&ificantem, Sed hoc ipfo etiam poterit

"od

de condigno ^mereri peccatori remiffio-

| MM

nem peecati mortalis, faltemillam , quz

M?m, rPC&

absque gratia fanctificante fieret per Ífo-

m

tf

lam condonationem extrinfecam. | Ergo.

t

Min.prob. Nam majus eftbeneficium: ex

W m

T (

non amico fieri amicum Dei , autex ftatu

Pt

li

pur& nature transferri ad ftatum ordinis

e;m

fuü-

u

l,

Difputatio 1I. Artie, IV,

Tfí

lb

füpernaturalis: quàm ex peccatore,feu ini-

1

L

QUil

mico Dei, folummodó fierinon peccato-

üäJümü

rem, aut non inimicum.

Ergo.

U ii

Refp. N. antec. Ad prob. D. maj. Po- 147

DCMN

teft alterijnon peccatori,mereri de condi-

x

gno gratiam fan&tificantem. 'C. maj. Pec-

itiojifg,

catori.N. maj. Et fic diftin&á min. N. con-

Creatum r

feq. Ratio eft ; quód juftus de condigno

bilis fs

mereri poffit gratiam fan&ificantem, not

mnpofíbits

quidem fpe&atislegibus modernz , fed al-

nendam rtd

terius providentie : non tamen mereri

Lroo, Ánt

poffit de condigno gratiam fan&ificantem

eri de coni

peccatori. Nam pofitiya hujus indigni-

antem: f

tas , & Dei offenfi dignitas omne meri-

jj merüift,

tum jufti tranfcendit.

(lfet infatu

Ad confirm. C. maj. N. min. Ad prob.

otdt eiam.

D,antec. Eft majus beneficium abfolute,

gem penndt

feu fpectatà folüm quantitate doni, aut

valisremili

utilitate recipiéntis. C. antec. Eft majus

beneficium comparative, fpe&tatà nempe

ri,nonpt

dignitate perfonz dantis, & indignitate

atiam

€

rfonz recipientis. N. antec. & confeq.

à

atio diftinctionis eft; quód gratia, col-

tam pott

v remil

lata nonpeccatori, fit quidem majus be-

f illam ) qw

neficium, fpe&tatà quantitate doni, feu

feret pet D

utilitate perfonz recipientis gratiam : non

um Hj

]

tamen fit majus beneficium fpectatà digni-

tate perfong condonantis, & indignitate

rehicium'

j t

períonz recipientis, cui condonatur of-

fenfa: hinc etiam D. Thom.II. 2. q.106.

[&atmnorg |

4

art.

W

1f2

Tralkatus VA. de Incavuatione,

i DO*

art. 2.'docet: majus effe donum poenitenz

tiz in fenfü comparativo füperius expo-

a bt

wftus auten

fito, quàm innocentiz, dum ita conclu-

S

dit: Secundüm hoc magis tenetur ad gratiarum

Ti

fei.

eüliontm. panitens,quàm innocens 5 quia magis das

| Mf N

tur gratis illud, quod ei datur & Dto . cim ete.

pius p

nim dignus effet pend, datur i gratia..— Ex hac

vilitaisd

ferfondt,

doGrina patet , quidnam ad alia hujus-

modi argumenta refpondendum : quód

riis, pt!

nempe juítus fibi, aut alteri mereri poffit

yeripr

"

de condigno preíervationem à peccato

o

mortali, aut perfeverantiam finalem, vel

transnd (

;

ipfüm ftatum beatitudinis zternz, in quo

1is od

omnis peccandi potentia definit.

m

n o

148 Objicies V. Quamvis fatisfadio pro

offenfà perfonali decrefcat ex eodem ca-

;

flmina

pite, ex quo crefcit offenfa: contrarium

yeinz m

tamen de merito dicendum.

Sed hoc

Jimim, (

ipfo. Ergo. Maj. prob. Nam, quó dignior

a i

eft perfona, cui exhibetur obfequium: eó

fiman

majus praemium, cafteris paribus, debetur

At mortil

merenti.

Ergo.

i

h t i

Conf. Ad meritum condignuni necef-

n

faria non eít equalitas arithmetica, five

j at

rei ad rem , prout hzc in juftitia com«

li

mutativa requiritur ; cüm fufficiat equa-

uf

litas geometrica, feu fündata in circum-

Og n

ftantils perfonz merentis, & premiantis.

l: ml

Sed talis equalitas dari poteft inter me-

n

Duiy

)

ritum jufli, & remiffionem peccati mors

talis.

!cüam,&dlg

Mi

Difputatioll, Artic, V, 7

153

Dntm i

talis,. Ergo.' Min.prob. Nam Deus eft

i.

llmitacm

infinité bonus, liberalis, & mifericors :

j

juftus autem . eft amicu

, &filius adopti-

UET

vus Dei.

Ergo.

P

Wi gj

Refp. N. maj. Adprob.D.àntec. Eó 142

U)M;M

majus premium reale, feuin linea folius

( gutü, Y

utiliratis debetur merenti. 'Tranf. antec,

n ad dlb

Perfonale, feuin linea zftimationis mo-

lendum: [

ralis, prout hzc intrinfecé conftituitue

i mereryd

per ipfam dignitatem praemiantis. N. ant.

m à peur

& confeq. Ratio diftin&ionis eft; quia

m fnaleny

transmiflo , quód períona dignior, cete-

ris paribus , debeat conferre majus prz-

fnf,

tma,ing

mium reale, feu magls utile merenti, non

isfcto pr

uidem debito,fundato in ipfo merito:

teodem ci-

ed folüm in munificentia, feu dignitate

Conteardum

perfonz przmiantis: oppofitum tamen,

, Suhe

dicendum , fi przmium fit perfonale, feu

conftituatur intrinfecé per dignitatem

quo digit

fequium:t

ipfius prmiantis , proüt fit in remiffione

bus, deot

peccati mortalis.

