poftatica absque beatitudine formali.

Tinna

Sed pura creatura poteft de condigno

toutero

mereri beatitudinem formalem. Ergo.

tD

Maj. prob. Bcatitudo formalis , conjuncta

Q ulhs

cum carentiaunionis hypoftaticz , eft ma-

hris

iseligenda, quàmunio hypoftatica con-

Mmfh

jun&a cum carentia beatitudinis forma-

Wtly

lis. Ergo.

d

Confirm. Unio hypoftatica eft poffef-

li

o fumrhi boni folüm phyfica, feu realis,

n

tu-

Tün t

intcntiomliï ;4c moralis. Cüm beati

de

i

Difputatio W. Artic, Vl

281

b g

do formalis per vifionem, & correfpon-

Dittujy,

dentem amorem Dei, fit poffeffio , & frui-

ii g

tio fümmi boni. Sed hzeceft majus bonum.

T00, Qu

Ergo. Min. prob. Nam Deusipfemet per

5 m

identitatem realem cum fua bonitate, for-

, lncm.

maliter beatus non eft; fed per vifionem,

C fs

& amorem, quacognofcit, & diligit fe-

D RU f

ipfum. Ergo.

dplum r

Refp. N. ant.

Ad probát. D.maf. Bea- 265

potel t

titudo formalis eft prermium majus in li-

, Dec Ql

nea utilitatis , quàm unio hypoftatica. C.

maj. In linea excellentiz, ac dignitatis.

&d, offay

Ratio

N.maj. & fic^D. min. N. confeq.

Nontge

diftinctionis eft; quód beatitudo forma-

ür decon- .

lis, feclusà unione hypoftaticá,fit donum

i uniohy-|

utilius, & à creatura rationali magis eli-

a bez-

gibile: attamen unio hypoftatica,feclufà

beatitudine formali, fit donum excellen-

t hypo(ta-

nunio bj

tius, five dignius, prout ex doctrina D.

. formali

"Ihomz,n.261.adduCta,patet. Ratioau-

rem ulterior eft ; quód creaturz,hypo-

qudigno

p, Bo

ftaticé Deo unitz,debeatur cultus latriz,

avj

qui cultus non debetur ulli creaturz,

5

antumvis fanCte, ac beatz, fi eadem.

ig d

D

faricacor

eo hypoftaticé unita non fit : adeóque

iis font

unio eft donum dignius , beatitudo au-

tem melius.

)d POM

Ad confirm. C. maj. D. min. juxta da-

tam diftin&ionem, & N. confeq. Cxte-

hy feumfik

uumWï

rüm tota vis hujus argumenti cadit, fi

$

u-

282

Traflatus VI.. de Incarnatione,

füpponatur: unionem hypoftaticam non

tmport

pem., 1

uidem effe beatitudinem formalem, at-

fanti &

tamen effe metaphyficé connexam cum.

beatitüdine formali illius creaturz ratio-

findific

thoritat

nalis, quz Deo hypoftaticé tinitur, pro-

—

utMunieffa Difp.1 ;. deIncarnatione,cum

ii

wyit t

Efparza docet, de quo Difput. f. artic. 3.

agendum erit.

hi tlj

266

ligitur

ObjiciesII. Humanitas Chrifti, feclufis

legibus modernz providentix, poterat

bigu/

u

fibi mereri de condigno unionem hypo-

Mil

ftaticam per opera antecedentia eandem

um

uniopem.

Sed hoc ipfo pura creatura

poteft mereri de condigno unionem hy-

yoltta

Maj. prob. Quam-

falimial

poftaticam. Ergo.

veltr d

vis enim humanitas Chrifti non potuerit

mereri de condigno fubftantiam unionis

netum (

hypoftatice, merito impetrativo, prout

n N

formaliter dignificato perhanc unionem:

d

poterat nihilominüs anima Chrifti, non

od

folüm naturà , fed etiam tempore priüs

Tetun i

uniri Verbo Divino, antequàm eidem.

'amcx] QV

uniretur Corpus Chrifti, adeóque perme-

ht (

ritum àliquod impetrativum mereri de

t lol

condigno uniortiem h

ypoftaticam Corpori

um

Chrifti. Ergo.

li

Confirm. Nam probabilius eft : quód

W

defa&ó humanitas Chrifti fibi meruerit

unionem hypoftaticain pro primo inftan-

t

idem

ti conceptionis P?r, merita, non qu

tem-

At

Difrutatio WV. Atic. .

283

Düatiümg

tempore, fed naturá,antecedentia unio-

hrmilcm,;.

nem, ficut defactó Angeli in primo in-

Mu

ftanti creationis fibi meruerunt gratiam

Qf

fanctificantem, Ergo.

Antec. prob. au-

1 nnitur, n

thoritateScripture ex Pfal. XLIV. 8. Di-

It

iexifli guflitiam , c odifli iniquitatem , proptereà

I f t

unxit te Deus, Deus ttius oleo latitie pre con(orti-

bus tuis. — Ubi per hanc unctionem intel-

ligitur unio hypoftatica, Et Apoc. V. 12.

ii

t potz

pignus eft Agnus, qui eccifus el , accipere. virtu-

tem, t Divinitatem, Ergo.

hem lp

la eantan

Refp. D. maj, Hurnanitas Chriíti pote-

267

| CrC2CUTE

rat fibi mereri de condigno unionemhy-

onem Ly-

poftaticam, adexquaté fumptam. N. maj.

folüm inadequaté fümptam, & diftinctam

. Qun

ptüerit

realiter ab unione, vi cujus dignificatur

unonis

meritum Chrifti. C. maj. & fic D. min. N.

mit

confeq. Ratio eft ; quód anima Chrifti

Qonam*

in prdi&ta hypothefi meruiffet quidem.

de condigno unionem hypoftaticam inter

[j, non

u priüs

Verbum Divinum, & Corpus Chrifti : non

tamen proptereà ipfa humanitas Chrifti

.eitem,

; perme-

meruiffet fibimetipfi de condigno unio-

nem hypoftaticam, adzquaté fumptam ;

r &

cüm fola anima non fit humanitas Chrifti.

