áut ipfius Chrifti. Nam

oterat Chri-

Itrlg':;mh)m

) d

ftus independenter ab omnimatre exifte-

Tif m

)

re : ficut defattó Adamus fine matre ex-

Ut.

QÜ Cs

4j

Vsj

&hlu

L

Ad

lii

T

Difputatio IV. Art. 1I.

259

Aigi

Adconfirm. pariter D. antec. & N. con-

feg. Quia fcilicet neque actio produdi-

n

va unionis hypoftaticz , neque actio pro-

Vfl

ductiva alterius principii formalis , feu ef-

]

fe&ivi meritorum Chrifti , poteft cadere

fb

ütm a

füb meritum impetrativum, prout talis

a&io effentialiter requifïta e

fib i

tam exiítentiam meriti.

ft gd abfolu-

n d

" Objicies III. A&io produ&iva unionis 244

Itur al

ntec. )

hypoftatice , prout effentialiterrequifita

ad abfolutam exiftentiam Chrifti ,. pote-

hecMae

Jerata trt

ratcadere fub meritum , etiam prout di-

gnificatum per hanc unionem. Ergo. Ant,

Valiter r

prob. Nam Chriftus , feu humanitas Chri-

fam frer-

fti, hypoftaticéunita Verbo Divino, egit

t prne

defadto Patri eterno gratias pro collata

C mj,

fibi hypoftatica unione.

.

Sed hecgratia-

Ratio hi

rum a&tio erat meritum impetratiyum, íd-

r fitqi

que formaliter dignificatum per ipíam

x efede

unionem hypoftaticam. Ergo.

um Chte

Confirm. Nam poterat Chriftus mere-

fe(tivum.

ri de condigno unionem hypoftaticam

j Chrifos

alicui alteri humanitati : ita ut hzc vel

tamen. l

uniretur eidem Verbo, vel Patri, aut

tum d

Spiritui fan&to. Ergo etiam fibimetipfime-

oüaticæl

reripoterat hypoftaticam unionem.

st O

. Refp. D. antec. Poterat cadere fub me- 245

are ee

ritum impetrativumN. antec. Solummo-

dó compenfativum , aut folutorium. C.

1 d

.Dll

j

l

antec, & N. confeq.R A;l prob. C. maj.

lnl

b

260

Traclatus Vi.» de Incarnationt.

j nonfty

Min. Hec gratiarum actto erat meriturm

siniatt

impetrativum refpe&tu alterius praemii ,

hypothela

diflincti realiter ab ipfa unione, & actio-

g du

neillius produtiva , vel alterius princi-

am

vilitati .

ii,effentialiter non requifiti ad abfolut

mm aC

exiftentiam hujus gratiarum a&ionis. C.

tonnexa !

min. Refpe&u ipfius unionis , velalterius

ii, effentialiterrequifiti ad abfolu-

phia de r

princip

".

tam exi

ftentiam hujus gratiarum actionis.

Objct

N. min. & confeq.

Ratio diftinctionis

hypoffau'cz

eft; quód aliàs in eodemgenere, &linea

rium, at

daretur mutua prioritas quoad abfolutam

derc m

exiftentiam inter premium , & meritum.

ia t

impetrativum, proutex fundamento con-

fillatmt

clufionis patet. Hinc ulteriüs deducitur:

, dntz

quód illa gratiarum a&tio , qua Chriftus

Patri eterno gratias egit pro collata Bea-

Q nutet

t C

tifime Virgini dignitate Maternitatis :

ftm inr

noupotuerit effe meritü impetrativum,fed

tyr hi

folàüm compenfativum hujus Maternitatis;

uia fcilicet hecgratiarum actio effentia-

gotm

G p

liter przfüpponit ipfam Maternitatem ab-

foluté exiftentem:

Unde hzc Maternitas

Quf du

hn nf

folüm poterat cadere fub meritum aliud

Ui )

impetrativum, Ídque diftindtum realiter

lt

ab hac gratiarum a&tione , & quovis alio

a&u, effentialiter przfüpponente abfolu-

Un ufmi

tam exiftentiam Maternitatis,

E

Cf

Ad confirm. N. confeq. Difparitas eft:

U ia

quödt:.nio hypoftatica alterius bumanita-

Y

dnttn,

Dijputatio lV'.. Art, 1!;'

26r

D t

tis non fitprincipium meriti,eliciti ab hu-

lts

manitate Chrifti. Quódfi autem pro tali

ii (

hypothefi, in qua darentur.duo Chrifti,

Lt

autdux humanitates unite eidem perfo-

iiaddm

nalitati Verbi, fingantur mutuz gratia-

um ais (

rum actiones, aliàque merita reciprocé

Qs d

connexa : tunc de his, ficut. in Philofo-

Ut d

phia de mutua caufalitate, difcurrendum

Tarum d

c .

]

Objicies IV. co

htra fecundam. Si unio 34€

0 df

l

nere, du

hypoftatica, quoadconceptum fecunda-

rium , aut alias circumftantias poffet ca-

d ab(olt

& meritu.

dere füb meritum dignificatum per hanc

hmento qoe

ünionem: tunc idem de unione, quoad

y deducttut

fübftantiam confiderata, dicendum effet.

