
ytiam Torf

ObjiciesIV. Hocipfo, quód Deus,tan-

imin, N

14

uam Dominus proprietatis,potuerit exi-

; &to Ch

' gere omnia Chrifti obfequia: eo ipfo fa-

molentia

tisfa&io Chrifti fundatur in benevolentia

qutenusDa

Dei, tum fübje&tivé, tum objectiveé gra-

at exptt

tuita. Sedhujusmodi fatisfactio non pro-

ads: i

D

cedit ex juftitia. Ergo. Maj.prob. Hoc

yvem fta

5, quód dominus à fervo exigere pof-

yoretolls

;

t omnia obfequia, & bona fortunz, eo

ipfo fatisfa&tio fervi,

rzítita pro damno,

iab

aut offenfa,dominoi

l

j

ata, fundatur in be-

Ti t

m tmtrlcs

nevolentia domini, tum fubje&ivé, cum

eeroota.

obje&iveé gratuita. Ergo.

21j quin

Confirm. Nam fatisfactio, preftita ex

glntulim,

bonis,gratuitó acceptis ab ipfo creditore,

itytndà nor

fundatur in benevolentia creditoris, tum

fubjectivé, tum objectivé gratuita. — Sed

ii ]

£alis eratfatisfactio Chrifti. Ergo. — Maj.

"at gent

prob. Si etenimPetrus Paulo debeat cen-

iefm, D

tum, & credicor Paulus debitori Petro

tüth

om:s,

Selmy

largiatur centum , . quibus refítitutis Pe-

Q V.

U

trus folvat debitum : tunc eo ipfo calis

m

folutio fundatur in benevolentia credito«

r d

ris, fübjectivé firhul, & objectivé gratui-

ta: ideóque non eft folutio preítita ex

B

Ta,

R, ungö

Thir

juftitia. Ergo.

Jmpar

n

Ug ;

"T BFü*- P. mäi- 'Saü»ifa&iof Qhiiüi fu

:

Mi

nChrLäm |

Di/pxit&tia Vi. 4irt. lIi.

42;

datur in benevolentia Dei, objeGtiv? gra-

tuita, folàm radicaliter. C. maj. Gratui-

l,

ta etiam formaliter, N. maj. Et fic diftin-

p

&à min. N.confeq, Ratio eft; quód fa-

tisfactio Chrifti fundetur eatenüs in be-

l: nj

Denerdeg

nevolentiaDei, etiam obje&ivé gratuita,

ob[c&iv&g»

quatenuüs Deus omnia obfequia Chrifti po-

terat exigere,tanquam dominus proprie-

ony

tatis: ideóque acceptatio ad fatisfactio-

j

nem fit objectivé gratuita radicaliter, ut-

eiperep

fortum, t

pote confiftens in eo , quód Deus inactu

fecundo non fuerit ufus dominio pro-

Y0 d

prietatis, exigendo obfíequia Chrifti,

htur ib

Non tamen fatisfs&tio Chrifti fundabatur

diro cum

in benevolentia Dei obje&ivé tantüm;

vefita ex

gratuita 5 quia nempe anteceffit pactum

reipsà onerofuüm, vicujus obfequiaChri«

veditore,

fti acceptanda non erant,tanquam fatisfa-

Oris tum

n 9

&io condigna, nifipaffionem, ac mortem

à

pro humano genere fübiret.

». Mij

Ad confirm. D.mzaj. |.Si debitor nibil

ijea o

füperaddatbonis,à creditore gratuitó col,

yr Petro

latis. Tranf;maj. Secus, N. maj. & fic di-

futs Pt

ftinctà min. N,confeq. Ratio eft; quód

o d

aliàs fequeretur : Chriftum nec quidem

j od

potuiffe mereri de condigno ullum prz-

j gt

mium, longé minüs autem puram crea-

Præ[hta j

turam. Nam pariter neceffarium eft ad

emue meritum antecedens donum gra-

d

a

b

4216

Trall atus VI. de Incarnatione,

tuitó collatum, per quod habetur pfötcng

mporepoü*-'

tia merendi.

Y

mme d

zilis 39

Objicies V. Satisfa&tio ex juftitia pre-

donem p

416(11

pponit debitum anteà contractum, &

w a

nondum remiffum,

Sed talis non erat

Y

fatisfa&io Chrifti. Ergo.

Min.

rob.

m,PO& ad

Nam Patres antiqui fuerunc.| juftificati ,

ycexen l

adeóque obtinuerunt remiffionem debiti,

velia t

i if

priusquàm fatisfactio Chrifti pro pecca-

Mdcim

tis humani generis abíoluté exifteret.

bt d

Pratereà hzc fatisfaCtio antecefífit illa

d

eyta ufe t

eccata , quz poft adventum Chrifti ab

f fomdtd

ominibus committuntur, Ergo.

ondad.

j

* Conf, Nam fatisfadio, ante debitum,

abfoluté contra&um prafítita,eft formale

m pealii, t

impedimentum debiti, pofteà contrahen-

vit, N,ant

siinis covfa

di: quinimó alterum, cui fatisfatio anti-

t j (

cipata exhibetur, reipsá conítituit debi«

t u

torem. Ergo.

417

Refp. D. maj. SatisfaCtio, prout for-

ts um

maliter in a&tu fecundo extinguens debi-

Lt D.

tum, przfüpponit debitum, anté contra-

Vtqts

&um, & nondum remiffüm. C, maj. Pro-

attdinr,

ut folüm in a&u primo extinguens debi-

Aftupe

tum, N. maj. Et fic diftinctà min, N. con-

uód fatisfadtio Chrifti

feq.