Corpot

Unde in data hypothefi eodem modo, fi-

il

cut num. 245. deunione hypoftatica al-

terius humanitatis,realiter diftin&tz , dif-

menet

"currendum eft.

Ad

0n quïldï

i

!

Z84.

SraBlatus VI, de Incarnatione, |

Ad confirm. N. antec. Ad probat. Neg.

yisfun

confeq. Quamvis etenim unio hypofta-

Cont

uam a

tica, prout bumanitati Chrifti in primo

inftanti conceptionis collata, potuerit ca-

1

jfnda

dere füb meriturt ali

uod congruum, íd-

hoc

ipfo

a

)

|

que impetrativum,

ipfa hunianitate

s oec

|

hriíti pro figno priori naturz elicitum,

[iOn'Bi r

rout defa&tó meruerunt Angeli gratiam

p. ai.

É

a

n&ificantem in primo inftanti creatio-

rob. (

nis: fpe&tatà tamen modernà providen-

tiquis

tià, nullum meritum humanitatis Chri-

que hat

bantid

fti,pro figno aliquo antecedente naturz,

elicitum fuit ante hypoftaticam unionem,

eret n

àt cum D. Auguft. & D. Thoma commu-

trius d

nis,& certaTheologorum fententia docet,

[ Ji

Hinc primus. Scripture textus intelligi

wepu

non debet de unione hypoftatica, fed fo-

(l &

làm de gloria Corporis Chrifti in refür-

hat

recione: alter autem de honoribus Divi-

quimd

nis Chrifto exhibendis.

ttun, p

ObjiciesIII. contra fecundam. Si Pa-

268

V N

tres.antiqui meruiffent de congruo acce-

Mitr i

lerationem Incarnationis, adeóque cir-

tinens

cumftantiam temporis :. tunc etiam me-

t

zuiffent, ut tempus à Deo pro Incarna-

nmuüï «

£ione Verbi primitus ftatutum, abbrevia-

Xj

retur,

Sed hoc repugnat; cüm. decreta

RWQHM

Dei immutabilia fint, Unde D.Aug. lib.

Qs n

ocoginta trium queftionum, de Chrifto

oltifis

PIWM(

i

i-n,qu[t z Dume venit, quando debuit. venire, v

tai

t

Difputatio IV Af'tic, 11l

28j

gatis [ua vationem [ecutus, non meritorum., Ergö.

nilys

Confirm. Nam merita Chrifli, tan-

uI

uam actus vitales,probabilius non erant

a,pom&;

iftin&a realiteràfuisdurationibus. Sed

n

1 m

hocipfo Patres antiqui non poterant me-

reéri de congruo accelerationem Incarna-

U n

tionis,(ive circümftantiam temporis. Er-

fpa

go. Maj. fupponitur ex Philofophia. Min.

It C

prob. Omnis fiquidem gratia Patribus an-

T

tiquis collata eftex meritis Chrifti , adeó-

tatis (

ue hzc cum füis durationibus previde-

té ndti

bantur abfoluté futura, priusquàm intelli-

Unjono,

geretur meritum aliquod abfolutum,à Pa-

| CORRITU

tribus elicitum,' Ergo.

tiadocet,

Refp. D. maj. Tunc etiam meruiffent,

269

indlij

uttempus,àDeo per decretum aliquod ab-

-

folutum, & efficax, primitus ftatutum, ab-

1 rfr-

breviaretur.

N. maj. Per decretum ali-

isDiyi-

quod meré disjundtivum , aut conditio-

natum,.primitus ftatutum. Tranf, maj.

&i -

& C. min. N. confeq. Ratio diftinctionis

p at

habetur à paritate przdeftinationis. Sicut

quc cir-

enim Beatus dependenter à meritis,folüm

jm m

conditionatéprzvifis,przdeftinatus ad glo-

[ncarme

riam , üt coronam, alioquin excluden-

bbrevie

dus àgloria: fi meritaillius nunquam da-

rentur ; nihilominüis meretur gloriam , àt.

y dege

Àu .hb,

coronam , merito impetrativo : quin pro-

ptereà mereatur, ut Deus mutet decre-

ieIChIiü*)

tnit

tum aliquod abfolutum ; & efficax non..

[

daus

]

1

286

Tratlatus VI, de Incarnatione,

|

dandi gloriam ; cüm tale decretum nun-

j 0

ocarnati

quam prcefferit, etfi füpponeretur pra-

jb

ceffiffe decretum aliquod conditionatum,

! Pofüt f

CM

aut mere disjunctivum: ita pariter ifthíc

difcurrendum eft,

Nam od

grat prir

. Adconfirm. 'Tranf. maj, D. min. Non,

qtiqui

poterant accelerationem Incarnationis

mereri, merito impetrativo, ftrictiffime

pium oft

du, hi

fumpto. Tranf. min. Minüs ftricté füm.

pto , quod nempe fit prius ordine execu-

bi noni

uniona?

tionis , fedpofterius ordine intentionis,

merito abfoluto Chrifti. N.min. &con-

matut? (

ption:

feq. Ratio diftin&ionis habetur ex illis ,

/

u£ num. 232. dictafünt,

Ex dictis

w t

270

Conftat I.