Ergo. Antec. prob. Nam unio hypoftati-

u Chritus

collata Bo

ca , prout exiftens in primo inftanti Con-

hrermitati

ceptionis Chrifti, potuiffet cadere fub me-

nivumfe

ritum impetrativum, à Chrifto elicitum.

tempore Paffionis , ídque dignificatum.,

fiernitat

tio effenti

pereandem unionem. Sed unio, prout

mitatem d

exiflens in primo inftanti Conceptionis

Chrifti, eftunio hypoftatica, quoad fub-

cMarernt

flantiam confiderata. Ergo.

erigum 3l

Confirm- Nam Chriftus defactó meruit

um reli

k ov5

de condigno, & quidem merito impetra-

tivo , omnia donagratiz, tum Angelis;

ynté al

tum hominibus, etiam ante actualem In-

carnationem collata; quianempe decre-

ï).ifpaïïwfï

tum intentivum, ídque abfolutum , & ef-

T WW;

3

ficae

-

265

Tradtatus VI, De Incarndtione,

ficax de ex1&ent1a Chrifti, üt Redempto-

diou (f

ris , fuitordine intentionis primum inter

fir, &

omniareliqua decretaDei. Ergo fimiliter.

hmcetlm

247 Refi

N.antec. Adprob.D.maj. Unio

viftensi

(lai

hypo

tica, prout exiftens in primo in-

t quox

ftanti Concepuoms Chrifi, reduplica-

muum m

tione cadente fupra folam . durationem,

is.

temporis, ordine contingente primam in-

d co

ter rehquas durationes. C. maj. Supra

aritas)

ipfam exiftentiam unionis,fimpliciter fum-

fï

l

a don

ptam , five prout præfcmdentem ab hac,

collati,!

aut 1119. duratione determinata. N. maj.

gnifcum

Camutin

Et fic diftin&á min. N. confeq. Ratio eft;

quódunio hypoftatica, prout conunoen-

Nf

ter exiftens n primo inftanti Conceptio-

vedit enl

nis,determinate fümpto, utpote de fein-

m farpro

dlfFerens, ut citiüs, aut tardius primaipfius

j

£

exiftentia inchoaretur: poffit cadere ful

ü U

meritum impetrativum,temporePaffionis

àmprm

elicitum, ídque dignificatum per hanc ean-

dn m

dem unionem : non . tamen umo,

uoa

[ntm

fübftantiam, poffit efle przzmium ralis me-

yot aíohy

riti. Namunionem in (übftantia effe pra-

ub wf

mium meriti, nihilaliud eft, quam unio-

mïa &t

nem, intüitu meriti abfolutä exiítentis,

itaexiftere: ut eadem, pronullaunquam

)mm.m

differentia vemporis , abfoluté exifteret:

fi meritum iftud nunquam abíoluté dare.

uh'h l'h

Vil

tur.

Cüm igitur impoffibile fit , ut meri-

tum diguificatum per hancunionem , pro

M abmäe P

s

ali-

Atl

263

j lls

Difjutatio V.. Artit, ,.

aliqua temporis differentia abfoluté exi-

hr

dua

ftat, & fimul nunquam abfoluté exiftat:

hincetiam impoffibilee(t, ut unio,prout

)b.D.maj,ï*i

tigg

exiftensin primo inftanti Conceptionis ,

fit, quoad fübítantiam confiderata, pra-

I, tb

m ais

mium meriti exiftentis tempore Paffio-

nis.

tntt r

Ad confirm. C. antec. N. confeq. Di-

C mj

fparitas patet ex dictis; quód fcilicet per

ii

illa dona , tum Angelis, tum hominibus

tem ab

collata , metitum Chrifti non fuerit di-

u N

gnificatum ; fecüs autem

x tht

camunionem.

per hypoüati-

LCODEIES

Objicies V. Unio hypoftatica , prout

Concapto

4$

realiter exiftens per decretum executi-

te defein-

vum , feu

roductivumipfius unionis , pro

inzipfs

À

primo in

anti Conceptionis A. poterat

cudere fb

effe praemium meriti,à Chrifto elicitiin,

rePaffions

eodem primo inftanti Conceptionis A. &

t hancem

quidem prout dignificati per hanc unio-

Yio, quoz

nem: fi nempe confideretur meritum ,

m tallsme :

prout abíoluté exiftens in fcientia vifio-

tidfepro

nis Dei , vi folius decreti intentivi. Sed

um unio

hóc ipfo etiam unio, quoad fübftantiam

confiderata , poteft effe przemium merit?

ylaunqu

impetrativi, per hanc unionem dignifica-

dentet

ti- Ergo. Min. prob. Liceét defactó qui-

(oluct t

vis Beatus decreto intentivo , ante meri-

(ic, u

taabfolute previfa, predeftinatus fit effi-

jonda, /

Caciter , &abíolutéadgloriam, ütcoro-

l

K 4

nam;.

/4

b

264

TratiatusVIL. de Incarnatione.

(hyifi,

tam; adeóque vi hujus decreti intentivi ,

tum merita, tumgloria, àt corona, abfo-

Per h:mcün

luté exiftant in mente Dei per fcientiam.

