um ex/lent

propordonis : dari Chriftum, tanquam,

dis eondtus, :

caput morale totius ordinis fupernatura-

|rfeto um

lis, exquo omniadona gratiz n reliquas

M

creaturas derivarentur; non tamen ld con.

a leenm. |

veniens fuerit convenientiá debiti , vi cu-

fieramrdit

jus ordo füpernaturalis ab intrinfeco exi-

geret caput aliquod morale, quod fimul

tll m

uernaturata i

fit Deus, & homo. Nam in ipfo ordine

vults d

füpernaturali unio hypoftatica tantüm di-

mord du

Itac à reliquis donis fupernaturalibus,quo-

, pj

ad fuam excellentiam, & dignitatem ,

uantüm à donis naturalibus füpernatura-

lia diftant.

(itioY Uïqi"i.sm

uinimó, etiamfi connatura-

liter debitum fuiffet caput aliquod morale

PL

liqus

g;cclllcl!&

in ordine füpernaturali , fuffeciffet huic

exigentiz pura creatura. Sic Adamus con-

"a

Pa

flitutus erat , tanquam caput morale , ez

p

quo

yi

1 ;o,

Tralatus VI, de Incarnatione,

df o

quo gratia fanificans in totum genushu-

ferente

snanum fuiffet propagata, ficonftanter in

ftatu originalis innocentiz permanfiffet.

Mb

t atian

Ad confirm. Tranf. antec. 'N. confeq.

uamvis etenim fupponeretur effe conve-

formalite

|

doneillis

niens, etiam convenientià debiti ; ut in

ordine fupernaturali daretur creatura ,

! niextrinf

ue omnes reliquas plenitudine gratie

N conftg

denomi

tranfcenderet: non tamen proptereà fuif-

fet debitum caput morale , quod pura

incita

creatura non effet.

gratalnd

126 ObjiciesIV. Gratiahabitualis, que de-

^ mingit

fa&ó hominibus juftis confertur, ab in-

fiterce

trinfeco , feu entitativé, connectitur .cum

detae

exiílentiaIncarnationis. Ergo. Antec.

trioesd,

Á n

rob. Nam juíti defactó per gratiam fan-

étificantem denominantur formaliter non

Ri Coris

folüm filii adoptivi, & hzredes Dei: fed

t

etiá coheredes Chriftijuxta illud Apofto-

r

li Rom. 8. 17. Si autem filii, C baredes : haredes

Marfm,

Sed hoc

videm Det , coberedes autem Chrifli,

at a

ipfo. Ergo.

| lt

Confirm. Habitus infufi virtutum fü«

| ttudm,

'

ernaturalium fidei, fpei, & charitatis,

g

1

Qd

i

unt potentiz ad exercendos actus füper-

k üfï? hmm

naturales circaipfüm myfterium Incarna-

| t lano

eionis.

Sed hoc ipfo entitativé conne-

F

[

i

Guntur cum exiftentia ejusdem. Ergo.

Min.prob. Nam feclusà Incarnatione ha-

itium,

bitus -.ptþ'agdiölti,k quoad (uum exerc

etient

o

Wmm

Difputüüa II, A,ticc Iit.

121

Sitta

kgwp n n

effent otiofi , adeóque realiter non exi-

fterent. Ergo.

E

»

*müïþmä:

Refp. N.antec. Adprob.D. maj. Jufti 127

.

4

per gratiam fanctificantem denom

inantur

Donetstrn

formaliter cohxredes Chrifti , denomina-

| Qmmdä deb'l[i;a

AICCUE Qu

tioneillis adzquaté intrinfecá. N. maj. fe-

miextrinfecá. C. maj. & fic diftindtà min.

i Ptl

LInenproyte

N.confeq. Ratio diftin&ionis eft ; quód

denominatio Haredis fit jufto adzequaté

Dotge , qui

intrinfeca : cümilli adequaté intrinfeca fit

gratia fanctificans; nontamen etiam deno-

tBabituals

minatio coheredis. Hzc fiquidem partia-

stontrtur

liter conftituitur quoque per formam ei-

t tonedünur

dem extrinfecam, qua alius ejusdem glo-

b lp &

ric hxreseft. Undeiftadenominatioju-

J0pe um

ftis quidem competit , fa&à füppofitione,

tur(omaltat

quód Chriftus exiftat: non tamen hanc

&ores De

í

uppofitionem, feu exiftentiam , i»fa gra-

Rol

tia fan&tificans , etfijufto intrinfeca, exigit.

l Nii,ö'bmkiib

Ad confirm. C. maj. N. min. Ad prob.

D. antec. Praedi&i habitus effent otioíi

) d"dïh :

fimpliciter, feu quoad omne exercitiü fuo-

s iif vt

rum actuum, N..ant, Quoad illos f5làm

[

d, &

a&us, quidefadtó exercentur circa My-

i(isl

dos du

Íterium Íncarnationis. C. antec. & N.

confeq. Ratio eft ; quod, feclufo Myfterio

qylenimis

o entiit t

Incarnationis , habitus virtutum infufi

quidem effent otiofi per accidens, feu ab

j as !

extrinfeco impediti quoad exercendos il-

g [ncmati

losa&us füpernaturales , qui defactoó ver-

r CXCIC';

3

fane

132

TratdlatusVI, de Incarnatione,

!

