repugnat. Ex hucus/que

jnguatu)

Conftat I. Quód unio h

ypoftatica in- 16

j VU

ier perfonam Verbi,

& naturam huma-

y

A

nam

20

"Praclatus VI, de mcarnatione,

er

vl

nam fit entitarivé fübftantialis; quiavi

hujus unionis extrema invicem unita con-

cudbi

ftituuntunum per fe, nempe Chriftum in

[b

effe hominis; ficut unio inter corpus &

hocusq

animam rationalem eft entitativé fübftan-

r

(bftan

tialis, quiaper eandem conftituitur unum

unio h

eríe. Ideo hac eadem paritate Symbo-

Nano

Athanafianum num. 1. adductum uti-

j

um

vi u

tur, & paffim à SS. PP. & Concc. unio

eun

hypoftatica fübftantialis appellatur. Ne-

vftz

que obftat : quód humanitas Verbo Di-

filn fü

vino , tumineffe naturz, cumin effeper-

Fs

fonz: , antecedenter adequaté completo,

TTTE

adveniat.

Licét enim ex duobus extre-

Conlat

tnis , tum in effe naturz , tum in effeper-

fonz , completis conftitui non poffit unumi

w ii

fehtotm

1

per fe; oppofitum tamen dicendum eft , fi

J u

alterutrum extremum in effe perfonz fit

a, t

de fe incompletum. Unde humanitas aí-

ul

fümpta, utpote in effe perfonz per Ver-

gt

bum Divinum, non autem per propriam

gt

erfonalitatem completa , cum illo con-

faui t

ituit vi unionis hypofta;icæ unum per

f

0 afüg

c.Conütat: 2. Quód hzc eadem unio hy-

mntre

A7

N u'a]i

poftatica , inter perfonam Verbi, & natu-

ram humanam , fit entitative , feuin fub-

hr

t

ftantia , fupernaturalis ; quia fcilicet to-

tius nature creatze & creabilis debitum

IGlri

excedit , ita quidem, ut quamvis nonnul-

f fupc

À

l

Difputatio . Art. I,

25

Qd

li ex Theologis admittant poffibilem crea-

Afita n

tam fübftantiam, àt quod , fupernaturalem,

Arllum

cui debita fit non folüm gratia fan&ificans,

fed etiam vifio beatifica; nemo tamen

st

vl

hucusque admittere aufüs fit , poffibilem

ib a

fubftantiam, at quod, cui etiam debita fit

iteynb

unio hypoftatica cum perfona Divina.

Ju&umi

Nam omnes agnofcunt , hanc unionem,

vi cujus natura affumpta Deificatur, íeu

, t

htut, V

cum Perfona Divina conftituitunum fup-

pofitum, effe adeó füblimem , ut ea non

Verbo]:

folüm exigentiam totius naturz creatz,

inedeye

aut creabilis, fed omnem quoque lumi-

compltà

us ext:

nis naturalis captum tranfcendat.

Conftat 3. Quód unio hypoftatica , 18

indye

offitünt

non quidem fpectatis fuis extremis, fed

fpectato termino , in quo natura humana &

ndum di 14

erfonzi

Divina uniuntur , fcilicet perfonalitate

Verbi, fit unionum maxima, cüm hic

ynapitis ?

d e VCT'

terminus fitmaxime fimplex &unus, ut-

pote adzquaté realiter alteri extremo,

p propraa

fcilicet naturz Divinz , identificatus ; cu-

p illo &

jusmodi terminus iunulla alia unione

; umf

creata affignari poteft.

Quamvis enim

fupponeretur : terminum, ;» que fit unio

q uio

fubítantialis inter corpus & animam ra-

ypi, &

tionalem, effe ipfam naturam humanam,

,feuin l

& pariter terminum, izquo fit unio füb-

(ailicet

ftantialis inter naturam & perfonalitatem

j; dchi*

cidem fuperadditum , effe ipfam perío-'

narge

.wïsnolüu:

3

TraClatusVI, de Incarnattone, |

22

pl

nam humanam; etfíi reipfa hzc compofi-

ta folüm fint terminus qui unionis füb-

t

ftantialis , non autem , in quo fiat unio,

$,X

nihilominüs hic terminus neutri extremo

! funint

xealiter identifcatur adezquaté, prout

| endn

|

j

du

econtra fit in Myfterio Incarnationis. -

! faticu

ä

J ARTICULUS l.

Mf

an)

fondit

n €& quomodo PerfonaVerbi fit

terminus unionis bypoflatica?

u j

Moetta

A

Rznotandum I. Quód fide Catholica

T

efri

. certumf(it: defactó ex tribusDivinis

thsper

Perfonis folum Verbum feu Filium,& pro-

fs

inde nequePatrem, neque Spiritum S.

tf

eíIe hypoftaticé unitum naturz humanz;

etíi tota Trinitas depotentia abfoluta in-

| Bl:wl'O ll

Vil

carnari potuiffet, & quidem affumendo

i

fs OR

unam eandémque naturam humanam,pro-

!

[j Qu

ut ifthíc D. Thom. q. ;. art. 6. affirmat.