Adcont

vifionis: nihilominüs ipfa gloria , prout

1hu')'-15m06]

deinde per decretum executivum collata,

igioad M

etiam quoad fübítantiam confiderata, eít

| jmpetratr

premium meritorumBeati. Érgo fimili-

[i ; Pïom

ter.

foc atgi

Confirm. Saltem unio, prout aliunde

]li , qu

u M

abfoluté exiftens , poteftà Deo fimul de-

cerni, tanquam praemium meriti dignifica-

tl

vel i

ti perhancunionem, ut eadem titulo du-

plicirealiter exiftat. Ergo.

dam, Mïf

fmntin, d

249 Refp. Tranf. maj. N. min. Ad prob. N.

«onfeq. Difparitaseft ; quód ipfagloria,

w

proucabfoluté exiftens, non fit principium

yft quad

aliquod effentialiter requifitum ad abfolu-

st p

tam exiftentiam meriti , quo Beatus ob-

(bics V

tiuet gloriam , üt coronam. . Nam abfo-

pt, t d

lute poffunt dari merita condignagloriz,

ag

quin unquam detur abfoluté gloria: pro-

n

ut patet in juftis illis, qui poft merita in

tuply

hm m

ftatu gratiz fanctificantis pofita, finaliter

non perfeverant, ideóque eternüm da-

Wib ]

mnantur.

Econtrà unio hypoftatica eft

tittfn

principium effentialiter requifitum ad me-

Ohllgä?nc

zita, prout dignificataper hanc unionem;

V

"

adeóque repugnat, ut eadem quoad füb-

fras j

d

ftantiam cadat füb meritum impetrativum

ftdtj

- Chri«

W

ü

|

D

P

26$

bifpitatio . Artic, .

lecretiinmgl

lm

Chrifti, idque formaliter dignificatum.

er hancunionem.

Xintlie

Adconfirm. N. confeq. Nam decretum

P 1 g!ofill n

hujusmodi non füfficeret, ut ipfa unio ,

1ecuavumc3;,

uoad fubftantiam , fit prezmium meriti

1 nl

impetrativi, perhanc unionem dignifica.

ti, prout fupri di&um eft. Caterüm.

m Inü

hoc argumento efficaciàs impugnantur

prout d)

illi, qui in Tra&. de Deo admittunt:

Deo fmis

uód Beatus decreto disjunctivo abfolu-

I

eritidigio

té przdeftinatus adgloriam , üt coronam,

Jem tituloà

vel fine meritis, vel per merita obtinen-

dam , poffit mereri gloriam quoad fub-

Adproh.Y

ftantiam , & tamen 1ifthíc negant: quód

Taghti,

unio , per decretum executivum collata,

princpium

poffit quoad fubftantiam effe pramium.

nad ablol-

meriti dignificati per hanc ünionem.

Jeatus ob.

Objicies VI. contra tertiam. Repu- »f6

Nam abf

nat , ut abfoluté conferatur przmium,

lgnagloriæ,

ántéquàm meritum vel in fe, vel in men-

loria: pre

te praemiantis abfoluté exiftat. Sed hoc

imerita 1

ipfo unio hypoftatica nequit cadere fub

meritum compenfativum Chrifti. Ergo.

3, fnalite

emüm d

Maj. prob. Nam przmium, quà tale ,

debet conferri propter meritum , five ex

oftatica

itum adr

obligatione quadam, fundata in jure a&ti-

vo alterius, vi cujus abfoluté eft dignus

cuniontt

quogd u

premio, .Sed antequàm meritum in fe-

metipfo ; vel in mente premiantis abío-

n

eftabfoluté dignus

lütfä exiftat , alter non

$

pra-

4

266

D

TralfatusYL, de Iricoma,tione.

| j d Pm

premio. Ergo. Maj. prob. Si etenim.

donumaliquod nonconferatur ex obliga-

;jnürum M

tione predi&ta , tunceo ipfo illud donum

( g

s hoc n

eft meré gratuitum, adeóque reipsánon,

eít przmtum. Ergo.

iuia alt

! (j Intet

Confirm. Repugnat, ut ex juftitia vin-

dicativainfligatur alteri poena , antequàm

|rdition

illius culpa abfoluté exiítat. Ergo fimili.

t pecu

ter.

ye Cont?a

251

Refp. D. maj. Repugnat, ut abfoluté

hanc folt

conferatur przmium, titulo debiti, aut

compeu

Àderi

obligationis, fundatzin jure aCtivo alte-

rius , priusquàm meritum vel in femet-

quid p

geultctd

ipfo, vel in mente przmiantis abfoluté

exiftat. C. maj. Titulo anticipationis ,

as

fubjectivé quidem gratuite , objective ca-

y, cpuna

men onerofr, vi cujus induitur in altero

n 1

obligatio compenfandi przmium. N. maj.

um me

n6 prs

Et ficdiftinctà min. N. confeq. Ad prob.

V

D. maj. Premium,quàtale, in fenfu firi-

&o fümptum, five quod formaliter remu-

(sl

12 um

neratorium eft. C. maj. In fenfü lato fum-

ptum, feu quod per merita folvendum, &

tz: d

compenfandum eft, IN..maj. & concefsá

ET T

min. N. confeq. Ratio hujus eft ; uódin.

mv a

merente quidem non deturjus activum.

1

exigendi abfoluté premium,;antequàm ab-

tim

foluté ponatmeritum, ideóque donum ab-

lii

foluté anticipatum : non :»poffit effe prz-

mlllm, | l

mium ftridté tale: poteft nihilominus il-

Wt

lu

i

j

'

Difputatio WV, Art.1l.

