quo per fe[um . Cbriffum ,cut in[éritur , fidem, fpem,

r charitaten, — Quinimó virtutes infufi

monfanctit

habinuln,

tiam inbeatis permanent faltem illze, qud

fceru f

cum ftatubeatifico componi poffunt,

[ve pritt

461

Prenot, III, Quód,przter virtutes in-

fedhocrao

fufas, dentur quoque peculiaria fepcem,

aroniuni

dona füpernaturalia, quz Spiritüs Sancti

s Mi

appellantur,juxta illud Ifai, XT,v.II. nequie-

[cet (uper eumspiritus Domini:Spiritus [apientia,c i.

ndlsserfn

sllfntad

teliedhás , Spiritus. confilü , & fortitudinis , spiritus

ireldirr

féientia, E pietatis , cy replebit eum spiritus timoris

QXEOnolt

Domini, . Ex quibus pietas, fortitudo, &

ttut Qcti

timor ad voluntatem , reliqua veró ad in-

&t

. tellectum pertinent, . Hec autem dona

diftingui realiter à virtutibus infufis, D,

"

l adise

Thom. 1.2. q. 68. art, i, docet:. Quia féciiite

Etrb f

ditn ea bomo dijponitur , tur fit prom

FFQW Am

fpiratione Divina,

L

pté mdnhf 46 mr

Utilo,

462

;

Dico I, Human

m

itatei Chrifti fáicalffi

cari formaliter per gratiam habitualem,

al

linifa?u

ItacumD,Thom.q. 7;art.1,cofhunisTheo-

logorum fententia, Prob, Nam prater

Vi

grd«

d

Dilputatio VII, Art. UL

479

| fümm Ee,

gratiam unionis , datur etiam in Chrifto

Maler

gratia habitualis , eadémque füumma, &cex-

r i

cellentilfima, quzfcilicetomnium Ange-

i

l c.onm"fï:fl |

lorum, & hominum gratiam. tranfcend

E

IU R,

Sed hoc ipfo pereandem humanitasChr

t

Df

fti formaliter fanctificarur, Ergo. Maj,

t n st

patet ex illo Joan.L. 14.. Vidtmus gloriam ejus,

gloriam quafi ungeniti À Patre , plenum gratia, Q*

Va

WWWM

veritatis. Min, ptob, Ideo humanitas Chriftà

Ifütes nf

non fanctificaretur formaliter per gratiam

habitualem, qu5d eadem aliunde fancti-

lenil a

ficetur. formaliter per gratíam unionis,

iquïunt.

i

five per increatam Verbi fanctitatem,

t

ii (ote

Sedhzcratio nonobftat, Ergo, Maj, con-

ntds atl

tinet principale fundamentum fententiae

VIL l-

oppofite. Min.prob. Namfànctificatia

formalis perfanctitatem increatam, eam-

te

jinu d.

ue fübftantialem ,

vi cujus humanitas

in, gint

é

hrifti redditur immunis à peccato,(imul-

r t

que DEO po(itivé grata, &amabilis , non

riüo, &

vradite

excludit fancti&cationem formalem per

fanctitatem creatam , eámque accidenta-'

item dont

lem , vi cujuseadem humanitas reddatur

.af

immunis à peccato, fimülque DEO pofi-

; Qu r

tivé grata, & umabilis, cüm

]

y

i molnlisM

n

utraque ;it m'

diverfalinea, Ergo.

"Con£I, Authoritate Scripturz, & SS,

"

ui&i fanctii-

PP, NamIfai. L XI, r. dicitur: spiritus De-'

ubl

minii füper me, eà quid unxerit Dominus me, Hic.

oïhunis'[hïf-

Yor

Verba de fs dicta Me Chritus- 'ipfcm-ef*-

u

gïl*

Traltatus VI. de Incarnatione,

b

480

Luc, IV, 21. teftatur, & juxta commu-

Lqionis

h

Pw

qmaturad

3

nem expofitionem non folim huncfenfam

coütinent : quód Chriftus de Spiritu San-

jjritusSas

cto conceptus fit, fedetiam idem Spiri-

$f &ee

tus in Chrifti anima habitet per gratiam

sinitas ul

babitualem, Unde D, Bernardus Homil,

iiea fand

4. füper Mifuseff, ita loquitur : Siwgnlariter

ttaalem.

fancui fuit , quidquid Virgo concepit , cy per spiri-

mirtutes,

&ís satillificationem,c per Verbi a[famptionem, Cu-

yrindipit

iplurateftimonia Suar, Di

turdliun )

jusm

fput, 18:.

-

aliiqueadducunt, Ergo.

ul

onf, 2, Authoritate D. Thom. q, art,

Am od

cit, in argumento fic loquentis,

Dicitur

fi d

Vfai, XI, Requiefcet [uper eum spiritus Domini , qui

tipoftinty

wnter n

quidem in bomine dicitur e[fe per gratiam babitualem ,

qugoinchriffo fuit gratia babitualis.Ibidémque ad

d vt

1. lic refpondentis: cbriffus eff verus Deus fecun-

Go ] at

düm per[onam , €&r naturats divinam , ftd quia cum

xéilo fut

einitate perjona remanet diflnclio nattrarum , anima

Ea

chrifli tiun efl per [uam effentiam divina. Unde opor-

titj, Sedh

tet , quüd fiat divina per participationem , qua e[t [e«

tabttue

cundüm gratiam. Ergo,

t donis

p

464

. Dico », Humanitatem

Chrifti per gra-

ttrftof

tiam habitualem fanctificari quoque radi-

rtsmum,

caliter in lineafanctitatis moralis, Itacum

*loint

D. Thom, q. 7. art, 2, & , communis fen-

t

tentia, Prob,. Gratia habitualis Chrifti ,

U d

utpote fumma, & excellentiffima , conna«

Q od

turaliter exigít omnes virtutes per fe in-

mmw

füfas , qu& componi poffunt cum ftatu

?W Md i

unis

H

IM.

