nitorum; quia fcilicet objectum, licét

wj f

infinitum, cognofci poteft per fcientiam

uf us

£neré finicam. ^ Nam : aliàs fequeretur t

LT.

quód vifio cujuslibet beati, quaDeumin-

um fin

tuitivé cognofcit, debeat effe infinité, &

qttt Diyit

Qquidem fimpliciter, feu categorematicé

LT E

perfe&a; quia Deus , per eam intuitivé co-

þl EXhlS

nitus ,. eft (impliciter infinité perfe&us,

Conhatl

Juinimó a&üs. créaturz rationalis, per

[tim

totam zternitatem futuri, non fünt quo-

WUkonye

sd numerum categorematicé , fed folüm

tttthn

fyncategorematicé infiniti ex dictis nu-

Qthli ln

mer, j55, ideóque füb'data diftin&ione

qubi uf

Nüy

f?lüm transnu(ïacft major ;rgum;ngi—,

«

A

-

L.

hu

^

4

pifpttatio YE,. urtic, df

,187. |

Epum'

.. Ad confirm, D, maj. Scientiabeatahus

he

manitatis Chrifti adzquaret fcientiam vi«.

U

fionis, qua Deus cognofcit omnia abío-

luté futura, folümterminativé fumptam,:

At

C. maj. Eriam fübje&ivé famptam, N.maj.-

Argu- "

"t n

Et fic diftin&tà min, N. confeq.

tfwetpr,.

mentum iterató retorqueri poteft, infti«

W.

tuendo comparàátionem inter fcientiams.

m

vifionis, qua Deus cognofcit femetipfumy:

Rarfrla

& vifionem int

uitivam ,

ua beatus co«

TC

ofcitDeum. .. Unde D,Thom. q. & art, -

F

nNas

cit. ad.3, fic refpondet : Quamtitas feientid

j i

son [olàm attenditur (ecundum numerum fibilium,

ed etiam [ecundum claritatem. vifinis, — Quamvis.

nadat |

j

y

Qa«

igitur [cientia

anime Chrifli, quam habet $n Verbo, - —

t tl

parificetu

r jctemtie vifionis, quam Deus babet. 1

jntam

femetipfo.

quantum ad nuierum (cibilium:z: (cientia

aiei

tamen. Dei esydit:

in infinitum , quantüm «d cla-

lt«

|

l

vitatem , fcientiam Anima Chriffis quia lumen in.

ereatum Diviumt $n

DL

telleds in. infinitum excedit tu-

linitksä |

emato

sten creartm quodcunque. vectptum. in animá chä.:

jnvéoe

jl, Exhis

iel'fc&l&

ConftatI. Quód human

itas Chrifti per. p68

yls, Y

fcientiam beatam cognofcat omnia, pro

fuc

quacunque temporis differentia abfolu-

I

té exiftentia, adeóque etiam cognofcat

didys

omnia decreta Dei libera, faltem illa,in;

quibus abfoluta creaturarum exiftentia

ial

fundatur, fimülque cognofcat omnes,a-

'n;menu-

l

Gus, vum liberos, tum neceffarios , nón

tan-

!

gibfo

"!-!88

Yrallatis Vi dewzáynationg

tantüfn füo

friot p

$, fed etiam cujuslibet alterius

pmdent*

crcature rationalis , & proindé omnia

e€ordium arcana,

Nam horum omnium

(, qu

&ognitio ad ftatum, & dignitatem Chrifti

titorios

pertinet; cüm fit caufa finalis, & merito-

di;q

ria exiftentie realis totius univerfi, &

realiter

emnis creaturz rationalis, ac omnium..

dirigen

donorum grati, & gloríz , Angclis, &

ROeritort

hominibus collatz , fimülque,üt homo,x

tem dt

Deo conftitutus eít Judex omnium homi-

hacparit

um, à quo fingulis premium, .ac paena

ti, iten

$n judicio univerfali ftatuenda :

ideóque

illi connaturaliter omnium arc

anorum.,

ubusPat

|

t dlo q

cognitio per fcientiam beatam debita eft,

Lj

Conftatll, Quód hxe fcientia beata

(l in

Conftcl

fueritin Chrifto 3 primo inftanti fuz con.

hmucs

ceptionis; & quidem abs

que-ullo preju-

dicio füz libertatis,

^Nam

€ fcientia

tl

erat quidem prior tempore, five ordine

Vi n

durationis;ipfis: meritls Chrifli, abfoluté

tiziy fü

! futuris: non tamen prior natur, five cau-

ttü, r

falitate ; utpote füb hac ratione p ofterior,

It o

feriles

*. . prout patet. à paritate fcientiz vifionis,

qua Deus cognofcit omnes actus creatu-

fiin, f

&2 liberos,abíoluté futuros.

Ti ele

Unde, fi

uis,przfüppofità revelationeD

ivin&,cre.

[cxenm, i

4

eret füuum

P

ecéatum, abfoluté futurum s

Tetm

talis actus fidei non przjudicaret liberta-

[ IY

t) ad peccandum ;

cüm non fit cognitio

WW

*rigeng ad pecca

edi-,-«

tuim illud,,lquqd er

tur

N

'lï;Mf;:t;a x litii;iiä !

:

f$6

]

tur abfoluté futurum ; u

ots naturá po-

r

tdy

fterior peccato,abfoluté

uturo,

uodde-

IM'!

pendenter abalia cognitione abfoluté po-

1.

