&itas abfoluta Divina non folüm fit prz-

iv

Dl SCd1

elicer u

dicatum transcendens ipías Divinas per-

dutris ,

fonalitates , fed etiam quzlibet perfona-

litas fit formalis fanctitas relativa , eó

quód quzlibet fit formalis. participatio

itas T

duali vit

naturz Divinz per identitatem effentia-

lem, sítquerationefüi amabilis amabili-

éhus Jact

tate infinità, non folüm üt Deitas, fed

mereetur]

t2, n0npf

€tiam 5t perfopalitas eft : adeóque in,

Diviais dentur tres fan&titates relativee,

li, nf

& confequenter tres relative, feu adjecti-

matup, 1f

vé fancti, et(inon dentur tres füb

veft dnomin

J

feu 3bfoluté fan&ti

ftantivé,

um Yet

/

434 Obiicies III. Humanitas Chriftinon,

mptan

fancdtificatur formaliter per increatam,

Mif

Verbi fan&itatem, moraliter füumptam..

,ai n

Ergo nequeper fanctitatem, phyfice füm-

defnti

tam. Confprob. Ideo primum; quia

d

fanditas Verbi, moraliter fumpta,non eft

tlnddr

przdicatum aliquod relativum , fed abfo-

3 qidnz

lutum. Sed etiam Verbi fanctitas,phyficé

o fenti

fümpta, eftprxdicatum abfolutum, Erzo;

t mf

Conf. Sr humanitas Chrifli fan&tifica-

n fnt

retur formaliter per fanctitatem abfolu-

t qui

tam,phyfice fümptam,tunc eadem non fo-

tv f

làm fanctificaretur àVerbo, fed etiam à Pa-

"EU Ev

tre, & SpirituSancto. Ergo. Antec. prob.

Mi e

Namideo fán&ificatur À fanctitate abfolu-

Vs

cali-

cà Verbi ;. quia fan&it?as abfoluta eft r

tet ^

iL

Difputatie VIL Artic. 1,.

477

L

foh h

ter immediaté identificata perfonalitati

Verbi. Sedhxc eadem fanctitas pariter eft

asta(t

realiret imediaté identificata perfonalita-

H Wu

tiPatris, & Spiritüs Sandti. Ergo.

Wü*.

Refp. N.confeq. Difj arxcaseft quöd4;g

du

fanctitas moralis forma 1tcr confi ftat in,

lt d & h

a&tuali virtutum exercitio. - Cüm i igitur

sls n ZM

actus increatiDivinitatis Chrifti,per "uos

i'Dtos i

exercetur fan&ltasDrvma,morahter um-

afnyt

t2, non poffintattribui humanitati Chri-

t5 rditim,

fti, nifi per folam corhunicationem Idio.

ftiaded

matum, hinchumanitas Chrifti non po-

fubflanuv

teft denominari fan&ta moraliter per in-

creatam Verbi fänfhtatcm moraliter

Imlbnon.

fümptam.

DCCADL

Adconfirm, N. antec, Ad cujus prob,

ümpta, |

D.maj. Ideoprzcisé. N. maj, Et quia fi-

fs m

mulperfonalitás Verbi eft ratione fui for-

In; qui.

maliter unita humanitati Chrifti. C, maj,

4

r

"UT d

Ex (ic diftin&à min. N.confeq. Sicut enim

d- |

uód natura Divina iïtrcahtcr im-

eXx€0,

phyücö

raediaté 1

entificata Patri, & Spiritui San-

nb

&o, nonfequitur: Patrem, & Spiritum

fimdifie

San&um, feu totaanmtatem effe In-

m aol

carnatam 3 qula nemP

enatura i Divinà non

maon b

eft ratione fui,fed folüm ratione Verbi in-

carnas2, fiveunita humanitati Chrifti, fic

etdamahe

w

par1form1tcr ex predi&a identitate im-

a abot*

ioediata non fcqmtur : quöd Patcr. aut

utaeü"*'

P&r.

ul

-

Traüatus V, de meaynatione,

I

478

Spiritus Sanctus formaliter fan&ificene

wlicttri

humanitatem Chrifti.

im cortim

46

Objicies.ultimó contra fecundam. San-

gs tf

:

&itas increataV erbi folüm eatenüs fancti-

jireaderm

- ficat humanitatem Chriíti,. quatenüs ei-

TU

dem communicatur. Sedcommunicatur

Àd cot

eidem folüm finité,utpote meré per unio-

fnnüä ) ü: í

nem finitam, non autem fimpliciter infi-

naj, EEl

nicam.

Ergo.

xob.Dan

Conf. Humanitas Chrifliper increatam

l

n

nitiind

l

J

. Werbi fan&titatem non redditur formali-

fandiial

tertamían&a, & amabilis DEO, quàm

alia vt

üp(aperfona Verbi, Sedhocipfo non fán-

neyut Va

&tificatur (impliciterinfinité. Ergo. Min.

quód um

prob. Nam illud non eft infinité fan&tum;,

smalitr r

uo perfe&tius, féu majus aliquid in linea

anctitatis dari

gl

poteft, & reipsà dcfa&q

sretm Cl

datur. Ergo.

€

Íp. D. maj. Sol'im eatenüs fin&ifi-

tfebojtcis

p R

Mominisea

cat;, at que, C. maj. Etiam, àt quod, N. maj-

tuninda,

Etfic diftin&à min. N.confeq. Ratio hujus

empnantem

eft; quód unio,five communicatio, 9t quo,

hm t st

alicujus formz infinitx fit quidem finita,

effectus tamen formalis fitinfinitus:quarm-

q!icircrinär,

tl

o formainfinita communicat fe tantüm,

quantüm poteft, 4t quod, (ive quoad to.