fantut circa myfterium Incarnationis: non

un'xal. i

tamen proptereà effent. otiofi fimpliciter;

dis tolk

nam adhuc circa alia objecta poffent exer-

juftor m

ceri, ficutreipía defa&tó exercentur.

meus t

Et(i Divinz volun-

128 Objicies ultimó.

ï

M.

tati repugnet neceffitas moralis abfoluta,

dtulo m

feu fimpliciter antecedens omnem aliam

uperitnt

füppofitionem ipfi Deo liberam : non ta-

fis fecun

ienillirepugnat neceffitas moralis meré

lat fti

confequens. Ergo. Antec. prob. Siete-

eipenta

nim Deus, ex fuppofitione orbis conditi,

non effet neceffitatus moraliter; ut re-

oppoltn

tudonid

bus creatis, feu caufis fecundis, conferat

07

proprietates,connaturaliter debitas , eás-

inj, z

que in agendo miraculosé non impediat:

famdt,

tunc eo ipfo nulla haberetur certitudo,

nec quidem moralis , de craftino folis or-

tüt, um

t a o

tu: autigne calefaQturo potiüs , quam re-

a(

frigeraturo aquam, foco admotam. Nam

hzc certitudo in rebus ipfis fundari non

ffolmäfuo (

tattts f

poterit: i Deus moraliter neceffitatus

tint; wf

nonefít , ut juxta rerum exigentias agat,

Qrrotis

Ergo.

Confirm. Sequeretur : Deum, ex füp-

Titats j

P

pofitione ordinis füpernaturalis , non ne-

ceffitai, nec quidem moraliter; ut po-

Ü

tià

S

Ti

reces alicujus jufti, quinimó ornnium

[^

ij

San

à

orum , & ipfius Deiparz exaudiat ;

f

1

J

J

T

quàm fceleratiffimi peccatoris : neque ne-

ij

RU

tl

ceffitari ; ut viztutem premiet,

vitia

la

DW

L Ianty

; Difputatio 11 — Artic.. Ill

hong

133

It Ofb

uniat.

Sed hoc admitti nequits eüm,

1 obie&zpom

aliàs tolleretur omnis fiducia in precibus

OC

juftorum , & fpes omnis

premii, & qmnis

- D

metus paenz. Ergo.

Ismondji

Refp. N.antec. cum fuaprob, Nam cer- 129

edes onpe

titudo moralis füfficienter fundatur in ipfa

ko lr

experientia, quaconftat: quód Deus cau-

fas fecundas miraculosé impedire non fo-

of mondis

inteo ob $

leat, fed fuum concurfum juxta illarum,

exigentiam applicet : licécinterdum agat

1006 orbis c

motdliter;

oppofitum , ideóque tune hominum certi-

tudo moralis przvia fallatur, prout olim,

fetudis, cotl

uin-

"literdeita,

in fornace Babylonica contigit,

imó , ut Deus caufis fecundis frequentius

Dsttoninped

feaccomodet , quàm illas miraculosé im-

betenr cerctut

derffino ol

pediat , etiam metaphyficé neceffitatur :

nifí orbem conditum deftruere velit,;

itpotis, qui

ooadmotun, d

Hunc enim fatis providé non gubernaret,,

fi folem à fuo curfu paffim impediret, &

us fs d

ignem toties frigidum, quoties calidum

prlitr texi

redderet ; ceffaret enim omnis fcientia

rün tT

experimentalis circa rerum naturalium,

proprietates , ideóque nihil ab hominibus,

:rur:Deumyeïf

providé agi poffet , íed omniamere fortui-

vnaturis

tóevenirent, Hocautem divinzSapien-

y moriitt; t

tiz , acProvidentie non minüs metaphy-

tiauinimoa

ni

ficé repugnat; quàm ut omnes homines

j

Depuz eui

fatuos producat, & orbem terrarum me-

caris:

[j

ris ftultis repleat,

i

f

ptæmietp

l;

Ad

|

174 .

Trafatus Vt,. de Yncavnatione,

n

Adconfirm. D. maj. Neceffitate ante-

cedente, feu fundatá in fola Dei volunta-

nibis rf

f

mofitlo

telibera. C. maj. Neceffitate confequen-

mutet, «

f

te. N. maj. & fic D. min. N. confeq. Li-

cét enim Deus ex previa quadam com-

feur ad

fcut ex p

placentia magis inclinetur ad exaudien-

das preces San&torum omnium, & ipfius

d necefí

furas at

Deipare, quàm alicujus peccatoris: non

tamen proptereà infertur ulla neceffitas

Con

moralis, fe tenens ex parte voluntatis Di-

x i

vinz.

Nam hac neceffitate feclüsà ha-

turdlt

eeear

betur füfficiens certitudo, & quidem plus-

quàm moralis in ipfis Divinis promiffio-

fiprai

nibus fundata.

Quinimó ; ficut meta-

guiladi

phyficé repugnat: ut Deus orbem con-

m

ditum, tanquam author naturz providé

A m e

non gubernet, fic etiam metaphyficé re-

& s cn

pugnat: ut nullas unquam preces jufto-

,fün m

rum exaudiat, neque ullam virtutem prz-

[ 'am'bus t

miet, aut vitium pledtat; quia defactó

Qtn iptr

homines fiducià erigi, ac metu percelli

j

m ]

voluit. Ex hucusquedidis.

b

ol

130

Wj

ConftatI. Deum, ex fuppofitione orbis

O

conditi, non fuiffe neceffitatum morali-

| Wi

À. lh

terad decernendamIncarnationem ; cum

| li

W

uia hzc totius naturz create, & creabi-

Ts

lis debitum excedit ; tum quia nulli ex

Ut

vNP(]I

Divinis perfectionibus repugnat: ut Deus

A

orbem absque ullo dono fupernaturali,

t

Si

*

prafertim vero Igcgrnationis condat.

