqui-

fus, &

ta, eadémque per accidens infufa. Ergo.

mitten

Maj, patet, & quidem à fortiori ob fu-

maniti

remam dignicatem humanitatis Chriíti,

egptio

in,prob, Nam Adamo, Salomoni, aliís.

que p

que à Deo per accidens infufà eft illa fci.

fu, &

entia, quz aliàs folummodoó perfrequen-

f, B

tatos a&tus acquiritur, Ergo.

Conf

Gonfirm, authorit, & ratione D, Tho-

frencian

$97

mz art. cit. ficftatuentis : Nibil eerum, que

vita mot

Deus ip nofira natura plantavit , defuit natura,a[-

bfo uf

fempte & Verbo, — Unde neceffe eff dicere : quàd is

wfrnt

anima Chrifli fuerit non (olüm intellens po[fibilis,

fed etiam entellectus agens,

Proprié autem opera-

fiiones

t

tio intelletius agentis e(E facere (pecies intelligibiles

MN

adu, abfivabendo eas à pbantasmatibus.

Sic igi-

k

tur neceffe eft. dicere — quüd in Chriflo fuerint ali-

ia l

gua. [pecies intelligibiles per actionem. intelletós a-.

toyt (

gentis in intelledu poffibili egus ecepte ; quod eff effe

0 t2

án ip/o (cientiam acquifitam , quam quidam experi-

Vun &

smentalem appellant.

Et ideo, quamvis alibi aliter

Qu er

feripferim , dicendum eff , in Chriflo fuiffe [cientiam ,

g

acquifitum , (ecundim modum bumanum, non (olim

D li

ex parte fubjecti vecipientis , (ed ex párte cau(a a«

mariu

m

gatis — Sed hoc ipfg in humanitate Chri- :

611

B

Difputatio 1X Artic.TP.

fti fuit etiam fcientia, proprié acquifita.

W hu

mm, |

Erä)b) iciesT. contraprimam. Scientia,per

Dus

fe infufa,humanicati Chrifti fuiffet fuper-

$94

t

d

ii h,

flua, & otiofa, Sed hocipfo eadem ad-

T

mittenda non eft. Érgo. Maj. prob, Hu-

manitas Chrifti à primo inftanti fux con-

ts Qu

ceptionis habuit fcientiam beatam, eám-

J

que perfectiffimam. — Sed hoc ipfo fuper-

d

if

fua, & otiofà fuiffet fcientia, per fe infu-

fa. Ergo.

GConf.

Si hurhanitas. Chriftilhabuifïet

JIMIT

fcientiam, per fe infufam , & per hanc in

n, W

vita mortali intelligere potuiffet: cunceo

Htj

ipío fuiffec femper neceffarió in. actu hu-

pli

jus fcientiz, adeóque femper geminas co-

if

gnitiones elicuiffet, nimirumfcientizbea.

T

tz, & fcientiz,per íe infufxz. Ergo.

/

iphih

Refp. N. maj. Adprob. C.maj. D.min, 59$

s

Sed hoc ipfo fuperflua fuiffet fcientia,per

t d

fe infufa, fpectato przcisé obje&to,cogni-

lii

to per fcientiam beatam. C. min, Spe&ta-

il

M

to etiam modo cognofcendi: objectum..

Ratio diftindtionis

u i

N. min. & confeq.

ii dit

conftat ex di&is num.5 88. de gemina co-

( ]amul

gnitione beatorum Angelorum , matuti-

mj

pa fcilicet, & vefpertina, quz etiam hue

manitatiChrifti,quoad utramque hanc fci-

ymw*)

entiam convenit,

a

Í

d

Ad

16 IÀ

"Iralatus VI. de Incavnatiope,

Ad confirm. D. antec. Fuiffet neceffa-

rió femper inactu, quoad aliqua objecta

m

hujus fcientiz. C. antec. Quoad omnia

[cur

M

illius obje&ta, N. antec. & confeq. Ratio

a

hujus iterató patet à paritate intellectüs

Angelici. Hic etenim quoad aliqua ob-

deoþ

jecta, perfpecies impreflas cognofcibilia,

min.

eft quidem femper neceffarió in actu,non

betur

tamen quoad omnia objecta.

Unde D.

att, )

ühh

'Thom. híc q. 11. artic.j. fic concludit :

Dicendum efl, quàd (cientia, anima Cbrifli indita,

' 'lfllm D

fuerit babitualis, C poterat eA uti, quando volebat,

Vlf.c $

Ex quo deducitur: quid refpondendum.

tduii d

fit ulteriàs, fiargumentum iltud ad fcien-

mj u

tiam,per accidens infufam, applicetur.

de (cen

dor n

$96

ObjiciesII. contrafecundam. Scientia

acquifita , feu per accidens infufa,non po-

frexi d

terat in bumanitate Chrifli componi cum

tpasi

j .