Nüäï'z&ionis

Nj

tumíüum effe. Ciüm igitur cota fandti-

tas Verbicorüunicetur humanitati Chri-

(s

fl £

Íli, 2rquod , (ive quoadrem cofhunicatam,

!Iü'.&imq

quagcumvis humanitat non cofüunicetur

ia

Ine

V

u

n;fpumäb'm. Artíc, L.

459

(s [;In&;m

fimpliciter infinité , nr quo, five quoad mo-

dui communicandi: hinc Chrifti huma-

Ti

nitas eft fimpliciter infinité fan&ta , r quod,

t

Qu

licét eadem non fit fimpliciter infinité fan-

Q

€ta , &t quo. -

Ad confirm. D. maj. Nonredditur tam

Ht

fan&ta, àt quod. N. maj. Solüm st quo, C.

plttei

maj. Etficdiftin&tà min, N. confeq. Ad

rob.D.antec, lllud non eft fimpliciter

m

ltur fomd

infinité fan&tum ,. füb earatione, füb qua

fan&tius aliquid dari poteft.. C. antec. füb

DE, qu

alia ratione, füb quaaliquid fanctius dari

plomnle

G

uit. N. antec. & confeq. Ratio efts

El' g u Ml'fb

d humanitas Chrifti quidem non fit

Id

uidinlimea

ormaliter tam fancta, quam ipfum Ver-

d ddo

bum, quoad módum'habendi fanctitatem

increatam ; cüm hc fit realiter identifica-

ta Verbo,fecüs autem humanitati Chrifti:

if

nihilominüs eadem humanitas eft formali-

g N i

ter tam fan&a , at quod, (ive quoad formam

hatiohujt

denominantem,quàm ipfüm Verbum,cüm

at

hxc forma fitrealiter ipfa fanctitas Verbi

(em fiit,

|

fimpliciter infinita. Argumentum iterató

njasque

ab infinita dignitate,& valore meritorum,

tfe at

acfatisfa&ionis Chrifti retorqueri poteft,

Ex dictis

:

t qua l

d humanitas Chrifti 438

vor fs

ConftatI. Quó

ainti U

fanctificetur formaliter per increatam,

ul

n

Verbi fan&itatem,phyficé fumptam,prout

af

1

nempe hac ex íuo formali coneeptu eft

pet-

t

460

TraffatneVI. de Tncarnatione,

perfe&io pofitiva, vi cujus fubjectum ab

inetit

omnifcelere purum, & imhaculatumreddi-

tur,

q

Cüm etenim hujus denominationis:

tecipiendz capax fit humanitas Chriíti,eó.

Conftat

uód fit natura intellectualis ; hinc ea-

ynalitet

d

ftrbi apo

emper increatam Verbi fanctitatem,fibi

tealiter unitam, evàdit formaliter fan&ta,

sDivinay!

lol adt

& quidemin altiori gradu, quàm fit omnis.

fan&itas creata, eadémque meré acciden.

mionis

talis, . Exquoipfo patet difparitas :quare

iediazi

zi

humanitas Chri(ti neque per alias perfe-.

]

&iones DElRabfolutas,nempe fapientiam,

W stl

omnipotentiam , & imenfitatem, etíi rea-

Deittenur

a, fe t

literunitas,fiatformaliter(àpiens, omni-

otens, & iinenfa, nequeper ipfam fan-.

sf lndit

&itatem DEImoralem, feu perfe&tiones

miltetfnd

iorales, àt charitatem , juftitiam, miferi-

queadim

cordiam, aliásque reddatur fan&ta morali-

ftuins. um

ter ; quia nempe eft incapax , uthas deno-

aimm Cur

minationes formales à Verbo, quamvis

ilblm r

hypoftaticéunito, recipiat. Nam fapien-

lezs Verbi

€ia, & fanctitas moralis importat formali-

stzlatoner

teroperationem vitalem, adeóque cüm,

ind r

humanitas Chrifti non operetur, neque

attrr d

operari poffit vitaliter perac&tus increatos

[

if

Xpíius Verbi: hinc per fapientiam, & (an-

Wl

&titatem moralem Verbi non poteft for-

Ut f

maliter reddi fapiens, & fan&a moraliter,

Wïtïnivam

les

Vuti

,&proindghals denominatones forma

Q»

OOf

d

N

m

|

Difputatio VII, &ic.

ae

N'.M;Eäa ,

Qd

folümn recipere poteft fapientia, & finai-

t

tate moralicrea

:

i

Dttis

erit.

ta, de qua pofteà agendum

ts

Conftat II..-

Quód fiumanitas Ch'ri&i 439

formaliter fan&ificetur per fandtitatem,

L

Verbiabfolutam. Licét enim ipfa natu-

mátei

!

raDivina, five Deitas , nonuniatur ratio«

;qüämüto

1

nefui, adeóque non fit terminus formalis

T aoj

unionis hypoftatice: eft tamen realiter

äwigzs:qua

iihediatéidentificata perfonalitati Verbi,

? dis a

quz ratione fui eft unitahumanitatiChri«

Ppintia

L

Sicurigitur humanitas per ipfam,

Deitatem formaliter denominatur

eifis

( n

ltns, omp.

cata, fic etiam formaliter denominatue

rpfan f

fan&ta, fanctitate abfolutà, | HincDeitas

rfedones

formaliterfan&ificat humanitatem Chri-

ymifer.

fti, quineandem formaliter fanctificet to-

du morali

talrinitas. NamDeitas non fanctificat hu«

thasdeno

manitatem Chriíli, prout unita ration&

fui, fedfolüm prout unita ratione perfo.