Qup

hm;i

ete

-

l

Dijþätn'io Il, Artf:'. H

'!"

Ti Nf

d

etenim iftud alicui ex Divinis perfedio-

nibus repugnaret, tunc eo ipfo Deus, ex

Vf

fu

ofitione orbis conditi,non folüm mo-

VItlf N- COE&W].

raliter, fed etiam metaphyficé neceffita-

DT qui,

retur ad decernendam Incarnationem.:

UDenut ) u

ficut ex predicta fuppofitione metaphyfi-

I ommium,

cé neceffitatus fuit ad producendas crea-

Cljs veccans

turas rationales.

fertur hu

Conftac II.

uód Deus, nec quidem 1 21

parte volunt;

ex füppofitione conditi ordinis füpérna-

Ceitate fechi

turalis,fuerit neceffitatus moraliter ad de.

cernendam Incarnationem.

Nam dona

wo,knuides

Dirns pron

füpernaturalia, inter qux primaria funt

inim); frat z

gratia fanctificans, & beatitudo xterna,

y Deus onben

ab intrinfeco, feu entitativé, non conne-

&untur cum exiftentialncarnationis: ut

thor at Qv

d gt

hac feclusáà connaturaliter exiftere non

ünquam preat

poffint. « Pritereà nulli ex Divinis per-

yulamvirre

fecionibus repugnat, ut Deus decernat

ordinem füpernaturalem, non decernen-

]b qii

l, aL IU

do myfterium Incarnationis, . Nam aliàs

netids

iftud non folüm moraliter, fed etiam me-

yerlpplct

taphyficé ex prxdicta hypothefi neceffa-

rium effet. lnde licét fuerit conveniens

pecelituumo

inftitui caput aliquod morale ,

uod fi-

Tncamatoit

mul effec Deus, & homo, convenientiá

ürg et Ca[æ). U

uadam proportionis: non tamen debiti.

, fm

)

qu]l n?

Conftat Ill. Quód in Divina volunta- 172

ys r

te nulla penitüs neceffitas, feu moralis,

dono Qpcmzä

fcu' phyüca, conífequens füppofitionem

mtioms q

Deo

136

Tra&latusVI, de Incaruatione,

Deo liberam : fed tantüm neceffitas, aut

M

metaphyfica, aut nulla fit admittenda.

Nam quidquid Deus fimpliciter poteft,

h0

etiam facilé poteft ; & quidquid facilé

, g/»ll!

non poteft, illud (impliciter non poteft.

Unde licétdetur przviainclinatio volun-

Venot

tatis Divinz ad praítandas rebus creatis

Do

proprietates, connaturaliter debitas, ad

[

exaudiendas, prefertim juftorum, preces :

tu origin

ad remunerandam virtutem, & punienda

&i&canmf

witia: hectàmen inclinatio non eft ne-

Tibus dim'izt

ceífitas moralis, aut phyfica, in ipfa Dei

etmatit

voluntate fundata ; cum Deus contra ean-

nerihtl,

leend

D

dem aut facilé agere poffit, autfimplici-

j

ternon poffit. Nequeproptereà ex par-

(

te noftra tollitur omnis certitudo mora-

vüitmen

lis , vel quoad effedus phyficos, vel

altdm

quoad effe&us morales futuros.

Nam

fats Qu

hzc certitudo füfficienter fundatur ,

qutm

tum inipía experientia, vicujus nafcitur

RI OQY

fcientia: tum in revelationibus, promif-

"r

fionibus, & comminationibus Divinis.

&t li

Quinimó omnis fcientia experimentalis,

Wünanjit

omnis fiducia, & metus tollerentur: fi

& (nl

xof

VT

Deus paffim faceret miracula, finullas un-

T ein

quam preces exaudiret, nullam virtutem

ü'»lþ

A

rzmiaret, aut vitium plecteret. Hinc

ilyy

cn.

1fta Divinz providentie etiam metaphy-

me

WWW

(ïce repugnant.

E

N

l hn

AC 177 )M- i

'.lntümnq !

W (r i,

ARTICULUS V,

As fl

An, C quomodo 44 reparandum

) QUi

genus bumanum nece[faria fuerit

CU N

Incarnatio ?