Thnot,

Namhzc eft Divinarum Perfonarum con-

ditio , ut unanon excludat alteram à com-

| ts

r n

l

[

vnunione ejusdem naturz , fed folüm à

communione ejusdem perfonz, proutex

ymnom

li Mdam

Myfterio Trinitatiscertum. Sicut igitur

ts

in hoc quxlibet perfona eft DEUS, non

ij

tamen tres perfonzfünttresDii, fed unus

DEUS propter unam eandémque naturam

: d

b

Divinam, tribus perfonis per identitatem

fW'm

tfea-

Á

Difputatio l, Art, 'H./

n

n

realem communem ; fic etiam in khypo-

o i.

thefi przditta , quzlibet perfona effet ho-

ficui,

mo , non tamen tres perfonz effent tres

TCC

homines , fed unus homo propter unam

i r

eandémque numero naturam humanam,

AA

uz tribus perfonis per unionem hypo-

J

r

aticam effet communis.

Cüm itaque

|

l

in Myfterio Trinitatis repugnet , ut na-

tura Divina, etífi unica cum tribus pef-

fonalitatibus realiter diftin&is , confti-

Velij

7

tuat DEUM unum in unitate perfonz;

hinc etiam repugnat, ut natura humana,

Cathol

et(iunica, per unionem hypoftaticam cum

usDivit

tribus perfonalitatibus Divinis realiter di-

unpe

ftin&is , conftituathominem unum in uni-

piriumi

tate perfonz.

Quaznam autem commu-

e hum

nicatio Idiomatum , feu predicatorum ,

bfolutz i

vi hypoftatice unionis in data hypothe-

affument

fi inter DEUM & hominem refültaret, po-

Yanamypte

€a exponetur.,

. af

Prenot. 2.

uód in Myflerio Trini- 20

yarum Qu

tatis preter tres füb(iftentias relativas,

ramàcort

nimirum Paternitatem, Filiationem, &

at (olümi

Spirationem paffivam non detur fübfiften-

] pmuteX

(U

tia quxdam abfoluta , quz una cum Dei-

jcut 1gltl

tate tribus períonis fit communis, pro-

EIS, nut

ut in Tract. I. de DEO Difp. V. art. . dictum

. [ed uni

eft. Atquehoc D. Tomas hícq. 3. ar. 3.

o paturdt

iterató docet : dum illam controverfiam

gntitatt

&efolvit: an abítra&ta per intelle&tum no-

l

truim

D

54

24

'Tm&atu: VI, de Incarnatione,

firum períonalitate adhuc natura Divina

qir 1

poffetaffumere naturam hümanam? quód-

sinustd

fi enim per intelle&um abftrahantur tres

fecusi

perfonalitates relativa , tunc in. noftro

gradun

quidem conceptu adhuc remaneret natu-

ul

ra Divina, üt fubfifens per unicam perfo-

tf

nalitatem , non quidemreipfa talem, fed

flapet

folàóm juxta modum cognofcendi , prout

j natr

fcilicet tres perfonalitates cognitione no-

prædica!

ftra in unam confundimus , dum proprie-

nis lt

tates relativas , vi quarum ab invicemdi-

Qetuna

fcernuntur , non attendimus.

Vndear-

YoLL A

tic. cit. ad 2. fic refpondet: Circumferiptis

Ántiti

per itelletum. per(oualitatibus trium. per[onarum ,

um

vemanebit una. per[onalitas DEI, füt Judai intelli.

d Trin

gunt, ad quam poterit terminari affumptio , ficut

m,qi i

munc diimus eam teyvmimari ad per(onam. Verbi,

(intattm

Ex hoc textu manifeftum eft :

uód Do-

M Tn,

&or Angelicus nunquam admiferit in Deo

fpmor

fubfiftentiam aliquam abfolutam , quz re-

tf

ipfà tribus perfonis fit communis , adeó-

Wsl

quetalis, qualem Judai intelligunt.

itrgl

Praznot. 3. Quód perfona Verbiin con-

2

Wsltt

creto fumpta formaliter importet , tum

fiti)

naturam Divinam , prouthzcomniaprz-

2 T,

dicata abfoluta in fe comple&itur , tum

L DiVino |

D

Filiationem , tanquam fübfiftentiam fibi

u

opriam, vi cujus formaliter in effe Ver-

bi

"n |

; feu perfonz fecundz , in Divinis con-

d

Rituitur. Hincigitur controverfia mo-

"

bo

ve-

M

Pifputatia 1. Art, l,

iti D

2$

vetur. Prim5: an perfona Verbi fitter-

inigi.

ts

minus folüm extrinfecus , an vcró intrin-

fecus unionis hypoftatice , vi cujus na-

d ds

D .

tura humana à Verbo Divino eft affum-

pta? Secundó: an defa&tó unio hypofta-

i.

i lm l

tica fit formaliter & immediaté facta in

fola perfonalitate Verbi , an veró etiam

tl g

iconto

in natura Divina, aut filtem. in aliquo

predicato abfoluto , quod tribus perfo-

Im proy

Invicen

nis fit commune ? Et quidem imorimis

certum eft, qubd tota pertfona Verbi,

Vnde:

Ciramjet

prout hzc naturam Divinam fimul &per-

fonalitatem fuam importat , fit terminus,

T

qui denominatur incarnatus, ficut in My«

ii ind

fterio Trinitatis perfona Verbi efttermi-

p

nus , qui denominatur à Patre genitus.

wfaun, *

Sicut autem, ex dictis in Tract.]. de DEO,

: quod)»

Dif». V. art. 2. quxftio movetur : an prin-

Yferiit

cipium produ&tvum Filii , àt qu), in Pa-

Am, qm.*

tre.fit fola Paternitas , an veró etiam Di-

nunis ; ädü'

vinitas ; fic etiam ifthic quzritur : an fo-

eUl It

la perfonalitas Verbi, an veró etiam Di-

Verbind!

vinitas fit terminus formalis unionis hy-

ni oret, v

poftacice ?