-

netur. Hinc pariformiter defcientiabea-

ta,

t

ua Chriítus previdit fuos actus me-

U

ritorios,abfoluté futuros, difcurrendum

eft ; quia nempe noniíta vifio, fedalia;

l

F ütti,

realiter diftincta , eadémque indifferen$

hll

dirigebat humanitatem

hrifti ad actus

meritorios,abfoluté ponendos.

u

«* aue

U

R

uturis

ml

tem de hac vifione meriti,abfoluté

hzc pariter de vifione decreti predcefini-

At

tivi, item de cognitione actuum fidei,

d

V

quibus Patres antiqui crediderunt, &nos

At d

efa&to credimus, adventum, & merita

l

|

Chrifti, intelligendum eft,

d7

ConftatIII.

It CODe, |

uód fcientia beata, quà f&

humanitas Chrifti cognofcit omnia, pro-

jj

ut abfoluté exiftentia, adzquet fcientiam

ciemtia

od

vifionis, non quidem fubjectivé, fed ter-

suinarivé fümptam, |qua Deus cognofcit

TY

omnia, prout abfoluté exiftentia. . Non

ye QU

Jlenor

tamen proptereà legitimé infertur, quód

fcientia beata humanitatis Chrifti fit fim-

ilioni,

liciter, (eu categorematice infinita, aut

C

in linea fcientiz,infinité perfecta. . Nam

(indt,

fcientia, quantumvis clara, & intuitivas

ii

neutiquam creícit proportione arithme-

fücrm

ticà.juxta quantitatem objedi : alio»

du

:

t cognlü?

guin emnis vifie clara; & uäuicivp,pg

2

"

sjo

TrafiadtusVI. De Wamt,im.

qfto:

foret infinité perfecta; quiaDeus eft (im-

la, q

liciter infinité perfectus,

Unde pariter

fcientia beata, quahumanitas Chrifti co-

fnplic

nofcitomnia obje&a creata.abfoluté exi-

qonditk

entia, non eft infinita , quantumvis ul-

er fcie

beatahi

trone? füpponeretur: quód omnia abío-

(cientia

]uté exiftentia fint (impliciter infinita, qua

tamen reipsáfunt tant

-

aut in?

tice infinita,

ümi(ynqatcgorcmat-

in oblig

Prau

viliontm

A'RTICUL,US m. :

aoluté e

Qrttira

n bumanitas. Chrifli per [cien-

pricuan

. &iam beatam cognofcat omnta poffi- ^ -

E

wtt: qui

bilia , €9 conditionate. —

uldetum

112, 5 n

fitura £5

b gritr q

Rænöt, L Quódprzter Efeäturas, pro

Tb iaj

aliqua differentia temporis abfolucé

hi Qunm

exiftentes, aliz (int mere poffibiles, aliae

i com

LU

"1

Pä

füb hypothefi quadam indifferente, con-

Hinc in Deo ftacuitur

ditionaté futurz,

Wtls,

triplex fcientia, nimirum fcientia fimpli-

Wi

cis intelligentie, fcientia vifionis, & fci-

K d

ientia media, prout num, 175. fufitis ex-

pofitumhabetur, Cüm igitur humanitas

BU

Wn

Ut

T

[

"Chrifti ex dictis art, przc, per fcientiam

Ó

ä

Pä

"beatam cognofcat omnia creata, prout ab-

Vi ompl

entia, hinc ulterius movetur

W WW

| "Qlutö e

"

qu«

1

- Difputatio1x, Arte IIl

592.

mäï .

ítio: an etiam cofnofcat omnia poffi-

u

u

bilia, qux Deus cognofcit per fcientiam.

fimplicis intelligentie ; & pariter omnia:

Bs

conditionaté futura, quz Deus cognofcit

um

perícientiam mediam, adeóque fcieritia.

Imit

beata humanitatis Chrifti adzquer totam

Mi

1

fcieatiam Del, non quidem fubje&ive j

M

aut in re&o, fed folüm terminativ

n

e?- feü

«

in oblique confideratam? .

»

:

Prznot,1l. Quó

d beati

inïVerbö

lls

I

viüionem inruitivam . cognofcant i

creaturas,pro aliqua differentia temporis

abfoluté exiftentes, quarum.cognitio ad

rj

particularem eujuslibet beati ítatum per«

tinet: quin pro

*

tereà legitime inferatur,

;m/-.

quód etiam qui

;

ibet beatus cognofcaát 9-

mnia, & (ingula abfolaté exiftentia. Un-

de pariter quilibet beatus' cognofcit in,

Verbo illas creaturas, prout mere poffibi«

p

od

les, quarum cognitio particulari ejusdem

|s, ia

ftatui competit: quin proptereà claré,ae

diftincté videat omnes omnino creatura$

ye, n

ytanutti

offibiles. Hincbeatus cognofcitomnig

" ümph

poffibilia,folàm füb conceptu. quodam ge«

yis

nerico, videlicet-eatenüs: quatenüs co»

f

s d

gnofcit ipfam omnipotentiam Divinam

tanquam fpeciale attributum Dei, etíi cla«

n

i

sé,

ji (ciendï

diftin&é non cognofcat fingulas Di«

vinz omnipotentis perfe&tiones, fingulas

m' IOm ]

twn ereaturarum produQüvas, --

1

jl vaï

Pre

$92

-.fa&äui Pl; de lnc;z?;:ation:;