, quavis

m pittv

nalitatis Verbi: neque de Chrifto per

x fomdi-

€ofhunicationem Idiomatum dici potefta

Hic bome eft Pater aternus , aut Spiritus Sanctus g

jqe d

Jf ncque

ficut econtrà dicitur : Hic bomo ef] DEUS t

sinrel -

Hicbomo e[t Filius DEI.

uódífi ulteri'is mo-

"m

veatur quzftio,an humanitasChrifti etiam

u r

fanctificetur formaliter per fanctitatem,

Verbirelativam,feuperfonalem: tuncaf-

zmoralitch

ss m

firmativé refporidendum erit, fi juxta pró«

babilem fcotengam fupponatur;in Divinis

j

pr*-

1;;&«0 VI. de m:hrhationc;'

t

463

praterfanctitatem abfolutam, dari quo-

Monemm

yinitats

que triplicem fanctitatem relativam, Ne-

gativaautem fententia tenenda eft, fi fup-

Q Eu

onatur in Divinis non dari ullam fàncti-

qnoadra

tacemrelativam , fed folàm abfolutam.

Conftat III. Quód humanitas Chrifti

AA

er increatam Verbifanctitatem reddatur

"

mpliciter infinité fancta , non quidem, gt

h huni

qui ,five quoad modum habendi fanctita-

fdnlift

tem, fed folüm, r quod, five quoad for-

mam corunicatam, & exinde refultan-

*em formalem denominationem fancte,

m

Ratio hujus efts quód humanitati Chrifti

ti i

fanctitasincreata non communicetur per

m Vl d

jdentitatem realem, prouteadem cofnu-

nicatur Verbo Divino , adeóque humani-

item mo

nitasfub hac ratione, five quoad módum

ayb t

mDiput

fan&ificandi, non fit formaliter tam fan-

al biedi

a, quamperfona Verbi.

Nihilominüs

tamenhazc eadem fan&titas increata quoad

v d

totum füum effe fimpliciter infinitum per

tiditrg

unionemrealem cofnunicatur humanitati

ul etntm

xdtedid

Chrifti, adeóque hzc quoad rem cofhuni-

catam formaliter eft cam fancta,quàm per-

eiylatio

fona Verbi. Idipfum patet de meritisChri-

teets hg

dalrlite

fti, quz, non obftante unione folüm finità

cum dignitate Verbi , nihilominus fünt

dujitqut

valoris fimpliciter infiniti, ita quidem, ut

Q Vi

ua æ?[i-

mvmknd

;&oncs Tþearxxdricæ Chrifti, io fi

NS

matios

n

Di]p;ætatia hz Art, 11

M

463

fnatione morali ad:xequent a&tus inereatog

nlchtimäfel

Divinitatis Chrifti, prout alibi oftenfürm

QU

eft. Exqua ipfa paricate pleraque argu-

ia

iiia

menta adverfariorum retorqueri po(funt,

ia

at

ARTICULUS II

um

4 bumanitas Chrifli formaliter

iDetd nv

TE qunadh

fenélificetur per. unionem b)po-

ife il

ffaticam ?

Qrem nf

nititi Chrd

Renotanduml. Quéd ifthic fuppo*xxm-w [

üjcetun g

tur, unionem hypoftaticam inter per-

fonam Verbi, & humanitatem Chrifti effe

x dem Qof

m huna

entitatem modalem , eámque fübftantias

numodum

lem,ab extremis unitis realiter diftinctam,

g tam f

rout Difput. I. expofitum eft.

Seclus&

Tlominis

fiquidem hac diftin&ione queftio moverà

nequit : an humanitas Chrifti fanGtifice-

aquod

Ánium pt

tur formaliter per unionem hypoftaticamz

donanicad

ubd fíi etenim hzcnon fit entitas qua-

m cotun

am realiter diftin&a ab extremis, ad invi-

cem hypoftaticé unitis : tunc eoipfo di»

:a,qu*amper'-l

cendum erit, humanitacem Chrifti fancti-

as

ficari formaliter per unionem hypoftati-

(olor f

cam, inadzquaté füumptam , nempe per 1n-

ptinis I

,

W

i

creatam Verbi uniti fanQtitatem, proue

H

git. precedend oftenfu:g eít,

j U

r

9

Prom

gl

b

464 .

Da&atm VL' De Incarnatione.

4. Prznot.Il. Quóbd panf'ormlter ifthfe

non moveatur ccntroverf' aà:anhumanitas

M ccomr

E;uno]dUS |

Chrifti per unionem hypoftaticam reali-

Dicol.

ter fuperadditam fancüficetur formahtcr

in linea fanctitatis moralis ?

Nam unio

ifcari for

Iam,.

hypoftatica bon eft operatio vicalis, feu

accuale exercitium v1rtut15, abipfahuma-

n elfont

lm inline

nitate Chrifti e11c1tum.