Ratio eft ;

p

formaliter in a&tufecundo non extinguat

debitum,per peccata contra&tum,nifi pro-

lh W

Ut hec per remedia falutis peccatori ap*

h

;:0. ]

plicatur,

Hinc facisfactio Chrifü, etfi

i

5

$eme

:'[u]

Min

e

ïllhtmærm,

temporepofterior,Patribus aritiquis,pro-

ut tamen abfoluté exiftens in mente Dei,

"Wm; |

fuit illis applicata ad obtinendam juftifi-

Bu l

cationem per remedia falutis, quz inle-

| T

'€ veteri erant inflituta: hominibus au-

tem,poft adventum Chrifíti exiftentibus,

d

hzc eadem fatisfactio a

p

licatur per re-

fontmd

fnedis (alutis , qux pro

j

€

ge Evangelica

[ o

fünt inftituta.

It* extn

Ad confirm. D.antec. Satisfa&tio,ab.

tecelft d

foluté praítita, & fimul abfoluté appli-

cata ante debitum, abfoluté contractum,

m hr à

m

eít formale fmpedimentum debiti, pofteà

te dehitu,

contrahendi. Tranf. antec. Abfoluté qui-

ell m

dem przftita ,. nondum tamen abfolut&

tontrabene

applicata. N. antec. & confeq. — Ratio di-

Ro anti

ftin&ionis conftat ex modó di&is.

At-

jj db

ue ideo juxta Clementinam num. 297.

allegatam, SanguisChrifti,pro redemptio-

r for

ne generis humani effufus,eff the[anrus infi«

ytts d

gitus bominibus, apud Deum à Chrifto depo-

Yb contte

fitus, ut quoties peccando novum debi»

).maj Prg-

tum contrahitur, toties per remedia fa-

qens d

lutis,applicata peccatori,debitum iftud ex.

"uatur.

n'm.N.CD!-v

Objiciesultimó. Ad fatisfactionem ex

jdio thïï

4

n en

juftitia requiritur, ut folutio fit equalis

debito.

Sed calis non erat fatisfactio

ïum,niü ?It'

ecotn?

Chrifti, Er

o. Min.prob. Nam fatisfa-

)

&i Chritü

;

uit füperabunda

ns, adeóque

|

a

Ee;

ma-

48

TratlatusYI. de Incarnattone,

b

major debitó, quod per. eccatahumani

M éonhtt

generis contractum eft, Ergo.-

lp tamen

Confirm, Eatenüs fatisfadtio Chrifti,

s [ohudon

uantumvis füperabundans, fuiffet pra-

j realittts

r

ità ex juítitia:. quatenüs idem debitum

dïivamo 'F

multiplici folutione adzquatá , ideóque

t C

fuperabundanti, ex juftitia folvi poteft.

q,. MO

Sed hzc ratio non obítat. Ergo. Min.

g provitt

prob. Quamvis enim debitum idem per

seisfadont

multiplicen folutionem adzquatam, (i-

paüïonf, [4

multaneé przítitam,ex juftitia folvi pof-

ueiot t

fit : non tamen. id fieri poteft per multi-

ä

V

Vartit ,

plicem folutionem adequatam, eàmque

vll

fucceffivam.

Sed talis erat fatisfactio

wicam bt

Chrifti, càm opera fatisfa&oria fuerint

faier du

À Chriíto fücceífivé proftita. Ergo

vi n d

419. Refp. D.maj. Reqmrïtur, ut folutio fit

v ddis

zqualis debito pofitivé, feu noninferior.

Qnlar],

7.maj. Ptiam exclufivé, feu nonfüperior

vais umani

debito, N.maj. Ert fic diftinétà min. N.

z aj

confeq. . Ratio eft; quód idem debitum

o folüm

per multiplicem folutionem adequatam

fimultaneé, etíinon fucceffivé praítitam,

qi hi,

ts ipera

ideóque etiam per folutionem fuperabun-

itzglmlia O

dantem , ex juftitia folvipoffit, prout ift-

tarqul

híc ex Tra&. V. de Jure, & fuflitia füppo-

nitur. Quamvis igitur fatisfa&io Chri-

ttir

fti fit füperabundans ,. non tamen id ob-

"tlf

ftat, quó minüs eadem ex juftitia fuerit

"t

Wted ls

præ&ica.

Ad

AWig,

'nly,

pifptatioVL, Artic. Ill;.

^439

N

j

^ Ad éonfirm, N. min. Ad prob. D. maj,

B

Non tamen id fieri poteft per multipli-

I ffv

cem folutionem adequatam ,. folummo-

TM

dó realiter, non autem moraliter fuc-

ceífivam, N.maj. Etiam moraliter füccef-

Qu i

fivam. C.maj. Et ficdiftin&à min. N. con-

à f

I k

feq. . Ratio eft; quód juxtaleges moder-

nz providentix opera Chriíti non fuerint

Itum [

fatisfa&oria in actu fecundo, nifi prout

nuta,

'

affione , ac morte confümmata: ideó-

ii [j

[

ue,licét eadem à Chrifto fuerint fuücef-

dyrmil

;

V

i, eimy

é przftita, nihilominüs omnia fimul

t fitis

W

:

colle&ivé fümpta conftituebant moraliter

unicam folutionem , eandémque multi-

Qria füerit

pliciter adzquatam , quinimó infinities

Ino

omnia noftra debita excedentem.