$

». Prenot, IlL, Quód pariter idipfum fit

i, 9n

intelligendum .de cognitione beata ob-

je&orum, qua non tantüm meré poffibi-

;mnuuos

agat X

ia, fed etiam füb hypothe(i quadam in-

differente fünt conditionaté

tura, etíi

qeatus C

ecundum

nunquam ponenda in ítatu dbfoluto,Nam

beatus ex his conditionaté futuris, qua

vmbipot

minenter

fünt obje&tum fcientiz medic Divinz, co-

vlis fcin

nofcit quidem illa, quorum cognitio ad

illius ftatum pertinet, non tamen omnia.

dmittend

tati ejsd

$ic quilibetbeatus cognofcit, quid ipfe-

fnet;in via conítitutus, füb his, aut illis

fienti, Q

vfibilia d

eircumftantiis reipsá egiffet, fi à Deo his,

w foecif

aut illis auxiliis preventus , & adjutus

sonfuifet, Horum fiquidem cognitio

sbivim o

ad ftatum illius ideo pertinet, ut exinde

&t prop

snagis cognofcat providentiami, acmife-

atie Divin

u ion,

ticordiam Divinam, vi cujus ad gloriam

eeternam perduc&tus eft: non perventurus,

d cog

i vito

nifi Deus eundem his auxiliis preveniffet,

WWon tamen propterea f

e

uitur: quód e-

t ellco

:

Trüsrod

tíam cognofcataliorum a

us lib*cro'g,con-

t Ante(

ditionaté futuros. ,

]

Dicol. Humanitatem Chr

ifti,pcr fcien.

At ol

*!74

tiam beatam cognofcere omnes crcatu-

of

tas poffibiles , prout in omnipotentia Di-

M ttent

vina virtualiter, aut eminentet conten-

Wa M |

ta5, faltem füb ratione fpecifica, etfi non

geh lt id

füb rationeindividuali, (ive ultimata fum-

) Md

gus, lu um Div. Thom. hic q, ro.

: a.r-

QU t

fáca

& ais

'

—

DifputatioIX, Artic, IIJ.

395

Yl

tic, 2; Bernal, Munieffa, aliique contra

t

nonnullos diffentientes. Prob. Nonre-

pugnat fcientia beata , qua intelle&us

]

Iu

creatus cognofcat omnia poffibilia;prout

ol

DI

fecundum füam rationem fpecificam in

Ws

omnipotentia Divina virtualiter, aut e-

Ts

minenter fünt contenta.

Sed hoc ipfo

talis (cientia beata in humanitàate Chrifti

gt

mmenona

admittenda eft, utpote conveniens digni- :

"s

tati ejusdem, Ergo.

Maj. prob, :Nam.

T

5, atl

fcientia, quantumvis cognofcens omnia

poffibilia claré, & diftincté, prout füb ra-

iiDeol

duf

tione fpecifica virtualiter, aut eminenter-

in Divina omnipotentia coritenta, non,

n n

uteud

effet proptereà comprehenfivà: omnipo-

tentiz Divinz, "Sed hocipfo non repu-

aol

ld

gnat, Ergo,

Maj.prob, Scientia beata,

renturs,

qua claré cognofeitur poffibilitas Angeli,:

ynlltt,

adeóque virtus Divina ejusdem produ&ti-

va,non eft comprehenfiva hujus ejusdem

j quöd La

virtutis produ&tive Angeli.

Ergo fimi-

s

L

liter,

Antec, j

uxta-omnes certum efít:

Confeq. prob. Ideo primum; quia licét

t (it

claré:cognofcatur Angelus, prout virtua-

g qat

liter contentus in ipfa omnipotentia Di-

nl

vina, ideóque etiam virtus produ&tiva -

d

Angeli claré cognofcatur, quà talis,non

a ttt

eft comprehenfiva hujus virtutis Divins;

[imn

quia nempe hc eadem eft in fe fimplici-

T q,lo»ä

ter infipita,^ Ergo pariter. ..

COI-I—;

Pp

-

"Iratlatus Vk. de 3ocarnattone,

594

nfrm.l, Quamvis intellectus crea-

st f

;; . €o

tus

er fcientiam beatam «cognofcat cla-

us cog

ré, ac diftin&té mylíterium San&iffimz

tionaté

tum ill

"Trinitatis , ideóque proceífiones Divinas

ad intra, feu generationem' aCtivam in.

niasC

Patre, &paffiváminFilio,paritérque fpi-

fcit om

rationenr activam in Patre, & Filio, patfi-

alterius

vam veró in Spiritu Sando: non tamen

provide

optereà comprehendit Divinas procef-

ros, B

fí

onesa

1

d intra, ideóque ipfum

Min o

'Trinitatis, Ergo fimiliter.

my | erium

mogit

- Conf. II. authoritate D. Thom, q. &

titis quo.

att, cit. fic concludentis: Avima Chrifli cem-

donines

ebendit inVerbo omnis creatura e[fentiam , €5 per

ne didur

con(equens potentiam , ( virtutem, C omnia, qua

humanitat

funt i potentia creatura, — Et art, 5, ad 3. fic

as cuis

vefpondentis: Anima Chrifli fcir infinita, [cien-

w exllent

,

viá fimplicis intelligéntie, plura tamen feit Deus fe-

:

eundum bunc (cientie mmodum.

Ex qua poftre-

QMI.

D

ma exceptione patet : quód humanitas

V

dcm,cx 1

Chrifti per fcientiam beatam non cogno-

&

ht g

fcat omnes creaturas poffibiles cognitio-

ne clará fecundum rationes individuales,

I Md&t !