'comiay!

Dico r. Unionem hypoftaticam Ver- ,.

Gitur, f

bo Divino non quidem fübje&ive, fed.

flentiam:

terminativé effe intrinfecam.

Ita cum;,

rin Cfïe 3

D. Thoma híc q. 2. art. 7. communis fen-

Diviols !

Centia.

Probatur.

Nam VerboDivino

unio hypoftatica eft intrinfeea , adeóque

;overw;

2

Yer

26

Tratlatus V1. de Mcarnatior;e;

veleft intrinfeca fubjective, vel folüm ter-

.

[ Cnü

minative.

Sed non eft intrinfeca fübj

e-

sprno

erent

€ivé. Ergo. Maj.exindeconflat: quód

NX'erbum Divinum ex di&is art. przced.

peguc del

m Divi

fit realiter , & quidem fübítantialiteruni-

nuem Qd

tum nature humansz.

Cüm autem hzc

denominatio non fit meré extrinfeca, cu-

hitiet,

jsliber

jusmodi eft denominatio cogniti, aut

amati; hinc unio hypoftatica formaliter

gb Y

denominans Verbum unitum naturz hu-

pv

manz, debet eidem effe intrinfeca. Min.

poltzat

autem prob. Si unio hypoftatica Verbo

Qu g

gt

Divino effet fübjeGivé intrinfeca , tunc

€ó ipfo Verbum Divinum effet fubjectum

quztecpmph

refpectu unionis, tanquam formz phyfi-

mqu y

cx. Sedhoc admitti nequit. Ergo. Maj.

À um

exinde patet, quód fübjectum phyficum

df

tl

& forma phyfica (int invicem correlati-

Nya.

Min. prob. Nam fübje&tum phyfi-

ii

cumper advenientem intrinfecé formam,

ti f

t

etiam intrinfecé mutatur, prout ab in-

ductione cujuslibet formz tum f(übftan-

t n

tialis, tum accidentalis, fubje&to adve-

nientis conftat.

Sed Verbo Divino re-

ll difp.[

jiqae Pgr u

pugnat omnis mutatio phyfica, feu in-

RU

trinfeca, cüim DEUS effentialiter fit im-

ijerfeqi(

snutabilis juxta illud Jac. I. 17. Apud quem

"i

mon eft tratsinutatio , nec viciffitudinis abumbratio,

t lm

Ergo.

!tl

23

Confirm. Etíi unio bypoftatica, tan-

U:

Rn

quam

,

i

Difputatio l.. Art, 1l

27

Vl

quam entitas modalis, fit VerboDivino

Ym

intrinfecé affixa, nihilominüs Verbum,

] [IM

per eandem intrinfecé neque perficitur,

T. n

tf

neque deterioratur. Sed hoc ipfo Ver-

u

bum Divinum folüm eft cerminus, non

autem füb

jectum refpe&u unionis hypo-

tiitun

ftatice. Ergo.

Min, ab inductione cu-

ynit, a

juslibet formz phy(ice conftat.

i formis

Maj.

prob. Nam Verbum Divinum , per fu-

naturz

pervenientem in tempore unionem hy-

feca, Y

poftaticam, non evafitlintrinfecé perfe-

itica Ver

Cius, quàm fuerit ante unionem, tum

ft, t

quia in effe perfonz, & effe natura adz-

«cübje

quaté completum & infinit? perfectums

orme pl

tum quia complexum ex DEO & creatu-

E. Y

rà, quantumlibet perfectá, non eft ali-

n p

quid perfe&ius, quàmfolus DEUS. Quin

i cor

imó nec quidem tres Divinz perfonze, et-

u

&libet in fe fit infinité perfe&a, col-

um p

d

ectfoma

ivé fumpte majorem perfe&tionem.

pI'OUI D

W

intrinfecam continent, quàm quzlibet

m (ile

ex illis feor(im fümpta, prout in Tra&. T.

de.DEO difp.1. art. $. dictum eft.

Sed

biedo d

; Di*

neque per unionem hypoftaticam Ver-

f( f ,

bum Divinum deterioratur; tum quia

nihil perfe&tionis intrinfecz per eam ami-

ulier tl

7, Apif

It; tum quia per ipfam unionem hypo-

jj du

aticam fummeé perficit naturam huma-

nam , complendo illam ,. & Deificando

adets

EE

in effe perfong fcu fuppofii Divini. Er-

1

g0.

28

Syallatus V1, de Intarnatione,

*4 DicoIl. Unionem hypoftaticam for-

h fcq

|

maliter terminari ad folam perfonalita-

I

|

tem Verbi Divini.

ia cum D. Thoma

FUU

hic q.5. art. 2. communis fententia, con-

Conf

tra nonnullos.

Prob. Siunio hypofta-

kX

fica non terminaretur formaliter ad fo-

dolicam

lam perfonalitatem Verbi Divini ; tune

gl uf

etiam natura Divina effet terminus for-

yu, n

imalis unionis hypoftaticz.