Ex

t olatio t

yunferlot,

hucusque didis -

.

Conftat I.

Sati

sfa&tionem Chrifti prö 416

otfünerior

eccatis humani generis non fuiffe prz-

imn, N.

j

itam ex juítitia commutativa.

Licét

m debicum

enim non folüm fuerit condigna , feuü

ijequatit

zqualis debito, per peccata contra&o ,

:

pl

fed etiam füperabundans : defuit tamen,

|

i

u'pcrabx;n-

illi duplex alia conditio ad juftitiam com-

t roui

rnutativamrequiíita. Prima eft, utpec-

ii Q

lfï

8

i

catum fit injuria ftri&é calis, Deo illatag

ibio s

hiam aliàs fatisfaciendi obligatio non fun-

amen n

datur in jure alieno,ftricté fumpto, & pro-.

T

inde non eft a&us juftitiz commutativz.

l

Altera veró ef " Beus füppofità fa

*

y

'

?

b

418

TraBlatus VI, de Incaruatione,

|

modi dom

&ione condigni, eádémque peccatori ap-.

t

blicatá, obligetur ex juftitiaftricta remit-

um r

(onftati.

tere offenfam; quia creditor, poft acce--

Jormipis i

pram folutionem adzquatam debiti, non

ïdæa quæ :

poteft, falvà juftitià commutativà, exi-

qnio Ddl

ere aliam ejusdem debiti folutionem..

:

um igitur,fpecdtatis legibus modernz

i prov

n €

i

providentiz,peccatum non fit injuria ftri-

€ta adversus Deum, & prztereà Deo ef-

f ereaturam

fentialiter repugnet, ut creaturze obliga-

has

ri poffit ex juftitia commutativa, prout

to vaoratt

ex Tra&t. V. de fure, x fuflitia füpponitur:

digs, B

hinc Chriftus Deo pro peccatis noftris (a-

fris gt

tisfacere non potuit ex juftítia commu-

vonors g

tativa.

ipttcatm t

Ex cio ipfo patet difparitas:

uare fervus pro injuria ftri&ta, per fur-

*s Crilo, 1

tum domino illata;poffit fatisfacere, &

rifita cumm

sOrfti fut

reipsá fatisfaciat ex juftitia commutati-

v3: firem furtivam, nondum deftructam,

d qe d

v nrercedt

iterum reftituat, quinimó, àt aliqui cen-

fent:fi pretium rei deftru&z ex bonis for-

Amontiti

tunz, ab ipfo domino fibi gratuitó do-

tntififit

natis, refundst.

Sicut enim dominus

z. In

poteft fervum ab omni fervitute abfolve-

& &C

»

*

fic

tC, Ífeu plenà fibertate donare

næä:gkeritæ

etiam poteft fervo, non quidem quà ta-

his, f&

li, tive reduplicativé, fed folàm fpecifica-

tivé fümpto, conferre aliquod dominium

Wittor

proprietatis inbona quzdám fortunz ad-

1. n

versus femetipfum, i Econtrà Deus

hus

Ui ,

*

jus-

[j

N

" PifputatioVI, Avtic. HI.

44t

Ms

jüSmödi dominium adversüs femetipfum

ii

creaturz rationali conferre non

otéeit,

Ob M.

ConftatII. Quód Chriftus defa&tó ni- 428

u m

hilominüs fatisfecerit ex rigore illius ju-

U

ftitiz, qux partim fpe&tato effentialido-

lts

minio Dei, partim fpe&tatis legibus mo-

D5 min

dernz providentiz, vi quarum peccatum

ftinjri

non eft ftricta injuria, inter ipfum Deum,

tere) D

& creaturam intercedere poteít, Ratio

trz dl

hujus eft; quód fatisfa&tio Chrifti,fpe&ae

iya, p

£o valore intrinfeco,non folüm fuerit con.

pponitr;

digna, fed etiam füperabundans pro no-

]

snoftri-

flris peccatis , eadémque fuiffet reips

j COT

conformis legibus juftitiz commutativez

fi peccatum effet injuria ftridte talis ,. &

difarics

xf

Deus Chrifto, aut nobis obligari poffet

ex juftitia commutativa.

Hinc fatisfa-

(tie, &

frmutatie |

&io Chrifti fuit conformis legibus illius.

(rodam,

juftitiz , quz defadtó inter Deum, & crea-

turam intercedere poteft ; cüm omnes

ii t

yonisfor«

reliquz conditiones,ad hanc juflitiam re-

tuito do-

quifitz,in ipfa fatisfacione Chriíti faerint

contentx. Imprimis etenim inter Deum

dominu.

edii

C

)

offenfüm, & Chriftum fatisfacientem in-

u t

|

terceffit alteritas perfonarum, non qui-

dem realis , fed moralis, íive juridica,

m qiitt

Nam Chriftus, per decretum Dei corfti-

v d

tutus mediator generis humani,fatisfecit

iomini

fortuW

fibimetipfi, tanquam Deo;per peccataho-

uidem ob dittinctam

ibe*

mnum offcnfo,. & g

e 5

tcau-

TractatusVt, de incavnatione,

l

442

realiter voluntatem Divinam Chrifti,quz

Cosc

qit Cïjum

exigebat fatisfactionem, à voluntatehu-

p Obüct P

mana Chrifti, à qua przítanda erat fatis-

facdtio.