Vi

Íeu numericé fümptas , prout illas Deus

cognofcit,

Im

Wmmm,

v,7€

icoIl. Humanitarem Chriíti per fci-

iucd;;'mh in

entiam beatam cognofcere, non tantüm

fuos, fed etiam cujuslibet alterius crea-

m tj

turz rationalis, in moderna providentia

tio-

W Mun

gxiftgntis ; actus liberos, (olüm condi

U

na-

Difputatio IX, Artic, lil

k(l;m,

naté futuros. Prob, Nam quilibet bea-

U

tus cognofcit in Verbo illos a&us,condi.

Vi x

Ils

tionaté futüros, quorum cegnitio ad fta-

tum illius pertinet, Sed hocipfo huma.

P

nitas Chriíti per fcientiam beatam cogno-

i

:

fcit omnes acus liberos, tum fuos, tum

Tib

alterius creaturz rationalis, in moderna

: NU t

iti

iM

providentia exiftentis,conditionaté futu-

ros, Ergo. Maj. conftat ex numer. 577.

f

Min, prob. Nam Chriftus,üt homo, eft pri-,

mogenitus omnis creaturz, excujus me-

hn g

ritis quoque omnia dona in Angelos, &

iaf

homines derivantur, proüt frequentiffi-

mé dictum eft.

a, f

Sed hoc ipfo ad Chrifti

WW;W

humanitatem pertinet, ut cognofcat a-

al i

&us cujuslibet creaturz rationalis, defa-

M, rli"'

&o exiflentis, conditionatéfuturos. Er-

rj

O'

J

turæ

npo[ïre--

Confirm.L, authoritate Scrip

) 4077

mmmütaï

uidem ex verbis Chrifti Matth, XI, 21,

j cognp'

icentis: si in Tyro, d Sidone faca effent. virtu-

eoonutio

tes, que facta (unt in vobis « olim iu. cilicio, c cie

jridust

nere penitentiam egifent, — Parivérque Matth,

ilg Du

XXVI. $3. An putas: quia non. po[[um rogare

Patrem meum , ( exbibebit mibi suodà plus, quam

duodecim legiones Angelorum.

j t fä

Sed predicte

jon ti

veritates conditionales pertinent ad (cis

entiam mediam ; ciim includant actus li-

gerin t

rovi

beros, folüm conditionaté futuros, Ere

r

p

d

Pp2

Con-

$96 . TrállatusVI. de Incarnatione,

NT

Confirm. l. Nam przdicta conditio-

nalium liberorum fcientia humanitati

y p

Kd

Chrifti , prout habenti fcientiam beatam,

manjta

attribui poteft,

Sed hoc ipfo eidem at-

Non,

creatur

tribuenda eft. Ergo. Maj. prob.

-

tential

folüm Divinz ; verüm etiam creatz Chri-

fti fcientiz attribui poteft cognitio fecre-

plicatio

'

omn

(

torum omnis creaturs rationalis ; in mo-

j

derna providentia exiftentis , & reipsá

appel j

tie, Ti

attribuitur, prout ex Do&tore Angeli-

eoag.

co, num,j61, allegato, conftat, Ergo pa-

riter.

rehenfio

|

J

iD.Ay

$78 ObjiciesI, contra primam. Si humani-

tasChriftiper fcientiam beatam cognofce-

um r

t u

ret omnes creaturas poffibiles , quantum-

vétenfo

libetfolüm füb rationefpécifica confidera.

tas, -tunc eo ipfo comprehenderet omni-

lrtorem

potentiamDivinam. Sed hocrepugnat.

Miprle

Ergo. Maj.prob, Humanitas Chrifti com-

UT

ptehenderet omnes creaturas poffibiles,

atj

routin ipfa omnipotentiaDivina virtua-

s qudr

jter contentas,

Sed hoc ipfo compre-

I;:'comprehs

henderet omnipotentiam Dei. Ergo.

t nrft

Confirm. Authoritate D, Thom q. 10.

Qd

1]

art. 2. fic ftatuentis: Quadam (unt in- (ola po-

Tl tuty

ventia Divina , c bujusmodi non omnia cogno[cit in

TM

Verbo anima Chrifli. — Hoc enim effet comprebendere

D l.lcmml

emnia, queDeus potef! facere , quod. effet compre-

cogm

A

bendere Divinap virtutem , x per : en[equens Divie

T Cün[d

n4nl

x

N

Difputatio 1X,. Artic, Hl,

$97

j Wäa

sam effentiam.

Virtus enim qualibet cogno[citur

L

per cognitionem. omnium , in que poteft.. Exgo.

lii

—

Refp. N.maj. Adprob D.maj. Hu-

179

TA

manitas Chrilti comprehenderet omnes

n, À

creaturas poflibiles , prout in omnipo-

u

tentia Divinavirtualiter contentas; redu-

mbl

plicatione appellante füpra ipfam virtuté

ii i

omnipotentix. N. Maj. Reduplicatione

, At

appellante füpra terminum omnipoten-

Y p

tix, Tranf. Maj. Etficdiftintámin,. |N.

confeq. Ratio eft; quódduplex (itcom-

b

rehenfio, alia meré exten(iva, juxta il-

Sittmp

j

u

dD. Auguft, Epift. 112, ad Paulinum. :

Totum comprebenditur videndo , quod ita videtur, ut

pl

qUIDFUM'

nibil ejus lateat videntem. Alia autem (it com-

prehenfio intenfiva juxta eundem ,' &

:onädcrg.

p Omnte

Do&torem Angelicum P. L q. 12, art.7.

qugnt

llud comprebenditur , quod perfeié. cogno[citur :

Tllicote

perfeté autem cognofcitur , quod tantüm cogno[ci-

Exinde conclu-

vfübiks,

tur , quantim eft cognofcibile

A

dens, quódnullus intellectus creatus pof-

fit comprehendere Deum.