Chn)b'aoq

uód pura creatura, quan-

tumlibet infinité fan&a, non poffit fibi,

torm,

tfeboDh

aut alteri mereri de condigno unionem.

Confatl

hypoftaticam, in fübftantia confideratam;s

|ütde

cüm omne meritum purz creaturz poffit

de condigno premiariper correfpondens

t

augmentum gratie, ac glorim ccleftis,

t Lt

Teytu t

quod augmentum, ordine dignitatis , &

excellentie , inferius eft unione hypo.

li,

t a

ftaticà. Hincneque Patres antiqui , neque

ipfahumanitasChrifti per merita,pro figno

T ftriy

priori naturz anteced

entia unionem hy-

þtt*gmm i

oftaticam , de condi

D

gno mereripoterant

ts

ubftantiam Incarnat

lonis.

UT

271

Conftac II.

Quód Patres antiqui, fpe-

Tl

&atis legibus

NY

modernz providentiz, nec

qui-

M

-Di]pututi?u IF, Art, IIl,

287

emtum "

dem de congruo , meruerint fübítantiam.

Incarnationis: etfihzc alioquin cadere

Oi

Ond'ltionp'z

offit füb meritum congruum purz crea-

tll

turz , faltem in fenfü latiffimo acceptum.

Nam defa&ó ipfa fübftantia Incarnationis

D m j

erat principium omnis gratiz, Patribus

Tongs

antiquis collatz. adeóque etiam princi-

) I

ium omnis meriti,ab iisdem defactó eli.

citi, Pariformiter Humanitas defactó fi-

t g.

bi non meruit de congruo hypoftaticam

'rdinc d

u'ltcmicm

unionem merito aliquo;pro figno priori

h, &

naturz elicito in primo inftanti conce-

ptionis, ante ipfam hypoftaticam unio-

lr xl

dids

nem; quia certum eít : quód humanitas

Chrifti non elicuerit ullum actum meri-

ti, (l

of b

torium, priusquàm effet hypoftaticé uni-

ta Verbo Divino.

nlonen,

lritmy

- ConftatllI. Quód defactó Patres anti- 272

ui, falté de congruo, meriti fint Incárna-

? pl

tionem,quoad circumftantiam ftirpis, lo-

Tpondens

ci, & temporis confideratam, prout ex

aielüs,

Scripturz teftimoniis,num.262. adduétis,

g, X

colligitur, fa&à etiam füppofitione:quód

cpe.

hz circumftantie ipfius Incarnationis à

j, hequt

Deo fuerint abfoluté predefinitz , inde-

prolim

pendenter à meritis antiquorum Patrum,

nem bf

abfoluté previfis. Sic defactó gloria, uüt

|porctit

corona, cadit füb meritum impetrativum

jufti, non quidem ordine intentionis, fed

iqi, F

executionis;etfi prede(tinatio ad gloriam,

QUA.

y

üt

f

ff

288

TrallatusVI. de mcarnatione,

üt coronam, facta fit ante merita ejusdem

Prent

E

ver fümpt

;'vaþfolutä pravifa.

àoad fi

ARTICULUS 1V;

R

antias C

RRM

Ym de!

;An Deipara fibi merueritxdigni-

t quidet

tatem Maternitatis 2

vontider?

fola at

Rznotanduml. Quód Beatiffima Vir-

prout h

citer v

27 3P

go non potuerit mereri de condigno

tiarm uti

fübftantiam Incarnationis ; cüm hzc o-

mne meritum condignum purz creaturz

dem od

tanféendat: neque illam merita fit de

ligunil

congruo ; cüm Incarnatio fit principium

malecii

omnis gratiz , & proinde etiam omnis

OT

meriti, à Beatiffima Virgine eliciti, prout

wutubdpn

ex dictis art. przcedenti liquet.

Upde

ii D

folàm controveríia movetur de ipfa Ma-

g,

P l

ternitateDei, quz formaliter confifticin

illa a&ione, vi cujus defactó Beatiífima

wlte ec

titenf

Virgo, tanquam caufa efficiens inftru-

mentalis, eadémque divinitus elevata,

Metmits

jn primo inftanti Conceptionis Chrifti

rerg

Utl

phyficé produxit unionem hypoftati-

cam inter Verbum Divinum, & huma-

Il EF?M) lau

nitatem Chrifti, prout num. 220. dictum

D

eít ,. an fcilicet,& quomodo eandem Bea-

W D

tiffima Virgo fibi ipfi potuerit mereri, aut

rl

t

defa&g merita fit ?

Ti

Pi'æ;e

l R

(fiyi

Difpntatio TP, Art.lV.

289 |

il l

^ Prenot. II Quód Incarnatio formali-

ter fumpta, five unio hypoflatica, tum

a74

uoad fübftantiam , tüm quoad circum-

[ s u,u

antias confiderari poífit, ideóque idi-

v'!

fum de Maternitate Dei intelligendd fit,

nj mgn!-

f

t quidem Maternitas, quoad fübftantiam

fir)

coníiderata, non confiftit formaliter in.

fola actione productiva,generic?é fumpta,

atifim/

prout hzc eft principium aliquod fimpli-

citer neceffarium ad abfíolutam exiften-

de coniy

m h

tiam unionis hypoftatice 5 íic enim ea-

? (

dem cadere non poteft füb meritum con-

n fte

dignum ullius purz creaturz. Undefor-

malicer ipfa Maternitas, de qua ifthíc con-

rinonum

IT Ormn

troverífia movetur, importat actionem.