DifputatioVIL, Artic, l11

81

d

"

li

wnionis hypoftatice , & beatitudinis fü-

MM

pernaturalis: pariter exigit omnia dona

Spiricüs Sancti, & quidémin gradu fum-

um

mo, & excellentiffimo. Sedhocipfo hu-

UO fttns

EM

manitas Chrilti radicaliter fan&tificatur,in

linea fan&titatis moralis, pergratiamha-

Uti: Mi

bitualem. Ergo. Min. exindepatet; quód

0 (

virtutes, & donaSpiritüs SanCti, tanquam

[2 0

u Dj

principia effectiva operationum füperna-

turalium, fpectent ad (an&titatem moralé,

P

outn.424.dictum e(t; Maj. autem prob.

T og

N

am conveniens erat, uthumanitas'Chri-

ts Difh

tD a

fti perdona, & virtutes infufas,tanquam

difpofitiones, & potentias, effet perma-

Vunddiun,

nenter elevata ad eliciendos a&tus füper-

Diénquead

naturales virtutum. Ergo.

n fu.

Conf.I, authoritate Scripturz. Nam. 465

LL

in Chrifto fuit plenitudo gratic , juxta

ni, um

illud Joan.I. 14. Vidimus plenum gratia , d

v -

veritatis.. Sed hzc plenitudo importat gra-

AT d

tiam habitualem, prout conjunctam cum

ominibus donis Spiritüs Sancti, quzpari-

fipt g

ter in Chriíto fuiffe conftat ex verbis Ifai,

goque tat

füperiüs.num.461. allegatis: virtutes au-

sls Ia

tem Chrifto infufas totum Evangelium de-

us

predicat. Ergo.

jlis hr

* Conf.II. Author. D. Thom. q. & art.

[ffà, conI)P

cit. fic concludentis: Cy grariachrifli fuee

pl

it perfectifma , conjequens eff: quàd ex ip[a proce[-

Ani-

g

[mnt yirtutes ad perficiepdum gngulas potentids

à

LUE 73

482

Tratlatus VI, de Incarnateone,

b

sne , quantüm ad omnes anima elius. — Ec fimili-

V. Ca

ver art. y.. Anima. Chrifl perfetiaffime. à spiritu

jnfificar

Sando movebatur , iwxta.illud Luc. 4..

Efus au-

ylüm ext

gem plenus Spiritu Sandio regre[fus eff à Pordane, &*

ii min.

acchatur à Spiritt in defertum..— Unde mamfeflum

llinde pat

efl, quàd im cbriflo. fuerint. excellentifimé : dona.

h, human

rgo.

466 — ObjiciesI. contraprimam, Humanitas

àm p

Chrifti fan&ificatur formaliter, & quidem

anim com!

fimpliciter infinité per increatam Verbi

&humart

fan&titatem. Sed hocipfo repugnat, ut

eadem ían&ificetur formaliter per gra-

lincat5,]

j conkt

tiam habitualem, quantumvis eadem in-

i, Kai

füf» fuerit humanitati Chrifti. Ergo.' Maj.

atet ex dictis art. przced.

Min. prob.

$, stl

2 Unfelk

fi etenim fanctificaretur peripfam gratiam

&t imil

habitualem, tunc per eandem evaderet

dttem: m

magis fan&a. . Sed repugnat, ut humani-

sndtftt

tasChrifti, utpote aliunde fimpliciterin-

thteminen

finité fan&a, reddatur formaliter magis

Üomfem,

fan&a per gratiam habitualem. Ergo.

. Conf,

emmre

ratiahabitualis non poteft hu-

tss af

manitatem Chrifti reddere formaliter di-

nam amoreDei. Ergo. Anteced, prob.

zimuntate

Nam aliàs humanitas Chrifti, prout digni-

trrenr

fcata fimul per utramque fan&titatem, ef-

? tmal

fet Deo magis grata, magísque amabilis,

b WIIM; T10r

Quàm proutdignificata per folam fanctita.

crämm;) (i

Mi

temincreatam, Sedhocadmitü ncquitf

&9»

h] W

Refp,

j R

Mi

1

l&l(t. k&ü

DifpttatioVIl, Art, 1.

485

W*?m

Refp. C. maj. N, min. Ad prob. D.maj. 467

li, fj

Sandificaretur magis inteníivé. N.maj.

Solüm extenfivé.Tranf. maj. & fic diftin-

Mf

Ratio diftinctionis

U

&à min. N. confeq.

tss

aliundepatet. Ceterüm,rigoroséloquen.

do , humanitas Chrifti, nec quidem exten-

fivé, magisfancdtificatur per utramque,

17 D

It d qià

quàm perfolam Verbifanctitatem. Sicut

m V

enim complexum ex perfonalitate Verbi,

& humanitate non eít quid perfedtiüs in;

Itigt, t

linea entis , quàm fola perfonalitas Verbiz

It pr p

ita complexum exffanctitateincreataVer-

l eatm p

I Mi

bi, &fàn&titate creatahumanitatis Chri-

fti, non eft quid perfectius in linea (ancti-

Mn. pl

tatis.