Licét enim Divinitas Chrifti fue»

ia ficer

:ümanitm ;

rit principium dignificans, fola tamen hu-

manitas erat principium eliciens illos a-

ts enim D

iqua u

&us, per quos Divinitati ipfius Chrifti,

um al

rout offenfz, fatisfaciendum erat. Non

tamen Chriftus debebat quoque fatisface.

yon faifer

Reï fecu!]dö.'

ze humanitati fuz, prout hzc per pec-

catum crucifigentium fuit offenía : fed po-

ex dl u

nis, ritudi

tiàüs hanc eandem offenfarum tolerantiam,

tanquam fàtisfadionem,pro peccatis no-

virr d

flris Deo offerre.

Pratereà dabatur al-

dem enm 1.

Trnam, a

teritas jurium , quanta inter Deum, &

fationlhs ü

creaturam dari

oteft.

uamvis enim,

Deus obfequia

ä

stl

hrifti potuerit exigere,

tanquam dominus proprietatis, non ta-

metpatqu

men eadem defactó fic exigit: adeóque

g, Nequ

EDET

hzcDeo, tanquam Domino proprietatis,

debita non erant in a&u fecundo , fed fo-

nutei Contt

t Hcliui

lüm ina&u primo. Deniqe inter Deum,

& Chriftum interceffit pa&tum, quantum-

tádine p

vis ex parteDei fübje&ivé gratuitum,ob-

lia

jectivé tamen ex parte Chrifti onerofuüm r

üp de

cüm Deus non aliter voluerit

T*

^

acceptare

Vaytorori

obfequia Chrifti ad remi

ttendam nobis:

Vg exf

offenfam, niíi prout paffi

One, ac morte.

ütuteyg

Lt if

l

c?nfumætg.

[

;ïConä

0,.5:*191:11

Ü

Difputatio Vl Artic. 11,

443

n(

Conftat III. Quód fatisfa&ioni Chrifti, 423

wolumh

prout ex juftitia rfiinüs rigorosa praftitz,

ünda mlü,

non obítet primó: quódhzc eadem prz-

ltasüw

ftita fit ex bonis, five donis, ab ipfo Deo

] t

humanitati Chrifti gratuitó collatis.Chri.

(e

l]l Ulm

ftus enim hisce donis füperaddidit füa ob-

p

(is

fequia,quz formaliter fatisfactoria erants

Ieg, k

nam aliàs pariter hec eadem meritoria

Xue f

non fuiffent ullius przemii,

Ne

€ Ob-

1 pet

Ite: fecundó : quód hzc eadem obíequia

ex aliis quoque titulis,videlicet religio-

&nf: n p

Dlernti

nis , gratitudinis, obedientiz, aliarümque

Cs n

virtutum fuerint aliunde debita, & qui-

dibar d

dem etiam in a&u fecundo. ^ Nam per

Dun, &

unam, eandémque actionem pluribus ob-

YIS em,

ligationibus fimul fatisfieri poteft, dum-

modoó ipfz obligationes,inter fe diftinctz,

trpert,

non exigant quoque actiones inter fe di-

, n t

altóque

ftin&as, Neque obftet tertió: quód fa-

pittatis

tisfadtio ex juítitia prefupponat debi-

p,edfo-

tum,anteà contractum, & nondum réimifz

erDeu,

füm. Hoc fiquidem intelligendum eft de

fatisfa&tione, prout ad extinguendum de-

uamcurm.

bitum applicata in actu fecundo , quod

nmm,ob-

nexofüm)

etiam reipsá de fatisfadtione Chriftt re-

Vg

fpe&u peccavoris verificatur, Nam,pro-

hu noit

ut abfoluté exiftens in mente Dei,appli-

cata fuit ante paffionem Chrifli per reme.

E Toort.

dia falucis, inftitwuta in lege veteri,. defa-;

egis

&öl.'?mcm SPPHCSW per remedia |

a0-

(

à

Tratlatus V1. de Tncarnatione,

»

]

444

novz, & quidem principaliter per Sacra-

AV

genta mortuorum.

Neque obftet ultimó :

ódnon poffit eidem debito fatisfieri per

j um

multiplicem folutionem adequatam, fal-

I fuerit |

tem fücceffivé prafítitam.

Nam Chrifti

obfequia fuerunt quidem ordine tempo-

tis fücceffivé praeftita, nihilominüs mo«

Ienotul

hat

taliter erant fimultanea; quia vi prafen-

tis decreti non fuerunt fatisfactoria in,

üt 'ux[aDlD

a&u fecundo , niíi prout ipfius Chrifti

m a

inorte confümmata.

[ [9 IWM

deftio t

adí a ml

DISPUTATIO VII.

ff

bylndia a

- De Janilitate Chbrifas.

m lm

P

àm opera meritoria, & fatis-

u a

x

Or

ia Chrifti ,

uibus tanquam.,

vuxcledus

p

Redemptor, & Mediator humanige-

nd um («

neris falutem noftram operatus eft, ; ex-

& iT

um

vofita fünt s ordo do&rinz poftulat, ut

mnji, (d

etiam Chrifti perfe&iones, peculiariter

Is Wi ,

weró illz, quz operum przedictorum fue-

runt principia: nimirum fanctitas, liber-

FW Á

tas, & fcientia exponantur.

Imprimis

h Pj

itaque de gemina fan&titate, increata fci-

um

licet, & creataRedem

B odf

ptoris qo&ri ggf:n-

2 qy d

dum eri:w

tdgg

AR«

LT

Mi

Difputatio VU. . Art. 1.

445

l'mr Mb |

M

ARTICULUS l.

tolausr-q |

hn bumanitas Chrifli fanlifica ;

h "Y

IT

u

; 44 fuerit iufinitó per increatam Verbé |

n;dine ts

[an&itmm,?