267

mh; j

lud effe premium in fenfü latiori , quando

Rif

nimirum confertur per voluntatem fübje.

iil

&ivé gratuitam, & objectivé onerofam,

E

At

ex hoc fine: ut illud per merita, feu ob-

fequia alterius folvatur, & compenfetur.

TM

Sic interdum in contractu emptionis, &

n r

venditionis pro mercibus nondum tradi-

t n

tis pecunia folvitur, ideóque à mercato-

l

re contrahitur obligatio , anticipatam.

TI'

hanc folutionem per merces ipfas pofteà

lo debii

compenfandi.

e Jdvo d

Ad confirm. N. confeq. Difparitas eft ;

vel in f

quód poenam infligens, five mulctam exi-

tis abflit

gens fit creditor: reus autem fit debitor

tipation,

pone,five mulcz.

Hinc in reo datur

hedivct-

jus, ne puniatur, feu exigatur debitum :

t inaltero

priusquàm illud abfoluté contraxerit.

Econtràin merente non datur jus, ne pre-

n N.mij,

L

toh

mietur: priusquàm abfoluté meritum po-

nfen

;

r

nat.

literremi

Objicies ultimó. Etíi dari poffit meri-

515

u lato füm

tum. compenfativum premii anticipató

vendum,

collati: adhuc repugnat, ut unio hypo-

i concedi

ftatica, quz eft principium dignificativum

meriti, cadat füb meritum compenfati-

s aQVUT.

vum. Ergo. Antec.prob. Przmium de-

bet effe donum aliquod diftin&tum à me-

requam

: donum?

rito; eó quód aliàs potens mereri prz-

mium, & reipfà merens, neutiquam dif-

i die

p

lo

j

ferret à potente mereri pramium, & non

j

m;-

268

Yrallatus VI. de Yncarnatioue,

|

merente.

Sed unio h

poftfatica non effet

, nulte

4

donum aliquod diítin

um à merito, pro-

one fit *

ut dignificato per hanc eandem unionem,

um hujUS

Ergo.

| Àdool

Confir

m. Näm* aliis: dicendum effet «

!D uni

uód defactó humanitas Chrifti fibi me-

u

uerit unionem hypoftaticá merito com-

il hum

penfativo. Sedhecfequela, utpote con-

wnionen:

trariaSanctorumPatrum authoritati,prz-

ul H

fertim D.Auguftini, admitti nequit. Ergo.

thoritat

253 Refp. N.antec. Ád prob. D. maj. Prz-

vis t

- mium debet effe adequate diftin&tum &

! m

merito.N.maj. Saltem inadequate,C.maj.

ptratYy

Etfic diftin&à min, N, confeq.

Ratio eft ;

nij hgt

quód merita Chriíti fint a

s liberi fu-

Conlal

pernaturales , elicitiab humanitate Chri-

qeaeits|

íti , qui actus entitativé fümpti, ab ipía

uml

unione hypoflatica realiter adxquaté:

irtun m

prout veró per eandem di

ia fom

gnificati, reali-

uinimó

ter inadequaté diftinguuntur,

ganjundj

unio hypoftatica, folüm entitativé fum-

& f

ta, eftdonum collatum humanitati Chri-

Wa

li: neque meritum conftituit formaliter

slpiian

in effemeriti, fed folim in effe meriti con-

Mbnimy

digni, feu per unionem dignificati : ipfa

talyrt

autem folutio ; feu compen(àtio hujus

t qu

doni formaliter confiftitin actu,quoChri-

equium per

lts

ftus zterno Patri przftat obf

m

ipfam unionem dignificatum,

j

inc 1gi-

qüijg

tur abunde patet : quód urio hypoftati-

2

R lgl

n

269

Difputatio F. Art,il.

Ti

ca nullatenüs füb eadem, fed diverfa ra-

ni mtrïïc;,

m U

tione fit premium , & confticuat meri-

tum hujus premii compenfativum.

Ad confirm. N,fequelam. Licét enim

tnii

Deus unionem hypoítaticam humanitati

lsv Chl'l[b .j-:

Chrifti conferre potuerit ex hoc fine, ut

L r

ipfa humanitas per merita compenfet

I i

unionem: non tamen defa&tó eam fic con-

Ahortam

tulit. Hujus ratio alia przter folam au-

1 nenut

thoritatem SS.PP. affignari nequit,quam-

Dj h

vis reipsáà D, Auguftinus, de Predeflinat. Satr«

? diftinds

élorum, cap. 15 . & alibi, defolo merito im-

iquatt C

etrativo,non autem compenfativo,unio-

, Mtoti

nisloquatur. Ex dictis

us [ieril

ConftatI, Quód Chriítus defactó ne- 254

niate Chri

ue meritus fit, neque mereri potuerit

yi, ib iph

unionem hypoftaticam, in fübftantia con-

ad'æquatä:

l

fideratam, merito impetrativo, per ipfam

nti, rel

unionem formaliter dignificato.