Unde licét humanitas Chrifti fan-

ingutm

Gificetur fimul formaliter per utramque

n eaderet

fanCtitatem : non tamen per utramque

i umanie

ma

yicteri-

gls fan&tificatur , quam per folam Verbi

jf mgi

fanï

titatem increatam,

Ad confirm. N.antec. cum füa prob.

] Erg(]'

Argumentum retorqueri poteft: fietenim

] ote[thq-

tota Trinitas affumeret hypoftaticeé ean-

miltetd

dem humanitatem , adeóque humanitas

i t

tuncperficeretur, fübfifteret, atque digni-

,proutdlgül'

ficaretur formaliter per tres perfonalita-

læ[mm ' j

tes Divinas : non tamen proptereà magis

y m

ii

perficeretur, fubíifteret, aut dienificare-

tur, quàm defa&o perficiatur, fubfiftat, &

W* n

dignificetur per folam Verbi perfonalita-

mplexum ex tribus

lgl

fem; quia nempe co

ha

per-

424

Yyallatus P1, de Incarnatione,

dufweo N' |

perfonalitatibus non eft quid perfe&ius,

at À

aut dignius, quàm fola perfonalitas Ver-

fier n

bi.

l'gO

ariformiter.

feetur qui

4638

Objicies

1

I. Hoc ipfo quód humanitas

u fandi

Chrifti non fandtificetur magis per utram-

h

(and

ue fan&titatem, quàm per folam fan&i-

lom

tatemVerbi: €o ipfo fanctificari formali-

is (ndtf

mni p

£&er nequitpergratiam habitualem. Ergo.

offttdex

Antec. prob, nam ideo nequit fanctificari

& pl

magis per utrarnque fanctitatem ; quia per

at qui

$ncreatam fan&titatem fanctificatur omni

gon tttld

perfe&ione,quahumanitas fan&tificari po-

fequetr

teft, Sedhoc ipfo, quód fandtificetur o-

mni perfectione ,

ua fan&ificari poteft,

olft i

€o ipso nequit fanctificari formaliter per

t

atiam habitualem. Ergo.

iot frntt

Adconfm

Conf. Erfi gratiahabitualis fit formalis

vl f

filiatio adoptivà, & hujus denominatio-

nis alioquin de fe capax fithumanitas: non

ii

tamen

hriftus, àt homo, denominatur

As qua|

filius adoptivus Dei per gratiam babitua-

tibyri

lem. Ergo pariter, etíi gratiafit fan&titas

tm, no

formalis, & hujus denominationis alio-

D

Tib

quin capax fithumanitas Chrifli, non ta-

men Chriftus, àt homo,fanctificatur for-

t fon

-maliter per gratiam habitualem,

talon

469 Refp. N. antec. Ad prob. D.maj. Hu-

W t

manitas per increatamVerbi fanctitatem

x len

fan&tificatur pofitivé omni perfectione,

NY

qua fanctifieazi poteft, G. imaj. etiam ex-

clu-

T

DifputatioVIT, Art.1H.

49f

elufivé. N. maj. Et fic diftindà min. Neg.

Rv

iij

i

confeq. Ratio eft; quód humanitas Chri»

fti per increatamV erbi fan&itatem fanctf-

qiles

ficetur quidem pofitivé omni perfectione,

QUP

ua fanctificari poteft, ut per nullam a-

Wt n

lam fan&itatem füperadditam poffit ma-

ue

gis fanctificari : non tamen fanctificatur o«

mni perfectione, etiam exclufivé, utno&

Drden,

ia

offit denominart quoque formaliter fan.

&a per aliam fan&titatem, fibi füperaddi-

ALTCICU! *

Itj QU

tam; quia nempe hanc denominationem

non excludit fan&itas Verbi..

Nam aliàs

if

naifenre

Íequeretur: quód etiam humanitas non

potfit füb(iftere, aut dignificari formaliter

fariptt

[o

maliez t

r tres perfonalitates Divinas , fi cadem

i

tota Trinitate affumeretur.

Ad confirm. N. confeq. Difparitas eítz

vifarmali

Sominatio-

quód ad formalem denominationem filii

mnio n

adoptivi requiratur carentia filiationis na-

turalis ; quia folüm perfona extraneapo-

inominitr

teftadoptari. Càümigitur Chriítus, etiam

yim hii

i

üt homo, non fitperfona Deo extranea,

fed Filius Dei naturalis : hincperfonalitas

vtionis 4l

Verbi tribuit humanitati Chrifti denomi-

jf nont

Bifranartt

nationem formaliter incompoffibilé cum

filiationeadoptiva. Econtràfan&itas in-

jem.

-

€reata non tribuit denominationem in«»

D-maï' H

d

compoffibilem cum effe&u formali fan-

ü pCT[C'äiC'-Jf'

&ita;is creatx.