Per hanc fiquidem.

Deus cedit jus fium adveríus peccato-

mum net

rem, & proinde ex eodem capite decre-

metioa, f

fcit meritum, ex quo crefcit gravis offen-

ju[ütia qu

fa Dei: nifialiunde hzc inzqualitas com-

fficat v

penfari poffit ,

u

&inpura creatura rc-

fpectu Dei impo

i

bilis eft.

indiro

Y

xpramia

Ad confirm, N.min. Ad prob. D,ant.

? intqrw

Deus eft infinité bonus, fed fimul eftma-

is infinitz. C. antec.

ieüatis ; & dignitat

K ;

-

npcccm[r:ä

ij4

Trallatus VL, de inearnatione,

folüm finitz. N. antec. & confeq. — Ratio

ploï. mm

eít; quia hoc ipfo, quód Deus fit maje-

g. UP

ftacis , & dignitatis infinitz, eo ipfo gravis

WMMW'

offeníà, feu contemptus perfonalis Dei,

i um

per nullum meritum purz creaturz,quan-

ne

tumvis fan&z, de condigno compenfari

qifio

poteft.

Sic in humanis plus meriti re-

M.

N

vic Deus

quiritur : ut.aulicus amicus Principis, ali-

cui lzfze Majeftatis reo impetret veniam

ept morJ

delidi: quàm ut (ibi altiorem in aula di-

cenitett

itatem, aut alteri, nullius deli&ti reo,

rito tf

avorem, & gratiam à Principe obtineat.

ti od

tione &

E

Objicies ult. Inzqualitas ordinis, inter

gravem offenfam Dei, & fatisfaCtionem,

hdj

aut meritum purz creaturz,poteft com-

Cat L

penfari: quin aliqua ex Divinis Perfonis

idjgi

hypoftaticé affumat naturam rationalem

qin uf

creatam. Sedhocipío. Ergo.

Maj.

ul

prob. Sicut enim Deus Adamum confti-

j

QR

tuit, tanquam caput morale, ad obtinen-

puapu

g

dam.pofteris juftitiam, feu gratiam ori-

:

i, q

inalem, & imputandum illis peccatum

jimatmta

originale: fic eundem quoque conftitue-

J

re poterat tanquam caput morale, ad ob-

tund

tinendamillis fuá poenitentià veniam pec-

-0 (

cati originalis. Ergo.

d mhs r

Confirm. Nam poterat Deus puram.

Oi

creaturam eonftituere, tanquam legatum,

M

quz nomine Filii DEI fatisfaceret pro

peccatis humani generis, Ergo. . Antec.

,

prob.

Mi

Di/putatiþ Il Arlic, TP

15f

COf

D

l

rob. Áuthoritate D. Thomz, híc q. 64.

lt

art. 4. docentis: quód Chriftus potuerit

üæl b iþf() gm,

Sacramentorum miniflris communicare tantam gra«

btf

tia plenitudinem 5 ut ipforum meritum operaretur

At

ad Sacramentorum effetius : adeóque etiam ad

o

remiffionem peccati mortalis. Ergo.

b lus

Refp. N. maj.. Ad prob.D.antec. Po- 1jt

s Prngsi

tuit Deus conftituere Adamum, tanquam

Topetret v

eaput morale, ad obtinendam pofteris, füà

rem i ali

i5 delidin

peenitentià, velut fatisfactione, aut me-

vito de fe condigno , remiífionem pecca-

dipe obti

ti originalis. N. antec. Velut merá condi-

Ordinis n

tione, aut merito folüm congruo ex li-

tisfactiones

berali pa&o DEI, ultroneé acceptato.

potelt com

C.antec. & N.confeq. Ratio diftindtio-

tis Per(onis

nis eft; quód Deus Adamum potuiffet

rationden

uidem conftituere tanquam caput mo-

w. Mi

rale; ut füá poenitentià obtineret pofte-

frutr COTi

ris remiífionem peccati originalis : non,

tamen proptereà illius poenitentia fuiffet

ob

atiam ot

fatisfa&io, aut meritum condignum, ad

]s pecct

obtinendam hanc remiffionem. Sic actus

y confüti

Charitatis Theologicz, elicitus à pecca-

)

onie, ad d

tore, non eft meritum condignum, aut

enjampe

fatisfaCtio condigna, ad remiflionem pec«

càti mortalis: etíi defactó ex liberali de-

Deus purz

creto Dei huic actui infallibiliter conne-

ymlegite

xa fit omnium peccatorum mortalium re-

1Q.

isfaceret f

*,ïg() '

Ad

pn

156

Tralfatus VI.. de-Yacarnatione,

i

Ad confirm. D.antec.

Quie fütlsface-. s nit!

tet, nomine Filii Dei, affume

natu-

gt g

vam aliquam rationalem creatám. Tranf.