Nam.

ii

principium dignificativum meriti non po-

ttive fu

teít quoad fübftantiam cadere füb meri-

nitzti r

tum impetrativum, prout à tali princi-

tfomait

piodignificatum. . Ratio hujus eft:;

uód

:meriticpn-

meritum impetrativum vel in fe, v

&

fal-

fcad :

tem in mente premiantis abfoluté debeat

nfatio ht

exiftere, antequàm abíoluté exiftat przc-

a gt

mium: utpote przmiantem movens ad

K

um

conferendum przmium ex hoc motivos

BU

Ó

uia abfoluté exiftit meritum. — Càmigi-

&ur folm illud poffit effe prxmium qu:æ

] hypoüäï

)

a7o

Trallatus VI,. de Icarnatione,

a ent

ad fuübftantiam alicujus meriti impetra-

limeria

tivi, fine quo, abfoluté exiftente, poteft

abfoluté exiftere tale meritum :

repu-

jrra fül p

ij neutiq

gnet autem, ut exiftat abfoluté meritum,

Conltat

prout formaliter dignificatum per unio-

nem hypoftaticam , quin abfoluté exiftat

sv wl

od cira

unio: hinc etiamrepugnat, ut unio hypo-

ftatica quoad fübftantiam cadat füb meri-

mbimpet

at pl

tum impetrativum, prout formaliter di-

gnificatum per hanc eandem unionem.

um M

tione, j

Hincidipfüm pariformiter de gratia fan-

&ificante, prout hxc eftprinc

1pium for-

feativunimd

d

unftmta d

male dignificativum meriti, àjufto eliciti:

uinimó etiam de quovis principio effe-

tegufa d

attmimyt

ivo , tum phyfico, tum morali , prout

hoc ad abfolutam exiftentiam alicujus me-

- mptrtadim

ETE

1

riti effentialiter prefüpponitur, dicendum

n eudenti

eft. Unde humanitas. Chrifti non pote-

rat fibimerito aliquo impetrativo mereri

^ r

füam exiftentiam realem quoad fübftan-

rhsmerto

tiam: nequepoterat per gratiarum actio-

w mf

nem de collata Beatiffime Virgini Mater-

Yontm

nitate impetrative mereri hanc eandem.

m

Maternitatem ;

uia fcilicet omne meri-

Nb lts

tum Chrifti, abfoluté exiftens,effentialiter

iagmi;fl i

r

&fupponit exiftentiam abfolutam ipfius

T

h

umanitatisChrifti, in fübftantia confide-

&i

l

n

!

ratam : & pariformiter gratiarum actio

Prübibes

de abfoluté collata B. Virgini Maternita-

RUT

te Chrii effentialiter prafüpponit abfo

:

ii

u

Min,

Di[putafia IV, Artic. 1l

27

r

t

n

N

lutam exiftentiam Matris.

Quare hujus-

al

ii

S*l

modi merita folüm poffunt effe compen-

lt

!

M

fativafüi principileffentialiter prerequi-

Db n

fiti: neutiquam veró impetrativa.

AU rv

. - Conftat II. Quód Chriftus potuerit 2f5

hss

mereri unionem hypoftaticam , folüm.

buttti,

quoad circumftantiss confideratam , me-

ehtlios

rito impetrativo , eóque formaliter digni-

formáti.

ficato per unionem,in fübftantia confide-

o Unitos

ratam.

Namunio hypoftatica füb eara-

egnai /

tione , füb qua non eft principium digni-

Yapiumf

(j

ficativum meriti, neque quoad has cir-

;

elit

cumftantias determinatas effentialiter eft

ifto

Vanio df

requifita ad meritum: poteft cadere füb

l, rout

mericum impetrativum , idque dignifica-

[cujsm-

tum per eandem unionem; quiatuncnul-

la fequitur mutua prioritas quoad abío-

icendm

non pote-

lutam exiftentiam in eodem genere, ae

vo mertt

linea , inter meritum , & przmium. Hinc

Q fübfta-

Chriftus merito impetrativo, per eandem

rüm adie

unionem dignificato , tempore Paffionis

Otuit mereriunionem h

;iniMatCï'

h

poftaticam,pro-

ut collatam in primo in

1

anti Conceptio-

peaden.

mnemetr

nis , reduplicatione fcilicet, non appele

lante füpra abfolutam exiftentiam unio-

fencialtt

utam lp lui!

nis , przecisé fecundüm fe confideratam s

fed folüm fupra exiftentiam , prout cum.

t conit

anm &

primo inftanti A. contingenter conjun-

&am ; cüm abfoluteé potuerit exiftere unio

Marernt

absqus iaftanti A. Raude autem ulterior

;

Pponitalï:

LI

e

»

L

)

272.

Tratlatus VI. de Incarnatione,

;enfativum

u

ód unio, prout dignificans meri-

s

, fed fol

o

hrifti tempore Paffionis , non im-

nicipato

ortet formaliter inftans Conceptionis A.

afoluct fit

nec ipfe actus meritorius, prout ifthíc

fupponitur, tempore Paffionis elicitus,

o col]at

z premi

attingat intrinfecé,canquam objectum,pri.

mum inftans Conceptionis A. neque vi-

quamfui[fe

nunquam (

ciffim actus aliquis meritorius, à Chrifto

exe fcie

elicitus, pro primo inítanti Conceptio-

üum hu

nis A. refpiciat exiftentiam ejusdem unio-

drt aQl

nis pro tempore Paffionis , rtanquam fuum

rzemium.