Ob.

n 9

Hb 5

Y

Tm&atu; V1. deYsearnatione,

afarict v

4yo- ObjiciesllI. contra fecundam. Si hu-

manitas Chrifti fanctificaretur radicalicer

g rimis !

fanCtitate morali per gratiam habitua-

i dharit

lem., tunc in humanitate Chrifti admit-

ü robaþü

tendz forent omnes virtutes

er fe infu-

ticoalis ff

£e, Sedhocadmitti nequit.

rgo. Min.

finguatür

prob. nam in Chriíto , .ex tribus virtuti-

j eis, f

bus Theologicis, fola poterat dari chari-

uxta. COf

tas: non autem fides, neque fpes; quia u-

Thom du

traque incompoffibilis cum ftatu beatitu-

Chritorre

dinis eternz , Chriftus autem à primo

fpeda lt

conceptionis inítanti fuit comprehenfor;

vifionsda

Ergo.

i

morum, (

Conf. Nam aliàs deberent quoque ad-

ert d

mitti virtutes morales, ideóque etiam,

CUM G

habitus fpecialis peenitentiz , quze eft vir-

sinon d

tus füpernaturalis, perfeinfufa, & diftin-

ga, tD

€ta realiter à reliquis virtutibus, prout

duf

ifthíc ex Tra&t. VIIL de Penitentia fupponi-

bfrr at nf

tur.

Sed hzc virtus in Chrifto admitti

lum

nequit. Ergo.

rj lum

471

' Refp. D. maj.

Admittendz forent o-

tinn o

fmnes virtutes compoflibiles cum . ftatu

t

beatitudinis, & hypoftatice unionis. C.

t habi

maj. Incompoffibiles cum tali ftatu. N.

Til

maj. Etfic diftinctá min. N. confeq. Ra-

t d

tio eft; quód folüm ille virtutes infufze

V

in Chriíto admitti poffint ,' que ratione

Ht w

füi objecti materialis non. important de-

Q m

fe&qm a)iqucm, ftatui beatitudinis,

&hy.

LP

p

Mi

Difputatio VIl.. Artie.TI), | 497

ia t

oftatice unionis repugnantem.

Hinc

Atl

imprimis in Chrifto admittenda quidem.

lt l.

eft charitas Theologica, cüm aliunde jux-

rl

ta probabiliorem fententiam charitas ha-

UIICS

ts

bitualis in patria, five in beatis, non di-

Il

;

u

Lv

ftinguatur realiter à charitate habituali

in via, fivejuftis viatoribus. Similiter

tht

juxta communem fententiam cum Div.

kf

Thom. quasft. 7. art. 4. admittenda eft in

lity o

Chrifto fpes Theologica, non quidemre-

ttm à r

fpectu ipíius beatitudinis effentialis, feu

myretei

vifionis beatificz , fed refpectu eorum bo-

norum, quz Chriftus viator nondum,

qugi al

erat adeptus, üt gloriam corporis redi-

EÉcon-

Qu ,

vivi, & exaltationem nominis.

i

trànon admittitur in Chrifto fides Theo.-

,kdit-

logica, üt D. Thom. q. cit. art, ;, docet ;

i proit

uia nempe fides fupernaturalis de fe or-

:

inatur ad infallibilem eorum notitiam.,

(fipyon

p admiti

etfi obfcuram, in viaobtinendam, que in

patria per lumen gloriz, & vifionem in-

forent o

tuitivam cognofcuntur.

Cüm igitur hu.

um f

manitas Chriíti à primo inftanti fux con-

nionis.

ceptionis habuerit fcientiam infufam, &

j at V

vilionem beatificam : hinc in illo fides,

i, V

utpote defe&um arguens, admitti ne-

uit.

yes ii

g ratd

Ad conf, pariter D. maj. & C.min. N.

nti

confeq. Nam Div, Thomas art. cit, ad 1.

npOït

'

j

tefpondet; quid in chriffo fuerint vigtutes mo-

:

4

74*

488

Trallatus VI.. de Wwitarnatione,

"

vales, que in [ui ratione. defeium non impartant,

i fepmm

Cüm igitur poenitentia fpecialis prafup-

g p

j d

ponat peccatum, ab ipfo poenitente eom-

miífum, aut faltem potentiam peccandi,

yi p

hinc eadem humanitati Chriíti repugnat,

ITL)

Objicies ultimó, Si fui(fent in Chrifto

f t f

472

dona Spiritüs San&i, deberet quoquein

M 1 k[m, "

illo admitti donum timoris Domini. Sed

u C

hoc, utpote importans defectum, Chri-

m tl

Àic

fto repugnantem, admitti nequit. Ergo.

Min.prob. nam donur timoris eít, quo

creaturarationalis, vel ex metu filiali ci-

ul

met peccare proptér malum offenfz Dei,

cue, at

aut ex metu fervili fugit peccatum pro-

inoured r

pter malum paenz, ..Sed hoc ipfo impor-

us ob pet

tat defectum,Chri(to repugnantem , qui

i

n &t

erat impecc

abilis. Ergo,

drdenrs d

Conf, Namjuxtal, Joan.IV. 18. Timer

! Cl (

detutform

son eft in charitaté , ed perfecta charitas foras mit-

tit tbmorem. — Sed in Chrifto fuit perfe&it-

s Verbi n

fima charitas, Ergo.

tabibird

i N

473 . Refp. D. maj. Deberetquoque in Chrl-

fto admitti donum timoris Domini, prout

tidpnra

timor importat fugam culpi, autpoeaz,

T

pér peccatumincurrendz. N.maj. Prost

"ryrqres

Amportat reverentiam erga fummam Dei

ttmgit

Majeftatem. C maj. Et fic diftin&tà min.

titimy

N.confeq. Ratio diftin&ionis habetur ex

Tsb

doGrina D. Thom. q.7.art.6. 1n Chriflo

Vontenn

fuit timor Dei, non quidem. (éctndüm quod. e[picit

Ri

ma.