EU

tianda r

u

33

Rznotandum I. Quód defactó Adamus,

r d

P

à Deo non folàm conditus fit in fta-

Imjuforum,

tu originalis juftitiz, in quo gratià fan-

toten & p

&ificante, ceterísque donis füpernatura-

dinztio non &

libus divinitus erat ornatus: fed fuerit

ls in i

etiam conftitutus caput morale totius ge-

rtDeus contta

neris humani , & quidem hocpa&o ; at eo

ofít, at

legem fibi impofitam, vi cujus de ligno

fprptr er ]

fcientiz mali, & boni comedere graviter ei

n ceranudo vt

prohibitum erat, conftanter obfervante,

ühs rhyins ,

finguli ejusdem pofteri in ftatu gratiz fan-

Jes fümros, )

&ificantis conciperentur : fi autem hanc

tl funiz

legem violaret; hujus ejusdem peccati

reatus in totam pofteritatem derivaretur.

da, iaj

cladonibu

Cüm igitur Adamus legem przdictam vio-

laverit, hincnon folàm ipfe originalem.

naionis D

juftitiam amifit:fed etiam finguli homines,

ïll[l.l CXPCTWCW

etus toltret

excepto folàm Chrifto, & Immaculatà

ejusdem Genitrice MARIA, ingravi ejus-

njnaüz,ünq j

dem culpz reatu concipiuntur , juxta illüd

x, nj

mldert

ad Rom. V.12. Per unum bominem peccatum im

bunc unndum intravit , &v per peccatum mors ; &

jg m m

ita in omues homines mors pertranfüt , in quo omnes

peccayerant. — Hic itaque. eft ftatus naturz

la-

;

I ;

158

!'ra&amrü de Tncasnatione,

!

lapfie, adquem reparandum veniffe defa-

d

&ó Chriftum, fde Catholicà certum eft,

pmat

Nam üt Apoftolus ibidem ulteriüs fübjun-

t

viltas|

; efthonor:

git:19. Sicut per inabedientiam unius bominis pec-

catores conflituti funt. mults , ita c per unius obe-

p of

dientiam qufhi conflituentur multi.

icorh f

134 Prznot.II. Quód omnepeccatum mor-

fcetiam:

talefit gravis contemptus Dei: adeóque

po, qui

injuríam perfonalem infe contineat.. Cüm

Prent

igitur. offenfa perfonalis in füa gravitate

fvf

crefcat proportione , non quidem arith-

fenfüt.

metici, fed geometricá, juxta dignitatem

digm:a"ï ü

erfong offenfz , & vilitatem perfonz of-

equd t

endentis : hincpeccatum mortale , üt D.

l, tl

Thom. híc refpondet q. r.art; 2.ad a.

t g

Quandam infimitatem babet ex infinitate Divine Ma-

A t

jeflatis, Tant) euim . eft gvavior offen[a , quà. major

, guids,

efille , in quem delinquitur. Ub Do&tor Ange-

d al

1cus peccato mortali folüm quandam mfini-

tuligt,

£atem tribuit; cüm illud ob: lHimitatam co-

ls

gnitionem creaturzrationalis,offendentis

£. mll

Deum, inratione malitiz,aut offenfie non

lts q

fitreipfa fimpliciter infinitum , fed folüm..

|

|

ts g

fit ordinis infiniti, feu fupremi ; quianem-

pe omnem offenfam, adversüs quamlibet

Fa m

perfonz creatz dignitatem commiffam,

&

vf

1

Finer

tranfcendit, proutex Tradt. IIT. pe peccatis,

ts d

fuüpponitur. Sicut auté offenfa perfonalis

i

crefcitex dignitate perfonz offenfe, & vi-

litate offendentis: ita viciffim ex codem.

D

€à*

mfümm

r Wi

Difputatioll, Artic, IV.

139

m v |

Atboli

pitedecrefcit obfequium perfonale. Nam

bi

"

o major eft dignitas perfonz honoratz,

A lr

&

LLM

vilitas perfonz honorantis, eó minot

efthonoralteriexhibitus, Sicut enim ma-

Wfl', M u

Vrj

jor eft offenfa perfonalis: fi Rex offenda-

datur à fuo mancipio, quàm ab alio Rege;

LUC AE

fic etiam minor eft honor: fiRex à manci-

Tnts Dd

Infe contineg

pio, quàmab alio Rege honoretur.

Pranot.III. Quód fatisfactio pro of- 155

il in [ p

fenfa, feuinjuria perfonali , non poffit in

On quidem

fenfu ftri&o appellari füfficiens, feu con-

i, Jutadigt

digna: nifi eadem offenfz fit arithmeticé :

Gatemperlont

zequalis , feu tantam eeftimationem mora-

m mortale, i

lem, confideratis omnibus, in fe conti-

(1uft, 2

neat, tanquam compenfatio , quantam in-

Unde, fi in-

tf o

juriàm continebat offenfa.

LU T

juriafit realis, debet effe equalitas arith-

- Voiodor

metica rei ad rem ; ideóque de condigno

folm qudans

non fatisfacit, qui pro centum aureis ini-

yob limiuce

qué ablatisreftituit folummodó quinqua-

inta. Similiter fiinjuria fit perfona-

stongls n

i uroftn

is: debet, confideratis. omnibus, effe

zqualitas arithmetica inter obfequium.

Yinium, dl

lii gt

perfonale, pro offenfa exhibitum , & ipfam

alresisqua.

offenfam perfonalem anteà illatam.