Rif

;

RenotandumI. Quód fan&itas, prdä

Utv s

. uthzc naturz intelle&tualiconvenit,

^s

iadnrut

fit juxta D. Dionyfium Lib. de Divin.No-

us Qu

minibus cap. 12. . 4b oiui fcelere libera, perfe-

c€c tamen.s

dla, r incoinquinata munditits.

definitio neutiquam fic intelligenda eft,

W

acfi ad denominationem formalem fancti

fufficerec fola immunicas à peccato , nifi

fors fanétitas in fenfü meré negativo,eo«

Yili,

démque latiffimo ufurpetur: fed infüper

requiritur perfectio quzdam pofitiva,na-

& tss

tu£zintelle&tuali intrinfeca, vi cujus ea-

tanqqam.

dem ab omni fcelerc puraformaliterred.

imigt«

.Cü,fex'

datur. Hinc Tridenr. Seff. VI. de Jufü-

dulat, t

ficatione cap.7. 7uflificatio non eft fola pecca-

sorum remiffio, (ed x jantlificatio, & renovatia

viliaritet

snterioris bominis ,. per veluntariam

(u/uprionem;

orum ul

(5 lllþeï'

gratie, C donorum ; unde bomo ex injufto fit ju-.

flus , o ex inimico amicus, ut fit heres. (ecundum

p

fpem vita-eterna, — Ex hac. doCtrina patet ;

(reatà f

gratiam fan&ificantem, feu fanctitatem,

g

creatam, qua defadó homines formali-

ter fan&ificantur, effe qualitatem"poiïti-.-

» per

p

?'my,crcatuxæ xationali intrinfecam

quam.

p

446

Trallatus Vl. de Yacarnatione,

&1

Quam '€adem Deo grata, & amabilis amo-

AMMXS j

qro impo

reamicitiz redditur, ut non folüm eate-

nüsgratia appelletur,quatenüs eft donum

15y & qu

|

QU entm

aliquod,à Deo nobis gratuitó collatum.,

st vitt

fed quatenüs (imul füum fübjectum Deo

[9)

fiivé gratum , feu acceptum reddit,

N

fcet-

(

Nam éadem eft participatio quzdam na-

arusad li

turx Divine, & refpectu purz creaturz

filiatio adoptiva , juxta illud II. Petr. I. 4«

vt w

fiarum t

Maxima, éy pretioa nobis promi[fa danavit, ut per

bec -efficiamini Divine. confortes: natura.

Et L.

iquls tv

Joan, III. x. Videte, qualem charitatem dedit n

Yo dennint

!-

bis Pater, ut Filii Dej nominemur , d fimus. -

| . 424 . Prznot. II.

uód fanctitas,hucusque

umf

expofita,dividi foleat in realem, & mora-

w A

len, Nomine fan&itatis realis intellioi-

1 gt

tur perfectio pofitiva , vi cujus naturain-

zapt idin

telle&ualis ab omni fcelere munda red-

p i

r

ditur. Per moralem intelligitur re&itu.

do univerfalis operationum , à volunta-

ag

tc procedentium, feu conítans omnige-

i at

nz virtutis exercitium, ^ De hac D.Tho-

tütati v

masll.2.q.81:, art. 8. Sentlitas dicitur, per

"ts

Af

quam mens bominis feipjam, r fuos adus, applicat.

huy

De. Atque hinc realis, & moralis (àn-

ll

&itàs etiam habitualis, & a&ualis pote-

Wn, e

rit appellari; eó

T rtlter

quód fcilicet prima fit

per modumhabitüs ,

vi cujus fübje&tum,

P

etiam feclufà omni o

peratione virtutis,

T t

rangum' tedditur,

üt patev i parvulis

* u

p

in

Dijputatio VIl, Artic l ^

T E

nl

baptizatis, & juftis dormientibus : alte-

Yij

lh.

ra veró importet exercidium ipfüm vir-

r

tsl

tutis, & quidem ítabile, ac univerfale.

IUO Ql

Neque enim fan&tus appellatur, qui unius

li,

tantüm virtutis exercitio ,

uantumvis

m v

conftanter,deditus eft : (ed qui omnes ex-

m

ercet.

Hinc Chriítus, baptismum reces

oqd

U? C

prurus,ad faum Baptiftam

atth. III. 15.

lD]

IIL

Decet nos implere omnem juflitiam. — Unde licee

lii u

aliarum virtutum leges aliquis obfervet,

i, bl

fiquis tamen vel unico vitio laboret, eo

ipfo denominationem fandi amittit, jux»

tm lt

ftt,

tailludJacob.lI. t0. Quicunque aurem toram

legem fervaverit , offendat autem in uno, fattus ef

yucsqt

onnium reus.

Atque hinc ulterius dedu-

Em

Ttelirje

citur,

uód gratia habitualis connaturae

lAtutIfl«

liter exigat habitus virtutum füpernatus

hh red«

talium,per fe infufos, qui etiam defactó

pretin.

cum gratia fanctificante femper infundun-

tur; quia nempe fanditasrealis,canquam

voluntae

omnipee

radix, aut natura ordinis Divini connae:

turaliter exigit virtutes infufas, tanquam

( The-

otentias,ad exercitium fanctitatis mor

li,

é

^

ls ordinatas.

hr p

Prenot. III. Quód Deo fanctit

yrlis [

ateth.,- 42:

proprié talem , eámque fimpliciter infi- ^ "

iis p

nitam,effentialiter competere,omnisScri-

t prim A

4

tura teftetur,, Atque hoc noníolümde

gt

anctitate reali, canquam puritate ab omná

g virt)

feelere , juxta illud P(alg. V, $« Quonians

tf)9b

Ü v

D

448

n.;&m:"ïW . de Incarnatione.