Sic etenimnon dabitur mu-

tonditio

titati nj

tua caufalitas effectiva inter meritum , &

effentit

przmium, neque mutua prioritas in €o-

BU

dem , fed folüm in diverfo genere. Licét

v um

enim unio, prout exiftens in primo inftan-

ii b

ti Conceptionis A. fit prior ordine execu-

tvf

tionis , feu durationis realis : quàm pro-

t quid

ut realiter exiftens tempore Paffionis, po-

widfol

teft nihilominus hzc unio, prout exiftens

abfoluté in menteDei, pro tempore Paffio.

se rf

"etle

nis effe prior ordine intentionis feipsà,

ERY

prout exift

;

tionis..

ente in primo inftanti Concef

hUi

T

T

256

Conftat III. Quód Chriftus potuerit

Itisz i

T r l

mereri unionem hypoftaticam , non fo-

làm quoad circumftantias , fed eciam in.

Vrl

MM

fubftantia confideratam , merito com-

penfativo, feufolutorio,per eandem unio-

fs

nem digaificato,

Nam mgrium com-

pen:

Ü

M.

Difputatio 1V. Art. l1.

273

Ylitayy

penfativum non eft caufà moralis effe&i-

O0b ts

va , fed folüm finalis fui premii , utpote

At

n

anticipató collati ex hocfine ; ut meritum

» prcd

abfoluté fit, & per illud przmium antici-

[ i

pató collatum compenfetur , ita quidem :

ut przmium iftud abfoluté collatum nun-

urend

A m

quam fuiffet , fi merita fübfequa abfolut&

Ts d

nunquam exifterent.

Hinc Deus przlu-

t C

cente fcientià medià, qua przvidir me-

ritum humanitatis Chrifti, cujusmodi

ena

Anquam h

erat aCtus obedientiz de fübeunda morte,

dübir z

conditionateé futurum , fi daretur huma.

meriund

nitati unio hypoftatica, aliáque principia

yitas

effentialiter requifita: potuit decernere

nere, Lic

abfolutam exiftentiam illius ex hoc fines

ut hzc eadem unio , per fubfequum actum

dmoiníat.

dineexect.

obedientiz , ab ipfa unione dignificatum,

li

compenfaretur. Exquoipío ulteriàis de-

m pro-

:

[onls pO*

ducitur : quód unio eatenuüs fit premium

meriti,abfoluté exiftentis , quatenüs hu-

t oxltens

orePalo.

manitas Chriíti per actum obedientiz, ab-

foluté exiftentem,fe reddit abfoluté di-

mis [Cllþsa)

n Cone

gnam hacunione; cüm per eundem actum,

proutfolüm conditionaté exiftentem,non-

dum fuerit abfoluté digna, ut eidem ab-

b ?Omeä

foluté daretur unio.

Qus autem ifthíc

m, m [f

ülteriüs contra libertatem meriti com-

Cd e['l'.lm L

penfativi opponi poffunt: eó quódunio

o

itum:

dctqr ; Ut daþa non effet , fi talemer

e,andemuük

*

Corne»

i ä

aA

Traclatus VI, de Incarnatione,

conditionatum non fuiffet :»: folvenda re-

| p N

ftant ex illis, que de fcientia media re-

lm itren

flexa in Tra&. I. de peo, Difp. II. arc. 7. fu-

a n

fiüs expofita continentur.

at

UET

ARTICULUS IIl.

mgï: gmfh

Dd fESU

4n Patres antiqui meruerint -

hi v

m

Incarnationem ?

nints n

Proni

renotandumI. Quód Chriftus, in mo-

,2.;71)

derna Divinorum Decretorum provi-

tie, fU

don,, ttr

dentia przdefinitus fit, tanquam caput

fs, lu

morale totius humani generis : non ta-

men eo fnodo, quo Ádamus erat caput

l (un

morale totius fuz pofteritatis. Nam vo-

tbl

luntas noftra fic erat transfufa in volun-

x Vi

tatem Adami, ut illius peccatum effet

m

moraliter noftrum: non autem fic trans-

d m

fufa in voluntatem Chriífti, ut ejus meri-

iïiü Cü PTiHC.

tum quoque fieret moraliter noftrum..

D k

tntuy

Hinc peccatum Adami eft caufa formalis

totius culpz originalis , in qua culpa o-

Wt

mnes nafcimur : econtrà meritum Chrifti

p U

w

eít cauía effieiens moralis totius gratiz ,

ts

per quam juftificamur. Atquein hoc fen-

. ( Uiäiünig

fu intelligenda eft illa.comparatio, quam

ïg, m(!dine

Apoftolus inter Adami delictum, & Chri-

flà meritum inítituit, ad Rom. V. 12. &

UM

. feqq.

t

Wi

Difputatio lV, Artic.1ll,

275

thtl

feqq. Per um bominem peccatum in bunc mun-

T t

Dl

dum intravit , C per peccatum imors : Q ita in

omnes bomines mors pertranfüt , in quo omnes pec-

caverunt,

Sed non, ficut. delidum, ita e» donum.

Si euim. unius delido multi mortui. funt s. imultà

JSu

J

magis gratia Dei , é donum, in gratia unius bo-

wimis JESU Chriffi .in pluves abundavit. — Wgitur,

11]

ficut per. unius delidum in. omnes bomines in con-

Ti

demnarionem :-fié per unius juflitiam in omnes ho«

mines in juflificatiouem.

hris n

Prenot. Il Quód proinde omnia gra- 258

torumpi

*

tiz, tum auxiliantis, tum fanCtificantis

dona, ex meritis Chrifti abfoluté previ-

iquam o

j2 nonta

fis, fuerint à Deo Patribus antiquis col-

lata.