4f od

antec. Non affumentis hujusmodi natu-

oteu

ram. N.antec. & confeq.

qn

1

Ratio eft4

|

"T

quód perfona Divina, feclusà affumptio-

diditur.

ne naturz alicujus rationalis creatz, fit

nf Del ,

omnis fatisfa&ionis, & meriti incapax.

pnicur, Y

Cüm igitur pura creatura non poffit age:

umen d

re legatum Dei, quozd illam fanctionem,

äus dignlüï:(

quam Deus, absque Incarnatione, fübire

fnin: j

nequit : hinc repugnat, ut puracreatura,

digat

tanquam Legatus Filii Dei , nomine illius

f

fatisfaciat pro peccato mortali, aut me-

fc,'fm,ä (f

reatur de condigno illius remiífionem..

(ufel x

Hinc etiam D. Thomas cit. folüm loqui-

t a

tur de poteftate excellentiz, quam Chri-

v

ftus, àt homo, füis miniftris conferre poi

tuiffet: ut Sacramenta inflituerent, aut

hdu

ii n

etiam absque Sacramentis per füos actus

i YO

meritorios, ex quodam pacto extrinfe.

itimyitr

|

co, eodémque liberali, remiffionem pec-

catorum difpenfarent.

iti n

S

Ex/hugus que di-

fl

ET

1j2

ConftatI. Adreparandum genus hu-

manum per condignam fatisfactionem.,

ls bf

Iu

pro peccato mortali Theologico, fimpli.

citer neceffariam fuiffe Incarnationem,

B

Id

five, ut perfona aliqua Divina per unio-

nem hypoftaticam aflumeret naturam ali-

U

quam

s

TUl

j

- Difputatio 11, Art. V.

1j

&

À

Ut

quam rationalem creatam,

Nam pura

t

creatura , quantumvis infinité fanCta, pro

igno fatisfacere

Vi

gravi offenfaDei de cond

3 ld

non poteít: prout non folüm authorita-

j

te SS. PP. fed etiam ratione Theologicá

",Sä fsj

t

oftenditur. Quamvisétenim gravis of-

fenfa Dei , ütifthíc ex Tra&atu III. füp-

Tierti

10 lts

ponitur , non fit fimpliciter infinita; quia

t funde

tamen eftgraviscontemptus perfonz, cu-

ius dignitas , & majeftas eft fimpliciter in-

Mitone l

finità: hinc ex eodem capite, fcilicet ex

puracrede

dignitate perfonz offenfe , & vilitate of-

fhiomine i

fendentis , ex quo crefcit offenfa, decre-

u

"ali, autm

emilfionem,

fcit fatisfactio : nifi exceffus dignitatis per-

fonz offenfie, per alias circumftantias per-

alüm loqui

fonz fatisfacientis,in zftimatione morali

qum i

offit compenfari. Cüm autem iftud meta-

tonferrept

phyficé repugnet, hinc etiam metaph ficé

üerent, at

er füos ad

repu

nat: utpura creatura de condigno

fatisfaciat pro peccato mortali

Theologi.

o extriti

co,formaliter fümpto , feu prouteft gravis

ffionempt

injurla perfonalis,Deo illata. . Quamvis

hosquet

enim in humanis exceffus dignitatis mora-

liter poffit adzquari , prout contingit: fi

noenus d

fübditus , lzfz majeftatis reus, abimmi-

ifidioner.

nenti vitz periculo principem eripiat: hu-

yico, fin

jusmodi tamen obfequium refpectu DEl

anmationt

impoffibile eft. . Quaread preeftandam fa-

.

tisfa

&ionem condignam pro injuriagravi,

j ptr ul

OTAT

'ï

ritur

ql&v

gi;-fluc perfonali , Deo illata , requi

per-

|

W

158

TraBatus VI, de Incarnationej

perfona fatisfaciens, quz fit zqualis di-

N

amo 07

gnitatis cum perfona offenfa. Ex quo ipfo

uzmdl'u m]

patet ratio difparitatis, ob quam juftus,

[

non obftante exceffu dignitatis infinitz,

nne

oteft Deo fàtisfacere de condigno pro

ibitor pl

d ultra]

offenfa folüm levi, feu veniali; quia nem-

vluncarie

pe ipfe ftatus amicitiz, & filiationis ado-

dlem de o

ptive, quem Deus jufto liberaliter con-

tulit, etiam connaturaliter exigit: ut tan-

(hde pattt

d erotiudt

uam amicus amico, & filius parenti, le-

ai bv

viter offenfo , perfua obfequia de condi-

no fatisfacere poffit.

ant at

1

Conftat II. Quód pura creatura pro

Pa

eccato mortali, prout eft offenfà per-

n

ld qi

fonalis, de condigno fatisfacere nonpof-

fit: etfi füpponatur, quód fatisfacere pof-

sti, t

fit propeccato mortali ,prout hoc eft in-

w

uria quidam folüm realis.

Ratio hu-

st x

Wenrtuny

jus diverfitatis eft 5 quód in compenfa-

tione injuriz folüm realis non attenda-

ianiitta

tur períonz fatisfacientis :qualitas , aut

ht

inzqualitas : fecüs autem in compenfatio-

i'v:

T

i

ne injuriz perfonalis. Unde Philofophus,

f Is

Eth. V. cap.8. Qtuidfi is, qui imagiflratum ge-

Cbf

vit , alium percutiat : non e[E vepercutiendus ; . fi ve-

b

rà quispiam eum percu[ferit , non folüm repercutien-

Ed

Rnj

dus , fed etiam fupplicio afficiendus el, — Neque

Ündon.

veró ad fatisfadionem condignam fuffi-

[

cit, quód debitor creditori tantum prz«

Wt

efi-

üfc, quantum poteft, — Licét enim d

La

qnt

n

Dijputatio Il. An. IV,

159

t t

u

fiat ulterior fatisfaciendi obligatio: non

s

Mj

tamen defíinit obligatio fatispatiendi s

)Ob wm'

u

amdiu reipfa ad equalitatem fatisfa-

lmm]m

à

um non . eft.