Ícientiabeata. Ergo. . Antec. prob. Fides

ttrin r

Adcor

"Theologica componi non poteít ob fuam

Oobícuritatem, & imperfeCtionem cum.

Venfa

fcientia beata , ideóqueilla in humanita-

m b

te Chrifti non admittitur, prout n 471.

fl The

dictum eít. . Sed Scientia acquifita, aut

tin dj

er accidens infuía, eft imperfectior fide

j

heologicá. Ergo.

Itim

Conf. Ideo fides de Deo componinon

ts

poteít cum fcientia beata, eó quód fides

VC

fit cognitio Divinitatis. füb znigmate.

J v

Sed pariter &nigmatica eft cogniuo fci-

ene

hi h

ij

tfb

Difputatio YX,. Artic, V.

h

entiz acquifite, per quam Deus cogno-

W |

fÍcitur in phantasmate, Frgo.

equä |

Refp. N.antec. Ad prob. D

.maj. Ideo'

127

D k

l

"m

przcisé. N.maj. Etquiaimul eft cognitio

de obje&to, non vifo. C. maj. & diftindtà

li

lhlh]

min. 'N. confeq.

Ratio diftinctionis ha-

wäaïl,n(ü |

betur ex do&rina Div. Thomz, hiíc q. 9.

Ui

art, ?, ad ) fic refpondentis : Vifío imperfe-

vt

&a fidei in [ui vatione includit. oppofitum smanifefle

ii

vifianis , eà quàd de ratione fideeft ut fit de mon

m

vifis. — Sed cognitio, que eft. (pecies indite , mnin-

lm,

cludit aliquid oppefitum cognitioni beate , Cv ideo

Vlcte

non eft. eadem vatio utrobique, HucusqueDo-

&U

!

&or Angelicus, qui pariformiter 1dipfum

at

de fcientia acquifita, prout conjun&ta cum

n

fcientia beata P.I, q.59. art,f. docuit

|Om

elegans illudHieronymi: Difcamus in terris,

Fides

quorum [cientia nobis per[everet in celis,

fuam

Ad confirm. fimiliter D. maj. & C.min.

Qu

N.confeq. Ceterüm fiquis füpponat,fci-

xan'lta-

entiam beatam poffe componi cum actu

],4711

fidei Theologice, tunc totum argumen-

, -

tum cadit.

or f

- Objicies ultimó. Saltem fcientiaacqui. f 98

fita non fuit à primo inítanti conceptio-

oni

nis Chrifto per accidens infufa. Ergo, An-

W

f

tec.prob. Nam aliàs Chriftus per decur-

fum vite mortalis nihil denovo didiciffet,

ugm i

j |

$ed hoc repugnat Apoítolo ad 'Hvebr.

3

v

d

614

Trallatus V1. de Incarnatione,

V. 8... Didicit ex iis

» que pa[fus eft, obedientiaws,

LL

Wi

Ergo.

Conf. Si nihil de novo didiciffet, tunc

dmt,

€o ipfo interrogando, & audiendo Do&to-

um

res, prout Luc.II, 46, habetur, finaulaté

Cot

egiffet.

Sed hoc admitti nequit. Ergo.

rætCll

129 "Refp,

fcient

N.antec, Adprob.D. maj. Chri.

ftus per decurfüm vite mortalis nihil de

jn m

novo didiciffet quoad obje&tum materiale

cirur,

fcientie, C, maj, Quoad objectum forma-

gdlisbt

le. N.maj. & íic D. min. N,confeq, Ra.

cognin':

tio eft; quód fcientia experimentalis,ftri-

divdi

G fumpta, fit illa, qux pro obje&o for-

pitini

mali refpicitipfam experientiam fenfuum,

tiri id

qua ratione fcimus,folem effe lucidum, &

tendum;

ignem effe calidum.