Id-

ipfüm de merito condigno refpectu alicu-

tatem conmb

i. s

jus prxmii dicendum , cüm hzc pariter,

confideratis omnibus , debeanteffe arith-

of perto

zf

meticé , autfaltém quafi , zqualia. Atta-

S-

pienmeritum condignum eatenus à fati

Kin « coä

d-

D

Trallatus V1, de Incarnatione,

145

fa&tionecondigna difcrepat, quateniüs of-

bt

gimpe

€enfus debet acceptare fatisfactionem con-

fmanuts

dignam fibi praftitam , nifialio titulo hanc

hane repat

eandem , materialiter fümptam , jufté pof-

ynaq.

fit exigere ; cüm econtrà meritum condi-

gnum, feclufo omni pa&to , aut promiffio-

Peusex m

igrait

ne antecedente , non teneatur acceptare

vudonati

ad remunerationem condignam :

raíer-

tim, fi aliunde idem obfequium alio titu-

vinfecum)

TU dd'

lo fuit debitum. Cüm igitur fide certum

fit: Chriftum defa&ó pro peccatis humani

atut)

;

f

m

generis condignam praftitiffe fatisfactio-

nem;eó quód dignitas perfonz fatisfacien-

vürdijnt

tis fit zequalis dignitati períonz offeníz:

quong

vutdtenit

hincquzftio duplex ifthíc refolvendaeft,

inprimíis : anad reparandum

enus huma-

iudulpe

num , feclusà condigná fatis

Á

&ione, aut

a u

merito condigno, neceffaria fueritIncar-

*s ex

natio , vi cujus aliqua perfona divina affu-

hts

meretnaturam humanam,aut faltem aliam

?lmrondignm

rationalem , nempe Angelicam? Secundó:

an eadem fuerit neceffaria ad praftandam

iEon&m.!. ]

condignam fatisfactionem, aut. exhiben-

|fmim,

dum meritum condignum, vi cujus obti-

of

neatur reparatio generis humani ?

136 , DicoI. Adreperationemgeneris huma-

Hm:

hi

ni, feclusáfatisfa&ione condigna, aut me-

ts m

l

rito condigno , neceffariam non fuiffe In-

carnationem. Ita cum D. Thom. q. r.

lt

Y

art. 2, communis, &certa Theologorum

£n-

!u

Di[putatio II, Artic, I.

Xcrepat,

141

u

fententia.

Prob. Poterat Deus aliter,

CF .un&:

:

quàm per Incarnationem , repararegenus

Dytldiogi

humanum. Sed hocipfo Incarnatio ad

i^ Umptaynxmï

hanc reparationem fimpliciter neceffaria

Xtri n «

nonerat. Ergo. Maj. prob. Nam poterat

hat

Deusex mifericordia fua infinita, aut me-

1 ttntotg u

ré gratuitó condonare peccata, tum per

COndinam v

condonationem meré extrinfecam,tum ih.

m d

trinfecam,prout ex Tra&. III. de Gratia, &

hgt f

VIIL. de Poenitentia fupponitur: aut dare

Yopeccatis lg

gratuitó , feu independenter ab ullo re-

tife Gd

emptore , peccatoribus auxiliafüperna-

erone ftisbr

turalia ; utexhiberent fatisfaCtionem ali-

pronz of

quàm congruam , eàmque benigné acce-

bic reolvenda

ptare adremittendam offenfam , prout de-

n

enus hu

actó actui füpernaturali Charitatis Theo-

E

logice ex fua benignitate contulit vim

i fnsadiont,

var aentl

remiffivam peccati mortalis: licét calis

a&usnon fit condigna fatisfactio , aut me-

erom dv

ritum condignum

^

ujusremiffionis, Er-

nm,zutfaltemü

aeelam d

oi?.ganfïrm.l. Deus defactó, independen- 122,

[inaad)

nen, aut (s

tef ab omni merito condigno, per genus

humanum przítito, ex fola mifericordia

yn, Vi

infinita mifit Filium füum in redemptio-

rishuna:

nem generis humani. Ergo etiam inde-

n gut

pendenter ab omni merito , aut fatisfa-

condi

&ione condigna ex mifericordia fua infi-

rumnon TUb

nita poterat remittere peccata generis

p Tion. i

bumani,

;mThCOIOgï

Con-

Traflatus VI.. de Incarnatione;

y

142

Confirm.II. Authoritate SS. PP. inter

ingux'wïf

Deo ts

quos Leo Pontifex Serm. 2. de Nativita-

wb MT

teDomini italoquitur : MWericordia Dei , cüm

ad reparandum genus bumanum ineffabiliter ei mul-

doicofeni

qiéquium

ta (uppeterent: banc potiffmum con[ulendi viam ele-

osinter p

git , qua ad defiruendum opus . diaboli non virtute

suteretur potentie , [ed vatione ju[litie.

Hujus-

qifequent

vllimatior

modi plures Suarez, aliique adducunt.

loc. tepi

Unde etiam D. Auguft. contrarium fen-

4

tientes acriter per

ft

ringit, dum Lib. de

i. X

AgoneChriftiano. cap. XI. ita fcribit : Sunt

rob,

(

infinité ln

:

autem (lulti, qui dicunt :. mon poterat. aliter 84-

pientia. Dei bomines liberare ,. mifi. fufciperet bomi-

Á gt

nm, Ergo, licét Incarnatio fit medium-

li

n

j

jieit

maximé conveniens ad reparationem ge-

neris humani, non tamen fimpliciter ad

tsit j

hanc obtinendam neceffaria erat.

p j

fiia F.

138 . Dicoll. Ad reparandum genus huma-

num , per fatisfactionem condignam, aut

( (

meritum condignum, fimpliciter necef-

s

fariam fuiffe Incarnationem.