TM

Difputatio VIt, Artic, 1l

489

il)lm

eualum [eparationis À Deo per culpam , ntque etiam

al

(rcimdum. quod repicit malum pumitionis pro culpas

Ptl

A

fed. fesimdàmr quod. ve[picit ipam Divinam eminen.

Vi

A

tien ; prour fiilicer anima Chrifts quodam affeátt

Rs

veverentie iovebarur inDeumyá Spiritu Sanito aitd,

Mcntm(lk

-

Wunc etenim affedum reverenialem ad Deum Chri.

f un !

ftus ,. [ecundüm quod homo, pra. cateris babuit ple-

T Donig

hd ( «

tiorem, ( idto fcripturaeidem attribuit -pl*eui:udi-'

ntn timoris Domini,

"

|DQUI,

Ad confirm. D, confeq. juxta datam dis

TM

ftin&ionem. Czeterüm adverterdum eft;

Ietofli

uód,licét in Chrifto non fuerit timor

.

Voftnfe g

culpz, aut poenzeper pro

l

um peccatum

tU r -

jncurrendz, nihilominüs

fü

erittimor ali-

ia

- quis ob peccata noftra, pro quibusDeum

itn, qi

affione , ac morte fua

placare dcbebaþ.

xhaéctenus dictis

y' IBI Tim

ConftatI.

uód humanitás Chrifti fan-

^

Y

4

DA

&ificetur formaliter,non folümper increa-

tam Verbi fanctitatem, fed etiam per gra-

pf p :

tiam habitualem , feu fanctitatem crea-

aeinCnr

tam. Nam hujus denominationis for.

malis,Agratia habituali recipiendz,capax

nini o

, Atog

eft; cüàm hec denominatio non excluda-

mj, Dnt

tur per increatam fanctitatem, —Non ta-

ymman D -

men humanitas per fuperadditam gratiam

flindàm -

habitualem poteft reddi magis fancta, nec

jghabetut

magisamabilis, quàm perfolam fan&itae

TT

tem increatam ; quia nempe complexum

ex fanditate increata, & gratia habituali

"T u;:'

$

non

-

[

450

.TM&-CIWVL- de Ynearnatione.

b

non. eft major fan&titas , quàm fola fandti-

il

tasincreata, proutdecomplexo exDeo,

&& creatura Difp. T. num. 23. infinuatum

.Cit- aïtv 1

-eft. Quinimó etfi tota Trinitas affume-

ret eandem humanitatem: nontamen hu-

T

manitas perfectiüs fübfifter

j gritih

et, autmagls

fanctificaretur,

quàm perfolamperfonam

Wimmh i

guutts,

Verbi;prout etiamalibi demeritisChriíti,

fimpliciter infinité dignificatis, dictum eftz

mutibus d

ficá fortiori idipfum de fan&itate creata,.

jedi mit

yem, A

&increata dicendum, — Qnód autem gra-

tiahabitualis Chrifto, üt homini,non pof-

itaten, f

fit przítare denominationem formalem,

tl LiVïma n

filii adoptivi, exindeprovenit; quianem-

li fpe D.Tk

pe Chriftus,etiam üt homo, eft filius Dei

d fmnjtit

naturalis,quamvis fimul fitfiliushominis,

v lt

üt femeti

pfüm in Evangelio fiepiffime ap-

s d p

pellat.

tlr jl

47

ConftacIf.

Odhumanitas Chrifti per

aipfdh

gratiam habitualem fan&kificetur etiam,

m

tgrn n

radicaliter in linea fanctitatis moralis: fi-

amue i

cuteadem perunione

trmndon

m hygoiïaticam- fàn-

Cificatur radicaliter in linea fanctitatis

v dtantün

realis.. Quemadmodum enim unio hypo-

m rinan

ftatica exigitgratiam habitualem: ita gra-

Dviy

tia habitualis exigit virtutes infufas , 1n

agl

quarum exercitio confiftit fanctitas mo-

ralis,

ts fiü

Exponit primam exigentiam D.

fia ul

; Thom. q.7.art. s3. fic concludens : Pre-

3nig:mzpa!,),g

feitis Déi in Chriffo inteligitur [eeundüm. unionem.

A d

Ld

M

DijputatioVI, Avt. Xm—.'(

49t

nj

m

l

bumane nature ad Divinam per(onam.

Unde gra..

"tge Ü

tia babitualis Chrifli intelligitur , àt confequens banc

EM

Alceram veró

emionem , ficut. (plendor folem.

ZTrinjmgü

q.cit.art.2. Sicutpotenti& anime derivantuy

hu

«b ejus effentia : ita virtutes [unt quadam. derma-

] A0 i

tienes gratit, — Unde, cim gratie Chrifh fuerit pev-

tr&)lampm'y'l

fettifima , conjequenseft . quàd ex ip[a procefferint.

lr

irtutes,

Verüm iftud de illis folüm vir-

Gs d

tutibus dicendum , quz ratione fui ob-

Ytte

jecti materialis non arguunt defe&tum ali- .

uem, humanitati Chrifti ob impeccabi-

lateng

mitoni

l

litatem , fcientiam infufam, & vifionem

m fomil

intuitivam, repugnantem.

Hinc de fide,

ac fpe D. Thom. q. cit.art.4. Cbriffus ba-

ItjQuante

& fs D

buit (pem vefpettu aliquorum, quamondum erat adc-

Vs onini,

peus , licér non habuerit fidem re(pectu quarumcun.,

lm a

que ; quia licét plene cogno[ceret omnia , per. quod.

totaliter. fides excludebatur abeo : montamen ad* .