Quinimó, néc

fo

rean

uidemeftprincipium in genere caufze cf-

ic hum

:

ientis, realiter inflüens in actus fuper-

Namunol

naturales humanitatis Chrifti, etfi conna-

veptulilunm

edraliter exxgat ipfos habitus fupernatu-

db al pl

rales infüfos virtutum, qui;tanquam prin-

türe hn

cipium effectivum reale, cum humana vo*

luntate Chrifti concurrunt. ad - a&ualc

dcöquc a t

sdtnommat

exercitium, five a&us fupernaturales v1r-

rrfonaVcrbm(

tutum .

dbf

- Prenot.IIL Qgödpromde controver:

emitin i

fia folüm moveatur: anhumanitas Chri-

ih fan&ificetur formaliter in linea fancti-

'z(hndam h

wtomf

tatis phyficz per ipfam unionem hypofta-

ticam, prouthzcà Verbo Divino eft enti-

ïäb])ct dter

l,quæ Ql

t2s quxdam realiter- diftinda ? Sive an.

3pfametunio hypoftatica (it creata fancti-

T. qu

tas phyfica , non folüm , grque , prout jux-

el

"M Vm

ta omnes ahunde certum eft, fed etlam

"fit fan&itas ereata, ár quod, hoh minüs;.

Bdb

uàm eratia habltuahs mFuf'a humamtam

]

u

ohrifti ? Affirmativam fententiam - cum.

"M d olun

chal ahasquc defendit Munieffa, cui

uwmu

Suar,

OM

Difgutatio VI1. 4rt, H.

465

ifOlïlïl[P L]Ug

Suar. Difput. 5 1. favere videtur. Negati-

1a:anhmï

vam econtrà cum Vafq. Card. de Lugo, &

Vg

Haunoldus propugnant.

Ug

"

"t fj

Dicol.

umanitatem Chr

ifti

;ïnbn' fan- 444

üificari formáliter per unionem hypofta-

RUA

ticam, Prob.

am hypoltatica unio

s oDf

non eft formalis fan

Gitas , r qued , necqui-

(unni &

dem inlinea fanCtitatisphyfice, Sedhoc

tntre u

ipfo per eandem formaliter fan&ificari ne-

asf

quit humanitas Chrifti. Ergo. Maj. prob,

Namunio hypoftatica ex fornrali fuo con-

U

us m

ceptu folummodo eft formalis devermina-

MOQU

tio ad preftandum perfonz Verbi, & na-

hum v

turz humanz. effectum formalem uniti,

al

adeóque ad communicandas humanitati

nutdts vit

€3s denominationes formales, quas ipía

*

erfonaVerbi eidem communicare poteft,

controvcrri

edhocipfo folüm eft fanGitas, pt que , fcu

xinsChri-

determinatio increatze fanGáitatis Verbi

ad preftandam humanitati formalem de.

ia fndie

al

nominationem fanctz , prout ex conceptu

od exte

cujuslibet alterius unionis . fuperadditz

conftat, qux nontribuir eundem effectum

i 8v

formalem , quem forma unita przftat.

r f

Ergo.

!

routiuï-

d

Conf.I. Nam unio fü eraddit

k

h

a, vi cu-44f

3

us

jus gratia habitualis realiter uni

tur.natu-

non tBl

rzhumanz , non eft formalis fanctitas,

m

i quod , fed folüm gr quo, feu applicatio fan-

[cntim CllC

litatis Creata j ut hzc pracíiet formalem

; 1

lt

i

Cg

-

466

qraclatusV1, de Incarnationt,

p

denominationem fan&.- Ergo pariter.

jem hum

Ideo prlmum

uia unio

Conf. prob.

jicilitet,

ratiz habitualis ex füo forma 1 conce-

etaradioa

tu, net eft formalis ämablhtas , nec fi-

adob fuan

iatio adoptiva , aut amicitia, vi cujus

(m-conna

fübje&um reddatur formahter atum ,&

stamfott

amabde DEO

amore amicitix.

Scd

donam JX

€tiam unio hy oftatica non eft Hhatlo ct

je donum,

1(0d, autalia forma, vi cujus humamtas

onem/aA

Chrifti reddatur f ormahter grata, & ama-

Iamumob;p(

bilis DEO; cüm unio hypoftatica nec fit

*m &i fJ(M

partlcxpatlo enutatwa nec imitativaDi-

t n

winznaturz. Ergo. Conf II. Authori-

cate D. 'Thomz q. 6. art, 6. fic docentis :

aemzmmbz,

ani lpotà

Gratia unionis e[f :p(um effe per[onale Verbi ,. quoä

t hum

eft terminys afumptionis, — Etfimiliter q. 2 db

iL m

Yo. ad r. réfpondentis : quód natura hà-

donm rad

mana per Incarnationem non participave-

ie dono

tit (imilitüdinem aliquam Divinee nature,

A]P

J

mf

prout ex verbis , num. 426. allegatis,con-

ftat. Sedhocipfounio hypo&atlca, prout

(fhm ü;

tealiter diftin

à

,nrob Yit

a à perfonalitate Verbi ,

.EdUIH'

non eft partl Clp atio entltanva, aut 1m1tau-

li

hl

|

va Divinitatis, & coriféquenter neque eft

|

fanCtitas formalis, atquod, Ergo.

^ eree

46 Dicoll. Humanitatem Chnfhfan&xfï-

iülte

As tenUams

cari radicaliter per hypoftaticam unio-

nem.

Prob.

uamvis etenim unio hy-

Vit üpen

d ïMll]fh

poftaticanon fit

anctitas formalis, eftta-

&enanctitas radxcab.s. Sedbocipfo per

MM j

eane

A

E

DifputatioVII. Actic, Il..