Unade licét Chriftus

hminur

fcientiam experimentalem fibimetip(i fuc-

dc(en

ceffivé comparaverit, non tamen per

Qitoma

hanc, quoad obje&um materiale, in linea

Cinutis

fcientie humanz, five naturalis aliquid de

Cnft

novo didicit, prout à paritate fcientiz,

r

.per accidens Adamo, & Salomoni infufz,

fttnt

confiat. Atque in hoc fenfü accipienda

filte C

funt Apeftoli verba, fuperiüs allegata.

p

ht

Ad confirm. N. maj. Sicut enim Magi-

fter interrogando, & examinando difcipu-

C(I)M

Vilety

lum neutiquam fe ignorantem fimulat,fic

Ya

idipfüm de Chrifto à fortiori inrelligen-

ac o

dum. UndeD.'Thom, híc q. 12. artic. 3,

Ti

ut O-

Vg

adll. fic refpondet: Dicemdwim, quid fic

nige-

LU

61f

"pifpitatio 15:. Antic. W.

t

gigenes dicit füper Lucam , Dominus interrogabat,

non ut aliquid addifceres ?. [ed uc interrogatos eru-

du

diret, Ex uno quippe dottrina fonte manat,c? in-

Af

terrogare, & refpondere (apienter, — Ex dictis

606

W

Conftac I, Quód in humanitate Chrifti

il

preter fcientiam beatam admittenda fit

nj (

Isl

fcientia,per feinfufa, per quam creaturz

in femetipfis, & Deus in creaturis cogno-

"at

fcitur. Nam hzc fcientia pariter in An-

m

Á h

gelisbeatis admittitur; cüminillis detur

cognitio duplex,alia nempe matutina, &

tusft

|

alia vefpertina, prout ex dodrina D. Au-

k r

guftini fuperiüs di&tum eft. lInde à for-

fnm,

tiori idipfaum de humanitate Chrifti. di-

n

cendum ; cüm Chriftus,üthomo, fit caput

hs

hominum, & Angelorum.

Hinc etianL

R

hzc fcientia, infufa humanitati, tranfcen-

n u

dit omnem fcientiam infufam , que aliis

alines

creaturis à Deo collata eft,

uidde

601

ConfítacH. Quód preter hanc fcien-

jenti

tiam,per fe infufam, quoque admittenda

infil,

fit fcientia humana,per accidens infufa,ne

fcilicet.Chrifti humanitas careret aliquà

ipied

')ata.

prarogativà, humano intelleui à Deo

n

conce

?

ideóque Adamo, aut Salomone

videretur inferior contra illud Matth,

df

mulagäc

XII.42. Ecce. plusqua Salomon bi, Unde

hzc fcientia in gradu excellentiffimo hu-

xtclligtü'

manitatiChrifti, & quidem à primo inftan-

,a

fuía: etfi eandem

l

;icongeptionis erat in

LUl

4

quo-

f

616

TraffatüsVI, de Incarnatione,

' gþnïa

quoad operationes, prout actu à phan-

tasmate dependentes, non exercuerit

| ferbi

in ztate infantili ;; quamquam nonnulli

ida.

&

oppofitum fentiant : exiftimantes phanta-

fiam humanitatis Chrifti etiam in xtate in-

Lu,

qu fa

fantili fuiffe perfe&tam. — Caeterüm pote-

rat eandem exercere quoad operationes,

eipit

g

ab a&tuali phantasmate independentes : fi-

cut etiam animze beatz fcientiam, in ter-

munti

tis acquifitam, exercent.

n

602 , ConftatIII. Quód prater hanc fcien-

[(41)

mittenda fit fcientia ex

tiam, per accidens infufam, quoque ad-

p Nj

erimentalis, ftri-

f Dd i

&étalis, prout hec e

j

cognitio certa,

Chrif

evidens, experientiz fenfuum tanquam

prædefi

objecto fue formali innixa,

Unde licéc

yrt d

relique fcientiz per decurfum vitz non.

jidwi

fuerint au&x , oppofitum tamen de fci-

n

entia experimentali, quà tali dicendum,

tj

Atque in hoc fenfu verifi

catur proprié

n Chri

illud Luc.II. j 2.

f Efus autem proficiebat. (apién-

Thentor

tiá, nempe experimentali,

Ex multipli-

ii E

ci hac frientia hümanitatis

patet, quàm

N

procul ómnis ignorantia,n

obis congeni-

du

ta,fità Chrifto, üthomine,amovenda; iz

n g

quo onmes tbefauri [apientia;, cr fcientie pei

funt

lt

abjcotditi ,prout fepiu

|

€ € o

$

;

lg :'CI.L.?R?&OIO dictum

Qfin

605

4

ï

(

t

Claudamus itaq

de hunc Tra&atum..

ejusd

pl

entiumwerbis, quibus

[

*

i

em Dp,&,oäs :g

»

Ti

ommg

^

]

-

Difputatio IX.. Art. V.

6ry

Mam

omnia hucusque de admirando Incarnati

Ti

Verbi myíterto, cum Do&tore Angelico

r

di&a, velut quadam fynop(i continentur,

J'3

& confirmantur.