Hinc etiam in humanis

COHdäm !

debitor puniri folet, non quidem ideo ;

j2

;

: i

quód ultra poffe non fatisfaciat: fed quia

X fl

voluntarié tantum debitum contraxit, ut

lberdts

eidem de cond

no fatisfacere non poffit.

T r

Unde patet di

:

aritas ; quare obligatio-

ls prcz

ni gratitudinis fatisfaciat de condigno ,

Quia de ci

qui benefactori fuo tantas gratias agit,

quantas poteft : etfi gratiarum actio in

eftimatione morali beneficii magnitudi-

tretturà p

D

nem non adzquet; quia nempe culpabi-

renonpof

lis non eft, quód tantum beneficium ac-

ceperit , ut illud de condigno nequeat

Sficereou

compenfare. Atque ideo obligatio gra-

thocelti

Natiohe

titudinis fe nunquam extendit ultra pof-

1 compet

fibilem gratiarum actionem:fecüs autem

ion attend

obligatio juftitiz.

Conftac III.

u

alitas, t

Q[

ód pura creatura de 154

pmpenfiti

condigno fibi, aut alteri mereri non poffit

remiffionem peccati mortalis , prout hoc

Milonhs

uf ?

eft gravis offenfa perfonalis Det. Quam-

vidu; *

vis etenim idem obíequium, perfonz di-

gniori przftitum, videatur majus exige-

l r

re premium in linea utilitatis: non qui-

d, N

dem exigentià fundatà in merito obfe-

jgum D

tincamp?

quentis, fed in dignitate premiantis; op-

pelitun tamen dicendum €ft, quando

iv

j

pr&-

|

[

160

Traliatus VI. de Incarnatione,

remium in zítimatione morali confti-

m "

ginentr

fuitur intrinfecé per ipfam dignitatem,

promiantis.

Sic in humanis majus me-

ficrerne

xitum requiritur ad impetrandam de con-

qidemdecl

digno remiffionem offenfe , illatz princi-

j

t ut u

i, quàm alicui civi.

Nam remiífio

j

inzpen

offeníie perfonalis proportionaliter cre-

j condig

fcit juxta dignitatem períogz, offen-

jncremuu

fam remittentis

P]

.

ut ex eodem capite

u perfom'

decrefcat meritum , ex quo creícit of-

t oofít;

fenfí. — Hujus enim remiffio tanti afti.

ionda

manda eft in linea beneficii : qnan-

ti zítimatur

offenfa in linea injuriz.,

ä&

Unde, licét j

$ fibimetipfi de condigno

D

mereri poffit augmehtum gratiz , & pre-

fervationem à peccato mortali , períeve-

m

[

rantiam finalem ; & ipfam beatitudinem.

&ternam : quinimó probabiliüs etiam al.

Ian t

teri, nonpeccátori, ipfamgratiam fan&i-

t5 n

ficantem : non tamen de condigno mere-

j

ti poteft peccatori condonationem pec-

20 li d

(

€ati, etfi meré extrinfecam. Licécenim

Tif

eriüs adducta przmia fint majora ab-

itty

&

j

u

m Q

té , feu in linea utilitatis: attamen,

i

remiífio peccati mortalis eft quid majus

t

Comparative , feufpectatàindignitate pec-

Il

Catoeris.

Sic aulicus familiaris Principi

:

]

Vutdit

facilius (ibi , aut alteri, de condigno mere-

retur novos favores , quàm alicui manci-

?iQ » lefx Majeftatis reo ,

a

veniam delicti.

inc

Md

Difp. 1I. 'm lV,

161

V od

Hinc ad meritum copndignum , vi cujus

tn lts

obtineatur remifTio peccati mortalis , fim-

AUtins Ti

liciter neceffaria eft Incarnatio.

Hac fi-

EM

quidem feclusà, etiam metaphyfic? repu-

" æ)müï!im

n

at, ut pura creatura , nomine alicujus

'

ü hi

b

portndet

ivinzperfonz, velut legatus ejusdem,

de condigno fatisfaciat , aut mereatur

pthgg, &

hancremiífionem ; quia nempe repugnat ,

6f eodmt

QUO crdt.

ut perfona Divina mereri, aut fatisface-

re poflit : nifi affumat naturam aliquam,

tuffo tant :

rationalem creatam,

nefcii :

v linea n

Yide cond

DISPUTATIO III.

patie n

yl, p

De cau[a finali Incarnationis,

y ao

xbis eca

m d

Oftquam de fubftantia, & proprieta-

-

tibus Incarnationis, prefertim ve-

condigo t

ró de neceffitate ejusdem difputa-

dbnationen

tum eft, hinc ad explorandas illius cau-

a, Lt

fas, & imprimis quidem finalem progre-

a fnt mj

di oportet.

uia veró ifthicpotiffimum

lrots atat

de ipfo decrero Incarnationis agitur ; hinc

sdiqid t

conftanter prz oculis habenda funt illa,

ii

uz fufibs de Providentia Dei in TraCt.I. Di.