Quamvis etenim fuerit poffibilis

: at Ciptt

, Namvo

ordo fupernaturalis gratize, absque Incar-

i[n volu

natione Verbi Divini, feu exiftentia Chri-

atm ef

fti, proutDifp. 2. num. 118. dictum eft:

attamen in moderna providentia Incar-

n rans

tejs mett

natio eft principium gratiarum omnium,

quas Deus generi humano contulit;etiam

of

fi formal

ante adventum Chrifli, prout fu(iüs Di-

fput. . art. 4. exponetur. - Ex his itaqué

uolpt?

Itum

j

patet: quód Pàtrum antiquorum merita

quidem priora fuerint tempore, five or-

dus grat

einhoch

dine durationis: pofteriora tamen natu-

rà, five ordine caufalitatis, Incarnatione

nb o

erbi Divini; quia fcilicet omnem ad fua

merita elicienda gratiam ex meritis Chri-

m V

"

n

€ hoc etiam de illis

i acceperunt, Atgu

2

a

-

W

ay6

TrallatusVI, de Incarnationt,

gt

a&tibus meritoriis intelligendum,

quibus

venturum Meffiam credebant, fperabant,

i [ül'þema1

& defiderabant: üt Patriarcha Jacob Ge-

Dicol. |

nef. XLIX. 10. Non auferetur Sceptrum de 7u..

ii fecl

i, d

da , « Dux de femore ejus , donec veniat, qui mit-

gendus eft , & ip[e erit expectatio gentium, — Re-

amationt

|

l congrü

gius vatesPíalm. CXXXI. 10. Propter Da-

tífimo uf

vid (ervum tuum , non. avertas faciem. cbrifli tui,

ProphetaEvangelicus Ifai.XVI. 1. Emitte

(2, at

N

agnum Domine, Dominatorem terra,

fümque (

259 Prexnot.III. Quód Parres antiqui, fpe-

umv

&atis legibus modernz providentiz, non

,gitioxl

potuerint ullatenüs mereri Incarnatio-

urnati

ia

nem,in fubftantia confideratam; quia fci-

licet ifta eft primum omnis gratiz illis

vnd

weolus n

collatx principium, üt num. przcedente

di&um eft. Átque ideo D. Thom. hicq.

gl

2.art.XI. Gratia non potefl. cadere [ub merito 5

j o

quia eft. principium merendi.

Unude smultà mints

m diqei

Incarnatio cadit fub merito ; quia e[t principium gra-

j polilara

tie, fecundüm illud Joan.1. Gratia,d veritas per

tBinins

&tl

fESUM Chriflum facta eft. Unde folummo-

dó inquirendum reftat. Primó: AnPa-

frinplune

tres antiqui de potentia abfoluta, five fe-

icos,

clufis legibus modernz providentiz, po-

Mogyrenn

tuiffent de condigno mereri Incarnatio-

Val

nem Verbi, feu adventum Chrifti? Se-

MT

cundó : an fpectatis legibus modernz pro-

d (

ri.n

videnciæ, faltera de congrue merue

C

;

menlt() gmæ'

hii repog

[

Mi

pifputatio lV, Artic, m; :

277

:ndum,ïg»d

circumftantias Incarnationis, nempe quo-

Dt i

ad ftirpem, locum, & tempus ejusdem?

d jj

Dicol. Non potuiffe Patres antiquos,

260

mj

etiam feclufis legibus modernz providen-

( W g,

tiz, de condigno mereri fübítantiam In-

T. 32

carnationis, etfi hanc potuerint mereri

301 )7

de congruo: fimeritum iítud in fenfula-

Ita cumD.Thom.híc

irim ci

tiffimo ufürpetur.

VT L

q.2. art.x1. SuarezDifp.1o, Sedt.6.alio-

,

|

I

Prob.

IN

rümque communis fententia.

antiqu

f

W

uamvis etenim juftus , prelucente co-

ln

gnitione füpernaturali de poffibilitate In-

Incmate

earnationis , ejusdémque neceffitate ad

y quil

reparandum genus humanum per viam.

yiti 1lls

condignz fatisfaCtionis , poffit eandem

racedente

precibus ardentiffimis petere, aut etiam

om.hicq,

per fingulares virtutum actus ad recipien.

dam unionem hypoftaticam fe difpone-

fibmrits

ib ii

16 5 adeóque in hocfíeníu mereri de con-

yip g

gruo fübftantiam Incarnationis : repugnat

TUrT d

nihilominüs, ut pura creatura, quamvis

infinité fanCta, fibi,aut alteri mereatur de

(olumro-

j A

condigno hancunionem,in fübftantia con-

fideratam. Ergo. Antec. prob. Nam me-

ivl

lenie

ritapurzcreature , quamvisinfinité fan-

&z , de condigno przmiari poffunt dono

Íncarmat

yiti? *

aliquo inferioris ordinis , quàm fit unio

hypoftatica,

fcilicet correfpondente aug-

gemp

Sed

mento gratic, acglorie cxleftis.