(j prout

unionis h

oftaticz productivam, prout

(Ipde

à fzmina

"

eum-Hominem concipiente,

p Me-

procedentem.

vílticin

Prznot.

III. Quód Chriftus potuerif 27$

etfima

realiter exillere, quin conciperetur, aut

; inftru-

nafceretur à fzmina, ideóque daretur ul-

elevata,

laMaternitas Dei, ficut defadió Adamus

5 Chï'lü'l

fine matre exiítit.

Hinc imprimis quz-

y ()üad l

ftio moveri poteít : an Beatiffima Virgo

K hum

fit merita, aut faltem méreripotuerit,ut

», didun

Chriftus reipsá potiüs à matre aliqua,

vlem i

quàm fine omni matre realiter exiíteret?

Verümin hoc fenfü przfens controveríia

r

1 Theologis non attingitur; cüm hocfo-

f

li libero' decreto Dei, digaantis nafci ex

£x-.

290

Tra&atus VI. - de Incaruationg,

|

fæmina', non fpectato ullo merito alicu- 'nMatïemï

jus creaturz , adítribendum — videatur.

l, 0

uzftio igitur folüm reftat: an, & quo-

tücindepe

modo Beatiffima Virgo meruerit, ut ea-

itis,ablot

dem potiüs, quàm alia, eligeretur in Ma-

Confirm

trem Dei ?

sodernap

276 Dicol. Non potuiffe B

Eaïifïïmam Vir-

isgorian

emnesbe

ginem in moderna providentia mereri,&

uidem merito impetrativo , ftrictiffimé

&Angglon

f

u

mpto, ut eadem prz aliis eligereturin

temeriti

MatréDei. Ita cum D. Thom.hícq.2.a.x1.

omert!

[

Suarez, Vasquez,aliique. Prob. Meritum

jto, Tf

$mpetrativum, in feníu ftrictiffimo fum-

!Matren

ptum, efít illud, quod tam ordine inten-

TL

tionis , quàm ordine executionis, antece-

ln d g

dit abfolutam exiítentiam fui praemii. Sed

d

hoc ipfo,in moderna providentia, Beatif-

Tiaufdaí

fima Virgo fibi mereri non potuit Mater-

fl nf

nitatem. Ergo.

Maj. conftat ex n. 232.

d hu

Min.prob. Decretum, quo Deus Beaciffi-

af Vir

mam Virginem elegit in Matrem Chrifti,

tinlnen]

defa&tó fuit independens ab omnibus ejus-

( T

dem meritis, abíoluté previfis. " Ergo.

- GD dlery

Antec. prob, Nam merita Beatiffimz Vir-

nlvb

ginis, quz defa&tó abfoluté exftiterunt,

AE

etiam ante aCtualem ConceptionemChri-

DLT

fti, fuerunt dignificata per excellentiffi-

Dits Em(,

ma illa dona gratiz fanctificantis, que illi

uT

Deus ftatim ab initio contulit,& quidem

Utl

ifieo ; quia prz omaibus aliis eleéta ergg

-

u

Mtnm

uw'

Di/þutztfa IV, Artic, W,

291

Boj |

in Matrem Dei.

L n

Sed hoc ipfo decretum

iftud, vi cujus eleGafuit in MatremDei:

à m)&w-

TU .

fuit independens ab omnibus ejusdem me-

ritis, abfolut? previfis. Ergo.

&t nl

Confirm.I. Nam Beati

ffima Virgo , in277

a&ïmnï"w-

moderna providentia, ad fammam in cce-

lis gloriam, vi cujus folo Chrifto inferior,

Il nex]

omnes beatos,canquam Reginahominum,

) fridei

& Angelorum, tranfcendit: ele&ta eft an-

elipera:

Sed hoc i-

te merita, abfoluté przvifa.

ic 2

pfo merito impetrativo, ftridtiffimé fum-

b. Merta

[limo n

pto, mereri non potuit, ut eligeretur in

MatremDei, Ergo. Maj. füpponitur ex

line Inta

Tra&. I. de peo, Difp. 4. art. 4. ubi often-

l atatt-

fum eft : quód predeftinatio beatorum.

wii, $od

ad gloriam, üt coronam, in moderna pro-

a tf

videntia facta fit ante merita illorum,ab-

itMater-

foluté previfa.

Min. autem prob. Ideo

11232

ad füummam hanc gloriam przedeftinata eft

Bof

Beatiffima Virgo ; quód eadem electa fue-

nChrl[ïh

ritin MatremDei. Ergo.

us jus

Confirm.II. Authoritate SS.PP. inter

, g

j

!

quos D. Hieron. Dialogo I. contra Pela-

(ims Vi

gium illa verba Beatiffime Virginis,Luc.I,

[icerum

48. Ex boc beatam ime dicent omnes generationes s

yem :

quia fecit mibi sagna , qui potens e[l, Sic expo-

celknt'llc

nit: Adyerte, quód beatam fe dicat, non proprio

isa quæ '

merito,, fed Dei in (e babitantis clementiá. . Div.

&

u

ulgentius de Natura, .& Gratia. cap. 7.