Sed hoc ad-

Min.

rob. Illud

g p

Tnitti nequit. Érgo.

u X

folüm ex parte Verbi Divini eít termi-

d

ius fortalis unionis hypoftatice , per

funiy

quod natura humana formaliter comple-

Q2

«urin effeperfonz ; quia nempe per Ver-

ttfenc

bum Divinum non completur formaliter

in effe naturz , utpote füb hac ratione

l

M t a

n ia

aliunde de fe completa. Sedin effe per-

fonz completur per folam Verbi perfo-

i rl

fot, w

malitatem 5 ciüm natura Divina non fit

formaliter perfonalitas, neque includat

LT

tdn d

füb(iftentiam aliquam abfolutam, ex di-

&is num. 20. Ergo.

(s ]

(

Confir. I.

n

uamvis enim tota períona

Verbi in Myfterio Trinitatis dicatur à Pa-

tj iv V.

:ca:erginu

tregenita, adeóque fit terminusqui produ-

étus, nibilominus terminus formalis fi-

li

v€ qu) productionis eít fola Filiatio, feu

lm

períonalitas Verbi, prout in'Tra&t.I. de

i r

DEO difp. y. art. 2. dictum eft. - Ergo, li-

[

Vy

€ét tota perfona Verbi dicatur incarna-

u »ll['p(

te

i !

La

bifputatiol, Artic. 1H

29

mf

ta, feu hypoftaticé unita naturz huma-

Qefüni.

TLTA

nz, nihilominüs terminus formalis quà

eít fola filiatio, feu perfonalitas Verbi.

It t

Confirm.Il. Authoritate Conc. To«

niohydh

let. XI. in formula fidei, per fedem Apo-

at

d

irin; w

ftolicam approbata, fic ftatuentis : selus

erminil

gilius (u[cepit humanitatem in. [ingularitate per[o-

Sedhd

f& , nen in unikate nàtuya Divine , id eff . in eo,

rob, l:

quod proprium efE Yilii, non quod commune Trini-

i bt

tati.. Sedfolaperfonalitas Verbi eft pra-

dicatum proprium Filio.; natura enim,

ntice , t

communis eit toti Trinitati. Ergo.

Itet com

Conf. III.. Authoritate D. Thom. art,

n* pcrï;

€it. fic concludentis : Effe terminum a[fum-

q formil:

prionis non. conveuit natura. Divine , fecundum [e

Juc ratt

ip[am ; (ed ratione per[one, iu qua confideratur, Et

din f

ideo , primo quidem, ér. proprifimé per[ona dicitur

Verbipti

aJfumere.

secundarió autem . dici potefl : quàd

jvint t

etiam natura. afunpfit naturam. ad [ui perfonam ;

que Id

€» fecundüm bunc modum dicitur matura Incarnata,

ytam, g:

Objicies I. contrá primam.

Si unio 56

hypoftatica Verbo Divino effet intrinfe-

vt p

er adve-

ca; tunc Verbum Divinum ,

diciri?

nientem in temporeunionem, fuiffet mu-

us p

tatum intrinfecé.

Sed hoc admitti ne«

s formal

quit. Ergo. Maj. prob. Nam Verbum

! filitio/

Divinum per unionem hypoftaticam ac-

in Tratt

cepiffet novam denominationem intrin-

j Bo

fecam , utpote intrinfecé unitum hu-

&uanitati, quam denominationem priüs

^

m W;;

non

N

350

Trallatus Vt,. de Incarnatione,

m pm

non habebat.

Sed accipere novam de-

QratuT s

nominationem intrinfecam eft intrinfecé

Aiconf

mutari, Ergo.

Confir, AuthoritateD. Thom. hfcq.2.

spelios

droaf

art. 7. fic concludentis : Owmis Relatio , qua

confideratur inter DEUM f creaturam , vealiter

x übje

zintri

quidem efl in ereatura , ton. autem. eft vealiter in

N00M 1

DEO, fed [ecundim vationem tantüm* quia nonin-

tfb !

sa[citur [ecundum mutationem. DEI.

$ic ergo di-

Bominti

cendum efl : quód bec uniouone[l in DEO realiter ,

lmuzt

fed. fecundüm vationem tantim, Etq. 16. art. 6.

Ht flnt

ad 2. refpondentis : quód fola humanitas

alb

er unionem hypoftaticam,non autem,

tftonimt

erbum Divinum fit mutatum: quiailla ,

l mütiin

que relativé dicuntur , po[Junt. de novo pradicari de

aliquo absque ejus mutatione ; prout. bomo fit dex-

as d

per, per mottm illius , qui fit ei finijler.

Ergo.

ii

Derfr

Refp. N. Maj. Adprob. D. Maj. Verbum

27D

ivinü accepiffet novam denominationé

n

intrinfecam, tanquáterminus perfectibilis

tv

per unionem hypoftaticá , aut humanita-

tT

ij

Dirio

tem affumptam. N. Maj. Tanquam ter-

minus perfectivus humanitatis affumptz.

h ïäx lntr

.'anm

C. Maj. Et ic D. Min. N. confeq. Ratio

diftinctionis ex num. 2j. conftat, ubi

II

lt

oftenfum eft: quód Verbum Divinum per

unionem hypoftaticam accipiat quidem

MT

,novam denominationem intrinfecam, non

t

tl

lam

fi!q i

N

tamen mutetuF intrinfecé ; quia per il

ne-

W

Difputatio1, - Artic. 1l

&

TO

neque intrinfecé melioratur, hcquc dete-

L r

floratur.