Q mü'"«;

me-

hqcipfo repugnat, ut pura creatura

rea-

278

Tratlatus V1, de lhwmtiane.

|

reatur decondigno fibi , aut alteri unio-

Pico Il

nem hypoftaticam, quoad fübftantiam. Er-

Id w

o. Maj. prob. Nam beatitdo formalis eft

« de

in linea excellentiz, five dignitatis, do-

ais ]

num aliquod inferius unione hypoftaticá.

d Pro

«

Ergo.

Jruetur

261

Confirm. I. Auth

oritaie D. Thomz

|

hntiam

art.cit. fic concludentis : Neque opera ctujus.

lntec. p

cunque hominis potuerunt effe meritoria tmionis bypo-

fitiam

flatica de condigno 5 quia opera meritoria bominis

num, 6

proprié ordinantur ad beatitudinem, que e[t. virtutis

m, én

Unio

pramitum , c confiflit in plena Dei fruitione,

Mdicuti

autem lncarnationis , eum fit im effe per[onali ,

^ gttr m

tran(cendit unionem beata mentis ad Deam , quae e

CXX

gper adum fruendi, c ideo nonpote[l cadere fub tne-

vitum,

tf

iistu

"Confirm. II. Nam per unionem hypd-

AMeni lu

ftaticam humanitas elevatur ad eum ra-

ietin ld

dum dignitatis , ut przftare poffit condi-

Bs v

gnam fatisfadiionem ad redimendum ge-

i, qi

nus humanum. Sedhoc ipfo eademnon

M

poteít cadere füb meritum condignum pu-

g r

recreaturz. Ergo. Maj.patet. Min. ite-

m

rató prob. authoritate D. Thommz art.

DX u

cit. fic argumentantis: Incarmatio chri[li efl

feformativa totius natura bumana , C ideo nonca-

MM,

dit (nbineritum alicujus bominis fingularis. — Huic

h

n fity

do&rinz adjungenda funt illa , qux Difp.

(

II. art. 4. de neceffitate Incarnationis ad

GDI

n

reparandum genus humanum dicta funt.

Di-

Q [ttg

——

MM

279

Diputatio, W. Artic, l1l

ul

Ut

Dico II. Nonfolümpotuiffe, fed etiam 56

defactó antiquos Patres meruiffe, íàl-

tb fini

p i.

tem de congruo,circumftantias Incarna-

tionis.

Itacum D. Thoma cit. commu-

n ia

nis. Prob. Nam defactó Patres antiqui

merueruntIncarnationem, quoad circum-

ite m

ftantiam ftirpis, loci, ac temporis. Ergo.

Natgay

Antec. prob. Et inprimis quoad circum-

wmme?»

ftantiam ftirpis ; nam Deus ad Abraha-

QT

mum. Genef. XXII. tr6. Quia fecifli. banc

uf

zem , C non peperci[li filio tuo unigenito propter me z

^titin, V

benedicam tibi , & benedicentur in. (eminetuo omues

d p

gentes terra 5. quia obedivifli vocimea.. Et Pfalm.

t quac

CXXXI.xi. furavit bominus David veritatem,

rf m

e» non fruffrabitur eam : de frudu ventris tui ponam

fuper fedemm. tuam.

luc producam cornu David ,

nemyp

paravi lucernam chrifla. 1eo.. Quoad circum-

Jeum gra

ftantiam loci Mich. V. 2. Er tu Bethlebem

ff condi

Ephrata, pavvulus es in snillibus Juda : ex te mihi

endum Qe

egredierur , qui fit dominator inlfrael, v egveffus

eudemnor

Denique

ejus ab. initio , à diebus aternitatis

firmur p

uoad circumftantiá temporis Ifa. XLV.

t Min. f&

9. Rorate celi. defuper , . & nubes pluant juftum.,

horng at

Dan.IX. 24. Septuaginta hebdomades abbre-

uio il

viate funt [uper populum tuum , & fuper urbem

gim

fanttam tuam , ut confummetur pmvarimn'q, &

uaris

finem accipiat peccatum ,. r ungatur Sancius S4h-

d

üorum, Ergo.

Confirm. authoritate D. Thomz art. ,«

mauonh*

3

m dl&!rw

nai

cxt fic docentis: Ex congruo meruerunt '(a

Pa-

4

290

Tratlatus VI, de Yncarnatione,

patres Incarnationem , defiderando ,. & petendoil-

$ formal

lam 5 congruum enim erat , ut Deus exaudiret eos ,

dentema

qui &i obediebant, Sed hzec doctrina. intelli-

gofümm

genda eft demerito congruo , quoad cir-

b

! Wencita

cumftantias Incarnationis. Ergo. Min.

prob. Nam juxta D. Thom. Incarnatio ,

| malitet.

amor.

quoad fübftantiam , non cadit füb meri-

j

to , prout ex verbis ejusdem, num. 26r.

ifom.

| Mdf

adductis,patet.

Sed principium meriti,

]

uoad fubítantiam , non poteft cadere itub!

mea util

ub meritum impetrativum , nec quidem

congruum , prout art. przced. oftenfum

mij hi

eft. Ereo.

Naji

264 ObjiciesI. contra primam. Nonrepu-

dilinitn

gnat, utpura creatura mereatur de con-

fs

p

digno przemium majus , quàm fit unio hy-

i, d

poftatica. Er

o. Antec. prob. Nam bea-

gitzata

titudo forma

l

keattune

s , absque unione hypofta-

tica, eft przmium majus , quàm unio hy-

s d