Sic etenim ad Coloff,

n;uta;- !

[

I. 12,& feqq.Gratias agentes Deo patri,qui dignos

"r

nos fecit in partem (ortis [and'orum in lumine , qui

hi

eripuit tos de poteflate tenebrarum , & tvanflulit in

It

vegnum Filii dilectionis (ue. En Chriftum ho-

at

minem , Dei Patris Filium! 1n quo babemus

d

vedemptionem per [anguinem ejus , vemi[ionem pec-

Y (ois

«atortim.

En fatisfadionem condignam,

t i

propeccatishumanigerferis! — Qui eft ima.

if

ge Dei invifibilis , primogenisus omnis ereature. En

Chriftum, ante omnes creaturas.à DEO

)(tft

ITUAT.

predefinitum ! Quoniam in ipfo ceudita funt. a-

elioit

miver!a. in celis, && in terva, vifibilia, c invifibilia,

T

? OT. f

five throni, five dominationes, five principatus ,. five

de [Ci ]

peteflates.; emnia per ip[um, &* in ipfo creata [unt,

dum, .

€» ipfe eff. ante omnes ,. C otmnia. in. ipfo conftant,

o [

En Chriftum tanquam caufam finalem, &

meritoriam totius mundi! t ipfe eft caput

i

ukiRh- ]

corporis. Ecclefie , qui eft. principium, primogemtus

ex morttts,

En merita Chrifti,morte con-

quam

gt

fümmata! Ut fif in omnibus ipfe primatum te-

n

"n n

nens, quia in ipfo eomplacuit, omnem. plenitudin

[2

ánbabitare.

11]

En fapientiam, fan&titatem, &

loriam Chrifti, qua omnes beatos tran-

o d

cendit! Erper eum recontiliare omnia in ip(um ,

pacificans per (anguinem. cvucis ejus, five que. in

at

t, En omnia dona

qlllhï

j

;frzis,i,.;äve.f,qr4a in e«lis fun

q-s

gra-

618

TraBL atus Vx, de Incavnatione,

ratiz, & glorie, tum Angelis, tumho-

minibus,ex meritis Chrifti, prout morte

confümmatis , à Deo collata !

Hac ta-

men ulteriüs ad majorem Dei, ac Chrifti

Redemptoris noftri gloriam ordinantur,

DI

uem proinde cum Patre, ac Spiritg

Ganc&to,laudemus , & glorificemus

per infnita fzcula,

[

€ne ;

J

l

À

!

favand

17

"

dom,no

N

NSSS

N E

«

U

»

EE

du

j

E

N

Z

M

P

J 7

puando

RY

U

"

f

-

Y Fid

$-

EX

4

SWISY

r

'f( u!l ))

[

-

m

24

()

f

(*

L

atm f

(vwx*ïm

x

:

SNM

(mptio,

M

QU

Ix

N

N

AW

cift, Ch

(Gs

n

[-1J

ipt

LA————

hi p

r

R)

quim 10

N

(

v

DC

»

I

Tfent

RE

(Bl

Amit

z

x t

Tuttnds

f

n

Yebyi

ifni,

UR

fotyer

N

LT

IRA-

*

-«83( o )Sst-

]uj

[-] CR2 e Ro CXo i xo a RD

hd

W.m

«

z

*55o5e s

DL

TRACTATUS VI.

acüz

du

.';

DE INCARNATIONE.

s

INDEX RERUM

Juxta. Numeros Marginales.

riv acceperunt,34$. Non

À.

Damus fuit caput mo-

tamen Chriftus pro illis

mortuus, 355.

Á

rale generis huma.

*

ni,folumodo quoad

fervandum, aut amitten-

Eatitudo creature ra-

dum,non autem quoad re

tionalis duplex : nae

parandum ftatum gratiz.

turalis, & fupernaturalis.

1$1. Eidem ante lapfum

revelata Incarnatio , non

I14. Hac fola eft finis ul.

timus in moderna pro is«

autem fütura quoque re-

dentia, Ibid. Gonfiftit for-

demptio.181. $i non.pec.

maliter ín vifione intuiti-

cáffet, Ghriftus non venif-

va, & fruitione folius Dei,

fet.160,. Plurésque pofteri,

$$7*

Vide: Vifto.

quàm modó, vternüm pe-

Beatus per vifionem im-

riyiflent, 196.

tuitivamDei cognofcit ea,

AEternitas futura creaturze

quz ad ftatum füum per-

rationalis folüm eft fynca-

tinent. «46. Ideóque pre;

tegorematicé infinita. «s5

ces, etiarm arcanas viatoe

"Angelica natura potuit à

rum , à quibus invocatur,

Ibid. Et fuos a&us tantüm,

Verbo Divino hypoftaticé

affümi, fed non affumpta,

conditionate futuros,quos

Sr. Fuit tamen Angelis

fub aliis circumtiantii$ in

€onveniens Incarnatio.$2,

via habuiffet, $23*

Nam ex Ghrifti meritis o-

mnia dona gtatiu, & glo-

C.