Ita cumD.

bt d

J

'Thom. q. & art.cit. Suarez difput. 4. &

|

|

RT

plerique alii,

Prob.. Quamvis etenim

j (n fb

fupponatur, quód peccatum mortale in

dul

1

|

N

ratione offenfx non fit fimpliciter infini-

A

tum: nihilominüs metaphyficé repugnat;

D t

^

ut pufa creatura, licét eadem foret infi-

IU

nité fancta, poffit Deo preftare obfequium

gnn M ho«

perfonale, quod in zftimatione morali

F

i:eu

f ar?thmetibö &quale offenfz gravi,

*

An-

K Jäm

üluwm

Difputatioll, Artic, V.

143

tïmrime&&i?

|

injuriz perfonali

er peccatum mortale,

uD

i

Deoillatz. Sed

b

TU Mi

oc ipfo. Ergo.

Maj.

rob. Nam ex eodem capite, ex quo cre-

UM g

cit offenfa perfonalis, decrefcit viciffim

if ii

obfequium perfonale: nifi hzc inzquali-

LT T

tas inter perfonam offenfam, & perfonam

Tif

obfequentem per alias circumftantias in

1, ilique i

gítimatione morali poffit adequari. Sed

AU CO

hoc repugnat refpe&u pure creaturz.

ingit, dum ]i

Ergo. Maj.conftat ex num. 134. Min,

XALite li

rob. Obféquia pure creaturz, quamvis

L

infinité fan& , nunquam adzquare pof-

1 ui/f ii

funt gravem contemptum Dei; utpote

matio fttmei

j

uoad dignitatem, & majeftatem fuam fim-

pliciter infiniti, nequeullius creatz boni-

Q'rpiitiontm

ame ml

tatis indigi , juxtaillud I(ai, XL. 17.0mnes

efar ent,

gentes , quafi non fint, fic funt coram eo 5 & qua-

andun pems t

finibilum , cinane veputata. (unt . 6i,

rgo.

yen condipns

Confirm.I.. Quamvis enim inhumanis,

139

per alias circumftantias, obfequia alicu-

», fl

poxm, Iu

jJus fubditi adzquare poffint gravem of-

, u d

enfam principis, feu crimen lzfx maje-

flatis; cüm fubditus poffit przftare obfe-

j, um &

quium aliquodneceffarium, velutile, ad

eccatum t

confervandam vitam, felicitatem, aut fta-

(ic m fiotent

ol

tum principis : hujusmodi tamen obfe-

) endum Jf

quium refpectu Dei metaphyficé repu-

gnat.

Sed hoc ipfo etiam metaphyfice

nehret

repugnat: ut obfequium purz creaturz,

æ&imationc n?"

of g

per alias circumftantias,a &quare pollit,

144

i

Du&atxu': Vi, de 'wgrmtione;

lum u

$n zftimatione morali, gravem offenfam

Dei; adeóque ad fatisfactionem condi-

va hanc

nam,aut meritum condignum neceffaria

Qnjdes

ialtioris 0T

eít perfona, quz fimul fit Deus, feu in

dig

nitate perfonali adzquet dignitatcm.

at teit

Dei offenfi. Ergo.

jm n lin

Confir.II. Obfequia omnia purz crea-

(molicite

n inal

turz poffibilia, quantumvis collectivé

fümpta, non poffunt tranfcendere omnem

pre qt

offenfam poffibilem cujuslibet excogita-

Quanyi

bilis dignitatis creatz. Sed hoc ipfo me-

Chars]

taphyficé repugnat, ut hzc obfequia ade-

NT

quare poffint gravem offénfam Dei. Er-

cordo g

o. Maj.exinde patet; quód in creatis

p

cuilibct obfequio excogitabili dari poffit

modilonua

aqualis offenfa, & vicitfim.

Min.prob.

if qia

Nam gravis offenfa Dei eít altioris ordi-

i dHf

nis quacunque offensá poffibili cujusvis

(nin, N

dignitatis creatx excogitabilis, ex di&tis

num. I 34.

rgo.

yldtm Ht

Confirm.

III. Authoritate SS. PP. una-

UMT

dul

u

'ï

nimiter docentium : quód à pura creatu-

bf

ra pretium condignum redemptionis no-

ftre non potuerit exhiberi, inter quos

15 lng

D.Bafiliusilla verba. Pfal. XLVIII. 8. Fra-

A T

Fj

rer non. redimit 5. vedimet bomo , fic exponit:

W

læil]w

Non bomo nudus, fed bomo Deus; quia nullus alius -

poterat. condigntum, offerre pretium, Ext. S.Leo

Ui

h

Serm. 1. de Nativit. Domini. Nifi effet. ve-

1

j

rus Dens , twn «fferres vemedium, Hujusmodi

Wl

i

v

firgdsï*

[

:

: plü-

rahm

. Difputatio 1l,. Art, IP, —

T$;

fs

plura Suarez cit. aliíque adducunt, Con..

| ondi

tra hanc conclufionem.

(mi]

ih

H

. Objicies I. Etfi gravis offenfa Dei fit 140

t

altioris ordinis quacunque offensá digni--

tatis creat» ; hoc ipfo tamen, quód ea-

dem in linea offenfie fupponatur non effe

;qw'a m o

Lantumyis eji

fimpliciter infinita: eo ipfo adzquaripo-

trancenderte

terit in eftimatione morali per obfequia

purz. creaturz, Ergo.