vilans Dt

put. 4, expofita continentur,

condignor

malicu

L

AR-

, Taeniam

L

162

Tratlatus VI. de Incartiatione,

1

ii

coER'TICUELÓUS d

ifo m

44n, 8 quomodo Redemptio gene-

motium

|

gt Sic,(

ri; bumani fít finalis caufa £n-

ipicimo

carnationis ?

i, &ui

155 T3Raznotandum I.

uód i&hïc nomine

[l tendit;

caufze finalis intelligatur illud moti-

i eadem

vum, aut quafi motivum , cujus gratià

ib ref

Neque

totiyung

Deus defactó incarnari voluit.

veró controveríia movetur de illo moti-

Tum fargit

P

vo generali intrinfeco , quod Deus uni-

verfaliter in omni fuo decreto refpicit ,

trluint

nempebonitatem fíuam intrinfecam; quia

plurdie,

ueetiam de altero motivo gene-

vridmailt

ef : neq

raliexcrinfeco

, propter quod Deus omnia

:zc;:demredm

operatur, nempe gloriam fuam extrin-

AUMU Q]

fecam ;.4t fit, juxta Proverb. XVI. 4.

W (f

Uniyer(a propter femetipjum. operatus e[t Dominus ,

ET

r

out fufius num. 113. oftenfum habetur.

n we

ü

nde folüm quzftio reftat: an, & quomo-

Rof

dóinter reliqualncarnationis motiva fue-

l

Bu

rit etiam Redemptio generis humani.

Mi

]

1j6 Prznot. II.

uód voluntas creata ob-

i

At i

:e&um aliquod ex multiplici fine intende-

At

re poffit, ita quidem ; ut juxta varium.

i

?

l

tendendi modum, aut quemlibet finem.

W

:

Q

El

L,

fimpliciter, & abfoluté, aut aliquem ex

b

MW

n

his folüm conditionaté refpiciat: ficid-

a.&c

[

N

:tïed-

ipfumde volitionibus ; fcu decretis Dgf

&U g

M

kDi/puwio lil, Artic, l

163

AIS ]

liberis intelligendum fit. Hincnafcitur illa

divifio motivi, ut aliud dicatur folurhodoó

ln "

motivum, quo: aliud veró motivum, fíne que

::S aj

3on. Sic, quandosgrotus medicinamex *

dup

:

licimotivo ap

petens , quianempe dul-

cis, &

u

ia fanitati proficua: itatamen in

f

illa ten

di

t;ut hancmedicinam non vellet,

ptüt i

ni(i eadem fanitati conduceret : cunc eo

m, aj

out, X

ipfo refpectu hujus volitionis dulcedo eft

motivum quo ,fanitas autem eft fimul moti-

urde illon

vum fine quo non,

od Dest

Prznot.III. Quód DeusIncarnationem

H

aeto reji

ex duplici motivo,nempe ob excellentiam

rinfcam; 4

ipfius Myfterii, & ob redemptionem ge-

motvo gt

neris humani fic decernere potuerit: ut

xl Deus omi

hec eadem redemptio, aut fit folummodà

v um e

motivumquo, autfit etiam motivum, /fie

x Xl

wonon. Qusftio igitur celeberrimainter

u du

heologos agitatur: an vi przfentis de-

lum hd

creti Chriftus veniffec, feu Filius Dei In-

a o

carnatus fuiffet , (i Adamus , aut genus hu-

njsmotit

manum non peccáffet? Affirmant Scotiftz,

[

vrishundt

uos etiam Suarez, Efparza,

Hurtadus,

as

a

i

iique ex noftris Theologis fequuntur.

ant econtrà Thomiíte, cum quibus

ji n

Val

um v

uez, Bernal

, Munieffa, Amicus, alií-

que fentiunt.

gnlibet

at aliqucm,

Dico I. Caufam finalem Incarnationis

1j8

|

defactó fuiffe redemptionem generis hu-

diicüt

TO

j

&

Q;ni. Ita pumll)'. Thoma híc q. 1. art. 3.

2

com-s-

164

Tratlatus VI, de Incarnatione,

TR

communis, & certa Theologorum fenten-

Prob. Fide Catholicá certum efít:

, [pe&m

tia.

aifecige

Chriftumdefadó veniffe ad redemptio-

WoamD.

nemgenerishumani. Ergo. Antec. prob,

authoritate Scripturz. SicLuc. XIX. 10,

g

Venit Filius heminis querere , & [alvum facere,quod

vntingen

m qui

perierat.. Joan. III. 17. Mifit Deus Filium [uun,

wtefcete!

wt. falvetur mundus per ip[um, Ec XII. 47.. Non

qod, cot

yeni, ut judicem mundum: . (ed ut [alvificem mun-

dum, I. ad Tim. I. 15.. Chriflus f Efus venit in

feriptut

axhoridi

bunc mundum, peccatores (alyos facere.. Unde Fi-

yiontugt

dei Symbolum de Filio Dei: Qui propter wes

LT TA

bomines, ey propter moftram (alutem. defcendit de ca-

lo m

lss , x incarnatus efft. Ergo.

ut d p

159 . Conf. Authoritate SS. PP. inter quos

vigotilla

D. Athan. Orat. 3. contra Arlanos: illius

& mihd

Incernationis nos cau[am dedimus , ut ob alutem no-

Wi D

flram in bumano corpore e[fe veller. D. Bafil. Ho-

u)

mil. 25. de humana Chrifti generatione:

uni

Ex boc Deus venit in carne , ut infitam carni mortem

'ymrim

interficeret, D.Hieron. in Eccli. c.7. Quia

bomo infixus limo peccati. indiguit majori. auxilio :

|Rutter)

| irtin)

ideo venit ip[a Sapientin — Hujusmodi teftimo-

rl

nia paífim occurrunt , ut merit Hurtadus

Difp. 15 miretur: repertum fuiffe DoGto-

btg, i

rem Catholicum, qui negaret generis hü-

m

V

mani redemptionem fuiffe caufam finalem

Incarnationis.

u

160 Dicoll. Redemptionemgenerishuma-

ni fuiffe caufami finalem , & motivum, [ime

que

M.