. Ad confirm. N. confeq. Nam Do&or

Angelicus folàm negat :

Oitn.

quód unio hy-

ii Mb

poltatica fit Verbo Divino

realiter intrin-

iil n

feca fübje&tive , non veró , quód eidem

Ti

fit intrinfeca terminativé, prout ex ipfa

N

ratione mutationis utrobique addudá

sicey

conftat. " Hinc etiam paritas de nova de-

DEO rl

nominatione dextri füperveniente ex fo-

la mutatione locali alterius, qui fit fini-

) 16 at

| humant

fter, folim'eatenus fubfiftit , quatenus

jon qut

etiam Verbo Divino potuit accedere no-

mqual

va denominatio, intrinfecé uyjri,

absque

wulla mutatione intrinfeca Verbi

; non,

y pl

autem fübfiftit - etiam quoad reliqua,

tht h

j D

Nam aliàs fequeretur: etiam denomina-

tionem writi folüm effe accidentalem,non

; Vete

qomimtiüüä

veró fübftantialem, quod do&trine Divi

home repugnat.

af

Objicies II.

Si unio hypoftatica effet 4 .

Verbo Divino,

quantumvis folüm ter-

aquim

minativé, intrinfeca 5 tunc adhuc Ver-'

js afumpt

bum Divinum

per eandem pérficeretur

Ye

, Ml

intrinfecé ; ad

eóque phyficé mutaretur,

ontat V

:

TBo. Antec.p

rob. Namintrinfecé per-

Jvinumy

fici nihil aliud

eft,

quam füfcipere per-

j quie

€&ionem real

em intrinfecé communi-

feam i

Satam, $ed unio hypoftatica eít perfe«

e

p uL

]

32

tradlatus VI.. de !hcamationcl

a

&io quxdam realis, eadémque intrinfe-

Df

€6 communicata Verbo. Ergo.

eulitt (3

Conf. Etfi, juxta quorundam fenten-

fion «t

tiam, unio fübftantialis inter corpus &

Chridus !

animam rationalem foli corpori fuübjecti-

deoque

vé, ipfi autem animz rationali folum,

if patit(

terminativé fit Intrinfeca; tamen anima

vis endt

per hanc unionem intrinfecé perficitur,

filomn

hyficé mutatur. Ergo pariter.

denómn

29

E

eíp. N. Antec. Ad prob. D. maj. In-

tem (

trinfecé perfici nihil aliud eft, quàm fu-

Veini

ere intrinfecé perfectionem réalem,

denerito

-

u

plicativé talem, quz fcilicet fit per-

ml t

/

fedio refpe&tu ipfius termini, eandem.

Mf

füfcipientis. C. maj. folummodó fpecifi-

il aum.

cativé calem, quz fit perfectio tantüm;

!i

d p

refpe&u alterius termini perfetibilis. N.

L

a Dmmum

maj. Et fic diftinctà min. Neg. confeq.

]

B

Ratio diftin&ionis iterató conftat ex nu-

[ m

mér.2$. & illo axiomate : . Quidquid reci-

Hine

ltll

pitur , per modum recipientis vecipitur.

'tn,

ad przítandam denominationem forma-

MA

Aj

(j

Vf

]em alicui fübje&o, feu reipsá, feu per

r

uandam ana:ogiam tali, non füufficit, ut

f

orm

ttidi,

a denominans predicatum aliquod

A fedden

in fe formaliter cóntineat, fed eciam ex

parte fübje&i requiritur capacitas ad fü-

1 Nf"&ll'ca fi(

fcipiendam hanc denominationem forma*

lem. Sicutigitur grati» habitualis Chri-

Y

Vj

V

fo intrinfóca , licét eadem . entitativ

m

um

^

Difputatio 1, Artic. 11.

.33

t mtr'liä

fümpta fit formalis fan&itas, & filiatio

0[

DEI adoptiva, nihilominüs Chriftum for- .

" fentes

maliterfolummodó denominat fanctum, &

non veró Filium DEI adoptivum, quia

ts k

UM

Chriftus non eft perfona DEO extranea,

ii

À

AUA

i

adeóque hujus denominationis incapax 5

3men qu

ita pariter unio hypoftatica ,' quantum-

vis eadem fit entitative perfe&tiffima, ni-

: p

IT

hilominüs Verbum Divinum formaliter

denominatfolummodó unitum ; non au-

Di mli.b

tem quoque formaliter perfectum; quia

, quani

m reale.

Verbum Divinum eft incapax , ut hanc

denominationem formalem ab unione

lt üt t

*

hypoftatica recipiat.

j, eniz

Ad confirm, N. confeq. Difparitas eft:

olb f

Chio tunt

uód anima fit capax reciplendz perfe-

ionis fuperaddite ; fecüs autem Ver-

fe&ibis

bum Divinum.

Neg, n

Objicies III.

Verbum Divinum

pef ;o

onftat er

unionem hypcftaticam fibi intrinfec

ama

Quidquür?i

faltem redderetur imperfe&tum. . Ergo,

pl

^

Antec, prob. Nam unio hypoftatica,nori

onem ((

obftante perfectionefüa, eft entitas crea-

i, f

tà, adeóque limitata , & confequenter

n fuiïgk,ü

imperfecto. | Sed hoc ipfo Verbum Di-

vinum redderetur.imperfe&um; fi unio

fpd t

hypo&aticg eidem foret intrinfg;a. Erf

xdips U

"24

-

Confirm. I.