462

A

]

eandem humanitas Chrifli fan&ificatur

O

A.

|

radicaliter, Ergo. Maj.prob. Sanditas

]gb.iüm: u

creata radicalis eft donum füpernaturale,

É

Iv

uodob fuam perfe&tionem entitativam,

r

A

il

]tém-connaturaliter , exigitfanctitatem

"i,

creatam formalemiuillo fübjecto, cui ta-

ledonum ineft.' Seduniohypoftaticaeft ^

ünel fl

Is fumzs

taledonum. Ergo. Maj. continet defi-

nitionem fandlitatis radicalis. Min, prob;

r as

at n

Namunio hypoftatica ob füamperfectio-

Initimi

nem entitativam, faltem connaturaliter,.

II Authot

exigit gratiam habitualem, 'ali4que dona

[c docenty:

füpernaturalia, ità ut hzc. eadem ritulo

TU

j

unionis hypoftatice fint cotinaturaliter

debita humanizati Chrifti,

Ergó.

t

Md

; Conf. I. Namunio hypoftatica non mi- 447.

nüs eft prima radix gratiz fanctificantis,.

p

aliorimque donorum füpernaturalium ,

Ym vt

uàm ipfagratiafanctificans fit prima ra-

Li

d n

à

1X habituüm füupernaturalium. Ergo.

fs t

Antec. prob. Authoritate SS. PP. patíim

pjc V

affirmantium: quódunio hypoftatica in-

jrimtat

ter omnia dona fupernaturalia fit praftan-

Eernequc

tiffimum, & excellentiffimum.: Sed tale

[

j

nón'effet, fi faltem connaturaliter non

m[ïi'fanäi'

éxigeret, tanquam prima radix,omnia re-

dcum

liqua dona füpernaturalia, nempe grae

jm u

t.

1.

»

yiis d

am, habitus tofufos, &Lpfam *'Vllfipfxe—:;r.i.

Ergo-

1boci9äf

Pediam,

[

i ,Gg 'a AM GE

:-;;" G'-?nf'-'; .

!

468

Tra&latus V1. de Incarnatione,

uöd,fm&i??

" Con£.II. Authoritate D. Thom. q. 7.

widliter !

àrt. 1. fic docentis : Neceffee[f in Chrifo po-

qecam i

gere gratiam babitualem ,| propter. unionem anim&

sor ratit

illius ad Verbum DEI. Etq.34. art. 1. Abun-

3sDEOr

dantia gratie, famdificantis ammam Chrifti, de-

im etL

fmcialite

'

vivatur ex ipía tanione Verbi.. Ergo.

44

$ . ObjiciesI contraprimam. Unio hy-

n camen.

oftatica eftperfe&io formaliter incom-

, itq;

offibiliscum peccato: qui

nimó cumpo-

gtiva, xl

tentía proxima peccandi, faltem confe-

iicetimad

uenteipfam unionem hypoftaticam. Sed

s DÉ n

hoc ipfo eft fanGitas formalis , st qued,

tf

adeóque formaliter fanctificat humanita-

tem Chrifti. Ergo. Maj. ifthíc fapponi-

Wfents d

(fbilsqum

tur ex art, 1, Difput. feq. Min. prob. San-

fussormal

€titas formalis, «t quod, cft puritas ab omni

Moonfem,

fcelere immaculata, feu perfectio pofiti-

ttlinmg

Va effentialiter incompoflibilis cum pec-

üpatn,

Cato, exdictis num,423, 'Ergo.

Conf. Authoritate SS. PP.

ui unió-

A

nem hypoftaticam appellant fumam gra-

um

*

& afferunt per, eandem Deificari

15 lt

tiam ;

"itgj

humanitatem, Ergo.

"ipeito

449 . Kefp. D.maj. Unio €

ft perfectio for';

"t

maliter incompoffibilis cum peccato, &

u

fübje&tum quoque reddit formalite

ra-

as

tum, fiveamabileDEO. .N. maj.

É

t

fi

Wu Pmm

anul fubjectum non reddit formaliter gra-,

t

t

tum, fiveamabile DEO, C. maj. Et pari-

(

DiffutatioVII, Artic.H,

469

quódfin&i

tas formalis non tantüm fit ef-

:D.'n)m?'

Mf

fentialiter incompoffibilis cum peccáto ,

W Mi

fed etiam fit perfectio pofitiva, vi cujus

x

natura rationalis formaliter grata,& ama-

ïmw

bilis DEO redditur , prout num.423. di-

um eft. Licét igitur unio hypoftatica fit

g.

um Ilnif.kþ

effentialiter incompoffibilis cum peccato,

maltene

nontamen proptereà eft (anctitas forma-

Uhin)

lis, dt quod ; quianeceft participatio enti-

fiten ei

tativa, nec imitativa Divina fancticatis,

vuhtam d

Sicetiamactus fidei Theologice, quoju-

ftus DEO revelanti crederet, fenon effe

TMTI

at um

inítatu peccati, & unioipfius gratiz fan-

f yon

&ificantis, eft quidem effentialiterincom-

poffibilis cum peccato : non tamen eft

t pro n

misdbomt

fanctitas formalis ,. àr quod..

Ad confirm, D. antec. Unio hypofta-

i poft

tica eft fümmagratia in l'ineadoni, feu be-

lr um t

m

neficiigratuiti. C, antec, Summa gratia

in linea formz, fübje&tum reddentis for-

) g

malitergratum, & amabile DEO. N antec,

Áifam g

& confeq. Ratio eft ; quód gratia in dupli-

m Deitz

idem

ci fenfü accipi poffit, Imprimis

efedüolt

in fenfugenerico pro quovis dono gratui«

necatty

to: fecundó veró in fenfu peculiari pro

orma , vi cujus fubjectum DEO gratun,

ynali

" H

redditur, Primus itaque conceptus con-

m ?

i

venit unioni hypoftaticz , fecüs autem-

rf

fecundus,

:tmaï' ,f ;*T"

Ob-

Gg ;

)

Wi:;

!