Anteced. prob.

aujslbet eny

Quamvis etenim a&us füpernaturalis

» fed hoc]il

Charitatis Theologicz fit altioris ordi-

dec obfemui

nis, quàm a&us fuüpernaturalis miferi-

offenm D

cordiz: poteft tamen actus mifericordiz

t qidn et

per füi multiplicationem in zítimatione

morali adzquare actum Charitatis Theo-

:äæbili p

, Mngt

ogicz; quia nempe actus Charitatis fo-

i d donst

lummodoó eft finitus. Ergo etiam.

s of j

.. Confirm. Nam aliàs fequeretur : nec

sgrill d

uidem peccatum veniale, feu levem of-

r

€

nfam Dei , utpote altioris ordinis, poffe

vritatel

adaquari per ullum obfe

quantumvis fancte, Ergo.

quium creaturz ,

udà um t

m edenpti

. Refp. N. antec. Ad prob. D. ant. A&tus

L

Al

hi, intt

Charitatis Theolopice , utpote finitus,

iX

poteftadaquari per a&um multiplicatum

mifericordix in eo genere, in quo eft al.

]u Íc 07

yu; g

tioris ordinis. N. antec, Inalio genere,

. hi

!

in quonon eftaltioris ordinis.. C. antec.

)mini- Nlä ff,

& N. confeq. Ratio eft; quód actus Cha-

rtus

jgs, H*

ritayis Theologic& , folàm in linea Vi

*

tis,

Trallatus VI, De Incarndtione,

)

146

tis , non autem meriti , fit altioris ordinis,

Qj

uàm actus mifericordiz. Nam uterque

torapout

actus , elicitus ^ jufto,, eft condigne meri-

fufictens,:

torius vitze zternz. Quamvisigitur aCtus

findatum

Charitatis ,. czteris paribus, mereatur

tondi o

majus przmium, quàm actus mifericor-

morali, «

dix ; attamen per füi multiplicationem.

ehocobf

actus mifericordie poterit adzquare

eradun

a&um Charitatis Theologicz. Econtrà,

fict , tni

in linea virtutis, nec

uidem pér infinitos

fitarpran

actus mifericordiz , a

4

zquari poteft a&tus

vis ho

Charitatis Theologicz.

vle, I

Ad conf. N.confeq. Difparitas eft ; quia,

Cf D]

licécinter perfonam Divinam leviter ot-

BU

fenfam, & perfonam creatam offenden-

lo t d

tem femper fit inzqualitas dignitatis, &

Vs il

1

uidem infinita: poteft nihilominüs juftus

&l f

per fua obfequia adequare levem offen-

jüïfiïiïiï]]]to]

famDei. Namipfeítatus amicitie Divi-

:Cmttmpmsflqu

nz connaturaliter exigit; ut amicus ami-

Qnge e

cuin,leviter offenfum, per fua obfequia de

xüüdp

condigno

lacare poffit. -Oppofitum di-

il

cendum e

d

*tm i

degravioffenfa. Unde argu-

n !

n

$nentum retorquetur.

Nampeccata ve-

nialia, formalitertalia, quantumvis inin-

[

gül

h,

finitum multiplicata , nunquam in linea of-

N

fenfz, aut demeriti, adzequare poffunt pec-

[

b

Eu

carum mortale, formaliter tale, Brgo fimi-

t Y

CT.

E

n

Obji-

N

i

N Nand

i,.üt altior'u [ h

bifpstatio 1l Ari, IV,

147

g, Pa

Objicies II. Hocip

tura Pofïit Deo

r

fo, quód puracrea- 142

),elkcop' hs

fufficiens, ad col

j

eftare obíequium , de fe

ii

ndum odium inimicitiz,

J

fundatum in gravi offenfa: eo ipfo de

ihs d

condigno fatisfacere poteft pro peccato

ltl

mortali. Sedpotc

ura creatura przíta-

Dotetit ii

rehocobfequium.

j:

rgo. Min. prob. Nam

per actum fübfequum Charicatis Theolo-

opic, Dn

ice , equalitate arithmeticá , compen-

lm tri

Quri p

vis hzc fü

atur previa omiffio ejusdem a&tüs, quam-

tale. Ergo.

pponatur fuiffe peccatum mor-

farioseg

10am feriter

Confir. Perillud obfequium de condi-

x offendi

no compen(atur offenfà gravis

; perquod

b

!

€o tantus honor attribuitur, quantus

: dimicts,

contemptus eidem per peccatum mortale

yominis j

fuit illatus, " Sedcaleobfequium eft actus

:Jevem of

micitiz D

Charitatis Theologice. Ergo. Min. prob.

Contemptus fiquidem,Deo illatus per pec-

j amiqs z

catum mortale, confiftit in eo, quód Deus

ia obfqu

per illud poftponatur create bonitati. Sed

ofitum i

per actum Charitatis Theologice DEUS

j

hdo atf

appretiativé prefertur cuilibet bonitati

ppetc !

creatae,

Ergo.

iumis

Refp. C. maj. N. min, Ad prob. D. ant, 143

aminlinw

i offun

f

4Equalitate arithmeticá compenftur pra-

j

via omiffio a&tüs Charitatis, prout hzec

j g

erat injuria folüm realis.

"'Iranf. antec-

Etiam perfonalis. N. antec, & confeq. Ra-

prg.

50 €&; quia , licet f'u;;poneretur,

viam

l

Tm&am-w. de Incarnatione.

148

versfa

viam omiffionem a&tüs Charitatis 'Theo-

axioma M

logicz graviter precepti in lineafolius in-

fücificit

:urim realis fufficienter compenfari per

Conf. :

fübfequum actum Charitatis Theologice:

tistanta

nontamen per hunccomperfàtur füfficien-

; (unc 0.