ï

df Deum lominem. fa&um , nn humanis me-

adecafïä

P

T$s

292

Tradlatus V1, de Incarnatione,

ätis , fed «oncepti, na[centísque Dei Summi digna-

j Angt

tione promeruit : D. Bernardus Serm.; de Na-

frondilf

Confr

tiv.S. Marie : Oserant alii meritum,, nos in-

yenire gratiam fludeamus : Maria non. pretendit

qu D/

meritum , (ed gratiam querit, Ergo.

! pgu f

aj8

Dicoll. Eríi Beatiffima Virgo in mo--

: mrd, 5

! gmiä,

derna providentia, merito impetrativo,

ftridiffimeé fumpto , non meruerit, ut ea-.

du ii

dem eligeretur prz aliis in Matrem Dei:

Suatel,:

Conft

nihilominüs eandé meruiffe impetrativé,

faltem de congruo,ipfam Maternitatem..

eit.ad

1ta cum Div.

1

dicitir n

homa füperiüs cit. Suarez

Difp.10. SeQ.7. Vasquez, aliique. Prob,

snplt.

uamvis etenim decretum intentivum,

iif

vi cujus defactó Beatiffima Virgo eledta

wid, dl

eft in MatremDei, factum fit ante omnia

fturb

illius merita,abfoluté przvifa: nihilomi-

Confm.T

nüs decretum executivum,feu collativum

inürde

ipfius Maternitatis dependebat à meritis

ücoronam,

ejusdem, abfoluté przvifis , quz actualem

ss

Chrifti Conceptionem defactó tempore

n

antecefferunt. Sed hocipfo, E

rgo. Maj.

a

rob. Nam Beatiffima Virgo defactó me-

j

* ii

ruit merito aliquo impetrativo ipfam Ma-

'Whanc

'

ternitatem, Ergo. Antec.prob. autho-

Ws

ritateScripturz : ubi Elifabeth ad Virgi-

gt w

nem fe invifentem Luc.I. 46. ait : Beata,

BN

que credidifli, Ec ipfamet Virgo.48. Refpexit

t d

j

LUR "

hmuüi;a&em ancille (ue. Cüm- anteà nuntia

[^

[2

L

ifiy,

Difputatio IV, Art, IV

29j

Yi

] Sü'm.- M;

ti Angelo fingulari a&u humilitatis re-

fpondiffet: 38. Ecce Amcilla Domini. Ergo.

Wif vj

Confirm.I. Authoritate SS. PP. inter 279

ULIT.

quos D.Ambrof. Lib.2. deVirginibus ait:

,

Digna fuit , ex qua Eilius DEI nafcererur.. Ber-

i

nard. Serm. de Nativitat, S. Mariz, Plena

0 nytti

eff gratiá , & adbuc gratiam invenit , digna pror-

tht

fus invenire , quod quarit..— Hujusmodi plura

Matren )

Suarez, aliique paffim adducunt.

inptto

Confirm.II. Authoritate D. Thom. art.

tetnitza

s cit fuxt

cit. ad 5. fic refpondentis : Beatiffima Virge

dicitur mertiffe portare Dominum. omnium , prout

lque hr

nempe de illa canit Ecclefla; non quia meruit ipfum.

ntentivun,

incarnari : (ed quia meruit ex gratia,fibi data, illum

irgo d

puritatis, C* [andtitatis gradum,ut congrua. poffet

Inteomnia

effe Mater Dei,

nibilom

Confirm. III. Licét in moderna provi-

vllativum

dentia przdeftinatio beatorum adgloriá,

j meritis

üt coronam, facta fit ante illorum meri-

abualem

ta,abfolute previfa: nihilominüs ipfaglo-

) trtport

ria,in executione collata,cadit fub meri-

El 0i Mai'l

tum impetrativum, ídque prius tempo-

o me

;

re collatione actualiglorix. Ergo etiam.

fam!

Contra hanc ConcIuF

1onem,

llp amw

, auti

ObjiciesI. Maternitas Beatiffimz Vir- 599

ia Vif

ginis erat principium,dignificans merita

a M

ejusdem. Sed hoc ipfo nullatenüs pote-

-48' Wy

ràt cadere füb meritum impetrativum..

t QOU

Ergo.

Maj. fupponitur ex probabili il-

lo

am

&

rum fententia, qui hancprazrogativ

3

at-

]

294

Tratkatus VI. de Incarnattoue,

attribuunt Maternitati. Cüm enim gra.

(ig p

tia fanctificans, tanquam filiatio adoptiva

T igkux

[olurb a

Dei, fit principium,dignificans merita ju

fti: hinc idipfum de Maternitate Dei ad-

Chrifl ;

mittendum videtur. .Min.prob. Nam.

jare me

principium, dignificans meritum, nequit

fauentià

!

Cq

At

i&io

cadere fub meritum impetrativum,ab hoc

principio dignificatum : etfi cadere poffit

| Men

füb meritum compenfativum. Ergo.

Tirginis,

Confirm. Merita Beatiffimz Virginis,

tlonem,

fn£tlfcat

tempore aritecedentia actualem Conce-

ptionem Chrifti, fuerunt dignificata per

facure a

gratiam fan&ificantem, eàmque excellen-

pam Ya

n (l

tiffimam, à Deo collatam ideo ; quia ele-

Ga fuit inMatremDei. Sedhocipfo per

f Janb

merita hec non potuit mereri impetrati-

fryotira

u

vé ipfam Maternitatem, nec quidem or-

lt Ut C0D

]

dine executionis, Ergo. Min. prob. Nam

V r du

ipfa Maternitas erat principium hujus gra-

ti, lgt

tiz fan&tificantis. Ergo.

j lm rl

$I

Refp. D. maj. Maternitas erat princi-

Ts meri

piü, dignificans merita, antecedentiatem-

Q: qui

D

;

d

N

'

pore actualem Conceptionem Chrifti. N.