Verbum Divihum ante

onem ff

jl Ü

&ius,

-unionem hypo&atipam fuiffec perfe

" emitaf

quam

:

24

TratatusVI,. de Incarnationg.

g;' H'AW

i;uäm poftunionem. Ergo. Ant. prol,

gt

Nam Verbum Divinum ante unionem,

*

nullam habebat imperfectionem intrinfe-

o

cam, fecüs autem poft unionem,

Sed

;mpene&l

hoc ipfo fuiffet perfectius ante unionem.

V

Ergo.

qod Ve

irmalit

Confirm. II. Complexum ex Verbo

Divino & hypoftatica unione, utpote de-

ifo dl

feGibile, eft minüs perfectum, quàm fo-

'aniongt

lum Verbum, utpote indefe&ibik. Er-

dietent

u dat

Mu

[1

Aefi -N d. Ad

;

€

rob. D. maj. Unio

er fioDi

hypoftatica eft imper

&io, &fmul o-

mnia przdicata,quz formaliter continet,

gtl

pote

communicare Verbo Divino. N.

i, qi

maj. Etfolüm illa predicata communi-

Jutonebucr

r J

carepoteft, quorum capax eft Verbum.

a C.

C. maj. & fic diftin&à min. N. confeq.

Ratio diftinctionis eft; quód unio h

?

u gompfqr«

ftatica, quantumvis eadem fit perfe

dtio

m i

ipfi Verbo intrinfeca, non denominet il-

Jeur

i

lud formaliter perfectum, cüm Verbum

fs

J

;*lh

S;

( d

hujus denominationis ab unione reci-

iende fit incapax, ideóque folummodó

Xült

DBQ

ilud formaliter denominat unitum, ex

: Eü, l

dictis refponf. preced. — Unde pariter de

k depn

unione, quatenus hzc eft entitas quz-

i

dam creata, adeóque imperfe&tio, di-

fcurrendum eft.

RTT

(vi&,q

Ad confirm. I,.N. Antec, Ad prob. D.

maj,

h

Diszutati& l. Artic. Il,

35

M

v Ut

1naj. Habet imperfedionem terminativé

fibi intrinfecam, & hoc ipfum eft imper-

nitri,

fedio. N. maj. .Et hoc ipfum nulla eft

um W

imperfectio. C. maj. & (ic diftin&tà min,

fetting,

N. confeq.

Ratio eft ; quia hoc ipfo,

uód Verbum Divinum fit incapax, ug

I erVe

formaliter denominetur imperfectum, eo

& u

ipfo nulla eft imperfedio habere hanc

m qua)

unionem fibi cerminative Intrinfecam,feu

:&iblkl b

effe cerminum intrinfecum illius unionis,

uc eft entitativé impérfe&tio.

, ln

Ad confirm. II. D. Ant.. Complexum

&fimd

ex Verbo Divino, & unione hypoftati-

ter contir

ca, utpote defectibile, eft quid minüs per-

) Divino.!

fedtum, quàm folum Verbum, denomi-

natione hacredundante ini

fum Verbum.,

3 COT

eft Velr

N. Antec. Redundante folàüm in ip(am,

j

, N cot

unionem. C. antec. & N. conféq. Cate-

rüm complures fimpliciter negant antec,

x unio l

T

& quidem ideo ; quód complexum ex

denomit

DEO & creatura neque fit perfectius, ne-

u

e minüs perfe&um, quàm folus DEUS,

cim Vets

N

am hoc idem complexum formaliter

unione ré

( folummw

includit DEUM, qui neque femetipfo in«

[ unitum,?

ferior eft, neque per adjunctam creatu-

ram fic deprimi poteft, ut fe ipfo infe-

1de ariw j

rior evadat.

exitis (

Unde complexum hoc abs-

ue ulla contradictione (imul infinite per-

afettio, ! ?

e&um eft, quatenus nempe DEUM im-

A

POKO

| M gmb;

36

"TraflatusVI, de Incarnatione,

portat, & fimul dm

erfe&um eft, qua-

i

dit.

llgmt» :

tenus creaturam-inc

us f

32^ Objicies ultimó contra fecundam. In-

imgr

'

ter naturam Divinam, & períonalitatem

gt

Mbetur.

Verbi, fa&à comparatione immediatá,

*

n

on intercedit alia diftinctio, quàm fo-

mim hi

liüs rationis ratiocinatg.

Sed hoc ipfo

'abora

natura Divíina eft terminus formalis unio-

i Mi

nis hypoftaticz. Ergo. Maj.füpponitur

T8:77]

ex Tract.I. de peo num.$09. Min. prob.

Repugnat, utinter extrema, períolam

je, iBl

spdu

rationem diítin&da, unum, & non aliud

mondc t

fit terminus formalis unionis hypoftati-

ca.

Dd

Ergo.

Ofaiuil

Confirm. I. Nam juxta PP. & Concil.