47^

Tralffatus VI. de Incarnatione,

äg«DiV.mU i

4ro

j Objicies IL. San&titas creata formalis,

t quod, eft participatio Divinz naturz.

t

malis it d

Sedunioh

yftm, D

poftatica eft talis participatio,

& quidem

j

ngé excellentior, quàm gra-

um mal

tia habitualis. Ergo. Min. prob, Nam

« in o

unio hypoftatica eft participatio naturz

imaris forr

Divinx quoad rem ipfam ; cüm gratiaha-

g. N. co

bitualis (it participatio folüm per fimilitu-

;)po&atica

dinem,prout ex doctrina D. Thom. num,

a, ade

mll Con

426. allegata conftat, Ergo.

Conf. Si etenimunio hypoftatica non

hypofüticäl;

effet formalis fan&titas , tunceo ipfo gra-

st CO

i

tia habitualis effet donum perfectius u-

nione hypoftaticá, Sedhoc admitti ne-

ahumziost

quit.

Ergo.

v ii

4j1 . Refp.D.maj, San&titas formalis, àt qued,

w aftn g

eft participatio naturz Divinz, st qued, (ive

m (aplct

er modum formz ,. vi cujus fübjectum,

hmj

conftituitur in ordine, aut ftatu Divino.

Mul

C. maj. Solüm t que, five per modum.

aredent

nexüs cum ftatu Divino. N.maj. Etfic

Jctibisí

diftin&á min, N.confeq. Ratio eft; quód

&ICIOT u

uniohy

oftaticaneque fit Divinitas enti-

Q,micsü .

tativé

Á

umpta, cujusmodi eft Verbum.

iamDE

Divinum,neque Divinitas imitative füm-

pta, qualis eft gratia habitualis. Hinc

"unio hypoftatica non eft forma, fed fo-

Fim?CIfe&i«

A ,9' Min.'

Tüm eftnexus cum forma , feu cum Verbo

Divino, perquodhumanitas Chrifti for-

Wib

n or-

F hd

maliter Deificatur, fgu conftituitur i

dine

M

tf

Difputatio VIL. . Art. ..

47t,

lUi Q

dine-Divino , adeó

u

e nec.eft: fanctitas,

formalis t qued , fe

1

.folüm Zt qu. . Ad

s

Tmüf, Rn

confirm. D:maj. . Gratia habitualis effet

La

Y

donum majus, aut perfe&tius fimpliciter ,.

FUcptm

N

five in omnilinea, N.maj Inlinea (an-

&itatis formalis.: C. maj. Etfic diftindt4,

n) wmp?!

min, N. confeq.

Ratio eít; quéd unio

tlimme

u

D Ts

hypoftaticanon fitformalisamabilitas 4f

,

quod, adeóquegratia fanctificans füb hoc

formali conceptu eít perfe&ior unione

ynolttiom

hypoftaticà; quiatamen hzc eadem unio

ieeoipp

per connexionem eífentialem fecum ad-

perfcdts

:

fertincreatam fanctitatem Verbi, vi cu-

X admyttn

jus humanitas redditur formaliter infinité

fan&a, &infinité amabilis , & prztereà

mll du

fimul adfert gratiam habitualem ; .hine

g i

eadem (impliciter, & abfoluté loquendo,.

ijedim

atoDiino.

eft donum majus, & perfectius, quàmgra-

er modim

tia habitualis. Hoc ipfüm adver(ariire-

fpondere debent, fiargumentum áparita-

nj, &

te beatitudinis formalis

od qui

flatice retorqueatur.

Scunionis hypof-,

dnitas ent

j Verbur

Objicies IH. San&itas formalis eft con- 42

jundio cum DEO. . Sed unio hypoftati-

j

]

Ca eftformalis conjun&io cum DEO ,. &

r

ylis, J

uidem perfe&ior, quàmgratia habitua-

m, f

Is Ergo. Min.prob. Namunio eft con-

(eom V

jun&io entitative (übftantialis cum DEO,

] Chïm

tualis, quantumyis infi-

hii

grggia autem habi

I5.4. -;

nité

i

)

472

TraflatusVI, de Incaruatione,

nité intenía, eft conjunctio entitativé fo-

jite 1

làm accidentalis.

Ergoi

i, f

Conf. Humanitas Chrifli, prout for-

A

qeata fan

maliter conjuncta DEO per unionem.

bricanon

hypoftaticam, excedit femetipfam , prout

d format

formaliter conjunctam DEO per gratiam

habitualem. Sed prout conjuncta DEO

f Adc

per gratiam habitualem eft formaliter

Y a?pcum

fanda. Ergoáfortiori. Maj. prob. Hu-

pO a

manitas per unionem hypoftaticam,feclu-

Supracomt

$á omni gratiàhabituali, magis conjun-

C.mi, Bo

prob,ümlïiff

gitur DEO, quàm eadem conjungeretur

tiopaittr

pergratiam habitualem, fineunione hy-

poftatica. Ergo.

fiirdidt

43

Refp. D. maj. San

&itas formalis eft

vriat f

juncio cum DEO tanquam amabili-

wnndinci

tas.

;

ormalis cum amante.