1

h

"m di

maj.Dignificans merita,fübfequentiaCon-

tbsrng

ceptionem Chrifti, Tranf. maj. & fic di-

| "n

flindà min, N.confeq. Ratio hujus eft;

Á dm

quia factà etiam füppofitione, quód Ma-

cernitas fit principium, dignificans merita

g

Beatiffime Virginis: non camen poterat

il

eadem digaificare merita,abfolute exiften-

tia

Mi

pifputatio V, Artic. V.

29j

Eüm Q n

tia, priusquàm ipfamet abfoluté exifteret,

lt d

Cüm igitur Maternitas non exftiterit ab-

At

foluté ante ac&tualem Conceptionem.

Q

Chrifti ; hinc eadem non poterat digni-

hj a

ficare merita antecedentia, fed folüm fub-

n i

fequentia ipfam a&tualem Conceptionem

itvIndhy

Chrifti.

Ad confirm. D. maj. Merita Beatiffimz

[ady

Is |

Virginis, tempore antecedentia Conce-

Y ag

ptionem, fuerunt dignificata per gratiam

lem Go

fan&ificantem excellentiffimam, tanquam

nifcye

futurz Matri collatam, reduplicativé fum-

( exeelo.

ptam, N.maj. Solüm fpecificativé füm-

j quace

ptam.C, maj. & fic diftintà min., N, con-

gciplopa

feq. Ratio habetur àparitate. Sicut enim,

Iyetrati

fappofità przedeftinatione abfolutà ad glo-

idem or-

rjam, üt coronam, ante merita,abíoluté

05 Nam

previfa, auxilium efficax ad meritum fi.

Vjgna-

nale, & gratia,illud dignificans, à DEO

confertur ex hoc fine ; ut prxdeftinatus

t prind-

vi hujus meriti obtineat gloriam, üt co-

atiate |.

ronam : quin proptereà gratia finalis (it

hrili. N ?

principium effe&tivum ,. aüt gratia habi-

AR

tualis fitprincipium dignificans,prout col-

& (ic d

lata ex fine pradicto,, feu reduplicativé

ujus d

fumptas cüm.neutra füb hoc eonceptu ,

uod M

fed (olàm fpecificativé,feu entitativé fum-

ns mett

ta, fit principium meriti : ita pariter

t*

n pott

te,

ilthíc de gr«ati'a auxiliant

?: ö(: fan&ifican

v?

4

u exlfï:

296

Traldlatus VI. de Incavnatione,

vi cujus Beatiffima Virgo merebatur Ma- Mh.!

ternitatem, difcurrendum eft,

|| pdquc

382 .. Objicies l. Hoc ipfo, quód Deus Bea-

y lu

tiffimam Virginem, ante omnia illius me-

ldgae Wt

rita,abfoluté przvifa, elegerit abfolutéin

ifirma Y

Vaj

Matrem Chrifti, eidémque intuitu hujus

éledionis contulerit omnia dona gratiz,

atig,j

antecedentia. actualem. Conceptionem.

rincipl

& (ic di

Chrifti: eo ipfo gratia hzc erat princi-

*

pium meriti, prout collata intuitu Ma--

flindion

«ernitatis, E

O.

Antec prob. Decre-

IT

tum iftud collativum gratiz dirigebatur

tentin]

à fcientia vifionis, qua Deus cognofce-

TEfitu |

bat Maternitatem , prout abfoluté futu-

"

negiept

ram. Sed hocipío. Ergo,

t0, quit

Confirm. Nam Deus,przfüppofito de-

nento o

creto collativo gratiz, per fcientiam vi-

tuardüm;

(ionis cognofcebat merita Beatiffime Vir-

mipritut

1

ginis,abfoluté futura, & quidem prout

icnun,

elicita, & di nificata.per hanc eandem

Adonf

r

atiam , quam eidem abfoluté conferre

hum

j

atui& — Sed gratia, quam eidem abfolus

ti, Mu

té conferre ftatuit, erat

gratia, prout col-

(qncefsämu

lata intuitu Maternita

tis. Ergo.

Maj.

ntm

vi

prob. Repugnat, ut Deus per fcientiam.

n "ml

E

"

fionis cogrofcat merita Beatiffimze Vir-

*

n

d

ginis , prout abfoluté elicita, & dignifica-

lttlag

ta per hanc gratiam: quin (imul cogno-

Ut V

fcat hanc gratiam,à fe co

:

Hatam ;incpitu;

Dl

Maternitaus, Ergo..

Refp.

Wm't

h,

Difputatie V. Artic. ID

297

n;mhzmæ

Refp. N.antec. Ad

ob. D.maj. Si- 585

mulque decretum iítu

i,

aut gratia, pro-

M g,

Ij i"iläæ

ut fübítans huic decreto, erat principium,

üe immediatum illius meriti, quoBea-

m

4

ima Virgo. merebatur Maternitatem.

du

Ia nb

N.maj. Ut neque decretum iftud , neque

g.rgtia,. prout fübítans huic decreto, eífet

Ioncepurm

rinciptum immediatum meriti, C. maj.

r

& fic diftin&a min. N.confeq, — Ratio di-

) Intui l

ftin&ionis eft; quódneque decretum col.

tob D

lativum gratix conítituat intrinfecé po-

diridus

tentiam proximam, five immediatam ad:

Cogoní

meritum ,

rout num, 20j. dictum eft,

Jlute füt

neque gratia, prout fuübftans huic decre-

to, quod effentialicer connectitur cum.