.h;m Deus volens iniquitatem tu s; fed etiam de

fico B

fanctitate morali intelligendum, juxtail-

siformat

Jud Píalm, CXLIV. 13. sandus in ommibus

g, Iu

gperibus fuis.

Hinc fanctitas Dei eft prz-

drmmunis

dicatum abfolutum, Ídque commune toti

gtantés: (

Sanctiíimz Trinitati: fic tamen, ut fan-

jarem Ve

ctitas moralis non fit przdicatum,forma-

s formil

liter diftinctum à perfectionibus Dei mo-

xcia hii

*

ralibus , collectiv? fumptis , cu

)

usmodi

ridentil,.

funt: charitas,mifericordia,juftitia, & cle-

Rif t

mentia.. Econtrà fanctitas realis, feu pu-

fliocio a

ticas ab omni fcelere,eít preedicatum ali-

Divins d

uod à reliquis perfectionibus abfolutis,

ylinr u

nimirum fapientia, «ternitate, ac,omni-

^f fomus

potentia, formaliter diftinctum.

Cum,

vepae

igitur fide Catholicà certum fit : Chri-

db h

ftum (imul effe Deum, & hominem, hinc

troveríía movétur: an Chriftus-Ho-

/j corgüar q

con

g s D

£20,n0on

folüm per corhunicationem Idio«

idents: G

matum, fit fanctitate Diviná infinité fan-

Mula D

ctus: fed etiam humanitas Chrifli,in ab-.

077 707

ftracto fumpta,per increatam V erbi Divi-

19j f

pi fanctitatem, non quidem moraliter ,

LITT

fed realiter confideratam , mediante hy-

oftaticà unione, formaliter, quinimó

ul UT

ut

m

fimpliciter infinité , fanctificetur ;

u

amvis de illa afhrmari non poffit,quod

D!

Ül iuth

.*mllä.m 24. dc

6

it omnipotens , eterna,vel immenfà : le-

icim& tamen affirmetur

"WMM

, quod fit Xüm'plix-

Bgun, í

giter innité fancta ?

D

L

M

U t

ni)þmr;a Vii, drti, E

449

Dico l.. Humanitatem Chrifti fan&i£.

n

)

Mi

citi formaliter per increatamVerbi fan&ti-

426 |

bt

tatem. Itacum D. Thom. híc q. z.art.10.

€ommunis fententia, contra nonnullos

& n

j

dN

pütantés: quód fanctitas Chrifti per fan-

Gicatem Verbi folüm radicaliter , non au-

Tij

.tem formaliter fanctificetur.

Prob. Etfi

n

'$gratia habicualis fit fan&itas tantüm ac-

l Cl

Cidentalis , nihilominüs formaliter fan-

julit d

Gificat creaturam ràtionalem ;; quia eft

T& f

wlicitum

i

1

filiatío adoptiva; & participatio naturz

Divinz, vi cujus fubje&tumredditur DEO

Qs abfoluu'g,

;ofiriveé gratum, & amáabile, Sedhosef-

TAE

UI

lll

fe&us formales longé excellentiüs prz-

ftare poteít fan&itas increata Verbi, hy-

--

Tn Chfi-

oftaticé unita humanitati Chrifti. Ergo,

jnem, hi

M

aj. Cconftat ex num, 4253. & feq.

in.

hritus-Ho-

prob. verbis D. Thoma. art. cit. ad r. fic

ouem d

yéniteone

fefpondentis: Gratia, que e[! accidens, gt fimi-

lirudo quedam Divinitatis participata in bomine, : Peg

viliin d

dnearnationem. autem bomana natura . un dicitur

Verbi Diy«

participa[fe. fimilitudinem aliquam Divina natura ,

moralitt

fed diitur. effe conjuncta ipfi Divine natttra, in pere

eliantt ]

fona Filii,

Majus arte

:

m eft ipfa rés , quáin jmiä

r qui

Jitudo ejus participata.

rgo.

( s

1

"Conf. L AuthoritateScri

pturz, Nam 42

j poqum

Daniel. IX, 24. dé adventu Chrifti dicitur:

mmenfa

Septuaginta bebdomades. abbreviata funt , ut fiuem

d

accipiat peccatum , d ungatur Sunius. (andoruim.

j

«Hic nomine unctionis figuificátur fancti-

fica-

p

450 .

fraGatus VI. de Incarnatient,

gnt fomþïvï

ficatio humanitatis Chrifti per increatam

gt

fanétitatem Verbi , hypoftaticé unitam,

& ideo Chriftus eft San&us fanCtorum.

g ii

gereon

Similiter Joan. X. 26. Quem pater (anitifia-

f f

pit, c mifit. inmundum. Luczl. 35 . Quod t«[ce.

usümpüdt'

£ur ex te [andum , vicabitur filius DEI.. Matthe

II i7. Hicefbfilius meus dileus, Sed hoc

snitas U

ipfo fan&itas increataVerbi, & quidemin

arinfate

faxem, 4

gradu longé perfediori, przftat humani-

er um

tati Chriíti denominationem formalem

d ä

an

fandx, quàm prefítare poffit gratia fan-

fünciottn )

étificans.

rgo.