C. maj. Tan.

(sl

quam íolus nexus amabilitatis formalis

nj t

cum fübje&to, quod redditur amabile. N,

tyeinond

maj. Etfic diftinCtá min. N confeq. Ra-

m quoq

tio eft ; quód fan&titas formalisnon fit qua-

tln À

liscunqueconjunctio formalis cum DEO ,

tüfretur

fed cantüm Jlla, vi cujus fübjectum red-

ia

ditur formaliter amabile , five dignum,

)

amore amicabili DEI: ficuti beatitudo

i, fr

formalis non eft quecunque. conjun&tio

iil

cum DEO, fedtantómilla, vicujus fub-

fria i

je&tum per vifionem, & amorem fruitur

dümmm[upci

DEO. Ciüm igitur humanitas Chrifti per

Wïüpüu*

wnionem hypoítaticam non réddatur for-

ma-

P

475

—

DifputatioVIL, Artic. l.

maliter amabilis, fivedigna amore ami-

li

citixz, fedper eandemfolüm conjungatur

i ys.

cum ipfà amabilitate formali , fcilicet in-

1

TM

creata fan&itate Verbi : hinc unio hypo-

ftaticanon eft formalis fan&itas, ficuti nec

mniphlä

0

i

eít formalis beatitudo humanitatis Chri-

L od

fti, Ad confirm. D.maj. Reduplicatio-

1 d n

ne appellante fupra conjunctionem cum

Mj

DEO, qux fit formalis amabilitas. N, maj,

o s

Supra conjun&tionem genericé fumptam,

as cojo

C. maj. Etconcefsámin, N, confeq.. Ad

Qorjngert

prob. fimiliter D, antec, & N. confeq, Ra-

Deuinnrly

tiopatetexmodo dictis, Idipfumadver-

farii refondere debent, fi argumentum &

formils dl

paritate beatitudinis formalis, quz eft

y amdli-

conjundtio cum DEO , retorqueatur,

:. mij. Tan-

Objicies ultimó contrafecundam, $i4f4

r formals

humanitas Chrifti fan&ificaretur radicali-

adile N,

terperunionem hypoftaticam, tunc per

Ü

M

nf

n

eandem quoque fan&ificaretur formali-

:

nonut

i

ter, Ergo, Ántec, prob. Nam eatenüs

liSCllmD !

i

fanctificaretur radicaliter per unionem,

jdum 1

hypoftaticam , quatenüs hzceffet radi£

y lgt

omnium donorum füpernaturalium, Sed

yi beat

hocipfo, Ergo. Min. prob. Ideo huma-

nitas Chrifti ían&ificatur formaliter perP

j n

gratiam habitualem ; quia hzc eft radix

v5

orem

donorum fupernaturalium:, fcilicet habis

s Chr

suum , & ipíius b;atitudinis. Ergo.

[^]

[j

ii

eg*

y

74

'fra&atm Vl; Vde Incarnatione,

memm(

- Conf, Gratía habitualis.eft formalis

fandtitas; quiaeft formale jus ad beatitu-

i tius ol

guiciptte

dinem, fed etiam unio hypoffatica eft for-

|

uml

male jusadbeatitudinem, Ergo,

(

Refp, D, uftimumantec, Ideo humani-

gitatione

«55

icfliato

tas Chrifti fanctificatur formaliter

er

gratiamhabitualem; quia hzc przcise eft

dtconjux

pereaum

xadix donorum füpernaturalium, |.N, an-

(icucunto

tec,

uia fimul 'eft formalis amabilitas ,

feu participatio naturz Divinz per fimili-

i, fohm

Giprenct

£udinem, C,antec, & N,confeq,. Ratio

diftin&ionis habetur ex fuperiüs dictis,

a

Adconfirm, N,min, Licét enim gra-

(lbiiscumpe

tia habitualis, & unio hypoffatica,. eate-

nüs conveniant , quatenüs utraque eft ra-

eandem ao

titrert) (

dixbeatitudinis:. difcrepant tamen in eo,

Antltr I

quódgratia fanctificans , tanquam filiatio.

adoptiva, fit jus formalead beatitudinem,

qitm) um

fecüs autem unio hypoftatica ; cüm eadem

j i fqi

ne

que fit filiatio adoptiva , nequenatura-

a omadem

Cohat T

Jis, Quamvis igitur humanitati Chrifti,

qdemforma

feclusà omni gratià habituali, fit debita

beatitudo ; attamen jus formalis ipfius

zbf n

humanitatis nonhabetur formaliter per

gdfom

unionem , fed per filiationem DEI natura-

Domditer

lem, hunianitati unitam, juxta illud ad

itütr, X

Rom,VIII 17. si autem flii r heredes ; beredes

od

quidem DEL , cobaredes autem chrifftt. Ex dictis

al

"T

Conftat1,

juód hurmanitas Chrifti

Wt qm

non fanctificetur formaliter per jpfam u-

ALUT

nio.

Mi

40

. DifpitatioVIl, Art, W.