Ornfptr

buc plene poffidebat ommnia , putà , immortalitatem,

tür C

* gloviam corporis , quam poterat fptrave, — Prae-

yonlis: f

ter virtutes infufas habuit quoque Chri-

hicm f

ftus omnia donaSpiritüs Saucti, etiam ri-

inditati

moris, ícd tantüm reverentialis erga Deum,

nio h'jþo'

juxta doctrinam D. Thom. num, 47 3. ad-

ductam,

.

m iupr

dfufas, !

ConftatIII. Quód in Chrifto fuerit ple-

6

pf m

nitudo gratiz fanctificantis ; 'juxta illud

Joan. L 14. vidimus gloriam. ejus , gloriam quafs

jentam

hts :

wuigeniti À patre, plenum gratie , veritatis. Con-

cluditur exinde prinó. cumD. Thom.q.

*

VA

49

YyafWHatus VI: de. Tneaynatione,

p

7.art, to, Hancplenitudinem gratiz; a&.

jj

loriz , qua Chriftus omnes Angelos, &

giun i

i

omines tranfcendit, effe illi foli pro-

j ]

fit unigenitus à Patre. Concluditur fe-

priam, ficut illi foli proprium eft, quód

DISP

cundó ^cum eodem q. cit.art, 12, Gra.

tiam illam,. quam Chriítus habuit in pri-

u

mo inftanti füz conceptionis, non fuiffe

auctam per decurfum vitz mortalis: ficut

aucta non eftgloria, feu vifio beatifica,

Tríbur

quam eodeminftanti habuit, Concludi-

Id

tur.tertió cum eodem q,cit, art, 9. Gra-

r

L

tiam exChrifto , tanqu

am

I capite morali

den ol

hominum, & Angelorum , in cos trans-

huc vt

fundi. Er ideo opertuit , quód haberet maximam

Print u

gratiam: ficut ignis , qui efF caufa caloris,in omni-

"T

bus calidis eft maximé calidus.

An veró hzec

Autler

eadem gratia fanctificans inChriíto fit fim-

qulem, q

pliciter infinita, dependet ab illa quzftio.

gt

p

ne philofophica: ,an poffibilis fit qualitas

infinité intenfa? Càümi

fibilem cenfeat Doctor

?

tur hanc impof-

üad b

ngelicus , hinc

Yatitimy

etiam q.cit, art.r1, concludit: Quid gratia

mimon

Chri[li fit ens finitum. . El enimin anima Chriflij, fi-

eut in [ubjedo : «nima autem chrifti eft creatura

AM

quadam,babens capacitatem. finitam,

Unde e[fe

gratie. cüm won excedat (uum [ubjeium,

effe infinitum,

non poteft

Anbumm

Subjungit tamen illam in

l

alio fenfü. ob faamperfe&tionem , appel-

[12//]

?ri poffc infinitam: Skut, fidicamus , Iu

(

Y

ihín

DifpstatioVIIL, Artic, L.

495

ü"mmst

felis effe infinitam , mon quidem (ecundüm effe, fed [e-

M d

l

eunduim rationem iusis ; quia babet, quidquid ad r4-

ii

l

A

Mi u

tienem lucis pertinet,

ndi

DISPUTATIO VIII.

"ts

l, ol

Tortli s

: De libertate Chbriff, -

T? b

TühumanamChriftitoluttatemfuif.

g'n Conti

fe liberam , füfficienter ex illis cone

La5

E

ftet , quz füperius de merito ejus-

t n

dem expofitahabentur: nihileminüs ad-

It 605 r

'huc triplex difficultas difcutienda reftat,

ht n

ul j

Prima quidem : aneadem voluntas quo»

ue habuerit libertatem peccandi, ficut

pv hat

habuitlibertatem merendi? Altera verór

nl tl

an eadem, quamvis im eccabilis, fuerit

ht

capax przcepti ri,

oroft , five obligantis

Át ul

in conícientia,

oftrema denique : an

hncum

eidem flv libertate, & impeccabilitate,

jcus, hit

potuerit imponi preceptum rigorofüm.

' gMJII

fübeundi mortem?

u r

TEUM

ARTICULUSE .

; Ut

n burmana Chrifli voluntas fues

jm w

o :

"

vit ,npeccabilis ?

d

Renotandum L. Quód fide Catholicá 477

P

o

þüm»ï

" .i

.u ,

contta vererum aque, ac pec'cr;lr

Mu

h

494

Tratatus VI, de Incavnatioue,

apfctino

rum quorundam Hxreticorum blasphe-

omoralls

miam , certum fit : humanam Chrifti

aicin Tr.a

voluntatem, ab omni peccato , tum o-

ydeducit

riginali, tum actuali, etiam veniali,

femper fuiffe immunem

.

.