Conf, II. Authoritate SS. PP, qui no»

ferenzímpi

mine unctionis, juxta fcripturz phra(im,

lncrts t

'ntz um

fan&tificationem intelligunt , fimulque

d fit

fum ideo Chriftum, five un&um, appel-

m jhent

ari docent, quód humanitas per ipíarm

eonunia

divinitatem uncta, & fan&tificatafit. Sic

D. Gregorius Naz. Orat, 4. de Theolog.

on obfat

s f

ait: Chriflus appellatur prepter. divinitatem : e

3, Qumri

enim. bumanitatis undlio: e[f,

Pariter D. Au-

& mantt

gufítin. lib, XV. deTrinit. cap. 26. TWné

&i non

chriftus eft undus , quandoVerbum carofactum eff,

Hujusmodiplura teftimonia Suarez Difp.

z f o

tv tihlor

18. & Vafq. Difp, 41. adducunt.

li,

428. Dicoll, Humanitatem Chrifti per in-

tte Tb d

creatam Verbi fanctitatem reddi fimplici-

ter infinité fan&tam,

Ita cum D. Thom.

tl

hícq.7. art. r1. Hurtadus , Haunoldus,

Vl

n&i-

aliique. Prob. Hmmm;as Ghxiti fa

jCáe

'

i

gupararcn

E

þä'mum |

ficatur formaliter per increatam Verbi

fànctitatem,

Sed hoc ipfo redditur per

lg

]

eanderm infinité fancta. Ergo, Maj. pa-

MM

tetex conclufione prxcedente, Min. prob.

n

Nam fàanctitas increata Verbi eft fancti-

0i l

tas fimpliciter infinita , fimulque ipfà hu-

, V

manitas Chrifli capax eft, ut denomine-

turinfinité (ancta : non quidem per iden.

i Lnini

hat hum

titatem, ficuc DEUS infinité fanctus efty

fed per unionem, Frego.

.

tm formi

Conf. I. Ideo humanitas Ch

[ gt lo

rifti -per.,q.zg.

fanctitatem increatam Verbi non red-

D) qin

deretur fimpliciter infinité fancta; quód

fanctitas Verbi,quantumvis fimpliciterin-

I pl

finita, communicetnr humanitati folum-

, Imilt

i d.

tnodó finite , fcilicet per unionem, non

autem per identitatem realem, prouteas

il

dem comrhunicatut ipfi Verbo. Sedhec

iíit. Sic

Theolog,

ratio non obftat, Ergo. Maj. continet

fundamentum fertentie oppofite. Min.

us w

D

i, À

ob. Quamvis enim dignitas infinita

V

erbi humanitati , & actibus merito-

y i, T

tiis Chrifti non communicetur per iden«

ii d

z Ub

titatem , féd folummodó per unionem

realem : nihilominàs ipfahumanitas, &

u

merita Chrifti, prout dignificata per in-

yfi t

creatam Verbi dignitarem , funt digni-

o ümpie

tatis (impliciter infinite, utplerique ad-

pD.Ttt

ao

on

)

verfarii facentur, Erägo fimilicer.

i

E

z

/

Tratfatus Vt.. de Incarnatione,

!

n

. Conf.II. Namgratia habitualis fimpli-

W

,D4

citer infinita redderet naturam rationa-

elt!

qmi

lem fimpliciter infintté fanctam , quan-

5 'mcomP |

tumvis eidem folüm communicaretur per

Qm , CU.U

j C,m3.

unionem , non autem per identitatem

sert denor

tealem. Ergo patiter.

: "

. Conf.HI. Authoritate

D. Thomz. q.

j maj 9

& art.cit. fic concludentis : 1n Chriflo po-

lacio dili

ut, Lat.

eeft. duplex gratia. coufilerari , una quidem eft

gratia unionis, que e[t ipum wniri per([onaliter fi-

lere dit

lio DEL — Et banc gratiem conflat. effc infimitam,

vatis fermi

lam fomadt

fecumdim quod ip[a per[ona Verbi eft infimita. Ergo.

430

bjiciesI, contra primam. Sanctitas

j

m d

increata Verbi ne

t effe formarefpectu

vnfm V

: bhumanitatis Chri

d.

Sedhocipfo ean-

m n

dem non reddit formaliter fanctam. Er^

« denomn

&o. Maj. prob. Nam Verbum Divinum

Tfpola

folüm terminus intrinfecus unionis

vt t den

hypoftiatice; ideóque non eft forma re-«

ip n

Épectu humanitads Chrifti. Ergo.

zn Teni

Conf, Humanitas Chrifti per increae

& pof

tam fapientiam, omnipotentiam , ter-

tiodem n

nititem, ac immenfitatem Verbi, non

ts e

denominatur formaliter fapiens , omni-

Wt m

potens, xterna, vel immenfa , quan-

Anaitas

tumvis fint perfectiones Verbi.. Ergo

"od

neque per increatam fanctitatem. Verbi

tixwfet

phyficé fümp

tam degoroipaxà poteft fore

"st eid

"

qalitg: fanct

T

Räfpp

g r

Mi

Bifputatio YW. Art.1..

413.

"

abimzü'gw

Refp. D. maj. Sanctitas increata Ver

"i t

bi43?

nequit effe forma ftricté talis ,

faxy enti-

n

tas incompleta, exigens tanquam fubje-

mmwüm

ctum, culuniatur, humanitatem Chri-

Àl

fti. C, maj. Forma minus ftri&té talis, feu

merédenominans humanitatem Chrifti,

ïlD.'Ihom»M.