B

[

Traffatus VI. de Incarnatione,

dj

quoad fanguinem;etfi non

[306

C.

jlis üea

animatum. 42, Etreliquos

Hi

viftus fimul Deus, &

humores principales, 49.

alis, 11

C

homo.I. Non tamen

immedi

homoin triduo mortis.4o.

Ungues quoque, ac capil.

1

tio ge

OS. $1,

Mediat

Predefinitus, üt Redem-

tor, ante peccatumA dz,

LJ

dempk

abfoluté previfum. r$o.

E?retoyumDivinorii ordo.

Non 'potuit impetrativé

in moderna providen-

mereri unionem hypofta-

tia, 344.. Vide: Pradefinitio,

Pt

ticam, quoad fubftantiam,

Deipara Virgo fuit. caufa

C

tel

[

234. Secüsquoad circum-

effe&iva

infirumentalis

fantias,2360. Compenfa-

hypoftatice unionis, 220,

tutem

xima pec

tivé autem quoque fub-

Meruit de eongruo,ut effet

jii, Qu

flantiam 55$. Vide plura:

Mater Dei.278. Primoge-

Conceptto, Corpus, Dona *vc.

nita Redemptoris;ac Regi,

tito ven

Communicatie idiomatum

ls tamen

na hominum, & Angelo.

ánter utramque Chrifli na-

rum. 344,

vaialie

turam, in concreto fum-

Dona SpiritüsSanGti.46r.

ul

tatn, 6o,

Non autem in

Omnia in Chrifto ad^ it.

l yimo

abftracto. 62.

tenda, 46e, Étiam timoris

nl

Comprebenfrua cognitto ali-

Domini,472.

miiet ln

fi, ib )

cujus objecti duplex: ex

tenfiva, & intenfiva, €79.

E.

]

AT

Repugnat, ut cognitio in-

I«]z"tien; t

aUfa principae

!

l

M

ferior comprehendat in.

lis hypoftatice unio-

tenfivé . cognitionem fu-

nis fuüit tota SsanGiffima

periorem, $$ t.

Trinitas, 218. Inftrumen.

lt

ET

Conceptio Chrifli non fuit

talis etiam Deipara. 220.

fucceffiva,fed inflantanea,

Titodl [

$16. Servato tamen otdi-

F.

ln Thty

L

65.400,

ne fignorum naturz, 217.

EF

des 'Theolopgiéa non e«

t( Corpus Chrifti fuit imme-

rat Chrifto irifufa, 471.

, X

diaté affüumptum à Verbo

Finis duplex, nempé 4uo,

g &

ts

Divino quoad omnes par.

& fine quo mon,156. Ultimus

':'qg. animatas 39, Etiam

Dei, mundü producéntis,

n

,

f

» Indeä ;Rerum.*

catur formaliter per ine

eft gloria ejusdem extrin-

Mi

feca, 113.. Greature ratio-

creatam Verbi fan&itae

w

:

i

R

s

nalis beatitudo fupernatu-

tem, 426. Et quidem fim-

!

Jncarnationis

o

ralis, 1I4.

pliciter infinite, 428. Sane

IUML*';

immediatus erat Redem.

&ificatur quoque formali-

ptio generis humani, 160

ter

er fan&itatem crea«

Mediatus vloriaGhrifti Re.

).

tam,feu gratiam habitua»

demptoris, 165.

lem. 462.

Yi

s.

.

lOA

d

Ratia babitualis non po-

f Mperfefio moralis. differg

^

fl d

G

teít componi cum pec-

p

eccata veniali, & 14,

funmu

cato mortali,478. Secüs

Non poterat in Chrifto da«

:

VU i

&utem cum potentia pro-

ri.$49.

Tutgtefi

xima peccandi mortaliter,

lacarnatie Verbi D

ivini

ec-

erat conveniens Deo. 78.

! Pn'mugc

lbid, Uti etiam cum

Wa

cato veniali,.479. Pof

?

bi-

Etnaturzhumanz affüm«

lis tamen gratia, peccati

pte.$0, Acomnibuscreaes

Angat

turis,$52, Non tamen,.nes

venialis exclufiva, Ibid.

uU.