Mintwng

fimpliciter verificantur iftwe : Divinitas e[f

ia li

unitabumanitati: Natura Verbi eft incarnata, Er-

al Eu

go. QConfeq. prob. Si etenim fimplici-

ter verificarentur hujusmodi propofitio-

PT M

aol

nes: Natura Divina generat , Natura Divina ge«

bäüüef «

meatur ; tunc eo ipfo in myfterio Trini-

Tiguen

tatis non tantüm filiatio, fed etiam na-

| N

tura , feu Deitas, effet terminus formalis

di

refpe&tu generationis active. Ergo.

aW

»fliw

Confirm. II. Nam Concilia folüm ne-

DN

)

t m

gant: Naturam Divinam, prout commu-

nem tribus perfonis, non autem, prout

"m

contrac&tam per filiationem, effe unitam

"RUA

naturz humanz, Ergo.

mmü

Atl

pE

Refp. N min, .Ad prob. D. antec. Re-

m

p

Jä(;,,;:

tí

j

«Difputatio I,. Artíc, 11

D

37

Lme?t, ü

pugnat, ut unum, & non aliud fit termi-

Qd

nus formalis unionis hypoftatice füb ea-

dem appellatione. C. antec, füb diverfa

Tdtus

um

appellatione. N. antec, & confeq.. Ratio

0, qinj

habetur ex Myfterio Trinitatis.

Sicut

Sed vt

enun hzc predicata apparenter contra-

ol

dictorla : Natura neque generat , neque genera»

j füppo

turs Paternitas vealiter. identificata Natura gen-

tat, Filiatio generatur, ab omni contradictio-

Mi

, pert

ne, reipía tali, falvantur per diverfam,

appellationem , vi cujus natura Divina

& non d

i hypot

non eít natura generans , neque genita,

e€ft tamen Paternitas generans, & Filia-

D. & Cont

tio genita, ideóque hzxc diverfíà appella-

tio fundetur in fola diftinctione perfona-

: Dirintui

Ht

li, mixta identitate fübítantiali , inter Pa-

trem & Filium, quam fides docet ; ita

nim fmpl

pariter in Myfterio Incarnationis per di-

ii propoüu:v

veríam appellationem in hac eadem di-

ii D]

ftindione fundatam falvantur hzc przdi-

vilerio T

cata apparenter contradictoria : . Natura

f etim?

Divina non e(! terminus formalis unionis hypo[lati-

jnus frm?

«£, Perfonalitas Verbi e[l terminus formalis: unio-

», lgo.

uis bypo[latica ; quia. fcilicet natura non eft

ii olurt?

natura formaliter terminans unionem.

Yout COm

hypoftaticam, eft tamen perfonalitasVer-

jten, pt*

bi, terminans formaliter eandem unio-

df unti

nem hypoftaticam.

, Ad confirm. I. D. antec. f(impliciter ve-

) anteo J

f

rificantur in fen(ü à Patribus, & Conci-

,

€ 3

liis

28

m&ams VI. dtklntdmdtiane.

u

liis intento. C.antec. Spectato etiam

rigore Dialectico. N. antec. & confeq.

«t

pm*e&nm

Ratio eít; quód fenfus per has locutiones

intentus non fit alius, quàm contra Ne-

]

l

fs v

l

jc ll

ftorianam Hzrefim propugnare veram

!

|

;

(

Chrifti Divinitatem. . Ad hancveró pro-

tum in

pugnandam nullatenus requiritur, utna-

tura fitterminus formalis unionis hypo-

ft ml

ftatice. Quin imóipfa Concilia contra-

ninr

rium docent , üt ex num. 25.liquet.

adir

Ad confirm. II. D.antec. Et hoc ipfo

&

denei

negant folam perfonalitatem Verbi effe

terminum formalem unionis hypoftaticz,

mparfurriw

vl

N. antec. Hocjpfo neeant naturam Di-

xinam eíle terminum

ormalem unionis

hi Dim

. Ra-

inagzs d

hypoftatice. C.antec. & N. confe

tio eft; quiahocipfo , quód natüra

i

olüm,

ff

tsf

proutcontracta per Filiationem, fituni-

ta humanitati ; eoipfo non eftunitara-

j t

tione füi, fed folüm ratione Filiationis ,

df

fecum realiter identificatz ; adeóquehzc

ul

fa.

fola eft terminus formalis unionis hypo-

tintd

ftatice, alioquin illa reduplicatio exce-

As

A ens

tiva fruítra adhiberetur.

Ex hucusque

lib

"

dictis

Tf Diyy

34 - ConftatI. Quódunio hypoftatica Ver-

ht [

bo Divino fit quidem intrinfeca , cüm il-

"m

lud fit fübítantialiter unitum naturz hu-

[ :l'

bl

manz; non tamen fit eidem intrinfeca

Imn««e

]:

j

Nan

li

fübjedivée, fed folüm terminative.

Ver-

W.

Mifputatio " Artic, 11

39

A ts

Verbum Divinum per hanc unionem, in

C U tj

tempore fupervenientem , neque ullam

a hts

perfe&tionem intrinfecam de novo acqui-

f o y

fivit, vi cujusredderetur perfectius , ne-

ue ullam amifit, ut evaderet imperfe-

B v

1gqcven')p

ius. Cüm etenim, tumin effe naturz,

LPICUE,

,

tum in effe perfonz , Verbum Divinum

inionisl

fit (impliciter infinité perfectum ; hincab

vcilia n

unione hypoftatica folummodoó recipere

oteft formalem denominationem uniti,

.liquet,

Ethoci

& perficientis humanitatem, non autem

n Verbi

denominationem perfeGi,aut imperfecti ;

fhypoftati

utpoteutriusquedenominationis ab unio»

: matotat|

ne recipiendz incapax. Sicut autem Ver-

Valem eni

bum Divinum refpe&uunionis, vel hu-

4

manitatis affumpte , non eft fübjectum.