. Bijputatio UT, Art, 1.

16

0

omnes

son , Incarnationis : ut proinde. Chri-

l) Qd

£

s , fpectato prefenti decreto, non ve-

f d n

niffet:íigenus humanum lapfumnon effet.

ItacumD. Thom. q. &art.cit. Vafquez.

Iry, ha

OFR

ä

alique. Prob.Namin quaftionefati meré

( fdmfmp

contingentis , cujus veritas objectiva ali-

Aift n

ter , quàm ex revelationedivinanobis in-

h EX g

noteícere non poteft : illud dicendum eft,

fdhue [j

quod, confideratis omnibus , authoritat?

If ff

Scripturz conformius videtur. Sedhuic

authoritati conformius videtur, redem-

ifum, Ui

ptionem generis humani fuiffe motivum ,

t Qu

t df

fint quo. nos , reípectu przfentis decreti.

rzo. Maj. continetregulam àD. Thom.

art. cit. traditam , quz precipue, ad in»

DP,inter qu

veftiganda liberadecreta Dei obfervanda

Arinos: i

eft, juxtaillud adRom. XI. 34. Quis eninz

, i ii

. D. iB

cognovit fenfum Domini , aut quis confiliarius ejus

feit? Min. prob. Redemptio generis hu-

1 peneritit

mani paffim in Scriptura tanquam moti-

[hem m W

vum primariumncarnationis exponitur,

edi c7 d

prout ex textibus, num. priori allegatis,

j md lüfï

atet: quinimó aliamotiva, tanquam abfo-

ynodi tett

uté , & przcisé ratione fui intenta, exclu-

sH

di videntur , àüt Joan. IIL. 17. Nen mifit Deus

gf

Filium (uum in mundum , ut judicet smundum , fed

i eti

at falvetur mundus per ip[um, Matth. XV. 24.

ecaiam

Non (um. imiffus , nifiad oves , qua periérunt, Qu

etiam

rr E

"

166

Tradlatus V1, de !ncanütimc;

'iï Conïxïï?- :

etiampertinet parabolaPaftoris.Luc.X V.

ovem perditam inquirentis. Ergo.

161

Conf. Authoritate SS. PP, prefertim.

s;

üus,AEiamo

D. Auguít. idipfüm fepius affirmantis.

keaeti, 10

tinicum ifthíc textum ex fermone 9. de

Verbis Apoftoli adduxiffe fufficiat : nulla

üsautem.

j ration

cau(a fuit veniendi chri[lo , nift peccatores (alvos fa-

cere. — Tolle morbos , tolle vulnera : C nulla cau(a

appatcnter

eft medicine, — Rationem porró affignat Do-

yr, Ergo

Mf

&or Angelicus: cum in facra Scriptura ubique

Juriburet

Jncarnationis cas(z ex peccato primi bominis ajfigne-

eur , convenientins dicitur: Incarnationis opus or.

rim, (

fa. J

dinatum effe à Deo in remedium peccati: ita,quid,

-

eccato non exiflente, Incarnatio non fuiffet .

tonís n

1mó & Ecclefia in Benedictione Cerei Pa-

leï

fersotty

vínalucd

fchalis canit : O felixculpa, que talem,ac tat-

kceaíts n

gum meruit babereRedemptorem Y Ó vere nece[Javiutm

üptinti d

* Ade pecatum , quod Chriffi morte. delerum. eft!

ftmb. d r

Contra hanc coriclufionem

162

Objicies I. Incarnatio defa&tó ex pluri-

i arto

. , bus motivis totalibus à Deo eft decreta,

o r

"Séwtinm

Sedhocipfo Chriftus , vi prfentis decre-

!t

D

ti veniffet , etfi Ádamus non peccáffet.

if

*'ylsrionpe(

Ergo. Maj.prob. Nam Chriftus defactó

m

non folüm venit, üt Redemptor, fedetiam

üt Magifter veritatis , üt

egislator, &

!mi

Vf

mxf

Md

i

exemplar virtutum , üt caput hominum,

& Angelorum. Quemadmodum ex plu-

tl "

ribus Scripturx textibus manifeftum eft-

"

Ergo.

^i

Gon-

"

1

167

'laMlWä : ;Conäfm. Nam ad falvandam authori-

m

tatem Scripturz, & SS. PP. in contrarium

3 n .

adduc&tam , füfficit, fidicatur: quód Chri-

Diiémr . ftus, Adamo non peccante , vi przfentis

decreti , non veniffet in carne paffibili, fe-

m ;

t ifiy

cüs autem incarneimpaffibili. Quinimó

ULLT

hac rationetextus Scripturz, fibiinvicem

M: n

apparenter oppofiti , facilius combinan-

tur. Ergo.