Gratie plenitudo inChrifto,

ceffaria Deo , neceflitate

wdnit

antecedente,Ioo. Nec qui-

primo inftanti conce-

dem morali,

Nec etiam

timori

ptionis.462.SanGificat for.

maliter humanitaté Chri-

neceffitate , confequente

fii. lbid. Non fuit aucta

exiflentiam hujus mundi,

116,, Aut ordinem fuper,

:

er decurfum vitz rrjorta-

li

1

$. $$T.

naturalem gratiz.1I8. Vel

rincipà

ad reparationem generig

t nio

e

humani. I36.

Neceflaria

yaifr

"abirus infaft virtutum

tamen fimpliciter ad hanc

Qramtt

exiguntur à gratia ha-

reparationem, per meri-

p

bituali. 4£9, . Dividuntur

tum condignum, aut fatisa

in Theologicos, & mora-

fadionem condigná, 138.

les.460, Etiam Ghrifto i

Innocentia eft fub diverfo

j

fufi, excepta fide Theolo-

refpe&u majus , & minus

)nhü- s?];

gica. & fpeciali poeniten-

donum, quàm. falutarig

p

tia. 471.

penitentia, & juftificatio

M

!

peecatoris, 147,

dinmanitas Cirífi fandifi-

r

,

J

L...]

—

N

Da&au;i"lr'l; de lücaikafbnil

Suflitin tricta, feu com-

aliud compenfativum.232.

jino :

mutativa.401. Ex hacijeus

Non requiritur ad meritü

jrin!

ind

ereature nequit obligari.

libertas imediata, fed fuffi,

403. Vide: sarisfatiio.

cit mediata, 420,

s

malit

. Meritum Chrifli eft valos

minu.

L.

ris fimpliciter infiniti, 296«

joum

Ex tripsx ::. Naturalis,

Ideóque in a&u prirho di-

pis. Jf.

Divina, & humana.

num omni pramio pof-

;

bili. 312. Non tamen in

497 Naturaliobligata fuit

humanitas Chriftüi, 402.

a&u fecundo.314. Chriftus

plei,

Non tàmen ad fübeundamm

fibi non meruit gratiam

tum,à

mortetn,e32, Secüsautem

habitualem,nec beatitudis

tütaf

PT

Lege Divina pofitiva. «22.

nem, feu gloriam effentia-

"Wide:i Praceptwm.

lem animz.330, Secüs au-

Nwfi

Lilertas creata. eft fimul-

tem gleriam corporis re«

toníaqu

divivi, exaltationem no-

tas potentie , non autern

[asPby

otentia fimultatis ad op.

minis, & judiciariam po-

Yide x )

:

ofita extrema, I97. .Ex-

teflatem. 332. Angelis au-

onuntur conflitutiva il-

tem, & hominibus omnia

ius intrinfeca. 198, Inter

dona gratiz,& gloriz,248.

db

jlla debet effe decretum

Et Deipare maternitae

vitt

Dei applicativum omni-

tcIm. 350

bnií

potentix , fdque indiffe-

Mundus à Deo fine omni

Ym

fens ad utrumque extre-

creatura rationali non po-

Orrit

mum.2oo, Vide: Meritum.

tuit condi, :13. Defacto

Vvvl

conditus

propter Ghri-

M.

pli d

ftum, 180.

[ ET

L4ría Virgo fibi meruit

.

Xttg,

de congruo mater-

nitatem Dei 278. Ghriftus

"4tura Divina in Chrifto

lod W

non eft terminus for.

pOT

eidem de condigno, 3«o.

" togm

Non tamen potuit illam

malis hypoftatice unio.

à Deo precibus. poftulare,

nis,24. San&ificat tamen

Orati

formaliter . humanitatem

ithor

357. Vide: Deipara.

fiücig i

Meritum,aliud congruum,

Ghrifti, 426. Vide: sanclitas,

aliud condignum. 135. &

Natura bumana fine fub»

331, Aliud impetrativum, | fiftentia creata eft à Verbo

le

[

li

1

' .Qäex .Räqu

uj

DDivino affumpta.o. sub.

reri .Adventum Ghrifii;

Rriti

fiftit in Chrifto formaliter

quoad fübflantiam Incare«

er increatam Verbi per-

nationis,260, Meruerunt£

í

onalitatem, Ibd, Eft cer.

illum.de congruó, quoad

J

minus intrinfecus, & fub-

circumítantias, 262,

ii

je&um hypoftatice unio

PeccAtum mortale non .e

1j

nis.3$. Vide: Hwmanitas

fub ratione offenfe Deài

hii

Chrljfi-

fimpliciter infinitum.134»

J

Natura érrationalis com-

N«ec quidem peccatüChrie

li Gl

pleta, cujusmodi eít bru.

fticidii.377, Non eftin mo»

n qia

&um, aut planta, non po-

derna providcntia injuri&

vt

£vit affumi à Verbo Diyi-

ftri&a contra Deum. 4032«

if

nO, 81, & 4$3.