N. maj. & fic diflinctà min. N. confeq,

5: b Ony

Ratio diftinctionis conftat ex dictis Di-

LI

put, L art. I Idipfum adverfarii refpon-

du

dere debent, íi argumentum: iftud: mu,

T TA

tatis terminis. applicetur ad impugnane

ij Es

dam formalem fübfiftentiam ,. & forma-

, anct

lem dignitatem humanitatis Chrifti. Ad

af

confirm, N. confeq. Difparitas eft:

uód

Cj t

humanitas Chrifti non fit capax , ut prze

n £.

dictas denominationes formales à Verbo

h

yDirinum

Divino,

y

oftaticé unito,recipiat. Nam

y ünionis

fapientia €

à

denominatio intellectüs , vi-

m r

taliter operantis, adeóque cüm perin-

]

creatam Verbi fapientiam humanitas

Chrifti non poffit operari vitaliter; hinc

t ia

jm, «

per eandem nequit denominari fapiens,

ebi, m

Omnipotentia eít denominatio potentis

a, O

producere omne producibile , adeóque

fu, qui

«üm humanitas , utpote producibilis ,

xb - H

non poffit producere omne producibile,

x v

nam aliàs poffet etiam producere femet-

p

ipfam; hinc eidem effencialiter repugnat

enominatio omnipotentis, ut autem

& immenía: deberet

]

deqominqcur &terná,

ícm-

3

j

&f / Tulani VL de rnäwiat;m.

quefts f

femper , & ubique Verbo Divino effe uni-

j aritcr-'

ti, adeóque femper exftitiffe, & ubique

wcdus A

exiftere :cüm autem neutrum eidem con-

&dfolümt

veniat , quinimó füppofità impoffibili-

iumanitt

ate infiniti categorematicl creati , u-

us Divin

trumque illi effentialiter repugnet , hinc

mlitats

er incteatam e&ternitatem , ac immenfi-

sitati C

tatem Verbi denominari nequit zterna,

M.

&immenfa, Argumentum iteratóáfor-

Nj ]

mali denominatione fübfiftentis, & di-

Divi, (

Pnificatz humanitatis Chrifti perincrea-

nei,

'

tam Verbi fübfiftentiam, & dignitatem re-

Aeri, int

torquetur.

^

muinis d

«

24 Obiicies II, Si hu

manitas Cflrï&i fan-

ctificaretur formaliter per increatam

iiniclc

ind.

Verbi fanctiratem , tunc eadem fanctifi-

lmmeriat

:

caretur vel per fanctitatem Verbi abío-

i, qu

lutam, velrelativam, Sed neutrum dici

eliycimun

poteít. Ergo, Min. prob, Non etenim

a Vi

per fanctitatem relativam ; quia fancti-

imantisn.

tas eít predieatum abíolutum , ita uttres

ttonis

períonz (int unus fanctus , ficuti funt u-

dnd,

nus DEUS. Sed ncque per fanctitatem

Morfm,

abfolutam ; hec fiquidem folüm media-

[

WA&

t h

té , feu mediante perfonalitate Verbi ,

t

ï

eít formaliter unita humanitati Chrifli.

ipt

Ergo.

hi um

Conf. Si humanitás hypoftaticà uni-

Vf

retur Angelo , non tamen proptereà fan-

h

ctificaretur formaliter per Angeli fancti-

FR

tà-

^

r

pifputatio VI,. Art. l

4f$

hubi

tatefn, fen gratiam illius habitualem. Er-

opariter. Conf.prob. Ideo primum,quia

:

an

ctitas Angelinon uniretur ratione füi,

mmeiü::g.

fa 1ka

fed folüm ratione perfonalitatis Angelicz

humanitati affumptz. Sedetiam fandti-

j (Tüülq.

tas Divina abfoluta folüm ratione perfa-

Itbrá

nalitatis Verbi eft formaliter unita huma-

114 (

nitati Chrifti.

IU at

Ergo.

Vtertith

Refp. C.maj. N. min. Adcujusprob. 45$

N.maj Nam ficuti Deitas, feu natura

at &i

Divina, quantumvis eadem non fitratio-

lptrincte

ne fui, fed folüm ratione perfonalitatis

niatenr

Verbi, unita humanitati Chritti : nihilo-

minüs eandem formaliter Deificat, ficid-

Chrt f

qream

ipfum de fan&itate abfoluta Verbi dicen-

dum eft.

inimó reipfa Deitas non eft

m finctl-

folüm medi

i

a

::l

D)

fed immediaté unita hu-

(erhi blo-

antumvis non unita ratio«

qmanitati ,

n d

ne füi ; cüm inter Divinitatem,& perfona-

i etem

a fnct

litatem Verbi, ad fe invicem immediaté

comparatas,non intercedat alia diftin&io,

at

uàm rationis ratiocinatz , üt num. 19.

u fanct

dictum eft.

fi ii

Adconfirm. N.confeq. Difparitas eít,

N

J

n medu

d

ratia habitualis Angeli fit realiter

g Vett

ii

n&ta à perfonalitate, feu fübfiftentia

&

At

iC

Angeli: cünr econtrà fanctitas increata

Verbi non fit realiter diftinda àperfona«

d

litate Verbi.

Caterüm tota vis hujus ar-

p

gumenti concidit, fi juxta probabilem.

;wgehfzü

4

5

m

*

W

456

Tratatus VI..| de Ynearnatione.

N

multorum fententiam dicatur ,. quód fan.

l