& dari o

juxta illud

yfit camet

jJoan. VIIL 46. Quis ex volis arguet me depec-

y potente

c«to?. Hinc etiam Ápoft. Hebr, IV. 1. Non

m mOftale

enim babemus Pontificem , qui non poffit compati in-

iglem, ?

formitatibus noflris ?. tentatum autem per omnia abs-

[* siquilM

ue peccato, — Et VII. 26. Tolis enim decebat, ut

As p

molis effet Pontifex , (au&us, innocens, inpollutus, fe-

ul !

gregatus à peccatoribus , r excelfior colis fadtus.

ie tolletty

uzítio proinde folüm reftat : an huma-

moi (itntam

na Chrifti voluntas, etfi reipsá nunquam

deemtt g

peccaverit, habuerit nihilominüs poten-

hs Dobut j

tiam, feulibertatem peccandi, non qui-

drae i

dem przcisé remotam, five radicalem.,

aihi, o

quz reipsá cuilibet voluntati creatz rea-

:à, detine

liter identificata eft: fed formalem, feu

altlum,

proximam , vi cujus poffet committere

&t àvol

peccatum ? Hac autem controyerfia ul-

t o

l

teriàs dupliciterinftitui poteft. Imprimis

quidem : an Chriíli humanitas potuerit

idimoinf

laptaft.

conjungere peccatum actuale, faltem ve-

niale, cum uniene hypoftatica ? Secun-

dbtntetat

d pote

dó : an humanitas Chrifti potuerit per

"ts Nan

peccatum actuale deftruere hypoftaticam

unionem.

of

TT

478

Prznot. IL, Quód ifthtc fupponatur

WPW; q

gratiam habjtualem effe ab intrinfeco me-

ta»

l

Difputatio VIIL, Artic, K,

495

taphyficé incompoffibilem cum omni pec-

COf Bl)äg.

Iatyn 'b !

cáto mortali, tum adtuali, tum habituali,

rout in Tract. IIL. de crati« oftenfüm eft,

eccgm n

m N

linc deducitur: quódin jufto viatore qui-

ib

m dari non poffit potentia fimultatis

*""lmm

poffit tamen dari, & reipsá detur fimul-

NU lh

tas potentie ad committendum pecca-

tum mortale, & retinendam gratiam ha-

Wi

W M

bitualem. Sicetenim Trid. Seff, VI. can,

26. Siquis dixerit, bominem, femel juflificat um ,attie

T

UM

pliás peccare tio

m poffe, meque gratinm. amittere ,

enatbema fit.

Hzc tamen fimultas poten-

!t li j

tiz tolleretur, (; Deus independenter ab

E* anhum.

omni fcientia media efficaciter, & abfolu-

d nunpum

té decerneret gratiam habitualem, quam

lp

juftus habuit 1n. przcedente inftanti A,

, n qi

confervare pro inftanti B. Nam decre-

(icden.,

tum iítud, utpote independens àfcientia

TAE DCR

media, effet inevitabile, & pretereà, uc-

i, (tt

ote abfolutum, & efficax, fimul effet in«

yittete

frufirabile à volunrate juíti, adeóque in

yelà d.

-

ejus potentia non eflet deftrudtio gratiz

Inprii.

habitualis proinftantiB. Cümigiturhec

sponet.

eadem gratia fit metapbyficé incompoffi-

fdtemvt

bilis cum peccato mortali , tunc eo ipfo

NU

tolleretur potentia proxima peccandi

u K

inortaliter. Namjuftus,prefüppofito hoc

rpoüadcm

decreto,non poffet aliter peccare morta-

iter , quàm vel componendo gratiam,

ippotttt

Cunpéccato, qu&tamen compolitio im-:

pofa

u'[nICCOï «

»

496

Traltatus VL De Wcarnatione.

| aj It

ffibilis eft : 'vel deftruendo gratiam,,

adeóque fruftrando decretum abfolutum,

ao vt

sdticatem

& efficax, quz fruftratio

ariter impof-

jim formà

fibilis eft, Unde patet, qu

$

d juftus in da-

g aduat

ta hypothefi redderetur impeccabilis pro

yrenciam

inftanti B, quantumvis omniareliqua con.

ftitutiva potentiz proximz peccandi ad-

pairem

koftendip

effent. Oppofitum dicendum erit, fi fup.

x Traddo.

ponátur, quód decretum coníervativum

ratiz dependeat à fcientia media de ob-

liter omma

undi, tf

ervantia przcepti, feu omiffione pecca-

ti mortalis.

5

gon reupme

J 479

m al

Prznot,III. Etfi gratia habitualis, qux

in moderna providentia jufto infunditur,

entiz pronm

entitativé fumpta,non fit incompoffibilis

a, a

umore ani

cum peccato véniali, prout fide Catholi-

cà certum eft : poffibilem nihilominus effe

um cadóm

gratiam perfectiorem,quz entitativé fum-

üsïgraria viit

sumide Cat

ta cum peccato etiam veniali metaphy-

icé incompoffibilisfit; Sicut énim non

23 Divim f

repugnat qualitas fupernaturalis, cujus-

gegamin

modi eft gratia moderna habitualis, qux

Ti oottn

entitativé fumpta fit formale jus ad amo-

1 nX

rem Dei amicabilem, adeóque fit forma-

b gaDus,

liter exclufiva peccati mortalis, per quod

ts

Dm Huma

creatura redditur pofitivé digna odio i-

nimicitix: fic etiam nonrepugnat quali-

lr mdite

tas fupernaturalis , quz entitative fum-

nydtmdy

tà fit formale jus ad amorem Dei amica-

"utfre

li

entizes

U d

lem,-grouc oppofitum leyidifplic

adeöf

w

DifpttatioVIU, Artic. L.

497

ls l

adeóque fit formaliter exclufiva etiam

nj

peccati venialis.