Attamen gravis offenía

) r

Neceffitas antecedens , &

perfonalis, eadémque fu-

O

coníequens.97, Mctaphy.

perior omni fatisfactione

IQum t

-

fica, Phyfica,& moralis. 9$.

purecreature,138. Vide

drmpo.

Vidg : Incarnatie,

Gratia Santlitas, Satisfactio.

lia

s

Penitentia falutarisàDeo

( Onn

O,

pradefiniri poteft ante

Yi

Bedientia eft — fpecialis

peccatum;abfóluté previ-

iernte

O

virtus,g 18. Chrifti [i-

fum.196. Habitus ejusderm

bera in fübeunda morte,

fpecialis non erat in Ghrie

n omui

Vide: Preceptum,

(to. 471.

|ponpt

Omnipotentia Divina per

Praceptum aliud rigoroa

Defio

decretum indifferens ap-

fum,five obligans fub cul«

t Ql

plicari. debe& voluntati

pa; aliud veró folàm o! li

create ad falvandam li-

gans fub pena495. Gome

bertatem. 300. Compre-

mínatorium culpe nonm

potuit imponiChrifto,goo,

wb i

hendi nequit ab intelle&u

creato, etít omnia poffibi.

Secüs autem rigorofum ,

ginli.

lia cognofcente.$79.

five obligans fub. culpa,

j U*

Oratio Chrifti agonizantis

«o2, Quinimoó tale, atta-

men dif»enfabile, defato

jcat n

ín horto. ;23, Pro uisini.

n

micis in cruce, 377*

impofitum: de fubeunda

desd

morte.e22. Vide: Lex.

P.

Pradefinitio Chrifti, üt Res

n Ánt fu?

ane

Mitres antiqui non pote:

demptoxi;, fieri potuit

,Miw*;

rant de cendigno mc«

r-

Daäatus F. de Incarnatione,

€e peccatum Adz,abfoluté

satisfaclio Cl»ifli pro pec«

4plicis

previfum. 178. Non ta-

catis mundi fuit condigna.

368.

ncdia,

imen per unicum decre-

Et fuperabundans,

t&um indivif(ibile. 22

379-

Etiam pro peccato

Providentia Divina de hoc

Ghriflicidii,377. 1ndiguit

mundo non poteft confi-

tamen' acceptatione Dei,

qunfi

ghri

flere in unico decreto in-

386.' Sed folum illá, qua

]ummodd

divi(ibili 20o0, Ordo decre-

Ghriftus , conftitutus Re-

4

demptor, fi mortem fub-

dpinitat

torum in hac providentiae

,

344-

*

iret 388$, Noh fuit ex ju-

erfonaru

fitia rigorefa, 404.

Se

diva unio;

LA

Edemptio generis huma-

tantüm illa,qu: Deum in-

a5, iaf

R

ter, & creaturam dari po-

eindémqu

ni, per meritum con-

teit. 406.

manam , J

dignum, aut fatisfaáio.

scientia Chrifs Divina; &

fippofitum

nemcondignam,fineChri.

humana, 43$, Per huma-

Qs homo,

fto fieri non poteft,138, Eft

nam, eátnque beatam, co-

Trifitia C

caufa finalis,fíne qua Chri-

novit omnes creaturas,

ftus non veniffet, vi prz-

pifionis, a

abfoluté exiftentes.ze8, Et

vlfcne beati

Íentis providentiz, 1I60.

omnium Angelorum, ac

Vide : Finis,

Prfervati-

hominum ad&us, etiam li-

va.Deiparz à

j

peccato m:i-

beros, & arcanos, abíoluté

phim Di

ginali, 177.

futuros.g60. Etiam ífuos,

falva libertate merendi.

nionem |

S,

Tmedate o

$6s5, Pretereà quoque o-

ZAn&itas cteata, & incre-

mnium aCus liberos,coue

füramumar

ata. 423.

Alia realis,

ditionaté futuros, 76« Uti

pust anima

feu phyfica, alia moralis,

& omnes creeturas polffi-

Wt w

424.

Increata Verbi for-

biles. $74. . Non tamen

maliter fan&ificat huma-

comprehendit

omnipos

nitatem Ghrifti. 426.