Sicut jgitur

| compïe-

anima Chrifti, prout D. Thom. hícq. 10.

o

0m (

art, I. ad 2, refpondet : Tetam Dei effrntiam

videt , nontamen ear comprebendit , / quia non tota-.

g u

uaptt!

liter eam videt , idefl , ita perfetté , ficut. vifibilis

efi : fic etiam anima Chrifti claré, acdiftin-

g

&é cognofcens omniapoffibilia, non ta-

TL

Dei.,

mien comprehendit omnipotentiam

ienltqw'oä

L

P

Ad;

I

$98

TrallatusVI. Adc Wcarnatione,

Adconfirm, D. confeq.juxta datam di-

f5 i

n

ftinüionem, Ratio eft ; quia pariformi-

(Con

ter DoGor Angelicus folummodó negat,

quód anima Chrifti comprehendat omnia,

feriot

qu2 Deus poteft facere, (ive omnia poffi-

ii

bilia, prout virtualiter in ipfa omnipo-

tiamD

tentia contenta, reduplicatione fcilicet

telled

nis, U

appellante fupra ipfam virtutem Divinam.

fivalip

oc fiquidem effet comprehendere inten-

fediod

fivé ipfam omnipotentiam. Non autem

negat Do&or Angelicus , quód cognofcat

& efent

omnia poffibilia, fub ratione fpecifica,

diram p

terminativé fuüumpta,

o

$80

Objicies II. Si humanitas Chriíti per

Muf

Ícientiam beatam cognofceret ontnia pof-

tomprete

n erten

fibilia, quantumvis folüm füb.ratione fpe-

cifica; tunc illa etiam comprehenderet.

Vaj E

Sed hocrepugnat. Ergo. Min, prob, Nam

lm ;

offibilis eft fcientiabeata, quz fit perfe-

fttxit b

Giorillà fcientiá, quam defado habet

Lt

humanitas Chrifti, Sed poffibilem hanc

ples,

fcientiam beatam nequit comprehendere

tíide

fcientia huranitatis Chrifti. Ergo. Maj.

du

eft certa, eó quód implicet fcientia creata,

It tent

etfi beata, inter omnes poffibiles perfe-

M:

&iffima. Min..autem prob. Repugnat,

COptine:

utícientia , aut cognitio, in fua perfe-

&ioneinferior, fit comprehenfiva fcien-

T t

tiz, aut cognitioq iis fuperioris ; nam hot

LC

9

Ww

Ü

Bijputatio 1X, Art, HI,

595

b

$ofo inferiornon effet, fed cidem zqualis,

1

Ergo.

:

Ài

"Conf.

uamvis eteninr intelle&us in-

du

ferior per fuperadditam fibi qualitatem,

It

5

Ti

intrinfecam , autapplicatam omnipoten-

tiam Divinam , poffit comprehendere in-

f

UY

fs

telle&um fuperiorem:repugnat nihilomi-

DN

nüs , ut cognitio inferior fit comprehen-

frcy

fiva fuperioris. Ergo. Ant. prob.Nam per-

Non at

fe&io eft cognitioni adequate intrinfeca,

lia

& effentialis : ut hxcper aliam fuperad-

j

ditam perfe&ionem augeri non poflit.

Ergo.

Juilipt

Refp. D. maj. , Tunc etíam poffibilia j 82

Yi

comprehenderet , comprehenfione fo-

D

làm extenfivà. C.maj. Etiam intenfivá,

enderet

N.maj. Etíic diftindtà min. N, confeq.

o N

Ratio eff ; quód impoffibilis quidem fit

o

fcientia beata humanitatis Chrifti, quz

hibet

emnes omaino cognitiones, & fcientias

jem hav

poffibiles, etíitantum füb rationefpecifi-

dhendtt

€a confideratas , intenfivé comprehen-

dat, prout hocargumento evincitur :non

o Ni

ia d

tzmen repugnet cognitio , aut fcientia

s pl

beata humanitatis

hrifti, qux omnes

cognitiones poffibiles folum extenfiv

Repu J

fü *

comprehendat , cognofcendo fcilicet cla-

Naw

ró, acdiftin&é, omnes cognitiones poí-

T

(vtl

fibilesin fua ratione fpecifica perfedtiores,

m 19

)

atis

J

quàm fit ipía fcientia beata humanit

hri-

Pf,

éoo

Tratlatus VI. de Incarnatione,

Chrifi, ctfi has in claritate adxquaté

a

comprehendere nonpoffit,

| eraph

! fituto,

Adconfrm. C.antec. D. confeq, jux-

Conf

ta datam diftin&ctionem. - Nam vi hujus

argumenti pariter folüm evincitur, quód

üirigen

repugnet fcientia beata humanitatisChri-

aliquo'

füituett

1, perquam intenfivé comprehendantur

omnes fcientix poffibiles, etíi hzc fcten-

adtalel

tiaChrifti defa&o fit comprehenfiva o-

eoipfot

mniumbeatarum vifionum, actu exiíten-

vullttr,

titel,

tium;quianempelumen gloriz humanita-

tis Chrifti tranfcendit in fua perfectione

Rcfp;

omnelumen, quod five Angelis , fiveho-

vj Sde

minibus beatisà Deo collatum eft.

byootheü

*ga. Objiciesultimó contra feeundam. Si hu-

umanam

manitas Chriíti per fcientiam beatam, &

niadu,

quidem à primo inftanti faz conceptionis

btpoth

hat

cognoviffet actus fuos liberos, conditio-

nàté futuros: tunc etiam cognoviffet il-

tTt

los,quipofteà ex ftatu conditionato trans-

h Mtio:

iveruntin abfolutum.