Vofto de-

merito,abfoluté ponendo, fed folàüm en-

ntim vi-

titativé fümpta,fit principium meriti,pro-

o Vir.

ut à paritate przdeftinationis ad

glorlam,*,-

[f pl'OUE

üt coronam, oftenfüm eft.

endem

Adconfirm. D.maj. Reduplicatione fo--

Ó

tonferre

lius confortii, five fensüs compofiti. C

[

T

maj. Reduplicatione formz, N. maj. &

outcol-

concefsá min. D. confe

uxta datam di--

*

.

.M

ftindionem.. Ad prob

ant, Quin fi-

cjentiun| -

mul cognofcat hanc gratiam effe colla-

Vi

tam intuitu Maternitatis , eámque;prout

i

dioife

fic collatam, effe principium meriti. N.

i

cope

aentec. Nontamen prout fic collatam,fed

folimn. entitativé fumptam;, effe princi-

m ul

&N. confeq.. Sicut

M

piunj ffrxcriti.vc. antec.

$

enim

*|

z98

draBattis VL, de Yncarnatione,

enim Deus per eandem fcientiam vifionis

tionemc

! at

cognofcit, cum füum decretum przdefi-

nitivum actüs liberi,tum ipfüm actüpre-

l hoca i

Ànte I€

definitum abfoluté futurum, quin cogno-

fcat per ipfam przdefinitionem, aut per

| dter, :

Bro.

auxilium, prout dependenter ab hacpra-

definitione collatum, conftituipotentiam

Mfp.

vonfeq,

proximam ad a&tum ; hoc fiquidem,utpo.

rzdeln

te reipsà falfum, Deus videre nequit: ita

pariter ifthic difcurrendum.

tia coní

meriti

28

ObjiciesIIT, Hoc ipfo, quód Materni-

tas, prout abfoluté pridefinita ante meri-

Das d

ta Beatiffime Virginis, abfoluté przevifa,

Ts quozn'li

fit principium morale omnisgratiz , ei-

hano f

Til

dem collatz: eo ipfo Maternitas,nec qui-

dem ordine executionis , potuit cadere

Vab

lesimert

füb ullum meritum impetrativum, quan--

tumvis tempore antecedens actualem Ma-

tus, t &

ternitatem. Sed hocipfo nullatenüs fibi

texChr

meruit Maternitatem, in fübftantia confi-

wnnedm

deratam, Ergo.

Maj. prob. Hoc ipfo,

i u

quód Incarnatio, prout abfoluté przde-

tinrs de

Mintt

finita ante merita Patrumjabfoluté pre-

vifa, fit principium morale omnis gratiz,

tlarf,

illis collate: eo ipfo Patres antiqui nuk

a

latenüs meruerunt impetrativä Incarna-:

d

tionem,in fübftantia confider

COFFM' J

fimiliter. ;'-

z

atam, Ergq"

lii

- Confirm? Nam aliàs Beatiffima Vfirgo-;

Vil Fu

tgr?p ?Ieg--:'anteceqcpgä actualem C

OI'.I;C*G&,-

W

Ptl.'O-*

L

Difputatio IV,. Artic, V. .

299

n d

tionem Chrifti, potuiffet omittendo me-

Sed

t nj

rita impedire fuam Maternitatem.

«men'a&ü?;.

hocadmitti nequit, Ergo.

Min. prob.

Ante merita, abíoluté przvifa, fuit effica-

Qu ü

oncm, y

citer, & abfoluté ele&ta in Matrem Dei.

Ieribhts

Ergo.

IHl

Refp. N. maj

. Ad probät. C.antec, N. 28

confeq. Difparitas eft: quód decretum.

:

Qu

D

d

pradefinitivum Incarnationis, ii fübftan-

tia confiderate, non fuerit dependens à

Ó Mi

meritis Patrum,conditionaté futuris, ut

Ante mt.

Deus abfolutam exiftentiam Incarnatio-

* preri

nis quoad fübftantiam non decreviffet: fi

Tatie d-

hanc fcientiam mediam non habuiffet.

Econtrà decretum electivum Beatiffimze

EC u-

t lere

Virginis in Matrem Dei fic erat depen-

dens à meritis ejusdem, conditionaté fu-

] Quin-

lmMa-

turis, ut eandem Deus abfoluté in Ma-

mis fb

trem Chrifti non elegiffet: fi hanc fcien-

t -

tiam mediam de meritis illius non habuif-

fet ; ideóque abfolutám exiftentiam Ma-

o

ä prædc-

ternitatis defactó pradefinivit, prout per

merita,antecedentia actualemConceptio-

t pre-

gratit,

nem Chrifti,à Beatiffima Virgine obtinen-

i u*

dam. idipfum ulteriüs patet à paritate

Incarma

przdeftinationis abfolutz ad gloriam, üt

coronam, ante merita, abfoluté previfa«

" EFB?, ï

Ad confirm. C. maj. D. min. Ad prob.

D.aniec. Fuit abfoluté ele&ta ad dignita-

v Vi |

bfo-

Id

tem Matris Dei, prout' per merita a

uté

!

J

500

Teatfatus Vt, de Incarnatione,

lüté obtinendam. C.antec. Prout etiam

Ro

fine meritis obtinendam. N. antec. &

gitosnon

confeq.