Utramque verà hanc

j

mf W

fan&titatem illa tranfcenderet,. que non

|

QU

lhs

folüm formaliter excluderet omne pecca-

tl

tum actuale, fed etiam excluderet ipífam

UTO

potentiam peccandi,

Hujusmodi porró

I od

fan&titatem creatam effe poffibilem, exin-

n vjl

M

de oftendi poteft:

uód vifio beatifica, üt

qconffmm

ex Tract,II. fupponitur, excludatforma-

t meda )

liter omnem potentiam proximam pec-

nifnvys

candi, etiam venialiter. :

Cüm igitur

non repugnet, ut geminum iftud przdica-

tum, fcilicet effe formam exclufivam po-

nlituil m

lfl

tentix proximze peccandi, & fimul effe

formam , vi cujus creatura reddatur di-

vomylli

f Catoli

gna amore amicabili Dei, poffit conjun-

Worinsef

i in una, eadémque qualitate: hinc etiam

ttativé fu.

talis gratia videtur effe poffibilis. . Illud

interim fide Catholicá certum : quód fàn-

lintaphy

&itas Divina íit fandtitas fupremi ordi-

j enum r

dis, cijt

nis, per quam in Deo formaliter excludi-

tur omnis potentia, etiam remota pec-

rl q

s n

candi. Nam Deus ideo peccare non po-

we(itfom

teít; quia Deus, adeó

nité fanctus eft.

que fimpliciter infi-

st

lo

Üipna 00

* DicoI. Humanam Chrifti voluntatem 480

effe 'formaliter imipeccabilem. pro fenfü

soenat (

yitacit

p

€ompofito unionis hypoftatice, ut cum

illa non poffit; componere ullum .pecca-

em DCi j

- It2 cum Div-

d

tum,nec quideni ve

n-ialc.*-

ii

]

",

1

'Thom.

;

498 .

Tralatus Vl. de Incarnateone,

'Thom, hlc q. 15. art, 2. Suarez, Vasque,

.ammv!

aliique . contra Scotiftas, Prob. Quam-

ymalitt

vis enim unio hypoftaticanon fit formalis

gile oX

fan&titas s; quod , nihilominüs, hac me-

ybicudt

diante, humanitas Chrifti per fanctitatem

sdhocip

áncreatam Verbi fan&ificatur formaliter,

0

& quidem fimpliciter infinité , àt crea-

ilinea i

turarationalis non poffit formaliter magis

(lio form

fan&ificari, Sedhoc ipfo eadem efít for-

maglsfn

cetur t

maliter impeccabilis pro fenfü compofito

manitat

ünionishypoftatice, ut cum ea compo-

C L

nerenonpoffit ullum peccatum actuale ,

necquidem veniale, . Ergo. Maj. conftac

bus us

ex Difput, przced, Min, prob, Si humani-

(ificat,

tas Chriftinon redderetur formaliter im-

us o2

eccabilis:

tuncin linea fan&titatis,prout

v

h

zc eít perfe&tio exclufiva peccati,poteft

me

o u

magis fanCtificari per fan&titatem aliquam

creatam ,

uàm defa&to fandificetur per

D H

increatam

erbi fanGtitatem.

Sed hoe

fütatum

p

ugnat,

Ergo. Maj. prob. Nam poffi-

tulitring

bi

j

l

s eftgratiahabitualis, quzfit forrhali«

i

ttyetà

t ul

ter exclufiva omnis peccati, etiam venia-

lisjuthoc cum illa componi non poffit,ex

lum d

dictis num, prec, Sed per hanc magis fan-

tinad

Gificarecur in linea fanctitatis, prout hzc

um

eft perfectio exclufiva peccati, Ergo,

fm&ium 1

Conf, I. Nam juftus defa&o per gratiam

tl

48I

habitualem ita fan&tificatur formaliter,ut

Va i

polïït

peccatumJnertale cofngoncrc pen

L

WA

R—

M

499

DifputatioV1n. Avtic, l.

Muv

lt

cumftatugratie , &per gratiam habitua-

M

)

titorí

lkv

lem altioris 'ordinis ita fan&ificaretur

Xl

formaliter , utne quidem peccatum ve-

Tib

niale poffet componere cum tali gratia

Vptriie

habituali, prout num, 479. oftenfum eft,

T fam&i

Sedhocipío dari poffet pura creatura,quz

)länïtö j i ]

inlinea fan&itatis, prout hzc eft perfe-

t

&io formaliter exclu(iva peccati, poffet

ben d

uàm defa&o fanctifi-

magis fandificari,

nf Qu

cetur perincreatam V erbi fanCtitatem hu-

AUn €1 (00)

manitas Chrifti,

Ergo,

$

atum idu

Conf, II, Authoritate SS, PP, ex qui--

, Mj n

bus folum Cytillum Alexandrin.adduxiffe

h, Silumm

fuüfficiat, quiLib, contra Anthropomor-

Qrmilterin

phitas cap.23. Stolidiveró prorsus , ac demen-

üitmsprot

fes funt ,quitp[um etiat Cbeifluan, ne[cio qua pactay,

»ccczti,'potaï

peccare poffe affirmant. - Hujusmodi plura te-

ftimonianum, feq, adducentur,

4*

L

tem diquat

Mfceur pt

Dicoll, Humanam Chrifti vo

luntateni 482

, $elhor

er increatam Verbi fanctitatem ita reddi

N

ormaliter impeccabilem:ut hypoftaticam

xf

unionem per aGualepeccatum à fe divide-

re, autdeítruerenonpoffit, Ita cumD,

w

m poui/