Sedhocrepugnat

bX

libertatitalium actuum. Ergo. Min, prob,

ntti, ct

Namhzc fcientia beata direxiflet huma-

|

tàhm;

nam voluntatem 'Chrifti ad actus hujus-

quidcm fbl

modi,abfoluté ponendos: ideóquefuiffet

triflu

eonftitutivüm intrinfecum potentiz pro-

M

ximz adeosdemadus. Sedhocipío re-

tinertfe

pugnáffet eorum libertati; Ergo. Min,

l, [e

j

prob. Hzc fiquidem fcientia beata de actu,

Ti ffrh

conditionaté futuro , preut fimul conj ün-

R

*

l

pifputatio IX,. Artic, Hl

;ïmt&

&a cumpurificatione conditionis, füiffet

metaphyficé connexa cum a&tu, abfolut&

mk:?x,

futuro,

Ergo.

r

Confirm. Sienim fcientia media,

ua

i

hiij

dirigente, Deus creatz voluntati confert

aliquod auxilium , przvifum efficax, con-

ol

ftitueret intrinfecé potentiam proximam

hacíts

adtalem actum,abfoluté ponenduni: tune

N

eo ipfo talis actus non effet , faltem for-

) eril

maliter , & immediaté liber, Ergo pa-

um

yiter.

u

Refp. C.maj. N, min. Adprob. D. $$5 ,

Vrl

maj, Scientiabeata de aCtu,füb quacunque

l

hypothefi conditionaté futuro , direxiffet

METS

humanam Chriíti voluntatém ad hujus-

n &

modi actum,abfoluté ponendum. N. maj.

tionis

D

füb hypothefi, .cujus purificatio erat ipfi

d-

humanitati Chrifti formaliter, & imedia-

(et 1l

té libera,Tranf. maj. & ficD.min. N. con-

ttnse

feq.. Ratio et; quódper fcientiam illam

u

de a&u, conditionaté futuro , füb ea hy-

p

othefi, cujuspurificatio non. depende-

À

at ab humana Chrifti voluntate: fuiffet

um

uidem füblata libertas ad talem aQum,

huj

efufit

proutabfolutéponendum, fi eadem dire-

inp

xiffet humanam Chrifti voluntatem: non

Sjofo

tamen fuiffet fublata libertas , faltem me-

0, Y

diata, íi etiam ipfa purificatio conditio-

nis fuiffet humanz Chriíti voluncati for-

ude m

maliter, & immediaté libera : quinimó

nec

ulconi"ä

:2

6023

j?k&dtus VI, de Incarnatione,

necrepugnáffetlibertati formali,& imme.

wfiv am

gautet

diatz, íi per actum ipfüm fuiffetpurificata

conditio , fuüb qua przvidebatur actus,

itione

eohditionatéfuturus, SicutigiturinDeo

omnia l

datur fcientia media reflexa de fuis decre.

Jicetco

tis, conditionaté futuris: quin Deus per

(cientia

hujusmodi fcientíam mediam dirigi poffit

jpsi t

f fcient

adeadem decreta, abfoluté ponenda,pro-

utin Tra&. L DeDeo.Difput lL arc. 7.oíten-

fti d

fumeft, nififupponatur, quódper ipfüm

fecinfei

decretum abfolutum purtficetur hypothe-

ohyic

fis: ita

ariter ifthic de fcientia conditio-

d

nen inte

v1ali re

exa humanitatis Chrifti difcur-

fio exi

zendum eft.

vanitatis

Ad confirm. C. antec, D, confeq. juxta

fori d

datam diftin&tionem. Difparitas prxtereà

Confi

habetur ex eo: quód abíoluta exiftentia

wf

qmes a

auxilii, quantumvis collati dependenter

àfcientia media dire&a impedibili, nos

vtl

fübftet formali , & immediatz libertati

Ittis, (0

create voluntatis. Ex hucu

fc

que didis

lerheec

$94 ConftatI, Quód humanitas Chrifti per

ais

fcientiam beatam cognofcat omnes crea-

T0, nru

turas poffibiles, claré, & diftin&é , fub

lmidr

ratione fpecifica con(ideratas ; quia fcili-

ov

cet hujusmodi cognitio non comprehen-

Anli d

dit intenfivé omnipotentiam Dei, quini-

fs

mó nec extenfivé : cüm probabilits non

!hmmuiiq

cognofcat eadern, füb ratione quoque nu-

AR

merica confiderata, qualis tatrien cogní.

t$o requiritur ad comprehenfionem ex-

*

tene

$

'l,

bi/þaütio fx, Av

60$

i,

tenfivam omnipotentiz Divinm, Quam-

n

AE

vis autem cognofcat omnia poffibilia fub

bm! u

ratione fpecifica exten(ivé, non tamen

um

omnia inteníivé comprehendit; quia fci«

lp

licetcomprehendere non poteft intenfivé

t

fcientiam , feu cognitionem beatam, re«

i

ipsà poffibilem, eámqueperfectiorem il-

Uty

JÀ fcientid beat4,' quam humanitas Chri-

It

fti defa&to habet; namaliàs hzc fimul ef-

j

1

11

fecinferior, & eidem zqualis, quod me-

Comobrehendit ta-

n

taphyficé repugnat.