DOEWN

. Incarnatio decr'bta eft ex 165

ipunihu

Refp. D. maj

ii hm

pluribus motivis totalibus folüm in acu

itioni w

primo, C. maj. Totalibus etiam in actu

ecundo. N.maj. Et ficdiftin&á min. N.

Mi i

vjuje,

j

confeq. Ratio diftinCtionis eft ; quia,licét

oneCerer 1

i

Incarnatio ex pluribus motivis , etiam fe-

Ltlmyca

oríim ad hanc decernendam füfficientibus,

decreta fit : non tamen hzcmotiva refpe-

Emif

t üdeut

&u przfentis decreti erant cotaliain adtu

fecundo, fed folàm in a&tu primo. Nam

eGatà authoritate Scripturz, & San.

Lfa&ömplwï

à

orum Patrum redemptio generis huma-

v eft detr

ni fuitmotivum, fine quo non; adeóque Chrie

vofentis t

yn pteci

ftus vi prfentis decreti non veniffet: fi

Adamus rion peccáffet,

jrifus d

Ad confirm. N.antec. NaminScriptu-

tor,fedet

ranomine Miffonis , & Adyentís , ipfa Incar-

l

cgi&lüt?ï»

gt homi

natio quoad fubftantiam fignificatur , jux«

taillud D. Auguft. lib. contraferm. Arian,

godum &

cum dicitur Filius mi(fus à Patre , non qualitasine

mmifcüumi

teliigitur , fed fubflantia apparitionis incarne, Un-

e€

(

4

168

- Traatus VI, de Incartatione,

IJ am&(

de Chriftus , fpeGato prafenti decreto,

o

qu

necquidemin carne impaffibili veniffet , fi

t D

G

Adamus non peccáffet. Neque veró talis

expofitio , aut limitatio ad combinandos

iil r

Scripturx textusneceffaria eft.Longé me-

du, m d

DN

lisfiquidem combinantur dicendo : quód

(5

przter redemptionem plurafüerint moti-

í

jns. N

va Incarnationis; nullum tamen moti-

vum totale in a&u fecundo, przter Re.

uns U

demptionem.

3

CR M

T64 ObjiciesII. Exc

ellentia Incam?tïonïs*,

Qs DJWI

d al

& dignitas Chrifti, tanquam capitis ho-

.minum, & An

gelorum, ex cujus meritis

bis t

fipziri

omnia gratiz, glorizQue dona fuperna-

turalia in creaturas rationales defcende-

us d t

ehoca

tent:erat motivum de fefufficiens adde-

cernendam Incarnationem , etiam feclu-

d

Ti

um

j

fo peccato Adami.

Sed hoc ipfo erat

rzfe:tis decreti motivumtotale in actu

Aienfty

fecundo. Ergo. Min.prob. Namincre-

itrio n

dibile apparet, quód genus humanum,

tnn,

perfeverans in ftatu originalis innocen-

! u Sccüs.ïf

tiz, caruiffet glorià tanti Capitis, quam

M

Clïfbli A

defa&ó, nonobftante peccato originali,

obtinuit.

Ergo.

Ql

m

Corfirm. Si etenim przdicta excellen-

A h

D]

tia, & dignitas Chrifti non fuiffet moti-

vum tot3le in a&u fecundo:tunc eo ipfo

T,.

Deus magis dilexiffet redemptionem ge-

Wm

neris humani, quam excellentiam hujus

y-

Ariy,

Difputatio 1l, Avt. L.

-169]

f i

Myfterii,

& dignitatem Chrifti, Sedhoc

tl

repugn

at. Ergo. Maj.prob.

authorita-

Naewig

te Div.

*

Greg. Naz. Lib.III. de Theolog.

1 al o

Quidquid alicujus rei catisá fatüum e[fE , vel pars

MTM

illius, pro quo fatkum eft,vel eo minus eff. Ergo.

fürdienigi

Refp, D. maj. Erat motivum de fe fuf- 165

phofüries

ficiens, & Deum fimul moraliter necef-

um tmoy.

fitans. N. maj. Deum nullatenus necefli-

tans. C. maj. Etfic diftin&à min. N. con-

Do, praz

feq. Ratio diftin&tionis habetur ex di-

falcaratis

&is Difput. prxced. art. 3. ubi oftenfum

iam capitt

eft: quódDeus neque ex fuppofitione or-

Y Cujus m

bis conditi, neque ex inftitutione ordinis

donz füptn

füp

ernaturalis , fuerit moraliter neceffita-

vles de(cenit

tus a

d decernendam Incarnationem. :.

ificiens adde

adeóque hocargumento folüm oppugnan-

, etm t

tur illi, qui hujusmodi neceffitatem mo-

foc ipfo t

ralem in

eo admictunt.

votale ia

Ad confirm. D. maj. Si etiam ipfa re-

. Namintt

demptio non

redundáffet in maximam.

excellentiam,& dignitatemChrifti.

'Tranf.

us bumau,

N.maj. Et fic diftindtà min.

nalis innodt

maj. Secüs.

&

L

onis habetur

CaPïtiS, quï

N.confeq. Ratio diftin

|

cito orig

ex verbis Apoftoli ad Philipp.Il. 8. de

Chrifto dicentis: Humiliavit femetipfum , fa«

&us dbediens usque ad mortem,mortem autem cru-

vidaered

eiss propter quod £ Deus exaltavit illum,c» dona-

y» füifecm'

vit illi omen, quod eff fuper omue momen : ut iW

j tunc

cmpüonem

somine fe(u omne genu flectatur, celeffium, terreo

Tt-

atl

l

)

170

Tralfatus Vl,. de Incarnatione,

firium, & infernorum, & omnis lingua confiteatur:

Wms

ï:

?

quia Dominus fe[us chriflus im glovia-eft : Dei va-

D

g

£ris.