-

terinjuria perfonalis. . Sicuti fübditus ,

guritud

violenté rapiens paludamentum principi ,

feneficl

illud reftituendo quidem fatisfaceret pro

Mb

injuria reali: non tamen pro injuriaperfo-

dat d l

nali ,. (eu gravi contemptu , per hancra-

Cj i

inamillato.

fen Mil

Ad confir. D. maj. Per quod tantus ho-

Bitur, m

nor , folümin linea reali, aut materialiter

F

Deo attribuitur. N.maj. in linea mora-

fnt, Yi

li, feu formaliter. C. maj. Et fic diftin&tà

iil u

min. N.confeq. Sicut enim in przdicta

lt

paritate fubditus non fatisfacit in aftima:

L

tione morali de condigno pro offenía

| "Jrfau'spau' j

erfonali,illata principi: etíi deprecetur

! i,

injuriam, & paludamentum, anteà raptum,

principi obfequios? reftituat ; fic etiam ift-

A ia

I,q

híc difcurrendum eft.

«

&i

B PO

44

Objicies III. Siquis pro offenfa perfo-

"t Rn

nali tantv;n fatisfaciat, quantum fatisfa-

TUntem

At

cere poteft ; tunc Deo fatisfacit de condi-

no. Sedputacreatura poteft tantum fa-

mimmmæ

tisfacere pro peccato mortali, quantum

[

[

Tj

Aitn

poteft. Ergo. Maj. prob. Qui etenim tan-

L

lil

,tum fatisfaci

t, quantum poteft , exftin-

M

ulis

qui

ET

guit ?mne debitum , feu obligationem

te-

l. d mmiu

Di[þütætio IL, Artic IV, 7

149

fs Qu

teriüs fatisfaciendi ; nam juxta receptum,

nl

axioma ultra poffe nemotenetur. : Sed hoci

AEDtE? (s

pfo

fatisfacit de condigno. Ergo.

xCharitatis M;

Conf. Siquis Deo pro beneficiis acce-

hceomperni

ptistantas gratias agat, quantas poteft :

xis, G ll

tunc eo ipfo fatisfacit adzquaté debito

xlüdamentuny:

gratitudinis , feuobligationi fundate in

idem b

beneficio priüs accepto. Ergo pariter.

tnenproitjus

. Refv. D. maj. Si poffe illius fe exten- 14$

dat ad folutionem arithmeticé equalem.

tempto, p

C. maj. Secüs. N. maj. & C.min. N. con-

uquodtat

feq. Ad prob. D. maj. Extinguit omne de-

vdl at

bitum , przcisé fatisfaciendi. C. maj.

Etiam fatispatiendi. N.maj. Etfic diftin-

Va n neor

&à min. N.confeq. Ratio diftinctionis

, i E ic d

€ft ; quód ultra poffe quidem nemo: obli-

j aina p

getür fatisfacere : fi tamen ipfà fatisfactio

at n £

non fit arithmeticé zqualis debito, tene-

odgo n !

tur fatispati , juxta illud : ^Qui non. habet ih

,fmdp'l: [ fW

re , luat in pelle.

Sicut igitur in humanis

3mentunm u

debitor , qui creditori de condigno fatis-

d

facere non poteft: etfi tantum pecuniz

di

folvat, quantum poteft, adhuc punitur,

Iguus

Pw DMIP

non quidem ideo; quód ultra poffe non

xciat, (

fatisfaciat debito: fed quia voluntarie tan-

Deo Bs

s

tum debitumanteà contraxit, ut pro illo

gt p

j

fatisfacere non poffit: fic etiam de offenfa

mortali difcurrendum eft.

At

0 momllu j

i prUb

(l m

Ad confir, N. confeq. Difparitas patet:

p

0[8&1 ,

quód füà fponte contrahens debitum , cui

m

«

*

K 3

d-

Tyatlatus V.. de Yncarnatione.

j

|

rfo

fatisfacerenon poteft , fit culpabilis : fecüs

lrv

micoDti,

autem accipiens beneficium , quod de con-

digno compen(arenonpoteft. Hincetiam

ren, auta

aliud eft fatisfacereadzequaté obligationi

M.

gratitudinis , qux ultra poffibilem gratia-

w ater

rum a&tionem fe nunquam extendit: ficut

| gno graw

! tor .

extendere fepoteft obligatio juftitiz.

Obiicies IV. Etfipurz creaturz , quan-

fs. Kai

u

tumvis juftz, fit. impoffibilis facisfadio

mertri o

condigna, non tamen eftimpoffibile me-

quden

ritum condignum ad obtinendam remif-

terios

pofítdin

fionem peccati mortalis. Ergo. Antec.

prob. Nam juftus poteít alteri de condi-

p )

gno mereri gratiam fanctificantem : ficut

t5, t d

defactó Adamus eandem nobis meruiffet ,

tj

fi legem obfervando permanfiffet in ftatu

Áltrfm,

innocentix. Sed hocipío poteft etiam.

lts H

de condigno mereri remiffionem peccati

Eq [pe&atä fj

mortalis ; cüm gratia fit formalisremiffio

t

itdn t

ejusdem. Ergo.

Confirm. Juftus poteft alterí , non pec-

tttefy

catori, de condigno mereri gratiam fan-

Rn