OOL

men inten(ivé omnes fcientias beatas,de-

J d

fa&o exiftentes; quia lumen gloriz hu-

manitatis Chrifti cranfcendit omne lumer

elorizx alterius creaturz,

Á j

;

]st

Conftat II.. Quód humanitas Chrifti ; oc

tllenti

er fcientiam beatam cognofcat quoque

Tidentet

omnes a&tus liberos cujuslibet creaturz

|, not

rationalis,in moderna providentia exi-

[bertat

ftentis, conditionaté futuros ; quia fci-

diiis

licet hzc cognitio competit dignitati hu-

——

manitatis Chrifti,

Nam Chri

s, üt ho-

hrifit

nes Q

mo, meruitillis abfolutam exiftentiam,

l&& D

l

& omniadona, quinimó tota feries hujus

i

|

I

ia

M

providentiz ordinata eft ad exiftentiam.

|

Chrifti, üt Redemptoris,

Cüm igitue

myd

]

el,

Qu

feries hujus providentiz includat fcien-

biliis

l

tiam mediam,

ua Deus co

gnofcit omnes -

actus creaturz,

Á

ub hypothefi

indifferente

uoqi

g uf

eonditionaté futuros; hinc etiam huma-

-

n(toncm[:

604

Tralatus VI, de Incarsatione,

nitas Chrifti,cognofcens feriem hujus pro-

cine

videntiz, cognofcitpariter eosdem actus,

aol

prout conditionatéfuturos.. . Ex quo de-

im fCiC

ducitur : quód humanitas Chrifti, & qui-

pnfotn

dem à primo inftanti fuz conceptionis,co-

vftio

gnoverit fuos actus,conditionaté futuros,

i

Ü

jentia

ui pofteà tranfiére in ftatum abfolutum:

hurnani

iC tamen, ut hzc fícientia media fuerit

m il

quidem prior fübfifendi confequentià,

tum Mi

mon tamen prior naturá ipfis actibus,prout

Rurm, 84' |

abfoluté futuris, feu dire&tivà volunta-

(clentiam.

tis, adhujusmodi aGus abfoluté ponen-

imnia, e

dos: faltemillos, quorum conditio non

simodo

erat ipfi humanitati Chriftilibera, Nam

fentiami

aliàs tales a&tus pro ftatuabfoluto non,

iedumi

effentliberi, prout hzcomnia ex Tract,

r, u ia

D* peo. Difput, IV. fupponuntur.

dühumani

s$s

ConftatIII. Quódfiex Philofophia fup.

arDas(

onatur, creaturam eternam, aut immen-

tlita

am, effe poffibilem , quz fcilicet dura-

fz,.autætcn

tione, aut ubicationeadzquet eternita-

t CAtQ

tem, aut immenfitatem Dei : tunc pro-

Tonji

;

babiliter quoquepoffibilis fit fcientiabea-

1

ttx Q

du

ta, qux adzquet fcientiam Divinam,non

din, qtn

quidem fübjectivé, fed terminativé fum-

fjntnl

ptam. .Hac etenim füppofità, pariter ad-

mittipoterit, quód humanitas Chrifti per

uj

fcientiam beatam cognofcat omne cogno-

fcibile, five omnia , quz Deus cognofcit

per fcientiam increatam;: etfi cum eo dif-

CE-

z Di[þüntio ix. Artic, W.

$o;

lm

crimine,quód (cientia increata (itomnium

j

v

cognofcibilium comprehenfiva , fecüs au-

tem fcientia humanitatis Chriíli , idque

Uh

eonformiter ad doctrinam Fulgentii in.

2

Tl

quzfítione ad Ferrandum,

utramque hane

At

ftr

cientiam comparantis, & de fcientia

üe |

humanitatis Chrifti dicentis : Novit quan«

lt fn

£m illa , nontamen ficut illa.

Quodfi veró

u)

cum Munieffa Difput. XIII, de Incarnat.

[

hi

num. 84. dicatur: non füfficere ad omni-

| VOU

j

fcientiara, fimplicitertalem , utfciantur

a

]

omnia , fed etiamrequiri, ut fciantur o«

Qw

mnimodo, feu comprehenfivé : ficut ad

? Mi

fcientiam infinitam non fufficit, ut fciatue

11 0.

obje&um infinitum , fedinfüper requiri-

g

tur, ut fciatur modo infinito : tunc eo

ipfo humanitas Chritti, . etíi omnia íciret,

hufip

ux Deusfcit , nontamen effet omnifcia,

immee

Unde licét admitteretur creaturaimmen-

t üra-

fa, autzterna, nulla tamen admitti po-

ol

terit creatura omnifcia.