,

AOC« 'f'

t66 — Objicies HI. Incarnatio fuit àDeo,fal-

Wfllmm!

vius vt

tem ratione noftrà, prius decreta, quo-

ad fubftantiam, quàm circumítantiam R e-

i

qdam,

demptionis.

Sed hoc ipfo Redemptio

ptionis.

non erat motivum, fine quo non. Ergo. . Maj.

d con

etec tot:

prob. Nam Chriftus non folüm ordine di-

nitatis, fed etiam intentionis, eft juxta

tum d

Apoítolum ad Coloff. I. 15.. Primogenitus

ris C

enmis creatura , quoniaun im ipfo condita (unt-uni-

tium a

werfa. in calis, c

N

in-terra: & ipfe eft ante omnes,

miH.Nr :

"Ergo.

quíniadt

Confirm. Nam viprzfentis decreti to-

eej tll

tum iftud univerfüm 1ntuitu Chrifti con-

Vr d

ditum eft.

Sed hoc ipfo Deus priüs de-

p M

crevit Incarnationem, quoad fubftantiam,

(s i

quàm circumftantiam redemptionis. Er-

d d'ant

o. Min.prob. Univerfum iftud exfti-

wl y

tiffet, et(i Adamus non peccáffet. Ergo.

r

167

—. Refp. N. maj. Ad prob. D. ant. .Chri-

: ineltgfet

ftus,

Redemptor , eft ordine intentionis

E

primogenitus omnis creaturz. C. antec.

d

Seclusá redemptione. N. antec.& confeq.

asV

Ratio eft; quód Chriftus ordine inten-

tionis, fpectatà moderná providentiá, fit

v[]) mm

Mfum,

primogenitus omnis creaturz, non folüm

Yj

quoad fubftantiam Incarnationis, fed etiá

N d

quoad circumítantiam redemptionis, &

DAT

l

qui-

[

Wl

"

pifputatio III, " Artic.l, —

171

"'"lüzu.uþu,'

quidem,

rout per ipfam paffionem , ac

LULTM

mortem fuam perficiende. - Nam ideo

[9)

TTE

Apoc.I. j

'Hin

que appellatur Primogenitus

fl dtm

gorttiorum.

cChriftus defa&ó non eft .

drnkaig

M

l

riüs ratione noftrá decretus quoad füb-

antiam ,

quàm ckcum&mtiam tedem-

C Vl

tionis.

VM D

Ad confirm. D.maj. Vi prafentis de-

Volim o

creti totum hoc univerfum à Deo condi-

nrionis, dm

tum eft intuitu Chrifti, prout Redempto-

T. rinpi

ris. C. maj. Prout przcisé quoad fübítan-

Pa u

tiam confiderati. N.maj. Et fic diftin&t&

fabatum,

min. N. confeq. Ad prob. D. antec. Uni-

verfüm iftud exftitiflet, vi przfentis de-

tisdecretrto

creti, etíi Adamus non peccáffet. N. ant.

| Chrifi con-

Vi alterius decreti. Tranf. antec. Et N.

Xts pris de

confeq.

Ratio diftinctionis eft; quia

Vfübftantam,

Chriftus, ütRedemptor, defactó predefi-

ytionis, E

nitus eft ante peccatum Ade abfoluté

n ial od

r

xvifüm, prout fufiüis dicetur art. feq.

Afec, E

ü

nde vi przfentis de

creti univerfum hoc

a, Qn

non exftitiffec: (i Adamusnon p

eccáffet 5

v intentio?

etfi fors illud, vi alcerius decreti,condi-

C antti

tum fuiffet.

vt & contt

Objicies IV. Univerfa donagratiz,quz

6$

ordine intt

defa&ó, tum Angelis, tum hominibus,

funt collata, oriebantur ex

yoridentà/

ante lapfüm,

1007

meritis Chrifti.

Sed hoc ipfo Chriftus

(0n0,

veniffet, etíi Adamus non peccáffet. Er-

g0. Min.prob. Nam Adamus eademdo-

Rn

ng

4

]

1724

Trallatus V1, de Inearnatione,

»à gratiz habuiffet, quz defactó habuit,

|

etíi pofteà non peccáffet ; alioquin: illa

|

g n

"m am

nexa.

dona cum peccato fübfequo fuiffent con-

rgo.

4

i

focan C

Confirm. Chriftus habe

bat liberam po;

Ktt.

teftatem redimendi, aut non redimendi

Ài cwn

genus humanum. Sed hocipío priüs de-

us ptt

creta eft exiftentia Chrifti quoad fübftan-

tiam,

Chriftun

nis. Ergo.

quàm circumftantiam gedemptio-

mmum ] ]

præde

169. Refp. D.maj. Univería dona gratiz,

tem C

etiam ante lapfum collata, oriebantur ex

frenti st

meritis Chrifti, üt Redemptoris, C. maj.. Ex

Chrinit

meritis Chrifti, przcisé quoad (übftan-

p

tiam confiderati. N.maj. Et fic diftinctá

min. N.confeq. Ad prob.D.antec. Do-

ume r

fhiaot

na gratiz Adamo , ante lapfüm collata,