, Confa

Tatüta

!

0!?;

phyficum , fed folummodó terminus in-

trinfecus , ficetiamrefpe&tu humanitatis,

yem, ftu

; elbunim

uam denominat fübfiftentem , folummo-

6 eftformadenominans , non autemfore

y Filatos

adelqueit

ma phyfica. Hec fiquidem in fenfü ftri-

&o fümpta eft ensincompletumab intrin-

gnionis lj

feco exigens unionem füi cum alio, tan-

plicatio u

uam fubjecto , cujusmodi exigentia in

Es huast

erbo Divino admitti non poteft.

.

Conftat II. Quód unio hypo

ftatica äy

ofirici

fict, cin

Verbo Divino fuübjedivé fit extrinfeca,

adeóque foli humanitati non tantüm ter-

unatur? 5

minative, fed etiam fubje&tivé intrinfeca.

y intrint

,P

Hs fiquidem pex ipfam unionem intrin-

um

ec

l

49

Paäatu: VI,. de IWcarnatióne,

ationi

fecéperficitur, adeóque eft (übje&um phy-

ficum refpectu ejusdem. — Ratio hujusul:

i r

terioreft ; quód omne illud fit fübjectum

Yei d

femimis

phyficum , quod per aliud: intrinfece ad-

veniens reipfa mutatur, feu perfe&tius ,

virmimi

aut imperfectius evadit ; illud autem fit

fs p

folüm terminus intrinfecus , quod per

b Mvl

aliud intrinfec? fuperadditum mutari ne-

|maidi

!

uit

Quód (i veró dicatur : bujus dif-

! atj

J

&

rentiz exemplum affignari non poffe in

g

rebus creatis, cüm omnis creatura per

Incurfgijm

aliud intrinfecé adveniens mutetur phyfi-

du

cé ; feu perfectior, autimperfedtior eva-

jrtel

dat , adeóqué fit fubjectum phyficum, tunc

i OY

u'trone? idipfüm concedendum erit, jux-

vdidio

'

ta illud Concil. Tolet.I. in profeflione fi-

Qm

"

dei dicentis: si ratioue hoc wyflerium eolligere-

L

tur: non effet tnirabile ,. fi exemplos. uen effet [in-

ulave,

M

$6 Conftat III. Quód terminus formalis

MT

unionis hypoftatice non fit Deitas, feu

Natura Divina, cüm per hanc formali-

fiittn

ter in effe perfonz compleri non poffit

humanitas affumpta ; adeóque terminus

"

formalis fit fola Verbi períonalitas , vi

It

cujus utraque naturà in Chriíto formali-

!

Ittm (

ter fübfiftit. Sicut enimin Myfterio Tri-

Ut a

nitatis totaperfona Filii denominaturge-

Ws

nita , ut eadem fit terminus , qui à Patre

COIL*ämr,

producitur, etíi terminus formalis gene-

Wa

Ia-

u

At

hnj

rationisactive fit fola filiatio 5 fic etiam

1 j

in Myfterio Incarnationis tota perfona

Jtfig

Verbi denominatur incarnata , tanquam

Itfb

terminus , qui hypoftaticé unitus eft, erfi

A v

terminus formalis unionis hypoftaticz fit

ld atini

fola perfonalitàs Verbi.

Sicut proinde

, quig

m mutgty

in Myfterio Trinitatis, absque ülla, con-

tradictione; natura Verbi non eft genita

^t huj

ratione fui , & tamen realiter eft Filiatio

non pl

genita ratione füi, fic etiam in Myfterio

CrédtQ

Incarnationisnatura Verbi , absque ulla

wtetur pl

contradictione , non efthypoftaticé unita

tiediote:

ratione fuüi, eft tamen Perfonalitas Verbi

yücum, t

unita ratione füi, Nam utrobique hec

lum erije

contradi&tio per diftin&tionem perfona-

rofelox

lem,mixtamþ identitate fübftantiali,falva-

firim odj

;ur.

ln m

'

ARTICULUS Ill

inus form

1l

t Deiti,

l

!]

:

!

n omnes nature bumane partes

11

]

ync fom

ii

"

Jffut terminus immediatus unzo-

r non p

ni.f bypoflatice?

ue tetmum

?

[U

ndlitis !

Renotandum I. Quód fide Catholica 5

P

certum fit : naturam bumanam , pro-

jfto formá

fyterioTt

ut hec ex corpore & anima rationali, ad

invicem fübftantialiter unitis , intrinfecé

yninaurp

conftituitur , à Verbo Divino fuiffe affum-

t àDut

ptam, üt ex fymbolo Athanafii num. 1.

H

au-

.rmaïisga;;

4

TratatusVL, de Incarnatione,

&ddu&o conftat. Hinc Chriftus de fe ipfe

[ 85.

Ma:th. XXVI. 58. Triffis eft anima mea us-

gur, u

quead morten . Et Luc. XXIV. 39. . Videte

iWPm

uantus intas , C pedes mtos 5 quid egoipfe fum, Pal

Preno

qtesd

pate, cr videte , quia [piritus carnem , c offa non ba-

bet , ficut me videtis habere, — Ex quibus reji-

pus&an

ciuntur deliriahzretica, tum Apollinaris,

tet ett

megantis, à Verbo affumptam effe animam

tts, QU

rationalem , ideóque affirmantis ; quód

fuifedi

ipfüm Verbum fuerit locó anime: tum

n