Caterüm D;

TU

Thom, híc q; ro.art, 4.quidem afferit;bea-

wjabte

tam Chrifti fcientiam effefumme? perfe-

PNU

|

&am, attamenibidemad 3. addit: Licé;

i

|

ab[oluté confiderando , poffit effe. aliquis gra-

r

dus fublimior fecundum infnitatem

priunt

Dmmt potentie,

v

cop cgf

AR«

um

Ü

|

|

606

TrAatus Vl, de Incarnations,

g

ARTICULUS IV,

ünzD

Qs

hn preter [cientiam beatam in

PT

Chréffo f[cientia infufa , &5 acquifita

hum prr

4 d)

fft admittenda ? -

Trhun)

RznotandumL Quód fclentia infufa

Ingtici

i'87P

fitabitus,à folo Deo producibilis,per

pniuá

quem intelle&us creatus redditur fimpli-

qum p

citer potens ad eliciéndam evidentem,

qunip,

obje&ti cognitionem, prout illud eft in fe,

lu ld

Hinc fcientia, per feinfufa, difcrepat im-

yls, &

rimis à fcientia,(olüm per accidens infufag

V fepa

quiahzc etiam abagente creato produci

Tronot,

oteft, fecüsilla. Difcrepat fecundó ab

thaliu,

habitu fidei, per fe infufo, qui folàm or.-

paabint

dinatur adobícuram, quamvis infallibi-

Qs pr

lem: illa veró adevidentem, íeuclaram

DO b

obje&i cognitionem.

Difcrepat tertió

i pf

'

À lumine gloriz, feufcientia beata. Hzc

[

fiquidem per fe ordinatur ad videndum in-

toy er

tuitivé Deum, & creaturas, in Verbo co-

ttnts hab

n

ofcendas : illa veró ad Deum folüm ab-

xf 'lnfun»

ftractivé, feu in creaturis, creaturas ve-

j

|

P

t in

róin feipfíis cognofcendas.

$88

Prznot. II:- Quód inter Theöloggs

[

lb ET

quzítio moverifoleat: an lumen glorix

» qu)

Bttyd

fic. diftin&tum realiter à fpecie impreffa

défen-

tigel

.D,ei' ? Affimadvam etíi aliqui

ul

dants

pifputatio 1X. ;mi:. U.

$02

dant : negativatamen conformior eftDo-

l

&rinz D. Thomz híc q. 9. art, 3. fic do-

"m

centis: Itelleus bumants poffitilis eff in. potep

ti4 ad omuia intellicibilia,

Reducitur autem n &«

,AIW

étum per (pecies intelligibiles , que [unt quedam for-

ane completive ip[ius.

Et infrà fübjungit; Per

Verbum Dei impre[fa (ust (pecies inteligibiles menti

m

Angelica in princtpio. ereationis, Q ideo in Angelie

il

ponitur dnplex coguitio : una. fcilicet matutina , per

Ánris)

quam cogno[cunt ves in Verbo , C alia ve[pertina, per

CV!'dcntf?. |

quatn cognojcunt ves in propria natura. per (pecies in-

uetini

ditas, Idipfum Partel, q, 52. art, 2.dé An-

gelis, &q. 89. de anima humana, à cor-

a |

ore feparata,docuit.

ibsi 1

o od

*

Prenot. Hlf. Quó

d fcientia acquifita 789

Qund) ab

fit habitus, quiper fpecies, à rebusacce-

Jim o

ptas, ab intellectu agente per frequenta-

TT

tos aCtus producitur, etfi per accidens à

hn |

folo Deo produci, & intelle&ui humano

t

infundi poffit. Sic defadto hec eadem.

. B

Ícientia Adamo, Salomoni, aliisque pex

ndum p

accidens erat infufa,

Difcrepát igitur

'etbo Q

fcientia habitualis acqui(ita ab illa, quae

(olümb

|

er fe infunditur: quód hec confiftat in

A

ecicbus impreffis, à folo Deo producibi-

|

libus: acquifita veró in fpeciebus impref-

"]

[is, quz ab ipfo objecto, & intellectu a-

n Q

gente producipoffunt. Hinc etiam fcien-

tia,per fe infuía, tum habirualis, tum 2-

jc if*

&ualis, non dependet ab ullo. phantas-

jqi i

ma-

€08

Tratiatus VI, de Inkcamatione.,,

m

mate, & confequenter neque ab organls

(

u

corporeis animz rationalis : fecüs autem

|

;bn At

fcientia acquifita, Hxc fiquidem conna-

qider

turaliter ab ipfis fpeciebus fenfibilibus de-

as d

endet; & quamvis à Deo per accidens

telle A

4nfundatur: attamen in füo exercitio de-

Con

pendet à phantasmate , in quo objectum

Thon,

cognofcitur, faltem pro eo

:

atu, pro quo

anima rationalis eftcorpori unita, Nam

tira um

fu. F

in ftatu feparationis retinet probabilius

ii

fpecies acquifitas , & per has independen-

ter ab omni phantasmate operatur;prout

ff

ilphln &

D. Thom. PartelI. q.89. art.;, & fequen-

*ti docet. Hancporró fcientiam habitua-

iptara

lem acquifitam nonnulli differre cenfent

djedo h

. & (cientia experimentali, entitativé fum-

1677

ta:

oppofitum tamen fentire videtur D.

pnaidur

T

homas, üt ex dicendis patebit. -

pf

$920

Dicol, Humanitatem Chrifti, przter

fí f f

MU $t

fcientiam beatam, habuiffe quoque fcien-

tiam,per fe infufam, à primo inftanti con-

LUE

lm

ceptionis, eámque perfe&iffimam, vi cu-

jus omnium creaturarum fcientiam infu-

, Pulun

fam tranfcendit.

Ita cum D. Thom, híc

l rj

. 9. art.?. communis, & certa fententia;

n hm ïum

'rob. Namypreter fcientiam beatam, in-

I

humanitate Chrifti illa fcientiá admitten-

il