Ratio diítinctionis conftat ex

ts temp

modó dicis, eadémque iterató patet À

nfeq.

paritate predeftinationis abfolutz ad glo-

tate. 2

u

riam, üàt coronam, ante merita;abfolucé

d

: previfa.

jereun,

i

286

tem Chr

Objicies ult. Eti DEUS humanitati

Chrifti unionem hypoftaticam,dependen-

nec ulli

ter à meritis ejusdem,conditionaté futu-

eec hy

ris, defa&ó fic contülerit, ut hanc unio-

Hincuy

nem humanitati non contuliffer,fi merita

& efty

eonditionaté futura non przvidiffet: ni-

tivi, t

hilominüs unio hypoftatica defactó non

at

erat premium ullius meriti impetrativi,

EZ[IM» !

'à Chrifto eliciti. Ergo fimiliter.

Con-

R unontm

44 Nacf

feq. prob. Kdeo primum ;

uia merita

Chrifti folüm erant caufa finalis, non au.

w d,

tem effectiva moralis hypoftaticz unio-

frnumer

nis.

Sed hoc ipfüm de meritis Beatiffi-

d Mrerl

t hn

mz Virginis refpe&tu Maternitatis Chrifti

dicendum eft. Ergo.

t fbr

Confirm. Nam aliàs fequeretur mutua

ytatete

prioritas inter merita BeatiffimeVirginis,

aemi

& ipfam Maternitatem, tanquam prz-

lf

mium. Ergo. Antec.prob. Sequeretur

n

mutua prioritas inter merita Chrifti, &

nmcmnmæ

unionem hypoftaticam : fi hzc fuiffet pra-

menmaj,du

miam meritorum

:

hi rgo i

n

tetc

ij

Refp.

]

M

" Difputäu W, 4rt. V,

30

hg

Refp. C. antec. D.confeq. Ergo Mater- ;37

EU

nitas non eratpremium meriti,fübfequen-

QU lo

tis cempore actualem Maternitatem. C.

CT

confeq. Antecedentis actualem Marterni-

tos

J

tatem. N. confeq.

Ratio diftinctionis

r

|

eft

uód fide Catholicà, contra Photini

liere

1

n, certum fit : defactó humanita-

5 htmzsg

tem Chrifli, prius tempore non exfítitiffe,

",";depcrüa

nec ullum meritum elicuiffe, antequàm

TO0nat: fs.

effet hypoftaticé unita Verbo Divino.

: hancur

Hinc unio hypoftatica non poterat defa-

f fimat

&ó effe przzmium ullius meriti impetra-

idifet: r

tivi, nec quidem con

rui, longé minüs

ao m

j

ub meritum impe-

autem poterat cadere

uativum, prout formaliter dignificatum

?pcmtivi,

[

0n

er unionem hypoftaticam. . Econtràde-

a nerita

fa&ó Béatiffima Virgo, üt pariter fide

Porn

certum eft, priüs exítitit tempore, &

(crunio-

lurima merita elicuit, antequàm reipsá

Detiffi-

effet Mater Dei

er actualem

onceptio-

nem Chrifti,

H

j Chrift

inc Maternitas poterat

cadere füb meritum impetrativum, tem-

Qf Pt

pore antecedens, etfi non fübfequens ip-

fam Maternitatem.

Vlïgmigy

um p*

Ad confirm. fimiliter D antec. & Neg.

equeremr

confeq. Quz veró ulterius adarguendam

)hïima l

hanc mutuam prioritatem ex alio funda-

ufetpr

mento adducuntur: quód nempe Chri-

w'

ftus defa&tó Beatiffime Virgini merueric

Ma-

rgo Wj

erïia.gona gratise, quibus.ea meruit

ter,

j

]

Trallatus VI. de Incarnatione,

302

glotiälna |

ternitatem, difcutienda reftantDifp. feq.

ifolutas

Interim ex hucusque dictis

ConftatI. Quód Beatiífima Virgo, vi

dirmicatet

i folis

przfentis decreti, electafit à Deo 1n Ma-

trem Chrifti; ante omnia ejusdem meri-

jut, (equ

aphacito

ta,abfoluté previfa, adeóque illa merito

impetrativo , ftrictiffime fump.to ; quod

qe in hq

um te

fcilicet, tum ordine intentionis, tum or-

Jaciftm

dine executionis, abfoluté exiftit: ante

ticem Mu

premium, non meruerit de condigno,

Conlit

aut etiam de congruo , ut prz aliis elige-

mVig

retur in MatremDei. . Nam defactó prz-

rita t

deflinatio Beatorum ad gloriam, üt co-

rpnam, ex dictis in Tra&t. L. de Dec. Difput,

vt

Matemitat

4» art. 4. facta eft ante meritaillorum,ab-

foluté previfa, adeóque etiam Beatiílima

tüm, t

s n

Virgo ad fupremam illam

loriam, vi cu-

jus folo Chrifto inferior e

j

, ante merita,

vgtram,

gutint v

abfoluté praviía,eft predeftinata, & qui.

dem ideo ; quia ele&ta erat in Matrem.

atldon

Dei.

tüntrtini

Hujus igitur Maternitatis intuitu

accepit omnia dona gratiz, tum ordine

lii

hyíty

temporis fübfequentia, tum anteceden-

tia adtualemConceptionemChrifti, Quin-

ircd Y

]s

!

Q

imó hoc intuitu accepit illud ipfum fin-

T