T

Uumlw

a

lt

njonem hypoftaticam , cümhzc non fi

fanctitas formalis ;

uia fcilicet nec eft:

D

participatio naturz Divine per identita-

-Efo

tem, cüm (itentitas creata, neque per i-

JUN

j

mitationem , feu (imilitudinem ; cüm non '

O

Hinc folummodó

fit filiatio adoptiva,

D

eít conjun&tio, feu nexus inter fanctitatem :

fim Y

increatam Verbi, & humanitatemChrifti :

Hfüsmabllh'

ficuc uniogratiz habitualis curn animaju-

"g Ti

fti, folummodó eft conjunctio inter fan-

Qf

Il

1

h

i

&itatem creatam formalem, & ipfam ani-

Til dj

mam jufti, Sicut igitur ex eo, quódunio

.

atizhabi

tualis fit effentialiterincompof-

dtenim g

asica, Z9

fibilis cumpeccato mortali, non fequitur:

eandem effe formam fanctificantem,fic pa-

QU TU

aTA

riterex eo, quódunio hypoftatica fit ef-.

um flato

fentialiter incompoffibilis cum peccato ,

uinimó cum potentia proxima peccan-

tiudinem,

unexdern

4

i, non fequitur: eandem effe fanGita-

tem formalem, :

]UCM[UI'&-

N

Conftar II Qu

bd unio hypoftatica fit 457.

quidem formalis conjun&io humanitatis

tbl

ul ifis

cum DEO, tanquam fubje&ti cum forma,

milter .

aut quafi forma, vi cujus humanitas Chri-

fti formaliter Deificatur, feu conftituivur

Y naturt

s ld d

in ordine , & ftatu Divino , (imülque red-

ditur infinité grata, & amabilis DEO : non

gj

Pou

tamen fitformalis conjunctio cum DEO,

tanqua m amabilitas humanitatis cum a-

juts r

hu-

mae

vt t

I

;

m agte ; ícu tanquam forma , vi cujus

A

X

4$ -ïïq&)tus Vt. de Incarnatione,

p

manitas redditur amabilis,& digna amore

amicitie Divine, Sicut igitur humani-

AA

tas Chrifti per unionem hypoftaticam qui-

dem magis conjungiturDEO, quàm per vi-

hn hum

fionem intuitivam , cümilla fit poffeffio

fubítantialis, hzc autem folim accidenta-

j [

lís; quin proptereà beatificetur formali-

ter perhypoftaticam unionem,quznon eft

&t

poffeífio intentionalis fruitiva DEI :. ita

fisít

pariter humanitas Chrilti quidem magis

]is, p

conjungitur DEO conjunctione reali per

malic ia

unionem hypoftaticam, quàm pergratiam

amorana

habitualem, non tamen per illam fanctifi-

filebred

catur formaliter; quianon eftfiliatio ado-

tiva, qualis eftgratia habitualis,

pun, Aj

um pamci;:

L2

uód nihilominàs huma-

qte CODatU

nitas Chrifti fanctificetur radicaliter per

snlen, f

unionemhypoftaticam, Hzcetenimnon

1 phut

folüm metaphyficé exigit, fecimque ad-

fert increatam Verbi fanctitatem , fed

z ngnen

n attus lu

etiam faltem connaturaliter exigit fancti-

a um

tatem creatam , feu gratiam habitualem ,

& reliqua dona füpernaturalia, ipsámque

hvt

beatitudinem formalem,

tgefeinf

Atque hinc

t Mil

patet, quaratione unio hypoftatica non

folüm fit donum maximum inter omnia

ia fide

dona fupernaturalia, (zd etiam in quo fen-

T ts

fü dicipoffit, quód per eandem m

agis fan-

DO

ctificetur

h

1

äq*üïmmcdig

umanitas Chrifti, quàm per.

t

&ratiam habitualem,

ARTI-

l, ;[81

'

M

Dz[puramm Art. Hi,

').&lüg.muc

a

'.m]m'

l

[

ARTICULUS Ill,

M

[

p Bumanitas Chrifli fan&gïca-

ia

lm

,fur f

maliter per gratiam ba-

Ri fj

DERHT, ag

D

qu,qmmi

tvz DO

T Rænofandu'm I

ód -g'räiä habmxa 4f9

lis fit qualitas entitative fupernatura-

m nj

lis, per quamnatura rationalis creatafor-

mneredix

gt

maliter fancta redditur , & digna pariter

hm lnci

amoreamicabili DEI, fimulque (it jus fi-

fliatioat.

liale hzreditarium ad beatitudinm zter-

nam, Atqueideo gratiahaiiitüä]is, tan-

1

nis fürt

uam participatio imitativa naturg Di-

wine connaturdliter exigit .fanctitatem,

"l pt

moralem, feu habitus infufos virtutum,

teumnon

n at

per quas natura rationalis creata eleva*

im, d

tur, ingenere caufz efficientis ad elici-

'endos actusfüpernaturales, prout num,

gt

23, dictum eft,

udem ,

— Prznot.

II. Quàd virtutes füpernatu- 466

m

rales per feinfufz in duas claffes dividan-

ts hint

tur, Nam ali« fünt virtures Theologicz,

faic o

nimirum Fides, Spes, & Charitas, qu&

yer ontnià

)EUM , aut perfectionem aliquam Divi-

jnqole

nam, tanquam fuum objectum formale;

ymgslie

fdque immediarum attingunt,

tem funt virtutes morales , quz fcilietho-

,gar

ass , i recirade perd

em;*;

u

*

Tan-

:

PT

TraBatus Vt, de mmmone.

dam uni

tanquáti fuurh objectum formale imme-

«tia habit

diatum refpiciunt , prout ex Tract, IV,

sllenciftm

pe Virtutibus Theologicis .fapponitur, ^ Cüm

jrum,

igitur gratia habitualis. connaturaliter

exigat virtutes infufas : hinc etiam de-

idhocin

f formali

facto cullibet viatori cumgratia fanctifi-

cante infunduntur , prout Trid, Seff, V.

ugceui

jrramqud

Cap.7,doCets Hec omnia fimul infuja accipitlio-

mira!is..».fm