Et

tentiam.| Divinam.

579*

quidem fimpliciter infini-

Preter fcientio2m beatam

té. 428. Non tamen illam

quoque in Chrifto fcientia

formaliter fan&ificat unio

infufa.590. Et minifterio

hypoftatica. 444.. Sed tan-

fenfuum acquiftta. 592,

süm radicaliter. 446. Secüs

scieniia. Divina. &riplex,

autem gratia habitualis.

Die

RI

J

Index Rerum,

Wmhm

üm

n

fimplicis

iptelligentiz ,

ftantialem. 40, Uti & fan.

[npka 2

Imaedia, & v1foms I7$,

guinem,40o, Vide: Corpus

llm Ny

Chrifti.

jl 37

Virttutes fupernaturalæ

R ey

ausfiguratio Clmjh per

infufe exiguntur à gratia

4[11

ln m

gloriám corporis fo-

fanGificante,459, Non tà-

Turimm ï'

lummodó

tranfeuntem,

men fingule inGhrifto.471

341

»Mnotn «

qrinitas 1ot2 Divinarum

Vife intuitiva prafup-

Nibie

ponit lumen oloriz. 536,

perfonarum eft caufa effe-

Efque corienfuratur, 537.

tj h SM

étiva unionis hypoftaticz,

Nequit.

hprani

comprehenderc

218, Si affumpfiffetunam,

Deum, 4&i4, Vide: Beati-

itri dj

e:ndémque naturam hu-

tude, Scientia Chriffs,

inanam, non fuiífet hoc

Ov D )

Unio b]þtyintmz, feu per-

fuppofitum triplex, fed u-

fonalis inter Verbum Di-

n Pt

nus homo, I9,

vinum, & naturam huma-

Ve bt

qrifitia Chriffi tempore

I$ Tedlra,

z:

nam Ghrifli ,

eft entitas

paílionis, ac mortis cum

modalis fuperaddita.

3.

n B

vifione beatifica, 328.

gorir, at

Attamen fubftantialis, 4.

g etam T |

Supernaturalis, 6. Et ma-

U.

l

xima unionum, $, Indivi-

i, abfolut .

E

rbum Divinwnm per u-

fibilis,& indeftruibilis,pro-

Biam u l

PU

nionem hypoft

icam

utterminatur ad animam;

« merendi

immediaté affump

á

t na-

fecüs autem ad corpus, &

igoqo

|

|Iberos,tou

turam humanam, fcu COr-

Sanguinem Chrifti, $3. Vi-

pus,& animam Chrifti, ac

de plura : Efficiens cauja, Na-

0576 t

tuta butmana, & Divina.

stura ol

utriusque unionem fub-

o d

j omu

ynmm, $

jm ha

FINSI.S

yritofd

m mmu.enu

qulfua g

)mM um

Md

—MÀ—

—

*

——

H

E EEE

—

—— —À

M—

— —

—

zi

—

—— ÀÓ —MÀ p ——

u-2

*5

-

[

Lt

--

4

Uf

A

x D

X

r

T.

»W

Epesiricun

h

R— —

s

——

L

Wa

i

R

JXNIJ.I

lm

—

t

pR

A

N

TL

-

s

er

r

Y

X

W

o

9

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

r

14 15 16 17 18 19 .20 ?l

o

THEOLOGI

W! TET LTH IIII(IIII J WIIHIII LL ll | II!HI

-

E

SPECULATIV/E

.............

TRACTATUS VI

12 13

ADMIRANDO

E.

INCARNAT

10 411

J

If ll,lIHHHI!lllIHIIWIHHHII!IIII

E

-

VERBI

2

Xj—

MYSTERI

AMetbodo Schola[lica elucuþratusï— p

2

REVERENDUM PATREM

PER

EL

-

SIGISMUNDUM PUSCE ^

E SOCIETATE JESU,

E-—

$S, Theologiz Doctorem, ejusdémque mA—

GmbH www.

fDa, ac Celeberrima Univerfitate Grecenfi —

Profefforem Emeritum ,

4

B

5

Nec non

4

ACTUALEM CANCELLARIUM

ANNO Saruris M. DCG, XXIX.

3

Cum Licentia Superiorum , & Privilegio ccürea.

EXEXEES

HHIHKIIIIIIH

3

Impen(is FF, Veirh.,.-Bibliopolarum:Gr

2

Copyright 4/1999 Y:

2V

IIIHHHlïHllHH]HHllllIlHHlHHlHHHHlKII!IIHHWIIIIIlHlHIH lHlllllHlllll

3

|||P^

- 4

A

[-——